Enad Global 7 AB (publ)
Org.nr 5569232837
Årsredovisning och
koncernredovisning
Januari December 2024
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 2 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
INNEHÅLLSFÖRTECKNING
2024 I KORTHET .......................................................................................................................................................................................3
EG7 I KORTHET ........................................................................................................................................................................................4
VÅRA SEGMENT .......................................................................................................................................................................................5
VD HAR ORDET ........................................................................................................................................................................................8
HÅLLBARHETSRAPPORT ...........................................................................................................................................................................9
BOLAGSSTYRNING .................................................................................................................................................................................23
Risker och osäkerhetsfaktorer ...............................................................................................................................................................26
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE ..................................................................................................................................................................34
FINANSIELL ÖVERSIKT ............................................................................................................................................................................37
KONCERNENS RAPPORT ÖVER RESULTAT .............................................................................................................................................38
KONCERNENS BALANSRÄKNING ............................................................................................................................................................40
KONCERNENS RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN ......................................................................................................................................43
NOTER....................................................................................................................................................................................................44
MODERFÖRETAGETS RAPPORT ÖVER RESULTAT ..................................................................................................................................75
MODERFÖRETAGETS BALANSRÄKNING .................................................................................................................................................76
MODERFÖRETAGETS RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN ...........................................................................................................................79
MODERFÖRETAGETS NOTER .................................................................................................................................................................80
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 3 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
2024 I KORTHET
EG7 redovisade en nettoomsättning på 1 713,0 (2
045,0) Mkr och justerad EBITDA på 325,5 (542,0) Mkr
för året. 2024 var ett transformerings- och
konsolideringsår där gruppen fokuserade på
investeringar i nya projekt med fokus att driva
tillväxt på medellång till lång sikt. Några av
investeringarna, inklusive Palia och Cold Irons
kommande titel kommer att lanseras och bidra till
gruppen under 2025.
Fokus på målet
EG7 gick in i 2024 med fokus på våra långsiktiga mål,
och kommunicerade samtidigt att 2024 skulle bli ett
konsolideringsår, drivet av investeringar i nya
tillväxtinitiativ. Vid ingången av året bestod pipelinen
av nyckeltitlar så som Q4 2024 lanseringen av
MechWarrior 5: Clans, samt den kommande
lanseringen av Cold Irons nya titel.
Den branschomfattande turbulensen som inleddes
redan 2023 fortsatte under 2024, och resulterade i
cirka 14 800 uppsägningar under året, den högsta
uppmätta siffran i branschens historia. Under denna
turbulens identifierade EG7 möjligheten att utöka
portföljen genom förvärvet av den USA-baserade
studion Singularity 6 (S6) med spelet Palia. Vid
tidpunkten för förvärvet hade Palia redan över 5
miljoner livstidsspelare trotts att spelet fortsatt
befann sig i öppen beta. Med en bredare lansering
alla plattformar den 13e maj ser vi hur Palia kan
kommer att bli en viktig del i gruppens livespels-
portfölj framåt.
Förvärvet av S6 och Palia inkluderade en initial
kontantköpeskilling på 5 miljoner USD samt en
villkorad tilläggsköpeskilling de första fem åren från
transaktionsdagen. Tilläggsköpeskillingen ger säljarna
rätt till femtio procent av S6:s nettokassaflöden under
denna period, men först efter att EG7 återfått 100
procent av sin investering i S6, inklusive den initiala
köpeskillingen samt alla ytterligare investeringar i
spelet.
Notering på Nasdaq Stockholm
Den 17 juni noterades EG7 på Nasdaq Stockholm,
vilket markerar ytterligare ett steg i bolagets mognad.
Flytten ger koncernen en mer flexibel kapitalstruktur
och en ännu mer attraktiv plattform.
Effektivisering och besparingsåtgärder
Under 2024 och inledningen av januari 2025
implementerade koncernen omfattande
kostnadsbesparings och affärsoptimeringsinitiativ.
Dessa insatser förväntas ge årliga kostnadsbesparingar
på cirka 191,0 Mkr. De mest betydande justeringarna
har gjorts i Toadman, som kommer att avvecklas helt
till andra halvåret 2025, då den fulla effekten av dessa
åtgärder kommer att realiseras. Som ett resultat
kommer koncernens marginalpress att mildras, vilket
stärker gruppens övergripande finansiella ställning
framåt.
Med slutförandet av optimeringsinitiativen kan
gruppen nu fokusera fullt ut på de långsiktiga målen
och den strategiska tillväxten.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 4 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
EG7 I KORTHET
EG7 är aktivt inom spelbranschen, specialiserad
utveckling och publicering av PC-, konsol- och
mobilspel till den globala spelmarknaden. EG7
utmärks genom sin beprövade franchisemodell, där
bolaget har en portfölj med internationellt
framstående första- och tredjepartsspeltitlar. EG7s
övergripande vision är att befästa sin position inom
spelbranschens mellanmarknadssegment.
Koncernen har en decentraliserad struktur där
moderbolaget arbetar med att förvärva och
administrera bolag inom spelsektorn inklusive, men
inte begränsat till koncernstrategi, finansiering,
resursallokering och koncernledning. Moderbolaget
fungerar som en aktiv ägare och har ett nära
samarbete med affärsenheter med stöd och
strategiarbete. EG7 säkerställer koncernens finansiella
struktur med extern finansiering och strategiska beslut
om allokering av likvida medel till olika interna och
externa utvecklingsprojekt. Trots den decentraliserade
strukturen kan affärsenheter utnyttja
koncerntillhörigheten, erfarenheten, branschexpertis
och kapitalallokering för stärkt långsiktig tillväxt.
Gruppen förvaltar för närvarande en portfölj med 11
livespel, som omfattar både välkända immateriella
rättigheter från första part (IP) och globalt erkända
tredjeparts IP:n. Nya tillväxtinitiativ inriktade på
mellanmarknadspublicering av etablerade speltitlar
förväntas driva tillväxten under de kommande åren.
Koncernens marknadsföringsverksamhet, har spelat
en viktig roll i över 2 000 lanseringar, inklusive ett
flertal globalt kända varumärken så som Call of Duty,
Doom, Diablo och Elden Ring. Med expertis inom både
fysisk och digital utgivning och en historik av
framgångsrika lanseringar har EG7 byggt upp en
beprövad meritlista inom sina verksamheter.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 5 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
VÅRA SEGMENT
Big Blue Bubble
Spelutveckling / Utgivning
Huvudkontor
London, Canada
Antal anställda
75
Grundat år
2004
Nettoomsättning
2024
309 MSEK
Big Blue Bubble är en etablerad mobil- och
videospelsutvecklare med över två decenniers erfarenhet av att
skapa roliga, innovativa och tillgängliga titlar
Med en historia av att utveckla spel till en mängd olika
plattformar som inspirerar kreativitet och uppmuntrar
människor i alla åldrar att ta till sig deras lekfulla sida
Mest känd för att vara hemmet till den snart 13 år gamla, My
Singing Monsters-serien. Spelet nådde topp 10 i över 100
länder i kategorin App Store-spel och nummer 1 i mer än 15
länder 10 år efter lanseringen
Under 2022 och 2023 drevs det starka resultatet främst av
uppgången av den virala sensationen av My Singing Monsters
(MSM), som tog fart i slutet av 2022 vilket ledde till en enorm
ökning av popularitet
Under 2024 har MSM nått en ny normaliserad nivå, betydligt
högre än före toppen, med en fortsatta stark lönsamhet
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 6 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Daybreak
Livespelsoperatör / Utgivning
Huvudkontor
San Diego, USA
Antal anställda
307
Grundat år
1997
Nettoomsättning
2024
766 MSEK
Daybreak Games är en spelutvecklare och utgivare som
erbjuder en rad liveservice-spel, inklusive rollspel med stora
populationer, förstapersonsskjutare och strategispel
Daybreak har ett stort fokus på att växa och förvalta
spelarbasen i sina spel, och har en lång historia av framgångar
med att leverera långlivade liveservice-spel för större
spelarpopulationer.
Förvärvades av EG7 2020
Daybreaks-portföljen är uppbyggd av flera spelverksamheter i
tuffa ekonomiska situationer med behov av
kostnadsoptimeringar och omstruktureringar
Under 2024 presterade Daybreaks portfölj i linje med
förväntningarna, en gradvis ökning av aktiviteten förväntas till
följd av förvärvet av Singularity 6 (S6)
Planerad lansering 2025 inkluderar, Palia och Cold Irons
kommande titel
Piranha Games
Spelutveckling / Utgivning
Huvudkontor
Vancouver, Canada
Antal anställda
56
Grundat år
2000
Nettoomsättning
2024
129 MSEK
Piranha Games grundades 2000 och har bidragit till etablerade
FPS-actionspel, inklusive AAA-titlar som Need for Speed:
Undercover och Duke Nukem Forever
Mest känd för att vara MechWarrior IPts hem under det
senaste decenniet, och skapare av actionbaserade spel i
världsklass, senaste lanseringen var MechWarrior 5: Clans
(Clans)
Clans lanserades under det fjärde kvartalet 2024. Teamet på
Piranha levererade ett högkvalitativt spel som överträffade
både interna och externa förväntningar när det kom till kvalitet,
berättelse och gameplay
Trots den starka utvecklingen motsvarade spelet inte våra
kommersiella förväntningar
Piranha justerade sin kostnadsbas i början av 2025 för att
säkerställa långsiktig lönsamhet till följd av en lägre försäljning
än förväntat från Clans.
189
167
212
199
42
12
52
27
22%
7%
25%
13%
-50%
-30%
-10%
10%
30%
50%
70%
0
50
100
150
200
250
Q1' 24 Q2' 24 Q3' 24 Q4' 24
Finansiell utveckling 2024
Nettoomsättning Just. EBITDA
Just. EBITDA %
21
23
16
70
3
8
3
32
16%
35%
17%
46%
-50%
-30%
-10%
10%
30%
50%
70%
90%
0
10
20
30
40
50
60
70
80
Q1' 24 Q2' 24 Q3' 24 Q4' 24
Finansiell utveckling 2024
Nettoomsättning Just. EBITDA Just. EBITDA %
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 7 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Fireshine Games
Distributör / Utgivare
Huvudkontor
London, UK
Antal anställda
38
Grundat år
2009
Nettoomsättning
2024
318 MSEK
Fireshine Games är en global utgivare av videospel, baserad i
London, Storbritannien. Företaget har utvecklats från att vara
en fysisk distributör till en digital utgivare och har byggt upp en
imponerande portfölj av digitala titlar.
Firehines fysiska affär fortsätter gå starkt i ett skifte mot mer
digitalt och jobbar nära partners så som Rebellion, Neowiz,
Frontier Developments och Playstack
Fireshine anslöts till EG7 2019 och har etablerat ett nätverk av
utgivningspartnerskap vid sidan av sina långvariga relationer
med plattformar så som Sony, Microsoft och Nintendo
År 2024 cementerade Fireshine sin övergång mot digital
publicering ytterligare och lanserade 5 nya spel. Fireshine har
en stark pipeline för 2025/26 däribland, förstapersonsskräcken
A.I.L.A och det mysiga life-sim spelet, Tales of Seikyu
Fireshine avslutade 2024 starkt med flera staka lanseringar.
Flera digitala indietitlar kommer till marknaden under 2025 och
förväntas driva omsättningstillväxten ytterligare
Petrol Advertising
Marknadsföring / Reklam
Huvudkontor
Los Angeles, USA
Antal anställda
63
Grundat år
2003
Nettoomsättning
2024
146 MSEK
Petrol grundades 2003 och har ryckte om sig att skapa ikoniska
grafik/trailers/innehåll och marknadsföringsstrategier för den
globala underhållningsindustrin, med stort fokus på spel
Under 2024 hade Petrol flera framgångsrika
marknadsföringskampanjer inom både allt från AAA till AA till
oberoende titlar över alla vertikaler inom spel, vilket ytterligare
cementerade dem som branschens ledande
marknadsföringsbyrå
Petrol som tillhandahåller tjänster till tredje parts förlag
upplevade stora utmaningar till följd av den
branschomfattande turbulensen vi såg 2023
Marknadskorrigeringen fortsatte längre än väntat, och bestod
under hela 2024
Som ett resultat av detta har Petrol genomfört en strategisk
omstrukturering under första kvartalet 2025 för att bättre
anpassa sig till den nuvarande marknadsklimatet, där många
kunder har skurit i sina marknadsföringsutgifter
Därtill har Petrol vunnit flera betydande arbeten som flyttats
från 2024 till 2025
46
38
110
124
1
-2
16
35
1%
-5%
14%
28%
-50%
-30%
-10%
10%
30%
50%
70%
-20
0
20
40
60
80
100
120
140
Q1' 24 Q2' 24 Q3' 24 Q4' 24
Finansiell utveckling 2024
Nettoomsättning Just. EBITDA Just. EBITDA %
41
38
35
33
-6
-1
0
-5
-16%
-1%
14%
-17%
-100%
-80%
-60%
-40%
-20%
0%
20%
40%
60%
80%
100%
-10
0
10
20
30
40
50
Q1' 24 Q2' 24 Q3' 24 Q4' 24
Finansiell utveckling 2024
Nettoomsättning Just. EBITDA Just. EBITDA %
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 8 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
VD HAR ORDET
Ji Ham, VD, Enad Global 7 AB (PUBL)
Stark exekvering
EG7 genererade en nettoomsättning på 1 713,0 Mkr (2
045,0), vilket motsvarar en nedgång 16,2 procent
jämfört med föregående år. Nedgången var förväntad
och berodde främst på att intäkterna från My Singing
Monsters (MSM) stabiliserades på en ny normalnivå
efter rekordresultaten 2023. Det exceptionella
resultatet under föregående år drevs av spelets virala
framgång på sociala medier. Under 2024 stabiliserades
intäkterna på en nivå som var nästan 200 procent
högre än före uppgången.
Affärsoptimerande åtgärder och ett
långsiktigt fokus
Under 2024 och de första två veckorna av 2025 har
koncernen genomfört betydande kostnadsbesparande
och affärsoptimerande åtgärder. Dessa initiativ
inkluderar en fullständig avveckling av Toadmans
verksamhet. Beslutet att avveckla Toadman togs inte
lättvindigt och föregicks av flera försök att
dotterbolaget lönsamt. Utöver detta har ytterligare
effektiviseringsåtgärder genomförts inom koncernen,
främst inom Petrol och Piranha. Sammantaget
beräknas dessa åtgärder leda till årliga
kostnadsbesparingar på cirka 191,0 Mkr, med full
effekt från och med andra halvåret 2025.
Efter optimeringsåtgärderna som genomförts inom
koncernen befinner vi oss nu på en platts där vi fullt ut
kan fokusera på vår medellånga och långsiktiga
tillväxt. Under 2024 har vi positionerat koncernen och
accelererat investeringarna i vår långsiktiga strategi
som presenterades hösten 2023. Den
branschomfattande turbulensen vi upplevt under året
har skapat möjligheter för oss att stärka portföljen och
ytterligare positionera oss för vår framtida tillväxt.
Det kanske viktigaste eventet under året för gruppen
var förvärvet av Singularity 6 (S6) och dess spel Palia,
ett strategiskt steg som speglar de förändringar vi ser
inom spelindustrin. Palia är en community-driven titel
med stor potential, och vi bedömer att spelet har goda
förutsättningar att bli en viktig del av vår portfölj
framöver. Vår målsättning är att kapitalisera på spelets
långsiktiga möjligheter. Utöver detta förväntas vår
publiceringsinvestering av Cold Irons kommande titel
att spela en central roll för vårt resultat under 2025.
2024 innebar en historiskt utmanande period för
spelindustrin, med cirka 14 800 förlorade
arbetstillfällen under året, den högsta siffran
någonsin. Det har varit en svår tid för många, men tack
vare EG7:s starka kassaposition och stabila operativa
kassaflöde från liveserviceportföljen kan vi ta vara
möjligheter som uppstår och investera i attraktiva
projekt, såsom Palia, för att ytterligare stärka vår
kärnverksamhet. Inför 2025 är vi trygga i vår
strategiska riktning och ser fram emot de möjligheter
som väntar.
Strategisk tillväxt och aktieägarvärde
Vi förväntar oss en återgång till tillväxt under 2025.
Den 13e maj planerar S6 att lansera Palia på den
senaste generationens konsoler, samtidigt som en ny
innehållsuppdatering släpps för befintliga spelare.
Utvecklingen av Cold Irons kommande spel fortskrider
enligt plan mot lansering under andra halvåret.
Vår liveserviceportfölj, bestående av Daybreak, Big
Blue Bubble och Piranha, fortsätter att generera
stabila och förutsägbara intäkter. Fireshine förväntas
växa, drivet av en stark uppställning av digitala
indiespel i kombination med en förstärkt fysisk
distributionsportfölj jämfört med 2024. Samtidigt har
Petrol sett en marginell förbättring i resultatet, tidiga
tecken på att branschen börjat att återhämta sig och
att marknadskorrigeringen närmar sig sitt slut.
Även om intäkterna minskade jämfört med rekordåret
2023, är vi nöjda med vårt starka genomförande och
de betydande framsteg vi gjorde under 2024. Det
gångna året var en period av konsolidering, där vi lade
de sista grundstenarna i arbetet kring vår framtida
tillväxt.
Inför 2025 är vi alltmer optimistiska och fortsätter att
fokusera på att stärka gruppens resultat.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 9 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
HÅLLBARHETSRAPPORT- 2024
En hållbar affärsmodell
Hållbarhetsredovisningen är upprättad på konsoliderad basis av EG7 och alla dess dotterbolag. EG7 använder bedömningar och
uppskattningar för rapportering av vissa datapunkter, till exempel datapunkter i EU-taxonomin. Nyckeltal avseende hållbarhet finns
på sidan 18 av denna rapport.
EG7 är en framstående enhet inom spelindustrin,
specialiserad på utveckling och publicering av PC-, konsol-
och mobilspel till den världsomspännande
spelmarknaden. Utmärkt av sin beprövade
franchisedrivna strategi, har företaget en portfölj med
internationellt hyllade första- och tredjepartsspeltitlar.
EG7s övergripande vision är att befästa sin position som
en toppaktör i mellanmarknadssegmentet av
spelindustrin. Gruppen förvaltar för närvarande en
portfölj med 11 livespel, som omfattar både välkända
immateriella rättigheter från förstaparts IP och globalt
erkända tredjeparts IP:n. Gruppens
marknadsföringsverksamhet, har spelat en viktig roll i
lanseringen av över 2 000 titlar, inklusive ett flertal
globalt kända titlar som Call of Duty, Doom, Diablo och
Elden Ring. Därtill besitter gruppen expertis inom både
fysisk och digital utgivarverksamhet, med en omfattande
meritlista av framgångsrika lanseringar i bagaget.
Huvudkontoret ligger i Stockholm, Sverige, och totalt har
gruppen cirka 546 anställda spritt över Europa och
Nordamerika.
Spel har alltid fyllt en viktig del av människors behov när
det gäller att tävla, umgås och att utvecklas. I takt med
att världen har blivit mer digital de senaste decennierna
har även spelandet digitaliserats, och det är inom detta
segment av digitala spel och underhållning som EG7 och
våra koncernbolag är verksamma.
Som en global grupp av företag inom den växande
spelindustrin, spridda över Europa och Nordamerika, är
moderbolagets roll att tillhandahålla en attraktiv miljö för
att underlätta och stödja de operativa enheterna i deras
långsiktiga tillväxt och arbete kring att bygga en trygg
miljö för spelare. En modell som bygger på bemyndigande
genom aktivt ägande och decentralisering. EG7s
långsiktiga tillväxt drivs av organisk tillväxt tillsammans
med utvalda M&A-aktiviteter. Alla strategiska beslut och
potentiella M&A-aktiviteter som EG7 engagerar sig i
måste förbättra den långsiktiga riskprofilen och bidra till
värdeskapande för aktieägare. För att uppfylla dessa
grundläggande behov behöver alla strategiska beslut
vara hållbara.
På EG7 bygger hållbarhetsarbetet på vår analys av viktiga
hållbarhetsfrågor där vi som grupp kan ha en väsentlig
påverkan. Som en decentraliserad grupp anpassar sig
varje operativ enhet till hållbarhetsramverket, definierar
relevanta nyckeltal och mål i relation till deras
sammanhang och kärnverksamhet i takt med att vi
fortsätter att bygga vidare på vårt samlade
hållbarhetsarbete. Utöver fortlöpande arbete kring att
ständigt förbättra miljön för våra spelgemenskaper
fokuserar vi på att minska utsläppen från våra servrar.
Under året har koncernens hållbarhetsarbete fokuserat
på Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD)
med det initiala målet att bli kompatibla i år. Men den
svenska regeringens beslut att skjutit upp
implementeringen av CSRD till 2026, och sedan
Europaparlamentets Omnibus-förslag har påverkat EG7:s
planering och omedelbara prioritering av CSRD.
Koncernen har slutfört den Dubbla Materialitets Analysen
(DMA) och Gap-analysen samt inlett ett samarbete med
PositionGreen kring vårt hållbarhetsarbete och
utsläppsberäkningar. Med en eventuellt ny tidsram
kommer vi att välkomna möjligheten att utveckla vårt
hållbarhetsarbete i en mer hanterbar takt, och vi har
beslutat att utnyttja en längre tidsram om möjligt. Men
tills det att beslut tagits arbetar vi på enligt vår
ursprungliga plan.
På EG7 förespråkar vi Agenda 2030 och dess metodik för
hållbart arbete som FN:s mål för hållbar utveckling (SDG)
tillhandahåller. Vi har identifierat 7 SDG-mål där vi ser att
vi har möjlighet att bidra och därför ett ansvar att göra
det. Dessa är:
SDG 3 God hälsa och välbefinnande
SDG 4 God utbildning
SDG 5 Jämställdhet
SDG 8 Anständiga arbetsvillkor och ekonomisk
tillväxt
SDG 10 Minskad ojämlikhet
SDG 12 Hållbar konstruktion och produktion
SDG 16 Fredliga och inkluderande samhällen
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 10 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
EG7s Arbetsflöde för hållbarhet
Hållbarhetsstyrning
Styrelsen övervakar, fastställer och godkänner hållbarhetsstrategin. För att säkerställa att hållbarhetsarbetet får rätt
uppmärksamhet på styrelsenivå har hållbarhetsutskottet slagits samman med revisionsutskottet och bildar revisions-
och hållbarhetsutskottet, som när det gäller hållbarhet främst granskar hållbarhetsteamet. Syftet till
sammanslagningen av de två utskotten är att underlätta processen och för att säkerställa att hållbarhetsteamet
rapporterar framstegen gällande koncernens hållbarhetsarbete till revisions- och hållbarhetsutskottet minst en gång i
kvartalet för fortsatt styrning och feedback. Revisions- och hållbarhetsutskottet består av Marie-Louise Gefwert och
Ben Braun, där mycket av fokus för året har varit på fortsatta framsteg i gruppens arbete kring CSRD.
Hållbarhetsteamet
Hållbarhetsteamet består av medlemmar från koncernens ekonomifunktion och leds av hållbarhetschefen. Detta för
att säkerställa att hållbarhetsstrategin fortlöper som planerat och fortsätter att utvecklas genom hela koncernen.
Hållbarhetsteamet beslutar om individuella mål för våra hållbarhetsprioriteringar och utvärderar delmål.
Hållbarhetsteamet ansvarar också för att sammanställa hållbarhetsrapporten, medan revisions - och
hållbarhetsutskottet granskar och godkänner den. Hållbarhetsteamet arbetar i nära samarbete med de operativa
enheterna. De operativa enheterna bidrar till hållbarhetsarbetet och strategin i sin dagliga verksamhet och
rapporterar hållbarhetsdata till moderbolaget. Genomförandet av strategin anpassas till de specifika förutsättningarna
för varje operativ enhet, enligt EG7s decentraliserade affärsmodell. Hållbarhetsteamet föreslår strategier för att
uppnå dessa mål, för att främja ett effektivt genomförande av strategierna och för att snabbt kunna uppnå målen.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 11 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Kartläggning av intressenter
Dialogen och utbytet av idéer med intressenter är en
viktig hörnsten i EG7s hållbarhetsarbete. EG7 är i
kontinuerlig och nära kontakt med våra intressenter,
och vi värdesätter den tvåvägskommunikation vi har,
och att få ta del av nya kunskaper och idéer. En aktiv
intressentdialog integreras i vår dagliga verksamhet
igenom hela organisationen och förändras beroende
på vilka intressenter vi kommunicerar med. För att
skapa värde är det viktigt för oss som företag att vara
lyhörda för den feedback vi får från våra anställda,
spelgemenskaper, aktieägare, media, kunder,
frivilligorganisationer, lokala samhällen och
myndigheter tillsammans med andra intressenter.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 12 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
EG7 Hållbarhetsramverk
Hållbarhetspelare
EG7s hållbarhetsramverk är uppbyggt på de tre pelarna miljö, social och bolagsstyrning. Detta för att ge ett tydligt
ramverk som är lätt att tolka och följa, för såväl interna som externa intressenter.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 13 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Miljö
Miljö- och klimatskydd är centrala företagsmål för
EG7. Verksamhetsmetoder som minskar
miljöbelastningen i samband med våra aktiviteter
främjas. Innovativ utveckling av produkter och tjänster
som erbjuder miljömässiga och sociala fördelar stöds.
Som ett etablerat globalt företag har EG7 ansvaret för
att se och förstå vår miljöpåverkan. Vi bidrar till och
stödjer åtgärder för miljöutmaningar. Vi värnar om
miljön i vårt sätt att göra affärer, och det är vår policy
att granska våra affärspartners och göra nödvändiga
kontroller för att säkerställa att de arbetar på ett
hållbart sätt, som överensstämmer med vår
hållbarhetssyn.
Som ett företag inom den digitala
underhållningsindustrin har EG7 relativt låga Scope 1
och 2 utsläpp. Men i vårt arbete med att minska vårt
fotavtryck tittar vi på vilka aktiviteter i vår verksamhet
som har störst påverkan och ser hur vi kan förändra
vår verksamhet för att minska våra utsläpp av
växthusgaser (GHG). Det är uppenbart att de flesta av
EG7s utsläpp härrör från Scope 3, genom hela vår
värdekedja. Inom spelbranschen börjar det uppströms
vid produktion av datorer, telefoner, konsoler och TV-
apparater och slutar nedströms med den energi som
förbrukas när man spelar våra spel på dessa hårdvaror
tillsammans med de dataservrar som våra spel körs
på, affärsresor, anställdas pendling och användning av
sålda produkter. Detta gör det utmanande att spåra
och minska vissa utsläpp inom Scope 3 och gör EG7
beroende av mer klimatvänlig teknik.
Under 2024 inledde vi ett samarbete med
PositionGreen för CSRD rapportering och beräkningar
av utsläpp. Arbetet inleddes under 2025 och ämnas att
vare en del av vår hållbarhetsrapportering framåt.
Scope 1 Alla direkta utsläpp från aktiviteter som kontrolleras av EG7. Inklusive förbränning av bränsle på plats såsom
gaspannor, fordonsparker och luftkonditioneringsläckor.
- Eftersom EG7 hyr alla kontorslokaler och inte äger några betydande fordonspark, har vi mycket begränsade
Scope 1-utsläpp.
Scope 2 Alla indirekta utsläpp från generering av köpt energi från elleverantörer, utsläpp som frigörs i atmosfären,
från förbrukning av köpt el, ånga, värme och kyla av EG7.
- Vårt långsiktiga mål är att ha 100 procent av möjliga datacenter hos hållbara externa partners. I december
2024 var 93 (92) procent av alla datacenter hos externa partners. Flytten till externa datacenter sänker EG7s
Scope 2-utsläpp men ökar Scope 3-utsläppen.
- Flytten till externa datacenter är en process som vi tar steg för steg och måste utvärderas mot kostnader och
risk för eventuella störningar. EG7s mål att endast använda externa datacenter bygger på vetskapen att
datalagringen hos rätt partner blir mer växthusgaseffektiv. Som exempel, vår största partner är Switch. Vars
datacenter drivs av 100 procent förnybar energi har fått ESG Kreditindikator och rapportkort av S&P Global
och den enda leverantören som fått en E-1 rating.
Scope 3 Alla andra indirekta utsläpp från aktiviteter inom EG7, som kommer från källor som vi inte äger eller
kontrollerar. Detta är den största andelen av koldioxidavtrycket, och omfattar utsläpp i samband med affärsresor,
upphandling, avfall, vatten och spelare när de spelar våra spel. Växthusgasutsläppen från spelare som spelar våra spel
uppskattas vara den största delen av EG7s Scope 3-utsläpp.
- På EG7s huvudkontor använder vi återanvänd IT-utrustning för att minska vårt fotavtryck uppströms. Detta
har en begränsad verklig inverkan att minska växthusgasavtrycket, men är viktigt ur ett symboliskt
perspektiv.
- Våra kontor ligger till stor del nära lokala knutpunkter för att underlätta och möjliggöra för anställda att åka
kollektivt till och från jobbet.
- Minimerar affärsresor och försök ha så många digitala möten som rationellt möjligt.
- Som spelbolag är vi beroende av datacenter. Enligt British Open University står datacenter för cirka 50
procent av all energi som förbrukas av digitala ekosystem. Personliga apparater använder ytterligare 34
procent, och de industrier som ansvarar för deras tillverkning använder 16 procent. Vår verksamhet är starkt
beroende av datacenter för driften av våra livespel, och datorer, telefoner, konsoler och TV-apparater för att
spelare ska kunna spela våra spel. Vidare har en forskningsartikel från Yale University uppskattat att världens
datacenter förbrukar mer än 2 procent av världens elektricitet. Vilket motsvarar samma volym av utsläpp
som den globala flygindustrin varje år. Med framväxten av artificiell intelligens (AI) och en allt mer digital
värld väntas denna siffra öka framåt.
- För att analysera effektiviteten hos våra externa datacenter mäter vi kraftförsörjningseffektiviteten (PUE).
Det är ett mått på hur effektivt datacenter använder energin. Den beräknas genom att dividera den totala
mängden energi som används av ett datacenter med energin som används av dess IT-infrastruktur. Ett PUE-
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 14 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
tal på 1,0 skulle indikera att all energi som används av datacentret används av dess IT-infrastruktur, medan
ett PUE-tal på 2,0 skulle indikera att hälften av energin som används av datacentret går åt till andra saker så
som kylning, belysning, och andra icke-IT-relaterade saker.
- År 2024 var det genomsnittliga PUE-värdet för våra externa datacenter, som rapporterade PUE, 1,18 (1,19).
PUE-värden samlades in från 71.8 (71.6) procent av våra externa datacenter.
- Som ett steg i vårt fortsatta arbete med att minska koncernens klimatavtryck utökade vi vårt samarbete med
I3d.net under året. Flytten påverka cirka 5 procent av vår totala serverkapacitet och kommer att ytterligare
hjälpa oss att förbättra vårt klimatavtryck, då den tidigare datacentret hade ett PUE tal på 1,3 mot 1,15 i PUE-
tal hos det nya datacentret.
- Ett annat viktigt inslag i arbetet med att sänka våra växthusgasutsläpp och koldioxidavtryck är kraftkällan som
används för våra kontor och datacenter. År 2024 drevs cirka 80 (73) procent av våra externa datacenter med
förnybar energi. Vilket motsvarar 75 (67) procent av koncernens totala datakapacitet.
- Vidare tillämpar vi en flexibel kontorskultur där varje affärsenhet själva styr hur många dagar i veckan de
anställda behöver vara på kontoret kontra att arbeta hemifrån, vilket ytterligare eliminerar användningen av
kollektiv- och privattrafik och minskar koldioxidavtrycket.
Social
EG7 är ett snabbt växande företag med 546 anställda i Europa och Nordamerika. Vårt sociala ansvar sträcker sig till
alla våra intressenter. Emellertid är EG7s största prioritet våra anställda, spelgemenskaper, spelare,
företagskunder/partners och aktieägare.
Jämställdhet & inkludering
Som för alla organisationer inom spelbranschen är
våra anställda vår viktigaste tillgång. Eftersom
konkurrensen att locka begåvade människor är hård så
är det viktigt för EG7 att stödja våra affärsenheter i
deras arbete med att attrahera och behålla talanger.
Vi erbjuder en kreativ, inkluderande miljö med bra
balans mellan arbete och privatliv, affärsenheterna
har sin egen lokala tolkning av vår företagskultur.
Dessa lokala skillnader stöds på gruppnivå eftersom vi
tror att den lokala ledningen kan sin verksamhet bäst
och hur man kan sticka ut på sin lokala arbetsmarknad
som en attraktiv arbetsgivare. Vi engagerar oss i att
skapa en mångsidig och inkluderande arbetsplats som
uppskattar och respekterar alla anställda, oavsett
deras bakgrund eller identitet. Detta inkluderar att
främja lika möjligheter för män, kvinnor eller annan
identifikation inom företaget.
Ett antal av våra affärsenheter samarbetar aktivt med
lokala universitet för att stödja program inom vår
bransch genom stipendier och praktikprogram för
både oprivilegierade och/eller begåvade individer.
Många av dessa praktikanter har gått vidare och blivit
framgångsrika heltidsanställda inom vår organisation
genom åren.
Vi strävar efter att skapa en säker och välkomnande
arbetsmiljö för alla anställda, oavsett kön, etnicitet,
bakgrund, sexuell läggning, föräldrastatus, religion,
politisk åsikt, nationalitet, funktionshinder, ålder,
fackligt medlemskap och andra egenskaper. Vi har en
strikt nolltoleranspolicy av trakasserier och
diskriminering, och vi erbjuder resurser och stöd om
anställda skulle uppleva dessa problem.
Alla anställnings-, befordrings- och ersättningsbeslut
inom koncernen baseras enbart på person- och
prestationsbedömning och det finns inget utrymme
för favorisering eller diskriminering. Eftersom EG7
verkar inom en konkurrensutsatt bransch finns det
endast utrymme för den bästa individen vid varje
position för att vi ska kunna driva en konkurrenskraftig
verksamhet, felrekryteringar kan innebära en risk för
vår verksamhet. Vi uppskattar också vikten av
mångfald och inkludering i de spel vi skapar,
publicerar, driftar och marknadsför. Vi strävar efter att
skapa en mångsidig och representativt narrativ i våra
spel, och vi är fast beslutna att ständigt förbättra oss
på detta område.
Sammantaget är vårt engagemang för mångfald och
inkludering en central del av vårt hållbarhetsarbete,
eftersom vi anser att det är avgörande för tillväxt och
framgång för koncernen och branschen som helhet.
Genom att främja jämställdhet och inkludering för alla
anställda, inklusive kvinnliga anställda, tror vi att vi
kan skapa en starkare och mer levande
spelgemenskap för alla.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 15 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Arbetsmiljö
Vi erbjuder alla våra anställda en trygg och inkluderande miljö. Vi är stolta över vår diversifierade miljö inom
koncernen. Vi är övertygade om att ju mer diversifierade våra team är, desto mer konkurrenskraftiga är vi när det
gäller att möta våra nyckelintressenters behov. Som en framgångsrik grupp inom spelbranschen är våra talangfulla
medarbetare vår mest värdefulla resurs, och vi arbetar hårt för att se till att de ska känna sig trygga i att vara en del av
EG7.
2024 var ett konsoliderings- och övergångsår för EG7, under året och in i de två första veckorna i 2025 initierades
kostnadsbesparande åtgärder på cirka 191,0 Mkr. Åtgärderna är en direkt följd av den turbulens som vi sett i
spelbranschen under 232024 men nästan 25 000 förlorade arbetstillfällen. Vilket har haft en direkt effekt på våra
serviceinriktade verksamheter, främst inom Toadman, Petrol och Piranha. I samband med nedstängningen av
Toadmans verksamhet har EG7 stöttat en smidig övergång till nya uppdrag för medarbetarna. Uppsägningstiderna har
förlängts för att underlätta övergången, och olika initiativ för att engagera tidigare anställda har fått stöd.
Hälsa och säkerhet
EG7 främjar en säker och hälsosam arbetsmiljö för alla anställda och följer alla tillämpliga hälso- och
säkerhetsföreskrifter. Varje enskilt koncernföretag är ansvarigt och vidtar lämpliga åtgärder för att förebygga olyckor
eller sjukdomar på arbetsplatsen. Under 2023 inträffade inga arbetsplatsolyckor.
Personalomsättning
Eftersom det är dyrt att anställa och förlusten av nyckelmedarbetare kan störa arbetet, tror vi att ett ständigt fokus
och arbetet med utvecklingen av vår interna kultur är en viktig del i arbetet att behålla personal. EG7 erbjuder en
kreativ, inkluderande miljö med en bra balans mellan arbete och privatliv. För att skapa en stark och inkluderande
kultur ser vi gärna att anställda arbetar på kontoret i största möjliga utsträckning, detta är viktigt för oss som
arbetsgivare för att lättare kunna identifiera potentiella tecken på depression eller missnöje. För att skapa en bra
balans mellan arbete och privatliv använder vi flexibla arbetstider i hela gruppen, möjlighet till distansarbete och
möjligheten att arbeta ifrån en annan studio inom gruppen under en begränsad tidsperiod vid behov. Men för att
skapa en stark och inkluderande kultur uppmuntrar vi till att arbeta på kontoren i största möjliga utsträckning och har
bestämda dagar under veckan då medarbetarna bör arbeta från kontoren för att stärka och utveckla en stark lokal
laganda över hela gruppen. Ett annat verktyg som vi som arbetsgivare använder för att få feedback från anställda är
att vi genomför avgångsintervjuer med anställda när de meddelar sin avgång eller har för avsikt att lämna till oss.
Detta hjälper oss att förstå motivationen som de har, samt att förstå vad vi gör bra, och att samla in feedback inom
områden där vi kan förbättra oss som arbetsgivare.
Utbildning & Utveckling
EG7 tillhandahåller och uppmuntrar till utbildningsmöjligheter för de anställda, EG7 stödjer möjligheter till tillväxt och
flera utbildningsmöjligheter inom en rad relaterade områden. Genom att hjälpa anställda i deras personliga utveckling
och att utveckla deras kompetens tror vi att det kommer att hjälpa EG7 i vår framtida tillväxt. Inom hela gruppen har
vi Hack Fridays för alla våra spelstudior. En dag då anställda får möjlighet att prova nya domäner inom sitt
arbetsområde som de själva väljer. Hack Friday tar olika former på olika studior. Från en vecka per år till en fredag per
månad, beroende på vad som fungerar bäst på den enskilda studion.
Ansvarsfull marknadsföring
Med en av branschens mest kända marknadsföringsbyråer, Petrol, som en av våra affärsenheter kan EG7 utnyttja vårt
inflytande i branschen för att forma marknadsföringsbudskapet. PC-/konsolskjutspel är en stor del av vår kundbas, där
vi tillsammans med våra kunder arbetar för att skapa en känsla kring spelet snarare än att visa vapen, våld och blod.
Genom vårt nära samarbete med många av våra kunder har vi kunnat influera spel tidigt i dess utvecklingsprocess och
därigenom säkerställt att de legat före kurvan när det gäller att skapa en mer diversifierad uppsättning av karaktärer
gällande etnicitet och kön. Med våra mobila marknadsföringsprojekt följer vi GDPR och lokala integritetslagar så som
”California Consumer Privacy Act” (”CCPA”) för att säkerställa säkerheten av konsumentdata och integritet, både i
marknadsföringskampanjer och användarförvärv (UA).
Stöd av lokala ekonomier
EG7 bidrar till lokala ekonomiers tillväxt främst genom att direkt och indirekt skapa jobb, samt betala skatt och
avgifter där affärer bedrivs. Detta görs genom att driva en sund och lönsam verksamhet. Genom att använda lokala
leverantörer i den mån det är ekonomiskt sunt tror vi att de lokala ekonomierna kan utvecklas ytterligare. Genom att
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 16 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
ha nolltolerans både när det gäller att ta emot och betala mutor bidrar EG7 ytterligare till att stödja ett sunt
ekonomiskt ekosystem där vi verkar.
Uppförandekod
EG7 har en gemensam uppförandekod för hela koncernen. Uppförandekoden har distribuerats till alla anställda i hela
koncernen och har gjorts tillgänglig för alla på vår hemsida. Grundprinciperna för varje anställds uppförande gentemot
kollegor och företag, EG7:s ansvar och uppförande ingår som en del av varje anställningsavtal.
Visselblåsarpolicy
Som en del i vårt arbete för att säkerställa att EG7 arbetar med sund affärsetik, uppmuntrar EG7 anställda att säga
ifrån om de uppmärksammar beteenden som inte är i linje med uppförandekoden. Förra året förstärkte EG7 denna
process med kanaler för att kringgå ledningsskikt vid behov, beroende på vilken typ av klagomål den anställde har.
EG7:s visselblåsarpolicy uppmuntrar anställda att rapportera olagligt, oetiskt eller olämpligt beteende eller praxis.
Policyn gäller oegentligheter som begås av anställda i nyckelpositioner inom EG7 eller dess portföljbolag. För att
säkerställa en trovärdig visselblåsarfunktion arbetar vi med Nordic Whistle för att garantera att anställda är anonyma
när de rapporterar händelser som inte är i linje med EG7s uppförandekod. Visselblåsarpolicyn och ramverket har
presenterats för alla anställda i hela koncernen, en årlig påminnelse går ut till samtliga anställda inom gruppen.
Visselblåsarpolicyn och ramverket finns tillgängligt på vår hemsida för alla att få tillgång till. Under 2024 rapporterades
inga oetiska ärenden.
Spelgemenskaper och spelare
Som hem för några av de mest ikoniska livespelen har EG7 ett ansvar gentemot de spelgemenskaper som vi förvaltar.
Vi har både forum i spelen och Discord som är öppna för alla utan någon betalvägg. Varje spel har regler i spelet och
forumet samt användarvillkor är publicerade och lätta att hitta, och beskriver vad som anses vara olämpligt beteende.
I Discord använder vi robotar för att blockera en lista med ord från att användas i våra kanaler. Vi har även lagt ut
regler som användare måste godkänna innan de kan delta i våra kanaler. Det finns en rapportfunktion i varje inlägg
där användare kan rapportera överträdelser eller dåligt beteende till en moderator för granskning. Vi använder
Timeout, kasta ut eller förbjud funktioner i Discord för att hantera de spelare som kringgår reglerna, förolämpar,
mobbar eller är öppet störande i våra kanaler. Kontroller körs ofta för att ta bort personer som fuskar eller kringgår
publicerade regler genom att använda otillåtna program. Kundtjänsterna är aktiva med att titta efter och ta
bort/sanktionera personer som använder fuskprogram, stör eller mobbar andra, antingen i spelet eller via andra
system. Vi upprätthåller en närvaro i forumen och Discord-kanalerna för att ge en mer personlig touch till våra
spelare. Forumansvariga, utvecklare och designers svarar på frågor och funderingar så snart som möjligt. Detta ger
spelarna en högre nivå av tillit och tålamod med att veta att vi är människor och inte en dator. Vi svarar med en
personlig touch på våra sociala medieplattformar också, när det är möjligt, för att låta spelare se att vi har en närvaro.
Att titta in i spelarflöden och chatta med spelarna visar vår mänskliga sida och uppmuntrar till en trevlig kamratskap
mellan personal och spelare. Vi stöttar och engagerar oss i spelare som visar upp ett bra beteende. I några av våra
livespel arrangerar vi feel-good-evenemang, livesändningar eller liveevent med frågor och svar. Att framgångsrikt
förvalta spelgemenskaper är en avgörande del av vår verksamhet. Det innebär både en möjlighet särskilt vid förvärv
av nya spel där vi aktivt kan arbeta för att stärka gemenskapen kring spelet men också en risk, då felaktiga
ageranden kan väcka missnöje hos spelarna vilket i sin tur skulle kunna ha en direkt negativ inverkan på lönsamheten i
berörda live-spel.
Bolagsstyrning
Dataintegritet
Vi har en omfattande integritetspolicy och följer både GDPR och lokala integritetslagar så som CCPA i Kalifornien, USA.
Mycket lite personlig information är tillgänglig för medlemmar i teamen som arbetar mot spelgemenskaperna och
hanteras oftast av kundtjänst vars teammedlemmar inte ges tillgång till någon onödig personinformation. Det leder till
en mycket robust integritetsmiljö.
Analys av användardata gör det möjligt för oss att identifiera beteendemönster och annan förståelse, som gör att vi
kan utveckla bättre spel och spelupplevelser. Interaktionen mellan våra studior och spelare/spelgemenskaper är en
viktig nyckel när man utvecklar och förbättrar spel och nya funktioner. I denna kommunikation är den personliga
informationen som förs vidare till utvecklingsteamen begränsad. Datasekretess och dataskydd är ett pågående arbete
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 17 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
som kräver ständiga förbättringar. Det är viktigt att användarna känner att deras integritet och data är skyddad, hela
tiden. Vi arbetar ständigt med att skydda våra spelare från kortbedrägerier när de spelar våra spel och följer alla
tillämpliga regler. Vi avser att åtgärda 100 procent av de bekräftade incidenterna. Under 2023 rapporterades det inga
dataintrång av väsentlig karaktär. EG7 är noggranna med att följa reglerna kring datasekretess. GDPR specifikt, men
alla lokala regler och procedurer är viktiga. Upprätthållande och övervakning av dataintegritet är integrerat i vårt
dagliga arbete igenom hela gruppen och i våra spel. På EG7 har vi vårt eget sociala nätverk inbyggt i många av våra
spel. Grundläggande allmänna personuppgifter samlas in för att ge användare möjlighet att spela spel på flera enheter
och lagra framsteg som görs i spelet. En nyckeltjänst i några av våra spel är att kunna hjälpa spelare att återställa sina
spel om de får problem med sina enheter. Användningen av data varierar mellan EG7s affärsenheter, i vissa fall
används data för korsförsäljning och andra tillfällen används den för interaktion med spelgemenskaperna.
Förebygga mutor och korruption
På EG7 råder nolltolerans mot att på något sätt vara inblandad eller vara del i betalning av mutor eller korrupta
upplägg, varken direkt eller indirekt. Betalningar för att påskynda en icke-diskretioner åtgärd eller tjänst (som att
erhålla tillstånd eller licens eller passage genom tullen) är också förbjudna. Vi följer uppförandekraven i tillämpliga
lagar och regler för bekämpning av mutor och antikorruption i alla de geografier där vi har verksamhet.
Moderata gåvor och gästfrihet kan vara en del av att bygga och upprätthålla goda affärsrelationer och är ofta en
normal artighet. Men gåvor och förmåner kan också erbjudas som en subtil form av inflytande för att få fördelaktig
behandling. Försiktighet bör iakttas för att säkerställa att alla gåvor eller gästfrihet (oavsett om de ges eller tas emot)
är lämpliga och inte kan uppfattas som att de påverkar någon individ eller enhet på ett olämpligt sätt.
Särskild försiktighet bör iakttas när EG7 direkt eller indirekt handlar med offentliga tjänstemän. Dessa inkluderar
statligt anställda, kandidater till politiska uppdrag, politiska partimedlemmar och alla personer som agerar i officiell
egenskap på uppdrag av en statlig enhet. Att ge någonting av värde till en offentlig tjänsteman är generellt förbjudet.
Anställda måste rådgöra med EG7s juridiska avdelning och erhålla specifikt godkännande innan de gör någon
betalning eller ger något av värde till en offentlig tjänsteman.
Bekämpning av penningtvätt
Lagar mot penningtvätt ålägger betydande straff för att äga, förvärva, hantera eller dölja förtjänst från brott, samt
dölja identiteten av olagligt erhållna pengar så att de verkar ha kommit från en laglig källa.
Att utföra lämplig due diligence av tredje part för att verifiera identiteten på våra partners är centralt för att minska
risken för penningtvätt och säkerställa att det inte finns några juridiska hinder för att göra affärer med dem. Vi iakttar
särskild försiktighet när EG7 uppmanas att ta emot eller göra betalningar till en enhet som inte är en part i
transaktionen, där pengar dirigeras genom icke-relaterade länder, eller där betalningar görs eller tas emot i anonym
form (som kontanter eller förbetalda kort).
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 18 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
67%
63%
63%
33%
37%
37%
0%
20%
40%
60%
80%
100%
2022 2023 2024
Anställda vid
Huvudkontoret
Kvinnor Män
4422
5436
2587
6,7 8,0 4,1
0
1000
2000
3000
4000
5000
6000
2022 2023 2024
Utbildningstimmar
Totalt Genomsnitt per anställd
73%
96%
107%
0%
20%
40%
60%
80%
100%
2022 2023 2024
Hälsoförsäkring
Anställda med hälsoförsäkring
1892
1531
1382
2,8
2,2 2,2
0
500
1000
1500
2000
2022 2023 2024
Reported sick days
Reported sick days Per employee
0 0 0
9
3
2
0
2
4
6
8
10
2022 2023 2024
Cyberattacker
Materiell påverkan Krävt mänskligt ingripande
0 0 0
0
2
4
6
8
10
2022 2023 2024
Oetiska ärenden
80%
71%
71%
20%
29%
29%
0%
20%
40%
60%
80%
100%
2022 2023 2024
Styrelseledamöter
Män Kvinnor
23%
24%
21%
18%
19%
20%
21%
22%
23%
24%
25%
2022 2023 2024
Personalomsättning
0 0 0
0
2
4
6
8
10
2022 2023 2024
Arbetsskador
24%
23%
22%
76%
76%
77%
0%
0%
1%
0%
20%
40%
60%
80%
100%
2022 2023 2024
Anställda
Kvinnor Män Annat
29%
22%
17%
71%
78%
83%
0%
20%
40%
60%
80%
100%
2022 2023 2024
Studio Chefer
Kvinnor Män
18%
20%
17%
82%
80%
83%
0%
20%
40%
60%
80%
100%
2022 2023 2024
Ledning och andra
nyckelpersoner
Kvinnor Män
Nyckeltal
*Siffran exkluderar personal i Daybreak på grund av lokala rapporteringsregler
*
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 19 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Våra samhällsengagemang
Vi stöttar våra affärsenheter och anställda att engagera sig lokala engagemang, särskilt när det rör områden som är i
linje med våra anställdas intressen och passion. Genom att främja engagemang inom områden där vi har ett stort
intresse tror vi att vi skapar en mer meningsfull inverkan, stärker lokala kontakter och ökar våra anställdas
engagemang och tillfredsställelse.
År 2024 utsågs Daybreak Games till Extra Life Partner of the Year av Extra Life och
Children’s Miracle Network. Daybreak har stöttat Extra Life sedan 2017 och har
hittills samlat in över 650 000 USD till välgörenhet, vilket har gått till 86 sjukhus över
hela USA. Donationerna går till lokala medlemssjukhus och används för att finansiera
hälsovårdstjänster, banbrytande forskning, medicinsk utrustning för barn och andra
viktiga sjukhusbehov.
"Vi är så glada över att uppmärksamma Daybreak Games till årets Extra Life-
partner", säger Jeff Montegut, Extra Life. "Effekten av medel som samlats in av
Daybreak och dess utvecklingsstudior gör en enorm skillnad i livet för barn som
behandlas på lokala sjukhus. Extra Life-programmet skulle inte vara vad det är utan
deras engagemang för dess sak och barnen vi tjänar!"
Priset Årets Extra Life Partner delas ut för att hylla en Extra Life-partner som har utmärkt sig genom innovation,
engagemang och framgångsrik insamling av medel till medlemssjukhus. Utmärkelsen är ett erkännande av partnerns
insatser för att förbättra barns hälsa och därigenom bidra till en bättre framtid.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 20 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
EU Taxonomin
EG7:s kärnverksamhet omfattar utveckling, publicering,
distribution och marknadsföring av spel för PC, konsol och
mobil. För närvarande omfattas inte spel- och
underhållningsindustrin av EU-taxonomin. Detta innebär att
EG7 i nuläget inte har någon omsättning som omfattas av
taxonomin.
Eftersom antalet sektorer som omfattas av EU-taxonomin
förväntas öka, följer EG7 noggrant dess fortsatta utveckling.
Kapitalutgifter (CapEx)
Totala kapitalutgifter innefattar anskaffning (inklusive sådant
som tillkommit via rörelseförvärv) av materiella
anläggningstillgångar och immateriella tillgångar exklusive
goodwill samt tillkommande nyttjanderättstillgångar. För
årets investeringar se not 1214.
EG7s taxonomitillämpliga ekonomiska aktiviteter härrör i sin
helhet från inköp från leverantörer vars verksamhet
omfattas av taxonomin. Taxonomitillämpliga kapitalutgifter
hänför sig främst till hyrda fastigheter som omfattas av
ekonomisk aktivitet CCM 7.7 Förvärv och ägande av
byggnader.
Inköp från leverantörer kan endast bedömas som
taxonomiförenliga om leverantören kan intyga att
aktiviteten varit taxonomiförenlig vad gäller väsentligt
bidrag, inte orsaka betydande skada (DNSH) samt att
leverantören har samtliga processer på plats för
minimiskyddsåtgärder. För de tillämpliga aktiviteterna har
det inte varit möjligt att erhålla sådana intyg från
leverantörerna.
Driftutgifter (OpEx)
Total OpEx inkluderar utgifter för FoU, korttidsleasingavtal
och leasing av tillgångar av lågt värde (se not 14).
Taxonomitillämpliga ekonomiska aktiviteter utgörs i sin
helhet av utgifter för leasing av bilar (CCM 6.5).
EG7 omfattas för första gången för räkenskapsåret 2024 av
taxonomirapportering. Då det är första året EG7 rapporterar
upplysningar om taxonomin presenteras inga jämförelsetal.
Andelarna av omsättning (se Koncernens resultaträkning,
rad "Nettoomsättning"), capex och opex som är
taxonomitillämpliga presenteras i tabellerna nedan:
Omsättning
Räkenskapsår 2024
År 2024
Kriterier för väsentligt bidrag
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod
(2)
Omsättni
ng (3)
Andel av
omsättnin
gen, år n
(4)
Begränsning av
klimatförändringar
(5)
Anpassning till
klimatförändringar
(6)
Vatt
en
(7)
Förorenin
gar (8)
Cirkul
är
ekono
mi (9)
Biologi
sk
mångf
ald
(10)
Mkr
%
J; N; N/EL
J; N; N/EL
J; N;
N/EL
J; N; N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
A. VERKSAMHETER SOM
OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara
verksamheter
(taxonomiförenliga)
De miljömässigt hållbara verksamheternas
omsättning (A.1)
-
-
-
-
-
-
-
Varav möjliggörande verksamheter
-
-
-
-
-
-
-
Varav omställningsverksamheter
-
-
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (e- taxonomiförenliga)
EL; N/EL
EL; N/EL
EL;
N/EL
EL; N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Omsättningen hos de verksamheter som
omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (e-
taxonomiförenliga) (A.2)
-
-
-
-
-
-
-
-
A. Omsättning för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1+A.2)
-
-
-
-
-
-
-
-
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättningen hos verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
1 713,0
100%
TOTALT
1 713,0
100%
Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada
Begränsning
av klimatför-
ändringar
(11)
Anpassning
till
klimatföränd
ringar (12)
Vatten
(13)
Förorenin
gar (14)
Cirkulär
ekonomi
(15)
Biologisk
mångfald
(16)
Minimiskydd
såtgärder
(17)
Andel förenliga med
taxonomikraven
(A.1.) eller som
omfattas av
taxonomikraven
(A.2.) omsättning, år
2023 (18)
Kategori
möjliggörand
e verksamhet
(19)
Kategori
omställnings-
verksamhet
(20)
J/N
J/N
J/N
J/N
J/N
J/N
J/N
%
E
T
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 21 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
E
-
-
-
-
-
-
-
-
T
-
Kapitalutgifter
Räkenskapsår 2024
År 2024
Kriterier för väsentligt bidrag
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod
(2)
Kapitalutgif
terna (3)
Andel av
kapitalutgift
erna, år n
(4)
Begränsning
av
klimatföränd
ringar (5)
Anpassning
till
klimatföränd
ringar (6)
Vatt
en
(7)
Föroreni
ngar (8)
Cirkul
är
ekono
mi (9)
Biolog
isk
mångf
ald
(10)
Mkr
%
J; N; N/EL
J; N; N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV
TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara verksamheter
(taxonomiförenliga)
Kapitalutgifter för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1)
-
-
-
-
-
-
-
-
Varav möjliggörande verksamheter
-
-
-
-
-
-
-
-
Varav omställningsverksamheter
-
-
-
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (e- taxonomiförenliga)
EL; N/EL
EL; N/EL
EL;
N/EL
EL; N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Förvärv och ägande av byggnader
CCM
7.7
17,8
4%
EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
Kapitalutgifter för de verksamheter som
omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (e- taxonomiförenliga) (A.2)
17,8
4%
4%
-
-
-
-
-
A. Kapitalutgifter för verksamheter som omfattas av
taxonomin (A.1+A.2)
17,8
4%
4%
-
-
-
-
-
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter hos verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
445,2
96%
TOTALT
463,0
100%
Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada
Begränsni
ng av
klimatför-
ändringar
(11)
Anpassning till
klimatförändrin
gar (12)
Vatte
n (13)
Förorening
ar (14)
Cirkulä
r
ekono
mi (15)
Biologis
k
mångfal
d (16)
Minimiskyddsåtgär
der (17)
Andel förenliga med
taxonomikraven (A.1.)
eller som omfattas av
taxonomikraven (A.2.)
kapitalutgifter, år 2023
(18)
Kategori
möjliggöran
de
verksamhet
(19)
Kategori
omställnin
gs-
verksamhe
t (20)
J/N
J/N
J/N
J/N
J/N
J/N
J/N
%
E
T
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
E
-
-
-
-
-
-
-
-
T
%
-
-
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 22 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Driftsutgifter
Räkenskapsår 2024
År 2024
Kriterier för väsentligt bidrag
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod
(2)
Driftsutgi
fter (3)
Andel av
driftsutgift
erna, år n
(4)
Begränsning
av
klimatförändri
ngars (5)
Anpassning
till
klimatförändr
ingar (6)
Vatt
en
(7)
Föroreni
ngar (8)
Cirkul
är
ekono
mi (9)
Biologi
sk
mångf
ald
(10)
Mkr
%
J; N; N/EL
J; N; N/EL
J; N;
N/EL
J; N; N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV
TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara verksamheter
(taxonomiförenliga)
Driftsutgifter för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1)
-
-
-
-
-
-
-
-
Varav möjliggörande verksamheter
-
-
-
-
-
-
-
-
Varav omställningsverksamheter
-
-
-
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (e- taxonomiförenliga)
EL; N/EL
EL; N/EL
EL;
N/EL
EL; N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Transport med motorcyklar, personbilar och
lätta motorfordon
CCM
6.5
0
9%
EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
Driftsutgifter för de verksamheter som
omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (e- taxonomiförenliga) (A.2)
0,4
9%
9%
-
-
-
-
-
A. Driftsutgifter för verksamheter som omfattas av
taxonomin (A.1+A.2)
0,4
9%
9%
-
-
-
-
-
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter hos verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
4,2
91%
TOTALT
4,6
100%
Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada
Begränsn
ing av
klimatför
-
ändringar
(11)
Anpassning till
klimatförändringar
(12)
Vatt
en
(13)
Föroreningar
(14)
Cirkulär
ekonomi
(15)
Biologi
sk
mångf
ald
(16)
Minimisk
yddsåtgär
der (17)
Andel förenliga med
taxonomikraven (A.1.)
eller som omfattas av
taxonomikraven (A.2.)
driftsutgifter, år 2023
(18)
Kategori
möjliggöra
nde
verksamhe
t (19)
Kategori
omställnin
gs-
verksamh
et (20)
J/N
J/N
J/N
J/N
J/N
J/N
J/N
%
E
T
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
E
-
-
-
-
-
-
-
-
T
-
-
Kärnenergi- och fossilgasrelaterade verksamheter
Rad.
Kärnenergirelaterade verksamheter
JA/NEJ
1
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och utbyggnad av innovativa
elproduktionsanläggningar som producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt avfall från bränslecykeln.
NEJ
2
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya kärntekniska anläggningar för produktion av el
eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion, samt för säkerhetsuppgraderingar
av dessa, med hjälp av bästa tillgängliga teknik.
NEJ
3
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska anläggningar som producerar el eller
processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion från kärnenergi, samt
säkerhetsuppgraderingar av dessa.
NEJ
Fossilgasrelaterade verksamheter
4
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av elproduktionsanläggningar som producerar el med hjälp
av fossila gasformiga bränslen.
NEJ
5
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av
anläggningar för kombinerad produktion av värme/kyla och el med hjälp av fossila
gasformiga bränslen.
NEJ
6
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av värmeproduktionsanläggningar som
producerar värme/kyla med hjälp av fossila gasformiga bränslen
NEJ
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 23 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
BOLAGSSTYRNING
Bakgrund
Enad Global 7 AB (publ) är ett publikt aktiebolag med
organisationsnummer 5569232837 med säte i
Stockholm. Aktier i Enad Global 7 AB (publ) handlas på
Nasdaq Stockholm under kortnamnet EG7.
Bolagsstyrning
Styrelsen utses av valberedningen och väljs på bolagets
årsstämma. Styrelsens ordförande leder styrelsens
arbete och initierar bolagets årsstämma. Enad Global 7
AB (publ) är ett publikt bolag som lyder under svensk
lag. Bolaget är noterat på Nasdaq Stockholm, som är en
reglerad marknadsplats och behöver därför tillämpa
svensk kod för bolagsstyrning. Styrelsen kan besluta att
frångå riktlinjerna, om det i ett enskilt fall finns skäl för
det för att kunna tillgodose företagets långsiktiga
intressen. Styrelse har valt att inte ha någon
mångfaldspolicy då alla anställnings-, befordrings- och
ersättningsbeslut inom koncernen enbart baseras
person- och prestationsbedömning.
Bolagsstämma
Bolagsstämman är enligt aktiebolagslagen bolagets
högsta beslutande organ. bolagsstämman utövar
aktieägarna sin rösträtt i centrala frågor såsom
fastställande av resultat- och balansräkningar,
disposition av bolagets vinst, ansvarsfrihet för
styrelseledamöter och verkställande direktören, val av
styrelseledamöter och revisorer samt arvoden till
styrelsen och revisorerna.
Utöver årsstämman kan extra bolagsstämma
sammankallas. I enlighet med Enad Global 7 AB:s
bolagsordning sker kallelse till årsstämma och extra
bolagsstämma genom kungörelse i svensk officiell
tidning och genom att kallelsen görs tillgänglig på Enad
Global 7 AB:s hemsida. Kungörelse om att kallelse
skett publiceras i Dagens Industri.
Rätt att närvara vid bolagsstämma
Alla aktieägare som är direkt registrerade i den av
Euroclear Sweden AB förda aktieboken fem vardagar
före bolagsstämman och har anmält sin avsikt att delta
(med eventuella rådgivare) vid bolagsstämman senast
det datum som anges i kallelsen, har rätt att närvara
vid bolagsstämman och rösta för det antal aktier de
innehar. Aktieägare får närvara vid bolagsstämman
personligen eller genom ombud och får även åtföljas
av upp till två rådgivare. Aktieägare kan normalt
anmäla sig till bolagsstämman på flera olika sätt som
anges i kallelsen till stämman.
Aktieägarinitiativ
Aktieägare som önskar få ett ärende behandlat på
bolagsstämman ska göra en skriftlig begäran till
styrelsen.
Styrningsmodell
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 24 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Bolagsordning för Enad Global 7 AB (publ)
1 Företagsnamn: Bolagets företagsnamn är Enad
Global 7 (publ).
2 Säte: Styrelsen har sitt säte i Stockholms kommun,
Stockholms län.
3 Verksamhet: Företaget ska huvudsakligen bedriva
tillverkning, marknadsföring och försäljning, inom
såväl som utom Sverige, av digitala samt analoga spel
och därmed förenlig verksamhet. Företaget ska även
bedriva handel med fast och lös egendom och därmed
förenlig verksamhet.
4 Aktiekapital: Aktiekapitalet i bolaget ska uppgå till
lägst 3 470 000 kronor och högst 13 880 000 kronor.
5 Antal aktier: Antalet aktier ska vara lägst 86 700 000
och högst 346 800 000.
6 Styrelsen: Styrelsen ska bestå av lägst tre och högst
nio ledamöter med lägst noll och höst tre suppleanter.
7 Revisor: För granskning av bolagets årsredovisning
samt styrelsens och verkställande direktörens
förvaltning ska en eller två revisorer eller ett
registrerat revisionsbolag, väljas på årsstämman för en
mandattid som gäller till slutet av nästkommande
årsstämma.
8 Kallelse: Kallelse till bolagsstämma ska ske genom
kungörelse i Post och Inrikes Tidningar och genom
att kallelsen hålls tillgänglig på bolagets webbplats. Att
kallelse har skett ska samtidigt som kungörelse sker
annonsering i Dagen Industri. Stämma hålls där
bolaget har sitt säte.
9 Fullmaktsinsamling och poströstning: Styrelsen får
samla in fullmakter på bolagets bekostnad enligt det
förfarande som anges i 7 kap. 4 § anda stycket i
aktiebolagslagen (2005:551).
10 Anmälan till bolagsstämma: För att få delta i
bolagstämman ska aktieägare dels vara upptagen i en
utskrift eller annan framställning av aktieboken den
dag som anges i aktiebolagslagen, dels anmäla sig
samt antalet biträden (högst två) till bolaget den dag
som anges i kallelsen till stämman. Denna dag får inte
vara söndag, helgdag, lördag, midsommarafton,
julafton, eller nyårsafton och inte infalla tidigare än
femte vardagen för stämman.
11 Öppnande av stämma: Styrelsens ordförande eller
den styrelsen därtill utser ska öppna bolagsstämman
och leder förhandlingarna till dess ordförande vid
stämman valts.
12 Årsstämma: Årsstämma hålles årligen inom sex
månader efter räkenskapsårets utgång. På årsstämma
ska följande ärenden förekomma:
1. Val av ordförande vid stämman.
2. Upprättande och godkännande av röstlängd.
3. Godkännande av dagordning.
4. Val av en eller två justeringspersoner.
5. Prövning av om stämman blivit behörigen
sammankallad.
6. Framläggande av årsredovisning och
revisionsberättelse samt koncernredovisning och
koncernrevisionsberättelse.
7. Beslut om:
a) fastställande av resultaträkningen och
balansräkningen samt koncernredovisning och
koncernrevisionsberättelse.
b) dispositioner beträffande aktiebolagets vinst eller
förlust enligt den fastställda balansräkningen samt den
fastställda koncernbalansräkningen.
c) ansvarsfrihet åt styrelseledamöter och verkställande
direktören.
8. Fastställande av antal styrelseledamöter och
revisorer.
9. Fastställande av arvoden till styrelsen och
revisorerna.
10. Val av ledamöter till styrelsen och val av revisorer.
11. Annat ärende, som ska tas upp på årsstämman
enligt aktiebolagslagen (2005:551) eller
bolagsordningen.
13 Räkenskapsår: Räkenskapsåret är 1 januari 31
december.
14 Avstämningsförbehåll: Den aktieägare eller
förvaltare som på avstämningsdagen är införd i
aktieboken och antecknad i ett avstämningsregister,
enligt 4 kap. lagen (1998:1479) om
värdepapperscentraler och kontoföring av finansiella
instrument eller den som är antecknad
avstämningsdagen enligt 4 kap 39 § aktiebolagslagen
(2005:551).
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 25 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Internkontroll
Det primära syftet med intern kontroll för finansiell
rapportering är att med rimlig säkerhet säkerställa att
både intern och extern rapportering är korrekt och
pålitlig. Den interna kontrollen ska också säkerställa
att verksamheten bedrivs i enlighet med gällande
lagar och föreskrifter samt att den följer reglerna för
bolag noterade på Nasdaq Stockholm. Styrelsen
ansvarar för att etablera ett effektivt system för
internkontroll och leder arbetet genom
revisionsutskottet och CFO. Koncernledningen skapar
en kultur för organisationen och påverkar de
anställdas förståelse för kontrollsystemet. EG7s
interna kontrollramverk är baserat på COSO-
regelverkets principer, som fastställts av kommittén
för sponsringsorganisationer inom Treadway-
kommissionen. Detta ramverk består av fem delar:
kontrollmiljö, riskbedömning, kontrollaktiviteter,
information och kommunikation samt övervakning.
EG7s arbete med dessa fem komponenter beskrivs i
efterföljande stycken.
Kontrollmiljö
För att uppnå en stark kontrollmiljö måste den
organisatoriska strukturen säkerställas,
beslutsfattande hierarki samt företagsvärderingar när
det gäller etik och integritet. Roller, ansvar och
förväntningar på anställda inom EG7 är tydligt
definierade och förmedlas genom riktlinjer som
interna policies, manualer och koncernens code of
conduct.
Riskbedömning
Organisationsledningen måste identifiera och bedöma
risker som kan påverka organisationens förmåga att
uppnå sina mål. Riskbedömning innebär att man
förutser möjliga problem eller hot som kan
uppkomma, såsom finansiella, operativa eller
regulatoriska risker. Se vidare beskrivet hur EG7
arbetar med risker i avsnittet om Riskhantering på
sidan 23.
Kontrollåtgärder
Kontrollåtgärder består av specifika åtgärder och
processer som genomförs för att hantera identifierade
risker och säkerställa att verksamheten följer interna
regler och externa lagar. För att leva upp till kraven på
finansiell rapportering har EG7 etablerat ett
internkontrollramverk (Minimum Internal Control
Requirements) som gäller för alla dotterföretag inom
koncernen. EG7 inkluderar kontrollåtgärder i
ramverkets rutiner så som godkännande av
transaktioner, separation av arbetsuppgifter, och
uppföljning av resultat.
Information och Kommunikation
Effektiv kommunikation och informationshantering är
grundläggande för att interna kontroller ska vara
verksamma och för att hela organisationen ska
fungera på ett optimalt sätt. EG7 använder sig av
interna policies och riktlinjer för att säkerställa att alla
i organisationen är medvetna om sina ansvar och vad
som förväntas av dem. Vidare sker ledningsmöten på
månadsbasis där respektive VD och finanschefer för
EG7s affärsenheter medverkar och skapar ett forum
för informationsflöden inom koncernen.
Övervakning
EG7 arbetar kontinuerligt med att övervaka och
utvärdera effektiviteten av de implementerade
kontrollerna i det interna kontrollramverket.
Utvärdering sker genom både självutvärdering hos
dotterföretag i kombination med oberoende
granskning. Genom regelbundna kontroller och
revisioner säkerställs att kontrollsystemen fungerar
som de ska och att nödvändiga åtgärder vidtas om
något inte fungerar. Avrapportering av koncernens
arbete med internkontroll till styrelsen sker via
revisionsutskottet på årlig basis samt vid behov.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 26 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Risker och osäkerhetsfaktorer
Riskhantering
Förändringar i omvärlden samt koncernens egen
verksamhet kan påverka koncernens resultat,
finansiella ställning och kassaflöde. Riskhantering
syftar till att tydliggöra och analysera de risker som
EG7 står inför, och i viss mån förebygga och begränsa
eventuella negativa effekter. Styrelsen har det
övergripande ansvaret för koncernens riskhantering,
där revisionsutskottet ansvarar för genomförandet av
en årlig utvärdering. I EG7s riskhanteringsprocess
ingår att identifiera, utvärdera, prioritera och
förebygga risker inom verksamheten, både på
koncernnivå och per operativ enhet. Riskhantering är
integrerad i alla affärsprocesser och hanteras genom
implementerad intern kontroll. Identifierade risker
som bedöms ha störst effekt på koncernens finansiella
ställning vad gäller möjlig påverkan, sannolikhet och
konsekvens prioriteras.
Risker
Några av koncernens risker presenteras nedan.
Riskerna är inte strukturerade efter relevans eller
potentiell ekonomisk påverkan. Riskerna nedan
representerar inte alla risker och är inte uttömmande
eftersom andra risker som inte för närvarande är
kända för bolaget också kan påverka koncernens
framtida resultat, finansiella ställning och verksamhet.
Risker relaterade till koncernens verksamhet
och bransch
Utvecklingen inom spelindustrin drivs till stor del av
krav och villkor från slutkunder, spelutvecklare och
publicister. Koncernen måste ständigt erbjuda nya
produkter och tjänster för att vara konkurrenskraftig.
Det finns en risk att investeringar kan generera mindre
intäkter än förväntat, om koncernen misslyckas med
att utveckla nya spel eller uppdatera befintliga spel
enligt kundernas preferenser. Om EG7 inte lyckas med
nuvarande och framtida erbjudande finns det också en
risk att koncernens rykte bland kunderna skadas, vilket
kan leda till svårigheter med att behålla befintliga
kunder samt attrahera nya kunder.
Koncernen agerar på en mycket konkurrensutsatt
marknad och det finns en risk att konkurrenterna är
snabbare och mer framgångsrika i utvecklingen av nya
spel, tjänster och teknologi. Koncernen kan misslyckas
med att välja produkter att utveckla eller använda rätt
teknologi, vilket kan leda till en försämrad
marknadsposition.
Finansiella risker
Koncernen är exponerad för olika finansiella risker
såsom kreditrisk, marknadsrisk och likviditetsrisk.
För koncernen finns kreditrisk främst i kundfordringar
och avtalstillgångar och EG7s målsättning är att ha en
kontinuerlig uppföljning av denna kreditrisk. De
historiska kreditförlusterna uppgår till ett ringa belopp
i förhållande till koncernens omsättning.
De marknadsrisker som påverkar koncernen består
främst av valutarisker, då EG7 för närvarande är i en
position utan externa lån och därmed begränsade
ränterisker. Likviditetsrisk är risken för att ett företag
får svårigheter att fullgöra förpliktelser som
sammanhänger med finansiella skulder som regleras
med kontanter eller annan finansiell tillgång. Risken
mildras av koncernens goda likviditetsreserver vilka är
omedelbart tillgängliga. För en mer detaljerad
beskrivning av koncernens finansiella risker se not 21.
Risker relaterad till anställda
EG7 är beroende av medarbetares kunskap och
expertis samt förmågan att rekrytera och behålla
nyckelpersoner i framtiden. Om en nyckelperson
skulle säga upp sig finns det en risk att koncernen inte
kan rekrytera en ersättare med önskad kompetens
eller inom rimlig tid. Det finns en fortsatt hög
efterfrågan på kompetens inom de yrkeskategorier
som EG7 är beroende av och svårigheter att rekrytera
nya och behålla nuvarande medarbetare kan leda till
förseningar i projekt och ökade kostnader för
utveckling.
Risker relaterade till IT & ny teknik
EG7 förlitar sig effektiv och oavbruten drift av olika
IT-system för att driva de olika operativa aktiviteterna.
En betydande kollaps eller annan störning i IT-systemen
skulle påverka förmågan att bedriva verksamhet med
avseende produktutveckling, genomföra vår
effektiva försäljning eller fakturering och leverans av
produkter och tjänster till kunder. Koncernen är också
utsatt för risker relaterade till dataintrång, virus,
sabotage och annan cyberbrottslighet. Vidare kan
koncernen hållas ansvarig för skada och därmed leda
till ökade kostnader och skadat rykte.
Branschen som koncernen verkar i kännetecknas av en
utbredd ny teknik, ny hårdvara och nya typer av
spelkonsoler. EG7 agerar på en mycket
konkurrensutsatt marknad och svårigheter med att
utveckla och anpassa sig till ny teknik kan leda till en
försämrad marknadsposition.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 27 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Regelefterlevnad och regulatoriska risker
EG7 är verksamt i flera olika jurisdiktioner över hela
världen, av vilka många har sina egna lokala lagar och
regler som specifikt hänför sig till spelverksamheten.
Företagets bristande efterlevnad eller bedömd
bristande efterlevnad av någon av dessa lokala lagar
och förordningar kan leda till att sådana spel måste
dras tillbaka från sådana jurisdiktioner, vilket kan ha
en väsentlig negativ inverkan på företagets intäkter,
såväl som dess rykte och ekonomiska skick.
Det finns en risk att EG7:s tolkning av
skattelagstiftning och skattepraxis i varje land där de
är verksamma (inklusive regler och krav rörande
moms och internprissättning) är felaktig, eller att
sådana regler eller praxis förändras, och
konsekvenserna kan inverka negativt på företagets
resultat.
Eftersom företaget hanterar personuppgifter för
kunder kan felaktig hantering eller ett dataintrång leda
till höga administrativa påföljder såsom civilrättsliga
och/eller straffrättsliga åtgärder som åläggs av
dataskyddsmyndigheter. Vidare finns det en risk att
företaget kan påverkas negativt av ändringar i GDPR
eller tolkning av GDPR, vilket lika väl kan påverka
företagets rykte i förhållande till utgivare, partners
och kunder inom spelindustrin.
Geopolitiska risker
EG7 agerar på en global marknad och påverkas av den
allmänna ekonomiska utvecklingen, branschtrender
och kundpreferenser. Det finns en risk att marknaden
som EG7 agerar på påverkas av geopolitiska händelser
utanför koncernens kontroll, såsom förändringar av
penningpolitiken, förändringar i regelverk och andra
politiska beslut. Geopolitiska händelser kan ha en
betydande effekt på koncernens resultat, intäkter och
operativa aktiviteter.
Risker relaterade till Goodwill och immateriella
tillgångar
Goodwill representerar den största andelen av
tillgångar i koncernens balansräkning, per den 31
december 2024 uppgår Goodwill till 3 115,2 miljoner
kronor. Goodwill redovisas som en immateriell tillgång
och är föremål för nedskrivningsprövning, årligen eller
vid inträffande av händelser som indikerar ett
nedskrivningsbehov av tillgångarna i fråga. EG7
utvärderar kontinuerligt värdet av andra immateriella
tillgångar, såsom aktiverat arbete för spel och licenser,
vilket kräver flera uppskattningar och bedömningar.
Indikationer på felaktig värdering, förändringar i
uppskattningar eller andra faktorer som skulle påverka
nuvärdet kan leda till betydande nedskrivningar av
koncernens immateriella tillgångar.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 28 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Styrelsen
Styrelsens övergripande uppgift är att handhava
bolagets angelägenheter och samtliga aktieägares
intresse samt värna och främja en god bolagskultur.
Styrelsen ska säkerställa en organisationsstruktur som
ger tillfredsställande kontroll över företagets
bokföring, förvaltning av tillgångar och övergripande
finansiella ställning. Styrelsens arbete ska bedrivas i
enlighet med tillämpliga EU-lagar och föreskrifter,
aktiebolagslagen samt annan svensk lagstiftning,
bolagsordningen, styrelsens arbetsordning och övriga
policyer, Nasdaqs regelverk för emittenter, Koden
samt alla andra tillämpliga riktlinjer och direktiv.
Styrelseordföranden ska säkerställa att styrelsearbetet
varje år utvärderas i en systematisk och strukturerad
process så som Koden anger. Styrelsen utser (och vid
behov avsätter) VD, som ansvarar för att bedriva den
dagliga verksamheten i enlighet med styrelsens
riktlinjer och instruktioner. VD underrättar
regelbundet styrelsen om gruppens utveckling,
resultat, finansiella ställning och likviditetssituation.
Styrelsen ska följa upp företagets verksamhetsresultat
och övervaka att VD fullgör sina ålagda skyldigheter.
Styrelsens sammansättning
Bolagsordningen föreskriver att styrelsen, till den del
den utses av bolagsstämman, ska bestå av lägst tre
och högst nio ledamöter. På årsstämman 2024
fastställdes att antalet styrelseledamöter som utses av
årsstämman ska vara sju ledamöter, inklusive
styrelsens ordförande. Vid årsstämman 2024 valde:
Jason Epstein (styrelseordförande), Ben Braun, Ebba
Ljungerud, Gunnar Lind, Marie-Louise Gefwert och
Ron Moravek, där till valdes bolaget VD, Ji Ham in i
styrelsen. På det konstituerande styrelsemötet som
hölls den 24 juni 2024. Utöver VD är ingen av
styrelseledamöterna anställd av EG7. Samtliga
styrelseledamöter har genomgått Nasdaqs
aktiemarknadsutbildning för styrelser och ledande
befattningshavare under 2024. Genomsnittsåldern för
de av årsstämman 2024 valda styrelseledamöterna var
58 år vid utgången av 2024.
Styrelsens oberoende
Enligt Koden så ska majoriteten av de
bolagsstämmovalda styrelseledamöterna vara
oberoende i förhållande till företaget och
företagsledningen och minst två av dessa måste även
vara oberoende i förhållande till företagets större
aktieägare. Vad gäller EG7s styrelseledamöter, så är
alla utom VD och Styrelsens ordförande oberoende i
förhållande till företaget och företagsledningen och
samtliga är oberoende i förhållande till EG7s större
aktieägare. Vilket innebär att Kodens krav avseende
styrelseledamöters oberoende är uppfyllt.
Styrelsens arbetsordning och skriftliga instruktioner
Vid det konstituerande styrelsemötet varje år
genomför styrelsen en översyn och fastställer
arbetsordningen för styrelsen samt arbetsordningar
och instruktioner för revisionsutskott &
hållbarhetsutskottet, ersättningsutskott och
avtalstillsynsutskottet. Dessutom antas en VD-
instruktion samt instruktioner för den finansiella
rapporteringen.
Styrelseordföranden
Det åligger styrelseordföranden att tillse att styrelsens
arbete bedrivs på ett effektivt sätt och att styrelsen
fullgör sina åtaganden. Styrelseordföranden ska leda
och organisera styrelsens arbete så att optimala
arbetsförutsättningar skapas, leda styrelsens
sammanträden samt genom regelbunden kontakt med
VD hålla sig underrättad om koncernens verksamhet
och utveckling. Styrelseordföranden ska regelbundet
överlägga med VD om strategiska frågor och företräda
bolaget i angelägenheter som berör dess ägarstruktur.
Styrelseordföranden får också vid behov medverka vid
särskilt viktiga externa kontakter samt, i samråd med
VD, i andra särskilt betydelsefulla sammanhang. Inför
styrelsebeslut ska styrelseordföranden i samarbete
med VD säkerställa för att styrelsen har tillgång till ett
på lämpligt sätt utformat underlag.
Arbetsstruktur för styrelsen
I enlighet med styrelsens arbetsordning ska styrelsen
hålla ett konstituerande möte omedelbart efter varje
årsstämma eller, om så krävs, omedelbart efter en
extra bolagsstämma. Minst sex ordinarie
styrelsemöten ska genomföras varje år. Styrelsen får
vid behov, eller om en styrelseledamot eller VD begär
det, kalla till ytterligare sammanträden. ordinarie
styrelsemöten behandlas etablerade rapporterings-
och beslutspunkter. VD ger löpande information om
hur EG7 utvecklas. Styrelsen beslutar om allmänna
strategiska, strukturella och organisatoriska frågor
samt om större investeringar, förvärv och avyttringar.
Styrelseordföranden engagerar sig dessutom aktivt i
dessa frågor mellan styrelsemötena. Bolagets revisor
närvarar vid minst ett styrelsemöte per år, samt träffar
styrelsen utan närvaro av VD eller annan person från
bolagsledningen.
Styrelsearbetet under 2024
Under 2024 genomfördes 16 styrelsemöten. Fokus låg
främst på delårsrapporter och EG7 förvärvs-och
investeringsaktiviteter, utöver övriga etablerade
rapporterings- och beslutspunkter.
Styrelseledamöternas mötesnärvaro framgår i tabellen
nedan.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 29 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Styrelseordförande, Jason Epstein
Född 1973, är ordförande och styrelseledamot i Bolaget sedan 2021 och innehar
8 582 320 aktier i Bolaget motsvarande 9,69 procent av samtliga aktier och röster.
Utbildning: Kandidatexamen i företagsekonomi från Tufts University.
Erfarenhet: Erfaren Private-Equity investerare och entreprenör under de senaste 25
åren. Tidigare uppdrag inkluderar Harmonix Music Systems LLC, Cold Iron Studios LLC,
CIFC, 300 Entertainment LLC, MapAnything, Rhapsody International, GenePeeks och
Odyssey Online.
Aktuella uppdrag: Styrelseordförande i Moon Valley Nurseries och Beanstalk, samt
styrelseledamot i Chloe’s Soft Serve Group Company LLC. Styrelseledamot i de ideella
organisationerna Tufts Trustee, Change Summer och The Shed.
Tidigare uppdrag: CIFC, 300 Entertainment LLC, MapAnything, Rhapsody
International, GenePeeks, Odyssey Online.
Beroendeställning: Oberoende i förhållande till större aktieägare, beroende i
förhållande till bolaget och ledningen.
Styrelseledamot, Ben Braun
Född 1970, är styrelseledamot i Bolaget sedan 2023 och innehar inga aktier i Bolaget.
Utbildning: MBA fråm Tuck School of Business vid Dartmouth College.
Erfarenhet: Bakgrund inom finans och har innehaft positioner som Managing Director
och Global Head of Media, Entertainment & Sports på Lazard, Managing Partner på
LionTree, Managing Director och Head of Media and Telecom M&A på Bank of
America Merrill Lynch samt Associate på European Bank for Reconstruction and
Development.
Aktuella uppdrag: Inga övriga uppdrag.
Beroendeställning: Oberoende i förhållande till större aktieägare, oberoende i
förhållande till bolaget och ledningen.
Styrelseledamot, Ebba Ljungerud
Född 1972, är styrelseledamot i Bolaget sedan 2024 och innehar 1 000 aktier i
Bolaget.
Utbildning: Civilekonom från Lunds universitet.
Erfarenhet: Flera befattningar inom Paradox Interactive, bland annat VD. Flera
befattningar inom Kindred Group, där ibland Chief Commercial Officer och Chief
Program Officer.
Aktuella uppdrag: Styrelseordförande i Nelly Group AB (publ), styrelseordförande i
Canucci AB, styrelseledamot Rugvista AB (publ), Starstable Entertainment AB och
Goals AB.
Beroendeställning: Oberoende i förhållande till större aktieägare, oberoende i
förhållande till bolaget och ledningen.
Position
Namn
Ålder
Kön
Vald
Utskott
Möten
Ordförande
Jason Epstein
51
Man
2021
Ersättning
20/20
Ledamot
Ben Braun
55
Man
2023
Revision- och Hållbarhet, Avtalstillsyn
22/33
Ledamot
Ebba Ljungerud
52
Kvinna
2024
Avtalstillsyn
22/22
Ledamot
Gunnar Lind
67
Man
2019
Ersättning, Avtalstillsyn
32/32
Ledamot
Ji Ham
49
Man
2023
16/16
Ledamot
Marie-Louise Gefwert
72
Kvinna
2017
Revision- och Hållbarhet, Avtalstillsyn
33/33
Ledamot
Ron Moravek
60
Man
2023
Avtalstillsyn
25/28
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 30 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Styrelseledamot, Gunnar Lind
Född 1958, är styrelseledamot i Bolaget sedan 2019 och innehar 200 000 aktier i
Bolaget motsvarande 0,23 procent av samtliga aktier och röster.
Utbildning: Kandidat, ingenjör och logistik från Mittuniversitetet.
Erfarenhet: Mångårig erfarenhet från spelbranschen, främst som koncernchef för
Cherry AB. Tidigare uppdrag inkluderar VD och styrelseledamot i Cherry AB (publ),
styrelseordförande i Unlimited Travel Group UTG AB (publ), Soundhailer AB,
Necomlabs Ltd, Sleepo AB (publ), Game Lounge Sweden AB och Cherry Spelglädje AB,
samt styrelseledamot i Yggdrasil Gaming Sweden AB.
Aktuella uppdrag: Styrelseledamot i Explore Lofsdalen AB, Styrelseordförande i
Lofsdalsspårens ekonimiska förening.
Beroendeställning: Oberoende i förhållande till större aktieägare, oberoende i
förhållande till bolaget och ledningen.
Styrelseledamot, Ji Ham
Född 1976, är styrelseledamot i Bolaget sedan 2023 och innehar 2 018 472 aktier i
Bolaget motsvarande 2,28 procent av samtliga aktier och röster.
Utbildning: Kandidatexamen i företagsekonomi från UCLA.
Erfarenhet: Erfaren private equity-investerare och entreprenör de senaste 25 åren.
Tidigare uppdrag inkluderar Daybreak Game Company LLC, CN Partners, Hudson Capital
Advisors och CIBC Oppenheimer.
Aktuella uppdrag: CEO Daybreak Game Company LLC (EG7s största dotterbolag)
Beroendeställning: Oberoende i förhållande till större aktieägare, beroende i
förhållande till bolaget och ledningen.
Styrelseledamot, Marie-Louise Gefwert
Född 1952, är styrelseledamot i bolaget sedan 2017 och innehar 22 428 aktier i
bolaget motsvarande 0,03 procent av samtliga aktier och röster.
Utbildning: Kandidatexamen i företagsekonomi från Stockholms universitet.
Erfarenhet: Flerårig erfarenhet i ledande befattning Ericsson och Vattenfall Data,
samt erfarenhet från riskkapital och start-ups som VD för Auxema AB. Tidigare uppdrag
inkluderar ordförande i styrelsen för Free2Move AB, Arkub AB och ITSMF-Sweden, samt
styrelseledamot i SU Holding AB, Samsari AB och Tyréns AB.
Aktuella uppdrag: VD och styrelseledamot i Gefwert Development AB,
styrelseledamot i Zignsec AB.
Beroendeställning: Oberoende i förhållande till större aktieägare, oberoende i
förhållande till bolaget och ledningen.
Styrelseledamot, Ron Moravek
Född 1965, är styrelseledamot i Bolaget sedan 2023 och innehar 0 aktier i Bolaget.
Utbildning: MBA från Harvard Business School, Kandidatexamen i humaniora och
naturvetenskap från Wilfrid Laurier University.
Erfarenhet: Omfattande bakgrund inom spelindustrin som Vice President och COO för
Electric Arts Vancouver Studio, COO och medgrundare av Relic Entertainment,
Executive Vice President Production och General Manager på THQ och Senior
rådgivare till New Games och Emerging Markets på Nexon.
Aktuella uppdrag: Senior Advisor och Vice President för affärs- och företagsutveckling
på Heavy Iron Studios, Inc, medgrundare och investerare på SportNinja Inc.
Beroendeställning: Oberoende i förhållande till större aktieägare, oberoende i
förhållande till bolaget och ledningen.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 31 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Utskott
Styrelseutskott
Styrelsen har utsett ett revisions- och
hållbarhetsutskott, ersättningsutskott och
avtalstillsynsutskottet. Utskottensledamöter väljs
bland styrelseledamöterna för en mandatperiod på ett
år. Styrelsen inrättat hållbarhetsutskottet som en del
av revisionsutskottet för att säkerställa att
hållbarhetsarbetet får full uppmärksamhet.
Revisions- och hållbarhetsutskott
Revisions- och hållbarhetsutskottet består av två
ledamöter, Marie-Louise Gefwert och Ben Braun.
Revisionsuppgifterna består huvudsakligen av:
• Förberedelser inför styrelsens arbete med att
kvalitetssäkra bolagets och koncernens redovisning,
finansiella rapportering och interna kontroll samt
finansiell risk- och riskhantering.
• Övervakning och hantering av frågor som rör
effektiviteten av Bolagets interna kontroller,
regelefterlevnad och riskhantering, i allmänhet samt, i
synnerhet, avseende den finansiella rapporteringen.
• Övervakning och utvärdering av revisorns arbete och
övervakning av revisorns opartiskhet och oberoende.
• Att informera styrelsen om resultatet av
revisorernas granskning och förklara hur revisionen
bidrog till den finansiella rapporteringens integritet
och vilken roll utskottet hade i den processen.
• Biträda i samband med beredning av, och
rekommendera valberedningen, förslag till
årsstämmans beslut om val av revisor, inklusive
administrering av urvalsförfarandet.
• Övervaka redovisningsutvecklingen inom områden
som kan påverka EG7.
Hållbarhetsuppgifterna består huvudsakligen av:
• Säkerställa en anpassad och väl förberedd och
övervakad hållbarhetsmodell för Bolaget, med tonvikt
på tillsyn av strategi, implementering av strategi samt
uppföljning och utvärdering av EG7:s arbete inom
hållbarhetsområdet. Hållbarhetskommittén har
följande huvuduppgifter:
• Förbereda styrelsens beslut i frågor som rör
hållbarhet.
• Övervaka och utvärdera företagets mål inom
hållbarhetsområdet.
• Bevaka och utvärdera tillämpningen av de riktlinjer
som styrelsen utfärdar inom hållbarhetsområdet.
• För varje räkenskapsår granska bolagets
hållbarhetsredovisning, som ska ingå i bolagets
årsredovisning eller godkännas av styrelsen som en
separat redovisning i samband med godkännande av
bolagets årsredovisning.
Ersättningsutskott
Ersättningsutskottet består av två ledamöter, Jason
Epstein och Gunnar Lind. Ersättningsutskottet har
följande huvuduppgifter:
• Förbereda styrelsens beslut i frågor om principer för
ersättning, ersättningsbelopp och andra
anställningsvillkor för ledande befattningshavare.
• Uppföljning och utvärdering av program för rörlig
ersättning till ledande befattningshavare, såväl
pågående som sådana som avslutats under året.
• Övervaka och utvärdera tillämpningen av de
riktlinjer för ersättning till bolagsledningen som
bolagsstämman enligt lag är skyldig att fastställa samt
gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer
inom bolaget.
Avtalstillsynsutskottet
Avtalstillsynsutskottet består av samtliga oberoende
styrelseledamöter, Ben Braun, Ebba Ljungerud,
Gunnar Lind, Marie-Louise Gefwert och Ron Moravek.
Kommittén får råd av ett antal oberoende
tredjepartsexperter och rådgivare, med skyldighet att
på armlängds avstånd utvärdera och förhandla projekt
av närstående karaktär och deras kommersiella
kapacitet.
Valberedningen
I enlighet med årsstämmans beslut ska de tre största
aktieägarna i bolaget ha rätt att vardera utse en
ledamot till valberedningen. Den fjärde ledamoten i
valberedningen ska vara bolagets styrelseordförande.
Utskottets utvärderar styrelsens arbete och
sammansättning och nominerar styrelseledamöter för
det kommande året. Under inledningen av ett nytt
räkenskapsår genomförs en styrelseutvärdering som
ligger till grund för utskottets förslag. Valberedningen
består av: Carl Svernlov utsedd av Jason Epstein, Anna
Putsykina utsedd av Settecento Ltd, Alexander Albedj
utsedd av Johan Svensson, Jason Epstein Styrelsens
ordförande.
Aktieägare som önskar lämna förslag till
valberedningen kan göra det per post till Enad Global
7 AB (publ), Att: Valberedningen, Sveavägen 17,
våning 5, 111 57 Stockholm eller via e-post till
ir@enadglobal7.com senast den första mars, 2025.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 32 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Koncernledning
Koncernens ledningsgrupp består av fyra medlemmar: VD Ji Ham, vice VD & finanschef Fredrik Rüdén, Operativchef
Huyen Huynh och Chefsjurist David Youssefi. Den verkställande ledningen håller regelbundna möten där
huvudämnena som diskuteras är koncernens ekonomiska framsteg, pågående projekt och andra strategiska frågor.
Alla medlemmar i koncernens ledningsgrupp har gått Nasdaqs börskurs för styrelser och ledning.
Ji Ham, Verkställande Direktör
Innehar 2 018 472 aktier och 2,28 procent av samtliga aktier och röster i bolaget.
Erfarenhet: Ji har en omfattande bakgrund inom både spel och finans och har de
senaste åren varit VD för Daybreak. Daybreak har under Jis ledning haft omfattande
tillväxt och lönsamhet. Innan han började på Daybreak arbetade Ji
investmentbank i olika positioner.
Fredrik Rüdén, Vice verkställande direktör och finanschef
Innehar 224 300 aktier och 0,25 procent av samtliga aktier och röster i bolaget.
Erfarenhet: Fredrik har en lång bakgrund från främst högteknologiska företag inom
börsnoterade miljöer och branscher som Telecom, Gambling, Gaming, Ehealth,
Marine Harvest och finansiell rådgivning. Utöver att ha arbetat nära ett decennium
som CFO på Betsson har Fredrik även yrkeserfarenhet från bolag som Kinnevik,
LeoVegas, Ernst & Young med flera.
Huyen Huynh, Operativchef
Innehar inga aktier i bolaget.
Erfarenhet: Huyen har mer än 25 års erfarenhet av att hantera mjukvaruutveckling
för olika branscher, varav de senaste 14 åren inom mobil- och livespelsindustrin.
Sedan hon började på Daybreak 2017, EG7s största affärsenhet, har hon varit en
viktig tillgång i att forma företaget.
David Youssefi, Chefsjurist
Innehar inga aktier i bolaget.
Erfarenhet: David är en senior jurist med 25 års juridisk erfarenhet både internt och
i olika roller på större advokatbyråer. David anslöt sig till Daybreak 2011, EG7s
största affärsenhet, där han har spelat en viktig roll i att forma Daybreak genom
åren.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 33 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Aktien
Den genomsnittliga dagliga omsättningen under året
var 4,9 procent av aktierna i EG7. Den genomsnittliga
dagliga omsättningen relaterad till marknadsvärde var
0,34 procent.
• Vid utgången av 2024 hade EG7 ett börsvärde på
1 444,2 Mkr.
• Vinst per aktie uppgick till -2,67 kr (1,76).
• Vid utgången av 2024 hade EG7 totalt 88 603 526
aktier.
• Slutkursen vid utgången av 2024 var 16,30 kr
(18,90).
• Högsta pris per aktie var 19,44 kr, som noterades
den 2 januari 2024.
• Lägsta pris per aktie var 11,92 kr, som noterades den
10 maj 2024.
• EG7:s aktiekurs sjönk med 13,76 procent 2024.
• Stockholm All Share Index steg 5,73 procent 2024.
• Vid utgången av 2024 ägde insynspersoner totalt
14 709 219 aktier, vilket motsvarar 16,6 procent av
utestående aktier.
• Under 2024 förvärvade insynspersoner totalt
79 538 aktier, vilket motsvarar 0,1 procent av de
utestående aktierna.
• EG7 betalade en total utdelning på 0,45 kr per aktie
under 2024, ingen utdelning har föreslagits för 2025
• Styrelsen har ett bemyndigande att emittera aktier,
teckningsoptioner och/eller konvertibler, samt att
återköpa aktier.
Aktiegraf för 2024
lla: Modular Finance AB
Aktieägare
#
Ägande (2024-12-31)
Antal aktier
Kapital
Röster
1
Jason Epstein
8 582 320
9,69%
9,69%
2
Johan Svensson
6 804 479
7,68%
7,68%
3
Settecento LTD
6 159 140
6,95%
6,95%
4
Alta Fox Capital
5 347 681
6,04%
6,04%
5
Defa Endeavour AS
4 533 605
5,12%
5,12%
6
Avanza Pension
3 541 516
4,00%
4,00%
7
Chelverton Asset Management
3 275 681
3,70%
3,70%
8
Aguja Capital GmbH
3 157 432
3,56%
3,56%
9
Forthmoore Limited
2 919 526
3,30%
3,30%
10
Rasmus Davidsson
2 872 743
3,24%
3,24%
11
Alexander Albedj
2 692 105
3,04%
3,04%
12
Ji Ham
2 018 472
2,28%
2,28%
13
Alan Hunter
1 635 680
1,85%
1,85%
14
Nordnet Pensionsförsäkring
1 585 144
1,79%
1,79%
15
James Cato
1 507 162
1,70%
1,70%
Topp 15
56 632 686
63,92%
63,92%
Övriga
31 970 840
36,08%
36,08%
Total
88 603 526
100%
100%
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 34 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Styrelsen och VD för Enad Global 7 AB (publ) (556923
2837) avger härmed årsredovisning med
koncernredovisning för räkenskapsåret 2024-01-01
2024-12-31. Alla värden i miljoner kronor (Mkr) om
inget annat anges. En hållbarhetsrapport har
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och
har lämnats av styrelsen. Den finns på sidorna 922 i
denna årsredovisning. Företagets bolagsordning finns
på sida 24.
Information om verksamheten
Enad Global 7 AB, organisationsnummer 556923
2837, baserat i Stockholm, investerar i och förvaltar
företag som utvecklar, driver och marknadsför tv-spel
på den växande global spelmarknad. Gruppen
utvecklar, publicerar och levererar spel för PC,
konsoler och mobila funktioner. I gruppen ingår
företag som ägnar sig åt marknadsföring och
bildkonstkampanjer, fysisk och digital distribution
samt drift av spel via egna och externa plattformar.
Enad Global 7 AB består av fem
affärsenheter/segment;
- Daybreak är den största affärsenheten inom
koncernen. Daybreak är en etablerad
livespelutvecklare som har publicerat, utvecklat och
driftat 14 livespel under sin drygt 28-åriga historia,
däribland EverQuest, det första MMORPG-spelet helt i
3D. Daybreak genererade 766,4 Mkr i nettoomsättning
och 133,1 Mkr i justerad EBITDA för 2024.
- Big Blue Bubble är en etablerad mobil- och
videospelsutvecklare med över två decenniers
erfarenhet av att skapa roliga, innovativa och
tillgängliga spel. Mest känd för att vara hem åt My
Singing Monsters IP:t. Big Blue Bubbla hade en
nettoomsättning på 309,0 Mkr och en justerad EBITDA
på 166,8 Mkr.
- Piranha Games grundades 2000, och är kända för att
utveckla förstapersons-skjutspel (FPS) och för att vara
hem till MechWarrior-serien, under året släppte ett
nytt fristående spel inom serien, MechWarrior 5:
Clans. Piranha genererade en nettoomsättning och
justerad EBITDA på 129,4 Mkr respektive 45,9Mkr
under 2024.
- Toadman, ett Stockholmsbaserat
spelutvecklingsbolag som grundades 2013.
Fokuserade på rollspel (RPG) och med ett driv att
skapa unika spelupplevelser. Toadman har kämpat
med att lönsamhetunder de senaste åren, vilket
resulterade i en nedstängning av studion efter
balansdagen. Nettoomsättning och justerad EBITDA
för 2024 uppgick till på 44,2 Mkr och -18,8 Mkr.
- Fireshine, en brittisk publicist och distributör av både
digitala och fysiska spel, Fireshine genererade en
nettoomsättning på 317,6 Mkr och justerad EBITDA på
49,4 Mkr för 2024.
- Petrol branschens mest erkända bildkonst-, strategi-
och marknadsföringsbyrå upplevde ett tuffare år med
anledning av den fortsatta turbulensen i branschen
och genererade en nettoomsättning på 146,3 Mkr och
-12,1 Mkr i justerad EBITDA för 2024.
EG7 är en oberoende spelutvecklingsgrupp med en
diversifierad uppsättning tillgångar. Genom att
kombinera Daybreak, Big Blue Bubble och Piranhas
titlar driftar EG7 för närvarande 11 livespel, vilket gör
EG7 till en av de ledande utgivarna och operatörerna
av livespel i världen. Denna portfölj av livespel med sin
långa livscykel utgör en grund för gruppen av solida
och förutsägbara intäkter och kassaflöden.
Merparten av utvecklingen och spelförbättringarna
som hänförs till EG7:s livespelsportfölj kostnadsförs
direkt och endast materiella förbättringar
kapitaliseras, 2024 hänförs 24,6 Mkr av koncernens
kapitaliseringar från livespelsportföljen. När ett nytt
spel är i en förproduktion (tidigt utvecklingsskede)
kostnadsförs alla kostnader förknippade med spelet
direkt. När ett spel nått produktionsfasen aktiveras
alla utgifter för spelen. För publiceringsinvestering, så
som Cold Irons kommande titel eller Fireshines
verksamhet, aktiveras inga investeringar eftersom
spelen inte är utvecklade inom gruppen. Av de 126.2
Mkr i aktiverade utvecklingskostnader 2024 avser 44,8
Mkr utvecklingen av spelet MechWarrior: 5 Clans i
Piranha, 20,3 Mkr MechWarrior: 5 Clans DLC och 59,2
Mkr till Palia i Daybreak.
Ägandeförhållanden
EG7:s aktie är noterad på Nasdaq Stockholm med
kortnamnet 'EG7'. Det totala antalet utestående aktier
uppgår till 88 603 526 den 31 december 2024. Priset
var 16,30 kr per aktie den 31 december 2024.
Väsentliga händelser under året
För helåret 2024, levererade EG7 1 713,0 Mkr (2
045,0) i nettoomsättning, motsvarande en nedgång på
16,2 procent jämfört med föregående år och en
organisk nedgång på 18,2 procent i lokal valuta.
Justerad EBITDA uppgick till 325,5 Mkr (542,0), vilket
motsvarar en marginal på 19,0 procent och en
nedgång på 39,9 procent jämfört med föregående år.
Det operativa kassaflödet för året sjönk med 55,6
procent jämfört med föregående år till 194,2 (437,9)
Mkr. Den ogynnsamma jämförelsen med föregående
år beror till stor del på att My Singing Monsters
stabilisering kring en ny normaliserad nivå under
rekordnivåerna från 2023. Samt att gruppen under
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 35 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
året har investerat i nya projekt med fokus att driva
tillväxt på medellång till lång sikt.
Efter sin virala topp i december 2022, som drev My
Singing Monsters till toppen av sin kategori i App
Store, bibehöll spelet en ett starkt momentum under
hela 2023 innan det stabiliserades på en ny
normaliserad nivå 2024. Denna normalisering stod för
262,9 Mkr av nedgången från föregående år. Trots
lägre resultat jämfört med förra året har My Singing
Monsters stabiliserats cirka 200 procent över sin nivå
före toppen.
2024 var ett utmanande år för hela branschen, med
det största antalet uppsägningar vi set ett enstaka år,
14 800. Som ett resultat påverkades några av våra
affärsenheter negativt. Resultaten för Fireshine,
Piranha, Petrol och Toadman, som tillhandahåller
tjänster till tredjepartsutgivare och utvecklare,
påverkades av branschens utmaningar. Fireshines
nettoomsättning backade 9,7 procent jämfört med
2023, vilket speglar nedgången i fysisk
distributionsvolym från tredje part, men resultatet
vägdes till viss del upp av fortsatt tillväxt inom digital
indiepubliceringen. Petrol såg större utmaningar i att
stabilisera sitt resultat med en nettoomsättning som
föll 21,2 procent mot föregående år. Toadman
fortsatte sina ansträngningar att utöka WFH-
verksamheten. Men p.g.a. den bredare nedgång i
branschen nådde inte Toadman break-even vid
utgången av 2024 som planerat. Vilket resulterade i
beslutet att avveckla verksamheten i början av januari
2025 trotts stora optimeringsinsatser under 2024.
Piranha tappade ett konsultuppdrag till ett beräknat
värde om 100 Mkr avbröts i januari 2024 och
uppdraget avslutades helt i slutet av första kvartalet
2024, efter att Piranha erhållit cirka 40 procent av
nettointäkterna från kontraktet. Därtill nådde inte
Piranhas lansering av MechWarrior 5: Clans under Q4
de uppsatta målen på grund av en tuff konkurrens från
andra störa lanseringar under samma period.
Finansiell utveckling under året
Nettoomsättningen för helåret 2024 uppgick till
1 713,0 (2 045,0) Mkr, vilket motsvarar en nedgång på
16,2 procent. Vår diversifierade och långlivade
livespelsportfölj från Daybreak, Big Blue Bubble och
Piranha fortsatte att generera en stabil och
förutsägbar bas av intäkter och kassaflöden.
nettoomsättningen från dessa tillgångar uppgick till
1 181,1 (1 318,7) Mkr motsvarande 68,9 (64,5)
procent av gruppens nettoomsättningen 2024.
Under första kvartalet 2024 var stabilt men relativt
tyst och återspeglade ett kvartal där det inte fanns
några större uppdateringar av innehåll eller
produktsläpp.
Under andra kvartalet och början av tredje kvartalet
2024 genomförde gruppen omfattande
kostnadsbesparings- och affärsoptimeringsinsatser för
att stärka resultatet. De största justeringarna gjordes i
de underpresterande affärsenheterna. Där den årliga
kostnadsbesparingen för Toadman uppgick till cirka 63
Mkr. Big Blue Bubble, Daybreak, Fireshine, Petrol och
Piranha bidrog tillsammans med 39 Mkr i årliga
besparingar, vilket genererade en total årlig besparing
cirka 103 Mkr.
Under tredje kvartalet 2024 såg gruppen flera starka
lanseringar, inklusive Core Keeper på PlayStation,
Xbox.
Framtida utveckling
Den största höjdpunkten för tredje kvartalet var
förvärvet av Singularity 6 (S6) och dess spel Palia.
Köpeskillingen för transaktionen inkluderade en initial
kontantköpeskilling på 5 miljoner USD och en
prestationsbaserad villkorad tilläggsköpeskilling under
fem åren från transaktionsdagen.
Tilläggsköpeskillingen ger säljarna rätt till femtio
procent av S6:s nettokassaflöden under
femårsperioden efter att EG7 först har fått tillbaka 100
procent av sin investering i S6, inklusive den initiala
kontantbetalningen.
Q4 2024, präglades av lanseringen av MechWarrior 5:
Clans den 17 oktober. Teamet på Piranha levererade
ett högkvalitativt spel som överträffade både interna
och externa förväntningar vad gäller kvalitet,
spelupplevelse- och upplägg. Trots ett starkt
utförande lyckades man inte med att växa
kärnpubliken i linje med förväntan, vilket resulterade i
att försäljningen inte nådde målen. Som ett resultat av
detta inleddes affärsoptimerande åtgärder den 10
januari 2025 för att säkerställa Piranhas fortsatta
lönsamhet samtidigt och kapacitet att leverera nytt
innehåll (DLC) enligt plan.
Risker och osäkerhetsfaktorer
All affärsverksamhet innebär risker och osäkerheter.
En komplex miljö ökar behovet av att hantera och
identifierade risker, för att kunna mildra potentiella
negativa effekter på resultat, verksamhet och på sikt
potentiellt även för intressenter. Styrelsen ansvarar
för riskhanteringen inom koncernen och EG7 arbetar
kontinuerligt med identifiering, utvärdering och
hantering av koncernens risker.
De mest signifikanta av koncernens risker presenteras
nedan. Riskerna är inte strukturerade efter relevans
eller potentiell ekonomisk påverkan. Riskerna nedan
representerar inte alla risker och är inte uttömmande
eftersom andra risker som inte för närvarande är
kända för bolaget också kan påverka koncernens
framtida resultat, finansiella ställning och verksamhet.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 36 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Risker relaterade till koncernens verksamhet och
bransch
Utvecklingen inom spelindustrin drivs till stor del av
krav och villkor från slutkunder, spelutvecklare och
publicister. Koncernen måste ständigt erbjuda nya
produkter och tjänster för att vara konkurrenskraftig.
Det finns en risk att investeringar kan generera mindre
intäkter än förväntat, om koncernen misslyckas med
att utveckla nya spel eller uppdatera befintliga spel
enligt kundernas preferenser. Koncernen agerar på en
mycket konkurrensutsatt marknad och det finns en
risk att konkurrenterna är snabbare och mer
framgångsrika i utvecklingen av nya spel, tjänster och
teknologi. Koncernen kan misslyckas med att välja
produkter att utveckla eller använda rätt teknologi,
vilket kan leda till en försämrad marknadsposition.
Finansiella risker
Koncernen är exponerad för olika finansiella risker
såsom kreditrisk, marknadsrisk och likviditetsrisk. Som
aktör på en internationell marknad är EG7 även
exponerad för valutarisker, främst i form av
omräkningsexponering och transaktionsexponering.
För en mer detaljerad beskrivning av koncernens
finansiella risker se not 21.
Risker relaterade till Goodwill och immateriella
tillgångar
Goodwill representerar den största andelen av
tillgångar i koncernens balansräkning. Goodwill
redovisas som en immateriell tillgång och är föremål
för nedskrivningsprövning, årligen eller vid inträffande
av händelser som indikerar ett nedskrivningsbehov av
tillgångarna i fråga.
Risker relaterad till anställda
Det finns en fortsatt hög efterfrågan på kompetens
inom de yrkeskategorier som EG7 är beroende av och
svårigheter att rekrytera nya och behålla nuvarande
medarbetare kan leda till förseningar i projekt och
ökade kostnader för utveckling.
Risker relaterade till IT system
EG7 förlitar sig på effektiv och oavbruten drift av olika
IT-system för att driva de olika operativa aktiviteterna.
En betydande kollaps eller annan störning i IT-
systemen skulle påverka förmågan att bedriva
verksamhet med avseende på produktutveckling,
genomföra vår effektiva försäljning eller fakturering
och leverans av produkter och tjänster till kunder.
Koncernen är också utsatt för risker relaterade till
dataintrång, virus, sabotage och annan
cyberbrottslighet.
Risker och riskhantering inom koncernen beskrivs
ytterligare i avsnittet Risk- och riskhantering på sida
2627 samt i not 21 Finansiella risker.
Hållbarhetsupplysningar
Under 2024 har EG7 fortsatt arbetet kring gruppens
nya hållbarhetsramverk. Detta ramverk är utformat
för att beskriva EG7:s åtaganden och mål i relation till
dess hållbarhetsarbete, Ett ramverk som hjälper EG7
att genomfört en grundlig utvärdering av sin
nuvarande praxis och identifierade områden för
förbättringar. Detta involverar ett fortsatt arbete
tillsammans med externa parter samt att engagera
medarbetare och andra viktiga intressenter i
processen. För att säkerställa att hållbarhetsramverket
är effektivt har EG7 system och processer på plats för
att övervaka och rapportera dess framsteg.
Sammantaget fortsätter utvecklingen av EG7:s
hållbarhetsramverk att vara en givande process.
Genom hårt arbete och engagemang har företaget
kunnat skapa en heltäckande och effektiv plan för att
verka mer hållbart. Under året har huvudfokus legat
på CSRD, där ett samarbete med PositionGreen har
inletts under året.
Koncernens hållbarhetsarbete beskrivs ytterligare i
avsnitt Hållbarhetsrapport sida 922.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 37 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
FINANSIELL ÖVERSIKT
Enad Global 7 AB är koncernens moderföretag. I moderföretaget sitter koncernens ledning och vissa koncerngemensamma
funktioner.
Flerårsjämförelse, koncernen
2024
2023
2022
2021
2020
12 mån
12 mån
12 mån
12 mån
12 mån
Nettoomsättning
1 713,0
2 045,0
1 865,9
1 467,9
569,8
Resultat efter finansiella poster
-163,3
216,0
-296,2
53,6
-95,4
Rörelsemarginal (EBIT-marginal)
-8,1%
12,3%
-14,8%
10,7%
-1,4%
Balansomslutning
4 914,7
4 872,8
4 952,3
6 008,8
4 596,3
Soliditet
80,9%
80,0%
78,8%
76,5%
67,6%
Avkastning på eget kapital
-4,1%
5,5%
-6,9%
1,4%
-3,1%
EBITDA*
459,0
495,9
474,5
642,5
12,5
Genomsnittligt vägt antal aktier
88 603 526
88 603 526
88 270 408
85 370 134
39 670 424
Resultat per aktie före och efter
utspädning
-2,67
1,76
-13,98
1,11
-2,5
Genomsnittligt antal anställda
668
669
665
669
179
*För definitioner, se avsnittet ”Definitioner av alternativa nyckeltal”
Flerårsjämförelse, moderbolag
2024
2023
2022
2021
2020
12 mån
12 mån
12 mån
12 mån
12 mån
Nettoomsättning
9,4
2,1
5,6
7,5
11,1
Resultat efter finansiella poster
-128,1
207,0
-897,6
-79,1
-125,9
Rörelsemarginal (EBIT-marginal)
-453,5%
-3 432,5%
-2 624,3%
-1 271,8%
-242,3%
Balansomslutning
3 590,4
3 792,7
3 770,6
4 837,3
3 886,7
Soliditet
98,5%
97,4%
93,8%
89,8%
84,0%
Avkastning på eget kapital
-3,6%
5,6%
-1,9%
-1,9%
-3,1%
EBITDA*
-42,5
-72,1
-147,8
-94,8
-26,8
Genomsnittligt vägt antal aktier
88 603 526
88 603 526
88 270 408
85 370 134
39 670 424
Resultat per aktie före och efter utspädning
-1,81
2,26
-9,86
-1,09
-1,30
Genomsnittligt antal anställda
8
8
8
12
13
*För definitioner, se avsnittet ”Definitioner av alternativa
nyckeltal
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:
Balanserat resultat
-917,246,306
Överkursfond
4,608,989,739
Årets resultat
-160,173,000
3,531,570,433
Disponeras så att:
I ny räkning överföres
3,531,570,433
3,531,570,433
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 38 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
KONCERNENS RAPPORT ÖVER RESULTAT
Belopp i mkr
Not
2024-01-01
2024-12-31
2023-01-01
2023-12-31
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning
3,4
1 713,0
2 045,0
Övriga rörelseintäkter
5
210,1
42,5
1 923,1
2 087,5
Aktiverat arbete för egen räkning
12
126,2
85,6
Rörelsens kostnader
Köpta tjänster och varor
-493,8
-618,7
Övriga externa kostnader
6
-275,0
-262,0
Personalkostnader
7
-818,5
-762,6
Övriga rörelsekostnader
-3,0
-34,1
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA)
459,0
495,9
Av- och nedskrivningar
12,13,14
-597,8
-243,8
Rörelseresultat (EBIT)
-138,8
252,1
Resultat från finansiella poster
Finansiella intäkter
8
18,3
11,9
Finansiella kostnader
9,14
-42,8
-48,0
Finansnetto
-24,5
-36,1
Resultat före skatt
-163,3
216,0
Skatt på årets resultat
10
-73,1
-59,9
Årets resultat från kvarvarande verksamheter
-236,4
156,1
Resultat från avvecklade verksamheter efter skatt
26
0,0
0,0
Årets resultat
-236,4
156,1
Årets resultat är i sin helhet hänförligt till moderföretagets aktieägare.
Resultat per genomsnittlig aktie
11
Resultat kvarvarande verksamhet per stamaktie före utspädning (kr)
-2,67
1,76
Resultat kvarvarande verksamhet per stamaktie efter utspädning (kr)
-2,67
1,76
Resultat per stamaktie före utspädning (kr)
-2,67
1,76
Resultat per stamaktie efter utspädning (kr)
-2,67
1,76
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 39 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
KONCERNENS RAPPORT ÖVER
TOTALRESULTAT
Belopp i mkr
Not
2024-01-01
2024-12-31
2023-01-01
2023-12-31
Årets resultat
-236,4
156,1
Övrigt totalresultat
Poster som kommer att omklassificeras till årets resultat
Omräkningsdifferens
20
310,1
-118,2
Uppskjuten skatt
10
0,5
0,2
Summa övrigt totalresultat för året, efter skatt
310,6
-118,0
Årets totalresultat, efter skatt
74,2
38,1
Årets totalresultat är i sin helhet hänförligt till moderföretagets aktieägare.
Genomsnittligt antal utställda aktier
88 603 526
88 603 526
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 40 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
KONCERNENS BALANSRÄKNING
Belopp i mkr
Not
2024-12-31
2023-12-31
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Goodwill
12
3 115,2
3 181,7
Övriga immateriella tillgångar
12
925,4
667,8
Materiella anläggningstillgångar
13
35,7
30,3
Nyttjanderättstillgångar
14
60,9
74,7
Uppskjuten skattefordran
10
172,2
149,7
Andra långfristiga fordringar
15,21
15,3
7,1
Summa anläggningstillgångar
4 324,8
4 111,3
Omsättningstillgångar
Varulager
16
9,1
14,0
Kundfordringar
15,21
116,8
155,6
Aktuell skattefordran
69,3
44,3
Övriga fordringar
15
0,0
7,6
Avtalstillgångar
4
29,7
22,5
Förutbetalda kostnader
17
43,5
39,1
Likvida medel
15,18,21
321,5
478,3
Summa omsättningstillgångar
589,9
761,5
SUMMA TILLGÅNGAR
4 914,7
4 872,8
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 41 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Belopp i mkr
Not
2024-12-31
2023-12-31
Eget kapital
20
Aktiekapital
3,5
3,5
Övrigt tillskjutet kapital
4 609,0
4 609,0
Reserver
833,9
523,3
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
-1 471,6
-1 235,2
Summa eget kapital hänförligt till moderföretagets aktieägare
3 974,9
3 900,5
Summa eget kapital
3 974,9
3 900,5
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut
15,21
2,2
2,8
Leasingskulder
14,21
36,2
52,5
Uppskjuten skatteskuld
10
198,0
122,9
Villkorade tilläggsköpeskillingar
15,21
135,4
228,7
Avtalsskulder
4
0,1
1,9
Övriga skulder
15,21
14,6
1,7
Summa långfristiga skulder
386,5
410,6
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut
15,21
0,4
0,6
Leasingskulder
14,21
30,2
25,0
Leverantörsskulder
15,21
28,8
33,9
Aktuell skatteskuld
24,6
67,9
Villkorade tilläggsköpeskillingar
15,21
60,5
42,3
Övriga skulder
15,21
17,0
53,5
Avtalsskulder
4
135,2
114,5
Upplupna kostnader
22
256,7
223,9
Summa kortfristiga skulder
553,4
561,6
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
4 914,7
4 872,8
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 42 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
KONCERNENS RAPPORT ÖVER
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Eget kapital hänförligt till moderföretagets aktieägare
Belopp i mkr
Aktie-
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Omräknings-
reserv
Balanserade
vinstmedel
inkl. årets
resultat
Summa eget kapital
hänförligt till
moderföretagets
ägare
Summa
eget kapital
Ingående eget kapital 2023-01-01
3,5
4 609,0
641,2
-1 351,4
3 902,2
3 902,2
Årets resultat
156,1
156,1
156,1
Övrigt totalresultat för året
-118,0
-118,0
-118,0
Årets totalresultat
-118,0
156,1
38,1
38,1
Transaktioner med koncernens ägare
Utdelning
-39,9
-39,9
-39,9
Summa
-39,9
-39,9
-39,9
Utgående eget kapital 2023-12-31
3,5
4 609,0
523,3
-1 235,2
3 900,5
3 900,5
Ingående eget kapital 2024-01-01
3,5
4 609,0
523,3
-1 235,2
3 900,5
3 900,5
Årets resultat
-236,4
-236,4
-236,4
Övrigt totalresultat för året
310,6
310,6
310,6
Årets totalresultat
310,6
-236,4
74,2
74,2
Transaktioner med koncernens ägare
Utdelning
Summa
0,0
0,0
0,0
Utgående eget kapital 2024-12-31
3,5
4 609,0
833,9
-1 471,6
3 974,9
3 974,9
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 43 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
KONCERNENS RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN
Belopp i mkr
Not
2024-01-01
2024-12-31
2023-01-01
2023-12-31
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat (EBIT)
-138,8
252,1
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
23
419,3
271,4
Erhållna räntor
19,2
0,0
Betalda räntor
-10,0
-16,8
Betalda skatter
-100,1
-65,0
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital
189,6
441,6
Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital
Förändring varulager / pågående arbete
5,9
3,6
Förändringar kortfristiga fordringar
53,9
122,6
Förändring kortfristiga skulder
-55,3
-130,0
Kassaflöde från den löpande verksamheten
194,1
437,8
Investeringsverksamheten
Rörelseförvärv
-43,8
-17,3
Avvecklade verksamheter
7,0
32,9
Förvärv av immateriella tillgångar
12
-308,0
-232,8
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
13
-24,0
-14,3
Försäljning av immateriella anläggningstillgångar
14
62,3
0,0
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-306,5
-231,6
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån
15,23
0,0
0,0
Lämnad utdelning
-39,9
0,0
Amortering av lån
15,23
0,0
-100,0
Amortering av leasingskuld
14,15,21,23
-26,4
-26,0
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-66,3
-126,0
Årets kassaflöde
-178,7
80,3
Likvida medel vid årets början
478,3
405,2
Upplösning av spärrade bankmedel
2,6
0,0
Valutakursdifferens i likvida medel
19,3
-7,1
Likvida medel vid årets slut
18
321,5
478,3
Från balansräkning
321,5
478,3
Spärrade bankmedel som klassificeras som andra långfristiga fordringar
0,0
2,6
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 44 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
NOTER
NOT 1 Väsentliga redovisningsprinciper
Denna årsredovisning och koncernredovisning omfattar det svenska moderföretaget Enad Global 7 AB (publ) med
organisationsnummer 556923-2837 och dess dotterföretag.
EG7 är en koncern inom spelindustrin som utvecklar, marknadsför, publicerar och distribuerar PC-, konsol- och mobilspel till den
globala spelmarknaden.
Moderföretaget är ett aktiebolag registrerat i och med säte i Stockholm, Sverige. Adressen till huvudkontoret är Sveavägen 17,
våning 5, 111 57 Stockholm.
Styrelsen och VD har den 24 april 2024 godkänt denna årsredovisning och koncernredovisning vilken kommer att läggas fram för
antagande vid årsstämma 19 juni 2024.
Grunder för koncernredovisningen
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International
Accounting Standards Board (IASB) och tolkningar som utfärdats av IFRS Interpretations Committee (IFRS IC) såsom de antagits av
Europeiska Unionen (EU). Vidare tillämpar koncernen årsredovisningslagen (1995:1554) och RFR 1 "Kompletterande
redovisningsregler för koncerner" utfärdad av Rådet för finansiell rapportering.
Koncernredovisningen har upprättats utifrån antagandet om fortlevnad (going concern). Tillgångar och skulder värderas med
utgångspunkt i anskaffningsvärdet med undantag för vissa finansiella instrument som är värderade till verkligt värde.
Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med förvärvsmetoden och samtliga dotterföretag, i vilka bestämmande inflytande
innehas, konsolideras från och med det datum detta inflytande erhölls.
Att upprätta rapporter i överensstämmelse med IFRS kräver att flera uppskattningar görs av ledningen för redovisningsändamål. De
områden som innefattar en hög grad av bedömning, som är komplexa eller sådana områden där antaganden och uppskattningar är
av väsentlig betydelse för koncernredovisningen, anges i Not 2 Väsentliga uppskattningar och bedömningar. Dessa bedömningar
och antaganden baseras på historiska erfarenheter samt andra faktorer som bedöms vara rimliga under rådande omständigheter.
Faktiskt utfall kan skilja sig från gjorda bedömningar om gjorda bedömningar ändras eller andra förutsättningar föreligger.
Moderföretaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen utom i de fall som anges under avsnittet "Moderföretagets
redovisningsprinciper". Moderföretaget tillämpar årsredovisningslagen (1995:1554) och RFR 2 Redovisning för juridiska personer.
De avvikelser som förekommer föranleds av begränsningar i möjligheterna att tillämpa IFRS i moderföretaget till följd av
årsredovisningslagen samt gällande skatteregler.
De nedan angivna redovisningsprinciperna har, om inte annat anges, tillämpats konsekvent på samtliga perioder som presenteras i
koncernens finansiella rapporter.
Konsolidering
Dotterföretag
Dotterföretag är alla företag över vilka EG7 har ett bestämmande inflytande. Koncernen kontrollerar ett företag när den exponeras
för eller har rätt till rörlig avkastning från innehavet i företaget och har möjlighet att påverka avkastningen genom sitt inflytande i
företaget. Dotterföretag inkluderas i koncernredovisningen från och med den dag då det bestämmande inflytandet överförs till
koncernen, och exkluderas ur koncernredovisningen från och med den dag då det bestämmande inflytandet upphör.
Dotterföretag redovisas enligt förvärvsmetoden. Metoden innebär att förvärv av ett dotterföretag betraktas som en transaktion
varigenom koncernen indirekt förvärvar dotterföretagets tillgångar och övertar dess skulder. I förvärvsanalysen fastställs det
verkliga värdet på förvärvsdagen av förvärvade identifierbara tillgångar och övertagna skulder samt eventuella innehav utan
bestämmande inflytande. Transaktionsutgifter, med undantag av transaktionsutgifter som är hänförliga till emission av
egetkapitalinstrument eller skuldinstrument, som uppkommer redovisas direkt i årets resultat. Vid rörelseförvärv där överförd
ersättning överstiger det verkliga värdet av förvärvade tillgångar och övertagna skulder som redovisas separat, redovisas skillnaden
som goodwill. När skillnaden är negativ, så kallat förvärv till lågt pris, redovisas denna direkt i årets resultat.
Valuta
Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
Den funktionella valutan för moderföretaget är svenska kronor, vilken utgör rapporteringsvalutan för moderföretaget och
koncernen. Samtliga belopp anges i miljontals kronor om inget annat anges.
Transaktioner i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan till den valutakurs som religger transaktionsdagen.
Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta räknas om till den funktionella valutan till den valutakurs som föreligger
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 45 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
balansdagen. Icke-monetära poster, som värderas till historiskt anskaffningsvärde i en utländsk valuta, räknas inte om.
Valutakursdifferenser som uppstår vid omräkningarna redovisas i årets resultat. Kursvinster och kursförluster rörelsefordringar
och rörelseskulder redovisas i rörelseresultatet, medan kursvinster och kursförluster finansiella fordringar och skulder redovisas
som finansiella poster.
Omräkning av utländska dotterföretag
Tillgångar och skulder i utlandsverksamheter omräknas från utlandsverksamhetens funktionella valuta till koncernens
rapporteringsvaluta till den valutakurs som råder på balansdagen. Intäkter och kostnader i en utlandsverksamhet omräknas till
svenska kronor till en genomsnittskurs som utgör en approximation av de valutakurser som förelegat vid respektive
transaktionstidpunkt. Omräkningsdifferenser som uppstår vid valutaomräkning av utlandsverksamheter redovisas i övrigt
totalresultat och ackumuleras i omräkningsreserven i eget kapital. När bestämmande inflytande upphör för en utlandsverksamhet
omklassificeras tillhörande omräkningsdifferenser från omräkningsreserven i eget kapital till resultatet.
Segmentsrapportering
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med den interna rapportering som lämnas till den Högste
Verkställande Beslutsfattaren (HVB). Den Högste Verkställande Beslutsfattaren är den funktion som ansvarar för tilldelning av
resurser och bedömning av rörelsesegmentens resultat. I koncernen har denna funktion identifierats som koncernledningen. Ett
rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver verksamhet från vilken den kan generera intäkter och ådrar sig kostnader och
för vilka det finns fristående finansiell information tillgänglig. Koncernens indelning i segment baseras på den interna strukturen av
koncernens affärsverksamheter, vilket innebär att koncernens verksamhet har delats in i sex rapporterbara segment; Daybreak, Big
Blue Bubble, Piranha, Toadman, Fireshine och Petrol. Samma redovisningsprinciper används inom segmenten som för koncernen.
Intäkter från avtal med kunder
Koncernen redovisar en intäkt när koncernen uppfyller ett prestationsåtagande, vilket är då en utlovad vara eller tnst levereras till
kunden och kunden övertar kontrollen av varan eller tjänsten. Kontroll av ett prestationsåtagande kan överföras över tid eller vid
en tidpunkt. Intäkten utgörs av det belopp som företaget förväntar sig erhålla som ersättning för överförda varor eller tjänster. För
att koncernen ska kunna redovisa intäkter från avtal med kunder analyseras varje kundavtal i enlighet med den femstegsmodell
som återfinns i standarden:
Steg 1: Identifiera ett avtal mellan minst två parter där det finns en rättighet och ett åtagande.
Steg 2: Identifiera de olika löften (prestationsåtaganden) som finns i avtalet.
Steg 3: Fastställa transaktionspriset, det vill säga det ersättningsbelopp som företaget förväntas erhålla i utbyte mot de
utlovande varorna eller tjänsterna. Transaktionspriset ska justeras för rörliga delar, exempelvis eventuella rabatter.
Steg 4: Fördela transaktionspriset på de olika prestationsåtagandena.
Steg 5: Redovisa en intäkt när prestationsåtagandena uppfylls, det vill säga kontroll övergått till kunden. Detta görs vid ett
tillfälle eller över tid om någon av de kriterier som anges i standarden möts.
Koncernens väsentliga intäkter härrör från utveckling, marknadsföring och publicering av PC-,
konsol- och mobilspel.
Work-for-hire (konsultverksamhet)
Koncernen utför utvecklingsuppdrag åt andra utgivare. Kunderna utgörs av företagskunder. Ett avtal uppstår vid påskrift av
utvecklingsuppdraget mellan EG7 och utgivaren. EG7 bedömer att åtagandet att utveckla spel för en kund är ett enda
prestationsåtagande. Transaktionspriset är i huvudsak fast, men vissa avtal inkluderar rörlig ersättning i form av prestationsbonus.
EG7 uppskattar det rörliga ersättningsbeloppet med hjälp av det förväntade värdet och inkluderar rörlig ersättning endast i den
mån det är mycket sannolikt att en väsentlig återföring av ackumulerade intäkter inte kommer att inträffa när den osäkerhet som
är förknippad med den rörliga ersättningen successivt minskar.
Koncernen redovisar en intäkt i takt med att prestationsåtagandet uppfylls, vilket är när kunden får kontroll över tillgången. EG7
anser att kontroll överförs över tid, eftersom koncernens prestation skapar eller förbättrar en immateriell tillgång som kunden
kontrollerar när tillgången skapas.
Free-to play spel (gratisspel)
EG7 erbjuder så-kallade free-to-play spel, där intäkter uppstår när en spelare gör köp i spelet för att få tillgång till virtuella varor
eller expansionspaket, det vill säga till olika typer av extrainnehåll via prenumerationer, funktioner eller förmåner i spelet. Dessa
virtuella varor kan användas antingen direkt eller på obestämd tid under speltiden och intäkter från varorna redovisas baserat på
deras karaktär. Intäkter från förbrukningsvaror redovisas vid en viss tidpunkt, medan intäkter från varor som kan användas på
obestämd tid under speltiden periodiseras och redovisas under spelarens beräknade livsngd. Spelare kan också köpa virtuell
valuta för att få virtuella varor i spelen. Intäkten från virtuell valuta redovisas över den spelarens beräknade livslängd.
Intäkter från prenumerationer, som i allmänhet ger tillgång till ett urval av fullständiga spel och spelinnehåll som kan spelas via
EG7:s servrar, redovisas fördelat prenumerationsperioden i takt med att tjänsten tillhandahålls.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 46 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Marknadsföring
EG7 erbjuder marknadsföringstjänster till andra spelföretag. Koncernens kunder utgörs av företagskunder och EG7 har både
ramavtal och avtal för specifika uppdrag med dessa kunder. För ramavtal föreligger ett avtal enligt IFRS 15 enbart när ett specifikt
avrop, vanligtvis i form av en uppdragsbeskrivning ("SOW"), finns. Avtalslängden är generellt sett relativt kort, vanligtvis mindre än
12 månader.
Koncernen bedömer att ett avtal med kund generellt sett innehåller ett flertal prestationsåtaganden eftersom de olika löftena i
avtalet utgör distinkta tjänster. Transaktionspriset är huvudsakligen fast. Koncernen allokerar transaktionspriset till varje
prestationsåtaganden baserat på de fristående försäljningspriserna, vilka baseras på ett observerbart pris för tjänsten när
koncernen säljer tjänsten separat under liknande omständigheter och till liknande kunder. Intäkter från marknadsföring redovisas
när kontroll har övergått till kunden och prestationsåtagandet således är uppfyllt, vilket antas vara när den specifika leveransen har
blivit levererad.
Avtal om annonsering
EG7 gör det möjligt för annonstjänstleverantörer att placera annonser från tredje part i appar. EG7 anser att avtalen innehåller en
rad olika tjänster som i allt väsentligt är desamma, varför varje avtal innehåller ett enda prestationsåtagande som uppfylls över tid.
Transaktionspriset för att göra det möjligt för en annonstjänstleverantör att placera annonser från tredje part i appar beror på
antalet giltiga klick eller visningar som en viss annons genererar medan den visas i appen, dvs. transaktionspriset består endast av
rörlig ersättning. Eftersom rörlig ersättning ska inkluderas i uppskattningar av transaktionspriset i den mån det är mycket sannolikt
att en betydande intäktsåterföring inte kommer att ske, fastställer EG7 hur stor del av den rörliga ersättningen som ska begränsas
vid avtalets ingående.
EG7 fördelar den rörliga ersättning som intjänats genom att göra det möjligt för annonstjänstleverantören att placera annonser i
apparna till respektive dag, eftersom den rörliga ersättningen avser de tjänster som tillhandahålls varje dag snarare än hela
prestationsåtagandet.
Publicering
Koncernen är dessutom verksam inom fysisk och digital publicering och distribution av spel. I dessa avtal med kunder är ofta andra
parter inblandade i tillhandahållandet av spelet till slutkunden, vilket innebär att olika andelar av bruttointäkterna från slutkunden
erhålls. För varje prestationsåtagande i kundavtalen avgör koncernen om det är huvudmannen i försäljningen till slutanvändaren.
När EG7 publicerar spel som säljs till distributörer eller digitala butiker identifieras distributören eller butikerna som koncernens
kund. Intäkten redovisas därför baserat på transaktionspriset efter avdrag för avgifter som behålls av butiken eller distributören.
Transaktionspriset för fysisk publicering är i huvudsak fast, men det kan förekomma vissa rörliga delar, som kan inkludera rabatter.
EG7 uppskattar det rörliga ersättningsbeloppet men inkluderar rörlig ersättning endast i den mån det är högst sannolikt att en
väsentlig återföring av ackumulerade intäkter inte kommer att ske när den osäkerhet som är förknippad med den rörliga
ersättningen successivt minskar.
Intäkten redovisas vid en tidpunkt då kontrollen överförs till kunden. Vid försäljning av digital publicering och distribution av spel
övergår kontrollen till kunden när spelet görs tillgängligt för kunden. Vid fysisk försäljning övergår kontrollen när produkten har
levererats till kunden. Intäkter från digital publicering som är relaterade till försäljningsbaserad royalty redovisas när den
efterföljande försäljningen sker (till slutanvändaren).
Köpta tjänster och varor
Posten består av kostnader direkt kopplade till spelen och spelutvecklingen. Majoriteten av koncernens direkta kostnader består av
royalties och licenser för de utgivna spelen. Här presenteras också andra direkta kostnader så som foto/film, teknisk service och
software kopplade till produktutvecklingen. Direkt marknadsföring presenteras också här.
Ersättningar till anställda
Avgiftsbestämda pensionsplaner
EG7s pensionsåtaganden omfattas enbart av avgiftsbestämda planer.
En avgiftsbestämd pensionsplan är en pensionsplan enligt vilken koncernen betalar fasta avgifter till en separat juridisk enhet.
Koncernen har inte några rättsliga eller informella förpliktelser att betala ytterligare avgifter om denna juridiska enhet inte har
tillräckliga tillgångar för att betala alla ersättningar till anställda som hänger samman med de anställdas tjänstgöring under
innevarande eller tidigare perioder. Koncernen har därmed ingen ytterligare risk. Koncernens förpliktelser avseende avgifter till
avgiftsbestämda planer redovisas som en kostnad i resultaträkningen i den takt de intjänas genom att de anställda utfört tjänster åt
koncernen under perioden.
Ersättningar vid uppsägning
En kostnad för ersättningar i samband med uppsägningar av personal redovisas endast om företaget är bevisligen förpliktigat, utan
realistisk möjlighet till tillbakadragande, av en formell detaljerad plan att avsluta en anställning före den normala tidpunkten.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 47 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter
Finansiella intäkter består av ränteintäkter och eventuella realisationsresultat på finansiella tillgångar. Ränteintäkter redovisas i
enlighet med effektivräntemetoden. Effektivräntan är den ränta som diskonterar de uppskattade framtida in- och utbetalningarna
under ett finansiellt instruments förväntade löptid till den finansiella tillgångens eller skuldens redovisade nettovärde. Beräkningen
innefattar alla avgifter som erlagts eller erhållits av avtalsparterna som är en del av effektivräntan, transaktionskostnader och alla
andra över- och underkurser. Finansiella intäkter redovisas i den period till vilken de hänför sig.
Finansiella kostnader
Finansiella kostnader utgörs främst av räntekostnader på skulder vilka beräknas med tillämpning av effektivräntemetoden och av
räntekostnader på leasingskulder. Finansiella kostnader redovisas i den period till vilken de hänför sig.
Valutakursvinster och valutakursförluster redovisas netto.
Resultat per aktie
Resultat per aktie före utspädning beräknas genom att nettoresultat hänförlig till moderföretagets aktieägare divideras med viktat
genomsnittligt antal utestående aktier under året.
Resultat per aktie efter utspädning beräknas genom att nettoresultat hänförlig till moderföretagets aktieägare divideras, i
tillämpliga fall justerat, med summan av det viktade genomsnittliga antalet stamaktier och potentiella stamaktier som kan ge
upphov till utspädningseffekt. Utspädningseffekt av potentiella stamaktier redovisas endast om en omräkning till stamaktier skulle
leda till en minskning av resultatet per aktie efter utspädning.
Immateriella tillgångar
En immateriell tillgång redovisas om det är sannolikt att de framtida ekonomiska fördelarna som kan hänföras till tillgången
kommer tillfalla företaget samt att anskaffningsvärdet kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. En immateriell tillgång värderas till
anskaffningsvärde då det tas upp för första gången i den finansiella rapporten. Immateriella tillgångar med begränsad
nyttjandeperiod redovisas till anskaffningsvärde minskat med avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Immateriella tillgångar
med obestämbar nyttjandeperiod prövas årligen för nedskrivningsbehov samt i de fall det föreligger indikationer på att en
nedskrivning kan behövas. Även för de immateriella tillgångarna med obestämbar nyttjandeperiod görs en omprövning av
nyttjandeperioden vid varje bokslutstillfälle.
Goodwill
Goodwill representerar skillnaden mellan anskaffningsvärdet vid ett rörelseförvärv och det verkliga värdet av förvärvade
nettotillgångar. Goodwill värderas till anskaffningsvärde minus eventuella ackumulerade nedskrivningar. Goodwill fördelas till
kassagenererande enheter som väntas gynnas av rörelseförvärvets synergieffekter. De faktorer som utgör redovisad goodwill är
främst synergier, personal, know-how och kundkontakter av strategisk betydelse. Goodwill anses ha en obestämbar
nyttjandeperiod och prövas därmed minst årligen för nedskrivningsbehov.
Egenupparbetade immateriella tillgångar
Kostnader som uppstår under utvecklingsfasen aktiveras som immateriella tillgångar när det enligt ledningens bedömning är
sannolikt att de kommer resultera i framtida ekonomiska fördelar för koncernen, kriterierna för aktivering är uppfyllda och
kostnaderna kan mätas på ett tillförlitligt sätt.
I EG7 avser egenupparbetade immateriella tillgångar främst spelutveckling for PC, konsol och mobil. De utgifter som aktiveras
innefattar utgifter för direkt lön, konsultkostnader och andra direkt till projektet hänförliga utgifter. Alla andra kostnader som inte
uppfyller kriterierna för aktivering belastar resultatet när de uppstår. Internt upparbetade tillgångar under utveckling testas minst
årligen för nedskrivningsbehov.
IP rättigheter
IP rättigheter har uppstått i samband med rörelseförvärv och avser rättigheter hänförliga till koncernens spelprodukter, såsom ett
spels mjukvara eller titel. IP rättigheter värderas på förvärvsdagen till verkligt värde. Därefter redovisas IP rättigheter till
anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och eventuella ackumulerade nedskrivningar.
Marknads- och kundrelaterade tillgångar
Marknads- och kundrelaterade tillgångar är hänförliga till relationen med betalande spelare som har tagits över av koncernen i
samband med ett rörelseförvärv. Tillgångarna värderas till verkligt värde på förvärvsdagen och redovisas därefter till
anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och eventuella ackumulerade nedskrivningar.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 48 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Avskrivningsprinciper
Immateriella anläggningstillgångar skrivs av systematiskt över tillgångens bedömda nyttjandeperiod. Nyttjandeperioden omprövas
vid varje bokslutstillfälle och justeras vid behov. När tillgångarnas avskrivningsbara belopp fastställs, beaktas i förekommande fall
tillgångens restvärde. Immateriella tillgångar med bestämbar nyttjandeperiod skrivs av från det datum då de är tillgängliga för
användning. Beräknade nyttjandeperioder för väsentliga immateriella anläggningstillgångar är följande:
- Egenupparbetade immateriella tillgångar 1-5 år
- IP rättigheter 3-10 år
- Marknads- och kundrelaterade tillgångar 3-10 år
- Goodwill Obestämbar
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas i koncernen till anskaffningsvärde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och
eventuella nedskrivningar.
Det redovisade värdet för en tillgång tas bort från balansräkningen vid utrangering eller avyttring eller när inga framtida
ekonomiska fördelar väntas från användning eller utrangering/avyttring av tillgången. Vinst eller förlust som uppkommer vid
avyttring eller utrangering av en tillgång utgörs av skillnaden mellan försäljningspriset och tillgångens redovisade värde med avdrag
för direkta försäljningskostnader. Vinst och förlust redovisas som övrig rörelseintäkt/-kostnad.
Avskrivningsprinciper
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod. De beräknade nyttjandeperioderna är:
- Inventarier, verktyg och installationer 3-5 år
Tillämpade avskrivningsmetoder, restvärden och nyttjandeperioder omprövas vid varje årsslut.
Leasingavtal
Vid ingåendet av ett avtal fastställer koncernen om avtalet är, eller innehåller, ett leasingavtal baserat på avtalets substans. Ett
avtal är, eller innehåller, ett leasingavtal om avtalet överlåter rätten att under en viss period bestämma över användningen av en
identifierad tillgång i utbyte mot ersättning.
Leasingskulder
På inledningsdatumet för ett leasingavtal redovisar koncernen en leasingskuld motsvarande nuvärdet av de leasingbetalningar som
ska erläggas under leasingperioden. Leasingperioden bestäms som den icke-uppsägningsbara perioden tillsammans med perioder
att förlänga eller säga upp avtalet om koncernen är rimligt säkra på att nyttja de optionerna. Leasingbetalningarna inkluderar fasta
betalningar (efter avdrag för eventuella förmåner i samband med tecknandet av leasingavtalet som ska erhållas), variabla
leasingavgifter som beror på ett index eller ett pris (t.ex. en referensränta) och belopp som förväntas betalas enligt
restvärdesgarantier. Variabla leasingavgifter som inte beror på ett index eller ett pris redovisas som en kostnad i den period som de
är hänförliga till.
För beräkning av nuvärdet av leasingbetalningarna använder koncernen den implicita räntan i avtalet om den enkelt kan fastställas
och i övriga fall används den marginella upplåningsräntan per inledningsdatumet för leasingavtalet. Efter inledningsdatumet av ett
leasingavtal ökar leasingskulden för att återspegla räntan på leasingskulden och minskar med utbetalda leasingavgifter. Dessutom
omvärderas värdet på leasingskulden till följd av modifieringar, förändringar av leasingperioden, förändringar i leasingbetalningar
eller förändringar i en bedömning att köpa den underliggande tillgången.
Nyttjanderättstillgångar
Koncernen redovisar nyttjanderättstillgångar i rapporten över finansiell ställning på inledningsdatumet för leasingavtalet (d.v.s. det
datum då den underliggande tillgången blir tillgänglig för användande). Nyttjanderättstillgångar värderas till anskaffningsvärde
efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar, samt justerat för omvärderingar av leasingskulden.
Nyttjanderättstillgångar skrivs av linjärt över det kortare av tillgångens nyttjandeperiod och leasingavtalets längd.
Tillämpning av praktiska undantag
EG7 tillämpar de praktiska undantagen avseende korttidsleasingavtal och leasingavtal där den underliggande tillgången är av lågt
värde. Leasingavtal där den underliggande tillgången är av lågt värde utgörs i koncernen t.ex. av kontorsinventarier.
Leasingbetalningar för korttidsleasingavtal och leasingavtal där den underliggande tillgången är av lågt värde kostnadsförs linjärt
över leasingperioden. Koncernen tillämpar även undantaget att inte skilja ut icke-leasingkomponenter från leasingkomponenter i
leasingavtal. Således redovisas leasingkomponenter och tillhörande icke-leasingkomponenter som en enda leasingkomponent.
Finansiella instrument
Finansiella instrument är varje form av avtal som ger upphov till en finansiell tillgång i ett företag och en finansiell skuld eller ett
eget kapitalinstrument i ett annat företag. Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar på tillgångssidan;
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 49 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
andra långfristiga fordringar, kundfordringar, övriga fordringar samt likvida medel. Bland skulderna ingår; obligationslån, skulder till
kreditinstitut, leverantörsskulder, tilläggsköpeskillingar samt övriga skulder. Redovisningen beror på hur de finansiella instrumenten
har klassificerats.
Klassificering och värdering
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar klassificerade till upplupet anskaffningsvärde innehas enligt affärsmodellen att inkassera avtalsenliga
kassaflöden som endast är betalningar av kapitalbelopp och ränta på det utestående kapitalbeloppet. Finansiella tillgångar som är
klassificerade till upplupet anskaffningsvärde värderas initialt till verkligt värde med tillägg av transaktionskostnader. Efter första
redovisningstillfället värderas tillgångarna enligt effektivräntemetoden. Tillgångarna omfattas av en förlustreservering för
förväntade kreditförluster. Koncernens finansiella tillgångar som är skuldinstrument klassificerade till upplupet anskaffningsvärde
framgår av Not 15 Finansiella instrument.
Koncernen innehar inga finansiella tillgångar klassificerade till verkligt värde via övrigt totalresultat. Koncernen innehar inte heller
några finansiella tillgångar som utgör skuldinstrument klassificerade till verkligt värde via resultatet.
Finansiella skulder
Finansiella skulder, med undantag för tilläggsköpeskillingar, klassificeras till upplupet anskaffningsvärde. Finansiella skulder
redovisade till upplupet anskaffningsvärde värderas initialt till verkligt värde inklusive transaktionskostnader. Efter det första
redovisningstillfället värderas de till upplupet anskaffningsvärde enligt effektivräntemetoden. Koncernens tilläggsköpeskillingar
klassificeras och redovisas som en finansiell skuld värderad till verkligt värde via resultatet.
Upplåning klassificeras som kortfristiga skulder om inte koncernen har en ovillkorlig rätt att skjuta upp betalning av skulden i
åtminstone 12 månader efter balansdagen. Lånekostnader redovisas i resultaträkningen i den period till vilken de hänför sig.
Upplupen ränta redovisas som en del av kortfristig upplåning från kreditinstitut, i det fall räntan förväntas regleras inom 12
månader från balansdagen. Verkligt värde fastställs enligt beskrivning i Not 15 Finansiella instrument.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde omfattas av nedskrivning för förväntade kreditförluster.
Nedskrivning för kreditförluster enligt IFRS 9 är framåtblickande och en förlustreservering görs när det finns en exponering för
kreditrisk, vanligtvis vid första redovisningstillfället för en tillgång eller fordran. Förväntade kreditförluster återspeglar nuvärdet av
alla underskott i kassaflöden hänförliga till fallissemang antingen för de nästkommande 12 månaderna eller för den förväntade
återstående löptiden för det finansiella instrumentet, beroende på tillgångsslag och på kreditförsämring sedan första
redovisningstillfället.
För en mer detaljerad beskrivning av metoder som tillämpas för beräkning av förväntade kreditförluster, se Not 21 Finansiella
risker.
Varulager
Varulagret värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet. Anskaffningsvärde beräknas enligt den så
kallade först-in-först-ut principen och inkluderar utgifter som uppkommit vid förvärvet av lagertillgångarna och transport av dem
till deras nuvarande plats och skick. Nettoförsäljningsvärdet definieras som försäljningspris reducerat för försäljningskostnader.
Likvida medel
Likvida medel består av kassamedel samt omedelbart tillgängliga tillgodohavanden hos banker och motsvarande institut. Likvida
medel omfattas av kraven på förlustreservering för förväntade kreditförluster.
Eget kapital
Samtliga företagets aktier är stamaktier. Aktiekapitalet redovisas till stamaktiernas kvotvärde och överskjutande del redovisas som
övrigt tillskjutet kapital. Transaktionskostnader som direkt kan hänföras till emission av nya aktier redovisas, netto efter skatt, i eget
kapital som ett avdrag från emissionslikviden.
Kassaflöde
Kassaflödesanalysen upprättas enligt den indirekta metoden. Detta innebär att resultatet justeras med transaktioner som inte
medfört in- eller utbetalningar samt för intäkter och kostnader som hänförs till investerings- och/eller finansieringsverksamheten.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 50 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
NOT 2 Väsentliga uppskattningar och bedömningar
Vid upprättandet av de finansiella rapporterna måste företagsledningen och styrelsen göra vissa bedömningar och antaganden som
påverkar det redovisade värdet av tillgångs- och skuldposter respektive intäkts- och kostnadsposter samt lämnad information i
övrigt. Bedömningarna baseras på erfarenheter och antaganden som ledningen och styrelsen bedömer vara rimliga under rådande
omständigheter. Faktiskt utfall kan sedan skilja sig från dessa bedömningar om andra förutsättningar uppkommer.
Uppskattningarna och antagandena utvärderas löpande och bedöms inte innebära någon betydande risk för väsentliga justeringar i
redovisade värden för tillgångar och skulder under nästkommande räkenskapsår. Ändringar av uppskattningar redovisas i den
period ändringen görs om ändringen endast påverkat denna period, eller i den period ändringen görs och framtida perioder om
ändringen påverkar både aktuell period och framtida perioder. Nedan beskrivs de bedömningar som är mest väsentliga vid
upprättandet av företagets finansiella rapporter.
Nedskrivningsprövning av goodwill
För att bestämma om värdet på goodwill minskat, värderas de kassagenererande enheterna till vilken goodwill hänförts, vilket sker
genom en diskontering av den kassagenererande enhetens kassaflöden. Vid tillämpningen av denna metod förlitar sig EG7 på ett
antal inputfaktorer, inklusive uppnådda resultat, affärsplaner, ekonomiska prognoser och marknadsdata. Förändringar av
förutsättningarna för dessa antaganden och uppskattningar skulle kunna ha en väsentlig effekt på värdet på goodwill.
Förvärvsanalyser
Vid förvärv av dotterföretag sker en förvärvsanalys varvid det verkliga värdet på förvärvsdagen av förvärvade identifierbara
tillgångar samt övertagna skulder och eventualförpliktelser redovisas. Förvärvsanalyser grundas på väsentliga uppskattningar och
bedömningar av framtida händelser. Faktiska värden kan följaktligen komma att skilja sig från de som åsatts i förvärvsanalysen.
Tilläggsköpeskillingar
I samband med förvärv av dotterföretag har EG7 ingått avtal om villkorade köpeskillingar. Dessa tilläggsköpeskillingar värderas till
verkligt värde via resultatet och det verkliga värdet fastställs genom diskontering av framtida kassaflöden. Eftersom
tilläggsköpeskillingen är beroende av framtida resultat kan det faktiska utfallet variera från de bedömningar som har gjorts, även
om de bedömningar som används är företagsledningens bästa uppskattning av utfallet. Förändringar i de väsentliga icke-
observerbara inputfaktorerna, såsom prognostiserad omsättning samt en riskjusterad diskonteringsränta, kan leda till en
förändring i de redovisade värdena.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 51 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
NOT 3 Rörelsesegment
Koncernen har, för redovisning och uppföljning, delat upp sin verksamhet i sex olika segment; Daybreak, Big Blue Bubble, Piranha,
Toadman, Fireshine and Petrol.
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med den interna rapportering som lämnas till den Högste
Verkställande Beslutsfattaren (HVB). Den Högste Verkställande Beslutsfattaren är den funktion som ansvarar för tilldelning av
resurser och bedömning av rörelsesegmentens resultat. I koncernen har denna funktion identifierats som koncernledningen. Ett
rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver verksamhet från vilken den kan generera intäkter och ådrar sig kostnader och
för vilka det finns fristående finansiell information tillgänglig. Koncernens indelning i segment baseras på den interna strukturen av
koncernens affärsverksamheter.
Under tredje kvartalet 2023 genomförde EG7 en ändring av den interna organisationen, inklusive interna rapporterings- och
beslutsprocesser. Segmenten motsvarar respektive verksamhetsbolag vilket följer den interna organisationen och det är på denna
nivå som företagets högste verkställande beslutsfattare följer upp rörelseresultat som underlag för beslut om tilldelning av
resurser. Som en följd av detta uppdateras segmentsrapportering från det tredje kvartalet 2023 att omfatta segmenten Daybreak,
Big Blue Bubble, Piranha, Toadman, Fireshine och Petrol då detta bäst återspeglar hur EG7 främst styr och följer upp sin
affärsverksamhet. En beskrivning av respektive bolag som numera utgör segment återfinns på sidorna 510.
Daybreak Big Blue Piranha Toadman Fireshine Petrol Total Koncern Koncernen total 2024-01-01 2024-12-31 Bubble segment Intäkter från externa 766,4 309,0 129,4 44,2 317,6 146,3 1713,0 0,0 1713,0 kunder Övriga rörelseintäkter 43,1 157,0 9,6 0,5 0,0 0,0 210,1 0,0 210,1 809,6 466,0 139,0 44,7 317,6 146,3 1923,1 0,0 1923,1 Justerat rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA)* 133,1 166,8 45,9 -18,8 49,4 -12,1 364,5 -38,9 325,6 Justering tilläggsköpeskillingar -141,0 Justering omstruktureringskostnader 23,3 Justering förvärvskostnader 11,9 Övriga ej återkommande -27,6 Av- och nedskrivningar -597,8 Rörelseresultat (EBIT) -138,8 Finansiella intäkter 18,3 Finansiella kostnader -42,8 Resultat före skatt -163,3
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 52 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Daybreak Big Blue Piranha Toadman Fireshine Petrol Total Koncern Koncernen total 2023-01-01 2023-12-31 Bubble segment Intäkter från externa 753,4 571,9 133,0 49,1 352,1 185,6 2 045,0 0,0 2 045,0 kunder Övriga rörelseintäkter 10,9 12,8 14,1 4,7 0,0 0,0 42,5 0,0 42,5 764,3 584,8 147,1 53,7 352,1 185,6 2 087,5 0,0 2 087,5 Justerat rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA)* 162,9 356,1 49,0 -29,2 35,4 1,9 576,0 -34,0 542,0 Justering tilläggsköpeskillingar -20,9 Justering omstruktureringskostnader -12,3 Justering förvärvskostnader -7,0 Övriga ej återkommande -6,0 Av- och nedskrivningar -243,8 Rörelseresultat (EBIT) 252,1 Finansiella intäkter 3,9 Finansiella kostnader -40,0 Resultat före skatt 216,0
*För definitioner, se avsnittet ”Definitioner av alternativa nyckeltal”
Anläggningstillgångar per land
Big Blue Koncernen 2024-01-01 2024-12-31 Daybreak Bubble Piranha Toadman Fireshine Petrol Holding totalt GEOGRAFISK REGION Sverige 0,2 2,8 3,0 Storbritannien 331,2 331,2 Övriga Europa 8,9 8,9 Kanada 214,7 126,5 341,2 USA 3 411,4 41,6 3 453,0 Anläggningstillgångar 3 411,4 214,7 126,5 9,2 331,2 41,6 2,8 4 137,3
Big Blue Koncernen 2023-01-01 2023-12-31 Daybreak Bubble Piranha Toadman Fireshine Petrol Holding totalt GEOGRAFISK REGION Sverige 24,8 4,1 28,9 Storbritannien 249,8 249,8 Övriga Europa 11,3 11,3 Kanada 219,5 407,0 626,5 USA 2 999,4 38,7 3 038,0 Anläggningstillgångar 2 999,4 219,5 407,0 36,0 249,8 38,7 4,1 3 954,5
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 53 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
NOT 4 Intäkter från avtal med kunder
2024-01-01 Koncernen 2024-12-31 Daybreak Big Blue Bubble Piranha Toadman Fireshine Petrol totalt GEOGRAFISK REGION 4,8 0,8 0,4 8,4 14,8 0,0 29,2 Sverige 114,0 51,1 21,8 0,2 123,2 3,8 314,2 Övriga Europa 610,1 226,3 93,4 34,9 101,7 131,0 1 197,5 Nordamerika 6,4 6,8 5,3 0,0 4,5 0,0 23,1 Sydamerika 16,9 14,8 4,3 0,6 66,2 11,5 114,2 Asien 0,7 0,6 0,1 0,0 0,3 0,0 1,7 Afrika 13,5 8,6 4,1 0,0 6,8 0,0 33,0 Oceanien Intäkter från 766,4 309,0 129,4 44,1 317,6 146,3 1 712,9 avtal med kunder
2023-01-01 Big Blue Koncernen 2023-12-31 Daybreak Bubble Piranha Toadman Fireshine Petrol totalt GEOGRAFISK REGION 5,5 2,3 0,5 5,0 18,0 0,0 31,3 Sverige 159,2 88,8 16,6 7,6 149,5 18,1 439,7 Övriga Europa 551,6 429,3 103,0 36,4 144,0 137,0 1 401,3 Nordamerika 5,3 10,4 0,6 0,0 0,9 0,0 17,2 Sydamerika 14,2 24,4 9,5 0,0 27,8 30,5 106,4 Asien 0,7 0,8 0,1 0,0 0,2 0,0 1,8 Afrika 16,9 15,9 2,8 0,0 11,8 0,0 47,4 Oceanien Intäkter från 753,4 571,9 133,0 49,1 352,1 185,6 2 045,0 avtal med kunder
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 54 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
AVTALSTILLGÅNGAR 2024-12-31 2023-12-31 Ingående balans 22,5 15,8 Väsentliga förändringar i avtalstillgångar: Förändringar hänförliga till ordinarie rörelse 7,2 6,8 Utgående balans 29,7 22,5 AVTALSSKULDER 2024-12-31 2023-12-31 116,4Ingående balans 116,4 157,0 Väsentliga förändringar i avtalsskulder: till följd av rörelseförvärv 9,7 0,0 Förändringar hänförliga till ordinarie rörelse 9,1 -40,6 Utgående balans 135,2
REDOVISADE INTÄKTER 2024-01-01 2023-01-01 UNDER ÅRET 2024-12-31 2023-12-31 Som återfanns i avtalsskulden per 1 januari 114,5 153,0 Från prestationsåtaganden som uppfylldes/blivit delvis uppfyllda under tidigare perioder 1,9 4,0 Intäkter allokerade till ej uppfyllda, eller delvis uppfyllda prestationsåtaganden förväntas redovisas som 2024-01-01 2023-01-01 intäkt 2024-12-31 2023-12-31 Inom ett år 135,2 114,5 Efter ett år 0,0 1,9
Avtalstillgångar utgörs av upplupna intäkter, till vilka företagets rätt villkoras av fortsatt prestation i enlighet med avtalet. När
företagets rätt till ersättning blir ovillkorlig redovisas tillgången som en kundfordring. Avtalsskuld avser förskottsbetalningar från
kunder, för vilka prestationsåtaganden ej uppfyllts. Avtalsskulder redovisas som intäkt när prestationsåtaganden i avtalet uppfylls
(eller har uppfyllts).
NOT 5 Övriga rörelseintäkter 2024-01-01 2023-01-01 2024-12-31 2023-12-31 Omräkning av tilläggsköpeskilling 5,3 10,9 Nedskrivning av tilläggsköpeskilling 141,5 0,0 Statliga bidrag för spelutveckling 25,0 31,4 Försäljning av IP-rättigheter 27,4 0,0 Övriga intäkter 10,9 0,2 Summa 210,1 42,5
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 55 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
NOT 6 Arvode till revisor
2024-01-01 2023-01-01 PRICEWATERHOUSECOOPERS AB 2024-12-31 2023-12-31 Revisionsuppdraget 3,8 3,8 Övrig revisionsverksamhet 0,9 0,0 Skatterådgivning 0,1 0,2 Övriga tjänster 6,0 5,9 Summa 10,9 9,9 ÖVRIGA REVISIONSBOLAG Revisionsuppdraget 0,8 0,5 Övrig revisionsverksamhet 0,0 0,0 Skatterådgivning 0,0 0,0 Övriga tjänster 0,0 0,0 Summa 0,8 0,5
Med revisionsuppdrag avses revisorns arbete för den lagstadgade revisionen och med revisionsverksamhet olika typer av
kvalitetssäkringstjänster. Övriga tjänster är sådant som inte ingår i revisionsuppdrag eller skatterådgivning. Övriga tjänster för
2023/2024 avser Bolagets notering (IPO) till Nasdaq Stockholm där PWC agerade som rådgivare
NOT 7 Anställda och personalkostnader
2024-01-01 2024-12-31 2023-01-01 2023-12-31 Medelantalet Medelantal Varav kvinnor, Varav män, Varav övriga, Medelantal Varav kvinnor, Varav män, Varav övriga, anställda anställda procent % procent % procent % anställda procent % procent % procent % Moderföretaget 8 63% 37% 9 65% 35% Dotterföretag i: Sverige 20 26% 74% 34 29% 71% Kanada 180 21% 79% 174 20% 80% Norge 2 0% 100% 3 0% 100% Serbien 48 18% 82% 55 22% 78% Frankrike 1 0% 100% Storbritannien 36 28% 72% 30 27% 73% Tyskland 21 5% 95% 21 11% 89% USA 352 22% 75% 3% 344 24% 75% 1% Totalt i koncernen 668 22% 77% 1% 669 23% 76% 1%
2024-01-01 2024-12-31 2023-01-01 2023-12-31 Könsfördelning, styrelse Varav Varav och ledande kvinnor, Varav män, Medelantal kvinnor, Varav män, befattningshavare Medelantal anställda procent % procent % anställda procent % procent % Styrelseledamöter 6 33% 67% 5 20% 80% VD och övriga ledande befattningshavare 1 0% 100% 2 0% 100% Totalt i koncernen 7 29% 71% 7 14% 86%
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 56 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
2024-01-01 Moderföretaget 2023-01-01Styrelse och övriga ledande befattningshavare Personalkostnader Löner och andra ersättningar 2024-12-31 19,2 2023-12-31 9,2 Sociala avgifter 2,1 1,4 Pensionskostnader 0,8 0,8 Övriga personalkostnader 0,0 0,2 Summa 22,1 11,6 Övriga anställda Löner och andra ersättningar 5,3 6,3 Sociala avgifter 1,7 1,6 Pensionskostnader 0,8 0,6 Övriga personalkostnader 0,4 0,1 Summa 8,2 8,6
Dotterföretag Styrelse och övriga ledande befattningshavare Löner och andra ersättningar 52,2 37,5 Sociala avgifter 6,4 4,0 Pensionskostnader 1,7 1,9 Övriga personalkostnader 0,3 0,4 Summa 60,5 43,8 Övriga anställda Löner och andra ersättningar 604,1 536,7 Sociala avgifter 87,7 77,9 Pensionskostnader 14,3 14,1 Övriga personalkostnader 9,2 10,7 Summa 715,3 639,4 Totalt i koncernen 806,1 703,4
Grundlön, Rörlig Pensions-Övrig 2024-01-01 2024-12-31 styrelsearvode ersättning kostnad ersättning Summa Styrelseordförande Jason Epstein 0,7 0,0 0,0 0,0 0,7 Styrelseledamot Ben Braun 0,4 0,0 0,0 0,0 0,4 Ebba Ljungerud 0,2 0,0 0,0 0,0 0,2 Gunnar Lind 0,4 0,0 0,0 0,0 0,4 Marie-Louise Hellström Gefwert 0,4 0,0 0,0 0,0 0,4 Ron Moravek 0,3 0,0 0,0 0,0 0,3 Verkställande direktör Ji Ham 7,9 *6,3 0,2 0,0 14,5 Övriga ledande befattningshavare (8 stycken) 36,4 18,3 2,2 0,3 57,2 Summa 46,7 24,6 2,4 0,3 74,1
Den rörliga ersättningen har utgått i enlighet med bolagets ersättningspolicy, som medger upp till 100 procent av grundlönen i rörlig
ersättning. Ersättningen baseras ett väl genomfört arbete kopplat till det besparings- och effektiviseringsprogram som
genomfördes inom koncernen under 2024.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 57 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Grundlön, Rörlig Pensions-Övrig 2023-01-01 2023-12-31 styrelsearvode ersättning kostnad ersättning Summa Styrelseordförande Jason Epstein 0,6 0,0 0,0 0,0 0,6 Styrelseledamot Alexander Albedj 0,2 0,0 0,0 0,0 0,2 Marie-Louise Hellström Gefwert 0,3 0,0 0,0 0,0 0,3 Shumsher Singh 0,1 0,0 0,0 0,0 0,1 Gunnar Lind 0,3 0,0 0,0 0,0 0,3 Ron Moravek 0,1 0,0 0,0 0,0 0,1 Ben Braun 0,1 0,0 0,0 0,0 0,1 Verkställande direktör Ji Ham 8,0 0,0 0,1 0,0 8,1 Övriga ledande befattningshavare (8 stycken) 29,0 8,0 2,6 0,6 40,1 Summa 38,8 8,0 2,7 0,6 50,0
Ersättningar och villkor för ledande befattningshavare
Ersättning till verkställande direktören och andra ledande befattningshavare utgörs av grundlön, rörlig ersättning och i vissa fall
pensionsförmåner samt övriga förmåner som tjänstebil. Med andra ledande befattningshavare avses de personer som ansvarar för
respektive dotterbolag samt koncernledningen.
Sedan augusti 2021 är Ji Ham bolagets VD som även har en anställning som VD för det helägda dotterbolaget Daybreak Game
Company LLC i Kalifornien, USA. Bolagets VD har en uppsägningstid på sex (6) månader, oavsett om uppsägningen sker på initiativ
av VD:n eller bolaget. VD:n har inga pensionsförmåner.
Vice verkställande direktören har en uppsägningstid om sex (6) månader oavsett om uppsägningen är på bolagets eller vice
verkställande direktörens initiativ. Bolaget har därtill möjlighet att efter anställningens slut sätta vice verkställande direktören i
karantän under tre (3) månader mot en ersättning motsvarande tre (3) månadslöner. Pensionsförmånen för vice verkställande
direktören motsvarar 31,6% av grundlönen.
Avgångsvederlag
Den verkställande direktören har rätt till avgångsvederlag om han har 'goda skäl' att säga upp sig eller om bolaget avslutar hans
anställning utan 'goda skäl'. Avgångsvederlaget kan värderas till grundlön för resterande månader under kontraktets löptid eller
upp till USD 750 000. Den tillförordnade direktören ska enligt avtal 'sättas i karantän' under tre (3) månader om anställningen
upphör på eget initiativ oavsett orsak eller på bolagets initiativ utan 'goda skäl'. Vice verkställande direktören har enligt avtalet inte
rätt till avgångsvederlag om hans anställning upphör.
NOT 8 Finansiella intäkter 2024-01-01 2023-01-01 2024-12-31 2023-12-31 Tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde: Ränteintäkter övriga finansiella tillgångar 19,2 8,1 Summa ränteintäkter enligt effektivräntemetod 19,2 8,1 Övriga finansiella intäkter -1,2 2,4 Valutakursdifferenser finansiella poster 0,3 1,4 Summa -0,9 3,8 Summa finansiella intäkter 18,3 11,9
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 58 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
NOT 9 Finansiella kostnader
2024-01-01 2023-01-01 2024-12-31 2023-12-31 Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde via resultatet: Diskonteringsränta tilläggsköpeskillingar -34,0 -27,7 Summa redovisat i resultatet -34,0 -27,7 Skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde: Räntekostnader skulder till kreditinstitut -0,4 -1,0 Summa räntekostnader enligt effektivräntemetod -0,4 -1,0 Övriga finansiella kostnader: Valutakursdifferenser finansiella poster -1,5 -12,5 Räntekostnader leasingskulder -2,7 -1,6 Övriga finansiella kostnader -4,2 -5,2 Summa -8,4 -19,3 Summa finansiella kostnader -42,8 -48,0
NOT 10 Skatt 2024-01-01 2023-01-01 Aktuell skatt 2024-12-31 2023-12-31 Aktuell skatt på årets resultat -39,4 -93,3 Justeringar avseende tidigare år 0,0 0,0 Summa aktuell skatt -39,4 -93,3 Uppskjuten skatt Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader 0,0 0,4 Uppskjuten skatt på underskottsavdrag -33,7 32,9 Summa uppskjuten skatt -33,7 33,4 Redovisad skatt i resultaträkningen -73,1 -59,9
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 59 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
2024-01-01 2023-01-01 Avstämning av effektiv skattesats 2024-12-31 2023-12-31 Resultat före skatt -163,3 216,0 Skatt enligt gällande skattesats för moderföretaget (20,6%) 33,6 -44,5 Skatteeffekt av: Ej avdragsgilla kostnader -8,1 -12,4 Ej skattepliktiga intäkter 1,4 1,2 Ej skattepliktig intäkt earn-out 37,5 0,0 Ej avdragsgill ränta 0,0 0,0 Tidigare års skatter -0,8 0,0 Skatteeffekt av ändrad skattesats 0,0 -0,4 Justering uppskjuten skattefordran 0,0 -23,6 Ej bokförd uppskjuten skatt på temporära skillnader -44,7 0,0 Justering för utländska skatter 1,7 21,3 Nedskrivning goodwill -92,4 0,0 Övrigt -1,4 -1,5 Redovisad skatt -73,1 -59,9 Effektiv skattesats 45% -28%
2024-01-01 2023-01-01 Belopp redovisade i totalresultatet 2024-12-31 2023-12-31 Uppskjuten skatt: valutaeffekt nettoinvestering i dotterbolag 0,5 0,2 Summa 0,5 0,2
Upplysningar om uppskjuten skattefordran och skatteskuld.
Den uppskjutna skattefordran har inget förfallodatum. Från förvärvet av Daybreak finns lokalt en skattefördel avseende avskrivning
på övervärdet som inte redovisas enligt IFRS. Skattefördelen uppgår till 529,9 mkr. Denna skattefördel delas med säljarna från
Daybreak och säljarnas del av skattefördelen rapporteras som tilläggsköpeskilling.
I nedanstående tabeller specificeras skatteeffekten av de temporära skillnaderna:
Immateriella Nyttjanderätts- Underskotts-Uppskjuten skattefordran Övrigt tillgångar tillgångar avdrag Summa Ingående redovisat värde 2024-01-01 0,0 0,0 1,0 148,7 149,7 Redovisat: Förvärv I resultatet 0,0 11,4 11,4 Valutaeffekt 11,1 11,1 Utgående redovisat värde 2024-12-31 0,0 0,0 1,0 171,2 172,2
Immateriella Nyttjanderätts-Underskotts-Uppskjuten skattefordran Övrigt tillgångar tillgångar avdrag Summa Ingående redovisat värde 2023-01-01 0,0 0,0 0,6 94,7 95,2 Redovisat: Förvärv I resultatet 0,4 54,1 54,5 Valutaeffekt 0,0 Utgående redovisat värde 2023-12-31 0,0 0,0 1,0 148,7 149,7
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 60 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Nettoinvestering Immateriella Uppskjuten skatteskuld Övrigt dotterbolag tillgångar Summa Ingående redovisat värde 2024-01-01 0,0 0,0 122,9 122,9 Redovisat: Förvärv 20,3 20,3 I resultatet 45,2 45,2 I övrigt totalresultat Valutaeffekt 9,7 9,7 Utgående redovisat värde 2024-12-31 0,0 0,0 198,0 198,0 Nettoinvestering Immateriella Uppskjuten skatteskuld Övrigt dotterbolag tillgångar Summa Ingående redovisat värde 2023-01-01 0,0 0,0 105,5 105,5 Redovisat: Förvärv I resultatet -0,2 22,4 22,2 I övrigt totalresultat 0,2 Valutaeffekt -5,0 -5,0 Utgående redovisat värde 2023-12-31 0,0 0,0 122,9 122,9
NOT 11 Resultat per genomsnittlig aktie
2024-01-01 2023-01-01 Resultat per aktie före utspädning 2024-12-31 2023-12-31 Årets resultat hänförligt till moderföretagets aktieägare -236,4 156,1 Genomsnittligt antal ordinarie utestående aktier 88 603 526 88 603 526 Resultat per aktie före utspädning -2,67 1,76 2024-01-01 2023-01-01 Resultat per aktie efter utspädning 2024-12-31 2023-12-31 Årets resultat hänförligt till moderföretagets aktieägare -236,4 156,1 Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 88 603 526 88 603 526 Resultat per aktie efter utspädning -2,67 1,76
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 61 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
NOT 12 Immateriella tillgångar
Summa Egenupparbetade Marknad och Övriga immateriella immateriella Spel-IP kundrelaterade immateriella tillgångar exkl. ANSKAFFNINGSVÄRDE Goodwill tillgångar rättigheter rättigheter tillgångar tillgångar Goodwill Per 1 januari 2023 3 521,5 460,0 384,2 428,3 34,8 1 307,3 Separat förvärv 179,3 179,3 Internt upparbetade 85,6 85,6 Omklassificeringar Försäljningar/utrangeringar -9,8 -9,8 Omräkningseffekt -109,6 -5,1 -8,4 -14,2 -15,8 -1,2 -44,7 Per 31 december 2023 3 411,9 530,8 170,9 370,0 412,5 33,6 1 517,7 Separat förvärv relseförvärv 16,8 -0,5 -0,5 89,9 0,4 16,6 105,9 Internt upparbetade 126,2 186,3 312,5 Omklassificeringar 11,8 11,8 Försäljningar/utrangeringar -38,7 -38,7 Omräkningseffekt 277,5 6,1 23,0 35,3 37,6 3,6 105,5 Per 31 december 2024 3 706,2 662,6 391,4 456,6 450,4 53,8 2 014,8
AVSKRIVNINGAR Per 1 januari 2023 -81,9 -129,3 -132,3 -2,1 -345,6 Årets avskrivningar -31,1 -14,4 -64,0 -65,4 -0,6 -175,4 Försäljningar/utrangeringar 0,2 0,2 Omklassificeringar Omräkningseffekt 2,6 0,5 8,2 8,1 19,4 Per 31 december 2023 -110,5 -13,9 -185,1 -189,6 -2,5 -501,6 Årets avskrivningar -24,8 -26,1 -68,7 -59,2 -1,2 -180,0 Försäljningar/utrangeringar -4,0 -4,0 Omklassificeringar 13,9 Omräkningseffekt -1,8 -1,8 -18,8 -18,8 -0,2 -41,4 Per 31 december 2024 -137,1 -41,9 -258,6 -267,5 -7,9 -713,0
NEDSKRIVNINGAR Per 1 januari 2023 -236,6 -307,7 0,0 0,0 -31,3 -339,1 Årets nedskrivningar -10,5 -10,5 Omklassificeringar Försäljningar/utrangeringar Omräkningseffekt 6,5 1,2 1,2 Per 31 december 2023 -230,2 -318,3 0,0 0,0 -30,1 348,4 Årets nedskrivningar -342,3 -25,0 -25,0 Omklassificeringar Försäljningar/utrangeringar Omräkningseffekt -18,4 -2,9 -2,8 Per 31 december 2024 -590,9 -343,3 0,0 0,0 -33,0 -376,3 Utgående redovisat värde per 31 december 2023 3 181,7 102,0 156,9 185,0 222,9 1,0 667,8 Utgående redovisat värde per 31 december 2024 3 115,2 182,2 349,4 198,0 182,9 13,0 925,4
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 62 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Nedskrivningsprövning
Koncernen nedskrivningsprövar minst årligen immateriella anläggningstillgångar med obestämbar nyttjandeperiod, dvs goodwill
och egenupparbetade immateriella tillgångar som inte har tagits i bruk än.
2024-12-31 Fireshine Petrol Daybreak Big Blue Bubble Piranha Summa Goodwill 205,3 30,0 2 685,7 194,2 0,0 3 115,2 2023-12-31 Fireshine Petrol Daybreak Big Blue Bubble Piranha Summa Goodwill 189,3 27,4 2 436,1 192,7 336,3 3 181,7
Nedskrivningsprövningen för koncernens goodwill består i att bedöma om enhetens återvinningsvärde är högre än dess redovisade
värde för respektive kassagenererande enhet som goodwillen tillhör. Återvinningsvärdet har beräknats på basis av enhetens
nyttjandevärde, vilket utgör nuvärdet av enhetens förväntade framtida kassaflöden utan hänsyn till eventuell framtida
omstrukturering. Beräkningen av återvinningsvärdet för koncernen kräver att vissa antagande måste göras. Beräkningen av
återvinningsvärdet av de kassagenererade enheterna har skett med en genomsnittlig tillväxttakt över en fem- till sjuårsprognos,
vilka har baserats på delvis historiskt utfall samt ledningens bedömning av marknadens utveckling framgent. Kassaflödesmodellen
innefattar prognostisering av framtida kassaflöden från rörelsen inkluderande uppskattningar av intäktsvolymer och kostnader.
Kassaflöden efter prognosperioden extrapoleras med en tillväxt på 2%. Beräkningen av nyttjandevärdet har baserats på en
diskonteringsfaktor om 11,1-12,3% före skatt och återspeglar specifika risker i de relevanta segmenten och i de länder inom vilka
de är verksamma.
Den diskonterade kassaflödesmodellen innefattar prognostisering av framtida kassaflöden från rörelsen inkluderande
uppskattningar av intäktsvolymer och kostnader.
I samband med nedskrivningsprövningen under 2024 identifierades ett nedskrivningsbehov av Goodwill i Piranha. Bokförda värdet
av Goodwill i Piranha skrevs ned i sin helhet.
Vid känslighetstester av redovisat värde i relation till nyttjandevärde har antaganden om tillväxt ändrats med +- 5 procentenheter
och diskonteringsfaktorn med +- 1 procentenheter. En minskad tillväxt med 5% eller enrändring av diskonteringsfaktorn med 1%
ger inget nedskrivningsbehov.
NOT 13 Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och Summa materiella ANSKAFFNINGSVÄRDE installationer anläggningstillgångar Per 1 januari 2023 202,5 202,5 Årets anskaffningar 10,8 10,8 Anskaffat via rörelseförvärv 7,4 7,4 Försäljningar och utrangeringar -4,9 -4,9 Omräkningseffekter -7,3 -7,3 Per 31 december 2023 208,4 208,4 Årets anskaffningar 13,9 13,9 Anskaffat via rörelseförvärv 13,5 13,5 Försäljningar och utrangeringar -7,5 -7,5 Omklassificeringar -10,7 -10,7 Omräkningseffekter 17,5 17,5 Per 31 december 2024 235,2 235,2
ACKUMULERADE AVSKRIVNINGAR
Per 1 januari 2023 -174,3 -174,3 Årets avskrivningar -14,2 -14,2 Anskaffat via rörelseförvärv Försäljningar och utrangeringar 3,9 3,9 Omräkningseffekter 6,6 6,6 Per 31 december 2023 -178,1 -178,1 Årets avskrivningar -15,7 -15,7
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 63 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Anskaffat via rörelseförvärv -5,8 -5,8 Försäljningar och utrangeringar 5,0 5,0 Omklassificeringar 10,6 10,6 Omräkningseffekter -15,5 -15,5 Per 31 december 2024 -199,4 -199,4 Utgående redovisat värde per 31 december 2023 30,3 30,3 Utgående redovisat värde per 31 december 2024 35,7 35,7
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 64 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
NOT 14 Leasingavtal
EG7s väsentliga leasingavtal utgörs i huvudsak av avtal avseende hyreslokaler. EG7 presenterar leasingavtal i klassen lokaler. I
nedan tabell presenteras koncernens utgående balanser avseende nyttjanderättstillgångar och leasingskulder samt rörelserna
under året:
Nyttjanderättstillgångar Lokaler Totalt Leasingskuld Ingående balans 1 januari 2023 39,9 39,9 41,1 Tillkommande avtal 39,4 39,4 69,0 Avskrivningar -29,6 -29,6 Avslutade avtal -3,8 -3,8 -4,5 Omräkning 30,9 30,9 Valutaeffekt -2,1 -2,1 -2,1 Räntekostnader 1,6 Leasingavgifter -27,6 Utgående balans 31 december 2023 74,7 74,7 77,5 Tillkommande avtal 17,8 17,8 16,7 Avskrivningar -41,8 -41,8 Avslutade avtal 6,0 Omräkning 5,9 5,9 Valutaeffekt 4,4 4,4 4,5 Räntekostnader 2,7 Leasingavgifter -29,2 Utgående balans 31 december 2024 60,9 60,9 66,4
Nedan presenteras de belopp som redovisats i koncernens rapport över resultat under året hänförligt till leasingverksamheten:
2024-01-01 2023-01-01 2024-12-31 2023-12-31 Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar -41,8 -29,4 Räntekostnader på leasingskulder -2,7 -1,6 Kostnad avseende korttidsleasingavtal -1,1 -0,3 Kostnad för avtal där den underliggande tillgången är av lågt värde -0,4 -0,4 Kostnader för variabla leasingavgifter -16,6 -10,3 Resultateffekt avslutade avtal 5,9 0,0 Summa -56,8 -42,0
För en löptidsanalys av koncernens leasingskulder se, Not 21 Finansiella risker.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 65 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
NOT 15 Finansiella instrument
Värdering av finansiella tillgångar och skulder per 2024-12-31
Finansiella tillgångar/skulder Finansiella tillgångar/skulder värderade till verkligt värde via värderade till upplupet Finansiella tillgångar resultatet anskaffningsvärde Kundfordringar 116,8 Spärrade bankmedel 0,0 Likvida medel 321,5 Summa 438,3 Finansiella skulder Villkorad tilläggsköpeskilling 195,9 Skulder till kreditinstitut 2,6 Leverantörsskulder 28,8 Uppskjutna intäkter 135,2 Övriga kortfristiga skulder 163,4 Summa 195,9 329,9
Värdering av finansiella tillgångar och skulder per 2023-12-31
Finansiella tillgångar/skulder Finansiella tillgångar/skulder värderade till verkligt värde via värderade till upplupet Finansiella tillgångar resultatet anskaffningsvärde Kundfordringar 155,6 Spärrade bankmedel 2,6 Likvida medel 478,3 Summa 636,5 Finansiella skulder Villkorad tilläggsköpeskilling 271,0 Skulder till kreditinstitut 3,6 Leverantörsskulder 33,9 Uppskjutna intäkter 116,4 Övriga kortfristiga skulder 125,7 Summa 271,0 279,6
Räntebärande fordringar och skulder
Skulder till kreditinstitut löper med rörlig ränta. För koncernens upplåning, motsvaras det redovisade värdet på upplåningen dess
verkliga värde eftersom räntan på upplåningen är i paritet med aktuella marknadsräntor eller på grund av att upplåningen är
kortfristig.
Kortfristiga fordringar och skulder
För kortfristiga fordringar och skulder, som till exempel kundfordringar och leverantörsskulder anses det redovisade värdet vara en
god approximation av det verkliga värdet eftersom diskonteringseffekten inte anses vara väsentlig.
Koncernen har inga finansiella tillgångar eller skulder som har kvittats i redovisningen eller som omfattas av ett rättsligt bindande
avtal om nettning. Tillgångarnas maximala kreditrisk utgörs av nettobeloppen av de redovisade värdena i tabellerna ovan.
Koncernen har inte erhållit några ställda säkerheter för de finansiella nettotillgångarna.
Värdering till verkligt värde
Verkligt värde är det pris som vid värderingstidpunkten skulle erhållas vid försäljning av en tillgång eller betalas vid överlåtelse av
en skuld genom en ordnad transaktion mellan marknadsaktörer. Tabellen nedan visar finansiella instrument värderade till verkligt
värde, utifrån hur klassificeringen i verkligt värdehierarkin gjorts. De olika nivåerna definieras enligt följande:
Nivå 1 Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för identiska tillgångar eller skulder
Nivå 2 Andra observerbara indata för tillgången eller skulder än noterade priser inkluderade i nivå 1, antingen direkt (dvs. som
prisnoteringar) eller indirekt (dvs. härledda från prisnoteringar)
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 66 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Nivå 3 Indata för tillgången eller skulden som inte baseras på observerbara marknadsdata (dvs. icke observerbara indata)
Samtliga av koncernens villkorade tilläggsköpeskillingar värderas enligt nivå 3.
Villkorad tilläggsköpeskilling
Den villkorade köpeskillingen redovisas som en separat post i balansräkningen och värderas till verkligt värde genom diskontering
av förväntade kassaflöden med en riskjusterad diskonteringsränta på 13,5%. Värdering sker därmed enligt nivå 3 i
värderingshierarkin. Tilläggsköpeskillingen är beroende av resultatutvecklingen i förvärven till och med år 2025. Väsentliga icke-
observerbara indata utgörs av prognostiserad resultat samt en riskjusterad diskonteringsränta.
2024-01-01 2023-01-01 Tilläggsköpeskillingar 2024-12-31 2023-12-31 Ingående balans 271,0 253,1 Rörelseförvärv 33,0 Utbetalt -18,5 -21,2 Värdeförändring redovisad i resultatet -141,1 20,9 Diskonteringseffekt 34,0 27,7 Valutaeffekt 17,5 -9,5 Utgående balans 195,9 271,0
Under perioden uppgick orealiserade vinster eller förluster för villkorade tilläggsköpeskillingar som innehas per balansdagen till
141,5 (31,8) mkr som övriga rörelsekostnader och 0,4 (10,9) mkr som övriga rörelseintäkter i koncernens rapport över resultatet.
Givet de villkorade tilläggsköpeskillingar som finns per balansdagen får en ändring i diskonteringsfaktor +/- 5 procentenheter en
påverkan på det verkliga värdet för de villkorade tilläggsköpeskillingarna om +5.2 mkr respektive -5.6 mkr.
NOT 16 Varulager
2024-12-31 2023-12-31 Färdiga varor och handelsvaror 9,1 14,0 Redovisat värde 9,1 14,0
NOT 17 Förutbetalda kostnader
2024-12-31 2023-12-31 Försäkringspremier 3,3 4,7 Spelrelaterade kostnader 13,3 8,4 Licenser av programvara 17,1 11,5 Övriga förutbetalda kostnader 9,4 14,1 Redovisat värde 43,2 38,8
NOT 18 Likvida medel
2024-12-31 2023-12-31 Banktillgodohavanden 321,5 480,9 Redovisat värde 321,5 480,9
Av koncernens banktillgodohavanden utgörs 0,0 mkr (2,6 mkr) av spärrade bankmedel som klassificeras som andra långfristiga
fordringar.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 67 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
NOT 19 Koncernföretag
Moderföretagets, Enad Global 7 AB (publ), innehav i direkta och indirekta dotterföretag som omfattas av koncernredovisningen
framgår av nedanstående tabell:
Kapitalandel/rösträttsandel Organisations-Företag nummer Säte 2024-12-31 2023-12-31 Enad Global 7 AB (publ) 556923-2837 Stockholm, Sverige Moderföretag Moderföretag Toadman Interactive AB 559230-6483 Stockholm, Sverige 100% 100% Artplant AS NO983807747 Oslo, Norge 0% 100% Toadman Interactive SAS 953 801 743 Montpellier, France 100% 100% Sympa Games DOO 21801593 Novi Sad, Serbia 100% 100% Anti-matter Games Ltd 8543466 Cornwall, UK 0% 100% Petrol Advertising Inc EIN: 84-2171339 North Varney, USA 100% 100% Toadman Interactive GmbH DE314775478 Berlin, Tyskland 100% 100% Sold-out Marketing & Distribution Ltd Reg nr. 06989121 London, UK 100% 100% Dream Acquisition Co. 85-4392549 San Diego, USA 100% 100% Daybreak Game Company LLC 20-4347762 San Diego, USA 100% 100% Standing Stone Games LLC 81-43419251 San Diego, USA 100% 100% Online Game Service 32-0508908 San Diego, USA 100% 100% Big Blue Bubble Inc. OCN 5037200 London, Kanada 100% 100% Piranha Games Inc. 865634174RC0002 Vancouver, Kanada 100% 100% Singularity 6 Co. 82-4857362 Los Angeles, US 100% 0% Singularity 6 Canada Inc 769207143 Montreal, Kanada 100% 0%
NOT 20 Eget kapital
Aktiekapital
Det registrerade aktiekapitalet på 3 544 140 kr (3 544 140 kr) består av 88 603 526 aktier (88 603 526 aktier). Enad Global 7 AB
(publ) har endast ett aktieslag där alla aktier har lika röstvärde. Aktiernas kvotvärde är 0,04 kr.
Innehavare av stamaktier är berättigade till utdelning som fastställs efter hand och aktieinnehavet berättigar till rösträtt vid
företagsstämman med en röst per aktie. Alla aktier har samma rätt till EG7s kvarvarande nettotillgångar. Samtliga aktier är fullt
betalda och inga aktier är reserverade för överlåtelse. Inga aktier innehas av företaget själv eller dess dotterföretag
2024-01-01 2023-01-01 2024-12-31 2023-12-31 Antal utestående aktier vid årets början 88 603 526 88 603 526 Antal utestående aktier vid årets slut 88 603 526 88 603 526
Övrigt tillskjutet kapital
Avser eget kapital som är tillskjutet från ägarna. Här ingår överkurser som betalats i samband med emissioner samt hänförlig
skatteeffekt.
Reserver
Koncernens reserv avser tillfullo en omräkningsreserv, vilken innefattar alla valutakursdifferenser som uppstår vid omräkning av
finansiella rapporter från utländska verksamheter som har upprättat sina finansiella rapporter i en annan funktionell valuta än den
valuta som koncernens finansiella rapporter presenteras i. Koncernen presenterar sina finansiella rapporter i svenska kronor.
Ackumulerad omräkningsdifferens redovisas i resultatet vid avyttring av utländska verksamheten. Bolaget redovisar även
valutaeffekten på koncerninterna fordringar med tillhörande uppskjuten skatt över eget kapital till följd av nettoinvestering i
utlandsverksamhet.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 68 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
NOT 21 Finansiella risker
Koncernens resultat, finansiella ställning och kassaflöde påverkas både av förändringar i omvärlden och av koncernens eget
agerande. Riskhanteringsarbetet syftar till att tydliggöra och analysera de risker som företaget möter samt, att så långt det är
möjligt, förebygga och begränsa eventuella negativa effekter.
Koncernen utsätts genom sin verksamhet för olika slags finansiella risker; kreditrisk, marknadsrisker (ränterisk, valutarisk och annan
prisrisk) samt likviditetsrisk och refinansieringsrisk. Det är styrelsen som har det övergripande ansvaret för koncernens riskarbete,
inklusive finansiella risker. Riskarbetet omfattar att identifiera, bedöma och värdera de risker som koncernen ställs inför. Prioritet
läggs på de risker som vid en samlad bedömning avseende möjlig påverkan, sannolikhet och konsekvens, bedöms kunna ge mest
negativ effekt för koncernen. Koncernens övergripande målsättning för finansiella risker är att hantera och följa dessa för att i den
mån det är möjligt minimera riskerna.
Kreditrisk
Kreditrisk är risken att koncernens motpart i ett finansiellt instrument inte kan fullgöra sin skyldighet och därigenom förorsaka
koncernen en finansiell förlust. Koncernens kreditrisk uppstår i första hand genom fordringar på kunder samt vid placering av
likvida medel. Koncernen utvärderar vid varje rapporteringstillfälle befintliga exponeringars kreditrisk med beaktande av
framåtblickande faktorer.
Nedan visas de finansiella tillgångar koncernen har reserverat förväntade kreditförluster för. Utöver nedanstående tillgångar
bevakar koncernen reserveringsbehov även för andra finansiella instrument. I de fall beloppen inte bedöms vara oväsentliga sker
en reservering för förväntade kreditförluster även för dessa finansiella instrument.
Kreditrisk i kundfordringar (förenklad metod för kreditriskreserv)
För koncernen finns kreditrisk främst i kundfordringar och avtalstillgångar och EG7s målsättning är att ha en kontinuerlig uppföljning
av denna kreditrisk. Koncernens kunder utgörs av både företag och konsumenter. Koncernen har fastställda riktlinjer för att säkra att
försäljning av produkter sker till kunder med lämplig kreditbakgrund. Betalningsvillkoren uppgår normalt till mellan 0-60 dagar
beroende på motpart.
För kundfordringar och avtalstillgångar tillämpas den förenklade metoden för redovisning av förväntade kreditförluster. Detta
innebär att förväntade kreditförluster reserveras för återstående löptid, vilken förväntas understiga ett år för samtliga fordringar.
Bolaget tillämpar en ratingbaserad metod för beräkning av förväntade kreditförluster utifrån sannolikhet för fallissemang,
förväntad förlust samt exponering vid fallissemang. Bolaget har definierat fallissemang som då betalning av fordran är 90 dagar
försenad eller mer, eller om andra faktorer som indikerar att betalningsinställelse föreligger. I de fall en extern kreditrating inte
finns tillgänglig för motparten gör bolaget en intern bedömning av motpartens kreditrating baserat på bolagets tidigare
erfarenheter av kunden samt annan tillgänglig information. För kreditförsämrade tillgångar och fordringar samt för fordringar som
uppgår till väsentliga belopp, görs en individuell bedömning där hänsyn tas till historisk, aktuell och framåtblickande information.
För ej kreditförsämrade fordringar och fordringar som ej uppgår till väsentliga belopp görs en kollektiv bedömning. Bolaget skriver
bort en fordran när det inte längre finns någon förväntan på att erhålla betalning och då aktiva åtgärder för att erhålla betalning
har avslutats.
Åldersanalys kundfordringar
2024-12-31 2023-12-31 Brutto Nedskrivningar Förlustandel Brutto Nedskrivningar Förlustandel Ej förfallna kundfordringar 67,5 72,2 Förfallna kundfordringar: 0-30 dagar 22,6 28,3 31-60 dagar 10,9 9,4 61-90 dagar 6,2 14,0 >91 10,2 -0,6 -6% 39,2 -7,5 -2% Summa 117,4 -0,6 -6% 163,1 -7,5 -2%
Kreditkvaliteten på fordringar som inte är förfallna mer än 90 dagar bedöms vara god, baserat på historiskt låga
kundförluster och beaktande av framåtriktade faktorer. Värdet på bortskrivna fordringar som fortfarande är under
åtgärder för återvinning uppgår till 0,6 Mkr.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 69 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
2024-01-01 2023-01-01 Förväntade kundförluster för kundfordringar (enligt förenklad metod) 2024-12-31 2023-12-31 Ingående redovisat värde -7,5 -0,2 Nedskrivningar -0,6 -7,3 Konstaterade kreditförluster 7,5 0,0 Utgående redovisat värde -0,6 -7,5
Likvida medel
Koncernens kreditrisk uppstår också från placering av likvida medel och överskottslikviditet. EG7s målsättning är att ha en
kontinuerlig uppföljning av kreditrisk hänförligt till placeringar. För placeringar på bankkonton så är målsättningen att motparten
ska ha en hög kreditvärdighet om minst investment grade rating BBB (S&P). Ett sätt att motverka kreditrisken är att koncernen har
bankkonton i mer än en bank.
Reservering för förväntade kreditförluster
Bolaget tillämpar en ratingbaserad metod för bedömning av förväntade kreditförluster utifrån sannolikhet för fallissemang,
förväntad förlust samt exponering vid fallissemang. Bedömning görs per motpart. Bolaget har definierat fallissemang som då
betalning av fordran är 90 dagar försenad eller mer, eller om andra faktorer indikerar att betalningsinställelse föreligger. Väsentlig
ökning av kreditrisk har per balansdagen inte bedömts föreligga för någon fordran. Sådan bedömning baseras på om betalning är
30 dagar försenad eller mer, eller om väsentlig försämring av rating sker, medförande en rating understigande investment grade.
För kreditförsämrade tillgångar och fordringar görs en individuell bedömning där hänsyn tas till historisk, aktuell och
framåtblickande information. Värderingen av förväntade kreditförluster beaktar eventuella säkerheter och andra
kreditförstärkningar i form av garantier.
De finansiella tillgångarna redovisas i balansräkningen till upplupet anskaffningsvärde, det vill säga, netto av bruttovärde och
förlustreserv. Förändringar av förlustreserven redovisas i resultatet.
Kreditriskexponering och kreditriskkoncentration
Koncernens kreditriskexponering utgörs av kundfordringar och likvida medel. Likvida medel 321,5 mkr är placerade i olika länder
hos finansiella institut med hög kreditvärdighet. Huvuddelen av likvida medel är placerade på banker med rating A.
Marknadsrisk
Marknadsrisk är risken för att verkligt värde på eller framtida kassaflöden från ett finansiellt instrument varierar på grund av
förändringar i marknadspriser. Marknadsrisker indelas enligt IFRS i tre typer; valutarisk, ränterisk och andra prisrisker. De
marknadsrisker som påverkar koncernen utgörs främst av ränterisker och valutarisker.
Ränterisk
Ränterisk är risken för att verkligt värde eller framtida kassaflöden från ett finansiellt instrument varierar på grund av förändringar i
marknadsräntor. Målsättningen är att inte vara utsatt för framtida fluktuationer i ränteförändringar som påverkar koncernens
kassaflöde och resultat i en större omfattning än vad EG7 klarar av. En betydande faktor som påverkar ränterisken är
räntebindningstiden. Koncernen är främst utsatt för ränterisk avseende koncernens lån till kreditinstitut. Koncernens upplåning
sker normalt sett till rörlig ränta. Ränterisken är låg då koncernens räntekostnader är låga i förhållande till totalt resultat.
Valutarisk
Valutarisk är risken r att verkligt värde eller framtida kassaflöden från ett finansiellt instrument varierar grund av förändring i
utländska valutakurser. Valutarisker återfinns primärt i omräkningen av utländska verksamheters tillgångar och skulder till
moderföretagets funktionella valuta, kallad omräkningsexponering. Även en del av koncernens försäljning och inköp sker i
utländska valutor, sk. transaktionsexponering. Den största påverkan r koncernen är USD-kursen. En ökning av SEK/USD med 10%
skulle ha påverkat koncernen med -/+ 14 MSEK i EBITDA.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 70 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Likviditetsrisk och refinansieringsrisk
Likviditetsrisk är risken för att ett företag får svårigheter att fullgöra förpliktelser som sammanhänger med finansiella skulder som
regleras med kontanter eller annan finansiell tillgång. Koncernen hanterar likviditetsrisken genom kontinuerlig uppföljning av
verksamheten, där koncernen löpande prognostiserar framtida kassaflöden utifrån olika scenarion för att säkerställa att
finansiering sker i tid.
Risken mildras av koncernens goda likviditetsreserver vilka är omedelbart tillgängliga. Koncernens verksamhet är i allt väsentligt
finansierad via kassaflöden från verksamheten. Koncernens har covenanter kopplade till skulden till kreditinstitut. Skuldsättning i
förhållande till EBITDA, lån i förhållande till EBITDA samt EBITDA i förhållande till lånekostnader. Den totala likviditetsreserven
består av likvida medel.
Med refinansieringsrisk avses risken för att finansiering för förvärv eller utveckling inte kan behållas, förlängas, utökas,
refinansieras eller att sådan finansiering endast kan ske på villkor som är oförmånliga för bolaget. Behovet av refinansiering ses
regelbundet över av företaget och styrelsen för att säkerställa finansiering av företagets expansion och investeringar.
Målsättningen är att säkerställa att koncernen löpande har tillgång till extern upplåning utan att kostnaden för upplåningen ökar
väsentligt. Refinansieringsrisken minskas genom att strukturerat och i god tid starta refinansieringsprocessen. Företaget
upprätthåller dessutom en kontinuerlig dialog med flera kreditgivare.
Koncernens kontraktsenliga och odiskonterade räntebetalningar och återbetalningar av finansiella skulder framgår av tabellen
nedan. Finansiella instrument med rörlig ränta har beräknats med den ränta som förelåg på balansdagen. Skulder har inkluderats i
den period när återbetalning tidigast kan krävas. Utöver kassa om 321,5 mkr kommer framtida betalningar kunna täckas av löpande
inflöde i verksamheten.
2024-12-31 Löptidsanalys <6 mån 6-12 mån 1-3 år 3-5 år >5 år Totalt Leasingskulder 15,1 15,1 32,9 3,3 66,4 Tilläggsköpeskillingar 9,9 70,4 11,8 30,8 73,0 195,9 Skulder till kreditinstitut 0,1 2,0 2,2 Leverantörsskulder 28,8 28,8 Övriga skulder 261,8 36,4 0,7 299,0 Summa 315,6 122,1 45,4 36,2 73,0 592,2
2023-12-31 Löptidsanalys <6 mån 6-12 mån 1-3 år 3-5 år >5 år Totalt Leasingskulder 27,8 27,8 14,4 7,5 77,5 Tilläggsköpeskillingar 18,3 61,2 124,0 67,4 0,0 271,0 Skulder till kreditinstitut 0,4 0,4 Leverantörsskulder 33,7 33,7 Övriga skulder 221,9 16,9 3,3 242,2 Summa 302,1 106,0 141,8 74,9 0,0 624,8
NOT 22 Upplupna kostnader
2024-12-31 2023-12-31 Upplupna löner, semesterlöner och sociala avgifter 94,4 100,0 Upplupna revisionskostnader 3,2 3,4 Royalty 125,1 74,4 Övriga upplupna kostnader 34,1 46,0 Redovisat värde 256,7 223,9
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 71 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
NOT 23 Kassaflödesanalys
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
2024-01-01 2023-01-01 Justeringar i rörelseresultatet 2024-12-31 2023-12-31 Avskrivningar och nedskrivningar 597,8 243,8 Villkorade tilläggsköpeskillingar -141,5 20,9 Resultat IP försäljning -38,3 0,0 Andra ej kassaflödespåverkande poster 1,3 6,7 Summa 419,3 271,4
Förändring av skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
Upptagna Kassaflöden avtal/ från avskrivningar 2024-01-01 finansiering leasing Valutaeffekt Avyttring Lånekostnad 2024-12-31 Leasingskulder 77,5 -26,0 10,7 4,5 66,4 Skulder till kreditinstitut 3,5 -0,9 2,6 Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten 81,0 -27,3 10,7 4,5 69,0
Upptagna Kassaflöden avtal/ från avskrivningar 2023-01-01 finansiering leasing Valutaeffekt Avyttring Lånekostnad 2023-12-31 Leasingskulder 41,1 -26,0 64,5 -2,1 77,5 Skulder till kreditinstitut 104,0 -100,0 -0,5 3,5 Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten 145,1 126,0 64,5 -2,1 -0,5 81,0
NOT 24 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Ställda säkerheter för egna skulder till kreditinstitut 2024-12-31 2023-12-31 Pantsatta aktier i dotterbolag 0,0 3 577,9 Spärrade bankmedel avseende hyresdeposition 0,0 2,6 Summa 0,0 3 580,5
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 72 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
NOT 25 Transaktioner med närstående
En förteckning av koncernens dotterföretag, vilka även är de företag som är närstående till moderföretaget, anges i Not 19
Koncernföretag. Alla transaktioner mellan Enad Global 7 AB (publ), och dess dotterföretag har eliminerats i koncernredovisningen.
Ytterligare information om moderföretagets transaktioner med dotterföretag återfinns i moderföretagets Not 19 Transaktioner
med närstående.
För information om ersättningar till ledande befattningshavare, se Not 7 Anställda och personalkostnader.
EG7s övriga transaktioner med närstående utgörs av transaktioner på affärsmässiga villkor med bolag i samma bransch och på
armslängdsavstånd.
2024-01-01 2023-01-01 Närstående Närstående transaktion i resultaträkningen 2024-12-31 2023-12-31 1)Pixelated Ink Försäljning av marknadsföringstjänster 0,0 0,2 2)Cold Iron LLC Försäljning av spelutvecklingstjänster - WFH kontrakt 34,8 36,2 3)Arte Actus Capital AB Inköp av konsulttjänster 0,0 -1,1 4)Agnition CapitalInköp av konsulttjänster 0,0 -1,1 5)Gefwert Development ABInköp av konsulttjänster -0,6 -0,6 6)Petrol properties Hyra av kontorslokal -4,4 -4,2 2024-01-01 2023-01-01 Närstående Närstående transaktion i balansräkningen 2024-12-31 2023-12-31 2)Cold Iron LLC Fordran avseende WFH kontrakt 8,4 11,1 2)Cold Iron LLC Investering i spelrättigheter 245,4 116,0 Totala närstående tillgångar 253,9 127,1 7)Jason Epstein Tilläggsköpeskilling avseende del av skattebesparing114,5 106,2 7)Ji Ham Tilläggsköpeskilling avseende del av skattebesparing15,3 14,2 Gefwert Development AB Leverantörsskuld avseende konsulttjänster 0,0 0,1 Totala närstående skulder 129,8 120,5
1)
Pixelated Ink ägs delvis av Petrol Advertisings VD Alan Hunter.
2)
Cold Iron ägs av EG7s VD Ji Ham och styrelseordförande Jason Epstein. Toadman har under året levererat 34.8 Mkr i
konsultutveckling till Cold Iron LLC. Varav 26.4 Mkr har betalats och 8.4 Mkr kvarstår som fordringar. EG7 har gjort en total
förskottsinvestering på 245,4 Mkr till Cold Iron LLC. Vilket kommer att tjänas in vid spelsläppet, och återbetalas innan eventuell
intäktsdelning mellan bolagen slår in.
3)
Arte Actus Capital AB ägs av tidigare styrelseledamot Alexander Albedj.
4)
Agnition Capital ägs av tidigare styrelseledamot Shumsher Singh.
5)
Gefwert Development AB ägs av styrelseledamot Marie-Louise Gefwert.
6)
Petrol properties ägs delvis av Petrol Advertising’s VD Alan Hunter.
7)
Det totala beräknade återstående beloppet vid utgången av december 2024 uppgick till 159,4 Mkr varav 114,5 Mkr avser Jason
Epstein och 15,3 Mkr till Ji Ham. Det avser förvärvsrelaterade skattebesparingsförmåner från förvärvet av Daybreak där avtalet
uppgav att säljarna, inklusive Jason Epstein och Ji Ham, och köparen delar på den ackumulerade skattebesparingarna som härrör
förvärvet. Detta belopp kommer att vara fullt reglerat 2036. Vilket innebär att skattebetalningarna i Daybreak kommer att öka
vid den tidpunkten.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 73 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
NOT 26 Rörelseförvärv
Förvärv 2023
Inga rörelseförvärv har skett under räkenskapsåret.
Förvärv 2024
Den 2 juli 2024 förvärvade EG7 Singularity 6 (S6), denrvärvande enheten var Daybreak Game Company LLC och S6 kommer att
vara en del av Daybreak-segmentet framöver. S6 är baserat i Los Angeles och utvecklaren och utgivaren bakom Palia, ett online
multiplayer community/livsimuleringsspel som för närvarande är tillgängligt i öppen-beta på PC och Nintendo Switch.
Initial köpeskilling uppgick till 53,1 Mkr, en justering av rörelsekapitalet på -12,4 Mkr medförde att den kontanta köpeskillingen blev
40,6 Mkr. Utöver den initiala köpeskillingen tillkommer en prestationsbaserad villkorad köpeskilling under de första fem åren efter
affärens stängning. För tilläggsköpeskillingen kommer säljarna att ha rätt till 50 procent av S6:s nettokassaflöden under
femårsperioden efter att EG7 först har fått tillbaka 100 procent av sin investering i S6, inklusive den initiala kontantersättningen.
Inkluderat i affären har S6:s team rätt till ett prestationsbaserat incitament, baserat på Palias prestation under femårsperioden.
Vid förvärvstidpunkten uppgick det redovisade värdet för den villkorade köpeskillingen till 33,1 Mkr.
Singularity 6 Co Förvärvade nettotillgångar vid förvärvstidpunkten Immateriella tillgångar 103,0 Materiella anläggningstillgångar 7,5 Uppskjuten skattefordran 2,8 Kundfordringar och övriga fordringar 13,5 Likvida medel 13,5 Räntebärande skulder -1,6 Uppskjuten skatteskuld -20,3 Leverantörsskulder och övriga rörelseskulder -61,5 Identifierade nettotillgångar 56,9 Goodwill 16,8 Total Köpeskilling 73,7 Köpeskillingen består av: Kontanter 40,6 Tilläggsköpeskilling 33,1 Total köpeskilling 73,7
I samband med förvärvet av Singularity 6 uppstod en goodwill om 16.8 Mkr i form
av en skillnad mellan den överförda ersättningen och det verkliga värdet av de
förvärvade nettotillgångarna. Goodwill avser i huvudsak synergier och kunskaper i
det förvärvade bolaget. Goodwill är inte skattemässigt avdragsgillt.
Singularity 6 Co Förvärvets påverkan på koncernens kassaflöde Kontant del av köpeskilling 40,6 Avgår: Kassa (förvärvad) 13,5 Nettokassautflöde 27,1
Under de 6 månaderna fram till 31 december 2024 bidrog Singularity 6 med 27.5 mkr till koncernens intäkter. Om förvärvet hade
skett per början av räkenskapsåret uppskattar EG7 att Singularity 6 hade bidragit med 62.1 mkr till koncernens intäkter.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 74 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
NOT 27 Händelser efter balansdagen
Den 9 januari 2025, efter balansdagen, har styrelsen initierat processen för att avveckla verksamheten inom Toadman. Effekten av
detta beslut kommer att bli fullt synlig under andra halvåret 2025, och förväntas att ge en årlig kostnadsminskning på cirka 46,5
Mkr. Beslutet påverkar 69 anställda och underleverantörer, varav cirka 42 kommer att vara fortsatt engagerade i prioriterade
projekt under en övergångsperiod för att säkerställa leveransen av dessa projekt. Avvecklingen av Toadman förväntas ha en positiv
effekt på resultatet före skatt och det operativa kassaflödet, och samtidigt ha en begränsad påverkan på koncernens balansräkning.
Den 10 januari 2025, tillkännagav EG7 att ett besparingsprogram har initierats i dotterbolaget Piranha, vilket förväntas påverka
cirka 38 anställda och vara slutfört senast under andra kvartalet. Initiativet följer en uppdaterad prognos för Piranhas senaste
projekt, "Clans," som har presterat under förväntan. Kostnadsbesparingsåtgärderna beräknas resultera i årliga kostnadsminskning
på cirka 25,8 Mkr.
Den 21 februari 2025, placerade EG7 framgångsrikt en 350 Mkr senior obligation med rörlig ränta inom en obligationsram på
maximalt 1 000 000 000 SEK. Obligationerna kommer att ha en löptid på tre år och bära en kupong med rörlig ränta på 3m STIBOR
plus 6,25 procent per år, återställd kvartalsvis. Nettointäkterna från obligationerna är avsedda att användas för att finansiera
tillåtna förvärv och investeringar i spelutveckling.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 75 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
MODERFÖRETAGETS RAPPORT ÖVER
RESULTAT
Belopp i mkr
Not
2024-01-01
2024-12-31
2023-01-01
2023-12-31
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning
9,4
2,1
Övriga rörelseintäkter
0,0
0,0
9,4
2,1
Aktiverat arbete för egen räkning
8
0,0
0,0
Rörelsens kostnader
Köpta tjänster och varor
-1,6
-31,9
Övriga externa kostnader
3,4
-20,0
-23,7
Personalkostnader
-30,3
-18,6
Av- och nedskrivningar
8,9
0,0
0,0
Övriga rörelsekostnader
0,0
0,0
Rörelseresultat
-42,5
-72,1
Resultat från finansiella poster
Resultat från andelar i koncernföretag
10
-89,7
288,6
Finansiella intäkter
5
6,0
3,6
Finansiella kostnader
6
-2,0
-13,1
Resultat efter finansiella poster
128,1
207,0
Bokslutsdispositioner
0,0
0,0
Resultat före skatt
128,1
207,0
Skatt på årets resultat
7
-32,0
-7,4
Årets resultat
-160,2
199,6
MODERFÖRETAGETS RAPPORT ÖVER
TOTALRESULTAT
Belopp i mkr
Not
2024-01-01
2024-12-31
2023-01-01
2023-12-31
Årets resultat
-160,2
199,6
Årets totalresultat
-160,2
199,6
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 76 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
MODERFÖRETAGETS BALANSRÄKNING
Belopp i mkr
Not
2024-12-31
2023-12-31
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten och liknande arbeten
8
0,0
0,0
Summa immateriella anläggningstillgångar
0,0
0,0
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer
9
0,1
0,2
Summa materiella anläggningstillgångar
0,1
0,2
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag
10
3 518,8
3 612,1
Fordringar hos koncernföretag
0,0
0,0
Uppskjuten skattefordran
7
0,0
32,0
Andra långfristiga fordringar
2,7
2,6
Summa finansiella anläggningstillgångar
3 521,5
3 646,8
Summa anläggningstillgångar
3 521,5
3 646,9
Omsättningstillgångar
Kundfordringar
11
0,0
0,0
Fordringar hos koncernföretag
11
49,9
36,8
Aktuella skattefordringar
0,0
0,2
Övriga fordringar
0,1
8,0
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
12
1,2
1,1
51,2
46,1
Kassa och bank
11
17,6
99,6
Summa omsättningstillgångar
68,8
145,8
SUMMA TILLGÅNGAR
3 590,4
3 792,7
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 77 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Belopp i mkr
Not
2024-12-31
2023-12-31
Eget kapital
13
Aktiekapital
3,5
3,5
Fond för utvecklingsutgifter
0,0
0,0
Bundet eget kapital
3,5
3,5
Överkursfond
4 609,0
4 609,0
Balanserat resultat
-917,2
-1 116,8
Årets resultat
-160,2
199,6
Fritt eget kapital
3 531,6
3 691,8
Summa eget kapital
3 535,1
3 695,3
Långfristiga skulder
Obligationslån
11,14
0,0
0,0
Skulder till kreditinstitut
11
0,0
0,0
Skulder till koncernföretag
0,0
0,0
Summa långfristiga skulder
0,0
0,0
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut
11,14
0,0
0,0
Leverantörsskulder
14
0,5
2,7
Skulder till koncernföretag
11,14
40,8
41,4
Övriga skulder
11
0,0
40,4
Upplupna kostnader
15
14,0
12,9
Summa kortfristiga skulder
55,3
97,4
Summa skulder
55,3
97,4
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
3 590,4
3 792,7
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 78 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
MODERFÖRETAGETS RAPPORT ÖVER
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Belopp i mkr
Bundet eget kapital
Fritt eget kapital
Aktiekapital
Fond för
utvecklingsutgifter
Överkursfond
Balanserat
resultat, inkl.
årets resultat
Summa
eget
kapital
Ingående eget kapital 2023-01-01
3,5
0,0
4 609,0
-1 076,9
3 535,6
Årets resultat
199,6
199,6
Årets totalresultat
0,0
0,0
0,0
199,6
199,6
Transaktioner med moderföretagets ägare
Nyemission efter transaktionskostnader
Transaktionskostnader vid nyemission
Skatteeffekt transaktionskostnader vid
nyemission
Summa
Utdelning
-39,9
-39,9
Utgående eget kapital 2023-12-31
3,5
0,0
4 609,0
-917,1
3 695,5
Ingående eget kapital 2024-01-01
3,5
0,0
4 609,0
-917,1
3 695,5
Årets resultat
-160,2
-160,2
Årets totalresultat
-160,2
-160,2
Transaktioner med moderföretagets ägare
Nyemission efter transaktionskostnader
Transaktionskostnader vid nyemission
Skatteeffekt transaktionskostnader vid
nyemission
Summa
Utdelning
Utgående eget kapital 2024-12-31
3,5
4 609,0
-1 077,3
3 535,3
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 79 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
MODERFÖRETAGETS RAPPORT ÖVER
KASSAFLÖDEN
Belopp i mkr
Not
2024-01-01
2024-12-31
2023-01-01
2023-12-31
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat (EBIT)
-42,5
-72,1
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
16
0,0
0,0
Erhållna räntor
3,9
3,6
Erlagda räntor
-2,0
-2,7
Betalda skatter
0,0
0,0
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital
-40,6
-71,2
Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital
Förändringar kortfristiga fordringar
-12,8
-0,0
Förändring kortfristiga skulder
0,1
-82,2
Kassaflöde från den löpande verksamheten
-53,3
-153,4
Investeringsverksamheten
Förvärv av koncernföretag
10
0,0
0,0
Avyttring av koncernföretag
7,5
29,6
Likvidering koncernföretag
6,8
0,0
Lämnade aktieägartillskott
-121,5
0,0
Förvärv av materiella tillgångar
0,0
-0,2
Förvärv av immateriella tillgångar
8
0,0
0,0
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-107,1
29,4
Finansieringsverksamheten
Nyemission
0,0
0,0
Erhållna utdelningar
118,3
288,6
Lämnade utdelningar
-39,9
0,0
Upptagna lån
16
0,0
-4,9
Amortering av skuld
16
0,0
-100,0
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
78,4
183,7
Årets kassaflöde
-82,0
59,8
Likvida medel vid årets början
99,6
39,8
Valutakursdifferens i likvida medel
0,0
0,0
Likvida medel vid årets slut
17,6
99,6
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 80 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
MODERFÖRETAGETS NOTER
NOT 1 Väsentliga redovisningsprinciper
Moderföretaget upprättar sina finansiella rapporter enligt Årsredovisningslagen (1995:1554) och den av Rådet för finansiell
rapportering utgivna rekommendation RFR 2 "Redovisning för juridisk person". Moderföretaget tillämpar samma
redovisningsprinciper som koncernen med de undantag och tillägg som anges i RFR 2. Det innebär att IFRS tillämpas med de
avvikelser som anges nedan. De nedan angivna redovisningsprinciperna för moderföretaget har tillämpats konsekvent på samtliga
perioder som presenteras i moderföretagets finansiella rapporter, om inte annat anges.
Uppställning
Resultaträkning och balansräkning är för moderföretaget uppställda enligt årsredovisningslagens uppställningsformer, medan
rapporten över totalresultat, rapporten över förändringar i eget kapital och rapport över kassaflöde baseras på IAS 1 Utformning av
finansiella rapporter respektive IAS 7 Rapport över kassaflöden.
Leasing
Reglerna om redovisning av leasingavtal enligt IFRS 16 tillämpas inte i moderbolaget. Detta innebär att leasingavgifter redovisas
som kostnad linjärt över leasingperioden, och att nyttjanderätter och leasingskulder inte inkluderas i moderbolagets balansräkning.
Identifiering av ett leasingavtal görs dock i enlighet med IFRS 16, d.v.s. att ett avtal är, eller innehåller, ett leasingavtal om avtalet
överlåter rätten att under en viss period bestämma över användningen av en identifierad tillgång i utbyte mot ersättning.
Intäkter från aktier i dotterföretag
Utdelning redovisas när rätten att erhålla betalning bedöms som säker. Intäkter från försäljning av dotterföretag redovisas då
kontrollen av dotterföretaget övergått till köparen.
Skatter
I moderföretaget redovisas uppskjuten skatteskuld hänförlig till de obeskattade reserverna med bruttobelopp i balansräkningen.
Bokslutsdispositionerna redovisas med bruttobeloppet i resultaträkningen.
Andelar i dotterföretag
Andelar i dotterföretag redovisas i moderföretaget i enlighet med anskaffningsvärdemetoden. Detta innebär att
transaktionskostnader inkluderas i det redovisade värdet för innehavet. I de fall bokfört värde överstiger företagens
koncernmässiga värde sker nedskrivning som belastar resultaträkningen. En analys om nedskrivningsbehov görs när det finns en
indikation på att aktier och andelar minskat i värde. I de fall en tidigare nedskrivning inte längre är motiverad sker återföring av
denna.
Antaganden görs om framtida förhållandenr att beräkna framtida kassaflöden som bestämmer återvinningsvärdet.
Återvinningsvärdet jämförs med det redovisade värdet för dessa tillgångar och ligger till grund för eventuella nedskrivningar eller
återföringar. De antaganden som påverkar återvinningsvärdet mest är framtida resultatutveckling, diskonteringsränta och
nyttjandeperiod. Om framtida omvärldsfaktorer och förhållanden ändras kan antaganden påverkas så att redovisade värden på
moderföretagets tillgångar ändras.
Koncernbidrag och aktieägartillskott
Moderföretaget redovisar såväl erhållna som lämnade koncernbidrag som bokslutsdispositioner i enlighet med alternativregeln. Av
moderföretaget lämnade aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital hos mottagaren och redovisas som aktier och andelar hos
moderföretaget. Erhållna aktieägartillskott redovisas som en ökning av fritt eget kapital.
Finansiella instrument
Med anledning av sambandet mellan redovisning och beskattning tillämpas inte reglerna om finansiella instrument enligt IFRS 9 i
moderföretaget som juridisk person, utan moderföretaget tillämpar i enlighet med ÅRL anskaffningsvärdemetoden. I
moderföretaget värderas därmed finansiella anläggningstillgångar till anskaffningsvärde och finansiella omsättningstillgångar enligt
lägsta värdets princip, med tillämpning av nedskrivning för förväntade kreditförluster enligt IFRS 9 avseende tillgångar som är
skuldinstrument. Villkorad köpeskilling värderas till det belopp som moderföretaget bedömer skulle behöva erläggas om den
reglerades vid bokslutet.
Moderföretaget tillämpar undantaget att inte värdera finansiella garantiavtal till förmån r dotter- och intresseföretag samt joint
ventures i enlighet med reglerna i IFRS 9 utan tillämpar istället principerna för värdering enligt IAS 37 Avsättningar,
eventualförpliktelser och eventualtillgångar.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 81 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar, inklusive koncerninterna fordringar, skrivs ned för förväntade kreditförluster. För metod gällande
nedskrivning för förväntade kreditförluster, se koncernens redovisningsprinciper. Förväntade kreditförluster för koncerninterna
fordringar uppskattas genom den generella modellen i vilken koncernföretagens kreditvärdighet uppskattas.
Förväntade kreditförluster för likvida medel har inte redovisats, då beloppet bedömts vara oväsentligt.
Fond för utvecklingsutgifter
Utgifter för spelutveckling tas i moderföretaget upp som immateriella tillgångar i enlighet med koncernens principer. I
moderföretaget överförs belopp motsvarande utvecklingsutgifterna från fritt eget kapital till en fond för utvecklingsutgifter inom
bundet eget kapital.
NOT 2 Väsentliga uppskattningar och bedömningar
Vid upprättandet av de finansiella rapporterna måste företagsledningen och styrelsen göra vissa bedömningar och antaganden som
påverkar det redovisade värdet av tillgångs- och skuldposter respektive intäkts- och kostnadsposter samt lämnad information i
övrigt. Bedömningarna baseras på erfarenheter och antaganden som ledningen och styrelsen bedömer vara rimliga under rådande
omständigheter. Faktiskt utfall kan sedan skilja sig från dessa bedömningar om andra förutsättningar uppkommer.
Uppskattningarna och antagandena utvärderas löpande och bedöms inte innebära någon betydande risk för väsentliga justeringar i
redovisade värden för tillgångar och skulder under nästkommande perioder. Ändringar av uppskattningar redovisas i den period
ändringen görs om ändringen endast påverkat denna period, eller i den period ändringen görs och framtida perioder om ändringen
påverkar både aktuell period och framtida perioder. Nedan beskrivs de bedömningar som är mest väsentliga vid upprättandet av de
finansiella rapporterna.
Aktier i dotterbolag värderas för nedskrivning när det finns en indikation på att aktier och andelar minskat i värde. Vid värderingen
används kassaflödesprognoser för respektive dotterbolag. Aktiverade spelkostnader testas årligen med avseende på framtida
kassaflöden.
NOT 3 Arvode till revisorer
PRICEWATERHOUSECOOPERS AB
2024-01-01
2024-12-31
2023-01-01
2023-12-31
Revisionsuppdraget
1,8
1,8
Skatterådgivning
0,1
0,2
Övrig rådgivning
6,9
5,8
Summa
8,8
7,9
Med revisionsuppdrag avses revisorns arbete för den lagstadgade revisionen och med revisionsverksamhet olika typer av
kvalitetssäkringstjänster. Övriga tjänster är sådant som inte ingår i revisionsuppdrag eller skatterådgivning, för 2024 består detta av
kostnader kopplade till upplistningen på Nasdaq.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 82 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
NOT 4 Leasingavtal
Framtida minimileaseavgifter
2024-12-31
2023-12-31
Inom 1 år
1,4
1,4
Mellan 2-5 år
1,4
1,4
Mer än 5 år
0,0
1,4
Summa
2,7
4,2
Moderföretagets leasingavtal avser främst kontorslokaler.
Periodens kostnadsförda leasingavgifter uppgick till 1,5 mkr (4,8 mkr).
NOT 5 Finansiella intäkter
2024-01-01
2024-12-31
2023-01-01
2023-12-31
Tillgångar och skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde:
Ränteintäkter, externa
2,1
1,8
Ränteintäkter fordringar hos koncernföretag
1,8
1,8
Summa ränteintäkter enligt effektivräntemetod
3,9
3,6
Övriga finansiella intäkter
Valutakursdifferenser intäkter, finansiella poster
2,1
0,0
Summa
2,1
0,0
Summa finansiella intäkter
6,0
3,6
NOT 6 Finansiella kostnader
2024-01-01
2024-12-31
2023-01-01
2023-12-31
Tillgångar och skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde:
Räntekostnader skulder till kreditinstitut
0,0
-0,7
Räntekostnader skulder till koncernföretag
-2,0
-2,0
Räntekostnader övriga finansiella skulder
0,0
0,0
Summa räntekostnader enligt effektivräntemetod
-2,0
-2,7
Övriga finansiella kostnader
Valutakursdifferenser kostnader, finansiella poster
0,0
-5,5
Realisationsresultat försäljning dotterbolag
0,0
0,0
Upplåningskostnader
0,0
-4,9
Summa
0,0
-10,4
Summa finansiella kostnader
-2,0
-13,1
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 83 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
NOT 7 Skatt
2024-01-01
2024-12-31
2023-01-01
2023-12-31
Aktuell skatt
0,0
0,0
Förändring av uppskjuten skatt avseende temporära skillnader
-32,0
-7,4
Redovisad skatt
-32,0
-7,4
Avstämning av effektiv skattesats
Resultat före skatt
-128,1
207,0
Skatt enligt gällande skattesats för moderföretaget (20,6 %)
26,4
-42,6
Skatteeffekt av:
Ej avdragsgilla kostnader
0,0
-0,1
Justering uppskjuten skatt tidigare år
-39,9
-24,1
Ej avdragsgill ränta
0,0
0,0
Utdelning från dotterbolag
24,4
59,5
Effekt av skattesatsändring
1,4
0,0
Nedskrivning dotterbolagsandelar
-44,3
0,0
Redovisad skatt
-32,0
-7,4
Effektiv skattesats
25%
-4%
Upplysningar om uppskjuten skattefordran och skatteskuld
I nedanstående tabeller specificeras skatteeffekten av de temporära skillnaderna:
Uppskjuten skattefordran
Underskotts-
avdrag
Summa
Ingående redovisat värde 2024-01-01
32,0
32,0
Redovisat:
I resultatet
-32,0
-32,0
I eget kapital
0,0
0,0
Utgående redovisat värde 2024-12-31
0,0
0,0
Uppskjuten skattefordran
Underskotts-
avdrag
Summa
Ingående redovisat värde 2023-01-01
39,4
39,4
Redovisat:
I resultatet
-7,4
-7,4
I eget kapital
0,0
0,0
Utgående redovisat värde 2023-12-31
32,0
32,0
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 84 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
NOT 8 Immateriella tillgångar
Immateriella tillgångar i moderföretaget utgörs av balanserade utgifter för utvecklingsarbeten och liknande arbeten. Utgifterna
uppstår i samband med spelutvecklingen.
Anskaffningsvärde
2024-01-01
2024-12-31
2023-01-01
2023-12-31
Ingående balans
106,3
106,3
Årets inköp
0,0
0,0
Internt upparbetade
0,0
0,0
Försäljningar och utrangeringar
0,0
0,0
Utgående balans
106,3
106,3
Avskrivningar
Ingående balans
0,0
0,0
Årets avskrivningar
0,0
0,0
Utgående balans
0,0
0,0
Nedskrivningar
Ingående balans
-106,3
-106,3
Årets avskrivningar
0,0
0,0
Försäljningar och utrangeringar
0,0
0,0
Utgående balans
-106,3
-106,3
Utgående redovisat värde
0,0
0,0
NOT 9 Materiella tillgångar
Materiella tillgångar i moderföretaget utgörs av kontorsutrustning.
Anskaffningsvärde
2024-01-01
2024-12-31
2023-01-01
2023-12-31
Ingående balans
0,3
0,1
Årets anskaffningar
0,0
0,2
Försäljningar och utrangeringar
-0,1
0,0
Utgående balans
0,2
0,3
Avskrivningar
Ingående balans
-0,1
-0,1
Årets avskrivningar
0,0
0,0
Försäljningar och utrangeringar
0,1
0,0
Utgående balans
-0,0
-0,1
Utgående redovisat värde
0,1
0,2
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 85 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
NOT 10 Andelar i koncernföretag
2024-12-31
2023-12-31
Ingående anskaffningsvärde
3 796,2
3 796,2
Förvärv/ aktieägartillskott
121,5
0,0
Försäljning dotterbolag
-1,7
0,0
Utgående anskaffningsvärde
3 916,0
3 796,2
Nedskrivning av andel i koncernföretag
2023-12-31
2022-12-31
Ingående ackumulerade nedskrivningar
184,1
184,1
Årets nedskrivningar
213,1
0,0
Utgående ackumulerade nedskrivningar
397,2
184,1
Utgående redovisat värde
3 518,8
3 612,1
Företag
Org. Nr.
Säte
Eget
kapital
2024-12-31
Resultat
2024
Kapital-
andel
och
rösträtts
-andel
Antal
aktier
Redovisat
värde
2024-12-31
Redovisat
värde
2023-12-31
Toadman Interactive AB
559230-6483
Stockholm,
Sverige
4,3
-72,2
100%
100,000
0,1
62,4
Artplant AS
NO983807747
Oslo, Norge
0,0
-0,2
Toadman Interactive GmbH
DE314775478
Berlin,
Tyskland
4,1
1,6
Toadman Interactive SAS
953 801 743
Montpellier,
Frankrike
0,2
0,1
Sympa Games DOO
21801593
Novi Sad,
Serbien
6,6
2,6
Anti-matter Games Ltd
8543466
Cornwall, UK
0,0
-4,7
-1,7
Petrol Advertising Inc
EIN: 84-2171339
North Varney,
USA
29,2
-17,4
100%
100
63,3
63,3
Sold-out Marketing &
Distribution Ltd
Reg nr. 06989121
London, UK
206,6
14,2
100%
2
288,6
288,6
Dream Acquisition Co.
85-4392549
San Diego,
USA
3 209,5
16,5
100%
10
2866,0
2 797,0
Daybreak Game Company
LLC
20-4347762
San Diego,
USA
-28,8
88,1
Standing Stone Games LLC
81-43419251
San Diego,
USA
551,2
68,3
Online Game Services
32-0508908
San Diego, US
Singularity 6 Co.
82-4857362
Los Angeles,
USA
42,5
-1,2
Singularity 6 Canada Inc
769207143
Montreal,
Kanada
2,8
-0,2
Big Blue Bubble Inc.
OCN 5037200
London,
Kanada
305,4
242,9
100%
100
182,6
182,6
Piranha Games Inc.
865634174RC0002
Vancouver,
Kanada
114,9
-315,6
100%
100
118,2
216,5
3 518,8
3 612,1
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 86 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
NOT 11 Finansiella instrument
Finansiella tillgångar/skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde.
Finansiella tillgångar
2024-12-31
2023-12-31
Fordringar hos koncernföretag
49,9
36,8
Kundfordringar
0,0
0,0
Kassa och bank
17,6
99,6
Summa
67,5
136,4
Finansiella skulder
Obligationslån
0,0
0,0
Skulder till kreditinstitut
0,0
0,0
Leverantörsskulder
0,5
2,7
Skulder till koncernföretag
40,8
41,4
Tilläggsköpeskilling
0,0
0,0
Övriga skulder
0,0
40,4
Summa
41,3
84,5
Skulder till kreditinstitut löper med rörlig ränta.
För övriga finansiella instrument som finns i moderföretaget anses det redovisade värdet vara en god approximation av det verkliga
värdet.
Tillgångarnas maximala kreditrisk utgörs av de redovisade värdena. Moderföretaget har inte erhållit några ställda säkerheter för de
finansiella tillgångarna.
NOT 12 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
2024-12-31
2023-12-31
Förutbetalda hyreskostnader
0,4
0,4
Koncerninterna förutbetalda kostnader
0,0
0,0
Övrigt förutbetalda kostnader
0,8
0,7
Redovisat värde
1,2
1,1
NOT 13 Eget kapital
Fond för utvecklingsutgifter
2024-01-01
2024-12-31
2023-01-01
2023-12-31
Ingående balans
0,0
0,0
Ökning genom balanserade utvecklingsutgifter
Försäljning immateriella tillgångar
Minskning i takt med av- och nedskrivningar på immateriella tillgångar
Utgående balans
0,0
0,0
För övrig information om det egna kapitalet, se koncernens not 20 Eget kapital.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 87 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
NOT 14 Löptidsanalys för finansiella skulder
2024-12-31
<6 mån
6-12 mån
1-3 år
3-5 år
>5 år
Totalt
Skulder till kreditinstitut
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
Leverantörsskulder
0,5
0,0
0,0
0,0
0,0
0,5
Skulder till koncernföretag
0,0
40,8
0,0
0,0
0,0
40,8
Övriga skulder
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
2023-12-31
<6 mån
6-12 mån
1-3 år
3-5 år
>5 år
Totalt
Skulder till kreditinstitut
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
Leverantörsskulder
2,7
0,0
0,0
0,0
0,0
2,7
Skulder till koncernföretag
0,0
41,4
0,0
0,0
0,0
41,4
Övriga skulder
40,4
0,0
0,0
0,0
0,0
40,4
NOT 15 Upplupna kostnader
2024-12-31
2023-12-31
Upplupna löner, semesterlöner och sociala avgifter
10,8
6,3
Revisionskostnader
2,6
2,9
Övriga upplupna kostnader
0,6
3,7
Redovisat värde
14,0
12,9
NOT 16 Kassaflödesinformation
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
2024-01-01
2024-12-31
2023-01-01
2023-12-31
Justeringar i rörelseresultatet
Avskrivningar
0,0
0,0
Nedskrivningar
0,0
0,0
Avsättningar
0,0
0,0
Övrigt
0,0
0,0
Summa
0,0
0,0
Förändring av skulder hänförliga till finansieringsverksamheten.
2024-01-01
Kassaflödes-
påverkande
förändringar
Icke kassaflödes-
påverkande
förändringar
2024-12-31
Obligationslån
0,0
0,0
0,0
0,0
Skulder till kreditinstitut
0,0
0,0
0,0
0,0
Summa skulder hänförliga till
finansieringsverksamheten
0,0
0,0
0,0
0,0
2023-01-01
Kassaflödes-
påverkande
förändringar
Icke kassaflödes-
påverkande
förändringar
2023-12-31
Obligationslån
0,0
0,0
0,0
0,0
Skulder till kreditinstitut
99,5
-100,0
0,5
0,0
Summa skulder hänförliga till
finansieringsverksamheten
99,5
-100,0
0,5
0,0
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 88 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
NOT 17 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Ställda säkerheter för egna skulder till kreditinstitut
2024-12-31
2023-12-31
Pantsatta aktier i dotterbolag
0,0
3 577,9
Spärrade bankmedel, hyresdeposition
0,0
2,6
Summa
0,0
3 580,5
NOT 18 Transaktioner med närstående
Koncernföretag
2024-01-01
2024-12-31
2023-01-01
2023-12-31
Försäljning av varor/ tjänster
9,4
2,1
Inköp av varor/ tjänster
-1,6
-31,6
Internränta
-0,2
-1,0
Fordran på balansdagen
49,9
36,8
Skuld på balansdagen
40,8
41,4
NOT 19 Händelser efter balansdagen
Den 21 februari 2025, placerade EG7 framgångsrikt en 350 Mkr senior obligation med rörlig ränta inom en obligationsram på
maximalt 1 000 000 000 SEK. Obligationerna kommer att ha en löptid på tre år och bära en kupong med rörlig ränta på 3m STIBOR
plus 6,25 procent per år, återställd kvartalsvis. Nettointäkterna från obligationerna är avsedda att användas för att finansiera
tillåtna förvärv och investeringar i spelutveckling.
NOT 20 Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:
2024-12-31
2023-12-31
Balanserat resultat, Mkr
-917,1
-1 116,7
Överkursfond, Mkr
4 609,0
4 609,0
Årets resultat, Mkr
-160,2
199,6
Summa
3 531,7
3 691,8
Styrelsen föreslår att vinstmedel disponeras så att:
I ny räkning överföres
3 531,7
3 691,8
Summa
3 531,7
3 691,8
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 89 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
DEFINITIONER
ALTERNATIVA NYCKELTAL
Riktlinjer avseende alternativa nyckeltal för företag med värdepapper noterade på en reglerad marknad inom EU har
givits ut av ESMA (The European Securities and Markets Authority). I delårsrapporten refereras till ett antal enligt IFRS
icke definierade mått som används för att hjälpa såväl investerare som ledning att analysera företagets verksamhet.
Eftersom inte alla företag beräknar finansiella mått på samma sätt är dessa inte alltid jämförbara med mått som
används av andra företag. Dessa finansiella mått ska därför inte ses som en ersättning för mått som definieras enligt
IFRS. Nedan beskriver vi de olika enligt IFRS icke definierade mått som använts som ett komplement till den finansiella
information som redovisats enligt IFRS samt hur dessa måtts används.
Anledningen till att vi använder alternativa nyckeltal listade under Definition, är att de visualiserar den operativa
verksamheten på ett vis som en resonabel investerare i sin helhet eller i delar skulle beakta vid handel i aktier i Enad
Global 7 AB.
Genomsnittligt antal anställda: Medeltalet anställda under perioden.
Kassakonvertering: Operativt kassaflöde dividerat med proforma EBITDA under de senaste tolv månaderna.
EBITDA: Resultat före avskrivningar på materiella och immateriella anläggningstillgångar.
Justerad EBITDA: Resultat före avskrivningar på materiella och immateriella anläggningstillgångar justerat med
kostnader av engångskaraktär. Se not 3 segment för en detaljerad avstämning av kostnader och intäkter av
engångskaraktär.
EBITDA marginal (%): Resultat före avskrivningar på materiella och immateriella anläggningstillgångar i procent av
nettoomsättningen.
EBITA: Rörelseresultat före avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar.
EBITA marginal (%): Rörelseresultat före avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar i procent av
nettoomsättningen.
Justerad EBIT: Rörelseresultat före finansiella poster och skatt justerat med kostnader av engångskaraktär. Se not 3
segment för en detaljerad avstämning av kostnader och intäkter av engångskaraktär.
EBIT marginal (%): Rörelseresultat före finansiella poster och skatt i procent av nettoomsättningen.
Soliditet: Eget kapital i procent av balansomslutningen.
Nettokassa: Räntebärande tillgångar och likvidamedel minskade med räntebärande skulder.
Nettoskuldsättning: Räntebärande skulder minskade med räntebärande tillgångar likvida medel.
Nettoomsättningstillväxt: Nettoomsättningsökning från samma period föregående år i procent.
Organisk tillväxt: Nettoomsättningsökning från jämförbar period föregående år dividerat med nettoomsättning för
jämförbar period föregående år. Inklusive alla nyförvärvade företag som bidragit med intäkter förra året men
exklusive nyförvärvade företag som bidragit med intäkter i år.
Organisk tillväxt rensad för valutaeffekter: Organisk tillväxt exklusive omräkningseffekten av ändrade valutakurser.
Jämförelseperioden räknas om med den genomsnittliga växelkursen för den aktuella perioden.
Total Skuldsättning: Kontantskuld (inkluderat alla tilläggköpeskillingar som ska betalas med kassa och för att undvika
missförstånd exklusive eventuella återstående köpeskillingar som ska regleras i företagets aktier) dividerat med
proforma EBITDA.
ÖVRIGA DEFINITIONER
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 90 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Resultat per aktie: Periodens resultat delat på det totala antalet utestående aktier.
Rörelseresultat (EBIT): Rörelseresultat före finansiella poster och skatt.
Resultat efter skatt: Periodens vinst eller förlust efter skatt.
Nettoomsättning: Intäkter från försäljning med avdrag för rabatter och efter eliminering av eventuell koncernintern
försäljning.
Antal aktier: Totalt antal utestående aktier
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 91 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Stockholm, 24 april 2025
Ji Ham
VD / Styrelseledamot
Jason Epstein
Styrelsens ordförande
Ben Braun
Styrelseledamot
Marie-Louise Hellström Gefwert
Styrelseledamot
Ron Moravek
Styrelseledamot
Gunnar Lind
Styrelseledamot
Ebba Ljungerud
Styrelseledamot
Vår revisionsberättelse har lämnats den
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Niklas Renström
Auktoriserad revisor
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 92 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
REVISIONSBERÄTTELSE
Till bolagsstämman i Enad Global 7 AB (publ), org.nr 556923-
2837
Rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen för Enad Global 7 AB (publ) för år
2024. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår
på sidorna 34-91 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets
finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess
finansiella resultat och kassaflöde för året enligt
årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens
finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess
finansiella resultat och kassaflöde för året enligt IFRS
Redovisningsstandarder, som de antagits av EU, och
årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig
med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga
delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer rapport
över resultat och balansräkning för moderbolaget och
koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den
kompletterande rapport som har överlämnats till
moderbolagets revisionsutskott i enlighet med
revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa
krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och
övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i
revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 5.1 har
tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande
fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom
EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa
väsentlighetsnivå och bedöma risken för väsentliga
felaktigheter i de finansiella rapporterna. Vi beaktade
särskilt de områden där verkställande direktören och
styrelsen gjort subjektiva bedömningar, till exempel viktiga
redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts med
utgångspunkt från antaganden och prognoser om framtida
händelser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid alla
revisioner har vi också beaktat risken för att styrelsen och
verkställande direktören åsidosätter den interna kontrollen,
och bland annat övervägt om det finns belägg för
systematiska avvikelser som givit upphov till risk för
väsentliga felaktigheter till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig
granskning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella
rapporterna som helhet, med hänsyn tagen till koncernens
struktur, redovisningsprocesser och kontroller samt den
bransch i vilken koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår
bedömning av väsentlighet. En revision utformas för att
uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida de finansiella
rapporterna innehåller några väsentliga felaktigheter.
Felaktigheter kan uppstå till följd av oegentligheter eller
misstag. De betraktas som väsentliga om enskilt eller
tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska
beslut som användarna fattar med grund i de finansiella
rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa
kvantitativa väsentlighetstal, däriblandr den finansiella
rapporteringen som helhet. Med hjälp av dessa och
kvalitativa överväganden fastställde vi revisionens inriktning
och omfattning och våra granskningsåtgärders karaktär,
tidpunkt och omfattning, samt att bedöma effekten av
enskilda och sammantagna felaktigheter på de finansiella
rapporterna som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de
områden som enligt vår professionella bedömning var de
mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och
koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa
områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i
vårt ställningstagande till, årsredovisningen och
koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden.
Särskilt betydelsefullt område
Värdering av goodwill
Vi hänvisar till not 1 för beskrivning av väsentliga
redovisningsprinciper samt till not 12 immateriella tillgångar
för beskrivning av årets nedskrivningsprövning. Goodwill
uppgår till 3 112 Mkr per den 31 december 2024 och
motsvarar 63 procent av balansomslutningen. Den
huvudsakliga risken är att det finns behov av nedskrivning av
värdet relaterat till dessa tillgångar. Bolaget upprättar
årligen ett test för att bedöma värdet av goodwill och
huruvida ett nedskrivningsbehov föreligger eller ej. Testet är
komplext och beroende av ledningens förväntan avseende
väsentliga parametrar som framtida utveckling av
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 93 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
försäljning, marginaler och diskonteringsränta (WACC).
Bolaget har en etablerad process för att testa värderingen,
baserat på identifierade kassagenererande enheter (KGE)
som beskrivs i not 12.
Värdering av egenupparbetade immateriella
tillgångar samt investeringar i spelrättigheter
Vi hänvisar till not 1 för beskrivning av väsentliga
redovisningsprinciper samt till not 12 immateriella tillgångar.
I not 12 framgår att per 31 december 2024 uppgår
balanserade utgifter för egen spelutveckling till 182 Mkr och
investeringar i spelrättigheter till 349 Mkr. Den huvudsakliga
risken är att det finns behov av nedskrivning av värdet
relaterat till dessa tillgångar. För att bedöma värdet av
tillgångarna och huruvida ett nedskrivningsbehov föreligger
eller ej har bolaget upprättat en värdering som baseras på
en budget av det framtida kassaflödet för respektive spel.
På grund av beloppets storlek och att värderingen innefattar
bedömningar av företagsledningen är detta ett särskilt
betydelsefullt område i revisionen.
Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla
området
Vi har tagit del av företagsledningens prövning av huruvida
det föreligger något nedskrivningsbehov av goodwill.
Vi har utvärderat företagsledningens bedömning av minsta
kassagenererande enheter.
Vi har utvärderat den matematiska riktigheten i modellen
som används och bedömde väsentliga antaganden och
rimligheten i bolagets prognoser.
Vi har kontrollräknat ett urval av företagsledningens
nedskrivningstester.
Vi har utvärderat företagsledningens metod för att fastställa
diskonteringsräntor.
Vi har jämfört de historiska antaganden om försäljning med
faktiskt utfall under 2023 och 2024 för de kassagenererande
enheterna i förhållande till prognoser.
Vi har också bedömt känsligheten i beräkningarna.
Vi har bedömt om de upplysningar som lämnas i
årsredovisningens noter är förenliga med IFRS.
Vi har tagit del av bolagets specifikation av
egenupparbetade immateriella tillgångar som består av olika
spel och ett pågående utvecklingsprojekt för ett spel som
bedrivs via det närstående bolaget Cold Iron.
Vi har tagit stickprov på projekten och prövat riktigheten i
att aktivera utgifterna utifrån kriterierna i IAS 38, bland
annat genom att bedöma rutinerna för att säkerställa att
kostnaderna redovisas på rätt projekt och stickprovsvis
granskat underliggande utgifter mot underlag.
Vi har följt upp ledningens bedömning av framtida
kassaflöden och för spel som redan är tillgängliga på
marknaden har vi bedömt rimligheten i det framtida
kassaflödet mot faktiskt utfall under 2024.
För spel som ännu inte släppts har vi bland annat utmanat
bolagets budget antaganden.
Vi har även utvärderat och följt upp styrelsens arbete med
att följa upp investeringar i spel som bland annat sker vi
Avtalstillsynsutskottet.
Vi har kontrollräknat ett urval av företagsledningens
nedskrivningstester av spel som ännu ej släppts.
Vi har bedömt om de upplysningar som lämnas i
årsredovisningens noter är förenliga med IFRS
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än
årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns på
sidorna 1-33. Det är styrelsen och verkställande direktören
som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och
koncernredovisningen omfattar inte denna information och
vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna
andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den
information som identifieras ovan och överväga om
informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna
genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat
under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt
verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende
denna information, drar slutsatsen att den andra
informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi
skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i
det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för att årsredovisningen och koncernredovisningen
upprättas och att de ger en rättvisande bild enligt
årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen,
enligt IFRS Redovisningsstandarder, som de antagits av EU,
och årsredovisningslagen. Styrelsen och verkställande
direktören ansvarar även för den interna kontroll som de
bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning
och koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och
koncernredovisningen ansvarar styrelsen och verkställande
direktören för bedömningen av bolagets och koncernens
förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är
tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att
fortsätta verksamheten och att använda antagandet om
fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock
inte om styrelsen och verkställande direktören avser att
likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har
något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar
styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat
övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om
huruvida årsredovisningen och koncernredovisningen som
helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna
en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 94 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en
väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan
uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses
vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan
förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i årsredovisningen och
koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen finns på
Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar.
Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra
författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till
disposition av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen har vi även utfört en revision av
styrelsens och verkställande direktörensrvaltning för Enad
Global 7 AB (publ) för år 2024 samt av förslaget till
dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt
förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens
ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för
räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till
dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid
förslag till utdelning innefattar detta bland annat en
bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till
de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart,
omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets
och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet
och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och
förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar
bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och
koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets
organisation är utformad så att bokföringen,
medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Den verkställande direktören ska sköta den löpande
förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och
bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att
bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag
och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett
betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och
därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta
revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna
bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande
direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om
detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om
förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen
garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed
i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller
försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets
vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av
förvaltningen finns på Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna
beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen har vi även utfört en granskning av att
styrelsen och verkställande direktören har upprättat
årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten)
enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden för Enad Global 7 AB (publ) för år
2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det
lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett
format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation
RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar
enligt denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Enad
Global 7 AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i
övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 95 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med
16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden,
och för att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen
och verkställande direktören bedömer nödvändig för att
upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-
rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som
uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra
granskningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-
rapporten är upprättad i ett format som uppfyller dessa
krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och
god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en
väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller
tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska
beslut som användare fattar med grund i Esef- rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on
Quality Management 1, som kräver att företaget utformar,
implementerar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning
inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad av
yrkesetiska krav, standarder för yrkesuvningen och
tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat
genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i
rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar
av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen
och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att
utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med
hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett
uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av
ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av
att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML- format och
en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med
den granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av
huruvida koncernens resultat-, balans- och eget
kapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter i Esef-
rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som
följer av Esef-förordningen.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, 113 97 Stockholm,
utsågs till Enad Global 7 AB (publ)s revisor av
bolagsstämman den 19 juni 2024 och har varit bolagets
revisor sedan 21 juni 2022.
Stockholm den 24 april 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Niklas Renström
Auktoriserad revisor
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 96 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten
Till bolagsstämman i Enad Global 7 (publ) AB, org.nr 556923-2387
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för år 2024 (räkenskapsåret) sidorna 23-33 och för att den är
upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att
vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den
inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att
denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6§ andra stycket punkterna 26 årsredovisningslagen
samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningen och koncernredovisningen samt är i
överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Stockholm den 24 april 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Niklas Renström
Auktoriserad revisor
ENAD GLOBAL 7 AB (PUBL) 97 Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2024
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten
Till bolagsstämman i Enad Global 7 (publ) AB, org.nr 556923-2387
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för år 2024 (räkenskapsåret) på sidorna 9-22 och för att den är upprättad
i enlighet med årsredovisningslagen i enlighet med den äldre lydelsen som gällde före den 1 juli 2024.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Detta
innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den
inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att
denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den 24 april 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Niklas Renström
Auktoriserad revisor
549300OBCTAOBEEVN5132024-01-012024-12-31549300OBCTAOBEEVN5132023-01-012023-12-31549300OBCTAOBEEVN5132024-12-31549300OBCTAOBEEVN5132023-12-31549300OBCTAOBEEVN5132022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300OBCTAOBEEVN5132023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300OBCTAOBEEVN5132022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300OBCTAOBEEVN5132023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300OBCTAOBEEVN5132022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300OBCTAOBEEVN5132023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300OBCTAOBEEVN5132023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300OBCTAOBEEVN5132022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300OBCTAOBEEVN5132023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300OBCTAOBEEVN5132023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300OBCTAOBEEVN5132022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300OBCTAOBEEVN5132023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300OBCTAOBEEVN5132023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300OBCTAOBEEVN5132022-12-31549300OBCTAOBEEVN5132024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300OBCTAOBEEVN5132024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300OBCTAOBEEVN5132024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300OBCTAOBEEVN5132024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300OBCTAOBEEVN5132024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300OBCTAOBEEVN5132024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300OBCTAOBEEVN5132024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300OBCTAOBEEVN5132024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares