549300MN30TBRLYN34652024-01-012024-12-31549300MN30TBRLYN34652023-01-012023-12-31549300MN30TBRLYN34652024-12-31549300MN30TBRLYN34652023-12-31549300MN30TBRLYN34652022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MN30TBRLYN34652022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300MN30TBRLYN34652022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300MN30TBRLYN34652022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MN30TBRLYN34652022-12-31iso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares549300MN30TBRLYN34652023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MN30TBRLYN34652023-01-012023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300MN30TBRLYN34652023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300MN30TBRLYN34652023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MN30TBRLYN34652023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MN30TBRLYN34652023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300MN30TBRLYN34652023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300MN30TBRLYN34652023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MN30TBRLYN34652024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MN30TBRLYN34652024-01-012024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300MN30TBRLYN34652024-01-012024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300MN30TBRLYN34652024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MN30TBRLYN34652024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MN30TBRLYN34652024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300MN30TBRLYN34652024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300MN30TBRLYN34652024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
HEXPOL AB (publ), Skeppsbron 3, SE-211 20 Malmö, Sweden.
Telephone +46 040-25 46 60.
www.hexpol.com
HEXPOL är en världsledande polymerkoncern med starka globala positioner inom
avancerade polymer compounds, packningar för plattvärmeväxlare samt hjul
i polymera material för truck- och länkhjulsapplikationer.
Kunderna är i huvudsak den globala fordons- och verkstadsindustrins system-
leverantörer, bygg- och anläggningsbranschen och inom sektorer som transport,
energi och konsument samt kabelindustrin och tillverkare av medicinteknik, platt-
värmeväxlare och truckar.
Koncernen är organiserad i två affärsom råden, HEXPOL Compounding och
HEXPOL Engineered Products. HEXPOL-koncernens försäljning 2024 uppgick
till 20 437 msek och koncernen har cirka 5 000 anställda i 14 länder.
ÅRSREDOVISNING 2024 MED HÅLLBARHETSRAPPORT
We create
a material difference
ÅRSREDOVISNING 2024 MED HÅLLBARHETSRAPPORT
1HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
ÅRSREDOVISNING 2023
MED HÅLLBARHETSRAPPORT
We create
a material difference
HEXPOL AB är ett publikt bolag. Org.nr. 556108-9631.
Säte i Malmö, Sverige. This Annual Report is also
available in English.
Årsredovisningen publiceras på svenska och engelska.
Den svenska versionen utgör originalversionen och har
granskats av HEXPOL:s revisor. Alla värden uttrycks i
svenska kronor. Kronor förkortas SEK, tusen kronor
TSEK och miljoner kronor MSEK. Sifferuppgifter inom
parentes avser föregående år 2023 om inte annat
uppges.
HEXPOL redovisar hållbarhet för 2024 enligt Global
Reporting Initiatives (GRI) standarder för hållbarhets-
redovisning (GRI Universal Standards).
Denna rapport innehåller framtidsinriktad information
som baseras på HEXPOL-ledningens nuvarande för-
väntningar. Även om ledningen bedömer att förvänt-
ningarna som framgår av sådan framtidsinriktad
information är rimliga, kan ingen garanti lämnas för att
dessa förväntningar kommer att visa sig vara korrekta.
Följaktligen kan framtida utfall variera väsentligt jämfört
med vad som framgår i den framtidsinriktade
informationen beroende på bland annat förändrade
förutsättningar avseende ekonomi, marknad och
konkurrens, förändringar i lagkrav och andra politiska
åtgärder, variationer i valutakurser och andra faktorer.
Årsredovisningen är producerad av HEXPOL i samarbete
med RHR Corporate Communication. Grafisk form
G-byrån Sverige. Tryckt av Exacta på papper från Arctic
Paper Munkedals, ett av världens mest miljövänliga
pappersbruk. Papperet är tillverkat av råvara från håll-
bart skogsbruk och uppfyller kraven för såväl FSC, PEFC
som miljömärkningen EU Ecolabel. Trycksaken är märkt
med den nordiska miljömärkningen Svanen.
Trycksak
3041 0417
S
V
A
N
E
N
M
Ä
R
K
T
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Innehållsförteckning
HEXPOL i korthet .....................................................3
VD har ordet ...........................................................4
Året i korthet ..........................................................6
HEXPOL som investering ...........................................7
Globala trender .......................................................8
Syfte, vision, affärsidé och affärsmodell .................... 10
Strategi ................................................................12
Väl positionerat för fortsatt tillväxt ....................... 14
Mål och utfall 2024 ................................................18
HEXPOL-aktien ...................................................... 20
Koncernen i sammandrag .......................................22
Affärsområde HEXPOL Compounding ....................24
Affärsområde HEXPOL Engineered Products ...........26
HEXPOL:s plattform för hållbar utveckling .................30
Styrelsens ordförande .............................................36
Bolagsstyrningsrapport ...........................................37
Intern kontroll ................................................42
Styrelsen .......................................................44
Koncernledningen ...........................................45
Förvaltningsberättelse ............................................48
Risker och riskhantering .....................................52
Finansiella rapporter ..............................................56
Koncernens räkningar ........................................57
Koncernens noter ..............................................61
Moderbolagets räkningar och noter ......................76
Styrelsens försäkran ..............................................82
Revisionsberättelse ................................................ 83
Hållbarhetsrapport ................................................. 87
Allmän information .............................................88
Miljöinformation .................................................95
Socialt ansvar .................................................. 110
Affärsetik.........................................................116
Ekonomiska definitioner och ordlista ...................... 122
Flerårsöversikt ..................................................... 124
Aktieägarinformation ............................................ 126
BOLAGSSTYRNING,
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE,
RISK OCH RISKHANTERING
VERKSAMHETEN 2024,
STRATEGI OCH
HÅLLBAR UTVECKLING
FINANSIELL INFORMATION OCH
HÅLLBARHETS RAPPORTERING
ÖVRIG INFORMATION
INNEHÅLLSFÖRTECKNING
3HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
HEXPOL är en världsledande koncern med expertis inom avancerade polymera material och
applikationer samt med starka globala marknadspositioner inom avancerade polymera blandningar
(compounds), packningar för plattvärmeväxlare samt hjul för truck- och länkhjuls applika tioner.
Kunderna ställer höga krav och har förväntningar på flexibla och snabba leveranser av kund specifika
lösningar för krävande miljöer och med ett tydligt hållbarhets perspektiv.
Dagens samhälle skulle inte fungera utan avancerade polymera material. Elektrifiering och energi-
besparing är områden som är kritiskt beroende av polymera material för att täta och skydda.
Ett annat område är medicinteknik.
HEXPOL:s styrkor ligger i global leveransförmåga med lokalt entreprenörskap, där varje enhet har
en
excellent marknadskännedom, ledande kompetens och utvecklings kapacitet inom avancerade polymerer,
med ett stort fokus på mer återvunnet material och fler produkter för hållbar utveckling. Koncernen är
organiserad i två affärsområden, HEXPOL Compounding och HEXPOL Engineered Products.
A Material Difference
– expertis inom avancerade
polymera material
HEXPOL I KORTHET
Asien
6%
RLJNING PER REGION 2024
Europa
40%
Amerika
54%
NETTOOMSÄTTNING 2024
20 437
MSEK
MEDELANTAL ANSTÄLLDA
5 010
2024
JUSTERAD
EBIT-MARGINAL 2024
15,9%
Fordon
38%
Generell industri
20%
Bygg & anläggning
8%
Kabel
8%
Jordbruk
Energi
Hälsa & medicinteknik
Slang (ej fordon)
Konsumentprodukter
Grafisk produktion
Däck
Leksaker, sport
och fritid
Transport (ej fordon)
VVS
26%
ETT VÄLPOSITIONERAT FÖRETAG FÖR TILLVÄXT
INOM VÄXANDE SLUTANVÄNDARSEGMENT
Starkare tillväxt i andra segment har balanserat ut fordonsandelen
från tidigare 60 procent. Kabel är ett växande område, tack vare
elektrifieringstrenden.
HEXPOL Compounding
HEXPOL Engineered Products
HEXPOL Huvudkontor
4 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Det har nu gått åtta månader sedan jag tillträdde som
koncernchef för HEXPOL. Under denna tid har jag haft
förmånen att besöka många av våra dotterbolag och sett hur
en stark företagskultur kombineras med djup professiona-
lism. Denna kultur är en avgörande konkurrensfördel och
en nyckelfaktor i en omvärld präglad av osäkerhet och
förändring.
Den globala ekonomin genomgår en turbulent period
med geopolitiska konflikter, inflationssvängningar och
förändrade handelsförhållanden. Även om vi nu ser en
nedgång i inflation och räntor, har efterfrågan ännu inte
återhämtat sig fullt ut. Genom vår decentraliserade
organisation har vi en stark marknadsnärvaro, god
kundkännedom och vi följer utvecklingen noga.
Ett starkt år för koncernen
Trots en utmanande marknad, framför allt inom fordons-
sektorn, summerar vi 2024 som ett starkt år för HEXPOL.
Vår finansiella ställning är fortsatt stark, och vi har en
ledande position på våra nyckelmarknader. Koncernens
omsättning minskade något jämfört med rekordåren 2022
och 2023, huvudsakligen påverkat av en nedgång inom
fordonssektorn i Europa och USA som är vårt största
segment. Denna nedgång var särskilt tydlig under fjärde
kvartalet, delvis drivet av att kunder stängde ner
produktionen tidigare än normalt inför julledigheten.
Vi summerar 2024 till ett bra år för HEXPOL. Vi står starka finansiellt och har en
ledande position på många av våra marknader. Det ger oss goda möjligheter till
fortsatt tillväxt såväl organiskt som genom förvärv.
Samtidigt ser vi en positiv utveckling inom medicin teknik
och bygg och anläggning, där efterfrågan fortsätter att växa.
Detta stärker vår strategiska inriktning att diversifiera
verksamheten och minska vårt beroende av enskilda
segment.
Lönsamheten minskade något men förblev på en
hög nivå trots en något lägre försäljning. Ett resultat av
effektiviseringar och ett kontinuerligt fokus på kostnads-
kontroll.
Effektivisering och strategiska förvärv
Under året genomförde vi flera viktiga strukturförändringar
för att stärka vår operativa effektivitet. I USA avyttrade vi
vår produktionsanläggning i Muscle Shoals, Alabama och
beslutade att stänga vår fabrik i Kennedale, Texas under
andra kvartalet 2025. Dessa åtgärder förbättrar vår
leveranskedja, reducerar fasta kostnader och gör att vi kan
fokusera på kärnverksamheten.
Samtidigt fortsatte vi att växa genom strategiska
förvärv. Under året förvärvade vi 80 procent av Piedmont
Resin Supply, en ledande aktör inom tekniska nylon
compounds i USA, vilket stärker vår produktportfölj och
breddar vår marknadsposition. Dessutom bytte Star
Thermoplastic i januari 2025 namn till HEXPOL TPE
Americas, för att tydliggöra vårt varumärke och vårt
erbjudande i regionen.
Ett starkt år i en orolig omvärld
VD HAR ORDET
”Vi ser möjligheter till förvärv
inom tre huvudsakliga områden:
Geografisk expansion, konsolidering av
befintliga marknader och investeringar
i ny teknologi och nya material.”
Klas Dahlberg, VD & koncernchef
5HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
VD HAR ORDET
Kultur som framgångsfaktor
En kultur där medarbetare känner sig trygga och delaktiga
bidrar till högre engagemang, bättre beslutsfattande och
snabbare förändringsresor. Inför varje förvärv genomför
vi en kulturell due diligence för att säkerställa att nya
bolag passar in i vår koncernstruktur och för att integrations-
processerna skall bli mer framgångsrika. Vår övertygelse
är att en stark och inkluderande företagskultur är en viktig
del i att nå vår fulla potential och i förlängningen en mer
lönsam verksamhet.
Hållbarhet som strategisk drivkraft
Vi fortsätter att investera i hållbara material och processer
för att minska vårt klimatavtryck. Vårt mål är att minska
koldioxidutsläppen med 75 procent till slutet av 2025,
jämfört med snittet för 2018–2019. Parallellt fortsätter vi
att utveckla hållbara material med låg klimatpåverkan, inte
minst inom vår HEXGREEN-portfölj. Varje HEXGREEN-
blandning skräddarsys åt kunden och baseras antingen på
biobaserade, återvunna eller massbalanserade råmaterial,
eller en kombination av dessa. Under året invigde vi också
en ny devulkaniseringslinje i Tjeckien, vilket möjliggör ökad
användning av återvunnen råvara (se sidan 29).
Vi följer noga kommande lagstiftning, såsom EU-
kommissionens regler för hantering av uttjänta fordon,
och anpassar vårt materialutbud i enlighet med dessa
förändringar. Samarbetet mellan almaak International och
HEXPOL TPE inom tvåkomponentskombinationer för
fordonsindustrin är ytterligare ett exempel på hur vi
framtidssäkrar vår produktutveckling. På sikt kommer
efterfrågan öka kraftigt när det gäller material med lägre
andel primära råvaror.
Expansion genom organisk tillväxt
och förvärv
HEXPOL har vuxit snabbt under många år och vi ser
fortsatt stora möjligheter att växa, organiskt såväl som
genom förvärv. Vår starka balansräkning och beprövade
förvärvsmodell ger oss flexibilitet att agera på attraktiva
möjligheter på vår fragmenterade marknad. Vi ser möjlig-
heter till förvärv inom tre huvudsakliga områden: Geografisk
expansion, konsolidering av befintliga marknader och
investeringar i ny teknologi och nya material. Under 2024
startades arbetet med vår långsiktiga strategi för fortsatt
lönsam tillväxt. Det innefattar bland annat att se över
förutsättningarna för organisk tillväxt på våra olika
marknader. Förvärv utgör också en viktig del av vår fort-
satta tillväxt, och genom fortsatt effektivisering av våra
verksamheter säkerställer vi god lönsamhet.
En tydlig riktning framåt
Jag ser fram emot att fortsätta leda HEXPOL på vår
fortsatta tillväxtresa. Med en stark finansiell position, en
teknologiskt ledande produktportfölj och en dynamisk
företagskultur står vi väl rustade att stärka våra positioner
ytterligare under 2025 och därmed skapa värde för alla
våra intressenter.
Jag vill rikta ett stort tack till våra medarbetare, kunder,
leverantörer och aktieägare för ert engagemang och stöd.
Tillsammans bygger vi vidare på HEXPOL:s framgångar
och tar nästa steg mot en ännu starkare framtid.
Malmö, mars 2025
Klas Dahlberg, VD & koncernchef
6 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
0
5 000
10 000
15 000
20 000
25 000
20222021202020192018
2020
2021
2022
2023
2024
MSEK
FÖRSÄLJNING
%
10
12
14
16
18
2020
2021
2022
2023
2024
JUSTERAD
RÖRELSEMARGINAL
MSEK
JUSTERAT
RÖRELSERESULTAT
MSEK
0
1 000
2 000
3 000
4 000
20222021202020192018
2020
2021
2022
2023
2024
OPERATIVT KASSAFLÖDE
Viktiga händelser under 2024
ÅRET I KORTHET
Finansiell utveckling
HEXPOL-koncernens försäljning under 2024 uppgick till 20 437 msek (22 046). Försäljningen påverkades
bland annat av lägre försäljning till fordonsrelaterade kunder, framförallt synligt på den nordamerikanska
marknaden.
Justerat EBIT uppgick till 3 247
msek (3 659). Motsvarande rörelsemarginal uppgick till 15,9 procent (16,6).
EBIT-marginalen påverkades negativt framförallt under årets sista kvartal med lägre efterfrågan och negativ mix.
Det operativa kassaflödet uppgick till 3 012
msek (3 994). Nettoskulden i relation till EBITDA blev 0,59 (0,38)
vilket inkluderar påverkan från förvärvet av Piedmont Resin Supply under sista kvartalet 2024.
Hållbar utveckling
Lanseringen av nya TPE-material med högre nivåer av återvunnet material fortsätter. HEXPOL erbjuder nu
återvunnet innehåll på mellan 20–75 procent. Jämfört med motsvarande jungfruliga TPE-kvaliteter möjliggör
dessa en minskning av produktens koldioxidavtryck (PCF) på upp till 35 procent.
HEXPOL Compounding Americas stärker kvalitetskontrollen av gummi genom ny teknik. Genom att imple-
mentera toppmoderna testprocesser i alla våra laboratorier kan vi ge mer tillförlitliga, prediktiva resultat av
olika gummiblandningar.
HEXPOL Compounding Lesina, Tjeckien, har installerat en egen devulkaniseringslinje som möjliggör att
återvinna gummirester och -kassationer, vilka är oundvikliga sidoprodukter vid tillverkning av polymera
applikationer. Genom att delvis blanda devulkaniserat gummi i nya polymerblandningar minskar mängden
jungfruliga råvaror, vilket är ett sätt att minska koldioxidavtrycket i nya polymerapplikationer. Läs mer på
sidan 29.
Förvärv
I oktober förvärvade HEXPOL 80 procent av aktierna i Piedmont Resin Supply LLC, en ledande amerikansk
nylon compounder. Förvärvet tillför nya kapaciteter, nytt applikationskunnande och en delvis ny kundbas till
HEXPOL Thermoplastic Compounding. Läs mer om förvärvet på sidan 16.
Övriga viktiga händelser
Den 1 juli tillträdde Klas Dahlberg som VD och koncernchef för HEXPOL. Klas Dahlberg kommer senast från
NIBE Climate Solutions.
Det amerikanska bolaget Star Thermoplastic som förvärvades av HEXPOL 2023 byter namn till HEXPOL
TPE Americas LLC fr.o.m. januari 2025.
Beslut om ändringar i produktionskapacitet och produktportfölj i HEXPOL Americas togs i slutet av året.
Beslutet är i linje med HEXPOL:s affärsmodell som bland annat innebär att fokusera på kärnverksamheten
och optimera effektiviteten.
7HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
HEXPOL har sedan börsintroduktionen skapat aktieägar-
värde genom en stadig avkastning på eget kapital. Målet är
att 40–60 procent av resultatet efter skatt ska användas för
utdelning.
Koncernen arbetar kontinuerligt med att skapa värde för
alla sina intressenter, bland annat genom ett aktivt och inte-
grerat hållbarhetsarbete.
Stark tillväxtorientering
HEXPOL har en historik som tydligt visar att strategin att
växa både organiskt och genom förvärv med bra marginaler
och starka operativa kassaflöden fungerar väl. Koncernen
har gått från en omsättning på knappt 500 msek 2001 till
20 437 msek 2024. Genom en stark och motståndskraftig
affärsmodell och med en stark finansiell ställning finns
stora möjligheter för fortsatt expansion och starka resultat.
Globala marknadspositioner
HEXPOL har starka globala marknadspositioner med ambi-
tion att vara marknadsledare inom utvalda tekniska eller
geografiska segment. Med 52 enheter i Europa, Amerika och
Asien kan HEXPOL leverera flexibla lösningar till såväl
lokala som globala kunder. Vi finns inom de flesta indu-
strier med tillväxt och som kräver ledande polymerkunska-
per. Några av dem är fordons- och verkstadssektorn,
generell industri samt hälsa & medicintekniksegmentet.
Avancerade polymerlösningar för
krävande kundapplikationer
HEXPOL:s kunder har höga krav på nya och mer klimat-
smarta lösningar, inte sällan i krävande miljöer. Genom
driven teknikutveckling, spetskunskap inom polymera
material, ett gediget applikationskunnande och bästa
servicen på marknaden stärker HEXPOL kundernas
konkurrenskraft, ofta i direkt samarbete med kundernas
egna utvecklingsavdelningar. Långa kundrelationer och
nära inno vationssamarbeten med namnkunniga industri-
aktörer är en av anledningarna till att inträdesbarriärerna
för nya aktörer är höga.
Bidrag till hållbar utveckling och
hållbara samhällen
Hållbarhet är en integrerad del i HEXPOL:s verksamhet
och koncernen har satt tydliga mål för att bland annat
minska koldioxidutsläppen.
Minskad klimatpåverkan från råvaror, produktions-
anläggningar och produkter, samt beredskap för hur ett
förändrat klimat påverkar koncernens värdekedja, är i
högsta grad strategiska frågor och driver teknikutvecklingen
i en positiv riktning.
Intresset för produkter som innehåller biobaserade och/
eller återvunna råvaror fortsätter att öka. Att skapa en mer
cirkulär ekonomi är en stark drivkraft för HEXPOL och dess
affärspartners. Idag har HEXPOL en rad egenutvecklade
material för att minska beroendet av fossila råvaror och
därmed bidra till en mer hållbar utveckling. Läs mer om
dessa och HEXPOL:s hållbarhetsarbete på sidorna 87–121.
Bidrag till socialt hållbart arbete är avgörande för att
skapa ett rättvist och inkluderande samhälle. För HEXPOL
innebär det att investera i utbildning, hälsovård och att ge
ekonomiskt stöd i de regioner där vi har verksamhet.
Genom att främja jämlikhet och rättvisa skapar vi en bättre
framtid för alla.
Väl positionerat för tillväxt
i växande slutanvändarsegment
HEXPOL SOM INVESTERING
Fortsatt starkt genomförande av vår affärsmodell med högt kundfokus, vår ledande
polymer expertis och vår förmåga att erbjuda snabba och stabila leveranser är
nyckeln till HEXPOL:s finansiella framgång. Detta, tillsammans med vår geografiska
täckning, som möjliggör tillverkning nära kunden, stärker vår leveransförmåga.
8 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Kritiska applikationer i samhället
Polymerlösningarna hjälper till att spara energi och minskar
koldioxidutsläpp, tar bort oljud och vibrationer, och förlänger
livscykeln väsentligt för såväl maskiner som medicinteknisk
utrustning. Polymera lösningar är också centrala inom
starka globala trender som elektrifiering, digitalisering och
industriell automation. HEXPOL:s polymerbaserade lös-
ningar är ofta helt avgörande för funktionen hos kundernas
slutprodukter.
Den ökande elektrifieringen
driver tillväxt
Elektrifieringen går snabbt vilket visar på tryck i omställ-
ningen. En ökad elektrifiering av allt fler applikationer i vårt
samhälle blir tydlig i takt med att fossila bränslen ersätts av
förnybara. Det märks inte minst inom det växande segmentet
för elektrifierade fordon såsom hybrid- och elbilar. Bränsle-
och drivmedelsbranschen är en av de branscher som kanske
är viktigast för omställningen då många av de produkter
som man utvecklar, tillverkar och levererar är nödvändiga
för mobiliteten i samhället. De kan möjliggöra att andra
branscher lyckas i sin omställning till klimat neutralitet med
bibehållen konkurrenskraft. HEXPOL har ett samlat och
brett erbjudande inom kabelindustrin som är en viktig del i
att möjliggöra elektrifieringen, men också materialkunskap
för att ta fram lättare och mer tåliga applikationer för en
hållbar framtid.
Ofta innebär tillverkningen av elektriska fordon helt
nya konstruktioner och därför finns möjligheten att göra
radikala förändringar i materialet. Polymerer och polymera
compounds kan i många fall ha bättre egenskaper än plåt
och metall, som traditionellt använts, dessutom till en
mycket lägre vikt och mindre kostnad. Ett ökat fokus på
återvunna råvaror och produktionsprocesser för hållbar
utveckling gynnar också polymera material.
Tydliga affärsmöjligheter
inom hållbar utveckling
Att begränsa klimatpåverkan är en stor utmaning för sam-
hället och de flesta företag. Detta påverkar koncernens hela
värdekedja och kundernas intresse för produkternas klimat-
påverkan ökar. Det pågår många aktiviteter inom HEXPOL
för att styra över mot förnybara råvaror och energi-
källor, samt att utveckla produkter med så begränsat kol-
dioxidavtryck som möjligt. Genom ökad användning av bio-
baserade och återvunna råvaror samt genom resurseffektiva
GLOBALA TRENDER
Dagens samhälle skulle inte fungera
utan avancerade polymera material.
Medicinteknik är bara ett område
som är kritiskt beroende av polymera
material för att täta och skydda.
Globala trender som gynnar HEXPOL
Vid sidan av starka positioner inom utvalda segment har HEXPOL identifierat ett
antal globala trender som ger koncernen ytterligare affärsmöjligheter. Dessa hjälper
till att driva vår affärsmodell och vi bevakar och utvärderar kontinuerligt dem för att
säkerställa rätt positionering, minimera risker och utnyttja nya affärsmöjligheter.
9HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
HEXPOL:s applikation
Procent av HEXPOL Compoundings försäljning
till fordonsindustrin
Plug-in hybrid Elbil
TÄTNINGSLISTER
UPPHÄNGNING OCH DÄMPNING
SLANG • Högre temperaturkrav
• Ökat behov av högpresterande
elastomerer
• Endast kylslangar och AC (ingen turbo-
eller bränsleslang)
• Kylning behöver inte flexibla slangar
DÄCK • Däcken har krav på lägre vikt • Annan design
• Nya materialkrav
TRANSMISSION • Överföring via elmotorer • E-körning behöver inte drivremmar
• Kylning och AC-system kan behövas
även för elbilar
KABLAR OCH KABLAGE
• Annan viktfördelning
• Ökad efterfrågan på luftfjädringssystem
• Nya krav på grund av högre vikt
• Ökade krav på ljudisolering
• Viktreduktion och därmed längre räckvidd
• Fler sensorer – mer kabel
• Laddningskablar
E-MOBILITET ÖKAR HEXPOL:S AFFÄRSMÖJLIGHETER
Tabellen visar hur några av HEXPOL:s applikationer påverkas av ökad elektrifiering inom fordonsindustrin.
processer och produkter kan vi bidra till hållbar utveckling.
Koncernen erbjuder ett brett utbud av produkter inom håll-
barhetsområdet; läs mer om exempel på dessa på sidan 33.
HEXPOL:s affärsmodell och produktionsprocess på-
verkas inte av byte till nya råvaror eller en mer cirkulär
affär. Våra maskiner är moderna och det är lätt att ställa
om produktionen. Transformationstakten beror istället på
efterfrågan hos kunderna och leverantörernas tillgänglighet
på återvunnet råmaterial.
Kort leveranskedja är affärs-
kritiskt för kunderna
Närhet med kortare avstånd och responstider har blivit
affärskritiska komponenter för HEXPOL:s kunder. Oro i
omvärlden och ökade handelshinder är exempel som driver
på utvecklingen. Med global verksamhet i Europa, Amerika
och Asien är HEXPOL en flexibel och pålitlig partner med
lokal närvaro genom 52 enheter runt om i världen.
Med produktionsnärhet till kunderna kortas också både
ledtider och transportsträckor, vilket har en positiv inverkan
på klimatet med minskade koldioxidutsläpp i transport ledet.
Växande behov av avancerade
material till segmentet
hälsa & medicinteknik
Människors hälsa är en global prioritet. En åldrande
befolkning är en oåterkallelig trend som har medfört
grundläggande förändringar i vårt samhälle. FN beräknar
ytterligare 1 miljard människor på planeten år 2037. En
åldrande befolkning, välfärdssjukdomar men också en ökad
hälsomedvetenhet är starka trender. HEXPOL:s avancerade
polymerlösningar efterfrågas i allt större omfattning för
applikationer inom segmentet hälsa & medicinteknik.
GLOBALA TRENDER
10 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Vårt syfte, vår vision och vår affärsidé
Vårt syfte är att göra skillnad varje dag, både genom produk-
terna och genom relationerna till kunderna – We create a
material difference. Vi drivs av visionen att bli den ledande
leverantören av lösningar för hållbara polymera applikationer.
Det gör vi genom att uppfylla vår affärsidé att leverera hög-
kvalitativa polymerlösningar som förbättrar våra kunders
applikationer. Varje dag. Överallt.
Starka kärnvärden och tydliga värderingar
HEXPOL drivs framåt av sina medarbetare och en stark
företagskultur med tydliga värderingar. Våra kärnvärden är
grunden i allt vi gör:
Vi är engagerade – Vi känner våra marknader, våra kunder
och deras slutprodukter. Det säkerställer att våra kunder
kan växa med oss globalt i alla segment oavsett applikation.
Vi är nära dig – Vårt globala fotavtryck med agila
utvecklingsfokuserade enheter säkerställer vårt
erbjudande om bästa lokala stödet för kunders behov.
Vi gör dig mer hållbar – Vi tar hållbarhet på allvar och
utmanar våra enheter att vara bäst i klassen när det gäller
socialt ansvar och att minimera klimatpåverkan.
Vi är entreprenörer – En decentraliserad struktur med
lokal expertis och nära kund kontakt ger fördelar som
snabbhet och kreativitet till sammans med effektivitet
och flexibilitet i en större struktur.
Vi är sanna specialister – Vi värderar tekniska färdigheter
och djup applikationskunskap framför allt annat. Det gör
att vi kan överträffa våra kunders förväntningar genom att
göra produkterna bättre.
Våra kärnvärden och värderingar styr vårt sätt att arbeta
och förhålla oss – både internt och externt. HEXPOL
genomsyras av en platt organisation med korta beslutsvägar.
En stark affärsmodell driver lönsam tillväxt
HEXPOL:s affärsmodell utgår från kärnvärdena och kom-
pletteras med fyra hörnstenar baserade på ett starkt kund-
fokus: Ledande polymerkompetens; Lokal affär – global
närvaro; Flexibla och effektiva anläggningar samt Starka
och långa kundrelationer. Det är så vi fortsätter utveckla
koncernen organiskt med en stark förvärvsdriven tillväxt.
Kontinuerligt bedömer och förhåller vi oss till produkt-
effektiviteten och kostnadsnivån. I det korta perspektivet
innebär det strikt kostnadskontroll för att motverka osäker-
heter i omvärlden. Långsiktigt gör det att vi kan fortsätta
leverera starka resultat med hög lönsamhet.
Ledande polymerkompetens
Över tid har HEXPOL byggt upp en ledande polymer-
kompetens för en lång rad material som tillsammans med
ett gediget applikationskunnande möter de höga krav som
kunderna ställer. HEXPOL har fler än 100 kvalificerade och
erfarna kemister och applikationsingenjörer som ofta i nära
SYFTE, VISION, AFFÄRSIDÉ OCH AFFÄRSMODELL
Vi är
engagerade
Vi är
nära dig
Vi gör dig
mer hållbar
Vi är
entreprenörer
Vi är sanna
specialister
AFFÄRSIDÉ
Vi levererar högkvalitativa polymerlösningar som förbättrar
våra kunders applikationer. Varje dag. Överallt.
VISION
Den ledande leverantören av lösningar för hållbara polymera applikationer
SYFTE
We create a material difference
Starka kärnvärden
är grunden i allt vi gör
HEXPOL är ett bolag som drivs framåt av sina medarbetare och en stark företagskultur
med tydliga värderingar. Våra kärnvärden utgör grunden för vårt sätt att arbeta och är
den naturliga utgångspunkten i affärsmodellen. Starkt kundfokus i kombination med
geografisk närhet till kunderna ger oss möjligheter att hantera osäkerheten
i omvärlden och ytterligare stärka vår marknadsposition.
11HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
SYFTE, VISION, AFFÄRSIDÉ OCH AFFÄRSMODELL
innovationssamarbeten med kunderna utvecklar polymer-
lösningar för krävande miljöer. HEXPOL utvecklar och äger
de flesta av de recept, verktyg och processer som krävs.
De senaste åren har också arbetet med att utveckla
miljö- och klimatanpassade material som bidrar till hållbar
utveckling intensifierats. Detta innefattar bland annat
utveckling och marknadsföring av produkter som innehåller
biobaserade och återvunna polymera råvaror. Som ett led i
detta har redan fyra av HEXPOL:s produktionsanläggningar
i Europa och Amerika certifierats för massbalansberäkning.
Certifieringen innebär att kunderna kan säkerställa att bio-
baserade eller återvunna råvaror förekommer i en definierad
mängd i produkterna. Detta är ett steg i en gradvis övergång
från jungfruliga och fossil a råvaror till mer biobaserad och
återvunnen råvara.
Lokal närvaro – global räckvidd
Genom en global verksamhet kan HEXPOL möta stora
globala koncerners krav, men också minska ledtiderna tack
vare 52 produktionsenheter på tre kontinenter. Försäljning
och utveckling sker nära kunden, oftast i anslutning till den
lokala produktionsenheten. Med kort avstånd till kunden
elimineras problem som till exempel begränsad hållbarhet,
transportutmaningar, tullar och andra handelshinder.
Men det skapar också gynnsamhet för miljön med kortare
transportsträckor. HEXPOL är en av få aktörer med både
global och lokal förankring.
Flexibla och effektiva anläggningar
Leverans sker mot kundorder med reglerade avrop utifrån
kundens prognos. Detta ger kunderna trygghet kring leve-
rans och kvalitet samtidigt som det ger HEXPOL flexibilitet
i sin produktion. Det låga rörelsekapitalet är en bidragande
faktor till en stabil lönsamhet för HEXPOL.
Den moderna och välinvesterade verksamheten är
batch-orienterad och värderas utifrån lägsta möjliga över-
gång från en batch till en annan. Batch-produktionen ger
hög flexibilitet vid förändrade kundbehov, och vid
omvärldsutmaningar kan produktion snabbt flyttas till
andra länder/produktionsanläggningar eller skalas upp
eller ner.
Starka och långa kundrelationer
HEXPOL:s affär är kundorderstyrd, med en tydlig flexibilitet.
Recepten till olika compounds utvecklas i nära samarbete
med kunden och kräver unik kompetens. Recepten är i de
flesta fall HEXPOL:s egendom. Produkterna godkänns efter
omfattande tester och specificeras sedan mycket ofta av
komponenttillverkaren.
Det nära kundsamarbetet och materialkomplexiteten
ger en hög andel återkommande affärer och höga inträdes-
barriärer för konkurrenter. Många av våra kunder har varit
med oss i mer än 20 år.
Hållbarhet med och för kunden
Hållbarhetsfrågorna är en integrerad del i HEXPOL:s
verksamhet. Vi har fokus på energi och klimat, säker arbets-
miljö, god affärsetik samt utvecklingen av produktions-
processer och produkter som direkt eller indirekt bidrar
till minskad miljöpåverkan. Många av koncernens kunder
har liknande prioriteringar och det är ofta i samspelet med
dem som hållbara lösningar växer fram.
Kunderna ställer krav på uppförandekod och certifierade
miljöledningssystem. Andra krav rör utfasning av farliga
kemiska ämnen samt att hållbarhetsfrågorna implementeras
i leverantörsledet.
Intresset för produkter som innehåller biobaserade
och/eller återvunna råvaror fortsätter att öka. HEXPOL har
en växande portfölj av förnybara och återvunna material
och målet är att kontinuerligt minska användningen av
fossilbaserade råvaror. HEXPOL samarbetar med råvaru-
leverantörerna för att få tillgång till användbara data om
råvarornas koldioxidavtryck.
Fragmenterade marknader
Flera av de marknader vi verkar inom är fragmenterade
med ett fåtal större aktörer och ett stort antal mindre, lokalt
verksamma tillverkare eller kunder med egen rubber
compounding-verksamhet. Som en stark global koncern
ger det HEXPOL fortsatta möjligheter att förvärva och
öka vår närvaro på samtliga marknader. HEXPOL har stor
erfarenhet av att integrera förvärv, vilket gör att vi snabbt
kan generera synergier inom den egna verksamheten.
Kontinuerlig
produktutveckling
Robust affärHöga inträdes-
barriärer och en
stor andel
återkommande
affärer
Utveckling av
kundlösningar
FRAGMENTERADE
MARKNADER
Förvärvsmöjligheter
med synergier
Lokal affär – global
närvaro
Flexibla och effektiva
anläggningar
Starka och långa
kund relationer
HÅLLBARHET
Produktionsmetoder och
produkter som minskar
påverkan på miljön
HEXPOL:s
kärnvärden
AFFÄRSMODELL MED STARKT KUNDFOKUS
Kort
leveranskedja
– decentraliserad
men koordinerad
organisation
12 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Det är dessa strategier som säkerställer att HEXPOL,
koncernövergripande och inom affärsområdena, arbetar
för att optimera verksamheten, uppnår marknadsledarskap
och genomför rätt aktiviteter och förvärv.
Strategierna är agila och anpassningsbara över tid, vilket
gör att verksamheten kontinuerligt kan förbättras.
Starka globala marknadspositioner
HEXPOL finns representerat i de flesta industrisegment
som kräver ledande kunskaper och utvecklingskapacitet
inom avancerade polymerer. De största segmenten utgörs
av fordons- och verkstadssektorn tillsammans med bygg och
anläggning. Andra viktiga kundsegment är transport, kabel-
industrin, tillverkare av medicinteknik samt energi- och
konsumentsektorn.
HEXPOL ska vara marknadsledare, nummer ett eller
nummer två, inom samtliga utvalda tekniska eller geogra-
fiska segment.
Våra starka globala marknadspositioner nyttjar vi strate-
giskt för att koordinera processer som inköp, forskning och
utveckling samt vid hantering av större globala kunder. Vår
globala plattform och kunskapstäta organisation nyttjar vi
för ökad försäljning och genom benchmarking för att ytter-
ligare stärka våra positioner.
Som en ledande aktör inom avancerade polymerer ger
starka positioner oss även en tydlig fördel när vi söker till-
växtmöjligheter genom förvärv. Vi kan marknaden, på lokal
och global nivå, och vet hur vi ska värdera möjligheter och
synergier när vi söker förvärvskandidater.
Effektiv försörjningskedja är
affärskritiskt
Genom att ständigt fokusera på att hitta kostnadseffektiva
leverantörslösningar där volym- och teknikfördelar tas till
vara säkerställer vi en effektiv försörjningskedja. Det finns
globala och koncernkoordinerade processer för inköp som
ger strategiska skalfördelar. De lokala enheterna säker-
ställer leveranskvalitet och råvarutillgång på sin respektive
marknad. Ett nära samarbete med kunderna genom lokal
närvaro skapar därför möjlighet till bättre samarbete
och effektiva lösningar. En kort leveranskedja och korta
responstider är idag affärskritiska komponenter för
HEXPOL:s kunder. Ökande handelshinder och oro i
omvärlden är aktuella exempel som driver på den
utvecklingen ytterligare.
Högsta kompetens i alla led
HEXPOL har valt att organisera affärsverksamheten med
ett decentraliserat, starkt lokalt fokus. Våra styrkor ligger
delvis i det lokala entreprenörskapet där varje enhet har en
excellent marknadskännedom och kan kapitalisera på nära
kundrelationer.
Korta och snabba beslutsprocesser ger en tidseffektiv
implementering och lyfter organisationens kapacitet. Detta
ställer stora krav på lokala och kompetenta ledningsteam
som tar ett helhetsansvar för sin verksamhet. Det gör dem
till en strategisk tillgång som får stöd i koncerngemensamma,
koordinerade processer och ett kontinuerligt utbyte av
erfarenheter mellan enheter som säkerställer utveckling och
”best practice” inom koncernen.
Koordination och samarbete för ett
kostnadseffektivt företag
HEXPOL-koncernen optimerar kontinuerligt processer,
minskar kostnader och eliminerar spill. Våra produktions-
anläggningar är välinvesterade och moderna med hög
teknisk nivå. Detta tillsammans med en bred kompetens
i en platt och effektiv organisation, säkerställer att vi är
det mest kostnadseffektiva företaget inom vår industri.
Koordination och samarbete kring globala leverantörs-
avtal, utformning av utrustning, kommunikation och
digitalisering är exempel på stöd som hjälper oss att
unisont bli mer effektiva. En bred kunskapsdelning mellan
våra enheter ger möjligheter till ständiga förbättringar
och en uppsättning ”best practice”-processer.
Strategier som stödjer värde-
skapandet och lönsam tillväxt
STRATEGI
HEXPOL:s övergripande mål är att skapa värde för sina intressenter genom
lönsam tillväxt och hållbar utveckling. För att nå målet och bibehålla en
långsiktig konkurrenskraft arbetar vi efter sex strategier.
13HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Hög förmåga att skapa kundvärde
Vi arbetar med ett starkt kundfokus. Vår uppgift är att
stärka deras konkurrenskraft på marknaden. De är hårda
kravställare med höga förväntningar om flexibla och snabba
leveranser av kundspecifika polymera compounds eller
polymera komponenter som ska lösa nya utmaningar, inte
sällan i de mest krävande miljöerna.
De höga kraven möter vi genom ett gediget kunnande
om avancerade polymerer, ett starkt applikationskunnande,
teknisk support, utvecklingskraft och excellent service.
Det är i den nära kundrelationen, där vi på djupet får
kunskap om kundens utmaningar, som vi skapar lång-
siktig framgång och lönsamhet.
Strategi för hållbar utveckling
Arbetet med hållbar utveckling är inriktat på att lösa
utmaningar i närtid men också att skapa beredskap för
framtida förväntningar och krav. En viktig del av håll-
barhetsarbetet är att utveckla resurseffektiva produktions-
metoder och produkter med lägre klimatavtryck.
Vårt samhälle är starkt beroende av polymera lösningar
för en mängd olika tillämpningar och applikationer. För att
minska vårt beroende av fossila bränslen och minska miljö-
påverkan, är det nödvändigt att övergå till mer hållbara
alternativ. Genom att utveckla och använda biobaserade
och återvunna polymera material, främjar HEXPOL en mer
cirkulär ekonomi och minskar den negativa påverkan på
miljön. HEXPOL erbjuder redan idag ett brett sortiment av
lösningar för hållbar utveckling, läs mer om detta på sidan 33.
Transformationstakten är dock starkt knuten till kundernas
efterfrågan och leverantörernas förmåga att leverera åter-
vunnet och biobaserat råmaterial.
STRATEGI
Produkterna WS och WS+ är TPE-material med hydro-
fila egenskaper. Produkterna sväller i kontakt med
vatten och används bland annat i tunnlar, avlopps-
system, vattentankar och vattenreningsverk, d.v.s.
utrustningar som bland annat kan bidra till anpassning
vid klimatförändringar.
Vatten är en värdefull tillgång på jorden och varje
droppe räknas. Därför är en ända måls enlig infra -
struktur avgörande. Utmaningarna kan variera
mellan länder, men polymera compounds ingår
alltid i kritiska applikationer för att hantera både
dricksvatten och avloppsvatten på ett säkert sätt.
Det porösa materialet HexLight ger en lägre
vikt och därmed lägre bränsleförbrukning vid
användning inom bilindustrin. Tekniken minskar
densiteten med cirka 30 procent, vilket har stor
betydelse för framför allt elbilsmarknaden.
14 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
STRATEGI – TILLVÄXT
Produktområde Kundsegment Marknad HEXPOL:s position Tillväxtmöjligheter
HEXPOL
Rubber
Compounding
Global marknadstillväxt. Återhämt-
ning inom segmenten Fordonsindu-
stri, Bygg och anläggning och inom
Generell industri.
• Ledande position i Europa och
Nordamerika
• Lönsam nischposition i Kina
Ta större marknadsandel –
nya och befintliga kunder
Nya kundlösningar
Marknaden är fragmenterad –
ger fler förvärvsmöjligheter
HEXPOL High
Performance
Compounding
Global marknad med strukturell
tillväxt.
Bra europeisk position inom
silikon
Förbättrad position i Nord-
amerika och Storbritannien
Ta större marknadsandel –
nya och befintliga kunder
Nya kundlösningar
Geografisk expansion
Attraktiva förvärvsmöjligheter
HEXPOL
Thermoplastic
Compounding
Stor global marknad med strukturell
tillväxt.
• Bra position i Nordamerika
(reinforced PP)
• Bra position i Europa
• Ingen position i Asien
Ta större marknadsandel –
nya och befintliga kunder
Nya kundlösningar
Stora förvärvsmöjligheter
HEXPOL TPE
Compounding
Global marknad med strukturell
tillväxt.
• Bra position i Europa
• Stärkt position i Nordamerika
• Svag men växande position
i Asien
Ta större marknadsandel –
nya och befintliga kunder
Nya kundlösningar
Geografisk expansion
Attraktiva förvärvsmöjligheter
– få säljare
HEXPOL
Wheels
Global marknad med strukturell
tillväxt drivet av e-handel och mate-
rialhantering. Den asiatiska och i
första hand den kinesiska markna-
den är betydande och fortsätter att
växa snabbare än övriga världen.
• Ledande global position inom
hjul i polymera material till
truckar och materialhantering
Ta större marknadsandel –
nya och befintliga kunder
Nya kundlösningar
Marknadskonsolidering –
förvärvs möjligheter
HEXPOL
Gaskets and
Seals
Global marknad i tillväxt – drivet
av energieffektivitet, miljökrav och
komfortkyla.
• Ledande position i Europa
och Asien (PHE)
• Positiv utveckling i Nord-
amerika
• Geografisk expansion
HEXPOL FÖR FORTSATT TILLVÄXT
Genom HEXPOL:s förmåga att analysera och genomföra
rätt sorts förvärv för koncernen, är tillväxten ett resultat
av interna förbättringsarbeten, där alla enheter mäts och
jämförs med varandra. Synergier inom koncernen ger en
förbättring av förvärvade enheters rörelsemarginaler.
Under 2024 påbörjades ett arbete med att gå igenom
förutsättningarna för organisk tillväxt på våra olika mark-
nader. Vi ser även över hur vi kan fortsätta förbättra vår
totala effektivitet. Vi arbetar fokuserat med förvärvs-
strategin och ser positivt på möjligheten att fortsätta
förvärva för lönsam tillväxt.
Positionerat för lönsam tillväxt
HEXPOL är positionerat för att dra fördel av utvecklingen
och växa organiskt inom sina huvudmarknader genom nya
innovationer, genom att utveckla befintliga kunder och
genom att växa inom nya kundsegment. Därutöver tillvara-
tar HEXPOL möjligheter som uppkommer när rubber
compounding-tillverkare står inför beslutet att övergå från
en compounding-verksamhet i egen regi till ”outsourcing”.
Koncernens strategi är att fortsätta växa genom förvärv
inom polymerområdet, företrädesvis inom nuvarande
affärsområden men även genom en breddning av applika-
tionsområden, materialslag och geografi. Verksamheten har
genom åren haft en kraftfull tillväxtutveckling och har de
senaste fem åren ökat omsättningen med 52 procent.
Robust och beprövad förvärvsprocess
HEXPOL-koncernen har ett starkt kassaflöde, god finansiell
ställning samt ledningskapacitet att löpande tillvarata
Ett väl positionerat HEXPOL
skapar förutsättningar för
fortsatt tillväxt
HEXPOL har en bevisad förmåga att skapa stark tillväxt, såväl organiskt som genom
strategiska förvärv. Genom åren har cirka 50 enheter förvärvats och med lyckat
resultat implementerats i verksamheten och snabbt genererat synergier för koncernen.
15HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
STRATEGI – TILLVÄXT
Försäljning
2005
2 205
msek
Försäljning
2008
3 190
msek
Försäljning
2011
7 197
msek
Försäljning
2019
15 508
msek
EXCEL
ELASTO GROUP
MULLER
THONA
Försäljning
2015
11 229
msek
RHETECH
BERWIN RUBBER
KIRKHILL
MESGO
PREFERRED
COMPOUNDING
Försäljning
2021
16 005
msek
UNICA
VICOM
ALMAAK
MCCANN
RANKRAD HISTORIK AV
VÄL INTEGRERADE FÖRVÄRV
Koncernens tillväxtstrategi är att fortsätta förvärva
inom polymer området. Potentiella förvärvsobjekt
för koncernen kartläggs fortlöpande enligt en tydlig
förvärvsmodell där intressanta objekt analyseras
utifrån en rad strategiska parametrar. Denna
illustration visar ett urval av de viktigare förvärv
som HEXPOL-koncernen genomfört under åren.
Försäljning
2024
20 437
msek
PIEDMONT RESIN
SUPPLY LLC
intressanta förvärvsmöjligheter. Potentiella förvärvsobjekt
kartläggs löpande.
Vår förvärvsmodell bygger på stor kunskap om nuvarande
marknader och kontinuerlig analys av angränsande marknader.
Vi har långa relationer med alltifrån familjeföretag till private
equity-bolag och andra industriella ägare. Vår marknad är
fortfarande fragmenterad, vilket gör att förvärvsmöjligheten
är stor inom lönsamma områden. Tillsammans med bransch-
experter gör vi proaktiva sökningar inom viktiga områden
och har en kontinuerlig dialog med investeringsbanker som
är verksamma inom kemikalieindustrin.
Vi har ett gott renommé på marknaden för vår förvärvs-
erfarenhet och är redo att agera på möjligheter när de dyker
upp. Samtidigt har vi tålamodet och erfarenheten att vänta
på de rätta tillfällena.
Stor erfarenhet av att extrahera synergier
En av faktorerna till att HEXPOL lyckats kombinera förvärv
och tillväxt med avsevärt förbättrade rörelsemarginaler
ligger i vår långa erfarenhet av integration av förvärv in i
befintlig struktur. Redan innan ett förvärv slutförs finns
tydliga planer och processer för hur synergier ska för-
verkligas.
Exempel på detta är hur HEXPOL:s position på den
spanska marknaden har stärkts betydligt efter framgångsrik
integration av Wire & Cable compoundern VICOM och
Rubber compoundern Unica. De båda spanska förvärven är
utmärkta exempel på vår förmåga att snabbt integrera och
extrahera synergier från förvärv.
Andra exempel är hur marginalen för enskilda enheter
förstärkts. Både almaak international GmbH och McCann
Plastics hade en lönsamhetsnivå under HEXPOL-koncernens,
men är nu fullt integrerade med förbättrad marginal.
Förvärvet av amerikanska Star Thermoplastics under 2023
är i linje med HEXPOL:s tillväxtstrategi och möjliggör
större geografisk räckvidd på TPE-marknaden genom ett
väletablerat företag med en stark produktportfölj.
Förvärvet av 80 procent av Piedmont Resin Supply LLC
i oktober 2024 är ett exempel på hur HEXPOL breddar sitt
produktutbud och därmed förstärkt sitt applikations-
kunnande och samtidigt får tillgång till en delvis ny kund-
bas i Amerika. Läs mer om HEXPOL:s förvärvet på
sidan 16.
Ett väl positionerat företag för tillväxt
inom växande slutanvändarsegment
HEXPOL-koncernen är världsledande inom avancerade
polymera compounds och konstruerade packningar,
tätningar och hjul. Koncernens lösningar återfinns inom
ett flertal utvalda marknadsnischer där fordon och generell
industri är de dominerande, följt av bland annat kabel-
industrin och hälsa & medicinteknik. Marknadsnischerna
ses ständigt över för att bedöma hur koncernen kan fort-
sätta förbättra sina positioner.
16 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
TILLVÄXT
Nya kapaciteter och
kompletterande
applikationskunnande
I oktober 2024 förvärvade HEXPOL 80 procent av den amerikanska TP Com-
poundern Piedmont Resin Supply LLC. Genom förvärvet etablerar sig HEXPOL
inom tekniska nylon compounds och stärker sig därmed på den amerikanska
marknaden för kunder inom bilindustrin, transportsektorn och möbelindustrin.
Förvärvet av Piedmont är helt i linje med HEXPOL:s tillväxtstrategi och stärker
koncernens närvaro på den amerikanska marknaden.
Förvärvet kompletterar HEXPOL TP-portföljen på en rad områden. Piedmont
har en diversifierad produktportfölj av nylon compounds, ett för HEXPOL helt
nytt material, med en stark marknadsnärvaro. Förvärvet breddar därmed
HEXPOL-koncernens kapacitet på den amerikanska marknaden och möjliggör
ytterligare tillväxtmöjligheter.
"Vi ser sammanslagningen med HEXPOL som den perfekta matchningen
mellan två framgångsrika företag med liknande företagskulturer och framtids-
ambitioner", säger Matt Griffith och Paul Daniel enat. Båda grundare av
Piedmont.
Vid förvärvet omsatte Piedmont Resin Supply cirka 600
msek med en lönsam-
het på liknande nivå som HEXPOL-koncernens. Piedmont bedriver verksamhet
i Cartersville, Georgia i USA. Anläggningen med cirka 60 anställda är modern
och välinvesterad och har stor tillväxtpotential. Huvudsakliga slutkunds-
segment är bilindustrin, transportsektorn och möbelindustrin.
17HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
18 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
1
Ekonomiska definitioner återfinns på sidan 122.
Mål och utfall 2024
Försäljningstillväxt
Försäljningstillväxten visar HEXPOL:s konkurrenskraft på marknaden
och förmågan att utnyttja sina starka sidor och kompetens-
områden. Målet är att försäljningstillväxten, justerad för valuta-
effekter, ska uppgå till mer än 10 procent, över en konjunkturcykel.
Kommentar 2024:
Försäljningstillväxten, justerat för valutaeffekter, uppgick till
–7 procent, varav den organiska tillväxten uppgick till –8 procent.
Förvärven bidrog under året med en tillväxt om 1 procent.
FINANSIELLA MÅL
1
Mål >10 %
Utfall 2024
–7%
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen visar HEXPOL:s förmåga att täcka rörelsens
kostnader och generera vinst till aktieägare. Målet är att rörelse-
marginalen, justerad för jämförelsestörande poster, ska överstiga
17 procent över en konjunkturcykel.
Kommentar 2024:
Rörelsemarginalen, justerad för jämförelsestörande poster, upp-
gick till 15,9 procent. Marginalen påverkades negativt framförallt
under årets sista kvartal med lägre efterfrågan och negativ mix.
Soliditet
Soliditeten mäter hur stor andel av HEXPOL:s totala tillgångar
som är finansierade med eget kapital. Målet är att årligen överstiga
30 procent.
Kommentar 2024:
Soliditeten var fortsatt stark, 64 procent (65). Koncernens totala
tillgångar uppgick till 24 884 msek (22 507). Netto skulden uppgick
till 2 235 msek (1 575) varav 484 msek (452) avser finansiella
leasingskulder enligt IFRS 16, vilket ger en nettoskuld/EBITDA
om o,59 (0,38).
0
5 000
10 000
15 000
20 000
25 000
20222021202020192018
2020
2021
2022
2023
2024
0
5
10
15
20
20222021202020192018
2020
2021
2022
2023
2024
%
0
20
40
60
80
20222021202020192018
2020
2021
2022
2023
2024
%
MSEK
–11%
25%
24% –1%
–7%
Mål >30 %
Utfall 2024
64%
Mål >17%
Utfall 2024
15,9
%
MÅL OCH UTFALL 2024
19
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
1
Läs mer om HEXPOL:s hållbarhetsrelaterade mål på sidan 32.
2
Under 2024 gjordes en revidering av energi- och klimatdata för att säkerställa att historiska utsläpp innan förvärvsåret av förvärvade bolag är inräknade, i
enlighet med GHG Protocol. I samband med revideringen gjordes vissa justeringar i metodiken genom att samla in data från anläggningarna mer granulärt
och därmed säkerställa en högre datakvalitet. Revideringen gjordes för baslinjeåren 2018–2019, föregående år 2023 och nuvarande år 2024. På grund
av denna avgränsning så redovisas ej siffror för energi och klimat för andra år inom en 10-årshorisont. Resultatet blev högre historiska siffror än tidigare
redovisat. Förändringen i metodik hade dock en mindre signifikant påverkan med ±5 procent avvikelse utifrån tidigare metodik.
MÅL OCH UTFALL 2024
Energi
2
Energianvändningen (GWh/försäljning) ska kontinuerligt minska.
Investeringar i energieffektivare produktionsutrustning, belysning
och infrastruktur genomfördes under året. Jämfört med föregående
år ökade nyckeltalet för energianvändningen med 7 procent på grund
av skillnad i försäljning mellan olika produktområden med olika
energiintensitet, ej försämrad energieffektivitet. Sedan 2019 har
energieffektiviteten förbättrats med 37 procent.
HÅLLBARHETSMÅL
1
Säker arbetsmiljö
Visionen är att det inte ska inträffa några olyckor på arbetsplatsen.
Målet är att antalet olyckor ska minska. System för incident-
rapportering (near misses) ska finnas vid samtliga verksamheter.
Frekvensen arbetsplatsolyckor per miljon arbetade timmar ökade
under året jämfört med tidigare år. Arbetet med att minska olyckorna
intensifieras för att komma tillbaka till tidigare års nivåer och på sikt
minska.
Klimat
2
Utsläppen av koldioxid från energianvändningen (ton CO
2
e/för-
säljning) ska minska med 75 procent till 2025 jämfört med medel-
talet för 2018–2019.
Jämfört med föregående år minskade utsläppen i förhållande till
försäljning med 3 procent och 65 procent i förhållande till bas-
linjeåret 2018–2019. Förklaringen är ökningen av inköpt förnybar
och kärnkraftsbaserad el, tillsammans med kontinuerlig förbätt-
ring i energieffektivitet.
0,000
0,005
0,010
0,015
0,020
0,025
0,030
0,035
202420232019
ENERGI I FÖRHÅLLANDE
TILL FÖRSÄLJNING
2
GWh/msek
0
2
4
6
8
10
12
202420232019
KLIMATPÅVERKAN I FÖRHÅLLANDE
TILL FÖRSÄLJNING
2
Ton/msek
0
5
10
15
20
20222021202020192018
2020
2021
2022
2023
2024
ARBETSOLYCKSFALL
Antal
Antal olycksfall med frånvaro/
miljon arbetade timmar
20 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
40
60
80
100
120
140
160
40
60
80
100
120
140
160
2020
2021
2022
2023
2024
1
OMX Stockholm Gross Index, den genomsnittliga utvecklingen på OMX Stockholm inklusive utdelning.
Aktiekursutveckling och aktieomsättning
Under 2024 minskade betalkursen för HEXPOL:s B-aktie
med drygt 15 procent (+10), jämfört med OMX Stockholm
Basic Materials som minskade med 10 procent (+10).
Stockholmsbörsen i sin helhet, Nasdaq Stockholm, steg
med cirka 6 procent (15).
Högst noterade betalkurs för HEXPOL:s B-aktie noterades
den 10 april med 139,00 sek och den lägsta betalkursen
noterades den 25 oktober med 99,50 sek.
Under 2024 omsattes cirka 85 miljoner (116) HEXPOL-
aktier till ett värde av 9 893 msek. I genomsnitt per handels-
dag omsattes 339 769 aktier (461 107) för i snitt 39 412 482 sek
per dag. HEXPOL:s totalavkastning var –2 procent vilket
kan jämföras med OMX Stockholm GI
1
som ökade med
9 procent. Under den senaste femårs perioden har HEXPOL:s
B-aktie i snitt haft en totalavkastning på drygt 7 procent per
år. Motsvarande siffra för OMX Stockholm GI är 12 procent.
Ägarstruktur
HEXPOL:s B-aktie är sedan 2008 noterad på börsen. Idag
återfinns aktien på Nasdaq Stockholms storbolagslista,
Large Cap, under HPOL B. Aktiekapitalet i HEXPOL AB
uppgår till 68 887 369 sek, fördelat på 344 436 846 aktier.
Av dessa är 14 765 620 A-aktier och 329 671 226 B-aktier.
A-aktierna ger vardera tio röster och B-aktierna vardera en
röst. Varje aktie har ett kvotvärde om 0,20 sek. Alla aktier
medför lika rätt till andel av bolagets tillgångar och resultat.
Den 31 december 2024 hade HEXPOL AB 12 542 (12 166)
aktieägare. Den största ägaren är Melker Schörling AB, som
äger samtliga A-aktier. Melker Schörling AB äger även
B-aktier och äger totalt 25 procent (25) av kapitalet och
46 procent (46) av rösterna. Andelen aktier ägda av utländska
ägare var 32 procent (37) av kapitalet. De tjugo största ägarna
svarade för 75 procent (74) av kapitalet och 82 procent (81)
av rösterna.
Utdelning
HEXPOL:s resultatutveckling och soliditet avgör utdelningens
storlek. HEXPOL:s utdelningspolicy innebär att 40–60 pro-
cent av årets resultat efter skatt avses användas för utdelning
till HEXPOL:s aktieägare, under förutsättning att koncernens
finansiella ställning bedöms tillfredsställande. För 2024
föreslår styrelsen en ordinarie utdelning om 4,20 sek per
aktie (4,00). Ordinarie utdelning motsvarar cirka 63 pro-
cent av årets nettoresultat justerat för jämförelsestörande
poster.
Aktieägarvärde och analytiker
HEXPOL:s ledning arbetar löpande med att utveckla den
finansiella informationen för att skapa goda förutsättningar
att värdera koncernen på ett så rättvisande sätt som möjligt.
I detta ingår bland annat att medverka aktivt vid träffar
med analytiker, aktieägare och media.
Ansvarig för IR-frågor hos HEXPOL är Peter Rosén,
vice VD och CFO: telefon 040-25 46 60, ir@hexpol.com.
För aktuell lista över de analytiker som kontinuerligt
följer HEXPOL, se www.hexpol.com.
HEXPOL B OMX Stockholm PI
Omsättning antal aktier i 1000-tal per månad
KURSUTVECKLING OCH AKTIEOMSÄTTNING
1/1–31/12 2024
SEK Antal SEK SEK
TOTALAVKASTNING
2020–2024
HEXPOL B OMX Stockholm Gross Index GI
HEXPOL-aktien
och aktieägarna
OMX Basic Materials
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
12 000
14 000
80
90
100
110
120
130
140
150
DECNOVOKTSEPAUGJULJUNMAJAPRMARFEBJAN
JAN
FEB
MAR
APR
MAJ
JUN
JUL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC
HEXPOL-AKTIEN OCH AKTIEÄGARNA
21HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
sek
2024 2023 2022 2021 2020
Justerat resultat
6,70 7,51 7,14 6,09 4,26
Resultat
6,45 7,33 7,21 6,85 4,09
Eget kapital
46,29 42,32 39,97 33,82 26,53
Utdelning
6,00² 3,60 6,00³ 2,30 2,30
Stängningskurs B-aktien 31 december
102,80 122,00 111,10 121,30 88,00
Kassaflöde från löpande verksamhet
7,83 10,23 7,53 6,99 6,90
NYCKELTAL PER AKTIE
1
Antal aktier per aktieägare
Antal
aktieägare
A-aktier B-aktier
1–500 8 202 0 1 021 791
501–1 000 1 358 0 1 098 569
1 001–5 000 1 989 0 4 673 145
5 001–20 000 655 0 6 444 912
20 001– 338 14 765 620 316 432 809
Summa 12 542 14 765 620 329 671 226
Fysiska personer
7%
Juridiska personer
93%
ÄGARTYPER, % AV KAPITALET
Sverige
68%
USA
17%
Luxemburg 3%
Norge 2%
Storbritannien 5%
Övriga länder 5%
ÄGARE PER LAND, % AV KAPITALET
1
Justerade för jämförelsestörande poster.
2
Inklusive extra utdelning om 2,00 sek per aktie.
3
Inklusive extra utdelning om 3,00 sek per aktie.
HEXPOL-AKTIEN
Ägare/förvaltare/depåbank A-aktier B-aktier
Aktie-
kapital % Röster %
Melker Schörling AB
14 765 620
70 783 430
24,8 45,8
State Street Bank and Trust Co W9
0
31 448 810
9,1 6,6
Alecta Tjänstepension Ömsesidigt
0
18 750 000
5,4 3,9
Lannebo Kapitalförvaltning
0
17 061 216
5,0 3,6
JP Morgan Chase Bank NA, W9
0
12 340 040
3,6 2,6
Första AP-fonden
0
11 645 000
3,4 2,4
Swedbank Robur Fonder AB
0
10 373 690
3,0 2,2
Andra AP-fonden
0
9 149 898
2,7 1,9
Northern Trust Company, London Branch
0
8 989 773
2,6 1,9
Carnegie Fonder AB
0
7 656 166
2,2 1,6
Summa de 10 största ägarna
14 765 620
198 198 023
61,8 72,5
Summa övriga ägare
0
131 473 203
38,2 27,5
Summa
14 765 620
329 671 226
100,0 100,0
STÖRRE AKTIEÄGARE
ÄGARFÖRDELNING
22 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
HEXPOLKONCERNEN I SAMMANDRAG
Affärsområde HEXPOL Compounding
Affärsområde HEXPOL Engineered Products
HEXPOL Huvudkontor
Global koncern med lokal närvaro
HEXPOL:s kunder är hårda kravställare med höga förväntningar om flexibla och snabba
leveranser av kundspecifika polymera compounds eller komponenter som ska lösa
utmaningar, inte sällan i de mest krävande miljöerna. Andra krav är utvecklingskompetens
och hög leveransförmåga. HEXPOL-koncernens styrkor ligger i det lokala entreprenör-
skapet där 52 enheter har en excellent lokal marknadskännedom, ledande kunskaper
och utvecklingskapacitet.
En koncern rustad för framtiden
Merparten av HEXPOL:s anläggningar är relativt nya och
välinvesterade. Tekniknivån är hög och en långt driven pro-
duktions- och tekniksamordning innebär kostnadseffektivitet,
hög och enhetlig kvalitet samt möjlighet att smidigt flytta
produktion mellan enheter och länder.
HEXPOL:s produktionsorganisation är tack vare sin
kundorderstyrda och/eller batch-produktion flexibel. Den
globala produktionsplattformen ger korta leveranskedjor
för koncernens kunder samtidigt som produktionen snabbt
och effektivt kan justera kapacitet utifrån efterfrågan.
Stark kultur som gynnar kundsamarbeten
HEXPOL har en kultur som främjar engagemang, ansvars-
tagande och god etik i kundrelationer. Koordination och
samarbete sköts globalt mellan enheterna inom viktiga
områden, såsom utveckling av nya material och produkter,
strategiska val av leverantörer, teknisk utformning av
utrustning och digitalisering av erbjudandet.
Ledande och globala marknadspositioner
HEXPOL fokuserar på att globalt kunna leverera marknadens
bästa produkter med identisk kvalitet oavsett tillverknings-
enhet och är därför en lämplig partner för stora globala
industrikoncerner men även andra mer lokala aktörer.
HEXPOL fokuserar på marknader i stark tillväxt med
intressanta och växande kund applikationer inom bland
annat hälsa & medicin teknik, allmänindustri, konsument-
produkter och fordons industrin. Andra intressanta nischer
med tillväxtmöjligheter för HEXPOL är inom transport-
sektorn såsom tåg-, flyg- och rymdindustri.
Koncernen består av två affärsområden, HEXPOL Com-
pounding och HEXPOL Engineered Products. Tillsammans
omsätter de 20 437
msek och hade vid årets slut cirka
5 000 anställda i 14 länder. HEXPOL:s globala plattform
gör kund erbjudandet unikt.
En decentraliserad och starkt koordinerad
organisation
HEXPOL:s organisation är anpassad för korta och snabba
beslutsprocesser med ett tydligt decentraliserat ansvar.
Affärsområdet HEXPOL Compoundings verksamhet är
fördelad på tre regioner; Americas, Europe, Asia och tre
produktområden: High Performance, Thermoplastic och
TPE. Affärsområdet innefattar totalt 44 affärsenheter runt
om i världen.
Affärsområdet HEXPOL Engineered Products verksam-
het innefattar två produktområden: Gaskets and Seals och
Wheels. Totalt har affärsområdet åtta affärsenheter strate-
giskt placerade på tre kontinenter.
HEXPOL:s organisation präglas av långtgående decentra-
lisering av ansvar och befogenheter, och uppmuntrar till
snabba beslut. Merparten av affärsenheterna är uppbyggda
med fullständiga organisationer för försäljning, produkt-
utveckling och tillverkning. Starka lokala enheter med egen
expertis gör HEXPOL-koncernen flexibel och kundernas
leveranskedja kan kortas, något som efterfrågas i allt större
utsträckning.
TOTALT 52 PRODUKTIONSENHETER STRATEGISKT PLACERADE PÅ TRE KONTINENTER
23HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
FÖRSÄLJNING PER AFFÄRSOMRÅDE 2024
HEXPOL
Compounding
93%
HEXPOL
Engineered Products
7%
HEXPOL
Compounding
69%
HEXPOL
Engineered Products
31%
ANSTÄLLDA ANDEL KONCERNEN 2024
Beräknat på medeltal anställda under året.
HEXPOL
Compounding
92%
JUSTERAT RÖRELSERESULTAT
ANDEL KONCERNEN 2024
HEXPOL
Engineered Products
8%
HEXPOLKONCERNEN I SAMMANDRAG
Asien
6%
RLJNING PER REGION 2024
Europa
40%
Amerika
54%
HEXPOL AB
HEXPOL
ENGINEERED PRODUCTS
HEXPOL
RUBBER
COMPOUNDING
AMERICAS
HEXPOL
RUBBER
COMPOUNDING
EUROPE
HEXPOL
RUBBER
COMPOUNDING
ASIA
HEXPOL
TPE
COMPOUNDING
HEXPOL
THERMO PLASTIC
COMPOUNDING
HEXPOL
HIGH
PERFORMANCE
COMPOUNDING
HEXPOL
GASKETS
AND SEALS
HEXPOL
WHEELS
TOTALT 52 AFFÄRSENHETER RUNT OM I VÄRLDEN
REGIONER PRODUKTOMRÅDEN
TVÅ AFFÄRSOMRÅDEN
HEXPOLKONCERNENS ORGANISATION
GARY MOORE
President HEXPOL Compounding
Americas
LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE INOM HEXPOL:s AFFÄRSOMRÅDEN
CARSTEN RÜTER
President HEXPOL Compounding
Europe/Asia, HEXPOL TPE och HEX-
POL HP Compounding
HEXPOL Compounding Purchasing/
Technology
RALPH WOLKENER
President HEXPOL Compounding Eu-
rope/Asia, HEXPOL TPE och HEXPOL
HP Compounding
JAN WIKSTRÖM
President HEXPOL Thermoplastic
Compounding och HEXPOL
Engineered Products
HEXPOL
COMPOUNDING
24 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
En decentraliserad och starkt
koordinerad organisation
Affärsområdets tillverkning ligger tidigt i värde kedjan och
är huvudsakligen kundorderstyrd och baseras på ett stort
antal utvalda råmaterial som till stor del är utsatta för pris-
fluktuationer. Prissättningen mot kund omförhandlas där-
för många gånger per år, oftast månads- eller kvartalsvis.
De viktiga recepten till polymera compounds utvecklas
i nära samarbete med kunden och kräver unik expertis. De
unika compounding-recepten ägs till stor del av HEXPOL.
Ett kundspecifikt erbjudande
Polymera compounds tillverkas genom högteknologiska
processer som förbättrar polymerernas egenskaper och
kvalitet genom att de sätts samman och blandas med olika
komponenter, såsom tillsatsämnen och stabilisatorer, för
att skapa nya och kundspecifika materialkombinationer.
Oavsett om en kund behöver brandsäkra, oljebeständiga,
UV-stabila eller medicintekniskt godkända polymera
material, erbjuder affärsområdet HEXPOL Compounding
tekniska lösningar som motsvarar applikationskraven in i
minsta detalj. Affärsområdet strävar efter att utveckla
produkter som kan förbättra kundernas totala tillverk-
ningskostnader och bidra till en hållbar utveckling.
Ledande globala marknadspositioner
Affärsområdet HEXPOL Compounding har ledande globala
marknadspositioner inom samtliga marknadsområden.
HEXPOL Compounding fokuserar på att globalt kunna
leverera marknadens bästa produkter med identisk kvalitet
oavsett tillverkningsenhet. Det gör affärsområdet till en
HEXPOL Compoundings kunder är tillverkare av polymera produkter och komponenter.
De ställer höga krav på kvalitet, förbättrade egenskaper och lokal leveransförmåga.
Marknaden är global och största slutkundssegmenten är fordons- och verkstadsindustrin
följt av bygg- och anläggningsbranschen. Andra viktiga kundsegment är transport-,
energi- och konsumentsektorn, kabelindustrin och tillverkare av medicinteknik.
En av världens ledande aktörer
inom avancerade polymera
compounds
AFFÄRSOMRÅDE HEXPOL COMPOUNDING:
Oavsett om en kund behöver brandsäkra, oljebeständiga,
UV-stabila eller medicintekniskt godkända polymera material,
erbjuder HEXPOL Compounding tekniska lösningar som
motsvarar applikationskraven in i minsta detalj. En starkt
ökande elektrifiering ger goda tillväxtmöjligheter inom Wire
& Cable där affärsområdet HEXPOL Compounding samlat sina
erbjudanden för ett kraftfullare marknadsgenomslag.
lämplig partner för stora globala industrikoncerner, men
även till mindre lokala aktörer runt om i världen.
Affärsområdet levererar compounds och applikationer till
bland annat hälsa & medicin teknik, allmänindustri,
konsumentprodukter och fordons industrin, men även till
transportsektorn såsom till tåg-, flyg- och rymdindustri.
Efterfrågan på och försäljning av produkter med fokus
på hållbar utveckling ökar stadigt. HEXPOL Compounding
har skapat sig en stark position inom området med bland
annat materialen Dryflex Circular, RheVision och HEXGREEN
som har hög grad av återvunnen och/eller biobaserad råvara.
Fortsatt tillväxt genom strategiska
förvärv och konsolideringar
Affärsområdet HEXPOL Compounding är väl positionerat
för att öka marknadsandelarna på de befintliga marknaderna
samt att använda den starka globala närvaron och utvecklings-
kompetensen för att öka volymerna på nya marknader.
HEXPOL söker aktivt förvärvsmöjligheter inom utvalda
teknologier och material. Marknaderna där HEXPOL
Compounding är verksam är fragmenterade med få globala
konkurrenter och många mindre eller medelstora familje-
ägda lokala aktörer.
De mindre och medelstora komponenttillverkarna har
svårt att långsiktigt behålla produktionen av rubber compounds
i egen verksamhet och väljer därför att utlokalisera en del av
produktionen till bland annat HEXPOL, som har möjlighet
att erbjuda ett konkurrenskraftigt globalt koncept och
kostnadseffektiv tillverkning.
AFFÄRSOMRÅDE HEXPOL COMPOUNDING
25HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
PRODUKTOMRÅDEN MED STARKA AFFÄRSMÖJLIGHETER
HEXPOL Rubber
Compounding
utvecklar avancerade rubber
compounds med ett omfattande
produktutbud för en lång rad
kundsegment och applikations-
om råden. HEXPOL Compounding
utvecklar kontinuerligt tekniken
för att framställa extremt rena
rubber compounds.
Ledande position i Europa
och Nordamerika
Lönsam nischposition i Kina
HEXPOL High Performance
Compounding
erbjuder applikationer som
är väderresistenta, elektriskt
isolerande, tål kraftiga tempe-
raturväxlingar och har låg vikt.
Andra exempel är tätningar för
mycket krävande miljöer, som
kräver hög kemikalieresistens
och tål extremt höga och låga
temperaturer.
Bra europeisk position inom
silikon
Förbättrad position i Nord-
amerika och Storbritannien
HEXPOL Thermoplastic
Compounding
erbjuder ett brett utbud där
varje produktgrupp har en
egen portfölj av recept som
är kundanpassade för specifika
OEM:s med distinkta egenska-
per och specifika krav.
Bra position i Nordamerika
(förstärkt PP)
Bra position i Europa
Ingen position i Asien
HEXPOL TPE Compounding
erbjuder en av de starkaste
portföljerna för TPE compounds
på marknaden. Produktområdet
har också ett växande sortiment
bio baserade TPE compounds
och compounds baserade på
återvunnen TPE för att möta en
tydligt ökad efterfrågan på håll-
bara material som minskar an-
vändandet av fossila resurser.
Bra position i Europa
Stärkt position i Nordamerika
Svag men växande position i
Asien
AFFÄRSOMRÅDE HEXPOL COMPOUNDING
AKTÖRER PÅ MARKNADEN
Andra större aktörer och internationella tillverkare av rubber, TPE och
thermoplastic compounds är AirBoss, Teknor Apex, Dynamix, PTE, Multibase,
GLS, Kraiburg, A. Schulman och Washington Penn. Därtill kommer ett stort
antal mindre, lokalt verksamma tillverkare och inom rubber compounds
delvis också kunder med egen compoundingverksamhet.
HEXPOL COMPOUNDING
FÖRSÄLJNING 2024
18 921
MSEK
HEXPOL COMPOUDNING
MEDELANTAL ANSTÄLLDA 2024
3 475
HEXPOL COMPOUNDING
JUSTERAD RÖRELSEMARGINAL
15,8%
Det finns flera anledningar till att polymeranvändningen kommer att öka
framöver inom fordonsindustrin. Ofta innebär tillverkningen av elektriska fordon
helt nya konstruktioner och därför finns möjligheten att göra radikala förändringar i
materialet. Polymerer kan i många fall ha bättre egenskaper än plåt och metall, som
traditionellt använts, dessutom till en lägre vikt och mindre kostnad. Ett ökat fokus
på återvunna råvaror och produktionsprocesser för hållbar utveckling gynnar också
polymera material. Elbilsmarknaden är en växande nisch där HEXPOL:s
produkter bidrar till att skydda och täta med reducerad vikt.
AFFÄRSOMRÅDE HEXPOL COMPOUNDING I VÄRDEKEDJAN
Slutkunder
Tillverkare av
råmaterial
Tillverkare
av polymera
compounds
Tillverkare
av polymera
komponenter
OEM:s
26 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Synergier stärker affären
Tillverkningsprocesserna för affärsområdet HEXPOL
Engineered Products är koordinerade och till viss del
standardiserade. LEAN-konceptet tillämpas framgångsrikt
inom samtliga åtta produktionsanläggningar, vilket säker-
ställer samma höga produktkvalitet oberoende av var i världen
produktionen sker. Samtliga produktionsanläggningar
arbetar i ett gemensamt affärssystem, vilket utgör basen
för effektiva processer med minskat administrativt arbete.
Starkt produkterbjudande till krävande
kunder inom plattvärmeväxlare
Produktområde Gaskets and Seals är specialist på tillverk-
ning av packningar till plattvärmeväxlare och olika former
av extruderade tätningar i avancerade polymer material.
Teknikinnehållet är högt och slutprodukten präglas av höga
kvalitetskrav. Gummimaterialets sammansättning, pack-
ningens geometriska utformning samt snäva toleranser i
tillverkningsprocessen är avgörande faktorer för slutproduktens
prestanda och livslängd. Gummimaterialet utvecklas specifikt
för olika applikationer och packningarna levereras i
varierande storlekar, allt från någon decimeter upp
till flera meter.
HEXPOL Gaskets and Seals är idag huvudleverantör
till alla betydande OEM-tillverkare av plattvärmeväxlare.
Marknaden är växande i takt med att efterfrågan på energi-
effektiva lösningar ökar och att allt fler kunder ställer krav
på hållbar utveckling. HEXPOL:s produktionsenheter och
distributions center är strategiskt väl placerade i Europa,
Asien och Nordamerika.
Vid den svenska affärsenheten bedrivs forskning och
utveckling av nya material som klarar högre temperaturer,
tryck och mer aggressiva medier än vad som idag finns till-
gängliga på marknaden. Här säkerställs också att det ingå-
ende materialet har samma egenskaper och att produktions-
processen är densamma så att packningen får samma slut-
egenskaper oberoende av produktionsort. Fokus på
kostnads effektivitet i förädlingsprocessen är något som
affärsområdet lägger stor vikt vid.
Komplett kunderbjudande inom nischade hjul
Produktområde HEXPOL Wheels erbjuder ett komplett
sortiment av hjul till elektriskt drivna lager- och hand-
truckar samt länkhjulsapplikationer. Inom produktområdet
tillverkas fem typer av kvalitetsprodukter: polyuretanhjul,
termoplasthjul, gummi hjul och solida gummidäck samt
diverse specialprodukter i ovanstående material. HEXPOL
ligger i framkant när det gäller att utveckla hjul för material-
hanteringsindustrin. En bidragande faktor är tillgång till
avancerad testutrustning för att simulera realistiskt slitage,
lastförmåga och livslängd.
HEXPOL Wheels är det enda globala polyuretanhjuls-
och däckföretaget med produktionsenheter i Europa, Nord-
amerika och Asien. Marknaden för truckhjul är regionalt
differentierad på grund av skilda designkrav, materialprefe-
renser och kvalitetsnormer. Affärsenheten är väl positionerad
för att ta ytterligare marknadsandelar genom spetskompetens
och teknisk support. Bland annat inom den expansiva
marknaden för eldrivna lagertruckar och handtruckar där
tillväxten knyts till ökande lagerautomation och e-handel
som ökar efterfrågan på HEXPOL:s produkter.
Flexibel produktion
Affärsområdets maskinpark är standardiserad mellan fabri-
kerna, vilket ger flexibilitet att enkelt flytta produktion mellan
enheter vid till exempel behovstoppar eller andra oförutsedda
händelser. Maskinparken förnyas kontinuerligt och är i hög
grad automatiserad. Stor vikt läggs vid kontroll och hantering
av råmaterial som köps in från certifierade leverantörer.
Produktionsprocessen övervakas kontinuerligt och kvalitets-
kontroller utförs i flera steg.
Produktionen av polymera packningar är verktygs-
bunden, där varje verktyg skapar en unik packningstyp.
HEXPOL tillverkar huvuddelen av de verktyg som används
i egen regi, vilket är en fördel vid nya projekt.
Etableringen av ett distributionscenter för hjul i Europa
har medfört att HEXPOL Wheels kunnat korta leveranstiden,
öka servicegraden och komma närmare slutanvändaren,
helt i enlighet med HEXPOL-koncernens genomgripande
koncept ”Tänk globalt – agera lokalt”.
Väl positionerade för tillväxt
Produktområdet HEXPOL Gaskets and Seals följer noga
marknadsutvecklingen och kan vid behov utöka sin kapacitet
snabbt tack vare de strategiskt belägna enheterna. Även
HEXPOL Wheels är väl positionerat för att ta en aktiv roll
i strukturella förändringar. Fortsatta satsningar på kund-
service och produktutveckling är kritiska framgångsfaktorer.
Eftermarknaden för hjul till truckar ökar även den och
domineras av OEM-tillverkare av truckar och fristående
distributörer. Bedömningen är att den idag fragmenterade
hjulmarknaden kommer att gå in i en konsolideringsfas.
Stark tillväxt och globala
positioner inom nischområden
AFFÄRSOMRÅDE HEXPOL ENGINEERED PRODUCTS:
HEXPOL Engineered Products levererar till stora globala OEM-tillverkare med marknads-
ledande positioner, där HEXPOL:s produkter har en avgörande betydelse för den färdiga
produktens kvalitet och livslängd. Teknisk kompetens, hög servicegrad och långsiktiga
samarbetsformer är av stor betydelse.
AFFÄRSOMRÅDE HEXPOL ENGINEERED PRODUCTS
27HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
AFFÄRSOMRÅDE HEXPOL ENGINEERED PRODUCTS
HEXPOL Wheels
erbjuder ett komplett sortiment av
hjul till elektriskt drivna lager- och
handtruckar samt länkhjulsapplika-
tioner. Inom produktområdet till-
verkas fem typer av kvalitetspro-
dukter: polyuretanhjul, termo-
plasthjul, gummihjul och solida
gummidäck samt diverse special-
produkter i ovanstående material.
Ledande global position inom hjul
i polymera material till truckar
och materialhantering.
HEXPOL Gaskets and Seals
är specialist på tillverkning av
packningar till platt värme växlare
och olika former av extruderade
tätningar i avancerade polymer-
material. Teknikinnehållet är högt
och slutprodukten präglas av höga
kvalitetskrav.
Ledande position i Europa och
Asien
Positiv utveckling i Nordamerika.
PRODUKTOMRÅDEN MED STARKA AFFÄRSMÖJLIGHETER
Slutkunder
Tillverkare av
råmaterial
Tillverkare
av polymera
compounds
Tillverkare
av polymera
komponenter
OEM:s
AFFÄRSOMRÅDE HEXPOL ENGINEERED PRODUCTS I VÄRDEKEDJAN
HEXPOL ENGINEERED PRODUCTS
FÖRSÄLJNING 2024
1 516
MSEK
HEXPOL ENGINEERED PRODUCTS
MEDELANTAL ANSTÄLLDA 2024
1 527
HEXPOL ENGINEERED PRODUCTS
RÖRELSEMARGINAL
17,5 %
HEXPOL är den enda truckhjulstillverkaren som
globalt kan möta kunderna med produktionsenheter
i såväl Europa och Nordamerika som i Asien. Det
gynnar samarbetet med stora globala koncerner.
HEXPOL är världsledande inom tillverkning av
packningar till plattvärmeväxlare. Teknikinnehållet
i packningarna är högt och slutprodukten präglas
av höga kvalitetskrav.
28 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
29HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
HÅLLBAR UTVECKLING
Bidrag till en mer cirkulär
polymer-ekonomi
En av polymerbranschens utmaningar är återvinning av material. Plast har
väl etablerade återvinningsprocesser, men återvinning av gummi är fortfarande
komplicerat.
Som ett led i hållbar utveckling har affärsområdet HEXPOL Compounding integrerat
devulkaniseringsteknik i sin affärsportfölj. Devulkanisering är en termomekanisk
process som bryter ner bindningsämnen i vulkaniserade blandningar, vilket skapar
ett återvunnet material med egenskaper som ligger nära den ursprungliga
polymer blandningen.
Tekniken gör det möjligt för HEXPOL att återvinna gummirester och -kassationer,
som är oundvikliga sidoprodukter vid tillverkning av polymera applikationer.
Att ha processen internt stärker relationen med våra kunder, som blir aktiva
partners för den materiella cirkulariteten. Kundernas restprodukter samlas in för
devulkanisering. Kunderna sparar pengar för avfallshantering och de volymer som
tidigare gick till deponi eller förbränning kan nu återvinnas, vilket också är ett
starkt bidrag till hållbar utveckling.
Genom att delvis blanda devulkaniserat gummi i nya polymerblandningar minskar
mängden jungfruliga råvaror, vilket är ett sätt att minska koldioxidavtrycket i nya
polymerapplikationer. Effekten kan ökas ytterligare genom att blanda i andra åter-
vunna och/eller biobaserade råvaror till en helt ny polymerblandning. HEXPOL
säljer compounds med en alternativ råvarubas under varumärket HEXGREEN
®
.
Devulkaniseringslinjen installeras till att börja med vid HEXPOL Compounding
Lesina i Tjeckien. Platsen valdes på grund av dess strategiska läge, vilket kommer
att underlätta service till andra HEXPOL-anläggningar och kunder. Genom att
utnyttja grön energi kommer Lesina-anläggningen att minimera CO
2
-utsläppen
i samband med devulkaniseringsprocessen. Dessutom erbjuder anläggningens
befintliga hållbarhetscertifieringar – inklusive ISCC+, PEFC och FSC – exceptionella
fördelar för kunder som är intresserade av förnybara och hållbara lösningar.
När anläggningen är i drift avser man att producera tusentals ton polymera com-
pounds med ett avsevärt minskat CO
2
-avtryck.
Tillvägagångssättet att aktivt stödja affärspartners med återvinningsalternativ via
devulkanisering bidrar fullt ut till HEXPOL:s företagsvision, att vara "första valet av
leverantör för hållbara polymerapplikationer".
30 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
HEXPOL:s plattform
r hållbar utveckling
HÅLLBAR UTVECKLING
Ansvaret för människor och miljö är en integrerad del av HEXPOL:s affärsidé och vår
vision är att vara den ledande leverantören av lösningar för hållbara polymera applika-
tioner. Koncernens plattform för hållbar utveckling är inriktad på minskad klimatpåverkan
från processer och produkter, effektiv resursanvändning och goda arbetsförhållanden.
2008
2024
Miljöpolicy,
införande av
ISO 14001.
Hållbarhets-
rapportering
(GRI, CDP).
Koncernöver-
gripande håll-
barhetsmål.
Materializing Our Values
(Uppförandekod).
Whistleblowing.
Supplier Sustainability
Guideline lanserad.
Mål att minska CO
2
-utsläpp
med 75% (2018-2025).
Bonussystem kopplat
till mål.
Group Sustainability
Council etablerat.
Fokus på råmaterial med
lägre koldioxidavtryck
(bio-baserat, återvunnet).
Anpassningar till CSRD.
Fokus på etik, resurs-effektivisering,
klimatförändringar, säkra arbetsplatser
och farliga kemikalier.
UN Global Compact Signatory.
Koncernens hållbarhetsmål
kopplas till FN:s Globala Mål.
ISCC-certifiering, LCA:s,
klimatscenario (TCFD).
Åtagande att införa Science-
Based Targets (SBTs).
Utvecklat Carbon Footprint
Calculator för beräkning av
produkters koldioxidavtryck.
Viktiga händelser under året
I ett historiskt perspektiv har koncernen gjort vägval som
skapat framförhållning inom hållbar utveckling. Hög
ambitionsnivå, i kombination med ökande krav från olika
intressenter, har resulterat i att arbetet inom hållbar utveck-
ling hela tiden förflyttar sig i positiv riktning. Både i var-
dagsarbetet och den strategiska planeringen har
anslutningen till internationella standarder, initiativ och
regelverk bidragit på ett positivt och konstruktivt sätt.
Under året fortsatte arbetet med klimatfrågorna och
utvecklingen av produkter med lägre klimatavtryck att
engagera våra intressenter. Kommande EU-lagstiftning för
håll barhetsrapportering, CSRD, påverkade både mängden
information som måste samlas in inom koncernen och
hur denna presenteras externt.
Viktiga händelser under året var exempelvis:
Arbetet med verktyget för att beräkna produkters klimat-
avtryck (Product Carbon Footprint Calculator) fortsatte
under året. Verktyget uppskattas av kunderna och ger
dem goda möjligheter att aktivt välja råvaror med lägre
klimatavtryck.
Genom massbalanscertifiering enligt ISCC+ får kunderna
ett bevis på spårbarheten i hela leverantörskedjan.
Certifieringen säkerställer att biobaserade eller återvunna
råvaror förekommer i en definierad mängd i produkterna.
Sammanlagt är fyra enheter i Europa och USA certifierade.
31HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
2024 2023
Energianvändning/försäljning, GWh/
msek 0,020 0,018
Inköpt fossilfri el, % av total elanvändning 58 50
Utsläpp av koldioxid/försäljning, ton/
msek 4,0 4,1
Återvunna/biobaserade polymera råvaror
2
, % av total polymeranvändning 18 19
Överträdelser av miljö- och arbetsmiljölagstiftningen 1 0
Arbetsolyckor, antal/miljon arbetade timmar 15,9 12,1
Utbildning av medarbetare, timmar/anställd 12 18
Andel kvinnor i lokala ledningsgrupper, % 22 27
Överträdelser av mänskliga rättigheter 0 0
Ekonomiskt värde fördelat bland intressenter,
msek 5 885 5 193
1
På sidan 125 ges en översikt av nyckeltal för hållbar utveckling i ett tioårsperspektiv.
2
Exklusive naturgummi
NYCKELTAL FÖR HÅLLBAR UTVECKLING
1
HÅLLBAR UTVECKLING
Investeringar i en devulkaniseringslinje i Lesina har
gjorts under året. Tekniken gör det möjligt att återvinna
gummirester från egen produktion samt återvinna kunders
restprodukter in i nya polymerblandningar. På så sätt
minskar mängden jungfruliga råvaror som används och
därmed minskar även koldioxidavtrycket.
Utsläppen av koldioxid från energianvändningen fort-
satte att minska vilket är ett resultat av bland annat
energieffektiviseringar och ökade inköp av fossilfri el.
Installationerna av solpaneler fortsatte och för
närvarande finns utrustningar vid 12 produktions-
anläggningar. Produktionen av egenproducerad el
steg med ytterligare 10 procent under året.
Utvecklingen av produkter med lägre klimatavtryck hade
fortsatt hög prioritet. I produktportföljen ingår bland
annat HEXGREEN, som innehåller minst 10 procent
återvunna eller biobaserade råvaror, eller kombinationer
av dessa.
Anpassningen av hållbarhetsredovisningen till EU:s
direktiv om hållbarhetsrapport för stora bolag (CSRD/
ESRS) fortsatte under året. Anpassningen kommer att
fortsätta under kommande år för att presentera en full-
ständig rapport för 2025.
Hållbarhetsmål
FN:s globala mål för hållbar utveckling bidrar till bolagets
prioriteringar inom hållbar utveckling. En viktig utgångs-
punkt för att uppnå målen är att hantera koncernens resurs-
användning på ett hållbart sätt. Detta åstadkommer vi genom
innovationer, effektivitetsförbättringar, investeringar i ny
teknik, ökad användning av förnybar energi, samt satsningar
på biobaserade och återvunna råvaror. De globala målen
ger också vägledning till åtgärder inom socialt ansvar,
samhällsengagemang och affärsetik.
Vi har koncernövergripande mål och nyckeltal som avser
miljö, ledningssystem, kemiska ämnen, miljöanpassade
produkter och säker arbetsmiljö. Diagram och tabeller som
i detalj beskriver resultaten finns i hållbarhetsrapporten på
sidorna 87–121.
Fokus på klimatförändringarna
Med fokus på att minska koldioxidavtrycket från processer
och produkter presenterar kunder och andra affärspartners
ambitiösa klimatmål. Ambitionerna drivs i hög grad av starka
strömningar i samhället kring klimatpolicys, lagstiftnings-
åtgärder och redovisningssystem. Näringslivet identifieras
som en viktig partner i omställningen till ett samhälle med
lägre beroende av fossila bränslen och råvaror.
Klimatfrågorna är mycket viktiga för koncernen och det
gäller att öka hastigheten i utvecklingen av processer och
produkter som bidrar till minskad klimatpåverkan. Vi har
som mål att minska utsläppen av koldioxid med 75 procent
(scope 1 och 2) fram till slutet av 2025 och har gjort ett åtag-
ande att sätta klimatmål i linje med Science Based Targets
initiative. Som ett led i detta arbete pågår en kartläggning
av koldioxidutsläpp som orsakas av råvaror, transporter,
tjänsteresor, investeringar i utrustningar, användningen av
produkterna och mycket annat (Scope 3 enligt Greenhouse
Gas Protocol). Arbetet kommer slutföras under 2025.
32 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
HÅLLBAR UTVECKLING
Produkter som bidrar till mindre
koldioxidavtryck
Huvuddelen av koncernens indirekta utsläpp av koldioxid
(Scope 3) orsakas av tillverkningen av råvaror som har sitt
ursprung i fossila oljeprodukter. Både vad det gäller gummi-
och plastråvaror följer vi materialutvecklingen och har regel-
bundna kontakter med råvaruproducenterna, oftast globala
kemiföretag. En del hållbara råvaror finns tillgängliga på
marknaden men tyvärr i begränsade mängder och med hög
prisnivå. Andra råvaror är under utveckling och det kommer
ta ett antal år innan de är kommersiellt tillgängliga. Trots
dessa försvårande omständigheter växer portföljen av
produkter som bidrar till hållbar utveckling.
Flera av HEXPOL:s produkter bidrar också indirekt till
en mer hållbar utveckling. Exempel på detta är packningar
till plattvärmeväxlare som ger minskad energiförbrukning
och minskad klimatpåverkan.
HEXPOL har också ett flertal egenutvecklade material
som bidrar till hållbar utveckling. Exempel på det är
HexLight, ett mycket poröst material med låg densitet,
Mål
Globalt
mål
Utfall Fortsatta åtgärder
Energi
Energianvändningen (GWh/försäljning)
ska kontinuerligt minska.
Energikartläggningar genomfördes och åtgärder
för effektivisering fortsatte. Installation av
energieffektiv produktionsutrustning, LED-
belysning, infrastruktur och energiövervakning
bidrog till effektivare energianvändning. Under
de senaste fem åren har nyckeltalet för energi-
användningen minskat med cirka 40 procent.
Installationer av energieffektiv
utrustning, belysning och infrastruktur
kommer att fortsätta.
Klimat
Utsläppen av koldioxid (ton CO
2
e/för-
säljning) ska minska med 75 procent
till slutet av 2025 jämfört med med-
eltalet för 2018–2019 (basår). Målet
avser koldioxidutsläpp från energi-
användningen (Scope 1 och 2 enligt
GHG Protocol).
Åtgärder för att minska koldioxidavtrycket är
bland annat ökad användning av biobränslen,
ökade inköp av förnybar el samt energieffektivi-
sering. För närvarande utgörs cirka 40 procent
(33) av energianvändningen av förnybar el
och biobränslen. Sedan basåret har nyckeltalet
för koldioxidutsläppen minskat med cirka 65
procent. Klimatmålet är sedan 2022 kopplat till
ett bonussystem.
Energieffektivisering och inköp av bio-
bränslen kommer att fortsätta. Inköp
av förnybar el kommer att genom-
föras i den takt detta är praktiskt
möjligt. Andelen enheter med egen
produktion av el med hjälp av sol-
celler kommer att öka. Fortsatt ut-
fasning av fossila bränslen.
Miljöledningssystem
Certifierade miljöledningssystem
(ISO 14001) ska finnas vid samtliga
anläggningar. Inom en tvåårsperiod
ska förvärvade bolag införa ISO
14001.
Två bolag certifierades under året enligt
ISO 14001 och 100 procent (96) av
anläggningarna är nu certifierade.
Säkerställa att kommande förvärv
följer målet om att certifieras inom
en tvåårsperiod efter att de blivit
del av HEXPOL-koncernen.
Kemiska ämnen
Användningen av farliga kemikalier
ska identifieras och kontrolleras.
Där det är möjligt ska farliga ämnen
fasas ut.
Arbetet med att begränsa användningen av
särskilt farliga ämnen pågår kontinuerligt.
Under året ersattes ett tiotal farliga ämnen
med alternativ som är bättre ur ett miljö-
och hälsosynpunktsalternativ.
Att ersätta eller minska användningen
farliga ämnen är en långsiktig process
som kommer att fortsätta under
överskådlig framtid. På listan finns
exempelvis vissa ftalater, nitro-
saminer, ETU, bly och flamskydds-
medel.
Produkter
HEXPOL ska ses som en föregångare
inom polymerindustrin som leverantör
av produkter som bidrar till hållbar
utveckling.
Under 2024 fortsatte utvecklingen och
marknadsföringen av produkter som bidrar
till hållbar utveckling (se sidan 33 och 105).
Ungefär 18 procent av de polymera råvarorna
utgjordes av återvunna eller biobaserade
material.
I samarbete med kunder och leve-
rantörer fortsätter utvecklingen av
produkter med lägre klimatpåverkan.
Exempel på områden är applikationer
inom energieffektivisering, miljöteknik,
eldrivna fordon, lättare material, samt
produkter som innehåller bio-
baserade och återvunna råvaror.
Säker arbetsmiljö
Visionen är att det inte ska inträffa
några olyckor på arbetsplatsen. Målet
är att antalet olyckor ska minska.
System för incidentrapportering
(near misses) ska finnas vid samtliga
verksamheter.
Antalet olycksfall med frånvaro var 15,9 per
miljon arbetade timmar. System för incident-
rapportering är införda vid 84 procent (83)
av enheterna.
Nyckeltalet för arbetsolyckor visar
tyvärr en ökning under förra året
efter att ha varit stabilt de senaste
åren. För att uppnå nollvisionen krävs
fortsatta och intensifierade insatser
(tekniska åtgärder, utbildning, upp-
följning).
MÅL FÖR HÅLLBAR UTVECKLING
33HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
HÅLLBAR UTVECKLING
som används för att minska vikten i fordon och därmed
bränsleförbrukningen. Ett annat exempel är HexFlame
– en flamskyddsprodukt som inte innehåller farliga kemiska
halogener som många andra flamskyddsprodukter gör.
Ytterligare ett exempel är HEXGREEN
®
– compounds
med en alternativ råvarubas med minst 10 procent åter-
vunna eller biobaserade råvaror.
I HEXPOL:s anläggning i Lesina, Tjeckien investerar
HEXPOL i en ny devulkaniseringsteknik som möjliggör att
återvinna gummirester, vilka är oundvikliga sidoprodukter
vid tillverkning av polymera applikationer. Genom att delvis
blanda devulkaniserat gummi i nya polymerblandningar
minskar mängden jungfruliga råvaror, vilket är ett sätt att
minska koldioxidavtrycket i polymerapplikationer. Effekten
kan ökas ytterligare genom att blanda i andra återvunna
och/eller biobaserade råvaror till en helt ny polymerblandning.
Devulkaniseringprocessen sparar pengar för avfallshantering
och de volymer som tidigare gick till deponi eller förbränning
kan nu återvinnas, vilket också är ett starkt bidrag till håll-
bar utveckling.
EXEMPEL PÅ HEXPOL-PRODUKTER SOM BIDRAR TILL HÅLLBAR UTVECKLING
Packningar i
plattvärmeväxlare
Minskad energiförbrukning
– minskad klimatpåverkan.
Truckhjul som används
i elektriska truckar
Minskar användningen av fossila
bränslen – minskad klimatpåverkan.
HEXGREEN
®
>10 procent innehåll av återvunna
eller biobaserade råvaror – minskad
klimatpåverkan och cirkulär ekonomi.
Dryflex
®
Green – TPE som
innehåller biobaserad råvara
Minskad energiförbrukning
– minskad klimatpåverkan.
Dryflex
®
Circular – TPE som
innehåller återvunna råvaror
Bidrar bland annat till minskad
nedskräpning av haven, minskad
klimat påverkan och cirkulär ekonomi.
RheVision
®
polypropylen
Det biobaserade innehållet uppgår
till cirka 15 procent och kombineras
det med återvunnen polypropen blir
materialets koldioxidavtryck betydligt
lägre jämfört med traditionella plast-
produkter. Minskad klimatpåverkan
och cirkulär ekonomi.
34 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
HÅLLBAR UTVECKLING
En portfölj av polymer-
blandningar med mindre
fossil råvara och
minskat CO
2
-avtryck
HEXPOL:s vision är att vara det självklara valet för hållbara polymerapplika-
tioner. Med HEXPOL:s växande HEXGREEN-portfölj kommer visionen ett steg
närmre verkligheten.
Varje HEXGREEN-blandning är en skräddarsydd lösning, speciellt utvecklad
för att möta kundens krav. Den kan baseras antingen på biobaserade,
återvunna eller massbalanserade råmaterial – eller en kombination av
kategorierna. Kombinationsmöjligheterna är oändliga och växer ständigt,
med ett ökat utbud av alternativa råmaterial som blir tillgängliga. Så länge
andelen icke-fossila råmaterial är över 10 procent, kvalificerar sig bland-
ningen att kallas HEXGREEN.
De nya HEXGREEN-blandningarna har strikta tekniska krav och höga krav
på produktfunktionalitet samtidigt som de ska erbjuda samma bearbetnings-
prestanda som ursprungsrecepten. Lyckligtvis har HEXPOL:s utvecklingsteam
stor erfarenhet av att justera recepten för att möta både hållbarhetsmässiga
och tekniska krav.
Förnybar energi i blandningsprocessen bidrar till låga utsläpp men det är
kunskapen om alternativa råmaterial som gör den stora skillnaden för
HEXGREEN-applikationerna.
HEXPOL Compounding i Europa kan för närvarande erbjuda blandningar med
en hållbarhetsgrad på upp till 40 procent men strävar hela tiden högre. Mest
efterfrågade är blandningar baserade på återvunna råmaterial. Särskilt
devulkaniserat gummi är en tydlig trend som öppnar upp för cirkulär ekonomi
i gummiindustrin. Ett recept baserat på återvunna råmaterial kan redan
minska produktens koldioxidavtryck med en tredjedel jämfört med den
traditionella fossil-baserade versionen.
HEXGREEN-blandningar fungerar utmärkt i ett antal olika tillämpningar
för segment som bilindustrin, bygg och anläggning, energi samt inom
allmän industri. Även kabelfabrikanter är intresserade av att omvandla
sina befintliga recept till HEXGREEN-recept.
35HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
36 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
FÖRORD
Styrelsens ordförande
HEXPOL levererade under 2024 ännu en gång ett bra resultat med starka marginaler och bra kassaflöde, och
det i en marknad med svåra utmaningar och en aldrig sinande ström av osannolika omvärldsförändringar.
Eländescocktailen innehåller många ingredienser, med oförutsägbarhet som den gemensamma nämnaren.
Betydande utmaningar i Europas konkurrenskraft, volatila energipriser, hot om handelshinder, påverkan
på försörjningskedjor, ökad statlig skuldsättning, krig i Europa och i Mellanöstern, ökad segregation och
inrikespolitisk polarisering i många länder. Det är ingen uppmuntrande lista.
Flera av dessa mörka moln har blivit alltmer påtagliga. Inte minst i Tyskland där den elintensiva industrin
drabbats hårt av höga elpriser, vilket påverkar investeringsviljan i ny kapacitet negativt. Den viktiga tyska bil
industrin upplever, precis som många europeiska konkurrenter, en ökad kinesisk konkurrens som förändrar
industrilandskapet i Europa. Hur detta påverkar komponentleverantörer och i sin tur deras underleverantörer
är osäkert. Det kräver uppmärksamhet, vaksamhet och snabbrörlighet från HEXPOL när kartan över betydande
delar av den europeiska industrin sannolikt ritas om under kommande år.
Vi insåg för flera år sedan att konsekvensen för HEXPOL måste bli att minska vårt beroende av fordonsindustrin.
Parallellt behöver vi växa organiskt och genom förvärv inom andra segment samt satsa alltmer på återvinning.
I vår pågående strategiska översyn blir det avgörande att identifiera de områden där vår inriktning kommer att
vara mer defensiv med fokus på främst ökad effektivisering samt de områden där vi kan satsa mer offensivt genom
förvärv, ny teknologi, organisk tillväxt, ökade investeringar i materialutveckling och mer hållbara materialval.
Min tro är att snabbrörlighet, flexibilitet, mod och förmåga till ständig omställning blir allt viktigare egenskaper i
ett företags affärsmodell. Det är inte enkelt att omsätta i praktiken i större bolag, men fördelen med något som är
svårt är att få kommer att våga pröva och än färre kommer att lyckas så att det i kundernas ögon gör skillnad.
HEXPOL har de bästa förutsättningarna. Vi har sedan många år en vältrimmad affärsmodell och en kultur med
stort decentraliserat ansvar men med globalt koordinerade processer.
Vi står väl rustade för framtiden och vi fortsätter vår tillväxtresa genom att använda vårt starka kassaflöde för
fortsatta förvärv. I en osäker omvärld och en svårbedömd marknad finns det fler möjligheter än risker för en
organisation med hög kompetens och stor förmåga att snabbt möta kundernas behov.
Malmö, mars 2025
Alf Göransson, Styrelsens ordförande
”I en osäker omvärld finns
det fler möjligheter än risker
för en organisation med hög
kompetens och stor förmåga.”
Alf Göransson, styrelsens ordförande
37HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Allmänt
HEXPOL är ett publikt aktiebolag noterat på Nasdaq Stock
holm, Large Cap. Styrningen av HEXPOLkoncernen grundar
sig på svensk lagstiftning, i första hand aktiebolagslagen,
HEXPOL:s bolagsordning, Nordic Main Market Rulebook
for Issuers of Shares samt Svensk kod för bolagsstyrning
(Koden*).
Ägarstruktur och aktien
Den 31 december 2024 uppgick HEXPOL:s aktiekapital
till 68 887 369 sek, fördelat på 344 436 846 aktier varav
14 765 620 av serie A med 10 röster vardera och 329 671 226
av serie B med 1 röst vardera. Den enskilt störste ägaren är
Melker Schörling AB, vars innehav vid årsskiftet 2024 be
stod av totalt 14 765 620 Aaktier och 70 783 430 Baktier,
motsvarande 46 procent av rösterna och 25 procent av kapi
talet. Ingen annan aktieägare har ett direkt eller indirekt
innehav som uppgår till minst 10 procent av det totala
röstetalet i bolaget. För mer detaljerad information om
ägarstruktur och aktien, se sidorna 20–21.
Bolagsordning
HEXPOL:s gällande bolagsordning antogs den 28 april
2022. Av bolagsordningen framgår att bolagets verksamhet
är att förvärva, äga och aktivt förvalta aktier i företrädesvis
industri, handels och serviceföretag. Bolaget ska även äga
och förvalta värdepapper, försälja tjänster inom det administ
rativa området samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
I bolagsordningen fastslås bland annat aktieägarnas
rättigheter, antalet styrelseledamöter och revisorer, att
årsstämma ska hållas en gång årligen inom sex månader
efter räkenskapsårets utgång, hur kallelse till årsstämman
ska ske och att bolagets styrelse har sitt säte i Malmö
kommun. Gällande bolagsordning finns tillgänglig på
bolagets webbplats.
Bolagsstämma
Bolagsstämman är HEXPOL:s högsta beslutande organ
i vilken samtliga aktieägare har rätt att delta. Vid bolags
stämman ges samtliga aktieägare möjlighet att utöva det
inflytande som deras respektive aktieinnehav representerar.
*Koden finns tillgänglig på www.bolagsstyrning.se
Bolagsstyrningsrapport
God bolagsstyrning är grunden för att HEXPOL sköts på ett för aktieägarna så hållbart,
ansvarsfullt och effektivt sätt som möjligt. Decentraliserad styrning med ansvarsfullt
beslutsfattande är en av HEXPOL:s styrkor och genomsyrar hela organisationen.
Bolagsstyrningens uppgift är att säkerställa att detta sker tydligt, effektivt, tillförlitligt
och affärsinriktat. Det förbättrar i sin tur förtroendet för bolaget på kapitalmarknaden
och hos allmänheten. Bolagsstyrningen är utformad för att stödja bolagets långsiktiga
strategi, marknadsnärvaro och konkurrenskraft.
BOLAGSSTYRNING
Externa
revisorer
Val-
beredning
AKTIEÄGARE
VIA ÅRSSTÄMMAN
Revisions-
utskott
Ersättnings-
utskott
STYRELSE
VD OCH
KONCERNLEDNING
VERKSAMHET
VIKTIGA EXTERNA REGELVERK
• Svensk aktiebolagslag
• Nasdaq Stockholms regelverk
• Svensk kod för bolagsstyrning (Koden)
• Redovisningsregelverk
VIKTIGA INTERNA REGELVERK
• Bolagsordningen
• Styrelsens arbetsordning och VD-instruktion
• Riktlinjer för ersättning till ledande befattnings-
havare
• Olika policydokument och instruktioner (t.ex.
koncernens uppförandekod, finanspolicy och
interna styrdokument).
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
38 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Oktober
Delårsrapport för januari-september
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Vid årsstämman lägger styrelsen fram årsredovisningen,
koncernredovisningen och revisionsberättelsen.
HEXPOL kallar till årsstämma senast fyra veckor före
stämman. Årsstämman hålls vanligen i Malmö, men kan
enligt bolagsordningen även hållas i Stockholm, och hålls
vanligtvis i april eller maj. Årsstämman beslutar bland
annat om fastställande av resultaträkning och balansräkning,
utdelning, förändringar i bolagsordning, ansvarsfrihet för
styrelsen och VD, val av styrelse och revisorer samt fast
ställande av ersättning till styrelse och revisorer och god
kännande av ersättningsrapport.
Årsstämman 2024
Årsstämman 2024 ägde rum den 26 april 2024. Årsstämman
genomfördes som en fysisk stämma men med möjligheten
att utöva sin rösträtt per post före stämman med stöd av
bestämmelserna i 7 kap. 4 a § aktiebolagslagen samt bolagets
bolagsordning. Vid årsstämman deltog aktieägare som
representerade cirka 79 procent av det totala antalet röster
i bolaget. Styrelsens ordförande Alf Göransson valdes till
ordförande för stämman. Vid stämman fastställdes resultat
och balansräkning samt koncernresultat och koncern
balansräkning.
Stämman godkände styrelsens förslag om vinstutdelning
för räkenskapsåret 2023 med 6,00 sek per aktie, varav 4,00
sek som ordinarie utdelning samt en extra utdelning om 2,00
sek. Till ordinarie styrelseledamöter omvaldes Alf Görans
son, JanAnders E. Månson, Malin Persson, Märta Schör
ling Andreen, Kerstin Lindell, NilsJohan Andersson och
Henrik Elmin.
Alf Göransson valdes om till styrelseordförande. Stämman
godkände styrelsens ersättningsrapport för 2023.
Årsstämma 2025
HEXPOL:s årsstämma 2025 hålls den 25 april 2025 i Malmö.
För information om årsstämman, se sidan 126 och bolagets
webbplats https://investors.hexpol.com/sv/bolagsstyrning/
bolagsstamma.
Valberedning
HEXPOL:s årsstämma fattar beslut om tillsättning av bolagets
valberedning. Valberedningen ska lämna förslag till ord
förande vid årsstämma, ordförande och övriga ledamöter
i styrelsen samt arvode och annan ersättning för styrelse
uppdrag till var och en av styrelseledamöterna. Valberedningen
ska också lämna förslag till val och arvodering av revisorer.
I nomineringsarbetet inför årsstämman 2024 tillämpade
valberedningen regel 4.1 i Koden om mångfalds policy vid
framtagandet av förslag till styrelse. Valberedningen
konstaterade att styrelsen i HEXPOL har en ändamåls
enlig sammansättning.
Vid årsstämman 2024 beslutades att HEXPOL ska ha en
valberedning bestående av fyra ledamöter representerande
de röstmässigt största aktieägarna och att Mikael Ekdahl
representerande Melker Schörling AB (ordförande), Jesper
Wilgodt representerande Alecta Pensions försäkring och
Hjalmar Ek representerande Lannebo fonder samt nyval av
Jan Dworsky representerande Swedbank Robur Fonder ska
vara ledamöter i valberedningen inför årsstämman 2025.
För det fall en aktieägare som representeras av en av
O
K
T
O
B
E
R
N
O
V
E
M
B
E
R
D
E
C
E
M
B
E
R
J
A
N
U
A
R
I
F
E
B
R
U
A
R
I
M
A
R
S
S
E
P
T
E
M
B
E
R
A
U
G
U
S
T
I
J
U
L
I
J
U
N
I
M
A
J
A
P
R
I
L
Januari/Februari
Genomgång av bokslutskommuniké
Förslag till vinstdisposition
Förslag och yttrande till stämman
Avrapportering från revisorer
April/Maj
Delårsrapport januari-mars
Avrapportering hållbarhetsarbetet
Konstituerande möte med beslut om
bland annat firmateckning, val av med-
lemmar till revisions- och ersättnings-
utskott.
Juli
Halvårsrapport för januari-juni
STYRELSENS ARBETE 2024
November/December
Budget
Utvärdering av styrelsens arbete
39HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
valberedningens ledamöter inte längre skulle tillhöra de
största aktieägarna i HEXPOL, eller för det fall en ledamot
av valberedningen inte längre är anställd av sådan aktie
ägare eller av något annat skäl lämnar valberedningen före
årsstämman 2025, ska valberedningen ha rätt att utse en
annan representant för de större aktie ägarna att ersätta
sådan ledamot.
Under året har valberedningen haft tre protokollförda
sammanträden. Valberedningen har diskuterat eventuella
förändringar samt beslutat om förslag att lägga fram inför
årsstämman 2025.
Styrelsen och dess arbete
Styrelsens sammansättning och oberoende
Styrelsen i HEXPOL ska enligt bolagsordningen bestå av
minst fem och högst tio ordinarie ledamöter med högst två
suppleanter. HEXPOL:s bolagsordning innehåller inga
bestämmelser om tillsättande eller entledigande av styrelse
ledamöter eller om ändring av bolagsordningen. Styrelsen
väljs årligen på årsstämman för tiden intill nästa årsstämma.
Årsstämman i HEXPOL den 26 april 2024 beslutade att
välja en styrelse bestående av Alf Göransson (ordförande),
Malin Persson, JanAnders E. Månson, Märta Schörling
Andreen, Kerstin Lindell, NilsJohan Andersson och Henrik
Elmin. Styrelsen valdes för perioden till och med utgången
av årsstämman 2025.
HEXPOL:s VD och koncernchef samt HEXPOL:s vice
VD, ekonomi och finanschef deltar i styrelsemötena. På
begäran deltar även andra HEXPOLmedarbetare i styrelse
mötena för att föredra särskilda frågor.
Styrelsens bedömning av medlemmarnas oberoende
i förhållande till bolaget, dess ledning och större aktie ägare,
som delas av valberedningen, presenteras på sidan 44.
Enligt de krav som anges i Koden ska majoriteten av
de styrelseledamöter som valts av bolagsstämman vara
oberoende i förhållande till bolaget och dess ledning,
och minst två av dessa styrelseledamöter ska också vara
oberoende i förhållande till bolagets större aktie ägare.
Som framgår av sidan 44 uppfyller HEXPOL dessa krav.
Ledamöterna nås på adressen för HEXPOL:s huvudkontor.
Styrelsens ansvarsområden
Styrelsen ansvarar för fastställande av de övergripande
målen för bolagets verksamhet, utveckling och uppföljning
av bolagets strategi, beslut om större företagsförvärv, för
säljningar och investeringar samt löpande uppföljning av
verksamheten under året. I övrigt ansvarar styrelsen för
fortlöpande utvärdering av bolagets ledning, att det finns
effektiva system för uppföljning och intern kontroll av
bolagets verksamhet och ekonomiska ställning samt för
koncernens organisation och förvaltning i enlighet med
aktiebolagslagen. Styrelsen utser även VD och koncernchef,
revisionsutskott och ersättningsutskott samt beslutar om
lön och annan ersättning till VD och koncernchef.
Styrelsens verksamhet samt ansvarsfördelningen mellan
styrelsen och ledningen regleras av styrelsens arbetsordning.
Arbetsordningen innehåller en instruktion för VD och för
den ekonomiska rapporteringen samt instruktioner för
revisions respektive ersättningsutskottet. Dessa behandlas
och fastställs en gång per år.
Utvärdering av styrelsens arbete
Utvärdering av styrelsens arbete, inklusive dess utskott,
genomförs årligen. Utvärderingen avser bland annat styrelsens
arbetsprocesser, kompetens och sammansättning, inklusive
styrelseledamöternas bakgrund, erfarenhet och mångfald.
Utvärderingen samordnas av styrelseordföranden.
Under 2024 har ordföranden genomfört en skriftlig enkät
undersökning med samtliga styrelseledamöter. Resultatet
av utvärderingen har rapporterats och diskuterats i styrelsen
och valberedningen.
Styrelsens utskott
Styrelsen har inom sig inrättat två utskott: revisions och
ersättningsutskottet. Styrelsens revisionsutskott, som är ett
beredande organ i kontakten mellan styrelse och revisorer,
följer en skriftlig instruktion och ska genom sin verksamhet
uppfylla de krav som ställs i aktiebolagslagen samt i EU:s
revisorsförordning.
Revisions utskottets uppgifter innefattar bland annat
att biträda valberedningen vid upprättandet av förslag till
bolagsstämmans beslut om revisorsval och arvodering till
revisor, varvid utskottet ska övervaka att revisorns mandat
tid inte överskrider tillämpliga regler, upphandla revision
och lämna en rekommendation i enlighet med EU:s revisors
förordning. Utskottet ska vidare granska och övervaka
revisorernas opartiskhet och självständighet och då särskilt
uppmärksamma om revisorn tillhandahåller bolaget andra
tjänster än revision. Utskottet ska även utfärda riktlinjer för
tjänster förutom revision som tillhandahålls av revisorerna
och i tillämpliga fall godkänna sådana tjänster i enlighet med
utfärdade riktlinjer. Utskottet ska ta del av planeringen av
revisionsarbetet och därmed sammanhängande rapportering
samt ska löpande samråda och överlägga med de externa
revisorerna för att hålla sig informerat om inriktningen och
omfattningen av revisionen. Utskottet ska vidare granska
och övervaka koncernens finansiella rapportering, de externa
revisorernas arbete, bolagets interna kontrollsystem, aktuell
riskbild och bolagets finansiella information. Utskottets
uppgifter omfattar även att lämna rekommendationer och
förslag för att säkerställa den finansiella rapporteringens
tillförlitlighet samt andra frågor som styrelsen uppdrar åt
utskottet att bereda. Utskottet har också som uppgift att
granska och övervaka koncernens aktiviteter inom hållbar
utveckling.
Revisionsutskottet ska fortlöpande träffa HEXPOL:s
revisorer och ska löpande rapportera till styrelsen.
40 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Utskottet har inte, utöver vad som uttryckligen anges
i av styrelsen antagen skriftlig instruktion för revisions
utskottet, mandat att fatta några beslut för styrelsens
räkning. Ledamöterna i HEXPOL:s revisionsutskott utses
årligen av styrelsen. Minst en ledamot ska ha redovisnings
eller revisionskompetens och samtliga utskottsledamöter
ska vara väl förtrogna med ekonomiska och finansiella
frågor, samt frågor inom hållbarhet. Revisionsutskottet har
under 2024 bestått av NilsJohan Andersson (ordförande),
Malin Persson och Märta Schörling Andreen. Utskottet har
under perioden haft 4 protokollförda möten. Samtliga
utskottets ledamöter har deltagit vid samtliga protokoll
förda möten.
Styrelsens ersättningsutskott ska behandla frågor som
avser ersättningsriktlinjer, löner, bonusersättningar, optioner,
pensioner och andra former av ersättningar till koncern
ledningen. Utskottet kan även behandla frågor till andra
ledningsnivåer om styrelsen så beslutar samt andra liknande
frågor som styrelsen uppdrar åt utskottet att förbereda. Ut
skottet har ingen beslutsbefogenhet, utan presenterar sina
slutsatser och förslag till styrelsen för beslut. Ledamöterna
i HEXPOL:s ersättningsutskott utses årligen av styrelsen.
Ersättningsutskottet har under 2024 bestått av Alf Göransson
(ordförande) och Märta Schörling Andreen. Utskottet har
under perioden haft 1 protokollfört möte, vid vilket båda
utskottets ledamöter deltagit.
Styrelsens arbete under 2024
Styrelsen har under året genomfört 6 styrelsemöten, varav
ett konstituerande möte. Vid mötena redogjorde VD för
HEXPOL:s marknadsposition och finansiella ställning samt
väsentliga händelser som påverkat bolagets verksamhet.
Styrelsen har dessutom bland annat avhandlat frågor
relaterade till investeringar, delårs rapporter, årsredovisning,
hållbarhetsarbetet, förvärv och revisorernas rapport om
revisionsarbetet. Under 2024 har samtliga av styrelsens
årsstämmo valda ledamöter närvarat vid samtliga styrelse
möten.
Revisorer
Revisorer väljs på årsstämman och har till uppgift att på
aktieägarnas vägnar granska bolagets årsredovisning och
bokföring samt styrelsens och VD:s förvaltning. HEXPOL:s
revisorer närvarar normalt vid minst ett styrelsesamman
träde per år vid vilket de rapporterar sina iakttagelser från
granskningen av koncernens interna kontroll och av de årliga
finansiella rapporterna. Bolagets revisorer rapporterar även
till, och träffar löpande, revisionsutskottet. Dessutom deltar
revisorerna i årsstämman för att avge revisionsberättelsen,
vilken beskriver det revisionsarbete som utförts och de
iakttagelser som gjorts.
På årsstämman 2024 valdes, för tiden intill slutet av nästa
årsstämma, de auktoriserade revisorerna Joakim Falck och
Karoline Tedevall anställda hos Ernst & Young AB för en
mandatperiod om ett år. I samband med årsstämman 2025
kommer revisorer att väljas för kommande mandat period.
Joakim Falck
Ernst & Young AB
Auktoriserad revisor och medlem i FAR
Född: 1972
Nationalitet: Svensk
Övriga uppdrag: Nolato AB, ITAB
Shop Concept AB, Absolent Group AB
Karoline Tedevall
Ernst & Young AB
Auktoriserad revisor och medlem i FAR
Född: 1978
Nationalitet: Svensk
Övriga uppdrag: Nolato AB och
Tetra Pak AB
Internrevision
Styrelsen ska enligt Koden årligen utvärdera behovet av en
särskild granskningsfunktion (internrevision) för att säker
ställa att fastlagda principer för finansiell rapportering
och intern kontroll efterlevs samt att bolagets finansiella
rapportering är upprättad i överensstämmelse med lagar,
tillämpliga redovisningsstandarder och övriga krav på
noterade bolag. Styrelsen har med beaktande av HEXPOL:s
arbete med och rutiner för den interna kontrollen bedömt
att det inte föreligger något behov av en särskild gransknings
funktion. Frågan om en särskild granskningsfunktion
kommer att prövas på nytt under 2025.
VD och koncernledning
VD och koncernchefen ansvarar för att leda och styra
HEXPOL:s verksamhet i enlighet med aktiebolagslagen,
andra lagar och förordningar, gällande regler för aktie
marknadsbolag, inklusive Koden, bolagets bolagsordning
och de anvisningar och strategier som fastställts av styrelsen.
VD ska säkerställa att styrelsen erhåller sådan objektiv,
detaljerad och relevant information som krävs för att
styrelsen ska kunna fatta väl underbyggda beslut. Dess
utom ansvarar VD för att hålla styrelsen informerad om
bolagets utveckling mellan styrelsemötena. VD och
koncernchefen har utsett en koncernledning som består
av CFO, ansvarig för M&A och strategi samt bolagets
affärs och produktområdeschefer.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
41HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Koncernledningen svarar för den övergripande affärs
utvecklingen och fördelningen av de finansiella resurserna
mellan affärsverksamheterna samt för finansiering och
kapitalstruktur. Regelbundna ledningsgrupps och styr
gruppsmöten är koncernens forum för att implementera
koncernledningens övergripande styrning ner till respektive
affärs och produktområde och i sin tur ner till dotterbolags
nivå. Organisationen är anpassad för att ge korta och snabba
beslutsprocesser med ett tydligt och decentraliserat ansvar.
Koncernledningen presenteras på sidan 45, gällande
anställningstid i HEXPOL, utbildning, födelseår, aktie
innehav etc.
Information om ersättningar
För information om arvoden, löner, pensioner och övriga
förmåner till styrelsen, verkställande direktören och
övriga ledande befattningshavare hänvisas till not 4 på
sidan 64.
Finansiell rapportering
HEXPOL ger löpande marknaden information om bolagets
utveckling och finansiella ställning.
HEXPOL:s ambition är att tillämpa öppenhet, saklighet
och hög servicegrad i den finansiella rapporteringen för att
utveckla förtroendet för bolaget på marknaden och stärka
intresset för HEXPOLaktien hos befintliga och potentiella
investerare. HEXPOL har en kommunikations policy vars
syfte är att säkerställa att koncernen uppfyller informations
kraven för aktiemarknaden.
HEXPOL:s finansiella aktiviteter och övrig kommunikation
måste alltid följa EU:s marknadsmissbruksförordning,
Nasdaq Stockholms regler, de allmänt vedertagna reglerna
på aktiemarknaden samt övriga relevanta regler och juridiska
skyldigheter som HEXPOL kan lyda under. Kommunikationen
ska också vara utformad så att agerandet inom bolaget blir
konsekvent och att bolaget, medarbetarna och verksamheterna
agerar på samma sätt när de får informationen. Policyn
fastställer ansvarsfördelningen gällande informationsfrågor
och anger vem som får representera HEXPOL som talesperson.
Policyn omfattar också rutiner för delårsrapporter, års
redovisningar, årsstämmor, pressmeddelanden, möten
med investerare samt koncernens webbplats. Bolagets
gällande kommunikationspolicy ses över årligen och
revideras vid behov.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
42 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Intern kontroll avseende den finansiella rapporteringen ingår som en del av den totala
interna kontrollen inom HEXPOL och är en central komponent i koncernens bolagsstyrning.
De viktigaste målen är att den interna kontrollen är ändamålsenlig och effektiv, ger
tillförlitliga rapporter och efterlevnad av lagar och förordningar.
Enligt aktiebolagslagen och Koden är styrelsen ansvarig för
den interna kontrollen. Enligt årsredovisningslagen ska
bolagsstyrningsrapporten innehålla upplysningar om de
viktigaste inslagen i bolagets system för intern kontroll och
riskhantering i samband med den finansiella rapporteringen.
Intern kontroll och riskhantering avseende den finansiella
rapporteringen är en process som involverar HEXPOL:s
styrelse, bolagsledning och personal. Processen har
utformats för att utgöra en rimlig försäkran om tillför
litligheten i den externa rapporteringen. Enligt allmänt
accepterade ramverk som etablerats för detta ändamål,
beskrivs de viktigaste inslagen i HEXPOL:s system för
intern kontroll och riskhantering ur olika aspekter nedan.
Kontrollmiljö
HEXPOL:s organisation är utformad för att möjliggöra ett
snabbt beslutsfattande. Operativa beslut fattas därför på
affärsområdes, produktområdes eller dotterbolagsnivå,
medan beslut om strategier, förvärv och avyttringar samt
övergripande finansiella frågor fattas av bolagets styrelse
och koncernledning. Organisationen präglas av en tydlig
ansvarsfördelning samt väl fungerande och inarbetade styr
och kontrollsystem, vilka omfattar samtliga enheter inom
HEXPOL. Basen för den interna kontrollen och riskhante
ringen avseende den finansiella rapporteringen utgörs av
en övergripande kontrollmiljö där organisation, besluts
vägar, befogenheter och ansvar har dokumenterats och
kommuni cerats i styrande dokument, till exempel i
HEXPOL:s finanspolicy och redovisningsinstruktion
samt i den attestordning som VD fastställer.
HEXPOL:s ekonomifunktioner är integrerade genom
ett gemensamt koncernrapporteringssystem. Samtliga
HEXPOL:s dotterbolag rapporterar månadsvis fullständiga
bokslut. Rapporteringen utgör grunden för koncernens
konsoliderade finansiella rapportering. För varje legal
enhet finns en ansvarig controller som svarar för ekonomisk
styrning och för att finansiella rapporter är korrekta,
kompletta och levereras i tid inför koncern rapporteringen.
Koncernens ekonomienhet har ett nära och väl fungerande
samarbete med dotterbolagens controllers avseende bokslut
och rapportering. Styrelsen följer upp bolagets bedömning
av den interna kontrollen bland annat genom arbetet som
utförs i revisionsutskottet. Det arbetet inkluderar en
löpande genomgång av de frågor som bedöms påverka
den ekonomiska styrningen. Vidare har styrelsen direkta
kontakter med bolagets revisorer för att säkerställa den
interna kontrollen.
Riskhantering
De väsentliga risker som påverkar den interna kontrollen
avseende den finansiella rapporteringen identifieras och
hanteras såväl på koncern, affärsområdes, dotter bolags
som enhetsnivå. I styrelsen ansvarar revisionsutskottet för
att väsentliga finansiella risker respektive risker för fel i den
finansiella rapporteringen identifieras och hanteras för att
säkerställa en korrekt finansiell rapportering. Det görs
genom att löpande följa de områden som anses vara kritiska
för bolaget och dess verksamhet. Särskilt prioriterat är att
identifiera processer där risken för väsentliga fel relativt
sett är högre på grund av komplexiteten i processen eller
i sammanhang där stora värden är involverade.
Kontrollaktiviteter
De risker som identifierats avseende den finansiella
rapporteringen hanteras via bolagets kontrollaktiviteter.
Kontrollaktiviteterna syftar till att förebygga, upptäcka
och korrigera fel och avvikelser. Hanteringen sker genom
manuella kontroller i form av till exempel avstämningar
och inventeringar samt automatiska kontroller genom
ITsystemen. Detaljerade ekonomiska analyser av resultat
samt uppföljning mot budget och prognoser kompletterar
de verksamhetsspecifika kontrollerna och ger en över
gripande bekräftelse på rapporteringens kvalitet.
Information och kommunikation
För att säkerställa fullständighet och riktighet i den
finansiella rapporteringen, har koncernen riktlinjer för
information och kommunikation som syftar till att
relevant och väsentlig information ska utbytas inom verk
samheten, inom respektive enhet samt till och från ledning
och styrelse. Riktlinjer, handböcker och arbetsbeskrivningar
avseende den finansiella processen kommuniceras mellan
ledning och personal och finns att tillgå elektroniskt och/
Intern kontroll avseende
den finansiella rapporteringen
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
43HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
eller i tryckt form. Styrelsen får via revisionsutskottet regel
bunden återkoppling avseende den interna kontrollen.
För att säkerställa att den externa informations
givningen blir korrekt och fullständig, har HEXPOL en
av styrelsen fastställd kommunikationspolicy vilken anger
vad som ska kommuniceras, av vem och på vilket sätt.
Uppföljning
Effektiviteten i processen för riskbedömning och genom
förandet av kontrollaktiviteterna följs upp kontinuerligt.
Uppföljningen omfattar både formella och informella
PÅ BOLAGETS WEBBPLATS WWW.HEXPOL.COM
FINNS BLAND ANNAT FÖLJANDE INFORMATION:
• Bolagsordning
Uppförandekod (Materializing Our Values)
Tidigare års bolagsstyrningsrapporter, från och
med 2008
Tidigare års hållbarhetsredovisningar
Information från HEXPOL:s årsstämmor från och
med 2008 (kallelser, protokoll, VD:s anförande
och kommunikéer)
Information om styrelseledamöter,
VD och revisor
Information om valberedningen och bolagets
valberedningsinstruktion
Information om principer för ersättning till ledande
befattningshavare
• Ersättningsrapport
Information inför årsstämman 2025
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
rutiner som används av de ansvariga på varje nivå.
Rutinerna inbegriper uppföljning av resultat mot budget
och planer, analyser och nyckeltal. Styrelsen erhåller
löpande rapporter om koncernens finansiella ställning
och utveckling. Vid varje ordinarie styrelsemöte behandlas
koncernens ekonomiska situation och ledningen analyserar
månatligen den ekonomiska rapporteringen på detaljnivå.
Revisionsutskottet följer vid sina sammanträden upp den
ekonomiska redovisningen och får rapport från revisorerna
avseende deras iakttagelser.
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
för år 2024 på sidorna 37–43 och för att den är upprättad i enlig-
het med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FAR:s rekommendation RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär
att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den
inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser
att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet
med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningsla-
gen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med
årsredovisningen och koncernredovisningen samt är i överens-
stämmelse med årsredovisningslagen.
Malmö den 24 mars 2025
Joakim Falck Karoline Tedevall
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
Till bolagsstämman i HEXPOL AB (publ), org. nr 556108-9631
REVISORS YTTRANDE OM BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN
44 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Alf Göransson
Ordförande
Invald: 2007
Född: 1957
Nationalitet: Svensk
Utbildning: Internationell ekonom
Övriga uppdrag: Styrelseordförande
i Loomis AB, NCC AB och Axfast AB.
Styrelse ledamot i Sweco AB, Melker
Schörling AB, Anticimex AB samt Sand-
berg Development Group.
Oberoende i förhållande till bolaget
och ledningen: Ja
Oberoende i förhållande till större
ägare: Nej
Utskott: Ordförande Ersättnings-
utskottet
Egna och närståendes innehav:
10 000 B-aktier
Malin Persson
Ledamot
Invald: 2007
Född: 1968
Nationalitet: Svensk
Utbildning: Civilingenjör
Övriga uppdrag: Styrelseledamot i
bland annat Peab AB, Getinge AB och
Absolent Group AB.
Oberoende i förhållande till bolaget
och ledningen: Ja
Oberoende i förhållande till större
ägare: Ja
Utskott: Revisionsutskottet
Egna och närståendes innehav:
5 000 B-aktier
Jan-Anders E. Månson
Ledamot
Invald: 2008
Född: 1952
Nationalitet: Svensk
Utbildning: Civilingenjör och
Filosofie doktor
Övriga uppdrag: Distingerad Professor
vid Purdue University, Exec. Dir. Manu-
facturing Design Lab (MDLab), Exec.
Dir. Ray Ewry Sports Engineering Center
(RESEC) samt styrelseledamot i EELCEE
Ltd.
Oberoende i förhållande till bolaget
och ledningen: Ja
Oberoende i förhållande till större
ägare: Ja
Utskott:
Egna och närståendes innehav:
Märta Schörling Andreen
Ledamot
Invald: 2014
Född: 1984
Nationalitet: Svensk
Utbildning: Civilekonom
Övriga uppdrag: Styrelseledamot
i Melker Schörling AB, Hexagon AB,
Absolent Group och AAK AB.
Oberoende i förhållande till bolaget
och ledningen: Ja
Oberoende i förhållande till större
ägare: Nej
Utskott: Revisionsutskottet och
Ersättningsutskottet
Egna och närståendes innehav:
14 765 620 A-aktier och 70 783 430
B-aktier genom Melker Schörling AB
Kerstin Lindell
Ledamot
Invald: 2016
Född: 1967
Nationalitet: Svensk
Utbildning: Civilingenjör, teknologie
licentiat, civilekonom samt hedersdoktor
LTH
Övriga uppdrag: Styrelseordförande i
Bona AB och i Sydsvenska Industri- och
Handelskammaren. Styrelseledamot i
bland annat Peab AB, Indutrade AB och
Inwido AB.
Oberoende i förhållande till bolaget
och ledningen: Ja
Oberoende i förhållande till större
ägare: Ja
Utskott:
Egna och närståendes innehav:
5 000 B-aktier
Nils-Johan Andersson
Ledamot
Invald: 2023
Född: 1962
Nationalitet: Svensk
Utbildning: Civilekonom
Övriga uppdrag: VD för Melker Schör-
ling AB samt styrelsemedlem i AAK AB,
Absolent Group AB och Greenbridge.
Oberoende i förhållande till bolaget
och ledningen: Ja
Oberoende i förhållande till större
ägare: Nej
Utskott: Ordförande Revisionsutskottet
Egna och närståendes innehav:
1 600 B-aktier
Henrik Elmin
Ledamot
Invald: 2023
Född: 1970
Nationalitet: Svensk
Utbildning: Civilingenjör och MBA
Övriga uppdrag: Chef för affärsområdet
Industriteknik på Atlas Copco.
Oberoende i förhållande till bolaget
och ledningen: Ja
Oberoende i förhållande till större
ägare: Ja
Utskott:
Egna och närståendes innehav:
Styrelse
STYRELSE
Aktieinnehav baserat på uppgifter per den 14 mars 2025.
45HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Peter Rosén
Vice VD, CFO och IR-manager
Anställningsår: 2019
Född: 1968
Nationalitet: Svensk
Utbildning: Civilekonom
Erfarenhet: Omkring 30 års erfarenhet
från internationella företag inom olika
branscher som konsumentvaruprodukter,
bank och industriföretag. CFO för bolag i
noterad miljö de senaste ca 15 åren.
Övriga uppdrag: Styrelseledamot i
Novotek AB
Egna och närståendes innehav:
17 000 B-aktier
Klas Dahlberg
VD och Koncernchef
Anställningsår: 2024
Född: 1964
Nationalitet: Svensk
Utbildning: Civilingenjör
Erfarenhet: 30-årig internationell
karriär inom Scania-koncernen, bland
annat som ansvarig för divisionen
Buses & Coaches. Varit bosatt och
yrkesverksam i Tyskland under många
år. Affärsområdeschef för NIBE Climate
Solutions under de senaste 7 åren.
Övriga uppdrag:
Egna och närståendes innehav:
45 000 B-aktier
Magnus Berglund
Senior Vice President, Strategy, M&A
Anställningsår: 2008
Född: 1971
Nationalitet: Svensk
Utbildning: Fil.mag. i ekonomi och
högskoleingenjör
Övriga uppdrag:
Egna och närståendes innehav:
17 000 B-aktier
Ralph Wolkener
President HEXPOL Compounding Europe/
Asia, HEXPOL TPE och HEXPOL HP
Compounding
Anställningsår: 1997
Född: 1971
Nationalitet: Belgisk
Utbildning: Civilekonom
Övriga uppdrag:
Egna och närståendes innehav:
40 000 B-aktier
Carsten Rüter
President HEXPOL Compounding Europe/
Asia, HEXPOL TPE och HEXPOL HP
Compounding, HEXPOL Compounding
Purchasing/Technology
Anställningsår: 1997
Född: 1971
Nationalitet: Tysk
Utbildning: Civilingenjör
Övriga uppdrag:
Egna och närståendes innehav:
50 000 B-aktier
Koncernledning
Jan Wikström
President HEXPOL Thermoplastic
Compounding, HEXPOL Wheels och
HEXPOL Gaskets and Seals
Anställningsår: 2008
Född: 1972
Nationalitet: Svensk
Utbildning: Civilingenjör
Övriga uppdrag:
Egna och närståendes innehav:
500 000 B-aktier
Gary Moore
President HEXPOL Compounding
Americas
Anställningsår: 2007
Född: 1975
Nationalitet: Brittisk
Utbildning: MBA inom finans samt
kandidatexamen inom material-
vetenskap.
Övriga uppdrag:
Egna och närståendes innehav:
KONCERNLEDNING
Aktieinnehav baserat på uppgifter per den 14 mars 2025.
46 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 202446 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
HÅLLBARHET
HEXPOL utvecklar
framgångsrikt TPE
material med extremt lågt
koldioxidavtryck för Polestar
År 2022 tillkännagavs HEXPOL TPE som partner i Polestar 0-projektet.
Polestar har som mål att skapa den första klimatneutrala bilen utan klimat
-
kompensering till 2030. Detta är oerhört svårt men extremt viktigt.
HEXPOL stödjer projektet med kunskap och kapacitet inom sammansättning
av termoplastiska elastomerer (TPE). De TPE-material HEXPOL levererar
kommer att användas för till exempel interiörkomponenter, inklusive golv
och mattor. Komponenterna måste uppfylla strikta fordonskrav gällande lukt
och utsläpp för att främja luftkvaliteten i fordonet.
Fokus ligger på att utveckla TPE:er med extremt lågt koldioxidavtryck (PCF)
och samtidigt säkerställa att de uppfyller kraven på prestanda, produkt-
säkerhet och tillämpning. Vi har testat olika kombinationer av råmaterial
och bytt till biomassa där det varit möjligt. Projektet omfattar även kart
-
läggning av värdekedjan för att identifiera alla utsläppskällor.
Produktion och cirkularitet är också viktigt. TPE-materialen måste gå
att bearbeta på ett effektivt sätt. Att hålla värdefulla material i omlopp
och minimera avfallet är viktiga faktorer, och Polestar betonar vikten
av strategier för återvinning och materialkretslopp.
Vi har skickat in ett flertal TPE-material för test och tillsammans med
Polestar har vi uppnått väldigt goda resultat.
”Det har varit fantastiskt att vara en del av
det här projektet. Det visar hur viktigt det
är att samarbeta med företag både uppåt
och nedåt i polymerernas värdekedja. Det
är inspirerande att arbeta med likasinnade
företag som till exempel Polestar. Vi strävar
efter att uppnå det som hittills har varit
omöjligt och frågar oss alltid vad som kan
förändras med ännu bättre material.”
Klas Dannäs, hållbarhetschef för HEXPOL TPE
47HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024 47HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
48 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Ägare och legal struktur
HEXPOL AB (publ) med organisationsnummer
556108-9631 är moderbolag i HEXPOL-koncernen.
HEXPOL:s B-aktier är noterade på Nasdaq Stockholm,
Large Cap. HEXPOL AB hade 12 542 aktieägare den
31 december 2024. Den största ägaren är Melker Schörling AB
med 25 procent av kapitalet samt 46 procent av rösterna.
De tjugo största ägarna innehar 75 procent av kapitalet
samt 82 procent av rösterna.
Verksamhet och struktur
HEXPOL är en världsledande polymerkoncern med starka
globala marknadspositioner inom avancerade polymera
compounds (Compounding), packningar för plattvärme-
växlare (Gaskets and Seals) samt hjul i polymera material
för truck- och länkhjulsapplikationer (Wheels). Kunderna
är i huvudsak den globala fordons- och verkstads industrins
systemleverantörer, bygg- och anläggningsbranschen,
transportsektorn, energisektorn, konsumentsektorn, kabel-
industrin, tillverkare av medicinteknik samt tillverkare av
plattvärmeväxlare, gaffeltruckar och länkhjul. Koncernen är
organiserad i två affärsområden, HEXPOL Compounding
och HEXPOL Engineered Products, och hade vid utgången
av året 4 961 anställda i 14 länder.
rvaltningsberättelse
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Styrelsen och verkställande direktören i HEXPOL AB (publ), med säte i Malmö, Sverige,
avger härmed årsredovisning och koncernredovisning för verksamhetsåret 2024.
Efterföljande resultat- och balansräkningar, rapporter över förändring i eget kapital,
kassaflödesanalyser, rapporter över totalresultat samt redogörelse för tillämpade
redovisningsprinciper och noter utgör HEXPOL:s formella finansiella rapportering.
VERKSAMHETSÅRET 2024
Försäljning och rörelseresultat
HEXPOL-koncernens försäljning under året uppgick till
20 437 msek (22 046) inklusive negativa valutaeffekter om
95 msek. Förutom valutaeffekterna påverkades försälj-
ningen positivt av förvärv med 1 procent.
Försäljningen i Asien ökade med 5 procent. I Amerika
minskade försäljningen med 10 procent, och i Europa med
5 procent, båda jämfört med föregående år.
Rörelseresultatet uppgick till 3 172 msek (3 576) och
rörelse marginalen uppgick till 15,5 procent (16,2).
I resultatet ingår -75 msek (-83) avseende jämförelse-
störande poster främst hänförligt till en stängning av pro-
duktionsanläggning i Kennedale, Texas där all verksamhet
kommer att flyttas till andra nordamerikanska anläggningar
(se även not 2). Valutakurs förändringar påverkade rörelse-
resultatet negativt under året med 12 msek.
Affärsområde HEXPOL Compoundings försäljning
under året uppgick till 18 921 msek (20 581). Rörelseresul-
tatet minskade med 12 procent och uppgick till 2 907 msek
(3 318) och rörelsemarginalen uppgick till 15,4 procent
(16,1).
Affärsområde HEXPOL Engineered Products försäljning
ökade med 3 procent under året och uppgick till 1 516 msek
(1 465). Rörelseresultatet uppgick till 265 msek (258) vilket
motsvarar en ökning med 3 procent och rörelsemarginalen
uppgick till 17,5 procent (17,6).
För viktiga händelser under 2024 vänligen se sidan 6 och
för finansiell flerårsöversikt vänligen se sidan 124.
49HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Finansiella intäkter och kostnader
Koncernens finansnetto uppgick till –171 msek (–230),
i vilket ingår räntekostnader samt valutakursvinster och
-förluster.
Skattekostnader
Koncernens skattekostnad uppgick till 781 msek (822),
vilket motsvarar en skattesats på 26,0 procent (24,6).
Årets resultat
Resultat före skatt under året uppgick till 3 001 msek
(3 346). Resultat efter skatt uppgick till 2 220 msek (2 524)
och resultat per aktie uppgick till 6,45 sek (7,33). I resultat
efter skatt ingår jämförelsestörande poster om –88 msek
(–64) hänförligt till den omstrukturering som genomförts
i USA. Se även not 2.
Investeringar och avskrivningar
Koncernens investeringar uppgick till 610 msek (684) under
året. För samma period uppgick av- och nedskrivningar till
588 msek (544) varav 88 msek (82) avser leasade tillgångar
enligt IFRS 16.
Lönsamhet
Avkastningen på sysselsatt kapital uppgick till 16,9 procent
(19,0). Avkastningen på eget kapital uppgick till 14,5 pro-
cent (17,1).
Kassaflöde
Det operativa kassaflödet uppgick till 3 012 msek (3 994).
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till
2 696 msek (3 525).
Finansiell ställning
Soliditeten uppgick till 64 procent (65). Koncernens totala
tillgångar uppgick till 24 884 msek (22 507). Nettoskulden
uppgick till 2 235 msek (1 575). HEXPOL har genomfört den
på bolagsstämman, vilken hölls 26 april 2024, beslutade
utdelningen med 2 067 msek (1 240) motsvarande en ut-
delning om 6,00 sek per aktie, varav 4,00 sek som ordinarie
utdelning samt en extra utdelning om 2,00 sek.
Koncernen har per 31 december 2024 följande större kredit-
avtal med nordiska banker:
Ett låneavtal med en låneram om 1 500
msek
som förfaller i juni 2026.
Ett låneavtal med en låneram om 1 100
msek
som förfaller i februari 2027.
Ett låneavtal med en låneram om 1 000
msek
som förfaller i maj 2027.
Ett låneavtal med en låneram om 150
meur
som förfaller i maj 2027.
Koncernen använder företagscertifikat som en del av
företagets finansiering och per 31 december uppgick de
till 2 989
msek (1 880). Ytterligare information finns i
not 15.
Minst årligen görs en prövning av goodwillvärdet.
En sådan analys genomfördes vid årsskiftet och det förelåg
inget behov av nedskrivning (se även not 9). Koncernens
goodwill och immateriella tillgångar uppgick den 31 december
2024 till 14 284 msek (12 501).
Finansiella mål
Koncernen har följande finansiella mål:
Soliditeten ska årligen uppgå till mer än 30 procent.
Genomsnitt per år, över en konjunkturcykel:
Försäljningstillväxten (justerat för valutakurs effekter)
ska uppgå till mer än 10 procent.
Rörelsemarginalen (justerat för jämförelsestörande
poster) ska uppgå till mer än 17 procent.
Principer för ersättning till ledande
befattningshavare
Gällande riktlinjer för ersättning till den verkställande
direktören och övriga ledande befattningshavare antogs på
stämman 2022 och det beslutades enligt följande:
Med övriga ledande befattningshavare avses medlemmar
i koncernledningen. Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar
som avtalas, och förändringar som görs i redan avtalade
ersättningar, efter det att riktlinjerna antagits av års-
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
50 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
stämman. Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som
beslutas av bolagsstämman.
En framgångsrik implementering av bolagets vision,
affärsstrategi och tillvaratagandet av bolagets långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet, förutsätter att bolaget
kan attrahera och behålla kompetenta ledande befattnings-
havare. För detta krävs att bolaget kan erbjuda marknads-
mässig och konkurrenskraftig ersättning. Dessa riktlinjer
möjliggör att ledande befattningshavare kan erbjudas en
konkurrenskraftig totalersättning. Ytterligare information
om HEXPOL:s vision och affärsstrategi återfinns på
HEXPOL:s webbplats www.hexpol.com.
Den totala ersättningen till ledande befattningshavare
ska vara marknadsmässig och utgöras av fast kontantlön,
rörlig ersättning, övriga förmåner samt pension. Bolags-
stämman kan därutöver – och oberoende av dessa riktlinjer
– besluta om exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade
incitamentsprogram.
Den fasta ersättningen för ledande befattningshavare i
HEXPOL ska vara marknadsanpassad och konkurrenskraftig.
Den ska baseras på den enskilde befattningshavarens
ansvars område, befogenheter, kompetens och erfarenhet.
Utöver fast årslön ska ledande befattningshavare även
kunna erhålla rörlig ersättning. Kriterierna för ersättningen
ska vara utformade så att de främjar bolagets vision, affärs-
strategi och långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet.
De kriterier som tillämpas baseras på resultat, resultat per
aktie och arbetande kapital. I bolagets hållbarhetsarbete
ingår även ett miljömål att utsläppet av koldioxid ska
minska i förhållande till av styrelsen fastställda mål. Den
rörliga ersättningen består av tre delar. Den första delen,
årlig rörlig kontantersättning, ska vara kopplad till indivi-
duellt anpassade förutbestämda och mätbara kriterier. Den
rörliga kontantersättningen ska baseras på resultat och
arbetande kapital. Den andra delen, kontantersättning som
utgår enligt bolagets långsiktiga kontantbaserade incita-
mentsprogram (LTI), ska baseras på förbättrat resultat per
aktie. Den tredje delen ska baseras på reduktion av kol-
dioxidutsläpp.
För kontantersättning enligt LTI gäller villkor om att
utbetalning av ersättningen ska ske med hälften andra året
efter mätperiodens slut och med resterande hälften tredje
året efter mätperiodens slut. Utformningen av kriterierna
för rörlig kontantersättning och villkoren för utbetalning
bidrar till bolagets vision och affärsstrategi samt långsiktiga
intressen och hållbarhet.
När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbetal-
ning av rörlig kontantersättning avslutats ska det bedömas i
vilken utsträckning kriterierna uppfyllts. Ersättningsutskottet
ansvarar för bedömningen såvitt avser rörlig kontantersätt-
ning till verkställande direktören. Såvitt avser rörlig
kontant ersättning till övriga befattningshavare ansvarar
verkställande direktören för bedömningen. Såvitt avser
finansiella mål ska bedömningen baseras på den av bolaget
senast offentliggjorda finansiella informationen.
Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontant-
ersättning ska kunna mätas under en period om ett år. Den
rörliga kontantersättningen har en fastställd övre gräns och
får uppgå till högst 140 procent av den fasta årliga kontant-
lönen, varav 80 procent hänförligt till årlig kontantersättning,
50 procent hänförligt till LTI och 10 procent hänförligt till
uppfyllande av miljömål avseende minskning av utsläppet
av koldioxid.
Pensionsrätt för ledande befattningshavare ska gälla
från tidigast 60 års ålder. För verkställande direktören ska
pensionsförmåner, innefattande sjukförsäkring, vara
antingen förmåns- eller avgiftsbestämda, eller en kombina-
tion därav. Rörlig kontantersättning ska som utgångspunkt
inte vara pensionsgrundande. Rörlig kontantersättning
ska vara pensionsgrundande endast i den mån så följer av
tvingande kollektivavtalsbestämmelser som är tillämpliga
på befattningshavaren. För övriga ledande befattningshavare
ska pensionsförmåner, innefattande sjukförsäkring, vara
antingen förmåns- eller avgiftsbestämda, eller en kombination
därav. Pensionspremierna för premiebestämd pension ska
uppgå till högst 45 procent av den fasta årliga kontantlönen.
Övriga förmåner får innefatta bl.a. livförsäkring,
sjukvårds försäkring och bilförmån. Premier och andra
kostnader i anledning av sådana förmåner får sammanlagt
uppgå till högst 10 procent av den fasta årliga kontantlönen.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder under
andra regler än svenska får vederbörliga anpassningar ske
51HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
för att följa tvingande sådana regler eller fast lokal praxis,
varvid dessa riktlinjers övergripande ändamål så långt
möjligt ska tillgodoses.
Uppsägningstiden ska normalt vara 6 månader från
befattningshavarens sida, utan rätt till avgångsvederlag.
Mellan bolaget och verkställande direktören gäller att verk-
ställande direktören har en uppsägningstid på 6 månader.
Vid uppsägning från bolagets sida gäller en uppsägningstid
på 24 månader. För andra ledande befattningshavare gäller
vanligtvis
en uppsägningstid på 12 månader vid uppsägning
från bolagets
sida. Fast kontantlön under uppsägningstiden
och avgångsvederlag får vanligtvis sammantaget inte över-
stiga ett belopp motsvarande den fasta kontantlönen för två
år för verkställande direktören och ett år för övriga ledande
befattningshavare.
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersätt-
ningsriktlinjer har lön och anställningsvillkor för bolagets
ledande befattningshavare beaktats genom att uppgifter om
anställdas totalersättning, ersättningens komponenter samt
ersättningens ökning och ökningstakt över tid har utgjort en
del av ersättningsutskottets och styrelsens beslutsunderlag
vid utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de
begränsningar som följer av dessa.
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. Ersätt-
ningar till verkställande direktören och övriga ledande
befattningshavare bereds i ersättningsutskottet samt beslutas
av styrelsen baserat på ersättningsutskottets förslag. I
utskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om
förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattnings-
havare. Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer
åtmin stone vart fjärde år och lägga fram förslaget för beslut
vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya rikt-
linjer antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska
även följa och utvärdera program för rörliga ersättningar för
bolagsledningen, tillämpningen av riktlinjer för ersättning
till ledande befattningshavare samt gällande ersättnings-
strukturer och ersättningsnivåer i bolaget. Vid styrelsens
behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frågor
närvarar inte verkställande direktören eller andra personer
i bolagsledningen, i den mån de berörs av frågorna.
Styrelsen ska ha rätt att tillfälligt frångå riktlinjerna helt
eller delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för
det och ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets
långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att
säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft. Som angivits
ovan ingår det i ersättningsutskottets uppgifter att bereda
styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut
om avsteg från riktlinjerna.
Riktlinjerna för ersättning till ledande befattningshavare
avses gälla tills vidare och styrelsen kommer inte att föreslå
årsstämman 2025 några ändringar av riktlinjerna.
Forskning och utveckling
HEXPOL:s kostnader för forskning och utveckling uppgick
under året till 136 msek (152), av vilka huvuddelen avser
utvecklingskostnader i nära samarbete med kunder. För
närvarande har koncernen inga betydande utvecklings-
kostnader som möter kriterierna för aktivering.
Händelser efter balansdagen
HEXPOL har tecknat ett avtal om att förvärva 80 procent av
aktierna i Kabkom Kimya Sanayi ve Ticaret Anonim Sirketi
(Kabkom). Företaget är specialiserat inom avancerade
termoplast och termoset compounds för den snabbt växande
kabelmarknaden. Företaget har en omsättning på drygt
30 meur och en högre lönsamhet än HEXPOL-koncernen.
Förvärvspriset uppgår till 54 meur på en skuldfri bas och
finansieras genom en kombination av befintlig kassa och
banklån. Avtalet slutförs efter godkännande från relevanta
myndigheter. Enligt avtalet har HEXPOL en option att för-
värva återstående aktier, och grundarna har option att sälja
sina återstående aktier till HEXPOL.
Förslag till vinstdisposition
Styrelsen föreslår att vinstmedel disponeras enligt följande:
Att till aktieägarna utdelas kontant 4,20 sek per aktie.
TSEK
Summa utdelning från balanserade vinstmedel 1 446 635
Balanseras i ny räkning 3 727 154
Summa fria medel 5 173 789
52 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Risk Beskrivning Riskhantering
Konjunktur-
känslighet
Koncernen har en världsomspännande verksamhet huvudsakligen inriktad
mot marknaden för polymer compounds, packningar till plattvärmeväxlare
samt hjul till truck industrin. Dessa marknader, och således även HEXPOL,
är beroende av såväl den allmänna ekonomiska och politiska situationen
i världen som specifika omständigheter som är unika för enskilda länder
eller regioner där HEXPOL eller HEXPOL:s kunder producerar eller säljer
sina produkter.
I likhet med vad som gäller för nästan all verksamhet påverkar det
allmänna konjunkturläget volymerna hos HEXPOL:s befintliga och potenti-
ella kunder. En svag konjunkturutveckling i hela eller delar av världen kan
därför komma att medföra lägre marknadstillväxt än vad som förväntats.
Utvecklingen hos HEXPOL:s kundsegment utgör en av de viktigaste
omvärldsrelaterade riskerna. Detta ställer höga krav på förståelse för
kundernas och slutkundernas nuvarande och framtida behov, krav och
önskemål.
HEXPOL:s verksamhet har en stor geografisk spridning och
en bred global kundbas i ett stort antal branscher vilket
ger en god riskspridning. Tänkbara negativa effekter av
en nedgång i en marknad kan därför delvis uppvägas av
försäljningsökningar i en annan marknad.
HEXPOL har en flexibel produktion som kan anpassas
till ändrade kundkrav.
Konkurrens
och prispress
HEXPOL:s verksamhet bedrivs i konkurrensutsatta branscher vilka bland
annat påverkas av hård prispress som i sin tur driver på krav på kostnads-
effektiva lösningar. Konkurrerande företag kan genom förbättrad teknologi
och produktkunskap komma att producera till låga kostnader och därmed
öka konkurrensen med HEXPOL:s produkter.
HEXPOL:s framtida konkurrensmöjligheter är beroende av förmågan
att tillvarata koncernens spetskompetens avseende polymer compounds
samt gummi- och plastprodukter och omvandla den till attraktiva produkter
och skräddar sydda lösningar till ett konkurrenskraftigt pris. Ökad konkurrens
och prispress på de marknader HEXPOL verkar på kan komma att inverka
negativt på koncernens verksamhet.
En av HEXPOL:s verksamhetsstrategier för att kunna
bibehålla långsiktig lönsamhet och uthållig konkurrens-
kraft är att tillämpa fokus på produktutvecklingen.
Koncernen besitter en djup och bred polymer- och
applikationskompetens. Merparten av anläggningarna
är relativt nya och välinvesterade med hög tekniknivå.
Totalt arbetar cirka fem procent av de anställda inom
HEXPOL Compounding med utvecklingsarbete och
många är högutbildade ingenjörer.
Förvärv och
integration
HEXPOL arbetar utifrån en aktiv förvärvsstrategi med en rad framgångs-
rika förvärv som följd. Även i framtiden kommer strategiska förvärv att
ingå som en del av tillväxtstrategin. Det kan dock inte garanteras att
HEXPOL kommer att kunna finna lämpliga förvärvsobjekt och det kan
heller inte garanteras att erforderlig finansiering för framtida förvärvs-
objekt kommer att erhållas på för koncernen acceptabla villkor. Detta kan
komma att resultera i en minskad eller avtagande tillväxt för HEXPOL.
Genomförandet av förvärv medför också risker. Utöver bolagsspecifika
risker kan det förvärvade företagets relationer med kunder, leverantörer
och nyckelpersoner komma att påverkas negativt. Det finns också en risk
att integrationsprocesser kan komma att bli mer kostsamma eller ta längre
tid än beräknat och att förväntade synergier helt eller delvis uteblir.
HEXPOL utvärderar ett stort antal företag för att kunna finna
förvärv som kan stärka koncernens produktportfölj eller
geografiska position, och som stöder koncernens strategiska
plan. En analys av hela företaget, en s.k. due diligence, görs
innan beslut fattas för att kunna värdera eventuella risker.
HEXPOL har en stark balansräkning som ger en finansiell
grund för kommande förvärv.
Baserat på stor erfarenhet av förvärv och integration
av dessa, i kombination med klara strategier och mål, har
HEXPOL goda förutsättningar att framgångsrikt kunna
fortsätta med den aktiva förvärvsstrategin.
Störningar i
försörjnings-
kedjan
Leverantörskedjan har fortsatt varit i mer fokus under 2024, till följd av
globala leveransstörningar och utbudspåverkan bland annat på grund av
osäkerheter i omvärlden och geopolitisk oro.
HEXPOL har väl etablerade verktyg som säkerställer parallell -
försörjning samt utvärderar och balanserar inköp mellan
lokala och globala leverantörer vilket begränsat störningarna.
Globala kriser HEXPOL:s globala verksamhet medför en risk att bolaget påverkas av
händelser i omvärlden utanför företagets direkta kontroll, till exempel vid
en global pandemi eller vid förändrade geopolitiska situationer. Det kan
vara svårt att utöva avtalsenliga rättigheter och genomdriva fullgörandet
av avtalsenliga skyldigheter vid globala kriser.
Det ligger högt upp på både ledningens och styrelsens
agenda att bevaka händelser i omvärlden för att snabbt
kunna agera vid situationer som kan ha en betydande
påverkan på HEXPOL. HEXPOL har inga affärsmässiga
kopplingar som påverkas av kriget i Ukraina.
HANTERING AV MARKNADSRISKER
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE – RISKER OCH RISKHANTERING
Risker och riskhantering
HEXPOL är en global aktör vilket leder till många affärsmöjligheter samtidigt som vi exponeras
för ett antal risker. Riskerna kan ha större eller mindre påverkan på koncernen. De definieras
huvudsakligen som olika faktorer som kan påverka våra möjligheter att nå de uppställda målen
för koncernen. Risker, såväl finansiella som hållbarhetsrelaterade, som hanteras rätt kan leda
till möjligheter och skapa värde medan risker som inte hanteras rätt kan leda till skador och
förluster för verksamheten. HEXPOL:s förmåga att hantera olika risker är avgörande för vår
framgång och hur väl vi når våra uppställda mål.
I HEXPOL:s strategiska planering ingår att definiera möjliga risker, men även möjligheter,
i verksamheten samt att bedöma deras sannolikhet, eventuella konsekvenser och hur vi kan
minimera de negativa effekterna för koncernen.
53HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Risk Beskrivning Riskhantering
Kunder HEXPOL bedriver verksamhet på ett stort antal geografiska marknader
och erbjuder produkter till ett stort antal kundkategorier. En stor kund-
grupp är systemleverantörer till fordonsindustrin. En nedgång eller
svag utveckling i fordonsbranschen kan påverka HEXPOL:s verksamhet
negativt. För HEXPOL kan denna kundgrupp därför innebära vissa
risker. Om HEXPOL:s kunder inte fullgör sina förpliktelser eller drastiskt
minskar eller upphör med sin verksamhet kan detta komma att inverka
negativt på koncernens verksamhet.
HEXPOL har en god riskspridning med avseende på
geografisk närvaro och kundgrupper. Ingen enskild kund
står för mer än 10 procent av koncernens försäljning.
Produkter Reklamationer och återkallelser kan förekomma för den händelse att
HEXPOL:s produkter inte uppfyller kundens krav.
HEXPOL arbetar med kvalitetssystem för att säkerställa att
produkten följer specificerade krav.
Leverantörer I HEXPOL:s produkter ingår många olika råmaterial från flera olika
leverantörer. För att kunna tillverka, sälja och leverera produkter är
HEXPOL beroende av att externa leveranser uppfyller överenskomna
krav vad gäller till exempel mängd, kvalitet och leveranstid.
HEXPOL har en god riskspridning med avseende på
leverantörer och koncernen är inte, i någon betydande
grad, beroende av någon enskild leverantör.
Nyckel-
personer
Om nyckelpersoner slutar och lämpliga efterträdare inte kan rekryteras,
eller om HEXPOL inte kan attrahera kvalificerad personal, kan detta få en
negativ effekt på koncernens verksamhet.
HEXPOL:s fortsatta framgångar beror på förmågan att
rekrytera, behålla och utveckla koncernens medarbetare.
HEXPOL arbetar för att vara en attraktiv arbetsgivare och
främjar internrekryteringar.
Produktions-
störningar
Skador på produktionsanläggningar, förorsakade av till exempel
brand, översvämning, maskinskador, naturkatastrof, kan leda till
avbrott i verksamheten och påverka kundleveranser.
HEXPOL har många enheter vilket ger en viss flexibilitet vad
gäller stödproduktion. HEXPOL arbetar regelbundet med
riskförebyggande åtgärder.
Råmaterial HEXPOL är beroende av ett större antal insatsvaror, främst plast- och
gummiråmaterial. Utvecklingen på marknaden kan resultera i högre
inköpspriser på insatsvaror som är viktiga för HEXPOL. Mot bakgrund av
konkurrenssituationen finns det risk för att HEXPOL inte kan höja priserna
tillräckligt mycket för att fullt ut kompensera för de ökade kostnaderna,
med minskade marginaler som följd.
För att möta ökade kostnader för insatsvaror arbetar
HEXPOL med att bland annat effektivisera produktionen,
utveckla mer kostnadseffektiva processer och ha månads-
visa prisförhandlingar.
Cyberrisk HEXPOL använder modern IT-infrastruktur för kommunikation och
verksamhetsstöd. Störningar i dessa system kan påverka verksamheten
negativt både vad gäller marknadsaktiviteter och produktion. Cyber-
attacker och missbruk av data kan också leda till att personuppgifter
och immateriella tillgångar kommer i felaktiga händer.
HEXPOL tar IT-säkerhet och cyberrisker på största allvar
genom en kontinuerlig utvärdering av tillförlitlighet och
svagheter i företagets säkerhetssystem. Alla HEXPOL-
enheter omfattas av koncernens IT-policy där det tydligt
framgår vilka krav som gäller. Efterlevnad av ovan nämnd
policy granskas årligen till viss del av koncernens revisorer
men huvudsakligen av företrädare för IT-organisationen.
HANTERING AV STRATEGISKA OCH OPERATIONELLA RISKER
Risk Beskrivning Riskhantering
Lagstiftning
och reglering
HEXPOL:s huvudmarknader är föremål för omfattande reglering.
Förändringar i regelverk, tullregleringar och andra handelshinder,
konkurrensrättsliga regleringar, pris- och valutakontroller samt
andra offentligrättsliga riktlinjer, förordningar och restriktioner
i de länder där HEXPOL är verksamt kan komma att påverka
koncernens verksamhet.
HEXPOL följer noggrant tillämpliga lagar, regler och för-
ordningar på respektive marknad och arbetar för snabb
anpassning till identifierade framtida förändringar på
området. HEXPOL utbildar personalen i affärsetiska rikt-
linjer och högre chefer och medarbetare inom inköp och
försäljning deltar i utbildning i internationell lagstiftning
som avser karteller och andra otillåtna affärssamarbeten.
Skatterisk HEXPOL bedriver sin verksamhet genom dotterbolag i ett antal länder.
Koncernens tolkning av tillämpliga lagar, skatteavtal, OECD:s riktlinjer
och bestämmelser kan bli ifrågasatta av lokala skattemyndigheter.
Regler och direktiv kan komma att ändras i framtiden, vilket kan
påverka koncernens skattesituation.
Verksamheten, inklusive transaktioner mellan koncern bolag,
bedrivs i enlighet med koncernens tolkning av gällande
skatte lagar, skatteavtal samt OECD:s riktlinjer och
bestämmelser. Koncernen anlitar oberoende skatte-
rådgivare i vissa frågor. Transaktioner mellan koncern-
bolag sker på armlängds avstånd.
Immateriella
rättigheter
HEXPOL säljer produkter under flera välkända varumärken. Det är av stor
affärsmässig betydelse för koncernen att varumärkena kan skyddas mot
otillbörlig användning av konkurrenter och att den goodwill som varu-
märkena förknippas med kan vidmakthållas.
Enligt ett licensavtal med Covestro AG har HEXPOL rätt att använda
varumärket och logotypen Vulkollan i samband med tillverkning och
marknadsföring av hjul inom HEXPOL Wheels. Licensavtalet med Covestro
AG löper i ettårsperioder och kan sägas upp tre månader före avtalstidens
utgång. En uppsägning av licensavtalet från Covestros sida skulle ha en
negativ men begränsad inverkan.
HEXPOL har kontinuerlig dialog med licensägaren.
HANTERING AV LEGALA RISKER
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE – RISKER OCH RISKHANTERING
54 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Risk Beskrivning Riskhantering
Hälsa, säker-
het och miljö
HEXPOL bedriver verksamhet i många länder med olika krav på tillstånd
och miljölagstiftning. Förändringar i lagstiftning och myndighetsregleringar
innebärande högre krav och ändrade villkor avseende hälsa, säkerhet
och miljö eller en utveckling mot en striktare myndighetstillämpning av
lagar och regleringar kan kräva ytterligare investeringar och leda till
ökade kostnader. Förändringar i lagstiftning och myndighetsregleringar
kan också förhindra eller begränsa HEXPOL:s verksamhet. Det kan inte
uteslutas att ansvar i samband med person- och sakskador samt skador
på luft, vatten, mark och biologiska processer kan få en negativ inverkan
på koncernens verksamhet.
HEXPOL bedömer att verksamheten i allt väsentligt bedrivs
i enlighet med tillämpliga lagar och regler avseende hälsa,
säkerhet och miljö. Koncernen bevakar förväntade och
genomförda förändringar i lagstiftning i de länder där
koncernen är verksam. Huvuddelen av bolagen inom
koncernen bedriver verksamhet som är tillstånds- eller
anmälningspliktig enligt tillämplig lokal miljölagstiftning.
Dessa verksamheter står följaktligen under tillsyn av
vederbörliga myndigheter.
HEXPOL ser löpande till att alla väsentliga tillstånd
innehas respektive att alla väsentliga tillämpliga
anmälnings skyldigheter fullgörs.
Huvuddelen av produktionsenheterna är certifierade
enligt ISO 14001 och interna och externa miljörevisioner
genomförs regelbundet.
HEXPOL har ett hälsoförsäkringssystem i USA där den
anställde erbjuds ersättning för sjukvård. Koncernens
kostnad är maximerad till ett fast belopp per individ och år.
FORTS. HANTERING AV LEGALA RISKER
Risk Beskrivning Riskhantering
Valutarisk HEXPOL är i sin verksamhet utsatt för olika finansiella risker av vilka
valutarisken är den dominerande. Valutakursförändringar påverkar
HEXPOL:s resultat, dels när försäljning och inköp görs i olika valutor
(transaktionsexponering), dels när utländska dotterbolags resultat- och
balansräkningar räknas om till svenska kronor (omräkningsexponering).
HEXPOL:s globala verksamhet ger upphov till omfattande kassaflöden
i utländsk valuta. De viktigaste valutorna i koncernens betalnings-
flöden är
sek, usd och eur. Effekterna av valutakursförändringar påverkar
koncernens resultat vid omräkning av de utländska koncernbolagens
resultaträkningar till svenska kronor. Till följd av att en stor del av
koncernens intjäning ligger utanför Sverige, kan effekterna av valuta-
kursförändringar på koncernens resultaträkning vara betydande.
I samband med omräkning av koncernens investeringar i utländska
dotterbolag till svenska kronor uppstår risken att förändringar i valuta-
kursen påverkar koncernens balansräkning.
HEXPOL:s verksamhet är lokal, vilket innebär att försäljning
och inköp normalt sätt sker i lokal valuta och därmed
begränsar koncernens transaktionsexponering.
Vid en känslighetsanalys skulle en effekt av en förändring
med 10 procent mot alla valutor i förhållande till valutakursen
för
sek påverka försäljningen med 1 827 msek, rörelse-
resultatet med 258
msek och eget kapital med 2 011 msek .
Ränterisk HEXPOL:s finansnetto påverkas av förändringar i marknadsräntenivån. Överskottslikviditet och upplåning hanteras främst på
koncernnivå och enligt koncernens finanspolicy och till rörlig
ränta.
Externa skulder uppgick den 31 december 2024 till
3 473
msek (2 683). En förändring av räntan på 1 procent-
enhet i koncernens utgående skuld 2024 skulle påverka
helårsresultatet med cirka 35
msek före skatt.
Kreditrisk Till de finansiella risker som HEXPOL utsätts för kan också räknas kredit-
risker, det vill säga att en kund eller annan affärspartner inte kan upp-
fylla sina betalningsskyldigheter eller inte kommer att reglera fordringar
som HEXPOL fakturerat eller avser att fakturera. Finansiella kreditrisker
är risken för förlust om motparter med vilka koncernen har investerade
likvida medel, kortfristig bankplacering eller ingångna finansiella
instrument inte fullgör sina förpliktelser.
HEXPOL gör regelbundna kreditbedömningar av kunderna.
HEXPOL har stor spridning av kunder såväl geografiskt som
på segment vilket begränsar risken för väsentliga kund-
förluster.
HEXPOL:s överskottslikviditet används främst till att
amortera externa lån och ytterligare överskott placeras i
välkända banker .
Finansierings-
och likviditets-
risk
För att möjliggöra företagsförvärv eller på annat sätt uppnå strategiska
mål kan HEXPOL:s verksamhet i framtiden komma att kräva ytterligare
finansiella resurser.
HEXPOL:s möjligheter att tillgodose framtida kapitalbehov är i hög
grad beroende av framgångsrik försäljning av koncernens produkter och
tjänster. Det finns ingen garanti för att HEXPOL kommer att kunna an-
skaffa nödvändigt kapital. I detta avseende är den allmänna utvecklingen
på kapital- och kreditmarknaderna också av stor betydelse. Likviditetsrisk
är risken att koncernen på grund av bristande likvida medel inte till fullo
kan uppfylla sina betalningsåtaganden när de förfaller eller endast kan
göra det på mycket ofördelaktiga villkor.
HEXPOL har en stark balansräkning som ger en finansiell
grund för kommande förvärv.
HEXPOL har fyra större kreditavtal med nordiska banker.
För ytterligare information angående dessa vänligen se
not 15.
HEXPOL har även ett program för emission av företags-
certifikat med möjlighet att emitteras inom en ram om
4 miljarder
sek.
Försäkrings-
bara risker
HEXPOL:s verksamheter, tillgångar och anställda är i viss utsträckning
exponerade för olika typer av risker som kan påverka HEXPOL:s verk-
samhet.
HEXPOL har ett centralt upphandlat försäkringsskydd för
sak-, ansvars-, avbrotts-, rese- och transportförsäkringar
med mera som kombineras med lokala försäkringar där det
behövs.
HANTERING AV FINANSIELLA RISKER
Valuta
Rörelseresultat
Eget kapital
USD
1 007
186
1 570
EUR
689
87
238
Övriga
131
–15
203
Summa
1 827
258
2 011
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE – RISKER OCH RISKHANTERING
55HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Risk Beskrivning Riskhantering
Miljölag-
stiftning,
arbetsmiljö-
lagstiftning
och annan
lagstiftning
inom hållbar
utveckling
Utvecklingen inom miljölagstiftningen påverkar koncernen på kort och
lång sikt. Ändringar i lagstiftning, regleringar och tillsyn, som ger upphov
till högre eller förändrade krav inom hållbarhetsområdet, kan kräva
investeringar och leda till ökade kostnader. Förändringar i lagstiftning och
regleringar kan också förhindra eller begränsa bolagets verksamhet.
Klimatförändringen är ett område där ytterligare lagstiftning, avgifter
och skatter har införts eller kommer att introduceras. Inom kemikalie-
området har EU-förordningen REACH stort inflytande. Koncernen
använder substanser som är förtecknade i REACH som SVHC (Substances
of Very High Concern) och det är sannolikt att kraven på utfasning, eller
andra riskreducerande åtgärder, kommer att öka. Koncernen använder
PFAS-ämnen i högpresterande elastomerer.
Det nya EU-direktivet kring hållbarhetsrapportering (CSRD) och
kommande due diligence inom hållbar utveckling (CSDDD) kräver ökade
insatser från koncernen.
Bolaget arbetar kontinuerligt med att identifiera ny och
förändrad miljö- och arbetsmiljölagstiftning. På kort sikt
har vi inte identifierat väsentligt förändrade krav kring
produktionsanläggningarnas verksamhet. Enheterna har
aktuella miljötillstånd och endast mindre uppdateringar är
förväntade. Enheterna står under tillsyn av myndigheterna
och via miljöledningssystemet ISO 14001 genomförs interna
och externa miljörevisioner.
Avseende REACH har utvecklingsavdelningarna om-
formulerat ett antal recept där farliga ämnen har fasats
ut eller där användningen minskat. Detta arbete pågår
kontinuerligt och inkluderar PFAS-ämnen.
Anpassningen till kraven i CSRD pågår vilket framgår
av Hållbarhetsrapporten.
Detaljerad information finns i Hållbarhetsrapporten
sidorna 87–121.
Förorenad
mark
Under 2024 förekom inga utsläpp eller olyckor av betydelse för mark och
grundvatten. Begränsade markföroreningar förekommer vid en
anläggning. Föroreningarna är av historisk karaktär och saneringsåtgärder
genomförs genom termisk oxidation.
I Sverige har miljömyndigheten kommit med krav på fördjupad
utredning av eventuell markförorening vid en produktionsanläggning.
En sådan utredning är genomförd och inga föroreningar kunde påvisas.
I samband med företagsförvärv görs regelmässigt
bedömningar av risken för markföroreningar och andra
miljöskador. Där det anses nödvändigt genomförs prov-
tagning av mark och grundvatten.
Genom riskanalyser och förebyggande åtgärder, inom
ramarna för miljölagstiftningen och ISO 14001, minskas
sannolikheten och konsekvenserna av okontrollerade
utsläpp.
Detaljerad information finns i Hållbarhetsrapporten
sidorna 87–121.
Farliga
ämnen i
byggnader
På några byggnader består taken av eternitplattor som innehåller asbest.
Riskerna bedöms som små och föranleder inte några åtgärder förrän
taken ska bytas ut. Små mängder asbest förekommer även i rörsystem
vid någon enstaka anläggning. Enligt lagstiftningen i Sverige har
koncernen inventerat fastigheterna med avseende på PCB. Små mängder
PCB förekommer i fönsterfogarna i några byggnader och fogmassorna
kommer att saneras när fönstren efterhand byts ut. Riskerna för
människor och miljö är mycket låga.
I samband med företagsförvärv görs regelmässigt
bedömningar av förekomsten av asbest och PCB. I enlighet
med lagstiftningen i olika länder har inventeringar genom-
förts och relevanta försiktighetsmått vidtagits. Några
ytterligare åtgärder är för närvarande inte aktuella.
Förändrat
klimat
Koncernen släpper ut betydande mängder koldioxid från energianvänd-
ningen. Vidare är huvuddelen av produkterna baserade på fossila råvaror.
Krävande utsläppspolicys och redovisningssystem är på väg att införas
i allt fler länder. Inom EU påverkas koncernen bland annat av direktivet
kring hållbarhetsredovisning (CSRD) där klimatfrågorna har givits stort
utrymme. Vidare kräver kunderna ökad användning av produkter med
litet klimatavtryck. Kraven på redovisning av produkternas klimat-
påverkan ökar också.
Koncernen arbetar aktivt för att kartlägga och minska
utsläppen av klimatpåverkande gaser från produktions-
anläggningar och produkter.
Övergripande scenarioanalyser har genomförts kring
hur bolaget påverkas av fysiska klimatförändringar (akuta,
kroniska), politiska beslut, lagstiftning samt förändrat
kundbeteende. Vid analysen har riktlinjerna i TCFD
tillämpats.
I samband med företagsförvärv och leverantörs-
bedömningar beaktas klimatrelaterade risker.
Detaljerad information finns i Hållbarhetsrapporten
sidorna 87–121.
Arbetsmiljö-
risker
Dålig arbetsmiljö i produktionsanläggningarna kan orsaka ohälsa och
arbetsolycksfall med betydande konsekvenser för enskilda medarbetare.
Arbetsmiljön har också stor betydelse för medarbetarnas välbefinnande
och vilja att stanna kvar på arbetsplatsen.
Koncernen har en nollvision för arbetsolycksfall och bedriver
ett aktivt och systematiskt arbetsmiljöarbete för att minska
risken för arbetsrelaterade sjukdomar och olycksfall. Det
förebyggande arbetet är särskilt viktigt.
Detaljerad information finns i Hållbarhetsrapporten
sidorna 87–121.
Miljö- och
klimatan-
passning av
produkter
Intresset för miljöanpassade produkter ökar i många branscher och
många av kunderna ställer krav avseende utfasning av farliga ämnen
och andra egenskaper som har betydelse för hälsa och miljö, framför
allt minskad klimatpåverkan. Uppfylls inte kraven finns risken att
affären förloras.
Koncernen deltar i utvecklingen inom området och erbjuder
kunskaper som bidrar till miljöanpassad produktutveckling.
Koncernens portfölj av hållbara produkter växer och visar
god potential för affärsutveckling.
Exempel på hållbara produkter finns på sidan 33 samt i
Hållbarhetsrapporten sidorna 87–121.
Mänskliga
rättigheter
Risken för kränkning av mänskliga rättigheter vid de egna produktions-
anläggningarna bedöms som låg. Frågor kring mänskliga rättigheter
ingår i Supplier Sustainability Guideline där leverantörerna ska göra
en självdeklaration av uppförandekoder och policys. Huvuddelen av
koncernens leverantörer av råvaror är globala kemiföretag och riskerna
kring mänskliga rättigheter anses där som låga.
Koncernen har identifierat leverantörer av naturgummi som ett
potentiellt riskområde avseende miljö och mänskliga rättigheter. Formella
hållbarhetsrevisioner har därför genomförts vid naturgummiplantager i Sri
Lanka. Situationen kring mänskliga rättigheter där bedömdes som god.
Materializing Our Values anger synsättet på mänskliga
rättigheter. I underlaget till den årliga hållbarbetsrapporten
måste samtliga bolag ta ställning till frågor kring mänskliga
rättigheter vid egna verksamheten och i leverantörsledet.
Systemet med whistleblowing ger medarbetarna möjlighet
att slå larm kring eventuella oegentligheter.
Detaljerad information finns i Hållbarhetsrapporten
sidorna 87–121.
Affärsetik
och anti-
korruption
Ett oetiskt agerande eller dålig hantering av affärsetiska risker kan skada
bolagets varumärke och trovärdighet. Bolaget kan även drabbas av böter
och andra juridiska sanktioner.
HEXPOL bedriver verksamhet i stora delar av världen. Oavsett var
verksamheten bedrivs finns risken att sunda affärsprinciper inte tillämpas.
Budskapet från koncernledningen är att det råder nolltolerans kring
korruption och bristande affärsetik.
Materializing Our Values vägleder medarbetarna i frågor
kring vad som är och inte är tillåtet i kontakterna med
affärspartners. Utbildningar inom affärsetik och motverkande
av korruption genomförs regelbundet.
Systemet med whistleblowing ger medarbetarna möjlighet
att slå larm vid misstanke om oegentligheter.
Detaljerad information finns i Hållbarhetsrapporten
sidorna 87–121.
HANTERING AV RISKER INOM HÅLLBAR UTVECKLING
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE – RISKER OCH RISKHANTERING
56
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Finansiella rapporter
INNEHÅLLSFÖRTECKNING
Koncernens resultaträkningar ............................................................ 57
Koncernens rapporter över totalresultat .............................................. 57
Koncernens balansräkningar ............................................................. 58
Koncernen, förändring av eget kapital ............................................... 59
Koncernens kassaflödesanalyser ........................................................ 60
Koncernens noter ...................................................................... 61–75
Not 1 Redovisningsprinciper ......................................................... 61
Not 2 Segmentsrapportering ......................................................... 63
Not 3 Transaktioner med närstående ............................................. 64
Not 4 Anställda och personalkostnader ........................................... 64
Not 5 Arvode och kostnadsersättning till revisorer ........................... 65
Not 6 Kostnader fördelade på kostnadsslag .................................... 65
Not 7 Finansiella intäkter och kostnader ......................................... 66
Not 8 Skatter ............................................................................. 66
Not 9 Goodwill och Immateriella anläggningstillgångar ..................... 67
Not 10 Materiella anläggningstillgångar .......................................... 68
Not 11 Nyttjanderättstillgångar ..................................................... 69
Not 12 Varulager ........................................................................ 69
Not 13 Kundfordringar ................................................................. 70
Not 14 Eget kapital ..................................................................... 70
Not 15 Räntebärande skulder ....................................................... 71
Not 16 Avsättningar för pensioner ................................................. 71
Not 17 Avsättningar .................................................................... 72
Not 18 Upplupna kostnader .......................................................... 72
Not 19 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser .......................... 72
Not 20 Kassaflödesanalys ............................................................. 72
Not 21 Finansiella instrument och riskhantering .............................. 73
Not 22 Förvärv ........................................................................... 74
Not 23 Händelser efter balansdagen .............................................. 75
Moderbolagets resultaträkningar ....................................................... 76
Moderbolagets balansräkningar ......................................................... 77
Moderbolaget, förändring av eget kapital ............................................ 78
Moderbolagets kassaflödesanalys ....................................................... 78
Moderbolagets noter .................................................................. 79–82
Not 24 Försäljning ....................................................................... 79
Not 25 Anställda och personalkostnader ......................................... 79
Not 26 Arvode och kostnadsersättning till revisorer ......................... 79
Not 27 Finansiella intäkter och kostnader ....................................... 79
Not 28 Skatter ............................................................................ 80
Not 29 Immateriella anläggningstillgångar ...................................... 80
Not 30 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter ....................... 80
Not 31 Räntebärande skulder ....................................................... 80
Not 32 Moderbolagets innehav av aktier och andelar i koncernen ...... 81
Not 33 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser .......................... 82
Not 34 Förslag till vinstdisposition ................................................. 82
FINANSIELLA RAPPORTER
57
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
KONCERNENS RESULTATRÄKNINGAR
MSEK
2024
2023
Försäljning
2
20 437
22 046
Kostnad sålda varor
16 063
17 186
Bruttoresultat
4 374
4 860
Försäljningskostnader
236
243
Administrationskostnader
868
905
Forsknings- och utvecklingskostnader
136
152
Övriga rörelseintäkter
63
67
Övriga rörelsekostnader
25
51
Rörelseresultat2, 3, 4, 5, 6, 9,
3 172
3 576
10, 11
Finansiella intäkter
7
103
78
Finansiella kostnader
7
274
308
Resultat före skatt
3 001
3 346
Skatt
8
781
822
Resultat efter skatt
2 220
2 524
varav hänförligt till moderbolagets aktieägare
2 220
2 524
Resultat per aktie, SEK
6,45
7,33
KONCERNENS RAPPORTER ÖVER TOTALRESULTAT
MSEK
2024
2023
Resultat efter skatt
2 220
2 524
Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen
Omvärdering av förmånsbaserade pensionsplaner
13
3
Skatter avseende poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen
.
13
3
Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen
Omräkningsdifferens
1 205
473
1 205
473
Övrigt totalresultat efter skatt
1 218
470
Summa totalresultat
3 438
2 054
varav hänförligt till moderbolagets aktieägare
3 438
2 054
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
58
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
KONCERNENS BALANSRÄKNINGAR
MSEK
2024
2023
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Goodwill och immateriella anläggningstillgångar
9
14 284
12 501
Materiella anläggningstillgångar och nyttjanderättstillgångar
10, 11
3 779
3 500
Finansiella anläggningstillgångar
21
5
5
Uppskjutna skattefordringar
8
99
97
Summa anläggningstillgångar
18 167
16 103
Omsättningstillgångar
Varulager
12
2 224
2 092
Kundfordringar
13, 21
2 674
2 575
Aktuell skattefordran
349
429
Övriga kortfristiga fordringar
146
123
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
91
82
Likvida medel
21
1 233
1 103
Summa omsättningstillgångar
6 717
6 404
SUMMA TILLGÅNGAR
24 884
22 507
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Aktiekapital
69
69
Övrigt tillskjutet kapital
619
619
Reserver
3 996
2 778
Balanserat resultat inklusive årets resultat
11 261
11 111
Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
14
15 945
14 577
Hänförligt till icke bestämmande inflytande
0
0
Summa eget kapital
15 945
14 577
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder
15, 21
350
685
Övriga skulder
21
310
422
Uppskjutna skatteskulder
8
966
832
Avsättning för pensioner
16
62
69
Summa långfristiga skulder
1 688
2 008
Kortfristiga skulder
Räntebärande skulder
15, 21
3 123
1 998
Leverantörsskulder
21
2 557
2 737
Aktuell skatteskuld
194
339
Övriga kortfristiga skulder
21
503
99
Övriga avsättningar
17
35
70
Upplupna kostnader
18, 21
839
679
Summa kortfristiga skulder
7 251
5 922
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
24 884
22 507
59
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
KONCERNEN, FÖRÄNDRING AV EGET KAPITAL
Hänförligt till moderbolagets aktieägare
Aktie-Övrigt till- Balanserat
resultat inklusive
MSEKkapital
skjutet kapital
Reserver
Totalt
årets resultat
Per 31 december 2022
69
619
3 248
9 831
13 767
2023
Totalt resultat
Resultat efter skatt
2 524
2 524
Övrigt totalresultat
470
470
Totalresultat
470
2 524
2 054
Transaktioner med aktieägare
Utdelning
1 244
1 244
Per 31 december 2023
69
619
2 778
11 111
14 577
2024
Totalt resultat
Resultat efter skatt
-
2 220
2 220
Övrigt totalresultat
-
1 218
1 218
Totalresultat
1 218
2 220
3 438
Transaktioner med aktieägare
Utdelning
2 070
2 070
Per 31 december 2024
69
619
3 996
11 261
15 945
60
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYSER
MSEK
2024
2023
Kassaflöde från den löpande verksamheten
20
Rörelseresultat
3 172
3 576
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
588
544
Finansiella betalningar, netto
175
249
Betald skatt
751
904
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital
2 834
2 967
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Förändring av rörelsetillgångar
194
827
Förändring av rörelseskulder
332
269
Kassaflöde från den löpande verksamheten
2 696
3 525
Investeringsverksamheten
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
594
675
Försäljning av materiella anläggningstillgångar
0
0
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar
16
9
Förvärv av verksamheter, netto av likvida medel
22
895
211
Kassaflöde från investeringsverksamheten
1 505
895
Finansieringsverksamheten
20
Upptagna lån
1 213
492
Amortering av skulder
351
2 094
Amortering av leasingskulder
72
108
Utdelning
2 070
1 244
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
1 280
2 954
Årets kassaflöde
89
324
Likvida medel vid årets början
1 103
1 541
Kursdifferens i likvida medel
219
114
Likvida medel vid årets slut
1 233
1 103
OPERATIVT KASSAFLÖDE, KONCERNEN
MSEK 2024 2023
Rörelseresultat 3 172 3 576
Av- och nedskrivningar 588 544
Förändringar i rörelsekapital −138 558
Försäljning av anläggningstillgångar 0 0
Investeringar −610 −684
Operativt kassaflöde 3 012 3 994
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
61HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
HEXPOL:s koncernredovisning upprättas i enlighet med Årsredovisnings-
lagen, IFRS redovisningsstandarder utgivna av International Accounting
Standards Board (IASB) så som de antagits av EU. Vidare har Rådet
för Hållbarhets- och Finansiell Rapporterings rekommendation RFR 1,
Kompletterande redovisningsregler för koncerner, tilmpats.
Moderbolaget tillämpar Årsredovisningslagen och Rådet för Hållbar-
hets- och Finansiell Rapporterings rekommendation RFR 2, Redovisning
för juridiska personer. Det innebär att samma redovisningsprinciper
tillämpas i moderbolaget som i koncernen med några undantag, se
sidan 62.
Tillämpade redovisningsprinciper överensstämmer med de som tilläm-
pades föregående år med undantag av de nya IFRS som tillämpades
med start 1 januari 2024. Ingen av de ändringar och tolkningar av
befintliga standarder som tillämpas från och med räkenskapsår som
började den 1 januari 2024 hade någon inverkan på koncernens eller
moderföretagets finansiella rapporter .
Implementering av OECD:s modellregler för Pillar II
IAS 12 – OECD:s modellregler för Pillar II. Enligt lagstiftningen är
koncernen skyldig att betala en tilläggsskatt för skillnaden mellan
den effektiva skattesatsen beräknad enligt GloBE-reglerna för varje
jurisdiktion och minimiskattesatsen på 15 procent. Alla företag inom
koncernen har en effektiv skattesats som överstiger 15 procent. Kon-
cernen har tillämpat det tvingande undantaget avseende uppskjuten
skatt enligt IAS 12.
Kommande standarder
Inga ändringar i standarder, nya standarder eller tolkningar som träder
i kraft 1 januari 2025 förväntas ha någon väsentlig inverkan på koncer-
nens eller moderföretagets finansiella rapporter. Koncernen kommer
under 2025 utvärdera effekten av införandet av IFRS 18.
KONCERNREDOVISNING
I koncernredovisningen ingår moderbolaget och de bolag över vilka
moderbolaget har ett direkt eller indirekt bestämmande inflytande.
Dotterbolag inkluderas i koncernredovisningen från och med den dagen
då ett bestämmande inflytande erhålls och avyttrade bolag fram till
den dagen då ett bestämmande inflytande upphör. Koncernredovis-
ningen har upprättats enligt anskaffningsvärdemetoden förutom för
vissa finansiella instrument, som värderats till verkligt värde.
Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernens rörelse-
förvärv. Förvärvsrelaterade kostnader kostnadsförs när de uppstår och
koncernen redovisar dem i administrationskostnader.
Skuld till minoritetsägare
HEXPOL förvärvade i oktober 2024 80 procent av aktierna i Piedmont
Resin Supply LLC. Enligt avtalet har HEXPOL en option om att förvärva
resterande aktier och innehavare utan bestämmande inflytande har en
option om att sälja sina resterande aktier till HEXPOL. I aktieägaravtal
som bolaget tecknat med innehavare utan bestämmande inflytande
finns avtal om put/call options där innehavaren av det icke bestämmande
inflytandet har en rätt att sälja sina aktier till HEXPOL enligt en i avtalet
bestämd beräkningsformel från 2028 och därefter årligen under perioden
1 januari till 31 januari eller under perioden 1 juli till 31 juli. På samma
sätt har HEXPOL rätt att förvärva aktierna enligt denna beräkningsformel
från 2028 och därefter årligen under perioden 1 januari till 31 januari
eller under perioden 1 juli till 31 juli. IFRS 3 Rörelseförvärv reglerar inte
hur denna typ av avtalsvillkor ska hanteras i redovisningen. Enligt IAS 32
Finansiella instrument: klassificering ska koncernen redovisa en skuld
för utställd säljoption i egna egetkapitalinstrument, d.v.s. förpliktelse
att köpa utestående aktier i Piedmont Resin Supply LLC. Koncernen har
valt att beakta denna skuld i förvärvsanalysen, d.v.s. som om koncernen
redan har förvärvat utestående aktier.
HEXPOL förvärvade 2022 70 procent av aktierna i almaak inter-
national GmbH. Enligt avtalet har HEXPOL en option om att förvärva
resterande aktier och innehavare utan bestämmande inflytande har en
option om att sälja sina resterande aktier till HEXPOL. I aktieägaravtal
som bolaget tecknat med innehavare utan bestämmande inflytande
finns avtal om put/call options där innehavaren av det icke bestäm-
mande inflytandet har en rätt att sälja sina aktier till HEXPOL enligt en
i avtalet bestämd beräkningsformel från 2025 och därefter årligen un-
der perioden 1 januari till 31 mars. På samma sätt har HEXPOL rätt att
förvärva aktierna enligt denna beräkningsformel från 2025 och därefter
årligen under perioden 1 januari till 31 mars. IFRS 3 Rörelseförvärv
reglerar inte hur denna typ av avtalsvillkor ska hanteras i redovisningen.
Enligt IAS 32 Finansiella instrument: klassificering ska koncernen redo-
visa en skuld för utställd säljoption i egna egetkapitalinstrument, d.v.s.
förpliktelse att köpa utestående aktier i almaak international GmbH.
Koncernen har valt att beakta denna skuld i förvärvsanalysen, d.v.s.
som om koncernen redan har förvärvat utestående aktier.
Koncernen redovisar per balansdagen motsvarande skuld till
verkligt värde för de respektive förvärven över resultaträkningen, där
ändring av prognostiserat utfall redovisas som en övrig rörelseintäkt/
-kostnad och ändring av WACC redovisas som finansiell intäkt/kostnad,
och som övrig skuld i balansräkningen. Se även not 21. Om optionerna
löper ut utan att nyttjas, redovisas detta som en avyttring av aktier i
dotterbolag, d.v.s. skulden bokas mot eget kapital. Innehavare utan
bestämmande inflytandes andel av eget kapital och dess andel av
resultatet redovisas därmed ej.
OMRÄKNING AV UTLÄNDSK VALUTA
Funktionell valuta och rapportvaluta
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utgör
rapporteringsvaluta för moderbolaget och koncernen.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan
enligt de valutakurser som gäller på transaktionsdagen. Fordringar och
skulder i utländsk valuta värderas till balansdagens kurs. Kursdiffe-
renser på rörelsefordringar och rörelseskulder ingår i rörelseresultatet
medan kursdifferenser på finansiella fordringar och skulder redovisas i
finansnettot.
OMRÄKNING AV UTLÄNDSKA DOTTERBOLAG
Dotterbolagens resultat och finansiella ställning upprättas i respektive
bolags funktionella valuta. I koncernredovisningen omräknas dotter-
bolagens resultat och finansiella ställning till koncernens rapporterings-
valuta svenska kronor enligt följande:
Intäkter och kostnader i resultaträkningar räknas om till genom-
snittlig valutakurs för respektive år medan tillgångar och skulder i
balansräkningar räknas om till balansdagens kurs. Valutakursdiffe-
renser som uppstår vid omräkningen redovisas som en separat post
i övrigt totalresultat.
Goodwill och justeringar av verkligt värde som uppkommer vid
förvärv behandlas som tillgångar och skulder i den förvärvade verk-
samheten och omräknas till balansdagens kurs.
INTÄKTSREDOVISNING
Koncernens avtal med kunder innehåller endast ett slags prestations-
åtagande, försäljning av varor. Kontraktens löptid är kort, i normalfallet
som längst 3 månader. Försäljningen redovisas exklusive moms och till
det enligt kundavtalet fastställda transaktionspriset. I avtalen finns infor-
mation om prissättning, volymrabatter, betalningsvillkor och leverans-
villkor. Övergång av kontrollen över varorna till kund sker beroende på
hur leveransvillkoren ser ut i de olika avtalen. En kund kan välja att själv
hämta varan hos bolaget eller få varan levererad.
Intäkterna från försäljningen tas vid en tidpunkt, då varan har leve-
rerats till kund eller avhämtats av kund. Kostnader för leverans till kund
redovisas som kostnader såld vara. Rörlig ersättning kan utgå till kund
genom retroaktiva volymrabatter, vilket reserveras utifrån förväntat vär-
de under upplupna kostnader i balansräkningen. Normalt sett redovisas
varken upplupna eller förutbetalda intäkter, d.v.s. inga avtalssaldon,
utan endast kundfordringar i samband med leverans.
Normala betalningsvillkor tillämpas, d.v.s. det finns inga finansierings-
komponenter i avtalen. Koncernen har inga åtaganden i form av returer.
INKOMSTSKATTER
Årets inkomstskattekostnad består av aktuell och uppskjuten skatt.
Skatt redovisas i resultaträkningen, utom när skatten avser poster som
redovisas i övrigt totalresultat eller direkt i eget kapital. I sådana fall
redovisas även skatten i övrigt totalresultat respektive eget kapital.
Temporära skillnader beaktas inte i andelar i dotterföretag då det är
sannolikt att dessa inte återförs inom en överskådlig framtid.
LEASING
HEXPOL har ingått ett antal leasingavtal såsom leasetagare.
Leasingskulder
Leasingskulder värderas initialt till nuvärdet av de leasingavgifter som
inte betalats vid inledningsdatumet. Dessa leasingskulder redovisas i
posterna räntebärande skulder och räntebärande kortfristiga skulder i
balansräkningen.
HEXPOL:s avtal för lokaler innehåller vanligtvis optioner på att för-
länga. HEXPOL utvärderar huruvida det är rimligt säkert att optionen
kommer att utnyttjas för varje avtal. Leasingperioden bestäms som den
icke-uppsägningsbara perioden tillsammans med perioder att förlänga eller
säga upp avtalet om HEXPOL är rimligt säkra på att nyttja de optionerna.
I det fall den implicita räntan inte enkelt kan fastställas från avtalet
används den marginella låneräntan vid nuvärdesberäkning av leasing-
betalningar. Den marginella låneräntan fastställs genom att utgå från
modellen 12 månaders STIBOR för varje valuta med ett påslag mot-
svarande koncernens externa lånemarginaler. HEXPOL har valt att inte
dela upp räntan på olika tillgångsslag då detta inte är väsentligt.
Nyttjanderättstillgångar
HEXPOL redovisar nyttjanderättstillgångar i balansräkningen vid
inledningsdatumet för leasingavtalet. Anskaffningsvärdet utgörs av det
initiala värdet på hänförlig leasingskuld, med tillägg av direkta utgifter,
eventuella förskottsbetalningar som görs på eller innan inledningsdatumet
för leasingavtalet efter avdrag av eventuella erhållna incitament, samt
en uppskattning av eventuella återställningskostnader. Nyttjanderätts-
tillgångarna redovisas under posten materiella anläggningstillgångar
och nyttjanderättstillgångar i balansräkningen. Dessa omfattar lokaler,
produktions- och kontorsutrustning, samt fordon.
Nyttjanderättstillgångar värderas till anskaffningsvärde efter
avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar,
samt justerat för omvärderingar av leasingskulden.
Förutsatt att HEXPOL inte är rimligt säkra att de kommer överta
äganderätten till den underliggande tillgången vid utgången av leasing -
NOT 1 Redovisningsprincipe r
62
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
avtalet skrivs nyttjanderättstillgången av linjärt under det kortare av
leasingperioden och nyttjandeperioden.
Tillämpade lättnadsregler
HEXPOL har valt att inte redovisa nyttjanderättstillgångar och leasing-
skulder avseende korttids-leasar och leasar av lågt värde över balans-
räkningen. HEXPOL tillämpar lättnadsreglerna avseende korttidsleasing-
avtal med en löptid om 12 månader eller mindre och leasingavtal där
den underliggande tillgången har ett mindre värde än 50 000 SEK. Utgif-
ter som uppstår i samband med dessa leasingavtal redovisas linjärt över
leasingperioden som rörelsekostnader i resultaträkningen.
GOODWILL
Goodwill utgörs av skillnaden mellan förvärvskostnaden och verkligt
värde av det förvärvade företagets identifierade nettotillgångar på
förvärvsdagen. Vid förvärv av mindre än 100 procent av en rörelse
bestäms från förvärv till förvärv om full goodwill eller partiell goodwill
ska tillämpas. Goodwill testas minst årligen för att identifiera eventuellt
nedskrivningsbehov och värderas till anskaffningsvärde minus eventu-
ella nedskrivningar, se not 9 .
MATERIELLA OCH IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Materiella och immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaff-
ningsvärde med avdrag för ackumulerade avskrivningar enligt plan och
eventuella nedskrivningar.
AVSKRIVNINGAR
Avskrivning enligt nyttjandeperiod görs linjärt och beräknas på av-
skrivningsbart belopp (anskaffningskostnad med avdrag för beräknat
restvärde) och baseras på tillgångens nyttjandeperiod. Nyttjande-
perioder och restvärden omprövas minst i slutet av varje räkenskapsår.
Följande nyttjandeperioder tillämpas:
Patent och varumärken 20 år
Övriga immateriella tillgångar 3–15 år
IT-utrustning 3–8 år
Maskiner och inventarier 3–15 år
Kontorsbyggnader 20–50 år
Industribyggnader (inkl solceller) 20–50 år
Markanläggningar 5–30 år
NEDSKRIVNINGAR
Goodwill analyseras minst årligen avseende eventuella nedskrivnings-
behov. Övriga tillgångar analyseras om indikationer om nedskrivnings-
behov föreligger. Tidigare gjorda nedskrivningar återförs till den del
de inte längre är motiverade, dock sker aldrig återföringar avseende
nedskrivningar på goodwill.
VARULAGER
Varulagret värderas enligt lägsta värdets princip, det vill säga det
lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet på balans-
dagen. Anskaffningsvärdet fastställs med tillämpning av först-in
först-ut-principen. För tillverkade varor består anskaffningsvärdet av
råmaterial, direkt lön, andra direkta kostnader och andel av indirekta
tillverkningskostnader. Nettoförsäljningsvärdet utgörs av försäljnings-
pris med avdrag för uppskattade försäljningskostnader.
FINANSIELLA INSTRUMENT
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar
likvida medel, kundfordringar, andra finansiella fordringar, leverantörs-
skulder, räntebärande skulder samt övriga finansiella skulder.
Finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde
via resultaträkningen
Skuld till minoritetsägare redovisas som en finansiell skuld värderad till
verkligt värde med värdeförändringar i resultaträkningen, och värderas
enligt nivå 3, se not 21. Värderingen av almaak international GmbH:s
skuld till minoritetsägare bygger på förväntad prognos för 2022–2024
med en förutbestämd multipel, samt utifrån de förutsättningar och
förväntningar som finns idag. Skulden nuvärdesberäknas med en
diskonteringsränta om 8,6 procent. Värderingen av Piedmont Supply
Resin LLC:s skuld till minoritetsägare bygger på en förväntad EBITDA
per 2027 med en förutbestämd multipel. Skulden har inte nuvärdesbe-
räknats under 2024.
HEXPOL innehar inga finansiella tillgångar värderade till verkligt
värde via resultaträkningen.
Finansiella tillgångar och skulder värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Finansiella tillgångar såsom kundfordringar, likvida medel och övriga
finansiella fordringar redovisas inledningsvis till verkligt värde och
därefter till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektiv-
räntemetoden, minskat med eventuell reservering för förväntade och
inträffade kreditförluster, se not 15. Reservering för förväntade kredit-
förluster sker enligt den förenklade metoden, vilket innebär att förvän-
tade kreditförluster reserveras för återstående löptid. Nedskrivning av
kundfordringar redovisas som försäljningskostnader i resultaträkningen
såvida inte nedskrivningarna uppgår till väsentliga belopp då de sär-
redovisas på egen rad. Finansiella skulder såsom leverantörsskulder
och övriga finansiella skulder värderas till upplupet anskaffningsvärde
med tillämpning av effektivräntemetoden .
Ränteintäkter
Ränteintäkter redovisas fördelat över löptiden med tillämpning av
effektivräntemetoden .
PENSIONS- OCH LIKNANDE ÅTAGANDEN
Den dominerande andelen av koncernens pensionsåtaganden är
avgiftsbestämda och därutöver finns anställda som har en förmåns-
baserad pensionsplan.
Aktuariella vinster och förluster redovisas i övrigt totalresultat. För-
månsbaserade planer där försäkringsgivaren (Alecta i Sverige) ej kan
tillhandahålla en fördelning av koncernens andel av totala förvaltnings-
tillgångar och pensionsåtaganden redovisas i avvaktan på att denna
information ska finnas tillgänglig som en avgiftsbestämd plan. Vid
utgången av december 2024 uppgick Alectas överskott i form av den
kollektiva konsolideringsnivån preliminärt till 162 procent (157).
KLASSIFICERING AV RÖRELSEINTÄKTER/-KOSTNADER
INKLUSIVE JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER
Koncernen redovisar jämförelsestörande poster när poster av engångs-
karaktär har uppstått. Dessa poster kan avse integrationskostnader,
omstruktureringar samt andra materiella poster av engångskaraktär.
BETYDANDE BEDÖMNINGAR VID TILLÄMPNING AV REDOVIS-
NINGSPRINCIPERNA, UPPSKATTNINGAR OCH ANTAGANDEN
Vid upprättande av koncernens finansiella rapporter gör företagsled-
ningen uppskattningar och antaganden som påverkar de redovisade
beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader med tillhörande
noter och upplysningar om eventualförpliktelser.
Osäkerhet kring dessa antaganden och uppskattningar kan leda till
väsentliga justeringar av det redovisade värdet på de tillgångar och
skulder som påverkas i framtida finansiella rapporter då utfallet kan
avvika från gjorda uppskattningar och bedömningar. Förändringar i
uppskattningar redovisas framåtriktat.
Företagsledningen gör även bedömningar i tillämpningen av kon-
cernens redovisningsprinciper.
Bedömningar
Vid tillämpning av koncernens redovisningsprinciper har företags-
ledningen gjort följande bedömningar vilka har den mest betydande
effekten på de redovisade värdena i de finansiella rapporterna:
Fastställande av leaseperioden i avtal med förlängningsoptioner.
Optioner att förlänga avtal finns inkluderade i ett antal av koncer-
nens leasingavtal främst gällande byggnader. När leasingavtalets
längd fastställs, beaktas all tillgänglig information och omständig-
heter som ger ett ekonomiskt värde att utnyttja en förlängningsop-
tion såsom avtalsvillkoren för förlängningsperioder jämfört med
marknadsräntor och betydande förbättringar som gjorts eller
förväntas genomföras på en hyrd fastighet under avtalsperioden.
Val av redovisningsprincip för skuld till minoritetsägare – se princip-
val sidan 61.
Uppskattningar och antaganden
De nyckelantaganden avseende framtiden och andra källor till osäkerhet
i uppskattningar som per balansdagen föreligger och som har en
betydande risk att resultera i en väsentlig justering av tillgångar och
skulder under nästa räkenskapsår beskrivs nedan. Antagandena och
uppskattningarna har baserats på tillgänglig information när de finan-
siella rapporterna upprättades. Förutsättningarna och antagandena om
framtida utveckling kan komma att ändras, baserat på förändringar i
marknaden eller andra omständigheter som uppkommer som inte är
inom koncernens kontroll. Sådana förändringar beaktas i antagandena
när de inträffar.
Nedskrivning av goodwill – not 9
Avsättning för förväntade kreditförluster – not 13
Uppskjutna skattefordringar – not 8
Uppskattning av verkligt värde på finansiella instrument – not 21
Finansiell skuld till minoritetsaktieägare – not 21
Allokering av köpeskilling till identifierade tillgångar och skulder i
samband med förvärv – not 22
Aktier i dotterbolag – not 32
MODERBOLAGETS REDOVISNINGSPRINCIPER
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen
med följande avvikelser:
I moderbolaget redovisas, enligt RFR 2, erhållna koncernbidrag som
finansiell intäkt enligt huvudregeln.
I moderbolaget redovisas andelar i koncernföretag till anskaff-
ningsvärde före eventuella nedskrivningar. Nedskrivningsprövning
genomförs om indikationer på nedskrivningsbehov föreligger, d.v.s.
vid indikationer på att bokförda värdet överstiger dess återvinnings-
värde. Återvinningsvärdet utgör det högsta av verkligt värde och
nyttjandevärdet.
I moderbolaget redovisas finansiella tillgångar och skulder inled-
ningsvis till verkligt värde plus transaktionskostnader och därefter
till upplupet anskaffningsvärde. Moderbolaget tillämpar IFRS 9,
men då samtliga kundfordringar är koncerninterna är kreditrisken
begränsad.
Moderbolaget tillämpar fortsatt det undantag som finns i RFR 2 för juri-
diska personer och redovisar samtliga leasingavtal som kostnad linjärt
över leasingperioden. Således inkluderas inte nyttjanderättstillgångar
och leasingskulder i moderbolagets balansräkning. Identifiering av ett
leasingavtal görs dock på samma sätt som i koncernen, det vill säga
att ett avtal är, eller innehåller, ett leasingavtal om avtalet överlåter
rätten att under en viss period bestämma över användningen av en
identifierad tillgång i utbyte mot ersättning.
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
63
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Information om rörelsegrenar
För HEXPOL-koncernen utgör affärsområde indelningsgrunden för rörelsesegment.
Koncernen är indelad i två affärsområden, HEXPOL Compounding och HEXPOL Engineered Products. HEXPOL Compounding tillverkar avancerade
polymera blandningar. HEXPOL Engineered Products tillverkar packningar till plattvärmeväxlare, hjul för truckar och länkhjulsapplikationer.
I segmentens resultat, tillgångar och skulder har inkluderats direkt hänförbara poster samt poster som kan fördelas på segmenten på ett rimligt
och tillförlitligt sätt. Segmentsredovisningen för rörelsesegmenten inkluderar resultat till och med rörelseresultat samt sysselsatt kapital. Poster
i resultaträkningen som inte fördelats består av finansiella intäkter och finansiella kostnader samt skattekostnader. Tillgångar och skulder som
inte har fördelats på segmenten är skattefordringar och skatteskulder, finansiella tillgångar och finansiella skulder. Internfakturering mellan
affärsområdena sker till marknadsvärde. I presentationen av koncernens geografiska områden har verksamheten delats upp i koncernens
viktigaste marknader, Sverige, Europa, Amerika och Asien. Försäljningen redovisas efter var kunderna är lokaliserade medan tillgångar redo-
visas efter var dessa fysiskt är lokaliserade.
Ingen enskild kund står för mer än 10 procent av koncernens försäljning.
HEXPOL HEXPOL Koncernen
Compounding
Engineered Products
Elimineringar
MSEK
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Försäljning, extern
18 921
20 581
1 516
1 465
20 437
22 046
Försäljning, intern
460
573
127
127
−587
−700
Rörelseresultat
2 907
3 318
265
258
3 172
3 576
Rörelsemarginal, %
15,4
16,1
17,5
17,6
15,5
16,2
Finansnetto
−171
−230
Skatt
−781
−822
Årets resultat
2 220
2 524
Operativa tillgångar
22 414
20 242
756
651
23 170
20 893
Ofördelade tillgångar
1 714
1 614
Koncernen totalt
22 414
20 242
756
651
24 884
22 507
Operativa skulder
3 712
3 366
213
187
3 925
3 553
Ofördelade skulder
5 014
4 377
Koncernen totalt
3 712
3 366
213
187
8 939
7 930
Investeringar
570
592
40
92
610
684
Avskrivningar och nedskrivningar
555
514
33
30
588
544
HEXPOL HEXPOL
Compounding Engineered Products Koncernen
MSEK
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Jämförelsestörande poster
Kostnader såld vara
−11
–11
Administrationskostnader
–61
–46
–61
–46
Övriga rörelsekostnader
–3
–37
–3
–37
Rörelseresultat
−75
–83
−75
–83
Skatt
−13
19
Årets resultat
−88
–64
Kostnaderna för 2024 är främst hänförliga till den omstrukturering som genomförts i USA där en produktionsanläggning har sålts och en produk-
tionsanläggning kommer stängas under 2025, samt transaktionskostnader Piedmont. Försäljningen av verksamheten har en negativ påverkan på
rörelseresultatet om cirka 40 MSEK och en positiv skatteeffekt om cirka 50 MSEK. Kostnaden för stängningen uppgår till cirka 20 MSEK. I samband
med en genomgång för att optimera bolagets legala struktur framkom i USA att HEXPOL i vissa delstater betalat för lite delstatsskatt vid försäljning
från en delstat till en annan. För att säkerställa korrekt historisk skattebetalning, samt undvika skatterisk framöver har vi ingått avtal med de aktuel-
la delstaterna. Det ger en negativ engångseffekt på skatt om cirka 60 MSEK.
Kostnaderna för 2023 är hänförliga till den omstrukturering som genomförts i Kalifornien, USA där produktionen bl.a. konsoliderats från två
fabriker till en fabrik.
Försäljning per Anläggnings–
mottagarland tillgångar
MSEK
2024
2023
2024
2023
Geografiska marknader
Sverige
498
466
392
375
Europa exkl. Sverige
7 601
8 024
6 628
6 704
USA
8 393
9 257
10 743
8 612
Americas exkl. USA
2 697
3 112
58
92
Asien
1 248
1 187
346
320
Totalt
20 437
22 046
18 167
16 103
HEXPOL HEXPOL
Compounding Engineered Products
MSEK
2024
2023
2024
2023
Försäljning per
geografisk marknad
och affärsområde
Europa
7 451
7 874
648
616
Americas
10 612
11 884
477
486
Asien
858
823
391
363
Totalt
18 921
20 581
1 516
1 465
NOT 2 Segmentsrapportering
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
64
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
Transaktioner mellan koncernbolag sker till marknadsmässiga villkor. Koncernen har under 2024 köpt energi för 20 MSEK (18) från intressebolaget
Megufo AB i Sverige. Koncernens skuld till intressebolaget uppgick den 31 december 2024 till 5 MSEK (4). Se även not 4.
NOT 3 Transaktioner med närstående
MSEK
2024
2023
Kostnader för ersättningar till anställda
Löner och ersättningar m.m.
2 421
2 511
Totalt
2 421
2 511
Pensionskostnader
38
45
Sociala kostnader
367
357
Totalt
405
402
2024
2023
varav varav
Medelantal anställda män män
Sverige
316
68%
315
69 %
Belgien
55
91%
56
89 %
Tjeckien
225
89%
229
89 %
Tyskland
458
90%
430
90 %
Mexiko
385
85%
416
86 %
Luxemburg
5
60%
5
60 %
USA
1 581
86%
1 626
86 %
Kina
313
74%
313
73 %
Sri Lanka
1 073
91%
1 061
92 %
Storbritannien
186
88%
197
89 %
Spanien
195
85%
197
85 %
Italien
192
78%
184
78 %
Turkiet
13
77%
10
60 %
Polen
13
54%
15
53 %
Totalt
5 010
89%
5 054
86 %
MSEK
2024
2023
Personalkostnader
per land
Sverige
282
297
Belgien
41
53
Tjeckien
112
114
Tyskland
306
281
Mexiko
111
111
Luxemburg
23
24
USA
1 449
1 564
Kina
76
72
Sri Lanka
53
44
Storbritannien
118
110
Spanien
135
125
Italien
113
112
Turkiet
3
2
Polen
4
4
Totalt
2 826
2 913
Styrelsearvode
Utskottsarvode
Totalt
TSEK
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Ersättning till styrelse
Alf Göransson
1 158
1 063
158
153
1 317
1 216
Kerstin Lindell
468
430
468
430
Jan-Anders E. Månson
468
430
468
430
Malin Persson
468
430
137
128
605
558
Märta Schörling Andreen
468
430
191
180
659
610
Henrik Elmin
468
290
468
290
Nils-Johan Andersson
1
Gun Nilsson
140
83
223
Summa
3 498
3 213
486
544
3 985
3 757
1
Arvodet för Nils-Johan Anderssons styrelse- och utskottsarbete har fakturerats från Melker Schörling AB. Detta belopp uppgår till 735 TSEK varav 468 TSEK (290) avser arvode
som styrelseledamot och 267 TSEK (173) avser arvode som ordförande i revisionsutskottet .
NOT 4 Anställda och personalkostnader
65
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
MSEK
2024
2023
EY
Revisionsuppdrag
15
15
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget
1
1
Skatterådgivning
0
0
Övriga tjänster
0
0
Övriga revisorer
Revisionsuppdrag
2
2
Totalt
18
18
MSEK
2024
2023
Ersättningar till personal
2 826
2 913
Avskrivningar och nedskrivningar
588
544
Kostnader för insatsvaror och övriga externa kostnader
13 889
15 029
Övriga rörelsekostnader
25
51
Totalt
17 328
18 537
Inga utvecklingskostnader aktiverades under 2024 och 2023 .
NOT 5
Arvode och kostnadsersättning till revisorer
NOT 6
Kostnader fördelade på kostnadsslag
Rörlig Pensions-
Grundlön ersättning
kostnad
Övriga förmåner
Totalt
TSEK
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Ersättning till ledande befattningshavare
Klas Dahlberg
1
5 500
4 354
2 070
76
12 000
Peter Rosén
2
6 557
5 056
4 057
4 879
1 638
1 379
469
311
12 721
11 625
Georg Brunstam
3
9 180
12 135
4 686
3 963
29 964
Övriga medlemmar i koncernledningen, 5 (5)
31 608
27 733
18 601
26 861
2 112
2 176
1 909
1 808
54 230
58 578
personer
Summa
43 665
41 969
27 012
43 875
5 820
8 241
2 454
6 082
78 951
100 167
1
Klas Dahlberg var verkställande direktör från den 1 juli 2024.
2
Peter Rosén var tillförordnad verkställande direktör till den 1 juli 2024.
3
Georg Brunstam var verkställande direktör till den 1 september 2023. Från och med den 1 september 2023 var Peter Rosén tillförordnad
verkställande direktör .
Principer för ersättning till styrelse och ledande befattningshavare
Till styrelsen utgår arvode enligt årsstämmans beslut.
Ersättningsutskottet lämnar beslutsunderlag till styrelsen om verkställande direktörens och andra ledande befattningshavares ersättningar.
Ersättning till verkställande direktören och andra ledande befattningshavare utgörs av grundlön, rörlig ersättning, övriga förmåner samt pension.
Den rörliga ersättningen baseras på resultat, resultat per aktie och avkastning på sysselsatt kapital.
Mellan bolaget och VD gäller att VD har en uppsägningstid på 6 månader. Vid uppsägning från bolagets sida gäller en uppsägningstid på 24 månader.
För andra ledande befattningshavare gäller en uppsägningstid på 6 månader och från bolagets sida vanligtvis 12 månader. Två gällande anställnings-
avtal från 2011 har en längre uppsägningstid. För dessa avtal gäller en överenskommen uppsägningstid om 24 månader vilken därtill ökar med en
månad för varje anställningsår från 2011. Det finns inga avtal om avgångsvederlag.
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
66
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
MSEK
2024
2023
Aktuell skattekostnad
Aktuell skatt på årets resultat
–706
−799
Summa
–706
−799
Uppskjuten skattekostnad
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader
–75
−23
Utnyttjande/omvärdering av underskottsavdrag
0
0
Summa
–75
−23
Totalt redovisad skattekostnad
–781
−822
Per den 31 december 2024 hade koncernen förlustavdrag om 0 MSEK (0) som inte var aktiverade på grund av osäkerhet om deras skattemässiga
värde. Av dessa förfaller 0 MSEK (0) inom 5 år.
MSEK
2024
%
2023
%
Avstämning av effektiv skatt
Resultat före skatt
3 001
3 346
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget
–618
–21
−689
−21
Effekt av andra skattesatser för utländska dotterbolag
–144
–5
−107
−3
Ej avdragsgilla kostnader
–43
–1
−24
−1
Ej skattepliktiga intäkter
67
2
2
0
Avdragsgilla avskrivningar på goodwill
–2
0
−2
0
Omvärdering av underskottsavdrag/temporära skillnader
0
0
0
0
Skatt hänförlig till tidigare år
–41
–1
−2
0
Totalt redovisad skattekostnad
–781
–26
−822
−25
NOT 8
Skatter
MSEK
2024
2023
Tillgångar och skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Ränteintäkter från kundfordringar
0
0
Ränteintäkter övriga finansiella tillgångar
79
69
Summa ränteintäkter enligt effektivräntemetod
79
69
Övriga finansiella intäkter
Valutakursdifferenser på finansiella poster
19
9
Övriga finansiella intäkter
5
-
Summa
24
9
Summa finansiella intäkter
103
78
Tillgångar och skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Räntekostnader skulder till kreditinstitut och företagscertifikat
–208
–214
Räntekostnader övriga finansiella skulder
0
0
Summa räntekostnader enligt effektivräntemetod
–208
–214
Övriga finansiella kostnader
Förväntade kreditförluster på finansiella tillgångar
0
0
Räntekostnader leasingskuld
–21
–17
Valutakursdifferenser på finansiella poster
–35
–60
Övrigt
–10
–17
Summa
–66
–94
Summa finansiella kostnader
–274
–308
Finansnetto
–171
–230
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
NOT 7
Finansiella intäkter och kostnader
67
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Övriga immateriella
Goodwill
tillgångar
Totalt
MSEK
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans den 1 januari
11 684
11 911
1 512
1 363
13 196
13 274
Förvärv
1 014
88
178
1 014
266
Omklassificeringar avseende tidigare års förvärv
–22
22
0
Investeringar
16
9
16
9
Avyttringar och utrangeringar
–14
–23
–37
Omklassificering
3
−3
3
−3
Omräkningsdifferens
856
−315
97
−35
953
−350
Utgående balans den 31 december
13 518
11 684
1 627
1 512
15 145
13 196
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans den 1 januari
–15
−18
–680
–578
–695
−596
Årets avskrivningar enligt plan
–137
–128
–137
−128
Avyttringar och utrangeringar
25
25
Omklassificering
0
8
0
8
Omräkningsdifferens
–7
3
–47
18
–54
21
Utgående balans den 31 december
–22
−15
–839
–680
–861
−695
Bokfört värde den 31 december
13 496
11 669
788
832
14 284
12 501
Övriga immateriella tillgångar består huvudsakligen av förvärvade kundrelaterade immateriella tillgångar och den återstående avskrivningstiden är
mellan 1 och 10 år. Övriga immateriella tillgångar omfattar inga väsentliga belopp vad gäller aktiverade utvecklingsutgifter .
NOT 9
Goodwill och Immateriella anläggningstillgångar
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
Ingående Redovisat i Redovisat direkt Omräknings– Utgående
balans
resultaträkning
Förvärv
mot totalresultat differenser balans
MSEK
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Uppskjutna skatte–
fordringar/skatteskulder
Immateriella tillgångar
–589
−561
–14
−28
–5
–39
0
–647
−589
Materiella tillgångar
–218
−250
–49
19
–19
13
–286
−218
Nyttjanderättstillgångar
–106
−99
–9
−7
–3
0
–118
−106
Omsättningstillgångar
20
31
–1
−10
2
−1
21
20
Operativa skulder
46
51
–11
−4
2
−1
37
46
Leasingskulder
112
105
9
7
5
0
126
112
Underskottsavdrag
0
0
0
0
0
0
0
0
Skulder
0
0
0
0
0
0
0
0
Summa
–735
−723
–75
−23
–5
–52
11
–867
−735
MSEK
2024
2023
Goodwill fördelat per rörelsesegment
HEXPOL Compounding
13 464
11 640
HEXPOL Engineered Products
32
29
Utgående balans den 31 december
13 496
11 669
Goodwill och andra tillgångar prövas årligen eller mer frekvent om det finns indikationer på värdenedgång. Denna prövning baseras på koncernens
kassagenererande enheter, vilka är koncernens två affärsområden. Återvinningsvärdet utgör det högsta av en tillgångs nettoförsäljningsvärde och
nyttjandevärde, det vill säga det diskonterade nuvärdet av framtida kassaflöden.
Vid nuvärdesberäkningen av framtida kassaflöden har använts en kapitalkostnad (WACC) på 8,6 procent (8,4) före skatt för båda rörelsesegmenten
då riskprofilen anses snarlik. I beräkningen av WACC har tagits hänsyn till att verksamheterna är finansierade via lån och eget kapital. Kostnaden
för eget kapital är baserad på förväntningar om viss avkastning på investerat kapital på den finansiella marknaden. Kostnaden för lånat kapital är
baserad på lånekostnaden på den finansiella marknaden. Specifika risker inkluderas i beräkningen genom att applicera individuella betavärden och
dessa uppdateras årligen baserat på tillgängliga marknadsdata. Beräkningen utgår från den av styrelsen godkända budgeten för 2025 och prognos
för perioden 2026–2027 följt av årlig tillväxt som planar ut på 2 procent (2). De viktigaste bedömningarna berör försäljningstillväxt och rörelse-
marginalutveckling och baseras på erfarenhet och aktuell information om marknadsutveckling. Beräkningarna har visat att det inte föreligger något
nedskrivningsbehov. En känslighetsanalys visar att vid en halverad uthållig tillväxt, en högre WACC om 9,5 procent samt en försämrad uthållig
lönsamhet (resultat före avskrivningar) med 2 procentenheter skulle fortfarande inget nedskrivningsbehov föreligga för något rörelsesegment .
68
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Byggnader Maskiner och
och mark
inventarier
Totalt
MSEK
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans den 1 januari
1 821
1 688
6 395
6 221
8 216
7 909
Förvärv
0
63
24
43
24
106
Investeringar
31
35
450
513
481
548
Avyttringar och utrangeringar
1
–88
−3
–454
−138
–542
−141
Omklassificering
2
54
84
–43
−81
11
3
Omräkningsdifferens
124
−46
471
−163
595
−209
Utgående balans den 31 december
1 942
1 821
6 843
6 395
8 785
8 216
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans den 1 januari
–779
−744
–4 169
−4 138
–4 948
−4 882
Årets avskrivningar enligt plan
–68
−61
–291
−275
–359
−336
Avyttringar och utrangeringar
1
51
3
371
132
422
135
Omklassificering
0
0
−8
0
−8
Omräkningsdifferens
–56
23
–333
120
–389
143
Utgående balans den 31 december
–852
−779
–4 422
−4 169
–5 274
−4 948
Ackumulerade nedskrivningar
Ingående balans den 1 januari
–37
−38
–120
−125
–157
−163
Nedskrivningar
0
0
–3
2
–3
2
Omräkningsdifferens
–2
1
–7
3
–9
4
Utgående balans den 31 december
–39
−37
–130
−120
–169
−157
Summa materiella anläggningstillgångar
1 051
1005
2 291
2 106
3 342
3 111
Nyttjanderättstillgångar
3
394
347
43
42
437
389
Bokfört värde
1 445
1 352
2 334
2 148
3 779
3 500
1
Här ingår utrangeringar efter omstruktureringar i USA om 41 MSEK, varav Byggnader och mark 26 MSEK och Maskiner och inventarier 15 MSEK.
2
Här ingår omklassificering av reservdelar till anläggningstillgångar, 14 MSEK.
3
För mer information om leasade tillgångar, se vidare not 11.
MSEK
2024
2023
Fördelning av årets av- och nedskrivningar på materiella och immateriella, samt nyttjanderättstillgångar
Kostnad sålda varor
544
506
Försäljningskostnader
5
5
Administrationskostnader
36
32
Produktutvecklingskostnader
3
3
Totalt
588
546
NOT 10
Materiella anläggningstillgångar
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
69
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
HEXPOL delar in sina leasingavtal i följande klasser av nyttjanderättstillgångar: lokaler, produktions- och kontorsutrustning samt fordon. I nedan
tabell presenteras de utgående balanserna avseende nyttjanderättstillgångar och leasingskulder samt förändringarna under året:
Nyttjanderättstillgångar
MSEK Byggnader Maskiner och Leasing-
och mark
inventarier
Totalt
skuld
Ingående balans den 1 januari 2023
326
42
368
428
Tillkommande avtal
94
33
127
153
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar
–59
−23
−82
Avslutade avtal
−2
−9
−11
−44
Omvärderingar av avtal
0
0
0
0
Valutakursdifferens
−12
−1
−13
−12
Räntekostnader på leasingskulder
19
Leasingavgifter
−96
Utgående balans den 31 december 2023
347
42
389
448
Tillkommande avtal
13
22
35
35
Förvärv
38
38
38
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar
–68
–21
–89
Avslutade avtal
0
–2
–2
–2
Omvärderingar av avtal
39
0
39
39
Valutakursdifferens
25
2
27
34
Räntekostnader på leasingskulder
21
Leasingavgifter
–106
Utgående balans den 31 december 2024
394
43
437
507
Nedan presenteras de belopp hänförliga till leasingverksamheter som redovisats i resultaträkningen under året:
MSEK
2024
2023
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar
–89
–82
Räntekostnader på leasingskulder
–21
−19
Kostnader avseende korttidsleasingavtal
0
0
Kostnader för avtal där den underliggande tillgången är av lågt värde
0
0
Kostnader för variabla leasingavgifter
0
0
Resultateffekt på avslutade avtal
0
0
Totala kostnader hänförliga till leasingverksamheten
–110
−101
HEXPOL redovisar ett kassautflöde hänförligt till leasingavtal uppgående till 106 MSEK (96) för räkenskapsåret 2024.
För en löptidsanalys av koncernens leasingskulder se not 20.
MSEK
2024
2023
Råvaror
1 380
1 326
Varor under tillverkning
161
193
Färdigvaror
683
573
Totalt
2 224
2 092
Inga väsentliga nedskrivningar har gjorts under 2024 och 2023.
NOT 11
Nyttjanderättstillgångar
NOT 12
Varulager
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
70
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
MSEK
2024
2023
Åldersfördelning av kundfordringar
Ej förfallna
2 300
2 262
Förfallna, 1–30 dagar
336
287
Förfallna, 31–60 dagar
33
23
Förfallna, mer än 60 dagar
5
3
Kundfordringar
2 674
2 575
MSEK
2024
2023
Reservering för kundförluster
Ingående balans
–44
−42
Reserveringar
–3
−6
Förvärv
0
−1
Konstaterade förluster
3
0
Reverseringar
12
4
Omräkningsdifferenser
–4
1
Utgående balans
–36
−44
MSEK Ej Förfallna Förfallna Förfallna mer
förfallna 1–30 dagar 31–60 dagar
än 60 dagar
Totalt
31 december 2023
Redovisat belopp kundfordringar – brutto
2 262
289
36
32
2 619
Kreditförlustreserv
0
−2
–13
–29
–44
Utgående balans
2 262
287
23
3
2 575
MSEK Ej Förfallna Förfallna Förfallna mer
förfallna 1–30 dagar 31–60 dagar
än 60 dagar
Totalt
31 december 2024
Redovisat belopp kundfordringar – brutto
2 306
338
36
30
2 710
Kreditförlustreserv
–6
–2
–3
–25
–36
Utgående balans
2 300
336
33
5
2 674
A-aktier
B-aktier
Totalt
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Förändring av antal aktier
Ingående balans den 1 januari
14 765 620
14 765 620
329 671 226
329 671 226
344 436 846
344 436 846
Utgående balans den 31 december
14 765 620
14 765 620
329 671 226
329 671 226
344 436 846
344 436 846
2024
2023
Genomsnittligt antal aktier
344 436 846
344 436 846
A-aktier
B-aktier
Totalt
Antal röster
147 656 200
329 671 226
477 327 426
Varje A-aktie ger rätt till tio röster och varje B-aktie ger rätt till en röst.
NOT 13
Kundfordringar
NOT 14
Eget kapital
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
71
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
MSEK
2024
2023
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder utöver leasing
350
Skulder leasing
350
335
Långfristiga skulder
350
685
Kortfristiga skulder
Räntebärande skulder utöver leasing
2 989
1 881
Skulder leasing
134
117
Kortfristiga skulder
3 123
1 998
Nyttjat
Outnyttjat
Nyttjat
Outnyttjat
MSEK
2024
2023
Bilateralt lån 1 100 MSEK
1 100
350
750
Bilateralt lån 1 500 MSEK
1 500
1 500
Bilateralt lån 1 000 MSEK
1 000
1 000
Bilateralt lån 150 MEUR
1 723
1 664
Skulder leasing
350
335
Totalt långfristiga skulder
350
685
Företagscertifikat
1
2 989
1 880
Övriga kortfristiga skulder
0
1
Skulder leasing
134
117
Totalt kortfristiga skulder
3 123
1 998
Koncernen har följande större kreditavtal med nordiska banker:
- Ett låneavtal med en låneram på 1 500 MSEK som förfaller i juni 2026.
- Ett låneavtal med en låneram på 1 100 MSEK som förfaller i februari 2027.
- Ett låneavtal med en låneram på 150 MEUR som förfaller i maj 2027.
- Ett låneavtal med en låneram på 1 000 MSEK som förfaller i maj 2027.
Samtliga bilaterala lån är amorteringsfria och löper med rörlig ränta per enmånads- och tremånadersperiod. Utestående certifikat vid årsskiftet löper
med en fast ränta med en löptid om 1–6 månader.
I samtliga bilaterala låneavtal finns finansiella villkor, vilka samtliga var uppfyllda den 31 december 2024. Se även förändring i skulden not 20 och
löptidsanalys not 21.
1
I enlighet med det emissionsavtal som tecknats i samband med företagscertifikatprogrammets upprättande, fungerar HEXPOL AB:s bilaterala kreditavtal även som backup-
faciliteter för utestående företagscertifikat. HEXPOL AB hade per den 31 december 2024 totalt kreditutrymme i långfristiga faciliteter om 5 323 MSEK, varav 2 989 MSEK
reserverats för utestående volym i marknaden för företagscertifikat. I enlighet med IAS 1 rapporteras utestående volym i balansräkningen som kortfristiga skulder men är
med hänsyn till koncernens finansierings- och likviditetsrisk av långfristig karaktär .
NOT 15
Räntebärande skulder
MSEK
2024
2023
Förändring av avsättningar
Ingående balans den 1 januari
69
68
Årets avsättningar
–7
1
Utgående balans den 31 december
62
69
Koncernen har pensionsavsättningar i ett svenskt dotterbolag, i dotterbolag på Sri Lanka, samt i dotterbolag i Italien .
NOT 16
Avsättningar för pensioner
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
72
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
Omstrukturerings- Övriga
program
avsättningar
Totalt
MSEK
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Ingående balans
67
2
3
11
70
13
Årets avsättningar
30
65
2
2
32
67
Årets nyttjande
–67
0
–1
–10
–68
–10
Omräkningsdifferens
1
0
0
0
1
0
Utgående balans
31
67
4
3
35
70
Avsättning 2024 för omstruktureringsprogram avser omorganisation och koncentrationer inom affärsområdena.
MSEK
2024
2023
Erlagda och erhållna finansiella poster
Finansiella inbetalningar
103
68
Finansiella utbetalningar
–278
−317
Totalt
–175
−249
Justeringar för poster som ej påverkar kassaflödet
Avskrivningar/nedskrivningar
588
544
Totalt
588
544
Icke-kassaflödespåverkande
förändringar
Förändringar i skulder hänförliga Kassa- Rörelse- Leasing- Valutakurs-
till finansieringsverksamheten 1 jan flöden förvärv avtal differens 31 dec
MSEK 2023 2023
Räntebärande skulder
2 445
−2 094
0
351
Räntebärande skulder, företagscertifikat
1 520
360
0
1 880
Räntebärande skulder, leasingskulder
428
−96
132
–12
452
Skulder härrörande från finansieringsverksamheten
4 393
−1 830
132
–12
2 683
NOT 17
Övriga avsättningar
MSEK
2024
2023
Personalrelaterade kostnader
391
481
Upplupna kostnader för varor och tjänster
363
183
Övrigt
85
15
Totalt
839
679
NOT 18
Upplupna kostnader
MSEK 2024 2023
Ställda säkerheter
Omsättningstillgångar
Totalt
Eventualförpliktelser
Borgen till förmån för intressebolag
0
0
Totalt
0
0
NOT 19
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
NOT 20
Kassaflödesanalys
73
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Finansiella instrument per kategori och värderingsnivå. Vad gäller risker och riskhantering se sid 54 i Förvaltningsberättelsen.
Finansiella tillgångar/
skulder värderade till:
31 december 2024 Upplupet Verkligt värde
anskaffnings- via resultat- Värderings-
MSEK värde räkningen
nivå
Totalt
Tillgångar i balansräkningen
Långfristig finansiell fordran
5
5
Kundfordringar
2 674
2 674
Likvida medel
1 233
1 233
Totalt
3 912
3 912
Skulder i balansräkningen
Räntebärande skulder, långfristiga
0
0
Räntebärande långfristiga leasingskulder
350
350
Skuld till minoritetsägare*
638
3
638
Räntebärande skulder, företagscertifikat, kortfristiga
2 989
2 989
Räntebärande kortfristiga leasingskulder
134
134
Leverantörsskulder
2 557
2 557
Övriga skulder
697
697
Upplupna kostnader
874
874
Totalt
7 601
638
8 239
Finansiella tillgångar/
skulder värderade till:
Upplupet Verkligt värde
31 december 2023 anskaffnings- via resultat- Värderings-
värde räkningen
nivå
Totalt
MSEK
Tillgångar i balansräkningen
Långfristig finansiell fordran
5
5
Kundfordringar
2 575
2 575
Likvida medel
1 103
1 103
Totalt
3 683
3 683
Skulder i balansräkningen
Räntebärande skulder, långfristiga
350
350
Räntebärande långfristiga leasingskulder
335
335
Skuld till minoritetsägare
1
388
3
388
Räntebärande skulder, företagscertifikat, kortfristiga
1 881
1 881
Räntebärande kortfristiga leasingskulder
117
117
Leverantörsskulder
2 737
2 737
Övriga skulder
438
438
Upplupna kostnader
749
749
Totalt
6 607
388
6 995
Verkligt värde överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde i balansräkningen.
1
Skuld till minoritetsägare redovisas i långfristiga skulder.
förändringar Icke-kassaflödespåverkande
Förändringar i skulder hänförliga Kassa- Rörelse- Leasing- Valutakurs-
till finansieringsverksamheten flöden förvärv avtal differens
MSEK 1 jan 31 dec
2024 2024
Räntebärande skulder
351
–351
0
0
Räntebärande skulder, företagscertifikat
1 880
1 109
0
2 989
Räntebärande skulder, leasingskulder
452
–106
104
34
484
Skulder härrörande från finansieringsverksamheten
2 683
652
104
34
3 473
NOT 21
Finansiella instrument och riskhantering
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
74
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Förvärv under 2024
Förvärv inom TP Compounding
Den 31 oktober förvärvade HEXPOL-koncernen 80 procent av aktierna
i den amerikanska TP Compoundern Piedmont Resin Supply LLC.
Piedmont har en omsättning på cirka 60 MUSD och en lönsamhet på
liknande nivå som HEXPOL-koncernen. Piedmont Resin Supply LLC.
Piedmont bedriver sin verksamhet i en välinvesterad tillverknings-
anläggning i Cartersville, Georgia, USA med cirka 60 anställda och har
ytterligare kapacitet för tillväxt.
Företaget är en branschledare inom tekniska nylon compounds på den
amerikanska marknaden med kunder inom bilindustrin, transportsektorn
och möbelindustrin. Förvärvspriset uppgick till 86 MUSD på en skuldfri
bas och finansieras genom en kombination av befintlig kassa och
existerande banklån. Enligt avtalet har HEXPOL en option att förvärva
återstående aktier (från 2028 och därefter årligen under perioden
1 januari–31 januari eller mellan 1 juli–31 juli) och grundarna har en
option att sälja återstående aktier till HEXPOL (från 2028 och därefter
årligen under perioden 1 januari–31 januari eller mellan 1 juli–31 juli).
Piedmont har konsoliderats från 1 november 2024. Förvärvsanalysen är
preliminär då värdering av immateriella tillgångar är pågående, och den
preliminära förvärvsanalysen för immateriella tillgångar i form av kund-
relationer, varumärken, teknologi samt goodwill och minoritetsskuld kan
komma att ändras efter det att värderingen av dotterbolaget är slutförd.
Försäljningen uppgick till 8,6 MUSD och resultat efter skatt till
–0,2 MUSD under perioden november till december 2024. För
helåret 2024 uppgick försäljningen till 59,2 MUSD och resultat
efter skatt till 5,2 MUSD.
Nedan följer uppgifter om förvärvade nettotillgångar och goodwill:
MSEK
Köpeskilling
1 176
Verkligt värde för förvärvade nettotillgångar
149
Goodwill
1 027
Goodwill är hänförlig till den strategiska betydelse förvärvet har för den
breddning som ges till befintligt produkterbjudande inom HEXPOL-
koncernen. Förvärvet är helt i linje med HEXPOL:s tillväxtstrategi och
tillför nya kapaciteter, applikationskunnande och en ny kundbas till
HEXPOL Thermoplastic Compounding i USA. Verkligt värde på för-
värvade nettotillgångar innehåller inget beräknat värde avseende
immateriella tillgångar.
De tillgångar och skulder som ingick i förvärvet är följande:
Balans-
räkning Juste-
vid ring till
förvärvs- verkligt Verkligt
MSEK tillfället värde värde
Likvida medel
30
30
Kundfordringar
79
79
Övriga omsättningstillgångar
98
98
Materiella tillgångar
24
24
Leverantörsskulder
–74
–74
Kortfristiga skulder
–8
–8
Förvärvade nettotillgångar
149
149
Sammanlagd köpeskilling
1 176
Skuld till minoritetsägare
–230
Likvida medel i förvärvade 30
verksamheter
Förändring av koncernens 916
likvida medel vid förvärvet
Transaktionskostnaden för ovan förvärv uppgick till 14 MSEK och har
redovisats i rörelseresultatet under administrationskostnader .
Förfaller Förfaller Förfaller Förfaller
Löptidsanalys per 31 december
Totalt belopp
inom 1 år inom 1–2 år inom 2–5 år efter 5 år
MSEK
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder
0
350
0
350
Skulder leasing
466
445
96
114
179
166
191
165
Skuld till minoritetsägare
1
236
388
236
388
Summa långfristiga skulder
702
1 183
96
114
415
904
191
165
Kortfristiga skulder
Räntebärande skulder
2
2 989
1 881
2 989
1 881
Skulder leasing
112
58
112
58
Skuld till minoritetsägare
1
402
402
Leverantörsskulder
2 557
2 737
2 557
2 737
Övriga kortfristiga skulder
697
438
697
438
Upplupna kostnader
839
679
839
679
Summa kortfristiga skulder
7 596
5 793
7 596
5 793
1
Skuld till minoritetsägare avseende almaak International GmbH redovisas i övriga kortfristiga skulder, då optionen förväntas utnyttjas under 2025. Minoritetsskulden för Pied-
mont Resin Supply LLC redovisas i övriga långfristiga skulder.
2
I enlighet med det emissionsavtal som tecknats i samband med företagscertifikatprogrammets upprättande, fungerar HEXPOL AB:s bilaterala kreditavtal även som backup-facili-
teter för utestående företagscertifikat. HEXPOL AB hade per den 31 december 2024 totalt kreditutrymme i långfristiga faciliteter om 5 323 MSEK, varav 2 989 MSEK reserverats
för utestående volym i marknaden för företagscertifikat. I enlighet med IAS 1 rapporteras utestående volym i balansräkningen som kortfristiga skulder men är med hänsyn till
koncernens finansierings- och likviditetsrisk av långfristig karaktär. Samtliga bilaterala lån är amorteringsfria och löper med rörlig ränta per enmånads- och tremånadersperiod.
Utestående certifikat vid årsskiftet löper med en fast ränta med en löptid om 1–6 månader .
NOT 22
Förvärv
75
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
HEXPOL har tecknat ett avtal om att förvärva 80 procent av aktierna i Kabkom Kimya Sanayi ve Ticaret Anonim Sirketi (Kabkom). Företaget är specia-
liserat inom avancerade termoplast och termoset compounds för den snabbt växande kabelmarknaden. Företaget har en omsättning på drygt 30 MEUR
och en högre lönsamhet än HEXPOL-koncernen. Förvärvspriset uppgår till 54 MEUR på en skuldfri bas och finansieras genom en kombination av befintlig
kassa och banklån. Avtalet slutförs efter godkännande från relevanta myndigheter. Enligt avtalet har HEXPOL en option att förvärva återstående aktier,
och grundarna har option att sälja sina återstående aktier till HEXPOL.
NOT 23
Händelser efter balansdagen
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
Förvärv under 2023
Förvärv inom TPE Compounding
I november förvärvade HEXPOL-koncernen 100 procent av aktierna
i den amerikanska TPE Compoundern Star Thermoplastic Alloys and
Rubbers, Inc. Star Thermoplastic bedriver sin verksamhet i närheten
av Chicago, Illinois, USA i en välinvesterad anläggning som har stor
tillväxtpotential. Huvudsakliga slutkundsegment är fordon, bygg och
anläggning, medicinteknik, industri, elektronik samt konsument.
Förvärvspriset uppgick till 26,5 MUSD på en skuldfri bas och finansieras
genom en kombination av befintlig kassa och existerande banklån. Star
Thermoplastic har konsoliderats från 1 november 2023.
Förvärvsanalysen är nu slutlig. De förändringar som skett jämfört med
31 december 2023 uppgår till: utvecklingskostnader och kundrelationer
har ökat med 25 MSEK, uppskjuten skatt har ökat med 5 MSEK och
goodwill har därmed minskat med 20 MSEK. Det har även skett mindre
justeringar av balansräkningen, som framgår av tabellen nedan.
Försäljningen uppgick till 2 MUSD och resultat efter skatt till –0,3 MUSD
under perioden november till december 2023. För helåret 2022 uppgick
försäljningen till 17 MUSD och resultat efter skatt till –3,5 MUSD.
Nedan följer uppgifter om förvärvade nettotillgångar och goodwill:
MSEK
Köpeskilling
221
Verkligt värde för förvärvade nettotillgångar
97
Goodwill
124
Goodwill är hänförlig till den strategiska betydelse förvärvet har för den
breddning som ges till befintligt produkterbjudande inom HEXPOL-
koncernen. Förvärvet är helt i linje med HEXPOL:s tillväxtstrategi och
möjliggör för HEXPOL att komma in på den amerikanska TPE-markna-
den genom ett väletablerat företag med en stark produktportfölj.
Verkligt värde på förvärvade nettotillgångar innehåller beräknat värde
avseende förvärvade immateriella tillgångar om 26 MSEK, varav 25
MSEK i identifierbara immateriella tillgångar i form av utvecklings-
kostnader och kundrelationer.
De tillgångar och skulder som ingick i förvärvet är följande:
Balans-
räkning Justering Juste-
vid balans- ring till
förvärvs- räkning verkligt Verkligt
MSEK tillfället värde värde
Likvida medel
2
2
Kundfordringar
16
16
Övriga omsättnings-
tillgångar
28
2
30
Materiella tillgångar
106
3
109
Immateriella tillgångar
1
25
26
Uppskjuten skatt
–5
–5
Långfristiga skulder
–57
–2
–59
Leverantörsskulder
–13
–13
Kortfristiga skulder
–8
–1
–9
Förvärvade
75
2
20
97
nettotillgångar
Sammanlagd köpeskilling
221
Likvida medel i för-
värvade verksamheter
2
Förändring av koncernens 219
likvida medel vid förvärvet
Transaktionskostnaden för ovan förvärv uppgick till 6 MSEK och har
redovisats i rörelseresultatet under administrationskostnader.
76
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNINGAR
MSEK Not 2024 2023
Försäljning 24 77 68
Administrationskostnader –89 −93
Rörelseresultat 25, 26 –12 −25
Finansiella intäkter 27 2 721 2 160
Finansiella kostnader 27 –1 349 –463
Resultat efter finansiella poster 1 360 1 672
Resultat före skatt 1 360 1 672
Skatt 28 −39 −54
Resultat efter skatt 1 321 1 618
Totalresultatet överensstämmer med resultatet efter skatt.
MODERBOLAGETS FINANSIELLA RAPPORTER
77
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNINGAR
MSEK Not 2024 2023
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 0 0
Immateriella anläggningstillgångar 29 0 0
Räntebärande koncerninterna fordringar 3 507 3 419
Andelar i koncernbolag 32 9 546 9 826
Summa anläggningstillgångar 13053 13245
Omsättningstillgångar
Koncerninterna rörelsefordringar 285 392
Räntebärande koncerninterna fordringar 54 54
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 30 31
Kassa och Bank 381 160
Summa omsättningstillgångar 750 637
SUMMA TILLGÅNGAR 13 803 13 882
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Bundet eget kapital
Aktiekapital 69 69
Summa bundet eget kapital 69 69
Fritt eget kapital
Överkursfond 619 619
Balanserat resultat 3 234 3 682
Årets resultat 1 321 1 618
Summa fritt eget kapital 5174 5919
Summa eget kapital 5243 5988
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder 31 350
Räntebärande koncerninterna skulder 2 861 2 646
Summa långfristiga skulder 2 861 2 996
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 6 3
Aktuell skatteskuld 28 27
Koncerninterna rörelseskulder 9
Räntebärande koncerninterna skulder 2 628 2 918
Räntebärande skulder 31 2 989 1 880
Övriga kortfristiga skulder 0 2
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 30 48 59
Summa kortfristiga skulder 5699 4 898
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 13 803 13 882
MODERBOLAGETS FINANSIELLA RAPPORTER
78
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
MODERBOLAGET, FÖRÄNDRING AV EGET KAPITAL
Aktiekapital Överkursfond Balanserat resultat Totalt
MSEK
Per 31 december 2022 69 619 4 922 5610
2023
Totalt resultat
Resultat efter skatt 1 618 1 618
Transaktioner med aktieägare
Utdelning –1 240 –1 240
Per 31 december 2023 69 619 5300 5988
2024
Totalt resultat
Resultat efter skatt 1 321 1 321
Transaktioner med aktieägare
Utdelning −2067 −2067
Per 31 december 2024 69 619 4555 5243
MODERBOLAGETS KASSAFLÖDESANALYS
MSEK 2024 2023
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat −12 −25
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet, avskrivningar 0 0
Finansiella inbetalningar 321 265
Finansiella utbetalningar −390 −471
Betald skatt −39 −17
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital -120 −248
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Förändring av rörelsefordringar −119 246
Förändring av kortfristiga skulder −20 0
Kassaflöde från den löpande verksamheten –259 –2
Investeringsverksamheten
Förändring av räntebärande fordringar 26 279
Utdelningar från dotterföretag 891 1 473
Erhållna koncernbidrag 391 145
Förvärv av bolag 0 0
Kassaflöde från investeringsverksamheten 1 308 1 897
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån 12 429 14 370
Amortering av skulder −11082 −15355
Utdelning −2067 –1 240
Kassaflöde från finansieringsverksamheten −720 –2225
Årets kassaflöde 329 –330
Likvida medel vid årets början 160 468
Kursdifferens i likvida medel –108 22
Likvida medel vid årets slut 381 160
MODERBOLAGETS FINANSIELLA RAPPORTER
79
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Av moderbolagets nettoomsättning avser 100 procent försäljning av tjänster till andra koncernföretag och av moderbolagets inköp avser en mindre
del inköp från andra koncernföretag.
MSEK 2024 2023
EY
Revisionsuppdrag 2 1
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 0 0
Övriga tjänster 0 0
Totalt 2 1
2024 2023
Medelantal anställda
Kvinnor 3 3
Män 5 4
Totalt 8 7
MSEK 2024 2023
Löner, andra ersättningar
och sociala kostnader
Styrelse 5 4
VD och vVD 21 35
Övriga anställda 15 8
Sociala kostnader, pension, löneskatt 18 20
Totalt 59 67
MSEK 2024 2023
Utdelning 2 122 1 473
Koncernbidrag 278 391
Ränteintäkter 69 63
Ränteintäkter från koncernfordringar 252 233
Valutakursvinster 0 0
Övrigafinansiellaintäkter 0 0
Finansiella intäkter 2 721 2 160
Räntekostnader −208 −213
Räntekostnader för koncernskulder −283 −237
Valutakursförluster 0 −4
Övrigafinansiellakostnader −858 −9
Finansiella kostnader −1349 −463
NOT 24
Försäljning
NOT25
Anställda och personalkostnader
NOT 26
Arvode och kostnadsersättning till revisorer
NOT 27
Finansiella intäkter och kostnader
MODERBOLAGETS FINANSIELLA RAPPORTER
80
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
MSEK 2024 2023
Aktuell skattekostnad
Periodens skattekostnad −39 −54
Uppskjuten skattekostnad
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader
0
Totalt redovisad skattekostnad −39 −54
MSEK 2024 2023
Avstämning av effektiv skatt
Resultat före skatt 1 360 1 672
Skatt enligt gällande skattesats
för moderbolaget
−280 −21% −345 −21%
Ej avdragsgilla kostnader −198 −14% −14 −1%
Ej skattepliktiga intäkter 439 32% 305 19%
Totalt redovisad skattekostnad −39 −3% −54 −3%
Ackumulerade
anskaffningsvärden
Övriga
immateriella
Totalt
MSEK 2024 2023 2024 2023
Ingående balans den 1 januari 3 3 3 3
Investeringar
Utgående balans
den 31 december
3 3 3 3
Ackumulerade
avskrivningar
Övriga
immateriella
Totalt
MSEK 2024 2023 2024 2023
Ingående balans den 1 januari –3 –3 –3 –3
Årets avskrivningar 0 0
Utgående balans
den 31 december
–3 –3 –3 –3
Bokfört värde den
31 december
0 0 0 0
MSEK 2024 2023
Personalrelaterade kostnader 41 53
Övrigt 7 6
Totalt 48 59
MSEK 2024 2023
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder 350
Långfristiga skulder 350
Kortfristiga skulder
Räntebärande skulder 2 989 1 880
Kortfristiga skulder 2 989 1 880
Bilateralt lån 1 100 MSEK 350
Totalt långfristiga skulder 350
Företagscertifikat
1
2 989 1 880
Totalt kortfristiga skulder 2 989 1 880
1
Koncernen använder företagscertifikat som en del av företagets finansiering och per 31 december uppgick de till 2 989 MSEK. I enlighet med IAS 1 rapporteras utestående
volym i balansräkningen som kortfristiga skulder men då HEXPOL:s bilaterala kreditavtal även fungerar som backup-faciliteter för utestående företagscertifikat så är de främst
av långfristig karaktär.
NOT 28
Skatter
NOT 29
Immateriella anläggningstillgångar
NOT 30
Upplupna kostnader
NOT 31
Räntebärande skulder
MODERBOLAGETS FINANSIELLA RAPPORTER
81
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Kapitalandel Bokfört värde Kapitalandel Bokfört värde
% MSEK % MSEK
Dotterföretag
Org.nr
Säte
2024
2023
Gislaved Gummi AB
556112-2382
Gislaved, Sverige
100
101
100
101
Megufo AB
556421-2453
Gislaved, Sverige
50
50
HEXPOL Holding AB
559078-6405
Malmö, Sverige
100
0
100
0
Stellana AB
556084-8870
Laxå, Sverige
100
29
100
29
Elastomeric Engineering Co., Ltd.
1
Sri Lanka
99,6
58
99,6
58
Gislaved Gummi Lanka (Pvt) Ltd.
Sri Lanka
100
100
Elastomeric Tools & Dies (Pvt) Ltd.
2
Sri Lanka
100
100
HEXPOL Compounding HQ Sprl
Belgien
100
702
HEXPOL Compounding Sprl
Belgien
100
HEXPOL Compounding Sprl
3
Belgien
100
344
100
HEXPOL Compounding s.r.o
Tjeckien
100
435
100
435
HEXPOL Compounding Lesina s.r.o
Tjeckien
100
709
100
709
HEXPOL Compounding (Qingdao) Co., Ltd.
Kina
100
56
100
56
HEXPOL
Compounding S.A de C.V
4
Mexiko
100
100
Gislaved Gummi (Qingdao) Co., Ltd.
Kina
100
33
100
33
Stellana (Qingdao) Co., Ltd.
Kina
100
7
100
7
HEXPOL Compounding HQ GmbH
Tyskland
100
0
100
0
HEXPOL Compounding GmbH
Tyskland
100
70
100
70
HEXPOL TPE GmbH
Tyskland
100
100
HEXPOL Compounding Viersen CoKG
Tyskland
100
HEXPOL Compounding Viersen Verwaltungs GmbH
Tyskland
100
100
Stellana Deutschland GmbH
Tyskland
100
100
almaak International GmbH
Tyskland
70
524
70
524
HEXPOL TPE AB
556191-5777
Åmål, Sverige
100
250
100
250
HEXPOL TPE Ltd
Storbritannien
100
34
100
34
HEXPOL sàrl
Luxemburg
100
0
100
0
HEXPOL Compounding S.L.U
Spanien
100
33
100
33
Vicom 2002 S.L.
Spanien
100
251
100
251
Unión de Industrias C.A., S.A.
Spanien
100
420
100
420
Berwin Group Limited
Storbritannien
100
365
100
365
Flexi-Cell (UK) Ltd
Storbritannien
100
100
Berwin Rubber Company Limited
Storbritannien
100
100
Berwin of Lydney Limited
Storbritannien
100
100
Berwin Industrial Polymers Limited
Storbritannien
100
100
MESGO SpA
Italien
100
2 066
100
2 066
MESGO Iride Colors Srl
Italien
100
100
3A MCOM Srl
Italien
100
100
MESGO Polska
Polen
100
100
MESGO Asia
Turkiet
100
100
HEXPOL Finance UK Ltd
Storbritannien
100
0
HEXPOL Holding Inc.
USA
100
3 683
100
3 683
Piedmont Resin Supply LLC
USA
80
RheTech LLC
USA
100
100
RheTech Engineered Plastics
USA
100
100
RheTech Thermocolor LLC
USA
100
100
McCann Plastics LLC
USA
100
100
Robbins Holding Inc.
USA
100
Robbins LLC
USA
100
Synpol LLC
USA
100
HEXPOL Compounding CA Inc
USA
100
100
Star Thermoplastic Alloys & Rubbers, Inc.
USA
100
100
Kirkhill Rubber Company
USA
100
100
Preferred Compounding Corp.
USA
100
100
Preferred Compounding de Mexico S. de R.L. de C.V.
Mexiko
100
100
HEXPOL UK Ltd
Storbritannien
100
Stellana U.S. Inc.
USA
100
100
GoldKey Processing Inc.
USA
100
100
HEXPOL Compounding NC Inc.
USA
100
100
HEXPOL Compounding LLC
USA
100
100
HEXPOL Compounding (UK) Ltd
Storbritannien
100
Chase
Elastomer (UK) Ltd.
Storbritannien
100
100
HEXPOL Compounding (UK) Ltd
5
Storbritannien
100
78
100
HEXPOL Compounding Services Queretaro S.A. de C.V.
6
Mexiko
100
100
HEXPOL Compounding Queretaro S.A. de C.V.
7
Mexiko
100
100
HEXPOL H.K Co., Ltd.
Kina
100
100
HEXPOL Asia LLC
USA
100
100
HEXPOL Compounding (Foshan) Co., Ltd.
Kina
100
100
9 546
9 826
1
Gislaved Gummi AB äger 200 aktier inkluderade i denna ägarandel. Återstående 0,4 procent av aktierna ägs av externa parter.
2
Gislaved Gummi Lanka (Pvt) Ltd. äger 69,6 procent och Elastomeric Engineering Company Ltd 30,4 procent av aktierna.
3
Vid omorganisation likviderades HEXPOL Compounding HQ Sprl och aktierna delades ut till HEXPOL AB.
4
HEXPOL AB äger 99 procent och HEXPOL Holding AB äger 1 procent av aktierna.
5
Aktierna i HEXPOL Compounding UK Ltd delades ut till HEXPOL AB.
6
HEXPOL Compounding LLC äger 99 procent och HEXPOL Compounding Queretaro S.A. de C.V. äger 1 procent av aktierna .
7
HEXPOL Compounding LLC äger 99 procent och HEXPOL Compounding Services Queretaro S.A. de C.V. äger 1 procent av aktierna.
NOT 32
Moderbolagets innehav av aktier och andelar i koncernbolag
MODERBOLAGETS FINANSIELLA RAPPORTER
82
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
MSEK 2024 2023
Borgensförbindelser för dotterbolag 29 61
Totalt 29 61
Till årsstämmans förfogande står följande fria medel i moderbolaget
(TSEK):
Balanserade vinstmedel
3 234 093
Överkursfond
618 728
Årets resultat
1 320 968
Summa fria medel
5 173 789
Styrelsen föreslår att vinstmedel disponeras enligt följande:
Att till aktieägarna utdelas kontant 4,20 SEK per aktie
Summa utdelning från balanserade vinstmedel
1 446 635
Balanseras i ny räkning
3 727 154
Summa
5 173 789
Undertecknade försäkrar att koncern- och årsredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS, sådana
de antagits av EU, respektive god redovisningssed och ger en rättvisande bild av koncernens och moderbolagets ställning och resultat, samt att
förvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt
beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Malmö den 21 mars 2025
Alf Göransson Malin Persson Jan-Anders E. Månson
Styrelsens ordförande Styrelseledamot Styrelseledamot
Märta Schörling Andreen Kerstin Lindell Nils-Johan Andersson
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Henrik Elmin Klas Dahlberg
Styrelseledamot VD och Koncernchef
Årsredovisningen och koncernredovisningen har, som framgår av ovan, godkänts för utfärdande av styrelsen den 21 mars 2025. Koncernens
resultat- och balansräkning och moderbolagets resultat- och balansräkning blir föremål för fastställelse på årsstämman den 25 april 2025.
Vår revisionsberättelse har avgivits den 24 mars 2025
Joakim Falck Karoline Tedevall
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
MSEK 2024 2023
Andelar i koncernbolag
Ingående balans
9 826
9 826
Utdelning av aktier i dotterföretag
571
Nedskrivningar av aktier i dotterföretag
−851
Förvärv av bolag
0
0
Bokfört värde
9546
9 826
NOT 33
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
NOT 34
Förslag till vinstdisposition
MODERBOLAGETS FINANSIELLA RAPPORTER
83
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Revisionsberättelse
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i HEXPOL AB (publ), org.nr 556108-9631
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
för HEXPOL AB (publ) för år 2024. Bolagets årsredovisning och koncern-
redovisning ingår på sidorna 48-86 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2024
och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsre-
dovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2024 och
av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt IFRS Redovis-
ningsstandarder, så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncern-
redovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och
balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernre-
dovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport
som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med
Revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA)
och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhål-
lande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta
innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga
förbjudna tjänster som avses i Revisorsförordningens (537/2014) artikel
5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall,
dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända-
målsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som
enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för
revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den
aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för
revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och
koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttal-
anden om dessa områden. Beskrivningen nedan av hur revisionen
genomfördes inom dessa områden ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns
ansvar i vår rapport om årsredovisningen också inom dessa områden.
Därmed genomfördes revisionsåtgärder som utformats för att beakta
vår bedömning av risk för väsentliga fel i årsredovisningen och
koncernredovisningen. Utfallet av vår granskning och de gransknings-
åtgärder som genomförts för att behandla de områden som framgår
nedan utgör grunden för vår revisionsberättelse.
Goodwill och andelar i koncernbolag
Beskrivning av området
Redovisat värde för goodwill uppgår per den 31 december 2024
till 13 496 MSEK i koncernens balansräkning, vilket motsvarar
54 procent av totala tillgångar. Andelar i koncernbolag redovisas
till 9 546 MSEK i moderbolagets balansräkning, vilket motsvarar
69 procent av totala tillgångar. Bolaget prövar årligen och vid
indikation på värdenedgång att redovisade värden inte överstiger
beräknat återvinningsvärde. Återvinningsvärdet fastställs för varje
kassagenererade enhet genom en nuvärdesberäkning av framtida
kassaflöden. Framtida kassaflöden baseras på ledningens affärspla-
ner och prognoser och innefattar ett antal antagande bland annat
om resultatutveckling, tillväxt, investeringsbehov och diskonterings-
ränta. För andelar i koncernbolag bestäms återvinningsvärdet som
det högsta av verkligt värde och nyttjandevärdet.
Förändringar av antaganden får en stor påverkan på beräkningen
av återvinningsvärdet och de antaganden som bolaget tillämpat
får därför stor betydelse för bedömningen om nedskrivningsbehov
föreligger. Vi har därför bedömt att redovisningen av goodwill res-
pektive andelar i koncernbolag är ett särskilt betydelsefullt område
i revisionen.
En beskrivning av nedskrivningstestet framgår av not 9 ”Goodwill
och immateriella anläggningstillgångar” och av not 1 Redovisnings-
principer avsnitt ”viktiga uppskattningar och antaganden”.
Hur detta område beaktades i revisionen
I vår revision har vi utvärderat och granskat bolagets process för
att upprätta nedskrivningstest, bland annat genom att utvärdera
tidigare träffsäkerhet i prognoser och antaganden. Vi har också
utvärderat rimligheten i framtida kassaflöden och tillväxtantagan-
den samt med hjälp av våra värderingsspecialister prövat vald
diskonteringsränta och antagande om långsiktig tillväxt. Vi har
också, med stöd av våra värderingsspecialister, granskat bolagets
modell och metoder för att upprätta nedskrivningstest och bedömt
bolagets känslighetsanalyser. Vi har granskat lämnade upplysningar
i årsredovisningen.
84
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
REVISIONSBERÄTTELSE
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-47 samt 87-127.
Den andra informationen består även av ersättningsrapporten som vi
inhämtade före datumet för denna revisionsberättelse. Det är styrelsen
och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra infor-
mation.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen
omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrk-
ande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan
och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig
med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genom-
gång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen
samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga
felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna informa-
tion, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig
felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapporte-
ra i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att den
ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller
koncernredovisningen, enligt IFRS Redovisningsstandarder så som de
antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även
för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta
en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av
bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är
tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta
verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet
om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande
direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten
eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella
rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovis-
ningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra
uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed
i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme
och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen.
Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i
årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag, utformar och utför granskningsåt-
gärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis
som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund för
våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktig-
het till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktig-
het som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta
agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig
information eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll
som har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåt-
gärder som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte
för att uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används
och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskatt-
ningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande
direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet
av årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi drar också en
slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om det finns
någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser
eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets
förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det
finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen
fästa uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen om
den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar
är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och
koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis
som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan
framtida händelser eller förhållanden göra att ett bolag inte längre
kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och
innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland
upplysningarna, och om årsredovisningen och koncernredovisning-
en återger de underliggande transaktionerna och händelserna på
ett sätt som ger en rättvisande bild.
planerar och utför vi koncernrevisionen för att inhämta tillräckliga
och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den finansiella infor-
mationen för företag eller affärsenheter inom koncernen som grund
för att göra ett uttalande avseende koncernredovisningen.
Vi ansvarar för styrning, övervakning och genomgång av det revi-
sionsarbete som utförts för koncernrevisionens syfte. Vi är ensamt
ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade
omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också
informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland
de eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi iden-
tifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt
relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relatio-
ner och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt oberoende,
samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att eliminera
hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka
av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste
bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör de
för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa om-
råden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författningar
förhindrar upplysning om frågan.
85
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision
av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning av HEXPOL
AB (publ) för år 2024 samt av förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i
förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och ver
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända-
målsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträf-
fande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar
detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig
med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhets-
art, omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och
koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning
i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande
bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse
att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medels-
förvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt
kontrolleras på ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska
sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och
anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga
för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag
och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med
en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot
eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredo-
visningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är
att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med
aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att
en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersätt-
ningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder
vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning
under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på
revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder
som utförs baseras på vår professionella bedömning med utgångs-
punkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen
på sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för
verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild
betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade
beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden
som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag
för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade
yttrande samt ett urval av underlagen för detta för att kunna bedöma
om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande
direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen
i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-
rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappers-
marknaden HEXPOL AB (publ) för år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i
allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR
18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till HEXPOL AB (publ) enligt god revisorssed i
Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa
krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en
sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören
bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i
allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap.
4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av
vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder
för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett
format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för
att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 Kvalitetsstyrning för revisions-
företag som utför revision och översiktlig granskning av finansiella
rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och näraliggande tjäns-
ter som kräver att företaget utformar, implementerar och hanterar ett
system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer och rutiner avseende
efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och
tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om
att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering av årsredovisningen och koncernredovisning.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att
bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta
för hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i
syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med
hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande
om effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar ock-
så en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens
och verkställande direktörens antaganden.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
86
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
REVISIONSBERÄTTELSE
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att
Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstäm-
ning av att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida kon-
cernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys
samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad
som följer av Esef-förordningen.
Joakim Falck, Ernst & Young AB, Box 7850, 103 99 Stockholm utsågs
till HEXPOL AB (publ)s revisor av bolagsstämman den 26 april 2024
och har varit bolagets revisor sedan 28 april 2021.
Karoline Tedevall, Ernst & Young AB, Box 7850, 103 99 Stockholm
utsågs till HEXPOL AB (publ)s revisor av bolagsstämman den 26 april
2024 och har varit bolagets revisor sedan 28 april 2021.
Malmö den 24 mars 2025
Joakim Falck Karoline Tedevall
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
87
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Hållbarhetsrapport
Innehållsförteckning
Om Hållbarhetsrapporten ........................................88
Omfattning .......................................................88
Redovisningsprinciper ....................................... 88
Hållbarhetsstyrning ........................................... 89
Intressenter ...................................................... 91
Värdekedja .......................................................92
Väsentlighetsanalys .......................................... 93
Hållbarhetsstrategi ............................................ 93
Mål för hållbar utveckling .................................... 94
Miljöansvar .......................................................... 95
Klimatförändringar ............................................ 95
Förorening ...................................................... 100
Vattenresurser och marina resurser .................. 102
Biologisk mångfald och ekosystem .................... 102
Resursanvändning och cirkulär ekonomi ............ 103
EU-taxonomi .................................................. 107
Socialt ansvar .................................................... 110
Den egna arbetskraften ................................... 110
Arbetstagare i värdekedjan .............................. 113
Påverkade samhällen ....................................... 113
Konsumenter och slutanvändare ....................... 114
Affärsetik .......................................................... 116
GRI index .......................................................... 118
Global Compact .................................................. 121
Tio principer kring ansvarsfullt företagande ........ 121
Communication on Progress (COP) .................... 121
HÅLLBARHETSRAPPORT
88
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
O
K
T
O
B
E
R
N
O
V
E
M
B
E
R
D
E
C
E
M
B
E
R
J
A
N
U
A
R
I
F
E
B
R
U
A
R
I
M
A
R
S
S
E
P
T
E
M
B
E
R
A
U
G
U
S
T
I
J
U
L
I
J
U
N
I
M
A
J
A
P
R
I
L
Kvartal 2
• GRI-rapport, COP-rapport
till FN och CDP-rapport
Kvartal 3
• Utvärdering och
vidareutveckling av
redovisningssystem
Kvartal 1
• Rapport från samtliga
enheter
• Kvalitetssäkring av data
• Obligatorisk hållbarhets
-
rapport
Kvartal 4
• Förberedelser för
ny rapportering
• Frågeformulär
skickas ut till samt
-
liga enheter
Omfattning
Koncernens hållbarhetsredovisning är ett viktigt verktyg för
att kommunicera hållbarhetsprestanda och då hållbarhets-
arbetet är integrerat i bolagets verksamhet är det naturligt
att vi har valt att helt integrera redovisningen i årsredovis-
ningen. Redovisningen för 2024 utgår från kravet på lag-
stadgad hållbarhetsrapport (ÅRL 6 kap 11§), GRI Standards
och Communication on Progress (FN:s Global Compact).
Hållbarhetsrapporten har upprättats i en från Förvaltnings-
berättelsen avskild rapport och den har överlämnats för
granskning till revisorn samtidigt med årsredovisningen.
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade hållbarhets-
rapporten återfinns på sidan 121.
Hållbarhetsrapporten inkluderar alla samlade hållbar-
hetsupplysningar för hela HEXPOL-koncernen. Flera av
hållbarhetsfrågorna som hanteras är strategiska för
HEXPOL och är således integrerade i affärsmodellen och
verksamheten och är på grund av detta inkluderade i andra
delar av årsredovisningen genom hänvisning. Rapporten
omfattar aspekter som avser miljö, arbetsmiljö, sociala
frågor och affärsetik. Ambitionen är att redovisningen,
förutom att uppfylla lagstadgade krav, ska ge medarbetare
och externa intressenter en transparent bild av bolagets
aktiviteter inom hållbarhetsområdet och hur dessa sam-
spelar med affärsverksamheten.
Område Sidorna
Affärsmodell 10–11
Policys, ramverk, intressenter samt
väsentliga frågor
88–94
Miljöansvar 95–109
Personalförhållanden och socialt ansvar 110–115
Mänskliga rättigheter 110
Förebyggande av korruption 116–117
Risker och riskhantering 52–55, 98–99
Mångfald i styrelse och ledning 38, 44–45, 111
Förberedelser görs löpande för att införa och leva upp till
kraven på hållbarhetsrapportering enligt EU:s direktiv
(CSRD) och rapporteringsstandarder (ESRS) som trädde i
kraft 1 juli 2024 och som det ska rapporteras enligt från och
med räkenskapsåret 2025 för HEXPOL-koncernen. HEXPOL
har bland annat löpande avstämningar med externa revisorer
som en del av förberedelserna.
Den konsoliderade hållbarhetsrapporten avser, om inget
annat anges, kalenderåret som avslutades 31 december 2024.
De produktionsanläggningar som ingick i koncernen under
hela 2024 ingår i redovisningen. Sammanlagt bidrog 51 (48)
enheter med data.
Scenarioanalyser enligt TCFD återfinns på sidorna 98–99
och redovisningen enligt EU-taxonomin, som täcker in
samtliga sex klimatmål, återfinns på sidorna 107–109. Håll-
barhetsrapporten omfattar även GRI-standarden från 2021
och omfattar perioden 1 januari till 31 december 2024. GRI-
index återfinns på sidorna 118–120 och ger hänvisningar till
relevanta sidor i årsredovisningen för ökad förståelse.
Redovisningsprinciper
Varje produktionsenhet bidrar med kvantitativ och kvalitativ
information enligt koncernens formulär för hållbarhetsredo-
visning. I de fall där flera koncernbolag har verksamhet på
samma anläggning rapporterar de gemensamt som en geo-
grafisk enhet. Bilden visar redovisningens årscykel. Chefen
för respektive bolag/enhet är ansvarig för kvalitetssäkring av
den information som lämnas. Årets prestanda jämförs och
verifieras med föregående års uppgifter. Ytterligare kvalitets-
kontroller görs i samband med intervjuer och platsbesök.
Utsläpp av växthusgaser, såsom koldioxid (CO
2
), svavel-
dioxid (SO
2
) och kväveoxider (NOx), redovisas i enlighet
med GHG Protocol och dess scope 1- och 2-utsläpp. Beräkning
av energiinnehåll och utsläpp av växthusgaser kopplade till
energianvändningen av bränslen, el och kylmedel på
HEXPOL:s enheter görs med hjälp av omräkningsfaktorer
från internationellt erkända databaser, primärt de från
International Energy Agency (IEA), Environment Protection
Agency (EPA) i USA och Department for Energy Security &
Net Zero i Storbritannien. I de fall där specifik information
kring utsläpp och energimix är tillgängliga från en specifik
energileverantör, används denna information för beräk-
ningarna för den specifika enheten. För att säkerställa
ursprunget för förnybar el används Energy Attribute Certifi-
cates (EAC:s), såsom Guarantees of Origin (GOs) inom EU,
Om hållbarhetsrapporten
OM HÅLLBARHETSRAPPORTEN
89
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Renewable Energy Certificates (RECs) i USA och International
Renewable Energy Certificates (IRECs) i Mexiko. Scope
2-utsläpp från energi säkrad med Energy Attribute Certifi-
cates (EACs) räknas som 0 ton CO
2
e/MWh. Information om
utsläpp av VOC (lösningsmedel) baseras huvudsakligen
på massbalansberäkningar samt på uppgifter om renings-
anläggningarnas effektivitet.
Under 2024 gjordes en revidering av energi- och klimat-
data för att säkerställa att historiska utsläpp innan förvärv-
såret av förvärvade bolag är inräknade, i enlighet med GHG
Protocol. I samband med detta gjordes vissa justeringar i
metodiken genom att samla in data från anläggningarna mer
granulärt och därmed säkerställa en högre datakvalitet.
Revideringen gjordes för åren 2018–2019 (baslinjeår för
koncernmål om utsläpp av koldioxid), föregående år 2023
och nuvarande år 2024. På grund av denna avgränsning så
redovisas ej data för energi och klimat för andra år inom en
10-årshorisont. I och med att historiska data för förvärvade
bolag inkluderats blev resultatet högre för historiska siffror
än tidigare redovisat. Förändringen i metodik hade dock en
mindre signifikant påverkan med ±5 procent avvikelse uti-
från tidigare metodik.
Ytterligare begrepp och definitioner som används i håll-
barhetsrapporten återfinns i avsnittet Ordförklaringar och
definitioner på sidorna 122–123.
Hållbarhetsstyrning
Till grund för HEXPOL:s hållbarhetsarbete ligger vår upp-
förandekod och affärsstrategi. Förutsättningar för ansvars-
fullt företagande är god affärsetik, hänsyn till människor
och miljö, samt att verksamheten bedrivs i enlighet med
lagar, internationella överenskommelser och andra krav.
Värderingarna uttrycks i HEXPOL:s uppförandekod och
policys som tillsammans utgör ”Materializing Our Values”.
Värderingarna och arbetsformerna har sin utgångspunkt i
internationella initiativ, riktlinjer och standarder, exempel-
vis ISO-standarder inom miljö och arbetsmiljö, FN:s Global
Compact, FN:s Globala mål för hållbar utveckling, GRI,
CDP och TCFD. Andra utgångspunkter för värderingarna
och arbetsformerna är de externa krav som ställs på
HEXPOL enligt lagar och bestämmelser.
Styrning och organisation
Aktiviteterna inom hållbar utveckling utgör en integrerad
del av affärsmodellen, den strategiska planeringen, budget-
processen och den dagliga verksamheten. Hållbarhets-
arbetet hjälper bolaget att stärka konkurrenskraften, att
reducera risker och kostnader, samt att attrahera talanger
och investerare.
Styrningen och uppföljningen av hållbarhetsarbetet
följer koncernens rutiner för egenkontroll och intern-
INTERNATIONELLA STANDARDER OCH INITIATIV
Inom hållbar utveckling arbetar HEXPOL enligt internationella standarder, initiativ, konventioner och riktlinjer.
ISO-STANDARDER Certifie-
rade ledningssystem inom
kvalitet, miljö, arbetsmiljö och
energi finns vid produktions-
enheterna (sidan 96, 101). På
koncernnivå ger standarden för
socialt ansvar (ISO 26000)
vägledning till det strategiska
hållbarhets arbetet.
GLOBAL COMPACT År 2017
anslöt sig bolaget till Global
Compact, ett FN-initiativ för
ansvarsfull affärsverksamhet.
Vi har därmed åtagit oss
att följa tio principer inom
områdena mänskliga rättig-
heter, arbetsvillkor, miljö
och antikorruption: Läs mer
på sidan 121.
GLOBALA MÅL FÖR HÅLL-
BAR UTVECKLING FN:s
globala mål hjälper oss att
identifiera väsentliga områden
inom hållbar utveckling och vi
har identifierat sju mål som har
tydlig bäring på koncernens
verksamheter. Läs mer på
sidorna 31–32 samt 94.
GREENHOUSE GAS PROTOCOL
GHG Protocol är en etablerad
standard och riktlinjer för att
mäta och redovisa växthusgaser
från privat och offentlig sektor
och deras värdekedjor.
T
R
A
N
S
P
A
R
E
N
C
Y
P
A
R
T
N
E
R
N
A
S
D
A
Q
E
S
G
20 21
GRI Redovisningsprinciper och
indikatorer som anges av GRI
(Global Reporting Initiative)
används som standard för håll-
barhetsredovisningen. Läs mer
på sidorna 118–120.
CDP Sedan 2011 lämnar kon-
cernen inom klimat området en
separat rapport enligt CDP. Via
CDP redovisar vi även specifik
klimatinformation till kunder
som önskar det.
NASDAQ ESG TRANSPARENCY
PARTNER
Koncernen är certi-
fierad som Nasdaq ESG Trans-
parency Partner. Certifikatet
ges till bolag som signalerar
transparens mot marknaden
och som bidrar till högre stan-
dard inom miljöområdet.
TCFD Task Force on Climate-
related Financial Disclosures
(TCFD) är ett marknadsdrivet
initiativ. Riktlinjerna beskriver
hur företag bör hantera sin
klimatrelaterade information,
bland annat risker och möjlig-
heter. Läs mer på sidorna
98–101.
OM HÅLLBARHETSRAPPORTEN
90
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
kontroll, vilket beskrivs i Bolagsstyrningsrapporten (sidorna
37–45), samt i det interna dokumentet ”Sustainability
Management System – Group Manual”.
Styrelsen godkänner policyer, mål och strategier samt
följer regelbundet upp resultat och godkänner hållbarhets-
rapporten. Inom styrelsen är det Revisionsutskottet som
har ett särskilt ansvar för hållbarhetsfrågorna.
Vid allvarliga händelser informeras styrelsen i sin helhet
utan dröjsmål.
Koncernchefen har det övergripande ansvaret för att
styra verksamheten inom hållbarhetsområdet, med stöd av
koncernens Hållbarhetsdirektör. På koncernnivå hanteras
frågor som avser strategi, risker, uppföljning, hållbarhets-
redovisning, hållbarhetsfrågor i samband med företagsför-
värv, samt dialoger med investerare.
Inom affärsområdet Compounding finns medarbetare på
central nivå som arbetar med hållbarhetsfrågor, bland annat
energieffektivisering, kemikalier, lagstiftning, R&D och inköp.
För att förstärka och koordinera hållbarhetsarbetet finns en
hållbarhetschef för HEXPOL TPE, samt motsvarande funk-
tion för HEXPOL Compounding Americas.
HEXPOL Engineered Products har också utsett en håll-
barhetschef som kommer tillträda under första halvåret 2025.
Det praktiska arbetet är decentraliserat och cheferna för
koncernbolagen ansvarar för det lokala införandet av koncern-
policys och mål. Vid varje produktionsanläggning finns
medarbetare som samordnar aktiviteterna inom miljö och
arbetsmiljö. Aktiviteterna följs upp av koncernledningen via
dialoger med bolagens ledningar samt genom interna och
externa revisioner, exempelvis revisioner enligt ISO 14001.
I samband med hållbarhetsredovisningen görs en fördjupad
analys av hur lagstiftningen efterföljs, samt hur mål, prestanda
och nyckeltal utvecklats under året. Koncernens Hållbarhets-
råd (Sustainability Council) har uppdraget att fördjupa och
vidareutveckla det strategiska arbetet. Rådet leds av koncern-
chefen och arbetar bland annat med att följa upp strategi
och mål, sprida kunskaper, stödja nya initiativ, samt bidra
till att hållbarhetsfrågorna integreras i affärsmodellen. I
rådet ingår, förutom CEO, CFO och hållbarhetsdirektör,
ledande personer inom produktion, produktutveckling, för-
säljning, hållbarhet, kommunikation och inköp. Utöver
detta har HEXPOL TPE och HEXPOL Compounding
Americas egna Sustainability Council med fokus på frågor
som särskilt berör deras verksamhet.
Policys och ledningssystem
I linje med HEXPOL:s decentraliserade organisation och
styrningsmodell är varje enhet ansvarig för att säkerställa
att verksamheten bedrivs enligt befintliga policys och styr-
dokument. Enheterna får komplettera med lokala policys
vilka har strängare krav än de koncernpolicys som finns.
Styrelsen går igenom och godkänner samtliga koncern-
policys årligen och alla koncernpolicys finns tillgängliga
på HEXPOL:s webbplats samt på interna kanaler.
Certifierade ledningssystem inom miljö (ISO 14001),
kvalitet (ISO 9001), arbetsmiljö (ISO 45001) och energi
(ISO 50001) är hörnpelare i koncernens hållbarhetsarbete.
HEPOL har som mål att samtliga enheter ska vara certifierade
enligt miljöstandarden ISO 14001. Strukturen och innehållet
i ledningssystemen skapar goda förutsättningar för att
kraven i ESRS kring styrning, kompetens, dokumentation
och uppföljning uppfylls på lokal nivå. På koncernnivå finns
”Sustainability Management System – Group Manual”
vilken beskriver ledningssystemet på koncernnivå samt
hur det samverkar med de lokala ledningssystemen.
Vägledande interna policys och ramverk:
• Uppförandekod – Materializing Our Values
• Environmental policy
• Business ethics guidelines
• Health & safety policy
• Supplier Sustainability Guideline
• Sustainability Management system – Group Manual
Tillbörlig aktsamhet
Koncernens värderingar och ambitioner kring säker
arbets-miljö och mänskliga rättigheter ska tillämpas
i värdekedjan. I Materializing Our Values åtar vi oss att
informera leverantörer och andra affärspartners om
koncernens uppförande- kod och kraven i Supplier
Sustainability Guideline (Riktlinjer för leverantörer).
Vi åtar oss också att utvärdera leverantörernas håll-
barhetsarbete.
Koncernen har ett stort antal leverantörer i bland
annat USA, Europa och Asien. Viktiga råvaror är polymerer,
kemiska ämnen, tillsatsämnen, metaller, lösningsmedel,
förpackningar och färger. Inköpen bygger på en gemensam
process men är decentraliserade till de operativa enheterna.
Undantag görs där inköp på affärsområdes- eller koncern-
nivå ger kostnadsfördelar. Detta gäller exempelvis polymerer
och tillsatsämnen.
Koncernens riktlinjer för leverantörer inom hållbar
utveckling (Supplier Sustainability Guideline) syftar till att
följa upp och engagera leverantörerna utan att skapa en allt-
för betungande administrativ arbetsbörda. I korthet innebär
riktlinjerna följande:
Alla leverantörer ska informeras om vår uppförandekod och
förväntas införa likvärdiga åtaganden i sina organisationer.
OM HÅLLBARHETSRAPPORTEN
91
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
• Leverantörer som uppfyller specifika kriterier, exempelvis
förknippas med potentiella risker inom hållbar utveckling,
ska genomföra en självdeklaration. Deklarationen görs på
en digital plattform. I deklarationen intygar leverantören
att den följer relevant lagstiftning, arbetar systematiskt
med frågor som rör miljö och arbetsmiljö, främjar
mänskliga rättigheter, samt motverkar korruption.
I de fall där vi känner osäkerhet inför leverantörens
hållbarhetsarbete, eller identifierat betydande risker,
genomförs riktade revisioner.
Ersättningar
En framgångsrik implementering av bolagets vision, affärs-
strategi och tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen,
inklusive dess hållbarhet, förutsätter att bolaget kan attra-
hera och behålla kompetenta ledande befattningshavare.
För detta krävs att bolaget kan erbjuda marknadsmässig
och konkurrenskraftig ersättning. Den totala ersättningen
till ledande befattningshavare ska vara marknadsmässig
och utgöras av fast kontantlön, rörlig ersättning, övriga för-
måner samt pension. Den rörliga ersättningen inkluderar
ett hållbarhetsmål – att utsläppet av koldioxid (scope 1 och
2) ska minska i förhållande till av styrelsen fastställda mål.
Läs mer om HEXPOL:s nuvarande principer för ersättning
till ledande befattningshavare på sidorna 49–51.
Intressenter
Vi påverkas av intressenter som presenterar krav och för-
väntningar inom hållbar utveckling. Uppfattningen om vilka
intressenter som är betydelsefulla, och vad de anser som
väsentligt, baseras på erfarenheter och mångåriga affärs-
mässiga relationer, men också på händelser som varit aktuella
under verksamhetsåret. Dialogen med intressenterna
genomförs på flera sätt och omfattar bland annat utvecklings-
samtal med medarbetare, kundnöjdhetsmätningar,
analytikermöten, diskussioner med investerare, samt
OM HÅLLBARHETSRAPPORTEN
Intressentgrupper Nyckelfrågor, krav och förväntningar Exempel på typer av intressentdialoger
KUNDER Kundkraven inom klimat, miljö, mänskliga rättig-
heter och affärsetik är fortsatt höga. Intresset för
biobaserade och/eller återvunna råvaror ökade under
året. Efterfrågan ökade på livscykelanalyser och upp-
gifter om produkternas koldioxidavtryck.
Dialoger i samband med köp och användning av
våra produkter.
Koncernens hållbarhetsarbete utvärderas regel-
bundet av kunderna via enkäter och revisioner.
MEDARBETARE Det är viktigt för koncernen att behålla och utveckla
medarbetarna samt attrahera nya. Viktigt för med-
arbetarna är hälsa, säkerhet, ekonomisk ersättning,
personlig utveckling, sociala förhållanden och god
affärsetik.
• Medarbetarundersökningar.
Utvecklingssamtal och utvecklingsplaner.
I samband med utbildningsinsatser.
Vid avdelningsmöten.
Samverkan med fackföreningar.
LEVERANTÖRER Vi strävar efter att ha långsiktiga och öppna relatio-
ner med leverantörerna. Syftet är att säkerställa rätt
kvalitet, finansiell stabilitet och hållbar utveckling
för båda parter. Leverantörerna förväntar sig konse-
kventa och tydliga krav.
• Leverantörsdialoger.
• Avtalsförhandlingar.
Utvärderingar av leverantörer (Supplier
Sustainability Guideline).
AKTIEÄGARE Tillväxt, lönsamhet och totalavkastning är kärnan i
värdeskapandet för våra aktieägare. Integrationen
av hållbarhetsfrågorna i affärsstrategin minskar
riskerna och skapar affärsmöjligheter. Genom
utveckling av miljöanpassade produkter, resurs-
effektiv produktion och investeringar i miljöanpassad
teknologi förblir företaget konkurrenskraftigt.
Ägarmöten och årsstämma.
• Kapitalmarknadsdag.
• Styrelsemöten.
Dialoger med banker och investerare.
Besvarande av enkäter från banker och investerare.
SAMHÄLLE OCH
MYNDIGHETER
Samhällsengagemang är en del av koncernens kultur
och något som förväntas i de lokalsamhällen där vi
är verksamma. Som ett globalt företag förväntas vi
genomföra åtgärder som bidrar till nationella och
globala mål för hållbar utveckling. Att uppfylla legala
krav inom hållbar utveckling är en grundförutsätt-
ning för verksamheten.
Lokalt samhällsengagemang.
Dialoger med tillsynsmyndigheter (miljö, arbets-
miljö).
Kontakter med grannar i samband med störningar
och klagomål.
UNIVERSITET
OCH SKOLOR
Studenter och elever visar intresse för koncernens
påverkan på hållbar utveckling och efterfrågar
möjligheter till examensarbeten och praktik. Ur vårt
perspektiv är det viktigt att informera studenter
och skapa intresse för koncernen som framtida
arbetsplats.
• Studiebesök.
• Forskningsprojekt.
• Gästföreläsningar.
Examensarbeten och stipendier.
• Arbetsplatspraktik.
92
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Koncernen äger inga gummiplantager, utan naturgummi
köps huvudsakligen in via agenter i olika delar av världen.
Biobaserade polymerer som framställts från sockerrör
används också i begränsad omfattning. Vidare används bio-
baserade beståndsdelar (risskal, hampa, kork, etc) i vissa
produkter. Utöver de fossilbaserade råvarorna används ett
stort antal andra ämnen (metaller, fyllmedel, etc) som har
sitt ursprung i utvinning och förädling av metaller, bergarter
och andra råvaror. För inköp av förnybara råmaterial är
efterlevnad av EU:s avskogningsförordning (EUDR) säkrad.
Inom Compounding används betydande mängder återvunnen
plast och i mindre omfattning återvunnet gummi. Upp-
ströms i värdekedjan ingår transporter i flera av leden.
Egen verksamhet – Vid koncernens produktionsanlägg-
ningar blandas råvaror och andra beståndsdelar enligt flera
tusen olika recept, allt beroende på vilka tekniska och andra
prestanda som ska uppnås.
Nedströms – De färdiga polymerblandningarna köps av
kunder som vanligtvis processar materialet vidare, exempel-
vis via vulkanisering av gummi eller formsprutning av plast.
Kunderna finns inom många typer av industrier, exempelvis
tillverkare av komponenter till fordons-, verkstads- och bygg-
industrin, och de polymera materialen hamnar därför i
tusentals olika applikationer hos slutkunderna.
Många produkter har mycket lång livslängd men kommer
förr eller senare att ha tjänat ut. I avfallsledet förekommer
återvinning, förbränning och deponering. I värdekedjan
ingår transporter både uppströms och nedströms den egna
verksamheten.
Produkter från Engineered Products utgörs framför allt av
hjul och däck (gummi, polyuretan, termoplaster), packningar
till värmeväxlare, samt profiler till tätningar, exempelvis till
fönster. Positionen i värdekedjan kommer därför närmare
slutkunden, men påverkan på hållbar utveckling blir i många
avseenden identisk med situationen inom Compounding.
Användningen av metaller till hjul, samt lösningsmedel
samarbeten med kunder, leverantörer och entreprenörer.
Områden som fått särskild uppmärksamhet under 2024 är:
Hanteringen av klimatfrågorna – risker, möjligheter och
anpassning till ett förändrat klimat.
Bidragen till cirkulär ekonomi – utveckling av material
och produkter med lägre koldioxidavtryck och som kan
återanvändas eller återvinnas i cirkulära system.
Effekterna av lagstiftning inom hållbar utveckling –
Förslaget om utfasning av PFAS-ämnen samt kommande
EU-direktiv gällande avskogning, EUDR, har uppmärk-
sammats inom koncernen och åtgärder har vidtagits där
det är möjligt. Vidare har EU-direktivet kring obligatorisk
hållbarhetsredovisning (CSRD) fortsatt fått mycket upp-
märksamhet av flera intressenter.
Vi har identifierat intressenter (se tabellen på föregående
sida) som visar miljöintresse, socialt intresse och/eller som
är intresserade av hur koncernen, och de enskilda bolagen,
styr och följer upp hållbarbetsarbetet.
Vidare finns intressentgrupper som potentiellt påverkas
av våra aktiviteter, produkter och vår affärsmodell. Dialog
och kommunikation genomförs regelbundet för att säker-
ställa att vi på ett meningsfullt sätt kan diskutera och
hantera de frågor som berör oss och våra intressenter.
Värdekedja
Uppströms – Koncernens största affärsområde (Compoun-
ding) tillverkar blandningar av polymera produkter. De
viktigaste råvarorna har sitt ursprung i råolja som via
kemiska processer förädlas till beståndsdelarna i syntetiskt
gummi, plaster och kemiska produkter. Uppströms i värde-
kedjan är den globala olje- och kemiindustrin därför viktig
för koncernens påverkan på människor och miljö.
I vissa gummiblandningar ingår naturgummi vilket inne-
bär att värdekedjan även omfattar odling av gummiträd
samt utvinning och förädling av latex (naturgummi).
HEXPOL I VÄRDEKEDJAN
Råmaterial-
produktion
HEXPOL Compounding HEXPOL Engineered Products
Polymer-
blandning
Produktion
av polymer-
komponenter
Konsument
Slutet av
livscykeln
Varumärkes-
ägare +OEM-
tillverkare
Uppströms
transport
Nedströms
transport
Återvinningsflöden
Deponi
OM HÅLLBARHETSRAPPORTEN
93
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
(VOC) vid tillverkningen av polyuretandäck, är aspekter där
värdekedjan skiljer sig något mellan affärsområdena.
Väsentlighetsanalys
Väsentlighetsanalysen syftar till att identifiera de viktigaste
hållbarhetsområdena och ligger därmed till grund för prio-
riteringar, mål och handlingsplaner, samt redovisning inom
hållbar utveckling. Den är inriktad på två perspektiv
(double materiality) vilket innebär att vi tar ställning till:
Hur koncernens verksamheter, produkter och värdekedja
påverkar frågor som avser hållbar utveckling (ESG). Detta
omfattar bland annat negativ och positiv påverkan på
miljö, klimat, arbetsmiljö och sociala förhållanden.
Hur intressenternas synsätt och krav inom hållbar
utveckling påverkar koncernens verksamhet, konkurrens-
kraft och finansiella resultat. I det här sammanhanget
betraktar vi miljön som en intressent och tar exempelvis
hänsyn till hur klimatförändringarna kan påverka
verksamhet och intjäningsförmåga. Det samma gäller
tillgången till naturresurser och andra externa faktorer.
Analysen bygger på kunskaper om bolagets och branschens
nuvarande påverkan på miljön och klimatet genom resurs-
användning, utsläpp och avfall. På liknande sätt utvärderas
påverkan på människors hälsa, arbetsförhållanden och
sociala situation. Frågor kring affärsetik och korruption
ingår i utvärderingen. Inom varje område identifieras
trender, risker och möjligheter. Intressenternas perspektiv
på hållbar utveckling utvärderas genom krav och förvänt-
ningar som uttrycks av kunder, konsumenter, medarbetare,
investerare, ägare och andra intressenter. Vidare utgår vi
från resultat av ESG-utvärderingar samt trender inom
näringslivet, politiken och samhället i stort.
Koncernen har genomfört väsentlighetsanalyser under
de senaste 10 åren enligt riktlinjerna i GRI Standards.
Direktivet för hållbarhetsrapportering (CSRD) påverkar den
nuvarande metodiken för väsentlighetsanalys och anpass-
ning till de nya kraven har därför inletts. Detta innebär att
följande ämnesområden i rapporteringsstandarderna har
beaktats: Klimatförändringar, Förorening, Vattenresurser
och marina resurser, Biologisk mångfald och ekosystem,
Resurs-användning och cirkulär ekonomi, Den egna arbets-
kraften, Arbetstagare i värdekedjan, Påverkade samhällen,
Konsumenter och slutanvändare samt Affärsetik.
De väsentliga frågorna (viktiga, mycket viktiga) redovisas
i diagrammet inom tre olika kategorier som tillsammans
bildar en övergripande agenda för hållbarhetsarbetet:
Grundläggande områden – Aspekter där vi genom
styrning, nuvarande insatser, uppföljning och redo-
visning bibehåller en hög ambitionsnivå.
Utvecklingsområden – Aspekter där vi genom styrning,
ytterligare insatser, uppföljning och redovisning ökar
ambitionsnivån.
Fokusområden – Aspekter där vi genom hållbarhetsmål,
styrning, ytterligare insatser, uppföljning och redovisning
ger högst prioritet.
Utfallet avseende väsentliga frågor samt kopplingen till
GRI-indikatorer, redovisas i de följande avsnitten av håll-
barhetsrapporten.
Mycket viktigt
Mycket viktigt
Viktigt
Viktigt
Bolagets påverkan på hållbar utveckling
Intressenters påverkan på
bolagets finansiella resultat
UTVECKLINGSOMRÅDEN
Uppfylla intressenters krav inom hållbar
utveckling
Bidra till hållbar utveckling i värdekedjan
Attrahera och behålla medarbetare
Använda naturresurser effektivt och
cirkulärt (vatten, material, avfall)
Genomföra hållbara och ansvarsfulla
förvärv
Undvika påverkan på biologisk mångfald
FOKUSOMRÅDEN
Klimatförändringar – förebygga,
anpassa
Utveckla produkter som bidrar till
hållbar utveckling
God affärsetik och motverkande av
korruption
Säkra arbetsmiljöer
Energieffektiva verksamheter
Säker användning av kemiska ämnen
GRUNDLÄGGANDE OMRÅDEN
Uppfylla legala krav
Systematiskt miljöarbete (ISO 14001)
Minska utsläppen och undvika störningar
(buller, lukt, stoft, VOC, markförore-
ning, vattenförorening)
Aktivt samhällsengagemang
Bidra till jämställdhet och mänskliga
rättigheter
VÄSENTLIGHETSANALYS
OM HÅLLBARHETSRAPPORTEN
94
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Hållbarhetsstrategi
Hållbar utveckling (ESG) är en integrerad del i HEXPOL:s
verksamhet och långsiktiga strategi. Genom förebyggande och
målinriktade insatser skapar vi värde för våra intressenter
och samhället i stort. Genom att använda resurseffektiva
produktionsmetoder, samt att satsa på produkter med lägre
klimatpåverkan, åstadkommer vi både miljö- och affärs-
nytta. Den övergripande strategin har fokus på de viktigaste
hållbarhetsfrågorna och påverkar på ett decentraliserat sätt
de lokala bolagens strategier och mål. Strategin syftar till att
koncernen:
Minskar risker och kostnader genom förebyggande
åtgärder, riskanalyser och investeringar i effektiva
tekniska lösningar.
Skapar affärsmöjligheter genom ansvarsfullt uppträdande
och utveckling av resurseffektiva produktionsmetoder och
produkter. En viktig komponent i strategin är att synen på
cirkulära affärsmodeller genomsyrar beslut och åtgärder
på olika nivåer inom koncernen.
Arbetar målinriktat och systematiskt med hjälp av
certifierade ledningssystem för miljö, kvalitet, arbets-
miljö och energi.
Är en attraktiv arbetsgivare och en aktiv samhälls-
medborgare.
Tillämpar sund affärsetik, följer lagar och regler samt före-
bygger korruption.
Kommunicerar öppet kring mål och resultat inom
hållbar utveckling.
• Genomför åtgärder som minskar koldioxidutsläppen från
energianvändningen, bland annat ökad energieffektivitet,
utfasning av fossila bränslen, installation av solceller och
ökade inköp av fossilfri elektricitet.
Utvecklar produkter med mindre koldioxidavtryck,
exempelvis genom användning av biobaserade och
återvunna råvaror, samt strategiskt samarbete med
leverantörer kring material och processer.
Genomför aktiviteter som bidrar till fördjupad förståelse
för hur klimatförändringarna kan påverka anläggning-
arna, tillverkningsprocesserna och affärsmodellen. Här
genomför vi exempelvis scenario- och riskanalyser.
Mål för hållbar utveckling
Som en del av Agenda 2030 publicerade FN under 2017
globala mål för hållbar utveckling. De 17 målen är ett tydligt
och användbart ramverk för att möta globala utmaningar
och har fått stort genomslag i samhället. De utgör även ett
inspel till innovationer och affärsmöjligheter inom hållbar-
hetsområdet.
Med utgångspunkt från väsentlighetsanalysen och de
globala målen har vi gjort prioriteringar i hållbarhets-
arbetet. Viktiga syften är att minska miljöpåverkan, bidra
till goda arbetsförhållanden, motverka korruption, samt
skapa affärsmöjligheter. I ett vidare perspektiv har samtliga
globala mål någon slags koppling till koncernens verksamhet.
Vi har dock valt att utgå från de mål som tydligast påverkar
koncernens verksamhet, vilket innebär fem områden
(Globalt mål 7, 8, 9, 12, 13) där vi infört koncernöver-
gripande hållbarhetsmål. Dessa mål avser energi, klimat,
miljö, miljöledningssystem, kemikalier, produkter och
arbetsmiljö. För ytterligare två av de globala målen – jäm-
ställdhet (Globalt mål 5) och motverkande av korruption
(Globalt mål 16) – har koncernen hög ambitionsnivå, men
valt att inte formulera mätbara mål. Mål och resultat redo-
visas i de följande avsnitten av hållbarhetsrapporten.
OM HÅLLBARHETSRAPPORTEN
95
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Klimatförändringar
Med fokus på att minska klimatfotavtrycket från processer
och produkter presenterar kunder och andra affärspartners
ambitiösa klimatmål. Ambitionerna drivs i hög grad av
starka strömningar i samhället kring klimatpolicyer, lag-
stiftningsåtgärder och redovisningssystem. Näringslivet
identifieras som en viktig partner i omställningen till ett
samhälle med lägre beroende av fossila bränslen och rå-
varor. Ett åtagande kring klimatpåverkan återfinns i miljö-
policyn som ingår i Materializing Our Values.
Väsentlighetsanalys
I väsentlighetsanalysen (sidan 93) klassificeras följande
områden i anslutning till Klimatförändringar:
Klimatförändringar – förebygga, anpassa.
Utveckla produkter som bidrar till hållbar utveckling.
Energieffektiva verksamheter.
Uppfylla legala krav.
Systematiskt miljöarbete (ISO 14001).
Bidra till hållbar utveckling i värdekedjan.
Resultatet av analysen blir att ovanstående områden klassi-
ficeras som viktiga/mycket viktiga och hamnar enligt kon-
cernens terminologi inom kategorierna ”Grundläggande
områden”, ”Utvecklingsområden” och ”Fokusområden”.
Processer som bidrar till mindre klimatavtryck
Målet att minska koldioxidutsläppen (Scope 1, 2) påverkas
av koncernens långsiktiga beslut och investeringar. Åtgärder
som utfasning av fossila bränslen, ökad användning av bio-
bränslen, inköp av certifierad fossilfri el, energieffektivisering,
installation av solceller, samt bonussystem för att nå klimat-
målet, är exempel på beslut som minskar koncernens klimat-
påverkan. Läget på världens energimarknader är dock
svårbedömt och tillgången till fossilfria bränslen och
el kan i ett kortsiktigt perspektiv bli begränsad, något som
negativt kan påverka utsläppen av koldioxid.
Produkter som bidrar till mindre klimatavtryck
Huvuddelen av HEXPOL:s indirekta utsläpp av koldioxid
(Scope 3) orsakas av tillverkningen av de råvaror som har
sitt ursprung i fossila oljeprodukter. Vi arbetar med att kart-
lägga utsläppen och ersätta vissa råvaror med återvunna
eller biobaserade alternativ. Vad det gäller polymera råvaror
följer vi materialutvecklingen och har regelbundna kontakter
med råvaruproducenterna, oftast globala kemiföretag. En
del råvaror finns tillgängliga på marknaden men tyvärr i
begränsade mängder och med hög prisnivå. Andra råvaror
är under utveckling och det lär dröja ett antal år innan de är
kommersiellt tillgängliga.
Portföljen av klimatanpassade TPE-produkter växer och
intresset hos kunderna ökar. Dryflex Green innehåller bio-
baserade polymerer. Lifocork är ett kompositmaterial där
råvara från korkek kombineras med TPE. Dryflex Circular
och Dryflex Circular MWR är exempel på TPE-material
som innehåller återvunna polymerer vilket ger ett mindre
koldioxidavtryck. Produktfamiljen Anjaeco från almaak
innehåller återvunna textilfibrer och HEXPOL RheTech
använder återvunna polymerer i sina produkter. Produkt-
linjen RheVision innehåller naturfibrer från biobaserade
råvaror, exempelvis avfallsprodukter från kaktus, kokosnöt
och ris. Den biobaserade råvaran kan utgöra cirka 15 pro-
cent och i kombination med återvunnen polypropen blir
materialets koldioxidavtryck lågt jämfört med traditionella
polymerprodukter. Det porösa materialet HexLight har
cirka 30 procent lägre densitet vilket bidrar till lägre vikt
och lägre energiförbrukning i fordon.
Andra exempel på produkter som bidrar till minskad
klimatpåverkan är packningar i plattvärmeväxlare. Pack-
ningar från HEXPOL Engineered Products bidrar till
minskad energiförbrukning och minskad klimatpåverkan.
Utsläpp i leverantörskedjan
Utsläppen av koldioxid i leverantörskedjan uppstår i flera
led där tillverkningen av råvaror och transporter är särskilt
viktiga. Huvuddelen av utsläppen uppstår i samband med
tillverkningen av fossilbaserade polymerer, fyllmedel,
HÅLLBARHET · MILJÖINFORMATION
Miljöinformation
Resursanvändning i form av polymera råvaror, kemiska produkter, energi och vatten
är betydande miljöaspekter för koncernen. Påverkan på klimatet, samt hur klimat-
förändringarna påverkar verksamheten och affärsmodellen är andra väsentliga områden.
Genom att öka energieffektiviteten och minska användningen av fossila energikällor
minskar klimatpåverkan. Ökad användning av återvunna och biobaserade råvaror är
andra åtgärder som är positiva ur klimatsynpunkt. Miljöanpassad produktutveckling
är därför ett prioriterat område där koncernens kunskaper och teknologi kan bidra till
kundernas klimatarbete.
96
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
processoljor och andra kemiska produkter. Under året
fortsatte därför samverkan med råvaruleverantörerna för
att öka användningen av råvaror med mindre klimatavtryck.
Via Supplier Sustainability Guideline ställer vi generella
krav på leverantörernas hållbarhetsarbete, men för när-
varande ställer vi inte specifika klimatkrav eller samlar in
uppgifter avseende energiförbrukning och koldioxidutsläpp.
Transporter
Koncernen arbetar kontinuerligt med att minska miljö-
påverkan från godstransporter och tjänsteresor. Här följer
några exempel på genomförda åtgärder under senare år:
Koncernbolagen utnyttjar möjligheterna till digitala
möten och konferenser, något som ökade betydligt under
pandemin och som även används efter pandemin.
I samband med byten av fordon och tjänstebilar väljs
modeller med lägre fossil bränsleförbrukning, exempelvis
hybrid- eller elbilar. Vid ett flertal anläggningar har
antalet utrustningar för laddning av elbilar utökats.
Många av bolagen arbetar med att optimera transporterna,
exempelvis genom ökad fyllnadsgrad i lastbilarna, koordi-
nerade transporter och miljöanpassade rutter.
Genom att ställa miljökrav på transportföretagen
minskar koldioxidavtrycket från transporterna.
Kraven kan exempelvis avse val av fossilfria bränslen,
såsom HVO100 (förnybart drivmedel för dieselmotorer).
Inom ramarna för det pågående projektet att kartlägga
Scope 3-utsläppen kommer vi att få en klarare bild av
klimatpåverkan från transporterna.
Område Resultat och kommentarer
ENERGI Blandningsutrustningar, pressar och
annan produktionsutrustning bidrar
väsentligt till användningen av energi.
Även uppvärmning av byggnader
och supporterande system (tryckluft,
ventilation, belysning) är viktiga utifrån
energianvändning.
Energimål Målet är att energianvändningen ska
kontinuerligt minska (GWh/försäljning).
I praktiken innebär detta att energi-
effektiviteten ska öka. Nyckeltalet visar
en nedåtgående trend till 2023, men
ökade detta år på grund av skillnad i
förhållande mellan olika produktområ-
den utifrån försäljning, ej sämre energi-
effektivitet.
Energi-
användning
Under 2024 uppgick energianvändningen
till 410 GWh (414).
Energislag Koncernen använder huvudsakligen
energi i form av el för produktions-
processer och bränslen för uppvärmning
av fastigheter (naturgas, eldningsolja
och biomassa).
Förnybar energi Andelen förnybar energi uppgick till
40% (33%). Av dessa står inköpt för-
nybar el för 29 procent, förbränning av
biomassa för 10 procent och solpaneler
på produktionsanläggningarna för
1 procentenhet. Solpaneler finns vid
12 (9) anläggningar vilka genererade
4,3 GWh (4,1).
Energimix
inköpt el,
market-based
Av inköpt el är 44% förnybart,
14% kärnkraft och 42% fossilt.
Energilednings-
system
Certifierade energiledningssystem enligt ISO 50001 finns vid 7, eller 14% av produktionsenheterna (7).
ENERGIANVÄNDNING
GWh/MSEK
0
100
200
300
400
500
202420232019
0,00
0,01
0,02
0,03
0,04
0,05
202420232019
GWh
Energianvändning, GWh
Energianvändning/försäljning, GWh/MSEK
Fossilt
Kärnkraft
Förnybart
ANDEL PER ENERGIKÄLLA
0
20
40
60
80
100
202420232019
%
ENERGIKÄLLOR
El,
inköpt
67%
Bränsle – uppvärmning
och produktions-
processer 28%
Fjärrvärme och
-ånga 2%
Bränsle – gaffeltruckar,
företagsbilar, etc. 2%
El – genererad vid
anläggningar (sol) 1%
Energiåtgärder under året
Målet är att energieffektiviteten ska öka och i linje med
koncernens klimatmål ska andelen fossilfri energi öka. Höga
energikostnader förstärker vikten av energieffektivisering
och val av energislag. Vid produktionsenheterna genomförs
varje år olika effektiviseringsprojekt och här följer några
exempel:
EU:s energieffektiviseringsdirektiv efterföljs genom att
5 enheter inom EU och 2 enheter i Sri Lanka har infört
energiledningssystem (ISO 50001) och 7 enheter genom-
för energikartläggningar.
Av inköpt el ökade andel förnybar och kärnkraftsbaserad
el till 58 procent jämfört med 50 procent föregående år.
Inköpen genomfördes via direkta avtal med elleverantören
eller genom köp av certifikat (GO, REC, EFEC, IREC).
HÅLLBARHET · MILJÖINFORMATION
97
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Område Resultat och kommentarer
KLIMATPÅVERKAN Utsläpp av växthusgaser uppkommer i samband med energianvändning,
tillverkning av råvaror och transporter.
Klimatmål Utsläppen av koldioxid (ton CO
2
/försäljning) ska minska med 75 procent till
utgången av 2025 jämfört med medeltalet för 2018–2019 (basår). Målet
avser koldioxidutsläpp från energianvändningen (Scope 1 och 2 enligt GHG
Protocol). I ett femårsperspektiv visar nyckeltalet för klimatpåverkan (ton
CO
2
e/försäljning) en positiv utveckling och sedan basåret har utsläppen
minskat med 65 procent.
Incitaments-
system
Ett bonussystem har införts med inriktning på koncernens klimatmål.
ANPASSNING TILL
KLIMATFÖRÄND-
RINGARNA
Vi har identifierat fysiska risker och omställningsrisker vilka kräver anpassning till klimatförändringarna, framför allt på
medellång och lång sikt. För detaljer se ”Klimatrelaterade risker och möjligheter” nedan.
UTSLÄPP AV
VÄXTHUSGASER
Ton CO
2
e per MSEK
försäljning
0
25000
50000
75000
100000
125000
150000
175000
202420232019
0
2
4
6
8
10
12
14
202420232019
Ton CO
2
e
UTSLÄPP AV VÄXTHUSGASER:
SCOPE 1 & 2 (MARKET-BASED)
Utsläpp av
växthusgaser
ton CO
2
e 2024 2023
Baslinje
2018–2019
(snitt) Kommentar
Scope 1 & 2
(market-based)
80 763 89 653 163 179
Scope 1 18 918 20 215 19 872 En marginell minskning har skett på grund av stegvis
minskning av fossila bränslen, bl.a. genom att ersätta
naturgasbaserade värmepannor med värmepumpar,
bättre isolering och elektrifiering av fordon.
Scope 2
(location-based)
103 367 106 766 143 994 Orsakerna till minskningen är en generell ökning av för-
nybar och kärnkraftsbaserad el i vissa länder där HEXPOL
är verksamt i, samt en minskad energianvändning.
Scope 2
(market-based)
61 845 69 438 143 306 Orsakerna till minskningen är primärt ökning i inköp av
förnybar och kärnkraftsbaserad el.
Scope 3 – Kategori 3
Bränsle- och energi-
relaterade utsläpp
26 661 27 339 38 298 Orsakerna till minskningen är lägre energianvändning
samt att bränsle- och energirelaterade utsläpp minskat i
snitt i de länder HEXPOL är verksamt i.
Scope 3 – Övriga
kategorier
N/A N/A N/A Arbete pågår att kartlägga resterande scope 3-utsläpp
som del av projekt att sätta nya klimatmål i linje med
Science Based Targets initiative.
Förbättrad kontroll av hastigheten i utrustningarna för
blandning av gummi minskar energianvändningen.
Kortare cykeltider vid blandningen bidrar också till
minskad energianvändning. Inköp av mer energieffektiva
pumpar, motorer och extruderingsmaskiner och annan
utrustning.
Förbättrad isolering av byggnader genomfördes under året.
Energieffektiva LED-lampor ersätter äldre belysnings-
system. Detektorer installeras som stänger av belysningen
när den inte behövs. Ökad användning av dagsljus i lager-
lokaler. Installation av energieffektiva kylsystem och
kompressorer. Gasdrivna truckar byts ut mot eldrivna.
Investeringar i solpaneler genomfördes och antal enheter
med solpaneler ökade till 12 stycken, jämfört med 9 före-
gående år.
Installation av sensorer för att i detalj kunna följa energi-
användningen i utrustningar och processer.
Installation av ångfällor på pressar och värmeisolering
av ugnar minskar energiförlusterna och skapar bättre
arbetsmiljö.
Värmeåtervinning och läcksökning ökar energieffektiviteten
i utrustningarna för tryckluft.
Avtal med energibolagen optimerar tillgången till
elektrisk effekt och minskar kostnaderna.
Klimatåtgärder under året
Utsläpp av koldioxid uppkommer primärt från inköpt el
(75%) och förbränning av fossila bränslen, såsom naturgas,
eldningsolja och propan (23%), samt delvis från inköp av
fjärrvärme och -ånga (2%) och läckage av kylmedel (<1%).
Nyckeltalet påverkas både av positiva och negativa faktorer,
exempelvis:
Åtgärderna för ökad energieffektivitet bidrog till
minskade utsläpp av koldioxid.
Ökade inköp av fossilfri el minskade utsläppen av koldioxid.
Utvecklingen av produkter med mindre koldioxidavtryck
minskar utsläppen i kundledet. Med hjälp av koncernens
Product Carbon Footprint calculator (PCF) har koldioxid-
avtrycket för mer än 1 100 produkter beräknats. Verktyget
utgör ett värdefullt stöd för oss och våra kunder vid val av
råvaror i olika produkter.
Fyra enheter är certifierade enligt ISCC+ vilket visar att
biobaserade råvaror har ett hållbart ursprung i hela
produktions- och försörjningskedjan. Sammanlagt är
8 produkter eller produktgrupper certifierade.
HÅLLBARHET · MILJÖINFORMATION
Ton CO
2
e
Ton CO
2
e per MSEK försäljning
98
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Under året fortsatte arbetet med att sätta nya klimatmål
i enlighet med Science Based Targets initiative och till-
hörande kartläggning av utsläpp av koldioxid enligt
Scope 3 i GHG-protokollet.
Utbildningar kring klimatpåverkan har fortsatt genom-
förts inom koncernen. Ett exempel är en utbildnings-
insats vid HEXPOL TPE i Manchester (UK) som genom-
förts i samverkan med The Carbon Literacy Project. Målet
med utbildningen var att öka medarbetarnas kunskaper
och medvetenhet kring klimatförändringarna och minska
verksamhetens koldioxidavtryck. HEXPOL TPE har certi-
fikatet ”Bronze level Carbon Literate Organisation”.
Huvuddelen av förvärv av företag är i länder vars energi-
system i hög utsträckning är baserade på fossila källor.
Här gör HEXPOL nytta genom att dessa stegvis ställer
om till förnybar energi som del av HEXPOL:s klimatagenda.
Klimatrelaterade risker och möjligheter
TCFD (Task Force on Climate-related Financial Disclosures)
är ett marknadsdrivet initiativ som lanserades år 2017.
Syftet är att utveckla rekommendationer för frivillig och
Område TCFD-rekommendationer Kommentarer
STYRNING • Beskriv styrelsens insikt i och hantering av klimatrelaterade
risker och möjligheter.
• Beskriv ledningens roll i värdering och hantering av klimat-
relaterade risker och möjligheter.
Klimatrelaterade risker och möjligheter ingår i koncernens
övergripande riskhantering och affärsutvecklingsarbete.
Hållbarhetsfrågor och risker diskuteras vid minst ett
styrelsemöte per år. Styrelsen godkänner policyer och
mål och följer upp resultaten av arbetet. Risker och möj-
ligheter hanteras även i linjeorganisationen och i nätverk.
Klimatfrågorna tas regelbundet upp i Sustainability Council.
Ett bonussystem har införts med inriktning på koncernens
klimatmål.
STRATEGI • Beskriv de klimatrelaterade risker och möjligheter som
organisationen har identifierat på kort, medellång och lång
sikt.
• Beskriv effekterna av klimatrelaterade risker och möjlig-
heter på organisationens affärer, strategi och finans-
planering.
• Beskriv motståndskraften hos organisationens strategi mot
bakgrund av olika klimatrelaterade scenarier, inklusive ett
+2°C eller lägre-scenario.
HEXPOL har identifierat ett antal klimatrelaterade risker och
möjligheter. Oavsett vilket framtida klimatscenario som
kommer att gälla är omställningen till en verksamhet med
lägre beroende av fossila bränslen och råvaror av stor stra-
tegisk betydelse. I vårt fall kommer råvaruleverantörernas
omställning till återvunna och biobaserade material att få
stort genomslag i koncernens koldioxidavtryck. Viktiga inter-
na åtgärder är ökad energieffektivitet, minskat beroende av
fossil energi, samt utvecklingen av produkter med litet kol-
dioxidavtryck.
RISKHANTERING Beskriv organisationens processer för att identifiera och
värdera klimatrelaterade risker.
• Beskriv organisationens processer för att hantera klimat-
relaterade risker.
• Beskriv hur processer för att identifiera, värdera och hantera
klimatrelaterade risker är integrerade i organisationens
övergripande risk management.
Inom ramen för koncernens riskhanteringsprocess har
klimatrelaterade risker och möjligheter identifierats.
MÄTETAL
OCH MÅL
Redovisa vilka mätetal som organisationen använder för
att värdera klimatrelaterade risker och möjligheter i linje
med dess strategi- och risk managementprocesser.
Redovisa Scope 1-, Scope 2- och Scope 3-utsläpp av
växthusgaser och de relaterade riskerna.
• Beskriv de mått som organisationen använder för att
hantera klimatrelaterade risker och möjligheter och för
att mäta utfallet gentemot målen.
Koncernmålen inom energieffektivitet, minskade utsläpp av
koldioxid, samt utveckling av produkter med låg påverkan
på klimatet, har som syfte att minska bolagets påverkan på
klimatet. Under 2020 infördes ett nytt krävande klimatmål
med bäring på år 2025. Koncernen redovisar sedan länge
energianvändningen och utsläppen av koldioxid, samt anger
nyckeltal för dessa områden.
Risker
I vårt klimatscenario har vi utgått från att världen inte
lyckas med att begränsa utsläppen och att temperatur-
ökningen blir minst 2,5°C fram till år 2100. Klimatåtgärder
genomförs i politiken och i näringslivet men i för lågt
tempo. Beroendet av fossila bränslen minskar men ut-
släppen av växthusgaser fortsätter på alltför hög nivå.
Exempel på sannolika konsekvenser är extremväder,
översvämningar, torka, skogsbränder, vattenbrist, höjd
havsnivå och förändrade ekosystem. Baserat på dessa
HÅLLBARHET · MILJÖINFOARMATION
konsekvent rapportering av klimatrelaterade finansiella risker
och möjligheter. Nedan redovisas bolagets scenarioanalys i
huvudsak baserad på TCFD:s riktlinjer.
Klimatscenario
Klimatriskerna förvärras i takt med att hastigheten i den
globala uppvärmningen ökar. Enligt FN-rapporter som
publicerades 2022 ger vetenskapen det tydliga budskapet
att åtgärderna inom klimatområdet är otillräckliga (Adaption
Gap Report 2022: Too little, too slow; Climate adaption failure
puts world at risk). Det konstateras att ambitionerna i många
länder är höga men genomförandet av relevanta åtgärder
går för långsamt. De senaste tio åren var de varmaste som
registrerats och 2024 blev jordens medeltemperatur 1,55°C
högre än medeltalet för 1850–1900¹. FN konstaterar att om
insatserna inom klimatområdet inte intensifieras kommer
en temperaturhöjning som överstiger målet i Parisavtalet
att överskridas, vilket innebär att den globala temperatur-
ökningen inte hålls under 2°C eller begränsas till 1,5°C.
Detta kommer troligen att ytterligare påskynda myndigheters
lagstiftande åtgärder och öka övergångsriskerna på kort till
lång sikt.
1
WMO bekräftar att 2024 var varmaste året med 1,55°C högre temperaturer jämfört med förindustriella nivåer.
99
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Risk Konsekvenser Nuvarande situation Framtida situation
POLITISKA BESLUT
OCH LAGSTIFTNING
Regleringar, skatter och avgifter av-
seende fossila råvaror, bränslen och
utsläpp ökar. Ökade driftskostnader.
Ökade rapporteringskrav.
Påverkan av koldioxidskatter och
andra avgifter är begränsad vad det
gäller produktionsanläggningarna.
Skatter och avgifter har begrän-
sad påverkan på råvarupriserna.
Nuvarande rapporteringskrav inom
klimatområdet uppfylls.
En snabb och betydande ökning av
regleringar, skatter och avgifter ökar
kostnaderna för fossila bränslen och
råvaror. Skärpt kravbild för kapital-
anskaffning genom EU:s Taxonomi för
hållbara investeringar och ökade krav
på klimat-/hållbarhetsredovisning.
TEKNOLOGI-
UTVECKLING
Ökad användning av råvaror och
processer med lägre klimatpåverkan.
Satsningar på biobaserade och
återvunna råvaror genomförs inom
koncernen. Begränsad tillgång och
höga priser bromsar omställningen.
Positivt är om den globala tillgången
på biobaserade och återvunna råvaror
ökar. Positivt är att de existerande
produktionsprocesserna och utrust-
ningarna fungerar bra med biobase-
rade och återvunna råvaror. Negativt
för koncernen är om leverantörernas
omställning av råvaror och teknologi
går för långsamt, samt om konkurre-
rande teknologier tar över.
TILLGÅNG TILL
FOSSILFRI ENERGI
Ökad tillgång till fossilfri energi
minskar klimatpåverkan. Begränsad
tillgång och ökande priser bromsar
omställningen till en polymerindustri
med låg klimatpåverkan.
I ett historiskt perspektiv har
energikostnaden för koncernen
varit låg i förhållande till andra
kostnader. Omställningen till fossil-
fria energikällor sker gradvis enligt
mål och planer. Geopolitisk oro har
i hög grad förändrat spelplanen
både vad det gäller kostnader och
tillgång till fossilfri energi.
Samhällets omställning till fossilfria
energislag fortsätter. Fortsatt hög
prisnivå vilket påverkar energi-,
råvaru- och transportkostnaderna.
OMSTÄLLNINGSRISKER SOM KAN ORSAKAS AV GLOBAL TEMPERATURÖKNING (>2,5°C)
Risk Händelse Konsekvenser Nuvarande situation Framtida situation
AKUT Extrema vädersituationer
inträffar mer frekvent
(skyfall, stormar, tropiska
cykloner, jordskred,
extrema temperaturer,
skogsbränder, etc).
Betydande men tillfälliga
störningar av produktions-
anläggningar, transporter,
leverantörer och kunder.
Ökade driftskostnader och
minskade intäkter.
Anläggningar i USA rappor-
terar risk för tornado och
snöstormar. En anläggning
i Sri Lanka är utsatt för
översvämningar. Några
betydande produktions-
störningar har inte inträffat
vid våra anläggningar eller
hos leverantörer och
kunder.
Frekvensen av störningar
ökar och omfattar fler
produktionsanläggningar.
Detta gäller även leveran-
törernas och kundernas
produktionsanläggningar.
Även transporter kan
påverkas negativt i högre
utsträckning. Risk för ökade
kostnader i leverantörs-
kedjan. Risk för ökade
kostnader för försäkringar.
KRONISK Förändrat nederbörds-
mönster och förändrad
temperatur. Förhöjda
havsnivåer.
Betydande och långvariga
störningar av produktions-
anläggningar, transporter,
leverantörer och kunder.
Den globala produktionen
av naturgummi påverkas
negativt av ökande tem-
peraturer. Politisk oro
och strömmar av klimat-
flyktingar.
Två anläggningar i USA är
lokaliserade till områden
med långvarig vattenbrist.
En enhet i Sverige är utsatt
för översvämningsrisk
(har översvämmats vid
ett tillfälle). Även vid en
anläggning i Tjeckien finns
risk för översvämning.
Återkommande episoder
med höga temperaturer
försvårar verksamheten vid
ökat antal produktions-
anläggningar (arbetsmiljö-
risker). Frekventa över-
svämningar och kronisk
vattenbrist och vattenstress
påverkar fler anläggningar.
Negativ påverkan på till-
gången till naturgummi
påverkar inköpsstrategin.
FYSISKA RISKER SOM KAN ORSAKAS AV GLOBAL TEMPERATURÖKNING (>2,5°C)
MARKNAD OCH
FÖRTROENDE
Polymerbranschen stigmatiseras och
förknippas med fossila råvaror och
produkter. De omställningsprocesser
som pågår i värdekedjan uppfattas
som otillräckliga. Ändrade kundprefe-
renser där produkter med litet
klimatavtryck krävs. Investerare
visar tveksamhet inför branschen.
Svårt att hitta kompetent arbetskraft.
Förtroendet och varumärket har
inte påverkats men intresset kring
klimatfrågorna har ökat betydligt hos
kunder och investerare.
Om bolaget inte tillräckligt snabbt
klarar de ökande kraven på låg
klimatpåverkan av produkter och
processer, blir påverkan på varumärke
och marknadsposition betydande.
Nya aktörer i olika marknadssegment
uppträder med applikationer i kon-
kurrerande material.
HÅLLBARHET · MILJÖINFORMATION
förutsättningar har vi översiktligt bedömt hur verksamheten
kan komma att påverkas av fysiska klimatrisker (akuta,
kroniska), samt av de omställningsprocesser som genom-
förs i samhället (politiska beslut, lagstiftning, utveckling
av teknologier, förändringar av marknader). Vad det
gäller fysiska risker vid produktionsanläggningarna utgör
koncernens ”Risk Grading Matrix” en viktig informations-
källa.
100
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Förebyggande åtgärder och möjligheter
De viktigaste förebyggande åtgärderna omfattar:
Regelbunden inventering av klimatrelaterade risker.
Minskning av utsläppen av koldioxid genom energi-
effektivisering och ökad användning av fossilfria
energislag.
Utveckling av produkter med mindre koldioxidavtryck.
Produktion i satser (batch) vilket innebär att akuta
klimatrelaterade störningar vid en anläggning kan
kompenseras genom motsvarande produktion vid
en annan enhet.
Klimatförändringarna medför även tänkbara konkurrens-
fördelar för koncernen:
Ökad kostnadseffektivitet genom energieffektivisering.
Produktutveckling med inriktning på biobaserade och
återvunna råvaror.
Förorening
Standarden för redovisning av förorening berör koncernens
verksamhet på flera olika sätt, bland annat kring efterlevnad
av miljölagstiftning, miljöledningssystem, utsläpp till
atmosfären och vatten, markföroreningsfrågor, samt
användningen av råvaror och kemiska produkter. Dessa
frågeställningar är i högsta grad aktuella i samband med
förvärv av andra bolag. Åtaganden kring föroreningar och
användning av kemiska produkter återfinns i miljöpolicyn
som ingår i Materializing Our Values.
Väsentlighetsanalys
I väsentlighetsanalysen (sidan 93) klassificeras följande
områden i anslutning till Förorening:
Använda naturresurser effektivt och cirkulärt (vatten).
Säker användning av kemiska ämnen.
Uppfylla legala krav.
Systematiskt miljöarbete (ISO 14001).
Minska utsläppen och undvika störningar (buller, lukt,
stoft, VOC, markförorening, vattenförorening).
Genomföra hållbara och ansvarsfulla förvärv.
Resultatet av analysen blir att ovanstående områden
klassificeras som viktiga/mycket viktiga och hamnar
enligt koncernens terminologi inom kategorierna
”Grundläggande områden”, ”Utvecklingsområden”
och ”Fokusområden”.
Miljölagstiftning
Koncernen berörs av nationell och internationell lagstift-
ning inom miljöområdet. För de flesta av anläggningarna
krävs olika typer av tillstånd och i Sverige är samtliga
anläggningar tillstånds- eller anmälningspliktiga enligt
miljöbalken. Enheterna i Tjeckien, Belgien, Spanien, Italien,
USA, Mexiko, Sri Lanka och Kina har tillstånd som omfattar
miljöaspekter av hela verksamheten eller som avser sär-
skilda miljöfrågor, exempelvis utsläpp till atmosfären.
Några verksamheter i Polen, Tyskland och Turkiet omfattas
inte av något specifikt miljötillstånd.
Miljölagstiftning i form av EU-direktiv (REACH, RoHS,
CLP, WEEE, energieffektivisering, hållbarhetsredovisning;
se ordförklaringar), eller annan nationell/internationell lag-
stiftning, berör huvuddelen av koncernens verksamheter
och produkter. Cirka 40 procent av enheterna omfattas av
lagstiftning kring producentansvar för förpackningsavfall.
Miljöledningssystem
Införande av miljöledningsstandarden ISO 14001 är en
viktig del i koncernens hållbarhetsstrategi. Ett av huvud-
syftena med standarden är att identifiera de betydande miljö-
aspekterna och på ett systematiskt sätt minska risker och
påverkan på miljön. Ett annat viktigt syfte är att bidra till
att bolagen identifierar och hanterar legala krav och andra
krav.
Utsläpp till atmosfären
Utsläpp av lösningsmedel (VOC) och isocyanater uppstår
vid produktionen av polyuretanhjul. Utsläppen är reglerade
med gränsvärden i respektive lands miljölagstiftning och
reningsutrustningar är installerade. Utsläpp från vulkanise-
ringsprocesserna (vulkrök) vid tillverkningen av gummi-
profiler vid en anläggning i Sverige är reglerad via till-
ståndsvillkor och reningsutrustning. Utsläpp som kan
påverka närboende är stoft och luktande ämnen, något
som vid enstaka tillfällen orsakar klagomål. Stoftfilter
finns installerade vid de anläggningar där detta är relevant.
Användningen av fossila bränslen (olja, naturgas) ger upp-
hov till utsläpp av svaveldioxid (SO
2
) och kvävedioxider
(NO
x
). Utsläpp till atmosfären kan även uppstå vid olycks-
händelser eller andra okontrollerade situationer.
Utsläpp till vatten
Utsläppen av föroreningar till avloppsvatten är begränsade
och består huvudsakligen av organiska ämnen och närings-
ämnen från rengöring och sanitet. Avloppsvattnet behand-
las i kommunala reningsverk eller motsvarande
anläggningar. Vid några enheter släpps kylvatten, som inte
varit i direkt kontakt med produkter, till närliggande vatten-
drag. Mätningar av föroreningar i vatten förekommer vid
några anläggningar men vid flertalet enheter har miljö-
myndigheterna eller HEXPOL själva inte funnit det nödvän-
digt med regelbundna provtagningar.
För att minska risken för oönskade utsläpp till vatten
är förebyggande åtgärder genomförda, exempelvis olje-
avskiljare och invallning av kemiska produkter och oljor.
Saneringsutrustningar finns tillgängliga och personalen
tränas regelbundet i hur dessa används. Utsläpp till vatten
kan även uppstå vid olyckshändelser, bränder eller andra
okontrollerade situationer.
Förorenad mark och förorenade byggnader
Förorenad mark och förorenat grundvatten kan orsaka stora
kostnader i samband med krav på sanering. Begränsade
markföroreningar förekommer vid 1 anläggning (1). För-
oreningarna är av historisk karaktär och marksanering
pågår. Under 2024 förekom tre okontrollerade utsläpp
HÅLLBARHET · MILJÖINFORMATION
101
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
eller olyckor av betydelse för mark och grundvatten. En var
vid en anläggning i Italien där ett dammfilter brast som
följd av ett strömavbrott. De två andra var vid en anläggning
i Sverige. Där skedde ett mycket litet utsläpp av kimrök i
samband med en avlastning. Den andra var ett oljespill vid
påfyllning av en av oljetankarna.
På några byggnader består taken av eternitplattor som
innehåller asbest. Riskerna bedöms som små och föranleder
inte några åtgärder förrän taken ska bytas ut. Små mängder
asbest förekommer även i rörsystem vid någon enstaka
anläggning. I enlighet med lagstiftningen i Sverige har
koncernen inventerat fastigheterna med avseende på PCB.
Små ngder PCB förekommer i fönsterfogarna i några
byggnader och fogmassorna kommer att saneras när fönstren
efterhand byts ut. Riskerna för människor och miljö är
mycket låga.
I samband med företagsförvärv görs regelmässigt
bedömningar av risken för markföroreningar, förorenade
byggnader och andra miljöskador. Där det anses nödvändigt
genomförs provtagning av mark och grundvatten.
Kemiska ämnen
Inom koncernen används tusentals recept för att tillverka
blandningar med olika tekniska egenskaper. I recepten
ingår ett betydande antal kemiska ämnen och koncernens
mål är att riskerna med farliga ämnen ska minskas och där
det är möjligt ska sådana substanser fasas ut. Att uppfylla
EU:s kemikalielagstiftning (REACH), och liknande krav
kring riskminimering och märkning i andra länder/regioner,
är självklart viktigt för koncernens produktionsenheter.
Utöver direkta lagkrav är det många kunder som presenterar
egna listor med kemikalier som är förbjudna eller belagda
med restriktioner.
HEXPOL använder ett antal kemikalier som finns angivna
som SVHC (Substances of Very High Concern Candidate
List) i REACH. Koncernen använder inte kemiska ämnen i
kvantiteter som överskrider de gränsvärden som listas i
”Annex II Regulation (EC) No 166/2006”. Under året har
PFAS-ämnen uppmärksammats och fem medlemsländer
har föreslagit att samtliga ämnen (fler än 10 000) i denna
kategori ska fasas ut. PFAS förekommer i tiotusentals pro-
dukter över hela världen men har tyvärr egenskaper som
gör att de betraktas som ”evighetskemikalier”, d.v.s. de
bryts inte ner av naturliga processer i naturen. Förslaget har
presenterats för den europeiska kemikaliemyndigheten
ECHA för vidare beredning. Koncernen använder PFAS-
ämnen i högpresterande elastomerer (exempelvis fluor-
gummi) och undersöker för närvarande möjligheterna att
fasa ut PFAS. Via branschorganisationer ingår koncernen
i remissarbetet kring ECHA:s handläggning av ärendet.
I avsaknad av en globalt harmoniserad kemikalielag-
stiftning kan arbetet med utfasning av farliga ämnen bli
komplicerat. Vissa kemikalier kan vara förbjudna i en
region men samtidigt vara tillåtna någon annanstans.
Ett exempel är vissa typer av högaromatiska oljor (process-
oljor), med en halt av PAH som överstiger tre procent,
förbjudna inom EU men tillåtna i Kina, Mexiko och USA.
Oavsett olika krav i olika länder strävar vi efter att ge
kunderna möjlighet att välja produkter med så låg hälso-
och miljöpåverkan som möjligt. Vanliga frågor från kunder
rör koncernens eventuella användning av konfliktmineraler
(se Ordförklaringar). Sådana mineraler används endast
vid en anläggning och kontrollmekanismer är införda.
Område Resultat och kommentarer
MILJÖLAG-
STIFTNING
En överträdelse (noll) av miljölagstiftningen registrerades under året.
MILJÖLED-
NINGSSYSTEM
– Mål
Certifierade ledningssystem (ISO 14001) ska finnas vid samtliga anläggningar.
Inom en tvåårsperiod ska förvärvade bolag införa ISO 14001.
Certifierade
verksamheter
Under året certifierades de sista kvarvarande enheterna – en enhet i Italien samt
en i USA. Samtliga produktionsanläggningar för HEXPOL är nu certifierade enligt
ISO 14001. Standarden för arbetsmiljö (ISO 45001) är införd vid 6 enheter (4) i
Sri Lanka, Storbritannien, USA och Tjeckien. 7 anläggningar (7) i Sri Lanka,
Tjeckien och Tyskland är certifierade enligt standarden för energiledningssystem
(ISO 50001). Samtliga produktionsanläggningar utom 2 (båda i USA) är
certifierade enligt ISO 9001 (kvalitet).
UTSLÄPP TILL
VATTEN
Utsläpp av föroreningar till vatten är låga vid normala produktionsförhållanden. Inom ramarna för ISO 14001 finns rutiner
för att förebygga förorening samt hantera olyckshändelser, läckage, spill och andra oplanerade händelser.
OLYCKOR,
KLAGOMÅL
Under verksamhetsåret inträffade 3 olyckor (0) som påverkade miljön. 1 klagomål (1) från närboende angående störningar
från buller registrerades.
KEMISKA
ÄMNEN - Mål
Användningen av farliga kemikalier ska identifieras och kontrolleras. Där det är möjligt ska farliga ämnen fasas ut.
SVHC-ämnen Under året användes nästan 2 500 ton av kemiska ämnen som är klassade som SVHC (Substances of Very High Concern).
Bland ämnena fanns bland annat cykliska siloxaner, vissa ftalater, ETU, och blyföreningar.
Utfasning av
kemiska ämnen
Under 2024 ersattes ett tiotal av SVHC-ämnena med alternativ som är bättre ur miljö- och hälsosynpunkt.
%
0
20
40
60
80
100
20222021202020192018
2020
2021
2022
2023
2024
ISO 50001
ISO 45001
ISO 9001
ISO 14001
CERTIFIERADE LEDNINGSSYSTEM
HÅLLBARHET · MILJÖINFORMATION
102
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Åtgärder under året
Under året inträffade följande händelser som berör miljö-
lagar och förordningar:
Tillstånden och utsläppsvillkoren följdes upp genom
mätningar och inspektioner och 43 bolag (42) lämnade
särskilda miljörapporter till tillsynsmyndigheterna.
Tillsynsmyndigheterna genomförde inspektioner vid
24 anläggningar (25). Inga betydande avvikelser kunde
konstateras.
Miljömätningar, riskanalyser och kartläggningar genom-
fördes vid 36 anläggningar (37).
EU-direktivet kring energieffektivisering berör 14 enheter
och under året genomfördes energikartläggningar vid tre
anläggningar.
Vattenresurser och marina resurser
Standarden för vattenresurser och marina resurser berör
koncernens verksamhet i begränsad omfattning och endast
i samband med användning av vatten. Åtagande kring hus-
hållning med naturresurser återfinns i miljöpolicyn som
ingår i Materializing Our Values.
Väsentlighetsanalys
I väsentlighetsanalysen (sidan 93) klassificeras följande
områden i anslutning till Vattennresurser och marina resurser:
Använda naturresurser effektivt och cirkulärt (vatten).
Systematiskt miljöarbete (ISO 14001).
Resultatet av analysen blir att ovanstående områden klassi-
ficeras som viktiga och hamnar enligt koncernens termino-
logi inom kategorierna ”Grundläggande områden” och
”Utvecklingsområden”.
Vatten
Tillgång till vatten av god kvalitet är viktig och det finns
många goda skäl att hushålla med vatten. Huvuddelen av
enheterna är lokaliserade till områden som inte lider av
vattenbrist, eller där akvatiska ekosystem är hotade. Undan-
taget gäller 8 anläggningar, där det råder mellan till hög
vattenrelaterad risk. Vattenkonsumtionen i anläggningar är
dock relativt låg, så påverkan anses vara låg till försumbar.
Slutna kylsystem med recirkulerande vatten finns vid
huvuddelen av produktionsanläggningarna, men vid en
handfull enheter används vatten från brunnar och vatten-
drag utan recirkulation.
Åtgärder under året
Den sammanlagda förbrukningen påverkas av fluktuationer
i produktionsvolymerna samt av tillfälliga läckage och andra
störningar. För att minska vattenförbrukningen genomförs
regelbundet olika åtgärder, exempelvis tekniska lösningar,
läcksökning, förbättrade system för mätning av förbruk-
ningen, samt minskad bevattning utomhus. Vidare genom-
förs utbildningsinsatser för att öka medvetenheten kring
vattenfrågorna.
HÅLLBARHET · MILJÖINFORMATION
Område Resultat och kommentarer
VATTEN Vatten används framför allt till kylning, rengöring
och sanitära ändamål. God hushållning med
vatten är ett åtagande i koncernens miljöpolicy.
Vatten-
användning
Under 2024 var den totala vattenförbrukningen
1,4 miljoner m
3
(1,5 miljoner m
3
). Den historiska
lägre vattenförbrukningen 2020–2022 beror
på att historiska data kring vattenförbrukning
inte samlats in från förvärv som gjorts efter
respektive år.
Återanvändning
av vatten
Vid knappt hälften av anläggningarna finns
någon form av återanvändning eller recirkula-
tion av vatten, främst kylvatten.
VATTENFÖRBRUKNING
PER KÄLLA
Grund-
vatten
65%
Kommunalt
vatten 17%
Ytvatten
18%
VATTENFÖRBRUKNING
0
500 000
1 000 000
1 500 000
2 000 000
20222021202020192018
0
25
50
75
100
20212021202020192018
2020
2021
2022
2023
2024
Vattenförbrukning/försäljning, m
3
/MSEK
Vattenförbrukning, m
3
m
3
m
3
/MSEK
Biologisk mångfald och ekosystem
Standarden för biologisk mångfald och ekosystem berör
koncernens användning av naturgummi och biobaserade
råvaror. Åtagande kring hushållning med naturresurser
återfinns i miljöpolicyn som ingår i Materializing Our
Values.
Väsentlighetsanalys
I väsentlighetsanalysen (sidan 93) klassificeras följande
områden i anslutning till Biologisk mångfald och eko-
system:
Undvika påverkan på biologisk mångfald.
Uppfylla intressenters krav inom hållbar utveckling.
Resultatet av analysen blir att ovanstående områden klassi-
ficeras som viktiga och hamnar enligt koncernens termino-
logi inom kategorin ”Utvecklingsområden”.
Naturgummi
Naturgummi utvinns från den trögflytande mjölksaften
(latex) från ett antal trädarter där gummiträdet Hevea
Brasiliensis är det viktigaste. Gummiträdet växer i områden
med tropiskt klimat och ungefär 90 procent av världs-
produktionen kommer från Sydostasien. Det finns också
plantager i Sydamerika och Afrika. Ungefär 70 procent av
världsproduktionen används i däckindustrin.
Storskalig odling av gummiträd i plantager kan ge på-
verkan på de lokala ekosystemen, exempelvis att den natur-
103
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
liga regnskogen trängs undan och ersätts av monokulturer.
Andra negativa miljöaspekter är användning av bekämp-
ningsmedel och påverkan på vattendrag. Positiva aspekter
är att naturgummi är en förnybar råvara, samt att intresset
ökar för mer hållbara och småskaliga odlingsmetoder.
Koncernen har inga egna gummiplantager, utan all råvara
köps in via oberoende distributörer. Naturgummi används
i blandningar som produceras vid 27 anläggningar över hela
världen. Under året utgjorde naturgummi cirka 7 procent
(7) av den totala polymeranvändningen.
För inköp av förnybara råmaterial är efterlevnad av EU:s
avskogningsförordning (EUDR) säkrad. En liten andel (1%)
av den naturgummi som används vid anläggningen i Lesina
(Tjeckien) är certifierad enligt PEFC (Programme for the
Endorsement of Forest Certification) och FSC (Forest
Stewardship Council). Vidare är åtta produkter som
använder biobaserade plaster certifierade enligt ISCC+.
Andra biobaserade råvaror
Dryflex Green innehåller biobaserade polymerer och Lifo-
cork är ett kompositmaterial där råvara från korkek kombi-
neras med TPE. Produktlinjen RheVision innehåller natur-
fibrer från biobaserade råvaror, exempelvis avfallsprodukter
från kaktus, kokosnöt och ris. Den biobaserade råvaran kan
utgöra cirka 15 procent och i kombination med återvunnen
polypropen blir materialets koldioxidavtryck lågt jämfört
med traditionella polymerprodukter. Användningen av
råvaror med biologiskt ursprung är oförändrad och utgör
en blygsam andel av den totala användningen av råvaror.
Åtgärder under året
Under året togs fortsatta kontakter med leverantörer kring
tillgång på biobaserade och återvunna material. Produkter
med biobaserat innehåll marknadsfördes även aktivt mot
kunder, speciellt i Europa. Dock går utvecklingen långsamt
att öka andelen biobaserat i produktportföljen, mycket på
grund av ett högre pris som kunder inte vill betala. Inköpen
av sådana material ökar efterhand men i långsam takt.
Planerade åtgärder
Inom polymerindustrin pågår många olika utvecklingspro-
jekt med målet att minska användningen av fossilbaserade
råvaror och kemikalier. Det rör sig bland annat om gummi-
och plastpolymerer från biobaserade råvaror (exempelvis
från skogsråvara eller sockerrör), samt processoljor som
framställs från biologiska material och/eller tillverkas med
metoder med litet klimatavtryck. Vi för en kontinuerlig
dialog med olika kemi- och återvinningsföretag och testar
efterhand många av produkterna. Det kvarstår dock ett
antal frågetecken kring tekniska egenskaper, produktions-
volymer och kostnader.
Resursanvändning och cirkulär ekonomi
Standarden för resursanvändning och cirkulär ekonomi
berör koncernens användning av naturresurser i form av
råvaror (inklusive återvunna råvaror), uppkomsten av
avfall, samt utvecklingen av produkter som bidrar till håll-
bar utveckling. Åtaganden kring hushållning med natur-
resurser och utveckling av produkter som bidrar till cirkulär
ekonomi återfinns i miljöpolicyn som ingår i Materializing
Our Values.
Väsentlighetsanalys
I väsentlighetsanalysen (sidan 93) klassificeras följande
områden i anslutning till Resursanvändning och cirkulär
ekonomi:
Använda naturresurser effektivt och cirkulärt (material,
avfall).
Utveckla produkter som bidrar till hållbar utveckling.
Uppfylla legala krav.
Systematiskt miljöarbete (ISO 14001).
Bidra till hållbar utveckling i värdekedjan.
Uppfylla intressenters krav inom hållbar utveckling.
Resultatet av analysen blir att ovanstående områden klassi-
ficeras som viktiga/mycket viktiga och hamnar enligt kon-
cernens terminologi inom kategorierna ”Grundläggande
områden”, ”Utvecklingsområden” och ”Fokusområden”.
Polymera råvaror
Tillverkning och användning av polymera produkter
påverkar miljön. De olika stegen i produkternas livscykel
bidrar till miljöpåverkan och i tabellenpå nästa sida ges
exempel på miljöaspekter som kan förknippas med de
vanligaste råvarorna i koncernen. All påverkan är inte
negativ och polymera material kan exempelvis bidra till
energibesparing, ljuddämpning, hushållning med vatten,
minskad bränsleförbrukning i fordon och mycket annat.
Volymmässigt dominerar syntetiska polymerer men i vissa
blandningar används naturgummi (se Biologisk mångfald
och ekosystem). Termoplastiska elastomerer (TPE), termo-
plaster (TP), polyuretanplaster, metaller och färger är
andra exempel på viktiga råvaror.
Inom polymerindustrin pågår många olika utvecklings-
projekt med målet att minska användningen av fossil-
baserade råvaror och kemikalier och främja cirkulär
ekonomi. Det rör sig bland annat om återvunna plaster,
återvunnet gummi och återvunnen kimrök (exempelvis
via pyrolys). Vi samverkar med kemi- och återvinnings-
företag och testar många av råvarorna i våra produktions-
processer. Det kvarstår dock ett antal frågetecken kring
tekniska egenskaper, produktionsvolymer och kostnader.
HÅLLBARHET · MILJÖINFORMATION
104
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
HÅLLBARHET · MILJÖINFORMATION
Polymer Beskrivning Påverkan på hållbar utveckling
Syntetiskt gummi Ungefär 60 procent av världsproduktionen av syntetiskt
gummi används i däckindustrin. Råvarorna för tillverkning
av syntetiskt gummi kommer från petroleumindustrin
(råolja). Inom HEXPOL används många olika typer av
polymerer, exempelvis EPDM, SBR och NBR.
Miljöaspekterna av tillverkning och användning av syntetiskt
gummi är framför allt energianvändning, utnyttjande av
fossila råvaror, utsläpp till luft och vatten, samt avfall.
Exempel på positiva miljöaspekter är att gummi kan bidra
till lägre energianvändning och minskning av buller och
vibrationer. Syntetiskt gummi kan återvinnas, men fort-
farande är det stora volymer gummiavfall som används som
bränsle (exempelvis i cementindustrin) eller deponeras.
Termoplastiska
elastomerer
Termoplastiska elastomerer (TPE) utgör en familj av material
som delar egenskaper med gummi (flexibilitet, mjukhet),
men som samtidigt har typiska plastegenskaper (mångsidig-
het, återvinningsbarhet, processfördelar). Materialen används
exempelvis i tillämpningar inom medicinteknik, leksaker,
fordon och elektronik.
Konventionell TPE produceras från fossila råvaror (råolja).
De viktigaste miljöaspekterna är användningen av icke för-
nybara råvaror, utsläpp av klimatpåverkande gaser samt
avfall. En positiv miljöaspekt är att TPE kan återvinnas som
material. Som beskrivs på andra ställen i hållbarhetsrapporten
kan TPE innehålla biobaserade och återvunna råvaror.
Termoplaster Termoplaster (TP) har fördelen att de smälter när de värms
upp och stelnar när de kyls ner. De kan smältas om flera
gånger och är fullt återvinningsbara. Termoplasterna är lätta
att bearbeta med olika produktionsteknologier, exempelvis
formsprutning. Polyeten (PE), polypropen (PP) och poly-
vinylklorid (PVC) är exempel på termoplaster.
Konventionella termoplaster tillverkas från fossila petroleum-
produkter (miljöaspekter se TPE). Inom koncernen tillverkas
produkter som innehåller återvunna termoplaster och
biobaserade råvaror.
Materialgrupp Materialanvändning (ton) 2024 2023
Gummi
Jungfruligt fossilt 102 255 100 220
Återvunnet 1 137 982
Förnybart: Naturgummi 15 740 17 799
Förnybart: Övrigt 0 34
Plast
Jungfruligt fossilt 69 480 66 283
Återvunnet 39 088 42 858
Förnybart 39 15
Kimrök
Jungfruligt fossilt 76 713 81 211
Återvunnet 276 244
Övriga produktmaterial
Processoljor 53 470 52 843
Lösningsmedel 138 121
Färg och lim 49 37
Metall 5 460 3 504
Förpackningsmaterial
Kartong 4 275 8 143
Papper 104 67
Trä 9 060
Data ej
tillgängliga
Plast 1 637 2 680
Metall 28
Data ej
tillgängliga
Flera av koncernens senaste företagsförvärv har omfattat
bolag som använder återvunna polymera material som
råvara (almaak, McCann). Med start vid en anläggning i
Tjeckien installerar vi nu teknik för återvinning av gummi-
avfall via devulkanisering.
Andra råvaror
Vid tillverkningen av gummiblandningar används ett stort
antal andra råvaror och kemikalier, exempelvis kimrök,
processoljor, mjukgörare, antioxidanter, fyllmedel, reaktions-
kemikalier, lösningsmedel, färger och metaller. Lösnings-
medlen används huvudsakligen vid tillverkningen av
polyuretanhjul.
105
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
HÅLLBARHET · MILJÖINFORMATION
Produkter
I koncernens produktportfölj ingår flera produkter som
bidrar till cirkulär ekonomi (se tabellen nedan).
Produkter/produktgrupper Bidrag till cirkulär ekonomi
Dryflex Circular (TPE som innehåller återvunna råvaror). Dryflex Circular
MWR (TPE som innehåller nylon från återvunna fisknät)
Minskad användning av fossila råvaror. Dryflex Circular MWR bidrar till
minskad nedskräpning av haven.
Produkterna inom RheVision utgörs av polypropylenplast som är
förstärkt med naturfiber från växtavfall (ris, kokosnötter, hampa).
I RheVision ingår även produkter med återvunnen propylenplast.
Förutom bidraget till cirkulär ekonomi medför innehållet av biobaserade
råvaror (upp till 15%) och återvunnen plastråvara att produkternas
koldioxidavtryck minskar betydligt jämfört med traditionella plast-
produkter.
Upp till 100% av råvarorna till produkterna inom Anjaeco utgörs av
återvunnet fibermaterial (PA6, PA6.6, PET).
almaak köper in avfallsmaterial (exempelvis förbrukade heltäcknings-
mattor) och återvinner beståndsdelarna i bolagets återvinningsutrust-
ningar.
Truckhjul med återvunnen polypropenplast och naturfibrer. Återvinning av fossila råvaror och minskad klimatpåverkan.
Truckhjul av polyuretan med lång livslängd. Minskar behovet av ersättningshjul och minskar klimatpåverkan
Hela produktsortimentet inom TPE är återvinningsbart. Möjligheterna till återvinning är en av fördelarna med TPE. I de flesta
länder saknas dock effektiva återvinningssystem för TPE vilket minskar
återvinningsgraden.
Produkter (envelopes) för regummering av gummidäck. Förlänger däckets livslängd.
Återvunna gummiråvaror i produkter till bilindustrin (stänkskydd, golv-
mattor, stötfångare)
Minskar behovet av nytillverkade råvaror.
Område Resultat och kommentarer
PRODUKTER
– Mål
HEXPOL ska vara en föregångare inom polymerindustrin som leverantör av produkter som bidrar till hållbar utveckling.
Aktiviteter Arbetet med att vidareutveckla portföljen av produkter som bidrar till cirkulär ekonomi fortsatte.
RÅVAROR
– Polymerer
Användningen av polymera material
uppgick till nästan 228 000 ton
(240 000). Användningen av åter-
vunna polymerer uppgick till 40 000
ton (44 000). Volymen biobaserade
råvaror (exkl. naturgummi) uppgick till
39 ton (49).
Andra råvaror Exempel på andra råvaror som användes
under året är kimrök (cirka 81 000 ton),
processoljor (cirka 53 000 ton), samt ett
stort antal kemiska ämnen.
Vidare användes omkring 138 ton lös-
ningsmedel (VOC) (121), 49 ton färger
(37) samt cirka 5 500 ton metaller
(cirka 3 500).
Gummi – Jungfruligt
fossilt 45%
Gummi - Återvunnet
<1%
Gummi – Förnybart: Naturgummi
7%
Plast – Jungfruligt
fossilt 31%
Plast – Förnybart <1%
Plast – Återvunnet 17%
ANDEL AV POLYMERA MATERIAL
Förpackningar Inköpen av förpackningsmaterial
uppgick till cirka 4 300 ton kartong,
cirka 100 ton papper och cirka 1 600 ton
plast.
Trä 60%
Kartong 28%
Papper 1%
Metall <1%
Plast 11%
ANDEL AV FÖRPACKNINGSMATERIAL
106
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Område Resultat och kommentarer
AVFALL Att minska mängden avfall är ett åtagande i koncernens
miljöpolicy. Inom ramarna för ISO 9001 och ISO 14001
har många av produktionsenheterna egna mål och planer
för att minska kassationer och avfallsmängden.
Farligt avfall Mängden farligt avfall uppgick till 1 518 ton (1 759) och
utgjorde 6 procent (7) av avfallsmängden.
EXTERN BEHANDLING AV AVFALL
% AV TOTALA AVFALLSMÄNGDEN
Återvinning
37%
Förbränning med
energiåtervinning 9%
Återanvändning 7%
Deponi 36%
Annan ”recovery operation” 5%
Förbränning utan
energiåtervinning 3%
Annan bortskaffning av avfall,
inkl. förvaring 3%
HÅLLBARHET · MILJÖINFORMATION
Åtgärder under året
Under året så uppdaterades koncernens avfallsrapportering
och gjordes mer granulär i linje med kraven som sätts i EU:s
ESRS. Detta medförde att även återanvändning och andra
”recovery operations” än återvinning och återanvändning
nu följs upp. Jämförelser med föregående år är därför inte
helt jämförbara. En skillnad som dock går att utskilja är att
mindre avfall skickas till förbränning (10% jämfört med 16%
föregående år). En annan är att mer avfall hamnade på
deponi (38% jämfört med 34% föregående år). Arbetet med
lokala avfallsmål och handlingsplaner fortsatte under året.
Bland annat med inriktning på ökad segregering av avfall,
ökad återvinning samt utvärdering av möjligheterna att
sälja vissa avfallsfraktioner.
Planerade åtgärder, kostnader och investeringar
Åtgärder för att öka användningen av återvunna råvaror
kommer att fortsätta bland annat genom investeringar
i egen återvinningsutrustning för gummiavfall. Arbetet
med att minska spill och avfall kommer fortsatt att ha hög
prioritet.
Avfall
Ur miljösynpunkt är det positivt att andelen avfall som åter-
vinns ökar. Detta är ett resultat av mer krävande lagstift-
ning i många länder, men kan ytterst kopplas till en mängd
förebyggande åtgärder vid koncernens anläggningar. Syste-
matiken i ISO 14001, Lean Manufacturing och 5s är viktiga
verktyg för att minska kassation och uppkomsten av avfall.
Viktiga komponenter i hållbarhetsarbetet är att använda
råvaror på ett resurseffektivt sätt och minska mängden
produktionsavfall. Källsortering av avfall för extern åter-
vinning, samt intern återanvändning av plastavfall och
kimrök är några exempel på aktiviteter som kontinuerligt
genomförs. Volymen avfall som deponeras har ökat under
senare år och detta beror framför allt på att antalet produktions-
anläggningar har ökat i USA, där deponering är en
accepterad metod.
Vid nästan 40 procent av produktionsanläggningarna
finns återtagningssystem för träpallar, containrar och andra
transportförpackningar för produkter.
Avfallsklassificering (ton) 2024 2023
Ej farligt avfall
23 912 22 613
Farligt avfall
1 518 1 759
Totalt
25 430 24 372
Avfallskategori efter extern behandlingsmetod (ton) 2024 2023
Återanvändning
1 834
Data
ej till-
gängliga
Återvinning
9 499 9 711
Annan "recovery operation"
1 359
Data
ej till-
gängliga
Förbränning med energiåteranvändning
2 179 3 767
Förbränning utan energiåteranvändning
677 42
Deponi
9 178 8 272
Annan bortskaffning av avfall, inkl. förvaring
705 821
107
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
HÅLLBARHET · MILJÖINFORMATION · EU:S TAXONOMI
miljömål som är angivna i taxonomin. Bidraget kan ske
genom interna åtgärder, och/eller att bolagets produkter
underlättar för en intressent att bidra till något av miljö-
målen.
Inte motverka miljömål – Uppfyllandet av ett eller flera
av taxonomins miljömål får inte motverka de övriga
miljömålen.
Uppfylla grundläggande principer och normer – Här
avses konventioner och riktlinjer kring bland annat
arbetsmiljö och mänskliga rättigheter.
Ansluta till tekniska kriterier – För att en aktivitet
eller produkt ska kunna betraktas som hållbar finns
det inom taxonomin angivna specifikationer och
kriterier.
MSEK % J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N %
E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheternas omsättning (A.1)
0
Varav möjliggörande verksamheter E
Varav omställningsverksamheter T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Omsättningen hos de verksamheter som om-
fattas av taxonomin men som inte är miljö-
mässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
0
Omsättningen för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1 + A.2)
0
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättningen hos verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
20 437 100
TOTALT (A+B) 20 437 100
Den totala omsättningen motsvarar nettoförsäljningen
i koncernens årsredovisning.
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska
verksamheter
Kod
Omsättning
Andel av omsättningen år 2024
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Minimiskyddsåtgärder
Andel förenliga med taxonomikraven
(A.1) eller som omfattas av taxono-
mikraven (A.2) omsättning,
år 2023
Kategori möjliggörande verksamhet
Kategori omställningsverksamhet
ANDEL AV OMSÄTTNING
Andel av omsättningen/total omsättning
Område
Taxonomiförenlighet
per mål
Mål som omfattas av
taxonomin
CCM 0 % 0 %
CCA 0 % 0 %
WTR 0 % 0 %
CE 0 % 0 %
PPC 0 % 0 %
BIO 0 % 0 %
EU:s Taxonomi
Taxonomin för miljömässigt hållbara investeringar är en av
åtgärderna i EU:s handlingsplan för finansiering av hållbar
tillväxt och syftar till att EU skall uppnå fastställda miljömål
om grön omställning och klimatneutralitet till 2050. Taxo-
nomin ger möjlighet att identifiera och jämföra investeringar
som är nödvändiga för att nå en hållbar ekonomi. Avsikten
är att den ska ligga till grund för framtida standarder och
märkning av hållbara finansiella produkter. Bolag med mer
än 500 anställda ska redovisa omsättning, kapitalinveste-
ringar och operativa kostnader i enlighet med taxonomin.
Följande gäller enligt taxonomin:
Bidra till miljömål – För att vara hållbar enligt förordningen
ska verksamheten väsentligt bidra till minst ett av de sex
108
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
HÅLLBARHET · MILJÖINFORMATION · EU:S TAXONOMI
MSEK % J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N %
E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheternas omsättning (A.1)
0
Varav möjliggörande verksamheter E
Varav omställningsverksamheter T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Kapitalutgifter för de verksamheter som om-
fattas av taxonomin men som inte är miljö-
mässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
0
Kapitalutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1 + A.2)
0
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter för verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
637 100
TOTALT (A+B) 637 100
De totala kapitalutgifterna inkluderar investeringar i materiella anläggningstillgångar,
immateriella tillgångar samt nyttjanderättstillgångar före avskrivningar och omvärder-
ingar. Kapitalutgifterna inkluderar även investeringar i materiella anläggningstillgångar,
immateriella tillgångar och nyttjanderättstillgångar som kommer från rörelseförvärv.
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska
verksamheter
Kod
Kapitalutgifter
Andel av kapitalutgifterna år 2024
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Minimiskyddsåtgärder
Andel förenliga med taxonomikraven
(A.1) eller som omfattas av taxono-
mikraven (A.2) kapitalutgifter,
år 2023
Kategori möjliggörande verksamhet
Kategori omställningsverksamhet
ANDEL AV KAPITALUTGIFTER (CAPEX)
Andel av kapitalutgifter/total kapitalutgifter
Område
Taxonomiförenlighet
per mål
Mål som omfattas av
taxonomin
CCM 0 % 0 %
CCA 0 % 0 %
WTR 0 % 0 %
CE 0 % 0 %
PPC 0 % 0 %
BIO 0 % 0 %
För att påverka utvecklingen i riktning mot nettonollutsläpp
av koldioxid lägger förordningen i ett första steg tyngdpunkten
på aktiviteter som har mycket stor betydelse ur klimatsyn-
punkt. EU:s taxonomi är emellertid under utveckling men
förordningen omfattar för närvarande inte alla verksam-
heter och hållbarhetsinitiativ inom näringslivet. Följden av
taxonomins inriktning är att polymerföretag som HEXPOL
inte på något väsentligt sätt omfattas av taxonomins nuva-
rande riktlinjer och kriterier. Andelen ekonomisk aktivitet
som antingen är potentiellt tillämplig (eligible) eller helt
förenlig (aligned) med taxonomin är ingen eller minimal.
Således är koncernens andel av omsättningen som omfattas
av taxonomiförordningen 0 procent. Även andelen av
kapitalutgifterna (CAPEX) och driftskostnaderna (OPEX)
är 0 procent.
Vår uppfattning är att det inom koncernens produkt-
portfölj finns produkter som bidrar till hållbar utveckling.
Läs mer om detta på sidorna 31–33.
109
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
HÅLLBARHET · MILJÖINFORMATION · EU:S TAXONOMI
Redovisningsprinciper
I brist på regulatorisk vägledning i många avseenden
gällande taxonomin har HEXPOL funnit att det finns ett
brett tolkningsutrymme i flera delar av taxonomin. På
grund av detta har vi gjort egna interna avvägningar vad
gäller tolkningar. De aktuella tolkningarna som gjorts
för 2024 kan därför komma att ändras i framtiden om ny
vägledning tillkommer och marknadspraxis utvecklas.
I den utvidgning av taxonomin som presenterades under
2023 omfattas aktiviteter som är kopplade till hållbarhets-
målen vatten och marina resurser, cirkulär ekonomi,
förebyggande av förorening, samt biologisk mångfald
och ekosystem. Vår tolkning är att inga av koncernens
aktiviteter omfattas av utvidgningen av taxonomin.
ANDEL AV DRIFTSUTGIFTER (OPEX)
OBLIGATORISK INFORMATION OM KÄRNKRAFTS- OCH
FOSSILGASRELATERAD VERKSAMHET
MSEK % J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N %
E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheternas omsättning (A.1)
0
Varav möjliggörande verksamheter E
Varav omställningsverksamheter T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Driftsutgifter för de verksamheter som om-
fattas av taxonomin men som inte är miljö-
mässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
0
Driftsutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1 + A.2)
0
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter för verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
950 100
TOTALT (A+B) 950 100
De totala driftsutgifterna motsvarar kostnader för forskning och utveckling,
underhåll och reparation samt alla övriga kostnader som rör dagligt underhåll
av materiella anläggningstillgångar.
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska
verksamheter
Kod
Driftsutgifter
Andel av driftsutgifter år 2024
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Minimiskyddsåtgärder
Andel förenliga med taxonomikraven
(A.1) eller som omfattas av taxono-
mikraven (A.2) driftsutgifter,
år 2023
Kategori möjliggörande verksamhet
Kategori omställningsverksamhet
Andel av driftsutgifter/total driftsutgifter
Område
Taxonomiförenlighet
per mål
Mål som omfattas av
taxonomin
CCM 0 % 0 %
CCA 0 % 0 %
WTR 0 % 0 %
CE 0 % 0 %
PPC 0 % 0 %
BIO 0 % 0 %
Kärnkraftsrelaterad verksamhet J/N Fossilgasrelaterad verksamhet J/N
Företaget utför, finansierar eller har exponeringar mot forskning, utveckling,
demonstration och utbyggnad av innovativa elproduktionsanläggningar som
producerar energi från kärntekniska processer med minimalt avfall från bränsle-
cykeln.
NEJ Företaget utför, finansierar eller har exponeringar mot
uppförande eller drift av elproduktionsanläggningar som
producerar el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
NEJ
Företaget utför, finansierar eller har exponeringar mot konstruktion och säker
drift av nya kärntekniska anläggningar för att producera el eller processvärme,
inklusive för fjärrvärme eller industriella processer såsom väteproduktion, samt
säkerhetsuppgraderingar av dessa, med bästa tillgängliga tekniker.
NEJ Företaget utför, finansierar eller har exponeringar mot
konstruktion, renovering och drift av kraftvärmeanläggningar
som använder fossila gasformiga bränslen.
NEJ
Företaget utför, finansierar eller har exponeringar för säker drift av befintliga
kärntekniska anläggningar som producerar el eller processvärme, inklusive för
fjärrvärme eller industriella processer såsom väteproduktion från kärnenergi,
samt säkerhetsuppgraderingar av dessa.
NEJ Företaget genomför, finansierar eller har exponeringar
mot konstruktion, renovering och drift av värmealstrings-
anläggningar som producerar värme/kyla med hjälp av
fossila gasformiga bränslen.
NEJ
110
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
´
HÅLLBARHET · SOCIALT ANSVAR
Den egna arbetskraften
Som en viktig del av strategin för hållbar utveckling strävar
vi efter att attrahera, utveckla och behålla engagerade och
kompetenta medarbetare. Åtaganden kring hälsa och säker-
het samt mänskliga rättigheter återfinns i uppförandekoden
och arbetsmiljöpolicyn vilka ingår i Materializing Our
Values.
Väsentlighetsanalys
I väsentlighetsanalysen (sidan 93) klassificeras följande
områden i anslutning till Den egna arbetskraften:
Säkra arbetsmiljöer.
Attrahera och behålla medarbetare.
Uppfylla legala krav.
Bidra till jämställdhet och mänskliga rättigheter.
Resultatet av analysen blir att ovanstående områden klassi-
ficeras som viktiga/mycket viktiga och hamnar enligt
koncernens terminologi inom kategorierna ”Grundläggande
områden”, ”Utvecklingsområden” och ”Fokusområden”.
Medarbetare
Tillfredsställelse med arbetet, personlig utveckling, lön och
karriärmöjligheter är viktiga faktorer för många anställda.
Varje enskilt koncernbolag har ansvar för att hantera personal-
frågorna i överensstämmelse med koncernens riktlinjer och
med respektive lands lagstiftning och kultur. Medarbetarna
har rätt att bilda och ansluta sig till fackföreningar och rätt
till kollektiva förhandlingar. De har även full insyn och
medbestämmanderätt i enlighet med bestämmelserna i
nationell lagstiftning. Det finns en koncernövergripande
jämställdhetspolicy och det är ett tydligt budskap från
koncernledningen att eftersträva högre andel kvinnor i
samband med extern och intern rekrytering till olika tjänster.
Koncernen erbjuder ersättningar som minst uppfyller
minimikraven i lagstiftningen och som är fullt anpassade till
marknaden i de länder där vi bedriver verksamhet. Rörlig
ersättning som baseras på prestationer inom hållbarhets-
området förekommer i delar av koncernen.
Hälsa och säkerhet
Tyngdpunkten i arbetsmiljöarbetet ligger på förebyggande
åtgärder, exempelvis riskanalyser, system för att rapportera
incidenter, utbildning, ledningssystem för arbetsmiljö
(ISO 45001) och tekniska åtgärder. Ansvaret för att skapa
en god arbetsmiljö ligger hos de lokala ledningarna och för-
bättringsprogram utformas i samarbete med medarbetarna.
Riskanalyser, arbetsmiljömätningar och hälsoundersökningar
genomförs regelbundet inom koncernen. Vid merparten av
enheterna i USA finns ”HEXPOL Compounding Americas
Safety Team”, där viktiga komponenter i programmet är att
dela med sig av goda exempel, samt att erfarenheter av
olyckor och incidenter analyseras och snabbt sprids vidare.
Mänskliga rättigheter
Materializing Our Values har sin bakgrund i internationella
överenskommelser och riktlinjer kring mänskliga rättigheter,
socialt ansvar och hållbar utveckling, bland annat FN:s Global
Compact och standarden för socialt ansvar (ISO 26000).
Koncernens krav innebär att arbetsplatserna ska vara säkra,
utvecklande och uppfylla arbetsmiljö- och arbetsrättslag-
stiftningen. Ingen medarbetare får särbehandlas på grund
av kön, religion, ålder, funktionshinder, sexuell läggning,
nationalitet, politisk åsikt eller ursprung.
I koncernens värderingar markeras de anställdas rätt
att företrädas av fackföreningar eller andra arbetstagar-
representanter, liksom rätten till kollektiva förhandlingar
och avtal. I praktiken varierar omfattningen av anslut-
ningen beroende på politiska och kulturella förhållanden i
de länder där koncernen har verksamheter.
Jämställdhetsarbetet syftar bland annat till att skapa
balans mellan män och kvinnor vid anställning och karriär-
utveckling. Frågor som avser jämställdhet bedrivs decentra-
liserat genom jämställdhetspolicys, planer, utbildning och
andra aktiviteter.
Socialt ansvar
Materializing Our Values gäller på samma sätt över hela världen och koncernen ska
vara en god samhällsmedborgare och erbjuda säkra och utvecklande arbetsmiljöer.
Arbetsmiljöarbetet är inriktat på förebyggande åtgärder med visionen att inga olyckor
inträffar.
111
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
HÅLLBARHET · SOCIALT ANSVAR
Område Resultat och kommentarer
MEDARBETARE Medelantal anställda (FTE) under verksamhetsåret var 4 960
(5 050), varav 3 440 (3 533) inom affärsområdet HEXPOL
Compounding och 1 520 (1 514) inom HEXPOL Engineered
Products. Moderbolaget hade 8 anställda (7). HEXPOL är en
global koncern och 94 procent (94) av personalen finns
utanför Sverige.
Deltidsanställda 35 kvinnor och 39 män var under året deltidsanställda.
Behovsanställda 64 kvinnor och 187 män var under året behovsanställda.
Fördelning män
och kvinnor
Andelen kvinnor bland de anställda var under året 15 procent
(14). I HEXPOL:s styrelse är andelen kvinnor 43 procent
(50) och i koncernledningen 0 procent (0). Bland övriga be-
fattningshavare som ingår i lokal ledningsgrupp utgörs 39
personer av kvinnor (71), vilket motsvarar 22 procent (27).
Åldersfördelning 20 procent (22) av medarbetarna var <30 år, 54 procent
(54) mellan 30 och 50 år samt 26 procent (24) >50 år.
Medarbetare
med funktions-
variation
23 anställda hade någon form av funktionsvariation.
Personal-
omsättning
Personalomsättningen var 23 procent (23). Sammanlagt
lämnade 1 137 personer företaget under året.
Löne-, sociala
och pensions-
kostnader
Under året uppgick personalkostnaderna till 2 826 MSEK
(2 913).
Löner män och
kvinnor
Vid cirka 50 procent av enheterna i koncernen förekom
ingen eller mindre än 10% löneskillnad mellan män och
kvinnor. Vid cirka hälften av enheterna hade kvinnorna
högre lön än männen.
Tillräckliga löner Samtliga anställda hade löner som överskred definitionerna
på tillräcklig lön enligt kommande EU-direktiv.
Löneklyfta
högst betalda
personen/alla
anställda
För information om den årliga totala ersättningsgraden för
den högst betalda personen i förhållande till medelvärdet för
den totala ersättningen hänvisas till information i not 4 i de
finansiella rapporterna.
Utbildning och
personlig ut-
veckling
Antalet utbildningstimmar uppgick till cirka 60 000 (87 600),
varav produktionspersonal 30 400 timmar, tjänstemän
18 900 och chefer 10 300 timmar. Detta motsvarar
cirka 11 timmar (17,5) per anställd. I snitt hade män och
kvinnor lika många utbildningstimmar per anställd.
Utbildning i upp-
förandekoden
49 procent (60) av medarbetarna (cirka 2 400 personer)
deltog i information eller utbildning kring Materializing Our
Values. Informationen pågår kontinuerligt med nyanställda
som en viktig målgrupp och 871 nyanställda deltog.
Medarbetar-
samtal
3 282 medarbetare (3 929) deltog i utvecklingssamtal,
karriärutveckling eller annan bedömning av den egna
arbetsinsatsen. 495 kvinnor och 2 787 män deltog.
Medarbetar-
undersökningar
Under året genomfördes medarbetarundersökningar vid
21 enheter (19). Exempel på synpunkter och önskemål som
framfördes av medarbetarna rörde personlig utveckling,
utbildning, intern kommunikation och teambuilding.
Balans mellan
arbete och fritid
Ledighet av familjeskäl kan vara föräldraledighet och vård
av närstående. Inom koncernen förekommer dessa typer av
ledigheter enligt lagstiftningen i respektive land.
STYRELSEN
Kvinnor 43%
Män 57%
KONCERNLEDNING
n 100%
Kvinnor 0%
LEDNINGSGRUPPER KONCERNBOLAG
Män 78%
Kvinnor 22%
ANSTÄLLDA PER LAND
USA 30%
Belgien 1%
Sri Lanka 22%
Mexiko 8%
Tyskland 8%
Kina 8%
Sverige 6%
Tjeckien 5%
Storbritannien 4%
Spanien 4%
Italien 4%
112
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
HÅLLBARHET · SOCIALT ANSVAR
Område Resultat och kommentarer
HÄLSA OCH
SÄKERHET – Mål
Visionen är att det inte ska inträffa några olyckor på arbets-
platserna. Målet är att antalet olyckor ska minska. System för
incidentrapportering (near misses) ska finnas vid samtliga verk-
samheter.
Dödsolyckor Ingen dödsolycka för egna medarbetare (0) inträffade under
året. Ingen dödsolycka för entreprenörer inträffade under året.
Olyckor med
frånvaro (LWC)
Under året inträffade 160 arbetsplatsolyckor (123) med minst
en dags frånvaro. Ett olycksfall (5) inträffade för entreprenörer.
Cirka 40 procent (33) av enheterna rapporterade noll olyckor
under året. Under året ökade olycksfallsfrekvensen (LWC/miljon
arbetade timmar) jämfört med de senaste åren.
Förlorade
arbetsdagar
(LWD)
Arbetsolyckorna orsakade en sammanlagd frånvaro på
2 775 dagar (2 502).
Arbetsrelaterade
sjukdomar
Tre fall av sjukdomar som rör hud och andningsorgan (allergi,
eksem), 9 fall som rör skelett och muskler, samt två fall av
psykosomatisk sjukdom registrerades under året.
Skyddskommitté Skyddskommittéer, som är viktiga i det förebyggande arbetet,
finns vid 92 procent (94) av anläggningarna.
Near misses System för incidentrapportering (near misses) är införda vid
84 procent av anläggningarna (83). Under året registrerades
381 risksituationer (422) vilket i många fall resulterade i före-
byggande åtgärder.
Certifierade
ledningssystem
för arbetsmiljö
Ledningssystem för arbetsmiljö finns i någon form vid samtliga
koncernbolag och i många fall bygger systemen direkt på krav i
landets lagstiftning. I 6 fall (4) har bolaget valt att certifiera sig
enligt ISO 45001 (Storbritannien, USA, Tjeckien och Sri Lanka).
Utbildning i
hälsa och
säkerhet
Utbildningar i hälsa och säkerhet genomförs vid enheterna och
uppgick under året till 8 timmar per anställd (7). Nyanställda
är en viktig målgrupp. Första hjälpen, ergonomi, hantering
av farliga ämnen är några exempel på vad som tas upp vid
utbildningarna.
Riskanalyser,
arbetsmiljö-
mätningar,
medicinska
undersökningar
Vid 98% av enheterna genomfördes under året arbetsmiljö-
mätningar (exempelvis buller, damm och kemiska ämnen),
riskanalyser, och medicinska undersökningar (exempelvis
hörseltest).
Inspektioner
av arbetsmiljö-
myndigheter
Inom arbetsmiljöområdet inspekterades 16 enheter (16) av
arbetsmiljömyndigheterna. Förbättringsåtgärder genomfördes
enligt myndigheternas krav.
Överträdelser av
arbetsmiljölag-
stiftningen
Inga överträdelser av arbetsmiljölagstiftningen (0) registrerades
under året.
Incitaments-
program
Ungefär 40 procent av produktionsenheterna (40) har infört
belöningsprogram för goda insatser kring hälsa, säkerhet och
miljö.
MÄNSKLIGA
RÄTTIGHETER
Under året registrerades 0 avvikelser (0) vid koncernens enheter, eller hos leverantörerna, som kan hänföras till mänskliga
rättigheter.
Föreningsfrihet Samtliga anställda har rätt att företrädas av fackföreningar, liksom rätt till kollektivavtal. I medeltal var 44 procent av de
anställda fackligt representerade via kollektivavtal. Vid enskilda enheter varierar anslutningsgraden mellan 0 och 100 procent.
I Kina gäller enligt lag vissa begränsningar i föreningsfriheten.
Barnarbete,
tvångsarbete
0 fall av barnarbete och tvångsarbete (0) registrerades. Detta inkluderar även leverantörer.
Jämställdhet och
motverkande av
diskriminering
Formella jämställdhetsplaner finns vid 40 procent (42) av enheterna och under året genomförde 21 enheter (19) åtgärder
som främjar jämställdhet, exempelvis i samband med rekrytering och anställning av funktionsnedsatta medarbetare. 3 fall
(5) av diskriminering registrerades under året.
Våld och
trakasserier
2 incidenter (11) med våld och trakasserier registrerades under året.
Förlorade arbetsdagar/miljon
arbetade timmar
Arbetsolycksfall/miljon
arbetade timmar
0
3
6
9
12
15
18
20222021202020192018
2020
2021
2022
2023
2024
ARBETSOLYCKOR
Förlorade arbetsdagar/miljon
arbetade timmar
Arbetsolycksfall med frånvaro/
miljon arbetade timmar
REGISTRERADE INCIDENTER
(NEAR MISSES)
Tunga lyft,
repetitivt
arbete 9%
Fall och halk-
olyckor 24%
Skär- och
brännskador
och andra
orsaker 31%
Farliga ämnen 6%
Maskiner och
utrustningar
30%
ORSAKER TILL ARBETSOLYCKOR
Maskiner,
utrustningar
27%
Fall- och
halk olyckor
25%
Tunga lyft,
repetitivt
arbete 30%
Farliga ämnen 1%
Skär- och bränn-
skador och liknande
orsaker 17%
113
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
HÅLLBARHET · SOCIALT ANSVAR
Åtgärder under året
Koncernens uppförandekod och policys (Materializing Our
Values) ger vägledning till koncernbolagen och det praktiska
genomförandet sker i huvudsak vid produktionsenheterna.
Som framgår av tabellen ovan genomfördes under året ett
stort antal åtgärder som rör den egna arbetskraften, exempel-
vis utbildningsinsatser, möten i skyddskommittéer, arbets-
miljömätningar, medarbetarundersökningar och mycket
annat. Detta visar ett engagerat och systematiskt arbete i
frågor som rör personalens välbefinnande, motivation och
säkerhet.
Inom vissa områden pekar utfallet på förhållanden som
kräver större uppmärksamhet, exempelvis var nyckeltalet
för arbetsolyckor högre för 2024 jämfört med under de
senaste fem åren och personalomsättningen var högre vid
vissa enheter.
Planerade åtgärder, kostnader och investeringar
Att attrahera och behålla engagerade medarbetare är en
grundläggande förutsättning för framgångsrik affärsverk-
samhet. Åtgärderna för att bidra till medarbetarnas till-
fredsställelse med arbetet, personlig utveckling, lön och
karriärmöjligheter är därför fortsatt viktiga. Detsamma
gäller aktiviteter som bidrar till ökad jämställdhet och
skydd av mänskliga rättigheter.
Förebyggande insatser för att skapa säkrare arbetsmiljöer
kommer att fortsätta under överskådlig framtid. För att
uppnå nollvisionen att inga arbetsrelaterade olyckor ska
uppstå krävs systematiskt arbete, exempelvis genom tekniska
åtgärder, utbildning och uppföljning.
Arbetstagare i värdekedjan
Koncernens värderingar och ambitioner kring säker arbets-
miljö och mänskliga rättigheter ska tillämpas i värdekedjan.
I Materializing Our Values åtar vi oss att informera leveran-
törer och andra affärspartners om koncernens uppförande-
kod och kraven i Supplier Sustainability Guideline (Rikt-
linjer för leverantörer). Vi åtar också oss att utvärdera
leverantörernas hållbarhetsarbete.
Väsentlighetsanalys
I väsentlighetsanalysen (sidan 93) klassificeras följande
områden i anslutning till Arbetstagare i värdekedjan:
• Bidra till hållbar utveckling i värdekedjan.
Bidra till jämställdhet och mänskliga rättigheter.
Resultatet av analysen blir att ovanstående områden
klassificeras som viktiga/mycket viktiga och hamnar
enligt koncernens terminologi inom kategorierna ”Grund-
läggande områden” och ”Utvecklingsområden”.
Riktlinjer för leverantörer
Koncernen har tusentals leverantörer i bland annat USA,
Europa och Asien. Viktiga råvaror är polymerer, kemiska
ämnen, tillsatsämnen, metaller, lösningsmedel, förpackningar
och färger. Inköpen bygger på en gemensam process men är
decentraliserad till de operativa enheterna. Undantag görs
där inköp på affärsområdes- eller koncernnivå ger kostnads-
fördelar. Detta gäller exempelvis polymerer och tillsats-
ämnen.
Koncernens riktlinjer för leverantörer inom hållbar
utveckling (Supplier Sustainability Guideline) syftar till att
följa upp och engagera leverantörerna utan att skapa en allt-
för betungande administrativ arbetsbörda. I korthet innebär
riktlinjerna följande:
Alla leverantörer ska informeras om vår uppförandekod
och förväntas införa likvärdiga åtaganden i sina organisa-
tioner.
Leverantörer som uppfyller specifika kriterier, exempel-
vis förknippas med potentiella risker inom hållbar
utveckling, ska genomföra en självdeklaration. Deklara-
tionen görs på en digital plattform. I deklarationen intygar
leverantören att den följer relevant lagstiftning, arbetar
systematiskt med frågor som rör miljö och arbetsmiljö,
främjar mänskliga rättigheter, samt motverkar korrup-
tion.
I de fall där vi känner osäkerhet inför leverantörens
hållbarhetsarbete, eller identifierat betydande risker,
genomförs riktade revisioner.
Åtgärder under året
Som en del av den interna insamlingen av data till hållbar-
hetsrapporten ska samtliga koncernbolag ta ställning till
frågor kring mänskliga rättigheter i leverantörsledet. Under
året rapporterades inte några avvikelser.
Under 2024 skickades cirka 1 600 leverantörsutvärde-
ringar (1 700) ut via frågeformulär och 39 revisioner eller
platsbesök genomfördes (42). Sedan Supplier Sustainability
Guideline infördes har fler än 15 000 leverantörer tagit del
av koncernens riktlinjer (Steg 1). I Steg 2 uppmanas utvalda
leverantörer att göra en självdeklaration. Mer än 50 procent
(baserat på inköpskostnaderna) har gjort detta och intygat
att de accepterar koncernens uppförandekod.
Planerade åtgärder, kostnader och investeringar
Vi planerar att fortsätta arbetet med att utvärdera och
bedöma risknivåer hos våra leverantörer genom vårt arbete
med Supplier Sustainability Guideline. Detta gäller framför
allt första ledet av leverantörer.
Påverkade samhällen
I Materializing Our Values åtar vi oss att påverkan och
störningar i närområdet till produktionsanläggningarna
ska minimeras. Vidare har koncernen målsättningen att
vara en god samhällsmedborgare och bidra till positiv
samhällsutveckling på de platser där vi bedriver verksamhet.
Väsentlighetsanalys
I väsentlighetsanalysen (sidan 93) klassificeras följande
områden i anslutning till Påverkade samhällen:
Minska utsläppen och undvika störningar (buller, lukt,
stoft).
• Aktivt samhällsengagemang.
114
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
HÅLLBARHET · SOCIALT ANSVAR
Resultatet av analysen blir att ovanstående områden klassi-
ficeras som viktiga och hamnar enligt koncernens termino-
logi inom kategorin ”Grundläggande områden”.
Påverkan på samhällen
Vi har inte identifierat någon negativ inverkan på ursprungs-
befolkningar som orsakas av koncernens produktions-
anläggningar eller produkter. Vad det gäller uppströms i
leverantörskedjan är det sannolikt att viss negativ inverkan
orsakas av första ledet av leverantörer. Påverkan via ut-
vinning och framställning av vissa råvaror kan inte heller
uteslutas. För närvarande har vi inte genomfört någon
detaljerad riskanalys kring detta.
Vad det gäller påverkan och störningar på närboende till
produktionsenheterna så inträffar det vid enstaka tillfällen
utsläpp av stoft eller luktande ämnen. Orsakerna kan vara
ett haveri i ett stoftfilter eller någon annan teknisk omstän-
dighet. Tillfälliga bullerstörningar kan också inträffa. Sett i
ett femårsperspektiv har vi sammanlagt fått 19 klagomål
från närboende. Under 2024 inkom ett klagomål kring
buller och för höga ljudnivåer. Ambitionen är att alltid så
snabbt som möjligt genomföra förbättringsåtgärder. Ut -
släppen till luft och vatten från produktionsanläggningarna
är små och bedömningen är att detta inte orsakar någon
negativ påverkan på människors hälsa.
Åtgärder under året
Vi deltar aktivt i samhället, exempelvis genom samarbeten
med universitet, studiebesök från skolor, ”öppet hus” för
medarbetare och familjer, samt ekonomiskt stöd till hälso-
vård, idrott och kultur. Under 2024 kan följande aktiviteter
nämnas:
• Vid åtta anläggningar genomfördes ”öppet hus” med
sammanlagt omkring 700 deltagare.
Sju av enheterna genomförde aktiviteter med lokala
skolor, exempelvis kunskapsutbyte och information om
verksamheten. Ungefär 175 elever och lärare deltog i
dessa aktiviteter.
Drygt 19 enheter deltog i undervisning och utvecklings-
projekt med universitet, exempelvis examensarbeten,
praktikplatser och forskningsprojekt. RheTech LLC del-
tog fortsatt i samarbete mellan universitet och näringsliv
(Center for Bioplastics and Biocomposites) kring hållbara
lösningar för industriföretag, exempelvis biokompositer.
Sedan länge samarbetar koncernen med ”International
Institute for Industrial Environmental Economics
(IIIEE)” vid Lunds universitet i Sverige.
• Ett tiotal av enheterna deltar i lokala och nationella nät-
verk och branschorganisationer kring hållbar utveckling,
exempelvis kring standardisering, utveckling av fordon
med nettonollutsläpp (Polestar Project), klimatföränd-
ringar (Carbon Literacy Project) och användning av bio-
baserade råvaror (Nordisk Bioplastförening).
Koncernen bidrar med ekonomiskt stöd till lokala skolor,
sjukvård, sport och sociala aktiviteter. I många fall är
åtagandet långsiktigt och något som engagerar koncernens
medarbetare.
Fördelat ekonomiskt värde
Koncernen skapar ekonomiskt värde som fördelas mellan
olika intressenter, bland annat de lokalsamhällen där vi har
verksamhet. Det rör sig om anställda (löner och förmåner),
aktieägare (utdelning), kreditgivare (räntekostnader) och
samhället (skatt). Under 2024 fördelades 5 885
msek
(5 193). Leverantörskostnader är inte inräknade.
Konsumenter och slutanvändare
Koncernens direkta kontakter med konsumenter och slut-
användare är mycket begränsade. De färdiga polymerbland-
ningarna från HEXPOL Compounding köps av industri-
kunder som vanligtvis bearbetar materialet vidare. Kunderna
finns exempelvis hos tillverkare av komponenter till fordons-,
verkstads- och byggindustrin. De polymera materialen
hamnar i tusentals olika applikationer hos slutkunderna,
ofta efter en produktionskedja i flera led som leder fram till
användningen i en slutprodukt.
Produkter från HEXPOL Engineered Products utgörs
framför allt av hjul och däck (gummi, polyuretan, termo-
plaster), packningar till värmeväxlare, samt profiler till
tätningar (exempelvis till fönster). Positionen i värdekedjan
kommer därför närmare slutkunden.
Väsentlighetsanalys
I väsentlighetsanalysen (sidan 93) klassificeras följande
områden i anslutning till Konsumenter och slutanvändare:
Bidra till hållbar utveckling i värdekedjan.
Använda naturresurser effektivt och cirkulärt (material,
avfall).
Uppfylla legala krav.
2024 2023 2022 2021 2020
Anställda 2 826 2 913 2 443 2 073 1 994
Aktieägare 2 070 1 244 2 066 792 792
Kreditgivare 208 214 84 31 41
Samhället 781 822 761 673 446
Totalt 5 885 5 193 5 354 3 569 3 273
FÖRDELAT EKONOMISKT VÄRDE BLAND INTRESSENTER, MSEK
115
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
HÅLLBARHET · SOCIALT ANSVAR
Resultatet av analysen blir att ovanstående områden
klassificeras som viktiga och hamnar enligt koncernens
terminologi inom kategorierna ”Grundläggande områden”
och ”Utvecklingsområden”.
Kundkrav inom hållbar utveckling
Under ett tioårsperspektiv har kundernas aktiviteter inom
hållbar utveckling förändrats och kundkraven omfattar
numera många olika områden. Vissa krav har sitt ursprung
i miljölagstiftningen, exempelvis legala krav på säkerhets-
datablad för produkter (MSDS) och efterlevnad av kemikalie-
lagstiftningen REACH. Andra krav återspeglar kundernas
ökade ambitioner inom hållbar utveckling. Intresset för
produkter som innehåller biobaserade och/eller återvunna
råvaror har ökat och frågor som rör produkternas koldioxid-
avtryck har blivit allt vanligare.
Åtgärder under året
Vid 36 produktionsanläggningar genomförde kunderna
utvärderingar av vårt hållbarhetsarbete via revisioner och
frågeformulär. Resultaten av utvärderingarna blev som
helhet goda.
Under året utnyttjade ett antal kunder rapporteringssystemet
CDP för att få detaljerad information om koldioxid avtrycket
vid tillverkningen av deras produkter vid våra produktions-
anläggningar. Kunderna använder sig också av andra oberoende
utvärderingsplattformar, exempelvis Ecovadis där tre enheter
inom koncernen fick betyget ”Bronze”, två enheter belönades
med ”Silver”, en enhet erhöll ”Gold” och vår TPE-enhet i
Storbritannien erhöll ”Platinum”.
Som stöd för kunder att välja polymerblandningar med
lägre klimatavtryck har beräkningsverktyget ”Product
Carbon Footprint Calculator” lanserats och mottagits väl
av kunderna. Med hjälp av verktyget eller andra beräknings-
metoder har koldioxidavtrycket för drygt 1 100 produkter
beräknats och omkring 100 rapporter har delats med kunderna.
Livscykelanalyser (LCA) har genomförts för några produkter.
För mer information om projekt kring miljö anpassad
produktutveckling se sidorna 31–33 och 105.
Planerade åtgärder, kostnader och investeringar
De åtgärder som redovisas ovan kommer att fortsätta under
överskådlig framtid och med största sannolikhet även öka
kommande år.
Krav och förväntningar, % 2024 2023 2022 2021 2020
Utfasning av farliga kemiska ämnen 35 38 40 31 36
Införande av ISO 14001 65 69 66 51 45
Miljödeklaration av produkter 43 50 43 33 36
Biobaserade och återvunna råvaror 41 40 53 24 27
Information om produkternas koldioxidavtryck 53 33 30 20 23
Uppförandekod 69 56 68 56 45
Konfliktmineraler 82 69 74 58 61
Uppförandekod i leverantörskedjan 31 35 32 47 20
PROCENT AV ANTALET PRODUKTIONSENHETER SOM RAPPORTERAR
HÅLLBARHETSRELATERADE KRAV FRÅN KUNDER
116
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Affärsetik
Bolagets affärsprinciper ska kännetecknas av integritet, ansvar och god etik –
grundläggande principer som vi delar med leverantörer, kunder och andra intressenter
som berörs av vår verksamhet. Förebyggande av korruption är ett område med hög
prioritet. Materializing Our Values, som bland annat baseras på principerna i Global
Compact, ger stöd åt medarbetarna och skapar förtroende i samspelet med kunder
och andra intressenter.
HÅLLBARHET · AFFÄRSETIK
Väsentlighetsanalys
I väsentlighetsanalysen (sidan 93) klassificeras följande
områden i anslutning till Affärsetik:
God affärsetik och motverka korruption.
Bidra till hållbar utveckling i värdekedjan.
Uppfylla legala krav.
Resultatet av analysen blir att ovanstående områden klassi-
ficeras som viktiga och hamnar enligt koncernens termino-
logi inom kategorierna ”Grundläggande områden”,
”Utvecklingsområden” och ”Fokusområden”.
Område Resultat och kommentarer
GOD AFFÄRS-
ETIK – mutor,
korruption,
kartellbildning
0 fall (0) av mutor, korruption eller kartellbildning registrerades under året.
Utbildnings-
insatser
Drygt 2 400 medarbetare, varav 870 nyanställda, deltog under året i utbildningsinsatser kring Materializing Our Values. Vid
ungefär 95 procent av enheterna genomfördes riktade utbildningsinsatser kring antikorruption, konkurrensrätt,
kontrakthantering och andra relevanta ämnen. Ett koncernövergripande utbildningsprogram lanserades också under året.
Intern
utvärdering
Ledningarna för samtliga produktionsenheter genomförde självutvärderingar kring antikorruption enligt checklistor från
Global Compact. Resultaten från 2024 visar att koncernbolagen:
Utgår från åtagandena i Materializing Our Values i det interna policyarbetet.
Deklarerar nolltolerans mot mutor.
Genomför utbildning och information i ämnen som är relevanta för att motverka korruption och främja god affärsetik.
Har identifierat befattningar där det kan finnas risk för korruption och säkerställer utbildningar till personer i dessa
befattningar.
Har infört rutiner kring utbetalningar, gåvor och donationer.
Kräver att berörda medarbetare skriftligt bekräftar att de följer principerna kring motverkande av korruption. Har infört
sanktionssystem om avvikelser konstateras.
Har infört rutiner för uppföljning av åtgärderna mot korruption.
Informerar leverantörerna om principerna för att motverka korruption och avslutar avtal med leverantörer om principerna
inte följs.
Whistleblowing
– antal fall
Under 2024 inkom 1 rapport (1) för vidare handläggning och utredning. Relevanta åtgärder har vidtagits.
117
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
HÅLLBARHET · AFFÄRSETIK
Affärsetik och motverkande av korruption
I enlighet med Materializing Our Values och den tionde
principen i Global Compact, ska affärsprinciperna
kännetecknas av integritet och ansvarstagande. För
ett globalt företag är dessa frågor komplexa och synen
på vad som är normala affärsprinciper varierar mellan
olika länder och kulturer. Inom koncernen används
följande metoder för att styra och följa upp etik-
frågorna:
• Materializing Our Values gäller alla och ledningarna
för koncernens bolag har ansvaret att föra värder-
ingarna vidare inom sina organisationer. För
relevanta befattningshavare finns ett utbildnings-
program.
Vi följer löpande upp kostnader, utgifter och
intäkter.
Bolaget är särskilt uppmärksamt på etiska frågor i
relationer med affärspartners. Normal affärssed i
varje land ska beaktas, men om affärsprinciperna
inte stämmer överens med uppförandekoden så
ska vi avstå från affären eller vidta andra relevanta
åtgärder. Leverantörer måste deklarera att de efter-
lever vår uppförandekod.
Med hjälp av checklistor från Global Compact genom-
förs årliga utvärderingar av hur koncernbolagen
arbetar för att förebygga korruption, samt hur de
efterhand förbättrar de förebyggande åtgärderna.
Whistleblowing
Efterlevnaden av Materializing Our Values följs upp genom
interna kontroller. Medarbetare uppmanas att rapportera
misstänkta överträdelser till sina chefer eller andra lednings-
representanter. Om det inte är tänkbart eller möjligt att
rapportera till en överordnad, eller om det inte tas på allvar,
finns möjligheten att via whistleblowing (visselblåsnings-
policy) anonymt lyfta de misstänkta överträdelserna för extern
bedömning. Detta kan göras genom att skicka ett email till en
oberoende organisation. HEXPOL tolererar inte repressalier
mot en person som i god tro framför klagomål eller misstankar
om brott mot uppförandekoden.
Åtgärder under året
Som framgår av tabellen ovan genomfördes utbildnings-
insatser för nyanställda samt för befattningar där det kan
finnas risk för korruption och andra former av brister i
affärsetik. I koncernbolagens självutvärdering anser huvud-
delen av bolagsledningarna att de arbetat med de affärsetiska
frågorna med samma ambitionsnivå som tidigare år.
Ett koncernövergripande utbildningsprogram lanserades
under 2024 och cirka 400 medarbetare har hittills utfört
utbildningen.
Planerade åtgärder, investeringar och kostnader
Åtgärder som främjar god affärsetik kommer att vara mycket
viktiga. Arbetet med att fortsätta rulla ut det koncernövergri-
pande utbildningsprogrammet kommer fortsätta under 2025.
118
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Organisationen bakom GRI (Global Reporting Initiative)
har fastställt frivilliga övergripande standarder för hur företag
och andra organisationer ska rapportera om sina aktiviteter
inom hållbar utveckling. Redovisning enligt GRI ska ha
fokus på hållbarhetsaspekter som är väsentliga för organisa-
tionen och dess intressenter. Den ska omfatta såväl positiva
som negativa aspekter. Enligt kraven i GRI publicerar HEXPOL
ett index som visar de standarder och de upplysningar
(disclosures) som ingår i hållbarhetsredovisningen. Sid-
hänvisningarna avser HEXPOL:s års- och hållbarhets-
redovisning 2024.
Uttalande om användning: HEXPOL rapporterar enligt
GRI Standards för perioden 1 januari 2024 till 31 december
2024.
Användning av GRI: Universal Standard.
Tillämpliga GRI Standarder: GRI 1 (Foundation 2021),
GRI 2 (General Disclosures), GRI 3 (Material Topics) samt
ämnesspecifika standarder (Topic Standards).
GRI Standard/
Annan källa Upplysningar
Sida/kommentar
Utelämnad information
GRI 2: General
Disclosures 2021
2-1 Detaljer om organisationen 3, 14–15, 22
2-2 Enheter som inkluderas i hållbarhetsredo-
visningen
81, 88
2-3 Redovisningsperiod, redovisningscykel och
kontaktuppgifter
88
2-4 Korrigeringar från tidigare redovisningar 89
2-5 Externt bestyrkande 121
GRI Standard/
Annan källa Upplysningar
Sida/kommentar
Utelämnad information
GRI 2: General
Disclosures 2021
2-9 Struktur för styrning och sammansättning 37–41
2-10 Nominering och urval av styrelse 38–39
2-11 Styrelseordförande 39
2-12 Styrelsens och företagsledningens roll i
hanteringen av påverkan på miljö, ekonomi och
människor
40, 89–90
2-13 Delegering av ansvar för att hantera
påverkan på miljö, människor och ekonomi
89–90
GRI Standard/
Annan källa Upplysningar
Sida/kommentar
Utelämnad information
GRI 2: General
Disclosures 2021
2-6 Aktiviteter, värdekedja och andra affärs-
relationer
3, 7, 24–27, 92
2-7 Anställda 111
2-8 Arbetskraft som inte är anställd 111 Koncernen använder lokala entreprenörer
men har inget system för att följa upp antalet
personer. Antalet arbetsolyckor som rör entre-
prenörer följs upp och ingår i hållbarhetsredo-
visningen.
1. ORGANISATIONEN OCH DESS PRINCIPER FÖR REDOVISNING
3. STYRNING
2. AKTIVITETER OCH MEDARBETARE
GRI Index
GRI INDEX
119
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
GRI INDEX
GRI Standard/
Annan källa Upplysningar
Sida/kommentar
Utelämnad information
GRI 2: General
Disclosures 2021
2-14 Styrelsens roll i hållbarhetsredovisningen 89–90
2-15 Intressekonflikter 39
2-16 Kommunikation av allvarliga händelser till
styrelsen
89–90
2-17 Styrelsens samlade kunskap om hållbar
utveckling
44
2-18 Utvärdering av styrelsens prestation
avseende hållbar utveckling
39
2-19 Principer för ersättning 50–51
2-20 Process för att fastställa ersättning 51
2-21 Kvot mellan den högst betalda personen
i organisationen och medelersättningen för
samtliga anställda
64–65, 111
GRI Standard/
Annan källa Upplysningar
Sida/kommentar
Utelämnad information
GRI 2: General
Disclosures 2021
2-22 Uttalande om strategin för hållbar utveckling 93–94
2-23 Åtaganden i policyer 90
2-24 Tillämpning av åtaganden i policyer 90
2-25 Processer för att återställa negativ
påverkan
98–-99, 102–107,
113–117
2-26 Mekanismer för att söka rådgivning och
väcka frågor
113-115
2-27 Efterlevnad av lagar och regler 100, 112, 116, 126
2-28 Medlemskap i organisationer 89
GRI Standard/
Annan källa Upplysningar
Sida/kommentar
Utelämnad information
GRI 2: General
Disclosures 2021
2-29 Metod för intressentdialog 91–92
2-30 Kollektivavtal 112
4. STRATEGI, POLICYER OCH TILLÄMPNINGAR
5. INTRESSENTRELATIONER
GRI Standard/
Annan källa Upplysningar
Sida/kommentar
Utelämnad information
GRI 3: Material
Topics 2021
3-1 Process för att identifiera väsentliga
områden
93
3-2 Förteckning över väsentliga områden 93
MILJÖ
GRI 3: Material
Topics 2021
3-3 Hantering av väsentliga områden 95–109
GRI 301:
Materials 2016
301-1 Användning av material
301-2 Användning av återvunna material
103–105
104
6. VÄSENTLIGA OMRÅDEN
120
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
GRI Standard/
Annan källa Upplysningar
Sida/kommentar
Utelämnad information
GRI 302: Energy
2016
302-1 Energianvändning inom organisationen
302-3 Energiintensitet
302-4 Minskning av energianvändning
302-5 Minskning av energianvändning i produkter
och tjänster
96–97
96
96–97
95
GRI 303: Water
and effluents
2018
303-3 Vattenuttag
303-5 Vattenanvändning
102
102
GRI 304: Bio-
diversity 2016
304-2 Betydande påverkan på biologisk mång-
fald
102–103
GRI 305:
Emissions 2016
305-1 – 305-7 Utsläpp av växthusgaser och
andra utsläpp
97, 100–101 Utsläppen för en begränsad del av verksam-
heten redovisas. Totala Scope 3-utsläppen
håller på att kartläggas.
GRI 306: Effluents
and waste 2016
306-1 Utsläpp till vatten
306-2, 306-3, 306-4 Avfall, spill samt transport
av farligt avfall
100–101
106
GRI 308: Supplier
environmental
assessment
308-1 Nya leverantörer som granskats mot
miljökriterier
113
MEDARBETARE
GRI 403: Occupa-
tional health and
safety 2018
403-1–403-2, 403-4–403-6, 403-8–403-9
Ledningssystem, riskanalyser, deltagande,
utbildning, olycksfall
112
GRI 404: Training
and education
2016
404-1, 404-3 Utbildningstimmar per anställd,
utvecklingssamtal
111
GRI 405: Diversity
and equal oppor-
tunity 2016
405-1 Sammansättning av styrelse, ledning och
anställda
405-2 Kvot ersättning män och kvinnor
111
111
GRI 406: Non-
discrimination
406-1 Incidenter av diskriminering och vidtagna
åtgärder
112
EKONOMI OCH SAMHÄLLE
GRI 201: Econo-
mic performance
2016
201-1 Skapat ekonomiskt värde 114
GRI 205: Anti-
corruption 2016
205-2–205-3 Kommunikation och träning.
Incidenter och vidtagna åtgärder
116–117
GRI 206:
Anti-competitive
behavior 2016
206-1 Legala åtgärder kring konkurrensfrågor 116–117
GRI 413: Local
communities 2016
413-1 Deltagande i lokala samhällsaktiviteter 114
GRI INDEX
121
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
GLOBAL COMPACT
Global Compact GRI-indikatorer
MÄNSKLIGA RÄTTIGHETER
1. Företagen ska stödja och respektera internationellt proklamerade mänskliga rättigheter 103-2, 412-2, 413-1
2. Företagen ska försäkra sig om att de inte är delaktiga i kränkningar av mänskliga rättigheter 103-2, 414-1
ARBETSVILLKOR
3. Företagen ska upprätthålla föreningsfrihet och erkänna rätten till kollektiva förhandlingar 103-2, 102-41, 407-1
4. Företagen ska verka för avskaffande av alla former av tvångsarbete 103-2, 409-1
5. Företagen ska verka för avskaffande av allt barnarbete 103-2, 408-1
6. Företagen ska verka för avskaffande av all diskriminering vid anställning och yrkesutövning 103-2, 102-8, 406-1
MILJÖ
7. Företagen ska stödja försiktighetsprincipen vad gäller miljörisker 103-2, 102-11, 301-1
8. Företagen ska ta initiativ för att främja större miljömässigt ansvarstagande 103-2, 301-1, 302-4, 302-5
9. Företagen ska uppmuntra utveckling och spridning av miljövänlig teknik 103-2, 301-2, 302-4, 305-5
KORRUPTION
10. Företagen ska motarbeta alla former av korruption, inklusive utpressning och bestickning 103-2, 102-16, 205-2, 205-3
Styrelsen försäkrar att hållbarhetsrapporten på sidorna 87–121 har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen
och att den ger en rättvisande bild av koncernens hållbarhetsarbete och utfall för räkenskapsåret 2024.
Malmö den 21 mars 2025
Styrelsen
Tio principer kring ansvarsfullt
företagande
HEXPOL anslöt sig under 2017 till FN:s initiativ för ansvars-
fullt företagande, Global Compact. Koncernen blev därmed
en del av ett världsomspännande nätverk som idag består
av mer än 22 000 företag och organisationer, varav fler än
550 i Sverige. Koncernen deltar som Signatory.
Genom Global Compact stöder bolaget tio grundläggande
principer inom mänskliga rättigheter, arbetsvillkor, miljö-
hänsyn och motarbetande av korruption. De tio principerna
grundar sig på olika FN-konventioner, exempelvis deklara-
tionen om mänskliga rättigheter samt konventionen mot
korruption. Numera ansluter också de globala mål som FN
presenterade hösten 2015 till Global Compact. Under 2016
kopplade HEXPOL koncernmålen till de globala målen.
Communication on Progress (COP)
Det är ett krav att organisationer som anslutit sig till Global
Compact ska göra en årlig redovisning (Communication
on Progress; COP) av hur man uppfyller de tio principerna.
För att förenkla Communication on Progress utnyttjar
vi GRI Standards och i korsreferenstabellen nedan fram-
går det vilka indikatorer som är relevanta i samman-
hanget.
Global
Compact
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för år
2024 på sidorna 87–121 och för att den är upprättad i enlighet
med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FAR:s rekommendation RevR 12
Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en
annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med
den inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi
anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt
uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Malmö den 24 mars 2025
Joakim Falck Karoline Tedevall
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
REVISORNS YTTRANDE AVSEENDE DEN LAGSTADGADE HÅLLBARHETSRAPPORTEN
122
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
AVKASTNING PÅ EGET KAPITAL Resultat efter skatt, hänförligt till
moderbolagets aktieägare, i procent av genomsnittligt eget kapital,
exklusive innehav utan bestämmande inflytande.
AVKASTNING PÅ SYSSELSATT KAPITAL Resultat före skatt plus
räntekostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital.
EBITA Rörelseresultat, exklusive avskrivningar och nedskrivningar
på immateriella anläggningstillgångar.
EBITA-MARGINAL EBITA i procent av försäljningen.
EBITDA Rörelseresultat före av- och nedskrivningar.
EGET KAPITAL PER AKTIE Eget kapital, hänförligt till moder-
bolagets aktieägare, dividerat med antalet utestående aktier vid
periodens slut.
FÖRSÄLJNINGSTILLVÄXT JUSTERAT FÖR VALUTAKURS-
EFFEKTER Försäljning exkluderat valutakurseffekter jämfört med
försäljningen för motsvarande period föregående år.
FÖRSÄLJNINGSTILLVÄXT EXKLUSIVE SÅVÄL VALUTAKURS-
EFFEKTER SOM FÖRVÄRV Försäljning exkluderat valutakurseffekter
och förvärv jämfört med försäljningen för motsvarande period före-
gående år.
GENOMSNITTLIGT EGET KAPITAL Genomsnitt av de senaste fyra
kvartalens eget kapital.
GENOMSNITTLIGT SYSSELSATT KAPITAL Genomsnitt av de
senaste fyra kvartalens sysselsatta kapital.
INVESTERINGAR Inköp minus försäljning av immateriella och
materiella anläggningstillgångar exkl. vad som ingår i förvärv
och avyttringar av dotterföretag.
JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER Jämförelsestörande poster avser
integrations- och omstruktureringskostnader.
KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN Kassaflöde
från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapitalet.
KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN PER AKTIE
Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelse-
kapitalet dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier.
NETTOSKULD, NETTOKASSA Räntebärande skulder minus likvida
medel och räntebärande tillgångar.
NETTOSKULDSÄTTNINGSGRAD Räntebärande skulder minus
likvida medel och räntebärande tillgångar dividerat med eget kapital.
OPERATIVT KASSAFLÖDE Rörelseresultat exklusive jämförelse-
störande poster, minus avskrivningar och investeringar samt efter
förändring av rörelsekapital.
RESULTAT PER AKTIE Resultat efter skatt, hänförligt till moder-
bolagets aktieägare, dividerat med genomsnittligt antal utestående
aktier.
RESULTAT PER AKTIE EFTER UTSPÄDNING Resultat efter skatt,
hänförligt till moderbolagets aktieägare, dividerat med genomsnittligt
antal utestående aktier justerat för teckningsoptioners utspädnings-
effekt.
RESULTAT PER AKTIE JUSTERAT FÖR JÄMFÖRELSESTÖRANDE
POSTER/JUSTERAT RESULTAT PER AKTIE Resultat efter skatt
justerat för jämförelsestörande poster, hänförligt till moderbolagets
aktieägare, dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier.
RÄNTETÄCKNINGSGRAD Resultat före skatt plus räntekostnader
i förhållande till räntekostnader.
RÖRELSERESULTAT JUSTERAT FÖR JÄMFÖRELSESTÖRANDE
POSTER/JUSTERAT RÖRELSERESULTAT Rörelseresultat justerat
för jämförelsestörande poster.
RÖRELSEMARGINAL JUSTERAT FÖR JÄMFÖRELSESTÖRANDE
POSTER/JUSTERAD RÖRELSEMARGINAL
Rörelseresultat justerat
för jämförelsestörande poster i förhållande till försäljningen.
RÖRELSEMARGINAL Rörelseresultat i procent av försäljningen.
SOLIDITET Eget kapital i procent av balansomslutningen.
SYSSELSATT KAPITAL Balansomslutningen minskad med icke
räntebärande skulder.
VINSTMARGINAL FÖRE SKATT Resultat före skatt i procent
av försäljningen.
HEXPOL använder sig av alternativa nyckeltal kopplade till finansiell
ställning: avkastning på sysselsatt kapital, nettoskuld, nettokassa,
skuldsättningsgrad samt soliditet. Nyckeltalen används för att
bedöma möjlighet till utdelning, strategiska investeringar samt att
hantera finansiella åtaganden. Operativt kassaflöde används för
att se vilka medel som verksamheten genererar för att kunna göra
strategiska investeringar, amorteringar samt utdelningar. Resultat-
mått exklusive jämförelsestörande poster anser HEXPOL är värde-
fulla för investerare, för att förstå det underliggande resultatet före
jämförelsestörande poster. Försäljningstillväxt exklusive valutakurs-
effekter och förvärv är värdefulla nyckeltal för HEXPOL och investerare,
för att kunna följa den underliggande verksamhetens utveckling. För
avstämning av alternativa nyckeltal vänligen se Bokslutskommunikén
som finns tillgänglig på vår webbplats.
ARBETSRELATERAD SJUKDOM En arbetsrelaterad sjukdom orsakas
av långvarig exponering för någon speciell arbetsmiljöfaktor. Exempel
på faktorer är buller, damm och lösningsmedel.
ARBETSRELATERAD SKADA En arbetsrelaterad skada är en plötslig
händelse (olycka) som kan hänföras till arbetet och som ger upphov
till ett sår eller annan skada. Koncernen rapporterar arbetsrelaterade
skador som en olycka som orsakar mer än en dags frånvaro (Lost
Work Case; LWC). Frekvensen normeras genom att antalet arbets-
skador anges per miljon arbetade timmar.
CDP En organisation som bidrar med information till globala investe-
rare och finansiella institutioner om hur klimatfrågorna påverkar före-
tagen. Informationen samlas in genom att företagen frivilligt bidrar
med data.
CLP Classification, Labelling and Packaging är en EU-lagstiftning
som behandlar farorna med kemiska ämnen och blandningar och
hur användare ska informeras om dem.
CFC/HFC Gaser som innehåller klorfluorkarboner (CFC), klorfluorkol-
väten (HFC) och föreningar som innehåller fluor har negativa effekter
på miljön genom deras ozonnedbrytande egenskaper och påverkan på
klimatet.
COMPOUNDING/COMPOUNDS: Blandning/blandningar av polymera
material med tillsatser.
COP Communication On Progress är en årlig rapport som överlämnas
till FN och som redovisar hur koncernen arbetar med de tio principerna
i Global Compact.
CSRD Corporate Sustainability Reporting Directive. Ett nytt EU-direktiv
om företags hållbarhetsredovisning. Kraven omfattar samtliga stora
företag och samtliga börsnoterade företag inom EU. Moderföretag i en
stor koncern ska upprätta en hållbarhetsrapport för koncernen.
Ekonomiska definitioner
och ordlista
Ordlista
Ekonomiska definitioner
EKONOMISKA DEFINITIONER OCH ORDLISTA
123
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
ENERGIEFFEKTIVISERINGSDIREKTIVET EU-direktiv som infördes
under 2015 och som bland annat omfattar energikartläggningar hos
stora företag. Koncernen omfattas av direktivet och genomför energi-
kartläggningar.
ENERGIANVÄNDNING Koncernen redovisar både den direkta ener-
gianvändningen (användning av bränslen i egna energianläggningar)
och den indirekta förbrukningen (inköpt el och fjärrvärme).
EPD Environmental Product Declaration, är ett oberoende verifierat
dokument som ger transparent och jämförbar information om produk-
ters och tjänsters miljöpåverkan.
ESG Begreppet står för ”Environmental, Social and Governance”, det
vill säga miljö, socialt ansvar och ägarstyrning. Det kallas också ofta
för ”sustainability” eller hållbarhet.
EU:S TAXONOMI Taxonomin för miljömässigt hållbara investeringar
ger möjlighet att identifiera och jämföra investeringar som är nöd-
vändiga för att nå en hållbar ekonomi.
GHG Green House Gases, växthusgaser. Koncernen redovisar utsläppen
av växthusgasen koldioxid (CO
2
ekvivalenter) från energianvändningen,
dvs Scope 1 och Scope 2 enligt GHG Protocol.
GLOBAL COMPACT Ett initiativ från FN för ansvarsfullt företagande.
Deltagande organisationer åtar sig att stödja tio grundläggande
principer inom mänskliga rättigheter, arbetsvillkor, miljöhänsyn och
motarbetande av korruption. HEXPOL anslöt sig till Global Compact
under 2017.
GLOBALA MÅL Vid FN:s toppmöte 2015 antog världens stats- och
regeringschefer 17 Globala mål och Agenda 2030 för hållbar utveckling.
GRI Global Reporting Initiative har fastställt frivilliga övergripande
standarder för hur företag och andra organisationer ska rapportera
om sina aktiviteter inom hållbar utveckling.
GoO Guarantees of Origin är spårningscertifikat som bevisar
ursprunget för inköpt förnybar el.
HÅLLBAR UTVECKLING Begreppet avser en utveckling som ”till-
godoser dagens behov utan att äventyra kommande generationers
möjligheter att tillgodose sina behov”. Hållbar utveckling omfattar
ekologisk, social och ekonomisk hållbarhet.
HÅLLBARHETSRAPPORT Enligt ett EU-direktiv (2017) är det obli-
gatoriskt för stora bolag att hållbarhetsrapportera. Rapporten ska
innehålla de icke-finansiella upplysningar som behövs för förståelsen
av företagets utveckling, ställning, resultat och konsekvenserna av
dess verksamhet.
I-RECs, RECs Spårningscertifikat som bevisar att 1 MWh el
producerades från förnybar energi och tillfördes elnätet.
ISCC+ Certifiering som gör det möjligt för företag att på frivillig basis
visa att biobaserade råvaror har ett hållbart ursprung i alla produktions-
och försörjningskedjor inom livsmedels-, förpacknings-, foder- och
kemikalieindustrin.
ISO 9001 Internationell standard för kvalitetsledningssystem. År
2022 var 1 666 172 anläggningar över hela världen certifierade enligt
kraven i ISO 9001.
ISO 14001 Internationell standard kring miljöledningssystem. År
2022 var 744 428 anläggningar över hela världen certifierade enligt
kraven i ISO 14001.
ISO 14067 Internationell standard för beräkning av växthusgaser –
Klimatpåverkan från produkter.
ISO 26000 Internationell standard som ger vägledning kring hur
organisationer kan hantera frågor som rör socialt ansvar. Standarden
introducerades under 2010 och utgör bakgrund till HEXPOL:s upp-
förandekod. Det är inte möjligt att erhålla certifiering enligt ISO 26000.
ISO 45001 Internationell standard för hälsa och säkerhet. År 2022
var 512 069 anläggningar över hela världen certifierade enligt kraven
i ISO 45001.
ISO 50001 Internationell standard för energiledningssystem. År 2022
var 54 778 anläggningar över hela världen certifierade enligt kraven i
ISO 50001.
KOLDIOXID (CO
2
) Koldioxid bildas vid alla processer där kolinne-
hållande material förbränns, exempelvis vid förbränning av fossila
bränslen. Utsläppen av koldioxid ökar den globala uppvärmningen
(växthuseffekten). Koldioxidekvivalent (CO
2
e) är ett mått som
används för att jämföra utsläpp av olika växthusgaser genom att ta
hänsyn till deras förmåga att bidra till den globala uppvärmningen.
Genom att räkna om utsläpp av växthusgaser i koldioxidekvivalenter
kan man jämföra och summera effekten av de enskilda gasernas
utsläpp. Den enda växthusgas som är relevant för HEXPOL:s verksam-
het är koldioxid.
KONFLIKTMINERAL Tantal, tenn, guld och volfram kallas för kon-
fliktmineraler om de härrör från Demokratiska republiken Kongo och
närliggande länder. Benämningen har uppkommit eftersom det pågår
väpnade konflikter i regionen, där gruvverksamheten ofta bidrar till
fortsatta konflikter och leder till brott mot mänskliga rättigheter.
LCA Life Cycle Assessment (livscykelanalys) är en metod för att
åstadkomma en helhetsbild av hur stor den totala miljöpåverkan
är under en produkts livscykel från råvaruutvinning, via tillverknings-
processer och användning till avfallshanteringen, inklusive transporter
och energiåtgång i mellanleden.
LEAN MANUFACTURING Systematisk metod för att hantera resurser
på ett effektivt sätt. Syftet med Lean är att identifiera alla faktorer i
en produktionsprocess som inte skapar värde hos kunden.
MILJÖASPEKTER De delar av en organisations aktiviteter, produkter
eller tjänster som samspelar med miljön.
MILJÖRELATERADE KOSTNADER Kostnader som kan hänföras till
åtgärder för att förebygga, minska eller återställa miljöpåverkan som
orsakas av organisationens verksamheter. Motsvarande gäller för
kostnader inom arbetsmiljöområdet.
MILJÖRELATERADE INVESTERINGAR Investeringar för att före-
bygga och minska miljöpåverkan från organisationens verksamheter.
Motsvarande gäller för investeringar i bättre arbetsmiljö.
NOx Gasformiga oxider som bildas vid förbränningsprocesser genom
oxidation av kväve. Ämnena är skadliga för miljö och hälsa och orsakar
bland annat försurning och övergödning.
OEM Original Equipment Manufacturer, det vill säga termen för ett
företag som tillverkar den slutliga produkten som kan säljas på den
öppna marknaden.
PA Polyamid, en vanlig termoplast som ibland kallas nylon.
PAH Polyaromatiska kolväten är en grupp av flera hundra föreningar
som bildas när organiska material hettas upp eller förbränns ofull-
ständigt. Djurstudier har visat att flera PAH kan skada kromosomer
och orsaka cancer.
PARISAVTALET I Parisavtalet (2015), som är kopplat till FN:s klimat-
konvention, slås det fast att den globala temperaturökningen ska
hållas väl under 2°C och att man ska sträva efter att begränsa den till
1,5°C.
PCB Polyklorerade bifenyler, en grupp miljö- och hälsoskadliga
industrikemikalier med lång nedbrytningstid i miljön.
PFAS Samlingsnamn för en stor och komplex ämnesgrupp på mer än
10 000 identifierade högfluorerade ämnen med varierande egenskaper
och bred användning i samhället. Gemensamt för alla PFAS-ämnen är
att de är mycket svåra att bryta ner och vissa PFAS kan ha skadliga
effekter, både för människa och miljö. Alla PFAS-ämnen är syntetiskt
framställda och finns inte naturligt i miljön.
POLYMERER Långa kedjor av molekyler som utgör byggstenar i
gummi och plaster. Det finns bara en kemisk variant av naturgummi
men ett tjugotal varianter av syntetgummi. Genom tillsatser och
blandningar av olika slag, och i kombination med andra material som
metall och textil, får polymererna vitt skilda egenskaper.
PP Polypropen är en termoplast med låg densitet och hög hållfasthet.
REACH Kemikalielagstiftning inom EU som syftar till säkrare hantering
av kemikalier. Kemiska ämnen ska registreras för en viss användning
och särskilt farliga ämnen kan beläggas med restriktioner.
ROHS Restrictions of Hazardous Substances. EU-lagstiftning som
begränsar användningen av vissa miljö- och hälsofarliga ämnen.
SCOPE ENLIGT GHG PROTOCOL Redovisning av utsläpp av klimat-
påverkande gaser uttryckt som koldioxidekvivalenter. Scope 1: För-
bränning av fossila bränslen (bensin, olja och kol) för exempelvis till-
verkning i egenägda fabriker eller utsläpp från egenägda eller inhyrda
fordon/maskiner. Scope 2: Förbrukning av el, fjärrvärme och fjärrkyla.
Scope 3: Utsläpp från inköp av varor och tjänster, exempelvis logistik,
flygresor, taxi, hotellnätter och materialförbrukning.
SO
2
Svaveldioxid bildas då petroleumprodukter förbränns. Gasen
bidrar till försurning av vattendrag och mark. I högre koncentration
är svaveldioxid skadlig för människors hälsa.
TCFD Task Force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD)
ger rekommendationer för rapportering av klimatrelaterade finansiella
risker och möjligheter.
TP Termoplaster är plaster som blir elastiska eller formbara över
en viss temperatur och stelnar vid avkylning.
TPE Termoplastiska elastomerer är ett gummiliknande material som
kombinerar det vulkade gummits egenskaper med termoplastens
processfördelar.
UPPFÖRANDEKOD Riktlinjer för HEXPOL:s medarbetare och leve-
rantörer som berör affärsetik, miljö, arbetsförhållanden och socialt
ansvar. Koncernens uppförandekod kallas Materializing Our Values.
VOC Lättflyktiga organiska föreningar (Volatile Organic Compounds).
En grupp av organiska föreningar som lätt förångas i rumstemperatur.
Halten av lättflyktiga kolväten i luften har negativa hälso- och miljö-
effekter, bland annat bidrar de till bildandet av marknära ozon.
EKONOMISKA DEFINITIONER OCH ORDLISTA
124
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL TIOÅRSÖVERSIKT
MSEK 2024 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015
RESULTATRÄKNINGAR i sammandrag
Försäljning 20 437 22 046 22 243 16 005 13 424 15 508 13 770 12 230 10 879 11 229
Rörelsens kostnader –17 265 –18 470 –18 953 –12 931 –11 489 –13 465 –11 620 –10 244 –8 958 –9 265
Rörelseresultat 3 172 3 576 3 290 3 074 1 935 2 043 2 150 1 986 1 921 1 964
Finansnetto –171 –230 –46 –43 –80 –35 11 –18 –8 –21
Resultat före skatt 3 001 3 346 3 244 3 031 1 855 2 008 2 161 1 968 1 913 1 943
Skatt –781 –822 –761 –673 –446 –466 –515 –441 –-516 –550
Resultat efter skatt 2 220 2 524 2 483 2 358 1 409 1 542 1 646
1
527 1 397 1 393
BALANSRÄKNINGAR i sammandrag
Tillgångar
Anläggningstillgångar 18 167 16 103 16 019 12 236 10 817 12 116 9 698 7 048 6 423 5 868
Omsättningstillgångar 5 484 5 301 5 993 4 407 3 056 3 685 3 594 2 489 2 128 1 877
Likvida medel 1 233 1 103 1 541 1 320 1 200 1 624 1 164 813 1 297 978
Summa tillgångar 24 884 22 507 23 553 17 963 15 073 17 425 14 456 10 350 9 848 8 723
Eget kapital och skulder
Eget kapital 15 945 14 577 13 767 11 650 9 133 9 756 8 592 7 010 7 559 6 233
Räntebärande skulder 3 473 2 683 4 393 2 222 2 796 4 003 2 332 840 29 524
Övriga skulder och avsättningar 5 466 5 247 5 393 4 091 3 144 3 666 3 532 2 500 2 260 1 966
Summa eget kapital och skulder 24 884 22 507 23 553 17 963 15 073 17 425 14 456 10 350 9 848 8 723
KASSAFLÖDESANALYSER i sammandrag
Kassaflöde från den löpande verksamheten 2 696 3 525 2 593 2 406 2 376 2 361 1 806 1 699 1 710 1 760
Nettoinvesteringar i materiella och
immateriella anläggningstillgångar
–610 –684 –659 –304 –253 –286 –207 –195 –150 –118
Förvärv av verksamheter –895 –211 –1 512 –558 –412 –2 204 –2 190 –1 081 –295 –1 043
Kassaflöde från finansieringsverksamheten –1 280 –2 954 104 –1 366 –1 978 427 775 –823 –1 075 –479
Periodens kassaflöde –89 –324 526 178 –267 298 184 –400 190 120
Likvida medel vid årets början 1 103 1 541 1 320 1 200 1 624 1 164 813 1 297 978 826
Kursdifferens i likvida medel 219 –114 –305 –58 –157 162 167 –84 129 32
Likvida medel vid årets slut 1 233 1 103 1 541 1 320 1 200 1 624 1 164 813 1 297 978
NYCKELTAL
Genomsnittligt eget kapital,
msek 15 295 14 797 12 992 10 642 10 135 9 534 8 077 6 871 6 826 5 887
Genomsnittligt sysselsatt kapital,
msek 19 167 18 884 17 399 13 491 13 332 13 484 9 678 7 898 7 186 6 861
Avkastning på eget kapital, % 14,5 17,1 19,1 22,2 13,9 16,2 20,4 22,2 20,5 23,7
Avkastning på sysselsatt kapital, % 16,9 19,0 19,2 22,8 14,3 15,2 22,5 25,1 26,8 28,6
Försäljningstillväxt exkl valutakurseffekter, % –7 –6 25 25 –11 7 9 12 –4 11
Rörelsemarginal, % 15,5 16,2 14,8 19,2 14,4 13,2 15,6 16,2 17,7 17,5
Vinstmarginal före skatt, % 14,7 15,2 14,6 18,9 13,8 12,9 15,7 16,1 17,6 17,3
Resultat per aktie, före utspädning
sek
1
6,45 7,33 7,21 6,85 4,09 4,48 4,78 4,44 4,06 4,05
Resultat per aktie, efter utspädning
sek
1
6,45 7,33 7,21 6,85 4,09 4,48 4,78 4,44 4,06 4,05
Nettokassa,
msek –2 235 –1 575 –2 845 –899 –1 593 –2 376 –1 143 –27 1 268 454
Nettoskuldsättningsgrad, ggr –0,1 –0,1 –0,2 –0,1 –0,2 –0,2 –0,1 0,0 0,0 0,0
Soliditet, % 64 65 58 65 61 56 59 68 77 72
Eget kapital per aktie,
sek
1
46,29 42,32 39,97 33,82 26,53 28,34 24,96 20,37 21,96 18,11
Utdelning,
msek 2 067 1 240 2 067 792 792 774 671 1 635 585 413
Utdelning per aktie,
sek 6,00 3,60 6,00 2,30 2,30 2,25 1,95 4,75 1,70 1,20
Operativt kassaflöde,
msek 3 012 3 994 2 813 2 731 2 548 2 607 2 019 2 001 2 057 2 185
Kassaflöde från den löpande verksamheten,
msek 2 696 3 525 2 593 2 406 2 376 2 361 1 806 1 699 1 710 1 760
Kassaflöde från den löpande verksamheten per
aktie,
sek
1
7,83 10,23 7,53 6,99 6,90 6,86 5,25 4,94 4,97 5,11
Medelantal anställda 5 010 5 054 5 101 4 688 4 657 4 844 4 454 4 326 4 028 3 858
Antal anställda vid periodens slut 4 961 5 055 5 084 4 771 4 550 5 061 4 640 4 389 4 140 3 867
Försäljning per anställd,
msek 4,08 4,36 4,36 3,41 2,88 3,20 3,09 2,83 2,70 2,91
Finansiell
tioårsöversikt
1
Data per aktie är justerat för aktiesplit 10:1 maj 2015.
125
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
HÅLLBARHET I ETT TIOÅRSPERSPEKTIV
OMRÅDE 2024 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015
MILJÖ
Efterlevnad Antal överträdelser av miljölagstiftningen 1 0 2 1 1 3 2 3 1 2
Energi
1
Energianvändning, GWh 410 414 493
Energianvändning/försäljning, GWh/
msek 0,020 0,019 0,032
Energi från förnybara källor (el, biomassa,
biogas, solceller), % av total energi-
användning
40 33 19
Klimat
1
Utsläpp av koldioxid från energianvändning,
ton
2
80 763 89 653
163 179
Utsläpp av koldioxid/försäljning, ton/
msek 4,0 4,1 11,2
Vatten
Vattenförbrukning, 1 000-tal m
3
1 400 1 504 1 191 1 160 1 106 1 106 718 735 884 700
Vattenförbrukning/försäljning, m
3
/msek 68 68 54 72 82 71 54 60 81 68
Avfall
Avfallsmängd, ton 25 431 24 372 24 850 25 130 22 950 26 500 23 100 22 000 19 800 16 000
Avfallsmängd/försäljning, ton/
msek 1,3 1,1 1,1 1,6 1,7 1,7 1,8 1,8 1,8 1,6
Råvaror
Återvunna/biobaserade polymera material, %
av total användning (exklusive naturgummi)
18 19 16 10 8 8 15 15 18 1
Ledningssystem ISO 14001-certifierade anläggningar, %
av totala antalet
100 96 94 87 77 76 97 92 89 93
MÄNNISKOR
Medarbetare Antal medarbetare (medeltal) 4 960 5 050 5 101 4 688 4 657 4 844 4 454 4 326 4 028 3 858
Efterlevnad Antal väsentliga överträdelser av arbets-
miljölagstiftningen (böter, sanktioner)
0 0 3 2 0 3 0 0 1 0
Hälsa och
säkerhet
Arbetsolyckor, förlorade arbetsdagar,
antal/miljon arbetade timmar
15,9 12,1 11,9 12,3 10,1 12,9 12,8 15,2 15,1 15,9
Mångfald Andel kvinnor i koncernstyrelsen, % 43 50 67 67 57 57 57 57 43 29
Andel kvinnor i lokala ledningsgrupper, % 22 27 28 27 24 18 18 14 15 12
Utbildning Utbildning av medarbetare, timmar/anställd 11 18 22 20 17 32 26 22 19 23
Ledningssystem ISO 45001-certifierade anläggningar, % av
totala antalet
12 8 9 4 5 9 11 11 9 7
Uppförandekod
Rapporterade överträdelser av mänskliga
rättigheter, antal
0 0 0 0 0 2 1 1 1 0
Diskriminering, antal rapporterade fall 3 5 1 2 2 2 1 1 1 0
EKONOMI
Försäljning,
msek 20 437 22 046 22 243 16 005 13 424 15 508 13 770 12 230 10 879 11 229
Ekonomiskt värde fördelat bland
intressenter,
msek
3
5 885 5 193 5 354 3 569 3 273 3 357 2 989 3 658 2 559 2 366
Betalda skatter,
msek 781 822 761 673 446 466 516 441 515 550
1
Under 2024 gjordes en revidering av energi- och klimatdata för att säkerställa att historiska utsläpp innan förvärvsåret av förvärvade bolag är inräknade, i enlighet med GHG Protocol. I
samband med revideringen gjordes vissa justeringar i metodiken genom att samla in data från anläggningarna mer granulärt och därmed säkerställa en högre datakvalitet. Revideringen
gjordes för baslinjeåren 2018–2019, föregående år 2023 och nuvarande år 2024. På grund av denna avgränsning så redovisas ej siffror för energi och klimat för andra år inom en 10-års-
horisont. Resultatet blev högre historiska siffror än tidigare redovisat. Förändringen i metodik hade dock en mindre signifikant påverkan med ±5 procent avvikelse utifrån tidigare metodik.
2
Enligt GHG (Greenhouse Gas Protocol) redovisar HEXPOL Scope 1, d.v.s. utsläpp från direkt energianvändning (ex. eldningsolja, naturgas),
samt Scope 2, d.v.s. indirekt energianvändning (ex. inköpt el, fjärrvärme).
3
Ersättningar till leverantörer ingår inte.
Hållbarhet i ett
tioårsperspektiv
126
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
Årsstämma
Årsstämma hålls fredagen den 25 april 2025, kl 15.00
i Malmö.
Styrelsen har i enlighet med bestämmelserna i 7 kap. 4 a §
aktiebolagslagen och bolagets bolagsordning beslutat att
aktieägarna före stämman ska ha möjlighet att utöva sin
rösträtt genom poströstning. Aktieägare kan därmed välja
att utöva sin rösträtt vid stämman genom fysiskt delta-
gande, genom ombud eller genom poströstning.
Aktieägare som önskar deltaga vid årsstämman ska
dels vara införd i den av Euroclear Sweden AB förda
aktieboken per den 15 april 2025,
dels anmäla sitt deltagande till bolaget under adress
HEXPOL AB, ”Årsstämma”, c/o Euroclear Sweden,
Box 191, 101 23 Stockholm, per telefon 08-402 90 49
eller via webbplatsen www.hexpol.com alternativt avge
sin poströst senast den 17 april 2025.
Aktieägare, som låtit förvaltarregistrera sina aktier, måste
före den 15 april 2025 genom förvaltarens försorg inregi-
strera aktierna i eget namn för att få rätt att delta vid års-
stämman. Rösträttsregistrering som av aktieägare har
begärts i sådan tid att registreringen har gjorts av förvalta-
ren senast den 17 april 2025 kommer att beaktas vid fram-
ställningen av aktieboken. Förvaltaren bör således
underrättas i god tid före nämnda datum.
Vid anmälan ska namn, personnummer och telefon-
nummer samt aktieinnehav lämnas. Om deltagande sker
med stöd av fullmakt ska denna insändas till Euroclear
Sweden AB före årsstämman.
Aktieägare som utövar sin rösträtt genom poströstning
behöver inte särskilt anmäla sitt deltagande i stämman.
Poströstningsformulär finns tillgängligt på bolagets
webbplats.
Förslag till utdelning
Styrelsen föreslår årsstämman 2025 den 25 april en ordina-
rie utdelning om 4,20 sek per aktie.
Årsredovisningen
HEXPOL:s årsredovisning distribueras elektroniskt och kan
laddas ned från webbplatsen www.hexpol.com. För de aktie-
ägare som önskar den tryckta årsredovisningen tillsänd,
vänligen lämna namn och adress till ir@hexpol.com eller
beställ den via HEXPOL AB:s webbplats www.hexpol.com.
Finansiell information finns även tillgänglig på svenska
och engelska på HEXPOL AB:s webbplats www.hexpol.com.
Kalender för ekonomisk information
HEXPOL AB lämnar finansiell information vid följande
tillfällen:
AKTIVITET DATUM
Delårsrapport januari–mars 2025 25 april
Årsstämma 2025 25 april
Halvårsrapport januari–juni 2025 18 juli
Delårsrapport januari–september 2025 23 oktober
Bokslutskommuniké 2025 Januari/februari 2026
Aktieägar-
information
AKTIEÄGARINFORMATION
127
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
HEXPOL Compounding
HEXPOL Engineered Products
HEXPOL Huvudkontor
HEXPOL – EN GLOBAL KONCERN MED LOKAL NÄRVARO
EUROPA
l
3A MCOM S.r.l Grigno, Italien
l
almaak international Doberlug-Kirchhain, Tyskland
l
almaak international Krefeld, Tyskland
l
Berwin Rubber Ltd Dukinfield, Storbritannien
ll
Gislaved Gummi AB Gislaved, Sverige
l
HEXPOL AB Malmö, Sverige
l
HEXPOL Compounding SRL Eupen, Belgien
l
HEXPOL Compounding S.R.O Unicov, Tjeckien
l
HEXPOL Compounding GmbH Hückelhoven, Tyskland
l
HEXPOL Compounding (Lesina) S.R.O Lesina, Tjeckien
l
HEXPOL Compounding SLU Barcelona, Spanien
l
HEXPOL TPE GmbH Lichtenfels, Tyskland
l
HEXPOL TPE AB Åmål, Sverige
l
HEXPOL TPE Ltd Manchester, Storbritannien
l
MESGO ASIA (KAUCUK) Sekerpinar, Cayirova, Turkiet
l
MESGO Iride Colors S.r.l Garlasco, Italien
l
MESGO POLSKA Sp. Z o.o Tomaszow Masowiecki, Polen
l
MESGO S.p.A Carobbio degli Angeli, Italien
l
MESGO S.p.A Gorlago, Italien
l
Stellana GmbH Meckelfeld, Tyskland
l
Stellana AB Laxå, Sverige
l
Unión de industrias C.A. S.A. Corella, Spanien
l
VICOM 2002 S.L. Olderola, Spanien
AMERICAS
l
HEXPOL Aguascalientes Aguascalientes, Mexiko
l
HEXPOL Akron Akron, OH, USA
l
HEXPOL Burton Burton, OH, USA
l
HEXPOL Compounding – Querétaro Querétaro, Mexiko
l
HEXPOL Compounding Statesville Statesville, NC, USA
l
HEXPOL Dyersburg Dyersburg, TN, USA
l
HEXPOL Huntingdon Huntingdon, TN, USA
l
HEXPOL Kennedale Kennedale, TX, USA
l
HEXPOL Long Beach Long Beach, CA, USA
l
HEXPOL Middlefield Middlefield, OH, USA
l
HEXPOL San Luis Potosi San Luis Potosi, Mexiko
l
HEXPOL Tallapoosa Tallapoosa, GA, USA
l
HEXPOL TPE Americas LLC Broadview, IL, USA
l
HEXPOL Whitewater Whitewater, WI, USA
l
McCann Plastics North Canton, OH, USA
l
Preferred Compounding – Barberton Barberton, OH, USA
l
RheTech Colors Sandusky, OH, USA
l
RheTech Compounding Fowlerville, MI, USA
l
RheTech Compounding Whitmore Lake, MI, USA
l
RheTech Engineered Plastics Withmore Lake, MI, USA
l
Stellana US Lake Geneva, WI, USA
ASIEN
l
Gislaved Gummi Lanka Bokundara, Sri Lanka
l
Gislaved Gummi Qingdao Qingdao, Kina
l
HEXPOL Compounding Foshan, Kina
l
HEXPOL Compounding Qingdao Qingdao, Kina
l
Stellana China Qingdao, Kina
l
Stellana Lanka Horana, Sri Lanka
PRODUKTIONSENHETER OCH HUVUDKONTOR
128
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2024
HEXPOL AB (publ), Skeppsbron 3, SE-211 20 Malmö
Tel. +46 (0)40-25 46 60
www.hexpol.com
HEXPOL är en världsledande polymerkoncern med starka globala positioner inom
avancerade polymer compounds, packningar för plattvärmeväxlare samt hjul
i polymera material för truck- och länkhjulsapplikationer.
Kunderna är i huvudsak den globala fordons- och verkstadsindustrins system-
leverantörer, bygg- och anläggningsbranschen och inom sektorer som transport,
energi och konsument samt kabelindustrin och tillverkare av medicinteknik, platt-
värmeväxlare och truckar.
Koncernen är organiserad i två affärsom råden, HEXPOL Compounding och
HEXPOL Engineered Products. HEXPOL-koncernens försäljning 2024 uppgick
till 20 437 msek och koncernen har cirka 5 000 anställda i 14 länder.
ÅRSREDOVISNING 2024 MED HÅLLBARHETSRAPPORT