549300MPJPYQB0KCNH032023-01-012023-12-31549300MPJPYQB0KCNH032022-01-012022-12-31549300MPJPYQB0KCNH032023-12-31549300MPJPYQB0KCNH032022-12-31549300MPJPYQB0KCNH032021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MPJPYQB0KCNH032021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300MPJPYQB0KCNH032021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300MPJPYQB0KCNH032021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MPJPYQB0KCNH032021-12-31iso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares549300MPJPYQB0KCNH032022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MPJPYQB0KCNH032022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300MPJPYQB0KCNH032022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MPJPYQB0KCNH032022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300MPJPYQB0KCNH032022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MPJPYQB0KCNH032022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300MPJPYQB0KCNH032022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300MPJPYQB0KCNH032022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MPJPYQB0KCNH032023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MPJPYQB0KCNH032023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300MPJPYQB0KCNH032023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MPJPYQB0KCNH032023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300MPJPYQB0KCNH032023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MPJPYQB0KCNH032023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300MPJPYQB0KCNH032023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300MPJPYQB0KCNH032023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
2023
ÅRSREDOVISNING OCH
HÅLLBARHETSRAPPORT
INNEHÅLL
ÖVERSIKT
Kort om Byggmax Group 04
2023 i korthet 05
Vd-ord 06
Marknad 09
AFFÄRSMODELL OCH VERKSAMHET
Affärsmodell och strategier 10
Långsiktiga mål och måluppfyllelse 11
Verksamheten 12
Risker och riskhantering 16
HÅLLBARHETSRAPPORT
Hållbarhetsrapport 18
Milstolpar 19
Vår värdekedja 20
Vår intressentdialog 21
Våra fem hållbarhetsområden 22
EU:s taxonomiförordning 35
Revisorns yttrande 40
AKTIEN MM
Aktien 41
Varför investera i Byggmax? 43
Femårsöversikt 44
ÅRSREDOVISNING
Förvaltningsberättelse 46
Ordförande har ordet 50
Bolagsstyrningsrapport 51
Styrelse och revisor 56
Ledning 57
Finansiella tabeller 58
Redovisningsprinciper och noter 66
Underskrifter 88
Revisionsberättelse 89
ÖVRIGT
Definitioner och nyckeltal 94
Denna version är en justerad version för layout av den
fastställda legala årsredovisningen som finns tillgänglig
i ESEF-format.
Samtliga belopp är angivna i miljoner kronor (Mkr) om
annat inte anges.
För mer information, vänligen kontakta:
Karl Sandlund, vd, karl.sandlund@byggmax.se
+46 76 11 90 184
Helena Nathhorst, CFO, helena.nathhorst@byggmax.se
+46 76 11 90 040
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
02
BYGGMAX — KVALITETSPRODUKTER
FÖR DE VANLIGASTE HEMMAFIXAR-
PROJEKTEN TILL LÄGSTA PRIS
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
03
ALLA HAR RÄTT TILL ETT
FANTASTISKT HEM
Byggmax Group grundades 1993. Vi riktar oss främst till
privatkonsumenter och har hela tiden arbetat för att
erbjuda gör-det-själv-produkter till branschens bästa
pris. Det sker i kombination med en enkel och kostnads-
effektiv operationell modell. Vi har engagerade medar-
betare som arbetar för effektiv administration och
effektiv butiksdrift kombinerat med ett fortsatt fokus
på att ständigt förbättra kundupplevelsen. Det har varit
ett lyckat koncept, Norden har en stark gör-det-själv
kultur och vi har utvecklats, vuxit och varit lönsamma
under 30 år.
KUNDLÖFTE
Vi anser att alla har rätt till ett fantastiskt hem, och vi gör
allt vi kan för att det ska bli verklighet för flest möjliga.
Hos oss hittar man relevanta kvalitetsprodukter för de
vanligaste hemma-fixar-projekten, såsom virke, skiv-
material, trädgårdsprodukter, verktyg, färg, golv, kakel
och förvaring. Koncernen erbjuder en mängd olika alter-
nativa vägar att handla eller att få leverans, både via
e-handel och i butik. Samspelet mellan e-handel och
butik är centralt, en efterfrågad flexibilitet som sam-
mantaget ger en bättre kundupplevelse.
Vi utvecklar kontinuerligt nya sätt att möta kundernas
önskemål vilket innebär att vi ständigt förbättrar och
breddar erbjudanden till fler typer av hemma-fixar-
projekt. Exempel på tillägg till produktsortimentet under
2023 är modulbyggda Attefallshus, fönsterpartier som
kan skräddarsys efter egna önskemål samt bruten färg
inte bara i butik utan också på site.
NETTONOLL 2040
Vårt första hållbarhetsmål, att minska antalet ton CO
2
e
per transporterat ton gods sattes redan 2010. Vi har
sedan dess utökat vår klimatagenda och ska minimera
våra växthusgasutsläpp i hela värdekedjan och nå
netto noll till år 2040. Utöver den utmaningen engagerar
vi oss i cirkulära produkter, tex genom investerings-
projektet Green Ventures.
STRATEGIER
Byggmax Group har starka värderingar och engagerade
medarbetare. Den strategiska inriktningen de kom-
mande åren bygger fortsatt på vår enkla operativa
modell kombinerat med tillväxt baserat på koncernens
styrkor inom butiksexpansion, sortimentsutveckling
och e-handel.
Byggmax Group vänder sig i första hand till privatkonsumenter och erbjuder produkter
av hög kvalitet för de vanligaste hemmafixarprojekten. Koncernen har sedan starten
1993 befäst en stark lågprisposition på gör-det-själv-marknaden. De 209 butikerna
kombinerat med en e-handel med brett sortiment har skapat ett uppskattat omni-
kanalerbjudande i Sverige, Norge, Finland och Danmark. Vi anser att alla har rätt till ett
fantastiskt hem och vi gör allt vi kan för att det ska bli verklighet för flest möjliga.
Sverige
146
Norge
56
Finland
10
Danmark
5
209 BUTIKER OCH 8 SHOWROOMS FÖR
VÄXTHUS OCH UTERUM
OMSÄTTNING PER GEOGRAFI
Sverige
71%
Övriga
Norden
29%
Butiker
Showrooms
KORT OM BYGGMAX GROUP
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
04
KORT OM ÅRET SOM GÅTT
Allt fler kunder upptäcker att Byggmax Group lågpriskoncept levererar på bästa nivå
till marknadens lägsta pris. Den nordiska gör-det-själv-marknaden utvecklades svagt
under 2023, samtidigt mäter Byggmax nöjdkundindex högsta nivån någonsin.
Omttningen 2023 för Byggmax Group uppgick till 6,1 miljarder kronor, en minskning
med 15,8 procent jämrt med året innan. Den nordiska marknaden för byggmaterial
bedöms minskat med cirka 20 procent under samma period.
2023
Vid årets start 204
Sverige
+ öppnade 4
+ förvärvade 0
- stängda 0
Övriga Norden
+ öppnade 3
+ förvärvade 0
- stängda -2
Vid årets slut 209
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER 2023
Vi har hållit fast vid våra prioriteringar och samtidigt
säkrat att Byggmax Group är en ännu effektivare
verksamhet än vid årets början. Vi har stärkt vårt
e-handelserbjudande med ett bredare sortiment och
förbättrad funktionalitet. Kostnaderna har minskat
med tio procent jämfört med 2022. Vårt butikssorti-
ment har utvecklats och lagernivåerna har anpassats
till lägre försäljningsvolymer.
Vi har under året öppnat sju butiker, fyra i Sverige och
tre i Norge. Vi har samtidigt stängt två butiker.
Alla Byggmax-butiker är uppgraderade vilket innebär
ett enklare kundvarv och förbättrad produktpresen-
tation. Med andra ord, en ännu bättre upp levelse för
kunden i butik.
Vi genomförde vår andra investering inom Green
Ventures genom delägande i det svenska företaget
Recoma. Recoma tillverkar byggskivor av återvunnet
förpackningsavfall, dvs tetrapaks-material. Tillverk-
ningen avger cirka 80–90 procent lägre utsläpp än
vid framställning av traditionella byggskivor. Skivorna
finns till försäljning hos Byggmax.
Under maj lanserade Skånska Byggvaror, möjligheten
att skräddarsy Attefallshus, och få det levererat i
smarta byggsatser. Lösningen gör det enkelt att
designa byggnaden helt på egen hand.
Karl Sandlund tillträdde som vd och koncernchef
den 1 juli 2023.
FINANSIELL UTVECKLING
Konsumentmarknaden för byggmaterial fortsatte
utvecklas svagt under hela 2023. Omvärldsfaktorer
bidrog till ett avvaktande konsumentbeteende, inte
minst för större investeringar i hemmet.
Nettoomsättningen 2023 uppgick till 6 113 (7 260)
miljoner kronor, en minskning med 15,8 (5) procent.
Koncernens jämförbara försäljning minskade med
14,9 procent.
Bruttomarginalen uppgick till 33,4 procent, jämfört
med 33,9 procent föregående år.
Kostnaderna för personal och övriga kostnader
mins kade med 138 miljoner kronor jämfört med 2022.
Kostnadsmassan har anpassats till lägre försäljning
genom en effektivare administration samt en lägre
takt på utvecklingsprojekt.
EBITA för året uppgick till 179 (509) miljoner kronor
och EBITA-marginalen blev 2,9 procent (7,0).
Resultat per aktie minskade till 0,44 kronor från förra
årets 5,34 kronor.
Koncernens kassaflöde från den löpande verksam-
heten för helåret ökade till 781 (536) miljoner kronor.
Årets resultat uppgick till 26 (313) miljoner kronor.
Styrelsen föreslår en utdelning för 2023 om 0,50
(0,00) kronor per aktie.
Byggmax Group har tecknat en treårig revolverande
kreditfacilitet om 1 000 miljoner kronor med DnB
och Handelsbanken.
ANTAL BUTIKER
OMSÄTTNING
6,1
MILJARDER
KRONOR
MEDELANTAL
ANSTÄLLDA
1 289
ENGAGEMANGS
INDEX 82
2023 I KORTHET
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
05
SUMMERING AV 2023
Ökade räntor, hög inflation och allmän geopolitisk oro
bidrog till att byggmaterialmarknaden minskade under
året. Nedgången drevs främst av en lägre volym på
grund av att konsumenterna avvaktar med större reno-
veringsprojekt och investeringar i hemmet. Samtidigt
märkte vi att intresset för mindre projekt, såsom färg,
badrum och energiprodukter fortsatt var god.
Byggmax har spenderat tiden väl. Vi har tagit tillfället i
akt och ytterligare stärkt vårt kunderbjudande med
utveckling av sortimentet, etablerat fler och uppgrade-
rade butiker och utökat funktionaliteten i vår e-handel.
För att kunna erbjuda våra kunder bästa pris genomsy-
rar kostnadsmedvetenhet alla delar av Byggmax. Under
året har vi ytterligare effektiviserat vår verksamhet med
minskade kostnader och reducerade lagernivåer som
följd. Tillsammans med en lägre investeringsaktivitet
har det bidraget till att vi stärkt vår balansräkning.
Vi fortsätter att förstärka vår position hos konsumen-
terna. Trots att försäljningen minskat under året har
vi god tillströmning av kunder, även om de handlar
för lägre summor. Det visar på styrkan i vårt lågpris-
erbjudande.
STÄRKT KUNDERBJUDANDE
Vi strävar hela tiden efter att förbättra vårt kunderbju-
dande med ett ständigt uppdaterat produktsortiment,
de bästa priserna och effektiva säljkanaler.
Under året har vi öppnat sju nya butiker och har nu
209 butiker och 8 showrooms i fyra nordiska länder. I
tillägg till att öppna nya butiker så har vi slutfört vårt
uppgraderingsprogram av de existerande butikerna.
Det innebär en förbättrad butiksupplevelse med
utvecklat kundvarv, tydligare produktpresentation och
uppdaterad butiksdesign.
Vi har även fortsatt utveckla vår e-handel med mer
än 22 000 ytterligare produkter jämfört med 2022.
Dessutom har vi lanserat ett digitalt färgverktyg.
Där kan kunderna testa färger mot olika förvalda rum,
såväl inomhus som utomhus. Man kan också beställa
hem färgprover, samt skräddarsy en valfri kulör för hem-
leverans.
Som en ytterligare förbättring erbjuder vi sedan våren
2023 skräddarsydda Attefallshus online. Kunderna väl-
jer form, storlek och placering av dörrar och fönster.
Husen levereras sedan i modulblock, vilket möjliggör
snabb och smidig montering. Och de säljs självklart till
marknadens bästa priser.
Med den inflation vi har upplevt de senaste åren, blir
inköpsarbetet än viktigare. Vi har ökat frekvensen på
förhandlingstillfällen med våra leverantörer, för att få de
bästa inköpsvillkoren. På så sätt kan vi fortsätta erbjuda
våra kunder de mest förmånliga priserna.
MARKNADENS LÄGSTA KOSTNADER
För att kunna erbjuda de bästa priserna så krävs de läg-
sta kostnaderna. Under året har vi ytterligare effektivi-
serat hur arbetet bedrivs i våra butiker. Bland annat med
hjälp av nya digitala verktyg som effektiviserar lagerin-
venteringar och inleveranser. Vi har även förbättrade
BYGGMAX ÄR REDO NÄR
MARKNADEN VÄNDER
2023 bjöd på ett år med en krympande konsumentmarknad där byggmaterial drabbades
extra hårt. Som ledande lågprisaktör fortsätter Byggmax stärka positionen med
utveckling av produktsortimentet, en förbättrad butiksupplevelse, lägre kostnader
och justerade lagernivåer. Byggmax lågpriskoncept är extra relevant i en tid då många
konsumenters privatekonomi stramats åt. Tillsammans med en stärkt balansräkning
och korta leverenskedjor är vi beredda att snabbt skala upp när marknaden vänder.
VD-ORD
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
06
schemaläggningssystem. Det har möjliggjort att vi
bättre kan anpassa bemanningen i butik. Dessutom
strävar vi ständigt efter att minska energiförbrukningen
genom att hela tiden spara el, i stort som smått. På
huvudkontoret har vi minskat såväl administration som
externa kostnader. Totalt har kostnaderna för personal
och övriga kostnader reducerats med tio procent
jämfört med 2022, trots fler butiker och hög inflation.
Ett annat område vi fokuserat på är att anpassa våra
lager till en lägre försäljningsvolym. I slutet av året var
varulagret 20 procent lägre än året innan. Tillsammans
med en lägre investeringstakt har detta gjort att vi
stärkt vår balansräkning trots den svaga marknaden.
REDUCERAD KLIMATPÅVERKAN
Vår hållbarhetsresa startade 2010 i samband med vår
börsintroduktion. Vi vill göra det enkelt för kunderna att
göra hållbara val. Under 2023 fortsatte vi vårt arbete att
reducera våra egna utsläpp genom en ökad andel
eltruckar, lägre total elförbrukning och köp av förnybar
el. Vi ställer dessutom höga krav på våra leverantörer för
att minska indirekta utsläpp av växthusgaser.
Som en del i vårt hållbarhetsarbete startade vi under
2022 initiativet Green Ventures, där vi investerar i bolag
som arbetar med cirkularitet. Då gjordes även den för-
sta investeringen i företaget MoreWood. I juni 2023
gjordes nästa investering, i företaget Recoma, som pro-
ducerar byggskivor från återvunna tetraförpackningar.
Produktionen ger 80–90 procent lägre utsläpp än vid
framställning av traditionella byggskivor.
BYGGMAX FANTASTISKA MEDARBETARE
Våra medarbetare är vår viktigaste tillgång. Med stort
engagemang, ansvarstagande och positiv attityd har
Byggmax medarbetare under året gjort fantastiska
insatser för att våra kunder ska kunna förverkliga sina
hemmafixardrömmar. Ett arbete som kunderna upp-
märksammat och som gett rekordhöga resultat i våra
kundnöjdhetsundersökningar.
Den positiva kulturen, arbetsglädjen och det goda
samarbetet visas även i mycket höga och ökande enga-
gemangs- och ledarskapsindex.
REDO NÄR MARKNADEN VÄNDER
2023 var ett utmanande år med avvaktande konsumen-
ter. Byggmax har spenderat tiden väl och välkomnar
våra kunder med ett förbättrat kunderbjudande samti-
digt som vi ytterligare effektiviserat vår verksamhet och
stärkt balansräkningen.
Vi kommer fortsätta optimera vårt sortiment där stora
inköp, effektiva logistikflöden och lagerstyrning gör att
vi kan erbjuda de rätta produkterna till bästa möjliga
pris. Kombinationen med 209 butiker och en e-handel
med brett sortiment, gör att vi är relevanta för kunderna
där de vill handla.
Vår tydliga lågprisposition och en ytterligare effek-
tiviserad verksamhet är en vinnande kombination. Till-
sammans med en stärkt balansräkning och korta
leverans kedjor är vi redo att erbjuda ännu fler kunder
de bästa priserna för deras gör-det-själv-projekt. Till
Byggmax fantastiska medarbetare vill jag säga ett
stort tack för detta år. Tillsammans ser vi framtiden an
med stor tillförsikt!
Stockholm i mars 2024
Karl Sandlund
Vd och koncernchef
Byggmax har spenderat tiden väl.
Vi har förbättrat vårt kunderbjudande
samtidigt som vi ytterligare effektivi-
serat vår verksamhet och srkt
balansräkningen.
,,
VD-ORD
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
07
OMVÄRLDSTRENDER
Lågpristrenden har utvecklats till att bli en av de viktigaste drivarna inom detaljhandel. Med
en omvärld som bjudit på stor osäkerhet med reallönesänkningar, kraftig inflation och höga
räntenivåer har intresset för lågpris stärkts ytterligare. Hemmets roll är fortsatt central, vi vill
fortfarande förbättra och göra det mer trivsamt vilket upprätthåller de mindre projekten
samtidigt som dyrare underhåll och större investeringar skjuts framåt i tiden. E-handeln och
de fysiska butikerna blir allt mer integrerade och det gynnar och förstärker kunderbjudandet.
2.
Hemmet och gör-det-själv livsstilen är en central drivkraft i vår
affär. Hemmets roll är fortsatt central men konjunkturläget
påverkar att dyrare projekt och underhåll skjuts framåt i tiden.
På lång sikt påverkas vår underliggande marknad av antal sålda
villor och fritidshus då många som flyttar in i ett nytt hus hittar
saker de vill förändra och förbättra. Mellan år 2022 och 2023
sjönk antalet transaktioner av villor och fritidshus 17 procent.
Sedan år 2015 har antal transaktioner av villor och fritidshus
legat runt 60 000 per år. Den låga aktiviteten inom nybyggna-
tion har en mindre påverkan då Byggmax Group huvudsakligen
vänder sig till privatkonsumenter.
Hemmets roll
ANTAL SÅLDA VILLOR 2023
HISTORISKT LÅGT
75
70
65
60
55
50
2020 2021 2022 2023
Källa: Statistiska centralbyrån, SCB.Källa: E-barometern Postnord feb 2024.
3. Omnikanal
Undersökningar visar att kombinationen butik och e-handel är en
styrka, vilket stämmer väl för Byggmax Group. Samtidigt är kraven
på användarupplevelse höga och Byggmax Group arbetar aktivt
med att hela tiden förfina kundupplevelsen. Majoriteten av kun-
derna handlar genom båda kanalerna. E-handelns utbud balanse-
ras mot personlig upplevelse, fraktkostnad och omedelbar varu-
tillgång i butik. Under år 2023 minskade e-handeln i Sverige med
två procent enligt E-barometern. E-handelsutvecklingens sväng-
ningar har påverkats starkt av pandemi och konjunktur, samtidigt
som kundpreferenser tydligt talar för båda kanalerna.
1. Lågpris
Lågpris har varit en stark trend i många år, både i Norden och
övriga världen. Lågpris förknippas idag inte bara med billigt
utan som ett bra erbjudande för samma eller motsvarande vara.
När många känner av en mer ansträngd ekonomi, attraherar
lågprishandeln fler kundgrupper, och lågpris har fortsatt att
växa inom många detaljhandels branscher. I Byggrapporten, en
undersökning genomförd av Kantar Sifo 2023, svarade 7 av 10
tillfrågade ”Byggmax” på frågan ”Vilken bygghandel upplever
du har lägst pris?”
70%
Tusental
9%
3%
2% 2%
1% 1%
80
70
60
50
40
30
20
10
0
VILKEN BYGGHANDEL UPPLEVER
DU HAR LÄGST PRIS?
Byggmax Hornbach K-rauta Beijer
Bauhaus XL-Bygg Bygghemma
Källa: Byggrapporten.
Drygt tre fjärdedelar av konsu-
menterna svarar att deras
senaste köp i fysisk butik
föregåtts av digital research.
Konsumenterna har visat sig vara
skickliga på att integrera både
det fysiska och det digitala i
köpprocessen. Var tredje konsu-
ment kombinerar ofta det fysiska
och det digitala när de handlar.
,,
,,
MARKNAD
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
08
Norden är fortfarande den marknad i Europa som, i förhållande till folkmängd, är
starkast på gör-det-själv. Intresset för hemmet är fortsatt stort men den kraftiga
inflationen och det höga ränteläget gör att konsumenterna avvaktar med större
renoveringsprojekt. Efterfgan av produkter till mindre projekt ökar fortsatt.
Vi ser att konsumenterna väljer bygghandel efter pris,
butiksläge, samt en bra e-handel. En annan utveckling
är att bygga själv vilket har blivit en nödvändighet för
många vid höga räntor och kraftig inflation.
Norden är fortfarande den marknad i Europa som, i
förhållande till sin folkmängd, är starkast på gör-det-
själv. Det finns fler orsaker till det:
många äger flera boenden
att anlita hantverkare är relativt dyrt
traditionellt tar man hand om den egna trädgården,
och renoverar själv sitt hus.
Den nordiska marknaden för gör-det-själv-projekt
uppgick den 31 december 2023 till cirka 85 miljarder
kronor.
Enligt Kantar Sifos undersökning Byggrapporten, har
55 procent av de tillfrågade skjutit upp byggprojekt det
senaste året, på grund av det ökade kostnadsläget.
PRISLEDANDE OMNIAKTÖR I NORDEN
Byggmax Group erbjuder en kombination av butiker och
e-handel, vid slutet av 2023 hade Byggmax Group 209
butiker i fyra nordiska länder. Detta gör oss till ett pris-
ledande nordiskt gör-det-själv-företag med ett tydligt
erbjudande inom segmentet gör-det-själv och hemma-
fixarprojekt. Våra konkurrenter på större orter är så
kallade ”big box stores”, samt proffsfokuserade bygg-
varuhandlare .
På mindre orter är Byggmax ofta den enda byggvaru-
handeln. Byggmax ses som en byggvaruhandel med
stor lokal närvaro och en tydlig position inom bygg och
lågpris.
GÖR-DET-SJÄLV (DIY) – EN NORDISK LIVSSTIL
Byggmax Group säljer byggmaterial till främst hemmafixare.
I Sverige, Norge, Finland och Danmark uppskattas DIY-marknaden
vara värd cirka 85 miljarder kronor.
Källa: EDRA (European DIY Retail Association), branschindex, Byggmax-estimat.
MINSKAT
KONSUMTIONSUTRYMME
Nordbor spenderar mycket
på DIY
Höga skatter och
hantverkspriser
Många äger flera hus
Lång DIY-tradition
DIY för pengar och nöje
Spara pengar 71%
Resultatet blir som jag
vill ha det 31%
Det är kul 41%
Nordiska DIY-marknaden
Utvecklas ungefär som
BNP, sett över lång tid
Urvalskriterium
Pris och värde viktigaste
konsumentkriteria
Närhet till butik
Kunderna är mer och mer
digitala
Nordisk hemförbättring
Cirka 215 (270) miljarder
kronor
Nordiska DIY
Cirka 85 (108) miljarder
kronor
Nordisk B2C byggmaterial
Cirka 55 (67) miljarder
kronor
Nordisk B2B
Cirka 80 (100) miljarder
kronor
MARKNAD
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
09
ALLA HAR RÄTT TILL ETT
FANTASTISKT HEM!
Vår affärsmodell är enkel. Vi säljer byggvaror och tillhörande produkter för hemmafixare
till lägsta pris. Att handla hos oss ska vara snabbt, enkelt och schysst. Det är vårt kundlöfte.
Vårt koncept är också enkelt, kunden gör en del av jobbet och vi lovar lägst priser.
STRATEGIER
FOKUSERAD TILLVÄXT
Vi vill att Byggmax Group ska betyda mer för fler
genom att vi växer och fortsätter vara en lågpris-
aktör.
Vår tillväxt drivs genom kontinuerlig sorti-
mentsutveckling utifrån rele vans och kundöns-
kemål samt av en fortsatt ut veckling av våra
butikskoncept, kund erbjudanden och sortiment.
Vårt e-handels sortiment ska fortsätta breddas
och kombineras med ut ökad funktionalitet.
Vi ska fortsätta etablera butiker, främst på
orter där vi ännu inte finns, kombinerat med
tilläggs förvärv som skapar värde inom kategori
eller geografi.
ENKELT OCH EFFEKTIVT
För att kunna erbjuda en enkel, snabb och
schysst köpupplevelse i butik har vi ett noga
utvalt sortiment med lägsta prisgaranti samt
drive-in lösningar med erbjudanden om hem-
leverans. På nätet är sortimentet bredare och
leverans-alternativen fler.
Vi vill ha marknadens lägsta kostnader och det
begränsade butikssortimentet för enklar inköp,
administration och hantering. Vi har få mellan-
händer och ett service kontor med effektiva cen-
traliserade stödfunktioner.
STARKA VÄRDERINGAR
Koncernens starka företagskultur och värde-
grund är en förutsättning för att framgångs rikt
tillämpa och utveckla affärsmodellen.
Vi har en platt och kommunikativ organisation.
Vår värdering ”ansvar” lever även i högsta grad
i vårt hållbarhetsarbete genom att vi har hjälpt
kunder ta hand om sina hem sedan 1993.
Vi kombinerar lågt pris med höga hållbarhets-
ambitioner.
VISION OCH KUNDLÖFTE
Byggmax Groups vision är att bli bäst i världen för
hemmafixarprojekt.
Vårt kund löfte är att vi ska vara på kundens
sida genom hela hemmafixarprojektet och vi vill
att våra kunder ska ha råd att uppfylla sina bygg-
drömmar. Därför erbjuder vi produkter av hög
kvalitet till lägsta möjliga pris.
För att kunna erbjuda låga priser ser vi till att hålla
låga kostnader. Vi är en centraliserad kost-
nadseffektiv organisation med ett utvalt butiks-
sortiment där vi köper in stora volymer och kan
hålla nere priset.
AFFÄRSMODELL OCH STRATEGIER
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
10
LÅNGSIKTIGA MÅL OCH
MÅLUPPFYLLELSE
MÅL UTFALL LUPPFYLLELSE
OMSÄTTNINGS-
TILLVÄXT
Nettoomsättning
på minst 10 miljarder
kronor 2025.
Nettoomsättningen 2023 minskade med
15,8 procent, och uppgick till 6,1 miljarder
kronor (7,3).
Omsättningsmålet skall nås genom sorti-
mentsutveckling, butiksexpansion, e-handel,
uppgraderade butiker och tilläggsförvärv.
EBITA-MARGINAL
EBITA-marginalen
ska vara 7–8 procent
per år.
EBITA-marginalen uppgick till 2,9 procent (7,0).
En svag marknad har bidragit till minskad
brutto vinst. Personal och övriga kostnader
minskade med 138 Mkr, motsvarade tio pro-
cent jämfört med samma period föregående år.
Målet skall nås genom fortsatt stark kostnads-
kontroll samt volymrelaterade skalfördelar.
UTDELNING
Byggmax Group ska
dela ut minst 50 pro-
cent av nettovinsten
beaktat den finansiella
ställningen.
112%
Styrelsen föreslår 0,50 kronor i utdelning
för 2023 vilket uppgår till 112 procent av
nettovinsten för 2023.
NETTOSKULD /
EBITDA*
Nettoskuld / EBITDA
ska vara högst 2,5x.
* exkl. IFRS16, EBITDA
rullande 12 månader.
2,8X
Nettoskuld i relation till EBITDA ska
understiga 2,5x.
Exklusive effekten av IFRS 16 uppgick netto-
skulden i relation till EBITDA till 2,8x (1,8).
HÅLLBARHET
CO
2
e-utsläpp per
transporterat ton gods
ska minska med 70
procent till år 2030
jämfört med 2010.
-51%
Den totala minskningen i förhållande till 2010
års nivå uppgår till 51 procent. Minskningen
beror delvis från lägre volymer samt delvis av
effektivare logistiklösningar där vi aktivt
jobbat med fyllnadsgrad av leveranser och
lokala leverantörer.
HÅLLBARHET
CO
2
e-utsläpp från
egen verksamhet ska
minska med 90
procent
till år 2027
jämfört med 2020.
-52%
Utsläpp genereras framför allt från köpt el och
värme i våra butiker samt utsläpp från diesel
härrörande från truckar i butiker samt bil-
transporter. Minskningen kommer både från
ökad andel elektrifierade truckar och använd-
ning av förnybar energi i våra butiker.
Miljarder kronor
8,0
––
6,0
––
4,0
––
2,0
––
0
0
1000
2000
3000
4000
5000
6000
7000
8000
2019 2020 2021 2022 2023
EBITA-marginal, %
0
2
4
6
8
10
12
12
––
8
––
4
––
0
2019 2020 2021 2022 2023
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
11
VERKSAMHETEN
Byggmax Group erbjuder alla gör-det-själv-kunder i Norden högkvalitativa produkter
till marknadens bästa pris. Vi säljer genom 209 butiker och 8 showrooms i fyra nordiska
länder, kompletterad med en e-handel med över 79 000 produkter. Vi strävar hela tiden
efter att förbättra köpupplevelsen, dels genom att ha ett ständigt uppdaterat produkt-
sortiment, dels genom att alltid vrida och vända på detaljer i verksamheten som vi kan
göra ännu lite bättre.
Byggmax Group verkar i Sverige, Norge, Finland och
Danmark, under varumärkena Byggmax, Skånska Bygg-
varor, Right Price Tiles, Grönt Fokus, Næstved
Lav pristræ, Nordrum, samt e-handeln BygMax A/S. Vår
filo sofi är att alltid kunna hjälpa kunden till det bästa
köpet för just deras aktuella projekt. Kunden ska få så
mycket hjälp att hen kan fokusera och glädjas åt projek-
tet och inte spendera någon onödig tid på inköpen. Där-
för har koncernen många butiker för att det ska vara
nära till butik. Väl i butik gör vi vad vi kan för att förenkla
besö ket, exempelvis möjlighet till drive-in-service och
kunniga medarbetare. Vid utcheckning erbjuder vi
självscanning och kompletterande möjligheter att
beställa på webben.
UPPSKATTADE NYHETER I E-HANDEL
OCH BUTIKER
Att erbjuda kunder att inte enbart kunna handla i butik,
utan även på nätet är en självklarhet. Vi utvecklar vår
e-handel successivt – under året har vi adderat cirka
22 000 produkter, och erbjuder nu mer än 79 000
pro dukter i vår e-handel.
En uppskattad nyhet som lanserats under 2023 är att
kunden hemifrån kan se om just den virkeslängd som
önskas finns i lager i butiken. Tidigare kunde man
endast se att butiken förde det valda virket, inte vilka
längder det faktiskt fanns i lager.
Ytterligare en förbättring under året är ett digitalt
färgverktyg, som underlättar för kunden när det ska
målas om hemma. Med verktyget kan man testa färger
mot olika rum, både inomhus och utomhus. Dessutom
är det möjligt att såväl beställa hem färgpro ver som att
skräddarsy en valfri kulör för hemleverans.
Vi kan sedan flera år konstatera att det råder en
mycket positiv förstärkning mellan e-handel och butik.
När vi öppnar en butik på en ort där Byggmax inte tidi-
gare funnits, ökar e-handeln från just det området.
Butikerna används bland annat för utlämning av
varorna genom leveransalternativet beställa online
och hämta i butik. Det kan därtill konstateras att
e-handels kunder har olika önskemål och utnyttjar alla
de olika leveransalternativen vi erbjuder; billig standard-
leverans, expressleverans, eller flex-alternativet, där
kunden själv väljer leveransdag.
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
12
Under de senaste åren har vi lagt mycket energi på
att utveckla våra butiker. Vi har utvecklat flera nya
butiksformat, både för att förnya och bredda pro-
duktutbudet, men även för att förbättra butiksupp-
levelsen – ett tydligt kundvarv, uppdaterad kom-
munikation och snyggare butiksmiljö. Idag har
Byggmax-butikerna tre butiksformat, alla baserade
på vårt uppgraderade grundkoncept. Butiksforma-
ten är ”Stor, ”Mellan” och ”Liten.
Utöver dessa tre grundformat lanserades 2022 två
mindre butiksformat, Kompakt och Studio vilka är
mer inriktade mot handelsområden.
Våra butiker har en enhetlig utformning av kom-
munikation, inredning och varuexponering. Loka-
lerna skiftar i storlek och utformning, men kunden
känner alltid igen sig i en Byggmax-butik.
Stor
Butiksformat ”Stor” är framtaget för storstäder. Det
är en fullskalig butik, inklusive ett trädgårdssorti-
ment. All lagerplats finns på, eller i direkt anslutning
till försäljningsplatsen. Butikerna är byggda för att
kunderna enkelt ska kunna köra in och runt på
anläggningarna och snabbt lasta varorna i sina bilar.
Alla butiker har dessutom tillgång till släpkärror. Det
finns 29 av denna butikstyp i Norden.
Mellan
Butiksformat ”Mellan” är anpassad för mellanstora
städer. Den inkluderar en mindre trädgårdsavdel-
ning. Den 31 december 2023 fanns det 134 mellan-
stora Byggmax-butiker i Norden.
Liten
Butiksformat ”Liten” lanserades 2017 och det finns
nu totalt 27 butiker av detta format i Norden. De är
anpassade för mindre städer. Butikerna har ett
något mindre sortiment, men det är enkelt att
beställa webbvaror som sedan hämtas i butiken,
eller levereras hem.
Kompakt
Kompakt-formatet tar hela vårt produktutbud
inklusive vår dri ve-in lösning till handelsområden.
Därför är det för minskat, så att det får plats på en
mindre yta. På så sätt platsar den som en del av
handelsområden. En skillnad med kompakt-forma-
tet är att virke och tungt byggmaterial finns inom-
hus. Den första anläggningen med det nya kom-
pakta formatet öppnades sommaren 2022 i
Marieberg Handels område utanför Örebro.
Byggmax Studio
Byggmax Studio erbjuder kakel, klinkers, golv och
färg med tillbehör för ytrenovering inomhus, med
mycket tillgänglig sälj-hjälp i butiken. Byggmax
Stu dio finns endast i Sverige och liknar koncernens
norska Right Price Tiles butiker.
Showrooms
Skånska Byggvarors åtta showrooms erbjuder kun-
der direktkontakt med våra kunniga säljare samt
möjlighet att erfara och uppfatta känslan av våra
växthus, fönster och uterum.
STÄNDIGA FÖRENKLINGAR AV BUTIKSBESÖKET
Vi fortsätter att förenkla butiksbesöket för våra kunder.
Man har i flera år själv kunnat administrera och betala
köpet vid utcheckning – med kort eller direkt i mobilen.
Vi har under året även implementerat ett verktyg som
gör att personalen kan hjälpa kunden i butik att beställa
hem webb-produkter på ett smidigt sätt.
Vi märker att dessa förenklingar är uppskattade av
kunderna, och vi fortsätter därför att skruva på tekni-
ken, för att ytterligare förbättra butiksupplevelsen.
Vi har även nya digitala verktyg som gör att persona-
len kan ta emot, godkänna och registrera en varuinleve-
rans snabbare, vilket spa rar personal och därmed
kostnader.
BUTIKER I EGEN REGI GER GOD KONTROLL
Byggmax Group driver alla butiker i egen regi, vilket ger
en god kontroll av verksamheten. Dessutom mäts
butikschefer med nyckeltal, som de själva kan påverka.
De jämför sig mot butiker inom respektive region som
har liknande omsättning, och utbyter erfarenheter med
varandra. I tuffa tider märker vi att samarbetet och stöt t-
andet butikschefer emellan blir än starkare.
LÅGPRISLEDARE
Som ledande lågpriskoncern har vår prissättnings-
strategi sedan starten främst syftat till att erbjuda
marknadens lägsta priser. Det ska alltid vara billigast
att handla till byggprojektet hos någon av Byggmax-
koncernens butiker. Vi har också en ”lägsta pris-
garanti”. Den innebär att en kund som hittar en jämför-
bar vara till lägre pris hos en konkurrent, betalar det
lägre priset – och får dessutom ytterligare tio procent
avdrag på prisskillnaden.
VÅRA BUTIKSFORMAT
VERKSAMHETEN
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
13
Byggrapporten 2023, genomförd och framtagen av Kantar Sifo.
Svar på frågan ”Vilken bygghandel upplever du har lägst pris?”
VILKEN BYGGHANDEL UPPLEVER DU HAR LÄGST PRIS?
Byggmax Bauhaus Hornbach
XL-Bygg K-Rauta Bygghemma
Beijer
1%
9%
3%
2% 2%
1%
SVERIGE
Sverige är Byggmax Groups största och mest etable-
rade marknad och representerade 71 procent av kon-
cernens omsättning år 2023. Omsättningen i Sverige
upp gick till 4 387 (5 163) miljoner kronor, en minskning
med 15 procent från 2022. Den svenska marknaden för
byggmaterial uppskattas att ha minskat med cirka 20
procent under motsvarande period vilket innebär att
den svenska verksamheten väl bibehållit sin starka
position.
Vi har två varumärken på den svenska marknaden,
Byggmax och Skånska Byggvaror. Byggmax kopplar
tydligt samman försäljningskanalerna butik och
e-han del medan Skånska Byggvaror utgår mer från
e- han delsförsäljning och kompletterar med showrooms
i vilka kunder erbjuds möjlighet att erfara känslan av
våra växthus, fönster, dörrar och uterum.
Vid utgången av år 2023 hade Byggmax i Sverige 138
butiker och Skånska Byggvaror fyra showrooms. Under
året har Byggmax öppnat fyra nya butiker i Sverige.
ÖVRIGA NORDEN
Byggmax Group verkar även i Norge, Danmark och
Fin land. Omsättningen för övriga Norden uppgick under
2023 till 1 778 (2 177) miljoner kronor, en minskning med
18,3 procent. Den nordiska gör-det-själv-marknaden
var i linje med Sverige fortsatt svag under 2023 framför
allt vad gäller större investeringar. Övriga Norden repre-
senterar 29 procent av koncernens omsättning 2023.
Norge
I Norge agerar koncernen genom varumärkena
Byggmax, Right Price Tiles samt Grönt Fokus. Byggmax
har samma koncept och erbjudande som i Sverige.
Right Price Tiles är helt inriktade på kvalitetspro dukter
inom kakel, klinker och tillbe hör till bästa pris. Right
Price Tiles har 12 butiker och finns än så länge bara på
den norska marknaden. Grönt Fokus, med tre
showrooms, är Skånska Byggvarors varumärke för växt-
hus och uterum i Norge. Vid utgången av 2023 fanns
det 44 stycken Byggmax-butiker i Norge. Under året har
Byggmax öppnat två och stängt två butiker i Norge.
Danmark
2022 öppnade koncernen den första Byggmax-butiken
i Danmark lokaliserad centralt i Vejle på Jylland. Det var
ett viktigt steg i vår plan att öka närvaron i Dan mark.
Butiks kedjan Næstved Lavpristræ, som förvärvades
under 2021, har fyra butiker, alla placerade på Själland.
I Danmark finns också verksamheten i BygMax A/S
som är en renodlad e-handel med ett brett utbud
vilket bidrar till att stärka vårt e-handelserbjudande i
Danmark.
Finland
Under 2023 öppnade vi ytterligare en Byggmax-butik i
Finland – nu finns det därmed 10 stycken butiker.
Kon cernen driver även ett showroom för Nordrum,
Skånska Bygg varors finska varumärke.
70%
VERKSAMHETEN
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
14
VI ERBJUDER KAKEL, KLINKERS,
GOLV OCH FÄRG FÖR
YTRENOVERING INOMHUS
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
15
VERKSAMHETEN
RISKER OCH RISKHANTERING
All affärsverksamhet är förenad med ett visst mått av risktagande. Ett systematisk
och strukturerat arbete kring riskbedömningar möjliggör att identifiera, analysera,
begränsa och åtgärda väsentliga risker. Byggmax Group arbetar kontinuerligt med att
följa bolagets risker och riskhantering.
Styrelsen är ytterst ansvarig för och gör årligen en
riskkartläggning där samtliga risker utvärderas. I detta
arbete ingår att bedöma vilka förebyggande åtgärder
som vidtas för att minska bolagets risker, vilket bland
annat innebär att tillse att bolaget löpande utvärderar
och följer väsentliga risker och att bolaget har erfor-
derliga policyer och riktlinjer. Koncernledningen har
ansvaret för den löpande riskhanteringen inom kon-
cernen och ansvarar för att det finns rutiner och pro-
cesser för att säkerställa att policyer och riktlinjer
efterlevs. Osäkerheten relaterat till den geopolitiska
utvecklingen i världen och övriga makroekonomiska
effekter som påverkar koncernens verksamhet har
kontinuerligt analyserats.
PÅVERKAN
SANNOLIKHET
A
Kundbeteende
B
Konjunktur och omvärld
C
Regelefterlevnad
D
IT-relaterade risker
E
Medarbetare
F
Leverantörer
G
Konkurrenter
H
Förändring i råvarupriser
I
Säsongsvariationer
J
Varumärke
K
Finansiella risker, se not 3
RISKANALYS
5.
Sannolik
4.
Trolig
3.
Möjlig
2.
Ej trolig
1.
Osannolik
1.
Obetydlig
2.
Liten
3.
Mellan
4.
Stor
5.
Mycket stor
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
RISKPROCESS
Byggmax Group arbetar kontinuerligt med att uppda-
tera koncernens riskexponering och detta sker genom
operativa processer där risker löpande identifieras,
utvärderas, rapporteras och åtgärdas. Detta arbete
utförs i respektive funktion med utgångspunkt från
koncernledningens sammansättning.
1
identifiera
2
utvärdera
3
åtgärda
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
16
Risk Beskrivning
Sanno-
likhet
På-
verkan Hur Byggmax Group hanterar risken
A
Kundbeteende
Förändringar i kundbeteende och
konsumtionsmönster påverkar efter-
frågan på bolagets produkter.
4 3
Koncernen anpassar och analyserar kontinuerligt
sitt kunderbjudande för att kunna möta kunder-
nas efterfrågan idag och i framtiden.
B
Konjunktur och
omvärld
Efterfrågan på våra produkter på-
verkas av den allmänna konjunktur-
utvecklingen, hushållens disponibla
inkomster, förändringar i omsättning-
en på bostadsmarknaden och av om-
världsfaktorer såsom naturkatastrofer,
pandemier och geopolitiska risker.
4 4
Byggmax Group motverkar omvärldsrisker genom
att ha verksamhet på flera geografiska marknader
samt genom att verka i ett lågprissegment inom
gör-det-självmarknaden.
Styrelsen och ledningen bevakar och försöker
anpassa verksamheten till omvärldsförändringar.
C
Regelefter levnad
Bristande regelefterlevnad kan skada
förtroendet för bolaget.
2 2
Koncernen följer noga utvecklingen av lagstift-
ning, regelverk och andra externa krav för de
marknader där bolaget är verksamt.
D
IT-relaterade
risker
Byggmax Group är beroende av en
fungerande IT-miljö för att kunna
bedriva sin verksamhet. Avbrott eller
störningar i driftsmiljön, eller förlust
av känslig information kan påverka
koncernens resultat och leda till ett
minskat förtroende för bolaget.
3 4
Byggmax Group arbetar löpande med att utvär-
dera driftsäkerhet och IT-miljö för att förebygga
och motverka IT-relaterade risker.
E
Medarbetare
Förmågan att rekrytera och behålla
medarbetare är en förutsättning för
koncernen att kunna nå sina lång-
siktiga och finansiella mål.
1 1
Vi arbetar aktivt med att vara en attraktiv
arbetsgivare genom att fokusera på kompetens-
utveckling, erbjuda en säker arbetsmiljö samt en
jlighet till att växa inom bolaget.
F
Leverantörer
Koncernen är beroende av bra rela-
tioner med sina leverantörer. Förlust
av leverantörer kan leda till svårighe-
ter att leverera produkter som kunder
efterfrågar.
3 2
För att minska risken eftersträvar koncernen att
ha relationer med flera leveranrer inom viktiga
produktgrupper. Vi för en kontinuerlig dialog med
våra leverantörer i hållbarhetsfrågor genom att
ställa relevanta krav.
G
Konkurrenter
Byggmax Group är ständigt utsatt för
ökad konkurrens från andra aktörer.
Etablering av globala e-handelsföretag
och prispress i marknaden kan påverka
bolaget negativt.
3 3
Koncernen arbetar kontinuerligt med att för-
ttra sin konkurrenskraft genom att fokusera
på utvalda segment av marknaden, utveckla
nya butikskoncept samt att aktivt arbeta med
pristtning.
H
ndring i
råvarupriser
Bolaget påverkas av marknadspriset på
många insatsvaror. Detta gäller framför
allt träprodukter. Om konkurrens eller
andra skäl gör att försäljningspriset
inte kan justeras påverkas bolagets
marginaler negativt.
3 2
r att minska risken eftersträvar Byggmax
Group ett brett sortiment samt att ha relationer
med flera leverantörer.
I
Säsongs-
variationer
Koncernens verksamhet är påverkad
av säsongsvariationer, delvis styrt av
vädereffekter, vilket påverkar konsu-
menternas efterfrågan på basbygg-
varor.
2 3
Byggmax Group strävar efter att utjämna
säsongseffekterna under året, bland annat
genom att lansera produkter som inte är lika
känsliga för säsongsvariationer.
J
Varumärke
Byggmax Groups varurken och
förtroende kan påverkas negativt av
händelser som inte är förenliga med
de värden som vi sr för.
2 2
Våra värderingar, riktlinjer och en öppen före-
tagskultur lägger grunden till hur vi kommu-
nicerar med varandra, kunder och leverantö-
rer på ett respektfullt och ansvarsfullt sätt.
Koncernen har processer för att utvärdera
produkter och hantera om en produkt uppcks
vara felaktig eller skadlig.
Sannolikhet
Osannolik =
1
Ej trolig = 2
jlig =
3
Trolig =
4
Sannolik =
5
Påverkan
1 = Obetydlig
2 = Liten
3 = Mellan
4 = Stor
5 = Mycket stor
RISKER OCH RISKHANTERING
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
17
På Byggmax Group arbetar vi brett med hållbarhetsfrågor genom hela värde kedjan. Från
att arbeta med hållbara inköp, vår egna verksamhet samt att informera om sluthantering
av över blivna produkter och förpackningar till våra kunder. Hos oss ligger hållbarhets-
ansvaret decentraliserat hos de funktioner som bäst kan påverka utfallet. Vi arbetar
målmedvetet med att förstärka den positiva påverkan vi har, och minimera vår negativa
påverkan.
Byggmax Groups hållbarhetsarbete bedrivs med
utgångspunkt i fem fokusområden; inköp, cirkularitet,
klimat, våra kunders byggande och sociala aspekter. Till
varje fokusområde finns handlingsplaner och mål.
Styrelsen är ytterst ansvarig och säkerställer årligen
en effektiv styrning av koncernens hållbarhetsarbete.
Våra hållbarhetsmål har identifierats utifrån koncernens
strategi samt genom dialog med våra intressenter.
Hållbarhetsarbetet koordineras centralt men det
löpande arbetet och ansvaret ligger hos de funktioner
som huvudsakligen kan påverka utfallet. Vi följer upp
och mäter våra mål löpande.
RAPPORTENS OMFATTNING
Vår hållbarhetsrapportering omfattar hela Byggmax
Group. Vissa beräkningar har gjorts utifrån antaganden
baserade på Byggmax varumärke som representerar 84
procent av koncernens omsättning. Övriga dotterbolag
har uppskattats utifrån antal butiker och omsättning.
Hållbarhetsaspekter i vår värdekedja presenteras på
sidan 20. På sidan 21 sammanfattas vår intressent-
dialog.
Våra fem fokusområden, med handlingsplaner och
mål, utvecklas på sidorna 22–32.
Mänskliga rättigheter, etik och antikorruption
behandlas på sidan 22, 30–31 och 34.
Hållbarhetsredovisningen omfattar även den lag-
stadgade hållbarhetsrapporten i enlighet med ÅRL 6
kap 11§.
POLICYER
Arbetssätt omfattar organisationsstruktur, värderingar,
kompetens, ledningsfilosofi, ansvar och befogenheter
samt policyer och rutiner. Dessa ska vägleda verksam-
heten, stödja ett effektivt arbetssätt och genom
löpande uppföljningar begränsa koncernens identifie-
rade risker och styra mot målen.
De policyer och rutiner som är centrala inom hållbar-
hetsarbetet är etikpolicy, uppförandekod för leveran-
törer, arbetsmiljöpolicy samt policy för mångfald och
jäm ställdhet.
Etiska riktlinjer signeras av alla som anställs. Rekryte-
rande chefer har ansvar för att varje medarbetare får
information om gällande policyer och riktlinjer vid
påbörjad anställning.
VISSELBLÅSNING
Vi vill göra rätt och strävar efter att upprätthålla ett
öppet affärsklimat och en hög affärsetik. I vår verksam-
het värnar vi om säkerhet och respekt för alla de
människor som berörs av vår verksamhet och vi betrak-
tar vår visselblåsartjänst som ett ”early warning system”
att minska risker. Den är viktig för att värna om god
bolags styrning och bevara kundernas och allmänhetens
för troende för oss.
Tjänsten kan användas för att varna om allvarliga ris-
ker för oegentligheter som kan påverka människor, vår
organisation, samhället eller miljön. Det krävs inga bevis,
men alla meddelanden ska lämnas i god tro. För att
trygga anonymiteten hanteras tjänsten av en extern
part och kommunikationskanalen är krypterad och
lösenordskyddad. Alla meddelanden behandlas konfi-
dentiellt.
HÅLLBARHETSRISKER
Negativ miljöpåverkan
Utsläpp av växthusgaser är en risk för Byggmax Groups
långsiktiga utveckling. Klimatfrågan är fortsatt en av
våra allra allvarligaste hållbarhetsfrågor. Det finns risker
kopplade till vår försörjning av träbaserade produkter,
då ekosystem riskerar att utsättas för mer stress i en
uppvärmd värld. Vi deltar i samhällsdebatten, bland
annat för att förändra skogsbruket mot ett mer ansvars-
fullt sådant. Att köpa träprodukter som är framtagna på
ett ansvarsfullt sätt är viktigt för oss, både lång- och
kortsiktigt.
Hot mot säkerhet och hälsa
För att minimera risker för hot mot säkerhet och hälsa i
den egna arbetskraften och för att följa upp incidenter
bedriver koncernen ett systematiskt arbetsmiljöarbete.
Vi genomför regelbundna medarbetarundersök-
ningar minst varje år och ibland med högre frekvens. Vår
nollvision för olyckor samt vårt arbete för jämställdhet
och fördomsfri rekrytering är prioriterade frågor.
Vi har identifierat hållbarhetsrisker relaterat till leve-
rantörer, varumärke, regelefterlevnad, kundbeteende
och IT. Läs mer om dessa risker på sidorna 16–17.
HÅLLBARHETSRAPPORT
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
18
MILSTOLPAR I VÅRT ARBETE
Vår hållbarhetsresa startade redan 2010 i samband med vår börsintroduktion.
I samband med noteringen sattes mål för minskade utsläpp från varutransporter.
Vi har därefter succesivt utökat vår klimatagenda och nu arbetar vi för att vara
klimatneutrala i hela värdekedjan 2040.
2010
Byggmax första miljöredovisning
Mål för minskade utsläpp av transporter
2013
Våra värderingar togs
fram tillsammans
med medarbetarna
2017
Började hållbarhets -
granska leverantörer
2019
Fattade beslut om
ökad andel FSC/
PEFC certifierat
virke
2021
Utökad hållbarhetsagenda
Green ventures lanseras
2022
Godkända SBTi-mål
Anpassning till de
nya CSRD-kraven
och förberedelse
för ESRS standarden
100 procent eldrivna truckar
100 procent förnybar el
75 procent inköpt trä FSC/PEFC
50 procent minskning av
volym trä till återvinning
MÅL 2027
90 procent minskning av
växthusgaser scope 1 & 2
MÅL 2030
70 procent minskning av utsläpp
per ton transporterat gods
MÅL 2040
Nettonoll SBTi (90 procent minskning
av växthusgaser scope 1, 2 & 3)
2023
2010
2020
2015
2040
2030
2027
HÅLLBARHETSRAPPORT
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
19
HÅLLBARHETSRAPPORT
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
BYGGMAX GROUP VÄRDEKEDJA
RÅMATERIAL
UPPSTRÖMS NEDSTRÖMS
LEVERANTÖR TRANSPORT HEMLEVERANS
EGEN
VERKSAMHET
KUND
SLUT-
HANTERING
MATERIAL GRAD AV INFLYTANDE – MEDEL
Beskrivning Vårt agerande Utvecklingsområden
Inköpta varor representerar 83
procent av våra CO
2
e utsläpp. Av
dessa inköp representerar virke,
cement och metall 63 procent.
Fortsatt deltagande i debatten
kring skogsbruk för hållbar
för valtning av skog och ökad
bio diversitet.
Öka andelen inköpt FSC/PEFC
certifierat virke och golv samt öka
andelen cirkulära material.
LEVERANTÖRER GRAD AV INFLYTANDE – HÖG
Beskrivning Vårt agerande Utvecklingsområden
Cirka 300 leverantörer, merparten
i Norden. En del inköp finns inte att
tillgå inom EU/EFTA utan måste
sökas globalt. Vi är en betydande
motpart till uppskattningsvis 60
procent av våra leverantörer.
Löpande utvärdering av leveran-
törer. Alla leverantörer ska
underteckna vår uppförande-
kod.
Vissa produktkategorier kommer ta
tid att förflytta, krav på EPD:er
(Environmental Product Declaration)
ställs vid inköp.
TRANSPORTER GRAD AV INFLYTANDE – HÖG
Beskrivning Vårt agerande Utvecklingsområden
Transportslag är lastbil, följt av båt
och en liten mängd transporter
sker med tåg. Vid cirka 2/3 av
inköpen väljer leverantörerna
transportmedel till våra lager/
butiker.
Effektiva logistiklösningar för att
minska klimatpåverkan, dvs val av
transportmedel, fyllnadsgrad och
att handla lokalt när möjligt.
Utveckla strategiska samarbeten
inom logistik, möjligheter genom
elektrifiering samt geografisk
placering av centrallager och
e-handelshubbar.
HEMLEVERANS GRAD AV INFLYTANDE – LÅG
Beskrivning Vårt agerande Utvecklingsområden
De flesta varor som handlas i butik
transporteras hem av kund.
Cirka hälften av e-handeln levere-
ras från oss direkt till kund.
Vi ställer krav inom klimatfrågor
och arbetsvillkor på de leverantörer
som vi själva anlitar samt genom
godkännande av uppförandekod
hos våra underleverantörer.
Våra kunder får lägre kostnad för
leveransen om de väljer leverans-
tider som gör det möjligt att
optimera fyllnadsgraden.
KUNDERS ANVÄNDNING GRAD AV INFLYTANDE – LÅG
Beskrivning Vårt agerande Utvecklingsområden
Vårt sortiment utgör inget syste-
matiskt hot mot kunder. Byggmax
Group säkerställer att leverantörer
uppfyller sitt producentansvar
kopplat till upplysningsplikt på
produkterna och märkning.
Säkerställa att producenter tar
ansvar och att produkter har rätt
märkning och information till kund.
Medarbetare utbildas kring hante-
ring av kemikalier och informa-
tionsgivning till kunder.
Fortsätta utveckla sortimentet för
minskade klimatavtryck och ökad
andel förnybara produkter.
Utvecklad rådgivning kring material-
val, användning, minskat spill och
hur de ska hanteras då livs längden
är förbrukad.
SLUTHANTERING GRAD AV INFLYTANDE – HÖG (EGEN) / LÅG (KUNDERS)
Beskrivning Vårt agerande Viktiga utvecklingsfrågor
Vi har väl utbyggda återvinnings-
stationer i Norden.
Vår omsättningsmässigt största
produktkategori virke är förnybar
och återbrukbar.
Samarbete med extern aktör för
att minska deponi och återvinna
så mycket avfall som möjligt.
Transportpallar återanvänds hos
de stora speditörerna.
Strategiska samarbeten/investering
i verksamheter med cirkulära affärs-
modeller.
Återbruk av virke skadat i transport
eller butiksdrift.
HÅLLBARHETSRAPPORT
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
20
Vi har regelbunden kontakt med våra intressenterna och deltar i olika forum för
dialog och utveckling av väsentliga frågor. De fmsta intressenterna är kunder,
medarbetare, leverantörer, investerare och samhället. Nedan följer exempel på
hur vi kontinuerligt kommunicerar med våra intressenter.
VÅR INTRESSENTDIALOG
INTRESSENTER DIALOGFORM VÄSENTLIGA FRÅGOR
Kunder
Dagligen i butik och kundtjänst
Kund- och marknadsundersökningar
Hållbart byggande
Produktsäkerhet/märkning
Sluthantering av produkter
Medarbetare
Dagliga kontakter
Utvecklingssamtal
Stormöten
Facklig samverkan
Medarbetarundersökning
Hälsa och säkerhet
Jämlikhet och jämställdhet
Kompetens- och karriärsutveckling
Ledarskap/medarbetarskap
Inkludering och respekt för varandra
Leverantörer
Årliga leverantörsdagar
Hållbarhetsgranskning och
efter följande dialog
Byggmax krav på ansvarsfulla inköp
Parisavtalet, framtida utveckling och
mänskliga rättigheter
Miljövarudeklaration på produktnivå
(EPD)
Investerare
Investerarmöten
ESG-enkäter
Finansiella rapporter
Långsiktigt hållbar ekonomisk
värdeutveckling
Grön finansiering baserad på mål
inom scope 1 och 2
Riskhantering och klimatförändringar
Samhälle
Via den europeiska samarbetsorgani-
sationen, European DIY Retail Associ-
ation (EDRA), som har kontakter på
EU-nivå. Vi deltar i EDRA:s möten t
till fyra gånger per år
Branschfrågor kopplat till miljö/klimat
samt mänskliga rättigheter
För- och nackdelar med olika skogs-
bruksmetoder då trävaror utgör en stor
del av vårt sortiment
HÅLLBARHETSRAPPORT
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
21
VÅRA FEM HÅLLBARHETSOMRÅDEN
Byggmax Groups hållbarhetsarbete drivs utifrån fem fokusområden, inköp, cirkularitet,
klimat, våra kunders byggande samt sociala aspekter. Koncernen arbetar för att, genom
olika initiativ kopplade till fokusomdena, skapa ett hållbart företag. Till varje område har
vi identifierat mål och handlingsplaner som vi följer upp regelbundet. Här nedan beskriver
vi kortfattat dessa fokusområden och vilka av FN:s globala mål som de berör.
KLIMAT
Koncernen arbetar systematiskt för att bättre förstå vår direkta och
indirekta påverkan på klimatet för att kunna minska den. Koncernens
klimatpåverkan uppstår bland annat vid produktion av varorna som
säljs, transporter och godshantering inom vår verksamhet samt i
samband med förbrukning av el och värme.
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
INKÖP
Byggmax Group strävar efter att säkerställa en hållbar värdekedja,
från råvara via butik till sluthantering. Ansvarsfullt inköp för oss
handlar om bra råvaror, mänskliga rättigheter, tillverkningsprocesser
samt leverantörsbasen, vår relation och närhet till dem. Ett styrmedel
är vår upp förandekod för leverantörer som undertecknas i samband
med avtalet. Granskning av leverantörer sker löpande.
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
CIRKULARITET
Vi strävar efter att förbättra vår verksamhet genom att tillsammans
med partners minska det totala resursanvändandet i produktion
genom att nyttja återvunnet material, eller spill och därigenom skapa
en mer cirkulär affärsmodell. På så sätt får vi en positiv påverkan på
människa och natur.
SOCIALA ASPEKTER
Alla har rätt till en fantastisk arbetsplats” är vårt löfte till våra med-
arbetare. Vi är en värderingsstyrd koncern med en stark företagskul-
tur som värdesätter individers ansvar och höga engagemang. Vi har
en nollvision för arbetsskador och vår ambition är att spegla samhäl-
let i stort genom att jobba proaktivt med jämställdhet, mångfald och
inkludering.
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
VÅRA KUNDERS BYGGANDE
Över hälften av svenskarna gör medvetna val för att byggprojektet
ska bli mer hållbart för miljön och nästan lika många säger att de
önskar råd om hur de ska bygga klimatsmart*. Vårt bidrag är att
erbjuda både produkter med lägre klimatavtryck samt ge råd som
leder till minskat spill, rätt hantering av produkter och sluthantering
av dessa.
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
GOD HÄLSA OCH
LBEFINNANDE
JÄMSTÄLLDHET
* Källa: www.såbyggersvenskarna.se
HÅLLBARHETSRAPPORT
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
22
Den geopolitiska oron i världen, hög inflation och högt
ränteläge har gjort att våra leverantörskedjor har påver-
kats både direkt och indirekt. Prisförhandlingar sker
med högre frekvens än tidigare och Byggmax Group
strävar, som alltid, efter att hålla nere priserna och sam-
tidigt bemöta olika hållbarhetsfrågor.
HÖGA KRAV PÅ LEVERANTÖRER
Vi ställer höga krav på våra leverantörer vad gäller leve-
ransvillkor, produktkvalitet, pris, rutiner och hållbarhets-
arbete. Koncernbolagen har mångåriga relationer med
sina leverantörer. Av inköpen sker endast en mindre del
från länder utanför EU/EFTA. Under 2023 har vi fortsatt
efterfrågat våra leverantörers strategier för minskat
utsläpp av växthusgaser och arbete med mänskliga rät-
tigheter. Vi ser det som ett strategiskt långsiktigt arbete
att vi tillsammans med våra leverantörer driver positiv
förändring.
Våra leverantörer förbinder sig att leva upp till vår
uppförandekod för leverantörer, som omfattar arbets-
villkor, mänskliga rättigheter och samhällsansvar. Vid
slutet av 2023 hade 100 procent av Byggmax leverantö-
rer undertecknat uppförandekoden. Det finns även
kompletterande arbetssätt kring att genomföra fördju-
pade kontroller av leverantörers förhållanden och upp-
fyllnad av vår uppförandekod. En leverantör som inte
lever upp till kraven får en viss tid på sig att rätta till
missförhållandet. Om så inte sker, trots upprepade
påminnelser avslutas samarbetet. Under 2024 kommer
en uppdatering av uppförandekoden för leverantörer
ske där tydligare fokus på Parisavtalet och gemensamt
arbete mot korruption betonas.
LOKALA INKÖP
Byggmax Group handlar varor från drygt 300 utvalda
leverantörer. Koncernen strävar efter att köpa varor
lokalt, så nära butikerna som möjligt. Genom lokala
inköp minskar vi resursanvändandet kring transporter
och därmed även miljöpåverkan. Tre fjärdedelar av dem
finns i Norden, resten i övriga Europa och ett fåtal i
Asien. Vi har alltid flera leverantörer per produkt kategori
– om det blir störningar i leveranser från en producent,
kan vi kompensera det med större leveranser från de
andra.
Vi har under året ökat vårt fokus på vår hållbarhets-
ag enda i leverantörsdialogen.
TRÄPRODUKTER
Träprodukter är koncernens största enskilda inköpska-
tegori. Virkeskategorin står för 27 procent av utsläppen.
Det finns många certifieringsprogram som hanterar
olika typer av trä, varav de två vanligaste är FSC och
PEFC. Trävaror märkta med dessa ursprungscertifikat
visar att råvaran är levererad från skogsbruk som strävar
att upprätthålla en god balans mellan uthållig virkespro-
duktion, miljöhänsyn och sociala intressen, det vill säga
ett skogsbruk som tar hänsyn till människor och miljö.
Drygt 69 (67) procent av virket vi köper och 56 (56) pro-
cent av golven vi säljer är FSC/PEFC-certifierade. Målet
är att 75 procent av virket vi köper är FSC/PEFC-certi-
fierat.
METALL, CEMENT OCH GIPS
Metall, cement och gips är de produktkategorier hos
oss som tillsammans med virke har störst klimatpåver-
kan. För att minska utsläppen från dessa är det viktigt
att nationella färdplaner och investeringar i elektrifie-
ring och ny teknologi lyckas. Vi är positiva till samhälls-
omställningen och är beredda att bidra till den på de
sätt vi kan. Vad gäller gips, köper vi numera en högre
andel på de marknader där vi verkar, vilket betyder mer
inköp från Norden. I Norge driver en av våra leverantörer
av gips en omställ ning från fossilgas till grön energi, vil-
ket kommer att bidra positivt till minskade koldioxidut-
släpp.
INKÖP
Ansvarsfullt inköp för oss handlar om bra råvaror, mänskliga rättigheter, tillverknings-
processer, leverantörsbasen och närheten till dem. Ett styrmedel är vår uppförandekod
för leverantörer som de undertecknar i samband med avtalet. Byggmax Group har i de
flesta fall mångåriga relationer med leverantörerna och endast en mindre andel av
koncernens inköp sker från länder utanför EU/EFTA.
FSC/PEFC-CERTIFIERAT VIRKE
0
10
20
30
40
50
60
70
80
80
––
60
––
40
––
20
––
0
––
%
2021 2022 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
23
För några år sedan lanserade vi Green Ventures, ett ini-
tiativ där vi investerar i verksamheter med cirkulära
affärsmodeller som MoreWood och nu Recoma. De är
bolag som producerar nya varor av spill och återvunna
material, vilket minskar flödet av varor som går till åter-
vinning eller deponi och därmed det generella trycket
på miljön. Vi får dessutom ett sortiment med ett lägre
klimatavtryck.
Det innebär att verksamheten bidrar till att målen i
Parisavtalet uppnås. Läs mer om Recoma, vår andra
investering i Green Ventures, på sidan 25.
Vårt fokus inom cirkularitet är att:
bidra till ökad cirkularitet i varuförsörjningen
minska mängden avfall
minska mängden förpackningar
Totala mängden avfall inom koncernen uppgick under
2023 till cirka 4 218 (6 215) ton, en minskning med 32
procent. Minskningen kommer av lägre volym men även
från förbättrat arbetssätt i butik för skadade varor.
MINSKA MÄNGDEN AVFALL SOM GÅR
TILL ÅTERVINNING
När vi analyserat mängden skadade varor som skickas
till återvinning har vi konstaterat att det finns potential
att minska mängden genom förändrade arbetssätt i
våra butiker. Några produkttyper sticker ut, där vi ser en
stor potential att minska mängden returflöde. Det vikti-
gaste är virke –år 2022 sände Byggmax Group 1 783 ton
virke till återvinning. 2023 hade vi minskat detta till
1 398 ton. Virke som skickas till återvinning används
framför allt till att skapa fjärrvärme. Vi har under 2023
uppnått målet att till år 2025 minska andelen trä som
går till återvinning med 50 procent, jämfört med år
2020.
MINSKA MÄNGDEN AVFALL SOM DEPONERAS
Avfall som inte kan återvinnas genom exempelvis för-
bränning, utan läggs på hög, kallas deponi. Byggmax
Group strävar efter att minska deponiavfall till ett mini-
mum.
PRODUCENTANSVAR
Enligt FTI, Förpacknings- och Tidningsinsamlingen i
Sverige samt Grønt Punkt i Norge lever vi upp till produ-
centansvaret för förpackningar på allt infört och impor-
terat gods. I Sverige och Norge har Byggmax Group ett
brett samarbete med Ragnsells för att energi- och
materialåtervinna så mycket av butikernas avfall som
möjligt. Målet är att minska mängden blandat avfall och
deponiavfall.
FÖRPACKNINGAR OCH TRYCKSAKER
Endast en liten andel av den mängd artiklar Byggmax
Group säljer i butik har en konsumentförpackning, det
vill säga en förpackning som säljs tillsammans med
varan och följer med kunden hem. I övrigt har produk-
terna olika varianter av transportförpackningar för att
skydda godset. Transportförpackningarna återvinns i
samarbete med återvinningscentraler och pallar återan-
vänds i pallöverföringssystem hos de stora speditörerna.
Förbrukningen av papper och kartong har minskat
dramatiskt under 2000-talet. Vi betraktar därför inte
längre den förbrukningen som väsentlig, och mäter följ-
aktligen ingen KPI inom förpackningar.
CIRKULARITET
Vi strävar efter att förttra vår verksamhet genom att, tillsammans med partners,
etablera en mer cirkulär affärsmodell. Genom att minska det totala resursanvändandet
bidrar vi till en positiv påverkan på människa och natur. Under året har vi bland annat
ersatt ett plasttak i vårt sortiment med ett tak tillverkat av sockerrör, men med
bibehållna egenskaper.
FÖRDELNING AV AVFALL, 4 218 TON
0
2000
4000
6000
8000
8 000
––
6 000
––
4 000
––
2 000
––
0
––
Ton
Återvinningsbart
Deponi
2021 2022 2023
MÄNGD VIRKE TILL ÅTERVINNING JÄMFÖRT
MED 2020
-50%
Målet är uppnått, en minskning med 50 procent
från 2025 jämfört med 2020.
HÅLLBARHETSRAPPORT
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
24
RECOMA
EN DEL AV BYGGMAX GREEN VENTURES
Under året investerade Byggmax Group i det svenska företaget Recoma som förvandlar
återvunnet förpackningsavfall till hållbara och cirkulära byggskivor. Satsningen är en del
av Byggmax Green Ventures. Ett initiativ för att skapa klimatnytta genom att investera
i företag som tillverkar cirkulära produkter.
Recomas byggskiva tillverkas av återvunna tetraför-
packningar som kan ersätta alla typer av träskivor, och
ibland även tvåskiktskonstruktioner. Den är tillräckligt
stark och styv för att inredning ska kunna monteras på
väggen, men ändå tillräckligt slät för att med lite extra
arbete från målaren kunna ytbehandlas som en gips-
skiva.
”Vi är riktigt nöjda med investeringen och att eta-
blera en relation tidigt i Recomas utvecklingsfas. Vi
delar samma vision om att erbjuda cirkulära byggskivor
till samma pris som traditionella skivor, säger Per
Haralds son, kommersiell chef på Byggmax Group.
Recomas byggskivor liknar OSB eller gips, men orsakar
80–90 procent lägre koldioxidutsläpp. Recomas bygg-
skiva finns att köpa på Byggmax.
”Vi är mycket positiva till samarbetet med Byggmax,
som gör att vi nu kan nå ut till en bredare kundkrets.
Dessutom får vi ett kvitto på att vi har en produkt som
inte bara är hållbar och cirkulär, utan även uppfyller
kra ven för att anses attraktiv på byggmarknaden, säger
Max Rosenberg, vd på Recoma.
Byggmax Group har sedan tidigare ytterligare en
Green venture-investering i svenska MoreWood som tar
fram en träregel tillverkad av återvunnet spillvirke. Även
denna finns att köpa hos Byggmax.
25
Recoma och Byggmax delar visionen om att
erbjuda cirkulära byggskivor till samma pris
och kvalitet som traditionella skivor.
,,
HÅLLBARHETSRAPPORT
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
25
VÅRA KUNDERS BYGGANDE
Genom att vi arbetar strategiskt med att minska klimat-
avtrycket genom hela sortimentet samt ger råd som
leder till minskat spill, rätt hantering av produkter och så
småningom sluthantering av dessa kan vi hjälpa våra
kunder att göra kloka val. På vår hemsida finns till exem-
pel tips inom gör-det-själv-arbete och information om
produkters klimatpåverkan genom så kallade EPD:er
(Environmental Product Declarations).
Varje år beslutar vi hur vi ska förhålla oss till klimat-
och sociala frågor i respektive produktkategori. Det
handlar om val av leverantör, förändrat logistikupplägg,
lansering av nya sortiment, borttagning ur befintligt
sor timent, men också om att kommunicera tydligt kring
produkter och märkning.
FÖRKNIPPAS MED TVAROR
Virke är ett av koncernens viktigaste sortiment och om
man frågar kunderna vad de förknippar Byggmax Group
mest med så är det först och främst virke. Vi vill att det
virke vi säljer ska komma från ansvarsfullt förvaltade
skogar. Som en del i den strävan köper vi merparten av
virket med märkningarna FSC och PEFC. De skogs-
bruksstandarder som dessa två organisationer står
bakom sträcker sig längre än de nationella lagstiftning-
arna. FSC kräver att minst fem procent av skogen ska
omfattas av så kallad frivillig avsättning, för att öka den
biologiska mångfalden och ytterligare bidra som kol-
sänka. PEFC, som idag är världens mest spridda skogs-
bruks-certifiering, verkar för ett hållbart skogsbruk och
grundades med syftet att ta tillvara villkoren för det
småskaliga europeiska familjeskogsbrukets förutsätt-
ningar.
TRÄANVÄNDNING
Inköpen av trä görs från nordiska leverantörer med
nordisk produktion och med fulla lass direkt från såg-
verken till våra butiker, för att begränsa miljöbelast-
ningen. Virke köps i huvudsak lokalt nära butikerna där
det säljs, i syfte att minimera transporterna. Koncernen
säljer bara NTR-märkt tryckimpregnerat virke som följer
de miljömål Svenska Träskyddsföreningen och Nordiska
Träskyddsrådet har satt upp.
MÄRKNINGAR AV PRODUKTER
Märkningar på produkter är viktiga för att våra kunder
ska kunna göra medvetna val. Vi har under många år
sålt kemprodukter med olika miljömärkningar. Sedan
2019 har vi arbetet med att lansera Svanenmärkta kem-
produkter. Per den 31 december 2023 var 16 (31) pro-
cent av kemsortimentet Svanenmärkt. Minskningen
beror främst på att produktsortimentet har ökat.
För femte året i rad har vi genomrt en större marknadsundersökning med syfte att
kartlägga svenska bygg- och renoveringstrender. Över hälften av svenskarna säger att
de gör medvetna val för att byggprojektet ska bli mer hållbart för miljön och nästan lika
många säger att de önskar råd om hur de kan bygga klimatsmart.
Källa: www.såbyggersvenskarna.se
54 %
TYCKER ATT PRISET ÄR
VIKTIGT VID KÖP AV
HÅLLBARA PRODUKTER
52 %
TAR MEDVETNA VAL FÖR ATT
BYGGPROJEKTET SKA BLI HÅLLBART
FÖR MILJÖN OCH KLIMATET
51 %
VILL HA RÅD OM HUR
MAN KAN BYGGA
KLIMATSMART
HÅLLBARHETSRAPPORT
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
26
KLIMAT
Utsläpp av växthusgaser är en av vår tids viktigaste frågor och ett hot mot planetens
långsiktiga utveckling. Byggmax Group prioriterar klimatfrågan som den enskilt största
miljöfrågan genom att vi har en affärsstrategi som linjerar med Parisavtalet och en
transformationsplan som har validerats av oberoende part.
Våra väsentliga frågor handlar både om våra produkters
och vår egen verksamhets klimatpåverkan.
Det finns även risker kopplade till vår försörjning av
träbaserade produkter, då ekosystem riskerar att utsät-
tas för mer stress i en uppvärmd värld. Att värna om
skogens klimattjänster och att köpa träprodukter som
är framtagna på ett ansvarsfullt sätt är viktigt för oss,
både lång- och kortsiktigt.
Koncernens totala klimatpåverkan var under 2023
knappt 161 kton CO
2
e (192), vilket innebär en minskning
på 38 procent jämfört med basåret 2020.
Utsläppen från värdekedjan delas in i tre delar:
Scope 1 Utsläpp från den egna verksamheten
Scope 2 – Indirekta utsläpp från köpt el och värme
Scope 3 – Indirekta utsläpp från värdekedjan
Koldioxidutsläpp 2023 2022 2021
Scope 1 (kton CO
2
e) 0,4 0,9 1,1
Scope 2 (kton CO
2
e) 2 3,5 4,5
Scope 3 (kton CO
2
e) 159 188 229
Totala utsläpp (kton CO
2
e) 161 192 234
SBTi VALIDERADE BYGGMAX GROUPS KLIMATMÅL UNDER 2022
NETTONOLL MÅL
Nå nettonoll utsläpp av växthusgaser i hela värde-
kedjan senast 2040.
Status 2023: -38 procent
KORTSIKTIGA MÅL
Minska de absoluta växthusgasutsläppen i scope
1 och 2 med 90 procent till 2030 jämfört med
basåret 2020*.
Status 2023: -52 procent
Minska scope 3-växthusgasutsläpp från använd-
ning av sålda produkter med 42 procent till 2030
jämfört med basåret 2020*.
Status 2023: + 18 procent
Minska alla återstående scope 3-utsläpp av växt-
husgaser med 52 procent per ton såld produkt till
2030 jämfört med basåret 2020.
Status 2023: -3 procent
LÅNGSIKTIGA MÅL
Upprätthålla absoluta scope 1 och 2 utsläpps-
minskningar på 90 procent till 2040 jämfört med
basåret 2020*.
Minska de absoluta utsläppen i scope 3 med
90 procent jämfört med basår 2020*.
Status 2023: -38 procent
Vi har höga krav och prioriterade scope 1 och 2 mål
på kort sikt då det ligger närmast verksamheten och
där vi har goda möjligheter att påverka. Vi har ökat
både antalet eltruckar och användning av förnybar
energi i våra butiker. Vi jobbar också aktivt med
ökad effektivitet för transport av våra produkter och
att förändra produktsortimentet.
Våra scope 3-utsläpp från användning av sålda
produkter har ökat på grund av ökad försäljning av
fossil gasol. Målet är att ändra produktsortimentet
och istället erbjuda biogasol.
För att minska scope 3-utsläpp jobbar vi aktivt
med att förändra vårt produktsortiment till produk-
ter med lägre utsläpp. Det görs bland annat genom
att välja lokala leverantörer för att minska transpor-
terna och välja produkter tillverkade av förnybara
råvaror.
För mer info, besök SBTI:s hemsida
https://sciencebasedtargets.org/
KPI: TOTALA UTSLÄPP SCOPE 1–3
-38%
kton CO
2
e 2023 jämfört
med 2020
Målet är nettonoll utsläpp till 2040.
* Målet inkluderar markrelaterade utsläpp och upptag från
råmaterial för bioenergi.
HÅLLBARHETSRAPPORT
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
27
SCOPE 3 INDIREKTA UTSLÄPP FRÅN VÄRDEKEDJAN
Våra scope 3-utsläpp står för majoriteten av våra
utsläpp. Scope 3 är uppdelade i två underkategorier. 3a
inkluderar alla utsläpp som genereras av transporter
från leverantörernas utlastningsställe till koncernens
butiker och slutkunder – inklusive transporter via cen-
trallager. 3b inkluderar utsläpp kopplat till inköp av varor
och tjänster, användning av sålda produkter samt övriga
utsläpp, upp- och nedströms. Det av SBTi validerade
målet till 2040 innebär att alla utsläpp i hela värdeked-
jan utanför Byggmax Group egna verksamhet ska
minska med 90 procent jämfört med 2020 i absoluta tal.
SCOPE 3A – TRANSPORTER FRÅN
LEVERANTÖRER TILL BUTIK
Utsläpp inkluderade i scope 3a kommer från transport
av bulkbåt, container, lastbilstransporter samt hemleve-
ranser med kranbilar. Byggmax Group har arbetat aktivt
med data sedan 2010 och har långa mätserier och god
kontroll på utvecklingen av utsläpp.
Effektiva logistiklösningar är en nyckelfaktor för att
minska klimatpåverkan; det handlar om val av färd me-
del, fyllnadsgrad på leveranser och att välja lokala varu-
leverantörer. Genom att köra leveranser via våra
SCOPE 2 INDIREKTA UTSLÄPP FRÅN KÖPT EL OCH VÄRME
I scope 2 ingår alla utsläpp som genereras från köpt el
och värme. Byggmax-butikerna köper förnybar,
ursprungsmärkt el från alla leverantörer där vi själva har
elavtal och det gäller för 85 (75) procent av butikerna.
Resterande 15 procent av elen är Nordisk residualmix. I
en mindre del av butikerna köper vi elen som en del av
våra hyresavtal. Kartläggning av denna el pågår och vi
säkerställer successivt att vi har förnybar el även på
dessa. Vissa butiker är anslutna till fjärrvärme och även
här pågår kartläggning ner på varje enskild fastighet. Vi
har i dagsläget inte full insikt om ursprunget av den
energi vi köper genom hyresvärdarna, varför de utsläp-
pen beräknas med en utsläppsfaktor baserat på nordisk
residualmix. För att ytterligare minska scope 2-utsläp-
pen har Byggmax-butikerna jobbat med att öka medve-
tenheten kring energianvändningen.
SCOPE 1 UTSLÄPP FRÅN DEN EGNA VERKSAMHETEN
I scope 1 ingår alla utsläpp som genereras direkt i den
egna verksamheten. För Byggmax Group gäller det
främst utsläpp från diesel, härrörande från truckar i
butikerna samt biltransporter. Koncernen arbetar med
att byta ut alla dieseldrivna truckar till eldrivna. Den 31
december 2023 var 69 (63) procent av alla truckar elek-
trifierade och vi räknar med att elektrifieringen är fullt
genomförd till 2025.
KPI: ANDEL ELTRUCKAR 2023
69%
Målet är att år 2025 uppnå 100 pro cent
eltruckar i butikerna.
SCOPE 1 – FÖRDELNING CO
2
e
Dieseltruckar
Leasingbil
Hyrbilar Privatbilar
63% (66)
6% (7)
21% (21)
10% (6)
TOTAL ELFÖRBRUKNING
0
5
10
15
20
25
30
30
––
20
––
10
––
0
––
GWh
2021 2022 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
28
centrallager har vi möjlighet att maximera fyllnadsgra-
den på bilar för påfyllnad i butik. Effektiva varuflöden
genom lokala leveranser och sjötransporter i stället för
lång väga lastbilstransporter bidrar till successiv mins-
kad miljöpåverkan. Vi har också valt att köra alla trans-
porter från lager till butiker i Norrland med tåg.
Minskning av utsläpp per transporterat gods drivs
till stor del av lägre utsläpp från lastbilstransporter i
Sve rige vilket i sin tur till stor del drivs av den svenska
reduktionsplikten. Exklusive denna effekt är utsläppen
per transporterat ton oförändrat mot föregående år.
Byggmax Groups mål, vilket är i linje med Sveriges
mål för inrikes transporter, är att senast 2030 minska
CO
2
e-utsläpp per ton transporterat gods med 70 pro-
cent jämfört med år 2010. Ackumulerat har utsläpp från
transporter av gods från alla leverantörer till våra butiker
och lager minskat med 51 procent jämfört med 2010.
POLITISKA BESLUT
Vårt mål att minska utsläpp från transporter med 70
procent till 2030 jämfört med 2010 är avhängigt av att
transportbranschen i lägre utsträckning använder sig av
fossila bränslen. Sveriges strategi för att fasa ut fossila
bränslen är att blanda i biogena bränslen i diesel, den så
kallade reduktionsplikten. Det finns en risk att utsläp-
pen från transporter börjar öka igen, som en konse-
kvens av nya politiska beslut.
SCOPE 3B – INKÖPTA VAROR OCH TNSTER
De varor som köps in släpper ut CO
2
e innan de når
Byggmax Group. Den kategorin med störst påverkan är
cement/betong och därefter kommer trä. Vi ser över
möjligheter att ersätta eller erbjuda alternativa produk-
ter med lägre klimatavtryck. Anledningen till att virke
representerar en hög andel av CO
2
e utsläppen är drivet
av den höga inköpsvolymen.
INKÖPTA VAROR OCH
TJÄNSTER FÖRDELNING AV
TON CO
2
e
27% (25)
11% (11)
27% (27)
7% (8)
4% (5)
24% (24)
Trä
Cement/betong
Metall Isolering
Gips Övrigt
FÖRDELNING AV UTSLÄPP
CO
2
e
Inköpta varor och tjänster
Användning av sålda produkter
Övrigt
85% (82 )
5% (4 )
10% (14 )
0
5
10
15
20
25
30
35
40
40
––
30
––
20
––
10
––
0
––
Kton
2010 2021 2022 2023
CO
2
E-UTSLÄPP PER
TRANSPORTERAT TON GODS
Minskningen beror på effektiva logistiklös-
ningar, maximerade fyllnadsgrader, reduk-
tionsplikten, mer effektiva motorer samt att
vi väljer lokala varuleverantörer.
KPI: SCOPE 3A-PÅVERKAN
-51%
kton CO
2
e per transporterat
ton gods sedan 2010
Målet är en minskning med 70 procent till 2030.
HÅLLBARHETSRAPPORT
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
29
Våra medarbetare är vår viktigaste tillgång i vår vision att bli bäst i världen på hemma-
fixarprojekt. Våra medarbetare är också centrala för att vi ska kunna leva upp till vårt
kundlöfte snabbt, enkelt och schysst. Vi är övertygade om att vi måste erbjuda våra
medarbetare det allra bästa och det gör vi genom vårt löfte till dem: ”Alla har rätt till
en fantastisk arbetsplats”.
Vi har en platt organisation med ett effektivt och kost-
nadsmedvetet arbetssätt. Med korta beslutsvägar ska-
par vi handlingsutrymme och underlättar för alla att
fatta snabba beslut och ta ansvar. Under 2023 hade
koncernen i genomsnitt 1 289 (1 387) heltidsanställda,
där medarbetare i butik utgjorde huvuddelen av perso-
nalstyrkan. På grund av stora säsongsvariationer kräver
vår verksamhet en flexibel butiksbemanning, vilket där-
för innebär en betydande andel deltidsanställda.
POLICYER OCH STYRNING
Byggmax HR-chef är ansvarig för företagets övergri-
pande policyer inom HR-området, mål och uppföljning.
De övergripande styrande dokumenten är arbetsmiljö-
policy, policy för mångfald och jämställdhet samt etiska
riktlinjer. Medarbetare informeras om policyerna och de
etiska riktlinjerna via sina anställningsavtal samt i perso-
nalhandboken. Vid introduktion av nyanställda ingår en
genomgång av policyer, riktlinjer och personalhandbok.
HÖGT ENGAGEMANG TROTS TUFFA TIDER
För att säkerställa att vi har en välmående organisation
utför vi medarbetarundersökningar regelbundet. Då kan
vi analysera och bedriva förändring från ett strategiskt
perspektiv samtidigt som vi fångar upp signaler i res-
pektive team om vad de önskar för förflyttningar för att
ta teamet till nästa nivå. Under 2023, kompletterades
den årliga medarbetarundersökningen med en något
mindre pulsmätning för att säkerställa framdrift i viktiga
medarbetar- och ledarskapsfrågor.
Trots den ekonomiska och politiska oron i vår omvärld
visar våra medarbetare ett mycket högt engagemang
och förtroende för våra ledare. I årets medarbetar-
undersökning når vi 82 (81) i engagemangsindex. Tyd-
liga ansvarsområden och en relativt hög grad av eget
handlingsutrymme för våra medarbetare har skapat en
motiverad organisation som tar stort ansvar. En kultur vi
värnar om och arbetar strategiskt och löpande med i
det dagliga arbetet.
SOCIALA ASPEKTER MEDARBETARE
ÅLDERSFÖRDELNING
MEDARBETARE
< 29 år 30–49 år > 50 år
44 %
(53)
11 % (8)
45 %
(39)
KÖNSFÖRDELNING
MEDARBETARE
Män Kvinnor
72 %
(71)
28 %
(29)
1 289 MEDARBETARE
I FYRA LÄNDER
Sverige
Norge
Finland Danmark
900
(984)
279
(292)
54 (60) 56 (51)
ENGAGEMANGSINDEX
2021 2022 2023
85
80
75
70
65
Återigen speglar medarbetarunderssök-
ningen det höga engagemanget som finns
inom Byggmax Group. På en skala 1-100
höjde vi oss ytterligare ett steg till 82 2023.
HÅLLBARHETSRAPPORT
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
30
DET GODA LEDARSKAPET
Ett närvarande och coachande ledarskap är en starkt
bidragande faktor till engagerade medarbetare och vår
ambition är att alla ska ha en engagerad ledare. I årets
medarbetarundersökning får ledarna på Byggmax ett
ledarskapsindex på 86 (83), vilket är en imponerande
prestation, inte minst i tuffa tider. Vi är extremt stolta
över det samarbete och ledarskap som vi har inom vår
organisation, men slår oss inte till ro.
Under 2023 har vi drivit ett projekt för att identifiera
framgångsfaktorer i ledarskapet och utvecklingsmöjlig-
heter, bland annat har vi satt en vision för ledarskapet;
”Genom engagerade ledare utvecklar vi tillsammans
framtidens Byggmax-ambassadörer” ihop med tre gui-
dande ledarkriterier som ska fungera som kompasser
och måttstockar för ledare framöver.
REKRYTERING
Då vi är en arbetsgivare med stor inströmning av perso-
nal under vår och sommarsäsongen arbetar vi parallellt
med att kontinuerligt utveckla vår rekryteringsprocess.
Syftet är att stötta våra ledare att bli effektiva och träff-
säkra i sina rekryteringar. Samtidigt strävar vi efter att
utbilda samtliga chefer i kompetensbaserad rekrytering
för att säkerställa att vi får den mångfald, vi både vill och
behöver ha, i våra butiker och vårt servicekontor för att
spegla vår växande kundgrupp.
Under 2023 har vi utbildat våra ledare på bred front
inom rekrytering samt uppdaterat material och proces-
ser för att underlätta arbetet att hitta rätt bland alla
kandidater. Ett arbete som fortsätter nästa år.
MÅNGFALD OCH LIKABEHANDLING
En diversifierad medarbetargrupp är ett måste för vår
tillväxt, och som aktiva arbetsgivare inom detaljhandeln
för bygg, vet vi att det finns områden där det finns
utrymme för förbättring. Vi tar starkt avstånd från alla
typer av diskriminering och under året har samtliga
region- och platschefer utbildats i mångfaldsfrågor,
kunskaper som de sedan har fört vidare till sina team.
Under året har vi bland annat arbetat med att synliggöra
jargonger som kan uppfattas kränkande eller negativt
på något sätt. Resultatet av denna satsning syns väldigt
tydligt i medarbetarundersökningen och vi är mycket
stolta över den förflyttning som vi har gjort inom dessa
viktiga frågor.
Skriftliga policyer och rutiner, i form av policy för
mångfald och jämställdhet, etiska riktlinjer och efterföl-
jande handlingsplaner finns. Dessa kan alla medarbe-
tare nå via vårt interna intranät, men det viktigaste är att
praktisera och medvetandegöra frågorna i vardagen.
Tydliga ansvars-
områden och en
hög grad av eget
handlingsutrymme
för våra anställda
har skapat en moti-
verad organisation.
LEDARSKAPSINDEX
2021 2022 2023
85
80
75
70
65
I årets medarbetarundersökning får ledarna
på Byggmax ett ledarskapsindex på 86,
vilket är en imponerande prestation, inte
minst i tuffa tider.
HÅLLBARHETSRAPPORT
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
31
Vi vill stärka medarbetare i våra butiker samt kommuni-
cera hur vi som arbetsgivare tydligt förmedlar vår
ståndpunkt om allas lika värde.
Lika lön oavsett kön och bakgrund är något som är
naturligt för oss och en del av vår värdegrund, det ingår i
värdeordet ”Respekt”. Årligen genomförs en lönekart-
läggning.
SYSTEMATISKT ARBETSMILJÖARBETE
Våra medarbetares hälsa och välmående är A och O och
vi bedriver ett omfattande systematiskt arbetsmiljö-
ar bete, där alla olyckor och tillbud (”nästan olyckor”) ska
rapporteras enligt central standard och följas upp. För
att säkerställa en trygg och schysst arbetsplats utbildar
vi alla chefer inom arbetsmiljö och det finns en tydlig
utbildningsplan för respektive medarbetare kring
arbetsmiljöfrågor.
Vår nollvision om arbetsskador hör ihop med våra
höga ambitioner om engagerade ledare och medarbe-
tare i organisationen och med vårt löfte att alla har rätt
till en fantastisk arbetsplats.
Under 2023 hade vi totalt 31 (29) rapporterade
arbetsskador, varav 19 (22) drabbade män och 12 (7)
kvinnor.
Arbetsrelaterade skador
2023 2022 2021
Antalet personskador,
anställda
Kvinnor
Män
31
12
19
29
7
22
39
14
25
Dödsolyckor 0 0 0
Antal skador som resulterat
i sjukfrånvaro 7 12 9
Totalt antal frånvarodagar
(kalenderdagar) till följd av
arbetsrelaterad skada 30 49 167
Skadekvot 2,4 2,2 3,3
Förlorade arbetsdagar 2,3 3,6 14,1
Personalomsättning % 2023 2022 2021
Män 22 22 23
Kvinnor 23 27 26
Personalomsättning % 2023 2022 2021
<30 31 35 35
30–40 20 19 16
40–50 13 14 15
50+ 15 11 20
Total 22 24 24
Tabellen ovan visar personalomsättningen per ålders-
grupp och kön på tillsvidareanställningar.
BYGGMAX ACADEMY
I den föränderliga värld vi befinner oss i är ett kontinuer-
ligt lärande en nyckel för fortsatt relevans och utveck-
ling. Utifrån företagets övergripande mål har våra ledare
ett viktigt ansvar att identifiera och planera medarbeta-
res utvecklingsbehov. Till stöd har de vårt interna utbild-
ningssystem Academy där bland annat majoriteten av
våra butikmedarbetares utbildningar finns, som till
exempel regelbunden internutbildning i produktkänne-
dom, försäljning och kundservice. Våra chefers utbild-
ningar består både av interna och externa utbildningar.
Ett kvitto på framgångsrik kompetensutveckling är den
interna rörligheten vi ser på Byggmax. Medarbetare väl-
jer att stanna kvar och göra karriär inom företaget. Det
är vi stolta över.
ATTRAHERA MORGONDAGENS TALANGER
Karriärsföretagen är en utmärkelse för arbetsgivare som
erbjuder unika karriär- och utvecklingsmöjligheter för
studenter och för de som har jobbat i några år. Under
2023 mottog vi utmärkelsen ”Årets Nykomling” på Stora
Karriärsdagen med följande motivering:
”Byggmax är en nykomling som utmärker sig i sitt
sätt att lyfta sina medarbetare. De har en tydlig story-
telling som berättar att medarbetarna är deras största
till gångar. Genom unika karriärmöjligheter skapar
Byggmax bästa förutsättningar för sina medarbetare att
nå sina mål. De senaste åren har de utvecklat sitt
employer branding-arbete, vilket både imponerar och
inspirerar.
HÅLLBARHETSRAPPORT
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
32
På Byggmax är vi stolta över att vara ett värderingsstyrt bolag, där våra värdeord guidar
oss i vårt dagliga arbete och i de beslut vi tar. Vi ser det som en stark grund för att
framgångsrikt tillämpa och utveckla bolagets affärsmodell.
En av framgångsfaktorerna med våra värderingar är att
de togs fram av medarbetarna gemensamt. Ett omfat-
tande arbete som fortfarande har en hög relevans tio år
senare. Värdegrunden implementeras redan vid rekry-
teringsprocessen av nya medarbetare och ingår även
vid utbildningar av ledare. Vi återkommer regelbundet
till värdeorden i det dagliga arbetet genom aktiviteter
och samtal inom hela verksamheten – såväl i butik, på
servicekontoret som i ledningen. De hjälper oss att
ständigt utvecklas, nå våra uppsatta mål samt skapa en
trivsam arbetsmiljö för våra medarbetare.
MÅNADENS VÄRDERING
Under året sjösatte vi ett initiativ som vi kallar ”Månad-
ens värdering”. Varje arbetsgrupp får uppmaningar och
utmaningar kopplat till en specifik värdering som sedan
mynnar ut i lärdomar som sprids via intranät och mejl.
Ambitionen är att sprida både kunskap, stolthet och att
levandegöra våra värderingar i vardagen.
KULTUR UTIFRÅN STARKA VÄRDERINGAR
ANSVAR
Jag står för det jag tänker, säger och gör.
Jag håller det jag lovat och agerar alltid utifrån
Byggmax bästa.
POSITIV ATTITYD
Jag väljer att alltid se möjligheter och lösningar.
Med mitt positiva sätt att tänka ger jag energi till
laget och våra kunder. Allt är möjligt!
ROLIGT
Jag ser alla som fantastiska och sprider glädje
genom att bjuda på mig själv och mitt leende.
Då får vi alla kul tillsammans!
RESPEKT
Jag ser, lyssnar och försöker förstå alla i min omgiv-
ning. Genom att behandla alla andra som jag själv
vill bli behandlad bygger vi starka och bra relationer.
ENGAGEMANG
Jag bjuder på mig själv och ger det lilla extra.
Jag är aktivt delaktig och visar ett genuint intresse
för både kollegor och kunder.
HUNDRA PROCENT
Jag gör alltid mitt bästa och är härvarande.
Vi ska bli bäst i världen för hemmaprojekt!
TILLSAMMANS
Jag prioriterar helheten och pratar direkt med
mina kollegor.
ROLIGT
Ansvar
Positiv attityd Roligt
Respekt
Engagemang
100 % Tillsammans
HUNDRA
PROCENT
VÅRA VÄRDERINGAR
Våra sju värdeord har tagits fram gemensamt och fungerar som vägledning i vardagen och vid
beslutsfattande.
TILLSAMMANS
Ansvar
Positiv attityd Roligt
Respekt
Engagemang
100 % Tillsammans
ANSVAR
Ansvar
Positiv attityd Roligt
Respekt
Engagemang
100 % Tillsammans
ENGAGEMANG
Ansvar
Positiv attityd Roligt
Respekt
Engagemang
100 % Tillsammans
Ansvar
Positiv attityd Roligt
Respekt
Engagemang
100 % Tillsammans
RESPEKT
POSITIV
ATTITYD
Ansvar
Positiv attityd Roligt
Respekt
Engagemang
100 % Tillsammans
HÅLLBARHETSRAPPORT
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
33
Genom att utbilda våra anställda i vad våra policyer och instruktioner innebär, lägger vi en
god grund för en verksamhet fri från korruption och med ett affärsetiskt förhållningstt.
Som styrande dokument för de etiska aspekterna av koncernens verksamhet finns våra
etiska riktlinjer.
Våra etiska riktlinjer föreskriver att våra medarbetare
ska uppfylla sina åtaganden på ett sätt som inte miss-
brukar företagets förtroende. Till exempel får medarbe-
tarna inte missbruka företagsinformation, agera i ären-
den där man är partisk eller låta egna åtaganden gå före
plikter och skyldigheter gentemot Byggmax Group.
Medarbetare ska inte erbjuda, efterfråga eller accep-
tera olämpliga gåvor, betalningar eller resor, vare sig för
egen del eller för en närståendes räkning. De får under
inga förhållanden delta i ett samarbete eller handla på
ett sätt som otillbörligen hämmar den fria konkurren-
sen. Medarbetarna informeras om riktlinjerna via sina
anställningsavtal, i vår personalhandbok och vid intro-
duktionen då anställningen påbörjas.
För att minimera risken att medarbetare skulle bidra
till korruption har vi särskilda instruktioner för att tydlig-
göra hur medarbetare i känsliga roller får och inte får
agera. Det finns också attestregelverk som försvårar
korruption. Under 2023 upptäcktes inte något fall av
korruption.
ETIK OCH ANTIKORRUPTION
HÅLLBARHETSRAPPORT
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
34
EU:s Taxonomiförordning ska stödja finansiering av hållbara investeringar för att bidra
till EU:s klimat- och energimål. I nuläget omfattas inte någon del av Byggmax Groups
omsättning av ekonomiska aktiviteter som beskrivs i taxonomiförordningen.
BYGGMAX OCH EU:S TAXONOMIFÖRORDNING
Taxonomiförordningen är en viktig del i Europeiska kom-
missionens handlingsplan för att styra om kapitalflöden
mot en mer hållbar ekonomi. Det representerar ett vik-
tigt steg för att uppnå koldioxidneutralitet till 2050 i linje
med EU:s klimatmål eftersom taxonomin är ett klassifi-
ceringssystem för miljömässigt hållbara verksamheter.
Byggmax Group omfattas av årsredovisningslagens
krav på rapportering i enlighet med taxonomiförord-
ningen som icke-finansiellt företag. Enligt artikel 8 i tax o-
nomiförordningen så ska företag som omfattas av
direktivet om icke-finansiell rapportering (NFRD), rap-
portera om hur och i vilken utsträckning företagets
verksamheter är förknippade med verksamheter som
anses vara miljömässigt hållbara enligt de tekniska
granskningskriterierna. Tekniska granskningskriterier
har hittills definierats för miljömålen ”Begränsning av kli-
matförändringar, ”Anpassning till klimatförändringar”,
”Vatten och marina resurser”, ”Cirkulär ekonomi”, ”Föro-
reningar” och ”Biologisk mångfald och ekosystem”. I
artikel 8 anges att icke-finansiella företag ska lämna
upplysningar om den andel av deras omsättning, kapi-
talutgifter och driftsutgifter som omfattas av de verk-
samheter samt förenlighet av befintliga aktiviteter i
milömål 1 och 2 som ingår i taxonomin för räkenskapsår
2023. För tillkommande ekonomiska aktiviteter i mil jö-
mål 1 och 2, samt miljömål 3–6 rapporteras endast til-
lämplighet 2023. Enligt den analys av tillkommande
ekonomiska aktiviteter som Byggmax genomfört visar
att de ej träffas av några av dessa.
REDOVISNINGSPRINCIPER
Byggmax totala nettoomsättning uppgår till 6,1 (7,3) mil-
jarder kronor för 2023 vilken även motsvarar total
omsättning enligt definitionen i taxonomiförordningen.
Den totala omsättningen återfinns på rad nettoomsätt-
ning i rapport över totalresultat på sidan 58. Byggmax
Groups produkter och tjänster (som beskrivs på sidorna
12–14) omfattas ej av taxonomin och andel tillämplig
omsättning är därmed 0 (0) procent för räkenskapsår
2023.
Totala kapitalutgifter består av årets investeringar i
immateriella anläggningstillgångar (exklusive goodwill),
materiella anläggningstillgångar och tillgångar med
nyttjanderätt, som återfinns i not 14 rad nyanskaff-
ningar, not 15 rad inköp och not 16 på rad anskaffningar
på sidan 78–80 i årsredovisningen.
Tillämpliga kapitalutgifter består av inköp från leve-
rantörer vilkas ekonomiska aktiviteter finns beskrivna i
taxonomin. Denna post består i sin helhet av hyrda fast-
igheter, främst butiksfastigheter, vilka ingår i ekonomisk
aktivitet CCM 7.7, förvärv och ägande av byggnader.
Ingen del av den tillämpliga investeringen har bedömts
vara taxonomiförenlig då det inte har varit möjligt att
säkerställa att samtliga hyresvärdar uppfyller kraven för
att vara taxonomiförenliga för räkenskapsår 2023.
Byggmax Group arbetar med att ta fram processer för
att i framtiden säkerställa att våra fastighetsvärdar är
taxonomi förenliga.
Totala driftsutgifter består av kostnadsförda utgifter
för kortfristiga leasingavtal, underhåll och reparationer,
och andra direkta utgifter relaterade till det dagliga
underhållet av materiella anläggningstillgångar. Under
2023 förekommer inte driftsutgifter som omfattas av
taxonomin varför andelen taxonomi tillämpliga driftsut-
gifter bedöms vara 0 (0) procent för räkenskapsår 2023.
HÅLLBARHETSRAPPORT
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
35
ANDEL TAXONOMIFÖRENLIGA EKONOMISKA AKTIVITETER
Andel av omsättningen från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter
som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2023.
År Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte
orsaka betydande skada (h)
Ekonomiska
verksamheter (1)
Kod (a) (2)
Omsättning (3)
Andel av omsättningen, år 2023 (4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anpassning till klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenliga med taxonomi kraven (A.1.)
eller som omfattas av taxonomikraven
(A.2.) omsättning, år 2022 (18)
Kategori möjliggörande verksamhet (19)
Kategori omställningsverksamhet (20)
Mkr %
J; N;
N/EL
(b) (c)
J; N;
N/EL
(b) (c)
J; N;
N/EL
(b) (c)
J; N;
N/EL
(b) (c)
J; N;
N/EL
(b) (c)
J; N;
N/EL
(b) (c) J/N J/N J/N J/N J/N J/N Y/N % E T
A. VERKSAMHETER
SOM OMFATTAS AV
TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt håll-
bara verksamheter
(taxonomiförenliga)
De miljömässigt
hållbara
verksamheternas
omsättning (A.1)
- Varav möjlig-
görande verksam-
heter
- Varav omställnings-
verksamheter
A.2 VERKSAM HETER
SOM OMF AT TAS
AV TAXONO MIN
MEN SOM INTE
ÄR MILJÖMÄS-
SIGT HÅLLBARA
(EJ TAXONOMI-
FÖRENLIGA) (G)
Omsättningen hos
de verksamheter
som omfattas av
taxonomin men som
inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomi-
förenliga) (A.2)
A. Omsättning
för verksamhe ter
som omfat tas
av taxonomin
(A.1+A.2)
B. VERKSAMHETER SOM
INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättningen hos
verksamheter som inte
omfattas av taxonomin 6 113 100
TOTALT 6 113 100
HÅLLBARHETSRAPPORT
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
36
Andel av kapitalutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter
som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2023.
År Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte
orsaka betydande skada (h)
Ekonomiska
verksamheter (1)
Kod (2)
Kapitalutgifterna (3)
Andel av kapitalutgifterna, år 2023 (4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anpassning till klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenliga med taxonomikraven (A.1.)
eller som omfattas av taxonomikraven
(A.2.) kapitalutgifter, år 2022 (18)
Kategori möjliggörande verksamhet (19)
Kategori omställningsverksamhet (20)
Mkr %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N Y/N % E T
A. VERKSAMHETER
SOM OMFATTAS AV
TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt håll-
bara verksamheter
(taxonomiförenliga)
Kapitalutgifter för de
miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga)
verksamheterna (A.1)
- Varav möjliggö-
rande verksamheter
- Varav omställnings-
verksamheter
A.2 VERKSAM HETER
SOM OMFAT TAS
AV TAXONO MIN
MEN SOM INTE
ÄR MILJÖMÄS-
SIGT HÅLLBARA
(EJ TAXONOMI-
FÖRENLIGA) (G)
EL,
N/EL
EL,
N/EL
EL,
N/EL
EL,
N/EL
EL,
N/EL
EL,
N/EL
Förvärv och ägande av
byggnader
CCM 7.7 256 64% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 57%
Kapitalutgifter för
de verksamheter
som omfattas av
taxonomin men som
inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomi-
förenliga) (A.2) 256 64% 64% 57%
A. Kapitalutgifter
för verksamhe ter
som omfat tas
av taxonomin
(A.1+A.2) 256 64% 64% 57%
B. VERKSAMHETER SOM
INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter hos verksamheter
som inte
omfattas av taxonomin 146 36%
TOTALT 402 100%
HÅLLBARHETSRAPPORT
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
37
Andel av driftsutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter
som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2023.
År Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte
orsaka betydande skada (h)
Ekonomiska
verksamheter (1)
Kod (a) (2)
Driftsutgifter (3)
Andel av driftsutgifterna, år 2023 (4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anpassning till klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkukär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenliga med taxonomikraven (A.1.)
eller som omfattas av taxonomikraven
(A.2.) driftsutgifter, år 2022 (18)
Kategori möjliggörande verksamhet (19)
Kategori omställningsverksamhet (20)
Mkr %
J; N;
N/EL
(b) (c)
J; N;
N/EL
(b) (c)
J; N;
N/EL
(b) (c)
J; N;
N/EL
(b) (c)
J; N;
N/EL
(b) (c)
J; N;
N/EL
(b) (c) J/N J/N J/N J/N J/N J/N Y/N % E T
A. VERKSAMHETER
SOM OMFATTAS AV
TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt håll-
bara verksamheter
(taxonomiförenliga)
Driftsutgifter för de
miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga)
verksamheterna (A.1)
- Varav möjliggö-
rande verksamheter
- Varav omställnings-
verksamheter
A.2 VERKSAM HETER
SOM OMF AT TAS
AV TAXONO MIN
MEN SOM INTE
ÄR MILJÖMÄS-
SIGT HÅLLBARA
(EJ TAXONOMI-
FÖRENLIGA) (G)
Driftsutgifter för
de verksamheter
som omfattas av
taxonomin men som
inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomi-
förenliga) (A.2)
A. Driftsutgifter för
verksamheter
som omfattas
av taxonomin
(A.1+A.2)
B. VERKSAMHETER SOM
INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter hos
verksamheter som inte
omfattas av taxonomin 12 100
TOTALT 12 100
HÅLLBARHETSRAPPORT
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
38
Kärnenergirelaterade verksamheter
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demon-
stration och utbyggnad av innovativa elproduktionsanläggningar som producerar
energi från kärnenergiprocesser med minimalt avfall från bränsle cykeln.
NEJ
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya
kärntekniska anläggningar för produktion av el eller processvärme, in begripet för
fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion, samt för säkerhets-
uppgraderingar av dessa med hjälp av bästa tillgängliga teknik.
NEJ
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärn-
tekniska anläggningar som producerar el eller processvärme, inbegripet för
fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion från kärnenergi,
samt säkerhetsuppgraderingar av dessa.
NEJ
Fossilgasrelaterade verksamheter
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av
el produktionsanläggningar som producerar el med hjälp av fossila gasformiga
bränslen.
NEJ
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och
drift av anläggningar för kombinerad produktion av värme/kyla och el med hjälp
av fossila gasformiga bränslen.
NEJ
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift
av värmeproduktionsanläggningar som producerar värme/kyla med hjälp av fossila
gasformiga bränslen.
NEJ
KÄRNENERGI- OCH FOSSILGASRELATERADE VERKSAMHETER
39
HÅLLBARHETSRAPPORT
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
REVISORNS YTTRANDE AVSEENDE DEN
LAGSTADGADE HÅLLBARHETSRAPPORTEN
Till bolagsstämman i Byggmax Group AB (publ),
org.nr 556656-3531
UPPDRAG OCH ANSVARSFÖRDELNING
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhets-
rapporten för år 2023 på sidorna 18–39 och för att den
är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
GRANSKNINGENS INRIKTNING OCH
OMFATTNING
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation
RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade håll-
barhetsrapporten. Detta innebär att vår granskning av
hållbarhetsrapporten har en annan inriktning och en
väsentligt mindre omfattning jämfört med den inrikt-
ning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i
Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss till-
räcklig grund för vårt uttalande.
UTTALANDE
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den 21 mars 2024, som framgår av vår
elek troniska signatur
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Cesar Moré
Auktoriserad revisor
40
HÅLLBARHETSRAPPORT
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HANDEL MED AKTIEN OCH AKTIENS
UTVECKLING 2023
Under 2023 minskade aktiekursen med 23,7 procent till
37,94 kronor per 31 december mot föregående period.
Högsta och lägsta kurs under 2023 var 55,50 kronor
och lägsta kurs var 26,36 kronor. Byggmax Groups
totala börsvärde uppgick den 31 december 2023 till
2 224 Mkr. Aktiekursens standardavvikelse uppgick till
2,49 procent och Beta till 0,95 för perioden 2023 mot
OMX Stockholm All Share.
AKTIEKAPITAL
Aktiekapitalet i Byggmax Group AB (publ) uppgår till
20 333 015 kronor fördelat på 58 625 045 aktier med ett
kvotvärde på 0,35 kronor per aktie. Det finns endast ett
aktieslag och samtliga aktier har lika rättigheter.
AKTIEÄGARE
Antalet aktieägare i Byggmax Group uppgick per den
31 december 2023 till 28 102 (32 705) enligt Euroclear.
De tio största ägarna innehade aktier motsvarande 45,3
procent av rösterna och kapitalet i bolaget. Andelen
utländska ägare uppgick till cirka 44 procent.
AKTIEMARKNADSINFORMATION
Vi strävar efter att ge aktiemarknaden tydlig och aktuell
information. Finansiell information lämnas främst i års-
redovisning, bokslutskommuniké samt i tre delårs-
rapporter. Inför publicering av rapporterna håller bola-
get en tyst period under 30 dagar. Byggmax Groups
årsredovisning distribueras via koncernens webbplats.
På webben finns möjlighet att prenumerera på finan-
siella rapporter.
INCITAMENTSPROGRAM
Årsstämman 2019, 2021, 2022 och 2023 fattade beslut
om att införa optionsprogram för ledande befattnings-
havare och andra nyckelpersoner inom bolaget. Möjlig
inlösen är under de sista sex månaderna innan förfall.
Priset på teckningsoptionerna motsvarade marknads-
värde och värderingen gjordes av en oberoende part.
Varje teckningsoption kommer att ge rätt att teckna en
aktie i bolaget till en lösenkurs enligt nedan. Deltagarna
i teckningsoptionsprogrammet har ingått ett hembuds-
avtal.
Optionsprogrammet från 2019 om 830 000 optioner
löper ut 2024-12-09 och inlösen till ett pris av 47,40
kronor är möjlig från och med 2024-06-10.
Optionsprogrammet från 2021 om 480 000 optioner
löper ut 2026-12-14 och inlösen till ett pris av 91,20
kronor är möjlig från och med 2026-06-15.
Optionsprogrammet från 2022 om 500 000 optioner
löper ut 2027-12-13 och inlösen till ett pris av 82,00
kronor är möjlig från och med 2027-06-14.
Optionsprogrammet från 2023 om 466 000 optioner
löper ut 2028-12-11 och inlösen till ett pris av 37,70
kronor är möjlig från och med 2028-06-12.
UTDELNINGSPOLICY
Byggmax Groups policy är att utdelningar ska motsvara
50 procent av bolagets nettoresultat för föregående
räkenskapsår med beaktande av koncernens kapital-
behov, resultat, finansiella ställning, kapitalkrav samt
aktuella konjunkturförhållanden.
UTDELNINGSFÖRSLAG
Styrelsen föreslår utdelning om 0,50 (0,00) kronor per
aktie.
AKTIEN
Byggmax Groups aktie är sedan den 2 juni 2010 noterad på Nasdaq Stockholm och
handlas på Mid Cap-listan.
41
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
DE TIO STÖRSTA AKTIEÄGARNA
Antalaktier Innehav, % Röster, %
Försäkringsaktiebolaget, Avanza Pension 5 955 640 10,2 10,2
Verdipapirfondet Odin Sverige 5 800 000 9,9 9,9
Afa Försäkring 3 765 392 6,4 6,4
Unionen 2 300 000 3,9 3,9
CBNY-Norges Bank 1 754 244 3,0 3,0
Brown Brothers Harriman/LUX, W8IMY WPR 1 701 425 2,9 2,9
Försäkringsbolaget PRI 1 640 351 2,8 2,8
Vevlen Gård AS 1 350 000 2,3 2,3
AAT Invest AS 1 200 000 2,0 2,0
Handelsbanken fonder 1 104 462 1,9 1,9
Summan av de tio största ägarna (ägargrupperat) 26 571 514 45,3 45,3
Summa övriga ägare 32 053 531 54,7 54,7
Totalt antal aktier 58 625 045 100,0 100,0
Källa: Euroclear. Gällande utländska aktieägare är uppgifterna ovan baserade på tillgänglig information.
AKTIENS UTVECKLING 2023 2022
Resultat per aktie, kronor 0,4 5,3
Eget kapital per aktie, kronor 40,3 40,3
Utdelning per aktie, kronor 0,50 0,00
Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie, kronor 13,3 9,1
Antal utestående aktier, tusental 58 625 58 625
Genomsnittligt antal aktier, tusental 58 625 58 625
Utbetald utdelning i procent av resultat efter skatt 0 39
Antal aktieägare 28 102 32 705
rskurs 31 december, kronor 37,94 49,74
Direktavkastning, % 1,4 0,0
BYGGMAX GROUPS AKTIE 2023 RESPEKTIVE 2019–2023
2019 2020 2021 2022 2023
Antal omsatta aktier Slutkurs, kronor
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
0
20
40
60
80
100
Antal aktier i tusental kr
j f m a m j j a s o n d
Antal omsatta aktier Slutkurs, kronor
0
600
1 200
1 800
2 400
3 000
0
20
40
60
80
100
Antal aktier i tusental kr
42
AKTIEN
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
VARFÖR INVESTERA I BYGGMAX?
1.
Tydlig lågprisposition
En stark lågprisposition kräver inte bara ett lågt pris
utan också en bra kundupplevelse. En bra kundupple -
velse med relevant sortiment, tydlig och lättillgänglig
produktinformation, flexibla leveranssätt, professionellt
kundbemötande samt ett genuint hållbarhetsarbete.
Att kunna hålla lägst priser kräver låga omkostnader,
och Byggmax Group har branschens lägsta drifts -
kostnader.
Vi har en enkel och effektiv operationell modell med
låg administration, ett begränsat butiksortiment med
skalfördelar inom logistik och inköp kombinerat med
centraliserade supportfunktioner.
2.
Stark e-handel förenat med ett väl
spritt butiksnät
3.
Kassaflöde möjliggör tillväxt
och utdelning
E-HANDELSANDEL 2023
81%
Butik E-handel
Byggmax Group har ett framgångsrikt e-handels-
koncept som erbjuder ett brett sortiment för hemma-
fixarprojekt. Vår e-handel samspelar med butik. Däri -
genom erbjuds kunder en flexibel och smidig
köp upplevelse, var, när och hur de än önskar handla.
Byggmax Group utvecklar kontinuerligt nya sätt
att möta kunders önskemål både vad det gäller
produkt utbud och produktinformation samt olika leve-
ransalternativ. Möjlighet för kunderna att hämta ut
e-handelsköp i butik, är fortsatt ett populärt leverans -
alternativ för e-handeln.
Koncernens balansräkning i kombination med det starka
kassaflödet från den löpande verksamheten ger möjlig-
het till investeringar i tillväxt och utrymme för utdelning
till aktieägarna. Byggmax investerar framför allt i nya
butiker, butiksuppgraderingar samt i förbättringar och
personalisering av bolagets e-handels site.
Det ackumulerade kassaflödet från den löpande
verksamheten de senaste tre åren uppgår till 2,1
miljarder kronor.
KASSAFLÖDE, MSEK
2019 2020 2021 2022 2023
536
781
1 197
814
300
19%
MARKNADSTILLVÄXT, %
-16-5 -20-10
2022
B2C marknad
gör-det-själv
Norden
B2C marknad
gör-det-själv
Norden
Byggmax
Group
Byggmax
Group
2023
Byggmax Group har ett starkt varumärke och ett etablerat lågpriskoncept med närvaro
på fyra nordiska marknader. Byggmax Group arbetar utifrån en enkel och kostnads-
effektiv operationell modell. Vi erbjuder ett brett gör-det-själv sortiment genom ett
väl upparbetat omni-kanalerbjudande med genomarbetad e-handels site och ett
omfattande butiksnät. Det starka kassaflödet skapar förutttning för utdelning och
tillväxtinvesteringar.
43
INVESTMENT CASE
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FEMÅRSÖVERSIKT
Mkr 2023 2022 2021 2020 2019
Resultat
Nettoomsättning
6 113 7 260 7 645 6 801 5 277
EBITA 179 509 895 705 270
Rörelseresultat 123 452 850 665 230
Resultat före skatt 14 402 799 623 175
Skatt 12 -89 -177 -139 -33
Årets resultat 26 313 621 485 142
Tillväxt i nettoomttning, % -15,8 -5,0 12,4 28,9 3,3
Tillväxt jämförbar försäljning, %
-16,9 -12,2 5,4 28,5
-2,3
Bruttomarginal, % 33,4 33,9 34,1 32,6 32,1
EBITA-marginal, % 2,9 7,0 11,7 10,4 5,1
Rörelsemarginal, % 2,0 6,2 11,1 9,8 4,4
Balansräkning
Tillgångar
Anläggningstillgångar 4 674 4 680 4 246 3 754 3 916
Varulager 1 281 1 608 1 550 967 929
Övriga omsättningstillgångar 200 200 233 150 168
Likvida medel 10 19 43 62 32
Summa tillgångar 6 165 6 508 6 073 4 933 5 044
Eget kapital och skulder
Eget kapital
2 361 2 361 2 252 1 968
1 501
Långfristiga räntebärande skulder 1 363 1 284 995 916 1 240
Långfristiga icke räntebärande skulder
144 174 298 184
180
Kortfristiga räntebärande skulder 1 378 1 587 1 193 823 1 377
Övriga kortfristiga skulder 919 1 102 1 335 1 042 747
Summa eget kapital och skulder 6 165 6 508 6 073 4 933 5 044
Sysselsatt kapital
5 092 5 212 4 397 3 178
4 086
Nettoskuld 2 731 2 851 2 145 1 677 2 585
Avkastning på sysselsatt kapital, % 3,5 10,6 22,2 19,4 8,3
Avkastning på eget kapital, % 1,1 13,6 29,4 27,9 10,0
Soliditet, % 38,3 36,3 37,1 39,9 29,8
Data per aktie
Eget kapital per aktie, kronor 40,3 40,3 37,6 32,3 24,6
Resultat per aktie, kronor 0,4 5,3 10,2 7,9 2,3
Utdelning per aktie, kronor 0,50 0,00 4,00 2,75 0,0
Kassaflödet från den löpande
verksamheten per aktie, kronor
13,3 9,1 13,4 19,6 4,9
r definitioner och nyckeltal se sidan 94.
44
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
45
ÅRSREDOVISNING
FRÅN FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE TILL NOTER
Styrelsen och verkställande direktören för Byggmax Group AB (publ), organisations-
nummer 556656-3531, med säte och huvudkontor i Stockholm avger härmed
årsredovisning för verksamhetsåret 2023-01-01 2023-12-31. Där ej annat anges
avser uppgifterna koncernen. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Samtliga belopp anges i miljoner svenska kronor (Mkr) om inget annat anges.
ALLMÄNT OM VERKSAMHETEN
Byggmax Group bedriver försäljning av byggmaterial i
butik och via e-handel. Affärsidén är att sälja byggvaror
och tillhörande produkter för hemmafixare till lägsta
pris. Att handla på Byggmax ska vara billigt, snabbt och
enkelt. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge,
Finland och Danmark. Antal butiker var vid periodens
utgång 209 varav 138 i Sverige, 56 i Norge, 10 i Finland
och 5 i Danmark, samt 8 show rooms enligt Skånska
Byggvarorkonceptet. Utöver Byggmax Groups butiker
finns ett servicekontor i Stockholm. Här hanteras inköp,
e-handel, ekonomi och finans samt marknadsföring och
IT funktionsmässigt tvärs över butikerna.
AKTIEN OCH ÄGARFÖRHÅLLANDEN
Byggmax Groups aktie är noterad på Nasdaq OMX
Stockholm. Största aktieägaren per 31 december 2023
är Försäkringsbolaget Avanza Pension med 10,2 pro-
cent av aktierna. En förteckning över de tio största
aktieägarna finns att tillgå på sidan 42.
Byggmax Groups aktiekapital uppgår till 20 333 015
kronor och består av 58 625 045 aktier med ett
kvotvärde om 0,35 kr per aktie. Alla aktier har samma
rösträtt. Bolagsordningen innehåller inga hembudsför-
behåll eller andra begränsningar i aktiens överlåtbar-
het. Det finns inga omständigheter av de slag som
bolaget är skyldigt att upplysa om enligt bestämmel-
serna i Årsredovisningslagen 6 kap 2a § p 4–11. Håll-
barhetsrapporten har beaktat de krav som finns kring
hållbarhetsrapportering enligt ÅRL i denna årsredovis-
ning. Hållbarhetsrapporten avser Byggmaxkoncernen
och de dotterbolag som uppfyller kraven enligt ÅRL
om redovisning av en separat hållbarhetsrapport.
Styrelsen är ansvarig för hållbarhetsrapporten. Hänvis-
ning sker till koncernens hållbarhetsrapport på sidorna
18–39.
FILIALER OCH UTLÄNDSKA DOTTERBOLAG
Byggmax Groups detaljhandelsverksamhet i Norge
bedrivs i filialen Byggmax Norge och Right Price Tiles
AS. I Finland i filialen Byggmax AB Finland och i
Danmark Næstved Lavpris Træ A/S, Byggmax Denmark
ApS och BygMax A/S. Skånska Byggvaror Group har
dotterbolaget Grønt Fokus AS i Norge och Nordrum Oy i
Finland.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER
RÄKENSKAPSÅRET
Under året har 7 (13) butiker öppnat och 2 (1) butiker
stängt.
Vd Karl Sandlund tillträde per 1 juli.
Byggmax Group AB har tecknat en treårig revolve-
rande kreditfacilitet om 1 000 Mkr med DNB och
Handelsbanken.
Styrelsen föreslår en utdelning för 2023 om 0,50
(0,00) kronor per aktie till årsstämman 2024.
FÖRSÄLJNING OCH RESULTAT FÖR KONCERNEN
Rörelsens nettoomsättning uppgick till 6 113 (7 260)
Mkr, en minskning med 15,8 procent. Rörelsens intäkter
uppgick till 6 152 (7 298) Mkr. Nettoomsättningen för
jämförbara butiker minskade med 16,9 procent i
konstant valuta. Valutapåverkan på omsättningen var
-0,3 (0,5) procent. Bruttomarginalen uppgick till 33,4
procent jämfört med 33,9 procent föregående år. Sorti-
ment och inköpsförbättringar har haft en positiv påver-
kan på bruttomarginalen samtidigt som volym-
minskningen har bidragit till negativa skalfördelar.
Personal- och övriga externa kostnader har totalt
minskat med 138 Mkr. Kostnaderna för nya butiker och
stängda butiker uppgick till 48 (122) Mkr.
EBITA uppgick till 179 (509) Mkr, vilket motsvarar en
EBITA marginal om 2,9 (7,0) procent.
Resultatet före skatt uppgick till 14 (402) Mkr.
Finans nettot uppgick till -109 (-51) Mkr. Finansnettot för
2023 påverkades av valutakurseffekter om -5 (8) Mkr.
Skattekostnaden för året uppgick till 12 (-89) Mkr.
KASSAFLÖDE OCH FINANSIELL STÄLLNING
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till
781 (536) Mkr, en ökning med 246 Mkr jämfört med
föregående år. Förändringen drivs huvudsakligen av ett
minskat lagervärde som kompenserar det lägre rörelse-
resultatet.
Vid räkenskapsårets slut uppgick lagret till 1 281
(1 608) Mkr, vilket är en minskning med 327 Mkr jämfört
med föregående år. Under 2023 har två butiker stängt
samt sju nya butiker tillkommit. Varulagret kopplat till
dessa butiker uppgick till 22 Mkr.
Investeringar i anläggningstillgångar under 2023
upp gick till 146 (255) Mkr. Av dessa avser 44 (76) Mkr
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
46
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
IT- investeringar och uppgraderingar av butiksport-
följen, samt 41 (89) Mkr hänförliga till investeringar i nya
och flyttade butiker.
Koncernens nettoskuld var 2 731 (2 851) Mkr. Solidite-
ten uppgick till 38,3 (36,3) procent. Outnyttjade krediter
uppgick till 543 (718) Mkr.
RISKFAKTORER OCH RISKHANTERING
Byggmax Group verksamhet liksom all affärsverksam-
het är förenad med ett visst mått risker. Hur risker
hanteras är av fundamental betydelse för koncernens
framgång. Mer information om riskhantering finns på
sid 16–17 samt i not 2.
Styrelsen utför ett systematisk och strukturerat
arbete kring riskbedömningar som möjliggör att identi-
fiera, analysera och åtgärda väsentliga risker. Koncer-
nen arbetar kontinuerligt med att uppdatera och följa
koncernens riskexponering och detta sker genom en
systematisk process där risker identifieras, utvärderas,
rapporteras och åtgärdas. Detta arbete utförs i respek-
tive funktion med utgångspunkt från koncernledning-
ens sammanställning.
Koncernen anser att de mest väsentliga riskerna är
konjunktur och omvärld, IT-relaterade risker och kund-
beteende.
SÄSONGSVARIATIONER
Byggmax Groups verksamhet påverkas av säsongs-
variationer styrt av konsumenternas efterfrågan på
tungt byggmaterial. Till följd av vädret är koncernens
omsättning och kassaflöde i regel högre under andra
och tredje kvartalet när ungefär två tredjedelar av
koncernens försäljning genereras och brukar sedan gå
ned under fjärde och första kvartalet. Även om
säsongsvariationerna inte brukar påverka koncernens
resultat och kassaflöde från år till år kan resultatet och
kassaflödet påverkas under år med ovanligt hårda eller
milda väderförhållanden eller med mycket eller lite
nederbörd. Byggmax Group strävar ständigt efter att
utjämna säsongseffekterna under året, bland annat
genom att lansera nya produkter som inte är lika
känsliga för säsongsvariationer.
ANTAL ANSTÄLLDA
Medelantalet anställda (heltidstjänster) uppgick till
1 289 (1 387) personer. Ytterligare information om
anställda finns i not 9.
FÖRVÄNTNINGAR OM DEN FRAMTIDA
UTVECKLINGEN
Den strategiska inriktningen bygger på koncernens styr-
kor inom butiksetablering, e-handel och sortiments-
utveckling kombinerat med en kostnadseffektiv opera-
tionell modell. Byggmax Group kommer på kort sikt
fortsatt fokusera på att ytterligare öka vår flexibilitet
genom att anpassa kostnader, lagernivåer och investe-
ringar för att möta svängningar i efterfrågan till följd av
konjunkturläget. Vi planerar att öppna cirka fyra butiker
under 2024. Vi har identifierat en potential på lång sikt
om cirka 280 butiker i nuvarande marknader (Sverige,
Norge, Finland och Danmark).
Byggmax Group lämnar inte prognoser. Byggmax
Group står liksom andra företag med utmaningar till
följd av förändringar i makro ekonomin och det geo-
politiska läget i världen. Föränd rade förhållanden såsom
exempelvis politisk osäkerhet och eventuella virus-
utbrott, i värsta fall pandemi kan leda till att förutsätt-
ningarna för att bedriva sin verk samhet kan ändras
snabbt. Sedan februari 2022 har osäkerheten relaterat
till den geopolitiska utvecklingen samt pågående sank-
tioner mellan länder i Europa ökat.
HÅLLBARHETSARBETE
Byggmax Group arbetar systematiskt och integrerat
med hållbarhetsfrågorna genom hela organisationen
och värdekedjan. Koncernens hållbarhetsstrategi for-
mulerar fem fokusområden; Inköp, Cirkularitet, Klimat,
Våra kunders byggande och Sociala aspekter. Baserat
på EU:s långsiktiga mål om ett klimatneutralt Europa
har vi fått våra klimatmål i valide rade av Science Based
Targets initiative, vilket visar att våra ambitioner och
mål linjerar med Parisavtalet.
Miljö- och klimatarbetet sker bland annat genom en
kontinuerlig dialog med våra leverantörer där vi ställer
tydliga och relevanta krav, både kopplat till klimatfrågor
och mänskliga rättigheter. Byggmax Group arbetar
bland annat med att sänka klimatavtrycket i hela pro-
duktsortimentet, optimera våra transporter och att
bidra till att våra kunder kan fatta välinformerade beslut
kopplat till miljöpåverkan genom att öka andelen miljö-
deklarationer på varorna i butik och på nätet.
Byggmax Group är ett värderingsstyrt företag. Sättet
vi agerar på och med vilken attityd vi bemöter varandra
lägger grunden för trivsel och sociala förhållanden.
Medarbetare som är engagerade är en grundförutsätt-
ning för att utveckla företaget och att säkerställa en
god arbetsmiljö, där fokus på hälsa och säkerhet har
högsta prioritet.
Våra leverantörer förbinder sig i avtal att leva upp till
vår Uppförandekod för leverantörer, som omfattar
arbetsvillkor och samhällsansvar. Efterlevnaden följs
upp via årliga granskningar.
Koncernens hållbarhetsrapport finns inkluderad i års-
redovisningen på sidorna 18–39.
47
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNING TILL
LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Antagna riktlinjer på årsstämman 2020 ska gälla tills-
vidare, dock längst till årsstämman 2024. Riktlinjerna
ska gälla för anställningsavtal som ingås efter stäm-
mans beslut samt för de fall där ändringar görs i befint-
liga avtal efter stämmans beslut. Avseende riktlinjer
hänvisas till not 9. Byggmax Groups affärsstrategi och
tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen och
hållbarhet förutsätter att Byggmax Group, utifrån res-
pektive anställningsland, har marknadsmässiga och
konkurrenskraftiga ersättningsnivåer och anställnings-
villkor i syfte att behålla och, vid behov, rekrytera per-
soner till bolagsledningen med den kompetens och
erfarenhet som krävs. Den sammanlagda ersättningen
till ledande befattningshavare ska bestå av fast lön,
rörlig lön i form av kortsiktigt incitament baserat på
årliga prestationsmål (Short Term Incentives), långsik-
tiga incitamentsbaserade på fleråriga prestationer
(Long Term Incentives) samt pension och andra för-
måner. Till detta kommer villkor vid uppsägning och
avgångsvederlag. Fasta löner bör sättas så att de är
lägre än medianlönen på marknaden. Dock ska den
totala ersättningen, inräknat Short Term Incentives och
Long Term Incentives, medföra att medianlönen på
marknaden kan överstigas. Den sammanlagda ersätt-
ningen ska ses över årligen för att säkerhetsställa att
den är marknadsmässig och konkurrenskraftig. Vid
jämförelse ska tas hänsyn till befattning, bolagets stor-
lek, lön och personens erfarenhet.
FAST LÖN
Fast lön ska utgöra grunden för den totala ersättningen.
Den fasta lönen ska vara relaterad till den relevanta
marknaden och avspegla omfattningen av det ansvar
som arbetet innebär.
RÖRLIG LÖN (SHORT TERM INCENTIVE ”STI”)
Ledande befattningshavare ska utöver den fasta lönen
kunna erhålla STI för resultat som överskrider en eller
flera förutbestämda prestationsnivåer under ett verk-
samhetsår. Ersättningen från STI-programmet kan
maximalt utgöra 100 procent av den fasta årslönen för
vd och 40 procent av den fasta årslönen för övriga led-
ningen, vilket gör att bolaget från början kan beräkna
maximala rörliga ersättningsnivåer. STI mäts med både
kvalitativa och kvantitativa mått.
LÅNGSIKTIGA INCITAMENT
Bolagsstämman 2019, 2021, 2022 och 2023 beslutade
att införa tecknings optionsbaserat incitamentspro-
gram. Incitamentsprogrammen finns beskrivna i not 9.
PENSION
Pensionsöverenskommelser ska, om möjligt, vara
premie baserade och utformade i enlighet med nivåer
och praxis som gäller i det land där den ledande befatt-
ningshavaren är anställd.
ÖVRIGA FÖRMÅNER
Övriga förmåner kan förekomma i enlighet med de
villkor som gäller för det land som den ledande befatt-
ningshavaren är anställd i. Sådana förmåner ska dock
vara så små som möjligt och får inte utgöra en större
andel av den sammanlagda ersättningen.
UPPSÄGNINGSTID OCH AVGÅNGSVEDERLAG
Ledande befattningshavare ska erbjudas villkor i enlig-
het med den lagstiftning och praxis som gäller för det
land i vilket vederbörande är anställd. Under upp-
sägningstiden ska ledande befattningshavare vara för-
hindrade att verka i konkurrerande verksamhet. I vissa
fall kan ett konkurrensförbud mot fortsatt ersättning
tillämpas högst för 24 månader efter uppsägnings-
tidens utgång. I dagsläget är den längsta uppsägnings-
tiden inom Byggmax Group är 12 månader, och det finns
inget avgångsvederlag i något kontrakt.
RIKTLINJER FÖR BESTÄMMANDE AV LÖN OCH
ANNAN ERSÄTTNING TILL VD OCH LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE UNDER 2023
Styrelsen har utvärderat tillämpningen av fastställda
riktlinjer för bestämmande av lön och annan ersättning
till vd och koncernledning. Styrelsen bedömer att lön
och annan ersättning till vd och koncernledning har
tillämpats i enlighet med riktlinjerna 2023.
FRÅNGÅENDE AV RIKTLINJERNA
Styrelsen har rätt att frångå riktlinjerna helt eller delvis
om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl som motive-
rar det. Avsteg får endast göras om det bedöms vara
nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga
intressen och hållbarhet eller för att säkerställa bola gets
ekonomiska bärkraft. Om styrelsen gör avsteg från rikt-
linjerna för ersättning till bolagsledningen ska detta
redovisas vid nästkommande årsstämma.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Byggmax Group upprättar bolagsstyrningsrapporten i
enlighet med ÅRL 6 kap 8§ och ingår som en del av för-
valtningsberättelsen på sidorna 51–57.
48
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
MODERFÖRETAGET
Byggmax Group AB är koncernens moderbolag och utgör
ett holdingbolag där koncernens verkställande direktör är
anställd sedan den 1 januari 2023. Verksam heten bedrivs i
dotterbolagen Byggmax AB (org.nr 556645-6215), Svea
Distribution AB (org.nr 556602-5895), Skånska Byggvaror
Group AB (org.nr 556987-6849, Næstved Lavpris Træ A/S
(26 14 69 25) och Contera AS (986 607 021), Byggmax
Denmark ApS (42 09 25 41) samt dotterbolaget BygMax
A/S (36 90 67 82).
Moderbolagets omsättning uppgick till 14 (9) Mkr.
Resultat före skatt uppgick till 13 (202) Mkr för hela
verksamhetsåret. Resultatet är påverkat av erhållet
koncernbidrag på 118 (250) Mkr, utdelning från dotter-
bolag på 485 (0) Mkr samt nedskrivning av aktier i
dotterbolaget Skånska Byggvaror Group AB med 482
(0) Mkr.
FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel i
moderbolaget (SEK):
Balanserade vinstmedel 493 951 063
Årets resultat 3 486 614
SUMMA 497 437 676
Styrelsen och verkställande direktören föreslår att
vinst medlen disponeras så att:
Utdelning till aktieägarna
(0,50 kronor per aktie) 29 312 523
I ny räkning balanseras 468 125 154
SUMMA 497 437 676
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER
RÄKENSKAPSÅRETS UTGÅNG
Inga väsentliga händelser har inträffat efter räken-
skapsårets slut.
49
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
ORDFÖRANDE HAR ORDET
2023 var ett tufft år, fortsatt kraftig inflation, en hög
räntenivå och ett osäkert geo politiskt läge gör att
konsumenterna håller hårdare i plånboken. I en svag
marknad har koncer nen lyckats med stora kostnads-
besparingar, anpassade lagervolymer samtidigt som
den starka lågprispositionen och den höga kundnöjd-
heten har befästs.
NY VD
Under året har vi välkomnat Byggmax Groups nya vd,
Karl Sandlund, och avtackat Mattias Ankarberg, som
lett koncernen under sex år. Karl kommer från en lång
karriär på SAS inom många olika ledande positioner och
senast från Academedia som CCO. Jag önskar Karl
varmt välkommen till Byggmax Group.
STYRELSENS ARBETE
Byggmax Group har en väl sammansatt styrelse, med
ledamöter som har kompletterande kom petenser och
erfarenheter, vilket gör vårt samarbete stimulerande och
utvecklande. Styrelsen har under året haft 13 möten.
Viktiga diskussioner har rört konjunkturläget,
implementering av EU:s nya hållbarhetsdirektiv och
rapporteringsstandard, utveckling av strategi och
mål sättning samt fortsatta Green Venture investe-
ringar i cirkulära verksamheter.
FINANSIELL SITUATION
Koncernen har en stark balansräkning och tydlig mark-
nadsposition. Styrelsens föreslår en utdelning på 0,50
kronor per aktie (0,00) för verksamhetsåret.
Jag vill å styrelsens vägnar tacka Karl, hans lednings -
grupp och alla engagerade medarbetare för ett mycket
gott arbete under 2023. Koncernen har levererat starkt
på en mycket tuff marknad, och jag är försiktigt positiv
inför 2024.
Anders Moberg
Styrelsens ordförande
Koncernen har levererat starkt på en
mycket tuff marknad och jag är försiktigt
positiv inför 2024.
,,
50
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Byggmax Group är ett svenskt publikt aktiebolag noterat på Nasdaq Stockholm.
Byggmax tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning och lämnar här bolagsstyrningsrapport
för räkenskapsåret 2023-01-01 – 2023-12-31.
Byggmax Group har upprättat bolagsstyrningsrappor-
ten i enlighet med årsredovisningslagen (1995:1554)
och Svensk kod för bolagsstyrning. Riktlinjerna av -
seende Svensk kod för bolagsstyrning finns att tillgå
på hemsidan för Kollegiet för svensk bolagsstyrning
(www.bolagsstyrning.se). Bolagsstyrningsrapporten
ingår som en del av förvaltningsberättelsen.
Med bolagsstyrning avses regelverk och den struktur
som finns för att på ett effektivt och kontrollerat sätt
styra och leda verksamheten i ett aktiebolag. Bolags-
styrning syftar ytterst till att tillgodose aktieägarnas
krav på avkastning och att ge samtliga intressenter full-
god och korrekt information om bolaget och dess
utveckling. Byggmax Group AB, är sedan 2 juni 2010
noterat på Nasdaq OMX Stockholm och tillämpar
Svensk kod för bolagsstyrning (koden) från och med
noteringen. Koden bygger på principen ”följ eller för-
klara” vilket innebär att företag som tillämpar koden kan
avvika från enskilda regler men då ange en förklaring till
avvikelsen. Byggmax Group har inte gjort några avvikel-
ser från koden under 2023.
AKTIEÄGARE
Aktiekapitalet i Byggmax Groups uppgick vid årets slut
till 20 333 015 kronor fördelat på 58 625 045 aktier. Det
finns ett aktieslag och samtliga aktier äger lika rätt till
andel i bolagets tillgångar och vinst. Antalet aktieägare
var 28 102 stycken den 31 december 2023. Största
aktieägaren per 31 december 2023 är Försäkringsbola-
get Avanza pension med 10,2 procent av aktierna. Av det
totala antalet aktier svarade utländska ägare för cirka 44
procent. För ytter ligare information om aktien och aktie-
ägare hänvisas till sidorna 41–42 samt på byggmax.se.
ÅRSSTÄMMA
Aktieägarnas inflytande i bolaget utövas vid ordinarie
årsstämma som är aktiebolagets högst beslutande
organ. Byggmax Groups bolagsordning finns i sin helhet
på byggmax.se.
ÅRSSTÄMMA 2023
Årsstämman ägde rum den 5 maj 2023 i Stockholm. Till
stämmans ordförande valdes Anders Moberg. I huvud-
sak fattades följande beslut:
Omval av styrelseledamöterna Anders Moberg, Daniel
Mühlbach, Gunilla Spongh, Lars Ljungälv, Catarina
Fagerholm och Andréas Elgaard. Kjersti Hobøl
avböjde omval.
Fastställande av resultat- och balansräkningar för
2023.
Arvode till styrelsen och principer för ersättningar till
vd och ledande befattningshavare.
Emissionsbemyndigande.
Beslut om bemyndigande för styrelsen att besluta om
förvärv och överlåtelse av bolagets egna aktier.
Beslut om incitamentsprogram, innefattande riktad
nyemission samt överlåtelse av teckningsoptioner.
Protokoll från bolagsstämmor med information om
samtliga beslut finns på Byggmax Groups hemsida
under bolagsstyrning, byggmax.se.
VALBEREDNING
Utses av huvudägare. Bereder stämmans
beslut i bl.a. tillsättningsfrågor.
BOLAGSSTÄMMA
Bolagsstämman är bolagets högsta
beslutande organ. Stämman utser bolagets
styrelse och revisor.
VD OCH LEDNING
Vd i samråd med övrig företagsledning
ansvarar för koncernens löpande
verksamhet.
STYRELSE
Styrelsen och dess ordförande utses av bolagsstämman. Styrelsen svarar för bolagets organisation,
övervakar den finansiella rapporteringen och förvaltningen av bolagets angelägenheter.
REVISIONSUTSKOTT
Bereder revisionsfrågor.
ERSÄTTNINGSUTSKOTT
Bereder ersättningsfrågor.
REVISOR
Revisor utses av
bolagsstämman.
51
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
VALBEREDNING
Vid årsstämman den 5 maj 2023 beslutades att en val-
beredning skulle utses inför årsstämman 2024 genom
att styrelse ordföranden ska sammankalla de, per den
31 augusti enligt Euroclear Sweden AB, tre största ägar-
grupperade aktieägarna i bolaget, vilka sedan äger rätt
att utse varsin ledamot till valberedningen. Valbered-
ningens sammansättning ska offentliggöras senast vid
tredje kvartalets utgång årligen.
Valberedningen ska bereda och till bolagsstämman
lämna förslag till val av ordförande vid årsstämma,
styrelseordförande och övriga ledamöter till bolagets
styrelse. Valberedningen anser att Svensk kod för
bolagsstyrnings krav på mångsidighet, bredd och köns-
fördelning blir tillfredsställda på ett rimligt sätt genom
förslaget. Vidare ska valberedningen lämna förslag till
styrelsearvode uppdelat mellan ordförande och övriga
ledamöter, arvode för kommittéarbete, val av, i förekom-
mande fall, och arvode till, revisor samt beslut om princi-
per för hur valberedning utses. Ingen ersättning utgår till
ledamöter i valberedningen.
STYRELSE
Byggmax Group styrelse fastställer årligen en arbets-
ordning samt skriftliga instruktioner om finansiell
rapportering och arbetsfördelning mellan styrelse och
verkställande direktör. Arbetsordningen reglerar styrel-
sens åligganden, ansvarsfördelning inom styrelsen,
minst antal styrelsesammanträden per år, kallelse till
och handlingar inför styrelsemöten och upprättande av
styrelseprotokoll.
Skriftliga instruktioner reglerar det rapporterings-
system som finns för att styrelsen fortlöpande ska
kunna bedöma bolagets och koncernens ekonomiska
situation samt arbetsfördelning mellan styrelse och
verkställande direktör.
STYRELSENS OBEROENDE
Styrelsens bedömning rörande ledamöternas obero-
ende ställning i förhållande till bolaget och aktieägarna
framgår av tabellen ”Styrelsens sammansättning och
närvaro” (se sidan 53). Som framgår uppfyller Byggmax
Group kodens krav på att majoriteten av de stäm-
movalda ledamöterna är oberoende i förhållande till
bolaget och bolagsledningen samt att minst två av
dessa även är oberoende i förhållande till bolagets
större aktie ägare.
STYRELSENS SAMMANSÄTTNING
OCH NÄRVARO
En utförligare beskrivning av styrelsens ledamöter finns
på sida 56 och styrelsens sammansättning och närvaro
finns på sidan 53.
STYRELSENS ARBETE 2023
Antalet möten under 2023 uppgick till 13. Viktiga
ärenden som har behandlats av styrelsen under 2023 är,
förutom godkännande av årsredovisning och delårs-
rapporter samt fastställande av affärsplan med därtill
hörande budget, följande frågor:
Riskkartläggning och fastställande av bolagets
policyer och styrdokument
Etablering av nya butiker i samtliga länder
Implementering av EU:s nya hållbarhetsdirektiv
Vd rekrytering
Beslut om förlängd bankfinansiering
Förslag till aktieutdelning
STYRELSEÅRET
JANUARI
Bokslutskommunikén för helåret behandlas och fastställs.
MAJ
Konstituerande styrelsemöte.
JUNI
Styrelsens strategimöte.
JULI
Delårsrapporten för första halvåret behandlas och fastställs.
SEPTEMBER
Strategiska initiativ och affärsplan behandlas.
DECEMBER
Budget 2024 behandlas och fastställs.
Utvärdering av styrelsens arbete.
OKTOBER
Delårsrapporten för niomånaders -
perioden januari – september
behandlas och fastställs.
MARS
Årsredovisningen fastställs.
APRIL
Delårsrapporten för tremånadersperioden
januari mars behandlas och fastställs.
52
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STYRELSENS SAMMANSÄTTNING OCH NÄRVARO
Koncernens vd, Karl Sandlund och CFO, Helena
Nathhorst, deltar vid styrelsemöten. Även andra
anställda kan delta vid styrelsemöten och då som före-
dragande i särskilda frågor.
Minst en gång per år, eller vid behov, närvarar reviso-
rerna på styrelsemöte. Vid minst ett av dessa möten
med bolagets revisorer ges styrelsen möjlighet att möta
revisorn utan bolagets ledning närvarande.
UTVÄRDERING AV STYRELSENS
LEDAMÖTER 2023
Styrelsens ordförande ansvarar för utvärdering av
styrelsens arbete inklusive enskilda ledamöters insatser.
Utvärderingen fokuserar bland annat på tillgång och
behov av specifik kompetens samt arbetsformer. Styrel-
sen gör årligen en intern utvärdering av styrelsens
arbete.
ERSÄTTNINGSUTSKOTT I STYRELSEN
Ersättningsutskottet består av Anders Moberg (ord-
förande) samt Andréas Elgaard och Daniel Mühlbach.
Ersättningsutskottet bereder och behandlar frågor om
ersättning och andra anställningsvillkor för ledande
befattningshavare, samt utvärderar tillämpningen av de
av stämman beslutade riktlinjerna för ersättningar till
ledande befattningshavare.
REVISIONSUTSKOTT
Revisionsutskottet består av Gunilla Spongh (ord-
förande) samt Catarina Fagerholm och Lars Ljungälv.
Revisionsutskottet övervakar den finansiella rapporte-
ringen, effektiviteten i koncernens interna kontroll samt
riskhanteringen. Utskottet träffar bolagets revisorer tre
gånger per år då bland annat revisionsplaner och revi-
sionsrapporter behandlas. Utskottet ansvarar också för
att granska och övervaka revisorns opartiskhet och
självständighet samt fastställer vilka uppdrag revisions-
firman får åta sig utöver revision för Byggmax Group.
VERKSTÄLLANDE DIREKTÖR OCH
ÖVRIG LEDNING
Verkställande direktör, tillika koncernchef, har till upp-
gift att sköta den löpande förvaltningen av bolaget
i enlighet med skriftliga instruktioner fastställda
av styrelsen. Karl Sandlund är verkställande direktör och
koncernchef för Byggmax Group sedan 1 juli 2023. Han
har inga aktieinnehav eller delägarskap i företag som
bolaget har betydande affärsförbindelser med.
Byggmax Groups ledningsgrupp består av sju medlem-
mar inklusive verkställande direktör. En beskriv ning
av ledningen finns i årsredovisningen under rubri ken
ledning på sidan 57.
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNING
För information om lön och andra ersättningar till verk-
ställande direktör och övriga ledande befattnings-
havare, se not 9.
ORGANISATION
Byggmax Group har en resurseffektiv organisation där
man hanterar de flesta affärsaktiviteter centralt. För-
utom säljstyrkan som är baserad i butiker, hanteras de
flesta affärsprocesser från servicekontoret i Stock holm.
Byggmaxbutikerna är organiserade kring tre huvud-
Namn Funktion
Invald i
styrelsen
Närvaro
styrelse-
möte
Närvaro
ersättnings-
utskott
Närvaro
revisions-
utskott
Styrelse-
arvode, SEK
Beroende till
bolagets ledning
och större ägare
Anders Moberg Ordförande 2006 13/13 2/2 957 935 Nej
Gunilla Spongh Ledamot 2019 13/13 6/6 527 091 Nej
Daniel Mühlbach Ledamot 2015 13/13 2/2 397 196 Nej
Lars Ljungälv Ledamot 2020 13/13 6/6 435 539 Nej
Catarina Fagerholm
Ledamot 2021 13/13 6/6 435 539 Nej
Kjersti Hobøl
1
Ledamot 2021 3/4 121 461 Nej
Andréas Elgaard
Ledamot 2021 13/13 2/2 397 196 Nej
1) Styrelseledamot till och med 5 maj 2023.
53
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
ansvarsområden: land-, region- och butiksled ning.
Landscheferna ansvarar för respektive lands helhet.
Regionchefen ansvarar för ett antal platschefer inom
en region.
Skånska Byggvarors affärsaktiviteter hanteras nära
den operativa verksamheten. Direkt operativ personal
kopplad till produkt- och orderflöden och kundtjänst är
lokaliserade i anläggningarna i Bjuv respektive Ängel-
holm, övriga affärsprocesser hanteras på service-
kontoret i Stockholm.
Right Price Tiles leds från servicekontoret i Oslo. Buti-
kerna stöttas av servicekonto rets avdelningar för drift,
ekonomi, marknadsföring, inköp och e-handel på
samma sätt som servicekontoret i Stockholm. För att ha
en tät kontakt mellan produkter och expertis så är
avdelningen för kundservice placerad i Right Price Tiles
flagship store i Oslo. Varor sänds ut från ett centrallager
i Vestby.
REVISOR
Årsstämman utser revisor i bolaget årligen. Öhrlings
Price waterhouse Coopers, nedan kallad PwC, har varit
bolagets revisorer från och med årsstämman 2010. Vid
årsstämman 2020 utsågs Cesar Moré till ny huvud-
ansvarig för revisionen. Byggmax Group har utöver revi-
sionsuppdraget konsulterat PwC inom skatteområdet
och olika redovisningsfrågor. PwC är skyldiga att pröva
sitt oberoende inför beslut att vid sidan om sitt revi-
sionsuppdrag även genomföra fristående rådgivning åt
koncernen. Uppgifter om arvode till revisionsbolaget
framgår av not 8. Enligt koden ska bolagets styrelse
tillse att antingen halvårs- eller niomånadersrapporten
översiktligt granskas av revisor. Byggmax Group revisor
har genomfört en översiktlig granskning av niomåna-
dersrapporten.
INTERN REVISION
Bolaget har en enkel juridisk och operativ struktur samt
utarbetade styr- och internkontrollsystem. Styrelsen
(tillika revisionsutskottet) följer upp bolagets bedöm-
ning av den interna kontrollen bland annat genom
kontakter med bolagets revisorer. Styrelsen har mot
bakgrund av ovanstående valt att inte ha en särskild
internrevision. Frågan om att inrätta en särskild intern-
revisionsfunktion prövas årligen.
INTERN KONTROLL AVSEENDE DEN
FINANSIELLA RAPPORTERINGEN
Styrelsens ansvar för intern kontroll regleras i den
svenska aktiebolagslagen och i Svensk kod för bolags-
styrning som innehåller krav om årlig extern informa-
tionsgivning om hur den interna kontrollen avseende
finansiell rapportering är organiserad. Styrelsen har det
övergripande ansvaret för koncernens interna kontroll.
Vd har det löpande ansvaret för att intern styrning och
kontroll upprätthålls. Det övergripande syftet med den
interna kontrollen är att säkerställa att Byggmax Group
finansiella rapportering upprättas i enlighet med lag,
tillämpliga redovisningsstandarder och övriga krav på
noterade bolag, samt att skydda koncernens tillgångar.
Byggmax Group har valt att använda COSO:s
1
definition
av intern kontroll som grund för sitt arbete med den
interna kontrollen. Enligt COSO består den interna
kontrollen av fem olika delar; kontrollmiljö, riskbedöm-
ning, kontrollaktiviteter, information och kommunika-
tion samt uppföljning. Dessa olika delar beskrivs
kortfattat nedan.
KONTROLLMILJÖ
Kontrollmiljön är grunden för den interna kontrollen och
den bygger på den kultur som styrelse och ledning kom-
municerar och arbetar efter. Den omfattar i huvudsak
värderingar, kompetens, ledningsfilosofi, organisations-
struktur, ansvar och befogenheter samt policyer och
rutiner. En viktig del av kontrollmiljön är att beslutsvägar,
befogenheter och ansvar är tydligt definierade och kom-
municerade mellan olika nivåer i organisationen samt att
styrande dokument i form av interna policyer och rikt-
linjer omfattar alla väsentliga områden och att dessa ger
vägledning till olika befattningshavare i Byggmax Group.
På Byggmax Group arbetar vi systematiskt med att
effektivi sera och förbättra verksamheten och dess flö-
den. Detta arbetssätt har en påverkan på hur koncernen
arbetar med intern kontroll. En viktig del av detta arbete
är att om det uppstår en avvikelse i en arbetsprocess
ska man ta reda på grundorsaken till varför avvikelsen
uppstått. Sedan ska en förbättring genomföras för att
motverka att avvikelsen uppstår igen. Genom att jobba
på detta sätt så skapas robusta arbetsprocesser som
ständigt utvecklas och förbättras. Byggmax Group
arbete med intern kontroll bygger i större utsträckning
på att stän digt förbättra arbetsprocesser än att
dubbel kontrollera olika arbetsmoment. En viktig del i
styrel sens arbete är att godkänna ett antal styrande
doku ment så som sty relsens arbetsordning och vd-
instruktion samt etablera riskhantering och säkerställa
regelefterlevnad. Syftet med dessa styrande dokument
är bland annat att skapa grunden för en god intern
kon troll. Samtliga styrande dokument revideras årligen
och fastställs av företags ledning eller styrelse. Byggmax
Group ekonomiprocess finns dokumenterad i en
ekonomihandbok.
Vidare har styrelsen säkerställt att organisations-
strukturen ger tydliga roller, ansvar och processer som
gynnar en effektiv hantering av verksamhetens risker
och möjliggör måluppfyllelse. Som en del i ansvars-
strukturen ingår att styrelsen utvärderar verksamhetens
prestationer och resultat genom ett ändamålsenligt
1) COSO (Committee of Sponsoring Organizations of the Treadway
Commission) som är det ramverk som har störst spridning och
internationell acceptans och som intar en särställning vad gäller
definition av god intern kontroll.
54
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
rapportpaket innehållande utfall, prognoser, affärsplan,
strategisk plan, uppföljning av finansiella risker och
analyser av viktiga nyckeltal.
RISKBEDÖMNING
All affärsverksamhet är förenad med ett visst mått av
risktagande. En strukturerad riskbedömning möjliggör
identifiering av väsentliga risker. Byggmax Group arbetar
löpande med riskanalys där riskerna för fel inom den
finansiella rapporteringen av väsentliga resultat- och
balansposter analyseras. Andra risker i samband med
den finansiella rapporteringen är risk för bedrägerier,
förlust eller förskingring av tillgångar. Styrelsen i
Byggmax Group bedömer kontinuerligt bolagets risk-
hantering. I detta arbete ingår att bedöma vilka före-
byggande åtgärder som vidtas för att minska bolagets
risker, vilket bland annat innebär att tillse att bolaget är
ändamålsenligt försäkrat och att bolaget har erforder-
liga policyer och riktlinjer.
KONTROLLAKTIVITETER
Koncernens kontrollstruktur utformas för att hantera de
risker som styrelsen bedömer vara väsentliga för den
interna kontrollen över den finansiella rapporteringen.
Inom Byggmax Group består dessa kontrollstrukturer
dels av en organisation med tydliga roller som möjliggör
en effektiv, och ur ett internkontrollperspektiv lämplig
ansvarsfördelning, dels av specifika kontrollaktiviteter
som syftar till att upptäcka eller att i tid förebygga risker
för fel i rapporteringen.
Byggmax Group har ett systematiskt arbetssätt för
att minska risken för bedrägerier och/eller stölder, vilket
inkluderar det arbete som bedrivs för att minimera svinn
i butikerna, samt bedrägerier på e-handeln.
INFORMATION OCH KOMMUNIKATION
Byggmax Group har en informationspolicy som inne-
fattar riktlinjer för såväl intern som extern information
från bolaget. Extern information lämnas i enlighet med
börs- och värdepapperslagstiftning samt Finansinspek-
tionens föreskrifter. Intern spridning av kurspåverkande
information sker först efter att Byggmax Group har
publicerat motsvarande information till aktiemark-
naden. Styrande dokumentation i form av policyer, rikt-
linjer och manualer kommuniceras via koncernens
intranät och ekonomihandboken.
UPPFÖLJNING
Styrelsen och företagsledningen erhåller löpande infor-
mation om koncernens resultat, finansiella ställning och
utveckling av verksamheten. Rapporteringen innehåller
även analytisk uppföljning, trenduppföljningar och
benchmarking mellan butikerna inom Byggmax Group.
Ekonomifunktionen har samma rutiner och krav på
dokumentation vid varje månads bokslut. Styrelsen
utvärderar kontinuerligt den informa tion som bolags-
ledningen lämnar och utvärderar löpande efterlevnaden
av de kontrollaktiviteter som utförs inom koncernen.
Arbetet innefattar bland annat att säkerställa att åtgär-
der vidtas rörande eventuella brister och förslag till
åtgärder som kan ha framkommit vid den externa revi-
sionen. Internkontrollarbetet utgör ett stöd till styrelse
och ledning för att bedöma och gå igenom väsentliga
riskområden i den finansiella rappor teringen för att där-
efter kunna välja ut insatser och uppföljningar inom
utvalda områden.
55
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STYRELSE OCH REVISOR
ANDERS MOBERG
Styrelseordförande sedan 2015,
styrelseledamot sedan 2006.
Född: 1950.
Bakgrund: Ledamot i
styrelsen för bland annat ICA,
Husqvarna och OBH Nordica
samt koncernchef för
IKEA-koncernen, Royal Ahold
och Majid Al Futtaim Group.
Övriga uppdrag: Styrelse-
ordförande i ITAB, Viva Wine
Group och Capital Sweden SS
Holding samt styrelseledamot
i Bergendahl & Son, Citygross,
INGKA, IMAS och IKEA
Foundation.
Aktieinnehav: 590 000 aktier.
ANDRÉAS ELGAARD
Styrelseledamot sedan 2021.
Född: 1972.
Civilingenjör vid Lunds
tekniska högskola.
Bakgrund: Vd på ITAB Shop
Concept. Tidigare ledande
befattningar inom IKEA,
Ballingslöv, Sperian, Icopal
och Saint-Gobain Isover.
Övriga uppdrag: Styrelse-
uppdrag inom ITAB-
koncer nen och Munksjö
Paper.
Aktieinnehav: Noll aktier.
CATARINA FAGERHOLM
Styrelseledamot sedan 2021.
Född: 1963.
Civilekonomexamen
Handelshögskolan
Helsingfors.
Bakgrund: Tidigare vd Instru
Optiikka, vd BSH Kodinkoneet
Oy. Chefsbefattningar inom
Electrolux/AEG och inom Amer
Group.
Övriga uppdrag: Styrelse-
ledamot Attendo, Restel,
CapMan och Lekolar.
Aktieinnehav: 10 000 aktier.
GUNILLA SPONGH
Styrelseledamot sedan 2019.
Född: 1966.
Civilingenjör industriell
ekonomi, Linköpings
Tekniska högskola.
Bakgrund: Tidigare bl.a. CFO
Preem samt CFO och chef för
internationella affärer
Mekonomen.
Övriga uppdrag: Styrelse-
ledamot AQ Group, Lernia,
Momentum Group, ViaCon,
Systemair, Dacke Industri,
Meds Apotek, OptiGroup,
Consivo Group, samt
styrelseord förande Bluefish
Pharmaceuticals.
Aktieinnehav: 11 000 aktier.
LARS LJUNGÄLV
Styrelseledamot sedan 2020.
Född: 1969.
Civilekonom Lunds
universitet.
Bakgrund: Vd och koncern-
chef Bergendahl & Son. Tidi-
gare bl.a. global chef för stora
företag och institutioner på
Swedbank och vd och
koncernchef på Sparbanken
Öresund.
Övriga uppdrag: Styrelse-
ledamot Ikano Bank,
Annehem Fastigheter och
Viva Wine Group.
Aktieinnehav: 40 000 aktier.
DANIEL MÜHLBACH
Styrelseledamot sedan 2015.
Född: 1974.
Civilingenjörsexamen från
Luleå Tekniska universitet.
Bakgrund: Vd och delägare i
Footway Group. Tidigare vd
Lensway Group.
Övriga uppdrag: Styrelse-
ledamot Footway Group.
Aktieinnehav: 9 000 aktier.
REVISOR
Byggmax Groups revisor är
Öhrlings Pricewaterhouse-
Coopers, med Cesar Moré
som huvudansvarig revisor
sedan 2020. Cesar Moré är
auktoriserad revisor och
medlem i FAR SRS.
Öhrlings Pricewaterhouse-
Coopers kontors adress är
Torsgatan 21,
113 97 Stockholm.
56
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
LEDNING
HELENA NATHHORST
CFO sedan 2019.
Född: 19 67.
Civilekonomexamen från
Uppsala universitet.
Tidigare: CFO Addnode
Group, CFO Teracom Boxer
Group samt Director KPMG
M&A Advisory.
Aktieinnehav: 9 000 aktier,
118 000 teckningsoptioner.
ELLIOT LINDBERG
Landschef Byggmax
Sverige sedan 2021.
Född: 1992.
Tidigare: Regionchef
Byggmax och tidigare
elitidrott inom fotboll,
flertal ledarskapsutbildningar.
Övriga uppdrag: Styrelse-
ledamot GEL Investment.
Aktieinnehav: 118 000
teckningsoptioner.
KARL SANDLUND
Vd och koncernchef sedan
2023.
Född: 1977.
Civilingenjör från Linköpings
Tekniska högskola.
Tidigare: COO på
Acade media, CCO samt flera
andra ledande roller på SAS,
och konsult på McKinsey.
Aktieinnehav: 50 000 aktier,
200 000 teckningsoptioner
.
ANNE MARIE INDRELID
Vd Right Price Tiles sedan
2023.
Född: 1979.
Ekonomistudier på
universitetet i Oslo samt
diverse kurser inom finans.
Tidigare: Ekonomichef, IT
och administrativ chef på
Contera AS.
Aktieinnehav: Noll aktier.
NIKLAS HAMBERG
Landschef Byggmax Other
Nordics sedan 2021.
Född: 1983.
Civilingenjör från Lunds
Tekniska högskola.
Tidigare: Logistikchef
Byggmax.
Övriga uppdrag: Styrelse-
suppleant Sierra Blue Invest.
Aktieinnehav: 798 aktier,
198 000 teckningsoptioner.
PER HARALDSSON
Kommersiell chef sedan 2018.
Född: 1974.
Civilingenjör från Linköpings
Tekniska högskola.
Tidigare: Inköpschef
Byggmax och affärsområdes-
chef Rusta.
Aktieinnehav: 58 965 aktier,
198 000 teckningsoptioner
genom kapitalförsäkring
78 850 aktier.
OSCAR TJÄRNBERG
Vd Skånska Byggvaror sedan
2017.
Född 1972.
Civilingenjör från Luleå
Tekniska universitet.
Tidigare: Vd på Lekmer,
vvd för inkClub, Head of
Online på Telenor Sverige,
CSO och COO på Lensway.
Aktieinnehav: 55 966 aktier,
160 000 teckningsoptioner.
57
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
58
FINANSIELLA TABELLER
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
KONCERNEN
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT
Belopp i Mkr
Not
2023
2022
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning
4
6 113
7 260
5, 7
39
38
Summa rörelsens intäkter
6 152
7 298
Rörelsens kostnader
Handelsvaror
-4 069
-4 799
Övriga kostnader
6, 7, 8
-488
-609
Personalkostnader
9, 10
-811
-827
Av- och nedskrivningar av materiella anläggningstillgångar
och immateriella tillgångar
14, 15, 16
-658
-609
Andelar av resultat i företag redovisade enligt kapitalandelsmetoden
-3
Summa rörelsens kostnader
-6 029
-6 845
Rörelseresultat
123
452
Finansiella poster
Resultat från andelar i koncernföretag
0
Finansiella intäkter
11
45
40
Finansiella kostnader
11
-154
-91
Resultat från finansiella poster
11
-109
-51
Resultat före skatt
14
402
Inkomstskatt
12
12
-89
Årets resultat
26
313
Övrigt totalresultat för året
Poster som kan komma att omklassificeras till årets resultat:
Omräkningsdifferenser
-27
28
Övrigt totalresultat för året
-27
28
Totalresultat för året
-1
341
Resultat per aktie före utspädning, kr
13
0,44
5,34
Resultat per aktie efter utspädning, kr
13
0,44
5,32
Årets resultat och summa totalresultat för året är i sin helhet hänförligt till moderföretagets aktieägare.
59
FINANSIELLA TABELLER
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
KONCERNEN
BALANSRÄKNING
Belopp i Mkr
Not
2023-12-31
2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Balanserade utgifter för utvecklingskostnader
14
87
80
Goodwill, kundrelationer och varumärke
14
2 219
2 294
Byggnader och mark
15
2
2
Tillgångar med nyttjanderätt
16
1 793
1 676
Markanläggning på annans fastighet
15
15
16
Inventarier, verktyg och installationer
15
524
583
Innehav redovisade enligt kapitalandelsmetoden
9
7
Uppskjutna skattefordringar
27
14
17
Övriga finansiella tillgångar
5
Övriga långfristiga fordringar
18
5
5
Summa anläggningstillgångar
4
4 674
4 680
Omsättningstillgångar
Varulager
19
1 281
1 608
Förskott till leverantörer
15
18
Kundfordringar
20
18
29
Aktuella skattefordringar
29
3
Övriga fordringar
21
87
105
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
22
52
45
Likvida medel
23
10
19
Summa omsättningstillgångar
1 491
1 827
SUMMA TILLGÅNGAR
6 165
6 508
EGET KAPITAL
Kapital och reserver som kan hänföras
till moderföretagets ägare
Aktiekapital
25
20
20
Övrigt tillskjutet kapital
25
441
441
Reserver
25
8
34
Balanserat resultat inklusive årets resultat
1 892
1 865
Summa eget kapital
2 361
2 361
SKULDER
Långfristiga skulder
Leasingskulder
26
1 363
1 284
Uppskjutna skatteskulder
27
143
174
Långfristiga skulder
28
1
1
Summa långfristiga skulder
1 506
1 458
Kortfristiga skulder
Upplåning från kreditinstitut
26
958
1 202
Leasingskulder
26
421
385
Leverantörsskulder
588
543
Aktuella skatteskulder
12
22
111
Övriga skulder
29
73
81
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
30
236
367
Summa kortfristiga skulder
2 298
2 688
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
6 165
6 508
60
FINANSIELLA TABELLER
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
KONCERNEN
RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRING
AV EGET KAPITAL Hänförligt till moderföretagets aktieägare
Övrigt Balanserat
Not Aktie-tillskjutet resultat inkl. Summa eget
Belopp i Mkr13, 25kapital
kapital
Reserver
årets resultatkapital
Ingående balans den 1 januari 2022
20
441
6
1 784
2 252
Årets resultat
313
313
Övrigt totalresultat för året
Omräkningsdifferenser
28
28
Summa totalresultat
28
313
341
Emission av teckningsoptioner
2
2
Återköp av aktier och fondemission
0
0
Utdelning till aktieägare
-235
-235
Summa transaktioner med aktieägare
-232
-232
Utgående balans den 31 december 2022
20
441
34
1 865
2 361
Ingående balans den 1 januari 2023
20
441
34
1 865
2 361
Årets resultat
26
26
Övrigt totalresultat för året
Omräkningsdifferenser
-27
-27
Summa totalresultat
-27
26
-1
Emission av teckningsoptioner
1
1
Utdelning till aktieägare
Summa transaktioner med aktieägare
1
1
Utgående balans den 31 december 2023
20
441
8
1 892
2 361
61
FINANSIELLA TABELLER
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
KONCERNEN
RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN
Belopp i Mkr
Not
2023
2022
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat
123
452
Ej kassaflödespåverkande poster
Avskrivningar på materiella anläggningstillgångar och
658
609
immateriella tillgångar
Övriga poster ej kassaflödespåverkande
8
-3
Erhållen ränta
45
39
Erlagd ränta
-148
-91
Betald skatt
-136
-143
Kassaflöde från den löpande verksamheten
551
865
före förändring av rörelsekapital
Förändring av rörelsekapital
Ökning/minskning varulager och pågående arbete
308
-58
Ökning/minskning övriga kortfristiga fordringar
21
10
Ökning/minskning övriga kortfristiga skulder
-99
-281
Kassaflöde från den löpande verksamheten
781
536
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar
14
-35
-42
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
15
-111
-213
Investeringar i finansiella anläggningstillgångar
-10
0
Investeringar i dotterbolag
-64
Försäljning av materiella anläggningstillgångar
15
3
11
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-153
-308
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Förändring av checkräkningskredit
-245
354
Återköp av aktier och fondemission
0
Utdelning till moderföretagets aktieägare
-235
Amortering leasingskuld
-410
-375
Teckningsoptioner och emitterade aktier
1
2
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
31
-655
-253
Årets kassaflöde
-26
-26
Likvida medel vid årets början
23
19
43
Årets kassaflöde
-26
-26
Valutakurseffekt
17
2
Likvida medel vid årets slut
23
10
19
62
FINANSIELLA TABELLER
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
MODERBOLAGET
RESULTATRÄKNING
Belopp i Mkr Not 2023 2022
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning 14 9
Övriga rörelseintäkter 0 0
Summa rörelsens intäkter 14 9
Rörelsens kostnader
Övriga externa kostnader 8, 9 -17 -38
Personalkostnader 9 -14 -3
Summa rörelsens kostnader -31 -40
Rörelseresultat -17 -31
Finansiella poster
Utdelning från koncernföretag 485
Nedskrivning andelar i koncernföretag -482
Ränteintäkter och liknande resultatposter 51 29
Räntekostnader och liknande resultatposter -126 -46
Resultat från finansiella poster 11 -72 -17
Bokslutsdispositioner 11 102 250
Resultat före skatt 13 202
Skatt på årets resultat 12 -10 -42
Årets resultat 3 160
Ingen rapport över övrigt totalresultat redovisas då bolaget inte har några transaktioner i det övriga totalresultatet.
Årets totalresultat överensstämmer därmed med årets resultat.
63
FINANSIELLA TABELLER
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
MODERBOLAGET
BALANSRÄKNING
Belopp i Mkr Not 2023-12-31 2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernbolag 17 1 213 1 694
Övriga finansiella tillgångar 5
Summa anläggningstillgångar 1 218 1 694
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Fordringar hos koncernbolag 438 257
Övriga fordringar 21 7 2
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 22 4 5
Summa kortfristiga fordringar 448 264
Kassa och bank 0 0
Summa omsättningstillgångar 448 264
SUMMA TILLGÅNGAR 1 666 1 959
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 25 20 20
Summa bundet eget kapital 20 20
Fritt eget kapital
Överkursfond 430 430
Balanserat resultat 64 -96
Årets resultat 3 160
Summa fritt eget kapital 497 494
Summa eget kapital 518 514
Obeskattade reserver 11 16
Summa obeskattade reserver 16
Kortfristiga skulder
Upplåning från kreditinstitut 26 1 110 1 107
Skulder till koncernföretag 21
Aktuella skatteskulder 3 185
Övriga kortfristiga skulder 4 3
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 30 16 128
Summa kortfristiga skulder 1 133 1 444
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 666 1 959
64
FINANSIELLA TABELLER
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
MODERBOLAGET
FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL
Bundet eget
kapital Fritt eget kapital
Belopp i Mkr
Not
13, 25 Aktie kapital
Över kurs -
fond
Balanserat
resultat
Årets
resultat
Summa eget
kapital
Ingående balans den 1 januari 2022
20 430 -409 548 589
Överfört i ny räkning 548 -548 0
Årets resultat 160 160
Övrigt totalresultat 0
Summa totalresultat 160 160
Återköp av aktier och fondemission 0 0
Utdelning till aktieägare -235 -235
Summa transaktioner med aktieägare -235 -235
Utgående balans den 31 december 2022 20 430 -96 160 514
Ingående balans den 1 januari 2023 20 430 -96 160 514
Överfört i ny räkning 160 -160 0
Årets resultat 3 3
Övrigt totalresultat 0
Summa totalresultat 3 3
Utdelning till aktieägare
Summa transaktioner med aktieägare
Utgående balans den 31 december 2023 20 430 64 3 518
65
FINANSIELLA TABELLER
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
MODERBOLAGET
KASSAFLÖDESANALYS
Belopp i Mkr Not 2023 2022
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat -17 -31
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
Erhållet koncernbidrag 118 250
Anteciperad utdelning 320
Övriga poster ej kassaflödespåverkande 3 3
Erhållen utdelning från dotterbolag 165
Erhållen ränta 51 29
Erlagd ränta -120 -46
Betald skatt -197
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändring av rörelsekapital
324 205
Förändring av rörelsekapital
Rörelsefordringar -179 460
Rörelseskulder -142 14
Kassaflöde från den löpande verksamheten 3 680
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Investeringar i dotterbolag -5 -120
Kassaflöde från investeringsverksamheten -5 -120
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Upptagna lån 80 420
Utdelning till moderföretagets aktieägare -235
Förändring av kortfristiga finansiella skulder -78 -745
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 2 -560
Årets kassaflöde 0 0
Likvida medel vid årets början 0 0
Årets kassaflöde 0 0
Likvida medel vid årets slut 0 0
66
NOTER
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
1 ALLMÄN INFORMATION & SAMMANFATTNING AV VIKTIGA REDOVISNINGSPRINCIPER
FÖRETAGSINFORMATION
Byggmax Group AB är ett aktiebolag som är registrerat i
Sverige och har sitt säte i Stockholm, Sverige. Moder-
bolagets organisationsnummer är 556656-3531. Besöks-
adressen till huvudkontoret är Lindhagensgatan 112,
112 51 Stockholm.
Moderbolagets aktie är noterad vid Stockholmsbörsen,
Nasdaq Stockholm. Bokslutet för både koncernen och
moderbolaget avser räkenskapsåret som avslutades
31 december 2023. Årsredovisningen godkändes för
publicering av styrelsen den 21 mars 2024 och föreläggs
årsstämman för fastställande den 6 maj 2024.
1.1 GRUNDER FÖR REDOVISNINGEN
Väsentliga redovisningsprinciper som tillämpats vid upp-
rättande av denna årsredovisning anges nedan. Samma
principer tillämpas normalt i såväl moderbolag som koncern.
Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med
Interna tional Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna
av International Accounting Standard Board (IASB) samt
tolk ningsuttalanden från IFRS Interpretations Commitee
såsom de är antagna inom EU samt Rådet för hållbarhets-
och finansiell rapporterings rekommendation RFR 1, Kom-
pletterande redovisningsregler för koncerner. Redovis-
ningen är base rad på historiskt anskaffningsvärde vid
värdering av till gångar och skulder.
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor
som även utgör rapporteringsvalutan för moderbolaget
och för koncernen. Samtliga belopp redovisas i miljoner
svenska kronor (Mkr) om inget annat anges. Uppgifterna
inom parentes avser motsvarande period föregående år.
Nya standarder, ändringar och tolkningar av befintliga
standarder som inte har tillämpats av koncernen
Nyheter eller ändringar med framtida tillämpning planeras
inte att förtidstillämpas. Inga av de IFRS eller IFRIC-
tolkningar som ännu inte har trätt i kraft, väntas innebära
någon väsentlig påverkan på koncernen och dess finan-
siella rapporter.
Ändringen i IAS 1 Utformning av finansiella rapporter
som trädde i kraft 1 januari 2023 att lämna upplysningar
om väsentliga redovisningsprinciper har tillämpats för
räkenskapsår 2023 av Byggmax Group. Ändringen i IAS 12
Inkomstskatter som trädde i kraft 1 januari 2023 avseende
presentation av uppskjuten skatt avseende IFSR 16
Leasingavtal har tillämpats för räkenskapsår 2023 av
Byggmax Group.
Användning av bedömningar
Vid upprättande av års- och koncernredovisningen görs
uppskattningar, antaganden och bedömningar vid tillämp-
ningen av redovisningsprinciperna. Dessa påverkar redo-
visade belopp av tillgångar, skulder, intäkter, kostnader
samt tilläggsupplysningar. Uppskattningar och antagan-
den baseras på historiska erfarenheter, andra relevanta
faktorer samt förväntningar om framtiden och ses över
regelbundet. Det faktiska utfallet kan därför komma att
skilja från gjorda uppskattningar och antaganden. De
områden som innefattar en hög grad av komplex bedöm-
ning eller sådana områden där antaganden och uppskatt-
ningar är av väsentlig betydelse för koncernredovisningen
anges i not 3.
1.2 KONCERNREDOVISNING
Koncernredovisningen omfattar moderbolaget och dess
dotterbolag och upprättas enligt förvärvsmetoden. De
finansiella rapporterna för moderbolaget och dotterbola-
gen som tas in i koncernredovisningen avser samma
period och är upprättade enligt de redovisningsprinciper
som gäller för koncernen. Koncerninterna transaktioner
och balansposter samt orealiserade vinster på transaktio-
ner mellan koncernföretag elimineras. Även orealiserade
förluster elimineras, om inte transaktionen utgör ett bevis
på att ett nedskrivningsbehov föreligger för den överlåtna
tillgången. Redovisningsprinciperna för dotterbolag har i
förekommande fall ändrats för att garantera en konse-
kvent tillämpning av koncernens principer.
Dotterbolag
Som dotterbolag konsolideras alla bolag där koncernen
innehar eller förfogar över mer än 50 procent av rösterna
eller där koncernen genom avtal ensam utövar ett bestäm-
mande inflytande. Ett dotterbolag tas med i koncernredo-
visningen från förvärvstidpunkten, vilken är den dag då
moderbolaget får ett bestämmande inflytande, och ingår i
koncernredovisningen fram till den dag då det bestäm-
mande inflytandet upphör.
Anskaffningsvärdet för andelarna i dotterföretaget
utgörs av det kontanta belopp och det verkliga värdet på
annan form av köpeskilling, som erläggs för andelarna.
Utgifter i samband med förvärv redovisas som kostnad.
Värdet på den förvärvade nettotillgången, det egna kapi-
talet i företaget, bestäms utifrån en värdering av för-
värvade tillgångar, skulder och eventualförpliktelser till
verkliga värden vid förvärvstidpunkten. Dessa verkliga
värden utgör koncernens anskaffningsvärden. Överstiger
anskaffningsvärdet för andelarna i dotterföretaget det
verkliga värdet på det förvärvade företagets identifierbara
nettotillgångar redovisas skillnadsbeloppet som koncern-
mässig goodwill. I de fall kostnaden för förvärvet under-
stiger verkligt värde på koncernens andel av de förvärvade
nettotillgångarna redovisas skillnaden direkt i rapport över
totalresultat.
Intresseföretag och joint venture-företag
Alla bolag där Byggmax Group har betydande inflytande
men som inte kontrolleras av koncernen, i allmänhet
sådana bolag där koncernen äger mellan 20 och 50 pro-
cent av röstetalet, betraktas som intressebolag. Företag
där Byggmax Group dessutom tillsammans med andra
parter genom avtal har ett gemensamt bestämmande
inflytande över verksamheten klassificeras som joint
venture-företag. Innehav i intresseföretag och joint ventu-
res redovisas enligt kapitalandelsmetoden och redovisas
inledningsvis till anskaffningsvärde .
REDOVISNINGSPRINCIPER
OCH NOTER
67
NOTER
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Tillgångsförvärv och rörelseförvärv
Vid förvärv av bolag görs en bedömning huruvida förvärvet
ska klassificeras som en rörelse eller som en tillgång. Före-
komsten av näringsverksamhet med anställda utöver
förvärvade tillgångar och skulder, gör att Byggmax Group
definierar förvärvet som ett rörelseförvärv. Rörelseförvärv
redovisas i enlighet med IFRS 3. Vid tillgångsförvärv redo-
visas alla förvärvskostnader som en ökning av anskaff-
ningsvärdet i enlighet med IAS 16 och IAS 38. Huruvida
förvärvet ska klassificeras som en rörelse eller en tillgång
bedöms av Byggmax Group vid varje enskilt förvärv.
1.3 SEGMENTRAPPORTERING
Rörelsesegmentet rapporteras på ett sätt som överens-
stämmer med den interna rapporteringen som lämnas
till den högste verkställande beslutsfattaren, vilken i
Byggmax Group är den verkställande direktören tillika
koncernchefen. Koncernens verksamhet består i huvud-
sak av försäljning av byggmaterial i butik och via e-handel.
I de olika länderna säljs liknande produkter via liknande
försälj ningskanaler till liknande kunder. Varuinköpen sker
till största del gemensamt för koncernen. Flera länder har
likartade ekonomiska egenskaper.
Moderbolaget tillsammans med dotterbolag utan extern
omsättning redovisas separat under koncerngemensamt.
Ingen enskild del inom koncerngemensamt uppgår till
en så väsentlig del att den utgör ett eget rapporterbart
segment.
I den geografiska informationen redovisas intäkterna
baserat på var kunderna finns.
1.4 OMRÄKNING AV UTLÄNDSK VALUTA
Funktionell valuta och rapportvaluta
Poster som ingår i de finansiella rapporterna för de olika
enheterna i koncernen är värderade i den valuta som
används i den ekonomiska miljö där respektive företag
huvudsakligen är verksamt (funktionell valuta). I koncern-
redovisningen används svenska kronor (SEK), som är
moderföretagets funktionella valuta och rapportvaluta.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktio-
nella valutan enligt de valutakurser som gäller på transak-
tionsdagen. Valutakursvinster och -förluster som uppkom-
mer vid betalning av sådana transaktioner och vid
omräkning av monetära tillgångar och skulder i utländsk
valuta till balansdagens kurs redovisas i rapport över total-
resultat.
Valutakursdifferenser hänförliga till leverantörsskulder
och kundfordringar redovisas i rörelseresultatet. Övriga
valutakursdifferenser redovisas i finansnettot.
Konsolidering av utländska dotterbolag och filialer
De utländska dotterbolagen och filialernas tillgångar och
skulder omräknas till balansdagskurs och samtliga poster
i rapport över totalresultat omräknas månadsvis till
månadens genomsnittskurs. Valutakursdifferenser som
uppkommer vid omräkning av en utlandsverksamhets
finansiella rapporter redovisas i övrigt totalresultat.
1.5 IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten och
liknande
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten och liknande,
främst aktiverade investeringar i koncernens affärssystem
samt webbplatser, redovisas till anskaffningsvärde mins-
kat med ackumulerade avskrivningar och eventuella ned-
skrivningar. Avskrivningarna görs linjärt över de beräknade
nyttjandeperioderna som uppgår till fem år .
Kostnader för underhåll av egna utvecklingsarbeten
kostnadsförs när de uppkommer. Utvecklingskostnader
hänförliga utveckling och testning av identifierbara pro-
dukter/system redovisas som immateriell anläggnings-
tillgång i enlighet med kraven i IAS 38.
Goodwill, varumärken och kundrelationer
Goodwill utgörs av det belopp varmed anskaffningsvärdet
överstiger det verkliga värdet på koncernens andel av det
förvärvade dotterbolagets identifierbara nettotillgångar
vid förvärvstillfället. Goodwill på förvärv av dotterbolag
redovisas som en immateriell tillgång.
Redovisad goodwill testas årligen för att identifiera
eventuellt nedskrivningsbehov och redovisas till anskaff-
ningsvärde minskat med ackumulerade nedskrivningar.
Nedskrivningar av goodwill återförs inte. Vinst eller förlust
vid avyttring av en enhet inkluderar kvarvarande redovisat
värde på den goodwill som är hänförlig till den avyttrade
enheten.
I samband med företagsförvärv kan immateriella till-
gångar i from av varumärken och kundrelationer identifie-
ras. Dessa värderas till verkligt värde vid förvärvstid-
punkten. Varumärken och kundrelationer skrivs av över
nyttjandeperioden som bedöms vara 10 år för varumärken
och kundrelationer.
1.6 MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Alla materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaff-
ningsvärde med avdrag för avskrivningar. I anskaffnings-
värdet ingår utgifter som direkt kan hänföras till förvärvet
av tillgången.
Tillkommande utgifter läggs till tillgångens redovisade
värde eller redovisas som en separat tillgång, beroende på
vilket som är lämpligt, endast då det är sannolikt att de
framtida ekonomiska förmåner som är förknippade med
tillgången kommer att komma koncernen tillgodo och till-
gångens anskaffningsvärde kan mätas på ett tillförlitligt
sätt. Redovisat värde för en ersatt del tas bort från balans-
räkningen. Alla andra former av reparationer och underhåll
redovisas som kostnader i rapport över totalresultat under
den period de uppkommer. Inga avskrivningar görs på
mark. Avskrivningar på andra tillgångar, görs linjärt enligt
följande:
Ombyggnationer och markunderhåll 20 år
Inventarier, verktyg och installationer 5–10 år
Datorer och IT-relaterad utrustning 5 år
Tillgångarnas restvärde och nyttjandeperioder prövas
varje balansdag och justeras vid behov. En tillgångs redo-
visade värde skrivs omgående ner till dess återvinnings-
värde om tillgångens redovisade värde överstiger dess
bedömda återvinningsvärde.
Vinster och förluster vid avyttring fastställs genom en
jämförelse mellan försäljningsintäkten och det redovisade
värdet och redovisas i övriga intäkter respektive övriga
kostnader i rapport över totalresultat.
1.7 NEDSKRIVNINGAR AV ICKE-FINANSIELLA
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Tillgångar som har en obestämbar nyttjandeperiod, exem-
pelvis goodwill, skrivs inte av utan prövas årligen avseende
eventuellt nedskrivningsbehov. Materiella anläggnings-
tillgångar och sådana immateriella tillgångar som skrivs av
bedöms med avseende på värdenedgång närhelst händel-
ser eller förändringar i förhållanden indikerar att det redo-
visade värdet kanske inte är återvinningsbart. En nedskriv-
ning görs med det belopp varmed tillgångens redovisade
värde överstiger dess återvinningsvärde. Återvinnings-
värdet är det högre av tillgångens verkliga värde minskat
med försäljningskostnader och dess nyttjandevärde. Vid
bedömning av nedskrivningsbehov grupperas tillgångar på
de lägsta nivåer där det finns separata identifierbara
Not 1 forts.
68
NOTER
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
kassaflöden (kassagenererande enheter). För materiella
och immateriella anläggningstillgångar, som tidigare har
skrivits ner, görs per varje balansdag en prövning av om
återföring bör göras . Nedskrivning av goodwill återförs inte.
1.8 FINANSIELLA INSTRUMENT
Köp och försäljningar av finansiella tillgångar och skulder
redovisas på affärsdagen – det datum då koncernen
förbinder sig att köpa eller sälja tillgången eller skulden.
Koncernen klassificerar sina finansiella instrument i
följande kategorier: finansiella tillgångar värderade till
verkligt värde via resultaträkningen, finansiella tillgångar
till upplupet anskaffningsvärde och finansiella skulder till
upplupet anskaffningsvärde.
Finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde
Finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde är
finansiella tillgångar som har fastställda eller fastställbara
betalningar och som inte är noterade på en aktiv marknad.
De ingår i omsättningstillgångar med undantag för poster
med förfallodag mer än tolv månader efter balansdagen,
vilka klassificeras som anläggningstillgångar. Finansiella
tillgångar till anskaffningsvärde redovisas som kundford-
ringar, övriga fordringar respektive andra långfristiga ford-
ringar i balansräkningen. Även likvida medel ingår i denna
kategori. En nedskrivning av kundfordringar och övriga
fordringar redovisas i rapport över totalresultat som övriga
kostnader. Koncernen tillämpar den förenklade metoden
för beräkning av förväntade kreditförluster. Metoden inne-
bär att förväntade förluster under fordrans hela löptid
används som utgångspunkt för kundfordringar och avtals-
tillgångar.
Finansiella skulder till upplupet anskaffningsvärde
Koncernens upplåning (omfattar posterna upplåning från
kreditinstitut samt övrig långfristig upplåning i balans-
räkningen) och leverantörsskulder klassificeras som övriga
finansiella skulder.
Likvida medel
I koncernens rapport över finansiell ställning utgörs likvida
medel av kassa, banktillgodohavanden, övriga kortfristiga
placeringar med förfallodag inom tre månader från anskaff-
ningstidpunkten samt spärrade banktillgodohavanden om
de förväntas bli reglerade inom tre månader efter balans-
dagen. Checkräkningskredit redovisas som upplåning bland
kortfristiga skulder .
Eget kapital
Stamaktier klassificeras som eget kapital. Transaktions-
kostnader som direkt kan hänföras till emission av nya aktier
redovisas, netto efter skatt, i eget kapital som ett avdrag
från emissionslikviden. Premier för optioner redovisas i eget
kapitalposten balanserad vinst.
Leverantörsskulder
Leverantörsskulder redovisas vid första upptagande i
balansräkningen till verkligt värde och därefter till upp-
lupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivränte-
metoden. Redovisat värde för leverantörsskulder förut-
sätts motsvara dess verkliga värde eftersom denna post är
kortfristig till sin natur.
Upplåning
Upplåning redovisas inledningsvis till verkligt värde, netto
efter transaktionskostnader. Upplåning redovisas därefter
till upplupet anskaffningsvärde och eventuell skillnad mellan
erhållet belopp (netto efter transaktionskostnader) och
återbetalningsbeloppet redovisas i rapport över totalresultat
fördelat över låneperioden med tillämpning av effektivränte-
metoden. Upplåning klassificeras som kortfristiga skulder
om inte koncernen har en ovillkorlig rätt att skjuta upp betal-
ning av skulden i minst tolv månader efter balansdagen.
1.9 VARULAGER
Varulagret redovisas till det lägsta av anskaffningsvärdet
och nettoförsäljningsvärdet. Anskaffningsvärdet fastställs
med användning av viktat medelvärdemetoden. Anskaff-
ningsvärdet för handelsvaror består av kostnad för inköp
av varorna. Lånekostnader ingår inte. Varulagret består till
övervägande del av byggmaterial som säljs i koncernens
butiker respektive e-handel. Nettoförsäljningsvärdet är
det uppskattade försäljningspriset i den löpande verksam-
heten, med avdrag för tillämpliga rörliga försäljningskost-
nader. Koncernen tillämpar en individuell bedömning av
inkurans. Inga väsentliga nedskrivningar har skett under
innevarande eller föregående räkenskapsår.
1.10 AKTUELL OCH UPPSKJUTEN SKATT
Periodens skattekostnad omfattar aktuell och uppskjuten
skatt. Skatt redovisas i rapport över totalresultat utom när
skatten avser poster som redovisas i övrigt totalresultat
eller direkt i eget kapital. I sådana fall redovisas även
skatten i övrigt totalresultat respektive eget kapital. Den
aktuella skattekostnaden beräknas på basis av de skatte-
regler som på balansdagen är beslutade eller i praktiken
beslutade i de länder där moderföretaget och dess dotter-
bolag är verksamma och genererar skattepliktiga intäkter.
Ledningen utvärderar regelbundet de yrkanden som gjorts
i självdeklarationer avseende situationer där tillämpliga
skatteregler är föremål för tolkning och gör, när så bedöms
lämpligt, avsättningar för belopp som troligen ska betalas
till skattemyndigheten.
Uppskjuten skatt redovisas i sin helhet, enligt balans-
räkningsmetoden, på alla temporära skillnader som upp-
kommer mellan det skattemässiga värdet på tillgångar och
skulder och dess redovisade värden i koncernredo-
visningen. Uppskjuten skatteskuld redovisas emellertid inte
om den uppstår till följd av första redovisningen av goodwill.
Uppskjuten skatt redovisas inte heller om den uppstår till
följd av en transaktion som utgör den första redovisningen
av en tillgång eller skuld som inte är ett rörelseförvärv och
som vid tidpunkten för transaktionen varken påverkar redo-
visat eller skattemässigt resultat och ger inte upphov till lika
skattepliktiga och avdragsgilla temporära skillnader. Upp-
skjuten inkomstskatt beräknas med tillämpning av skatte-
satser och lagar som har beslutats eller aviserats per
balansdagen och som förväntas gälla när den berörda upp-
skjutna skattefordran realiseras eller den uppskjutna
skatteskulden regleras.
Uppskjutna skattefordringar redovisas i den omfattning
det är troligt att framtida skattemässiga överskott kommer
att finnas tillgängliga mot vilka de temporära skillnaderna
kan utnyttjas. Uppskjuten skatt beräknas på temporära
skillnader som uppkommer på andelar i dotterbolag
förutom där tidpunkten för återföring av den temporära
skillnaden kan styras av koncernen och det är sannolikt att
den temporära skillnaden inte kommer att återföras inom
överskådlig framtid.
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder kvittas
när det finns en legal kvittningsrätt för aktuella skatte-
fordringar och skatteskulder och när de uppskjutna
skattefordringarna och skatteskulderna hänför sig till
skatter debiterade av en och samma skattemyndighet och
avser antingen samma skattesubjekt eller olika skatte-
subjekt där det finns en avsikt att reglera saldona genom
netto betalningar.
Not 1 forts.
69
NOTER
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Pillar II
Koncernen omfattas av OECD:s modellregler för Pillar II.
Lagstiftning om Pillar II har antagits i Sverige, där Byggmax
Group AB har sitt säte, och kommer att träda i kraft den 1
januari 2024. Eftersom lagstiftningen om Pillar II inte hade
trätt i kraft på balansdagen har koncernen ingen relaterad
aktuell skatteexponering. Koncernen tillämpar undan-
taget för att redovisa och lämna upplysningar om upp-
skjutna skattefordringar och skatteskulder relaterade till
inkomstskatter från Pillar II, som anges i ändringarna av
IAS 12 som utfärdades i maj 2023.
Enligt lagstiftningen är koncernen skyldig att betala en
tilläggsskatt för skillnaden mellan den effektiva skatte-
satsen beräknad enligt GloBE-reglerna för varje jurisdik-
tion och minimiskattesatsen på 15 procent. Alla företag
inom koncernen har en effektiv skattesats som överstiger
15 procent.
För räkenskapsår 2024 omfattas Byggmax Group AB
(publ) inte av OECD:s modellregler för Pillar II då koncer-
nen inte uppfyller de tröskelvärden som regelverket tilläm-
par. Koncernen utvärderar löpande skatteexponeringen
och arbetar med skattespecialister avseende Pillar II
regelverket.
1.11 ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
Pensionsförpliktelser
Koncernbolagen har endast avgiftsbestämda pensions-
planer förutom Alecta som är en förmånsbestämd plan som
tillsvidare behandlas som en avgiftsbestämd plan.
För avgiftsbestämda pensionsplaner betalar Byggmax
Group avgifter till offentligt eller privat administrerade
pensionsförsäkringsplaner på obligatorisk, avtalsenlig
eller frivillig basis. Koncernen har inga ytterligare betal-
ningsförpliktelser när avgifterna väl är betalda. Avgifterna
redovisas som personalkostnader i rapport över total-
resultat i den takt de intjänas genom att de anställda utför
tjänster åt företaget under en period. Förutbetalda avgif-
ter redovisas som en tillgång i den utsträckning som kon-
tant återbetalning eller minskning av framtida betalningar
kan komma koncernen tillgodo.
Ersättningar vid uppsägning
Ersättningar vid uppsägning utgår när en anställds anställ-
ning sagts upp av Byggmax Group före normal pensionstid-
punkt eller då en anställd accepterar frivillig avgång i utbyte
mot sådana ersättningar. Koncernen redovisar avgångs-
vederlag när koncernen bevisligen är förpliktad endera att
säga upp anställda enligt en detaljerad formell plan utan
möjlighet till återkallande eller att lämna ersättningar vid
uppsägning som resultat av ett erbjudande som gjorts för
att uppmuntra till frivillig avgång. Förmåner som förfaller
mer än tolv månader efter balansdagen diskonteras till
nuvärde.
Bonusplaner
Koncernen redovisar en skuld och en kostnad för bonus.
Koncernen redovisar en avsättning när det finns en legal
förpliktelse eller en informell förpliktelse på grund av tidi-
gare praxis.
Aktierelaterade ersättningar
Aktierelaterade ersättningar i befintligt optionsprogram
medför inte någon kostnad, då priset på teckningsoptio-
nerna motsvarar verkligt värde.
1.12 INTÄKTSREDOVISNING
Försäljning av varor och tjänster
Koncernens intäkter genereras från försäljning av varor
och tjänster som ingår i Byggmax Groups sortiment. För-
säljningen sker i huvudsak till privatpersoner men även till
viss del till företagskunder, där samma pris gäller för samt-
liga kunder. Eventuella prisreduktioner är generella och
inte riktade till någon specifik individ. Egen produktion
eller utveckling av produkter förekommer inom Skånska
Byggvaror men uppgår till en oväsentlig del av koncernens
omsättning. Den redovisade försäljningen är efter elimine-
ring av koncernintern försäljning.
Intäkter innefattar det verkliga värdet av vad som er -
hållits eller kommer att erhållas för sålda varor och utförda
tjänster i koncernens löpande verksamhet. Intäkterna
redovisas med avdrag för mervärdeskatt, returer och
rabatter. Koncernen redovisar en intäkt när dess belopp
kan mätas på ett tillförlitligt sätt och det är sannolikt att
framtida ekonomiska fördelar kommer att tillfalla företa-
get. Denna tidpunkt sammanfaller med kontroll över varan
övergår till kund, vilket inträffar vid leverans av varan till
kund i butik eller via e-handel. Det förekommer returer, en
reservering görs för förväntade returer baserat på historisk
data och bästa bedömning. Returrätt möter minst res-
pektive lands lokala regler och uppgår till 365 dagar för
varor köpta i butik och för e-handelsvaror uppgår den till
14 dagar.
Betalningsvillkoren är desamma för alla kunder vid kon-
tant- och kortbetalning och ersättningsbeloppet är inte
rörligt.
Ränteintäkter
Ränteintäkter redovisas i takt med att de intjänas.
1.13 RESULTAT PER AKTIE
Resultat per aktie före utspädning beräknas utifrån årets
resultat hänförligt till moderbolagets ägare och det vägda
genomsnittliga antalet utestående aktier. Resultat per
aktie efter utspädning beräknas utifrån årets resultat hän-
förligt till moderbolagets ägare och det vägda genom-
snittliga antalet utestående aktier efter utspädning.
Utspädningseffekter uppkommer på grund av aktieoptio-
ner som kan regleras med aktier. Aktieoptioner har en
utspädningseffekt när den genomsnittliga aktiekursen
under perioden överstiger optionernas lösenpris. Se även
not 13.
1.14 LEASING
Koncernens leasingavtal består av fastigheter, såsom
butikslokaler, kontor och lagerlokaler. Villkoren förhandlas
separat för varje avtal och innehåller ett stort antal olika
avtalsvillkor.
Leasingavtalen redovisas som nyttjanderätter och en
motsvarande skuld den dagen som den leasade tillgången
finns tillgänglig för användning av koncernen. Varje leasing-
betalning fördelas mellan amortering av skuld och finansiell
kostnad. Den finansiella redovisningsperioden belastas med
ett belopp som motsvarar en fast räntesats för den under
respektive period redovisade skulden. Nyttjanderätten
skrivs av linjärt över den kortare av tillgångens nyttjande-
period och leasingavtalets längd. Kontraktsperioden avser
perioden från det datum kontraktet startar till första möjliga
exitperiod. Om inte uttryckliga optionsperioder eller för-
längningar till följd av att uppsägning av avtalet skett,
inkluderas endast dessa endast om det är rimligt säkert för
en förlängning.
Tillgångar och skulder som uppkommer från leasingavtal
redovisas initialt till nuvärde.
Leasingskulderna inkluderar nuvärdet av följande leasing-
betalningar:
Fasta avgifter
Variabla leasingavgifter som beror på index
Avgifter för eventuell exit
Not 1 forts.
70
NOTER
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Leasingbetalningarna diskonteras med den marginella låne-
räntan.
Tillgångarna med nyttjanderätt värderas till anskaffnings-
värde och inkluderar följande:
Den initiala värderingen av leasingskulden
Betalningar gjorda vid eller innan den tidpunkt då den
leasade tillgången görs tillgänglig för leasetagaren.
Leasingavtal av mindre värde och korttidsleasar kostnads-
förs linjärt i resultaträkningen.
1.15 UTDELNINGAR
Utdelning till moderföretagets aktieägare redovisas som
skuld i koncernens finansiella rapporter i den period då
utdelningen godkänns av moderföretagets aktieägare.
2 FINANSIELL RISKHANTERING
2.1 FINANSIELLA RISKFAKTORER
Koncernen utsätts genom sin verksamhet för olika finan-
siella risker såsom marknadsrisk (vilket omfattar valutarisk
och ränterisk), kreditrisk och likviditetsrisk. Koncernens
övergripande finanspolicy syftar till att identifiera och mini-
mera effekter av finansiella risker. Den praktiska riskhante-
ringen sköts av Byggmax Groups centrala ekonomiavdel-
ning enligt finanspolicyn som fastställs av styrelsen årligen.
Styrelsen erhåller löpande rapporter om bland annat kassa-
flöden, skuldnivåer och uppfyllelse av finansiella avtalsvill-
kor, tillsammans med jämförelser mot budget och prognos.
Moderföretaget Byggmax Group AB (publ) bedöms ha
en begränsad riskexponering vilket gör att beskrivning-
arna nedan främst är hänförliga för koncernen som helhet.
Beskrivna risker kan således påverka moderföretaget indi-
rekt genom att tillgångsposten Andelar i koncernbolag
påverkas positivt eller negativt av hur nedan beskrivna
risker hanteras.
a) Marknadsrisk
(i) Valutarisk
Byggmaxkoncernens redovisning sker i svenska kronor,
men förutom i Sverige har koncernen verksamhet också i
Norge, Finland och Danmark där en stor del av varu inköpen
i dessa länder sker i annan valuta än den funktionella valu-
tan för bolaget. Detta gör att koncernen är exponerad för
valuta risker som på grund av att ogynnsamma föränd-
ringar i valutakurser kan påverka resultat, eget kapital och
kassa flöde negativt.
Transaktionsexponering i kommersiella flöden
Betalningsflöden i form av leverantörsbetalningar i ut ländsk
valuta orsakar valutaexponering för koncernen. Byggmax-
koncernen har valutaexponering i SEK, NOK och viss expo-
nering med anledning av inköp av varor i USD samt i EUR
(gällande EUR finns en naturlig säkring i och med försälj-
ningen i EUR på den finska marknaden).
Känslighetsanalys valutarisk
Förändring
(%-enhet),
alla andra
faktorer
oförändrade
Effekt på
resultat (Mkr)
2023
Effekt på
resultat (Mkr)
2022
NOK +10/-10 % +/- 4 +/- 7
EUR +10/-10 % +/- 0 +/- 1
DKK +10/-10 % +/- 1 +/- 1
Not 1 forts.
1.16 MODERFÖRETAGETS REDOVISNINGSPRINCIPER
Moderbolaget tillämpar årsredovisningslagen (ÅRL) och
Rådet för hållbarhets- och finansiell rapporterings rekom-
mendation RFR 2 Redovisning för juridiska personer.
Denna innebär att moderföretaget i årsredovisningen för
den juridiska personen ska tillämpa samtliga av EU god-
kända IFRS och uttalanden så långt detta är möjligt inom
ramen för ÅRL och med hänsyn till sambandet mellan
redovisning och beskattning. Rekommendationen anger
vilka undantag och tillägg som ska göras från IFRS. Moder-
företaget tillämpar andra redovisningsprinciper än kon-
cernen i de fall som anges nedan.
Uppställningsform för resultat- och balansräkning
Moderföretaget använder de uppställningsformer som
anges i ÅRL, vilket bland annat medför att en annan
presentation av eget kapital tillämpas och att avsättningar
redovisas under en egen rubrik i balansräkningen.
Dotterbolag och intressebolag
Aktier i dotterbolag och intressebolag redovisas till anskaff-
ningsvärde efter avdrag för eventuella nedskriv ningar.
Erhållna utdelningar redovisas som intäkter varpå en
bedömning görs huruvida det föreligger ett ned-
skrivningsbehov avseende aktier i dotterbolag eller
intresse bolag. När det finns en indikation på att aktier och
andelar i dotterbolag och intressebolag minskat i värde görs
en beräkning av återvinningsvärdet. Är detta lägre än det
redovisade värdet görs en nedskrivning. Nedskrivningar
redovisas i posten Resultat från andelar i koncernbolag.
Koncernbidrag och aktieägartillskott
Moderbolaget redovisar koncernbidrag enligt RFR 2s
alternativregel, vilket innebär att såväl erhållna som läm-
nade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition.
71
NOTER
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Exponering i annan valuta än funktionell valuta per 2023-
12-31, i transaktionsvaluta
DKK EUR NOK SEK USD GBP
Kund fordringar 1 0
Leverantörs skulder 8 126 0 16 2
Exponering i annan valuta än funktionell valuta per 2022-
12-31, i transaktionsvaluta
DKK EUR NOK SEK USD GBP
Kund fordringar 6 0
Leverantörs skulder
2 129 0 13 7 0
Omräkningsexponering vid konsolidering av
enheter utanför Sverige
Koncernens resultat påverkas även av valutaeffekter som
uppstår på grund av kursutveckling i de olika utländska
dotterbolagen och filialernas lokala valutor gentemot den
svenska kronan. Omräkningseffekter uppstår därmed på
koncernens eget kapital vid konsolidering av de utländska
bolagens och filialernas balansräkningar. Någon kurs-
säkring för denna risk görs ej.
Omräkning av de utländska dotterbolagens
resultaträkningar
Omräkning av de utländska dotterbolagens resultaträk-
ningar sker till respektive periods genomsnittskurs. Valuta-
kursförändringar har under 2023 påverkat koncernens
totalresultat med -27 (28) Mkr. Antaget 2023 års fakture-
ring och nettoresultat skulle en förändring av SEK kursen
mot NOK. DKK och EUR med 5 procent påverka netto-
omsättningen med 89 (109) Mkr och nettoresultatet med
3 (5) Mkr.
Omräkning av de utländska dotterbolagens
balansräkningar
Omräkning av de utländska dotterbolagens balansräk-
ningar sker till balansdagens kurs. Omräkningsrisken hän-
för sig till valutakursförändringar som påverkar värdet av
de utländska nettotillgångarna vid omräkning till SEK. Per
balansdagen uppgick de utländska nettotillgångarna till
298 (341) Mkr. Koncernen säkrar, i enlighet med finans-
policyn, inte denna risk. En förändring av SEK kursen mot
NOK, DKK och EUR med 5 procent skulle påverka det egna
kapitalet med 15 (17) Mkr.
(ii) Ränterisk
Koncernens ränterisk uppstår främst genom upplåning.
Koncernens upplåning löper med rörlig ränta vilket medför
en exponering. Upplåning som görs med rörlig ränta ut -
sätter koncernen för ränterisk avseende kassaflöde. För
att minska ränterisken har koncernen som policy att rän-
tan ska bindas för 50 procent av de återstående bank-
lånen i minst två år. Om räntorna på koncernens upplåning
i svenska kronor under 2023 varit 1 procent högre/lägre
med alla andra variabler konstanta hade resultatet efter
skatt för koncernen för räkenskapsåret varit 8 Mkr lägre/
högre, huvudsakligen som en effekt av högre räntekostna-
der för upplåning med rörlig ränta. Byggmax Group bevakar
kontinuerligt ränterisken genom att granska resultateffek-
ter för perioden från lån med rörlig ränta.
Känslighetsanalys ränterisk
Förändring
(%-enhet), alla andra
faktorer oförändrade
Effekt på
resultat (Mkr)
2023
Effekt på
resultat (Mkr)
2022
Ränta +1%/-1 % 8 8
b) Kreditrisk
Byggmax Group har en mycket låg kreditrisk gentemot
kon cernens kunder i och med att majoriteten av försälj-
ningen är kontant försäljning och koncernen fakturerar
externa kunder i mindre utsträckning. Kreditexponeringen
består främst i upp lupna, men ännu inte utbetalda bonusar
från leveran törer.
c) Likviditetsrisk
Byggmax Groups policy för likviditetsrisk är att säkerställa
att det finns tillräckligt med likvida medel för att finansiera
den löpande verksamheten. Styrelsen hanterar expone-
ringen för likviditetsrisk genom att tillse att Byggmax Group
har tillräckliga kreditfaciliteter för att tillgodose verksam-
hetens framtida behov. Behoven fastställs genom kontinu-
erlig uppföljning av prognostiserade och faktiska kassa-
flöden med beaktande av löptider för finansiella tillgångar
och skulder i balansräkningen. Byggmax Groups huvudsak-
liga kreditfacilitet tillhandahålls av Svenska Handelsbanken
och DNB genom två kreditavtal uppgående till totalt 1 500
Mkr. Det första avtalet uppgående till 500 Mkr, en hållbar-
hetslänkad kreditfacilitet tillsammans med endast Svenska
Handelsbanken löper till 19 december 2025. Det andra
avtalet uppgående till 1 000 Mkr, tillsammans med DNB
och Svenska Handelsbanken, löper ut den 22 december
2026. Byggmax Group har uppfyllt covenantkraven enligt
bankavtalet under året. Per den 31 december 2023 har
Byggmax Group nyttjat dessa långa kreditfaciliteter med
kort löptid vilket framgår av tabell nedan.
Storleken av tillgänglig kreditfacilitet ses över regel-
bundet och är utformad för att med god marginal täcka
prognostiserade toppar i bruttoskuldnivån. Per den 31
december 2023 har koncernen en likviditet om 10 (19) Mkr
samt en outnyttjad kreditfacilitet om 543 (718) Mkr. I
tabel len på nästa sida återfinns de odiskonterade kassa-
flöden som kommer av koncernens skulder i form av
finansiella instrument, baserat på de vid balansdagen
kontrakterade återstående löptiderna. Belopp i utländsk
valuta samt belopp som ska betalas baserat på en rörlig
ränta har upp skattats genom att använda de på balans-
dagen gällande valutakurserna och räntesatserna.
Not 2 forts.
72
NOTER
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Koncernen (Mkr)
Mindre
än 1 år
Mellan 1
och 2 år
Mellan 2
och 5 år
Mer än
5 år
Per 31 december 2023
Upplåning 1 000
Skulder avseende leasing 455 295 772 437
Bruttoreglerade derivatinstrument
(valutaterminskontrakt)
Leverantörsskulder 588
Totalt 2 043 295 772 437
Per 31 december 2022
Upplåning 1 272
Skulder avseende leasing 414 405 504 494
Bruttoreglerade derivatinstrument
(valutaterminskontrakt)
Leverantörsskulder 543
Totalt 2 229 405 504 494
Moderföretaget (Mkr) Mindre än 1 år
Mellan 1
och 2 år
Mellan 2
och 5 år
Mer än
5 år
Per 31 december 2023
Upplåning 1 152
Totalt 1 152
Per 31 december 2022
Upplåning 1 177
Totalt 1 177
2.2 HANTERING AV FINANSIERINGS-/KAPITALRISK
Byggmaxkoncernen arbetar med att reducera sin kapital-/
finansieringsrisk genom att:
Etablera tillräckliga kreditfaciliteter i god tid för de behov
som kan förutses.
Övervaka förfallotider för den totala skulden med syfte
att matcha amortering emot förväntat kassaflöde.
Uppfylla nyckeltal enligt finansieringsavtal. Nyckeltalen är
räntetäckningsgrad, skuldsättningskvot samt soliditet/
riskbärande kapital.
Optimera arbetande kapital inom koncernen. Med arbe-
tande kapital avses: summan av lager, kundfordringar,
bonusfordringar från leverantörer, andra fordringar och
förutbetalda kostnader/upplupna intäkter subtraherat
med summan av leverantörs skulder, skatteskulder,
and ra kortfristiga skulder och upplupna kostnader/för-
utbetalda intäkter. Byggmax Group har inget uttalat
mål för soliditeten, däremot finns ett utdelningsmål.
Byggmaxkoncernens policy är att utdelning ska mot-
svara minst 50 procent av dess nettoresultat för före-
gående räkenskapsår, med be aktande av koncernens
kapitalbehov, resultat, finansiell ställning, kapitalkrav
samt aktuella konjunkturförhållanden.
Not 2 forts.
73
NOTER
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
3 VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH ANTAGANDEN
FÖR REDOVISNINGSÄNDAMÅL
Koncernen gör uppskattningar och antaganden om fram-
tiden för att kunna upprätta redovisningen enligt god redo-
visningssed. Uppskattningar och antaganden utvärderas
löpande och baseras på historisk erfarenhet och andra fak-
torer, inklusive förväntningar på framtida händelser som
anses rimliga under rådande förhållanden. Faktiskt utfall
kan skilja sig från gjorda uppskattningar och antaganden.
De uppskattningar och antaganden som gjorts i bokslutet
31 december 2023 har även beaktat osäkerheten kring den
geopolitiska utvecklingen samt pågående sanktioner mel-
lan länder i Europa och bedöms ej väsentligt kunna på verka
resultat och ställning för kommande räkenskapsår.
LEASING
Tillämpningen av standarden IFRS 16, vilken tillämpas av
koncernen för hyra av butikslokaler, kontor och lager-
lokaler kräver bedömningar och antaganden, så som fast-
ställande av leasingperiod och låneränta. Det antagande
som har störst effekt på leasingskuldens storlek är bedöm-
ningen av leasingperioden. När en leasingperiod går ut kan
ett avtal avslutas helt, omförhandlas eller förlängas
beroende på kontraktets utformning. Rättighet att avsluta
kontrakt under perioden minskar den leasingperiod som
används vid beräkningen och bygger på bästa möjliga
bedömning och baseras på historiska data samt rådande
marknadsläge. Möjlighet till förlängning tas med i beräk-
ningen om leasetagaren är rimligt säker på att utnyttja
möjlighet tullförlängning. Att kontrakt avslutas innan
leasingperiodens utgång har historiskt förekommit sällan.
Beräkningen för leasingperioden för lager och kontor utgår
från leasingavtalets längd. Antagandena för koncernen
utvärderas löpande utifrån förändringar inom branschen.
Diskonteringsränta som används vid beräkning motsvarar
koncernens marginella låneränta vilken utvärderas och
uppdateras kvartalsvis. Den marginella låneräntan mot-
svarar koncernens kreditrisk.
PRÖVNING AV NEDSKRIVNINGSBEHOV
FÖR GOODWILL
Koncernen undersöker varje år om något nedskrivnings-
behov föreligger för goodwill i enlighet med den redovis-
ningsprincip som beskrivs i not 1.7 Nedskrivningar av
icke-finansiella anläggningstillgångar. De antaganden och
bedömningar som görs gällande förväntade kassaflöden
och diskonteringsränta finns beskrivna i not 14.
4 SEGMENTSINFORMATION
Koncernen
Total nettoomsättning Varav e-handel Andel e-handel, %
2023 2022 2023 2022 2023 2022
Sverige 4 387 5 163 790 1 056
18 % 20 %
Norge 1 324 1 678 225 269
17 % 16 %
Övriga länder 454 499 179 204
40 %
41 %
Elimineringar -53 -80 -52 -70
Koncernen 6 113 7 260 1 142 1 459
19 % 20 %
Anläggningstillgångar Investeringar Avskrivningar
2023 2022 2023 2022 2023 2022
Sverige 2 868 2 947 112 189 -420 -378
Norge 759 874 24 45 -196 -199
Övriga länder 1 047 859 10 21 -42 -32
Koncernen 4 674 4 680 146 255 -658 -609
Byggmax Group redovisas som ett segment. Mer informa-
tion finns beskriven i not 1.3. I den geo grafiska informatio-
nen redovisas intäkterna baserat på var kunderna finns,
medan anläggningstillgångarna grundas på var an lägg-
ningarna är belägna. Dessa tillgångar inne fattar anlägg-
ningstillgångar förutom finansiella instru ment och
uppskjutna skattefordringar.
74
NOTER
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
5 ÖVRIGA INTÄKTER
Koncernen 2023 2022
Valutakursvinster 14 13
Vinst vid avyttring av inventarier 3 4
Övrigt 22 21
Summa övriga intäkter 39 38
8 ERSÄTTNINGAR TILL REVISORERNA
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovis-
ningen och bokföringen samt styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning, övriga arbetsuppgifter som det
ankommer på bolagets revisor att utföra samt rådgivning
eller annat biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan
granskning eller genomförandet av sådana övriga arbets-
uppgifter. Allt annat är andra uppdrag.
Koncernen 2023 2022
Öhrlings PricewaterhouseCoopers
Revisionsuppdrag 3 3
Revisionsverksamhet utanför
revisionsuppdrag 0 0
Skatterådgivning 0 1
Övriga tjänster 0
Summa ersättning till revisorerna 4 4
Övriga revisorer 2023 2022
Summa ersättning övriga revisorer 1 1
Summa ersättning övriga revisorer 1 1
Moderföretaget 2023 2022
Öhrlings PricewaterhouseCoopers
Revisionsuppdrag 1 1
Revisionsverksamhet utanför
revisionsuppdrag 0
Skatterådgivning 0 1
Övriga tjänster
Summa ersättning till revisorerna 1 2
6 ÖVRIGA KOSTNADER
Koncernen 2023 2022
Valutakursförluster 15 28
Förlust vid avyttring av inventarier 4 1
Summa övriga kostnader 20 30
7 VALUTAKURSDIFFERENSER
Valutakursdifferenser har redovisats i resultaträkningen
enligt följande:
Koncernen 2023 2022
Övriga intäkter 14 13
Övriga kostnader -15 -28
Finansiella intäkter 37 38
Finansiella kostnader -43 -29
Summa valutakursdifferenser -6 -7
75
NOTER
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
9 ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
Koncernen
2023
2022
Löner och ersättningar 603 622
Sociala kostnader 159 160
Pensionskostnader 47 45
Övriga personalkostnader 3 -1
Summa ersättningar till anställda 811 827
De riktlinjer för bestämmande av ersättningar till ledande
befattningshavare som fastställdes av årsstämman 2020
ska gälla tillsvidare dock längst till årsstämman 2024.
Utbetalda ersättningar till ledande befattningshavare har
skett i enlighet med tidigare beslut och de riktlinjer som
fastställts vid årsstämman. Tantiem till styrelse, verkställ-
ande direktör och andra ledande befattningshavare upp-
går till 0 (0) Mkr.
2023 2022
Löner och andra ersättningar samt
sociala kostnader (Mkr)
Löner och
andra
ersättningar
Sociala kostnader
(varav pensions-
kostnader) Antal
Löner och
andra
ersättningar
Sociala kostnader
(varav pensions-
kostnader) Antal
Koncernen
Styrelseledamöter, verkställande
direktörer 16 8 (2) 9 15 8 (2) 10
Övriga anställda 590 199 (45) 1 286 610 199 (43) 1 384
Summa 606 206 (47) 1 295 625 207 (45) 1 394
Moderföretaget
Styrelseledamöter 3 1 (0) 6 3 1 (0) 7
Verkställande direktören och andra
ledande befattningshavare 8 5(2) 1 0 0 1
Övriga anställda 0 0 0 0 0 0
Summa 11 6 (2) 7 3 1 (0) 8
2023 2022
Medelantal anställda Total Varav män, % Total Varav män, %
Dotterbolag
Sverige 900 68 984 68
Norge 279 84 292 87
Finland 54 62 60 66
Danmark 56 95 51 92
Totalt i dotterbolag 1 289 72 1 387 73
Koncernen totalt 1 289 72 1 387 73
2023 2022
Antal på balansdagen Total Varav män, % Total Varav män, %
Koncernen
Styrelseledamöter 6 67 7 57
Verkställande direktörer och övriga ledande befattningshavare 7 71 12 83
Koncernen totalt 13 69 19 70
Moderföretaget
Styrelseledamöter 6 67 7 57
Verkställande direktör och övriga ledande befattningshavare 1 100 1 100
Moderföretaget totalt 7 83 8 79
76
NOTER
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Ersättning till ledande
befattningshavare (Mkr)
Grundlön/
Styrelse-
arvode
Rörlig
ersättning
1
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad
Övrig
ersättning Summa
2023
Styrelsens ordförande – Anders Moberg 1,0 1,0
Styrelseledamot – Daniel Mühlbach 0,4 0,4
Styrelseledamot – Gunilla Spongh 0,5 0,5
Styrelseledamot – Catarina Fagerholm 0,4 0,4
Styrelseledamot – Lars Ljungälv 0,4 0,4
Styrelseledamot – Andréas Elgaard 0,4 0,4
Styrelseledamot – Kjersti Hobøl
4
0,1 0,1
Verkställande direktören – Mattias Ankarberg
2
3,8 0,7 0,0 1,2 0,8 6,5
Verkställande direktören – Karl Sandlund
3
2,6 0,3 0,0 0,8 0,0 3,6
Andra ledande befattningshavare
(6 stycken, varav två kvinnor)
1
15,7 5,2 0,0 3,1 1,0 25,0
Summa 25,3 6,1 0,0 5,1 1,8 38,3
Ersättning till ledande
befattningshavare (Mkr)
Grundlön/
Styrelse-
arvode
Rörlig
ersättning
1
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad
Övrig
ersättning Summa
2022
Styrelsens ordförande – Anders Moberg 0,9 0,9
Styrelseledamot – Daniel Mühlbach 0,4 0,4
Styrelseledamot – Gunilla Spongh 0,5 0,5
Styrelseledamot – Kjersti Hobøl 0,3 0,3
Styrelseledamot – Catarina Fagerholm 0,4 0,4
Styrelseledamot – Lars Ljungälv 0,4 0,4
Styrelseledamot – Andréas Elgaard 0,4 0,4
Verkställande direktören – Mattias Ankarberg 6,0 1,2 0,0 1,6 0,6 9,4
Andra ledande befattningshavare
(10 stycken, varav två kvinnor)
1
15,2 4,9 0,0 3,8 0,7 24,6
Summa 24,5 6,2 0,0 5,4 1,3 37,4
1) En ledande befattningshavare har fakturerat och redovisas under rörlig ersättning. Koncernledningen uppgår per den 1 december – 31 december
2023 till 7 stycken. För perioden 1 januari – 30 november 2023 uppgick koncernledningen till 10 stycken.
2) Verkställande direktör för perioden 1 januari – 30 juni 2023.
3) Verkställande direktör för perioden 1 juli – 31 december 2023.
4) Styrelseledamot till och med 5 maj 2023.
Not 9 forts.
Det finns inga avtal om avgångsvederlag till den verkställ-
ande direktören eller andra ledande befattningshavare.
Uppsägningstid för den verkställande direktören vid upp-
sägning från bolagets sida uppgår till 12 månader och vid
egen uppsägning till 6 månader. Pensionsålder för vd och
övriga ledande befattnings havare är 67 år. Fast lön och
pensioner återspeglar den om fattning och ansvar som
arbetet innebär. Vd har en premie baserad pension. Rörlig
ersättning avser ersättning för intjänad bonus för 2023,
utbetalas 2024.
OPTIONSPROGRAM
Årsstämman 2019, 2021, 2022 och 2023 fattade beslut om
att införa optionsprogram för ledande befattningshavare
och andra nyckelpersoner inom Byggmax Group. Priset på
tecknings optionerna motsvarade marknadsvärdet och vär-
deringen gjordes av en oberoende part enligt Black- Scholes
modell. Varje teckningsoption kommer att ge rätt att teckna
en aktie i bolaget till en lösenkurs enligt tabellen nedan.
Deltagarna i teckningsoptionsprogrammet har ingått ett
hembudsavtal. Optionsprogrammet för 2019 löper ut
2024- 12-09 och inlösen är möjlig från och med 2024-06-10.
Optionsprogrammet för 2021 löper ut 2026-12-14 och inlö-
sen är möjlig från och med 2026-06-15. Optionsprogram-
met för 2022 löper ut 2027-12-13 och inlösen är möjlig från
och med 2027-06-14. Optionsprogrammet för 2023 löper ut
2028-12-11 och inlösen är möjlig från och med 2028-06-12.
Optionsprogram 2023 2022 2021 2019
Totalt antal
teckningsoptioner 466 000 500 000 480 000 830 000
Pris 1,85 4,58 6,12 3,45
Lösenkurs 37,7 82,0 91,2 47,4
Löptid 5,5 5,5 5,5 5,5
Antal deltagare 8 8 8 8
77
NOTER
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
11 RESULTAT FRÅN FINANSIELLA POSTER
Koncernen 2023 2022
Finansiella intäkter
Valutakursvinster 37 38
Verkligt värde förändringar – ränteswappar och valutaderivat 1
Ränteintäkter 8 1
Övriga finansiella intäkter 0
Summa 45 40
Finansiella kostnader
Valutakursförluster -43 -29
Räntekostnader -70 -33
Räntekostnader leasing -35 -28
Tilläggsköpeskilling -6
Övriga finansiella kostnader 0 -1
Summa -154 -91
Resultat från finansiella poster -109 -51
Moderföretaget 2023 2022
Resultat från andelar i koncernföretag
Utdelning från koncernföretag 485
Nedskrivning andelar i koncernföretag -482
Summa 3
Ränteintäkter och liknande resultatposter
Valutakursvinster 8 13
Ränteintäkter 43 16
Summa 51 29
Räntekostnader och liknande resultatposter
Valutakursförluster -19 -10
Räntekostnader -101 -36
Tilläggsköpeskilling -6
Summa -126 -46
Resultat från finansiella poster -72 -17
Bokslutsdispositioner
Periodiseringsfond, årets avsättning -16
Koncernbidrag, erhållet 118 250
Summa 102 250
10 PENSIONER
PENSIONSFÖRSÄKRING I ALECTA
Åtaganden för ålderspension och familjepension för
tjänste män i Sverige tryggas genom en försäkring i Alecta.
Enligt ett uttalande från Rådet för hållbarhets- och finan-
siell rapporte ring, UFR 10, är detta en förmånsbestämd
plan som omfattar flera arbets givare. För räkenskapsåret
2023 har koncernen inte haft till gång till sådan information
som gör det möjligt att redovisa denna plan som en för-
månsbestämd plan. Pen sionsplanen enligt ITP som tryg-
gas genom en försäkring i Alecta redovi sas därför som en
avgiftsbestämd plan. Årets avgifter för pensionsförsäk-
ringar som är tecknade i Alecta uppgår till 13,5 (14,9) Mkr,
varav ITP2 3,0 (3,5) Mkr. Koncer nens nivå av deltagande i
ITP2 planen var 0,01868 procent och anges som koncer-
nens andel av de sammanlagda avgif terna till planen. För-
väntade avgifter till ITP2 planen under nästa år uppgår till
3,2 (2,7) Mkr. Alectas överskott kan förde las
till försäkrings-
tagarna och/eller de försäkrade. Vid utgång
en av 2023
uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva
preliminära konsolideringsnivån till 157 (172) pro cent. Den
kol lektiva konsolideringsnivån utgörs av mark nadsvärdet
på Alectas tillgångar i procent av försäkrings åtagandena
beräk nade enligt Alectas försäkringstekniska beräknings-
antaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19.
78
NOTER
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
12 INKOMSTSKATT
Koncernen 2023 2022
Aktuell skatt för året -38 -106
Aktuell skatt hänförlig till tidigare år 23 -1
Uppskjuten skatt avseende
temporära skillnader 27 18
Summa 12 -89
Moderföretaget 2023 2022
Aktuell skatt för året -10 -42
Summa -10 -42
Skillnaderna mellan redovisad skattekostnad och en
beräknad skattekostnad baserad på gällande skattesats
är följande:
Koncernen 2023 2022
Resultat före skatt 14 402
Inkomstskatt beräknad enligt
koncernens gällande skattesats -3 -83
Ej skattepliktiga intäkter 104 0
Resultat från intresseföretag och
Joint ventures 1
Nedskrivning av aktier i dotterbolag -139
Ej avdragsgilla kostnader -15 -20
Skatteeffekt på ränta periodise-
ringsfond -2 -1
Skatt spärrbelopp på utländsk skatt 10 10
Justering aktuell skatt avseende
tidigare år 23 -1
Övrigt 34 7
Skattekostnad 12 -89
Moderföretaget 2023 2022
Resultat före skatt 13 202
Inkomstskatt beräknad enligt
gällande skattesats -3 -42
Ej avdragsgilla kostnader -2 0
Ej skattepliktiga intäkter 100
Nedskrivning av aktier i dotterbolag -99
Övrigt 6
Skattekostnad -10 -42
Vägd genomsnittlig skattesats inom
koncernen är: -84,2% 22,1%
Den gällande skattesatsen för inkomstskatt i koncernen
och moderföretaget är 20,6 (20,6) procent.
13 RESULTAT PER AKTIE
Före utspädning 2023 2022
Årets resultat hänförligt till
moderbolagets aktieägare 26 313
Vägt genomsnittligt antal aktier
före utspädning (tusental) 58 625 58 625
Resultat per aktie före utspädning
(kronor) 0,44 5,34
Efter utspädning
Årets resultat hänförligt till
moderbolagets aktieägare 26 313
Vägt genomsnittligt antal aktier
före utspädning (tusental) 58 625 58 625
Utspädningseffekt avseende
teckningsoptioner
1
133
Vägt genomsnittligt antal aktier
efter utspädning (tusental) 58 625 58 758
Resultat per aktie efter utspädning
(kronor)
1
0,44 5,32
Antal utestående aktier vid årets
utgång (tusental) 58 625 58 625
Utdelning per aktie (kronor) 0,50 0,00
1) De 2 276 000 optionerna som tilldelades under 2019-2023 har inte
inkluderats i beräkningen av resultat per aktie eftersom de inte ger
upphov till någon utspädningseffekt för 2023. optionerna kan dock
komma att ha en utspädningseffekt på resultat per aktie kommande år.
14 IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten
Koncernen 2023 2022
Ingående anskaffningsvärde 268 226
Nyanskaffningar 35 42
Ökning genom förvärv
Försäljningar och utrangeringar -14
Omklassificeringar 0
Valutakursdifferenser 0 0
Utgående ackumulerat anskaff-
ningsvärde
288 268
Ingående avskrivningar -188 -162
Försäljningar och utrangeringar 13
Årets avskrivningar -26 -26
Omklassificeringar 0
Valutakursdifferenser 0 0
Utgående ackumulerade avskriv-
ningar
-201 -188
Utgående redovisat värde 87 80
De balanserade utvecklingsutgifterna avser utveckling
av affärssystem och webbplats.
79
NOTER
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Goodwill Kundrelation Varumärke Total
Goodwill, kundrelation och varumärke 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Ingående redovisat värde 2 024 1 963 123 123 147 180 2 294 2 265
Ökning genom förvärv 51 21 73
Avskrivningar -24 -24 -34 -36 -58 -59
Nedskrivningar
Omklassificeringar
Valutakursdifferenser -8 10 -4 3 -5 2 -17 16
Utgående redovisat värde 2 015 2 024 96 123 108 147 2 219 2 294
ÅRLIG PRÖVNING AV GOODWILL
Koncernen prövar varje år i det fjärde kvartalet om ned-
skrivningsbehov föreligger vad gäller goodwill.
Byggmax Group bedöms vara en kassagenererande
enhet (KGE). Återvinningsvärdet för den kassagenerande
enheten har fastställts utifrån en beräkning av nyttjande-
värdet.
Beräkningen utgår från uppskattade framtida kassa-
flöden baserade på budgeten för 2024 samt prognoser för
perioden 2025–2028, upprättade av koncernledningen
och godkända av styrelsen. Ledningens prognoser base-
ras del så historiska erfarenheter, dels extern information
om marknadstillväxt mm. Prognoser utarbetas baserade
på ett antal huvudantaganden avseende framtida tillväxt
och rörelsemarginal. Det beräknade återvinningsbara
beloppet ställs mot det bokförda värdet. Kassaflöden
bortom femårsperioden, det vill säga efter 2028, extra-
poleras med hjälp av en bedömd tillväxttakt om 2 procent
som motsvarar en vägd genomsnittlig tillväxttakt enligt
Riksbankens inflationsmål och är i linje med branschens
uthålliga tillväxt. Den marginal som använts är i nivå med
tidigare år. Vid diskontering av förväntade framtida kassa-
flöden har en genomsnittlig kapitalkostnad (WACC) före
skatt använts, för närvarande 15,4 procent för Byggmax
Group. Den genomsnittliga kostnaden för kapital har
baserats på följande antaganden:
Riskfri ränta: Tioårig statlig obligationsränta
Marknadens bedömda riskpremie
Betavärde: Fastställt betavärde för Byggmax Group
Prövningarna visar att återvinningsvärdet i Byggmax
Group överstiger det bokförda värdet. De immateriella
tillgångarna avseende kundrelationer och varumärke
skrivs av enligt plan.
KÄNSLIGHETSANALYS
Rörelsemarginal och framtida tillväxt: Om rörelsemargina-
len varit en procentenhet lägre än ledningens antagande,
eller en uppskattad tillväxttakt för extrapolerade kassa-
flöden bortom prognosperioden hade varit en procent-
enhet lägre än grundantagandet skulle det samlade åter-
vinningsvärdet minska med 5,4 procent respektive 15,7
procent vilket inte föranleder något nedskrivningsbehov.
Huvudantaganden om den genomsnittliga tillväxten för
en femårsperiod (2024–2028) uppgår till 9,1 procent och
den genomsnittliga rörelsemarginalen till 5,7 procent. Dis-
konteringsräntan: Om den uppskattade vägda kapital-
kostnaden (WACC) som tillämpats för diskonterade kassa-
flöden för koncernen hade varit en procentenhet högre än
grundantagandet om 15,4 procent finns fortsatt inget
nedskrivningsbehov.
Dessa beräkningar är hypotetiska och ska inte ses som
en indikation på att dessa förändringar är mer eller mindre
troliga. Känslighetsanalysen bör därför tolkas med för-
siktighet. Inget av de hypotetiska fallen ovan skulle för-
anleda en nedskrivning av goodwill.
Not 14 forts.
80
NOTER
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
15 MATERIELLA ANLÄGGNINGS-
TILLGÅNGAR
Inventarier, verktyg och installationer
Koncernen 2023 2022
Ingående anskaffningsvärde 1 540 1 321
Inköp 110 211
Ökning genom förvärv 1
Försäljningar och utrangeringar -37 -9
Omklassificeringar 0 -2
Valutakursdifferenser -26 18
Utgående ackumulerat
anskaffningsvärde
1 587 1 540
Ingående avskrivningar -957 -810
Försäljningar och utrangeringar 32 7
Årets avskrivningar -157 -142
Omklassificeringar 0 0
Valutakursdifferenser 17 -12
Utgående ackumulerade
avskrivningar
-1 063 -957
Utgående redovisat värde 524 583
Byggnader och mark
Koncernen 2023 2022
Ingående anskaffningsvärde 8 8
Utgående ackumulerat
anskaffningsvärde
8 8
Ingående avskrivningar -6 -5
Årets avskrivningar 0 0
Utgående ackumulerade
avskrivningar
-6 -6
Utgående redovisat värde 2 2
Markanläggning på annans fastighet
Koncernen 2023 2022
Ingående anskaffningsvärde 33 31
Inköp 1 2
Försäljningar och utrangeringar -3
Valutakursdifferenser -1 0
Utgående ackumulerat
anskaffningsvärde
31 33
Ingående avskrivningar -17 -15
Försäljningar och utrangeringar 3
Årets avskrivningar -2 -2
Valutakursdifferenser 0 0
Utgående ackumulerade
avskrivningar
-16 -17
Utgående redovisat värde 15 16
16 TILLGÅNGAR MED NYTTJANDERÄTT
OCH LEASING
Koncernen 2023 2022
Ingående anskaffningsvärde 2 758 2 154
Anskaffningar 256 360
Försäljningar och utrangeringar -24 -9
Omklassificeringar 253 214
Valutakursdifferenser -74 40
Utgående anskaffningsvärde 3 169 2 758
Ingående ackumulerade
avskrivningar -1 081 -801
Försäljningar och utrangeringar 10 26
Årets avskrivningar -415 -379
Omklassificeringar 83 86
Valutakursdifferenser 28 -14
Utgående ackumulerade
avskrivningar
-1 376 -1 081
Utgående redovisat värde 1 793 1 676
Resultaträkningen
Avskrivningar på nyttjanderätts-
tillgångar -415 -379
Ränta på leasingskulder -35 -28
Kostnader för korttidsleasing -1 -4
Kostnader för leasar med lågt värde -10 -11
Summa resultateffekter
hänförliga till leasingavtal
-462 -422
Kassaflöden
Ränta -35 -28
Amortering -410 -375
Betalning av korttids- och
lågt värde leasingavgifter -12 -15
Summa kassaflöden hänförliga till
leasingavtal
-457 -418
För mer information se även not 1.14, not 3, not 11 samt
not 31.
81
NOTER
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
17 ANDELAR I KONCERNBOLAG
Moderföretaget 2023 2022
Ingående anskaffningsvärde 1 694 1 570
Investeringar 124
Nedskrivningar -482
Utgående redovisat värde 1 213 1 694
Moderföretaget innehar andelar i följande dotterbolag:
Redovisat värde
Namn
Organisations-
nummer Säte
Kapital-
andel, % Antal andelar 2023 2022
Av Byggmax Group AB (publ)
ägda företag
Byggmax AB 556645-6215 Halmstad 100 100 000 681 477
Svea Distribution AB 556602-5895 Eslöv 100 200 0 0
Skånska Byggvaror Group AB 556987-6849 Solna 100 11 057 970 56 743
Næstved Lavpris Træ A/S 26146925 Øverup 100 500 000 57 57
Contera AS 986 607 021 Oslo 100 130 000 294 294
Byggmax Denmark ApS 42092541 Köpenhamn 100 40 000 45 45
BygMax A/S 36906782 Rødding 100 1000 80 80
1 213 1 694
Övriga koncernbolagsinnehav
Skånska Byggvaror AB 556100-1891 Solna 100
Gr
ønt Fokus AS 976 461 428 Kristiansand 100
Right Price Tiles AS 988 210 641 Oslo 100
Contera Engros AS 912 639 142 Oslo 100
Nordrum OY 3189979-2 Vanda 100
18 ÖVRIGA LÅNGFRISTIGA FORDRINGAR
Koncernen 2023 2022
Övrigt 5 5
Summa övriga långfristiga
fordringar
5 5
19 VARULAGER
Koncernen 2023 2022
Färdiga varor och handelsvaror 1 274 1 598
Produkter i arbete 7 10
Summa varulager 1 281 1 608
Lagret består till övervägande del av handelsvaror. Ingen
väsentlig nedskrivning i lager har skett.
82
NOTER
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
20 KUNDFORDRINGAR
Koncernen 2023 2022
Kundfordringar 20 30
Reservering för osäkra fordringar -1 -2
Summa kundfordringar 18 29
Specifikation över reserv för
osäkra kundfordringar 2023 2022
Ingående balans -2 -4
Reserveringar -1 0
Återföringar 0 1
Konstaterade och återvunna
kundförluster 1 2
Utgående balans -1 -2
Åldersanalys av kundfordringar 2023 2022
Ej förfallna kundfordringar 7 14
Förfallna kundfordringar 0-30 dagar 4 5
Förfallna kundfordringar
31-60 dagar 1 1
Förfallna kundfordringar
61-90 dagar 1 0
Förfallna kundfordringar >91 dagar 6 9
Summa 20 30
Det verkliga värdet på koncernens kundfordringar överens-
stämmer med det redovisade värdet.
21 ÖVRIGA FORDRINGAR
Koncernen 2023 2022
Bonusfordran leverantör 67 91
Övriga fordringar 19 15
Summa övriga fordringar 87 105
Moderföretaget 2023 2022
Övriga fordringar 7 2
Summa övriga fordringar 7 2
Huvuddelen av bonusfordran är i SEK. Per balansdagen
31 december 2023 bedöms inga övriga fordringar som
osäkra. För de befintliga bonusfordringarna så finns i majo-
riteten av fallen motsvarande leverantörsskuld. Det verkliga
värdet på koncernens övriga fordringar överensstämmer
med det redovisade värdet.
23 LIKVIDA MEDEL
I likvida medel i balansräkningen och kassaflödesanalysen
ingår följande:
Koncernen 2023 2022
Balansräkningen
Kassa och bank 10 19
Summa likvida medel 10 19
Kassaflödesanalysen
Kassa och bank 10 19
Summa likvida medel 10 19
22 FÖRUTBETALDA KOSTNADER
OCH UPPLUPNA INTÄKTER
Koncernen 2023 2022
Förutbetalda hyror 5 10
Förutbetalda leasingavgifter 1 1
Övriga poster 45 34
Summa förutbetalda kostnader
och upplupna intäkter
52 45
Moderföretaget 2023 2022
Övriga poster 4 5
Summa förutbetalda kostnader
och upplupna intäkter
4 5
83
NOTER
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
24 FINANSIELLA INSTRUMENT PER KATEGORI
Koncernens finansiella tillgångar och skulder värderas till
upplupet anskaffningsvärde.
Finansiella instrument som värderas till verkligt värde i
balansräkningen och upplysningar om dess värdering till
verkligt värde per nivå i följande verkligt värdehierarki
innefattar:
Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för
identiska tillgångar eller skulder (nivå 1).
Andra observerbara data för tillgången eller skulden än
noterade priser inkluderade i nivå 1, antingen direkt (det
vill säga som prisnoteringar) eller indirekt (det vill säga
härledda från prisnoteringar) (nivå 2).
Data för tillgången eller skulden som inte baseras på
observerbara marknadsdata (det vill säga ej observer-
bara data nivå 3).
Tillgångar i balansräkningen 2023-12-31
Tillgångar till upplupet
anskaffningsvärde
Tillgångar värderade till
verkligt värde via
resultaträkningen Summa
Kundfordringar och övriga fordringar
exklusive interimsfordringar 105 105
Likvida medel 10 10
Summa 115 115
Skulder i balansräkningen 2023-12-31
Skulder till upplupet
anskaffningsvärde
Skulder värderade till
verkligt värde via
resultaträkningen Summa
Upplåning 958 958
Leasingskuld 1 783 1 783
Leverantörsskulder och övriga skulder
exklusive interimsskulder 661 661
Summa 3 402 3 402
Tillgångar i balansräkningen 2022-12-31
Tillgångar till upplupet
anskaffningsvärde
Tillgångar värderade till
verkligt värde via
resultaträkningen Summa
Kundfordringar och övriga fordringar
exklusive interimsfordringar 134 134
Likvida medel 19 19
Summa 153 153
Skulder i balansräkningen 2022-12-31
Skulder till upplupet
anskaffningsvärde
Skulder värderade till
verkligt värde via
resultaträkningen Summa
Upplåning 1 202 1 202
Leasingskuld 1 669 1 669
Leverantörsskulder och övriga skulder
exklusive interimsskulder 624 624
Summa 3 495 3 495
Samtlig upplåning i koncernen är i svenska kronor (SEK).
Samtliga externa lån löper med tre månaders ränta och
det redovisade värdet bedöms i det närmaste motsvara
verkligt värde. Se not 26 samt not 2c för ytterligare infor-
mation. För lån finns inga ställda säkerheter, se not 32.
84
NOTER
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
25 AKTIEKAPITAL OCH
ÖVRIGT TILLSKJUTET KAPITAL
Specifikation över förändringar i eget kapital återfinns i
rapporten Förändringar i eget kapital, vilken följer närmast
efter balansräkningen.
Koncernen 2023 2022
Antal utestående aktier (tusental) 58 625 58 625
Totalt antal utestående aktier
(tusental)
58 625 58 625
Aktiekapital 20 20
Övrigt tillskjutet kapital 2 341 2 341
Summa 2 361 2 361
Aktierna har ett kvotvärde på 0,35 kr per aktie (0,35 kr per
aktie). Varje aktie motsvaras av en röst. Alla per balans-
dagen registrerade aktier är fullt betalda.
AKTIER
Totalt antal aktier och röster i bolaget uppgår till 58 625 045.
Aktiekapitalet uppgår till 20 333 015 kronor.
RESERVER
Kategorin reserver inom eget kapital avser i sin helhet om -
räkningsdifferenser, uppkomna vid omräkning av ut länd ska
dotterbolag.
26 UPPLÅNING
Koncernen 2023 2022
Långfristig
Långfristiga leasingskulder 1 363 1 284
Summa 1 363 1 284
Kortfristig
Skulder till kreditinstitut 900 820
Checkräkningskrediter 58 382
Kortfristiga leasingskulder 421 385
Summa 1 378 1 587
Summa upplåning 2 741 2 871
Samtlig upplåning i koncernen är i svenska kronor (SEK).
Samtliga externa lån löper med tre månaders ränta och
det redovisade värdet bedöms i det närmaste motsvara
verkligt värde. Se not 24 samt not 2c för ytterligare infor-
mation. För lån finns inga ställda säkerheter, se not 32.
Moderföretaget 2023 2022
Kortfristig
Skulder till kreditinstitut 900 820
Checkräkningskredit
1
210 287
Summa 1 110 1 107
Summa upplåning 1 110 1 107
1) Av checkräkningskrediten avser 152 (95) Mkr koncerninterna
mellanhavanden. Totalt utnyttjad checkräkningskredit i koncernen
uppgår till 58 (382) Mkr.
KONCERNEN HAR FÖLJANDE EJ UTNYTTJADE
KREDIT FACILITETER
Koncernen 2023 2022
Checkräkningskredit 543 218
Ej utnyttjade kreditfaciliteter 500
Summa 543 718
85
NOTER
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
27 UPPSKJUTEN SKATT
Uppskjutna skattefordringar 2023 2022
Värdering av underskottsavdrag 8 8
Leasingskulder 376 354
Övrigt -2 2
Summa uppskjutna skattefordringar 382 364
Belopp som kvittas mot uppskjutna
skatteskulder -368 -347
Netto uppskjutna skattefordringar 14 17
Bruttoförändringar
Skatte-
mässiga
underskott Övrigt Leasing Summa
Per 1 januari 2023 8 2 354 363
Redovisat:
I resultaträkningen 0 -3 22 19
Omklassificering 0 0
Direkt i eget kapital
Per 31 december
2023
8 -2 376 382
Bruttoförändringar
Skatte-
mässiga
underskott Övrigt Leasing Summa
Per 1 januari 2022 7 10 284 301
Redovisat:
I resultaträkningen 1 -8 70 63
Direkt i eget kapital
Per 31 december
2022
8 2 354 363
Uppskjutna skatteskulder 2023 2022
Obeskattade reserver 98 114
Immateriella anläggningstillgångar 44 57
Tillgångar med nyttjanderätt 368 347
Övrigt 1 2
Summa uppskjutna skatteskulder 511 520
Belopp som kvittas mot uppskjutna
skatteskulder -368 -347
Netto uppskjutna skattefordringar 143 174
Brutto-
förändringar
Obe-
skattade
reserver
Im-
materiella
tillgångar Övrigt Leasing Summa
Per 1 januari
2023 114 57 2 347 520
Redovisat:
I resultat-
räkningen -17 -14 0 21 -9
Om-
klassificering 0 0
Direkt i eget
kapital
Per 31
december
2023
98 44 1 368 511
Brutto-
förändringar
Obe-
skattade
reserver
Im-
materiella
tillgångar Övrigt Leasing Summa
Per 1 januari
2022 126 63 3 278 470
Redovisat:
I resultat-
räkningen -12 -6 -1 69 50
Direkt i eget
kapital
Per 31
december
2022
114 57 2 347 520
Uppskjutna skatteskulder netto 2023 2022
Summa uppskjutna skatteskulder netto 129 157
Nettoförändringen avseende uppskjutna skatter är
följande:
Koncernen 2023 2022
Vid årets början 157 170
Redovisning i resultaträkningen -29 -13
Vid årets slut 129 157
Uppskjutna skattefordringar redovisas för skattemässiga
underskottsavdrag i den utsträckning som det är
sannolikt att de kan tillgodogöras genom framtida
beskattnings bara vinster.
86
NOTER
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
28 LÅNGFRISTIGA SKULDER
Koncernen 2023 2022
Garantiåtagande 1 1
Övriga långfristiga skulder
Summa långfristiga skulder 1 1
29 ÖVRIGA SKULDER
Koncernen 2023 2022
Momsskuld 30 38
Personalrelaterade skulder 16 17
Övrigt 26 26
Summa övriga skulder 73 81
30 UPPLUPNA KOSTNADER OCH
FÖRUTBETALDA INTÄKTER
Koncernen 2023 2022
Upplupna löner 50 51
Upplupna semesterlöner 82 83
Upplupna sociala avgifter 27 27
Tilläggsköpeskilling förvärv 109
Övrigt 78 96
Summa upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter
236 367
Moderföretaget 2023 2022
Tilläggsköpeskilling förvärv 109
Upplupna löner 3 3
Upplupna sociala avgifter 1 1
Övrigt 12 14
Summa upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter
16 128
31 KASSAFLÖDESFÖRÄNDRING I SKULDSÄTTNINGEN SOM
REDOVISAS I FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Koncernen IB 2023 Kassaflöde
Valutakurs-
differenser
Ej kassaflödes-
påverkande poster UB 2023
Lån 820 80 900
Långfristig leasingskuld 1 284 -31 110 1 363
Kortfristig leasingskuld 385 -410 -12 48 421
2 489 -330 -43 158 2 684
Nyttjad checkkredit 382 -325 57
Förändring kassaflöde i finansierings-
verksamheten
2 871 -655 525 2 741
Koncernen IB 2022 Kassaflöde
Valutakurs-
differenser
Ej kassaflödes-
påverkande poster UB 2022
Lån 400 420 820
Långfristig leasingskuld 995 21 268 1 284
Kortfristig leasingskuld 346 -375 7 407 385
1 741 -188 28 674 2 256
Nyttjad checkkredit 447 -65 382
Förändring kassaflöde i finansierings-
verksamheten
2 188 -253 703 2 638
87
NOTER
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
32 STÄLLDA SÄKERHETER,
EVENTUALFÖRPLIKTELSER OCH
EVENTUALTILLGÅNGAR
Ställda säkerheter
Koncernen 2023 2022
För egna skulder och avsättningar:
Företagsinteckningar 120 120
Summa ställda säkerheter,
eventualförpliktelser och
eventual tillgångar
120 120
Eventualförpliktelser
Koncernen 2023 2022
Kapitaltäckningsgaranti till förmån
för koncernbolag
Inga Inga
33 TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Inga transaktioner med närstående har ägt rum utöver
ersättningar till styrelse och ledande befattningshavare.
Upplysning om nyckelpersoner i ledande ställning finns att
tillgå i not 9 Ersättningar till anställda.
35 VINSTDISPOSITION
Balanserade vinstmedel 493 951 063
Årets resultat 3 486 614
SUMMA 497 437 676
Styrelsen och verkställande direktören föreslår att vinst-
medlen disponeras så att:
Utdelning till aktieägarna
(0,50 kronor per aktie) 29 312 523
I ny räkning balanseras 468 125 154
SUMMA 497 437 676
34 HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN
Inga väsentliga händelser har inträffat efter balansdagens
slut.
88
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att
kon cernredovisningen har upprättats i enlighet med de
internationella redovisningsstandarderna IFRS sådana
de antagits av EU och ger en rättvisande bild av koncer-
nens ställning och resultat. Årsredovisningen har upp-
rättats i enlighet med god redovisningssed och ger en
rätt visande bild av moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltnings berättelsen för koncernen och moderbolaget
ger en rätt visande översikt över utvecklingen av koncer-
nens och moderbolagets verksamhet, ställning och resul-
tat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhets faktorer
som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen
står inför.
Moderföretagets och koncernens resultat- och balansräkningar kommer att föreläggas
årsstämman 2024-05-06 för fast ställelse.
Stockholm den 21 mars 2024
ANDERS MOBERG
Styrelseordförande
ANDAS ELGAARD CATARINA FAGERHOLM
Styrelseledamot Styrelseledamot
LARS LJUNGÄLV
Styrelseledamot
DANIEL MÜHLBACH GUNILLA SPONGH
Styrelseledamot Styrelseledamot
KARL SANDLUND
Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har lämnats
den 21 mars 2024, som framgår av vår elektroniska signatur
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
CESAR MORÉ
Auktoriserad revisor
UNDERSKRIFTER
89
REVISIONSBERÄTTELSE
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Till bolagsstämman i Byggmax Group AB (publ), org.nr
556656-3531
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH
KONCERNREDOVISNINGEN
UTTALANDEN
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen för Byggmax Group AB (publ) för
år 2023 med undantag för bolagsstyrningsrapporten på
sidorna 51–57. Bolagets årsredovisning och koncern-
redovisning ingår på sidorna 45–88 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upp-
rättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i
alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moder-
bolagets finansiella ställning per den 31 december 2023
och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året
enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger
en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av
koncernens finansiella ställning per den 31 december
2023 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för
året enligt International Financial Reporting Standards
(IFRS), såsom de antagits av EU, och årsredovisnings-
lagen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrnings-
rapporten på sidorna 51–57. Förvaltningsberättelsen är
förenlig med årsredovisningens och koncern redo-
visningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer
koncernens rapport över totalresultat och balans-
räkning samt resultaträkningen och balansräkningen
moderbolaget.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen är förenliga med innehållet i
den kompletterande rapport som har överlämnats till
moderbolagets och koncernens revisionsutskott i enlig-
het med revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
GRUND FÖR UTTALANDEN
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande
till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed
i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår
bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster
som avses i revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1
har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i före-
kommande fall, dess moderföretag eller dess kontrolle-
rade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är
tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra ut -
talanden.
REVISIONSBERÄTTELSE
VÅR REVISIONSANSATS
REVISIONENS INRIKTNING OCH OMFATTNING
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsent-
lighetsnivå och bedöma risken för väsentliga felaktig-
heter i de finansiella rapporterna. Vi beaktade särskilt
de områden där verkställande direktören och styrelsen
gjort subjektiva bedömningar, till exempel viktiga redo-
visningsmässiga uppskattningar som har gjorts med
utgångspunkt från antaganden och prognoser om
framtida händelser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom
vid alla revisioner har vi också beaktat risken för att
styrelsen och verkställande direktören åsidosätter den
interna kontrollen, och bland annat övervägt om det
finns belägg för systematiska avvikelser som givit upp-
hov till risk för väsentliga felaktigheter till följd av
oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamåls-
enlig granskning i syfte att kunna uttala oss om de
finansiella rapporterna som helhet, med hänsyn tagen
till koncernens struktur, redovisningsprocesser och
kontroller samt den bransch i vilken koncernen verkar.
Byggmax koncernen består av ett antal dotterbolag
och filialer i Norden. Sverige utgör ca 72 % av koncer-
nens omsättning medan Norge utgör ca 22 % av
omsättningen och övrig verksamhet står för resterande
del av omsättningen. Huvuddelen av alla bolag, mot-
svarande 89 % av koncernens omsättning, är föremål
för revisionsåtgärder för att fastställa koncernens och
moderbolagets resultat och ställning. Alla dotterbolag
och filialer är även föremål för lagstadgad revision i sina
respektive länder. Byggmax koncernens verksamhet är
säsongsbetonad och cirka 68 % av koncernens omsätt-
ning tjänas in under det andra och tredje kvartalen.
VÄSENTLIGHET
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av
vår bedömning av väsentlighet. En revision utformas för
att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida de
finansiella rapporterna innehåller några väsentliga fel-
aktigheter. Felaktigheter kan uppstå till följd av oegent-
ligheter eller misstag. De betraktas som väsentliga om
enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka
de ekonomiska beslut som användarna fattar med
grund i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa
kvantitativa väsentlighetstal. Med hjälp av dessa och
kvalitativa överväganden fastställde vi revisionens
inriktning och omfattning och våra granskningsåtgär-
ders karaktär, tidpunkt och omfattning, samt att
bedöma effekten av enskilda och sammantagna fel-
aktigheter på de finansiella rapporterna som helhet.
90
REVISIONSBERÄTTELSE
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
SÄRSKILT BETYDELSEFULLA OMRÅDEN
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de
områden som enligt vår professionella bedömning var
de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovis-
ningen och koncernredovisningen för den aktuella
perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för
revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredo-
visningen och koncernredovisningen som helhet, men vi
gör inga separata uttalanden om dessa områden.
SÄRSKILT BETYDELSEFULLT OMRÅDE
HUR VÅR REVISION BEAKTADE DET SÄRSKILT
BETYDELSEFULLA OMRÅDET
Riktighet, fullständighet och
periodisering av intäkter
Vi hänvisar till not 1.12 Intäktsredovisning, not 4 (seg-
mentinformation) samt not 20 – kundfordringar.
Koncernens nettoomsättning uppgick 2023 till 6 113
Mkr. Ett av våra särskilt betydelsefullt områden i revi-
sionen utgörs av Byggmax-koncernens intäkts-
redovisning. Intäkterna utgörs av ett stort antal transak-
tioner och det finns en inneboende risk för att det kan
uppstå fel i enskilda försäljningstransaktioner eller i
andra transaktionsslag som påverkar intäkterna. För-
säljningen sker i de nordiska länderna dels genom
försäljning direkt i butik och dels genom försäljning på
web (e-handel). En stor del av försäljningen sker till
privat kunder men försäljning sker även till företags-
kunder. Intäktstransaktionerna för Byggmax bygger på
prislistor för varor som handlas i butik eller via webb.
Intäkter redovisas då leve rans skett till kunden enligt
gällande leveransvillkor. En reservering görs även för
förväntade returer baserat på historiskt utfall.
Vi har utvärderat design av och effektivitet i vissa
utvalda kontroller i processen för försäljning i syfte att
verifiera att det finns kontroller på plats för att säker-
ställa att korrekta priser tillämpas samt att intäkts-
transaktioner redovisas i korrekt period. I vår granskning
av kontanthantering i butik har vi även genomfört
kontrolltestning av inventering och kontrollberäkning av
dagskassor.
I tillägg till test av kontroller har detaljtestning gjorts
genom transaktionsanalyser vilket innefattar huvud-
delen av koncernens intäkter, och där varje transaktion
har analyserats för att säkerställa att ett uttag av lager
motsvaras av en intäktstransaktion.
Vid årsbokslutet har även kompletterande testning
skett av kontroller samt analytisk granskning för att
verifiera att korrekta periodiseringar skett i årsbok-
slutet.
Värdering av Goodwill
Vi hänvisar till noterna 3 Viktiga uppskattningar och
bedömningar samt not 14 – Immateriella tillgångar.
Förvärvad Goodwill och andra förvärvsrelaterade
immateriella tillgångar, inklusive kundrelationer utgör
en väsentlig del av Byggmax-koncernens balansräkning
om 2 219 Mkr per den 31 december 2023. Byggmax-
koncernens goodwill uppgår per 31 december 2023 till
2 015 Mkr.
Goodwill är ej föremål för löpande avskrivningar och
testas därför årligen för nedskrivningsbehov i enlighet
med kraven i IFRS samt om indikationer på nedskriv-
ningsbehov identifieras. Byggmax-koncernen har en
rutin och process för att utföra dessa tester. Nedskriv-
ningsprövningen baserar sig på återvinningsvärdet,
vilket motsvarar värdet av diskonterade kassaflöden för
identifierade kassagenererande enheter. Dessa baseras
på koncernens budget och strategiplan. Centrala anta-
ganden i dessa beräkningar är antaganden om framtida
tillväxt, marginal samt diskonteringsränta (”WACC”). Då
processen till sin natur är grundad på uppskattningar
och bedömningar utgör prövningen ett särskilt betydel-
sefullt område i vår revision.
Vi har granskat huruvida bolagets prövningar av ned-
skrivningsbehov baseras på de budgetar och strategi-
planer som ledningen och styrelsen fastställt. Vidare har
vi bedömt rimligheten i dessa antaganden. Vi har också
bedömt de antaganden om tillväxt som gjorts som
ligger bortom den tidshorisont som täcks av styrelsens
och ledningens 3–5 åriga strategiplan samt de
antagan den om diskonteringsränta som används vid
ned skriv ningstesten. För att bedöma de antaganden
som led ningen gjort har vi dels utvärderat ledningens
process för prognos framtagande, verifierat data, så
som för väntad inflation, mot externa datakällor samt
använt oss av PwC:s värderingsspecialister.
Vi har också, i samband med test av nedskrivnings-
behov, särskilt granskat känsligheten i värderingen för
förändringar i väsentliga parametrar, som på individuell
eller kollektiv basis, skulle kunna medföra att ett ned-
skrivningsbehov föreligger.
Vi har med företagsledningen och revisionsutskottet
diskuterat de metoder, uppskattningar och antaganden
på vilka Byggmax koncernens bedömningar baseras.
Slutligen har vi bedömt om upplysningar som lämnas i
not 14 (Goodwill, kundrelationer och varumärken) är
ändamålsenliga.
91
REVISIONSBERÄTTELSE
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
ANNAN INFORMATION ÄN ÅRSREDOVISNINGEN
OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Detta dokument innehåller även annan information än
årsredovisningen och koncernredovisningen och åter-
finns på sidorna 1–44 samt 94. Den andra informatio-
nen består även av ersättningsrapporten som vi tagit
del av före datumet för denna revisionsberättelse. Det
är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och kon-
cernredovisningen omfattar inte denna information och
vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende
denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den
information som identifieras ovan och överväga om
informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna
genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt
inhämtat under revisionen samt bedömer om informa-
tionen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avse-
ende denna information, drar slutsatsen att den andra
informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi
skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera
i det avseendet.
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE
DIREKTÖRENS ANSVAR
Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för att årsredovisningen och koncernredovis-
ningen upprättas och att de ger en rättvisande bild
enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncern-
redovisningen, enligt IFRS, så som de antagits av EU,
och årsredovisningslagen. Styrelsen och verkställande
direktören ansvarar även för den interna kontroll som de
bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovis-
ning och koncernredovisning som inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncern-
redovisningen ansvarar styrelsen och verkställande
direktören för bedömningen av bolagets och koncer-
nens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser,
när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka
förmågan att fortsätta verksamheten och att använda
antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt
drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande
direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med
verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ
till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar
styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat
övervaka bolagets finansiella rapportering.
REVISORNS ANSVAR
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om
huruvida årsredovisningen och koncernredovisningen
som helhet inte innehåller några väsentliga felaktig-
heter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller miss-
tag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller
våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av
säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som
utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av
oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga
om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar
med grund i årsredovisningen och koncernredovis-
ningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revi sionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen finns på
Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspek-
tionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del
av revisionsberättelsen.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH
ANDRA FÖRFATTNINGAR
UTTALANDEN
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen har vi även utfört en revision av styrel-
sens och verkställande direktörens förvaltning för
Byggmax Group AB (publ) för år 2023 samt av förslaget
till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten
enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar
styrelsens ledamöter och verkställande direktören
ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
GRUND FÖR UTTALANDEN
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige.
Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i
Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är till-
räckliga och ändamålsenliga som grund för våra
uttalanden.
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE
DIREKTÖRENS ANSVAR
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispo-
sitioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid för-
slag till utdelning innefattar detta bland annat en
bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn
till de krav som bolagets och koncernens verksam-
hetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsoli-
deringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och för-
valtningen av bolagets angelägenheter. Detta inne-
fattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets
och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att
bolagets organisation är utformad så att bokföringen,
medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska ange-
lägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Den verkställande direktören ska sköta den löpande
förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar
92
REVISIONSBERÄTTELSE
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga
för att bolagets bokföring ska fullgöras i överens-
stämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska
skötas på ett betryggande sätt.
REVISORNS ANSVAR
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och
därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta
revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet
kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verk-
ställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldig-
het mot bolaget
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolags-
lagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till disposi-
tioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt
uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet
bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolags-
lagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men
ingen garanti för att en revision som utförs enligt god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åt -
gärder eller försummelser som kan föranleda ersätt-
ningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är för-
enligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revi-
sionen av förvaltningen finns på Revisorsinspektionens
webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisorns-
ansvar. Denna beskrivning är en del av revisions-
berättelsen.
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen har vi även utfört en granskning av att
styrelsen och verkställande direktören har upprättat
årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format
som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
(Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden för Byggmax Group AB
(publ) för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det
lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i
ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elek-
tronisk rapportering.
GRUND FÖR UTTALANDEN
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation
RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt
ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande
till Byggmax Group AB (publ) enligt god revisorssed i
Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE
DIREKTÖRENS ANSVAR
Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet
med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappers-
marknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll
som styrelsen och verkställande direktören bedömer
nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsent-
liga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag.
REVISORNS ANSVAR
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om
Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format
som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, på grundval av vår gransk-
ning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra
granskningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att
Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller
dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är
ingen garanti för att en granskning som utförs enligt
RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter
eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt
eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard
on Quality Management 1, som kräver att företaget
utformar, implementerar och hanterar ett system för
kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner avse-
ende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för
yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra
författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder
inhämta bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett
format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
av årsredovisningen och koncernredovisning. Revisorn
väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat
genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter
i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn
de delar av den interna kontrollen som är relevanta för
hur styrelsen och verkställande direktören tar fram
underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som
är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna,
men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten
i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också
en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i
styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen
validering av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt
XHTML-format och en avstämning av att Esef-
rapporten överensstämmer med den granskade
årsredo visningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av
huruvida koncernens resultat-, balans- och egetkapital-
räkningar, kassaflödesanalys samt noter i Esef-
rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad
som följer av Esef-förordningen.
93
REVISIONSBERÄTTELSE
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
REVISORNS GRANSKNING AV
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrnings-
rapporten på sidorna 51–57 och för att den är upprättad
i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR
16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrnings-
rapporten har en annan inriktning och en väsentligt
mindre omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige
har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig
grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upp-
lysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkt-
erna 2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra
stycket samma lag är förenliga med årsredovisningens
och koncernredovisningens övriga delar samt är i över-
ensstämmelse med årsredovisningslagen.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB utsågs till
Byggmax Group AB (publ)s revisor av bolagsstämman
den 5 maj 2023 och har varit bolagets revisor sedan maj
2006.
Stockholm den 21 mars 2024, som framgår i vår elektro-
niska signatur
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Cesar Moré
Auktoriserad revisor
94
BYGGMAX GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
DEFINITIONER OCH NYCKELTAL
Byggmax Group använder terminologin för alternativa
nyckeltal enligt europeiska värdepappers- och mark-
nadsmyndighetens (ESMA) riktlinjer. Byggmaxkoncer-
nen använder sig av de alternativa nyckeltalen EBITDA,
EBITA, räntabilitet på eget kapital, nettoskuld, soliditet,
sysselsatt kapital, räntebärande skulder och långfristiga
icke-räntebärande skulder. Koncernen anser att nyckel-
talen är användbara för användarna av den finansiella
rapporten som ett komplement för att bedöma möjlig-
het till utdelning, att genomföra strategiska investe-
ringar, utvärdera lönsamheten samt att bedöma
koncernens möjligheter att leva upp till finansiella åtag-
anden. Byggmax Group visar alternativa nyckeltal för att
beskriva verksamhetens underliggande lönsamhet och
för att förbättra jämförbarheten mellan rapporterings-
perioder och branscher. Koncernens definitioner är
oförändrade mot tidigare perioder. Beräkning av alter-
nativa nyckeltal återfinns på www.byggmax.se under
finansiell statistik eller länk http://om.byggmax.se/sv/
investerare/finansiell-statistik/.
DEFINITIONER AV FINANSIELLA NYCKELTAL/
REDOVISNINGSTERMINOLOGI
Avkastning på eget kapital: Avkastning på eget kapital
är ett mått som koncernen betraktar som viktigt för en
investerare som vill kunna jämföra sin investering med
alternativa investeringar. Koncernen definierar avkast-
ning på eget kapital som resultat efter skatt dividerat
med genomsnittligt eget kapital.
Avkastning på sysselsatt kapital: EBITA dividerat med
genomsnittligt sysselsatt kapital.
EBITA: EBITA är ett mått som koncernen betraktar som
relevant för en investerare som vill förstå resultatgene-
reringen före av- och nedskrivning av goodwill. Koncer-
nen definierar EBITA som rörelseresultat efter av- och
nedskrivningar av immateriella och materiella anlägg-
ningstillgångar, men före avdrag för nedskrivning av
goodwill, kundrelationer och varumärke.
EBITA-marginal: EBITA dividerat med nettoomsätt-
ningen.
EBITDA: EBITDA är ett mått som koncernen betraktar
som relevant för en investerare som vill förstå resultat-
genereringen före investeringar i anläggningstillgångar.
Koncernen definierar EBITDA som resultat före av- och
nedskrivningar av materiella och immateriella till gångar
exklusive IFRS 16.
Eget kapital per aktie: Eget kapital dividerat med antal
utestående aktier.
Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie:
Kassaflödet från den löpande verksamheten dividerat
med genomsnittligt antal utestående aktier per balans-
dagen.
Långfristiga icke-räntebärande skulder: Långfristiga
icke-räntebärande skulder är ett mått som koncernen
betraktar som relevant för en investerare som vill förstå
företagets skuldsättning utan ränteexponering. Koncer-
nen definierar långfristiga icke-räntebärande skulder
som långfristiga skulder utan ränteförpliktelse.
Nettoskuld: Nettoskuld är ett mått som koncernen
betraktar som relevant för kreditgivare som vill se hur
stor koncernens totala skuldsituation är. Koncernen
definierar nettoskuld som räntebärande skulder redu-
cerat med likvida medel.
Resultat per aktie: Resultat efter skatt dividerat med
genomsnittligt antal utestående aktier vid periodens
utgång.
Räntebärande skulder: Räntebärande skulder används
för att beräkna nettoskulden. Koncernen definierar
ränte bärande skulder som upplåning från kreditinstitut
adderat med övriga långfristiga skulder.
Rörelsemarginal: Rörelseresultat i förhållande till netto-
omsättning.
Soliditet: Soliditet är ett mått som koncernen betraktar
som viktigt för kreditgivare som vill kunna förstå före-
tagets långsiktiga betalningsförmåga. Koncernen
definierar soliditet som eget kapital i förhållande till
balansomslutning.
Sysselsatt kapital: Sysselsatt kapital är ett mått som
koncernen betraktar som relevant för en investerare
som vill förstå företagets lönsamhet i förhållande till
externt finansierat kapital och eget kapital. Koncernen
definierar sysselsatt kapital som eget kapital adderat
med nettoskuldsättning.
DEFINITION AV BRANSCHSPECIFIKA NYCKELTAL
Bruttomarginal: Nettoomsättning reducerat med
varukostnad i förhållande till nettoomsättning.
E-handel: Nettoomsättning genererat av e-handels-
beställningar gjorda på någon av våra e-handels siter
samt all netto omsättning i Skånska Byggvaror.
Nettoomsättning jämförbara butiker: Nettoomsättning
för jämförbara butiker är ett viktigt branschspecifikt
mått som visar hur mycket försäljningen ökar organiskt.
Måttet är bra redskap för investerare som vill jämföra
omsättningsökningen för olika företag inom branschen.
Koncernen definierar det som omsättning för de butiker
som är jämförbara. Med jämförbar försäljning avses
butiker som varit öppna mer än 12 månader. Jämförbar
försäljning räknas i konstant valuta. All e-handel anses
vara jämförbar.
Nya butiker: Butiker som varit i drift mindre än 12 måna-
der.
Producerad av Sthlm Kommunikation & IR i samarbete med Byggmax Group.
Samtliga bilder Byggmax Group.
Box 30006, 104 25 Stockholm
www.byggmax.se