549300ONMNSTOBAU0S142022-01-012022-12-31iso4217:USD549300ONMNSTOBAU0S142021-01-012021-12-31iso4217:USDxbrli:shares549300ONMNSTOBAU0S142022-12-31549300ONMNSTOBAU0S142021-12-31549300ONMNSTOBAU0S142020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ONMNSTOBAU0S142020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ONMNSTOBAU0S142020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ONMNSTOBAU0S142020-12-31549300ONMNSTOBAU0S142021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ONMNSTOBAU0S142021-01-012021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ONMNSTOBAU0S142021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ONMNSTOBAU0S142021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ONMNSTOBAU0S142021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ONMNSTOBAU0S142021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ONMNSTOBAU0S142022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ONMNSTOBAU0S142022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ONMNSTOBAU0S142022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ONMNSTOBAU0S142022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ONMNSTOBAU0S142022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ONMNSTOBAU0S142022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
02Årsredovisning 2022
Innell
02 Innehåll
03 Verkställande direktören har ordet
05 Investeringsportföljen
07 BlaBlaCar
07 Gett
08 Voi
08 HousingAnywhere
09 Booksy
09 Numan
10 Babylon
10 Wasoko
11 Övriga scoutinvesteringar
11 Breadfast
12 Bokadirekt
12 Olio
13 Hungry Panda
14 Övriga investeringar
15 VNV Global-aktien
17 Innellsförteckning för räkenskaper ochnoter
18 Förvaltningsberättelse
20 Flerårsöversikt
23 Koncernens räkningar
23 Resultaträkning – Koncernen
24 Balanskning – Koncernen
25 ndringar i eget kapital – Koncernen
26 Kassafl ödesanalys – Koncernen
27 Noter till bokslutet – Koncernen
48 Moderbolagets räkningar
48 Resultaträkning – Moderbolaget
49 Balanskning – Moderbolaget
50 Förändringar i eget kapital – Moderbolaget
51 Kassafl ödesanalys – Moderbolaget
52 Noter till bokslutet – Moderbolaget
60 Intygandemening
61 Revisionsberättelse
65 Förkortningar
Inledning
Investeringsportföljen
Aktieinformation
Finansiell information
Övrigt
Delårsrapport för första kvartalet
Årsstämma 2023
Delårsrapport för första halvåret
Delårsrapport för de första nio månaderna
Bokslutskommuniké
Årsredovisning 2023
Finansiell kalender
2023
20 april 2023
4 maj 2023
18 juli 2023
19 oktober 2023
23 januari 2024
februari/mars 2024
04Årsredovisning 2022
Verkställande direktören har ordet
Vår portfölj
I portföljen har Gett omstrukturerats och är EBITDA-
positivt. Voi var genom en kombination av tillxt och
nkta kostnader nära EBITDA break-even för hela
tredje kvartalet 2022 och siktar på att bli EBITDA-
positivt för helåret 2023. BlaBlaCar går för nära full
maskin och är den bästa tillngen i vår portfölj när det
ller lönsamhet. Babylon har omstrukturerat sin kost-
nadsbas och rest den initiala fi nansieringen för att vara
kassafl ödespositivt 2025. Booksy, HousingAnywhere,
Collectiv Food, Olio, Hungry Panda, Numan tuff ar alla
, ser om sina hus och viktigast av allt erbjuder tjänster
som deras kunder efterfrågar och betalar för. Vi har
även haft några haverier i år: särskilt Inturn, som ansökte
om konkursskydd i november och Swvl (se nedan), därtill
några fl er som möter stark motvind när kassan krymper
och fi nansieringsmöjligheter förtvinar.
Swvl
Swvl har, som ni kanske har märkt, totalt fallit ur
ngen sett till sin aktiekurs. Det egyptiska pundet
devalverades, vilket gav verksamheten en minskad
fi nansiell uthållighet och en bristande förmåga att skaff a
fi nansiering eftersom noteringskostnaderna blir en
överskuggande del av värderingen. Vi är fortfarande
entusiastiska över dess kärnverksamhet på tillväxt-
marknader och arbetar i sann VNV-stil intensivt för
att se om något kan räddas ur den röra som SPAC-
noteringen har lämnat dem i.
Gett
I Gett kan vi nu vara tydligare. Den fi nansiella omstruk-
tureringen har varit klar ett tag och landat oss på knappt
50 procents ägande efter incitamentsprogram och
utestående teckningsoptioner. Vi normaliserar nu vär-
deringen genom att ta bort rabatten som motiverades av
den okerhet som var förknippad med den fi nansiella
omstruktureringen. Detta, i kombination med ett par
superstarka månader under fjärde kvartalet, resulterar
i ett lyft i vår värdering. Även om utmaningar kvarstår är
jag, som alltid, väldigt entusiastisk över denna tillng,
med 30-procentig tillxt på årsbasis i Israel, en fantas-
tisk plattform med enorm uppsida i Storbritannien, en
mjukvaruverksamhet med en framtida potential som är
ra romantisk i sin uppsida. Skuldfritt, EBITDA-positivt
och växande. Braledningsgrupp.
Voi
Voi fortsätter att prestera bra men den jämförelsegrupp
vi använder i vår värderingsmodell har kollapsat detta
kvartal, vilket resulterat i en stor nedskrivning av
bolaget. Bolaget är samtidigt nummer 1 eller 2 i över
90% av marknaderna de opererar inom i termer av
marknadsandel av åkturer enligt data fn Fluctuo, en
tredjepartskälla. Ja, ni vet var vi står – det här företaget
börjar bli riktigt billigt!
Voi avslutade fjärde kvartalet 2022 som sitt bästa
Q4 hittills när det gäller intäkter och bruttovinstmargi-
naler. Bolaget har under året avsevärt ökat sitt fokus
på att nå lönsamhet och stängde tredje kvartalet 2022
nära EBITDA break-even för hela företaget. I december
reducerade Voi sin fasta kostnadsbas med målsätt-
ningen att bli EBITDA-lönsam för helåret 2023, vilket är
en viktig milstolpe för företaget.
På den regulatoriska fronten fortsätter Voi att
vara den operatör som har den högsta reglerade
marknadsandelen i Europa. Under frde kvartalet
vann bolaget den första off entliga upphandlingen för
e-scootrar någonsin i Sverige som Gävle stad utrdade,
r Voi kommer att verka exklusivt. Viser stad efter
stad i Europa gå mot en regleringsmodell där städer
lägger upp anbud som operatörer kan ansöka om och
r typiskt 1–3 operatörer väljs ut utifrån ett antal
kriterier som säkerhet, hållbarhet och parkering. Voi har
vunnit de fl esta anbuden i Europa som man deltagit i
hittills. Det är kul att se att Sverige nu börjar följa denna
regelverkstrend, för att inte tala om fantastiskt att se att
Voi fortsätter att vinna anbuden också.
BlaBlaCar
Under kvartalet konverterades vårt konvertibeln i
BlaBlaCar till aktier, vilket ökade vårt ägande i bolaget
till cirka 10,5%. BlaBlaCar avslutade fjärde kvartalet
med 137,2 miljoner medlemmar och noterade 17,4
miljoner passagerare, en ökning med 18% jämfört med
samma kvartal 2021. Företaget avslutade ett starkt
2022 med 6miljoner unika aktiva förare och 20 miljoner
unika aktiva passagerare som reste med BlaBlaCar,
med totalt 65 miljoner platser på vägen fyllda under
året.
VNV saminvesteringsfond
Utanför portföljen planerar VNV att lansera en VNV
saminvesteringsfond under året. Fonden avses
saminvestera med VNV Globals balanskning i Seed till
SeriesB. Detkommer att ge fondinvesterare tillgång till
vårt dealfl ow till aktuell värdering i en drawdown-struktur.
VNV Globals aktigare kommer att dra nytta av den
ökade likviditetspoolen som görs tillnglig för dess
portfölj samt potentialen till kassafl öde genom den
typiska fondavgiftsstrukturen.
Och så äntligen tillbaka till de formativa åren från förra
rapporten. Efter att ha introducerat Bruce till VNV:s
kvartalsrapporter kände jag att det nu skulle vara dags
att infoga några verk av min andra hjälte från åttiotalet,
Paul Hewson mer känd som Bono. Jag har spenderat
mycket tid med hans memoarer nyligen eftersom de
släpptes i slutet av förra året. Men inspirationen jag fi ck
var inte hans texter utan texterna som han inspirerades
av. Först ut, Bob Dylans Every Grain of Sand, en mycket
vacker låt där dessa rader sticker ut:
I hear the ancient footsteps like the motion of the sea
Sometimes I turn, there’s someone there, at times it’s
only me
I’m hanging in the balance of a perfect fi nished plan
Like every sparrow falling, like every grain of sand
Men, för att dra det ytterligare ett varv, den uppenbara
inspirationen i Bob Dylans repliker måste vara William
Blakes Auguries of Innocence, så min inspiration är
inspirationens inspiration:
To see a World in a Grain of Sand
And a Heaven in a Wild Flower
Hold Infi nity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Whoooha. En evighet på en timme. Ha. Här kommer
2023! Vi ses snart allihop!
05Årsredovisning 2022
Investeringsportföljen
Portföljstruktur — substansvärde (NAV)
En uppställning av koncernens investeringsportfölj till verkligt värde per den 31 december 2022 visas nedan.
/Tusental USD/
Kategori Företag Verkligt värde,
31 dec 2022
Investeringar/
Avyttringar
Förändring av
verkligt värde
Värdeföndring
peraktie
Verkligt värde,
31 dec 2021
Andel av
portföljen
Ägarandel Värderingsmetod
Transport BlaBlaCar 141 902 22 922 -22 380 -19% 141 361 18,2% 10,5% Intäktsmultipel
Transport Gett 126 312 47 882 -61 867 -33% 140 297 16,2% 48,8% EBITDA-multipel
Transport Voi 83 672 -142 345 -63% 226 017 10,8% 23,1% Intäktsmultipel
Marknadsplats HousingAnywhere 39 933 5 899 17 266 103% 16 768 5,1% 29,6% Inktsmultipel
Marknadsplats Booksy 36 492 150 1 389 4% 34 952 4,7% 9,8% Intäktsmultipel
Digital hälsa Numan 31 393 -5 436 -15% 36 828 4,0% 17,4% Intäktsmultipel
Digital hälsa Babylon 24 232 19 898 -247 622 -91% 251 956 3,1% 14,5% Noterat bolag
Marknadsplats Wasoko 21 064 22 500 -1 436 -6% 2,7% 4,1% Intäktsmultipel
Övrigt Övriga scoutinvesteringar 20 982 2 825 -124 -1% 18 282 2,7% Substansvärde
Marknadsplats Breadfast 16 700 8 852 848 14% 7 000 2,1% 9,9% Intäktsmultipel
Marknadsplats Bokadirekt 15 766 -6 362 -29% 22 129 2,0% 14,9% Intäktsmultipel
Övrigt Olio 13 906 -1 709 -11% 15 615 1,8% 11,0% Senaste transaktion
Marknadsplats Hungry Panda 11 770 -10 282 -47% 22 052 1,5% 4,0% Intäktsmultipel
Övrigt VNV Pioneer 10 927 2 010 1 501 0% 7 416 1,4% Intäktsmultipel
Övriga investeringar 81 627 -43 289 -288 187 -78% 413 103 10,5%
Transport Voi, lån 17 786 683 4% 17 104 2,3% Konvertibel
Övriga konvertibellån 9 757 -23 384 -16 738 -63% 49 879 1,3%
Likviditetshantering 7 740 2 563 5 176 1,0%
Investeringsportfölj 711 962 68 828 -777 625 1 420 759 91,5%
Kassa 66 127 129 305 8,5%
Totalt investeringsportlj 778 089 1 550 064 100,0%
Lån -164 344 -144 600
Övriga nettofordringar/skulder -310 -4 330
Totalt NAV 613 434 1 401 134
För ytterligare detaljer om innehaven se not 3.
Transport
49,0%
Övrigt
18,2%
Digital hälsa
9,2%
Marknadsplats
23,6%
07Årsredovisning 2022
Investeringsportföljen
Gett
Transport
Initial investering, år 2014
Totalt värde (miljoner USD) 126,3
Andel av den totala portljen 16,2%
Andel av totalt utestående aktier 48,8%
Värdeutveckling 2022 (USD) -33%
gett.com
Gett är det ledande ride-hailingföretaget i Israel
m
e
d ytterligare närvaro i London och andra sder i
Storbritannien, där företaget erbjuder s.k. black cabs.
Företaget erbjuder också en mobilitetsprogramvara som
verkar globalt och hjälper företag modernisera deras
transportinfrastruktur.
Under första kvartalet 2022 meddelade Gett att
de hade avslutat sina SPAC-planer på grund av den
övergripande marknadsvolatiliteten och att de skulle
mna den ryska marknaden.
Under året genomgick Gett en fi nansiell omstruktu-
rering som slutrdes under Q3 2022, vilket resulterade
i att Gett blev ett skuldfritt företag med VNV Global som
största ägare. Dessutom började företagets fokus på
lönsamhet ge resultat då Gett nu är EBITDA-positivt.
VNV Global har investerat sedan 2014 och har
efter omstruktureringen två representanter i bolagets
styrelse.
Per den 31 december 2022 värderar VNV Global sitt
48,8% innehav i Gett till 126,3 miljoner USD, baserat på
en framåtblickande EV/EBITDA-modell.
Väsentliga händelser 2022
Under första kvartalet 2022 meddelade Gett att
de hade avslutat sina SPAC-planer på grund av den
övergripande marknadsvolatiliteten och att de skulle
mna den ryska marknaden
Företaget enomgick en fi na
nsiell omstrukturering
som slutrdes under tredje kvartalet 2022, vilket
resulterade i att Gett var ett i huvudsak skuldfritt
företag med VNV Global som största ägare
Gett är EBITDA-positivt
BlaBlaCar
Transport
Initial investering, år 2015
Totalt värde (miljoner USD) 141,9
Andel av den totala portljen 18,2%
Andel av totalt utestående aktier 10,5%
Värdeutveckling 2022 (USD) -19%
blablacar.com
BlaBlaCar är världens ledande bilpoolsplattform för
l
ä
ngre resor – en global, pålitlig grupp bestående av
137,2 miljoner medlemmar i 22 länder. Plattformen
kopplar ihop människor som vill resa långa sträckor med
förare på samma sträcka, så att de kan resa tillsammans
och dela kostnaden.
BlaBlaCar driver också en bussmarknad, ett
bussnätverk och pendeltrafi k. BlaBlaCar siktar på att
bli den självklara marknaden för delad vägmobilitet.
Prisvärd, bekväm och användarvänlig, överallt där det
fi nns en väg fi nns det en BlaBlaCar.
Bolaget kommer sannolikt stänga 2022 med
intäkter och bruttovinstmarginaler upp ~2x jämfört med
2021. Bolaget förntar sig också vara EBITDA-positivt
under Q2–Q4 2022 och för helåret 2023.
BlaBlaCar avslutade frde kvartalet 2022 med
137,2 miljoner medlemmar och noterade 17,4 miljoner
passagerare, en ökning med 18% jämfört med samma
kvartal 2021. Företaget avslutade ett starkt 2022 med
6miljoner unika aktiva förare och 20 miljoner unika
aktiva passagerare som reste med BlaBlaCar och fyllde
totalt 65 miljoner platser på vägarna under året.
VNV Global har investerat sedan 2015 och har en
representant i bolagets styrelse.
Per den 31 december 2021 värderar VNV Global
sitt 10,5% ägande i BlaBlaCar till 141,9 miljoner USD,
baserat på en framåtblickande EV/intäktsmodell.
Väsentliga händelser 2022
xte till 137,2 miljoner medlemmar vid slutet av
2022
Under 2022 fyllde BlaBlaCar totalt 65 miljoner
bils
äten på vägen
Stark tillväxt av intäkter och bruttomarginal under
2022, beräknas växa ~2x jämfört med 2021
BlaBlaCar förntar sig vara EBITDA-positivt under
Q2–Q4 2022 och för helåret 2023
Medlemmar
/miljoner/
2018 2019 2020 2021 2022
BlaBlaCar 71,3 89,2 102,0 118,4 137,2
09Årsredovisning 2022
Investeringsportföljen
Booksy
Marknadsplats
Initial investering, år 2018
Totalt värde (miljoner USD) 36,5
Andel av den totala portföljen 4,7%
Andel av totalt utestående aktier 9,8%
Värdeutveckling 2022 (USD) 4%
booksy.com
Booksy är en SaaS-driven bokningsplattform för
skönhetsindustrin. Företaget har sin hemmamarknad
i Polen och har expanderat till USA, Frankrike,
Storbritannien och Spanien.
Booksy är ett robust bokningssystem för att boka
behandlingar inom hälsa och skönhet och består
av två appar, Booksy Biz för företag och Booksy för
privat personer, utformade för att göra bokningar
på ett smidigt sätt. Booksy Biz låter företagsägaren
skapa en företagsprofi l och helt hantera sin kalender
och sitt mötesschema. Booksy låter kunden se
företagets profi l, se deras tillgänglighet och boka tid
direkt från appen. Båda apparna fungerar i realtid,
så kalendern är alltid upp daterad. Så snart en kund
bokar ett möte får företaget ett meddelande och
mötet placeras i dess kalender.
Företaget fortsätter att vara den obestridda
marknadsledaren i Polen med stark närvaro även i
fl era andra geografi ska områden.
Per den 31 december 2022 värderar VNV Global
sitt 9,8% innehav i Booksy till 36,5 miljoner USD,
baserat på en framåtblickande EV/intäktsmodell.
Väsentliga händelser 2022
SaaS-driven bokningsplattform för
sk
önhe
tsbranschen
Obestridd marknadsledare i Polen med ytterligare
stark närvaro i fl era andra geografi er
Bolaget räknar med att nå lönsamhet under 2023,
samtidigt som de behåller sin tillväxtbana
Numan
Digital hälsa
Initial investering, år 2018
Totalt värde (miljoner USD) 31,4
Andel av den totala portföljen 4,0%
Andel av totalt utestående aktier 17,4%
Värdeutveckling 2022 (USD) -15%
numan.com
Numan är en online-hälsoklinik med fokus på mäns
h
ä
lsoproblem och erektil dysfunktion. Baserat i
London, är dess mission att befria män från att möta
obekma besök, väntrum och hårda domar och
istället få en snabb onlinekonsultation med expert-
läkare och därefter kontinuerlig vård.
Numan såg fortsatt tillväxt under 2022, men i
en långsammare takt på grund av en utmanande
makroekonomisk miljö.
VNV Global har en representant i bolagets
styrelse.
Per den 31 december 2022 värderar VNV Global
sitt 17,4% innehav i Numan till 31,4 miljoner USD,
baserat på en framåtblickande EV/intäktsmodell.
Väsentliga händelser 2022
Lanserade kategoridefi nierande erbjudanden om
viktkontroll och diagnostik
Nästan fördubblad LTV/CAC, med en betydande
tillväxt jämfört med föregående år
Lanserade en ny kreativ plattform och
TV-reklamkampanj
10Årsredovisning 2022
Investeringsportföljen
Wasoko
Marknadsplats
Initial investering, år 2022
Totalt värde (miljoner USD) 21,1
Andel av den totala portföljen 2,7%
Andel av totalt utestående aktier 4,1%
Värdeutveckling 2022 (USD) -6%
wasoko.com
Wasoko är den ledande B2B-livsmedelsmarknaden
i Öst- och Centralafrika. Mindre-butiker kan beslla
mat och hushållsvaror till sina oberoende butiker
via Wasoko-appen. Wasoko förhandlar direkt med
stora leverantörer som P&G och Unilever, tar bort alla
mellannder, vilket gör att de kan erbjuda varorna
till bättre priser samtidigt som de sparar tid för de
oberoende butikerna eftersom varorna levereras till
deras dörr. 2022 levererade Wasoko förbättringar av
underliggande mätrden som täckningsbidrag per
order. Under året erkändes företaget som det snabbast
xande företaget i Afrika av Financial Times.
Per den 31 december 2022 värderar VNV Global sitt
4,1% ägande i Wasoko till 21,1 miljoner USD, baserat på
en framåtblickande EV/intäktsmodell.
Babylon
Digital hälsa
Initial investering, år 2017
Totalt värde (miljoner USD) 24,2
Andel av den totala portföljen 3,1%
Andel av totalt utestående aktier 14,5%
Värdeutveckling 2022 (USD) -91%
1 790 TUSD är innehav genom Global Health Equity AB.
babylonhealth.com
Babylon är ett av världens snabbast växande digitala
hälsovårdsföretag vars övergripande mission är att
göra högkvalitativ sjukrd tillgänglig och prisvärd
för alla människor på jorden. Babylon omdefi nierar
hur människor engagerar sig i sin vård vid varje steg i
hälsovårdens utveckling. Genom att vända modellen
från reaktiv sjukvård till proaktiv vård via de enheter som
nniskor redan använder, erbjuder Babylon miljoner
nniskor globalt ständigt pågående vård.
Under 2022 har företaget fortsatt att leverera ope-
rativt och har indikerat att intäkterna för 2022 förväntas
överstiga 1,05 miljarder USD, upp fn 323miljoner USD
2021.
I början av fjärde kvartalet 2022 tillkännagav
Babylon ett kapitaltillskott på 80 miljoner USD, där VNV
deltog med 19,9 miljoner USD. Dessa pengar kommer
tillsammans med intäkterna från en planerad avyttring
av en av Babylons amerikanska tillgångar att ge före-
taget tillräckligt med kapital för att fi nansiera Babylon
ända fram till lönsamhet. Bolaget genomförde också en
omvänd aktiesplit 25:1 under fjärde kvartalet 2022.
VNV Global fortsätter att vara nära företaget och
representeras av Per Brilioth i Babylons styrelse.
Per den 31 december 2022 värderar VNV Global sitt
14,5% ägande i Babylon till 24,2 miljoner USD, baserat
på stängningskursen för aktien den 31 december 2022.
Väsentliga händelser 2022
Ett av världens snabbast växande digitala
hälsovårdsföretag
Guidade intäkter förntas överstiga 1,05 miljarder
USD 2022, upp fn 323 miljoner USD 2021
Reste 80 miljoner USD, varav VNV deltog med
19,9miljoner USD
Diversifi erade Value-Based-Care intäktsmix för att
inkludera högre andel av Medicareintäkter
Initierade ett kostnadsbesparingsinitiativ med
lsättningen att på årsbasis nå en justerad
EBITDA-förbättring på upp till 100 miljoner USD per
år som förväntas upps under 2023
Tillkännagav ett planerat utträde ur sin amerikanska
IPA-tillgång (Independent Physician Association) för
att tillhandahålla tillräckligt med kapital för Babylons
fi nansieringsbehov genom lönsamhet
11Årsredovisning 2022
Investeringsportföljen
Övriga scoutinvesteringar
Övrigt
Initial investering, år 2021
Totalt värde (miljoner USD) 21,0
Andel av den totala portföljen 2,7%
Värdeutveckling 2022 (USD) -1%
VNV Globals scout-investeringsprogram besr av
mer än 15 olika bolag via två dedikerade specialfonder
förvaltade av Lars Fjeldsoe-Nielsen och Niels
Nielsen. Programmet omfattar nu en spännande
portfölj med investeringar i bland annat NoTraffi c, Tajir,
Study Smarter, Lenus, Byte, The Org, Urban Kisaan,
Guardknox, Celus, QuantrolOx, uLesson och Octifi .
Per den 31 december 2022 värderar VNV Global
sitt ägande i övriga scoutinvesteringar till 21,0 miljoner
USD, baserat på den senaste transaktionen i vardera
underliggande innehav.
Breadfast
Marknadsplats
Initial investering, år 2021
Totalt värde (miljoner USD) 16,7
Andel av den totala portföljen 2,1%
Andel av totalt utestående aktier 9,9%
Värdeutveckling 2022 (USD) 12%
breadfast.com
Breadfast är Egyptens ledande dagligvaruaktör
online. Företaget driver en helt vertikalt integrerad
försörjningskedja som levererar 3 500 SKUs på
beran på under 60 minuter över hela Egypten.
Breadfasts sortiment inkluderar ett utbud av nybakat
bröd, frukt, grönsaker, ägg, mejeriprodukter, kött och
fågel, tillsammans med en rad konsumentförpackade
produkter utformade för att tillgodose ett hushålls
dagliga och veckovisa livsmedelsbehov. Under 2022
ökade företagets intäkter 3x jämfört med föregående
år. Företaget reste också sin serie B-runda från välre-
nommerade investerare som Y Combinator Continuity
Fund under året. I december 2022 hade företaget
25utlämningsställen i fyra städer i Egypten.
Per den 31 december 2022 värderar VNV Global
sitt 9,9% ägande i Breadfast till 16,7 miljoner USD,
baserat på en framåtblickande EV/intäktsmodell.
12Årsredovisning 2022
Investeringsportföljen
Bokadirekt
Marknadsplats
Initial investering, år 2021
Totalt värde (miljoner USD) 15,8
Andel av den totala portföljen 2,0%
Andel av totalt utestående aktier 14,9%
Värdeutveckling 2022 (USD) -29%
bokadirekt.se
Bokadirekt är Sveriges ledande hälso- och skön-
h
e
tsplattform som låter konsumenter upptäcka mer
än 24 000 hälso- och skönhetsexperter, göra real-
tidsbokningar och betala för tjänster. För företagarna
underlättar Bokadirekts innovativa plattform sömlösa
onlinebokningar, schemaläggning och betalningsaccep-
tans, vilket minskar administrationen och ökar tiden för
slutkonsumenten. Varje månad använder mer än 13000
företagare Bokadirekts prenumerationsbaserade
aff ärsprogramvara för att hantera sin verksamhet, och
mer än en miljon slutkonsumenter upptäcker, bokar
och betalar för möten via Bokadirekts marknadsplats.
VNVGlobal har en representant i bolagets styrelse.
Per den 31 december 2022 värderar VNV Global
sitt 14,9% ägande i Bokadirekt till 15,8 miljoner USD,
baserat på en framåtblickande EV/intäktsmodell.
Olio
Övrigt
Initial investering, år 2020
Totalt värde (miljoner USD) 13,9
Andel av den totala portföljen 1,8%
Andel av totalt utestående aktier 11,0%
Värdeutveckling 2022 (USD) -11%
olioex.com
Olio är en brittisk app som hjälper grannar dela med sig
av m
a
t och lokala företag erbjuda överskottsmat som
annars hade kastats bort. Bolaget grundades av Tessa
Clarke och Saasha Celestial-One för att tackla det stora
problemet med matsvinn. Olio har laddats ner över
6miljoner gånger och har möjliggjort delning av över
65miljoner portioner mat och över sex miljoner hus-
llsartiklar i 62 länder runt om i världen. Det motsvarar
i termer av miljöpåverkan över 190 miljoner färre bilmil.
Framöver kommer Olio att vidareutveckla appen kring
engagerade (hyper) lokala samllen genom att lägga
till radannonser och andra erbjudanden.
Per den 31 december 2022 värderar VNV Global sitt
11,0% ägande i Olio till 13,9 miljoner USD, baserat på
den senaste transaktionen i företaget.
13Årsredovisning 2022
Investeringsportföljen
Hungry Panda
Marknadsplats
Initial investering, år 2020
Totalt värde (miljoner USD) 11,8
Andel av den totala portföljen 1,5%
Andel av totalt utestående aktier 4,0%
Värdeutveckling 2022 (USD) -47%
hungrypanda.co
Hungry Panda är den globala ledaren och specia-
lis
t
en på matbeställningar på nätet med inriktning
på asiatiska restauranger och kinesisk diaspora.
Med start i Nottingham, Storbritannien, har Hungry
Panda expanderat till mer än 70 städer i 10 länder,
inklusive Storbritannien, Frankrike, Italien, USA,
Kanada, Australien, Nya Zeeland, Japan, Sydkorea
och Singapore. Under 2022 förvärvade företaget den
australiensiska matleveransplattformen EASI och den
asiatiska matleveransplattformen BUY@HOME på Nya
Zeeland. De två transaktionerna kommer att hjälpa
HungryPanda att förbättra sin lokala verksamhet, ge
restauranger möjlighet att uppnå större aff ärsframgång
och förbättra konsumentupplevelsen genom att bredda
utbudet av autentiska asiatiska restauranger i dessa
geografi er.
Per den 31 december 2022 värderar VNV Global
sitt 4,0% ägande i Hungry Panda till 11,8 miljoner USD,
baserat på en framåtblickande EV/intäktsmodell.
14Årsredovisning 2022
Investeringsportföljen
Övriga investeringar
Nedan följer en sammanfattning av de återstående investeringarna i VNV Global-portföljen. Var och
en representerar mindre än 1% av den totala portljen och tillsammans representerar de cirka 18%
avden totala portföljen. Se vår webbplats (sv.vnv.global/investments) för mer information.
Övriga investeringar
Digital hälsa Vezeeta vezeeta.com
Transport Borzo borzodelivery.com
Tra
nsport Swvl swvl.com
Övr
igt Kavall kavall.co
Dig
ital hälsa Flo fl o.health
Di
gital hälsa Palta palta.com
Marknad
splats Tise tise.com
Marknad
splats Merro
Övr
igt Glovo glovoapp.com
Mar
knadsplats JamesEdition jamesedition.com
Öv
rigt Collectiv Food collectivfood.com
Marknad
splats Carla carla.se
Marknad
splats Naseeb Networks (Rozee och Mihnati) naseebnetworks.com
Marknads
plats Alva alvalabs.io
M
arknadsplats El Basharsoft (Wuzzuf och Forasna) basharsoft.com
Di
gital hälsa Stardots stardots.se
Öv
rigt YouScan youscan.io
Ma
rknadsplats Cirplus cirplus.com
Ö
vrigt 2xN Venture Fund I
Marknads
plats Shwe Property shweproperty.com
Marknad
splats Dubicars dubicars.com
M
arknadsplats Myelin II
Övr
igt Baly baly.iq
Marknad
splats Parsly parsly.com
Di
gital hälsa Pale Blue Dot paleblue.vc
Marknad
splats Vinden vinden.com
Marknad
splats Campspace campspace.com
Öv
rigt Captain Cause captaincause.com
Marknads
plats UAB Ovoko ovokogroup.com
Tr
ansport Shohoz shohoz.com
Marknad
splats Agente Imóvel agenteimovel.com.br
Dig
ital hälsa Grace Health grace.health
Marknad
splats Hype Ventures hypeventures.io
Marknads
plats Medoma medoma.com
Övr
igt Fika keepfi ka
.com
Marknadsplats JobNet jobnet.com.mm
Marknad
splats SSE Ventures
Di
gital hälsa Yoppie yoppie.com
Öv
riga konvertibellån
Marknadsplats Booksy booksy.com
Transport Shohoz shohoz.com
Öv
rigt Collectiv Food collectivfood.com
Marknads
plats Dubicars dubicars.com
Mark
nadsplats HousingAnywhere housinganywhere.com
Likv
iditetshantering
Bolaget har också investeringar i räntefonder som en del av sin likviditetshantering.
Per den 31 december 2022 uppgick investeringarna inom likviditetshanteringen till 7,74 miljoner
USD (2021: –), baserat på fondernas senaste NAV och marknadsvärde.
16Årsredovisning 2022
VNV Global-aktien
Största aktieägarna
Aktieägarlistan nedan visar de tio största ägarna per
31december 2022. Antalet aktieägare i VNV Global
den 31december 2022 uppgick till cirka 39 400 (2021:
39500).
Ägare Innehav,
aktier
Innehav,
procent
01 Acacia Partners 23 360 381 19,6%
02 E. Öhman J:or Aktiebolag 20 174 064 16,9%
03 Baillie Giff ord & Co
5 242 641 4,4%
04 Asset Value Investors 4 798 700 4,0%
05 Avanza Pension 4 010 460 3,4%
06 TIN Fonder 3 272 335 2,7%
07 Kayne Anderson Rudnick 2 934 589 2,5%
08 Per Brilioth 1 679 619 1,4%
09 Border To Coast 1 647 980 1,4%
10 Nordnet
Pensionsförkring 1 605 043 1,3%
10 största ägarna 68 725 812 57,7%
Övriga 46 162 657 38,7%
Serie C-aktier 4 260 683 3,6%
Totalt 119 149 152 100,0%
Innehav enligt senaste anmälan till företaget eller senaste
insynsrapportering. Baserat på Euroclear Sweden
AB uppgifter och innehav som är kända för företaget.
Exklusiveförvaltare.
Marknaden
VNV Global-aktien är noterad på Nasdaq Stockholm,
Mid Cap-segmentet, sedan den 4 juli 2007. Till och med
den 26 juni 2020 handlades aktien i form av svenska
depåbevis (SDB).
Koder för VNV Global-aktien
Nya och historiska noteringar för VNV Global-aktien
är lättillgängliga på ett antal aff ärsportaler samt via
professionella fi nansiella leverantörer av marknads-
information i realtid. Nedan fi nns några av symbolerna
och koderna för VNV Global-aktien.
ISIN-kod: SE0014428835
Nasdaq Stockholm kortnamn (ticker): VNV
Reuters: VNV.ST
Yahoo Finance: VNV.ST
Google Finance: STO:VNV
Bloomberg: VNV:SS
Händelser under året
Aktiens omsättning
Den dagliga genomsnittliga omsättningen under 2022
uppgick till 531 600 aktier (2021: 295 000 aktier).
Handel har genomförts 100 procent av tiden. (Källa:
Nasdaq Stockholm.)
Återköp och indragning av aktier
Den 22 juni 2021 meddelade VNV Global att Bolagets
styrelse hade beslutat, i kraft av bemyndigande vid
årsstämman den 4 maj 2021, att tillåta förrv av
Bolagets egna stamaktier. Under första kvartalet 2022
återköptes 628 959 aktier.
Den 24 maj 2022 meddelade VNV Global att
Bolagets styrelse hade beslutat, i kraft av bemyn-
digande vid årsstämman den 12 maj 2022, att tillåta
förvärv av Bolagets egna stamaktier. Under andra
kvartalet 2022 återköptes 322871 aktier och 1535078
tidigare återköpta aktier makulerats. Resterande
322871 återköpta aktierna innehas per den 31decem-
ber 2022 i egen bok.
Emission av incitamentsaktier
Under augusti 2022 emitterade VNV Global samman-
lagt 1 190 000 incitamentsaktier av serie C 2022 under
Bolagets långsiktiga incitamentsprogram (LTIP) som
antogs vid extra bolagssmma den 11 mars 2022.
Utestående aktier
Antalet utesende aktier vid årets slut var 119149152,
varav 114888469 stamaktier och 2008545 incita-
mentsaktier av Serie C 2019, 502 138 incitamentsaktier
av Serie C 2020, 560 000 incitamentsaktier av Serie C
2021 och 1 190 000 incitamentsaktier av Serie C 2022.
Utdelningar
Ingen utdelning har föreslagits för året.
17Årsredovisning 2022
Innehållsförteckning för räkenskaper ochnoter
Förvaltningsberättelse
Flerårsöversikt
Koncernens räkningar
Resultaträkning – Koncernen
Balansräkning – Koncernen
Förändringar i eget kapital – Koncernen
Kassafl ödesanalys – Koncernen
Koncernens noter
Not 1 Redovisningsprinciper
Not 2 Risker och riskhantering
Not 3 Kritiska uppskattningar och bemningar
Not 4 Resultat från fi nansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Not 5 Rörelsens kostnader
Not 6 Ersättning till revisorer
Not 7 Finansnetto
Not 8 Skatter
Not 9 Inventarier
Not 10 Finansiella instrument per kategori
Not 11 ngfristiga fi nansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Not 12 Innehav i intresseföretag
Not 13 Övriga kortfristiga fordringar
Not 14 Likvida medel
Not 15 Räntebärande skulder
Not 16 Övriga kortfristiga skulder
Not 17 Upplupna kostnader och förutbetalda inkter
Not 18 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Not 19 Ansllda och personalkostnader
Not 20 Transaktioner med närstående
Not 21 Alternativa nyckeltal
Not 22 ndelser efter räkenskapsperiodens utgång
Moderbolagets räkningar
Resultaträkning – Moderbolaget
Balansräkning – Moderbolaget
Förändringar i eget kapital – Moderbolaget
Kassafl ödesanalys – Moderbolaget
Moderbolagets noter
Not P.1 Moderbolagets väsentliga redovisningsprinciper
Not P.2 Resultat från fi nansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Not P.3 Rörelsens kostnader
Not P.4 Ersättning till revisorer
Not P.5 Finansnetto
Not P.6 Skatter
Not P.7 Inventarier
Not P.8 Andelar i koncernföretag
Not P.9 Finansiella instrument per kategori
Not P.10 Lån till koncernföretag
Not P.11 Övriga kortfristiga fordringar
Not P.12 Likvida medel
Not P.13 Aktiekapital och övrigt tillskjutet kapital
Not P.14 Räntebärande skulder
Not P.15 Övriga kortfristiga skulder
Not P.16 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Not P.17 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Not P.18 Ansllda och personalkostnader
Not P.19 Transaktioner med närstående
18Årsredovisning 2022
F ö r v a l t n i n g s b e r ä t t e l s e
Styrelsen och den verkställande
direktören för VNV Global AB
(publ.) organisationsnummer
556677-7917, med säte i Stockholm,
presenterar härmed årsredovisning
och koncernredovisning för
räkenskapsåret 1 januari 2022
31december 2022.
Bakgrund
VNV Global AB (publ) registrerades i Stockholm den
11mars 2005 med organisationsnummer 556677-7917.
Huvudkontoret fi nns på Mäster Samuelsgatan 1,
111 44 Stockholm, Sverige.
VNV Globals stamaktier är sedan 29 juni 2020
noterade på Nasdaq Stockholm, Mid Cap-segmentet,
under kortnamnet VNV.
Koncernredovisningen presenteras i USD eftersom
det är den valuta i vilken majoriteten av koncernens
transaktioner är denominerade. Moderbolagets
presentationsvaluta är i svenska kronor (SEK) enligt
svensk lagstiftning.
Dessa koncernredovisningar godndes av
styrelsen den 17 februari 2023.
Aff ärsidé
VNV Global är ett investeringsbolag med aff ärsidén
att genom erfarenhet, kunskap och ett omfattande
nätverk identifi era och investera i tillgångar med
stor värdeökningspotential, med fokus på bolag med
nätverkseff ekter.
Sektormandatet är brett och vårt syfte är att skapa
aktieägarrde genom att investera i tillgångar som är
förknippade med risker som VNV är väl rustat för att
hantera. Sådana utmärkande risker innefattar bolags-
styrningsrisker, likviditetsrisker och operativa risker.
Strategi
Bolagets investeringsstrategi är att investera främst i
private equity med hög värdeökningspotential.
Väsentliga händelser under året
De största investeringarna under 2022 var Gett
(47,8miljoner USD), Wasoko (20,0 miljoner USD),
Babylon (19,9 miljoner USD), Breadfast (8,9 miljoner
USD), HousingAnywhere (5,9 miljoner USD) och Booksy
(5,0 miljoner USD).
Obligationslån 2022/2025
I januari 2022 placerade VNV Global framgångsrikt
ett nytt seniort icke säkersllt obligationslån.
Obligationerna, med ett initialt belopp om 1 200 miljoner
SEK inom en ram om 2 000 miljoner SEK, har en löptid
på tre år och löper med en fast kupong om 5,00 procent
per år.
Återköp av egna aktier
Under första kvartalet 2022 återköpte Bolaget 628959
aktier med sd av bemyndigande som givits vid
årsstämman den 4 maj 2021.
Den 24 maj 2022 meddelade VNV Global att
Bolagets styrelse hade beslutat, i kraft av bemyn-
digande vid årsstämman den 12 maj 2022, att tillåta
ytterligare förvärv av Bolagets egna stamaktier. Under
andra kvartalet 2022 återköpte Bolaget 322871 aktier
med stöd av det nya bemyndigandet och makulerade
1535078 tidigare återköpta aktier. Bolaget innehade
rmed per balansdagen totalt 322 871 aktier.
Emission av incitamentsaktier
I augusti 2022 emitterade Bolaget sammanlagt
1190000 aktier av Serie C 2022 enligt Bolagets
ngsiktiga incitamentsprogram 2022 som antogs vid
extra bolagsstämma den 11 mars 2022.
Portföljinvesteringar
Swvl
Swvl slutförde sitt SPAC-samgående den 31 mars 2022
och är noterat på Nasdaq under kortnamnet SWVL.
Wasoko
VNV Global investerade 20,0 miljoner USD i det nya
portföljinnehavet Wasoko under första kvartalet 2022.
Wasoko är en ledande B2B-marknadsplats i Afrika som
erbjuder konsumtionsvaror med gratis leverans och
fi nansieringslösningar till informella dagligvaruhandlare
i Afrika, vilket är en marknad på totalt 600 miljarder
USD.
Gett
Under andra kvartalet 2022 investerade VNV Global
41,8 miljoner USD, av totalt 47,8 miljoner USD under
året, för att förvärva Getts utestående skuld. Den
fi nansiella omstruktureringen av portföljbolaget Gett
slutfördes under tredje kvartalet, vilket resulterat i ett
i princip skuldfritt bolag med VNV Global som största
ägare. Bolaget presterar bra operationellt och är nu
EBITDA-lönsamt.
Hemnet
Under andra kvartalet 2022 sålde VNV Global sina
återstående aktier i Hemnet till en försäljningslikvid
om 42,0 miljoner USD. Inklusive tidigare sålda aktier
genererade VNV Global total försäljningslikvid på 81
miljoner USD, vilket motsvarar en total IRR på 50,5%
sedan VNV Globals ursprungliga investering på 10
miljoner USD i december 2016.
Property Finder
I juli 2022 ingick VNV Global ett avtal om att sälja hela
sitt innehav i Property Finder för en ersättning motsva-
rande 39 miljoner USD vilket var i linje med VNV Globals
värdering av sitt innehav per den 30 juni. Transaktionen
slutrdes i september 2022.
BlaBlaCar
Under oktober 2022 löstes de konvertibla skuldebreven
från BlaBlaCar automatiskt in till aktier. Vid konvertering
var VNV Global berättigad till 3 606 148 aktier, vilket
ökade VNV Globals ägande till 10,5%.
Babylon
Under fjärde kvartalet 2022 investerade VNV Global
19,6 miljoner USD, av totalt 19,9 miljoner USD under
året, i Babylon som en del av en privat investering på
80 miljoner USD i så kallad private investment in public
equity (the “PIPE”).
Förändringar i verkligt värde
Förändringar i verkligt värde i investeringsportföljen
refl ekterar eff ekterna av den ökade volatiliteten i
marknaden som en följd av den geopolitiska situationen
samt räntehöjningar.
Finansiell ställning
Koncernens resultatutveckling
Under året var resultatet från fi nansiella tillgångar vär-
derade till verkligt värde över resultaträkningen -777,63
miljoner USD (2021: 80,79), huvudsakligen från negativa
värdeförändringar för Babylon, Voi, Swvl och Gett.
Rörelsekostnader (defi nierat som rörelsens
kostnader minus övriga rörelseintäkter) för året
uppgick till -9,89 miljoner USD (2021: -13,56).
Rörelsekostnadsminskningen är främst relaterad till
förra årets kostnad för det kortfristiga incitamentspro-
grammet och det långsiktiga incitamentsprogrammet
LTIP 2018.
Finansnettot uppgick till 5,52 miljoner USD (2021:
-3,49), fmst relaterat till obligationsräntekostnad och
SEK/USD-depreciering.
Årets resultat efter skatt blev -782,00 miljoner USD
(2021: 63,74).
Portföljutveckling och investeringar
Under året 1 januari 2022–31 december 2022 minskade
VNV Globals substansrde per aktie i USD med
-55,93%. Portföljvärdesförändringen utgörs främst av
negativa värdeförändringar för Babylon, Voi, Swvl och
Gett.
19Årsredovisning 2022
Förvaltningsberättelse
Under året 1 januari 2022–31 december 2022 upp-
gick bruttoinvesteringar i fi nansiella tillngar, exklusive
likviditetshanteringsinvesteringar, till 147,8 miljoner
USD (2021: 245,3) och intäkter från försäljning, exklu-
sive likviditetshanteringsinvesteringar, uppgick till 81,4
miljoner USD (2021: 66,0). Per den 31 december 2022
bestod de fyra största innehaven av BlaBlaCar (18,2%),
Gett (16,2%), Voi (10,8%) och HousingAnywhere (5,1%).
Likviditetshantering
Koncernen har även gjort likvidinvesteringar i
penningmarknadsfonder som en del av sin likviditets-
hanteringsverksamhet. Per 31 december 2022 värderas
likviditetshanteringsinvesteringarna till 7,74 miljoner
USD (2021: –).
Koncernens likvida medel uppgick till 66,13 miljoner
USD (2020: 129,31).
Eget kapital
Redovisat eget kapital uppgick till 613,43 miljoner USD
per den 31 december 2022 (31 december 2021: 1 401,13).
Minskningen av eget kapital om -787,70 miljoner USD
under 2022 är främst relaterad till investeringsportföl-
jens utveckling.
Långfristiga skulder
Obligation 2021/2024: Under andra kvartalet 2021
placerade VNV Global ett obligationslån på tre år, initialt
500 miljoner SEK, inom en ram om 750 miljoner SEK.
Obligationen har en fast kupong på 5,50 procent med
nta som ska betalas kvartalsvis. Obligationerna är
noterade på Nasdaq Stockholm och Frankfurtbörsen
med ISIN: SE0016275077.
Obligation 2022/2025: Under första kvartalet 2022
placerade VNV Global ett obligationslån på tre år, initialt
1 200 miljoner SEK, inom en ram om 2 000 miljoner
SEK. Obligationen har en fast kupong på 5,00 procent
med ränta som ska betalas kvartalsvis. Obligationerna
är noterade på Nasdaq Stockholm och Frankfurtbörsen
med ISIN: SE0017483019.
Kassafl öde
Kassafl ödet från den löpande verksamheten för
innevarande år uppgick till -80,6 miljoner USD (2021:
-191,0), varav investeringar i fi nansiella tillgångar,
exklusive investeringar i likviditetshantering, uppgick
till 147,2 miljoner USD (2021: 247,3) och från avyttring,
exklusive investeringar i likviditetshanteringen, uppgick
till 81,4 miljoner USD (2021: 66,0). Större investeringar
i befi ntliga portföljbolag under 2022 var främst i Gett
(47,8 miljoner USD), Wasoko (20,0 miljoner USD),
Babylon (19,9 miljoner USD), Breadfast (8,9 miljoner
USD), HousingAnywhere (5,9 miljoner USD) och Booksy
(5,0 miljoner USD).
Försäljning av fi nansiella tillgångar är främst
relaterade till Hemnet och Property Finder.
Kassafl ödet från fi nansieringsverksamheten upp-
gick till 22,74 miljoner USD (2021: 305,20) och är fmst
nförligt till upplåning 123,2 miljoner USD (2021: 57,7)
och återbetalning av lån 83,5 miljoner USD (2021: –).
Årets kassafl öde uppgick till -57,82 miljoner USD
(2021: 114,19).
Anställda
VNV Global-koncernen hade vid räkenskaprets slut
tolv (2021: åtta) personer anställda.
Portföljeff ekter relaterade till exponering
motRyssland och Ukraina
Portföljens verkliga värdeförändring uppgick till -777,6
miljoner USD under 2022, varav -53,0 miljoner USD
var direkt relaterat till innehav med deras huvudsakliga
verksamhet i Ryssland och Ukraina. Dessa företag är
OneTwoTrip, Monopoliya, BestDoctor, Napopravku,
Dr Ryadom och YouScan. Ryska aktieexponeringar
som innehas av VNV värderas till noll. Den ukrainska
exponeringen stod för cirka 0,2% av VNV Globals totala
investeringsportfölj.
20Årsredovisning 2022
Förvaltningsberättelse
Resultaträkningar i sammandrag
/Tusental USD/ 2022 2021 2020 2019 2018
Resultat från fi nansiella tillgångar värderade
till verkligt värde via resultaträkningen -777 625 80 788 232 645 206 890 6 530
Övriga rörelseintäkter 390 440 286 336 486
Rörelsens kostnader -10 281 -13 996 -10 210 -33 641 -13 253
Rörelseresultat -787 517 67 232 222 721 173 585 -6 238
Finansiella intäkter och kostnader, netto 5 519 -3 490 -15 388 -9 667 1 496
Resultat före skatt -781 998 63 742 207 333 163 918 -4 743
Skatt -3 -405 -241 -122
Årets resultat -781 998 63 739 206 928 163 677 -4 864
Balansräkningar i sammandrag
/Tusental USD/ 31 dec
2022
31 dec
2021
31 dec
2020
31 dec
2019
31 dec
2018
Materiella anläggningstillgångar 1 165 410 827 1 080 203
Finansiella anläggningstillgångar 711 962 1 420 759 1 162 916 830 982 932 482
Likvida medel 66 127 129 305 23 321 18 855 40 303
Skattefordringar och övriga kortfristiga fordringar 2 301 686 1 503 951 955
Totala tillgångar 781 554 1 551 161 1 188 567 851 868 973 943
Eget kapital 613 434 1 401 134 1 080 234 776 984 876 709
Långfristiga skulder 164 116 55 155 98 743 69 233 93 944
Aktuell skatteskuld 18 27 44 437 402
Kortfristig del av långfristiga skulder 89 445
Övriga skulder och upplupna kostnader 3 986 5 400 9 546 5 214 2 888
Summa eget kapital och skulder 781 554 1 551 161 1 188 567 851 868 973 943
Kassafl ödesanalyser i sammandrag
/Tusental USD/ 2022 2021 2020 2019 2018
Kassafl öde fn den löpande verksamheten -80 553 -191 005 -104 740 282 535 -31 031
Kassafl öde från investeringsverksamheten -135
Kassafl öde fn fi nansieringsverksamheten 22 736 305 198 105 786 -297 827 23 321
Årets kassafl öde -57 817 114 192 1 046 -15 292 -7 845
Kursdiff erens i likvida medel -5 361 -8 208 3 420 -6 156 -2 930
Likvida medel vid årets början 129 305 23 321 18 855 40 303 51 079
Likvida medel vid årets slut 66 127 129 305 23 321 18 855 40 303
Flerårsöversikt
21Årsredovisning 2022
Förvaltningsberättelse
Moderbolaget
Resultat
För år 2022 var moderbolagets nettoresultat -3042,19
miljoner SEK (2021: -103,73, främst relaterat till följande
poster:
Resultat från fi nansiella tillgångar värderade
till verkligt värde via resultaträkningen uppgick till
0,04 miljoner SEK (2021: –) avseende investeringar i
likviditetshantering.
Övriga rörelseintäkter för året uppgick till – miljoner
SEK (2021: –).
Rörelsekostnaderna uppgick till -50,09 miljoner
SEK (2021: -72,97). Rörelsekostnadsminskningen
är främst relaterad till förra årets kostnad för det
kortfristiga incitamentsprogrammet och det långsiktiga
incitamentsprogrammet LTIP 2018.
Aktier i dotterbolag har skrivits ned med -2943,17
miljoner SEK då dotterbolagen har negativa värdeföränd-
ringar i sina portföljer.
Finansnettot uppgick till -51,12 miljoner SEK (2021:
-32,91), bestående av ränteintäkter 45,63 miljoner SEK,
främst relaterade till koncerninterna ränteintäkter 42,55
miljoner SEK, räntekostnader -134,18 miljoner SEK
relaterade främst till obligationsnta, och valutavinster
uppgick till 37,44 miljoner SEK.
Likvida medel
Moderbolagets likvida medel uppgick till 159,29 miljoner
SEK (31 december 2021: 851,45).
Aktiekapital och antal aktier
Vid årets slut uppgick det egna kapitalet till 6389,29
miljoner SEK (2021: 9 484,76). Minskningen med
-3095,47 miljoner SEK i eget kapital under 2022 är
främst relaterad till årets negativa resultat samt återköp
av egna aktier.
Antalet utestående aktier per 31 december 2022
uppgick till 119 149 152, varav 114 888 469 stamaktier
och 4 260 683 incitamentsaktier av Serie C 2019,
C2020, C2021 och C 2022. Bolaget återköpte 951 830
stamaktier uppgående till 56,3 miljoner SEK under året.
De återköpta aktierna innehas i eget förvar.
Långfristiga skulder
Obligation 2021/2024: Under andra kvartalet 2021
placerade VNV Global ett obligationslån på tre år, initialt
500 miljoner SEK, inom en ram om 750 miljoner SEK.
Obligationen har en fast kupong på 5,50 procent med
nta som ska betalas kvartalsvis. Obligationerna är
noterade på Nasdaq Stockholm och Frankfurtbörsen
med ISIN: SE0016275077.
Obligation 2022/2025: Under första kvartalet 2022
placerade VNV Global ett obligationslån på tre år, initialt
1 200 miljoner SEK, inom en ram om 2 000 miljoner
SEK. Obligationen har en fast kupong på 5,00 procent
med ränta som ska betalas kvartalsvis. Obligationerna
är noterade på Nasdaq Stockholm och Frankfurtbörsen
med ISIN: SE0017483019.
Förändringen av antalet utestående aktier fördelas enligt följande:
År Händelse Förändring av
antalet aktier
Totalt antal aktier
efter förändring
Kvotvärde,
SEK
Förändring av
aktiekapital,
SEK
Totalt aktiekapital
efter förändring,
SEK
1 jan 2021 Ingående balans 97 701 547 0,10 9 770 154,66
2021 Emission av LTIP 2019 Incitamentsaktier 66 045 97 767 592 0,10 6 604,91 9 776 759,57
2021 Emission av LTIP 2020 Incitamentsaktier 16 513 97 784 105 0,10 1 651,39 9 778 410,96
2021 Riktad nyemission 11 662 000 109 446 105 0,10 1 166 200,00 10 944 610,96
2021 Inlösen av LTIP 2019 Incitamentsaktier -157 500 109 288 605 0,10 -15 750,00 10 928 860,96
2021 Inlösen av LTIP 2020 Incitamentsaktier -39 375 109 249 230 0,10 -3 937,50 10 924 923,46
2021 Emission av LTIP 2021 Incitamentsaktier 560 000 109 809 230 0,10 56 000,00 10 980 923,46
2021 Riktad nyemission 9 685 000 119 494 230 0,10 968 500,00 11 949 423,46
2022 Indragning av egna aktier -1 535 078 117 959 152 0,10 - 11 949 423,46
2022 Emission av LTIP 2022 Incitamentsaktier 1 190 000 119 149 152 0,10 118 999,54 12 068 423,00
31 dec 2022 Utgående balans, utgivna aktier 119 149 152 0,10 12 068 423,00
2021Återköp av egna aktier -906 11912 068 423,00
2022Återköp av egna aktier -951 83012 068 423,00
31 dec 2022 Utgående balans, utestående aktier 119 149 152 0,10 12 068 423,00
22Årsredovisning 2022
Förvaltningsberättelse
Kassafl öde
Kassafl ödet från den löpande verksamheten för
innevarande år uppgick till -88,83 miljoner SEK (2021:
-72,15).
Kassafl ödet från investeringsverksamheten uppgick
till -607,49 miljoner SEK (2021: -1 954,63), totalt sett
relaterat till investeringar i koncernföretag.
Kassafl ödet från fi nansieringsverksamheten
uppgick till -33,25 miljoner SEK och är huvudsakligen
nförligt upptagna lån, återbetalning av lån och och
obligationsräntebetalningar.
Årets kassafl öde uppgick till SEK -729,6 miljoner
SEK (2021: 677,6).
Anställda
Vid årsskiftet har VNV Global AB (publ) fyra (2021: fyra)
anställda i Sverige.
Risker och riskhantering
Risker, riskhantering och hantering av fi nansiella risker,
dvs valutakurs-, ränte-, likviditets-, fi nansierings- och
kreditrisk beskrivs i not 2, vilken också är tillämplig för
moderbolaget.
Styrelse
Styrelsens sammansättning, valberedning och
ersättningsutskott
Vid årsstämman i VNV Global AB (publ) den 12 maj 2022
i Stockholm beslutades att omvälja Josh Blachman,
Per Brilioth, Lars O Grönstedt, Ylva Lindquist och Keith
Richman till styrelseledamöter och att välja Lars O
Grönstedt som styrelseordförande fram till slutet av
sta årssmma.
Arbetet och sammansättningen av styrelsen, val-
beredningen och ersättningsutskottet beskrivs i detalj i
bolagsstyrningsrapporten.
Framtida utveckling
Företaget kommer att fortsätta att utveckla VNV Global
Groups substansvärde med fokus på möjligheter och
utmaningar som drivs av digitalisering och hållbarhet.
Riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
beskrivs i bolagsstyrningsrapporten.
Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstyrningsrapporten har upprättats separat
från årsredovisningen. Bolagsstyrningsrapporten
tillhandahålls i enlighet med Koden för Bolagstyrning
samt bolagets fi nansiella rapporter, rapporterade av
Styrelsen samt Revisorernas rapport, tillnglig på VNV
Globals webbplats sv.vnv.global.
Hållbarhetsrapport
VNV Globals frivilliga hållbarhetsrapportering redovisas
i en separat rapport, tillgänglig på VNV Globals webb-
plats sv.vnv.global.
Händelser efter rapportperioden
Inga väsentliga händelser efter periodens slut.
Disposition av balanserade vinstmedel
Följande vinstmedel i moderbolaget står till årsstäm-
mans förfogande (i SEK):
Överkursfond: 3 100 158 302
Balanserade vinstmedel 6 319 256 800
Årets resultat -3 042 188 613
Totalt 6 377 226 489
Styrelsen föresr härmed att dessa vinstmedel
skafördelas enligt följande:
Balanseras i ny räkning: 6 377 226 489
För ytterligare information om moderbolagets resultat
och fi nansiella status hänvisas till resultaträkningen,
balansräkningen samt noterna till bokslutet.
23Årsredovisning 2022
Koncernens räkningar
Resultaträkning – Koncernen
/Tusental USD/ Not 2022 2021
Resultat från fi nansiella tillgångar värderade
till verkligt värde via resultaträkningen
1
4 -777 625 80 788
Övriga rörelseintäkter 390 4 40
Rörelsens kostnader 5, 6 -10 281 -13 996
Rörelseresultat -787 516 67 232
Finansiella intäkter och kostnader
Ränteintäkter 7 493 28 6
Räntekostnader 7 -13 423 -8 482
Valutakursvinster/-förluster, netto 18 448 4 706
Totala fi nansiella intäkter och kostnader 5 518 -3 490
Resultat före skatt -781 998 63 742
Skatt 8 -3
Årets resultat -781 998 63 739
Resultat per aktie (USD) 21 -6,8 0 0,61
Resultat per aktie efter utsdning (USD) 21 -6,8 0 0,61
1. Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen redovisas till
verkligt värde. Vinster och förluster till följd av föndringar i verkligt värde avseende kategorin
fi nansiella tillngar värderade till verkligt värde via resultaträkningen, resultatredovisas i det
år då de uppstår och ingår i resultaträkningens post ”Resultat från fi nansiella tillgångar till
verkligt värde via resultaträkningen”.
Rapport över totalresultat för koncernen
/Tusental USD/ 2022 2021
Årets resultat -781 998 63 739
Årets övriga totalresultat
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Valutaomräkningsdiff erenser
Övrigt totalresultat för året
Summa totalresultat för året -781 998 63 739
Årets resultat och summa totalresultat för âret
ovan är i sin helhet hänförligt till moderföretagets
aktieägare.
24Årsredovisning 2022
Koncernens räkningar
Balansräkning – Koncernen
/Tusental USD/ Not 31 dec 2022 31 dec 2021
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Hyreslokaler och inventarier 9 1 165 4 10
Totala materiella anläggningstillgångar 1 165 410
Finansiella anläggningstillgångar
Finansiella tillgångar värderade till verkligt
värdevia resultaträkningen 10, 11, 12 711 962 1 420 759
Totala fi nansiella anläggningstillngar 711 962 1 420 759
Omsättningstillgångar
Skattefordringar 180 1 72
Övriga kortfristiga fordringar 10, 13 2 120 5 15
Likvida medel 10, 14 66 127 129 305
Totala omsättningstillgångar 68 427 129 992
Totala tillgångar 781 554 1 551 161
/Tusental USD/ Not 31 dec 2022 31 dec 2021
Eget kapital (inklusive årets resultat) 613 434 1 401 134
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder
Långfristiga skulder och leasingskulder 10, 15 164 116 55 155
Totala långfristiga skulder 164 116 55 155
Kortfristiga skulder
Skatteskuld 18 2 7
Kortfristig del av långfristiga skulder 10, 15 89 445
Övriga kortfristiga skulder och leasingskulder 16 1 526 2 712
Upplupna kostnader 17 2 460 2 688
Totala kortfristiga skulder 4 004 94 872
Totalt eget kapital och skulder 781 554 1 551 161
25Årsredovisning 2022
Koncernens räkningar
Förändringar i eget kapital – Koncernen
/Tusental USD/ Not Aktiekapital Övrigt tillskjutet kapital Balanserat resultat Totalt
Eget kapital per 1 januari 2021 997 95 045 984 192 1 080 234
Resultat för året 1 januari 2021–31 december 2021 63 739 63 739
Årets övriga totalresultat
Valutaomräkningsdiff erenser
Summa totalresultat för året 1 januari 2021–31 december 2021 63 739 63 739
Transaktioner med aktieägare:
Riktad nyemission 25 1 274 615 274 866
Riktad nyemission, kostnad -10 314 -10 314
Återköp av egna aktier -9 797 -9 797
Värde på anställdas tjänster:
- Långsiktigt aktiebaserat incitamentsprogram 19 5 2 401 2 406
Totalt transaktioner med aktieägare 256 264 301 -7 396 257 161
Eget kapital per 31 december 2021 1 253 359 346 1 040 535 1 401 134
Eget kapital per 1 januari 2022 1 253 359 346 1 040 535 1 401 134
Resultat för året 1 januari 2022–31 december 2022 -781 998 -781 998
Årets övriga totalresultat
Valutaomräkningsdiff erenser
Summa totalresultat för året 1 januari 2022–31 december 2022 -781 998 -781 998
Transaktioner med aktieägare:
Återköp av egna aktier -6 004 -6 004
Värde på anställdas tjänster:
- Långsiktigt aktiebaserat incitamentsprogram 19 1 1 29 1 302
Totalt transaktioner med aktieägare 11 -5 713 -5 702
Eget kapital per 31 december 2022 1 264 359 346 252 824 613 434
26Årsredovisning 2022
Koncernens räkningar
Kassafl ödesanalys – Koncernen
/Tusental USD/ Not 2022 2021
Kassafl öde fn den löpande verksamheten
Resultat före skatt -781 998 63 742
Justering för:
Ränteintäkter -493 -286
Räntekostnader 13 423 8 482
Valutakursvinster/-förluster -18 448 -4 706
Avskrivningar 311 350
Resultat från fi nansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen 777 625 -80 788
Övriga icke-kassafl ödespåverkande poster -1 579 2 603
Förändringar i kortfristiga fordringar 265 614
Förändringar i kortfristiga skulder -863 -2 180
Kassafl öde använt i den löpande verksamheten -11 757 -12 169
Investeringar i fi nansiella tillgångar -172 619 -247 248
Försäljning av fi nansiella tillgångar 103 198 68 119
Utdelningsintäkter och kupongränta 150 106
Ränteintäkter 493
Betald skatt -17 186
Totalt kassafl öde använt i den löpande verksamheten -80 552 -191 006
Kassafl öde använt för investeringar
Investeringar i kontorsinventarier
Totalt kassafl öde använt för investeringar
Kassafl öde fn fi nansieringsverksamheten
Nyemission, netto 264 551
Upptagna lån 15 123 194 57 711
Återbetalda lån 15 -83 538
Betald ränta på lån 15 -10 572 -6 925
Återbetalning av leasingskulder 9 -356 -347
Inbetalningar från LTIP till anställda 11 5
Återköp av egna aktier -6 004 -9 797
Totalt kassafl öde från fi nansieringsverksamheten 22 735 305 198
Förändring av likvida medel -57 817 114 192
Likvida medel vid årets början 129 305 23 321
Kursdiff erens i likvida medel -5 361 -8 208
Likvida medel vid årets slut 66 127 129 305
27Årsredovisning 2022
Noter till bokslutet – Koncernen
/Belopp i tusental USD om ej annat framgår/
Not 1
Redovisningsprinciper
Grund för redovisning
VNV Global AB (publ) upprättar koncernredovisning i enlighet med
International Financial Reporting Standards (IFRS) utrdade av
International Accounting Standards Board (IASB) och tolkningar utfärdade
av International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC),
som antagits av EU. Dessutom har svenska Rådet för fi nansiell rappor-
terings rekommendation RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för
koncerner och Årsredovisningslagen tillämpats.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen,
förutom i de fall som beskrivs nedan i avsnittet ”Moderbolagets väsentliga
redovisningsprinciper” enligt det svenska Rådet för fi nansiell rapporte-
rings rekommendation RFR 2.
Att upprätta rapporter i överensstämmelse med IFRS kräver använd-
ning av en del viktiga uppskattningar för redovisningndamål. Vidare
krävs att ledningen gör vissa bedömningar vid tilmpningen av koncer-
nens redovisningsprinciper. De områden som innefattar en hög grad av
bedömning, som är komplexa eller sådana områden där antaganden och
uppskattningar är av väsentlig betydelse för koncernredovisningen anges
i not 3.
Ändringar i redovisningsprinciper och upplysningar
Nya och ändrade standarder som tilmpas av koncernen
Koncernen har antagit alla relevanta nya och ändrade redovisningsstan-
darder och tolkningar utrdade av International Accounting Standards
Board (IASB) och tolkningar utrdade av International Financial Reporting
Interpretations Committee (IFRIC).
Nya standarder och tolkningar som tilmpas från 2022
De nya eller ändrade standarderna har inte haft någon materiell inverkan
på koncernens fi nansiella rapporter.
Nya standarder och tolkningar som ännu inte tillämpas:
Andra kända föndringar av IFRS och IFRIC som kommer att tillämpas
i framtiden förntas inte ha någon betydande inverkan på koncernens
rapportering.
Räkenskapsår
Räkenskapsåret omfattar perioden 1 januari till 31 december.
Koncernredovisningsprinciper
Dotterbolag
Ett investeringsmoderbolag värderar ett dotterbolag till verkligt värde
om dotterbolaget erhåller medel från investerare i syfte att tillhandahålla
investeringsförvaltningstjänster. Ur ett VNV Global-perspektiv, för att
tillämpa IFRS 10, utför VNV Global AB investeringsrelaterade aktiviteter
och tillhandahåller investeringsförvaltningstjänster till sina investerare
och dess dotterbolag tillhandahåller investeringsrelaterade tjänster.
Villkoren för tillhandahållande av investeringsförvaltningstjänster,
investerings relaterade aktiviteter och investeringsrelaterade tjänster är
avgörande för att avgöra om ett företag ska betraktas som ett investe-
ringsföretag eller inte. Undantaget från konsolidering är avsett att gälla
ett dotterbolag som i sig är ett investeringsföretag. VNV Global AB:s
dotterbolag och dotterdotterbolag tillhandahåller investeringsförvalt-
ningstjänster, investeringsrelaterade aktiviteter och investeringsförvalt-
ningstjänster och konsolideras i de fi nansiella rapporterna, förutom VNV
Pioneer AB:s dotterbolag, som är holdingbolag och redovisas till verkligt
värde.
Innehav i intresseföretag
Investeringar i vilka företaget har rätt att utöva ett betydande infl ytande,
vilket normalt är fallet då företaget äger mellan 20 procent och 50
procent. Dotterbolagen till VNV Global AB tilmpar undantaget från
kapitalandelsmetoden i IAS 28 för sin andel i intresseföretagen och
redovisar därmed sin investering i intresseföretagen till verkligt värde via
resultaträkningen i enlighet med IFRS 9.
Segmentsrapportering
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överenssmmer med den
interna rapportering som lämnas till den högsta operativa beslutsfatta-
ren. Styrelsen har därför identifi erats som Bolagets högsta operativa
beslutsfattare i fråga om internrapportering. I den interna rapporteringen
fi nns bara ett rörelsesegment .
Rapportvaluta
Moderbolagets redovisningsvaluta är svenska kronor (SEK) och
inte koncernens rapporteringsvaluta US-dollar på grund av svenska
redovisningsregler. Koncernredovisningen presenteras i USD eftersom
det är den valuta i vilken majoriteten av koncernens transaktioner är
denominerade. Alla belopp avrundas till närmaste tusen, om inte annat
anges. Sedan 2020 är valutan för alla företag som kontrolleras av
koncernen USD.
Tillngar och skulder som inte har samma valuta som koncernens
presentationsvaluta omvärderas till balansdagens valutakurser.
Resultaträkningen omräknas till den valutakurs som bestäms av
transaktionsdagen.
Kursvinster och kursförluster redovisas i resultaträkningen vid
omräkning av monetära tillgångar och skulder till balansdagens kurs,
förutom för investeringar i fi nansiella tillgångar värderade till verkligt
värde via resultaträkningen där eventuella kursvinster och kursförluster
ingår i värdeföndringen .
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaff ningsvärde med
avdrag för avskrivningar. Avskrivningar för inventarier, installationer och
utrustning görs linrt över den beräknade nyttjandeperioden på tre till
fem år.
28Årsredovisning 2022
Noter till bokslutet – koncernen
Finansiella tillgångar
Klassifi cering
Koncernen klassifi cerar sina fi nansiella tillgångar i följande kategorier
Finansiella tillgångar som värderas till verkligt värde via resultaträkningen
och
Finansiella tillgångar som värderas till upplupet anskaff ningsvärde.
Klassifi ceringen beror på företagets aff ärsmodell för hantering av de fi nan-
siella tillgångarna och avtalsvillkoren för kassafl ödena. För tillgångar värde-
rade till verkligt värde redovisas vinster och förluster i resultaträkningen.
Redovisning
Finansiella tillgångar tas bort fn balansräkningen när rätten att erlla
kassafl öden från instrumentet har löpt ut eller överförts och koncernen
har överfört i stort sett alla risker och förner som är förknippade med
äganderätten .
Värdering
Vid första redovisningstidpunkten värderar koncernen en fi nansiell
tillgång till verkligt värde plus, när det gäller en fi nansiell tillgång som inte
värderas till verkligt värde via resultaträkningen (FVPL), transaktions-
kostnader som direkt hänför sig till förrvet av den fi nansiella tillgången.
Transaktionskostnader för fi nansiella tillngar som är förel för FVPL
kostnadsförs i resultaträkningen. Finansiella tillgångar med inbäddade
derivat beaktas i sin helhet när de avgörs om deras kassafl öden är enbart
betalning av kapital och ränta.
Räntebärande tillgångar
Klassifi ceringen av räntebärande tillgångar beror på koncernens aff ärs-
modell för att förvalta tillngen och kassafl ödesegenskaperna hos
tillgången. Det fi nns två kategorier där koncernen klassifi cerar sina
skuldinstrument: upplupet anskaff ningsvärde och FVPL.
Aktier
Koncernen värderar samtliga aktieinvesteringar till verkligt värde via
resultaträkningen. Vinster och förluster till följd av förändringar i verkligt
värde avseende kategorin fi nansiella tillgångar värderade till verkligt värde
via resultatkningen, resultatredovisas i den period då de uppsr och ingår
i resultaträkningens post ”Resultat från fi nansiella tillgångar till verkligt
värde via resultaträkningen”.
Nedskrivningar
Koncernen bedömer på framtidsbasis de förväntade kreditförlusterna
i samband med sina räntebärande tillgångar redovisade till upplupet
anskaff ningsvärde. Den tillämpade nedskrivningsmetoden beror på om det
har skett en betydande ökning av kreditrisken där koncernen beaktar mer
omfattande information vid bedömningen av kreditrisk och värderingen
av förväntade kreditförluster inkluderande tidigare händelser, nuvarande
förhållanden och rimliga och underbyggda prognoser som påverkar den
förntade möjligheten att erhålla framtida kassafl öden från tillgången .
Finansiella skulder
Upplåning redovisas inledningsvis till verkligt värde, netto efter transak-
tionskostnader. Upplåning redovisas därefter till upplupet anskaff nings-
värde och eventuell skillnad mellan erhållet belopp (netto efter transak-
tionskostnader) och återbetalningsbeloppet redovisas i resultatkningen
fördelat över låneperioden, med tillämpning av eff ektivräntemetoden.
Uppning klassifi ceras som kortfristiga skulder om inte koncernen har en
ovillkorlig rätt att skjuta upp betalning av skulden i åtminstone 12 månader
efter rapportperiodens slut.
Likvida medel
Likvida medel defi nieras som kassa och banktillgodohavanden och
övriga kortfristiga placeringar med förfallodag inom tre månader från
anskaff ningstidpunkten .
Aktiekapital
Transaktionskostnader som direkt kan hänföras till emission av nya aktier
eller optioner redovisas, netto efter skatt, i eget kapital som ett avdrag
från emissionslikviden. Vid återköp av egna aktier redovisas transaktionen
som en reduktion av balanserad vinst med köpeskillingens överskjutande
belopp netto efter transaktionskostnader .
Aktuell och uppskjuten skatt
Den aktuella skattekostnaden beknas på basis av de skatteregler som
på balansdagen är beslutade eller i praktiken beslutade i de länder där
moderföretagets dotterföretag och intresseföretag är verksamma och
genererar skattepliktiga intäkter. Uppskjuten skatt redovisas i sin helhet,
enligt balansräkningsmetoden, på alla temporära skillnader som uppkom-
mer mellan det skattemässiga värdet på tillgångar och skulder och dessas
redovisade värden i koncernredovisningen .
Ersättningar till anställda
Kortfristiga ersättningar till anställda
Skulder för löner och ersättningar, inklusive icke-monetära förner,
som förntas bli reglerade inom 12 månader efter räkenskapsårets slut,
redovisas som kortfristiga skulder till det odiskonterade belopp som
förntas bli betalt när skulderna regleras. Kostnaden redovisas i takt med
att tjänsterna utförs av de ansllda. Skulden redovisas som förpliktelse
avseende ersättningar till anställda i balansräkningen.
Pensionsåtaganden
Koncernens avgiftsbestämda pensionsplaner baseras på svensk mark-
nadspraxis. Koncernen har inga ytterligare betalningsförpliktelser när
avgifterna är betalda. Avgifterna redovisas som pensionskostnader när de
förfaller till betalning.
Aktiebaserade ersättningar
I enlighet med IFRS 2 kommer kostnaderna för programmet, inklusive
sociala avgifter, att redovisas över resultatkningen under programmets
intjänandeperiod. Värdet redovisas i resultaträkningen som en personal-
kostnad i driftskostnader fördelat över intjänandeperioden med motsva-
rande ökning av eget kapital. Den redovisade kostnaden motsvarar verkligt
värde på det uppskattade antalet aktier som förväntas tillföras. Denna
kostnad justeras i efterföljande perioder för att återspegla det faktiska
antalet aktier. Ingen justering görs dock när aktierna löper ut endast för att
aktiekursrelaterade villkor inte når nivån .
Intäktsredovisning
Intäkter innefattar det verkliga värdet av vad som erhållits eller kommer att
erhållas från Koncernens löpande verksamhet.
För aktier som innehafts såväl vid ingången som utgången av året
utgörs värdeförändringen av skillnaden i marknadsvärde mellan dessa
tillfällen. För aktier som förrvats under året utgörs värdeföndringen av
skillnaden mellan anskaff ningsvärdet och marknadsvärdet vid utgången
av året. För aktier som avyttrats under året utgörs värdeföndringen av
skillnaden mellan erhållen likvid och värdet vid ingången av året. Samtliga
värdeförändringar redovisas under rubriken ”Resultat från fi nansiella
tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen” eller
”Resultat från lånefordringar, beroende på till vilken kategori tillgången
hör. Utdelningsintäkter intäktförs när utdelningsintäkten bedöms som
säker. Vidare redovisas utdelningsintäkter inklusive källskatt. Dessa
llskatter upptas som en kostnad i resultatredovisningen eller som en
kortfristig fordran beroende på om källskatten är återbetalningsbar eller ej.
Ränteintäkter på långfristiga lånefordringar intäktsredovisas fördelat över
löptiden med tillämpning av eff ektivntemetoden. När värdet på en fordran
har gått ner, minskar Koncernen det redovisade värdet till det återvinnings-
bara värdet, vilket utgörs av bedömt framtida kassafl öde, diskonterat med
den ursprungliga eff ektiva räntan för instrumentet, och fortsätter att lösa
upp diskonteringseff ekten som ränteintäkt. Ränteintäkter på nedskrivna
lån redovisas till ursprunglig eff ektiv ränta. Ränteintäkter på kortfristiga
lånefordringar och övriga fordringar redovisas genom att upplupen ränta
tillgodoförs t o m balansdagen. Övriga betalningar som koncernen erhåller
inom ramen för dess löpande verksamhet redovisas som övriga intäkter i
resultaträkningen.
Leasing
Koncernens hyresavtal avser främst kontorshyror och kontorsmaskiner. När
ett nytt leasingavtal ingås värderas den leasade tillgången till anskaff nings-
värde. Kortfristiga leasingavtal och leasingavtal av tillgångar med lågt värde
är undantagna. Samtidigt redovisas en leasingskuld som representerar
sk
yldigheten att betala leasingbetalningar för de leasade tillgångarna.
Leasingskulden värderas till nuvärdet av leasingbetalningarna som inte
betalas vid det datumet.
29Årsredovisning 2022
Noter till bokslutet – koncernen
Not 2
Risker och riskhantering
I sin verksamhet utsätts VNV-koncernen för:
1) Investerings- och andra aff ärsrisker
2) Marknadsrisk
3) Finansiella risker inklusive pris-, valutakurs-, ränte-, kredit-, likviditets-
och fi nansieringsrisk
4) Juridiska och regulatoriska risker
Riskhantering
Riskhantering utförs av ledningen enligt policyer som godkänts av styrelsen.
Riskhantering är en integrerad del av koncernens processer, vilket innebär
att kontroll och ansvar för kontroll ligger nära aff ärsverksamheten, Finans
och Juridik.
1) Investerings- och andra aff ärsrisker
Risker relaterade till portföljbolagens verksamhet
All aff ärsverksamhet i portljbolagen är förknippad med risken för förluster
på grund av till exempel bristlliga förfaranden, underlåtenhet att öka och
förbättra funktionaliteten och kvaliteten på befi ntliga produkter och tjänster,
underlåtenhet att utvidga befi ntliga licensavtal på gynnsamma villkor,
misslyckande att förbli konkurrenskraftiga eller lansera nya produkter och
tjänster och att framgångsrikt optimera produktionen och införa kostnads-
minskande åtgärder.
Beroende av nyckelpersoner
VNV är beroende av sina ledande befattningshavare. Dess verkställande
direkr, Per Brilioth, är av särskild betydelse för företagets utveckling. Det
kan inte uteslutas att VNV kan påverkas allvarligt om någon av de ledande
befattningshavarna lämnar företaget.
Avyttrandehantering
VNV har en uttrycklig exitstrategi för att sälja sina innehav i portföljbolag till
strategiska investerare eller via marknaden. Det fi nns en risk att VNV inte
lyckas sälja sina innehav till det pris som upptagits i balanskningen vid
avyttringstillfället.
Exponering för företag i tidigt utvecklingsskede
Huvuddelen av investeringsportföljen besr av investeringar i nystartade
företag och andra företag i ett tidigt stadium av tillväxt. Sådana företag
genererar vanligtvis negativa kassafl öden och kan vara i behov av kapitaltill-
skott för att bedriva sin verksamhet.
Förvärvsrisker
Koncernen förvärvar ofta andelar i onoterade företag. Sådana förvärv kan
medföra operativa risker, såsom behovet av att identifi era investerings- och
förvärvsmöjligheter på gynnsamma villkor och om det inte kan påverka
företagets operativa eller konkurrensmässiga miljö.
2) Marknadsrisk
Tillväxtmarknader och landspecifi ka risker
Flera portföljföretag är integrerade i och/eller verkar i tillväxtländer, särskilt
Förenade Arabemiraten, Turkiet, Egypten, Pakistan och Ryssland. Eftersom
sådana länder fortfarande, ur ekonomisk synvinkel, är i en utvecklingsfas
kan investeringar påverkas av ovanligt stora fl uktuationer i resultat och
förluster och andra faktorer utanför företagets kontroll.
Allmänna marknadsrisker
Investeringsverksamhet som utförs av Koncernen är föremål för allmänna
marknadsrisker, vilket avser risken för förlust till följd av förändringar i
portföljföretagens marknadsvärde på grund av en global eller regional
ekonomisk nedgång, särskilt i Europa. Förändringar i marknadsvärde
påverkar resultatet av koncernens verksamhet genom förändringar i värdet
på dess investeringstillgångar.
3) Finansiella risker inklusive pris-, valutakurs-,
ränte-, likviditets- och fi nansieringsrisk
Koncernens aktiviteter uttter koncernen för en mängd fi nansiella risker
som beskrivs nedan. Finansiella marknadsrisker avser risken för en värde-
förändring i fi nansiella instrument på grund av förändringar i aktiekurser,
valutakurser och räntor. VNV är också exponerat för kreditrisk, likviditet och
fi nansieringsrisker.
Aktiekursrisk
Den 31 december 2022 bestod 91,1 procent av koncernens investerings-
portfölj av aktieinvesteringar, inklusive konvertibla skulder, redovisade som
fi nansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen i koncernens
balansräkning. En minskning av värdet på de icke-noterade aktierna kan
påverka företagets nettoresultat och kapital och därmed ha en väsentlig
negativ inverkan på koncernens verksamhet, resultat och fi nansiella
ställning. Koncernen tar en aktiv roll i portföljbolag främst genom styrelse-
representation. 10% sänkning av kursen på de icke-noterade aktierna den
31 december 2022 skulle ha påverkat vinst och eget kapital efter skatt med
cirka 68 miljoner USD (2021: 131).
Valutarisk
Koncernen verkar internationellt och utsätts för valutarisker fn olika
valutaexponeringar, främst med avseende på den svenska kronan (SEK),
Euro (EUR) och det brittiska pundet (GBP).
Skulle USD per den 31 december 2022 ha stärkts med 10,0 procent
mot SEK med alla andra variabler oförändrade, skulle resultatet efter skatt
och eget kapital ha blivit 10,0 miljoner USD högre (2021: 5,0 lägre), främst
som ett resultat av valutakursvinster vid omräkning av SEK-denominerade
investeringar, kassa och skulder.
Skulle USD per den 31 december 2022 ha stärkts med 10,0 procent
mot EUR med alla andra variabler oförändrade, skulle resultatet efter skatt
och eget kapital ha blivit 20,5 miljoner USD lägre (2021: 21,5), främst som
ett resultat av valutakursförluster vid omkning av EUR-denominerad
investering i BlaBlaCar.
Skulle USD per den 31 december 2022 ha stärkts med 10,0 procent
mot GBP med alla andra variabler oföndrade, skulle resultatet efter skatt
och eget kapital ha blivit 5,1 miljoner USD lägre (2021: 6,5), främst som
ett resultat av valutakursförluster vid omräkning av GBP-denominerade
investeringar i fi nansiella tillgångar.
Exponering
VNV följer löpande valutafl uktuationer kontinuerligt och per idag innehas
inga valutaderivat eller säkringar. Koncernens riskexponering i utländsk
valuta vid utgången av rapportperioden, uttryckt i USD, var följande:
31 dec 2022 31 dec 2021
SEK EUR GBP SEK EUR GBP
Finansiella
tillgångar
värderade till
verkligt värde 42 111 197 381 51 130 100 720 203 629 64 569
Likvida medel 24 301 8 081 57 98 484 11 318 669
Övriga
kortfristiga
fordringar 2 283 7 479
Långfristiga
skulder -164 11610 -55 164
Övriga
kortfristiga
skulder -2 790 -33 -92 094 -170 -11
Följande valutakurser har använts till valutaexponeringstabellen ovan:
2022 2021
SEK/USD 0,095 0,111
EUR/USD 1,065 1,133
GBP/USD 1,203 1,350
Ränterisk
Majoriteten av koncernens fi nansiella tillgångar är icke räntebärande
och majoriteten av utestående räntebärande skulder har en fast ränta.
Koncernen är inte utsatt för någon betydande risk som följd av fl uktuationer
i rådande nivåer av marknadsnto r.
30Årsredovisning 2022
Noter till bokslutet – koncernen
Kreditrisk
Koncernen är utsatt för kreditrisk genom likvida medel och depåer hos
banker och kreditinstitut. Merparten av Bolagets kontanta medel placeras
i bankkonton hos fi nansiella institut med hög kreditvärdighet och en
betydande del av Bolagets kontanta medel placeras i olika typer av likvida
värdepapper som åtnjuter fullt skydd i händelse av depåbankens konkurs,
då värdepapper i depå hålls åtskilda från debankens balanskning och
därmed aldrig blir en del av konkursboet.
Koncernen har inga kreditförluster att rapportera.
Likviditetsrisk
Likviditetsrisk är risken att en enhet får problem med att betala sina
fi nansiella skulder.
Likviditetsrisk hanteras genom att Koncernen innehar tillräckligt med
likvida medel. Omkring 10,8 procent av Koncernens substansrde per
den 31 december 2022 består av kassa. Koncernens nettokassa justerat
för en skuld om 164 miljoner USD motsvarar omkring 16,0% av koncernens
substansvärde.
Koncernen har per den 31 december 2022 fi nansiella skulder till ett
bruttobelopp om 164 miljoner USD, jämfört med 145 miljoner USD per den
31 december 2021.
Tabellen visar bolagets avtalade fi nansiella kassafl öden för kommande
perioder.
Avtalade kassafl öden /mln/ 31 dec 2022 31 dec 2021
Upplåning 3–12 månader 8,4 92,5
Uppning 1–2 år 55,2 3,0
Uppning 36 år 120,9 61,2
Finansieringsrisk
Koncernen är exponerad för ett antal fi nansiella risker. Det är koncern-
ledningens ansvar att hantera risker i enlighet med styrelsens policy.
Koncernen har en centraliserad fi nansfunktion som har den primära
uppgiften att identifi era, begränsa och hantera fi nansiella risker på ett
kostnadseff ektivt sätt. Koncernen bedriver aktivt likviditetsplanering för
att kontinuerligt utrdera behovet av likviditet. Huvudsyftet med denna
centralisering är att säkerslla god intern kostnadskontroll samt adminis-
trativa och fi nansiella skalfördelar .
4) Juridiska och regulatoriska risker
Redovisningspraxis och tillgång till annan information
Flera portföljföretag är integrerade i och/eller verkar på tillväxtmarknader.
Redovisningspraxis, fi nansiell rapportering och revision på tillväxtmarkna-
der kan inte jämföras med motsvarande praxis som fi nns i utvecklade länder.
De formella kraven är mindre breda vad gäller publicering av information än
på mer utvecklade marknader. Dessutom fi nns det en risk att tillngen till
extern analys, tillförlitlig statistik och historiska data är otillräcklig.
Skatterisker
VNV bedriver sin verksamhet i enlighet med lagstiftningen i relevanta
jurisdiktioner, skatteavtal och skattemyndigheters riktlinjer och andra krav.
Skattelagstiftning och avtal om dubbelskatteavtal tenderar att frekventa
förändringar inklusive införande av nya skatter och avgifter och sådana
förändringar kan ha en betydande inverkan på skattepositionen.
Bolagsstyrningsrisker
Missbruk av bolagsstyrning är fortfarande ett problem i tillväxtmarknader.
Minoritetsaktieägarna kan förbises på olika sätt, till exempel vid försäljning
av tillgångar, överföringsprissättning, utspädning, begränsad tillgång till
årsstämma och begränsningar på platser i styrelser för externa investerare.
Otillräckliga redovisningsregler och standarder har dessutom hindrat
utvecklingen av ett eff ektivt system för att upptäcka bedrägerier och öka
insikten.
Rättsliga tvister
Eftersom VNV investerar i företag som är verksamma i länder där den
rättsliga ramen är mindre säker och aff ärsmiljön mindre pålitlig fi nns det
en ökad risk att VNV kan involveras i rättsliga tvister av olika slag, inklusive
arbetskraft, immateriell egendom, avtalsenlig eller reglerande karaktär.
Not 3
Kritiska uppskattningar och bedömningar
VNV gör vid framtagandet av koncernräkenskaperna för Koncernen vissa
uppskattningar och antaganden. Okerhet i uppskattningar och antagan-
den kan ha påverkan på det bokrda värdet av tillngar och skulder och på
Koncernens resultat. De viktigaste uppskattningarna och antagandena är:
Verkligt värde på onoterade fi nansiella tillgångar
Uppskattningar och antaganden vid bestämmandet av verkligt värde av
onoterade fi nansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen
utrderas löpande och baseras på historisk erfarenhet och andra faktorer,
som förväntningar på framtida händelser som bems vara rimliga under
rådande förutsättningar.
Uppskattningar av verkligt värde
Majoriteten av VNV Globals fi nansiella tillgångar värderas till verkligt värde.
Beroende på tillgången av observerbara marknadsdata baseras värde-
ringen på antingen publicerade prisnoteringar, värderingstekniker baserade
på observerbara marknadsdata eller besms med hjälp av andra tekniker.
Det verkliga värdet av fi nansiella tillgångar är indelat per nivå i följande
verkligt värde-hierarki:
— Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för identiska tillgångar
eller skulder (nivå 1).
— Andra observerbara data för tillgången eller skulder än noterade priser
inkluderade i nivå 1, antingen direkt (dvs. som prisnoteringar) eller indirekt
(dvs. härledda från prisnoteringar) (nivå 2).
— Data för tillgången eller skulden som inte baseras på observerbara
marknadsdata (dvs. ej observerbara data) (nivå 3).
Verkligt värde på fi nansiella instrument som handlas på en aktiv marknad
baseras på noterade marknadspriser på balansdagen. En marknad betrak-
tas som aktiv om noterade priser från en börs, mäklare, industrigrupp,
prissättningstjänst eller övervakningsmyndighet fi nns lätt och regelbundet
tillgängliga och dessa priser representerar verkliga och regelbundet före-
kommande marknadstransaktioner på armlängds avstånd. Det noterade
marknadspris som används för koncernens fi nansiella tillgångar är den
aktuella köpkursen. Dessa instrument återfi nns i nivå 1.
Verkligt värde på fi nansiella instrument som inte handlas på en aktiv
marknad fastslls med hjälp av värderingstekniker. Härvid används i så stor
utsträckning som möjligt marknadsinformation då denna fi nns tillgänglig
medan företagsspecifi k information används i så liten utsträckning
som möjligt. Om samtliga väsentliga indata som krävs för verkligt värde
värderingen av ett instrument är observerbara återfi nns instrumentet i
nivå 2. I de fall ett eller fl era väsentliga indata inte baseras på observerbar
marknadsinformation klassifi ceras det berörda instrument i nivå 3.
Omklassifi ceringar av en investering mellan nivå 1, 2, 3 görs till exempel
om och när något av följande inträff ar: börsnotering eller notering/avno-
tering av värdepapper, en ny transaktion på marknadsvillkor, en tidigare
transaktion på marknadsvillkor anses mindre relevant eller inte längre
relevant som grund för en bedömning av verkligt värde .
31Årsredovisning 2022
Noter till bokslutet – koncernen
Verkligt värde på fi nansiella investeringar som inte handlas på en aktiv
marknad fastställs genom priset på nyligen gjorda marknadsmässiga trans-
aktioner eller med hjälp av olika värderingstekniker beroende på företagets
karaktäristika samt beskaff enheten hos och riskerna förknippade med
investeringen. Värderingen av nivå 3-investeringar baseras antingen på
värderingsmodeller, vanligtvis baserade på EBITDA eller intäktsmultiplar
av jämförbara noterade bolag eller transaktioner på marknadsvillkor som
inkluderar mer osäkerhet med tanke på den tid som har förfl utit sedan
transaktionerna slutfördes eller strukturen på transaktionerna. Andra
värderingstekniker som kan användas inkluderar värdering av diskonterade
kassafl öden (DCF), värdering utifrån avyttringsmultipel (även kallad LBO-
värdering), tillgångsbaserad värdering samt värdering utifrån framtidsinrik-
tade multiplar baserade på jämförbara noterade företag.
Multipelbaserade värderingsmodeller för nivå 3-investeringar är upp-
byggda kring några viktiga inngsparametrar, nämligen framtidsbaserade
intäkter eller EBITDA-uppskattningar, nettoskuldposition, medianmultipel
för en vald jämförbar grupp och i förekommande fall en justeringsfaktor som
bedöms kvalitativt och baserat på följande parametrar i förhållande till den
valda jämförelsegruppen: företagets storlek, aff ärsmognad, geografi fokus,
tillväxtpotential, omsättbarhet och likviditet. Justeringsfaktorn, om den
tillämpas, i multipelbaserade värderingsmodeller ligger mellan 10–40%.
Vanligtvis används transaktionsbaserade värderingar under en period
om 12 månader förutsatt att ingen betydande anledning för omvärdering
uppstått. Efter 12 månader används vanligtvis en modell beskriven ovan för
att värdera onoterade innehav .
Giltigheten av värderingar som är baserade på tidigare transaktioner
kan oundvikligen urholkas med tiden, eftersom priset då investeringen
gjordes speglar de förhållanden som rådde på transaktionsdagen. Vid varje
rapporttilllle görs en bedömning om förändringar eller händelser efter den
relevanta transaktionen skulle innebära en förändring av investeringens
verkliga värde och i sådant fall anpassas värderingen därefter.
Utestående konvertibler värderas till verkligt värde inklusive upplupen
ränta.
VNV Global följer en strukturerad process för värderingen av onoterade
tillgångar. VNV Global bedömer bolagsspecifi k och extern information för
respektive investering på månadsbasis. Informationen utrderas sedan vid
nadsvisa och kvartalsvisa värderingsmöten med den seniora ledningen.
Om interna eller externa faktorer bedöms vara signifi kanta görs ytterligare
analys och investeringen värderas därefter till det bästa möjliga verkligt
värde-estimatet. Omvärderingar godkänns av styrelsen i samband med
Bolagets fi nansiella rapporter .
Kortfristiga skulder
Det bokrda värdet för räntebärande lån, leverantörsskulder och övriga
fi nansiella skulder anses motsvara de verkliga värdena.
Senaste transaktion och värderingsmetod
VNV Globals senaste transaktioner i Gett (augusti 2022), Wasoko (februari
2022) och Breadfast (maj 2022) bedöms inte vara relevanta ur ett verkligt
värdeperspektiv, därav den intäktsmodell-baserade värderingen.
Övriga scoutinvesteringar värderas baserat på redovisat substansrde
i respektive ägarbolag som i sin tur baseras på senaste transaktion i
respektive verksamhetsdrivande bolag.
Förändringar för större innehav under 2022
Omklassifi ceringar
Voi klassifi cerades fn nivå 2 till nivå 3 baserat på en framåtblickande
intäktsvärderingsmodell.
HousingAnywhere, Booksy och Numan omklassifi cerades fn nivå 2 till
nivå 3 då de senaste transaktionerna skedde för mer än ett år sedan.
Förändringar i verkligt värde
Förändringar i verkligt värde i investeringsportföljen refl ekterar eff ekterna
av den ökade volatiliteten i marknaden som en följd av den geopolitiska
situationen samt räntehöjningar.
Förändringar för större innehav under 2021
Babylon
Under fjärde kvartalet 2021 noterades Babylon på NYSE via ett SPAC
samgående. Som ett resultat av noteringen omklassifi cerades Babylon fn
nivå 3 till nivå 1. 38 643 TUSD är innehav genom associerat bolag.
Swvl
Under första kvartalet 2021 investerade VNV Global 10 miljoner USD i
ett konvertibelt lån. Aktier och konvertibla lån i Swvl redovisas netto med
hänsyn till villkoren i konvertibeln.
Hemnet
Under andra kvartalet 2021 noterades Hemnet på Nasdaq Stockholm. Som
ett resultat av noteringen omklassifi cerades Hemnet fn nivå 3 till nivå 1.
Borzo (tidigare Dostavista)
Under det tredje kvartalet 2021 omklassifi cerades Dostavista från nivå 3 till
nivå 2 efter en ny transaktion. I samband med transaktionen bytte bolaget
namn till Borzo .
32Årsredovisning 2022
Noter till bokslutet – koncernen
Nedanstående tabell presenteras information om investeringar som värderas till verkligt värde per 31 december 2022.
Företag Värderingsmetod Multipel,
jämförelsegrupp
Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3 Förflyttningar Flytt till/
(från) nivå 3
Senaste transaktion
till marknadspris
Förändring verkligt
värde nivå 3
Ingående värde nivå 3, 1 jan 2022 608 527
Förändring verkligt värde nivå 3 -376 931
BlaBlaCar Inktsmultipel 5,0 141 902 Ingen föndring 22 922 Apr 2021 -22 380
Gett EBITDA multipel 19,2 126 312 Ingen förändring 47 882 Aug 2022 -61 867
Voi Intäktsmultipel 3,3 83 672 Från nivå 2 till nivå 3 226 017 Aug 2021 -142 345
HousingAnywhere Intäktsmultipel 5,4 39 933 Från nivå 2 till nivå 3 22 667 Jan 2022 17 266
Booksy Intäktsmultipel 7,1 36 492 Från nivå 2 till nivå 3 35 102 Nov 2020 1 389
Numan Intäktsmultipel 5,6 31 393 Från nivå 2 till nivå 3 36 828 Aug 2021 -5 436
Babylon Noterat bolag 24 232 Ingen förändring
Wasoko Intäktsmultipel 0,9 21 064 Ny investering 22 500 Feb 2022 -1 436
Övriga scoutinvesteringar Substansvärde 20 982 Ingen förändring 2 825 Dec 2022 -124
Breadfast Intäktsmultipel 1,4 16 700 Från nivå 2 till nivå 3 15 852 Maj 2022 848
Bokadirekt Intäktsmultipel 7,1 15 766 Från nivå 2 till nivå 3 22 129 Dec 2021 -6 362
Olio Senaste transaktion 13 906 Ingen förändring Aug 2021
Hungry Panda Intäktsmultipel 1,3 11 770 Från nivå 2 till nivå 3 22 052 Dec 2021 -10 282
VNV Pioneer Intäktsmultipel 10 927 Från nivå 2 till nivå 3 9 426 1 501
Övriga investeringar 1 981 9 478 70 167 -59 596 -131 635
Voi, lån Konvertibel 17 786 Från nivå 2 till nivå 3 17 104 Dec 2021 683
Övriga konvertibellån 9 757 -20 681 -16 751
Likviditetshantering 7 740 Ny investering
Totalt 26 214 31 124 654 625 423 029 -376 931
Utgående balans nivå 3, 31 dec 2022 654 625
33Årsredovisning 2022
Noter till bokslutet – koncernen
Nedanstående tabell presenteras information om investeringar som värderas till verkligt värde per 31 december 2021.
Företag Värderingsmetod Multipel,
jämförelsegrupp
Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3 Förflyttningar Flytt till/
(från) nivå 3
Senaste transaktion
till marknadspris
Förändring verkligt
värde nivå 3
Ingående värde nivå 3, 1 jan 2021 912 482
Förändring verkligt värde nivå 3 61 967
Babylon Noterat bolag 251 956 Från nivå 3 till nivå 1 -399 270
Voi Senaste transaktion 226 017 Ingen förändring Aug 2021
BlaBlaCar Inktsmultipel 11,2 141 361 Ingen föndring 4 487 Apr 2021 -41 608
Gett Intäktsmultipel 3,4 140 297 Ingen föndring 6 150 Jul 2021 25 841
Swvl Intäktsmultipel 2,6 116 780 Ingen föndring 10 000 Mar 2021 76 398
Hemnet Noterat bolag 58 244 Från nivå 3 till nivå 1 -40 832
Property Finder Intäktsmultipel 11,0 47 222 Ingen föndring Nov 2018 5 988
Numan Senaste transaktion 36 828 Ingen förändring Aug 2021
Booksy Senaste transaktion 34 952 Ingen föndring Nov 2020
Borzo Senaste transaktion 32 790 Från nivå 3 till nivå 2 -29 025 Jul 2021
OneTwoTrip Intäktsmultipel 3,9 26 189 Ingen förändring Okt 2019 610
Bokadirekt Senaste transaktion 22 129 Ny investering Dec 2021
Hungry Panda Senaste transaktion 22 052 Ingen förändring Dec 2021
Övriga scoutinvesteringar Substansvärde 1,0 18 282 Ny investering 18 137 Dec 2021 144
HousingAnywhere Senaste transaktion 16 768 Ingen föndring Apr 2021
Olio Senaste transaktion 15 615 Ingen förändring Aug 2021
Övriga investeringar 680 74 405 71 209 17 343 -5 508
BlaBlaCar, lån Konvertibel 37 059 Ny investering 37 691 Apr 2021 -633
Voi, lån Konvertibel 17 104 Ingen förändring Dec 2021
Övriga konvertibellån 2 69210 129 9 393 735
Likviditetshantering Ingen förändring
Totalt 310 880 501 352 608 527 -365 926 61 967
Utgående balans nivå 3, 31 dec 2021 608 527
34Årsredovisning 2022
Noter till bokslutet – koncernen
Följande tabell visar koncernens känslighetsanalys för tillgångar värderade enligt nivå 3 samt värdeförändring vid ändring av antingen multiplar eller respektive benchmark.
Företag Investerat belopp Ägarandel, % Känslighet i värderingar Värderingsmetod
-15% -10% 2022 +10% +15%
BlaBlaCar 176 708 10,5 122 941 129 262 141 902 154 543 160 863 Intäktsmultipel
Gett 111 836 48,8 109 676 115 221 126 312 137 402 142 948 EBITDA multipel
Voi 81 749 23,1 68 555 73 594 83 672 93 749 98 788 Intäktsmultipel
HousingAnywhere 22 000 29,6 34 189 36 104 39 933 43 762 45 677 Intäktsmultipel
Booksy 15 639 9,8 30 632 32 585 36 492 40 398 42 351 Intäktsmultipel
Numan 9 018 17,4 26 775 28 314 31 393 34 471 36 010 Intäktsmultipel
Wasoko 22 500 4,1 18 222 19 169 21 064 22 959 23 907 Inktsmultipel
Övriga scoutinvesteringar 21 164 17 835 18 884 20 982 23 081 24 130 Substansvärde
Breadfast 15 852 9,9 14 254 15 069 16 700 18 330 19 146 Intäktsmultipel
Bokadirekt 21 887 14,9 13 680 14 376 15 766 17 157 17 853 Intäktsmultipel
Hungry Panda 16 893 4,0 10 183 10 712 11 770 12 829 13 358 Intäktsmultipel
VNV Pioneer 9 359 9 288 9 834 10 927 12 019 12 566 Intäktsmultipel
Övriga investeringar 192 508 60 744 63 885 70 167 76 450 79 591
Voi, lån 17 070 15 119 16 008 17 786 19 565 20 454 Konvertibel
Övriga konvertibellån 12 515 8 294 8 782 9 757 10 733 11 221
Totalt nivå 3 746 698 560 387 591 799 654 625 717 450 748 862
35Årsredovisning 2022
Noter till bokslutet – koncernen
Förändring av fi nansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen per 31 december 2022
Kategori retag
Ingående balans,
1 jan 2022
Investeringar/
(avyttringar), netto
Förändring i
verkligt värde
Utgående balans,
31 dec 2022
Värderingsmetod
Transport BlaBlaCar 141 361 22 922 -22 380 141 902 Intäktsmultipel
Transport Gett 140 297 47 882 -61 867 126 312 EBITDA multipel
Transport Voi 226 017 -142 345 83 672 Intäktsmultipel
Marknadsplats HousingAnywhere 16 768 5 899 17 266 39 933 Intäktsmultipel
Marknadsplats Booksy 34 952 150 1 389 36 492 Intäktsmultipel
Digital hälsa Numan 36 828 -5 436 31 393 Inktsmultipel
Digital hälsa Babylon 251 956 19 898 -247 622 24 232 Noterat bolag
Marknadsplats Wasoko 22 500 -1 436 21 064 Intäktsmultipel
Övrigt Övriga scoutinvesteringar 18 282 2 825 -124 20 982 Substansvärde
Marknadsplats Breadfast 7 000 8 852 848 16 700 Intäktsmultipel
Marknadsplats Bokadirekt 22 129 -6 362 15 766 Inktsmultipel
Övrigt Olio 15 615 -1 709 13 906 Senaste transaktion
Marknadsplats Hungry Panda 22 052 -10 282 11 770 Intäktsmultipel
Övrigt VNV Pioneer 7 416 2 010 1 501 10 927 Intäktsmultipel
Övriga investeringar 413 103 -43 289 -288 187 81 627
Transport Voi, lån 17 104 683 17 786 Konvertibel
Övriga konvertibellån 49 879 -23 384 -16 738 9 757
Likviditetshantering 2 563 5 176 7 740
Investeringsportfölj 1 420 759 68 828 -777 625 711 962
Kassa 129 305 66 127
Totalt investeringsportlj 1 550 064 778 089
Lån -144 600 -164 344
Övriga nettofordringar/skulder -4 330 -310
Totalt NAV 1 401 134 613 434
36Årsredovisning 2022
Noter till bokslutet – koncernen
Not 4
Resultat från fi nansiella tillgångar värderade till verkligt värde via
resultaträkningen
2022 2021
Realiserat resultat:
Vederlag från försäljning av fi nansiella tillgångar
till verkligt värde via resultaträkningen 103 198 68 119
Anskaff ningsvärde av sålda fi nansiella tillgångar
till verkligt värde via resultaträkningen -34 124 -30 176
Förändring i verkligt värde av sålda fi nansiella
tillgångar värderade till verkligt värde via
resultaträkningen -75 310 -35 289
Utdelningar 150 106
Totalt realiserat resultat -6 086 2 760
Orealiserat resultat
Förändring i verkligt värde av kvarvarande
fi nansiella tillgångar värderade till verkligt värde
via resultaträkningen -771 539 78 028
Totalt orealiserat resultat -771 539 78 028
Totalt resultat från fi nansiella tillgångar
värderade till verkligt värde via resultaträkningen -777 625 80 788
Resultat från fi nansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultat-
räkningen utgörs av resultat från förändringar i verkligt värde på sådana
fi nansiella tillgångar som fn första början hänförts till kategorin värderade
till verkligt värde via resultaträkningen.
Utdelnings- och kupongintäkter var USD 0,1 miljoner USD rela-
terat till Hemnet-utdelning (2021: USD 0,1 miljoner USD relaterat till
Monopoliya-utdelning).
Not 5
Rörelsens kostnader
2022 2021
Kostnader för ersättningar till anställda 5 721 9 151
Externa tjänster 798 1 596
Kostnadsförd moms 555 401
Andra utgifter 3 207 2 848
Totala rörelsekostnader 10 281 13 996
Not 6
Ersättning till revisorer
PwC 2022
Sverige
2022
Cypern
2022
Totalt
Revisionsuppdrag 203 17 220
Revisionsrelaterade tjänster 18 18
Skatterådgivningstjänster 39 39
Andra tjänster
Totalt 221 56 277
PwC 2021
Sverige
2021
Cypern
2021
Totalt
Revisionsuppdrag 230 11 241
Revisionsrelaterade tjänster 41 41
Skatterådgivningstjänster 37 33 70
Andra tjänster 11 11
Totalt 319 44 363
Med revisionsuppdrag avses revisorns ersättning för den lagstadgade
revisionen. Arbetet innefattar granskningen av årsredovisningen och
koncernredovisningen och bokringen, styrelsens och verksllande
direkrens förvaltning samt arvode för revisionsrådgivning som lämnats i
samband med revisionsuppdraget.
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget avser övriga
revisionsuppdrag enligt lagar och föreskrifter samt granskning av kvar-
talsrapporter i enlighet med ISRE 2410. Skatterådgivning avser allmänna
skatterådgivningstjänster.
Andra tjänster är tjänster huvudsakligen relaterade till nyemission.
Not 7
Finansnetto
Ränteintäkter 2022 2021
Övriga ränteintäkter 493 286
Totalt 493 286
Räntekostnader 2022 2021
Räntekostnader obligationer 13 411 8 448
Övriga räntekostnader 12 34
Totalt 13 423 8 482
Ökningen av räntekostnader förklaras av förtida inlösen av obligation
2019/2022 och refi nansiering genom att emittera obligation 2022/2025 .
Not 8
Skatter
Aktuell skatt 2022 2021
Aktuell skatt på årets resultat
Justering för tidigare år -3
Totalt -3
Total inkomstskatt -3
Skatt hänförlig till poster i övrigt totalresultat
Avstämning mellan teoretisk skattekostnad
och redovisad skatt
2022 2021
Resultat före skatt -781 998 63 742
Inkomstskatt beräknad enligt svensk
skattesats 20,6% (20,6%) 161 092 -13 131
Skatteeff ekt av:
Eff ekt av olika skattesatser för utländska
dotterbolag -55 827 6 792
Icke skattepliktig inkomst -103 684 10 146
Ej avdragsgilla kostnader -13 -8
Skatteförluster för vilka icke uppskjuten
skatt redovisas -1 568 -3 799
Justering för tidigare år -3
Skattekostnad -3
Uppskjuten skatt
Koncernens ej nyttjade skattessiga underskottsavdrag har uppstt i
koncernföretag där det är osäkert om dessa kommer kunna kvittas mot
skattepliktiga intäkter inom överskådlig framtid. Underskottsavdragen kan
föras framåt på obestämd tid .
37Årsredovisning 2022
Noter till bokslutet – koncernen
Not 9
Inventarier
1 januari 2022–
31 december 2022
Materiella
anläggnings-
tillgångar
Leasade
tillgångar:
Lokaler
Totalt
Ingående bokfört värde 92 318 410
Förvärv 1 105 1 105
Avskrivningskostnad -35 -276 -311
Omräkningsdiff erenser -39 -39
Utgående bokfört värde 57 1 108 1 165
1 januari 2021–
31 december 2021
Materiella
anläggnings-
tillgångar
Leasade
tillgångar:
Lokaler
Totalt
Ingående bokfört värde 126 701 827
Avskrivningskostnad -34 -316 -350
Omräkningsdiff erenser -67 -67
Utgående bokfört värde 92 318 410
Inventarier 31 dec 2022 31 dec 2021
Anskaff ningsvärde 2 599 1 494
Ackumulerade avskrivningar -1 380 -1 069
Valutakursdiff erenser -54 -15
Utgående bokfört värde 1 165 410
Materiella tillgångar avser inventarier och installationer .
Not 10
Finansiella instrument per kategori
Redovisningsprinciperna för fi nansiella instrument har tillämpats för
nedanstående poster:
31 december 2022
Tillgångar i
balansräkningen
Upplupet
anskaffnings-
värde
Tillgångar
värderade till
verkligt värde
via resultat-
räkningen
Totalt
Finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde
via resultatkningen 711 962 711 962
Likvida medel 66 127 66 127
Övriga kortfristiga fordringar 2 120 2 120
Summa fi nansiella tillgångar 68 247 711 962 780 209
Skulder i
balansräkningen
Skulder till upplupet
anskaffningsvärde
Totalt
Lån 164 116 164 116
Summa långfristiga fi nansiella skulder 164 116 164 116
Kortfristig del av långfristiga skulder 228 228
Summa kortfristiga fi nansiella skulder 228 228
31 december 2021
Tillgångar i
balansräkningen
Upplupet
anskaffnings-
värde
Tillgångar
värderade till
verkligt värde
via resultat-
räkningen
Totalt
Finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde
via resultaträkningen 1 420 759 1 420 759
Likvida medel 129 305 129 305
Övriga kortfristiga fordringar 515 515
Summa fi nansiella tillngar 129 820 1 420 759 1 550 579
Skulder i
balansräkningen
Skulder till upplupet
anskaffningsvärde
Totalt
Lån 55 155 55 155
Summa långfristiga fi nansiella skulder 55 155 55 155
Kortfristig del av långfristiga skulder 89 445 89 445
Summa kortfristiga fi nansiella skulder 89 445 89 445
38Årsredovisning 2022
Noter till bokslutet – koncernen
Not 11
Långfristiga fi nansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Tillgångarna i tabellen nedan är investeringar i fi nansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen.
Företag Investering
denominerad i
Verkligt värde,
31 dec 2021
Ägarandel % av utestående
aktier, 31 dec 2021
Investeringar/
(avyttringar), netto
Förändring i
verkligt värde
Verkligt värde,
31 dec 2022
Ägarandel av utestående
aktier, 31 dec 2022
Andel av portföljen
BlaBlaCar EUR 141 361 8,7% 22 922 22 380 141 902 10,5% 19,9%
Gett USD 140 297 5,3% 47 882 61 867 126 312 48,8% 17,7%
Voi USD 226 017 24,8% 142 345 83 672 23,1% 11,8%
HousingAnywhere EUR 16 768 29,5% 5 899 17 266 39 933 29,6% 5,6%
Booksy USD 34 952 10,4% 150 1 389 36 492 9,8% 5,1%
Numan GBP 36 828 17,4% 5 436 31 393 17,4% 4,4%
Babylon USD 251 956 10,5% 19 898 247 622 24 232 14,5% 3,4%
Wasoko USD 22 500 1 436 21 064 4,1% 3,0%
Övriga scoutinvesteringar USD 18 282 2 825 124 20 982 2,9%
Breadfast USD 7 000 6,0% 8 852 848 16 700 9,9% 2,3%
Bokadirekt SEK 22 129 15,9% 6 362 15 766 14,9% 2,2%
Olio GBP 15 615 11,0% 1 709 13 906 11,0% 2,0%
Hungry Panda USD 22 052 4,0% 10 282 11 770 4,0% 1,7%
VNV Pioneer SEK 7 416 2 010 1 501 10 927 1,5%
Borzo USD 32 790 19,7% 25 767 7 022 17,3% 1,0%
Flo/Palta, genom GHE II USD 7 691 22,0% 594 1 614 6 670 22,0% 0,9%
JamesEdition EUR 5 760 26,3% 558 226 6 093 25,5% 0,9%
Glovo USD11 364 5 3326 032 0,8%
Vezeeta USD 4 670 4,8% 6 358 5 741 5 286 9,1% 0,7%
Tise NOK 5 684 10,2% 752 1 247 5 189 8,4% 0,7%
Merro USD 6 670 22,6% 1 928 4 741 6,3% 0,7%
Collectiv Food GBP 6 617 10,0% 2 053 4 564 10,0% 0,6%
Alva SEK 1 106 4,9% 3 778 608 4 276 9,5% 0,6%
Kavall SEK 6 103 19,4% 4 867 7 087 3 883 20,0% 0,5%
Stardots SEK 1 107 25,0% 1 532 900 3 540 37,1% 0,5%
Naseeb Networks (Rozee, Mihnati) USD 4 315 27,3% 888 3 427 27,3% 0,5%
El Basharsoft (Wuzzuf, Forasna) USD 7 444 23,7% 1 923 7 226 2 141 25,7% 0,3%
Swvl USD 116 780 13,9% 2 668 117 466 1 981 10,7% 0,3%
Carla SEK 2 023 4,0% 1 026 1 154 1 896 4,0% 0,3%
Cirplus EUR 1 700 11,0% 105 1 595 13,1% 0,2%
2xN Lux EUR 1 496 83 1 579 0,2%
YouScan USD 4 970 33,2% 1 000 4 564 1 406 19,2% 0,2%
Dubicars USD 1 156 10,2% 197 1 353 11,0% 0,2%
Myelin II USD 1 200 62 1 138 0,2%
Baly USD 1 000 4,3% 1 000 4,3% 0,1%
Pale Blue Dot EUR 660 337 38 959 0,1%
Parsly SEK 1 058 98 959 10,5% 0,1%
Vinden SEK 812 9,0% 13 800 5,3% 0,1%
YouScan: Återspeglar VNV Globals indirekta aktieinnehav i YouScan som innehas genom 33,2% ägande i Kontakt East Holding AB, vilket i sin tur äger 63% av YouScan .
39Årsredovisning 2022
Noter till bokslutet – koncernen
Not 11
Långfristiga fi nansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen (forts.)
Tillgångarna i tabellen nedan är investeringar i fi nansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen.
Företag Investering
denominerad i
Verkligt värde,
31 dec 2021
Ägarandel % av utestående
aktier, 31 dec 2021
Investeringar/
(avyttringar), netto
Förändring i
verkligt värde
Verkligt värde,
31 dec 2022
Ägarandel av utestående
aktier, 31 dec 2022
Andel av portföljen
Campspace EUR 2 932 2 189 743 21,7% 0,1%
Grace Health SEK 3 541 28,7% 3 005 536 16,8% 0,1%
Captain Cause EUR 500 34 533 2,4% 0,1%
Agente Imóvel USD 1 075 27,3% 51 636 490 27,4% 0,1%
UAB Ovoko USD 404 39 444 1,0% 0,1%
Shwe Property USD 830 11,8% 300 792 338 14,0% 0,0%
Medoma EUR 250 17 267 1,1% 0,0%
Hype Vent USD 264 0 264 10,4% 0,0%
JobNet USD 411 4,5% 175 237 4,5% 0,0%
Fika USD 775 10,0% 30 578 167 9,7% 0,0%
SSE Ventures USD 74 4 78 0,0%
Shohoz USD 5 197 15,5% 5 197 15,5% 0,0%
BestDoctor USD 10 210 10,6% 10 210 10,6% 0,0%
Dr Ryadom USD 619 26,7% 619 26,7% 0,0%
Hemnet SEK58 2443,1%41 97216 271 0,0%
Inturn USD 10 896 9,8% 4 297 15 194 15,2% 0,0%
Marley Spoon AUD 680 0,4% 666 15 0,0%
Monopoliya USD 6 988 9,1% 6 988 9,1% 0,0%
Napopravku USD 4 431 21,4% 4 431 21,4% 0,0%
OneTwoTrip USD 26 189 21,1% 26 189 21,1% 0,0%
Property Finder USD 47 222 9,5% 38 840 8 382 0,0%
Yoppie GBP 5 373 47,8% 5 373 46,7% 0,0%
Voi, lån USD17 104 68317 786 2,5%
Booksy, lån USD 5 000 429 5 429 0,8%
Borzo, lån USD 2 500 140 2 640 0,4%
Collectiv Food, lån USD 1 190 13 1 203 0,2%
Dubicars, lån USD 300 300 0,0%
HousingAnywhere, lån EUR 192 6186 0,0%
Shohoz, lån USD 2 182 2 182 0,0%
BlaBlaCar, lån EUR37 059 22 92214 137 0,0%
Wasoko (Sokowatch), lån USD 2 500 2 500 0,0%
Vezeeta, lån USD 3 103 3 358254 0,0%
Inturn, lån USD 3 016 3 016 0,0%
El Basharsoft, lån USD 1 828 1 90779 0,0%
Kavall, lån SEK 1313 0,0%
Yoppie, lån GBP 1 340 1 340 0,0%
Likviditetshantering 2 563 5 176 7 740 1,1%
Investeringsportlj 1 420 759 68 828 -777 625 711 962 100,0%
40Årsredovisning 2022
Noter till bokslutet – koncernen
Föregående års förändring, totalt:
Företag Verkligt värde,
31 dec 2020
Investeringar/
(avyttringar)
Förändring i
verkligt värde
Verkligt värde,
31 dec 2021
Summa långfristiga fi nansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen 1 160 796 179 176 80 787 1 420 759
Likviditetshantering 2 121 -2 122 1
Investeringsportfölj 1 162 916 177 054 80 788 1 420 759
Not 12
Innehav i intresseföretag
Intresseföretag är företag som VNV Global har betydande intresse i. Betydande intresse innebär möjligheten att delta i beslut
som rör bolagets fi nansiella och operativa strategier men innebär inte kontroll eller gemensam kontroll. Normalt innebär ett
ägande motsvarande minst 20% och upp till 50% av rösterna att ett betydande intresse innehas. Omsndigheterna i det
enskilda fallet kan medföra ett betydande intresse även vid ägande av mindre än 20% av rösterna.
Koncernens innehav i intresseföretag 2022
Företag Underliggande
tillgång
Kategori Verksamhet Huvudsaklig marknad Registreringsland Verkligt värde,
31 dec 2022
Ägarandel
Gett Transport Plattform för hantering av företags marktransporter Israel, Storbritannien Cypern 126 312 48,8%
Voi Transport Delningstjänst för frifl ytande el-scootrar för sista kilometern-transport Europa Sverige 83 672 23,1%
HousingAnywhere Marknadsplats Online bostadsplattform för långtidshyra Europa Nederländerna 39 933 29,6%
Global Health Equity Babylon Digital hälsa Personlig digital sjukvård Storbritannien Sverige 24 232 37,4%
Global Health Equity II Flo, Palta Digital hälsa Hälsoteknologi Europa Sverige 6 670 22,0%
JamesEdition Marknadsplats Onlineplattform för lyxartiklar Globalt Nederländerna 6 093 25,5%
Kavall Övrigt Matbutik med snabba hemleveranser Sverige, Norge Sverige 3 883 20,0%
Stardots Digital hälsa Molnbaserad digital hälsoplattform för behandling av Parkinsons sjukdom Sverige Sverige 3 540 37,1%
Naseeb Networks (Rozee,
Mihnati)
Marknadsplats Plattform för rekryteringsannonser Pakistan USA 3 427 27,3%
El Basharsoft (Wuzzuf,
Forasna)
Marknadsplats Plattform för rekryteringsannonser Egypten Brittiska Jungfruöarna 2 141 25,7%
Kontakt East Holding YouScan Övrigt Bevakningsplattform för sociala medier baserad på artifi ciell intelligens Ryssland, Ukraina Sverige 1 406 33,2%
Campspace Marknadsplats Marknadsplats för mikrocampingplatser
Storbritannien,
Nerderländerna
Nederländerna 743 21,7%
Agente Imóvel Marknadsplats Fastighetsportal Brasilien Malta 490 27,4%
41Årsredovisning 2022
Noter till bokslutet – koncernen
Not 13
Övriga kortfristiga fordringar
31 dec 2022 31 dec 2021
Kundfordringar till hyresgäster 19
Totalt 19
Övriga fordringar
Insättningar 63 69
Övrigt 141 65
Totalt 204 134
Förskottsbetalningar och upplupna intäkter
Förutbetalda hyror 82
Övrigt 1 917 280
Totalt 1 917 362
Totalt övriga kortfristiga fordringar 2 120 515
Not 14
Likvida medel
Likvida medel 31 dec 2022 31 dec 2021
Likvida medel 66 127 129 305
Totalt 66 127 129 305
Kassa och bank är de komponenter som ingår i likvida medel .
Not 15
Räntebärande skulder
31 dec 2022 31 dec 2021
Uppning 163 240 55 155
Kortfristig del av långfristiga skulder 89 445
Leasingskulder 876
Totalt 164 116 144 600
Upplåning
2022 Ingående balans Upplåning Betald ränta Icke-kontanta
transaktioner:
Effektiv ränta samt
valutaeffekter
Utgående balans
Obligation 2022/25 123 314 -4 373 -3 834 115 108
Obligation 2021/24 55 155 -120 -2 685 -4 218 48 132
Obligation 2019/22 89 445 -83 538 -3 514 -2 394
Totalt 144 600 39 656 -10 572 -10 446 163 240
2021 Ingående balans Upplåning Betald ränta Icke-kontanta
transaktioner:
Effektiv ränta samt
valutaeffekter
Utgående balans
Obligation 2021/24 57 723 -1 547 -1 021 55 155
Obligation 2019/22 98 362 -12 -5 378 -3 526 89 445
Totalt 98 362 57 711 -6 925 -4 547 144 600
Långfristiga skulder
Obligation 2021/2024: Under andra kvartalet 2021 placerade VNV Global
ett obligationslån på tre år, initialt 500 miljoner SEK, inom en ram om
750 miljoner SEK. Obligationen har en fast kupong på 5,50 procent med
nta som ska betalas kvartalsvis. Obligationerna är noterade på Nasdaq
Stockholm och Frankfurtbörsen med ISIN: SE0016275077.
Obligation 2022/2025: Under första kvartalet 2022 placerade VNV Global
ett obligationslån på tre år, initialt 1 200 miljoner SEK, inom en ram om
2 000 miljoner SEK. Obligationen har en fast kupong på 5,00 procent med
nta som ska betalas kvartalsvis. Obligationerna är noterade på Nasdaq
Stockholm och Frankfurtbörsen med ISIN: SE0017483019 .
42Årsredovisning 2022
Noter till bokslutet – koncernen
Leasingskulder
31 dec 2022 31 dec 2021
Löptidsanalys – avtalsenligt diskonterat kassafl öde
Kortfristiga skulder: utfl öde mindre än ett år 228 345
Långfristiga skulder: utfl öde ett till fem år 876
Summa diskonterade leasingskulder 1 104 345
Totalt 1 104 345
Totalt kassafl öde för leasing under året -356 -347
Belopp redovisade i koncernens resultaträkning
Ränta på leasingskulder -12 -34
Valutakursdiff erenser 23 -14
Den vägda genomsnittliga marginella upplåningsntan som används för att
mäta leasingskulder är 6,15% för lokaler.
Not 16
Övriga kortfristiga skulder
31 dec 2022 31 dec 2021
Övriga kortfristiga skulder 308 584
Skulder för investeringar 1 000
Leverantörsskulder 207
Leasingskuld 228 345
Skatteskuld 783 783
Totalt 1 526 2 712
Not 17
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
31 dec 2022 31 dec 2021
Sociala avgifter 2 260 2 240
Förutbetalda hyresintäkter och fakturerade
kostnader 122
Övriga driftskostnader 200 326
Totalt 2 460 2 688
Not 18
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Ställda panter
Det fanns inga ställda säkerheter i Bolaget den 31 december 2022.
Obligationen 2019/2022 löstes in i sin helhet innan förfallodatum den
16 februari 2022 .
Eventualförpliktelser
Det fi nns inga eventualförpliktelser i Bolaget per 31 december 2022 .
Not 19
Anställda och personalkostnader
Löner och andra ersättningar 2022 2021
Styrelse, VD och andra ledande
befattningshavare:
Löner och andra ersättningar 1 629 1 642
Variabla kompensationer 916 1 059
Pensionskostnader 271 256
Aktierelaterade ersättningar 276 2 375
LTIP ersättningar 25 492
Sociala avgifter 845 2 211
Övriga personalkostnader 26 38
Totalt styrelse, VD och andra ledande
befattningshavare 3 988 8 073
Övriga anställda:
Löner och andra ersättningar 1 060 405
Variabla kompensationer 79 58
Pensionskostnader 85 31
Aktierelaterade ersättningar 13 250
LTIP ersättningar 19 23
Sociala avgifter 232 295
Övriga personalkostnader 245 16
Totalt övriga personalkostnader 1 733 1 078
Totalt löner och andra ersättningar 5 721 9 151
Under räkenskapsåret 2022 inkluderas i övriga personalkostnader ersätt-
ningar till anställda till följd av uppsägning av anställningen och baseras på
en plan överenskommen mellan ledning och anställda .
2022 2021
Genom-
snittligt
antal
anställda
Varav
kvinnor
Genom-
snittligt
antal
anställda
Varav
kvinnor
Moderbolag 4 1 4 1
Sverige, exklusive
moderbolaget 5 2 4 2
Europa, exklusive Sverige 3 1
Totalt 12 4 8 3
Fördelning av kvinnor och män i styrelsen, ledningsgruppen
samt styrelser i dotterbolag
2022 2021
Antal på
balans-
dagen
Varav
kvinnor
Antal på
balans-
dagen
Varav
kvinnor
Styrelsemedlemmar 5 1 5 1
Koncernens ledande
befattningshavare 4 1 4 1
Styrelseledamöter i
dotterbolag 7 4 7 4
Totalt 16 6 16 6
Beslut om ersättning till verkställande direktören fattas av styrelsen, medan
beslut om fast ersättning till övriga chefer i koncernen fattas av verkstäl-
lande direktören. För verksllande direktören gäller en uppsägningstid
om tolv månader vid uppsägning från bolagets sida och en uppsägningstid
om sex månader vid uppgning från verkställande direktörens sida. För
övriga ledande befattningshavare i VNV Global gäller en uppsägningstid
om tre månader vid uppgning från såväl bolagets som de övriga ledande
befattningshavarnas sida. Inga avtal om avgångsvederlag har ingåtts med
styrelseledaterna i VNV Global. Antalet anställda för koncernen exklusive
styrelsens medlemmar var 12 (8), varav 8 (5) var män. Antalet ledande
befattningshavare i koncernen uppr till 4 (4), varav 3 (3) var män.
Styrelseledamöter i dotterbolag besr av 4 styrelseledamöter (2021: 4)
i Cypern och 3 styrelseledamöter (2021: 3) i Bermuda.
43Årsredovisning 2022
Noter till bokslutet – koncernen
2022 Grundlön/
styrelsearvode,
ersättning
revisions- och
erttningsutskott
Rörlig
ersättning
Pensions-
kostnader
Aktie-
baserade
ersättningar
LTIP
subvention
Totalt
Lars O Grönstedt 207 207
Josh Blachman 101 101
Ylva Lindquist 95 95
Keith Richman 101 101
Per Brilioth 502 320 101 135 10 1 068
Koncernens ledande befattningshavare 623 597 170 141 14 1 545
Totalt 1 629 917 271 276 24 3 117
2021 Grundlön/
styrelsearvode,
ersättning
revisions- och
erttningsutskott
Rörlig
ersättning
Pensions-
kostnader
Aktie-
baserade
ersättningar
LTIP
subvention
Totalt
Lars O Grönstedt 212 212
Josh Blachman 103 103
Ylva Lindquist 97 97
Keith Richman 103 103
Victoria Grace 57 57
Per Brilioth 476 471 104 1 304 241 2 596
Koncernens ledande befattningshavare 594 588 152 1 071 251 2 656
Totalt 1 642 1 059 256 2 375 492 5 824
Den verkställande direktören har en avgiftsbestämd plan enligt svensk
ITP-standard. Koncernen har inga ytterligare betalningsförpliktelser när
avgifterna är betalda. Avgifterna redovisas som pensionskostnader när de
förfaller till betalning. Pensionen är ej knuten till verksllande direktörens
anställning och beräknas på basis av verkställande direkrens grundlön.
Även övriga ledande befattningshavare har avgiftsbestämd pensionsplan.
44Årsredovisning 2022
Noter till bokslutet – koncernen
Långsiktiga aktiebaserade incitamentsprogram (LTIP)
LTIP 2019 LTIP 2020 LTIP 2021 LTIP 2022
Programmets mätperiod jan 2019–dec 2023 jan 2020–dec 2024 jan 2021–dec 2025 jan 2022–dec 2026
Intjänandeperiod aug 2019–maj 2024 jun 2020–maj 2025 jun 2021–maj 2026 jun 2022–jun 2025
Maximalt antal aktier 2 008 545 502 138 560 000 1 190 000
Pris för stamaktier vid tilldelningsdag i SEK 63,50 68,80 99,20 22,10
Pris för stamaktier vid tilldelningsdag i USD 6,60 7,44 11,72 2,09
Verkligt värde incitamentsaktier vid tilldelningsdag i SEK 6,84 2,44 7,27 0,49
Verkligt värde incitamentsaktier vid tilldelningsdag i USD 0,71 0,26 0,86 0,05
Maximalt antal aktier fördelade på: LTIP 2019 LTIP 2020 LTIP 2021 LTIP 2022
Verkställande direktör 940 943 227 500 262 500 262 500
Ledningen 977 133 236 250 273 000 353 500
Övriga anställda 90 475 21 875 24 500 574 000
Totalt 2 008 551 485 625 560 000 1 190 000
LTIP-aktiebaserad ersättningskostnad,
exklusive sociala avgifter /miljoner USD/
LTIP 2019 LTIP 2020 LTIP 2021 LTIP 2022
2022 0,19 0,09 0,01
2021 0,17 0,06
2020 0,18 0,06
2019 0,09
2018
Totalt 0,63 0,06 0,15 0,01
Det fi nns fyra långsiktiga aktiebaserade incitamentsprogram för ledning
och nyckelpersoner i VNV Global-koncernen. Programmen 2019, 2020,
2021 och 2022 är kopplade till den långsiktiga utvecklingen av både
Bolagets substansvärde och till VNV Global-aktiens kurs.
Utestående program 2019, 2020, 2021 och 2022
Deltagarna i de femåriga programmen för 2019, 2020 och 2021 samt det
treåriga programmet 2022 erbjöds att teckna ett visst antal nya omvand-
lingsbara efterställda stamaktier (aktier av Serie C 2019, C 2020, C 2021
och C 2022) i Bolaget förutsatt att deltagarna först hade allokerat ett
antal egna stamaktier till programmen. Beroende på utvecklingen av både
Bolagets substansvärde och VNV Globals aktiekurs kommer några eller
samtliga aktier av Serie C 2019, C 2020, C 2021 och C 2022 antingen bli
inlösta eller omvandlas till stamaktier vid programmens slut.
Deltagarna kommer att kompenseras för utdelning och andra
värdeöverföringar till aktieägarna under programmets löptid. Deltagarna
har också rätt att rösta för sina aktier i serie C 2019, C 2020, C 2021 och
C 2022 under mätperioden. Om en deltagare upphör att vara anställd under
intjänandeperioden kommer aktierna av serie C 2019, C 2020, C 2021 och
C 2022 att lösas in, utom under begränsade omständigheter som godkänts
av styrelsen från fall till fall. Det verkliga värdet på incitamentsaktierna
i serie C 2019, C 2020, C 2021 och C 2022 fastslldes enligt Monte
Carlo-värderingsmetoden på basis av marknadspriset för Bolagets aktier
på tilldelningsdagen samt marknadsförllandena som då rådde. För att sti-
mulera deltagande i incitamentsprogrammen för 2019 och 2020, men inte
2021 och 2022, subventionerade Bolaget teckningskursen för incitaments-
programdeltagarna i sin helhet. Subventionen uppgick till 2,6 miljoner USD
för LTIP 2019 respektive 0,3 miljoner USD för LTIP 2020, exklusive sociala
avgifter. Kostnaden för fi nansiering och förrv av incitamentsaktierna
kostnadsfördes direkt. Därutöver kompenserades deltagarna för förmåns-
beskattningen på mellanskillnaden mellan det verkliga marknadsvärdet för
incitamentsaktierna vid tilldelningsdagen och den erlagda teckningslikvi-
den. Kostnaden för denna kompensation, exklusive sociala avgifter, uppgick
till 1 miljon USD för LTIP 2019, 0,01 miljoner USD för LTIP 2020, 0,5 miljoner
USD för LTIP 2021 respektive 0,05 miljoner USD för LTIP 2022.
Inlösta och makulerade planaktier
Under maj 2021, har 157 500 incitamentsaktier av Serie C 2019 och 39 375
aktier i Serie C 2020 lösts in och makulerats enligt villkoren för respektive
incitamentsprogram .
45Årsredovisning 2022
Noter till bokslutet – koncernen
Not 20
Transaktioner med närstående
Koncernen har identifi erat följande närstående: Nyckelpersoner och
styrelseledamöter, vilka inkluderar medlemmar i ledningsgruppen, samt
medlemmar av Bolagets styrelse.
Under räkenskapsåret har Koncernen redovisat följande
närståendetransaktioner:
Rörelsekostnader Kortfristiga skulder
2022 2021 31 dec 2022 31 dec 2021
Nyckelpersoner och
styrelseledamöter
1
-3 321 -5 824 -26
1. Betald eller upplupen ersättning består av lön och variabel ersättning till
ledningen samt arvode till styrelseledamöter.
VNV Global har ingått avtal med Bolagets styrelseledamöter Keith Richman
och Josh Blachman avseende konsulttjänster utöver deras roll som ledamö-
ter av Bolagets styrelse när det gäller befi ntliga och möjliga investeringar.
Avtalens årliga bruttokostnad uppgår till 0,1 miljoner USD vardera.
Not 21
Alternativa nyckeltal
Alternativa nyckeltal (APM) tillämpar riktlinjer utgivna av the European
Securities and Markets Authority (ESMA).
Med alternativa nyckeltal avses fi nansiella mått som inte fi nns defi nie-
rade inom ramen för IFRS.
VNV Global använder regelbundet alternativa nyckeltal i sin kommu-
nikation för att förbättra jämförelser mellan olika tidsperioder och ge en
djupare inblick i Bolagets utveckling för analytiker, investerare och andra
intressenter.
Det är viktigt att notera att inte alla företag beräknar alternativa nyckeltal
med samma metod och därför är användbarheten av dess nyckeltal
begränsad och ska inte användas som ett substitut för fi nansiella mått inom
ramen för IFRS.
Defi nitioner av APM i bruk återfi nns nedan.
IFRS-defi nierade nyckeltal (ej alternativa nyckeltal)
Nyckeltal Definition
Resultat per aktie, USD Vid beräkning av resultat per aktie baseras det genomsnittliga antalet aktier på genomsnittliga utesende stamaktier. 2019,
2020, 2021 och 2022 Planaktier, emitterade till deltagare i företagets långsiktiga aktiebaserade incitamentsprogram 2019,
2020, 2021 och 2022 (LTIP 2019, LTIP 2020, LTIP 2021 och LTIP 2022), behandlas inte som utestående stamaktier och inr
rför inte i den vägda bekningen. Emissionen av 2019, 2020, 2021 och 2022 Planaktier redovisas dock som en ökning av
eget kapital.
Resultat per aktie efter
utspädning, USD
Vid beräkning av resultat per aktie efter utspädning justeras det genomsnittliga antalet utestående stamaktier för att beakta
eff ekterna av potentiella utspädda stamaktier som har erbjudits ansllda med ursprung under de rapporterade perioderna från
aktiebaserade incitamentsprogram. Utspädningar från aktiebaserade incitamentsprogram påverkar antalet aktier och uppstår
endast när incitamentsprogrammets villkor för respektive program är uppfyllda.
Vägt genomsnittligt antal
utestående aktier
Vägt genomsnittligt antal stamaktier för åre t.
Alternativa nyckeltal
Nyckeltal Definition Motiv för användning
Soliditet, % Soliditet defi nieras som eget kapital i procent av
balansomslutningen.
Nyckeltalet visar hur stor del av balansomslutningen som
har fi nansierats med eget kapital för bedömning av bolagets
kapitalstruktur och fi nansiella risk.
Substansvärde, USD och
SEK
Substansvärde defi nieras som redovisat eget kapital enligt
balansräkningen.
Nyckeltal avger värdet av bolagets nettotillgångar och visar där-
med det redovisade värdet på bolaget vilket möjliggör jämförelse
mot bolagets börsvärde.
Substansvärde per aktie,
USD och SEK
Substansvärde per aktie defi nieras som eget kapital
dividerat med totalt antal stamaktier vid årets utgång.
Ett etablerat mått för investmentbolag som visar ägarnas andel av
bolagets totala nettotillgångar per aktie samt möjliggör jämförelse
med bolagets aktiekurs.
Substansvärde per aktie
justerat för split- och
inlösenprogrammet från
februari 2019, USD
Substansvärde per aktie justerat för split- och inlösenpro-
grammet från februari 2019 defi nieras som eget kapital
med återläggning av inlösenprogram, som är uppräknat
på utvecklingen i eget kapital, dividerat med totalt antal
utestående stamaktier vid periodens utgång.
Substansvärdet rensat för eff ekter av poster av engångskaraktär
t.ex. inlösenprogram 2019 vilket möjliggör en rättvisande
mförelse mot tidigare år.
Substansvärdeutveckling
per aktie justerat för split-
och inlösenprogrammet
från februari 2019, USD,
%
Förändring i substansvärdet per aktie i USD jämfört med
föregående räkenskapsår, i procent, justerat för split- och
inlösenprogrammet från februari 2019.
Ett lönsamhetsmått som visar bolagets avkastning och hur
substansrdet per aktie utvecklas mellan olika år.
Substansvärde/aktie
justerat för företrädes-
emissionen och den
riktade nyemissionen,
USD
Substansvärde/aktie justerat för företrädesemissionen
och den riktade nyemissionen defi nieras som eget kapital
minskat med ett belopp motsvarande nettoemissionsbelop-
pet ökat i eget kapital, dividerat med totalt antal utestående
stamaktier justerat för antalet nyemitterade aktier.
Substansrdet clearat för eff ekter av företrädesemissionen och
den riktade nyemissionen vilket möjliggör en sann jämförelse med
tidigare år.
Årsredovisning202246
Noter till bokslutet – koncernen
Nyckeltal
Avstämningstabeller alternativa nyckeltal
2022 2021
2022 2021
Resultat/aktie /USD/ -6,80 0,61
Soliditet
Resultat/aktie efter full utspädning /USD/ -6,80 0,61
Eget kapital /USD/ 613 434 097 1 401 133 713
Antal stamaktier vid årets slut 114 888 469 115 517 428
Balansomslutning /USD/ 781 553 898 1 551 160 946
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier 115 051 067 104 118 995
Soliditet 78,49% 90,33%
Vägt genomsnittligt antal utesende stamaktier – efter utspädning 115 051 067 104 904 489
Substansvärde /USD/ 613 434 097 1 401 133 713
Substansvärde /SEK/
Alternativa nyckeltal
Substansvärde /USD/ 613 434 097 1 401 133 713
2022 2021
SEK/USD 10,4273 9,0381
Substansvärde /SEK/ 6 396 452 772 12 663 610 431
Soliditet 78,49% 90,33%
Substansvärde per aktie /USD/
Substansvärde /USD/ 613 434 097 1 401 133 713
Substansvärde /USD/ 613 434 097 1 401 133 713
Substansvärde /SEK/ 6 396 452 772 12 663 610 431
Antal stamaktier vid årets slut 114 888 469 115 517 428
Substansvärde per aktie /USD/ 5,34 12,13
Substansvärde per aktie /USD/ 5,34 12,13
Substansvärde per aktie /SEK/ 55,68 109,63
Substansvärdeutveckling per aktie /USD/ -55,93% 6,30%
Substansvärde per aktie /SEK/
Substansvärde /USD/ 613 434 097 1 401 133 713
SEK/USD 10,4273 9,0381
Avstämningstabeller, VNV Global
Substansvärde /SEK/ 6 396 452 772 12 663 610 431
2022 2021
Antal stamaktier vid årets slut 114 888 469 115 517 428
Substansvärde per aktie /SEK/ 55,68 109,63
Antal stamaktier vid årets slut 114 888 469 115 517 428
Antal planaktier vid årets slut 4 260 683 3 070 683
Substansvärde per aktie justerat för nyemission och återköp av egna aktier /USD/
Totalt antal aktier vid årets slut 119 149 152 118 588 111
Substansvärde /USD/ 613 434 097 1 401 133 713
Nyemission 18 februari 2021 /USD/ -140 462 959
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier 115 051 067 104 118 995
Nyemission 18 februari 2021, kostnad /USD/ 4 828 445
Vägt genomsnittligt antal utestående planaktier 4 260 683 3 070 683
Nyemission 19 november 2021 /USD/ -134 401 796
Vägt genomsnittligt totalt antal utesende aktier 119 311 750 107 189 678
Nyemission 19 november 2021, kostnad /USD/ 5 485 125
Vägt genomsnittligt antal utesende stamaktier – efter utspädning 115 051 067 104 904 489
Återköp av egna aktier /USD/ 6 004 345 9 797 086
Substansvärde justerat för nyemission och återköp av egna aktier
Resultat/aktie /USD/
/USD/ 619 438 442 1 146 379 614
Årets resultat -781 998 473 63 739 050
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier 115 051 067 104 118 995
Antal stamaktier vid periodens slut 114 888 469 115 517 428
Resultat/aktie /USD/ -6,80 0,61
Nyemitterade stamaktier 18 februari 2021 -11 662 000
Nyemitterade stamaktier 19 november 2021 -9 685 000
Resultat/aktie efter full utspädning /USD/
Återköp av egna aktier 951 830 906 119
Årets resultat -781 998 473 63 739 050
Vägt genomsnittligt antal utesende stamaktier – efter utspädning 115 051 067 104 904 489
Utestående stamaktier före nyemission och återköp av egna aktier 115 840 299 95 076 547
Resultat/aktie efter full utspädning /USD/ -6,80 0,61
Substansvärde justerat för nyemission och återköp av egna aktier
/USD/ 619 438 442 1 146 379 614
Utestående stamaktier före nyemission och återköp av egna aktier 115 840 299 95 076 547
Substansvärde per aktie justerat för nyemission och återköp av egna
aktier /USD/ 5,35 12,06
Substansvärde /USD/ 613 434 097 1 401 133 713
Antal stamaktier vid årets slut 114 888 469 115 517 428
47Årsredovisning 2022
Noter till bokslutet – koncernen
Avstämningstabeller alternativa nyckeltal (forts.)
2022 2021
Substansvärde per aktie inklusive nyemission och återköp av egna
aktier /USD/ 5,34 12,13
Substansvärde per aktie justerat för nyemission och återköp av egna
aktier /USD/ 5,35 12,06
Substansvärde per aktie inklusive nyemission och återköp av egna
aktier /USD/ 5,34 12,13
Fondemissionselement och återköp av egna aktier, förändring /USD/ 0,01 -0,07
Fondemissionselement och återköp av egna aktier, kvot 1,00 0,99
Substansvärde per aktie justerat för split- och inlösenprogram från februari 2019 /USD/
Substansvärde /USD/ 613 434 097 1 401 133 713
Split- och inlösenprogram /SEK/
Antal aktier vid inlösen 79 660 042 79 660 042
Inlösenprogram 25 SEK per aktie 25 25
Inlösenprogram /SEK/ 1 991 501 050 1 991 501 050
Split- och inlösenprogram /USD/
SEK/USD inlösen 9,2678 9,2678
Inlösenprogram /USD/ 214 882 963 214 882 963
Utveckling av pris per aktie /%/
Substansvärde per aktie – ingående värde /USD/ 7,57 7,57
Substansvärde per aktie – utgående värde /USD/ 5,34 12,13
Substansvärde per aktie i USD – utveckling /%/ -29,47% 60,23%
Februari 2019 split- och inlösenprogram – justerat för utveckling av
pris /USD/ 151 564 529 344 300 915
Antal aktier vid inlösen 79 660 042 79 660 042
Inlösen per aktie /USD/ 1,90 4,32
Fondemissionselement och återköp av egna aktier, förändring /USD/ 0,01 -0,07
Substansvärde per aktie /USD/ 5,34 12,13
Substansvärde per aktie justerat för split och inlösenprogram samt
nyemission /USD/ 7,25 16,38
Substansvärdeutveckling per aktie i USD /%/
Substansvärde per aktie justerat för split och inlösenprogram samt
nyemission – ingående värden /USD/ 16,38 16,48
Fondemissionselement eff ekt NAV per aktie tidigare år /USD/ 0,07 -1,07
Substansvärde per aktie justerat för split och inlösenprogram
justerade ingående värden /USD/ 16,45 15,41
Substansvärde per aktie justerat för split och inlösenprogram samt
nyemission – utgående värden /USD/ 7,25 16,38
Substansvärdeutveckling per aktie /USD/ -55,93% 6,30%
Not 22
Händelser efter räkenskapsperiodens utgång
Inga väsentliga händelser efter periodens slut.
48Årsredovisning 2022
Moderbolagets räkningar
Resultaträkning – Moderbolaget
/Tusental SEK/ Not 2022 2021
Resultat från fi nansiella tillgångar värderade till
verkligt värde via resultatkningen P.2 42
Övriga rörelseintäkter
Rörelsens kostnader P.3, P.4 -50 093 -72 965
Rörelseresultat -50 051 -72 965
Finansiella intäkter och kostnader
Resultat från andelar i koncernföretag P. 8 -2 943 169
Ränteintäkter P.5 45 625 33 758
Räntekostnader P.5 -134 183 -73 929
Valutakursvinster/-förluster, netto 37 435 7 264
Totala fi nansiella intäkter och kostnader -51 123 -32 907
Bokslutsdispositioner
Erhållna koncernbidrag 2 154 2 146
Resultat efter fi nansiella poster -3 042 189 -103 726
Skatt på årets resultat P.6
Årets resultat -3 042 189 -103 726
Rapport över totalresultat för moderbolaget
/Tusental SEK/ 2022 2021
Årets resultat -3 042 189 -103 726
Årets övriga totalresultat
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Valutaomräkningsdiff erenser
Övrigt totalresultat för året
Summa totalresultat för året -3 042 189 -103 726
49Årsredovisning 2022
Moderbolagets räkningar
Balansräkning – Moderbolaget
/Tusental SEK/ Not 31 dec 2022 31 dec 2021
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Hyreslokaler och inventarier P.7
Totala materiella anläggningstillgångar
Finansiella anläggningstillgångar
Aktier i dotterbolag P.8 7 071 163 9 406 844
Finansiella tillgångar värderade till verkligt
värdevia resultaträkningen P.9 20 697
Lån till koncernföretag P.9, P.10 823 782 542 898
Totala fi nansiella anläggningstillngar 7 915 642 9 949 742
Omsättningstillgångar
Skattefordringar 1 308 1 132
Övriga kortfristiga fordringar P.11 17 858 1 365
Likvida medel P.12 159 294 851 449
Totala omsättningstillgångar 178 460 853 946
Totala tillgångar 8 094 102 10 803 688
/Tusental SEK/ Not 31 dec 2022 31 dec 2021
Bundet eget kapital
Aktiekapital 12 068 11 949
Totalt bundet eget kapital 12 068 11 949
Fritt eget kapital
Överkursfond 3 100 158 3 100 158
Balanserade vinstmedel 6 319 257 6 476 381
Årets resultat -3 042 189 -103 726
Totalt fritt eget kapital 6 377 226 9 472 813
Totalt eget kapital P.1 3 6 389 294 9 484 762
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder
Långfristiga skulder P.14 1 702 149 498 493
Totala långfristiga skulder 1 702 149 498 493
Kortfristiga skulder
Kortfristig del av långfristiga skulder P.14 808 415
Övriga kortfristiga skulder P.15 1 889 10 733
Upplupna kostnader P.16 770 1 285
Totala kortfristiga skulder 2 659 820 433
Totalt eget kapital och skulder 8 094 102 10 803 688
50Årsredovisning 2022
Moderbolagets räkningar
Förändringar i eget kapital – Moderbolaget
/Tusental SEK/ Not Aktiekapital Övrigt tillskjutet kapital Balanserat resultat Totalt
Eget kapital per 1 januari 2021 9 770 834 686 6 560 459 7 404 915
Resultat för året 1 januari 2021–31 december 2021 -103 726 -103 726
Summa totalresultat för året 1 januari 2021–31 december 2021 -103 726 -103 726
Transaktioner med aktieägare:
Riktad nyemission P.13 2 134 2 355 320 2 357 454
Riktad nyemission, kostnad P.13 -89 848 -89 848
Återköp av egna aktier P.13 -86 225 -86 225
Värde på anställdas tjänster:
- Långsiktigt aktiebaserat incitamentsprogram P.13, P.18 45 2 147 2 192
Totalt transaktioner med aktieägare 2 179 2 265 472 -84 078 2 183 573
Eget kapital per 31 december 2021 11 949 3 100 158 6 372 655 9 484 762
Eget kapital per 1 januari 2022 11 949 3 100 158 6 372 655 9 484 762
Resultat för året 1 januari 2022–31 december 2022 -3 042 189 -3 042 189
Summa totalresultat för året 1 januari 2022–31 december 2022 -3 042 189 -3 042 189
Transaktioner med aktieägare:
Återköp av egna aktier P.13 -56 288 -56 288
Värde på anställdas tjänster:
- Långsiktigt aktiebaserat incitamentsprogram P.13, P.18 119 2 890 3 009
Totalt transaktioner med aktieägare 119 -53 398 -53 279
Eget kapital per 31 december 2022 12 068 3 100 158 3 277 068 6 389 294
51Årsredovisning 2022
Moderbolagets räkningar
Kassafl ödesanalys – Moderbolaget
/Tusental SEK/ Not 2022 2021
Kassafl öde fn den löpande verksamheten
Resultat före skatt -3 042 189 -103 726
Justering för:
Resultat från andelar i koncernföretag P.8 2 943 169
Ränteintäkter -45 625 -33 758
Räntekostnader 134 183 73 929
Valutakursvinster/-förluster -37 435 -7 264
Avskrivningar
Resultat från fi nansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen -42
Övriga icke-kassafl ödespåverkande poster -13 604 2 148
Förändringar i kortfristiga fordringar -177 -431
Förändringar i kortfristiga skulder -9 359 -4 987
Kassafl öde använt i den löpande verksamheten -71 079 -74 089
Investeringar i fi nansiella tillgångar -20 654
Försäljning av fi nansiella tillgångar
Utdelningsintäkter och kupongränta
Ränteintäkter 3 074
Betald skatt -175 1 943
Totalt kassafl öde använt i den löpande verksamheten -88 834 -72 146
Kassafl öde använt för investeringar
Investeringar i andelar i koncernföretag, efter avdrag för förrvade monetära poster -607 488 -1 954 627
Totalt kassafl öde använt för investeringar -607 488 -1 954 627
Kassafl öde fn fi nansieringsverksamheten
Nyemission, netto P.13 2 267 607
Aktieägartillskott
Upptagna lån P.14 1 166 725 489 094
Återbetalda lån P.14 -800 031
Betald ränta på lån P.14 -105 447 -59 750
Inbetalningar från LTIP utfärdade till ansllda 119 45
Återköp av egna aktier P.13 -56 288 -86 226
Förändring koncernmellanhavanden -238 332 93 631
Totalt kassafl öde från fi nansieringsverksamheten -33 254 2 704 401
Förändring av likvida medel -729 576 677 628
Likvida medel vid årets början 851 449 166 558
Kursdiff erens i likvida medel 37 421 7 263
Likvida medel vid årets slut 159 294 851 449
52Årsredovisning 2022
Noter till bokslutet – Moderbolaget
/Belopp i tusental SEK om ej annat framgår/
Not P.1
Moderbolagets väsentliga redovisningsprinciper
Moderbolagets årsredovisning har upprättats i enlighet med
Årsredovisningslagen (1995: 1554) och Rådet för fi nansiell rapporterings
rekommendation RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Rådet för
fi nansiell rapporterings rekommendationer för noterade företag tillämpas
också. RFR 2 kräver att moderbolaget, som en juridisk enhet, upprättar sin
årsredovisning i enlighet med alla IFRS- och IFRIC-tolkningar som antagits
av EU, i den mån det är möjligt inom ramen för den svenska årsredovis-
ningslagen. Moderbolaget tillämpar redovisningsprinciperna för koncernen
med undantag av leasing:
Rapporteringsvaluta
Moderbolagets redovisningsvaluta är svenska kronor (SEK) och inte koncer-
nens rapporteringsvaluta US-dollar på grund av svenska redovisningsregler.
Andelar i dotterbolag
Dotterföretag redovisas enligt förvärvsmetoden, vilket innebär att innehav
redovisas till anskaff ningsvärde i balansräkningen minus eventuella
nedskrivningar. Utdelningar fn dotterbolag redovisas som utdelnings-
intäkter. Aktieägartillskott redovisas direkt i eget kapital av mottagaren och
aktiveras i Andelar i koncernföretag av givaren i den mån ingen nedskrivning
krävs.
För mer information, se ”Not 1 Viktiga redovisningsprinciper” /
”Konsolideringsprinciper” / ”Dotterbolag”.
Not P.2
Resultat från fi nansiella tillgångar värderade till verkligt värde
viaresultaträkningen
2022 2021
Realiserat resultat:
Vederlag från försäljning av fi nansiella tillgångar
till verkligt värde via resultaträkningen
Anskaff ningsvärde av sålda fi nansiella till-
gångar till verkligt värde via resultaträkningen
Totalt realiserat resultat
Totalt orealiserat resultat 42
Totalt resultat från fi nansiella tillgångar värde-
rade till verkligt värde via resultaträkningen 42
Resultat från fi nansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultat-
räkningen utgörs av resultat från förändringar i verkligt värde på sådana
fi nansiella tillgångar som fn första början hänförts till kategorin värderade
till verkligt värde via resultaträkningen.
Resultat från fi nansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resul-
taträkningen uppgick till 0,04 miljoner SEK (2021: –) avseende investeringar
i likviditetshantering.
Not P.3
Rörelsens kostnader
2022 2021
Kostnader för ersättningar till anställda 35 105 61 179
Andra utgifter 14 988 11 786
Avskrivningar
Totala rörelsekostnader 50 093 72 965
Not P.4
Ersättning till revisorer
PwC 2022 2021
Revisionsuppdrag 1 830 1 405
Revisionsrelaterade tjänster 180 280
Skatterådgivningstjänster 326
Andra tjänster 98
Totalt 2 010 2 109
Med revisionsuppdrag avses revisorns ersättning för den lagstadgade
revisionen. Arbetet innefattar granskningen av årsredovisningen och
koncernredovisningen och bokringen, styrelsens och verksllande
direkrens förvaltning samt arvode för revisionsrådgivning som lämnats i
samband med revisionsuppdraget.
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget avser övriga
revisionsuppdrag enligt lagar och föreskrifter samt granskning av kvar-
talsrapporter i enlighet med ISRE 2410. Skatterådgivning avser allmänna
skatterådgivningstjänster.
Andra tjänster är tjänster huvudsakligen relaterade till nyemission.
53Årsredovisning 2022
Noter till bokslutet – moderbolaget
Not P.5
Finansnetto
Ränteintäkter 2022 2021
Koncerninterna ränteintäkter 42 551 33 497
Övriga ränteintäkter 3 074 261
Totalt 45 625 33 758
Räntekostnader 2022 2021
Räntekostnader obligationer 134 183 73 929
Övriga räntekostnader
Totalt 134 183 73 929
Ökningen av räntekostnader förklaras av förtida inlösen av obligation
2019/2022 och refi nansiering genom att emittera obligation 2022/2025.
Not P.6
Skatter
Aktuell skatt 2022 2021
Aktuell skatt på årets resultat
Justering för tidigare år
Totalt
Total inkomstskatt
Skatt hänförlig till poster i övrigt totalresultat
Avstämning mellan teoretisk skattekostnad
och redovisad skatt
2022 2021
Resultat före skatt -3 042 189 -103 726
Inkomstskatt beräknad enligt
svenskskattesats 20,6% (20,6%) 626 691 21 368
Skatteeff ekt av:
Ej avdragsgilla kostnader, resultat från
andelar i koncernföretag -606 293
Icke skattepliktig inkomst 9
Ej avdragsgilla kostnader -105 -63
Skattemässiga underskott för vilka
ickeuppskjuten skatt redovisas -20 302 -21 305
Skattekostnad
Moderbolagets ej nyttjade skattemässiga underskottsavdrag kan ej med
kerhet nyttjas mot skattepliktiga intäkter inom överskådlig framtid.
Underskottsavdragen kan föras framåt på obesmd tid.
Not P.7
Inventarier
Inventarier 31 dec 2022 31 dec 2021
Ingående bokrt värde 1 184
Avyttring -1 184
Avskrivningskostnad
Utgående bokfört värde
Inventarier 31 dec 2022 31 dec 2021
Ingående anskaff ningsvärde 2 023
Avyttring -2 023
Ackumulerade avskrivningar
Utgående bokfört värde
Materiella tillgångar avser inventarier och installationer som överfördes till
VNV AB under 2021.
54Årsredovisning 2022
Noter till bokslutet – moderbolaget
Not P.8
Andelar i koncernföretag
Aktier och andelar i direktägda
dotterbolag
Land Antal aktier Andel av kapital
och röster, %
Bokfört värde
31 dec 2022
Bokfört värde
31 dec 2021
VNV (Cyprus) Limited Cypern 225 006 030 100 5 392 195 7 929 373
VNV Sweden AB Sverige 50 000 100 1 579 650 1 406 346
VNV Pioneer AB Sverige 50 000 100 99 318 71 125
Övriga dotterbolag i koncernen
VNV AB Sverige 50 000 100
VNV Services Limited Cypern 2 000 100
VNV Global Ltd Bermuda 1 100
Sylarna Holding AB Sverige
Victory Scout AB Sverige
Prorok Invest AB Sverige
Hype Global Invest AB Sverige
Rarity AB Sverige
Supertramp AB Sverige
Be Prepared AB Sverige
Vostok Co-Investment Coöperatief B.ANederländerna N/A
Totalt 7 071 163 9 406 844
Not P.9
Finansiella instrument per kategori
Redovisningsprinciperna för fi nansiella instrument har tillämpats för
nedanstående poster:
31 december 2022
Tillgångar i balansräkningen Upplupet
anskaffnings-
värde
Tillgångar
värderade till
verkligt värde
via resultat-
räkningen
Totalt
Finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde
via resultatkningen 20 697 20 697
Lån till koncernföretag 823 782 823 782
Övriga kortfristiga fordringar 17 858 17 858
Likvida medel 159 294 159 294
Summa fi nansiella tillngar 1 000 934 20 697 1 021 631
Skulder i balansräkningen Skulder till
upplupet
anskaff ningsvärde
Totalt
Lån 1 702 149 1 702 149
Summa långfristiga fi nansiella skulder 1 702 149 1 702 149
Kortfristig del av långfristiga skulder
Summa kortfristiga fi nansiella skulder
Aktier och andelar i direktägda
dotterbolag
31 dec 2022 31 dec 2021
Ackumulerade anskaff ningsvärden
Vid årets början 9 406 844 7 452 217
Förrv och kapitaltillskott 607 488 1 954 627
10 014 332 9 406 844
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets början
Nedskrivningar -2 943 169
-2 943 169
Bokfört värde vid årets slut 7 071 163 9 406 844
Aktier i dotterbolag har skrivits ned med -2 943,17 miljoner SEK då
dotterbolagen har negativa värdeförändringar i sina portföljer.
55Årsredovisning 2022
Noter till bokslutet – moderbolaget
31 december 2021
Tillgångar i balansräkningen Upplupet
anskaffnings-
värde
Tillgångar
värderade till
verkligt värde
via resultat-
räkningen
Totalt
Lån till koncernföretag 542 898 542 898
Övriga kortfristiga fordringar 1 365 1 365
Likvida medel 851 449 851 449
Summa fi nansiella tillngar 1 395 712 1 395 712
Skulder i balansräkningen Skulder till
upplupet
anskaff ningsvärde
Totalt
Lån 498 493 498 493
Summa långfristiga fi nansiella skulder 498 493 498 493
Kortfristig del av långfristiga skulder 808 415 808 415
Summa kortfristiga fi nansiella skulder 808 415 808 415
Not P.10
Lån till koncernföretag
31 dec 2022 31 dec 2021
Koncernintern fordran 823 782 542 898
Totalt 823 782 542 898
Moderbolaget har ingen kreditrlustreserv att rapportera.
Not P.13
Aktiekapital och övrigt tillskjutet kapital
År Händelse Förändring av
antalet aktier
Totalt antal aktier
efter förändring
Kvotvärde,
SEK
Förändring av
aktiekapital,
SEK
Totalt aktiekapital
efter förändring,
SEK
1 jan 2021 Inende balans 97 701 547 0,10 9 770 154,66
2021 Emission av LTIP 2019 Incitamentsaktier 66 045 97 767 592 0,10 6 604,91 9 776 759,57
2021 Emission av LTIP 2020 Incitamentsaktier 16 513 97 784 105 0,10 1 651,39 9 778 410,96
2021 Riktad nyemission 11 662 000 109 446 105 0,10 1 166 200,00 10 944 610,96
2021 Inlösen av LTIP 2019 Incitamentsaktier -157 500 109 288 605 0,10 -15 750,00 10 928 860,96
2021 Inlösen av LTIP 2020 Incitamentsaktier -39 375 109 249 230 0,10 -3 937,50 10 924 923,46
2021 Emission av LTIP 2021 Incitamentsaktier 560 000 109 809 230 0,10 56 000,00 10 980 923,46
2021 Riktad nyemission 9 685 000 119 494 230 0,10 968 500,00 11 949 423,46
2022 Indragning av egna aktier -1 535 078 117 959 152 0,10 11 949 423,46
2022 Emission av LTIP 2022 Incitamentsaktier 1 190 000 119 149 152 0,10 118 999,54 12 068 423,00
31 dec 2022 Utgående balans, utgivna aktier 119 149 152 0,10 12 068 423,00
2021 Återköp av egna aktier -906 119 12 068 423,00
2022 Återköp av egna aktier -951 830 12 068 423,00
31 dec 2022 Utgående balans, utestående aktier 119 149 152 0,10 12 068 423,00
Antalet utesende aktier per 31 december 2022 uppgick till 119 149 152, varav 114 888 469 stamaktier
och 4 260 683 incitamentsaktier av Serie C 2019, C 2020, C 2021 och C 2022.
Not P.11
Övriga kortfristiga fordringar
31 dec 2022 31 dec 2021
Förskottsbetalningar och upplupna intäkter
Övrigt 17 858 1 365
Totalt 17 858 1 365
Totalt övriga kortfristiga fordringar 17 858 1 365
Not P.12
Likvida medel
Likvida medel 31 dec 2022 31 dec 2021
Likvida medel 159 294 851 449
Totalt 159 294 851 449
Kassa och bank är de komponenter som ingår i likvida medel.
56Årsredovisning 2022
Noter till bokslutet – moderbolaget
Not P.14
Räntebärande skulder
Förändring i räntebärande lån
2022 Ingående balans Upplåning Betald ränta Icke-kontanta
transaktioner:
Eff ektiv nta
Utgående balans
Obligation 2022/25 1 167 988 -45 000 77 278 1 200 266
Obligation 2021/24 498 493 -1 263 -27 500 32 153 501 883
Obligation 2019/22 808 415 -800 031 -32 947 24 563
Totalt 1 306 908 366 694 -105 447 133 994 1 702 149
2021 Ingående balans Upplåning Betald ränta Icke-kontanta
transaktioner:
Eff ektiv nta
Utgående balans
Obligation 2021/24 489 203 -13 750 23 040 498 493
Obligation 2019/22 804 330 -109 -46 000 50 195 808 415
Totalt 804 330 489 094 -59 750 73 235 1 306 908
Not P.15
Övriga kortfristiga skulder
31 dec 2022 31 dec 2021
Skuld till koncernföretag 8 602
Personalskatt 334 274
Pågående investeringar
Övrigt 1 555 1 857
Totalt 1 889 10 733
Not P.16
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
31 dec 2022 31 dec 2021
Sociala avgifter 770 596
Övrigt 689
Totalt 770 1 285
Not P.17
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Ställda panter
Det fanns inga ställda säkerheter i Bolaget den 31 december 2022.
Obligationen 2019/2022 löstes in i sin helhet innan förfallodatum den
16februari 2022.
Eventualförpliktelser
Det fi nns inga eventualförpliktelser i Bolaget per 31 december 2022.
Långfristiga skulder
Obligation 2021/2024: Under andra kvartalet 2021 placerade VNV Global
ett obligationslån på tre år, initialt 500 miljoner SEK, inom en ram om
750 miljoner SEK. Obligationen har en fast kupong på 5,50 procent med
nta som ska betalas kvartalsvis. Obligationerna är noterade på Nasdaq
Stockholm och Frankfurtbörsen med ISIN: SE0016275077.
Obligation 2022/2025: Under första kvartalet 2022 placerade VNV
Global ett obligationslån på tre år, initialt 1 200 miljoner SEK, inom en ram
om 2 000 miljoner SEK. Obligationen har en fast kupong på 5,00 procent
med ränta som ska betalas kvartalsvis. Obligationerna är noterade på
Nasdaq Stockholm och Frankfurtbörsen med ISIN: SE0017483019.
57Årsredovisning 2022
Noter till bokslutet – moderbolaget
Not P.18
Anställda och personalkostnader
Löner och andra ersättningar 2022 2021
Styrelse, VD och andra ledande
befattningshavare:
Löner och andra ersättningar 13 851 12 083
Variabla kompensationer 8 845 9 078
Pensionskostnader 2 079 1 693
Aktierelaterade ersättningar 2 666 3 822
LTIP ersättningar 260 4 160
Sociala avgifter 6 918 29 932
Övriga personalkostnader 486 411
Totalt styrelse, VD och andra ledande
befattningshavare 35 105 61 179
Övriga anställda:
Löner och andra ersättningar
Variabla kompensationer
Pensionskostnader
Aktierelaterade ersättningar
LTIP ersättningar
Sociala avgifter
Övriga personalkostnader
Totalt övriga personalkostnader
Totalt löner och andra ersättningar 35 105 61 179
2022 2021
Genom-
snittligt
antal
anställda
Varav
kvinnor
Genom-
snittligt
antal
anställda
Varav
kvinnor
Moderbolag 41 41
Totalt 41 41
Fördelning av kvinnor och män i styrelsen och i ledningsgruppen
2022 2021
Antal på
balans-
dagen
Varav
kvinnor
Antal på
balans-
dagen
Varav
kvinnor
Styrelsemedlemmar 5 1 5 1
Ledande befattningshavare 4 1 4 1
Totalt 92 92
Beslut om ersättning till verkställande direktören fattas av styrelsen, medan
beslut om fast ersättning till chefer och övriga anställda fattas av verkstäl-
lande direktören. För verksllande direktören gäller en uppsägningstid
om tolv månader vid uppsägning från bolagets sida och en uppsägningstid
om sex månader vid uppgning från verkställande direktörens sida. För
övriga ledande befattningshavare i VNV Global gäller en uppsägningstid
om tre månader vid uppgning från såväl bolagets som de övriga ledande
befattningshavarnas sida. Inga avtal om avgångsvederlag har ingåtts med
styrelseledamöterna i VNV Global. Medelantalet ansllda för bolaget
exklusive styrelsens medlemmar var 4 (4), varav 3 (3) var män. Medelantalet
ledande befattningshavare uppr till 4 (4), varav 3 (3) var män.
58Årsredovisning 2022
Noter till bokslutet – moderbolaget
2022 Grundlön/
styrelsearvode,
ersättning
revisions- och
ersättnings-
utskott
Rörlig
ersättning
Pensions-
kostnader
Aktie-
baserade
ersättningar
LTIP
subvention
Totalt
Lars O Grönstedt 2 1012 101
Josh Blachman 1 0211 021
Ylva Lindquist 961961
Keith Richman 1 0211 021
Per Brilioth 4 330 3 029 854 1 247 111 9 571
Ledande befattningshavare 4 417 5 816 1 225 1 419 149 13 026
Totalt 13 851 8 845 2 079 2 666 260 27 701
2021 Grundlön/
styrelsearvode,
ersättning
revisions- och
ersättnings-
utskott
Rörlig
ersättning
Pensions-
kostnader
Aktie-
baserade
ersättningar
LTIP
subvention
Totalt
Lars O Grönstedt 1 8661 866
Josh Blachman 909909
Ylva Lindquist 860860
Keith Richman 909909
Victoria Grace 486486
Per Brilioth 3 478 4 038 760 2 034 2 039 12 349
Ledande befattningshavare 3 575 5 040 933 1 788 2 121 13 457
Totalt 12 083 9 078 1 693 3 822 4 160 30 836
Den verkställande direktören har en avgiftsbestämd plan enligt svensk
ITP-standard. Koncernen har inga ytterligare betalningsförpliktelser när
avgifterna är betalda. Avgifterna redovisas som pensionskostnader när de
förfaller till betalning. Pensionen är ej knuten till verksllande direktörens
anställning och beräknas på basis av verkställande direkrens grundlön.
Även övriga ledande befattningshavare har avgiftsbestämd pensionsplan.
59Årsredovisning 2022
Noter till bokslutet – moderbolaget
Långsiktiga aktiebaserade incitamentsprogram (LTIP)
LTIP 2019 LTIP 2020 LTIP 2021 LTIP 2022
Programmets mätperiod jan 2019–dec 2023 jan 2020–dec 2024 jan 2021–dec 2025 jan 2022–dec 2026
Intjänandeperiod aug 2019–maj 2024 jun 2020–maj 2025 jun 2021–maj 2026 jun 2022–jun 2025
Maximalt antal aktier 2 008 545 502 138 560 000 1 190 000
Pris för stamaktier vid tilldelningsdag i SEK 63,50 68,80 99,20 22,10
Pris för stamaktier vid tilldelningsdag i USD 6,60 7,44 11,72 2,09
Verkligt värde incitamentsaktier vid tilldelningsdag i SEK 6,84 2,44 7,27 0,49
Verkligt värde incitamentsaktier vid tilldelningsdag i USD 0,71 0,26 0,86 0,05
LTIP-aktiebaserad ersättningskostnad,
exklusive sociala avgifter /miljoner SEK/
LTIP 2019 LTIP 2020 LTIP 2021 LTIP 2022
2022 1,8 0,8 0,0
2021 1,6 0,5
2020 1,2 0,1
2019
Totalt 4,6 0,1 1,3 0,0
Det fi nns fyra långsiktiga aktiebaserade incitamentsprogram för ledning
och nyckelpersoner i VNV Global-koncernen. Programmen 2019, 2020,
2021 och 2022 är kopplade till den långsiktiga utvecklingen av både
Bolagets substansvärde och till VNV Global-aktiens kurs.
Utestående program 2019, 2020, 2021 och 2022
Deltagarna i de femåriga programmen för 2019, 2020 och 2021 samt det
treåriga programmet 2022 erbjöds att teckna ett visst antal nya omvand-
lingsbara efterställda stamaktier (aktier av Serie C 2019, C 2020, C2021
och C 2022) i Bolaget förutsatt att deltagarna först hade allokerat ett
antal egna stamaktier till programmen. Beroende på utvecklingen av både
Bolagets substansvärde och VNV Globals aktiekurs kommer några eller
samtliga aktier av Serie C 2019, C 2020, C 2021 och C 2022 antingen bli
inlösta eller omvandlas till stamaktier vid programmens slut.
Deltagarna kommer att kompenseras för utdelning och andra
värdeöverföringar till aktieägarna under programmets löptid. Deltagarna
har också rätt att rösta för sina aktier i Serie C 2019, C 2020, C 2021 och
C2022 under mätperioden. Om en deltagare upphör att vara anställd under
intjänandeperioden kommer aktierna av serie C 2019, C 2020, C 2021 och
C 2022 att lösas in, utom under begränsade omständigheter som godkänts
av styrelsen från fall till fall. Det verkliga värdet på incitamentsaktierna
i Serie C 2019, C 2020, C 2021 och C 2022 fastställdes enligt Monte
Carlo-värderingsmetoden på basis av marknadspriset för Bolagets aktier
på tilldelningsdagen samt marknadsförllandena som då rådde. För
att stimulera deltagande i incitamentsprogrammen för 2019 och 2020,
men inte 2021 och 2022, subventionerade Bolaget teckningskursen
för incitamentsprogramdeltagarna i sin helhet. Subventionen uppgick
till 24,7 miljoner SEK för LTIP 2019 respektive 2,7 miljoner SEK för LTIP
2020, exklusive sociala avgifter. Kostnaden för fi nansiering och förrv
av incitamentsaktierna kostnadsfördes direkt. Därutöver kompenserades
deltagarna för förnsbeskattningen på mellanskillnaden mellan det verk-
liga marknadsvärdet för incitamentsaktierna vid tilldelningsdagen och den
erlagda teckningslikviden. Kostnaden för denna kompensation, exklusive
sociala avgifter, uppgick till 9,5 miljoner SEK för LTIP 2019, 0,1 miljoner SEK
för LTIP 2020, 4,0miljoner SEK för LTIP 2021 respektive 0,5miljoner SEK
för LTIP 2022.
Inlösta och makulerade planaktier
Under maj 2021 har 157 500 incitamentsaktier av Serie C 2019 och 39375
aktier i Serie C 2020 lösts in och makulerats enligt villkoren för respektive
incitamentsprogram.
Not P.19
Transaktioner med närstående
Moderbolaget har identifi erat följande närstående: Nyckelpersoner och
styrelseledamöter, vilka inkluderar medlemmar i ledningsgruppen, samt
medlemmar av Bolagets styrelse.
Under räkenskapsåret har Moderbolaget redovisat följande
närståendetransaktioner:
Rörelsekostnader Kortfristiga skulder
2022 2021 31 dec 2022 31 dec 2021
Nyckelpersoner och
styrelseledamöter 27 701 30 836
Betald eller upplupen ersättning består av lön och variabel ersättning till
ledningen samt arvode till styrelseledamöter.
Dotterbolag
Moderbolaget, VNV Global AB (publ), har närsendetransaktioner med
sina dotter- och underdotterbolag: VNV (Cyprus) Limited, VNV Sweden AB,
VNVPioneer AB, VNV AB och VNV Services Limited.
Koncerninterna fordringar
31 dec 2022 31 dec 2021
Fordringar inom gruppen 823 782 542 898
Totalt 823 782 542 898
60Årsredovisning 2022
Intygandemening
Styrelsen och verkställande direkren försäkrar att
koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
internationella redovisningsstandarder IFRS sådana
de antagits av EU och ger en rättvisande bild av
koncernens ställning och resultat. Årsredovisningen har
upprättats i enlighet med IFRS och allmänt accepterade
redovisningsstandarder i Sverige, och ger en rättvi-
sande bild av moderbolagets sllning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och
moderbolaget samt årsredovisningen i övrigt ger en
rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens
och moderbolagets verksamhet, sllning och resultat
samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
som moderbolaget och de företag som inr i koncer-
nen står inför.
Koncernens årsredovisning ger en rättvisande bild
av utvecklingen för koncernens verksamhet, fi nansiella
ställning och resultat och beskriver väsentliga risker och
osäkra faktorer som koncernföretagen står inför.
Stockholm den 17 februari 2023
Lars O Grönstedt
Ordförande
Josh Blachman
Ledamot
Ylva Lindquist
Ledamot
Keith Richman
Ledamot
Per Brilioth
Ledamot och verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har avgivits den 17 februari 2023
PricewaterhouseCoopers AB
Bo Karlsson
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Johan Brobäck
Auktoriserad revisor
61Årsredovisning 2022
Revisionsberättelse
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen för VNV Global AB (publ) för år
2022. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning
ingår på sidorna 1860 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprät-
tats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i
alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moder-
bolagets fi nansiella sllning per den 31 december 2022
och av dess fi nansiella resultat och kassafl öde för året
enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen
har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och
ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av
koncernens fi nansiella ställning per den 31 december
2022 och av dess fi nansiella resultat och kassafl öde r
året enligt International Financial Reporting Standards
(IFRS), såsom de antagits av EU, och årsredovisnings-
lagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med
årsredovisningens och koncernredovisningens övriga
delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer
resultaträkningen och balansräkningen för moderbola-
get och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovis-
ningen och koncernredovisningen är förenliga med
innellet i den kompletterande rapport som har över-
lämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet
med revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards
on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förllande
till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed
i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat
på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna
tjänster som avses i revisorsförordningens (537/2014)
artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget
eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess
kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inmtat är
tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra
uttalanden.
Särskilt betydelsefullt område
Värdering av onoterade innehav
Värderingen av onoterade innehav till verkligt värde är
sentlig för bolagets fi nansiella rapporter eftersom en
sentlig del av koncernens substansvärde utgörs av
onoterade innehav i private-equity bolag.
Per den 31 december 2022 hade dessa innehav
ett bokfört värde uppgående till 678 miljoner USD,
motsvarande 87% av totala tillgångar.
Verkligt värde för onoterade innehav bestäms utifn
nyligen genomförda transaktioner enligt rådande
marknadsvillkor eller genom olika värderingsmodeller
beroende på bolagens karaktär samt den bedömda ris-
ken i investeringen. Valet av värderingsteknik för varje
onoterat innehav baseras på ledningens bedömning vid
varje bokslutstillfälle.
För transaktionsbaserade värderingar behöver varje
transaktion utrderas av ledningen för att bedöma
om värden baserat på transaktionerna motsvarar
innehavens verkliga värde vid bokslutstillfället.
Verkligt värde för innehav värderade genom värde-
ringsmodeller baseras till stor del på icke- observerbara
data och kräver att väsentliga antaganden görs av
ledningen. På grund av komplexiteten i värderingarna
fi nns det en risk för väsentliga felaktigheter i värdet på
dessa innehav.
De valda värderingsmetoderna och de väsentliga
antaganden som tilmpats för varje investering
presenteras i not 3 i de fi nansiella rapporterna.
Utvecklingen av bolagets substansrde är också
en väsentlig parameter i de långsiktiga aktiebaserade
incitamentsprogrammen som beskrivs i not 19.
Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla
området
Våra revisiontgärder inkluderade en bedömning av
ledningens process för värdering av onoterade innehav
och ledningens val av värderingsmetod för respektive
investering. Värderingsspecialister har medverkat i
revisionen av de mest väsentliga innehaven.
Värderingar baserade på nyligen genomförda
transaktioner utrderades genom att inmta och
analysera underliggande dokument för att bedöma
om transaktionen kan ligga till grund för en rimlig
uppskattning av verkligt värde vid bokslutstillfället.
Denna bedömning innefattade bedömning av parterna
i transaktionen, storleken på transaktionen samt övriga
relevanta transaktionsvillkor. Vi har också utvärderat
ledningens bedömning av händelser efter transaktions-
datumet, innefattade både bolagsspecifi ka händelser
och makroekonomiska händelser, för att bedöma om
dessa är refl ekterade i värderingarna.
Värderingar baserade på värderingsmodeller har
granskats genom att bekfta indata mot externa källor.
Vidare har vi utvärderat ledningens bedömningar i
värderingsmodellerna. Vår revision innefattade också
kontrollberäkning av värderingarna samt avsmning av
de slutliga värderingarna mot den fi nansiella rapporte-
ringen samt granskning av den övergripande presen-
tationen av värderingarna i noterna till de fi nansiella
rapporterna.
Till bolagssmman i VNV Global AB (publ),
org.nr 556677-7917
Rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning
var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella
perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till,
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa
områden.
62Årsredovisning 2022
Revisionsberättelse
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information
än årsredovisningen och koncernredovisningen och
återfi nns på sidorna 1–17. Det är styrelsen och
verkställande direktören som har ansvaret för denna
andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och
koncernredovisningen omfattar inte denna information
och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende
denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen
och koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa
den information som identifi eras ovan och överväga om
informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna
genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt
inhämtat under revisionen samt bedömer om informa-
tionen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avse-
ende denna information, drar slutsatsen att den andra
informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi
skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera
i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för att årsredovisningen och koncernredo-
visningen upprättas och att de ger en rättvisande bild
enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncern-
redovisningen, enligt IFRS, så som de antagits av EU,
och årsredovisningslagen. Styrelsen och verksllande
direkren ansvarar även för den interna kontroll som
de bemer är nödvändig för att upprätta en årsredo-
visning och koncernredovisning som inte innehåller
några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncern-
redovisningen ansvarar styrelsen och verkställande
direkren för bedömningen av bolagets och koncer-
nens förmåga att forttta verksamheten. De upplyser,
r så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka
förmågan att fortsätta verksamheten och att använda
antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt
drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande
direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med
verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ
till att göra något av detta.
Revisorns ansvar
ra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om
huruvida årsredovisningen och koncernredovisningen
som helhet inte innehåller några väsentliga felaktighe-
ter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag,
och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra
uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet,
men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt
ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan fi nns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter
eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt
eller tillsammans rimligen kan förntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
årsredovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för
revisionen av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen fi nns på Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar.
Dennabeskrivning är en del av revisionsberättelsen.
63Årsredovisning 2022
Revisionsberättelse
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till
disposition av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen har vi även utfört en revision av
styrelsens och verksllande direkrens förvaltning för
VNV Global AB (publ) för år 2022 samt av förslaget till
dispositioner beträff ande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagssmman disponerar vinsten
enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar
styrelsens ledamöter och verkställande direktören
ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige.
Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i
Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inmtat är
tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra
uttalanden.
Styrelsens och verksllande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till
dispositioner beträff ande bolagets vinst eller förlust.
Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en
bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn
till de krav som bolagets och koncernens verksam-
hetsart, omfattning och risker ställer på storleken
av moderbolagets och koncernens egna kapital,
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och
förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta
innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets
och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att
bolagets organisation är utformad så att bokföringen,
medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska ange-
lägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Den verkställande direktören ska sköta den löpande
förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar
och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga
för att bolagets bokring ska fullgöras i överensstäm-
melse med lag och för att medelsförvaltningen ska
skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
rt mål beträff ande revisionen av förvaltningen, och
därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta
revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet
kunna bedöma om någon styrelseledamot eller
verkställande direkren i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig
till någon försummelse som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget
på något annat sätt handlat i strid med
aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller
bolagsordningen.
rt mål beträff ande revisionen av förslaget till dispo-
sitioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt
uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet
bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men
ingen garanti för att en revision som utförs enligt god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka
åtgärder eller försummelser som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är
förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revi-
sionen av förvaltningen fi nns på Revisorsinspektionens
webbplats: www.revisorsinspektionen.se/
revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av
revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar
och andra författningar
64Årsredovisning 2022
Revisionsberättelse
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen har vi även utfört en granskning av att
styrelsen och verksllande direktören har upprättat
årsredovisningen och koncernredovisningen i ett
format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
(Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden för VNV Global AB (publ)
för år 2022.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det
lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprät-
tats i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation
RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt
ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare
i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förl-
lande till VNV Global AB (publ) enligt god revisorssed i
Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verksllande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet
med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepap-
persmarknaden, och för att det fi nns en sådan intern
kontroll som styrelsen och verkställande direktören
bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten
utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om
Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format
som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden, på grundval av vår
granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra
granskningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att
Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller
dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är
ingen garanti för att en granskning som utrs enligt
RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan fi nns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter
eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt
eller tillsammans rimligen kan förntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll
för revisionsföretag som utför revision och översiktlig
granskning av fi nansiella rapporter samt andra
bestyrkandeuppdrag och näraliggande tjänster och
har därmed ett allsidigt system för kvalitetskontroll
vilket innefattar dokumenterade riktlinjer och rutiner
avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder
för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och
andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder
inhämta bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett
format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
av årsredovisningen och koncernredovisningen.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utras, bland
annat genom att bedöma riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen
som är relevanta för hur styrelsen och verkställande
direkren tar fram underlaget i syfte att utforma
granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med
nsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra
ett uttalande om eff ektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av
ändalsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen
validering av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt
XHTML och en avsmning av att Esef-rapporten
överensstämmer med den granskade årsredovisningen
och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning
av huruvida koncernens resultat-, balans- och eget
kapitalräkningar, kassafl ödesanalys samt noter i
Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med
vad som följer av Esef-förordningen.
PricewaterhouseCoopers AB, Torsgatan 21, 11397
Stockholm, utgs till VNV Global AB (publ)s revisor av
bolagsstämman den 12 maj 2022 och har varit bolagets
revisor sedan 21 juni 2005.
Göteborg den 17 februari 2023
PricewaterhouseCoopers AB
Bo Karlsson
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Johan Brobäck
Auktoriserad revisor
65Årsredovisning 2022
F ö r k o r t n i n g a r
Förkortningar och termer som
förekommer i årsredovisningen
CAC Customer Acquisition Cost
EBITDA relseresultat före fi nansiella poster, skatter och avskrivningar
EV Enterprise Value, börsvärde + nettoskuld
KPI Key Performance Indicator, nyckeltal, mäter hur ett företag fungerar och hur bra verksamheten går
LTIP Long-Term Incentive Program, långsiktigt incitamentsprogram
LTV Loan-to-Value ratio
NAV Net Asset Value, substansrde
VNV Global eller VNV Global AB (publ)
Bolaget
Defi nitioner
Investeringsportföljen
Investeringsportföljen defi nieras som investe-
ringsportföljen inkluderat likviditetshantering,
menexkluderat likvida medel.
Totala investeringsportföljen
Totala investeringsportföljen defi nieras som
investeringsportföljen inklusive likvida medel.
VNV Global AB (publ)
ster Samuelsgatan 1, 1st fl oor
SE-111 44 Stockholm
Sweden
Phone +46 8 545 015 50
Fax +46 8 545 015 54
www.vnv.global
info@vnv.global