Mkr | Not | 2024 | 2023 |
| Rörelsens intäkter | |||
Nettoomsättning | 4 | ||
Övriga intäkter | 5, 7 | ||
Summa rörelsens intäkter | |||
| Rörelsens kostnader | |||
Handelsvaror | - | - | |
Övriga kostnader | 6, 7, 8 | - | - |
Personalkostnader | 9, 10 | - | - |
| Av- och nedskrivningar av materiella | 14, 15, 16 | - | - |
| anläggningstillgångar och immateriella tillgångar | |||
| Andelar av resultat i företag redovisade enligt | - | - | |
| kapitalandelsmetoden | |||
Summa rörelsens kostnader | - | - | |
Rörelseresultat | |||
| Finansiella poster | |||
Resultat från andelar i koncernföretag | |||
Finansiella intäkter | 11 | ||
Finansiella kostnader | 11 | - | - |
Resultat från finansiella poster | 11 | - | - |
Resultat före skatt | |||
Inkomstskatt | 12 | - | |
Årets resultat | |||
| Övrigt totalresultat för året | |||
| Poster som kan komma att omklassificeras till | |||
| årets resultat: | |||
Omräkningsdifferenser | - | ||
Övrigt totalresultat för året | - | ||
Totalresultat för året | - | ||
Resultat per aktie före utspädning, kr | 13 | ||
Resultat per aktie efter utspädning, kr | 13 |
Mkr | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Balanserade utgifter för utvecklingskostnader | 14 | ||
Goodwill, kundrelationer och varumärke | 14 | ||
Byggnader och mark | 15 | ||
Tillgångar med nyttjanderätt | 16 | ||
Markanläggning på annans fastighet | 15 | ||
Inventarier, verktyg och installationer | 15 | ||
Innehav redovisade enligt kapitalandelsmetoden | |||
Uppskjutna skattefordringar | 26 | ||
Övriga finansiella tillgångar | |||
Övriga långfristiga fordringar | |||
Summa anläggningstillgångar | 4 | ||
| Omsättningstillgångar | |||
Varulager | 18 | ||
Förskott till leverantörer | |||
Kundfordringar | 19 | ||
Aktuella skattefordringar | |||
Övriga fordringar | 20 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 21 | ||
Likvida medel | 22 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
Mkr | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL | |||
| Kapital och reserver som kan hänföras till moderbolagets | |||
| ägare | |||
Aktiekapital | 24 | ||
Övrigt tillskjutet kapital | 24 | ||
Reserver | 24 | ||
Balanserat resultat inklusive årets resultat | |||
Summa eget kapital | |||
| SKULDER | |||
| Långfristiga skulder | |||
Leasingskulder | 25 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 26 | ||
Långfristiga skulder | 27 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Upplåning från kreditinstitut | 25 | ||
Leasingskulder | 25 | ||
Leverantörsskulder | |||
Aktuella skatteskulder | 12 | ||
Övriga skulder | 28 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 29 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||
| Övrigt till- | Balanserat | Summa | ||||
| Not | Aktie- | skjutet | resultat inkl. | eget | ||
| Mkr | 13, 24 | kapital | kapital | Reserver | årets resultat | kapital |
| Ingående balans den | ||||||
| 1 januari 2023 | ||||||
Årets resultat | – | – | – | |||
Övrigt totalresultat för året | – | – | – | – | – | |
Omräkningsdifferenser | – | – | - | – | - | |
Summa totalresultat | – | – | - | - | ||
Emission av teckningsoptioner | – | – | – | |||
Utdelning till aktieägare | – | – | – | |||
| Summa transaktioner | ||||||
| med aktieägare | ||||||
| Utgående balans den | ||||||
| 31 december 2023 | ||||||
| Ingående balans den | ||||||
| 1 januari 2024 | ||||||
Årets resultat | – | – | – | |||
Övrigt totalresultat för året | – | – | – | – | – | |
Omräkningsdifferenser | – | – | – | |||
Summa totalresultat | – | – | ||||
Emission av teckningsoptioner | – | – | – | |||
Utdelning till aktieägare | – | – | – | - | - | |
| Summa transaktioner | - | - | ||||
| med aktieägare | ||||||
| Utgående balans den | ||||||
| 31 december 2024 |
Mkr | Not | 2024 | 2023 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
Rörelseresultat | |||
| Ej kassaflödespåverkande poster | |||
| Avskrivningar på materiella anläggningstillgångar och | |||
| immateriella tillgångar | |||
Övriga poster ej kassaflödespåverkande 1 | |||
Erhållen ränta | |||
Erlagd ränta | - | - | |
Betald skatt | - | - | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| före förändring av rörelsekapital | |||
| Förändring av rörelsekapital | |||
Ökning/minskning varulager 1 | |||
Ökning/minskning övriga kortfristiga fordringar | |||
Ökning/minskning övriga kortfristiga skulder | - | - | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | |||
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | 14 | - | - |
Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 15 | - | - |
Investeringar i finansiella anläggningstillgångar | - | - | |
Försäljning av materiella anläggningstillgångar | 15 | ||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
Förändring av checkräkningskredit | - | - | |
Utdelning till moderbolagets aktieägare | - | ||
Amortering leasingskuld | - | - | |
Teckningsoptioner | |||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 30 | - | - |
Årets kassaflöde | - | ||
Likvida medel vid årets början | 22 | ||
Årets kassaflöde | - | ||
Valutakurseffekt | |||
Likvida medel vid årets slut | 22 | ||
| 1) Omklassificering av ej kassaflödespåverkande poster i varulager i aktuell period inkl. jämförelseperiod. |
| Känslighetsanalys valutarisk | Förändring | ||
| (%-enhet), alla | Effekt på | Effekt på | |
| andra faktorer | resultat (Mkr) | resultat (Mkr) | |
| oförändrade | 2024 | 2023 | |
NOK | +10/-10 % | +/-2 | +/- 4 |
EUR | +10/-10 % | +/-0 | +/- 0 |
DKK | +10/-10 % | +/-0 | +/- 1 |
| Exponering i annan valuta än funktionell valuta per 2024-12-31, | |||||
| i transaktionsvaluta | |||||
DKK | EUR | NOK | SEK | USD | |
Kund fordringar | – | 2 | – | 0 | – |
Leverantörs skulder | 13 | 106 | 1 | 14 | 7 |
| Exponering i annan valuta än funktionell valuta per 2023-12-31, | |||||
| i transaktionsvaluta | |||||
DKK | EUR | NOK | SEK | USD | |
Kund fordringar | – | 1 | – | 0 | – |
Leverantörs skulder | 8 | 126 | 0 | 16 | 2 |
| Känslighetsanalys ränterisk | Förändring | ||
| (%-enhet), alla | Effekt på | Effekt på | |
| andra faktorer | r esultat (Mkr) | resultat (Mkr) | |
| oförändrade | 2024 | 2023 | |
Ränta | +1%/-1 % | 6 | 8 |
| Mindre än | Mellan | Mellan | Mer än | |
| Koncernen (Mkr) | 1 år | 1 och 2 år | 2 och 5 år | 5 år |
| Per 31 december 2024 | ||||
Upplåning | 653 | – | – | – |
Skulder avseende leasing | 476 | 364 | 756 | 388 |
Leverantörsskulder | 556 | – | – | – |
Totalt | 1 685 | 364 | 756 | 388 |
| Per 31 december 2023 | ||||
Upplåning | 1 000 | – | – | – |
Skulder avseende leasing | 455 | 295 | 772 | 437 |
Leverantörsskulder | 588 | – | – | – |
Totalt | 2 043 | 295 | 772 | 437 |
Total nettoomsättning | Varav e-handel | Andel e-handel, % | ||||
Koncernen | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Sverige | 4 378 | 4 387 | 787 | 790 | 18% | 18 % |
Norge | 1 241 | 1 324 | 220 | 225 | 18% | 17 % |
Övriga länder | 428 | 454 | 163 | 179 | 38% | 40 % |
Elimineringar | -61 | -53 | -63 | -52 | – | – |
Koncernen | 5 986 | 6 113 | 1 107 | 1 142 | 18% | 19 % |
Anläggningstillgångar | Investeringar | Avskrivningar | ||||
Koncernen | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Sverige | 2 818 | 2 868 | 68 | 112 | -435 | -420 |
Norge | 771 | 759 | 8 | 24 | -197 | -196 |
Övriga länder | 975 | 1 047 | 4 | 10 | -44 | -42 |
Koncernen | 4 564 | 4 674 | 80 | 146 | -676 | -658 |
Koncernen | 2024 | 2023 |
Valutakursvinster | 6 | 14 |
Vinst vid avyttring av inventarier | 4 | 3 |
Övrigt | 21 | 22 |
Summa övriga intäkter | 30 | 39 |
Koncernen | 2024 | 2023 |
Valutakursförluster | 9 | 15 |
Förlust vid avyttring av inventarier | 2 | 4 |
Summa övriga kostnader | 11 | 20 |
Koncernen | 2024 | 2023 |
| Öhrlings PricewaterhouseCoopers | ||
Revisionsuppdrag | 3 | 3 |
| Revisionsverksamhet utanför | – | 0 |
| revisionsuppdrag | ||
Skatterådgivning | – | 0 |
Övriga tjänster | – | – |
Summa ersättning till revisorerna | 3 | 4 |
Övriga revisorer | 2024 | 2023 |
Summa ersättning övriga revisorer | 1 | 1 |
Summa ersättning övriga revisorer | 1 | 1 |
Koncernen | 2024 | 2023 |
Löner och ersättningar | 586 | 603 |
Sociala kostnader | 154 | 159 |
Pensionskostnader | 41 | 47 |
Övriga personalkostnader | 4 | 3 |
Summa ersättningar till anställda | 786 | 811 |
2024 | 2023 | |||||||
| Löner och | Sociala kostnader | Löner och | Sociala kostnader | |||||
| Löner och andra ersättningar samt | andra | (varav pensions- | andra | (varav pensions- | ||||
| sociala kostnader (Mkr) | ersättningar | kostnader) | Antal | ersättningar | kostnader) | Antal | ||
| Koncernen | ||||||||
Styrelseledamöter, verkställande direktörer | 19 | 9 | (2) | 9 | 16 | 8 | (2) | 9 |
Övriga anställda | 570 | 188 | (39) | 1 180 | 590 | 199 | (45) | 1 286 |
Summa | 590 | 196 | (41) | 1 189 | 606 | 206 | (47) | 1 295 |
2024 | 2023 | |||
Medelantal anställda | Total | Varav män, % | Total | Varav män, % |
| Dotterbolag | ||||
Sverige | 850 | 69 | 900 | 68 |
Norge | 233 | 84 | 279 | 84 |
Finland | 48 | 63 | 54 | 62 |
Danmark | 52 | 95 | 56 | 95 |
Totalt i dotterbolag | 1 183 | 73 | 1 289 | 72 |
Koncernen totalt | 1 183 | 73 | 1 289 | 72 |
2024 | 2023 | |||
Antal på balansdagen | Total | Varav män, % | Total | Varav män, % |
| Koncernen | ||||
Styrelseledamöter | 6 | 67 | 6 | 67 |
Verkställande direktörer och övriga ledande befattningshavare | 7 | 71 | 7 | 71 |
Koncernen totalt | 13 | 69 | 13 | 69 |
| Valutakursdifferenser har redovisats i resultaträkningen enligt | ||
| följande: | ||
Koncernen | 2024 | 2023 |
Övriga intäkter | 6 | 14 |
Övriga kostnader | -9 | -15 |
Finansiella intäkter | 22 | 37 |
Finansiella kostnader | -20 | -43 |
Summa valutakursdifferenser | -2 | -6 |
| Grundlön/ | ||||||
| Styrelse- | Rörlig | Övriga | Pensions- | Övrig | ||
| Ersättning till ledande befattnings havare (Mkr) | arvode | ersättning 1 | f örmåner | kostnad | ersättning | Summa |
| 2024 | ||||||
Styrelsens ordförande – Anders Moberg | 1,0 | 1,0 | ||||
Styrelseledamot – Daniel Mühlbach | 0,4 | 0,4 | ||||
Styrelseledamot – Gunilla Spongh | 0,6 | 0,6 | ||||
Styrelseledamot – Catarina Fagerholm | 0,5 | 0,5 | ||||
Styrelseledamot – Lars Ljungälv | 0,5 | 0,5 | ||||
Styrelseledamot – Andréas Elgaard | 0,4 | 0,4 | ||||
Verkställande direktören – Karl Sandlund | 5,5 | 4,8 | – | 1,6 | 0,1 | 11,9 |
| Andra ledande befattningshavare | 12,1 | 3,9 | – | 2,5 | 0,8 | 19,3 |
| (6 stycken, varav två kvinnor) | ||||||
Summa | 20,8 | 8,7 | – | 4,1 | 0,9 | 34,5 |
| Grundlön/ | ||||||
| Styrelse- | Rörlig | Övriga | Pensions- | Övrig | ||
| Ersättning till ledande befattnings havare (Mkr) | arvode | ersättning 1 | f örmåner | kostnad | ersättning | Summa |
| 2023 | ||||||
Styrelsens ordförande – Anders Moberg | 1,0 | 1,0 | ||||
Styrelseledamot – Daniel Mühlbach | 0,4 | 0,4 | ||||
Styrelseledamot – Gunilla Spongh | 0,5 | 0,5 | ||||
Styrelseledamot – Catarina Fagerholm | 0,4 | 0,4 | ||||
Styrelseledamot – Lars Ljungälv | 0,4 | 0,4 | ||||
Styrelseledamot – Andréas Elgaard | 0,4 | 0,4 | ||||
Styrelseledamot – Kjersti Hobøl 4 | 0,1 | 0,1 | ||||
Verkställande direktören – Mattias Ankarberg 2 | 3,8 | 0,7 | – | 1,2 | 0,8 | 6,5 |
Verkställande direktören – Karl Sandlund 3 | 2,6 | 0,3 | – | 0,8 | – | 3,6 |
| Andra ledande befattningshavare | 15,7 | 5,2 | – | 3,1 | 1,0 | 25,0 |
(6 stycken, varav två kvinnor) 1 | ||||||
Summa | 25,3 | 6,1 | – | 5,1 | 1,8 | 38,3 |
Koncernen | 2024 | 2023 |
| Finansiella intäkter | ||
Valutakursvinster | 22 | 37 |
Ränteintäkter | 7 | 8 |
Övriga finansiella intäkter | 0 | 0 |
Summa | 28 | 45 |
| Finansiella kostnader | ||
Valutakursförluster | -20 | -43 |
Räntekostnader | -58 | -70 |
Räntekostnader leasing | -40 | -35 |
Tilläggsköpeskilling | – | -6 |
Övriga finansiella kostnader | -4 | 0 |
Summa | -122 | -154 |
Resultat från finansiella poster | -94 | -109 |
| Sammanställning över tilldelade optioner: | ||||
2024 | 2023 | |||
| Genom- | Genom- | |||
| snittligt | snittligt | |||
| lösenpris | lösenpris | |||
| per aktie- | Antal | per aktie- | Antal | |
| option | optioner | option | optioner | |
Per 1 janauri | 62,3 | 2 276 000 | 68,6 | 1 810 000 |
| Tilldelade | 48,0 | 400 000 | 37,7 | 466 000 |
| under året | ||||
Förfallna under året | 47,4 | -830 000 | – | – |
Per 31 december | 65,8 | 1 846 000 | 62,3 | 2 276 000 |
| Utestående aktieoptioner vid årets slut har följande förfallodatum | ||||
| och lösenpriser: | Aktie- | Aktie- | ||
| optioner | optioner | |||
| 31 dec | 31 dec | |||
Tilldelnings tidpunkt | Förfallodag | Lösen pris | 2024 | 2023 |
2019-06-11 | 2024-12-09 | 47, 4 | 0 | 830 000 |
2021-05-28 | 2026-12-14 | 91,2 | 480 000 | 480 000 |
2022-05-31 | 2027-12-13 | 82,0 | 500 000 | 500 000 |
2023-06-12 | 2028-12-11 | 3 7,7 | 466 000 | 466 000 |
2024-06-10 | 2029-12-10 | 48,0 | 400 000 | 0 |
Total | 1 846 000 | 2 276 000 |
Options program | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
| Totalt antal | 400 000 | 466 000 | 500 000 | 480 000 |
| teckningsoptioner | ||||
Pris | 3,62 | 1,85 | 4,58 | 6,12 |
Lösenkurs | 48,0 | 37,7 | 82,0 | 91,2 |
Löptid | 5,5 | 5,5 | 5,5 | 5,5 |
Antal deltagare | 6 | 8 | 9 | 8 |
Koncernen | 2024 | 2023 |
Aktuell skatt för året | -39 | -38 |
Aktuell skatt hänförlig till tidigare år | 0 | 23 |
| Uppskjuten skatt avseende | 23 | 27 |
| temporära skillnader | ||
Summa | -17 | 12 |
| Skillnaderna mellan redovisad skattekostnad och en beräknad | ||
| skattekostnad baserad på gällande skattesats är följande: | ||
Koncernen | 2024 | 2023 |
Resultat före skatt | 83 | 14 |
| Inkomstskatt beräknad enligt | -17 | -3 |
| koncernens gällande skattesats | ||
Ej skattepliktiga intäkter | 5 | 104 |
| Resultat från intresseföretag och | 0 | 1 |
| Joint ventures | ||
Nedskrivning av aktier i dotterbolag | -16 | -139 |
Ej avdragsgilla kostnader | -16 | -15 |
Skatteeffekt på ränta periodise ringsfond | -2 | -2 |
Skatt spärrbelopp på utländsk skatt | 9 | 10 |
| Justering aktuell skatt avseende | 0 | 23 |
| tidigare år | ||
Övrigt | 21 | 34 |
Skattekostnad | -17 | 12 |
Före utspädning | 2024 | 2023 |
| Årets resultat hänförligt till | 67 | 26 |
| moder bolagets aktieägare | ||
| Genomsnittligt antal aktier | 58 625 | 58 625 |
| före utspädning (tusental) | ||
| Resultat per aktie före utspädning | 1,14 | 0,44 |
| (kronor) | ||
| Efter utspädning | ||
| Årets resultat hänförligt till | 67 | 26 |
| moder bolagets aktieägare | ||
| Genomsnittligt antal aktier | 58 625 | 58 625 |
| före utspädning (tusental) | ||
| Utspädningseffekt avseende | 11 | – |
teckningsoptioner 1 | ||
| Genomsnittligt antal aktier efter | 58 636 | 58 625 |
| utspädning (tusental) | ||
| Resultat per aktie efter utspädning | 1,14 | 0,44 |
(kronor) 1 | ||
| Antal utestående aktier vid årets utgång | 58 625 | 58 625 |
| (tusental) | ||
Utdelning per aktie (kronor) | 0,75 |
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | ||
Koncernen | 2024 | 2023 |
Ingående anskaffningsvärde | 288 | 268 |
Nyanskaffningar | 24 | 35 |
Försäljningar och utrangeringar | -69 | -14 |
Omklassificeringar | – | 0 |
Valutakursdifferenser | 0 | 0 |
| Utgående ackumulerat | 243 | 288 |
| anskaff ningsvärde | ||
Ingående avskrivningar | -201 | -188 |
Försäljningar och utrangeringar | 69 | 13 |
Årets avskrivningar | -28 | -26 |
Omklassificeringar | – | 0 |
Valutakursdifferenser | 0 | 0 |
Utgående ackumulerade avskriv ningar | -160 | -201 |
Utgående redovisat värde | 83 | 87 |
Goodwill | Kundrelation | Varumärke | Total | |||||
Goodwill, kundrelation och varumärke | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ingående redovisat värde | 2 015 | 2 024 | 96 | 123 | 108 | 147 | 2 219 | 2 294 |
Avskrivningar | – | – | -24 | -24 | -32 | -34 | -56 | -58 |
Nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | – |
Omklassificeringar | – | – | – | – | – | – | – | – |
Valutakursdifferenser | 1 | -8 | 0 | -4 | -1 | -5 | 0 | -17 |
Utgående redovisat värde | 2 017 | 2 015 | 72 | 96 | 75 | 108 | 2 163 | 2 219 |
| Inventarier, verktyg och installationer | ||
Koncernen | 2024 | 2023 |
Ingående anskaffningsvärde | 1 587 | 1 540 |
Inköp | 56 | 110 |
Försäljningar och utrangeringar | -49 | -37 |
Omklassificeringar | 0 | 0 |
Valutakursdifferenser | -3 | -26 |
| Utgående ackumulerat | 1 592 | 1 587 |
| anskaffningsvärde | ||
Ingående avskrivningar | -1 063 | -957 |
Försäljningar och utrangeringar | 46 | 32 |
Årets avskrivningar | -157 | -157 |
Omklassificeringar | 0 | 0 |
Valutakursdifferenser | 2 | 17 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -1 171 | -1 063 |
Utgående redovisat värde | 420 | 524 |
| Byggnader och mark | ||
Koncernen | 2024 | 2023 |
Ingående anskaffningsvärde | 8 | 8 |
| Utgående ackumulerat | 8 | 8 |
| anskaffningsvärde | ||
Ingående avskrivningar | -6 | -6 |
Årets avskrivningar | 0 | 0 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -6 | -6 |
Utgående redovisat värde | 2 | 2 |
| Markanläggning på annans fastighet | ||
Koncernen | 2024 | 2023 |
Ingående anskaffningsvärde | 31 | 33 |
Inköp | 0 | 1 |
Försäljningar och utrangeringar | -1 | -3 |
Valutakursdifferenser | 0 | -1 |
| Utgående ackumulerat | 30 | 31 |
| anskaffningsvärde | ||
Ingående avskrivningar | -16 | -17 |
Försäljningar och utrangeringar | 0 | 3 |
Årets avskrivningar | -2 | -2 |
Valutakursdifferenser | 0 | 0 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -17 | -16 |
Utgående redovisat värde | 13 | 15 |
Koncernen | 2024 | 2023 |
Ingående anskaffningsvärde | 3 169 | 2 758 |
Anskaffningar | 68 | 256 |
Försäljningar och utrangeringar | -41 | -24 |
Omklassificeringar | 376 | 253 |
Valutakursdifferenser | -13 | -74 |
Utgående anskaffningsvärde | 3 558 | 3 169 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | -1 376 | -1 081 |
Försäljningar och utrangeringar | 26 | 10 |
Årets avskrivningar | -433 | -415 |
Omklassificeringar | 69 | 83 |
Valutakursdifferenser | 8 | 28 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -1 706 | -1 376 |
Utgående redovisat värde | 1 852 | 1 793 |
Koncernen | 2024 | 2023 |
| Resultaträkningen | ||
Avskrivningar på nyttjanderätts tillgångar | -433 | -415 |
Ränta på leasingskulder | -40 | -35 |
Kostnader för korttidsleasing | 0 | -1 |
Kostnader för leasar med lågt värde | -9 | -10 |
| Summa resultateffekter hänförliga till | -482 | -462 |
| leasingavtal |
| Kassaflöden | ||
Ränta | -40 | -35 |
Amortering | -426 | -410 |
| Betalning av korttids- och | -9 | -12 |
| lågt värde leasingavgifter | ||
| Summa kassaflöden hänförliga till | -475 | -457 |
| leasingavtal |
Moderbolaget | 2024 | 2023 |
Ingående anskaffningsvärde | 1 213 | 1 694 |
Nedskrivningar | -80 | -482 |
Utgående redovisat värde | 1 133 | 1 213 |
| Moderbolaget innehar andelar i följande dotterbolag: | ||||||
| Redovisat värde | ||||||
| Organisations- | Kapital- | Antal | ||||
| Namn | nummer | Säte | andel, % | andelar | 2024 | 2023 |
| Av Byggmax Group AB (publ) ägda företag | ||||||
Byggmax AB | 556645-6215 | Halmstad | 100 | 100 000 | 681 | 681 |
Svea Distribution AB | 556602-5895 | Eslöv | 100 | 200 | – | – |
Skånska Byggvaror Group AB | 556987-6849 | Solna | 100 | 11 057 970 | 56 | 56 |
Næstved Lavpris Træ A/S | 26 14 69 25 | Øverup | 100 | 500 000 | 57 | 57 |
Contera AS | 986 607 021 | Oslo | 100 | 130 000 | 294 | 294 |
Byggmax Denmark ApS | 42 09 25 41 | Köpenhamn | 100 | 40 000 | 45 | 45 |
BygMax A/S | 36 90 67 82 | Rødding | 100 | 1 000 | – | 80 |
1 133 | 1 213 |
| Övriga koncernbolagsinnehav | |||
Skånska Byggvaror AB | 556100-1891 | Solna | 100 |
Grønt Fokus AS | 976 461 428 | Kristiansand | 100 |
Right Price Tiles AS | 988 210 641 | Oslo | 100 |
Contera Engros AS | 912 639 142 | Oslo | 100 |
Nordrum OY | 3189979-2 | Vanda | 100 |
Koncernen | 2024 | 2023 |
Färdiga varor och handelsvaror | 1 126 | 1 274 |
Produkter i arbete | 12 | 7 |
Summa varulager | 1 138 | 1 281 |
| 19 KUNDFORDRINGAR | ||
Koncernen | 2024 | 2023 |
Kundfordringar | 15 | 20 |
Reservering för osäkra fordringar | 0 | -1 |
Summa kundfordringar | 14 | 18 |
| Specifikation över reserv för | ||
osäkra kundfordringar | 2024 | 2023 |
Ingående balans | -1 | -2 |
Reserveringar | 0 | -1 |
Återföringar | 2 | 0 |
| Konstaterade och återvunna | 0 | 1 |
| kundförluster | ||
Utgående balans | 0 | -1 |
Åldersanalys av kundfordringar | 2024 | 2023 |
Ej förfallna kundfordringar | 8 | 7 |
Förfallna kundfordringar 0-30 dagar | 4 | 4 |
Förfallna kundfordringar 31-60 dagar | 0 | 1 |
Förfallna kundfordringar 61-90 dagar | 0 | 1 |
Förfallna kundfordringar >91 dagar | 2 | 6 |
Summa | 15 | 20 |
| 20 ÖVRIGA FORDRINGAR | ||
Koncernen | 2024 | 2023 |
Bonusfordran leverantör | 60 | 67 |
Övriga fordringar | 32 | 19 |
Summa övriga fordringar | 92 | 87 |
Koncernen | 2024 | 2023 |
Förutbetalda hyror | 8 | 5 |
Förutbetalda leasingavgifter | 1 | 1 |
Övriga poster | 35 | 45 |
| Summa förutbetalda kostnader | 44 | 52 |
| och upplupna intäkter |
| I likvida medel i balansräkningen och kassaflödesanalysen ingår | ||
| följande: | ||
Koncernen | 2024 | 2023 |
| Balansräkningen | ||
Kassa och bank | 11 | 10 |
Summa likvida medel | 11 | 10 |
| Kassaflödesanalysen | ||
Kassa och bank | 11 | 10 |
Summa likvida medel | 11 | 10 |
| Tillgångar värderade till | |||
| Tillgångar till upplupet | verkligt värde via | ||
| Tillgångar i balansräkningen 2024-12-31 | anskaffningsvärde | resultaträkningen | Summa |
Kundfordringar och övriga fordringar exklusive interimsfordringar | 106 | – | 106 |
Likvida medel | 11 | – | 11 |
Summa | 117 | – | 117 |
| Skulder värderade till | |||
| Skulder till upplupet | verkligt värde via | ||
| Skulder i balansräkningen 2024-12-31 | anskaffningsvärde | resultaträkningen | Summa |
Upplåning | 629 | – | 629 |
Leasingskuld | 1 848 | – | 1 848 |
Leverantörsskulder och övriga skulder exklusive interimsskulder | 627 | – | 627 |
Summa | 3 104 | – | 3 104 |
| Tillgångar värderade till | |||
| Tillgångar till upplupet | verkligt värde via | ||
| Tillgångar i balansräkningen 2023-12-31 | anskaffningsvärde | resultaträkningen | Summa |
Kundfordringar och övriga fordringar exklusive interimsfordringar | 105 | – | 105 |
Likvida medel | 10 | – | 10 |
Summa | 115 | – | 115 |
| Skulder värderade till | |||
| Skulder till upplupet | verkligt värde via | ||
| Skulder i balansräkningen 2023-12-31 | anskaffningsvärde | resultaträkningen | Summa |
Upplåning | 958 | – | 958 |
Leasingskuld | 1 783 | – | 1 783 |
Leverantörsskulder och övriga skulder exklusive interimsskulder | 661 | – | 661 |
Summa | 3 402 | – | 3 402 |
Koncernen | 2024 | 2023 |
Antal utestående aktier (tusental) | 58 625 | 58 625 |
Totalt antal utestående aktier (tusental) | 58 625 | 58 625 |
Aktiekapital | 20 | 20 |
Övrigt tillskjutet kapital | 2 382 | 2 341 |
Summa | 2 402 | 2 361 |
Koncernen | 2024 | 2023 |
| Långfristig | ||
Långfristiga leasingskulder | 1 410 | 1 363 |
Summa | 1 410 | 1 363 |
| Kortfristig | ||
Skulder till kreditinstitut | 500 | 900 |
Checkräkningskrediter | 129 | 58 |
Kortfristiga leasingskulder | 438 | 421 |
Summa | 1 067 | 1 378 |
Summa upplåning | 2 477 | 2 741 |
| KONCERNEN HAR FÖLJANDE EJ UTNYTTJADE | ||
| KREDIT FACILITETER | ||
Koncernen | 2024 | 2023 |
Checkräkningskredit | 471 | 543 |
Ej utnyttjade kreditfaciliteter | 400 | – |
Summa | 871 | 543 |
Koncernen | 2024 | 2023 |
Garantiåtagande | – | 1 |
Summa långfristiga skulder | – | 1 |
Koncernen | 2024 | 2023 |
Momsskuld | 33 | 30 |
Personalrelaterade skulder | 14 | 16 |
Övrigt | 23 | 26 |
Summa övriga skulder | 70 | 73 |
Uppskjutna skattefordringar | 2024 | 2023 |
Värdering av underskottsavdrag | 8 | 8 |
Leasingskulder | 389 | 376 |
Övrigt | 3 | -2 |
Summa uppskjutna skattefordringar | 400 | 382 |
| Belopp som kvittas mot | -380 | -368 |
| uppskjutna skatteskulder | ||
Netto uppskjutna skattefordringar | 20 | 14 |
| Skatte- | ||||
| mässiga | ||||
| Bruttoförändringar | underskott | Övrigt | Leasing | Summa |
Per 1 januari 2024 | 8 | -2 | 376 | 382 |
| Redovisat: | ||||
I resultaträkningen | 0 | 5 | 14 | 18 |
Omklassificering | – | 0 | – | 0 |
Direkt i eget kapital | – | – | – | – |
Per 31 december 2024 | 8 | 3 | 389 | 400 |
| Skatte- | ||||
| mässiga | ||||
| Bruttoförändringar | underskott | Övrigt | Leasing | Summa |
Per 1 januari 2023 | 8 | 2 | 354 | 363 |
| Redovisat: | ||||
I resultaträkningen | 0 | -3 | 22 | 19 |
Omklassificering | – | 0 | – | 0 |
Direkt i eget kapital | – | – | – | – |
Per 31 december 2023 | 8 | -2 | 376 | 382 |
Uppskjutna skatteskulder | 2024 | 2023 |
Obeskattade reserver | 94 | 98 |
Immateriella anläggningstillgångar | 32 | 44 |
Tillgångar med nyttjanderätt | 380 | 368 |
Övrigt | 1 | 1 |
Summa uppskjutna skatteskulder | 506 | 511 |
| Belopp som kvittas mot | -380 | -368 |
| uppskjutna skattefordringar | ||
Netto uppskjutna skattefordringar | 126 | 143 |
| Obe- | Im- | ||||
| skattade | materiella | ||||
| Bruttoförändringar | reserver | tillgångar | Övrigt | Leasing | Summa |
Per 1 januari 2024 | 98 | 44 | 1 | 368 | 511 |
| Redovisat: | |||||
I resultat räkningen | -5 | -12 | 0 | 12 | -5 |
Om klassificering | – | – | – | – | – |
Direkt i eget kapital | – | – | – | – | – |
| Per 31 december | 94 | 32 | 1 | 380 | 506 |
| 2024 |
| Obe- | Im- | ||||
| skattade | materiella | ||||
| Bruttoförändringar | reserver | tillgångar | Övrigt | Leasing | Summa |
Per 1 januari 2023 | 114 | 57 | 2 | 347 | 520 |
| Redovisat: | |||||
I resultat räkningen | -17 | -14 | 0 | 21 | -9 |
Om klassificering | – | – | 0 | – | 0 |
Direkt i eget kapital | – | – | – | – | – |
| Per 31 december | 98 | 44 | 1 | 368 | 511 |
| 2023 |
Uppskjutna skatteskulder netto | 2024 | 2023 |
Summa uppskjutna skatteskulder netto | 106 | 129 |
| Nettoförändringen avseende uppskjutna skatter är följande: | ||
Koncernen | 2024 | 2023 |
Vid årets början | 129 | 157 |
Redovisning i resultaträkningen | -23 | -29 |
Vid årets slut | 106 | 129 |
| Valutakurs- | Ej kassaflödes- | ||||
Koncernen | IB 2024 | Kassaflöde | differenser | påverkande poster | UB 2024 |
Lån | 900 | -400 | – | – | 500 |
Långfristig leasingskuld | 1 363 | – | -5 | 52 | 1 410 |
Kortfristig leasingskuld | 421 | -426 | -2 | 445 | 438 |
2 684 | -826 | -6 | 496 | 2 348 | |
Nyttjad checkkredit | 58 | 71 | – | – | 129 |
Förändring kassaflöde i finansierings verksamheten | 2 742 | -755 | -6 | 496 | 2 477 |
| Valutakurs- | Ej kassaflödes- | ||||
Koncernen | IB 2023 | Kassaflöde | differenser | påverkande poster | UB 2023 |
Lån | 820 | 80 | – | – | 900 |
Långfristig leasingskuld | 1 284 | – | -31 | 110 | 1 363 |
Kortfristig leasingskuld | 385 | -410 | -12 | 458 | 421 |
2 489 | -330 | -43 | 568 | 2 684 | |
Nyttjad checkkredit | 382 | -325 | – | – | 58 |
Förändring kassaflöde i finansierings verksamheten | 2 871 | -655 | -43 | 568 | 2 742 |
Koncernen | 2024 | 2023 |
Upplupna löner | 57 | 50 |
Upplupna semesterlöner | 81 | 82 |
Upplupna sociala avgifter | 31 | 27 |
Övrigt | 72 | 78 |
| Summa upplupna kostnader och | 240 | 236 |
| förutbetalda intäkter |
| Ställda säkerheter | ||
Koncernen | 2024 | 2023 |
| För egna skulder och avsättningar: | ||
Företagsinteckningar | 120 | 120 |
Summa ställda säkerheter, eventualförpliktelser och eventual tillgångar | 120 | 120 |
| Eventualförpliktelser | ||
Koncernen | 2024 | 2023 |
Kapitaltäckningsgaranti till förmån för koncernbolag | Inga | Inga |
| Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel i moderbola- | |
| get (SEK): | |
Balanserade vinstmedel | 468 125 154 |
Årets resultat | 48 532 969 |
SUMMA | 516 658 123 |
| Styrelsen och verkställande direktören föreslår att vinst medlen | |
| disponeras så att: | |
Utdelning till aktieägarna ( | |
I ny räkning balanseras | 472 689 339 |
SUMMA | 516 658 123 |