| Koncernens resultaträkning | |||
MSEK | Not | 2024 | 2023 |
Ränteintäkter förvärvade kreditportföljer beräknade enligt effektivränte- metoden | 4 | ||
Ränteintäkter räntebärande värdepapper till verkligt värde | 4 | ||
| Ränteintäkter räntebärande värdepapper, värderat till verkligt värde över | |||
total resultat beräknade enligt effektivräntemetoden | 4 | ||
Övriga ränteintäkter 1) | 4 | ||
Räntekostnader | 4 | – | – |
| Räntenetto | 4 | ||
Nedskrivningsvinster/-förluster | 5 | ||
Intäkter avseende arvoden och provisioner | 6 | ||
Nettoresultat av finansiella transaktioner | 7 | ||
Avyttringsvinster/-förluster | 7 | ||
Övriga rörelseintäkter | 8 | ||
Summa rörelseintäkter | |||
Personalkostnader | 9 | – | – |
Återbetalningskostnader | 10 | – | – |
Övriga administrationskostnader | 10 | – | – |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | 22,23 | ||
| immateriella anläggningstillgångar | 24,25 | – | – |
Summa rörelsekostnader | – | – | |
Rörelseresultat | |||
Andel av joint ventures resultat | 11 | ||
Resultat före skatt | |||
Skatt | 13 | – | – |
Årets resultat | |||
| Hänförligt till: | |||
Aktieägare i Hoist Finance AB (publ) | |||
Innehavare av primärkapitaltillskott | |||
Övrigt minoritetsintresse | |||
Resultat per aktie före utspädning totalt, SEK | 15 | ||
Resultat per aktie efter utspädning totalt, SEK |
MSEK | Not | 2024 | 2023 |
Årets resultat | |||
| ÖVRIGT TOTALRESULTAT | |||
| Poster som inte kan omklassificeras till resultaträkning | |||
Omvärdering av ersättningar till anställda | – | ||
S u m m a p o s t e r s o m i n t e k a n o m k l a s s i f i c e r a s t i l l r e s u l t a t r ä k n i n g | – | ||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkning | |||
| Omräkningsdifferenser | |||
Omräkningsdifferenser | |||
Skatt på omräkningsdifferenser | |||
| Säkring av valutarisk i utländsk verksamhet | |||
Värdeförändringar | – | – | |
Skatt på värdeförändringar | |||
Omklassificerat till resultaträkningen | – | ||
Skatt på omklassificerat till resultaträkningen | – | ||
| Verkligt värde via övrigt totalresultat | |||
Värdeförändringar | – | ||
Skatt på värdeförändringar | |||
| Summa poster som kan komma att omklassificeras | – | ||
| till resultaträkning | |||
Övrigt totalresultat | – | ||
Totalresultat | |||
| Hänförligt till: | |||
Aktieägare i Hoist Finance AB (publ) | |||
Innehavare av primärkapitaltillskott | |||
Övrigt minoritetsintresse |
MSEK | Not | 2024 | 2023 | IB 2023 |
| TILLGÅNGAR | ||||
Kassa | ||||
Belåningsbara statsskuldförbindelser | 16, 18 | |||
Utlåning till kreditinstitut | 16, 18 | |||
Utlåning till allmänheten | 16, 18 | |||
Kreditportföljer | 16, 18, 19 | |||
Värdeförändring på räntesäkrade poster i portföljsäkring | 7 | |||
Obligationer och andra värdepapper | 16, 18 | |||
Andelar i joint ventures | 11 | |||
Andelar i övriga bolag | ||||
Immateriella anläggningstillgångar | 22 | |||
Materiella anläggningstillgångar | 23, 25 | |||
Återtagen egendom | 24 | |||
Övriga tillgångar | 17, 26 | |||
Uppskjuten skattefordran | 13 | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 27 | |||
Summa tillgångar |
MSEK | Not | 2024 | 2023 | IB 2023 |
| SKULDER OCH EGET KAPITAL | ||||
| Skulder | ||||
Inlåning från allmänheten | 16, 18, 31 | |||
Emitterade värdepapper | 16, 18, 31 | |||
Skatteskulder | ||||
Övriga skulder | 17, 25, 28 | |||
Uppskjuten skatteskuld | 13 | |||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 29 | |||
Avsättningar | 30 | |||
Efterställda skulder | 16, 18, 31 | |||
Summa skulder och avsättningar | ||||
Eget kapital | 32 | |||
Innehavare av övrigt primärkapital | ||||
Aktiekapital | ||||
Övrigt tillskjutet kapital | ||||
Reserver | – | – | – | |
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat l | ||||
Summa eget kapital | ||||
Summa skulder och eget kapital |
| Hänförligt till aktieägare i Hoist Finance AB (publ) | ||||||||||
| Reserver | ||||||||||
| Övrigt | Verkligt värde- | Säkrings- | Omräknings- | Balanserade vinstmedel | Innehavare av | Övrigt | Summa | |||
MSEK | Aktie kapital | tillskjutet kapital | reserv | reserv | reserv | inkl. årets resultat | Summa | övrigt primär kapital | minoritetsintresse | eget kapital |
Ingående balans 1 jan 2024 | – | |||||||||
| Totalresultat för perioden | ||||||||||
| Periodens resultat | ||||||||||
| Övrigt totalresultat | – | – | – | |||||||
| Summa totalresultat för perioden | – | – | ||||||||
| Transaktioner redovisade direkt i eget kapital | ||||||||||
| Utbetald ränta kapitaltillskott | – | – | ||||||||
Återköp av aktier 1) | – | – | – | |||||||
Nyemission 1) | ||||||||||
| Summa transaktioner redovisade direkt i eget kapital | – | – | – | – | ||||||
| Utgående balans 31 dec 2024 | – | – |
| Hänförligt till aktieägare i Hoist Finance AB (publ) | ||||||||
| Reserver | ||||||||
| Övrigt | Säkrings- | Omräknings- | Balanserade vinstmedel | Innehavare av | Summa | |||
MSEK | Aktie kapital | tillskjutet kapital | reserv | reserv | inkl. årets resultat | Summa | övrigt primär kapital | eget kapital |
Ingående balans 1 jan 2023 1) | – | |||||||
| Totalresultat för året | ||||||||
Årets resultat | ||||||||
Övrigt totalresultat | – | – | – | |||||
| Summa totalresultat för året | – | |||||||
| Transaktioner redovisade direkt i eget kapital | ||||||||
Emitterat primärkapitaltillskott 1) | ||||||||
Återköpt primärkapitaltillskott 1) | – | – | – | – | ||||
Transaktioner primärkapitaltillskott | – | – | – | |||||
Utbetald ränta kapitaltillskott | – | – | ||||||
Avtal om förvärv av egna aktier 2) | ||||||||
Skatteeffekt avseende poster redovisade direkt i eget kapital | – | |||||||
Aktierelaterade ersättningar 3) | – | – | – | |||||
| Summa transaktioner redovisade direkt i eget kapital | – | – | – | – | ||||
| Utgående balans 31 dec 2023 | – |
| Koncernens kassaflödesanalys | |||
MSEK | Not | 2024 | 2023 |
| LÖPANDE VERKSAMHETEN | |||
Resultat före skatt | |||
varav erhållna räntor | |||
varav erlagda räntor | – | – | |
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 34 | – | – |
Realiserat resultat inlösen av fondandelar joint ventures | |||
Betald inkomstskatt | – | – | |
Amorteringar förvärvade kreditportföljer | |||
Ökning/minskning i övriga tillgångar och skulder | |||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| INVESTERINGSVERKSAMHETEN | |||
Förvärvade kreditportföljer | – | – | |
Avyttrade kreditportföljer | |||
Investeringar i obligationer och andra värdepapper | – | – | |
Avyttringar i obligationer och andra värdepapper | |||
Övriga kassaflöden inom investeringsverksamheten | – | ||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | – | – |
MSEK | Not | 2024 | 2023 |
| FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | |||
| Inlåning från allmänheten | |||
| Emitterade värdepapper | |||
| Återköp och återbetalning av emitterade värdepapper | – | – | |
| Primärkapitaltillskott | |||
| Återköp primärkapitaltillskott | – | ||
| Utbetald ränta primärkapitaltillskott | – | – | |
| Återköp av aktier | – | ||
| Nyemission | |||
| Amortering av leasingskulder | – | – | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 34 | ||
Årets kassaflöde | |||
Likvida medel vid årets början | |||
Omräkningsdifferens | – | ||
Likvida medel vid årets slut 2) | |||
| 2) Likvida medel i kassaflödet | |||
MSEK | 2024 | 2023 | |
Kassa | |||
Belåningsbara statsskuldsförbindelser | |||
Utlåning till kreditinstitut | |||
exkl. utlåning till kreditinstitut i värdepapperiseringsbolag | – | – | |
Summa likvida medel i kassaflödet |
MSEK | 2024 | 2023 |
| 1 EUR = SEK | ||
Resultaträkningen (genomsnitt) | 11,4326 | 11,4658 |
Balansräkningen (vid periodens slut) | 11,4865 | 11,0960 |
| 1 GBP = SEK | ||
Resultaträkningen (genomsnitt) | 13,5184 | 13,1818 |
Balansräkningen (vid periodens slut) | 13,8475 | 12,7680 |
| 1 PLN = SEK | ||
Resultaträkningen (genomsnitt) | 2,6553 | 2,5258 |
Balansräkningen (vid periodens slut) | 2,6929 | 2,5570 |
| 1 RON = SEK | ||
Resultaträkningen (genomsnitt) | 2,2991 | 2,3220 |
Balansräkningen (vid periodens slut) | 2,3081 | 2,2322 |
| Resultaträkning, 2024 | ||||
| Koncern | ||||
| Koncern- | kvarvarande | |||
MSEK | Unsecured | Secured | gemensamt | verksamhet |
Summa rörelseintäkter | 3 200 | 1 052 | 140 | 4 392 |
| Räntenetto | 2 422 | 1 050 | 95 | 3 567 |
| varav räntekostnader | –760 | –291 | –377 | –1 428 |
| Nedskrivningsvinster/-förluster | 524 | 5 | –2 | 527 |
| varav realiserad återbetalning gentemot förväntan | 437 | 707 | – | 1 144 |
| varav portföljomvärderingar | 87 | –702 | – | –615 |
| varav förväntade kreditförluster | 179 | –3 | –2 | 174 |
| Intäkter avseende arvoden och provisioner | 75 | – | – | 75 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | – | – | 4 | 4 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 46 | 46 |
| Rörelsekostnader | ||||
Direkt kostnader 1) | –1 559 | –360 | – | –1 919 |
Indirekta kostnader 1) | – | – | –1 180 | –1 180 |
Summa rörelsekostnader | –1 559 | –360 | –1 180 | –3 099 |
Resultat från andelar i joint venture | 7 | – | – | 7 |
Resultat före skatt | 1 648 | 692 | –1 040 | 1 300 |
Nyckeltal 2) | ||||
Total investeringsportfölj | 19 667 | 10 253 | 784 | 30 704 |
| Återbetalt belopp | 7 033 | 2 327 | – | 9 359 |
| Koncern | ||||
| Koncern- | kvarvarande | |||
MSEK Unsecured | Secured | gemensamt | verksamhet | |
Summa rörelseintäkter | 2 571 | 639 | 285 | 3 495 |
Räntenetto | 1 989 | 719 | 108 | 2 816 |
varav räntekostnader | –560 | –205 | –64 | –829 |
Nedskrivningsvinster/-förluster | 437 | –80 | – | 357 |
varav realiserad återbetalning gentemot förväntan | 416 | 269 | – | 685 |
varav portföljomvärderingar | 27 | –349 | – | –322 |
varav förväntade kreditförluster | –6 | – | – | –6 |
Intäkter avseende arvoden och provisioner | 103 | – | – | 103 |
Nettoresultat av finansiella transaktioner | – | – | 117 | 117 |
Övriga rörelseintäkter | 43 | – | 59 | 102 |
| Rörelsekostnader | ||||
Direkta kostnader 1) | –1 342 | –251 | – | –1 593 |
Indirekta kostnader 1) | – | – | –1 170 | –1 170 |
Summa rörelsekostnader | –1 342 | –251 | –1 170 | –2 763 |
Resultat från andelar i joint venture | 114 | – | – | 114 |
Resultat före skatt | 1 343 | 388 | –885 | 846 |
Nyckeltal 2) | ||||
Total investeringsportfölj | 17 120 | 7 168 | – | 24 288 |
Återbetalt belopp | 5 919 | 1 475 | – | 7 394 |
| Koncernen | |||||||||||
| kvar- | |||||||||||
| Övriga | Centrala | Elimine- | varande | ||||||||
MSEK | Italien | Tyskland | Polen | Frankrike | Grekland | Spanien | Sverige | länder 1) | funktioner | ringar | verksamhet |
Summa rörelseintäkter | 1 090 | 456 | 685 | 228 | 545 | 696 | 133 | 468 | 5 067 | –4 976 | 4 392 |
varav interna finansierings- kostnader | –184 | –144 | –254 | –85 | –83 | –154 | –46 | –102 | –1 051 | – | – |
Summa rörelsekostnader | –539 | –297 | –357 | –169 | –323 | –334 | –27 | –252 | –801 | 0 | –3 099 |
Nedskrivningar av andelar i dotterbolag | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat från andelar i joint | |||||||||||
ventures | – | – | 6 | – | 1 | – | – | – | – | – | 7 |
Resultat före skatt | 551 | 159 | 334 | 59 | 224 | 363 | 105 | 216 | 4 265 | –4 976 | 1 300 |
| Koncernen | |||||||||||
| kvarvaran- | |||||||||||
| Övriga | Centrala | Elimine- | de verk- | ||||||||
MSEK | Italien | Tyskland | Polen | Frankrike | Grekland | Spanien | Sverige | länder 1) | funktioner | ringar | samhet |
Summa rörelseintäkter | 746 | 323 | 633 | 247 | 423 | 484 | 125 | 256 | 717 | –459 | 3 495 |
varav interna finansierings- kostnader | –135 | –81 | –236 | –41 | –46 | –105 | –38 | –82 | 764 | – | 0 |
Summa rörelsekostnader | –504 | –251 | –294 | –183 | –215 | –230 | –22 | –225 | –839 | 0 | –2 763 |
Nedskrivningar av andelar i dotterbolag | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 |
| Resultat från andelar i joint | |||||||||||
ventures | – | – | 109 | – | 5 | – | – | – | – | – | 114 |
Resultat före skatt | 242 | 72 | 448 | 64 | 213 | 254 | 103 | 31 | –122 | –459 | 846 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Portföljomvärderingar, kreditförsämrade portföljer | –615 | –322 | –353 | 30 |
Återbetalningsdifferenser, kre- ditförsämrade portföljer | 1 144 | 685 | 334 | 61 |
Nedskrivningsvinster/- förluster, kreditförsämrade | ||||
portföljer | 529 | 363 | –19 | 91 |
| Nedskrivningsvinster/förluster | ||||
| steg 1, icke-kreditförsämrade | ||||
portföljer | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivningsvinster/förluster | ||||
| steg 2, icke-kreditförsämrade | ||||
portföljer | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivningsvinster/förluster | ||||
| steg 3, icke-kreditförsämrade | ||||
portföljer | –1 | 0 | 2 | –2 |
Förväntade kreditförluster, övriga tillgångar | –1 | –6 | 1 | 0 |
Nedskrivningsvinster/- förluster, icke- kreditförsämrade | ||||
portföljer | –2 | –6 | 3 | –2 |
Nedskrivningsvinster/- förluster | 527 | 357 | –16 | 89 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Intäkter från servicing | 75 | 103 | 10 | 27 |
Summa | 75 | 103 | 10 | 27 |
MSEK | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 |
Intäkter från servicing | 1 | 0 | 0 | 0 |
Summa | 1 | 0 | 0 | 0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Valutakursförändring | –65 | –19 | –870 | –155 |
| Vinster/Förluster från finansiella tillgångar | ||||
| hänförligt marknadsvärdeförändring från | ||||
| obligationer som måste värderas till verkligt | ||||
| värde via resultatet, netto | 13 | 35 | 13 | 35 |
| Vinster/Förluster från finansiella skulder | ||||
| hänförligt räntesäkringskontrakt som måste | ||||
| värderas till verkligt värde via resultatet, netto | 23 | –225 | 23 | –225 |
| Vinster/Förluster från finansiella tillgångar | ||||
| hänförligt valutasäkringsintrument som måste | ||||
| värderas till verkligt värde via resultatet, netto | 35 | 118 | 35 | 118 |
| Vinster/Förluster från finansiella skulder | ||||
| hänförligt valutasäkringsintrument som måste | ||||
| värderas till verkligt värde via resultatet, netto | –5 | –18 | –5 | –18 |
| Vinster/Förluster från finansiella skulder som | ||||
måste värderas till verkligt värde via resultatet, netto | – | – | – | – |
| Vinster/Förluster från finansiella tillgångar | ||||
| värderade till upplupet anskaffningsvärde | 0 | 0 | 10 | 0 |
| Vinster/Förluster från värdeförändring på | ||||
| räntesäkrade poster i portföljsäkring | –16 | 231 | –31 | 163 |
| Vinster/Förluster från finansiella skulder | ||||
| värderade till upplupet anskaffningsvärde | -2 | –5 | 0 | –5 |
| Vinster/Förluster från värdeförändring på | 21 | – | 28 | – |
| räntebärande värdepapper till verkligt värde | ||||
Nettoresultat av finansiella transaktioner | 4 | 117 | –797 | –87 |
| Vinster/Förluster vid borttagandet av | ||||
| finansiella tillgångar värderade till | ||||
upp lupet anskaffningsvärde 1) | 174 | 43 | 11 | 50 |
| Summa nettoresultat av | ||||
| finansiella transaktioner | 178 | 160 | –786 | –37 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Koncerninterna intäkter | – | – | 172 | 153 |
Övrigt | 45 | 59 | 14 | 78 |
Summa | 45 | 59 | 186 | 231 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Löner och ersättningar 2) | –707 | –680 | –385 | –396 |
| Varav löner och andra | ||||
| ersättningar till ledande | ||||
befattningshavare 3) | –80 | –60 | –39 | –36 |
| Varav löner och andra | ||||
ersättningar till övriga anställda | –627 | –620 | –346 | –360 |
Pensionskostnader | –29 | –27 | –29 | –27 |
Varav förmånsbaserade planer | 0 | 0 | 0 | 0 |
Sociala avgifter | –169 | –164 | –96 | –100 |
| Varav sociala avgifter till | ||||
ledande befattningshavare | –16 | –13 | –16 | –14 |
| Varav sociala avgifter till | ||||
övriga anställda | –153 | –150 | –80 | –86 |
| Övriga personalrelaterade | ||||
kostnader | –79 | –90 | –33 | –65 |
| Summa | –983 | –961 | –543 | –588 |
| Koncernen och Moderbolaget | ||
TSEK | 2024 | 2023 |
| Styrelseordförande: | ||
Lars Wollung | 1 643 | 1 511 |
| Övriga styrelseledamöter: | ||
Peter Zonabend | 610 | 540 |
Lars Wollung 2) | 434 | 195 |
Bengt Edholm | 990 | 893 |
Camilla Philipson Watz | 752 | 647 |
Christopher Rees | 1 182 | 978 |
Rickard Westlund | 711 | 606 |
Summa | 6 322 | 5 370 |
| Fakturerat | Tilldelat | Pensions- | |||||||||||
arvode | Fast lön | värde LtIp | Förmåner 3) | kostnad 4) | Summa | ||||||||
TSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Verkställande direktör: | |||||||||||||
Harry Vrajnes 2) | – | – | 8 000 | 7 009 | 8 000 | – | 280 | – | 2 336 | 1 9 8 5 | 18 616 | 8 944 | |
| Koncernledning: | |||||||||||||
13 | (15) personer exklusive VD | 1 590 | 3 405 | 33 597 | 49 265 | 22 400 | 16 180 | 1 471 | 5 750 | 4 103 | 2 381 | 63 161 | 76 981 |
| Summa | 1 590 | 3 405 | 41 597 | 56 274 | 30 400 | 16 180 | 1 751 | 5 750 | 6 439 | 4 366 | 81 777 | 85 975 |
| Värde optioner | |||
TSEK | 2024 | 2023 | |
Utestående vid periodens början | – | 11 509 | |
+ Tilldelade under året | – | – | |
– Intjänade under året | – | – | |
– | Återtagna optioner under året | – | –11 509 |
– Förfallna under året | – | – | |
Utestående vid periodens slut | – | – | |
| Utestående aktieoptioner vid periodens slut: | – | – | |
| vägda genomsnittliga återstående avtalade löptiden |
| TSEK | |
Styrelseordförande | 1 770 000 |
Styrelseledamot | 588 000 |
Ordförande risk och revisionsutskottet | 240 000 |
Ledamot risk och revisionsutskottet | 150 000 |
Ordförande ersättningsutskottet | 120 000 |
Ledamot ersättningsutskottet | 60 000 |
Ordförande investeringsutskottet | 280 000 |
Ledamot investeringsutskottet | 175 000 |
Ordförande finansutskottet | 250 000 |
Ledamot finansutskottet | 150 000 |
2024 | 2023 1) | |||||
Män | Kvinnor | Totalt | Män | Kvinnor | Totalt | |
Sverige | 32 | 40 | 72 | 26 | 32 | 58 |
Tyskland | 61 | 137 | 198 | 58 | 143 | 201 |
Frankrike | 41 | 63 | 104 | 47 | 70 | 117 |
Belgien | 0 | 2 | 2 | 0 | 3 | 3 |
Nederländerna | 15 | 11 | 26 | 23 | 18 | 41 |
Storbritannien | 48 | 14 | 62 | 49 | 32 | 81 |
Italien | 112 | 217 | 329 | 118 | 233 | 351 |
Polen | 116 | 232 | 349 | 117 | 225 | 342 |
Spanien | 55 | 81 | 136 | 56 | 77 | 133 |
Grekland | 9 | 2 | 11 | 8 | 3 | 11 |
Rumänien | 16 | 76 | 91 | 28 | 101 | 129 |
Cypern | 6 | 2 | 8 | 6 | 3 | 9 |
Portugal | 0 | 1 | 1 | – | – | – |
Totalt | 511 | 878 | 1 388 | 536 | 940 | 1 476 |
31 dec 2024 | 31 dec 2023 | |||||||
Män | Kvinnor | Män | Kvinnor | |||||
Antal | % | Antal | % | Antal | % | Antal | % | |
Ledande befattningshavare | 10 | 71 | 4 | 29 | 16 | 73 | 6 | 27 |
Styrelser | 66 | 93 | 5 | 7 | 37 | 82 | 8 | 18 |
– Varav moderbolaget | 5 | 83 | 1 | 17 | 5 | 83 | 1 | 17 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Legala återbetalningar | –481 | –403 | –135 | –91 |
Övriga återbetalningar | –798 | –615 | –450 | –417 |
Totala återbetalningar | –1 279 | –1 018 | –585 | –508 |
Konsulttjänster | –325 | –214 | –184 | –132 |
Koncerninterna konsulttjänster | – | – | –148 | –175 |
Övriga koncerninterna kostnader | – | – | –43 | –46 |
IT-kostnader | –259 | –310 | –72 | –86 |
Telefonikostnader | –3 | –3 | –2 | –2 |
Lokalkostnader | –46 | –42 | –54 | –52 |
Resekostnader | –15 | –15 | –10 | –12 |
Bankavgifter | –12 | –11 | –8 | –8 |
Sälj- och marknadsförings- kostnader | –5 | –4 | –4 | –2 |
Övriga kostnader | –73 | – 89 | –25 | –32 |
| Totala övriga administrativa | ||||
kostnader | –738 | –688 | –550 | –547 |
| Summa övriga | ||||
rörelsekostnader | –2 017 | –1 706 | –1 135 | –1 055 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Koncernen | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Andel av joint ventures resultat enligt kapital- andelsmetoden | 7 | 178 |
Prestationsbaserad ersättning | – | 15 |
Ej realiserad vinst | – | –78 |
Valutakursdifferenser | – | –1 |
Totalt resultat | 7 | 114 |
| Moderbolaget | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Kapitalvinst vid inlösen av fondandelar | 13 | 342 |
Prestationsbaserad ersättning | – | 14 |
Totalt resultat | 13 | 356 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Ingående balans | 5 | 188 |
Inlösen fondandelar | –13 | –347 |
| Andelar av joint ventures resultat enligt | ||
kapitalandelsmetoden | 7 | 178 |
Återföring av omräkningsdifferenser från eget kapital | 7 | –28 |
Valutakursdifferenser | 0 | 14 |
Utgående balans | 6 | 5 |
| BEST III | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
| Tillgångar | ||
Kreditportföljer | – | 0 |
Kassa och bank | 0 | 27 |
Summa tillgångar | 0 | 27 |
| Skulder | ||
Kortfristiga skulder | 0 | 28 |
Summa skulder | 0 | 28 |
Nettotillgångar | 0 | –1 |
Ränteintäkter | 14 | 152 |
Nedskrivningsvinster/-förluster | – | 321 |
Övriga kostnader | –3 | –97 |
Årets resultat | 11 | 375 |
| PQH | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
| Tillgångar | ||
Omsättningstillgångar | 15 | 17 |
Kassa och bank | 9 | 3 |
Summa tillgångar | 24 | 20 |
| Skulder | ||
Kortfristiga skulder | 6 | 6 |
Summa skulder | 6 | 6 |
Nettotillgångar | 18 | 14 |
Ränteintäkter | 55 | 34 |
Övriga kostnader | –52 | –64 |
Årets resultat | 3 | –30 |
| Moderbolaget | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Avsättning till periodiseringsfond 2018 | 75 | 75 |
Avsättning till periodiseringsfond 2019 | 55 | 55 |
Avsättning till periodiseringsfond 2020 | 43 | 43 |
Avsättning till periodiseringsfond 2021 | 28 | 28 |
Återföring av periodiseringsfond | –201 | – |
Utgående balans 31 dec | 0 | 201 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Aktuell skattekostnad/skatteintäkt | ||||
Periodens skattekostnad/skatteintäkt | –231 | –76 | –75 | 50 |
Justering av skatt hänförligt till tidigare år | –86 | –91 | –86 | –92 |
Summa | –317 | –166 | –161 | –42 |
| Uppskjuten skattekostnad/skatteintäkt | ||||
| Uppskjuten skatt avseende | ||||
temporära skillnader | 30 | –17 | –5 | 34 |
| Summa | 30 | –17 | –5 | 34 |
| Totalt redovisad skattekostnad | –287 | –183 | –166 | –8 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Resultat före skatt | 1 300 | 846 | 1 481 | 607 |
| Skatt beräknad med skattesats på 20,60% | ||||
(skattesats i Sverige) | –268 | –174 | –305 | –125 |
Effekt av olika skattesatser i olika länder | 18 | –10 | 0 | 0 |
| Omvärdering uppskjutna skatter pga | ||||
ändrad skattesats | –1 | –6 | – | – |
Ej skattepliktiga intäkter | 112 | 105 | 941 | 166 |
Ej avdragsgilla kostnader | –99 | –63 | –720 | –15 |
Justeringar med avseende på tidigare år | –86 | –91 | –86 | –92 |
| Utnyttjande av tidigare ej aktiverade | ||||
underskottsavdrag | 1 | 2 | – | 0 |
| Ökning av underskottsavdrag utan | ||||
motsvarande aktivering av uppskjuten skatt | 33 | –1 | – | – |
Skatt hänförlig till skatte ärenden 1) | –9 | 64 | –9 | 64 |
Övrigt | 12 | –9 | 13 | –6 |
Summa skattekostnad | –287 | –183 | –166 | –8 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Uppskjuten skatt | ||||
| Uppskjutna | ||||
skattefordringar | 119 | 71 | 64 | 67 |
| Uppskjutna | ||||
skatteskulder | –117 | –84 | 0 | 0 |
Summa | 2 | –13 | 64 | 67 |
Koncernen 31 dec 2024 | Moderbolaget 31 dec 2024 | |||||||||
| Omklassificering | Resultat- | Omräknings - | Utgående | Omklassificering | Resultat- | Omräknings - | Utgående | |||
MSEK | Ingående balans | från tidigare år | räkning | differ enser | balans | Ingående balans | från tidigare år | räkning | differ enser | balans |
| Förändring uppskjuten skatt | ||||||||||
Underskottsavdrag | 117 | 0 | –69 | 1 | 49 | 87 | – | –87 | – | – |
Joint ventures | 0 | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Kreditportföljer | 17 | – | –17 | – | 0 | – | – | – | – | – |
Obeskattade reserver | –43 | 2 | 43 | 0 | 2 | – | – | – | – | – |
Obeskattade vinster i SPV | –54 | – | –61 | – | –115 | – | – | – | – | – |
Övrigt | –50 | -3 | 118 | 1 | 66 | –20 | –1 | 84 | 0 | 64 |
Summa | –13 | –1 | 14 | 2 | 2 | 67 | –1 | –3 | 0 | 64 |
Koncernen 31 dec 2023 | Moderbolaget 31 dec 2023 | |||||||||
| Omklassificering | Resultat- | Omräknings - | Utgående | Omklassificering | Resultat- | Omräknings - | Utgående | |||
MSEK | Ingående balans | från tidigare år | räkning | differ enser | balans | Ingående balans | från tidigare år | räkning | differ enser | balans |
| Förändring uppskjuten skatt | ||||||||||
Underskottsavdrag | 61 | – | 55 | 1 | 117 | – | – | 87 | – | 87 |
Joint ventures | –34 | – | 34 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Kreditportföljer | 0 | – | 16 | 1 | 17 | – | – | – | – | – |
Obeskattade reserver | –48 | – | 5 | 0 | –43 | – | – | – | – | – |
Obeskattade vinster i SPV | –28 | – | –25 | – | –54 | – | – | – | – | – |
Övrigt | 52 | 0 | –101 | –1 | –50 | 32 | 1 | –53 | 0 | –20 |
Summa | 2 | 0 | –17 | 1 | –13 | 32 | 1 | 34 | 0 | 67 |
| RESULTATRÄKNING | Q1 | Q1 | Q2 | Q2 | Q3 | Q3 | |||
| MSEK | 2024 | Korr. | 2024 | 2024 | Korr. | 2024 | 2024 | Korr. | 2024 |
Summa rörelseintäkter | 972 | –4 | 968 | 1 214 | –7 | 1 207 | 1 092 | –5 | 1 087 |
varav räntekostnader | –282 | –4 | –286 | –297 | –7 | –304 | –355 | –5 | –361 |
Summa rörelsekostnader | –696 | – | –696 | –823 | – | –823 | –724 | – | –724 |
Resultat före skatt | 283 | –4 | 279 | 383 | –7 | 377 | 369 | –5 | 364 |
Skatt | –10 | –6 | –16 | –109 | –9 | –119 | –112 | –7 | –119 |
Periodens resultat | 273 | –10 | 263 | 274 | –16 | 258 | 257 | –13 | 244 |
Resultat per aktie | 2,42 | 2,30 | 2,17 | 1,99 | 1,69 | 1,55 | |||
| BALANSRÄKNING | 31 mar | 31 mar | 30 jun | 30 jun | 30 sep | 30 sep | |||
| MSEK | 2024 | Korr. | 2024 | 2024 | Korr. | 2024 | 2024 | Korr. | 2024 |
Tillgångar | 36 796 | – | 36 796 | 40 264 | – | 40 264 | 47 847 | – | 47 847 |
Skulder | 30 534 | 140 | 30 674 | 33 838 | 154 | 33 992 | 41 212 | 166 | 41 378 |
| varav emitterade | |||||||||
värdepapper | 5 099 | 169 | 5 178 | 5 091 | 186 | 5 277 | 6 338 | 90 | 6 428 |
varav uppskjuten skatt | 31 | 60 | 92 | 31 | 69 | 100 | 74 | 77 | 151 |
Eget kapital | 6 407 | –104 | 6 303 | 6 426 | –154 | 6 271 | 6 635 | –166 | 6 469 |
varav omräkningsreserv | 959 | –4 | 955 | 837 | –6 | 831 | 828 | –5 | 823 |
varav balanserat resultat | 972 | –122 | 968 | 1 214 | –148 | 1 207 | 1 092 | –161 | 1 087 |
| RESULTATRÄKNING | Q1 | Q1 | Q2 | Q2 | Q3 | Q3 | Q4 | Q4 | Helår | Helår | |||||
| MSEK | 2023 | Korr. | 2023 | 2023 | Korr. | 2023 | 2023 | Korr. | 2023 | 2023 | Korr. | 2023 | 2023 | Korr. | 2023 |
| Summa rörelseintäkter | 765 | –5 | 761 | 903 | –3 | 900 | 917 | –7 | 910 | 933 | –8 | 926 | 3 519 | –23 | 3 496 |
| varav räntekostnader | –171 | –5 | –176 | –177 | –3 | –180 | –212 | –7 | –219 | –246 | –8 | –253 | –806 | –23 | –829 |
| Summa rörelsekostnader | –633 | 0 | –633 | –744 | 0 | –744 | –692 | 0 | –692 | –694 | 0 | –694 | –2 763 | 0 | –2 763 |
| Resultat före skatt | 144 | –5 | 139 | 177 | –3 | 173 | 284 | –7 | 277 | 265 | –8 | 257 | 869 | –23 | 846 |
| Skatt | –51 | –7 | –57 | –17 | –6 | –23 | –13 | –6 | –19 | –77 | –7 | –84 | –158 | –25 | –183 |
| Periodens resultat | 93 | –11 | 82 | 160 | –10 | 150 | 271 | –12 | 259 | 187 | –15 | 173 | 711 | –48 | 663 |
| Resultat per aktie | 0,66 | 0,53 | 1,06 | 0,95 | 1,61 | 1,47 | 0,39 | 0,23 | 6,26 | 5,72 | |||||
| BALANSRÄKNING | 31 mar | 31 mar | 30 jun | 30 jun | 30 sep | 30 sep | 31 dec | 31 dec | |||||||
| MSEK | 2023 | Korr. | 2023 | 2023 | Korr. | 2023 | 2023 | Korr. | 2023 | 2023 | Korr. | 2023 | |||
Tillgångar | 32 474 | 0 | 32 474 | 32 258 | 0 | 32 258 | 33 792 | 0 | 33 792 | 34 023 | 0 | 34 023 | |||
Skulder | 26 678 | 91 | 26 769 | 25 851 | 104 | 25 955 | 27 858 | 114 | 27 973 | 27 975 | 126 | 28 101 | |||
| varav emitterade | |||||||||||||||
värdepapper | 6 654 | 56 | 6 709 | 3 901 | 63 | 3 964 | 4 468 | 68 | 4 535 | 4 577 | 72 | 4 649 | |||
varav uppskjuten skatt | 84 | 35 | 119 | 84 | 41 | 126 | 67 | 47 | 144 | 30 | 54 | 84 | |||
Eget kapital | 5 796 | –91 | 5 705 | 6 407 | –104 | 6 303 | 5 934 | –114 | 5 819 | 6 047 | –126 | 5 921 | |||
varav omräkningsreserv | 454 | –6 | 448 | 965 | –9 | 956 | 579 | –7 | 572 | 644 | –4 | 640 | |||
varav balanserat resultat | 765 | –85 | 680 | 903 | –95 | 808 | 917 | –10 | 810 | 933 | –122 | 811 |
| Helår | Helår | |
| 2024 | 2023 | |
Utfärdade aktier 1 januari | 89 303 000 | 89 303 000 |
Nyemission | 1 551 997 | – |
Återköpta aktier | –3 432 391 | – |
Antal utestående aktier på balansdagen | 87 422 606 | 89 303 000 |
Senast betalt, SEK | 90,3 | 37,15 |
Börsvärde, MSEK | 7 894 | 3 318 |
| Helår | Helår | |
| 2024 | 2023 | |
| Genomsnittligt antal utestående aktier före | ||
utspädning inklusive återköp | 87 302 506 | 89 303 000 |
| Vägt genomsnittligt antal aktier som ger upphov till | ||
utspädningseffekt till följd av nyemission | 36 938 | – |
| Genomsnittligt antal utestående aktier | ||
efter utspädning | 87 339 444 | 89 303 000 |
| Helår | Helår | |
| 2024 | 2023 | |
| Periodens resultat hänförligt till Hoist Finance | ||
aktieägare | 879 | 511 |
Resultat använt vid beräkning av resultat per aktie | 879 | 511 |
| Helår | Helår | |
| SEK | 2024 | 2023 |
Resultat per aktie före utspädning | 10,07 | 5,72 |
Resultat per aktie efter utspädning | 10,07 | 5,72 |
| BALANSRÄKNING | IB 2023 | ||
| MSEK | IB 2023 | Korr. | |
Tillgångar | 32 500 | – | 32 500 |
Skulder | 26 755 | 78 | 26 833 |
varav emitterade värdepapper | 5 545 | 50 | 5 595 |
varav uppskjuten skatt | 85 | 28 | 114 |
Eget kapital | 5 745 | –78 | 5 667 |
varav omräkningsreserv | 366 | –5 | 361 |
varav balanserat resultat | 2 648 | –74 | 2 574 |
| Koncernen 31 dec 2024 | ||||||
| Tillgångar/ | ||||||
| skulder | Tillgångar/ | |||||
| redovisade till | skulder | |||||
| verkligt värde | redovisade till | Summa | ||||
| via övrigt | verkligt värde | Säkrings | Upplupet | redovisat | Verkligt | |
| MSEK | totalresultat | via resultatet | instrument | anskaffningsvärde | värde | värde |
Kassa | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
Belåningsbara stats- skuldsförbindelser | 9 837 | – | – | – | 9 837 | 9 837 |
Utlåning till kreditinstitut | – | – | – | 4 344 | 4 344 | 4 344 |
Utlåning till allmänheten | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
Kreditportföljer | – | – | – | 29 920 | 29 920 | 28 801 |
| Obligationer och andra | ||||||
värdepapper | 9 885 | 784 | – | – | 10 669 | 10 669 |
Derivat | – | 35 | 108 1) | – | 143 | 143 |
| Övriga finansiella | ||||||
tillgångar | – | – | – | 919 | 919 | 919 |
Summa | 19 722 | 819 | 108 | 35 183 | 55 832 | 54 713 |
Inlåning från allmänheten | – | – | – | 40 190 | 40 190 | 39 556 |
Derivat | – | 5 | 324 1) | – | 329 | 329 |
Emitterade värdepapper | – | – | – | 5 023 | 5 023 | 5 158 |
Efterställda skulder | – | – | – | 1 934 | 1 934 | 1 986 |
Övriga finansiella skulder | – | – | – | 2 197 | 2 197 | 2 197 |
Summa | – | 5 | 324 | 49 344 | 49 673 | 49 226 |
| Koncernen 31 dec 2023 | |||||
| Tillgångar/ | |||||
| skulder | |||||
| redovisade till | Summa | ||||
| verkligt värde | Säkrings | Upplupet | redovisat | Verkligt | |
| MSEK | via resultatet | instrument | anskaffningsvärde | värde | värde |
Kassa | – | – | 0 | 0 | 0 |
Belåningsbara statsskuldsförbindelser | 2 675 | – | – | 2 675 | 2 675 |
Utlåning till kreditinstitut | – | – | 3 535 | 3 535 | 3 535 |
Utlåning till allmänheten | – | – | 0 | 0 | 0 |
Kreditportföljer | – | – | 24 288 | 24 288 | 24 168 |
Obligationer och andra värdepapper | 1 856 | – | – | 1 856 | 1 856 |
Derivat | 118 | 171 1) | – | 289 | 289 |
Övriga finansiella tillgångar | – | – | 563 | 563 | 563 |
Summa | 4 649 | 171 | 28 386 | 33 206 | 33 086 |
Inlåning från allmänheten | – | – | 20 238 | 20 238 | 20 385 |
Derivat | 18 | 182 1) | – | 200 | 200 |
Emitterade värdepapper | – | – | 4 649 | 4 649 | 4 585 |
Efterställda skulder | – | – | 900 | 900 | 854 |
Övriga finansiella skulder | – | – | 1 792 | 1 792 | 1 792 |
Summa | 18 | 182 | 27 579 | 27 779 | 27 816 |
| Moderbolaget 31 dec 2024 | ||||||
| Tillgångar/ | ||||||
| skulder | Tillgångar/ | |||||
| redovisade till | skulder | |||||
| verkligt värde | redovisade till | Summa | ||||
| via övrigt | verkligt värde | Säkrings | Upplupet | redovisat | Verkligt | |
| MSEK | totalresultat | via resultatet | instrument | anskaffningsvärde | värde | värde |
Kassa | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Belåningsbara | ||||||
statsskuldsförbindelser | 9 837 | – | – | – | 9 837 | 9 837 |
Utlåning till kreditinstitut | – | – | – | 3 597 | 3 597 | 3 597 |
Utlåning till allmänheten | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
Kreditportföljer | – | – | – | 12 637 | 12 637 | 12 637 |
| Kreditportföljer på | ||||||
koncernbolag | – | 21 | – | 8 231 | 8 252 | 8 303 |
| Obligationer och andra | ||||||
värdepapper | 9 885 | 2 193 | – | – | 12 078 | 12 078 |
Derivat | – | 35 | 108 1) | – | 143 | 143 |
| Övriga finansiella | ||||||
tillgångar | – | – | – | 659 | 659 | 659 |
Summa | 19 722 | 2 249 | 108 | 25 124 | 47 203 | 46 464 |
Inlåning från allmänheten | – | – | – | 40 190 | 40 190 | 39 556 |
Derivat | – | 5 | 324 1) | – | 329 | 329 |
Emitterade värdepapper | – | – | – | 4 675 | 4 675 | 4 811 |
Efterställda skulder | – | – | – | 1 934 | 1 934 | 1 986 |
Övriga finansiella skulder | – | – | – | 1 817 | 1 817 | 1 817 |
Summa | – | 5 | 324 | 48 616 | 48 945 | 48 499 |
| Moderbolaget 31 dec 2023 | |||||
| Tillgångar/ | |||||
| skulder | |||||
| redovisade till | Summa | ||||
| verkligt värde | Säkrings | Upplupet | redovisat | Verkligt | |
| MSEK | via resultatet | instrument | anskaffningsvärde | värde | värde |
Kassa | – | – | 0 | 0 | 0 |
Belåningsbara statsskuldsförbindelser | 2 675 | – | – | 2 675 | 2 675 |
Utlåning till kreditinstitut | – | – | 2 678 | 2 678 | 2 678 |
Utlåning till allmänheten | – | – | 0 | 0 | 0 |
Kreditportföljer | – | – | 10 483 | 10 483 | 10 540 |
Kreditportföljer på koncernbolag | 27 | – | 6 863 | 6 890 | 6 879 |
Obligationer och andra värdepapper | 1 856 | – | – | 1 856 | 1 856 |
Derivat | 118 | 171 1) | – | 289 | 289 |
Övriga finansiella tillgångar | – | – | 472 | 472 | 472 |
Summa | 4 676 | 171 | 20 496 | 25 343 | 25 389 |
Inlåning från allmänheten | – | – | 20 238 | 20 238 | 20 385 |
Derivat | 18 | 182 1) | – | 200 | 200 |
Emitterade värdepapper | – | – | 4 101 | 4 101 | 4 050 |
Efterställda skulder | – | – | 900 | 900 | 854 |
Övriga finansiella skulder | – | – | 1 431 | 1 431 | 1 431 |
Summa | 18 | 182 | 26 670 | 26 870 | 26 920 |
Koncernen 31 dec 2024 | Moderbolaget 31 dec 2024 | |||||||
MSEK | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Summa | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Summa |
Belåningsbara statsskuldförbindelser | 9 837 | – | – | 9 837 | 9 837 | – | – | 9 837 |
Kreditportföljer | – | – | 28 801 | 28 801 | – | – | 11 845 | 11 845 |
Obligationer och andra värdepapper | 9 885 | – | 784 | 10 669 | 9 885 | – | 2 193 | 12 078 |
Kreditportföljer på koncernbolag 1) | – | – | – | – | – | – | 21 | 21 |
Derivat | – | 143 | – | 143 | – | 143 | – | 143 |
Summa tillgångar | 19 722 | 143 | 29 585 | 49 450 | 19 722 | 143 | 14 059 | 33 924 |
Inlåning från allmänheten | 39 556 | – | – | 39 556 | 39 556 | – | – | 39 556 |
Derivat | – | 329 | – | 329 | – | 329 | – | 329 |
Emitterade värdepapper | – | 5 158 | – | 5 158 | – | 4 811 | – | 4 811 |
Efterställda skulder | – | 1 986 | – | 1 986 | – | 1 986 | – | 1 986 |
Summa skulder | 39 556 | 7 473 | – | 47 029 | 39 556 | 7 126 | – | 46 682 |
Koncernen 31 dec 2023 | Moderbolaget 31 dec 2023 | |||||||
MSEK | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Summa | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Summa |
Belåningsbara statsskuldförbindelser | 2 765 | – | – | 2 675 | 2 675 | – | – | 2 675 |
Kreditportföljer | – | – | 24 168 | 24 168 | – | – | 10 540 | 10 540 |
Obligationer och andra värdepapper | 1 856 | – | – | 1 856 | 1 856 | – | – | 1 856 |
Kreditportföljer på koncernbolag 1) | – | – | – | – | – | – | 27 | 27 |
Derivat | – | 289 | – | 289 | – | 289 | – | 289 |
Summa tillgångar | 4 531 | 289 | 24 166 | 28 986 | 4 531 | 289 | 10 567 | 15 386 |
Inlåning från allmänheten | 20 385 | – | – | 20 385 | 20 385 | – | – | 20 385 |
Derivat | – | 200 | – | 200 | – | 200 | – | 200 |
Emitterade värdepapper | – | 4 585 | – | 4 585 | – | 4 050 | – | 4 050 |
Efterställda skulder | – | 854 | – | 854 | – | 854 | – | 854 |
Summa skulder | 20 385 | 5 639 | – | 26 024 | 20 385 | 5 104 | – | 25 489 |
| Koncernen | Moderbolaget | |
| 31 dec 2024 | 31 dec 2024 | |
Ingående balans | – | – |
Årets investeringar | 629 | 2 031 |
Omvärdering | 21 | 28 |
Varav orealiserade värdeförändringar | 0 | 7 |
Omräkningsdifferenser och övrigt | 134 | 134 |
Utgående balans | 784 | 2 193 |
| Koncernen 31 dec 2024 | ||||||
| Nominell belopp/löptid | ||||||
| Positiva | Negativa | |||||
MSEK | Upp till 1 år | 1-5 år | >5 år | Nominellt belopp | marknadsvärden | marknadsvärden |
| Valutarelaterade kontrakt | ||||||
Terminer | 7 359 | – | – | 7 359 | 35 | –5 |
Summa | 7 359 | – | – | 7 359 | 35 | –5 |
| Positiva | Negativa | |||||
| MSEK | marknadsvärden | marknadsvärden | ||||
| Valutafördelning av marknadsvärde | ||||||
SEK | – | – | ||||
EUR | 24 | –2 | ||||
GBP | – | –3 | ||||
PLN | 11 | – | ||||
RON | – | – | ||||
Summa | 35 | –5 |
| Koncernen 31 dec 2024 | ||||||
| Nominell belopp/löptid | ||||||
| Positiva | Negativa | |||||
MSEK | Upp till 1 år | 1-5 år | >5 år | Nominellt belopp | marknadsvärden | marknadsvärden |
| Ränterelaterade kontrakt | ||||||
Swappar | 0 | 3 545 | 4 889 | 8 434 | 97 | –213 |
| Valutarelaterade kontrakt | ||||||
Terminer | 7 569 | – | – | 7 569 | 6 | –106 |
Summa | 7 569 | 3 545 | 4 889 | 16 003 | 103 | –319 |
| Koncernen 31 dec 2024 | ||||||
| Genomsnittlig kurs | ||||||
| Positiva | Negativa | |||||
MSEK | Upp till 1 år | 1-5 år | >5 år | Nominellt belopp | marknadsvärden | marknadsvärden |
| Valutafördelning av marknadsvärde | ||||||
SEK/EUR | 11,55 | 6 | –47 | |||
SEK/GBP | 13,79 | 0 | 0 | |||
SEK/PLN | 2,64 | 0 | –58 | |||
Summa | 6 | –106 |
| Koncernen 31 dec 2023 | ||||||
| Nominell belopp/löptid | ||||||
| Positiva | Negativa | |||||
MSEK | Upp till 1 år | 1-5 år | >5 år | Nominellt belopp | marknadsvärden | marknadsvärden |
| Valutarelaterade kontrakt | ||||||
Terminer | 4 688 | – | – | 4 688 | 127 | –24 |
Summa | 4 688 | – | – | 4 688 | 127 | –24 |
| Positiva | Negativa | |||||
| MSEK | marknadsvärden | marknadsvärden | ||||
| Valutafördelning av marknadsvärde | ||||||
SEK | – | –25 | ||||
EUR | 111 | 0 | ||||
GBP | 16 | – | ||||
PLN | – | – | ||||
RON | – | 1 | ||||
Summa | 127 | –24 |
| Koncernen 31 dec 2023 | ||||||
| Nominell belopp/löptid | ||||||
| Positiva | Negativa | |||||
MSEK | Upp till 1 år | 1-5 år | >5 år | Nominellt belopp | marknadsvärden | marknadsvärden |
| Ränterelaterade kontrakt | ||||||
Swappar | – | 1 376 | 3 495 | 4 872 | 52 | –175 |
| Valutarelaterade kontrakt | ||||||
Terminer | 4 606 | – | – | 4 606 | 110 | – |
Summa | 4 606 | 1 376 | 3 495 | 9 477 | 162 | –175 |
| Koncernen 31 dec 2023 | ||||||
| Genomsnittlig kurs | ||||||
| Positiva | Negativa | |||||
MSEK | Upp till 1 år | 1-5 år | >5 år | Nominellt belopp | marknadsvärden | marknadsvärden |
| Valutafördelning av marknadsvärde | ||||||
SEK/GBP | 13,13 | – | – | 1 | 0 | |
SEK/PLN | 2,61 | – | – | 109 | 0 | |
Summa | 110 | 0 |
| Koncernen | ||||||||
| Redovisat värde | ||||||||
| Rad i balansräkningen där | Förändringar | Värdeförändring avseende | Ineffektivitet | Rad i resultaträkningen | ||||
| Nominellt | säkringsinstrument | i verkligt värde som använts | säkringsinstrumenten | redovisad i | som redovisar | |||
| MSEK | belopp | Tillgångar | Skulder | inkluderas | för att värdera säkringsineffektivitet | som redovisas i övrigt totalresultat | resultaträkningen | säkringsineffektivitet |
| Valutarelaterade kontrakt | ||||||||
EUR – Derivat, positiva värden | 2 586 | 6 | – | Övriga tillgångar | 0 | 0 | – | Nettoresultat av |
| finansiella transaktioner | ||||||||
Summa | 2 568 | 6 | – | 0 | 0 | – | ||
EUR –Derivat, negativa värden | 1 549 | – | –47 | Övriga skulder | –84 | –84 | – | Nettoresultat av |
| finansiella transaktioner | ||||||||
GBP – Derivat, negativa värden | 30 | – | 0 | Övriga skulder | 16 | 16 | – | Nettoresultat av |
| finansiella transaktioner | ||||||||
PLN – Derivat, negativa värden | 3 403 | 0 | –59 | Övriga skulder | –298 | –298 | – | Nettoresultat av |
| finansiella transaktioner | ||||||||
Summa | 4 982 | 0 | –106 | –366 | –366 | – | ||
| Ränterelaterade kontrakt | Nettoresultat av | |||||||
Swappar, positiva värden | 3 026 | 102 | – | Övriga tillgångar | 97 | – | 0 | finansiella transaktioner |
Summa | 3 026 | 102 | – | 97 | – | 0 | Nettoresultat av | |
Swappar, negativa värden | 5 408 | – | –218 | Övriga skulder | –213 | – | – | finansiella transaktioner |
Summa | 5 408 | – | –218 | –213 | – | – |
| Redovisat värde | ||||||||
| Rad i balansräkningen där | Förändringar | Värdeförändring avseende | Ineffektivitet | Rad i resultaträkningen | ||||
| Nominellt | säkringsinstrument | i verkligt värde som använts | säkringsinstrumenten | redovisad i | som redovisar | |||
| MSEK | belopp | Tillgångar | Skulder | inkluderas | för att värdera säkringsineffektivitet | som redovisas i övrigt totalresultat | resultaträkningen | säkringsineffektivitet |
| Valutarelaterade kontrakt | ||||||||
GBP – Derivat, negativa värden | 37 | 1 | – | Övriga skulder | 3 | 3 | 0 | Nettoresultat av |
| finansiella transaktioner | ||||||||
PLN – Derivat, negativa värden | 4 523 | 109 | – | Övriga skulder | 511 | 511 | – | Nettoresultat av |
| finansiella transaktioner | ||||||||
Summa | 4 559 | 110 | – | 514 | 514 | 0 | ||
| Ränterelaterade kontrakt | Nettoresultat av | |||||||
| Swappar, positiva värden | 942 | 52 | – | Övriga tillgångar | – | – | – | finansiella transaktioner |
Summa | 942 | 52 | – | – | – | – | Nettoresultat av | |
Swappar, negativa värden | 3 929 | – | –175 | Övriga skulder | –123 | – | 0 | finansiella transaktioner |
Summa | 3 929 | – | –175 | –123 | – | 0 |
| Koncernen | |||
| Belopp som kvarstår i säkringsreserven | |||
| Förändringar i värde | från säkringsförhållanden | ||
| som använts för att beräkna | där säkringsredovisning | ||
| MSEK | ineffektivitet för perioden | Säkringsreserv | inte längre tillämpas |
| Säkring av valutarisk | |||
i nettoinvestering i utlandsverksamhet | |||
EUR | 81 | –233 | – |
GBP | –16 | 13 | – |
PLN | 298 | –1 501 | – |
| Summa | 363 | –1 721 | – |
| Koncernen | |||
| Belopp som kvarstår i säkringsreserven | |||
| Förändringar i värde | från säkringsförhållanden | ||
| som använts för att beräkna | där säkringsredovisning | ||
| MSEK | ineffektivitet för perioden | Säkringsreserv | inte längre tillämpas |
| Säkring av valutarisk | |||
i nettoinvestering i utlandsverksamhet | |||
EUR | – | –149 | –149 |
GBP | –2 | –3 | – |
PLN | –521 | –1 203 | – |
Summa | –523 | –1 355 | –149 |
| Koncernen | |||
| Ackumulerat | Värdeförändring under | ||
| justeringsbelopp av | Balanspost i | perioden som använts för | |
| verkligt värdesäkring | vilken den säkrade | att värdera ineffektivteten i | |
| MSEK | på den säkrade post | posten ingår | säkringsinstrumen |
| Portföljsäkring av | Värdeförändring på | ||
| ränterisk i | räntesäkrade poster | ||
| NPL-portföljer | i portföljsäkring | ||
GBP | 6 | –10 | |
PLN | 48 | –53 | |
EUR | 132 | 151 | |
SEK | 38 | 29 | |
Summa | 224 | 116 |
| Koncernen | |||
| Ackumulerat | Värdeförändring under | ||
| justeringsbelopp av | Balanspost i | perioden som använts för | |
| verkligt värdesäkring | vilken den säkrade | att värdera ineffektivteten i | |
| MSEK | på den säkrade post | posten ingår | säkringsinstrumen |
| Portföljsäkring av | Värdeförändring på | ||
| ränterisk i | räntesäkrade poster | ||
| NPL-portföljer | i portföljsäkring | ||
GBP | 1 | 1 | |
PLN | 99 | 99 | |
EUR | 106 | 106 | |
SEK | 23 | 23 | |
Summa | 229 | 229 |
| Moderbolaget | ||||
| Ackumulerat | ||||
| justeringsbelopp av | ||||
| Redovisat | verkligt värdesäkring | |||
| värde | på den säkrade post | |||
| Värdeförändring under | ||||
| Balanspost i | perioden som använts för | |||
| vilken den säkrade | att värdera ineffektivteten i | |||
MSEK | Tillgångar | Skulder | posten ingår | säkringsinstrument |
| Säkring av verkligt värde | Andelar i dotterbolag och | |||
PLN | 2 075 | –74 | andelar i joint ventures | –447 |
Summa | 2 075 | –74 | –447 |
| Moderbolaget | ||||
| Ackumulerat | ||||
| justeringsbelopp av | ||||
| Redovisat | verkligt värdesäkring | |||
| värde | på den säkrade post | |||
| Värdeförändring under | ||||
| Balanspost i | perioden som använts för | |||
| vilken den säkrade posten | att värdera ineffektivteten i | |||
MSEK | Tillgångar | Skulder | ingår | säkringsinstrument |
| Säkring av verkligt värde | Andelar i dotterbolag och | |||
PLN | 3 276 | 520 | andelar i joint ventures | 356 |
Summa | 3 276 | 520 | 356 |
| Koncernen 31 dec 2024 | ||||||||
| Varav förväntad | ||||||||
| tidpunkt för | ||||||||
| Betalbara på | 3–12 | Utan fast | återvinning | |||||
| MSEK | anfordran | <3 månader | månader | 1–5 år | >5 år | förfall | Summa | >12 månader |
| Tillgångar | ||||||||
Belåningsbara statsskuldsförbindelser | – | 5 001 | 1 104 | 3 433 | 300 | – | 9 838 | 3 433 |
| Utlåning till kreditinstitut | ||||||||
svenska banker | 1 759 | – | – | – | – | – | 1 759 | – |
utländska banker | 2 583 | 2 | – | – | – | – | 2 585 | – |
Utlåning till allmänheten | – | 54 | 68 | 453 | 471 | – | 1 046 | 924 |
Obligationer och andra värdepapper | – | 26 | 0 | 9 859 | 784 | – | 10 669 | 9 859 |
| Summa tillgångar till fast | ||||||||
löptid/kontraktuella förfall | 4 342 | 5 083 | 1 172 | 13 745 | 1 555 | – | 25 897 | 14 216 |
Kreditportföljer 1) | – | 2 274 | 6 563 | 26 768 | 12 634 | – | 48 239 | 39 402 |
| Summa tillgångar utan fast | ||||||||
| löptid/förväntade förfall | – | 2 274 | 6 563 | 26 768 | 12 634 | – | 48 239 | 39 402 |
| Skulder | ||||||||
Inlåning från allmänheten 2) | ||||||||
hushåll | 9 176 | 3 004 | 17 035 | 10 974 | – | – | 40 189 | 10 974 |
företag | 1 | – | – | – | – | – | 1 | – |
Summa inlåning från allmänheten | 9 177 | 3 004 | 17 035 | 10 974 | – | – | 40 190 | 10 974 |
Leasingskulder | – | 0 | 41 | 55 | 7 | – | 103 | 62 |
Emitterade värdepapper 3) | – | 481 | 311 | 4 954 | 0 | – | 5 746 | 4 954 |
Efterställda skulder | – | 16 | 106 | 1 942 | 424 | – | 2 488 | 2 365 |
| Summa skulder till fast | ||||||||
löptid/ kontraktuella förfall | 9 177 | 3 501 | 17 493 | 17 925 | 431 | – | 48 527 | 18 355 |
| Koncernen 31 dec 2023 | ||||||||
| Varav förväntad | ||||||||
| tidpunkt för | ||||||||
| Betalbara på | 3–12 | Utan fast | återvinning | |||||
| MSEK | anfordran | <3 månader | månader | 1–5 år | >5 år | förfall | Summa | >12 månader |
| Tillgångar | ||||||||
Belåningsbara statsskuldsförbindelser | – | 947 | 1 266 | 455 | 0 | – | 2 667 | 455 |
| Utlåning till kreditinstitut | ||||||||
svenska banker | 1 398 | – | – | – | – | – | 1 398 | – |
utländska banker | 2 135 | 2 | – | – | – | – | 2 137 | – |
Utlåning till allmänheten | – | 52 | 80 | 517 | 598 | – | 1 248 | 1 116 |
Obligationer och andra värdepapper | – | 131 | 257 | 1 468 | 0 | – | 1 856 | 1 468 |
| Summa tillgångar till fast | 3 533 | 1 131 | 1 603 | 2 440 | 598 | – | 9 306 | 3 039 |
| löptid/kontraktuella förfall | ||||||||
Kreditportföljer 1) | – | 1 726 | 5 571 | 20 485 | 9 722 | – | 37 505 | 30 208 |
| Summa tillgångar utan fast | ||||||||
löptid/förväntade förfall | – | 1 726 | 5 571 | 20 485 | 9 722 | – | 37 505 | 30 208 |
| Skulder | ||||||||
Inlåning från allmänheten 2) | ||||||||
hushåll | 8 586 | 834 | 7 703 | 3 109 | – | – | 20 232 | 3 109 |
företag | 5 | – | – | – | – | – | 5 | – |
Summa inlåning från allmänheten | 8 591 | 834 | 7 703 | 3 109 | – | – | 20 237 | 3 109 |
Leasingskulder | – | – | 49 | 96 | 15 | – | 160 | 111 |
Emitterade värdepapper 3) | – | 73 | 2 598 | 2 563 | 0 | – | 5 233 | 2 563 |
Efterställda skulder | – | – | 59 | 1 049 | 0 | – | 1 108 | 1 049 |
| Summa skulder till fast | 8 591 | 907 | 10 408 | 6 817 | 15 | – | 25 739 | 6 832 |
| löptid/ kontraktuella förfall |
| Moderbolaget 31 dec 2024 | ||||||||
| Varav förväntad | ||||||||
| tidpunkt för | ||||||||
| Betalbara på | 3–12 | Utan fast | återvinning | |||||
| MSEK | anfordran | <3 månader | månader | 1–5 år | >5 år | förfall | Summa | >12 månader |
| Tillgångar | ||||||||
Belåningsbara statsskuldsförbindelser | – | 5 001 | 1 104 | 3 433 | 300 | – | 9 838 | 3 433 |
| Utlåning till kreditinstitut | ||||||||
svenska banker | 1 759 | – | – | – | – | – | 1 759 | – |
utländska banker | 1 838 | 0 | – | – | – | – | 1 838 | – |
Utlåning till allmänheten | – | 30 | 28 | 209 | 200 | 0 | 467 | 409 |
Kreditportföljer på koncernbolag | – | 254 | 330 | 5 172 | 0 | 4 287 | 10 043 | 9 459 |
Obligationer och andra värdepapper | – | 26 | 0 | 9 859 | 2 193 | 0 | 12 078 | 9 860 |
| Summa tillgångar till fast | ||||||||
löptid/kontraktuella förfall | 3 597 | 5 311 | 1 462 | 18 673 | 2 693 | 4 287 | 36 022 | 23 161 |
Kreditportföljer 1) | – | 1 080 | 2 982 | 10 882 | 5 885 | – | 20 829 | 16 767 |
| Summa tillgångar utan fast | ||||||||
| löptid/förväntade förfall | – | 1 080 | 2 982 | 10 882 | 5 885 | 4 287 | 25 117 | 16 767 |
| Skulder | ||||||||
Inlåning från allmänheten 2) | ||||||||
hushåll | 9 176 | 3 004 | 17 035 | 10 974 | – | – | 40 189 | 10 974 |
företag | 1 | – | – | – | – | – | 1 | – |
Summa inlåning från allmänheten | 9 177 | 3 004 | 17 035 | 10 974 | – | 40 190 | 10 974 | |
Leasingskulder | 0 | 41 | – | – | – | – | 41 | 0 |
Emitterade värdepapper 3) | – | 352 | 194 | 4 773 | 0 | 0 | 5 319 | 4 773 |
Efterställda skulder | – | 16 | 106 | 1 942 | 424 | 0 | 2 488 | 2 365 |
| Summa skulder till fast | ||||||||
löptid/ kontraktuella förfall | 9 177 | 3 413 | 17 335 | 17 689 | 424 | – | 48 038 | 18 112 |
| Moderbolaget 31 dec 2023 | ||||||||
| Varav förväntad | ||||||||
| tidpunkt för | ||||||||
| Betalbara på | 3–12 | Utan fast | återvinning | |||||
| MSEK | anfordran | <3 månader | månader | 1-5 år | >5 år | förfall | Summa | >12 månader |
| Tillgångar | ||||||||
Belåningsbara statsskuldsförbindelser | – | 947 | 1 266 | 455 | 0 | – | 2 667 | 455 |
| Utlåning till kreditinstitut | ||||||||
svenska banker | 1 398 | – | – | – | – | – | 1 398 | – |
utländska banker | 1 280 | 0 | – | – | – | – | 1 280 | – |
Utlåning till allmänheten | – | 27 | 36 | 244 | 266 | 0 | 574 | 510 |
Fordringar på koncernbolag | – | 100 | 213 | 3 309 | 0 | 4 150 | 7 772 | 7 459 |
Obligationer och andra värdepapper | – | 131 | 257 | 1 468 | 0 | 0 | 1 856 | 1 468 |
| Summa tillgångar till fast | ||||||||
löptid/kontraktuella förfall | 2 678 | 1 205 | 1 772 | 5 476 | 266 | 4 150 | 15 547 | 9 892 |
Kreditportföljer 1) | – | 838 | 2 725 | 8 064 | 4 537 | – | 16 165 | 12 601 |
| Summa tillgångar utan fast | – | 838 | 2 725 | 8 064 | 4 537 | 4 150 | 20 314 | 12 601 |
| löptid/förväntade förfall | ||||||||
| Skulder | ||||||||
Inlåning från allmänheten 2) | ||||||||
hushåll | 8 586 | 834 | 7 703 | 3 109 | – | – | 20 232 | 3 109 |
företag | 5 | – | – | – | – | – | 5 | – |
Summa inlåning från allmänheten | 8 591 | 834 | 7 703 | 3 109 | – | – | 20 237 | 3 109 |
Leasingskulder | 10 | 49 | – | – | – | – | 58 | – |
Emitterade värdepapper 3) | – | 51 | 2 383 | 2 081 | – | – | 4 515 | 2 081 |
Efterställda skulder | – | 0 | 59 | 1 049 | – | – | 1 108 | 1 049 |
| Summa skulder till fast | ||||||||
löptid/ kontraktuella förfall | 8 601 | 934 | 10 146 | 6 239 | – | – | 25 919 | 6 239 |
| 31 dec | 31 dec | |
| MSEK | 2024 | 2023 |
| Ingående balans 1 jan | 23 564 | 20 990 |
Förvärv | 10 143 | 6 909 |
Ränteintäkter | 4 444 | 3 396 |
Återbetalda belopp | –9 359 | –7 394 |
Nedskrivningsvinster/-förluster | 529 | 363 |
varav realiserad återbetalning gentemot förväntan | 1 144 | 685 |
varav portföljomvärderingar | –615 | –322 |
Avyttringar | –1 031 | – 863 |
| Omräkningsdifferenser | 956 | 136 |
Utgående balans | 29 246 | 23 564 |
| 31 dec | 31 dec | |
| MSEK | 2023 | 2022 |
Ingående balans 1 jan | 724 | 634 |
Förvärv | – | 180 |
Ränteintäkter | 79 | 73 |
Amorteringar och ränteinbetalningar | –170 | –176 |
Förändring i kreditförlustreserv | 0 | –1 |
Bortskrivningar | –3 | 0 |
Omräkningsdifferenser | 44 | 14 |
Utgående balans | 674 | 724 |
Total utgående balans | 29 920 | 24 288 |
| 31 dec | 31 dec | |
| MSEK | 2024 | 2023 |
Ingående balans 1 jan | 10 120 | 8 865 |
Förvärv | 5 143 | 3 649 |
Ränteintäkter | 1 900 | 1 467 |
Återbetalda belopp | –4 112 | –3 409 |
Nedskrivningsvinster/-förluster | –20 | 91 |
varav realiserad återbetalning gentemot förväntan | 334 | 61 |
varav portföljomvärderingar | –353 | 30 |
Avyttringar | –1 109 | –499 |
Omräkningsdifferenser | 566 | -44 |
Utgående balans | 12 488 | 10 120 |
| 31 dec | 31 dec | |
| MSEK | 2024 | 2023 |
Ingående balans 1 jan | 363 | 242 |
Förvärv | – | 179 |
Ränteintäkter | 25 | 27 |
Amorteringar och ränteinbetalningar | –50 | –82 |
Förändring i kreditförlustreserv | 3 | –2 |
Bortskrivningar | –1 | 0 |
Omräkningsdifferenser | –191 | –1 |
Utgående balans | 149 | 363 |
Total utgående balans | 12 637 | 10 483 |
MSEK | År1 | År 2 | År 3 | År 4 | År 5 | År 6 | År 7 | År 8 | År 9 | År 10 | År 11 | År 12 | År 13 | År 14 | År 15 | Totalt |
Brutto ERC 180 månader | 8 836 | 8 234 | 7 433 | 6 249 | 4 852 | 3 577 | 2 887 | 2 091 | 1 651 | 1 338 | 1 090 | 911 | 768 | 607 | 363 | 50 889 |
Amortering | 4 308 | 4 364 | 4 260 | 3 760 | 2 955 | 2 118 | 1 765 | 1 224 | 965 | 800 | 677 | 608 | 567 | 503 | 335 | 29 210 |
Ränteintäkter | 4 528 | 3 870 | 3 173 | 2 489 | 1 897 | 1 459 | 1 122 | 867 | 686 | 538 | 413 | 303 | 201 | 104 | 28 | 21 679 |
Performance, MSEK | 2024 | 2023 |
90% | –822 | –671 |
92% | –657 | –537 |
94% | –493 | –403 |
96% | –329 | –268 |
98% | –164 | –134 |
100% | 0 | 0 |
102% | 164 | 134 |
104% | 329 | 268 |
106% | 493 | 403 |
108% | 657 | 537 |
110% | 822 | 671 |
MSEK | 2024 | 2023 |
Italien | 5 657 | 5 029 |
Tyskland | 4 580 | 2 895 |
Polen | 4 820 | 4 579 |
Frankrike | 3 378 | 2 245 |
Grekland | 2 571 | 2 009 |
Spanien | 4 897 | 4 209 |
Sverige | 1 186 | 1 104 |
Övriga länder 1) | 2 831 | 2 218 |
29 920 | 24 288 |
| Koncernen | ||||
| Redovisat värde | ||||
MSEK | Org. nr | Säte | Ägarandel % | 31 dec 2024 |
| Hoist TFI S.A | 937877 | Wroclaw | 100 | 57 |
| Immobilière de Lancereaux SAS | 2018B20590 | Paris | 100 | 0 |
| Marathon SPV S.r.l | 5048650260 | Conegliano | 100 | – |
| Marte SPV S.r.l. | 4634710265 | Conegliano | 100 | – |
Metauro SPV S.r.l 3) | 16405681004 | Rom | 100 | 0 |
| Nais Uno Reoco S.r.l. | 14564684007 | Rom | 100 | 3 |
| Optimus Portfolio Management S.L. | B86959285 | Madrid | 100 | – |
MSEK | 2024 | 2023 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||
Ingående balans | 6 386 | 5 031 |
Absorberade vid fusion | – | – |
Övertagna vid fusion | – | – |
Förvärvade andelar | 4 575 | – |
Kapitaltillskott | 18 | 1 355 |
Avyttrade andelar | – | – |
Utgående balans | 10 979 | 6 386 |
| Ackumulerade upp /nedskrivningar | ||
Ingående balans | 161 | –195 |
Nedskrivningar | –2 941 | – |
Säkring av verkligt värde 1) | 447 | 356 |
Utgående balans | –3 227 | 161 |
Utgående balans | 7 752 | 6 547 |
| Koncernen | ||||
| Redovisat värde | ||||
MSEK | Org. nr | Säte | Ägarandel % | 31 dec 2024 |
| Svenska | ||||
| Hoist Finance Procurement AB | 5593337909 | Stockholm | 100 | 70 |
| Utländska | ||||
| Corelesa Gestión S.L. | B13822242 | Madrid | 100 | – |
| Giove SPV S.r.l | 05089700263 | Conegliano | 100 | – |
Hoist Cyprus Properties Ltd 1) | HE 423727 | Nicosia | 100 | – |
Hofin Portugal, Unipessoal LDA. 3) | 518101347 | Lissabon | 100 | 0 |
| Hoist Consulting S.A | 171848001000 | Aten | 100 | 41 |
HF Cyprus Properties I Ltd 1) | HE 424747 | Nicosia | 100 | – |
HF Cyprus Properties II Ltd 1) | HE 424829 | Nicosia | 100 | – |
| Hoist Finance Austria Gmbh | FN544345h | Mooslackengasse | 100 | 0 |
| Hoist Finance Craiova S.R.L | 46632099 | Bukarest | 100 | 6 |
| Hoist Finance Cyprus Ltd. | HE 338570 | Nicosia | 100 | 149 |
| Hoist Finance Romania S.r.l | 41830400 | Bukarest | 100 | 9 |
| Hoist Finance Spain S.L. | B87547659 | Madrid | 100 | 2 588 |
Hoist Hellas S.L.D.S.A 3) | 137777901000 | Aten | 100 | 11 |
HOIST I NS FIZ 2) | RFI702 | Warszawa | 100 | 3 281 |
Hoist II NS FIZ 2) | RFi1617 | Warszawa | 100 | 1 201 |
Hoist III NS FIZ 2) | 292229 | Warszawa | 100 | 93 |
| Hoist Italia S.r.l. | 12898671008 | Rom | 100 | 22 |
| Hoist Kredit Ltd. | 7646691 | London | 100 | 0 |
| Hoist Polska SpZ.O.O | 536257 | Wroclaw | 100 | 147 |
MSEK | Säte | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
| Tillgångar, redovisat värde | |||
HF Colletions DAC | Dublin | 1 298 | – |
Compartment Orthonave STC, S.A. | Lissabon | 111 | – |
MSEK | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
| Tillgångar, redovisat värde | ||
Räntebärande värdepapper | 784 | – |
Koncernen 31 dec 2024 | Moderbolaget 31 dec 2024 | |||||||||
| Internt | Internt | |||||||||
| utvecklade | Licenser | Pågående | utvecklade | Licenser | Pågående | |||||
MSEK | Goodwill | tillgångar | och mjukvara | projekt | Summa | Goodwill | tillgångar | och mjukvara | projekt | Summa |
Ingående balans | 170 | 14 | 542 | 27 | 753 | 0 | 14 | 435 | 24 | 473 |
Årets investeringar | – | – | 14 | 2 | 16 | – | – | 1 | 1 | 2 |
Omklassificeringar | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Avyttringar och utrangeringar | –7 | – | –8 | –2 | –17 | – | – | –8 | –1 | –9 |
Valutakursdifferenser | 10 | 0 | 7 | 0 | 17 | – | – | 3 | 0 | 3 |
Anskaffningsvärde | 173 | 14 | 555 | 27 | 769 | 0 | 14 | 431 | 24 | 469 |
Ingående balans | –6 | –13 | –470 | –20 | –509 | 0 | –13 | –369 | –20 | –402 |
Årets avskrivningar | – | – | –27 | –1 | –28 | – | –1 | –23 | – | –24 |
Avyttringar och utrangeringar | – | – | –7 | – | –7 | – | – | –7 | –1 | –8 |
Omklassificeringar | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Valutakursdifferenser | –2 | – | –7 | – | –9 | – | – | –3 | – | –3 |
Ackumulerade avskrivningar | –8 | –13 | –511 | –21 | –553 | 0 | –14 | –402 | –21 | –437 |
Redovisat värde | 165 | 1 | 44 | 6 | 216 | 0 | 0 | 29 | 3 | 32 |
Koncernen 31 dec 2023 | Moderbolaget 31 dec 2023 | |||||||||
| Internt | Internt | |||||||||
| utvecklade | Licenser | Pågående | utvecklade | Licenser | Pågående | |||||
MSEK | Goodwill | tillgångar | och mjukvara | projekt | Summa | Goodwill | tillgångar | och mjukvara | projekt | Summa |
Ingående balans | 159 | 13 | 546 | 34 | 752 | 0 | 14 | 437 | 25 | 476 |
Årets investeringar | – | – | 1 | 9 | 10 | – | – | –2 | 4 | 2 |
Omklassificeringar | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Avyttringar och utrangeringar | – | – | –6 | –16 | –22 | – | – | – | –5 | –5 |
Valutakursdifferenser | 11 | – | 1 | 0 | 12 | – | – | – | – | – |
Anskaffningsvärde | 170 | 13 | 542 | 27 | 752 | 0 | 14 | 435 | 24 | 473 |
Ingående balans | –6 | –12 | –417 | –20 | –455 | 0 | –12 | –318 | –20 | –350 |
Årets avskrivningar | – | –1 | –37 | – | –38 | – | –1 | –37 | – | –37 |
Avyttringar och utrangeringar | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Omklassificeringar | – | – | –15 | – | –15 | – | – | –15 | – | –15 |
Valutakursdifferenser | – | – | –1 | – | –1 | – | – | – | – | – |
Ackumulerade avskrivningar | –6 | –13 | –470 | –20 | –509 | 0 | –13 | –370 | –20 | –403 |
Redovisat värde | 164 | 0 | 72 | 7 | 243 | 0 | 1 | 65 | 4 | 70 |
Koncernen 31 dec 2024 | Moderbolaget 31 dec 2024 | ||||
MSEK | Byggnader och mark | Inventarier | Summa | Inventarier | Summa |
Ingående balans | 221 | 248 | 469 | 154 | 154 |
Årets investeringar | 44 | 33 | 77 | 5 | 5 |
Omklassificeringar | – | – | – | – | – |
Avyttringar och utrangeringar | –2 | –2 | –4 | 0 | 0 |
Valutakursdifferenser | 7 | 9 | 16 | 5 | 5 |
Anskaffningsvärde | 270 | 288 | 558 | 164 | 164 |
Koncernen 31 dec 2024 | Moderbolaget 31 dec 2024 | ||||
MSEK | Byggnader och mark | Inventarier | Summa | Inventarier | Summa |
Ingående balans | –159 | –224 | –383 | –144 | –144 |
Årets avskrivningar | –38 | –19 | –57 | –6 | –16 |
Omklassificeringar | – | – | – | – | – |
Avyttringar och utrangeringar | 6 | 0 | 6 | 0 | 0 |
Valutakursdifferenser | –4 | –7 | –11 | –5 | –5 |
| Ackumulerade avskrivningar | –195 | –250 | –445 | –155 | –155 |
Redovisat värde | 75 | 38 | 113 | 9 | 9 |
Koncernen 31 dec 2023 | Moderbolaget 31 dec 2023 | ||||
MSEK | Byggnader och mark | Inventarier | Summa | Inventarier | Summa |
Ingående balans | 220 | 240 | 460 | 157 | 157 |
Årets investeringar | 19 | 11 | 30 | 2 | 2 |
Omklassificeringar | – | 1 | 1 | – | – |
Avyttringar och utrangeringar | –20 | –5 | –25 | –5 | –5 |
Valutakursdifferenser | 2 | 1 | 3 | – | – |
Anskaffningsvärde | 221 | 248 | 469 | 154 | 154 |
Koncernen 31 dec 2023 | Moderbolaget 31 dec 2023 | ||||
MSEK | Byggnader och mark | Inventarier | Summa | Inventarier | Summa |
Ingående balans | –128 | –205 | –333 | –137 | –137 |
Årets avskrivningar | –34 | –18 | –52 | –8 | –8 |
Omklassificeringar | – | – | – | – | – |
Avyttringar och utrangeringar | 5 | - | 5 | – | – |
Valutakursdifferenser | –1 | - | –1 | – | – |
Ackumulerade avskrivningar | –158 | –223 | –381 | –145 | –145 |
Redovisat värde | 63 | 25 | 88 | 9 | 9 |
| Återtagen egendom | ||||
Koncern 31 dec 2023 | Moderbolaget 31 dec 2023 | |||
MSEK | Återtagen egendom | Summa | Summa | |
Ingående balans | 93 | 93 | – | – |
Årets återgtagna egendom | – 1 | – 1 | – | – |
Omklassificeringar | 0 | 0 | – | – |
Avyttringar och utrangeringar | 0 | 0 | – | – |
Valutakursdifferenser | –6 | –6 | – | – |
Anskaffningsvärde | 87 | 87 | – | – |
Koncern 31 dec 2023 | Moderbolaget 31 dec 2023 | |||
MSEK | Återtagen egendom | Summa | Summa | |
Ingående balans | 0 | 0 | – | – |
Årets avskrivningar | 0 | 0 | – | – |
Omklassificeringar | 0 | 0 | – | – |
Avyttringar och utrangeringar | 0 | 0 | – | – |
Valutakursdifferenser | 0 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | – | – |
Redovisat värde | 87 | 87 | – | – |
Koncern 31 dec 2024 | Moderbolaget 31 dec 2024 | |||
MSEK | Återtagen egendom | Summa | Summa | |
Ingående balans | 87 | 87 | – | – |
Årets återtagna egendom | 66 | 66 | – | – |
Omklassificeringar | 0 | 0 | – | – |
Avyttringar och utrangeringar | –1 | –1 | – | – |
Valutakursdifferenser | 3 | 3 | – | – |
Anskaffningsvärde | 155 | 155 | – – |
Koncern 31 dec 2024 | Moderbolaget 31 dec 2024 | |||
MSEK | Återtagen egendom | Summa | Summa | |
Ingående balans | 0 | 0 | – | – |
Årets avskrivningar | 0 | 0 | – | – |
Omklassificeringar | 0 | 0 | – | – |
Avyttringar och utrangeringar | 0 | 0 | – | – |
Valutakursdifferenser | 0 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | – | – |
| Redovisat värde | 155 | 155 | – | – |
| Koncernen 31 dec 2024 | |||
| Övriga | |||
| Byggnader | nyttjande rätts - | ||
| MSEK | och mark | tillgångar | Summa |
Ingående balans | 230 | 38 | 268 |
Årets investeringar | 46 | 8 | 54 |
Avyttringar och utrangeringar | –3 | 0 | –3 |
Valutakursdifferenser | 2 | 1 | 3 |
Anskaffningsvärde | 275 | 47 | 322 |
Ingående balans | –167 | –30 | –197 |
Årets avskrivningar | –34 | –6 | –40 |
Avyttringar och utrangeringar | 4 | 0 | 4 |
Valutakursdifferenser | –4 | –1 | –5 |
Ackumulerade avskrivningar | –201 | –37 | –238 |
Redovisat värde | 74 | 10 | 84 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | –42 | –44 |
Räntekostnader avseende leasingskulder | 0 | –3 |
Kostnader för korttidsleasingkontrakt | 0 | 0 |
Kostnader för leasingkontrakt av lågt värde | 0 | 0 |
Summa | –43 | –47 |
| Moderbolaget | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
| Förpliktelser avseende avgifter för icke | ||
| uppsägningsbara leasingavtal | ||
Inom 1 år | 30 | 28 |
År 1–5 | 34 | 29 |
År 5 och därefter | 5 | 0 |
Summa | 68 | 57 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Derivat 1) | 144 | 289 | 144 | 288 |
Finansiella tillgångar | 226 | 106 | 226 | 108 |
Inbetald preliminärskatt | 103 | 33 | 84 | 7 |
Momsfordringar | 95 | 53 | 59 | 22 |
Kundfordringar 2) | 118 | 52 | 0 | 0 |
Förskott till leverantörer | 0 | 0 | 0 | 0 |
Övriga fordringar | 286 | 275 | 265 | 193 |
Summa övriga tillgångar | 972 | 808 | 778 | 618 |
K | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Förutbetalda kostnader | 285 | 129 | 70 | 52 |
Summa | 285 | 129 | 70 | 52 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Upplupna personalkostnader | 85 | 50 | 61 | 38 |
Upplupna legala kostnader | 72 | 42 | 0 | 0 |
Upplupna transaktionskostnader | 178 | 139 | 153 | 63 |
Upplupna provisionskostnader | 4 | 5 | 0 | 0 |
| Upplupna | ||||
återbetalningskostnader | 63 | 22 | 20 | 13 |
Upplupna konsultkostnader | 8 | 6 | 6 | 5 |
Upplupna inlåningskostnader | 44 | 4 | 44 | 4 |
Förutbetalda intäkter | 170 | 0 | 0 | 0 |
Övriga upplupna kostnader | 18 | 29 | 8 | 13 |
Summa | 642 | 297 | 292 | 136 |
| Pensions- | Omstrukturerings- | ersättningar till | Övriga långfristiga | Övriga | ||||||
| avsättningar | reserv | anställda | Ersättningar | Koncernen | ||||||
| 31 dec | 31 dec | 31 dec | 31 dec | 31 dec | 31 dec | 31 dec | 31 dec | 31 dec | 31 dec | |
| MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ingående balans | 19 | 20 | 11 | 2 | 12 | 13 | 12 | 12 | 54 | 47 |
Avsättning | – | – | 0 | 26 | 0 | –1 | 79 | 6 | 79 | 31 |
Ianspråktaget | – | 0 | –2 | –17 | –2 | 0 | – | –6 | –5 | –23 |
Värdeförändring | – 1 | –1 | –1 | 0 | – | 0 | – | 0 | –2 | –1 |
Förändring övrigt | 2 | – | – | – | 0 | – | 10 | – | 12 | 0 |
Utgående balans | 20 | 19 | 7 | 11 | 10 | 12 | 101 | 12 | 138 | 54 |
| Koncernen och | ||
| Moderbolaget | ||
MSEK | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
Pensionsskuld netto, redovisad i balansräkningen | ||
Förmånsbestämd förpliktelse | 28 | 24 |
Verkligt värde för förvaltningstillgångar | 4 | 4 |
Pensionsskuld netto | 24 | 20 |
| Pensionsförpliktelser | ||
Ingående balans | 24 | 24 |
Räntekostnader | 1 | 1 |
Pensionsutbetalningar | 2 | –1 |
Aktuariella vinster (–)/förluster (+) | 1 | 0 |
Valutaeffekter mm. | 0 | 0 |
Utgående balans | 28 | 24 |
| Förvaltningstillgångar | ||
Ingående balans | 4 | 4 |
Ränteintäkter | 0 | 0 |
Tillskjutna medel från arbetsgivaren | – | – |
Betalda förmåner | – | – |
Aktuariella vinster (+)/förluster (–) | 0 | 0 |
Valutaeffekt | 0 | 0 |
Utgående balans | 4 | 4 |
| Koncernen och | ||
| Moderbolaget | ||
MSEK | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
Inlåning från allmänheten | 40 190 | 20 238 |
Senior skuld | 4 682 | 4 102 |
Säkerställda skulder | 341 | 547 |
Efterställda skulder | 1 934 | 900 |
Summa räntebärande skulder | 47 147 | 25 787 |
31 dec 2024 | 31 dec 2023 | |||||
MSEK | Valuta | Nominell ränta | Nominellt | Redovisat | Nominellt | Redovisat |
Inlåning från allmänheten | SEK | 9 812 | 9 882 | 5 846 | 5 893 | |
Sparkonto Flex | 3,00% | 5 602 | 5 602 | 3 839 | 3 839 | |
Sparkonto Fast 12m | 2,80% | 2 571 | 2 607 | 1 022 | 1 040 | |
Sparkonto Fast 24m | 2,60% | 1 503 | 1 532 | 565 | 580 | |
Sparkonto Fast 36m | 2,25% | 136 | 141 | 420 | 434 | |
Inlåning från allmänheten | EUR | 27 594 | 27 951 | 12 784 | 12 910 | |
Sparkonto Flex | 1,63% | 3 559 | 3 601 | 3 681 | 3 709 | |
Sparkonto Fast 12m | 2,10% | 13 688 | 13 875 | 3 146 | 3 199 | |
Sparkonto Fast 24m | 2,10% | 4 584 | 4 644 | 862 | 871 | |
Sparkonto Fast 36m | 1,90% | 1 874 | 1 905 | 226 | 227 | |
Sparkonto Fast 48m | 2,10% | 1 184 | 1 203 | 278 | 280 | |
Sparkonto Fast 60m | 2,10% | 2 705 | 2 724 | 4 591 | 4 623 | |
Inlåning från allmänheten | GBP | 1 644 | 1 663 | 1 419 | 1 434 | |
Sparkonto Flex | 1,63% | 1 575 | 1 593 | 1 310 | 1 324 | |
Sparkonto Fast 12m | 2,10% | 30 | 30 | 34 | 34 | |
Sparkonto Fast 24m | 2,10% | 3 | 3 | 0 | 0 | |
Sparkonto Fast 36m | 1,90% | 5 | 5 | 45 | 46 | |
Sparkonto Fast 48m | 2,10% | 10 | 10 | 9 | 9 | |
Sparkonto Fast 60m | 2,10% | 23 | 23 | 21 | 21 | |
Inlåning från allmänheten | PLN | 685 | 694 | 1 | 1 | |
Sparkonto Fast 1m | 4,00% | 3 | 3 | 0 | 0 | |
Sparkonto Fast 3m | 6,70% | 319 | 322 | 0 | 0 | |
Sparkonto Fast 6m | 6,70% | 358 | 364 | 1 | 1 | |
Sparkonto Fast 12m | 5,50% | 5 | 5 | 0 | 0 | |
Summa | 39 736 | 40 190 | 20 050 | 20 238 |
31 dec 2024 | 31 dec 2023 | ||||||
MSEK | Valuta | Nominell ränta | Förfall | Nominellt | Redovisat | Nominellt | Redovisat |
Senior skuld | SEK | 3,380% | 2024 | – | – | 250 | 265 |
Senior skuld | SEK | 8,250% | 2025 | 113 | 124 | 250 | 251 |
Senior skuld | SEK | 7,078% | 2025 | 166 | 167 | – | – |
Senior skuld | SEK | 7,580% | 2026 | 500 | 500 | 500 | 499 |
Senior skuld | SEK | 8,840% | 2026 | 250 | 254 | 250 | 253 |
Senior skuld | SEK | 9,066% | 2026 | 600 | 610 | 600 | 612 |
Senior skuld | SEK | 8,840% | 2027 | 750 | 771 | – | – |
Senior skuld | SEK | 4,490% | 2027 | 750 | 753 | – | – |
Senior skuld | SEK | 4,590% | 2028 | 750 | 748 | – | – |
Senior skuld | SEK | 4,842% | 2029 | 750 | 755 | – | – |
Senior skuld | EUR | 3,375% | 2024 | – | – | 2 219 | 2 222 |
Säkerställda skulder | EUR | 8,0% – 15,0% | 2034 | 192 | 341 | 359 | 547 |
Efterställda skulder | SEK | 5,041% | 2029 | 700 | 703 | – | – |
Efterställda skulder | SEK | 8,889% | 2034 | 300 | 299 | – | – |
Efterställda skulder | EUR | 6,625% | 2032 | 915 | 932 | 888 | 900 |
Summa | 6 736 | 6 957 | 5 316 | 5 550 | |||
Summa räntebärande skulder | 46 471 | 47 147 | 25 365 | 25 788 |
| Koncernen | ||
Antal aktier | 2024 | 2023 |
Ingående balans | 89 303 000 | 89 303 000 |
Nyemission | 1 551 997 | – |
| Beslutade emitterade och fullt betalda | 90 854 997 | 89 303 000 |
Egna aktier | –3 432 391 | – |
Utestående | 87 422 606 | 89 303 000 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Spärrade bankmedel | 2 | 2 | – | – |
Kreditportföljer externt lån | 1 312 | 1 000 | 1 312 | 1 000 |
Portföljer i värde- papperiseringsstrukturen | 2 244 | 2 710 | – | – |
Ställda säkerheter | 3 558 | 3 712 | 1 312 | 1 000 |
Eventualförpliktelser | 219 | 147 | 219 | 147 |
| Outnyttjade kreditmöjligheter | ||||
(Forward flow) | 906 | 365 | 906 | 365 |
Ej likvidreglerade portföljförvärv | – | 965 | – | 965 |
Åtaganden | 906 | 1 330 | 906 | 1 330 |
| Avstämning av skulder som härrör från finansieringsverksamheten | ||||||
| Icke kassaflödespåverkande förändringar | ||||||
| 31 dec | Upplupna | Valutakurs- | 31 dec | |||
| MSEK | 2023 | Kassaflöden | Investeringar | kostnader | förändringar | 2024 |
Inlåning från allmänheten | 20 238 | 19 028 | – | 267 | 657 | 40 190 |
Emitterade och återköpta värdepapper | 4 577 | 332 | – | 17 | 97 | 5 023 |
Efterställda skulder | 900 | 973 | – | 32 | 29 | 1 934 |
Leasingskulder | 77 | –45 | 47 | 9 | 2 | 89 |
| Summa skulder från | ||||||
finansieringsverksamheten | 25 792 | 20 288 | 47 | 325 | 785 | 47 237 |
| Koncernen | ||
MSEK | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
Av-/Nedskrivningar på immateriella och materiella anläggningstillgångar | 99 | 96 |
Realiserade värdeförändringar | 35 | 140 |
Orealiserade värdeförändringar | – | – |
Nedskrivningsvinster/-förluster | –527 | –357 |
Orealiserat resultat från andelar i joint ventures | –7 | –177 |
Förändring av upplupna ränteintäkter och räntekostnader | 299 | 133 |
Förändring av avsättningar | 81 | 8 |
Bortskrivningar portföljer | 0 | –43 |
Övrigt | –807 | –598 |
Summa | –827 | –798 |
| Avvikelser mot ERC | |||||
Bokfört värde (MSEK) | 90% | 95% | 100% | 105% | 110% |
Verklig kapitalkostnad | 26 928 | 28 424 | 29 920 | 31 416 | 32 912 |
| Portföljer bokförda enligt principen för upplupet anskaffningsvärde 31 dec 2023 | Avvikelser mot ERC | ||||
Bokfört värde (MSEK) | 90% | 95% | 100% | 105% | 110% |
Verklig kapitalkostnad | 21 154 | 22 330 | 23 505 | 24 680 | 25 855 |
| Kreditportföljer 31 dec 2024 | |||||
| Köpta eller utgivna | |||||
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | kreditförsämrade | ||
| MSEK | ECL för 12 månader | ECL för återstående löptid | ECL för återstående löptid | fordringar | Totalt |
| Kreditbetyg | |||||
Kreditbetyg för hög kreditkvalitet | 458 | – | – | – | 458 |
Kreditbetyg för medelhög kreditkvalitet | 136 | – | – | – | 136 |
Kreditbetyg för låg kreditkvalitet | 4 | 7 | – | – | 11 |
Förfall | – | – | 79 | 28 407 | 28 486 |
Redovisat bruttovärde | 598 | 7 | 79 | 28 407 | 29 091 |
Kreditförlustreserv | – | –1 | –9 | 840 | 830 |
Redovisat nettovärde | 598 | 6 | 70 | 29 247 | 29 921 |
% | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
AAA | 63,1 | 48,2 |
AA+ | 17,6 | 8,5 |
AA | 0,0 | 0,0 |
AA- | 8,2 | 19,8 |
A+ | 0,0 | 0,0 |
A | 4,8 | 15,1 |
A- | 2,4 | 1,9 |
BBB+ | 3,4 | 5,4 |
BBB | 0,1 | 0,2 |
BBB- | 0,0 | 0,0 |
BB+ | 0,1 | 0,2 |
BB | 0,0 | 0,0 |
BB- | 0,0 | 0,0 |
B+ | 0,0 | 0,0 |
B | 0,0 | 0,0 |
B- | 0,2 | 0,5 |
N/A | 0,0 | 0,0 |
Totalt belopp i MSEK | 23 811 | 7 792 |
varav i likviditetsportföljen | 19 722 | 4 531 |
| 31 dec 2024 Relaterade belopp som inte kvittats i balansräkningen | |||||
| Bruttobelopp | Belopp kvittade | Nettobelopp presenterat | Kontant– | Netto– | |
| MSEK | för finansiella skulder | i balansräkningen | i balansräkningen | säkerhet | belopp |
| Tillgångar | |||||
Derivat | 144 | 144 | 0 | 144 | |
| Skulder | |||||
Derivat | 328 | 328 | –205 | 124 |
| 31 dec 2023 Relaterade belopp som inte kvittats i balansräkningen | |||||
| Bruttobelopp | Belopp kvittade | Nettobelopp presenterat | Kontant– | Netto– | |
| MSEK | för finansiella skulder | i balansräkningen | i balansräkningen | säkerhet | belopp |
| Tillgångar | |||||
Derivat | 289 | 289 | –194 | 95 | |
| Skulder | |||||
Derivat | 200 | 200 | –88 | 112 |
| 31 dec | Effekt på | Effekt | 31 dec | Effekt på | Effekt | |||||
| Koncernens valutarisk EUR | 2024 | eget kapital | på P&L | Total | 2023 | eget kapital | på P&L | Total | ||
Nettotillgångar i balansräkningen, MEUR | 223,26 | 257,74 | ||||||||
Terminer, MEUR | –231,20 | –266,00 | ||||||||
Nettoexponering, MEUR | –7,94 | –8,26 | ||||||||
| Om kursen EUR/SEK stiger med 10 procent har det | ||||||||||
en inverkan på koncernens resultat med MSEK | 2 5 6 , 4 5 | 3,82% | –265,57 | –9,12 | 285,99 | 4,73% | –295,15 | –9,16 | ||
| Om kursen EUR/SEK faller med 10 procent har det | ||||||||||
en inverkan på koncernens resultat med MSEK | –256,45 | –3,82% | 265,57 | 9,12 | –285,99 | –4,73% | 295,15 | 9,16 | ||
| Koncernens valutarisk PLN | ||||||||||
Nettotillgångar i balansräkningen, MPLN | 1 316,17 | 1 719,19 | ||||||||
Terminer, MPLN | –1 286,00 | –1 719,20 | ||||||||
Nettoexponering, MPLN | 30,17 | –0,01 | ||||||||
| Om kursen PLN/SEK stiger med 10 procent har det | ||||||||||
en inverkan på koncernens resultat med MSEK | 8,12 | 0,12% | 8,12 | –0,00 | 0,00% | 0,00 | ||||
| Om kursen PLN/SEK faller med 10 procent har det | ||||||||||
en inverkan på koncernens resultat med MSEK | –8,12 | –0,12% | –8,12 | 0,00 | 0,00% | 0,00 | ||||
| Koncernens valutarisk GBP | ||||||||||
Nettotillgångar i balansräkningen, MGBP | 110,52 | 42,43 | ||||||||
Terminer, MGBP | –109,90 | –42,40 | ||||||||
Nettoexponering, MGBP | 0,62 | 0,03 | ||||||||
| Om kursen GBP/SEK stiger med 10 procent har det | ||||||||||
en inverkan på koncernens resultat med MSEK | 0,86 | 0,01% | 0,86 | 0,03 | 0,00% | 0,03 | ||||
| Om kursen GBP/SEK faller med 10 procent har det | ||||||||||
en inverkan på koncernens resultat med MSEK | –0,86 | –0,01% | –0,86 | –0,03 | 0,00% | –0,03 | ||||
| Total effekt på räntenetto över ett år, MSEK Resultateffekt | Effekt på | Resultateffekt | Effekt på | |||
| 31 dec 2024 | eget kapital | 31 | dec 2023 | eget kapital | ||
–300 bps | +300 bps | –300 bps | +300 bps | |||
Effekt räntenetto (över 1 år) | -274,48 | 274,64 | 159,24 | –156,09 | ||
Effekt derivat (momentan effekt) | –1 429,60 | 1 143,73 | –956,57 | 956,57 | ||
Total effekt förändring av kort ränta | –1 704,08 | 1 418,37 | –25,42% | –797,33 | 800,48 | –13,19% |
| Resultateffekt | Effekt på | Resultateffekt | Effekt på | |||
| 31 dec 2024 | eget kapital | 31 | dec 2023 | eget kapital | ||
–300 bps | +300 bps | – 300 bps | +300 bps | |||
Likviditetsportföljen | 97,54 | –94,07 | 52,29 | –52,29 | ||
Ränteswappar | –1 429,88 | 1 143,99 | –956,57 | 956,57 | ||
Totalt | –1 332,34 | 1 049,92 | –19,87% | –904,28 | 904,28 | –14,95% |
Finansiering, MSEK | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
Inlåning från allmänheten, flex | 10 796 | 8 873 |
Inlåning från allmänheten, fast | 29 395 | 11 365 |
Emitterade värdepapper | 5 023 | 4 649 |
Primärkapitaltillskott | 1 109 | 1 109 |
Efterställda skulder | 1 934 | 900 |
Eget kapital | 5 596 | 4 813 |
Övrigt | 3 081 | 2 314 |
Balansomslutning | 56 934 | 34 023 |
Likviditetsreserv, MSEK | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
Kassa och tillgodohavande hos centralbanker | – | – |
Inlåning i andra banker tillgänglig overnight | 4 088 | 3 261 |
| Värdepapper emitterade eller garanterade av | ||
| stater, centralbanker eller multinationella | ||
utvecklingsbanker | 6 105 | 2 047 |
| Värdepapper emitterade eller garanterade av | ||
kommuner eller statliga enheter | 3 733 | 628 |
Säkerställda obligationer | 9 885 | 1 856 |
| Värdepapper emitterade av icke-finansiella | ||
företag | 0 | 0 |
Värdepapper emitterade av finansiella företag | 0 | 0 |
Övrigt | 0 | 0 |
Summa | 23 811 | 7 792 |
| Hoist Finance | ||||
konsoliderade situation | Hoist Finance AB (Publ) | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Kärnprimärkapital: instrument och reserver | ||||
Kapitalinstrument och tillhörande överkursfonder | 1 913 | 1 913 | 1 913 | 1 913 |
Ej utdelade vinstmedel | 2 745 | 2 160 | 1 454 | 988 |
Ackumulerat annat totalresultat (och andra reserver) | –203 | –12 | 183 | 573 |
| Årsresultat netto efter avdrag för förutsebara kostnader och utdelningar | ||||
som har verifierats av personer som har en oberoende ställning 1) | 789 | 611 | 1 086 | 499 |
Kärnprimärkapital före lagstiftningsjusteringar | 5 244 | 4 672 | 4 636 | 3 973 |
| Kärnprimärkapital: lagstiftningsjusteringar | ||||
Ytterligare värdejusteringar | –21 | –5 | –22 | –5 |
Immateriella anläggningstillgångar (netto efter minskning för tillhörande skatteskulder) | –216 | –223 | –29 | –49 |
Uppskjutna skattefordringar som är beroende av framtida lönsamhet | –119 | –71 | –64 | –67 |
| Exponeringsbelopp för värdepapperiseringspositioner som är kvalificerade | ||||
för en riskvikt på 1 250 %, när institutet väljer alternativet med avdrag | –5 | –9 | –5 | –9 |
Återläggning enligt övergångsregler till IFRS9 | – | – | – | – |
Justering NPL Backstop | –572 | –245 | –264 | –140 |
Sammanlagda lagstiftningsjusteringar av kärnprimärkapital | –933 | –553 | –384 | –270 |
Kärnprimärkapital | 4 311 | 4 119 | 4 252 | 3 703 |
| Primärkapital: instrument | ||||
Kapitalinstrument och tillhörande överkursfonder | 1 109 | 1 109 | 1 109 | 1 109 |
Primärkapitaltillskott | 1 109 | 1 109 | 1 109 | 1 109 |
Primärkapital (primärkapital = kärnprimärkapital + primärkapitaltillskott) | 5 420 | 5 228 | 5 361 | 4 812 |
| Supplementärkapital: instrument och avsättningar | ||||
Kapitalinstrument och tillhörande överkursfonder | 1 231 | 900 | 1 231 | 900 |
Supplementärkapital | 1 231 | 900 | 1 231 | 900 |
Totalt kapital (totalt kapital = primärkapital + supplementärkapital) | 6 651 | 6 128 | 6 592 | 5 712 |
| Hoist Finance | ||||
konsoliderade situation | Hoist Finance AB (Publ) | |||
Riskvägt exponeringsbelopp, MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker | – | – | – | – |
Exponeringar mot delstatliga eller lokala självstyrelseorgan och myndigheter | – | – | – | – |
Exponeringar mot institut | 1 286 | 1 069 | 1 087 | 827 |
varav motpartsrisk | 319 | 266 | 319 | 266 |
Exponeringar mot företag | 1 727 | 150 | 10 947 | 6 189 |
Exponeringar mot hushåll | 10 | 14 | 2 | 10 |
Exponeringar säkrade genom panträtt i fastigheter | 291 | 320 | 44 | 111 |
Fallerande exponeringar | 26 691 | 21 950 | 12 370 | 11 157 |
Exponeringar i form av säkerställda obligationer | 989 | 186 | 989 | 186 |
Exponeringar i form av fondandelar | – | – | 4 694 | – |
Aktieexponeringar | 0 | – | 3 177 | 6 547 |
Övriga poster | 561 | 329 | 82 | 83 |
Kreditrisk (schablonmetoden) | 31 555 | 24 018 | 33 392 | 25 110 |
Värdepapperiserings positioner i bankboken | 407 | 786 | 407 | 786 |
Marknadsrisk (valutarisk – schablonmetoden) | 181 | – | 181 | – |
Operativ risk (schablon metoden) | 5 018 | 4 470 | 2 047 | 2 256 |
Kreditvärderingsjusteringar (schablonmetoden) | 419 | 385 | 419 | 385 |
Totalt riskvägt exponeringsbelopp | 37 580 | 29 659 | 36 446 | 28 537 |
| Hoist Finance | ||||
konsoliderade situation | Hoist Finance AB (Publ) | |||
Kapitalkrav, MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Pelare 1 | ||||
Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker | – | – | – | – |
Exponeringar mot delstatliga eller lokala självstyrelseorgan och myndigheter | – | – | – | – |
Exponeringar mot institut | 103 | 85 | 87 | 66 |
varav motpartsrisk | 26 | 21 | 26 | 21 |
Exponeringar mot företag | 138 | 12 | 875 | 495 |
Exponeringar mot hushåll | 1 | 1 | 0 | 1 |
Exponeringar säkrade genom panträtt i fastigheter | 23 | 26 | 3 | 9 |
Fallerande exponeringar | 2 135 | 1 756 | 990 | 893 |
Exponeringar i form av säkerställda obligationer | 79 | 15 | 79 | 15 |
Exponeringar i form av fondandelar | – | – | 376 | – |
Aktieexponeringar | 0 | – | 254 | 524 |
Övriga poster | 45 | 26 | 6 | 7 |
Kreditrisk (schablonmetoden) | 2 524 | 1 921 | 2 671 | 2 009 |
Värdepapperiseringspositioner i bankboken | 33 | 63 | 33 | 63 |
Marknadsrisk (valutarisk – schablonmetoden) | 14 | – | 14 | – |
Operativ risk (schablonmetoden) | 401 | 358 | 164 | 180 |
Kreditvärderingsjusteringar (schablonmetoden) | 34 | 31 | 34 | 31 |
Totalt kapitalkrav – Pelare 1 | 3 006 | 2 373 | 2 916 | 2 283 |
| Pelare 2 | ||||
Koncentrationsrisk | 196 | 170 | 274 | 261 |
Ränterisk i bankboken | 183 | 188 | 127 | 191 |
Marknadsrisk | 2 | 9 | 2 | 9 |
Pensionsrisk | – | – | – | – |
Övriga Pelare 2-risker | 272 | 59 | 272 | 59 |
Totalt kapitalkrav – Pelare 2 | 653 | 426 | 675 | 520 |
| Kapitalbuffertar | ||||
Kapitalkonserveringsbuffert | 939 | 741 | 911 | 713 |
Kontracyklisk buffert | 237 | 117 | 237 | 126 |
Totalt kapitalkrav – Kapitalbuffertar | 1 176 | 858 | 1 148 | 839 |
Totalt kapitalkrav | 4 835 | 3 657 | 4 739 | 3 642 |
Pelare-2 vägledning | 188 | – | – | – |
Totalt kapitalkrav och Pelare-2 vägledning | 5 023 | 3 657 | 4 739 | 3 642 |
| Hoist Finance | ||||
konsoliderade situation | Hoist Finance AB (Publ) | |||
Kapitalrelationer och kapitalbuffertar, % | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Kärnprimärkapitalrelation | 11,48 | 13,89 | 11,67 | 12,98 |
Primärkapitalrelation | 14,43 | 17,63 | 14,71 | 16,87 |
Total kapitaltäckningsrelation | 17,70 | 20,66 | 18,09 | 20,02 |
Institutsspecifika buffertkrav | 3,13 | 2,90 | 3,15 | 2,90 |
varav: krav på kapitalkonserveringsbuffert | 2,50 | 2,50 | 2,50 | 2,50 |
varav: krav på kontracyklisk kapitalbuffert | 0,63 | 0,40 | 0,65 | 0,40 |
| Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert | ||||
(som procentandel av det riskvägda exponeringsbeloppet) 1) | 6,98 | 9,39 | 7,17 | 8,48 |
MSEK | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
Fordringar på balansdagen | 8 239 | 6 879 |
Skulder på balansdagen | 350 | 81 |
Ränteintäkter | 394 | 273 |
Räntekostnader | –4 | –4 |
Erhållna utdelningar | 4 974 | 457 |
Övriga rörelseintäkter | 171 | 152 |
Övriga externa kostnader | –97 | –88 |
MSEK | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
Fordringar på balansdagen | 1 428 | – |
Ränteintäkter | 163 | – |
Nettoresultat av finansiella transaktioner | 7 | – |
| SEK | |
Överkursfond | 1 968 774 287 |
Reserver | –23 233 065 |
Balanserade vinstmedel | 1 683 827 622 |
Årets resultat | 1 314 694 174 |
Summa 1) | 4 944 063 017 |
| SEK | |
Utdelning till aktieägare, 2,00 kr per aktie | 174 845 212 |
Till ny räkning överförs | 4 769 217 805 |
Summa | 4 944 063 017 |
MSEK | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
Årets resultat | 1 013 | 663 |
+ Skatt på periodens resultat | 287 | 183 |
+/– Nettoresultat av finansiella transaktioner | –4 | –117 |
+ Räntekostnader | 1 428 | 829 |
| +/– Ränteintäkter (exkl. ränteintäkter från icke | ||
förfallen portfölj av konsumentlån) | –426 | –177 |
+/– Portföljomvärdering | 615 | 322 |
| + Av- och nedskrivningar av materiella och | ||
immateriella anläggningstillgångar | 99 | 96 |
| EBITDA | 3 011 | 1 799 |
+ Återbetalade belopp kreditportföljer | 9 359 | 7 394 |
– Ränteintäkter kreditportföljer | –4 523 | –3 469 |
| EBITDA, justerad | 7 847 | 5 724 |
MSEK | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
Eget kapital | 6 705 | 5 921 |
Primärkapitaltillskott | –1 109 | –1 109 |
| Återläggning utbetald räntekostnad för | ||
primärkapitaltillskott | 134 | 152 |
| Totalt eget kapital | 5 729 | 4 964 |
| Totalt eget kapital (kvartalssnitt) | 5 297 | 4 788 |
Årets resultat | 1 013 | 663 |
Justering av ränta primärkapitaltillskott | –124 | –133 |
| Justerat årligt resultat | 889 | 530 |
| Avkastning eget kapital, % | 17 | 11 |
MSEK | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
| Eget kapital | 6 705 | 5 921 |
| Primärkapitaltillskott | –1 109 | –1 109 |
| Återläggning utbetald räntekostnad för | 134 | 152 |
| primärkapitaltillskott | ||
Återläggning jämförelsestörande poster 1) | –1 | 120 |
Totalt eget kapital | 5 728 | 5 085 |
Totalt eget kapital (kvartalssnitt) | 5 320 | 4 853 |
Årets resultat | 1 013 | 663 |
Återläggning jämförelsestörande poster 1) | – | 120 |
Framräknat årligt resultat | 1 013 | 783 |
Justering av ränta primärkapitaltillskott | –124 | –133 |
Justerat årligt resultat | 889 | 650 |
| Avkastning eget kapital, exkluderat för | ||
| jämförelsestörande poster, % | 17 | 13 |