Årsredovisning 2024

1

Creades årsredovisning 2024

Årsredovisningen och delårsrapporterna distribueras digitalt www.creades.se samt skickas till aktieägare som begär. Beställning av fysiska utskick görs via info@creades.se eller 08-412 011 00.

INNEHÅLL

Information till aktieägare

Delårsrapport januari mars 2025 2025-04-15

Delårsrapport januari juni 2025 2025-07-11

Delårsrapport januari september 2025 2025-10-14

Bokslutskommuniké 2025 2026-01-22

Information om Årsstämma 2025

Årsstämma 2025 kommer hållas 2025-04-29, kl. 16.00 Fågel Blå, Skeppargatan 60, 114 59 Stockholm

Creades AB (publ)

Tel: +46 8 412 011 00

Org. Nr: 556866-0723

Adress: Ingmar Bergmans gata 4,

114 34 Stockholm

E-post: info@creades.se

Hemsida: www.creades.se

Kommentarer från VD

2

Creades årsredovisning 2024

Bästa aktieägare,

Richard Feynman (1918–1988) var en amerikansk teoretisk fysiker, nobelpristagare och därtill citatmaskin. Ett av hans mer berömda citat är att han ”hellre möter frågor som inte låter sig besvaras än svar som inte låter sig ifrågasättas”. Om Feynman hade fått leva idag hade han kanske vädrat viss morgonluft, vi onekligen lever i en tid med många svårbesvarade frågor men även i en period gamla svar och sanningar i allt högre grad ifrågasätts och utmanas. I en perfekt värld med perfekta människor borde svar och sanningar aldrig tillåtas att bli för gamla, utan i stället hela tiden omprövas och successivt modifieras och förbättras. Som vi alla vet är världen inte perfekt och vi människor är, gott och ont, inte perfekta utan just människor, med följden att utveckling oftast inte sker längs en rät linje i konstant hastighet utan snarare följer en mer slingrig kurva med växlande tempo. ”Vi rör oss snubblande fram i riktning mot Utopia” som nationalekonomen James Bradford DeLong träffsäkert uttryckt det.

Öppenhet för frågor utan enkla svar och aktivt ifrågasättande av etablerade sanningar är viktiga egenskaper såväl för samhälls- byggande som investeringsverksamhet. Låt mig återkomma till de samhällsbyggande dimensionerna i slutet av detta vd-ord, och nu i stället fokusera betydelsen för investeringsverksamhet. Creades har lånat sitt namn efter Schumpeters tankar om ”Creative Destruction” med innebörden att utveckling och värdeskapande drivs av en kontinuerlig vilja att ständigt ifrågasätta sakernas tillstånd och befintliga affärsmodeller med målet att riva ned otidsenliga strukturer till förmån för nya. Denna inriktning är helt central för vår verksamhet och direkt inarbetad i vårt investerings- fokus där vi letar investeringar längs tre teman: (i) Bolag som gynnas av långsiktiga underliggande trender som teknik eller avregle- ringar, (ii) Bolag som står vid ett vägskäl i sin utveckling, till exempel internationalisering eller övergång från onoterad till noterad miljö samt (iii) Bolag som saknar en tydlig huvudägare eller en tydlig plan för sin framtida inriktning.

Vi är tacksamma över att ha en tydlig idé och inriktning för vår verksamhet, men även fullt medvetna om att visioner och inrikt- ningar regelmässigt kompliceras och grumlas vid kontakt med verkligheten. Ibland är felet vårt eget, t.ex. att vi missbedömt bärigheten i de långsiktiga trender vi tänkt skall gynna ett visst innehav eller att vi hängt oss fast för länge i gamla sanningar utan att våga ompröva dessa. I andra fall kan problem uppstå helt enkelt för att omvärlden förändrats snabbare än vi själva mäktat med att parera. Det senare utgör i backspegeln den viktigaste förklarings-

faktorn bakom Creades svaga resultat under 2022 och 2023, även om det givetvis också finns inslag av egna missbedömningar och för långsamt omprövande av gamla sanningar. Sett i ett längre perspektiv har vi dock en stark övertygelse om styrkan i vår valda inriktning och vår egen förmåga att efterleva densamma. Vår historiska avkastning ger gott stöd för denna övertygelse. Sedan starten 2012 har avkastningen Creades substansvärde varit mer än dubbelt hög som Stockholmsbörsens avkastning och en satsad tusenlapp i Creades vid starten 2012 har idag vuxit till 8 570 kronor en avkastning över tid som placerar oss i den absoluta toppen vid en jämförelse med övriga i Stockholm noterade investeringsbolag.

Det är mot ovanstående bakgrund extra glädjande att vi under 2024, efter visst snubblande under 2022 och 2023, återigen inte bara funnit fast mark under fötterna utan även tagit rejäla kliv uppåt och framåt. Årets avkastning substansvärdet landade 13 procent och vi slår därmed vårt relativa mål om att överträffa Stockholmsbörsen (OMXSGI) som ökade med 9 procent och överträffar även vårt absolutmål om att leverera en årlig avkastning överstigande 7,5 procent. Vi fortsätter därmed bygga vidare vår långsiktiga målsättning att leverera en god riskjusterad avkastning för våra ägare.

Utveckling i portföljen och befintliga innehav

Creades arbetar aktivt med en portfölj fördelad tre huvudområ- den i form av (i) Direktägda noterade innehav, (ii) Aktiv förvaltning samt (iii) Onoterade innehav. Under året har de Direktägda noterade innehaven avkastat 20 procent och den Aktiva förvalt- ningen 11 procent. Sammantaget avkastade den noterade delen av portföljen 17 procent medan de Onoterade innehaven gav en avkastning om 5 procent.

I förra årets vd-kommentar beskrevs Avanza (SEK 807 mn/ 22 procent) efter ett delvis utmanande 2023 som ”starkt, stolt och revanschhungrigt”. Efter den goda utvecklingen 2024 vill jag modifiera den beskrivningen till att vara ”starkare, stoltare men fortfarande lika hungrigt”. Bolaget visade under året styrka med ett imponerande nettoinflöde av sparkapital om SEK 86 miljarder och en lika imponerande kundtillväxt om 170 000 nya kunder med resultatet att milstolpen två miljoner kunder nu är passerad med råge. Under året tillträdde Gustaf Unger som ny vd med en ambitiös tillväxtagenda fokuserad fortsatt tillväxt av sparkapital, mark- nadsledarskap inom private banking och tjänstepension samt ökad effektivitet och skalbarhet i affären. Avanza fyllde under året 25 år och vi ser fram emot att följa och stötta Gustaf och övriga med- arbetare den fortsatta färden. Målsättningen för de kommande fem åren är ambitiös men fullt realistisk givet bolagets utgångsläge. Den kraft med vilken man tagit sig an genomförandet av den nya strategin bådar gott för framtiden.

Efter en framgångsrik börsnotering i december är vårt tidigare onoterade innehav Apotea numera vårt näst största direktägda noterade innehav. Under sin korta tid som noterat bolag levererade Apotea (SEK 86 mn/43 procent) en mycket imponerande avkastning under 2024. Bolaget är även efter noteringen i allra högsta grad ett entreprenörsdrivet bolag där grundarna fortfarande utgör bolagets största ägare. Detta, parat med bolagets starka marknadsposition och ett outtröttligt fokus kundnytta, utgör en utmärkt grund för fortsatt tillväxt och värdeskapande också i en noterad miljö.

Seafire (SEK –15 mn/–25 procent) är ett förvärvande bolag med tiotalet innehav inom tillverkande industri och handel. Bolaget utgör med ett värde per årsskiftet om SEK 45 mn ett av våra minsta innehav men Creades ägande överstiger 10 procent och vi därtill är aktiva i styrelsen redovisas Seafire inom verksamhetsbenet Direktägda noterade innehav. Efter en period av såväl marknads- mässig motvind som bolagsinterna svårigheter valde Creades att under 2024 ta en mer aktiv roll i bolagets utveckling, bland annat genom att tillträda rollen som bolagets ordförande. Det gångna året har präglats av en fortsatt utmanande marknadsmiljö men internt har bolaget tagit viktiga steg i rätt riktning, bland annat genom att Daniel Repfennig tillträdde som ny vd efter sommaren. Vi har gott

Kommentarer från VD

John Hedberg, VD

Ordförande har ordet

4

Creades årsredovisning 2024

Ordförande har ordet

Ordningen återställd?

Efter ett par lite svagare år är det skönt att konstatera att ordningen återställts där vi under 2024 åter lyckas skapa en avkastning som slår såväl index som vårt absoluta avkastningskrav. Någon med lite kortare horisont skulle kunna fråga sig vilken ordning jag egentligen tycker återställts när två av de tre senaste åren varit lite svagare, men om jag likt bolagets VD ska citera fysiker vill jag relatera till Isaak Newtons ”Geni är tålamod”. Om vi i stället för de senaste tre åren ser utvecklingen sedan Creades startade har avkastningen varit mer än dubbelt hög som för börsen. Å andra sidan kan man aldrig vila gamla lagrar. De har kort bäst före datum.

Att tålamod är en dygd vad gäller investeringar blir tydligt om man ser börsen längre sikt, och sedan år 1900 har avkastningen varit inget annat än fenomenal.

Av de 13 decennier som varit sedan dess har endast tre givit negativ årlig avkastning, och de decennierna präglades av världskrig (1910-talet, 1930-talet) och oljekris, hög inflation och geopolitisk oro (1970-talet). Samtliga övriga decennier har givit en positiv realavkast- ning Stockholmsbörsen. Man kan också konstatera att avkastningen för enskilda år varit högst volatil, men en trettioårig placering Stockholmsbörsen har givit högre avkastning än ränteplaceringar varje år sedan 1920-talet. (Waldenström 2024)

Tålmodiga placerare är vi, vilket inte minst visas av vårt största och äldsta innehav Avanza. Om någon när vi grundade bolaget för 25 år sedan sagt att Avanza under 2024 skulle ha ett nettoinflöde av kapital SEK 86 miljarder och ett totalt sparkapital över SEK 1 000 miljarder hade många, inklusive jag själv, nog sagt att det vore dags för inläggning Beckombergas Paviljong B för personer med grava vanföreställningar. Det är väldigt roligt att ha varit med om en sådan resa, och än mer glädjande är att alla Avanzas över 2 miljoner kunder ju får del av den goda avkastning som börsen visat sig ge över tid. Utvecklingen har alltså visat sig bra inte bara för bolaget, utan även för våra kunder och i förlängningen även för Sverige.

Mycket viktigt är att ha tålamod. Långsiktighet skall dock inte förväxlas med långsamhet, en tålmodig investerare måste i sina engagemang i bolag vara ständigt intresserad, nyfiken, otålig och effektiv för att skapa värde.

ˮByråkrati är döden för alla prestationer.ˮ

Albert Einstein

Något man inte ska ha tålamod, än mindre fördrag- samhet med är det ramverk inom vilket företag verkar. Här har EU fallit långt efter USA, och detta gör oss alla i Europa fattigare helt i onödan. År 2008 var EU:s BNP likvärdig med USA:s, men år 2024 beräknas USA:s ekonomi vara 40 procent större. Under de senaste 50 åren har det i USA skapats 68 nya företag med ett börsvärde över USD 10 miljarder, medan det i Europa skapats 13. Än mer slående är det totala värdet dessa bolag, de 13 europeiska har ett värde USD 400 miljarder medan de 68 amerikanska har ett värde hisnande USD 30 000 miljarder. Utvärderingstiden för båda dessa datapunkter är definitivt tillräckligt lång för att man ska kunna

Sven Hagströmer, Ordförande

Foto: Thomas Blomquist

Om Creades

6

Creades årsredovisning 2024

Creades är ett investmentföretag som är en långsiktig engagerad ägare i mindre och medelstora noterade och onoterade bolag. Namnet Creades kommer från uttrycket Creative Destruction eller kreativ förstörelse, med hänvisning till nationalekonomen Joseph Schumpeters teorier. Innebörden är att industrier och företag hela tiden revolutioneras och längre sikt sker en hälsosam förändring av existerande strukturer som ersätts av nya. Creades ska skapa värde genom att kreativt ompröva, utmana, omstrukturera och utveckla.

Affärsidé

Creades affärsidé är att ge en god riskjusterad avkastning till sina aktieägare genom kapitaltillväxt och/eller investe- ringsintäkter, främst genom att investera i verksamheter där Creades kan fungera som en engagerad ägare, i min- dre och medelstora noterade och onoterade svenska och nordiska företag.

Portföljen

Creades portfölj består av cirka 60–70 procent noterade tillgångar och 20–30 procent onoterade tillgångar samt cirka 10 procent övrigt inklusive likvida medel .

Investeringsstrategi

En av de större ägarna

Engagerat ägande, gärna med styrelserepresentation

Normalt investeringsintervall SEK 50–500 mn

Långsiktig syn ständig utveckling

Branschoberoende

Fokus svenska och nordiska bolag

Mål

Avkastningsmål

Creades strävar efter att erbjuda aktieägarna en god riskjusterad avkastning som över tid överstiger 7,5 pro- cent per år samt överstiger Stockholmsbörsens total- avkastningsindex, OMXSGI.

Utdelning, inlösen och återköp

Bolaget avser att löpande återföra värde till sina aktie- ägare genom antingen utdelning, inlösen eller aktieåterköp. Styrelsen föreslår att årets ordinarie utdelning ska vara oförändrad till belopp 1,60 kronor per aktie, totalt 217 219 826 kr att utbetalas kvartalsvis i form av fyra utdelningar á 0,40 kronor med avstämningsdag efter årsstämman i april 2025, 29 juli 2025, 29 oktober 2025 och 28 januari 2026.

Investment case

Creades har över tiden visat en förmåga att generera en bättre avkastning än börsindex. Detta grundar sig förmågan att genom aktivt investeringsurval och ägar- arbete tillse att portföljbolagen utvecklas bättre än de skulle göra utan Creades som ägare. Exempel Creades bidrag till innehaven är bland annat att driva förändrings- processer, göra prioriteringar ur ett strikt aktieägarper- spektiv samt understödja långsiktig och medellångsiktig bolagsutveckling.

Om Creades

Verksamhetsbeskrivning: Affärsidé och strategi

8

Creades årsredovisning 2024

Creades investerar som en långsiktig engagerad ägare i mindre och medelstora noterade och onoterade bolag. Creades affärsidé är att ge en god riskjusterad avkastning till sina aktieägare genom kapitaltillväxt och/eller investe- ringsintäkter, främst genom att investera i verksamheter där Creades kan fungera som en engagerad ägare. Creades huvudfokus är investeringar i mindre och medelstora noterade och onoterade svenska och nordiska företag, men även aktiv förvaltning av noterade innehav med fokus bolag vi bedömer ha potential för långsiktig överavkastning.

Strategin är att söka bolag som både har en potential för omvärdering och en potential för underliggande värde- skapande. Creades vill som ägare med inflytande verka för att långsiktigt utveckla innehaven genom åtgärder som främjar tillväxten och ökar effektiviteten, såväl strategiskt som operativt, strukturellt och finansiellt. Creades vill arbeta tillsammans med företagsledningar, styrelser och andra ägare och intressenter för att öka värdet investe- ringarna.

Bolagets status som förvaltningsbolag ger flexibilitet och skattefrihet för både utdelningar och realisations- vinster för onoterade innehav samt för noterade bolag där innehavet överstiger tio procent av rösterna under mer än ett år. Detta främjar en betydande ägarandel och därmed ett engagerat ägande.

Långsiktighet

Creades har en långsiktig investeringshorisont vilket inne- bär att fokus ligger att skapa uthålligt värde, snarare än att fokusera utfallet under enskilda kvartal. Till skillnad från många andra investeringsaktörer har Creades inget förutbestämt datum för exit, utan har för avsikt att genomföra såväl nyinvesteringar som avyttringar utifrån vid var tidpunkt rådande marknadsförutsättningar.

Investeringskriterier

Creades investerar opportunistiskt och söker goda affärer inom ramen för tydliga men relativt vida kriterier:

Potential: Creades söker investeringsmöjligheter som har betydande potential för omvärdering och underlig- gande värdeskapande

Bransch: Creades begränsar sig inte till investeringar i särskilda branscher eller verksamhetsområden, men fokuserar verksamheter som är relativt sett förut- sägbara, vad gäller till exempel kundernas beteenden, branschens struktur och teknikutveckling

Storlek: En investering, inklusive tillväxtpotential, måste vara stor att den har en materiell påverkan avkastningen för Creades aktieägare

Ägarinflytande: Majoriteten av Creades investeringar i företag bör medföra att Creades får ett ägarinflytande i företaget och kan agera som engagerad ägare

Geografi: Portföljens fokus är svenska och nordiska företag

Identifiering

Creades bedriver ett kontinuerligt analysarbete av företag och genomför ett stort antal bolagsbesök varje år. Investe- ringsorganisationen har en lång sammantagen erfarenhet av investeringar den svenska marknaden och huvud- delen av investeringsuppslagen vad gäller noterade företag genereras internt. Gällande onoterade företag erhåller Creades många förslag från entreprenörer, företagsför- medlare, investmentbanker samt från övriga aktörer i Creades nätverk. För både noterade och onoterade företag strävar Creades efter att i stor grad som möjligt etablera en relation eller bevakning ett tidigt stadium för att ha möjlighet att följa ett bolag under längre tid innan en investering blir aktuell. Dock finns det fall där en möjlig- het uppkommer kort varsel och agerar vi därefter.

Verksamhetsbeskrivning: Affärsidé och strategi

Till skillnad från t.ex. private equity- och VC-fonder har Creades förmånen att förvalta ”evigt” kapital och kan därmed agera mer långsiktigt. Creades behöver därför inte bestämma exit (avyttringstidpunkt) redan vid investeringstillfället.

Aktien

10

Creades årsredovisning 2024

Handel

Den 6 december 2013 noterades Creades A-aktie Nasdaq OMX Stockholms huvudmarknad (Nasdaq OMX) med kortnamnet CRED A. Aktien handlades tidigare Nasdaq OMX First North.

Rättigheter förenade med aktierna

Creades kan ge ut aktier av två aktieslag, A-aktier med en röst och B-aktier med en tiondels röst. Aktier av varje aktieslag kan ges ut till ett antal motsvarande hela aktie- kapitalet. Antalet aktier i Creades per den 31 december 2024 uppgick till totalt 135 762 391, varav 93 103 641 A-aktier, 1 röst per aktie och 42 658 750 B-aktier, 0,1 röst per aktie. Vid bolagsstämma får varje röstberättigad rösta

för det fulla antalet innehavda och företrädda aktier utan begränsning i rösträtten.

Creades bolagsordning innehåller ett omvandlings- förbehåll avseende bolagets aktier. Omvandlingsförbe- hållet innebär att aktie av serie A begäran av ägare till sådan aktie ska kunna omvandlas till aktie av serie B. Aktie av serie B, vilken förvärvats annat sätt än genom omvandling av aktie av serie A, ska begäran av ägare till sådan aktie kunna omvandlas till aktie av serie A.

Aktierna är registrerade hos Euroclear i elektronisk form. Samtliga aktier är fritt överlåtbara och medför lika rätt till andel i bolagets tillgångar, utdelning och till even- tuellt överskott i händelse av bolagets likvidation.

Aktien

Aktiekursens utveckling justerad för utdelning 2024 jämfört med OMXSGI

Aktien

31/12 2024

Aktiekurs, kr

72,15

Substans/aktie

75,23

Substansvärdesrabatt

–4 %

Aktiekursens utveckling justerad för utdelning

3 %

2024

Högsta kurs, kr

83,75

Lägsta kurs, kr

61,85

Antal omsatta aktier, mn

28,4

Total omsättning, SEK mn

2 044

Viktiga händelser 2024

12

Creades årsredovisning 2024

Viktiga händelser 2024

Kvartal 1

Utfall januari mars 2024 , avkastning 0 procent

Kvartal 2

Årsstämma där beslut tas om utdelning till aktieägarna med 1,60 kr per aktie att utbetalas i fyra trancher

Konvertibelt lån har lösts och konverterats till aktier i Instabee till ett värde om SEK 171 mn. Creades har i samband med detta även deltagit i bolagets nyemission med SEK 10 mn

Utfall april juni 2024 , avkastning +8 procent

Kvartal 3

Creaspac har avnoterats. Creades har erhållit SEK 522 mn för inlösenaktier

Utfall juli september 2024 , avkastning +2 procent

Kvartal 4

Apotea noterades 6 december Nasdaq Stockholm. Creades sålde 32 procent av sitt innehav och erhöll SEK 92 mn

Utfall oktober december 2024 , avkastning +3 procent

Totalt substansvärde 31 december 2024: SEK 10 214 mn

Substansvärdets utveckling och avkastning per aktie 2024

Medarbetare & VD

16

Creades årsredovisning 2024

Ledningsgrupp

John Hedberg, VD

Anställd sedan 2016

Tidigare befattningar: VD för Creaspac, Partner NC Advisory, VD Relacom Affärsutvecklings- och inköpschef Bonnier Dagstidningar, Managementkonsult McKinsey & Co

Styrelseledamot i Avanza Bank, Avanza Bank Holding, Instabee och StickerApp

Tidigare styrelseledamot i bl.a. Acne Studios, Avanza fonder, Avanza Pension, Chassi Group, Lindab, Mentimeter, Note, Pricerunner och Stabelo

Civ.ek. M.Sc. Handelshögskolan i Stockholm

Äger 145 000 aktier i Creades varav 135 000 via Kapital- försäkring / Pensionslösning

Åsa Robertson, CFO

Anställd sedan 2024

Tidigare befattningar: Auktoriserad revisor PwC Stockholm, controller- Danderyds Sjukhus

Civ.ek. Lunds Universitet

Äger 2 000 aktier i Creades

Investeringsorganisation

Daniel Albin

Anställd sedan 2022

Tidigare befattningar: Aktieanalytiker SEB samt Danske Bank

Styrelseledamot i Findity

B.Sc. Handelshögskolan vid Göteborgs universitet

Äger inga aktier i Creades

Anders Hillerborg

Anställd sedan 2017

Tidigare befattningar: Partner / Aktie- analytiker ABG Sundal Collier

Styrelseordförande i Seafire

Tidigare styrelseledamot i Chassi Group, Inet Group och Global Batterier

Civ. ek. M.Sc. Handelshögskolan i Stockholm

Äger 21 580 aktier i Creades via Kapitalförsäkring / Pensionslösning

Jonas Hagströmer

Anställd sedan 2012

Tidigare befattningar: Associate och analytiker Keystone Advisers (idag MCF Corporate Finance) samt diverse befattningar inom e-handelsbolag

Styrelseordförande i Inet och Inet Group. Styrelseledamot i Apotea, Avanza Bank, Avanza Bank Holding och StickerApp

Civ.ek. M.Sc. Lunds Universitet

Äger 35 500 aktier i Creades via Kapitalförsäkring / Pensionslösning. Äger även aktier indirekt via Biovestor

Dajana Mirborn

Anställd sedan 2023

Tidigare befattningar: Ansvarig för hållbarhetsinvesteringar Bonnier Capital, Director M&A och Corporate Development MTG och Investment Banking Carnegie Investment Bank

Oberoende styrelseordförande i Humble Group och oberoende styrelseledamot i Karnell Group. Styrelseledamot i Försäkringsbolaget Avanza pension, Röhnisch och Mentimeter

M.Sc. Handelshögskolan vid Göteborgs universitet, Executive Education vid INSEAD och studier i maskinteknik vid Chalmers Tekniska Högskola

Äger inga aktier i Creades

Sven Hagströmer jr

Anställd sedan 2023

Tidigare befattningar: Corporate Finance Avanza Bank

Styrelseledamot i Inet och Inet Group

B.Sc. Kungliga Tekniska Högskolan

Äger aktier i Creades indirekt via Biovestor

Erik Törnberg

Anställd sedan 2012

Arbetar 50 procent som ansvarig för Fintech Creades, 50 procent som VD för Biovestor

Tidigare befattningar: Investerings- ansvarig Investment AB Öresund och AB Custos

Styrelseledamot i Avanza Fonder, Kreditz och Stabelo

Tidigare styrelseledamot i bl.a. Carnegie, eWork, Klarna, Tink, Transcom och Röhnisch

Civ.ek. M.Sc. Handelshögskolan i Stockholm

Äger 50 500 aktier i Creades via Kapitalförsäkring / Pensionslösning

Ekonomi/administration

Linda Olofsson

Anställd sedan 2022

Äger inga aktier i Creades

Medarbetare & VD

Verksamhetsbeskrivning: Vad gör Creades i portföljbolagen?

18

Creades årsredovisning 2024

För samtliga Creades direktägda innehav finns en plan att genom aktivt ägarengagemang genomföra åtgärder som effektiviserar och skapar ytterligare värde. Som illustration kan en sådan plan omfatta någon eller några av nedan- stående åtgärder:

Tillväxtplan : Insatser för att öka tillväxten för pro- dukter eller tjänster genom att vidga marknaden till nya kundgrupper, försäljningskanaler eller geografiska marknader samt genom tilläggsförvärv.

Operationella förbättringar : Åtgärder för att effek- tivisera och rationalisera produkt- eller tjänsteutbudet, sänka produktionskostnader eller öka mätbarhet och uppföljning genom till exempel bättre IT-lösningar.

Strukturella förändringar : Skapa värde genom att ifrågasätta och förändra existerande strukturer, genom t.ex. förvärv, optimering av produktions- eller försälj- ningsorganisationer, uppdelning av verksamheter eller försäljning av divisioner eller produkter och tjänster utanför företagets kärnområde.

Finansiella förändringar : Initiera och bistå vid genomförandet av förändringar av bolagets kapital- struktur för att maximal konkurrenskraft i kombi- nation med högre aktieägarvärde.

Corporate governance

Creades vill säkra högkvalitativa företagsledningar och effektiva styrelser i bolagets innehav. Som en engagerad ägare strävar Creades efter att tillse:

att bolaget kan attrahera och behålla skickliga företags- ledare

att bolagets styrelse har kompetens och förmåga att bedriva ett värdeskapande arbete

att bolagets ledning, styrelse och ägare arbetar mot gemensamma mål

mindre styrelser med tydliga ansvarsområden

att bolaget alltid agerar för att förstärka sin konkurrenskraft

Organisation

En viktig framgångsfaktor i arbetet att skapa värde är en skicklig företagsledning. Därför arbetar Creades för att skapa de bästa förutsättningarna för att attrahera och behålla skickliga företagsledare i de bolag där man är ägare. Creades vill också, som en aktiv och engagerad ägare, stödja företagsledningen i arbetet att utveckla bolagen, även vid genomförandet av obekväma, men industriellt riktiga, beslut. Företagskulturen ska premiera utveckling, ansvar och tydlighet. Medarbetarna ska veta vad som är förväntat av dem och vilken del av processen de ansvarar för.

Verksamhetsbeskrivning: Vad gör Creades i portföljbolagen?

Portföljbolagen utvärderas ständigt mot förvärvsplanen och återstående potential. Innehaven utvärderas också ur ett portföljperspektiv.

Verksamhetsbeskrivning: Vad gör Creades i portföljbolagen?

20

Creades årsredovisning 2024

42 %

av Creades substansvärde

www.avanza.se

Avanza är Sveriges ledande digitala plattform för sparande och investeringar. Avanza har över 2 miljoner kunder med cirka SEK 955 miljarder i sparkapital och är den största svenska aktören på Stockholmsbörsen inklusive First North mätt i såväl antal avslut som omsättning.

Viktiga händelser 2024

Mycket starkt nettoinflöde om SEK 86 miljarder, motsvarande 11 procent av sparkapitalet vid årets början. Sparkapitalet ökade med 22 procent till SEK 955 miljarder. Antalet nya kunder ökade med 9 procent

Ny VD i Gustaf Unger och nya strategiska och finansiella mål

Lägre marknadsräntor har mer än väl balanserats upp med ökad kundaktivitet vilket totalen genererade ett 14 procent bättre resultat för helåret

Erhöll SKI:s utmärkelse Sveriges nöjdaste kunder i kategorin sparande för 15:e året i rad

Finansiell utveckling

2020

2021

2022

2023

2024

Provisionsnetto och övriga intäkter, SEK mn

2 066

2 980

2 184

1 863

2 320

Räntenetto

283

321

789

1 574

1 580

Intäkter

2 349

3 301

2 973

3 437

3 900

Tillväxt

97 %

41 %

–10 %

16 %

13 %

Rörelseresultat, SEK mn

1 576

2 437

1 940

2 292

2 621

Rörelsemarginal

67 %

74 %

65 %

67 %

67 %

Nettoresultat, SEK mn

1 335

2 047

1 666

1 982

2 254

Creades syn

Avanza erbjuder marknadens bredaste utbud av sparprodukter och pensionslösningar. Produktutbudet i form av aktier, fonder, beslutsstöd, pensioner och bolån tillsammans med en användarvänlig upplevelse och låga avgifter har skapat en bank som kunderna faktiskt tycker om. Under året har Avanza fått en ny VD och även nya strategiska priorite- ringar fram till 2030. Avanzas kärn- affär är och kommer fortsatt att vara sparande och investeringar i Sverige med fokus att bibehålla bolagets starka tillväxt. Potentialen att växa är stor vilket kan illustreras av skillnaden mellan totala marknadsandelen 7,5 procent och marknadsandelen av nettoinflödet 20 procent. Det finns också stor potential att växa med den unga kundbasen, samt möjligheter att öka andelen av befintliga kunders sparande. Extra fokus kommer ligga att öka tillväxten inom Private Banking och tjänstepension där

bolaget genom att förbättra ett redan bra erbjudande och tillväxtinsatser har som mål att bli marknadsledare. Avanzas starka fokus att leverera en överlägsen kundupplevelse och marknadens bästa sparprodukter tillsammans med god kostnads- kontroll och ökad skalbarhet skapar goda förutsättningar för ett fortsatt långsiktigt värdeskapande för både kunder och ägare.

Fakta per 31/12 2024

Totalt marknadsvärde, SEK mn

42 900

Obelånad rörelse (EV), SEK mn

42 900

Investeringstidpunkt

1997

Creades andel av kapitalet

10 %

Andel av Creades substansvärde

42 %

Värde i Creades, SEK mn

4 329

Påverkan årets avkastning, SEK mn

807

Styrelseledamöter från Creades

Roll

Period

Sven Hagströmer

Ordförande Avanza Bank

1997–

Jonas Hagströmer

Ledamot Avanza Bank

2015

John Hedberg

Ledamot Avanza Bank

2023

Dajana Mirborn

Ledamot Avanza Pension

2023–

Erik Törnberg

Ledamot Avanza Fonder

2022–

3 %

av Creades substansvärde

www.apotea.se

Apotea är Sveriges största fullsorterade apotek som bara finns online. Med marknadens bredaste sortiment, låga priser och snabba leveranser underlättar Apotea vardagen för sina tre miljoner aktiva kunder. Apotea har förutom starkt kundfokus även en uttalad ambition inom hållbarhet och har vunnit många utmärkelser för detta.

Viktiga händelser 2024

Kraftigt ökad tillväxt och marginal efter utbyggd automation och stabil efterfrågan trots tufft konsumentklimat

Noterades Nasdaq Stockholm i december och fick cirka 90 000 nya ägare

Apotea erhöll många fina utmärkelser under året, bland annat Prisjakts Årets Butik inom Hälsa

Finansiell utveckling

2020

2021

2022

2023

2024

Nettoomsättning, SEK mn

4 212

4 580

4 883

5 450

6 541

Tillväxt

55 %

9 %

7 %

12 %

20 %

Rörelseresultat, SEK mn

216

134

48

114

266

Rörelsemarginal

5 %

3 %

1 %

2 %

4 %

Nettoresultat, SEK mn

170

105

18

82

212

Creades syn

2011 tog entreprenörerna bakom nätbokhandlaren Adlibris över Familjeapoteket, vilket utgjorde grunden för Apotea. Sedan dess har bolaget levererat såväl lönsamhet som kraftig tillväxt och omsätter nu cirka SEK 6,5 miljarder. Bolaget erbjuder ett komplett apotekssorti- ment och snabba leveranser från sitt högautomatiserade logistikcenter i Morgongåva till hela Sverige. Sedan 2022 verkar koncernen även i Norge genom sitt norska dotterbolag Apotera. I slutet av 2024 noterades Apotea börsen och belönades med en kraftig kursuppgång vilket får ses som ett kvitto investerarnas förtroende för bolagets ledning, starka marknadsposition och lång- siktiga tillväxtpotential. Under 2025 planerar bolaget att börja leverera från sitt nya logistikcenter i Varberg, en investering som kommer att öka kapaciteten och möjliggöra fortsatt tillväxt. Apoteas framgång grundar sig i en kostnadseffektiv och innovativ verksamhet, där investeringar i automation och logistik har varit avgörande för att erbjuda markna- dens bredaste sortiment, bästa leveransvillkor och konkurrenskraftiga priser. Onlinepenetrationen inom

Fakta per 31/12 2024

Totalt marknadsvärde, SEK mn

8 636

Investeringstidpunkt

2017

Creades andel av kapitalet

3 %

Andel av Creades substansvärde

3 %

Värde i Creades, SEK mn

288

Påverkan årets avkastning, SEK mn

147

apotek är idag cirka 21 procent och förväntas fortsatt öka. Apotea står väl positionerat för att kapitalisera denna utveckling och har som långsiktigt mål att bli Sveriges och därmed Nordens största apotek.

Styrelseledamöter från Creades

Roll

Period

Jonas Hagströmer

Ledamot

2017

Verksamhetsbeskrivning: Vad gör Creades i portföljbolagen?

21

Creades årsredovisning 2024

<1 %

av Creades substansvärde

www.seafireab.com

Seafire förvärvar och utvecklar mindre bolag inom industri och infrastruktur. Seafire är en koncern med 12 bolag i Sverige och med en omsättning drygt SEK 900 mn. Bolaget grundades 2016 och fokuserar att förvärva lönsamma B2B-bolag med utvecklingspotential.

Viktiga händelser 2024

Daniel Repfennig tillträder i augusti som ny VD för Seafire

Utsett Anders Hillerborg från Creades till styrelseordförande

Finansiell utveckling

2021

2022

2023

2024

Nettoomsättning, SEK mn

421

851

1 000

905

Tillväxt

90 %

102 %

18 %

–10 %

Rörelseresultat, SEK mn*

26

80

72

42

Rörelsemarginal

6 %

9 %

7 %

5 %

Nettoresultat, SEK mn

–13

14

–73

–134

* Justerad EBITA

Creades syn

Creades gjorde sin första investering i Seafire april 2021. Bolaget har haft en tuff period verksamhetsmässigt de senaste två till tre åren grund av en kombination av makroekonomisk motvind och en del bolagsspecifika utmaningar. Därtill har många av bolagets förvärv de senaste två åren tappat mycket i lönsamhet från förvärvstillfällena, delvis som resultat av en svagare konjunktur men även grund av en onormalt hög lönsamhet under covid-åren 2020 2021. Fokus under det senaste året har varit lönsamhet, kassaflöde och att bygga starkare organisation och en bättre styrning. Den svaga utvecklingen senare tid till trots anser vi att bolaget i grunden har en god position med fina och nischade verksamheter. Över tid ser vi förut- sättningar till fortsatt organisk tillväxt, marginalförbättringar, starkt kassa- flöde och värdeskapande förvärv.

Fakta per 31/12 2024

Totalt marknadsvärde, SEK mn

238

Investeringstidpunkt

2021

Creades andel av kapitalet

19 %

Andel av Creades substansvärde

<1%

Värde i Creades, SEK mn

45

Påverkan årets avkastning, SEK mn

–15

Styrelseledamöter från Creades

Roll

Period

Anders Hillerborg

Ordförande

2024–

8 %

av Creades substansvärde

www.stickerapp.se

StickerApp är en snabbt växande aktör inom e-handel och digitalt tryck med försäljning över 50 geografiska marknader där USA, Norden och Övriga Europa utgör de viktigaste. Bolagets huvudsakliga produkt är individuellt utformade klistermärken och riktar sig mot både företag och privatpersoner.

Viktiga händelser 2024

Stark marginal och fortsatt bra tillväxt om än något svagare än tidigare år

Ökade satsningar mot B2B-segmentet, t.ex. i form av mer systematisk lansering av etiketter, uppvisar lovande framdrift

Påbörjat etablering av egen produktionsfacilitet den viktiga USA- marknaden vilket sikt reducerar ledtider och fraktkostnader, ökar kapacitet och redundans i produktionen samt minskar känslighet för eventuella framtida tullar

Finansiell utveckling

2020

2021

2022

2023

2024

Nettoomsättning, SEK mn

203

274

363

463

543

Tillväxt

64 %

35 %

32 %

28 %

17 %

Rörelseresultat, SEK mn

80

78

120

132

127

Rörelsemarginal

40 %

28 %

33 %

29 %

23 %

Nettoresultat, SEK mn

61

61

90

95

124

Creades syn

Bolaget grundades i Lomma 2006 och har sedan dess utvecklats till att bli en globalt ledande aktör tack vare en kombination av en högautomati- serad order- och produktionsprocess och en framgångsrik strategi för digital och social marknadsföring. StickerApp är idag en av världens ledande aktörer inom sin nisch. Bolagets bevisade förmåga att växa snabbt med god lönsamhet är imponerande. StickerApp har betyd- ande likheter med andra framgångs- rika investeringar i Creades portfölj som en stark strategisk position där man gynnas av branschens snabbt pågående digitalisering och, viktigast, ett mycket starkt fokus kundnöjd- het. Hög innovationstakt, fortsatta investeringar i de senaste produk- tionsmaskinerna, ny produktions- anläggning i USA och nya affärsben skapar goda förutsättningar till fortsatt stark tillväxt och värdegene- rering under kommande år. Värdering av StickerApp har gjorts utifrån metoden Jämförbara noterade bolag med fokus multipeln EV/EBITA.

Fakta per 31/12 2024

Totalt marknadsvärde, SEK mn

1 548

Investeringstidpunkt

2019

Creades andel av kapitalet

52 %

Andel av Creades substansvärde

8 %

Värde i Creades, SEK mn

797

Påverkan årets avkastning, SEK mn

31

En justerings- och illikviditetsrabatt om 15 procent har applicerats.

Styrelseledamöter från Creades

Roll

Period

John Hedberg

Ledamot

2019

Jonas Hagströmer

Ledamot

2019

Verksamhetsbeskrivning: Vad gör Creades i portföljbolagen?

22

Creades årsredovisning 2024

3 %

av Creades substansvärde

www.inet.se

Inet är en av Sveriges ledande återförsäljare av datorer, komponenter och datortillbehör. Bolaget riktar sig främst till gaming- och teknikentusiaster och målsättningen är att alltid vara först med det senaste i kombination med att leverera den bästa kundupplevelsen i alla kanaler. 80 procent av varuförsäljningen kommer från e-handel.

Viktiga händelser 2024

Trots tuffa marknadsförutsättningar levererar Inet en omsättning i linje med 2023 med ett något lägre rörelseresultat

Invigning av en ny butik Medborgarplatsen i Stockholm

Ytterligare en rekordstark Black Friday-period med kraftig ökning inom komponenter och skräddarsydda datorer

Inet vann Market Awards inom kategorin Hemelektronik samt utsågs av Prisjakts användare till Årets Butik, både totalen och inom segmentet Datorer & tillbehör

Finansiell utveckling

2020

2021

2022

2023

2024

Nettoomsättning, SEK mn

1 257

1 495

1 262

1 423

1 398

Tillväxt

25 %

19 %

–16 %

13 %

–2 %

Rörelseresultat, SEK mn

60

95

43

52

49

Rörelsemarginal

5 %

6 %

3 %

4 %

4 %

Nettoresultat, SEK mn

38

68

43

38

37

Creades syn

Inet har sedan 2000 expanderat från en butik i Göteborg till att idag omsätta SEK 1,4 miljarder via e-handel och fysiska butiker i Göteborg, Stockholm och Malmö. 2024 har varit något av ett mellanår för Inets bransch, främst till följd av avsaknad av större produktsläpp samt makroekonomi som lett till minskad köpkraft hos konsumenter. Trots att flertalet branschkollegor haft det tufft lyckades Inet leverera en omsättning i linje med 2023 samt ett rörelseresultat i nivå med föregående år. Inet sticker ut i branschen med relativt hög och stabil lönsamhet över tid samt att bolaget är skuldfritt och kan stärka sina positioner under nuvarande marknadsmiljö med höga räntor och en svagare konsument- marknad. Vi ser att Inets kunder prioriterar sin hobby och vi ser goda möjligheter att fortsatt ta marknads- andelar inom befintliga och nya kategorier. 2025 ser dessutom ut att bli ett bättre år för branschen tack vare bland annat lägre styrränta och nya produktsläpp såsom NVIDIAs RTX 50-serie. Inets framgångsrecept är att ge sina kunder ett noga utvalt sortiment, snabba leveranser, oöver- träffad service och hög produkt-

Fakta per 31/12 2024

Totalt marknadsvärde, SEK mn

399

Investeringstidpunkt

2015

Creades andel av kapitalet

77 %

Andel av Creades substansvärde

3 %

Värde i Creades, SEK mn

305

Påverkan årets avkastning, SEK mn

63

kännedom. Bolagets starka kund- fokus har belönats genom att Inet återkommande utses som vinnare i oberoende utvärderingar och omröstningar. Värdering av Inet har gjorts utifrån metoden Jämförbara noterade bolag med fokus multipeln EV/EBITA. En justerings- och illikviditesrabatt om totalt 35 procent har applicerats.

Styrelseledamöter från Creades

Roll

Period

Jonas Hagströmer

Ordförande

2015

Sven Hagströmer jr

Ledamot

2023

5 %

av Creades substansvärde

www.instabee.com

Instabee är verksamt inom e-handelslogistik med fokus leveranser av paket från handlare till konsumenter genom såväl hemleveranser som leveranser till skåp. Instabee skapades genom ett samgående mellan Creades tidigare portföljbolag Instabox och branschkollegan Budbee. Bolaget är idag en ledande aktör den svenska hemmamarknaden med betydande och växande positioner i de övriga nordiska länderna.

Viktiga händelser 2024

Betydande framsteg i integrationsarbetet med goda resultat i form av stärkt operationell effektivitet

Bolaget levererade målsättningen att visa lönsamhet EBITDA-nivå under årets fjärde kvartal

Successivt förbättrat marknadsklimat, i synnerhet inom skåpaffären

Instabee 1)

Finansiell utveckling

2020

2021

2022

2023

2024

Nettoomsättning, SEK mn

638

1 488

2 301

2 000

1 969

Tillväxt

133 %

55 %

–13 %

–2 %

Rörelseresultat, SEK mn

–157

–425

–973

–464

–136

1) Detta är proforma efter sammanslagningen av branschkollegorna Instabox och Budbee.

Creades syn

2024 blev ett år av konsolidering och successiv förbättring, såväl operationellt som kommersiellt. Instabee har under året tagit stora kliv i att slutföra integrationen mellan Instabox och Budbee och därmed realisera de förbättringar som möjliggjordes tack vare samgåendet. Marknadsbilden har successivt stabiliserats och stärkts under året och bolaget uppvisar god tillväxt inom skåpaffären som nu tydligt utgör bolagets huvudaffär, med hemleverans som ett mindre men viktigt kompletterande affärsben. Vår förväntan är att bolaget under 2025 ytterligare kommer konsolidera och stärka sin position den nordiska huvudmarknaden med successivt stärkt tillväxt och lön- samhet. Skåpaffären har en mycket stark ställning hos slutkunderna och därtill attraktiva skalfördelar vilket medellång sikt skapar goda möjlig- heter till såväl en starkt lönsam affär hemmamarknaden med möjlig- heter till fortsatt geografisk expansion. Värdering av Instabee har gjorts utifrån metoden Senaste transaktion.

Fakta per 31/12 2024

Totalt marknadsvärde, SEK mn

5 703

Investeringstidpunkt

2020

Creades andel av kapitalet

8 %

Andel av Creades substansvärde

5 %

Värde i Creades, SEK mn

464

Påverkan årets avkastning, SEK mn

–70

Styrelseledamöter från Creades

Roll

Period

John Hedberg

Ledamot

2022

Verksamhetsbeskrivning: Vad gör Creades i portföljbolagen?

23

Creades årsredovisning 2024

2 %

av Creades substansvärde

www.mentimeter.com

Mentimeter erbjuder ett interaktivt presentations- verktyg som möjliggör effektivare beslutsfattande genom att nyttja gruppens kollektiva intelligens. Man gör detta genom att i realtid fånga in mötesdeltagarnas feedback eller åsikter inom specifika områden och åskådliggöra resultatet som en del av presentationen. Bolaget riktar sig

mot utbildningsbranschen och företagssektorn och har sedan starten 2012 uppvisat en betydande och självfinansierad tillväxt och är idag en global aktör med 31 miljoner registrerade användare.

Viktiga händelser 2024

Bolaget har visat stark intäktstillväxt med 19 procent, trots marknads- utmaningar, vilket bekräftar bolagets motståndskraft i en konkurrensutsatt miljö

Under Q4 säkrade Mentimeter Enterprise-avtal med två av världens 50 mest värdefulla företag, vilket bekräftar den ökande efterfrågan och bolagets strategiska expansion inom topporganisationer

Lansering av två betydande AI-funktioner för förbättrad användarupp- levelse: AI Menti Builder och Insights-knappen. AI Menti Builder gör det möjligt för användare att omedelbart skapa dynamiska och engagerande presentationer, medan Insights-knappen låter användare enkelt analysera och förstå publikens svar djupet (båda funktionerna bygger GPT-4o)

Mentimeter uppnådde rekordhöga användarregistreringar i Q4, vilket speglar den växande efterfrågan

Finansiell utveckling

2020

2021

2022

2023

2024

Nettoomsättning, SEK mn

134

235

336

452

536

Tillväxt

207 %

76 %

43 %

35 %

19 %

Rörelseresultat, SEK mn

15

–18

–39

–73

–63

Creades syn

Creades har följt Mentimeter sedan starten och är mycket imponerade över hur bolaget har bevisat sin affärsmodell en global marknad och vi ser fram emot att vara en del av den fortsatta resan. Mentimeter har tidigare visat kvaliteten i bolaget genom att driva en snabbt växande verksamhet med underliggande lönsamhet och starka kassaflöden. Detta gör att vi känner oss trygga med att bolaget nu under några år växlar lönsamheten mot ytterligare tillväxt vilket möjliggörs av en stark balansräkning. Värdering av Mentimeter har gjorts utifrån metoden Senaste transaktion.

Fakta per 31/12 2024

Totalt marknadsvärde, SEK mn

3 658

Investeringstidpunkt

2022

Creades andel av kapitalet

7 %

Andel av Creades substansvärde

2 %

Värde i Creades, SEK mn

247

Påverkan årets avkastning, SEK mn

Styrelseledamöter från Creades

Roll

Period

Dajana Mirborn

Ledamot

2024

2 %

av Creades substansvärde

www.klarna.com

Klarna Group Plc är efter att en ny struktur beslutats moderbolag i koncernen, bolagets dotterbolag Klarna Bank AB (publ) är en registrerad bank och står under tillsyn av Finansinspektionen. Klarna grundades 2005 i Sverige och har varit en fullt licensierad bank sedan 2017. Bolaget är en global betalningsleverantör och shoppingtjänst som erbjuder shopping- och

betalningslösningar till 85 miljoner aktiva konsumenter och fler än 575 000 butiker i 26 länder. Klarna erbjuder direktbetalning, olika former av ”köp nu, betala senare”-tjänster samt faktura.

Viktiga händelser 2024

Per det senaste rapporterade kvartalet Q3-2024 visade Klarna god omsättningstillväxt med lönsamhet

Bolaget flyttade sitt juridiska säte till Storbritannien genom att byta koncernmoderbolag till Klarna Group Plc

Klarna meddelade under november att man skickat in registrerings- dokument till U.S. Securities and Exchange Commission (SEC) i samband med en planerad börsintroduktion

Klarna har under året avtalat om att avyttra sin kassalösning (”Klarna Checkout”) för att framgent bara fokusera att tillhandahålla betalnings- metoder som exempelvis köp via faktura eller ”köp nu, betala senare”

Finansiell utveckling

2021

2022

2023

2024 1)

Nettoomsättning, SEK mdr

13,9

16,7

23,5

17

Tillväxt

38 %

20 %

41 %

–27 %

Rörelseresultat, SEK mdr

–6,6

–10,5

–3,2

Rörelsemarginal

n.m.

n.m.

n.m.

n.m.

Nettoresultat, SEK mdr

–7,1

–10,4

–2,5

–12

1) Siffror avser jan–sep 2024 grund av ej publicerad rapport för 2024.

Creades syn

Klarna har sedan man fokuserat att bli lönsamma tagit stora steg vad gäller kostnadskontroll samtidigt som man visar god tillväxt. Vi ser med tillförsikt fram emot bolagets planerade notering som kommer ett ge en likvid tillgång med bättre transparens gällande värdet bolaget. Värdering av Klarna har gjorts utifrån metoden Senaste transaktion.

Fakta per 31/12 2024

Totalt marknadsvärde, SEK mn

157 349

Investeringstidpunkt

2022

Creades andel av kapitalet

<1 %

Andel av Creades substansvärde

2 %

Värde i Creades, SEK mn

226

Påverkan årets avkastning, SEK mn

108

Verksamhetsbeskrivning: Vad gör Creades i portföljbolagen?

24

Creades årsredovisning 2024

1 %

av Creades substansvärde

www.findity.com

Findity är ett SaaS-bolag inom utläggs- och kvittohantering för företag, också känt som expense management. Bolaget grundades 2011 av techentreprenörer från Ludvika och har idag en stark position den nordiska hemma- marknaden. Med en årlig tillväxt cirka 20–40 procent under de senaste åren, expanderar nu bolaget internationellt med fokus Europa.

Företaget arbetar för att förbättra processen för utlägg, kvitton och reseräkningar. Det är normalt en arbetsintensiv och tidskrävande process där Findity förenklar vardagen med en digital lösning. Användningsgraden av digitala tjänster inom utläggshantering är idag låg och uppskattas uppgå till cirka 10–15 procent i Europa. Finditys produkter används idag av mer än 35 000 kunder. Genom bolagets white label-erbjudande förser Findity partners som BDO, Visma Spcs och Fortnox med egna lösningar för utläggshantering under respektive varumärke.

Viktiga händelser 2024

Försäljningen ökade med cirka 16 procent, drivet av fortsatt stark tillväxt inom partnersegmentet

Bolaget blev EBIT och kassaflödespositivt per slutet av räkenskapsåret

Bolaget har under året tagit stora steg avseende produktutveckling och geografisk expansion

Finansiell utveckling

2020

2021

2022

2023

2024

Nettoomsättning, SEK mn

38

49

66

82

95

Tillväxt

56 %

28 %

33 %

25 %

16 %

Resultat efter finansiella poster, SEK mn

–26

–13

–21

–10

3

Creades syn

Marknadspotentialen för Findity är mycket stor och beräknas till flertalet miljarder SEK i årliga prenumerations- intäkter i Sverige tillsammans med övriga Europa där bolaget verkar. Med sin partnerstrategi och white label-erbjudande är Findity verk- samma inom en unik nisch i ett snabbt växande branschsegment. Värdering av Findity har gjorts utifrån metoden Jämförbara noterade bolag med fokus multipeln EV/Sales. En justerings-och illikviditetsrabatt om 30 procent har applicerats.

Fakta per 31/12 2024

Totalt marknadsvärde, SEK mn

349

Investeringstidpunkt

2022

Creades andel av kapitalet

35 %

Andel av Creades substansvärde

1 %

Värde i Creades, SEK mn

122

Påverkan årets avkastning, SEK mn

20

Styrelseledamöter från Creades

Roll

Period

Daniel Albin

Ledamot

2022

1 %

av Creades substansvärde

www.stabelo.se

Stabelo är Sveriges första och största bolåne- utmanare som inte är bank. Man är också Sveriges första bolånefond och grundades 2016 av personer med bakgrund från hedgefondindustrin, institutio- nell aktieanalys, treasury och investment banking. Företaget har lanserat den första nya finansierings- formen i industriell skala för bolån sedan 90-talet.

Trots sin relativt korta existens har Stabelo redan lånat ut cirka SEK 35 miljarder. Initialt kom tillväxten primärt via tredjepartsdistributörer men bolaget accelererar sedan några år distributionen genom sin egen kanal och under sitt egna varumärke. Stabelo erbjuder svenska bolånekunder marknadens kanske mest digitala bolåneprodukt och en kundresa helt fri från både bankkontor och fysiska papper. Stabelos produkt ska vara enkel och schysst, vilket innebär färdigförhandlade bolån med automatisk rabatt och helt utan tillkommande avgifter.

Viktiga händelser 2024

Stabelo har sedan start prioriterat tillväxt och har vuxit kraftigt. Med den låga aktiviteten bolånemarknaden under år 2023 och första halvan av 2024 har Stabelo i stället prioriterat processutveckling och effektivisering, och rörelsekostnaderna har minskats med 50 procent jämfört med 2022

Bolagets tidiga fokus att digitalisera hela kundresan innebär nu att man har marknadens mest moderna system, vilket resulterar i både kostnadseffektivitet och hög kundnöjdhet

Ett stort fokus digital marknadsföring och SEO (sökmotorsoptimering) från och med andra halvan av 2023 har lett till ökad avkastning investeringar i digital marknadsföring samt lägre kundackvisitions- kostnader

Realiserade kreditförluster är noll sedan Stabelo startade bostadsutlåning för över sju år sedan

Finansiell utveckling

2020

2021

2022

2023

2024

Ränteintäkter, SEK mn

152

204

348

823

785

Nettoomsättning, SEK mn

31

53

57

22

19

Tillväxt

107 %

71 %

8 %

–61 %

–14 %

Nettoresultat, SEK mn

–31

–62

–57

–81

–53

Creades syn

Stabelo har kort tid byggt upp en fullskalig verksamhet inom bolån. Bolagets höga grad av digitalisering och färdigförhandlade priser ger ett högt kundvärde, samtidigt som bolagets finansieringsform ger möjlighet att erbjuda en attraktiv prissättning under normala marknadsförhållanden. Marknaden för bolån är enorm, och modellen har haft stor framgång i andra länder. De snabba och kraftiga räntehöjningarna under senare år dämpade dock marknaden för lånbyte kunderna oftast har tremånadersränta medan långivarens pris höjs direkt vid räntehöjning, och bankerna hade en finansieringsfördel i och med deras stora inlåningsvolymer. Dessa effekter försvinner och reverseras när räntorna i stället faller, och under

slutet av 2024 började denna effekt synas tydligt i bolagets siffror. I kombination med de kostnads- besparingar bolaget genomfört ser vi med tillförsikt bolagets framtid. Värdering av Stabelo har gjorts utifrån kassaflödesmodellen DCF.

Fakta per 31/12 2024

Totalt marknadsvärde, SEK mn

997

Investeringstidpunkt

2022

Creades andel av kapitalet

12 %

Andel av Creades substansvärde

1%

Värde i Creades, SEK mn

116

Påverkan årets avkastning, SEK mn

–34

Styrelseledamöter från Creades

Roll

Period

Erik Törnberg

Ledamot

2022–

Verksamhetsbeskrivning: Vad gör Creades i portföljbolagen?

25

Creades årsredovisning 2024

<1 %

av Creades substansvärde

www.kreditz.com

Kreditz är verksamt inom kreditinformation, motverkande av penningtvätt, kundkännedom och verifikation av finansiella data genom real- tidskontroll av konton. Bolaget gör detta genom att använda sig av de möjligheter som ges inom ramen för AIS (”Account Information Service”) inom PSD2-direktivet (Open Banking/Open Finance).

Detta medför att den data som kontrolleras är helt aktuell och verifierbar till skillnad från många av de övriga aktörernas tjänster. Bolaget säljer sin tjänst till andra företag och har en hög grad av återkommande intäkter.

Viktiga händelser 2024

Creades och Ingka Investment investerade fortsatt i Kreditz enligt tidigare emissionsavtal, vilket medför att bolaget är väl kapitaliserat för att fortsätta växa

Bolagets omsättning för 2024 växte med 38 procent exklusive kapitaliserade utvecklingskostnader. Tillväxten kommer såväl från nya kunder som utökning av engagemang från existerande kunder

Kreditz produktpalett har utökats med produkter inom Fraud Detection och bolaget implementerar AI såväl i sina produkter som inom bolagets interna verksamhet med gott resultat

Kreditz har under året etablerat säljkontor i Helsingfors (Finland), Köpenhamn (Danmark) och Madrid (Spanien) med lokala representanter

Kreditz har under året rekryterat ett flertal nya nyckelmedarbetare bl.a. Country Manager Finland, Country Manager Denmark och Country Manager Spain

Under året har bolaget gjort sin tjänst tillgänglig även i Estland, Frankrike, Malta, Spanien och Portugal utöver de tidigare marknaderna Sverige, Finland, Danmark, Norge, Belgien, Nederländerna, Polen, Storbritannien, Tyskland och Österrike

Finansiell utveckling*

2021

2022

2023

2024

Nettoomsättning, SEK mn

7

20

36

49

Tillväxt

329 %

174 %

79 %

38 %

Rörelseresultat, SEK mn

–12

–7

–15

–30

Rörelsemarginal

n.m.

n.m.

n.m

n.m

Nettoresultat, SEK mn

–12

–7

–15

–26

* exklusive kapitaliserade utvecklingskostnader

Creades syn

Kreditz har en modern produkt som hjälper kunderna att undvika kredit- förluster och bedrägerier och som även stöttar regelverksefterlevnad inom till exempel motverkande av penningtvätt och terrorfinansiering. Detta är alla områden som har högt fokus både hos kunderna och hos myndigheter. Produkten utvecklas kontinuerligt, och under året har stort fokus lagts att integrera AI i såväl produkt som inom bolaget internt. Kreditz visade fin tillväxt under 2024, och vi har goda förhoppningar att tillväxten kommer att fortsätta under 2025.Värdering av Kreditz har gjorts enligt metoden Senaste transaktion.

Fakta per 31/12 2024

Totalt marknadsvärde, SEK mn

416

Investeringstidpunkt

2021

Creades andel av kapitalet

14 %

Andel av Creades substansvärde

<1 %

Värde i Creades, SEK mn

56

Påverkan årets avkastning, SEK mn

Styrelseledamöter från Creades

Roll

Period

Erik Törnberg

Ledamot

2023

<1 %

av Creades substansvärde

www.rohnisch.se

Röhnisch är ett svenskt sportvarumärke för kvinnor, av kvinnor vars sortiment består av träningskläder, golfkläder och jackor. Försälj- ningen sker i egna kanaler samt via återförsäljare i över 20 marknader med tonvikt Norden som står för merparten av försäljningen.

Viktiga händelser 2024

Under året har bolaget fortsatt genomföra satsningar relaterade till varumärket, den egna e-handeln och organisationen. Tillväxten i den egna e-handeln har utvecklats fortsatt positivt från föregående år

Genomförda satsningar har redan lett till ett förbättrat rörelseresultat jämfört med föregående år. Fortsatta effektiviseringar och stärkt kostnadskontroll kommer ytterligare att stärka grunden för långsiktig och lönsam tillväxt

Organisationen har fortsatt stärkts och man har även fortsatt utvecklas i sitt miljöarbete där 93 procent av den totala kollektionen består av återvunna eller ekologiska material

Finansiell utveckling

2020

2021

2022

2023

2024

Nettoomsättning, SEK mn

167

200

220

196

187

Tillväxt

–11 %

20 %

10 %

–11 %

–4 %

Rörelseresultat, SEK mn

–7

14

8

–3

5

Rörelsemarginal

–4 %

7 %

4 %

–2 %

3 %

Nettoresultat, SEK mn

–6

10

6

–5

4

Rörelseresultat och Nettoresultat redovisas exklusive goodwillavskrivning om cirka SEK 11 mn per år.

Creades syn

Som sportklädesvarumärke inriktat mot kvinnor har Röhnisch en stark och särskiljande position mark- naden och det finns god potential för tillväxt och vidare lönsamhets- förbättringar. Bolaget har en tydlig plan framåt vad gäller återgång till tillväxt och fortsatt förbättrad lönsamhet. Med långa kundrelationer och lyckade historiska kollektioner har bolaget goda förutsättningar att uppnå en god finansiell utveckling när marknaden normaliseras. Värdering av Röhnisch har gjorts utifrån metoden Jämförbara note- rade bolag med fokus multipeln EV/EBITA. En justerings- och illikviditetsrabatt om 30 procent har applicerats.

Fakta per 31/12 2024

Totalt marknadsvärde, SEK mn

66

Investeringstidpunkt

2016

Creades andel av kapitalet

82 %

Andel av Creades substansvärde

<1 %

Värde i Creades, SEK mn

54

Påverkan årets avkastning, SEK mn

7

Styrelseledamöter från Creades

Roll

Period

Dajana Mirborn

Ledamot

2023

Förvaltningsberättelse

26

Creades årsredovisning 2024

Styrelsen och verkställande direktören för Creades AB (publ), organisationsnummer 556866-0723, får härmed avge redovisning över bolagets och investmentföretagets verksamhet under 2024. Balans- och resultaträkningar för investmentföretaget och moderbolaget kommer att framläggas årsstämman den 29 april 2025 för faststäl- lande.

Moderbolaget bildades 2011 och koncernen bildades i januari 2012. Under fjärde kvartalet 2018 bedömdes att Creades uppfyller kraven som investmentföretag enligt IFRS 10 varför koncernen upphörde och ersattes av investmentföretaget. För att bättre stämma överens med investmentföretagets redovisning har moderbolaget frivilligt ändrat redovisningsprincip för innehav i dotter- och intressebolag sedan 2018. För mer information om detta, se Not 2 Redovisningsprinciper och under rubriken Moderbolaget nedan. Creades säte är Ingmar Bergmans gata 4, 114 34 Stockholm.

Verksamhet

Creades investerar som en långsiktig engagerad ägare i mindre och medelstora noterade och onoterade bolag. Creades affärsidé är att ge en god riskjusterad avkastning till sina aktieägare genom kapitaltillväxt och/eller investe- ringsintäkter, främst genom att investera i verksamheter där Creades kan fungera som en engagerad ägare. Creades huvudfokus är direkta investeringar i mindre och medel- stora noterade och onoterade, främst svenska och nordiska företag men även genom aktiv förvaltning via kapitalför- säkring av noterade innehav vi bedömer ha potential för långsiktig överavkastning.

Inflytande i de direktägda bolagen utövas vanligen genom representation i portföljbolagens styrelser.

Creades är ett börsnoterat bolag. A-aktierna handlas Nasdaq Stockholms huvudmarknad Mid Cap under symbolen CRED A.

Väsentliga händelser under året

Under året har fokus varit att konsolidera våra befint- liga innehav genom aktivt styrelsearbete och operationellt stöd till bolagen. Viss omstrukturering av innehaven i aktiva förvaltningen har dock skett för att möta marknadens utveckling. Under året har Creaspac avnoterats från Nasdaq. Bolaget genomförde en split 1:2, varpå varje aktieägare erhöll en inlösenaktie utöver den vanliga A-aktien. Inlösenaktierna har lösts in och Creades erhöll SEK 522 mn. Creaspac har trätt i likvidation och kvarstående belopp efter likvidationen kommer att återföras till aktieägarna under första halvåret 2025. Creades räknar med att cirka SEK 21 mn.

Den 6 december noterades Apotea Nasdaq Stockholm. Creades sålde i samband med noteringen 32 procent av innehavet till ett belopp om SEK 92 mn. Kvarvarande aktier finns i en kapitalförsäkring och har ett värde om SEK 288 mn den 31 december. Creades redovisar Apotea som ett direktägt noterat innehav, innehavet är av betydande storlek och Creades har representant i styrelsen.

Stämmor

årsstämman i april 2024 beslutades om ordinarie utdelning med 1,60 kr per aktie att delas ut i fyra delar under kvartal 2, kvartal 3, kvartal 4 och kvartal 1-2025.

Totalt uppgick beslutad utdelning till SEK 217 mn.

Finansiell utveckling

Resultat

Investmentföretagets resultat för hela perioden uppgick till SEK +1 202 mn (+558) vilket motsvarar +8,85 (+4,11) kronor per aktie. Rörelseresultatet uppgick till SEK +1 180 mn (+552). Resultatutvecklingen i Creades är beroende av utvecklingen svenska börsen en stor andel av aktie- portföljen består av noterade aktier. Avkastning substansvärdet per aktie uppgick till +13 (+6) procent efter justering för lämnad utdelning. Börsindex OMXSGI avkastade +9 (+19) procent. Substansvärdet avviker från eget kapital genom att beslutad men ännu ej reglerad utdelning återläggs och därmed höjer substansvärdet.

Förvaltningsberättelse

Förvaltningsberättelse

28

Creades årsredovisning 2024

Värdepappersportfölj

Värdet av investmentföretagets och moderbolagets värdepappersportfölj uppgick den 31 december till SEK 9 582 (9 003) mn. Netto har värdepapper avyttrats för SEK 288 mn. Värdeförändringen uppgår till SEK 1 031 mn och utdelning har erhållits med SEK 231 mn.

Likviditet och soliditet

Investmentföretagets och moderbolagets likvida medel uppgick per den 31 december 2024 till SEK 717 (299) mn. Utdelning har erhållits med SEK 231 mn. Årets nettoavyttring uppgick till SEK 288 mn. Det konvertibla lånet om SEK 150 mn i Instabee har lösts och konverterats till aktier till ett värde om SEK 171 mn. Realiserade räntor har erhållits med SEK 35 mn. SEK 60 mn har använts för utbetalning av rörlig ersättning inklusive sociala avgifter. SEK 210 mn har delats ut till aktieägarna. SEK 16 mn har använts för den löpande verksamheten och övrigt.

Moderbolaget

Moderbolaget är ett holdingbolag vars verksamhet nästan uteslutande avser förvaltning av värdepapper. Moderbolaget värderar alla sina värdepappersinnehav, även innehaven i dotterbolagen, till verkligt värde via resultatet. För information om redovisningsprinciper, se Not 2 Redovisningsprinciper.

Inverkan Creades till följd av större händelser i omvärlden

De krig som pågår både i Ukraina och Mellanöstern har påverkat börsen både i Sverige och övriga världen negativt. länge krigen pågår kommer osäkerheten att vara förhöjd. Creades portföljbolag har ingen materiell direkt exponering mot krigens omedelbara effekter men den generella börsutvecklingen, periodvisa störningar i logistikkedjorna och även osäkerhet kring framtida påverkan ekonomin i allmänhet och konsumenternas köpkraft i synnerhet har påverkat och kan komma att påverka Creades portföljbolag över tid.

Investmentföretagets och moderbolagets förväntade framtida utveckling

Creades framtida utveckling är beroende av utvecklingen i portföljbolagen. Utvecklingen de finansiella markna- derna har också stor betydelse för utvecklingen i port- följbolagen och därmed också investmentföretagets och moderbolagets redovisade resultat och ställning.

Creades arbetar aktivt med att utveckla sin portfölj efter utvecklingen i marknaden.

Creades mål är att ge aktieägarna en god riskjusterad avkastning genom att aktivt arbeta med en portfölj förde- lad tre huvudområden Direktägda noterade innehav, Aktiv förvaltning samt Onoterade innehav. Creades värdeskapande sker genom ett aktivt och långsiktigt ägande kombinerat med möjligheten att agera snabbt och opportunistiskt när tillfälle dyker upp. Creades har en stark kassa, vilket innebär att bolaget är redo att göra investeringar när förmånliga tillfällen ges.

Risker och osäkerhetsfaktorer

Creades verksamhet nästan uteslutande utgörs av ägande och förvaltande av värdepapper är bolaget utsatt för de risker som är förknippade med finansiella instru- ment. En detaljerad redovisning av hur investmentföre- taget påverkas av dessa risker samt hur detta hanteras av investmentföretaget redovisas i Not 2 Redovisningsprinciper , Not 18 Klassificering av finan- siella instrument och Not 19 Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer .

Aktier och ägande

Handel

Den 6 december 2013 noterades Creades A-aktie Nasdaq OMX Stockholms huvudmarknad (Nasdaq OMX) med kortnamnet CRED A. Aktien handlades tidigare Nasdaq OMX First North.

Rättigheter förenade med aktierna

Creades kan ge ut aktier av två aktieslag, A-aktier med en röst och B-aktier med en tiondels röst. Aktier av varje aktieslag kan ges ut till ett antal motsvarande hela aktie- kapitalet.

Antalet aktier i Creades per den 31 december 2024 upp- gick till totalt 135 762 391, varav 93 103 641 A-aktier och 42 658 750 B-aktier. Vid bolagsstämma får varje röstbe- rättigad rösta för det fulla antalet innehavda och före- trädda aktier utan begränsning i rösträtten.

Förvaltningsberättelse

29

Creades årsredovisning 2024

Utveckling av antalet aktier och aktiekapitalet

Tidpunkt

Händelse

Antal A-aktier

Antal B-aktier

Summa aktier

Aktiekapital, kr

September 2011

Bildande

500 000

0

500 000

500 000

November 2011

Sammanläggning

0

0

500 000

November 2011

Uppdelning

27 311 240

0

27 311 240

500 000

Februari 2012

Fondemission

27 311 240

0

27 311 240

521 000

Februari 2012

Minskning

26 258 737

0

26 258 737

500 922,04

Mars 2012

Omvandling

23 393 337

2 865 400

26 258 737

500 922,04

Oktober 2013

Fondemission

23 393 337

2 865 400

26 258 737

560 922,04

Oktober 2013

Minskning

20 770 453

2 865 400

23 635 853

504 893,70

Mars 2013

Omvandling

20 485 853

3 150 000

23 635 853

504 893,70

April 2013

Fondemission

20 485 853

3 150 000

23 635 853

754 893,70

April 2013

Minskning

13 434 332

3 150 000

16 584 332

529 678,69

September 2013

Omvandling

11 984 332

4 600 000

16 584 332

529 678,69

September 2013

Fondemission

11 984 332

4 600 000

16 584 332

579 678,69

September 2013

Minskning

10 659 139

4 600 000

15 259 139

533 358,70

April 2014

Fondemission

10 659 139

4 600 000

15 259 139

578 358,70

April 2014

Minskning

9 915 305

4 265 875

14 181 180

537 501,42

Juni 2015

Fondemission

9 915 305

4 265 875

14 181 180

562 501,42

Juni 2015

Minskning

9 356 968

4 265 875

13 622 843

540 354,79

Juni 2015

Fondemission

9 356 968

4 265 875

13 622 843

515 354,79

Juni 2015

Minskning

8 817 454

4 265 875

13 083 329

542 964,69

Maj 2016

Fondemission

8 817 454

4 265 875

13 083 329

567 964,69

Maj 2016

Minskning

8 304 151

4 265 875

12 570 026

545 681,52

Maj 2016

Fondemission

8 304 151

4 265 875

12 570 026

550 681,52

Maj 2016

Minskning

8 199 253

4 265 875

12 465 128

546 086,04

April 2021

Split

81 992 530

42 658 750

124 651 280

546 086,04

Juni 2021

Nyemission

93 103 641

42 658 750

135 762 391

594 762,82

Creades bolagsordning innehåller ett omvandlingsförbehåll avseende bolagets aktier. Omvandlingsförbehållet innebär att aktie av serie A begäran av ägare till sådan aktie ska kunna omvandlas till aktie av serie B. Aktie av serie B, vilken förvärvats annat sätt än genom omvandling av aktie av serie A, ska begäran av ägare till sådan aktie kunna omvandlas till aktie av serie A.

Aktierna är registrerade hos Euroclear i elektronisk form. Samtliga aktier är fritt överlåtbara och medför lika rätt till andel i bolagets tillgångar, utdelning och till eventuellt överskott i händelse av bolagets likvidation.

Bemyndiganden att göra återköp av egna aktier

Årsstämman i Creades den 10 april 2024 beslöt att bemyndiga styrelsen att genomföra återköp av egna aktier. Bemyndigandet innebär att styrelsen, för tiden intill årsstämman 2025, vid ett eller flera tillfällen, kan genomföra återköp motsvarande många aktier att antalet återköpta aktier vid varje tid uppgår till högst 10 procent av det totala antalet aktier i bolaget. Återköpen får endast ske Nasdaq Stockholm. Per den 31 december 2024 hade inga aktier återköpts .

Förvaltningsberättelse

30

Creades årsredovisning 2024

Transaktioner med närstående

Moderbolaget har närståenderelationer med bolagets styrelseledamöter och verkställande direktör samt med sina dotterbolag (se Not 10 Andelar i dotterbolag och intressebolag ) och deras styrelser och ledning. Bolagets styrelseledamöter och dess närstående ägde 45 procent av rösterna i bolaget den 31 december. För ersättning till styrelseledamöter och ledande befattningshavare hän- visas till Not 7 Löner och ersättningar .

Under året har utdelning erhållits från Stickerapp Holding, SEK 26 mn, och Inet Group AB, SEK 23 mn.

Creades äger 21 procent av aktierna i Creaspac AB. Creaspac har under året trätt i likvidation (se avsnitt Portföljens utveckling 2024). Fram till likvidationen har Creades haft avtal med Creaspac om att hyra ut verk- ställande direktör, finansdirektör och investeringsteam. Se vidare Not 3.

Väsentliga avtal

Såvitt styrelsen för Creades känner till föreligger inte några aktieägaravtal eller andra överenskommelser mellan några av Creades aktieägare som syftar till gemen- samt inflytande över bolaget. Såvitt styrelsen känner till föreligger inte heller några överenskommelser eller motsvarande som kan leda till att kontrollen över Creades förändras.

I händelse av att tredje part förvärvar ett bestämmande inflytande över Creades eller förvärvar ett sådant antal aktier i Creades att budplikt uppkommer, ska Creades dock omedelbart utbetala eventuellt positivt saldo i resul- tatbanken för den verkställande direktören respektive övriga anställda som omfattas av programmet för rörlig ersättning. Se vidare om ersättningar, nedan i avsnittet Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare och Not 7 Löner och ersättningar .

Personal

Medelantalet anställda i Creades uppgick för 2024 till 9 (7) personer. Av dessa är 3 (2) kvinnor.

För mer upplysningar om personal och ersättningar, se Not 7 Löner och ersättningar .

Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare

Dessa riktlinjer tillämpas ersättningar som avtalas, och förändringar som görs i redan avtalade ersättningar, efter det att riktlinjerna antagits av årsstämman 2021. Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som beslutas av bolagsstämman.

Riktlinjernas främjande av bolagets affärsstrategi, långsiktiga intressen och hållbarhet

Creades investerar som en långsiktig engagerad ägare i mindre och medelstora noterade och onoterade bolag. Creades affärsidé är att ge en god riskjusterad avkastning till sina aktieägare genom kapitaltillväxt och/eller investe- ringsintäkter, främst genom att investera i verksamheter där Creades kan fungera som en engagerad ägare men även genom aktiv förvaltning av noterade innehav med fokus bolag vi bedömer ha potential för långsiktig över- avkastning. Mer information om bolagets strategi finns bolagets hemsida www.creades.se.

En framgångsrik implementering av bolagets affärsstra- tegi och tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, förutsätter att bolaget kan rekrytera och behålla kvalificerade medarbetare. För detta krävs att bolaget kan erbjuda konkurrenskraftig ersätt- ning. Syftet med dessa riktlinjer är att fastslå ramarna för hur en konkurrenskraftig totalersättning ska utformas.

Formerna av ersättning

Ersättningen ska bestå av fast kontant ersättning, rörlig kontant ersättning eller rörlig ersättning verkställd genom pensionsutfästelse, samt premiebestämd tjänstepension innefattande sjukförsäkring och grupplivförsäkring. Den fasta kontantersättningen ska beakta ansvarsområde och erfarenhet. Styrelsen beslutar årligen om nivån den fasta kontantersättningen. Den premiebestämda tjänstepensionen får maximalt uppgå till 4,5 procent lönedelar <7,5 prisbasbelopp och 30 procent lönedelar >7,5 prisbelopp.

Den rörliga kontantersättningen ska vara kopplad till förutbestämda och mätbara kriterier, utformade med syfte att främja bolagets affärsstrategi, samt långsiktigt hållbart värdeskapande. Den utdelningsbara delen av den rörliga kontantersättningen ska även begränsas med ett tak satt i relation till den fasta kontantersättningen.

Rörliga kontantersättningar är inte semesterlöne- eller pensionsgrundande.

Förvaltningsberättelse

31

Creades årsredovisning 2024

Upphörande av anställning

Vid uppsägning från bolagets sida ska verkställande direk- tören vara berättigad till full fast kontantersättning samt avsättning till tjänstepensionsförsäkring under tolv månader. Vid uppsägning från verkställande direktörens sida ska motsvarande gälla under sex månader.

Vid uppsägning från bolagets sida ska för finansdirek- tören gälla sex månaders uppsägningstid, varvid full kontantersättning samt avsättning till tjänstepensions- försäkring utgår. Vid uppsägning från finansdirektörens sida gäller tre månaders uppsägningstid med motsvarande villkor.

Kriterier för utdelning av rörlig ersättning

Rörlig kontantersättning till finansdirektören ska dels kunna utgå med maximalt tre gånger fast månatlig kontantersättning om av ersättningsutskottet i förväg fastställda kriterier uppnåtts, dels med maximalt tre gånger fast månatlig kontantersättning om bolagets avkastning överstiger av ersättningsutskottet fastställda kriterier. Maximalt ska total rörlig kontantersättning till finansdirektören kunna utgå med sex gånger fast månatlig kontantersättning.

Rörlig ersättning till verkställande direktören och övriga anställda ska kunna utgå om Creades årliga avkastning substansvärdet (totalavkastning) per aktie överstiger av styrelsen fastställda gränsvärden (överavkastning). Totalavkastningen ska till 50 procent sättas i relation till ett fast avkastningskrav om 7,5 procent och till 50 procent sättas i relation till avkastning utöver aktiemarknads- indexet OMXSGI. Den totala rörliga ersättningen får som högst uppgå till 10 procent av överavkastningen, varav verkställande direktörens andel högst får utgöras av halva andelen.

Vid långtidsfrånvaro ska underlaget för beräkningen av rörlig kontantersättning justeras. Utbetalning av rörlig kontantersättning ska vara föremål för ett förhand fastställt tak för den årliga utbetalningen. Takbeloppet för verkställande direktören och övriga anställda ska motsvara fem gånger fast årlig kontantersättning. Eventuell rörlig kontantersättning överstigande takbeloppet ska ackumu- leras till beräkningsgrunden för nästföljande års rörliga kontantersättning i en kallad resultatbank.

Om överavkastningen är negativ ska innestående belopp i resultatbanken reduceras (utbetalning sker av eventuellt positivt saldo, med avdrag för den negativa avkastningen, och maximerat till takbeloppet). Negativt belopp i resultatbanken ackumuleras och minskar följande års utbetalningsöverskott. Utbetalningsbar rörlig ersättning utbetalas av bolaget kontant omedelbart efter fastställandet av bolagets årsredovisning avseende aktuell period.

Verkställande direktören ska förbinda sig att förvärva aktier i bolaget för 50 procent av den utbetalda rörliga kontantersättningen, efter avdrag för inkomstskatt som bolaget utbetalar samt att inte avyttra därigenom förvärvade aktier under en period om minst tre år från förvärvet, under förutsättning att verkställande direktören är anställd under den fulla treårsperioden. Styrelsen får, i fråga om en viss utbetalning av rörlig kontantersättning, medge att skyldigheten att förvärva aktier bortfaller om det inte inom viss tid från utbetalningen varit möjligt att förvärva aktier till ett pris understigande 15 procents premie i förhållande till bolagets substansvärde.

Om någon, ensam eller i samverkan med annan, för- värvar ett bestämmande inflytande över bolaget eller förvärvar ett sådant antal aktier i bolaget som medför att budplikt utfaller enligt lag eller noteringsavtal, ska bolaget omedelbart kontant utbetala eventuellt positivt saldo i resultatbanken. Verkställande direktören ska i sådant fall inte vara skyldig att förvärva aktier i bolaget för de utbetalda medlen.

När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontantersättning avslutats ska bedömas/fastställas i vilken utsträckning kriterierna för utbetalning uppfyllts. Ersättningsutskottet ansvarar för bedömningen såvitt avser rörlig kontantersättning till verkställande direktören. Såvitt avser rörlig kontant- ersättning till finansdirektören ansvarar verkställande direktören för bedömningen. Såvitt avser finansiella mål ska bedömningen baseras den av bolaget senast offentliggjorda finansiella informationen relaterad till mätperioden.

Lön och anställningsvillkor för anställda

Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättningsriktlinjer har lön och anställningsvillkor för bolagets alla anställda beaktats genom att uppgifter om anställdas totalersättning, ersättningens komponenter samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid har utgjort en del av ersättningsutskottets och styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de begränsningar som följer av dessa.

Förvaltningsberättelse

32

Creades årsredovisning 2024

Beslutsprocess för att fastställa, se över och genomföra riktlinjerna

Styrelsen utser inom sig ett ersättningsutskott som årligen utvärderar utfallet av den totala ersättningen till ledande befattningshavare och om totalersättningen är rimlig i förhållande till bolagets affärsidé och övriga anställda. I utskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare.

Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman. Förslag till uppdaterade Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare att gälla från årsstämman 2025 har tagits fram och kommer att presenteras i Kallelse till årsstämman 2025. Ersättningsutskottet ska även följa och utvärdera program för rörliga ersättningar för bolagsledningen, tillämpningen av riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare samt gällande ersättnings- strukturer och ersättningsnivåer i bolaget.

Ersättningsutskottets ledamöter är oberoende i för- hållande till bolaget och bolagsledningen. Vid styrelsens behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte verkställande direktören eller andra personer i bolagsledningen, i den mån de berörs av frågorna.

Frångående av riktlinjerna

Styrelsen ska kunna frångå dessa riktlinjer, helt eller delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen och hållbarhet eller för att säker- ställa bolagets ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det i ersättningsutskottets uppgifter att bereda styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.

Förslag till uppdaterade Riktlinjer

Förslag till uppdaterade Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare publiceras Creades hemsida i Kallelse till årsstämma 2025.

Mer information

För mer information om ersättningar i Creades, inklusive i förekommande fall beslutade ersättningar som inte förfallit till betalning, se årsredovisningen Not 7 Löner och ersättningar .

Hållbarhetsrapport

Denna Hållbarhetsrapport är upprättad i enlighet med Årsredovisningslagens regler om Hållbarhetsrapport (ÅRL Kap 6, §§ 10–14).

Om Creades

Creades anser att det finns en stark koppling mellan hållbarhet och långsiktigt värdeskapande och målet är att främja en hållbar utveckling samt skapa medvetenhet kring hållbarhetsfrågor alla nivåer. Målet är också att främja en långsiktigt hållbar utveckling i linje med Parisavtalets 17 mål i Agenda 2030 (Agenda 2030). Creades kan, och arbetar för att i rollen som aktiv och engagerad ägare, påverka hållbarhetsfrågor i de bolag där vi genom vårt ägande har inflytande. Vid investeringar tas hänsyn till hållbarhetsaspekten vid bedömning av bolagen. Vi vill tillsammans med entreprenörer och företagsledare skapa värde genom att kreativt ompröva, utmana, omstrukturera och utveckla både noterade och onoterade bolag genom att vara en långsiktig och engagerad ägare.

I alla de bolag där Creades har större innehav och styrelserepresentation arbetar Creades för att ett aktivt hållbarhetsarbete utövas och rapporteras till respektive bolagsstyrelse samt presenteras i bolagens årsredovis- ningar.

Internt (på Creades nivå) bedömer vi att vår direkta påverkan inom dessa områden är begränsad med hänsyn till verksamhetens natur och det relativt låga antalet anställda. De bolag som ingår i vår värdepappersportfölj kan komma att ha mer direkt påverkan inom de av hållbarhetspolicyn adresserade områdena. Mot bakgrund av detta ska vår hållbarhetspolicy ha direkt tillämpning Creades och vidare tjäna som inriktning för hur vi ska agera i de bolag där vi har inflytande. Tyngdpunkten i Creades hållbarhetsarbete ligger dock hur vi agerar i våra portföljbolag. Beroende typ av bolag kan riskerna vara antingen direkta eller indirekta.

Gemensamt för våra portföljbolag är främst risker relaterade till negativ miljö- och klimatpåverkan som tillverkning och transport, bristande efterlevnad av regler och praxis rörande sociala förhållande och mänskliga rättigheter samt korruption och mutor från leverantörskedjor och/eller kundförhållanden.

Förvaltningsberättelse

33

Creades årsredovisning 2024

Hållbarhetsrapport enligt Årsredovisningslagen

Personal

Särskilt beaktande tas till mångfald vid tillsättande av de styrelser där Creades har möjlighet att påverka. I de direktägda noterade bolagen (Avanza, Apotea och Seafires egna styrelser) uppgår andelen kvinnor till mellan 25 och 44 procent. Creades och portföljbolagen tar hänsyn till mångfald i sina rekryteringar av anställda inte bara i strävan efter en jämn könsfördelning utan också för att öka mångfalden vad gäller kultur och bakgrund.

Mångfald Creades AB, andel kvinnor 1)

2024

2023

2022

2021

2020

Styrelse

43 %

43 %

38 %

43 %

50 %

Ledningsgrupp

50 %

50 %

50 %

50 %

50 %

Anställda

33 %

33 %

29 %

33 %

33 %

1) Avser antal anställda per 31 december

Respekt för mänskliga rättigheter

Den absoluta merparten av portföljbolagens verksamhet ligger i Västeuropa och följer där gällande lagar och praxis. Krav ställs leverantörer såväl inom som utanför Europa att även de skall följa europeiska lagar och praxis vad gäller mänskliga rättigheter.

Miljö

Portföljbolagen arbetar utifrån Creades riktlinjer med en hög ambition miljö och klimatarbetet. Man arbetar aktivt med återanvändning av material och besparing av naturresurser. Man arbetar också för en förbättrad miljö genom att underlätta för kunder och konsumenter att göra bra miljöval.

En huvudsaklig utmaning i portföljbolagen är idag relaterad till negativ miljö- och klimatpåverkan, främst inom tillverkning och transport. För att minska den har portföljbolagen arbetat med utveckling av elektrifierade lastbilstransporter, minimering av onödigt material samt ökad användning av återanvändbart material. För att minska klimatavtrycket strävas efter att minimera mängden CO 2 , bland annat genom användningen av fossilfritt bränsle.

Motverkande av korruption och mutor

Creades arbetar för att säkerställa att det inte förekommer korruption eller mutor i portföljbolagen eller dess verk- samhet varför det genomförs rutiner för regelbundna kontroller av om korruption eller mutor förekommit. Inga misstankar om mutor eller korruption har kommit till Creades kännedom.

Bolagets åtagande som ägare och investerare

Ansvarsfullt ägande och ansvarsfulla investeringar innefattar frågor om socialt ansvar, miljöansvar och etik. Synen ansvarsfullt ägande och ansvarsfulla investeringar är baserad Global Compact och dess tio

principer. Bolaget inkluderar hållbarhetsfrågor i förvärvs- analyser och beslut rörande investeringar. Förväntningar anställda och externa parter är höga i frågor om socialt ansvar, miljöansvar och etik. Bolagets ställningstagande avseende Global Compacts tio principer sammanfattas nedan:

Mänskliga rättigheter

Princip 1 : Bolaget stöder och respekterar internationella mänskliga rättigheter.

Princip 2 : Bolaget verkar för att inte vara delaktig i brott mot mänskliga rättigheter.

Arbetsrätt och socialt ansvar

Princip 3 : Bolaget verkar för föreningsfrihet och rätten till att sluta kollektivavtal.

Princip 4 : Bolaget stöder avskaffandet av alla former av tvångsarbete.

Princip 5 : Bolaget stöder avskaffandet av barnarbete.

Princip 6 : Bolaget är för avskaffandet av diskriminering i arbetslivet.

Miljö

Princip 7 : Bolaget stöder försiktighetsprincipen vad gäller miljörisker.

Princip 8 : Bolaget tar initiativ för att främja miljöansvar.

Princip 9 : Bolaget uppmuntrar till utveckling och spridning av miljövänlig teknik.

Anti-korruption

Princip 10 : Bolaget verkar mot korruption i alla dess former, inklusive utpressning och bestickning.

Långsiktig investering

Creades har en långsiktig investeringshorisont, med fokus att skapa uthålligt värde genom långsiktig förvaltning av portföljinnehaven i enlighet med Creades affärsfilosofi,

Förvaltningsberättelse

34

Creades årsredovisning 2024

snarare än utfallet under enskilda kvartal. Förvaltningen bedrivs således utan tidsgränser och Creades verksamhet har inte som huvudsakligt syfte att genomföra någon tidsbestämd exit-strategi. Centrala byggstenar i Creades investeringsfilosofi utgörs av enkelhet, förutsägbarhet och möjlighet att i stor utsträckning som möjligt påverka våra investeringars och vårt eget öde.

Av dessa anledningar undviks aktivt vissa typer av investeringar bl.a. investeringar med betydande hållbarhetsrisker som inte bedöms kunna vändas till möjligheter, t.ex. oljeindustrin och tobak. Creades anser att hållbarhetsfrågor är en viktig komponent i att uppnå långsiktigt värdeskapande. Investeringspolicyn återges i sin helhet i Not 22 Investeringspolicy 2024 .

Hållbarhetspolicy

Creades arbetar enligt den av styrelsen antagna hållbarhetspolicy som årligen uppdateras och godkänns av styrelsen. Hållbarhetspolicyn sätter riktlinjerna för hur Bolaget ska agera som ett ansvarsfullt företag, ägare och avtalspart. Styrelsen och ledningen anser att det gynnar affärsnyttan att hållbarhetsfrågor utgör en integrerad del i Bolagets verksamhet och därmed även utgör en del i Bolagets investeringsstrategi.

Policyn utgår från de av FN antagna principerna inom ”The Ten Principles of the UN Global Compact”. Creades tillämpar dessa principer fullt ut i sin direkta verksamhet och verkar även för dess spridning och tillämpning i andra bolag och situationer där Creades har inflytande. Hållbarhetspolicyn gäller för samtliga anställda, styrelseledamöter och övriga representanter. Inom ramen för av styrelsen fastställd Investeringspolicy ska Bolaget vid utvärderingen av investeringsobjekt bedöma huruvida objektet har förutsättningar att efterleva hållbarhetspolicy. Creades anser att det finns en stark koppling mellan hållbarhet och långsiktigt värdeskapande. Målet är att främja en hållbar utveckling och skapa medvetenhet kring hållbarhetsfrågor alla nivåer inom det egna investmentbolaget väl som portföljbolagen.

Bolaget kan i rollen som aktiv och engagerad ägare påverka hållbarhetsfrågor i de bolag där vi genom vårt ägande har inflytande. Hållbarhetspolicyn ska vara väg- ledande för de bolag som ingår i vår värdepappersportfölj men bolagen ska själva upprätta policyer och mål utifrån

Agenda 2030, anpassad för respektive verksamhet. Årligen ska rapportering ske till respektive bolags styrelse med avseende hur uppfyllande av hållbarhetsmålen fortskrider. Samtliga berörda parter har ett ansvar att känna till policyn och vad de innebär i relevanta sammanhang. Hållbarhetspolicyn går att läsa i sin helhet Creades hemsida.

Hållbarhetsstyrning

Hållbarhet diskuteras löpande i styrelsen vid nya investeringar och/eller vid behov, vi som aktiv och engagerad ägare kan påverka och driva hållbarhetsfrågor i portföljbolagen. VD informerar styrelsen vid eventuellt upptäckta brott mot hållbarhetspolicyn och Styrelsen ska vid minst ett möte per år behandla policyns efterlevnad, föreslå eventuella förändringar i policyn samt behandla och godkänna årlig hållbarhetsrapport.

Creades representant i respektive bolag driver och följer upp bolagens hållbarhetsarbete.

Förvävsanalys

Bolaget har en väl utvecklad modell för analys av investeringsmöjligheter. I denna analys utvärderas efterföljandet av lagar och förordningar samt hur investeringsobjektet förhåller sig och lever upp till Global Compacts tio principer. I analysen ingår identifiering av risker och möjligheter utifrån ett ESG perspektiv med fokus möjligheter till värdeskapande genom att införa hållbara affärsmodeller, klimatsäker produktion och distribution eller annat sätt öka investeringsobjektets värde genom att implementera och utveckla ESG.

Bolaget ska enligt investeringsstrategin undvika förvärv av bolag verksamma inom olja, gas, kol, tobak, alkohol, betting, avancerad bioteknik, gruvor eller företag vars värde till stor del är beroende av råvarupriser eller andra exogena makrofaktorer och inte heller bolag som är utsatta för betydande politisk eller regulatorisk risk.

Ett bolags hållbarhetsprofil kan utgöra en affärsmöjlighet (driva värde genom att använda och/eller förbättra bolagets befintliga position) men även en affärsrisk som emellanåt kan vara betydande att en investering inte är aktuell (bolag vars fundamentala verksamhet i grunden inte bedöms vara långsiktigt hållbar).

Förvaltningsberättelse

35

Creades årsredovisning 2024

Uppföljning portföljbolag

Hållbarhetsarbete

Under 2024 har som tidigare år samlats in hållbarhetsdata från de bolag där Creades har styrelserepresentation. Nedan tabeller visar hur Creades portföljbolag arbetar med hållbarhet. Jämförelse mellan åren kan skilja grund av förändringar i portföljen.

Uppföljning av hållbarhetsarbete

(Andel av bolagen)

241231

231231

Hållbarhetsrisk

Låg

3/10

6/12

Medel

6/10

5/12

Hög

1/10

1/12

Årlig uppföljning av hållbarhetsarbetet

Ja

7/10

8/12

Nej

3/10

4/12

Upprättar årlig hållbarhetsrapport

Ja

7/10

9/12

Nej

3/10

3/12

Arbetar aktivt med hållbarhetsfrågor

Ja

9/10

10/12

Nej

1/10

2/12

Har en hållbarhetspolicy

Ja

7/10

9/12

Nej

3/10

3/12

Kommer ni att omfattas av de nya reglerna, CSRD

Ja

9/10

9/12

Nej

1/10

3/12

Om ja, vilket år?

2024

0/10

2/12

2025

4/10

5/12

2026

1/10

2/12

2027–

4/10

Förvaltningsberättelse

36

Creades årsredovisning 2024

Agenda 2030, Globala mål

I september 2015 antog ledarna för världens länder en ny global utvecklingsagenda, Agenda 2030. Den består av 17 mål och 169 delmål för hållbar utveckling som syftar till att utrota fattigdom och hunger, rädda vår planets ekosystem och klimat och säkerhetsställa att alla människor jorden kan leva drägliga, jämställda och trygga liv. Att de nya målen ska genomföras i alla världens länder är en avgörande skillnad och regeringar jorden runt jobbar nu med att igång arbetet. För Creades är målet att främja en långsiktigt hållbar utveckling i enlighet med Agenda 2030, samt skapa medvetenhet kring hållbarhetsfrågor på alla nivåer. Nedan tabell visar de globala mål som portföljbolagen aktivt arbetar med.

Kartläggning över vilka av FN:s mål som våra portföljbolag aktivt arbetar med/mot

Utdelning

Bolagets policy för utdelning är följande: Bolaget avser att löpande återföra värde till sina aktieägare genom antingen utdelning, aktieåterköp eller inlösen.

Förslag till vinstdisposition

Styrelsen föreslår att de till årsstämmans förfogande stående vinstmedlen i moderbolaget disponeras enligt följande:

Till årsstämmans förfogande står:

Balanserat resultat 8 957 213 983 kr

Årets resultat 1 201 592 290 kr

Summa 10 158 806 273 kr

Styrelsen föreslår att årsstämman 2025 beslutar om ordinarie utdelning med 1,60 kronor per aktie att utbetalas i fyra lika stora delar med avstämningsdag efter årsstämman i april 2025, 29 juli 2025, 29 oktober 2025 och 28 januari 2026.

Styrelsen föreslår att: Till aktieägarna utdelas 217 219 826 kr

I ny räkning balanseras 9 941 586 447 kr

Det är styrelsens bedömning att den föreslagna utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som verksamhetens art, omfattning och risker, ställer storleken av moder- bolagets och investmentföretagets eget kapital, likviditet och ställning i övrigt. Vad beträffar företagets resultat och ställning i övrigt, hänvisas till årsredovisningens resultat- och balansräkningar med tillhörande bokslutskommen- tarer.

Bolagsstyrningsrapport

37

Creades årsredovisning 2024

Bolagsstyrningsrapport

Bolagsstyrning inom Creades

Aktieägarna genom bolagsstämman

Valberedning

Ersättningsutskott

Ekonomi/IR/ Administration

Investerings-

organisation

Revisor

Styrelse

Revisions- utskott

Ledningsgrupp

VD och CFO

Bolagsstyrning avser strukturen och processerna för verk- samhetens styrning, ledning och kontroll. Creades affärs- verksamhet är att äga företag och som ägare skapa värde i företagen, varför god bolagsstyrning är grundläggande. Som publikt svenskt aktiebolag noterat Nasdaq Stock- holms huvudmarknad tillämpar Creades Svensk kod för bolagsstyrning (Koden). Koden återfinns www.bolags- styrning.se. Denna bolagsstyrningsrapport lämnas i enlig- het med årsredovisningslagen och Koden och redogör för Creades bolagsstyrning under räkenskapsåret 2024. Bolagsstyrningsrapporten har granskats av Creades revisor, se revisionsberättelsen.

Avvikelser från Koden

Creades avviker från Koden en punkt. Enligt Koden ska styrelsens ordförande inte samtidigt vara valberedningens ordförande. För Creades är styrelsens ordförande också ordförande i Creades valberedning. Enligt de principer för

utseende av valberedning som fastställdes årsstämman 2024 ska ordförande i valberedningen vara den ledamot som representerar den största aktieägaren, om inte valberedningen enas om annat. Bolagets största ägare, Biovestor AB, kontrolleras av styrelsens ordförande Sven Hagströmer. Valberedningen har ansett att Biovestor innehar stor ägarandel i Creades att det är naturligt och nödvändigt att Biovestor, genom Sven Hagströmer, medverkar och utövar sina ägarintressen genom represen- tation som ordförande både i bolagets valberedning och styrelse.

Avvikelser från emittentregelverket

Inga överträdelser av Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter eller av god sed aktiemarknaden enligt beslut av Nasdaq Stockholms disciplinnämnd eller utta- lande av Aktiemarknadsnämnden har skett sedan Creades noterades Nasdaq Stockholms huvudmarknad.

Bolagsstyrningsrapport

39

Creades årsredovisning 2024

Valberedningen har som underlag för sitt arbete genom- fört en utvärdering av styrelsen och dess arbete. Vidare har valberedningen av bolagets ordförande fått en redogörelse för hur styrelsens arbete bedrivits. I fråga om styrelsens sammansättning har som mångfaldspolicy, och beträffande målen för denna, tillämpats vad som föreskrivs i punkten 4.1 i bolagsstyrningskoden, vilket har utmynnat i valbered- ningens förslag till årsstämman när det gäller val av styrel- se. Styrelsens storlek samt sammansättning, vad avser till exempel branscherfarenhet och kompetens, har diskute- rats. Valberedningen har härvid särskilt beaktat bolagets strategiska utveckling, styrning och kontroll och den utveckling som skett kapitalmarknaden, samt de krav som dessa faktorer ställer styrelsens kompetens och sammansättning. Valberedningen har särskilt diskuterat könsfördelningen i styrelsen. Valberedningens bedömning är att styrelsen har tillräcklig kompetens och den nu före- slagna styrelsesammansättningen innebär att 43 procent av styrelsen utgörs av det underrepresenterade könet. Valberedningen kommer även i sitt fortsatta arbete utvär- dera styrelsesammansättningen ur ett könsfördelnings- och mångfaldsperspektiv och hur den kan stärkas ytter- ligare. Valberedningen har fått en positiv bild av styrelse- ledamöternas kompetens liksom deras engagemang och ledamöterna kompletterar varandra väl. Kompetensen och mångfalden är god.

Valberedningens förslag och redogörelse för valbered- ningens arbete inför årsstämman 2025 offentliggörs i samband med kallelsen till årsstämman.

Revisor

Revisorn utses av årsstämman för en mandatperiod om ett år. Revisorn har till uppgift att aktieägarnas vägnar granska Creades årsredovisning och bokföring samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning.

Vid årsstämman 2024 valdes det registrerade revisions- bolaget Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB som revisor för tiden intill slutet av årsstämman 2025. Huvudansvarig revisor har varit Peter Nilsson.

Styrelse

Enligt Creades bolagsordning ska styrelsen bestå av lägst tre och högst åtta ledamöter, utan suppleanter. års- stämman 2024 valdes sju ledamöter för tiden intill slutet av årsstämman 2025.

Styrelsen ansvarar för att Creades verksamhet bedrivs i enlighet med tillämplig lagstiftning och regelverk och bolagets bolagsordning samt att av bolagsstämman fatta- de beslut verkställs. Styrelsen övervakar verkställande direktörens arbete och följer löpande verksamhetens utveckling samt tillförlitligheten i bolagets interna kon- troll. Vidare beslutar styrelsen om större organisatoriska förändringar, investeringar och avyttringar samt fast- ställer årsbokslut.

Styrelsen har antagit en arbetsordning som reglerar styrelsens arbetsformer och uppgifter, samt en instruktion för verkställande direktören, inklusive instruktioner för finansiell rapportering. Styrelsen har även antagit policyer för väsentliga delar av verksamheten som t.ex. investe- ringspolicy, policy för informationsgivning och hållbar- hetspolicy. Samtliga policyer utvärderas vid behov och minst en gång per år. Investeringspolicyn återges i sin helhet i Not 22 Investeringspolicy 2024 .

Styrelseordföranden utses av årsstämman. Styrelse- ordföranden ska bland annat organisera och leda styrelse- arbetet, se till att styrelsen kontinuerligt fördjupar sina kunskaper om företaget, förmedla synpunkter från ägarna samt vara ett stöd för verkställande direktören.

Vid årsstämman 2024 omvaldes Cecilia Hermansson, Maria Rankka och Lars Stugemo till ledamöter. Sven Hagströmer omvaldes till styrelseordförande. I enlighet med valberednings förslag godkändes nyval av Peter Nilsson, Anna Settman och Hans Toll till ledamöter.

Styrelse 2024

Funktion

Invald

Avgått

Född

Oberoende i förhållande till större aktieägare

Oberoende i förhållande till bolaget/bolagsledningen

Närvaro

Sven Hagströmer

Ordförande

2011

1943

Nej

Ja

7/7

Cecilia Hermansson

Ledamot

2016

1962

Ja

Ja

7/7

Maria Rankka

Ledamot

2022

1975

Ja

Ja

6/7

Lars Stugemo

Ledamot

2022

1961

Ja

Ja

7/7

Peter Nilsson

Ledamot

2024

1962

Ja

Ja

4/4

Anna Settman

Ledamot

2024

1970

Ja

Ja

4/4

Hans Toll

Ledamot

2024

1970

Ja

Ja

4/4

Hans Karlsson

Ledamot

2012

2024

1950

Ja

Ja

3/3

Jane Walerud

Ledamot

2014

2024

1961

Ja

Ja

3/3

Henrik Henriksson

Ledamot

2021

2024

1970

Ja

Ja

3/3

Bolagsstyrningsrapport

40

Creades årsredovisning 2024

Styrelsens arbete 2024

Under året har det hållits 7 styrelsemöten, varav fem fysiska möten, ett möte per capsulam och ett konstitue- rande möte.

Styrelsens arbete har varit inriktat beslut avseende förvaltningen av portföljen. Styrelsen, som inte inom sig har någon särskild arbetsfördelning utöver den som följer av att vissa frågor bereds i utskott (se nedan), har tagit del av bolagspresentationer avseende portföljbolagen och därvid diskuterat utvecklingen i omvärlden och effekterna branscher, marknader och enskilda företag med sär- skild inriktning Creades innehav och dess långsiktiga strategi. Styrelsen tar också löpande del av investerings- organisationens arbete med potentiella förvärv.

Årsstämman 2024 bemyndigades styrelsen att göra återköp av aktier motsvarande maximalt 10 procent av bolagets totala antal aktier. Per den sista december 2024 hade inga aktier återköpts.

Ersättningsutskott

Creades har inrättat ett ersättningsutskott. Ersättnings- utskottets ledamöter utses årligen och bestod under 2024 av Sven Hagströmer och Lars Stugemo. Utskottet har till huvudsaklig uppgift att granska och ge styrelsen rekom- mendationer beträffande principerna för ersättning till ledande befattningshavare. Utskottet ska också följa och utvärdera tillämpningen av de riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare som årsstämman fattat beslut om, samt utvärdera gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget. Utskottet har således en beredande och handläggande roll. Ersättningsutskottets utvärdering ligger till grund för styrelsens ersättnings- rapport och förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare.

Ersättningsutskottet har haft ett protokollfört möte för 2024.

Revisionsutskott

Styrelsen i Creades har inte inrättat något separat revisionsutskott det bedömts vara mer ändamålsenligt att hela styrelsen fullgör de uppgifter som ankommer ett sådant utskott. Styrelsen har haft ett protokollfört möte med bolagets huvudansvarige revisor för genomgång av årets revision och revisions-PM angående den interna kontrollen och bokslut för 2024.

VD och ledningsgrupp

Verkställande direktören ansvarar för den löpande opera- tiva verksamheten.

Verkställande direktörens ansvar innefattar bland annat investeringar och avyttringar av innehav, personal-, finans- och ekonomifrågor samt löpande kontakter med företagets intressenter, såsom myndigheter och den finan- siella marknaden. Verkställande direktören rapporterar till styrelsen och säkerställer att styrelsen får den informa- tion som krävs för att kunna fatta väl underbyggda beslut.

Verkställande direktören närvarar vid samtliga styrelse- möten. Verkställande direktören är inte ledamot av styrel- sen och deltar inte i de punkter styrelsemötens agenda där styrelsen utvärderar verkställande direktören, beslu- tar om ersättning till verkställande direktören eller träffar bolagets revisor för utvärdering av ledningen.

Ledningsgruppen består av verkställande direktören (VD) och finansdirektören (CFO).

Ersättningar

Styrelse

Årsstämman i Creades den 10 april 2024 beslöt att styrelse- arvode skulle utgå med 250 000 kr till var och en av styrelsens ledamöter utom Sven Hagströmer. Till Sven Hagströmer utgår inget arvode.

Ersättningen avser tiden fram till nästa årsstämma. Uppgift om arvoden framgår av Not 7 Löner och ersätt- ningar .

Ersättning till ledande befattningshavare 2024

Ersättningen till ledande befattningshavare för 2024 består av fast kontant ersättning, rörlig ersättning och premie för avgiftsbaserad tjänstepension. För ytterligare information om ersättning till ledande befattningshavare 2024, se vidare Not 7 Löner och ersättningar .

Revisor

Arvode till bolagets revisor utgår för utfört arbete enligt godkänd räkning. För ytterligare upplysningar, se Not 7 Löner och ersättningar .

Bolagsstyrningsrapport

41

Creades årsredovisning 2024

Styrelsens rapport om intern kontroll avseende den finansiella rapporteringen

Styrelsen har det yttersta ansvaret för den interna kon- trollen avseende den finansiella rapporteringen. Denna beskrivning har upprättats i enlighet med ÅRL 6:6 p2 och Svensk kod för bolagsstyrning. Ett effektivt styrelsearbete är grunden för god intern kontroll och en god intern kon- troll är en förutsättning för ändamålsenlig och effektiv verksamhet, tillförlitlig finansiell rapportering och efter- levnad av tillämpliga lagar och förordningar.

Kontrollmiljö

Grunden för den interna kontrollen avseende den finan- siella rapporteringen utgörs av kontrollmiljön som styrelse och ledning har fastställt. Kontrollmiljön omfattar bland annat hur organisationen är uppbyggd, tydliga besluts- vägar, befogenheter och ansvar som dokumenterats och kommunicerats i styrande dokument såsom styrelsens arbetsordning, instruktionen till verkställande direktören samt övriga interna policyer och riktlinjer. Bolagets policyer uppdateras och fastställs minst en gång årligen det konstituerande styrelsemötet. Utöver den granskning av interna kontroller som omfattas av den externa revisio- nen görs årligen en intern uppföljning av efterlevnaden av bolagets policyer. Utfallet av uppföljningen avrapporteras till styrelsen.

Riskbedömning och kontrollaktiviteter

Företaget arbetar aktivt med riskbedömning och risk- hantering för att säkerställa att de risker som företaget är utsatt för hanteras inom de ramar som fastställts. Investe- ringsrisken ska spridas i enlighet med styrelsens investe- ringspolicy. I riskbedömningen beaktas exempelvis väsentliga balans- och resultatposter, där det är särskilt viktigt att fel inte uppstår. Riskhantering sker genom månatliga kontrollaktiviteter, både i form av förebyggande aktiviteter (policyer och instruktioner) och upptäckande aktiviteter (avstämningar).

Uppföljning

Styrelsen erhåller kvartalsvisa ekonomiska rapporter och vid varje styrelsesammanträde behandlas bolagets ekonomiska situation.

Utvärdering och ställningstagande beträffande särskild granskningsfunktion

Med anledning av den begränsade verksamhet som bedrivs och genom den organisation och de arbetsformer som har beskrivits ovan, har styrelsen gjort bedömningen att någon särskild intern granskningsfunktion inte behövs för att säkerställa att den interna kontrollen kan upprätt- hållas.

Styrelseutvärdering

Under året har styrelsen genomfört skriftlig utvärdering där det konstaterats att styrelsearbetet fungerar ända- målsenligt. Kompetensen och mångfalden inom styrelsen är god.

Bolagsstyrningsrapport

42

Creades årsredovisning 2024

Sven Hagströmer

Född 1943. Styrelseordförande sedan 2011.

Övriga uppdrag : Styrelseordförande i Avanza Bank Holding, Avanza Bank och Biovestor.

Innehav : (inklusive familj och genom bolag) 37 488 290 A-aktier och 42 658 750 B-aktier. Carnegie särskilda pensionsstiftelse II äger 2 485 990 A-aktier.

Cecilia Hermansson

Född 1962. Styrelseledamot sedan 2016. Ekonomie Doktor, KTH. Civilekonomexamen, Handelshögskolan i Stockholm. Forskar inom fastighetsekonomi och finans KTH. Ledamot i Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademin, IVA.

Övriga uppdrag : Styrelseledamot i Folksam Liv, HUI, G förvaltning, Infostat, Entreprenörskapsforum, Cecilia Hermansson Konsult, Brf Kettingen 2. Ordförande i Handelns ekonomiska råd.

Innehav : 3 300 aktier i Creades.

Peter Nilsson

Född 1962. Styrelseledamot sedan 2024. Handelshög- skolan i Stockholm. Senior Industrial Advisor inom Private Equity-sfären sedan 2003. Tidigare befattningar inkluderar VD och styrelseordförande för Duni och Sanitec samt flertalet chefsbefattningar inom Swedish Match-koncernen.

Övriga uppdrag : Styrelseordförande i Nilfisk, Lindab International och Poleved Industrial Performance samt styrelseledamot i Cavotec SA.

Innehav : 15 000 aktier i Creades genom bolag.

Maria Rankka

Född 1975. Styrelseledamot sedan 2022. Uppsala univer- sitet, Institut Catholique de Paris och Stanford University. Medgrundare till diagnostikföretaget ABC Labs.

Övriga uppdrag : Styrelseordförande i Cellolabs och Ethos International. Styrelseledamot i Arlandastad Group, Genova Property, Medoma, Sveab och To Trust.

Innehav : 4 500 aktier i Creades.

Anna Settman

Född 1970. Styrelseledamot sedan 2024. Berghs School of Communication samt Handelshögskolan i Stockholm. Har varit VD för Aftonbladet och kommer senast från Liber där hon fram till 2024 var VD.

Tidigare uppdrag : Nordnet, Telia Company och Anticimex.

Övriga uppdrag : Kognity, Dreams Nordic.

Innehav : Äger inga aktier i Creades.

Lars Stugemo

Född 1961. Styrelseledamot sedan 2022. Master Of Science, Electronic Engineering & Computer Science. Royal Institute of Technology Stockholm, 1986. Medgrundare till IT-konsultbolaget HiQ.

Tidigare uppdrag : VD för HiQ International, styrelseledamot för HiQ International.

Övriga uppdrag : Styrelseledamot i AI Sweden, Camfil, Lime Technologies, Lumera samt Try A/S. Invald ledamot i Royal Swedish Academy of Engineering Sciences.

Innehav : 5 060 aktier i Creades genom bolag.

Hans Toll

Född 1970. Styrelseledamot sedan 2024. Civilekonom från Handelshögskolan i Stockholm. Tidigare befattningar inkluderar vice VD och chef för Bank & Placeringar Avanza Bank, Portföljförvaltare RAM Rational Asset Management och aktieanalytiker Investor. Medgrundare till solenergiinfrastrukturföretaget Bright Sunday.

Övriga uppdrag : Styrelseordförande i Bright Sunday AB. Styrelseledamot i Avanza Fonder AB, Avanza Pension och WeMind AB.

Innehav : 30 000 aktier i Creades (genom Pensionslösning).

John Hedberg, VD

Född 1972. Anställd sedan 2016. Civ.ek. M.Sc. Handelshögskolan i Stockholm.

Tidigare befattningar : VD Creaspac, Partner NC Advisory, VD Relacom, Affärsutvecklings och inköpschef Bonnier Dagstidningar, Managementkonsult McKinsey & Co.

Övriga uppdrag : Styrelseledamot i Avanza Bank, Avanza Bank Holding, Instabee och StickerApp.

Tidigare styrelseledamot i bl.a. Acne Studios, Avanza Fonder, Avanza Pension, Chassi Group, Lindab, Mentimeter, Note, Pricerunner och Stabelo.

Innehav : Äger 145 000 aktier i Creades varav 135 000 via Kapitalförsäkring / Pensionslösning.

Styrelseledamöter & VD

Bolagsstyrningsrapport

43

Creades årsredovisning 2024

Lars Stugemo

Maria Rankka

Verkställande direktör John Hedberg

Cecilia Hermansson

Styrelseordförande Sven Hagströmer

Hans Toll

Anna Settman

Peter Nilsson

Resultaträkning Investmentföretaget

44

Creades årsredovisning 2024

Resultaträkning Investmentföretaget

SEK mn

Not

2024

2023

Investeringsverksamheten

Erhållna utdelningar

4

231

178

Förändring i verkligt värde av andelar i portföljbolag

5

1 031

331

Resultat investeringsverksamheten

1 262

509

Övriga intäkter

2

4

Administrationskostnader

6

-84

9

Rörelseresultat

1 180

522

Finansiella intäkter och kostnader

Finansiella intäkter

23

36

Finansiella kostnader

-1

0

Resultat efter finansiella poster

1 202

558

Skatt

8

-

-

Årets resultat

1 202

558

Resultat per aktie (kr) såväl före som efter utspädning

8,85

4,11

Genomsnittligt antal utestående aktier

135 762 391

135 762 391

Rapport över totalresultat Investmentföretaget

SEK mn

2024

2023

Årets resultat

1 202

558

Övrigt totalresultat

-

-

Årets totalresultat

1 202

558

Noter

52

Creades årsredovisning 2024

Verkligt värde finansiella instrument som handlas en aktiv marknad och där det finns observerbara marknadstransaktioner, baseras noterade marknadspriser. Som marknadspris används balansdagen senaste avslutskurs om detta inte väsentligt avviker från senast ställda köpkurs.

För finansiella instrument som saknar observerbara marknadstransaktioner görs värderingen till verkligt värde genom en värderingsteknik som använder andra tillämpliga observerbara indata. Värdering av onoterade innehav görs med utgångspunkt från ”International Private Equity and Venture Capital Valuation Guidlines”.

För mer information om värdering av finansiella instrument, se Not 18.

Övriga tillgångar

Övriga tillgångar värderas till upplupet anskaffningsvärde, dvs. anskaffningsvärdet minskat med nominella återbetalningar och justerat för eventuella nedskrivningar.

Övriga omsättningstillgångar är kortfristiga fordringar med fastställda betalningar och fastställd löptid och den förväntade innehavstiden inte är längre än ett år. Dessa fordringar uppkommer bolaget tillhandahåller pengar eller varor utan avsikt att idka handel med fordringsrätten.

Likvida medel

Likvida medel omfattar kassan och omedelbart tillgängliga bank-tillgodohavanden.

Övriga skulder

Övriga skulder värderas till upplupet anskaffningsvärde. Kortfristiga skulder är skulder med fastställda betalningar och fastställd löptid inte längre än 12 månader.

Långfristiga skulder är skulder som beräknas ha löptid längre än 12 månader.

Utdelningar

Beslutad utdelning redovisas som fordran eller skuld efter det att årsstämman godkänt utdelningen.

Moderbolagets redovisningsprinciper

Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisningslagen (1995:1554) och Rådet för hållbarhets- och finansiell rapportering rekommendation RFR 2 Redovisning för juridisk person. RFR 2 innebär att moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska personen ska tillämpa samtliga av EU godkända IFRS Redovisningsstandarder och uttalanden långt detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning. Rekommenda- tionen anger vilka undantag och tillägg som ska göras från IFRS Redovisningsstandarder.

De principer som beskrivs i Not 2 avseende investmentföretaget tillämpas även för moderbolaget i den mån inte annat anges nedan.

Med stöd i ÅRL 4:14 gjordes ett frivilligt byte av redovisnings- princip i moderbolaget i samband med att koncernen bedömdes uppfylla kriterierna för investmentföretag enligt IFRS 10. Bytet avser principen för redovisning av investeringar i portföljbolag gällande dotterbolag och intressebolag. Samtliga investeringar i andelar i dotterbolag och intressebolag redovisas nu till verkligt värde via resultatet i såväl investmentföretagets som moderbolagets balansräkning (tidigare redovisades dotterbolag till det lägsta av anskaffningsvärde och verkligt värde).

Not 3Närstående och transaktioner med närstående

Moderbolaget har närståenderelationer till sina koncernbolag (se Not 10 Andelar i dotterbolag och intressebolag). Dessutom är Creades styrelseledamöter och verkställande direktör närstående per den 31december 2024. Bolagets verkställande direktör och styrelseledamöter och dess närstående ägde 46 procent av rösterna i bolaget den 31 december 2024. För ersättningar till styrelseledamöter och ledande befattningshavare hänvisas till Not 7.

Creades har fakturerat Biovestor AB, närstående till styrelseordförande, SEK 0,2 mn för nyttjande av lokaler.

Creaspac AB har varit närstående till Creades fram till den 1 augusti, bolaget trädde i likvidation. Creades har fram till 31 juli haft avtal om att hyra ut verkställande direktör och finansdirektör, och fram till 20 juni investeringsteam till bolaget. Under denna period har SEK 1,8 mn fakturerats till Creaspac. Utdelning har under året erhållits från dotterbolagen Inet och StickerApp med totalt SEK 49 mn.

Not 4Erhållna utdelningar

Investmentföretaget

Moderbolaget

SEK mn

2024

2023

2024

2023

Avanza

182

118

182

118

Stickerapp

26

40

26

40

Inet

23

20

23

20

Totalt

231

178

231

178

Not 5Värdeförändring värdepapper

Investmentföretaget

Moderbolaget

SEK mn

2024

2023

2024

2023

Realiserat resultat

Onoterade aktier och andelar

310

26

310

26

Summa realiserat resultat

310

26

310

26

Orealiserat resultat

Noterade Aktier och andelar

924

334

924

334

Aktier och andelar i dotterbolag

52

406

52

406

Onoterade aktier och andelar

–255

–435

–255

–435

Summa orealiserat resultat

721

305

721

305

Total värdeförändring värdepapper

1 031

331

1 031

331

Noter

53

Creades årsredovisning 2024

Not 6Administrationskostnader

Administrationskostnader avser investmentföretagets och moderbolagets kostnader för att förvalta värdepappersportföljen.

Investmentföretaget

Moderbolaget

SEK mn

2024

2023

2024

2023

Personalkostnader

–73

20

–73

20

Övriga förvaltningskostnader

–11

–11

–11

–11

Totala administrationakostnader

–84

9

–84

9

Personalkostnader

Utfall rörlig ersättning inklusive sociala avgifter

–50

40

–50

40

Övriga personalkostnader

–23

–20

–23

–20

–73

20

–73

20

Not 7 Löner och ersättningar

Den 31 december bestod moderbolagets ledning av en man och en kvinna. Styrelsen bestod av tre kvinnor och fyra män.

Medelantalet anställda

2024

Kvinnor

Män

2023

Kvinnor

Män

Investmentföretaget och moderbolaget

9

36 %

64 %

7

29 %

71 %

Totalt

9

36 %

64 %

7

29 %

71 %

Löner, andra ersättningar och sociala kostnader

2024

2023

SEK mn

Löner och andra ersättningar

Sociala kostnader

Löner och andra ersättningar

Sociala kostnader

Investmentföretaget och moderbolaget

Löner

15,2

4,6

13,6

4,2

Pensionskostnader

3,9

0,9

3,2

0,8

Avsättning för rörlig ersättning1)

38,0

11,9

–30,2

–9,5

57,1

17,5

–13,4

–4,5

1) Maximalt utbetalas fem gånger fast kontantersättning i rörlig ersättning per år. Resterande reserveras i resultatbank och påverkas av kommande års utveckling. 2023 års avkastning uppnådde inte bolagets mål, varför justering för rörlig ersättning var negativ.

Löner och andra ersättningar fördelade mellan styrelse, ledningsgrupp och övriga anställda

2024

2023

SEK mn

Styrelse och ledning

Övriga anställda

Styrelse och ledning

Övriga anställda

Investmentföretaget och moderbolaget1)

Löner

7,6

7,6

7,2

6,3

Pensionskostnader

1,9

2,0

1,7

1,4

Rörlig ersättning2)

13,1

24,9

–18,4

–11,8

22,6

34,5

–9,4

–4,1

1) Styrelse och ledning avser 9 personer 2024.

2) Maximalt utbetalas fem gånger fast kontantersättning i rörlig ersättning per år. Resterande reserveras i resultatbank och påverkas av kommande års utveckling. 2023 års avkastning uppnådde inte bolagets mål, varför justering för rörlig ersättning var negativ.

Noter

54

Creades årsredovisning 2024

Ersättning till ledande befattningshavare1), SEK mn

2024

Styrelse-arvode2)

Grundlön

Rörlig ersättning3)

Pensions-kostnader

Summa3)

John Hedberg, verkställande direktör.

4,5

12,5

1,5

18,5

Cecilia Hermansson, styrelseledamot

0,2

0,2

Maria Rankka, styrelseledamot

0,2

0,2

Lars Stugemo, styrelseledamot

0,2

0,2

Hans Toll, styrelseledamot

0,1

0,1

Anna Settman, styrelseledamot

0,1

0,1

Peter Nilsson, styrelseledamot

0,1

0,1

Henrik Henriksson, styrelseledamot

0,1

0,1

Hans Karlsson, styrelseledamot

0,1

Jane Walerud, styrelseledamot

0,1

Övriga ledande befattningshavare4)

1,6

0,6

0,4

2,6

1,5

6,2

13,1

1,9

22,4

1) Beloppen är exklusive sociala avgifter och löneskatt.

2) Enligt stämmobeslut utgår 250 000 kronor per år till var och en av styrelsens ledamöter, förutom Sven Hagströmer till vilken inget styrelsearvode utgår.

3) Årets avsättning till verkställande direktören uppgår till SEK 12,5 mn. Utbetalning kommer att göras med hela beloppet, det ryms inom taket om 5 * fast årslön 2024.

4) Övriga ledande befattningshavare avser CFO.

2023

Styrelse-arvode2)

Grundlön

Rörlig ersättning3)

Pensions-kostnader

Summa3)

John Hedberg, verkställande direktör.

4,3

–18,7

1,4

–13,0

Henrik Henriksson, styrelseledamot

0,2

0,2

Cecilia Hermansson, styrelseledamot

0,2

0,2

Hans Karlsson, styrelseledamot

0,2

0,2

Maria Rankka, styrelseledamot

0,2

0,2

Lars Stugemo, styrelseledamot

0,2

0,2

Hans Toll, styrelseledamot

0,1

0,1

Jane Walerud, styrelseledamot

0,2

0,2

Övriga ledande befattningshavare4)

1,4

0,3

0,3

2,1

1,5

5,7

–18,4

1,7

–9,4

1) Beloppen är exklusive sociala avgifter och löneskatt.

2) Enligt stämmobeslut utgår 238 000 kronor per år till var och en av styrelsens ledamöter, förutom Sven Hagströmer till vilken inget styrelsearvode utgår.

3) Den till verkställande direktören tidigare gjorda avsättningen för rörlig ersättning minskades år 2023 med SEK 18,7 mn. Utbetalning för rölig ersättning till verkställande direktören gjordes från det som kvarstod i banken för rörlig ersättning, SEK 22,5 mn.

4) Övriga ledande befattningshavare avser CFO.

Ersättning och riktlinjer till verkställande direktören

John Hedberg har varit verkställande direktör för Creades under hela året. Under 2024 utbetalades rörlig ersättning med 22 501 (22 617) Tkr.

Fast ersättning exklusive sjukvårdsförmån till John Hedberg uppgick för helåret 2024 till 4 521 (4 334) Tkr och avsättning för rörlig ersättning har gjorts med 12 529 Tkr (föregående år återfördes tidigare avsatt rörlig ersättning med –18 708 Tkr). Per 31 december 2024 uppgår kvarstående upparbetad rörlig ersättning i resultat-banken för verkställande direktör till 12 529 (22 501) Tkr av vilket 12 529 Tkr är omedelbart utbetalningsbart efter årsstämmans faställande av 2024 års resultat.

Avgiftsbaserad pensionspremie till verkställande direktören uppgick till 1 456 Tkr (1 397 Tkr) före löneskatt.

Bolagets ersättningsmodell innebär att ledande befattningshavare i bolaget ska erbjudas en marknadsmässig totalkompensation som ska möjliggöra att rätt person kan rekryteras och behållas. Lönen ska beakta ansvarsområde och erfarenhet. Ersättningen ska bestå av fast kontant ersättning, rörlig kontant ersättning eller rörlig ersätt-ning genom pensionsutfästelse säkerställd via kapitalförsäkring samt avgiftsbaserad tjänstepension. Den rörliga ersättningen ska vara kopplad till förutbestämda och mätbara kriterier, utformade med syfte att främja Bolagets långsiktiga värdeskapande.

Justering görs av den rörliga ersättningen vid eventuell långtids-frånvaro.

Vid uppsägning från Bolagets sida ska verkställande direktören vara berättigad till full lön samt avsättning till tjänstepensionsförsäk-ring under tolv månader. Vid uppsägning från den verkställande direktörens sida ska motsvarande gälla under sex månader.

Om anställning upphör skall verkställande direktören ha rätt till rörlig ersättning för de mätperioder som löper under anställningen.

Om Resultatbankens saldo vid anställningens upphörande är positivt skall verkställande direktören även ha rätt till en andel om 20 procent av rörlig ersättning som skall utgå för den mätperiod som följer närmast efter anställningens upphörande (Justerad Rörlig Ersättning Total). Om Justerad Rörlig Ersättning Total är positiv skall Resultatbankens saldo ökas med detta belopp. Om Justerad Rörlig Ersättning Total är negativ skall Resultatbankens saldo minskas med detta belopp. Den del av Resultatbankens saldo som därefter återstår skall utbetalas i sin helhet upp till ett belopp motsvarande Taket och med en reduktion om 50 procent för det belopp som överstiger Taket. Verkställande direktören skall inte vara skyldig att förvärva aktier i Bolaget för de utbetalda medlen.

Noter

55

Creades årsredovisning 2024

Arvode och kostnadsersättning till revisorer

Anlitad revisionsbyrå är Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB. Beloppen anges inklusive moms.

Investmentföretaget och Moderbolaget

SEK mn

2024

2023

Lagstadgad revision

0,6

0,6

Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget

0,1

0,1

Skatterådgivning

0,0

Övrigt

0,0

0,8

0,7

Not 8Skatt årets resultat

Creades bedriver verksamhet genom investeringar i noterade och onoterade aktiebolag och betraktas skattemässigt som ett förvaltningsbolag och blir således beskattat för vinster och utdelningar direktägda icke näringsbetingade aktier och andelar. Utdelningar och vinster näringsbetingade innehav är inte skattepliktiga och förluster inte heller avdragsgilla. Med näringsbetingade innehav avses antingen innehav i onoterade bolag eller innehav i noterade aktieslag där totalt innehavt röstetalet uppgår till minst 10 procent i det noterade bolaget och innehavstiden varit längre än ett år.

Tkr

Avstämning effektiv skatt, 2024

Effektiv skatt (%)

Investmentföretaget

Effektiv skatt (%)

Moderbolaget

Resultat före skatt

1 201 592

1 201 592

Skatt enligt gällande skattesats

20,6 %

–247 528

20,6 %

–247 528

Skatteeffekt näringsbetingade innehav och kapitalförsäkring1)

–21,2 %

255 331

–21,2 %

255 331

Ej avdragsgilla kostnader

0,0 %

–293

0,0 %

–293

Ej skattepliktiga intäkter

–0,1 %

970

–0,1 %

970

Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader

0,0 %

3

0,0 %

3

Ej bokförd skattefordran från skattemässigt underskott

0,7 %

–8 483

0,7 %

–8 483

Redovisad skatt enligt resultaträkningen

0,0 %

0

0,0 %

0

Varav aktuell skatt

Periodens skattekostnad

0

0

Varav uppskjuten skatt

Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader

Totalt redovisad skattekostnad

Tkr

Avstämning effektiv skatt, 2023

Effektiv skatt (%)

Investmentföretaget

Effektiv skatt (%)

Moderbolaget

Resultat före skatt

558 269

558 269

Skatt enligt gällande skattesats

20,6 %

–115 003

20,6 %

–115 003

Skatteeffekt näringsbetingade innehav och kapitalförsäkring1)

–18,7 %

104 337

–18,7 %

104 337

Ej avdragsgilla kostnader

0,1 %

–325

0,1 %

–325

Ej skattepliktiga intäkter

–0,2 %

1 073

–0,2 %

1 073

Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader

0,0 %

–3

0,0 %

–3

Skattekostnad kvittad mot tidigare års ej bokförd skattefordran

–1,8 %

9 922

–1,8 %

9 922

Redovisad skatt enligt resultaträkningen

0,0 %

0

0,0 %

0

Varav aktuell skatt

Periodens skattekostnad

0

0

Varav uppskjuten skatt

Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader

Totalt redovisad skattekostnad

1) Rearesultat näringsbetingade innehav är inte skattepliktigt eller skattemässigt avdragsgillt.

Näringsbetingade innehav är innehav i onoterade värdepapper eller innehav i noterade värdepapper där andelen överstiger 10 procent av totalen under längre tid än ett år.

Noter

56

Creades årsredovisning 2024

Not 9Nyttjanderättstillgång

Värdet de materiellla anläggningstillgångarna består nästan uteslutande av en nyttjanderättstillgång i form av hyra av kontorslokal.

Hyreskontraktet förnyades under 2024, varför ny leasingtillgång redovisas enligt IFRS 16 i både Investmentbolaget och i Moderbolaget.

Kontraktet löper fem år och avslutas i fjärde kvartalet 2029.

Investmentföretaget

Moderbolaget

SEK mn

2024

2023

2024

2023

Nyttjanderättstillgångar vid årets början

2

4

2

4

Förlängt hyresavtal

11

11

Avskrivningar under året

–2

–2

–2

–2

Redovisat värde den 31 december

11

2

10

2

Not 10Andelar i dotter- och intressebolag

Moderbolaget 1)

SEK mn

2024

2023

Anskaffningsvärde

Vid årets början

534

496

Årets förvärv

7

38

Årets avyttring

0

0

Omföring från noterade innehav

21

Totalt anskaffningsvärde

562

534

Värdeändring via resultatet

Vid årets början

666

260

Årets förändring

72

406

Totalt oresliserat övervärde

738

666

Redovisat värde den 31 december

1 300

1 200

1) Alla värdepappersinnehav redovisas till verkligt värde via resultatet.

Dotterbolag och intressebolag 2024

Organisationsnummer

Säte

Eget kapital

Årets resultat

Antal andelar

Kapital-andel, %

Redovisat värde

StickerApp Holding AB1)

559227-6249

Malmö

527

65

1 059 705

52

797

Inet Group AB2)

559008-4314

Göteborg

72

26

17 905 460

77

305

Findity AB3)

556838-8200

Ludvika

19

4

283 046

35

122

Röhnisch Holding AB4)

559065-2631

Örebro

100

–16

129 523

82

54

Creaspac AB i likvidation5)

559271-7564

Stockholm

5 278 735

21

21

Summa

1 300

1) StickerApp Holding AB är ägarbolag till StickerApp AB, 556716-2390, med säte i Malmö.

2) Inet Group AB är ägarbolag till Inet AB, 556591-8884, med säte i Göteborg.

3) Findity AB är ett intressebolag med säte i Ludvika, förvärvat under 2022.

4) Röhnisch Holding AB är ägarbolag till Röhnisch AB, 556130-5649, med säte i Örebro.

5) Creaspac AB blev intressebolag i juni månad i samband med att Creades förvärvade ytterligare 448 735 aktier. Bolaget avnoterades från börsen 25 juli och är nu under likvidation, varför inga uppgifter om eget kapital eller årets resultat redovisas.

Dotterbolag och intressebolag 2023

Organisationsnummer

Säte

Eget kapital

Årets resultat

Antal andelar

Kapital-andel, %

Redovisat värde

StickerApp Holding AB1)

559227-6249

Malmö

512

80

1 059 460

51

792

Inet Group AB2)

559008-4314

Göteborg

76

25

17 977 760

77

266

Findity AB3)

556838-8200

Ludvika

15

–8

283 046

35

102

Röhnisch Holding AB4)

559065-2631

Örebro

115

0

109 135

69

40

Summa

1 200

1) StickerApp Holding AB är ägarbolag till PRNT Printing Solutions AB, 556716-2390, med säte i Malmö.

2) Inet Group AB är ägarbolag till Inet AB, 556591-8884, med säte i Göteborg.

3) Findity AB är ett intressebolag med säte i Ludvika, förvärvat under 2022.

4) Röhnisch Holding AB är ägarbolag till Röhnisch AB, 556130-5649, med säte i Örebro.

Noter

57

Creades årsredovisning 2024

Not 11Aktier och andelar värderade till verkligt värde

Investmentföretaget

Moderbolaget

SEK mn

2024

2023

2024

2023

Anskaffningsvärde

Vid årets början

4 108

3 903

4 017

3 812

Årets förvärv

794

262

794

262

Årets avyttringar

–656

–57

–656

–57

Totalt anskaffningsvärde

4 246

4 108

4 155

4 017

Värdeförändring via resultaträkningen

Vid årets början

4 731

4 425

4 822

4 516

Årets värdeförändring via resultaträkningen

605

306

605

306

Total värdeförändring via resultaträkningen

5 336

4 731

5 427

4 822

Redovisat värde den 31 december

9 582

8 839

9 582

8 839

Investmentföretaget

Moderbolaget

Investmentföretaget /Moderbolaget

Investmentföretaget och Moderbolaget

Antal

Ursprungligt anskaffningsvärde

Ackumulerad värdeförändring

Ursprungligt anskaffningsvärde

Ackumulerad värdeförändring

Redovisat värde / marknadsvärde1)

Noterade aktier och andelar

Avanza Bank

15 862 000

646

3 683

646

3 683

4 329

Apotea

3 427 639

202

86

202

86

288

Seafire

8 118 751

49

–4

49

–4

45

Aktiv förvaltning i kapitalförsäkring

480

1 878

480

1 878

2 358

Summa noterade aktier och andelar

1 377

5 643

1 377

5 643

7 020

Onoterade tillgångar1)

Stickerapp

266

532

267

530

797

Instabee

603

–138

603

–138

464

Inet

171

133

85

220

305

Mentimeter

175

72

175

72

247

Klarna

644

–418

644

–418

226

Findity

102

20

102

20

122

Stabelo

186

–70

186

–70

116

Kreditz

56

56

56

Röhnisch

93

–39

87

–33

54

Övriga onoterade tillgångar

573

–400

573

–400

173

Summa onoterade tillgångar

2 869

–307

2 778

–216

2 562

Redovisat värde den 31 december

4 246

5 336

4 155

5 427

9 582

1) För upplysningar om värderingsmetoder se Not 2 och Not 18.

Not 12Långfristig fordran

Investmentföretaget och Moderbolaget

SEK mn

2024

2023

Långfristig fordran

Konvertibelt skuldebrev Instabee

150

Upplupen ränta konvertibelt skuldebrev

14

Redovisat värde den 31 december

164

Noter

58

Creades årsredovisning 2024

Not 13Likvida medel

Investmentföretaget och Moderbolaget

SEK mn

2024

2023

Tillgodohavanden hos banker

717

299

Redovisat värde den 31 december

717

299

Not 14Aktiekapital

Aktie-kapital kr

Kvotvärde kr/aktie

Antal A-aktier

Antal B-aktier

Totalt antal aktier

Ingående balans 2024

594 763

0,004

93 103 641

42 658 750

135 762 391

Utgående balans 2024

594 763

0,004

93 103 641

42 658 750

135 762 391

Innehavare av A-aktier är berättigade till rösträtt vid stämma med en röst per aktie, innehavare av B-aktier är berättigade till rösträtt stämma med 0,1 röst per aktie.

Not 15Långfristig skuld

Investmentföretaget och Moderbolaget

SEK mn

2024

2023

Leasingskuld

8

Långfristig del av avsättning för rörlig ersättning

11

33

Redovisat värde 31 december

19

33

Not 16Kortfristig skuld

Investmentföretaget och Moderbolaget

SEK mn

2024

2023

Leasingskuld

2

2

Beslutad ej utbetald utdelning

54

48

Kortfristig del av reserv för rörlig ersättning

72

60

Övriga skulder

5

4

Redovisat värde 31 december

133

114

Not 17Kassaflödesanalyser

Investmentföretaget och Moderbolaget

SEK mn

2024

2023

Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet

Värdeförändringar via resultaträkningen

–721

–305

Reserv för upplupen rörlig ersättning

50

–40

Realisationsresultat

–310

–26

Avskrivningar

2

2

Justering leasingkostnad enligt IFRS 16

–2

–2

–981

–371

Noter

59

Creades årsredovisning 2024

Not 18Klassificering av finansiella instrument

Enligt IFRS 9 ska ett företag klassificera sina finansiella tillgångar och skulder. Creades klassificering av sina finansiella tillgångar och skulder framgår av följande matris.

Likvida medel, kundfordringar och leverantörsskulder har kort löptid och bedöms ha ett upplupet anskaffningsvärde som inte avviker väsentligt från verkligt värde. Investmentföretaget har varken räntebärande skulder eller kundfordringar.

Finansiella tillgångar 241231, per värderingskategori enligt IFRS 9

SEK mn

Tillgångar

Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen

Finansiella tillgångar upptagna till upplupet anskaffningsvärde

Summa redovisat värde

Summa verkligt värde

Andelar i portföljbolag

9 582

9 582

9 582

Långfristig fordran

Likvida medel

717

717

717

Summa tillgångar

9 582

717

10 298

10 298

Finansiella tillgångar 231231, per värderingskategori enligt IFRS 9

SEK mn

Tillgångar

Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen

Finansiella tillgångar upptagna till upplupet anskaffningsvärde

Summa redovisat värde

Summa verkligt värde

Andelar i portföljbolag

8 839

8 839

8 839

Långfristig fordran

164

164

164

Likvida medel

299

299

299

Summa tillgångar

9 003

299

9 302

9 302

Indelning i hierarkiska nivåer

Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde via resultatet indelas, i enlighet med IFRS 13, i tre hierarkiska nivåer beroende vilken indata som används för värderingen. Nivå 1 avser tillgångar där indata kommer från noterade priser aktiva marknader. Nivå 2 avser tillgångar där indata kommer från andra direkt eller indirekt observerbara indata än de som ingår i Nivå 1. Nivå 3 avser tillgångar där direkt eller indirekt observerbara indata saknas, vilket gäller för bolagets innehav i onoterade värdepapper.

Creades har inga finansiella tillgångar eller skulder hänförliga till Nivå 2.

Samtliga poster inom förvaltningsverksamheten härrör från kategorin finansiella instrument värderade till verkligt värde via resultaträkningen. Värderingen till verkligt värde via resultaträk-ningen bedöms bäst återspegla verksamheten. Ingen post har redovisats direkt mot eget kapital. Värdering av finansiella instrument sker enligt IFRS 9 och IFRS 13.

Förflyttning mellan nivåerna

Under 2024 har innehavet i Creaspac flyttats från nivå 1 till nivå 3 efter att bolaget avnoterats från Nasdaq Stockholm. Innehavet i Apotea har flyttat från nivå 3 till nivå 1 i samband med att bolaget börsnoterades.

Värderingsmodell

Nivå 1

Verkligt värde finansiella instrument som handlas en aktiv marknad och där det finns observerbara marknadstransaktioner, baseras noterade marknadspriser. Som marknadspris används balansdagen senaste avslutskurs om detta inte väsentligt avviker från senast ställda köpkurs.

Nivå 3

För finansiella instrument som saknar observerbara marknadstransaktioner görs värderingen till verkligt värde genom en värderingsteknik som använder andra tillämpliga observerbara indata.

I första hand används principen ”Senaste Transaktion”. Denna princip definieras som det pris som tillämpats i en nyligen genomförd ordnad transaktion i det innehav som skall värderas. Transaktionen skall vara utförd mellan marknadsaktörer att priset därmed kan anses vara representativt för verkligt värde.

Om det inom de senaste 12 månaderna inte genomförts någon transaktion som kan anses vara representativ för verkligt värde värderas de onoterade innehaven med utgångspunkt från ”International Private Equity and Venture Capital Valuation Guidlines”. Varje enskilt innehav värderas för sig och värderingen görs enligt följande:

Noter

60

Creades årsredovisning 2024

Värderingen görs vanligen genom principen ”Multipelvärdering”, innebärande att relevanta multiplar appliceras innehavets historiska och/eller prognosticerade nyckeltal. Beroende situationen används den multipel som ger bäst information. Använda multiplar är huvudsakligen P/E, EV/EBIT, EV/EBITA, EV/EBITDA, EV/Sales och/eller EV/ARR. Nyckeltalen jämförs med nyckeltal för andra jämförbara bolag. Dessa multiplar hämtas från en jämförelsegrupp av endera noterade bolag eller jämförbara onoterade transaktioner. Hänsyn tas till skillnader i till exempel storlek, historik eller marknad mellan aktuellt bolag och jämförelsegruppens bolag samt att onoterade tillgångar har lägre likviditet än noterade tillgångar och värdet justeras därför vid behov med en justerings- och illikviditetsrabatt. Som underlag för prognosticerade nyckeltal används respektive innehavs egna rapporter kompletterade med rimlighetsbedömningar gjorda av Creades investeringsteam baserade samtal med ledningen för respektive innehav.

Som alternativ kan även ”DCF-värdering” användas, innebärande diskontering av innehavets prognosticerade framtida kassaflöden

med diskonteringsränta baserad jämförbara avkastningskrav jämförbara företag och finansiella instrument.

Under kortare tider med hastiga/större marknadsrörelser minskar tillförlitligheten i noterade jämförbara bolags prognosticerade nyckeltal, bland annat eftersom prognoserna inte uppdateras med samma hastighet som marknadsutvecklingen. Vid sådana enskilda extremhändelser kan värdering genom justering utifrån den allmänna börsutvecklingen vara en mer rättvisande värderingsmetod. motsvarande vis kan sådana hastiga/större marknadsrörelser i vissa fall motivera en justering av värdet för innehav värderade enligt metoden ”Senaste Transaktion” som en metod för att återspegla betydande förändringar i den likvida noterade marknaden också i den mer illikvida onoterade marknaden.

Utställda optioner beräknas till verkligt värde i enlighet med Black-Scholes Option Pricing Model.

Antaganden kan i vissa fall vara förknippade med stor osäkerhet och förändringar av värderingsmodellernas ingående parametrar kan ha väsentlig påverkan beräknat verkligt värde.

Nivå 1:Verkligt värde bestämt enligt priser noterade en aktiv marknad för samma instrument.

Nivå 3:Verkligt värde bestämt utifrån indata som inte är observerbara marknaden.

Investmentföretaget

Investmentföretaget

2024-12-31

Nivå 1

Nivå 3

2023-12-31

Nivå 1

Nivå 3

Innehav i portföljbolag värderade till verkligt värde via resultatet

9 582

7 020

2 562

8 839

6 279

2 561

Långfristig fordran värderad till verkligt värde via resultatet

164

164

Totalt

9 582

7 020

2 562

9 003

6 279

2 725

Innehav i portföljbolag

Långfristig fordran

Specifikation Nivå 3

2024-01-01–

2024-12-31

2023-01-01–

2023-12-31

2024-01-01–

2024-12-31

2023-01-01–

2023-12-31

Ingående balans

2 561

2 496

164

Förvärv, nyemissioner

29

147

150

Avyttrat

–109

–76

Ränta/Utdelning

–49

–60

7

14

Konvertering lån till aktier

171

–171

Omvärdering

135

54

Flytt till/från nivå 1

–178

2 562

2 561

0

164

2024-12-31

Huvudsaklig orsak till materiell omvärdering 2024 +/–

Aktier och andelar, Nivå 3

Ägarandel

Marknads-värde

Värderingsmodell

Justerings- och

illikviditetsrabatt

Värderings-multipel efter justering /rabatt

Operationell utveckling

Förändrad värderings-multipel

Utdelning / Förändring investering

Stickerapp

51 %

797

EV/EBITA

15 %

9,3

Instabee

8 %

464

Senaste transaktion

E/T

E/T

Inet

77 %

305

EV/EBITA

35 %

7,2

+

Mentimeter

7 %

247

Senaste transaktion

E/T

E/T

Klarna

0 %

226

Senaste transaktion

E/T

E/T

Findity

35 %

122

EV/Sales

30 %

3,0

+

E/T

Stabelo

12 %

116

DCF

E/T

E/T

E/T

Kreditz

14 %

56

Senaste transaktion

E/T

E/T

Röhnisch

82 %

54

EV/EBITA

30 %

7,7

+

Övriga

173

E/T

E/T

SUMMA

2 562

Noter

61

Creades årsredovisning 2024

2023-12-31

Aktier och andelar, Nivå 3

Ägarandel

Marknads-värde

Värderingsmodell

Justerings- och

illikviditetsrabatt

Värderingsmultipel efter justering /rabatt

Stickerapp

51 %

792

EV/EBITA

20 %

10,4

Instabee

6 %

353

EV/Sales

40 %

2,6

Inet

77 %

266

EV/EBITA

30 %

6,8

Mentimeter

7 %

247

Senaste transaktion

E/T

E/T

Apotea

5 %

230

EV/Sales

10 %

0,8

Stabelo

12 %

150

DCF

E/T

E/T

Klarna

0 %

118

Senaste transaktion/ justerad

E/T

E/T

Findity

35 %

102

Senaste transaktion

E/T

E/T

Kreditz

11 %

45

Senaste transaktion

E/T

E/T

Chassi Group

15 %

43

EV/EBITA

15 %

9,2

Röhnisch

69 %

40

EV/EBITA

40 %

7,9

Övriga

175

E/T

E/T

SUMMA

2 561

Känslighetsanalys

För de innehav som värderas utifrån jämförbara noterade bolags multiplar skulle en förändring av multiplarna ha följande påverkan Creades substansvärde:

Förändring

+/– 5 %

SEK mn

+/–10 %

SEK mn

+/–15 %

SEK mn

StickerApp

+/–

40

+/–

81

+/–

121

Inet

+/–

15

+/–

30

+/–

45

Findity

+/–

6

+/–

11

+/–

17

Röhnisch

+/–

3

+/–

5

+/–

8

För de innehav som värderas utifrån senaste transaktion, skulle en förändring av priset ha följande påverkan Creades substansvärde:

Förändring

+/– 5 %

SEK mn

+/–10 %

SEK mn

+/–15 %

SEK mn

Instabee

+/–

23

+/–

46

+/–

70

Mentimeter

+/–

12

+/–

25

+/–

37

Klarna

+/–

11

+/–

23

+/–

34

Kreditz

+/–

3

+/–

6

+/–

8

Stabelo är det enda innehav som värderas till diskonterat kassaflöde. Creades har använt en diskonteringsränta 15 procent. En förändring av diskonteringsräntan skulle ha följande påverkan Creades substansvärde:

Förändring1)

+ 5 %

SEK mn

+10 %

SEK mn

+15 %

SEK mn

Stabelo

–10

–18

–24

Förändring1)

5 %

SEK mn

–10 %

SEK mn

–15 %

SEK mn

Stabelo

14

33

64

1) Avser förändring i procent, ej att förväxla med procentenheter.

Moderbolaget

Moderbolaget

2024-12-31

Nivå 1

Nivå 3

2023-12-31

Nivå 1

Nivå 3

Innehav i portföljbolag värderade till verkligt värde via resultatet

9 582

7 020

2 562

8 839

6 279

2 561

Långfristig fordran värderad till verkligt värde via resultatet

0

0

0

164

0

164

Totalt

9 582

7 020

2 562

9 003

6 279

2 725

Innehav i portföljbolag

Långfristig fordran

Specifikation Nivå 3

2024-01-01–

2024-12-31

2023-01-01–

2023-12-31

2024-01-01–

2024-12-31

2023-01-01–

2023-12-31

Ingående balans

2 561

2 496

164

0

Förvärv, nyemissioner

29

147

150

Avyttrat

–109

–76

Ränta/Utdelning

–49

–60

7

14

Konvertering lån till aktier

171

–171

Omvärdering

135

54

Flytt till/från nivå 1

–178

2 562

2 561

0

164

Noter

62

Creades årsredovisning 2024

Not 19Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer

Riskfaktorer

Ett antal faktorer påverkar, eller kan påverka, Creades verksamhet direkt eller indirekt. Nedan beskrivs, utan särskild prioriterings-ordning eller anspråk att vara uttömmande, de riskfaktorer och förhållanden som anses vara av väsentlig betydelse för Bolagets verksamhet och framtida utveckling.

Marknadsrisk

Marknadsrisk är risken att värdet ett finansiellt instrument varierar grund av förändringar i marknadspriser. Creades definierar inte risk som risken att avvika från ett börsindex, utan som risken att innehaven minskar i värde. Risk mäts genom att bygga scenarier för hur mycket pengar Creades kan förlora vid varje given tidpunkt. Creades minskar exponeringen för marknadsrisk genom följande faktorer:

Creades har som enda mål att skapa värdetillväxt för Creades aktieägare. Detta minskar risken att Creades behåller eller investerar i portföljbolag där avkastningspotentialen relativt risken är låg

Creades investerar huvudsakligen i svenska och nordiska noterade bolag som bedöms som lågt värderade. Bolagets ledning är väl förtrogen med den svenska och nordiska aktiemarknadens bolag, aktörer och dynamik. Därtill håller sig ledningen dagligen uppdaterad vad gäller nyheter, händelser och information som direkt eller indirekt påverkar Creades investeringar

Creades tar ofta en aktiv roll via styrelsen i sina investeringar. Detta ger en djup förståelse för bolagen och den bransch inom vilken de verkar, och medför dessutom att Creades kan bidra till att genomföra åtgärder som är positiva för värdeutvecklingen i portföljbolagen

Creades har en spridd portfölj av värdepapper, vilket minskar risken att negativa utfall i ett värdepapper bidrar till ett stort fall i Creades substansvärde

Vidare har Creades låg exponering för risk från aktielån, optioner och andra derivatinstrument, dessa normalt endast nyttjas för att begränsa risken och/eller när Creades har täckta positioner. Exempelvis kan Creades utfärda köpoptioner aktier som bolaget äger.

Kreditrisk

Med kreditrisk avses risken att förlora pengar som en följd av att en låntagare (bank eller bolag) ej kan fullgöra sina åtaganden. Kredit-risken hanteras genom att risk utan styrelsens godkännande enbart får tas mot motparter med hög kreditvärdighet, till ett begränsat belopp och med begränsad löptid. Creades använder sig av tre olika banker för att minska kreditrisken.

Motpartsrisk

Motpartsrisk avser risken att motparten i en transaktion inte kan fullgöra sina betalningsförpliktelser eller förpliktelser att leverera andra säkerheter. Motpartsrisk omfattar även risken att övriga aktieägare i Creades noterade och onoterade innehav agerar ett sätt som påverkar Creades investeringar negativt eller försvårar Creades verksamhet. Motpartsrisk tas alltid i beaktande vid investeringar.

Ränterisk

Ränterisk är risken att värdet ett finansiellt instrument varierar grund av förändringar i marknadsräntor. Creades likvida medel är normalt placerade som kontanta medel i bank, alternativt i ränte-bärande värdepapper med korta löptider, vilket eliminerar ränte-risken. Aktieportföljens värde är också exponerat för ränterisk, men denna bedöms som låg stigande räntor (och därmed stigande avkastningskrav) normalt förknippas med bättre konjunktur och därmed ökande bolagsvinster.

Valutarisk

Valutarisk är risken att värdet tillgångarna varierar grund av förändringar i valutakurser. Creades direkta exponering mot förändringar är låg. Indirekt påverkas Creades av att förändringar i valutakurser kan påverka portföljbolagen. Dock kan det finnas motverkande faktorer vad gäller valutarisker; en valutakursförändring som momentant sänker ett bolags vinst kan ge samma bolag ökad konkurrenskraft och därmed ett högre värde. Dotterbolagen gör delvis varuinköp i annan valuta. Denna exponering säkras till viss del genom köp av valuta termin.

Likviditets- och finansieringsrisk

Likviditetsrisk är dels risken att ett finansiellt instrument inte kan avyttras utan avsevärda merkostnader, dels risken att likviditet inte finns tillgänglig för att möta betalningsåtaganden. Vid investeringar i portföljbolag beaktas alltid likviditetsrisken. Creades investeringsmodell innebär att en viss likviditetsrisk vad gäller möjlighet att snabbt avyttra innehavet uppstår, framför allt de icke marknadsnoterade innehaven. Detta är dock kalkylerat och uppvägs av den bedömda avkastningspotentialen. Den direkta finansieringsrisken är låg Creades har hög soliditet och bolagets tillgångar huvudsakligen består av marknadsnoterade instrument och likvida medel. Den indirekta finansieringsrisken, i portföljbolagen, kan komma att påverka portföljbolagens värde negativt och därmed Creades via ägandet.

Känslighetsanalys

Nedanstående beräkningar i känslighetsanalysen baseras balansräkningen och den aktuella värdepappersportföljen den 31 december 2024.

Bolagets största risk är marknadsrisken i förändringar i aktie-kurser noterade aktier stor del av värdepappersportföljen utgörs av noterade värdepapper. Kursförändringarna kan vara stora mellan åren. Kursförändringen OMXSGI var +9 procent för 2024 och +19 procent för 2023.

Ränterisken för värdepapper med avkastning kopplad till ränta har ej beaktats i känslighetsanalysen nedan. Likviditeten är placerad till rörlig ränta i bank.

Noter

63

Creades årsredovisning 2024

Investmentföretaget och moderbolaget

Förändring

+/– 5 %

+/– 15 %

+/– 30 %

Resultat/eget kapital

Resultat/eget kapital

Resultat/eget kapital

Värde 241231

SEK mn

SEK mn

kr/aktie

SEK mn

kr/aktie

SEK mn

kr/aktie

Aktiekurser noterade värdepapper

7 020

+/–

351

+/–

3

+/–

1 053

+/–

8

+/–

2 106

+/–

16

Aktiekurser onoterade värdepapper

2 562

+/–

128

+/–

1

+/–

384

+/–

3

+/–

769

+/–

6

+/– 2,5 %

+/– 5 %

+/– 7,5 %

Ränta

717

+/–

18

+/–

0

+/–

36

+/–

0

+/–

54

+/–

0

Not 20 Beräkning av alternativa nyckeltal (APM)

I april 2021 genomfördes en aktiesplit med tio nya aktier för en gammal. Detta har påverkat värde och avkastning per aktie i nedanstående beräkningar.

Substansvärde

Beräkning av substansvärde

2024-12-31

2023-12-31

2022-12-31

2021-12-31

2020-12-31

Eget kapital, SEK mn

10 159

9 175

8 807

12 945

7 951

Beslutad ännu ej utbetald utdelning, SEK mn

54

48

48

48

44

Substansvärde, SEK mn

10 214

9 223

8 854

12 993

7 995

Substansvärde per aktie, kronor

75

68

65

96

641

Substansvärdets avkastning

Avkastning per aktie

Creades beräknar sin avkastning substansvärdet per aktie och som om utbetald utdelning återinvesterats i bolaget.

2024

2023

2022

2021

2020

Ingående värde per aktie, kronor

68

65

96

64

370

Förändring substansvärde per aktie, kronor

7

3

–30

32

272

Substansvärde före justering, kronor

75

68

65

96

641

Återinvesterad utdelning per aktie 1) , kronor

2

1

1

2

33

Justerat utgående värde per aktie, kronor

77

69

67

97

675

Förändring i %

13

6

–31

52

82

1) Utdelning per aktie genom aktiens substansvärde efter utdelning i förhållande till substansvärde före justering per aktie.

Utdelning februari 2024: 0,35/64,53. Utdelning april 2024: 0,40/67,52. Utdelning aug 2024: 0,40/71,15. Utdelning november 2024: 0,40/68,67

Substansvärdesrabatt/premie

Beräkning av substansvärdesrabatt/premie

2024

2023

2022

2021

2020

Senaste betalkurs per aktie, kronor

72

72

78

147

943

Substansvärde per aktie, kronor

75

68

65

96

641

Skillnad, kronor

–3

4

13

51

302

Skillnad i förhållande till substansvärde per aktie, %

–4

6

20

54

47

Soliditet

Eget kapital i förhållande till balansomslutningen.

SEK mn

2024

2023

2022

2021

2020

Eget kapital

10 159

9 175

8 807

12 945

7 951

Balansomslutning

10 312

9 322

9 052

13 520

8 341

Soliditet

99 %

98 %

97 %

96 %

95 %

Noter

64

Creades årsredovisning 2024

Not 21Viktiga uppskattningar och bedömningar

Creades balansräkning består främst av finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen samt likvida medel.

Cirka 20–30 procent av substansvärdet utgörs av innehav i onoterade värdepapper. Övriga värdepapper består av aktier upptagna till handel reglerad marknad i Sverige och dessa värderas till verkligt värde, motsvarande senast betalda kurs. Vid värderingen av onoterade värdepapper har antaganden gjorts rörande bland annat bolagens intjäningsförmåga, vinst, volatilitet,

operativa risk samt externa faktorer såsom räntekurvan, värdering liknande bolag och avkastningskrav. Med anledning av ovanstående bedöms de uppskattningar och antaganden som har gjorts kunna ha effekt de finansiella rapporterna om antagandena avseende onoterade värdepapper ändras i kommande perioder. För mer information om bolagets värderingsprinciper, se under Not 2 och Not 18.

Not 22Investeringspolicy 2024

Investeringspolicy för Creades AB (publ)

Följande investeringspolicy har beslutats av styrelsen för Creades den 10 oktober 2024.

Creades verksamhet

Creades huvudsakliga verksamhet är att ge en god riskjusterad avkastning till sina aktieägare genom kapitaltillväxt och/eller investeringsintäkter. För att sprida investeringsrisken ska investeringarna göras i enlighet med vad som anges i denna investeringspolicy.

Förvaltningens mål och tidshorisont

Målet med bolagets förvaltning är att:

maximera avkastningen kapitalet

genomföra investeringar i enlighet med den fastställda risknivån

säkerställa en god betalningsberedskap i företaget

Creades har en långsiktig investeringshorisont, med fokus att skapa uthålligt värde genom långsiktig förvaltning av portföljinne-haven i enlighet med Creades affärsfilosofi, snarare än utfallet under enskilda kvartal. Förvaltningen bedrivs således utan tids-gränser och Creades verksamhet har inte som huvudsakligt syfte att genomföra någon tidsbestämd exit-strategi. Creades avyttrar investeringen när en försäljning kan genomföras till ett värde som överstiger Creades långsiktiga värdering av bolaget, med hänsyn tagen till:

Creades avkastningskrav

Creades inflytande

Creades möjligheter till en avyttring i framtiden

Risk

Creades alternativa investeringsmöjligheter

Såväl nyinvesteringar som eventuella avyttringar sker baserat varje investerings värdering och de möjliga alternativa investeringarna som finns tillgängliga.

Investeringskriterier

Creades är i grunden en industriagnostisk investerare med en uttalad preferens för investeringar utifrån teman och situationer. Exempel sådana teman och situationer är:

Bolag som gynnas av långsiktiga underliggande trender som teknisk utveckling, avreglering eller förändringar i underliggande värdekedjor och/eller kundbeteende

Bolag som befinner sig vid ett vägskäl i sin utveckling, t.ex. snabb tillväxt, internationalisering eller övergång från onoterad till noterad miljö

Bolag som saknar en tydlig huvudägare och/eller en tydlig plan för värdeskapande

Utan att motsäga ovanstående punkt är det ett faktum att Creades såväl historiskt som i nuvarande portfölj har tydliga röda trådar inom en handfull specifika industrier, huvudsakligen:

Finansiella tjänster

Ekosystemet relaterat till e-handel

SaaS-, mjukvaru- och gamingbolag (där gaming innebär datorspel, ej gambling / betting)

Industriella varu- och tjänstebolag

Centrala byggstenar i Creades investeringsfilosofi utgörs av enkelhet, förutsägbarhet och möjlighet att i stor utsträckning som möjligt påverka våra investeringars och vårt eget öde. Av dessa anledningar undviker Creades som huvudregel vissa typer av investeringar som:

Investeringar med högt beroende av cyklikalitet eller andra makrofaktorer som råvarupriser eller valutakurser, t.ex. gruv-industri

Investeringar med betydande hållbarhetsrisker som ej bedöms kunna vändas till möjligheter, t.ex. oljeindustri eller tobaks-industrin

Investeringar med hög påverkan från svårförutsägbara politiska och / eller regulatoriska faktorer, t.ex. skattefinansierad vård och utbildning

Investeringar som i grunden har ett binärt utfall och/eller som till sin natur är svårutvärderade, t.ex. avancerad bioteknik eller läkemedelsutveckling i tidig fas

Creades har en konservativ syn användande av skuldfinansiering. Som princip är Creades inte belånat toppnivån vi anser att detta är ett beslut våra aktieägare skall fatta själva / inte ett beslut vi skall fatta åt dem. Vi använder emellanåt skuldsättning i våra innehav men utifrån utgångspunkten att en sådan skuldsättning inte skall överstiga vad som anses vara normalt och gångbart i en noterad miljö.

Andra viktiga komponenter i Creades investeringsfilosofi är:

Fokuserad Opportunism: Vi har avsiktligt ett öppet mandat för investeringar som ger oss möjligheter att agera utifrån de tillfällen och möjligheter marknaden erbjuder

Långsiktig Aktivism: Vår uppgift som ägare är att driva för-ändringar som skapar och synliggör underliggande, långsiktiga värden. Bolagsvärdering och investeringsbeslut skall inte baseras kortsiktiga marknadsförutsättningar utan en grundläggande förståelse för bolags förutsättningar och utvecklingsmöjligheter

Villighet att investera i tillväxtbolag: En långsiktig och värdefokuserad ägare skapar värden i tillväxtbolag

Fokus såväl relativ som absolut avkastning: Investeringar skall kunna göras utan att i varje enskilt läge begränsas av fokus den för stunden gällande makrocykeln

Noter

65

Creades årsredovisning 2024

Affärsdriven hållbarhet: Hållbarhetsfrågor är en viktig komponent i att uppnå långsiktigt värdeskapande. Ett bolags hållbarhetsprofil kan utgöra en affärsmöjlighet (driv värde genom att använda och/eller förbättra bolagets befintliga position) men även en affärsrisk som emellanåt kan vara betydande att en investering inte är aktuell (bolag vars fundamentala verksamhet i grunden inte bedöms vara långsiktigt trovärdig). Creades har en explicit och av styrelsen årligen fastlagd hållbarhetspolicy med fokus områdena (i) Miljö, (ii) Sociala förhållanden, (iii) Personal (iv) Respekt för mänskliga rättigheter samt (v) Motverkande av korruption och mutor. Investeringar skall utvärderas mot denna policy och inte genomföras för de fall de står i strid med nämnda policy

Värdepappersportföljens sammansättning; riskspridning

Medel får endast placeras i värdepapper och kassamedel, med de begränsningar som anges nedan. Sammansättning av portföljen samt hantering av förvaltningsrisker ska ske enligt vad som anges i denna investeringspolicy.

Investeringar

Investeringar får göras i:

svenska marknadsnoterade aktier och aktierelaterade instrument

nordiska marknadsnoterade aktier

räntebärande instrument i svenska marknadsnoterade företag

kassamedel i svensk bank samt svenska räntebärande placeringar med en löptid maximalt 12 månader

Efter styrelsens godkännande kan, inom ramen för förvaltningens mål och med en bibehållen total riskspridning i enlighet med nedan, investeringar även ske i:

Svenska och nordiska onoterade företag eller fonder

Nordiska aktierelaterade instrument

Utomnordiska noterade företag och fonder

Svenska räntebärande placeringar med löptid mer än 12 månader

Utländska räntebärande placeringar

Försäljningar

Försäljningar av aktier får ske.

Optioner

Både köp- och säljoptioner får köpas och utställas.

Indexoptioner och indexterminer

Verkställande direktören tillsammans med Styrelseordförande har styrelsens mandat att inom ramen för investeringspolicyn använda sig av instrument som indexoptioner och indexterminer för att säkra upp till 30 procent av från tid till annan gällande substansvärde.

Styrelsen ska informeras mer än 10 procent av gällande substansvärde säkrats.

Blankningar

Lån av aktier samt försäljning av lånade aktier (blankning) får ske.

Utlåning av aktier

Utlåning av aktier får ske via eller till kreditvärdiga motparter.

Upptagande av lån

Kredit får enbart upptas efter godkännande från styrelsen. Styrelsen ska besluta om och definiera kreditramarna för kortfristigt rörelse-kapital eller lånefinansiering av investeringar efter behov. Kredit får dock maximalt uppgå till ett belopp motsvarande tjugo procent av värdepappersportföljen.

Verkställande direktören äger rätt att, inom av styrelsen fastställda ramar, belåna depåinnehav.

Begränsningar

Investeringsrisken ska spridas genom att:

Investeringar i finansiella instrument ska härröra från minst fem olika bolag

Ett enskilt innehav får inte representera mer än 40 procent av den totala portföljen

Innehav hänförliga till en enskild bransch får inte representera mer än 55 procent av den totala portföljen

Andelen innehav i onoterade företag får inte överstiga 40 procent av den totala portföljen

Säljoptioner får utställas att det totala lösenbeloppet maximalt uppgår till 10 procent av det totala portföljvärdet

Köpoptioner får utställas, utan att underliggande värdepapper innehas, med den begränsningen att förlusten vid en indexförändring om 10 procent och för ett enskilt aktieslag 20 procent, inte överstiger två procent av det totala portföljvärdet för den totala positionen

Kassamedel ska placeras i banker med god kreditvärdighet och med beaktande av riskspridning

Korsfinansiering mellan portföljbolag ska inte förekomma

Styrelsen får inom ramen för förvaltningens mål och förutsatt att en sammantagen riskspridning, i enlighet med vad som föreskrivs i denna investeringspolicy, alltjämt upprätthålls i enskilda fall besluta om avvikelse från ovanstående begränsningar när motiveras av särskilda skäl.

Ovanstående begränsningar ska gälla vid investeringstillfället och Creades ska inte vara skyldigt att avyttra innehav grund av värdeförändringar över tid.

Creades investeringar ska alltid beakta riskerna i relation till avkastningsmöjligheterna.

Ändringar i policyn, m.m.

Styrelsen fattar beslut om policydirektiv för verksamheten. Verk-ställande direktören ansvarar för att styrelsens beslut verkställs.

Creades får inte utan godkännande av aktieägarna genom kontantemission emittera fler aktier av samma aktieslag som redan existerande aktier (inklusive emissioner av egna aktier) till en kurs som understiger nettotillgångsvärdet per aktie, om de inte först erbjudits pro rata till existerande ägare till aktier av det aktieslaget.

Noter

66

Creades årsredovisning 2024

Not 23Förslag till vinstdisposition

Styrelsen föreslår att de till årsstämmans förfogande stående vinstmedlen i moderbolaget disponeras enligt följande:

Till årsstämmans förfogande står:

Balanserat resultat

8 957 213 983 kr

Årets resultat

1 201 592 290 kr

Summa

10 158 806 273 kr

Styrelsen föreslår att årsstämman 2025 beslutar om ordinarie utdelning med 1,60kronor per aktie att utbetalas i fyra lika stora delar med avstämningsdag efter årsstämman i april 2025, 29 juli 2025, 29 oktober 2025 och 2026.

Styrelsen föreslår att:

Till aktieägarna utdelas

217 219 826kr

I ny räkning balanseras

9 941 586 447 kr

Det är styrelsens bedömning att den föreslagna utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som verksamhetens art, omfattning och risker, ställer storleken av moderbolagets och investmentföretagets eget kapital, likviditet och ställning i övrigt. Vad beträffar företagets resultat och ställning i övrigt, hänvisas till årsredovisningens resultat- och balansräkningar med tillhörande bokslutskommentarer.

Not 24 Väsentliga händelser

Under året har avnotering skett av spac-bolaget Creaspac. Creades har erhållit SEK 522 mn i inlösenförfarande. Creaspac har satts i likvidation. I december noterades Apotea Nasdaq Stockholm. Creades avyttrade cirka 32 procent av innehavet i samband med noteringen. Creades har haft fortsatt fokus att konsolidera våra befintliga innehav genom aktivt styrelsearbete och operationellt stöd till bolagen. Viss omstrukturering av innehaven i aktiva förvaltningen har skett för att möta marknadens utveckling. Inga förvärv eller avyttringar överstigande SEK 100 mn har gjorts under 2024.

Stämmor

årsstämman i april 2024 beslutades om ordinarie utdelning med 1,60 kr per aktie att delas ut i fyra delar under kvartal 2, kvartal 3, kvartal 4 och kvartal 1-2025.

Totalt uppgick beslutad utdelning till SEK 217 mn.

Not 25Händelser efter balansdagen

Creades har den 28 februari ingått avtal om att förvärva 20 procent av aktierna i skönhetsbolaget Lumene Group med huvudkontor i Esbo, Finland. Bolaget är en ledande nordisk aktör inom skönhet med fokus hudvård, hårvård och färgkosmetik.

Styrelsen föreslår att årsstämman 2025 beslutar om ordinarie utdelning med 1,60 kronor per aktie att utbetalas i fyra lika stora delar med avstämningsdag efter årsstämman i april 2025, 29 juli 2025, 29 oktober 2025 och 28 januari 2026.

För övrigt finns inga väsentliga händelser efter balansdagen att rapportera.

Styrelsens och verkställande direktörens intygande

67

Creades årsredovisning 2024

Styrelsens och verkställande direktörens intygande

Stockholm det datum som framgår av elektronisk underskrift

Sven Hagströmer

Cecilia Hermansson

Peter Nilsson

Ordförande

Ledamot

Ledamot

Maria Rankka

Anna Settman

Lars Stugemo

Ledamot

Ledamot

Ledamot

Hans Toll

John Hedberg

Ledamot

Verkställande direktör

Vår revisionsberättelse har lämnats det datum som framgår av elektronisk underskrift

Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB

Peter Nilsson

Auktoriserad revisor

Undertecknade försäkrar att den finansiella rapporten för investmentföretaget och årsredovisningen för bolaget har upprättats i enlighet med internationella redovisnings- standarder, IFRS Redovisningsstandarder, sådana de antagits av EU, respektive god redovisningssed och ger en rättvisande bild av investmentföretagets och bolagets ställning och resultat, samt att koncernförvaltningsberättelsen och förvaltningsberättelsen ger en rättvisande bild över utvecklingen av investmentföretagets och bolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som investmentföretaget och bolaget står inför. Årsredovisningen och den finansiella rapporten för investmentföretaget har godkänts för utfärdande av styrelsen den 18 mars 2025. Investmentföretagets finansiella rapport samt moderbolagets resultat- och balansräkning blir föremål för fastställelse årsstämman den 29 april 2025.

Definitioner och alternativa nyckeltal

70

Creades årsredovisning 2024

Definitioner och alternativa nyckeltal

Administrationskostnader Kostnader för administration och personal (inklusive bonus), för Creades AB.

Aktiens avkastning per aktie Aktiekursens värdeförändring under året, justerad med återinvesterad utdelning och eventuell inlösen, i förhållande till aktiekursen vid periodens början.

Avkastning substansvärdet Värdeförändring substans- värdet per aktie under året, justerad med reglerad utdelning återinvesterad till substansvärdet, i förhållande till substansvärdet per aktie vid periodens början. För beräkning se Not 20 Beräkning av alternativa nyckeltal .

Finansiella intäkter och kostnader Ränteintäkter och räntekost- nader samt realiserat och orealiserat resultat för syntetiska aktier och optioner.

Investeringsverksamheten Resultat från investeringsverksam- heten är den del av substansvärdets förändring som beror värdeutvecklingen i portföljbolagen. Beräknas som rörelseresultat före administrationskostnader och övriga intäkter och kostnader.

Investmentföretag Termen Investmentföretag används med samma betydelse som enligt IFRS 10.

Marknadsvärde Noterade innehav värderas till senaste avsluts- kurs balansdagen. Fastställandet av marknadsvärde avseende onoterade innehav sker genom användning av olika värderings- metoder som är lämpliga för det enskilda innehavet. Se Not 18 Klassificering av finansiella instrument .

Resultat per aktie Resultat hänförligt till moderföretagets aktie- ägare, dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier.

Soliditet Eget kapital i förhållande till balansomslutningen.

SPAC Ett förvärvsbolag, även kallat ett Special Purpose Acqusition Company (SPAC), är ett icke verksamhetsdrivande bolag som har tillsyfte att ta in kapital genom en börsnotering och inom en viss tid därefter, normalt 24–36 månader, förvärva ett onoterat bolag som därigenom blir noterat efter en granskningsprocess av Nasdaq. Initiativtagare till ett förvärvsbolag är en kallad sponsor som ansvarar för att identifiera, analysera och genomföra förvärvet.

Substansvärde Eget kapital plus beslutad men ännu inte utbetald utdelning. För beräkning se Not 20 Beräkning av alternativa nyckeltal .

Substansvärdesrabatt/premie Skillnaden mellan börskursen och substansvärdet per aktie i förhållande till substansvärdet.

Totalavkastning Se Avkastning substansvärdet.

Verkligt värde Se Marknadsvärde.

Värdeförändring värdepapper I begreppet värdeförändring värdepapper ingår både realiserade och orealiserade värdeföränd- ringar inklusive eventuell utdelning.

Värdepappersportfölj Samtliga aktierelaterade värdepapper såsom t.ex. aktier och andelar och utställda optioner.

Årsredovisningen innehåller finansiella nyckeltal vilka baseras IFRS Redovisningsstandarder som resultat per aktie. Därutöver finns andra alternativa nyckeltal som används av bolaget och andra intressenter för att beskriva bolagets verksamhet och som inte direkt kan utläsas eller härledas ur de finansiella rapporterna.

549300MYLGD0VKNGTJ472024-01-012024-12-31549300MYLGD0VKNGTJ472023-01-012023-12-31549300MYLGD0VKNGTJ472024-12-31549300MYLGD0VKNGTJ472023-12-31549300MYLGD0VKNGTJ472022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MYLGD0VKNGTJ472023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MYLGD0VKNGTJ472023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MYLGD0VKNGTJ472022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300MYLGD0VKNGTJ472023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300MYLGD0VKNGTJ472023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300MYLGD0VKNGTJ472022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MYLGD0VKNGTJ472023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MYLGD0VKNGTJ472023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MYLGD0VKNGTJ472022-12-31549300MYLGD0VKNGTJ472024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MYLGD0VKNGTJ472024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MYLGD0VKNGTJ472024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300MYLGD0VKNGTJ472024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300MYLGD0VKNGTJ472024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MYLGD0VKNGTJ472024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares