549300ONMNSTOBAU0S142021-01-012021-12-31iso4217:USD549300ONMNSTOBAU0S142020-01-012020-12-31iso4217:USDxbrli:shares549300ONMNSTOBAU0S142021-12-31549300ONMNSTOBAU0S142020-12-31549300ONMNSTOBAU0S142019-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ONMNSTOBAU0S142019-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ONMNSTOBAU0S142019-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ONMNSTOBAU0S142019-12-31549300ONMNSTOBAU0S142020-01-012020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ONMNSTOBAU0S142020-01-012020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ONMNSTOBAU0S142020-01-012020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ONMNSTOBAU0S142020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ONMNSTOBAU0S142020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ONMNSTOBAU0S142020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ONMNSTOBAU0S142021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ONMNSTOBAU0S142021-01-012021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ONMNSTOBAU0S142021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ONMNSTOBAU0S142021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ONMNSTOBAU0S142021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ONMNSTOBAU0S142021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
Årsredovisning
2021
02Årsredovisning 2021
Innehåll
02 Innehåll
03 Verkställande direktören har ordet
05 Intervju med Lars Fjeldsoe-Nielsen
06 Investeringsportföljen
08 Babylon
08 Voi
09 BlaBlaCar
09 Gett
10 Swvl
10 Hemnet
11 Property Finder
11 Nu man
12 Booksy
12 Borzo
13 OneTwoTrip
13 Bokadirekt
14 Hungry Panda
14 HousingAnywhere
15 Olio
15 Övriga scoutinvesteringar
16 Övriga investeringar
17 VNV Global-aktien
19 Innellsförteckning för räkenskaper ochnoter
20 Förvaltningsberättelse
22 Flerårsöversikt
25 Koncernens räkningar
25 Resultaträkning – Koncernen
26 Balansräkning – Koncernen
27 Förändringar i eget kapital – Koncernen
28 Kassaflödesanalys – Koncernen
29 Noter till bokslutet – Koncernen
48 Moderbolagets räkningar
48 Resultaträkning – Moderbolaget
49 Balansräkning – Moderbolaget
50 Förändringar i eget kapital – Moderbolaget
51 Kassaflödesanalys – Moderbolaget
52 Noter till bokslutet – Moderbolaget
61 Intygandemening
62 Revisionsberättelse
66 Bolagsstyrningsrapport 2021
71 Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten
72 Hållbarhetsrapport 2021
75 GRI-information i denna rapport
76 Revisorns yttrande avseende hållbarhetsrapporten
77 Förkortningar
Inledning
Investeringsportföljen
Aktieinformation
Finansiell information
Bolagsstyrning
Hållbarhet
Övrigt
Delårsrapport för första kvartalet
Årsstämma 2022
Delårsrapport för första halvåret
Delårsrapport för de första nio månaderna
Bokslutskommuniké
Årsredovisning 2022
Finansiell kalender
2022
21 april 2022
12 maj 2022
14 juli 2022
20 oktober 2022
19 januari 2023
februari/mars 2023
03Årsredovisning 2021
Verkställande direktören har ordet
Per Brilioth
Verkställande direktör
Foto: Tobias Ohls
vilket innebär en årlig avkastning på 19,5%. Under de
senaste tio åren har vi levererat en total NAV-avkastning
på 770%, vilket är en årlig avkastning på 24%.
En annan höjdpunkt värd att nämna är att huvud-
delen av de senaste 15 investeringarna (eller omkring
52%) av pengarna investerade 2021 är investerade
i företag och produkter som har en positiv effekt på
nniskor och planet, samtidigt som de är ekonomiskt
superattraktiva investeringar. Varje satsning på sitt
eget sätt. Tänk att Voi minskar CO2-utsläppen i städer,
Cirplus, en återvinningsmarknad för plast som främjar
återvinning, Olio, en app som underlättar matdelning
för att minska matsvinnet, BlaBlaCar som möjliggör
sakning, Swvl gör kollektivtrafiken säkrare för
kvinnor i Afrika, etc. etc. Allt detta utöver att vi kan
bocka av nätverkseffekter i kärnan av vår verksamhet,
stor total adresserbar marknad (TAM) och fantastiska
grundare. Bra för världen och bra för våra aktieägare...
Det bästa av två världar! Samtidigt är vi allergiska mot
”grönmålning”, så vi nämner inte detta uttryckligen i
ra rapporter, men internt är det väldigt viktigt för oss.
Det andra värt att nämna är att vi börjar vinna afrer
som drivs av vårt goda rykte, för det mesta godkända
av en grundare från vår egen portfölj. Jag antar att
r svenska kultur, grundarvänliga attityd och vårt
opportunistiska tänk lönar sig i längden. Det där gör mig
riktigt stolt!
Dessa är de egenskaper och aktiviteter jag är stolt
över. Vad är jag mindre stolt över? Vad kunde vi ha gjort
bättre?
Det finns säkert möjligheter som vi har missat. Jag
nner att vi till exempel kunde ha gjort det mycket
bättre i hela matleveransområdet. Det finns en rad
företag i Europa och på tillxtmarknader som jag
tycker att vi borde ha blivit aktieägare i mycket, mycket
tidigare.
Det finns några bortskrivningar i portljen som
jag såklart önskar att vi inte hade behövt göra. De är
tack och lov alla ganska små, men jag hatar att förlora
pengar. Jag vet att förlora kommer med den typ av
riskaptit som vi har, men jag hatar det fortfarande. Jag
antar att det viktiga är att inte hata det så mycket att du
inte tar risker... och att lära av det!
Det finns också exempel i portföljen där jag tycker
att vi borde ha varit mer aggressiva än vi var.
Mer allmänt finns det så mycket mer att göra när
det gäller att göra VNV Global känt för en bredare
investerargemenskap. Jag är övertygad om att vårt
investeringsfokus på företag med löften om starka
nätverkseffekter och de höga inträdesbarriärer
som dessa företag har potential att skapa, erbjuder
oöverträffade risk-/belöningsmöjligheter. De erbjuder
mycket stor uppåtriktad potential med försvarsförga
på nedsidan. Jag tror starkt på att detta är attraktivt
för en mycket bredare investerarpublik än den som för
närvarande känner till oss.
Jag tror att den exponering vi erbjuder, i kombina-
tion med likviditeten i vår noterade aktie, är unik och
attraktiv för såväl institutionella investerare som privata
investerare i alla geografier. Vi behöver bara komma ut
och göra oss mer kända för dem.
Specifikt för 2021 tycker jag att vi gjorde rätt i att ta
risker. Vi gjorde 15 nya investeringar (exklusive scout-
investeringarna) i företag som jag tror har potential att
bli nästa Babylon eller nästa Avito. Vi allokerade också
kapital till följdkapitalanskaffningar i den etablerade
portljen, vilket gav dessa namn möjligheten att
fortsätta växa och skapa värde.
En stor del av vår portfölj har blivit börsnoterad 2021
och mer kommer att komma under 2022. Närmare
besmt Hemnet och Babylon 2021, och Swvl och Gett
planerar att slutföra börsnoteringar under 2022. Som
tidigare nämnts är vi inte investerare i börsnoterade
marknader men kommer att ta rollen som cross-over-
investerare när portljbolagen blir börsnoterade
samtidigt som de erbjuder attraktiva riskbelönings-
egenskaper. En börsnotering är inte destinationen, det
är en finansieringsväg. När vi har sammanhanget, en
lång relation med grundaren/grundarna, produktens
hela färdplan, strategisk positionering, etc, tror vi att vi
också kan forttta att tillföra värde för våra aktieägare
trots att företaget blir mer lättillgängligt avseende
exponering.
Vår portlj – nyårsafton och i stormens öga
i början av 2022
Med fokus på ögonblicksbilden av värdet på vår portfölj
från den där speciella nyårsafton, så uppgick vårt totala
substansvärde till 1 401,13 miljoner USD, vilket är
12,13USD per aktie. Det är en ökning med cirka 6% i
USD jämfört med 2021 (upp 18% i SEK).
Under det senaste kvartalet har Babylon gått ner
med cirka 40% eftersom de har haft en dyster start på
sitt liv som offentlig aktie. Free float är liten och sanno-
likt besatt av investerare som förmodligen inte ens vet
vad Babylon gör. Babylon meddelade den 13januari
2022 att de ökade sina intäktsförntningar för 2022
till 9001 000 miljoner USD fn tidigare 710 miljoner
USD. Företaget bekräftade också att dess intäkter för
helåret 2021 förntas nå sitt mål på 321 miljoner USD.
Så alltså en ganska bra bild och helt annorlunda från
bolagets aktiehandel.
sta aktieägare,
Hejdå 2021 och HALLÅ 2022. Eller Hejdå de senaste
tre, fem eller tio åren. Och Hallå de kommande fem och
tio åren!
Jag är inget stort fan av nyårsafton. Vad är
meningen? Förutom samvaron med familj och vänner
(som jag så klart tycker mycket om, finns det något
bättre?) så lämnar nyårsafton mig ofta med en
blandning av melankoli och stress. Melankoli på grund
av fokus på att avsluta det senaste året på nyårsafton.
Ett år som aldrig kommer tillbaka, tidens gång. Stress
på grund av alla anstngningar att göra åtaganden och
löften för de kommande tolv månaderna. I verkligheten
är ju nrsdagen, den första dagen på ett helt nytt år
bara nästa dag. Självklart vill vi mäta om vi gör saker
bra eller om vi inte gör det. Inte bara under det senaste
året utan under de senaste fem åren och de senaste tio
åren. På samma sätt är det vi gör under de kommande
tolv månaderna inte lika relevant som vad vi uppnår
under de kommande fem till tio åren.
Däremot agerar vi på kapitalmarknaden utifrån
kalenderåret. Så vad som var bra förra året och vad
som inte var så bra spelar roll, men viktigare är vad som
var bra/ligt under en längre period som slutade med
2021.
Det är uppenbart att de senaste tre åren har sett
ganska dramatiska förändringar i vårt företag. Vi har
förvandlats från att vara en Rysslandsdominerad
portlj med en extrem koncentration i ett portfölj-
innehav till en global portfölj med sju namn som utgör
cirka tre fjärdedelar av portföljen. Vi har satt samman
en struktur som gör att vi kan skala upp vår aptit för
att ta beknade risker i unga företag, genom t.ex. ett
scoutprogram. Detta har resulterat i stora tillxtmöj-
ligheter fn vår befintliga portlj. Nästa Babylon, Voi
eller Swvl kommer med stor sannolikhet redan att finnas
i vår portlj, i form av ett ungt företag där vi äger mellan
10–20% och är aktivt engagerade i dess utveckling.
Det betyder inte att vi har slutat satsa på nya företag
– vi studerar hela tiden nya möjligheter. Faktum är att
2021 gjorde vi 35 nya afrer och mer än 20 uppfölj-
ningsronder och investerade totalt 245miljoner USD.
Vi har också lämnat offshorevärlden Bermuda för
att äntligen flytta hem till Sverige. Vi har bytt namn till
VNV Global, vilket släpper det ryska ekot av Vostok.
Det speglar bättre vårt investeringsfokus på möjlig-
heter med starka nätverkseffekter, stora TAM, starka
grundare och i en global miljö snarare än den historiska
snävare geografiska gränsen.
Vår avkastningsprofil har varit hyfsad. Vi har leve-
rerat en totalavkastning på 71% de senaste tre åren,
04Årsredovisning 2021
Verkställande direktören har ordet
I allnhet, om man noterades genom en SPAC, har
nu free float varit väldigt lågt och handeln har varit svag.
Det genomsnittliga handelspriset för en amerikansk
SPAC efter de-SPAC är ned med tvåsiffriga procentsat-
ser. Babylons lägre nivå i slutet av december påverkar
rt substansrde i storleksordningen 181miljoner
USD, så en betydande buckla. Men enligt ovan är vi
fortfarande positiva till Babylon och är inte oroliga över
dess vingliga start på aktiehandelslivet. Medan det
fortfarande är osannolikt att ni kommer att se oss köpa
aktier som är noterade, har ni sett oss indirekt öka vår
exponering mot Babylon genom att köpa tillbaka våra
egna aktier.
Hungry Panda såg en uppgång efter sin finansie-
ringsrunda, som vi också deltog i genom att investera
vår prorata.
På andra ställen i portljen såg BlaBlaCar, Swvl och
Gett små nedgångar då vi värderar dessa på modeller
som i sin tur förlitar sig på multiplar på börsnoterade
konkurrenter, som alla gick ner i marknadsvolatiliteten i
slutet av året.
Voi förblev oföndrad i vår balansräkning på cirka
900 miljoner USD.
Januari 2022…
Tillbaks till mina sura kommentarer om hur nrsafton
inte spelar någon roll. Om vi kände att vi befann oss i en
volatil marknadsmiljö när champagneflaskorna poppade
som mest är vi helt klart i en mycket MYCKET mer volatil
situation nu. När jag skriver detta är vår aktie ner cirka
21%, jämfört med de bredare marknaderna (Nasdaq,
OMX) som är ner cirka 11%, vilket raderar ut vår rabatt
till NAV eftersom Babylon är oföndrad (även om enligt
ovan den föll mycket under hösten).
Marknadens volatilitet är inget nytt. Jag har sett
den här filmen förut ganska många gånger under de
senaste 20 åren på VNV. Kärnan i vad vi gör är att
ta risk och risktillgångar är mer volatila än andra när
det blir lite skakigt. Jag gillar det mycket kvantitativa
ttet att se vår portlj med lång löptid. Tillgångar
med lång löptid är bara matematiskt mer påverkade av
svängningar i diskonteringsntan, vare sig det beror
på att räntorna rör sig eller att riskpremier rör sig. Just
nu rör sig båda och de rör sig upp, och sedan säljs
allt, men tillgångarna med lång löptid lite mer. Det är
dock osäkerheten som alltid är värst och som bser
upp riskpremien. Räntedelen av diskonteringsfaktorn
r upp men förmodligen inte så mycket. När vi vet var
saker landar faller osäkerheten, riskpremierna faller
och tillngar med lång löptid kommer tillbaka mer än
andra. Och tillgångar med lång löptid av hög kvalitet
kommer tillbaka mest!
Jag är övertygad om att vårt investeringsfokus kring
nätverkseffekter troligtvis utgör desta kvalitetstill-
ngarna som finns, med mycket hög uppsida eftersom
de påverkar väldigt stora befintliga marknader men
med skydd på nedsidan av höga inträdesbarrrer. Våra
portljbolag är i allmänhet välfinansierade och backas
upp av aktieägare med ett långsiktigt tänk avseende
finansieringsbehov. Det är viktigt att inte tappa tillxt-
utsikterna för denna portfölj ur sikte. Marknadsmultiplar
kan bokstavligen kollapsa men den här portföljen
kommer fortfarande att leverera på vår hållpunkt 20%+
på lång sikt när dessa företag växer.
Att se till att de tillngar man äger är tillräckligt
starka för att klara stormen och leverera tillxt på
ngre sikt är extra viktigt i tider av volatilitet. Och
givetvis att inte få panik. Och återigen har vi varit med
om detta förut. Vi behöver inte gå tillbaka så många år
till när vi senast var i en liknande situation. Under 2014
kollapsade priserna runt vår portfölj (olja, rysk risk i
spåren av Krim-situationen etc). Det fanns möjligheter
att sälja Avito i efterdyningarna av detta men vi höll fast,
för att sedan sälja till ungefär det dubbla priset några år
senare.
Så den här resan är inte alltid smidig men dit vi är på
väg är ett bra ställe. Sitt still och avvakta.
Nya investeringar
Bokadirekt
Under det senaste kvartalet genomförde vi en
något större investering i ett nytt bolag, Bokadirekt.
Bokadirekt är Sveriges srsta marknadsplats för
bokning av hälso- och skönhetstnster, ett svenskt
Booksy. De har en dominerande ställning i Sverige, där
cirka 50% av handlarna använder den. Dess största
konkurrent är mindre än en tiondel av Bokadirekts
storlek.
I likhet med Booksy är detta en SaaS-verksamhet
med marknadsplats- och fintechpotential, som enligt
r uppfattning erbjuder en mycket attraktiv och
därmed investeringsbar risk/belöningsmöjlighet. Kort
sagt en 10x uppsida med mycket begränsad nedsida.
Vår partner i denna transaktion, både som
Bokadirekts historiska aktieägare men också investerar
tillsammans med oss i denna transaktion, är Sprints.
Det är investeringsplattformen som drivs av Pierre
Siri och Henrik Persson. Dessa herrar har vi känt i
decennier och genom otaliga investeringar, nu senast
Hemnet.
2022 – ett nytt lag
Jag är SÅ glad över att i detta ögonblick tillkännage en
betydande förändring av VNV Global. En efterlängtad
investering i expansionen av vårt investeringsteam, med
fyra nya medlemmar. Bakgrunden är en växande portfölj,
både i värde och antal namn, en växande komplexitet och
en växande pipeline. Det här laget ger oss mer kapacitet
att göra det vi gör idag men lägger också till mångfald
så att vi adderar kapacitet att göra saker som vi inte gör
idag.
Så jag är mycket stolt över att presentera våra nya
kollegor för er:
Daan Sanders kommer närmast fn Naspers/Prosus
där han har byggt och drivit online-annons-verksamheten
i Latinamerika, Afrika och i Mellanöstern. Dessförinnan
arbetade Daan på eBay och grundade sin egen konsult-
firma (såld till Naspers) och en B2B-marknadsplats. Vi
rde känna Daan under Avito-åren och är superglada
över att ha honom med i laget. Daan tillför oss en mängd
investeringserfarenhet men också en lång bakgrund i
att driva teknikföretag och stora organisationer i Europa
och tillxtmarknaderna, något som jag är övertygad om
kommer att tillföra värde till VNV och våra portföljbolag.
Tessa Wanders kommer närmast från holländska VC
Peak Capital men har dessförinnan drivit egna startups
och även tillbringat många år på FJ Labs i USA. Tessa
kommer att vara den första teammedlemmen som har
gjort det hårda arbetet med att faktiskt driva en startup.
Och självklart ser jag att hennes bakgrund på institutio-
ner som vi har mycket respekt för, som FJ Labs och Peak,
tillför oss ett enormt värde.
Daan och Tessa kommer att vara baserade i
Amsterdam.
Dennis Mohammad kommer till oss fn Boston
Consulting Group. Vi lärde dock känna Dennis när han
var en del av grundarteamet på Voi, och vi vet hur högt
uppskattad han är av sina kollegor där och är så glada att
Dennis valde att gå med oss. Vi vet att han kunde ha fått
i stort sett vilket jobb som helst i Stockholm och på andra
håll.
Sasha Trofimov ansluter till vårt Cypernkontor efter
stan två decennier i bankverksamhet på tillxtmark-
nader, så en mycket välkänd person för oss på VNV.
Sasha tar med sig sin finansiella expertis till VNV såväl
som en legendarisk rolodex av investerarkontakter, vilket
kommer att gynna våra IR-ansträngningar. Sasha kommer
också att bidra till vår tidiga investeringar i tillväxtmark-
nader. Sasha har en examen från University of Chicago
Booth School of Business.
Välkommen alla, och jag ser fram emot att få intro-
ducera detta nya gäng ordentligt för våra aktieägare,
förhoppningsvis på en IRL Capital Markets Day 2022!
Framåt och uppåt.
Per Brilioth
Verkställande direktör
05Årsredovisning 2021
Intervju med Lars Fjeldsoe-Nielsen
Lars Fjeldose-Nielsen är medgrundare av 2xN och
en tidigare enreprenör och nu investerare som lärt
känna väl genom styrelsearbetet för Voi. Som en
del av vårt scoutprogram är VNV Global investerad
genom 2xN och under 2021 har vi skaffat exponering
mot ett antal mycket spännande och snabbväxande
bolag i 2xN portföljen inklusive Study Smarter,
NoTraffic, Tajir, Guardknox, Lenus, Byte, Beacon,
Urban Kisaan and The Org för att nämna ett par.
Nedan är en kort intervju med Lars om den föränd-
rade landskapet inom VC-världen.
VNV:Du myntade nyligen uttrycket VC-världens
special förband. Berätta lite om det och din syn på
VC-världens föränderliga dynamik.
Lars: VC-världens specialförband som jobbar i små
team, diskret och sndigt letar efter snnande
investeringar är här.
Dessa fonder, med endast en partner, är ofta
tidigare entreprenörer och i växande antal tidigare
partners på srre fonder som jobbar nära entrepre-
nörer. Jag räknar mig själv som en av dessa och vårt
modusoperandi är att arbeta taktiskt och snabbt och
erbjuda bolagen vi stöttar vår erfarenhet och göra allt
för att se till att de lyckas.
r kapitalet flödar in i Europa på jakt efter nästa
stora globala bolag förändras landskapet inom
VC-världen. Samtidigt som rubrikerna ofta fokuserar
på ankomsten av de amerikanska och internationella
investerarna med djupa fickor och en stor aptit på
transaktioner skrivs de mindre om uppkomsten av fon-
derna med enskilda partners. Flera av dessa är Silicon
Valley-veteraner som jobbat både på techbolagen och
VC-fonderna som nu åternder för att hjälpa till att
transformera Europas bästa startups och scaleups.
Vad dessa investerare, och. de stora fonderna, har
gemensamt är att de tror på att Europa har kapaciteten
att producera nästa generations globala techbolag
och att detta sker nu med rätt kapital, support och
momentum.
VNV:  t oss fortsätta med Europa. Hur ser du på
den växande skalan och storleken på VC-investeringar
iEuropa?
Lars: VC-investeringar i Europa nådde 49 miljarder
USD under första halret 2021 och har sannolikt nått
nya rekord vid slutet av 2021. En uppmärksammad
aspekt av detta har varit de riktigt stora finansie-
ringsrundorna som oftast gjorts av stora amerikanska
investerare. En av dem är Tiger Global Management,
den New York-baserade fonden som gjort sig känd
genom sitt aggressiva och snabba tillvägagångsätt
har hittills investerat i 22 europiska bolag med ett
sammanlagt estimerat värde om 72,7 miljarder USD. En
av de senaste bolagen som fått riskkapital fn Tiger är
danska The Org.
Samtidigt som hastigheten och storleken på
amerikanska investeringar har varit anmärkningsvärd
finns det också en annan aspekt som skulle kunna
förändra Europa ordentligt. I en ökad omfattning
ser vi att de stora fonderna investera vad vissa kallar
tracker-investeringar” vilket är mindre investe-
ringsbelopp i unga bolag som ger dessa investerare
möjligheten att investera i framtida rundor. Andreessen
Horowitz, Kleiner Perkins, GGV Capital och Sequoia
Capital har alla börjat investera små belopp i såddrun-
dor som man kan placera i denna kategori.
Till exempel investerade GGV, som förvaltar totalt
9,2 miljarder USD, tidigt i Labster, ett bolag som
erbjuder virtuella labb och växer 20x om året, för att
få en plats vid bordet. Detta gjorde att GGV också fick
investera när bolaget gjorde sin serie C-runda om 60
miljoner USD i februari 2021 som leddes av den kända
fonden Andreessen Horowitz.
VC är en afrsmodell som till stor del bygger på
relationer och de mest framngsrika investerarna vill
få in en fot i bolagen så tidigt som möjligt. Ett exempel
är Tajir, ett Y Combinator-bolag som kopplar ihop s
butiker med grossister i Pakistan där jag investerade
100 000 USD i såddrundan och byggde en bra relation
med grundarna. När Tajir sen gjorde sin serie A-runda
om 15 miljoner USD var den övertecknad tre gånger.
Kleiner Perkins ledde rundan och grundarna belönade
de tidiga investerare som stöttat dem med deras super
pro-rata. Det är grundares nya freemium VC-modell.
VNV:Med områdets föränderliga dynamik – vilka är
dina huvudintryck?
Lars: VC-världen förändras framför våra ögon. Investe-
ringsbeslut tas snabbare än någonsin förut. Investerare
har börjat inse att grundare inte har tid att fokusera på
kapitalanskaffning. Transaktioner görs snabbt och ofta
utan den omfattande dokumentation som tidigare varit
standard.
Konkurrensen bland investerare i Europa har aldrig
varit högre. De tidigare spelreglerna gäller inte längre.
Grundare med bra momentum kan välja och vraka mellan
investerare och att gå med de största fonderna är inte
ngre det automatiska första hands valet. De vill arbeta
med personer som kan addera värde , inte institutioner
som fokuserar på ägarandel och villkor. Om och om igen
ser man att de snabbrörliga investerarna får en plats
vid bordet då de kan agera snabbare och aktivt stötta
bolagen med sina stora nätverk av investerare.
Vad A16Z lyckats bra med genom sin stora interna
supportorganisation gör nu dessa mindre fonder genom
samarbete mellan varandra.
Precis som att använda scout nätverk för att hitta
intressanta affärer och bygga relationer har de mindre
investerarna börjat decentralisera sin investerings-
kommitté. De samarbetar också på ett nytt sätt genom
att dela sina pro-rata rättigheter och deal flow med
varandra.
Ibland tittar man tillbaka och märker att något stort
har förändrats.
Inom VC-världen har det skett innovationer genom
åren så som Sequoias scout fond, A16Z supportplatt-
form och till och med Tigers generösa villkor utan att
kräva styrelseplats. Men mig veterligen finns det ingen
VC som någonsin fått et patent för något och grundare
kräver mer och mer från sina investerare.
Dessa nya mindre fonderna utmanar VC-världens
gamla sanningar. Är dagarna där enskilda fonder kräver
minsta ägarandel snart borta? De nya mindre fonderna
förker istället optimera för grundarnas utspädning och
delar sin allokering med andra.
Precis som beryktade specialförband är de discipli-
nerade, taktiska, tekniska, totalt lojala och fokuserar alla
intressenters resultat. Det handlar om ”vi” och inte ”jag.
Jag påminner mig ofta om att investerare har en
sekundär roll i skapandet av framngsrika techbolag.
Uppkomsten av dessa samarbetande mindre och
snabbrörliga fonderna skulle kunna var den viktiga
förändring grundare letar efter. Talettet ”vad som tog
oss hit kanske inte kan ta oss dit” är mer passande än
någonsin. Bolagsgrundare fortsätter att höja sina krav.
06Årsredovisning 2021
Investeringsportföljen
Transport
48,5%
Övrigt
13,1%
Marknadsplats
17,1%
Digital hälsa
21,3%
Portföljstruktur — substansvärde (NAV)
En uppsllning av koncernens investeringsportlj till verkligt värde per den 31 december 2021 visas nedan.
/Tusental USD/
Kategori Företag Verkligt värde,
31 dec 2021
Investeringar/
Avyttringar
ndring av
verkligt värde
Värdeförändring
pe ra k t ie
Verkligt värde,
31 dec 2020
Andel av
portljen
Ägarandel Värderingsmetod
Digital hälsa Babylon 251 956 4 997 -152 311 -38% 399 270 16,3% 10,5% Noterat bolag
Transport Voi 226 017 3 600 93 789 73% 128 627 14,6% 24,8% Senaste transaktion
Transport BlaBlaCar 141 361 4 487 -41 608 -23% 178 482 9,1% 8,7% Intäktsmultipel
Transport Gett 140 297 6 150 25 841 23% 108 306 9,1% 5,3% Intäktsmultipel
Transport Swvl 116 78 0 10 000 76 398 189% 30 382 7,5% 13,9% Intäktsmultipel
Marknadsplats Hemnet 58 244 -38 579 55 991 43% 40 832 3,8% 3,1% Noterat bolag
Marknadsplats Property Finder 47 222 5 988 15% 41 235 3,0% 9,5% Intäktsmultipel
Digital hälsa Numan 36 828 4 217 23 592 178% 9 020 2,4% 17,4% Senaste transaktion
Marknadsplats Booksy 34 952 -5 0% 34 957 2,3% 10,4% Senaste transaktion
Transport Borzo 32 790 8 829 -5 064 -13% 29 025 2,1% 19,7% Senaste transaktion
Transport OneTwoTrip 26 189 610 2% 25 579 1,7% 21,1% Intäktsmultipel
Marknadsplats Bokadirekt 22 129 21 887 241 1,4% 15,9% Senaste transaktion
Marknadsplats Hungry Panda 22 052 4 000 5 159 41% 12 894 1,4% 4,0% Senaste transaktion
Övrigt Övriga scoutinvesteringar 18 282 18 137 144 1,2% Substansvärde
Marknadsplats HousingAnywhere 16 768 6 499 -1 414 -8% 11 683 1,1% 29,5% Senaste transaktion
Övrigt Olio 15 615 13 924 817 6% 874 1,0% 11,0% Senaste transaktion
Övriga investeringar 146 295 53 584 -7 727 -5% 100 438 9,4%
Transport BlaBlaCar, lån 37 059 37 691 -633 2,4% Konvertibel
Transport Voi, lån 17 104 17 070 34 1,1% Konvertibel
Övriga konvertibellån 12 821 2 682 946 8% 9 193 0,8%
Likviditetshantering -2 122 1 2 121 0,0%
Investeringsportfölj 1 420 759 177 054 80 788 1 162 916 91,7%
Likvida medel 129 305 23 321 8,3%
Totalt investeringsportfölj 1 550 064 1 186 237 100,0%
Lån -144 600 -98 362
Övriga nettofordringar/skulder -4 330 -7 641
Totalt NAV 1 401 134 1 080 234
Babylon: 38 643 TUSD är innehav genom Global Health Equity AB.
Hemnet: Indirekt innehav genom YSaphis S.A. och Sprints Euphrasia S.a.r.l.
r ytterligare detaljer om innehaven se not 3.
07Årsredovisning 2021
Investeringsportföljen
Koncernens substansvärde per den 31decem-
ber 2021 uppgick till 1 401,13 miljoner USD,
motsvarande 12,13 USD per aktie. Givet en
xelkurs SEK/USD om 9,0381 var motsvarande
rden 12 663,61 miljoner SEK respektive
109,63 SEK. Substansvärdet per aktie i USD
ökade med 6,30%.
Större händelser i portföljen under 2021
innefattar investeringar i befintliga portföljbolag:
främst BlaBlaCar (42,2 miljoner USD), Voi (20,7
miljoner USD), Olio (13,9 miljoner USD), Swvl
(10,0 miljoner USD) och HousingAnywhere (6,5
miljoner USD), samt investeringar i nya port-
följbolag om totalt 92,3 miljoner USD: främst i
Bokadirekt (21,9 miljoner USD), övriga scout-
investeringar 18,3 miljoner USD), BestDoctor
(10,2 miljoner USD), Flo/Palta (genom Global
Health Equity II, 7,7 miljoner USD), Breadfast (7,0
miljoner USD), Collectiv Food (6,8 miljoner USD)
och Tise (6,1 miljoner USD).
Per den 31 december 2021 bestod de
fyra största innehaven av Babylon (16,3%), Voi
(14,6%), BlaBlaCar (9,1%) och Gett (9,1%).
Kvartalsutveckling VNV Global-aktien och substansvärde, 2007–2021 (Källa: Nasdaq Stockholm)
VNV Global-aktien, SEK (Justerad historisk SDB-data)
Substansvärde per aktie, SEK (Justerad historisk substansvärdesdata)
0
25
50
75
100
125
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021
08Årsredovisning 2021
Investeringsportföljen
Babylon
Digital hälsa
Initial investering, år 2017
Totalt värde (miljoner USD) 252,0
Andel av den totala portföljen 16,3%
Andel av totalt utestående aktier 10,5%
Värdeutveckling 2021 (USD) -38%
38 643 TUSD är innehav genom Global Health Equity AB.
babylonhealth.com
Babylon är ett av världens snabbast växande digitala
hälsovårdsföretag vars övergripande mission är att göra
högkvalitativ sjukvård tillgänglig och prisvärd för alla
nniskor på jorden.
Babylon omdefinierar hur människor engagerar sig i
sin vård vid varje steg i hälsovårdens utveckling. Genom
att vända modellen fn reaktiv sjukrd till proaktiv
rd via de enheter som människor redan använder,
erbjuder Babylon 24 miljoner människor globalt sn-
digt pågående vård. Babylon har redan visat att i miljöer
som är så olika som det utvecklade Storbritannien eller
utvecklingsländerna i Rwanda, urbana New York eller
landsbygden i Missouri, för barn på Medicaid, eller äldre
på Medicare, är det möjligt att uppnå sin mission genom
att utnyttja den, mycket skalbara, digitala plattformen i
kombination med högkvalitativ, virtuell klinisk verksam-
het för att tillhandahålla integrerad, personlig sjukvård.
Under 2021 har Babylon tagit ett stort steg framåt,
både ur ett operativt och kapitalmarknadsperspektiv.
retaget blev börsnoterat (ticker: BBLN) på NYSE
i oktober 2021 efter en SPAC-fusion. Operativt har
företaget haft en stark tillväxt under året, särskilt
relaterat till dess fortsatta USA-expansion. Babylon
förväntar sig intäkter för helåret 2021 på 321 miljoner
USD jämfört med 79 miljoner USD för heret 2020.
Nyligen reviderade Babylon sitt estimat för inkter för
helåret 2022 till intervallet 900 miljoner till 1,0 miljarder
USD, en ökning med 40% från tidigare meddelade
710 miljoner USD. Babylons fokus på att bli ledande
inom digital värdebaserad vård fortsätter. VNV Global
fortsätter att vara nära företaget och representeras av
Per Brilioth i Babylons styrelse. För mer information, se
Babylons IR-webbplats.
Per den 31 december 2021 värderar VNV Global
sitt 10,5% ägande i Babylon till 252,0 miljoner USD,
baserat på stängningskursen för aktien den 30
december 2021.
Väsentliga händelser 2021
Noterades på NYSE via ett SPAC-samgående
Levererade 5,1 miljoner kliniska konsultationer
och AI-interaktioner
rrvade nya verksamheter och tnster, bland
annat Meritage Medical Network, DayToDay och
Higi
Nådde mer än 270 000 värdebaserade
medlemmar i USA
Välkomnade mer än ett tusen nya anställda över
hela världen, inklusive ett nytt, USA-baserat
ledarskapsteam
Minskade akutsjukvårdsbesök efter
konsultationer med 34% och sparade
medlemmar ca 430 USD per år
Ökade inkterna med 4 gånger år 2021 jämfört
med 2020
Bibehöll 5 stjärnor av 90% av Babylons
medlemmar
Meddelade återkommande månadsintäkter om
mer än 80 miljoner USD i januari 2022 baserat på
kontrakt som erllits under 2021
Voi
Transport
Initial investering, år 2018
Totalt värde (miljoner USD) 226,0
Andel av den totala portföljen 14,6%
Andel av totalt utestående aktier 24,8%
Värdeutveckling 2021 (USD) 73%
Lån
Totalt värde (miljoner USD) 17,1
Andel av den totala portföljen 1,1%
Värdeutveckling 2021 (USD)
voiscooters.com
Voi Technology är en delningstjänst för friflytande
el-scootrar för sista kilometern-transport. Voi gör
el-scootrar tillngliga för alla via sin app och erbjuder
ett grönt och effektivt sätt att förflytta sig runt i
städer. Företaget lanserades i Stockholm i augusti
2018 och har sedan dess blivit en ledande elscooter-
aktör i Europa, med närvaro i mer än 70 städer i elva
nder. Voi har vunnit omkring 45% av alla offentliga
upphandlingar på sina marknader, inklusive omkring
80% i Storbritannien.
2021 var Vois bästa år hittills. Trots covid notera-
des totalt 64 miljoner resor, en ökning på 230% från
år till år. Bolagets starka verksamhet och finansiella
resultat under året har lett till ett ökat intresse fn
kapitalmarknader och Voi genomförde en finan-
sieringsrunda på 45 miljoner USD i augusti genom
en nyemission och en runda på 115 miljoner USD i
december 2021 genom konvertibellån. VNV Global
har arbetat nära Voi sedan starten, har två styrelse-
platser och är bolagets enskilt srsta aktieägare.
Per den 31 december 2021 värderar VNV
Global sitt 24,8% ägande i Voi Technology till 226,0
miljoner USD, baserat på den senaste nyemissionen
iretaget i augusti 2021.
Väsentliga händelser 2021
En ledande europeisk delningstjänst för elscootrar
som finns i mer än 70 städer över hela Europa
Lanserades framgångsrikt i Storbritannien och
har etablerat en tydlig marknadsledande position i
Storbritannien med ca 80% av alla vunna anbud
Trots Covid-19 ökade Voi det totala antalet resor
med 230% jämfört med 2020 och 260% jämfört
med 2019
retaget var EBITDA-lönsamt under flera
nader i rad under sommaren/början av hösten
2021
09Årsredovisning 2021
Investeringsportföljen
Gett
Transport
Initial investering, år 2014
Totalt värde (miljoner USD) 140,3
Andel av den totala portföljen 9,1%
Andel av totalt utestående aktier 5,3%
Värdeutveckling 2021 (USD) 23%
gett.com
Gett är en global ledare inom marktransporter för
företag och ett mjukvarubolag som organiserar ett
globalt transportnätverk i syfte att hlpa företag att
modernisera och effektivisera sin transportinfrastruktur.
Gett har en biljondollar-vision att hjälpa alla företag
rlden över att ta sig från A till Ö, oavsett leverantör
av den underliggande transporttjänsten, och skapa
kostnadsbesparingar.
Gett är en SaaS-lösning som aggregerar utbud
av olika typer av transporttjänster för företag. Gett är
rför inte en konkurrent med konsument-fokuserade
taxi- appar, utan samarbetar med många olika leverantö-
rer, t.ex. Lyft i USA och Ola i Storbritannien. VNV Global
har ett ägande sedan 2014 och representeras av Per
Brilioth i bolagets styrelse.
Gett har 3,2 miljoner fordon kopplade till sin platt-
form genom mer än 2 000 partnerflottor. Under 2021
tillnnagav Gett sin avsikt att bli ett börsnoterat företag.
Per den 31 december 2021 värderar VNV Global
sitt 5,3% ägande i Gett till 140,3 miljoner USD,
baserat på en fratblickande multipelbaserad
rdering som är i linje med värderingen i den pågående
SPAC-transaktionen.
Väsentliga händelser 2021
Fortsatte att framgångsrikt rulla ut sin nya SaaS-
lösning för företag
Ingick ett SPAC-fusionsavtal för notering på Nasdaq
Gett levererade i linje med budget för 2021
I samband med SPAC-meddelandet, informerade
Gett om förntade intäkter på 337 miljoner USD för
2022 och 613 miljoner USD för 2023.
BlaBlaCar
Transport
Initial investering, år 2015
Totalt värde (miljoner USD) 141,4
Andel av den totala portföljen 9,1%
Andel av totalt utestående aktier 8,7%
Värdeutveckling 2021 (USD) -23%
Lån
Totalt värde (miljoner USD) 37,1
Andel av den totala portföljen 2,4%
Värdeutveckling 2021 (USD)
blablacar.com
BlaBlaCar är världens ledande bilpoolsplattform för
nga avsnd – en global, pålitlig grupp besende av
118 miljoner medlemmar i 22 länder. Plattformen anslu-
ter människor som vill resa långa sträckor med förare
på samma sätt, så att de kan resa tillsammans och dela
kostnaden. BlaBlaCar driver också en bussmarknad, ett
bussnätverk och en pendeltrafik. BlaBlaCar syftar till
att bli den erkända marknaden för delad vägmobilitet.
Prisrd, bekväm och användarvänlig, överallt där det
finns en väg finns det en BlaBlaCar.
De kvardröjande nedstängningarna under den
första delen av 2021 fortsatte att straffa BlaBlaCars
modell, vilket minskade både utbud och efterfrågan
på dess plattform. Den europeiska sommaren gav en
ökad efterfgan, men ett begränsat utbud ledde till ett
lägre antal resor än väntat. Återhämtningen var starkare
i Östeuropa och Brasilien där siffror noterades över
nivåerna före covid, vilket gjorde det till ett rekorr för
dessa marknader. I april ledde VNV en större finansie-
ringsrunda på 35 miljoner euro för att sdja företagets
tillväxtstrategi.
VNV Global har investerat sedan 2015 och
representeras av Per Brilioth i bolagets styrelse.
Per den 31 december 2021 värderar VNV Global
sitt 8,7% ägande i BlaBlaCar till 141,4 miljoner USD,
baserat på en framåtblickande EV/intäktsmodell.
Väsentliga händelser 2021
xte till 118 miljoner medlemmar vid slutet av 2021
53 miljoner passagerare under 2021
xte den brasilianska marknaden till mer än
7miljoner medlemmar
Erhöll 35 miljoner euro fn VNV som del av en
större finansieringsrunda för att öka tillväxten
rrvade Octobus i Ukraina för att srka sin
position i Östeuropa
Medlemmar
/miljoner/
2018 2019 2020 2021
BlaBlaCar 71,3 89,2 102,0 118,4
10Årsredovisning 2021
Investeringsportföljen
Hemnet
Marknadsplats
Initial investering, år 2016
Totalt värde (miljoner USD) 58,2
Andel av den totala portföljen 3,8%
Andel av totalt utestående aktier 3,1%
Värdeutveckling 2021 (USD) 137%
Indirekt innehav genom YSaphis S.A. och Sprints Euphrasia
S.a.r.l. Värderingen av Hemnet inkluderar försäljning och VNV
Globals återstående indirekta innehav efter försäljning uppgår till
3146503 aktier i Hemnet.
hemnet.se
Hemnet är Sveriges ledande bostadssajt, grundat
1998, med 2,8 miljoner besökare varje vecka på sina
mobila och stationära produkter. Under 2021 public-
erades 207 640 fastighetsannonser på Hemnet, en
ökning med 7% årligen. Under 2021 omsatte företaget
728 miljoner SEK (2020: 544) och EBITDA 355 miljoner
SEK (2020: 202). Hemnet har en stark position på den
svenska marknaden med betydande nätverkseffekter
genom sina relationer med både fastighetsmäklare
och bostadsförljare och är i en utmärkt position för
att fortsätta växa sin verksamhet. För mer information,
besök hemnet.se.
Investeringen i Hemnet gjordes genom sam-
investe ringsbolaget YSaphis S.A., tillsammans med
ett konsortium under ledning av Henrik Persson och
Pierre Siri, som tillsammans med majoritetsinvesteraren
General Atlantic förrvade Hemnet i december 2016.
Under 2021 börsnoterades Hemnet på Nasdaq
Stockholm. VNV Global sålde aktier i samband
med börsintroduktionen och i efterljande riktade
emissioner, men behåller fortfarande 3 146 503 aktier
indirekt i Hemnet.
Per den 31 december 2021 värderar VNV Global sitt
3,1% ägande i Hemnet till 58,2 miljoner USD, baserat
på sngningskursen för aktien på Nasdaq Stockholm
den 30 december 2021.
Viktiga nyckeltal 2021
Noterades på Nasdaq Stockholm
Intäkter om 728 miljoner SEK, 34% ökning fn
föregående år och EBITDA om 355 miljoner SEK
Totalt 208 tusen annonser, en ökning med 7% från
föregående år
612 miljarder SEK i aggregerat fastighetsrde
(begärt pris)
Swvl
Transport
Initial investering, år 2019
Totalt värde (miljoner USD) 116,8
Andel av den totala portföljen 7,5%
Andel av totalt utestående aktier 13,9%
Värdeutveckling 2021 (USD) 189%
swvl.com
Swvl är ett premiumalternativ till stadstrafik som
förbinder pendlare till busslinjer via en app. Företaget
startade i Kairo och har vuxit massivt under de senaste
två åren. Företaget betnar båda offentliga aktörer och
driver sina egna busslinjer.
Kollektivtrafiksystemen i Swvls målsder saknar
i allnhet effektivitet, säkerhet och tillförlitlighet
och taxialternativen är för dyra för medelklassen.
Bussutbudet är mycket dåligt, vilket leder till överfulla
bussar som den enda transportkällan för medelklassen.
Swvl erbjuder en tillförlitlig on-demand-busstjänst
med utbud fn tredje part. Algoritmen planerar de
mest effektiva rutterna och de mest effektiva buss-
llplatserna under högtrafik, och mer flexibilitet är
möjlig under lågtrafik. Nätverkseffekter uppstår genom
snöbollseffekten fn fler användare som lockas till
tjänsten, som påverkar fler busgare till att erbjuda
sin leverans, desto mer bussutbud och fler rutter etc.,
desto fler kunder etc., etc. Det tekniska hjärtat är
användarupplevelsen (UX) i appen, dirigering av bussar
i realtid och kanske viktigast av allt aggregeringen av
data för att planera framtida busslinjer mer effektivt.
Den övergripande tekniska komplexiteten är högre än
i taxi-verksamhet där en bil ”helt enkelt” skickas till en
viss plats. VNV Global representeras av Björn von Sivers
i bolagets styrelse.
2020 expanderade Swvl till fler egyptiska sder,
till Nairobi i Kenya och Lahore och Karachi i Pakistan.
Under 2021 upplevde Swvl explosiv tillväxt och expan-
derade både till Europa och Sydamerika. Inträdet på
den europeiska marknaden underlättades av förrvet
av Shotl, en spansk on-demand bokningsplattform för
skytteltrafik. Dessutom förvärvade Swvl i november en
kontrollerande andel i Viapool, en masstransitplattform
i Argentina och Chile, och lade till två nya marknader i
Sydamerika utöver Brasilien. I slutet av 2021 var Swvl
verksamt i 115 sder över 18 länder. Mot bakgrund av
detta starka momentum meddelade Swvl i juli sin avsikt
att bli ett börsnoterat företag via en SPAC-fusion som
förväntas avslutas under första kvartalet 2022.
Per den 31 december 2021 värderar VNV Global
sitt 13,9% ägande i Swvl till 116,8 miljoner USD,
baserat på en framåtblickande intäktsvärderings-
modell som är i linje med värderingen i den pågående
SPAC-transaktionen.
Väsentliga händelser 2021
Ingick ett SPAC-fusionsavtal för notering på
Nasdaq
Under tredje kvartalet 2021 gjordes 9 miljoner
bokningar med Swvl, en ökning med 230% mot
föregående år. Swvl hade ca 508 000 aktiva
användare, upp 207% år till år.
I slutet av 2021 ökade Swvl sin guidning för
bruttoinkter helåret 2022 till 155 miljoner USD
Gick in på den europeiska marknaden genom
förvärvet av spanska Shotl
I slutet av 2021 var Swvl verksamt i 115 städer
över 18 länder
11Årsredovisning 2021
Investeringsportföljen
Property Finder
Marknadsplats
Initial investering, år 2015
Totalt värde (miljoner USD) 47,2
Andel av den totala portföljen 3,0%
Andel av totalt utestående aktier 9,5%
Värdeutveckling 2021 (USD) 15%
propertyfinder.ae
Property Finder är den ledande digitala bostadsplatt-
formen i Mellanöstern och Nordafrika som underlättar
bostadsjakten för både köpare och hyresgäster.
Webbplatsen grundades 2007 och har utvecklats
genom åren till att bli den främsta plattformen för
utvecklare, fastighetsmäklare och bostadsletare för
att fatta välgrundade beslut om allt kring bostäder.
Property Finder som grundades i Förenade
Arabemiraten har expanderat i regionen och verkar
på totalt sju marknader, inklusive Qatar, Bahrain,
Saudiarabien, Libanon, Egypten och Marocko, och
har en betydande andel i den näst srsta fastig-
hetsportalen i Turkiet. Property Finder genererade
50miljoner sessioner under 2021.
VNV Global representeras av Per Brilioth i
bolagets styrelse.
Per den 31 december 2021 värderar VNV Global
sitt 9,5% ägande i Property Finder till 47,2 miljoner
USD, baserat på en framtidsinriktad intäktsmultipel-
baserad värdering.
Gruppens nyckeltalsutveckling 2021
Totalt antal sessioner har ökat med 11% jämfört
med föregående år
Totalt genererade leads har ökat med 11% jämfört
med föregående år
Totalt antal unika användare har ökat med 15%
jämfört med föregående år
Totala sidvisningar har minskat med 12% jämfört
med föregående år
Numan
Digital hälsa
Initial investering, år 2018
Totalt värde (miljoner USD) 36,8
Andel av den totala portföljen 2,4%
Andel av totalt utestående aktier 17,4%
Värdeutveckling 2021 (USD) 178%
numan.com
Numan är en onlinelsoklinik med fokus på mäns
lsoproblem och erektil dysfunktion. Baserat i
London, är dess mission att befria män från att möta
obekväma bek, väntrum och hårda domar och
isllet få en snabb onlinekonsultation med expert-
kare och därefter kontinuerlig vård.
Numan har sett fortsatt lovande tillxt under
2021, ökat kundbasen avsert och utökat produkt-
utbudet och värdeerbjudandet. Bolaget tog in
40miljoner USD i augusti från både nya och befintliga
investerare. VNV Global representeras av Keith
Richman i företagets styrelse.
Per den 31 december 2021 värderar VNV Global
sitt 17,4% ägande i Numan till 36,8 miljoner USD,
baserat på den senaste transaktionen i företaget i
augusti 2021.
Väsentliga händelser 2021
Tog in 40 miljoner USD Serie B, ledd av White Star
Capital, tack vare stark tillxt
Under 2021 förrvade Numan Vi-Health, en
AI-plattform som erbjuder symptomanalys och
konsultationer på distans
Numan upplevde fortsatt stark tillväxt under året
12Årsredovisning 2021
Investeringsportföljen
Booksy
Marknadsplats
Initial investering, år 2018
Totalt värde (miljoner USD) 35,0
Andel av den totala portföljen 2,3%
Andel av totalt utestående aktier 10,4%
Värdeutveckling 2021 (USD) 0%
Indirekt innehav genom Piton Capital
booksy.com
Booksy är en SaaS-driven bokningsplattform för
skönhetsindustrin. Företaget är baserat i Polen och
har expanderat till USA, Storbritannien, Brasilien och
Sydafrika.
Booksy är ett robust bokningssystem för att boka
behandlingar inom hälsa och skönhet och består
av två appar, Booksy Biz för företag och Booksy för
privatpersoner, utformade för att göra bokningar
smidigt. Booksy Biz låter företagsägaren skapa en
företagsprofil och helt hantera sin kalender och sitt
mötesschema. Booksy låter kunden se företagets
profil, se deras tillnglighet och boka tid direkt fn
appen. Båda apparna fungerar i realtid, så kalendern
är alltid uppdaterad. Så snart en kund bokar ett möte
r företaget ett meddelande och mötet placeras i
deras kalender.
Per den 31 december 2021 värderar VNV Global
sitt 10,4% ägande i Booksy till 35,0 miljoner USD,
baserat på den senaste transaktionen i företaget
under fjärde kvartalet 2020.
Väsentliga händelser 2021
Booksy var en av de mest nedladdade apparna
i livsstilskategorin i USA under året, med mer
än fyra miljoner nedladdningar globalt och
2,8miljoner i USA
Booksy erhöll Customer Choice Award 2021 från
The Startup Weekly
Under 2021 förrvades Genbook i USA
och Kiute i Frankrike som en del av Booksys
konsolideringsstrategi för skönhetsindustrin
Under året lanserades Booksy 3.0 med fler
funktioner anpassade för srre och mer
sofistikerade företag i skönhetsindustrin. Booksy
introducerade också en betalningslösning med
dedikerade Point of Sale-terminaler.
Borzo
Transport
Initial investering, år 2019
Totalt värde (miljoner USD) 32,8
Andel av den totala portföljen 2,1%
Andel av totalt utestående aktier 19,7%
Värdeutveckling 2021 (USD) -13%
borzodelivery.com
Borzo (tidigare Dostavista) riktar sig till marknaden
för ”första och sista kilometern”-logistik. Erbjudandet
för shopping på internet är leveranser inom en
timme. Långdistansleverans fungerar bra men den
första sträckan (fn säljarens lager) och den sista
(till mottagarens händer) är ineffektiv, fragmenterad,
obekväm och dyr. Produkten som Borzo säljer är i
huvudsak on-demand-logistik för små och medelstora
företag som söker leverans inom 90 minuter eller
exakt i tid. Inga fler turer till den lokala tobaksafren
efter jobbet för att hämta det som beställdes på nätet
eller krav på att stanna hemma hela dagen för att
nta på en leverans.
Borzo hanterar kvalitetskontrollen genom ett
system för png och betyg. Kunderna betygtter
budkurirerna på liknande sätt som taxitjänster.
retaget driver också ett system som betygsätter
bud med många parametrar, på ett sätt som liknar
bankernas png för sina kunder. Det finns också
kundtnstcentra i varje land som hanterar de problem
eller frågor som kan uppstå. Vid slutet av 2021 var
företaget verksamt i 100 sder i 10 länder och hade
mer än 2 miljon registrerade kurirer. Borzo erbjuder
leveranstjänster inom 90 minuter eller exakt i tid.
Borzo grundades av Mike Alexandrovskiy 2012.
VNV Global representeras av Per Brilioth i bolagets
styrelse.
Per den 31 december 2021 värderar VNV Global
sitt 19,7% ägande i Borzo till 32,8 miljoner USD,
baserat på den senaste transaktionen i företaget i juli
2021.
Väsentliga händelser 2021
Bytte namn från Dostavista till Borzo för att
understryka dess utveckling mot att bli en
internationell logistikaktör
Genomförde en finansieringsrunda om 35 miljoner
USD i serie C i juli
Borzo förvärvade under året det indiska lokala
leveransföretaget Now Bike
Under året utsåg Borzo Idris Al Rifal (tidigare CSO
på Glovo) till bolagets nya VD
13Årsredovisning 2021
Investeringsportföljen
BokadirektOneTwoTrip
Marknadsplats
Initial investering, år 2021
Totalt värde (miljoner USD) 22,1
Andel av den totala portföljen 1,4%
Andel av totalt utestående aktier 15,9%
Värdeutveckling 2021 (USD)
bokadirekt.se
Transport
Initial investering, år 2015
Totalt värde (miljoner USD) 26,2
Andel av den totala portföljen 1,7%
Andel av totalt utestående aktier 21,1%
Värdeutveckling 2021 (USD) 2%
onetwotrip.com
Bokadirekt är Sveriges ledande hälso- och skönhets-
plattform som låter konsumenter upptäcka mer än
24 000 hälso- och skönhetsexperter, göra realtids-
bokningar och betala för tjänster. För företagarna
underlättar Bokadirekts innovativa plattform sömlösa
onlinebokningar, schemaläggning och betalnings-
acceptans, vilket minskar administrationen och ökar
tiden för slutkonsumenten. Varje månad använder
mer än 13 000 företagare Bokadirekts prenumera-
tionsbaserade affärsprogramvara för att hantera sin
verksamhet, och mer än en miljon slutkonsumenter
upptäcker, bokar och betalar för möten via Bokadirekts
marknadsplats.
VNV investerade 200 miljoner SEK i Bokadirekt i
december 2021, vilket gör det till det senaste tillskottet
till VNVs portfölj.
Per den 31 december 2021 värderar VNV Global
sitt 15,9% ägande i Bokadirekt till 22,1 miljoner USD,
baserat på den senaste transaktionen i företaget i
december 2021.
OneTwoTrip (OTT) betjänar den underpenetrerade
ryska onlineresemarknaden som kännetecknas av
brist på fokuserad lokal/utländsk konkurrens och med
inneboende skalbarhet via helt virtuellt lager. OTT är
den fmsta aktören i ett ledande e-handelssegment
med det bästa övergripande produktutbudet, smidiga
och i grunden fokuserade verksllande team och
snabbt växande mobilkanal. VNV Global representeras
av Per Brilioth i bolagets styrelse.
Per den 31 december 2021 värderar VNV Global
sitt ägande i OneTwoTrip till 26,2 miljoner USD, baserat
på en fratblickande inktsrderingsmodell. VNV
Global äger 21,1% av företaget på helt utspädd basis.
14Årsredovisning 2021
Investeringsportföljen
Hungry Panda
Marknadsplats
Initial investering, år 2020
Totalt värde (miljoner USD) 22,1
Andel av den totala portföljen 1,4%
Andel av totalt utestående aktier 4,0%
Värdeutveckling 2021 (USD) 41%
hungrypanda.co
Hungry Panda är den globala ledaren och specialisten
på matbeställningar på nätet som betjänar asiatiska
restauranger och kinesiska befolkningar utomlands.
Bolaget ser till att kunder i 60 städer över tio länder har
tillgång till autentisk asiatisk mat utomlands.
Per den 31 december 2021 värderar VNV Global
sitt 4,0% ägande i Hungry Panda till 22,1 miljoner
USD, baserat på den senaste transaktionen i företaget
i december 2021. Under 2021 tog Hungry Panda in
130miljoner USD i en finansieringsrunda för att fort-
tta expandera sina restaurang- och matvarutjänster.
HousingAnywhere
Marknadsplats
Initial investering, år 2018
Totalt värde (miljoner USD) 16,8
Andel av den totala portföljen 1,1%
Andel av totalt utestående aktier 29,5%
Värdeutveckling 2021 (USD) -8%
housinganywhere.com
HousingAnywhere är en global plattform som hlper
internationella studenter och utlandsbaserad arbets-
kraft att på ett säkert sätt hyra rum eller lägenheter fn
hyresrdar och fastighetsförvaltare över hela Europa.
Plattformen grundades i Nederländerna 2009 och har
blivit en plattform där mer än 10 miljoner användare
söker efter rum och lägenheter. I början av året ledde
VNV tillsammans med RealWeb en investeringsrunda
på 15 miljoner euro för HousingAnywhere. VNV Global
representeras av Per Brilioth i bolagets styrelse.
Per den 31 december 2021 värderar VNV Global
sitt 29,5% ägande i HousingAnywhere till 16,8 miljoner
USD, baserat på den senaste transaktionen i företaget
i april 2021.
15Årsredovisning 2021
Investeringsportföljen
Olio
Övrigt
Initial investering, år 2020
Totalt värde (miljoner USD) 15,6
Andel av den totala portföljen 1,0%
Andel av totalt utestående aktier 11,0 %
Värdeutveckling 2021 (USD) 6%
olioex.com
Olio är en brittisk app som hjälper grannar dela med sig
av mat och lokala företag erbjuda överskottsmat som
annars hade kastats bort. Bolaget grundades av Tessa
Clarke och Saasha Celestial-One för att tackla det stora
problemet med matsvinn. Olio har mer än fem miljoner
medlemmar som har delat med sig mer än 30 miljoner
portioner.
Per den 31 december 2021 värderar VNV Global sitt
11,0% ägande i Olio till 15,6 miljoner USD, baserat på
den senaste transaktionen i företaget i augusti 2021.
Övriga scoutinvesteringar
Övrigt
Initial investering, år 2021
Totalt värde (miljoner USD) 18,3
Andel av den totala portföljen 1,2%
Värdeutveckling 2021 (USD)
2021 var det första hela året för VNV Globals scout-
investeringsprogram. Under året investerades totalt
mer än 18 miljoner i 14 olika projekt via Lars Fjeldose
Nielsens 2xN. Programmet är nu en spännande portfölj
med snabbväxande investeringar i bland annat Study
Smarter, NoTraffic, Tajir, Guardknox, Lenus, Byte,
Beacon, Urban Kisaan och The Org.
Per den 31 december 2021 värderar VNV Global
sitt ägande i övriga scoutinvesteringar till 18,3 miljoner
USD, baserat på den senaste transaktionen i vardera
underliggande innehav.
16Årsredovisning 2021
Investeringsportföljen
Övriga investeringar
Nedan följer en sammanfattning av de återstående investeringarna i VNV Global-portföljen. Var och en
representerar mindre än 1,0% av den totala portföljen och tillsammans representerar de cirka 10,3%
av den totala portljen. Se vår webbplats (sv.vnv.global/investments) för mer information.
Övriga investeringar
Övrigt Glovo glovoapp.com
Marknadsplats Inturn inturn.com
Digital hälsa BestDoctor bestdoctor.ru
Övrigt VNV Pioneer
Digital hälsa Flo flo.health
Digital hälsa Palta palta.com
Marknadsplats El Basharsoft (Wuzzuf och Forasna) basharsoft.com
Marknadsplats Breadfast breadfast.com
Transport Monopoliya monopoly.ru
Marknadsplats Merro
Övrigt Collectiv Food collectivfood.com
Övrigt Kavall kavall.co
Marknadsplats JamesEdition jamesedition.com
Marknadsplats Tise tise.com
Digital hälsa Yoppie yoppie.com
Transport Shohoz shohoz.com
Övrigt YouScan youscan.io
Digital hälsa Vezeeta vezeeta.com
Digital hälsa Napopravku napopravku.ru
Marknadsplats Naseeb Networks (Rozee och Mihnati) naseebnetworks.com
Digital hälsa Grace Health grace.health
Marknadsplats Carla carla.se
Marknadsplats Cirplus cirplus.com
Marknadsplats Dubicars dubicars.com
Digital hälsa Stardots stardots.se
Marknadsplats Alva alvalabs.io
Marknadsplats Agente Imóvel agenteimovel.com.br
Övrigt Baly baly.iq
Marknadsplats Shwe Property shweproperty.com
Övrigt Fika keepfika.com
Marknadsplats Vinden AB vinden.com
Övrigt Marley Spoon marleyspoon.com
Digital hälsa Pale Blue Dot paleblue.vc
Marknadsplats JobNet jobnet.com.mm
Digital hälsa Dr Ryadom dr-telemed.ru
Övriga konvertibellån
Digital hälsa Vezeeta vezeeta.com
Marknadsplats Inturn inturn.com
Marknadsplats Sokowatch sokowatch.com
Transport Shohoz shohoz.com
Marknadsplats El Basharsoft basharsoft.com
Marknadsplats Naseeb Networks naseebnetworks.com
Marknadsplats HousingAnywhere housinganywhere.com
Likviditetshantering
Bolaget har också investeringar i räntefonder som en del av sin likviditetshantering. Per den
31december 2021 uppgick investeringarna inom likviditetshanteringen till – miljoner USD
(2020:2,12), baserat på fondernas senaste NAV och marknadsrde.
17Årsredovisning 2021
VNV Global-aktien
Aktieslag
Moderbolagets registrerade aktier består av följande antal aktier:
Aktieslag Antal
emitterade
aktier
Antal
röster
Aktie kapital,
SEK
Aktie kapital,
USD
Stamaktier 116 423 547 116 423 547 11 642 355 1 218 851
Aktier av Serie C 2019 2 008 545 2 008 545 200 855 21 793
Aktier av Serie C 2020 502 138 502 138 50 214 5 448
Aktier av Serie C 2021 560 000 560 000 56 000 6 619
Totalt 119 494 230 119 494 230 11 949 423 1 252 711
VNV Global-aktien
VNV Globals stamaktier är noterade på Nasdaq Stockholm, Mid Cap-
segmentet, under kortnamnet VNV. Alla aktier har en röst vardera.
Planaktier 2019, 2020 och 2021/inlösenbara stamaktier
Inom ramen för de nya aktiebaserade långsiktiga incitamentsprogrammen
2019, 2020 och 2021 för ledning och nyckelpersoner i VNV-koncernen
tecknade deltagarna ett fast antal aktier i företaget. Beroende på resultatet
för både bolagets substansrde och av VNV Globals aktiekurs, kommer
vissa eller alla planaktier 2019, 2020 och 2021 (aktier av Serie C 2019,
C 2020 respektive C 2021) att lösas in eller omklassificeras som vanliga
stamaktier. Om prestationsvillkoren inte uppfylls kommer de omvand-
lingsbara efterställda incitamentsaktierna istället att lösas in. Deltagarna
kommer att kompenseras för utdelning och andra värdeöverföringar till
aktieägarna. Deltagarna har också rätt att rösta för sina planaktier 2019
och 2020 under mätperioden.
VNV Global-aktiens kursutveckling per månad 2020–2021 (Källa: Nasdaq Stockholm)
VNV Global-aktien, SEK (Justerad historisk SDB-data)
VNV Globals genomsnittliga dagliga omsättning, tusental aktier
0
80
60
40
20
200
400
150
450
550
250
350
100
500
50
18Årsredovisning 2021
VNV Global-aktien
Största aktieägarna
Aktieägarlistan nedan visar de tio största ägarna per
31december 2021. Antalet aktieägare i VNV Global
den 31 december 2021 uppgick till cirka 39 520
(2020: 18100).
Ägare Innehav,
aktier
Innehav,
procent
01 Acacia Partners * 21 486 381 18,0%
02 Armor Advisors LLC * 11 823 000 9,9%
03 Swedbank Robur fonder 7 279 643 6,1%
04 Kayne Anderson Rudnick * 6 680 818 5,6%
05 Baillie Gifford & Co 6 283 769 5,3%
06 TIN fonder 3 584 799 3,0%
07 C Worldwide Asset
Management 3 063 018 2,6%
08 Vanguard 2 835 462 2,4%
09 Fidelity Investments (FMR) 2 372 818 2,0%
10 Asset Value Investors 2 170 628 1,8%
10 största ägarna 67 580 336 56,6%
Övriga 48 843 211 40,9%
Serie C-aktier 3 070 683 2,6%
Totalt 119 494 230 100,0%
* Enligt senaste anmälan till företaget.
Baserat på Euroclear Sweden AB-uppgifter och innehav som är
kända för företaget. Exklusive förvaltare.
Marknaden
VNV Global-aktien är noterad på Nasdaq Stockholm,
Mid Cap-segmentet, sedan den 4 juli 2007. Till och
med den 26 juni 2020 handlades aktien i form av
svenska debevis (SDB).
Koder för VNV Global-aktien
Nya och historiska noteringar för VNV Global-aktien
är lättillgängliga på ett antal affärsportaler samt via
professionella finansiella leverantörer av marknadsin-
formation i realtid. Nedan finns några av symbolerna
och koderna för VNV Global-aktien.
ISIN-kod: SE0014428835
Nasdaq Stockholm kortnamn (ticker): VNV
Reuters: VNV.ST
Yahoo Finance: VNV.ST
Google Finance: STO:VNV
Bloomberg: VNV:SS
Händelser under året
Aktiens omsättning
Den dagliga genomsnittliga omsättningen under 2021
uppgick till 295 000 aktier (2020: 91 700 aktier).
Handel har genomförts 100 procent av tiden. (Källa:
Nasdaq Stockholm, justerad SDB-data för 1H 2020.)
Vid en extra bolagsstämma den 13 januari 2021
beslutades att emittera totalt 66 045 incitamentsaktier
av Serie C 2019 och 16 513 incitamentsaktier av serie
C 2020 till deltagare i LTIP 2019 och LTIP 2020 för att
justera för utspädningsresultatet från företrädesemis-
sionen som genomfördes i augusti 2020.
Den 29 januari 2021 meddelade Bolaget att det
genomfört en riktad nyemission av 11 662 000 stam-
aktier till en emissionskurs om 100 kronor per aktie.
Vid bolagsstämman i bolaget den 4 maj 2021
beslutades att emittera totalt upp till 605 500 aktier av
Serie C 2021. Den 31 maj 2021 meddelade bolaget att
det under maj 2021 emitterat totalt av 560 000 aktier
av Serie C 2021 (av de totalt 605 500 bemyndigade av
bolagsstämman) och att bolaget hade makulerat totalt
157 500 aktier av Serie C 2019 och 39 375 aktier av
Serie C 2020, vilka hade lösts in i enlighet med villkoren
för respektive program.
Den 19 november 2021 meddelade Bolaget att det
genomfört en riktad nyemission av 9 685 000 stam-
aktier till en emissionskurs om 123 SEK per aktie.
Antalet utesende aktier vid årets slut var
119494230, varav 116423547 stamaktier och
2008545 incitamentsaktier av Serie C 2019, 502138
incitamentsaktier av Serie C 2020, och 560000
incitamentsaktier av Serie C 2021.
Under 2021 har VNV Global AB återköpt 906119
aktier under styrelsens mandat den 13 januari 2021.
Utdelningar
Ingen utdelning har föreslagits för året.
19Årsredovisning 2021
Innehållsförteckning för räkenskaper ochnoter
Förvaltningsberättelse
Flerårsöversikt
Koncernens räkningar
Resultaträkning – Koncernen
Balansräkning – Koncernen
ndringar i eget kapital – Koncernen
Kassaflödesanalys – Koncernen
Koncernens noter
Not 1 Redovisningsprinciper
Not 2 Risker och riskhantering
Not 3 Kritiska uppskattningar och bedömningar
Not 4 Resultat fn finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Not 5 Rörelsens kostnader
Not 6 Erttning till revisorer
Not 7 Finansnetto
Not 8 Skatter
Not 9 Inventarier
Not 10 Finansiella instrument per kategori
Not 11 Långfristiga finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Not 12 Innehav i intresseföretag
Not 13 Övriga kortfristiga fordringar
Not 14 Likvida medel
Not 15 Räntebärande skulder
Not 16 Övriga kortfristiga skulder
Not 17 Upplupna kostnader och förutbetalda inkter
Not 18 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Not 19 Anställda och personalkostnader
Not 20 Transaktioner med närsende
Not 21 Alternativa nyckeltal
Not 22 ndelser efter räkenskapsperiodens utgång
Moderbolagets räkningar
Resultaträkning – Moderbolaget
Balansräkning – Moderbolaget
ndringar i eget kapital – Moderbolaget
Kassaflödesanalys – Moderbolaget
Moderbolagets noter
Not P.1 Moderbolagets väsentliga redovisningsprinciper
Not P.2 Resultat fn finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Not P.3 Övriga rörelseintäkter
Not P.4 Rörelsens kostnader
Not P.5 Erttning till revisorer
Not P.6 Finansnetto
Not P.7 Skatter
Not P.8 Inventarier
Not P.9 Andelar i koncernföretag
Not P.10 Finansiella instrument per kategori
Not P.11 n till koncernföretag
Not P.12 Övriga kortfristiga fordringar
Not P.13 Likvida medel
Not P.14 Aktiekapital och övrigt tillskjutet kapital
Not P.15 ntebärande skulder
Not P.16 Övriga kortfristiga skulder
Not P.17 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Not P.18 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Not P.19 Anställda och personalkostnader
Not P.20 Transaktioner med närsende
20Årsredovisning 2021
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och den verkställande
direktören för VNV Global AB (publ.)
organisationsnummer 556677-
7917, med säte i Stockholm,
presenterar härmed årsredovisning
och koncernredovisning för
räkenskapsåret 1 januari 2021
31december 2021.
Bakgrund
VNV Global AB (publ) registrerades i Stockholm den
11mars 2005 med organisationsnummer 556677-
7917. Huvudkontoret finns på Mäster Samuelsgatan 1,
111 44 Stockholm, Sverige.
VNV Globals stamaktier är sedan 29 juni 2020 note-
rade på Nasdaq Stockholm, Mid Cap-segmentet, under
kortnamnet VNV, och ersatte de svenska depåbevisen
som representerade aktier i VNV Global Ltd. i samband
med omstruktureringen av koncernen från Bermuda till
Sverige.
Koncernredovisningen presenteras i USD eftersom
det är den valuta i vilken majoriteten av koncernens
transaktioner är denominerade. Moderbolagets
presentationsvaluta är i svenska kronor (SEK) enligt
svensk lagstiftning.
Dessa koncernredovisningar godkändes av
styrelsen den 18 februari 2022.
Affärsidé
VNV Global bedriver investeringsverksamhet med
affärsidén att genom erfarenhet, kunskap och ett
omfattande nätverk identifiera och investera i tillgångar
med stor värdeökningspotential, med fokus på bolag
med nätverkseffekter.
Sektormandatet är brett och vårt syfte är att skapa
aktieägarvärde genom att investera i tillgångar som är
förknippade med risker som VNV är väl rustat för att
hantera. Sådana utmärkande risker innefattar bolags-
styrningsrisker, likviditetsrisker och operativa risker.
Strategi
Bolagets investeringsstrategi är att investera främst i
private equity med hög värdeökningspotential.
Viktiga händelser under året
Större händelser i portföljen under 2021 innefattar
investeringar i befintliga portföljbolag: främst
BlaBlaCar (42,2 miljoner USD), Voi (20,7 miljoner
USD), Olio (13,9 miljoner USD), Swvl (10,0 miljoner
USD) och HousingAnywhere (6,5 miljoner USD), samt
investeringar i nya portföljbolag om totalt 92,3 miljoner
USD: fmst i Bokadirekt (21,9 miljoner USD), övriga
scoutinvesteringar 18,3 miljoner USD), BestDoctor
(10,2 miljoner USD), Flo/Palta (genom Global Health
Equity II, 7,7 miljoner USD), Breadfast (7,0 miljoner
USD), Collectiv Food (6,8 miljoner USD) och Tise (6,1
miljoner USD).
Extra bolagsstämma
Vid en extra bolagsstämma i VNV Global den 13 januari
2021 beslutades i enlighet med styrelsens förslag om
ändring av VNV Globals bolagsordning, bemyndigande
om återköp av egna aktier, emissionsbemyndigande
samt emission av ytterligare incitamentsaktier till
deltagare i VNV Globals långsiktiga incitamentsprogram
LTIP 2019 och LTIP 2020 som justering för utspädning
till följd av företrädesemissionen 2020.
Nyemissioner
Den 17 februari 2021 meddelade VNV Global att
bolagets riktade nyemission på 11 662 000 aktier
tecknades. Den riktade nyemissionen tillförde VNV
Global 1 116,2 miljoner SEK (140,5 miljoner USD) före
transaktionskostnader. Teckningskursen i den riktade
nyemissionen uppgick till 100 SEK per aktie.
Den 19 november 2021 meddelade VNV Global
att Bolagets styrelse beslutat om en nyemission av
9 685 000 aktier med sd av bemyndigandet från
årssmman den 4 maj 2021. Teckningskursen för
aktierna i den riktade nyemissionen uppgick till 123
SEK per aktie. Genom den riktade nyemissionen, vilken
var kraftigt övertecknad, tillfördes VNV Global cirka
1 191 miljoner SEK (cirka 134 miljoner US-dollar),
före avdrag för transaktionskostnader. Investerare i
nyemissionen utgjordes av befintliga aktieägare och
ett antal välrenommerade svenska och internationella
institutioner, däribland Baillie Gifford, Consensus Asset
Management, C WorldWide Asset Management, Nordea
Asset Management, Skandia och Swedbank Robur.
Obligationslån
Den 18 juni 2021 meddelade VNV Global att Bolaget
framngsrikt placerat ett icke säkerställt obligations-
n, med ett initialt belopp om 500 miljoner SEK inom en
ram om 750 miljoner SEK. Obligationerna har en löptid
på tre år med en fast kupong om 5,50 procent per år
med kvartalsvisa räntebetalningar. Emissionen place-
rades hos en bred bas av nordiska och internationella
investerare och var kraftigt övertecknad. Obligationerna
är noterade på Nasdaq Stockholm och Frankfurtrsen.
Återköp av egna aktier
Den 22 juni 2021 meddelade VNV att styrelsen beslutat
att återköpa egna stamaktier med stöd av bemyndi-
gandet från årsstämman den 4 maj 2021. Syftet med
återköpen är att skapa flexibilitet i Bolagets möjlighet
att återföra kapital till aktieägarna och att fmja en
effektivare kapitalanvändning i Bolaget.
BlaBlaCar
Den 21 april 2021 meddelade VNV Global att Bolaget
ledde en ny större finansieringsrunda i BlaBlaCar med
en investering om 42,2 miljoner USD (35 miljoner EUR)
som huvudsakligen gjorts genom konvertibellån.
Hemnet
Den 27 april 2021 noterades Hemnet på Nasdaq
Stockholm. Noteringspriset var 115 SEK per aktie,
motsvarande ett totalt marknadsvärde för Hemnet
på 11,6miljarder SEK. Efter noteringen erll VNV
en försäljningslikvid om omkring 336 miljoner SEK
och VNV:s kvarvarande indirekta innehav motsvarar
3146503 aktier i Hemnet.
Babylon
Den 3 juni 2021 meddelade VNV Global att Babylon
kommer att noteras genom ett samgående med Alkuri
Global Acquisition Corp, ett börsnoterat förvärvsbolag
(Special Purpose Acqusition Company). Den 21
oktober 2021 meddelade VNV Global att Babylon
slutfört SPAC-samgåendet med Alkuri. Transaktionen
godkändes av Alkuris aktieägare den 20 oktober 2021.
Babylons A-aktier och teckningsoptioner började
handlas på New York Stock Exchange (NYSE”) den
22 oktober 2021 under kortnamnen ”BBLN” och
”BBLN.W”.
Collectiv Food
I juli 2021 investerade VNV Global 4,9 miljoner GBP i
Collectiv Food, som en del av en 12 miljoner GBP serie
A-runda. Collectiv Food är en B2B-marknadsplats
för livsmedel som levererar till en rad livsmedels-
distributörer, från restauranger till cateringfirmor och
dark kitchens, dvs där mat tillagas för leverans, med
livsmedelsprodukter från tusentals olika leverantörer.
Wallapop
Den 21 juli 2021 verkslldes förljningen av Bolagets
samtliga aktier i Wallapop för en total ersättning på
11,8miljoner USD (10 miljoner EUR).
Swvl
Den 28 juli 2021 meddelade VNV Global att port-
följbolaget Swvl ingått ett SPAC-samgåendeavtal
med Queen’s Gambit Growth Capital varigenom Swvl
kommer bli ett börsnoterat bolag.
21Årsredovisning 2021
Förvaltningsberättelse
Voi
Den 21 december 2021 meddelade VNV Global att
Bolaget investerat 17 miljoner USD i en konvertibel
i Vois nya finansieringsrunda om 115 miljoner USD.
Finansieringsrundan leddes av Raine Group och VNV
Global med deltagande fn andra existerande och nya
investerare inklusive Inbox Capital, Nordic Ninja, Stena
Sessan, Kreos Capital, Ilmarinen, Nineyards Equity och
ICT Capital.
Gett
Den 10 november 2021 meddelade VNV Globals port-
följbolag Gett och Rosecliff Acquisition Corp I (Nasdaq:
RCLF), ett börsnoterat förrvsbolag, att de ingått ett
slutligt samendeavtal varigenom Gett planeras bli ett
börsnoterat bolag.
Bokadirekt
Den 6 december 2021 meddelade VNV Global att
Bolaget ledde en finansieringsrunda om 300 miljoner
SEK i Bokadirekt med en investering om 200 miljoner
SEK. Fonder kopplade till Sprints Capital Management
deltog också i finansieringsrundan. Bokadirekt är
Sveriges ledande bokningsplattform inom skönhet
och hälsa och deras marknadsplats låter konsumenter
upptäcka fler än 24 000 tnsteutövare inom skönhet
och hälsa, göra onlinebokningar, och betala för
behandlingar.
Övrigt
Den 27 juli 2021 utträdde Victoria Grace ur styrelsen
i VNV Global på egen begäran med hänvisning till
en potentiell intressekonflikt. Victoria kommer att
förbli VNV Globals representant i ett antal portfölj-
bolagsstyrelser på konsultbasis.
Finansiell sllning
Koncernens resultatutveckling
Under året var resultatet fn finansiella tillgångar
rderade till verkligt värde över resultaträkningen
80,79 miljoner USD (2020: 232,65) huvudsakligen från
positiva värdeförändringar för Voi, Gett, Swvl, Hemnet
respektive negativa värdeförändringar för Babylon och
BlaBlaCar.
Rörelsekostnader (definierat som rörelsens
kostnader minus övriga rörelseinkter) för året
uppgick till -13,56 miljoner USD (2020: -9,92).
Rörelsekostnadkningen är fmst relaterad till
kortfristigt incitamentsprogram samt ökning av antalet
aktier som intjänats i det långsiktiga incitaments-
programmet LTIP 2018. Kostnaderna för LTIP 2018
redovisas i resultaträkningen som personalkostnad med
en motsvarande ökning av eget kapital, och har ingen
påverkan på kassaflödet förutom för sociala avgifter.
Finansnettot uppgick till -3,49 miljoner USD (2020:
-15,39), främst relaterat till obligationsräntekostnad och
SEK/USD-depreciering.
Årets resultat efter skatt blev 63,74 miljoner USD
(2020: 206,93).
Portföljutveckling och investeringar
Under året 1 januari 2021–31 december 2021 ökade
VNV Globals substansvärde per aktie i USD med 6,30%.
Portföljvärdesförändringen utgörs främst av positiva
rdeföndringar för Voi, Gett, Swvl, Hemnet respektive
negativa värdeförändringar för Babylon och BlaBlaCar.
Under året 1 januari 2021–31 december 2021
uppgick bruttoinvesteringar i finansiella tillgångar,
exklusive likviditetshanteringsinvesteringar, till 245,3
miljoner USD (2020: 121,7) och intäkter från förljning,
exklusive likviditetshanteringsinvesteringar, uppgick till
66,0 miljoner USD (2020: 2,3). Per den 31 december
2021 bestod de fyra srsta innehaven av Babylon
(16,3%), Voi (14,6%), BlaBlaCar (9,1%) och Gett (9,1%).
Likviditetshantering
Koncernen har även gjort likvidinvesteringar i pen-
ningmarknadsfonder som en del av sin likviditetshan-
teringsverksamhet. Per 31 december 2021 värderas
likviditetshanteringsinvesteringarna till – miljoner USD
(2020: 2,12).
Koncernens likvida medel uppgick till 129,31
miljoner USD (2020: 23,32).
Eget kapital
Redovisat eget kapital uppgick till 1 401,13 miljoner
USD per den 31 december 2021 (31 december
2020: 1080,23). Ökningen av eget kapital om
320,90 miljoner USD under 2021 är främst relaterad
till Bolagets emissioner och investeringsportföljens
utveckling. VNV Global genomförde två nyemissioner
under året som tillförde Bolaget ett tillskott uppgående
till cirka 264 miljoner USD (2 265 miljoner SEK) efter
transaktionskostnader.
Långfristiga skulder
Under andra kvartalet 2021 placerade VNV Global
AB (publ) ett obligationslån på tre år, initialt belopp på
58miljoner USD (500 miljoner SEK), inom en ram på
750miljoner SEK. Obligationen har en fast kupong på
5,50 procent per år med ränta som betalas kvartalsvis.
Obligationslån 2021/2024 med ISIN:
SE0016275077 är noterad för handel på Nasdaq
Stockholm och Frankfurtbörsen.
Kortfristiga skulder
Obligation 2019/2022 med förfallodag 4 oktober
2022, ISIN SE0013233541, är vid balansdagen
klassificerad som kortfristig skuld. VNV Global AB (publ)
meddelade en förtida inlösen av obligationen efter
balansdagen, enligt villkoren för obligation 2022/2025.
Kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten för
innevarande år uppgick till -191,0 miljoner USD (2020:
-104,7), varav investeringar i finansiella tillgångar,
exklusive investeringar i likviditetshantering, uppgick till
247,3 miljoner USD (2030: 121,68) och från avyttring,
exklusive investeringar i likviditetshanteringen, uppgick
till 66,0 miljoner USD (2020: 2,31). Större investeringar
i befintliga portföljbolag under 2021 var främst i
BlaBlaCar (42,2 miljoner USD), Voi (23,1 miljoner
USD), Olio (13,9 miljoner USD), Swvl (10,0 miljoner
USD) och HousingAnywhere (6,5 miljoner USD). Större
investeringar i nya portföljbolag under 2021 var fmst
i Bokadirekt (21,9 miljoner USD), övriga scoutinveste-
ringar 18,3 miljoner USD), BestDoctor (10,2 miljoner
USD), Flo/Palta (genom Global Health Equity II, 7,7
miljoner USD), Breadfast (7,0 miljoner USD), Collectiv
Food (6,8 miljoner USD) och Tise (6,1 miljoner USD).
rsäljning av finansiella tillgångar är fmst
relaterade till Wallapop (11,8 miljoner USD) och Hemnet
(38,6 miljoner USD).
Kassaflödet från finansieringsverksamheten
uppgick till 305,20 miljoner USD (2020: 105,79 och
är hänförligt till nyemissioner (264,6 miljoner USD) och
från upplåning (57,7 miljoner USD).
Årets kassaflöde uppgick till 114,19 miljoner USD
(2020: 1,05).
Anställda
VNV Global-koncernen hade vid räkenskaprets slut
åtta (2020: åtta) personer anställda.
Covid-19-effekter på investeringsportföljen
Under 2021 har VNV Globals portföljbolag i olika grad
sett direkta och indirekta effekter på sin verksamhet
efter Covid-19. Eventuell påverkan av Covid-19 har
reflekterats i värderingarna av respektive innehav.
Not3visar värderingarna för de srsta innehaven.
22Årsredovisning 2021
Förvaltningsberättelse
Resultaträkningar i sammandrag
/Tusental USD/ 2021 2020 2019 2018 2017
Resultat från finansiella tillgångar värderade
till verkligt värde via resultaträkningen 80 788 232 645 206 890 6 530 169 048
Övriga rörelseintäkter 440 286 336 486
Rörelsens kostnader -13 996 -10 210 -33 641 -13 253 -6 305
Rörelseresultat 67 232 222 721 173 585 -6 238 162 743
Finansiella intäkter och kostnader, netto -3 490 -15 388 -9 667 1 496 -1 289
Resultat före skatt 63 742 207 333 163 918 -4 743 161 454
Skatt -3 -405 -241 -122 -68
Årets resultat 63 739 206 928 163 677 -4 864 161 386
Balansräkningar i sammandrag
/Tusental USD/ 31 dec
2021
31 dec
2020
31 dec
2019
31 dec
2018
31 dec
2017
Materiella anläggningstillgångar 410 827 1 080 203 53
Finansiella anläggningstillgångar 1 420 759 1 162 916 830 982 932 482 900 047
Likvida medel 129 305 23 321 18 855 40 303 51 079
Skattefordringar och övriga kortfristiga fordringar 686 1 503 951 955 2 600
Totala tillgångar 1 551 161 1 188 567 851 868 973 943 953 779
Eget kapital 1 401 134 1 080 234 776 984 876 709 879 990
Långfristiga skulder 55 155 98 743 69 233 93 944 71 541
Aktuell skatteskuld 27 44 437 402 431
Kortfristig del av långfristiga skulder 89 445
Övriga skulder och upplupna kostnader 5 400 9 546 5 214 2 888 1 817
Summa eget kapital och skulder 1 551 161 1 188 567 851 868 973 943 953 779
Kassaflödesanalyser i sammandrag
/Tusental USD/ 2021 2020 2019 2018 2017
Kassaflöde från den löpande verksamheten -191 005 -104 740 282 535 -31 031 -10 892
Kassaflöde från investeringsverksamheten -135
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 305 198 105 786 -297 827 23 321 19 059
Årets kassaflöde 114 192 1 046 -15 292 -7 845 8 166
Kursdifferens i likvida medel -8 208 3 420 -6 156 -2 930 8 133
Likvida medel vid årets början 23 321 18 855 40 303 51 079 34 780
Likvida medel vid årets slut 129 305 23 321 18 855 40 303 51 079
Flerårsöversikt
23Årsredovisning 2021
Förvaltningsberättelse
Moderbolaget
Moderbolagets förvaltningsberättelse och bokslut
På grund av intern operativ omstrukturering av kon-
cernen under 2020, där VNV Global AB (publ) har blivit
det nya moderbolaget sedan andra halvåret 2020, är
mförelsesiffrorna för år 2020 inte helt jämförbara med
år 2021, vilket återspeglas i förvaltningsbettelsen och
bokslutet. Jämförelsetal lämnas i enlighet med IFRS och
årsredovisningslagen.
Resultat
r år 2021 var moderbolagets nettoresultat för
perioden -103,73 miljoner SEK (2020: -42,97), främst
relaterat till följande poster:
Resultat från finansiella tillgångar värderade
till verkligt värde via resultaträkningen uppgick till
–miljoner SEK (2020: 1,47) avseende investeringar i
likviditetshantering.
Övriga rörelseintäkter för året uppgick till – miljoner
SEK (2020: 13,17).
Rörelsekostnaderna uppgick till -72,97 miljoner SEK
(2020: -44,72). Rörelsekostnadkningen är fmst
relaterad till kortfristigt incitamentsprogram samt
ökning av antalet aktier som intjänats i det långsiktiga
incitamentsprogrammet LTIP 2018. Kostnaderna för
LTIP 2018 redovisas i resultatkningen som personal-
kostnad med en motsvarande ökning av eget kapital,
och har ingen påverkan på kassaflödet förutom för
sociala avgifter.
Finansnettot uppgick till -32,91 miljoner SEK (2020:
-13,50), bestående av ränteintäkter 33,76 miljoner SEK,
främst relaterade till koncerninterna ränteintäkter 33,50
miljoner SEK, räntekostnader -73,93 miljoner SEK
relaterade främst till obligationsränta, och valutavinster
uppgick till SEK 7,26 miljoner SEK.
Likvida medel
Moderbolagets likvida medel uppgick till 851,45
miljoner SEK (31 december 2020: 166,56).
Aktiekapital och antal aktier
Vid årets slut uppgick det egna kapitalet till 9 484,76
miljoner SEK (2020: 7 404,92). Ökningen med
2079,85 miljoner SEK i eget kapital under 2021 är
främst relaterad till den riktade nyemissionen, 2 267,61
miljoner SEK, efter transaktionskostnader.
Antalet utesende aktier per 31 december 2021
uppgick till 119 494 230, varav 116 423 547 stam-
aktier och 3 070 683 incitamentsaktier av Serie C
2019, C2020 och C 2021. Bolaget återköpte 906119
stamaktier uppgående till 9,8 miljoner USD under året.
De återköpta aktierna innehas i eget förvar.
Förändringen av antalet utestående aktier fördelas enligt följande:
År Händelse ndring av
antalet aktier
Totalt antal aktier
efter förändring
Kvotrde,
SEK
ndring av
aktiekapital,
SEK
Totalt aktiekapital
efter förändring,
SEK
1 jan 2020 Ingående balans 1 000 1 000 100,00 100 000,00
2020 Sammanläggning av aktier/Split och fondemission 79 230 456 79 230 456 0,10 7 823 045,60 7 923 045,60
2020 Emission av LTIP 2019 Incitamentsaktier 2 100 000 81 330 456 0,10 210 000,00 8 133 045,60
2020 Emission av LTIP 2020 Incitamentsaktier 525 000 81 855 456 0,10 52 500,00 8 185 545,60
2020 Nyemission 15 846 091 97 701 547 0,10 1 584 609,06 9 770 154,66
2021 Emission av LTIP 2019 Incitamentsaktier 66 045 97 767 592 0,10 6 604,91 9 776 759,57
2021 Emission av LTIP 2020 Incitamentsaktier 16 513 97 784 105 0,10 1 651,39 9 778 410,96
2021 Riktad nyemission 11 662 000 109 446 105 0,10 1 166 200,00 10 944 610,96
2021 Inlösen av LTIP 2019 Incitamentsaktier -157 500 109 288 605 0,10 -15 750,00 10 928 860,96
2021 Inlösen av LTIP 2020 Incitamentsaktier -39 375 109 249 230 0,10 -3 937,50 10 924 923,46
2021 Emission av LTIP 2021 Incitamentsaktier 560 000 109 809 230 0,10 56 000,00 10 980 923,46
2021 Riktad nyemission 9 685 000 119 494 230 0,10 968 500,00 11 949 423,46
31 dec 2021 Utgående balans, utgivna aktier 119 494 230 0,10 11 949 423,46
2021 Återköp av egna aktier -90 6 119 118 588 111 0,10 11 949 423,46
31 dec 2021 Utgående balans, utestående aktier 118 588 111 0,10 11 949 423,46
24Årsredovisning 2021
Förvaltningsberättelse
Långfristiga skulder
Under andra kvartalet 2021 placerade VNV Global
AB (publ) ett obligationslån på tre år, initialt belopp på
58miljoner USD (500 miljoner SEK), inom en ram på
750 miljoner SEK. Obligationen har en fast kupong på
5,50 procent per år med ränta som betalas kvartalsvis.
Obligationslån 2021/2024 med ISIN:
SE0016275077 är noterad för handel på Nasdaq
Stockholm och Frankfurtbörsen.
Kortfristiga skulder
Obligation 2019/2022 med förfallodag 4 oktober
2022, ISIN SE0013233541, är vid balansdagen
klassificerad som kortfristig skuld. VNV Global AB (publ)
meddelade en förtida inlösen av obligationen efter
balansdagen, enligt villkoren för obligation 2022/2025.
Kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten för
innevarande år uppgick till -72,15 miljoner SEK (2020:
-5,37).
Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick
till -1 954,63 miljoner SEK (2020: -835,47), totalt sett
relaterat till investeringar i koncernföretag.
Kassaflödet från finansieringsverksamheten
uppgick till 2 704,40 miljoner SEK och är huvudsakli-
gen hänförligt till nyemissioner, intäkter fn lån och och
obligationsräntebetalningar.
Årets kassaflöde uppgick till 677,6 miljoner SEK
(2020: 170,5).
Anställda
Vid årsskiftet har VNV Global AB fyra (2020: fyra)
anställda i Sverige.
Risker och riskhantering
Risker, riskhantering och hantering av finansiella risker,
dvs valutakurs-, ränte-, likviditets-, finansierings- och
kreditrisk beskrivs i not 2, vilken också är tillämplig för
moderbolaget.
Styrelse
Styrelsens sammansättning, valberedning och
ersättning
Vid årssmman i VNV Global AB (publ) den 4 maj 2021
i Stockholm beslutades att omlja Josh Blachman,
Per Brilioth, Lars O Grönstedt, Ylva Lindquist, Victoria
Grace och Keith Richman till styrelseledamöter och att
lja Lars O Grönstedt som styrelseordförande fram till
slutet av nästa årsstämma.
Den 27 juli 2021 utträdde Victoria Grace ur
styrelsen i VNV Global på egen beran med hänvisning
till en potentiell intressekonflikt. Victoria kommer att
förbli VNV Globals representant i ett antal portfölj-
bolagsstyrelser på konsultbasis.
Arbetet och sammanttningen av styrelsen,
valberedningen och ersättningen beskrivs i detalj i
bolagsstyrningsrapporten.
Framtida utveckling
retaget kommer att fortsätta att utveckla VNV Global
Groups substansvärde med fokus på möjligheter och
utmaningar som drivs av digitalisering och hållbarhet.
Riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
beskrivs i bolagsstyrningsrapporten.
Bolagsstyrningsrapport
VNV Global lämnar en separat Bolagsstyrningsrapport
i enlighet med ÅRL 6:8, vilken är inkluderad i detta
dokument på sidan 66.
Hållbarhetsrapport
VNV Globals hållbarhetsarbete redovisas i denna
rapport på sidan 72.
Händelser efter rapportperioden
Den 20 januari 2022 meddelade VNV Global att
Bolaget framngsrikt placerat ett nytt seniort icke
säkerställt obligationslån. Obligationerna, med ett
initialt belopp om 1 200 miljoner SEK inom en ram om
2 000 miljoner SEK, har en löptid på tre år och kommer
att löpa med en fast kupong om 5,00 procent per
år med kvartalsvisa räntebetalningar. Emissionen place-
rades hos en bred bas av nordiska och internationella
investerare och var kraftigt övertecknad.
Den 21 januari 2022 meddelade VNV Global att
Bolaget avser att lösa in samtliga utesende obliga-
tioner av serie 2019/2022 med ISIN SE0013233541.
Förtidsinlösen är villkorad av att emissionslikviden från
Bolagets emission av nya obligationer, vilken beskrivs
rmare i Bolagets pressmeddelande den 20 januari
2022, erhålls av Bolaget. Den 1 februari 2022 medde-
lade VNV Global att villkor avseende förtida inlösen av
obligationer av serie 2019/2022 uppfyllts.
Den 31 januari 2022 meddelade VNV Global
att Bolaget den 28 januari 2022 återköpt 35 000
stamaktier i Bolaget till ett genomsnittligt pris om
74,44SEK. Den 7 februari 2022 meddelade VNV
Global att Bolaget mellan den 31 januari och 4 februari
2022 återköpt 185959 stamaktier i Bolaget till ett
genomsnittligt pris om 77,17 SEK. Den 14 februari
2022 meddelade VNV Global att Bolaget mellan den
7februari och 11 februari 2022 återköpt 223000
stamaktier i Bolaget till ett genomsnittligt pris om
75,06 SEK. Bolaget innehar totalt 1350078 återköpta
stamaktier. Det totala antalet stamaktier i VNV Global,
inklusive återköpta stamaktier, uppgår till 116 423 547.
Den 31 januari 2022 kallade VNV Global till extra
bolagsstämma fredagen den 11 mars 2022 kl. 10.00
i Advokatfirman Vinges lokaler, Smålandsgatan 20,
11146 Stockholm. Förslag till dagordning är beslut om
långsiktigt incitamentsprogram 2022.
Disposition av balanserade vinstmedel
ljande vinstmedel i moderbolaget står till årsstäm-
mans förfogande (i SEK):
Överkursfond 3 100 158 302
Balanserade vinstmedel 6 476 380 553
Årets resultat -103 725 561
Totalt 9 472 813 294
Styrelsen föreslår härmed att dessa vinstmedel
skafördelas enligt följande:
Balanseras i ny räkning: 9 472 813 294
r ytterligare information om moderbolagets resultat
och finansiella status hänvisas till resultaträkningen,
balansräkningen samt noterna till bokslutet.
25Årsredovisning 2021
Koncernens räkningar
Resultaträkning – Koncernen
/Tusental USD/ Not 2021 2020
Resultat från finansiella tillgångar värderade
till verkligt värde via resultaträkningen
1
4 80 788 232 645
Övriga rörelseintäkter 440 286
Rörelsens kostnader 5, 6 -13 9 96 -10 210
Rörelseresultat 67 232 222 721
Finansiella intäkter och kostnader
Ränteintäkter 7 286 17 6
Räntekostnader 7 -8 482 -5 370
Valutakursvinster/-förluster, netto 4 706 -10 19 4
Totala finansiella intäkter och kostnader -3 490 -15 3 8 8
Resultat före skatt 6 3 742 207 333
Skatt 8 -3 -405
Årets resultat 63 739 206 928
Resultat per aktie (USD) 21 0 ,61 2,3 8
Resultat per aktie efter utspädning (USD) 21 0,61 2,3 5
1. Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen redovisas till
verkligt värde. Vinster och förluster till följd av föndringar i verkligt värde avseende kategorin
finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen, resultatredovisas i den
period då de uppstår och ingår i resultaträkningens post ”Resultat fn finansiella tillgångar till
verkligt värde via resultaträkningen.
Rapport över totalresultat för koncernen
/Tusental USD/ 2021 2020
Årets resultat 63 739 206 928
Årets övriga totalresultat
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Valutaomräkningsdifferenser
Övrigt totalresultat för året
Summa totalresultat för året 63 739 206 928
Årets resultat och summa totalresultat för âret
ovan är i sin helhet hänförligt till moderföretagets
aktieägare.
26Årsredovisning 2021
Koncernens räkningar
Balansräkning – Koncernen
/Tusental USD/ Not 31 dec 2021 31 dec 2020
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Hyreslokaler och inventarier 9 410 827
Totala materiella anläggningstillgångar 410 827
Finansiella anläggningstillgångar
Finansiella tillgångar värderade till verkligt
värdevia resultaträkningen 10, 11, 12 1 420 759 1 16 2 916
Totala finansiella anläggningstillgångar 1 420 759 1 162 916
Omsättningstillgångar
Skattefordringar 17 2 37 8
Övriga kortfristiga fordringar 10, 13 515 1 125
Likvida medel 10, 14 12 9 3 0 5 23 321
Totala omsättningstillgångar 129 992 24 824
Totala tillgångar 1 551 161 1 188 567
/Tusental USD/ Not 31 dec 2021 31 dec 2020
Eget kapital (inklusive årets resultat) 1 401 134 1 080 234
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder
Långfristiga skulder och leasingskulder 10, 15 55 155 9 8 74 3
Totala långfristiga skulder 55 155 98 74 3
Kortfristiga skulder
Skatteskuld 27 44
Kortfristig del av långfristiga skulder 10, 15 89 445
Övriga kortfristiga skulder och leasingskulder 16 2 712 4 952
Upplupna kostnader 17 2 688 4 594
Totala kortfristiga skulder 94 872 9 590
Totalt eget kapital och skulder 1 551 161 1 188 567
27Årsredovisning 2021
Koncernens räkningar
rändringar i eget kapital – Koncernen
/Tusental USD/ Not Aktiekapital Övrigt tillskjutet kapital Balanserat resultat Totalt
Eget kapital per 1 januari 2020 14 776 970 776 984
Resultat för året 1 januari 2020–31 december 2020 206 928 206 928
Årets övriga totalresultat
Valutaomräkningsdifferenser
Summa totalresultat för året 1 januari 2020–31 december 2020 206 928 206 928
Transaktioner med aktieägare:
Nyemission 18 0 99 039 9 9 219
Nyemission, kostnad -3 994 -3 994
Fondemission 775 -7 7 5
Värde på anställdas tjänster:
- Långsiktigt aktiebaserat incitamentsprogram 19 28 1 069 1 097
Totalt transaktioner med aktieägare 983 95 045 29 4 96 322
Eget kapital per 31 december 2020 997 95 045 984 192 1 080 234
Eget kapital per 1 januari 2021 997 95 045 984 192 1 080 234
Resultat för året 1 januari 2021–31 december 2021 63 739 63 739
Årets övriga totalresultat
Valutaomräkningsdifferenser
Summa totalresultat för året 1 januari 2021–31 december 2021 63 739 63 739
Transaktioner med aktieägare:
Riktad nyemission 2 51 2 74 615 274 866
Riktad nyemission, kostnad -10 314 -10 314
Återköp av egna aktier -9 797 -9 797
Värde på anställdas tjänster:
- Långsiktigt aktiebaserat incitamentsprogram 19 5 2 401 2 406
Totalt transaktioner med aktieägare 256 264 301 -7 396 257 161
Eget kapital per 31 december 2021 1 253 359 346 1 040 535 1 401 134
28Årsredovisning 2021
Koncernens räkningar
Kassaflödesanalys – Koncernen
/Tusental USD/ Not 2021 2020
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Resultat före skatt 6 3 742 207 333
Justering för:
Ränteintäkter -286 -17 6
Räntekostnader 8 482 5 370
Valutakursvinster/-förluster -4 706 10 19 4
Avskrivningar 350 384
Resultat från finansiella tillgångar värderade till verkligt värde
via resultaträkningen -80 788 -232 645
Övriga icke-kassaflödespåverkande poster 2 603 1 253
Förändringar i kortfristiga fordringar 6 14 -5 49
Förändringar i kortfristiga skulder -2 18 0 1 300
Kassaflöde använt i den löpande verksamheten -12 16 9 -7 536
Investeringar i finansiella tillgångar -247 24 8 -134 710
Förljning av finansiella tillgångar 6 8 119 36 861
Utdelningsintäkter och kupongränta 10 6 1 222
Betald skatt 18 6 -577
Totalt kassaflöde använt i den löpande verksamheten -191 0 0 6 -104 740
Kassaflöde använt för investeringar
Investeringar i kontorsinventarier
Totalt kassaflöde använt för investeringar
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Nyemission, netto 26 4 5 51 95 225
Upptagna lån 15 5 7 7 11 15 5 51
Betald ränta på lån 15 -6 925 -4 688
Återbetalning av leasingskulder 9 -3 47 -302
Inbetalningar från LTIP till ansllda 5
Återköp av egna aktier -9 797
Totalt kassaflöde från finansieringsverksamheten 305 198 105 786
Förändring av likvida medel 114 192 1 046
Likvida medel vid årets början 23 321 18 8 55
Kursdifferens i likvida medel -8 208 3 420
Likvida medel vid årets slut 129 30 5 23 321
29Årsredovisning 2021
Noter till bokslutet Koncernen
/Belopp i tusental USD om ej annat framgår/
Not 1
Redovisningsprinciper
Grund för redovisning
VNV Global AB (publ) uppttar koncernredovisning i enlighet med
International Financial Reporting Standards (IFRS) utfärdade av
International Accounting Standards Board (IASB) och tolkningar utfärdade
av International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC),
som antagits av EU. Dessutom har svenska Rådet för finansiell rappor-
terings rekommendation RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för
koncerner och Årsredovisningslagen tillämpats.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen,
förutom i de fall som beskrivs nedan i avsnittet ”Moderbolagets väsentliga
redovisningsprinciper” enligt det svenska Rådet för finansiell rapporte-
rings rekommendation RFR 2.
Att upprätta rapporter i överenssmmelse med IFRS kräver använd-
ning av en del viktiga uppskattningar för redovisningsändamål. Vidare
krävs att ledningen gör vissa bemningar vid tillämpningen av koncer-
nens redovisningsprinciper. De omden som innefattar en hög grad av
bedömning, som är komplexa eller sådana omden där antaganden och
uppskattningar är av väsentlig betydelse för koncernredovisningen anges
i not 3.
Ändringar i redovisningsprinciper och upplysningar
Nya och ändrade standarder som tillämpas av koncernen
Koncernen har antagit alla relevanta nya och ändrade redovisningsstan-
darder och tolkningar utfärdade av International Accounting Standards
Board (IASB) och tolkningar utrdade av International Financial Reporting
Interpretations Committee (IFRIC).
Nya standarder och tolkningar som tillämpas fn 2021
De nya eller ändrade standarderna har inte haft någon materiell inverkan
på koncernens finansiella rapporter.
Nya standarder och tolkningar som ännu inte tillämpas:
Andra kända föndringar av IFRS och IFRIC som kommer att tillämpas
i framtiden förntas inte ha någon betydande inverkan på koncernens
rapportering.
Räkenskapsår
kenskapsåret omfattar perioden 1 januari till 31 december.
Koncernredovisningsprinciper
Dotterbolag
Ett investeringsmoderbolag värderar ett dotterbolag till verkligt värde
om dotterbolaget erller medel fn investerare i syfte att tillhandahålla
investeringsförvaltningstnster. Ur ett VNV Global-perspektiv, för att
tillämpa IFRS 10, utr VNV Global AB investeringsrelaterade aktiviteter
och tillhandahåller investeringsförvaltningstjänster till sina investerare och
dess dotterbolag tillhandahåller investeringsrelaterade tjänster. Villkoren
för tillhandahållande av investeringsförvaltningstjänster, investerings-
relaterade aktiviteter och investeringsrelaterade tjänster är avgörande
för att avgöra om ett företag ska betraktas som ett investeringsföretag
eller inte. Undantaget från konsolidering är avsett att gälla ett dotter-
bolag som i sig är ett investeringsföretag. VNV Global AB:s dotterbolag
och dotterdotterbolag tillhandahåller investeringsförvaltningstjänster,
investeringsrelaterade aktiviteter och investeringsförvaltningstjänster
och konsolideras i de finansiella rapporterna, förutom VNV Pioneer AB:s
dotterbolag, som är holdingbolag och redovisas till verkligt värde.
Innehav i intresseföretag
Investeringar i vilka företaget har rätt att utöva ett betydande inflytande,
vilket normalt är fallet då företaget äger mellan 20 procent och 50
procent. Dotterbolagen till VNV Global AB tillämpar undantaget från
kapitalandelsmetoden i IAS 28 för sin andel i intresseföretagen och
redovisar därmed sin investering i intresseföretagen till verkligt värde via
resultaträkningen i enlighet med IFRS 9.
Segmentsrapportering
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med
den interna rapportering som lämnas till den högsta operativa besluts-
fattaren. Som investmentbolag är styrelsen djupt involverad i investe-
ringsprocessen och uppföljning av portföljbolagens utveckling, varr
styrelsen identifierats som Bolagets högsta operativa beslutsfattare i
fråga om internrapportering. I den interna rapporteringen finns bara ett
rörelsesegment.
Rapportvaluta
Moderbolagets redovisningsvaluta är svenska kronor (SEK) och inte
koncernens rapporteringsvaluta US-dollar på grund av svenska
redovisningsregler. Koncernredovisningen presenteras i USD eftersom
det är den valuta i vilken majoriteten av koncernens transaktioner är
denominerade. Alla belopp avrundas till närmaste tusen, om inte annat
anges. Sedan 2020 är valutan för alla företag som kontrolleras av
koncernen USD.
Tillgångar och skulder som inte har samma valuta som koncernens
presentationsvaluta omvärderas till balansdagens valutakurser.
Resultaträkningen omräknas till den valutakurs som besms av
transaktionsdagen.
Kursvinster och kursförluster redovisas i resultaträkningen vid
omräkning av monetära tillgångar och skulder till balansdagens kurs,
förutom för investeringar i finansiella tillgångar värderade till verkligt
rde via resultatkningen där eventuella kursvinster och kursrluster
ingår i värdeförändringen.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde med
avdrag för avskrivningar. Avskrivningar för inventarier, installationer och
utrustning görs linjärt över den beräknade nyttjandeperioden på tre till
fem år.
30Årsredovisning 2021
Noter till bokslutet – koncernen
Finansiella tillgångar
Klassificering
Koncernen klassificerar sina finansiella tillgångar i följande kategorier
Finansiella tillgångar som värderas till verkligt värde via resultatkningen
och
Finansiella tillgångar som värderas till upplupet anskaffningsvärde.
Klassificeringen beror på företagets affärsmodell för hantering av de finan-
siella tillgångarna och avtalsvillkoren för kassaflödena. För tillgångar värde-
rade till verkligt värde redovisas vinster och förluster i resultatkningen.
Redovisning
Finansiella tillgångar tas bort från balansräkningen när rätten att erhålla
kassaflöden fn instrumentet har löpt ut eller överförts och koncernen
har överfört i stort sett alla risker och förner som är förknippade med
äganderätten.
Värdering
Vid första redovisningstidpunkten värderar koncernen en finansiell
tillng till verkligt värde plus, när det gäller en finansiell tillgång som inte
värderas till verkligt värde via resultaträkningen (FVPL), transaktions-
kostnader som direkt hänför sig till förrvet av den finansiella tillgången.
Transaktionskostnader för finansiella tillgångar som är föremål för FVPL
kostnadsförs i resultaträkningen. Finansiella tillgångar med inbäddade
derivat beaktas i sin helhet när de avgörs om deras kassaflöden är enbart
betalning av kapital och ränta.
Räntebärande tillgångar
Klassificeringen av räntebärande tillgångar beror koncernens affärs-
modell för att förvalta tillngen och kassaflödesegenskaperna hos
tillngen. Det finns två kategorier där koncernen klassificerar sina
skuldinstrument: upplupet anskaffningsvärde och FVPL.
Aktier
Koncernen värderar samtliga aktieinvesteringar till verkligt värde via
resultaträkningen. Vinster och förluster till följd av förändringar i verkligt
värde avseende kategorin finansiella tillgångar värderade till verkligt värde
via resultatkningen, resultatredovisas i den period då de uppstår och
ingår i resultaträkningens post ”Resultat fn finansiella tillgångar till verkligt
värde via resultaträkningen”.
Nedskrivningar
Koncernen bedömer på framtidsbasis de förväntade kreditförlusterna
i samband med sina räntebärande tillgångar redovisade till upplupet
anskaffningsvärde. Den tillämpade nedskrivningsmetoden beror på om det
har skett en betydande ökning av kreditrisken där koncernen beaktar mer
omfattande information vid bedömningen av kreditrisk och värderingen
av förväntade kreditförluster inkluderande tidigare händelser, nuvarande
förllanden och rimliga och underbyggda prognoser som påverkar den
förväntade möjligheten att erhålla framtida kassaflöden från tillgången.
Finansiella skulder
Upplåning redovisas inledningsvis till verkligt värde, netto efter transak-
tionskostnader. Upplåning redovisas därefter till upplupet anskaffnings-
rde och eventuell skillnad mellan erhållet belopp (netto efter transak-
tionskostnader) och återbetalningsbeloppet redovisas i resultaträkningen
fördelat över låneperioden, med tillämpning av effektivntemetoden.
Uppning klassificeras som kortfristiga skulder om inte koncernen har en
ovillkorlig rätt att skjuta upp betalning av skulden i åtminstone 12 månader
efter rapportperiodens slut.
Likvida medel
Likvida medel definieras som kassa och banktillgodohavanden och
övriga kortfristiga placeringar med förfallodag inom tre månader från
anskaffningstidpunkten.
Aktiekapital
Transaktionskostnader som direkt kan hänföras till emission av nya aktier
eller optioner redovisas, netto efter skatt, i eget kapital som ett avdrag
från emissionslikviden. Vid återköp av egna aktier redovisas transaktionen
som en reduktion av balanserad vinst med köpeskillingens överskjutande
belopp netto efter transaktionskostnader.
Aktuell och uppskjuten skatt
Den aktuella skattekostnaden beknas på basis av de skatteregler som
på balansdagen är beslutade eller i praktiken beslutade i de länder där
moderföretagets dotterföretag och intresseföretag är verksamma och
genererar skattepliktiga intäkter. Uppskjuten skatt redovisas i sin helhet,
enligt balansräkningsmetoden, på alla temporära skillnader som uppkom-
mer mellan det skattessiga värdet på tillgångar och skulder och dessas
redovisade värden i koncernredovisningen.
Ersättningar till anställda
Kortfristiga ersättningar till anställda
Skulder för löner och ersättningar, inklusive icke-monera förner,
som förväntas bli reglerade inom 12 månader efter räkenskapsårets
slut, redovisas som kortfristiga skulder till det odiskonterade belopp som
förväntas bli betalt när skulderna regleras. Kostnaden redovisas i takt med
att tnsterna utrs av de ansllda. Skulden redovisas som förpliktelse
avseende ersättningar till anställda i balansräkningen.
Pensionsåtaganden
Koncernens avgiftsbestämda pensionsplaner baseras på svensk mark-
nadspraxis. Koncernen har inga ytterligare betalningsförpliktelser när
avgifterna är betalda. Avgifterna redovisas som pensionskostnader när de
förfaller till betalning.
Aktiebaserade ersättningar
I enlighet med IFRS 2 kommer kostnaderna för programmet, inklusive
sociala avgifter, att redovisas över resultaträkningen under programmets
intjänandeperiod. Värdet redovisas i resultatkningen som en personal-
kostnad i driftskostnader fördelat över intjänandeperioden med motsva-
rande ökning av eget kapital. Den redovisade kostnaden motsvarar verkligt
rde på det uppskattade antalet aktier som förväntas tillföras. Denna
kostnad justeras i efterföljande perioder för att återspegla det faktiska
antalet aktier. Ingen justering görs dock när aktierna löper ut endast för att
aktiekursrelaterade villkor inte når nivån.
Intäktsredovisning
Intäkter innefattar det verkliga värdet av vad som erhållits eller kommer att
erhållas från Koncernens löpande verksamhet.
r aktier som innehafts såväl vid inngen som utgången av året
utgörs värdeförändringen av skillnaden i marknadsrde mellan dessa
tillllen. För aktier som förvärvats under året utgörs värdeförändringen av
skillnaden mellan anskaffningsvärdet och marknadsvärdet vid utgången
av året. För aktier som avyttrats under året utgörs värdeföndringen
av skillnaden mellan erhållen likvid och värdet vid ingången av året.
Samtliga värdeföndringar redovisas under rubriken ”Resultat fn
finansiella tillngar värderade till verkligt värde via resultatkningen” eller
”Resultat från lånefordringar, beroende på till vilken kategori tillngen
hör. Utdelningsinkter intäktrs när utdelningsintäkten bedöms som
ker. Vidare redovisas utdelningsinkter inklusive källskatt. Dessa
llskatter upptas som en kostnad i resultatredovisningen eller som en
kortfristig fordran beroende på om källskatten är återbetalningsbar eller ej.
Ränteintäkter på långfristiga lånefordringar intäktsredovisas fördelat över
löptiden med tilmpning av effektivntemetoden. När värdet på en fordran
har gått ner, minskar Koncernen det redovisade värdet till det återvinnings-
bara värdet, vilket utgörs av bedömt framtida kassaflöde, diskonterat med
den ursprungliga effektiva räntan för instrumentet, och fortsätter att lösa
upp diskonteringseffekten som ränteintäkt. Ränteinkter på nedskrivna
n redovisas till ursprunglig effektiv ränta. Ränteintäkter på kortfristiga
lånefordringar och övriga fordringar redovisas genom att upplupen ränta
tillgodoförs t o m balansdagen. Övriga betalningar som koncernen erller
inom ramen för dess löpande verksamhet redovisas som övriga intäkter i
resultaträkningen.
Leasing
Koncernens hyresavtal avser främst kontorshyror och kontorsmaskiner. När
ett nytt leasingavtal ins värderas den leasade tillgången till anskaffnings-
värde. Kortfristiga leasingavtal och leasingavtal av tillgångar med lågt värde
är undantagna. Samtidigt redovisas en leasingskuld som representerar
skyldigheten att betala leasingbetalningar för de leasade tillgångarna.
Leasingskulden värderas till nuvärdet av leasingbetalningarna som inte
betalas vid det datumet.
31Årsredovisning 2021
Noter till bokslutet – koncernen
Not 2
Risker och riskhantering
I sin verksamhet utsätts VNV-koncernen för:
1) Investerings- och andra afrsrisker
2) Marknadsrisk
3) Finansiella risker inklusive pris-, valutakurs-, ränte-, kredit-, likviditets-
och finansieringsrisk
4) Juridiska och regulatoriska risker
Riskhantering
Riskhantering utrs av ledningen enligt policyer som godnts av styrelsen.
Riskhantering är en integrerad del av koncernens processer, vilket innebär
att kontroll och ansvar för kontroll ligger nära afrsverksamheten, Finans
och Juridik.
1) Investerings- och andra affärsrisker
Risker relaterade till portföljbolagens verksamhet
All afrsverksamhet i portföljbolagen är förknippad med risken för förluster
på grund av till exempel bristfälliga förfaranden, underlåtenhet att öka och
förbättra funktionaliteten och kvaliteten på befintliga produkter och tjänster,
underlåtenhet att utvidga befintliga licensavtal på gynnsamma villkor,
misslyckande att förbli konkurrenskraftiga eller lansera nya produkter och
tjänster och att framgångsrikt optimera produktionen och införa kostnads-
minskande åtgärder.
Beroende av nyckelpersoner
VNV är beroende av sina ledande befattningshavare. Dess verksllande
direkr, Per Brilioth, är av särskild betydelse för företagets utveckling. Det
kan inte uteslutas att VNV kan påverkas allvarligt om någon av de ledande
befattningshavarna lämnar företaget.
Avyttrandehantering
VNV har en uttrycklig exitstrategi för att sälja sina innehav i portföljbolag till
strategiska investerare eller via marknaden. Det finns en risk att VNV inte
lyckas sälja sina innehav till det pris som upptagits i balansräkningen vid
avyttringstillfället.
Exponering för företag i tidigt utvecklingsskede
Huvuddelen av investeringsportföljen består av investeringar i nystartade
företag och andra företag i ett tidigt stadium av tillväxt. Sådana företag
genererar vanligtvis negativa kassaflöden och kan vara i behov av kapitaltill-
skott för att bedriva sin verksamhet.
Förvärvsrisker
Koncernen förvärvar ofta andelar i onoterade företag. Sådana förrv kan
medföra operativa risker, såsom behovet av att identifiera investerings- och
förvärvsmöjligheter på gynnsamma villkor och om det inte kan påverka
företagets operativa eller konkurrensssiga miljö.
2) Marknadsrisk
Tillväxtmarknader och landspecifika risker
Flera portljföretag är integrerade i och/eller verkar i tillväxtnder, särskilt
renade Arabemiraten, Turkiet, Egypten, Pakistan och Ryssland. Eftersom
dana länder fortfarande, ur ekonomisk synvinkel, är i en utvecklingsfas
kan investeringar påverkas av ovanligt stora fluktuationer i resultat och
förluster och andra faktorer utanför företagets kontroll.
Allmänna marknadsrisker
Investeringsverksamhet som utförs av Koncernen är förel för allmänna
marknadsrisker, vilket avser risken för förlust till följd av förändringar i
portljföretagens marknadsvärde på grund av en global eller regional
ekonomisk nedgång, särskilt i Europa. Förändringar i marknadsrde
påverkar resultatet av koncernens verksamhet genom föndringar i värdet
på dess investeringstillgångar.
3) Finansiella risker inklusive pris-, valutakurs-,
ränte-, likviditets- och finansieringsrisk
Koncernens aktiviteter utsätter koncernen för en mängd finansiella risker
som beskrivs nedan. Finansiella marknadsrisker avser risken för en värde-
förändring i finansiella instrument på grund av förändringar i aktiekurser,
valutakurser och räntor. VNV är också exponerat för kreditrisk, likviditet och
finansieringsrisker.
Aktiekursrisk
Den 31 december 2021 bestod 91,6 procent av koncernens investerings-
portlj av aktieinvesteringar, inklusive konvertibla skulder, redovisade som
finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen i koncernens
balansräkning. En minskning av värdet på de icke-noterade aktierna kan
påverka företagets nettoresultat och kapital och därmed ha en väsentlig
negativ inverkan på koncernens verksamhet, resultat och finansiella
ställning. Koncernen tar en aktiv roll i portföljbolag fmst genom styrelse-
representation. 10% sänkning av kursen på de icke-noterade aktierna den
31 december 2021 skulle ha påverkat vinst och eget kapital efter skatt med
cirka 131 miljoner USD (2020: 115).
Valutarisk
Koncernen verkar internationellt och uttts för valutarisker från olika
valutaexponeringar, främst med avseende på den svenska kronan (SEK),
Euro (EUR) och det brittiska pundet (GBP).
Skulle USD per den 31 december 2021 ha stärkts med 10,0 procent
mot SEK med alla andra variabler oföndrade, skulle resultatet efter
skatt och eget kapital ha blivit 5,0 miljoner USD lägre (2020: 4,0 miljoner
USD), fmst som ett resultat av valutakursvinster vid omkning av SEK-
denominerade investeringar, kassa och skulder.
Skulle USD per den 31 december 2021 ha stärkts med 10,0 procent
mot EUR med alla andra variabler oföndrade, skulle resultatet efter skatt
och eget kapital ha blivit 21,5 miljoner USD lägre (2020: 15,3 miljoner
USD), fmst som ett resultat av valutakursförluster vid omräkning av EUR-
denominerad investering i BlaBlaCar.
Skulle USD per den 31 december 2021 ha stärkts med 10,0 procent
mot GBP med alla andra variabler oförändrade, skulle resultatet efter skatt
och eget kapital ha blivit 6,5 miljoner USD lägre (2020: 1,4), främst som
ett resultat av valutakursförluster vid omräkning av GBP-denominerade
investeringar i finansiella tillgångar.
Exponering
VNV följer löpande valutafluktuationer kontinuerligt och per idag innehas
inga valutaderivat eller säkringar. Koncernens riskexponering i utländsk
valuta vid utgången av rapportperioden, uttryckt i USD, var följande:
31 dec 2021 31 dec 2020
SEK EUR GBP SEK EUR GBP
Finansiella
tillgångar
rderade till
verkligt värde 100 720 203 629 64 569 44 812 194 517 15 281
Likvida medel 98 484 11 318 669 2 388 21 24
Övriga
kortfristiga
fordringar 479 444
Långfristiga
skulder -55 164 -98 362
Övriga
kortfristiga
skulder -92 094 -170 -11 -4 397 -58
Följande valutakurser har använts till valutaexponeringstabellen ovan:
2021 2020
SEK/USD 0,111 0,122
EUR/USD 1,133 1,230
GBP/USD 1,350 1,360
Ränterisk
Majoriteten av koncernens finansiella tillgångar är icke ränterande
och majoriteten av utesende ränterande skulder har en fast ränta.
Koncernen är inte utsatt för någon betydande risk som följd av fluktuationer
i rådande nier av marknadsntor.
32Årsredovisning 2021
Noter till bokslutet – koncernen
Kreditrisk
Koncernen är utsatt för kreditrisk genom likvida medel och depåer hos
banker och kreditinstitut. Merparten av Bolagets kontanta medel placeras
i bankkonton hos finansiella institut med hög kreditrdighet och en
betydande del av Bolagets kontanta medel placeras i olika typer av likvida
rdepapper som åtnjuter fullt skydd i händelse av depåbankens konkurs,
då värdepapper i depå hålls åtskilda från depåbankens balansräkning och
rmed aldrig blir en del av konkursboet.
Koncernen har inga kreditförluster att rapportera.
Likviditetsrisk
Likviditetsrisk är risken att en enhet får problem med att betala sina
finansiella skulder.
Likviditetsrisk hanteras genom att Koncernen innehar tillräckligt med
likvida medel. Omkring 9,2 procent av Koncernens substansrde per
den 31 december 2021 består av kassa. Koncernens nettokassa justerat
för en skuld om 145 miljoner USD motsvarar omkring 1% av koncernens
substansvärde.
Koncernen har per den 31 december 2021 finansiella skulder till ett
bruttobelopp om 145 miljoner USD, jämfört med 99 miljoner USD per den
31 december 2020.
Tabellen visar bolagets avtalade finansiella kassaflöden för kommande
perioder.
Avtalade kassaflöden /mln/ 31 dec 2021 31 dec 2020
Uppning 3–12 månader 92,5 5,2
Uppning 1–2 år 3,0 101,7
Uppning 3–6 år 61,2
Finansieringsrisk
Koncernen är exponerad för ett antal finansiella risker. Det är koncern-
ledningens ansvar att hantera risker i enlighet med styrelsens policy.
Koncernen har en centraliserad finansfunktion som har den primära
uppgiften att identifiera, begränsa och hantera finansiella risker på ett
kostnadseffektivt sätt. Koncernen bedriver aktivt likviditetsplanering för
att kontinuerligt utrdera behovet av likviditet. Huvudsyftet med denna
centralisering är att säkerställa god intern kostnadskontroll samt adminis-
trativa och finansiella skalfördelar.
4) Juridiska och regulatoriska risker
Redovisningspraxis och tillgång till annan information
Flera portljföretag är integrerade i och/eller verkar på tillxtmarknader.
Redovisningspraxis, finansiell rapportering och revision på tillväxtmark-
nader kan inte jämföras med motsvarande praxis som finns i utvecklade
nder. De formella kraven är mindre breda vad gäller publicering av
information än på mer utvecklade marknader. Dessutom finns det en risk
att tillgången till extern analys, tillförlitlig statistik och historiska data är
otillräcklig.
Skatterisker
VNV bedriver sin verksamhet i enlighet med lagstiftningen i relevanta
jurisdiktioner, skatteavtal och skattemyndigheters riktlinjer och andra krav.
Skattelagstiftning och avtal om dubbelskatteavtal tenderar att frekventa
förändringar inklusive införande av nya skatter och avgifter och sådana
förändringar kan ha en betydande inverkan på skattepositionen.
Bolagsstyrningsrisker
Missbruk av bolagsstyrning är fortfarande ett problem i tillväxtmarknader.
Minoritetsaktieägarna kan förbises på olika sätt, till exempel vid förljning
av tillgångar, överföringsprissättning, utspädning, begränsad tillgång till
årssmma och begnsningar på platser i styrelser för externa investerare.
Otillräckliga redovisningsregler och standarder har dessutom hindrat
utvecklingen av ett effektivt system för att upptäcka bedrägerier och öka
insikten.
Rättsliga tvister
Eftersom VNV investerar i företag som är verksamma i länder där den
ttsliga ramen är mindre säker och afrsmiln mindre pålitlig finns det
en ökad risk att VNV kan involveras i rättsliga tvister av olika slag, inklusive
arbetskraft, immateriell egendom, avtalsenlig eller reglerande karaktär.
Not 3
Kritiska uppskattningar och bedömningar
VNV gör vid framtagandet av koncernräkenskaperna för Koncernen vissa
uppskattningar och antaganden. Okerhet i uppskattningar och antagan-
den kan ha påverkan på det bokförda värdet av tillngar och skulder och
på Koncernens resultat. De viktigaste uppskattningarna och antagandena
är:
Verkligt värde på onoterade finansiella tillgångar
Uppskattningar och antaganden vid bestämmandet av verkligt värde av
onoterade finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen
utvärderas löpande och baseras på historisk erfarenhet och andra faktorer,
såsom förväntningar på framtida händelser som bedöms vara rimliga under
rådande förutsättningar.
Uppskattningar av verkligt värde
Majoriteten av VNV Globals finansiella tillgångar värderas till verkligt värde.
Beroende på tillngen av observerbara marknadsdata baseras värde-
ringen på antingen publicerade prisnoteringar, värderingstekniker baserade
på observerbara marknadsdata eller bestäms med hlp av andra tekniker.
Det verkliga värdet av finansiella tillgångar är indelat per nivå i följande
verkligt värde-hierarki:
— Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för identiska tillgångar
eller skulder (nivå 1).
— Andra observerbara data för tillgången eller skulder än noterade priser
inkluderade i nivå 1, antingen direkt (dvs. som prisnoteringar) eller indirekt
(dvs. härledda från prisnoteringar) (nivå 2).
— Data för tillgången eller skulden som inte baseras på observerbara
marknadsdata (dvs. ej observerbara data) (nivå 3).
Verkligt värde på finansiella instrument som handlas på en aktiv marknad
baseras på noterade marknadspriser på balansdagen. En marknad betrak-
tas som aktiv om noterade priser från en börs, mäklare, industrigrupp,
prissättningstjänst eller övervakningsmyndighet finns lätt och regelbundet
tillgängliga och dessa priser representerar verkliga och regelbundet före-
kommande marknadstransaktioner på armlängds avstånd. Det noterade
marknadspris som används för koncernens finansiella tillgångar är den
aktuella köpkursen. Dessa instrument återfinns i nivå 1.
Verkligt värde på finansiella instrument som inte handlas på en aktiv
marknad fastställs med hjälp av värderingstekniker. Härvid används i så stor
utsträckning som möjligt marknadsinformation då denna finns tillgänglig
medan företagsspecifik information används i så liten utsträckning
som möjligt. Om samtliga väsentliga indata som krävs för verkligt värde
rderingen av ett instrument är observerbara återfinns instrumentet i
nivå 2. I de fall ett eller flera väsentliga indata inte baseras på observerbar
marknadsinformation klassificeras det berörda instrument i nivå 3.
Omklassificeringar av en investering mellan nivå 1, 2, 3 görs till exempel
om och när något av följande inträffar: börsnotering eller notering/avno-
tering av värdepapper, en ny transaktion på marknadsvillkor, en tidigare
transaktion på marknadsvillkor anses mindre relevant eller inte längre
relevant som grund för en bedömning av verkligt värde.
33Årsredovisning 2021
Noter till bokslutet – koncernen
Verkligt värde på finansiella investeringar som inte handlas på en aktiv
marknad fastställs genom priset på nyligen gjorda marknadsmässiga trans-
aktioner eller med hjälp av olika värderingstekniker beroende på företagets
karaktäristika samt beskaffenheten hos och riskerna förknippade med
investeringen. Värderingen av nivå 3-investeringar baseras antingen på
rderingsmodeller, vanligtvis baserade på EBITDA eller intäktsmultiplar
av jämförbara noterade bolag eller transaktioner på marknadsvillkor som
inkluderar mer osäkerhet med tanke på den tid som har förflutit sedan
transaktionerna slutrdes eller strukturen på transaktionerna. Andra
rderingstekniker som kan användas inkluderar värdering av diskonterade
kassaflöden (DCF), värdering utifrån avyttringsmultipel (även kallad LBO-
värdering), tillgångsbaserad värdering samt värdering utifrån framtidsinrik-
tade multiplar baserade på jämförbara noterade företag.
Multipelbaserade värderingsmodeller för nivå 3-investeringar är upp-
byggda kring några viktiga ingångsparametrar, nämligen framtidsbaserade
intäkter eller EBITDA-uppskattningar, nettoskuldposition, medianmultipel
för en vald jämförbar grupp och i förekommande fall en justeringsfaktor som
bedöms kvalitativt och baserat på följande parametrar i förllande till den
valda jämförelsegruppen: företagets storlek, affärsmognad, geografi fokus,
tillxtpotential, omsättbarhet och likviditet. Justeringsfaktorn, om den
tillämpas, i multipelbaserade värderingsmodeller ligger mellan 10–40%.
Vanligtvis används transaktionsbaserade värderingar under en period
om 12 månader förutsatt att ingen betydande anledning för omvärdering
uppstått. Efter 12 månader används vanligtvis en modell beskriven ovan för
att värdera onoterade innehav.
Giltigheten av värderingar som är baserade på tidigare transaktioner
kan oundvikligen urholkas med tiden, eftersom priset då investeringen
gjordes speglar de förhållanden som rådde på transaktionsdagen. Vid varje
rapporttillfälle görs en bedömning om förändringar eller händelser efter
den relevanta transaktionen skulle innebära en förändring av investeringens
verkliga värde och i sådant fall anpassas värderingen därefter.
Utestående konvertibler värderas till nominellt värde inklusive upplupen
nta, vilket uppskattas motsvara verkligt värde.
VNV Global följer en strukturerad process för värderingen av onoterade
tillngar. VNV Global bedömer bolagsspecifik och extern information för
respektive investering på månadsbasis. Informationen utvärderas sedan vid
månadsvisa och kvartalsvisa värderingsmöten med den seniora ledningen.
Om interna eller externa faktorer bedöms vara signifikanta görs ytterligare
analys och investeringen värderas därefter till det bästa möjliga verkligt
värde-estimatet. Omvärderingar godkänns av styrelsen i samband med
Bolagets finansiella rapporter.
Kortfristiga skulder
Det bokförda värdet för räntebärande lån, leverantörsskulder och övriga
finansiella skulder anses motsvara de verkliga värdena.
Senaste transaktion och värderingsmetod
BlaBlaCar, Gett och Swvl har aktietransaktioner på marknadsmässiga
villkor stängda 2021 som inte bedöms vara relevanta ur ett verkligt
rde-perspektiv per årsskiftet 2021 givet bolagens utveckling samt
ökade/minskade marknadsmultiplar. Intäktsmodellen speglar bättre
verkligt värde för företagen än värdering baserad på senaste transaktion.
Booksy klassificeras som nivå 2, även om den senaste transaktionen är från
november 2020, då värdering baserat på senaste transaktion fortfarande
bedöms vara den bästa uppskattningen av verkligt värde.
Övriga scoutinvesteringar värderas baserat på redovisat substansvärde
i respektive ägarbolag som i sin tur baseras på senaste transaktion i
respektive verksamhetsdrivande bolag.
Förändringar för större innehav under 2021
Babylon
Under fjärde kvartalet 2021 noterades Babylon på NYSE via ett SPAC
samgående. Som ett resultat av noteringen omklassificerades Babylon fn
nivå 3 till nivå 1. 38 643 TUSD är innehav genom associerat bolag.
Swvl
Under första kvartalet 2021 investerade VNV Global 10 miljoner USD i
ett konvertibelt lån. Aktier och konvertibla lån i Swvl redovisas netto med
hänsyn till villkoren i konvertibeln.
Hemnet
Under andra kvartalet 2021 noterades Hemnet på Nasdaq Stockholm. Som
ett resultat av noteringen omklassificerades Hemnet fn nivå 3 till nivå 1.
Borzo (tidigare Dostavista)
Under det tredje kvartalet 2021 omklassificerades Dostavista fn nivå 3 till
nivå 2 efter en ny transaktion. I samband med transaktionen bytte bolaget
namn till Borzo.
Förändringar för större innehav under 2020
Babylon
45 729 TUSD är innehav genom Global Health Equity AB. Under första
kvartalet 2020 omklassificerades Babylon från nivå 2 till nivå 3, baserat på
en framåtblickande intäktsvärderingsmodell.
Voi
Under andra kvartalet 2020 omklassificerades Voi från nivå 3 till nivå 2
baserat på en kapitalanskaffningsrunda som sngdes i juli 2020.
Swvl
Under det första kvartalet 2020 värderade VNV sitt innehav i SWVL baserat
på en fratblickande inktsrderingsmodell, klassificerad som en nivå
3-investering även om den senaste transaktionen i bolaget skedde under
februari 2020.
Borzo (tidigare Dostavista)
Under andra kvartalet 2020 omklassificerades Dostavista från nivå 3 till
nivå 2 efter en transaktion i bolaget under andra kvartalet 2020. Under
fjärde kvartalet 2020 omklassificerades Dostavista från nivå 2 till nivå 3
baserat på en framåtblickande intäktsvärderingsmodell.
34Årsredovisning 2021
Noter till bokslutet – koncernen
Nedanstående tabell presenteras information om investeringar som värderas till verkligt värde per 31 december 2021.
Företag Värderingsmetod Multipel,
jämförelsegrupp
Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3 Förflyttningar Nivå 3 belopp Senaste transaktion
tillmarknadspris
Förändring verkligt
värde nivå 3
Ingående värde nivå 3, 1 jan 2021 912 482
Förändring verkligt värde nivå 3 61 967
Babylon Noterat bolag 251 956 Från nivå 3 till nivå 1 -399 270
Voi Senaste transaktion 226 017 Ingen förändring Aug 2021
BlaBlaCar Intäktsmultipel 11,2 141 361 Ingen förändring 4 487 Apr 2021 -41 608
Gett Intäktsmultipel 3,4 140 297 Ingen förändring 6 150 Jul 2021 25 841
Swvl Intäktsmultipel 2,6 116 780 Ingen förändring 10 000 Mar 2021 76 398
Hemnet Noterat bolag 58 244 Från nivå 3 till nivå 1 -40 832
Property Finder Intäktsmultipel 11,0 47 222 Ingen förändring Nov 2018 5 988
Numan Senaste transaktion 36 828 Ingen förändring Aug 2021
Booksy Senaste transaktion 34 952 Ingen förändring Nov 2020
Borzo Senaste transaktion 32 790 Från nivå 3 till nivå 2 -29 025 Jul 2021
OneTwoTrip Intäktsmultipel 3,9 26 189 Ingen förändring Okt 2019 610
Bokadirekt Senaste transaktion 22 129 Ny investering Dec 2021
Hungry Panda Senaste transaktion 22 052 Ingen förändring Dec 2021
Övriga scoutinvesteringar Substansvärde 1,0 18 282 Ny investering 18 137 Dec 2021 144
HousingAnywhere Senaste transaktion 16 768 Ingen förändring Apr 2021
Olio Senaste transaktion 15 615 Ingen förändring Aug 2021
Övriga investeringar 680 74 405 71 209 17 343 -5 508
BlaBlaCar, lån Konvertibel 37 059 Ny investering 37 691 Apr 2021 -633
Voi, lån Konvertibel 17 104 Ingen förändring Dec 2021
Övriga konvertibellån 2 692 10 129 9 393 735
Likviditetshantering Ingen förändring
Totalt 310 880 501 352 608 527 -365 926 61 967
Utgående balans nivå 3, 31 dec 2021 608 527
35Årsredovisning 2021
Noter till bokslutet – koncernen
Nedanstående tabell presenteras information om investeringar som värderas till verkligt värde per 31 december 2020.
Företag Värderingsmetod Multipel,
jämförelsegrupp
Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3 Förflyttningar Nivå 3 belopp Förändring verkligt
värde nivå 3
Ingående värde nivå 3, 1 jan 2020 425 240
Förändring verkligt värde nivå 3 193 595
Babylon Intäktsmultipel 12,1 353 541 Från nivå 2 till nivå 3 200 000 153 541
Babylon, through GHE Intäktsmultipel 45 729 Ny investering 35 229 10 500
BlaBlaCar Intäktsmultipel 11,9 178 482 Ingen förändring -30 972
Voi Senaste transaktion 128 627 Ingen förändring
Gett Intäktsmultipel 3,7 108 306 Ingen förändring 5 300 28 153
Property Finder Intäktsmultipel 13,2 41 235 Ingen förändring -6 649
Hemnet EBITDA multipel 29,6 40 831 Ingen förändring 14 986
Booksy Senaste transaktion 34 958 Ingen förändring
Swvl Intäktsmultipel 5,3 30 382 Från nivå 2 till nivå 3 23 004 7 378
Borzo Intäktsmultipel 5,2 29 025 Från nivå 2 till nivå 3 12 561 16 464
OneTwoTrip Intäktsmultipel 5,1 25 579 Ingen förändring -3 074
Hungry Panda Senaste transaktion 12 894 Ny investering
Wallapop Intäktsmultipel 9,2 12 850 Ingen förändring 5 502
Inturn Senaste transaktion 12 538 Ny investering
HousingAnywhere Senaste transaktion 11 68 3 Ingen förändring
Övriga investeringar 2 071 41 417 46 524 17 553 -2 234
BlaBlaCar, lån Konvertibel 5 067 Ny investering
Övriga konvertibellån 4 126
Likviditetshantering 2 121 Ingen förändring
Totalt 4 191 246 243 912 482 293 647 193 595
Utgående balans nivå 3, 31 dec 2020 912 482
Följande tabell visar koncernens känslighetsanalys för tillgångar värderade enligt nivå 3 samt värdeförändring vid ändring av antingen multiplar eller respektive benchmark.
Företag Investerat belopp Ägarandel, % Känslighet i värderingar Värderingsmetod
-15% -10% 2021 +10% +15%
BlaBlaCar 135 423 8,7 121 946 128 418 141 361 154 304 160 775 Intäktsmultipel
Gett 64 030 5,3 118 219 125 578 140 297 155 016 162 375 Intäktsmultipel
Swvl 33 004 13,9 99 576 105 311 116 78 0 128 249 133 983 Intäktsmultipel
Property Finder 24 655 9,5 40 269 42 587 47 222 51 857 54 175 Intäktsmultipel
OneTwoTrip 20 654 21,1 22 402 23 664 26 189 28 714 29 977 Intäktsmultipel
36Årsredovisning 2021
Noter till bokslutet – koncernen
ndring av finansiella tillgångar till verkligt värde via resultatkningen per 31 december 2021
Kategori Företag
Ingående balans,
1 jan 2021
Investeringar/
(avyttringar), netto
ndring i
verkligt värde
Utgående balans,
31 dec 2021
Värderingsmetod
Digital hälsa Babylon 399 270 4 997 -152 311 251 956 Noterat bolag
Transport Voi 128 627 3 600 93 789 226 017 Senaste transaktion
Transport BlaBlaCar 178 482 4 487 -41 608 141 361 Intäktsmultipel
Transport Gett 108 306 6 150 25 841 140 297 Intäktsmultipel
Transport Swvl 30 382 10 000 76 398 116 78 0 Intäktsmultipel
Marknadsplats Hemnet 40 832 -38 579 55 991 58 244 Noterat bolag
Marknadsplats Property Finder 41 235 5 988 47 222 Intäktsmultipel
Digital hälsa Numan 9 020 4 217 23 592 36 828 Senaste transaktion
Marknadsplats Booksy 34 957 -5 34 952 Senaste transaktion
Transport Borzo 29 025 8 829 -5 064 32 790 Senaste transaktion
Transport OneTwoTrip 25 579 610 26 189 Intäktsmultipel
Marknadsplats Bokadirekt 21 887 241 22 129 Senaste transaktion
Marknadsplats Hungry Panda 12 894 4 000 5 159 22 052 Senaste transaktion
Övrigt Övriga scoutinvesteringar 18 137 144 18 282 Substansvärde
Marknadsplats HousingAnywhere 11 683 6 499 -1 414 16 768 Senaste transaktion
Övrigt Olio 874 13 924 817 15 615 Senaste transaktion
Övriga investeringar 100 438 53 584 -7 727 146 295
Transport BlaBlaCar, lån 37 691 -633 37 059 Konvertibel
Transport Voi, lån 17 070 34 17 104 Konvertibel
Övriga konvertibellån 9 193 2 682 946 12 821
Likviditetshantering 2 121 -2 122 1
Investeringsportfölj 1 162 916 177 054 80 788 1 420 759
Kassa 23 321 129 305
Totalt investeringsportfölj 1 186 237 1 550 064
Lån -98 362 -144 600
Övriga nettofordringar/skulder -7 642 -4 330
Totalt NAV 1 080 234 1 401 134
37Årsredovisning 2021
Noter till bokslutet – koncernen
Not 4
Resultat från finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via
resultaträkningen
2021 2020
Realiserat resultat:
Vederlag fn försäljning av finansiella tillngar
till verkligt värde via resultaträkningen 68 119 23 740
Anskaffningsvärde av sålda finansiella tillgångar
till verkligt värde via resultaträkningen -30 176 -26 330
ndring i verkligt värde av sålda finansiella
tillgångar värderade till verkligt värde via
resultaträkningen -35 289 2 629
Utdelningar 106 1 222
Totalt realiserat resultat 2 760 1 261
Orealiserat resultat
Förändring i verkligt värde av kvarvarande
finansiella tillgångar värderade till verkligt värde
via resultaträkningen 78 028 231 384
Totalt orealiserat resultat 78 028 231 384
Totalt resultat från finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde via resultaträkningen 80 788 232 645
Resultat från finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultat-
kningen utgörs av resultat fn förändringar i verkligt värde på sådana
finansiella tillngar som från första början hänförts till kategorin värderade
till verkligt värde via resultaträkningen.
Utdelnings- och kupongintäkter var 0,1 miljoner USD relaterat
till Monopoliya-utdelning (2020: 1,2 miljoner USD relaterat till
Merro-utdelning).
Not 5
Rörelsens kostnader
2021 2020
Kostnader för ersättningar till anställda 9 151 5 631
Externa tjänster 1 596 1 634
Kostnadsförd moms 401 418
Andra utgifter 2 848 2 527
Totala rörelsekostnader 13 996 10 210
Not 6
Ersättning till revisorer
PwC 2021
Sverige
2021
Cypern
2021
Totalt
Revisionsuppdrag 230 11 241
Övrig revisionsverksamhet 41 41
Skatterådgivning 37 33 70
Andra tjänster 11 11
Totalt 319 44 363
PwC 2020
Sverige
2020
Cypern
2020
Totalt
Revisionsuppdrag 178 13 191
Övrig revisionsverksamhet 57 57
Skatterådgivning 25 55 80
Andra tjänster 153 153
Totalt 413 68 481
Med revisionsuppdrag avses revisorns ersättning för den lagstadgade
revisionen. Arbetet innefattar granskningen av årsredovisningen och
koncernredovisningen och bokringen, styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning samt arvode för revisionsrådgivning som lämnats i
samband med revisionsuppdraget.
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget avser övriga
revisionsuppdrag enligt lagar och föreskrifter samt granskning av kvar-
talsrapporter i enlighet med ISRE 2410. Skattedgivning avser allnna
skatterådgivningstjänster.
Andra tjänster är tjänster huvudsakligen relaterade till nyemission.
Not 7
Finansnetto
Ränteintäkter 2021 2020
Övriga ränteintäkter 286 176
Totalt 286 176
Räntekostnader 2021 2020
Räntekostnader obligationer 8 448 5 232
Övriga räntekostnader 34 138
Totalt 8 482 5 370
Not 8
Skatter
Aktuell skatt 2021 2020
Aktuell skatt på årets resultat -405
Justering för tidigare år -3
Totalt -3 -405
Uppskjuten skatt 2021 2020
Återföring av tillfälliga skillnader
Effekt av ändrad skattesats
Totalt
Total inkomstskatt -3 -405
Skatt hänförlig till poster i övrigt totalresultat
Avstämning mellan teoretisk skattekostnad
och redovisad skatt
2021 2020
Resultat före skatt 63 742 207 333
Inkomstskatt beräknad enligt svensk
skattesats 20,6% (21,4%) -13 131 -44 369
Skatteeffekt av:
Effekt av olika skattesatser för utländska
dotterbolag 6 792 17 232
Icke skattepliktig inkomst 10 146 27 629
Ej avdragsgilla kostnader -8 -4
Skatteförluster för vilka icke uppskjuten
skatt redovisas -3 799 -893
Justering för tidigare år -3
Skattekostnad -3 -405
Uppskjuten skatt
Koncernens ej nyttjade skattessiga underskottsavdrag har uppstt i
koncernföretag där det är osäkert om dessa kommer kunna kvittas mot
skattepliktiga intäkter inom överskådlig framtid. Underskottsavdragen kan
föras framåt på obesmd tid.
38Årsredovisning 2021
Noter till bokslutet – koncernen
Not 9
Inventarier
1 januari 2021
31 december 2021
Materiella
anläggnings-
tillgångar
Leasade
tillgångar:
Lokaler
Totalt
Ingående bokfört värde 126 701 827
Avskrivningskostnad -34 -316 -350
Omräkningsdifferenser -67 -67
Utgående bokfört värde 92 318 410
1 januari 2020–
31 december 2020
Materiella
anläggnings-
tillgångar
Leasade
tillgångar:
Lokaler
Totalt
Ingående bokfört värde 161 919 1 080
Avskrivningskostnad -35 -349 -384
Omräkningsdifferenser 131 131
Utgående bokfört värde 126 701 827
Inventarier 31 dec 2021 31 dec 2020
Anskaffningsvärde 1 494 1 494
Ackumulerade avskrivningar -1 069 -719
Valutakursdifferenser -15 52
Utgående bokfört värde 410 827
Materiella tillgångar avser inventarier och installationer.
Not 10
Finansiella instrument per kategori
Redovisningsprinciperna för finansiella instrument har tillämpats för
nedanstående poster:
31 december 2021
Tillgångar i
balansräkningen
Upplupet
anskaffnings-
värde
Tillgångar
rderade till
verkligt värde
via resultat-
räkningen
Totalt
Finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde
via resultaträkningen 1 420 759 1 420 759
Likvida medel 129 305 129 305
Övriga kortfristiga fordringar 515 515
Summa finansiella tillgångar 129 820 1 420 759 1 550 579
Skulder i
balansräkningen
Skulder till upplupet
anskaffningsvärde
Totalt
Lån 55 155 55 155
Summa långfristiga finansiella skulder 55 155 55 155
Kortfristig del av långfristiga skulder 89 445 89 445
Summa kortfristiga finansiella skulder 89 445 89 445
31 december 2020
Tillgångar i
balansräkningen
Upplupet
anskaffnings-
värde
Tillgångar
rderade till
verkligt värde
via resultat-
räkningen
Totalt
Finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde
via resultaträkningen 1 162 916 1 162 916
Likvida medel 23 321 23 321
Övriga kortfristiga fordringar 1 125 1 125
Summa finansiella tillgångar 24 446 1 162 916 1 187 362
Skulder i
balansräkningen
Skulder till upplupet
anskaffningsvärde
Totalt
Lån 98 362 98 362
Summa långfristiga finansiella skulder 98 362 98 362
39Årsredovisning 2021
Noter till bokslutet – koncernen
Not 11
Långfristiga finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Tillgångarna i tabellen nedan är investeringar i finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen.
Företag Valuta Verkligt värde,
31 dec 2020
Ägarandel % av utestående
aktier
Investeringar/ (avyttringar),
netto
ndring i
verkligt värde
Verkligt värde,
31 dec 2021
Ägarandel av
utestående aktier
Andel av portföljen,
Babylon USD 399 270 10,6% 4 997 -152 311 251 956 10,5% 17,7%
Voi USD 128 627 25,5% 3 600 93 789 226 017 24,8% 15,9%
BlaBlaCar EUR 178 482 8,7% 4 487 -41 608 141 361 8,7% 9,9%
Gett USD 108 306 5,6% 6 150 25 841 140 297 5,3% 9,9%
Swvl USD 30 382 12,5% 10 000 76 398 116 780 13,9% 8,2%
Hemnet SEK 40 832 6,0% -38 579 55 991 58 244 3,1% 4,1%
Property Finder USD 41 235 9,5% 5 988 47 222 9,5% 3,3%
Numan GBP 9 020 19,9% 4 217 23 592 36 828 17,4% 2,6%
Booksy USD 34 957 10,4% -5 34 952 10,4% 2,5%
Borzo USD 29 025 16,5% 8 829 -5 064 32 790 19,7% 2,3%
OneTwoTrip USD 25 579 21,1% 610 26 189 21,1% 1,8%
Bokadirekt SEK 21 887 241 22 129 15,9% 1,6%
Hungry Panda USD 12 894 4,0% 4 000 5 159 22 052 4,0% 1,6%
Övriga scoutinvesteringar USD 18 137 144 18 282 1,3%
HousingAnywhere EUR 11 6 83 29,4% 6 499 -1 414 16 768 29,5% 1,2%
Olio GBP 874 2,3% 13 924 817 15 615 11,0% 1,1%
Glovo USD 5 837 5 000 527 11 36 4 0,8%
Inturn USD 12 538 10,1% -1 641 10 896 9,8% 0,8%
BestDoctor USD 10 210 10 210 10,6% 0,7%
VNV Pioneer SEK 1 567 5 849 7 416 0,5%
Flo/Palta, genom GHE II USD 7 691 -0 7 691 22,0% 0,5%
El Basharsoft (Wuzzuf, Forasna) USD 9 153 23,7% 17 -1 727 7 444 23,7% 0,5%
Breadfast USD 7 000 7 000 6,0% 0,5%
Monopoliya USD 8 232 9,1% -106 -1 138 6 988 9,1% 0,5%
Merro USD 6 590 22,6% 80 6 670 22,6% 0,5%
Collectiv Food GBP 6 780 -163 6 617 10,0% 0,5%
Kavall SEK 4 520 1 584 6 103 19,4% 0,4%
JamesEdition EUR 4 150 27,6% 1 610 5 760 26,3% 0,4%
Tise NOK 6 103 -419 5 684 10,2% 0,4%
Yoppie GBP 5 388 47,8% -0 -14 5 373 47,8% 0,4%
Shohoz USD 7 041 15,5% -1 844 5 197 15,5% 0,4%
YouScan USD 5 506 33,2% -536 4 970 33,2% 0,3%
Vezeeta USD 4 369 4,7% 301 4 670 4,8% 0,3%
Napopravku USD 2 031 14,2% 2 400 4 431 21,4% 0,3%
Naseeb Networks (Rozee, Mihnati) USD 3 601 24,3% 251 464 4 315 27,3% 0,3%
Grace Health SEK 2 758 23,0% 1 394 - 611 3 541 28,7% 0,2%
Carla SEK 2 017 6 2 023 4,0% 0,1%
Cirplus EUR 1 695 5 1 700 11,0% 0,1%
Dubicars USD 1 056 9,9% 100 1 156 10,2% 0,1%
Stardots SEK 1 210 -103 1 107 25,0% 0,1%
Alva SEK 1 223 4,9% -116 1 106 4,9% 0,1%
Agente Imóvel USD 751 27,3% 60 264 1 075 27,3% 0,1%
Baly USD
1 000 1 000 4,3% 0,1%
Shwe Property USD 1 435 11,8% -605 830 11,8% 0,1%
Fika USD 775 775 10,0% 0,1%
Vinden AB SEK 752 60 812 9,0% 0,1%
Marley Spoon AUD 2 071 0,6% -1 390 680 0,4% 0,0%
Pale Blue Dot EUR 681 -21 660 0,0%
JobNet USD 792 4,5% -381 411 4,5% 0,0%
Dr Ryadom USD 1 500 26,7% -881 619 26,7% 0,0%
Wallapop EUR 12 850 2,4% -11 814 -1 035 0,0%
BlaBlaCar, lån EUR 37 691 -633 37 059 2,6%
Voi, lån USD 17 070 34 17 104 1,2%
Vezeeta, lån USD 3 000 103 3 103 0,2%
Inturn, lån USD 3 000 16 3 016 0,2%
Sokowatch, lån USD 2 500 2 500 0,2%
Shohoz, lån USD 2 022 160 2 182 0,2%
El Basharsoft, lån USD 1 670 158 1 828 0,1%
Naseeb Networks, lån USD 232 -251 19 0,0%
HousingAnywhere, lån EUR 202 -10 192 0,0%
Borzo, lån USD 5 067 -5 329 262 0,0%
Babylon, lån USD -280 280 0,0%
Numan, lån GBP 41 -41 0,0%
Likviditetshantering 2 121 -2 122 1 0,0%
Investeringsportfölj 1 162 916 177 054 80 788 1 420 759 100,0%
YouScan: Återspeglar VNV Globals indirekta aktieinnehav i YouScan som innehas genom 33,2% ägande i Kontakt East Holding AB, vilket i sin tur äger 63% av YouScan.
40Årsredovisning 2021
Noter till bokslutet – koncernen
regående års föndring, totalt:
Företag Verkligt värde,
31 dec 2019
Investeringar/
(avyttringar)
ndring i
verkligt värde
Verkligt värde,
31 dec 2020
Summa långfristiga finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen 810 322 118 116 232 358 1 160 796
Likviditetshantering 20 660 -18 826 287 2 121
Investeringsportfölj 830 982 99 290 232 645 1 162 916
Not 12
Innehav i intresseretag
Intresseföretag är företag som VNV Global har betydande intresse i. Betydande intresse innebär möjligheten att
delta i beslut som rör bolagets finansiella och operativa strategier men innebär inte kontroll eller gemensam kontroll.
Normalt inner ett ägande motsvarande minst 20% och upp till 50% av rösterna att ett betydande intresse innehas.
Omständigheterna i det enskilda fallet kan medföra ett betydande intresse även vid ägande av mindre än 20% av rösterna.
Koncernens innehav i intresseföretag 2021
Företag Underliggande
tillgång
Kategori Verksamhet Huvudsaklig marknad Registreringsland Verkligt värde,
31 dec 2021
Ägarandel
Voi Transport Delningstjänst för friflytande el-scootrar för sista kilometern-transport Europa Sverige 226 017 24,8%
Global Health Equity Babylon Digital hälsa Personlig digital sjukvård Storbritannien Sverige 251 956 37,35%
OneTwoTrip Transport Erbjuder tjänster på onlineresemarknaden Ryssland Brittiska Jungfruöarna 26 189 21,1%
HousingAnywhere Marknadsplats Online bostadsplattform för långtidshyra Europa Nederländerna 16 768 29,5%
El Basharsoft
(Wuzzuf, Forasna)
Marknadsplats Plattform för rekryteringsannonser Egypten Brittiska Jungfruöarna 7 444 23,7%
Global Health Equity II Flo, Palta Digital hälsa lsoteknologi Europa Sverige 7 691 22,0%
Merro Marknadsplats Investmentbolag med fokus på marknadsplatser på internet Förenade Arabemiraten Brittiska Jungfruöarna 6 670 22,6%
Kontakt East Holding YouScan Övrigt Bevakningsplattform för sociala medier baserad på artificiell intelligens Ryssland, Ukraina Sverige 4 970 33,2%
Yoppie Digital hälsa Community- och e-handelsplattform för kvinnors hälsa Storbritannien Storbritannien 5 373 47,8%
JamesEdition Marknadsplats Onlineplattform för lyxartiklar Globalt Nederländerna 5 760 26,3%
Naseeb Networks
(Rozee, Mihnati)
Marknadsplats Plattform för rekryteringsannonser Pakistan USA 4 315 27,3%
Grace Health Digital hälsa Tillhandahåller hälsotjänster till kvinnor på tillväxtmarknader Afrika Sverige 3 541 28,7%
Stardots Digital hälsa Molnbaserad digital hälsoplattform för behandling av Parkinsons sjukdom Sverige Sverige 1 107 25,0%
Brendino Investments Dr Ryadom Digital hälsa Virtuell vårdgivare Ryssland Cypern 619 26,7%
Agente Imóvel Marknadsplats Fastighetsportal Brasilien Malta 1 075 27,3%
41Årsredovisning 2021
Noter till bokslutet – koncernen
Not 13
Övriga kortfristiga fordringar
31 dec 2021 31 dec 2020
Kundfordringar till hyresgäster 19 9
Totalt 19 9
Övriga fordringar
Insättningar 69 147
Övrigt 65 606
Totalt 134 753
rskottsbetalningar och upplupna intäkter
Förutbetalda hyror 82 86
Övrigt 280 277
Totalt 362 363
Totalt övriga kortfristiga fordringar 515 1 125
Not 14
Likvida medel
Likvida medel 31 dec 2021 31 dec 2020
Likvida medel 129 305 23 321
Totalt 129 305 23 321
Kassa och bank är de komponenter som ingår i likvida medel.
Ett bankkonto i syfte att hålla medel för att betala ränta på 46,0 miljoner
SEK (2020: 46,0 miljoner SEK) har ställts som säkerhet för VNV Global ABs
obligationslån. Motsvarande belopp i USD är 5,1 miljoner USD (2020: 5,6
miljoner USD).
Not 15
Räntebärande skulder
31 dec 2021 31 dec 2020
Upplåning 55 155 98 362
Kortfristig del av långfristiga skulder 89 445
Leasingskulder 381
Totalt 144 600 98 743
Upplåning
2021 Ingående balans Upplåning Betald ränta Icke-kontanta
transaktioner:
Effektiv ränta samt
valutaeffekter
Utgående balans
Obligation 2021/24 57 723 -1 547 -1 021 55 155
Obligation 2019/22 98 362 -12 -5 378 -3 526 89 445
Totalt 98 362 57 711 -6 925 -4 547 144 600
2020 Inende balans Upplåning Betald ränta Icke-kontanta
transaktioner:
Effektiv ränta samt
valutaeffekter
Utgående balans
Obligation 2019/22 68 582 15 345 -4 688 19 123 98 362
Totalt 68 582 15 345 -4 688 19 123 98 362
Långfristiga skulder
Under andra kvartalet 2021 placerade VNV Global AB (publ) ett obliga-
tionslån på tre år, initialt belopp på 58 miljoner USD (500 miljoner SEK),
inom en ram på 750 miljoner SEK. Obligationen har en fast kupong på 5,50
procent per år med ränta som betalas kvartalsvis.
Obligationslån 2021/2024 med ISIN: SE0016275077 är noterad för
handel på Nasdaq Stockholm och Frankfurtrsen.
Kortfristiga skulder
Obligation 2019/2022 med förfallodag 4 oktober 2022, ISIN
SE0013233541, är vid balansdagen klassificerad som kortfristig skuld.
VNV Global AB (publ) meddelade en förtida inlösen av obligationen efter
balansdagen, enligt villkoren för obligation 2022/2025.
42Årsredovisning 2021
Noter till bokslutet – koncernen
Leasingskulder
31 dec 2021 31 dec 2020
Löptidsanalys – avtalsenligt diskonterat kassaflöde
Kortfristiga skulder: utflöde mindre än ett år 345 320
ngfristiga skulder: utflöde ett till fem år 381
Summa diskonterade leasingskulder 345 701
Totalt 345 701
Totalt kassaflöde för leasing under året -347 -302
Belopp redovisade i koncernens resultaträkning
Ränta på leasingskulder -34 -71
Valutakursdifferenser -14 131
Den vägda genomsnittliga marginella upplåningsräntan som används för att
mäta leasingskulder är 6,15% för lokaler.
Not 16
Övriga kortfristiga skulder
31 dec 2021 31 dec 2020
Övriga kortfristiga skulder 584 883
Skulder för investeringar 1 000 2 966
Leasingskuld 345 320
Skatteskuld 783 783
Totalt 2 712 4 952
Not 17
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
31 dec 2021 31 dec 2020
Sociala avgifter 2 240 3 433
Förutbetalda hyresintäkter och fakturerade
kostnader 122 91
Övriga driftskostnader 326 1 070
Totalt 2 688 4 594
Not 18
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Ställda panter
Samtliga aktier i dotterbolaget VNV (Cyprus) Limited samt ett bankkonto för
att hålla likvida medel till att betala ränta på 46,0 miljoner SEK har sllts
som säkerhet för VNV Global ABs externa obligationsn.
Eventualförpliktelser
Det finns inga eventualförpliktelser i Bolaget per 31 december 2021.
Not 19
Anställda och personalkostnader
Löner och andra ersättningar 2021 2020
Styrelse, VD och andra ledande
befattningshavare:
Löner och andra ersättningar 1 642 1 532
Variabla kompensationer 1 059
Pensionskostnader 256 246
Aktierelaterade ersättningar 2 375 929
LTIP ersättningar 492 417
Sociala avgifter 2 211 1 498
Övriga personalkostnader 38 20
Totalt styrelse, VD och andra ledande
befattningshavare 8 073 4 642
Övriga anställda:
Löner och andra ersättningar 405 443
Variabla kompensationer 58
Pensionskostnader 31 36
Aktierelaterade ersättningar 250 140
LTIP ersättningar 23 54
Sociala avgifter 295 313
Övriga personalkostnader 16 3
Totalt övriga personalkostnader 1 078 989
Totalt löner och andra ersättningar 9 151 5 631
2021 2020
Genom-
snittligt
antal
anställda
Varav
kvinnor
Genom-
snittligt
antal
anställda
Varav
kvinnor
Moderbolag 4 1 4 1
Sverige, exklusive
moderbolaget 4 2 4 3
Totalt 8 3 8 4
rdelning av kvinnor och män i styrelsen, ledningsgruppen
samt styrelser i dotterbolag
2021 2020
Antal på
balans-
dagen
Varav
kvinnor
Antal på
balans-
dagen
Varav
kvinnor
Styrelsemedlemmar 5 1 6 2
Koncernens ledande
befattningshavare 4 1 4 1
Styrelseledater i
dotterbolag 7 4 5 3
Totalt 16 6 15 6
Beslut om ersättning till verkställande direktören fattas av styrelsen, medan
beslut om fast ersättning till övriga chefer i koncernen fattas av verkstäl-
lande direktören. För verkställande direktören gäller en uppsägningstid
om tolv månader vid uppsägning fn bolagets sida och en uppsägningstid
om sex månader vid uppgning från verkställande direktörens sida. För
övriga ledande befattningshavare i VNV Global gäller en uppsägningstid
om tre månader vid uppsägning från såväl bolagets som de övriga ledande
befattningshavarnas sida. Inga avtal om avgångsvederlag har ingåtts med
styrelseledamöterna i VNV Global. Antalet ansllda för koncernen exklu-
sive styrelsens medlemmar var 8 (8), varav 5 (4) var män. Antalet ledande
befattningshavare i koncernen uppr till 4 (4), varav 3 (3) var män.
Styrelseledater i dotterbolag besr av 4 styrelseledamöter (2020: 4)
i Cypern och 3 styrelseledamöter (2020: 3) i Bermuda.
43Årsredovisning 2021
Noter till bokslutet – koncernen
2021 Grundlön/
styrelsearvode,
ersättning
revisions- och
ersättningsutskott
Rörlig
ersättning
Pensions-
kostnader
Aktie-
baserade
ersättningar
LTIP
subvention
Totalt
Lars O Grönstedt 212 212
Josh Blachman 103 103
Ylva Lindquist 97 97
Keith Richman 103 103
Victoria Grace 57 57
Per Brilioth 476 471 104 1 304 241 2 596
Koncernens ledande befattningshavare 594 588 152 1 071 251 2 656
Totalt 1 642 1 059 256 2 375 492 5 824
2020 Grundlön/
styrelsearvode,
ersättning
revisions- och
ersättningsutskott
Rörlig
ersättning
Pensions-
kostnader
Aktie-
baserade
ersättningar
LTIP
subvention
Totalt
Lars O Grönstedt 194 194
Josh Blachman 95 95
Ylva Lindquist 88 88
Keith Richman 95 95
Victoria Grace 88 88
Per Brilioth 444 111 504 204 1 263
Koncernens ledande befattningshavare 528 135 425 213 1 301
Totalt 1 532 246 929 417 3 124
Den verkställande direktören har en avgiftsbestämd plan enligt svensk
ITP-standard. Koncernen har inga ytterligare betalningsförpliktelser när
avgifterna är betalda. Avgifterna redovisas som pensionskostnader när de
förfaller till betalning. Pensionen är ej knuten till verksllande direkrens
anställning och beknas på basis av verkställande direktörens grundlön.
Även övriga ledande befattningshavare har avgiftsbestämd pensionsplan.
44Årsredovisning 2021
Noter till bokslutet – koncernen
Långsiktiga aktiebaserade incitamentsprogram (LTIP)
LTIP 2019 LTIP 2020 LTIP 2021
Programmets mätperiod jan 2019–dec 2023 jan 2020dec 2024 jan 2021dec 2025
Intjänandeperiod aug 2019–maj 2024 jun 2020–maj 2025 jun 2021–maj 2026
Maximalt antal aktier 2 008 545 502 138 560 000
Pris för stamaktier vid tilldelningsdag i SEK 63,50 68,80 99,20
Pris för stamaktier vid tilldelningsdag i USD 6,60 7,44 11,72
Verkligt värde incitamentsaktier vid tilldelningsdag i SEK 6,84 2,44 7,27
Verkligt värde incitamentsaktier vid tilldelningsdag i USD 0,71 0,26 0,86
Maximalt antal aktier fördelade på: LTIP 2019 LTIP 2020 LTIP 2021
Verkställande direktör 940 940 235 236 262 500
Ledningen 977 130 244 283 273 000
Övriga anställda 90 475 22 619 24 500
Totalt 2 008 545 502 138 560 000
LTIP-aktiebaserad ersättningskostnad,
exklusive sociala avgifter /miljoner USD/
LTIP 2018 LTIP 2019 LTIP 2020 LTIP 2021
2021 2,17 0,17 0,06
2020 0,83 0,18 0,06
2019 0,83 0,09
2018 0,52
Totalt 4,35 0,44 0,06 0,06
r att stimulera deltagande i incitamentsprogrammen för 2019 och
2020, men inte 2021, subventionerade Bolaget teckningskursen för inci-
tamentsprogramdeltagarna i sin helhet (vilken motsvarar aktiens kvotrde
om 0,24 USD för LTIP 2019 och 0,10SEK för LTIP 2020). Subventionen
uppgick till 2,6 miljoner USD för LTIP 2019 respektive 0,3miljoner USD
för LTIP 2020, exklusive sociala avgifter. Kostnaden för finansiering och
förvärv av incitamentsaktierna kostnadsfördes direkt.
rutöver kompenserades deltagarna för förnsbeskattningen på
mellanskillnaden mellan det verkliga marknadsvärdet för incitaments-
aktierna vid tilldelningsdagen och den erlagda teckningslikviden.
Kostnaden för denna kompensation, exklusive sociala avgifter, uppgick till
1miljon USD för LTIP 2019, 0,01 miljoner USD för LTIP 2020 respektive
0,5 miljoner USD för LTIP 2021, och kostnadsförs under fem år, behandlad
som aktiebaserad ersättningskostnad.
Slutfört program 2018
Den 17 februari 2021 fastställde styrelsen att utvecklingen av Bolagets
substansvärde under resultatmätningsperioden LTIP 2018, 1 januari 2018
till och med 31 december 2020, uppfyllde den så kallade stretch-nivån,
varigenom varje sparaktie som programdeltagare innehade under intjä-
nandeperioden till och med den 31 mars 2021 genererade tio prestations
aktier. Justerat för aktiesplit 2019 och inlösenprogram samt nyemission
under 2020 erll programdeltagarna i april 2021 en maximal fördelning av
775189 aktier, varav 1,8 miljoner SEK erlades kontant.
Inlösta och makulerade planaktier
Under maj 2021, har 157 500 incitamentsaktier av serie C 2019 och
39375 aktier i serie C 2020 lösts in och makulerats enligt villkoren för
respektive incitamentsprogram.
Det finns tre långsiktiga aktiebaserade incitamentsprogram för ledning
och nyckelpersoner i VNV Global-koncernen. Programmen 2019, 2020
och 2021 är kopplade till den långsiktiga utvecklingen av både Bolagets
substansvärde och till VNV Global-aktiens kurs.
Utestående program 2019, 2020 och 2021
Deltagarna i de femåriga programmen för 2019, 2020 och 2021 erbjöds att
teckna ett visst antal nya omvandlingsbara efterställda stamaktier (aktier av
serie C 2019, C 2020 och C 2021) i Bolaget förutsatt att deltagarna först
hade allokerat ett antal egna stamaktier till programmen. Beroende på
utvecklingen av både Bolagets substansrde och VNV Globals aktiekurs
kommer några eller samtliga aktier av serie C 2019, C 2020 och C 2021
antingen bli inlösta eller omvandlas till stamaktier vid programmens slut.
Deltagarna kommer att kompenseras för utdelning och andra värde-
överföringar till aktieägarna under programmets löptid. Deltagarna har
också rätt att rösta för sina aktier i serie C 2019, C 2020 och C 2021 under
mätperioden.
Om en deltagare upphör att vara anställd under intjänandeperioden
kommer aktierna av serie C 2019, C 2020 och C 2021 att lösas in, utom
under begränsade omständigheter som godkänts av styrelsen från fall till
fall. Det verkliga värdet på incitamentsaktierna i serie C 2019, C 2020 och
C 2021 fastslldes enligt Monte Carlo-värderingsmetoden på basis av
marknadspriset för Bolagets aktier på tilldelningsdagen samt marknadsför-
llandena som då rådde. Prestationsvillkoren för omvandling till stamaktier
i enlighet med respektive smmobeslut utgör den mest väsentliga indatan
för att fastställa incitamentsaktiernas marknadsvärde per tilldelningsdagen.
45Årsredovisning 2021
Noter till bokslutet – koncernen
Not 20
Transaktioner med närstående
Koncernen har identifierat följande närstående: Nyckelpersoner och
styrelseledamöter, vilka inkluderar medlemmar i ledningsgruppen, samt
medlemmar av Bolagets styrelse.
Under räkenskapret har Koncernen redovisat följande
närståendetransaktioner:
Rörelsekostnader Kortfristiga skulder
2021 2020 31 dec 2021 31 dec 2020
Nyckelpersoner och
styrelseledamöter
1
-5 824 -3 124 -26
1. Betald eller upplupen erttning består av lön och variabel ersättning till
ledningen samt arvode till styrelseledamöter.
VNV Global har ingått avtal med Bolagets styrelseledamöter Keith Richman
och Josh Blachman avseende konsulttnster utöver deras roll som ledamö-
ter av Bolagets styrelse när det gäller befintliga och möjliga investeringar.
Avtalens årliga bruttokostnad uppgår till 0,1 miljoner USD vardera. Victoria
Grace avgick från styrelsen den 27 juli 2021 och forttter att fungera som
VNV Global-representant i utvalda portföljbolagsstyrelser på konsultbasis.
Kostnaderna för de långsiktiga incitamentsprogrammen (LTIP 2018,
LTIP 2019, LTIP 2020 och LTIP 2021) för ledande befattningshavare och
nyckelpersoner uppgick till 2,9 miljoner USD, exklusive sociala avgifter
och bonusutbetalningar, under 2021. För mer detaljer avseende LTIP-
programmen se not 19.
Not 21
Alternativa nyckeltal
Alternativa nyckeltal (APM) tillämpar riktlinjer utgivna av the European
Securities and Markets Authority (ESMA).
Med alternativa nyckeltal avses finansiella mått som inte finns definie-
rade inom ramen för IFRS.
VNV Global annder regelbundet alternativa nyckeltal i sin kommu-
nikation för att förttra jämförelser mellan olika tidsperioder och ge en
djupare inblick i Bolagets utveckling för analytiker, investerare och andra
intressenter.
Det är viktigt att notera att inte alla företag beräknar alternativa nyckeltal
med samma metod och därför är användbarheten av dess nyckeltal
begränsad och ska inte användas som ett substitut för finansiella mått inom
ramen för IFRS.
Definitioner av APM i bruk återfinns nedan.
IFRS-definierade nyckeltal (ej alternativa nyckeltal)
Nyckeltal Definition
Resultat per aktie, USD Vid beräkning av resultat per aktie baseras det genomsnittliga antalet aktier på genomsnittliga utestående stamaktier. 2019,
2020 och 2021 Planaktier, emitterade till deltagare i företagets långsiktiga aktiebaserade incitamentsprogram 2019, 2020
och 2021 (LTIP 2019, LTIP 2020 och LTIP 2021), behandlas inte som utesende stamaktier och inr därför inte i den vägda
beräkningen. Emissionen av 2019, 2020 och 2021 Planaktier redovisas dock som en ökning av eget kapital.
Resultat per aktie efter
utspädning, USD
Vid beräkning av resultat per aktie efter utspädning justeras det genomsnittliga antalet utestående stamaktier för att beakta
effekterna av potentiella utspädda stamaktier som har erbjudits anställda med ursprung under de rapporterade perioderna från
aktiebaserade incitamentsprogram. Utspädningar från aktiebaserade incitamentsprogram påverkar antalet aktier och uppstår
endast när incitamentsprogrammets villkor för respektive program är uppfyllda.
Vägt genomsnittligt antal
utestående aktier
Vägt genomsnittligt antal stamaktier för perioden.
Alternativa nyckeltal
Nyckeltal Definition Motiv för användning
Soliditet, % Soliditet definieras som eget kapital i procent av
balansomslutningen.
Nyckeltalet visar hur stor del av balansomslutningen som
har finansierats med eget kapital för bedömning av bolagets
kapitalstruktur och finansiella risk.
Substansvärde, USD och
SEK
Substansvärde definieras som redovisat eget kapital enligt
balansräkningen.
Nyckeltal avger värdet av bolagets nettotillgångar och visar där-
med det redovisade värdet på bolaget vilket möjliggör jämförelse
mot bolagets börsvärde.
Substansvärde per aktie,
USD och SEK
Substansvärde per aktie definieras som eget kapital
dividerat med totalt antal stamaktier vid periodens utgång.
Ett etablerat mått för investmentbolag som visar ägarnas andel av
bolagets totala nettotillgångar per aktie samt möjliggör jämförelse
med bolagets aktiekurs.
Substansvärde per aktie
justerat för split- och
inlösenprogrammet från
februari 2019, USD
Substansvärde per aktie justerat för split- och inlösenpro-
grammet från februari 2019 definieras som eget kapital
med återläggning av inlösenprogram, som är uppräknat
på utvecklingen i eget kapital, dividerat med totalt antal
utestående stamaktier vid periodens utgång.
Substansvärdet rensat för effekter av poster av engångskaraktär
t.ex. inlösenprogram 2019 vilket möjliggör en rättvisande
jämförelse mot tidigare perioder.
Substansvärdeutveckling
per aktie justerat för split-
och inlösenprogrammet
från februari 2019, USD,
%
ndring i substansvärdet per aktie i USD jämfört med
föregående räkenskapsår, i procent, justerat för split- och
inlösenprogrammet från februari 2019.
Ett lönsamhetsmått som visar bolagets avkastning och hur
substansvärdet per aktie utvecklas mellan olika perioder.
Substansvärde/aktie
justerat för företrädes-
emissionen och den
riktade nyemissionen,
USD
Substansvärde/aktie justerat för företrädesemissionen
och den riktade nyemissionen definieras som eget kapital
minskat med ett belopp motsvarande nettoemissionsbelop-
pet ökat i eget kapital, dividerat med totalt antal utestående
stamaktier justerat för antalet nyemitterade aktier.
Substansvärdet clearat för effekter av företrädesemissionen och
den riktade nyemissionen vilket möjliggör en sann jämförelse med
tidigare perioder.
46Årsredovisning 2021
Noter till bokslutet – koncernen
Nyckeltal
2021 2020
Resultat/aktie /USD/ 0,61 2,38
Resultat/aktie efter full utspädning /USD/ 0,61 2,35
Antal stamaktier vid periodens slut 115 517 428 95 076 547
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier 104 118 995 87 113 773
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier – efter utspädning 104 904 489 88 116 120
Alternativa nyckeltal
2021 2020
Soliditet 90,33% 90,89%
Substansvärde /USD/ 1 401 133 713 1 080 234 021
Substansvärde /SEK/ 12 663 610 431 8 833 340 408
Substansvärde per aktie /USD/ 12,13 11,36
Substansvärde per aktie /SEK/ 109,63 92,91
Substansvärdeutveckling per aktie /USD/ 6,30% 22,17%
Avstämningstabeller, VNV Global
2021 2020
Antal stamaktier vid periodens slut 115 517 428 95 076 547
Antal planaktier vid periodens slut 3 070 683 2 625 000
Totalt antal aktier vid periodens slut 118 588 111 97 701 547
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier 104 118 995 87 113 773
Vägt genomsnittligt antal utestående planaktier 3 070 683 2 625 000
Vägt genomsnittligt totalt antal utestående aktier 107 189 678 89 738 773
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier – efter utspädning 104 904 489 88 116 120
Resultat/aktie /USD/
Periodens resultat 63 739 050 206 927 875
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier 104 118 995 87 113 773
Resultat/aktie /USD/ 0,61 2,38
Resultat/aktie efter full utspädning /USD/
Periodens resultat 63 739 050 206 927 875
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier – efter utspädning 104 904 489 88 116 120
Resultat/aktie efter full utspädning /USD/ 0,61 2,35
Avstämningstabeller alternativa nyckeltal
2021 2020
Soliditet
Eget kapital /USD/ 1 401 133 713 1 080 234 021
Balansomslutning /USD/ 1 551 160 946 1 188 567 831
Soliditet 90,33% 90,89%
Substansvärde /USD/ 1 401 133 713 1 080 234 021
Substansvärde /SEK/
Substansvärde /USD/ 1 401 133 713 1 080 234 021
SEK/USD 9,0381 8,1772
Substansvärde /SEK/ 12 663 610 431 8 833 340 408
Substansvärde per aktie /USD/
Substansvärde /USD/ 1 401 133 713 1 080 234 021
Antal stamaktier vid periodens slut 115 517 428 95 076 547
Substansvärde per aktie /USD/ 12,13 11,36
Substansvärde per aktie /SEK/
Substansvärde /USD/ 1 401 133 713 1 080 234 021
SEK/USD 9,0381 8,1772
Substansvärde /SEK/ 12 663 610 431 8 833 340 408
Antal stamaktier vid periodens slut 115 517 428 95 076 547
Substansvärde per aktie /SEK/ 109,63 92,91
Substansvärde per aktie justerat för nyemission och återköp av egna aktier /USD/
Substansvärde /USD/ 1 401 133 713 1 080 234 021
Nyemission 3 augusti, 2020 /USD/ -99 219 596
Nyemission 3 augusti, 2020, kostnad /USD/ 3 994 335
Nyemission 18 februari, 2021 /USD/ -140 462 959
Nyemission 18 februari, 2021, kostnad /USD/ 4 828 445
Nyemission 19 november, 2021 /USD/ -134 401 796
Nyemission 19 november, 2021, kostnad /USD/ 5 485 125
Återköp av egna aktier /USD/ 9 797 086
Substansvärde justerat för nyemission och återköp av egna aktier
/USD/ 1 146 379 614 985 008 760
Antal stamaktier vid periodens slut 115 517 428 95 076 547
Nyemitterade stamaktier 3 augusti, 2020 -15 846 091
Nyemitterade stamaktier 18 februari, 2021 -11 662 000
Nyemitterade stamaktier 19 november, 2021 -9 685 000
Återköp av egna aktier 906 119
47Årsredovisning 2021
Noter till bokslutet – koncernen
Avstämningstabeller alternativa nyckeltal (forts.)
2021 2020
Utestående stamaktier före nyemission och återköp av egna aktier 95 076 547 79 230 456
Substansvärde justerat för nyemission och återköp av egna aktier
/USD/ 1 146 379 614 985 008 760
Utestående stamaktier före nyemission och återköp av egna aktier 95 076 547 79 230 456
Substansvärde per aktie justerat för nyemission och återköp av egna
aktier /USD/ 12,06 12,43
Substansvärde /USD/ 1 401 133 713 1 080 234 021
Antal stamaktier vid periodens slut 115 517 428 95 076 547
Substansvärde per aktie inklusive nyemission och återköp av egna
aktier /USD/ 12,13 11,36
Substansvärde per aktie justerat för nyemission och återköp av egna
aktier /USD/ 12,06 12,43
Substansvärde per aktie inklusive nyemission och återköp av egna
aktier /USD/ 12,13 11,36
Fondemissionselement och återköp av egna aktier, förändring /USD/ -0,07 1,07
Fondemissionselement och återköp av egna aktier, kvot 0,99 1,09
Substansvärde per aktie justerat för split- och inlösenprogram från februari 2019 /USD/
Substansvärde /USD/ 1 401 133 713 1 080 234 021
Split- och inlösenprogram /SEK/
Antal aktier vid inlösen 79 660 042 79 660 042
Inlösenprogram 25 SEK per aktie 25 25
Inlösenprogram /SEK/ 1 991 501 050 1 991 501 050
Split- och inlösenprogram /USD/
SEK/USD inlösen 9,2678 9,2678
Inlösenprogram /USD/ 214 882 963 214 882 963
Utveckling av pris per aktie /%/
Substansvärde per aktie – ingående värde /USD/ 7,57 7,57
Substansvärde per aktie – utgående värde /USD/ 12,13 11,36
Substansvärde per aktie i USD – utveckling /%/ 60,23% 50,09%
Februari 2019 split- och inlösenprogram – justerat för utveckling av
pris /USD/ 344 300 915 322 515 473
Antal aktier vid inlösen 79 660 042 79 660 042
Inlösen per aktie /USD/ 4,32 4,05
Fondemissionselement och återköp av egna aktier, förändring /USD/ -0,07 1,07
Substansvärde per aktie /USD/ 12,13 11,36
Substansvärde per aktie justerat för split och inlösenprogram samt
nyemission /USD/ 16,38 16,48
Avstämningstabeller alternativa nyckeltal (forts.)
2021 2020
Substansvärdeutveckling per aktie i USD /%/
Substansvärde per aktie justerat för split och inlösenprogram samt
nyemission – ingående värden /USD/ 16,48 13,49
Fondemissionselement effekt NAV per aktie tidigare år /USD/ -1,07
Substansvärde per aktie justerat för split och inlösenprogram
–justerade ingående värden /USD/ 15,41 13,49
Substansvärde per aktie justerat för split och inlösenprogram samt
nyemission – utgående värden /USD/ 16,38 16,48
Substansvärdeutveckling per aktie /USD/ 6,30% 22,17%
Not 22
Händelser efter räkenskapsperiodens utgång
Den 20 januari 2022 meddelade VNV Global att Bolaget framgångsrikt placerat ett nytt seniort icke
kersllt obligationslån. Obligationerna, med ett initialt belopp om 1 200 miljoner SEK inom en ram om
2 000 miljoner SEK, har en löptid på tre år och kommer att löpa med en fast kupong om 5,00 procent per
år med kvartalsvisa räntebetalningar. Emissionen placerades hos en bred bas av nordiska och internatio-
nella investerare och var kraftigt övertecknad.
Den 21 januari 2022 meddelade VNV Global att Bolaget avser att lösa in samtliga utestående obliga-
tioner av serie 2019/2022 med ISIN SE0013233541. Förtidsinlösen är villkorad av att emissionslikviden
från Bolagets emission av nya obligationer, vilken beskrivs närmare i Bolagets pressmeddelande den 20
januari 2022, erhålls av Bolaget. Den 1 februari 2022 meddelade VNV Global att villkor avseende förtida
inlösen av obligationer av serie 2019/2022 uppfyllts.
Den 31 januari 2022 meddelade VNV Global att Bolaget den 28 januari 2022 återköpt 35 000
stamaktier i Bolaget till ett genomsnittligt pris om 74,44SEK. Den 7 februari 2022 meddelade VNV
Global att Bolaget mellan den 31 januari och 4 februari 2022 återköpt 185959 stamaktier i Bolaget till
ett genomsnittligt pris om 77,17 SEK. Den 14 februari 2022 meddelade VNV Global att Bolaget mellan
den 7februari och 11 februari 2022 återköpt 223000 stamaktier i Bolaget till ett genomsnittligt pris om
75,06 SEK. Bolaget innehar totalt 1350078 återköpta stamaktier. Det totala antalet stamaktier i VNV
Global, inklusive återköpta stamaktier, uppgår till 116 423 547.
Den 31 januari 2022 kallade VNV Global till extra bolagsstämma fredagen den 11 mars 2022 kl.
10.00 i Advokatfirman Vinges lokaler, Smålandsgatan 20, 111 46 Stockholm. Förslag till dagordning är
beslut om långsiktigt incitamentsprogram 2022.
48Årsredovisning 2021
Moderbolagets räkningar
Resultaträkning – Moderbolaget
/Tusental SEK/ Not 2021 2020
Resultat från finansiella tillgångar värderade till
verkligt värde via resultaträkningen P.2 1 472
Övriga rörelseintäkter P.3 13 172
Rörelsens kostnader P.4, P.5 -72 965 -44 718
Rörelseresultat -72 965 -30 074
Finansiella intäkter och kostnader
Ränteintäkter P.6 33 758 19 692
Räntekostnader P.6 -73 929 -28 047
Valutakursvinster/-förluster, netto 7 264 -5 141
Totala finansiella intäkter och kostnader -32 907 -13 496
Bokslutsdispositioner
Erhållna koncernbidrag 2 146 604
Resultat efter finansiella poster -103 726 -42 966
Skatt på årets resultat P.7
Årets resultat -103 726 -42 966
Rapport över totalresultat för moderbolaget
/Tusental SEK/ 2021 2020
Årets resultat -103 726 -42 966
Årets övriga totalresultat
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Valutaomräkningsdifferenser
Övrigt totalresultat för året
Summa totalresultat för året -103 726 -42 966
49Årsredovisning 2021
Moderbolagets räkningar
Balansräkning – Moderbolaget
/Tusental SEK/ Not 31 dec 2021 31 dec 2020
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Hyreslokaler och inventarier P.8 1 184
Totala materiella anläggningstillgångar 1 184
Finansiella anläggningstillgångar
Aktier i dotterbolag P.9 9 406 844 7 442 432
Finansiella tillgångar värderade till verkligt
värdevia resultaträkningen
n till koncernföretag P.10, P.11 542 898 603 033
Totala finansiella anläggningstillgångar 9 949 742 8 045 465
Omsättningstillgångar
Skattefordringar 1 132 3 076
Övriga kortfristiga fordringar P.12 1 365 934
Likvida medel P.13 851 449 166 558
Totala omsättningstillgångar 853 946 170 568
Totala tillgångar 10 803 688 8 217 217
/Tusental SEK/ Not 31 dec 2021 31 dec 2020
Bundet eget kapital
Aktiekapital 11 949 9 770
Totalt bundet eget kapital 11 949 9 770
Fritt eget kapital
Överkursfond 3 100 158 834 686
Balanserade vinstmedel 6 476 381 6 603 425
Årets resultat -103 726 -42 966
Totalt fritt eget kapital 9 472 813 7 395 145
Totalt eget kapital P.14 9 484 762 7 404 915
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder
Långfristiga skulder P.15 498 493 804 330
Totala långfristiga skulder 498 493 804 330
Kortfristiga skulder
Kortfristig del av långfristiga skulder P.15 808 415
Övriga kortfristiga skulder P.16 10 733 5 749
Upplupna kostnader P.17 1 285 2 223
Totala kortfristiga skulder 820 433 7 972
Totalt eget kapital och skulder 10 803 688 8 217 217
50Årsredovisning 2021
Moderbolagets räkningar
rändringar i eget kapital – Moderbolaget
/Tusental SEK/ Not Aktiekapital Övrigt tillskjutet kapital Balanserat resultat Totalt
Eget kapital per 1 januari 2020 100 45 648 -31 740 14 008
Resultat för året 1 januari 2020–31 december 2020 -42 966 -42 966
Summa totalresultat för året 1 januari 2020–31 december 2020 -42 966 -42 966
Transaktioner med aktieägare:
Omklassificering hänförligt till domicilbytet -45 648 45 648
Nyemission P.14 1 585 869 950 871 535
Nyemission, kostnad P.14 -35 264 -35 264
Fondemission P.14 7 823 -7 823
Aktieägartillskott 6 596 075 6 596 075
Värde på anställdas tjänster:
- Långsiktigt aktiebaserat incitamentsprogram P.19 262 1 265 1 527
Totalt transaktioner med aktieägare 9 670 789 038 6 635 165 7 433 873
Eget kapital per 31 december 2020 9 770 834 686 6 560 459 7 404 915
Eget kapital per 1 januari 2021 9 770 834 686 6 560 459 7 404 915
Resultat för året 1 januari 2021–31 december 2021 -103 726 -103 726
Summa totalresultat för året 1 januari 2021–31 december 2021 -103 726 -103 726
Transaktioner med aktieägare:
Riktad nyemission P.14 2 134 2 355 320 2 357 454
Riktad nyemission, kostnad P.14 -89 848 -89 848
Återköp av egna aktier P.14 -86 225 -86 225
Värde på anställdas tjänster:
- Långsiktigt aktiebaserat incitamentsprogram P.14, P.19 45 2 147 2 192
Totalt transaktioner med aktieägare 2 179 2 265 472 -84 078 2 183 573
Eget kapital per 31 december 2021 11 949 3 100 158 6 372 655 9 484 762
51Årsredovisning 2021
Moderbolagets räkningar
Kassaflödesanalys – Moderbolaget
/Tusental SEK/ Not 2021 2020
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Resultat före skatt -103 726 -42 966
Justering för:
Ränteintäkter -33 758 -19 692
Räntekostnader 73 929 28 047
Valutakursvinster/-förluster -7 264 5 141
Avskrivningar 317
Resultat från finansiella tillgångar värderade till verkligt värde
via resultaträkningen -1 472
Övriga icke-kassaflödespåverkande poster 2 148 1 264
Förändringar i kortfristiga fordringar -431 1 010
Förändringar i kortfristiga skulder -4 987 -692
Kassaflöde använt i den löpande verksamheten -74 089 -29 043
Investeringar i finansiella tillgångar -96 203
Förljning av finansiella tillgångar 120 444
Betald skatt 1 943 -569
Totalt kassaflöde använt i den löpande verksamheten -72 146 -5 371
Kassaflöde använt för investeringar
Investeringar i andelar i koncernföretag,
efter avdrag för förvärvade monetära poster -1 954 627 -835 470
Totalt kassaflöde använt för investeringar -1 954 627 -835 470
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Nyemission, netto P.14 2 267 607 836 271
Aktieägartillskott 198 074
Upptagna lån P.15 489 094
Betald ränta på lån P.15 -59 750 -23 000
Inbetalningar från LTIP utfärdade till anställda 45
Återköp av egna aktier P.14 -86 226
Förändring koncernmellanhavanden 93 631
Totalt kassaflöde från finansieringsverksamheten 2 704 401 1 011 345
Förändring av likvida medel 677 628 170 504
Likvida medel vid årets början 166 558 1 194
Kursdifferens i likvida medel 7 263 -5 140
Likvida medel vid årets slut 851 449 166 558
52Årsredovisning 2021
Noter till bokslutet Moderbolaget
/Belopp i tusental SEK om ej annat framgår/
Not P.1
Moderbolagets väsentliga redovisningsprinciper
Moderbolagets årsredovisning har upprättats i enlighet med
Årsredovisningslagen (1995: 1554) och Rådet för finansiell rapporterings
rekommendation RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Rådet för
finansiell rapporterings rekommendationer för noterade företag tillämpas
också. RFR 2 kräver att moderbolaget, som en juridisk enhet, uppttar sin
årsredovisning i enlighet med alla IFRS- och IFRIC-tolkningar som antagits
av EU, i den mån det är möjligt inom ramen för den svenska årsredovis-
ningslagen. Moderbolaget tillämpar redovisningsprinciperna för koncernen
med undantag av följande:
Rapporteringsvaluta
Moderbolagets redovisningsvaluta är svenska kronor (SEK) och inte koncer-
nens rapporteringsvaluta US-dollar på grund av svenska redovisningsregler.
Andelar i dotterbolag
Dotterföretag redovisas enligt förrvsmetoden, vilket inner att innehav
redovisas till anskaffningsvärde i balansräkningen minus eventuella
nedskrivningar. Utdelningar från dotterbolag redovisas som utdelnings-
intäkter. Aktieägartillskott redovisas direkt i eget kapital av mottagaren och
aktiveras i Andelar i koncernföretag av givaren i den mån ingen nedskriv-
ning krävs.
r mer information, se ”Not 1 Viktiga redovisningsprinciper” /
”Konsolideringsprinciper” / ”Dotterbolag”.
Not P.2
Resultat från finansiella tillgångar värderade till verkligt värde
viaresultaträkningen
2021 2020
Realiserat resultat:
Vederlag fn försäljning av finansiella tillgångar
till verkligt värde via resultaträkningen 120 444
Anskaffningsvärde av sålda finansiella
tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen -118 972
Totalt realiserat resultat 1 472
Totalt orealiserat resultat
Totalt resultat från finansiella tillgångar värde-
rade till verkligt värde via resultaträkningen 1 472
Resultat från finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultat-
kningen utgörs av resultat fn förändringar i verkligt värde på sådana
finansiella tillngar som från första början hänförts till kategorin värderade
till verkligt värde via resultaträkningen.
Resultat från finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via
resultaträkningen uppgick till – miljoner SEK (2020: 1,47) avseende
investeringar i likviditetshantering.
Not P.3
Övriga rörelseintäkter
Övriga rörelseintäkter – fördelning 2021 2020
Koncerninterna supporttjänster 10 846
Hyresintäkter och kontorsservice 2 326
Totalt 13 172
Övriga rörelseintäkter uppgick till – miljoner SEK (2020: 13,17), och har
upphört jämfört med tidigare år, vilket förklaras av en intern operativ
omstrukturering där tjänsteföretag införlivats i koncernen under 2020.
Not P.4
Rörelsens kostnader
2021 2020
Kostnader för ersättningar till anställda 61 179 33 602
Andra utgifter 11 786 10 799
Avskrivningar 317
Totala rörelsekostnader 72 965 44 718
Not P.5
Ersättning till revisorer
PwC 2021 2020
Revisionsuppdrag 1 405 1 207
Övrig revisionsverksamhet 280 158
Skatterådgivning 326 40
Andra tjänster 98 1 225
Totalt 2 109 2 630
Med revisionsuppdrag avses revisorns ersättning för den lagstadgade
revisionen. Arbetet innefattar granskningen av årsredovisningen och
koncernredovisningen och bokringen, styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning samt arvode för revisionsrådgivning som lämnats i
samband med revisionsuppdraget.
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget avser övriga
revisionsuppdrag enligt lagar och föreskrifter samt granskning av kvar-
talsrapporter i enlighet med ISRE 2410. Skattedgivning avser allnna
skatterådgivningstjänster.
Andra tjänster är tjänster huvudsakligen relaterade till nyemission.
53Årsredovisning 2021
Noter till bokslutet – moderbolaget
Not P.6
Finansnetto
Ränteintäkter 2021 2020
Koncerninterna ränteintäkter 33 497 19 499
Övriga ränteintäkter 261 193
Totalt 33 758 19 692
Räntekostnader 2021 2020
Räntekostnader obligationer 73 929 27 866
Övriga räntekostnader 181
Totalt 73 929 28 047
Not P.7
Skatter
Aktuell skatt 2021 2020
Aktuell skatt på årets resultat
Justering för tidigare år
Totalt
Uppskjuten skatt 2021 2020
Återföring av tillfälliga skillnader
Effekt av ändrad skattesats
Totalt
Total inkomstskatt
Skatt hänförlig till poster i övrigt totalresultat
Avstämning mellan teoretisk skattekostnad
och redovisad skatt
2021 2020
Resultat före skatt -103 726 -42 966
Inkomstskatt beräknad enligt svensk
skattesats 20,6% (21,4%) 21 368 9 195
Skatteeffekt av:
Icke skattepliktig inkomst
Ej avdragsgilla kostnader -63 -27
Skattemässiga underskott för vilka
ickeuppskjuten skatt redovisas -21 305 -9 168
Skattekostnad
Moderbolagets ej nyttjade skattessiga underskottsavdrag kan ej med
kerhet nyttjas mot skattepliktiga intäkter inom överskådlig framtid.
Underskottsavdragen kan föras frat på obestämd tid.
Not P.8
Inventarier
Inventarier 31 dec 2021 31 dec 2020
Ingående bokfört värde 1 184 1 501
Avyttring -1 184
Avskrivningskostnad -317
Utgående bokfört värde 1 184
Inventarier 31 dec 2021 31 dec 2020
Ingående anskaffningsvärde 2 023 2 023
Avyttring -2 023
Ackumulerade avskrivningar -839
Utgående bokfört värde 1 184
Materiella tillgångar avser inventarier och installationer som överfördes till
VNV AB under 2021.
54Årsredovisning 2021
Noter till bokslutet – moderbolaget
Not P.9
Andelar i koncernföretag
Aktier och andelar i direktägda
dotterbolag
Land Antal aktier Andel av kapital
och röster, %
Bokfört värde
31 dec 2021
Bokfört värde
31 dec 2020
VNV (Cyprus) Limited Cypern 225 006 030 100 7 929 373 6 982 384
VNV Sweden AB Sverige 50 000 100 1 406 346 445 853
VNV Pioneer AB Sverige 100 000 100 71 125 14 195
Övriga dotterbolag i koncernen
VNV AB Sverige 50 000 100
VNV Services Limited Cypern 2 000 100
VNV Global Ltd Bermuda 1 100
Semjorka I AB Sverige
Barguzin I AB Sverige
Prorok Invest AB Sverige
Hype Global Invest AB Sverige
Rarity AB Sverige
Supertramp AB Sverige
Vostok Co-Investment Coöperatief B.A Nederländerna N/A
Totalt 9 406 844 7 442 432
31 december 2020
Tillgångar i balansräkningen Upplupet
anskaffnings-
värde
Tillgångar
rderade till
verkligt värde
via resultat-
räkningen
Totalt
n till koncernföretag 603 033 603 033
Övriga kortfristiga fordringar 934 934
Likvida medel 166 558 166 558
Summa finansiella tillgångar 770 525 770 525
Skulder i balansräkningen Skulder till
upplupet
anskaff ningsvärde
Totalt
Lån 804 330 804 330
Summa långfristiga finansiella skulder 804 330 804 330
Not P.11
Lån till koncernföretag
31 dec 2021 31 dec 2020
Koncernintern fordran 542 898 603 033
Totalt 542 898 603 033
Moderbolaget har ingen kreditförlustreserv att rapportera.
Not P.10
Finansiella instrument per kategori
Redovisningsprinciperna för finansiella instrument har tillämpats för
nedanstående poster:
31 december 2021
Tillgångar i balansräkningen Upplupet
anskaffnings-
värde
Tillgångar
rderade till
verkligt värde
via resultat-
räkningen
Totalt
n till koncernföretag 542 898 542 898
Övriga kortfristiga fordringar 1 365 1 365
Likvida medel 851 449 851 449
Summa finansiella tillgångar 1 395 712 1 395 712
Skulder i balansräkningen Skulder till
upplupet
anskaff ningsvärde
Totalt
Lån 498 493 498 493
Summa långfristiga finansiella skulder 498 493 498 493
Kortfristig del av långfristiga skulder 808 415 808 415
Summa kortfristiga finansiella skulder 808 415 808 415
55Årsredovisning 2021
Noter till bokslutet – moderbolaget
Not P.12
Övriga kortfristiga fordringar
31 dec 2021 31 dec 2020
Övriga fordringar
Insättningar 600
Totalt 600
rskottsbetalningar och upplupna intäkter
Övrigt 1 365 334
Totalt 1 365 334
Totalt övriga kortfristiga fordringar 1 365 934
Not P.13
Likvida medel
Likvida medel 31 dec 2021 31 dec 2020
Likvida medel 851 449 166 558
Totalt 851 449 166 558
Kassa och bank är de komponenter som ingår i likvida medel.
Ett bankkonto i syfte att hålla likvida medel för att betala ränta på 46,0
miljoner SEK (2020: 46,0 miljoner SEK) har ställts som säkerhet för VNV
Global ABs obligationslån.
Not P.14
Aktiekapital och övrigt tillskjutet kapital
År Händelse Förändring av
antalet aktier
Totalt antal aktier
efter förändring
Kvotrde,
SEK
ndring av
aktiekapital,
SEK
Totalt aktiekapital
efter förändring,
SEK
1 jan 2020 Ingående balans 1 000 1 000 100,00 100 000,00
2020 Sammanläggning av aktier/Split och fondemission 79 230 456 79 230 456 0,10 7 823 045,60 7 923 045,60
2020 Emission av LTIP 2019 Incitamentsaktier 2 100 000 81 330 456 0,10 210 000,00 8 133 045,60
2020 Emission av LTIP 2020 Incitamentsaktier 525 000 81 855 456 0,10 52 500,00 8 185 545,60
2020 Nyemission 15 846 091 97 701 547 0,10 1 584 609,06 9 770 154,66
2021 Emission av LTIP 2019 Incitamentsaktier 66 045 97 767 592 0,10 6 604,91 9 776 759,57
2021 Emission av LTIP 2020 Incitamentsaktier 16 513 97 784 105 0,10 1 651,39 9 778 410,96
2021 Riktad nyemission 11 662 000 109 446 105 0,10 1 166 200,00 10 944 610,96
2021 Inlösen av LTIP 2019 Incitamentsaktier -157 500 109 288 605 0,10 -15 750,00 10 928 860,96
2021 Inlösen av LTIP 2020 Incitamentsaktier -39 375 109 249 230 0,10 -3 937,50 10 924 923,46
2021 Emission av LTIP 2021 Incitamentsaktier 560 000 109 809 230 0,10 56 000,00 10 980 923,46
2021 Riktad nyemission 9 685 000 119 494 230 0,10 968 500,00 11 949 423,46
31 dec 2021 Utgående balans, utgivna aktier 119 494 230 0,10 11 949 423,46
2021 Återköp av egna aktier -906 119 118 588 111 0,10 11 949 423,46
31 dec 2021 Utgående balans, utestående aktier 118 588 111 0,10 11 949 423,46
Antalet utesende aktier per 31 december 2021 uppgick till 119 494 230,
varav 116 423 547 stamaktier och 3 070 683 incitamentsaktier av Serie C 2019, C2020 och C 2021.
56Årsredovisning 2021
Noter till bokslutet – moderbolaget
Not P.15
Räntebärande skulder
Förändring i räntebärande lån
2021 Ingående balans Icke-kontanta
transaktioner:
Överring inom
koncernen, netto
Betald ränta Icke-kontanta
transaktioner:
Effektiv ränta
Utgående balans
Obligation 2021/24 489 203 -13 750 23 040 498 493
Obligation 2019/22 804 330 -109 -46 000 50 195 808 415
Totalt 804 330 489 094 -59 750 73 235 1 306 908
2020 Ingående balans Icke-kontanta
transaktioner:
Överring inom
koncernen, netto
Betald ränta Icke-kontanta
transaktioner:
Effektiv ränta
Utgående balans
Obligation 2019/22 788 161 23 000 -6 831 804 330
Totalt 788 161 23 000 -6 831 804 330
Not P.16
Övriga kortfristiga skulder
31 dec 2021 31 dec 2020
Skuld till koncernföretag 8 602
Personalskatt 274 820
Pågående investeringar 4 799
Övrigt 1 857 130
Totalt 10 733 5 749
Not P.17
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
31 dec 2021 31 dec 2020
Sociala avgifter 596 1 140
Övrigt 689 1 083
Totalt 1 285 2 223
Not P.18
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Ställda panter
Samtliga aktier i dotterbolaget VNV (Cyprus) Limited samt ett bankkonto för
att hålla likvida medel till att betala ränta på 46,0 miljoner SEK har sllts
som säkerhet för VNV Global ABs externa obligationsn.
Eventualförpliktelser
Det finns inga eventualförpliktelser i Bolaget per 31 december 2021.
Långfristiga skulder
Under andra kvartalet 2021 placerade VNV Global AB (publ) ett obliga-
tionslån på tre år, initialt belopp på 58 miljoner USD (500 miljoner SEK),
inom en ram på 750 miljoner SEK. Obligationen har en fast kupong på 5,50
procent per år med ränta som betalas kvartalsvis.
Obligationslån 2021/2024 med ISIN: SE0016275077 är noterad för
handel på Nasdaq Stockholm och Frankfurtrsen.
Kortfristiga skulder
Obligation 2019/2022 med förfallodag 4 oktober 2022, ISIN
SE0013233541, är vid balansdagen klassificerad som kortfristig skuld.
VNV Global AB (publ) meddelade en förtida inlösen av obligationen efter
balansdagen, enligt villkoren för obligation 2022/2025.
57Årsredovisning 2021
Noter till bokslutet – moderbolaget
Not P.19
Anställda och personalkostnader
Löner och andra ersättningar 2021 2020
Styrelse, VD och andra ledande
befattningshavare:
Löner och andra ersättningar 12 083 11 202
Variabla kompensationer 9 078
Pensionskostnader 1 693 2 115
Aktierelaterade ersättningar 3 822 1 117
LTIP ersättningar 4 160 3 694
Sociala avgifter 29 932 10 080
Övriga personalkostnader 411 179
Totalt styrelse, VD och andra ledande
befattningshavare 61 179 28 387
Övriga anställda:
Löner och andra ersättningar 3 121
Variabla kompensationer
Pensionskostnader 248
Aktierelaterade ersättningar 147
LTIP ersättningar 334
Sociala avgifter 1 334
Övriga personalkostnader 31
Totalt övriga personalkostnader 5 215
Totalt löner och andra ersättningar 61 179 33 602
2021 2020
Genom-
snittligt
antal
anställda
Varav
kvinnor
Genom-
snittligt
antal
anställda
Varav
kvinnor
Moderbolag 4 1 5 1
Totalt 4 1 5 1
rdelning av kvinnor och män i styrelsen och i ledningsgruppen
2021 2020
Antal på
balans-
dagen
Varav
kvinnor
Antal på
balans-
dagen
Varav
kvinnor
Styrelsemedlemmar 5 1 6 2
Ledande befattningshavare 4 1 4 1
Totalt 9 2 10 3
Beslut om ersättning till verkställande direktören fattas av styrelsen, medan
beslut om fast ersättning till chefer och övriga ansllda fattas av verkstäl-
lande direktören. För verkställande direktören gäller en uppsägningstid
om tolv månader vid uppsägning fn bolagets sida och en uppsägningstid
om sex månader vid uppgning från verkställande direktörens sida. För
övriga ledande befattningshavare i VNV Global gäller en uppsägningstid
om tre månader vid uppsägning från såväl bolagets som de övriga ledande
befattningshavarnas sida. Inga avtal om avgångsvederlag har ingåtts med
styrelseledamöterna i VNV Global. Medelantalet anställda för bolaget
exklusive styrelsens medlemmar var 4 (5), varav 3 (4) var män. Medelantalet
ledande befattningshavare uppr till 4 (4), varav 3 (3) var män.
58Årsredovisning 2021
Noter till bokslutet – moderbolaget
2021 Grundlön/
styrelsearvode,
ersättning
revisions- och
ersättnings-
utskott
Rörlig
ersättning
Pensions-
kostnader
Aktie-
baserade
ersättningar
LTIP
subvention
Totalt
Lars O Grönstedt 1 866 1 866
Josh Blachman 909 909
Ylva Lindquist 860 860
Keith Richman 909 909
Victoria Grace 486 486
Per Brilioth 3 478 4 038 760 2 034 2 039 12 349
Ledande befattningshavare 3 575 5 040 933 1 788 2 121 13 457
Totalt 12 083 9 078 1 693 3 822 4 160 30 836
2020 Grundlön/
styrelsearvode,
ersättning
revisions- och
ersättnings-
utskott
Rörlig
ersättning
Pensions-
kostnader
Aktie-
baserade
ersättningar
LTIP
subvention
Totalt
Lars O Grönstedt 928 928
Josh Blachman 500 500
Ylva Lindquist 426 426
Keith Richman 500 500
Victoria Grace 426 426
Per Brilioth 3 930 972 548 1 812 7 262
Ledande befattningshavare 4 492 1 143 569 1 882 8 086
Totalt 11 20 2 2 115 1 117 3 694 18 128
Den verkställande direktören har en avgiftsbestämd plan enligt svensk
ITP-standard. Koncernen har inga ytterligare betalningsförpliktelser när
avgifterna är betalda. Avgifterna redovisas som pensionskostnader när de
förfaller till betalning. Pensionen är ej knuten till verksllande direkrens
anställning och beknas på basis av verkställande direktörens grundlön.
Även övriga ledande befattningshavare har avgiftsbestämd pensionsplan.
59Årsredovisning 2021
Noter till bokslutet – moderbolaget
Långsiktiga aktiebaserade incitamentsprogram (LTIP)
LTIP 2019 LTIP 2020 LTIP 2021
Programmets mätperiod jan 2019–dec 2023 jan 2020dec 2024 jan 2021dec 2025
Intjänandeperiod aug 2019–maj 2024 jun 2020–maj 2025 jun 2021–maj 2026
Maximalt antal aktier 2 008 545 502 138 560 000
Pris för stamaktier vid tilldelningsdag i SEK 63,50 68,80 99,20
Pris för stamaktier vid tilldelningsdag i USD 6,60 7,44 11,72
Verkligt värde incitamentsaktier vid tilldelningsdag i SEK 6,84 2,44 7,27
Verkligt värde incitamentsaktier vid tilldelningsdag i USD 0,71 0,26 0,86
LTIP-aktiebaserad ersättningskostnad, exklusive sociala avgifter
/miljoner SEK/
LTIP 2019 LTIP 2020 LTIP 2021
2021 1,6 0,5
2020 1,2 0,1
2019
Totalt 2,8 0,1 0,5
Det finns tre långsiktiga aktiebaserade incitamentsprogram för ledning
och nyckelpersoner i VNV Global-koncernen. Programmen 2019, 2020
och 2021 är kopplade till den långsiktiga utvecklingen av både Bolagets
substansvärde och till VNV Global-aktiens kurs.
Utestående program 2019, 2020 och 2021
Deltagarna i de femåriga programmen för 2019, 2020 och 2021 erbjöds att
teckna ett visst antal nya omvandlingsbara efterställda stamaktier (aktier av
serie C 2019, C 2020 och C 2021) i Bolaget förutsatt att deltagarna först
hade allokerat ett antal egna stamaktier till programmen. Beroende på
utvecklingen av både Bolagets substansrde och VNV Globals aktiekurs
kommer några eller samtliga aktier av serie C 2019, C 2020 och C 2021
antingen bli inlösta eller omvandlas till stamaktier vid programmens slut.
Deltagarna kommer att kompenseras för utdelning och andra värde-
överföringar till aktieägarna under programmets löptid. Deltagarna har
också rätt att rösta för sina aktier i serie C 2019, C 2020 och C 2021 under
mätperioden.
Om en deltagare upphör att vara anställd under intjänandeperioden
kommer aktierna av serie C 2019, C 2020 och C 2021 att lösas in, utom
under begränsade omständigheter som godkänts av styrelsen från fall till
fall. Det verkliga värdet på incitamentsaktierna i serie C 2019, C 2020 och
C 2021 fastslldes enligt Monte Carlo-värderingsmetoden på basis av
marknadspriset för Bolagets aktier på tilldelningsdagen samt marknadsför-
llandena som då rådde. Prestationsvillkoren för omvandling till stamaktier
i enlighet med respektive smmobeslut utgör den mest väsentliga indatan
för att fastställa incitamentsaktiernas marknadsvärde per tilldelningsdagen.
r att stimulera deltagande i incitamentsprogrammen för 2019 och
2020, men inte 2021, subventionerade Bolaget teckningskursen för inci-
tamentsprogramdeltagarna i sin helhet (vilken motsvarar aktiens kvotrde
om 0,24 USD för LTIP 2019 och 0,10 SEK för LTIP 2020). Subventionen
uppgick till 24,7 miljoner SEK för LTIP 2019 respektive 2,7 miljoner SEK
för LTIP 2020, exklusive sociala avgifter. Kostnaden för finansiering och
förvärv av incitamentsaktierna kostnadsfördes direkt.
rutöver kompenserades deltagarna för förnsbeskattningen på
mellanskillnaden mellan det verkliga marknadsvärdet för incitaments-
aktierna vid tilldelningsdagen och den erlagda teckningslikviden.
Kostnaden för denna kompensation, exklusive sociala avgifter, uppgick till
9,5 miljon SEK för LTIP 2019, 0,1 miljoner SEK för LTIP 2020 respektive
4,0 miljoner SEK för LTIP 2021, och kostnadsförs under fem år, behandlad
som aktiebaserad ersättningskostnad.
Slutfört program 2018
Den 17 februari 2021 fastställde styrelsen att utvecklingen av Bolagets
substansvärde under resultatmätningsperioden LTIP 2018, 1 januari 2018
till och med 31 december 2020, uppfyllde den så kallade stretch-nivån,
varigenom varje sparaktie som programdeltagare innehade under intjä-
nandeperioden till och med den 31 mars 2021 genererade tio prestations-
aktier. Justerat för aktiesplit 2019 och inlösenprogram samt nyemission
under 2020 erll programdeltagarna i april 2021 en maximal fördelning av
775 189 aktier, varav 1,8 miljoner SEK erlades kontant.
Inlösta och makulerade planaktier
Under maj 2021, har 157 500 incitamentsaktier av serie C 2019 och
39375 aktier i serie C 2020 lösts in och makulerats enligt villkoren för
respektive incitamentsprogram.
60Årsredovisning 2021
Noter till bokslutet – moderbolaget
Not P.20
Transaktioner med närstående
Moderbolaget har identifierat följande närsende: Nyckelpersoner och
styrelseledamöter, vilka inkluderar medlemmar i ledningsgruppen, samt
medlemmar av Bolagets styrelse.
Under räkenskapsåret har Moderbolaget redovisat följande
närståendetransaktioner:
Rörelsekostnader Kortfristiga skulder
2021 2020 31 dec 2021 31 dec 2020
Nyckelpersoner och
styrelseledamöter 30 836 18 128
Betald eller upplupen ersättning besr av lön och variabel ersättning till
ledningen samt arvode till styrelseledamöter. Kostnaderna för de långsik-
tiga incitamentsprogrammen (LTIP 2018, LTIP 2019, LTIP 2020 och LTIP
2021) för ledande befattningshavare och nyckelpersoner uppgick till 8,0
miljoner SEK, exklusive sociala avgifter och bonusutbetalningar, under
2021. För mer detaljer avseende LTIP 2018, LTIP 2019, LTIP 2020 och
LTIP 2021 se not P.19.
Dotterbolag
Moderbolaget, VNV Global AB (publ), har närståendetransaktioner med
sina dotter- och underdotterbolag: VNV (Cyprus) Limited, VNV Sweden AB,
VNVPioneer AB, VNV AB och VNV Services Limited.
Den rapporterade försäljningen till andra koncernföretag avser
affärssupporttjänster
2021 2020
Tjänster inom gruppen 10 846
Totalt 10 846
Koncerninterna fordringar
31 dec 2021 31 dec 2020
Fordringar inom gruppen 542 898 603 033
Totalt 542 898 603 033
61Årsredovisning 2021
Intygandemening
Styrelsen och verksllande direkren försäkrar att
koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
internationella redovisningsstandarder IFRS sådana
de antagits av EU och ger en rättvisande bild av
koncernens ställning och resultat. Årsredovisningen har
upprättats i enlighet med IFRS och allmänt accepterade
redovisningsstandarder i Sverige, och ger en rättvi-
sande bild av moderbolagets sllning och resultat.
rvaltningsberättelsen för koncernen och
moderbolaget samt årsredovisningen i övrigt ger en
ttvisande översikt över utvecklingen av koncernens
och moderbolagets verksamhet, sllning och resultat
samt beskriver väsentliga risker och okerhetsfaktorer
som moderbolaget och de företag som ingår i koncer-
nen står inför.
Bolagsstyrningsrapporten och övriga delar av
koncernens årsredovisning ger en rättvisande bild av
utvecklingen för koncernens verksamhet, finansiella
ställning och resultat och beskriver väsentliga risker och
osäkra faktorer som koncernföretagen står inför.
Stockholm den 18 februari 2022
Lars O Grönstedt
Ordförande
Josh Blachman
Ledamot
Ylva Lindquist
Ledamot
Keith Richman
Ledamot
Per Brilioth
Ledamot och verkställande direktör
Vår revisionsbettelse har avgivits den 18 februari 2022
PricewaterhouseCoopers AB
Martin Oscarsson
Auktoriserad revisor
62Årsredovisning 2021
Revisionsberättelse
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen för VNV Global AB (publ.) för år
2021 med undantag för bolagsstyrningsrapporten och
hållbarhetsrapporten på sidorna 66–70 respektive
7275. Bolagets årsredovisning och koncernredo-
visning ingår på sidorna 2061 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen och
koncernredovisningen upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av moderbolagets och
koncernens finansiella sllning per den 31 december
2021 och av dessas finansiella resultat för året enligt
årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar
inte bolagsstyrningsrapporten och hållbarhetsrap-
porten på sidorna 6670 respektive 72–75.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisning-
ens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därr att bolagsstämman fastställer
resultaträkningen och balansräkningen för moderbola-
get och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovis-
ningen och koncernredovisningen är förenliga med
innellet i den kompletterande rapport som har över-
mnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet
med revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards
on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande
till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed
i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår
sta kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster
som avses i revisorsförordningens (537/2014) artikel
5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller,
i förekommande fall, dess moderföretag eller dess
kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är
tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra
uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
VNV Global AB (publ.) är ett investmentbolag där
tillgångarna till en väsentlig del består av investeringar
i onoterade private equity-bolag. Koncernen inklu-
derar dotterbolag i Cypern och Bermuda. Revisionen
avseende koncernen och moderbolaget är i sin helhet
utförd av koncernrevisionsteamet. Specialister inom
PwC-nätverket involveras när så anses lämpligt.
Vi utformade vår revision genom att fastställa
väsentlighetsnivå och bedöma risken för väsentliga
felaktigheter i de finansiella rapporterna. Vi beaktade
rskilt de områden där verkställande direktören och
styrelsen gjort subjektiva bedömningar, till exempel
viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som har
gjorts med utgångspunkt från antaganden och progno-
ser om framtida händelser, vilka till sin natur är okra.
Liksom vid alla revisioner har vi också beaktat risken för
att styrelsen och verkställande direktören åsidosätter
den interna kontrollen, och bland annat övervägt om
det finns belägg för systematiska avvikelser som givit
upphov till risk för väsentliga felaktigheter till följd av
oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamål-
senlig granskning i syfte att kunna uttala oss om de
finansiella rapporterna som helhet, med hänsyn tagen
till koncernens struktur, redovisningsprocesser och
kontroller samt den bransch i vilken koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av
r bedömning av väsentlighet. En revision utformas
för att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
de finansiella rapporterna innehåller några väsentliga
felaktigheter. Felaktigheter kan uppstå till följd av
oegentligheter eller misstag. De betraktas som väsent-
liga om enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användarna fattar
med grund i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi
vissa kvantitativa väsentlighetstal, däribland för den
finansiella rapporteringen som helhet. Med hjälp av
dessa och kvalitativa överväganden fastställde vi
revisionens inriktning och omfattning och våra gransk-
ningtgärders karaktär, tidpunkt och omfattning, samt
att bedöma effekten av enskilda och sammantagna
felaktigheter på de finansiella rapporterna som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de
områden som enligt vår professionella bedömning
var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredo-
visningen och koncernredovisningen för den aktuella
perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för
revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredo-
visningen och koncernredovisningen som helhet, men vi
gör inga separata uttalanden om dessa områden.
Särskilt betydelsefullt område
Värdering av onoterade innehav
Värderingen av onoterade innehav till verkligt värde är
sentlig för bolagets finansiella rapporter eftersom en
väsentlig del av koncernens substansvärde utgörs av
onoterade innehav i private-equity bolag.
Per den 31 december 2021 hade dessa innehav
ett bokfört värde uppgående till 1 110 miljoner USD,
motsvarande 72% av totala tillngar.
Verkligt värde för onoterade innehav bestäms utifrån
nyligen genomförda transaktioner enligt rådande
marknadsvillkor eller genom olika värderingsmodeller
beroende på bolagens karaktär samt den bedömda ris-
ken i investeringen. Valet av värderingsteknik för varje
onoterat innehav baseras på ledningens bedömning vid
varje bokslutstillfälle.
För transaktionsbaserade värderingar behöver varje
transaktion utvärderas av ledningen för att bedöma om
värden baserat på transaktionerna motsvarar innehav-
ens verkliga värde vid bokslutstillfället.
Verkligt värde för innehav värderade genom värde-
ringsmodeller baseras till stor del på icke- observerbara
data och kräver att väsentliga antaganden görs av
ledningen. På grund av komplexiteten i värderingarna
finns det en risk för väsentliga felaktigheter i värdet på
dessa innehav.
De valda värderingsmetoderna och de väsentliga
antaganden som tillämpats för varje investering
presenteras i not 3 i de finansiella rapporterna.
Utvecklingen av bolagets substansrde är ock
en väsentlig parameter i de långsiktiga aktiebaserade
incitamentsprogrammen som beskrivs i not 19.
Till bolagsstämman i VNV Global AB (publ.),
org.nr 556677-7917
Rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen
63Årsredovisning 2021
Revisionsberättelse
Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla
området
Våra revisionsåtgärder inkluderade en bedömning av
ledningens process för värdering av onoterade innehav
och ledningens val av värderingsmetod för respektive
investering. Värderingsspecialister har medverkat i
revisionen av de mest väsentliga innehaven.
Värderingar baserade på nyligen genomförda
transaktioner utrderades genom att inhämta och
analysera underliggande dokument för att bedöma
om transaktionen kan ligga till grund för en rimlig
uppskattning av verkligt värde vid bokslutstillllet.
Denna bedömning innefattade bedömning av parterna
i transaktionen, storleken på transaktionen samt övriga
relevanta transaktionsvillkor. Vi har också utvärderat
ledningens bedömning av händelser efter transaktions-
datumet, innefattade både bolagsspecifika händelser
och makroekonomiska händelser, för att bedöma om
dessa är reflekterade i värderingarna.
Värderingar baserade på värderingsmodeller har
granskats genom att bekräfta indata mot externa källor.
Vidare har vi utvärderat ledningens bedömningar i vär-
deringsmodellerna samt genomfört känslighetsanalyser
av dessa. Vår revision innefattade också kontrollberäk-
ning av värderingarna samt avsmning av de slutliga
värderingarna mot den finansiella rapporteringen samt
granskning av den övergripande presentationen av
värderingarna i noterna till de finansiella rapporterna.
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information
än årsredovisningen och koncernredovisningen och
återfinns på sidorna 119 samt 77. Det är styrelsen och
verkställande direktören som har ansvaret för denna
andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och
koncernredovisningen omfattar inte denna information
och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende
denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen
och koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa
den information som identifieras ovan och överväga om
informationen i väsentlig utstckning är oförenlig med
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna
genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt
inhämtat under revisionen samt bedömer om informa-
tionen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avse-
ende denna information, drar slutsatsen att den andra
informationen inneller en väsentlig felaktighet, är vi
skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera
i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som
har ansvaret för att årsredovisningen och koncern-
redovisningen uppttas och att de ger en rättvisande
bild enligt årsredovisningslagen. Styrelsen och
verkställande direktören ansvarar även för den interna
kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta
en årsredovisning och koncernredovisning som inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag.
Vid uppttandet av årsredovisningen och koncern-
redovisningen ansvarar styrelsen och verkställande
direkren för bedömningen av bolagets och koncer-
nens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser,
r så är tillämpligt, om förllanden som kan påverka
förmågan att forttta verksamheten och att använda
antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt
drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande
direkren avser att likvidera bolaget, upphöra med
verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ
till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det
påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland
annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om
huruvida årsredovisningen och koncernredovisningen
som helhet inte innehåller några väsentliga felaktighe-
ter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag,
och att lämna en revisionsberättelse som inneller våra
uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet,
men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt
ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter
eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt
eller tillsammans rimligen kan förntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi profes-
sionellt omdöme och har en professionellt skeptisk
inställning under hela revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för
väsentliga felaktigheter i årsredovisningen och
koncernredovisningen, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, utformar och utför
granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa
risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga
och ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra
uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig
felaktighet till följd av oegentligheter är högre än
för en väsentlig felaktighet som beror på misstag,
eftersom oegentligheter kan innefatta agerande
i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden,
felaktig information eller åsidottande av intern
kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets
interna kontroll som har betydelse för vår revision
för att utforma granskningtgärder som är lämpliga
med hänsyn till omständigheterna, men inte för att
uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper
som används och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens uppskattningar i
redovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och
verkställande direktören använder antagandet om
fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen
och koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats,
med grund i de inmtade revisionsbevisen, om
huruvida det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor
som avser sådana händelser eller förhållanden
som kan leda till betydande tvivel om bolagets
förmåga att fortsätta verksamheten. Om
vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig
osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen
fästa uppmärksamheten på upplysningarna i
årsredovisningen och koncernredovisningen om
den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana
upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet
om årsredovisningen och koncernredovisningen.
Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som
inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen.
Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra
att ett bolag inte längre kan forttta verksamheten.
utrderar vi den övergripande presentationen,
strukturen och innehållet i årsredovisningen och
koncernredovisningen, däribland upplysningarna,
och om årsredovisningen och koncernredovisningen
återger de underliggande transaktionerna och
ndelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga
revisionsbevis avseende den finansiella
informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna
inom koncernen för att göra ett uttalande avseende
koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning,
övervakning och utförande av koncernrevisionen.
Viär ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revi-
sionens planerade omfattning och inriktning samt
tidpunkten för den. Vi måste också informera om
betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland
de eventuella betydande brister i den interna kontrollen
som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande
om att vi har följt relevanta yrkesetiska krav avseende
oberoende, och ta upp alla relationer och andra
förllanden som rimligen kan påverka vårt oberoende,
samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att
eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de omden som kommuniceras med styrelsen
fastställer vi vilka av dessa omden som varit de mest
betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och
koncernredovisningen, inklusive de viktigaste bedömda
riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför
utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla områ-
dena. Vi beskriver dessa omden i revisionsberättelsen
såvida inte lagar eller andra författningar förhindrar
upplysning om frågan.
64Årsredovisning 2021
Revisionsberättelse
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till
disposition av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen har vi även utfört en revision av
styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för
VNV Global AB (publ.) för år 2021 samt av förslaget till
dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten
enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar
styrelsens ledamöter och verksllande direkren
ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i
Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande
till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed
i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är
tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra
uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till
dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en
bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn
till de krav som bolagets och koncernens verksam-
hetsart, omfattning och risker ställer på storleken
av moderbolagets och koncernens egna kapital,
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och
förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta
innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets
och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att
bolagets organisation är utformad så att bokföringen,
medelsrvaltningen och bolagets ekonomiska ange-
lägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Den verkställande direktören ska sköta den löpande
förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar
och bland annat vidta de åtgärder som är nödndiga
för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstäm-
melse med lag och för att medelsrvaltningen ska
skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och
därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta
revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet
kunna bedöma om någon styrelseledamot eller
verkställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtrd eller gjort sig skyldig
till någon försummelse som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget
på något annat sätt handlat i strid med
aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller
bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och
rmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad
av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med
aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men
ingen garanti för att en revision som utrs enligt god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka
åtgärder eller försummelser som kan föranleda
erttningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är
förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i
Sverige använder vi professionellt omdöme och har en
professionellt skeptisk inställning under hela revisionen.
Granskningen av förvaltningen och förslaget till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig
främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkom-
mande granskningsåtgärder som utrs baseras på vår
professionella bedömning med utgångspunkt i risk och
sentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen
på sådana åtgärder, områden och förhållanden som
är väsentliga för verksamheten och där avsteg och
överträdelser skulle ha särskild betydelse för bolagets
situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut,
beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhål-
landen som är relevanta för vårt uttalande om ansvars-
frihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens
förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller
förlust har vi granskat om förslaget är förenligt med
aktiebolagslagen.
Rapport om andra krav enligt lagar
och andra författningar
65Årsredovisning 2021
Revisionsberättelse
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen har vi även utfört en granskning av att
styrelsen och verkställande direktören har upprättat
årsredovisningen och koncernredovisningen i ett
format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
(Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden för VNV Global AB (publ.)
för år 2021.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det
lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten
#[checksum] upprättats i ett format som i allt väsentligt
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation
RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt
ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande
till VNV Global AB (publ.) enligt god revisorssed i
Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inmtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för att Esef-rapporten har uppttats i enlighet
med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepap-
persmarknaden, och för att det finns en sådan intern
kontroll som styrelsen och verkställande direktören
bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten
utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om
Esef-rapporten i allt väsentligt är uppttad i ett format
som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden, på grundval av vår
granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra
granskningsåtrder för att uppnå rimlig säkerhet att
Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller
dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är
ingen garanti för att en granskning som utrs enligt
RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter
eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt
eller tillsammans rimligen kan förntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll
för revisionsföretag som utför revision och översiktlig
granskning av finansiella rapporter samt andra
bestyrkandeuppdrag och näraliggande tjänster och
har därmed ett allsidigt system för kvalitetskontroll
vilket innefattar dokumenterade riktlinjer och rutiner
avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder
för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och
andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder
inhämta bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett
format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
av årsredovisningen och koncernredovisningen.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland
annat genom att bedöma riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen
som är relevanta för hur styrelsen och verkställande
direkren tar fram underlaget i syfte att utforma
granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med
nsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra
ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av
ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen
en teknisk validering av Esef-rapporten, dvs. om filen
som innehåller Esef-rapporten uppfyller den tekniska
specifikation som anges i kommissionens delegerade
förordning (EU) 2019/815 och en avsmning av att
Esef-rapporten överensstämmer med den granskade
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bemning
av huruvida Esef-rapporten har märkts med iXBRL som
möjliggör en rättvisande och fullsndig maskinläsbar
version av koncernens resultat-, balans- och egetkapi-
talräkningar samt kassaflödesanalysen.
PricewaterhouseCoopers AB, 113 97 Stockholm,
utsågs till VNV Global AB (publ.)s revisor av bolags-
stämman den 4 maj 2021 och har varit bolagets revisor
sedan 21 juni 2005.
VNV Global AB (publ.) har varit ett företag av allmänt
intresse sedan 29 juni 2020.
Göteborg den 18 februari 2022
PricewaterhouseCoopers AB
Martin Oscarsson
Auktoriserad revisor
66Årsredovisning 2021
Bolagsstyrningsrapport 2021
Den svenska koden för bolagsstyrning som gällde
under 2021 (”Koden”) trädde i kraft den 1 januari
2020. Kodens regler utgör ett tillägg huvudsakligen
till bestämmelserna i aktiebolagslagen om Bolagets
organisation, men även till den relativt omfattande
självreglering som existerar avseende bolagsstyr-
ning. Koden är baserad på principen om att ”lja
eller förklara”. Enligt denna princip kan ett bolag
välja om bolaget vill följa en paragraf i Koden eller
välja att redogöra varför bolaget valt att inte följa den.
TILLÄMPNING AV KODEN FÖR BOLAGSSTYRNING
VNV Global ABs (publ) (Bolaget) stamaktier är
noterade på Nasdaq Stockholm. Som svenskt noterat
bolag tillämpar Bolaget Koden fullt ut. Bolaget avvek
inte fn Koden under 2021.
Huvudprinciperna för bolagsstyrning inom Bolaget
beskrivs nedan.
Bolagsstämmor
Bolagets årssmma är det högsta beslutande organet
i Bolaget där samtliga aktieägare har rätt att delta
personligen eller genom ombud. Bolagets årssmma
lls på svenska med simultantolkning till engelska i
Stockholm, där Bolagets aktier är noterade och där fler-
talet av Bolagets aktieägare har hemvist, en gång per
år, senast sex månader efter räkenskapsårets slut. Till
följd av den globala Covid-19-pandemin tilläts vid 2021-
års årsstämma deltagande genom poströstning enligt
2020-årslag om tilllliga undantag för att underlätta
genomförandet av bolags- och föreningsstämmor.
Årssmmans uppgift är att redovisa det ekono-
miska resultatet och att fatta beslut i bolagsärenden,
däribland utdelning och ändringar i bolagsordningen.
Årssmman utser även styrelseledamöter och revisorer
samt fastställer styrelsens och revisorernas arvoden.
Den senaste årssmman ägde rum den 4 maj 2021.
Större aktieägare
Den srsta aktieägaren är Acacia Partners, vars
samlade aktieinnehav vid utgången av 2021 uppgick
till 21486381 aktier, vilket motsvarar 18,0 procent
av bolagets utestående aktier. Bland andra srre
aktieägare ingår Armor Advisors, med sammanlagt
11823000 aktier, som representerar 9,9 procent
av bolagets utestående aktier, och Swedbank Robur
fonder, med sammanlagt 7279643 aktier, som
representerar 6,1 procent av bolagets utesende
aktier. Det finns inga andra aktieägare som innehar mer
än 6 procent av bolagets aktier.
Valberedning
Till årssmman har aktieägare i Bolaget rätt att
nominera styrelseledamöter och revisorer.
Vid Bolagets årssmma 2021 beslutades att inrätta
en valberedning besende av representanter för de tre
största aktieägarna i Bolaget per den sista bankdagen
i augusti 2021. Valberedningen för årssmman 2022
besr av följande medlemmar: Jake Hennemuth,
utsedd av Acacia Partners, Boris Zhilin, utnämnd av
Armor Capital, Pia Gidfors, utsedd av Swedbank Robur
Fonder och styrelseordförande Lars O Grönstedt. Vid
valberedningens första möte valdes Jake Hennemuth
till valberedningens ordförande. Valberedningens
uppgift är att förbereda förslag till följande beslut vid
årssmman 2022: (i) val av ordförande vid stämman, (ii)
val av styrelseledamöter, (iii) val av styrelseordförande,
(iv) arvode till styrelseledamöterna, (v) val av revisorer
och erttning till bolagets revisorer, samt (vi) förslag till
nomineringsprocessen inför årsstämman 2023.
Valberedningen styrs vid utformningen av sitt förslag
till styrelseledamöter vid årssmman av Kodens kapitel
4, som innehåller bestämmelser om mångsidighet och
bredd avseende de bolagsstämmovalda ledamöternas
kompetens, erfarenhet och bakgrund, en jämn
könsfördelning samt styrelseledamöternas självstän-
dighet i förllande till bolaget, dess ledning och srre
aktieägare.
Utnämning av och ersättning till styrelse
ochrevisorer
Styrelsen skall bestå av icke färre än 3 och icke fler
än 10 ledamöter och inga suppleanter skall utses.
Styrelsen tillsätts årligen vid årssmman för tiden
intill slutet av nästa årsstämma. Styrelseledamöter kan
avsättas i förtid på egen begäran hos styrelsen eller av
bolagsstämman. Därutöver kan en styrelseledamots
mandattid bringas att upphöra i förtid av styrelsen i
följande fall: (i) om ledamoten förklaras omyndig eller
är att betrakta som patient enligt besmmelse i någon
tillämplig lag avseende mental hälsa, (ii) om ledamoten
är insolvent eller på obesnd, eller (iii) om ledamoten
är förhindrad enligt lag fn att vara styrelseledamot.
r en styrelseledamots mandatperiod avslutats i förtid
skall övriga styrelseledamöter vidta steg för att en ny
styrelseledamot utses av bolagssmman för återsto-
den av mandatperioden. Sådan tillttning kan dock
få bistå till nästa årssmma då nya styrelseledamöter
skall väljas förutsatt att kvarstående styresledamöter är
beslutsföra och att återsende antal styrelseledamöter
inte understiger föreskrivet minimiantal.
Revisorer utses av årsstämman för en period av ettår.
Styrelsen 2021
Vid årssmman 2021 beslutades i enlighet med
valberedningens förslag att omvälja Josh Blachman,
Per Brilioth, Victoria Grace, Lars O Grönstedt, Ylva
Lindquist och Keith Richman till styrelseledamöter,
med Lars O Grönstedt som styrelsens ordförande.
Samtliga styrelseledamöter är oberoende i förhållande
till Bolaget och dess ledning med undantag av Per
Brilioth, som är Bolagets verkställande direktör. Alla är
oberoende i förllande till Bolagets större aktieägare.
Victoria Grace utträdde på egen begäran ur styrelsen
den 27 juli 2021.
Styrelseledamöter
Lars O Grönstedt
Ordförande
Svensk medborgare, född 1954. Medlem i styrelsen
sedan 2010 och ordförande sedan 2013. Ordförande
för ersättningsutskottet och medlem i revisionsutskot-
tet sedan 2018. Lars O Grönstedt har en kandidatexa-
men i språk och litteratur fn Stockholms Universitet
och en MBA från Handelshögskolan i Stockholm. Lars
O Grönstedt har under srre delen av sin karriär varit
anställd på Svenska Handelsbanken, som verkställande
direkr 2001–2006 och styrelseordförande 2006–
2008. För närvarande är han bland annat styrelseordfö-
rande i VEF AB och bostadsrättsreningen Blå Tornet,
styrelseledamot i Fabius-gruppen, ordförande i SEB
Trygg Livs presidium, senior rådgivare åt NordStream2
och council member Global Access Partners, Australien.
Innehav i VNV Global: 11 400 stamaktier (inklusive inne-
hav om 4 100 aktier genom närsende person) och
820 teckningsoptioner. Ersättningar: 207 tusen USD.
Inga avtal om avgångsvederlag eller pension.
Josh Blachman
Ledamot
Amerikansk medborgare, född 1974. Medlem i styrel-
sen sedan 2013 och ordförande för revisionsutskottet
sedan 2018. Josh Blachman är grundare och VD för
Atlas Peak Capital, ett investmentretag med inrikt-
ning på privata teknologiföretag. Innan han var med och
grundade Atlas Peak Capital var Josh Blachman vice VD
för Saints Capital där han genomförde en mängd olika
investeringar i privata teknologiföretag. Tidigare arbe-
tade Josh Blachman inom affärsutveckling på Microsoft
och Oracle där han utvärderade och genomförde
både förvärv och investeringar. Josh Blachman har en
Bachelor och en Master of Science-examen i Industrial
Engineering från Stanford University och en MBA fn
Stanford Graduate School of Business. Innehav i VNV
Global: 8 540 stamaktier. Ersättningar: 101 tusen USD.
Inga avtal om avgångsvederlag eller pension.
67Årsredovisning 2021
Bolagsstyrningsrapport 2021
Victoria Grace
Ledamot till och med 27 juli 2021
Amerikansk medborgare, född 1975. Medlem i sty-
relsen sedan 2015. Victoria Grace är grundare till och
delägare i Colle Capital Partners, LP, en opportunis-
tisk riskkapitalfond för nystartade teknikföretag. Hon
är också styrelseledamot i Health Platforms, Inc.,
Sensydia Corp., Allergy Amulet, Inc., TicketSauce, Inc.,
Concourse Global, Inc., Hyllion, Inc., Marketmuse, Inc.,
Maxbone, Inc., EnsoData, Inc., YHPL Limited och Grace
Health AB. Tidigare var Victoria Grace delägare i Wall
Street Technology Partners LP, en fond inriktad på
mogna teknikföretag, och styrelseledamot i Dresdner
Kleinwort Wasserstein Private Equity Group. Victoria
Grace har även arbetat för en Los Angeles-baserad
riskkapitalfirma/inkubator och inom Investment
Banking på Salomon Brothers, och har en omfattande
erfarenhet av att skapa, strukturera och övervaka risk-
kapitaltransaktioner. Victoria Grace har en filosofie kan-
didatexamen i ekonomi och biokemi från Washington
University i St. Louis. Innehav i VNV Global: 8 500 stam-
aktier (inklusive innehav om 2 500 aktier genom när-
stående person). Ersättningar: 95 tusen USD. Inga avtal
om avgångsvederlag eller pension. Den 27 juli 2021
utträdde Victoria Grace ur styrelsen.
Ylva Lindquist
Ledamot
Svensk medborgare, född 1961. Medlem i styrel-
sen sedan 2015. Ylva Lindquist är Vice President
Compliance, Epiroc Group. Tidigare vice president och
general counsel, EMEIA på Xylem Inc och partner på
Hammarskiöld & Co. Hon har också varit tingsnotarie
på Stockholms tingsrätt. Ylva Lindquist har en jurist-
examen fn Stockholms universitet. Innehav i VNV
Global: 8 600 stamaktier och 854 teckningsoptioner.
Ersättningar: 95 tusen USD. Inga avtal om avgångs-
vederlag eller pension.
Keith Richman
Ledamot
Amerikansk medborgare, född 1973. Medlem i sty-
relsen sedan 2013 och medlem i ersättningsutskot-
tet sedan 2018. Keith Richman var fram till september
2018 grundare och VD för Defy Media, ett digital-
mediabolag för män. Före medgrundandet av Defy
Media var Keith Richman medgrundare och Vice-
President för OnePage (uppköpt av Sybase 2002) och
medgrundare och affärsutvecklingschef för Billpoint
Inc. (uppköpt av eBay 1999). Keith Richman har tidigare
varit anställd som Director of Corporate Planning på
Walt Disney Company, där han fokuserade på konsu-
mentprodukter, kabel- och ny media. Keith Richman
har en Bachelor och en Master of Arts-examen i
International Policy från Stanford University. Innehav i
VNV Global: 20 790 stamaktier. Ersättningar: 101 tusen
USD. Inga avtal om avgångsvederlag eller pension.
Per Brilioth
Verkställande direktör och ledamot
Svensk medborgare, född 1969. Medlem i styrelsen
och verkställande direktör sedan 2007. Mellan 1994
och 2000 arbetade Per Brilioth vid fondkommissio-
rsfirman Hagströmer & Qviberg i Stockholm som
chef för deras emerging markets-enhet och har under
flera år jobbat mycket nära den ryska aktiemarknaden.
Per Brilioth har en kandidat examen i företagsekonomi
från Stockholms Universitet och en Master of Finance
från London Business School. Övriga väsentliga sty-
relseuppdrag: styrelseledamot i VEF AB, Kontakt East
Holding AB, NMS Invest AB och Voi Technology AB.
Innehav i VNV Global: 1 679 619 stamaktier (varav
40000 utgör sparaktier enligt LTIP 2019, 2020 och
2021 samt inklusive innehav om 21 000 aktier genom
rstående person), 940 940 incitamentsaktier av
Serie C 2019, 235 235 incitamentsaktier av Serie C
2020 och 262500 incitamentsaktier av Serie C 2021
samt 221080 teckningsoptioner (inklusive 3000
genom närstående person). Lön och rörlig ersättning:
947 tusen USD (2020: 444). Avtal om avgångsveder-
lag och pension: Per Brilioth har rätt till tolv månaders
full lön i händelse av uppsägning fn företagets sida.
Skulle han själv välja att avgå måste han iaktta sex
naders uppgningstid. Per Brilioth har också en
pensionsplan baserad på svensk marknadspraxis.
Styrelsemöten
Styrelsen sammanträder fysiskt minst tre gånger per
år och mer frekvent vid behov. Dessutom genomförs
möten över telefon när så anses nödvändigt, och ibland
genom beslut per capsulam. Verkställande direktören
har dessutom regelbundna kontakter med styrelsens
ordförande och de övriga styrelseledamöterna.
Utvärdering av styrelsen och verkställande direktör
Styrelsens ordförande genomför årligen en utvärdering
av styrelsen genom att distribuera självutvärderings-
formulär och genomföra individuella intervjuer med
styrelseledamöterna om hur de olika styrelsefunktio-
nerna fungerar, hur styrelsearbetet kan förbättras eller
om det saknas nödvändig kompentens. Styrelsens
ordförande sammanställer resultatet av utvärderingen
och presenterar detta och eventuella förbättringsom-
den för valberedningen under året.
Styrelsen utvärderar den verkställande direktörens
arbete vid ett av de tre fysiska mötena utan lednings-
gruppens närvaro. I samband med dessa diskuteras
också ledningsgruppens prestation.
Styrelsens arbete och arbetsordning
Styrelsen fattar beslut i övergripande frågor som rör
Koncernen vilket inkluderar att förbereda och utfärda
investeringsrekommendationer till styrelsen i dotter-
bolaget. Styrelsens uppgift är organisation och ledning
av företaget, vilket bland annat innefattar att:
besluta om verksamhetens inriktning och företagets
riktlinjer;
ombesörja kapitaltillförsel;
utse och regelbundet utvärdera verkställande
direkrens och företagsledningens arbete;
godkänna rapporteringsanvisningar för
företagsledningen;
säkerställa att företagets externa kommunikation är
öppen, saklig och relevant för målgrupperna;
säkerställa att det finns effektiva uppföljnings- och
kontrollsystem för företagets verksamhet och
finansiella ställning gentemot uppsllda mål; och
följa upp och bevaka att verksamheten bedrivs i
enlighet med lagar, förordningar, börsregler och
vederbörlig praxis på värdepappersmarknaden.
Styrelsen ska löpande (minst en gång per år) träffa
Bolagets revisorer för att hålla sig informerade om
revisionens riktning och omfattning. Styrelsen och
revisorerna skall också diskutera koordinationen
mellan intern kontroll och extern revision samt
revisorernas syn på potentiella risker för kvaliteten
påBolagets rapportering.
Styrelsen skall årligen i samband med slutet på
räkenskapsåret utvärdera revisorernas arbete
och informera valberedningen om resultatet av
granskningen så att de kan ta hänsyn till det när de
föreslår revisorer för årsstämman.
Styrelsen skall vidare vara valberedningen behjälplig i
samband med nominering av revisorer och arvode till
revisorerna.
Styrelseutskott
Styrelsen har bland sina ledamöter bildat ett revisions-
utskott och ett erttningsutskott.
Revisionsutskottet
Revisionsutskottets huvudsakliga uppgifter följer av
aktiebolagslagens 8 kap 49b, enligt vilket utskottet,
utan att det påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i
övrigt, ska:
1. övervaka bolagets finansiella rapportering samt
lämna rekommendationer och förslag för att
säkerslla rapporteringens tillförlitlighet,
2. med avseende på den finansiella rapporteringen
övervaka effektiviteten i bolagets interna kontroll,
internrevision och riskhantering,
3. hålla sig informerat om revisionen av årsredovis-
ningen och koncernredovisningen samt om slutsat-
serna av Revisorsinspektionens kvalitetskontroll,
4. informera styrelsen om resultatet av revisionen och
om på vilket sätt revisionen bidrog till den finansiella
rapporteringens tillförlitlighet samt om vilken
funktion utskottet har haft,
5. granska och övervaka revisorns opartiskhet och
självständighet och då särskilt uppmärksamma om
revisorn tillhandahåller bolaget andra tjänster än
revision, och
6. biträda vid upprättandet av förslag till bolagsstäm-
mans beslut om revisorsval.
Revisionsutskottet har hållit fyra möten under 2021, där
båda medlemmarna var närvarande.
Ersättningsutskottet
Erttningsutskottets huvudsakliga uppgift är att gran-
ska och föreslå ändringar till riktlinjerna för erttning
till ledande befattningshavare samt att för styrelsen
föreslå omfattning och struktur på Bolagets långsiktiga
incitamentsprogram och övrig rörlig ersättning samt
den årliga ersättningen till verksllande direkren.
Erttningsutskottet besr av Lars O Grönstedt
(ordförande) och Keith Richman. Ersättningsutskottet
har hållit tre möten under 2021, där båda medlemmarna
var närvarande.
68Årsredovisning 2021
Bolagsstyrningsrapport 2021
Ledning
Verkställande direktören, som är medlem i både
styrelsen och ledningsgruppen, förbereder och utrdar
investeringsrekommendationer tillsammans med övriga
styrelseledamöter. För en närmare presentation av den
nuvarande företagsledningen, se avsnittet ”Styrelse,
ledande befattningshavare och revisorer.
Ledningsgrupp 2021
Per Brilioth: verksllande direkr
Nadja Borisova: ekonomichef
Anders F. Börjesson: chefsjurist
Björn von Sivers, Investor Relations och Investment
Manager.
Per Brilioth: VD
Se även rubriken ”Styrelse” ovan.
Nadja Borisova: Ekonomichef
Svensk och rysk medborgare, född 1968. Anslld
sedan 2010. Innehav i företaget: 295524 stamaktier
(varav 13850 sparaktier enligt LTIP 2019, 2020 och
2021), 325710 incitamentsaktier av Serie C 2019,
81428 incitamentsaktier av Serie C 2020, 91000
incitamentsaktier av Serie C 2021, 29460 tecknings-
optioner och 425 obligationer 2019/2022
1
.
Anders F. Börjesson: Chefsjurist
Svensk medborgare, född 1971. Anställd sedan
2008. Innehav i företaget: 193 264 stamaktier (varav
13850 sparaktier enligt LTIP 2019, 2020 och 2021,
och inklusive innehav om 3 000 stamaktier genom
rstående personer), 325710 incitamentsaktier av
Serie C 2019, 81428 incitamentsaktier av Serie C
2020, 91000 incitamentsaktier av Serie C 2021 och
53600 teckningsoptioner (varav 200 genom närstå-
ende personer).
1. Obligationerna 2019/2022 är föremål för förtidsinlösen per
den 16 februari 2022.
Björn von Sivers: IR och Investment Manager
Svensk medborgare, född 1988. Anställd sedan
2012. Innehav i företaget: 107 862 stamaktier
(varav 13850 är sparaktier enligt LTIP 2019, 2020
och 2021), 325710 incitamentsaktier av Serie C
2019, 81428 incitamentsaktier av Serie C 2020,
91000 incitamentsaktier av Serie C 2021 och 8080
teckningsoptioner.
Övriga ledningspersoner
I tillägg till koncernledningen anlitas lokala styrelse-
ledamöter i Bolagets dotterbolag, varav fyra i Cypern
och tre i Bermuda.
Investor Relations
Bolagets investor relations hanteras av Björn von Sivers.
Erttning till styrelse och
ledandebefattningshavare
Ersättning till Bolagets styrelse
Vid årssmman 2021 beslutades att styrelsearvodet
skulle uppgå till sammanlagt 599 tusen USD, med
195 tusen USD till styrelsens ordförande och 95 tusen
USD till var och en av de övriga styrelseledaterna
som inte var anställda i Bolaget samt att totalt 24 tusen
USD allokeras till arbetet inom styrelsens utskott,
varav 6 tusen USD till envar av de två ledamöterna i
revisionsutskottet och 6 tusen USD till envar av de t
ledamöterna i ersättningsutskottet. Valberedningen
uppmanar varje styrelseledamot att – så länge värdet
av deras aktieinnehav i Bolaget understiger ett årligt
styrelsearvode – att använda 25 procent av sitt årliga
styrelsearvode till att köpa aktier i Bolaget.
Ersättning till ledande befattningshavare
Vid årssmman 2020 antogs nya riktlinger för
ersättning till ledande befattningshavare (Riktlinjerna).
Dessa gäller i fyra år och är alltså alltjämt i kraft.
Enligt Riktlinjerna ska ersättningen vara marknads-
ssig och får bestå av följande komponenter: fast
kontantlön, rörlig kontant ersättning, pensionsförmåner
och andra förmåner. Bolagsstämman kan därutöver
– oberoende av Riktlinjerna – belsuta om aktie- eller
aktieprisrelaterad ersättning samt andra former av
ersättning utan begränsningar.
Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig
kontantersättning ska kunna mätas under en period
om ett år. Den rörliga kontantersättningen får uppgå
till högst 100 procent av den fasta årliga kontantlönen.
Ytterligare kontant rörlig ersättning kan utgå vid
extraordinära omständigheter, förutsatt att sådana
extraordinära arrangemang endast görs på individni
antingen i syfte att rekrytera eller bella befattnings-
havare, eller som ersättning för extraordinära arbets-
insatser och mycket anmärkningsvärda engångspresta-
tioner och resultat. Sådan ersättning får inte överstiga
ett belopp motsvarande 200 procent av den fasta årliga
kontantlönen samt ej utges mer än en gång per år och
per individ. Beslut om sådan ersättning ska fattas av
styrelsen på förslag av ersättningsutskottet.
r verkställande direktören och andra ledande
befattningshavare ska pensionsförmåner, innefatt-
ande sjukförsäkring, vara premiebesmda. Rörlig
kontantersättning ska inte vara pensionsgrundande.
Pensionspremierna för premiebestämd pension
ska uppgå till högst 30 procent av den fasta årliga
kontantlönen.
Sammansättning av styrelsen som valdes den 4 maj 2021, inklusive mötesnärvaro
Namn
Invald i
styrelsen Position
Förhållande till
Bolaget
Närvaro
styrelsemöten
Styrelsearvode,
tusen USD
1
Lars O Grönstedt 2010 Ordförande Oberoende 100% 207
2,4
Josh Blachman 2013 Ledamot Oberoende 100% 101
2
Per Brilioth 2007 Ledamot Bolagsledning 100%
Victoria Grace 2015 Ledamot Oberoende 100% 95
3
Ylva Lindquist 2015 Ledamot Oberoende 100% 95
Keith Richman 2013 Ledamot Oberoende 100% 101
4
Antal styrelsemöten 11 599
1. Tabellen visar erttningen som beslutades vid årsstämman 2021.
2. Inklusive ersättning för deltagande i revisionsutskottet.
3. Avser deltagande fram till utträde den 27 juli 2021.
4. Inklusive ersättning för deltagande i ersättningsutskottet.
69Årsredovisning 2021
Bolagsstyrningsrapport 2021
Andra förmåner får innefatta bl.a. livrkring, sjuk-
rdsförsäkring och partiell ersättning för inkomstbort-
fall i samband med föräldraledighet. Sådana förmåner
r sammanlagt uppgå till högst 50 procent av den fasta
årliga kontantlönen.
År 2021 erhöll verkställande direktören en fast års-
lön på cirka 476 tusen USD (2020: 444). Rörlig ersätt-
ning utgick till verkställande direkren för 2021 på 471
tusen USD (2020: noll). Verksllande direkren har en
pensionsplan baserad på svensk marknadspraxis, som
redovisas som en avgiftsbestämd plan i enlighet med
IAS 19. Premien beräknas på grundval av verkställande
direkrens grundlön. Verksllande direkren har rätt
till 12 månaders full lön vid uppsägning fn företaget.
Om han själv väljer att avgå är uppgningstiden sex
månader.
Den sammanlagda fasta årslönen till de övriga
ledande befattningshavarna uppgick totalt till cirka
599tusen USD (2020: 599). Rörlig erttning utgick
till övriga ledande befattningshavare för 2021 på
1059 tusen USD (2020: noll). Liksom verkställande
direktören har de övriga ledande befattningshavarna en
pensionsplan baserad på svensk marknadspraxis, som
redovisas som en avgiftsbestämd plan i enlighet med
IAS 19. Premien beräknas på grundval av grundlönen.
Andra förmåner inkluderar marknadsbaserad arbets-
skadeförsäkring, livförsäkring, privat sjukförsäkring
samt ersättning för förlust av lön i samband med
föräldraledighet. Anställningsavtalen för de övriga
medlemmarna i koncernledningen har en ömsesidig
uppsägningstid på tre månader.
Incitamentsprogram
Under 2021 fanns det totalt fyra incitamentsprogram i
företaget. Huvudfunktionerna och statusen för dessa
program under 2021 anges nedan. För ytterligare
information, se not 19 i företagets årsredovisning för
2021.
LTIP 2018, antagen vid årssmma den 16 maj
2018 erbjuder deltagare att köpa ett visst antal
aktier i företaget, benämnda sparaktier, och att
lla dem under programmet som löper under
tre år. Med förbehåll för vissa prestationskriterier
fastställda av styrelsen, ges deltagaren sedan upp
till 10 stamaktier i Bolaget, för programmets syften
kallade prestationsaktier, för varje sparaktie som
fortfarande innehas vid programmets förfall. Under
2021 fastsllde styrelsen att den definierade nivån
hade uppnåtts, med totalt 767 589 prestationsaktier
skyldiga deltagarna i LTIP 2018, efter justering
för utdelning av likvid fn försäljningen av Avito
genom en aktiesplit och inlösenprogram i mars
2019 samt för nyemissionen i juli 2020 och riktad
emission i februari 2021. Av dessa överrdes
749700 prestationsaktier till deltagarna från aktier
i egen bok, varvid värdet av resterande del (17889
stamaktier) betalades till deltagarna kontant till ett
totalt belopp av 1 878 345 kr.
LTIP 2019, 2020 och LTIP 2021, antagna vid
extrasmma i VNV den 22 augusti 2019 respektive
årssmman 2020 i VNVL som hölls den 12 maj
2020. På samma sätt som 2018 inbjuds deltagare
i LTIP 2019, LTIP 2020 och LTIP 2021 att köpa ett
antal depåbevis i bolaget, benämnda spardebevis.
För varje spardepåbevis har deltagarna rätt
att teckna en aktie av en ny klass av inlösbara
stamaktier (Serie C 2019, C 2020 respektive
C 2021) i företaget. Beroende på resultatet för
både bolagets NAV och VNV-aktiekurs under den
femåriga mätperioden (1 januari 2019 till och med
31 december 2023, 1 januari 2020 till och med
31december 2024 respektive 1 januari 2021 till och
med 31 december 2025) kommer aktierna av Serie
C 2019, C 2020 och C 2021 antingen att lösas in av
bolaget för ett nominellt belopp eller omklassificeras
som vanliga stamaktier. För att underlätta deltagande
i LTIP 2019 och LTIP 2020 (men inte LTIP 2021)
subventionerade företaget det teckningspris som
deltagarna skulle betala för aktierna av Serie C 2019
och Serie C 2020. LTIP 2019 förfaller 2024, LTIP
2020 förfaller 2025 och LTIP 2021 förfaller 2026.
Övriga ersättningsrelaterade frågor
rutom deras styrelsearvode som beslutades av
årssmman 2021, har tre styrelseledamöter – Josh
Blachman, Keith Richman och Victoria Grace – under
2021 fått ersättning för konsulttjänster utöver sina
uppgifter som styrelseledamöter i bolaget under
separata kontrakt. Den årliga bruttokostnaden per
kontrakt är 102 tusen USD.
r styrelsen finns ingen uppsägningstid. Det finns
vidare inga avtal om avgångsvederlag eller pension
för styrelseledamöterna förutom för Per Brilioth i hans
egenskap av verkställande direktör, se ”Erttning till
ledande befattningshavare” ovan.
Utöver vad som särskilt anges finns inga avsatta eller
upplupna belopp hos Bolaget för pensioner eller andra
förner efter fnträdande av tnst eller efter det att
uppdraget avslutats för styrelseledamöterna eller de
ledande befattningshavarna.
Egna aktier
Vid 2021-års inng den 1 januari 2021 hade VNVL
totalt 749 700 egna stamaktier som återköpts inom
ramen för återköpsmandat under 2019. Dessa överr-
des under året som dellikvid till deltagare i LTIP 2018
(se ovan). Under 2021 återköpte Bolaget ytterligare
906119 aktier inom ramen för återköpsmandat som
antogs vid årssmman 2021. Dessa finns kvar i egen
bok den 31 december 2021.
Revisorer
Enligt beslut vid årsstämman 2021 valdes revisions-
bolaget PricewaterhouseCoopers AB (PwC) till bolagets
revisorer fram till och med nästa årssmma.
Martin Oscarsson, född 1983. Auktoriserad revisor.
Revisor i Bolaget sedan 2019. Price water house-
Coopers AB, Göteborg, Sverige.
Under 2021 har översiktlig granskning enligt ISRE
2410 genomförts av bolagets delårsrapport för tredje
kvartalet.
Utöver revisionsuppdraget har bolaget konsulterat
PwC i samband med nyemissionerna samt rörande all-
männa skattefrågor och redovisningsfrågor. Storleken
på till PwC betalda erttningar under 2021 framr av
not 6 till koncernredovisningen.
PwC är skyldiga att pröva sitt oberoende inför
beslut att vid sidan av sitt revisionsuppdrag genomföra
fristående rådgivning åt Bolaget.
Intern kontroll
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och för-
valtningen av bolagets angelägenheter, vilket inkluderar
intern kontroll. Intern kontroll i detta sammanhang avser
de åtgärder som vidtas av Bolagets styrelse, ledning
och övrig personal för att i möjligaste mån säkerslla
att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets
ekonomiska förhållanden i övrigt kontrolleras på ett
betryggande sätt och i överensstämmelse med relevant
lagstiftning, tillämpliga redovisningsstandarder och
övriga krav på noterade bolag. Denna granskning utförs
av styrelsen i sin helhet. Rapporten om internkontroll
i detta avsnitt har upprättats i enlighet med Kodens
avsnitt 7.4, som behandlar intern kontroll avseende
den finansiella rapporteringen, och i enlighet med den
vägledning som framtagits av FAR i samarbete med
Svenskt Näringsliv.
VNV är ett investmentbolag vars huvudsakliga
verksamhet är att genomföra finansiella investeringar.
rmed är den interna kontrollen för finansiell rappor-
tering fmst inriktad på att säkerslla väl fungerande
och tillförlitliga rutiner för att genomföra och redovisa
köp, försäljningar och innehav av aktier och aktiebase-
rade instrument. Enligt Koden ska styrelsen säkerställa
att bolaget har en god intern kontroll och fortlöpande
utvärdera hur bolagets system för intern kontroll
fungerar. Med anledning av att VNV är en relativt liten
organisation har styrelsen gjort bedömningen att
någon internrevisionsfunktion inte är nödvändig utan
den interna kontrollen kan upptthållas genom den
organisation och de arbetsformer som beskrivits ovan.
Den interna kontrollen beskrivs oftast utifn de fem
komponenter som ingår i det internationellt etablerade
ramverk som lanserades 1992 av The Committee of
Sponsoring Organizations in the Treadway Commission
(COSO). Dessa fem komponenter, som beskrivs nedan,
är kontrollmiljö, riskbedömning, kontrollaktiviteter,
information och kommunikation samt uppföljning.
retagsledningen följer löpande upp bolagets
verksamhet i enlighet med det ramverk som beskrivs
nedan.
Kontrollmiljö
Kontrollmiljön, som är basen för bolagets interna kon-
troll avseende den finansiella rapporteringen, utgörs
i stor utstckning av de mjuka värden som styrelsen
och ledningen kommunicerar och verkar utifn. VNV
arbetar för att organisationen skall karaktäriseras av
värderingar som noggrannhet, professionalism och
integritet. En annan viktig del av kontrollmiljön är att den
organisatoriska strukturen, beslutsvägar och befogen-
heter är klart definierade och kommunicerade. Detta
åstadkoms genom skriftliga instruktioner och formella
rutiner för arbetsfördelningen mellan å ena sidan
styrelsen och å andra sidan VD:n och övrig personal.
De övergripande riktlinjerna för VNVs kärnverksamhet
som utgörs av köp, försäljningar och innehav av aktier
och aktiebaserade instrument fastställs av styrelsen.
r att garantera en tillförlitlig och lättövervakad
procedur för köp och försäljningar av värdepapper
har bolaget uppttat en sekventiell process för dess
investeringsverksamhet. Styrelsen som helhet ansvarar
för att identifiera och granska potentiella investeringar
eller försäljningar av befintligt innehav. Efter granskning
behövs en majoritet för att utfärda en köp- eller
ljrekommendation, på vars grunder styrelsen för
VNV (Cyprus) Limited, VNV Sweden AB eller, i vissa fall
Vostok Co-Investment Coöperatief BA sedan fattar
investeringsbeslut. Liksom för investeringsförfarandet
som all övrig kringverksamhet regleras detta genom
interna riktlinjer och instruktioner. VNV karakriseras
70Årsredovisning 2021
Bolagsstyrningsrapport 2021
av en tät och platt företagsstruktur. Bolagets begn-
sade personalantal och nära samarbete bidrar till hög
transparens inom bolaget vilket kompletterar fasta
kontrollrutiner. VNVs ekonomichef har ansvar för att
kontrollera och rapportera bolagets konsoliderade
ekonomiska situation till ledning och styrelse.
Riskbedömning
Styrelsen i VNV ansvarar för att väsentliga risker för
fel i den finansiella rapporteringen identifieras och
hanteras. Vid riskbedömningen tas särskild hänsyn
till risken för oegentligheter och otillbörligt gynnande
av annan part på VNVs bekostnad samt risk för förlust
eller förskingring av tillgångar. VNVs ambition är att
minimera risken för fel i den finansiella rapporteringen
genom att kontinuerligt identifiera de säkraste och
mest effektiva rutinerna för rapporteringen. Bolagets
ledning genomför en intern kontroll som granskas av
styrelsen på kvartalsbasis i samband med gransk-
ningen av Bolagets kvartalsrapporter. Bolagets platta
organisationsstruktur och öppna kommunikation
underlättar arbetet med att identifiera potentiella brister
i den finansiella rapporteringen, samt gör det enklare
att snabbt implementera nya och säkrare rutiner.
r de processer som av styrelsen anses bära den
största risken för fel, alternativt vars potentiella fel har
störst effekt, ägnar man mest tid åt för att garantera
tillförlitlighet. Detta innefattar exempelvis tydliga krav
för klassificering och beskrivning av bokringsposter
enligt god redovisningssed och gällande lagar samt
att investerings förfarandet utgörs av en uppdelad
och sekventiell process för investeringsbeslut och
verkställande.
Kontrollaktiviteter
Riskbedömningen och dess resulterande krav och
rutiner behöver konkreta kontrollaktiviteter för
att säkerställa efterlevnad. Kontrollaktiviteterna
ämnar således förebygga, upptäcka och korrigera
fel och avvikelser i den finansiella rapporteringen.
r VNV innefattar dessa kontrollaktiviteter bland
annat upprättande av skriftliga beslutsdokument
vid varje instans i investeringsförfarandet. Därtill
sker uppföljning av hela investeringsprocessen efter
varje transaktion, från investeringsrekommendation
till investeringsbeslut till beslutsverkställande och
bokföring av transaktion. Banktillgodohavanden och
aktieböcker stäms också av och jämförs med Bolagets
rapportering. Vidare innefattar kontrollaktiviteterna
fasta redovisnings- och rapporteringsrutiner för hela
bolaget, exempelvis månadsvisa avsmningar av VNVs
tillgångar och skulder samt kvartalsvis avstämning av
portljförändringar. Särskilt fokus läggs även på att de
krav och rutiner för redovisningsprocessen inklusive
upprättande av bokslut och konsolidering av koncer-
nens räkenskaper överensstämmer med tillämpliga
lagar och förordningar samt god redovisningssed och
övriga krav på noterade bolag. Kontroller har också
utförts för att säkerställa att de IT-/datasystem som är
involverade i rapporteringsprocessen har tillräckligt hög
tillförlitlighet för sin uppgift.
Efterlevnad av lagar och regler
VNV fäster stor vikt vid att efterleva utvecklad
internationell s.k. best practice i förhållande till sådana
områden som antikorruption, antipenningtvätt och
internationella sanktioner. Dessa områden blir särskilt
relevanta i takt med att Bolagets geografiska spridning
utökas till att omfatta jurisdiktioner som kan vara
förel för internationella sanktioner och med en
upplevd förhöjd risk för korruption. För att säkerställa
Bolagets efterlevnad av internationella normer har
Bolaget besllt en skddarsydd s.k. verktygslåda för
regelefterlevnad (Compliance Tool Box), som innehåller
checklistor för användning före och efter investeringar,
due diligence-frågelistor och modellklausuler, samtliga
med syftet att tillförsäkra att regelefterlevnad genomsy-
rar alla led i investeringsprocessen. Bolagsledningen
arbetar fortfarande med implementering och justering
av verktygslådans innehåll för att upprätthålla rätt
balans mellan stringent kontroll och effektivitet.
Information och kommunikation
VNV har i möjligaste mån förkt att säkerslla en
effektiv och korrekt informationsgivning både internt
och externt. För detta ändal har bolaget upprättat
fasta informationsrutiner samt investerat i tillförlitliga
tekniska applikationer för att underlätta ett snabbt och
relevant informationsutbyte inom hela organisationen.
Interna policyer och övergripande riktlinjer för finansiell
rapportering kommuniceras mellan styrelse, ledning
och personal via regelbundna möten och e-post. VNVs
platta organisation och begränsade personalstorlek
bidrar vidare till ett mycket effektivt och pålitligt
informationsutbyte. För att säkerställa kvaliteten på den
externa rapporteringen som är förngningen av den
interna rapportering finns en skriftlig kommunikations-
policy som anger vad och på vilket sätt information skall
utges.
Uppföljning
Styrelsen erhåller månatliga substansvärdesrapporter
och utrliga kvartalsrapporter som beskriver den
finansiella ställningen och periodens utveckling av
VNVs innehav. Vid varje styrelsemöte diskuteras bola-
gets ekonomiska situation och strategi för framtiden,
samt eventuella problem och brister i den gångna
periodens verksamhet och finansiella rapportering.
Uppföljning av rapporterade brister görs via ledningen.
Bolaget uppttar kvartalsrapporter fyra gånger per år
som granskas av styrelsen. En översiktig granskning
av koncernens räkenskaper görs av revisorerna vid
minst ett tilllle per år utöver revisionen av bolagets
årsredovisning.
VNV efterlever till fullo NOREX medlemsregler
för emittenter, vilka är regler och föreskrifter för
medlemmar och handel i SAXESS-systemet för
varje börsplats inom NOREX-alliansen, det vill säga
Nasdaq Nordic Exchanges i Köpenhamn, Helsingfors,
Island och Stockholm samt Oslo Börs. Det har inte
skett någon överträdelse av god sed på den svenska
aktiemarknaden.
Lars O Grönstedt
Ordförande
Josh Blachman
Ledamot
Ylva Lindquist
Ledamot
Keith Richman
Ledamot
Per Brilioth
Ledamot och verkställande direktör
71
Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten
Årsredovisning 2021
Bolagsstyrningsrapport 2021
Till årsstämman i VNV Global AB (publ.),
org.nr 556677-7917
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrnings-
rapporten för år 2021 på sidorna 6670 och för att
den är uppttad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation
RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrnings-
rapporten. Detta innebär att vår granskning av
bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och
en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inrikt-
ning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige
har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig
grundr våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar
i enlighet med 6 kap. 6§ andra stycket punkterna 2–6
årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket
samma lag är förenliga med årsredovisningen och
koncernredovisningen samt är i överenssmmelse med
årsredovisningslagen.
Göteborg den 18 februari 2022
PricewaterhouseCoopers AB
Martin Oscarsson
Auktoriserad revisor
72Årsredovisning 2021
Hållbarhetsrapport 2021
VNV Global AB (publ) (VNV Global” eller
”Bolaget”) är en global investerare som främst
investerar i onoterade företag med betydande
potential för värdestegring och med fokus på
företag med nätverkseffekter.
Våra investeringar är globala med verksamheter som bedrivs på alla
kontinenter. Vårt investeringsfokus är för närvarande uppdelat på tre
huvudområden:
Online-marknadsplatser Mobilitetslösningar Digitala hälsolösningar
Vi investerar i digitala
marknadsplatser som
matchar utbud och
efterfrågan på produk-
ter, hus, företag och
nniskor som Property
Finder, Hemnet och
Booksy.
Vi investerar i
mobilitetslösningar och
ledare i den globala
delningsekonomin som
BlaBlaCar, Voi och
Swvl.
Vi investerar i digitala
hälsolösningar som
erbjuder tillgängliga och
prisvärda hälsotjänster
som Babylon och
Vezeeta.
Hållbarhetsstyrning
VNV Global vill vara en ansvarsfull medlem i de samhällen där vi verkar. Vi
anser att respekt för mänskliga rättigheter, arbetsrättigheter och miljön
är centralt för ett bra företagsmedborgarskap och att mil-, sociala och
styrningsfaktorer bör beaktas i alla aspekter av vår verksamhet. Vår hållbar-
hetsstrategi bygger huvudsakligen på FN: s 2030-agenda samt interna-
tionella standarder som OECD: s riktlinjer för multinationella företag, ILO:
s kärnkonventioner och The International Bill of Human Rights. Styrelsen
har det övergripande ansvaret för hållbarhetsstrategin och arbetet på VNV
Global. VNV Globals ledning ansvarar för att utveckla, implementera och
upprätthålla ett adekvat hållbarhetsprogram, inklusive ett system för interna
kontroller för att säkerställa upptäckt och förebyggande av korruption eller
uppförande.
Uppförandekod och ramverk för hållbarhet
Våra vägledande dokument för hållbarhet är vår uppförandekod och vårt
ramverk för hållbarhet. De bygger på FN: s agenda 2030, International Bill
of Human Rights och International Labour Organizations (ILO) Declaration
on Fundamental Principles and Rights at Work. Ramverket för hållbarhet
är baserat på FN: s 2030-agenda och fokuserad på ekonomiska, sociala
och miljöfrågor som är mest relevanta för VNV Global och våra investerings-
aktiviteter. Uppförandekoden anger de standarder som alla VNV Globals
anställda, ledning och styrelseledater samt alla andra personer som
företräder eller agerar på uppdrag av VNV Global är skyldiga att följa. Det
beskriver också vår strategi för att integrera hållbarhet i vår investerings-
process och våra portföljbolag. Koden har till syfte att säkerslla skyddet
av mänskliga rättigheter, främja rättvisa anställningsvillkor, säkra arbetsför-
hållanden, ansvarsfull hantering av miljöfrågor och höga etiska standarder.
Dessutom beskriver koden våra förväntningar på våra portföljbolag att
agera till stöd för FN: s 2030-agenda och verka i linje med våra värderingar
och iakttagande av internationella lagar och konventioner om mänskliga rät-
tigheter samt standarder för sunda miljö-, sociala och styrningsprestanda.
Som en del av anställningsprocessen på VNV Global introduceras nya
medarbetare till koden och dess innehåll. Policyn granskas vartannat år
av styrelsen och eventuella ändringar meddelas alla anställda genom ett
uppföljningsmöte.
Affärsetik
VNV Global har nolltolerans gentemot alla former av korruption och
finansiell oegentlighet, som anges i vår uppförandekod och antikorruptions-
policy. Vår policy mot korruption gäller alla våra anställda, leverantörer och
alla affärspartners som agerar på uppdrag av VNV Global.
Vissa av våra portföljbolag verkar på tillxtmarknader med en ökad
risk för korruption. Det är därr viktigt att vi alltid gör vårt yttersta för att
anta lämpliga rutiner för att säkerställa att inga korrupta metoder uppstår.
Dessutom måste alla våra portföljbolag iaktta höga krav på etiskt och
affärsmässigt beteende i sin verksamhet och förbinda sig att bekämpa alla
former av korruption.
Eftersom korruption omfattar ett stort antal frågor är det utmanande att
förstå vad som utgör en korrupt praxis. Därför har vi inkluderat definitioner
av korrupta metoder i vår policy mot korruption, t.ex. underlättande av betal-
ningar och bestickningsbrott samt en förklaring av relevanta avsnitt i svensk
lagstiftning mot bestickning. Nya medarbetare introduceras till vår politik
mot korruption genom vår anställningsprocess. Varje anställd som känner
till eller har en anledning att tro att bristande upptdande har inträffat är
ansvarig för att omedelbart underrätta sin närmaste chef, General Counsel,
VNV Globals CFO eller styrelsens ordförande.
Hållbarhetsrisker
Hållbarhetsfaktorer kan utgöra betydande riskerr våra investeringar om
de inte identifieras, bedöms och hanteras korrekt. Regleringslandskapet
inom hållbar ekonomi ökar vilket medför betydande risker för bristande
efterlevnad om vi inte har ett proaktivt synsätt. Eftersom VNV Global inves-
terar på tillxtmarknader med en ökad risk för korruption måste styrnings-
faktorer utrderas för potentiella investeringar, men också övervakas i vår
nuvarande portfölj. Vi investerar i digitala tjänster och lösningar och flera av
ra investeringar hanterar känsliga personuppgifter. Detta kan uttta oss
och våra investeringar för en risk för förlust av personlig information, ansvar
och tvister om de inte hanteras ordentligt.
Miljöfaktorer och klimatndringar kan också ha negativa ekonomiska
konsekvenser för våra investeringar på grund av misslyckande med
klimatförändringsreducering och anpassning samt risker förknippade med
att inte överväga och hantera överngen till en koldioxidsl ekonomi.
Dessutom kan sociala faktorer utgöra en risk för våra investeringar, till
exempel bristande efterlevnad av internationella standarder och lagstiftning
om mänskliga rättigheter och arbetsrättigheter.
VNV Global ser upptthållandet av en god relation med sina viktigaste
intressenter som en integrerad del av sitt hållbarhetsarbete. För att kontinu-
erligt förbättra företagets verksamhet är det viktigt att hålla en öppen dialog
med alla parter. VNV Global identifierar fyra huvudintressenter, nämligen
dess aktieägare, medarbetare, portföljbolag och samhället.
73Årsredovisning 2021
Hållbarhetsrapport 2021
Huvudintressenter
Huvudintressenter Fokus Aktiviteter Nuvarande status
Aktieägare Skapa långsiktigt och hållbart
aktieägarvärde
Regelbunden finansiell rapportering,
kapitalmarknadsdagar,
pressmeddelanden, företagswebbplats
Kontinuerlig och transparent
kommunikation
Medarbetare En hälsosam balans i
arbetslivet, konkurrenskraftiga
ersättningsstrukturer och diversifierat
arbetslag
Årliga prestationsgenomgångar,
månatliga teammöten
Årlig genomgång av företagspolicyer med
alla anställda
Portföljbolag llbar och långsiktig tillxt,
ekonomiskt och strategiskt sd genom
VNV Globals breda nätverk
Kontinuerlig dialog genom
styrelserepresentation och regelbunden
investerardialog
Kontinuerligt stöd inom olika områden.
Uppmuntrar till hög standard för hållbarhet
Samhället Att vara en ansvarsfull medlem i de
samhällen där vi verkar
Företagets hemsida, årsredovisning,
hållbarhetsredovisning, dialog med
relevanta myndigheter
Kontinuerlig och transparent
kommunikation
l för VNV Global
Ekonomi Samhälle Miljö
Dell 8.1: Hållbar ekonomisk tillxt Dell 5.5: Säkerställ fullt deltagande för
kvinnor i ledarskap och beslutsfattande
Dell 12.6: Uppmuntra bolag att anta hållbara
metoder och hållbarhetsrapportering
Dell 16.6: Utveckla effektiva, ansvarsfulla och
transparenta institutioner
Dell 8.8: Skydda arbetstagares rättigheter
och främja trygg och säker arbetsmiljö för alla
Dell 12.2: Integrera åtgärder mot
klimatförändringar i politik och planering
Mål för portföljföretag
Ekonomi Samhälle Miljö
Dell 8.1: Hållbar ekonomisk tillxt
Dell 8.2: Främja ekonomisk
produktivitet genom diversifiering,
teknisk innovation och uppgradering
Dell 8.4: Förbättra resurseffektiviteten
ikonsumtion och produktion
Delmål 3.8: Tillgängliggör sjukvård för alla
Delmål 3.7: Tillgängliggör reproduktiv hälsovård,
familjeplanering och utbildning för alla
Delmål 12.5: Minska mängden avfall markant
Delmål 11.2 Tillgängliggör
hållbara transportsystem för alla
Vår investeringsprocess
VNV Global anser att arbete med miljössiga, sociala och styrningsfak-
torer är en central del för att ett företag ska bli framngsrikt. Genom hela
investeringsprocessen har vi en tät dialog med våra investeringar och har
implementerat en två stegsprocess där hållbarhetsfrågor integreras i vår
investeringsverksamhet.
Före investering: Hållbarhetsanalys
Vår hållbarhetsanalys innefattar en analys kring hållbarhetsrisker och
hur väl dessa identifieras och hanteras. Innan en investering genomför vi
alltid en due diligence relaterad till korruption, t.ex. mutor, bedgeri och
penningtvätt, och utvärderar risker relaterade till integritet och hantering
av personuppgifter. Dessa risker utrderas också kontinuerligt under
innehavsperioden.
Efter investering: Aktiv ägarstyrning
Vi strävar efter att säkerhetsställa att ledningsgrupper i våra investeringar
identifierar och hanterar risker och möjligheter kopplat till hållbarhet för att
främja en hållbar lönsamhet och riskhantering. Där vi innehar en styrelse-
plats arbetar vi kontinuerligt med att följa upp och bevaka hållbarhetsrisker
tillsammans med ledningen av de olika bolagen. VNV Globals ledning
stvar också mot att proaktivt arbeta för att portföljbolagen implementerar
mpliga policyer och system för intern bevakning och kontroll samt andra
rutiner för att efterleva våra förntningar och värderingar. Vi förväntar oss
att våra portföljbolag följer internationellt fastställda mänskliga rättigheter
och arbetstt samt håller god standard när det kommer till miljö, sam-
llspåverkans och bolagsstyrning. Styrelsen i de olika portljbolagen är
ansvariga att årligen rapportera på detta område.
Vår verksamhet
Vårt team
Vårt kontor är baserat i Stockholm. På VNV Global är vi ett litet team om åtta
personer som bidrar med olika perspektiv, färdigheter och kvalitéer. Av vår
fasta arbetsstyrka är 50% kvinnor och 50% män.
Inga nya medarbetare anställdes 2021.
Medarbetare
Uppdelat på kontrakt och typ av anställning n Kvinnor
Tillsvidareanställning 5 3
Tidsbegränsad anställning 1 0
Heltid 6 3
Deltid 0 0
Signifikanta områden
VNV Global identifierar de signifikanta områden som de samhälleliga
frågorna som har srst betydelse för oss och våra intressenter när
det gäller våra ekonomiska, miljömässiga och sociala effekter. De
signifikanta områdena anger vad VNV Global anser vara de viktigaste
områdena –deinom sina egna och portföljbolagens verksamhet. Med
utgångspunkt i FN:s hållbarhetsmål strävar VNV Global efter att fmja de
signifikanta områdena: ekonomi, samhälle och miljö.
74Årsredovisning 2021
Hållbarhetsrapport 2021
Sammansättning av styrande organ och anställda
rdelat på kön och ålder Män Kvinnor <30 30–50 >50
Styrelse 80% 20% 0% 40% 60%
Ledningsgrupp 75% 25% 0% 50% 50%
Anställda 67% 33% 11% 67% 22%
En hälsosam balans mellan arbete och fritid är avgörande för anställdas
lmående och bolagets framgång. Vi erbjuder flexibla arbetsdagar (plats
och timmar) för alla våra ansllda och heltäckande sjukrsäkring, inklusive
möjligheten att prata med en psykolog om behov finns. Vi uppmuntrar
alla våra medarbetare att vara aktiva och hälsosamma. Vi har också ett
skyddsombud som ansvarar för att bevaka arbetsmiljön både fysiskt och
psykiskt. Alla anställda omfattas av återkommande utvärderingssamtal.
Vår verksamhets klimatpåverkan
Då vi är ett litet investeringsbolag är klimatpåverkan från vår egen verk-
samhet relativt liten. Vi strävar mot att minimera vår negativa påverkan fn
kontor och affärsresor. Eftersom vi investerar globalt sr våra affärsresor
för majoriteten av klimatpåverkan från vår verksamhet.
VNV Globals klimatmål inkluderar nettonollutsläpp av växthusgaser
från företagets egen verksamhet fn 2020 och frat, och en strävan att
minska växthusgasutsläppen från den totala investeringsportföljen till en
nivå i linje med 1,5ºC-målet i Parisavtalet till 2030. Detta arbete bedrivs
främst genom VNV Globals styrelserepresentation i olika portföljbolag och
regelbunden dialog med våra portföljbolag som minoritetsaktieägare.
Från och med helåret 2020 kompenserar VNV Global sina växthusgas-
utsläpp årligen. För våra utsläpp 2021 har vi kompenserat dessa genom att
stötta ett vindenergi-projekt i Karnataka, som är Gold Standard-verifierat
(Gold Standard ID: 6854) och fokuserar på byggnationen av ett vindenergi-
projekt om 34,4 MW i Karnataka, Indien.
Utsläpp av växthusgaser från vår verksamhet
Per källa (ton CO2e) 2021 2020 2019
retagets egna bilar (Scope 1) 0 0 0
Elektricitet kontor (Scope 2) 0 0 0,14
Affärsresor (Scope 3) 8,3 8,6 53,8
Scope 1 består av utspp från företagets egna bilar. Scope 2 genereras
från köp av el. VNV Global köper 100% förnybar energi där alla eventuella
utsläpp kompenseras av elleverantören. Scope 3 består av indirekta
utsläpp från afrsresor med flyg och har tillhandallits av leverantör.
Betydande hållbarhetsrelaterade investeringar under 2021
Tise – en norsk second hand-modemarknad (cirkulär ekonomi)
Olio – en gemenskaps- och marknadsplats för att minska matsvinnet
Cirplus – en marknadsplats för återvunnen plast
Pale Blue Dot – en fröstadie-riskfond fokuserad på att investera i företag
med tydlig klimatpåverkan
Collectiv Food – en mat- och dryckesmarknad för restauranger som ökar
spårbarheten, transparensen ochrbättrar leverantörskedjan.
Framtida åtaganden
Vi arbetar kontinuerligt på att förbereda vår organisation för framtida
utmaningar och afrsmöjligheter. Under kommande år har vi därför
åtagit oss att ytterligare förbättra vårt hållbarhetsarbete. Vi kommer att
fortsätta identifiera vad hållbarhet är för vår verksamhet genom att göra en
materialitetsanalys, förfina vår hållbarhetsstrategi och mer tydligt definiera
rt hållbarhetsfokus och hållbarhetsstyrning. Vi kommer även att definiera
och integrera hållbarhet i vår investeringsprocess för att möjliggöra
tydligare identifiering och hantering av hållbarhetsrisker och möjligheter för
både framtida och existerande investeringar. Vi kommer också att forttta
rapportera årligen kring vårt hållbarhetsarbete.
GRI-index
VNV Globals hållbarhetsrapport är upprättad enligt GRI standarden: Core
option. Rapporten täcker hela kalenderåret 2021 och är företagets andra
hållbarhetsrapport som upprättats enligt GRI-standarderna. Framöver
planerar VNV Global att fortsätta sin GRI-baserade rapportering om
hållbarhet årligen.
Hållbarhetsredovisningen har varit föremålr en begränsad granskning
av bolagets revisorer, se uttalande på sidan 76.
Upplysningar om ledningsmetod
VNV Global utrderar och mäter företagets anstngningar avseende de
olika signifikanta områdena kontinuerligt för att identifiera och hantera
både risker och möjligheter.
Ekonomi – sunda styrningsstrukturer och ekonomisk tillväxt
VNV Global anser att en hållbar verksamhet är viktig för framngsrikt
ngsiktigt värdeskapande. I enlighet med detta har vi integrerat god
bolagsstyrning och regelefterlevnad i vårt styrningsdokument, Code of
Conduct. Code of Conduct omfattar alla VNV Globals representanter och
ses över regelbundet för att hålla bolagsstyrningen god.
Samhälle – socialt ansvarstagande
VNV Global anser att våra ansllda är vår viktigaste tillng. Vi hjälper
och uppmuntrar våra anställda att utvecklas personligt och professionellt
genom att låta dem ta en aktiv roll i värdeskapande-processen för Bolaget
och portljinnehaven. Vi uppmuntrar också en hälsosam balans mellan
arbete och fritid och erbjuder flexibilitet och distansarbetesmöjligheter.
Miljö – Minskad klimatpåverkan
Klimatpåverkan från företag blir en allt mer viktig mätpunkt när dessa
utvärderas ut ifrån ett hållbarhetsperspektiv. VNV Global genomför en
årlig analys av direkta och indirekta utsläpp av växthusgaser från vår
egen verksamhet inom scope 1, scope 2, och scope 3. Vidare genomför
också VNV Global fn och med 2020 en årlig hållbarhetsutvärdering av
sina srsta portföljinnehav, där klimataspekten är en av huvuddelarna
för att bedöma var de befinner sig i sitt hållbarhetsarbete i förllande till
1,5ºC-målet i Parisavtalet.
75Årsredovisning 2021
Hållbarhetsrapport 2021
GRI-information i denna rapport
GRI-information som ingår i denna rapport
Rapporterat
(JA/NEJ) Kommentar Sida
102-1 Organisationens namn JA 20
102-2 Aktiviteter, varumärken, produkter och
tjänster
JA
20
102-3 Huvudkontorets placering JA 20
102-4 Verksamheternas placering JA 20
102-5 Ägarskap och juridisk form JA 18, 20
102-6 Marknadsbeskrivning JA 72
102-7 Organisationens storlek JA 06, 18,
73-74
102-8 Information om anställda och andra
medarbetare
JA
73-74
102-9 Leveranskedja JA Majoriteten av VNV Globals leverantörer är
tjänsteleverantörer kopplade till Bolagets
investeringsverksamhet och bolagets kontor.
102-10 Betydande förändringar i organisationen och
dess leveranskedja
NEJ Inga betydande förändringar i organisationen och dess
leveranskedja.
102-11 Försiktighetsprincip eller strategi JA Se VNV Global Code of Conduct på vnv.global
102-12 Externa initiativ JA GRI Standard, core option
102-13 Medlemskap i föreningar JA Svenska handelskammaren för Ryssland och
Östeuropa, Östkontoret
102-14 Uttalande från ledande beslutsfattare JA 03-04
102-16 rden, principer, standarder och
beteendenormer
JA
72-73
102-18 Styrningsstruktur JA 66-70
102-40 Lista över intressentgrupper JA 73
102-41 Kollektivavtal JA Vid årsslutet 2021 var ingen anställd kollektivavtal-
ansluten. Mötes- och föreningsfrihet är inkluderat i VNV
Globals Code of Conduct.
102-42 Identifiering och val av intressenter JA 73
102-43 Tillvägagångssätt för intressentengagemang JA 73
102-44 Viktiga ämnen och problem som tas upp JA 73
102-45 Enheter som ingår i koncernredovisningen JA 20
102-46 Definiering av rapportinnehåll och
områdesgränser
JA
73
102-47 Lista över signifikanta områden JA 73
102-48 Omställningar av information JA Inga omställningar har gjorts
102-49 Förändringar I rapporteringen JA Inga förändringar – andra rapport enligt GRI-standarder
102-50 Rapporteringsperiod JA 20
102-51 Datum för den senaste rapporten JA Detta är den andra hållbarhetsrapporten enligt GRI.
Årsredovisningen 2020 innehöll en hållbarhetsrapport.
102-52 Rapporteringscykel JA 74
102-53 Kontaktpunkt för frågor angående rapporten JA Björn von Sivers, bjorn@vnv.global
102-54 Hävdande av rapportering i enlighet med
GRI-standarderna
JA Denna rapport har upprättats i enlighet med
GRI-standarden: Core option 74
102-55 GRI-innehållsindex JA 75
102-56 Extern försäkran JA
GRI-information som ingår i denna rapport
Rapporterat
(JA/NEJ) Kommentar Sida
Ekonomi
103-1 Förklaring av området och dess gränser JA 73-74
103-2 Ledningsmetod och dess komponenter JA 73
103-3 Utvärdering av Ledningsmetod JA 74
201-1 Direkt ekonomiskt värde, genererat och
distribuerat
JA
21
205-1 Verksamheter bedömda utifrån risker
relaterade till korruption
JA
72
205-2 Kommunikation och utbildning kring policyer
och procedurer mot korruption
JA Uppförandekod; Anti-korruption policy, kommuniceras
årligen till anställda
Samhälle
103-1 Förklaring av området och dess gränser JA 73-74
103-2 Ledningsmetod och dess komponenter JA 73
103-3 Utvärdering av Ledningsmetod JA 74
401-1 Nyanställningar och personalomsättning JA 73
404-3 Andel anställda som får
regelbundna prestations- och
karriärutvecklingsgenomgångar
JA
74
405-1 Mångfalden i styrande organ och bland
anställda
JA
73-74
412-3 Betydande investeringsavtal och kontrakt
som innehåller klausuler om mänskliga
rättigheter eller som har genomgått
screening för mänskliga rättigheter
JA Se VNV Global Code of Conduct på vnv.global
419-1 Bristande efterlevnad av lagar och
förordningar inom det sociala och
ekonomiska området
JA Inga böter eller sanktioner
FS10 Andel och antal bolag som innehas i
institutionens portfölj med vilken den
rapporterande organisationen har
interagerat kring miljö- eller sociala frågor
JA De fem srsta innehaven (60,1% av substansvärdet)
har deltagit i VNV Globals årliga hållbarhetsutvärdering
Miljö
103-1 Förklaring av området och dess gränser JA 73-74
103-2 Ledningsmetod och dess komponenter JA 73
103-3 Utvärdering av Ledningsmetod JA 74
305-1 Direkt (Scope 1) Utsläpp växthusgaser JA 74
305-2 Indirekt energi (Scope 2) Utspp
xthusgaser
JA
74
305-3 Indirekt Övrigt (Scope 3) Utsläpp
xthusgaser
JA
74
76Årsredovisning 2021
Hållbarhetsrapport 2021
Revisorns yttrande avseende hållbarhetsrapporten
Till bolagsstämman i VNV Global AB (publ.),
org.nr 556677-7917
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhets-
rapporten för år 2021 på sidorna 72–75
och för att den är uppttad i enlighet med
årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation
RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten. Detta inner att vår granskning
av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning och en
väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning
och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige
har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig
grundr vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Göteborg den 18 februari 2022
PricewaterhouseCoopers AB
Martin Oscarsson
Auktoriserad revisor
77Årsredovisning 2021
Förkortningar
Förkortningar och termer som
förekommer i årsredovisningen
EBITDA Rörelseresultat före finansiella poster, skatter och avskrivningar
EV Enterprise Value, börsvärde + nettoskuld
KPI Key Performance Indicator, nyckeltal, mäter hur ett företag fungerar och hur bra verksamheten går
LTIP Long-Term Incentive Program, långsiktigt incitamentsprogram
NAV Net Asset Value, substansvärde
TAM Total adresserbar marknad
UAE Förenade Arabemiraten
VNV Global eller VNV Global AB (publ)
Bolaget
Definitioner
Investeringsportföljen
Investeringsportföljen definieras som investe-
ringsportföljen inkluderat likviditetshantering,
menexkluderat likvida medel.
Totala investeringsportföljen
Totala investeringsportföljen definieras som
investeringsportföljen inklusive likvida medel.
VNV Global AB (publ)
ster Samuelsgatan 1, 1st floor
SE-111 44 Stockholm
Sweden
Phone +46 8 545 015 50
Fax +46 8 545 015 54
www.vnv.global
info@vnv.global