| KONCERNENS RESULTATRÄKNING | |||
MSEK | Not | 2023 | 2022 |
Nettoomsättning | 2 | ||
Övriga rörelseintäkter | 3 | ||
Aktiverat arbete för egen räkning | |||
Råvaror och förnödenheter | - | - | |
Förändring varulager | - | - | |
Övriga externa kostnader | 4,5 | - | - |
Personalkostnader | 6 | - | - |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | 7,8,22 | - | - |
Övriga rörelsekostnader | - | - | |
Rörelseresultat | |||
Finansiella intäkter | 23 | ||
Finansiella kostnader | 22,23 | - | - |
Finansnetto | - | - | |
Resultat före skatt | |||
Skatt på årets resultat | 9 | - | - |
Årets resultat | |||
| Årets resultat hänförligt till | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
Innehavare utan bestämmande inflytande | |||
| Resultat per aktie, räknat på resultat hänförligt till moderföretagets aktieägare: | |||
Resultat per aktie i kr före utspädning | 10 | ||
Resultat per aktie i kr efter utspädning | 10 | ||
Antal aktier (miljontal) | |||
Genomsnittligt antal aktier före utspädning (miljontal) | |||
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning (miljontal) | |||
MSEK | 2023 | 2022 |
Årets resultat | ||
| Poster som kan komma att omföras till resultaträkningen: | ||
Omräkningsdifferenser i utlandsverksamhet | - | |
Övrigt totalresultat för året | - | |
Summa totalresultat för året | ||
| Summa totalresultat hänförligt till: | ||
Moderbolagets aktieägare | ||
Innehavare utan bestämmande inflytande |
| KONCERNENS RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING | |||
MSEK | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Immateriella tillgångar | |||
Goodwill | 7 | ||
Övriga immateriella tillgångar | 7 | ||
Summa immateriella tillgångar | |||
| Materiella tillgångar | |||
Maskiner, inventarier och verktyg | 8 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 22 | ||
Summa materiella anläggningstillgångar | |||
| Finansiella och övriga anläggningstillgångar | |||
Uppskjutna skattefordringar | 15 | ||
Övriga långfristiga fordringar | |||
Summa finansiella och övriga anläggningstillgångar | |||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Varulager | 11 | ||
Kundfordringar | 25 | ||
Aktuell skattefordran | |||
Övriga fordringar | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 12 | ||
Likvida medel | 13 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR | |||
| KONCERNENS RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING FORTS. | |||
MSEK | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
Aktiekapital | 14 | ||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Omräkningsreserver | |||
Balanserat resultat inkl. årets resultat | |||
Eget kapital hänförligt moderbolagets aktieägare | |||
Eget kapital hänförligt innehavare utan bestämmande inflytande | |||
Totalt eget kapital | |||
| Långfristiga skulder | |||
Skulder till kreditinstitut | 16 | ||
Övriga långfristiga skulder | 16 | ||
Skulder avseende nyttjanderättstillgångar | 16,22 | ||
Avsättningar | 18 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 15 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Skulder till kreditinstitut | 16 | ||
Skulder avseende nyttjanderättstillgångar | 16,22 | ||
Aktuella skatteskulder | |||
Leverantörsskulder | |||
Övriga skulder | |||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 17 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Balanserat | Eget kapital | ||||||
| resultat | Eget kapital | hänförligt till | |||||
| Övrigt | inklusive | hänförligt till | innehavare | Summa | |||
| Aktie- | tillskjutet | Omräknings- | periodens | moderbolag- | utan best. | Eget | |
| MSEK | kapital | kapital | reserver | resultat | ets aktieägare | inflytande | kapital |
Eget kapital 1 januari 2022 | - | ||||||
Årets resultat | |||||||
Övrigt totalresultat | |||||||
Summa totalresultat | |||||||
Aktieswap | |||||||
Eget kapital 31 december 2022 | |||||||
Eget kapital 1 januari 2023 | |||||||
Årets resultat | |||||||
Övrigt totalresultat | - | - | - | - | |||
Summa totalresultat | - | ||||||
Optionspremier | |||||||
| Innehav utan bestämmande inflytande som | |||||||
| uppkommit vid förvärv av dotterbolag | |||||||
Eget kapital 31 december 2023 | |||||||
MSEK | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
Rörelseresultat före finansiella poster | |||
Avskrivningar och nedskrivningar | |||
Övriga ej kassaflödespåverkande poster | 20 | - | |
Erhållen ränta | |||
Erlagd ränta | - | - | |
Betald inkomstskatt | - | - | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital | |||
Ökning/minskning varulager | - | - | |
Ökning/minskning rörelsefordringar | - | - | |
Ökning/minskning rörelseskulder | - | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | |||
| Förvärv av dotterbolag | - | - | |
Köp av materiella anläggningstillgångar | 8 | - | - |
Köp av immateriella tillgångar | 7 | - | - |
Ökning/minskning kortfristiga finansiella tillgångar | |||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
Upptagna lån | 16 | ||
Amorteringar | 16 | - | - |
Aktieswap | - | ||
Optionspremier | |||
Ökning/minskning av kortfristiga krediter | - | - | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | ||
Minskning/ökning av likvida medel | - | ||
Likvida medel vid periodens början | |||
Omräkningsdifferens i likvida medel | - | ||
Likvida medel vid periodens slut |
Hjälpmedel | Medicinteknik | Specialistläkemedel | Övrigt | Totalt | ||||||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Nettomsättning | 590,5 | 270,0 | 511,7 | 444,3 | 485,3 | 397,0 | – | – | 1 587,4 | 1 111,3 |
EBITDA justerad | 146,0 | 98,9 | 99,0 | 91,3 | 110,0 | 90,3 | -23,5 | -21,8 | 331,6 | 258,7 |
| Avskrivning av materiella | -37,0 | -18,4 | -34,5 | -36,1 | -28,1 | -29,1 | -4,5 | -4,2 | -104,0 | -87,8 |
| och immateriella tillgångar | ||||||||||
Rörelseresultat | 109,0 | 80,5 | 64,5 | 55,2 | 82,0 | 61,2 | -28,0 | -26,0 | 227,5 | 170,9 |
| Finansiella intäkter och | -9,1 | -7,0 | -14,1 | -13,0 | -13,1 | -9,4 | 31,1 | 10,5 | -5,2 | -18,9 |
| kostnader | ||||||||||
Resultat före skatt | 99,9 | 73,6 | 50,4 | 42,2 | 68,8 | 51,8 | 3,1 | -15,5 | 222,3 | 152,0 |
Hjälpmedel | Medicinteknik | Specialistläkemedel | Totalt | |||||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
270,3 | 121,5 | 220,4 | 162,3 | 314,2 | 274,0 | 804,9 | 557,8 | |
Norden (exkl Sverige) | 205,9 | 126,8 | 60,1 | 64,5 | 78,6 | 82,0 | 344,7 | 273,3 |
Europa (exkl Norden) | 100,6 | 16,0 | 188,9 | 169,5 | 91,2 | 40,4 | 380,7 | 225,9 |
Övriga världen | 13,7 | 5,6 | 42,3 | 48,1 | 1,2 | 0,6 | 57,2 | 54,3 |
Summa | 590,5 | 270,0 | 511,7 | 444,3 | 485,3 | 397,0 | 1 587,4 | 1 111,3 |
Hjälpmedel | Medicinteknik | Specialistläkemedel | Total | |||||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Läkemedel | – | – | 13,3 | 23,9 | 473,5 | 382,2 | 486,9 | 406,1 |
| Hjälpmedel | 588,4 | 269,1 | – | – | – | – | 588,4 | 269,1 |
Medicinteknisk utrustning | – | – | 256,4 | 234,5 | – | – | 256,4 | 234,5 |
| Livsmedel | – | – | 212,8 | 159,4 | 9,3 | 11,8 | 222,1 | 171,1 |
Övrigt | 2,1 | 0,9 | 29,1 | 26,6 | 2,4 | 3,1 | 33,6 | 30,6 |
Summa | 590,5 | 270,0 | 511,7 | 444,3 | 485,3 | 397,0 | 1 587,4 | 1 111,3 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
511,2 | 364,5 | 270,8 | 263,4 | |
| Holland | 79,1 | – | – | – |
| Norge | 52,6 | 52,4 | – | – |
Tyskland | 104,1 | 114,3 | – | – |
Storbritannien | 146,6 | 153,0 | – | – |
Summa | 893,6 | 684,3 | 270,8 | 263,4 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Statliga bidrag | 1,6 | 0,2 | – | – |
Försäkringsersättning | 0,8 | – | – | – |
| Valutakursdifferenser | 11,3 | 7,6 | – | – |
Vidarefakturerade kostnader | – | – | 1,6 | 1,2 |
Försäljning av produkträttighet | – | 20,0 | – | – |
Omvärdering av villkorad köpeskilling | – | 0,6 | – | – |
| Övrigt | 2,8 | 1,8 | – | – |
Summa | 16,4 | 30,3 | 1,6 | 1,3 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
KSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Revisionsuppdraget | 1 804 | 1 356 | 660 | 650 |
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | – | 13 | – | 13 |
Skatterådgivning | 30 | – | – | – |
Övriga tjänster | 65 | 121 | – | – |
| Andra revisionsbolag | ||||
Ersättning för revisionsuppdraget | 380 | 84 | – | – |
Totalt | 2 278 | 1 575 | 660 | 663 |
Transaktioner med dotterbolag | Moderbolaget | |
MSEK | 2023 | 2022 |
Koncerninterna transaktioner (management fee) | 12,2 | 10,7 |
Vidarefakturerade kostnader | 1,6 | 1,2 |
Fakturerad ränta på interna lån | 23,0 | 18,8 |
Koncernbidrag | 7,7 | 16,9 |
Utdelning | – | 20,0 |
Summa | 44,5 | 67,7 |
Utestående fordringar och skulder avseende dotterbolag | Moderbolaget | |
MSEK | 2023 | 2022 |
Kortfristiga fordringar på koncernföretag | 63,4 | 88,6 |
Långfristiga fordringar på koncernföretag | 270,5 | 262,8 |
Kortfristiga skulder på koncernföretag | -113,7 | -144,4 |
Långfristiga skulder på koncernföretag | -1,3 | -1,3 |
Summa | 218,8 | 205,7 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Löner och andra ersättningar | 295,4 | 214,7 | 10,6 | 11,0 |
Sociala avgifter* | 84,7 | 56,5 | 4,2 | 4,2 |
Pensionskostnader – avgiftsbestämda planer | 24,7 | 17,5 | 1,6 | 1,7 |
Summa | 404,8 | 288,7 | 16,5 | 16,8 |
| Grundlön | Aktie- | ||||
| /styrelse | Rörlig | Pensions- | relaterad | Övrig | |
| KSEK | arvode | ersättning | kostnad | ersättning | ersättning |
| 2023 | |||||
Karl Tobieson (styrelsens ordförande) | 425 | – | – | – | – |
Otto Ankarcrona (styrelseledamot) | 175 | – | – | – | – |
Malin Enarson (styrelseledamot) | 175 | – | – | – | – |
David Jern (styrelseleamot) | 175 | – | – | – | – |
Lena Söderström (styrelseledamot) | 175 | – | – | – | – |
Anna Törner (styrelseledamot) | 175 | – | – | – | – |
Anders Dahlberg (verkställande direktör) | 2 976 | 2 647 | 804 | – | 140 |
Övriga ledande befattningshavare med anställningsförhållande (4 personer) | 6 105 | 2 192 | 1 482 | – | 85 |
Summa | 10 381 | 4 839 | 2 285 | – | 224 |
| 2022 | |||||
Karl Tobieson, (styrelsens ordförande) | 425 | – | – | – | – |
Anders Hansen (styrelseledamot) | 170 | – | – | – | – |
Anders Lundmark (styrelseledamot) | 53 | – | – | – | – |
Nina Rawal (styrelseledamot) | 53 | – | – | – | – |
David Jern (styrelseledamot) | 170 | – | – | – | – |
Lena Söderström (styrelseledamot) | 117 | – | – | – | – |
Anna Törner (styrelseledamot) | 117 | – | – | – | – |
Anders Dahlberg (verkställande direktör) | 2 964 | 2 807 | 800 | – | 121 |
Övriga ledande befattningshavare med anställningsförhållande (3 personer) | 3 444 | 1 753 | 886 | – | 5 |
Summa | 7 513 | 4 560 | 1 686 | – | 126 |
Program 2021/2024 | Program 2023/2026 | MedCap AB (publ) | |
Aktiekurs | 167 kr | Aktiekurs | 297,5 kr |
Nuvärde av utdelningar | Nuvärde av utdelningar | ||
Teckningskurs | 217,1 kr | Teckningskurs | 386,75 kr |
Riskfri ränta | -0,14 % | Riskfri ränta | 2,68 % |
Volatilitet | 32 % | Volatilitet | 34 % |
Könsfördelning | Koncernen | Moderbolaget | ||
Medelantal anställda | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Kvinnor | 202 | 168 | 1 | 1 |
Män | 274 | 200 | 3 | 3 |
Medelantal anställda | 476 | 368 | 4 | 4 |
Medelantal antal anställda per land | Koncernen | Moderbolaget | ||
Antal | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Sverige | 290 | 215 | 3 | 4 |
Tyskland | 51 | 53 | – | – |
Storbritannien | 77 | 77 | – | – |
Holland | 32 | – | – | – |
Norge | 27 | 23 | – | – |
Summa | 476 | 368 | 3 | 4 |
Könsfördelning | 2023-12-31 | 2022-12-31 | ||
Antal på balansdagen | Varav män | Antal på balansdagen | Varav män | |
| 3 | ||||
Styrelseledamöter, exklusive suppleanter | 6 | 3 | 5 | |
| Verkställande direktör och övriga ledande | 5 | 3 | 4 | 3 |
| befattningshavare | ||||
| Koncernen totalt | 11 | 6 | 6 | |
| 9 |
| Koncernen | ||||||||
| Balanserade | ||||||||
| Produk- | utvecklings- | Försäljnings- | Kund- | |||||
MSEK | Goodwill | Varumärke | tionsavtal | utgifter | rättigheter | relationer | Övrigt | Summa |
| Räkenskapsåret jan-dec 2023 | ||||||||
Ingående anskaffningsvärden | 255,7 | 48,2 | 27,0 | 148,2 | 49,5 | 141,0 | 10,1 | 679,7 |
Investeringar | – | – | – | 16,8 | 0,1 | – | 0,4 | 17,2 |
Anskaffning via rörelseförvärv | 98,5 | 46,2 | – | 2,7 | – | 68,4 | 34,5 | 250,4 |
Avyttringar och utrangeringar | – | – | – | -0,2 | – | – | -0,7 | -0,9 |
Omräkningsdifferenser | -1,2 | -2,6 | – | -2,3 | – | -0,0 | -1,1 | -7,2 |
Omklassificeringar och övrigt * | – | – | – | – | – | – | – | – |
Summa anskaffningsvärden | 353,0 | 91,8 | 27,0 | 165,1 | 49,6 | 209,4 | 43,3 | 939,1 |
Ingående av- och nedskrivningar | -13,1 | – | -27,0 | -103,7 | -31,5 | -54,8 | -8,1 | -238,2 |
Årets avskrivningar | – | -1,8 | – | -14,5 | -8,1 | -21,8 | -2,0 | -48,2 |
Årets nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | – |
Anskaffning via rörelseförvärv | – | – | – | -1,4 | – | – | -5,9 | -7,4 |
Avyttringar och utrangeringar | – | – | – | 0,1 | – | – | 0,5 | 0,6 |
Omräkningsdifferenser | – | – | – | 2,1 | – | 0,5 | 0,5 | 3,2 |
Omklassificeringar och övrigt | – | – | – | – | – | – | – | – |
Summa av- och nedskrivningar | -13,1 | -1,8 | -27,0 | -117,3 | -39,6 | -76,0 | -15,0 | -289,9 |
Utgående redovisat värde | 340,0 | 90,0 | – | 47,8 | 10,0 | 133,3 | 28,2 | 649,2 |
| Räkenskapsåret jan-dec 2022 | ||||||||
Ingående anskaffningsvärden | 242,6 | 47,2 | 27,0 | 121,1 | 57,5 | 129,9 | 9,9 | 635,4 |
Investeringar | – | – | – | 12,2 | 5,8 | – | – | 18,0 |
Anskaffning via rörelseförvärv | 7,0 | – | – | 0,1 | – | 2,8 | – | 9,9 |
Avyttringar och utrangeringar | – | – | – | – | – | – | – | – |
Omräkningsdifferenser | 6,1 | 1,0 | – | 1,0 | – | 8,2 | 0,2 | 16,4 |
Omklassificeringar och övrigt * | – | – | – | 13,8 | -13,8 | – | – | – |
Summa anskaffningsvärden | 255,7 | 48,2 | 27,0 | 148,2 | 49,5 | 141,0 | 10,1 | 679,7 |
Ingående av- och nedskrivningar | -13,1 | – | -27,0 | -84,8 | -28,8 | -36,8 | -7,0 | -197,5 |
Årets avskrivningar | – | – | – | -12,4 | -5,9 | -14,9 | -0,9 | -34,1 |
Årets nedskrivningar | – | – | – | -2,3 | -0,1 | – | – | -2,4 |
Avyttringar och utrangeringar | – | – | – | -0,1 | – | – | – | -0,1 |
Omräkningsdifferenser | – | – | – | -0,9 | – | -3,0 | -0,1 | -4,1 |
Omklassificeringar och övrigt | – | – | – | -3,2 | 3,2 | – | – | – |
Summa av- och nedskrivningar | -13,1 | – | -27,0 | -103,7 | -31,5 | -54,8 | -8,1 | -238,2 |
Utgående redovisat värde | 242,6 | 48,2 | – | 44,4 | 18,0 | 86,2 | 2,0 | 441,4 |
| Koncernen | |||
MSEK | Bolag | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Goodwill | Specialistläkemedel | 15,2 | 15,2 |
Goodwill | Hjälpmedel | 140,9 | 96,7 |
Varumärke | Hjälpmedel | 48,3 | 48,3 |
Goodwill | Medicinteknik | 165,5 | 130,3 |
Summa immateriella tillgångar för prövning av nedskrivning | 369,9 | 290,5 |
MSEK | Hjälpmedel | Medicinteknik | Specialistläkemedel |
Omsättningstillväxt de första fem åren | 4,0 % | 6,0 % | 6,0 % |
Omsättningstillväxt bortom budgetperioden | 2,0 % | 2,0 % | 2,0 % |
Rörelsemarginal (snitt de första fem åren) | 22,5 % | 15,6 % | 10,5 % |
Diskonteringsränta före skatt | 15,3 % | 15,6 % | 15,3% |
KGE | Variabel | Förändring, % | Värdeförändring, MSEK | Nedskrivningsbehov |
Hjälpmedel | Rörelsemarginal | -10,0 % | -148,7 | – |
Diskonteringsränta efter skatt | 1 %-enhet | -125,3 | – | |
Medicinteknik | Rörelsemarginal | -10,0 % | -86,4 | – |
Diskonteringsränta efter skatt | 1 %-enhet | -71,4 | – | |
Specialistläkemedel | Rörelsemarginal | -10,0 % | -52,5 | – |
Diskonteringsränta efter skatt | 1 %-enhet | -39,1 | – |
Maskiner, inventarier och verktyg | Koncernen | Moderbolaget | ||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Ingående anskaffningsvärde | 246,4 | 216,2 | – | – |
Årets inköp | 22,1 | 26,3 | – | – |
Anskaffning via rörelseförvärv | 27,7 | 1,3 | – | – |
Årets avyttringar/utrangeringar | -0,1 | -0,6 | – | – |
Omklassificeringar | -1,1 | – | – | – |
Omräkningsdifferenser | – | 3,2 | – | – |
Utgående anskaffningsvärde | 295,1 | 246,4 | – | – |
Ingående avskrivningar | -153,4 | -130,7 | – | – |
Ingående avskrivning på avyttrade/utrangerade tillgångar | 0,1 | 0,9 | – | – |
Anskaffade avskrivningar via rörelseförvärv | -22,9 | -0,1 | – | – |
Årets avskrivningar enligt plan | -18,4 | -17,7 | – | – |
Årets nedskrivningar enligt plan | – | -4,1 | – | – |
Omklassificeringar | 1,1 | – | – | – |
Omräkningsdifferenser | 0,3 | -1,6 | – | – |
Utgående avskrivningar enligt plan | -193,2 | -153,4 | – | – |
Utgående bokfört värde | 101,8 | 93,0 | – | – |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Aktuell skatt | -58,4 | -36,0 | – | – |
Skatt hänförligt tidigare år | – | – | – | – |
Uppskjuten skatt | 8,6 | 2,0 | – | – |
Redovisad skattekostnad | -49,8 | -34,0 | – | – |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Resultat före skatt | 222,3 | 152,0 | 28,2 | 35,0 |
Inkomstskatt beräknad enligt Svensk skattesats | -45,8 | -31,3 | -5,8 | -7,2 |
Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter | 0,1 | 0,2 | – | 4,1 |
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader | -0,8 | -0,5 | -0,1 | -0,2 |
Erhållet negativt räntenetto | 5,9 | 3,3 | 5,9 | 3,3 |
Erhållet positivt räntenetto | -5,9 | -3,3 | – | – |
Utnyttjande av tidigare ej redovisade underskott | 0,3 | 0,1 | – | – |
Ej aktiverade underskottsavdrag | -0,6 | – | – | – |
Effekt av ändrade skattesatser | – | – | – | – |
Skattejusteringar från f g år | – | – | – | – |
Skillnader mellan nationella skattesatser | -3,1 | -2,6 | – | – |
Skattekostnad | -49,8 | -34,0 | – | – |
MSEK | 2023 | 2022 |
| Resultat per aktie före utspädning | ||
Totalt resultat per aktie före utspädning hänförligt till moderföretagets aktieägare | 11,6 | 7,9 |
| Resultat per aktie efter utspädning | ||
Totalt resultat per aktie före utspädning hänförligt till moderföretagets aktieägare | 11,6 | 7,9 |
| Resultatmått som använts i beräkningen av resultat per aktie | ||
Resultat efter skatt hänförligt till moderföretagets aktieägare | 172,2 | 117,6 |
| Vägt genomsnittligt antal stamaktier | ||
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier vid beräkning av resultat per aktie före utspädning | 14 807 353 | 14 807 353 |
Utspädning | 49 196 | – |
| Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier och potentiella stamaktier som använts som nämnare vid beräkning av | 14 856 549 | 14 807 353 |
| resultat per aktie efter utspädning |
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Råmaterial | 132,6 | 89,2 |
Halvfabrikat | 19,8 | 12,7 |
Färdiga varor | 124,3 | 60,8 |
276,7 | 162,7 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Förutbetalda hyror | 2,0 | 1,5 | 0,1 | – |
Förutbetalda försäkringskostnader | 1,7 | 1,4 | 0,1 | 0,1 |
Förutbetalda pensionskostnader | 0,9 | 0,8 | 0,1 | 0,1 |
Förutbetald leasing | 0,8 | 0,7 | – | – |
Förutbetalda årsavgifter | 2,8 | 1,7 | – | 0,1 |
Upplupna intäkter | 13,5 | 14,3 | – | – |
| Förskott till leverantör | 7,8 | 11,9 | – | – |
Övriga poster | 9,2 | 125,6 | 0,3 | 0,2 |
38,8 | 157,9 | 0,6 | 0,5 | |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Kassa och bank | 188,2 | 236,2 | 139,2 | 199,9 |
188,2 | 236,2 | 139,2 | 199,9 | |
| Koncernen | ||
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Ingående balans | -35,9 | -35,3 |
Redovisat i resultaträkningen | 8,7 | 2,0 |
Ökning genom rörelseförvärv | -36,7 | -0,9 |
Omräkningsdifferenser | 0,6 | -1,7 |
Utgående balans | -63,3 | -35,9 |
| Uppskjutna skatteskulder | ||||||
| Obeskattade | Immatriella | Nyttjande- | Intern- | |||
| MSEK | reserver | tillgångar | rättstillgångar | överlåtelse | Övrigt | Summa |
Per 1 januari 2023 | – | 34,2 | -2,8 | 0,1 | 4,3 | 35,9 |
Ökning genom rörelseförvärv | 3,3 | 33,4 | – | – | – | 36,7 |
Redovisat i resultaträkningen | -0,1 | -7,7 | 0,0 | -0,1 | -0,8 | -8,7 |
Omräkningsdifferens | – | -0,7 | 0,0 | – | 0,1 | -0,6 |
Per 31 december 2023 | 3,1 | 59,3 | -2,7 | – | 3,6 | 63,3 |
Per 1 januari 2022 | – | 33,9 | -2,1 | -0,4 | 3,9 | 35,3 |
Ökning genom rörelseförvärv | – | 0,9 | – | – | – | 0,9 |
Redovisat i resultaträkningen | – | -2,2 | -0,7 | 0,5 | 0,4 | -2,0 |
Omräkningsdifferens | – | 1,8 | – | – | – | 1,8 |
Per 31 december 2022 | – | 34,2 | -2,8 | 0,1 | 4,3 | 35,9 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Långfristig | ||||
Banklån | 72,0 | 96,0 | – | – |
Skulder avseende nyttjanderättstillgångar | 120,2 | 127,9 | – | – |
Summa långfristig upplåning | 192,2 | 223,9 | – | – |
| Kortfristig | ||||
Checkräkningskrediter | 9,1 | – | – | – |
Banklån | 24,1 | 42,0 | – | – |
Fakturabelåning | 8,9 | 46,2 | – | – |
| Skulder avseende nyttjanderättstillgångar | 27,0 | 27,9 | – | – |
Summa kortfristig upplåning | 69,0 | 116,1 | – | – |
Total upplåning | 261,2 | 340,0 | – | – |
| Koncernen | ||
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Upplåning vid årets början | 340,0 | 256,9 |
| Kassaflödespåverkande | ||
Amortering av skulder avseende nyttjanderättstillgångar | -42,7 | -30,8 |
Amortering av lån | -41,9 | -23,6 |
Upptagna lån under året | – | 120,0 |
Förändring av kortfristiga krediter | -37,4 | 2,5 |
| Ej kassaflödespåverkande | ||
Tillägg/annulleringar avseende nyttjanderättstillgångar | 34,1 | 12,9 |
Ökning genom rörelseförvärv | 9,1 | – |
Valutakursdifferenser | – | 2,1 |
Summa upplåning vid årets slut | 261,2 | 340,0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Likvida medel | 188,2 | 236,2 | 139,2 | 199,9 |
| Låneskulder-förfaller inom ett år (inklusive checkräkningskredit) | -69,0 | -116,1 | – | – |
| Låneskulder-förfaller efter ett år | -192,2 | -223,9 | – | – |
| Övriga finansiella skulder - förfaller inom ett år | – | – | – | – |
| Övriga finansiella skulder - förfaller efter ett år | -28,8 | -0,1 | – | – |
| Nettoskuld inklusive skulder avseende nyttjanderättstillgångar | -101,9 | -103,9 | 139,2 | 199,9 |
| Nettoskuld exklusive skulder avseende nyttjanderättstillgångar | 45,3 | 51,9 | 139,2 | 199,9 |
| Likvida medel | 188,2 | 236,2 | 139,2 | 199,9 |
| Bruttoskuld - bunden ränta | – | – | – | – |
| Bruttoskuld - rörlig ränta | -290,0 | -340,1 | – | – |
| Nettoskuld inklusive skulder avseende nyttjanderättstillgångar | -101,9 | -103,9 | 139,2 | 199,9 |
| Övriga | ||||
| Likvida | Låne- | finansiella | ||
| MSEK | medel | skulder | skulder | Summa |
Nettoskuld 1 januari 2023 | 236,2 | -340,0 | -0,1 | -103,9 |
Kassaflöde | -49,0 | 122,0 | – | 73,0 |
Övriga icke kassaflödespåverkande poster | 1,0 | -43,2 | -28,7 | -70,9 |
Nettoskuld 31 december 2023 inklusive skulder avseende nyttjanderättstillgångar | 188,2 | -261,2 | -28,8 | -101,9 |
Nettoskuld 31 december 2023 exklusive skulder avseende nyttjanderättstillgångar | 188,2 | -114,0 | -28,8 | 45,4 |
Nettoskuld 1 januari 2022 | 139,7 | -256,9 | -39,1 | -156,3 |
Kassaflöde | 90,5 | -67,0 | 16,6 | 40,2 |
Övriga icke kassaflödespåverkande poster | 5,9 | -16,2 | 22,4 | 12,2 |
Nettoskuld 31 december 2022 inklusive skulder avseende nyttjanderättstillgångar | 236,2 | -340,0 | -0,1 | -104,0 |
Nettoskuld 31 december 2022 exklusive skulder avseende nyttjanderättstillgångar | 236,2 | -184,2 | -0,1 | 51,9 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Upplupna löner | 24,4 | 14,9 | 4,8 | 4,6 |
Semesterlöner | 20,8 | 11,6 | 0,4 | 0,3 |
Upplupna sociala avgifter | 17,9 | 7,1 | 1,4 | 1,9 |
Förutbetalda intäkter | 1,2 | 0,1 | – | – |
Särskild löneskatt | 6,5 | 3,8 | 0,4 | 0,4 |
Styrelsearvode | 1,5 | 1,3 | 1,3 | 1,1 |
Upplupna rabatter och royalty | 6,0 | 4,0 | – | – |
Övriga poster | 21,0 | 21,0 | 0,1 | 0,7 |
Summa | 99,3 | 63,8 | 8,4 | 9,1 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Ingående värde | 5,5 | 3,9 | – | – |
Redovisat i resultaträkningen | -0,2 | 0,1 | – | – |
Ökning genom rörelseförvärv | – | – | – | – |
Nya reserver under året | 0,6 | 1,5 | – | – |
Utnyttjade reserver under året | -1,6 | – | – | – |
Omräkningsdifferenser | 0,1 | 0,1 | – | – |
Omklassificering | – | – | – | – |
Utgående redovisat värde | 4,4 | 5,5 | – | – |
| Kapitalandel | ||||
Koncernen | Org. nr | Säte | 2023 | 2022 |
Cardiolex Medical AB | 556567-5153 | Solna | 97 % | 97 % |
Dunmedic AB | 556589-7534 | Solna | 100 % | 100 % |
Unimedic Pharma Holding AB | 556270-9740 | Solna | 100 % | 100 % |
MedCap Assistive Tech Holding AB | 556682-1251 | Solna | 100 % * | 100 % * |
Inpac AirContainer Holding AB | 559047-1859 | Solna | 100 % | 100 % |
MedCap Surgical Holding AB | 559440-7370 | Stockholm | 98 % | _ |
Multi-ply Components Ltd | 3584723 | Blackpool, Storbritannien | 100 % | 100 % |
Abilia AB (dotterbolag till MedCap Assistive Tech Holding AB) | 556180-3296 | Solna | 100 % | 100 % |
Abilia AS (dotterbolag till MedCap Assistive Tech Holding AB) | 936869335 | Oslo, Norge | 100 % | 100 % |
Cognita AS (dotterbolag till Abilia AS) | 983547818 | Oslo, Norge | 100 % | 100 % |
Abilia Ltd (MedCap Assistive Tech Holding AB) | 1149346 | Swavesey, Storbritannien | 100 % | 100 % |
Comai AB (dotterbolag till Abilia AB) | 556685-5630 | Solna | 100 % | 100 % |
AdderaCare AB (dotterbolag till MedCap Assistive Tech Holding AB) | 556936-0752 | Solna | 100 % | _ |
Kom i Kapp AB (dotterbolag till AdderaCare AB) | 556335-2409 | Solna | 100 % | _ |
Amajo AS (dotterbolag till AdderaCare AB) | 951574775 | Hagan, Norge | 100 % | _ |
Huka B.V. (dotterbolag till AdderaCare AB) | 08188636 | Oldenzaal, Nederlän- | 100 % | _ |
| derna | ||||
Trident Industri AB (dotterbolag till AdderaCare AB) | 556513-7634 | Ängelholm | 100 % | _ |
Swedelift AB (dotterbolag till Trident Industri AB) | 556914-2747 | Partille | 100 % | _ |
Erimed International AB (dotterbolag till AdderaCare AB) | 556589-8953 | Huddinge | 100 % | _ |
Unimedic Pharma AB (dotterbolag till Unimedic Pharma Holding AB) | 556557-9967 | Solna | 100 % | 100 % |
Unimedic AB (dotterbolag till Unimedic Pharma Holding AB) | 556426-7721 | Sundsvall | 100 % | 100 % |
Inpac i Lund AB (dotterbolag till Inpac AirContainer Holding AB) | 556767-1523 | Lund | 100 % | 100 % |
Surgicube International BV (dotterbolag till MedCap Surgical Holding AB) | 24404849 | Zuidland, Nederländerna | 100 % | _ |
Surgicube IP BV (dotterbolag till Surgicube BV) | 59016779 | Zuidland, Nederländerna | 100 % | _ |
Surgicube-Toul Inc (dotterbolag till Surgicube BV) | 881319 | Fremont, USA | 100 % | _ |
TOUL Meditech AB (dotterbolag till Surgicube BV) | 556487-1746 | Västerås | 100 % | _ |
Strässle & Co. Medizintechnik GmbH (dotterbolag till Cardiolex Medical AB) | 769483 | Ulm, Tyskland | 100 % | 100 % |
Amedtec Medizintechnik Aue GmbH (dotterbolag till Cardiolex Medical AB) | HRB 222841 | Aue, Tyskland | 100 % | 100 % |
| Bokfört värde | |||||
Moderbolaget | Kapitalandel | Röstandel | Antal andelar | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Cardiolex Medical AB | 97 % | 97 % | 2 161 | 19,7 | 19,7 |
Dunmedic AB | 100 % | 100 % | 1 000 | 1,0 | 1,0 |
Unimedic Pharma Holding AB | 100 % | 100 % | 3 000 | 15,4 | 15,4 |
Inpac AirContainer Holding AB | 100 % | 100 % | 1 000 | 28,3 | 28,3 |
Abilia Sverige Holding AB | 100 % | 100 % | 9 149 975 | 90,8 | 90,8 |
Multi-ply Components Ltd | 100 % | 100 % | 107 777 | 72,5 | 72,5 |
MedCap Surgical Holding AB | 98 % | 98% | 7 600 | 76,1 | – |
Totalt | 303,7 | 227,6 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Orealiserade valutaförluster | -7,3 | -5,1 | – | – |
Vinst/förlust vid försäljning av anläggningstillgångar | -0,3 | -0,3 | – | – |
Avsättningar | -1,6 | 1,4 | – | – |
Övervärde varulager från förvärvskalkyl | 10,4 | 1,0 | – | – |
Övrigt | -0,2 | 1,3 | – | – |
Summa | 1,0 | -1,7 | – | – |
MSEK | Koncernen | Moderbolaget | ||
Ställda säkerheter | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Företagsinteckningar | 84,7 | 76,6 | – | – |
Pantförskrivet lager | 24,5 | 2,9 | – | – |
Aktier i dotterföretag | 509,1 | 376,9 | 155,2 | 155,2 |
Spärrmedel | – | 0,9 | – | – |
Pantsatta kundfordringar | 21,4 | 105,7 | – | – |
Övrigt | 11,1 | 0,1 | – | – |
| Summa ställda säkerheter | 650,7 | 563,1 | 155,2 | 155,2 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2023 | 2022 |
Ingående anskaffningsvärde | 234,3 | 225,3 |
Under året tillkommande nyttjanderätter inkl. omvärderingar | 28,8 | 10,3 |
Anskaffning via rörelseförvärv | – | 0,1 |
Årets försäljning/utrangering | -14,0 | -3,9 |
Omräkningsdifferenser | -0,5 | 2,5 |
| Utgående anskaffningsvärde | 248,7 | 234,3 |
Ingående avskrivningar | -84,7 | -57,1 |
Omklassificeringar | 1,1 | -1,7 |
Ingående avskrivning på sålda/utrangerade tillgångar | 13,9 | 3,9 |
Årets avskrivningar enligt plan | -37,4 | -29,4 |
Omräkningsdifferenser | 0,6 | -0,4 |
Utgående avskrivningar enligt plan | -106,6 | -84,7 |
Utgående bokfört värde | 142,1 | 149,6 |
MSEK | ||
MSEK | ||
MSEK | 2023 | 2022 |
Byggnader | 134,5 | 141,4 |
Maskiner & Inventarier | 1,8 | 3,0 |
Bilar | 5,3 | 4,5 |
Övrigt | 0,5 | 0,8 |
Summa | 142,1 | 149,6 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Finansiella intäkter | ||
Ränteintäkter från finansiella tillgångar som innehas för finansieringsändamål | 7,0 | 2,3 |
Orealiserade valutakursförändringar | 3,4 | – |
Summa | 10,4 | 2,3 |
| Finansiella kostnader | ||
| Räntekostnader och finansiella kostnader för finansiella skulder som inte är värderade till verkligt värde | -15,6 | -16,4 |
| via resultaträkningen | ||
Orealiserade valutakursförändringar | – | -4,8 |
Summa | -15,6 | -21,2 |
| Finansiella poster - netto | -5,2 | -18,9 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde | ||
Lånefordringar | 0,4 | 0,2 |
Kundfordringar | 237,0 | 169,3 |
Övriga fordringar | 15,3 | 10,0 |
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 30,5 | 151,8 |
Likvida medel | 188,2 | 236,2 |
Summa tillgångar | 471,3 | 567,4 |
| Skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde | ||
Skulder till kreditinstitut | 114,0 | 184,2 |
Skulder avseende nyttjanderättstillgångar | 147,2 | 155,8 |
Leverantörsskulder | 90,6 | 75,8 |
Övriga skulder | 38,0 | 25,4 |
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 98,1 | 63,8 |
| Skulder värderade till verkligt värde | ||
Tilläggsköpeskillingar (nivå 3) | 28,2 | – |
Summa skulder | 516,1 | 505,0 |
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 | ||
Skulder värderade till verkligt värde | Bokfört värde | Verkligt värde | Bokfört värde | Verkligt värde |
Ingående balans | – | – | 16,6 | 16,6 |
Förvärv | 28,7 | 28,7 | – | – |
Övriga skulder | 1,3 | 1,3 | – | – |
Reglering under året | -1,4 | -1,4 | -17,5 | -17,5 |
Omvärdering av skuld via resultaträkningen | 0,9 | 0,9 | 0,5 | 0,5 |
Kursdifferens | -1,3 | -1,3 | 0,3 | 0,3 |
Utgående balans | 28,2 | 28,2 | – | – |
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
SEK | 143,5 | 90,0 |
| EUR | 56,9 | 42,9 |
NOK | 26,6 | 25,9 |
Övriga valutor | 9,9 | 10,5 |
Totalt | 237,0 | 169,3 |
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Ej förfallet | 164,0 | 126,5 |
Mindre än 3 månader | 72,1 | 42,4 |
Äldre än 3 månader | 1,6 | 0,5 |
Avsättningar | -0,6 | -0,2 |
Totalt | 237,0 | 169,3 |
Förfallotidpunkt för upplåning | Koncernen | Moderbolaget | ||
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
6 månader eller mindre *) | 31,7 | 27,8 | – | – |
6 – 12 månader | 37,3 | 88,4 | – | – |
1 – 5 år | 192,2 | 223,9 | – | – |
Totalt | 261,2 | 340,0 | – | – |
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Total upplåning (not 16) | 261,2 | 340,0 |
Avgår skulder avseende nyttjanderättstillgångar | 147,2 | 155,8 |
Avgår likvida medel (not 13) | 188,2 | 236,2 |
Nettoskuld | -74,2 | -52,0 |
Totalt eget kapital | 1 027,1 | 858,7 |
Skuldsättningsgrad | -7,2 % | -6,1 % |
MSEK | AdderaCare | Surgicube och Toul | Swedelift |
Förvärvstidpunkt | 2023-01-02 | 2023-07-24 | 2023-10-26 |
Förvärvad andel vid initial förvärvstidpunkt | 97,2 % | 98 % | 100 % |
Förvärvad andel efter tvångsinlösen | 100 % | – | – |
| Anskaffningsvärde | |||
Varav kontant betalning | 121,4 | 76,3 | 54,5 |
Varav återstående köpeskilling | – | 19,7 | 11,2 |
Totalt anskaffningsvärde | 121,4 | 96,1 | 65,7 |
Immateriella tillgångar | 50,2 | 58,9 | 37,2 |
Materiella tillgångar inkl. nyttjanderättstillgångar | 20,6 | 5,7 | 3,5 |
Omsättningstillgångar inkl. likvida medel | 117,6 | 21,6 | 29,9 |
Långfristiga skulder inkl. uppskjuten skatt | -52,4 | -17,7 | -10,3 |
Kortfristiga skulder | -58,3 | -6,0 | -15,9 |
Förvärvade identifierbara nettotillgångar | 77,7 | 62,6 | 44,3 |
Goodwill | 43,7 | 33,5 | 21,4 |
| Förvärvade nettotillgångar | 121,4 | 96,1 | 65,7 |
Kontant utbetald köpeskilling | 121,4 | 76,3 | 54,5 |
Förvärvad kassa | -6,8 | -7,0 | -10,5 |
Effekt på kassaflöde | 114,6 | 69,3 | 44,0 |
Vinstdeposition | Kronor |
Årets resultat | 28 222 782 |
Balanserade vinstmedel | 585 398 242 |
Styrelsen föreslår att kvarvarande belopp balanseras i ny räkning | 613 621 025 |