Årsredovisning 2022
1
Creades årsredovisning 2022
Årsredovisningen och delårsrapporterna distribueras digitalt på www.creades.se samt skickas till aktieägare
som så ber. Beställning av fysiska utskick görs via info@creades.se eller 08-412 011 00.
INNEHÅLL
Kommentarer från VD 2
Om Creades 4
Verksamhetsbeskrivning: Affärsidé och strategi 6
Aktien 8
Viktiga händelser 2022 10
Portföljen 2022 11
Portföljens utveckling 2022 12
Medarbetare & VD 14
Verksamhetsbeskrivning: Vad gör Creades i portföljbolagen? 16
Presentation av portföljbolagen 17
Ordförande har ordet 24
Finansiell information
Förvaltningsberättelse 26
Bolagsstyrningsrapport 37
Resultaträkning – Investmentföretaget 44
Rapport över totalresultat – Investmentföretaget 44
Balansräkning – Investmentföretaget 45
Förändring eget kapital – Investmentföretaget 46
Kassaflödesanalyser – Investmentföretaget 46
Resultaträkning – Moderbolaget 47
Rapport över totalresultat – Moderbolaget 47
Balansräkning – Moderbolaget 48
Förändring eget kapital – Moderbolaget 49
Kassaflödesanalyser – Moderbolaget 49
Noter 50
Styrelsens och verkställande direktörens intygande 68
Revisionsberättelse 69
Bolagsordning 76
Definitioner 78
Information till aktieägare
Dersrapport januari – mars 2023 2023-04-17, kl. 08.30
Dersrapport januari – juni 2023 2023-07-14, kl. 08.30
Dersrapport januari – september 2023 2023-10-12, kl. 08.30
Bokslutskommuniké 2023 2024-01-25, kl. 08.30
Information om Årsstämma 2023
Årsstämma 2023 kommer hållas
2023-04-17, kl. 16.00, på Strandvägen 7 A,
114 56 Stockholm
Creades AB (publ)
Tel: +46 8 412 011 00
Org. Nr: 556866-0723
Adress: Ingmar Bergmans gata 4,
114 34 Stockholm
E-post: info@creades.se
Hemsida: www.creades.se
Kommentarer från VD
2
Creades årsredovisning 2022
Bästa aktieägare,
”Ni jobbar för dåligt och är alldeles för loja – Få jag se minsta
tecken på lojalitet i nästa halvlek byter jag ut er direkt!”. Dessa
ord är inte feedback från någon missnöjd aktieägare utan en
klassisk omklädningsrumsutskällning som sägs ha levererats
av fotbollstränaren Rolf Zetterlund. Mot bakgrund av Creades
resultat för det gångna året är det möjligen på sin plats med
en uppsträckning. Substansvärdet per aktie minskade med
30 procent under 2022 vilket är sämre än Stockholmsbörsen
(OMXSGI) som tappade 22 procent och vi missade även vårt
mål om en årlig positiv absolutavkastning om 7,5 procent. Som
lagkapten för IFK Creades tar jag till mig tränarens ord men vill
samtidigt invända att vår insats i perioden 2022 bör ses i ljuset
av de väsentligt mer framgångsrika perioderna 2020 och 2021.
Sett i ett längre perspektiv har vi fortfarande en stabil ledning.
Sedan starten 2012 har avkastningen på Creades substansvärde
varit två och en halv gånger bättre än Stockholmsbörsen och fem
gånger bättre än vårt årliga avkastningskrav. Vi hör hemma i
maratontabellens absoluta toppskikt vid en jämförelse med
övriga i Stockholm noterade investeringsbolag. Jag hade därtill
haft vissa andra invändningar mot tränarens utskällning. Vi är
förvisso lojala med våra innehav men har samtidigt en hälsosam
omsättningstakt i portföljen där bolag löpande byts ut om vi
upplever att vi inte längre är en relevant ägare eller om en intres-
serad köpare har en väsentligt skild (och högre!) uppfattning om
ett innehavs värde. Jag skulle även protestera mot att vi i inves-
teringsteamet arbetat dåligt eller varit loja. Tvärtom har året
präglats av mycket hög aktivitet vilket även syns i siffrorna där
merparten av gapet mot index uppstod under årets första halva.
För det fjärde kvartalet visade vi en positiv avkastning om
10 procent vilket är fullt i linje med börsens 11 procent. Att vi
avslutade året på en stark tendens betyder givetvis inte att vi kan
slå oss till ro. Vi är fullt medvetna om att vägen till framgång
kantas av hårt arbete och inte ens då kan framgången tas för
given. Eller som Rolf Zetterlund poetiskt skall ha uttryckt det:
”Det finns inga järnvägar till framgång!”
Utveckling i portföljen och befintliga innehav
Creades mål är att ge våra aktieägare en god riskjusterad avkast-
ning genom att aktivt arbeta med en portfölj fördelad på tre
huvudområden i form av (i) Direktägda noterade innehav, (ii)
Aktiv förvaltning samt (iii) Onoterade innehav. Under året har
de Direktägda noterade innehaven avkastat –28 procent och
den Aktiva förvaltningen –37 procent. Sammantaget avkastade
den noterade delen av portföljen –29 procent emedan de
Onoterade innehaven gav en avkastning om –26 procent.
Creades enskilt största innehav Avanza (SEK –1 554 mn /
–30 procent) hade, trots en avtagande tillväxt efter de exceptio-
nella pandemiåren, ändå en habil utveckling mätt som antal
nya kunder och därtill ett positivt nettoinflöde av sparkapital.
Kombinationen av stigande räntor, ökad inflation och fallande
börser resulterade i tydligt lägre kundaktivitet men de minskade
intäkterna från aktiehandel balanserades av ökade intäkter från
räntenettot. Detta är en tydlig kvittens på styrkan och stabilite-
ten i Avanzas affärsmodell. Ett annat bevis i den riktningen är
att Avanza, trots en förhållandevis tuff omvärld, ändå lyckades
leverera det näst bästa resultatet i bolagets historia. Avanza
lämnar 2022 med nästan 1,8 miljoner kunder – kunder som för
övrigt verkar vara nöjda då Avanza under året för trettonde
gången i rad vann SKI:s pris ”Sveriges nöjdast kunder i katego-
rin sparande” – och betydande möjligheter för fortsatt tillväxt
från den nya och högre nivå bolaget tagit sig till efter pandemi-
åren. Pensionsområdet är ett utmärkt exempel på hur Avanza
bryter ny mark med ett erbjudande som utgår från valfrihet,
enkelhet och kundnytta, till skillnad från traditionella aktörers
fokus på inlåsningar, komplexitet och egennytta. Avanzas stadigt
ökande marknadsandelar inom pension är en tydlig indikation
på att allt fler kunder får upp ögonen för vad som borde vara en
självklarhet – att pensionssparandet skall gagna de unga, fram-
tida pensionärerna och inte de redan åldrade historiska pensions-
bolagen. För att ytterligare driva på denna utveckling lanserade
Avanza under året ett uppmärksammat och prisat verktyg i form
av ”Pensionsjakten” som på ett enkelt och transparent vis hjälper
privatpersoner att hitta sina gömda eller glömda pensionspengar
och flytta dem till en mer kundvänlig förvaltare utan dolda eller
fasta avgifter. Om du som läser detta ännu inte provat pensions-
jakten är mitt varma råd att du gör det snarast – En självklarhet
fullt i nivå med Glen Hyséns kommentar om att ”hela bollen
måste ligga still innan frisparken slås”!
Det andra innehavet inom Direktägda noterade innehav, för-
värvsbolaget Creaspac (SEK –17 mn /–4 procent), utgör något
av en ljusglimt i den noterade portföljen. Att innehavet värde-
mässigt utvecklades markant starkare än index under 2022
kanske inte är så förvånande då bolaget i allt väsentligt utgörs av
en kassa. Vi får emellanåt frågan om vi känner oss stressade att
genomföra ett förvärv i Creaspac. Den frågan har ett mycket
enkelt svar – vår allt annat överskuggande prioritet är att göra
ett bra förvärv. Vi avser, och är även avtalsmässigt uppbundna,
att kvarstå som en långvarig ägare i det eventuellt förvärvade
bolaget och skulle vi inte hitta ett målbolag som vi bedömer är
tillräckligt attraktivt kommer vi inte heller att genomföra en
affär. Därtill har vi precis (i december 2022) inlett den andra
halvleken av de tre år vi har på oss. För att citera sportkommen-
tatorn Agne Jälevik så har det mållösa resultatet förvisso ”stått
sig över halvleksvilan” men det är likaledes sant att vi är inne i
en stark period just nu. Bolaget har under året upplevt en tillta-
gande positiv marknadsmiljö där det tuffare klimatet för tradi-
tionella börsnoteringar gjort att värdet av en SPAC-notering
Kommentarer från VD
John Hedberg, VD
Kommentarer från VD
3
Creades årsredovisning 2022
som Creaspac kan erbjuda ökat i attraktivitet. Detta syns tydligt
i såväl numerär som kvalitet på de diskussioner bolaget är enga-
gerat i.
Den Aktiva förvaltningen (SEK –1 067 mn /–37 procent) hade
ett utmanande år. Den underliggande strategin för den aktiva
förvaltningen är att leta efter bolag med potential för omvärde-
ring från en kombination av organisk tillväxt samt förvärv och
situationer där Creades kan bidra till att denna omvärdering
realiseras eller accelereras. Vi tillämpar i första hand ett situa-
tions- och bolagsfokus snarare än ett branschfokus och en stän-
digt närvarande utgångspunkt är att hitta värde och tillväxt till
rätt pris. Vi arbetar aktivt med såväl portföljens sammansätt-
ning som respektive innehav. Ett tema som ökat i relevans
under året har varit att hjälpa våra bolag till en mer ändamåls-
enlig balansräkning och finansiering för att möjliggöra fortsatt
tillväxt. Vi har en viktig roll i att samla bolagsledningar, långiva-
re och andra aktieägare kring en gemensam agenda som skapar
värde för samtliga aktörer. Ett annat högaktuellt tema är att
bistå våra bolag med en förtroendeskapande rapportering och
marknadskommunikation. Detta är givetvis alltid en prioritet,
men än mer så i en mer volatil marknad. Sett i ett något större
perspektiv var årets tillbakagång för den aktiva förvaltningen
inte helt oväntad, bland annat med tanke på den exceptionellt
starka utvecklingen under perioden 2020–2021. Vi har avsikt-
ligt valt en strategi med inriktning mot relativt mindre och
växande bolag och denna grupp har utvecklats svagare i relation
till breda index i en fallande marknad. Den aktiva förvaltningen
har därtill utnyttjat årets turbulenta marknad till att investera i
nya innehav på attraktiva värderingar vilket gav konkreta resul-
tat under 2022 års fjärde kvartal då avkastningen låg fullt i linje
med OMXSGI. Detta ger fog för viss optimism för framtiden
även om facit naturligen kommer först senare i år. Mats Strand-
bergs kommentar från Davis Cup finalen 1996 känns i samman-
hanget passande: ”Det är för tidigt att säga att Niklas Kulti
servar bättre nu, men han servar i alla fall bättre och bättre”!
Våra onoterade innehav hade även de en negativ avkastning
(SEK –1 565 mn /–26 procent) under 2022. Denna avkastning
bör ses i ljuset av att vi under året slutförde försäljningarna av
två av våra största onoterade innehav Tink och Pricerunner.
Då dessa affärer avtalades och prissattes under 2021 och där-
efter genomfördes under 2022 har ingen meningsfull omvärde-
ring av innehaven skett under året. Rensat för dessa två transak-
tioner har de onoterade innehav vi ägt under hela året skrivits
ned med 43 procent under 2022. Creades marknadsvärderar
samtliga onoterade innehav och den huvudsakliga metoden är
att värdera innehaven i relation till jämförbara noterade bolag
med tillämpande av en illikviditetsrabatt om 30 procent. Samti-
digt som det är en realitet att mindre, onoterade snabbväxande
bolag som helhet tappat mer i värde än de noterade indexen
under året är det en viktig poäng att våra onoterade innehav
över lag är välmående och växande bolag som antingen redan
idag är lönsamma med positiva kassaflöden eller kommer nå dit
med befintlig kassa. Mot den bakgrunden kan man möjligen
invända att vi tillämpar en onödigt tuff värderingsmetodik men
vi föredrar att använda en konservativ ansats, om än inte fullt
lika konservativ som Rolf Zetterlunds uppmaning till tre spelare
att ”gå ut och bilda en kvadrat på mittplan”.
Portföljaktivitet, Likviditet och Utdelning
På portföljnivå har vi under året välkomnat tre nya bolag i form
av Stabelo (bolån), Mentimeter (interaktiv presentationsmjuk-
vara) och Findity (mjukvara för kostnadsersättningar och
kvitto hantering). Samtliga bolag har det gemensamt att man
uppvisat en stark tillväxt inom i grunden lönsamma affärsseg-
ment. En annan, och för oss avgörande, gemensam egenskap är
det mycket starka fokuset på kundnöjdhet och att samtliga bolag
drivs av djupt engagerade grundarteam. Vi är mycket nöjda över
att få vara med och bidra till den fortsatta utvecklingen i dessa
bolag. En annan betydande händelse under året var samgåendet
mellan vårt befintliga innehav Instabox och branschkollegan
Budbee. Affären slutfördes under det fjärde kvartalet efter god-
kännande från konkurrensverket och vi ser med stor entusiasm
fram emot att fortsätta stötta det nya bolaget Instabee i sin
fortsatta tillväxtresa. Relationen mellan Instabox och Budbee
fångas väl av Henrik Larssons beskrivning av relationen mellan
honom och forwardkollegan Mats Magnusson i Helsingborgs
IF: ”Vi komplicerar varandra på ett bra sätt!”
Under året har Creades stärkt sin kassa, bland annat genom
avyttringarna av Tink och Pricerunner. Styrelsens förslag till
stämman är att bibehålla den ordinarie kvartalsvisa utdelningen
om 0,35 kronor per aktie eller totalt 1,40 kronor för året. Vid
årsskiftet uppgick våra likvida medel till SEK 613 mn vilket,
kombinerat med omständigheten att Creades är ett skuldfritt
bolag, skapar gott handlingsutrymme i nuvarande marknad.
Den imponerande kassan i kombination med fjolårets mindre
imponerande resultat får mig osökt att tänka på Rolf Zetterlunds
peppande uppmaning i ännu ett omklädningsrum: ”Kom igen
nu grabbar, nu tar vi nya tag och börjar om från cash!”.
Framtidsutsikter
Inledningen av 2023 har präglats av ett något mer positivt
marknadsklimat med stigande börser och signaler om en lugnare
ränteutveckling. Kanske är vi nu i ett läge där de flesta av de
negativa risker vi oroat oss för redan materialiserats och som en
konsekvens vågar marknadens aktörer i stället hoppas på lite
positiva överraskningar? Från Creades sida vågar vi inte gå fullt
så långt utan väljer att ha en öppen inställning till vad som kan
hända under året, fullt i linje med de långsiktiga opportunister
vi är. För den som vill finns fortsatt mycket att oroa sig för, t.ex.
den allt tuffare situationen för inhemska konsumenter till följd
av ett allmänt högre pris- och ränteläge. En ännu större osäker-
het ryms givetvis i den framtida utvecklingen för Rysslands
anfallskrig mot Ukraina som ur all logik rimligen bör sluta med
en rysk kollaps men vägen dit – och själva kollapsen – kan bli
nog så smärtsam. Vi på Creades gör inga anspråk på att kunna
förutspå den framtida marknadsutvecklingen. En anledning är
att vi inte tror oss vara särskilt bra på det. En annan, och viktiga-
re, orsak är att vi inte ser det som vår uppgift. Vi investerar inte
i index och marknader utan letar investeringar i specifika aktier
och bolag som vi långsiktigt tror på oavsett den kortsiktiga
marknadsmiljön. Vi är övertygade om att det alltid finns nya
intressanta investeringsmöjligheter att upptäcka. Inte minst för
den som har ett långsiktigt perspektiv på sitt ägande och därtill
lyxen att, som Creades, emellanåt kunna välja att agera kort-
siktigt eller för den skull inte agera alls (vilket också kan vara
ett aktivt val!). Fältet är vidöppet, eller för att låna ord från
backhopparlegenden Jan Boklöv: ”Det finns en topptrio på
10–15 man som alla kan vinna!”.
John Hedberg
Verkställande direktör
Om Creades
4
Creades årsredovisning 2022
Creades är ett investmentföretag som är en långsiktig engagerad ägare i mindre och medelstora
noterade och onoterade bolag. Namnet Creades kommer från uttrycket Creative Destruction eller
kreativ förstörelse, med hänvisning till nationalekonomen Joseph Schumpeters teorier. Innebörden
är att industrier och företag hela tiden revolutioneras och på längre sikt sker en hälsosam föränd-
ring av existerande strukturer som ersätts av nya. Creades ska skapa värde genom att kreativt
ompröva, utmana, omstrukturera och utveckla.
Affärsidé
Creades affärsidé är att ge en god riskjusterad avkastning till
sina aktieägare genom kapitaltillväxt och/eller investerings-
intäkter, främst genom att investera i verksamheter där
Creades kan fungera som en engagerad ägare, i mindre och
medelstora noterade och onoterade svenska och nordiska
företag.
Portföljen
Creades portfölj består av cirka 60–70 procent noterade
tillgångar och 2030 procent onoterade tillgångar samt
cirka 10 procent övrigt inklusive likvida medel.
Investeringsstrategi
En av de större ägarna
Engagerat ägande, gärna med styrelserepresentation
Normalt investeringsintervall SEK 50500 mn
Långsiktig syn – ständig utveckling
Branschoberoende
Fokus på svenska och nordiska bolag
Mål
Avkastningsmål
Creades strävar efter att erbjuda aktieägarna en god risk-
justerad avkastning som över tid överstiger 7,5 procent per
år samt överstiger Stockholmsbörsens totalavkastnings-
index, OMXSGI.
Utdelning, inlösen och återköp
Bolaget avser att löpande återföra värde till sina aktieägare
genom antingen utdelning, inlösen eller aktieåterköp.
Styrelsen föreslår att årets ordinarie utdelning ska vara
oförändrad till belopp, 1,40 kronor per aktie, och utbetalas
kvartalsvis i form av fyra utbetalningar à 0,35 kronor med
avstämningsdag i 18 april 2023, 1 juli 2023, 1 november
2023 och 1 februari 2024.
Investment case
Creades har över tiden visat en förmåga att generera en
bättre avkastning än börsindex. Detta grundar sig på förmå-
gan att genom aktivt investeringsurval och ägararbete tillse
att portföljbolagen utvecklas bättre än de skulle göra utan
Creades som ägare. Exempel på Creades bidrag till inne-
haven är bland annat att driva förändringsprocesser, göra
prioriteringar ur ett strikt aktieägarperspektiv samt under-
stödja långsiktig och medellångsiktig bolagsutveckling.
Om Creades
Om Creades
5
Creades årsredovisning 2022
Mål och måluppfyllelse
Creades strävar efter att erbjuda aktieägarna en god riskjusterad avkastning som över tid överstiger 7,5 procent/år
samt överstiger Stockholmsbörsens totalavkastningsindex OMXSGI. Se tabell nedan över bolagets utveckling de senaste
fem åren.
Creades avkastning på substansvärde per aktie uppgick för 2022 till –30 procent vilket är bolagets första år med negativ
avkastning sedan starten 2012. Utvecklingen för OMXSGI 2022 slutade på –22 procent. Vilket innebär att Creades avkastar
lägre än jämförelseindexet, något som endast hänt två gånger tidigare, 2012 och 2019. Inte heller det fasta avkastnings-
kravet på 7,5 procent har uppnåtts.
INDEXMÅL AVKASTNINGSMÅL
År Creades SIXRX/OMXSGI
Avkastning
i förhållande
till index Mål uppfyllt Avkastningskrav Överavkastning Mål uppfyllt
2022 –30 % –22 % –8 % Nej 7,5 % –38 % Nej
2021 52 % 39 % 13 % Ja 7,5 % 45 % Ja
2020 82 % 15 % 67 % Ja 7,5 % 75 % Ja
2019 30 % 35 % –5 % Nej 7,5 % 23 % Ja
2018 14 % –4 % 18 % Ja 7,5 % 7 % Ja
Återrt värde till aktieägarna (SEK mn)
305
Föreslagen
utdelning till
stämma 2023
Utdelning
beslutad på
stämma 2021
Utdelning
beslutad på
stämma 2022
Utdelning
beslutad på
stämma 2019
Utdelning
beslutad på
stämma 2020
190
190
0
50
100
150
200
250
300
350
186
175
2012-01-19
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
Creades OMXSGI
611%
246%
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
TSEK
1 000 kronor som investerades i Creades vid starten 19 januari
2012 har per sista december 2022 vuxit till 7 115 kronor.
Samma insats i vårt jämförelseindex har vuxit till 3 461 kronor.
Substansvärdets totalavkastning för 1 000 kr investerade fn 20122022
Verksamhetsbeskrivning: Affärsidé och strategi
6
Creades årsredovisning 2022
Creades investerar som en långsiktig engagerad ägare i
mindre och medelstora noterade och onoterade bolag.
Creades affärsidé är att ge en god riskjusterad avkastning
till sina aktieägare genom kapitaltillväxt och/eller investe-
ringsintäkter, främst genom att investera i verksamheter
där Creades kan fungera som en engagerad ägare. Creades
huvudfokus är investeringar i mindre och medelstora
noterade och onoterade svenska och nordiska företag,
men även aktiv förvaltning av noterade innehav med
fokus på bolag vi bedömer ha potential för långsiktig
överavkastning.
Strategin är att söka bolag som både har en potential
för omvärdering och en potential för underliggande värde-
skapande. Creades vill – som ägare med inflytande – verka
för att långsiktigt utveckla inne haven genom åtgärder som
främjar tillväxten och ökar effektiviteten, såväl strategiskt
som operativt, strukturellt och finansiellt. Creades vill
arbeta tillsammans med företagsledningar, styrelser och
andra ägare och intressenter för att öka värdet på investe-
ringarna.
Bolagets status som förvaltningsbolag ger flexibilitet
och skattefrihet för både utdelningar och realisations-
vinster för onoterade innehav samt för noterade bolag där
innehavet överstiger tio procent av rösterna under mer än
ett år. Detta främjar en betydande ägarandel och därmed
ett engagerat ägande.
Långsiktighet
Creades har en långsiktig investeringshorisont vilket inne-
bär att fokus ligger på att skapa uthålligt värde, snarare än
att fokusera på utfallet under enskilda kvartal. Till skillnad
från många andra investeringsaktörer har Creades inget
förutbestämt datum för exit, utan har för avsikt att
genomföra såväl nyinvesteringar som avyttringar utifrån
vid var tidpunkt rådande marknadsförutsättningar.
Investeringskriterier
Creades investerar opportunistiskt och söker goda affärer
inom ramen för tydliga men relativt vida kriterier:
Potential: Creades söker investeringsmöjligheter som
har betydande potential för omvärdering och underlig-
gande värdeskapande.
Bransch: Creades begränsar sig inte till investeringar
i särskilda branscher eller verksamhetsområden, men
fokuserar på verksamheter som är relativt sett förut-
sägbara, vad gäller till exempel kundernas beteenden,
branschens struktur och teknikutveckling.
Storlek:
En investering, inklusive tillväxtpotential,
måste vara så stor att den har en materiell påverkan på
avkastningen för Creades aktieägare.
Ägarinflytande:
Majoriteten av Creades investeringar
i företag bör medföra att Creades får ett ägarinflytande
i företaget och kan agera som engagerad ägare.
Geografi: Portföljens fokus är svenska och nordiska
företag.
Identifiering
Creades bedriver ett kontinuerligt analysarbete av företag
och genomför ett stort antal bolagsbesök varje år. Investe-
ringsorganisationen har en lång sammantagen erfarenhet
av investeringar på den svenska marknaden, och huvud-
delen av investeringsuppslagen vad gäller noterade
företag genereras internt. Gällande onoterade företag så
erhåller Creades många förslag från entreprenörer, före-
tagsförmedlare, investmentbanker samt från övriga i
Creades nätverk. För både noterade och onoterade företag
strävar Creades efter att i så stor grad som möjligt etablera
en relation eller bevakning på ett tidigt stadium för att ha
möjlighet att följa ett bolag under längre tid innan en
investering blir aktuell. Dock finns det fall där en möjlig-
het uppkommer på kort varsel och då agerar vi därefter.
Verksamhetsbeskrivning:
Afrsidé och strategi
Till skillnad fn t.ex. private equity- och VC-fonder har Creades förnen att förvalta ”evigt” kapital
och kan därmed agera mer långsiktigt. Creades behöver därför inte bestämma
exit (avyttringstidpunkt) redan vid investeringstillfället.
Verksamhetsbeskrivning: Affärsidé och strategi
7
Creades årsredovisning 2022
Analys- och investeringsprocess
Ett investeringsbeslut föregås alltid av en ingående analys
av en potentiell investering med avseende på bland annat
företagets nuvarande lönsamhet, konkurrenssituation och
framtidsutsikter. Analysarbetet omfattar bland annat:
Genomlysning av bolagets finansiella och operativa
resultat.
Jämförelse av bolagets finansiella och operatio nella
nyckeltal med konkurrenter och
bolag med liknande strategiska förutsättningar.
Intervjuer med till exempel kunder, leverantörer,
tidigare anställda och branschexperter.
Analyser av marknadsförutsättningar, hållbarhets-
aspekter och legala aspekter.
Identifiering och värdering av projekt/åtgärder som
kan öka företagets konkurrenskraft.
Analysarbetet utmynnar i en företagsvärdering. Är bolaget
lågt värderat i relation till bedömd framtida potential är
bolaget intressant. Sannolikheten för en investering ökar
med en låg värdering i kombination med att det finns en
attraktiv plan att genom aktivt ägarengagemang genom-
föra åtgärder som kan skapa ytterligare värde.
Som illustration kan en sådan plan omfatta någon eller
några av nedanstående åtgärder:
Tillväxtplan
Operationella förbättringar
Strukturella förändringar
Finansiella förändringar
Exitstrategi
Noterade portföljbolag: Creades avyttrar investeringen
när en försäljning kan genomföras till ett värde som
överstiger Creades långsiktiga värdering av bolaget,
med hänsyn tagen till:
Creades avkastningskrav
Creades inflytande
Creades möjligheter till en avyttring i framtiden
– Riskprofil
Creades alternativa investeringsmöjligheter
Avyttring av onoterade portföljbolag genomförs enligt
samma principer som för noterade portföljbolag, med
följande speciella hänsyn:
Avyttringsmöjligheter för onoterade bolag varierar
mer i tiden än för noterade bolag – timingen blir
aldrig perfekt
Större hänsyn måste tas till medägares intressen
Börsnoteringar kan vara en attraktiv väg till likvidi-
tet – men innebär också att aktier säljs med rabatt
och att likviditetsrisken ökar i direkt jämförelse
med en ren försäljning.
Tillväxtplan
Strukturella
förändringar
Operationella
förbättringar
Finansiella
förändringar
Nuvarande
värde
Framtida
värde
Identifiering Finansiell analys Industriell analys Värdering
Ut-
värdering
Nätverk
Egna uppslag
Intervjuer
Besök
Extern input
Är ett bolag lågt värderat enligt nuvarande struktur och det dessutom finns åtgärder som kan skapa ytterligare värde, dvs. ett stort framtida värde
relativt nuvarande värde, så är bolaget intressant att investera i.
Investeringsurval och värdeskapande åtgärder
Aktien
8
Creades årsredovisning 2022
Handel
Den 6 december 2013 noterades Creades A-aktie på
Nasdaq OMX Stockholms huvudmarknad (Nasdaq OMX)
med kortnamnet CRED A. Aktien handlades tidigare på
Nasdaq OMX First North.
Rättigheter förenade med aktierna
Creades kan ge ut aktier av två aktieslag, A-aktier med en
röst och B-aktier med en tiondels röst. Aktier av varje
aktieslag kan ges ut till ett antal motsvarande hela aktie-
kapitalet. Antalet aktier i Creades per den 31 december
2022 uppgick till totalt 135 762 391, varav 93 103 641
A-aktier, 1 röst per aktie och 42 658 750 B-aktier, 0,1 röst
per aktie. Vid bolagsstämma får varje röstberättigad rösta
för det fulla antalet innehavda och företrädda aktier utan
begränsning i rösträtten.
Creades bolagsordning innehåller ett omvandlings-
förbehåll avseende bolagets aktier. Omvandlingsförbe-
hållet innebär att aktie av serie A på begäran av ägare till
sådan aktie ska kunna omvandlas till aktie av serie B.
Aktie av serie B, vilken förvärvats på annat sätt än genom
omvandling av aktie av serie A, ska på begäran av ägare
till sådan aktie kunna omvandlas till aktie av serie A.
Aktierna är registrerade hos Euroclear i elektronisk
form. Samtliga aktier är fritt överlåtbara och medför lika
rätt till andel i bolagets tillgångar, utdelning och till even-
tuellt överskott i händelse av bolagets likvidation.
Aktien
Aktiekursens utveckling justerad för utdelning 2022 jämfört med OMXSGI
Creades A-aktie OMXSGI
2021-12-30
2022-01-30
2022-02-28
2022-03-31
2022-04-30
2022-05-31
2022-06-30
2022-07-31
2022-08-31
2022-09-30
2022-10-31
2022-11-30
2022-12-31
20 %
–60 %
–50 %
–40 %
–30 %
–10 %
–20 %
0 %
10 %
Aktien
31/12 2022
Aktiekurs, kr 78,00
Substans/aktie 65,25
Substansvärdepremie 20 %
Aktiekursens utveckling
justerad för utdelning 46 %
2022
Högsta kurs, kr 149,55
Lägsta kurs, kr 61,40
Antal omsatta aktier, mn 30,3
Total omsättning, SEK mn 2 871
Aktien
9
Creades årsredovisning 2022
Aktieägare
Creades största aktieägare per 31 december 2022
Ägare 2022-12-31 Antal aktier Andel av aktier, % Andel av röster, %
Sven Hagströmer med familj, via bolag och pensionsstiftelse
1)
82 633 030 60,9 45,4
Handelsbanken Fonder 3 919 041 2,9 4,0
Spiltan Fonder 3 092 710 2,3 3,2
Försäkringsbolaget Avanza Pension 2 610 737 1,9 2,7
AMF Penion & Fonder 2 500 000 1,8 2,6
PriorNilsson Idea 1 633 596 1,2 1,7
State Street Bank and Trust 986 185 0,7 1,0
Röring Jan 615 500 0,5 0,6
SEB Sverige Indexfond 538 752 0,4 0,6
Nordnet pensionsförsäkringar 411 037 0,3 0,4
Övriga 36 821 803 27,1 37,8
Totalt 135 762 391 100,0 100,0
1) Biovestor AB äger 37 488 290 A-aktier och 42 658 750 B-aktier. Carnegie särskilda pensionsstiftelse II äger 2 485 990 A-aktier.
Utdelning, inlösen och återköp
Creades policy är att löpande återföra värde till aktie-
ägarna genom antingen utdelning, aktieåterköp eller inlö-
sen. Någon riktlinje för hur stort värde som ska återföras
aktieägarna varje år har inte antagits utan är beroende på
tillgänglig likviditet, förutsättningar för nya investeringar
och behov av kapitaltillgänglighet t.ex. för att understödja
portföljbolag.
Utdelning
Till årsstämman 2023 föreslås att ordinarie utdelning ska
vara oförändrad till belopp 1,40 kronor per aktie (föregå-
ende år 1,40 kronor) och utbetalas kvartalsvis i form av
fyra utbetalningar à 0,35 kronor med avstämningsdag
efter stämman i april 2023, 1 augusti 2023, 1 november
2023 och 1 februari 2024.
Inlösen
Inlösen är ett verktyg som innebär ett mer komplicerat
förfarande än utdelning, men som ger aktieägare en
större valfrihet. Inlösenförfarandet har använts då aktien
handlats till substansrabatt. Ägare som då önskat erhålla
kapital har genom inlösenerbjudandet getts möjlighet att
realisera en del av sitt innehav till ett belopp som är högre
än substansvärdet, medan ägare som önskat kvarstå som
ägare i bolaget kunnat avyttra sina inlösenrätter och på så
sätt ta del av värdet i erbjudandet. Efter att ett inlösenför-
farande genomförts är värdet på varje kvarvarande aktie
högre. Inlösen har inte använts sedan 2016.
Återp
Återköp med avsikt att makulera aktierna kan liknas vid
en utdelning. En aktieägare kan välja att sälja motsvarande
andel aktier för att erhålla kontanter utan att minska sin
ägarandel i bolaget. En aktieägare som inte säljer några
aktier ökar i stället sin ägarandel vilket kan liknas vid att
återinvestera sin kontantutdelning i bolagets aktier.
Creades har sedan årsstämman 2016 inte återköpt
några aktier.
Viktiga händelser 2022
10
Creades årsredovisning 2022
Viktiga händelser 2022
Kvartal 1
Omvärdering av Creades innehav i Instabox (senare Instabee)
Pricerunner lämnar in skadeståndskrav mot Google vilket kan ge Creades tilläggsköpeskilling
Försäljning av Tink slutförd
Utfall januari – mars 2022, avkastning –17 procent
Kvartal 2
Försäljning av Pricerunner slutförd
Årsstämma där beslut tas om utdelning till aktieägarna med 1,40 kr per aktie att utbetalas i fyra trancher
Creades investerar i Stabelo, Mentimeter och Findity
Utfall april – juni 2022, avkastning –19 procent
Kvartal 3
Creades portföljbolag Instabox avser gå samman med branschkollegan Budbee
Creades slutför andra delen av investeringen i Stabelo
Utfall juli – september 2022, avkastning –6 procent
Kvartal 4
Samgåendet mellan Instabox och Budbee genomförs efter konkurrensverkets godkännande
Utfall oktober – december 2022, avkastning +10 procent
Totalt substansvärde 31 december 2022: SEK 8 854 mn
Substansvärdets utveckling och avkastning per aktie 2022
50
60
70
80
90
100
Substansvärde per aktie i kronor
Avkastning Creades i %
Avkastning OMXSGI i %
IB 2022
Januari
Februari
Mars
April
Maj
Juni
Juli
Augusti
September
Oktober
November
December
–40 %
–35 %
–30 %
–25 %
–20 %
–15 %
–10 %
–5 %
0 %
Portföljen 2022
11
Creades årsredovisning 2022
Portföljen 2022
Substansvärdets fördelning den 31 december 2022
Marknadsvärde Andel av Creades substansvärde
Antal aktier (SEK mn) Kr/aktie Andel, %
Noterade tillgångar
Avanza 15 725 000 3 516 26 40
Creaspac 4 830 000 459 3 5
Aktiv förvaltning i kapitalförsäkring
1)
1 856 14 21
Summa noterade tillgångar 5 832 43 66
Onoterade tillgångar
Instabee 740 5 8
Stickerapp 369 3 4
Apotea 301 2 3
Inet 227 2 3
Stabelo 186 1 2
Mentimeter 175 1 2
Findity 102 1 1
Chassi group 59 0 1
Röhnisch 58 0 1
Övriga onoterade värdepapper 280 2 3
Summa onoterade tillgångar 2 496 18 28
Övriga tillgångar och skulder netto
2)
526 4 6
Substansvärde
3)
8 854 65 100
1) De tre största innehaven är Exsitec, Medcap och Seafire med ett sammantaget värde om SEK 458 mn, motsvarande 25 procent av de totala tillgångarna inom den Aktiva
förvaltningen.
2) Varav SEK 613 mn avser likvida medel.
3) På årsstämman 2022 beslutades om utdelning med SEK 190 mn att utbetalas i fyra trancher. Den ännu ej utbetalda delen har återlagts i substansvärdet med SEK 48 mn.
Portföljbolagens omsättning geografiskt
Portföljens fördelning baserad på
omsättning fördelat på branch
Norden; 89%
USA; 2%
Övriga Europa; 8%
Sjukvård; 3%
Övriga världen; 2%
Finansiella
tjänster; 47%
Gaming; 2%
Fastigheter; 1%
Konsument; 24%
Övrigt; 9%
Industri; 4%
Teknik; 10%
Creades redovisar aktuellt substansvärde per månadsskiftet den tredje arbetsdagen i nästkommande månad.
Detta gäller inte vid kvartalsskiften då delårsrapporter eller bokslutskommuniké lämnas.
Substansvärdet avseende juli 2023 kommer att redovisas den 15 augusti 2023.
Alla rapporter offentliggörs klockan 08:30 CET och finns tillgängliga på www.creades.se.
Portföljens utveckling 2022
12
Creades årsredovisning 2022
Portföljbolagens utveckling
SEK mn %
Noterade tillgångar
Avanza –1 554 30 %
Creaspac –17 4 %
Aktiv förvaltning i kapitalförsäkring
1)
–1 067 37 %
Resultat noterade tillgångar 2 638 29 %
Onoterade tillgångar
Instabee –260 –26 %
StickerApp –197 –34 %
Apotea –175 –37 %
Inet –206 –44 %
Stabelo 0 0 %
Mentimeter 0 0 %
Findity 0 0 %
Chassi Group –89 –59 %
Röhnisch –82 –59 %
PriceRunner 3 0 %
Tink 42 6 %
Övriga onoterade värdepapper –601 –68 %
Resultat onoterade tillgångar –1 565 –26 %
SUMMA –4 203 –28 %
1) De tre största innehaven är Exsitec, Medcap och Seafire med ett sammantaget
värde om SEK 458 mn, motsvarande 25 procent av de totala tillgångarna inom
den Aktiva förvaltningen.
Noterade tillgångar
Creades enskilt största innehav Avanza (SEK –1 554 mn /
–30 procent) hade, trots en avtagande tillväxt efter de
exceptionella pandemiåren, ändå en habil utveckling mätt
som antal nya kunder och därtill ett positivt nettoinflöde
av sparkapital. Kombinationen av stigande räntor, ökad
inflation och fallande börser resulterade i tydligt lägre
kundaktivitet men de minskade intäkterna från aktiehan-
deln balanserades av ökade intäkter från räntenettot.
Det andra innehavet inom Direktägda noterade inne-
hav, förvärvsbolaget Creaspac (SEK –17 mn /–4 procent),
utvecklades starkare än index vilket förklaras av att till-
gångarna nästan uteslutande utgörs av likvida medel
avsatta för tänkt framtida företagsförvärv. Bolaget har
från 31 december ytterligare nästan 18 månader till sitt
förfogande att hitta lämpligt målbolag.
Den Aktiva förvaltningen (SEK –1 067 mn /–37 procent)
hade ett utmanande år. Den underliggande strategin för
den aktiva förvaltningen är att leta efter bolag med poten-
tial för omvärdering från en kombination av organisk
tillväxt och förvärv samt situationer där Creades kan bidra
till att denna omvärdering realiseras eller accelereras.
Creades tillämpar i första hand ett situations- och bolags-
fokus snarare än ett branschfokus och en ständigt närva-
rande utgångspunkt är att hitta värde och tillväxt till rätt
pris. Investeringsorganisationen arbetar aktivt med såväl
portföljens sammansättning som respektive innehav.
Onoterade tillgångar
Även de onoterade innehaven hade en negativ avkastning
(SEK –1 565 mn /–26 procent) under 2022. Denna avkast-
ning bör ses i ljuset av att Creades under året slutförde
försäljningarna av två av de största onoterade innehav,
Tink och Pricerunner. Dessa affärer avtalades och pris-
sattes under 2021 och genomfördes under 2022 varför
ingen meningsfull omvärdering av innehaven har skett
under året. Rensat för dessa två transaktioner har de
onoterade portföljbolag som innehavts under hela året
skrivits ned med 43 procent under 2022 varav den enskilt
största posten avser nedskrivningen av innehavet Klarna
(redovisas inom posten övriga onoterade värdepapper)
vilket erhölls som en del av köpeskillingen för Pricerunner.
Creades marknadsvärderar samtliga onoterade innehav
och den huvudsakliga metoden är att värdera innehaven
i relation till jämförbara noterade bolag med tillämpande
av en illikviditetsrabatt om 30 procent.
Portföljens utveckling 2022
Portföljens utveckling 2022
13
Creades årsredovisning 2022
Bolagens bidrag till substansvärdets förändring (SEK mn)
–1554
–1067
–260
–206
–175
89
82
–29
–197
–544
–2 000
–1 500
–1 000
–500
0
500
1 000
Avanza
Förvaltning kapitalförkring
Klarna*
Chassi Group
hnisch
Apotea
Inet
StickerApp
Instabee
Övrigt
* Redovisas inom posten övriga onoterade värdepapper.
Större negativa bidrag till substansvärdets förändring
Avanza SEK –1 554 mn
Aktiva förvaltningen SEK –1 067 mn
Klarna SEK –544 mn
Instabee SEK –260 mn
Inet SEK –206 mn
Stickerapp SEK –197 mn
Apotea SEK –175 mn
Chassi Group SEK –89 mn
Röhnisch SEK –82 mn
Större förvärv under året
Stabelo SEK 186 mn
Mentimeter SEK 175 mn
Findity SEK 102 mn
Medarbetare & VD
14
Creades årsredovisning 2022
Ledningsgrupp
John Hedberg, VD
Anställd sedan 2016
Sedan 2021 även VD för Creaspac
Tidigare befattningar: Partner NC Advisory, VD Relacom
Affärsutvecklings- och inköpschef Bonnier Dagstidningar,
Managementkonsult McKinsey & Co
Styrelseordförande i StickerApp. Styrelseledamot i Försäk-
ringsbolaget Avanza Pension, Instabee och Mentimeter
Tidigare styrelseledamot i Acne Studios, Avanza fonder,
Chassi Group, Lindab, Note, Stabelo och Pricerunner.
Civ.ek. M.Sc. Handelshögskolan i Stockholm
Äger 145 000 aktier i Creades varav 135 000 via kapital-
försäkring / Pensionslösning
Christina Hilmersson, CFO
Anställd sedan 2012
Sedan 2021 även CFO för Creaspac
Tidigare befattningar:
Auktoriserad revisor Ernst & Young Stockholm och
ekonomi chef för Thermisol
Civ.ek. Stockholms Universitet
Äger 19 600 aktier i Creades varav 17 500 via Kapital-
försäkring / Pensionslösning
Investeringsorganisation
Daniel Albin
Anställd sedan 2022
Tidigare befattningar: Aktieanalytiker SEB samt
Danske Bank
Styrelseledamot (adj) i Findity
B.Sc. Handelshögskolan vid Göteborgs universitet
Äger inga aktier i Creades
Anders Hillerborg
Anställd sedan 2017
Tidigare befattningar: Aktieanalytiker / Partner på ABG
Sundal Collier
Styrelseledamot i Chassi Group och Inet Group
Tidigare styrelseledamot i Global Batterier och
Global Holding
Civ. ek. M.Sc. Handelshögskolan i Stockholm
Äger 26 270 aktier i Creades via Kapitalförsäkring / Pensions-
lösning
Jonas Hagströmer
Anställd sedan 2012
Tidigare befattningar: Associate och analytiker på Keystone
Advisers (idag MCF Corporate Finance) samt diverse befatt-
ningar inom e-handelsbolag
Styrelseordförande i Inet och Inet Group. Styrelseledamot i
Apolea Holding (Apotea), Avanza Bank, Avanza Bank Holding
och StickerApp
Civ.ek. M.Sc. Lunds Universitet
Äger 35 500 aktier i Creades via Kapitalförsäkring / Pensions-
lösning. Äger även aktier indirekt via Biovestor
Erik Törnberg
Anställd sedan 2012
Tidigare befattningar: Investeringsansvarig på Investment
AB Öresund och AB Custos
Styrelseledamot i Avanza Fonder, Röhnisch och Stabelo
Tidigare styrelseledamot i bl.a. Carnegie, eWork, Kaching,
Klarna, Tink och Transcom
Civ.ek. M.Sc. Handelshögskolan i Stockholm
Äger 50 500 aktier i Creades via Kapitalförsäkring / Pensions-
lösning
Ekonomi/administration
Linda Olofsson
Anställd sedan 2022
Äger inga aktier i Creades
Medarbetare & VD
Medarbetare & VD
15
Creades årsredovisning 2022
Ledningsgrupp
Ekonomi/administration
Investeringsorganisation
Linda Olofsson
John Hedberg, VD Christina Hilmersson, CFO
Anders Hillerborg Erik Törnberg
Daniel Albin Jonas Hagströmer
Verksamhetsbeskrivning: Vad gör Creades i portföljbolagen?
16
Creades årsredovisning 2022
För samtliga Creades direktägda innehav finns en plan att
genom aktivt ägarengagemang genomföra åtgärder som
effektiviserar och skapar ytterligare värde. Som illustra tion
kan en sådan plan omfatta någon eller några av nedan-
stående åtgärder:
Tillväxtplan: Insatser för att öka tillväxten för pro-
dukter eller tjänster genom att vidga marknaden till
nya kundgrupper, försäljningskanaler eller geografiska
mark nader samt genom tilläggsförvärv.
Operationella förbättringar: Åtgärder för att effek-
tivisera och rationalisera produkt- eller tjänste utbudet,
sänka produktionskostnader eller öka mätbarhet och
uppföljning genom till exempel bättre IT-lösningar.
Strukturella förändringar: Skapa värde genom att
ifrågasätta och förändra existerande strukturer, genom
t.ex. förvärv, optimering av produktions- eller försälj-
ningsorganisationer, uppdelning av verksam heter eller
försäljning av divisioner eller produkter och tjänster
utanför företagets kärnområde.
Finansiella förändringar: Initiera och bistå vid
genomförandet av förändringar av bolagets kapital-
struktur för att nå maximal konkurrenskraft i kombi-
nation med högre aktieägarvärde.
Corporate governance
Creades vill säkra högkvalitativa företagsledningar och
effektiva styrelser i bolagets innehav. Som en engagerad
ägare strävar Creades efter att tillse:
att bolaget kan attrahera och behålla skickliga företags-
ledare
att bolagets styrelse har kompetens och förmåga att
bedriva ett värdeskapande arbete
att bolagets ledning, styrelse och ägare arbetar mot
gemensamma mål
mindre styrelser med tydliga ansvarsområden
att bolaget alltid agerar för att förstärka sin
konkurrenskraft
Organisation
En viktig framgångsfaktor i arbetet att skapa värde är en
skicklig företagsledning. Därför arbetar Creades för att
skapa de bästa förutsättningarna för att attrahera och
behålla skickliga företagsledare i de bolag där man är
ägare. Creades vill också, som en aktiv och engagerad
ägare, stödja företagsledningen i arbetet att utveckla
bolagen, även vid genomförandet av obekväma, men
industriellt riktiga, beslut. Företagskulturen ska premiera
utveckling, ansvar och tydlighet. Medarbetarna ska veta
vad som är förväntat av dem och vilken del av processen
de ansvarar för.
Verksamhetsbeskrivning:
Vad gör Creades i portföljbolagen?
Portföljbolagen utvärderas ständigt mot förvärvsplanen och återstående potential.
Innehaven utrderas också ur ett portföljperspektiv.
Presentation av portföljbolagen
17
Creades årsredovisning 2022
Noterade tillgångar per den 31 december 2022
Ägarandel 10 % Avanza är Sveriges ledande digitala plattform för sparande och investeringar.
Avanza har 1 777 000 kunder med SEK 664 mdr i sparkapital och är den största
svenska aktören på Stockholmsbörsen inklusive First North mätt i såväl antal
avslut som omsättning.
Omsättning SEK 2 973 mn
Rörelseresultat SEK 1 940 mn
Ägarandel 19 % Creaspac är ett svenskt förvärvsbolag, ett så kallat Special Purpose Acquisition
Company (SPAC) som etablerats på initiativ av Creades. Bolagets målsättning är
att förvärva och notera ett eller flera tidigare onoterade bolag med ett marknads-
värde i storleksordningen SEK 2–5 miljarder.
Eget kapital SEK 2 471 mn
Marknadsvärde SEK 2 378 mn
Onoterade tillngar per den 31 december 2022
Ägarandel 6 % Instabee är verksamt inom e-handelslogistik med fokus på leveranser av paket
från handlare till konsumenter genom såväl hemleveranser som leveranser till
skåp. Instabee skapades genom ett samgående mellan Creades tidigare portfölj-
bolag Instabox och branschkollegan Budbee.
Omsättning SEK 2 301 mn
Rörelseresultat SEK –1 081 mn
Ägarandel 51 % StickerApp är en snabbt växande aktör inom e-handel och digitalt tryck med
försäljning på över 50 geografiska marknader där USA, Norden och Övriga Europa
utgör de viktigaste. Bolagets huvudsakliga produkt är individuellt utformade
klister märken men man säljer även etiketter, dekaler samt mobilskal och dator-
skydd och riktar sig mot både företag och privatpersoner. Bolaget säljer sina
produkter genom varumärkena StickerApp, CaseApp samt Stickit.
Omsättning SEK 363 mn
Rörelseresultat SEK 120 mn
Ägarandel 5 % Apotea är Sveriges största fullsorterade apotek som bara finns på nätet. Apotea
har marknadens största sortiment av apoteksvaror med 27 000 receptfria varor
och18 000 receptbelagda läke medel för människor och djur och en marknads-
ledande prisnivå. Bolaget erbjuder snabba leveranser och rådgivning via mail,
chatt och telefon. Apotea har förutom starkt kundfokus även en uttalad ambition
inom hållbarhet och har vunnit många utmärkelser för detta.
Omsättning SEK 4 883 mn
Rörelseresultat SEK 48 mn
Ägarandel 69 % Inet är en av Sveriges ledande återförsäljare av datorer, komponenter och dator-
tillbehör. Bolaget riktar sig främst till gaming- och teknikentusiaster och målsätt-
ningen är att alltid vara först med det senaste i kombination med att leverera den
bästa kundupplevelsen i alla kanaler. 80 procent av varuförsäljningen kommer från
e-handel.
Omsättning SEK 1 262 mn
Rörelseresultat SEK 43 mn
Ägarandel 12 % Stabelo är Sveriges första och största bolåneutmanare som inte är bank.
Man är också Sveriges första bolånefond och grundades 2016 av personer med
bakgrund i hedgefondindustrin, institutionell aktieanalys, treasury och investment
banking. Företaget har lanserat den första nya finansieringsformen i industriell
skala för bolån sedan 90-talet.
Omsättning SEK 57 mn
Nettoresultat SEK –57 mn
Ägarandel 7 % Mentimeter erbjuder ett interaktivt presentationsverktyg som möjliggör för perso-
ner som leder möten att fatta bättre beslut genom att nyttja gruppens kollektiva
intelligens. Man gör detta genom att i realtid fånga in publikens feedback eller
åsikter inom specifika frågor och åskådliggöra resultatet som en del av presenta-
tionen.
Omsättning SEK 336 mn
Rörelseresultat SEK –39 mn
Ägarandel 35 % Findity är ett SaaS-bolag inom utläggs- och kvittohantering för företag, också känt
som expense management. Bolaget grundades 2011 av techentreprenörer från
Ludvika och har idag en stark position på den nordiska hemmamarknaden. Med
en årlig tillväxt på cirka 30–40 procent under de senaste åren, expanderar nu
bolaget internationellt med fokus på Europa.
Omsättning SEK 66 mn
Rörelseresultat SEK –26 mn
Ägarandel 15 % Chassi är verksamt inom lagerfinansiering (via dotterbolaget Handlarfinans) och
handel med begagnade bilar (via dotterbolaget Amcap). Kunderna är bilhandlare
och bolaget hjälper dessa med två av deras största utmaningar, nämligen finan-
siering och inköp (dvs. tillgång till fordon).
Bruttoresultat SEK 144 mn
Rörelseresultat SEK 34 mn
Ägarandel 69 % Röhnisch är ett svenskt sportvarumärke för kvinnor, av kvinnor vars sortiment
består av träningskläder, golfkläder, jackor och badkläder. Försäljningen sker i
egna kanaler samt via åter försäljare i över 20 marknader, med tonvikt på Norden
som står för merparten av försäljningen.
Omsättning SEK 220 mn
Rörelseresultat SEK 8 mn
Presentation av portföljbolagen
Presentation av portföljbolagen
18
Creades årsredovisning 2022
5 %
av Creades substansvärde
www.creaspac.se
Creaspac är ett svenskt förvärvsbolag, ett så kallat Special Purpose
Acquisition Company (SPAC) som etablerats på initiativ av Creades.
Bolagets målsättning är att förvärva och notera ett eller flera tidigare onote-
rade bolag med ett marknadsvärde i storleksordningen SEK 2–5 miljarder.
Som utgångspunkt letar Creaspac inte aktivt investeringar inom en specifik
industri utan utgår från teman där de tre viktigaste är (i) Bolag som gynnas av
långsiktigt positiva underliggande trender så som teknisk utveckling eller för-
ändringar i den regulatoriska omvärlden, (ii) Bolag som befinner sig vid någon
form av vägskäl, t.ex. internationalisering samt (iii) Bolag som har behov av en
tydlig huvudägare med förmåga att realisera bolagets fulla potential. Med
detta sagt är det givetvis så att bolaget har ett antal industrier där man för-
väntar sig finna bolag som möter dessa teman och därtill ser att man har
styrkor som gör Creaspac relevant som investerare och ägare. Exempel på
sådana industrier utgörs av finansiella tjänster, ekosystemet kring e-handel,
SaaS- och mjuk varubolag samt Industriella varor och tjänster.
Viktiga händelser 2022
Creaspac har under året utvärderat ett större antal investeringsmöjligheter,
dock utan att någon av dessa bedömts vara tillräckligt attraktiv för att
rekommenderas som investering till bolagets aktieägare
Den makroekonomiska utvecklingen med generellt fallande värderingar
och en mer eller mindre stängd marknad för börsnoteringar stärker
Creaspacs erbjudande och konkurrenskraft
Antalet och kvaliteten på de diskussioner Creaspac har varit engage rade i
stärktes markant under slutet av året
Creades har under året ökat sitt ägande i Creaspac från 15 till 19 procent
genom förvärv av aktier över marknaden
Finansiell utveckling 2021 2022
Nettoomsättning, SEK mn 0 0
Tillväxt 0 % 0 %
Rörelseresultat, SEK mn –10 –8
Rörelsemarginal 0 % 0 %
Nettoresultat, SEK mn –10 13
Creades syn
Creades är såväl största ägare som
initiativtagare till Creaspac. En viktig
bevekelsegrund för att grunda
bolaget var att Creades såg bety-
dande möjligheter att få ytterligare
hävstång på bolagets historiskt fram-
gångsrika investeringsfilosofi, inves-
teringsteam och flödet av potentiella
investeringsmöjligheter. Creaspac
letar till stor del efter liknande bolag
och investeringssituationer som
Creades men med den viktiga skillna-
den att transaktionsstorleken skiljer
sig åt såtillvida att där Creades nor-
malt köper en minoritets- eller kon-
trollpost avser Creaspac att förvärva
bolagets samtliga aktier och därtill
genomföra en notering av bolaget i
samband med transaktionen. Arbetet
med att identifiera och utvärdera
investerings-
möjligheter utförs av Creaspacs
ledning med bistånd från Creades
investeringsorganisation. Under året
har detta arbete drivits i högt och
ökande tempo. Allt annat lika har
bolaget en preferens för att genom-
föra ett förvärv tidigare snarare än
senare, men detta är underordnat det
allt annat överskuggande målet att
förvärva ett kvalitetsbolag med goda
utsikter för långsiktigt värdeskapande
för Creaspacs aktieägare.
Fakta per 31/12 2022
Totalt marknadsvärde, SEK mn 2 378
Investeringstidpunkt 2021
Creades andel av kapitalet 19 %
Andel av Creades
substansvärde 5 %
Värde i Creades, SEK mn 459
Påverkan årets avkastning,
SEK mn –17
Styrelseledamöter från Creades Roll Period
Sven Hagströmer Ordförande 2021 –
40 %
av Creades substansvärde
www.avanza.se
Avanza är Sveriges ledande digitala plattform för
sparande och investeringar. Avanza har 1 777 000
kunder med SEK 664 mdr i sparkapital och är den
största svenska aktören på Stockholmsbörsen
inklusive First North mätt i såväl antal avslut som
omsättning.
Sverige
Viktiga händelser 2022
Nettoinflöde om SEK 24 mdr, motsvarande 3 procent av sparkapitalet vid
årets början. Sparkapitalet minskade med 18 procent till SEK 664 mdr
Antalet nya kunder ökade med 7 procent
Ränteuppgången har lett till att räntenettot blev största intäktsben under
andra halvåret. Totalt ökade räntenettot med 146 procent under 2022
Många fina utmärkelser som SKI:s utmärkelse Sveriges nöjdaste kunder
i kategorin sparande för 13:e året i rad och Pensionsjakten prisades som
Årets Flyttjänst av Privata Affärer
Finansiell utveckling 2018 2019 2020 2021 2022
Provisionsnetto och övriga
intäkter, Mkr 930 1 028 2 066 2 980 2 184
Räntenetto 119 165 283 321 789
Intäkter 1 049 1 193 2 349 3 301 2 973
Tillväxt 8 % 14 % 97 % 41 % –10 %
Rörelseresultat, SEK mn 418 520 1 576 2 437 1 940
Rörelsemarginal 40 % 44 % 67 % 74 % 65 %
Nettoresultat, SEK mn 349 447 1 335 2 047 1 666
Creades syn
Avanza erbjuder marknadens
bredaste utbud av sparprodukter och
pensionslösningar. Produktutbudet
i form av aktier, fonder, beslutsstöd,
pensioner, sparkonton och bolån till-
sammans med användarvänligheten
och låga avgifter har skapat en bank
som kunderna faktiskt tycker om.
Trots ett år av betydligt lägre kund-
aktivitet så visar Avanza att bolaget
nått en ny och högre nivå med de
senaste årens många nya kunder och
stora nettoinflöde. Ränteuppgången
har även tjänat som en krockkudde
mot den inbromsning som skett vad
gäller kundernas aktivitet. Avanzas
starka fokus på att genom användar-
vänlig digitalisering leverera markna-
dens bästa sparprodukter tillsam-
mans med god kostnadskontroll och
ökad skalbarhet skapar goda förut-
sättningar för ett fortsatt värdeska-
pande för både kunder och ägare.
Fakta per 31/12 2022
Totalt marknadsvärde, SEK mn 35 161
Obelånad rörelse (EV), SEK mn 35 161
Investeringstidpunkt 1997
Creades andel av kapitalet 10 %
Andel av Creades
substansvärde 40 %
Värde i Creades, SEK mn 3 516
Påverkan årets avkastning,
SEK mn –1 554
Styrelseledamöter från Creades Roll Period
Sven Hagströmer Ordförande Avanza Bank 1997–
Jonas Hagströmer Ledamot Avanza Bank 2015 –
John Hedberg Ledamot Avanza Pension 2018 –
Ledamot Avanza Fonder 2021–2022
Erik Törnberg Ledamot Avanza Fonder 2022–
Presentation av portföljbolagen
19
Creades årsredovisning 2022
8 %
av Creades substansvärde
www.instabee.com
Instabee är verksamt inom e-handelslogistik med
fokus på leveranser av paket från handlare till
konsumenter genom såväl hemleveranser som
leveranser till skåp. Instabee skapades genom
ett samgående mellan Creades tidigare portfölj-
bolag Instabox och branschkollegan Budbee.
Det nya bolaget är idag en ledande aktör på den
svenska hemmamarknaden med betydande och
växande positioner i de övriga nordiska länderna
samt i Nederländerna och Tyskland.
Viktiga händelser 2022
Instabox och Budbee offentliggjorde avsikten att gå samman som
Instabee i september och affären fullföljdes efter konkurrensgodkännande
i oktober.
Affärslogiken bakom samgåendet handlar till stor del om att skapa effektivt
resursutnyttjande av infrastruktur och kompetenser och trots den relativt
korta tid bolaget har opererat som Instabee har betydande steg i integra-
tionen uppnåtts redan under året
Creades är en av bolagets största ägare och är representerade i den nya
styrelse som bildades efter samgåendet
Instabee
1)
Finansiell utveckling 2020 2021 2022
Nettoomsättning, SEK mn 638 1 496 2 301
Tillväxt 134 % 54 %
Rörelseresultat, SEK mn –157 –489 –1 081
1) Detta är proforma efter sammanslagningen av branschkollegorna Instabox och Budbee.
Creades syn
Creades har under flera år varit en
ledande ägare i Instabox och har från
den plattformen under året aktivt
bidragit till samgåendet med Budbee.
Såväl Instabox som Budbee har
under de senaste åren revolutionerat
sina respektive fält inom området för
e-handelsleveranser. Att dessa två
svenska entreprenörssuccéer nu går
samman skapar en mycket intressant
grund för framtida accelererad tillväxt
och värdeskapande.
Instabee har fortsatt utvecklas
stark under ett år som präglats av en
lugnare e-handelsmarknad och ett
svagare konsumentsentiment. Trots
minskade paketvolymer på mark-
nadsnivå visar Instabee stark tillväxt
i såväl absoluta tal som relativa mark-
nadsandelar. Det kommande året
innebär fortsatt dubbelt fokus på
tillväxt och integration. Creades
bedömning är att bolaget genom
samgåendet har en mycket stark
utgångspunkt för att på kort sikt nå
lönsamhet och på medellång sikt bli
en ledande europeisk aktör inom
e-handelslogistik.
Fakta per 31/12 2022
Totalt marknadsvärde, SEK mn 13 449
Investeringstidpunkt 2020
Creades andel av kapitalet 6 %
Andel av Creades
substansvärde 8 %
Värde i Creades, SEK mn 740
Påverkan årets avkastning,
SEK mn –260
Värdering av Instabee har gjorts
utifrån metoden jämförbara noterade
bolag med fokus på multipeln
EV/SALES. En illikviditetsrabatt om
30 procent har applicerats.
Styrelseledamöter från Creades Roll Period
John Hedberg Ledamot 2022 –
Sverige
Övriga
Norden
Övriga
Europa
4 %
av Creades substansvärde
www.stickerapp.se
StickerApp är en snabbt växande aktör inom
e-handel och digitalt tryck med försäljning på över
50 geografiska marknader där USA, Norden och
Övriga Europa utgör de viktigaste. Bolagets huvud-
sakliga produkt är individuellt utformade klister-
märken men man säljer även etiketter, dekaler samt
mobilskal och datorskydd och riktar sig mot både
företag och privatpersoner. Bolaget säljer sina pro-
dukter genom varumärkena StickerApp, CaseApp
samt Stickit.
Norden
USA
Övriga
Europa
Övriga
marknader
Viktiga händelser 2022
Försäljningen ökade med 32 procent, drivet av fortsatt stark tillväxt för
StickerApp inte minst på den viktiga USA-marknaden
Bolaget visade även en stark vinsttillväxt vilket är imponerande då denna
tillväxt, till skillnad från pandemiåren, dels sker från högre nivåer och utan
den extra medvind bolaget erfor under pandemiåren
Tidigare års investeringar i en mer datadriven digital marknadsföring,
uppgraderat ledningsteam samt mer robusta processer för administration
och rapportering har burit tydlig frukt under året
Finansiell utveckling 2018 2019 2020 2021 2022
Nettoomsättning, SEK mn 83 124 203 274 363
Tillväxt 49 % 64 % 35 % 32 %
Rörelseresultat, SEK mn 28 48 80 78 120
Rörelsemarginal 33 % 39 % 40 % 29 % 33 %
Nettoresultat, SEK mn 22 36 61 61 90
Rörelseresultat och Nettoresultat redovisas exklusive goodwillavskrivning om
cirka SEK 119 mn per år.
Creades syn
Bolaget grundades i Lomma 2006
och har sedan dess utvecklats till att
bli en globalt ledande aktör tack vare
en kombination av en högautomati-
serad order- och produktionsprocess
och en framgångsrik strategi för digi-
tal och social marknadsföring.
StickerApp är idag är en av värl-
dens ledande aktörer inom sin nisch.
Bolagets bevisade förmåga att växa
snabbt med god lönsamhet är impo-
nerande. Bolaget har betydande
likheter med andra framgångsrika
investeringar i Creades portfölj så
som en stark strategisk position där
man gynnas av branschens snabbt
pågående digitalisering och, viktigast,
ett mycket starkt fokus på kundnöjd-
het. Värdering av StickerApp har
gjorts utifrån metoden jämförbara
noterade bolag med fokus på multi-
peln EV/EBITA. En illikviditetsrabatt
om 30 procent har applicerats.
Fakta per 31/12 2022
Totalt marknadsvärde, SEK mn 731
Investeringstidpunkt 2019
Creades andel av kapitalet 51 %
Andel av Creades
substansvärde 4 %
Värde i Creades, SEK mn 369
Påverkan årets avkastning,
SEK mn –197
Styrelseledamöter från Creades Roll Period
John Hedberg Ordförande 2019 –
Jonas Hagströmer Ledamot 2019 –
Presentation av portföljbolagen
20
Creades årsredovisning 2022
3 %
av Creades substansvärde
www.inet.se
Inet är en av Sveriges ledande återförsäljare av
datorer, komponenter och datortillbehör. Bolaget
riktar sig främst till gaming- och teknikentusiaster
och målsättningen är att alltid vara först med det
senaste i kombination med att leverera den bästa
kundupplevelsen i alla kanaler. 80 procent av
varuförsäljningen kommer från e-handel.
Sverige
Viktiga händelser 2022
Negativ tillväxt 2022 – Förväntad normalisering efter pandemiårens starka
efterfrågeutveckling
Stärkta positioner inom B2B, bland annat genom avtal med Apple
Inet vann för andra året i rad den åtråvärda huvudutmärkelsen Årets Butik
som utses av Prisjakts användare. Inet vann även D-Award och sin
kategori i Market Awards. Slutligen tog bolaget återigen hem vinsten
Årets e-handlare Datorprodukter (Pricerunner) samt Årets Datorbutik
(Sweclockers).
Finansiell utveckling 2018 2019 2020 2021 2022
Nettoomsättning, SEK mn 816 1 005 1 257 1 495 1 262
Tillväxt 14 % 23 % 25 % 19 % –16 %
Rörelseresultat, SEK mn 30 45 60 95 43
Rörelsemarginal 4 % 4 % 5 % 6 % 3 %
Nettoresultat, SEK mn 23 29 38 68 43
Creades syn
Inet har sedan 2000 expanderat
från en butik i Göteborg till att idag
omsätta en bit över SEK 1 miljard
via e-handel (cirka 80 procent) och
fysiska butiker (circa 20 procent) i
Göteborg, Stockholm och Malmö.
Under 2022 har bolaget mött tuffa
jämförelsetal och sett en normalise-
ring efter pandemiårens extrema
efterfrågan. Normaliseringen i kombi-
nation med ett mer försiktigt konsu-
mentbeteende och höga lagernivåer
i branschen har pressat Inets margi-
naler. Många branschkollegor har
det tufft och svårt med lönsamheten
samtidigt som Inet levererar en
acceptabel marginal. Bedömning är
att bolaget kommer stärka sina posi-
tioner under nuvarande marknads-
miljö. Inets framgångsrecept är att ge
sina kunder ett noga utvalt sortiment,
snabba leveranser, oöverträffad
service och hög produktkännedom.
Bolagets starka kundfokus har belö-
nats genom att Inet återkommande
utses som vinnare i oberoende
utvärderingar och omröstningar.
Fakta per 31/12 2022
Totalt marknadsvärde, SEK mn 329
Investeringstidpunkt 2015
Creades andel av kapitalet 69 %
Andel av Creades
substansvärde 3 %
Värde i Creades, SEK mn 227
Påverkan årets avkastning,
SEK mn –206
Värdering av Inet har gjorts utifrån
metoden jämförbara noterade bolag
med fokus på multipeln EV/EBITA.
En illikviditesrabatt om 30 procent har
applicerats.
Styrelseledamöter från Creades Roll Period
Jonas Hagströmer Ordförande 2015 –
Anders Hillerborg Ledamot 2019 –
3 %
av Creades substansvärde
www.apotea.se
Apotea är Sveriges största fullsorterade apotek
som bara finns på nätet. Apotea har marknadens
största sortiment av apoteksvaror med 27 000
receptfria varor och 18 000 receptbelagda läke-
medel för människor och djur och en marknads-
ledande prisnivå. Bolaget erbjuder snabba leveran-
ser och rådgivning via mail, chatt och telefon.
Apotea har förutom starkt kundfokus även en
uttalad ambition inom hållbarhet och har vunnit
många utmärkelser för detta.
Sverige
Viktiga händelser 2022
Fortsatt konsolidering efter pandemiåren
Fokus på att automatisera i logistikcentret i Morgongåva och förberedelser
för nytt lager i Varberg
Investeringar i mindre e-apoteksaktörer i Norge respektive Finland ger
fotfäste i Norden
Apotea erhöll många fina utmärkelser under året, bland annat Prisjakts
Årets Butik inom Skönhet & Hälsa samt Årets medvetna butik och
Pricerunners Hållbarhetspris
Finansiell utveckling 2018 2019 2020 2021 2022
Nettoomsättning, SEK mn 2 021 2 721 4 212 4 580 4 883
Tillväxt 35 % 35 % 55 % 9 % 7 %
Rörelseresultat, SEK mn 43 63 216 134 48
Rörelsemarginal 2 % 2 % 5 % 3 % 1 %
Nettoresultat, SEK mn 24 49 170 105 18
Creades syn
2011 tog entreprenörerna bakom
nätbokhandlaren Adlibris över
Familjeapoteket vilket utgjorde
grunden för Apotea som lanserades
ett år senare. Sedan dess har bolaget
levererat såväl lönsamhet som kraftig
tillväxt och omsätter nu cirka SEK
5 miljarder. Bolaget levererar ett fullt
apotekssortiment – receptbelagda
och receptfria produkter – från
logistikcentret i Morgongåva till hela
Sverige, med leverans sju dagar i
veckan, samma eller nästföljande
dag. Creades investerade i Apotea
under 2017 men har följt och impo-
nerats av Apotea och dess ledning
under en längre tid. Bolaget uppfyller
alla de kriterier vi letar efter i våra
investeringar – En disruptiv affärs-
modell med mycket starkt kundfokus
under ledning av ett bevisat fram-
gångsrikt grundarteam. Fokus har
under 2022 legat på stora investe-
ringar i automatisering, etablering av
receptfilial i Stockholm, investeringar
i tidiga nordiska motsvarigheter till
Apotea och förberedelser för ytter-
ligare ett logistikcenter i Sverige.
Tillväxten och lönsamheten har
kommit ner efter pandemiåren och
Creades syn är att bolaget nu lägger
Fakta per 31/12 2022
Totalt marknadsvärde, SEK mn 6 300
Investeringstidpunkt 2017
Creades andel av kapitalet 5 %
Andel av Creades
substansvärde 3 %
Värde i Creades, SEK mn 301
Påverkan årets avkastning,
SEK mn –175
grunden för nästa steg i att uppnå
bolagets långsiktiga mål – att bli
Sveriges största apotek och Sveriges
mest hållbara bolag. Värdering av
Apotea har gjorts utifrån en kassa-
flödesmodell, DCF.
Styrelseledamöter från Creades Roll Period
Jonas Hagströmer Ledamot 2017 –
Presentation av portföljbolagen
21
Creades årsredovisning 2022
2 %
av Creades substansvärde
www.mentimeter.com
Mentimeter erbjuder ett interaktivt presentations-
Sverige
Övriga
Norden
Övriga
Europa
Övriga
världen
verktyg som möjliggör för personer som leder
möten att fatta bättre beslut genom att nyttja
gruppens kollektiva intelligens. Man gör detta
genom att i realtid fånga in publikens feedback
eller åsikter inom specifika frågor och åskådliggöra
resultatet som en del av presentationen. Bolaget har
sedan starten 2012 uppvisat en betydande och självfinansierad tillväxt och
är idag en global aktör med nära tre miljoner aktiva presentatörer på årsbasis
och över 300 miljoner mötesdeltagare som använder tjänsten.
Viktiga händelser 2022
Försäljningen ökade med 43 procent, drivet av fortsatt stark tillväxt i det
prioriterade enterprisesegmentet
Bolaget sysselsatte i slutet av året över 300 anställda fördelade på de två
kontoren i Stockholm respektive Toronto
Creades kom in som delägare i samband med en nyemission som
slutfördes under sommaren
Finansiell utveckling 2018 2019 2020 2021 2022
Nettoomsättning, SEK mn 47 44 134 235 336
Tillväxt 168 % –7 % 207 % 76 % 43 %
Rörelseresultat, SEK mn 15 –17 15 –18 –39
Creades syn
Creades har följt Mentimeter sedan
starten och är mycket imponerade
över bolaget och dess grundares
tydliga fokus på produkt, företags-
kultur och kundnöjdhet. Bolaget har
bevisat sin affärsmodell på en global
marknad och vi ser fram emot att
vara en del av den fortsatta resan när
bolaget nu avser lägga i nästa växel.
Mentimeter har tidigare visat
kvaliteten i bolaget genom att driva
en snabbt växande verksamhet med
underliggande lönsamhet och starka
kassaflöden. Detta gör att vi känner
oss trygga med att bolaget nu under
några år växlar lönsamheten mot
ytterligare tillväxt vilket möjliggörs
genom den investeringsrunda där
Creades kom in som en större ägare.
Värdering av Mentimeter har gjorts
utifrån metoden senaste transaktion.
Fakta per 31/12 2022
Totalt marknadsvärde, SEK mn 2 528
Investeringstidpunkt 2022
Creades andel av kapitalet 7 %
Andel av Creades
substansvärde 2 %
Värde i Creades, SEK mn 175
Påverkan årets avkastning,
SEK mn 0
Styrelseledamöter från Creades Roll Period
John Hedberg Ledamot 2022 –
2 %
av Creades substansvärde
www.stabelo.se
Stabelo är Sveriges första och största bolåne-
utmanare som inte är bank. Man är också Sveriges
första bolånefond och grundades 2016 av personer
med bakgrund i hedgefondindustrin, institutionell
aktieanalys, treasury och investment banking.
Företaget har lanserat den första nya finansierings-
formen i industriell skala för bolån sedan 90-talet.
Sverige
Trots sin relativt korta existens har Stabelo redan lånat ut drygt 30 mdr kronor.
Hittills har tillväxten kommit primärt via tredjepartsdistributörer men bolaget
accelererar nu distributionen genom sin egen kanal och under sitt egna
varumärke.
Stabelo erbjuder svenska bolånekunder marknadens kanske mest digitala
bolåneprodukt och en kundresa helt fri från både bankkontor och fysiska
papper. Stabelos produkt ska vara enkel och schysst, vilket innebär färdigför-
handlade bolån med automatisk rabatt och helt utan tillkommande avgifter.
Viktiga händelser 2022
Stabelo når en Net Promotor Score för sin bolåneprodukt på 54, vilket vida
överstiger samtliga av bolagets konkurrenter i bolånemarknaden. Under
året har också den egna kanalen tagit över som primär källa till bolåne-
ansökningar från presumtiva kunder.
Med lansering av brygg- och handpenningslån blir Stabelo relevant för
kunder som vill ha hjälp med finansiering vid köp av ny bostad. För bolaget
innebär detta också att man öppnar upp en väsentligt större adresserbar
marknad.
Stabelo är först i Sverige med att lansera ett ”objektspecifikt lånelöfte”.
Stabelo hjälper därmed svenska bolånekunder att reducera känslan av
osäkerhet när man köper nytt genom att bevilja lånelöften som är specifika
för de individuella bostäder som kunderna vill bjuda på.
De relativt höga och snabba räntehöjningarna medförde att omsättnings-
ökningen saktade ner under perioder, men detta bör vara av övergående
karaktär
Finansiell utveckling 2018 2019 2020 2021 2022
Ränteintäkter, SEK mn 24 102 152 204 348
Nettoomsättning, SEK mn 6 15 31 53 57
Tillväxt 0 % 150 % 107 % 71 % 8 %
Nettoresultat, SEK mn –22 –26 –31 –62 –57
Creades syn
Stabelo har på kort tid byggt upp en
fullskalig verksamhet inom bolån.
Bolagets höga grad av digitalisering
och färdigförhandlade priser ger ett
högt kundvärde, samtidigt som
bolagets finansieringsform ger möjlig-
het att erbjuda en attraktiva prissätt-
ning. Marknaden för bolån är enorm,
och modellen har haft stor framgång
i andra länder. Under 2022 öppnade
Stabelo upp för lån vid köp av
bostad, medan man tidigare bara
erbjudit byte av existerande lån, vilket
ökar den adresserbara marknaden
i hög grad. De snabba och relativt
kraftiga räntehöjningarna 2022
dämpade marknaden för lånbyte då
kunderna oftast har tremånaders-
ränta medan långivarens pris höjs
direkt vid räntehöjning. Denna effekt
försvinner när räntehöjningscykeln
avtar, och på sikt ser vi mycket god
potential för Stabelo. Värdering av
Stabelo har gjorts utifrån metoden
senaste transaktionen.
Fakta per 31/12 2022
Totalt marknadsvärde, SEK mn 1 594
Investeringstidpunkt 2022
Creades andel av kapitalet 12 %
Andel av Creades
substansvärde 2 %
Värde i Creades, SEK mn 186
Påverkan årets avkastning,
SEK mn 0
Styrelseledamöter från Creades Roll Period
Erik Törnberg Ledamot 2022–
Presentation av portföljbolagen
22
Creades årsredovisning 2022
1 %
av Creades substansvärde
Chassi är verksamt inom lagerfinansiering
(via dotterbolaget Handlarfinans) och handel
med begagnade bilar (via dotterbolaget Amcap).
Kunderna är bilhandlare och bolaget hjälper
dessa med två av deras största utmaningar, näm-
ligen finansiering och inköp (dvs. tillgång till fordon).
Bolagets konkurrensfördelar innefattar automati-
Sverige
Övriga
Norden
serade system och plattformar för snabb och säker hantering av finansiering,
en hög kunskap om hur begagnatmarknaden fungerar med långa relationer
med bilhandlarna och en nytänkande, entreprenöriell och driven ledning.
Bolaget är idag marknadsledare i Sverige och Finland och har en ambition
att expandera till fler länder i Europa.
Viktiga händelser 2022
En svag marknad med avvaktande kunder och fallande begagnatbilspriser
har präglat 2022
Bruttoresultatet ökade med 19 procent medan rörelseresultatet minskade
med 38 procent, där låg marknadsaktivitet, högre kundförluster inom
finansieringsverksamheten samt engångskostnader kopplade till tillväxt-
initiativ har påverkat resultatet negativt
Vid utgången av 2022 hade bolaget en lånestock på 1 084 mkr, jämfört
med 1 135 mkr vid utgången av 2021
Finansiell utveckling 2019 2020 2021 2022
Bruttoresultat 37 66 121 144
Tillväxt 78 % 84 % 19 %
Rörelseresultat, SEK mn 28 41 55 34
Rörelsemarginal * 63 % 45 % 23 %
Nettoresultat, SEK mn 22 32 42 25
* Rörelseresultat genom bruttoresultat
Creades syn
Chassi har ledande positioner på de
svenska och finska marknaderna och
är den aktör som bäst kombinerar
kunskap om och närhet till begagnat-
bilsmarknaden med en innovativ och
teknikdriven finansieringsverksamhet.
Bolagets ledning och bolagskultur
genomsyras av entreprenörskap,
nytänkande och en få-saker-gjort-
mentalitet. 2022 har präglats av en
svag och avvaktande marknad,
något som bolaget tidigt insåg och
arbetade för att motverka genom att
sänka risken och öka kvaliteten i
lånestocken. Första halvan av 2022
gick starkt och enligt budget medan
andra halvan av året var svagt drivet
av en svag marknad, höjd ränta och
ökande kundförluster och denna
utveckling väntas fortsätta även
under inledningen av 2023. Bolaget
är väl positionerat för när aktiviteten
på marknaden återgår till normalnivå
igen vilket vi ser goda möjligheter till
under 2023. På längre sikt ser
Creades en fortsatt stark tillväxt i
befintliga marknader drivet av ökad
marknadsandel och en breddning till
fler produkter samt en fortsatt expan-
sion ut i Europa och Creades avser
Fakta per 31/12 2022
Totalt marknadsvärde, SEK mn 393
Investeringstidpunkt 2021
Creades andel av kapitalet 15 %
Andel av Creades
substansvärde 1 %
Värde i Creades, SEK mn 59
Påverkan årets avkastning,
SEK mn –89
spela en aktiv roll i att stötta bolaget
i dessa ambitioner. Värdering har
gjorts utifrån metoden jämförbara
noterade bolag med fokus på multi-
peln EV/EBITA med illikviditetsra-
batt om 30 procent.
Styrelseledamöter från Creades Roll Period
Anders Hillerborg Ledamot 2021–
John Hedberg Ledamot 2021–2022
1 %
av Creades substansvärde
www.findity.com
Findity är ett SaaS-bolag inom utläggs- och
kvittohantering för företag, också känt som
expense management. Bolaget grundades
2011 av techentreprerer fn Ludvika och har
idag en stark position på den nordiska hemma-
marknaden. Med en årlig tillväxt på cirka 3040
procent under de senaste åren, expanderar nu
bolaget internationellt med fokus på Europa.
Sverige
Övriga
Norden
Övriga
Europa
Övriga världen
Företaget arbetar för att förbättra processen för utlägg, kvitton och
reseräkningar. Det är normalt en arbetsintensiv och tidskrävande process
där Findity förenklar vardagen med en digital lösning. Andvändningsgra-
den av digitala tjänster inom utläggshantering är idag låg och uppskattas
uppgå till cirka 10–15 procent i Europa. Finditys produkter används idag
av mer än 35 000 kunder. Genom bolagets white label-erbjudande förser
Findity partners som American Express, BDO, Visma Spcs och Fortnox
med egna lösningar för utläggshantering under respektive varurke.
Viktiga händelser 2022
Försäljningen ökade med cirka 33 procent, drivet av fortsatt stark tillväxt
inom partnersegmentet
Bolaget har ökat sina internationella ambitioner och har under 2022
noterat initiala kommersiella framsteg i Storbritannien och Tyskland, med
ytterligare ambitioner framåt
Creades kom in som delägare i form av förvärv av befintliga aktier som
slutfördes under sommaren
Finansiell utveckling 2019 2020 2021 2021
Nettoomsättning, SEK mn 25 39 49 66
Tillväxt 0 % 56 % 28 % 33 %
Rörelseresultat, SEK mn –21 –15 –19 –26
Creades syn
Marknadspotentialen för Findity
beräknas till cirka 1,5 miljarder SEK
ARR i Sverige, och till cirka 70 miljar-
der SEK ARR i övriga Europa. Med
sin partnerstrategi och sitt white
label-erbjudande är Findity verk-
samma inom ett branschsegment
som uppskattas uppgå till cirka en
tredjedel av den totala marknads-
potentialen. Värdering av Findity
har gjorts utifrån metoden senaste
transaktionen.
Fakta per 31/12 2022
Totalt marknadsvärde, SEK mn 291
Investeringstidpunkt 2022
Creades andel av kapitalet 35 %
Andel av Creades
substansvärde 1 %
Värde i Creades, SEK mn 102
Påverkan årets avkastning,
SEK mn 0
Styrelseledamöter från Creades Roll Period
Daniel Albin Ledamot (adj) 2022 –
Presentation av portföljbolagen
23
Creades årsredovisning 2022
1 %
av Creades substansvärde
www.rohnisch.se
Röhnisch är ett svenskt sportvarumärke för
kvinnor, av kvinnor vars sortiment består av
träningskläder, golfkläder, jackor och badkläder.
Försäljningen sker i egna kanaler samt via åter-
försäljare i över 20 marknader, med tonvikt på
Norden som står för merparten av försäljningen.
Norden
Övriga världen
Övriga
Europa
Viktiga händelser 2022
2022 hade Röhnisch fortsatt fin tillväxt och satte omsättningsrekord
för andra året i rad. Tillväxten kommer från alla kanaler men främst från
återförsäljarledet där man haft bra införsäljning och lanserat varumärket
hos flera nya återförsäljare inom alla segment
Resultatet blev trots tillväxten något svagare på grund av leverans-
förseningar, dyrare frakt, svag valuta och en något svagare höst
Under året har bolaget fortsatt genomfört satsningar kring varumärket
och den egna e-handeln. Organisationen har stärkts och nyckelroller har
tillsatts inom design, e-handel och marknad. Man har även tagit stora kliv
inom sitt hållbarhetsarbete. Bolaget har även ökat sina internationella
ambitioner och har under 2022 introducerat varumärket på flertalet nya
marknader med ytterligare ambitioner framåt
Förutom en normal checkkredit så är bolaget idag obelånat
Finansiell utveckling 2018 2019 2020 2021 2022
Nettoomsättning, SEK mn 188 188 167 200 220
Tillväxt –6 % 0 % –11 % 20 % 10 %
Rörelseresultat, SEK mn 5 0 –7 14 8
Rörelsemarginal 3 % 0 % –4 % 7 % 4 %
Nettoresultat, SEK mn 3 –1 –6 10 6
Rörelseresultat och Nettoresultat redovisas exklusive goodwillavskrivning om
cirka SEK 11 mn per år.
Creades syn
Som ett ledande sportklädesvaru-
märke inriktat mot kvinnor har
Röhnisch en stark och särskiljande
position på marknaden och det finns
god potential att utvecklas ytterligare.
Bolaget har en tydlig plan framåt vad
gäller tillväxt, lönsamhet och sats-
ningarna inom design, varumärke
och försäljning vilket bar frukt under
2021 och fortsatte in i 2022. Likt
många andra företag drabbades
Röhnisch under 2022 av störningar i
leveranskedjan och kombinerat med
ogynnsamma valutarörelser så blev
resultatet 2022 något sämre än vi
hoppats. Detta är av övergående
natur och om konjunkturen inte blir
alltför dålig har vi förhoppningar om
ett bra 2023. Värdering av Röhnisch
har gjorts utifrån metoden jämförbara
noterade bolag med fokus på multi-
peln EV/EBITA. En illikviditesrabatt
om 30 procent har applicerats.
Fakta per 31/12 2022
Totalt marknadsvärde, SEK mn 85
Investeringstidpunkt 2016
Creades andel av kapitalet 69 %
Andel av Creades
substansvärde 1 %
Värde i Creades, SEK mn 58
Påverkan årets avkastning,
SEK mn –82
Styrelseledamöter från Creades Roll Period
Erik Törnberg Ledamot 2016 –
Ordförande har ordet
24
Creades årsredovisning 2022
Ordförande har ordet
Kreativ förstörelse eller förstörd kreativitet?
Inledningsvis vill jag bestämt förneka varje likhet med den
tränare som vår vd citerar i vd-ordet. Jag gillar varken loja
eller överdrivet lojala medarbetare. Om något önskar jag mig
lojala motarbetare. Att detta ordförandeord ser ut som det
gör kan delvis tillskrivas det faktum att relationen mellan mig
och vår vd John Hedberg i stora delar präglas av just lojalt
motarbetande och sunt ifrågasättande av varandra. Min upp-
fattning är att ett sådant arbetssätt inte bara bidrar till, utan
faktiskt är en förutsättning för, en bättre slutprodukt. Att
angripa ett problem från varierande utgångspunkter och med
kompletterande metoder som får samverka och konkurrera
med varandra är en pålitlig metod för att skapa utveckling.
Denna darwinistiska ansats har tvivels utan bidragit till kvali-
teten i årets ordförandeord. Dessvärre var samma darwinism
inte fullt lika framgångsrik i sin ambition att hantera den
väsentligt mer turbulenta och tuffa marknadsmiljö vi erfor
under det gångna året.
Uttryckt i darwinistiska termer består Creades verksamhet
av tre samverkande och konkurrerande affärsben. Våra direkt-
ägda noterade innehav, vår aktiva förvaltning samt våra
onoterade innehav. Investeringsstrategin är densamma för
samtliga ben då vi utgår från en tematisk ansats med fokus på
(i) Bolag som gynnas av långsiktiga underliggande trender så
som digitalisering eller avreglering, (ii) Bolag som står inför
ett vägskäl i sin utveckling så som internationalisering eller
övergång från en onoterad till noterad miljö samt (iii) Bolag
som saknar en tydlig huvudägare eller saknar en tydlig utveck-
lingsagenda. De tre benen skiljer sig dock åt med avseende på
vilken typ av investeringar vi gör i respektive ben. De direkt-
ägda noterade innehaven är typiskt sett innehav där Creades
har ett ägande överstigande tio procent och ägarhorisonten är
uttalat lång eller till och med evig. Den aktiva förvaltningen
består av en portfölj med 20 till 30 noterade bolag där vårt
ägande typiskt sett ligger mellan en och tio procent och ägar-
horisonten är typiskt sett kortare än för de direktägda notera-
de innehaven. De onoterade innehaven skiljer ut sig just
genom att vara onoterade och därmed mindre likvida i jäm-
förelse med innehaven i de två övriga affärsbenen.
Syftet med att driva verksamheten på tre täter är dels att ha
möjlighet fånga möjligheter där de uppstår (=opportunism),
dels att balansera portföljen med avseende på grad av likvidi-
tet (=flexibilitet). I en perfekt värld är tanken att detta skall
möjliggöra en överavkastning i såväl uppåtgående som nedåt-
gående marknader. Världen 2022 var dock allt annat än per-
fekt och detsamma gäller dessvärre Creades resultat för året.
I det snabba marknadsfallet under i synnerhet årets första
halva lyckades vi inte i tid byta fot inom i synnerhet vår aktiva
förvaltning (den mest likvida delen av vår portfölj) och som
ett resultat uppvisade samtliga affärsben en rejält negativ
avkastning som därtill var mer negativ än vårt relativa jäm-
förelseindex OMXSGI. Man bör inte skryta om sin egen
ödmjukhet, men låt oss i alla fall konstatera att i den grad vi
var ödmjuka före 2022 är vi än mer ödmjuka efter detta år.
Vårt namn Creades skall utläsas som Creative Destruction
eller kreativ förstörelse utifrån Schumpeters tankar om att
branscher och bolag verkar i en ständigt föränderlig omvärld
där statiska aktörer är dömda till undergång, emedan de som
äger förmågan att löpande anpassa sig och ständigt förnyas
kan skapa betydande värden. Till vårt eget, och er aktieägares
förtret kännetecknades 2022 dessvärre mestadels av förstö-
relse ur ett värdemässigt perspektiv. Det skall dock inte tolkas
som att vår kreativitet är förstörd. Tvärtom, och fullt i linje
med vårt namn, har vi använt detta bistra år till att förhopp-
ningsvis skapa förutsättningar för bättre utveckling under
kommande år där värdet inte bara skall återskapas utan
förhoppningsvis mångfaldigas.
En viktig prioritet under året har varit att arbeta för att
anpassa våra bolag till en ny, och kanske långsiktigt tuffare,
Sven Hagströmer, Ordförande
Foto: Thomas Blomquist
Ordförande har ordet
25
Creades årsredovisning 2022
omvärld. Samgåendet mellan Instabox och Budbee är ett
exempel på detta, betydande investeringar i automatisering
inom Apotea ett annat. Vissa av våra bolag har redan varit väl
anpassade för att kunna hantera hårdare vindar, oavsett vind-
riktning. Avanzas tvåbenta affärsmodell där fallande courtage-
intäkter balanserats av ökande ränteintäkter är en förebild.
Måhända är det lättare att balansera på två ben (som Avanza)
än på tre (som Creades)?
Jag vill avslutningsvis nämna några ord om den marknad
vi agerar på där Riksbankens agerande i mångt och mycket
styr utvecklingen. Under 2022 såg vi en kraftig ökning av
inflationstakten som självfallet drevs av många olika faktorer
bland annat Rysslands (ännu pågående) anfallskrig mot
Ukraina. Jag skulle dock vilja påstå att en än starkare orsak
kan finnas i Riksbankens mångåriga och högst experimentella
penningpolitik.
Att under många år hålla räntan extremt låg eller till och
med på negativ nivå samtidigt som man översköljer markna-
den med pengar kan bara sluta i stigande inflation. Såväl
finansiell teori som historisk empiri förutsäger att detta skall
ske. Den enda invändningen mot detta är att det var just
inflation som Riksbanken ville åstadkomma. Men bara två
procent. Riksbankens agerande är dessvärre ett exempel på
betydande förstörelse med obefintlig kreativitet, i alla fall
i bemärkelsen att samma misstag begåtts åtskilliga gånger
tidigare med förödande resultat. Om jag ger Riksbanken låga
betyg ur dimensionen kreativitet vill jag dock ge motsvarande
höga betyg för ihärdighet i genomförandet där man i sin
ambition att elda på inflationsbrasan inte nöjt sig med en
simpel tändsticka utan i stället antänt veken på flera ställen
efter att omsorgsfullt dränkt hela anrättningen i bensin.
Att tillföra likviditet under inledningen av pandemin må
vara hänt, men att fortsätta med detta även efter det att
marknaderna återhämtat sig är svårförståeligt. Än mer märk-
ligt är valet att köpa bostadsobligationer, företagscertifikat,
kommunobligationer och företagsobligationer för svindlande
miljardbelopp. Det kan näppeligen vara Riksbankens uppgift
att hålla räntan låg på till exempel SBB:s obligationer.
En annan inflationsdrivare har naturligtvis varit de extremt
låga och stundom negativa räntorna Riksbanken dikterat.
Ingen borde förvånas över att det smått obegripliga konceptet
att få betalt för att låna i längden leder till oönskade störningar
i ekonomin, inklusive en icke fungerande kapitalallokerings-
process där investeringar görs som aldrig skulle ha gjorts i en
normal räntemiljö. Till det kom skenande tillgångsmarknader.
Riksbankens uttalade mål med sina åtgärder har varit att
få upp inflationen till en nivå om två procent i syfte att säker-
ställa långsiktig prisstabilitet, vilket skapar förutsättningar
för god och långsiktigt hållbar tillväxt. Alla som varit ute på
bostadsmarknaden kan nog konstatera att målet om pris-
stabilitet missats med råge. Vidare har politiken inneburit
att den svenska kronan idag är rekordlåg mot såväl Euro som
USD med konsekvensen att vi svenskar idag är rekordfattiga
i jämförelse med befolkningen i Eurozonen och USA. En tysk
bil som för ett år sedan kostade 300 000 kr kostar idag
349 000 kr utan att justera för annat än bara valutan. Detta
kan näppeligen anses vara prisstabilitet. En annan oroande
effekt är att det önskade omvandlingstrycket i svenska företag
uteblir, då man får en automatisk kostnadsfördel mot utländ-
ska konkurrenter genom sänkta relativkostnader. Euron har
sedan euroomröstningen 2003 stigit med drygt 20 procent
mot kronan. Det var inte denna penningpolitik som jag rösta-
de för när jag röstade mot euron. Hade jag vetat hur Riksban-
ken skulle utnyttja sitt mandat hade jag föredragit Eurons
tvångströja.
Jag är den första att erkänna svårigheterna med att förut-
spå framtiden, men måste ändå uttrycka min förundran över
Riksbankens systematiska oförmåga att prognosticera den
ränta man är satt att påverka. Begreppet ”Ränteigelkotten”
har sin grund i den grafiska form, liknande en igelkott, som
uppstått då man plottar Riksbankens tänkta ränteutveckling
mot det faktiska utfallet, d.v.s. en lång och ökande serie av
taggar (=tänka ökningar) mot en mer eller mindre platt bas
(=utfallet). Ränteigelkotten hör antingen hemma i fablernas
värld eller så har den rymt från Skansen och på sin flyktväg
hittat ett välkomnande bo i det stora svarta huset på Brunke-
bergs torg. Vem tror på någon som ropar varg i åtta år utan att
få rätt? I sagan räckte det med tre gånger för att förtroendet
skulle vara borta men i detta exempel slår verkligheten dikten
med flera hästlängder. Och ännu fler igelkottslängder.
Förhoppningen måste bli att svårigheterna under 2022
leder till något positivt. Denna förhoppning gäller världen
i stort, svensk penningpolitik och givetvis även Creades.
Att den ryska kleptokratiska statsledningen nu visat sitt rätta
ansikte leder förhoppningsvis till att den demokratiska värl-
den samlar sig till en långsiktigt vinnande motkraft. Vi ser
redan idag uppmuntrande tecken i denna riktning. Låt oss
även hoppas att Riksbanken tar sig en allvarlig funderare på
hur deras uppgift framgent kan lösas mer effektivt. Gärna i
form av en vitbok med bidrag av våra mer namnkunniga
ekonomiska forskare. Möjligheterna till förändring borde
vara goda när vi nu har en ny riksbankschef på plats. För
Creades del hoppas och tror vi att vi under ett i många avse-
enden dystert år ändå lyckats lägga grunden till ett väsentligt
starkare 2023. Vi arbetar oförtrutet vidare på våra tre täter
för anpassning och utveckling. Vår kreativitet är inte förstörd.
Leve den kreativa förstörelsen!
Sven Hagströmer
Ordförande
Förvaltningsberättelse
26
Creades årsredovisning 2022
Styrelsen och verkställande direktören för Creades AB
(publ), organisationsnummer 556866-0723, får härmed
avge redovisning över bolagets och investmentföretagets
verksamhet under 2022. Balans- och resultaträkningar
för investmentföretaget och moderbolaget kommer att
framläggas på årsstämman den 17 april 2023 för faststäl-
lande.
Moderbolaget bildades 2011 och koncernen bildades
i januari 2012. Under fjärde kvartalet 2018 bedömdes att
Creades uppfyller kraven som investmentföretag enligt
IFRS 10 varför koncernen upphörde och ersattes av
investmentföretaget. För att bättre stämma med invest-
mentföretagets redovisning har moderbolaget frivilligt
ändrat redovisningsprincip för innehav i dotter- och
intressebolag. För mer information om detta, se
Not 2 Redovisningsprinciper och under rubriken ”Moder-
bolaget” nedan. Creades säte är Ingmar Bergmans gata 4,
114 34 Stockholm.
Verksamhet
Creades investerar som en långsiktig engagerad ägare
i mindre och medelstora noterade och onoterade bolag.
Creades affärsidé är att ge en god risk justerad avkastning
till sina aktieägare genom kapital tillväxt och/eller investe-
ringsintäkter, främst genom att investera i verksamheter
där Creades kan fungera som en engagerad ägare. Creades
huvudfokus är direkta investeringar i mindre och medel-
stora noterade och onoterade, främst svenska och nordiska
företag men även genom aktiv förvaltning via kapitalför-
säkring av noterade innehav vi bedömer ha potential för
långsiktig över avkastning.
Inflytande i de direktägda bolagen utövas vanligen
genom representation i portföljbolagens styrelser.
Creades är ett börsnoterat bolag. A -aktierna handlas på
Nasdaq Stockholms huvudmarknad Large Cap under
symbolen CRED A.
Väsentliga händelser under året
Köp och försäljningar
Under 2022 avslutades de under 2021 avtalade försälj-
ningarna av Pricerunner och Tink. Som en del av köpe-
skillingen för Pricerunner erhöll Creades aktier i Klarna
vilka under året har blivit kraftigt nedvärderande.
Under året har investeringar gjorts i bolåneföretaget
Stabelo och SAAS-bolagen Mentimeter och Findity.
Under hösten beslutade portföljbolaget Instabox om ett
samgående med branschkollegan Budbee. Samgåendet
slutfördes vid månadsskiftet oktober/november 2022 och
det nya bolaget Instabee bildades.
Stämmor
På årsstämman i april 2022 beslutades om ordinarie
utdelning med 1,40kr per aktie att delas ut i fyra delar
under kvartal 2, kvartal 3, kvartal 4 och kvartal 1 -2023.
Totalt uppgick beslutad utdelning till SEK 190 mn.
Finansiell utveckling
Resultat
Investmentföretagets resultat för hela perioden uppgick
till SEK –3 948 mn (4 193 ) vilket motsvarar –29,08
(31,97) kronor per aktie. Rörelseresultatet uppgick till
SEK –3 961 mn (+4 222). Resultatutvecklingen i Creades
är beroende av utvecklingen på svenska börsen då en stor
andel av aktie portföljen består av noterade aktier. Avkast-
ning på substansvärdet per aktie uppgick till –30 (+52)
procent efter justering för lämnad utdelning. Börsindex
OMXSGI avkastade –22 (+39) procent. Substansvärdet
avviker från eget kapital genom att beslutad men ännu ej
reglerad utdelning åter läggs och därmed höjer substans-
värdet.
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
27
Creades årsredovisning 2022
Utveckling koncernen / investmentföretaget, SEK mn 2022 2021 2020 2019 2018
Värdeförändringar –4 402 4 348 3 951 1 061 540
Utdelningar 199 126 64 69 58
Övriga intäkter 3 2
Administrationskostnader rörlig ersättning 271 –230 –336 –34 –42
Administrationskostnader övrigt –32 –24 –22 –21 –24
Rörelseresultat –3 961 4 222 3 657 1 076 532
Övriga resultatposter 13 –29 –10 10 3
Totalt –3 948 4 193 3 647 1 086 535
Utveckling moderbolaget, SEK mn 2022 2021 2020 2019 2018
Värdeförändringar –4 402 4 348 3 951 1 061 451
Utdelningar 199 126 64 69 79
Administrationskostnader samt övriga intäkter 242 –252 –358 –54 –66
Rörelseresultat –3 961 4 222 3 657 1 076 464
Övriga resultatposter 13 –29 –10 10 8
Totalt –3 948 4 193 3 647 1 086 472
Nyckeltal
2022 2021
1)
2020 2019 2018
Antal registrerade aktier 31 december 135 762 391 135 762 391 12 465 128 12 465 128 12 465 128
varav A-aktier, en röst per aktie 93 103 641 93 103 641 8 199 253 8 199 253 8 199 253
varav B-aktier, 0,1 röst per aktie 42 658 750 42 658 750 4 265 875 4 265 875 4 265 875
Genomsnittligt utestående aktier 135 762 391 131 135 298 12 465 128 12 465 128 12 465 128
Eget kapital
2)
8 807 12 945 7 951 4 610 3 699
Substansvärde SEK mn, per 31 december
2)
8 854 12 993 7 995 4 610 3 699
Börsvärde SEK mn, per 31 december 10 589 19 984 11 755 5 965 3 129
Senaste betalkurs per aktie kronor, per 31 december 78 147 943 479 251
Substansvärde per aktie kronor, per 31 december 65 96 641 370 297
Substansvärdesrabatt (–) / premie (+)
2)
20 % 54 % 47 % 29 % –15 %
Avkastning på substansvärdet, per aktie
2)
–30 % 52 % 82 % 30 % 14 %
Förändring OMXSGI/Six Return Index –22 % 39 % 15 % 35 % 4 %
Soliditet
2)
97 % 96 % 95 % 99 % 99 %
Årets avsättning+/återföring- för rörlig ersättning,
i förhållande till årets resultat –6,9 % 5,5 % 9,2 % 3,1 % 7,8 %
Under året utbetalningsbar rörlig ersättning, i förhållande till
årets substansvärde (snitt)
3)
0,5 % 0,6 % 0,9 % 1,4 % 3,1 %
Administrationskostnader övrigt i förhållande till substansvärde (snitt) 0,4 % 0,2 % 0,3 % 0,5 % 0,7 %
Utdelning per aktie avseende räkenskapsåret, kr
4)
1,4 1,4 24,50 14,00 14,00
1) I april 2021 genomfördes en aktiesplit med tio nya aktier för en gammal. Detta har påverkat värde och avkastning per aktie samt utdelning per aktie i tabellen.
2) För beräkning se Not 20 Beräkning av alternativa nyckeltal.
3) Maximalt årlig utbetalningsbar rörlig ersättning uppgår till 5 årslöner för berörda personer. För 2022 uppgår det till SEK 44 mn. För mer information om rörlig ersättning,
se Not 7 Löner och ersättningar.
4) Utöver ordinarie utdelning om 14,00 kronor per aktie lämnades 2020 en extra utdelning om 10,50 kr per aktie.
Förvaltningsberättelse
28
Creades årsredovisning 2022
Värdepappersportfölj
Värdet av investmentföretagets och moderbolagets värde-
pappersportfölj uppgick den 31 december till SEK 8 328
(13 042) mn. Netto har värdepapper avyttrats för SEK 311
mn. Värdeförändringen uppgår till SEK –4 402 mn och
utdelning har erhållits med SEK 199 mn. Värdet på alla
större innehav har minskat liksom värdet på den aktiva
förvaltningen i kapitalförsäkringen.
Likviditet och soliditet
Investmentföretagets och moderbolagets likvida medel
uppgick per den 31 december 2022 till SEK 613 (467) mn.
Utdelning har erhållits med SEK 199 mn. Årets netto-
avyttring uppgick till SEK 311 mn varav 99 mn ännu ej
erhållits för försäljning av Tink. SEK 55 mn har använts
för reglering av rörlig ersättning inklusive sociala avgifter.
SEK 190 mn har delats ut till aktieägarna. SEK 20 mn har
använts för den löpande verksamheten.
Moderbolaget
Moderbolaget är ett holdingbolag vars verksamhet nästan
uteslutande avser förvaltning av värdepapper. Från och
med fjärde kvartalet 2018 värderar moderbolaget alla sina
värdepappersinnehav, även innehaven i dotterbolagen,
till verkligt värde via resultatet. För information om redo-
visningsprinciper se Not 2 Redovisningsprinciper.
Inverkan på Creades till följd av större händelser
i omvärlden
Rysslands anfallskrig mot Ukraina har påverkat börsen
både i Sverige och övriga världen negativt. Så länge kriget
pågår kommer osäkerheten att vara stor. Creades portfölj-
bolag har ingen materiell direkt exponering mot Ukraina
eller krigets omedelbara effekter men den generella börs-
utvecklingen, en ökad inflation, periodvisa störningar
i logistikkedjorna och även osäkerhet kring framtida
påverkan på ekonomin i allmänhet och konsumenternas
köpkraft i synnerhet har påverkats och kommer att
påverka Creades portföljbolag över tid.
Investmentföretagets och moderbolagets
förväntade framtida utveckling
Creades framtida utveckling är beroende av utvecklingen
i portföljbolagen. Utvecklingen på de finansiella markna-
derna har också stor betydelse för utvecklingen i port-
följbolagen och därmed också investmentföretagets och
moderbolagets redovisade resultat och ställning.
Creades arbetar aktivt med att utveckla sin portfölj efter
utvecklingen i marknaden.
Creades mål är att ge aktieägarna en god riskjusterad
avkastning genom att aktivt arbeta med en portfölj förde-
lad på tre huvudområden – Direktägda noterade innehav,
Aktiva förvaltningen samt Onoterade innehav. Årets nega-
tiva utfall är till stor del en följd av en allmän oro i omvärl-
den och en osäkerhet på börsen. Creades har dock en stark
kassa till följd av årets avyttringar och föregående års ny-
emission. Detta innebär att bolaget är redo att göra inves-
teringar när förmånliga tillfällen ges. Aktivt och långsik-
tigt ägande kombinerat med möjligheten att agera snabbt
och opportunistiskt när tillfälle dyker upp, är en god
grund för värdeskapande inte minst i en så överraskande
och svårförutsägbar marknadsmiljö som under 2022.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Då Creades verksamhet nästan uteslutande utgörs av
ägande och förvaltande av värdepapper är bolaget utsatt
för de risker som är förknippade med finansiella instru-
ment. En detaljerad redovisning av hur investmentföre-
taget påverkas av dessa risker samt hur detta hanteras
av investmentföre taget redovisas i Not 2 Redovisnings-
principer, Not 18 Klassificering av finansiella instrument
och Not 19 Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer.
Aktier och ägande
Handel
Den 6 december 2013 noterades Creades A-aktie på
Nasdaq OMX Stockholms huvudmarknad (Nasdaq OMX)
med kortnamnet CRED A. Aktien handlades tidigare på
Nasdaq OMX First North.
Rättigheter förenade med aktierna
Creades kan ge ut aktier av två aktieslag, A-aktier med
en röst och B-aktier med en tiondels röst. Aktier av varje
aktieslag kan ges ut till ett antal motsvarande hela aktie-
kapitalet.
Antalet aktier i Creades per den 31 december 2022 upp-
gick till totalt 135 762 391, varav 93 103 641 A-aktier och
42 658 750 B-aktier. Vid bolagsstämma får varje röstbe-
rättigad rösta för det fulla antalet innehavda och före-
trädda aktier utan begränsning i rösträtten.
Förvaltningsberättelse
29
Creades årsredovisning 2022
Utveckling av antalet aktier och aktiekapitalet
Tidpunkt Händelse Antal A-aktier Antal B-aktier Summa aktier Aktiekapital, kr
September 2011 Bildande 500 000 0 500 000 500 000
November 2011 Sammanläggning 0 0 500 000
November 2011 Uppdelning 27 311 240 0 27 311 240 500 000
Februari 2012 Fondemission 27 311 240 0 27 311 240 521 000
Februari 2012 Minskning 26 258 737 0 26 258 737 500 922,04
Mars 2012 Omvandling 23 393 337 2 865 400 26 258 737 500 922,04
Oktober 2013 Fondemission 23 393 337 2 865 400 26 258 737 560 922,04
Oktober 2013 Minskning 20 770 453 2 865 400 23 635 853 504 893,70
Mars 2013 Omvandling 20 485 853 3 150 000 23 635 853 504 893,70
April 2013 Fondemission 20 485 853 3 150 000 23 635 853 754 893,70
April 2013 Minskning 13 434 332 3 150 000 16 584 332 529 678,69
September 2013 Omvandling 11 984 332 4 600 000 16 584 332 529 678,69
September 2013 Fondemission 11 984 332 4 600 000 16 584 332 579 678,69
September 2013 Minskning 10 659 139 4 600 000 15 259 139 533 358,70
April 2014 Fondemission 10 659 139 4 600 000 15 259 139 578 358,70
April 2014 Minskning 9 915 305 4 265 875 14 181 180 537 501,42
Juni 2015 Fondemission 9 915 305 4 265 875 14 181 180 562 501,42
Juni 2015 Minskning 9 356 968 4 265 875 13 622 843 540 354,79
Juni 2015 Fondemission 9 356 968 4 265 875 13 622 843 515 354,79
Juni 2015 Minskning 8 817 454 4 265 875 13 083 329 542 964,69
Maj 2016 Fondemission 8 817 454 4 265 875 13 083 329 567 964,69
Maj 2016 Minskning 8 304 151 4 265 875 12 570 026 545 681,52
Maj 2016 Fondemission 8 304 151 4 265 875 12 570 026 550 681,52
Maj 2016 Minskning 8 199 253 4 265 875 12 465 128 546 086,04
April 2021 Split 81 992 530 42 658 750 124 651 280 546 086,04
Juni 2021 Nyemission 93 103 641 42 658 750 135 762 391 594 762,82
Creades bolagsordning innehåller ett omvandlingsför-
behåll avseende bolagets aktier. Omvandlingsförbehållet
innebär att aktie av serie A på begäran av ägare till sådan
aktie ska kunna omvandlas till aktie av serie B. Aktie av
serie B, vilken förvärvats på annat sätt än genom omvand-
ling av aktie av serie A, ska på begäran av ägare till sådan
aktie kunna omvandlas till aktie av serie A.
Aktierna är registrerade hos Euroclear i elektronisk
form. Samtliga aktier är fritt överlåtbara och medför lika
rätt till andel i bolagets tillgångar, utdelning och till
eventuellt överskott i händelse av bolagets likvidation.
Bemyndiganden att göra återköp av egna aktier
Årsstämman i Creades den 7 april 2022 beslöt att bemyn-
diga styrelsen att genomföra återköp av egna aktier.
Bemyndigandet innebär att styrelsen, för tiden intill års-
stämman 2023, vid ett eller flera tillfällen, kan genomföra
återköp motsvarande så många aktier att antalet åter-
köpta aktier vid varje tid uppgår till högst 10 procent av
det totala antalet aktier i bolaget. Återköpen får endast ske
på Nasdaq Stockholm. Per den 31 december 2022 hade
inga aktier återköpts.
Förvaltningsberättelse
30
Creades årsredovisning 2022
Transaktioner med närstående
Moderbolaget har närståenderelationer med bolagets
styrelseledamöter och verkställande direktör samt med
sina dotterbolag (se Not 10 Andelar i dotterbolag och
intressebolag) och deras styrelse och ledning. Bolagets
styrelseledamöter och dess närstående ägde 45 procent
av rösterna i bolaget den 31 december. För ersättning till
styrelseledamöter och ledande befattningshavare hän-
visas till Not 7 Löner och ersättningar.
Under året har utdelning erhållits från Stickerapp
Holding , SEK 20 mn, och Inet Group AB, SEK 31 mn.
Under 2021 etablerade Creades bolaget Creaspac AB
och genomförde en notering på Nasdaq Stockholm av
bolaget. Creades äger 19,3 procent i bolaget och är därmed
störste ägare. Som sponsor har Creades vederlagsfritt
erhållit 3 750 000 teckningsoptioner (så kallade sponsor-
optioner) i Creaspac. Optionerna mot svarar 15 procent av
utestående aktier i Bolaget. Varje Sponsoroption berätti-
gar Creades till teckning av en (1) aktie i Bolaget till en
teckningskurs om 100 SEK plus en löpande ackumulerad
uppräkning om 7,5 procent årligen från dagen efter den
bolagsstämma som har godkänt det förvärv som Creaspac
har som syfte att genomföra.
Creades har avtal med Creaspac om att hyra ut verk-
ställande direktör, finansdirektör och investeringsteam
till bolaget och fakturerar för detta SEK 0,3 mn per månad
till Creaspac. För övrigt har inga närståendetransaktioner
skett.
sentliga avtal
Såvitt styrelsen för Creades känner till föreligger inte
några aktieägaravtal eller andra överenskommelser
mellan några av Creades aktieägare som syftar till gemen-
samt inflytande över bolaget. Såvitt styrelsen känner till
föreligger inte heller några överenskommelser eller
motsvarande som kan leda till att kontrollen över Creades
förändras.
I händelse av att tredje part förvärvar ett bestämmande
inflytande över Creades eller förvärvar ett sådant antal
aktier i Creades att budplikt uppkommer, ska Creades
dock omedelbart utbetala eventuellt positivt saldo i resul-
tatbanken för den verkställande direktören respektive
övriga anställda som omfattas av programmet för rörlig
ersättning. Se vidare om ersättningar, nedan i avsnittet
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
och Not 7 Löner och ersättningar.
Personal
Medelantalet anställda i Creades uppgick för 2022 till
7 (6) personer. Av dessa är 2 (2) kvinnor.
För mer upplysningar om personal och ersättningar,
se Not 7 Löner och ersättningar.
Riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare
Dessa riktlinjer ska tillämpas på ersättningar som avtalas,
och förändringar som görs i redan avtalade ersättningar,
efter det att riktlinjerna antagits av årsstämman 2021.
Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som beslutas av
bolagsstämman.
Riktlinjernas fmjande av bolagets afrsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
Creades investerar som en långsiktig engagerad ägare i
mindre och medelstora noterade och onoterade bolag.
Creades affärsidé är att ge en god riskjusterad avkastning
till sina aktieägare genom kapitaltillväxt och/eller investe-
ringsintäkter, främst genom att investera i verksamheter
där Creades kan fungera som en engagerad ägare men
även genom aktiv förvaltning av noterade innehav med
fokus på bolag vi bedömer ha potential för långsiktig över-
avkastning. Mer information om bolagets strategi finns på
bolagets hemsida www.creades.se.
En framgångsrik implementering av bolagets affärsstra-
tegi och tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen,
inklusive dess hållbarhet, förutsätter att bolaget kan
rekrytera och behålla kvalificerade medarbetare. För detta
krävs att bolaget kan erbjuda konkurrenskraftig ersätt-
ning. Syftet med dessa riktlinjer är att fastslå ramarna för
hur en konkurrenskraftig totalersättning ska utformas.
Formerna av ersättning
Ersättningen ska bestå av fast kontant ersättning, rörlig
kontant ersättning eller rörlig ersättning verkställd genom
pensionsutfästelse, samt premiebestämd tjänstepension
innefattande sjukförsäkring och grupplivförsäkring.
Den fasta kontantersättningen ska beakta ansvarsområde
och erfarenhet. Styrelsen beslutar årligen om nivån på
den fasta kontantersättningen. Den premiebestämda
tjänstepensionen får maximalt uppgå till 4,5 procent på
lönedelar <7,5 prisbasbelopp och 30 procent på lönedelar
>7,5 prisbelopp.
Förvaltningsberättelse
31
Creades årsredovisning 2022
Den rörliga kontantersättningen ska vara kopplad till
förutbestämda och mätbara kriterier, utformade med
syfte att främja bolagets affärsstrategi, samt hållbarhet
och långsiktigt värdeskapande. Den utdelningsbara delen
av den rörliga kontantersättningen ska även begränsas
med ett tak satt i relation till den fasta kontantersättningen.
Rörliga kontantersättningar är inte semesterlöne- eller
pensionsgrundande.
Upphörande av anställning
Vid uppsägning från bolagets sida ska verkställande direk-
tören vara berättigad till full fast kontantersättning samt
avsättning till tjänstepensionsförsäkring under tolv
månader. Vid uppsägning från verkställande direktörens
sida ska motsvarande gälla under sex månader.
Vid uppsägning från bolagets sida ska för finansdirek-
tören gälla sex månaders uppsägningstid, varvid full
kontant ersättning samt avsättning till tjänstepensions-
försäkring utgår. Vid uppsägning från finansdirektörens
sida gäller tre månaders uppsägningstid med motsvaran-
de villkor.
Kriterier för utdelning av rörlig ersättning
Rörlig kontantersättning till finansdirektören ska dels
kunna utgå med maximalt tre gånger fast månatlig
kontantersättning om av ersättningsutskottet i förväg
fastställda kriterier uppnåtts dels med maximalt tre
gånger fast månatlig kontantersättning om bolagets
avkastning överstiger av ersättningsutskottet fastställda
kriterier. Maximalt ska total rörlig kontantersättning till
finansdirektören kunna utgå med sex gånger fast månatlig
kontantersättning.
Rörlig ersättning till verkställande direktören och övriga
anställda ska kunna utgå om Creades årliga avkastning på
substansvärdet (totalavkastning) per aktie överstiger av
styrelsen fastställda gränsvärden (överavkastning).
Totalavkastningen ska till 50 procent sättas i relation till
ett fast avkastningskrav om 7,5 procent och till 50 procent
sättas i relation till avkastning utöver aktiemarknads-
indexet OMXSGI. Den totala rörliga ersättningen får som
högst uppgå till 10 procent av överavkastningen, varav
verkställande direktörens andel högst får utgöras av halva
andelen.
Vid långtidsfrånvaro ska underlaget för beräkningen av
rörlig kontantersättning justeras. Utbetalning av rörlig
kontantersättning ska vara föremål för ett på förhand
fastställt tak för den årliga utbetalningen. Takbeloppet för
verkställande direktören och övriga anställda ska motsvara
fem gånger fast årlig kontantersättning. Eventuell rörlig
kontantersättning överstigande takbeloppet ska ackumu-
leras till beräkningsgrunden för nästföljande års rörliga
kontantersättning i en så kallad resultatbank.
Om överavkastningen är negativ ska innestående
belopp i resultatbanken reduceras (utbetalning sker då
av eventuellt positivt saldo, med avdrag för den negativa
avkastningen, och maximerat till takbeloppet). Negativt
belopp i resultatbanken ackumuleras och minskar följan-
de års utbetalningsöverskott. Utbetalningsbar rörlig
ersättning utbetalas av bolaget kontant omedelbart efter
fastställandet av bolagets årsredovisning avseende aktuell
period.
Verkställande direktören ska förbinda sig att förvärva
aktier i bolaget för 50 procent av den utbetalda rörliga
kontantersättningen, efter avdrag för inkomstskatt som
bolaget utbetalar samt att inte avyttra därigenom förvär-
vade aktier under en period om minst tre år från förvärvet,
under förutsättning att verkställande direktören är
anställd under den fulla treårsperioden. Styrelsen får,
i fråga om en viss utbetalning av rörlig kontantersättning,
medge att skyldigheten att förvärva aktier bortfaller om
det inte inom viss tid från utbetalningen varit möjligt att
förvärva aktier till ett pris understigande 15 procents
premie i förhållande till bolagets substans värde.
Om någon, ensam eller i samverkan med annan, för-
värvar ett bestämmande inflytande över bolaget eller
förvärvar ett sådant antal aktier i bolaget som medför att
budplikt utfaller enligt lag eller noteringsavtal, ska bolaget
omedelbart kontant utbetala eventuellt positivt saldo i
resultatbanken. Verkställande direktören ska i sådant fall
inte vara skyldig att förvärva aktier i bolaget för de utbe-
talda medlen.
När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbetal-
ning av rörlig kontantersättning avslutats ska bedömas/
fastställas i vilken utsträckning kriterierna för utbetalning
uppfyllts. Ersättningsutskottet ansvarar för bedömningen
såvitt avser rörlig kontantersättning till verkställande
direktören. Såvitt avser rörlig kontant ersättning till
finansdirektören ansvarar verkställande direktören för
bedömningen. Såvitt avser finansiella mål ska bedöm-
ningen baseras på den av bolaget senast offentliggjorda
finansiella informationen relaterad till mätperioden.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersätt-
ningsriktlinjer har lön och anställningsvillkor för bolagets
alla anställda beaktats genom att uppgifter om anställdas
totalersättning, ersättningens komponenter samt ersätt-
ningens ökning och ökningstakt över tid har utgjort en del
av ersättningsutskottets och styrelsens beslutsunderlag
vid utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de
begränsningar som följer av dessa.
Förvaltningsberättelse
32
Creades årsredovisning 2022
Beslutsprocess för att fastslla, se över och
genomföra riktlinjerna
Styrelsen utser inom sig ett ersättningsutskott som årligen
utvärderar utfallet av den totala ersättningen till ledande
befattningshavare och om totalersättningen är rimlig i
förhållande till bolagets affärsidé och övriga anställda.
I utskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om
förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattnings-
havare.
Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer åtmins-
tone vart fjärde år och lägga fram förslaget för beslut vid
årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya rikt-
linjer antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet
ska även följa och utvärdera program för rörliga ersätt
ningar för bolagsledningen, tillämpningen av riktlinjer för
ersättning till ledande befattningshavare samt gällande
ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget.
Ersättningsutskottets ledamöter är oberoende i förhål-
lande till bolaget och bolagsledningen. Vid styrelsens
behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frågor
närvarar inte verkställande direktören eller andra perso-
ner i bolagsledningen, i den mån de berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen ska kunna frångå dessa riktlinjer, helt eller
delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det
och ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets
långsiktiga intressen och hållbarhet eller för att säker-
ställa bolagets ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan
ingår det i ersättningsutskottets uppgifter att bereda
styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket innefattar
beslut om avsteg från riktlinjerna.
Mer information
För mer information om ersättningar i Creades, inklusive
i förekommande fall beslutade ersättningar som inte för-
fallit till betalning, se årsredovisningen Not 7 Löner och
ersättningar.
Hållbarhetsrapport
Denna Hållbarhetsrapport är upprättad i enlighet med
Årsredovisningslagens regler om Hållbarhetsrapport
(ÅRL Kap 6, §§ 10–14). Hållbarhetsrapporten ska inne-
hålla de hållbarhetsupplysningar som behövs för förstå-
elsen av företagets utveckling, ställning och resultat och
konsekvenserna av verksamheten, däribland upplysningar
i frågor som rör miljö, sociala förhållanden, personal,
respekt för mänskliga rättigheter och motverkande av
korruption.
Om Creades
Creades anser att det finns en stark koppling mellan håll-
barhet och långsiktigt värdeskapande och målet är att
främja en hållbar utveckling samt skapa medvetenhet
kring hållbarhetsfrågor på alla nivåer. Målet är också att
främja en långsiktigt hållbar utveckling i linje med Paris-
avtalets 17 mål i Agenda 2030 (Agenda 2030). Creades
kan, och arbetar för att i rollen som aktiv och engagerad
ägare, påverka hållbarhetsfrågor i de bolag där vi genom
vårt ägande har inflytande. Vid investeringar tas hänsyn
till hållbarhets aspekten vid bedömning av bolagen. Vi vill
tillsammans med entreprenörer och företagsledare skapa
värde genom att kreativt ompröva, utmana, omstrukturera
och utveckla både noterade och onoterade bolag genom
att vara en långsiktig och engagerad ägare.
I alla de bolag där Creades har större innehav och
styrelserepresentation arbetar Creades för att ett aktivt
hållbarhetsarbete utövas och rapporteras till respektive
bolagsstyrelse samt presenteras i bolagens årsredovis-
ning.
Internt (på Creades nivå) bedömer vi att vår direkta
påverkan inom dessa områden är begränsad med hänsyn
till verksamhetens natur och det relativt låga antalet
anställda. De bolag som ingår i vår värdepappersportfölj
kan komma att ha mer direkt påverkan inom de av håll-
barhetspolicyn adresserade områdena. Mot bakgrund av
detta ska vår hållbarhetspolicy ha direkt tillämpning på
Creades och vidare tjäna som inriktning för hur vi ska
agera i de bolag där vi har inflytande. Tyngdpunkten i
Creades hållbarhetsarbete ligger dock på hur vi agerar i
våra portföljbolag. Beroende på typ av bolag kan riskerna
vara antingen direkta eller indirekta.
Gemensamt för våra portföljbolag är främst risker rela-
terade till negativ miljö- och klimatpåverkan som tillverk-
ning och transport, bristande efterlevnad av regler och
praxis rörande sociala förhållande och mänskliga rättig-
heter samt korruption och mutor från leverantörskedjor
och/eller kundförhållande.
Förvaltningsberättelse
33
Creades årsredovisning 2022
Hållbarhetsrapport enligt Årsredovisningslagen
Personal
Särskilt beaktande tas till mångfald vid tillsättande av de styrelser där Creades har möjlighet att påverka. I de noterade
bolagen (Avanza, Creaspac och Creades egna styrelse) uppgår andelen kvinnor till mellan 38 och 44 procent. Creades och
portföljbolagen tar hänsyn till mångfald i sina rekryteringar av anställda inte bara i strävan efter en jämn könsfördelning
utan också för att öka mångfalden vad gäller kultur och bakgrund.
Mångfald Creades AB, andel kvinnor 2022 2021 2020 2019 2018
Styrelse 38 % 43 % 50 % 40 % 50 %
Ledningsgrupp 50 % 50 % 50 % 50 % 50 %
Anställda 29 % 33 % 33 % 33 % 33 %
Respekt för mänskliga rättigheter
Den absoluta merparten av portföljbolagens verksamhet
ligger i Västeuropa och följer där gällande lagar och praxis.
Krav ställs på leverantörer såväl inom som utanför Europa
att även de skall följa europeiska lagar och praxis vad
gäller mänskliga rättigheter.
Miljö
Portföljbolagen arbetar utifrån Creades riktlinjer med en
hög ambition på miljö och klimatarbetet. Man arbetar
aktivt med återanvändning av material och besparing av
naturresurser. Man arbetar också för en förbättrad miljö
genom att underlätta för kunder och konsumenter att göra
bra miljöval.
En huvudsaklig utmaning i portföljbolagen är idag
relaterad till negativ miljö- och klimatpåverkan, främst
inom tillverkning och transport. För att minska den har
portföljbolagen arbetat med utveckling av elektrifierade
lastbilstransporter, minimering av onödigt material samt
ökad användning av återanvändbart material. För att
minska klimat avtrycket strävas efter att minimera mäng-
den CO2, bland annat genom användningen av fossilfritt
bränsle.
Motverkande av korruption och mutor
Creades arbetar för att säkerställa att det inte förekommer
korruption eller mutor i portföljbolagen eller dess verk-
samhet varför det genomförs rutiner för regelbundna
kontroller av om korruption eller mutor förekommit. Inga
misstankar om mutor eller korruption har kommit till
Creades kännedom.
Bolagets åtagande som ägare och investerare
Ansvarsfullt ägande och ansvarsfulla investeringar inne-
fattar frågor om socialt ansvar, miljöansvar och etik.
Synen på ansvarsfullt ägande och ansvarsfulla investe-
ringar är baserad på Global Compact och dess tio prin-
ciper. Bolaget inkluderar hållbarhetsfrågor i förvärvs-
analysen och beslut rörande investeringar. Förväntningar
på anställda och externa parter är höga i frågor om socialt
ansvar, miljöansvar och etik. Bolagets ställningstagande
avseende Global Compacts tio principer sammanfattas
nedan:
Mänskliga rättigheter
Princip 1: Bolaget stöder och respekterar internationella
mänskliga rättigheter.
Princip 2: Bolaget verkar för att inte vara delaktig i brott
mot mänskliga rättigheter.
Arbetsrätt och socialt ansvar
Princip 3: Bolaget verkar för föreningsfrihet och rätten till
att sluta kollektivavtal.
Princip 4: Bolaget stöder avskaffandet av alla former av
tvångsarbete.
Princip 5: Bolaget stöder avskaffandet av barnarbete.
Princip 6: Bolaget är för avskaffandet av diskriminering
i arbetslivet.
Miljö
Princip 7: Bolaget stöder försiktighetsprincipen vad gäller
miljörisker.
Princip 8: Bolaget tar initiativ för att främja miljöansvar.
Princip 9: Bolaget uppmuntrar till utveckling och sprid-
ning av miljövänlig teknik.
Anti-korruption
Princip 10: Bolaget verkar mot korruption i alla dess
former, inklusive utpressning och bestickning.
Långsiktig investering
Creades har en långsiktig investeringshorisont, med fokus
på att skapa uthålligt värde genom långsiktig förvaltning
av portföljinnehaven i enlighet med Creades affärsfilosofi,
Förvaltningsberättelse
34
Creades årsredovisning 2022
snarare än på utfallet under enskilda kvartal. Förvaltningen
bedrivs således utan tidsgränser och Creades verksamhet
har inte som huvudsakligt syfte att genomföra någon
tidsbestämd exit-strategi. Centrala byggstenar i Creades
investeringsfilosofi utgörs av enkelhet, förutsägbarhet och
möjlighet att i så stor utsträckning som möjligt påverka
våra investeringars och vårt eget öde.
Av dessa anledningar undviks aktivt vissa typer av
investeringar bl.a. investeringar med betydande hållbar-
hetsrisker som inte bedöms kunna vändas till möjligheter,
t.ex. oljeindustrin, vapen eller tobak. Creades anser att
hållbarhetsfrågor är en viktig komponent i att uppnå lång-
siktigt värdeskapande. Investeringspolicyn åtages i sin
helhet i Not 22 Av styrelsen fastställd Investeringspolicy.
Hållbarhetspolicy
Creades arbetar enligt den av styrelsen antagna hållbar-
hetspolicy som årligen uppdateras och godkänns av styrel-
sen. Hållbarhetspolicyn sätter riktlinjerna för hur Bolaget
ska agera som ett ansvarsfullt företag, ägare och avtals-
part. Styrelsen och ledningen anser att det gynnar affärs-
nyttan att hållbarhetsfrågor utgör en integrerad del i
Bolagets verksamhet och därmed även utgör en del i
Bolagets investeringsstrategi.
Policyn utgår från de av FN antagna principerna inom
”The Ten Principles of the UN Global Compact”. Creades
tillämpar dessa principer fullt ut i sin direkta verksamhet
och verkar även för dess spridning och tillämpning i andra
bolag och situationer där Creades har inflytande. Hållbar-
hetspolicyn gäller för samtliga anställda, styrelseledamöter
och övriga representanter. Inom ramen för av styrelsen
fastställd Investeringspolicy ska Bolaget vid utvärderingen
av investeringsobjekt bedöma huruvida objektet har för-
utsättningar att efterleva hållbarhetspolicy. Creades anser
att det finns en stark koppling mellan hållbarhet och
långsiktigt värdeskapande. Målet är att främja en hållbar
utveckling och skapa medvetenhet kring hållbarhetsfrågor
på alla nivåer inom det egna investmentbolaget så väl som
portföljbolagen.
Bolaget kan i rollen som aktiv och engagerad ägare
påverka hållbarhetsfrågor i de bolag där vi genom vårt
ägande har inflytande. Hållbarhetspolicyn ska vara väg-
ledande för de bolag som ingår i vår värdepappersportfölj
men bolagen ska själva upprätta policyer och mål utifrån
Agenda 2030, anpassad för respektive verksamhet.
Årligen ska rapportering ske till respektive bolags styrelse
med avseende på hur uppfyllande av hållbarhetsmålen
fortskrider. Samtliga berörda parter har ett ansvar att
känna till policyn och vad de innebär i relevanta samman-
hang. Hållbarhetspolicyn går att läsa i sin helhet på
Creades hemsida.
Hållbarhetsstyrning
Hållbarhet diskuteras löpande i styrelsen vid nya investe-
ring och/eller vid behov, då vi som aktiv och engagerad
ägare kan påverka och driva hållbarhetsfrågor i portfölj-
bolagen. VD informerar styrelsen vid eventuellt upptäckta
brott mot hållbarhetspolicyn och Styrelsen ska vid minst
ett möte per år behandla policyns efterlevnad, föreslå
eventuella förändringar i policyn samt behandla och god-
känna årlig hållbarhetsrapport.
Creades representant i respektive bolag driver och följer
upp bolagens hållbarhetsarbete.
Förvävsanalys
Bolaget har en väl utvecklad modell för analys av investe-
ringsmöjligheter. I denna analys utvärderas efterföljandet
av lagar och förordningar samt hur investeringsobjektet
förhåller sig och lever upp till Global Compacts 10 princi-
per. I analysen ingår identifiering av risker och möjlighe-
ter utifrån ett ESG perspektiv med fokus på möjligheter
till värdeskapande genom att införa hållbara affärsmodel-
ler, klimatsäker produktion och distribution eller på annat
sätt öka investeringsobjektets värde genom att implemen-
tera och utveckla ESG.
Bolaget ska enligt investeringsstrategin inte förvärva
bolag verksamma inom olja, gas, kol, tobak, alkohol,
vapen, fastigheter, betting, avancerad bioteknik, gruvor
eller företag vars värde till stor del är beroende av råvaru-
priser eller andra exogena makrofaktorer och inte heller
bolag som är utsatta för betydande politisk eller regulato-
risk risk.
Ett bolags hållbarhetsprofil kan utgöra en affärsmöjlig-
het (driva värde genom att använda och/eller förbättra
bolagets befintliga position) men även en affärsrisk som
emellanåt kan vara så betydande att en investering inte är
aktuell (bolag vars fundamentala verksamhet i grunden
inte bedöms vara långsiktigt hållbar).
Förvaltningsberättelse
35
Creades årsredovisning 2022
Uppföljning portföljbolag
Hållbarhetsarbete
Under 2022 har som tidigare år samlats in hållbarhets data från de bolag där Creades har styrelserepresentation.
Nedan tabeller visar hur Creades portföljbolag arbetar med hållbarhet. Jämförelse mellan åren kan skilja på grund av
förändringar i portföljen.
Uppföljning av hållbarhetsarbete
(Andel av bolagen) 221231 211231
Hållbarhetsrisk
Låg 5/10 3/8
Medel 5/10 5/8
Hög 0/10 0/8
Upprättar årlig hållbarhetsrapport
Ja 6/10 5/8
Nej 4/10 3/8
Arbetar aktivt med hållbarhetsfrågor
Ja 8/10 5/8
Nej 2/10 3/8
Har en hållbarhetspolicy
Ja 7/10 5/8
Nej 3/10 3/8
Agenda 2030, Globala mål
I september 2015 antog ledarna för världens länder en ny global utvecklingsagenda, Agenda 2030. Den består av 17 mål
och 169 delmål för hållbar utveckling som syftar till att utrota fattigdom och hunger, rädda vår planets ekosystem och
klimat och säkerhetsställa att alla människor på jorden kan leva drägliga, jämställda och trygga liv. Att de nya målen ska
genomföras i alla världens länder är en avgörande skillnad och regeringar jorden runt jobbar nu med att få igång arbetet.
För Creades är målet att främja en långsiktigt hållbar utveckling i enlighet med Agenda 2030, samt skapa medvetenhet
kring hållbarhetsfrågor på alla nivåer. Nedan tabell visar de globala mål som portföljbolagen aktivt arbetar med.
Kartläggning över vilka av FN:s mål som våra portföljbolag aktivt arbetar med/mot
0 % 10 % 20 % 30 % 40 % 50 % 60 % 70 % 80 %
5: Jämställdhet
7: Hållbar energi för alla
8: Anständiga arbetsvillkor och ekonomisk tillväxt
12: Hållbar konsumtion och produktion
13: Bekämpa klimatförändringar
16: Fredliga och inkluderande samhällen
Förvaltningsberättelse
36
Creades årsredovisning 2022
Utdelning
Bolagets policy för utdelning är följande: Bolaget avser att
löpande återföra värde till sina aktieägare genom antingen
utdelning, aktieåterköp eller inlösen.
Förslag till vinstdisposition
Styrelsen föreslår att de till årsstämmans förfogande
stående vinstmedlen i moderbolaget disponeras enligt
följande:
Balanserat resultat 12 754 494 989 kr
Årets resultat –3 948 262 631 kr
Summa 8 806 232 358 kr
Styrelsen föreslår att årsstämman 2023 beslutar om
ordinarie utdelning med 1,40 kronor per aktie att utbeta-
las i fyra likastora delar med avstämningsdag 19 april,
1 augusti och 1 november samt 1 februari 2024.
Styrelsen föreslår att:
Till aktieägarna utdelas 190 067 348 kr
I ny räkning balanseras 8 616 165 010 kr
Det är styrelsens bedömning att den föreslagna utdelningen
är försvarlig med hänsyn till de krav som verksamhetens
art, omfattning och risker, ställer på storleken av moder-
bolagets och investmentföretagets eget kapital, likviditet
och ställning i övrigt. Vad beträffar företagets resultat och
ställning i övrigt, hänvisas till årsredovisningens resultat-
och balansräkningar med tillhörande bokslutskommen-
tarer.
Bolagsstyrningsrapport
37
Creades årsredovisning 2022
Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstyrning inom Creades
Aktieägarna genom bolagsstämman
Valberedning
Ersättningsutskott
Ekonomi/IR/
Administration
Investerings-
organisation
Revisor
Styrelse
Revisions-
utskott
Ledningsgrupp
VD och CFO
Bolagsstyrning avser strukturen och processerna för verk-
samhetens styrning, ledning och kontroll. Creades affärs-
verksamhet är att äga företag och som ägare skapa värde
i företagen, varför god bolagsstyrning är grundläggande.
Som publikt svenskt aktiebolag noterat på Nasdaq Stock-
holms huvudmarknad tillämpar Creades Svensk kod för
bolagsstyrning (Koden). Koden återfinns på www.bolags-
styrning.se. Denna bolagsstyrningsrapport lämnas i enlig-
het med årsredovisningslagen och Koden och redogör för
Creades bolagsstyrning under räkenskapsåret 2022.
Bolagsstyrningsrapporten har granskats av Creades revi-
sor, se sidan 69.
Avvikelser från Koden
Creades avviker från Koden på en punkt. Enligt Koden ska
styrelsens ordförande inte samtidigt vara valberedningens
ordförande. För Creades är styrelsens ordförande också
ordförande i Creades valberedning. Enligt de principer för
utseende av valberedning som fastställdes på årsstämman
2022 ska ordförande i valberedningen vara den ledamot
som representerar den största aktieägaren, om inte
valberedningen enas om annat. Bolagets största ägare,
Biovestor AB, kontrolleras av styrelsens ordförande Sven
Hagströmer. Valberedningen har ansett att Biovestor
innehar så stor ägarandel i Creades att det är naturligt och
nödvändigt att Biovestor, genom Sven Hagströmer,
medverkar och utövar sina ägarintressen genom represen-
tation som ordförande både i bolagets valberedning och
styrelse.
Avvikelser från emittentregelverket
Inga överträdelser av Nasdaq Stockholms regelverk för
emittenter eller av god sed på aktiemarknaden enligt
beslut av Nasdaq Stockholms disciplinnämnd eller utta-
lande av Aktiemarknadsnämnden har skett sedan Creades
noterades på Nasdaq Stockholms huvudmarknad.
Bolagsstyrningsrapport
38
Creades årsredovisning 2022
Aktieägare
Creades största aktieägare per 31 december 2022
Ägare 2022-12-31 Antal aktier Andel av aktier, % Andel av röster, %
Sven Hagströmer med familj, via bolag och pensionsstiftelse
1)
82 633 030 60,9 45,4
Handelsbanken Fonder 3 919 041 2,9 4,0
Spiltan Fonder 3 092 710 2,3 3,2
Försäkringsbolaget Avanza Pension 2 610 737 1,9 2,7
AMF Penion & Fonder 2 500 000 1,8 2,6
PriorNilsson Idea 1 633 596 1,2 1,7
State Street Bank and Trust 986 185 0,7 1,0
Röring Jan 615 500 0,5 0,6
SEB Sverige Indexfond 538 752 0,4 0,6
Nordnet pensionsförsäkringar 411 037 0,3 0,4
Övriga 36 821 803 27,1 37,8
Totalt 135 762 391 100,0 100,0
1) Biovestor AB äger 37 488 290 A-aktier och 42 658 750 B-aktier. Carnegie särskilda pensionsstiftelse II äger 2 485 990 A-aktier.
Det finns ingen begränsning i hur många röster en aktie-
ägare kan avge vid bolagsstämma.
Bolagsstämma
Aktieägarnas rätt att besluta i Creades angelägenheter
utövas vid bolagsstämman som är Creades högsta beslu-
tande organ. Bolagsstämman beslutar bland annat om
disposition beträffande bolagets resultat, förändringar
i bolagsordningen samt utser styrelsens ledamöter,
styrelseordförande och revisorer efter förslag från val-
beredningen.
Årsstämma ska hållas inom sex månader från räken-
skapsårets utgång. Kallelse till årsstämman offentliggörs
tidigast sex och senast fyra veckor före årsstämman.
Utöver årsstämman kan extra bolagsstämmor samman-
kallas.
Förutom vad som följer av lag beträffande aktieägares
rätt att delta vid bolagsstämman krävs enligt Creades
bolagsordning föranmälan till bolagsstämman inom viss
i kallelsen angiven tid, varvid i förekommande fall även
ska anmälas om aktieägaren avser att ta med sig biträde.
Enligt Creades bolagsordning tillåts förfarandet med
förhandsröstning.
Valberedning
Årsstämman beslutar om principer för hur valberedning-
en ska utses. Enligt beslut vid årsstämman 7 april 2022
ska följande principer gälla för utseende av valberedning:
Var och en av de fyra största aktieägarna eller aktieägar-
grupperna i bolaget ska ha rätt att utse en ledamot till val-
beredningen. Namnen på valberedningens ledamöter samt
de ägare som utsett dessa ska offentliggöras senast sex
månader före årsstämman och baseras på det kända ägan-
det omedelbart före offentliggörandet. Valberedningens
mandatperiod sträcker sig fram till dess att ny valbered-
ning utsetts. Ordförande i valberedningen ska vara den
ledamot som är utsedd av den största aktieägaren, om inte
valberedningen enas om annat. Det ska åligga styrelsen att
sammankalla valberedningen.
Om ägare inte längre tillhör de fyra största aktieägarna
eller aktieägargrupperna i bolaget ska den ledamot som
utsetts av den ägaren ställa sin plats till förfogande, och
aktieägare som tillkommit bland de fyra största ska erbju-
das plats i valberedningen. Ägare som utsett en ledamot i
valberedningen har rätt att entlediga sådan ledamot och
utse en ny ledamot. Om en ledamot av annan anledning
lämnar valberedningen innan dess arbete är slutfört, ska
den aktieägare som utsett ledamoten beredas tillfälle att
utse en ny ledamot. Förändringar i valberedningen ska
offentliggöras.
Valberedningen inför stämman 2023
Valberedningen har till uppgift att lägga fram förslag till
årsstämman gällande val av styrelseledamöter, inklusive
styrelseordförande, val av revisor (med beaktande av
styrelsens rekommendation), arvode till styrelse och
revisor, förslag till revisionsutskott, förslag till ordförande
vid årsstämman samt förslag till principer för utseende av
valberedning framgent.
Valberedningen inför årsstämman 2023 har följande
sammansättning:
Sven Hagströmer, ordförande, som utsetts av Sven
Hagströmer med familj via bolag (Biovestor AB)
Helene Fasth Gillstedt, som utsetts av Handels banken
Fonder
Erik Brändström, som utsetts av Spiltan Fonder AB
Patricia Hedelius som utsetts av AMF Pension & Fonder
Bolagsstyrningsrapport
39
Creades årsredovisning 2022
Valberedningen har som underlag för sitt arbete genom-
fört en utvärdering av styrelsen och dess arbete. Vidare har
valberedningen av bolagets ordförande fått en redogörelse
för hur styrelsens arbete bedrivits. Hans Toll har avböjt
omval till styrelsen. I fråga om styrelsens sammansättning
har som mångfaldspolicy, och beträffande målen för denna,
tillämpats vad som föreskrivs i punkten 4.1 i bolagsstyr-
ningskoden, vilket har utmynnat i valberedningens förslag
till årsstämman när det gäller val av styrelse. Styrelsens
storlek samt sammansättning, vad avser till exempel
branscherfarenhet och kompetens, har diskuterats. Valbe-
redningen har härvid särskilt beaktat bolagets strategiska
utveckling, styrning och kontroll och den utveckling som
skett på kapitalmarknaden, samt de krav som dessa fakto-
rer ställer på styrelsens kompetens och sammansättning.
Valberedningen har särskilt diskuterat könsfördelningen
i styrelsen. Valberedningens bedömning är att styrelsen
har tillräcklig kompetens även med en ledamot mindre och
den nu föreslagna styrelsesammansättningen innebär att
43 procent av styrelsen utgörs av det underrepresenterade
könet. Valberedningen kommer även i sitt fortsatta arbete
utvärdera styrelsesammansättningen ur ett könsfördel-
nings- och mångfaldsperspektiv och hur den kan stärkas
ytterligare. Valberedningen har fått en positiv bild av såväl
styrelseledamöternas kompetens som engagemang och
ledamöterna kompletterar varandra väl. Kompetensen och
mångfalden är god.
Valberedningens förslag och redogörelse för valbered-
ningens arbete inför årsstämman 2023 offentliggörs i
samband med kallelsen till årsstämman.
Revisor
Revisorn utses av årsstämman för en mandatperiod om
ett år. Revisorn har till uppgift att på aktieägarnas vägnar
granska Creades årsredovisning och bokföring samt
styrelsens och verkställande direktörens förvaltning.
Vid årsstämman 2022 valdes det registrerade revisions-
bolaget PricewaterhouseCoopers AB som revisor för tiden
intill slutet av årsstämman 2023. Huvud ansvarig revisor
har varit Peter Nilsson.
Styrelse
Enligt Creades bolagsordning ska styrelsen bestå av lägst
tre och högst åtta ledamöter, utan suppleanter. På års-
stämman 2022 valdes åtta ledamöter för tiden intill slutet
av årsstämman 2023.
Styrelsen ansvarar för att Creades verksamhet bedrivs
i enlighet med tillämplig lagstiftning och regelverk och
bolagets bolagsordning samt att av bolagsstämman fatta-
de beslut verkställs. Styrelsen övervakar verkställande
direktörens arbete och följer löpande verksamhetens
utveckling samt tillförlitligheten i bolagets interna kon-
troll. Vidare beslutar styrelsen om större organisatoriska
förändringar, investeringar och avyttringar samt fast-
ställer årsbokslut.
Styrelsen har antagit en arbetsordning som reglerar
styrelsens arbetsformer och uppgifter, samt en instruktion
för verkställande direktören, inklusive instruktioner för
finansiell rapportering. Styrelsen har även antagit policyer
för väsentliga delar av verksamheten som t.ex. investe-
ringspolicy, policy för informationsgivning och hållbar-
hetspolicy. Samtliga policyer utvärderas vid behov och
minst en gång per år. Investeringspolicyn återges i sin hel-
het i Not 22 Av styrelsen fastställd investeringspolicy.
Styrelseordföranden utses av årsstämman. Styrelse-
ordföranden ska bland annat organisera och leda styrelse-
arbetet, se till att styrelsen kontinuerligt fördjupar sina
kunskaper om företaget, förmedla synpunkter från ägarna
samt vara ett stöd för verkställande direktören.
Vid årsstämman 2022 omvaldes samtliga ledamöter.
Maria Rankka och Lars Stugemo valdes in som nya leda-
möter i styrelsen.
Styrelse 2022 Funktion Invald Avgått Född
Oberoende i förhållande
till större aktieägare
Oberoende i förhållande till
bolaget/bolagsledningen Närvaro
Sven Hagströmer Ordförande 2011 1943 Nej Ja 11/11
Hans Karlsson Ledamot 2012 1950 Ja Ja 9/11
Jane Walerud Ledamot 2014 1961 Ja Ja 11/11
Cecilia Hermansson Ledamot 2016 1962 Ja Ja 10/11
Hans Toll Ledamot 2016 1970 Ja Ja 10/11
1)
Henrik Henriksson Ledamot 2021 1970 Ja Ja 10/11
Maria Rankka Ledamot 2022 1975 Ja Ja 7/7
Lars Stugemo Ledamot 2022 1961 Ja Ja 7/7
1) På grund av jäv deltog inte Hans Toll i ett möte.
Bolagsstyrningsrapport
40
Creades årsredovisning 2022
Styrelsens arbete 2022
Under året har det hållits 11 styrelsemöten, varav fyra
ordinarie, sex möten per capsulam och ett konstitue-
rande möte.
Styrelsens arbete har varit inriktat på beslut avseende
förvaltningen av portföljen. Styrelsen, som inte inom sig
har någon särskild arbetsfördelning utöver den som följer
av att vissa frågor bereds i utskott (se nedan), har tagit
del av bolagspresentationer avseende portföljbolagen och
därvid diskuterat utvecklingen i omvärlden och effekterna
på branscher, marknader och enskilda företag med sär-
skild inriktning på Creades innehav och dess långsiktiga
strategi. Styrelsen tar också löpande del av investerings-
organisationens arbete med potentiella förvärv.
På Årsstämman 2022 bemyndigades styrelsen att göra
återköp av aktier motsvarande maximalt 10 procent av
bolagets totala antal aktier. Per den sista december 2022
hade inga aktier återköpts.
Ersättningsutskott
Creades har inrättat ett ersättningsutskott. Ersättnings-
utskottets ledamöter utses årligen och bestod under 2022
av Sven Hagströmer och Hans Karlsson. Utskottet har till
huvudsaklig uppgift att granska och ge styrelsen rekom-
mendationer beträffande principerna för ersättning till
ledande befattningshavare. Utskottet ska också följa och
utvärdera tillämpningen av de riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare som årsstämman fattat beslut
om, samt utvärdera gällande ersättningsstrukturer och
ersättningsnivåer i bolaget. Utskottet har således en
beredande och handläggande roll. Ersättningsutskottets
utvärdering ligger till grund för styrelsens ersättnings-
rapport och förslag till riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare.
Ersättningsutskottet har haft två protokollförda möten
för 2022.
Revisionsutskott
Styrelsen i Creades har inte inrättat något separat revi-
sionsutskott, då det bedömts vara mer ändamålsenligt att
hela styrelsen fullgör de uppgifter som ankommer på ett
sådant utskott. Styrelsen har haft ett protokollfört möte
med bolagets huvudansvarige revisor för genomgång av
årets revision och revisions-PM angående den interna
kontrollen för 2022.
VD och ledningsgrupp
Verkställande direktören ansvarar för den löpande opera-
tiva verksamheten.
Verkställande direktörens ansvar innefattar bland
annat investeringar och avyttringar av innehav, personal-,
finans- och ekonomifrågor samt löpande kontakter med
företagets intressenter, såsom myndigheter och den finan-
siella marknaden. Verkställande direktören rapporterar
till styrelsen och säkerställer att styrelsen får den informa-
tion som krävs för att kunna fatta väl underbyggda beslut.
Verkställande direktören närvarar vid samtliga styrelse-
möten. Verkställande direktören är inte ledamot av styrel-
sen och deltar inte i de punkter på styrelsemötens agenda
där styrelsen utvärderar verkställande direktören, beslu-
tar om ersättning till verkställande direktören eller träffar
bolagets revisor för utvärdering av ledningen.
Ledningsgruppen består av verkställande direktören
(VD) och finansdirektören (CFO).
Ersättningar
Styrelse
Årsstämman i Creades den 7 april 2022 beslöt att styrelse-
arvode skulle utgå med 230 000 kr till var och en av
styrelsens ledamöter utom Sven Hagströmer. Till Sven
Hagströmer utgår inget arvode.
Ersättningen avser tiden fram till nästa årsstämma.
Uppgift om arvoden framgår av Not 7 Löner och ersätt-
ningar.
Ersättning till ledande befattningshavare 2022
Ersättningen till ledande befattningshavare för 2022
består av fast kontant ersättning, rörlig ersättning och
premie för avgiftsbaserad tjänstepension. För ytterligare
information om ersättning till ledande befattningshavare
2022, se vidare Not 7 Löner och ersättningar.
Revisor
Arvode till bolagets revisor utgår för utfört arbete enligt
godkänd räkning. För ytterligare upplysningar, se Not 7
Löner och ersättningar.
Bolagsstyrningsrapport
41
Creades årsredovisning 2022
Styrelsens rapport om intern kontroll avseende
den finansiella rapporteringen
Styrelsen har det yttersta ansvaret för den interna kon-
trollen avseende den finansiella rapporteringen. Denna
beskrivning har upprättats i enlighet med ÅRL 6:6 p2 och
Svensk kod för bolagsstyrning. Ett effektivt styrelsearbete
är grunden för god intern kontroll och en god intern kon-
troll är en förutsättning för ändamålsenlig och effektiv
verksamhet, tillförlitlig finansiell rapportering och efter-
levnad av tillämpliga lagar och förordningar.
Kontrollmiljö
Grunden för den interna kontrollen avseende den finan-
siella rapporteringen utgörs av kontrollmiljön som styrelse
och ledning har fastställt. Kontrollmiljön omfattar bland
annat hur organisationen är uppbyggd, tydliga besluts-
vägar, befogenheter och ansvar som dokumenterats och
kommunicerats i styrande dokument såsom styrelsens
arbetsordning, instruktionen till verkställande direktören
samt övriga interna policyer och riktlinjer. Bolagets
policyer uppdateras och fastställs årligen på det konstitue-
rande styrelsemötet. Utöver den granskning av interna
kontroller som omfattas av den externa revisionen görs
årligen en intern uppföljning av efterlevnaden av bolagets
policyer. Utfallet av uppföljningen avrapporteras till
styrelsen.
Riskbedömning och kontrollaktiviteter
Företaget arbetar aktivt med riskbedömning och risk-
hantering för att säkerställa att de risker som företaget är
utsatt för hanteras inom de ramar som fastställts. Investe-
ringsrisken ska spridas i enlighet med styrelsens investe-
ringspolicy. I riskbedömningen beaktas exempelvis
väsentliga balans- och resultatposter, där det är särskilt
viktigt att fel inte uppstår. Riskhantering sker genom
månatliga kontrollaktiviteter, både i form av förebyggande
aktiviteter (policyer och instruktioner) och upptäckande
aktiviteter (avstämningar).
Uppföljning
Styrelsen erhåller kvartalsvisa och månatliga ekonomiska
rapporter och vid varje styrelsesammanträde behandlas
bolagets ekonomiska situation.
Utvärdering och ställningstagande beträffande
särskild granskningsfunktion
Med anledning av den begränsade verksamhet som
bedrivs och genom den organisation och de arbetsformer
som har beskrivits ovan, har styrelsen gjort bedömningen
att någon särskild intern granskningsfunktion inte behövs
för att säkerställa att den interna kontrollen kan upprätt-
hållas.
Styrelseutvärdering
Under året har styrelsen genomfört skriftlig utvärdering
där det konstaterats att styrelsearbetet fungerar ända-
målsenligt. Kompetensen och mångfalden inom styrelsen
är god.
Bolagsstyrningsrapport
42
Creades årsredovisning 2022
Sven Hagströmer
Född 1943. Styrelseordförande sedan 2011.
Övriga uppdrag: Styrelseordförande i Avanza Bank
Holding, Avanza Bank, Biovestor och Creaspac.
Innehav: (inklusive familj och genom bolag) 39 974 280
A-aktier och 42 658 750 B-aktier. Carnegie särskilda
pensionsstiftelse II äger 2 485 990 A-aktier.
Henrik Henriksson
Född 1970. Styrelseledamot sedan 2021. Bachelor of
Science in Business Administration Lund University,
Sweden, Studies at Stern School of Business New York
University, USA, Studies in Business at Edinburgh
University, UK.
Övriga uppdrag: VD, H2 Green Steel, från och med
1 maj 2021. Styrelseledamot i Electrolux, Hexagon och
Saab.
Innehav: 10 000 aktier i Creades.
Cecilia Hermansson
Född 1962. Styrelseledamot sedan 2016. Ek. dr., docent,
fastighetsekonomi och finans, KTH. Civ.ek. M.Sc.
Handelshögskolan i Stockholm. Medlem i IVA.
Övriga uppdrag: Styrelseledamot i Cecilia Hermansson
Konsult, Brf Kettingen 2, Entreprenörskapsforum,
Folksam Liv, HUI, G Förvaltning och Infostat.
Forskare, KTH. Ordförande i Klimatpolitiska rådet,
ledamot i Handelns ekonomiska råd.
Innehav: 3 300 aktier i Creades.
Hans Karlsson
Född 1950. Styrelseledamot sedan 2012. Civilingenjör.
Styrelseledamot i Les Trois Rocs SA. Grundare och
tidigare styrelseordförande i HiQ International och
Neonet.
Innehav: Inget.
Maria Rankka
Född 1975. Styrelseledamot sedan 2022. Uppsala univer-
sitet, Institut Catholique de Paris och Stanford University.
Medgrundare till diagnostikföretaget ABC Labs.
Övriga uppdrag: Styrelseordförande i Cellolabs och Ethos
International. Styrelseledamot i Arlandastad Group,
Genova Property, Sveab, Silverlife.
Innehav: 4 500 aktier i Creades.
Lars Stugemo
Född 1961. Styrelseledamot sedan 2022. Master Science,
Computer Science. Royal Institute of Technology Stock-
holm, 1986. Medgrundare till IT-konsultbolaget HiQ.
Övriga uppdrag: Styrelseordförande i Kambi Ltd.
Styrelseledamot i Camfil, Lime Technologies, Lumera
samt Try A/S. Invald ledamot i Swedish Royal Academy
of Engineering Sciences.
Innehav: 2 060 aktier i Creades genom bolag.
Hans Toll
Född 1970. Styrelseledamot sedan 2016. Civilekonom
med examen från Handelshögskolan i Stockholm.
Övriga uppdrag: Styrelseledamot i Avanza Bank Holding,
Avanza Fonder, Bright Sunday, Creaspac och Wemind.
Innehav: 16 140 aktier i Creades via Kapitalförsäkring /
Pensionslösning.
Jane Walerud
Född 1961. Styrelseledamot sedan 2014. Hedersdoktor,
KTH. Medlem och guldmedaljör IVA. BA, Stanford
University, 1983. Kungens medalj i blått band 12:e
stor leken.
Övriga uppdrag: Verkställande ordförande i Graphma
tech, medgrundare och verkställande ordförande Pæbbl,
och partner i Walerud Ventures.
Innehav: 10 000 aktier i Creades via närstående.
John Hedberg, VD
Född 1972. Anställd sedan 2016. Civ.ek. M.Sc. Handels-
högskolan i Stockholm.
Sedan 2021 även VD för Creaspac.
Tidigare befattningar: Partner NC Advisory, VD Relacom,
Affärsutvecklings- och inköpschef Bonnier Dagstidningar,
Managementkonsult McKinsey & Co.
Styrelseordförande i StickerApp. Styrelseledamot Försäk-
ringsbolaget Avanza Pension, Instabee och Mentimeter.
Tidigare styrelseledamot i Acne Studios, Avanza fonder,
Chassi Group, Note, Stabelo och Pricerunner.
Innehav: Äger 145 000 aktier i Creades varav 135 000 via
Kapitalförsäkring / Pensionslösning.
Styrelseledamöter & VD
Bolagsstyrningsrapport
43
Creades årsredovisning 2022
Hans Toll
Maria Rankka
Hans Karlsson ej med på bild.
Verkställande direktör John Hedberg
Henrik Henriksson
Styrelseordförande Sven Hagströmer
Jane Walerud
Lars Stugemo
Cecilia Hermansson
Resultaträkning – Investmentföretaget
44
Creades årsredovisning 2022
SEK mn Not 2022 2021
Förvaltningsverksamheten
Erhållna utdelningar 4 199 126
Förändring i verkligt värde av andelar i portföljbolag 5 4 402 4 348
Resultat förvaltningsverksamheten 4 203 4 474
Övriga intäkter 3 2
Administrationskostnader 6, 7 239 254
Rörelseresultat 3 961 4 222
Resultat från finansiella investeringar
Finansnetto 13 3
Resultat före skatt 3 948 4 219
Skatt 8 26
Årets resultat 3 948 4 193
Resultat per aktie (kr) såväl före som efter utspädning 29,08 kr 31,97 kr
Genomsnittligt antal utestående aktier 135 762 391 131 135 298
Rapport över totalresultat – Investmentföretaget
SEK mn 2022 2021
Årets resultat 3 948 4 193
Summa övrigt totalresultat
Årets totalresultat 3 948 4 193
Resultaträkning – Investmentföretaget
Balansräkning – Investmentföretaget
45
Creades årsredovisning 2022
Balansräkning – Investmentföretaget
SEK mn Not 2022-12-31 2021-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Matriella anläggningstillgångar
Nyttjanderättstillgång 9 4 6
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i portföljbolag, värderade till verkligt värde via resultatet 11 8 328 13 042
Omsättningstillgångar
Övriga omsättningstillgångar 12 107 5
Likvida medel 13 613 467
SUMMA TILLGÅNGAR 9 052 13 520
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Aktiekapital 14 1 1
Övrigt tillskjutet kapital 3 643 3 643
Balanserade vinstmedel 9 111 5 108
Årets resultat 3 948 4 193
Summa eget kapital 8 807 12 945
Långfristiga skulder 15
Leasingskuld 1 4
Övriga skulder 133 465
Summa långfristiga skulder 134 469
Kortfristiga skulder 16
Leasingskuld 2 2
Övriga skulder 109 104
Summa kortfristiga skulder 111 106
Summa skulder 245 575
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 9 052 13 520
Förändring eget kapital – Investmentretaget
46
Creades årsredovisning 2022
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
SEK mn
Aktie-
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Balanserade
vinstmedel
inkl. årets
resultat
Totalt
eget kapital
Ingående eget kapital 2021-01-01 1 3 643
4 307 7 951
Utdelning 186 186
Nyemission 987 987
Årets totalresultat 4 193 4 193
Utgående eget kapital 2021-12-31 1 3 643 9 301 12 945
Ingående eget kapital 2022-01-01 1 3 643 9 301 12 945
Utdelning 190 190
Årets totalresultat 3 948 3 948
Utgående eget kapital 2022-12-31 1 3 643 5 163 8 807
Förändring eget kapital – Investmentföretaget
Kassaflödesanalyser – Investmentföretaget
SEK mn Not 2022 2021
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 3 961 4 222
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet: 17 4 132 4 118
Betalda och erhållna räntor och valutakursdifferenser 9 1
Betald skatt 1 1
Kassaflöde löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital 179 104
Förändring av rörelsekapitalet 154 15
Kassaflöde från den löpande verksamheten 25 89
Förvaltningsverksamheten
Förvärv av aktier och andelar 2 233 2 209
Försäljning av aktier och andelar 2 544 1 142
Kassaflöde från förvaltningsverksamheten 311 1 067
Finansieringsverksamheten
Nyemission 987
Utdelning 190 182
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 190 805
Periodens kassaflöde 146 173
Likvida medel vid årets början 467 640
Likvida medel vid årets slut 613 467
Resultaträkning – Moderbolaget
47
Creades årsredovisning 2022
SEK mn Not 2022 2021
Förvaltningsverksamheten
Erhållna utdelningar 4 199 126
Förändring i verkligt värde av andelar i portföljbolag 5 –4 402 4 348
Resultat förvaltningsverksamheten –4 203 4 474
Övriga intäkter 3 2
Administrationskostnader 6, 7 239 –254
Rörelseresultat –3 961 4 222
Resultat från finansiella investeringar
Finansnetto 13 –3
Resultat före skatt –3 948 4 219
Skatt 8 –26
Årets resultat –3 948 4 193
Rapport över totalresultat – Moderbolaget
SEK mn 2022 2021
Årets resultat –3 948 4 193
Summa övrigt totalresultat
Årets totalresultat –3 948 4 193
Resultaträkning – Moderbolaget
Balansräkning – Moderbolaget
48
Creades årsredovisning 2022
Balansräkning – Moderbolaget
SEK mn Not 2022-12-31 2021-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Matriella anläggningstillgångar
Nyttjanderättstillgång 9 4 6
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i dotterbolag, värderade till verkligt värde via resultatet 10 654 1 190
Andelar i intressebolag värderade till verkligt värde via resultatet 10 102
Andelar i övriga portföljbolag värderade till verkligt värde via resultatet 11 7 572 11 852
Omsättningstillgångar
Övriga omsättningstillgångar 12 107 5
Likvida medel 13 613 467
SUMMA TILLGÅNGAR 9 052 13 520
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 14 1 1
Fritt eget kapital
Balanserade vinstmedel 12 754 8 751
Årets resultat –3 948 4 193
Summa fritt eget kapital 8 806 12 944
Summa eget kapital 8 807 12 945
Långfristiga skulder 15
Leasingskuld 1 4
Övriga skulder 133 465
Summa långfristiga skulder 134 469
Kortfristiga skulder 16
Leasingskuld 2 2
Övriga skulder 109 104
Summa kortfristiga skulder 111 106
Summa skulder 245 575
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 9 052 13 520
Förändring eget kapital – Moderbolaget
49
Creades årsredovisning 2022
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
SEK mn Aktiekapital
Balanserade
vinstmedel
Årets
resultat
Totalt eget
kapital
Ingående eget kapital 2021-01-01 1 4 303 3 647 7 951
Omföring av föregående års resultat 3 647 –3 647
Utdelning –186 –186
Nyemission 987 987
Årets totalresultat 4 193 4 193
Utgående eget kapital 2021-12-31 1 8 751 4 193 12 945
Ingående eget kapital 2022-01-01 1 8 751 4 193 12 945
Omföring av föregående års resultat 4 193 –4 193
Utdelning –190 –190
Årets totalresultat –3 948 –3 948
Utgående eget kapital 2022-12-31 1 12 754 –3 948 8 807
Förändring eget kapital – Moderbolaget
Kassaflödesanalyser – Moderbolaget
SEK mn Not 2022 2021
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat –3 961 4 222
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet: 17 4 132 –4 118
Betalda och erhållna räntor och valutakursdifferenser 9 1
Betald skatt –1 –1
Kassaflöde löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital 179 104
Förändring av rörelsekapitalet –154 –15
Kassaflöde från den löpande verksamheten 25 89
Förvaltningsverksamheten
Förvärv av aktier och andelar –2 233 –2 209
Försäljning av aktier och andelar 2 544 1 142
Kassaflöde från förvaltningsverksamheten 311 –1 067
Finansieringsverksamheten
Nyemission 987
Utdelning –190 –182
Kassaflöde från finansieringsverksamheten –190 805
Periodens kassaflöde 146 –173
Likvida medel vid årets början 467 640
Likvida medel vid årets slut 613 467
Noter
50
Creades årsredovisning 2022
Not 1 Bolagsinformation
Creades AB (publ) är ett svenskregistrerat publikt aktiebolag med
säte på Ingmar Bergmans Gata 4, 7 tr, 114 34 Stockholm, Sverige.
Aktierna är inregistrerade på Nasdaq OMX Stockholm.
Creades är ett investmentföretag som har som verksamhet att
äga och förvalta fast och lös egendom samt idka annan därmed
förenlig rörelse. Creades investerar som en långsiktig engagerad
ägare i mindre och medelstora noterade och onoterade bolag.
Creades årsredovisning för moderbolaget och investmentföre-
taget för 2022 är upprättad i svenska kronor och alla belopp anges
i miljontals kronor (SEK mn) där inte annat anges.
Årsredovisningen har godkänts för utfärdande av styrelsen
15 mars 2023. Investmentföretagets resultat- och balansräkningar
samt moderbolagets resultat- och balansräkningar blir föremål för
fastställelse på årsstämman den 17 april 2023.
Not 2 Redovisningsprinciper
Överensstämmelse med normgivning och lag
Investmentföretagets årsredovisning har upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen (ÅRL 1995:1554) och International Financial
Reporting Standards (IFRS/IAS) såsom godkänts av EU-kommis-
sionen för tillämpning inom EU, samt Rådet för finansiell rapporte-
ring RFR 1.
Moderbolagets årsredovisning är upprättad i enlighet med
svensk lag och med tillämpning av rekommendation RFR 2, Redo-
visning för juridiska personer från Rådet för finansiell rapportering.
Detta innebär att moderbolaget tillämpar samma redovisnings-
principer som investmentföretaget utom i de fall som anges nedan
under avsnittet ”Moderbolagets redovisningsprinciper”.
Nedan anges de viktigaste redovisningsprinciperna som tilläm-
pats när denna årsredovisning upprättats.
Grunder för rapporternas upprättande
Samtliga belopp är, om inte annat anges, avrundade till närmaste
miljontal kronor (SEK mn). Avrundningsdifferenser kan därför före-
komma. Siffror inom parentes avser jämförelsesiffror för föregående
år.
Tillgångar och skulder är redovisade till historiskt anskaffnings-
värde förutom nyttjanderättstillgången och de finansiella tillgångar
och skulder som värderas till verkligt värde via resultatet.
Nyttjanderättstillgången värderas till nuvärdet av framtida beräk-
nade betalningsflöden minskat med avskrivning enligt plan. Finan-
siella tillgångar och skulder som värderas till verkligt värde består av
innehav av värdepapper inklusive innehav i dotterbolag och övriga
finansiella tillgångar och skulder.
Anläggningstillgångar och långfristiga skulder består i allt väsent-
ligt av värden som förväntas återvinnas eller betalas efter mer än
tolv månader räknat från balansdagen. Omsättningstillgångar och
kortfristiga skulder består i allt väsentligt av värden som förväntas
återvinnas eller betalas inom tolv månader räknat från balansdagen.
Att upprätta rapporter i överensstämmelse med IFRS kräver
användning av en del viktiga uppskattningar för redovisningsända-
mål. Vidare krävs att ledningen gör vissa bedömningar vid tillämp-
ningen av redovisningsprinciperna. De områden som innefattar en
hög grad av bedömning, är komplexa eller är sådana områden
där antaganden och uppskattningar är av väsentlig betydelse för
redovisningen anges i Noterna 18, 19 och 21.
Konsolideringsprinciper
Från och med fjärde kvartalet 2018 har Creades styrelse bedömt
att man uppfyller kriterierna enligt IFRS10 för ett Investmentföretag.
Ett Investmentföretag ska inte konsolidera sina dotterbolag enligt
IFRS10 Koncernredovisning eller tillämpa IFRS3 Rörelseförvärv när
det erhåller bestämmande inflytande över ett annat bolag, med
undantag för dotterbolag som tillhandahåller tjänster med koppling
till Investmentföretagets investeringsverksamhet. Ett Investment-
företag värderar istället sina portföljbolag till verkligt värde enligt
IFRS9 Finansiella instrument.
Följande överväganden har tagits i beaktande vi bedömningen
att Creades ska klassificeras som ett Investmentföretag:
Creades är ett investeringsbolag som är en långsiktig engagerad
ägare i mindre och medelstora noterade och onoterade bolag.
Creades affärsidé är att ge en god riskjusterad avkastning till sina
aktieägare genom kapitaltillväxt och/eller investerings intäkter,
främst genom att investera i verksamheter där Creades kan
fungera som en engagerad ägare, i mindre och medelstora note-
rade och onoterade svenska företag. Creades erhåller inte eller
har som mål att från portföljbolagen erhålla andra förmåner vilka
inte också är tillgängliga för andra parter som inte är närstående
till portföljbolaget.
Beräkningen av Creades substansvärde baserar på att alla port-
följbolag värderas till verkligt värde via resultatet.
Creades har en löpande uppdaterad dokumenterad exitstrategi
för alla sina portföljbolag utan att för den skull ha någon definitiv
bortre tidsgräns då ett innehav måste avyttras. Strategin innebär
att ett portföljinnehav ska avyttras när det kan ske till ett värde
som överstiger Creades långsiktiga värdering av innehavet, med
hänsyn till:
Creades avkastningskrav
Creades inflytande i portföjbolaget
Creades möjligheter till en avyttring i framtiden
– Risk
Creades alternativa investeringsmöjligheter
Regelbunden uppföljning görs av exitstrategin för varje portföljbolag.
Creades har inte och har inte haft innehav i andra investment-
bolag som ska konsolideras.
Noter
Noter
51
Creades årsredovisning 2022
Nya och ändrade IFRS med tillämpning från och med 2022
Ingen ny IFRS-standard har trätt i kraft för räkenskapsår med
början 2022.
Kommande IFRS som har eller förväntas få effekt 2023 eller senare
Nya och ändrade IFRS som träder i kraft för räkenskapsår som
börjar efter 1 januari 2023 eller senare har inte tillämpats vid upprät-
tandet av investmenföretagets finansiella rapporter och ingen av
dem förväntas ha någon väsentlig inverkan på investmentföre-
tagets finansiella rapporter.
Rörelsesegment
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med
den interna rapportering som lämnas till den högste verkställande
beslutsfattaren. Den högste verkställande beslutsfattaren är den
funktion som ansvarar för tilldelning av resurser till, och bedömning
av, rörelsesegmentens resultat. I Creades fall har detta bedömts
vara styrelsen. Creades upprättar inte någon segmentsredovisning
då all verksamhet bedrivs och utvärderas inom ramen för ett och
samma segment.
Dotterbolag
Dotterbolag är bolag som står under ett bestämmande inflytande
från moderbolaget Creades. Bestämmande inflytande uppnås när
moderbolaget är exponerad för eller har rätt till rörlig avkastning från
sitt engagemang i dotterbolaget och kan påverka avkastningen
med hjälp av sitt bestämmande inflytande. Ett inflytande uppstår
när moderbolaget har befintliga rättigheter som gör att det kan styra
den relevanta verksamheten, det vill säga den verksamhet som i
väsentlig grad påverkar dotterbolagets avkastning. Vid bedöm-
ningen om ett bestämmande inflytande föreligger, beaktas poten-
tiella röstberättigade aktier som utan dröjsmål kan utnyttjas eller
konverteras. Upplysningar enligt IFRS 12 lämnas i Not 10 Andelar
i dotterbolag.
Intressebolag
Intressebolag är bolag där Creades har betydande inflytande vilket
i normalfallet innebär 20–50 procent av röstetalet. Creades har
sedan 2022 ett intressebolag.
Intäkter och kostnader i förvaltningsverksamheten
Verksamhetens huvudsakliga syfte är att erhålla avkastning genom
utdelning och värdeförändring från de finansiella tillgångarna.
Utdelningsintäkt redovisas när rätten att erhålla betalning fastställts.
Resultatraden Förändring i verkligt värde av andelar i portföljbolag
består av nettot av realiserade och orealiserade värdeförändringar,
vilket innebär att det inte görs någon åtskillnad mellan värdeföränd-
ring för avyttrade värdepapper och värdeförändring för kvarvarande
värdepapper.
För värdepapper som innehades såväl vid ingången som vid
utgången av perioden, utgörs värdeförändringen av skillnaden i
värde mellan dessa tillfällen. För värdepapper som realiserats under
perioden utgörs värdeförändringen av skillnaden mellan erhållen
likvid och värdet vid ingången av perioden. För värdepapper som
förvärvats under perioden utgörs värdeförändringen av skillnaden
mellan värdet vid utgången av perioden och anskaffningsvärdet.
Värdeförändring kan utgöras av antingen intäkt eller kostnad.
Varje värdepapperstransaktion har en affärsdag och en likviddag.
Affärsdagen avser den dag transaktionen genomförs och likvid-
dagen den dag då likvid avseende affären utväxlas. Likviddagen
inträffar i regel två dagar efter affärsdagen. Vid transaktioner av
värdepapper bokförs värdeförändringen och försäljningslikviden
på affärsdagen. Värdeförändringen reduceras med de avgifter
(främst courtage) som erläggs i samband med affären.
Finansiella anläggningstillgångar redovisas till verkligt värde.
Värdeförändringen redovisas via resultatet.
Administrationskostnader
I administrationskostnaderna ingår moderbolagets alla kostnader
för att driva förvaltningsverksamheten inklusive rörlig ersättning till
anställda. Även avsättning av rörlig ersättning för framtida utbetal-
ning redovisas som administrationskostnad liksom eventuell återfö-
ring av tidigare avsättning redovisas som minskad administrations-
kostnad.
Leasing
Creades ingångna leasingavtal avser lokalhyra. Leasingavtalet
påtecknades under 2019 och därefter redovisas leasingen i enlighet
med IFRS 16.
Ersättningar till anställda
Kortfristiga ersättningar
Kortfristiga ersättningar till anställda beräknas utan diskontering
och redovisas som kostnad när de relaterade tjänsterna erhålls.
En avsättning redovisas för den förväntade kostnaden för rörlig
ersättning och vinstdelningsprogram när bolaget har en gällande
förpliktelse att göra sådana betalningar till följd av att tjänster
erhållits från anställda och förpliktelsen kan beräknas.
Ersättningar efter avslutad anställning
Creades har avgiftsbestämda pensionsplaner. Som avgiftsbe-
stämda pensionsplaner klassificeras de planer där förpliktelsen är
begränsad till de premier bolaget åtagit sig att betala. Premierna
redovisas som en kostnad i resultaträkningen i den takt de betalas
och för den period de intjänas.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter och finansiella kostnader består av ränteintäkter
räntekostnader, valutakursförändringar samt värdeändringar (reali-
serade och orealiserade) på de utställda syntetiska optionerna.
Skatter
Skatt som redovisas i resultaträkningen utgörs av aktuell skatt och
uppskjuten skatt. Aktuell skatt är skatt som hänför sig till aktuellt
eller tidigare år. Uppskjuten skatt avser temporära skillnader.
Aktuell skatt beräknas på basis av de skatteregler som på
balansdagen är beslutade eller i praktiken beslutade. Uppskjuten
skatt beräknas med utgångspunkt i temporära skillnader mellan
redovisade och skattemässiga värden på tillgångar och skulder.
Uppskjuten skatt beräknas med tillämpning av skattesatser som
har beslutats eller aviserats per balansdagen och som förväntas
gälla när den berörda uppskjutna skattefordran realiseras eller den
uppskjutna skatteskulden regleras.
Aktuell eller uppskjuten skattefordran redovisas endast till den
del det är sannolikt att dessa kommer att kunna utnyttjas.
Resultat per aktie
Resultat per aktie definieras som resultat dividerat med genom-
snittligt antal utestående aktier.
Noter
52
Creades årsredovisning 2022
Finansiella instrument
Finansiella instrument i Creades balansräkning omfattar på
tillgångssidan, andelar i portföljbolag värderade till verkligt värde
via resultatet, finansiella placeringar samt likvida medel.
En finansiell tillgång tas upp i balansräkningen när bolaget blir
part enligt instrumentets avtalsmässiga villkor.
En finansiell tillgång tas bort från balansräkningen när rättighe-
terna i avtalet realiseras, förfaller eller bolaget förlorar kontrollen
över dem.
Detsamma gäller för del av en finansiell tillgång.
Förvärv eller avyttring av finansiell tillgång redovisas på affärs-
dagen, som utgör den dag då bolaget förbinder sig att förvärva eller
avyttra tillgången.
Klassificering och värdering
Finansiella instrument klassificeras i olika kategorier i enlighet med
IFRS 9.
Finansiella instrument som redovisas till verkligt värde via resultat-
räkningen redovisas till verkligt värde exklusive transaktionskostna-
der, övriga finansiella instrument redovisas initialt till anskaffnings-
värde motsvarande instrumentets verkliga värde exklusive
transaktionskostnader. Redovisning därefter är beroende av hur
instrumenten har klassificerats. Värderingen efter det första redo-
visningstillfället beskrivs under respektive kategori nedan.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultatet
Denna kategori värderas till verkligt värde via resultatet med
utgångspunkt i IFRS och på grundval av Creades affärsmodell för
förvaltning av finansiella tillgångar och egenskaperna hos de avtals-
enliga kassaflödena från de finansiella tillgångarna.
Dessa värderas löpande till verkligt värde och värdeförändringen
redovisas i resultaträkningen.
Verkligt värde definieras enligt IFRS 13.9, till det pris som vid
värderingstidpunkten skulle erhållas vid försäljning av en tillgång
eller betalas vid en överlåtelse av en skuld genom en ordnad
transaktion mellan marknadsaktörer.
Verkligt värde på finansiella instrument som handlas på en aktiv
marknad och där det finns observerbara marknadstransaktioner,
baseras på noterade marknadspriser. Som marknadspris används
på balansdagen senaste avslutskurs om detta inte väsentligt
avviker från senast ställda köpkurs.
För finansiella instrument som saknar observerbara marknads-
transaktioner görs värderingen till verkligt värde genom en värde-
ringsteknik som använder andra tillämpliga observerbara indata.
Värdering av onoterade innehav görs med utgångspunkt från
”International Private Equity and Venture Capital Valuation
Guidlines”.
Varje enskilt innehav värderas för sig och värderingen görs då
enligt följande:
I första hand används principen ”Senaste Transaktion”. Denna
princip definieras som det pris som tillämpats i en nyligen genom-
förd ordnad transaktion i det innehav som skall värderas.
Transaktionen skall vara utförd mellan marknadsaktörer så att
priset därmed kan anses vara representativt för verkligt värde.
Om det inom de senaste 12 månaderna inte genomförts någon
transaktion som kan anses vara representativ för verkligt värde
värderas de onoterade innehav med utgångspunkt från ”Internatio-
nal Private Equity and Venture Capital Valuation Guidlines”. Varje
enskilt innehav värderas för sig och värderingen görs då enligt
följande:
Värderingen görs antingen genom principen ”DCF-värdering”,
innebärande diskontering av innehavets prognosticerade framtida
kassaflöden med diskonteringsränta baserad på jämförbara avkast-
ningskrav på jämförbara företag och finansiella instrument, eller
genom principen ”Multipelvärdering”, innebärande att relevanta
multiplar appliceras på innehavets historiska och/eller prognostice-
rade nyckeltal. Beroende på situationen används den multipel som
ger bäst information. Använda multiplar är huvudsakligen P/E, EV/
EBIT, EV/EBITA, EV/EBITDA, EV/Sales och/eller EV/ARR. Dessa
multiplar hämtas från en jämförelsegrupp av endera noterade bolag
eller jämförbara onoterade transaktioner. Hänsyn tas till att onote-
rade tillgångar har lägre likviditet än noterade tillgångar genom att
ett värde baserat på en noterad jämförelsegrupp justeras med en
illikviditetsrabatt. Nyckeltalen jämförs med nyckeltal för andra
jämförbara bolag och justeras vid behov på grund av skillnader i till
exempel storlek, historik eller marknad mellan aktuellt bolag och
jämförelsegruppens bolag. Som underlag för prognosticerade
nyckeltal används respektive innehavs egna rapporter komplette-
rade med rimlighetsbedömningar gjorda av Creades investerings-
team baserade på samtal med ledningen för respektive innehav.
Under kortare tider med hastiga/större marknadsrörelser minskar
tillförlitligheten i noterade jämförbara bolags prognosticerade
nyckeltal, bland annat eftersom prognoserna inte uppdateras med
samma hastighet som marknadsutvecklingen. Vid sådana enskilda
extremhändelser kan värdering genom justering utifrån den all-
männa börsutvecklingen vara en mer rättvisande värderingsmetod.
Utställda synetiska optiner beräknas till verkligt värde i enlighet med
Black-Scholes Option Pricing Model.
För mer information, se Not 18 Klassificering av finansiella
instrument.
Övriga tillgångar
Övriga tillgångar och värderas till upplupet anskaffningsvärde,
dvs. anskaffningsvärdet minskat med nominella återbetalningar och
justerat för eventuella nedskrivningar.
Övriga fordringar är kortfristiga fordringar med fastställda betal-
ningar och fastställd löptid. Dessa fordringar uppkommer då
bolaget tillhandahåller pengar eller varor utan avsikt att idka handel
med fordringsrätten. Om den förväntade innehavstiden är längre än
ett år utgör de långfristiga fordringar.
Likvida medel
Likvida medel omfattar kassan och omedelbart tillgängliga bank-
tillgodohavanden.
Övriga skulder
Övriga skulder värderas till upplupet anskaffningsvärde. Kortfristiga
skulder är skulder med fastställda betalningar och fastställd löptid
kortare än ett år.
Långfristiga skulder är skulder som beräknas ha löptid längre än
12 månader.
Utdelningar
Beslutad utdelning redovisas som fordran eller skuld efter det att
årsstämman godkänt utdelningen.
Noter
53
Creades årsredovisning 2022
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovis-
ningslagen (1995:1554) och Rådet för finansiell rapportering rekom-
mendation RFR 2 Redovisning för juridisk person. RFR 2 innebär
att moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska personen ska
tillämpa samtliga av EU godkända IFRS och uttalanden så långt
detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen och med
hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning. Rekom-
mendationen anger vilka undantag och tillägg som ska göras från
IFRS.
De principer som beskrivs i Not 2 Redovisningsprinciper
avseende investmentföretaget tillämpas även för moderbolaget
i den mån inte annat anges nedan.
Med stöd i ÅRL 4:14 gjordes ett frivilligt byte av redovisnings-
princip i moderbolaget under fjärde kvartalet 2018 i samband med
att koncernen bedömdes uppfylla kriterierna för investmentföretag
enligt IFRS 10. Bytet avser principen för redovisning av investeringar
i portföljbolag gällande dotterbolag och intressebolag. Samtliga
investeringar i andelar i dotterbolag och intressebolag redovisas
nu till verkligt värde via resultatet i såväl investmentföre tagets som
moderbolagets balansräkning (tidigare redovisades dotterbolag till
det lägsta av anskaffningsvärde och verkligt värde).
Not 3 Närstående och transaktioner
med närstående
Moderbolaget har närståenderelationer till sina koncernbolag
(se Not 10 Andelar i dotterbolag och intressebolag). Dessutom är
Creades styrelse ledamöter och verkställande direktör närstående
per den 31december 2022. Bolagets styrelseledamöter och dess
närstående ägde 45 procent av rösterna i bolaget den 31 decem-
ber 2022. För ersättningar till styrelseledamöter och ledande
befattningshavare hän visas till Not 7 Löner och ersättningar.
Under föregående år etablerade Creades bolaget Creaspac AB
och genomförde en notering på Nasdaq Stockholm av bolaget.
Creades har totalt investerat SEK 474 mn i bolaget och är därmed
största ägare med en ägarandel om 19 procent. Som sponsor
erhöll Creades vederlagsfritt 3 750 000 teckningsoptioner (så
kallade sponsoroptioner) i Creaspac i samband med bildandet.
Optionerna motsvarar 15 procent av utestående aktier i Bolaget.
Varje Sponsoroption berättigar Creades till teckning av en (1) aktie
i Bolaget till en teckningskurs om 100 SEK plus en löpande acku-
mulerad uppräkning om 7,5 procent årligen från dagen efter den
bolagsstämma som har godkänt det förvärv som Creaspac har
som syfte att genomföra. Optionerna har inte tagits upp till något
värde i nuläget.
Creades har avtal med Creaspac om att hyra ut verkställande
direktör, finansdirektör och investeringsteam till bolaget och
fakturera Creaspac för detta med SEK 0,3 mn per månad.
Creades har under året ersatt Creaspac med SEK 3,5 mn för del
av kostnaderna för en Due Dilligence som Creaspac genomförde
men som sedan inte ledde till något förvärv men där Creades
senare förvärvade en mindre del av målbolaget.
Utdelning har under året erhållits från dotterbolagen Inet och
StickerApp med totalt SEK 51 mn.
Not 4 Erhållna utdelningar
Investmentföretaget Moderbolaget
SEK mn 2022 2021 2022 2021
Avanza 144 59 144 59
Stickerapp 20 38 20 38
Inet 31 28 31 28
Chassi Group 2 0 2 0
Apotea (via Apolea) 2 1 2 1
Totalt 199 126 199 126
Not 5 Värdeförändring värdepapper
Investmentföretaget Moderbolaget
SEK mn 2022 2021 2022 2021
Realiserat resultat
Onoterade aktier och andelar 1 425 56 1 425 56
Övriga finansiella tillgångar –45 –– –45
Summa realiserat resultat 1 425 11 1 425 11
Orealiserat resultat
Noterade Aktier och andelar –2 782 2 120 –2 782 2 120
Aktier och andelar i
dotter bolag –536 432
Övriga finansiella tillgångar –3 045 2 217 –2 509 1 785
Summa orealiserat resultat –5 827 4 337 –5 827 4 337
Total värdeförändring
värdepapper –4 402 4 348 –4 402 4 348
Not 6 Administrationskostnader
Administrationskostnader avser investmentföretagets och moder-
bolagets kostnader för att förvalta värdepappersportföljen.
Investmentföretaget Moderbolaget
SEK mn 2022 2021 2022 2021
Personalkostnader 251 –247 251 –247
Övriga förvaltnings kostnader –12 –7 –12 –7
Totala administrationa-
kostnader 239 –254 239 –254
Personalkostnader
Utfall rörlig ersättning
inklusive sociala avgifter 271 –230 271 –230
Övriga personal kostnader –20 –17 –20 –17
251 –247 251 –247
Noter
54
Creades årsredovisning 2022
Not 7 Löner och ersättningar
Den 31 december bestod moderbolagets ledning av en man och en kvinna. Styrelsen bestod av tre kvinnor och fem män.
Medelantalet anställda
2022 Kvinnor Män 2021 Kvinnor Män
Investmentföretaget och moderbolaget 7 29 % 71 % 6 33 % 67 %
Totalt 7 29 % 71 % 6 33 % 67 %
Löner, andra ersättningar och sociala kostnader
2022 2021
SEK mn
Löner och andra
ersättningar
Sociala
kostnader
Löner och andra
ersättningar
Sociala
kostnader
Investmentföretaget och moderbolaget
Löner 11,8 3,7 10,2 3,1
Pensionskostnader 3,0 0,7 2,3 0,6
Avsättning för rörlig ersättning
1)
–205,9 –64,7 175,4 55,1
–191,1 –60,2 187,9 58,8
1) Då årets avkastning inte uppnår bolagets mål (7,5 % på halva kapitalet och avkastning överstigande OMXSGI för halva kapitalet) blir årets justering för rörlig ersättning negativ och
redovisas mot tidigare år upparbetad ej utbetald bank för rörlig ersättning. Från det som återstår i banken kommer under 2023 efter att årstämman faställt årsredovisningen, att utbetalas
ett belopp motsvarande 5 * fast årslön för 2022 för berörda personer.
Löner och andra ersättningar fördelade mellan styrelse, ledningsgrupp och övriga anställda
2022 2021
SEK mn
Styrelse och
ledning
Övriga
anställda
Styrelse och
ledning
Övriga
anställda
Investmentföretaget och moderbolaget
1)
Löner 7,0 4,8 6,3 3,9
Pensionskostnader 1,7 1,3 1,5 0,9
Rörlig ersättning
2)
–92,9 –112,9 78,0 97,4
–84,2 –106,8 85,8 102,1
1) Styrelse och ledning avser 10 personer 2022.
2) Då årets avkastning inte uppnår bolagets mål (7,5 % på halva kapitalet och avkastning överstigande OMXSGI för halva kapitalet) blir årets justering för rörlig ersättning negativ och
redovisas mot tidigare år upparbetad ej utbetald bank för rörlig ersättning. Från det som återstår i banken kommer under 2023 efter att årstämman faställt årsredovisningen, att utbetalas
ett belopp motsvarande 5 * fast årslön för 2022 för berörda personer.
Ersättning till ledande befattningshavare
1)
, SEK mn
2022
Styrelse-
arvode
2)
Grundlön
Rörlig
ersättning
3)
Pensions-
kostnader Summa
3)
John Hedberg, verkställande direktör. 4,4 –93,3 1,3 –87,6
Henrik Henriksson, styrelseledamot 0,2 0,2
Cecilia Hermansson, styrelseledamot 0,2 0,2
Hans Karlsson, styrelseledamot 0,2 0,2
Maria Rankka, styrelseledamot 0,1 0,1
Lars Stugemo, styrelseledamot 0,1 0,1
Hans Toll, styrelseledamot 0,2 0,2
Jane Walerud, styrelseledamot 0,2 0,2
Christina Hilmersson, ekonomidirektör 1,3 0,3 0,3 2,0
1,4 5,7 –92,9 1,7 –84,2
1) Beloppen är exklusive sociala avgifter och löneskatt.
2) Enligt stämmobeslut utgår 230 000 kronor per år till var och en av styrelsens ledamöter, förutom Sven Hagströmer till vilken inget styrelsearvode utgår.
3) Den till verkställande direktören tidigare gjorda avsättningen för rörligersättning minskas i år med SEK 93,3 mn. När årsstämman fastställt årets resultat och balans kommer, från det som
kvarstår i banken för rörlig ersättning, att till verkställande direktören utbetalas SEK 22,6 mn, motsvarande 5 * fast årslön 2022.
2021
Styrelse-
arvode
2)
Grundlön
Rörlig
ersättning
3)
Pensions-
kostnader Summa
3)
John Hedberg, verkställande direktör. 3,9 77,3 1,1 82,4
Hélène Barnekow, styrelseledamot 0,2 0,2
Henrik Henriksson, styrelseledamot 0,1 0,1
Cecilia Hermansson, styrelseledamot 0,2 0,2
Hans Karlsson, styrelseledamot 0,2 0,2
Hans Toll, styrelseledamot 0,2 0,2
Jane Walerud, styrelseledamot 0,2 0,2
Christina Hilmersson, ekonomidirektör 1,2 0,6 0,3 2,2
1,2 5,2 78,0 1,5 85,8
1) Beloppen är exklusive sociala avgifter och löneskatt.
2) Enligt stämmobeslut utgår 220 000 kronor per år till var och en av styrelsens ledamöter, förutom Sven Hagströmer till vilken inget styrelsearvode utgår.
3) Av rörlig ersättning till verkställande direktören 2021 utbetalas 20,1 under 2022 emedan resten avsätts i resultatbank och påverkas av bolagets framtida utveckling. Varje år kan maximalt
fem gånger fast kontantersättning utbetalas som rörlig ersättning, resten avsätts och påverkas av kommande års utveckling.
Noter
55
Creades årsredovisning 2022
Ersättning och riktlinjer till verkställande direktören
John Hedberg har varit verkställande direktör för Creades under
hela året. Under 2022 utbetalades rörlig ersättning med 20 845
(19 573) Tkr.
Fast ersättning exklusive sjukvårdsförmån till John Hedberg
uppgick för helåret 2022 till 4 359 (3 933) Tkr och återföring av
tidigare avsatt rörlig ersättning har under året gjorts med –93 276
(avsattes föregående år +77 347) Tkr. Per 31 december 2022
uppgår kvarstående upparbetad rörlig ersättning i resultatbanken
för verkställande direktör med 63 826 (177 946) Tkr av vilket
22 617 Tkr är omedelbart utbetalningsbart efter årsstämmans
faställande av 2022 års resultat.
Avgiftsbaserad pensionspremie till verkställande direktören upp-
gick till 1 331 Tkr (1 139 Tkr) före löneskatt.
Bolagets ersättningsmodell innebär att ledande befattningshavare
i bolaget ska erbjudas en marknadsmässig totalkompensation som
ska möjliggöra att rätt person kan rekryteras och behållas. Lönen
ska beakta ansvarsområde och erfarenhet. Ersättningen ska bestå
av fast kontant ersättning, rörlig kontant ersättning eller rörlig ersätt-
ning genom pensionsutfästelse säkerställd via kapitalförsäkring
samt avgiftsbaserad tjänstepension. Den rörliga ersättningen ska
vara kopplad till förutbestämda och mätbara kriterier, utformade
med syfte att främja Bolagets långsiktiga värdeskapande.
Justering görs av den rörliga ersättningen vid eventuell långtids-
frånvaro.
Vid uppsägning från Bolagets sida ska verkställande direktören
vara berättigad till full lön samt avsättning till tjänstepensionsförsäk-
ring under tolv månader. Vid uppsägning från den verkställande
direktörens sida ska motsvarande gälla under sex månader.
Om anställning upphör skall verkställande direktören ha rätt till
rörlig ersättning för de mätperioder som löper under anställningen.
Om Resultatbankens saldo vid anställningens upphörande är
positivt skall verkställande direktören även ha rätt till en andel om
20 procent av rörlig ersättning som skall utgå för den mätperiod
som följer närmast efter anställningens upphörande (Justerad Rörlig
Ersättning Total). Om Justerad Rörlig Ersättning Total är positiv skall
Resultatbankens saldo ökas med detta belopp. Om Justerad Rörlig
Ersättning Total är negativ skall Resultatbankens saldo minskas
med detta belopp. Den del av Resultatbankens saldo som därefter
återstår skall utbetalas i sin helhet upp till ett belopp motsvarande
Taket och med en reduktion om 50 procent för det belopp som
överstiger Taket. Verkställande direktören skall inte vara skyldig att
förvärva aktier i Bolaget för de utbetalda medlen.
Arvode och kostnadsersättning till revisorer
Anlitade revisionsbyråer är Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB.
Investmentföretaget och Moderbolaget
Tkr 2022 2021
Lagstadgad revision, Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB 549 400
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget, Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB 83 56
Övrig tjänster, Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB 112
632 568
Noter
56
Creades årsredovisning 2022
Not 8 Skatt på årets resultat
Creades bedriver verksamhet genom investeringar i noterade och onoterade aktiebolag och betraktas skattemässigt som ett förvaltnings-
bolag och blir således beskattat för vinster och utdelningar på direktägda icke näringsbetingade aktier och andelar. Utdelningar och vinster
på näringsbetingade innehav är inte skattepliktiga och förluster inte heller avdragsgilla. Med näringsbetingade innehav avses antingen
innehav i onoterade bolag eller innehav i noterade aktieslag där totalt innehavt röstetalet uppgår till minst 10 procent i det noterade bolaget
och innehavstiden varit längre än ett år.
Tkr
Avstämning effektiv skatt, 2022 Effektiv skatt (%) Investmentföretaget Effektiv skatt (%) Moderbolaget
Resultat före skatt –3 948 263 –3 948 263
Skatt enligt gällande skattesats 20,6 % 813 342 20,6 % 813 342
Skatteeffekt näringsbetingade innehav och kapitalförsäkring
1)
–21,9 % –864 014 –21,9 % –864 014
Ej avdragsgilla kostnader 0,0 % –1 233 0,0 % –1 233
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader 0,0 % –3 0,0 % –3
Skattekostnad kvittad mot tidigare års ej bokförd skattefordran 1,3 % 51 909 1,3 % 51 909
Redovisad skatt enligt resultaträkningen 0,0 % 0 0,0 % 0
Varav aktuell skatt
Periodens skattekostnad 0 0
Varav uppskjuten skatt
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader 0 0
Totalt redovisad skattekostnad 0 0
Tkr
Avstämning effektiv skatt, 2021 Effektiv skatt (%) Investmentföretaget Effektiv skatt (%) Moderbolaget
Resultat före skatt 4 219 131 4 219 131
Skatt enligt gällande skattesats 20,6 % –869 141 20,6 % –869 141
Skatteeffekt näringsbetingade innehav och kapitalförsäkring
1)
–22,1 % 931 073 –22,1 % 931 073
Ej avdragsgilla kostnader 0,0 % –171 0,0 % –171
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader 0,0 % 3 0,0 % 3
Återförd tidigare redovisad skattefordran 0,6 % –26 488 0,6 % –26 488
Ej bokförd skattefordran från skattemässigt underskott 1,5 % –64 339 1,5 % –64 339
Omräkning uppskjuten skatt –0,1 % 2 575 –0,1 % 2 575
Redovisad skatt enligt resultaträkningen 0,6 % –26 488 0,6 % –26 488
Varav aktuell skatt
Periodens skattekostnad 0 0
Varav uppskjuten skatt
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader –26 488 –26 488
Totalt redovisad skattekostnad –26 488 –26 488
1) Rearesultat på näringsbetingade innehav är inte skattepliktigt eller skattemässigt avdragsgillt.
Näringsbetingade innehav är innehav i onoterade värdepapper eller innehav i noterade värdepapper där andelen överstiger 10 procent av
totalen under längre tid än ett år.
Noter
57
Creades årsredovisning 2022
Not 9 Nyttjanderättstillgång
Värdet på de materiella anläggningstillgångarna består nästan uteslutande av en nyttjanderättstillgång i form av hyra av kontorslokal.
Avtalet avseende kontorshyra klassificerades tidigare som operationell leasing.
Hyreskontraktet förnyades under 2019 varför leasingen från och med andra kvartalet 2019 redovisas enligt IFRS 16.
Kontraktet löper på fem år och avslutas i fjärde kvartalet 2024.
Investmentföretaget Moderbolaget
SEK mn 2022 2021 2022 2021
Anskaffningsvärde
Vid årets början 11 11 11 11
Totalt anskaffningsvärde 11 11 11 11
Avskrivningar
Vid årets början –5 –4 –5 –4
Årets avskrivningar –2 –1 –2 –1
Totala avskrivningar –7 –5 –7 –5
Redovisat värde den 31 december 4 6 4 6
Not 10 Andelar i dotter- och intressebolag
1)
Moderbolaget
SEK mn 2022 2021
Anskaffningsvärde
Vid årets början 394 395
Årets förvärv 102
Årets avyttring –1
Totalt anskaffningsvärde 496 394
Värdeändring via resultatet
Vid årets början 796 364
Årets förändring –536 432
Totalt oresliserat övervärde 260 796
Redovisat värde den 31 december 756 1 190
1) Alla värdepappersinnehav redovisas till verkligt värde via resultatet.
Dotterbolag och intressebolag 2022 Organisationsnummer Säte Eget kapital Årets resultat Antal andelar
Kapital-
andel, %
Redovisat
värde
Röhnisch Holding AB
1)
559065-2631 Örebro 115 0 108 794 69 58
Inet Group AB (fd Inet Holding AB)
2)
559008-4314 Göteborg 77 54 16 135 010 69 227
StickerApp Holding AB
3)
559227-6249 Malmö 511 40 1 039 520 51 369
Findity AB
4)
556838-8200 Ludvika 23 –20 283 046 35 102
Summa 756
1) Rönisch Holding AB är ägarbolag till Röhnisch AB, 556130-5649, med säte i Örebro.
2) Inet Group AB (fd Inet Holding AB) är ägarbolag till Inet AB, 556591,8884, med säte i Göteborg.
3) StickerApp Holding AB är ägarbolag till PRNT Printing Solutions AB, 556716-2390, med säte i Malmö.
4) Findity AB är ett intressebolag förvärvat under 2022 med säte i Ludvika. Organisationsnummer 556838-8200.
Dotterbolag och intressebolag 2021 Organisationsnummer Säte Eget kapital Årets resultat Antal andelar
Kapital-
andel, %
Redovisat
värde
Röhnisch Holding AB 559065-2631 Örebro 115 9 108 794 69 140
Inet Holding AB 559008-4314 Göteborg 64 32 16 135 010 69 464
PRNT Printing Solutions Holding AB 559227-6249 Malmö 511 0 1 039 520 51 586
Summa 1 190
Noter
58
Creades årsredovisning 2022
Not 11 Aktier och andelar värderade till verkligt värde
Investmentföretaget Moderbolaget
SEK mn 2022 2021 2022 2021
Anskaffningsvärde
Vid årets början 2 789 1 709 2 698 1 618
Årets förvärv 1 565 1 085 1 565 1 085
Årets avyttringar –451 –6 –451 –6
Totalt anskaffningsvärde 3 903 2 789 3 812 2 698
Värdeförändring via resultaträkningen
Vid årets början 10 253 5 916 10 344 6 008
Årets värdeförändring via resultaträkningen –5 828 4 336 –5 828 4 336
Total värdeförändring via resultaträkningen 4 425 10 253 4 516 10 344
Redovisat värde den 31 december 8 328 13 042 8 328 13 042
Investmentföretaget Moderbolaget
Investmentföretaget /
Moderbolaget
Investmentföretaget och
Moderbolaget Antal
Ursprungligt
anskaffnings värde
Ackumulerad
värde förändring
Ursprungligt
anskaffnings värde
Ackumulerad
värde förändring
Redovisat värde /
marknadsvärde
1)
Noterade aktier och andelar
Avanza Bank 15 725 000 618 2 898 618 2 898 3 516
Creaspac 4 830 000 474 –15 474 –15 459
Aktiv förvaltning i kapitalförsäkring 359 1 497 359 1 497 1 856
Summa noterade aktier och andelar 1 451 4 380 1 451 4 380 5 831
Onoterade tillgångar
1)
Instabee 422 318 422 318 740
Stickerapp 257 112 259 110 369
Apotea 121 180 121 180 301
Inet 143 84 55 172 227
Stabelo 186 186 186
Mentimeter 175 175 175
Findity 102 102 102
Chassi Group 150 –91 150 –91 59
Röhnisch 85 –27 80 –22 58
Övriga onoterade tillgångar 811 –531 811 –531 280
Summa onoterade tillgångar 2 452 45 2 361 136 2 497
Redovisat värde den 31 december 3 903 4 425 3 812 4 516 8 328
1) För upplysningar om värderingsmetoder, se Not 2 Redovisningsprinciper samt Not 18 Klassificering av finansiella instrument.
Noter
59
Creades årsredovisning 2022
Not 12 Övriga fordringar
Investmentföretaget och
Moderbolaget
SEK mn 2022 2021
Övriga omsättningstillgångar
Saldo på skattekonto 1 3
Avtalad avyttring aktier i Tink reglerat 2021 103
Övriga fordringar 1 1
Interimsfordringar 3 1
Redovisat värde den 31 december 108 5
Not 13 Likvida medel
Investmentföretaget och
Moderbolaget
SEK mn 2022 2021
Tillgodohavanden hos banker 613 467
Redovisat värde den 31 december 613 467
Not 14 Aktiekapital
Aktie-
kapital kr
Kvotvärde
kr/aktie
Antal
A-aktier
Antal
B-aktier
Totalt
antal aktier
Ingående balans 2022 594 763 0,004 93 103 641 42 658 750 135 762 391
Utgående balans 2022 594 763 0,004 93 103 641 42 658 750 135 762 391
Innehavare av A-aktier är berättigade till rösträtt vid stämma med en röst per aktie, innehavare av B-aktier är berättigade till rösträtt på stämma
med 0,1 röst per aktie.
Not 15 Långfristig skuld
Investmentföretaget och
Moderbolaget
SEK mn 2022 2021
Leasingskuld 2 4
Långfristig del av avsättning för
rörlig ersättning 133 461
Syntetiska optioner 4
Redovisat värde 31 december 135 469
Not 16 Kortfristig skuld
Investmentföretaget och
Moderbolaget
SEK mn 2022 2021
Leasingskuld 2 2
Beslutad ej utbetald utdelning 48 48
Kortfristig del av reserv för rörlig ersättning 58 54
Interimsskulder 3 2
Redovisat värde 31 december 111 106
Not 17 Kassaflödesanalyser
Investmentföretaget och
Moderbolaget
SEK mn 2022 2021
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
Värdeförändringar via resultaträkningen 5 828 –4 337
Reserv för upplupen rörlig ersättning –271 230
Realisationsresultat –1 425 –11
Avskrivningar 2 2
Justering leasingkostnad enligt IFRS 16 –2 –2
4 132 –4 118
Noter
60
Creades årsredovisning 2022
Not 18 Klassificering av finansiella instrument
Enligt IFRS 9 ska ett företag klassificera sina finansiella tillgångar och skulder. Creades klassificering av sina finansiella tillgångar och skulder
framgår av följande matris.
Likvida medel, kundfordringar och leverantörsskulder har kort löptid och bedöms ha ett upplupet anskaffningsvärde som inte avviker
väsentligt från verkligt värde. Investmentföretaget har varken räntebärande skulder eller kundfordringar.
Finansiella tillgångar 221231, per värderingskategori enligt IFRS 9
SEK mn
Tillgångar
Finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde
via resultaträkningen
Finansiella tillgångar
upptagna till upplupet
anskaffningsvärde
Summa
redovisat värde
Summa
verkligt värde
Andelar i portföljbolag 8 328 8 328 8 328
Likvida medel 613 613 613
Summa tillgångar 8 328 613 8 941 8 941
Finansiella tillgångar och skulder 211231, per värderingskategori enligt IFRS 9
SEK mn
Tillgångar
Finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde
via resultaträkningen
Finansiella tillgångar
upptagna till upplupet
anskaffningsvärde
Summa
redovisat värde
Summa
verkligt värde
Andelar i portföljbolag 13 042 13 042 13 042
Likvida medel 467 467 467
Summa tillgångar 13 042 467 13 509 13 509
Skulder
Finansiella skulder
värderade till verkligt värde
via resultaträkningen
Summa
redovisat värde
Summa
verkligt värde
Syntetiska optioner 4 4 4
Summa skulder 4 4 4
Indelning i hierarkiska nivåer
Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde via resultatet
indelas, i enlighet med IFRS 13, i tre hierarkiska nivåer beroende på
vilken indata som används för värderingen. Nivå 1 avser tillgångar
där indata kommer från noterade priser på aktiva marknader. Nivå 2
avser tillgångar där indata kommer från andra direkt eller indirekt
observerbara indata än de som ingår i Nivå 1. Nivå 3 avser tillgångar
där direkt eller indirekt observerbara indata saknas, vilket gäller för
bolagets innehav i onoterade värdepapper.
Creades har inga finansiella tillgångar eller skulder hänförliga till
Nivå 2.
Samtliga poster inom förvaltningsverksamheten härrör från kate-
gorin finansiella instrument värderade till verkligt värde via resultat-
räkningen. De identifieras vid första redovisningstillfället till denna
kategori. Värderingen till verkligt värde via resultaträkningen
bedöms bäst återspegla verksamheten. Ingen post har redovisats
direkt mot eget kapital. Värdering av finansiella instrument sker
enligt IFRS 9 och IFRS 13.
Förflyttning mellan nivåerna
Ingen förflyttning mellan nivåerna har skett under 2022.
Värderingsmodell
Nivå 1
Verkligt värde på finansiella instrument som handlas på en aktiv
marknad och där det finns observerbara marknadstransaktioner,
baseras på noterade marknadspriser. Som marknadspris används
på balansdagen senaste avslutskurs om detta inte väsentligt avviker
från senast ställda köpkurs.
Nivå 3
För finansiella instrument som saknar observerbara marknadstrans-
aktioner görs värderingen till verkligt värde genom en värderings-
teknik som använder andra tillämpliga observerbara indata.
I första hand används principen ”Senaste Transaktion”. Denna
princip definieras som det pris som tillämpats i en nyligen genom-
förd ordnad transaktion i det innehav som skall värderas. Transak-
tionen skall vara utförd mellan marknadsaktörer så att priset där-
med kan anses vara representativt för verkligt värde.
Om det inom de senaste 12 månaderna inte genomförts någon
transaktion som kan anses vara representativ för verkligt värde
värderas de onoterade innehaven med utgångspunkt från ”Interna-
tional Private Equity and Venture Capital Valuation Guidlines”. Varje
enskilt innehav värderas för sig och värderingen görs då enligt
följande:
Noter
61
Creades årsredovisning 2022
Värderingen görs vanligen genom principen ”Multipelvärdering”,
innebärande att relevanta multiplar appliceras på innehavets histo-
riska och/eller prognosticerade nyckeltal. Beroende på situationen
används den multipel som ger bäst information. Använda multiplar
är huvudsakligen P/E, EV/EBIT, EV/EBITA, EV/EBITDA, EV/Sales
och/eller EV/ARR. Dessa multiplar hämtas från en jämförelsegrupp
av endera noterade bolag eller jämförbara onoterade transaktioner.
Hänsyn tas till att onoterade tillgångar har lägre likviditet än noterade
tillgångar genom att ett värde baserat på en noterad jämförelse-
grupp justeras med en illikviditetsrabatt. Nyckeltalen jämförs med
nyckeltal för andra jämförbara bolag och justeras vid behov på
grund av skillnader i till exempel storlek, historik eller marknad
mellan aktuellt bolag och jämförelsegruppens bolag. Som underlag
för prognosticerade nyckeltal används respektive innehavs egna
rapporter kompletterade med rimlighetsbedömningar gjorda av
Creades investeringsteam baserade på samtal med ledningen för
respektive innehav.
Som alternativ kan även ”DCF-värdering” användas, innebärande
diskontering av innehavets prognosticerade framtida kassaflöden
med diskonteringsränta baserad på jämförbara avkastningskrav på
jämförbara företag och finansiella instrument.
Under kortare tider med hastiga/större marknadsrörelser minskar
tillförlitligheten i noterade jämförbara bolags prognosticerade
nyckel tal, bland annat eftersom prognoserna inte uppdateras med
samma hastighet som marknadsutvecklingen. Vid sådana enskilda
extremhändelser kan värdering genom justering utifrån den all-
männa börsutvecklingen vara en mer rättvisande värderingsmetod.
På motsvarande vis kan sådana hastiga/större marknadsrörelser i
vissa fall motivera en justering av värdet för innehav värderade enligt
metoden ”Senaste Transaktion” som en metod för att återspegla
betydande förändringar i den likvida noterade marknaden också i
den mer illikvida onoterade marknaden.
Utställda optioner beräknas till verkligt värde i enlighet med
Black-Scholes Option Pricing Model.
Antaganden kan i vissa fall vara förknippade med stor osäkerhet
och förändringar av värderingsmodellernas ingående parametrar
kan ha väsentlig påverkan på beräknat verkligt värde.
Nivå 1: Verkligt värde bestämt enligt priser noterade på en aktiv marknad för samma instrument.
Nivå 3: Verkligt värde bestämt utifrån indata som inte är observerbara på marknaden.
Investmentföretaget 2022-12-31 Nivå 1 Nivå 3 2021-12-31 Nivå 1 Nivå 3
Innehav i portföljbolag värderade till verkligt värde via resultatet 8 328 5 832 2 496 13 042 8 363 4 679
Optioner 0 0 –4 –4
Totalt 8 328 5 832 2 496 13 038 8 363 4 675
Innehav i portföljbolag Optioner
Specifikation Nivå 3
2022-01-01–
2022-12-31
2021-01-01–
2021-12-31
2022-01-01–
2022-12-31
2021-01-01–
2021-12-31
Ingående balans 4 679 1 864 –4 0
Förvärv 1 107 561
Avyttring –1 827 –60 0
Ränta/Utdelning –55 –66
Omvärdering –1 565 2 303 4 –4
Nyemissioner/Tillskott 157 78
2 496 4 679 0 –4
2022-12-31
Huvudsaklig orsak till
eventuell omvärdering under 2022
Aktier och andelar, Nivå 3 Ägarandel
Marknads-
värde Värderingsmodell
Värderings-
multipel efter
illikviditets-
rabatt
Illikviditets-
rabatt
Marknads-
justering
Operationell
utveckling
Förändrad
värderings-
multipel
Marknads-
justering
Instabee (fd Instabox) 6 % 740 EV/Sales 4,3 30 % E/T X
Stickerapp 51 % 369 EV/EBITA 7,9 30 % E/T X
Apotea 5 % 301 DCF E/T E/T E/T X
Inet 69 % 227 EV/EBITA 8,0 30 % E/T X X
Stabelo 12 % 186 Senaste transaktion E/T E/T E/T
Mentimeter 7 % 175 Senaste transaktion E/T E/T E/T
Findity 35 % 102 Senaste transaktion E/T E/T E/T
Chassi Group (fd Amcap) 15 % 59 EV/EBITA 7,6 30 % E/T X
Röhnisch 69 % 58 EV/EBITA 7,2 30 % E/T X X
Övriga 280 E/T E/T E/T
SUMMA 2 496
Noter
62
Creades årsredovisning 2022
2021-12-31
Aktier och andelar, Nivå 3 Ägarandel
Marknads-
värde Värderingsmodell
Värderings-
multipel efter
illikviditets-
rabatt
Illikviditets-
rabatt
Pricerunner 12 % 1 059 Senaste transaktion E/T E/T
Instabox 11 % 843 Senaste transaktion E/T E/T
Tink 4 % 723 Senaste transaktion E/T E/T
Stickerapp 51 % 586 EV/EBITA 15,0 30 %
Apotea 5 % 477 Senaste transaktion E/T E/T
Inet 69 % 464 EV/EBITA 8,9 30 %
Amcap 15 % 150 Senaste transaktion E/T E/T
Röhnisch 69 % 140 EV/EBITA 8,8 30 %
Övriga 237 E/T E/T
SUMMA 4 679
Moderbolaget 2022-12-31 Nivå 1 Nivå 3 2021-12-31 Nivå 1 Nivå 3
Innehav i portföljbolag värderade till verkligt värde via resultatet 8 328 5 832 2 496 13 042 8 363 4 679
Optioner 0 0 –4 –4
Totalt 8 328 5 832 2 496 13 038 8 363 4 679
Innehav i portföljbolag Optioner
Specifikation Nivå 3
2022-01-01–
2022-12-31
2021-01-01–
2021-12-31
2022-01-01–
2022-12-31
2021-01-01–
2021-12-31
Ingående balans 4 679 1 864 –4 0
Förvärv 1 107 561
Avyttring –1 827 –60 0
Ränta/Utdelning –55 –66
Omvärdering –1 565 2 303 4 –4
Nyemissioner/Tillskott 157 78
2 496 4 679 0 –4
Känslighetsanalys
För de innehav som värderas utifrån jämförbara noterade bolags multiplar skulle en förändring av multiplarna ha följande påverkan på
Creades substansvärde:
Förändring +/– 5 % SEK mn +/–10 % SEK mn +/–15 % SEK mn
Instabee +/– 36 +/– 73 +/– 109
StickerApp +/– 20 +/– 40 +/– 60
Inet +/– 10 +/– 21 +/– 31
Chassi Group +/– 3 +/– 5 +/– 8
Röhnisch +/– 3 +/– 6 +/– 9
Noter
63
Creades årsredovisning 2022
Not 19 Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Riskfaktorer
Ett antal faktorer påverkar, eller kan påverka, Creades verksamhet
direkt eller indirekt. Nedan beskrivs, utan särskild prioriterings-
ordning eller anspråk på att vara uttömmande, de riskfaktorer och
förhållanden som anses vara av väsentlig betydelse för Bolagets
verksamhet och framtida utveckling.
Marknadsrisk
Marknadsrisk är risken att värdet på ett finansiellt instrument varie-
rar på grund av förändringar i marknadspriser. Creades definierar
inte risk som risken att avvika från ett börsindex, utan som risken
att innehaven minskar i värde. Risk mäts genom att bygga scenarier
för hur mycket pengar Creades kan förlora vid varje given tidpunkt.
Creades minskar exponeringen för marknadsrisk genom följande
faktorer:
Creades har som enda mål att skapa värdetillväxt för Creades
aktieägare. Detta minskar risken att Creades behåller eller
investerar i portföljbolag där avkastningspotentialen relativt
risken är låg.
Creades investerar huvudsakligen i svenska och nordiska notera-
de bolag som bedöms som lågt värderade. Bolagets ledning är
väl förtrogen med den svenska och nordiska aktiemarknadens
bolag, aktörer och dynamik. Därtill håller sig ledningen dagligen
uppdaterad vad gäller nyheter, händelser och information som
direkt eller indirekt påverkar Creades investeringar.
Creades tar ofta en aktiv roll via styrelsen i sina investeringar.
Detta ger en djup förståelse för bolagen och den bransch inom
vilken de verkar, och medför dessutom att Creades kan bidra till
att genomföra åtgärder som är positiva för värdeutvecklingen
i portföljbolagen.
Creades har en spridd portfölj av värdepapper, vilket minskar
risken att negativa utfall i ett värdepapper bidrar till ett stort fall
i Creades substansvärde.
Vidare har Creades låg exponering för risk från aktielån, optioner
och andra derivatinstrument, då dessa normalt endast nyttjas för
att begränsa risken och/eller när Creades har täckta positioner.
Exempelvis kan Creades utfärda köpoptioner på aktier som bolaget
äger.
Kreditrisk
Med kreditrisk avses risken att förlora pengar som en följd av att en
låntagare (bank eller bolag) ej kan fullgöra sina åtaganden. Kredit-
risken hanteras genom att risk utan styrelsens godkännande enbart
får tas mot motparter med hög kreditvärdighet, till ett begränsat
belopp och med begränsad löptid. Creades använder sig av tre
olika banker för att minska kreditrisken.
Motpartsrisk
Motpartsrisk avser risken att motparten i en transaktion inte kan
fullgöra sina betalningsförpliktelser eller förpliktelser att leverera
andra säkerheter. Motpartsrisk omfattar även risken att övriga
aktieägare i Creades noterade och onoterade innehav agerar på
ett sätt som påverkar Creades investeringar negativt eller försvårar
Creades verksamhet. Motpartsrisk tas alltid i beaktande vid
investeringar.
Ränterisk
Ränterisk är risken att värdet på ett finansiellt instrument varierar på
grund av förändringar i marknadsräntor. Creades likvida medel är
normalt placerade som kontanta medel i bank, alternativt i ränte-
bärande värdepapper med korta löptider, vilket eliminerar ränte-
risken. Aktieportföljens värde är också exponerat för ränterisk, men
denna bedöms som låg då stigande räntor (och därmed stigande
avkastningskrav) normalt förknippas med bättre konjunktur och
därmed ökande bolagsvinster.
Valutarisk
Valutarisk är risken att värdet på tillgångarna varierar på grund av
förändringar i valutakurser. Creades direkta exponering mot föränd-
ringar är låg. Indirekt påverkas Creades av att förändringar i valuta-
kurser kan påverka portföljbolagen. Dock kan det finnas motver-
kande faktorer vad gäller valutarisker; en valutakursförändring som
momentant sänker ett bolags vinst kan ge samma bolag ökad
konkurrenskraft och därmed ett högre värde. Dotterbolagen gör
delvis varuinköp i annan valuta. Denna exponering säkras till viss
del genom köp av valuta på termin.
Likviditets- och finansieringsrisk
Likviditetsrisk är dels risken att ett finansiellt instrument inte kan
avyttras utan avsevärda merkostnader, dels risken att likviditet inte
finns tillgänglig för att möta betalningsåtaganden. Vid investeringar
i portföljbolag beaktas alltid likviditetsrisken. Creades investerings-
modell innebär att en viss likviditetsrisk vad gäller möjlighet att
snabbt avyttra innehavet uppstår, framför allt på de icke marknads-
noterade innehaven. Detta är dock kalkylerat och uppvägs av den
bedömda avkastningspotentialen. Den direkta finansieringsrisken
är låg då Creades har hög soliditet och bolagets tillgångar huvud-
sakligen består av marknadsnoterade instrument och likvida medel.
Den indirekta finansieringsrisken, i portföljbolagen, kan komma att
påverka portföljbolagens värde negativt och därmed Creades via
ägandet.
Känslighetsanalys
Nedanstående beräkningar i känslighetsanalysen baseras på
balansräkningen och den aktuella värdepappersportföljen den
31 december 2022.
Bolagets största risk är marknadsrisken i förändringar i aktie-
kurser på noterade aktier då stor del av värdepappersportföljen
utgörs av noterade värdepapper. Kursförändringarna kan vara stora
mellan åren. Kursförändringen på OMXSGI var –22 procent för
2022 och +39 procent för 2021.
Ränterisken för värdepapper med avkastning kopplad till ränta
har ej beaktats i känslighetsanalysen nedan. Likviditeten är place-
rad till rörlig ränta i bank.
Noter
64
Creades årsredovisning 2022
Investmentföretaget och moderbolaget
Förändring +/– 5 % +/– 15 % +/– 30 %
Resultat/eget kapital Resultat/eget kapital Resultat/eget kapital
Värde 221231 SEK mn SEK mn kr/aktie SEK mn kr/aktie SEK mn kr/aktie
Aktiekurser noterade
värdepapper 5 832 +/– 292 +/– 2 +/– 875 +/– 6 +/– 1 750 +/– 13
Aktiekurser onoterade
värdepapper 2 496 +/– 125 +/– 1 +/– 374 +/– 3 +/– 749 +/– 6
+/– 2,5 % +/– 5 % +/– 7,5 %
Ränta 613 +/– 15 +/– 0 +/– 31 +/– 0 +/– 46 +/– 0
Not 20 Beräkning av alternativa nyckeltal
I april 2021 genomfördes en aktiesplit med tio nya aktier för en gammal. Detta har påverkat värde och avkastning per aktie i nedanstående
beräkningar.
Substansvärde
Beräkning av substansvärde 2022 2021
Eget kapital, SEK mn 8 807 12 945
Beslutad ännu ej utbetald utdelning, SEK mn 48 48
Substansvärde, SEK mn 8 854 12 993
Substansvärde per aktie, kronor 65 96
Substansvärdets avkastning
Avkastning per aktie
Creades beräknar sin avkastning på substansvärdet per aktie och som om utbetald utdelning återinvesterats i bolaget.
2022 2021 2020 2019 2018
Ingående värde per aktie, kronor 95,70 64,14 369,81 296,71 272,80
Förändring substansvärde per aktie, kronor –30,49 31,57 271,58 73,09 23,91
Substansvärde före justering, kronor 65,22 95,70 641,39 369,81 296,71
Återinvesterad utdelning per aktie
1)
, kronor 1,29 1,77 33,45 16,16 14,18
Justerat utgående värde per aktie, kronor 66,51 97,48 674,84 385,97 310,89
Förändring i % –30,50 51,98 82,48 30,08 13,96
1) Utdelning per aktie genom aktiens substansvärde efter utdelning i förhållande till substansvärde före justering per aktie.
Utdelning januari 2022: 0,35/89,177: Utdelning april 2022: 0,35/79,145: Utdelning juli 2022: 0,35/63,863: Utdelning oktober 2022: 0,35/60,419
Substansvärdesrabatt/premie
Beräkning av substansvärdesrabatt/premie 2022 2021 2020 2019 2018
Senaste betalkurs per aktie, kronor 78 147 943 479 251
Substansvärde per aktie, kronor 65 96 641 370 297
Skillnad, kronor 13 51 302 109 –46
Skillnad i förhållande till substansvärde per aktie, % 20 54 47 29 –15
Soliditet
Creades beräknar soliditeten som eget kapital i förhållande till balansomslutningen.
SEK mn 2022 2021
Eget kapital 8 807 12 945
Balansomslutning 9 052 13 520
Soliditet 97 % 96 %
Noter
65
Creades årsredovisning 2022
Not 21 Viktiga uppskattningar och bedömningar
Creades balansräkning består främst av finansiella tillgångar värde-
rade till verkligt värde via resultaträkningen samt likvida medel.
Cirka 20–30 procent av substansvärdet utgörs av innehav i onote-
rade värdepapper. Övriga värdepapper består av aktier upptagna till
handel på reglerad marknad i Sverige och dessa värderas till verkligt
värde, motsvarande senast betalda kurs. Vid värderingen av
onoterade värdepapper har antaganden gjorts rörande bland annat
bolagens intjäningsförmåga, vinst, volatilitet, operativa risk samt
externa faktorer såsom räntekurvan, värdering på liknande bolag
och avkastningskrav. Med anledning av ovanstående bedöms de
uppskattningar och antaganden som har gjorts kunna ha effekt på
de finansiella rapporterna om antagandena avseende onoterade
värdepapper ändras i kommande perioder. För mer information om
bolagets värderingsprinciper, se under Not 2 Redovisningsprinciper
och Not 18 Klassificering av finansiella instrument.
Not 22 Investeringspolicy 2022
Investeringspolicy för Creades AB (publ)
Följande investeringspolicy har fastställts av styrelsen för Creades
den 12 oktober 2022.
Creades verksamhet
Creades huvudsakliga verksamhet är att ge en god riskjusterad
avkastning till sina aktieägare genom kapitaltillväxt och/eller investe-
ringsintäkter. För att sprida investeringsrisken ska investeringarna
göras i enlighet med vad som anges i denna investeringspolicy.
Förvaltningens mål och tidshorisont
Målet med bolagets förvaltning är att:
maximera avkastningen på kapitalet,
genomföra investeringar i enlighet med den fastställda risknivån,
samt
säkerställa en god betalningsberedskap i företaget.
Creades har en långsiktig investeringshorisont, med fokus på att
skapa uthålligt värde genom långsiktig förvaltning av portfölj-
innehaven i enlighet med Creades affärsfilosofi, snarare än på
utfallet under enskilda kvartal. Förvaltningen bedrivs således utan
tidsgränser och Creades verksamhet har inte som huvudsakligt
syfte att genomföra någon tidsbestämd exit-strategi. Creades
avyttrar investeringen när en försäljning kan genomföras till ett värde
som överstiger Creades långsiktiga värdering av bolaget, med
hänsyn tagen till:
Creades avkastningskrav
Creades inflytande
Creades möjligheter till en avyttring i framtiden
Risk
Creades alternativa investeringsmöjligheter
Såväl nyinvesteringar som eventuella avyttringar sker baserat på
varje investerings värdering och de möjliga alternativa investe-
ringarna som finns tillgängliga.
Investeringskriterier
Creades är i grunden en industriagnostisk investerare med en
uttalad preferens för investeringar utifrån teman och situationer.
Exempel på sådana teman och situationer är:
Bolag som gynnas av långsiktiga underliggande trender så som
teknisk utveckling, avreglering eller förändringar i underliggande
värdekedjor och/eller kundbeteende
Bolag som befinner sig vid ett vägskäl i sin utveckling, t.ex snabb
tillväxt, internationalisering eller övergång från onoterad till note-
rad miljö
Bolag som saknar en tydlig huvudägare och/eller en tydlig plan
för värdeskapande
Utan att motsäga ovanstående punkt är det ett faktum att Creades
såväl historiskt som i nuvarande portfölj har tydliga röda trådar inom
en handfull specifika industrier, huvudsakligen:
Finansiella tjänster
Ekosystemet relaterat till e-handel
SaaS-, mjukvaru- och gamingbolag (där gaming innebär dator-
spel, ej gambling / betting)
Industriella varu- och tjänstebolag
Centrala byggstenar i Creades investeringsfilosofi utgörs av enkel-
het, förutsägbarhet och möjlighet att i så stor utsträckning som
möjligt påverka våra investeringars och vårt eget öde. Av dessa
anledningar undviker Creades aktivt vissa typer av investeringar
så som:
Investeringar med högt beroende av cyklikalitet eller andra
makrofaktorer så som råvarupriser eller valutakurser, t.ex. gruv-
industri
Investeringar med betydande hållbarhetsrisker som ej bedöms
kunna vändas till möjligheter, t.ex. oljeindustri, vapen eller tobak
Investeringar med hög påverkan från svårförutsägbara politiska
och / eller regulatoriska faktorer, t.ex. skattefinansierad vård och
utbildning
Investeringar som i grunden har ett binärt utfall, t.ex. avancerad
bioteknik eller läkemedelsutveckling i tidig fas
Creades har en konservativ syn på användande av skuldfinansie-
ring. Som princip är Creades inte belånat på toppnivån då vi anser
att detta är ett beslut våra aktieägare skall få fatta själva / inte ett
beslut vi skall fatta åt dem. Vi använder emellanåt skuldsättning i
våra innehav men då utifrån utgångspunkten att en sådan skuld-
sättning inte skall överstiga vad som anses vara normalt och gång-
bart i en noterad miljö.
Andra viktiga komponenter i Creades investeringsfilosofi är:
Fokuserad Opportunism: Vi har avsiktligt ett öppet mandat för
investeringar som ger oss möjligheter att agera utifrån de tillfällen
och möjligheter marknaden erbjuder
Långsiktig Aktivism: Vår uppgift som ägare är att driva på
förändringar som skapar och synliggör underliggande, lång-
siktiga värden. Bolagsvärdering och investeringsbeslut skall inte
baseras på kortsiktiga marknadsförutsättningar utan på en
grundläggande förståelse för bolags förutsättningar och utveck-
lingsmöjligheter
Villighet att investera i tillväxtbolag: En långsiktig och värdefoku-
serad ägare skapar värden i tillväxtbolag
Fokus på såväl relativ som absolut avkastning: Investeringar skall
kunna göras utan att i varje enskilt läge begränsas av fokus på de
för stunden gällande makrocykeln
Noter
66
Creades årsredovisning 2022
Affärsdriven hållbarhet: Hållbarhetsfrågor är en viktig komponent
i att uppnå långsiktigt värdeskapande. Ett bolags hållbarhetsprofil
kan utgöra en affärsmöjlighet (driv värde genom att använda
och /eller förbättra bolagets befintliga position) men även en
affärsrisk som emellanåt kan vara så betydande att en investering
inte är aktuell (bolag vars fundamentala verksamhet i grunden inte
bedöms vara långsiktigt trovärdig). Creades har en explicit och
av styrelsen årligen fastlagd hållbarhetspolicy med fokus på områ-
dena (i) Miljö, (ii) Sociala förhållanden, (iii) Personal (iv) Respekt för
mänskliga rättigheter samt (v) Motverkande av korruption och
mutor. Investeringar skall utvärderas mot denna policy och inte
genomföras för de fall de står i strid med nämnda policy
Värdepappersportföljens sammansättning; riskspridning
Medel får endast placeras i värdepapper och kassamedel, med de
begränsningar som anges nedan. Sammansättning av portföljen
samt hantering av förvaltningsrisker ska ske enligt vad som anges
i denna investeringspolicy.
Investeringar
Investeringar får göras i:
svenska marknadsnoterade aktier och aktierelaterade instrument,
nordiska marknadsnoterade aktier,
räntebärande instrument i svenska marknadsnoterade företag,
samt
kassamedel i svensk bank samt svenska räntebärande place-
ringar med en löptid på maximalt 12 månader.
Efter styrelsens godkännande kan, inom ramen för förvaltningens
mål och med en bibehållen total riskspridning i enlighet med nedan,
investeringar även ske i:
Svenska och nordiska onoterade företag eller fonder,
Nordiska aktierelaterade instrument,
Utomnordiska noterade företag och fonder,
Svenska räntebärande placeringar med löptid på mer än
12 månader, samt
Utländska räntebärande placeringar.
Försäljningar
Försäljningar av aktier får ske.
Optioner
Både köp- och säljoptioner får köpas och utställas.
Indexoptioner och indexterminer
Verkställande direktören tillsammans med Styrelseordförande har
styrelsens mandat att inom ramen för investeringspolicyn använda
sig av instrument så som indexoptioner och indexterminer för att
säkra upp till 30 procent av från tid till annan gällande substans-
värde.
Styrelsen ska informeras då mer än 10 procent av gällande
substansvärde säkrats.
Blankningar
Lån av aktier samt försäljning av lånade aktier (blankning) får ske.
Utlåning av aktier
Utlåning av aktier får ske via eller till kreditvärdiga motparter.
Upptagande av lån
Kredit får enbart upptas efter godkännande från styrelsen. Styrelsen
ska besluta om och definiera kreditramarna för kortfristigt rörelse-
kapital eller lånefinansiering av investeringar efter behov. Kredit får
dock maximalt uppgå till ett belopp motsvarande tjugo procent av
värdepappersportföljen.
Verkställande direktören äger rätt att, inom av styrelsen fast-
ställda ramar, belåna depåinnehav.
Begränsningar
Investeringsrisken ska spridas genom att:
Investeringar i finansiella instrument ska härröra från minst fem
olika bolag.
Ett enskilt innehav får inte representera mer än 40 procent av den
totala portföljen.
Innehav hänförliga till en enskild bransch får inte representera
mer än 55 procent av den totala portföljen.
Andelen innehav i onoterade företag får inte överstiga 40 procent
av den totala portföljen.
Säljoptioner får utställas så att det totala lösenbeloppet maximalt
uppgår till 10 procent av det totala portföljvärdet.
Köpoptioner får utställas, utan att underliggande värdepapper
innehas, med den begränsningen att förlusten vid en indexför-
ändring om 10 procent och för ett enskilt aktieslag 20 procent,
inte överstiger två procent av det totala portföljvärdet för den
totala positionen.
Kassamedel ska placeras i banker med god kreditvärdighet och
med beaktande av riskspridning.
Korsfinansiering mellan portföljbolag ska inte förekomma.
Styrelsen får – inom ramen för förvaltningens mål och förutsatt att
en sammantagen riskspridning, i enlighet med vad som föreskrivs
i denna investeringspolicy, alltjämt upprätthålls – i enskilda fall
besluta om avvikelse från ovanstående begränsningar när så
motiveras av särskilda skäl.
Ovanstående begränsningar ska gälla vid investeringstillfället
och Creades ska inte vara skyldigt att avyttra innehav på grund av
värdeförändringar över tid.
Creades investeringar ska alltid beakta riskerna i relation till
avkastningsmöjligheterna.
Ändringar i policyn, m.m.
Styrelsen fattar beslut om policydirektiv för verksamheten. Verk-
ställande direktören ansvarar för att styrelsens beslut verkställs.
Creades får inte utan godkännande av aktieägarna genom
kontantemission emittera fler aktier av samma aktieslag som redan
existerande aktier (inklusive emissioner av egna aktier) till en kurs
som understiger nettotillgångsvärdet per aktie, om de inte först
erbjudits pro rata till existerande ägare till aktier av det aktieslaget.
Noter
67
Creades årsredovisning 2022
Not 23 Förslag till vinstdisposition
Styrelsen föreslår att de till årsstämmans förfogande stående vinst-
medlen i moderbolaget disponeras enligt följande:
Balanserat resultat 12 754 494 989 kr
Årets resultat –3 948 262 631 kr
Summa 8 806 232 358 kr
Styrelsen föreslår att årsstämman 2023 beslutar om ordinarie
utdelning med 1,40 kronor per aktie att utbetalas i fyra likastora
delar med avstämningsdag 19 april, 1 augusti och 1 november
samt 1 februari 2024.
Styrelsen föreslår att:
Till aktieägarna utdelas 190 067 348 kr
I ny räkning balanseras 8 616 165 010 kr
Det är styrelsens bedömning att den föreslagna utdelningen är för-
svarlig med hänsyn till de krav som verksamhetens art, omfattning
och risker, ställer på storleken av moderbolagets och investment-
företagets eget kapital, likviditet och ställning i övrigt. Vad beträffar
företagets resultat och ställning i övrigt, hänvisas till årsredovis-
ningens resultat-och balansräkningar med tillhörande boksluts-
kommentarer.
Not 24 Väsentliga ndelser
Under 2022 avslutades de under 2021 avtalade försäljningarna av
Pricerunner och Tink. Som del av köpeskillingen för Pricerunner
erhöll Creades aktier i Klarna, vilka under året har blivit kraftigt
nedvärderade. Under året har investeringar gjorts i bolåneföretaget
Stabelo och SAAS-bolagen Mentimeter och Findity. Under hösten
beslutade portföljbolaget Instabox om ett samgående med
branschkollegan Budbee. Samgåendet slutfördes under hösten
2022 och det nya bolaget bildades.
Rysslands anfallskrig i Ukraina har påverkat börsen både i
Sverige och övriga världen negativt. Så länge kriget pågår kommer
osäkerheten att vara stor. Creades portföljbolag har ingen materiell
direkt exponering mot Ukraina eller krigets omedelbara effekter
men den generella börsutvecklingen, en ökad inflation, periodvisa
störningar i logistikkedjorna och även osäkerhet kring framtida
påverkan på ekonomin i allmänhet och konsumenternas köpkraft
i synnerhet har påverkats och kommer att påverka Creades portfölj-
bolag över tid.
Not 25 Händelser efter balansdagen
Styrelsen föreslår att årsstämman 2023 beslutar om ordinarie
utdelning med 1,40 (1,40 ) kronor per aktie att utbetalas i fyra lika
stora delar med avstämningsdag 19 april, 1 augusti, 1 november
och 1 februari 2024.
Styrelsens och verkställande direktörens intygande
68
Creades årsredovisning 2022
Styrelsens och
verkställande direkrens
intygande
Stockholm det datum som framgår av elektronisk underskrift
Sven Hagströmer Henrik Henriksson Cecilia Hermansson
Ordförande Ledamot Ledamot
Hans Karlsson Maria Rankka Lars Stugemo
Ledamot Ledamot Ledamot
Hans Toll Jane Walerud John Hedberg
Ledamot Ledamot Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har lämnats det datum som framgår av elektronisk underskrift
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Peter Nilsson Frida Main
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Auktoriserad revisor
Undertecknade förkrar att den finansiella rapporten för investmentföretaget
och årsredovisningen för bolaget har upprättats i enlighet med internationella
redovisningsstandarder, IFRS, sådana de antagits av EU, respektive god redovisningssed
och ger en rättvisande bild av investmentretagets och bolagets ställning och resultat,
samt att koncernförvaltningsberättelsen och förvaltningsberättelsen ger en rättvisande bild
över utvecklingen av investmentföretagets och bolagets verksamhet, ställning och resultat
samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som investmentföretaget och
bolaget står inför. Årsredovisningen och den finansiella rapporten för investmentföretaget
har godnts för utrdande av styrelsen den 15 mars 2023. Investmentretagets
finansiella rapport samt moderbolagets resultat- och balansräkning blir föremål för
fastställelse på årsstämman den 17 april 2023.
Revisionsberättelse
69
Creades årsredovisning 2022
Revisionsberättelse
1 av 7
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Creades AB (publ), org.nr 556866-0723
Rapport om årsredovisningen för moderbolaget och den finansiella
rapporten för investmentföretaget
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och den finansiella rapporten för investmentföretaget för Creades
AB (publ) för år 2022 med undantag för bolagsstyrningsrapporten och hållbarhetsrapporten på sidorna 37-43
respektive 32-35. Bolagets årsredovisning och den finansiella rapporten för investmentföretaget ingår på
sidorna 26-68 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2022 och av
dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Den finansiella rapporten för
investmentföretaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av investmentföretaget finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella
resultat och kassaflöde för året enligt International Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de antagits av
EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten och
hållbarhetsrapporten på sidorna 37-43 respektive 32-35. Förvaltningsbettelsen är förenlig med
årsredovisningens och den finansiella rapportens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och
investmentföretaget.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och den finansiella rapporten för investmentföretaget är
förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets styrelse i
enlighet med revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
moderbolaget och investmentföretaget enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna
tjänster som avses i revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget
eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå och bedöma risken för väsentliga felaktigheter i
de finansiella rapporterna. Vi beaktade särskilt de områden där verkställande direktören och styrelsen gjort
subjektiva bedömningar, till exempel viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts med
utgångspunkt från antaganden och prognoser om framtida händelser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid
alla revisioner har vi också beaktat risken för att styrelsen och verkställande direktören åsidosätter den interna
kontrollen, och bland annat övervägt om det finns belägg för systematiska avvikelser som givit upphov till risk
för väsentliga felaktigheter till följd av oegentligheter.
Revisionsberättelse
70
Creades årsredovisning 2022
2 av 7
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig granskning i syfte att kunna uttala oss om de
finansiella rapporterna som helhet, med hänsyn tagen till investmentföretagets struktur, redovisningsprocesser
och kontroller samt den bransch i vilken investmentföretaget verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bedömning av väsentlighet. En revision utformas för
att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida de finansiella rapporterna innehåller några väsentliga
felaktigheter. Felaktigheter kan uppstå till följd av oegentligheter eller misstag. De betraktas som väsentliga om
enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användarna fattar med
grund i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa kvantitativa väsentlighetstal, däribland för den finansiella
rapporteringen som helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa överväganden fastställde vi revisionens
inriktning och omfattning och våra granskningsåtgärders karaktär, tidpunkt och omfattning, samt att bedöma
effekten av enskilda och sammantagna felaktigheter på de finansiella rapporterna som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning var de
mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och den finansiella rapporten för investmentföretaget
för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt
ställningstagande till, årsredovisningen och den finansiella rapporten som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden.
Särskilt betydelsefullt område Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla
området
Onoterade finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde
Redovisningen av onoterade finansiella
tillgångar värderade till verkligt värde har
ansetts vara ett särskilt betydelsefullt område
eftersom redovisade belopp är väsentliga för
den finansiella rapporteringen i kombination
med att värderingen bygger på ledningens
antaganden och bedömningar.
Redovisat värde för Nivå 3 tillgångar, där
direkt- eller indirekt observerbar indata saknas,
uppgår per balansdagen till 2 497 mkr.
Upplysningar om verkligt värde och
värderingsmetoder lämnas i årsredovisningen
för moderbolaget och i den finansiella
rapporten för investmentföretaget i not 11 och
not 18.
Redovisningsprinciper återfinns i not 2.
Risker framgår av not 19.
Vi har i vår revision utvärderat och testat processen för
värdering av onoterade finansiella tillgångar värderade
till verkligt värde.
Med stöd av våra interna värderingsspecialister har vi
granskat modeller och metoder för att värdera
onoterade finansiella tillgångar. Våra
värderingsspecialister har också granskat och bedömt
rimligheten i väsentliga antaganden och indata.
Vi har granskat lämnade upplysningar i de finansiella
rapporterna avseende redovisning och värdering av
finansiella tillgångar värderade till verkligt värde.
Revisionsberättelse
71
Creades årsredovisning 2022
3 av 7
Annan information än årsredovisningen för moderbolaget och den finansiella rapporten
för investmentföretaget
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen för moderbolaget och den finansiella
rapporten för investmentföretaget och återfinns på sidorna 1-25 och 75-78. Det är styrelsen och verkställande
direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och den finansiella rapporten omfattar inte denna information och vi
gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och den finansiella rapporten är det vårt ansvar att läsa den
information som identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med
årsredovisningen och den finansiella rapporten. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt
inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar slutsatsen att den andra
informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i
det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen och
den finansiella rapporten upprättas och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad
gäller den finansiella rapporten för investmentföretaget, enligt IFRS, så som de antagits av EU, och
årsredovisningslagen. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de
bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och den finansiella rapporten som inte innehåller
några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och den finansiella rapporten ansvarar styrelsen och verkställande
direktören för bedömningen av bolagets och investmentföretagets förmåga att fortsätta verksamheten. De
upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att
använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och
verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt
alternativ till att göra något av detta.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen och den finansiella rapporten
som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag,
och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av
säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av
oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och den finansiella
rapporten.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk
inställning under hela revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen och den finansiella
rapporten, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar och utför
granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga
och ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en
Revisionsberättelse
72
Creades årsredovisning 2022
4 av 7
väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som beror på
misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga
utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som har betydelse för vår revision
för att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för
att uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande direktören använder antagandet
om fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen och den finansiella rapporten. Vi drar också en
slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om huruvida det finns någon väsentlig
osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om
bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig
osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på upplysningarna i
årsredovisningen och den finansiella rapporten om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana
upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och den finansiella rapporten.
Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen.
Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra att ett bolag inte längre kan fortsätta
verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i årsredovisningen och den
finansiella rapporten, däribland upplysningarna, och om årsredovisningen och den finansiella
rapporten återger de underliggande transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en
rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den finansiella informationen för
enheterna eller affärsaktiviteterna inom investmentföretaget för att göra ett uttalande avseende den
finansiella rapporten. Vi ansvarar för styrning, övervakning och utförande av revisionen. Vi är ensamt
ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten
för den. Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland de eventuella
betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt relevanta yrkesetiska krav avseende
oberoende, och ta upp alla relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt oberoende, samt i
tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka av dessa områden som varit de mest
betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och den finansiella rapporten, inklusive de viktigaste
bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla
områdena. Vi beskriver dessa områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författningar
förhindrar upplysning om frågan.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till disposition av bolagets
vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och den finansiella rapporten har vi även utfört en revision av
styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för Creades AB (publ) för år 2022 samt av förslaget till
dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar
styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Revisionsberättelse
73
Creades årsredovisning 2022
5 av 7
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och investmentföretaget enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid
förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till
de krav som bolagets och investmentföretagets verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och investmentföretagets egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar
bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och investmentföretagets ekonomiska situation, och att tillse att
bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verkställande direktören ska sköta den
löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är
nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att
medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta
revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller
verkställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller
bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt
uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som utförs enligt god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är
förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi professionellt omdöme och har en
professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka
tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras på vår professionella bedömning med utgångspunkt i
risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder, områden och förhållanden
som är väsentliga för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse för bolagets
situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden
som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till
dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade yttrande samt ett
urval av underlagen för detta för att kunna bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Revisionsberättelse
74
Creades årsredovisning 2022
6 av 7
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och den finansiella rapporten har vi även utfört en granskning av att
styrelsen och verkställande direktören har upprättat årsredovisningen och den finansiella rapporten i ett format
som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden för Creades AB (publ) för år 2022.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten.
Vårt ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i
förhållande till Creades AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet
med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll
som styrelsen och verkställande direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som
uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-
rapporten är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en granskning som utförs enligt RevR
18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt
eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för revisionsföretag som utför revision och översiktlig
granskning av finansiella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och näraliggande tjänster och har därmed
ett allsidigt system för kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade riktlinjer och rutiner avseende
efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra
författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett
format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen och den finansiella rapporten.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och verkställande
Revisionsberättelse
75
Creades årsredovisning 2022
7 av 7
direktören tar fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-
format och en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade årsredovisningen och
den finansiella rapporten.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida investmentföretagets resultat-, balans- och eget
kapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som
följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 37-43 och för att den är upprättad i
enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on
Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra
uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6
årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningens och den
finansiella rapportens övriga delar samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten på sidorna 32-35 och för att den är upprättad i
enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten. Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning och en
väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig
grund för vårt uttalande.
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, Torsgatan 21, 113 97 Stockholm, utsågs till Creades AB (publ)s revisor
av bolagsstämman den 7 april 2022 och har varit bolagets revisor sedan 14 april 2021.
Stockholm den dag som framgår av vår elektroniska signatur
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Peter Nilsson Frida Main
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Bolagsordning
76
Creades årsredovisning 2022
Bolagsordning
Bolagsordning
för
Creades AB (publ)
(org. nr 556866-0723)
Antagen på årsstämman 14 april 2021.
1 § Företagsnamn
Bolagets företagsnamn är Creades AB (publ).
2 § Styrelsens säte
Bolagets styrelse ska ha sitt säte i Stockholm. Bolagsstämma ska hållas i Stockholm.
3 § Verksamhet
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fast och lös egendom samt idka annan därmed förenlig
rörelse.
4 § Aktiekapital och aktier
Aktiekapitalet ska uppgå till lägst 500.000 kronor och till högst 2.000.000 kronor. Antalet aktier i bolaget ska uppgå till
lägst 50.000.000 och till högst 200.000.000.
Aktier av två slag får ges ut, serie A och serie B. Aktie av serie A ska medföra en (1) röst och aktie av serie B en tiondels
(1/10) röst. Aktier av varje aktieslag kan ges ut till ett antal motsvarande hela aktiekapitalet.
Beslutar bolaget att genom kontantemission eller kvittningsemission ge ut nya aktier av två slag, serie A och serie B,
ska ägare av aktier av serie A och serie B, ha företrädesrätt att teckna nya aktier av samma aktieslag i förhållande till det
antal aktier som de förut äger (primär företrädesrätt). Aktier som inte tecknas med primär företrädesrätt, ska erbjudas
samtliga aktieägare (subsidiär företrädesrätt). Om inte hela antalet aktier som tecknas på grund av den subsidiära före-
trädesrätten kan ges ut, ska aktierna fördelas mellan tecknarna i förhållande till det antal aktier som de förut äger och,
i den mån detta inte kan ske, genom lottning.
Beslutar bolaget att genom kontantemission eller kvittningsemission ge ut aktier endast av ett aktieslag, ska samtliga
aktieägare, oavsett aktieslag, ha företrädesrätt att teckna nya aktier i förhållande till det antal aktier som de förut äger.
Beslutar bolaget att genom kontantemission eller kvittningsemission ge ut teckningsoptioner eller konvertibler har
aktieägarna företrädesrätt att teckna teckningsoptioner som om emissionen gällde de aktier som kan komma att
nytecknas på grund av optionsrätten respektive företrädesrätt att teckna konvertibler som om emissionen gällde de
aktier som konvertiblerna kan komma att bytas ut mot.
Vad som ovan sagts ska inte innebära någon inskränkning i möjligheterna att fatta beslut om kontantemission eller
kvittningsemission med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt.
Vid ökning av aktiekapitalet genom fondemission ska nya aktier emitteras av varje aktieslag i förhållande till det antal aktier
av samma slag som finns sedan tidigare. Därvid ska gamla aktier av visst aktieslag ge rätt till nya aktier av samma
aktieslag. Vad som nu sagts ska inte innebära någon inskränkning i möjligheten att genom fondemission, efter erforderlig
ändring av bolagsordningen, ge ut aktier av nytt slag.
5 § Omvandlingsförbehåll
Aktie av serie A ska på begäran av ägare till sådan aktie kunna omvandlas till aktie av serie B. Aktie av serie B, vilken
förvärvats på annat sätt än genom omvandling av aktie av serie A, ska på begäran av ägare till sådan aktie kunna
omvandlas till aktie av serie A. Begäran därom ska skriftligen göras hos bolaget, varvid ska anges hur många aktier
som önskas omvandlade. Omvandlingen ska därefter utan dröjsmål anmälas för registrering hos Bolagsverket och är
verkställd när registrering skett samt anteckning gjorts i avstämningsregistret.
6 § Avstämningsförbehåll
Bolagets aktier ska vara registrerade i ett avstämningsregister enligt lagen (1998:1479) om värdepapperscentraler och
kontoföring av finansiella instrument.
77
Creades årsredovisning 2022
Bolagsordning
7 § Styrelse
Bolagets styrelse ska bestå av lägst tre och högst åtta styrelseledamöter utan suppleanter.
8 § Revisor
Bolaget ska ha en eller två revisorer med eller utan suppleanter eller registrerat revisionsbolag.
9 § Räkenskapsår
Kalenderår ska vara bolagets räkenskapsår.
10 § Årsstämma
På årsstämman ska följande ärenden förekomma till behandling:
1. Val av ordförande vid stämman.
2. Upprättande och godkännande av röstlängd.
3. Godkännande av dagordning.
4. Val av en eller två justeringsmän.
5. Prövning av om stämman blivit behörigen sammankallad.
6. Framläggande av årsredovisningen och revisionsberättelsen samt, i förekommande fall, koncernredovisningen
och koncernrevisionsberättelsen.
7. Beslut om;
a) fastställande av resultaträkningen och balansräkningen samt, i förekommande fall, koncernresultaträkningen
och koncernbalansräkningen,
b) dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust enligt den fastställda balansräkningen,
c) ansvarsfrihet åt styrelseledamöterna och verkställande direktören.
8. Bestämmande av antalet styrelseledamöter och styrelsesuppleanter samt, i förekommande fall, revisorer och
revisorssuppleanter eller registrerat revisionsbolag som ska väljas av stämman.
9. Fastställande av arvoden åt styrelsen och, i förekommande fall, revisorerna.
10. Val av styrelseledamöter och styrelsesuppleanter samt, i förekommande fall, revisor och revisorssuppleanter eller
registrerat revisionsbolag.
11. Annat ärende, som ankommer på stämman enligt aktiebolagslagen eller bolagsordningen.
11 § Kallelse till bolagsstämma
Kallelse till bolagsstämma ska ske genom annonsering i Post- och Inrikes tidningar samt på bolagets webbplats.
Att kallelse skett ska annonseras i Svenska Dagbladet.
Kallelse till ordinarie bolagsstämma samt till extra bolagsstämma där fråga om ändring av bolagsordningen kommer att
behandlas ska utfärdas tidigast sex och senast fyra veckor före stämman. Kallelse till annan extra bolagsstämma ska
utfärdas tidigast sex och senast tre veckor före stämman.
12 § Aktieägares rätt att delta i bolagsstämma
Aktieägare som vill delta i förhandlingarna vid bolagsstämma ska anmäla sig hos bolaget senast den dag som anges
i kallelsen till stämman. Denna dag får inte vara söndag, annan allmän helgdag, lördag, midsommarafton, julafton eller
nyårsafton och inte infalla tidigare än femte vardagen före stämman.
Aktieägare får vid bolagsstämma medföra ett eller två biträden, dock endast om aktieägaren till bolaget gjort anmälan
härom enligt föregående stycke.
13 § Insamling av fullmakter och poströstning
Styrelsen får samla in fullmakter enligt det förfarande som anges i 7 kap. 4 § andra stycket aktiebolagslagen (2005:551).
Styrelsen får inför en bolagsstämma besluta att aktieägarna ska kunna utöva sin rösträtt per post före bolagsstämman.
Definitioner
78
Creades årsredovisning 2022
Administrationskostnader – Kostnader för administration och
personal (inklusive bonus), för Creades AB.
Aktiens avkastning per aktie – Aktiekursens värdeförändring
under året, justerad med återinvesterad utdelning och eventuell
inlösen, i förhållande till aktiekursen vid periodens början.
Avkastning på substansvärdet – Värdeförändring på substans-
värdet per aktie under året, justerad med reglerad utdelning åter-
investerad till substansvärdet, beslutad ännu ej utbetald utdelning
och eventuell inlösen, i förhållande till substansvärdet per aktie vid
periodens början. För beräkning se Not 22 Beräkning nyckeltal.
Finansiella intäkter och kostnader – Ränteintäkter och räntekost-
nader samt realiserat och orealiserat resultat för syntetiska aktier
och optioner.
Förvaltningsresultat – Förvaltningsresultatet är den del av
substansvärdets förändring som beror på värdeutvecklingen i
portföljbolagen. Beräknas som rörelseresultat före administrations-
kostnader.
Investmentföretag – Termen Investmentföretag används med
samma betydelse som enligt IFRS 10.
Marknadsvärde – Noterade innehav värderas till senaste avsluts-
kurs på balansdagen. Fastställandet av marknadsvärde avseende
onoterade innehav sker genom användning av olika värderings-
metoder som är lämpliga för det enskilda innehavet. Se Not 19
Klassificering av finansiella instrument.
Resultat per aktie – Resultat hänförligt till moderföretagets aktie-
ägare, dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier.
Soliditet – Eget kapital i förhållande till balansomslutningen.
SPAC – Ett förvärvsbolag, även kallat ett Special Purpose Acqusition
Company (SPAC), är ett icke verksamhetsdrivande bolag som har
tillsyfte att ta in kapital genom en börsnotering och inom en viss tid
därefter, normalt 24-36 månader, förvärva ett onoterat bolag som
därigenom blir noterat efter en granskningsprocess av Nasdaq.
Initiativtagare till ett förvärvsbolag är en så kallad sponsor som
ansvarar för att identifiera, analysera och genomföra förvärvet.
Substansvärde – Eget kapital plus beslutad men ännu inte utbe-
tald utdelning. För beräkning se Not 21 Beräkning av alternativa
nyckeltal.
Substansvärdesrabatt/premie – Skillnaden mellan börskursen
och substansvärdet per aktie i förhållande till substansvärdet.
Totalavkastning – Se Avkastning på substansvärdet.
Verkligt värde – Se Marknadsvärde.
Värdeförändring värdepapper – I begreppet värdeförändring
värde papper ingår både realiserade och orealiserade värdeföränd-
ringar inklusive eventuell utdelning.
Värdepappersportfölj – Samtliga aktierelaterade värdepapper
såsom tex aktier och andelar och utställda optioner.
Definitioner
Nya BrandFactory Finanstryck 2023 – 248349
Creades AB (publ)
Tel: +46 8 412 011 00 Org.nr: 556866-0723
Adress: Ingmar Bergmans gata 4, 114 34 Stockholm
www.creades.se
549300MYLGD0VKNGTJ472022-01-012022-12-31549300MYLGD0VKNGTJ472021-01-012021-12-31549300MYLGD0VKNGTJ472022-12-31549300MYLGD0VKNGTJ472021-12-31549300MYLGD0VKNGTJ472020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MYLGD0VKNGTJ472021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MYLGD0VKNGTJ472021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MYLGD0VKNGTJ472020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300MYLGD0VKNGTJ472021-01-012021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300MYLGD0VKNGTJ472021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300MYLGD0VKNGTJ472020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MYLGD0VKNGTJ472021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MYLGD0VKNGTJ472021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MYLGD0VKNGTJ472020-12-31549300MYLGD0VKNGTJ472022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MYLGD0VKNGTJ472022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MYLGD0VKNGTJ472022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300MYLGD0VKNGTJ472022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300MYLGD0VKNGTJ472022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MYLGD0VKNGTJ472022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares