MSEK | Not | 2024 | 2023 |
Nettoomsättning | 2 | ||
Övriga rörelseintäkter | 3 | ||
Aktiverat arbete för egen räkning | |||
Råvaror och förnödenheter | - | - | |
Förändring varulager | - | - | |
Övriga externa kostnader | 4,5 | - | - |
Personalkostnader | 6 | - | - |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | 7,8,22 | - | - |
Övriga rörelsekostnader | - | - | |
Rörelseresultat | |||
Finansiella intäkter | 23 | ||
Finansiella kostnader | 22,23 | - | - |
Finansnetto | - | - | |
Resultat före skatt | |||
Skatt på årets resultat | 9 | - | - |
Årets resultat | |||
| Årets resultat hänförligt till | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
Innehavare utan bestämmande inflytande | |||
| Resultat per aktie, räknat på resultat hänförligt till moderföretagets aktieägare: | |||
Resultat per aktie i kr före utspädning | 10 | ||
Resultat per aktie i kr efter utspädning | 10 | ||
Antal aktier (miljontal) | |||
Genomsnittligt antal aktier före utspädning (miljontal) | |||
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning (miljontal) |
MSEK | 2024 | 2023 |
Årets resultat | ||
| Poster som kan komma att omföras till resultaträkningen: | ||
Omräkningsdifferenser i utlandsverksamhet | - | |
Övrigt totalresultat för året | - | |
Summa totalresultat för året | ||
| Summa totalresultat hänförligt till: | ||
Moderbolagets aktieägare | ||
Innehavare utan bestämmande inflytande |
MSEK | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Immateriella tillgångar | |||
Goodwill | 7 | ||
Övriga immateriella tillgångar | 7 | ||
Summa immateriella tillgångar | |||
| Materiella tillgångar | |||
Maskiner, inventarier och verktyg | 8 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 22 | ||
Summa materiella anläggningstillgångar | |||
| Finansiella och övriga anläggningstillgångar | |||
Uppskjutna skattefordringar | 15 | ||
Övriga långfristiga fordringar | |||
Summa finansiella och övriga anläggningstillgångar | |||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Varulager | 11 | ||
Kundfordringar | 25 | ||
Aktuell skattefordran | |||
Övriga fordringar | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 12 | ||
Likvida medel | 13 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
MSEK | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
Aktiekapital | 14 | ||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Omräkningsreserver | |||
Balanserat resultat inkl. årets resultat | |||
Eget kapital hänförligt moderbolagets aktieägare | |||
Eget kapital hänförligt innehavare utan bestämmande inflytande | |||
Totalt eget kapital | |||
| Långfristiga skulder | |||
Skulder till kreditinstitut | 16 | ||
Övriga långfristiga skulder | 16 | ||
Skulder avseende nyttjanderättstillgångar | 16,22 | ||
Avsättningar | 18 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 15 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Skulder till kreditinstitut | 16 | ||
Skulder avseende nyttjanderättstillgångar | 16,22 | ||
Aktuella skatteskulder | |||
Leverantörsskulder | |||
Övriga skulder | |||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 17 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Balanserat | Eget kapital | Eget kapital | |||||
| resultat | hänförligt | hänförligt till | |||||
| Övrigt | inklusive | till moder- | innehavare | Summa | |||
| Aktie- | tillskjutet | Omräknings- | periodens | bolagets | utan best. | Eget | |
| MSEK | kapital | kapital | reserver | resultat | aktieägare | inflytande | kapital |
Eget kapital 1 januari 2023 | |||||||
Årets resultat | |||||||
Övrigt totalresultat | - | - | - | - | |||
Summa totalresultat | - | ||||||
Optionspremier | |||||||
| Innehav utan bestämmande inflytande som | |||||||
| uppkommit vid förvärv av dotterbolag. | |||||||
Eget kapital 31 december 2023 | |||||||
Eget kapital 1 januari 2024 | |||||||
Årets resultat | |||||||
Övrigt totalresultat | |||||||
Summa totalresultat | |||||||
Nyemission | |||||||
Eget kapital 31 december 2024 |
MSEK | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
Rörelseresultat före finansiella poster | |||
Avskrivningar och nedskrivningar | |||
Övriga ej kassaflödespåverkande poster | 20 | - | |
Erhållen ränta | |||
Erlagd ränta | - | - | |
Betald inkomstskatt | - | - | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital | |||
Ökning/minskning varulager | - | ||
Ökning/minskning rörelsefordringar | - | ||
Ökning/minskning rörelseskulder | - | - | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | |||
| Förvärv av dotterbolag | - | - | |
Köp av materiella anläggningstillgångar | 8 | - | - |
Köp av immateriella tillgångar | 7 | - | - |
Ökning/minskning kortfristiga finansiella tillgångar | |||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
Amorteringar | 16 | - | - |
Nyemsision | |||
Optionspremier | |||
Ökning/minskning av kortfristiga krediter | - | - | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | |
Minskning/ökning av likvida medel | - | ||
Likvida medel vid periodens början | |||
Omräkningsdifferens i likvida medel | - | - | |
Likvida medel vid periodens slut |
Hjälpmedel | Medicinteknik | Specialistläkemedel | Övrigt | Totalt | ||||||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Nettomsättning | 767,2 | 590,5 | 607,7 | 511,7 | 431,8 | 485,3 | – | – | 1 806,7 | 1 587,4 |
EBITDA justerad | 212,0 | 146,0 | 138,3 | 99,0 | 59,2 | 110,0 | -21,7 | -23,5 | 387,7 | 331,6 |
| Avskrivning av materiella | -47,8 | -37,0 | -39,6 | -34,5 | -25,8 | -28,1 | -2,2 | -4,5 | -115,4 | -104,0 |
| och immateriella tillgångar | ||||||||||
Rörelseresultat | 164,1 | 109,0 | 98,7 | 64,5 | 33,4 | 82,0 | -23,9 | -28,0 | 272,3 | 227,5 |
| Finansiella intäkter och | -9,6 | -9,1 | -18,4 | -14,1 | -11,0 | -13,1 | 28,3 | 31,1 | -10,7 | -5,2 |
| kostnader | ||||||||||
Resultat före skatt | 154,6 | 99,9 | 80,3 | 50,4 | 22,3 | 68,8 | 4,4 | 3,1 | 261,6 | 222,3 |
Hjälpmedel | Medicinteknik | Specialistläkemedel | Totalt | |||||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Sverige | 363,5 | 270,3 | 235,3 | 217,7 | 299,6 | 314,2 | 898,4 | 802,2 |
Norden (exkl Sverige) | 291,3 | 205,9 | 72,1 | 60,1 | 85,3 | 78,6 | 448,6 | 344,7 |
Europa (exkl Norden) | 101,9 | 100,6 | 238,1 | 202,7 | 44,6 | 91,2 | 384,7 | 394,4 |
Övriga världen | 10,4 | 13,7 | 62,3 | 31,1 | 2,4 | 1,2 | 75,1 | 46,0 |
Summa | 767,2 | 590,5 | 607,7 | 511,7 | 431,8 | 485,3 | 1 806,7 | 1 587,4 |
Hjälpmedel | Medicinteknik | Specialistläkemedel | Total | |||||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Läkemedel | – | – | 11,3 | 13,3 | 409,2 | 473,5 | 420,5 | 486,9 |
| Hjälpmedel | 765,9 | 588,4 | – | – | – | – | 765,9 | 588,4 |
Medicinteknisk utrustning | – | – | 322,7 | 256,4 | – | – | 322,7 | 256,4 |
| Livsmedel | – | – | 243,0 | 212,8 | 8,7 | 9,3 | 251,8 | 222,1 |
Övrigt | 1,3 | 2,1 | 30,8 | 29,1 | 13,9 | 2,4 | 45,9 | 33,6 |
Summa | 767,2 | 590,5 | 607,7 | 511,7 | 431,8 | 485,3 | 1 806,7 | 1 587,4 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Sverige | 678,0 | 511,2 | 282,6 | 270,8 |
| Holland | 43,2 | 79,1 | – | – |
| Norge | 87,8 | 52,6 | – | – |
Tyskland | 98,7 | 104,1 | – | – |
Storbritannien | 162,7 | 146,6 | – | – |
Summa | 1 070,4 | 893,6 | 282,6 | 270,8 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Statliga bidrag | 0,6 | 1,6 | – | – |
Försäkringsersättning | 0,1 | 0,8 | – | – |
| Valutakursdifferenser | 5,5 | 11,3 | 0,0 | 0,0 |
Vidarefakturerade kostnader | – | – | 1,4 | 1,6 |
Negativ goodwill vid förvärv | 3,5 | – | – | – |
| Omvärdering av villkorad köpeskilling | 22,2 | – | – | – |
| Övrigt | 3,4 | 2,8 | – | – |
Summa | 35,3 | 16,4 | 1,4 | 1,6 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
KSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Revisionsuppdraget | 2 455 | 1 804 | 700 | 660 |
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | – | – | – | – |
Skatterådgivning | 89 | 30 | – | – |
Övriga tjänster | 55 | 65 | – | – |
| Andra revisionsbolag | ||||
Ersättning för revisionsuppdraget | 1 029 | 380 | – | – |
Totalt | 3 628 | 2 278 | 700 | 660 |
Transaktioner med dotterbolag | Moderbolaget | |
MSEK | 2024 | 2023 |
Koncerninterna transaktioner (management fee) | 13,5 | 12,2 |
Vidarefakturerade kostnader | 1,1 | 1,6 |
Fakturerad ränta på interna lån | 20,5 | 23,0 |
Koncernbidrag | 12,0 | 7,7 |
Summa | 47,2 | 44,5 |
Utestående fordringar och skulder avseende dotterbolag | Moderbolaget | |
MSEK | 2024 | 2023 |
Kortfristiga fordringar på koncernföretag | 72,6 | 63,4 |
Långfristiga fordringar på koncernföretag | 282,5 | 270,5 |
Kortfristiga skulder på koncernföretag | -188,7 | -113,7 |
Långfristiga skulder på koncernföretag | -1,3 | -1,3 |
Summa | 165,1 | 218,8 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Löner och andra ersättningar | 329,7 | 295,4 | 8,9 | 10,6 |
Sociala avgifter* | 94,4 | 84,7 | 3,4 | 4,2 |
Pensionskostnader – avgiftsbestämda planer | 30,2 | 24,7 | 1,6 | 1,6 |
Summa | 454,3 | 404,8 | 13,8 | 16,5 |
| Grundlön | Aktie- | ||||
| /styrelse | Rörlig er- | Pensions- | relaterad | Övrig er- | |
| KSEK | arvode | sättning | kostnad | ersättning | sättning |
| 2024 | |||||
Karl Tobieson (styrelsens ordförande) | 425 | – | – | – | – |
Otto Ankarcrona (styrelseledamot) | 175 | – | – | – | – |
Malin Enarson (styrelseledamot) | 175 | – | – | – | – |
David Jern (styrelseleamot) | 175 | – | – | – | – |
Lena Söderström (styrelseledamot) | 175 | – | – | – | – |
Anna Törner (styrelseledamot) | 175 | – | – | – | – |
Anders Dahlberg (verkställande direktör) | 3 032 | 1 280 | 819 | – | 147 |
Övriga ledande befattningshavare med anställningsförhållande (4 personer) | 5 808 | 1 827 | 1 562 | – | 133 |
Summa | 10 140 | 3 107 | 2 381 | – | 280 |
| 2023 | |||||
Karl Tobieson, (styrelsens ordförande) | 425 | – | – | – | – |
Otto Ankarcrona (styrelseledamot) | 175 | – | – | – | – |
Malin Enarson (styrelseledamot) | 175 | – | – | – | – |
David Jern (styrelseleamot) | 175 | – | – | – | – |
Lena Söderström (styrelseledamot) | 175 | – | – | – | – |
Anna Törner (styrelseledamot) | 175 | – | – | – | – |
Anders Dahlberg (verkställande direktör) | 2 976 | 2 647 | 804 | – | 140 |
Övriga ledande befattningshavare med anställningsförhållande (4 personer) | 6 105 | 2 192 | 1 482 | – | 85 |
Summa | 10 381 | 4 839 | 2 285 | – | 224 |
| Indata i värderingsmodellen för optionerna | |
Program 2023/2026 | |
Aktiekurs | 297,5 kr |
Nuvärde av utdelningar | |
Teckningskurs | 386,75 kr |
Riskfri ränta | 2,68 % |
Volatilitet | 34 % |
Könsfördelning | Koncernen | Moderbolaget | ||
Medelantal anställda | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Kvinnor | 231 | 202 | 1 | 1 |
Män | 325 | 274 | 2 | 2 |
Medelantal anställda | 556 | 476 | 3 | 3 |
Medelantal anställda per land | Koncernen | Moderbolaget | ||
Antal | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Sverige | 339 | 290 | 3 | 3 |
Storbritannien | 96 | 77 | – | – |
Tyskland | 48 | 51 | – | – |
Nederländerna | 37 | 32 | – | – |
Norge | 37 | 27 | – | – |
Summa | 556 | 476 | 3 | 3 |
Könsfördelning | 2024-12-31 | 2023-12-31 | ||
Antal på balansdagen | Varav män | Antal på balansdagen | Varav män | |
| 3 | ||||
Styrelseledamöter, exklusive suppleanter | 6 | 3 | 6 | |
| Verkställande direktör och övriga ledande | 5 | 3 | 5 | 3 |
| befattningshavare | ||||
| Koncernen totalt | 11 | 6 | 6 | |
| 11 |
| Koncernen | ||||||||
| Balanserade | ||||||||
| Produk- | utvecklings- | Försäljnings- | Kund- | |||||
MSEK | Goodwill | Varumärke | tionsavtal | utgifter | rättigheter | relationer | Övrigt | Summa |
| Räkenskapsåret jan-dec 2024 | ||||||||
Ingående anskaffningsvärden | 353,0 | 91,8 | 27,0 | 165,1 | 49,6 | 209,4 | 43,2 | 939,1 |
Investeringar | – | – | – | 20,9 | 2,6 | – | 1,1 | 24,5 |
Anskaffning via rörelseförvärv | 17,8 | – | – | 7,2 | – | 16,1 | 2,1 | 43,2 |
Avyttringar och utrangeringar | – | – | – | 0,0 | – | – | -5,5 | -5,5 |
Omräkningsdifferenser | 4,5 | 0,2 | – | -0,3 | – | 6,6 | 0,7 | 11,8 |
Omklassificeringar och övrigt | – | 0,0 | – | 0,0 | – | – | 5,5 | 5,5 |
Summa anskaffningsvärden | 375,3 | 92,0 | 27,0 | 192,9 | 52,2 | 232,1 | 47,1 | 1 018,5 |
Ingående av- och nedskrivningar | -13,1 | -1,8 | -27,0 | -117,3 | -39,6 | -76,0 | -15,0 | -289,9 |
Årets avskrivningar | 0,0 | -9,1 | – | -13,9 | -6,3 | -24,3 | -3,6 | -57,1 |
Anskaffning via rörelseförvärv | – | – | – | – | – | – | -1,7 | -1,7 |
Avyttringar och utrangeringar | – | – | – | – | – | – | 5,5 | 5,5 |
Omräkningsdifferenser | 0,0 | 0,0 | – | 0,5 | – | -3,1 | -0,1 | -2,7 |
Omklassificeringar och övrigt | – | 0,0 | – | 0,0 | – | – | -5,5 | -5,5 |
Summa av- och nedskrivningar | -13,1 | -10,9 | -27,0 | -130,7 | -45,9 | -103,4 | -20,5 | -351,5 |
Utgående redovisat värde | 362,2 | 81,1 | – | 62,1 | 6,3 | 128,8 | 26,6 | 667,0 |
| Räkenskapsåret jan-dec 2023 | ||||||||
Ingående anskaffningsvärden | 255,7 | 48,2 | 27,0 | 148,2 | 49,5 | 141,0 | 10,1 | 679,7 |
Investeringar | – | – | – | 16,8 | 0,1 | – | 0,4 | 17,2 |
Anskaffning via rörelseförvärv | 98,5 | 46,2 | – | 2,7 | – | 68,4 | 34,5 | 250,4 |
Avyttringar och utrangeringar | – | – | – | -0,2 | – | – | -0,7 | -0,9 |
Omräkningsdifferenser | -1,2 | -2,6 | – | -2,3 | – | 0,0 | -1,1 | -7,2 |
Summa anskaffningsvärden | 353,0 | 91,8 | 27,0 | 165,1 | 49,6 | 209,4 | 43,3 | 939,1 |
Ingående av- och nedskrivningar | -13,1 | – | -27,0 | -103,7 | -31,5 | -54,8 | -8,1 | -238,2 |
Årets avskrivningar | – | -1,8 | – | -14,5 | -8,1 | -21,8 | -2,0 | -48,2 |
Anskaffning via rörelseförvärv | – | – | – | -1,4 | – | – | -5,9 | -7,4 |
Avyttringar och utrangeringar | – | – | – | 0,1 | – | – | 0,5 | 0,6 |
Omräkningsdifferenser | – | – | – | 2,1 | – | 0,5 | 0,5 | 3,2 |
Summa av- och nedskrivningar | -13,1 | -1,8 | -27,0 | -117,3 | -39,6 | -76,0 | -15,0 | -289,9 |
Utgående redovisat värde | 340,0 | 90,0 | – | 47,8 | 10,0 | 133,3 | 28,2 | 649,2 |
| Koncernen | |||
MSEK | Bolag | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Goodwill | Specialistläkemedel | 15,2 | 15,2 |
Goodwill | Hjälpmedel | 179,7 | 140,9 |
Varumärke | Hjälpmedel | 1,5 | 48,3 |
Goodwill | Medicinteknik | 166,9 | 165,5 |
Summa immateriella tillgångar för prövning av nedskrivning | 363,3 | 369,9 |
MSEK | Hjälpmedel | Medicinteknik | Specialistläkemedel |
Omsättningstillväxt de första fem åren | 4,0 % | 7,0 % | 5,0 % |
Omsättningstillväxt bortom budgetperioden | 2,0 % | 2,0 % | 2,0 % |
Rörelsemarginal (snitt de första fem åren) | 25,3 % | 16,7 % | 8,5 % |
Diskonteringsränta före skatt | 15,1 % | 15,0 % | 15,3 % |
KGE | Variabel | Förändring, % | Värdeförändring, MSEK | Nedskrivningsbehov |
Hjälpmedel | Rörelsemarginal | 10,0 % | -216,9 | – |
Diskonteringsränta efter skatt | 1 % enhet | -189,6 | – | |
Medicinteknik | Rörelsemarginal | 10,0 % | -113,5 | – |
Diskonteringsränta efter skatt | 1 % enhet | -99,0 | – | |
Specialistläkemedel | Rörelsemarginal | 10,0 % | -45,9 | – |
Diskonteringsränta efter skatt | 1 % enhet | -33,3 | – |
Maskiner, inventarier och verktyg | Koncernen | Moderbolaget | ||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ingående anskaffningsvärde | 295,1 | 246,4 | – | – |
Årets inköp | 41,7 | 22,1 | – | – |
Anskaffning via rörelseförvärv | 3,1 | 27,7 | – | – |
Årets avyttringar/utrangeringar | -2,1 | -0,1 | – | – |
Omklassificeringar | -0,3 | -1,1 | – | – |
Omräkningsdifferenser | 7,1 | – | – | – |
Utgående anskaffningsvärde | 344,7 | 295,1 | – | – |
Ingående avskrivningar | -193,2 | -153,4 | – | – |
Ingående avskrivning på avyttrade/utrangerade tillgångar | 1,8 | 0,1 | – | – |
Anskaffade avskrivningar via rörelseförvärv | -1,5 | -22,9 | – | – |
Årets avskrivningar enligt plan | -20,7 | -18,4 | – | – |
Årets nedskrivningar enligt plan | 0,0 | – | – | – |
Omklassificeringar | 0,3 | 1,1 | – | – |
Omräkningsdifferenser | -3,3 | 0,3 | – | – |
Utgående avskrivningar enligt plan | -216,7 | -193,2 | – | – |
Utgående bokfört värde | 128,0 | 101,8 | – | – |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Aktuell skatt | -63,6 | -58,4 | 0,0 | 0,0 |
Skatt hänförligt tidigare år | 1,4 | – | 0,0 | – |
Uppskjuten skatt | 9,9 | 8,6 | – | – |
Redovisad skattekostnad | -52,3 | -49,8 | -0,1 | 0,0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Resultat före skatt | 261,6 | 222,3 | 31,1 | 28,2 |
Inkomstskatt beräknad enligt Svensk skattesats | -53,9 | -45,8 | -6,4 | -5,8 |
Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter | 8,2 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader | -1,6 | -0,8 | -0,1 | -0,1 |
Erhållet negativt räntenetto | 6,4 | 5,9 | 6,4 | 5,9 |
Erhållet positivt räntenetto | -6,4 | -5,9 | 0,0 | 0,0 |
Utnyttjande av tidigare ej redovisade underskott | 0,0 | 0,3 | 0,0 | 0,0 |
Ej aktiverade underskottsavdrag | -0,8 | -0,6 | 0,0 | 0,0 |
Effekt av ändrade skattesatser | 0,0 | 0,0 | – | – |
Skattejusteringar från f g år | 1,4 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Skillnader mellan nationella skattesatser | -5,8 | -3,1 | – | – |
Skattekostnad | -52,3 | -49,8 | -0,1 | 0,0 |
MSEK | 2024 | 2023 |
| Resultat per aktie före utspädning | ||
Totalt resultat per aktie före utspädning hänförligt till moderföretagets aktieägare | 14,0 | 11,6 |
| Resultat per aktie efter utspädning | ||
Totalt resultat per aktie före utspädning hänförligt till moderföretagets aktieägare | 14,0 | 11,6 |
| Resultatmått som använts i beräkningen av resultat per aktie | ||
Resultat efter skatt hänförligt till moderföretagets aktieägare | 207,4 | 172,2 |
| Vägt genomsnittligt antal stamaktier | ||
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier vid beräkning av resultat per aktie före utspädning | 14 818 235 | 14 807 353 |
Utspädning | 7 114 | 49 196 |
| Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier och potentiella stamaktier som använts som nämnare vid beräkning av | 14 825 349 | 14 856 549 |
| resultat per aktie efter utspädning |
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Råmaterial | 114,4 | 132,6 |
Halvfabrikat | 20,2 | 19,8 |
Färdiga varor | 134,3 | 124,3 |
268,9 | 276,7 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Förutbetalda hyror | 2,5 | 2,0 | – | 0,1 |
Förutbetalda försäkringskostnader | 2,1 | 1,7 | 0,1 | 0,1 |
Förutbetalda pensionskostnader | 1,0 | 0,9 | 0,1 | 0,1 |
Förutbetald leasing | 0,8 | 0,8 | – | – |
Förutbetalda årsavgifter | 4,0 | 2,8 | 0,3 | – |
Upplupna intäkter | 2,2 | 13,5 | – | – |
| Förskott till leverantör | 16,5 | 7,8 | – | – |
Övriga poster | 12,4 | 9,2 | 0,0 | 0,3 |
41,5 | 38,8 | 0,6 | 0,6 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Kassa och bank | 370,1 | 188,2 | 256,7 | 139,2 |
370,1 | 188,2 | 256,7 | 139,2 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående balans | -63,3 | -35,9 |
Redovisat i resultaträkningen | 9,9 | 8,7 |
Ökning genom rörelseförvärv | -3,4 | -36,7 |
Omräkningsdifferenser | -1,6 | 0,6 |
Utgående balans | -58,5 | -63,3 |
| Uppskjutna skatteskulder | ||||||
| Obeskattade | Immatriella | Nyttjande- | Intern- | |||
| MSEK | reserver | tillgångar | rättstillgångar | överlåtelse | Övrigt | Summa |
Per 1 januari 2024 | 3,1 | 59,3 | -2,7 | – | 3,6 | 63,3 |
Ökning genom rörelseförvärv | – | 3,4 | – | – | – | 3,4 |
Redovisat i resultaträkningen | -0,2 | -8,1 | -0,8 | – | -0,7 | -9,9 |
Omklassificeringar | – | -2,9 | – | – | 2,9 | – |
Omräkningsdifferens | – | 1,1 | -0,1 | – | 0,6 | 1,6 |
Per 31 december 2024 | 2,9 | 52,8 | -3,7 | – | 6,4 | 58,5 |
Per 1 januari 2023 | – | 34,2 | -2,8 | 0,1 | 4,3 | 35,9 |
Ökning genom rörelseförvärv | 3,3 | 33,4 | – | – | – | 36,7 |
Redovisat i resultaträkningen | -0,1 | -7,7 | 0,0 | -0,1 | -0,8 | -8,7 |
Omräkningsdifferens | – | -0,7 | 0,0 | – | 0,1 | -0,6 |
Per 31 december 2023 | 3,1 | 59,3 | -2,7 | – | 3,6 | 63,3 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Långfristig | ||||
Banklån | 48,8 | 72,0 | – | – |
Skulder avseende nyttjanderättstillgångar | 248,6 | 120,2 | – | – |
Summa långfristig upplåning | 297,3 | 192,2 | – | – |
| Kortfristig | ||||
Checkräkningskrediter | – | 9,1 | – | – |
Banklån | 25,2 | 24,1 | – | – |
Fakturabelåning | – | 8,9 | – | – |
| Skulder avseende nyttjanderättstillgångar | 35,4 | 27,0 | – | – |
Summa kortfristig upplåning | 60,6 | 69,0 | – | – |
Total upplåning | 358,0 | 261,2 | – | – |
| Koncernen | ||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Upplåning vid årets början | 261,2 | 340,0 |
| Kassaflödespåverkande | ||
Amortering av skulder avseende nyttjanderättstillgångar | -43,0 | -42,7 |
Amortering av lån | -24,0 | -41,9 |
Förändring av kortfristiga krediter | -16,0 | -37,4 |
| Ej kassaflödespåverkande | ||
Tillägg/annulleringar avseende nyttjanderättstillgångar | 175,4 | 34,1 |
Ökning genom rörelseförvärv | – | 9,1 |
Valutakursdifferenser | 4,4 | – |
Summa upplåning vid årets slut | 358,0 | 261,2 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Likvida medel | 370,1 | 188,2 | 256,7 | 139,2 |
| Låneskulder-förfaller inom ett år (inklusive checkräkningskredit) | -60,6 | -69,0 | – | – |
| Låneskulder-förfaller efter ett år | -297,3 | -192,2 | – | – |
| Övriga finansiella skulder - förfaller inom ett år | -12,1 | – | – | – |
| Övriga finansiella skulder - förfaller efter ett år | -7,5 | -28,8 | – | – |
| Nettoskuld inklusive skulder avseende nyttjanderättstillgångar | -7,5 | -101,9 | 256,7 | 139,2 |
| Nettoskuld exklusive skulder avseende nyttjanderättstillgångar | 276,5 | 45,3 | 256,7 | 139,2 |
| Likvida medel | 370,1 | 188,2 | 256,7 | 139,2 |
| Bruttoskuld - bunden ränta | – | – | – | – |
| Bruttoskuld - rörlig ränta | -377,6 | -290,0 | – | – |
| Nettoskuld inklusive skulder avseende nyttjanderättstillgångar | -7,5 | -101,9 | 256,7 | 139,2 |
| Övriga | ||||
| Likvida | finansiella | |||
| MSEK | medel | Låneskulder | skulder | Summa |
Nettoskuld 1 januari 2024 | 188,2 | -261,2 | -28,8 | -101,9 |
Kassaflöde | 209,3 | 83,0 | 0,0 | 292,3 |
Övriga icke kassaflödespåverkande poster | -27,4 | -179,8 | 9,2 | -198,0 |
Nettoskuld 31 december 2024 inklusive skulder avseende nyttjanderättstillgångar | 370,1 | -358,0 | -19,6 | -7,5 |
Nettoskuld 31 december 2024 exklusive skulder avseende nyttjanderättstillgångar | 370,1 | -74,0 | -19,6 | 276,5 |
Nettoskuld 1 januari 2023 | 236,2 | -340,0 | -0,1 | -103,9 |
Kassaflöde | -49,0 | 122,0 | – | 73,0 |
Övriga icke kassaflödespåverkande poster | 1,0 | -43,2 | -28,7 | -70,9 |
Nettoskuld 31 december 2023 inklusive skulder avseende nyttjanderättstillgångar | 188,2 | -261,2 | -28,8 | -101,9 |
Nettoskuld 31 december 2023 exklusive skulder avseende nyttjanderättstillgångar | 188,2 | -114,0 | -28,8 | 45,4 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Upplupna löner | 15,7 | 24,4 | 2,1 | 4,8 |
Semesterlöner | 24,1 | 20,8 | 0,3 | 0,4 |
Upplupna sociala avgifter | 24,3 | 17,9 | 1,0 | 1,4 |
Förutbetalda intäkter | 2,7 | 1,2 | – | – |
Särskild löneskatt | 7,0 | 6,5 | 0,4 | 0,4 |
Styrelsearvode | 1,2 | 1,5 | 0,9 | 1,3 |
Upplupna rabatter och royalty | 3,5 | 6,0 | – | – |
Övriga poster | 27,7 | 21,0 | 0,9 | 0,1 |
Summa | 106,1 | 99,3 | 5,5 | 8,4 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ingående värde | 4,4 | 5,5 | – | – |
Redovisat i resultaträkningen | 0,0 | -0,2 | – | – |
Nya reserver under året | 0,0 | 0,6 | – | – |
Utnyttjade reserver under året | -0,1 | -1,6 | – | – |
Omräkningsdifferenser | 0,3 | 0,1 | – | – |
Utgående redovisat värde | 4,7 | 4,4 | – | – |
| Kapitalandel | ||||
Koncernen | Org. nr | Säte | 2024 | 2023 |
Cardiolex Medical AB | 556567-5153 | Solna | 97 % | 97 % |
Strässle & Co. Medizintechnik GmbH (dotterbolag till Cardiolex Medical AB) | 769483 | Ulm, Tyskland | 100 % | 100 % |
Amedtec Medizintechnik Aue GmbH (dotterbolag till Cardiolex Medical AB) | HRB 222841 | Aue, Tyskland | 100 % | 100 % |
Dunmedic AB | 556589-7534 | Solna | 100 % | 100 % |
Inpac Holding AB | 559047-1859 | Solna | 100 % | 100 % |
Inpac AB (dotterbolag till Inpac Holding AB) | 556767-1523 | Lund | 100 % | 100 % |
MedCap Assistive Tech Holding AB | 556682-1251 | Solna | 100 % * | 100 % * |
Abilia AB (dotterbolag till MedCap Assistive Tech Holding AB) | 556180-3296 | Solna | 100 % | 100 % |
Abilia AS (dotterbolag till MedCap Assistive Tech Holding AB) | 936869335 | Oslo, Norge | 100 % | 100 % |
Abilia Ltd (MedCap Assistive Tech Holding AB) | 1149346 | Swavesey, Storbritannien | 100 % | 100 % |
AdderaCare AB (dotterbolag till MedCap Assistive Tech Holding AB) | 556936-0752 | Solna | 100 % | 100 % |
Cognita AS (dotterbolag till Abilia AS) | 983547818 | Oslo, Norge | 100 % | 100 % |
Kompany AS (dotterbolag till Abilia AS) | 932393263 | Oslo, Norge | 100 % | - |
Picomed AS (dotterbolag till Abilia AS) | 962211631 | Sundebru, Norge | 100 % | - |
Comai AB (dotterbolag till Abilia AB) | 556685-5630 | Solna | 100 % | 100 % |
ITS Design Ltd (dotterbolag till Abilia AB) | 04628666 | Leicester, Storbritannien | 100 % | - |
Amajo AS (dotterbolag till AdderaCare AB) | 951574775 | Hagan, Norge | 100 % | 100 % |
Erimed International AB (dotterbolag till AdderaCare AB) | 556589-8953 | Huddinge | 100 % | 100 % |
Huka B.V. (dotterbolag till AdderaCare AB) | 8188636 | Oldenzaal, Nederlän- | 100 % | 100 % |
| derna | ||||
Kom i Kapp AB (dotterbolag till AdderaCare AB) | 556335-2409 | Solna | 100 % | 100 % |
Trident Industri AB (dotterbolag till AdderaCare AB) | 556513-7634 | Ängelholm | 100 % | 100 % |
Swedelift AB (dotterbolag till Trident Industri AB) | 556914-2747 | Partille | 100 % | 100 % |
MedCap Surgical Holding AB | 559440-7370 | Stockholm | 98% | 98% |
Surgicube International BV | 24404849 | Zuidland, Nederländerna | 100 % | 100 % |
Surgicube IP BV (dotterbolag till Surgicube BV) ** | 59016779 | Zuidland, Nederländerna | - | 100 % |
Toul Meditech AB (dotterbolag till MedCap Surgical Holding AB) | 556487-1746 | Västerås | 100 % | 100 % |
Surgicube-Toul Inc (dotterbolag till Toul Meditech AB) | 881319 | Fremont, USA | 100 % | 100 % |
Multi-ply Components Ltd | 3584723 | Blackpool, Storbritannien | 100 % | 100 % |
Unimedic Pharma Holding AB | 556270-9740 | Solna | 100 % | 100 % |
Unimedic Pharma AB (dotterbolag till Unimedic Pharma Holding AB) | 556557-9967 | Solna | 100 % | 100 % |
Unimedic AB (dotterbolag till Unimedic Pharma Holding AB) | 556426-7721 | Sundsvall | 100 % | 100 % |
| Bokfört värde | |||||
Moderbolaget | Kapitalandel | Röstandel | Antal andelar | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Cardiolex Medical AB | 97 % | 97 % | 2 161 | 19,7 | 19,7 |
Dunmedic AB | 100 % | 100 % | 1 000 | 1,0 | 1,0 |
Inpac Holding AB | 100 % | 100 % | 1 000 | 28,3 | 28,3 |
MedCap Assistive Tech Holding AB | 100 % | 100 % | 9 149 975 | 90,8 | 90,8 |
MedCap Surgical Holding AB | 98 % | 98% | 7 600 | 76,1 | 76,1 |
Multi-ply Components Ltd | 100 % | 100 % | 107 777 | 72,5 | 72,5 |
Unimedic Pharma Holding AB | 100 % | 100 % | 3 000 | 15,4 | 15,4 |
Totalt | 303,7 | 303,7 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Orealiserade valutaförluster | -7,5 | -7,3 | – | – |
Vinst/förlust vid försäljning av anläggningstillgångar | -0,5 | -0,3 | – | – |
Avsättningar | – | -1,6 | – | – |
Övervärde varulager från förvärvskalkyl | – | 10,4 | – | – |
Övrigt | -19,4 | -0,2 | – | – |
Summa | -27,4 | 1,0 | – | – |
| Koncernen | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Ingående anskaffningsvärde | 248,7 | 234,3 |
Under året tillkommande nyttjanderätter inkl. omvärderingar | 168,2 | 28,8 |
Anskaffning via rörelseförvärv | 0,0 | – |
Årets försäljning/utrangering | -40,3 | -14,0 |
Omräkningsdifferenser | 4,8 | -0,5 |
| Utgående anskaffningsvärde | 381,4 | 248,7 |
Ingående avskrivningar | -106,6 | -84,7 |
Omklassificeringar | – | 1,1 |
Ingående avskrivning på sålda/utrangerade tillgångar | 38,0 | 13,9 |
Årets avskrivningar enligt plan | -37,5 | -37,4 |
Omräkningsdifferenser | -0,6 | 0,6 |
Utgående avskrivningar enligt plan | -106,7 | -106,6 |
Utgående bokfört värde | 274,8 | 142,1 |
MSEK | Koncernen | Moderbolaget | ||
Ställda säkerheter | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Företagsinteckningar | 87,7 | 84,7 | – | – |
Pantförskrivet lager | 20,6 | 24,5 | – | – |
Aktier i dotterföretag | 498,8 | 509,1 | 126,9 | 155,2 |
Spärrmedel | 36,0 | – | – | – |
Pantsatta kundfordringar | 12,2 | 21,4 | – | – |
Övrigt | 8,1 | 11,1 | – | – |
| Summa ställda säkerheter | 663,2 | 650,7 | 126,9 | 155,2 |
Ansvarsförbindelser | Generellt | Generellt | Generellt | Generellt |
| borgensåtagande | borgensåtagande | borgensåtagande | borgensåtagande |
MSEK | 2024 | 2023 |
Byggnader | 31,6 | 29,3 |
Maskiner & Inventarier | 1,1 | 3,0 |
Bilar | 4,6 | 4,9 |
Övrigt | 0,3 | 0,3 |
Summa | 37,5 | 37,4 |
MSEK | 2024 | 2023 |
| Räntekostnader (inkluderat i finansiella kostnader) | 9,2 | 4,9 |
Utgifter hänförliga till korttidsleasingavtal samt leasingavtal av lägre värde (inkluderat i Övriga externa kostnader) | 1,5 | 1,9 |
Totalt kassaflöde gällande leasingavtal | 45,6 | 42,6 |
MSEK | 2024 | 2023 |
Byggnader | 258,1 | 134,5 |
Maskiner & Inventarier | 1,4 | 1,8 |
Bilar | 15,0 | 5,3 |
Övrigt | 0,3 | 0,5 |
Summa | 274,8 | 142,1 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Finansiella intäkter | ||
Ränteintäkter från finansiella tillgångar som innehas för finansieringsändamål | 8,3 | 7,0 |
Orealiserade valutakursförändringar | – | 3,4 |
Summa | 8,3 | 10,4 |
| Finansiella kostnader | ||
| Räntekostnader och finansiella kostnader för finansiella skulder som inte är värderade till verkligt värde | -18,5 | -15,6 |
| via resultaträkningen | ||
Orealiserade valutakursförändringar | -0,5 | – |
Summa | -19,0 | -15,6 |
| Finansiella poster - netto | -10,7 | -5,2 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde | ||
Lånefordringar | 0,6 | 0,4 |
Kundfordringar | 210,6 | 237,0 |
Övriga fordringar | 10,0 | 15,3 |
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 31,2 | 30,5 |
Likvida medel | 370,1 | 188,2 |
Summa tillgångar | 622,4 | 471,3 |
| Skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde | ||
Skulder till kreditinstitut | 74,0 | 114,0 |
Skulder avseende nyttjanderättstillgångar | 284,0 | 147,2 |
Leverantörsskulder | 72,7 | 90,6 |
Övriga skulder | 37,9 | 38,0 |
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 103,5 | 98,1 |
| Skulder värderade till verkligt värde | ||
Tilläggsköpeskillingar (nivå 3) | 19,5 | 28,2 |
Summa skulder | 591,6 | 516,1 |
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | ||
Skulder värderade till verkligt värde | Bokfört värde | Verkligt värde | Bokfört värde | Verkligt värde |
Ingående balans | 28,2 | 28,2 | – | – |
| Förvärv | 10,7 | 10,7 | 28,7 | 28,7 |
Övriga skulder | – | – | 1,3 | 1,3 |
Reglering under året | -0,7 | -0,7 | -1,4 | -1,4 |
Omvärdering av skuld via resultaträkningen | -19,4 | -19,4 | 0,9 | 0,9 |
Kursdifferens | 0,7 | 0,7 | -1,3 | -1,3 |
Utgående balans | 19,5 | 19,5 | 28,2 | 28,2 |
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
SEK | 106,4 | 143,5 |
| EUR | 61,7 | 56,9 |
NOK | 33,8 | 26,6 |
Övriga valutor | 8,7 | 9,9 |
Totalt | 210,6 | 237,0 |
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ej förfallet | 180,5 | 164,0 |
Mindre än 3 månader | 29,1 | 72,1 |
Äldre än 3 månader | 1,8 | 1,6 |
Avsättningar | -0,8 | -0,6 |
Totalt | 210,6 | 237,0 |
Förfallotidpunkt för upplåning | Koncernen | Moderbolaget | ||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
6 månader eller mindre *) | 41,7 | 31,7 | – | – |
6 – 12 månader | 18,9 | 37,3 | – | – |
1 – 5 år | 297,3 | 192,2 | – | – |
Totalt | 358,0 | 261,2 | – | – |
| Koncernen | |||||
MSEK | <1 år | 1 – 2 år | 2 – 4 år | 4 – 5 år | >5år |
Skulder till kreditinstitut | 25,2 | 48,8 | – | – | – |
Leasingskulder | 43,0 | 92,9 | 68,7 | 29,3 | 174,2 |
Övriga långfristiga skulder | – | 7,5 | – | – | – |
Leverantörs- och övriga skulder | 122,6 | – | – | – | – |
Totalt | 190,8 | 149,2 | 68,7 | 29,3 | 174,2 |
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Total upplåning (not 16) | 358,0 | 261,2 |
Avgår skulder avseende nyttjanderättstillgångar | 284,0 | 147,2 |
Avgår likvida medel (not 13) | 370,1 | 188,2 |
Nettoskuld | -296,2 | -74,2 |
Totalt eget kapital | 1 288,2 | 1 027,1 |
Skuldsättningsgrad | -23,0% | -7,2 % |
MSEK | Kompany AS | Picomed & Alert-it |
| Förvärvstidpunkt | 2024-03-25 | 2024-11-15 |
| Förvärvad andel vid förvärvstidpunkt | 100% | 100% |
| Anskaffningsvärde | ||
| Varav kontant betalning | 19,5 | 50,7 |
| Varav återstående köpeskilling | 0,7 | 10,0 |
| Totalt anskaffningsvärde | 20,1 | 60,7 |
| Immateriella tillgångar | 4,3 | 23,4 |
| Materiella tillgångar inkl. nyttjanderättstillgångar | 0,0 | 8,6 |
| Omsättningstillgångar inkl. likvida medel | 23,7 | 32,3 |
| Långfristiga skulder inkl. uppskjuten skatt | 0,0 | -9,8 |
| Kortfristiga skulder | -4,4 | -11,4 |
| Förvärvade identifierbara nettotillgångar | 23,6 | 43,2 |
| Goodwill | -3,5 | 17,5 |
| Förvärvade nettotillgångar | 20,1 | 60,7 |
| Kontant utbetald köpeskilling | 19,5 | 50,7 |
| Förvärvad kassa | -2,2 | -5,2 |
| Effekt på kassaflöde | 114,6 | 69,3 |
Vinstdeposition | Kronor |
Årets resultat | 31 007 524 |
Balanserade vinstmedel | 649 418 557 |
Styrelsen föreslår att kvarvarande belopp balanseras i ny räkning | 680 426 081 |