549300O1V2ZWY6W9GZ142024-01-012024-12-31iso4217:SEK549300O1V2ZWY6W9GZ142023-01-012023-12-31iso4217:SEKxbrli:shares549300O1V2ZWY6W9GZ142024-12-31549300O1V2ZWY6W9GZ142023-12-31549300O1V2ZWY6W9GZ142022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300O1V2ZWY6W9GZ142022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300O1V2ZWY6W9GZ142022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300O1V2ZWY6W9GZ142022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300O1V2ZWY6W9GZ142022-12-31549300O1V2ZWY6W9GZ142023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300O1V2ZWY6W9GZ142023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300O1V2ZWY6W9GZ142023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300O1V2ZWY6W9GZ142023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300O1V2ZWY6W9GZ142023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300O1V2ZWY6W9GZ142023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300O1V2ZWY6W9GZ142024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300O1V2ZWY6W9GZ142024-01-012024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300O1V2ZWY6W9GZ142024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300O1V2ZWY6W9GZ142024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300O1V2ZWY6W9GZ142024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300O1V2ZWY6W9GZ142024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
Årsredovisning 2024
Hållbara och pålitliga
industrilösningar
VBG Group grundades 1951 för att skapa ett säkrare
samhälle och detta är än idag den största drivkraften för vår
verk samhet. Genom ledande och hållbara industri lösningar
bidrar vi till ökad säkerhet för såväl människor som gods
och infrastruktur – våra klimatsystem, släpvagnskopplingar,
automatiska snökedjor, skjutbara tak, lösningar för mekanisk
kraft överföring samt energi- och stötdämpning fyller alla
viktiga samhällsfunktioner.
I samarbete med våra kunder
utvecklar vi vårt erbjudander
värde, säkerhet och hållbarhet
INNEHÅLL
Affärsöversikt
VBG Group i korthet ...................................................... 3
Affärsmodell .................................................................. 7
Våra verksamhetsmål .................................................... 8
Vd har ordet ................................................................... 9
Highlights 2024 ............................................................ 10
Strategi
Trender och drivkrafter ................................................ 12
Strategiskt värdeskapande ......................................... 14
Med säkerhet i fokus ................................................... 19
Ansvarsfullt företagande ............................................. 20
Finansiell utveckling
Resultatutveckling ....................................................... 25
Kassaflödesutveckling ................................................ 27
Finansiell ställning ....................................................... 28
Risk
Risk och riskhantering ................................................. 29
Bolagsstyrning
Ordföranden har ordet ................................................. 36
Bolagsstyrningsrapport ............................................... 37
Styrelse
Koncernledning ........................................................... 42
Revisors yttrande ........................................................ 46
Hållbarhetsrapport
Allmänna upplysningar ................................................ 48
Environment................................................................. 54
Social ........................................................................... 56
Governance ................................................................. 57
Revisors yttrande ........................................................ 62
Finansiell rapportering
Förvaltningsberättelse................................................. 63
Finansiella rapporter ................................................... 75
Noter ............................................................................ 85
Revisionsberättelse ................................................... 106
Ersättningsrapport
Ersättningsrapport ......................................................110
För aktieägare
Sex skäl att investera .................................................113
Aktie och ägare ..........................................................116
Årsstämma och adresser ...........................................117
Sidorna 47-62 i denna redovisning utr VBG Groups lagstadgade
håll bar hets rapport i enlighet med årsredovisningslagen. Rapporten
avser räkenskapret 1 januari 31 december 2024.
2
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAffärsöversikt Finansiell rapportering
2
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportRiskFinansiell utveckling Strategi Finansiell rapportering
VBG GROUP I KORTHET
En global
industri koncern
VBG Group är en långsiktig och aktiv
ägare av fram gångs rika industriföretag
och varumärken. Koncernens tre divi-
sioner: Truck & Trailer Equipment,
Mobile Thermal Solutions och Ringfe-
der Power Transmission styrs utifrån
hög industriell kompetens, starka vär-
deringar och finansiell stabilitet.
Global närvaro,
andel av omsättningen i %
Nordamerika
54
Europa
34
Övriga
världen
12
35
Helägda bolag
1 980
Medeltal anställda
15
Länder
3
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAffärsöversikt Finansiell rapportering
3
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportRiskFinansiell utveckling Strategi Finansiell rapportering
VBG GROUP I KORTHET
Verksamhets områden
Kanaler
Marknader
Eftermarknad
EBITA
843
MSEK
Goods, 40%
Offroad, 26%
People, 21%
Industrial, 13%
Nordamerika, 57%
Övriga Europa, 14%
Tyskland, 9%
Sverige, 6%
Övriga världen, 14%
OEM, 60%
Distributörer/importörer, 21%
Påbyggare/integratörer, 11%
Återförsäljare, 8%
22%
Gedigen erfarenhet och industriell kompetens
VBG Groups affärsidé bygger på förvärv, långsiktigt
ägande och strategisk styrning av industriföretag inom
business-to-business. Den erfarenhet och industriella
kompetens som har byggts upp genom åren är en för-
del såväl i bolagets förvärvsprocess som i den strate-
giska styrningen och operativa utvecklingen av bola-
gets divisioner.
Hög servicenivå
VBG Group har ett stort fokus på service, vilket
genomsyrar hela värdekedjan och kundens användar-
resa. Koncernledningen stödjer divisionerna i arbetet
med att skapa kundvärde, från utveckling till efter-
marknad. Eftermarknadsaffären står för cirka 22 pro-
cent av koncernens omsättning.
ngsiktig finansiell styrka
VBG Groups ägarmodell, med en solid bas av
långsiktiga och stabila ägare, tillsammans med en god
resultatutveckling har bidragit till koncernens finan-
siella stabilitet med hög soliditet. Den starka finan-
siella ställningen skapar förutsättningar för förvärv
och investeringar även under perioder med svag
konjunktur.
Ledande industrilösningar
Koncernens divisioner erbjuder kunder och slut-
användare ledande industrilösningar som bidrar till ett
säkrare samhälle. Utbudet av produkter och tjänster
vänder sig till en bred bas av branscher och kunder,
där kontinuerlig produktutveckling samt effektiva
inköps- och leveransprocesser bidrar till ett konkur-
renskraftigt och kostnadseffektivt erbjudande.
Stark internationell position och närvaro
VBG Group har genom de tre divisionerna med tillhö-
rande distributionsnätverk en stark internationell posi-
tion och närvaro. Tillväxtagendan framåt är inriktad på
hållbar expansion och globalisering av koncernen.
Bred portfölj av varumärken i attraktiva nischer
Koncernens aktiva förrvs- och tillväxtstrategi har över
tid bidragit till en bred och konkurrenskraftig varumär-
kesportfölj. Våra tio varumärken har alla marknadsle-
dande positioner inom sina respektive industriella
nischer. Efter rapportperiodens slut, i januari 2025 för-
värvade VBG Group genom Mobile Thermal Solutions
det brasilianska bolaget Italytec, som är den ledande
leverantören av luftkonditioneringssystem för den
brasilianska offroadmarknaden.
Nettoomsättning
5 579
MSEK
4
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAffärsöversikt Finansiell rapportering
4
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportRiskFinansiell utveckling Strategi Finansiell rapportering
Truck & Trailer
Equipment
Andel av
nettoomsättning
Andel av EBITA
De automatiska släpvagnskopplingarna för tunga last bilar
bidrar till högre säkerhet på vägarna, en bättre miljö och säk-
rare arbetsförhållanden för chaufförerna.
De automatiska snökedjorna för kommersiella fordon ökar
säker heten på vägarna och hjälper förararna att komma fram
i tid, vid besvärligt vinterväglag.
De skjutbara taken för kapelltäckta trailers och tippfordon
samt de skjutbara takbågarna för järnvägs vagnar, bidrar till
snabbare lastning och lossning samt till en tryggare arbets-
miljö för de som lastar och lossar. Läs mer på sid XX
Mobile Thermal
Solutions
Andel av
nettoomsättning
Andel av EBITA
55% 48%
Klimatsystemen säkerställer ett optimalt klimat i bussar,
anläggnings-, nytto- och försvarsfordon på marknader med
olika behov. De bidrar till en god arbetsmiljö för förare och en
behaglig miljö för passagerare. Vidare minskar den negativa
miljöpåverkan genom att klimat systemen, med innovativ tek-
nik, stöttar elektrifieringen av fordon och bidrar till en mins-
kad bränsleförbrukning. s mer på sid XX
Ringfeder Power
Transmission
Andel av
nettoomsättning
Andel av EBITA
18% 18%
Axel-navkopplingar består av spännsatser och krympskivor.
Krympskivor återfinns i bland annat växellådor för industriellt
bruk. Axel- och navkopplingar används ofta i kranar och hiss-
anordningar. Friktionsfjädrar används bland annat inom flygin-
dustrin, som dämpande komponenter när vingklaffar ska flyt-
tas och ställas in samt som över belastningsskydd i
nödutgångarnas öppningssystem. Friktionsfjädrar används
även för att jordbävningssäkra byggnader, broar och kraftverk,
vilket skyddar byggnader och kan rädda människo liv. Läs mer
på sid XX
27% 34%
Släpvagnskopplingar,
automatiska snöked-
jor och skjutbara tak
Klimatsystem
Krympskivor, axel-,
navkopplingar
och friktionsfjädrar
VBG GROUP I KORTHET
Diversifierat erbjudande
5
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAffärsöversikt Finansiell rapportering
5
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportRiskFinansiell utveckling Strategi Finansiell rapportering
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 2024
VBG Groups övergripande syfte är att skapa ett säkrare samhälle.
Detta möjliggörs genom kon cer nens kontinuerliga arbete med att
utveckla produkter och lösningar som skapar värde för såväl kund
och slutanvändare som för samhället i stort.
Truck & Trailer Equipment Mobile Thermal Solutions Ringfeder Power Transmission
VBG Groups
varumärken har alla
ledande marknads-
positioner inom sina
respektive nischer.
Marknadsledare
1
A
A
C
C
C
B
B
D
D
E
E
F
F
G
G
H
H
H
I
I
Industri lösningar som bidrar till
ökad säkerhet
VBG GROUP I KORTHET
6
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAffärsöversikt Finansiell rapportering
6
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportRiskFinansiell utveckling Strategi Finansiell rapportering
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 2024
Industrikoncern
med hållbar
affärsmodell
* Föreslagen utdelning
AFFÄRSMODELL
VBG Groups affärsmodell bygger på
decentraliserade divisioner med starka
varumärken och ledande industrilös-
ningar gentemot kunder inom fyra
verksamhetsområden: People, Off-
road, Goods och Industrial. Koncern-
ledningen och moderbolaget stödjer
verksamheten med erfarenhet och
industriell kompentens, verkar för
synergier och kunskapsutbyte, sätter
ramverk för divisionerna och bidrar
med finansiell stabilitet.
Genom en välbeprövad central pro-
cess – nischidentifiering, förvärv, inte-
grering och styrning – kan fler företag
adderas till koncernen, där den
gemensamma faktorn är att VBG
Groups lösningar erbjuder viktiga funk-
tioner för kunden som samtidigt bidrar
till ett säkrare samhälle.
Genom långsiktigt aktivt ägande
skapar koncernen förutsättningar
för en hållbar utveckling av
industriföretag.
Ett säkrare
samhälle
Erbjudande
Ledande
industri lösningar
Släpvagnskopplingar
Automatiska snökedjor
Skjutbara tak
Klimatsystem
Lösningar för mekanisk
kraft överföring
Energi- och
stötdämpning
Varumärken
Bred portfölj av
varumärken i
attraktiva nischer
VBG
Onspot
Ringfeder
Edscha
Henfel
Sesam
Mobile Climate Control
Bus Climate Control
Carlyle Johnson
Rathi
Divisioner
Decentraliserade
divisioner
Truck & Trailer
Equipment
Mobile Thermal
Solutions
Ringfeder Power
Transmission
Koncern
Plattform
för hållbar och
lönsam tillväxt
Koncernledning
Moderbolag
Goods
People
Industrial
Offroad
s mer om VBG Groups
värdeskapande på sid 14
7,25
*
SEK Aktieutdelning
16,27 SEK Återinvesterat
Vinst per aktie
SEK
23,52
7
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAffärsöversikt Finansiell rapportering
7
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportRiskFinansiell utveckling Strategi Finansiell rapportering
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 2024
Stark position för fortsatt hållbar och lönsam tillväxt
Koncernens mål är att nå >10% i genomsnittlig årlig omsätt-
ningstillväxt över en femårsperiod, varav >5% organisk till-
växt och >5% strukturell tillväxt.
Koncernens mål är att nå en 50% minskning av växthusga-
ser (GHG), scope 1 och 2 till 2030 (referensår 2022).
Målsättningen för koncernen är att nå en rörelsemarginal
(EBITA-marginal) >15%.
20202019
0
%
10
20
30
50
40
2021 20242022 2023
0
1 000
2 000
3 000
6 000
5 000
4 000
MSEK
Förvärvad omsättning
Organisk omsättning
Tillväxt över en femårsperiod, CAGR
Mål över en femårsperiod
20202019 2021 20242022 2023
0
5
10
15
%
Årlig EBITA-marginal Mål
Koncernens utdelningspolicy säger att VBG Group i normal-
fallet ska dela ut 30% av nettovinsten till aktieägarna.
20202019
0
2
4
6
8
0
50
40
30
20
10
%
2021 20242022 2023
Kr
Utdelning
Föreslagen utdelning
Utdelning som procent av nettovinsten
Policy, 30 procent av nettovinsten
50%
21,1%
2024 l 2030
Tillväxt
UTFALL
8,4%
MÅL
>10%
Lönsamhet
UTFALL
15,1%
MÅL
>15%
Hållbarhet
UTFALL
21,1%
MÅL
50%
Utdelningspolicy
UTFALL
30,8%
POLICY
30%
Kommentar 2024
Under 2024 sjönk omsättningen med 2,8%. Organisk
tillväxt uppgick till –4,6%, minskad efterfrågan i framförallt
Nordamerika under andra halvåret samt kraftigt minskad
efterfrågan på den europeiska semitrailermarknaden
bidrog till omsättningsminskningen.
Vår bredd i nischer och branscher bidrog till stabilitet för
koncernen.
Total tillväxt (CAGR) över fem år uppgick till 8,41%, fördelat på
organisk tillväxt (CAGR) 7,45% och struk turell tillväxt 1,28%.
Fokus framåt
Global expansion.
Kompletterande förvärv.
Breddat erbjudande av industriella lösningar.
Kommentar 2024
2024 uppgick koncernens utsläpp av växthusgaser scope
1 och scope 2 till 0,68 tCO2e/MSEK, vilket inner en
minskning av våra utsläpp med 21,1% gentemot basåret
2022.
Under 2024 har ytterligare investeringar i solceller och ny
produktionsutrustning genomförts för att minska
koncernens klimatavtryck.
Fokus framåt
Fortsatta investeringar för att minska vår klimatpåverkan.
Besluta mål för att minska vår klimatpåverkan inom scope
3, samt identifiera aktiviteter som stödjer målet.
Kommentar 2024
EBITA-marginal för 2024 uppgick till 15,1%.
Den ökade lönsamheten är ett resultat av förttrad
bruttovinstmarginal för gruppen som helhet trots vikande
volymer och försäljning för Mobile Thermal Solutions och
för den europeiska semitrailermarknaden, i kombination
med en gynnsam produktmix.
Fokus framåt
Införande av modularitetsprojekt inom bussverksam heten
för att öka lönsamheten på längre sikt.
Ökad digitalisering inom koncernen.
Ökad kostnadskontroll.
Kommentar 2024
Med stärkt finansiell ställning och stabila kassaflöden
som grund delades 175 MSEK eller 7,00 SEK per aktie ut
under 2024.
För årssmman 2025 föreslår styrelsen en höjning av
utdelningen till 7,25 SEK, vilket motsvarar 30,8 procent av
vinst efter skatt.
Fokus framåt
Optimerad kapitalstruktur och god avkastning på operativt
kapital.
Stabila kassaflöden.
VÅRA VERKSAMHETSMÅL
8
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAffärsöversikt Finansiell rapportering
8
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportRiskFinansiell utveckling Strategi Finansiell rapportering
VD HAR ORDET
Vår strategi är tydlig
– hållbar,nsam tillväxt
Starkt resultat i en
utmanande omvärld
Under 2024 levererade VBG Group ett
av sina bästa resultat någonsin med ett
rekordhögt operativt kassaflöde, trots
ett utmanande marknadsklimat. Med
fortsatt finansiell stabilitet, starka divi-
sioner och strategiska investeringar
befäster vi vår position som en global
industrikoncern och uppnår vårt näst
bästa årsresultat någonsin.
Vår nettoomsättning uppgick till 5 578,9 MSEK (5 739,8)
med en rörelsemarginal (EBITA) på 15,1 procent, och vi
uppnådde således vår målsättning om en rörelsemarginal
(EBITA) om minst 15 procent.
Att vi följer upp fjolårets rekordresultat med ännu ett
starkt årsresultat visar att vår affärsmodell fungerar även i
en föränderlig omvärld. Genom en disciplinerad verksam-
hetsstyrning, optimering av produktmix och effektiv kost-
nadskontroll har vi skapat stabilitet och handlingsutrymme
vilket har bidragit till att stärka vår totala EBITA-marginal
till 15.1 procent (15.0).
Efter en minskad efterfrågan under det andra halvåret
såg vi en positiv orderingång under det fjärde kvartalet,
vilket ger en stark grund inför 2025.
Tre starka divisioner
Våra tre divisioner presterade på en hög nivå utifrån
marknadsförutsättningarna.
Truck & Trailer Equipment bibehöll robust lönsamhet
trots vikande efterfrågan på semitrailermarknaden i
Europa tack vare en gynnsam produktmix och genom-
förda förbättringar.
Ringfeder Power Transmission nådde sitt bästa resultat
någonsin både vad gäller försäljning och resultat, med
stark tillväxt utanför Europa och Nordamerika och ökad
lönsamhet tack vare positiv produktmix och genomförda
förbättringar. Förvärvet Rathi Transpower levererade
enligt högt ställda förväntningar och bidrog till stark för-
säljningstillväxt.
Mobile Thermal Solutions mötte under andra halvåret
vikande efterfrågan i Nordamerika jämfört med föregå-
ende års höga volymer, men kunde genom effektivise-
ringsåtgärder öka lönsamheten och stabilisera bruttomar-
ginalerna.
Konsolidering av Mobile Thermal Solutions tre tillverk-
ningsenheter i Toronto, möjliggör effektiviseringsvinster
och är en strategisk viktig investering för att befästa och
vidareutveckla varumärket Mobile Climate Controls redan
starka marknadsposition inom offroad-segmentet.
Strategisk tillväxt
Trots en generell förljningsnedgång fortsatte vi att växa
utanför Europa och Nordamerika, i enlighet med vår
strategi att utöka vår geografiska spridning.
I januari 2025 förrvade vi, genom Mobile Thermal
Solutions bolaget Italytec Imex Indústria e Comércio
Ltda., en ledande leverantör av luftkonditioneringssystem
för den brasilianska offroad-marknaden. Förrvet är ett
strategiskt steg i vår tillväxtresa som global industrikon-
cern och stärker vår närvaro i Brasilien och Sydamerika, i
linje med vår strategi att växa i BIC-länderna.
9
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAffärsöversikt Finansiell rapportering
9
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportRiskFinansiell utveckling Strategi Finansiell rapportering
VD HAR ORDET, FORTS.
Nyckeltal
Koncernens omsättning minskade med 2,8 procent
till 5 578,9 MSEK (6 739,8).
Den organiska tillväxten uppgick till -4,6 procent
(18,2), med hänsyn taget till förvärvad omsättning
och valutakursförändringar mellan åren.
Rörelseresultatet (EBITA) minskade till 842,7
MSEK (860,9), med en rörelsemarginal (EBITA) om
15,1 procent (15,0).
Resultat efter finansiella poster ökade till 782,2
MSEK (766,3).
Vinst per aktie uppgick till 23,52 SEK (22,88).
Styrelsen föreslår en höjning av utdelningen till
7,25 SEK (7,00), vilket motsvarar 30,8 procent
(30,8) av vinst efter skatt.
2024 i korthet
Utökat kunderbjudande
Ringfeder Power Transmission har utökat sitt erbjudande i
våra globala säljkanaler genom att tillföra nya produkter
från förvärvade Rathi Transpower.
Truck & Trailer Equipment utvecklar fler systemlös-
ningar för certifierade plåtprodukter, underkörningsskydd
och dragstänger för transporter med högre lastkapacitet.
Inom Mobile Thermal Solutions utvecklar vi kundorder-
styrda klimatsystem för en större kundbas och möter kun-
dernas behov i samband med elektrifieringen av framför
allt skolbussar i USA.
Hållbarhet i fokus
Under 2024 har vi fortsatt fokusera på hållbarhetsfgor
i syfte att minska vår miljöpåverkan. Vi har arbetat inten-
sivt med hållbarhetsagendan för att efterleva CSRD och
genomfört en dubbel väsentlighetsanalys samt fortsatta
hållbarhetsutbildningar.
Vi har genomfört åtgärder för att reducera våra CO
2
emissioner och investerat i förnybar energi för att
minska vårt klimatavtryck. Utöver mätningar av CO
2
för
scope 1 och 2, pågår aktiviteter för att börja mäta vår
påverkan inom scope 3, med fokus på transporter,
material och avfall.
Vidare har vi fokuserat på att reducera antalet olyckor
i verksamheten.
Framtid
Vi går in i 2025 med en stark finansiell ställning och en
tydlig strategi för fortsatt tillväxt. Tack vare vår starka
finansiella ställning befinner vi oss väl positionerade för
framtiden. Vår starka balansräkning och vårt stabila
kassafde skapar handlingsutrymme och möjlighet för
framtida lönsam tillväxt.
Trots den osäkra makroekonomiska utvecklingen är vi
övertygade om vår förmåga att möta nya utmaningar
och tillvarata möjligheter. Vi genomför kontinuerligt sce-
narioplanering och riskanalyser som ligger till grund för
strategiska aktiviteter för att förbereda oss inför framti-
den.
Jag vill framföra ett stort tack till koncernens alla duk-
tiga medarbetare för fantastiska insatser under året. Till-
sammans kan vi fortsätta stärka VBG Groups position
som ledande industriföretag.
Anders Erkén
Vd och koncernchef, VBG Group
Koncernen, MSEK 2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomttning 5 578,9 5 739,8 4 580,0 3 611,2 3 147,2
Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) 946,1 960,8 663,6 562,4 462,5
Rörelseresultat före immateriella avskrivningar (EBITA) 842,7 860,9 557,5 484,1 385,5
Rörelseresultat (EBIT) 795,9 827,8 527, 2 456,0 353,4
Rörelseresultat efter finansiella poster (EBT) 782,2 766,3 487,8 441,4 326,5
Resultat efter skatt 588,2 572,1 368,3 337,1 226,7
Vinst per aktie, SEK 23,52 22,88 14,73 13,48 9,07
Kassaflöde från den löpande verksamheten 796,4 722,9 250,5 187,3 446,2
ROE (ackumulerat), % 14,5 15,6 11,4 12,2 9,0
ROCE (ackumulerat), % 16,3 17, 3 11,6 12,2 9,8
Soliditet, % 63,3 61,7 60,8 59,9 58,7
Räntebärande nettolåneskuld/EBITDA 0,45 0,39 1,1 0,8 0,6
Medelantal anställda 1 980 2 087 1 731 1 600 1 486
Antal utestående aktier (´000) 25 004 25 004 25 004 25 004 25 004
10
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAffärsöversikt Finansiell rapportering
10
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportRiskFinansiell utveckling Strategi Finansiell rapportering
Verksamhetsstyrning
utifrån tre strategiska
fokusområden
Key Success Factors:
Starka varumärken och ledande
marknadspositioner i valda nischer
• Högt kundvärde i erbjudandet
• Diversifierad kundbas
STRATEGI
11
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
11
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportRiskFinansiell utveckling Finansiell rapportering
TRENDER OCH DRIVKRAFTER
Kontinuerlig utveckling
och anpassning i en
föränderlig omvärld.
En utökad elektrifiering, automatisering
och digitalisering inom VBG Groups
branscher, i kombination med ökade miljö-
och säkerhetskrav ställer både nya och
högre förväntningar på VBG Group som
koncern.
Vi arbetar aktivt med utveckling och anpassning av våra
produkt- och system lösningar för att möta rådande driv-
krafter och omvärlds förändringar. Internt digi tali seras även
verksamheten och processer justeras för att bidra till kli-
matneutralitet.
Fokusområden
Minskade utsläpp
Fokus på minskad bränsleförbrukning och
reducering av CO
2
- utsläpp. Nya reglementen,
målsättningar och utsläppsrätter driver på
utvecklingen av transport effektivisering och
elektrifieringen samt ställer nya krav.
Produktutveckling
Ökade miljö-, kund- och användarkrav samt
nya reglementen inom trafiksäkerhet påskyn-
dar produktutvecklingen och ny teknik.
Digitalisering
Utvecklingen kring automatisering av system,
processer och lösningar, ökar kravet på datain-
samling och digitalisering.
Ny teknik
Fokus på ökad effektivitet och lönsamhet
driver på utvecklingen av självkörande fordon
och uppkopplade produkter.
Växande marknad
En ökande globalisering och urbanisering
driver på behovet av fler transporter och infra-
strukturprojekt.
Hållbarhet
Ett ökat klimatfokus ställer krav på cirkulär och
hållbar industriell tillverkning.
Utvecklingsagenda
VBG Group
4.0
Leverantör av industriprodukter,
delsystem och service
Manuellt och analogt
Mekanik
Verksamhet med
hållbarhets ambitioner
Stark lokal aktör med
internationell närvaro
Partner och lever antör av ledande
industri- och systemlösningar
Automatiskt och digitalt
Mekanik, elektronik och nya tekniker
Hållbar industri koncern och värdekedja
Stark global akr med lokal närvaro
Från: Till:
s mer om lorem ipsum
på sidan XX
12
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
12
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportRiskFinansiell utveckling Finansiell rapportering
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 2024
Förnybar energi minskar vårt
klimatavtryck
Energifrågan är central i VBG Groups arbete med att minska
verksamheternas klimatavtryck. Förutom att minimera ener-
gianvändningen i verksamheterna investerar vi i förnybara
energikällor i våra anläggningar för att ytterligare reducera
miljöpåverkan.
Nya solceller installerade
Under 2024 monterade vi solceller på tre av Truck and
Trailers anläggningar:
Vi installerade solceller på OnSpot of North America,
North Vernon, Indiana. Med installerad solenergikapacitet
om 123,2 kW beräknar vi att cirka 69 procent av anlägg-
ningens energibehov ska kunna täckas av förnybar energi
från solcellerna.
På taket till anläggningen i Kamenice, Tjeckien installerade
vi solceller med kapacitet om 100 MWh per år. Med deras
hjälp bedömer vi att vi ska kunna tillgodose cirka 24 pro-
cent av anläggningens energiförbrukning.
Den tredje anläggningen där vi installerade solceller under
året är Truck & Trailers lager i Beringen, Belgien, som vi
utrustade med 120 solpaneler med total energikapacitet
om 50,4 kW. Dessa har tillgodosett i snitt 56 procent av
anläggningens energiförbrukning sedan mars. Med hjälp
av ett 10kW batteri som laddas av solcellerna kan anlägg-
ningens truckar laddas med förnybar energi när fabriken
har stängt.
De dagar solcellsanläggningarna genererar ett energiöver-
skott skicas detta automatiskt ut på elnätet för försäljning.
På så sätt genererar vi intäkter samtidigt som vi ger andra
aktörer möjlighet att köpa förnybar energi.
Bergvärmepump minskade
energiförbrukningen
För att reducera energiförbrukningen och
behovet av naturgas installerade vi en berg-
värmepump i Truck & Trailers anläggning i
Kamenice, Tjeckien under 2023. Resultaten är
tydliga, vi kan nu konstatera att anläggningens
energiförbrukning har minskat med 41 procent
mellan februari och oktober jämfört med
samma period 2023. Dessutom har använd-
ningen av naturgas i fabriken minskat med
485 MWh baserat på genomsnittlig förbruk-
ning de senaste tre åren.
s mer om vårt hållbarhetsarbete inom
Environment på s XX >
VBG GROUPS HÅLLBARHETSAGENDA:
ENVIRONMENT
E
13
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
13
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportRiskFinansiell utveckling Finansiell rapportering
Central roll i
värdekedjan
Upstream
Råmaterial till våra produkter trans-
porteras till någon av våra utvalda
leverantörer där materialet bearbetas.
Efter förädlingen transporteras de
bearbetade materialen till en av vår
produktions anläggningar.
RRDEKEDJA
VBG Groups affär är uppdelad i tre
stödjande men separata divisioner:
Truck & Trailer Equipment, Mobile
Thermal Solutions och Ringfeder
Power Transmission. Verksamheten
inom respektive division påverkas
av rådande trender och drivkrafter,
men divisionernas centrala roll i vär-
dekedjan gör även att koncernen
har en påverkan både uppströms
och nedströms i värdekedjan.
Genom våra starka varumärken
skapar vi kundvärde.
Downstream
Produkterna transporteras till kund,
ofta via återrsäljare och partners.
När produkterna används, fokuserar vi
på att tillhandahålla support och ser-
vice för att maximera deras nytta och
kundupplevelsen. Vid produktens slut-
liga användning skrotas eller återvinns
materialet.
Transport
Produkt-
utveckling
Inhouse – våra divisioner
I vår produktutveckling skapar vi unika och kund-
anpassade produkter. Genom noggranna inköp säkrar
vi tillngen på material till bästa pris och kvalitet.
Där efter bearbetar vi material genom effektiv tillverk-
ning till färdiga produkter av hög kvalitet. Slutligen
marknadsförs och säljs våra produkter genom starka
varumärken till våra kunder. I vår värdekedja arbetar
vi systematiskt med säkerhet, resurseffektivitet och
miljöpåverkan.
Transport
Material-
förädling
Råmaterial
Inköp
Tillverkning
Försäljning
End-of life/
Återvinning
Produkt i
användning
Transport
s mer om VBG Groups
värdeskapande sidan XX
14
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
14
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportRiskFinansiell utveckling Finansiell rapportering
Strategisk styrning och långsiktigt
värdeskapande genom aktivt
ägande och diversifiering
Med missionen som ledstjärna ligger kärnan i VBG Groups
verksamhet i att förrva, äga och vidareutveckla välskötta
industriföretag inom business-to-business.
Vi skapar ett säkrare samhälle.
Mission
Mission
Vision
Strategiförklaring
Key success factors
Koncernstrategiska mål
Koncernstrategiska initiativ
Divisionernas affärsstrategier och planer – inklusive initiativ
Keystones/Uppförandekod
Starka varumärken och ledande
marknads positioner i valda nischer.
Högt kundvärde i produkterna.
Diversifierad kundbas.
Key success factors
Helhetssyn
Affärsmässighet
Professionalism
Lagarbete
Keystones
Vi är en attraktiv långsiktig partner som
skapar värde för våra kunder, ägare
och anställda.
Vi förvärvar, äger och utvecklar
ledande industrivarumärken.
Vi erbjuder hållbara och pålitliga
industri lösningar globalt som bidrar till
ett säkrare samhälle.
Vision
Moderbolaget ansvarar tillsammans med koncernled-
ningen för den över gripande strategiska styrningen av
koncernen, vilket bland annat innefattar att identifiera och
genomföra förvärv, bidra med resurser till divisionerna i
form av industriellt kunnande och kapital samt uppföljning
av divisionernas mål och strategier.
Värdeskapande över tid
VBG Group är en långsiktig aktiv ägare med målet att
skapa hållbar lönsam tillväxt. Affärs idén bygger på aktiv
förvaltning och vidareutveckling av verksamheternas
afrsmodeller, för att skapa värde över tid. Utöver att
definiera det strategiska ramverket för koncernen, verkar
moderbolaget och koncernledningen även för att skapa
synergieffekter och bidra till långsiktigt värdeskapande
inom koncernens olika delar.
Våra värderingar är vägledande
VBG Groups affärsidé är väl beprövad, där moderbolaget
och koncernledningen styr organisationen utifrån VBG
STRATEGISKT VÄRDESKAPANDE
Groups fyra värderingar – Keystones, samt koncernens
upp förande kod – Code of Conduct. Våra Keystones till-
sammans med upp förandekoden lägger grunden för
samtliga av koncernens verksamheter och processer,
och är vägledande för vår förvärvsprocess. En överens-
stämmande syn kring värderingar och förhållningssätt
är av yttersta vikt vid förvärv av företag.
Diversifierad struktur med låg affärsrisk
VBG Group har sedan tidigt 90-tal förvärvat flertalet olika
bolag. En väl fungerande förvärvs- och portföljstrategi har
byggt upp en stabil koncern med en diversifierad affärs-
struktur. Koncernstrukturen skapar förutsättningar för
synergier mellan divisionerna vid exempelvis etableringar
på nya marknader. Samtidigt bidrar den diversifierade
strukturen till en jämnare och stabilare utveckling. I en
osäker konjunktur när efterfrågan minskar i enskilda bran-
scher och på enskilda marknader, minimeras VBG Groups
affärsrisk genom koncernens breda internationella sprid-
ning och kundbas.
15
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
15
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportRiskFinansiell utveckling Finansiell rapportering
STRATEGISKT VÄRDESKAPANDE, FORTS.
Decentraliserad affärsmodell
VBG Groups decentraliserade affärsmodell är en stor
styrka för koncernen. Moderbolaget och koncernled-
ningen ansvarar för den övergripande styrningen, medan
ett lokalt beslutsfattande i den operativa verksamheten
bidrar till en bättre kunddialog och ökad flexibilitet. Detta
leder till värdeskapande för såväl kunden som för koncer-
nen i stort. De tre divisionerna har fullt resultatansvar, där
verksamhetsspecifika mål och strategier utarbetas utifrån
koncernens övergripande strategiska ramverk. Divisio-
nerna arbetar nära sina kunder med anpassade erbjudan-
den för att möta kundens specifika önske l. Genom divi-
sionerna erbjuder koncernen ett brett erbjudande av
produkter och lösningar, till kunder inom olika och väl
utvalda nischer.
Koncernen bidrar med viktiga förutsättningar
Samtidigt som divisionerna och portföljen av varumärken
skapar fördelar för koncernen, bidrar även koncernen med
viktiga resurser. Koncernen erbjuder verksamheterna
finansiell stabilitet med tillgång till kapital och finansiella
resurser, där den balanserade portföljen är en styrka i en
osäker konjunktur. Vidare ger koncernen tillgång till indu-
strikompetens och utbyte av expertkunskap, strategisk
styrning, central förvärvshantering, plattform för internatio-
nell expansion samt synergier inom IT, HR, varumärkes-
utveckling, kommunikation, bolagsstyrning, finans och IR.
Våra strategiska fokusområden
– Key Success Factors
Utifrån syftet att skapa ett säkrare samhälle och samtidigt
fortsätta skapa hållbar lönsam tillväxt har vi definierat
tre strategiska fokusområden – starka varumärken och
ledande marknadspositioner i valda nischer, högt kund-
värde i erbjudandet och diversifierad kundbas. Inom dessa
områden ska koncernen bedriva prioriterade initiativ kopp-
lade till tillväxt, lönsamhet och hållbarhet. Strategiska akti-
viteter och kontinuerlig anpassning inom våra tre fokus -
områden kommer att vara viktiga nycklar för att
koncernen ska kunna fortsätta ta steg framåt i utveck-
lingen och för koncernens framtida framgång.
s mer om våra strategiska fokusområden
på sidorna XX–X >
Hållbart erbjudande och förhållningssätt
Som aktiv ägare anser VBG Group det väsentligt att kon-
cernen och divisionerna bedriver verksamhet utifrån ett
hållbarhetsperspektiv och skapar förutsättningar för håll-
bar lönsam tillväxt. VBG Group ska ses som det naturliga
valet för kunder och övriga intressenter när det gäller ett
hållbart erbjudande och förhållningssätt. Tillsammans
med ägare, leverantörer, kunder och beslutsfattare i sam-
hället fortsätter vi vår utveckling som hållbar arbetsgivare
med hållbara produktsningar samt tar steg mot klimat-
neutrala värdekedjor.
s mer om vårt hållbarhetsarbete på sidorna
XX–XX >
Nischidentifiering
VBG Groups modell för värdeskapande har sin
grund i att identifiera attraktiva nischer, där divis-
ionerna kan särskilja sig med efterfrågade varu-
märken och produktsningar. Ambitionen är att
samtliga varurken ska etablera sig som nummer
ett eller två inom sina respektive nischer, med hållbar
och lön sam tillxt som resultat.
Förvärv
Inom de utvalda nischerna arbetar VBG Group
med att identifiera företag som kan vara aktuella för
förvärv. Det ska vara välskötta företag med starka
varumärken samt företag som delar koncernens
värderingar och har god tillväxt och lönsamhetspoten-
tial. Förvärvskandidaterna kan delas in i två katego-
rier:
Företag som kompletterar befintliga divisioner i produkt-
utbud, produktion, logistik och geo grafisk täckning.
Företag inom ny verksamhet, som kan bilda en
egen division.
Integrering och styrning
Att genomföra förrv är en del av moder bolagets och
koncernledningens övergripande styrning. De företag
som förvärvas integreras i koncernens etablerade
divisionsstruktur. Expertis och resurser tillgängliggörs
för att skapa förutsättningar för en lyckad integration,
samtidigt som synergieffekter och utvecklings-
möjligheter identifieras. Moderbolaget och koncern-
ledningen definierar koncernens strategiska ramverk,
inom vilket divis ionerna tar fram sina verksamhets-
specifika mål och strategier.
Koncernen
Divisionerna erbjuder kunder och användare ett brett
utbud av industrilösningar, där den interna värde-
kedjan sträcker sig från utvecklings fas till eftermark-
nad. Produktutvecklingen och inköps arbetet präglas
av nära samarbeten med våra kunder och leverantö-
rer, vilket möjliggör erbjudandet av tekniskt ledande
och anpassade helhets lösningar till en konkurrens-
kraftig totalkostnad. Produk tionen är modern och
högautomatiserad och bygger på Lean Management
(optimerade processer och fden, för maximal effek-
tivitet och värdes kapande, utifrån befintliga resurser).
För säljnings- och efter marknads arbetet baseras
på nära och långsiktiga kund relationer, och en hög
servicenivå i kombination med vårt utvecklade erbjud-
ande av produkter och tjänster bidrar till både en stark
huvud- och eftermarknadsaffär.
Divisionerna
16
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
16
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportRiskFinansiell utveckling Finansiell rapportering
1 249
MSEK i löner och
sociala avgifter
Medarbetare
Företagets cirka 2 000 medarbetare är vår absolut viktigaste resurs, där en hög trivselnivå är centralt för
att uppnå koncernens mission och vision. Moderbolaget och koncern ledningen arbetar kontinuerligt för
att erbjuda konkurrenskraftiga arbets villkor samt tillhandahålla hållbara, säkra och tillfredsställande
arbetsmiljöer.
Samhället
Våra industrilösningar används inom ett stort antal bran-
scher globalt och fyller viktiga samhällsfunktioner. I egen-
skap av arbetsgivare bidrar vi också till den lokala ekono-
min i flera samllen runtom i världen, vilket ger både
direkt och indirekt sysselsättning. Under 2024 betalade vi
216,8 MSEK i sociala kostnader, 27,3 MSEK i pensions-
kostnader och 194,3 MSEK i inkomstskatter, sammanlagt
438,4 MSEK. Vi betalar också bland annat tullar samt
fastighets- och energiskatter. Vidare bidrar koncernen till
samhället genom divisionernas lokala hållbarhetsinitiativ.
Ägarstiftelsen, Herman Kreftings Stiftelse för Allergi- och
Astma forskning, har genom vår stabila direktavkastning,
kunnat dela ut 312 MSEK i forsknings anslag genom åren.
Aktieägare
Koncernens övergripande mål är att skapa hållbar lönsam tillväxt. Denna målsättning skapar förutsättning
för en positiv aktiekursutveckling samt en stabil och konkurrenskraftig aktieutdelning. Kursutvecklingen för
VBG Groups B-aktie under de senaste fem åren uppr till 112,1 procent, samtidigt som under samma
period i genomsnitt 35,8 procent av nettovinsten har delats ut exkluderat pandemiåret 2020 då utdelningen
för 2019 drogs tillbaka. Årets föreslagna utdelning motsvarar en direkt avkastning om 2,3 procent baserat på
stängningskursen vid årsskiftet.
Kunder
Den diversifierade affärsstrukturen vi har byggt upp bidrar till en stor kundbredd för koncernen. Genom en
hög service nivå och att erbjuda kundanpassade industri lös ningar med högt teknik innehåll skapar vi förut-
sättningarr kunder och slut användare att känna trygghet i sina verksamheter samt att öka sin produktivitet
och lönsamhet.
Leveran törer
En förutsättning för att kunna leverera ett konkurrenskraftigt erbjudande är nära och väl fungerande leveran-
törssamarbeten. Vi har långa och goda relationer med våra leverantörer, vilket har medfört att de har byggt
upp kunskap om våra behov. Vår affär skapar inkomst och sysselsättning för leverantörerna, sam tidigt som
vår upp förandekod ställer höga motkrav på ansvarsfullt och hållbart agerande.
STRATEGISKT VÄRDESKAPANDE, FORTS.
Trygghet och
lönsamhet
181
MSEK i föreslagen
utdelning
3 384
MSEK i köpta
varor/tjänster
194
MSEK i skatt
Vår verksamhet skapar värde för:
17
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
17
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportRiskFinansiell utveckling Finansiell rapportering
Skräddarsytt utbildnings-
program inom hållbarhet
Hållbarhet är en av VBG Groups högsta priorite-
ringar. Vi välkomnar det pågående skiftet mot en
mer hållbar värld, och arbetar proaktivt för att
vara väl förberedda att möta de nya regelverk
och ökade krav som väntar inom hållbarhetsre-
dovisning.
En viktig del av detta arbete består av att
utbilda VBG Groups personal inom hållbarhet.
Under 2024 har vi systematiskt fortsatt arbetet
med att utbilda vår personal inom hållbarhet
genom att erbjuda vårt skräddarsydda, forsk-
ningsbaserade utbildningsprogram inom hållbar-
het, vilket togs fram 2022 i samarbete med Hög-
skolan Väst.
Utbildningsprogrammet täcker ett brett spek-
trum av ämnen, från FN:s hållbarhetsmål, livscy-
kelanalyser och cirkulär ekonomi, till hur materi-
alutvinning och transporter påverkar den fysiska
miljön.
Hittills har cirka 180 anställda i olika roller och
från olika delar av världen genomgått utbild-
ningsprogrammet i form av antingen en fysisk
lunch-till-lunch-kurs, eller en onlinekurs.
– Att bygga kunskap är en central del i vår
hållbarhetsresa. Den skapar en gemensam platt-
form att stå på, oavsett vilken världsdel vi jobbar
i, säger Christina Holgerson, hållbarhetsdirektör
VBG Group.
s mer om vårt hållbarhetsarbete inom
Governance på s XX >
180
medarbetare har utbildats
inom hållbarhet
VBG GROUPS HÅLLBARHETSAGENDA:
GOVERNANCE
G
18
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
18
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportRiskFinansiell utveckling Finansiell rapportering
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 2024
Etablering samt tillväxt inom
släpvagnskopplingar och
personbilsdrag
Kommersiella fordon,
nordisk expansion,
förvärv och börs-
introduktion.
Koncernens grundare, Herman Krefting,
intresserade sig tidigt för trafik säkerhets-
frågor och 1951 startade han det företag
som har utvecklats till dagens VBG Group.
Säkerhet har alltid varit en central del av
koncernens identitet och är idag en viktig
drivkraft i utvecklingen av nästa genera-
tions produkter och industrilösningar.
Global expansion och
hållbara industrilösningar
Global närvaro
Industrigrupp
Strukturell tillväxt
Digitalisering
Systemlösningar
Hållbarhetsfokus
Förrvsdriven tillväxt och
utökad internationalisering
Starka varumärken i
attraktiva nischer,
internationell expansion
och breddat erbjudande.
Internationalisering och
breddat erbjudande
Förvärv och fler
varumärken, ny fabrik
och europeisk
expansion.
VBG Group
4.0
kerhet i fokus – en
drivkraft sedan 1951
MED SÄKERHET I FOKUS
VBG Groups historia
Besök vår hemsida och läs mer om
koncernens historia. Från en källarlokal
i Vänersborg, med ett fåtal
anställda till en idag global
koncern med cirka 2 000
anställda.
VBG Group
3.0
VBG Group
2.0
VBG Group
1.0
1951–1996 1997–2010 2011–2020 2021–
BILD FRÅN PETER,
FOTOGRAF
19
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
19
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportRiskFinansiell utveckling Finansiell rapportering
VBG GROUPS HÅLLBARHETSAGENDA:
SOCIAL
S
Vi investerar i framtidens
generationer
Det är viktigt för VBG Group att vara en positiv kraft i de
samhällen där vi inom koncernen verkar. För att främja ung-
domars intresse för naturventenskap och teknik ingick därr
VBG Group Truck Equipment under 2024 ett intentionsavtal
med Vänersborgs kommun. Målet är att väcka ungdomars
intresse för naturvetenskap och teknik, och på så sätt bidra
till framtidens kompetensförsörjning inom industrin.
I oktober 2024 fick alla elever i årskurs åtta i Vänersborg ta
del av en utbildningsdag på Universeum i Göteborg. Målsätt-
ningen är att utbildningsdagen ska vara ett återkommande
inslagr alla åttondeklassare i Vänersborg, och syftet är att
motivera eleverna att intressera sig för naturvetenskaplig och
teknisk utbildning inför sitt kommande gymnasieval.
– Vi tror på vikten av att investera i framtidens generatio-
ner. Genom att ge ungdomar möjlighet att uppleva naturve-
tenskap och teknologi på ett praktiskt och engagerande sätt,
hoppas vi kunna väcka deras intresse och passion för dessa
ämnen, säger Ola Hermansson, president för VBG Group
Truck Equipment.
Universeum, Sveriges nationella vetenskapscenter, erbjuder
en unik miljö där eleverna kan utforska och lära sig genom att
göra. Med stöd av sina lärare och av Universeums pedagoger
fick eleverna delta i interaktiva elevprogram och experiment
som illustrerade hur natur vetenskap, teknik och matematik kan
användas i olika yrken och vardagliga situationer.
– Det är med företagens hjälp som vi kan så fn och
skapa nyfikenhet för olika yrken och förståelse för arbetslivet.
Om vi tillsammans kan stärka skolungdomarnas intresse för
arbetsmarknadens framtida behov, står vi mer rustade för en
bra kompetensförrjning på kort och lång sikt, säger Jill
Stor, näringslivschef Vänersborgs kommun.
Förutom eleverna fick även 200 lärare ta del av fortbildning
inom det naturvetenskapliga området med fokus på hållbar-
het. Intentionen framåt är att erbjuda 50 lärare inom berörda
ämnen motsvarande fortbildning en gång per år.
- Vårt samarbete med Universeum är ett utmärkt exempel
på hur svensk industri kan bidra till forskning och vetenskap
och samtidigt skapa samhällsnytta, säger Anders Erkén, VD
för VBG Group.
KANSKE EN BILD LIKT
DENNA HÄR?
RETUSH
STÄDA UPP DEN SKRÄPIGA
OMGIVNINGEN
Rathi stödjer indiska flickors rätt
till utbildning
Många skolor på den indiska landsbygden är gamla
och eftersatta, och dålig infrastruktur gör det svårt för
många barn att ta sig till och från skolan. Detta har
välgörenhetsorganisationen OSAAT (One School At
A Time) tagit fasta på i sitt arbete för barns rätt till
utbildning.
Rathi Transpower har bidragit ekonomiskt till
OSAAT för att stötta det indiska utbildningssystemet.
Tack vare Rathi Transpowers donation tillsammans
med stöd från andra akrer har fyra klassrum på
flickskolan Government Higher Secondary school i
Velliangadu, söder om Chennai, renoverats.
I februari 2024 invigdes den nyrenoverade byggna-
den, och de 878 flickorna på skolan har sedan dess
fått tillgång till en trygg och inspirerande skolmil
med bättre förutsättningar för kvalitativ utbildning.
– Barnen är vår framtid. De har rätt att kunna gå i
skolan och utbilda sig för att uppnå sina drömmar i
livet, säger Dheepan Ramalingam, Managing Director
på Ringfeder Power Transmission Indien.
s mer om vårt arbete inom social hållbarhet
på s XX >
20
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
20
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportRiskFinansiell utveckling Finansiell rapportering
Vårt syfte är att skapa ett säkrare samhälle samtidigt som vi fortsätter skapa håll-
bar lönsam tillväxt. Med detta som grund har vi definierat tre strategiska fokusom-
råden – Key Success Factors. Strategiska aktiviteter och kontinuerlig anpassning
inom dessa områden kommer att vara viktiga nycklar för koncernen framåt.
Tre framgångsfaktorer för strategisk
och hållbar framgång
KEY SUCCESS FACTORS
#1
Starka varumärken och
ledande marknads posi-
tioner i valda nischer
s mer om lorem
ipsum på sidan XX
#2
Högt kundvärde
i erbjudandet
#3
Diversifierad
kundbas
s mer om lorem
ipsum på sidan XX
s mer om lorem
ipsum på sidan XX
21
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
21
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportRiskFinansiell utveckling Finansiell rapportering
Inbound marketing är en metod inom mark-
nadsföring som fokuserar på att skapa en
skräddarsydd kundupplevelse genom att pre-
sentera rätt information och vägledning vid rätt
tillfälle utifn kundernas behov, och på så sätt
bygga förtroende och långsiktiga kundrelatio-
ner. Under 2024 har stora insatser gjorts för att
införa Inbound Marketing inom Mobile Thermal
Solutions afrsenheter Mobile Climate Control
och Bus Climate Control. Som en del av strate-
gin har nya kanaler etablerats i form av bloggar
för att nå ut till potentiella kunder med värdefullt
och relevant innehåll. Samtidigt bygger vi om
webbplatserna utifrån Inbound Marketing-kon-
ceptet för att maximera användarupplevelsen.
Genom att dela med oss av kunskap och
användbar information om våra systemlös-
ningar och produkter strävar vi efter att attra-
hera nya kunder samt utöka vår försäljning till
befintliga kunder på lång sikt. Vår ambition är
att vara top on mind när ett problem eller behov
uppstår hos en potentiell kund.
Kundupplevelse i fokus med
Inbound Marketing
VBG Group har över tid byggt upp en bred och
konkurrens kraftig portfölj av varumärken i attraktiva
nischer. Välskötta företag med starka varumärken är och
har varit ett viktigt kriterium i koncernens identifierings-
och förvärvsprocess. Nya företag som adderas till portl-
jen måste ha en tydlig identitet, men också förutsättningar
för innovation och marknadsutveckling. Detta gäller även
för de existerande portföljföretagen, vilket utvärderas
löpande. Målet är att företagen ska etablera sig som num-
mer ett eller två inom sina respektive nischer.
I kundrelationen är en stark varumärkesidentitet en stor
konkurrensfördel. VBG Groups varumärken har starka
identiteter som präglas av kvalitet, tillförlitlighet och högt
tekniskt innehåll. Detta, tillsammans med att koncernen
är långsiktig och bidrar till ett säkrare samhälle, är egen-
skaper som uppskattas av divisionernas kunder. Även
upplevelsen av hög servicenivå är något som kunderna
värdesätter.
Med utgångspunkt i koncernens verksamhetsmål, samt
för att ta nästa steg i utvecklingen, VBG Group 4.0, kom-
mer starka varumärken och ledande marknadspositioner
att vara viktiga fram gångsfaktorer. Fokus för koncernen
framåt bygger på att både förvalta och utveckla. Förvalt-
ning av företagens unika egenskaper och styrkor samt
kontinuerlig utveckling av erbjudandet, med fokuserade
åtgärder som stärker företagens varumärkesidentitet och
positioner inom sina respektive nischer.
#1
Starka varumärken och
ledande marknads posi tioner
i valda nischer
KEY SUCCESS FACTORS
Införlivat nya varumärket, Rathi, i portljen.
Fortsatt utveckling av digital marknads-
föring, inbound marketing concept.
Utveckling under 2024
Fortsatt utveckling av digital marknadsfö-
ring, arbeta enligt inbound marketing con-
cept för fler varumärken.
Integrera nyförvärvade Italytec i koncernen.
Fokus 2025–2027
22
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
22
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportRiskFinansiell utveckling Finansiell rapportering
Ökad kapacitet i transpor-
terna med Megatrem
Truck & Trailer Equipment lanserade under
2024 den nya applikationen Megatrem för att
möjliggöra transport av större och tyngre voly-
mer med ett och samma ekipage med hjälp av
ringfederkopplingen. Den innovativa, högtek-
nologiska applikationen ska möjliggöra att
koppla ihop upp till tre trailers med en högre
total lastkapacitet än vad som tidigare varit
möjligt.
Megatrems helautomatiska teknik och pneu-
matiska system gör det enkelt för föraren att
säkert koppla bort valfri sektion av ekipaget
med ett enkelt knapptryck, vilket underlättar
det dagliga arbetet.
För att minimera risken att vagnarna knyter
sig och att vagnar välter har Megatrem en viss
nivå av fri rotation i alla tre axlarna, detta
bidrar till en säkrare arbetsmiljö för förarna
och minskar risken för skador på lastbilarna.
Megatrem är ett tydligt exempel på en lös-
ning som genom innovation ökar kundvärdet
och trafiksäkerheten, men även bidrar till att
minska vårt klimatavtryck.
– Att effektivisera landsvägstransporter är
viktigt ur ett hållbarhetsperspektiv. När mer
gods kan transporteras med samma fordon
minskas utsläppen jämfört med om
samma godsmängd transporteras
med flera fordon, säger
Christina Holgerson,
hållbarhetsdirektör VBG Goup.
VBG Groups tre divisioner erbjuder kunder inom olika
branscher, en bredd av produkter och lösningar med syf-
tet att bidra till ett säkrare samhälle. Drivkrafterna inom
de branscher där divisionerna är aktiva såsom elektrifie-
ring, digitalisering, säkerhet och hållbarhet, ställer allt
gre krav på VBG Group som leverantör och som kon-
cern. Kraven ökar dels på produktfunktionalitet, dels på
processer samt att kunderna gärna ser att en lösning
levereras snarare än en enskild produkt. Under de
senaste åren har koncernen och divisionerna fokuserat på
att genomföra en breddning av produktportljen, adderat
nya tekniker och automatiserat lösningar och processer.
Därutöver pågår utveckling av det befintliga systemerbju-
dandet inom divisionerna.
Produktledarskap och högt kundvärde i produkterna är
viktiga förutsättningar för den organiska tillväxten framåt
och för koncernens strategiska utveckling, VBG Group 4.0.
Division erna strävar efter att ha en aktiv dialog med kun-
derna, såväl slutanvändare som med olika integratörer i
värdekedjan. Den aktiva dialogen, tillsammans med inno-
vation och kontinuerlig utveckling skapar förutsättningar
för ett konkurrenskraftigt kunderbjudande.
Fokus för koncernen är att fortsätta säkerställa hållbara
värdekedjor samt att utveckla och bredda erbjudandet
inom samtliga divisioner, både organiskt och via förvärv.
Vi erbjuder kunderna nästa generations system och fort-
sätter den pågående resan från komponenttillverkare till
leverantör av system lösningar.
#2
Högt kundvärde
i erbjudandet
KEY SUCCESS FACTORS
Fortsatt utveckling av kundanpassade
lösningar för elektrifierade fordon.
Breddat erbjudande med Rathis produkter
samt utveckling av systemlösningar.
Utveckling under 2024
Kompletterande nischledande förvärv
inom Truck & Trailer Equipment och Mobile
Thermal Solutions.
Utveckla digital funktionalitet i produkt-
erbjudandet.
Fokus 2025–2027
23
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
23
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportRiskFinansiell utveckling Finansiell rapportering
Förvärvade Rathi Transpower
överträffar förväntningarna
I slutet av 2023 förvärvade VBG Group det indiska
bolaget Rathi Transpower som nu ingår i divisionen
Ringfeder Power Transmission. Genom förvärvet har
produktportljen utökats och förstärkts med kopplings-
produkter och kopplingslösningar för avancerade
industriella applikationer.
Trots utmanande makroekonomiska förhållanden har
Rathi Transpower under sitt första år inom koncernen
lyckats leverera enligt de högt ställda förväntningarna
och visat positiv utveckling både vad gäller försäljning
och resultat.
Rathis produktsortiment kompletterar Ringfeder
Power Transmissions befintliga produkter och bidrar till
att stärka koncernens globala erbjudande. Samtidigt
möjligr förvärvet att Rathi växer på nya marknader i
enlighet med vår tillväxtstrategi och utvecklings agenda.
Med en produktionsbas i Indien har VBG Group dess-
utom srkt sin närvaro på den expanderade asiatiska
marknaden och förbättrat möjligheten att nå nya kunder
regionalt.
VBG Group säkerställer genom koncernens diversifierade
afrsstruktur en bred kundbas, samtidigt som koncer-
nens riskspridning ökar. Från att ha varit en leverantör
enbart inriktad mot godstransporter, har kundbasen under
senare år breddats till ett stort antal branscher och inne-
fattar idag fyra olika verksamhetsområden; människor,
gods, offroad och industri. Den strategiska balanseringen
av portföljen har förflyttat koncernen från transportleve-
rantör till industrigrupp.
Förflyttningen är en central del av VBG Group 4.0, där
divisionen Ringfeder Power Transmission och dess platt-
form har haft och har en viktig roll framåt. Divisionens
egenskaper är viktiga för VBG Groups affärsstruktur,
såväl ur ett konjunkturs- och finansiellt stabilitetsperspek-
tiv, som ur ett breddnings- och framtida tillväxtperspektiv.
Ringfeder Power Transmissions etablering på nya mark-
nader har gett både divisionen och övriga divisioner möj-
lighet att nå nya kunder.
VBG Groups kundbas skildras lättast genom koncer-
nens fyra säljkanaler: OEM, återförsäljare (som ibland ägs
av VBG Group), integratör och slutkund, där OEM är den
största kanalen, med 64 procent av förljningen. Kunder-
nas ökade efterfrågan av mer anpassade industrilös-
ningar, leder inte bara till en större huvudafr utan skapar
dessutom förutsättningar för en växande eftermarknads-
afr. Fokus framåt för koncernen är att växa eftermark-
nadsafren och befästa VBG Groups närvaro i leveran-
törskedjan. Fokus ligger även på strukturell tillväxt, för
fortsatt breddning av VBG Group som industrigrupp och
ytterligare diversifiering av koncernens kundbas.
#3
Diversifierad
kundbas
KEY SUCCESS FACTORS
Nya kunder för koncernen via förvärvet av
Rathi Transpower.
Under 2024 har vi forsatt växa koncernen
utanför Europa och Nordamerika.
Utveckling under 2024
Kompletterande förvärv inom alla divisioner.
Ökat kunderbjudande i eftermarknads-
affären.
Fokus 2025–2027
24
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
24
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportRiskFinansiell utveckling Finansiell rapportering
2024 – ett starkt år
• Näst bästa årsresultatet i koncernens historia
• Starkt kassaflöde
• Ökad soliditet, lönsamhet och eget kapital
FINANSIELL UTVECKLING
25
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
RESULTATUTVECKLING
För VBG Group var 2024 ett år med avstannade tillväxt, den
organiska tillväxten uppgick till -4,6 procent. 2024 präglades av
en vikande efterfrågan på koncernens produkter, speciellt i
Nordamerika och inom divisionen Mobile Thermal Solutions.
Ringfeder Power Transmission levererande en stark tillväxt med
hjälp av Rathi.
Koncernens positiva produktmix samt goda kostnadskontroll
gör 2024 till VBG Groups näst bästa år.
2024 – näst bästa året i VBG Groups historia
Kostnad för
sålda varor
Netto-
omsättning
Försäljnings-
kostnader
Bruttovinst Forskning
och
utveckling
Administra-
tionskostnader
Övriga
rörelseintäkter/
kostnader
Rörelseresultat,
EBIT
Vinst
före skatt
Finansnetto Årets
resultat
Årets
skatt
Betald
utdelning
Årets
förändring av
eget kapital
Övrigt totalresultat
som bokas direkt mot
eget kapital
MSEK
6 000
5 000
2 000
3 000
4 000
1 000
5 579
–3 773
1 806
–459
–420
–163
32
796
–14
782
–194
588
44
–175
457
Bruttoresultatet ökade med 46,7 MSEK
och uppgick till 1 805,7 MSEK (1 759,0).
Garantikostnader på –29,5 MSEK (–43,2)
ingår numera i bruttoresultatet och bidrog
med en positiv påverkan på +13,7 MSEK
jämrt med 2023 efter att flertalet aktivi-
teter för att minska garantikostnaderna
gett effekt.
Bruttoresultat
Övriga rörelseintäkter uppgick till 33,1 MSEK,
övriga rörelsekostnader -1,1 MSEK samt
valutadifferenser 58,0 MSEK.
Övriga rörelseintäkter/kostnader
Övrigt totalresultat redovisas inte över resultat-
räkningen utan direkt mot eget kapital. Denna
positiva post 2024 avser främst omräknings-
differenser hänförbara till nettotillgångar i
utländsk valuta.
Övrigt totalresultat
Under året utbetalades utdelning med sammanlagt 175,0
MSEK vilket inner 7,00 kronor per utesende aktie.
Betald utdelning
Med ett övrigt totalresultat för
koncernen på 43,6 MSEK, till
följd av positiva omräkningsdif-
ferenser och efter utdelning till
aktieägarna om 175,0 MSEK,
ökade eget kapital med
483,1 MSEK .
Eget kapital
Skattesatsen för året uppgick till 24,8%, vilket
är 0,6 procentenheter lägre än föregående års
skattesats 25,4%.
Årets skatt
Årets resultat på 588,2 MSEK motsvarade en
vinst per genomsnittligt utestående aktie på
23,52 kronor (22,88), en ökning med 2,8%.
588  MSEK
Årets resultat
Den totala kostnaden för försäljning, adminis-
tration och FoU ökade med 102,5 MSEK till
1 041,9 MSEK.
Kostnader för för säljning, administration
och FoU
Koncernens omsättning minskade med 2,8%.
Nettoomsättning
26
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
KASSAFLÖDESUTVECKLING
Starkt kassaflöder 2024
796
47 843
69
34 946
–46
–19
–157
724
122
123
–66
–107
796
–617
51
–175
55
667
70 738
Avskrivning
immateriella
tillgångar
Avskrivning
materiella
tillgångar
Avskrivning
nyttjanderätt
IFRS 16
EBITA
Övriga ej
likviditets-
påverkande
poster*
EBITDA Betald
skatt
Räntenetto Förändring
av varulager
Kassaflöde
före förändring
i rörelsekapital
Förändring
av övriga
kortfristiga
fordringar och
skulder
Förändring
av kund-
fordringar
Kassaflöde
från den
löpande
verksamheten
Förändring av
leverantörs-
skulder
Betald
utdelning
Årets
kassaflöde
Likvida
medel vid
årets början
Årets
förändring av
likvida medel
Förändring
av krediter
och
leasingskuld
Investeringar,
netto
Likvida
medel vid
årets slut
600
800
MSEK
1 000
400
200
0
Rörelse-
resultat,
EBIT
Med utgångspunkt i koncernens EBIT återläggs avskrivningarna på imma-
teriella tillgångar, då de inte är likviditetspåverkande, vilket ger EBITA. Där-
efter återläggs avskrivningar avseende materiella anläggningstillgångar
och nyttjanderätter, då dessa inte heller är likviditetspåverkande, och vi
får fram EBITDA, vilket är ett grovt mått på operativt kassafde.
EBIT, EBITA och EBITDA
Förutom avskrivningar fanns andra poster i rörelsere-
sultatet som ej var likviditetspåverkande, när de åter-
lades påverkades kassaflödet, främst hänförbart till
omvärdering av goodwill i utländsk valuta. Vidare
belastades kassafdet av ett räntenetto samt utbetald
skatt.
Kassaflöde före förändring i rörelsekapital
Den totala förändringen av rörelsekapi-
talet uppgår till 72,0 MSEK. Det innebär
att koncernen har minskat kapitalbind-
ning inom varulager, kundfordringar och
kortfristiga fordringar och skulder.
Förändring av rörelsekapital
Kassafdet från den löpande verksamheten
blev 796,4 MSEK, vilket var 73,4 MSEK högre
än föregående år.
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Kassafdet från den löpande verksamheten blev 796,4 MSEK, vilket var
73,4 MSEK högre än 2023. Efter betalda investeringar på 593,4 MSEK
(114,8), utbetald tilläggsköpeskilling 35,9 MSEK, försäljning av fastighet,
upptagna lån, amortering på lån, leasingskulder samt utdelning med netto
111,5 MSEK (29,9), blev årets kassafde 55,5 MSEK (394,5). Med avdrag
för omräkningsdifferenser i likvida medel på 8,2 MSEK blev likvida medel
vid årets slut 949,7 MSEK.
Årets kassaflöde
* Inklusive vinst vid fastighetsförsäljning.
VBG Group summerar 2024 med den högsta nivån på investeringar
någonsin och trots det ett starkt kassaflöde. Den höga nivån av investe-
ringar förklaras till stor del av förvärvet av mark i Toronto för att etablera
en ny produktionsanläggning för Mobile Thermal Solutions.
27
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
FINANSIELL STÄLLNING
Stabil finansiell ställning
Eget kapital 2023
3 676
181
MSEK
B
C
Likvida medel
950
TILLGÅNGAR 2024
6 525 MSEK
+
Kundfordringar
738
Övriga fordringar 272
Varulager
958
Övriga avsättningar och skulder 245
Upplupna kostnader 225
Leasingskulder 293
Leverantörsskulder 240
Låneskulder
862
Uppskjuten skatteskuld 303
Pensionsavsättningar 224
Uppskjuten skattefordran 74
Goodwill
1 323
Varumärken m.m.
911
Nyttjanderätter 252
Maskiner och inventarier 350
Byggnader och mark 698
Likvida medel
886
TILLGÅNGAR 2023
5 970 MSEK
+
Kundfordringar
826
Övriga fordringar 187
Varulager
1 039
Uppskjuten skattefordran 27
Goodwill
1 291
Varumärken m.m.
939
Nyttjanderätter 256
Maskiner och inventarier 265
Byggnader och mark 252
A
SKULDER 2024
2 392 MSEK
Övriga avsättningar och skulder 293
Upplupna kostnader 221
Leasingskulder
294
Leverantörsskulder
322
Låneskulder
730
Uppskjuten skatteskuld 231
Pensionsavsättningar 202
SKULDER 2023
2 294 MSEK
ÖKNING MED
457 MSEK
Ökade med 445,8 MSEK till 697,5. Ökningen
avser till större delen av förrvet av mark i
Toronto för uppförandet av en ny produk-
tionsanläggning.
Byggnader och mark
A
Varulagret har under året minskat med 121,8
MSEK, som en effekt av god kontroll över
lager samt aktiviteter för att minska kapital-
bindningen generellt.
Varulager
C
3 674 MSEK
Eget kapital vid årsskiftet.
Kundfordringar har under året minskat med
123,1 MSEK, vilket är en effekt av minskad
omsättning under 2024.
Kundfordringar
B
Med ett övrigt totalresultat för koncernen
på 43,6 MSEK, framför allt till följd av en
positiv valutakursförändring, ökade det
egna kapitalet till 4 132,7 MSEK.
Eget kapital
Styrelsen föresr en utdelning om 7,25 (7,00 SEK per
aktie. Detta inner en utbetalning om 181,3 MSEK
och motsvarar 30,8 % (30,8) av årets resultat.
Föreslagen utdelning
Under 2024 ökade eget kapital och soliditet som en
effekt av det starka resultatet. Den ökade lönsamheten
är ett resultat av effektivisering av produktionen.
VGB Groups stabila finansiella ställning innebär trygghet
och skapar handlingsutrymme för framtida utveckling och
investeringar.
28
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
Strategi för riskhantering
utifrån kontinuerligt
utrda riskanalyser
RISK
29
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningAfrsöversikt Finansiell rapporteringStrategi RiskFinansiell utveckling
AVSNITTRISK OCH RISKHANTERING
Diversifiering bidrar till riskspridning
All affärsverksamhet är förenad med
risker. Risker som inte hanteras rätt kan
leda till skador och förluster för bolaget,
medan risker som hanteras väl kan
leda till möjligheter och till ett ökat värde-
skapande för bolagets intressenter.
VBG Group har genom en väl fungerande förvärvs- och
portföljstrategi byggt upp en stabil koncern med diversi-
fierad affärsstruktur. Diversifieringen minskar vår totala
exponering mot affärsrisker och ger oss en god underlig-
gande riskspridning. En minskad efterfrågan inom
enskilda branscher och på enskilda marknader kan idag
kompenseras av koncernens breda internationella sprid-
ning och kundbas.
Förmågan att identifiera, utvärdera, hantera och följa upp
risker utgör en viktig del av styrningen och kontrollen av vår
verksamhet. Syftet är att koncernens mål ska nås genom
ett väl övervägt risktagande inom fastställda ramar.
VBG Groups decentraliserade affärsmodell är en stor
styrka för koncernen. Moderbolaget och koncernled-
ningen ansvarar för den övergripande styrningen, men
lokala beslut fattas i den operativa verksamheten vilket
bidrar till en bättre kunddialog och ökad flexibilitet.
Bedömningar och utvärderingar av risker utrs lokalt i
respektive division. Majoriteten av riskhanteringen som rör
operativ miljö hanteras i respektive divisions ledningssys-
tem. Det pågår kontinuerligt en tät dialog mellan divisions-
ledningarna och koncernledningen kring förändringar i
riskbilden för divisionerna.
Koncernövergripande risker
VBG Group har kartlagt och lyfter fram 22 risker utifrån
grupp eringen; strategiska risker, operationella risker,
efterlevnadsrisker och finansiella risker.
Strategiska risker är externa faktorer som kan påverka
koncernens verksamhet såsom förändringar i klimat,
ny teknologi och konjunkturella svängningar och politik.
Operationella risker är risker som VBG Group till stor
del själva kan kontrollera och förebygga och som främst
Koncernens riskhante-
ringsprocess
VBG Group har en eta-
blerad process för risk-
hantering. Processen
syftar till att ge en över-
gripande bild av ris-
kerna och hur de hante-
ras samt möjliggöra
uppföljning av risker.
Bedömningar och utvärderingar av
risker utförs lokalt i respektive divi-
sion och i koncerngemensamma
funktioner.
1
Bedömningar av risker
och möjligheter
Divisionernas utvärderingar
sammanställs på koncernnivå
och utvärderas.
2
Konsolidering av risker
och möjligheter
Koncernledningen granskar den
konsoliderade bedömningen två
gånger per år (februari och juni).
Koncern ledningen använder risk -
sammanställningen i arbetet med
framtagning och genom förande av
VBG Groups strategi.
3
Koncern ledningens
granskning
4
Revisionskommitté
Utveckling och
genomförande av
strategi
Riskägare
Årsredovisning
Den sammanställda risk-
bedömningen delas med
revisionskommittén.
Löpande under året uppda-
teras revisions kommittén
kring eventuella föränd-
ringar i risk bedömningen.
En översikt av risk-
bedömningen delas externt
i årsredovisningen.
handlar om våra relationer till kunder och leverantörer,
våra anläggningar och våra medarbetare.
Efterlevnadsrisker handlar om att VBG Group omfat-
tas av lagar och förordningar som är viktiga att leva
upp till, såsom nolltolerans mot korruption, stöd för
mänskliga rättigheter, regler som avser miljö, hälsa
och säkerhet och diverse konkurrensrättsliga regle-
ringar.
Finansiella risker avser bland annat ränte- och valuta-
risker som kan påverka koncernens resultat negativt.
Vidare finns finansierings- och likviditetsrisker, det vill
säga risken att inte kunna tillgodose koncernens kapi-
talbehov via likvida medel eller kreditfaciliteter samt
kreditrisker.
s mer om finansiella risker
i not 2 på sidan 66 >
30
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
RISK OCH RISKHANTERING, FORTS.
Modellen visar en illustration över
koncernens risker. Ju närmare
centrum ett riskområde är, desto
större påverkan har risken på VBG
Groups verksamhet. Pilarna visar
den förändring av risk vi upplever
jämfört med tidigare år och symbo-
lerna sannolikheten att de inträffar.
Finansiella riskerEfterlevnads risker
Operationella riskerStrategiska risker
Förrv och
etablering på nya
marknader
Geopolitiska
risker
Pandemi
Teknisk utveckling
Makroekonomiska
förändringar
Leverantörsrisk
Miljörisker
Arbetsmiljörisker
Kundnöjdhet
och kundrelationer
Humankapital
Cybersäkerhet och
IT-infrastruktur
Avbrott och
egendomsskador
Lagstiftningar
Korruption
Mänskliga rättigheter
Valutarisk
Kreditrisk
Ränterisk
Finansierings- och
likviditetsrisk
Klimatpåverkan
Materialpriser
Immateriella
tillgångar
Ökning
Oförändrad
Minskning
Trend
Påverkan
Hög
Medium
Låg
Sannolikhet
Hög
Medium
Låg
31
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningAfrsöversikt Finansiell rapporteringStrategi RiskFinansiell utveckling
RISK OCH RISKHANTERING, FORTS.
Strategiska risker
Beskrivning av risk Hur VBG Group hanterar risken
Materialpriser
Koncernen är för sin produktion beroende av ett antal råvaror och insatsvaror. De viktigaste av dessa är stål, gjut-
gods, plast och aluminium. Prishöjningar eller bristsituationer på råvaror kan få negativ inverkan på koncernens
resultat.
Prisavtalen med koncernens råvaruleverantörer sträcker sig normalt över sex månader. VBG Group strävar efter
att etablera långvariga relationer med sina leverantörer för att så långt som möjligt förbättra möjligheterna att få
leveranser vid bristsituationer. Vi undviker långa kundavtal. Genom att ha starka varumärken och produkter med
högt kundvärde kan vi vidaredistribuera prisökningar till våra kunder.
Teknisk utveckling
Snabbt förändrad teknologi kan skapa nya lösningar för att möta kunders och partners behov och därmed
förändra marknaden.
VBG Group arbetar nära sina kunder och partners för att fånga upp förändringar i önskemål. Vi arbetar konti-
nuerligt med forskning och utveckling och sätter av 3,6% av omsättning till teknisk utveckling. Vi deltar i lokala
och globala samverkansprojekt inom forskning och utveckling och är aktiva i nya lagstiftningar för att förstå
utvecklingen och vara med och påverka. Vi har strategiska initiativ på plats för att öka digitaliseringen av vår
verksamhet och våra marknads- och försäljningskanaler.
Makroekonomiska förändringar
En fluktuerande efterfrågan kan leda till kapacitetsbegränsningar eller underutnyttjande av resurser, vilket kan
ha en negativ effekt på resultat och finansiell ställning. En del av VBG Groups produkter riktar sig till traditionellt
cykliska branscher såsom tyngre kommersiella fordon samt diverse industrisegment såsom stål- och gruvindustrin.
VBG Group hanterar dessa risker genom att bedriva egen verksamhet i 15 olika länder och försäljning i ytter-
ligare ett 50-tal länder, vilket medför en bred kundbas både inom privat och offentlig sektor. Eftermarknad står
för cirka 22% av koncernens försäljning vilket dämpar svängningarna. För att hantera variationerna i efterfrågan
strävar koncernen efter att öka flexibiliteten i produktionen. Orderstockarna med fasta besllningar fn kunder
är normalt korta men de nära kund relationerna gör att VBG Group ändå har god information om kundernas
lång siktiga planer.
Geopolitiska risker
Politisk instabilitet, väpnade konflikter, sanktioner eller social oro kan påverka koncernens möjligheter att göra affä-
rer och skada koncernens verksamhet.
VBG Group strävar efter att identifiera och övervaka sårbarheter och förändringar. Lämpliga åtgärder införs
för att rebygga, mildra eller undvika effekter. Vi ärrsiktiga med etableringar i länder med hög risk. På
koncernens huvudsakliga marknader i Europa och Nordamerika har den geopolitiska risken ökat under 2024.
Klimatpåverkan
Den globala uppvärmningen medför fysiska risker, såsom extremväder, översvämningar, material- och energibrist.
Detta kan påverka såväl produktion som anläggningar. Klimatförändringarna leder också till omställningsrisker som
förändrad efterfrågan, högre råvarupriser och ny lagstiftning.
I förebyggande syfte görs verksamhetsspecifika fördjupade analyser och riskbedömningar av samtliga produk-
tionsanläggningar och leverantörer. Åtgärder för att anpassa verksamheten till klimatförändringarna implemen-
teras och medarbetarna utbildas kontinuerligt för att säkerställa rätt kompetens kring klimatrisker.
Pandemi
Utbrott av pandemier över världen, som Covid-19-pandemin, kan leda till omfattande störningar av ekonomin
globalt och förändra förutsättningar och affärsvillkor.
VBG Group arbetar aktivt med scenario-planering. Genom att vara förberedd på olika scenarios kan vi snabbt
agera och genomföra aktiviteter som skyddar verksamhet och anställda.
Förvärv och etablering på nya marknader
Risk för att utrdering och integration av förrv och etablering på nya marknader inte lyckas.
VBG Group har en aktiv förvärvs- och internationaliseringsstrategi där förvärvs objekten och nya marknader
noga utrderas i en väl beprövad process där externa rådgivare involveras. Både ledning och styrelsen är invol-
verade från början i förvärvsprocesserna och värderingarna innehåller inga synergier utan är på stand-alone basis.
VBG Group har genom representanter i ledning och styrelse en gedigen, dokumenterad erfarenhet av industri-
ella förvärv och etableringar på nya marknader.
Ökning
Oförändrad
Minskning
Trend
Påverkan
Hög
Medium
Låg
Sannolikhet
Hög
Medium
Låg
32
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
RISK OCH RISKHANTERING, FORTS.
Operationella risker
Beskrivning av risk Hur VBG Group hanterar risken
Avbrott och egendomsskador
Skador på produktionsanläggningar, förorsakade av till exempel brand, kan få negativa konsekvenser, dels i form
av direkta skador på egendom, dels i form av avbrott som försvårar möjligheterna att leva upp till åtaganden mot
kunderna.
Ett kontinuerligt arbete pågår för förebyggande underhåll och skadeföre byggande åtgärder. Investeringar sker
där risker finns och koncernen har ett fullgott försäkringsskydd mot såväl avbrott som egendomsskador.
Cybersäkerhet och IT-infrastruktur
Hot mot företagets IT-miljö via cyberattacker. Ökad andel digitaliserad verksamhet ökar sårbarheten.
Vi testar och utvärderar kontinuerligt skyddsmekanismernas effektivitet och investerar i nya lösningar för att
möta ändrade hotbilder. Vi srker medvetenheten om informationssäkerhet och utbildar anställda. Vi skyddar
interna system genom att ha processer och praxis på plats designade för att skydda nätverk, datorer, informa-
tion och mjukvara mot attacker, skada och olaga intrång. Vi värderar noga risker vid val av nya lösningar.
Leverantörsrisk
Begränsningar och störningar i leverantörskedjan som hindrar vår verksamhet.
Leverantörsutvärdering görs löpande och proaktiva åtgärder genomförs för att etablera en stabil och flexibel
leverantörskedja.
Miljörisker
Skydda hälsa och miljö så att vår verksamhet inte påverkar vår omgivning negativt.
Vi arbetar proaktivt med att se över våra miljörisker och minska vår miljöpåverkan. Alla anläggningar skall vara
certifierade enligt ISO 14001. Koncernen har fullgoda miljöförsäkringar för samtliga verksamhetsorter.
Arbetsmiljörisker
Medarbetares risk för fysiska eller psykiska skador.
Ett aktivt förebyggande arbete pågår för att trygga arbetsmiln. Alla incidenter och olyckor rapporteras, följs
upp och åtgärdas. Vi samarbetar med arbetstagarorganisationerna och har en nollvision för olyckor. Våra
arbetsplatser ska förknippas med fysisk och psykisk trygghet.
Humankapital
Förmågan att kunna attrahera, rekrytera och behålla talanger med rätt kompetens.
Vi jobbar aktivt med att vara en attraktiv arbetsgivare. Vi har etablerade och tydliga rekryteringsprocesser.
Vi tror på mångfald och inkludering. Vi erbjuder personlig utveckling genom utbildning. Genom vårt samarbete
med skolor och universitet säkrar vi kunskap och framtida talanger. Vi arbetar aktivt med att se över hur vi
lokaliserar vår verksamhet så vi har möjlighet att rekrytera personal.
Kundnöjdhet och kundrelationer
Kunderna väljer andra lösningar.
Vi skyddar vår marknadsposition genom att arbeta nära våra kunder och erbjuda produkter med högt
kundvärde. Vi har starka varumärken i tydliga nischer. Vi arbetar också för en diversifierad kundbas.
Ökning
Oförändrad
Minskning
Trend
Påverkan
Hög
Medium
Låg
Sannolikhet
Hög
Medium
Låg
33
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
RISK OCH RISKHANTERING, FORTS.
Efterlevnadsrisker
Beskrivning av risk Hur VBG Group hanterar risken
Mänskliga rättigheter
Risken för förekomst av diskriminering och alla former av slav-, tvångs- eller barnarbete inom vår organisation
eller hos våra leverantörer.
Vår nolltolerans mot diskriminering och alla former av slav-, tvångs- eller barnarbete tydliggörs genom informa-
tion, utbildning och interna regelverk (Code of Conduct). Vi ställer samma höga krav på våra leverantörer och
samarbetspartners som vi ställer på oss själva.
Korruption
Korruption och bristande affärsetik – inom koncernen eller hos leverantörer – kan skada VBG Groups anseende
och affärsverksamhet.
Korruption förebyggs genom information, utbildning, interna regelverk (Code of Conduct) och uppföljning,
exempelvis revisioner, medarbetar undersökningar samt en visselblåsartjänst.
Risker avseende immateriella tillgångar
Risker avseende de immateriella tillgångarna avser, dels fall då konkurrenter gör intrång i koncernens patent,
dels då VBG Group gör intng på patent som innehas av konkurrerande bolag.
För att minimera dessa risker sker en noggrann kontinuerlig uppföljning av patentläget. Egna innovationer
skyddas med patent så långt det är möjligt. Vi har en process där vi bevakar och försvarar våra patent vid
behov, i processen involveras även externa rådgivare vid behov.
Lagstiftningar
Verksamheten påverkas av nya krav och lagstiftningar. Brister i efterlevnad kan medföra både kostnader och
negativ inverkan på vårt rykte och våra varu märken.
VBG Group följer noga utvecklingen av lagstiftning, regelverk och förordningar som är tillämpliga på respektive
marknad där koncernen har verksamhet. Förändringar i verksamheten för att leva upp till nya krav implementeras
skyndsamt. Vi anlitar rådgivare och genomför utbildning av nyckelpersoner för att vara uppdaterade kring nya
krav. Vi har ett ledningssystem för att fastställa ändamålsenliga processer och rutiner så att verksamheten
bedrivs i enlighet med gällande regelverk, lagar, förordningar samt interna policyer.
Finansiella risker
De finansiella riskerna beskrivs i not 2 på sidan 66.
Ökning
Oförändrad
Minskning
Trend
Påverkan
Hög
Medium
Låg
Sannolikhet
Hög
Medium
Låg
34
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
RSLAG ATT KÖPA BILD
MED STANDARDLICENS
ANNDS ÄVEN PÅ SIDORNA
R STYR, LED OCH SIGN
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Svensk kod för bolagsstyrning
VBG Group AB är ett svenskt aktiebolag, vars B-aktier är
noterade på Stockholmsrsen sedan 1987 där de handlas
på Nasdaq Stockholm, Mid Cap. VBG Group AB tillämpar
sedan 1 januari 2009 svensk kod för bolagsstyrning (Koden).
Koden är ett led i självregleringen inom det svenska
näringslivet och bygger på principen följ eller förklara. Det
innebär att företag som tillämpar Koden kan avvika från
enskilda regler, men ska då avge förklaring där skälen till
varje avvikelse
redovisas.
35
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
2024 var första året för mig som styrelsens ordförande. En
roll till vilken jag tar med mig många års erfarenhet som
styrelseledamot och vd för VBG Group. Att som tidigare vd
ta över denna roll bidrar till kontinuitet i styrningen av bola-
get, samtidigt som jag och styrelsen anser att nuvarande
koncernledning ska ges frihet och utrymme att förnya
bolaget och dess verksamhet, givetvis med styrelsens
stöd. Jag är tacksam för aktieägarnas förtroende och per-
sonligen har det känts väldigt spännande att komma in i
denna nya roll.
En omvärld som kräver flexibilitet och
handlingsberedskap
Under året möttes vi av fortsatt geopolitisk osäkerhet som
påverkade råvaru- och energipriser såväl som leverantörs-
kedjor och styrräntor. Vi såg även politiska maktskiften i
ett flertal länder, inte minst i världens största ekonomi,
USA. Tillsammans med rådande klimatutmaning, sätter
det fingret på vikten av handlingsberedskap och att VBG
Group behöver fortsätta arbeta för att skapa flexibilitet
i organisationen och i erbjudandet, med fokus på håll-
barhet.
De geopolitiska spänningarna har vi även sett i den
ökande trenden med att säkerställa mer regionala försörj-
ningslösningar. Vår fabrik i Toronto är ett konkret bevis på
hur VBG Group strategiskt har investerat och anpassat
verksamheten utifrån en aktiv omvärldsanalys.
Stabil bas med möjlighet till fortsatta satsningar
Efter många år av oväntat hög stabilitet försvagades kon-
junkturen under andra halvåret 2024. Trots detta kan vi
konstatera att koncernen ändå levererade ett imponerande
bra resultat för helåret. Ett framngsrikt arbete i våra divi-
sioner har över tid resulterat i en ökad geografisk expan-
sion till fler marknader och nya kundanpassade industri-
lösningar inom fler branscher och segment. Detta
tillsammans med strategiska initiativ som investeringen i
Torontoanläggningen och god kostnadskontroll gör att
VBG Group idag är i ett stabilt och finansiellt bra läge.
Bredden i verksamheten minskar bolagets konjunkturkäns-
lighet och det faktum att koncernen i skrivande stund har
en låg skuldsättning gör att vi som jag ser det är i en styr-
keposition, med förutsättningar för flexibilitet och fortsatta
strategiska satsningar framöver.
Aktivt arbete och utveckling för ett säkrare samhälle
VBG Group grundades utifn syftet att bidra till ökad
säkerhet. Ett syfte som lever än idag. Genom vår verksam-
het och våra industrisningar fyller vi en viktig samhälls-
roll och påverkar miljontals människor och andra verksam-
heter varje dag. Detta bidrar till goda affärsmöjligheter,
men innebär också ett stort ansvar. Att vi fortsätter styra
verksamheten och utveckla vårt erbjudande utifrån ett
hållbart perspektiv, med fokus på ökad säkerhet, ser vi
inom styrelsen som centralt. Koncernledningen driver
aktivt arbetet utifn vår hållbarhetsagenda, med stöd och
uppföljning från styrelsen, som på detta sätt även kontinu-
erligt utbildas i ämnesspecifika frågor. Prioriterat för bola-
get är att arbeta mot regeluppfyllnad och nå en hög nivå i
hållbarhetsarbetet och -rapporteringen även innan det blir
lagkrav.
Engagemanget för hållbarhetsfrågorna är stort och väx-
ande inom koncernen. För att alla ska utvecklas och
arbeta i samma riktning genomförs varje vecka korta och
effektiva utbildningar. Hållbarhetsarbetet är således aktu-
ellt inom hela VBG Group och med en fortsatt effektiv styr-
ning av detsamma är jag övertygad om att vårt gemen-
samma arbete kommer att bidra till såväl ytterligare
affärsmöjligheter som ett säkrare samhälle.
Tillväxt genom fortsatt internationalisering
Den övergripande koncernstrategin om tillväxt genom
internationalisering ligger fast. Inom strategin arbetar vi
utifrån två grundinriktningar: dels expansion till nya
marknader och segment genom befintligt produktutbud,
dels produktutveckling och erbjudanden av nya produkter
till befintliga marknader och segment. Möjligheterna till
organisk tillväxt är goda, men vi ser även att förvärv kan
bli aktuellt för att stärka koncernen ytterligare. Utöver detta
ser vi även goda möjligheter att expandera eftermarknads-
erbjudandet inom samtliga koncernens tre divisioner.
Målet är att växa hållbart med god lönsamhet, där respek-
tive division, enligt koncernens decentraliserade modell,
driver sina egna strategier i linje med den övergripande
koncernstrategin.
Den geografiska närvaron för koncernen är bred, med
prioritet framåt att växa även utanför de existerande kärn-
marknaderna Nordamerika och Europa. Ambitionen är att
ytterligare stärka koncernens position på de viktiga mark-
naderna Brasilien, Indien och Kina.
Framgångsrik bolagsstyrning skapar förutsättningar
för framtiden
VBG Groups bolagsstyrning präglas av kontinuitet med
tydliga mål och strategier. Styrelsen stöttar, bekräftar och
följer upp, där fokus under året har varit att hantera strate-
giska frågor som Kanada-investeringen, men även hållbar-
het har en stående punkt på styrelsemötenas agenda.
Bolaget är idag väl positionerat med en framgångsrik
afr. Företagskulturen bygger på decentralisering, vilket
är en viktig del av ledningsstrategin. I kombination med en
långsiktigt uthållig ägarstruktur och finansiell stabilitet gör
detta att bolaget och styrelsen står inför positiva utma-
ningar framöver. Utmaningar i form av att skapa flexibilitet i
förgan att anpassa och utveckla verksamheten samt att
använda vår starka finansiella position för framtida förvärv
och större investeringar, med möjlighet till hållbar lönsam
tillväxt.
Med beaktande av våra uppsatta tillväxtmål och koncer-
nens strategiska riktning ser jag fram emot att tillsammans
med övrig styrelse fortsätta utveckla styrningen för ett
större bolag.
Avslutningsvis vill jag tacka koncernledningen och alla
VBG Groups medarbetare samt övriga intressenter för era
insatser och för förtroendet under det gångna året. Till-
sammans bygger vi ett starkare VBG Group för framtiden
samtidigt som vi bidrar till ett säkrare samhälle.
Anders Birgersson
Styrelsens ordförande
ORDFÖRANDE HAR ORDET
Stark position för framtida tillväxt
36
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 2024
Bolagsordningen stadgar att VBG Group AB är ett
publikt bolag, vars verksamhet är att ”självt eller
genom hel- och delägda bolag bedriva industriell
verksamhet, företrädesvis inom fordonskomponenter
och lastvagnsutrustning, jämte annan därmed förenlig
verksamhet”.
Ansvaret för ledning och kontroll av koncernen för-
delas mellan aktieägarna på bolagsstämman, styrel-
sen, dess valda kommittéer och verkställande direktö-
ren, enligt svensk aktiebolagslag, andra lagar och
förordningar, gällande regler för aktiemarknadsbolag,
bolagsordningen och styrelsens interna styrdoku-
ment.
Valberedningens uppgift är att på aktieägarnas
uppdrag till årsstämman framlägga förslag till val av
ordförande och övriga ledamöter i styrelsen, samt för-
slag till arvode och annan ersättning för styrelseupp-
drag och arvode till revisorerna. Valberedningen ska
även lämna förslag till val av revisor med utgångs-
punkt fn den beredning av frågan som skett i VBG
Groups revisionskommitté och styrelse.
Styrelsen är ytterst ansvarig för VBG Group koncer-
nens organisation och förvaltning av dess verksam-
het. Styrelsen utser vidare verkställande direkr och
tillika koncernchef i VBG Group. Koncernchefen leder
koncernens löpande verksamhet i enlighet med styrel-
sens riktlinjer.
Bolagsstyrnings-
modell
Externa styrinstrument
Aktiebolagslagen
Årsredovisningslagen
Nasdaq Nordic Main Rulebook of Issuers of shares
Svensk kod för bolagsstyrning
Interna styrinstrument
Bolagsordning
Arbetsordning för styrelse
Instruktioner för verkställande direktören, revisions-
kommitté och ersättningskommitté och finansiell
rapportering
Policyer
Fastställer principer för
ut näm ning av valberedning
Föreslår styrelse, revisor och
principer för utnämning av
valberedning för kommande
årsstämma
Väljer revisor
Information
Information
l, strategier, policyer, styrinstrument,
Keystones, ersättningsstruktur
Aktieägare
Bolagsstämma
Revisor
Styrelsen
Styrelseledamöterna väljs
av årsstämman
Arbetstagarrepresentanter utses
av arbets tagar organisationerna
Revisionskommitté och
Ersättnings kommitté utses
av styrelsen
Revisionskommitté
Ersättningskommitté
Internkontroll
Vd och koncernchef
Koncernledning
Valberedning
1
2
3
5 4
9
10
6
8
7
37
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 2024
1
Aktieägarna
Aktiekapitalet i VBG Group AB uppgick den 31 december
2024 till 65 490 060 kronor, fördelat på 2 440 000 A-aktier
och 23 756 024 B-aktier, där varje A-aktie har 10 röster
och varje B-aktie äger en röst, förutom de 1 191 976
B-aktier som VBG Group AB återköpte år 2002. Antalet
utestående aktier är därmed 25 004 048 aktier med totalt
46 964 048 röster.
VBG Group AB hade vid utgången av år 2024 totalt
11 750 aktieägare. De tio största ägargrupperna kontrolle-
rade vid årsskiftet 66,52 procent av det utestående aktie-
kapitalet, 63,49 procent av totalt emitterade aktier och
82,17 procent av rösterna. Den största ägarens andel,
Herman Kreftings Stiftelse för Allergi- och Astmaforskning,
uppgick till 22,6 procent av det utestående kapitalet och
28,3 procent av rösterna. Övriga aktieägare med mer än
10 procent av röstetalet var Stiftelsen SLK-anställda och
Stiftelsen VBG-SLK, som genom sina innehav av A-aktier
stod för 24,2 procent respektive 10,4 procent av röstetalet.
Mer detaljerad information om aktien, ägarstrukturen
med mera finns på sidorna 3637.
2
Bolagsstämma
Det högsta beslutande organet i VBG Group AB är bolags-
stämman. Vid årsstämman, som hålls inom sex månader
efter räkenskapsårets utgång, fastställs resultat- och
balansräkningar, beslutas om utdelning, väljs styrelse och
revisorer, fastställs arvoden, behandlas andra lagstadgade
ärenden samt fattas beslut rörande förslag från styrelsen
och aktieägare.
Kallelse till årsstämma utfärdas tidigast sex och senast
fyra veckor före stämman. Kallelsen innehåller information
om anmälan och om rätt att delta i och rösta på stämman,
numrerad dagordning med de ärenden som ska behand-
las, information om föreslagen utdelning och det huvud-
sakliga innehållet i övriga förslag. Aktieägare eller ombud
kan rösta för fulla antalet ägda eller företrädda aktier.
Kallelse till extra bolagsstämma, där fråga om bolag-
sordningen ska behandlas, ska utfärdas tidigast sex
veckor och senast fyra veckor före smman. Kallelse till
annan extra bolagsstämma utfärdas tidigast sex och
senast två veckor före stämman
Förslag till smman bör adresseras till styrelsen och
insändas i god tid innan kallelsen utfärdas. Information om
aktieägares rätt att få ärende behandlat på stämman finns
på webb platsen, www.vbggroup.com.
Årsstämma 2024
VBG Group ABs årsstämma hölls den 2 maj 2024. Akti-
gare kunde delta i årsstämman genom närvaro på sm-
man (personligen eller via ombud) eller genom förhands-
röstning (poströstning). Kallelsen till årsstämman och de
formulär för poströstning som tillhandahållits av bolaget
fanns tillgängliga på webbplatsen. Protokoll från årsstäm-
man återfinns på VBG Groups hemsida. Där finns även
detaljer om stämmor från tidigare år. På årsstämman 2024
fattades bland annat följande beslut:
• Utdelning lämnas med 7,00 kronor per aktie
Omval av styrelseledamöterna Louise Nicolin, Peter
Augustsson, Mats R Karlsson, Anna Stålenbring, Anders
Birgersson och Anders Erkén (vd och koncernchef)
Nyval av Anders Birgersson som styrelseordförande
• Nyval av Anders Erkén, vd och koncernchef
• Johnny Alvarsson avtackades efter 20 år i styrelsen
• Årsmman beslutade om arvode till styrelsen om
2 140 000 kronor (2 305 000) antal ledamöter minskade
med 1 ledamot jämfört med föregående år. Arvodet före-
slogs enligt följande, 700 000 kronor (680 000) till styrel-
sens ordförande, 300 000 kronor (285 000) vardera till
övriga styrelseledamöter. Av det totala arvodet ska till
revisionsutskottet utgå 180 000 (150 000) och till ersätt-
ningsutskottet utgå 80 000 kronor (50 000), att fördelas
av styrelsen. Till vd utgår inget arvode. Arvode till revisor
föreslås utgå enligt godkänd debitering för utfört arbete
Principer för ersättnings- och anställningsvillkor
för ledande befattningshavare
• Omval av revisionsbolaget Ernst & Young för en period
om ett år
• Bemyndigande styrelsen att intill årsstämman 2025, vid
ett eller flera tillfällen, fatta beslut om överlåtelse av för-
värvade egna aktier, med avvikelse från aktieägarnas
företrädesrätt och att betalning för överlåtna aktier ska
kunna ske med annat än pengar (apport). Bemyndigan-
det ska ge styrelsen möjlighet att använda egna aktier
som betalning vid företagsförvärv.
Den 2 maj 2024 offentliggjordes att årsstämman 2025
kommer att äga rum i Vänersborg den 13 maj 2025,
stämman hålls i bolagets lokaler i Vänersborg.
3
Valberedning
Tillsättande av valberedningen styrs av principer för tillsät-
tande av och instruktioner till valberedningen. Valbered-
ningen ska bestå av styrelsens ordförande och tre leda-
ter utsedda av de tre till röstetalet största aktieägarna vid
utgången av det tredje kvartalet respektive år.
Valberedningens uppgift är att på aktieägarnas uppdrag
till årsstämman framlägga förslag till val av ordförande och
övriga ledamöter i styrelsen, samt förslag till arvode och
annan ersättning för styrelseuppdrag och arvode till revi-
sorerna. Valberedningen ska även lämna förslag till val av
revisor med utgångspunkt från den beredning av fgan
som skett i VBG Groups revisionskommitté och styrelse.
I samband med att valberedningen föreslår ordförande
och övriga ledamöter i styrelsen, ska valberedningen
uttala sig om de personer som föreslås, är att anses som
oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen,
respektive större aktieägare i bolaget. Valberedningens
förslag ska meddelas VBG Group i så god tid att förslaget
kan presenteras i kallelsen till årssmman och samtidigt
presenteras på VBG Groups webbplats.
Valberedningen eftersträvar en jämn könsfördelning
och mångsidighet vad gäller kompetens, erfarenhet och
bakgrund, vilket också återspeglas i nuvarande samman-
sättning. Valberedningen tillämpar regel 4.1 i Svensk kod
för bolagsstyrning som policy för mångfald för styrelsen.
Hälften av valberedningens medlemmar är oberoende i
förhållande till bolaget, bolagsledningen och till den röst-
mässigt störste ägaren, Herman Kreftings Stiftelse för
Allergi- och Astmaforskning.
Baserat på de tre till röstetalet största aktieägarna i VBG
Group AB, vid utgången av det tredje kvartalet 2024. Till
valberedning inför årsstämman 2025 utsågs:
• Göran Bengtsson, Herman Kreftings Stiftelse för Allergi-
och Astmaforskning, tillika valberedningens ordförande
Anders Birgersson, styrelseordförande VBG Group AB
• Richard Torgerson, Nordea Funds Ltd.,
Erik Hallengren, SEB
38
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 2024
4
Styrelsen
Styrelsen är utsedd av aktieägarna för att förvalta bolagets
angelägenheter i bolagets och aktieägarnas bästa
intresse. Styrelsen har det yttersta ansvaret för bolagets,
förvaltning och organisation samt kontrollen av redovis-
ningen. Styrelsens ledamöter väljs årligen av årsstämman
för tiden intill dess nästa årssmma hållits. VBG Group
AB har inte fastställt någon specifik åldersgräns för styrel-
seledamöterna och inte heller någon tidsgräns hur länge
en styrelseledamot kan sitta.
Styrelsens sammansättning
Vid årsstämman 2024 valdes styrelseledamöterna, Anders
Birgersson, Peter Augustsson, Louise Nicolin, Anna Stå-
lenbring, Mats R Karlsson och Anders Erkén (vd). Anders
Birgersson valdes till styrelsens ordrande och någon
vice styrelseordförande utsågs ej. En presentation av sty-
relseledamöterna och deras uppdrag återfinns på sidorna
91–92. Johnny Alvarsson avgick som ledamot och styrel-
sens ordförande i samband med årsstämman.
Utöver de sju av årsstämman valda ledamöterna utsåg
löntagarorganisationerna Unionen/ Sv.Ing./ Ledarna och
IF Metall var sin ordinarie ledamot och en suppleant.
Styrelsens oberoende
Inför årsstämman utför valberedningen bedömning av sty-
relsens oberoende. Samtliga styrelseledamöter förutom
Anders Birgersson samt Anders Erkén, vd och koncern-
chef, är oberoende till bolaget och dess stora ägare. Sty-
relsen har därmed bemts uppfylla kravet på dess obero-
ende.
Styrelsens arbete
Styrelsens arbete följer en årlig föredragningsplan ägnad
att säkerställa styrelsens behov av information. Arbetet
påverkas i övrigt av den särskilda arbetsordning styrelsen
fastställt rörande arbetsfördelning mellan styrelsen, dess
kommittéer och verkställande direktör. Enligt den antagna
arbetsordningen har styrelsen åtta ordinarie sammanträ-
den per år, inklusive konstituerande sammanträde efter
årsstämman. Därutöver kallas styrelsen till extra styrelse-
möten när situationen så påkallar. Tjänstemän i bolaget
deltar i styrelsens sammanträden som föredragande och
bolagets finansdirektör deltar även som sekreterare.
Styrelsen utvärderar fortlöpande vd:s arbete, samt minst
en gång per år utrderas vd:s arbete utan närvaro av
någon från koncernledningen. Styrelsen gör även en gång
per år en utrdering av styrelsearbetet. VBG Groups sty-
relse prioriterar hållbarhetsarbetet och man har ålagt kon-
cernledningen det övergripande ansvaret för styrning och
uppföljning av ett hållbart arbetssätt inom hela koncernen.
Styrelsen är ytterst ansvarig för hållbarhetsrapportens
upprättande samt dess innehåll.
Styrelsen följer löpande upp effektiviteten i VBG Groups
struktur för styrning och kontroll. Detta genom den infor-
mation som de tar del av via koncernledningen och via sty-
relsens kommittéer. Vid varje styrelsemöte behandlas
VBG Groups ekonomiska situation och finansiella ställ-
ning, bolagets hållbarhetsarbete samt de strategier som
följer av detta. Motsvarande uppföljning görs av koncern-
ledning och i affärsområdesledningarna.
Bolagets revisor rapporterar årligen sina iakttagelser
från granskningen och ger sin bemning av bolagets
interna kontroll.
Styrelsens arbete 2024
Före varje styrelsemöte sänds en agenda ut till styrelse-
ledamöterna med fördjupad information om ärenden som
ska behandlas. Under verksamhetsåret 2024 hölls tolv
(elva) sammanträden varav fyra (februari, april, juli och
oktober) hölls i anslutning till att bolaget lämnade delårs-
rapport. Ett möte i mars hölls för att fastställa årsbokslutet/
årsredovisningen 2023 och i anslutning till årsstämman
i maj hölls det konstituerande styrelsemötet. Styrelsens
årliga resa gick 2024 till Tjeckien där man besökte VBG
Group Truck & Trailers verksamhet i Kamenize samt Ring-
feder Power Transmissions verksamhet i Dobrany. Vid
decembermötet fastställdes affärsplanen för 2025. Övriga
möten behandlade företrädesvis frågor rörande verksam-
heten, investeringar samt uppdateringar kring konjunktur-
läget med anledning av omvärldssituationen.
Ordförandens roll
Ordföranden organiserar och leder styrelsens arbete så att
detta utövas i enlighet med svensk aktiebolagslag, andra
lagar och förordningar, gällande regler för aktiemarknads-
bolag (inklusive Koden) och styrelsens interna styrdoku-
ment.
Ordföranden följer verksamheten genom fortlöpande
kontakter med vd och ansvarar för att övriga styrelseleda-
möter får relevant information och beslutsunderlag. Ordfö-
randen ansvarar för att styrelsearbetet är väl organiserat,
bedrivs effektivt och att styrelsen fullr sina skyldigheter.
Ordföranden ser även till att det sker en årlig utrdering
av styrelsens och vd:s arbete och att valberedningen får
del av utvärderingens resultat.
Enligt stadgarna för den röstmässigt störste ägaren i
VBG Group AB, Herman Kreftings Stiftelse för Allergi- och
Astmaforskning, ska bolagets ordrande ingå i stiftelsens
styrelse.
Styrelsens kommittéer
Styrelsen utg för tiden fram till årsstämman 2025 såväl
revisionskommittén som ersättningskommittén.
5
Revisionskommittén
Styrelsen utg vid det konstituerande styrelsemötet i maj
2024 en revisionskommitté, bestående av Anders Birgers-
son och Anna Stålenbring med Anna Stålenbring som ord-
förande. Under 2024 höll revisionskommittén tre protokoll-
förda möten, varav ett före och två efter det konstituerande
mötet.
Revisionskommittén har en övervakande roll vad gäller
bolagets interna kontroll och riskhantering med avseende
på den finansiella rapporteringen samt hållbarhetsrapporte-
ringen. Kommitténs ordförande håller fortlöpande kontakt
med bolagets revisor för att säkerställa att bolagets interna
och externa redovisning uppfyller de krav som ställs på ett
marknadsnoterat bolag samt diskuterar omfattning och
inriktning av revisionsarbetet.
Vid tre tillllen under 2024 har kommitn haft genom-
gångar med och fått rapporter från bolagets externa reviso-
rer. Revisorernas rapporter har inte föranlett någon särskild
åtgärd från revisionskommittén.
6
Ersättningskommittén
Styrelsen utg vid det konstituerande styrelsemötet i
maj 2024 en ersättningskommitté med Anders Birgersson
(ordförande) och Mats R Karlsson. Kommittén hade under
2024 två möten där man beredde frågor om ersättning och
andra ansllningsvillkor för vd och för ledande befatt-
ningshavare inom koncernen. Vd var adjungerad, men vid
behandling av ersättningar till vd deltog denne inte i dis-
kussionen.
Inom koncernen tillämpas principen att chefens chef
ska godkänna beslut i ersättningsfrågor. Vid årsstämman
redogjordes för styrelsens förslag till riktlinjer för ersätt-
ning till vd och övriga ledande befattningshavare. Årsstäm-
man fastställde riktlinjerna i enlighet med styrelsens för-
slag. Information om styrelsens förslag till riktlinjer för
ersättning till vd och ledande befattningshavare till års-
stämman 2024 finns på sidorna 9699.
Information om 2024 års ersättningar finns i not 6 och 7
på sidorna 68–70.
39
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 2024
7
Revisorer
Revisionsbolaget Ernst & Young AB valdes av års-
stämman 2024 till revisor för ett år med auktoriserade revi-
sorn Andreas Mast som huvudansvarig för revisionen.
Revisionen omfattar en lagstadgad årlig revision av VBG
Group AB:s årsredovisning, lagstadgad revision av moder-
bolag och alla väsentliga dotterbolag (där så krävs), revi-
sion av interna rapportpaket, revision av bokslutet och
översiktlig granskning av en delårsrapport. Som ett led i
arbetet används genomgångar av den interna kontrollen.
Under hösten hålls möte och dialog med koncernled-
ningen och vid behov även med revisionskommitténs ord-
förande för analys av organisation, verksamheter, affärs-
processer och balansposter i syfte att identifiera områden,
som kan innebära förhöjd risk för fel i den finansiella rap-
porteringen. En översiktlig granskning av bokslut görs för
perioden januariseptember. Under september–oktober
genomförs löpande granskning samt early warning. Under
oktober granskas även delårsrapporten för niomånaders-
bokslutet. Möte med koncernledningen och revisionskom-
mittén hålls i oktober där iakttagelser från genomförd
granskning och väsentliga frågor inför bokslutet rapporte-
ras. Granskning och revision av årsbokslutet och årsredo-
visning görs under januarimars.
VBG Group har under 2024 utöver revisionsuppdraget
konsulterat Ernst & Young AB inom främst förvärvsrelate-
rad rådgivning. Storleken på, till Ernst & Young AB betalda
ersättningar under 2024 framr av not 7 på sidan 70.
Ernst & Young AB är skyldiga att pröva sitt oberoende,
inför beslut att vid sidan av sitt revisionsuppdrag, genom-
föra fristående rådgivning åt VBG Group.
Rapport om intern kontroll
Styrelsen ansvar för den interna kontrollen regleras i aktie-
bolagslagen och i den svenska koden för bolagsstyrning.
Koden innehåller även krav på extern informationsgivning
om hur den interna kontrollen avseende den finansiella
rapporteringen är organiserad. Detta avsnitt innehåller sty-
relsens årliga avrapportering över hur den interna kontrol-
len, till den del den avser finansiell rapportering, är organi-
serad och följer styrelsens rapporteringsinstruktion till vd.
VBG Groups finansiella rapportering följer de lagar och
regler som gäller för bolag noterat på Stockholmsbörsen
och de lokala regler som gäller i varje land där verksamhet
bedrivs.
Förutom externa regler och rekommendationer finns
interna instruktioner, anvisningar och system samt en
intern roll- och ansvarsfördelning som syftar till god intern
kontroll i den finansiella rapporteringen.
8
Internkontroll
Kontrollmiljö
Styrelsens ansvar för den interna kontrollen regleras i
aktiebolagslagen, årsredovisningslagen (1995:1554) och
Koden. Ett effektivt styrelsearbete är grunden för god
intern kontroll. I styrelsens arbetsordning, instruktioner för
vd och styrelsens utskott säkerställer man en tydlig roll-
och ansvarsfördelning för en effektiv hantering av verk-
samhetens risker. VBG Groups kontrollmiljö utgör grunden
för intern kontroll och består bland annat av organisations-
struktur, instruktioner, policyer, riktlinjer, rapportering och
definierade ansvarsområden. Styrelsen har det övergri-
pande ansvaret för den interna kontrollen avseende den
finansiella rapporteringen. Styrelsen har fastställt en skrift-
lig arbetsordning som klargör styrelsens ansvar och som
reglerar styrelsens och dess kommittéers inbördes arbets-
fördelning. Styrelsen har genom revisionskommittén som
huvudsaklig uppgift att säkerställa att fastlagda principer
för den finansiella rapporteringen och interna kontrollen
efterlevs, samt att ändamålsenliga relationer med bolagets
revisor upprätthålls. Styrelsen har även upprättat en vd-
instruktion och enats om den ekonomiska rapporteringen
till styrelsen i VBG Group AB.
Vd och koncernens finansdirektör rapporterar resulta-
tet av sitt arbete med intern kontroll till revisionskommit-
téns ordförande, som sedan kan lyfta relevanta ärenden
och observationer till revisionskommittén för eventuellt
beslut om förslag till åtgärder.
VBG Group ABs väsentliga och styrande dokument
i form av policyer, riktlinjer och manualer, till den del de
avser den finansiella rapporteringen, hålls löpande upp-
daterade och kommuniceras via relevanta kanaler till
koncernens bolag.
System och rutiner har skapats för att förse ledningen
med nödvändiga rapporter om affärsresultatet, i relation
till etablerade målsättningar. Nödvändiga informations-
system finns för att säkerslla att tillförlitlig och aktuell
information finns tillgänglig för ledningen för att den skall
kunna utra sina uppgifter på ett korrekt och effektivt
tt.
Riskbedömning
Inom styrelsens ansvarar i första hand revisionskommittén
för att löpande utvärdera moderbolagets risksituation.
Bolaget genomför löpande en riskbedömning för att identi-
fiera risker inom samtliga verksamhetsområden. Risker
avseende den finansiella rapporteringen utvärderas och
övervakas av koncernledningen och den utökade
ledningsgruppen samt styrelsen genom dess revisions-
kommitté, baserat på bedömningar gjorda av ledningen,
genom att identifiera väsentliga risker och hur de ska
hanteras och motverkas. Bemning och kontroll inklude-
rar även den operativa ledningen för varje rapporterande
enhet, där hålls månatliga möten med den operativa
ledningen. Bedömningen av vilken grad av risk som före-
ligger för att det ska uppstå felaktigheter i den finansiella
rapporteringen sker utifrån en rad kriterier, till exempel
redovisningsprincipernas komplexitet, värderingsprinciper
av tillngar och skulder, komplexa eller förändrade affärs-
förhållanden, etc. De identifierade riskerna tillsammans
med erforderliga mitigerande kontrollmål samlas i ett ram-
verk för intern kontroll avseende finansiell rapportering.
Intern kontroll avseende den finansiella
rapporteringen
Finansiella rapporter upprättas månads- och kvartalsvis
i koncernen, i divisionerna och i deras dotterbolag. I sam-
band med rapporteringen görs analyser med kommentarer
samt uppdaterade prognoser, som bland annat syftar till,
att säkerställa att den finansiella rapporteringen är korrekt.
Ekonomifunktioner och affärs-controllers med funktionellt
ansvar för redovisning, rapportering och analys av finan-
siell utveckling, finns i moderbolaget och på divisions- och
större bolagsnivå.
VBG Groups interna kontrollarbete syftar till att säkerställa
att koncernen lever upp till sina mål för den finansiella rap-
porteringen. Den finansiella rapporteringen ska:
vara korrekt och fullständig samt följa tillämpliga lagar,
regler och rekommendationer
• ge en rättvisande beskrivning av företagets verksamhet
• stödja en rationell och initierad värdering av verksamhe-
ten.
Intern finansiell rapportering ska utöver dessa tre mål ge
stöd till korrekta affärsbeslut på alla nivåer i koncernen.
Information och kommunikation
VBG Groups styrande dokument för den finansiella rap-
porteringen utgörs av riktlinjer, policyer och manualer, för
att säkerställa fullständighet och riktighet i den externa
kommunikationen. Intern information och kommunikation
handlar om att skapa medvetenhet hos koncernens med-
arbetare om externa och interna styrinstrument, inklusive
befogenheter och ansvar. Information och kommunikation
om interna styrinstrument för den finansiella rapporte-
ringen finns tillgängligt för alla berörda medarbetare.
Andra viktiga styrinstrument är utbildningar samt det kon-
cernövergripande intra nätet.
40
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 2024
Kontrollaktiviteter
Koncernens bolag är organiserade i tre divisioner. I respek-
tive divisionsledning ingår en divisions CFO som har en
central roll för analys och uppföljning av divisionens finan-
siella rapportering och resultat. Hos moderbolaget finns en
medarbetare som arbetar med koncernredovisning om
löpande analyserar och följer upp koncernens, divisioner-
nas och dotterbolagens finansiella rapportering. Moderbo-
lagets ekonomichef ansvarar för att optimera cash mana-
gement, koncernens likviditets- och valutahantering samt
kommunicerar med samtliga bolag i koncernen. Med jämna
mellanrum genomförs en finanskonferens där nyckelperso-
ner fn dotterbolagen bjuds in för att gå igenom viktiga
områden såsom finansiell rapportering, intern kontroll,
och cash management. Samtliga bolag är uppkopplade
mot och rapporterar till koncernens konsolideringssystem.
Uppföljning
Styrelsen informeras månadsvis genom en CEO & CFO
rapport om koncernens utveckling avseende omsättning,
resultat och övriga viktiga händelser och aktiviteter. Kvar-
talsvis, i samband med delårsrapporteringen, ges styrel-
sen en fullständig information om koncernens och divisio-
nernas utveckling, resultat, ställning, kassaflöde och
hållbarhetsarbetet genom ett rapportpaket innehållande
utfall, prognoser och kommentarer.
Internrevision
VBG Group AB har en relativt enkel operativ struktur med
tre divisioner som vardera består av små eller medelstora
legala enheter med varierande förutsättningar för intern
kontroll. Moderbolaget har en utsedd Intern kontrollansva-
rig och samtliga tre divisioner har en utsedd ansvarig för
intern kontroll. Efterlevnaden av bolagets utarbetade styr-
och internkontrollsystem följs regelbundet upp av CFO/
controllers på divisions- och moderbolagsnivå. Man
genomför dessutom löpande analyser av bolagens rappor-
tering och ekonomiska utfall i syfte att säkerställa utveck-
lingen.
Styrelsen har mot bakgrund av ovanstående valt att inte
ha en särskild internrevision.
9
Operativa verksamheten
– Verkställande direktören
Den verkställande direktören ansvarar för VBG Group
AB:s löpande förvaltning. För vd:s beslutanderätt, beträf-
fande investeringar samt finansieringsfrågor, gäller av sty-
relsen fastställda regler.
Verkställande direktör
Verkställande direktören är underordnad styrelsen och
ansvarar för bolagets löpande förvaltning samt dagliga
drift. Anders Erkén tillträdde rollen som vd och koncern-
chef 1 januari, 2023. Anders har en bakgrund som civilin-
genjör, är anställd i VBG Group AB sedan 2007 och har
varit verksam inom verkstadsindustrin sedan 1990 med
inriktning på logistik, produktion, företagsledning inom
ESAB, Imaje AB och som divisionschef för Truck & Trailer
Equipment samt vice vd VBG Group.
Anders Erkén är som vd, i enlighet med ägarstiftelsernas
stadgar, styrelseledamot i Herman Kreftings Stiftelse för
Allergi och Astma-forskning, Stiftelsen SLK-ansllda och
Stiftelsen VBG-SLK.
Vd innehar 10 095 aktier.
10
Koncernledning
Den övergripande koncernledningen består av tre perso-
ner fn moderbolaget, vd och koncernchef samt divisions-
chef Truck & Trailer Equipment, Anders Erkén, koncernens
finansdirekr Fredrik Jignéus och direktör HR och Corpo-
rate Responsibility, Christina Holgerson.
Koncernledningen håller regelbundna månadsmöten och
behandlar bland annat resultatutveckling och rapporter
inför och efter styrelsens sammanträden, strategi och verk-
samhetsplanering, måldiskussioner, investeringar, intern
kontroll, policyer samt genomgång av marknadsläge, kon-
junkturutveckling och andra omvärldsfaktorer som påverkar
verksamheten. Vidare diskuteras och beslutas om koncern-
och divisionsrelaterade större projekt. För att driva utveck-
lingen i koncernövergripande frågor har koncernledningen
delegerat hållbarhetsansvaret till en tvärfunktionellgrupp
bestående av representanter för olika funktioner inom kon-
cernen och i vissa fall även av representanter för affärsom-
rådesledningarna. Sustainability Council driver hållbarhets-
arbetet inom koncernen. Ordföranden i Sustainability
Council är medlem i koncernledningen och ansvarar för
hållbarhetsfrågorna. Sustainability Council har ett tydligt
mandat och beslutsordning och rapporterar till koncernled-
ningen. Läs mer om hållbarhetsstyrning på sidorna 101–
102.
Interna styrprocesser
Styrningen inom VBG Group utgår från vision, affärsidé,
mål och strategier i koncernen och dess divisioner. Under
styrelse, koncernchef och koncernledning har ansvaret för
den operativa verksamheten decentraliserats till tre divi-
sioner. Ansvaret för samordningen av vissa funktioner
såsom ekonomi och finans, personal, IT, juridik, kommuni-
kation, immaterialrätt samt förvärvsrelaterade frågor ligger
hos moderbolaget.
Styrningen inom VBG Group utgår från vision, affärs-
idé, mål och strategier i koncernen och dess divisioner.
Under styrelse, koncernchef och koncernledning har
ansvaret för den operativa verksamheten decentraliserats
till tre divisioner. Ansvaret för samordningen av vissa
funktioner såsom ekonomi och finans, personal, IT, juri-
dik, immaterialrätt samt förvärvsrelaterade frågor ligger
hos moderbolaget.
Koncernen arbetar i det kortare perspektivet med en
årlig affärsplan (verksamhet och finansiell) gällande våra
strategiska initiativ tillväxt, lönsamhet och hållbarhet per
division, som sedan följs upp månadsvis och rullande tolv
månader. Vid varje tertialsbokslut gör divisionerna och
koncernen en outlook för resterande del av verksamhets-
året. Detta ger moderbolaget och styrelsen underlag för
eventuella beslut om justeringar eller behov av nödvän-
diga åtgärder. För den längre planerings horisonten inne-
håller även affärsplanerna större aktiviteter och finansiell
information för ytterligare två år, vilket är viktigt för den
strategiska styrningen och finansiella planering av kon-
cernen på lite längre sikt.
Olika affärsprocesser som marknad, försäljning, inköp
och produktion används för att styra den operativa verk-
samheten inom varje division mot de verksamhetsmål
som fastställts.
Resultat följs upp genom en löpande finansiell rappor-
tering och beslutade åtgärder följs upp genom komplette-
rande uppföljningar.
41
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 2024
Ledamöter
Anders Birgersson Anders Erkén Louise Nicolin Peter Augustsson
Position i styrelsen
Styrelseordförande Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Utskottsarbete
Ersättningskommitté/Revisionskommitté
Yrkes befattning
Professionell styrelseledamot Vd och koncernchef/
President & CEO VBG Group
Vd och ägare i Nicolin Consulting AB sedan 2011 Ordförande i Peter Augustsson Development AB
sedan 2005
Utbildning
Civilingenjör, Maskinteknik, Chalmers tekniska
högskola. Företagsekonomi, Hög skolan i Skövde.
Civilingenjör, Maskinteknik,
Luleå tekniska högskola.
Civilingenjör, Molekylär bio teknik, Uppsala Universitet.
Executive MBA, Stockholm School of Business. Inter-
national Directors Programme (IDP-c), Insead, Paris.
Civilingenjör, Maskinteknik,
Chalmers tekniska högskola.
Invald år
2001 2023 2014 2011
Född
1958 1964 1973 1955
Andra styrelse uppdrag
Styrelseordförande i Automation, Press and Too-
ling, A.P.& T. AB, Vice Ordrande i Sparbanken
Lidköping AB, Styrelseledamot i Concil Tranquility
14 AB, Herman Kreftings Stiftelse för Allergi och
Astmaforskning, Stiftelsen Gabriel samt Stiftelsen
Korsvägen.
Styrelseledamot Västsvenska Handelskammaren. Styrelseordförande i Sensum AB. Styrelse-
ledamot i Enzymatica AB, Seafire AB, Optinova
Group Ab (Finland) och Atteviks Bil AB.
Styrelseordförande i PA-Development.
Styrelseledamot i Wallenius rederierna AB och
Kemphanen Invest AB.
Arbetslivs erfarenhet
Vd och Koncernchef i VBG Group AB 2001–2022.
Var tidigare verksam i olika befattningar inom flera
internationella verkstadskoncerner ESAB, 1997
2001, SKF, 1989–1997, ABB, 1979–1988.
Platschef, Imaje AB, 2004–2007. Produktions- och
logistikchef, ESAB AB, 1990–2003.
Konsult inom bolagsstyrning, affärsutveckling och
kvalitetssäkring. Marknadschef och affärsområdes-
chef i Plant vision, 2007–2011.
Entreprenör och konsult inom Med Tech och
läkemedels industrin 1998–.
Har varit verksam inom fordons- och komponent-
industrin sedan 1978. Saab Automobile AB,
1998–2005. SKF AB, 1994–1998. Volvo Person-
vagnar AB, 1978–1994.
Ersättning
1
, SEK
812 000 300 000 300 000
Närvaro styrelsemöte
12 (12) 12 (12) invald vid stämman 2023 11 (12) 11 (12)
Närvaro revisions kommittén
3 (3)
Närvaro ersättningskommit
2 (2)
Egna och när ståendes aktieinnehav
1 017 10 095 1 100
Oberoende av bolaget
Nej Nej Ja Ja
Oberoende av större aktieägare
Nej Nej Ja Ja
1
Beslutad ersättning årsstämman 2024 inklusive av styrelsen fördelad ersättning från respektive kommitté.
Styrelse
42
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 2024
Ledamöter
Anna Stålenbring Mats R Karlsson Cecilia Pettersson Alexander Andersson
Position i styrelsen
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot vald av anställda och arbetstagar-
representant tjänstemän
Styrelseledamot vald av anställda och arbets-
tagarrepresentant kollektivanställda
Utskottsarbete
Revisionskommitté Ersättningskommit
Yrkes befattning
Konsult och ägare i A Advisory AB sedan 2015. Ordförande i Mats R Karlsson & Partners AB
sedan 2017.
Arbetar på inköps- och logistik avdelningen på VBG
Truck Equipment. Anställd sedan 1998.
Fastighetstekniker på VBG Truck Equipment.
Anställd sedan 2019.
Utbildning
Civilekonom, Högskolan Växjö, Advanced Mana-
gement Programme (AMP) Insead, Fontainbleau.
Civilingenjör, Industriell ekonomi, Tekniska
högskolan vid Linköpings universitet.
3-årig ekonomisk linje. Svetsutbildning Uddevallas praktiska.
Invald år
2020 2018 2011 2022
Född
1961 1958 1968 1993
Andra styrelse uppdrag
Styrelseledamot i Troax Group AB,
Lammhults Design Group AB, Engcon AB
och Investment AB Chiffonjén.
Styrelseordförande i Centriair Holding AB. Styrel-
seledamot i Fergas Group AB.
Arbetslivs erfarenhet
Ledande positioner inom industrin, framför
allt inom Itab (1986–1994) och Nefab
(1994–2016). Konsultverkshet 2016–.
Vd och koncernchef i Axel Johnson International,
2008–2016. Vd i AxFlow, 2004–2008. Affärs om-
rådes chef i Munters Humicool Europe, 1998
2004. Affärsområdeschef Primus- Sievert, 1993
1998. Affärsutvecklingschef i Sanitec, 1990–1993
och Atlas Copco, 1985–1990.
Ersättning
1
, SEK
408 000 340 000
Närvaro styrelsemöte
10 (12) 11 (12) 10 (12) 12 (12)
Närvaro revisions kommittén
3 (3)
Närvaro ersättningskommit
2 (2)
Egna och när ståendes aktieinnehav
2 000 600
Oberoende av bolaget
Ja Ja
Oberoende av större aktieägare
Ja Ja
1
Beslutad ersättning årsstämman 2023 inklusive av styrelsen fördelad ersättning från respektive kommitté.
Revisor
Styrelse suppleant
vald av anställda
Karin Pantzar
Styrelsesuppleant sedan 2010.
Arbetstagarrepre sentant tjänste-
män.
Född 1977.
Anställd sedan 1998 på
VBG Truck Equipment.
Andreas Mast
Ernst & Young AB
Huvudansvarig revisor.
dd 1979.
Auktoriserad revisor.
Revisor i bolaget sedan 2021.
Styrelse, forts.
43
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 2024
Koncernledning
Ledning
Anders Erkén Fredrik Jignéus Christina Holgerson
Yrkes befattning
Vd och koncernchef/President & CEO EVP & Group CFO EVP Corporate Responsibility & Group HR,
Group Privacy Officer
Född
1964 1978 1965
Utbildning
Civilingenjör, Maskinteknik,
Luleå tekniska högskola.
Civilekonom, Karlstad Universitet. Ingenjör, Maskinteknisk inriktning, Nils Ericsons-
gymnasiet. Diplomerad personalvetare, Företags-
ekonomiska institutet. Certifierad dataskyddsom-
bud.
Anställd
2007 2020 1986–1996 och fn 2000
Arbetslivs erfarenhet
Platschef, Imaje AB, 2004–2007. Produktions-
och logistikchef, ESAB AB, 1990–2003.
Group CFO på Ernströmgruppen 2016–2020.
CFO Stampen Media 2015–2016. Investment
Manager/ CFO på Stampen Media Partner 2007–
2015. PWC M&A och Corporate Finance consul-
tant 2004–2007, Audit 2002–2004.
Olika befattningar inom VBG Group, bl a som
konstruktör, kvalitetsan svarig på inköp samt som
kvalitets- och miljö chef. Mångårig erfarenhet från
automotive industrin, bl a inom Brink-koncernen,
1996–2000 som kvalitets- och
miljöchef.
Styrelse uppdrag
Styrelseledamot i Västsvenska Handelskamma-
ren
Sekreterare i VBG Group AB sedan 2020. Vice styrelseordförande i Fordons komponent-
gruppen (FKG) sedan 2019. Styrelseledamot
i FKG sedan 2012.
Egna och närståendes
aktieinnehav
10 095 3 303
44
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 2024
Riktlinjer för ersättning och andra anställningsvillkor till ledande befattningshavare
Riktlinjernas omfattning och tillämplighet
Årsstämman 2024 beslutade om reviderade riktlinjer för
ersättning till ledande befattningshavare. I jämförelse med tidi-
gare riktlinjer, antagna av årsstämman 2020, innebar förslaget
i huvudsak att kriterierna för rörlig ersättning ändras, en möj-
lighet till villkorad kontantersättning vid förvärv av aktier av
serie B i bolaget införs och vad gäller pensionsförner kan
ytterligare 5 procent erbjudas i direktpension. Även vissa
redaktionella ändringar har genomförts
Riktlinjerna avser ersättning och andra anställningsvillkor
för VBG Groups koncernledning och övriga ledande befatt-
ningshavare. Styrelsens förslag står i överensstämmelse med
tidigare års ersättningsprinciper och baseras på redan
ingångna avtal mellan bolaget och respektive befattningsha-
vare. Beredningen av ersättningsfrågor hanteras av ersätt-
ningskommittén, som fullr de uppgifter som kommitn ska
ha enligt svensk kod för bolagsstyrning. Riktlinjerna ska tilläm-
pas på ersättningar som avtalas, och på ändringar som görs i
redan avtalade ersättningar, efter det att riktlinjerna antagits
av årsstämman 2024. Riktlinjerna omfattar inte ersättningar
som beslutas av bolagsstämman, såsom styrelsearvode och
aktierelaterade incitamentsprogram.
Hur riktlinjerna bidrar till VBG Groups afrs strategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
VBG Groups affärsstrategi innebär i korthet att VBG Group
inom utvalda produkt- och marknadsnischer ska förvärva, äga
och utveckla industriföretag inom business-to-business med
starka varumärken och god tillxtpotential. VBG Group strä-
var efter att vara nummer ett eller två inom dessa nischer.
Med långsiktighet och fokus på hållbar tillväxt och lönsamhet
som bärande delar ska VBG Groups aktieägare erbjudas en
attraktiv värdeutveckling. Affärsidén är väl beprövad och har
över tid varit mycket framgångsrik.
För att VBG Groups affärs- och hållbarhetsstrategi ska
kunna genomföras på ett framgångsrikt sätt och för att VBG
Groups långsiktiga intressen ska tillvaratas är det nödvändigt
att VBG Group kan rekrytera och behålla en ledning med god
kompetens och kapacitet att nå uppställda mål. För detta
krävs att VBG Group kan erbjuda konkurrenskraftig ertt-
ning. Dessa riktlinjer bidrar till VBG Groups afrsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet genom att ge bolaget möj-
lighet att erbjuda ledande befattningshavare en konkurrens-
kraftig ersättning.
Former av erttning
VBG Groups ersättningssystem ska vara marknadsmässigt
och konkurrenskraftigt. Ersättning får utbetalas i fast kontant-
lön, rörlig ersättning, pension och andra sedvanliga förmåner.
Fast erttning ska vara individuell för varje ledande befatt-
ningshavare och ska baseras på befattningshavarens
ansvarsområde och prestation. Rörlig ersättning ska vara
begnsad och baserad på koncernens eller respektive affärs-
divisions ekonomiska utveckling jämfört med fastställda mål.
För ledande befattningshavare kan den årliga rörliga delen
variera beroende på befattning och avtal. Den rörliga ersätt-
ningen får uppgå till mellan 33 procent och 50 procent av den
ledande befattningshavarens fasta årslön. Därutöver ska
ledande befattningshavare kunna erbjudas ytterligare en kon-
tantbonus innebärande att om den ledande befattningshava-
ren investerar ett belopp upp till hälften av utbetald rörlig
ersättning efter skatt för föregående år i bolaget genom för-
värv av aktier av serie B, erhåller den ledande befattningsha-
varen en kontantbonus brutto före skatt motsvarande det
belopp som investerats. Pensionsförmåner ska generellt sett
motsvara pensionsförmåner enligt lag och kollektivavtal
(ITP-planen). Det finns dock möjlighet för befattningshavare
att välja andra pensionslösningar till samma kostnad för VBG
Group. Pensionsförmåner får uppgå till högst 35 procent av
den ledande befattningshavarens fasta årslön, i tillägg till
detta kan ytterligare 5 procent i direktpension erbjudas
ledande befattningshavare. Övriga förmåner får innefatta bil-
förmån, hälsovård och andra liknande förmåner. Övriga för-
måner ska utgöra en mindre andel av den totala erttningen
och får motsvara högst 12 procent av den ledande befatt-
ningshavarens fasta årslön. För anställningsförhållanden som
omfattas av lagar och regler i ett annat land än Sverige får,
såvitt avser pensionsförmåner och andra förmåner, rimliga
anpassningar ske för att följa tvingande regler eller lokal
praxis, varvid dessa riktlinjers övergripande ändamål så långt
som möjligt ska tillgodoses.
Kriterier för utbetalning av rörlig ersättning
Kriterierna som ligger till grund för utbetalning av rörlig ertt-
ning ska fastställas årligen av styrelsen i syfte att säkerställa
att kriterierna ligger i linje med VBG Groups aktuella afrs-
strategi och resultatmål. Kriterierna kan vara individuella eller
gemensamma, finansiella eller icke-finansiella och ska vara
utformade på ett sådant sätt att de främjar VBG Groups
affärsstrategi, hållbarhetsstrategi och långsiktiga intressen,
vilket innebär att kriterierna ska ha en tydlig koppling till bola-
gets affärsstrategi och målsättningar.
De finansiella kriterierna som ligger till grund för eventuell
rörlig ersättning ska baseras på förttring av rörelseresultat
före skatt (EBT) och rörelsemarginalmålsättning (EBITA-mar-
ginal alternativt EBIT-marginal).
De icke-finansiella kriterier som ligger till grund för eventuell
rörlig ersättning ska vara kopplade till tydliga och mätbara
verksamhetsrelaterade mål, såsom mål som gynnar de över-
gripande finansiella kriterierna, och rörelseresultat. Målen kan
även vara på specifik divisionsnivå och kopplade till divisio-
nens rörelseutveckling, affärsplan eller andra väsentliga
aktiviteter beslutade av styrelsen eller koncernledningen.
Kriterierna kan även vara kopplade till den anställde själv,
exempelvis att personliga mål enligt utvecklingsplan skall
uppfyllas.
Perioden som ligger till grund för bedömningen om kriteri-
erna har uppfyllts eller inte (mätperioden) ska uppgå till minst
ett år. Bedömningen av i vilken utsträckning kriterierna har
uppfyllts ska avgöras av ersättningskommittén när mätperio-
den har avslutats. Bedömningen av om finansiella kriterier har
uppfyllts ska baseras på den av VBG Group senast offentlig-
gjorda finansiella informationen. Styrelsen beslutar om utbe-
talning av rörlig ersättning efter beredning i ersättningskom-
mitn.
Lön och anställningsvillkor för ansllda
I syfte att bedöma skäligheten av riktlinjerna har styrelsen vid
beredningen av förslaget till dessa riktlinjer beaktat lön och
anställningsvillkor för VBG Groups anställda. Härvid har sty-
relsen tagit del av uppgifter avseende anställdas samman-
lagda ersättning, vilka former ersättningen besr i, hur ersätt-
ningsnivån har föndrats över tid och i vilken takt.
Uppsägningstid och avgångsvederlag
Ledande befattningshavare har fasta anställningar. Uppsäg-
ningstiden är fn bolagets sida sex till tolv månader och fn
den ledande befattningshavarens sida tre till sex månader.
Avgångsvederlag utöver lön under uppsägningstiden får inte
överstiga den ledande befattningshavarens fasta årslön. Sum-
man av den fasta lönen under uppsägningstiden och avgångs-
vederlag ska inte överstiga ett belopp motsvarande den
ledande befattningshavarens fasta lön för 24 månader. Ersätt-
ning kan utgå för åtagande om konkurrensbegränsning. Sådan
ersättning ska kompensera för eventuellt inkomstbortfall och
ska endast utgå i den utsträckning som den tidigare ledande
befattningshavaren saknar rätt till avgångsvederlag. Ersätt-
ningen får uppgå till högst 60 procent av den ledande befatt-
ningshavarens fasta lön vid tid punkten för uppgningen, om
inte annat följer av lag, tvingande kollektivavtalsbestämmelser
eller etablerad praxis. Sådan ersättning får utgå under den tid
som åtagandet om konkurrensbegränsning gäller, vilket får
vara högst tolv månader efter anställningens upphörande. För
anställningsförhållanden som omfattas av lagar och regler i ett
45
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 2024
Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten Till bolagsstämman i VBG Group AB (publ), org.nr 556069-0751
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
för år 2024 på sidorna XX–XX och för att den är upprättad i enlig-
het med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär
att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den
inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi
anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra utta-
landen.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet
med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6
årsredovisnings¬lagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag
är förenliga med årsredovisningen och koncernredovisningen
samt är i överens¬stämmelse med årsredovisnings¬lagen.
Vänersborg den dag som framgår
av min elektroniska underskrift
Anders Erkén Anders Birgersson
Vd och koncernchef Styrelseordförande
Peter Augustsson Louise Nicolin
Styrelseledamot Styrelseledamot
Mats R Karlsson Anna Stålenbring
Styrelseledamot Styrelseledamot
Alexander Andersson Cecilia Pettersson
Arbetstagarrepresentant Arbetstagarrepresentant
Göteborg den dag som framgår av vår elektroniska underskrift
Ernst & Young AB
Andreas Mast
Auktoriserad revisor
annat land än Sverige får, såvitt avser uppsägningstider,
avgångsvederlag och ersättning för åtagande om konkurrens-
begränsning, rimliga anpassningar ske för att följa tvingande
regler eller lokal praxis, varvid dessa riktlinjers övergripande
ändamål så långt som möjligt ska tillgodoses.
Beslutsprocess för att fastställa, se över och genomföra
riktlinjerna
Styrelsen har inrättat en ersättningskommitté med uppgift att
bereda styrelsens beslut i frågor om ersättningsprinciper,
ersättningar och andra anställningsvillkor för ledande befatt-
ningshavare, följa och utvärdera pågående och under året
avslutade program för rörliga ersättningar till ledande befatt-
ningshavare, samt följa och utvärdera tillämpningen av riktlin-
jerna för ersättningar till ledande befattningshavare som
bolagsstämman ska besluta om samt gällande ersättnings-
strukturer och ersättningsnivåer i VBG Group.
Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer vid behov av
väsentliga ändringar av riktlinjerna, dock minst vart fjärde år.
Styrelsen ska lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman.
Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av bolags-
stämman.
I syfte att undvika intressekonflikter närvarar inte ledande
befattningshavare vid styrelsens behandling av och beslut i
ersättningsrelaterade frågor, i den mån de berörs av frågorna.
Frånende av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna, om det i
ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg är nöd-
vändigt för att tillgodose VBG Groups långsiktiga intressen
och hållbarhet eller för att säkerställa VBG Groups ekono-
miska bärkraft.
Särskilda skäl kan till exempel bestå i att en avvikelse
bedöms vara nödvändig för att rekrytera eller behålla nyckel-
personer eller vid extraordinära omständigheter som att VBG
Group uppnår ett visst önskat resultat på kortare tid än plane-
rat, att VBG Group lyckas ingå ett visst avtal inom kortare tid
och på bättre villkor än vad som förutsetts eller att VBG Group
ökar i värde eller ökar sin omsättning eller vinst i större omfatt-
ning än vad som prognostiserats.
46
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
AVSNITT
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
VI SKAPAR
ETT SÄKRARE
SAMHÄLLE
E
N
V
I
R
O
N
M
E
N
T
S
O
C
I
A
L
G
O
V
E
R
N
A
N
C
E
KEYSTONES
CODE OF CONDUCT
Grunder för vårt
hållbarhetsarbete
VBG Group välkomnar det pågående skiftet mot en mer hållbar värld.
Ansvarsfullt företagande som värnar om människor, samhälle och
miljö är en förutsättning för att vara ett långsiktigt starkt företag.
Det är viktigt för oss och för våra intressenter.
Vårt hållbarhetsarbete utgår ifrån gällande lagstiftning och regelverk
som Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD). Som bas
för arbetet finns vår uppförandekod – Code of Conduct och våra vär-
deringar – Keystones, vilka vägleder oss i våra affärsbeslut och vårt
agerande.
INNEHÅLL
Vårt hållbarhetsarbete X
Environment X
Social X
Governance X
EU:s taxonomiförordning X
47
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
47
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportRiskFinansiell utveckling Finansiell rapportering
AVSNITT
E S G
Environment
r beskriver vi den milpåverkan vi har genom vår
egen verksamhet och vår värdekedja. Läs mer om
vårt arbete inom Environment på sid 54 >
Fokus framåt
Vårt fokus framåt ligger på att besluta mål inom
scope 3 och starta upp aktiviteter för att uppnå dem.
Andra prioriterade åtgärder är att ISO-certifiera
anläggningen i Bolton, USA samt att fortsätta opti-
mera avfallssorteringen i våra anläggningar.
Viktiga händelser 2024
Installerat solceller i North Vernon, Kamenice och
Beringen. s mer på sid 13 >
ISO 14001 certifiering av anläggningen i Beringen,
Belgien. Läs mer på sid 54 >
Minskat växthusgasutsläpp inom scope 1 och 2.
s mer på sid 54 >
Utökat avfallssorteringen samt sorteringsfraktio-
nerna för farligt avfall i våra anläggningar.
s mer på sid 54 >
SDG:er där vi har störst påverkan SDG:er där vi har störst påverkan SDG:er där vi har störst påverkan
Viktiga händelser 2024
Minskat antalet arbetsplatsolyckor. s mer på
sid 55 >
Rathi Transpower donerade medel till OSAAT och
bidrog till indiska flickors rätt till utbildning. s
mer på sid 20 >
VBG Group Truck Equipment bjöd i samarbete
med Vänersborgs kommun in alla elever i klass 8
i Vänersborg till en utbildningsdag på Universeum
i Göteborg. s mer på sid 20 >
Viktiga händelser 2024
Skräddarsydd utbildning inom hållbarhet.
s mer på sid 18 >
97,3% av medarbetarna har genomfört vår årliga
Code of Conduct-utbildning. s mer på sid 57 >
Noll rapporterade ärenden via visselblåsartjänsten
som krävt åtgärder. s mer på sid 57 >
Noll rapporterade diskrimineringsärenden.
s mer på sid 57 >
Fokus framåt
Vi arbetar aktivt för att öka säkerheten på våra
arbetsplatser via utökad rapportering och uppföljning
av arbetsplatsolyckor. Därtill fortsätter vi att fokusera
på att utöka mångfalden genom att öka andelen kvin-
nor i vår verksamhet.
Fokus framåt
Vi har fortsatt fokus på interna förberedelser för att
uppfylla nya regelverk inom hållbarhet. Därtill ligger
fokus på efterlevnad av våra värderingar – Keystones
och vår uppförandekod – Code of Conduct, såväl hos
våra anställda inom koncernen som hos våra leve-
rantörer och samarbetspartners.
Social
r beskriver vi de mål och ambitioner VBG Group
har inom jämställdhet, mångfald, mänskliga rättighe-
ter, arbetsmiljö och jämlikhet. Läs mer om vårt
arbete inom Social på sid 55 >
Governance
r beskriver vi hur vi arbetar med affärsetik och
regelverks efterlevnad. Läs mer om vårt arbete
inom Governance på sid 57 >
Vår hållbarhets-
agenda
Ansvarsfullt företagande som värnar
om miljö och människor är en förutsätt-
ning för långsiktig, lönsam och hållbar
tillväxt. 2024 har VBG Group fokuserat
på att genomföra en dubbel väsentlig-
hetsanalys samt på att förbereda kon-
cernen inför nya krav inom hållbarhets-
området. Genom dessa åtgärder har vi
arbetat för att accelerera vår transfor-
mation mot en mer hållbar framtid.
Sedan 2022 har VBG Group undertecknat UN Global
Compact, där vi förbinder oss att aktivt arbeta med håll-
barhetsfrågor och att årligen rapportera vårt arbete till FN.
Vi verkar för att främja FN:s 17 mål för hållbar utveckling
(SDG:er), och våra hållbarhetsmål som antogs 2022 har
en tydlig koppling till de delmål där vi har störst påverkan.
48
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
48
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportRiskFinansiell utveckling Finansiell rapportering
Gemensam styrning
av hållbarhet
Koncernens hållbarhetsarbete styrs i en gemensam struktur med
decentraliserade aktiviteter. Alla divisioner arbetar både mot kon-
cernens övergripande mål samt mot nedbrutna divisionsspecifika
mål baserat på väsentlighet.
VBG Groups hållbarhetsarbete är integrerat i företagets
övergripande affärsstrategi. Vår hållbarhetsstyrning hand-
lar övergripande om hur vi hanterar sociala och miljömäs-
siga frågor, risker och möjligheter, samt hur vi agerar för
att minimera vår påverkan ur ett hållbarhetsperspektiv.
VBG Groups styrelse ansvarar för att koncernen arbetar
med en realistisk strategi och agenda för hållbar utveck-
ling. Koncern ledningen har det övergripande ansvaret för
hållbarhets relaterade frågor.
Arbetet med att ta koncernens strategiska mål till mät-
bara aktiviteter utförs av Sustainability Council.
Rådet föreslår hållbarhetsmål och målnivåer för koncer-
nen. Man arbetar också med att synkronisera hållbarhets-
agendan mellan divisionerna och säkerställer att det finns
handlingsplaner på plats.
Hållbarhetsarbetet mäts och följs upp inom tre områ-
den: Environment, Social och Governance.
Sustainability Council, som leds av hållbarhetsansvarig
för koncernen, håller regelbundna möten där hållbarhets-
arbetet följs upp utifrån fastställd strategi, mål och aktivite-
HÅLLBARHETSSTYRNING
ter.rutom hållbarhetsansvarig för koncernen består
Sustainability Council av hållbarhetsansvariga från varje
division, koncernens hållbarhetsanalytiker samt koncer-
nens kommunikatör.
Hållbarhetsansvarig för koncernen sitter med i koncern-
ledningen och rapporterar regelbundet hållbarhetsarbetet
till koncern ledningen och vidare till styrelsen.
Varje division har ansvar för att genomföra fastställda
aktiviteter och rapportera in hållbarhetsdata.
Divisionernas hållbarhetsansvariga ansvarar för att rap-
portera respektive divisions arbete och data, samt för att
kvartalsvis redovisa direkt till koncernledningen genom
divisionschefen. Varje divisons hållbarhetsansvariga har
tillsammans med divisionschefen ansvaret för divisionens
hållbarhetsarbete.
Stöd, kontroll
Uppdrag
Löpande
avrapportering
Avrapportering
Löpande
kommunikation
VBG Group styrelse
VBG Group koncernledning
Sustainability Council
Mål
Aktiviteter
Environment Social
Hållbarhets-
strategi
Styrning
ra
fokusområden
Väsentliga
områden
Dubbel väsentlighetsanalys
Intressenter
Medarbetare
Kunder
Leverantörer
Ägare
Investerare
Samhället
Governance
Klimat-
förändringar
Egna
medarbetare
Biologisk
mångfald och
ekosystem
Föroreningar
Arbetstagare i
värdekedjan
Ansvarsfullt
företagande
Kunder och
slutanvändare
Påverkade i
samhället
Hållbarhetsstyrning
Modellen nedan beskriver hur hållbarhetsarbetet styrs inom VBG Group.
49
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
49
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportRiskFinansiell utveckling Finansiell rapportering
Policyer kopplade till hållbarhet
HÅLLBARHETSSTYRNING
Code of Conduct
Global policy mot alla former av
diskriminering
Global policy – jämställdhet mellan
olika könsidentiteter och köns uttryck
Global policy mot trakasserier
Global integritetspolicy
Global resepolicy
Global informationssäkerhetspolicy
Visselblåsardirektiv
Styrning
2022 undertecknade VBG Group UN Global Compact,
sedan dess förbinder vi oss att aktivt arbeta med hållbar-
hetsfrågor och att årligen rapportera vårt arbete till FN. Vi
verkar för att fmja FN:s 17 mål för hållbar utveckling och
våra hållbarhetsmål som antogs 2022 har en tydlig kopp-
ling till de delmål där vi har störst påverkan.
Vi har valt allt redovisa och strukturera vårt arbete enligt
ESG (Environment, Social, Governance) med vårt högre
syfte att skapa ett säkrare samhälle. Som en bas för arbe-
tet finns våra globala policyer, vår uppförandekod – Code
of Conduct och våra värderingar – Keystones.
VBG Group har en decentraliserad affärsmodell med
tre divisioner som har eget fullt resultatansvar. Vår strate-
giska styrmodell redovisas på sidan 12–13. Då verksam-
heterna skiljer sig åt förekommer också ett antal divisions-
unika styrdokument.
Kontrollmiljö
Kontrollmiljön består av organisationsstruktur, policyer
och riktlinjer, rapportering, definierade ansvarsområden
samt instruktioner. Våra policyer antas av styrelsen och är
applicerbara på samtliga bolag och anställda.
Bolagets styrande dokument i form av policyer, riktlinjer
och instruktioner uppdateras löpande och kommuniceras
till alla bolag inom koncernen.
VBG Groups mest omfattande globala policy är vår
Code of Conduct som beskriver hur vi agerar gentemot
våra intressenter, kollegor och samhället. Utöver vår Code
of Conduct har vi även ett antal koncerngemensamma
policyer för styrning av sociala frågor och efterlevnad. Till
höger listas koncernens gemensamma policyer kopplade
till hållbarhet.
Code of Conduct
Koncernens uppförandekod innehåller följande kapitel:
1. Respekt och mänskliga rättigheter
2. Efterlevnad av miljökrav
3. Sunda affärer och regelefterlevnad
4. Personligt intresse kontra affärsintresse
5. Skydda företagsinformation och tillgångar
6. Transparent och ansvarsfull kommunikation
I miljökapitlet ingår skrivningar om försiktighetsprincipen,
resurseffektivitet, miljöprestanda, säker hantering av far-
ligt material samt utsläpps- och avfallshantering. Utöver
miljö kapitlet i Code of Conduct finns lokala miljöpolicyer
för divisionerna som styr miljöfrågorna – Environment.
Framtagning av policyer
Styrelsen och koncernledningen ser kontinuerligt över och
beslutar om vilka policyer VBG Group bör upprätta på
global nivå. Vid beslut om upprättande av ny policy får
funktionsansvarig för respektive ansvarsområde
uppdraget att utforma policyn.
Nya globala policyer fastställs av bolagets styrelse och
koncernledningen. Att ha en väl fungerande decentralise-
rad organisation där ansvar och befogenheter är klart
definierade, förmedlade och dokumenterade är en väsent-
lig del i VBG Groups kontrollmiljö. Utöver detta är viktiga
komponenter ledningens arbetssätt, policyer och bolagets
övergripande styrande dokument.
På övergripande koncernnivå ansvarar vd och koncern-
chef samt CFO och övrig koncernledning för att säker-
ställa att nödvändiga rutiner och kontroller finns på plats.
Code of Conduct, som tar avstamp i FN:s
principer för ansvarsfullt före tagande, fast-
ställer hur vi inom koncernen ska förhålla
oss mot varandra internt och mot våra
externa partners. Code of Conduct är ett
grundläggande dokument för såväl med-
arbetare som för sam arbetspartners. 2023
rullades vår nya och mer omfattande Code
of Conduct ut både internt till alla medarbe-
tare inom koncernen och till våra leverantö-
rer och samarbetspartners. Varje år skickar
vi ut en uppdaterad, obligatorisk e-utbildning
om Code of Conduct ut till alla anställda för
att hålla kunskaperna aktuella.
50
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
50
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportRiskFinansiell utveckling Finansiell rapportering
DUBBEL VÄSENTLIGHETSANALYS
Hållbar industriutveckling
VBG Groups hållbarhetsarbete utgår från koncernens dubbla väsentlig-
hetsanalys. Vi har etablerat våra hållbarhetsmål utefter var vi som koncern
har störst påverkan och efter vad våra intressenter anser vara viktigast.
Väsentlighetsanalys som bas
Under 2024 har VBG Group fortsatt förbereda arbetet inför ny
och kommande lagstiftning inom hållbarhet. För att möta kraven
som ställs genom CSRD och ESRS har vi genomfört en dubbel
väsentlighetsanalys med syfte att identifiera väsentliga områ-
den - där VBG Group bedöms ha faktisk eller potentiell påver-
kan på människor och miljö, och/eller som kan ge upphov till
finansiella effekter för företaget.
Den dubbla väsentlighetsanalysen har genomförts i samar-
bete med oberoende externa konsulter. VBG Groups affärsmo-
dell, strategi, styrning, processer och våra intressenters för-
väntningar har analyserats. Workshops med interna
representanter från olika yrkesområden, divisioner och geogra-
fiska områden har genomförts för att täcka in alla delar av orga-
nisationen, samt olika perspektiv och erfarenheter av Environ-
mental, Social samt Governance (ESG).
Vi har analyserat huruvida VBG Group orsakar, bidrar till eller
är direkt kopplade till påverkan på människor och miljö. Bedöm-
ningen har skett utifrån påverkansväsentlighet och finansiell
väsentlighet, och vi har analyserat faktisk och potentiell påver-
kan på kort, medellång och lång sikt.
Under 2024 har vi anpassat vår interna rapportering av håll-
barhetsdata inför uppstarten av vår externa rapportering som
ska ske under 2025, samt utbildat berörd personal inför sina
nya arbetsuppgifter.
Intressentinvolvering
Att lyssna på och försöka leva upp till våra intressenters för-
väntningar är viktigt för oss. Genom kontinuerlig dialog med
våra intressenter får vi en bild av deras förväntningar på oss.
Våra huvudintressenter är medarbetare, potentiella medarbe-
tare, styrelsen, ägarstiftelser, aktieägare, leverantörer och
andra samarbetspartners samt våra kunder. Ytterligare viktiga
aspekter är att föra dialog med lokalsamhällena där vi verkar
samt att få en djupare förståelse för vår miljöpåverkan.
Vår värdekedja
Inom vår dubbla väsentlighetsanalys har vi sett över och aktua-
litetsprövat vår värdekedja, där VBG Groups centrala roll i vär-
dekedjan kvarstår. Värdekedjan ger viktiga insikter och belyser
ett flertal områden där vi arbetar för att öka vår kunskap, samla
data och involvera fler, inte minst genom samarbeten med kun-
der, leverantörer och samarbetspartners. Vi ser att en stor del
av vår miljöpåverkan kommer från inköpta varor.
Se beskrivning av koncernens övergripande värdekedja
på sid 14 >
RSLAG PÅ BILD, BEST FR
PETER, FOTOGRAF
51
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
51
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportRiskFinansiell utveckling Finansiell rapportering
DUBBEL VÄSENTLIGHETSANALYS
på sid XX. Vidare arbetar vi för att skapa förutsättningar
till effektivare transporter genom att öka lastkapaciteten
för lastbilsekipage. Läs mer om detta på sid XX.
Av koncernens 15 produktionsanläggningar är 14 miljö-
certifierade enligt ISO 14001 och bidrar till minskad miljö-
påverkan. Under 2024 miljöcertifierades anläggningen i
Beringen, Belgien, och fokus framåt ligger på att även
certifiera anläggningen i Bolton, USA så att samtliga pro-
duktionsanläggningar är miljöcertifierade.
I vår Code of Conduct ställer vi krav på våra leverantö-
rer att se över och arbeta för att reducera sin klimatpåver-
kan. Vi har som mål att 100% av leverantörerna av direkt
produktionsmaterial ska underteckna VBG Groups Code
of Conduct och följer upp detta på årsbasis.
Föroreningar
Som industriföretag är det viktigt att ta ständig hänsyn till
miljöpåverkan och klimatavtryck i vår löpande verksam-
het, likväl som i den fortsätta utvecklingen av verksam-
heten.
Det är av största vikt att vi alltid följer gällande lagstift-
ning och att vi, där vi har tillståndspliktig verksamhet även
Väsentliga områden för VBG Group
Utifrån den dubbla väsentlighetsanalysen identifierades
åtta av tio huvudområden som väsentliga för VBG Group.
Dessa är fördelade inom områdena Environment, Social
och Governance enligt bilden nedan. Utifrån VBG Groups
väsentliga områden har vi genomfört en gap-analys för att
identifiera åtgärder vi behöver vidta och processer vi
behöver implementera för att uppfylla kraven och rappor-
tera i enlighet med ESRS.
Klimatförändringar
Som en global industrikoncern ser vi det som en självklar-
het och likaså skyldighet att sträva efter att minska vårt
klimatavtryck. Transporter och råmaterial utgör en stor del
av vårt klimatavtryck och vår huvudsakliga klimatpåverkan
sker inom scope 3. Under 2024 har vi därför formulerat ett
utkast på mål inom scope 3 som ska beslutas under första
halvåret 2025.
Vi arbetar aktivt för att reducera vår energiförbrukning
samt minska vårt beroende av fossila bränslen och på så
sätt bidra till en mer hållbar framtid, i linje med våra upp-
satta mål inom scope 1 och 2. Läs mer om detta arbete
följer specifika regler och lokala tillstånd för berörd verk-
samhet. Truck & Trailer Equipments produktionsenhet i
Vänersborg bedriver verksamhet som är tillstånds- eller
anmälningspliktig enligt miljöbalken.
Som ett led i vårt arbete med att reducera våra verk-
samheters föroreningar har vi två hållbarhetsmål kopplat
till att reducera mängden avfall. Målen gäller för perioden
2023–2030 och fastställer att vi ska minska farligt avfall
med 50% och den totala mängden avfall med 25% till
2030 (referensår 2022). Se hur vi ligger till med målen
på sid XX >
Biologisk mångfald & ekosystem
I den dubbla väsentlighetsanalysen har även biologisk
mångfald identifierats som ett väsentligt område för VBG
Group. Vi planerar att ta fram en policy och aktiviteter för
att hantera effekter på biologisk mångfald och ekosystem.
Egna medarbetare
Som en global industrikoncern med drygt 2 200 anställda
är VBG Group en stor arbetsgivare på flera platser runtom
i världen. Vi tar vårt arbetsgivaransvar på stort allvar och
arbetar aktivt för att vara en attraktiv arbetsgivare. I detta
ingår att erbjuda våra anställda en trygg, trivsam och jäm-
ställd arbetsmiljö.
Arbetsmiljöfrågor såsom säkerhet, kompetensutveck-
ling, jämställdhet, diskriminering, mångfald och inklude-
ring samt integritet är prioriterade områden som vi arbetar
aktivt med och har policyer eller rutiner för.
Utifrån vår uppförandekod – Code of Conduct och vår
värdegrund – våra Keystones som är Helhetssyn, Afrs-
mässighet, Professionalism och Lagarbete, arbetar vi kon-
tinuerligt med att upprätthålla en god företagskultur. Till-
sammans vägleder uppförandekoden och värdegrunden
oss i hur vi ska agera såväl internt som externt. Via vår
visselblåsartjänst kan vem som helst rapportera oegent-
ligheter eller något som inte är i linje med vårt företags
värderingar.
Väsentliga områden
Klimat-
förändringar
Environment
Egna
medarbetare
Social
Vattenresurser
och marina
resurser
Biologisk
mångfald och
ekosystem
Resurs-
användning och
cirkulär ekonomi
Föroreningar
Arbetstagare i
värdekedjan
Ansvarsfullt
företagande
Governance
Kunder och
slutanvändare
Påverkade i
samhället
Väsentligt område
Ej väsentligt område
52
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
52
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportRiskFinansiell utveckling Finansiell rapportering
DUBBEL VÄSENTLIGHETSANALYS
Kunder och slutanvändare
Vad våra kunder tycker om oss är avgörande för VBG
Groups framgång. Därav är det av största vikt för oss
ständigt utveckla vårt kunderbjudande och vara lyrda
inför våra kunders behov och önskemål. Våra produkter
ska vara användarvänliga, ha korrekta produktspecifika-
tioner och uppfylla samtliga lag- och säkerhetskrav. Vi
värnar om långsiktiga och förtroendefulla relationer med
våra kunder och service är därr en viktig och prioriterad
del av vårt erbjudande.
För att skydda och säkerställa korrekt hantering av per-
sonuppgifter genomför vi kontinuerligt utbildningar inom
IT-säkerhet för all berörd personal inom koncernen.
Ansvarsfullt företagande
Bristande afrsetik, till exempel korruption – inom koncer-
nen eller hos leverantörer – kan skada VBG Groups anse-
ende och afrsverksamhet. Därför arbetar vi aktivt med
att främja god affärsetik och förebygga korruption genom
information, årlig utbildning, interna regelverk (Code of
Conduct) och uppföljning genom till exempel revisioner,
medarbetarundersökningar samt vår visselblåsartjänst.
s mer om detta på sid XX >
Arbetstagare i värdekedjan
På samma sätt som vi värnar om att våra egna medarbe-
tare ska ha en god arbetsmiljö så ställer vi via vår Code of
Conduct krav på våra leverantörer och samarbetspartners
för att samtliga arbetstagare i värdekedjan ska ha trygga
och sunda arbetsförhållanden.
Vi ställer samma höga krav på leverantörer och samar-
betspartners som vi ställer på oss själva om att ha rutiner
för sitt arbete med arbetsmiljöfrågor såsom säkerhet,
kompetensutveckling, jämställdhet, diskriminering, mång-
fald och inkludering samt integritet. På så sätt värnar vi
om trygga och säkra arbetsmiljöer i hela vår värdekedja.
Vi har nolltolerans mot diskriminering och alla former av
slav-, tvångs- och barnarbete. Respekt för mänskliga rät-
tigheter ska genomsyra hela vår värdekedja.
Påverkade i samhället
VBG Group har en historia av långsiktigt samhällsengage-
mang. Vi är en socialt ansvarstagande arbetsgivare och
våra produkter bidrar till ett säkrare samhälle. Vi vill vara
en positiv kraft i de samhällen där vi är verksamma genom
att skapa arbetstillfällen med god arbetsmiljö och bidra till
ekonomisk tillväxt. Därtill engagerar koncernens bolag
och divisioner sig i sina lokalsamhällen genom att stötta
välgörenhetsprojekt och olika lokala initiativ. Två exempel
på detta är hur Rathi Transpower bidragit med ekono-
miska medel för att möjliggöra renoveringen av en flick-
skola i Velliangadu, Indien och hur VBG Group Truck
Equipment bjuder in alla elever i årskurs åtta i Väners-
borgs kommun till en årlig utbildningsdag på Universeum.
s mer om detta på sid XX >
Även på ägarnivå finns ett starkt engagemang för sam-
hället. Koncernens tre största ägarstiftelser investerar sin
avkastning dels i samhället, dels i koncernens medarbe-
tare. När koncernen levererar goda resultat genereras på
så vis mer medel till stiftelserna, vilket i slutändan kommer
till nytta för samhället genom bland annat bidrag till allergi
och astmaforskning och genom insatser för utveckling och
ökat välmående för anställda inom VBG Group globalt,
både i jobbet och privat som samhällsmedlemmar.
53
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
53
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportRiskFinansiell utveckling Finansiell rapportering
Minimera
och optimera
användningen
av resurser
Vi arbetar aktivt med att analysera
och minimera vår klimatpåverkan,
både i vår egen produktion och hos
ra leveran törer. Våra lösningar är
med och möjliggör elektrifierade
fordon, smartare trans porter och
produktion av fossilfri energi.
Miljöcertifierade anläggningar
Koncernen har etablerade rutiner för uppföljning av miljö-
prestanda och utvärderar regelbundet potentiella risker för
våra verksamheter och produkter. Truck & Trailer Equip-
ments produktionsenhet i Vänersborg bedriver verksam-
het som är tillstånds- eller anmälningspliktig enligt
miljöbalken.
Vårt mål är att samtliga 15 produktionsanläggningar ska
vara miljöcertifierade enligt ISO 14001. Under 2024 miljö-
certifierades anläggningen i Beringen, Belgien och där-
med är 14 av 15 anläggningar certifierade. Utöver fabri-
kerna har koncernen ytterligare två ISO 14001 certifikat.
Totalt har VBG Group även tjugo ISO 9001 certifikat samt
tre ISO/TS-IATF1649 certifikat.
Biologisk mångfald och ekosystem
I den dubbla väsentlighetsanalysen har även biologisk
mångfald identifierats som ett väsentligt område för VBG
Group. Vi planerar att ta fram en policy och aktiviteter för
att hantera effekter på biologisk mångfald och ekosystem.
Viktiga händelser 2024
Installerat solceller i North Vernon, Kamenice
och Beringen. Läs mer på sid XX.
ISO 14001 certifiering av anläggningen i
Beringen, Belgien.
Minskat växthusgasutsläpp inom scope 1
och 2.
Utökat avfallssorteringen samt sorteringsfrak-
tionerna för farligt avfall i våra anläggningar.
Fokus framåt
Vårt fokus framåt ligger på att besluta mål inom
scope 3 och starta upp aktiviteter för att uppnå
dem. Andra prioriterade åtgärder är att ISO-certi-
fiera anläggningen i Bolton, USA samt att fort-
sätta optimera avfallssorteringen i våra anlägg-
ningar och utöka antalet fraktioner för sortering
av farligt avfall.
Händelser och fokus
I vår dubbla väsentlighetsanalys, se sid XX-YY har kli-
matförändringar, föroreningar samt biologisk mångfald
och ekosystem identifierats som väsentliga områden för
VBG Group. Våra hållbarhetsmål inom Environment syf-
tar till att minska vår påverkan inom dessa områden.
Minska växthusgasutsläpp
2023 antog vi ett mål att minska utsläpp av växthusgaser
med 50 procent till 2030 (scope 1 och 2). Vi arbetar aktivt
med att reducera vår energiförbrukning och öka andelen
förnyelsebar energi.
Exempel på aktiviteter som vi genomfört för att nå
målet är att vi installerat solpaneler i tre anläggningar
samt installerat en bergvärmepump i en anläggning.
Under 2024 har vi formulerat ett utkast på mål inom
scope 3 som ska beslutas under första halvåret 2025.
Minska mängden avfall
Att reducera farligt avfall med 50 procent och den totala
mängden avfall med 25 procent till 2030 är ytterligare
ett av våra mål. Genom bättre och effektivare resursan-
vändning i produktion, både internt och hos våra leveran-
törer, kan vi gemensamt minimera mängden avfall.
E
Mål
Miljöcertifiering
Våra egna produktionsanläggningar ska
vara certifierade enligt ISO 14001.
Kommentar
2024 miljöcertifierades anläggningen i Beringen, Belgien. Där-
med återstår endast att milcertifiera anläggningen i Bolton,
USA.
14av15
anläggningar
Minskat avfall
Minska farligt avfall med 50% och den totala
mängden avfall med 25% till 2030 (referenr 2022).
Kommentar
Under 2024 kommer åtgärder vidtas för att få ner mängden
avfall totalt såsom ökad sortering och återanvändning av
material.
50%
Farligt avfall
–78,8%
–25%
Avfall totalt
5,2%
Utfall 2024
l 2030
Växthusgaser (GHG)
50% minskning av växthusgaser
(scope 1 och 2) till 2030 (referensår 2022).
Kommentar
2023 uppgick koncernens utsläpp av växthusgaser scope 1
och scope 2 till 0,68 tCO
2
e/MSEK. Datainsamling av växt-
husgasutsläpp görs i enlighet med GHG-protokollet.
50%
21,1%
Utfall 2024
l 2030
ENVIRONMENT
54
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
54
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportRiskFinansiell utveckling Finansiell rapportering
S
Mänskliga rättigheter
Respekt för mänskliga rättigheter är en självklarhet och
vi har nolltolerans mot diskriminering och alla former av
slav-, tvångs- och barnarbete. VBG Group har inte
mottagit några rapporter om brott mot mänskliga
rättigheter i våra divisioners värdekedjor under 2024.
Viktiga händelser 2024
Minskat antalet arbetsplatsolyckor.
Rathi Transpower donerade medel till OSAAT och
bidrog därigenom till indiska flickors rätt till utbildning.
s mer på sid 20.
VBG Group Truck Equipment bjöd i samarbete med
Vänersborgs kommun in alla elever i klass 8 i Väners-
borg till en utbildningsdag på Universeum i Göteborg.
s mer på sid 20.
Fokus framåt
Att öka säkerheten i samhället är i sndigt fokus inom
VBG Group. Vi arbetar även aktivt för att öka säkerheten
på våra arbetsplatser via utökad rapportering och upp-
följning av arbetsplatsolyckor. Därtill fortsätter vi att
fokusera på att utöka mångfalden genom att öka ande-
len kvinnor i vår verksamhet.
Händelser och fokus
Vi är en jordnära, stabil och långsiktig arbetsgivare som
värdesätter en balanserad och jämställd arbetsmiljö för
våra medarbetare. Vår företagskultur reflekteras i vår
värde grund, våra Keystones: Helhetssyn, Affärsmässig-
het, Professionalism och Lag arbete. Tillsammans med vår
Code of Conduct vägleder de oss i hur vi agerar.
Inom den sociala dimensionen av hållbarhetsområdet
är egna medarbetare, arbetstagare i värdekedjan, påver-
kade i samhället samt kunder och slutanvändare väsent-
liga områden som vi identifierat i vår väsentlighetsanalys.
Utifrån dessa områden driver vi vårt hållbarhetsarbete.
ngfald en styrka
Nya teknologier ställer nya krav på kompetens i vår verk-
samhet. En utmaning för vår bransch är den begränsade
tillgången på teknik- och ingenjörskompetens, framför allt
bland kvinnor. Vi tror att en större mångfald på arbetsplatsen
ger fler infallsvinklar, bättre dynamik och en mer energirik
arbetsmiljö. Vi arbetar aktivt med att rekrytera för en jäm-
ställd arbetsplats och för att öka antalet kvinnor i ledande
befattningar.
Goda möjligheter till kompetensutveckling
VBG Group erbjuder de anställda inom koncernen goda
möjligheter till kompetensutveckling. Individuell kompe-
tensutveckling sker i samråd med närmsta chef och tas
fram efter behov. Under året har fokus varit på hållbarhets-
utbildning. Ledande befattningshavare erbjuds plats på
KTH Executive School:s Industrial Management Program.
Under 2024 utbildades två ledare. VBG Groups ägarstif-
telse SLK- anställda delar årligen ut stipendier för vidare-
utbild ning. Under 2024 delades 39 stipendier ut.
Givande och trygga arbetsmiljöer
En trygg och säker arbetsplats är en självklarhet. Vi har
en nollvision för arbetsplatsolyckor och ser mycket allvarligt
på incidenter. Samtliga olyckor utreds noggrant av led-
ningen. Med en grundorsaksanalys som utgångspunkt
upprättas en åtgärdsplan med aktiviteter som ska för-
hindra att samma typ av olycka händer igen. Antalet
arbetsplatsolyckor har minskat under 2024, och vi arbetar
för att fortsätta den utvecklingen.
Mål
Mångfald och inkludering
VBG Group ska öka andelen kvinnor till minst
30% 2030, antalet ledare ska följa andelen
kvinnor totalt i koncernen och ambitionen är
att alltid ha minst en kvinna i ledningsgrupper.
Vi har nolltolerans för diskriminering.
Kommentar
Vi arbetar aktivt med att få en jämnare könsrdelning,
och verkar för att öka andelen kvinnor i samband med
nyrekrytering.
Säkerhet
Vårt mål är att inga arbetsrelaterade olyckor
ska förekomma och vi verkar för att våra
produkter ska skapa ett säkrare samhälle.
Kommentar
För att minska antalet olyckor arbetar vi med utökad avrap-
portering och uppföljning av olyckor till koncernledningen.
Under 2024 har antalet olyckor minskat fn 26 till 21.
0
21
Utfall 2024
Mål
30%
23%
20,8% 21,5%
Utfall 2024
Mål
Andel kvinnor Andel kvinnliga
ledare
Vi skapar
ett säkrare
samhälle
VBG Group är en koncern med ett
väletablerat samhällsengagemang.
Vårt mål är att våra produkter ska
skapa ett säkrare samhälle och att
våra med arbetare ska ha en säker
och trygg arbetsplats. Vi arbetar
även för att vara en positiv kraft
i de samhällen där vi verkar.
SOCIAL
55
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
55
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportRiskFinansiell utveckling Finansiell rapportering
Nyckeltal
Könsfördelning, %
<30 30–40
13 27
40–50
28
50–60
23
>60
9
Ålder
Åldersfördelning, %
<5 5–10
41 22
10–15
12
15–20
11
>20
14
År
Anställningstid, %Geografisk fördelning av anställda, %
Samtliga siffror redovisas
per balansdagen 2024.
SOCIAL
Säkerhet i samhället
VBG Group grundades för att erbjuda säkrare släp-
vagnskopplingar. Idag är erbjudandet större, men
grundsyftet kvarstår. Onspots automatiska snöked-
jor gör att samhällsviktiga transporter och blåljus-
personal kan köra säkert i vinterväglag. Mobile
Thermal Solutions klimatlösningar optimerar ett
säkert och behagligt klimat för förare och passage-
rare och Ringfeder Power Transmissions friktions-
fjädrar dämpar vibrationer i byggnationer, vilket kan
rädda liv vid jordbävningar.
Långsiktigt samhällsengagemang
VBG Group har sedan bolaget grundades varit en
socialt ansvarstagande arbetsgivare. Vi ägs till
stora delar av tre ägarstiftelser som investerar sin
avkastning både i våra medarbetare och i samhäl-
let. Det är en struktur som skapar både långsiktig-
het för bolaget och hållbara investeringar i samhäl-
let. Våra bolag och divisioner är engagerade i sina
lokalsamhällen genom att stötta lokala initiativ och
väl görenhetsprojekt.
Kunder och slutanvändare
För att VBG Group ska nå maximal framgång är det
av största vikt att vi ständigt utvecklar vårt kunder-
bjudande och är lyhörda inför våra kunders behov
och önskemål. Våra kunder ska kunna lita på att
våra produkter har korrekta produktspecifikationer,
uppfyller samtliga lag- och säkerhetskrav och är
användarvänliga. Service är en prioriterad del av
vårt erbjudande samt av hur vi bygger långsiktiga
och förtroendefulla relationer med våra kunder.
Vi genomför kontinuerligt it-säkerhetsutbildningar
för berörd personal för att säkerställa korrekt hante-
ring av personuppgifter.
Kvinnor, 20,8%
Män, 79,2%
Europa, 37%
Nordamerika, 41%
Sydamerika, 6%
Asien, 17%
56
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
56
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportRiskFinansiell utveckling Finansiell rapportering
Vi är ett företag som ska göra affärer på rättvisa villkor och
tackar nej till tveksamma affärer. Vi följer aktuella lagar och
förordningar i de länder där vi bedriver verksamhet, samt
kon cernens gemensamma standarder och principer.
Vi ska ha ett ärligt förhållningssätt gentemot alla våra
intressenter. Anställda i koncernen får inte ta emot betal-
ningar, gåvor eller andra typer av ersättningar från tredje
part, som skulle kunna påverka deras objektivitet i
beslutsfattandet.
Visselblåsartjänst
VBG Group strävar efter att upprätthålla ett öppet affärs-
klimat och en hög affärsetik. I vår verksamhet värnar vi
om säkerhet och respekt för alla de människor som berörs
av vår verksamhet. Via vår visselblåsartjänst kan vem
som helst rapportera oegentligheter eller något som inte
är i linje med vårt företags värderingar. Rapport kan läm-
nas digitalt eller muntligt via ett avgiftsfritt telefonnummer.
Alla rapporter behandlas konfidentiellt.
Samtliga medarbetare informeras om tjänsten som finns
tillgänglig via vårt intranät och via vår externa hemsida.
Tjänsten hanteras av en extern part som säkerställer ano-
nymitet och konfidentiell hantering.
Under 2024 har inga fall, som efter undersökning lett till
åtgärder, rapporterats.
Viktiga händelser 2024
Skräddarsydd utbildning inom hållbarhet. Läs mer
på sid 18.
97,3% av medarbetarna har genomfört vår årliga
Code of Conduct-utbildning.
Noll rapporterade ärenden via visselblåsartjänsten
som krävt åtgärder.
Noll rapporterade diskrimineringsärenden.
Fokus framåt
Vi har fortsatt fokus på interna förberedelser för att upp-
fylla nya regelverk inom hållbarhet. Därtill ligger fokus
på efterlevnad av våra värderingar – Keystones och vår
uppförandekod – Code of Conduct, såväl hos våra
anställda inom koncernen som hos våra leverantörer
och samarbetspartners.
Händelser och fokus
Inom Governance är Ansvarsfullt företagande ett väsent-
ligt och därmed prioriterat område för VBG Group.
Vårt uppdrag är att skapa ett säkrare samhälle. Code of
Conduct ger uttryck för våra etiska värderingar och lägger till-
sammans med våra Keystones grunden för våra handlingar.
Vår Code of Conduct gäller för alla anställda världen
över och beskriver hur vi ska agera och göra affärer inom
VBG Group. Den beskriver våra förväntningar på både
medarbetare och affärspartners och
tydliggör vad våra intressenter kan förvänta sig av oss.
Vi ser allvarligt på alla överträdelser av vår Code of
Conduct, och överträdelser kan leda till disciplinära åtgär-
der, upp till och inklusive uppsägning. Vi uppmuntrar alla
anställda att säga ifrån och anmäla felaktiga beteenden.
Alla VBG Groups leverantörer och andra affärspartners
världen över förntas följa standarder som är likvärdiga
med de som återspeglas i vår Code of Conduct. Alla leve-
rantörer av direkt produktionsmaterial ska underteckna
vår Code of Conduct.
Ansvarsfulla affärer
VBG Groups produkter och tjänster finns överallt i samhället
och vi är noga med att bedriva vår verksamhet med ansvar,
transparens och ärlighet gentemot alla våra intressenter.
Mål
100% av våra största leverantörer ska vara certi-
fierade enligt ISO 14001 2030 eller motsvarande.
Kommentar
Vi fokuserar på att våra allra största leverantörer ska vara
milcertifierade. 20% av våra leverantörer står för ca 80%
av inköpsvärdet.
Ansvarsfulla leverantörer
100% av leverantörerna av direkt produktionsmaterial
ska underteckna VBG Groups Code of Conduct.
Kommentar
Från och med 2023 följer vi upp utfallet globalt på ett
standardiserat sätt.
Ansvarsfullt företagande
Vi ska göra afrer på rättvisa villkor. Målsätt-
ningen är att alla utvalda medarbetare årligen ska
genomra koncernens Code of Conduct-
utbildning. 2024 uppnåddes 97,3%.
Kommentar
Nyanställda utbildas löpande under året.
100%
97,3%
Utfall 2024
l 2030
100%
63%
Utfall 2024
l 2030
Leverantörer som undertecknat Code of Conduct
100%
23%
Utfall 2024
l 2030
Miljöcertifierade leverantörer
G
Aktivt arbete
för etiska
affärer
Genom att agera med ärlighet,
följa gällande lagar och förord-
ningar, skyddar och bevarar vi
förtroendet för vår koncern. Våra
värderingar ska även efterlevas
av våra leverantörer.
GOVERNANCE
57
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
57
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportRiskFinansiell utveckling Finansiell rapportering
EU Taxonomi
Introduktion till EU:s taxonomi
Taxonomiförordningen är en nyckelkomponent i Europe-
iska kommissionens handlingsplan för att finansiera
omställningen till en hållbar ekonomi. Den utgör ett viktigt
steg för att nå klimatneutralitet senast 2050 i enlighet med
EU:s klimatmål då taxonomin är ett klassificeringssystem
för miljömässigt hållbara verksamheter.
I denna sektion redogör vi för andelen av gruppens
omsättning, kapitalutgifter och driftsutgifter för rapporte-
ringsperioden 2024, som är kopplad till taxonomiförenliga
ekonomiska verksamheter. Vi har under året analyserat
de för året tillkommande målen och ekonomiska aktiviteter
och bedömt att dessa inte är tillämpliga för vår verksam-
het. I tabellen nedan framgår den totala påverkan på
omsättning, kapitalutgifter och driftsutgifter för gruppen.
Våra ekonomiska aktiviteter
Vi har kommit till slutsatsen att vår verksamhet inte omfat-
tas av någon av de ekonomiska aktiviteter som finns
beskrivna i bilagorna till miljömål 16. Då vår verksamhet
inte omfattas är andelen av våra för taxonomin tillämpliga
ekonomiska aktiviteter 0 procent av total omsättning och
därmed är de relaterade tillämpliga kapital- och drifts-
utgifterna också 0 procent.
Därutöver kan de kapital- och driftsutgifter som rapporte-
ras också inkludera de som är relaterade till inköp av pro-
dukter tillverkade från ekonomiska aktiviteter som är fören-
liga med taxonomikraven och vissa individuella åtgärder
som möjliggör andra verksamheter att bli koldioxidsnåla
eller leda till minskade växthusgaser. Under 2024 har VBG
Group gjort en genomgång av om det skulle kunna finnas
ytterligare CapEx eller OpEx relaterat till inköp från leveran-
törer vars verksamhet finns beskriven i taxonomin, eller
individuella investeringar vilka finns beskrivna i taxonomin.
Individuella investeringar är främst hänförliga till energi-
effektivisering av byggnader. VBG Group har gjort en
genomgång av årets totala CapEx och OpEx och kan kon-
statera att det av årets totala investeringar (CapEx) finns
inköp från leverantörer hänförlig till hyra av bilar (CCM 6.5)
och hyra av lokaler (CCM 7.7), investeringar för energief-
fektivt underhåll av byggnader (CCM 7.3) kopplat till ventila-
tion, takunderhåll och portar samt investeringar för installa-
tion av laddningsstationer för elfordon (CCM 7.4) och
solpaneler (CCM 7.6), som tillkommer under 2024 som till-
lämplig CapEx. För året finns ingen tillämplig OpEx.
Se vidare tillämplig CapEx nedan. För ytterligare informa-
tion kopplat till bedömningar se stycke tillämpliga kapital-
utgifter nedan.
Total omsättning, kapitalutgifter och driftsutgifter
Den totala omsättningen är baserad på vår konsoliderade
nettoomsättning som den är beskriven på sidan 76 i vår
årsredovisning för 2024.
Totala kapitalutgifter består av anskaffning (både indi-
viduellt och via rörelseförvärv) av materiella anläggnings-
tillgångar, immateriella tillgångar exklusive goodwill och
nyttjanderättstillgångar under räkenskapsåret, som åter-
finns i not 14–16 på rad inköp och rad förvärvade bolag.
Totala driftsutgifter består av direkta icke-kapitaliserade
investeringar relaterade till forskning och utveckling, bygg-
nadsrenoveringsåtgärder, kortfristiga leasingavtal, under-
håll och reparationer, och andra direkt utgifter relaterade
till det dagliga underhållet av materiella anläggningstill-
gångar.
Tillämpliga kapitalutgifter
Kapitalutgifter ingående i täljaren består framför allt av till-
kommande leas ingavtal avseende ekonomiska aktiviteter
hänförliga till transport med motorcyklar, personbilar och
lätta motor fordon (CCM 6.5) och förvärv och ägande av
byggnader (CCM 7.7). Vi har bedömt båda dessa katego-
rier som inköp från leverantörer, vars ekonomiska aktivite-
ter omfattas av taxonomin. Tillkommande nyttjanderätts-
tillgångar i form av hyrda lokaler (CCM 7.7) består av en
förlängning av befintliga hyres avtal som inte uppfyller kri-
terierna för att vara förenliga med taxonomin. Nyttjande-
rättstillgångar i form av leasade personbilar (CCM 6.5) sker
via ett flertal leverantörer och vi har inte kunnat bedöma
om dessa leverantörer uppfyller kriterierna för att vara för-
enliga med taxonomin. Utöver leasingåtaganden består
kapital utgifter ingående i täljaren av kapitaliserade inves-
teringar relaterade till energieffektiv utrustning för under-
håll av byggnader (CCM 7.3), investeringar för installation
av laddnings stationer för elfordon (CCM 7.4) och solpane-
ler (CCM 7.6). Inköp från leverantörer kan endast vara tax-
onomiförenliga om det kan verifieras att respektive leve-
rantör har genomfört en taxonomiförenlig aktivitet.
Bedömning av om en aktivitet är taxonomiförenlig inklude-
rar även bedömningar av kriterier för att inte göra bety-
dande skada på övriga miljömål (DNSH) och kriterier för
minimiskydds åtgärder. Vi kan således inte göra denna
bedömning själva. Under 2024 har det inte varit möjligt
att erhålla denna information från våra leverantörer varr
ingen av de tillkommande inves teringarna kopplat till CCM
6.5 och CCM 7.7 har bedömts vara förenliga med taxono-
min för 2024. Individuella investeringar har under 2023 inte
heller bedömts uppfylla samtliga kriterier för att vara för-
enliga och vi arbetar med att utveckla processer för detta.
2024 i MSEK Total
Andel av verksamheter
som omfattas av taxo-
nomin men som inte är
taxonomiförenliga
Andel av taxonomi-
förenliga verksamheter
Andel av verksamheter
som inte omfattas
av taxonomin
Omsättning XXXX (5 754,1) — (—) — (—) XXX% (100%)
Kapitalutgifter
(CapEx)
XXX (317,4) XX% (4,5%) X (—) XX% (95,5%)
Driftsutgifter (OpEx) 152,7 (127,4) — (—) — (—) 100% (100%)
Tabellrubrik
58
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
58
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportRiskFinansiell utveckling Finansiell rapportering
EU TAXONOMI, FORTS.
Andel av omsättningen från produkter eller tnster associerade med taxonomianpassad ekonomisk verksamhet
Räkenskapsår 2024 År Väsentliga bidrag
Kriterier avseende att inte
orsaka betydande skada DNSH
Ekonomiska aktiviteter
Kod(er) Omsätt-
ning
Andel
av om-
sättning
Begräns-
ning av
klimat-
föränd-
ringar
Anpass-
ning till
klimat-
föränd-
ringar
Vatten och
marina
resurser
För o-
reningar
Cirkulär
ekonomi
Biologisk
mångfald
och eko-
system
Begräns-
ning av
klimat-
föränd-
ringar
Anpass-
ning till
klimat-
föränd-
ringar
Vatten och
marina
resurser
Cirkulär
ekonomi
För o-
reningar
Biologisk
mångfald
och eko-
system
Minimi-
skydds-
åtgärder
Andel förenlig med
taxonomikraven (A.1)
eller som omfattas av
taxonomikraven (A.2)
omsättning år 2022
Kategori
(möjlig-
görande
eller om-
ställning)
Kategori
(omställ-
ning)
MSEK %
J/N
N/EL
J/N
N/EL
J/N
N/EL
J/N
N/EL
J/N
N/EL
J/N
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % M O
A. EKONOMISKA VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara verksamheter (Taxonomiförenliga)
De miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheternas
omsät tning (A.1)
Varav möjliggörande verksamheter
Varav omställningsverksamheter
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin (men inte är taxonomi förenliga)
EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL
Omsättningen hos de verksamheter
som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2)
Summa (A.1 + A.2)
B. EKONOMISKA VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Ekonomiska verksamheter som inte
omfattas av taxonomin (B) 5 75 4,1 100,0
Summa (A + B) 5 754,1 100,0
J – Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomin för det relevanta miljölet.
N – Nej, verksamheten omfattas av men är inte förenlig med taxonomin för det relevanta miljömålet.
N/EL – Omfattas ej, verksamheten omfattas inte taxonomin för det relevanta millet.
UP DATE
59
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
EU TAXONOMI, FORTS.
Andel av kapitalutgifter från produkter eller tnster associerade med taxonomianpassad ekonomisk verksamhet
Räkenskapsår 2024 År Väsentliga bidrag
Kriterier avseende att inte
orsaka betydande skada DNSH
Ekonomiska aktiviteter
Kod(er) Kapital-
utgifter
Andel
av kapital-
utgifterna
Begräns-
ning av
klimat-
föränd-
ringar
Anpass-
ning till
klimat-
föränd-
ringar
Vatten och
marina
resurser
För o-
reningar
Cirkulär
ekonomi
Biologisk
mångfald
och eko-
system
Begräns-
ning av
klimat-
föränd-
ringar
Anpass-
ning till
klimat-
föränd-
ringar
Vatten och
marina
resurser
Cirkulär
ekonomi
För o-
reningar
Biologisk
mångfald
och eko-
system
Minimi-
skydds-
åtgärder
Andel förenlig med
taxonomikraven (A.1)
eller som omfattas av
taxonomikraven (A.2)
kapitalutgifter år 2022
Kategori
(möjlig-
görande
eller
omställning)
Kategori
(omställ-
ning)
MSEK % % % % % % % J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % M O
A. EKONOMISKA VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara verksamheter (Taxonomiförenliga)
Kapitalutgifter för de miljömässigt
hållbara (taxonomiförenliga) verk-
samheterna (A.1)
Varav möjliggörande verksamheter
Varav omställningsverksamheter
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin (men inte är taxonomi förenliga)
EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL
Transport med motorcyklar,
personbilar och lätta motorfordon
CCM 6.5 0,9 1,0%
EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,6%
Installation, underhåll och reparation
av energieffektiv utrustning
CCM 7.3 0,9 0,8%
EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
Bygg- och fastighetsverksamhet:
Installation, underhåll och reparation
av laddstationer för elfordon
i byggnader
CCM 7.4 0,0 0,2%
EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
Inköp av installationer för förnybar
energi
CCM 7.6 6,5 0,4%
EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
Förrv och ägande av byggnader CCM 7.7 2,2 2,2% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 72,3%
Kapitalutgifter för verksamheter
som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2) 12,8 4,5% 4,5% 72,9%
Summa (A.1 + A.2) 12,8 4,5% 4,5% 72,9%
B. EKONOMISKA VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Ekonomiska verksamheter som inte
omfattas av taxonomin (B) 304,6 100,0
Summa (A + B) 317,4 100,0
UP DATE
60
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
EU TAXONOMI, FORTS.
Andel av driftsutgifter fn produkter eller tjänster associerade med taxonomianpassad ekonomisk verksamhet
Räkenskapsår 2023 År Väsentliga bidrag
Kriterier avseende att inte
orsaka betydande skada DNSH
Ekonomiska aktiviteter
Kod(er) Drifts-
utgifter
Andel
av drifts-
utgifterna
Begräns-
ning av
klimat-
föränd-
ringar
Anpass-
ning till
klimat-
föränd-
ringar
Vatten och
marina
resurser
För o-
reningar
Cirkulär
ekonomi
Biologisk
mångfald
och eko-
system
Begräns-
ning av
klimat-
föränd-
ringar
Anpass-
ning till
klimat-
föränd-
ringar
Vatten och
marina
resurser
Cirkulär
ekonomi
För o-
reningar
Biologisk
mångfald
och eko-
system
Minimi-
skydds-
åtgärder
Andel förenlig med
taxonomikraven (A.1)
eller som omfattas av
taxonomikraven (A.2)
driftsutgifter år 2022
Kategori
(möjlig-
görande
eller
omställning)
Kategori
(omställ-
ning)
MSEK % % % % % % % J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % M O
A. EKONOMISKA VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara verksamheter (Taxonomiförenliga)
Driftsutgifter för de miljömässigt
hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheterna (A.1)
Varav möjliggörande verksamheter
Varav omställningsverksamheter
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin (men inte är taxonomi förenliga)
EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL
Driftsutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin men som inte
är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2)
Summa (A.1 + A.2)
B. EKONOMISKA VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Ekonomiska verksamheter som inte
omfattas av taxonomin (B) 152,7 100,0
Summa (A + B) 152,7 100,0
UP DATE
61
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
EU TAXONOMI, FORTS.
Kärnenergi- och fossilgasrelaterade verksamheter
VBG Group bedriver inte kärnenergi- och fossilgasrelaterade verksamheter.
Kärnenergirelaterade verksamheter JA/NEJ
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och utbyggnad
av innovativa elproduktionsanläggningar som producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt
avfall från bränslecykeln.
Nej
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya kärntekniska anlägg-
ningar för produktion av el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom
vätgasproduktion, samt för säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa tillgängliga teknik.
Nej
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska anläggningar som
producerar el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgas-
produktion från kärnenergi, samt säkerhetsuppgraderingar av dessa.
Nej
Fossilgasrelaterade verksamheter
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av elproduktionsanläggningar
som producerar el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av anläggningar för
kombinerad produktion av värme/kyla och el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av värmeproduktions-
anläggningar som producerar värme/kyla med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
Revisorns yttrande avseende den
lag stadgade håll barhets rapporten
Till bolagsstämman i VBG Group AB (publ),
org. nr 556069-0751
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhets-
rapporten för år 2024 på sidorna 47-62 och för att
den är upprättad i enlighet med årsredovisningsla-
gen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommenda-
tion RevR 12 Revisorns yttrande om den lag-
stadgade hållbarhetsrapporten. Detta innebär att
vår granskning av hållbarhetsrapporten har en
annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning
jämrt med den inriktning och omfattning som en
revision enligt International Standards on Auditing
och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att
denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt
uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
teborg den XX mars 2025
Ernst & Young AB
Andreas Mast
Auktoriserad revisor
62
VBG Group Årsredovisning 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
XXX
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse ............................................ 63
Truck & Trailer Equipment ......................................66
Mobile Thermal Solutions ...................................... 69
Ringfeder Power Transmission ............................. 72
Koncernens finansiella utveckling
under fem år ...............................................................75
Finansiella räkningar
Koncernresultaträkning .......................................... 76
Övrigt totalresultat ...................................................76
Koncernbalansräkning ............................................77
Koncernens förändringar i eget kapital ...............78
Kassaflödesanalys för koncernen ........................78
Moderbolagets resultaträkning ............................. 79
Moderbolagets balansräkning ..............................80
Moderbolagets förändringar i eget kapital .........81
Kassaflödesanalys för moderbolaget .................81
Alternativa nyckeltal ................................................ 82
Noter, gemensamma för moderbolag och koncern
Not 1 | Allmän information och redovisnings-
principer ................................................ 85
Not 2 | Finansiella risker ..................................89
Not 3 | Rapportering för segment .................90
Not 4 | Fördelning av intäkter ......................... 91
Not 5 | Övriga rörelseintäkter ......................... 91
Not 6 | Övriga rörelsekostnader .................... 91
Not 7 | Löner, andra ersättningar och
sociala kostnader.................................92
Not 8 | Arvode och kostnads ersättningar
till revisor ...............................................93
Not 9 | Avskrivningar och nedskrivningar ...94
Not 10 | Ersättning till anställda ....................... 94
Not 11 | Rörelsekostnader fördelade
på kostnadsslag ................................... 94
Not 12 | Finansiella intäkter och kostnader ...94
Not 13 | Bokslutsdispositioner..........................94
Not 14 | Finansiella instrument ........................94
Not 15 | Resultat per aktie ................................95
Not 16 | Skatt på årets resultat ........................ 95
Not 17 | Immateriella anläggnings tillgångar .95
Not 18 | Materiella anläggnings tillgångar ...... 96
Not 19 | Leasing...................................................97
Not 20 | Andelar i koncernbolag,
förändringar i bokförda värden ......... 98
Not 21 | Uppskjuten skattefordran
respektive skuld ................................... 99
Not 22 | Varulager ...............................................99
Not 23 | Förutbetalda kostnader och
upplupna intäkter ................................. 99
Not 24 | Eget kapital ...........................................99
Not 25 | Obeskattade reserver .........................99
Not 26 | Avsättningar för pensioner och
liknande förpliktelser .........................100
Not 27 | Övriga avsättningar ........................... 101
Not 28 | Upplåning ............................................ 101
Not 29 | Kundfordringar ................................... 102
Not 30 | Checkräkningskredit ......................... 102
Not 31 | Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter ..........................102
Not 32 | Eventualförpliktelser ......................... 102
Not 33 | Kassaflödesanalys ............................ 103
Not 34 | Betydande bedömningar vid
tillämpning av redovisnings-
principerna, uppskattningar
och antaganden .................................104
Not 35 | Förvärv .................................................104
Not 36 | Väsentliga händelser efter
räkenskapsårets slut ......................... 105
Not 37 | Förslag till vinstdisposition ..............105
Underskrifter Årsredovisning .........................105
Revisionsberättelse ...........................................106
Analys och
presentation av
finansiell utveckling
och resultat
FINANSIELL
RAPPORTERING
PLATSHÅLLARBILD
UPPDATERAS
62
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportFinansiell rapporteringHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt
VBG Group AB (publ) Org.nr 556069-0751
(Samtliga belopp redovisas i TSEK om ej annat anges.)
Styrelsen och verkställande direkren för VBG Group AB (publ) får härmed avge årsre-
dovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret 2024, bolagets 66:e verksamhetsår.
Information om verksamheten
Allmänt
VBG Group AB (publ) i Vänersborg är moderbolag i en
internationell industrikoncern med helägda bolag i Sverige,
USA, Kanada, Indien, Brasilien, Kina, Sydafrika, Austra-
lien samt sju länder i Europa. Verksamheten följs upp och
rapporteras via tre divisioner: Truck & Trailer Equipment,
Mobile Thermal Solutions och Ringfeder Power Transmis-
sion. VBG Groups B-aktie börsintroducerades 1987 och
finns idag på Mid Cap-listan på Nasdaq Stockholm.
Divisioner
Verksamheten bestod under 2024 av tre divisioner.
Truck & Trailer Equipment – Divisionens två varumärken
för släpvagnskopplingar, VBG och Ringfeder, står för
mer än 50 procent av världsmarknaden. VBG är ledande
i Norden och Storbritannien medan Ringfeder är starkt
i övriga Europa och på andra marknader, som exem-
pelvis Australien. Truck & Trailer Equipment har även
en världsledande position inom automatiska snökedjor
genom varumärket Onspot, med en marknadsandel på
cirka 65 procent och en väletablerad förljning i Europa
och Nordamerika. Truck & Trailer Equipments skjutbara
tak för kapelltäckta trailers och tippfordon samt skjutbara
takbågar för järnvägsvagnar, bidrar till en snabbare last-
ning och lossning, vilket ger ett mer effektivt transport-
arbete. Taken bidrar även till en tryggare arbetsmiljö för
de som lastar och lossar. Edscha Trailer Systems samt
Sesam är divisionens varumärken för skjutbara tak.
Förvaltnings berättelse
Mobile Thermal Solutions är genom sina varumär-
ken Mobile Climate Control och Bus Climate Control
branschledande leverantör av kompletta klimatsystem
till kommersiella fordon, i framför allt Nordamerika och
Europa. Kunderna återfinns inom huvudsakligen fyra
marknadssegment: bussar, anläggningsfordon, nyttofor-
don och försvarsfordon.
Ringfeder Power Transmission är en erkänd global
marknadsledare i valda nischer inom mekanisk kraf-
verföring samt energi och stötdämpning. Verksamheten
omfattar de fyra varumärkena Ringfeder Power Trans-
mission, Henfel, Carlyle Johnson och Rathi. Kunderna
återfinns i flera olika industrimarknader såsom bygg-,
maskin-, kraft- och gruvindustrin över hela världen.
Omsättning och resultat för koncernen
Omsättningen uppgick till 5 578,9 MSEK (5 739,8) och var
2,8 procent lägre än helåret 2023. Med hänsyn taget till
valutakursförändringar mellan perioderna var den orga-
niska tillväxten –4,6 procent. Rörelseresultatet (EBITA)
minskade till 842,7 MSEK (860,9) vilket motsvarar en rörel-
semarginal (EBITA) på 15,1 procent (15,0). Trots att rörel-
seresultatet (EBITA) minskade från fjolårets rekordnivåer,
är det fortfarande det näst bästa resultatet i koncernens
historia.
Den ökade lönsamheten är ett resultat av en fortsatt för-
bättring av verksamheten i Mobile Thermal Solutions buss-
verksamhet i USA, och av att eftersläpande prisökningar
har gett effekt trots vikande volymer och försäljning för
Mobile Thermal Solutions som helhet. Inom Truck & Trailer
Equipment har den europeiska trailermarknaden och för-
säljningen varit mycket svag, vilket bidragit till volymned-
gången för koncernen. Resultatet 2024 påverkades posi-
tivt med 9,8 MSEK i realisationsvinst för försäljningen av
lager- och distributionsfastigheten i Danmark som skedde
under frde kvartalet. Resultatet 2024 har belastats med
ca 3 MSEK i kostnader vid förvärvet av Italytec Imex
Indústria e Comércio Ltda., som slutrdes i januari 2025.
Koncernens räntenetto för helåret blev –30,9 MSEK
(–33,7) och valutaeffekten på tillgångar och skulder i
utländsk valuta uppgick till 18,0 MSEK (–18,2). Samman-
taget innebar detta ett finansnetto på –13,7 MSEK (–61,4).
Resultatet efter finansiella poster blev därmed 782,2
MSEK (766,3), resultatet efter skatt blev 588,2 MSEK
(572,1) och vinsten per aktie 23,52 SEK (22,88).
Skattekostnad
Årets skattekostnad uppgick till 194,0 MSEK (194,3), varav
aktuell skatt utgjorde 179,6 MSEK (184,2) och uppskjuten
skatt utgjorde 14,4 MSEK (9,1).
Årets skattekostnad motsvarar därmed en skattesats för
koncernen på 19,2 procent (20,9).
Investeringar och avskrivningar
Koncernens nyinvesteringar var totalt för helåret var nyin-
vesteringarna 617,2 MSEK (117,3), där 420 MSEK avser
förvärv av mark i Toronto. Den högre investeringsnivån
2024 drivs dels av investeringen i mark, dels av högre
investeringar inom Mobile Thermal Solutions. Avskrivning-
arna var totalt för helåret 150,2 MSEK (133,0).
Exponering i utländsk valuta, risker och okerhets-
faktorer
En utrlig redorelse för koncernens exponering i
utländsk valuta, aktuella risker och osäkerhetsfaktorer
återfinns på sidorna 31–35 samt under not 2 finansiella
risker på sidan 66.
Kassaflöde och finansiell ställning
Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade jäm-
fört med samma period föregående år och uppgick till
796,4 MSEK (722,9). Minskad kapitalbindning i varulager
och kundfordringar i kombination med bra underliggande
intjäning resulterade i ett stabilt, högt kassaflöde. Under
perioden uppgick genomförda investeringar till 617,2
MSEK (342,7). Koncernens totala låneskuld och leasing-
skuld minskade under helåret med 54,6 MSEK (50,8) efter
amortering av lån. Utdelningen som betalades ut i maj
uppgick till 175,0 MSEK (137,5), vilket gör att periodens
kassaflöde uppgick till 55,5 MSEK (394,4). Resultatet efter
skatt för perioden ökade till 588,2 MSEK (572,1) och övrigt
totalresultat, vilket avser omräkningsdifferenser i utländsk
valuta och omvärdering av pensionsplaner, uppgick till
43,6 MSEK (-45,2), vilket innebar att periodens totalresul-
tat blev 631,8 MSEK (526,8). Koncernens eget kapital har
därmed ökat under 2024 till 4 132,7 MSEK (3676,0).
Soliditeten ökade under perioden till 63,3 procent (61,7).
Likvida medel, inklusive valutaförändring, ökade under
perioden med 63,7 MSEK (387,1) som ett resultat av hög
lönsamhet från den löpande verksamheten samt nyupplå-
ning under kreditfaciliteten. Likvida medel uppgick vid
periodens slut till 949,7 MSEK (885,9). Därutöver fanns
outnyttjad checkkredit om 100,0 MSEK (100,0), vilket
63
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
FÖRVALTNINGS BERÄTTELSE
EBITA och EBITA-marginal
2420
0
1 000
800
600
400
200
0
5
10
15
20
25
%
21 22 23
386
484
861
843
30
558
EBITA-marginal, genomsnitt 5 år: 13%
MSEK
innebar att koncernen vid december månads utgång hade
en tillgänglig likviditet, exkluderat utrymme under kredit-
avtal, på 1 049,7MSEK (985,9). Koncernens räntebärande
nettolåneskuld ökade under året med 54,6 MSEK och upp-
gick vid periodens slut till 428,6 MSEK (374,0).
Koncernens räntebärande nettolåneskuld i förhållande
till eget kapital den 31 december 2024 var 0,06 (0,10) och
räntebärande nettolåneskuldens förhållande till koncer-
nens rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA
rullande fyra kvartal) var 0,45 (0,39).
Personal
Den 31 december 2024 var 1 972 personer (2 065)
anställda i VBG Group, varav 231 (230) i Sverige. Under
helåret 2024 sysselsatte koncernen i genomsnitt 1 980
personer (1 864 samma period föregående år), av dessa
var 230 (221) verksamma i Sverige. Kostnaden för löner
och sociala avgifter uppgick för helåret till 1 248,7 MSEK
(1 205,8).
Moderbolaget
VBG Group AB:s verksamhet är inriktad på att över-
gripande leda, utveckla och samordna koncernen.
Tillgångarna i moderbolaget består huvudsakligen av
aktier i dotterbolag samt varumärken. Målsättningen är
att koncernens väsentliga immateriella tillgångar i form
av varumärken och andra rättigheter ska samlas direkt i
moderbolaget. VBG Group AB fokuserar på att vidmakt-
hålla och säkra koncernens samtliga varumärken och rät-
tigheter. Moderbolagets nettoomsättning avser företrädes-
vis koncerninterna tjänster och licensintäkter som under
perioden uppgick till 58,8 MSEK (57,7). Rörelseresultatet
för helåret uppgick till –10,3 MSEK (–15,4). Resultatet efter
utdelningar från koncernföretag, finansnetto och skatt blev
228,6 MSEK (125,6).
2024 2023
Helår Q4 Q3 Q2 Q1 Helår Q4 Q3 Q2 Q1
Nettoomsättning 5 578,9 1 276,6 1 272,9 1 494,3 1 535,0 5 739,8 1 449,9 1 439,8 1 450,2 1 399,9
EBITDA 946,1 222,8 197,2 243,3 282,9 955,8 222,9 256,0 242,2 232,0
EBITA 842,7 194,5 171,8 216,9 259,5 860,9 217,5 225,7 212,2 202,7
Rörelsemarginal, EBITA % 15,1 15,2 13,5 14,5 16,9 15,0 15,0 15,7 14,6 14,5
Rörelseresultat, EBIT 795,9 171,2 164,1 209,1 251,6 827, 8 209,0 217,1 204,1 194,9
Rörelsemarginal, EBIT, % 14,3 13,4 12,9 14,0 16,4 14,4 14,4 15,1 14,1 13,9
Rörelseresultat efter
finansiella poster, EBT 782,2 172,5 147, 8 211,6 250,3 766,3 183,4 216,9 181,2 180,4
Resultat efter skatt 588,2 112,2 112,3 167,8 195,8 572,1 129,5 158,9 138,2 142,1
Vinst per aktie, SEK 23,52 4,49 4,49 6,71 7,8 3 22,80 5,18 6,35 5,53 5,68
Kassaflöde från den
löpande verksamheten 796,4 294,0 153,3 204,9 14 4,1 722,9 162,7 268,7 128,9 145,0
ROE (ackumulerat), % 14,5 14,5 14,5 18,5 15,1 15,6 16,2 16,7 15,9 16,8
ROCE (ackumulerat), % 16,3 16,3 15,8 19,8 16,3 17,3 17, 2 18,4 17,5 17,4
Soliditet, % 63,3 63,3 64,4 62,6 62,5 61,7 61,4 58,7 62,4 64,2
2024 2023
Helår Q4 Q3 Q2 Q1 Helår Q4 Q3 Q2 Q1
Sverige 309,9 72,9 61,8 79,8 95,4 325,7 81,5 56,9 87,3 10 0,1
Övriga Norden 266,4 67, 2 59,4 66,5 73,3 270,9 66,9 59,4 69,2 75,3
Tyskland 523,3 123,9 112,1 132,7 154,5 552,8 121,3 132,9 133,2 165,5
Övriga Europa 786,9 177,4 167,0 216,1 226,4 949,4 233,8 227,0 237,6 251,0
USA 2 352,9 524,3 533,5 637,4 6 57,8 2 552,9 663,9 671,0 643,0 575,1
Övriga Nordamerika 6 87,4 146,7 170,8 189,7 180,2 590,8 140,2 159,9 158,6 132,1
Brasilien 128,4 26,8 33,6 35,1 32,9 145,5 37,0 40,3 39,0 29,2
Australien/Nya Zeeland 175,0 40,5 40,9 56,3 40,3 142,5 35,9 39,1 35,9 31,6
Kina 86,7 25,8 27,4 20,6 13,0 57,6 14,2 18,6 14,3 10,5
Övriga världen 262,0 71,2 66,5 63,1 61,2 151,6 55,2 34,7 32,2 29,0
Koncernen 5 578,9 1 276,6 1 272,9 1 494,3 1 535,0 5 739,8 1 449,9 1 439,8 1 450,2 1 399,9
Koncernens utveckling, MSEK
Omsättning, MSEK
Nettoomsättning
2320 21 22 24
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
MSEK
5 740
5 579
3 147
3 611
4 580
64
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportFinansiell rapporteringHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt
Hållbarhetsredovisning
Hållbarhetsfrågor har en central plats inom VBG Group, så
också under 2024. Vi har valt att redovisa vår lagstadgade
hållbarhetsrapport på sidorna XX-XX samt en fördjupad
hållbarhetsredovisning på sidorna XX-XX. Hållbarhetsri-
sker och hanteringen av dessa beskrivs tillsammans med
övriga risker på sidorna XX-XX. Strategi, affärsmodell samt
värdekedja finns beskrivet på sidorna XX-XX.
Utsikter 2025
Koncernen lämnar ingen prognos.
Styrelsens arbetsformer
Styrelsen i VBG Group AB (publ) består av sex ordinarie
ledamöter valda av årsstämman. Löntagarorganisatio-
nerna Unionen/Sv.Ing./Ledarna och IF Metall utser där-
utöver var sin ordinarie ledamot samt en suppleant. Tjäns-
temän i bolaget deltar i styrelsens sammanträden som
föredragande och sekreterare. Under verksamhetsåret
2024 hade styrelsen 12 (11) sammanträden. Styrelsens
arbete följer en årlig föredragningsplan ämnad att säker-
ställa styrelsens behov av information. Arbetet påverkas
i övrigt av den särskilda arbetsordning styrelsen fastställt
rörande arbetsfördelning mellan styrelsen och vd. Tillsät-
tande av valberedningen styrs av principer för tillsättande
av och instruktioner till valberedningen. Valberedningen
ska bestå av styrelsens ordförande och tre ledamöter
utsedda av de tre till röstetalet största aktieägarna vid
utgången av det tredje kvartalet respektive år.
Styrelsen utg på uppdrag av årsstämman såväl revi-
sionskommitté som ersättningskommitté. Bolagets revisor
rapporterar till revisionskommittén sina iakttagelser från
granskningen och ger sin bedömning av bolagets interna
kontroll.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Vid årsstämman 2024 beslutade om reviderade riktlinjer
för ersättning till ledande befattningshavare. I jämförelse
med tidigare riktlinjer, antagna av stämman 2020, innebar
förlaget i huvudsak att kriterierna för rörlig ersättning änd-
ras, en möjlighet till villkorad kontantersättning vid förvärv
av aktier av serie B i bolaget införs och vad gäller pen-
sionsförmåner kan ytterligare 5% erbjudas i direktpension.
Även vissa redaktionella har genomförts.
Riktlinjerna avser ersättning och andra anställningsvill-
kor för VBG Groups koncernledning och övriga ledande
befattningshavare. Fasta ersättningar ska vara marknads-
mässiga, konkurrenskraftiga och baseras på personens
ansvarsområde och prestation. Därutöver ska ledande
befattningshavare kunna erbjudas ytterligare en kontant-
bonus innebärande att om den ledande befattningshava-
ren investerar ett belopp upp till hälften av utbetald rörlig
ersättning efter skatt för föregående år i bolaget genom
förvärv av aktier serie B, erhåller den ledande befattnings-
havaren en kontantbonus brutto före skatt motsvarande
det belopp som investeras. Utöver fast lön kan rörlig
ersättning utgå, vilken ska vara begränsad och baserad
på koncernens eller respektive affärsdivisions ekonomiska
utveckling jämfört med fastsllda mål. För ledande befatt-
ningshavare kan den rörliga delen uppgå till maximalt 50
procent av den fasta årslönen. Förutom ersättningar enligt
ovan kan andra förmåner som tjänstebil och hälsovård
utgå. Ledningen har i allmänhet pensionsförmåner enligt
lag och kollektivavtal (ITP-planen). Det finns dock möjlig-
het för den enskilde att välja andra pensionslösningar till
samma kostnad för bolaget. För personer bosatta utanför
Sverige utgår pensionsrmåner som är praxis i respektive
land. För befattningshavare bosatta i Sverige är uppsäg-
ningstiden från bolagets sida sex till arton månader och
från den anställdes sida tre till sex månader. Avgångsve-
derlag utöver lön under uppsägningstiden får inte överstiga
den ledande befattningshavarens årslön. För befattnings-
havare bosatta utanför Sverige tillämpas uppsägnings-
tider och avgångsvederlag som är praxis i respektive
land. Ersättningskommittén beslutar om löner och andra
anställningsvillkor. Se sidan XX för fullständiga riktlinjer
för ersättning till ledande befattningshavare samt sidorna
XX-XXr ersättningsrapport för räkenskapsåret 2024.
VBG Groups aktie och ägarförllanden
Vinst per aktie för uppgick till 23,52 SEK (22,88). Eget
kapital per aktie var 165,28 SEK den 31 december 2024,
jämfört med 147,02 SEK vid samma tidpunkt föreende
år.
Aktiekursen var vid kvartalets utgång 312,00 SEK, vilket
motsvarade ett börsvärde på 7 801 MSEK, jämfört med
fjärde kvartalet 2023 då kursen var 243,00 SEK vilket gav
ett börsvärde på 6 076 MSEK. Antalet aktieägare ökade
med 64 under helåret och uppgick till 11 765 (11 701).
Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
VBG Group har genom divisionen Mobile Thermal Solu-
tions den 29 januari 2025, undertecknat ett aktieöverlåtel-
seavtal avseende samtliga aktier i det brasilianska bolaget
Italytec Imex Indústria e Comércio Ltda., en ledande
leverantör av värme- och luftkonditioneringssystem för den
brasilianska offroad-marknaden. Aktierna tillträddes den
31 januari 2025. Genom detta förrv tillförs koncernen
cirka 130 MSEK i årliga intäkter. Köpeskillingen uppgick till
233 MSEK. Därutöver kan det komma utgå en tilläggskö-
peskilling om uppskattat 27 MSEK, som baseras på utfal-
let för genomsnittlig EBITA för räkenskapsåren 2024-2026.
Arbete fortgår med att upprätta förvärvsanalys.
Identifierade övervärden kommer i huvudsak att utgöras
av goodwill.
Som en följd av förrvet av Italytec utvecklades affärs-
enheten MCC North America och fick ett nytt namn - MCC
Americas.
Förslag till vinstdisposition
Styrelsens förslag till utdelning har beaktat moderbolag-
ets och koncernens kort- och långsiktiga likviditetsbehov,
utvecklingsmöjligheter, finansiella ställning och invester-
ingsbehov. Mot denna bakgrund föreslår styrelsen i VBG
Group AB (publ) årssmman 2024 att besluta om en
utdelning om 7,25 SEK per aktie (7,00) för räkenskapsåret
2024. Den föreslagna utdelningen innebär en total
utbetalning av medel från moderbolaget på 181,3 MSEK
(175,0), motsvarande 4,8 procent av koncernens egna
kapital, eller 12,4 procent av moderbolagets egna kapital,
vid årets slut. Koncernen redovisade en vinst efter skatt på
631,8 MSEK (526,9), vilket innebär att föreslagen utdeln-
ing utgör 30,8 procent av årets nettoresultat för koncernen
(30,8).
FÖRVALTNINGS BERÄTTELSE
BILDRUTA
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel i
moder bolaget:
2024 2023
Balanserad vinst 1 112 159 809 1 161 536 244
Årets resultat 228 550 583 125 634 437
Summa 1 340 710 392 1 287 170 681
65
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportFinansiell rapporteringHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt
FÖRVALTNINGS BERÄTTELSE
Totalt minskade Truck & Trailer Equipments omsättning
med 11,0 procent jämfört med föregående år och EBITA
minskade till 296,7 MSEK (370,3) med en fortsatt stark
EBITA-marginal på 19,3 (21,4) procent.
Marknaden
Ökad efterfrågan på transporter är en tydlig, långsiktig
trend som drivs av befolkningstillväxt, urbanisering och
ökande e-handel. Klimatförändringar och behovet av säkra
transporter driver utvecklingen mot längre och tyngre for-
don.
Ett åkeris lönsamhet är starkt sammankopplat med
dess bränslekostnader. Genom att åkeriernas kunder
numer också sätter sina egna krav på miljö- och koldiox-
idutsläpp per transporterad tonkilometer, ställs nya krav
på produkterna. Vidare är högre säkerhetskrav något som
åkerierna måste leva upp till. Som kundorienterad leve-
rantör utvecklar vi därför nya tekniker, till exempel sens-
orteknik med mjukvaror, samt lösningar för att överbrygga
dessa utmaningar. Goda exempel på nya lösningar är
det uppdaterade programmet för släpvagnskopplingar,
den automatiska snökedjan Onspot och Edscha Trailer
Systems elektriskt manövrerade skjutbara tak för entre-
prenadlastbilar.
Truck & Trailer Equipment deltar vidare i ett antal
projekt med slutanvändare, lastbilstillverkare och andra
Främsta produktsegment
Kopplingsutrustningar för tunga
lastbilar och släp
Automatiska snökedjor
Skjutbara tak för semitrailers
2024 präglades av en stabil efterfrågan för lastbilslösningar, men
en fortsatt kraftig nedgång för semi-trailer marknaden. Truck &
Trailer Equipment redovisade 2024 en försäljningsnedgång, trots
det uppgick divisionens EBITA-marginal till fortsatt höga 19,3
procent.
Fortsatt robust lönsamhet
leverantörer för att utveckla applikationer för längre och
tyngre fordon.
På marknaden för släpvagnskopplingar är antalet kon-
kurrenter få, men det råder trots det en intensiv och hård
konkurrens. Tyska Rockinger och italienska Orlandi är de
främsta konkurrenterna. Även marknaden för automatiska
snökedjor och skjutbara tak känner av en hård konkur-
rens. Främsta konkurrenten inom snökedjor är tyska RUD.
För Edscha Trailer Systems finns framför allt tre stora
konkurrenter: TSE (som ägs av trailertillverkaren Schmitz
Cargobull), Versus Omega och Autocar.
Verksamhet
Truck & Trailer Equipment har genom starka varumärken
en ledande global position inom utveckling, tillverkning,
marknadsföring och försäljning av utrustning till kommer-
siella fordon. Släpvagnskopplingar säljs under varumär-
kena VBG och Ringfeder, därutöver har divisionen även
en ledande position inom automatiska snökedjor som
säljs under varumärket Onspot. Divisionen har vidare en
stark marknadsposition av skjutbara tak för trailers och
järnvägsvagnar under varumärkena Edscha Trailer Sys-
tems och Sesam. Divisionen bedriver försäljning i cirka
70 länder, där erbjudandet vänder sig till ett flertal olika
kundgrupper.
Truck & Trailer Equipment
Varumärken
EBITA-marginal %
19
Omsättning MSEK
1 537
EBITA MSEK
297
Medelantal anställda
414
Andel av koncernen
21%
Andel av koncernen
28%
Andel av koncernen
35%
66
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportFinansiell rapporteringHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt
2024 2023
Truck & Trailer Equipment
Helår Q4 Q3 Q2 Q1 Helår Q4 Q3 Q2 Q1
Nettoomsättning 1 537,1 367,0 340,7 390,5 439,0 1 727,7 412,3 381,7 437,9 495,7
EBITDA 328,9 91,0 60,5 68,6 108,8 393,2 82,7 89,9 97,6 123,0
EBITA 296,7 82,6 52,4 61,1 100,6 370,3 85,9 81,2 88,6 114,7
EBITA-marginal, % 19,3 22,5 15,4 15,6 22,9 21,4 20,8 21,3 20,2 23,1
Rörelseresultat, EBIT 29 0,1 80,9 50,8 59,4 99,0 364,2 84,2 79,4 87,3 113,3
Rörelsemarginal, EBIT, % 18,9 22,1 14,9 15,2 22,5 21,1 20,4 20,8 19,9 22,9
ROOC, % 52,0 52,0 50,6 54,8 59,1 62,0 62,0 65,1 61,8 60,3
2024 2023
Marknad Helår Q4 Q3 Q2 Q1 Helår Q4 Q3 Q2 Q1
Sverige 258,4 59,6 50,7 66,7 81,3 273,9 68,4 46,5 74,8 8 4,1
Övriga Norden 211,4 51,2 45,5 53,7 61,0 215,6 54,0 45,6 55,4 60,5
Tyskland 276,3 60,3 60,1 72,7 83,3 319,1 64,0 75,9 74,7 104,6
Övriga Europa 446,4 96,2 102,6 112,8 134,8 591,4 134,7 135,0 152,1 169,5
USA 154,2 55,2 33,0 26,7 39,4 159,5 49,0 33,4 33,3 43,8
Övriga Nordamerika 17,0 3,4 4,4 3,7 5,5 21,2 5,5 6,7 5,6 3,3
Australien/Nya Zeeland 115,9 26,3 23,6 38,7 27,2 112,6 26,3 29,7 31,9 24,7
Kina 29,4 11,3 12,0 6,1 0,3 0,1 0,2
Övriga världen 28,1 3,5 8,7 9,4 6,5 34,2 10,4 8,8 10,0 5,1
Truck & Trailer Equipment 1 537,1 367,0 340,7 390,5 439,0 1 727,7 412,3 381,7 437,9 495,7
För släpvagnskopplingar är det vanligaste kundsegmentet
chassipåbyggare/integratörer.
För automatiska snökedjor är kunden främst användare
av kommersiella lastfordon, bussar och utryckningsfordon.
För skjutbara tak är det största kundsegmentet, tillver-
kare av kapelltäckta semitrailers.
Truck & Trailer Equipments kontinuerliga fokus på trafiksä-
kerhet har gjort att divisionen ses som en värdeskapande
och kunskapsrik partner inom området. Förmågan att leve-
rera kundanpassade systemlösningar, snarare än enskilda
produkter är divisionens starkaste konkurrensfördel.
Truck & Trailer Equipment har under ett flertal år tagit en
aktiv roll i arbetet kring minskade koldioxidutsläpp. Man
har deltagit i ett flertal projekt kopplat till tyngre och längre
fordonskombinationer som resulterat i lägre bränsleför-
brukning per fraktat ton. Truck & Trailer Equipment är väl
positionerad för att kunna möta förändringar i kundbehov
framåt.
Divisionen har även ett stort fokus på digitaliseringstren-
den, till följd av detta gör man satsningar på digital mark-
nadsföring för de fyra varumärkena Onspot, VBG, Edscha
Trailer Systems och Ringfeder. Därutöver arbetar divisio-
nen med digitalisering av produkterbjudandet. Ett exempel
på nytt produkterbjudande är att divisionen erbjuder sens-
orteknik både till koppling- och takutrustning. Denna teknik
förbättrar funktionaliteten för användaren och leder till
ökad trafiksäkerhet samt högre effektivitet.
Finansiell utveckling
Omsättningen för helåret minskade med 11,0 procent jäm-
fört med föreende år, till 1 537,1 MSEK (1 727,7).
Beaktat valutakursförändringar, under året var den
organiska tillväxten för Truck & Trailer Equipment –10,7
procent. Hög försäljning och genomförda prisjusteringar
för lastbilsverksamheten har kompenserat för den vikande
trailermarknaden och divisionen redovisar en EBITA-
marginal om 19,3 procent. Den lägre omsättningen och
EBITA-resultatet förklaras av en kraftigt vikande aktivitet
på semitrailermarknaden för helåret 2024 jämfört med
2023.
Omttning per
verksamhetsområde
Omsättning per kanal
Goods, 98%
People, 2%
Offroad, 0%
Industrial, 0%
OEM, 29%
Distributörer/importörer, 28%
Påbyggare/integratörer, 22%
Återförsäljare, 21%
Omsättning/Resultat, MSEK
FÖRVALTNINGS BERÄTTELSE
Truck & Trailer Equipment, forts.
Omsättning per region
Sverige 17%
Övriga Norden 14%
Tyskland 18%
Övriga Europa 29%
Nordamerika 11%
Australien/Nya Zeeland 8%
Övriga världen 1%
67
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportFinansiell rapporteringHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt
Under fjärde kvartalet såldes en lager- och distribu-
tionsfastighet i Danmark, vilket påverkat rörelseresultatet
(EBITA) med 9,8 MSEK i realisationsresultat.
För helåret minskade divisionens rörelsekapital med
49,0 MSEK till 325,2 MSEK (374,2) som en följd av mins-
kade varulagernivåer. Med tillägg för materiella anlägg-
ningstillgångar på 290,6 MSEK, uppgick det operativa
kapitalet vid decembersutgång till 615,8 MSEK (618,5).
Avskrivningar på materiella anläggningstillgångar var
under året 38,5 MSEK (29,0), vilket innebar att EBITDA
minskade till 328,9 MSEK (393,2). Avskrivningar på imma-
teriella anläggningstillgångar var 6,6 MSEK (6,1), vilket
minskade EBIT till 290,1 MSEK (364,2). Totala avskriv-
ningar som belastat divisionen uppgick till 38,8 MSEK
(29,0). Divisionens rörelsekapital minskade under året
med 49,0 MSEK till 325,2 MSEK (374,2) och med tillägg
för värdet på materiella anläggningstillgångar på 290,6
MSEK uppgick det operativa kapitalet till 615,8 MSEK
(618,5). Truck & Trailer Equipments ROOC uppgick till 52,0
procent (62,0). Nyinvesteringarna under året uppgick till
79,3 MSEK (63,2). Under 2024 sysselsatte Truck & Trailer
Equipment i genomsnitt 414 personer (383) och den 31
december 2024 var 416 personer anställda (388). Perso-
nalkostnaden uppgick till 326,4 MSEK (317,1) vilket innebar
en kostnad per anställd på 788,5 TSEK (828,0).
Divisionen framåt
För att möta de krav som ställs från marknaden och för-
hålla sig till rådande trender har Truck & Trailer Equipment
en tydlig strategi framåt. Stort fokus läggs på hållbarhets-
frågor. Under 2025 kommer investeringar ske i nya håll-
bara energilösningar för att reducera vårt CO
2
avtryck och
ett antal projekt startas upp för att minska vår klimatpåver-
kan. Divisionen arbetar aktivt med att se över möjligheter
till förvärv och ökad internationalisering.
Vidare kommer Truck & Trailer Equipment genom digi-
talisering av produkterbjudandet, effektiva interna proces-
ser samt digital marknadsföring och försäljning, skapa
hållbar lönsamhet framöver.
EBITA och EBITA-marginal
2420
0
400
300
200
100
0
5
10
15
20
25
21 22 23
30
195
251
308
297
370
Operativt kassaflöde
0
100
200
400
300
500
290
297
329
49
313
–65
EBIT
EBITA
EBITDA
WC
CapEX
Kassaflöde
MSEK
Nettoomsättning
2219 20 21 23
0
400
800
1 200
1 600
2 000
MSEK
1 537
1 728
1 054
1 328
1 629
FÖRVALTNINGS BERÄTTELSE
Truck & Trailer Equipment, forts.
Fortsatt robust lönsamhet och EBITA-marginal.
Breddat erbjudandet genom fortsatt utveckling av
systemlösningar.
Utvecklat ny sensorteknik till kopplings- och takut-
rustning.
Installerat solceller i produktionsanläggningarna i
Kamenice, North Vernon och Beringen.
Försäljning av lager- och distributionsfastighet i
Danmark.
ISO 14001 certifiering av produktionsanläggningen
i Beringen, Belgien.
Viktiga händelser 2024
PLATSHÅLLARBILD
Kompletterande nischledande förvärv.
Ökat kunderbjudande i eftermarknadsaffären.
Utveckling av applikationer för längre och tyngre
fordon.
Investeringar i hållbara energilösningar för att
reducera vårt CO
2
avtryck.
Fortsatt internationell expansion med fokus på
Brasilien, Kina och Indien.
Fokus 2025
PLATSHÅLLARBILD
68
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportFinansiell rapporteringHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt
Mobile Thermal Solutions visade anpassningsförmåga
inför minskad efterfrågan, som främst berodde på kunders
lagerjusteringar i Nordamerika. Effektiviseringsåtgärder i
verksamheten bidrog till att stabilisera bruttomarginalerna..
Divisionen redovisar en EBITA-marginal på 13,5 procent
(12,4) för 2024.
Divisionen genomgick en större förändring under 2022,
där bland annat verksamheten delades upp i två delar en
som fokuserar på produkter för bussmarknaden och en
som fokuserat på produkter för offroad marknaden. Under
2023 bytte divisionen namn till Mobile Thermal Solutions,
det tidigare namnet Mobile Climate Control kvarstår som
varumärke för offroad-segmentet och ett nytt varumärke
Bus Clime Control lanserades gentemot busskunderna.
Under 2024 har många av de sedan tidigare resultatr-
bättringsinitiativen fortsatt att ge resultat för bussverksam-
heten. Både buss- och offroadaffären har haft ett år som
inleddes med mycket hög efterfgan i framför allt Nord-
amerika, för att under andra halvan av året falla tillbaka
med minskad efterfrågan jämfört med rekordåret 2023.
Lönsamheten för divisionen som helhet har förstärkts
under 2024. Främsta orsaken till detta är ett bra arbete
med att anpassa kapaciteten vid volymnedgång samt fort-
satt arbete med att anpassa processer och organisation i
bussverksamheten i York, USA, vilket ökat effektiviteten.
FÖRVALTNINGS BERÄTTELSE
Under 2024 visade omsättningen för divisionen en mindre nedgång
om 3,7 procent jämfört med 2023.
Ökad lönsamhet och
stabiliserade bruttomarginaler
Mobile Thermal Solutions
Marknaden
Övergripande efterfrågan drivs av ett antal globala tren-
der såsom urbanisering, digitalisering, elektrifiering samt
ökat klimat- och miljöfokus. Positivt för Mobile Thermal
Solutions är att kunderna ställer allt högre krav på klimatet
i fordonen, vilket ökar efterfgan och driver utvecklingen
framåt. Ökad elektrifiering och digitalisering leder också till
mer avancerade klimatsystem. Under 2024 har flera nya
projekt startats för att utveckla elektrifierade klimatsystem.
Inflation Reduction Act, som tidigare införts i USA,
har bidragit positivt till försäljningen då stimulanspaketet
uppmuntrar omställning till fossilfri energi och därmed
ökat efterfrågan på elektrifierade fordon. Då Mobile Ther-
mal Solutions ligger långt framme inom elektrifieringen
har detta gynnat divisionen. Efterfrågan på hyttrsedda
fyrhjulingar fortsätter att öka i Nordamerika. Fordonen
används alltmer inom jordbruk och skogsindustrin.
Inom branschen för fordonsrelaterade klimatsystem skil-
jer sig konkurrenssituationen åt mellan olika geografiska
marknader. Inom marknadssegmentet bussar är Thermo
King en stor konkurrent på den nordamerikanska markna-
den och för övriga segment i Nordamerika är Bergstrom
och Red Dot konkurrenter. På den europeiska marknaden
är Heavac/Aurora, Pedro Sanz och Konvekta de största
konkurrenterna inom samtliga segment.
Främsta produktsegment
Takmonterade klimatsystem
Hyttmonterade klimatsystem
Varumärken
EBITA-marginal %
14
Omsättning MSEK
3 045
EBITA MSEK
410
Medelantal anställda
953
Andel av koncernen Andel av koncernen Andel av koncernen
47% 55% 49%
69
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportFinansiell rapporteringHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt
Verksamheten
Mobile Thermal Solutions är en global akr inom området
HVAC: (Heating, Ventilation, Air Conditioning) – värme,
ventilation och luftkonditionering. Divisionen har verksam-
het i samtliga världsdelar. Försäljning sker huvudsakligen
på två marknader – Nordamerika och Europa, där USA
står för 69 procent av omsättningen. Kunderbjudandet
består av utveckling, tillverkning, marknadsföring och för-
säljning av kompletta klimatsystem.
Divisionen vänder sig framför allt till kunder inom fyra
marknadssegment:
Bussar, som kan delas in i undersegmenten stads-,
lång distans-, skol- och minibussar.
Anläggningsfordon inom infrastruktur, jordbruk,
skogsbruk, gruvor och materialhantering.
Nyttofordon, såsom utrycknings- och servicefordon.
Försvarsfordon för trupptransporter.
Mobile Thermal Solutions, har en stark position i samtliga
segment i Nordamerika. I Europa är varumärket starkt
inom klimatsystem till nyttofordon samt inom värmesystem
till bussar.
Mobile Thermal Solutions kontinuerliga satsningar på
produktutveckling, skapar förutsättningar för ett konkur-
renskraftigt erbjudande. En stor fördel för divisionen är
möjligheten att kunna erbjuda kundanpassade klimatsys-
tem, genom att ha egen utveckling, design och tillverkning.
Som en del av produktutvecklingen har divisionen egna
prototyplabb för utprovning, där man på plats kan köra in
hela fordon för testning och optimering av klimatsystemet.
I takt med en växande elektrifierings- och digitalise-
ringstrend, lägger Mobile Thermal Solutions stort fokus
och resurser inom dessa omden. Inom elektrifiering är
utvecklingen positiv, med ökande leveranser av produkter
anpassade till elektriska fordon. Elektrifiering möjliggör
också nya affärsmöjligheter såsom aktiv kylning av batte-
rier i de elektrifierade fordonen. Inom digitalisering arbetar
divisionen för att möta de nya behov som uppstår genom
att utveckla uppkopplade produkter till kunderna, detta
säkrar god kvalitet och skapar mervärde för kunden.
2024 2023
Mobile Thermal Solutions Helår Q4 Q3 Q2 Q1 Helår Q4 Q3 Q2 Q1
Nettoomsättning 3 044,5 635,8 706,3 847,5 854,8 3 161,7 794,8 835,7 820,4 710,8
EBITDA 457,6 75,5 108,2 134,1 140,0 438,2 108,9 123,0 116,3 90,0
EBITA 410,1 63,0 96,4 121,2 129,6 391,1 109,2 106,7 100,6 74,6
EBITA-marginal, % 13,5 9,9 13,6 14,3 15,2 12,4 13,7 12,8 12,3 10,5
Rörelseresultat, EBIT 389,7 58,0 91,4 116,1 124,3 369,7 103,7 101,2 95,2 69,5
Rörelsemarginal, EBIT, % 12,8 9,1 12,9 13,7 14,5 11,7 13,1 12,1 11,6 9,8
ROOC, % 34,8 34,8 40,0 39,4 36,3 32,3 32,3 25,9 22,1 20,1
2024 2023
Marknad Helår Q4 Q3 Q2 Q1 Helår Q4 Q3 Q2 Q1
Sverige 46,6 11,8 9,9 11,9 13,0 47,8 11,9 9,5 11,5 15,0
Övriga Norden 50,4 15,0 12,5 11,5 11,5 50,5 11,6 12,6 12,9 13,3
Tyskland 47,1 10,9 9,6 11,3 15,3 34,5 8,1 8,2 9,2 9,0
Övriga Europa 208,6 44,4 47,0 59,3 57,9 226,6 52,7 53,6 60,7 59,6
USA 1 976,4 398,6 449,0 558,9 569,9 2 190,6 565,9 585,7 560,9 478,1
Övriga Nordamerika 662,6 140,9 164,2 184,3 173,3 560,1 132,4 150,8 150,8 126,1
Kina 30,9 8,0 9,2 6,1 7,6 27,6 6,8 8,2 7,6 5,0
Övriga världen 22,0 6,2 5,0 4,2 6,5 24,0 5,5 7,1 6,9 4,6
Mobile Thermal Solutions 3 044,5 635,8 706,3 847,5 854,8 3 161,7 794,8 835,7 820,4 710,8
FÖRVALTNINGS BERÄTTELSE
Mobile Thermal Solutions, forts.
Omttning per
verksamhetsområde
Omsättning per kanal
Offroad, 52%
People, 42%
Goods, 6%
Industrial, 0%
OEM, 84%
Distributörer/importörer, 13%
Påbyggare/integratörer, 3%
Återförsäljare, 0%
Omsättning/Resultat, MSEK
Omsättning per region
Sverige 1%
Övriga Norden 2%
Tyskland 1%
Övriga Europa 7%
Nordamerika 87%
Kina 1%
Övriga världen 1%
70
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportFinansiell rapporteringHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt
Parallellt arbetar divisionen med att digitalisera interna
processer inom administration och produktion.
Finansiell utveckling
Mobile Thermal Solutions redovisade en minskande
omsättning med -3,7 procent till 3 044,5 (3 161,7). Beaktat
valutakursförändringar var den organiska tillväxten -3,1
procent. EBITA för helåret ökade till 410,1 MSEK (391,1)
med EBITA-marginalen 13,5 procent (12,4).
Avskrivningar på materiella anläggningstillgångar var
under året 48,4 MSEK (47,1), vilket innebar att EBITDA
uppgick till 457,6 MSEK (438,2). Avskrivningar på imma-
teriella anläggningstillgångar var 20,4 MSEK (21,5), vilket
gav en EBIT på 389,7MSEK (369,7). Avskrivningar totalt
för helåret uppgick till 67,9 MSEK (68,6).
Divisionens rörelsekapital minskadeunder året med
119,7 MSEK till 50,4 MSEK (901,9) och med tillägg för
värdet på materiella anläggningstillgångar 797,4 MSEK
(391,9), uppgick det operativa kapitalet till 1 579,6 MSEK
(1 224,5). Mobile Thermal Solutions ROOC ökade till 34,8
procent (32,3).
Totalt för helåret var nyinvesteringarna 483,6 MSEK
(-5,1).
Mobile Thermal Solutions ökade personalstyrkan under
2024 och sysselsatte i genomsnitt 953 personer (1 056)
och den 31 december 2024 var 927 personer anställda i
divisionen (1 057). Personalkostnaden minskade och upp-
gick till 627,9 MSEK (628,2), vilket innebar en kostnad per
anställd på 658,9 TSEK (594,9).
Divisionen framåt
Fokus framåt är ytterligare stärka bussaffärens lönsam-
het och införa ökad modularisering av produkterna. Under
2024 förrvades mark i Toronto, 420 MSEK, som ett led
i att samla tre produktionsanläggningar i Toronto till en
gemensam anläggning. Målet med att växa verksamheten
i BIC-länderna har uppfyllts genom förvärvet av Italytec
Imex Indústria e Comércio Ltda., som slutfördes efter
balansdagen. Divisionen förbereder också för fortsatt
tillväxt genom nya lösningar till nya och befintliga kun-
der. Genom uppkopplade produkter och kundanpassade
avancerade klimatsystem, samt fler leveranser till elek-
trifierade fordon, ska Mobil Thermal Solutions stärka sin
position på marknaden.
EBITA och EBITA-marginal
2420
0
400
300
200
100
0
5
10
15
20
25
%
21 22 23
126
157 158
391
410
30
EBITA-marginal, genomsnitt 5 år: 10%
MSEK
Operativt kassaflöde
0
100
200
400
300
500
390
410
458
50
26
–482
EBIT
EBITA
EBITDA
WC
CapEX
Kassaflöde
MSEK
Nettoomsättning
2219 20 21 23
0
700
1 400
2 100
2 800
3 500
MSEK
3 044
3 162
1 618
1 763
2 235
FÖRVALTNINGS BERÄTTELSE
Mobile Thermal Solutions, forts.
Stärkt lönsamhet för divisionen som helhet
Kunders lagerjusteringar i Nordamerika påverkade
resultatet negativt.
Ökad effektivitet till följd av anpassningar av pro-
cesser och organisation i bussverksamheten i USA.
Fortsatt utveckling av kundanpassade lösningar för
elektrifierade fordon.
Implementering av digital marknadsföring enligt
konceptet inbound marketing.
Viktiga händelser 2024
Integrera nyförvärvade Italytec i koncernen.
Byggnation av ny produktionsanläggning i Toronto.
Kompletterande nischledande förvärv.
Utökat kunderbjudande i eftermarknadsaffären.
Fortsatt internationell expansion med fokus på
Brasilien, Kina och Indien.
Fokus på organisk tillväxt i Nordamerika och
Europa.
Forttta utöka kunderbjudandet för elektriska
fordon.
Fokus 2025
PLATSHÅLLARBILD
71
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportFinansiell rapporteringHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt
FÖRVALTNINGS BERÄTTELSE
Under 2024 ökade omsättningen med 17,3 procent jämfört med
föregående år, stor del är hänförbar till tillkomsten av Rathi
Transpower under 2024. EBITA-marginalen uppgick till 15,7
procent (14,7).
Stärktnsamhet
Ringfeder Power Transmission
Marknaden
Ringfeder Power Transmission utvecklar, tillverkar och säl-
jer produkter för avancerade applikationer inom mekanisk
kraftöverföring, samt energi- och stötdämpning. Viktiga
marknadssegment utgörs av industriell automation, livs-
medelsindustri, flyg- och försvarsindustri, energiproduk-
tion, gruvindustri, metallframställning samt medicin och
robotteknik.
Marknaden för mekanisk kraftöverföring är fragmente-
rad och utgörs av över tusen mindre akrer samt några
få mycket stora. Det pågår en konsolidering inom bran-
schen där Rexnord och Regal Beloit slogs samman till en
av marknadens största akrer med en total omsättning
på cirka fyra miljarder USD 2021. Det nya bolaget, Regal
Rexnord, tillkännagav vidare i oktober 2023 att man förvär-
var Altra Industrial Motion för nästan 5 miljarder USD.
Efterfrågan på produkter och lösningar varierar stort
utifrån geografi och marknad. I Asien och Sydamerika styrs
efterfrågan av en stadigt ökande industriell tillverkning,
medan efterfrågan på mogna marknader som Västeuropa
och Nordamerika främst påverkas av ökad automatisering
och effektivisering av kundernas system.
Verksamhet
Ringfeder Power Transmission är en global aktör, där verk-
samheten bedrivs utifrån egna bolag i Tyskland, Tjeckien,
Polen, USA, Brasilien, Indien, Kina och Australien. Vägen
till kund går antingen genom egna säljbolag eller via nät-
verk av agenter och distributörer.
Divisionens cirka tolv produktgrupper marknadsförs och
säljs under varumärkena: Ringfeder, Carlyle Johnson,
Henfel och Rathi. Produkterna kan på övergripande nivå
delas in i fyra olika kategorier: axel-navkopplingar, axel-
axelkopplingar, friktionsfjädrar och industrikopplingar samt
bromsar.
Axel-navkopplingar utgörs av spännsatser och krymp-
skivor för mekanisk kraftöverföring. Spännsatser är
vanliga inom exempelvis godshantering, gruvnäring och
energiproduktion med specifik användning i exempelvis
kranar, hissanordningar, turbiner och industriella pum-
par. Krympskivor används ofta i växellådor för industriellt
bruk.
Axel-axelkopplingar, utgörs av kopplingar i huvudsak
för livsmedels-, förpacknings- och automationsindustrin
samt för tunga industriella applikationer och motion-
control.
Friktionsfjädrar är vanligt förekommande i borrutrustning
och i valsverk inom industrin. Friktionsfjädrar används
därutöver för stötdämpning i bland annat flygplan samt
för att jordbävningssäkra byggnader, broar och kraftverk.
Elektromagnetiska industrikopplingar och bromsar
fungerar elektriskt, men överför vridmoment mekaniskt
och är mest lämpade för fjärrmanövrering. Produkterna
erbjuds som standard eller som kundanpassade lös-
ningar och används till exempel inom flyg- och medi-
cinsk utrustning för att möta specifika kundbehov och
krav.
Främsta produktsegment
Axel-navkopplingar
Axel-axelkopplingar
Friktionsfjädrar
Elektromagnetiska industrikopplingar
och bromsar
Varumärken
EBITA-marginal %
16
Omsättning MSEK
997
EBITA MSEK
157
Medelantal anställda
603
Andel av koncernen Andel av koncernen Andel av koncernen
31% 18% 19%
72
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportFinansiell rapporteringHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt
Ringfeder Power Transmission har under de senaste åren
effektiviserat divisionens logistik- och produktionsproces-
ser samt kompletterat produktportföljen till mer lönsamma
produkter.
I takt med en ökad industriell tillverkning globalt, fokuse-
rar divisionen nu på att öka sin närvaro på tillxtmarkna-
der. Genom förvärvet av Rathi Transpower har divisionen
produktionsanläggningar och egna lokala försäljnings-
resurser på plats på de viktigaste kraftöverföringsmark-
naderna i Europa, Nordamerika, Sydamerika och på den
starkt växande Indienmarknaden. Lokal närvaro minskar
känsligheten i en global försörjningskedja.
Konkurrensfördelar för Ringfeder Power Transmission
utgörs framför allt av en teknisk spetskompetens, en bred
produktportlj och ett erbjudande som möter högt ställda
krav på precision, tillförlitlighet och kvalitet.
I slutet av 2021 förvärvade Ringfeder Power Transmis-
sion amerikanska Carlyle Johnson Machine. Genom
förvärvet kompletterade divisionen den befintliga pro-
duktportföljen och gick in i intressanta segment med hög
marknadstillväxt. Under 2023 slutfördes integrationen
av Carlyle Johnson Machine och alla tre anläggningar i
USA är nu samlade i Bolton, USA. Arbetet med att stärka
de interna processerna för att nå högre produktivitet i
verksamheten har fortsatt under 2024. I november 2023
förvärvades det indiska bolaget Rathi Transpower. Genom
förvärvet har divisionen strategiskt viktiga produktionsan-
läggningar i Indien, båda certifierade enligt ISO 14 001.
Genom förvärvet kompletterades divisionens produktutbud
och delvis nya marknadssegment som pump- och raffine-
ringsindustrin och jordbruk nås. Divisionens etablerade
säljkanaler används nu för att nå nya marknader med
Rathi Transpowers produkter.
Gruvindustrin har under året gått bra, mycket pådrivet
av reparations- och underhållsaktiviteter. Kraftigt ökad
efterfrågan inom dämpningsteknologi för friktionsfjädrar
driven av högre efterfrågan inom försvarsapplikationer.
Vidare har den starka tillväxten inom e-handel bidragit
positivt till divisionens afr då Ringfeder Power Transmis-
sions kundanpassade lösningar finns i de stora automati-
serade lagren som e-handeln använder. Ringfeder Power
2024 2023
Ringfeder Power Transmission Helår Q4 Q3 Q2 Q1 Helår Q4 Q3 Q2 Q1
Nettoomsättning 9 97,3 273,9 225,9 255,8 241,7 850,4 242,7 222,4 191,9 193,4
EBITDA 179,8 61,9 32,2 46,0 39,5 147,0 38,2 45,0 36,2 27,6
EBITA 156,9 54,9 27,1 39,6 35,3 125,3 31,6 40,0 31,3 22,5
EBITA-marginal, % 15,7 20,0 12,0 15,5 14,6 14,7 13,0 18,0 16,3 11,6
Rörelseresultat, EBIT 137,1 38,2 26,1 38,5 34,2 119,8 30,1 38,6 29,9 21,1
Rörelsemarginal, EBIT, % 13,7 14,0 11,5 15,0 14,1 14,1 12,4 17,3 15,6 10,9
ROOC, % 33,4 33,4 29,8 33,1 31,3 30,0 30,0 32,5 29,3 29,7
2024 2023
Marknad Helår Q4 Q3 Q2 Q1 Helår Q4 Q3 Q2 Q1
Sverige 4,9 1,5 1,2 1,1 1,1 4,1 1,3 0,8 1,0 1,0
Övriga Norden 4,6 1,0 1,3 0,9 1,3 4,8 1,3 1,1 0,8 1,5
Tyskland 199,8 52,7 42,5 48,7 55,9 199,1 49,2 48,8 49,3 51,8
Övriga Europa 132,0 36,8 17,4 43,9 33,9 131,5 46,5 38,4 24,7 21,9
USA 222,3 70,5 51,5 51,7 48,6 202,9 49,0 51,8 48,9 53,2
Övriga Nordamerika 7,8 2,4 2,2 1,8 1,4 9,5 2,3 2,3 2,2 2,7
Brasilien 123,0 26,0 32,2 33,8 31,1 136,8 35,3 38,3 35,9 27, 3
Australien/Nya Zeeland 56,9 13,8 16,8 14,3 12,1 27,6 8,9 8,9 3,3 6,5
Kina 26,5 6,5 6,3 8,4 5,4 29,7 7,3 10,4 6,6 5,4
Övriga världen 219,4 62,7 54,6 51,1 51,0 104,4 41,6 21,5 19,1 22,2
Ringfeder Power Transmission 997,3 273,9 225,9 255,8 241,7 850,4 242,7 222,4 191,9 193,4
FÖRVALTNINGS BERÄTTELSE
Omttning per
verksamhetsområde
Omsättning per kanal
Industrial, 84%
Goods, 16%
Offroad, 0%
People, 0%
OEM, 60%
Distributörer/importörer, 41%
Påbyggare/integratörer, 0%
Återförsäljare, 0%
Ringfeder Power Transmission, forts.
Omsättning/Resultat, MSEK
Omsättning per region
Sverige 0%
Övriga Norden 0%
Tyskland 20%
Övriga Europa 13%
Nordamerika 23%
Brasilien 12%
Australien/Nya Zeeland 6%
Kina 2%
Övriga världen 22%
73
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportFinansiell rapporteringHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt
Transmission ser också att digitaliseringen och använ-
dandet av divisionens digitala marknads- och säljkanaler
fortsätter att öka under 2024.
Finansiell utveckling
För helåret ökade Ringfeder Power Transmission omsätt-
ningen med 17,3 procent till 997,3 MSEK (850,4). Beaktat
valutakursförändringarna mellan åren minskade den orga-
niska tillväxten 2,1 procent. EBITA ökade till 156,9 MSEK
(125,3) med en EBITA-marginal på 15,7 procent (14,7).
Avskrivningar på materiella anläggningstillgångar var
under året 15,6 MSEK (21,7), vilket innebar att EBITDA
uppgick till 179,8 MSEK (147,0). Avskrivningar på immate-
riella anläggningstillgångar var 6,6 MSEK (5,5), vilket gav
en EBIT på 137,1 MSEK (119,8). Totala avskrivningar som
belastat divisionen uppgick till 42,6 MSEK (3,3).
Divisionens rörelsekapital ökade under året med 15,7
MSEK till 351,2 MSEK (335,5) och med tillägg för värdet
på materiella anläggningstillgångar 207,9 MSEK (170,5),
uppgick det operativa kapitalet till 559,2 MSEK (506,0).
Ringfeder Power Transmissions ROOC ökade till 33,4
procent (30,0).
Nyinvesteringarna under året var 53,8 MSEK (32,4).
Under 2024 sysselsatte Ringfeder Power Transmission
i genomsnitt 603 personer (416) och den 31 december
2024 var 618 personer anställda i divisionen (646). Perso-
nalkostnaden uppgick till 262 MSEK (223,8), vilket gav en
kostnad per anställd på 434,5 TSEK (538,4).
Divisionen framåt
En tydlig strategi framåt för divisionen är att växa på till-
växtmarknader. Effektivisering av leverans- och produk-
tionsprocesser fortsätter. Divisionen ska fortsätta leverera
kundanpassade lösningar som bidrar till ett helhetskon-
cept. Ringfeder Power Transmission medverkar till ett
hållbarare samhälle, inte minst genom sina lösningar för
jordbävningsskydd samt produkter för att generera hydro-
och solenergi.
FÖRVALTNINGS BERÄTTELSE
Ringfeder Power Transmission, forts.
EBITA och EBITA-marginal
2420
0
160
80
120
40
0
5
10
15
20
25
%
21 22 23
96
114
157
125
30
78
EBITA-marginal, genomsnitt 5 år: 16%
MSEK
Operativt kassaflöde
0
60
120
180
137
157
180
–16
110
–54
EBIT
EBITA
EBITDA
WC
CapEX
Kassaflöde
MSEK
Nettoomsättning
2320 21 22 24
997
850
475
521
717
MSEK
0
250
500
750
1 000
Divisionen levererade sitt bästa årsresultat
någonsin.
Stark tillväxt utanför Europa och Nordamerika.
Breddat erbjudande med Rathis produkter i kon-
cernens globala försäljningskanaler.
Fortsatta åtgärder för att stärka de interna pro-
cesserna och öka produktiviteten i verksam-
heten.
Etablerat säljkanaler i Peru och Chile.
Viktiga händelser 2024
Kompletterande nischledande förvärv.
Ökat kunderbjudande i eftermarknadsaffären.
Ökad närvaro på tillväxtmarknader.
Investeringar i hållbara energilösningar för att
reducera vårt CO
2
avtryck.
Fortsätta effektivera leverans- och produktion-
sprocesser.
Fortsätta utveckla kundanpassade lösningar
som bidrar till ett helhetskoncept.
Fokus 2025
PLATSHÅLLARBILD
74
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportFinansiell rapporteringHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt
Koncernens finansiella utveckling under fem år*
MSEK 2024 2023 2022 2021 2020
Omsättning och resultat
Nettoomsättning 5 578,9 5 739,8 4 580,0 3 611,2 3 147, 2
Bruttoresultat 1 805,7 1 759,1 1 3 47,3 1 164,8 1 063,6
EBITDA 946,1 955,8 663,6 562,4 462,5
EBITA 842,7 860,8 557, 5 484,1 385,5
Rörelseresultat, EBIT 795,9 824,9 527, 2 456,0 353,4
Resultat efter finansiella poster 782,2 766,3 487,8 441,4 326,5
Resultat efter skatt 588,2 572,1 368,3 337,1 226,7
Finansiell ställning
Balansomslutning 6 524,5 5 969,2 5 412,0 4 663,5 4 257,3
Sysselsatt kapital 5 450,3 4 8 47,0 4 509,2 3 798,1 3 540,4
Eget kapital 4 132,7 3 676,0 3 288,3 2 793,5 2 500,2
Eget kapital/antal aktier, SEK 165,3 147,0 131,51 111,72 100,0
Soliditet, % 63,3 61,7 60,8 59,9 58,7
Räntebärande nettolåneskuld (inkl. pensionsskuld) 367,8 374,0 722,1 455,5 268,9
Räntebärande nettolåneskuld/EBITDA 0,4 0,4 1,09 0,81 0,58
Goodwill/Eget kapital 0,3 0,4 0,37 0,42 0,44
* definitioner, se s. XX
MSEK 2024 2023 2022 2021 2020
Lönsamhet
Bruttomarginal, % 32,4 31,3 29,4 32,3 33,8
EBITDA-marginal, % 17,0 16,6 14,5 15,6 14,7
EBITA-marginal, % 15,1 14,9 12,2 13,4 12,3
Rörelsemarginal, EBIT, % 14,3 14,4 11,5 12,6 11,2
Vinstmarginal före skatt, % 14,0 13,4 10,7 12,2 10,4
Avkastning på sysselsatt kapital ROCE, % 16,3 17,3 11,6 12,2 9,8
Avkastning på eget kapital ROE, % 14,5 16,2 11,4 12,2 9,0
Vinst per aktie, SEK 23,52 22,88 14,73 13,48 9,07
Personal
Antal anställda vid årets slut 1 972,0 2 065,0 1 773 1 714 1 484
Medelantal anställda 1 980,0 2 0 87,0 1 731 1 600 1 483
Personalkostnad 1 248,7 1 205,8 1 086,4 871,3 776,2
Lön och sociala kostnader per anställd, TSEK 630,6 577,8 627,6 544,6 523,4
Övrigt
Avskrivningar immateriella tillgångar 46,8 33,1 30,3 28,1 32,2
Avskrivningar materiella tillgångar 69,0 65,8 56,6 52,5 48,1
Avskrivningar nyttjanderätter 34,4 3 4,1 49,4 25,8 28,9
Kassaflöde från den löpande verksamheten 796,4 694,5 250,5 187,3 446,2
Årets kassaflöde 55,5 394,6 –183,5 247,9 449,6
Kassaflöde per aktie, SEK 2,22 15,78 7,3 4 9,91 17,98
75
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
Finansiella räkningar
Koncernresultat räkning
TSEK Not 2024 2023
Nettoomsättning 3, 4 5 578 859 5 739 756
Kostnad för sålda varor 3 773 182 3 980 764*
Bruttoresultat 1 805 677 1 758 992
Försäljningskostnader 4 5 8 871 428 405*
Administrationskostnader 419 9 9 4 369 210*
Forsknings- och utvecklingskostnader 162 875 141 9 3 8*
Övriga rörelseintäkter 5 33 096 22 365
Övriga rörelsekostnader 6 -1 129 -14 24 5*
Summa rörelsekostnader 1 009 773 931 433
Rörelseresultat 7, 8, 9, 10, 11 795 904 827 559
Finansiella intäkter 12, 14 220 757 232 373
Finansiella kostnader 12, 14 234 481 293 646*
Summa finansiella poster 13 72 4 61 273
Resultat efter finansiella poster 782 180 766 286
Inkomstskatt 16 194 009 1 9 4 2 11*
Årets resultat 5 88 171 572 075
Periodens totalresultatresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare 588 171 572 075
Resultat per aktie 23,52 22,88
*För omräkning, se not 1
Övrigt totalresultat
TSEK Not 2024 2023
Årets resultat 5 88 171 572 075
Poster som inte skall återras i resultaträkningen
Effekt vid omräkning av förmånsbestämda pensionsplaner, netto efter skatt 18 38 4 7 894
Uppskjuten skatt på effekten vid omräkning av förmånsbestämda pensionspla-
ner 3 988 1 760
Poster som senare kan återras i resultatkningen
Omräkningsdifferenser avseende utlandsverksamhet 57 989 3 9 141
Övrigt totalresultat, netto efter skatt 43 593 45 275
Årets totalresultat 631 764 526 800
Årets totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare 631 764 526 800
76
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
AfrsöversiktStrategiFinansiellutvecklingRiskBolagsstyrningHållbarhetsrapportFinansiellrapporteringErsättningsrapportFöraktieägare
77
Koncernbalansräkning
TSEK Not 2024-12-31 2023-12-31 2023-01-01
TSEK Not 2024-12-31 2023-12-31 2023-01-01
Tillgångar
Eget kapital och skulder
Anläggningstillgångar
Eget kapital 24
Immateriella anläggningstillgångar 17
Aktiekapital 65 490 65 490 65 490
Varumärken, kundrelationer och övriga immateriella tillgångar 910 726 939 367 821 060
Övrigt tillskjutet kapital 781 316 781 316 781 316
Goodwill 1 322 868 1 291 286 1 226 799
Reserver 306 872 248 883 288 024
2 233 594 2 230 653 2 047 859
Balanserade vinstmedel inklusive årets vinst 2 979 060 2 580 313* 2 151 894
Summa eget kapital 4 132 738 3 676 002 3 286 724
Materiella anläggningstillgångar 18
Byggnader och mark 697 538 2 51 7 3 4 198 294
Långfristiga skulder
Maskiner och andra tekniska anläggningar 220 373 178 24 4 134 528
Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser 26 223 577 202 103 196 893
Inventarier, verktyg och installationer 8 4 187 72 000 96 546
Uppskjuten skatteskuld 21 3 0 2 74 8 231 4 43* 217 205
Pågående nyanläggningar 45 001 14 9 25 29 632
Övriga avsättningar 27 93 889 95 791 61 026
Nyttjanderättstillgångar 19 251 9 4 8 255 677* 265 357
Leasingskuld 28 232 015 238 384* 254 890
1 299 047 772 580 724 357
Skulder till kreditinstitut 28 861 992 73 0 479 576 021
Övriga långfristiga skulder 26 14 4 5 5 74 4 23 063
Långfristiga fordran 2 534 916
Summa långfristiga skulder 1 740 365 1 553 944 1 329 098
Uppskjuten skattefordran 21 73 866 27 473 24 275
76 400 28 389 24 275
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 28 240 301 322 486 323 279
Summa anläggningstillgångar 3 609 041 3 031 622 2 796 491
Aktuella skatteskulder 79 652 95 506 49 759
Övriga skulder 45 598 45 558 39 182
Omsättningstillgångar
Leasingskuld 28 60 698 55 253* 48 270
Varulager 22
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 31 225 194 221 328 193 910
Råvaror och förnödenheter 467 720 531 88 6 628 094
Summa kortfristiga skulder 651 4 43 74 0 131 654 400
Varor under tillverkning 135 767 142 89 8 123 909
Färdiga varor och handelsvaror 354 328 364 360 358 512
Summa eget kapital och skulder 6 524 546 5 970 077 5 270 222
957 815 1 039 144 1 110 515
*För omräkning, se not 1
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 29 738 261 826 3 81* 667 465
Aktuella skattefordringar 60 291 35 922 27 785
Övriga fordringar 142 5 01 99 988 127 415
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 23 52 928 39 288* 41 706
Kortfristiga placeringar 14 054 11 78 3
1 008 035 1 013 362 864 371
Likvida medel
Kassa och bank 949 655 885 949 498 845
Summa omsättningstillgångar 2 915 505 2 938 455 2 473 731
Summa tillgångar 6 524 546 5 970 077 5 270 222
VBG Group Annual Report 2024
Koncernens förändringar i eget kapital
TSEK Aktiekapital
Tillskjutet
kapital Reserver
Balanserade
vinstmedel
inklusive årets
vinst
Summa
eget kapital
Ingående balans per 2023-01-01 65 490 781 316 288 024 2 151 894 3 286 724
Effekt av omräkning av förmånsbestämda
pensionsplaner 7 894 7 894
Uppskjuten skatt på effekt av omräkning av
förmånsbestämda pensionsplaner 1 760 1 760
Omräkningsdifferenser 3 9 141 3 9 141
Övrigt totalresultat 39 141 6 134 45 275
Årets resultat 572 075 572 075
Summa totalresultat 526 800
Utdelning 137 52 2 137 5 22
Summa transaktioner med aktieägare 137 52 2
Eget kapital 2023-12-31 65 490 781 316 248 883 2 580 313 3 676 002
Ingående balans per 2024-01-01 65 490 781 316 248 883 2 580 313 3 676 002
Effekt av omräkning av förmånsbestämda
pensionsplaner 18 3 84 18 38 4
Uppskjuten skatt på effekt av omräkning av
förmånsbestämda pensionsplaner 3 988 3 988
Omräkningsdifferenser 57 989
Övrigt totalresultat 57 989 14 39 6 43 593
Årets resultat 588 171 588 171
Summa totalresultat 631 764
Utdelning 175 0 2 8 175 02 8
Summa transaktioner med aktieägare 137 52 2
Eget kapital 2024-12-31 65 490 781 316 306 872 2 979 060 4 132 738
Kassaflödesanalys för koncernen
TSEK Not 2024 2023
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 795 904 827 559*
Avskrivningar 9 150 229 132 999*
Vinst vid fastighetsförsäljning 1, 5 9 843 4 549
Övriga ej likviditetspåverkande poster 1, 33 36 136 71 427*
Erhållen ränta m.m. 37 917 37 232
Erlagd ränta m.m. 56 652 67 501
Betald skatt 157 032 17 6 0 21*
Kassaflöde före förändring i rörelsekapital 724 387 678 292
Minskning/ökning (–) av varulager 121 788 92 792
Minskning/ökning (–) av kundfordringar 12 3 114 12 5 35 0*
Minskning/ökning (–) av övriga kortfristiga fordringar 63 248 63 528*
Ökning/minskning (–) av leverantörsskulder 107 210 13 712
Ökning/minskning (–) av övriga kortfristiga skulder 2 472 27 280
Kassaflöde från den löpande verksamheten 796 359 722 830
Investeringsverksamheten
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar 33 3 024 3 283
Investeringar i materiella anläggningstillgångar 33 588 916 111 5 3 2
Investeringar i övriga finansiella anläggningstillgångar 1 4 62
Försäljning av fastighet 12 751 15 6 11
Nettolikvid förvärv dotterbolag 35 35 932 243 420
Kassaflöde från investeringsverksamheten 616 583 342 624
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån samt förändring av befintliga lån 98 284 183 5 33
Amortering av leasingskuld 47 547 31 727*
Utbetald utdelning 175 02 8 137 52 2
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 124 291 14 2 84
Årets kassaflöde 55 485 394 490
Likvida medel vid årets början 885 949 498 845
Omräkningsdifferens likvida medel 8 221 7 386
Likvida medel vid årets slut 949 655 885 949
Outnyttjad checkräkningskredit 100 000 100 000
Summa disponibla likvida medel 1 049 655 985 949
* För omkning, se not 1.
78
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
Moderbolagets resultaträkning
TSEK Not 2024 2023
Nettoomsättning 58 818 57 687
Bruttoresultat 58 818 57 687
Administrationskostnader 69 158 –73 126
69 158 –73 126
Rörelseresultat 6, 7, 8 –10 341 –15 439
Resultat från finansiella poster
Finansiella intäkter 207 563 343 633
Finansiella kostnader –72 422 246 871
Summa resultat från finansiella poster 135 141 96 762
Resultat efter finansiella poster 124 800 81 323
Bokslutsdispositioner 10 124 985 48 984
Skatt 13 21 235 4 673
Årets resultat och totalresultat 228 551 125 634
79
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
Moderbolagets balansräkning
TSEK Not 2024-12-31 2023-12-31
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 14
Varumärken och övriga immateriella rättigheter
Materiella anläggningstillgångar 15
Inventarier, verktyg och installationer 1 167 849
849
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernbolag 17 1 656 351 1 656 351
Långfristiga fordringar koncernbolag 616 853 538 035
2 273 204 2 194 386
Summa anläggningstillgångar 2 274 371 2 195 235
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Fordringar hos koncernbolag 287 880 151 694
Aktuella skattefordringar 0 1 579
Övriga fordringar 5 1 308
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 20 16 732 11 566
304 617 166 147
Likvida medel
Kassa och bank 547 353 551 549
Summa omsättningstillgångar 851 970 717 696
Summa tillgångar 3 126 341 2 912 931
TSEK Not 2024-12-31 2023-12-31
Eget kapital och skulder
Eget kapital 21
Bundet eget kapital
Aktiekapital 65 490 65 490
Reserver 53 249 53 249
118 739 118 739
Fritt eget kapital
Balanserade vinstmedel 1 112 160 1 161 536
Årets resultat 228 551 125 634
1 340 710 1 287 170
Summa eget kapital 1 459 449 1 405 909
Obeskattade reserver 22 49 800 24 800
Avsättningar
Avsättningar för pensioner 23 19 225 17 585
Summa avsättningar 19 225 17 585
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 25 861 414 729 545
Summa långfristiga skulder 861 414 729 545
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 25 2 895 3 802
Skulder till koncernbolag 694 994 702 757
Skatteskuld 14 667
Övriga skulder 1 272 2 919
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 28 22 625 25 613
Summa kortfristiga skulder 736 453 735 091
Summa eget kapital och skulder 3 126 341 2 912 930
80
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
Moderbolagets förändringar i eget kapital
TSEK Aktiekapital Reservfond
Fritt eget
kapital
Summa
eget kapital
Ingående balans per 2023-01-01 65 490 53 249 1 299 043 1 417 782
Övrigt 15 15
Årets resultat 125 634 125 634
Utdelning –137 522 –137 522
Eget kapital 2023-12-31 65 490 53 249 1 287 170 1 405 909
Ingående balans per 2024-01-01 65 490 53 249 1 287 170 1 405 909
Övrigt 17 17
Årets resultat 228 551 228 551
Utdelning 175 028 –175 028
Eget kapital 2024-12-31 65 490 53 249 1 340 710 1 459 449
Kassaflödesanalys för moderbolaget
TSEK Not 2024 2023
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 10 341 –15 439
Avskrivningar 504 602
Övriga ej likviditetspåverkande poster 30 182 919 24 273
Erhållen ränta 57 417 64 116
Erhållen utdelning 150 000 109 924
Erlagd ränta m.m. 71 397 –73 864
Betald skatt 4 989 –2 005
Kassaflöde före förändring i rörelsekapital 304 113 107 607
Minskning/ökning (–) av övriga kortfristiga fordringar 218 867 –16 636
Ökning/minskning (–) av leverantörsskulder 907 3 334
Ökning/minskning (–) av övriga kortfristiga skulder –12 398 140 618
Kassaflöde från den löpande verksamheten 71 941 228 255
Investeringsverksamheten
Investeringar i materiella anläggningstillgångar 30 822 –199
Kassaflöde från investeringsverksamheten 822 –199
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån samt förändring av befintliga lån 99 713 183 533
Utbetald utdelning –175 028 –137 522
Kassaflöde från finansieringsverksamheten –75 315 46 011
Årets kassaflöde 4 196 274 067
Likvida medel vid årets början 551 549 277 482
Likvida medel vid årets slut 547 353 551 549
Outnyttjad checkräkningskredit 100 000 100 000
Summa disponibla likvida medel 647 353 377 483
81
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
Alternativa nyckeltal
Avstämning mellan IFRS och använda nyckeltalsbegrepp
Vissa uppgifter i denna rapport som koncernledningen och
analytiker använder för att bedöma koncernens utveckling
är inte upprättade enligt IFRS. Koncernledningen anser
att dessa uppgifter underlättar för investerare att analysera
koncernens resultat utveckling och finansiella struktur. Inves-
terare bör betrakta dessa uppgifter som ett komplement sna-
rare än en ersättning för finansiell redovisning enligt IFRS.
Samtliga nyckeltal presenteras i respektive tabell i detta
avsnitt, med undantag för de tre nyckeltalen till höger som
presenteras på angivna sidor.
Soliditet
Eget kapital i förhållande till balansomslutning.
Vänligen se sida 9, 38, 42 och 53.
Avkastning på sysselsatt kapital (ROCE)
Resultat efter finansnetto med tillägg för kostnadsräntor
i rhållande till genomsnittligt sysselsatt kapital, uttryckt
som balansomslutning minus icke räntebärande skulder.
Vänligen se sida 9, 42 och 53.
Avkastning på eget kapital (ROE)
Årets resultat i förhållande till genomsnittligt eget kapital.
Vänligen se sida 9, 42 och 53.
Organisk tillväxt
Nettoomsättning exklusive effekt av strukturförändringar, det vill säga förvärvade
eller avyttrade verksamheter, samt valuta effekter.
MSEK 2024 2023 2022 2021 2020
Koncernen
Nettoomsättning 5 578,9 5 739,8 4 580,0 3 611,2 3 147,2
Förvärvad volym (inkl helårseffekt från föreg. år) 140,1 26,1 78,0
Valutaeffekt 36,0 –299,3 407,7 135,5 103,6
Nettoomsättning rensad från
rrv och valuta 5 474,7 5 414,2 4 094,2 3 746,7 3 250,7
Organisk tillväxt 265,0 834,2 483,0 599,6 474,7
Organisk tillväxt, % 4,6 18,2 13,4 19,1 –12,7
Truck & Trailer Equipment
Nettoomsättning 1 537,1 1 727,7 1 628,8 1 327,9 1 054,3
Valutaeffekt 5,1 80,2 76,6 33,7 17,4
Nettoomsättning rensad från
rrv och valuta 1 542,2 1 647,5 1 552,1 1 361,7 1 071,7
Organisk tillväxt –185,5 18,8 224,2 307,4 –131,8
Organisk tillväxt, % –10,7 1,2 16,9 29,2 11,0
MSEK 2024 2023 2022 2021 2020
Mobile Thermal Solutions
Nettoomsättning 3 044,5 3 161,7 2 234,5 1 762,7 1 617,7
Valutaeffekt 19,4 110,3 260,7 70,5 56,0
Nettoomsättning rensad från
rrv och valuta 3 063,9 3 051,4 1 973,8 1 833,2 1 673,6
Organisk tillväxt 97,8 816,9 211,1 215,6 324,8
Organisk tillväxt, % 3,1 36,6 12,0 13,3 –16,3
Ringfeder Power Transmission
Nettoomsättning 997,3 850,4 716,7 520,5 475,2
Förrvad volym 140,1 26,1 –78
Valutaeffekt 11,5 109,0 –70,4 31,3 30,2
Nettoomsättning rensad från
rrv och valuta 868,7 715,2 568,3 551,8 505,4
Organisk tillväxt 18,3 –1,5 47,8 76,6 18,1
Organisk tillväxt, % 2,1 23,0 9,2 16,1 3,4
EBITDA
Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar.
MSEK 2024 2023 2022 2021 2020
Koncernen
Rörelseresultat 795,9 827,8 527, 2 456,0 353,4
Avskrivningar 150,2 133,0 136,3 106,4 109,2
EBITDA 946,1 960,8 663,6 562,4 462,5
EBITDA marginal
Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar i förhållande till netto omsättning.
MSEK 2024 2023 2022 2021 2020
Koncernen
Nettoomsättning 5 578,9 5 739,8 4 580,0 3 611,2 3 147, 2
Rörelseresultat 795,9 827,8 527, 2 456,0 353,4
Avskrivningar 150,2 133,0 136,3 106,4 109,2
EBITDA marginal, % 17,0 16,7 14,5 15,6 14,7
82
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
FORTS. ALTERNATIVA NYCKELTAL
EBITA
Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar av immateriella tillgångar.
MSEK 2024 2023 2022 2021 2020
Koncernen
Rörelseresultat 795,9 827,8 527,2 456,0 353,4
Avskrivningar immateriella tillgångar 46,8 33,1 30,3 28,1 32,2
EBITA 842,7 860,9 557,5 484,1 385,5
EBITA-marginal
Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar av immateriella tillgångar i förhållande till nettoomsättning.
MSEK 2024 2023 2022 2021 2020
Koncernen
Nettoomsättning 5 578,9 5 739,8 4 580,0 3 611,2 3 147,2
Rörelseresultat 795,9 827,8 527,2 456,0 353,4
Avskrivningar immateriella tillgångar 46,8 33,1 30,3 28,1 32,2
EBITA-marginal, % 15,1 15,0 12,2 13,4 12,3
Bruttovinstmarginal
Resultat efter kostnad såld vara i förllande till nettoomsättningen.
MSEK 2024 2023 2022 2021 2020
Koncernen
Nettoomsättning 5 578,9 5 739,8 4 580,0 3 611,2 3 147,2
Bruttoresultat 1 805,7 1 759,1 1 3 47,3 1 164,8 1 063,6
Bruttovinstmarginal, % 32,4 30,6 29,4 32,3 33,8
Vinstmarginal
Resultat efter finansnetto i förhållande till nettoomsättningen.
MSEK 2024 2023 2022 2021 2020
Koncernen
Nettoomsättning 5 578,9 5 739,8 4 580,0 3 611,2 3 147,2
Resultat efter finansiella poster 782,2 766,3 487,8 441,4 326,5
Vinstmarginal, % 14,0 13,4 10,7 12,2 10,4
Räntebärande nettolåneskuld
Räntebärande låneskuld och avsättningar minskat med likvida medel.
MSEK 2024 2023 2022 2021 2020
Koncernen
Avsättning för pensioner 223,6 202,1 196,9 252,1 233,8
Lån 862,0 730,5 576,0 752,5 806,5
Tilläggsköpeskilling 33,7
Leasingskuld 292,7 293,6 448,0 118,4 128,2
Banktillgodohavande 949,7 885,9 498,8 6 67,4 899,5
Räntebärande nettolåneskuld 428,6 374,0 722,1 455,5 268,9
Räntebärande nettolåneskuld/EBITDA
Räntebärande låneskuld i förhållande till rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar.
MSEK 2024 2023 2022 2021 2020
Koncernen
Räntebärande nettolåneskuld 428,6 374,0 722,1 455,5 268,9
EBITDA rullande fyra kvartal 946,1 953,0 663,6 562,4 462,5
Räntebärande nettolåneskuld/EBITDA 0,45 0,39 1,1 0,8 0,6
Vinst per aktie
Vinst per utestående aktie i förhållande till resultat efter skatt.
2024 2023 2022 2021 2020
Koncernen
Rörelseresultat efter skatt, MSEK 588,2 572,1 368,3 337,1 226,7
Antal utestående aktier (’000) 25 004 25 004 25 004 25 004 25 004
Vinst per aktie, SEK 23,52 22,88 14,73 13,48 9,07
83
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
FORTS. ALTERNATIVA NYCKELTAL
ROOC per division
EBITDA i förhållande till genomsnittligt operativt kapital, uttryckt som materiella anläggningstillgångar
och rörelsekapital (varulager, kundfordringar samt leverantörsskulder).
MSEK Helår 2024 Helår 2023
Koncernen
Varulager 957,8 1 039,1
Kundfordringar 738,3 826,4
Leverantörsskulder –240,3 322,5
Rörelsekapital 1 455,8 1 543,1
Materiella anläggningstillgångar 1 299,0 772,6
Operativt kapital 2 754,8 2 315,6
EBITDA rullande fyra kvartal 946,1 955,8
Genomsnittligt operativt kapital fyra kvartal 2 485,7 2 480,8
ROOC, % 38,1 38,5
Truck & Trailer Equipment
Varulager 220,7 243,4
Kundfordringar 167,0 199,6
Leverantörsskulder 62,5 68,8
Rörelsekapital 325,2 374,2
Materiella anläggningstillgångar 290,6 244,3
Operativt kapital 615,8 618,5
EBITDA, rullande fyra kvartal 328,9 393,2
Genomsnittligt operativt kapital fyra kvartal 632,6 633,8
ROOC, % 52,0 62,0
MSEK Helår 2024 Helår 2023
Mobile Thermal Solutions
Varulager 545,5 612,9
Kundfordringar 380,1 434,8
Leverantörsskulder 143,3 215,0
Rörelsekapital 782,2 832,6
Materiella anläggningstillgångar 797,4 391,9
Operativt kapital 1 579,6 1 224,5
EBITDA, rullande fyra kvartal 457,6 438,2
Genomsnittligt operativt kapital fyra kvartal 1 316,6 1 355,2
ROOC, % 34,8 32,3
Ringfeder Power Transmission
Varulager 191,7 182,9
Kundfordringar 191,2 192,0
Leverantörsskulder 31,6 34,8
Rörelsekapital 351,2 340,0
Materiella anläggningstillgångar 207,9 170,5
Operativt kapital 559,2 510,6
EBITDA rullande fyra kvartal 179,8 147,0
Genomsnittligt operativt kapital fyra kvartal 537,5 490,5
ROOC, % 33,4 30,0
84
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
Noter, gemensamma för moderbolag och koncern
1
ALLMÄN INFORMATION OCH REDOVISNINGSPRINCIPER
VBG Group AB (publ) i Vänersborg är moderbolag i en inter natio nell industrikon -
cern med helägda bolag i Sverige, USA, Kanada, Brasilien, Sydafrika, Indien,
Kina, Australien samt sju länder i Europa. Verk samheten följs upp och rappor-
teras i tre divisioner, Truck & Trailer Equipment, Mobile Thermal Solutions och
Ring feder Power Trans mission.
Moderbolaget är ett registrerat aktiebolag med säte i Vänersborg, Sverige.
Adressen till huvudkontoret är Kungs gatan 57, 461 34 Trollhättan.
Moderbolagets B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
Redovisnings- och värderingsprinciper
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med interna tionella standarder
IFRS sådana de antagits av EU. Därutöver tillämpas årsredovisningslagen och
Rådet för hållbarhets- och finansiell rappor terings rekommendation RFR 1.
Redovisningen är upp rättad enligt anskaffningsvärdemetoden förutom vad gäl-
ler finansiella tillgångar som kan säljas samt finansiella tillgångar och skulder
(inklusive derivatinstrument) värderade till verkligt värde via resultaträkningen.
Nya standarder och tolkningar under 2023
De nya eller ändrade standarder och tolkningar som trätt i kraft från och med
den 1 januari 2023 och som har inneburit effekt på koncernens finansiella rap-
porter 2023 är nedanstående ändringar i IAS 1, med följande effekter:
Ändringar i IAS 1 Utformning av finansiella rapporter
(upplysningar om redovisningsprinciper)
Ändringarna innebär att kravet i IAS 1 på upplysning om betydande redovis-
ningsprinciper har ersatts med ett krav på väsentliga redovisningsprinciper.
Samtidigt har IASB:s Practice Statement 2 Making Materiality Judgements
uppdaterats med vägledning och exempel som är avsedda att illustrera tillämp-
ningen av väsentlighetskriteriet på upplysningar om redovisningsprinciper. Syftet
är att åstadkomma en reell föndring i praxis mot bättre, mer effektiv kommuni-
kation i finansiella rapporter.
Ändringarna har inneburit att textmängden hänförligt till standardiserade och
oväsentliga upplysningar om redovisningsprinciper har reducerats samt att ytter-
ligare företagsspecifik information har lagts till.
Nya standarder och tolkningar som ännu inte tillämpats av koncernen
Ett antal nya och ändrade standarder och tolkningar har publicerats av IASB
men har ännu inte trätt i kraft. Ingen av de nya eller ändrade standarderna eller
tolkningarna har förtidstillämpats av koncernen. Koncernen avser att följa dessa
nya och förändrade standarder när de träder i kraft.
Ändringar i IAS 1 Utformning av finansiella rapporter (klassificering av skuld)
I januari 2020 publicerade IASB ändringar av IAS 1 avseende klassificering
av skulder som kort- eller långfristiga, särskilt vid förekomsten av kovenanter.
Syftet med ändringarna är att förtydliga:
• vad som avses med en rättighet att senarelägga skuldens reglering,
att denna rättighet måste föreligga vid rapportperiodens slut,
• att klassificeringen inte påverkas av sannolikheten att ett företag
• nyttjar en rättighet att senarelägga skuldens reglering, och
• när villkoren för ett konvertibelt skuldinstrument inte påverkar klassificeringen
på grund av inbäddade derivat.
Ändringarna i IAS 1 förtydligar även att det är förhållandena på balansdagen
som ligger till grund för att bestämma hur en skuld ska klassificeras och att led-
ningens förväntningar avseende huruvida lånevillkor kommer, eller inte kommer,
att brytas i framtiden inte är relevanta för klassificeringen.
Båda ändringarna ska enligt IASB tillämpas retroaktivt för räkenskapsår som
börjar 1 januari 2024 eller senare. Ändringarna är godkända av EU.
Koncernen kommer löpande beakta och utvärdera ändringarna vid eventuellt
tecknande av nya kreditavtal
Begnsade ändringar har offentliggjorts och träder i kraft från och med eller
efter januari 2024 för IFRS 16 Leasingavtal om redovisning av leasingskuld
kopplat till sale och leaseback transaktioner samt IAS 7 Rapport över kassaflö-
den och IFRS 7 Finansiella instrument: Upplysningar avseende upplysningskrav
om leverantörsfinansieringsupplägg. Koncernen bedömer att dessa ändringar
inte kommer att ha någon påverkan på koncernens eller moderbolagets finan-
siella rapporter.
Koncernredovisning
Dotterbolag är alla bolag (inklusive strukturerade bolag) över vilka koncernen
har bestämmande inflytande. För koncernens sammansättning, se not 17.
Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernens förvärv av dotter-
bolag. Redovisningsprin ciperna för dotterbolag har i förekommande fall ändrats
för att garantera en konsekvent tillämpning av koncernens principer.
Det kan i denna rapport finnas avrundningsdifferenser.
Skatter
Periodens skattekostnad omfattar aktuell och uppskjuten skatt. Skatt redovisas
i resultaträkningen, utom när skatten avser poster som redovisas i övrigt total-
resultat eller direkt i eget kapital. I sådana fall redovisas även skatten i övrigt
totalresultat respektive eget kapital.
Effekter av ändrade valutakurser
Funktionell valuta och rapportvaluta
Poster som ingår i de finansiella rapporterna för de olika en heterna i koncernen
är värderade i den valuta som används i den ekonomiska miljö där respektive
företag huvudsakligen är verksamt (funktionell valuta). För samtliga enheter
utgörs den funktionella valutan av valutan i det land där enheten är verksam.
I koncernredovisningen används svenska kronor, som är moder bolagets funktio-
nella valuta och rapportvaluta.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan enligt de
valutakurser som gäller på transaktions dagen. Valutakursvinster och valutakurs-
förluster som uppkommer vid betalning av sådana transaktioner och vid omräk-
ning av monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta till balansdagens kurs
redovisas i resultaträkningen. Undantag är då transaktionerna utgör säkringar
som uppfyller villkoren för säkrings redovisning av nettoinvesteringar, då vinster/
förluster redovisas i övrigt total resultat. Valutakursvinster och valuta kursförluster
på fordringar och skulder av rörelsekarakr nettoredovisas bland övriga rörelse-
intäkter alternativt övriga rörelsekostnader.
Valutakursvinster och valutakursförluster av finansierings karaktär redovisas
i resultaträkningen under finansiella poster.
Koncernbolag
Resultat och finansiell ställning för alla koncernbolag som har en annan funk-
tionell valuta än rapportvalutan, omräknas till koncernens rapportvaluta enligt
följande:
(i) tillgångar och skulder omräknas till balansdagskurs
(ii) intäkter och kostnader omräknas till genomsnittlig valutakurs
(iii) alla valutakursdifferenser som uppstår redovisas som reserver inom eget
kapital
För de valutor som har störst påverkan för koncernen har följande valutakurser
använts:
Balansdagens
kurs 2024-12-31
Genomsnittlig
kurs 2024
SEK/BRL 1,7737 1,9690
SEK/CAD 7,6 398 7,7144
SEK/CZK 0,4553 0,4551
SEK/EUR 11,4865 11,4307
SEK/PLN 2,6929 2,6550
SEK/USD 10,9982 10,5665
85
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
FORTS. NOT 1
Nettoomsättning (intäktsredovisning)
VBG Groups redovisade nettoomsättning avser intäkter fn förljning av varor.
Nettoomsättningen har i förekommande fall reducerats med värdet av lämnade
rabatter. Intäkter från försäljning redovisas när kontrollen för varorna över förs
och det inte finns några ouppfyllda åtaganden som kan påverka kundens god-
kännande av varorna. Varorna säljs ofta med volymrabatter baserade på acku-
mulerad försäljning över en 12-månadersperiod. Intäkten från försäljningen av
varorna redovisas baserat på priset i avtalet, med avdrag för beräknade volym-
rabatter. Historiska data används för att uppskatta rabatternas förväntade värde
och intäkten redovisas endast i den utsträckning som det är mycket sannolikt att
en väsentlig åter föring inte uppstår. En skuld (som ingår i posten Upplupna kost-
nader och förutbetalda intäkter) redovisas för förväntade volymrabatter i förhål-
lande till försäljningen till och med balansdagen.
En fordran redovisas när varorna har levererats, då detta är den tidpunkt
ersättningen blir ovillkorlig (det vill säga endast tidens gång krävs för att betal-
ning ska ske). Moderbolagets redovisade netto omsättning avser intäkter från
förljning av tjänster till dotterföretag i koncernen och redovisas i den period
som tjänsterna levereras.
Varulager
Varulagret värderas, med tillämpning av först-in först-ut principen, till det lägsta
av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet på balansdagen. Anskaff-
ningsvärdet för egentillverkade hel- och halvfabrikat har beräknats till varornas
tillverkningskostnader inklusive hänförbara indirekta tillverkningskostnader.
Reservering för inkurans har skett med erforderligt belopp.
Finansiella tillgångar och skulder
Finansiella tillgångar och skulder värderas och redovisas i koncernen och
moderbolaget i enlighet med reglerna i IFRS 9. Enligt IFRS 9 klassificeras finan-
siella instrument i kategorier. Klassificeringen beror på avsikten med förvärvet
av det finansiella instrumentet. Företagsledningen bestämmer klassi ficering vid
ur sprung lig anskaffningstidpunkt. Kategorierna är finansiella tillgångar och skul-
der värderade till verkligt värde via resultat räkningen, finansiella tillgångar och
skulder värderade till upp lupet anskaffningsvärde samt finansiella tillgångar och
skulder värderade till verkligt värde via övrigt totalresultat. En finansiell tillgång
eller finansiell skuld tas upp i balansräkningen när bolaget blir part enligt instru-
mentets avtalsmässiga villkor. Kundfordringar tas upp i balansräkningen när
faktura har skickats. Skuld tas upp när motparten har presterat och avtalsenlig
skyldighet föreligger att betala, även om faktura ännu inte mottagits. En finan-
siell tillgång tas bort från balansräkningen när rättigheterna i avtalet realiseras,
förfaller eller bolaget förlorar kontrollen över den. En finansiell skuld tas bort fn
balansräkningen när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på annat sätt utsläcks.
Förvärv och avyttringar av finansiella tillgångar redovisas på affärsdagen, som
utgör den dag då bolaget förbinder sig att förvärva eller avyttra tillgången, för-
utom i de fall bolaget förvärvar eller avyttrar noterade värdepapper, då tillämpas
likviddagsredovisning.
Finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde
Tillgångar som innehas med syftet att inkassera avtalsenliga kassaflöden och
där dessa kassafden endast utgör kapital belopp och ränta värderas till upplu -
pet anskaffningsvärde. Tillgångar i denna kategori redovisas initialt till verkligt
värde inklusive transaktionskostnader. Efter anskaffningstidpunkten redovisas
de till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden .
Kundfordringar
Kundfordringar är belopp hänförliga till kunder avseende sålda varor eller tjäns -
ter som utförs i den löpande verksamheten. Kundfordringar förfaller generellt
till betalning inom 30 dagar och samtliga kundfordringar har därför klassificera s
som omsättningstillgångar. Kundfordringar innehas enbart i syfte att inkassera
avtalsenliga kassaflöden och värderas således till upplupet anskaffningsvärde.
Likvida medel
Likvida medel består av kassamedel samt omedelbart tillgängliga tillgodohavan-
den hos banker och motsvarande institut.
Skulder
Koncernens övriga finansiella skulder redovisas initialt till verkligt värde, netto
efter transaktionskostnader. Övriga finansiella skulder redovisas därefter till
upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden. Lång-
fristiga skulder har en förväntad löptid längre än ett år medan kortfristiga har
en löptid kortare än ett år. I denna kategori ingår skulder till kreditinstitut, leve-
rantörsskulder och övriga kortfristiga skulder .
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultatkningen utgörs av
tilläggsköpeskilling vid rörelseförvärv. Sådana finansiella instrument värderade
till verkligt värde via resultaträkningen klassificeras som nivå 3 där indata för
skulden inte baseras på observerbara marknadsdata.
Upplåning
Upplåning redovisas inledningsvis till verkligt värde, netto efter transaktions-
kostnader. Upplåning redovisas därefter till upplupet anskaffningsvärde och
eventuell skillnad mellan erhållet belopp (netto efter transaktionskostnader) och
återbetalningsbeloppet redovisas i resultaträkningen fördelat över låneperioden,
med tillämpning av effektivräntemetoden.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Koncernen bedömer framtida förväntade kreditrluster som är kopplade till
tillgångar redovisade till upplupet anskaffningsvärde. Koncernen redovisar
en kreditreserv för sådana förväntade kreditförluster vid varje rapporterings-
datum. För kund fordringar tillämpar koncernen den förenklade ansatsen för
kredit reservering, det vill säga, reserven kommer att motsvara den förväntade
förlusten över hela kundfordrans livslängd. Förväntade kredit förluster redovisas
i koncernens rörelseresultat.
Leasingavtal
Efter inledningsdatumet värderas nyttjanderätten i enlighet med bestämmel-
serna för materiella anläggnings tillgångar. En leasingskuld diskonteras genom
att använda den implicita räntan i leasing avtalet, om denna räntesats lätt kan
fastställas.
Leasing perioden fastställs som den icke uppsägningsbara perioden tillsam-
mans med både perioder som omfattas av en möjlighet att förlänga leasingavta-
let om leasetagaren är rimligt säker på att utnyttja det alternativet, och perioder
som omfattas av en möjlighet att säga upp leasingavtalet om leasetagaren är
rimligt säker på att inte utnyttja det alternativet.
VBG Group har också valt förenklingsregeln för fasta icke-leasingkomponen-
ter och redovisar istället dem tillsammans med leasingkomponenten i kontraktet.
VBG Group har vidare valt att tillämpa lättnadsregler för korttidsleasingavtal och
leasingavtal av mindre värde, vilka redovisas som löpande kostnader.
Pensionsförpliktelser
Inom koncernen finns såväl avgiftsbestämda som förmåns bestämda pensions-
planer. Den förmånsbestämda pensionsförpliktelsen beräknas årligen av obero-
ende aktuarier med tillämpning av den så kallade projected unit credit method.
Nuvärdet av den förmånsbestämda förpliktelsen fastställs genom diskontering
av uppskattade framtida kassafden med användning av räntesatsen för först-
klassiga företagsobligationer, eller motsvarande, som är utfärdade i samma
valuta som ersättningarna kommer att betalas i med löptider jämförbara med
den aktuella pensionsförpliktelsens. Aktuariella vinster och förluster till följd av
erfarenhetsbaserade justeringar och förändringar i aktuariella antaganden redo-
visas i övrigt totalresultat under den period då de uppstår. Kostnader avseende
tjänstgöring under tidigare perioder redovisas direkt i resultaträkningen.
Ovan beskrivna redovisningsprincip för förmånsbestämda planer tillämpas
i koncernredovisningen. Moderbolaget redovisar förmånsbestämda pensions-
planer enligt RFR 2. Moderbolaget har utfäst förmånsbaserade pensioner
till anställda. Nuvärdet av dessa utfästelser att i framtiden utbetala pension
beräknas enligt aktuariella grunder. Åtagandena redovisas som en avsättning
i balansräkningen. Ränte delen i årets pensionskostnad redovisas bland finan-
siella kostnader. Övriga pensionskostnader belastar rörelseresultatet.
Ytterligare detaljuppgifter inklusive uppgifter om väsentliga aktuariella anta-
ganden framgår av not 23.
Immateriella tillgångar
Goodwill på förrv av dotterbolag redo visas som immateriell tillgång. Goodwill
testas årligen för att identifiera eventuellt nedskrivningsbehov och redovisas till
anskaffningsvärde minskat med ackumulerade nedskrivningar.
Övriga immateriella tillgångar med bestämbar nyttjandetid redovisas till
anskaffningsvärde med avdrag för planenliga avskrivningar under nyttjande-
perioden.
Utgifter för strategiska dataprogram aktiveras och redovisas till anskaffnings-
värde. Utgifter för projektlagda produktutvecklingsarbeten aktiveras förutsatt att
koncernen har framtida ekonomiska fördelar av utvecklings arbetet och att det
86
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
FORTS. NOT 1
är möjligt att fastställa anskaffningsvärdet på ett tillförlitligt sätt. Avskrivningarna
görs linjärt enligt plan över den beräknade nyttjandeperioden, enligt följande:
Varumärken 15–20 år
Kundrelationer 10–15 år
Licenser 3-5 år
Övriga immateriella tillgångar 35 år
Avskrivningstiden på varumärken, motiveras med att kon c er nens för rvade
varumärken är välrenommerade och har stora och stabila marknadsandelar
på väsentliga marknader.
För varumärken med en obestämbar nyttjandeperiod testas dessa årligen för
att identifiera ett eventuellt nedskrivnings behov och redovisas till anskaffnings-
värde minskat med ackumulerade nedskrivningar .
Forskning och utveckling
Utgifter för forskning kostnadsförs omedelbart. Utgifter avseende väsentliga
utvecklingsprojekt hänförliga till utveckling och test av nya eller förbättrade pro-
dukter redovisas som immateriella tillgångar i den omfattning som dessa utgifter
förväntas generera framtida ekonomiska fördelar och tillgångens anskaffnings-
värde kan bestämmas på ett tillförlitligt sätt. Övriga produktutvecklingsutgifter,
inklusive utgifter för löpande produkt anpassningar, kostnadsförs i takt med att
de uppkommer. Under året har inga utgifter för utvecklingsprojekt aktiverats som
immateriella tillgångar.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för
planenliga avskrivningar under nyttjande perioden. Avskrivningarna görs linjärt
enligt plan över den beräknade nyttjandeperioden, enligt följande:
Byggnader 2550 år
Maskiner och andra tekniska anläggningar 3–10 år
Inventarier, verktyg och installationer 3–10 år
Bolaget har inga tillgångar där det är aktuellt att beakta restvärden vid beräkning
av avskrivningar. Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperiod prövas varje
balansdag och justeras vid behov.
Ränta aktiveras som en del av anskaffningsvärdet för investeringar som tar en
betydande tid i anspråk att färdigställa.
Nedskrivningar
Tillgångar som har en obestämd nyttjandeperiod skrivs inte av, utan prövas årli-
gen avseende eventuellt nedskrivnings behov. Tillgångar som skrivs av bedöms
med avseende på värdeminsk ning närhelst händelser eller förändringar i förhåll -
anden indikerar att det redovisade värdet kanske inte är återvinningsbart.
Eget kapital
I koncernbalansräkningen redovisas eget kapital fördelat på: Aktiekapital, Övrigt
tillskjutet kapital, reserver och balanserad vinst.
Aktiekapital utgörs av nominellt belopp på emitterade aktier.
Övrigt tillskjutet kapital omfattar alla tillskott från ägarna i samband med
emissioner utöver sådana belopp som redovisas som aktiekapital.
Reserver omfattar sådana belopp som till följd av regler i IFRS skall föras
direkt till eget kapital. Dessa omfattar säkringsredovisningseffekter, omräknings-
differenser vid omräkning av utländska dotterbolag samt effekter vid omkning
av förmånsbestämda pensionsplaner.
Balanserad vinst utgörs främst av under åren intjänade medel redovisade i
resultaträkningen med avdrag för lämnade utdelningar. Häri ingår även belopp
som i juridisk person överrts från fria vinstmedel till reservfond.
I moderbolaget fördelas eget kapital på bundet och fritt kapital i enlighet med
reglerna i årsredovisningslagen.
Avsättningar
Avsättningar för garantikostnader avser en i förg fastställd period och baseras
på historisk information om garantikostnader samt aktuell information som kan
tyda på att framtida krav kommer att avvika från det historiska utfallet.
Rapportering av segment
Segmentinformationen presenteras utifrån ledningens perspektiv, vilket innebär
att den presenteras på det sätt som den används i den interna rapporteringen
och följs upp av den gste verk ställande beslutsfattaren i koncernen, VBG
Groups vd och koncernchef.
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod. Det redo visade kassa-
fdet omfattar endast transaktioner som medför in- eller utbetalningar. Som
likvida medel klassificeras, förutom kassa- och banktillgodohavanden, kort-
fristiga finansiella placeringar som dels är utsatta för endast en obetydlig risk för
värdefluktuationer, dels handlas på en öppen marknad till kända belopp eller har
en kortare återståendelöptid än tre månader fn anskaffnings tidpunkten.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredo visningslagen
(1995:1554) och Rådet för hållbarhets- och finansiell rapportering RFR 2 Redo-
visning för juridisk person. RFR 2 innebär att moderbolaget i årsredovisningen
för den juridiska personen skall tillämpa samtliga av EU godkända IFRS och
uttalanden så långt detta är möjligt inom ramen för årsredovisnings lagen och
med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning. Rekommen-
dationen anger vilka undantag och tillägg som skall göras från IFRS. Samma
redovisningsprinciper och beräkningsmetoder har använts som tidigare år.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen förutom i
de fall som anges i detta avsnitt.
Denna årsredovisning är upprättad enligt de IFRS-standarder och IFRIC-
uttalanden som trätt i kraft vid tidpunkten för års redo visningens upprättande och
vilka godkänts av EU- kommis sionen.
Utdelning från dotterbolag
Anticiperad utdelning från dotterbolag redovisas i de fall som moderbolaget
ensam rätt att besluta om utdelningens storlek och har fattat beslut om dess
storlek innan publicering av dess finansiella rapporter.
Bokslutsdispositioner
Koncernbidrag redovisas som bokslutsdispositioner i resultaträkningen.
Inkomstskatter
Moderbolagets uppskjutna skatteskuld redovisas i balansposten obeskattade
reserver.
Aktier och andelar i koncernbolag
Aktier och andelar i koncernbolag redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag
för eventuella nedskrivningar. Eventuella nedskrivningar redovisas i posten
”Resultat från andelar i koncernföretag”. I anskaffningsvärdet ingår förvärvsrela-
terade utgifter och eventuella tilläggsköpeskillingar. Redovisat värde på andelar i
koncernbolag prövas för nedskrivningsbehov.
Transaktioner med närstående
Transaktioner med närstående inkluderar transaktioner mellan moderbolag och
dess dotterbolag. Moderbolagets transaktioner med närstående genomförs på
marknadsmässiga villkor där samtliga affärstransaktioner mellan moderbolag
och närstående bolag utgör del av den normala afrsverksamheten.
Finansiella garantier
Moderbolagets finansiella garantiåtaganden består främst av borgensförbindel-
ser till förmån för dotterbolag och redovisas som eventualförpliktelser, om det
inte är sannolikt att utsllda garantier kommer att leda till utbetalning och som
därmed redovisas som en avsättning.
87
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
FORTS. NOT 1
Rättelse av fel
I samband med uppföljning av genomfört systembyte
avseende nyttjanderättstillgångar har uppmärksammats
att hyreskontrakt redovisats felaktigt i koncernens finansi-
ella rapporter. Berörda poster per 31 december 2022 och
31 december 2023 har i denna delårsrapport rättats enligt
följande:
Koncernens
resultaträkning, MSEK
Enligt
fastställd
Årsredo-
visning 2022
Rättelse-
belopp
Rättad
resul-
taträkning
2022
Kostnad för sålda varor –3 232,7 –6,7 –3 239,4
Bruttoresultat 1 347,3 –6,7 1 340,6
Försäljnings kostnader –392,5 0,2 –392,3
Administrations kostnader –336,7 –1,2 –337,9
Forsknings- och utvecklings-
kostnader –134,4 0,1 –134,3
Övriga rörelse kostnader –31,3 –0,8 –32,1
Räntekostnader –37,4 4,0 –33,4
Skatt på årets resultat –119,5 1,0 –118,5
Årets resultat 368,3 –3,4 364,9
Koncernens
balansräkning, MSEK
Enligt
fastställd
Årsredo-
visning 2022
Rättelse-
belopp
Rättad
balan-
sräkning
2022
Nyttjanderättstillgång 430,2 –164,9 265,4
Kundfordringar 673,1 –5,6 667,5
Förutbetalda kostnader och
upplupna intäkter 42,11 -0,4 41,7
Balanserade vinster inkl årets
vinst 2 153,5 –1,6 2 151,9
Uppskjuten skatteskuld 213,4 3,9 217,2
Leasingskuld (långfristig) 399,0 –144,1 254,9
Leasingskuld (kortfristig) 49,1 –0,8 48,3
Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter 193,1 0,8 193,9
Koncernens
kassaflöde, MSEK
Enligt
fastställd
Årsredo-
visning 2022
Rättelse-
belopp
Rättat
kassaflöde
2022
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat före finansiella
poster 527,2 –8,2 519,0
Avskrivningar 136,3 –9,1 127,2
Övriga ej likviditetspåverkande
poster 27,5 5,0 32,5
Betald skatt –99,8 2,9 –96,8
Kassaflöde före förändring
i rörelsekapital 533,7 –9,4 524,2
Minskning/ökning (–) av
kundfordringar –83,3 –5,6 –88,9
Minskning/ökning (–) av
övriga kortfristiga fordringar –65,0 0,8 –64,2
Kassaflöde från den löpande
verksamheten 250,4 –14,3 236,2
Finansieringsverksamheten
Amortering av leasingskuld –41,7 14,3 –27,5
Kassaflöde från finansier-
ingsverksamheten –378,0 14,3 –363,7
Koncernens
balansräkning, MSEK
Enligt
fastställd
Årsredo-
visning 2023
Rättelse-
belopp
Rättad
balan-
sräkning
2023
Nyttjanderättstillgång 297,0 –41,3 255,7
Kundfordringar 821,8 4,6 826,4
Förutbetalda kostnader och
upplupna intäkter 30,0 9,3 39,3
Balanserade vinster inkl årets
vinst 2 578,4 1,9 2 580,3
Uppskjuten skatteskuld 229,0 2,4 231,4
Leasingskuld (långfristig) 258,1 –19,7 238,4
Leasingskuld (kortfristig) 55,7 –1,0 55,3
Koncernens
resultaträkning, MSEK
Enligt
fastställd
Årsredo-
visning 2023
Rättelse-
belopp
Rättad
resul-
taträkning
2023
Kostnad för sålda varor –3 940,7 3,3 –3 980,7
Bruttoresultat 1 799,0 3,3 1 759,1
Försäljnings kostnader –428,3 –0,2 –428,5
Administrations kostnader –369,9 0,8 –369,1
Forsknings- och utvecklings-
kostnader –142,1 0,3 –141,8
Övriga rörelse kostnader –56,1 –1,4 –14,3
Räntekostnader –70,2 1,7 –68,5
Skatt på årets resultat –193,3 –1,0 –194,3
Årets resultat 568,6 3,5 572,1
Koncernens
kassaflöde, MSEK
Enligt
fastställd
Årsredo-
visning 2023
Rättelse-
belopp
Rättat
kassaflöde
2023
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat före finansiella
poster 824,9 2,6 827,5
Avskrivningar 128,1 4,9 133,0
Övriga ej likviditetspåverkande
poster –55,3 –16,1 –71,4
Betald skatt –179,4 3,4 –176,0
Kassaflöde före förändring
i rörelsekapital 683,5 –5,2 678,3
Minskning/ökning (–) av
kundfordringar –120,7 –4,6 –125,3
Minskning/ökning (–) av
övriga kortfristiga fordringar 36,0 27,5 63,5
Kassaflöde från den löpande
verksamheten 705,2 17,7 722,9
Finansieringsverksamheten
Amortering av leasingskuld –14,1 –17,7 –31,8
Kassaflöde från finansier-
ingsverksamheten –31,9 –17,7 14,2
2023
2022
88
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
Med finansiella risker avses främst finansiering- och likviditets-, ränte-, kredit
samt valutarisk. Nedan ges en beskrivning av koncernens finansiella risker och
den policy som tillämpas för respektive riskområde.
Finansierings- och likviditetsrisk
Finansierings- och likviditetsrisk omfattar risken att inte kunna tillgodose kon-
cernens kapitalbehov genom att inte inneha tillräckligt med likvida medel eller
kreditfaciliteter som kan utnyttjas utan förbehåll. Risken kan vidare vara att
re finansiering av förfallande lån försvåras eller blir kostsam.
Policy
Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att trygga koncernens förmåga
att fortsätta sin verksamhet, så att den kan generera avkastning till aktieägarna,
skapa nytta för andra intressenter samt upprätthålla en optimal kapitalstruktur
För att hålla kostnaderna för kapitalet nere. Koncernens långsiktiga mål är att
soliditeten ska överstiga 40 procent. Per den 31 december 2024 var soliditeten
63,3 procent.
Kommentar
I september 2024 tecknade VBG Group ett nytt finansieringsavtal med sin
huvudbank, Nordea, en ut-ökning gjordes av den revolverande faciliteten om
750, totalt uppgår den revolverande kreditfaciliteten till 2 150 MSEK. Samtidigt
förngdes det befintliga avtalet till september 2029. Vid utgången av 2024 upp-
gick den ej utnyttjade delen av kreditfaciliteten till 1 288,0 MSEK. En löptidsana-
lys för de finansi-ella skulderna framgår av not 25.
Ränterisk
Med ränterisk avses risken att förändringar i räntenivån kan påverka koncernens
resultat och kassafde negativt. En av de faktorer som har stor påverkan på
ränte risken är den räntebindningstid man väljer för sin finansiering. Förändringar
av räntenivåerna får en direkt påverkan på koncernens räntenetto. Hantering av
upplåning och annan skuldhantering hanteras av moderbolaget.
Policy
I september 2024 tecknade VBG Group ett nytt finansieringsavtal med sin
huvudbank, Nordea, en ut-ökning gjordes av den revolverande faciliteten om
750, totalt uppgår den revolverande kreditfaciliteten till 2 150 MSEK. Samtidigt
förngdes det befintliga avtalet till september 2029. Dragna krediter under
finansieringsavtalet löper för närvarande med tre månaders ränta. En löptids-
analys för de finansiella skulderna framgår av not 25.
Kommentar
Koncernen eftersträvar en avvägning mellan en rimlig löpande kostnad för upp-
låningen och risken för att få en signifikant negativ påverkan på resultatet vid en
plötslig större ränteförändring.
Räntebärande nettolåneskuld uppgick vid årsskiftet till 428,6 MSEK (374,0).
Den består av pensionsskulder 223,6 (202,1), leasingsskuld enligt IFRS16 292,7
(293,6), tilläggsköpeskilling 0,0 MSEK (33,7), dragna krediter under kreditfacili-
teten om 861,4 (730,5) MSEK och kassa om 949,7 (885,9) MSEK. Inom ramen
för finansieringsavtalet med koncernens huvudbank löper för närvarande dragna
krediter med tre månaders ränta. En löptidsanalys för de finansiella skulderna
framgår av not 25.
Vid beräkning av VBG Groups räntekänslighet har justering av nettolåne-
skulden gjorts avseende pensionsskulder om 202,1 (196,9) MSEK i enlighet
med IFRS, tilläggsköpeskilling 33,7 MSEK samt leasingskuld enligt IFRS16
om 313,8 MSEK (448,0) då leasingskulden är att se som fast räntekontrakt.
Det lämnar en nettolånefordran/nettokassa (skuld) om 87,7 MSEK (155,4)
som räntekänslighetsanalysen ska baseras på.
En förändring av räntan motsvarande två procentenheter skulle ha påverkat
resultatet före skatt med cirka 1,8 MSEK (3,1) baserat på den räntebärande
netto skulden 31 december 2024. Resultatet av känslighetsanalysen vid en
ökning av räntan med 2 procentenheter betraktas som marginell påverkan på
koncernen.
Med tanke på den marginella påverkan som en förändrad ränta kan ha på
koncernen, så används för närvarande inga finansiella instrument för att säkring
av räntan.
Kreditrisk
Kreditrisk är risken för förluster om motparter med vilka koncernen har investerat
i kundfordringar, likvida medel, kortfristiga bankplaceringar eller ingångna finan-
siella instrument med positiva marknadsvärden, inte fullgör sina förpliktelser.
Kommentar
Koncernen är begränsat exponerad för kreditrisker. I huvudsak hänförs dessa
risker till utestående kundfordringar. Förluster på kundfordringar uppstår när
kunder försätts i konkurs eller av andra skäl inte kan fullfölja sina betalningsåta-
ganden.
Koncernen tillämpar den förenklade modellen för kundfordringar. En förlustre-
serv redovisas för ford-rans förväntade återstående löptid. Vid bedömning om att
en förlustreserv ska redovisas beaktas den aktuella statusen för den förväntade
kreditförlusten tillsammans framtida potentiella status. Föränd-ringar i motpar-
tens affärsutsikter tillsammans med makroekonomiska förändringar ska också
beak-tas. Utöver en kollektiv bedömning som genomförs av eventuella nedskriv-
ningsbehov för koncernens kundfordringar, sker även en individuell bedömning
till följd av förändringar i motpartens betalnings-förmåga.
Koncernledningen har uppfattningen att det inte föreligger någon betydande
kreditriskkoncentratlon för koncernen I förhållande till någon viss kund eller
motpart eller i förhållande till någon viss geogra-fisk region. Koncernens kund-
förluster uppgår normalt till mindre än 0,05 procent av omsätt-ning. För årets
förändring av reserv för osäkra kundfordringar, se not 26.
Policy
Motparter ska ha hög kreditvärdighet tillsammans med att en noggrann kontroll
av nya kunder samt att uppföljning av betalningsbeteende hos befintliga kunder
görs, detta för att minimera risken att motpart inte betalar. Finanspolicyn reglerar
hur kreditrisken minimeras för finansiella instrument. Detta sker bland annat
genom att placeringar begränsas till räntebärande papper med låg risk och hög
likviditet samt genom begränsning av det belopp som maximalt får placeras hos
en viss motpart.
Kommentar
Koncernens kundfordringar uppgick vid årsskiftet till 738,3 MSEK och är redo-
visade till de belopp som beräknas bli betalda. Samtliga fordringar förväntas bli
betalda inom 12 månader. Den geografiska spridningen av kundfordringarna
motsvarar i stort omsättningens fördelning per region. Koncernens kundförluster
uppgår normalt till mindre än 0,05 procent av omsättningen, se not 26.
Valutarisk
Valutarisk avser risken att valutakursförändringar påverkar koncernens resultat-
räkning, balansräkning och/eller kassaflöden negativt. Valutarisk finns både i
form av transaktions- och omräkningsrisk. Valutafden som uppstår främst vid
köp och försäljning av varor och tjänster i andra valutor än respektive dotter-
bolags lokala valuta ger upphov till transaktionsexponering. VBG Groups globala
verksamhet ger upphov till kassafden i utländsk valuta. Förändringar i valuta-
kurser påverkar även koncernens resultat vid omräkning av utländska dotter-
bolags fria egna kapital till svenska kronor, vilket ger upphov till omräkningsrisk.
Policy
Transaktionsexponering kopplad till den löpande affären säkras normalt inte.
Finansfunktionen på respektive division arbetar däremot aktivt med att matcha
valutaflöden på divisionsnivå för att minimera valutaexponeringen och därav
hänförliga transaktionskostnader. Detsamma gäller även för omräkningsrisker
vilka i normalfallet inte säkras.
Kommentar
Det totala värdet av nettoflöden i utländska valutor uppgick till ett värde av cirka
1 109 MSEK (1 072). De valutaflöden som har störst resultatpåverkan på rörel-
seresultatet EBIT är inflöden i USD och EUR till SEK. En kursförändring med 10
procent mellan EUR och SEK påverkar koncernens rörelseresultat EBIT med
cirka 1 MSEK (1) och motsvarande kursförändring mellan USD och SEK med
cirka 19 MSEK (33) samt en kursförändring mellan CAD och SEK ger resultat-
verkan på rörelseresultatet EBIT med 97 MSEK (99).
Inom två av tre divisioner så omsätts orderstocken på kort tid, det vill säga
tiden mellan orderläggning och leverans är kort, vilket minskar valutarisken i för-
säljningen och därför sker ingen säkring av försäljningsflödena. Koncernen gör
därför bedömningen att den påverkan en kursförändring kan ha på VBG Group
är inom ramen för en rimlig transaktionsrisk.
2
FINANSIELLA RISKER
89
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
3
RAPPORTERING FÖR SEGMENT
Truck & Trailer Equipment är en internationellt ledande
leverantör av system till kunder inom lastfordonsbran-
schen och omfattar varumärkena VBG och Ringfeder för
kopplings utrustning, Onspot för automatiska snökedjor
samt Edscha Trailer Systems och Sesam som leverantör
av skjutbara tak till trailers. Kunderna är företrädesvis
lastbilstillverkare, chassipåbyggare/integratörer, trailer-
tillverkare, åkerier och importörer.
Mobile Thermal Solutions är genom sina varumärken
Mobile Climate Control och Bus Climate Control bransch-
ledande leverantör av kompletta klimatsystem till kom-
mersiella fordon, i framför allt Nordamerika och Europa.
Kunderna återfinns inom huvudsakligen fyra marknads-
segment: bussar, anläggningsfordon, nytto fordon och
försvarsfordon. Under året har marknads segmentet
terräng- och nyttofordon ökat kraftigt i Nordamerika.
Ringfeder Power Transmission är en erkänd global
marknadsledare i valda nischer inom mekanisk kraft-
över föring samt energi och stötdämpning. Verksamheten
omfattar varumärket Ringfeder och det brasilianska
varu märket Henfel samt Carlyle Johnson och det indiska
varumärket Rathi. Kunderna återfinns i flera olika industri-
marknader såsom bygg-, maskin-, kraft- och gruvindustrin
över hela världen.
Det förekommer ingen försäljning mellan divisionerna och
ofördelade kostnader avser koncerngemensamma kostna-
der. Tillgångar i respektive division består framför allt av
materiella anläggningstillgångar, immateriella anläggnings-
tillgångar, varulager och fordringar, men exkluderar kassa
och värde papper. Skulderna består av rörelse skulder, men
inte skatt. Investeringar består av inköp av materiella
anläggningstillgångar och immateriella anläggningstill-
gångar.
MSEK
Truck & Trailer
Equipment
Mobile Thermal
Solutions
Ringfeder Power
Transmission
Koncern-
gemensamt Koncernen
Räkenskapsåret 2024
Extern försäljning 1 537 3 045 997 5 579
Rörelseresultat, EBIT 290 390 137 –21 796
Finansiella intäkter 221 221
Finansiella kostnader 235 –235
Årets skattekostnad –194 –194
Årets resultat 290 390 137 –229 588
Övriga upplysningar
Anläggningstillgångar 635 2 253 717 4 3 609
– varav Tjeckien 201 51 252
– varav Tyskland 59 121 180
– varav Sverige 181 896 4 1 081
– varav USA 135 759 163 1 057
Omsättningstillgångar 433 1 066 436 32 1967
Likvida medel 950 950
Tillgångar 1 068 3 319 1 153 986 6 525
Långfristiga skulder 268 475 98 899 1 740
Kortfristiga skulder 186 262 166 37 651
Skulder 454 737 264 936 2 391
Investeringar 79 484 54 1 617
Avskrivningar –39 68 43 –1 150
MSEK
Truck & Trailer
Equipment
Mobile Thermal
Solutions
Ringfeder Power
Transmission
Koncern-
gemensamt Koncernen
Räkenskapsåret 2023
Extern försäljning 1 728 3 162 850 5 740
Rörelseresultat, EBIT 364 370 120 –26 828
Finansiella intäkter 232 232
Finansiella kostnader –293 –293
Årets skattekostnad –194 –194
Årets resultat 364 370 120 281 573
Övriga upplysningar
Anläggningstillgångar 561 1 810 652 8 3 031
– varav Tjeckien 192 35 227
– varav Tyskland 61 1 247 309
– varav Sverige 155 1 016 1 717
– varav USA 116 707 219 1 042
Omsättningstillgångar 219 500 233 42 1 013
Likvida medel 886 886
Tillgångar 799 2 310 885 936 4 930
Långfristiga skulder 240 447 107 761 1 554
Kortfristiga skulder 204 359 163 14 740
Skulder 444 805 270 775 2 294
Investeringar 63 16 32 6 117
Avskrivningar –29 74 –27 –3 –133
90
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
Försäljning per geografiska områden
2024, MSEK
Truck &
Trailer
Equipment
Mobile
Thermal
Solutions
Ringfeder
Power
Transmission Koncernen
Sverige 258 47 5 310
Övriga Norden 211 50 5 266
Tyskland 276 47 200 523
Övriga Europa 446 209 132 787
Nordamerika 171 2 639 230 3 040
Brasilien 5 123 128
Australien/Nya Zeeland 116 2 57 175
Kina 29 31 27 87
Övriga Världen 25 20 219 264
Summa 1 537 3 045 998 5 580
Försäljning per geografiska områden
2023, MSEK
Truck &
Trailer
Equipment
Mobile
Thermal
Solutions
Ringfeder
Power
Transmission Koncernen
Sverige 274 48 4 326
Övriga Norden 216 50 5 271
Tyskland 319 35 199 553
Övriga Europa 591 227 131 949
USA 160 2 191 203 2 553
Övriga Nordamerika 21 560 10 591
Brasilien 8 1 137 146
Australien/Nya Zeeland 113 2 28 142
Kina 0 28 30 58
Övriga Världen 26 21 104 152
Summa 1 728 3 162 850 5 740
4
FÖRDELNING AV INTÄKTER
Omttning per verksamhetsomde
2024, MSEK
Truck &
Trailer
Equipment
Mobile
Thermal
Solutions
Ringfeder
Power
Transmission Koncernen
Offroad 1 628 1 628
People 36 1 309 1 346
Goods 1 501 107 299 1 906
Industrial 699 699
Omsättning 1 537 3 044 997 5 579
2023, MSEK
Truck &
Trailer
Equipment
Mobile
Thermal
Solutions
Ringfeder
Power
Transmission Koncernen
Offroad 1 650 1 650
People 36 1 401 1 437
Goods 1 692 111 186 1 989
Industrial 664 664
Omsättning 1 728 3 162 850 5 740
Omsättning per försäljningskanal
2024, MSEK
Truck &
Trailer
Equipment
Mobile
Thermal
Solutions
Ringfeder
Power
Transmission Koncernen
OEM 319 2 546 632 3 497
Distributörer/importörer 357 369 344 1 069
Påbyggare/integratörer 471 100 571
Återförsäljare 390 30 22 441
Omsättning 1 537 3 044 997 5 579
2023, MSEK
Truck &
Trailer
Equipment
Mobile
Thermal
Solutions
Ringfeder
Power
Transmission Koncernen
OEM 448 2 748 506 3 702
Distributörer/importörer 389 351 344 1 085
Påbyggare/integratörer 509 41 550
Återförsäljare 381 22 403
Omsättning 1 728 3 162 850 5 740
5
ÖVRIGA RÖRELSEINTÄKTER
Koncernen
TSEK 2024 2023
Realisationsvinst materiella anläggningstillgångar 10 457 5 395
Valutadifferenser 11 698 3 281
Hyresintäkter 2 138 1 847
Statliga stöd 1 238 5 699
Försäkringsintäkter 817 6 143
Övrigt 6 682 14 247
Summa 33 199 22 365
6
ÖVRIGA RÖRELSEKOSTNADER
Koncernen
TSEK 2024 2023
Garantikostnader 8 064
Integrationskostnader 940 3 617
Övrigt 189 2 564
Summa 1 129 14 245
91
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
7
NER, ANDRA ERSÄTTNINGAR OCH SOCIALA KOSTNADER
2024 2023
TSEK
Löner
och andra
ersättningar
Sociala
kostnader
Löner
och andra
ersättningar
Sociala
kostnader
Moderbolag 20 043 12 311 23 409 13 263
varav pensions kostnader 3 347 2 713
Dotterbolag 985 520 230 788 950 150 218 953
varav pensions kostnader 22 914 19 459
Koncernen 1 005 563 243 099 973 559 232 216
varav pensions kostnader 26 261 22 172
Löner och andra ersättningar fördelade per land och mellan
styrelseledamöter med flera och anställda
2024 2023
TSEK
Styrelse
och vd
Övriga
anställda
Styrelse
och vd
Övriga
anställda
Moderbolaget 7 158 12 885 7 992 15 417
varav tantiem o. d. 868 2 179
Dotterbolag 32 268 953 252 34 475 915 675
varav tantiem o. d. 7 275 6 875
Koncernen totalt 39 426 966 137 42 467 931 092
varav tantiem o. d. 8 143 9 054
2024 2023
Medelantal anställda
Antal
anställda Varav män
Antal
anställda Varav män
Moderbolaget
Sverige 10 5 9 5
Totalt i moderbolaget 10 5 9 5
Dotterbolag
Sverige 220 179 212 175
Norge 8 7 8 7
Danmark 5 5 5 5
Belgien 20 15 22 15
Storbritannien 6 4 7 4
Tyskland 144 115 145 119
Tjeckien 137 82 142 83
Polen 173 106 171 100
USA 297 213 344 243
Kanada 530 470 578 516
Kina 54 25 52 23
Indien 266 253 60 56
Brasilien 107 92 109 96
Australien 3 3
Sydafrika
Totalt dotterbolag 1 970 1 569 1 855 1 442
Totalt koncernen 1 980 1 574 1 864 1 447
Vid årets slut var 1 972 personer (2 065) anställda i koncernen.
Ersättningar till styrelsen och ledande befattningshavare
Till styrelseordföranden och ledamöter utgår enligt 2024 års årsstämma ett sam-
manlagt fast årsarvode på 2 140 000 kr. Av det totala arvodet utgår 180 000 kr
i ersättning till revisionsutskottet och till ersättningsutskottet 80 000 kronor, att
fördelas av styrelsen.
Anställda i VBG Group AB (publ) erller ej styrelsearvode. Ersättning till
vd och andra ledande befattningshavare utgörs av grundlön, rörlig ersättning,
övriga förmåner, pension samt övrig ersättning. Med andra ledande befattnings-
havare avses de två personer som tillsammans med vd utgör koncernledning.
Fördelningen mellan grundlön och rörlig ersättning skall stå i proportion till
befattningshavarens ansvar och befogenheter. För vd är den rörliga ersättningen
maximerad till 50 procent av grundlönen. För andra ledande befattningshavare
är den rörliga ersättningen maximerad till 3350 procent av grundlönen. Den
rörliga ersättningen baseras på utfallet i förhållande till uppsatta mål.
Årsstämman 2024 beslutade om reviderade riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare. I jämförelse med tidigare riktlinjer, antagna av årsstämman
2020, innebar förslaget i huvudsak att kriterierna för rörlig ersättning ändras, en
möjlighet till villkorad kontantersättning vid förrv av aktier av serie B i bola-
get införs och vad gäller pensionsförmåner kan ytterligare 5 procent erbjudas i
direktpension. Även vissa redaktionella ändringar har genomförts
Det utbetalda bonusbeloppet för 2024 för vd motsvarade åtta procent och
ledande befattningshavare med sex procent av grundlönen. Grundlönen här
definierad som summan av månadslöner.
Pensionsförmåner och övriga förmåner till vd och andra ledande befattnings-
havare utgår som del av den totala erttningen. Pensionsåldern för vd och
övriga ledande befattningshavare är 65 år.
Vd har ett anställningsavtal, vilket löper med en uppsägningstid på sex
månader. Lönen är garanterad under uppsägningstiden. För pensionsavsätt-
ningar disponerar vd 35 procent av den fasta lönen. Rörlig ersättning är inte
pensions grundande. Anställningsavtalet löper med en uppsägningstid på 12
månader från bolagets sida. För övriga befattningshavare är motsvarande tids-
period 6–18 månader. Ersättning till vd har beslutats av erttningskommittén.
Ersättning till andra ledande befattningshavare har beslutats av vd efter samråd
med ersättningskommittén
Styrelsearvoden betalas ut som lön till styrelseledamöterna. Utbetalningarna
sker två gånger per år vilket medför att kostnaden under 2024 avser till hälften
styrelsearvode beslutat på 2023 års årsstämma och till hälften styrelsearvodet
beslutat på 2024 års årssmma.
Närståendetransaktioner
Andra närståendetransaktioner utöver de gentemot ledande befattningshavare
som väsentligt påverkat företagets ställning och resultat har inte förekommit
under 2024.
Styrelseledamöter och ledande befattningshavare
2024 2023
Antal på
balansdagen
Varav
män
Antal på
balansdagen
Varav
män
Koncernen
(inklusive dotterbolag)
Styrelseledamöter 14 11 15 12
Verkställande direktörer och
andra ledande befattningshavare 25 22 24 22
I koncernens dotterbolag sitter enbart egna anställda som styrelse ledamöter.
Med ledande befattningshavare i koncernen menas koncern ledning och divi-
sionsledningar, samt de personer som i respektive dotterbolag är vd.
2024 2023
Antal på
balansdagen
Varav
män
Antal på
balansdagen
Varav
män
Moderbolaget
Styrelseledamöter 6 4 7 5
Verkställande direktörer och
andra ledande befattningshavare 3 2 3 2
92
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
FORTS. NOT 7
Styrelse och koncernledning
2024, TSEK Arvoden/grundlön Rörligt Övriga förmåner Pensions kostnad Summa
Styrelsens ordförande, till och med årsstämman 2024, Johnny Alvarsson 382 382
Styrelsens ordförande, från och med årssmman 2024,
tidigare styrelseledamot Anders Birgersson 544 544
Styrelseledamot Louise Nicolin 292 292
Styrelseledamot Peter Augustsson 292 292
Styrelseledamot Mats R Karlsson 320 320
Styrelseledamot Anna Stålenbring 392 392
VD Anders Erkén 4 067 868
1
102 1 370 6 407
Övriga ledande befattningshavare (två personer) 3 702 1 083 251 1 351 6 387
Summa (9 personer) 9 991 1 951 353 2 721 15 016
1
Den rörliga ersättningen kan maximalt kan uppgå till 50 % av grundlönen men kan på grund av periodiseringar överstiga gränsen för enskilda perioder.
2023, TSEK Arvoden/grundlön Rörligt Övriga förmåner Pensions kostnad Summa
Styrelsens ordförande Johnny Alvarsson 765 765
Styrelseledamot Louise Nicolin 285 285
Styrelseledamot Peter Augustsson 285 285
Styrelseledamot Mats R Karlsson 310 310
Styrelseledamot Anna Stålenbring 375 375
Styrelseledamot Anders Birgersson 142 142
Vd Anders Erkén 3 651 2 179 ¹ 106 1 294 7 230
Övriga ledande befattningshavare (två personer) 3 455 1 499 218 1 355 6 527
Summa (9 personer) 9 268 3 678 324 2 649 15 919
1
Den rörliga ersättningen kan maximalt kan uppgå till 50 % av grundlönen men kan på grund av periodiseringar överstiga gränsen för enskilda perioder.
8
ARVODE OCH KOSTNADS ERSÄTTNINGAR TILL REVISOR
Koncernen Moderbolaget
TSEK 2024 2023 2024 2023
Revisionsuppdrag 8 722 6 221 1 575 1 069
(varav moderbolagets revisor) (1 468) (1 468) (1 575) (1 069)
Revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdrag 477
(varav moderbolagets revisor)
Skatterådgivning 129 339 35 3
(varav moderbolagets revisor) (3) (3) (35) (3)
Övriga tjänster 374 3 495 374 3 475
(varav moderbolagets revisor) (374) (118) (374) (98)
Totalt huvudrevisor 7 389 10 532 1 984 4 547
Övriga revisorer
Revisionsuppdrag 2 635 2 486
Revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdrag 63
Skatterådgivning 2 899 3 293 478 271
Övriga tjänster 1 377 192 82 49
Totalt övriga revisorer 6 974 5 971 560 320
Summa 14 363 16 503 2 544 4 867
Koncernens huvudrevisor är Ernst & Young AB.
93
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
12
FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER
Koncernen Moderbolaget
TSEK 2024 2023 2024 2023
Finansiella intäkter
Utdelning från andelar i
dotterbolag 150 000 109 924
Ränteintäkter från övriga
finansiella tillgångar 34 699 34 890 57 414 64 107
Valutakursdifferenser - intäkter,
finansiella poster 182 840 195 141 146 169 593
Övriga finansiella intäkter 3 218 2 342 3 9
Summa finansiella intäkter 220 757 232 373 207 563 343 633
Finansiella kostnader
Räntekostnader, skulder till
kreditinstitut 44 964 48 085 68 486 –70 643
Valutakursdifferenser -
kost nader, finansiella poster –164 860 211 360 –1 025 –173 008
Räntekostnader leasingskulder –12 969 –14 593
Räntekostnad pensionsav-
gångar –7 434 –7 587 552 494
Övriga finansiella kostnader 4 254 –12 021 –2 359 2 726
Summa finansiella kostnader 234 481 –293 646 –72 422 246 871
9
AVSKRIVNINGAR OCH NEDSKRIVNINGAR
Avskrivningarna redovisas i resultaträkningen under följande rubriker
Koncernen Moderbolaget
TSEK 2024 2023 2024 2023
Kostnad för sålda varor 74 290 88 135
Försäljningskostnader 41 100 13 175
Administrationskostnader 28 730 27 289 504 601
Forsknings- och utvecklings-
kostnader 6 109 4 400
Summa avskrivningar 150 229 132 999 504 601
Avskrivningarna fördelas på följande tillgångar i balans räkningen
Koncernen Moderbolaget
TSEK 2024 2023 2024 2023
Dataprogramvaror 3 231 3 755
Varumärken 2 944 4 248
Kundrelationer 40 600 25 088
Byggnader och mark 13 526 12 572
Maskiner och andra
tekniska anläggningar 34 408 33 480
Inventarier, verktyg och
installationer 21 089 19 708 504 601
Nyttjanderätt 34 431 34 148
Summa avskrivningar 150 229 132 999 504 601
11
RÖRELSEKOSTNADER FÖRDELADE PÅ KOSTNADSSLAG
Koncernen
TSEK 2024 2023
Direkt material inkl förändring i lager 2 944 853 3 196 414
Ersättning till anställda 1 248 665 1 198 350
Avskrivningar 150 229 132 999
Övriga kostnader 439 208 384 434
Summa rörelsekostnader 4 782 955 4 912 197
Avser kostnad för sålda varor, försäljningskostnader, administrationskostnader
och kostnader för forskning och utveckling .
10
ERSÄTTNING TILL ANSTÄLLDA
Ersättning till anställda redovisas i resultaträkningen under följande rubriker
Koncernen
TSEK 2024 2023
Kostnad för sålda varor 629 635 604 264
Försäljningskostnader 206 555 198 232
Administrationskostnader 273 152 262 145
Forsknings- och utvecklingskostnader 139 323 133 709
Summa ersättning till anställda 1 248 665 1 198 350
94
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
14
FINANSIELLA INSTRUMENT
13
BOKSLUTSDISPOSITIONER
Moderbolaget
TSEK 2024 2023
Skillnad mellan bokförda avskrivningar och avskrivningar
enligt plan
Förändring av periodiseringsfond –25 000 6 000
Erhållna koncernbidrag 150 000 65 000
Lämnade koncernbidrag –15 –10 016
Summa 124 985 48 984
Finansiella instrument Koncernen Moderbolaget
TSEK 2024 2023 2024 2023
Finansiella tillgångar
Kundfordringar 738 261 826 381
Fordringar hos koncernbolag 904 733 689 729
Kortfristiga placeringar 14 054 11 783
Övriga kortfristiga fordringar 142 501 99 988 5 1 308
Likvida medel 949 655 885 949 547 353 554 549
Summa 1 844 471 1 824 101 1 452 091 1 245 586
Finansiella skulder
Skulder till kreditinstitut 861 992 730 479 861 414 729 545
Skulder till koncernbolag 694 994 702 757
Leasingskulder 292 713 293 637
Upplupna räntor 10 641 9 995 10 641 9 995
Övriga skulder 45 598 45 558 1 272 2 919
Summa 1 210 944 1 079 669 1 568 321 –1 419 388
Samtliga tillgångar och skulder är värderade till upplupet anskaffningsvärde med
undantag för den redovisade tilläggsköpeskillingen, vilken är värderad till verkligt
värde via resultaträkningen .
15
RESULTAT PER AKTIE
Koncernen
TSEK 2024 2023
Årets resultat 588 171 572 075
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare 588 171 572 075
Resultat per aktie före och efter utspädning 23,52 22,88
Medelantalet utestående aktier under året 25 004 048 25 004 048
Finansiella intäkter Koncernen Moderbolaget
TSEK 2024 2023 2024 2023
Ränteintäkter från övriga
finansiella tillgångar 34 699 34 890 57 414 64 107
Summa ränteintäkter enligt
effektivräntemetod 34 699 34 890 57 414 64 107
Utdelningar från andelar i
dotterbolag 150 000 109 924
Valutakursdifferenser - intäkter,
finansiella poster 182 840 195 141 146 169 593
Övriga finansiella intäkter 3 218 2 342 3 9
Summa 186 058 197 483 150 149 279 526
Summa finansiella intäkter 220 757 232 373 207 563 343 633
Finansiella kostnader Koncernen Moderbolaget
TSEK 2024 2023 2024 2023
Räntekostnader, skulder till
kreditinstitut 44 964 48 085 68 486 –70 643
Summa räntekostnader enligt
effektivräntemetod 52 398 55 672 –70 845 –73 369
Valutakursdifferenser –
kost nader, finansiella poster –164 860 211 360 –1 025 –173 008
Räntekostnader leasingskulder –12 969 –14 593
Räntekostnad pensions-
avsättningar –7 434 –7 587 552 494
Övriga finansiella kostnader 4 254 –12 021 –2 359 2 726
Summa –182 083 237 974 –1 577 –173 502
Summa finansiella kostnader 234 481 –293 646 –72 422 246 871
95
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
Koncernen Moderbolaget
TSEK 2024 2023 2024 2023
Aktuell skatt
Svenska bolag 28 619 33 488 –21 234 4 673
Utländska bolag –150 981 –151 703
Uppskjuten skatt 14 409 9 099
Summa –194 009 –194 290 21 234 4 673
Skillnaden mellan skattekostnaden enligt svensk skattesats 20,6 och faktisk
skattesats består av följande delposter. Den effektiva skatten uppgår till
19,2 procent (20,9).
Koncernen Moderbolaget
TSEK 2024 2023 2024 2023
Redovisat resultat före skatt 782 180 766 286 249 785 130 308
Skatt enligt enligt svensk
skattesats –161 678 –156 495 51 456 26 843
Skillnad mellan skattesats i
Sverige och utländska dotter-
bolags vägda skattesatser 26 394 36 633
Ej avdragsgilla kostnader –10 869 263 –296 –359
Ej skattemässiga intäkter 3 523 579 30 901 22 646
Schablonintäkt
periodiseringsfond 474 5 008 –96 –96
Skatt hänförlig till tidigare
beskattningsår 36
Övrigt 935 4 162 323 44
Summa skatt –194 009 –194 290 21 234 4 673
Koncernen testar genom nedskrivningstest årligen eller om det finns indika-
tioner på värdenedgång samtliga tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod
bestående av goodwill och varumärken. Nedskrivningstest baseras på tre kas-
sagenererande enheter som motsvarar den lägsta nivå som övervakas i den
interna styrningen i företaget, vilket sammanfaller med koncernens tre divisio-
ner. Återvinningsvärden för kassagenererande enheterna har fastställts genom
beräkning av nyttjandevärden genom diskonterat kassaflöde. Dessa beräk-
ningar utgår från uppskattade framtida kassafden för en period om fem år. För
det första prognosåret 2025 används fastställd budget och de kommande fyra
åren används tillgängliga strategiplaner för respektive av de tre divisionerna. För
var och en av koncernens divisioner har individuella antaganden gjorts om såväl
tillväxt, bruttovinstmarginal, omkostnadsnivå, rörelsemarginal (EBITA), kapital-
bindning och investeringsbehov för femårsperioden. Prognostiserade brutto-
och rörelsemarginaler (EBITA) har fastställts av ledningen baserat på historiska
utfall och aktiviteter och planer i de antagna prognoserna.
För beräkningen av uthållig nivå på EBITA som används för residualberäk-
ningen har ett genomsnitt av EBITA under prognosperioden använts. För tiden
efter prognosperioden för alla tre divisionerna har en tillväxttakt på 2,0 procent
(2,0) använts, vilket motsvarar Riksbankens långsiktiga inflationsmål.
Diskonteringsräntan har fastställts utifrån en beräknad kostnad för kapital, vik-
tat mellan lånat och eget kapital. Diskonteringsräntan består av komponenterna
riskfri ränta, där en 10-årig statsobligation har använts som bas, systematisk
riskpremie (beta) som har bedömts och beräknats genom att titta på ett antal
jämförelsebolag, marknadens riskpremie och en bolagsspecifik riskpremie. Dis-
konteringsräntan efter skatt, som användes i 2024 års nedskrivningstest var 9,0
procent (9,7) för de tre kassafdesgenererade enheterna.
2024 års nedskrivningstester har inte medfört någon nedskrivning och samt-
liga test visar på betydande headroom.
VBG Group besiktigar sina anläggningar kontinuerligt med externa riskingen-
jörer. Vid dessa besiktningar och analyser har det dock inte framkommit något
som har påverkat de antagandena som VBG Group har baserat sitt fastställande
av återvinningsvärdet på, exempelvis gällande diskonteringsränta, tillväxttakt,
resultatnivåer, marginaler, investeringar etcetera. Således har det inte resulterat
i några materiella effekter .
16
SKATT PÅ ÅRETS RESULTAT
17
IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Koncernen Moderbolaget
TSEK 2024 2023 2024 2023
Patent och Licenser
Ingående anskaffningsvärde 120 270 131 584 4 751 4 751
Förvärvade bolag 1 241
Årets inköp 1 536 3 463
Omklassificering 1 703
Försäljningar och utrangeringar –75 17 341
Omräkningsdifferenser 2 566 –380
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärde 124 297 120 270 4 751 4 751
Ingående avskrivningar 112 085 124 951 4 751 4 751
Förvärvade bolag –1 103
Årets avskrivningar 3 231 –3 755
Omklassificering
Försäljningar och utrangeringar 66 17 341
Omräkningsdifferenser 2 418 382
Övriga förändringar 1
Utgående ackumulerade
avskrivningar 117 668 112 085 4 751 4 751
Utgående balans 6 629 8 185
Varumärke
Ingående anskaffningsvärde 459 293 460 366 28 267 28 267
Omräkningsdifferenser 1 238 –1 073
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärde 460 531 459 293 28 267 28 267
Ingående avskrivningar 41 988 39 227 –28 267 28 267
Årets avskrivningar –2 944 4 248
Försäljningar och utrangeringar –1 648 1 487
Utgående ackumulerade
avskrivningar 46 580 41 988 –28 267 28 267
Utgående balans 413 951 417 305
96
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
Koncernen Moderbolaget
TSEK 2024 2023 2024 2023
Kundrelationer
Ingående anskaffningsvärde 669 233 522 715
Förvärvade bolag 146 518
Omräkningsdifferenser 30 768
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärde 700 001 669 233
Ingående avskrivningar 167 767 130 268
Årets avskrivningar 40 600 –25 088
Försäljningar och utrangeringar -2 993
Utgående ackumulerade
avskrivningar 211 360 155 356
Utgående balans 488 641 513 877
Övriga Immateriella tillgångar
Ingående anskaffningsvärde 841
Årets inköp 1 497
Omklassificering 841
Omräkningsdifferenser 8
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärde 1 505
Utgående balans
Koncernen
TSEK 2024 2023
Goodwill
Ingående anskaffningsvärde 1 291 286 1 226 799
Förvärvade bolag 23 680 74 572
Omräkningsdifferenser 7 902 –10 085
Utgående ackumulerade anskaffningsvärde 1 322 868 1 291 286
Koncernen
TSEK 2024 2023
Goodwill fördelas på koncernens divisioner enligt nedan
Truck & Trailer Equipment 282 381 271 382
Mobile Thermal Solutions 764 903 773 167
Ringfeder Power Transmission 275 584 246 737
Bokfört värde 1 322 868 1 291 286
Koncernen
TSEK 2024 2023
Varumärke med obestämbar nyttjandeperiod
Ingående anskaffningsvärde 400 000 400 000
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 400 000 400 000
Koncernen
TSEK 2024 2023
Varumärke med obestämbar nyttjandeperiod
rdelas på koncernens divisioner enligt nedan
Mobile Thermal Solutions 400 000 400 000
Bokfört värde 400 000 400 000
Koncernen testar genom nedskrivningstest årligen eller om det finns indika-
tioner på värdenedgång samtliga tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod
bestående av goodwill och varumärken. Nedskrivningstest baseras på tre kas-
sagenererande enheter som motsvarar den lägsta nivå som övervakas i den
interna styrningen i företaget, vilket sammanfaller med koncernens tre divisioner.
Återvinningsvärden för kassagenererande enheterna har fastställts genom
beräkning av nyttjandevärden genom diskonterat kassaflöde. Dessa beräkningar
utgår från uppskattade framtida kassaflöden för en period om fem år. För det
första prognosåret 2024 används fastslld budget och de kommande fyra åren
används tillgängliga strategiplaner för respektive av de tre divisionerna. För var
och en av koncernens divisioner har individuella antaganden gjorts om såväl
tillväxt, bruttovinstmarginal, omkostnadsnivå, rörelsemarginal (EBITA), kapital-
bindning och investeringsbehov för femårsperioden. Prognostiserade brutto-
och rörelsemarginaler (EBITA) har fastställts av ledningen baserat på historiska
utfall och aktiviteter och planer i de antagna prognoserna.
För beräkningen av uthållig nivå på EBITA som används för residualberäk-
ningen har ett genomsnitt av EBITA under prognosperioden använts. För tiden
efter prognosperioden för alla tre divisionerna har en tillväxttakt på 2,0 procent
(2,0) använts, vilket motsvarar Riksbankens långsiktiga inflationsmål.
Diskonteringsräntan har fastställts utifrån en beräknad kostnad för kapital,
viktat mellan lånat och eget kapital. Diskonteringsräntan består av komponen-
terna riskfri ränta, där en 10-årig statsobligation har använts som bas, syste-
matisk riskpremie (beta) som har bedömts och beräknats genom att titta på ett
antal jämförelsebolag, marknadens riskpremie och en bolagsspecifik riskpremie.
Diskonteringsräntan efter skatt, som användes i 2023 års nedskrivningstest var
9,7 procent (8,2) för de tre kassaflödesgenererade enheterna.
2023 års nedskrivningstester har inte medfört någon nedskrivning och samt-
liga test visar på betydande headroom.
VBG Group besiktigar sina anläggningar kontinuerligt med externa riskingen-
jörer. Vid dessa besiktningar och analyser har det dock inte framkommit något
som har påverkat de antagandena som VBG Group har baserat sitt fastställande
av återvinningsvärdet på, exempelvis gällande diskonteringsränta, tillväxttakt,
resultatnivåer, marginaler, investeringar etcetera. Således har det inte resulterat
i några materiella effekter.
FORTS. NOT 17
18
MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Koncernen Moderbolaget
TSEK 2024 2023 2024 2023
Byggnader och mark
Ingående anskaffningsvärde 367 094 300 311
Förvärvade bolag 0 21 035
Årets inköp 457 180 32 942
Omklassificering 1 109 26 758
Försäljningar och utrangeringar 7 123 11 516
Omräkningsdifferenser 9 077 2 436
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärde 827 337 367 094
Ingående avskrivningar 115 360 102 017
Årets avskrivningar –13 526 12 572
Omklassificering
Försäljningar och utrangeringar 4 075 432
Omräkningsdifferenser 4 988 704
Övriga förändringar –155
Utgående ackumulerade
avskrivningar –129 799 115 360
Utgående balans 697 538 251 734
Maskiner och andra tekniska
anläggningar
Ingående anskaffningsvärde 456 942 396 783
Årets inköp 72 878 46 502
Omklassificering 7 324 22 155
Försäljningar och utrangeringar 6 846 6 798
Omräkningsdifferenser –1 232 –1 700
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärde 529 066 456 942
Ingående avskrivningar –278 698 –237 238
Årets avskrivningar 34 408 33 480
Omklassificering –30
Försäljningar och utrangeringar 6 300 6 823
Omräkningsdifferenser –1 887 368
Utgående ackumulerade
avskrivningar –308 693 278 698
Utgående balans 220 373 178 244
97
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
Koncernen Moderbolaget
TSEK 2024 2023 2024 2023
Inventarier, verktyg och
installationer
Ingående anskaffningsvärde 222 398 244 784 9 962 9 763
Årets inköp 27 275 17 837 822 199
Omklassificering 2 967 21 196
Försäljningar och utrangeringar 5 574 –14 524
Omräkningsdifferenser 12 624 4 333
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärde 259 369 222 398 10 784 9 962
Ingående avskrivningar –150 398 –148 273 9 113 8 512
Årets avskrivningar –21 089 –19 708 –504 601
Omklassificering 30
Försäljningar och utrangeringar 5 235 14 159
Omräkningsdifferenser 8 934 3 472
Utgående ackumulerade
avskrivningar 175 182 150 398 9 617 9 113
Utgående balans 84 187 72 000 1 167 849
Pågående nyanläggningar
Ingående balans 14 925 29 632
Årets inköp 41 601 14 251
Omklassificering –11 366 –29 001
Omräkningsdifferens 316 43
Utgående balans 45 001 14 925
FORTS. NOT 18
19
LEASING
Nyttjanderätter
Koncernen
TSEK 2024 2023
Byggnader och mark
Ingående anskaffningsvärden 338 069 333 783
Årets inköp 12 345 14 818
Omräkningsdifferenser 22 089 –10 532
Övriga förändringar –2 224 - 412
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 370 279 337 657
Ingående avskrivningar –112 397 83 568
Årets avskrivningar 30 001 30 074
Omräkningsdifferenser 4 074 940
Övriga förändringar 171
Utgående ackumulerade avskrivningar –146 301 –112 397
Utgående balans 223 978 225 260
Koncernen
TSEK 2024 2023
Fordon
Ingående anskaffningsvärden 34 049 24 473
Årets inköp 2 180 9 576
Omräkningsdifferenser 532
Övriga förändringar –2 084
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 34 677 34 049
Ingående avskrivningar –14 557 –13 226
Årets avskrivningar –2 180 –1 331
Omräkningsdifferenser 532
Övriga förändringar –183
Utgående ackumulerade avskrivningar –17 452 –14 557
Utgående balans 17 225 19 492
TSEK
Koncernen
2024 2023
Maskiner och andra tekniska anläggningar
Ingående anskaffningsvärden 16 063 11 523
Årets inköp 911 9 940
Omräkningsdifferenser 548
Övriga förändringar 426 5 400
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 17 096 16 063
Ingående avskrivningar 5 138 –7 628
Årets avskrivningar –1 504 –2 744
Omräkningsdifferenser 279
Övriga förändringar 570 5 234
Utgående ackumulerade avskrivningar 6 351 5 138
Utgående balans 10 745 10 925
Summa utgående balans nyttjanderätter 251 948 255 677
Resultat efter finansiella poster nyttjanderätter
Koncernen
TSEK 2024 2023
Ränta leasingskuld 12 969 12 750
Leasing avseende kontrakt kortare än 12 månader 2 787 3 579
Leasing avseende kontrakt med lågt värde 295 69
Kassaflöde gällande leasingavtal 59 468 42 693
En löptidsanalys för de finansiella skulderna framgår av not 25.
98
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
20
ANDELAR I KONCERNBOLAG, FÖRÄNDRINGAR I BOKFÖRDA VÄRDEN
Andelar i koncernbolag Moderbolaget
TSEK 2024 2023
Ingående anskaffningsvärde 1 656 350 1 656 350
Utgående balans 1 656 350 1 656 350
Specifikation av koncernbolagsandelar
Kapital-
andel, %
Rösträtts-
andel, % Bokfört värde Org.nr Säte
Vänersborgs Släpvagnskopplingar AB, Sverige 100 100 50 559150-9715 Vänersborg, Sverige
VBG Group Truck Equipment AB, Sverige 100 100 42 197 556229-6573 Vänersborg, Sverige
VBG Group Sales AS, Norge 100 100 Oslo, Norge
VBG Group Sales A/S, Danmark 100 100 Ejby, Danmark
VBG Group Sales Ltd, England 100 100 Warrington, England
Onspot of North America Inc., USA 100 100 North Vernon, USA
VBG Group Truck Equipment NV, Belgien 100 100 Beringen, Belgien
VBG Group Truck Equipment GmbH, Tyskland 100 100 Krefeld, Tyskland
European Trailer Systems GmbH, Tyskland 100 100 Moers, Tyskland
European Trailer Systems s.r.o., Tjeckien 100 100
Kamenice nad Lipou,
Tjeckien
Ringfeder Power Transmission GmbH, Tyskland 100 100 90 309 Gross-umstadt, Tyskland
Ringfeder Power Transmission India Pvt Ltd, Indien 100 100 Chennai, Indien
Rahti Transpower Pvt Ltd Pune, Indien 100 100 Pune, Indien
Rahti Transpower GmbH, Tyskland 50 50 Gross-umstadt, Tyskland
Rahti Polybond Pty Ltd, Australien 100 100 Springvale, Australien
Rahti Transpower GmbH, Tyskland 50 50 Neunkirchen, Tyskland
Ringfeder Power Transmission s.r.o., Tjeckien 100 100 Dobrany, Tjeckien
Kunshan Ringfeder Power Transmission Co., Ltd.,
Kina 100 100 Kunshan, Kina
Ringfeder Power Transmission SP.z.o.o., Polen 100 100
Specifikation av koncernbolagsandelar
Kapital-
andel, %
Rösträtts-
andel, % Bokfört värde Org.nr Säte
Ringfeder Power Transmission USA Corp., USA 100 100 35 995 Westwood, USA
Carlyle Johnson Machinine Co., LLC, USA 100 100 Boston, USA
Regent Controls, LLC, USA 100 100 Greenville, USA
Centritec Seals, LLC, USA 100 100 Boston, USA
Artic Tool & Engineering Co., LLC, USA 100 100 Greenville, USA
Henfel Industria Metalurgica Ltda., Brazil 100 100 107 033 Jaboticabal, Brazil
Mobile Climate Control Group Holding AB, Sverige 100 100 1 380 766 556723-5642 Vänersborg, Sverige
Mobile Climate Control Sverige AB, Sverige 100 100 556535-3074 Norrtälje, Sverige
Mobile Climate Control China Holding AB, Sverige 100 100 556819-6629 Vänersborg, Sverige
Mobile Climate Control Manufacturing Co Ltd, Kina 100 100 Ningbo, Kina
Mobile Climate Control Trading Co., Ltd., Kina 100 100 Ningbo, Kina
Mobile Climate Control Corp., USA 100 100 Goshen IN, USA
Mobile Climate Control Inc., Kanada 100 100 Toronto, Kanada
Mobile Climate Control SP. z.o.o., Polen 100 100 Olawa, Polen
Mobile Climate Control Africa (Pty) Ltd, Sydafrika 100 100 Durban, Sydafrika
Mobile Climate Control Thermal Systems India Pvt
Ltd, Indien 100 100 Bangalore, Indien
Mobile Climate Control GmbH, Tyskland 100 100 Renningen, Tyskland
Summa 1 656 350
98
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
21
UPPSKJUTEN SKATTEFORDRAN RESPEKTIVE SKULD
Uppskjutna skattefordringar Koncernen Moderbolaget
TSEK 2024 2023 2024 2023
Uppskjuten skattefordran
avseende pensionsskuld 10 273 6 063
Övriga temporära skillnader 24 569 21 275
Uppskjutna skulder avseende
skillnad mellan bokförda och
skattemässiga restvärden på till-
gångar 26 898
Uppskjuten skattefordran på
underskottsavdrag 12 126 135
Summa fordringar brutto 73 866 27 473
Nettoredovisat mot upp-
skjutna skatteskulder
Redovisade uppskjutna
skattefordringar 73 866 27 473
Uppskjutna skatteskulder
Uppskjutna skatteskulder avse-
ende periodiseringsfonder 44 301 38 441 10 259 5 109
Uppskjutna skulder avseende
skillnad mellan bokförda
och skattemässiga restvärden
på tillgångar 139 885 76 248
Uppskjutna skatteskulder på
immateriella tillgångar identifie-
rade vid förvärv 207 164 193 636
Summa skulder brutto 302 748 231 443 10 259 5 109
Nettoredovisat mot upp-
skjutna skattefordringar
Redovisade uppskjutna skat-
teskulder 302 748 231 443 10 259 5 109
Reserv för inkurans i utgående varulager uppr till 67 778 TSEK (78 431 fördelat
på Truck & Trailer Equipment 31 520 TSEK (27 500), Mobile Thermal Solutions
TSEK 21 011 (36 099) och Ringfeder Power Transmission 15 247 TSEK (14 832).
Se även föndring i not 9.
22
VARULAGER
Koncernen
TSEK 2024 2023
Truck & Trailer Equipment
Råvaror och förnödenheter 77 045 94 190
Halvfabrikat och varor i arbete 42 831 49 018
Färdiga varor och handelsvaror 100 804 100 213
Summa varulager Truck & Trailer Equipment 220 680 243 421
Mobile Thermal Solutions
Råvaror och förnödenheter 347 296 396 157
Halvfabrikat och varor i arbete 31 297 36 120
Färdiga varor och handelsvaror 166 882 180 584
Summa varulager Mobile Thermal Solutions 545 475 612 861
Ringfeder Power Transmission
Råvaror och förnödenheter 43 379 41 539
Halvfabrikat och varor i arbete 61 638 57 760
Färdiga varor och handelsvaror 86 644 83 563
Summa varulager Ringfeder Power Transmission 191 661 182 862
Totalt 957 815 1 039 144
Reserv för inkurans i utgående varulager uppr till 78 431 TSEK (89 747),
fördelat på Truck & Trailer Equipment 27 500 TSEK (23 423), Mobile Thermal
Solutions 36 099 TSEK (44 200) och Ringfeder Power Transmission 14 832
TSEK (22 124). Se även förändring i not 9.
23
RUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA INTÄKTER
Koncernen Moderbolaget
TSEK 2024 2023 2024 2023
Förutbetalda hyreskostnader 3 836 14 198 298 296
Förutbetalda försäkringsavgifter 6 687 4 352 533 862
Förutbetalda serviceavgifter 29 374 15 592 15 736 8 832
Förutbetalda marknadsaktivite-
ter 1 847 365
Upplupna intäkter 1 240 248
Övriga poster 8 592 4 533 165 1 576
Summa 52 928 39 288 16 732 11 566
24
EGET KAPITAL
Aktiekapitalet utgörs av 26 196 024 aktier med ett kvotrde om 2,50 kronor.
Av aktierna är 2 440 000 A-aktier med en rösträtt om 10 röster per aktie. Övriga
aktier, B-aktier, är sammanlagt 23 756 024 med en rösträtt om 1 röst per aktie.
Ordinarie bolagsstämma den 24 april 2002 beslutade om återköp av var
tionde aktie av serie B för 31,25 kronor per aktie. Varje aktieägare erbjöds åter-
köp. 1 191 976 aktier återköptes, vilket motsvarar 96 procent av det antal som
kunde återköpas. Vid samma stämma erhöll styrelsen ett bemyndigande att
intill ordinarie bolagsstämma 2003 använda återköpta aktier för förvärv. Detta
bemyndigande har förlängts i omgångar och senast vid årsstämman 2024 att
gälla till nästa årsstämma (2025). Vid bokslutsdagen har detta bemyndigande
ej utnyttjats utan samtliga inlösta aktier ägs av VBG Group AB (publ).
Externt ägda aktier är således 25 004 048, varav 2 440 000 A-aktier och
22 564 048 B-aktier.
25
OBESKATTADE RESERVER
Moderbolaget
TSEK 2024 2023
Periodiseringsfonder 49 800 24 800
Summa 49 800 24 800
99
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
26
AVSÄTTNINGAR FÖR PENSIONER OCH LIKNANDE FÖRPLIKTELSER
TSEK 2024 2023
Moderbolaget
Avsättningar enligt tryggandelagen
FPG/PRI-pensioner 19 225 17 585
Koncernen
Avsättningar enligt IAS 19
Förmånsbestämda pensionsplaner 223 577 202 103
Förmånsbestämda pensionsplaner
Inom koncernen finns flera förmånsbestämda pensionsplaner, där de anställda
har rätt till ersättning efter avslutad anställning baserat på slutn och tjänst-
göringstid. De planer som omfattar flest personer finns i Sverige och Tyskland.
Vid beräkningen av förmånsbestämda pensionsplaner har 20 respektive 15 års
löp tider använts.
De belopp som redovisas i koncernens balansräkning avseende
förmånsbestämda pensionsplaner har beräknats enligt följande:
TSEK Sverige Tyskland
Övriga
länder
2024-12-31
Totalt
2023-12-31
Totalt
Nuvärdet av ofonde-
rade förpliktelser 137 368 86 209 223 577 202 103
Total förpliktelse 223 577 202 103
Belopp som redovisas i koncernens
resultaträkning avseende pensioner
Koncernen
TSEK 2024 2023
Kostnader avseende tjänstgöring under innevarande år 4 372 3 858
Räntekostnad 7 434 3 674
Kostnader för förmånsbestämda planer 11 806 7 532
Kostnader avseende avgiftsbestämda planer 23 567 18 314
Totala kostnader som redovisas i resultaträkningen 35 373 25 846
Varav
Belopp som belastat rörelseresultatet 27 939 22 172
Belopp som belastat finansiella kostnader 7 434 3 674
Totala kostnader som redovisas i resultaträkningen 35 373 25 846
Räntekostnad avseende pensionsplaner klassificeras som finansiell kostnad.
Övriga poster fördelas i rörelseresul tatet inom kostnad för sålda varor, försälj-
nings- eller administrationskostnader beroende på den anställdes funktion.
Övrigt totalresultat har påverkats med –14 396 TSEK (–6 134), netto efter
skatt, som en effekt av omvärdering av förmåns bestämda pensionsplaner.
Specifikation av föndringarna i den nettoskuld som redovisas i koncer-
nens balansräkning avseende förmånsbestämda pensionsplaner
Koncernen
TSEK 2024 2023
Nettoskuld vid årets början 202 103 196 893
Nettokostnad redovisad i resultaträkningen 11 806 7 532
Utbetalningar av förmåner 8 261 –7 878
Tillskjutna medel till fonderade planer –3 042 –1 862
Vinster (–) och förluster (+) till följd av förändrade finansiella
antaganden 18 384 7 894
Valutakursdifferenser på utländska planer 2 587 476
Nettoskuld vid årets slut 223 577 202 103
Aktuariella antaganden avseendesentliga
förmånsbestämda pensionsplaner
2024 2023
Procent Sverige Tyskland Sverige Tyskland
Diskonteringsränta 3,0 3,5 3,7 3,6
Framtida årliga löneökningar 2,8 2,8 2,6 2,8
Inflationstakt 1,8 2,1 1,6 2,1
Diskonteringsränta i Sverige har för 2024, såväl som för 2023 baserats på ränta
för bostadsobligationer med jämförbar löptid. Genom sina förmånsbestämda
pensionsplaner är koncernen exponerad mot ett antal risker, de mest väsentliga
beskrivs nedan.
Förändring i obligationernas avkastning
Planernas skulder är fastställda genom användning av en diskonteringsränta
som utgår från företagsobligationer. En minskning i ränta på företagsobligatio-
ner kommer att innebära en ökning av skulderna i planen. Eftersom merparten
av de utbetalda ersättningarna görs från planer som är ofonderade föreligger
ingen motsvarande värdeökning av förvaltningstillgångar.
Inflationsrisk
Såväl pensionsplaner i Sverige och Tyskland är kopplade till inflationen. En
högre inflation leder till högre skulder. Eftersom koncernen huvudsakligen har
ofonderade planer kommer en ökad inflation att öka skulderna utan att en mot-
svarande värde ökning på förvaltningstillgångar uppstår.
Löneökningstakt
Koncernens pensionsåtagande är exponerat mot ändringar i löneökningstakten.
Antagande om löneökningstakt avspeglar historisk lönekostnadsutveckling,
kortsiktiga framtidsutsikter och förväntad inflation.
100
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
FORTS. NOT 21
Känsligheten i den förmånsbestämda förpliktelsen för förändringar
i de vägda väsentliga antagandena är:
Inverkan på den förmånsbestämda förpliktelsen
2024
Förändring
i antagande
Ökning
i antagande
Minskning
i antagande
Diskonteringsränta 0,5% Minskning med 18.4% Minskning med 8.1%
Löneökningar 0,5% Minskning med 10,0% Minskning med 10,0%
Inflationstakt 0,5% Minskning med 10.2% Minskning med 16.6%
Inverkan på den förmånsbestämda förpliktelsen
2023
Förändring
i antagande
Ökning
i antagande
Minskning
i antagande
Diskonteringsränta 0,5% Minskning med 9,0% Ökning med 1,7%
Löneökningar 0,5% Minskning med 0,5% Minskning med 0,5%
Inflationstakt 0,5% Minskning med 0,7% Minskning med 7,7%
Ovanstående känslighetsanalys baseras på en förändring i ett antagande
medan alla andra antaganden hålls konstanta. I praktiken är det osannolikt att
detta inträffar och förändringar i några av antaganden kan vara korrelerade. Vid
beräkning av känslig heten i den förmånsbestämda förpliktelsen för väsentliga
aktuariella antaganden används samma metod som vid beräkning av pensions-
skulden som redovisas i rapporten över finansiell ställning.
27
ÖVRIGA AVSÄTTNINGAR
Koncernen
TSEK 2024 2023
Ingående värde övriga avsättningar 95 791 61 026
Årets nyttjande av garantiåtaganden –29 496 34 244
Årets garantiavsättningar 93 889 69 009
Utgående värde övriga avsättningar 93 889 95 791
Garantiåtaganden
De produkter som VBG Group saluför omfattas av garantier som gäller under
en i förväg fastställd period. Avsättningar för sådana produktgarantier baseras
på historiska uppgifter samt förväntade kostnader för kvalitetsproblem som är
kända eller kan förutspås.
28
UPPLÅNING
I september 2024 tecknade VBG Group ett nytt finansieringsavtal med sin
huvudbank, Nordea, en utökning gjordes av den revolverande kreditfaciliteten
om 750 MSEK, totalt uppgår den revolverande kreditfaciliteten till 2 150 MSEK.
Samtidigt förlängdes det befintliga avtalet till september 2029.
Vid utgången av 2024 uppgick den ej utnyttjade delen av kreditfaciliteten till
1 288,0 MSEK. En löptidsanalys för de finansiella skulderna framr av not 25.
Förfallotid på koncernens finansiella skulder inklusive beräknade räntebetalningar
2024-12-31, TSEK Redovisat värde Inom 1 år Inom 23 år Inom 45 år Efter 5 år
Totalt kontrakterat
kassaflöde
Skuld till kreditinstitut 861 992 50 934 151 600 858 257 1 060 791
Leverantörsskulder 240 301 240 301 240 301
Leasingskuld enligt IFRS 16 292 713 60 698 83 134 49 472 161 613 354 917
Totalt 1 395 006 351 933 234 734 907 729 161 613 1 656 009
Förfallotid på koncernens finansiella skulder inklusive beräknade räntebetalningar
2023-12-31, TSEK Redovisat värde Inom 1 år Inom 23 år Inom 45 år Efter 5 år
Totalt kontrakterat
kassaflöde
Skuld till kreditinstitut 730 479 47 853 801 325 849 178
Tilläggsköpeskilling 33 747 33 747
Leverantörsskulder 322 486 323 279 323 279
Leasingskuld enligt IFRS 16 293 638 55 253 100 216 50 240 177 050 382 759
Totalt 1 380 350 426 385 901 541 50 240 177 050 849 178
Förfallotid på moderbolagets finansiella skulder inklusive beräknade räntebetalningar
2024-12-31, TSEK Redovisat värde Inom 1 år Inom 23 år Inom 45 år Efter 5 år
Totalt kontrakterat
kassaflöde
Skuld till kreditinstitut 861 414 50 934 151 022 858 257 1 060 213
Leverantörsskulder 2 895 2 895 2 895
Totalt 864 309 53 829 151 022 858 257 1 063 108
Förfallotid på moderbolagets finansiella skulder inklusive beräknade räntebetalningar
2023-12-31, TSEK Redovisat värde Inom 1 år Inom 23 år Inom 45 år Efter 5 år
Totalt kontrakterat
kassaflöde
Skuld till kreditinstitut 729 545 47 853 801 325 849 178
Leverantörsskulder 3 802 3 802 3 802
Totalt 733 347 51 655 801 325 852 980
101
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
29
KUNDFORDRINGAR
TSEK Koncernen
Åldersrdelning av kundfordringar och reserv för okra kund-
fordringar 2024 2023
Kundfordringar ej förfallna 629 126 699 264
Kundfordringar förfallna 1–30 dagar 83 763 89 381
Kundfordringar förfallna 3190 dagar 21 858 32 222
Kundfordringar förfallna mer än 90 dagar 11 685 16 856
Reserv för osäkra kundfordringar 8 171 11 342
Summa 738 261 826 381
Reserv för osäkra kundfordringar
Reserv för kundfordringar 1–30 dagar 39 –1 948
Reserv för kundfordringar 31–90 dagar 61 –224
Reserv för kundfordringar äldre än 90 dagar –7 612 9 170
Summa –7 634 11 342
Årets förändring av reserv för osäkra kundfordringar
Ingående reserv 11 551 6 524
Fordringar som skrivits bort som kundförluster –136 789
Återförda outnyttjade reserver 5 487 712
Nya reserveringar för osäkra kundfordringar –1 860 5 413
Valutakursförändringar 474 –906
Utgående reserv –7 586 11 342
Koncernens kundförluster uppgår normalt till mindre än 0,05 procent
av omsättningen.
30
CHECKRÄKNINGSKREDIT
Beviljat belopp på checkräkningskredit uppgår i koncernen till 100 MSEK (100),
som vid årsskiftet var outnyttjad.
Dessutom finns en revolverande kreditfacilitet som totalt uppgår till 2 150,0
MSEK inklusive checkräkningskrediten. Föregående år uppgick checkräknings-
krediten till 100 MSEK och utöver denna fanns en kreditfacilitet på 1 300 MSEK.
31
UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
Koncernen Moderbolaget
TSEK 2024 2023 2024 2023
Särskild löneskatt 12 525 11 963 1 575 1 700
Upplupna personalkostnader 124 970 140 506 8 475 10 511
Revisionsarvode 7 091 6 098 320 280
Övriga upplupna kostnader 11 951 5 379 1 614 1 398
Provisioner och försäljnings-
support 18 946 16 027
Upplupen ränta 10 641 11 10 641 9 995
Upplupna garantiåtaganden 13 594
Övriga poster 25 476 31 349 1 729
Summa 225 194 221 328 22 625 25 613
32
EVENTUALFÖRPLIKTELSER
Koncernen Moderbolaget
TSEK 2024 2023 2024 2023
Borgensförbindelser till förmån
för dotterbolag 78 092 72 515
Övriga ansvarsförbindelser 1 946 1 802 384 351
Summa eventualförpliktelser 1 949 1 802 78 476 72 866
102
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
33
KASSAFLÖDESANALYS
TSEK Koncernen Moderbolaget
Övriga ej likviditetspåverkande poster i rörelsens
löpande verksamhet 2024 2023 2024 2023
Förändring av avsättningar 9 490 36 540 1 640 2 217
Ej utbetalda koncernbidrag 149 985 54 984
Valutaeffekt balansposter —18 680 35 231 31 277 32 943
Övriga poster —7 966 –72 736 17 15
Summa –36 136 –71 427 182 919 24 273
TSEK Koncernen Moderbolaget
Förvärv av anläggningstillgångar 2024 2023 2024 2023
Årets immateriella investeringar 3 024 3 283
Årets materiella investeringar 588 916 111 532 –800 –199
Årets finsiella investeringar –1 462
Påverkan på likvida medel från årets investeringar 593 402 114 815 800 199
Kassaflöde i finansieringsverksamheten Ej likviditetspåverkande poster
Koncernens utveckling, TSEK
Januari
2024 Kassaflöde Förvärv Ränta
Valuta-
förändring
Nya
leasingavtal
Omklassi-
ficering
December
2024
Långfristiga skulder bank 786 223 99 713 2 200 888 136
Leasingskuld 293 637 47 547 14 355 30 012 2 256 292 713
Summa finansiella skulder 1 079 860 52 166 14 355 32 212 2 256 1 180 849
Likvida medel 885 949 55 485 8 221 949 655
Summa likvida medel 885 949 55 485 8 221 949 655
Ej likviditetspåverkande poster
Koncernens utveckling, TSEK
Januari
2023 Kassaflöde Förvärv Ränta
Valuta-
förändring
Nya
leasingavtal
Omklassi-
ficering
December
2023
Långfristiga skulder bank 599 084 183 533 3 606 786 223
Leasingskuld 303 303 31 727 14 593 5 205 2 263 293 637
Summa finansiella skulder 902 387 151 806 14 593 8 811 2 263 1 079 860
Likvida medel 498 845 394 490 –7 386 885 949
Summa likvida medel 498 845 394 456 –7 386 885 949
Kassaflöde i finansieringsverksamheten Ej likviditetspåverkande poster
Moderbolaget utveckling, TSEK
Januari
2024 Kassaflöde Förvärv Ränta
Valuta-
förändring
Nya
leasingavtal
Omklassi-
ficering
December
2024
Långfristiga skulder bank 729 545 99 713 32 156 861 414
Summa finansiella skulder 729 545 99 713 32 156 861 414
Likvida medel 551 549 4 196 547 353
Summa likvida medel 551 549 4 196 547 353
Ej likviditetspåverkande poster
Moderbolaget utveckling, TSEK
Januari
2023 Kassaflöde Förvärv Ränta
Valuta-
förändring
Nya
leasingavtal
Omklassi-
ficering
December
2023
Långfristiga skulder bank 575 539 183 533 –29 527 729 545
Summa finansiella skulder 575 539 183 533 –29 527 729 545
Likvida medel 277 482 274 067 551 549
Summa likvida medel 277 482 274 066 551 549
103
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
34
BETYDANDE BEDÖMNINGAR VID TILLÄMPNING AV REDOVISNINGSPRINCIPERNA, UPPSKATTNINGAR OCH ANTAGANDEN
Vid upprättande av koncernens finansiella rapporter gör företagsledningen
uppskattningar och antaganden som påverkar de redovisade beloppen av till-
gångar, skulder, intäkter och kostnader med tillhörande noter och upplysningar
om eventualförpliktelser.
Osäkerhet kring dessa antaganden och uppskattningar kan leda till väsentliga
justeringar av det redovisade värdet på de tillgångar och skulder som påverkas
i framtida finansiella rapporter då utfallet kan avvika från gjorda uppskattningar
och bedömningar. Förändringar i uppskattningar redovisas framåtriktat.
Företagsledningen gör även bedömningar i tillämpningen av koncernens redo-
visningsprinciper.
Bedömningar
Vid tillämpning av koncernens redovisningsprinciper har företagsledningen gjort
följande bedömningar vilka har den mest betydande effekten på de redovisade
värdena i de finansiella rapporterna:
Fastställande av leasingperioden i avtal med förlängningsoptioner
Vid bedömning av leasingperioden beaktar företagsledningen väsentliga fakta
utifrån vilken det är möjligt att göra en bedömning om det är rimligt säkert att
förlängningsoptioner kommer nyttjas eller inte, för att fastställa leasingperio-
den inkluderat den ej uppsägningsbara hyresperioden.
Uppskattningar och antaganden
De nyckelantaganden avseende framtiden och andra källor till osäkerhet i upp-
skattningar som per balansdagen föreligger och som har en betydande risk att
resultera i en väsentlig justering av tillgångar och skulder under nästa räken-
skapsår beskrivs nedan. Antaganden och uppskattningarna har baserats på till-
gänglig information när de finansiella rapporterna upprättades. Förutsättning-
arna och antaganden om framtida utveckling kan komma att ändras, baserat på
förändringar i marknaden eller andra omständigheter som uppkommer som inte
är inom koncernens kontroll. Sådana förändringar beaktas i antagandena när de
inträffar.
Nedskrivning av goodwill (not 17)
Koncernen prövar varje år om något nedskrivningsbehov föreligger för good-
will och varumärken med obestämbar livslängd. Återvinningsvärden för kassa-
genererande enheter har fastställts genom beräkning av nyttjandevärde. För
dessa beräkningar måste vissa uppskattningar göras (not 17).
Inkuransreserveringar för varulager (not 22)
Koncernen redovisar ett totalt lagervärde om 957 815 TSEK (1 039 144) efter
gjorda inkuransreserveringar om 67 778 TSEK (78 431). En inkuransreserv
redovisas om det beräknade nettoförsäljningsvärdet är lägre än anskaffnings-
kostnaden och i samband härmed gör koncernen uppskattningar och bedöm-
ningar avseende bland annat framtida marknadsförutsättningar och beräk-
nade nettoförsäljningsvärden. Dessa bedömningar görs i enlighet med
koncernens inkuranspolicy. Denna policy tar hänsyn till historisk skrotnings-
takt, enskilda artiklars liggtid i lager, vilket tillsammans med faktiska och
bedömda framtida försäljningsvolymer ger underlag till en inkuransreserv.
Avsättningar för pensioner (not 26)
Avsättningar för ersättningar efter avslutad anställning i form av pensioner
är betingat med aktuariella antaganden. I not 26 presenteras uppgifter om
väsentliga aktuariella antaganden.
Övriga avsättningar (not 27)
Övriga avsättningar består av avsättningar för garantiåtaganden. Avsättningar
för garantikostnader baseras på historisk information om garantikostnader
samt aktuell information som kan tyda på att framtida krav kommer att avvika
från det historiska utfallet. Faktiskt utfall av garantikostnader kan komma att
avvika från det uppskattade utfallet och därr få en väsentlig påverkan på de
redovisade garantikostnaderna.
Inga väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut.
Resultat- och balansräkningar kommer att föreläggas årsstämman den 13 maj
2025 för fastställelse.
Undertecknade försäkrar att koncern- och årsredovisningen har upprättats i
enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS, sådana de antagits
av EU, respektive god redovisningssed och ger en rättvisande bild av koncer-
nens och företagets ställning och resultat, samt att koncernförvaltnings-
berättelsen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och
företagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker
och osäkerhetsfaktorer som de företag som ingår i koncernen ställs inför.
35
FÖRVÄRV
Under föregående år förvärvade koncernen, genom ett av sina helägda dotterbo-
lag Ringfeder Power Transmission India Private Ltd., 100 procent av aktierna i
Rathi Transpower PvT. Limited. Under årets tredje kvartal fastställdes den tidi-
gare preliminära förvärvsanalysen och nedan presenteras den slutgiltiga för-
värvsbalansen.
MSEK Verkligt värde
Köpeskilling 284,4
Förvärvade nettotillgångar
Likvida medel 7,5
Materiella anläggningstillgångar 28,6
Immateriella anläggningstillgångar 0,2
Kundrelationer 146,5
Finansiella anläggningstillgångar 0,3
Varulager 19,6
Fordringar 89,5
Skulder 65,4
Uppskjuten skatt 36,9
Goodwill 94,4
Påverkan på koncernens likvida medel
Total köpeskilling –284,4
Tidigare betald del av köpeskilling 243,2
Betald tilläggsköpeskilling, inkluderat tidigare ej reglerad del av köpe-
skilling 33,7
Likvida medel i förvärvade dotterretag 7,5
Förändring av likvida medel vid förrv 67,4
104
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
36
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER RÄKENSKAPSÅRETS SLUT
VBG Group har genom divisionen Mobile Thermal Solutions den 29 januari
2025, undertecknat ett aktieöverlåtelseavtal avseende samtliga aktier i det bra-
silianska bolaget Italytec Imex Indústria e Comércio Ltda., en ledande leveran-
tör av värme- och luftkonditioneringssystem för den brasilianska offroad-mark-
naden.
Aktierna tillträddes den 31 januari 2025. Genom detta förvärv tillförs koncer-
nen cirka 130 MSEK i årliga intäkter. Köpeskillingen uppgick till 233 MSEK.
Därutöver kan det komma utgå en tilläggsköpeskilling om uppskattat 27 MSEK,
som baseras på utfallet för genomsnittlig EBITA för räkenskapsåren 2024–2026.
Arbete fortgår med att upprätta förvärvsanalys. Identifierade övervärden kom-
mer i huvudsak att utgöras av goodwill.
37
FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Styrelsens förslag till utdelning har beaktat moderbolagets och koncernens
kort- och långsiktiga likviditetsbehov, utvecklingsmöjligheter, finansiella ställ-
ning och investeringsbehov. Mot denna bakgrund föreslår styrelsen i VBG
Group AB (publ) årssmman 2024 att besluta om en utdelning om 7,25 SEK
per aktie (7,00) för räkenskapsåret 2024. Den föreslagna utdelningen innebär
en total utbetalning av medel från moderbolaget på 18 1 ,3 MSEK (175,0), mot-
svarande 4,4 procent av koncernens egna kapital, eller 12,4 procent av moder-
bolagets egna kapital, vid årets slut. Koncernen redovisade en vinst efter skatt
på 588,2 MSEK (572,1), vilket innebär att föreslagen utdelning utgör 30,8 pro-
cent av årets nettoresultat för koncernen (30,8)
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel i moder bolaget:
2024 2023
Balanserad vinst 1 112 159 809 1 161 536 244
Årets resultat 228 550 583 125 634 437
Summa 1 340 710 392 1 287 170 681
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras så:
2024 2023
att till aktieägarna utdelas 181 279 348 175 028 336
att i ny räkning överföras 1 159 431 044 1 112 142 345
Summa 1 340 710 392 1 287 170 681
Föreslagen utdelning uppgår till XXX MSEK. Koncernens eget kapital hänförligt
till moderbolagets aktieägare per den 31 december 2024 var XXXXXX MSEK
och fritt eget kapital i moderbolaget var XXXXX MSEK. Med hänvisning till
ovanstående samt vad som i övrigt kommit till styrelsens kännedom är det sty-
relsens bedömning att den föreslagna utdelningen är försvarlig med hänvisning
till de krav som verksamhetens art, omfattning och risker ställer på storleken av
bolagets och koncernens eget kapital liksom på bolagets och koncernens kon-
solideringsnivå, likviditet och ställning i övrigt.
Resultat- och balansräkningar kommer att föreläggas
årsstämman den 13 maj 2025 för fastsllelse.
Undertecknade försäkrar att koncern- och årsredovisningen har upprättats i
enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS, sådana de antagits
av EU, respektive god redovisningssed och ger en rättvisande bild av koncer-
nens och företagets ställning och resultat, samt att koncernförvaltnings-
berättelsen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och
företagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker
och osäkerhetsfaktorer som de företag som ingår i koncernen ställs inför.
Vänersborg den dag som framgår
av min elektroniska underskrift
Johnny Alvarsson Anders Birgersson
Styrelsens ordförande Styrelseledamot
Peter Augustsson Louise Nicolin
Styrelseledamot Styrelseledamot
Mats R Karlsson Anna Stålenbring
Styrelseledamot Styrelseledamot
Alexander Andersson Cecilia Pettersson
Arbetstagarrepresentant Arbetstagarrepresentant
Anders Erkén
Vd och koncernchef
Göteborg den dag som framgår av vår elektroniska underskrift
Ernst & Young AB
Andreas Mast
Auktoriserad revisor
105
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i VBG Group AB (publ), org.nr 556069-0751
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH
KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för VBG
Group AB (publ) för år 2024. Bolagets års¬redo¬vis¬ning och koncernredovis-
ning ingår på sidorna 40-82 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredo-
visningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moder-
bolagets finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella
resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovis-
ningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per
den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året
enligt IFRS Redovisningsstandarder, så som de antagits av EU, och årsredo-
visningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och
koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och
balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovis-
ningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har över-
lämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med Revisorsförordning-
ens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utrt revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och
god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs när-
mare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbola-
get och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa
kunskap och över¬tygelse, inga förbjudna tjänster som avses i Revisorsförord-
ningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i
förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsen-
liga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår
professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredo-
visningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områ-
den behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till,
årsredovisningen och koncernredovis-ningen som helhet, men vi gör inga
separata uttalanden om dessa områden. Beskrivningen nedan av hur revisio-
nen genomfördes inom dessa områden ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns ansvar i vår
rapport om årsredovisningen också inom dessa områden. Därmed genomför-
des revisions¬tgärder som utformats för att beakta vår bedömning av risk för
väsentliga fel i årsredovisningen och koncernredovisningen. Utfallet av vår
granskning och de granskningsåtgärder som genomförts för att behandla de
områden som framgår nedan utgör grunden för vår revisionsberättelse. .
Värdering goodwill och varumärke med obestämbar nyttjandeperiod
Beskrivning av området Hur detta område beaktades i revisionen
Per den 31 december 2024 uppgår redovisad goodwill till 1 323 Mkr och varu-
märke med obestämbar nyttjandeperiod till 400 Mkr, vilket motsvarar 31 % av
totala tillgångar i koncernen. Så som det beskrivs i not 1 och 14 i Årsredovis-
ningen testas goodwill och tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod årligen för
att identifiera eventuellt nedskrivningsbehov i enlighet med IAS 36. Prövningen
baseras på en bedömning av återvinningsvärdet för koncernens tre divisioner
vilka utgör samtliga minsta kassagenererade enheter identifierade av företags-
ledningen med individuella antaganden om såväl tillväxt, vinstmarginal, kapital-
bindning, investeringsbehov som diskonteringsränta. Företagsledningens upp-
skattning av framtida kassaflöden görs baserad på marknad, tillväxt och
marginal utifrån tillgångens befintliga struktur utan effekt från framtida förvärv.
Testet är baserat på komplexa värderingsmodeller, väsentliga antaganden och
bedömningar med en inneboende osäkerhet. Förändringar i antaganden kan få
en betydande inverkan på återvinningsvärdet. Dessutom uppr värdet på good-
will och varumärke med obestämbar nyttjandeperiod till betydande belopp. Med
hänsyn till ovan anser vi att värderingen av goodwill och varumärke med obe-
stämbar nyttjandeperiod utgör ett särskilt betydelsefullt område i vår revision.
Våra granskningsåtgärder för att utvärdera företagsledningens nedskrivnings-
prövning har innefattat:
utvärdering av modell och antaganden. Utvärderingen har innefattat huruvida
modellen är upprättad enligt vedertagna värderingstekniker samt lämplig-
heten i applicerade diskonteringsräntor och antaganden jämfört med jämför-
bara bolag,
testning av företagsledningens känslighetsanalys samt genomfört ett obero-
ende känslighetstest av väsentliga antaganden för att identifiera om en rimlig
framtida förändring i dessa skulle leda till ett nedskrivningsbehov,
bedömning av rimligheten i framtida kassafden mot beslutad budget för
2025, affärsplan för 20262027 samt annan information erhållen efter dis-
kussion med företagsledning och genomläsning av protokoll från styrelse-
möten och andra ledningsmöten,
utvärdering av företagsledningens precision i uppskattning av framtida
kassaflöden genom jämförelse av historiska prognoser mot utfall; och
utvärdering om företagsledningen lämnat erforderliga upplysningar
i Årsredovisningen per 31 december 2024.
106
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
Värdering av varulager
Beskrivning av området Hur detta område beaktades i revisionen
Per den 31 december 2024 uppgår varulagret till 958 Mkr, vilket motsvarar 15%
av totala tillgångar i koncernen. Så som det beskrivs i not 1 och 19 i Årsredovis-
ningen redovisas varulagret till det lägre av anskaffningskostnad och nettoför-
säljningsvärde på balansdagen. Anskaffningskostnaden baseras på principen
Först-in-Först-Ut (FIFU). Vid sin bedömning av om nettoförsäljningsvärdet över-
stiger anskaffningskostnaden måste företagsledningen även beakta lämnade
varurabatter samt bedöma risken för inkurans. I syfte att identifiera och konse-
kvent beräkna risken för inkurans har koncernen etablerat divisionsspecifika
modeller vilka tar hänsyn till varulagrets innehåll, omsättningshastighet för
enskilda artiklar (trögrörlighet) samt historisk skrotningstakt. Detta tillsammans
med en bedömning av faktiska och bedömda framtida försäljningsvolymer uti-
från utvecklingen i respektive marknad samt senaste förljningspris ger under-
lag för att företagsledningen ska kunna fastställa en rimlig inkurans.
Mot bakgrund av att det krävs kritiska bedömningar och uppskattningar av
företagsledningen i samband med att identifiera trögrörliga och inkuranta
varor, samt det faktum att varulagrets karaktär och sammansättning skiljer sig
åt mellan koncernens tre divisioner har vi identifierat värdering av varulager
som ett särskilt betydelsefullt område i vår revision.
Våra granskningsåtgärder för att utvärdera lämpligheten i koncernens process
för att redovisa och värdera varulagret har innefattat:
förståelse för hur företagsledningen satt upp strukturer och processer för att
följa upp efterlevnad av FIFU-principen.
förståelse för hur företagsledningen identifierar trögrörliga och inkuranta
varor i lager och utrderat behovet av redovisad inkurans,
utvärdering av efterlevnad av implementerade och etablerade modeller för
att identifiera inkurans på divisionsnivå,
granskning av noggrannheten i åldersanalysen av varulagret genom
detaljtestning,
bedömning av nettoförsäljningsvärdet genom detaljtestning samt
genomläsning av relevant dokumentation för att utvärdera företags-
ledningens bedömning av nettoförsäljningsvärdet;
först diskussioner med företagsledningen samt läst protokoll från styrelse-
möten och andra ledningsmöten i syfte att identifiera framåtblickande för-
ändringar i företagets verksamhet och försäljning som skulle kunna föran-
leda att varor i lager blir inkuranta, och
utvärdering om företagsledningen lämnar erforderliga upplysningar i
Års redovisningen per 31 december 2024.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-39 och 87-111. Det är styrel-
sen och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfat-
tar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende
denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och överväga
om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen
och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap
vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt
verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information,
drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet,
är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredo-
visningen och koncernredovisningen upprättas och att den ger en rättvisande
bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt
IFRS Redovisningsstandarder så som de antagits av EU. Styrelsen och verk-
ställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är
nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar
styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets förmåga
att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden
som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda anta-
gandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om sty-
relsen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med
verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av
detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och
uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
107
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovisningen och
koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revi-
sionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad
av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och
god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet
om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan
förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i års-
redovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsredovisningen och
koncernredovisningen finns på Revisorsinspektionens webbplats. Denna
beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH ANDRA
FÖRFATTNINGAR
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utrt en revision av styrel-
sens och verkställande direktörens förvalt¬ning av VBG Group AB (publ) för år
2024 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvalt-
ningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören
ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utrt revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhål-
lande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har
i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsen-
liga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat
en bemning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som
bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på stor-
leken av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov,
likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets
angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets
och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är
utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Verkställande
direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och
anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bola-
gets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medels-
förvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om
ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säker-
het kunna bema om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i
något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningsla-
gen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av
säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revi-
sion som utrs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka
åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bola-
get, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är för-
enligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av förvaltningen finns
på Revisorsinspektionens webbplats. Denna beskrivning är en del av revisions-
berättelsen.
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även
utrt en granskning av att styrelsen och verkställande direktören har upprättat
årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden för VBG Group AB (publ) för år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt
väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utrt granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns
granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
VBG Group AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort
vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som
grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att Esef-rap-
porten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde-
pappersmarknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen
och verkställande direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rappor-
ten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt väsent-
ligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder för att
uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller
dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en
granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kom-
mer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan
uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om
de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska
beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 Kvalitetsstyrning för revisionsföretag
108
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
som utför revision och översiktlig granskning av finansiella rapporter samt
andra bestyrkandeuppdrag och näraliggande tjänster som kräver att företaget
utformar, implementerar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive
riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för
yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att Esef-
rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rappor-
tering av årsredovisningen och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgär-
der som ska utras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller miss-
tag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrol-
len som är relevanta för hur styrelsen och verkställande direkren tar fram
underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med
hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effekti-
viteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärdering av
ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens
antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-rap-
porten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstämning av att Esef-rap-
porten överensstämmer med den granskade årsredovisningen och koncernre-
dovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bemning av huruvida koncernens
resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter i
Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-
förordningen.
Ernst & Young AB, med Andreas Mast som huvudansvarig re-visor, utsågs till
VBG Group AB (publ)s revisor av bolagsstäm-man den 2 maj 2024 och har
varit bolagets revisor sedan 28 maj 2021..
Göteborg den XX mars 2025
Ernst & Young AB
Andreas Mast
Auktoriserad revisor
109
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareErsättningsrapportHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering
VBG Group AB (publ)
Ersättningsrapport för räkenskapsåret 2024
Inledning
Denna ersättningsrapport innehåller en beskrivning
av hur VBG Group AB:s (publ) (”VBG Group”) riktlinjer
för ersättning och andra anställningsvillkor för ledande
befattningshavare (”Riktlinjerna”) antagna av årsstäm-
man 2024 har implementerats under året. Ersättnings-
rapporten innehåller även information om ersättningen
till VBG Groups vd. Rapporten har upprättats i enlighet
med aktiebolagslagen och Regler om ersättningar till
ledande befattningshavare och om incitamentspro-
gram beslutade av Kollegiet för svensk bolagsstyrning.
Ytterligare information om ersättning till ledande
befattningshavare finns i not 6 på sidorna 99–100 i
VBG Groups årsredovisning för 2024. Information
om erttningskommitténs arbete under 2024 finns i
bolagsstyrningsrapporten på sidan 125 i årsredovis-
ningen för 2024. Information enligt 5 kap. 4044 §§
årsredovisningslagen finns i not 6 på sidorna 99–100
i årsredovisningen för 2024. Information om VBG
Groups resultat och utveckling under 2024 finns i
förvaltningsberättelsen på sidorna 61–77 i årsredovis-
ningen för 2024.
Styrelsens ersättning omfattas inte av denna ertt-
ningsrapport. Sådan ersättning beslutas av årsstäm-
man och information om styrelsens ersättning finns i
not 6 på sidorna 99–100 i årsredovisningen för 2024.
VBG Groups tillämpning av Riktlinjerna
En förutsättning för ett framgångsrikt genomförande
av VBG Groups afrs- och hållbarhetsstrategi är att
VBG Group kan rekrytera och behålla en ledning med
god kompetens och kapacitet att nå uppställda mål.
Det är därför nödvändigt för VBG Group att erbjuda
ledande befattningshavare en konkurrenskraftig
ersättning. Riktlinjerna bidrar till VBG Groups affärs-
strategi, långsiktiga intressen och hållbarhet genom att
ge bolaget möjlighet att erbjuda ledande befattnings-
havare en konkurrenskraftig ersättning.
Enligt Riktlinjerna ska VBG Groups ersättnings-
system vara marknadsmässigt och konkurrenskraf-
tigt. Ersättning får utbetalas i fast kontantn, rörlig
ersättning, pension och andra sed vanliga förmåner.
Kriterierna som ligger till grund för utbetalning av rörlig
ersättning ska fastsllas årligen av styrelsen i syfte
att säkerställa att kriterierna ligger i linje med VBG
Groups aktuella affärsstrategi och resultatmål. Krite-
rierna kan vara individuella eller gemensamma, finan-
siella eller icke-finansiella och ska vara utformade på
ett sådant sätt att de främjar VBG Groups affärsstra-
tegi, hållbarhetsstrategi och långsiktiga intressen, vil-
ket innebär att kriterierna ska ha en tydlig koppling till
bolagets affärsstrategi och målsättningar. Riktlinjerna
finns på sidan 76 i årsredovisningen för 2024.
Den totala erttningen till vd har under 2024 följt
Riktlinjerna. Inga avsteg har gjorts fn Riktlinjerna
och inga avvikelser har gjorts fn den beslutsprocess
som enligt riktlinjerna ska tillämpas för att fastställa
ersättningen. Revisorns redogörelse av om VBG
Group följt Riktlinjerna finns på bolagets webbplats,
www.vbggroup.com.
Erttning till VBG Groups vd
Tabellen på nästa sida visar erttningen till VBG
Groups vd under 2024. VBG Groups vd har under
2024 ej erhållit ersättning i aktier.
Under det rapporterande räkenskapret har vd:s
prestation väl uppfylla de ställda kriterierna och
ersättningsutfallet för rörlig ersättning uppgår till
868 TSEK, varav 387 TSEK är förenad med villkor
att förvärva aktier i VBG Group.
Tilmpning av kriterierna för utbetalning
av rörlig ersättning
Kriterierna för utbetalning av rörlig ersättning är
utformade för att främja VBG Groups affärsstra-
tegi, hållbarhetsstrategi och långsiktiga intressen.
Kriterierna har därr en tydlig koppling till bolagets
affärsstrategi och målsättningar.
I tabellen på nästa sida visar VBG Groups till-
lämpning av kriterierna för utbetalning av rörlig
ersättning under 2024.
Ersättning till ledande befattningshavare
och bolagets resultat med mera
I tabellen på nästa sida följer en översikt av ersätt-
ningen till VBG Groups vd, av VBG Groups resultat
och av den genomsnittliga ersättningen i mått-
enheten heltidsekvivalenter för VBG Groups andra
anställda.
Riktlinjer för ersättning
och andra anställnings-
villkor för ledande
befattningshavare
ERSÄTTNINGS-
RAPPORT
110
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering Ersättningsrapport
ERSÄTTNINGSRAPPORT FÖR RÄKENSKAPSÅRET 2024
Erttning till VBG Groups vd under 2024
TSEK
Namn och befattning
Fast
kontantlön
Rörlig
ersättning
Pensions-
förmåner
Övriga
förmåner
Total
ersättning
under 2024
Andel fast
ersättning
Andel rörlig
ersättning
Anders Erkén, vd 4 067 868 1 370 102 6 408 86% 14%
1
Den rörliga ersättningen kan maximalt kan uppgå till 50 % av grundnen men kan på grund av periodiseringar överstiga gränsen för enskilda perioder.
Tilmpning av kriterierna för utbetalning av rörlig ersättning under 2024
TSEK
Namn och befattning Kriterier
Relativ viktning
av kriterierna
a) Bedömt kriterium
b) Maximal ersättning
c) Utbetald ersättning
Anders Erkén, vd Baserat på EBT-marginalen exklusive
preliminära kostnader för incentiveprogram för
aktuellt år för VBG Group.
100% a) 585 400
b) 1 800
c) 1 800
Dessutom har vd erhållit en rörlig ersättning på 387 (279) tkr förenat med villkor att förvärva aktier i VBG Group AB (publ).
Ersättning till ledande befattningshavare och bolagets resultat med mera
TSEK
Befattning 2024 2023 2022 2021 2020
Total ersättning till vd 6 408 7 230 7 561 8 014 6 400
Total ersättning till vice vd¹ 5 640 5 006 4 693
VBG Groups resultat 588 171 568 596 368 273 337 109 226 719
Genomsnittlig ersättning i heltidsekvivalen-
ter för VBG Groups övriga anställda
518 543 507 454 433
1
All erttning till tidigare vice vd Anders Ern är utbetald från VBG Group Truck Equipment AB under åren 2020-2022.
111
VBG Group Annual Report 2024
För aktieägareHållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt Finansiell rapportering Ersättningsrapport
FÖR AKTIEÄGARE
Information till
befintliga och
potentiella aktieägare
11 2
VBG Group Annual Report 2024
HållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt För aktieägareFinansiell rapportering Ersättningsrapport
HÅLLBAR OCHNSAM TILLVÄXT
4
VBG Groups affärsidé bygger på både organisk
och strukturell tillväxt. Målsättningen är en
genomsnittlig årlig omsättningstillväxt på minst
10,0% över en fersperiod. 2024 minskade
omsättningen med 2,8% (2,2% organisk tillxt)
till följd av en minskad efterfrågan på trailer-
marknaden i Europa och en avmattning på en
av koncernens huvudmarknader, Nordamerika.
Total genomsnittlig tillxt över en femårsperiod
uppgick till 8,41, där 7,3 % var organisk tillväxt
och 1,4% var strukturell tillväxt. VBG Groups
målsättning är en rörelsemarginal (EBITA-mar-
ginal) högre än 15%. 2024 nådde koncernen en
EBITA-marginal på 15,1%.
LÅNGSIKTIG FINANSIELL STYRKA
STARKA VARUMÄRKEN
I ATTRAKTIVA NISCHER
1
Historisk utveckling
För VBG Group är det viktigt att kunna fortsätta
verksamhetsutveckla utan att överskrida plane-
tens gränser. Att minska bolagets klimatpåver-
kan och reducera andelen växthusgasutsläpp
har högsta prioritet. Vårt mål är att minska växt-
husgasutsläppen (scope 1 och 2) med mer än
50 procent till 2030. Under 2024 minskade våra
utspp med 21,1% gentemot basåret 2022.
VERKAR FÖR MINSKAD KLIMATPÅVERKAN
INVESTMENT CASE
Sex goda skäl
att investera i
VBG Group
VBG Group har över tid visat på både
hållbar och lönsam tillväxt samt en stabil
och långsiktigt god avkastning till
aktieägarna. Framtida aktieägarvärde
ska skapas, dels genom organisk och
strukturell tillväxt, dels genom hållbar
affärsutveckling samt genom fortsatta
effektiviseringar inom hela koncernen.
2
3
VBG Groups ägarmodell tillsammans med god
resultat- och lönsamhetsutveckling har genom
alla år bidragit till finansiell stabilitet med hög
soliditet. Genom att balansera en stabil och
långsiktigt god direktavkastning till ägarna,
med att låta vinstmedel arbeta kvar i koncer-
nen, skapas en stark finansiell grund för fort-
satt verksamhetsutveckling och nya förrv.
VBG Group har över tid byggt upp och förvärvat
flera företag med starka varumärken, vilket har
bidragit till att koncernens tre divisioner idag
har världsledande positioner inom sina respek-
tive industriella nischer. Inom dessa erbjuds
kunder och användare ledande industrilös-
ningar som bidrar till ett säkrare samhälle.
Koncernens fokus på starka varumärken och
ledande marknadspositioner inom flera olika
nischer, bidrar till såväl stabilitet och lönsamhet
som till diversifiering och en god riskspridning.
2020 2021 2022 2023 2024
2 000
1 000
6 000
5 000
4 000
0
3 000
EBITA marginal, %
Nettoomsättning
MSEK %
8
4
0
12
16
24
20
21,1%
MINSKADE
XTHUSGAS UTSLÄPP
63,3%
SOLIDITET
113
VBG Group Annual Report 2024
HållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt För aktieägareFinansiell rapportering Ersättningsrapport
STABIL OCH GOD AVKASTNING
6
VBG Group ska enligt utdelningspolicyn, i normalfallet, dela ut 30,0%
av koncernens resultat efter skatt. De senaste fem åren inklusive före-
slagen utdelning för 2024 har i genomsnitt 35,76% av nettovinstende-
lats ut. Föreslagen direktavkastning för 2024 uppgår till 2,3% (2,9) och
har under femårsperioden i genomsnitt uppgått till 2,9% per år inklusive
föreslagen utdelning för 2024 års resultat. Totalavkastningen för 2024
blev 31,3% (77,5). För den senaste fersperioden uppgår den sam-
manlagda totalavkastningen till 112,1% (107%).
0
0
–40
–20
40
20
80
60
100
400
300
200
20242014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023
SEK%
Justerad aktiekurs, SEK
Totalavkastning, %
VBG Groups moderbolag och koncernledning
leder den övergripande verksamheten och styr
koncernen framåt utifrån ett långsiktigt och
hållbart perspektiv. Detta möjliggörs tack vare
en solid bas av långsiktiga och stabila ägare.
Största ägarna utgörs, dels av de tre ägarstiftel-
ser som VBG Groups grundare Herman
Krefting startade, dels av ett flertal större
institutionella ägare.
TRYGG OCH STABIL ÄGARSITUATION
5
66,1%
10 STÖRSTA
ÄGARNA I KAPITAL
2,3%
RESLAGEN
DIREKTAVKASTNING
Totalavkastning & aktiekurs
INVESTMENT CASE
114
VBG Group Annual Report 2024
HållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt För aktieägareFinansiell rapportering Ersättningsrapport
Under 2024 ökade aktiekursen för VBG Groups B-aktie
med 28,4% till 312,00 kronor 243,00 kronor vid föregående
årsskifte). VBG Groups aktie har fått ett ökat intresse, dels
för den tillväxt och resultatutveckling som visats under
2023, men dels även på grund av den sektorrotation som
skett från tillväxtorienterade bolag med hög skuldsättning,
till bolag med starka balansräkningar och stabila kassa-
flöden.
gsta kurs noterades den 16 juli (512,00 kronor) och
lägsta kurs den 17 januari (236,50 kronor). Under året
omsattes totalt 11 114 092 av VBG Groups B-aktier, vil-
ket motsvarar en omsättningshastighet på 49,26 procent
(30,20). Vid årsskiftet uppgick VBG Groups börsvärde till
cirka 7,8 miljarder kronor (6,1).
Totalavkastning
VBG Groups avsikt är att skapa aktieägarrde genom
att erbjuda en stabil och långsiktigt god avkastning till
aktieägarna, vilket stöds av koncernens övergripande mål
om hållbar lönsam tillväxt. Totalavkastningen, det vill säga
kursförändring inklusive återinvesterad utdelning, för VBG
Groups B-aktie under 2024, blev plus 31,3 procent. Under
den senaste femårsperioden uppgår totalavkastningen för
VBG Groups B-aktie till 112,1 procent.
Utdelning och utdelningspolicy
I mars 2012 antog styrelsen en utdelningspolicy som säger
att bolaget, i normalfallet, ska dela ut 30 procent av net-
tovinsten till aktieägarna. Den föreslagna utdelningen för
räkenskapsåret 2024 motsvarar 30,8 procent (30,8) av
årets resultat för koncernen, vilket motsvarar en direktav-
kastning om 2,3 procent (2,9) baserat på slutkursen för
aktien för 2024. Sedan börsintroduktionen 1987, inkluderat
den av styrelsen till årsstämman 2024 föreslagna utdel-
ningen på 7,25 (7,00) kronor per aktie, har bolaget delat ut
i genomsnitt 32,7 procent av nettovinsten. Dock påverkar
den uteblivna utdelningen för 2019 (till följd av pandemin)
negativt. Bortser man fn 2019 har bolaget delat ut i
genomsnitt 35,3 procent av nettovinsten. Exkluderas 2019
blir de senaste tio årens genomsnitt 36,6 procent.
Data per aktie
2024 2023 2022 2021 2020
Vinst, SEK 23,52 22,88 14,73 13,48 9,07
Utdelning, SEK 7,25 7,00 5,50 5,00 4
,50
Aktiekurs, SEK 312,00 243,00 140,00 188,00 154,50
P/E tal, ggr 13,27 10,62 9,50 13,95 17,03
Eget kapital, SEK 165,28 147,02 131,51 111,72 99,99
Kassafde fn den
löpande verksamheten 31,85 28,91 10,02 1,48 17,85
Direktavkastning, % 2,32 2,88 3,93 2,66 2,91
Antal utestående aktier (tusental) 25 004 25 004 25 004 25 004 25 004
Genomsnittligt antal utestående
aktier (tusental) 25 004 25 004 25 004 25 004 25 004
1
Föreslagen utdelning per aktie.
2
Föreslagen utdelning för 2019 års resultat på 5,00 kr, drogs tillbaka på årssmman 2020.
%
20
30
–10
10
20
0
60
50
40
30
20 21 22 23 24
55
3
−24
48
10
Tillväxt vinst per aktie
2020 2021 2022 2023 2024
0
80
160
240
320
480
400
0
350
700
1 050
1 400
2 100
1 750
Källa: Nasdaq
Omsatt antal aktier i 1 000-tal
VBG Group B (VBG B)
OMX Stockholm GI (OMXSGI)
VBG Groups aktieutveckling, fem år
AKTIE OCH ÄGARE
Stabil finansiell
ställning
VBG Group är sedan 1987 noterat
på Nasdaq Stockholm och bolagets
B-aktie handlas på Mid Cap, Industri
(VBG Group B).
30,8%
Föreslagen utdelning i förhållande
till koncernens nettovinst
2,3%
Föreslagen direktavkastning
115
VBG Group Annual Report 2024
HållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt För aktieägareFinansiell rapportering Ersättningsrapport
Aktiekapital
VBG Group AB:s aktiekapital uppgick per den 31 decem-
ber 2024 till 65,5 miljoner kronor, fördelat på 26 196 024
aktier med ett kvotvärde om vardera 2,50 kronor. VBG
Groups aktier är fördelade på två aktieslag, 2 440 000
A-aktier och 23 756 024 B-aktier. Varje A-aktie har tio
röster och varje B-aktie äger en röst, förutom de B-aktier
VBG Group AB har återköpt och som saknar såväl röst-
rätt som rätt till utdelning. Efter det återköpsprogram som
genomfördes 2002 äger VBG Group AB 1 191 976 aktier
av serie B. Aktierna motsvarar 4,6 procent av kapitalet.
Bolagets styrelse har ett bemyndigande från årsstämman
att vid ett eller flera tillfällen fatta beslut om överlåtelse av
dessa aktier vid förvärv.
Aktieägare
Vid årsskiftet, 31 december 2024, hade VBG Group
11 765 (11 700) aktieägare. A-aktierna, vilka motsvarar
62,9 procent av rösterna i VBG Group, ägs av stiftelserna
Herman Kreftings Stiftelse för Allergi- och Astmaforsk-
ning, Stiftelsen SLK-anställda och Stiftelsen VBG-SLK. Av
det totala kapitalet ägs 84,7 procent (81,4) av institutioner
(inklusive de tre stiftelserna och VBG Groups återköpta
aktier). Utlandsägandet uppgår till 20,7 procent (16,5).
Kontakter med aktiemarknaden
VBG Groups kontakter med aktiemarknaden bygger
främst på kvartalsvis finansiell rapportering, pressmedde-
landen och presentationer av VBG Group i olika samman-
hang. Under 2024 har ett antal fysiska möten ägt rum med
investerare samt flertalet telefonmöten med investerare
och analytiker. VBG Group deltog på SEB Nordic Seminar
i Köpenhamn i januari, SEB Small & Mid Cap Days i Stock-
holm i maj, Nordea Annual Small & Mid Cap dagar i Stock-
holm i augusti och Nordea Micro Cap Seminar i Stockholm
i november. Finansiella rapporter samt annan finansiell
och allmän information återfinns på koncernens hemsida
www.vbggroup.com.
De tio största ägarna 31 december 2024
Namn VBG Group A VBG Group B Antal aktier Kapital ster
Herman Kreftings Stiftelse för Allergi & Astmaforskning 817 400 5 109 042 5 926 442 22,62% 28,28%
Stiftelsen SLK-anställda 1 134 600 1 134 600 4,33% 24,16%
Stiftelsen VBG-SLK 488 000 14 000 502 000 1,92% 10,42%
Nordea Funds 2 209 809 2 209 809 8,44% 4,71%
SEB lnvestment Management 1 689 511 1 689 511 6,45% 3,60%
Lannebo Kapitalförvaltning 1 543 095 1 543 095 5,89% 3,29%
Swedbank Robur Fonder 1 211 616 1 211 616 4,63% 2,58%
lf Skadeförsäkring AB 1 099 192 1 099 192 4,20% 2,34%
Fjärde AP-fonden 764 613 764 613 2,92% 1,63%
Första AP-fonden 551 157 551 157 2,10% 1,17%
Totalt 10 2 440 000 14 192 035 16 632 035 63,49% 82,17%
Övriga 9 563 989 8 372 013 31,96% 17,83%
Aktier i eget förvar VBG Group AB 1 191 976 1 191 976 4,55% 0,00%
Totalt antal ägare 11 765
Totalt antal aktier 26 196 024
Källa: Modular Finance AB. Sammanställd och bearbetad data från bland annat Euroclear, Morningstar och Finansinspektionen.
Ägarkategorier
31 dec 2024 Procent av kapitalet
Utländska ägare 20,67 %
Svenska ägare 79,33 %
Varav:
Institutioner 84,67 %
Privatpersoner 15,33 %
Storlek på aktieinnehav
31 dec 2024
Antal
aktier
Antal
aktieägare
Procent av
kapitalet
< 500 10 720 3,27
501–5 000 901 5,14
5 001–10 000 52 1,48
10 001–50 000 55 4,29
> 50 001 37 85,81
Totalt 11 765 100,00
Ägare i Sverige och utomlands
31 dec 2024 Procent av kapitalet
Sverige 79,33
Övriga Norden 9,62
Övriga Europa 3,04
Övriga världen 8,01
Ansvarig för IR- fgor är
CFO Fredrik Jignéus
0521-27 77 53
fredrik.jigneus@vbggroup.com
116
VBG Group Annual Report 2024
HållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt För aktieägareFinansiell rapportering Ersättningsrapport
VBG Group
Sverige
VBG Group AB (publ)
Kungsgatan 57
SE-461 34 Trollhättan
Tel +46 521 27 77 00
www.vbggroup.com
Truck & Trailer Equipment
Sverige
VBG Group Truck Equipment AB
Box 1216
SE-462 28 Vänersborg
Tel +46 521 27 77 00
Tyskland
VBG Group Truck Equipment
GmbH
Postfach 13 06 55
DE-47758 Krefeld
Tel +49 2151 835-0
European Trailer Systems GmbH
Im Moerser Feld 1f
DE-47441 Moers
Tel +49 2841 6070 700
Danmark
VBG Group Sales A/S
Industribuen 20–22
DK-5592 Ejby
Tel +45 64 46 19 19
Norge
VBG Group Sales AS
Lahaugmoveien 54
NO-2013 Skjetten
Tel +47 23 14 16 60
England
VBG Group Sales Ltd
Unit 7, Gemini8 Business Park,
UK - Warrington, WA5 7AE
Tel +44 1925 23 41 11
Belgien
VBG Group Truck Equipment NV
Industrie Zuid Zone 2.2
Lochtemanweg 50
BE-3580 Beringen
Tel +32 11 60 90 90
Tjeckien
European Trailer Systems S.R.O.
Ke Gabrielce 786
CZ-39470 Kamenice nad Lipou
Tel +420 565 422 402
USA
Onspot of North America, Inc.
1075 Rodgers Park Dr
North Vernon, IN 47265-5603
Tel +1 800 224 2467
Mobile Thermal Solutions
Sverige
Mobile Climate Control Group
Holding AB
Kungsgatan 57
SE-461 34 Trollhättan
Tel +46 521-27 77 00
Mobile Climate Control
Sverige AB
Sikvägen 9
SE-761 21 Norrtälje
Tel +46 521-27 77 00
Tyskland
Mobile Climate Control GmbH
Jägerstraße 33
DE-712 72 Renningen
Tel +49 0715 993 087-0
Kanada
Mobile Climate Control Inc.
7540 Jane St.
Vaughan, ON
L4K 0A6
Tel +1 905 482-2750
Mobile Climate Control Inc.
6659 Ordan Drive
Mississauga, ON
L5T 1K6
Tel +1 905 482-2750
USA
Mobile Climate Control Corp.
400 S Salem Church Road
York, PA 17408
Tel +1 717 767-6531
Polen
Mobile Climate Control Sp. Z o.o.
Ul. Szwedzka 1
PL-55-200 Oława
Tel +48 71 3013 701
Kina
Mobile Climate Control
Manufacturing/Trading Co. Ltd.
No.88 Jinchuan Rd.
Zhenhai, Ningbo, 315221
Tel +86 574-863 085 77
Sydafrika
Mobile Climate Control Africa
(Pty) Ltd.
Unit 7B, Rinaldo Industrial Park
50 Moreland Drive, Red Hill
4071 Durban
Tel +27 31 569 3971
Indien
Mobile Climate Control Thermal
Systems India Pvt. Ltd.
Plot No. 4B
Road No.2, Phase-I
KIADB Industrial Area
Narasapura
Kolar – 56313, Karnataka
Ringfeder Power Transmission
Australien
Rathi Polybond Pty Ltd
9/56 Smith Road
Springvale, 3171
Tel: +61 3 9558 6922
Tyskland
Ringfeder Power Transmission
GmbH
Werner-Heisenberg-Straße 18
DE-64823 Groß-Umstadt
Tel +49 6078-9385-0
Ringfeder Power Transmission
GmbH
Zweibrücker Strasse 104
DE-66521 Neunkirchen
Tel +49 6821 866 0
Tjeckien
Ringfeder Power Transmission
S.R.O.
Oty Kovala 1172
CZ-33441 Dobrany
Tel +420 377 201 511
USA
Ringfeder Power Transmission
USA Corp.
201 Boston Turnpike
Bolton, CT 06043
Tel: +1 860-643-1531
Carlyle Johnson Machine, Co.
LLC
201 Boston Turnpike
Bolton, CT 06043
Tel: +1 860-643-1531
Indien
Rathi Transpower Pvt. Ltd.
Gat No.144/145,
Alandi-Markal Road
Pune 412105
Tel: +91 02135-698200
Ringfeder Power Transmission
India Pvt. Ltd.
Falcon Heights, 4th Floor,
Plot No. 30, Industrial Estate,
Perungudi
Chennai600096
Tel +91 44 2679 1411
Kina
Kunshan Ringfeder Power
Transmission Co. Ltd.
No. 406, Jiande Road
Zhangpu 215321
Kunshan, Jiangsu Province
Tel +86 512 5745 3960
Brasilien
Henfel Industria Metalurgica
Ltda.
Major Hilario Tavares Pinheiro,
3447, Cep 14871 – 300
Jaboticabal, SP
Tel +55 16 3209 3422
Polen
Ringfeder Power Transmission
Sp. Z o.o.
ul. Szyby Rycerskie
641-909 Bytom
Tel: +48 32 301 53 00
AdresserVälkommen till årssmma 2024
Årsstämma i VBG Group AB (publ) hålls tisdagen
den 13 maj 2025 kl 17.00 i bolagets lokaler på Her-
man Kreftings gata 4, Vänersborg.
Styrelsen har i enlighet med bolagsordningen,
för att underlätta genomförandet av bolagsstämman,
beslutat att aktieägares rösträtt till årsstämman även
kan utövas på förhand genom förhandsröstning (post-
röstning). Ytterligare information kommer att framgå
av kallelsen till stämman som kommer att publiceras
på bolagets hemsida www.vbggroup.com och i Post-
och Inrikes Tidningar.
Anmälan
Aktieägare som önskar delta i stämman ska:
• dels vara upptagna i den av Euroclear Sweden AB
framställda aktieboken avseende förhållandena per
den 5 maj 2025.
• dels ha anmält sig till stämman genom att ha
avgivit sin postst, vilken ska ha inkommit till den
adress som anges i kallelsen senast fredagen den
7 maj 2025.
för fysiskt deltagande på plats, anmäla sitt delta-
gande till den adress som anges i kallelsen senast
7 maj 2025.
Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier
måste i god tid före den 5 maj 2025, genom förvalta-
rens försorg tillfälligt inregistrera aktierna i eget namn
(rösträttsregistrering). Rösträttsregistreringar som
gjorts av förvaltaren senast den 7 maj 2025, kommer
att beaktas vid framställningen av aktie boken.
Utdelning
Styrelsen och den verkställande direktören föreslår
en utdelning om 7,25 kronor (7,00), med avstämnings-
dag den 15 maj 2025. Om årsstämman beslutar i
enlighet med förslaget beräknas utdelningen komma
att betalas ut av Euroclear Sweden AB med början
den 20 maj 2025.
Rapporttillfällen
28 april Delårsrapport januarimars 2025
21 juli Halvårsrapport januarijuni 2025
28 oktober Delårsrapport januariseptember 2025
Feb 2026 Bokslutskommuniké 2025
VBG Group välkomnar frågor om koncernen och
dess utveckling. Kontaktpersoner är vd och koncern-
chef Anders Erkén telefon: 0521-27 77 67 och
CFO Fredrik Jignéus telefon: 0521-27 77 53.
Mer information finns på bolagets webbplats,
www.vbggroup.com.
117
VBG Group Annual Report 2024
HållbarhetsrapportBolagsstyrningRiskFinansiell utveckling StrategiAfrsöversikt För aktieägareFinansiell rapportering Ersättningsrapport
VBG Group är en långsiktig aktiv
ägare av framgångsrika industri företag
och varumärken. Utifrån industriell
kompetens, starka värderingar och
finansiell stabilitet styrs koncernens
tre divisioner, verksamma i 15 länder
med cirka 2 000 medarbetare.
www.solberg.se
Foto: Peter Bartholdsson, m fl