549300MN30TBRLYN34652023-01-012023-12-31549300MN30TBRLYN34652022-01-012022-12-31549300MN30TBRLYN34652023-12-31549300MN30TBRLYN34652022-12-31549300MN30TBRLYN34652021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MN30TBRLYN34652021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300MN30TBRLYN34652021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300MN30TBRLYN34652021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MN30TBRLYN34652021-12-31iso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares549300MN30TBRLYN34652022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MN30TBRLYN34652022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300MN30TBRLYN34652022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300MN30TBRLYN34652022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MN30TBRLYN34652022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MN30TBRLYN34652022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300MN30TBRLYN34652022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300MN30TBRLYN34652022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MN30TBRLYN34652023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MN30TBRLYN34652023-01-012023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300MN30TBRLYN34652023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300MN30TBRLYN34652023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MN30TBRLYN34652023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MN30TBRLYN34652023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300MN30TBRLYN34652023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300MN30TBRLYN34652023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
1HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
ÅRSREDOVISNING 2023
MED HÅLLBARHETSRAPPORT
We create
a material difference
HEXPOL AB är ett publikt bolag. Org.nr. 556108-9631.
Säte i Malmö, Sverige.
This Annual Report is also available in English.
Årsredovisningen publiceras på svenska och engelska.
Den svenska versionen utgör originalversionen och har
granskats av HEXPOL:s revisor. Alla värden uttrycks i
svenska kronor. Kronor förkortas SEK, tusen kronor
TSEK och miljoner kronor MSEK. Sifferuppgifter inom
parentes avser föregående år 2022 om inte annat
uppges.
HEXPOL redovisar hållbarhet för 2023 enligt Global
Reporting Initiatives (GRI) standarder för hållbarhets-
redovisning (GRI Universal Standards).
Denna rapport innehåller framtidsinriktad information
som baseras på HEXPOL-ledningens nuvarande för-
väntningar. Även om ledningen bedömer att förvänt-
ningarna som framgår av sådan framtidsinriktad
information är rimliga, kan ingen garanti lämnas för att
dessa förväntningar kommer att visa sig vara korrekta.
Följaktligen kan framtida utfall variera väsentligt jäm-
fört med vad som framgår i den framtidsinriktade
informationen beroende på bland annat förändrade
förutsättningar avseende ekonomi, marknad och
konkurrens, förändringar i lagkrav och andra politiska
åtgärder, variationer i valutakurser och andra faktorer.
Årsredovisningen är producerad av HEXPOL i samarbete
med RHR Corporate Communication. Grafisk form
G-byrån Sverige. Tryckt av Taberg Media Group på
papperet Munken Kristall från Arctic Paper Munkedals,
ett av världens mest miljövänliga pappersbruk. Papperet
är tillverkat av råvara från hållbart skogsbruk och upp-
fyller kraven för såväl FSC, PEFC och miljömärkningen
EU Ecolabel. Trycksaken är märkt med den nordiska
miljömärkningen Svanen.
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
HEXPOL i korthet .....................................................3
Året i korthet ..........................................................4
VD har ordet ...........................................................5
HEXPOL som investering ...........................................7
Globala trender .......................................................8
Syfte, vision, affärsidé och affärsmodell .................... 10
Strategi ................................................................12
Väl positionerat för fortsatt tillväxt ....................... 14
Mål och utfall 2023 ................................................18
HEXPOL-aktien ...................................................... 20
Koncernen i sammandrag .......................................22
Affärsområde HEXPOL Compounding ....................23
Affärsområde HEXPOL Engineered Products ...........26
HEXPOL:s plattform för hållbar utveckling .................30
Förvaltningsberättelse ............................................36
Risker och riskhantering .....................................40
Styrelseordföranden har ordet .............................44
Bolagsstyrningsrapport ....................................... 45
Intern kontroll ................................................50
Styrelsen .......................................................52
Koncernledningen ...........................................53
Finansiella rapporter ..............................................55
Koncernens räkningar ........................................57
Koncernens noter ..............................................61
Moderbolagets räkningar och noter ......................76
Styrelsens försäkran ..............................................82
Revisionsberättelse ................................................ 83
Hållbarhetsrapport ................................................. 87
Ekonomiska definitioner och ordlista ...................... 123
Flerårsöversikt – finansiellt / hållbarhet .................. 125
Aktieägarinformation ............................................ 127
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE,
RISK OCH RISKHANTERING
BOLAGSSTYRNING
VERKSAMHETEN 2023
OCH STRATEGI
FINANSIELL INFORMATION OCH
HÅLLBARHETS RAPPORTERING
ÖVRIG INFORMATION
Innehållsförteckning
3HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
HEXPOL är en världsledande koncern med expertis inom avancerade polymera material och applika-
tioner samt med starka globala marknadspositioner inom avancerade polymera blandningar (com-
pounds), packningar för plattvärmeväxlare samt hjul för truck- och länkhjulsapplikationer. Kunderna
ställer höga krav och har förväntningar på flexibla och snabba leveranser av kund specifika lösningar
för krävande miljöer och med ett högt hållbarhetsperspektiv.
Dagens samhälle skulle inte fungera utan avancerade polymera material. Elektrifiering och
energibesparing är bara ett par områden som är kritiskt beroende av polymera material för att
täta och skydda. Ett annat område är medicinteknik.
HEXPOL:s styrkor ligger i global leveransförmåga med lokalt entreprenörskap, där varje enhet
har en excellent marknadskännedom, ledande kompetens och utvecklings kapacitet inom avancerade
polymerer, med ett stort fokus på mer återvunnet material och produkter för hållbar utveckling.
Koncernen är organiserad i två affärsområden, HEXPOL Compounding och HEXPOL Engineered
Products.
A Material Difference – expertis inom
avancerade polymera material
HEXPOL Compounding
HEXPOL Engineered Products
HEXPOL I KORTHET
Fordon
41%
Generell industri
18%
Bygg &
anläggning
8%
Kabel
8%
Jordbruk
Energi
Hälsa & medicinteknik
Slang (ej fordon)
Konsumentprodukter
Grafisk produktion
Däck
Leksaker, sport
och fritid
Transport (ej fordon)
VVS
I
l
l
u
s
t
r
a
t
i
v
t
e
x
e
m
p
e
l
25%
ETT VÄLPOSITIONERAT FÖRETAG
FÖR TILLVÄXT INOM VÄXANDE
SLUTANVÄNDARSEGMENT
Starkare tillväxt i andra segment har balanse-
rat ut fordonsandelen från tidigare 60 procent.
Kabel är ett starkt växande område, tack vare
elektrifieringstrenden.
Asien
5%
FÖRSÄLJNING PER REGION 2023
Europa
39%
Amerika
56%
4 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
0
5 000
10 000
15 000
20 000
25 000
20222021202020192018
2019
2020
2021
2022
2023
MSEK
FÖRSÄLJNING
%
10
12
14
16
18
2019
2020
2021
2022
2023
JUSTERAD
RÖRELSEMARGINAL
MSEK
0
1 000
2 000
3 000
4 000
20222021202020192018
2019
2020
2021
2022
2023
JUSTERAT
RÖRELSERESULTAT
MSEK
0
1 000
2 000
3 000
4 000
20222021202020192018
2019
2020
2021
2022
2023
OPERATIVT KASSAFLÖDE
Viktiga händelser under året
ÅRET I KORTHET
Finansiell utveckling
HEXPOL-koncernens försäljning under 2023 uppgick till 22 046 msek (22 243). Försäljningen påverkades
positivt bland annat av förvärv med 3 procent.
Justerat EBIT ökade med 12 procent till 3 659
msek (3 260). Motsvarande rörelsemarginal uppgick till
16,6 procent (14,7). Den högre EBIT-marginalen drivs främst av bättre produkt- och prismix.
Det operativa kassaflödet ökade under året med 42 procent och uppgick till 3 994
msek (2 813).
Hållbar utveckling
Fortsatt utveckling av produkter med mindre klimatavtryck, bland annat lanserades HEXGREEN med
innehåll av bio baserade och återvunna råvaror.
Ökad kapacitet för återvinning av polymera material.
• CO
2
-utsläppen från energianvändningen fortsätter nedåt och har minskat med 57 procent sedan basåret
2018/2019. Målsättningen är att minska utsläppen med 75 procent till 2025.
Ytterligare produktionsenheter i Europa och USA certifierades enligt ISCC Plus. Totalt är nu fyra enheter
certifierade.
Förvärv
Den 14 november förvärvade HEXPOL den amerikanska TPE compoundern Star Thermoplastic Alloys and
Rubbers, Inc., vilket innebär geografisk expansion in på den amerikanska TPE-marknaden. Läs mer om för-
värvet på sid 16.
Övriga viktiga händelser
Den 1 september avled HEXPOL:s mångårige VD och koncern chef Georg Brunstam hastigt. Hans bortgång
innebar först och främst en sorg för hans närmast anhöriga, men var också en stor förlust för HEXPOL som
organisation och för de många som berörts av hans engagemang och ledarskap, både på det professionella
och personliga planet.
Peter Rosén utsågs den 1 september till tillförordnad VD och koncernchef.
Den 19 december utsågs Klas Dahlberg till VD och koncernchef för HEXPOL. Klas Dahlberg, som för
närvarande är affärsområdeschef för NIBE Climate Solutions, tillträder senast 1 juli 2024.
5HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
HEXPOL är en agil organisation som snabbt kan anpassa
sig till förändringar i efterfrågan samtidigt som vi gör det vi
gör bäst – levererar på våra kunders oftast mycket krävande
önskemål. En koncern som kombinerar en global koordina-
tion av affärskritiska processer med det lokala entreprenör-
skapet och dess mer marknadsnära möjligheter.
2023 – vårt bästa år hittills
De extraordinära utmaningar i omvärlden fortsatte under
året med utökade geopolitiska spänningar, höga räntor, en
globalt mycket hög inflation och en svagare efterfrågan
främst inom bygg & anläggning samt konsumentnära
produkter. Samtidigt stabiliserades vår råvaruförsörjning
liksom försäljningen till de för oss så viktiga fordons-
relaterade kunderna.
Vår organisation har på ett ansvarsfullt och flexibelt sätt
kunnat hantera årets utmaningar, alltid i nära dialog med
våra kunder.
Koncernens försäljning uppgick till 22 046 msek
(22 243) trots lägre försäljningspriser och lägre efterfrågan i
vissa segment. Försäljningen påverkades positivt av genom-
förda förvärv och valutaeffekter.
Vårt justerade resultat ökade med hela 12 procent till
3 659 msek, vilket är HEXPOL-koncernens bästa resultat
hittills. Resultatet per aktie, justerat för jämförelsestörande
2023 var ett starkt år för HEXPOL-koncernen och vi kunde notera vårt resultatmässigt bästa år
hittills. Detta trots ett antal omvärldsutmaningar som geopolitiska konflikter, hög inflation och en
svagare efterfrågan. Återigen tydliggjordes styrkorna i HEXPOL:s starka kultur och affärsmodell.
poster, ökade med cirka 5 procent till 7,51 sek. Årets fram-
gångsrika värdeskapande är resultatet av ett idogt arbete
med interna förbättringar och ett bevis på att vår affärsmodell
ger oss en utomordentlig konkurrenskraft.
Under året genererade koncernen också ett fortsatt starkt
operativt kassaflöde om 3 994 msek (2 813). Det goda resul-
tatet möjliggjorde för styrelsen att föreslå en ordinarie
utdelning för 2023 på 4,00 sek per aktie (3,60) samt en
extra utdelning om ytterligare 2,00 sek per aktie, vilket ger
en total föreslagen utdelning om 6,00 sek per aktie.
En hållbar affär, för oss och för våra kunder
Genom att använda resurseffektiva produktionsmetoder
och satsa på produkter med lägre klimatpåverkan skapar vi
både miljö- och affärsnytta. Hållbar utveckling är därför väl
integrerat i HEXPOL:s verksamhet och en naturlig del av
varje enhets strategiplan, budget och sociala engagemang.
För att fokusera och accelerera hållbarhetsarbetet delar vi
kunskap och initierar projekt i ett koncernövergripande
Sustainability Council med deltagare från koncernens olika
enheter.
Vårt arbete med att minska koncernens CO
2
-avtryck med
75 procent fram till 2025 intensifierades genom investeringar
i energieffektiviseringar, solpaneler och användning av fossil-
fri el. Vid årsskiftet 2023/2024 hade vi minskat CO
2
-avtrycket
Vår beprövade affärsmodell
gav ett nytt rekordår
VD HAR ORDET
”I vår företagskultur definierar
vi ett tydligt syfte – We create
a material difference. Vi strävar
varje dag efter att göra en
påtaglig skillnad genom både
våra produkter och
relationer med kunderna.”
6
VD HAR ORDET
från energianvändningen med 57 procent från basåret
2018/2019 och vi är därmed på god väg mot målet.
Under 2023 certifierades ytterligare tre anläggningar;
HEXPOL TPE i tyska Lichtenfels, HEXPOL TPE UK och
Compounding Middlefield i USA som ISCC PLUS, en global
certifiering som säkerställer spårbarhet längs hela leverans-
kedjan. För våra kunder som arbetar på högt reglerade
marknader är ISCC PLUS-certifierade produkter ett viktigt
steg som förenklar deras materialval. HEXPOL TPE:s
svenska anläggning ISCC PLUS-certifierades redan 2021.
Vårt fokus på att utöka andelen återvunnet eller cirkulärt
material i våra produkter syns i två exempel från 2023.
HEXGREEN är en växande portfölj av rubber compounds
med ett minskat koldioxidavtryck. Varje HEXGREEN-
blandning är en skräddarsydd lösning, speciellt utvecklad
för att möta kundens krav. Den kan baseras antingen på
biobaserade, återvunna eller massbalanserade råmaterial
eller en kombination.
På fackmässan Fakuma 2023 tillkännagav almaak inter-
national och HEXPOL TPE ett partnerskap som optimerar
tvåkomponentskombinationer skräddarsydda för fordons-
branschen. Tvåkomponentssystem där styva tekniska
termoplaster kombineras med mjukare termoplastiska elas-
tomerer är högt efterfrågade inom fordonsindustrin. Det är
också almaaks portfölj av tekniska termoplaster med upp
till 100 procent återvunnet innehåll.
Med vår affärskultur gör vi skillnad
I vår företagskultur definierar vi ett tydligt syfte – We create
a material difference. Vi strävar varje dag efter att göra
en påtaglig skillnad genom både våra produkter och relatio-
ner med kunderna. Det är ett mål som kräver en välutveck-
lad och decentraliserad organisation. Varje enhet behöver
vara snabb i sin respons och anpassa sig till lokala förhål-
landen för att effektivt stödja våra kunder och säkerställa
vår finansiella styrka. Samtidigt samordnar vi alla nödvän-
diga processer och resurser på ett centralt sätt för
att maximera nyttan av vår globala närvaro.
De pågående geopolitiska spänningarna och ökande
handelshinder har tydligt markerat att en kortare leverans-
kedja är av avgörande betydelse, både för våra kunder och
vår egen försörjningskedja. Med vår decentraliserade och
samtidigt välkoordinerade affärsstruktur, och med global
närvaro genom 54 lokala enheter i Europa, Amerika och
Asien, har vi möjlighet att erbjuda snabba och trygga leve-
ranser som anpassas efter lokala förhållanden och med en
djup förståelse för kundens behov.
Fortsatt tillväxt genom synergi-
skapande förvärv
Vår strategi är att växa både organiskt och via förvärv. För-
värven följer en väl definierad strategi vad gäller inom vilka
områden vi är intresserade att förvärva inom. Exempel på
detta är de senaste förvärven av McCann Plastics i decem-
ber 2022 och Star Thermoplastic i november 2023.
Förvärvet av McCann Plastics är ett bra exempel på
en smidig integration. Redan i början av 2023 var de
avgörande delarna av McCann integrerade i HEXPOL
Thermoplastic Compounding och integrationen var fullt
genomförd innan halvårsskiftet.
Amerikanska TPE Compoundern Star Thermoplastic som
förvärvades under året kompletterar HEXPOL TPE- port-
följen och ger en större geografisk räckvidd. Med Star
Thermoplastics kan vi upprepa den framgångsrika tillväxt-
resa vi gjort på den europeiska TPE-marknaden, men nu på
den större amerikanska TPE-marknaden. Alla våra existe-
rande TPE-bolag kommer att bli starkare genom förvärvet.
Med en stark finansiell position och en diversifierad
finansiering har HEXPOL goda förutsättningar att för-
verkliga sina tillväxtmål.
Prioriteringar i enlighet med trender
och strategier
Vårt hållbarhetsarbete är av strategisk betydelse både för
oss och våra kunder inte minst avseende andelen återvunnet
eller cirkulärt material. I slutet av 2023 beslutades om att
investera i och utveckla vår förmåga att återvinna rubber
compounds. En komplicerad utmaning för vår industri där
vi ser att vi kan ta en ledande roll.
Med stor kunskap om avancerade polymerer gynnas vi
av ett antal starka trender. En ständigt ökande elektrifiering
ger oss möjligheter att växa inom en rad områden, inte
minst inom fordonsindustrin, men även inom wire and
cable samt medicin och hälsa. Här ser vi att de senaste
årens förvärv, inklusive förvärvet av Star Thermoplastic,
kommer att ge oss goda möjligheter till stärkta positioner
och organisk tillväxt.
Framtida osäkerheter förblir höga, med tanke på utveck-
lingen av inflation, räntor, Rysslands invasion av Ukraina
och oroligheterna i Mellanöstern. Vi ser dock att vårt starka
kundfokus i kombination med geografisk närhet till kun-
derna ger oss konkurrenskraften för att ytterligare stärka
marknadspositionen.
Vår robusta affärsmodell ger oss flexibiliteten att möta
olika utmaningar. Positiva affärstrender, en solid finansiell
ställning och en högkompetent organisation ger oss rätt
förutsättningar för fortsatt tillväxt och utveckling av vår
koncern.
I början av hösten nåddes vi av den tragiska nyheten att
Georg Brunstam, mångårig VD för HEXPOL, hastigt avlidit.
Jag har talat med medarbetare från många delar av vår
koncern som alla uttryckt sin sorg, bestörtning och saknad.
Georg hade HEXPOL:s framgång för sina ögon och arbe-
tade hårt för att etablera den. Han hade ett lika starkt fokus
på människorna. Han såg alla, från fabriksgolvet till styrelse-
rummet, och kunde både berömma och övertyga. För mig
personligen tar jag med mig hans breda affärs-
mannaskap och den vikt han lade på ett företags affärskultur.
Hans tankar kring detta kommer att leva kvar länge än.
Jag vill avslutningsvis rikta ett stort tack till kunder, leve-
rantörer och aktieägare för ert förtroende och goda samar-
bete under 2023. Världen över har våra medarbetare och
vår ledning, trots många utmaningar, fortsatt att pålitligt
leverera med hög kvalitet till våra kunder. Ett varmt tack till
er alla. Till nya medarbetare säger jag – varmt välkomna!
Malmö i mars 2024
Peter Rosén, tillförordnad VD och koncernchef
7
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
VD HAR ORDET
HEXPOL har sedan börsintroduktionen skapat aktie-
ägarvärde genom en stadig avkastning på eget kapital.
Målet är att 25–50 procent av årets resultat används för
utdelning till aktieägarna. Sedan årsskiftet 2023/2024 är
detta mål uppdaterat så att 40–60 procent av resultatet
efter skatt ska användas för utdelning. Koncernen arbetar
kontinuerligt med att skapa värde för alla sina intressenter,
bland annat genom ett aktivt och integrerat hållbarhetsar-
bete.
Stark tillväxtorientering
HEXPOL har en stark historik som tydligt visar att strategin
att växa både organiskt och genom förvärv med bra margi-
naler och starka operativa kassaflöden fungerar. Koncernen
har gått från en omsättning på knappt 500 msek 2001 till
22 046 msek 2023. Genom en stark och motståndskraftig
affärsmodell och med en stark finansiell ställning finns
stora möjligheter för fortsatt expansion och starka resultat.
Globala marknadspositioner
HEXPOL har starka globala marknadspositioner med ambi-
tion att vara marknadsledare inom utvalda tekniska eller
geografiska segment. Med 54 enheter i Europa, Amerika och
Asien kan HEXPOL leverera flexibla lösningar till såväl
lokala som globala kunder. Vi finns inom de flesta indu-
strier med stark tillväxt och som kräver ledande polymer-
kunskaper. Några av dem är fordons- och verkstadssektorn,
generell industri samt hälsa & medicintekniksegmentet.
Avancerade polymerlösningar för
krävande kundapplikationer
HEXPOL:s kunder har höga krav på nya och mer klimats-
marta lösningar, inte sällan i krävande miljöer. Genom
driven teknikutveckling, spetskunskap inom polymera
material, gediget applikationskunnande och bästa servicen
på marknaden stärker HEXPOL sina kunders konkurrens-
kraft, ofta i direkt samarbete med kundernas egna utveck-
lingsavdelningar. Långa kundrelationer och täta
innovationssamarbeten med namnkunniga industriaktörer
är en av anledningarna till att inträdesbarriärerna för nya
aktörer är höga.
Bidrag till hållbar utveckling och
hållbara samhällen
Hållbarhet är en integrerad del i HEXPOL:s verksamhet och
koncernen har satt ambitiösa mål för att bland annat kraftigt
minska koldioxidutsläppen. Minskad klimatpåverkan från
råvaror, produktionsanläggningar och produkter, samt
beredskap för hur ett förändrat klimat påverkar koncernens
värdekedja, är i högsta grad strategiska frågor och driver
teknikutvecklingen i en positiv riktning. Intresset för
produkter som innehåller biobaserade och/eller återvunna
råvaror fortsätter att öka. Att skapa en mer cirkulär eko-
nomi är en stark drivkraft för HEXPOL och dess affärspart-
ners. Idag har HEXPOL en rad egenutvecklade material för
att minska beroendet av fossila råvaror och därmed bidra
till en mer hållbar utveckling. Läs mer om dessa och
HEXPOL:s hållbarhetsarbete på sidorna 87–122.
Bidrag till socialt hållbart arbete är avgörande för att
skapa ett rättvist och inkluderande samhälle. För HEXPOL
innebär det att investera i utbildning, hälsovård och ge eko-
nomiskt stöd för de som behöver det mest i de regioner där
vi har verksamhet. Genom att främja jämlikhet och rättvisa
skapar vi en bättre framtid för alla.
Väl positionerat för tillväxt
i växande slutanvändarsegment
HEXPOL SOM INVESTERING
Fortsatt starkt utförande av vår affärsmodell med högt kundfokus, vår ledande polymerexpertis och
vår förmåga att erbjuda snabba och stabila leveranser är nyckeln till HEXPOL:s finansiella fram-
gång. Detta, tillsammans med vår geografiska täckning, som möjliggör tillverkning nära våra kun-
der, stärker vår leveransförmågan.
8 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Kritiska applikationer i samhället
Polymerlösningarna hjälper till att spara energi och minskar
koldioxidutsläpp, tar bort oljud och vibrationer, och för-
länger livscykeln dramatiskt för såväl maskiner som för
medicinteknisk utrustning. Men polymera lösningar är
också centrala inom starka globala trender som elektrifie-
ring, digitalisering och industriell automation. HEXPOL:s
polymerbaserade lösningar är ofta helt avgörande för
funktionen hos kundernas slutprodukter.
Den ökande elektrifieringen
driver tillväxt
Elektrifieringen går snabbt vilket visar på tryck i omställ-
ningen. En ökad elektrifiering av allt fler applikationer i vårt
samhälle blir tydlig i takt med att fossila bränslen ersätts av
förnybara. Det märks inte minst inom det växande segmentet
för elektrifierade fordon som hybrid- och elbilar. Bränsle-
och drivmedelsbranschen är en av de branscher som kanske
är viktigast för omställningen då många av de produkter
som man utvecklar, tillverkar och levererar är nödvändiga
för mobiliteten i samhället. De kan möjliggöra att andra
branscher lyckas i sin omställning till klimat neutralitet med
bibehållen konkurrenskraft. HEXPOL har ett samlat och
brett erbjudande inom kabelindustrin som är en viktig del i
att möjliggöra elektrifieringen, men också materialkunskap
för att ta fram lättare och mer tåliga applikationer för en
hållbar framtid.
Ofta innebär tillverkningen av elektriska fordon helt nya
konstruktioner och därför finns möjligheten att göra radi-
kala förändringar i materialet. Polymerer och polymera
compounds kan i många fall ha bättre egenskaper än plåt
och metall, som traditionellt använts, dessutom till en
mycket lägre vikt och mindre kostnad. Ett ökat fokus på
återvunna råvaror och produktionsprocesser för hållbar
utveckling gynnar också polymera material.
Tydliga affärsmöjligheter
inom hållbar utveckling
Att begränsa klimatpåverkan är en stor utmaning för sam-
hället och de flesta företag. Detta påverkar koncernens hela
värdekedja och kundernas intresse för produkternas klimat-
påverkan ökar. Det pågår därför många aktiviteter inom
HEXPOL för att styra över mot förnybara råvaror och energi-
källor, samt att utveckla produkter med så begränsat koldi-
Globala trender gynnar HEXPOL
GLOBALA TRENDER
GLOBAL STRUKTURELL
TILLVÄXT AV COMPOUNDS
Efterfrågan på special-
polymerer fortsätter öka.
Kunder efterfrågar poly-
merer för att ersätta andra
material på grund av dess
låga vikt och kostnad.
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
12 000
2022
2030
Årligen
+
4,7%
Årlig tillväxttakt
för Compounds
MILJARDER
SEK
Källa: Polymer Market Research Report (Global Industry Analysis and
Growth Forecast to 2023 av Precedence Research, oktober 2022).
Vid sidan av starka positioner inom utvalda segment har HEXPOL identifierat ett antal globala
trender som ger koncernen ytterligare affärsmöjligheter. Dessa hjälper till att driva vår affärsmodell
och vi bevakar och utvärderar kontinuerligt dem för att säkerställa rätt positionering, minimera
risker och utnyttja nya affärsmöjligheter.
Dagens samhälle skulle inte fungera
utan avancerade polymera material.
Medicinteknik är bara ett område
som är kritiskt beroende av polymera
material för att täta och skydda.
9HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
HEXPOL:s applikation
Procent av HEXPOL Compoundings försäljning
till fordonsindustrin
Plug-in hybrid Elbil
TÄTNINGSLISTER
UPPHÄNGNING OCH DÄMPNING
SLANG • Högre temperaturkrav
• Ökat behov av högpresterande
elastomerer
• Endast kylslangar och AC (ingen turbo-
eller bränsleslang)
• Kylning behöver inte flexibla slangar
DÄCK • Däcken har krav på lägre vikt • Annan design
• Nya materialkrav
TRANSMISSION • Överföring via elmotorer • E-körning behöver inte drivremmar
• Kylning och AC-system kan behövas
även för elbilar
KABLAR OCH KABLAGE
• Annan viktfördelning
• Ökad efterfrågan på luftfjädringssystem
• Nya krav på grund av högre vikt
• Ökade krav på ljudisolering
• Viktreduktion och därmed längre räckvidd
• Fler sensorer – mer kabel
• Laddningskablar
E-MOBILITET ÖKAR HEXPOL:S AFFÄRSMÖJLIGHETER
Tabellen visar hur några av HEXPOL:s applikationer påverkas av ökad elektrifiering inom fordonsindustrin.
oxidavtryck som möjligt. Genom ökad användning av bio-
baserade och återvunna råvaror samt genom resurseffektiva
processer och produkter kan vi bidra till hållbar utveckling.
Koncernen erbjuder ett brett utbud av produkter inom håll-
barhetsområdet; läs mer om dessa på sidan 33.
HEXPOL:s affärsmodell och produktionsprocess påverkas
inte av byte till nya råvaror eller en mer cirkulär affär. Våra
maskiner är moderna och det är lätt att ställa om produktionen.
Transformationstakten beror istället på efterfrågan hos
kunderna och leverantörernas tillgänglighet på återvunnet
råmaterial.
Kort leveranskedja är affärs-
kritiskt för kunderna
Närhet med kortare avstånd och responstider har blivit
affärskritiska komponenter för HEXPOL:s kunder. Oro i
omvärlden, ökade handelshinder och pandemi är exempel
som driver på utvecklingen. Med global verksamhet i
Europa, Amerika och Asien är HEXPOL en flexibel och
pålitlig partner med lokal närvaro genom 54 enheter runt
om i världen. Med produktionsnärhet till kunderna kortas
också både ledtider och transportsträckor, vilket har en
Det porösa materialet HexLight ger en lägre vikt och
därmed lägre bränsleförbrukning vid användning
inom bilindustrin. Tekniken minskar densiteten med
cirka 30 procent, vilket har stor betydelse för framför
allt elbilsmarknaden.
positiv inverkan på klimatet med minskade koldioxid-
utsläpp i transportledet.
Växande behov av avancerade
material till segmentet
hälsa & medicinteknik
Människors hälsa är en global prioritet. En åldrande
befolkning är en oåterkallelig trend som har medfört
grundläggande förändringar i vårt samhälle. FN beräknar
ytterligare 1 miljard människor på planeten år 2037. En åld-
rande befolkning, välfärdssjukdomar men också en ökad
hälsomedvetenhet är starka trender. HEXPOL:s avancerade
polymerlösningar efterfrågas i allt fler applikationer inom
segmentet hälsa & medicinteknik.
GLOBALA TRENDER
Vi är
engagerade
Vi är
nära dig
Vi gör
dig hållbar
Vi är
entreprenörer
Vi är
sanna
specialister
Vi känner våra marknader, våra
kunder och deras slutprodukter.
Det säkerställer att våra kunder
kan växa med oss globalt i alla
segment oavsett applikation.
Vårt globala fotavtryck med
agila utvecklingsfokuserade
enheter säkerställer vårt erbju-
dande om bästa lokala stödet
för kunders behov.
Vi tar hållbarhet på allvar och
utmanar våra enheter att vara
bäst i klassen när det gäller
socialt ansvar och att minimera
klimatpåverkan.
En decentraliserad struktur med
lokal expertis och nära kund -
kontakt ger fördelar som snabb-
het och kreativitet till sammans
med effektivitet och flexibilitet i
en större struktur.
Vi värderar tekniska färdigheter
och djup applikationskunskap
framför allt annat. Det gör att
vi kan överträffa våra kunders
förväntningar genom att göra
produkterna bättre.
KÄRNVÄRDEN OCH GRUNDLÄGGANDE VÄRDERINGAR
Våra kärnvärden och grundläggande värderingar styr vårt sätt att arbeta och vårt förhållningssätt både internt och externt.
10 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Vårt syfte, vision och affärsidé
Vårt syfte är att göra skillnad varje dag, både genom pro-
dukterna och genom relationerna till kunderna –We create
a material difference. Vi drivs av visionen att bli den ledande
leverantören av lösningar för hållbara polymera applikationer.
Det gör vi genom att uppfylla vår affärsidé att leverera hög-
kvalitativa polymerlösningar som förbättrar våra kunders
applikationer. Varje dag. Överallt.
Starka kärnvärden och tydliga
värderingar
HEXPOL drivs framåt av sina medarbetare och en stark
företagskultur med tydliga värderingar. Våra starka kärn-
värden är grunden i allt vi gör: Vi är engagerade; Vi är nära
dig; Vi gör dig hållbar; Vi är entreprenörer och Vi är sanna
specialister. Våra kärnvärden och värderingar styr vårt sätt
att arbeta och förhålla oss – både internt och externt. Se
nedan ”kärnvärden och grundläggande värderingar”.
HEXPOL genomsyras av en platt organisation med
korta beslutsvägar.
En stark affärsmodell driver
lönsam tillväxt
HEXPOL:s affärsmodell utgår från kärnvärdena som kom-
pletteras med fyra hörnstenar baserade på ett starkt kund-
fokus: Ledande polymerkompetens; Lokal affär – global
närvaro; Flexibla och effektiva anläggningar, samt Starka
och långa kundrelationer. Det är så vi fortsätter att utveckla
koncernen organiskt och med en stark förvärvsdriven tillväxt.
Ledande polymerkompetens
– högt applikationskunnande
Över tid har HEXPOL byggt upp en ledande polymerkom-
petens för en lång rad material som tillsammans med ett
gediget applikationskunnande möter de höga krav som
kunderna ställer. HEXPOL har fler än 100 kvalificerade och
erfarna kemister och applikationsingenjörer som ofta i nära
innovationssamarbeten med kunderna utvecklar polymer-
lösningar för krävande miljöer. HEXPOL utvecklar och äger
de flesta av de recept, verktyg och processer som krävs.
De senaste åren har också arbetet med att utveckla
miljö- och klimatanpassade material som bidrar till hållbar
utveckling intensifierats. Detta innefattar bland annat
utveckling och marknadsföring av produkter som innehåller
biobaserade och återvunna polymera råvaror. Som ett led i
detta har redan fyra av HEXPOL:s produktionsanläggningar
i Europa och Amerika certifierats för massbalansberäkning.
Certifieringen innebär att kunderna kan säkerställa att bio-
baserade eller återvunna råvaror förekommer i en definierad
mängd i produkterna. Detta är ett steg i en gradvis övergång
från jungfruliga och fossil a råvaror till mer biobaserad och
återvunnen råvara.
Lokal närvaro – global räckvidd
Genom en global verksamhet kan HEXPOL möta stora
globala koncerners krav, men också minska ledtiderna tack
vare 54 produktionsenheter på tre kontinenter. Försäljning
och utveckling sker nära kunden, oftast i anslutning till den
lokala produktionsenheten. Med kort avstånd till kunden
SYFTE, VISION, AFFÄRSIDÉ OCH AFFÄRSMODELL
Starka kärnvärden är grunden
i allt vi gör
HEXPOL är ett bolag som drivs framåt av sina medarbetare och en stark företagskultur med tydliga
värderingar. Våra kärnvärden utgör grunden för vårt sätt att arbeta och är den naturliga utgångs-
punkten i affärsmodellen.
11HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
SYFTE, VISION OCH AFFÄRSIDÉ
elimineras problem som till exempel begränsad hållbarhet,
transportutmaningar, tullar och andra handelshinder. Men
det skapar också gynnsamhet för miljön med kortare trans-
portsträckor. HEXPOL är en av få aktörer med både global
och lokal förankring.
Flexibla och effektiva anläggningar
Leverans sker mot kundorder med reglerade avrop utifrån
kundens prognos. Detta ger kunderna trygghet kring leve-
rans och kvalitet samtidigt som det ger HEXPOL flexibilitet
i sin produktion. Det låga rörelsekapitalet är en bidragande
faktor till en stabil lönsamhet för HEXPOL.
Den moderna och välinvesterade verksamheten är
batch-orienterad och värderas utifrån lägsta möjliga över-
gång från en batch till en annan. Batch-produktionen ger
hög flexibilitet vid förändrade kundbehov, och vid
omvärldsutmaningar kan produktion snabbt flyttas till
andra länder/produktionsanläggningar eller skalas upp
eller ner.
Starka och långa kundrelationer
HEXPOL:s affär är kundorderstyrd, med en tydlig flexibilitet.
Recepten till olika compounds utvecklas i nära samarbete
med kunden och kräver unik kompetens. Recepten är i de
flesta fall HEXPOL:s egendom. Produkterna godkänns efter
omfattande tester och specificeras sedan mycket ofta av
komponenttillverkaren.
Det nära kundsamarbetet och materialkomplexiteten
ger en hög andel återkommande affärer och höga inträdes-
barriärer för konkurrenter. Många av våra kunder har varit
med oss i mer än 20 år.
Hållbarhet med och för kunden
Hållbarhetsfrågorna är en integrerad del i HEXPOL:s verk-
samhet. Vi har fokus på energi och klimat, säker arbets-
miljö, god affärsetik samt utvecklingen av produktions-
processer och produkter som direkt eller indirekt bidrar
till minskad miljöpåverkan. Många av koncernens kunder
har liknande prioriteringar och det är ofta i samspelet med
dem som hållbara lösningar växer fram.
Kunderna ställer krav på uppförandekod och certifierade
miljöledningssystem. Andra krav rör utfasning av farliga
kemiska ämnen samt att hållbarhetsfrågorna implementeras
i leverantörsledet.
Intresset för produkter som innehåller biobaserade och/
eller återvunna råvaror fortsätter att öka. HEXPOL har en
växande portfölj av förnybara och återvunna material och
målet är att minska användningen av fossilbaserade råvaror.
HEXPOL samarbetar med råvaruleverantörerna för att
få tillgång till användbara data om råvarornas koldioxid-
avtryck.
Fragmenterade marknader
Flera av de marknader vi verkar inom är fragmenterade
med ett fåtal större aktörer och ett stort antal mindre,
lokalt verksamma tillverkare eller kunder med egen rubber
compounding-verksamhet. Som en stark global koncern ger
det HEXPOL fortsatta möjligheter att förvärva och öka vår
närvaro på samtliga marknader. HEXPOL har stor erfaren-
het av att integrera förvärv, vilket gör att vi snabbt kan
generera synergier inom den egna verksamheten.
Kontinuerlig
produktutveckling
Robust affärHöga inträdes-
barriärer och en
stor andel
återkommande
affärer
Utveckling av kundlösningar
Fragmenterade
marknader
Förvärvsmöjligheter
med synergier
Lokal affär – global närvaro
Flexibla och effektiva
anläggningar
Starka och långa
kund relationer
Hållbarhet
Produktionsmetoder och
produkter som minskar
påverkan på miljön
HEXPOL:s
kärnvärden
AFFÄRSMODELL MED STARKT KUNDFOKUS
Kort
leveranskedja
– decentraliserad
men koordinerad
organisation
12 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Det är dessa strategier som säkerställer att HEXPOL,
koncernövergripande och inom affärsområdena, arbetar för
att optimera verksamheten, uppnår marknadsledarskap och
genomför rätt aktiviteter och förvärv.
Strategierna är agila och anpassningsbara över tid, vilket
gör att verksamheten kontinuerligt kan förbättras.
Starka globala marknadspositioner
HEXPOL finns representerat i de flesta industrisegment
som kräver ledande kunskaper och utvecklingskapacitet
inom avancerade polymerer. De största segmenten utgörs
av fordons- och verkstadssektorn tillsammans med bygg &
anläggning. Andra viktiga kundsegment är transport, kabel-
industrin, tillverkare av medicinteknik samt energi- och
konsumentsektorn.
HEXPOL ska vara marknadsledare, nummer ett eller
nummer två, inom samtliga utvalda tekniska eller geogra-
fiska segment.
Våra starka globala marknadspositioner nyttjar vi strate-
giskt för att koordinera processer som inköp, forskning och
utveckling samt vid hantering av större globala kunder. Vår
globala plattform och kunskapstäta organisation nyttjar vi
för ökad försäljning och genom benchmarking för att ytter-
ligare stärka våra positioner.
Som en ledande aktör inom avancerade polymerer ger
starka positioner oss även en tydlig fördel när vi söker till-
växtmöjligheter genom förvärv. Vi kan marknaden, på lokal
och global nivå, och vet hur vi ska värdera möjligheter och
synergier när vi söker förvärvskandidater.
Effektiv försörjningskedja är
affärskritiskt
Genom att ständigt fokusera på att hitta kostnadseffektiva
leverantörslösningar där volym- och teknikfördelar tas till
vara säkerställer vi en effektiv försörjningskedja. Det finns
globala och koncernkoordinerade processer för inköp som
ger strategiska skalfördelar. De lokala enheterna säker-
ställer leveranskvalitet och råvarutillgång på sin respektive
marknad. Ett nära samarbete med kunderna genom lokal
närvaro skapar därför möjlighet till bättre samarbete och
effektiva lösningar. En kort leveranskedja och korta
responstider är idag affärskritiska komponenter för
HEXPOL:s kunder. Pandemier, ökande handelshinder
och oro i omvärlden är aktuella exempel som driver
på den utvecklingen ytterligare.
Högsta kompetens i alla led
HEXPOL har valt att organisera affärsverksamheten med
ett decentraliserat, starkt lokalt fokus. Våra styrkor ligger
delvis i det lokala entreprenörskapet där varje enhet har en
excellent marknadskännedom och kan kapitalisera på nära
kundrelationer.
Korta och snabba beslutsprocesser ger en tidseffektiv
implementering och lyfter organisationens kapacitet. Detta
ställer stora krav på lokala och kompetenta ledningsteam
som tar ett helhetsansvar för sin verksamhet. Det gör dem
till en strategisk tillgång som får stöd i koncerngemen-
samma, koordinerade processer och ett kontinuerligt utbyte
av erfarenheter mellan enheter som säkerställer utveckling
och ”best practice” inom koncernen.
Koordination och samarbete för ett
kostnadseffektivt företag
HEXPOL-koncernen optimerar kontinuerligt processer,
minskar kostnader och eliminerar spill. Våra produktions-
anläggningar är välinvesterade och moderna med hög
teknisk nivå. Detta tillsammans med en bred kompetens
i en platt och effektiv organisation, säkerställer att vi är
det mest kostnadseffektiva företaget inom vår industri.
Koordination och samarbete kring globala leverantörs-
avtal, utformning av utrustning, kommunikation och digita-
lisering är exempel på stöd som hjälper oss att unisont
bli mer effektiva. En bred kunskapsdelning mellan våra
enheter ger möjligheter till ständiga förbättringar och en
uppsättning ”best practice”-processer.
Hög förmåga att skapa kundvärde
Vi arbetar med ett starkt kundfokus. Vår uppgift är att
stärka deras konkurrenskraft på marknaden. De är hårda
kravställare med höga förväntningar om flexibla och snabba
Strategier som stödjer värdeskapandet
och lönsam tillväxt
STRATEGI
HEXPOL:s övergripande mål är att skapa värde för sina intressenter genom lönsam tillväxt och
hållbar utveckling. För att nå målet och bibehålla en långsiktig konkurrenskraft arbetar vi efter
sex strategier.
13HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
leveranser av kundspecifika polymera compounds eller
polymera komponenter som ska lösa nya utmaningar, inte
sällan i de mest krävande miljöerna.
De höga kraven möter vi genom ett gediget kunnande
om avancerade polymerer, ett starkt applikationskunnande,
teknisk support, utvecklingskraft och excellent service.
Det är i den nära kundrelationen, där vi på djupet får
kunskap om kundens utmaningar, som vi skapar lång-
siktig framgång och lönsamhet.
Strategi för hållbar utveckling
Arbetet med hållbar utveckling är inriktat på att lösa ut-
maningar i närtid men också att skapa beredskap för fram-
tida förväntningar och krav. En viktig del av hållbarhets-
arbetet är att utveckla resurseffektiva produktionsmetoder
och produkter med litet klimatavtryck.
Vårt samhälle är starkt beroende av polymera lösningar
för en mängd olika tillämpningar och applikationer. För att
minska vårt beroende av fossila bränslen och minska miljö-
påverkan, är det nödvändigt att övergå till mer hållbara
alternativ. Genom att utveckla och använda biobaserade
och återvunna polymera material, främjar HEXPOL en mer
cirkulär ekonomi och minskar den negativa påverkan på
miljön. HEXPOL erbjuder redan idag ett brett sortiment av
lösningar för hållbar utveckling, läs mer om detta på sidan 33.
Transformationstakten är dock starkt knuten till kundernas
efterfrågan och leverantörernas förmåga att leverera åter-
vunnet råmaterial.
STRATEGI
Produkterna WS och WS+ är TPE-material med hydro-
fila egenskaper. Produkterna sväller i kontakt med
vatten och används bland annat i tunnlar, avlopps-
system, vattentankar och vattenreningsverk, d.v.s.
utrustningar som bland annat kan bidra till anpassning
vid klimatförändringar.
Vatten är en värdefull tillgång
på jorden och varje droppe räknas.
Därför är en ända måls enlig infra -
struktur avgörande. Utmaningarna
kan variera mellan länder, men
polymera compounds ingår alltid
i kritiska applikationer för att han-
tera både dricksvatten och av-
loppsvatten på ett säkert sätt.
14 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Genom HEXPOL:s förmåga att analysera och genomföra
rätt sorts förvärv för koncernen, är tillväxten ett resultat av
interna förbättringsarbeten, där alla enheter mäts och jäm-
förs med varandra, och genom synergier inom koncernen,
som på så sätt ger en förbättring av förvärvade enheters
rörelsemarginaler.
Positionerat för lönsam tillväxt
HEXPOL är positionerat för att dra fördel av utvecklingen
och växa organiskt inom sina huvudmarknader genom nya
innovationer, genom att utveckla befintliga kunder och
genom att växa inom nya kundsegment. Därutöver tillvara-
tar HEXPOL möjligheter som uppkommer när rubber
compounding-tillverkare står inför beslutet att övergå från
en compounding-verksamhet i egen regi till ”outsourcing”.
Koncernens strategi är att fortsätta växa genom förvärv
inom polymerområdet, företrädesvis inom nuvarande
affärsområden men även genom en breddning av applika-
tionsområden, materialslag och geografi. Verksamheten har
genom åren haft en kraftfull tillväxtutveckling och har de
senaste fem åren ökat omsättningen med 42 procent.
Robust och beprövad förvärvsprocess
HEXPOL-koncernen har ett starkt kassaflöde, god finansiell
ställning samt ledningskapacitet att löpande tillvarata
intressanta förvärvsmöjligheter. Potentiella förvärvsobjekt
kartläggs löpande.
Vår förvärvsmodell bygger på stor kunskap om nuvarande
marknader och kontinuerlig analys av angränsande mark-
nader. Vi har långa relationer med alltifrån familjeföretag
till private equity-bolag och andra industriella ägare. Vår
marknad är fortfarande fragmenterad, vilket gör att förvärvs-
möjligheten är stor inom lönsamma områden. Tillsammans
med branschexperter gör vi proaktiva sökningar inom
Ett väl positionerat HEXPOL skapar
förutsättningar för fortsatt tillväxt
TILLVÄXT
HEXPOL har en bevisad förmåga att skapa stark tillväxt, såväl organiskt som genom strategiska
förvärv. Genom åren har närmare 50 enheter förvärvats och med lyckat resultat implementerats
i verksamheten och snabbt genererat synergier för koncernen.
Försäljning
2005
2 205
msek
Försäljning
2008
3 190
msek
Försäljning
2011
7 197
msek
Försäljning
2015
11 229
msek
Försäljning
2019
15 508
msek
EXCEL
ELASTO GROUP
MULLER
THONA
RHETECH
BERWIN RUBBER
KIRKHILL
MESGO
PREFERRED
COMPOUNDING
Försäljning
2021
16 005
msek
UNICA
VICOM
ALMAAK
MCCANN
FÖRANKRAD HISTORIK AV
VÄL INTEGRERADE FÖRVÄRV
En del av koncernens strategi är att fortsätta
med förvärv inom polymer området. Potentiella
förvärvsobjekt kartläggs fortlöpande enligt en tydlig
förvärvsmodell där intressanta objekt analyseras
utifrån en rad strategiska parametrar. I illustrationen
över HEXPOL:s tillväxt visas ett urval av de viktigare
förvärv som gjorts under åren.
Försäljning
2023
22 046
msek
STAR THERMOPLASTIC
ALLOYS AND RUBBERS
15HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
TILLVÄXT
Produktområde Marknad HEXPOL:s position Tillväxtmöjligheter
HEXPOL
Rubber
Compounding
Global marknadstillväxt.
Återhämtning inom segmenten Fordons-
industri, Bygg och anläggning och inom
Generell industri.
• Ledande position i Europa och
Nordamerika
• Lönsam nischposition i Kina
Ta större marknadsandel – nya
och befintliga kunder
Nya kundlösningar
Marknaden är fragmenterad – ger
fler förvärvsmöjligheter
HEXPOL High
Performance
Compounding
Global marknad med strukturell tillväxt. Bra europeisk position inom silikon
Förbättrad position i Nordamerika och
Storbritannien
Ta större marknadsandel – nya
och befintliga kunder
Nya kundlösningar
Geografisk expansion
Attraktiva förvärvsmöjligheter
HEXPOL
Thermoplastic
Compounding
Stor global marknad med strukturell
tillväxt.
• Bra position i Nordamerika (reinforced
PP)
• Stärkt position i Europa
• Ingen position i Asien
Ta större marknadsandel – nya
och befintliga kunder
Nya kundlösningar
Stora förvärvsmöjligheter
HEXPOL TPE
Compounding
Global marknad med strukturell tillväxt. • Bra position i Europa
• Stärkt position i Nordamerika
• Svag men växande position i Asien
Ta större marknadsandel – nya
och befintliga kunder
Nya kundlösningar
Geografisk expansion
Attraktiva förvärvsmöjligheter – få
säljare
HEXPOL
Wheels
Global marknad med strukturell tillväxt dri-
vet av e-handel och materialhantering. Den
asiatiska och i första hand den kinesiska
marknaden är betydande och fortsätter att
växa snabbare än övriga världen.
• Ledande global position inom hjul
i polymera material till truckar och
materialhantering
Ta större marknadsandel – nya
och befintliga kunder
Nya kundlösningar
Marknadskonsolidering – förvärvs-
möjligheter
HEXPOL
Gaskets and
Seals
Global marknad i tillväxt – drivet av
energieffektivitet, miljökrav och komfort-
kyla.
• Ledande position i Europa och Asien
(PHE)
• Positiv utveckling i Nordamerika
• Geografisk expansion
HEXPOL SKAPAR FÖRUTSÄTTNINGAR FÖR FORTSATT TILLVÄXT
viktiga områden och har en kontinuerlig dialog med inves-
teringsbanker som är verksamma inom kemikalieindustrin.
Vi har ett gott renommé på marknaden för vår förvärvs-
erfarenhet och är redo att agera på möjligheter när de dyker
upp. Samtidigt har vi tålamodet och erfarenheten att vänta
på de rätta tillfällena.
Stor erfarenhet av att extrahera synergier
En av faktorerna till att HEXPOL lyckats kombinera förvärv
och tillväxt med avsevärt förbättrade rörelsemarginaler ligger
i vår långa erfarenhet av integration av förvärv in i befintlig
struktur. Redan innan ett förvärv slutförs finns tydliga
planer och processer för hur synergier ska förverkligas.
Exempel på detta är hur HEXPOL:s position på den
spanska marknaden har stärkts betydligt efter framgångsrik
integration av Wire & Cable compoundern VICOM och
Rubber compoundern Unica. De båda spanska förvärven
från 2021 är utmärkta exempel på vår förmåga att snabbt
integrera och extrahera synergier från förvärv. Andra exem-
pel är hur marginalen för enskilda enheter förstärkts. Både
almaak international GmbH och McCann Plastics hade en
lönsamhetsnivå strax under HEXPOL-koncernen, men är
nu fullt integrerade med förbättrad marginal.
Förvärvet av amerikanska Star Thermoplastics under
2023 är i linje med HEXPOL:s tillväxtstrategi och möjliggör
större geografisk räckvidd på TPE-marknaden genom ett
väletablerat företag med en stark produktportfölj. Läs mer
om förvärvet på sidan 16.
Ett väl positionerat företag för tillväxt
inom växande slutanvändarsegment
HEXPOL-koncernen är världsledande inom avancerade
polymera compounds och konstruerade packningar,
tätningar och hjul. Koncernens lösningar återfinns inom
ett flertal utvalda marknadsnischer där fordon och generell
industri är de dominerande, följt av bland annat kabel-
industrin och hälsa & medicinteknik. Marknadsnischerna
ses ständigt över för att bedöma hur koncernen kan fort-
sätta förbättra sina positioner.
16 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
TILLVÄXT
Ett första steg till
den växande amerikanska
TPE-marknaden
I november 2023 förvärvade HEXPOL den amerikanska TPE Compoundern Star
Thermoplastic Alloys and Rubbers, Inc. Genom förvärvet etablerar sig HEXPOL
på den växande amerikanska TPE-marknaden. Bolaget grundades 1993 av
Thomas A. Dieschbourg och har utvecklats till att idag vara ett tekniskt
avancerat TPE-bolag.
Förvärvet av Star Thermoplastics är helt i linje med HEXPOL:s tillväxtstrategi
och möjliggör för HEXPOL att komma in på den amerikanska TPE-marknaden
genom ett väletablerat företag med en stark produktportfölj.
Förvärvet kompletterar HEXPOL TPE-portföljen på en rad områden. Även om
det är ett mindre förvärv rent finansiellt är det ett strategiskt viktigt förvärv då
det ger ett fotfäste på den amerikanska TPE-marknaden där HEXPOL hittills
inte varit närvarande. Förvärvet ger också utökade möjligheter samt en större
geografisk räckvidd.
– Star Thermoplastics kommer ge oss möjlighet att upprepa den framgångs-
rika tillväxtresa vi gjort på den europeiska TPE-marknaden, men nu på den
större amerikanska. Våra existerande TPE-bolag i Europa och Kina samt Star
Thermo plastics kommer alla bli starkare genom det här förvärvet, konstaterar
Ralph Wolkener och Carsten Rüter, VD:ar för HEXPOL TPE Compounding.
Vid förvärvet omsatte Star Thermoplastics cirka 200
msek med en lönsamhet
under HEXPOL-koncernens nivå. Star Thermoplastics driver verksamhet i
närheten av Chicago i USA. Anläggningen med cirka 30 anställda är modern
och välinvesterad med stor tillväxtpotential. Huvudsakliga slutkundssegment
är fordon, bygg och anläggning, medicin teknik, industri, elektronik samt
konsument.
17HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
18 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
1
Ekonomiska definitioner återfinns på sidan 123.
Mål och utfall 2023
Försäljningstillväxt
Försäljningstillväxten visar HEXPOL:s konkurrenskraft på
marknaden och förmågan att utnyttja sina starka sidor och
kompetensområden. Försäljningstillväxten, justerad för valuta-
effekter, bör uppgå till mer än 10 procent, över en konjunktur-
cykel.
Kommentar 2023:
Försäljningstillväxten, justerat för valutaeffekter, uppgick
till -6 procent, varav den organiska tillväxten uppgick till
-9 procent. Förvärven bidrog under året med en tillväxt
om 3 procent.
FINANSIELLA MÅL
1
Mål >10%
Utfall 2023
-1%
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen visar HEXPOL:s förmåga att täcka rörelsens
kostnader och generera vinst till aktieägare. Målet är att rörelse-
marginalen, justerad för jämförelsestörande poster, ska över-
stiga 17 procent över en konjunkturcykel.
Kommentar 2023:
Rörelsemarginalen, justerad för jämförelsestörande poster,
uppgick till 16,6 procent. En gynnsam produkt- och prismix
har påverkat marginalen positivt under året.
Soliditet
Soliditeten mäter hur stor andel av HEXPOL:s totala tillgångar
som är finansierade med eget kapital. Målet är att årligen över-
stiga 30 procent.
Kommentar 2023:
Soliditeten var fortsatt stark, 65 procent (58). Koncernens totala
tillgångar uppgick till 22 507 msek (23 553). Netto skulden upp-
gick till 1 575 msek (2 845) varav 452 msek (428) avser finan-
siella leasingskulder enligt IFRS 16, vilket ger en nettoskuld/
EBITDA om o,38 (0,75).
0
5 000
10 000
15 000
20 000
25 000
20222021202020192018
2019
2020
2021
2022
2023
0
5
10
15
20
20222021202020192018
2019
2020
2021
2022
2023
%
0
20
40
60
80
20222021202020192018
2019
2020
2021
2022
2023
%
MSEK
7%
-11%
25%
24% –1%
Mål >30%
Utfall 2023
65%
Mål >17%
Utfall 2023
16,6%
19
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
1
Läs mer om HEXPOL:s hållbarhetsrelaterade mål på sidan 32.
MÅL OCH UTFALL 2023
Energi
Energianvändningen (GWh/försäljning) ska kontinuerligt
minska.
Investeringar i energieffektivare produktionsutrustning,
belysning och infrastruktur genomfördes under året. Jämfört
med 2022 minskade nyckeltalet för energianvändningen med
cirka 5 procent.
HÅLLBARHETSMÅL
1
Utfall 2023
–5%
Säker arbetsmiljö
Visionen är att det inte ska inträffa några olyckor på arbets-
platsen. Målet är att antalet olyckor ska minska. System för
incidentrapportering (near misses) ska finnas vid samtliga
verksamheter.
Frekvensen arbetsplatsolyckor per miljon arbetade timmar var
i stort sätt oförändrad jämfört med medeltalet för föregående
5-årsperiod.
Utfall 2023
+ 2%
Klimat
Utsläppen av koldioxid från energianvändningen (ton CO2/för-
säljning) ska minska med 75 procent till 2025 jämfört med
medeltalet för 2018–2019.
Ökade inköp av fossilfri el, installation av solceller och energi-
effektivisering bidrog till att utsläppen av CO
2
minskade
med cirka 16 procent jämfört med 2022. Totalt har utsläppen
minskat med 57 procent sedan basåret 2018/2019.
Utfall 2023
–16%
0,000
0,005
0,010
0,015
0,020
0,025
0,030
0,035
20222021202020192018
2019
2020
2021
2022
2023
ENERGI I FÖRHÅLLANDE
TILL FÖRSÄLJNING
0
2
4
6
8
10
20222021202020192018
2019
2020
2021
2022
2023
CO
2
I FÖRHÅLLANDE
TILL FÖRSÄLJNING
0
5
10
15
20222021202020192018
2019
2020
2021
2022
2023
ARBETSOLYCKSFALL
GWh/
msek
Ton/msek
Antal
Antal olycksfall med frånvaro/
miljon arbetade timmar
20 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
40
60
80
100
120
140
160
40
60
80
100
120
140
160
2019
2020
2021
2022
2023
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
12 000
14 000
16 000
60
70
80
90
100
110
120
130
140
DECNOVOKTSEPAUGJULJUNMAJAPRMARFEBJAN
JAN
FEB
MAR
APR
MAJ
JUN
JUL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC
1
OMX Stockholm Gross Index, den genomsnittliga utvecklingen på OMX Stockholm inklusive utdelning.
Aktiekursutveckling och aktieomsättning
Under 2023 steg betalkursen för HEXPOL:s B-aktie med
10 procent (-8), samma ökning som för jämförbara index,
OMX Stockholm Basic Materials som också steg med
10 procent (-12). Stockholmsbörsen i sin helhet, Nasdaq
Stockholm, steg med 15 procent (-25).
Högst noterade betalkurs för HEXPOL:s B-aktie
noterades den 17 april med 129,50 sek och den lägsta
betalkursen noterades den 27 oktober med 87,85 sek.
Under 2023 omsattes 116 miljoner (128) HEXPOL-
aktier till ett värde av 12 857 msek. I genomsnitt per
handelsdag omsattes 461 107 aktier (505 590) för i snitt
51 295 028 sek per dag. HEXPOL:s totalavkastning var
cirka 13 procent vilket kan jämföras med OMX Stockholm
GI
1
som var med 19 procent. Under den senaste femårs-
perioden har HEXPOL:s B-aktie i snitt haft en totalav-
kastning på drygt 23 procent per år. Motsvarande siffra
för OMX Stockholm GI är 17 procent.
Ägarstruktur
HEXPOL:s B-aktie är sedan 2008 noterad på börsen. Idag
återfinns aktien på Nasdaq Stockholms storbolagslista,
Large Cap, under HPOL B. Aktiekapitalet i HEXPOL AB
uppgår till 68 887 369 sek, fördelat på 344 436 846 aktier.
Av dessa är 14 765 620 A-aktier och 329 671 226 B-aktier.
A-aktierna ger vardera tio röster och B-aktierna vardera en
röst. Varje aktie har ett kvotvärde om 0,30 sek. Alla aktier
medför lika rätt till andel av bolagets tillgångar och resultat.
Den 31 december 2023 hade HEXPOL AB 12 166 (12 726)
aktieägare. Den största ägaren är Melker Schörling AB, som
äger samtliga A-aktier. Melker Schörling AB äger även B-
aktier och äger totalt 25 procent av kapitalet och 46 procent
av rösterna. Andelen aktier ägda av utländska ägare var
42 procent (36) av kapitalet. De tjugo största ägarna svarade
för 68 procent (69) av kapitalet och 77 procent (78) av
rösterna.
Utdelning
HEXPOL:s resultatutveckling och soliditet avgör utdelningens
storlek. HEXPOL:s utdelningspolicy innebär att 25–50 procent
av årets resultat efter skatt avses användas för utdelning till
HEXPOL:s aktieägare, under förutsättning att koncernens
finansiella ställning bedöms tillfredsställande. Sedan års-
skiftet 2023/2024 är detta mål uppdaterat till att 40-60
procent av resultatet efter skatt ska användas för utdelning.
För 2023 föreslår styrelsen en ordinarie utdelning om 4,00
sek per aktie (3,60) samt en extra utdelning om 2,00 sek per
aktie. Ordinarie utdelning motsvarar cirka 55 procent av
årets nettoresultat justerat för jämförelsestörande poster.
Aktieägarvärde och analytiker
HEXPOL:s ledning arbetar löpande med att utveckla den
finansiella informationen för att skapa goda förutsättningar
att värdera koncernen på ett så rättvisande sätt som möjligt.
I detta ingår bland annat att medverka aktivt vid träffar
med analytiker, aktieägare och media.
Ansvarig för IR-frågor hos HEXPOL är Peter Rosén,
tillförordnad VD och och koncernchef samt CFO: telefon
040-25 46 60, ir@hexpol.com.
För aktuell lista över de analytiker som kontinuerligt
följer HEXPOL, se www.hexpol.com.
HEXPOL B OMX Stockholm PI
Omsättning antal aktier i 1000-tal per månad
KURSUTVECKLING OCH AKTIEOMSÄTTNING
1/1–31/12 2023
SEK Antal SEK
SEK
TOTALAVKASTNING
2019–2023
HEXPOL B OMX Stockholm Gross Index GI
HEXPOL-aktien
och aktieägarna
OMX Basic Materials
2023 arrangerade
HEXPOL en kapital-
marknadsdag i
fabriken i Åmål.
21HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
sek
2023 2022 2021 2020 2019
Justerat resultat
7,51 7,14 6,09 4,26 4,93
Eget kapital
42,32 39,97 33,82 26,53 28,34
Utdelning
3,60 6,00
2
2,30 2,30 2,25
Stängningskurs B-aktien 31 december
122,0 111,10 121,30 88,0 91,80
Kassaflöde från löpande verksamhet
10,23 7,53 6,99 6,90 6,86
NYCKELTAL PER AKTIE
1
ÄGARFÖRDELNING
Antal aktier per aktieägare
Antal
aktieägare
A-aktier B-aktier
1-500 7 967 0 976 227
501-1 000 1 314 0 1 067 637
1 001-5 000 1 902 0 4 428 221
5 001-20 000 637 0 6 250 605
20 001- 346 14 765 620 316 948 536
Summa 12 166 14 765 620 329 671 226
Fysiska personer 7%
Juridiska personer 93%
ÄGARTYPER, % AV KAPITALET
Sverige 63%
USA 19%
Luxemburg 4%
Norge 3%
Storbritannien 6%
Tyskland 2%
Övriga länder 3%
ÄGARE PER LAND, % AV KAPITALET
1
Justerade för jämförelsestörande poster.
2
Inklusive extra utdelning om 3,00 sek per aktie.
HEXPOL-AKTIEN OCH AKTIEÄGARNA
Ägare/förvaltare/depåbank A-aktier B-aktier
Aktie-
kapital % Röster %
Melker Schörling AB
14 765 620
70 783 430
24,8 45,8
State Street Bank and Trust Co W9
0
37 063 036
10,8 7,8
ALECTA PENSIONSFÖRSÄKRING, ÖMSESIDIGT
0
17 410 000
5,1 3,6
JP Morgan Chase Bank NA, W9
0
11 178 428
3,2 2,3
Northern Trust company, London Branch
0
10 319 818
3,0 2,2
Lannebo småbolag
0
8 668 923
2,5 1,8
Första AP-fonden
0
8 343 000
2,4 1,8
Swedbank Robur Småbolagsfond
0
7 430 000
2,2 1,6
The Bank of New York Mellon, W9
0
6 404 573
1,9 1,3
Andra AP-fonden
0
6 323 540
1,8 1,3
Summa de 10 största ägarna
14 765 620
183 924 748
57,7 69,5
Summa övriga ägare
0
145 746 478
42,3 30,5
Summa
14 765 620
329 671 226
100,0 100,0
STÖRRE AKTIEÄGARE
22 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Koncernens styrkor ligger i det lokala entreprenörskapet
där 54 enheter har en excellent lokal marknadskännedom,
ledande kunskaper och utvecklingskapacitet.
HEXPOL:s kunder är hårda kravställare med höga förväntningar om flexibla
och snabba leveranser av kundspecifika polymera compounds eller komponenter
som ska lösa utmaningar, inte sällan i de mest krävande miljöerna. Andra krav
är utvecklingskompetens och hög leveransförmåga.
HEXPOL-koncernen består av två affärsområden, HEXPOL Compounding
och HEXPOL Engineered Products, fördelade på tre regioner och fem produkt-
områden. Tillsammans omsätter de 22 046 msek och har vid årets slut cirka
5 100 anställda i 14 länder.
Tillsammans med HEXPOL:s globala plattform blir kunderbjudandet unikt.
HEXPOL:s organisation är anpassad för korta och snabba beslutsprocesser med
ett tydligt decentraliserat ansvar.
Merparten av HEXPOL:s anläggningar är relativt nya och välinvesterade.
Tekniknivån är hög och en långt driven produktions- och tekniksamordning
innebär kostnadseffektivitet, hög och enhetlig kvalitet samt möjlighet att
smidigt flytta produktion mellan enheter och länder.
HEXPOL:s produktionsorganisation är tack vare sin kundorderstyrda och/
eller batch-produktion flexibel. Den globala produktionsplattformen medger
korta leveranskedjor för koncernens kunder samtidigt som produktionen
snabbt och effektivt kan justera kapacitet utifrån efterfrågan.
2 affärsområden
3 regioner och
5 produktområden
54 enheter
KONCERNENS ORGANISATION
HEXPOL AB
HEXPOL COMPOUNDING
HEXPOL ENGINEERED PRODUCTS
HEXPOL
RUBBER
COMPOUNDING
AMERICAS
HEXPOL
RUBBER
COMPOUNDING
EUROPE
HEXPOL
RUBBER
COMPOUNDING
ASIA
HEXPOL
TPE
COMPOUNDING
HEXPOL
THERMO-
PLASTIC
COMPOUNDING
HEXPOL
HIGH
PERFORMANCE
COMPOUNDING
HEXPOL
GASKETS
AND SEALS
HEXPOL
WHEELS
FÖRSÄLJNING
PER AFFÄRSOMRÅDE 2023
HEXPOL
Compounding
93%
HEXPOL
Engineered Products
7%
HEXPOL
Compounding
70%
HEXPOL
Engineered Products
30%
ANTAL ANSTÄLLDA
ANDEL KONCERNEN 2023
HEXPOL
Compounding
93%
JUSTERAT RÖRELSERESULTAT
ANDEL KONCERNEN 2023
HEXPOL
Engineered Products
7%
KONCERNEN
Global koncern med
lokal närvaro
Asien
5%
FÖRSÄLJNING PER REGION 2023
Europa
39%
Amerika
56%
GARY MOORE
VD HEXPOL Compounding
Americas
LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE INOM HEXPOL:s AFFÄRSOMRÅDEN
CARSTEN RÜTER
VD HEXPOL Compounding
Europe/Asia, HEXPOL
Compounding Global
Purchasing/Technology
och HEXPOL TPE/HP
Compounding
RALPH WOLKENER
VD HEXPOL Compounding
Europe/Asia och
HEXPOL TPE/HP
Compounding
JAN WIKSTRÖM
VD HEXPOL Thermoplastic
Compounding och
HEXPOL
Engineered Products
23HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
En decentraliserad och starkt
koordinerad organisation
HEXPOL Compoundings verksamheter innefattar 46 affärs-
enheter fördelade på fyra produktområden: HEXPOL
Thermo plastic Elastomers Compounding (TPE), HEXPOL
Thermo plastic Compounding, HEXPOL High Performance
Compounding och HEXPOL Rubber Compounding som
fördelas på tre geografiska marknader – Amerika, Europa
och Asien.
Organisationen präglas av långtgående decentralisering
av ansvar och befogenheter, och uppmuntrar till snabba beslut.
Merparten av enheterna är uppbyggda med fullständiga
organisationer för försäljning, produktutveckling och till-
verkning. Med starka lokala enheter och expertis är vi
flexibla och kundens leveranskedja kan kortas, något
som efterfrågas allt mer.
HEXPOL har en kultur som främjar engagemang,
ansvarstagande och god etik i kundrelationer. Koordination
och samarbete sköts globalt mellan enheterna inom viktiga
områden, såsom utveckling av nya material och produkter,
strategiska val av leverantörer, teknisk utformning av
utrustning och kommunikation/digitalisering.
HEXPOL Compoundings tillverkning ligger tidigt i
värde kedjan och är huvudsakligen kundorderstyrd och
baseras på ett stort antal utvalda råmaterial som till stor
del är utsatta för prisfluktuationer. Prissättningen mot kund
omförhandlas därför många gånger per år, oftast månads-
eller kvartalsvis. De viktiga recepten till polymera compounds
utvecklas i nära samarbete med kunden och kräver unik
expertis och ägs till stor del av HEXPOL.
Ett kundspecifikt erbjudande
Polymera compounds tillverkas genom högteknologiska
processer som förbättrar polymerernas egenskaper och
kvalitet genom att de sätts samman och blandas med olika
komponenter, såsom tillsatsämnen och stabilisatorer, för
att skapa nya och kundspecifika materialkombinationer.
AFFÄRSMÖJLIGHETER
HEXPOL Rubber
Compounding
utvecklar avancerade rubber
compounds med ett omfattande
produktutbud för en lång rad
kundsegment och applikations-
om råden. HEXPOL Compounding
utvecklar kontinuerligt tekniken
för att framställa extremt rena
rubber compounds.
Ledande position i Europa
och Nordamerika
Lönsam nischposition i Kina
HEXPOL High Performance
Compounding
erbjuder applikationer som
är väderresistenta, elektriskt
isolerande, tål kraftiga tempe-
raturväxlingar och har låg vikt.
Andra exempel är tätningar för
mycket krävande miljöer, som
kräver hög kemikalieresistens
och tål extremt höga och låga
temperaturer.
Bra europeisk position inom
silikon
Förbättrad position i Nord-
amerika och Storbritannien
HEXPOL Thermoplastic
Compounding
erbjuder ett brett utbud där
varje produktgrupp har en
egen portfölj av recept som
är kundanpassade för specifika
OEM:s med distinkta egenska-
per och specifika krav.
Bra position i Nordamerika
(reinforced PP)
Stärkt position i Europa
Ingen position i Asien
HEXPOL TPE Compounding
erbjuder en av de starkaste
portföljerna för TPE compounds
på marknaden. Produktområdet
har också ett växande sortiment
bio baserade TPE compounds
och compounds baserade på
återvunnen TPE för att möta en
tydligt ökad efterfrågan på håll-
bara material som minskar an-
vändandet av fossila resurser.
Bra position i Europa
Stärkt position i Nordamerika
Svag men växande position i
Asien
En starkt ökande elektrifiering ger
goda tillväxtmöjligheter inom Wire
& Cable där HEXPOL Compounding
samlat sina erbjudanden för ett
kraftfullare marknadsgenomslag.
HEXPOL Compoundings kunder är tillverkare av polymera produkter och komponenter och ställer
höga krav på kvalitet, förbättrade egenskaper och lokal leveransförmåga. Marknaden är global
och största slutkundssegmenten är fordons- och verkstadsindustrin följt av bygg- och anläggnings-
branschen. Andra viktiga kundsegment är transport-, energi- och konsumentsektorn, kabel-
industrin och tillverkare av medicinteknik.
AFFÄRSOMRÅDE HEXPOL COMPOUNDING:
En av världens ledande aktörer inom
avancerade polymera compounds
24 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Europa
38%
Amerika
58%
Asien
4%
0
5 000
10 000
15 000
20 000
25 000
20222021202020192018
2019
2020
2021
2022
2023
MSEK
0
1000
2000
3000
4000
20222021202020192018
2019
2020
2021
2022
2023
MSEK
%
0
1 000
2 000
3 000
4 000
20222021202020192018
0
5
10
15
20
20222021202020192018
2019
2020
2021
2022
2023
Oavsett om en kund behöver brandsäkra, oljebeständiga,
UV-stabila eller medicintekniskt godkända polymera
material, erbjuder HEXPOL Compounding tekniska lös-
ningar som motsvarar applikationskraven in i minsta detalj.
Affärsområdet strävar efter att utveckla produkter som kan
förbättra kundernas totala tillverkningskostnader.
marknader i stark tillväxt med intressanta och växande
kund applikationer inom bland annat hälsa & medicin-
teknik, allmänindustri, konsumentprodukter och fordons-
industrin. Andra intressanta nischer med tillväxtmöjligheter
för HEXPOL är transportsektorn så som tåg-, flyg- och
rymdindustri.
Efterfrågan på och försäljning av produkter med fokus
på hållbar utveckling ökar stadigt. HEXPOL Compounding
har skapat sig en stark position inom området med bland
annat materialen Dryflex Circular, RheVision och
HEXGREEN som har hög grad av återvunnen råvara för
alltifrån leksaker och sportartiklar till olika applikationer
för maskiner och fordon.
Fortsatt tillväxt genom strategiska
förvärv och konsolideringar
Affärsområdet HEXPOL Compounding är väl positionerat
för att öka marknadsandelarna på de befintliga marknaderna
samt att använda den starka globala närvaron och utveck-
AFFÄRSOMRÅDE HEXPOL COMPOUNDING
Oavsett om en kund behöver brandsäkra, oljebeständiga,
UV-stabila eller medicintekniskt godkända polymera
material, erbjuder HEXPOL tekniska lösningar som mot-
svarar applikationskraven in i minsta detalj.
FÖRSÄLJNING 2023
20 581 MSEK
MEDELANTAL
ANSTÄLLDA
Just. Rörelseresultat, %
Just. Rörelsemarginal, MSEK
JUSTERAT RÖRELSERESULTAT
OCH RÖRELSEMARGINAL
FÖRSÄLJNING
PER REGION
SLUTKUNDER
TILLVERKARE AV
RÅMATERIAL
TILLVERKARE
AV
POLYMERA
COMPOUNDS
TILLVERKARE
AV
POLYMERA
KOMPONENTER
OEM:S
HEXPOL COMPOUNDING I VÄRDEKEDJAN
Ledande globala marknadspositioner
Affärsområdet har ledande globala marknadspositioner
inom samtliga marknadsområden. HEXPOL fokuserar på
att globalt kunna leverera marknadens bästa produkter med
identisk kvalitet oavsett tillverkningsenhet och är därför en
lämplig partner för stora globala industrikoncerner men
även andra mer lokala aktörer. HEXPOL fokuserar på
25HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
lingskompetensen för att öka volymerna på nya marknader.
HEXPOL söker aktivt förvärvsmöjligheter inom utvalda
teknologier och material. Marknaderna där HEXPOL
Compounding är verksam är fragmenterade med få globala
konkurrenter och många mindre eller medelstora familje-
ägda lokala aktörer.
De mindre och medelstora komponenttillverkarna har svårt
att långsiktigt behålla produktionen av rubber compounds i
egen verksamhet och väljer därför att utlokalisera en del
av produktionen till bland annat HEXPOL, som har möjlig-
het att erbjuda ett konkurrenskraftigt globalt koncept och
kostnadseffektiv tillverkning.
Andra större aktörer och internationella tillverkare av
rubber, TPE och thermoplastic compounds är AirBoss,
Teknor Apex, Dynamix, PTE, Multibase, GLS, Kraiburg, A.
Schulman och Washington Penn. Därtill kommer ett stort
antal mindre, lokalt verksamma tillverkare och inom rubber
compounds delvis också kunder med egen compounding-
verksamhet.
Viktiga händelser 2023
Försäljningen minskade något jämfört med 2022 och
uppgick till 20 581 msek (20 834). Samtidigt stärktes den
justerade rörelsemargi nalen och uppgick till 16,5 procent
(14,3) vilket var ett resultat av främst bättre produkt- och
prismix.
Den 14 november förvärvade HEXPOL den amerikanska
TPE compoundern Star Thermoplastic Alloys and
Rubbers, Inc., vilket innebär geografisk expansion in
på den amerikanska TPE-marknaden.
Under året certifierades ytterligare tre anläggningar
enligt International Sustainability and Carbon Certi-
fication (ISCC PLUS). Totalt är nu fyra anläggningar
certifierade.
HEXPOL Compounding Europa fick sin beräknings-
modell ”Product Carbon Footprint” certifierad enligt
ISO 14067:2018 och kan nu tillhandahålla koldioxid-
avtrycket för sina compounds.
Det finns flera anledningar till att polymeranvändningen kommer att öka
framöver inom fordonsindustrin. Ofta innebär tillverkningen av elektris-
ka fordon helt nya konstruktioner och därför finns möjligheten att göra
radikala förändringar i materialet. Polymerer kan i många fall ha bättre
egenskaper än plåt och metall, som traditionellt använts, dessutom till en
lägre vikt och mindre kostnad. Ett ökat fokus på återvunna råvaror och
produktionsprocesser för hållbar utveckling gynnar också polymera
material. Elbilsmarknaden är en växande nisch där HEXPOL:s
produkter bidrar till att skydda och täta med reducerad vikt.
AFFÄRSOMRÅDE HEXPOL COMPOUNDING
Olika polymera lösningar har stor betydelse för samhällets utveckling mot
en mer hållbar värld. Elektrifiering och energibesparing är bara ett par
områden som är kritiskt beroende av polymera material för att täta och
skydda. Ett annat område är medicinteknik.
26 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
FÖRSÄLJNING 2023
1 465 MSEK
MSEK
0
500
1 000
1 500
20222021202020192018
2019
2020
2021
2022
2023
MEDELANTAL
ANSTÄLLDA
0
500
1 000
1 500
2 000
20222021202020192018
2019
2020
2021
2022
2023
Just. Rörelseresultat, %
Just. Rörelsemarginal, MSEK
0
50
100
150
200
250
300
20222021202020192018
0
4
8
12
16
20
24
20222021202020192018
2019
2020
2021
2022
2023
MSEK %
JUSTERAT RÖRELSERESULTAT
OCH RÖRELSEMARGINAL
Asien
25%
FÖRSÄLJNING
PER REGION
Europa
42%
Amerika
33%
Affärsområdet HEXPOL Engineered Products verksamhet
innefattar åtta affärsenheter fördelat på två produktområden:
HEXPOL Gaskets and Seals och HEXPOL Wheels.
Affärsområdets tillverkningsprocesser är koordinerade
och standardiserade. LEAN-konceptet tillämpas framgångs-
rikt inom samtliga produktionsanläggningar, vilket säker-
ställer samma höga produktkvalitet oberoende av var pro-
duktionen sker. Samtliga produktionsanläggningar arbetar i
ett gemensamt affärssystem, vilket utgör basen för effektiva
processer med minskat administrativt arbete.
Starkt produkterbjudande till krävande
kunder inom plattvärmeväxlare
HEXPOL Gaskets and Seals är specialist på tillverkning
av packningar till plattvärmeväxlare och olika former av
extruderade tätningar i avancerade polymermaterial.
Teknikinnehållet är högt och slutprodukten präglas av
höga kvalitetskrav. Gummimaterialets sammansättning,
packningens geometriska utformning samt snäva toleranser
i tillverkningsprocessen är avgörande faktorer för slut-
produktens prestanda och livslängd. Gummimaterialet
utvecklas specifikt för olika applikationer och packningar
som levereras i varierande storlekar, allt från någon decime-
ter upp till flera meter.
HEXPOL Gaskets and Seals är idag huvudleverantör till alla
betydande OEM-tillverkare av plattvärmeväxlare. Marknaden
är växande i takt med att efterfrågan på energieffektiva lös-
ningar ökar och att allt fler kunder ställer krav på hållbar
utveckling. HEXPOL Gaskets and Seals produktionsenheter
och distributionscenter är strategiskt väl placerade i
Europa, Asien och Nordamerika.
Vid den svenska enheten bedrivs forskning och utveck-
ling av nya material som klarar högre temperaturer, tryck
och mer aggressiva medier än vad som idag finns tillgäng-
liga på marknaden. Här säkerställs också att det ingående
materialet har samma egenskaper och att produktions-
processen är densamma så att packningen får samma
slutegenskaper oberoende av produktionsort. Fokus på
kostnads effektivitet i förädlingsprocessen är också något
som affärsområdet lägger stor vikt vid.
Komplett kunderbjudande inom nischade
hjul för materialhanteringsindustrin
HEXPOL Wheels erbjuder ett komplett sortiment av hjul till
elektriskt drivna lager- och handtruckar samt länkhjuls-
applikationer. Inom produktområdet tillverkas fem typer
av kvalitetsprodukter: polyuretanhjul, termoplasthjul,
gummi hjul och solida gummidäck samt diverse special-
produkter i ovanstående material.
HEXPOL Wheels ligger i framkant när det gäller att
utveckla hjul för materialhanteringsindustrin. En bidra-
AFFÄRSOMRÅDE HEXPOL ENGINEERED PRODUCTS:
Stark tillväxt och globala positioner
inom nischområden
HEXPOL Engineered Products levererar till stora globala OEM-tillverkare med marknadsledande
positioner, där HEXPOL:s produkter har en avgörande betydelse för den färdiga produktens kvalitet
och livslängd. Teknisk kompetens, hög servicegrad och långsiktiga samarbetsformer är av stor
betydelse.
SLUTKUNDER
TILLVERKARE AV
RÅMATERIAL
TILLVERKARE
AV
POLYMERA
COMPOUNDS
TILLVERKARE
AV
POLYMERA
KOMPONENTER
OEM:S
HEXPOL ENGINEERED PRODUCTS I VÄRDEKEDJAN
27HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
AFFÄRSOMRÅDE HEXPOL ENGINEERED PRODUCTS
gande faktor är tillgång till avancerad testutrustning för att
simulera realistiskt slitage, lastförmåga och livslängd.
HEXPOL Wheels är det enda globala polyuretanhjuls-
och däckföretaget med tillverkningsenheter i Europa, Nord-
amerika och Asien. Marknaden för truckhjul är regionalt
differentierad på grund av skilda designkrav, materialprefe-
renser och kvalitetsnormer. Affärsenheten är väl positionerad
för att ta ytterligare marknadsandelar genom spetskompetens
och teknisk support. Bland annat inom den expansiva
marknaden för eldrivna lagertruckar och handtruckar där
tillväxten knyts till ökande lagerautomation och e-handel
som ökar efterfrågan på HEXPOL Wheels produkter.
Flexibel produktion
HEXPOL Engineered Products maskinpark är standardise-
rad mellan fabrikerna, vilket ger flexibilitet att enkelt kunna
flytta produktion mellan enheter vid till exempel behovstop-
par eller andra oförutsedda händelser. Maskinparken för-
nyas kontinuerligt och är i hög grad automatiserad. Stor vikt
läggs vid kontroll och hantering av råmaterial som köps in
från certifierade leverantörer. Produktionsprocessen över-
vakas kontinuerligt och kvalitetskontroller utförs i flera steg.
Produktionen av packningar är verktygsbunden, där
varje verktyg skapar en unik packningstyp. HEXPOL
Gaskets and Seals tillverkar huvuddelen av de verktyg
som används i egen regi, vilket är en fördel vid nya projekt.
Etableringen av ett distributionscenter för hjul i Europa
har medfört att HEXPOL Wheels kunnat korta leverans-
tiden, öka servicegraden och komma närmare slutanvändaren
– i enlighet med HEXPOL:s genomgripande koncept ”Tänk
globalt, agera lokalt”.
Väl positionerade för tillväxt – organiskt,
i nischområden och geografiskt
HEXPOL Gaskets and Seals satsning på att utveckla nya
marknader i Asien och Nordamerika fortsätter. Produkt-
området följer noga marknadsutvecklingen och kan vid
behov utöka sin kapacitet snabbt tack vare de strategiskt
belägna enheterna i världen.
HEXPOL Wheels är väl positionerat för att ta en aktiv
roll i strukturella förändringar. Fortsatta satsningar på
kundservice och produktutveckling är kritiska framgångs-
faktorer. Eftermarknaden för hjul till truckar ökar även den
och domineras av OEM-tillverkare av truckar och fristående
distributörer. Bedömningen är att den idag fragmenterade
hjulmarknaden kommer att gå in i en konsolideringsfas.
Viktiga händelser 2023
Försäljningen ökade med 4 procent jämfört med 2022
och uppgick till 1 465 msek (1 409), samtidigt uppgick
rörelsemarginalen till 17,6 procent (19,7) där minsk-
ningen förklaras av negativa valutaeffekter relaterat till
Sri Lanka.
2023 var det 130 år sedan bröderna Gislow startade en
gummifabrik i Gislaved, vilket blev startskottet för
HEXPOL-koncernen. Läs mer om vår historia på
www.hexpol.com
I december invigde HEXPOL Wheels ett nytt kontor
och en ny produktionsanläggning i Qingdao, Kina.
HEXPOL är den enda truckhjulstillverkaren som
globalt kan möta kunderna med produktionsenheter
i såväl Europa och Nordamerika som i Asien.
HEXPOL är världsledande inom
tillverkning av packningar till platt-
värmeväxlare. Teknikinnehållet i
packningarna är högt och slutproduk-
ten präglas av höga kvalitetskrav.
HEXPOL Wheels
erbjuder ett komplett sortiment av
hjul till elektriskt drivna lager- och
handtruckar samt länkhjulsapplika-
tioner. Inom produktområdet till-
verkas fem typer av kvalitetspro-
dukter: polyuretanhjul, termo-
plasthjul, gummihjul och solida
gummidäck samt diverse special-
produkter i ovanstående material.
Ledande global position inom hjul
i polymera material till truckar
och materialhantering.
HEXPOL Gaskets and Seals
är specialist på tillverkning av
packningar till platt värme växlare
och olika former av extruderade
tätningar i avancerade polymer-
material. Teknikinnehållet är högt
och slutprodukten präglas av höga
kvalitetskrav.
Ledande position i Europa och
Asien.
Positiv utveckling i Nordamerika.
AFFÄRSMÖJLIGHETER
28 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
29HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
INNOVATION
Tvåkomponentssningar
till fordonsindustrin
Inom fordonsindustrin är efterfrågan på tvåkomponentssystem stor. De vill kunna
kombinera styva tekniska termoplaster med mjukare termo plastiska elastomerer
för att uppfylla funktionella, ergonomiska eller estetiska krav. Tillämpningar inom
fordonsbranschen inkluderar interiöra och exteriöra lösningar, vilket innefattar
tekniska delar såsom tätningar, handtag, lister, konsol och interiördelar, gummi-
snoddar, elektronikhöljen, buller- och vibrationsdämpning.
En utmaning med tvåkomponentlösningar är att god vidhäftning för standard-
TPE:er är begränsade till olefinbaserade underlag som polypropylen som i sin
tur har begränsningar när det gäller värme- och styvhetsprestanda.
Kemiskt modifierade TPE:er tillåter däremot vidhäftning till ett mycket bredare
utbud av tekniska termoplaster och förbättrar egenskaperna för att uppfylla mer
krävande komponentkrav.
HEXPOL-bolaget almaak:s produktportfölj omfattar ett stort antal tekniska ter-
moplaster – många i material med upp till 100 procent återvunnet innehåll. Dessa
har testats för vidhäftning med HEXPOL TPE:s portfölj av termoplastiska elasto-
mermaterial med mycket goda resultat.
Ett exempel är Polybutylentereftalat som ofta används för tillämpningar inom
elektromobilitet och normalt har svårt att fästa mot TPE-material. Lägger man till
glas fiber förstärkning och flamskyddsadditiv blir det ännu svårare. HEXPOL har nu
levererat testade materialkombinationer som säkerställer kemisk kompatibilitet och
vidhäftningsprestanda, till kunder inom fordonsbranschen, ihop med ett stödpaket
som inkluderar verktyg och bearbetningsrådgivning till kunden.
Samarbetet mellan almaak och HEXPOL TPE med att ta fram tvåkomponents-
lösningarna ger HEXPOL:s fordonskunder en stor konkurrensfördel eftersom
man i ett tidigt skede kunnat testa att materialkombinationen fungerar innan
den går in i applikationsproduktionen.
30 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Affärsområde HEXPOL Compounding
Viktiga händelser under året
I ett historiskt perspektiv har koncernen gjort vägval som
skapat framförhållning inom hållbar utveckling. Hög
ambitionsnivå, i kombination med ökande krav från olika
intressenter, har resulterat i att arbetet inom hållbar utveck-
ling förflyttat sig i positiv riktning. Både i vardagsarbetet
och den strategiska planeringen har anslutningen till inter-
nationella standarder, initiativ och regelverk bidragit på
ett konstruktivt sätt.
Under året fortsatte klimatfrågorna och utvecklingen av
produkter med lägre klimatavtryck att engagera våra
intressenter. Ny lagstiftning inom hållbarhetsrapportering
påverkade både mängden information som måste samlas
in inom koncernen och hur denna presenteras externt.
Viktiga händelser under året var exempelvis:
Ett verktyg för att beräkna produkters klimatavtryck
lanserades (Product Carbon Footprint Calculator).
Verktyget ger goda möjligheter för kunderna att aktivt
välja råvaror med lägre klimatavtryck.
Genom massbalanscertifiering enligt ISCC+ får kunderna
ett bevis på spårbarheten i hela leverantörskedjan.
Certifieringen säkerställer att biobaserade eller återvunna
råvaror förekommer i en definierad mängd i produkterna.
Under året certifierades två produktionsenheter och sam-
manlagt är nu fyra enheter i Europa och USA certifierade.
Den interna kapaciteten att återvinna polymera material
ökades genom investeringar i återvinningsutrustningar
och förvärv av bolag som har detta som sin affärsidé.
Utsläppen av koldioxid från energianvändningen fort-
satte att minska vilket är ett resultat av bland annat
energieffektiviseringar och ökade inköp av fossilfri el.
Installationerna av solpaneler fortsatte och för när-
varande finns utrustningar vid nio produktions-
anläggningar. Produktionen av egenproducerad el steg
med 160 procent under året.
HEXPOL:s plattform för
hållbar utveckling
HÅLLBAR UTVECKLING
Ansvaret för människor och miljö är en integrerad del av HEXPOL:s affärsidé och vi vill vara den
ledande leverantören av lösningar för hållbara polymera applikationer. Koncernens plattform för
hållbar utveckling är inriktad på minskad klimatpåverkan från processer och produkter, effektiv
resursanvändning och goda arbetsförhållanden.
VIKTIGA STEG I HÅLLBARHETSARBETET
Miljöriskanalyser
vid samtliga
anläggningar
Hållbarhet
del av
strategiarbetet
Certifiering
arbetsmiljö
(OHSAS 18001)
Dryflex
Green
lanseras
90 procent av
enheterna
certifierade enligt
ISO 14001
ISO 14001
införs på
bred front
Koncernmål inom
energi och klimat
Supplier Sustainability
Guideline införs
Energi -
effektiviseringen
fortsätter
Ökad användning
av biobränslen
och fossilfri el
System för
”whistleblowing”
introduceras
Hållbarhets-
redovisning
enligt GRI
Börsintroduktion
Program för
efterlevnad av
affärsetik
Certifiering
energi
(ISO 50001)
Anslutning till
FN:s Global Compact
Hållbarhetsmålen
kopplas till
FN:s Globala Mål
Materializing
Our Values
introduceras
Hållbarhetsmålen
skärps
Energi effektiviseringen
fortsätter
Introduktion av
biobränslen
Uppförandekod
och policyer
Klimat-
rapportering
enligt CDP
2008 2010 2012 2014 2016
31HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
2023 2022 2021
Energianvändning/försäljning, GWh/
msek 0,018 0,019 0,025
Inköpt fossilfri el, % av total elanvändning 42 30 31
Utsläpp av koldioxid/försäljning, ton/
msek 4,1 4,9 7,3
Återvunna/biobaserade polymera råvaror
2
, % av total polymeranvändning 19 16 10
Överträdelser av miljö- och arbetsmiljölagstiftningen 0 5 3
Arbetsolyckor, antal/miljon arbetade timmar 12,1 11,9 12,3
Utbildning av medarbetare, timmar/anställd 18 22 20
Andel kvinnor i lokala ledningsgrupper, % 27 28 27
Överträdelser av mänskliga rättigheter 0 0 0
Ekonomiskt värde fördelat bland intressenter,
msek 5 193 5 354 3 569
1
På sidan 126 ges en översikt av nyckeltal för hållbar utveckling i ett tioårsperspektiv.
2
Exklusive naturgummi
NYCKELTAL FÖR HÅLLBAR UTVECKLING
1
HÅLLBAR UTVECKLING
Utvecklingen av produkter med lägre klimatavtryck hade
fortsatt hög prioritet. I den växande produktportföljen
ingår numera även HEXGREEN, som innehåller minst
10 procent återvunna eller biobaserade råvaror, eller
kombinationer av dessa.
Anpassningen av hållbarhetsredovisningen till EU:s
direktiv om hållbarhetsrapport för stora bolag (CSRD/
ESRS) inleddes under året. Resultatet av detta arbete
presenteras i den separata hållbarhetsrapporten i slutet
av årsredovisningen. Anpassningen kommer att fortsätta
under 2024 med målet att presentera en fullständig
rapport när direktivet träder i kraft.
Uppdatering av
miljölednings-
systemen enligt
ny version av
ISO 14001
Fokus på utveckling
av produkter med litet
koldioxidavtryck
ISCC-certifiering
inom HEXPOL TPE
Aktiviteterna kring säkra
arbetsplatser, utfasning av
farliga ämnen och energi-
effektivisering utvecklas vidare
Mål att koldioxidutsläppen
ska minska med
75 procent (2025)
Bonussystem
för att uppnå
klimatmålet införs
Investeringar i solceller
Globalt ökade inköp av
fossilfri el
Uppdateringar
av uppförandekod,
policyer och riktlinjer
för leverantörer
Anpassning till
EU:s Taxonomi
och TCFD
påbörjas
Anpassning till
CSRD/ESRS
Förberedelser för
införande av
Science-Based
Targets
Utökad
hållbarhetsredovisning
enligt EU-lagstiftning
och GRI Standards
Energieffektiviserings-
projekt, fortsätta åtgärder för
att minska koldioxidavtrycket
Arbetet i
Sustainability
Council inleds
2018 2020 2022 2024
Hållbarhetsmål
FN:s globala mål för hållbar utveckling bidrar till bolagets
prioriteringar inom hållbar utveckling.
Beräkningsverktyg
för produkters
klimatavtryck lanseras
Satsning på ökad
återvinning av
polymera material
32 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
HÅLLBAR UTVECKLING
En viktig utgångspunkt för att uppnå målen är att hantera
koncernens resursanvändning på ett hållbart sätt. Detta
åstadkommer vi genom innovationer, effektivitetsförbätt-
ringar, investeringar i ny teknik, ökad användning av förny-
bar energi, samt satsningar på biobaserade och återvunna
råvaror. De globala målen ger också vägledning till åtgärder
inom socialt ansvar, samhällsengagemang och affärsetik.
Vi har infört koncernövergripande mål och nyckeltal som
rör miljö, ledningssystem, kemiska ämnen, miljöanpassade
produkter och säker arbetsmiljö. Diagram och tabeller som
i detalj beskriver resultaten finns i hållbarhetsrapporten på
sidorna 87-122.
Fokus på klimatförändringarna
Med fokus på att minska koldioxidavtrycket från processer
och produkter presenterar kunder och andra affärspartners
ambitiösa klimatmål. Ambitionerna drivs i hög grad av
starka strömningar i samhället kring klimatpolicys, lag-
stiftningsåtgärder och redovisningssystem. Näringslivet
identifieras som en viktig partner i omställningen till ett
samhälle med lägre beroende av fossila bränslen och råvaror.
Klimatfrågorna är mycket viktiga för koncernen och det gäller
att öka hastigheten i utvecklingen av processer och produkter
som bidrar till minskad klimatpåverkan. Vi har som mål att
minska utsläppen av koldioxid med 75 procent fram till
2025 och har gjort ett åtagande att införa Science-Based
Mål
Globalt
mål
Utfall Fortsatta åtgärder
Energi
Energianvändningen (GWh/försäljning)
ska kontinuerligt minska.
Energikartläggningar genomfördes och åtgärder
för effektivisering fortsatte. Installation av
energieffektiv produktionsutrustning, LED-
belysning, infrastruktur och energiövervakning
bidrog till effektivare energianvändning. Under
de senaste fem åren har nyckeltalet för energi-
användningen minskat med cirka 30 procent-
enheter.
Installationer av energieffektiv ut-
rustning, belysning och infrastruktur
kommer att fortsätta.
Klimat
Utsläppen av koldioxid (ton CO2e/för-
säljning) ska minska med 75 procent
till 2025 jämfört med medeltalet för
2018–2019 (basår). Målet avser kol-
dioxidutsläpp från energianvändningen
(Scope 1 och 2 enligt GHG Protocol).
Åtgärder för att minska koldioxidavtrycket är
bland annat ökad användning av biobränslen,
ökade inköp av fossilfri el samt energieffektivi-
sering. För närvarande utgörs cirka 38 procent
(32) av energianvändningen av fossilfri el och
biobränslen. Sedan basåret har nyckeltalet för
koldioxidutsläppen minskat med cirka 57 pro-
centenheter. Klimatmålet är sedan 2022 kopplat
till ett bonussystem.
Energieffektivisering och inköp av bio-
bränslen kommer att fortsätta. Inköp
av fossilfri el kommer att genomföras
i den takt detta är praktiskt möjligt.
Andelen enheter med egen produktion
av el med hjälp av solceller kommer
att öka. Fortsatt utfasning av fossila
bränslen.
Miljöledningssystem
Certifierade miljöledningssystem
(ISO 14001) ska finnas vid samtliga
anläggningar. Inom en tvåårsperiod
ska förvärvade bolag införa ISO
14001.
Tre bolag certifierades under året enligt ISO
14001 och 96 procent (94) av anläggningarna
är nu certifierade.
Två bolag planerar certifiering under
2024–2025.
Kemiska ämnen
Användningen av farliga kemikalier
ska identifieras och kontrolleras.
Där det är möjligt ska farliga ämnen
fasas ut.
Arbetet med att begränsa användningen av
särskilt farliga ämnen pågår kontinuerligt. Under
året byttes ett tiotal ämnen ut.
Att ersätta eller minska användningen
farliga ämnen är en långsiktig process
som kommer att fortsätta under över-
skådlig framtid. På listan finns ex-
empelvis vissa ftalater, nitrosaminer,
ETU, bly och flamskyddsmedel.
Produkter
HEXPOL ska ses som en föregångare
inom polymerindustrin som leverantör
av produkter som bidrar till hållbar
utveckling.
Under 2023 fortsatte utvecklingen och mark-
nadsföringen av produkter som bidrar till hållbar
utveckling (se sid 33 och 108). Ungefär 19 pro-
cent (16) av de polymera råvarorna utgjordes
av återvunna eller biobaserade material.
I samarbete med kunder och leve-
rantörer fortsätter utvecklingen av
produkter med lägre klimatpåverkan.
Exempel på områden är applikationer
inom energieffektivisering, miljötek-
nik, eldrivna fordon, lättare material,
samt produkter som innehåller bio-
baserade och återvunna råvaror.
Säker arbetsmiljö
Visionen är att det inte ska inträffa
några olyckor på arbetsplatsen. Målet
är att antalet olyckor ska minska.
System för incidentrapportering
(near misses) ska finnas vid samtliga
verksamheter.
Antalet olycksfall med frånvaro var 12,1 per
miljon arbetade timmar (11,9). System för
incidentrapportering är införda vid 83 procent
(81) av enheterna.
Nyckeltalet för arbetsolyckor visar
under de senaste fem åren en
oförändrad situation. För att uppnå
nollvisionen krävs fortsatta insatser
(tekniska åtgärder, utbildning, upp-
följning).
MÅL FÖR HÅLLBAR UTVECKLING
33HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
HÅLLBAR UTVECKLING
Targets. Som ett led i detta arbete kommer vi att under 2024
göra en kartläggning av koldioxidutsläpp som orsakas av
transporter, tjänsteresor, råvaror, investeringar i utrustningar,
användningen av produkterna och mycket annat (Scope 3
enligt Greenhouse Gas Protocol).
Produkter som bidrar till mindre
koldioxidavtryck
Huvuddelen av koncernens indirekta utsläpp av koldioxid
(Scope 3) orsakas av tillverkningen av de råvaror som har
sitt ursprung i fossila oljeprodukter. Både vad det gäller gummi-
och plastråvaror följer vi materialutvecklingen och har regel-
bundna kontakter med råvaruproducenterna, oftast globala
kemiföretag. En del råvaror finns tillgängliga på marknaden
men tyvärr i begränsade mängder och med hög prisnivå.
Andra råvaror är under utveckling och det lär dröja ett antal
år innan de är kommersiellt tillgängliga. Oavsett dessa för-
svårande omständigheter växer portföljen av produkter som
bidrar till hållbar utveckling. Tabellen nedan ger en översikt
av sådana produkter.
Produkter/produktgrupper
*
Bidrag till hållbar utveckling
Underlättar kundernas
hållbarhetsarbete
Packningar till plattvärmeväxlare. Minskad energiförbrukning. Minskad klimatpåverkan.
Hexlight
®
– porösa material med låg densitet. Minskar vikten i fordon och därmed bränsleförbrukningen.
Minskad klimatpåverkan.
Lifocork – TPE som kombineras med kork från
korkek.
Minskad klimatpåverkan.
Truckhjul som används i elektriska truckar. Minskar användningen av fossila bränslen. Minskad klimat-
påverkan.
Polymerblandningar som används inom miljö-
teknik.
Produkter bidrar till förnybar teknik, exempelvis vindkraftverk,
elfordon, solceller och kablar för batteriladdning. Minskad klimat-
påverkan.
Dryflex Green – TPE som innehåller biobaserade
råvaror.
Minskad användning av fossila råvaror. Minskad klimat-
påverkan. Cirkulär ekonomi.
Dryflex Circular – TPE som innehåller återvunna
råvaror.
Minskad klimatpåverkan. Cirkulär ekonomi.
Dryflex Circular MWR – TPE som innehåller
material från återvunna fiskenät.
Bidrar till minskad nedskräpning av haven. Cirkulär ekonomi.
RheVision polypropylen som är förstärkt med na-
turfiber från avfall (ris, kokosnötter, hampa).
I RheVision ingår även produkter med biobaserad
eller återvunnen polypropylen.
Det biobaserade innehållet kan uppgå till omkring 15 procent och
kombineras detta med återvunnen polypropen blir materialets
koldioxidavtryck betydligt lägre jämfört med traditionella plast-
produkter. Minskad klimatpåverkan. Cirkulär ekonomi.
HEXGREEN (gummiblandningar med mer än 10
procent innehåll av återvunna eller biobaserade
råvaror).
Minskad klimatpåverkan. Cirkulär ekonomi.
Truckhjul av återvunnen polypropen med innehåll
av naturfiber.
Minskad klimatpåverkan. Återanvändning av råvaror.
Dryflex WS och WS+ (TPE med hydrofila egen-
skaper).
Produkterna sväller i kontakt med vatten och kan användas i
tunnlar, avloppssystem, vattentankar och vattenreningsverk, dvs
utrustningar som kan bidra till anpassning till klimatförändringar.
Hela produktsortimentet inom TPE är återvinnings-
bart.
Återanvändning av råvaror. Cirkulär ekonomi.
Truckhjul av polyuretan med lång livslängd. Minskar behovet av ersättningshjul. Minskad klimatpåverkan.
Produkter (envelopes) för regummering av
gummidäck.
Förlänger däckets livslängd. Cirkulär ekonomi.
Återvunna gummiråvaror i produkter till bil-
industrin (stänkskydd, golvmattor, stötfångare).
Minskar behovet av nytillverkade råvaror. Cirkulär ekonomi.
Flamskyddsprodukten HexFlame. Innehåller inte farliga flamskyddsprodukter (halogener).
Minskar spridningen av farliga kemiska ämnen.
* Interna kriterier för produkter som bidrar till hållbar utveckling: 1) Används inom miljöteknik, 2) Är lättare än traditionella material
3) Används till elektriska fordon eller komponenter till elektriska fordon, 4) Innehåller återvunna råvaror >10%, 5) Innehåller bio-
baserade råvaror >10%, 6) Förlänger produktens livslängd, 7) Bidrar till hållbar användning av vattenresurser, 8) Minskar effekterna
av klimatförändringarna, 9) Består av återvinningsbar TPE, 10) Minskar spridningen av farliga kemiska ämnen i miljön.
EXEMPEL PÅ HEXPOL-PRODUKTER SOM BIDRAR TILL HÅLLBAR UTVECKLING
34 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
HÅLLBAR UTVECKLING
En portlj av polymer-
blandningar med mindre
fossil råvara och
minskat CO
2
-avtryck
HEXPOL:s vision är att vara det självklara valet för hållbara polymerapplika-
tioner. Med HEXPOL:s växande HEXGREEN-portfölj kommer visionen ett steg
närmre verkligheten.
Varje HEXGREEN-blandning är en skräddarsydd lösning, speciellt utvecklad
för att möta kundens krav. Den kan baseras antingen på biobaserade,
återvunna eller massbalanserade råmaterial – eller en kombination av
kategorierna. Kombinationsmöjligheterna är oändliga och växer ständigt,
med ett ökat utbud av alternativa råmaterial som blir tillgängliga. Så länge
andelen icke-fossila råmaterial är över 10 procent, kvalificerar sig bland-
ningen att kallas HEXGREEN.
De nya HEXGREEN-blandningarna har strikta tekniska krav och höga krav
på produktfunktionalitet samtidigt som de ska erbjuda samma bearbetnings-
prestanda som ursprungsrecepten. Lyckligtvis har HEXPOL:s utvecklingsteam
stor erfarenhet av att justera recepten för att möta både hållbarhetsmässiga
och tekniska krav.
Förnybar energi i blandningsprocessen bidrar till låga utsläpp men det är
kunskapen om alternativa råmaterial som gör den stora skillnaden för
HEXGREEN-applikationerna.
HEXPOL Compounding i Europa kan för närvarande erbjuda blandningar med
en hållbarhetsgrad på upp till 40 procent men strävar hela tiden efter mer.
Mest efterfrågade är blandningar baserade på återvunna råmaterial. Särskilt
devulkaniserat gummi är en tydlig trend som öppnar upp för cirkulär ekonomi
i gummiindustrin. Ett recept baserat på återvunna råmaterial kan redan
minska produktens koldioxidavtryck med en tredjedel jämfört med den
traditionella fossil-baserade versionen.
HEXGREEN-blandningar fungerar utmärkt i ett antal olika tillämpningar
för segment som bilindustrin, bygg & anläggning, energi samt inom
allmän industri. Även kabelfabrikanter är intresserade av att omvandla
sina befintliga recept till HEXGREEN-recept.
35HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
36 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Ägare och legal struktur
HEXPOL AB (publ.) med organisationsnummer
556108-9631 är moderbolag i HEXPOL-koncernen.
HEXPOL:s B-aktier är noterade på Nasdaq Stockholm,
Large Cap. HEXPOL AB hade 12 166 aktieägare den
31 december 2023. Den största ägaren är Melker Schörling AB
med 25 procent av kapitalet samt 46 procent av rösterna.
De tjugo största ägarna innehar 68 procent av kapitalet
samt 77 procent av rösterna.
Verksamhet och struktur
HEXPOL är en världsledande polymerkoncern med starka
globala marknadspositioner inom avancerade polymera
compounds (Compounding), packningar för plattvärme-
växlare (Gaskets and Seals) samt hjul i polymera material
för truck- och länkhjulsapplikationer (Wheels). Kunderna
är i huvudsak den globala fordons- och verkstads industrins
systemleverantörer, bygg- och anläggningsbranschen,
transportsektorn, energisektorn, konsumentsektorn, kabel-
industrin, tillverkare av medicinteknik samt tillverkare av
plattvärmeväxlare, gaffeltruckar och länkhjul. Koncernen är
organiserad i två affärsområden, HEXPOL Compounding
och HEXPOL Engineered Products, och hade vid utgången
av året 5 055 anställda i 14 länder.
Förvaltningsberättelse
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Styrelsen och verkställande direktören i HEXPOL AB (publ.), med säte i Malmö, Sverige, avger här-
med årsredovisning och koncernredovisning för verksamhetsåret 2023. Efterföljande resultat- och
balansräkningar, rapporter över förändring i eget kapital, kassaflödesanalyser, rapporter över total-
resultat samt redogörelse för tillämpade redovisningsprinciper och noter utgör HEXPOL:s formella
finansiella rapportering.
VERKSAMHETSÅRET 2023
Försäljning och rörelseresultat
HEXPOL-koncernens försäljning under året uppgick till
22 046 msek (22 243) inklusive positiva valutaeffekter om
1 124 msek. Utöver de positiva valutaeffekterna påverkades
försäljningen positivt av förvärv med 3 procent.
Försäljningen i Europa minskade med 4 procent, sam-
tidigt ökade försäljningen i Amerika något och i Asien
ökade försäljningen med 7 procent, båda jämfört med
föregående år.
Rörelseresultatet ökade till 3 576
msek (3 290) och
rörelse marginalen ökade samtidigt till 16,2 procent (14,8).
I resultatet ingår -83 msek (30) avseende jämförelse-
störande poster främst hänförlig till en omstrukturering i
Kalifornien, USA där två fabriker konsolideras till en (se
även not 2). Valutakurs förändringar påverkade rörelsere-
sultatet positivt under året med 128 msek.
Affärsområde HEXPOL Compoundings försäljning
under året minskade något och uppgick till 20 581 msek
(20 834). Rörelseresultatet ökade 10 procent och uppgick till
3 318 msek (3 012) samtidigt som rörelsemarginalen ökade
till 16,1 procent (14,5).
Affärsområde HEXPOL Engineered Products försäljning
ökade med 4 procent under året och uppgick till 1 465 msek
(1 409). Rörelseresultatet uppgick till 258 msek (278) och
rörelsemarginalen uppgick till 17,6 procent (19,7).
För viktiga händelser under 2023 vänligen se sidan 4 och
37HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
för finansiell flerårsöversikt vänligen se sidan 125.
Finansiella intäkter och kostnader
Koncernens finansnetto uppgick till -230 msek (-46),
i vilket ingår ökade räntekostnader samt valutakursvinster
och -förluster.
Skattekostnader
Koncernens skattekostnad uppgick till 822 msek (761),
vilket motsvarar en skattesats på 24,6 procent (23,5).
Årets resultat
Resultat före skatt under året uppgick till 3 346 msek (3 244).
Resultat efter skatt uppgick till 2 524 msek (2 483) och
resultat per aktie uppgick till 7,33 sek (7,21). I resultat efter
skatt ingår jämförelsestörande poster om -64 msek (24)
hänförlig till omstrukturering i Kalifornien, USA där bland
annat två fabriker konsolideras. Se även not 2.
Investeringar och avskrivningar
Koncernens investeringar uppgick till 684 msek (659) under
året. För samma period uppgick av- och nedskrivningar till
544 msek (492) varav 82 msek (85) avser leasade tillgångar
enligt IFRS 16.
Lönsamhet
Avkastningen på sysselsatt kapital uppgick till 19,0 procent
(19,2). Avkastningen på eget kapital uppgick till 17,1 procent
(19,1).
Kassaflöde
Det operativa kassaflödet uppgick till 3 994 msek (2 813).
Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade till
3 525 msek (2 593).
Finansiell ställning
Soliditeten uppgick till 65 procent (58). Koncernens totala
tillgångar uppgick till 22 507 msek (23 553). Nettoskulden
uppgick till 1 575 msek (2 845). HEXPOL har genomfört den
på bolagsstämman, vilken hölls 28 april 2023, beslutade
utdelningen med 1 240
msek (2 067) motsvarande en utdel-
ning om 3,60 sek per aktie.
Koncernen har per 31 december 2023 följande större kredit-
avtal med nordiska banker:
Ett låneavtal med en låneram om 1 000 msek
som förfaller i maj 2026.
Ett låneavtal med en låneram om 150 meur
som förfaller i maj 2026.
Ett låneavtal med en låneram om 1 500 msek
som förfaller i juni 2026.
Ett låneavtal med en låneram om 1 100 msek
som förfaller i februari 2027.
Koncernen använder företagscertifikat som en del av
företagets finansiering och per 31 december uppgick de
till 1 880
msek. Ytterligare information finns i not 15.
Minst årligen görs en prövning av goodwillvärdet.
En sådan analys genomfördes vid årsskiftet och det förelåg
inget behov av nedskrivning. Koncernens goodwill och
immateriella tillgångar uppgick den 31 december 2023
till 12 501 msek (12 678).
Finansiella mål
Koncernen har följande finansiella mål:
Soliditeten ska årligen uppgå till mer än 30 procent.
Genomsnitt per år, över en konjunkturcykel:
Försäljningstillväxten (justerat för valutakurs effekter)
ska uppgå till mer än 10 procent.
Rörelsemarginalen (justerat för jämförelsestörande
poster) ska uppgå till mer än 17 procent.
Principer för ersättning till ledande
befattningshavare
Gällande riktlinjer för ersättning till den verkställande
direktören och övriga ledande befattningshavare antogs på
stämman 2022 och det beslutades enligt följande:
Med övriga ledande befattningshavare avses medlemmar
i koncernledningen. Riktlinjerna ska tillämpas på ersätt-
ningar som avtalas, och förändringar som görs i redan
avtalade ersättningar, efter det att riktlinjerna antagits av
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
38 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
årsstämman. Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som
beslutas av bolagsstämman.
En framgångsrik implementering av bolagets vision,
affärsstrategi och tillvaratagandet av bolagets långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet, förutsätter att bolaget
kan attrahera och behålla kompetenta ledande befattnings-
havare. För detta krävs att bolaget kan erbjuda marknads-
mässig och konkurrenskraftig ersättning. Dessa riktlinjer
möjliggör att ledande befattningshavare kan erbjudas en
konkurrenskraftig totalersättning. Ytterligare information
om HEXPOL:s vision och affärsstrategi återfinns på
HEXPOL:s webbplats www.hexpol.com.
Den totala ersättningen till ledande befattningshavare ska
vara marknadsmässig och utgöras av fast kontantlön, rörlig
ersättning, övriga förmåner samt pension. Bolagsstämman kan
därutöver – och oberoende av dessa riktlinjer – besluta om
exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade incitamentsprogram.
Den fasta ersättningen för ledande befattningshavare i
HEXPOL ska vara marknadsanpassad och konkurrenskraftig.
Den ska baseras på den enskilde befattningshavarens ansvars-
område, befogenheter, kompetens och erfarenhet.
Utöver fast årslön ska ledande befattningshavare även
kunna erhålla rörlig ersättning. Kriterierna för ersättningen
ska vara utformade så att de främjar bolagets vision, affärs-
strategi och långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet.
De kriterier som tillämpas baseras på resultat, resultat per
aktie och arbetande kapital. I bolagets hållbarhetsarbete
ingår även ett miljömål att utsläppet av koldioxid ska
minska i förhållande till av styrelsen fastställda mål. Den
rörliga ersättningen består av tre delar. Den första delen,
årlig rörlig kontantersättning ska vara kopplad till individu-
ellt anpassade förutbestämda och mätbara kriterier. Den
rörliga kontantersättningen, ska baseras på resultat och
arbetande kapital. Den andra delen, kontantersättning som
utgår enligt bolagets långsiktiga kontantbaserade incita-
mentsprogram (LTI), ska baseras på förbättrat resultat per
aktie. Den tredje delen ska baseras på reduktion av kol-
dioxidutsläpp.
För kontantersättning enligt LTI gäller villkor om att
utbetalning av ersättningen ska ske med hälften andra året
efter mätperiodens slut och med resterande hälften tredje
året efter mätperiodens slut. Utformningen av kriterierna
för rörlig kontantersättning och villkoren för utbetalning
bidrar till bolagets vision och affärsstrategi samt långsiktiga
intressen och hållbarhet.
När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbetal-
ning av rörlig kontantersättning avslutats ska det bedömas i
vilken utsträckning kriterierna uppfyllts. Ersättningsutskottet
ansvarar för bedömningen såvitt avser rörlig kontantersätt-
ning till verkställande direktören. Såvitt avser rörlig kontant-
ersättning till övriga befattningshavare ansvarar verkstäl-
lande direktören för bedömningen. Såvitt avser finansiella
mål ska bedömningen baseras på den av bolaget senast
offentliggjorda finansiella informationen.
Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontant-
ersättning ska kunna mätas under en period om ett år. Den
rörliga kontantersättningen har en fastställd övre gräns och
får uppgå till högst 140 procent av den fasta årliga kontant-
lönen, varav 80 procent hänförligt till årlig kontantersätt-
ning, 50 procent hänförligt till LTI och 10 procent hänförligt
till uppfyllande av miljömål avseende minskning av utsläppet
av koldioxid.
Pensionsrätt för ledande befattningshavare ska gälla från
tidigast 60 års ålder. För verkställande direktören ska pen-
sionsförmåner, innefattande sjukförsäkring, vara antingen
förmåns- eller avgiftsbestämda, eller en kombination därav.
Rörlig kontantersättning ska som utgångspunkt inte vara
pensionsgrundande. Rörlig kontantersättning ska vara
pensionsgrundande endast i den mån så följer av tvingande
kollektivavtalsbestämmelser som är tillämpliga på befatt-
ningshavaren. För övriga ledande befattningshavare ska pen-
sionsförmåner, innefattande sjukförsäkring, vara antingen
förns- eller avgiftsbestämda, eller en kombination därav.
Pensionspremierna för premiebestämd pension ska uppgå
till högst 45 procent av den fasta årliga kontantlönen.
Övriga förmåner får innefatta bl.a. livförsäkring, sjukvårds-
försäkring och bilförmån. Premier och andra kostnader i
anledning av sådana förmåner får sammanlagt uppgå till
högst 10 procent av den fasta årliga kontantlönen. Beträffande
anställningsförhållanden som lyder under andra regler än
39HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
svenska får vederbörliga anpassningar ske för att följa tving-
ande sådana regler eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlin-
jers övergripande ändamål så långt möjligt ska tillgodoses.
Uppsägningstiden ska normalt vara 6 månader från
befattningshavarens sida, utan rätt till avgångsvederlag. Mellan
bolaget och verkställande direktören gäller att verkställande
direktören har en uppsägningstid på sex månader. Vid upp-
sägning från bolagets sida gäller en uppsägningstid på 24
månader. För andra ledande befattningshavare gäller vanligtvis
en uppsägningstid på 12 månader vid uppsägning från bolagets
sida. Fast kontantlön under uppsägningstiden och avgångs-
vederlag får vanligtvis sammantaget inte överstiga ett belopp
motsvarande den fasta kontantlönen för två år för verkställande
direktören och ett år för övriga ledande befattningshavare.
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersätt-
ningsriktlinjer har lön och anställningsvillkor för bolagets
ledande befattningshavare beaktats genom att uppgifter om
anställdas totalersättning, ersättningens komponenter samt
ersättningens ökning och ökningstakt över tid har utgjort en
del av ersättningsutskottets och styrelsens beslutsunderlag
vid utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de
begränsningar som följer av dessa.
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. Ersätt-
ningar till verkställande direktören och övriga ledande
befattningshavare bereds i ersättningsutskottet samt beslutas
av styrelsen baserat på ersättningsutskottets förslag. I
utskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om
förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningsha-
vare. Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer åtmin-
stone vart fjärde år och lägga fram förslaget för beslut vid
årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer
antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska även
följa och utvärdera program för rörliga ersättningar för
bolagsledningen, tillämpningen av riktlinjer för ersättning
till ledande befattningshavare samt gällande ersättnings-
strukturer och ersättningsnivåer i bolaget. Vid styrelsens
behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frågor när-
varar inte verkställande direktören eller andra personer i
bolagsledningen, i den mån de berörs av frågorna.
Styrelsen ska ha rätt att tillfälligt frångå riktlinjerna helt
eller delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för
det och ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets
långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att
säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft. Som angivits
ovan ingår det i ersättningsutskottets uppgifter att bereda
styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut
om avsteg från riktlinjerna.
Riktlinjerna för ersättning till ledande befattningshavare
avses gälla tills vidare och styrelsen kommer inte att föreslå
årsstämman 2024 några ändringar av riktlinjerna.
Forskning och utveckling
HEXPOL:s kostnader för forskning och utveckling uppgick
under året till 152 msek (137), av vilka huvuddelen avser
utvecklingskostnader i nära samarbete med kunder. För
närvarande har koncernen inga betydande utvecklings-
kostnader som möter kriterierna för aktivering.
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser efter periodens slut har rapporte-
rats.
Förslag till vinstdisposition
Styrelsen föreslår att vinstmedel disponeras enligt följande:
Att till aktieägarna utdelas kontant 4,00 sek per aktie som
ordinarie utdelning, samt en extra utdelning om ytterligare
2,00 sek per aktie, vilket ger en total föreslagen utdelning
om 6,00 sek per aktie.
Samtidigt höjs utdelningspolicyn från 25-50 procent till
40-60 procent av resultat efter skatt.
TSEK
Summa utdelning från balanserade vinstmedel 2 066 621
Balanseras i ny räkning 3 852 824
Summa fria medel 5 919 445
40 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Risk Beskrivning Riskhantering
Konjunktur-
känslighet
Koncernen har en världsomspännande verksamhet huvudsakligen inriktad
mot marknaden för polymer compounds, packningar till plattvärmeväxlare
samt hjul till truck industrin. Dessa marknader, och således även HEXPOL,
är beroende av såväl den allmänna ekonomiska och politiska situationen
i världen som specifika omständigheter som är unika för enskilda länder
eller regioner där HEXPOL eller HEXPOL:s kunder producerar eller säljer
sina produkter.
I likhet med vad som gäller för nästan all verksamhet påverkar det
allmänna konjunkturläget volymerna hos HEXPOL:s befintliga och potenti-
ella kunder. En svag konjunkturutveckling i hela eller delar av världen kan
därför komma att medföra lägre marknadstillväxt än vad som förväntats.
Utvecklingen hos HEXPOL:s kundsegment utgör en av de viktigaste
omvärldsrelaterade riskerna. Detta ställer höga krav på förståelse för
kundernas och slutkundernas nuvarande och framtida behov, krav och
önskemål.
HEXPOL:s verksamhet har en stor geografisk spridning och
en bred global kundbas i ett stort antal branscher vilket
ger en god riskspridning. Tänkbara negativa effekter av
en nedgång i en marknad kan därför delvis uppvägas av
försäljningsökningar i en annan marknad.
HEXPOL har en flexibel produktion som kan anpassas
till ändrade kundkrav.
Konkurrens
och prispress
HEXPOL:s verksamhet bedrivs i konkurrensutsatta branscher vilka bland
annat påverkas av hård prispress som i sin tur driver på krav på kostnads-
effektiva lösningar. Konkurrerande företag kan genom förbättrad teknologi
och produktkunskap komma att producera till låga kostnader och därmed
öka konkurrensen med HEXPOL:s produkter.
HEXPOL:s framtida konkurrensmöjligheter är beroende av förmågan
att tillvarata koncernens spetskompetens avseende polymer compounds
samt gummi- och plastprodukter och omvandla den till attraktiva pro-
dukter och skräddar sydda lösningar till ett konkurrenskraftigt pris. Ökad
konkurrens och prispress på de marknader HEXPOL verkar på kan komma
att inverka negativt på koncernens verksamhet.
En av HEXPOL:s verksamhetsstrategier för att kunna
bibehålla långsiktig lönsamhet och uthållig konkurrenskraft
är att tillämpa fokus på produktutvecklingen. Koncernen
besitter en djup och bred polymer- och applikationskom-
petens. Merparten av anläggningarna är relativt nya och
välinvesterade med hög tekniknivå. Totalt arbetar cirka fem
procent av de anställda inom HEXPOL Compounding med
utvecklingsarbete och många är högutbildade ingenjörer.
Förvärv och
integration
HEXPOL arbetar utifrån en aktiv förvärvsstrategi med en rad framgångs-
rika förvärv som följd. Även i framtiden kommer strategiska förvärv att
ingå som en del av tillväxtstrategin. Det kan dock inte garanteras att
HEXPOL kommer att kunna finna lämpliga förvärvsobjekt och det kan
heller inte garanteras att erforderlig finansiering för framtida förvärvs-
objekt kommer att erhållas på för koncernen acceptabla villkor. Detta kan
komma att resultera i en minskad eller avtagande tillväxt för HEXPOL.
Genomförandet av förvärv medför också risker. Utöver bolagsspecifika
risker kan det förvärvade företagets relationer med kunder, leverantörer
och nyckelpersoner komma att påverkas negativt. Det finns också en risk
att integrationsprocesser kan komma att bli mer kostsamma eller ta längre
tid än beräknat och att förväntade synergier helt eller delvis uteblir.
HEXPOL utvärderar ett stort antal företag för att kunna finna
förvärv som kan stärka koncernens produktportfölj eller
geografiska position, och som stöder koncernens strategiska
plan. En analys av hela företaget, en s.k. due diligence, görs
innan beslut fattas för att kunna värdera eventuella risker.
HEXPOL har en stark balansräkning som ger en finansiell
grund för kommande förvärv.
Baserat på stor erfarenhet av förvärv och integration
av dessa, i kombination med klara strategier och mål, har
HEXPOL goda förutsättningar att framgångsrikt kunna
fortsätta med den aktiva förvärvsstrategin.
Störningar i
försörjnings-
kedjan
Leverantörskedjan har fortsatt varit i mer fokus under 2023 jämfört med
tidigare år, till följd av globala leveransstörningar och utbudspåverkan
bland annat på grund av coronapandemin och kriget i Ukraina.
HEXPOL har väl etablerade verktyg som säkerställer
parallell försörjning samt utvärderar och balanserar inköp
mellan lokala och globala leverantörer vilket begränsat
störningarna.
Globala kriser HEXPOL:s globala verksamhet medför en risk att bolaget påverkas av
händelser i omvärlden utanför företagets direkta kontroll, till exempel vid
en global pandemi eller vid förändrade geopolitiska situationer. Det kan
vara svårt att utöva avtalsenliga rättigheter och genomdriva fullgörandet
av avtalsenliga skyldigheter vid globala kriser.
Det ligger högt upp på både ledningens och styrelsens
agenda att bevaka händelser i omvärlden för att snabbt
kunna agera vid situationer som kan ha en betydande
påverkan på HEXPOL. Covid-19-utbrottet ledde till globala
utmaningar med lägre efterfrågan från kunder och svårig-
heter för leverantörer att leverera råmaterial och kompo-
nenter. HEXPOL hanterade den turbulenta situation som
pandemin orsakat väl med endast begränsade störningar
för verksamheten totalt. HEXPOL har inga affärsmässiga
kopplingar som påverkas av kriget i Ukraina.
HANTERING AV MARKNADSRISKER
Risker och
riskhantering
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
HEXPOL är en global aktör vilket leder till många affärsmöjligheter samtidigt som vi exponeras för ett antal
risker. Riskerna kan ha större eller mindre påverkan på koncernen. De definieras huvudsakligen som olika
faktorer som kan påverka våra möjligheter att nå de uppställda målen för koncernen. Risker, såväl finansiella
som hållbarhetsrelaterade, som hanteras rätt kan leda till möjligheter och skapa värde medan risker som
inte hanteras rätt kan leda till skador och förluster för verksamheten. HEXPOL:s förmåga att hantera olika
risker är avgörande för vår framgång och hur väl vi når våra uppställda mål.
I vår strategiska planering ingår att definiera möjliga risker, men även möjligheter, i verksamheten samt
att bedöma deras sannolikhet, eventuella konsekvenser och hur vi kan minimera de negativa effekterna för
koncernen.
41HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Risk Beskrivning Riskhantering
Kunder HEXPOL bedriver verksamhet på ett stort antal geografiska marknader
och erbjuder produkter till ett stort antal kundkategorier. En stor kund-
grupp är systemleverantörer till fordonsindustrin. En nedgång eller
svag utveckling i fordonsbranschen kan påverka HEXPOL:s verksamhet
negativt. För HEXPOL kan denna kundgrupp därför innebära vissa
risker. Om HEXPOL:s kunder inte fullgör sina förpliktelser eller drastiskt
minskar eller upphör med sin verksamhet kan detta komma att inverka
negativt på koncernens verksamhet.
HEXPOL har en god riskspridning med avseende på
geografisk närvaro och kundgrupper. Ingen enskild kund
står för mer än 10 procent av koncernens försäljning.
Produkter Reklamationer och återkallelser kan förekomma för den händelse att
HEXPOL:s produkter inte uppfyller kundens krav.
HEXPOL arbetar med kvalitetssystem för att säkerställa att
produkten följer specificerade krav.
Leverantörer I HEXPOL:s produkter ingår många olika råmaterial från flera olika leve-
rantörer. För att kunna tillverka, sälja och leverera produkter är HEXPOL
beroende av att externa leveranser uppfyller överenskomna krav vad
gäller till exempel mängd, kvalitet och leveranstid.
HEXPOL har en god riskspridning med avseende på leve-
rantörer och koncernen är inte, i någon betydande grad,
beroende av någon enskild leverantör.
Nyckelper-
soner
Om nyckelpersoner slutar och lämpliga efterträdare inte kan rekryteras,
eller om HEXPOL inte kan attrahera kvalificerad personal, kan detta få en
negativ effekt på koncernens verksamhet.
HEXPOL:s fortsatta framgångar beror på förmågan att
rekrytera, behålla och utveckla koncernens medarbetare.
HEXPOL arbetar för att vara en attraktiv arbetsgivare och
främjar internrekryteringar.
Produktions-
störningar
Skador på produktionsanläggningar, förorsakade av till exempel brand,
översvämning, maskinskador, naturkatastrof, kan leda till avbrott i verk-
samheten och påverka kundleveranser.
HEXPOL har många enheter vilket ger en viss flexibilitet vad
gäller stödproduktion. HEXPOL arbetar regelbundet med
riskförebyggande åtgärder.
Råmaterial HEXPOL är beroende av ett större antal insatsvaror, främst plast- och
gummiråmaterial. Utvecklingen på marknaden kan resultera i högre
inköpspriser på insatsvaror som är viktiga för HEXPOL. Mot bakgrund av
konkurrenssituationen finns det risk för att HEXPOL inte kan höja priserna
tillräckligt mycket för att fullt ut kompensera för de ökade kostnaderna,
med minskade marginaler som följd.
För att möta ökade kostnader för insatsvaror arbetar
HEXPOL med att bland annat effektivisera produktionen,
utveckla mer kostnadseffektiva processer och ha månads-
visa prisförhandlingar.
Cyberrisk HEXPOL använder modern IT-infrastruktur för kommunikation och
verksamhetsstöd. Störningar i dessa system kan påverka verksamheten
negativt både vad gäller marknadsaktiviteter och produktion. Cyber-
attacker och missbruk av data kan också leda till att personuppgifter
och immateriella tillgångar kommer i felaktiga händer.
HEXPOL tar IT-säkerhet och cyberrisker på största allvar
genom en kontinuerlig utvärdering av tillförlitlighet och
svagheter i företagets säkerhetssystem. Alla HEXPOL-
enheter omfattas av koncernens IT-policy där det tydligt
framgår vilka krav som gäller. Efterlevnad av ovan nämnd
policy granskas årligen till viss del av koncernens revisorer
men huvudsakligen av företrädare för IT-organisationen.
HANTERING AV STRATEGISKA OCH OPERATIONELLA RISKER
Risk Beskrivning Riskhantering
Lagstiftning
och reglering
HEXPOL:s huvudmarknader är föremål för omfattande reglering. Föränd-
ringar i regelverk, tullregleringar och andra handelshinder, konkurrens-
rättsliga regleringar, pris- och valutakontroller samt andra offentligrätts-
liga riktlinjer, förordningar och restriktioner i de länder där HEXPOL är
verksamt kan komma att påverka koncernens verksamhet.
HEXPOL följer noggrant tillämpliga lagar, regler och för-
ordningar på respektive marknad och arbetar för snabb
anpassning till identifierade framtida förändringar på
området. HEXPOL utbildar personalen i affärsetiska rikt-
linjer och högre chefer och medarbetare inom inköp och
försäljning deltar i utbildning i internationell lagstiftning
som avser karteller och andra otillåtna affärssamarbeten.
Skatterisk HEXPOL bedriver sin verksamhet genom dotterbolag i ett antal länder.
Koncernens tolkning av tillämpliga lagar, skatteavtal, OECD:s riktlinjer
och bestämmelser kan bli ifrågasatta av lokala skattemyndigheter. Regler
och direktiv kan komma att ändras i framtiden, vilket kan påverka
koncernens skattesituation.
Verksamheten, inklusive transaktioner mellan koncern bolag,
bedrivs i enlighet med koncernens tolkning av gällande
skatte lagar, skatteavtal samt OECD:s riktlinjer och bestäm-
melser. Koncernen anlitar oberoende skatterådgivare i vissa
frågor. Transaktioner mellan koncernbolag sker normalt på
armlängds avstånd.
Immateriella
rättigheter
HEXPOL säljer produkter under flera välkända varumärken. Det är av stor
affärsmässig betydelse för koncernen att varumärkena kan skyddas mot
otillbörlig användning av konkurrenter och att den goodwill som varu-
märkena förknippas med kan vidmakthållas.
Enligt ett licensavtal med Covestro AG har HEXPOL rätt att använda
varumärket och logotypen Vulkollan i samband med tillverkning och
marknadsföring av hjul inom HEXPOL Wheels. Licensavtalet med Covestro
AG löper i ettårsperioder och kan sägas upp tre månader före avtalstidens
utgång. En uppsägning av licensavtalet från Covestros sida skulle ha en
negativ men begränsad inverkan.
HEXPOL har kontinuerlig dialog med licensägaren.
HANTERING AV LEGALA RISKER
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE – RISKER OCH RISKHANTERING
s
s
42 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Risk Beskrivning Riskhantering
Hälsa, säker-
het och miljö
HEXPOL bedriver verksamhet i många länder med olika krav på tillstånd
och miljölagstiftning. Förändringar i lagstiftning och myndighetsregleringar
innebärande högre krav och ändrade villkor avseende hälsa, säkerhet
och miljö eller en utveckling mot en striktare myndighetstillämpning av
lagar och regleringar kan kräva ytterligare investeringar och leda till
ökade kostnader. Förändringar i lagstiftning och myndighetsregleringar
kan också förhindra eller begränsa HEXPOL:s verksamhet. Det kan inte
uteslutas att ansvar i samband med person- och sakskador samt skador
på luft, vatten, mark och biologiska processer kan få en negativ inverkan
på koncernens verksamhet.
HEXPOL bedömer att verksamheten i allt väsentligt bedrivs
i enlighet med tillämpliga lagar och regler avseende hälsa,
säkerhet och miljö. Koncernen bevakar förväntade och
genomförda förändringar i lagstiftning i de länder där
koncernen är verksam. Huvuddelen av bolagen inom
koncernen bedriver verksamhet som är tillstånds- eller
anmälningspliktig enligt tillämplig lokal miljölagstiftning.
Dessa verksamheter står följaktligen under tillsyn av
vederbörliga myndigheter.
HEXPOL ser löpande till att alla väsentliga tillstånd
innehas respektive att alla väsentliga tillämpliga
anmälnings skyldigheter fullgörs.
Huvuddelen av produktionsenheterna är certifierade
enligt ISO 14001 och interna och externa miljörevisioner
genomförs regelbundet.
HEXPOL har ett hälsoförsäkringssystem i USA där den
anställde erbjuds ersättning för sjukvård. Koncernens
kostnad är maximerad till ett fast belopp per individ och år.
FORTS. HANTERING AV LEGALA RISKER
Risk Beskrivning Riskhantering
Valutarisk HEXPOL är i sin verksamhet utsatt för olika finansiella risker av vilka
valutarisken är den dominerande. Valutakursförändringar påverkar
HEXPOL:s resultat, dels när försäljning och inköp görs i olika valutor
(transaktionsexponering), dels när utländska dotterbolags resultat- och
balansräkningar räknas om till svenska kronor (omräkningsexponering).
HEXPOL:s globala verksamhet ger upphov till omfattande kassaflöden
i utländsk valuta. De viktigaste valutorna i koncernens betalnings-
flöden är
sek, usd och eur. Effekterna av valutakursförändringar påverkar
koncernens resultat vid omräkning av de utländska koncernbolagens
resultaträkningar till svenska kronor. Till följd av att en stor del av
koncernens intjäning ligger utanför Sverige, kan effekterna av valuta-
kursförändringar på koncernens resultaträkning vara betydande.
I samband med omräkning av koncernens investeringar i utländska
dotterbolag till svenska kronor uppstår risken att förändringar i valuta-
kursen påverkar koncernens balansräkning.
HEXPOL:s verksamhet är lokal, vilket innebär att försälj-
ning och inköp normalt sätt sker i lokal valuta och därmed
begränsar koncernens transaktionsexponering.
Vid en känslighetsanalys skulle en effekt av en förändring
med 10 procent mot alla valutor i förhållande till valutakur-
sen för
sek påverka försäljningen med 1 859 msek, rörelse-
resultatet med 274
msek och eget kapital med 1 768 msek.
Ränterisk HEXPOL:s finansnetto påverkas av förändringar i marknadsräntenivån. Överskottslikviditet och upplåning hanteras främst på
koncernnivå och enligt koncernens finanspolicy och till rörlig
ränta.
Externa skulder uppgick den 31 december 2023 till
2 683
msek (4 393). En förändring av räntan på 1 procent-
enhet i koncernens utgående skuld 2023 skulle påverka
helårsresultatet med cirka 27
msek före skatt.
Kreditrisk Till de finansiella risker som HEXPOL utsätts för kan också räknas kredit-
risker, det vill säga att en kund eller annan affärspartner inte kan upp-
fylla sina betalningsskyldigheter eller inte kommer att reglera fordringar
som HEXPOL fakturerat eller avser att fakturera. Finansiella kreditrisker
är risken för förlust om motparter med vilka koncernen har investerade
likvida medel, kortfristig bankplacering eller ingångna finansiella instru-
ment inte fullgör sina förpliktelser.
HEXPOL gör regelbundna kreditbedömningar av kunderna.
HEXPOL har stor spridning av kunder såväl geografiskt som
på segment vilket begränsar risken för väsentliga kund-
förluster.
HEXPOL:s överskottslikviditet används främst till att
amortera externa lån och ytterligare överskott placeras i
välkända banker.
Finansierings-
och likvidi-
tetsrisk
För att möjliggöra företagsförvärv eller på annat sätt uppnå strategiska
mål kan HEXPOL:s verksamhet i framtiden komma att kräva ytterligare
finansiella resurser.
HEXPOL:s möjligheter att tillgodose framtida kapitalbehov är i hög
grad beroende av framgångsrik försäljning av koncernens produkter och
tjänster. Det finns ingen garanti för att HEXPOL kommer att kunna an-
skaffa nödvändigt kapital. I detta avseende är den allmänna utvecklingen
på kapital- och kreditmarknaderna också av stor betydelse. Likviditetsrisk
är risken att koncernen på grund av bristande likvida medel inte till fullo
kan uppfylla sina betalningsåtaganden när de förfaller eller endast kan
göra det på mycket ofördelaktiga villkor.
HEXPOL har en stark balansräkning som ger en finansiell
grund för kommande förvärv.
HEXPOL har fyra större kreditavtal med nordiska banker.
För ytterligare information angående dessa vänligen se not
15.
HEXPOL har även ett program för emission av företags-
certifikat med möjlighet att emitteras inom en ram om 4
miljarder
sek.
Försäkrings-
bara risker
HEXPOL:s verksamheter, tillgångar och anställda är i viss utsträckning
exponerade för olika typer av risker som kan påverka HEXPOL:s verk-
samhet.
HEXPOL har ett centralt upphandlat försäkringsskydd för
sak-, ansvars-, avbrotts-, rese- och transportförsäkringar
med mera som kombineras med lokala försäkringar där det
behövs.
HANTERING AV FINANSIELLA RISKER
Valuta
Försäljning
Rörelseresultat
Eget kapital
USD
1 070
203
1 322
EUR
665
80
276
Övriga
124
–9
170
Summa
1 859
274
1 768
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE – RISKER OCH RISKHANTERING
43HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Risk Beskrivning Riskhantering
Miljölag-
stiftning,
arbetsmiljö-
lagstiftning
och annan
lagstiftning
inom hållbar
utveckling
Utvecklingen inom miljölagstiftningen påverkar koncernen på kort och
lång sikt. Ändringar i lagstiftning, regleringar och tillsyn, som ger upphov
till högre eller förändrade krav inom hållbarhetsområdet, kan kräva
investeringar och leda till ökade kostnader. Förändringar i lagstiftning och
regleringar kan också förhindra eller begränsa bolagets verksamhet.
Klimatförändringen är ett område där ytterligare lagstiftning, avgifter
och skatter har införts eller kommer att introduceras. Inom kemikalieom-
rådet har EU-förordningen REACH stort inflytande. Koncernen använder
substanser som är förtecknade i REACH som SVHC (Substances of Very
High Concern) och det är sannolikt att kraven på utfasning, eller andra
riskreducerande åtgärder, kommer att öka. Koncernen använder
PFAS-ämnen i högpresterande elastomerer.
Det nya EU-direktivet kring hållbarhetsrapportering (CSRD) och
kommande due diligence inom hållbar utveckling (CSDDD) kräver ökade
insatser från koncernen.
Bolaget arbetar kontinuerligt med att identifiera ny och
förändrad miljö- och arbetsmiljölagstiftning. På kort sikt har
vi inte identifierat väsentligt förändrade krav kring
produktionsanläggningarnas verksamhet. Enheterna har
aktuella miljötillstånd och endast mindre uppdateringar är
förväntade. Enheterna står under tillsyn av myndigheterna
och via miljöledningssystemet ISO 14001 genomförs interna
och externa miljörevisioner.
Avseende REACH har utvecklingsavdelningarna
omformulerat ett antal recept där farliga ämnen har fasats
ut eller där användningen minskat. Detta arbete pågår
kontinuerligt och inkluderar PFAS-ämnen.
Anpassningen till kraven i CSRD pågår vilket framgår av
Hållbarhetsrapporten.
Detaljerad information finns i Hållbarhetsrapporten
sidorna 87–122.
Förorenad
mark
Under 2023 förekom inga utsläpp eller olyckor av betydelse för mark och
grundvatten. Begränsade markföroreningar förekommer vid en
anläggning. Föroreningarna är av historisk karaktär och saneringsåtgärder
genomförs genom termisk oxidation.
I Sverige har miljömyndigheten kommit med krav på fördjupad
utredning av eventuell markförorening vid en produktionsanläggning. En
sådan utredning genomfördes under 2023 och inga föroreningar kunde
påvisas.
I samband med företagsförvärv görs regelmässigt
bedömningar av risken för markföroreningar och andra
miljöskador. Där det anses nödvändigt genomförs
provtagning av mark och grundvatten.
Genom riskanalyser och förebyggande åtgärder, inom
ramarna för miljölagstiftningen och ISO 14001, minskas
sannolikheten och konsekvenserna av okontrollerade
utsläpp.
Detaljerad information finns i Hållbarhetsrapporten
sidorna 87–122.
Farliga
ämnen i
byggnader
På några byggnader består taken av eternitplattor som innehåller asbest.
Riskerna bedöms som små och föranleder inte några åtgärder förrän
taken ska bytas ut. Små mängder asbest förekommer även i rörsystem
vid någon enstaka anläggning. Enligt lagstiftningen i Sverige har
koncernen inventerat fastigheterna med avseende på PCB. Små mängder
PCB förekommer i fönsterfogarna i några byggnader och fogmassorna
kommer att saneras när fönstren efterhand byts ut. Riskerna för
människor och miljö är mycket låga.
I samband med företagsförvärv görs regelmässigt
bedömningar av förekomsten av asbest och PCB. I enlighet
med lagstiftningen i olika länder har inventeringar
genomförts och relevanta försiktighetsmått vidtagits. Några
ytterligare åtgärder är för närvarande inte aktuella.
Förändrat
klimat
Koncernen släpper ut betydande mängder koldioxid från energianvänd-
ningen. Vidare är huvuddelen av produkterna baserade på fossila råvaror.
Krävande utsläppspolicys och redovisningssystem är på väg att införas i
allt fler länder. Inom EU påverkas koncernen bland annat av direktivet
kring hållbarhetsredovisning (CSRD) där klimatfrågorna har givits stort
utrymme. Vidare kommer kunderna efterhand att kräva ökad användning
av produkter med litet klimatavtryck. Kraven på redovisning av
produkternas klimatpåverkan kommer också att öka.
Koncernen arbetar aktivt för att kartlägga och minska
utsläppen av klimatpåverkande gaser från produktionsan-
läggningar och produkter.
Övergripande scenarioanalyser har genomförts kring hur
bolaget påverkas av fysiska klimatförändringar (akuta,
kroniska), politiska beslut, lagstiftning samt förändrat
kundbeteende. Vid analysen har riktlinjerna i TCFD
tillämpats.
I samband med företagsförvärv och leverantörsbedöm-
ningar beaktas klimatrelaterade risker.
Detaljerad information finns i Hållbarhetsrapporten
sidorna 87–122.
Arbetsmiljö-
risker
Dålig arbetsmiljö i produktionsanläggningarna kan orsaka ohälsa och
arbetsolycksfall med betydande konsekvenser för enskilda medarbetare.
Arbetsmiljön har också stor betydelse för medarbetarnas välbefinnande
och vilja att stanna kvar på arbetsplatsen.
Koncernen har en nollvision för arbetsolycksfall och bedriver
ett aktivt och systematiskt arbetsmiljöarbete för att minska
risken för arbetsrelaterade sjukdomar och olycksfall. Det
förebyggande arbetet är särskilt viktigt.
Detaljerad information finns i Hållbarhetsrapporten
sidorna 87–122.
Miljö- och
klimatan-
passning av
produkter
Intresset för miljöanpassade produkter ökar i många branscher och
många av kunderna ställer krav avseende utfasning av farliga ämnen och
andra egenskaper som har betydelse för hälsa och miljö, framför allt
minskad klimatpåverkan. Uppfylls inte kraven finns risken att affären
förloras.
Koncernen deltar i utvecklingen inom området och erbjuder
kunskaper som bidrar till miljöanpassad produktutveckling.
Koncernens portfölj av hållbara produkter växer och visar
god potential för affärsutveckling.
Detaljerad information finns på sidan 33 samt i
Hållbarhetsrapporten sidorna 87–122.
Mänskliga
rättigheter
Risken för kränkning av mänskliga rättigheter vid de egna produktionsan-
läggningarna bedöms som låg. Frågor kring mänskliga rättigheter ingår i
Supplier Sustainability Guideline där leverantörerna ska göra en
självdeklaration av uppförandekoder och policys. Huvuddelen av
koncernens leverantörer av råvaror är globala kemiföretag och riskerna
kring mänskliga rättigheter anses där som låga.
Koncernen har identifierat leverantörer av naturgummi som ett
potentiellt riskområde avseende miljö och mänskliga rättigheter. Formella
hållbarhetsrevisioner har därför genomförts vid naturgummiplantager i Sri
Lanka. Situationen kring mänskliga rättigheter där bedömdes som god.
Materializing Our Values anger synsättet på mänskliga
rättigheter. I underlaget till den årliga hållbarbetsrapporten
måste samtliga bolag ta ställning till frågor kring mänskliga
rättigheter vid egna verksamheten och i leverantörsledet.
Systemet med whistleblowing ger medarbetarna möjlighet
att slå larm kring eventuella oegentligheter.
Detaljerad information finns i Hållbarhetsrapporten
sidorna 87–122.
Affärsetik
och anti-
korruption
Ett oetiskt agerande eller dålig hantering av affärsetiska risker kan skada
bolagets varumärke och trovärdighet. Bolaget kan även drabbas av böter
och andra juridiska sanktioner.
HEXPOL bedriver verksamhet i stora delar av världen. Oavsett var
verksamheten bedrivs finns risken att sunda affärsprinciper inte tillämpas.
Budskapet från koncernledningen är att det råder nolltolerans kring
korruption och bristande affärsetik.
Materializing Our Values vägleder medarbetarna i frågor
kring vad som är och inte är tillåtet i kontakterna med
affärspartners. Utbildningar inom affärsetik och motverkande
av korruption genomförs regelbundet.
Systemet med whistleblowing ger medarbetarna möjlighet
att slå larm vid misstanke om oegentligheter.
Detaljerad information finns i Hållbarhetsrapporten
sidorna 87–122.
HANTERING AV RISKER INOM HÅLLBAR UTVECKLING
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE – RISKER OCH RISKHANTERING
44 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
”Snabbrörlighet,
flexibilitet och
omställning blir allt
viktigare egenskaper”
Alf Göransson, styrelsens ordförande
I en fullsatt kyrka i Falsterbo i höstas var vi många vänner och kollegor som tillsammans med familjen tog ett gripande farväl av
HEXPOL:s mångårige VD, Georg Brunstam.
Georg kom som ny koncernchef till HEXPOL 2008 och utvecklade därefter på ett mycket framgångsrikt sätt bolaget till en
världsledande aktör på marknaden för polymera compounds. Saknaden efter honom är oerhört stor inom HEXPOL, både på det
personliga och det professionella planet.
I december kunde vi tillkännage att styrelsen utsett Klas Dahlberg till vd och koncernchef med tillträde senast den 1 juli 2024.
Klas Dahlberg är för närvarande Affärsområdeschef för NIBE Climate Solutions och har varit i NIBE-koncernen sedan 2016
samt ansvarig för NIBE Climate Solutions sedan 2018. Han kom till NIBE efter en 30-årig framgångsrik internationell karriär
inom Scania-koncernen.
HEXPOL levererade under 2023 än en gång sitt bästa år hittills och det i en marknad med svåra utmaningar och en aldrig sinande
ström av osannolika omvärldsförändringar.
Eländescocktailen innehåller allt fler ingredienser. Den gemensamma nämnaren är oförutsägbarhet. Konjunktur, räntor,
försörjningskedjor, transporter, energipriser, inflationen, krig i Europa, oroligheter i Mellanöstern, klimatet, geopolitiken och
upprustningen, migrationen, kriminalitet, terrorhot, ökad segregation och inrikespolitisk polarisering i många länder. Ingen
uppmuntrande lista. Man skulle naturligtvis önska att 2024 blir ett år då mycket blir bättre i världen, men även om man hoppas
att så blir fallet så måste vi planera för fortsatt osäkerhet och oförutsägbarhet under överskådlig tid.
Min tro är att snabbrörlighet, flexibilitet, mod och förmåga till ständig omställning blir allt viktigare egenskaper i ett företags
affärsmodell. Det är inte enkelt att omsätta i praktiken i större bolag, men fördelen med något som är svårt är att färre kommer
att våga pröva och än mindre lyckas så att det i kundernas ögon gör skillnad. HEXPOL har de bästa förutsättningarna. Vi har
sedan många år en vältrimmad affärsmodell med stort decentraliserat ansvar men med globalt koordinerade processer.
Exempelvis kan vi snabbt ändra recepten och ställa om till kundernas önskemål, vi kan leverera från olika fabriker när råvaror
eller försörjningskedjor påverkas, vilket vi med bravur visade under pandemin, och vi kan dra nytta av vår storlek vid inköp av
insatsmaterial men samtidigt upprätthålla flera parallella leverantörer.
Under kommande år kommer vi att fortsätta utveckla HEXPOL:s strategiska inriktning, med fokus på fortsatt expansion genom
förvärv, organisk tillväxt och fortsatta innovationer av avancerade kundspecifika polymerlösningar för krävande miljöer. En av-
görande framgångsparameter blir ett allt större fokus på hållbarhet och återvinning och på att minska vårt beroende av fossila
råvaror. Vi kan göra mycket själva men är också beroende av utvecklingen inom kemiindustrin och av våra kunders omställ-
ningstakt.
Vi står väl rustade för framtiden och fortsätter vår tillväxtresa genom att använda vårt starka kassaflöde för fortsatta
förvärv, och i en osäker omvärld och en svårbedömd marknad finns det mer möjligheter än risker för en organisation med
hög kompetens och stor förmåga att snabbt möta kundernas behov.
Malmö i mars 2024
Alf Göransson, Styrelsens ordförande
Styrelsens
ordförande
FÖRORD
45HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Allmänt
HEXPOL är ett publikt aktiebolag noterat på Nasdaq Stock-
holm, Large Cap. Styrningen av HEXPOL-koncernen grundar
sig på svensk lagstiftning, i första hand aktiebolagslagen,
HEXPOL:s bolagsordning, Nordic Main Market Rulebook
for Issuers of Shares samt Svensk kod för bolagsstyrning
(Koden*).
Ägarstruktur och aktien
Den 31 december 2023 uppgick HEXPOL:s aktiekapital
till 68 887 369 sek, fördelat på 344 436 846 aktier varav
14 765 620 av serie A med 10 röster vardera och 329 671 226
av serie B med 1 röst vardera. Den enskilt störste ägaren är
Melker Schörling AB, vars innehav vid årsskiftet 2023 bestod
av totalt 14 765 620 A-aktier och 70 783 430 B-aktier, mot-
svarande 46 procent av rösterna och 25 procent av kapitalet.
Ingen annan aktieägare har ett direkt eller indirekt innehav
som uppgår till minst 10 procent av det totala röstetalet i
bolaget. För mer detaljerad information om ägarstruktur
och aktien, se sidorna 20–21.
Bolagsordning
HEXPOL:s gällande bolagsordning antogs den 28 april
2022. Av bolagsordningen framgår att bolagets verksamhet
är att förvärva, äga och aktivt förvalta aktier i företrädesvis
industri-, handels- och serviceföretag. Bolaget ska även äga
och förvalta värdepapper, försälja tjänster inom det adminis-
trativa området samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
I bolagsordningen fastslås bland annat aktieägarnas
rättigheter, antalet styrelseledamöter och revisorer, att
årsstämma ska hållas en gång årligen inom sex månader
efter räkenskapsårets utgång, hur kallelse till årsstämman
ska ske och att bolagets styrelse har sitt säte i Malmö
kommun. Gällande bolagsordning finns tillgänglig på
bolagets webbplats.
Bolagsstämma
Bolagsstämman är HEXPOL:s högsta beslutande organ
i vilken samtliga aktieägare har rätt att delta. Vid bolags-
stämman ges samtliga aktieägare möjlighet att utöva det
inflytande som deras respektive aktieinnehav representerar.
*Koden finns tillgänglig på www.bolagsstyrning.se
BOLAGSSTYRNING
Bolagsstyrnings-
rapport
God bolagsstyrning är grunden för att HEXPOL sköts på ett för aktieägarna så hållbart, ansvarsfullt
och effektivt sätt som möjligt. Decentraliserad styrning med ansvarsfullt beslutsfattande är en av
HEXPOL:s styrkor och genomsyrar hela organisationen. Bolagsstyrningens uppgift är att säkerställa
att detta sker tydligt, effektivt, tillförlitligt och affärsinriktat. Det förbättrar i sin tur förtroendet
för bolaget på kapitalmarknaden och hos allmänheten. Bolagsstyrningen är utformad för att stödja
bolagets långsiktiga strategi, marknadsnärvaro och konkurrenskraft.
Externa
revisorer
Val-
beredning
AKTIEÄGARE
VIA ÅRSSTÄMMAN
Revisions-
utskott
Ersättnings-
utskott
STYRELSE
VD OCH
KONCERNLEDNING
VERKSAMHET
VIKTIGA EXTERNA REGELVERK
• Svensk aktiebolagslag
• NASDAQ Stockholms regelverk
• Svensk kod för bolagsstyrning (Koden)
• Redovisningsregelverk
VIKTIGA INTERNA REGELVERK
• Bolagsordningen
• Styrelsens arbetsordning och VD-instruktion
• Riktlinjer för ersättning till ledande befattnings-
havare
• Olika policydokument och instruktioner (t.ex.
koncernens uppförandekod, finanspolicy och
interna styrdokument).
46 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Oktober
Delårsrapport för januari-september
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Vid årsstämman lägger styrelsen fram årsredovisningen,
koncernredovisningen och revisionsberättelsen.
HEXPOL kallar till årsstämma senast fyra veckor före
stämman. Årsstämma hålls vanligen i Malmö, men kan
enligt bolagsordningen även hållas i Stockholm, och hålls
vanligtvis i april eller maj. Årsstämman beslutar bland
annat om fastställande av resultaträkning och balansräkning,
utdelning, förändringar i bolagsordning, ansvarsfrihet för
styrelsen och VD, val av styrelse och revisorer samt fast-
ställande av ersättning till styrelse och revisorer och god-
kännande av ersättningsrapport.
Årsstämman 2023
Årsstämman 2023 ägde rum den 28 april 2023. Årsstämman
genomfördes som en fysisk stämma men med möjligheten att
utöva sin rösträtt per post före stämman med stöd av bestäm-
melserna i 7 kap. 4 a § aktiebolagslagen samt bolagets bolags-
ordning. Vid årsstämman deltog aktieägare som represente-
rade cirka 75 procent av det totala antalet röster i bolaget.
Styrelsens ordförande Alf Göransson valdes till ordförande
för stämman. Vid stämman fastställdes resultat- och balans-
räkning samt koncernresultat och koncern balansräkning.
Stämman godkände styrelsens förslag om vinstutdelning för
räkenskapsåret 2022 med 3,60 sek per aktie. Till ordinarie
styrelseledamöter omvaldes Alf Göransson, Jan-Anders E.
Månson, Malin Persson, Märta Schörling Andreen och
Kerstin Lindell samt gjordes nyval av Nils-Johan Andersson
och Henrik Elmin.
Alf Göransson valdes om till styrelseordförande.
Stämman godkände styrelsens ersättningsrapport för 2022.
Årsstämma 2024
HEXPOL:s årsstämma 2024 hålls den 26 april 2024 i Malmö.
För information om årsstämman, se sidan 127 och bolagets
webbplats https://investors.hexpol.com/sv/bolagsstyrning/
bolagsstamma.
Valberedning
HEXPOL:s årsstämma fattar beslut om tillsättning av bolagets
valberedning. Valberedningen ska lämna förslag till ord-
förande vid årsstämma, ordförande och övriga ledamöter i
styrelsen samt arvode och annan ersättning för styrelse-
uppdrag till var och en av styrelseledamöterna. Valbered-
ningen ska också lämna förslag till val och arvodering av
revisorer.
I nomineringsarbetet inför årsstämman 2023 tillämpade
valberedningen regel 4.1 i Koden om mångfalds policy vid
framtagandet av förslag till styrelse. Valberedningen kon-
staterade att styrelsen i HEXPOL har en ändamålsenlig
sammansättning.
Vid årsstämman 2023 beslutades att HEXPOL ska ha en
valberedning bestående av fyra ledamöter representerande
Januari/Februari
Genomgång av bokslutskommuniké
Förslag till vinstdisposition
Förslag och yttrande till stämman
Avrapportering från revisorer
April/Maj
Delårsrapport januari-mars
Avrapportering hållbarhetsredovisning
Konstituerande möte med beslut om
bland annat firmateckning, val av med-
lemmar till revisions- och ersättnings-
utskott.
Juli
Halvårsrapport för januari-juni
STYRELSENS ARBETE 2023
November/December
Budget
Utvärdering av styrelsens arbete
47HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
de röstmässigt största aktieägarna och att Mikael Ekdahl
representerande Melker Schörling AB (ordförande), Henrik
Didner representerande Didner & Gerge Fonder, Jesper
Wilgodt representerande Alecta Pensions försäkring och
Hjalmar Ek representerande Lannebo fonder ska vara leda-
möter i valberedningen inför årsstämman 2024.
För det fall en aktieägare som representeras av en av val-
beredningens ledamöter inte längre skulle tillhöra de största
aktieägarna i HEXPOL, eller för det fall en ledamot av val-
beredningen inte längre är anställd av sådan aktieägare eller
av något annat skäl lämnar valberedningen före årsstämman
2024, ska valberedningen ha rätt att utse en annan repre-
sentant för de större aktie ägarna att ersätta sådan ledamot.
Under året har valberedningen haft 2 protokollförda
sammanträden. Valberedningen har diskuterat eventuella
förändringar samt beslutat om förslag att lägga fram inför
årsstämman 2024.
Styrelsen och dess arbete
Styrelsens sammansättning och oberoende
Styrelsen i HEXPOL ska enligt bolagsordningen bestå av
minst fem och högst tio ordinarie ledamöter med högst två
suppleanter. HEXPOL:s bolagsordning innehåller inga
bestämmelser om tillsättande eller entledigande av styrelse-
ledamöter eller om ändring av bolagsordningen. Styrelsen
väljs årligen på årsstämman för tiden intill nästa årsstämma.
Årsstämman i HEXPOL den 28 april 2023 beslutade att
välja en styrelse bestående av Alf Göransson (ordförande),
Malin Persson, Jan-Anders E. Månson, Märta Schörling
Andreen, Kerstin Lindell, Nils-Johan Andersson och Henrik
Elmin. Styrelsen valdes för perioden till och med utgången
av årsstämman 2024.
HEXPOL:s VD och koncernchef samt HEXPOL:s vice VD,
ekonomi- och finanschef deltar i styrelsemötena. På begäran
deltar även andra HEXPOL-medarbetare i styrelsemötena
för att föredra särskilda frågor.
Styrelsens bedömning av medlemmarnas oberoende
i förhållande till bolaget, dess ledning och större aktie ägare,
som delas av valberedningen, presenteras på sidan 52.
Enligt de krav som anges i Koden ska majoriteten av
de styrelseledamöter som valts av bolagsstämman vara
oberoende i förhållande till bolaget och dess ledning,
och minst två av dessa styrelseledamöter ska också vara
oberoende i förhållande till bolagets större aktie ägare.
Som framgår av sidan 52 uppfyller HEXPOL dessa krav.
Ledamöterna nås på adressen för HEXPOL:s huvudkontor.
Styrelsens ansvarsområden
Styrelsen ansvarar för fastställande av de övergripande
målen för bolagets verksamhet, utveckling och uppföljning
av bolagets strategi, beslut om större företagsförvärv, för-
säljningar och investeringar samt löpande uppföljning av
verksamheten under året. I övrigt ansvarar styrelsen för
fortlöpande utvärdering av bolagets ledning, att det finns
effektiva system för uppföljning och intern kontroll av
bolagets verksamhet och ekonomiska ställning samt för
koncernens organisation och förvaltning i enlighet med
aktiebolagslagen. Styrelsen utser även VD och koncernchef,
revisionsutskott och ersättningsutskott samt beslutar om
lön och annan ersättning till VD och koncernchef.
Styrelsens verksamhet samt ansvarsfördelningen mellan
styrelsen och ledningen regleras av styrelsens arbetsordning.
Arbetsordningen innehåller en instruktion för VD och för
den ekonomiska rapporteringen samt instruktioner för
revisions- respektive ersättningsutskottet. Dessa behandlas
och fastställs en gång per år.
Utvärdering av styrelsens arbete
Utvärdering av styrelsens arbete, inklusive dess utskott,
genomförs årligen. Utvärderingen avser bland annat styrelsens
arbetsprocesser, kompetens och sammansättning, inklusive
styrelseledamöternas bakgrund, erfarenhet och mångfald.
Utvärderingen samordnas av styrelseordföranden. Under
2023 har ordföranden genomfört en skriftlig enkätunder-
sökning med samtliga styrelseledamöter. Resultatet av
utvärderingen har rapporterats och diskuterats i styrelsen
och valberedningen.
Styrelsens utskott
Styrelsen har inom sig inrättat två utskott: revisions- och
ersättningsutskottet. Styrelsens revisionsutskott, som är ett
beredande organ i kontakten mellan styrelse och revisorer,
följer en skriftlig instruktion och ska genom sin verksamhet
uppfylla de krav som ställs i aktiebolagslagen samt i EU:s
revisorsförordning.
Revisions utskottets uppgifter innefattar bland annat
att biträda valberedningen vid upprättandet av förslag till
bolagsstämmans beslut om revisorsval och arvodering till
revisor, varvid utskottet ska övervaka att revisorns mandat-
tid inte överskrider tillämpliga regler, upphandla revision
och lämna en rekommendation i enlighet med EU:s revisors-
förordning. Utskottet ska vidare granska och övervaka
revisorernas opartiskhet och självständighet och då särskilt
uppmärksamma om revisorn tillhandahåller bolaget andra
tjänster än revision. Utskottet ska även utfärda riktlinjer för
tjänster förutom revision som tillhandahålls av revisorerna
och i tillämpliga fall godkänna sådana tjänster i enlighet
med utfärdade riktlinjer. Utskottet ska ta del av planeringen
av revisionsarbetet och därmed sammanhängande rappor-
tering samt ska löpande samråda och överlägga med de
48
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
externa revisorerna för att hålla sig informerat om inrikt-
ningen och omfattningen av revisionen. Utskottet ska vidare
granska och övervaka koncernens finansiella rapportering,
de externa revisorernas arbete, bolagets interna kontroll-
system, aktuell riskbild och bolagets finansiella information.
Utskottets uppgifter omfattar även att lämna rekommenda-
tioner och förslag för att säkerställa den finansiella rappor-
teringens tillförlitlighet samt andra frågor som styrelsen
uppdrar åt utskottet att bereda. Utskottet har också som
uppgift att granska och övervaka koncernens aktiviteter
inom hållbar utveckling.
Revisionsutskottet ska fortlöpande träffa HEXPOL:s
revisorer och ska löpande rapportera till styrelsen.
Utskottet har inte, utöver vad som uttryckligen anges i
av styrelsen antagen skriftlig instruktion för revisions-
utskottet, mandat att fatta några beslut för styrelsens
räkning. Ledamöterna i HEXPOL:s revisionsutskott utses
årligen av styrelsen. Minst en ledamot ska ha redovisnings-
eller revisionskompetens och samtliga utskottsledamöter
ska vara väl förtrogna med ekonomiska och finansiella frågor,
samt frågor inom hållbarhet. Revisionsutskottet har under
2023 bestått av Nils-Johan Andersson (ordförande), Malin
Persson och Märta Schörling Andreen. Utskottet har under
perioden haft 4 protokollförda möten. Samtliga utskottets
ledamöter har deltagit vid samtliga protokollförda möten.
Styrelsens ersättningsutskott ska behandla frågor som
avser ersättningsriktlinjer, löner, bonusersättningar, optioner,
pensioner och andra former av ersättningar till koncern-
ledningen. Utskottet kan även behandla frågor till andra
ledningsnivåer om styrelsen så beslutar samt andra liknande
frågor som styrelsen uppdrar åt utskottet att förbereda. Ut-
skottet har ingen beslutsbefogenhet, utan presenterar sina
slutsatser och förslag till styrelsen för beslut. Ledamöterna
i HEXPOL:s ersättningsutskott utses årligen av styrelsen.
Ersättningsutskottet har under 2023 bestått av Alf Göransson
(ordförande) och Märta Schörling Andreen. Utskottet har
under perioden haft 1 protokollfört möte, vid vilket båda
utskottets ledamöter deltagit.
Styrelsens arbete under 2023
Styrelsen har under året genomfört 10 styrelsemöten, varav
ett konstituerande möte. Vid mötena redogjorde VD för
HEXPOL:s marknadsposition och finansiella ställning samt
väsentliga händelser som påverkat bolagets verksamhet.
Styrelsen har dessutom bland annat avhandlat frågor
relaterade till investeringar, delårs rapporter, årsredovisning,
hållbarhetsarbetet, förvärv och revisorernas rapport om
revisionsarbetet. Under 2023 har samtliga av styrelsens
årsstämmo valda ledamöter närvarat vid samtliga styrelse-
möten.
Revisorer
Revisorer väljs på årsstämman och har till uppgift att på
aktieägarnas vägnar granska bolagets årsredovisning och
bokföring samt styrelsens och VD:s förvaltning. HEXPOL:s
revisorer närvarar normalt vid minst ett styrelsesamman-
träde per år vid vilket de rapporterar sina iakttagelser från
granskningen av koncernens interna kontroll och av de årliga
finansiella rapporterna. Bolagets revisorer rapporterar även
till, och träffar löpande, revisionsutskottet. Dessutom deltar
revisorerna i årsstämman för att avge revisionsberättelsen,
vilken beskriver det revisionsarbete som utförts och de
iakttagelser som gjorts.
På årsstämman 2023 valdes, för tiden intill slutet av nästa
årsstämma, de auktoriserade revisorerna Joakim Falck och
Karoline Tedevall anställda hos Ernst & Young AB för en
mandatperiod om ett år. I samband med årsstämman 2024
kommer revisorer att väljas för kommande mandat period.
Joakim Falck
Ernst & Young AB
Auktoriserad revisor och medlem i FAR
Född: 1972
Nationalitet: Svensk
Övriga uppdrag: Nolato AB, ITAB
Shop Concept AB, Absolent Group AB,
Garo AB
Karoline Tedevall
Ernst & Young AB
Auktoriserad revisor och medlem i FAR
Född: 1978
Nationalitet: Svensk
Övriga uppdrag: Alfa Laval AB
och Tetra Pak AB
Internrevision
Styrelsen ska enligt Koden årligen utvärdera behovet av en
särskild granskningsfunktion (internrevision) för att säker-
ställa att fastlagda principer för finansiell rapportering
och intern kontroll efterlevs samt att bolagets finansiella
rapportering är upprättad i överensstämmelse med lag, till-
lämpliga redovisningsstandarder och övriga krav på noterade
bolag. Styrelsen har med beaktande av HEXPOL:s arbete
med och rutiner för den interna kontrollen bedömt att det
inte föreligger något behov av en särskild gransknings-
funktion. Frågan om en särskild granskningsfunktion
kommer att prövas på nytt under 2024.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
49
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
VD och koncernledning
VD och koncernchefen ansvarar för att leda och styra
HEXPOL:s verksamhet i enlighet med aktiebolagslagen,
andra lagar och förordningar, gällande regler för aktie-
marknadsbolag, inklusive Koden, bolagets bolagsordning
och de anvisningar och strategier som fastställts av styrelsen.
VD ska säkerställa att styrelsen erhåller sådan objektiv,
detaljerad och relevant information som krävs för att
styrelsen ska kunna fatta väl underbyggda beslut. Dess-
utom ansvarar VD för att hålla styrelsen informerad om
bolagets utveckling mellan styrelsemötena. VD och
koncernchefen har utsett en koncernledning som består
av CFO, ansvarig för M&A och strategi samt bolagets
affärs- och produktområdeschefer.
Koncernledningen svarar för den övergripande affärs-
utvecklingen och fördelningen av de finansiella resurserna
mellan affärsverksamheterna samt för finansiering och
kapitalstruktur. Regelbundna ledningsgrupps- och styr-
gruppsmöten är koncernens forum för att implementera
koncernledningens övergripande styrning ner till respektive
affärs- och produktområde och i sin tur ner till dotterbolags-
nivå. Organisationen är anpassad för att ge korta och snabba
beslutsprocesser med ett tydligt och decentraliserat ansvar.
Koncernledningen presenteras på sidan 53, gällande
anställningstid i HEXPOL, utbildning, födelseår, aktie-
innehav etc.
Information om ersättningar
För information om arvoden, löner, pensioner och övriga
förmåner till styrelsen, verkställande direktören och
övriga ledande befattningshavare hänvisas till not 4 på
sidan 64.
Finansiell rapportering
HEXPOL ger löpande marknaden information om bolagets
utveckling och finansiella ställning.
HEXPOL:s ambition är att tillämpa öppenhet, saklighet
och hög servicegrad i den finansiella rapporteringen för att
utveckla förtroendet för bolaget på marknaden och stärka
intresset för HEXPOL-aktien hos befintliga och potentiella
investerare. HEXPOL har en kommunikations policy vars
syfte är att säkerställa att koncernen uppfyller informations-
kraven för aktiemarknaden.
HEXPOL:s finansiella aktiviteter och övrig kommunika-
tion måste alltid följa EU:s marknadsmissbruksförordning,
Nasdaq Stockholms regler, de allmänt vedertagna reglerna
på aktiemarknaden samt övriga relevanta regler och juridiska
skyldigheter som HEXPOL kan lyda under. Kommunikationen
ska också vara utformad så att agerandet inom bolaget blir
konsekvent och att bolaget, medarbetarna och verksam-
heterna agerar på samma sätt när de får informationen.
Policyn fastställer ansvarsfördelningen gällande informa-
tionsfrågor och anger vem som får representera HEXPOL
som talesperson. Policyn omfattar också rutiner för delårs-
rapporter, årsredovisningar, årsstämmor, pressmeddelanden,
möten med investerare samt koncernens webbplats. Bolagets
gällande kommunikationspolicy ses över årligen och
revideras vid behov.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
50 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Intern kontroll avseende den finansiella rapporteringen ingår som en del av den totala interna
kontrollen inom HEXPOL och är en central komponent i koncernens bolagsstyrning. De viktigaste
målen är att den interna kontrollen är ändamålsenlig och effektiv, ger tillförlitliga rapporter och
efterlevnad av lagar och förordningar
.
Enligt aktiebolagslagen och Koden är styrelsen ansvarig för
den interna kontrollen. Enligt årsredovisningslagen ska
bolagsstyrningsrapporten innehålla upplysningar om de
viktigaste inslagen i bolagets system för intern kontroll och
riskhantering i samband med den finansiella rapporte-
ringen. Intern kontroll och riskhantering avseende den
finansiella rapporteringen är en process som involverar
HEXPOL:s styrelse, bolagsledning och personal. Processen
har utformats för att utgöra en rimlig försäkran om tillför-
litligheten i den externa rapporteringen. Enligt allmänt
accepterade ramverk som etablerats för detta ändamål,
beskrivs de viktigaste inslagen i HEXPOL:s system för
intern kontroll och riskhantering ur olika aspekter nedan.
Kontrollmiljö
HEXPOL:s organisation är utformad för att möjliggöra ett
snabbt beslutsfattande. Operativa beslut fattas därför på
affärsområdes-, produktområdes- eller dotterbolagsnivå,
medan beslut om strategier, förvärv och avyttringar samt
övergripande finansiella frågor fattas av bolagets styrelse
och koncernledning. Organisationen präglas av en tydlig
ansvarsfördelning samt väl fungerande och inarbetade styr-
och kontrollsystem, vilka omfattar samtliga enheter inom
HEXPOL. Basen för den interna kontrollen och riskhante-
ringen avseende den finansiella rapporteringen utgörs av en
övergripande kontrollmiljö där organisation, beslutsvägar,
befogenheter och ansvar har dokumenterats och kommuni-
cerats i styrande dokument, till exempel i HEXPOL:s
finanspolicy och redovisningsinstruktion samt i den attest-
ordning som VD fastställer.
HEXPOL:s ekonomifunktioner är integrerade genom
ett gemensamt koncernrapporteringssystem. Samtliga
HEXPOL:s dotterbolag rapporterar månadsvis fullständiga
bokslut. Rapporteringen utgör grunden för koncernens
konsoliderade finansiella rapportering. För varje legal
enhet finns en ansvarig controller som svarar för ekonomisk
styrning och för att finansiella rapporter är korrekta,
kompletta och levereras i tid inför koncern rapporteringen.
Koncernens ekonomienhet har ett nära och väl fungerande
samarbete med dotterbolagens controllers avseende bokslut
och rapportering. Styrelsen följer upp bolagets bedömning
av den interna kontrollen bland annat genom arbetet som
utförs i revisionsutskottet. Det arbetet inkluderar en
löpande genomgång av de frågor som bedöms påverka
den ekonomiska styrningen. Vidare har styrelsen direkta
kontakter med bolagets revisorer för att säkerställa den
interna kontrollen.
Riskhantering
De väsentliga risker som påverkar den interna kontrollen
avseende den finansiella rapporteringen identifieras och
hanteras såväl på koncern-, affärsområdes-, dotter bolags-
som enhetsnivå. I styrelsen ansvarar revisionsutskottet för
att väsentliga finansiella risker respektive risker för fel i den
finansiella rapporteringen identifieras och hanteras för att
säkerställa en korrekt finansiell rapportering. Det görs
genom att löpande följa de områden som anses vara kritiska
för bolaget och dess verksamhet. Särskilt prioriterat är att
identifiera processer där risken för väsentliga fel relativt sett
är högre på grund av komplexiteten i processen eller i sam-
manhang där stora värden är involverade.
Kontrollaktiviteter
De risker som identifierats avseende den finansiella
rapporteringen hanteras via bolagets kontrollaktiviteter.
Kontrollaktiviteterna syftar till att förebygga, upptäcka
och korrigera fel och avvikelser. Hanteringen sker genom
manuella kontroller i form av till exempel avstämningar
och inventeringar samt automatiska kontroller genom
IT-systemen. Detaljerade ekonomiska analyser av resultat
samt uppföljning mot budget och prognoser kompletterar
de verksamhetsspecifika kontrollerna och ger en över-
gripande bekräftelse på rapporteringens kvalitet.
Information och kommunikation
För att säkerställa fullständighet och riktighet i den
finansiella rapporteringen, har koncernen riktlinjer för
information och kommunikation som syftar till att
relevant och väsentlig information ska utbytas inom verk-
samheten, inom respektive enhet samt till och från ledning
och styrelse. Riktlinjer, handböcker och arbetsbeskrivningar
Intern kontroll avseende
den finansiella rapporteringen
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
51HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
avseende den finansiella processen kommuniceras mellan
ledning och personal och finns att tillgå elektroniskt och/
eller i tryckt form. Styrelsen får via revisionsutskottet regel-
bunden återkoppling avseende den interna kontrollen.
För att säkerställa att den externa informations-
givningen blir korrekt och fullständig, har HEXPOL en
av styrelsen fastställd kommunikationspolicy vilken anger
vad som ska kommuniceras, av vem och på vilket sätt.
Uppföljning
Effektiviteten i processen för riskbedömning och genom-
förandet av kontrollaktiviteterna följs upp kontinuerligt.
Uppföljningen omfattar både formella och informella
rutiner som används av de ansvariga på varje nivå.
Rutinerna inbegriper uppföljning av resultat mot budget
och planer, analyser och nyckeltal. Styrelsen erhåller
löpande rapporter om koncernens finansiella ställning
och utveckling. Vid varje ordinarie styrelsemöte behandlas
koncernens ekonomiska situation och ledningen analyserar
månatligen den ekonomiska rapporteringen på detaljnivå.
Revisionsutskottet följer vid sina sammanträden upp den
ekonomiska redovisningen och får rapport från revisorerna
avseende deras iakttagelser.
PÅ BOLAGETS WEBBPLATS WWW.HEXPOL.COM
FINNS BLAND ANNAT FÖLJANDE INFORMATION:
• Bolagsordning
Uppförandekod (Materializing Our Values)
Tidigare års bolagsstyrningsrapporter, från och
med 2008
Tidigare års hållbarhetsredovisningar
Information från HEXPOL:s årsstämmor från och
med 2008 (kallelser, protokoll, VD:s anförande
och kommunikéer)
Information om styrelseledamöter,
VD och revisor
Information om valberedningen och bolagets
valberedningsinstruktion
Information om principer för ersättning till ledande
befattningshavare
• Ersättningsrapport
Information inför årsstämman 2024
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
52 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Alf Göransson
Ordförande
Invald: 2007
Född: 1957
Nationalitet: Svensk
Utbildning: Internationell ekonom
Övriga uppdrag: Styrelseordförande
i Loomis AB, NCC AB och Axfast AB.
Styrelse ledamot i Attendo AB, Sweco AB,
Melker Schörling AB, Anticimex AB samt
Sandberg Development Group.
Oberoende i förhållande till bolaget
och ledningen: Ja
Oberoende i förhållande till större
ägare: Nej
Utskott: Ersättningsutskottet
Egna och närståendes innehav:
3 000 B-aktier
Kerstin Lindell
Ledamot
Invald: 2016
Född: 1967
Nationalitet: Svensk
Utbildning: Civilingenjör, teknologie
licentiat, civilekonom samt hedersdoktor
LTH
Övriga uppdrag: Styrelseordförande i
Bona AB och i Sydsvenska Industri- och
Handelskammaren. Styrelseledamot i
bland annat Peab AB, Indutrade AB och
Inwido AB.
Oberoende i förhållande till bolaget
och ledningen: Ja
Oberoende i förhållande till större
ägare: Ja
Utskott:
Egna och närståendes innehav:
5 000 B-aktier
Malin Persson
Ledamot
Invald: 2007
Född: 1968
Nationalitet: Svensk
Utbildning: Civilingenjör
Övriga uppdrag: Styrelseledamot i
bland annat Peab AB, Getinge AB och
Ricardo AB.
Oberoende i förhållande till bolaget
och ledningen: Ja
Oberoende i förhållande till större
ägare: Ja
Utskott: Revisionsutskottet
Egna och närståendes innehav:
Nils-Johan Andersson
Ledamot
Invald: 2023
Född: 1962
Nationalitet: Svensk
Utbildning: Civilekonom
Övriga uppdrag: VD för Melker Schör-
ling AB. Styrelseordförande i Hissen
AB samt styrelsemedlem i AAK AB och
Absolent Group AB samt medlem i
Investment committee i Greenbridge.
Oberoende i förhållande till bolaget
och ledningen: Ja
Oberoende i förhållande till större
ägare: Nej
Utskott: Revisionsutskottet
Egna och närståendes innehav:
1 600 B-aktier
Jan-Anders E. Månson
Ledamot
Invald: 2008
Född: 1952
Nationalitet: Svensk
Utbildning: Civilingenjör och
Filosofie doktor
Övriga uppdrag: Distingerad Professor
vid Purdue University, Co-Exec. Dir.
Indiana Next Generation Manufacturing
Competitiveness Center (INMAC), Exec.
Dir. Ray Ewry Sports Engineering Center
samt styrelseledamot i EELCEE Ltd.
Oberoende i förhållande till bolaget
och ledningen: Ja
Oberoende i förhållande till större
ägare: Ja
Utskott:
Egna och närståendes innehav:
Märta Schörling Andreen
Ledamot
Invald: 2014
Född: 1984
Nationalitet: Svensk
Utbildning: Civilekonom
Övriga uppdrag: Styrelseledamot
i Melker Schörling AB, Hexagon AB,
Absolent Group och AAK AB.
Oberoende i förhållande till bolaget
och ledningen: Ja
Oberoende i förhållande till större
ägare: Nej
Utskott: Revisionsutskottet och
Ersättningsutskottet
Egna och närståendes innehav:
14 765 620 A-aktier och 70 783 430
B-aktier genom Melker Schörling AB
Henrik Elmin
Ledamot
Invald: 2023
Född: 1970
Nationalitet: Svensk
Utbildning: Civilingenjör och MBA
Övriga uppdrag: Chef för affärsområ-
det Industriteknik på Atlas Copco
Oberoende i förhållande till bolaget
och ledningen: Ja
Oberoende i förhållande till större
ägare: Ja
Utskott:
Egna och närståendes innehav:
Styrelse
53HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Peter Rosén
Tf VD och Koncernchef samt CFO
och IR-manager
Anställningsår: 2019
Född: 1968
Nationalitet: Svensk
Utbildning: Civilekonom
Erfarenhet: Omkring 30 års erfaren-
het från internationella företag inom
olika branscher som konsumentva-
ruprodukter, bank och industriföre-
tag. CFO för bolag i noterad miljö de
senaste ca 15 åren.
Övriga uppdrag: Styrelseledamot i
Novotek AB
Egna och närståendes innehav:
17 000 B-aktier
Ralph Wolkener
President HEXPOL Compounding
Europe/Asia och HEXPOL TPE/HP
Compounding
Anställningsår: 1997
Född: 1971
Nationalitet: Belgisk
Utbildning: Civilekonom
Övriga uppdrag:
Egna och närståendes innehav:
40 000 B-aktier
Magnus Berglund
Senior Vice President, Strategy, M&A
Anställningsår: 2008
Född: 1971
Nationalitet: Svensk
Utbildning: Fil.mag. i ekonomi och
högskoleingenjör
Övriga uppdrag:
Egna och närståendes innehav:
17 000 B-aktier
Carsten Rüter
President HEXPOL Compounding
Europe/Asia, HEXPOL Compounding
Purchasing/Technology och HEXPOL
TPE/HP Compounding
Anställningsår: 1997
Född: 1971
Nationalitet: Tysk
Utbildning: Civilingenjör
Övriga uppdrag:
Egna och närståendes innehav:
50 000 B-aktier
Koncernledning
Jan Wikström
President HEXPOL Thermoplastic
Compounding, HEXPOL Wheels och
HEXPOL Gaskets and Seals
Anställningsår: 2008
Född: 1972
Nationalitet: Svensk
Utbildning: Civilingenjör
Övriga uppdrag:
Egna och närståendes innehav:
650 000 B-aktier
Gary Moore
President HEXPOL Compounding
Americas
Anställningsår: 2007
Född: 1975
Nationalitet: Brittisk
Utbildning: MBA inom finans samt
kandidatexamen inom materialveten-
skap
Övriga uppdrag:
Egna och närståendes innehav:
54 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 202254 HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHET
Spårbarhetscertifiering
stärker HEXPOL:s
erbjudande
Både kunder och kunders kunder ställer allt högre krav på spårbarhet i
material och produkter. Ett flertal företag inom HEXPOL-koncernen har
redan den internationella hållbarhets- och koldioxidcertifieringen ISCC
PLUS, vilket säkerställer spårbarhet och hjälper till att uppfylla befintliga
och framtida hållbarhetskrav.
ISCC PLUS riktar sig till alla företag som vill bevisa att deras råvaror
kommer från hållbara källor. Detta omfattar främst biobaserade råvaror,
men även cirkulära råvaror. ISCC PLUS-certifieringen utökar HEXPOL:s
möjlighet att få ökad hållbarhetsstyrning i processer och produktion samt
säkerställer leveranskedjan av ett oberoende certifieringsorgan.
ISCC PLUS-certifieringen innefattar spårbarhet längs hela leverantörs-
kedjan och garanterar korrekt och transparent användning av mass-
balans metoden. Alla delar i produktionskedjan genomgår en revisions-
process för att företaget ska erhålla certifieringen. Dessa hållbarhets-
deklarationer skapar en kedja av spårbarhet från ursprung till slutlig
produkt, där den certifierade verksamheten bland annat kan visa exakt
hur mycket av respektive råvara som ingår i produkten. Genom ISCC PLUS
får HEXPOL:s kunder därmed ett säkert bevis på spårbarheten och HEXPOL
kan säkerställa att biobaserade eller återvunna råvaror förekommer i den
definierade mängd som utlovats. Massbalans möjliggör en säker och grad
-
vis minskning av den fossila andelen i polymerblandningar, med målet att
successivt fasa ut fossila råvaror steg för steg.
För kunder inom starkt reglerade marknader – såsom hälsa och medicin-
teknik, livsmedelsindustrin, produktion av leksaker och babyprodukter
– är ISCC PLUS-certifierade massbalans-TPE:er ett viktigt steg i material-
valet. Idag levererar HEXPOL ISCC PLUS-certifierade bio-, cirkulära och/
eller bio-cirkulära produkter inom bland annat Dryflex, men även Epseal
TPE – avsedda för livsmedels- och dryckesförpackningsapplikationer –
omfattas av certifieringen.
55HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2022 55HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
56
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
FINANSIELLA
RAPPORTER
Koncernens resultaträkningar ............................................................ 57
Koncernens rapporter över totalresultat .............................................. 57
Koncernens balansräkningar ............................................................. 58
Koncernen, förändring av eget kapital ............................................... 59
Koncernens kassaflödesanalyser ........................................................ 60
Koncernens noter ...................................................................... 61–75
Not 1 Redovisningsprinciper ......................................................... 61
Not 2 Segmentsrapportering ......................................................... 63
Not 3 Transaktioner med närstående ............................................. 64
Not 4 Anställda och personalkostnader ........................................... 64
Not 5 Arvode och kostnadsersättning till revisorer ........................... 65
Not 6 Kostnader fördelade på kostnadsslag .................................... 65
Not 7 Finansiella intäkter och kostnader ......................................... 65
Not 8 Skatter ............................................................................. 66
Not 9 Goodwill och Immateriella anläggningstillgångar ..................... 67
Not 10 Materiella anläggningstillgångar .......................................... 68
Not 11 Nyttjanderättstillgångar ..................................................... 69
Not 12 Varulager ........................................................................ 69
Not 13 Kundfordringar ................................................................. 70
Not 14 Eget kapital ..................................................................... 70
Not 15 Räntebärande skulder ....................................................... 71
Not 16 Avsättningar för pensioner ................................................. 71
Not 17 Avsättningar .................................................................... 72
Not 18 Upplupna kostnader .......................................................... 72
Not 19 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser .......................... 72
Not 20 Kassaflödesanalys ............................................................. 72
Not 21 Finansiella instrument och riskhantering .............................. 73
Not 22 Förvärv ........................................................................... 74
Not 23 Händelser efter balansdagen .............................................. 75
Moderbolagets resultaträkningar ....................................................... 76
Moderbolagets balansräkningar ......................................................... 77
Moderbolaget, förändring av eget kapital ............................................ 78
Moderbolagets kassaflödesanalys ....................................................... 78
Moderbolagets noter .................................................................. 79–82
Not 24 Försäljning ....................................................................... 79
Not 25 Anställda och personalkostnader ......................................... 79
Not 26 Arvode och kostnadsersättning till revisorer ......................... 79
Not 27 Finansiella intäkter och kostnader ....................................... 79
Not 28 Skatter ............................................................................ 80
Not 29 Immateriella anläggningstillgångar ...................................... 80
Not 30 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter ....................... 80
Not 31 Räntebärande skulder ....................................................... 80
Not 32 Moderbolagets innehav av aktier och andelar i koncernen ...... 81
Not 33 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser .......................... 82
Not 34 Förslag till vinstdisposition ................................................. 82
57
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
KONCERNENS RESULTATRÄKNINGAR
MSEK Not 2023 2022
Försäljning 2 22 046 22 243
Kostnad sålda varor 17 186 17 899
Bruttoresultat 4 860 4 344
Försäljningskostnader 243 216
Administrationskostnader 905 752
Forsknings- och utvecklingskostnader 152 137
Övriga rörelseintäkter 67 65
Övriga rörelsekostnader 51 14
Rörelseresultat
2, 3, 4, 5, 6, 9,
10, 11
3 576 3 290
Finansiella intäkter 7 78 93
Finansiella kostnader 7 308 139
Resultat före skatt 3 346 3 244
Skatt 8 822 761
Resultat efter skatt 2 524 2 483
varav hänförligt till moderbolagets aktieägare 2 524 2 483
Resultat per aktie, SEK 7,33 7,21
KONCERNENS RAPPORTER ÖVER TOTALRESULTAT
2023
2022
Resultat efter skatt
2 524
2 483
Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen
Omvärdering av förmånsbaserade pensionsplaner
3
5
Skatter avseende poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen
-
-
.
3
5
Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen
Omräkningsdifferens
473
1 696
473
1 696
Övrigt totalresultat efter skatt
470
1 701
Summa totalresultat
2 054
4 184
varav hänförligt till moderbolagets aktieägare
2 054
4 184
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
58
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
KONCERNENS BALANSRÄKNINGAR
Not
2023
2022
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Goodwill och immateriella anläggningstillgångar
9
12 501
12 678
Materiella anläggningstillgångar och nyttjanderättstillgångar
10, 11
3 500
3 232
Finansiella anläggningstillgångar
21
5
7
Uppskjutna skattefordringar
8
97
102
Summa anläggningstillgångar
16 103
16 019
Omsättningstillgångar
Varulager
12
2 092
2 454
Kundfordringar
13, 21
2 575
3 078
Aktuell skattefordran
429
274
Övriga kortfristiga fordringar
123
110
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
82
77
Likvida medel
21
1 103
1 541
Summa omsättningstillgångar
6 404
7 534
SUMMA TILLGÅNGAR
22 507
23 553
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Aktiekapital
69
69
Övrigt tillskjutet kapital
619
619
Reserver
2 778
3 248
Balanserat resultat inklusive årets resultat
11 111
9 831
Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
14
14 577
13 767
Hänförligt till icke bestämmande inflytande
0
0
Summa eget kapital
14 577
13 767
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder
15, 21
685
1 822
Övriga skulder
21
422
348
Uppskjutna skatteskulder
8
832
825
Avsättning för pensioner
16
69
68
Summa långfristiga skulder
2 008
3 063
Kortfristiga skulder
Räntebärande skulder
15, 21
1 998
2 571
Leverantörsskulder
21
2 737
3 111
Aktuell skatteskuld
339
252
Övriga kortfristiga skulder
21
99
90
Övriga avsättningar
17
70
13
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
18, 21
679
686
Summa kortfristiga skulder
5 922
6 723
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
22 507
23 553
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
59
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
KONCERNEN, FÖRÄNDRING AV EGET KAPITAL
Hänförligt till moderbolagets aktieägare
Aktie-Övrigt till- Balanserat
MSEKkapital
skjutet kapital
Reserver
resultat inklusive Totalt
årets resultat
Per 31 december 2021
69
619
1 547
9 415
11 650
2022
Totalt resultat
Resultat efter skatt
2 483
2 483
Övrigt totalresultat
1 701
1 701
Totalresultat
1 701
2 483
4 184
Transaktioner med aktieägare
Utdelning
-2 067
-2 067
Per 31 december 2022
69
619
3 248
9 831
13 767
2023
Totalt resultat
Resultat efter skatt
2 524
2 524
Övrigt totalresultat
470
470
Totalresultat
470
2 524
2 054
Transaktioner med aktieägare
Utdelning
1 244
1 244
Per 31 december 2023
69
619
2 778
11 111
14 577
60
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYSER
Not
2023
2022
Kassaflöde från den löpande verksamheten
20
Rörelseresultat
3 576
3 290
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
544
492
Finansnetto
249
40
Betald skatt
904
839
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital
2 967
2 903
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Förändring av rörelsetillgångar
827
474
Förändring av rörelseskulder
269
164
Kassaflöde från den löpande verksamheten
3 525
2 593
Investeringsverksamheten
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
675
652
Försäljning av materiella anläggningstillgångar
0
0
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar
9
7
Förvärv av verksamheter
22
211
1 512
Kassaflöde från investeringsverksamheten
895
2 171
Finansieringsverksamheten
20
Upptagna lån
492
2 576
Amortering av skulder
2 094
305
Amortering av leasingskulder
108
100
Utdelning
1 244
2 067
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
2 954
104
Årets kassaflöde
324
526
Likvida medel vid årets början
1 541
1 320
Kursdifferens i likvida medel
114
305
Likvida medel vid årets slut
1 103
1 541
OPERATIVT KASSAFLÖDE, KONCERNEN
MSEK 2023 2022
Rörelseresultat 3 576 3 290
Av- och nedskrivningar 544 492
Förändringar i rörelsekapital 558 –310
Försäljning av anläggningstillgångar 0 0
Investeringar −684 –659
Operativt kassaflöde 3 994 2 813
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
61
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
HEXPOL:s koncernredovisning upprättas i enlighet med Årsredovis-
ningslagen, International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna
av International Accounting Standards Board (IASB) så som de antagits
av EU. Vidare har Rådet för Hållbarhets- och Finansiell Rapporterings
rekommendation RFR 1, Kompletterande redovisningsregler för koncerner,
tillämpats.
Moderbolaget tillämpar Årsredovisningslagen och Rådet för Hållbar-
hets- och Finansiell Rapporterings rekommendation RFR 2, Redovisning
för juridiska personer. Det innebär att samma redovisningsprinciper
tillämpas i moderbolaget som i koncernen med några undantag, se
sidan 62.
Tillämpade redovisningsprinciper överensstämmer med de som tilläm-
pades föregående år med undantag av de nya IFRS som tillämpades
med start 1 januari 2023. Ingen av de ändringar och tolkningar av
befintliga standarder som tillämpas från och med räkenskapsår som
började den 1 januari 2023 hade någon inverkan på koncernens eller
moderföretagets finansiella rapporter förutom IAS 1 Redovisnings-
principer, som har omarbetats och har påverkan på att enbart väsentliga
upplysningar för koncernen presenteras.
Implementering av OECD:s modellregler för Pillar II
IAS12 – OECD:s modellregler för Pillar II – Koncernen utvärderar för
närvarande sin exponering för lagstiftningen inom Pillar II tillsammans
med skattespecialister för att få hjälp med att tillämpa lagstiftningen.
Enligt lagstiftningen är koncernen skyldig att betala en tilläggsskatt
för skillnaden mellan den effektiva skattesatsen beräknad enligt
GloBE-reglerna för varje jurisdiktion och minimiskattesatsen på 15
procent. Alla företag inom koncernen har en effektiv skattesats som
överstiger 15 procent. Koncernen har tillämpat det tvingande undanta-
get avseende uppskjuten skatt enligt IAS 12.
Nya standarder 2024
Inga ändringar i standarder, nya standarder eller tolkningar som träder
i kraft 1 januari 2024 och senare förväntas ha någon väsentlig inverkan
på koncernens eller moderföretagets finansiella rapporter.
KONCERNREDOVISNING
I koncernredovisningen ingår moderbolaget och de bolag över vilka
moderbolaget har ett direkt eller indirekt bestämmande inflytande.
Dotterbolag inkluderas i koncernredovisningen från och med den dagen
då ett bestämmande inflytande erhålls och avyttrade bolag fram till
den dagen då ett bestämmande inflytande upphör. Koncernredovis-
ningen har upprättats enligt anskaffningsvärdemetoden förutom för
vissa finansiella instrument, som värderats till verkligt värde.
Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernens rörelse-
förvärv. Förvärvsrelaterade kostnader kostnadsförs när de uppstår och
koncernen redovisar dem i administrationskostnader.
Skuld till minoritetsägare
HEXPOL förvärvade 2022 70 procent av aktierna i almaak international
GmbH. Enligt avtalet har HEXPOL en option om att förvärva resteran-
de aktier och innehavare utan bestämmande inflytande har en option
om att sälja sina resterande aktier till HEXPOL. I aktieägaravtal som
bolaget tecknat med innehavare utan bestämmande inflytande finns
avtal om put/call options där innehavaren av det icke bestämmande in-
flytandet har en rätt att sälja sina aktier till HEXPOL enligt en i avtalet
bestämd beräkningsformel från 2025 och därefter årligen under perio-
den 1 januari till 31 mars. På samma sätt har HEXPOL rätt att förvärva
aktierna enligt denna beräkningsformel från 2025 och därefter årligen
under perioden 1 januari till 31 mars. IFRS 3 Rörelseförvärv reglerar
inte hur denna typ av avtalsvillkor ska hanteras i redovisningen. Enligt
IAS 32 Finansiella instrument: klassificering ska koncernen redovisa
en skuld för utställd säljoption i egna egetkapitalinstrument, d.v.s.
förpliktelse att köpa utestående aktier i almaak international GmbH.
Koncernen har valt att beakta denna skuld i förvärvsanalysen, d.v.s.
som om koncernen redan har förvärvat utestående aktier. Koncernen
redovisar per balansdagen motsvarande skuld till verkligt värde över
resultaträkningen, där ändring av prognostiserat utfall redovisas som
en övrig rörelseintäkt -kostnad och ändring av WACC redovisas som
finansiell intäkt/kostnad, och som övrig skuld i balansräkningen. Se
även not 21. Om optionerna löper ut utan att nyttjas, redovisas detta
som en avyttring av aktier i dotterbolag, d.v.s. skulden bokas mot
eget kapital. Innehavare utan bestämmande inflytandes andel av eget
kapital och dess andel av resultatet redovisas därmed ej .
OMRÄKNING AV UTLÄNDSK VALUTA
Funktionell valuta och rapportvaluta
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utgör
rapporteringsvaluta för moderbolaget och koncernen.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan
enligt de valutakurser som gäller på transaktionsdagen. Fordringar och
skulder i utländsk valuta värderas till balansdagens kurs. Kursdiffe-
renser på rörelsefordringar och rörelseskulder ingår i rörelseresultatet
medan kursdifferenser på finansiella fordringar och skulder redovisas i
finansnettot.
OMRÄKNING AV UTLÄNDSKA DOTTERBOLAG
Dotterbolagens resultat och finansiella ställning upprättas i respektive
bolags funktionella valuta. I koncernredovisningen omräknas dotter-
bolagens resultat och finansiella ställning till koncernens rapporterings-
valuta svenska kronor enligt följande:
Intäkter och kostnader i resultaträkningar räknas om till genom-
snittlig valutakurs för respektive år medan tillgångar och skulder i
balansräkningar räknas om till balansdagens kurs. Valutakursdiffe-
renser som uppstår vid omräkningen redovisas som en separat post
i övrigt totalresultat.
Goodwill och justeringar av verkligt värde som uppkommer vid
förvärv behandlas som tillgångar och skulder i den förvärvade verk-
samheten och omräknas till balansdagens kurs.
INTÄKTSREDOVISNING
Koncernens avtal med kunder innehåller endast ett slags prestations-
åtagande, försäljning av varor. Kontraktens löptid är kort, i normal-
fallet som längst 3 månader. Försäljningen redovisas exklusive moms
och till det enligt kundavtalet fastställda transaktionspriset. I avtalen
finns information om prissättning, volymrabatter, betalningsvillkor och
leveransvillkor. Övergång av kontrollen över varorna till kund sker be-
roende på hur leveransvillkoren ser ut i de olika avtalen. En kund kan
välja att själv hämta varan hos bolaget eller få varan levererad.
Intäkterna från försäljningen tas vid en tidpunkt, då varan har
levererats till kund eller avhämtats av kund. Kostnader för leverans
till kund redovisas som kostnad såld vara. Rörlig ersättning kan utgå
till kund genom retroaktiva volymrabatter, vilket reserveras utifrån
förväntat värde under upplupna kostnader i balansräkningen. Normalt
sett redovisas varken upplupna eller förutbetalda intäkter, d.v.s. inga
avtalssaldon utan endast kundfordringar i samband med leverans.
Normala betalningsvillkor tillämpas, d.v.s. det finns inga finansierings-
komponenter i avtalen. Koncernen har inga åtaganden i form av
returer.
INKOMSTSKATTER
Årets inkomstskattekostnad består av aktuell och uppskjuten skatt.
Skatt redovisas i resultaträkningen, utom när skatten avser poster som
redovisas i övrigt totalresultat eller direkt i eget kapital. I sådana fall
redovisas även skatten i övrigt totalresultat respektive eget kapital.
Temporära skillnader beaktas inte i andelar i dotterföretag då det är
sannolikt att dessa inte återförs inom en överskådlig framtid.
LEASING
HEXPOL har ingått ett antal leasingavtal såsom leasetagare.
Leasingskulder
Leasingskulder värderas initialt till nuvärdet av de leasingavgifter som
inte betalats vid inledningsdatumet. Dessa leasingskulder redovisas i
posterna räntebärande skulder och räntebärande kortfristiga skulder i
balansräkningen.
HEXPOL:s avtal för lokaler innehåller vanligtvis optioner på att
förlänga. HEXPOL utvärderar huruvida det är rimligt säkert att optionen
kommer att utnyttjas för varje avtal. Leasingperioden bestäms som
den icke-uppsägningsbara perioden tillsammans med perioder att för-
länga eller säga upp avtalet om HEXPOL är rimligt säkra på att nyttja
de optionerna.
I det fall den implicita räntan inte enkelt kan fastställas från avtalet
används den marginella låneräntan vid nuvärdesberäkning av lea-
singbetalningar. Den marginella låneräntan fastställs genom att utgå
från modellen 12 månaders STIBOR för varje valuta med ett påslag
motsvarande koncernens externa lånemarginaler. HEXPOL har valt att
inte dela upp räntan på olika tillgångsslag då detta inte är väsentligt.
Nyttjanderättstillgångar
HEXPOL redovisar nyttjanderättstillgångar i balansräkningen vid
inledningsdatumet för leasingavtalet. Anskaffningsvärdet utgörs av det
initiala värdet på hänförlig leasingskuld, med tillägg av direkta utgifter,
eventuella förskottsbetalningar som görs på eller innan inledningsdatumet
för leasingavtalet efter avdrag av eventuella erhållna incitament, samt
en uppskattning av eventuella återställningskostnader. Nyttjanderätts-
tillgångarna redovisas under posten materiella anläggningstillgångar
och nyttjanderättstillgångar i balansräkningen. Dessa omfattar lokaler,
produktions- och kontorsutrustning, samt fordon.
Nyttjanderättstillgångar värderas till anskaffningsvärde efter
avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar,
samt justerat för omvärderingar av leasingskulden.
Förutsatt att HEXPOL inte är rimligt säkra att de kommer överta
äganderätten till den underliggande tillgången vid utgången av leasing-
avtalet skrivs nyttjanderättstillgången av linjärt under det kortare av
leasingperioden och nyttjandeperioden.
Tillämpade lättnadsregler
HEXPOL har valt att inte redovisa nyttjanderättstillgångar och leasing-
skulder avseende korttids leasar och leasar av lågt värde över balans-
räkningen. HEXPOL tillämpar lättnadsreglerna avseende korttids-
leasingavtal med en löptid om 12 månader eller mindre och leasing-
avtal där den underliggande tillgången har ett mindre värde än
50 000 SEK. Utgifter som uppstår i samband med dessa leasingavtal
redovisas linjärt över leasingperioden som rörelsekostnader i resultat-
räkningen .
NOT 1 Redovisningsprinciper
62
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
GOODWILL
Goodwill utgörs av skillnaden mellan förvärvskostnaden och verkligt
värde av det förvärvade företagets identifierade nettotillgångar på
förvärvsdagen. Vid förvärv av mindre än 100 procent av en rörelse
bestäms från förvärv till förvärv om full goodwill eller partiell goodwill
ska tillämpas. Goodwill testas minst årligen för att identifiera eventuellt
nedskrivningsbehov och värderas till anskaffningsvärde minus eventu-
ella nedskrivningar, se not 9.
MATERIELLA OCH IMMATERIELLA
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Materiella och immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaff-
ningsvärde med avdrag för ackumulerade avskrivningar enligt plan och
eventuella nedskrivningar .
AVSKRIVNINGAR
Avskrivning enligt nyttjandeperiod görs linjärt och beräknas på av-
skrivningsbart belopp (anskaffningskostnad med avdrag för beräknat
restvärde) och baseras på tillgångens nyttjandeperiod. Nyttjande-
perioder och restvärden omprövas minst i slutet av varje räkenskapsår.
Följande nyttjandeperioder tillämpas:
Patent och varumärken 20 år
Övriga immateriella tillgångar 3–15 år
IT-utrustning 3 – 8 år
Maskiner och inventarier 3–15 år
Kontorsbyggnader 20–50 år
Industribyggnader (inkl solceller) 20–50 år
Markanläggningar 5–30 å r
NEDSKRIVNINGAR
Goodwill analyseras minst årligen avseende eventuella nedskrivnings-
behov. Övriga tillgångar analyseras om indikationer om nedskrivnings-
behov föreligger. Tidigare gjorda nedskrivningar återförs till den del
de inte längre är motiverade, dock sker aldrig återföringar avseende
nedskrivningar på goodwill.
VARULAGER
Varulagret värderas enligt lägsta värdets princip, det vill säga det
lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet på balans-
dagen. Anskaffningsvärdet fastställs med tillämpning av först-in
först-ut-principen. För tillverkade varor består anskaffningsvärdet av
råmaterial, direkt lön, andra direkta kostnader och andel av indirekta
tillverkningskostnader. Nettoförsäljningsvärdet utgörs av försäljnings-
pris med avdrag för uppskattade försäljningskostnader.
FINANSIELLA INSTRUMENT
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar
likvida medel, kundfordringar, andra finansiella fordringar, leverantörs-
skulder, räntebärande skulder samt övriga finansiella skulder.
Finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde
via resultaträkningen
Skuld till minoritetsägare redovisas som en finansiell skuld värderad till
verkligt värde med värdeförändringar i resultaträkningen, och värderas
enligt nivå 3. Värderingen av skuld till minoritetsägare bygger på
förväntad prognos för 2022-2024 med en förutbestämd multipel, samt
utifrån de förutsättningar och förväntningar som finns idag. Skulden
nuvärdesberäknas med en diskonteringsränta om 8,4 procent. HEXPOL
innehar inga finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resul-
taträkningen.
Finansiella tillgångar och skulder värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Finansiella tillgångar såsom kundfordringar, likvida medel och övriga
finansiella fordringar redovisas inledningsvis till verkligt värde och
därefter till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektiv-
räntemetoden, minskat med eventuell reservering för förväntade och
inträffade kreditförluster, se not 15. Reservering för förväntade kredit-
förluster sker enligt den förenklade metoden, vilket innebär att förvän-
tade kreditförluster reserveras för återstående löptid. Nedskrivning av
kundfordringar redovisas som försäljningskostnader i resultaträkningen
såvida inte nedskrivningarna uppgår till väsentliga belopp då de sär-
redovisas på egen rad. Finansiella skulder såsom leverantörsskulder
och övriga finansiella skulder värderas till upplupet anskaffningsvärde
med tillämpning av effektivräntemetoden .
Ränteintäkter
Ränteintäkter redovisas fördelat över löptiden med tillämpning av
effektivräntemetoden.
PENSIONS- OCH LIKNANDE ÅTAGANDEN
Den dominerande andelen av koncernens pensionsåtaganden är
avgiftsbestämda och därutöver finns anställda som har en förmåns-
baserad pensionsplan.
Aktuariella vinster och förluster redovisas i övrigt totalresultat. För-
månsbaserade planer där försäkringsgivaren (Alecta i Sverige) ej kan
tillhandahålla en fördelning av koncernens andel av totala förvaltnings-
tillgångar och pensionsåtaganden redovisas i avvaktan på att denna
information ska finnas tillgänglig som en avgiftsbestämd plan. Vid
utgången av december 2023 uppgick Alectas överskott i form av den
kollektiva konsolideringsnivån preliminärt till 157 procent (172).
KLASSIFICERING AV RÖRELSEINTÄKTER/KOSTNADER
INKLUSIVE JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER
Koncernen redovisar jämförelsestörande poster när poster av engångs-
karaktär har uppstått. Dessa poster kan avse integrationskostnader,
omstruktureringar samt andra materiella poster av engångskaraktär.
BETYDANDE BEDÖMNINGAR VID TILLÄMPNING AV REDOVIS-
NINGSPRINCIPERNA, UPPSKATTNINGAR OCH ANTAGANDEN
Vid upprättande av koncernens finansiella rapporter gör företagsled-
ningen uppskattningar och antaganden som påverkar de redovisade
beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader med tillhörande
noter och upplysningar om eventualförpliktelser.
Osäkerhet kring dessa antaganden och uppskattningar kan leda till
väsentliga justeringar av det redovisade värdet på de tillgångar och
skulder som påverkas i framtida finansiella rapporter då utfallet kan
avvika från gjorda uppskattningar och bedömningar. Förändringar i
uppskattningar redovisas framåtriktat.
Företagsledningen gör även bedömningar i tillämpningen av koncer-
nens redovisningsprinciper.
Bedömningar
Vid tillämpning av koncernens redovisningsprinciper har företags-
ledningen gjort följande bedömningar vilka har den mest betydande
effekten på de redovisade värdena i de finansiella rapporterna:
Fastställande av leaseperioden i avtal med förlängningsoptioner.
Optioner att förlänga avtal finns inkluderade i ett antal av koncer-
nens leasingavtal främst gällande byggnader. När leasingavtalets
längd fastställs, beaktas all tillgänglig information och omständig-
heter som ger ett ekonomiskt värde att utnyttja en förlängningsop-
tion såsom avtalsvillkoren för förlängningsperioder jämfört med
marknadsräntor och betydande förbättringar som gjorts eller
förväntas genomföras på en hyrd fastighet under avtalsperioden.
Uppskattningar och antaganden
De nyckelantaganden avseende framtiden och andra källor till osäkerhet
i uppskattningar som per balansdagen föreligger och som har en
betydande risk att resultera i en väsentlig justering av tillgångar och
skulder under nästa räkenskapsår beskrivs nedan. Antagandena och
uppskattningarna har baserats på tillgänglig information när de finan-
siella rapporterna upprättades. Förutsättningarna och antagandena om
framtida utveckling kan komma att ändras, baserat på förändringar i
marknaden eller andra omständigheter som uppkommer som inte är
inom koncernens kontroll. Sådana förändringar beaktas i antagandena
när de inträffar.
Nedskrivning av goodwill – not 9
Avsättning för förväntade kreditförluster – not 13
Uppskjutna skattefordringar – not 8
Uppskattning av verkligt värde på finansiella instrument – not 21
Finansiell skuld till minoritetsaktieägare – not 21
Allokering av köpeskilling till identifierade tillgångar och skulder i
samband med förvärv – not 22
Aktier i dotterbolag - not 32
MODERBOLAGETS REDOVISNINGSPRINCIPER
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen
med följande avvikelser:
I moderbolaget redovisas, enligt RFR 2, erhållna koncernbidrag som
finansiell intäkt enligt huvudregeln.
I moderbolaget redovisas andelar i koncernföretag till anskaff-
ningsvärde före eventuella nedskrivningar. Nedskrivningsprövning
genomförs om indikationer på nedskrivningsbehov föreligger, d.v.s.
vid indikationer på att bokförda värdet överstiger dess återvinnings-
värde. Återvinningsvärdet utgör det högsta av verkligt värde och
nyttjandevärdet.
I moderbolaget redovisas finansiella tillgångar och skulder inled-
ningsvis till verkligt värde plus transaktionskostnader och därefter
till upplupet anskaffningsvärde. Moderbolaget tillämpar IFRS9,
men då samtliga kundfordringar är koncerninterna är kreditrisken
begränsad.
Moderbolaget tillämpar fortsatt det undantag som finns i RFR 2 för juri-
diska personer och redovisar samtliga leasingavtal som kostnad linjärt
över leasingperioden. Således inkluderas inte nyttjanderättstillgångar
och leasingskulder i moderbolagets balansräkning. Identifiering av ett
leasingavtal görs dock på samma sätt som i koncernen, det vill säga
att ett avtal är, eller innehåller, ett leasingavtal om avtalet överlåter
rätten att under en viss period bestämma över användningen av en
identifierad tillgång i utbyte mot ersättning.
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
63
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Information om rörelsegrenar
För Hexpol–koncernen utgör affärsområde indelningsgrunden för rörelsesegment.
Koncernen är indelad i två affärsområden, HEXPOL Compounding och HEXPOL Engineered Products. HEXPOL Compounding tillverkar avancerade
polymera blandningar. HEXPOL Engineered Products tillverkar packningar till plattvärmeväxlare, hjul för truckar och länkhjulsapplikationer.
I segmentens resultat, tillgångar och skulder har inkluderats direkt hänförbara poster samt poster som kan fördelas på segmenten på ett rimligt och
tillförlitligt sätt. Segmentsredovisningen för rörelsesegmenten inkluderar resultat till och med rörelseresultat samt sysselsatt kapital. Poster i resultat-
räkningen som inte fördelats består av finansiella intäkter och finansiella kostnader samt skattekostnader. Tillgångar och skulder som inte har förde-
lats på segmenten är skattefordringar och skatteskulder, finansiella tillgångar och finansiella skulder. Internfakturering mellan affärsområdena sker
till marknadsvärde. I presentationen av koncernens geografiska områden har verksamheten delats upp i koncernens viktigaste marknader,
Sverige, Europa, Amerika och Asien. Försäljningen redovisas efter var kunderna är lokaliserade medan tillgångar redovisas efter var dessa fysiskt är
lokaliserade.
Ingen enskild kund står för mer än 10 procent av koncernens försäljning.
HEXPOL HEXPOL Koncernen
Compounding
Engineered Products
Elimineringar
MSEK
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Försäljning, extern
20 581
20 834
1 465
1 409
22 046
22 243
Försäljning, intern
573
569
127
125
−700
–694
Rörelseresultat
3 318
3 012
258
278
3 576
3 290
Rörelsemarginal, %
16,1
14,5
17,6
19,7
16,2
14,8
Finansnetto
−230
–46
Skatt
−822
–761
Årets resultat
2 524
2 483
Operativa tillgångar
20 242
21 039
651
630
20 893
21 669
Ofördelade tillgångar
1 614
1 884
Koncernen totalt
20 242
21 039
651
630
22 507
23 553
Operativa skulder
3 366
3 643
187
181
3 553
3 824
Ofördelade skulder
4 377
5 962
Koncernen totalt
3 366
3 643
187
181
7 930
9 786
Investeringar
592
601
92
58
684
659
Avskrivningar
514
464
30
28
544
492
HEXPOL HEXPOL
Compounding Engineered Products Koncernen
MSEK
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Jämförelsestörande poster
Administrationskostnader
–46
–46
Övriga rörelseintäkter
30
30
Övriga rörelsekostnader
–37
–37
Rörelseresultat
–83
30
–83
30
Skatt
19
–6
Årets resultat
–64
24
Kostnaden under året 2023 är hänförlig till den omstrukturering som genomförs i Kalifornien, USA där produktionen bl.a. konsolideras från två fabriker
till en fabrik. Intäkten under året 2022 är hänförlig till upplösningen av en kostnadsreserv relaterad till branden i Jonesborough, TN, USA den
7 januari 2021.
Försäljning per Anläggnings–
mottagarland tillgångar
MSEK
2023
2022
2023
2022
Geografiska marknader
Sverige
466
461
375
376
Europa exkl. Sverige
8 024
8 387
6 704
6 397
USA
9 257
9 637
8 612
8 853
Americas exkl. USA
3 112
2 652
92
101
Asien
1 187
1 106
320
292
Totalt
22 046
22 243
16 103
16 019
HEXPOL HEXPOL
Compounding Engineered Products
MSEK
2023
2022
2023
2022
Försäljning per
geografisk marknad
och affärsområde
Europa
7 874
8 212
637
616
Americas
11 884
11 860
429
486
Asien
823
762
343
363
Totalt
20 581
20 834
1 40 9
1 465
NOT 2 Segmentsrapporterin g
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
64
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
Transaktioner mellan koncernbolag sker till marknadsmässiga villkor. Koncernen har under 2023 köpt energi för 18 MSEK (23) från intressebolaget
Megufo AB i Sverige. Koncernens skuld till intressebolaget uppgick den 31 december 2023 till 4 MSEK (3). Se även not 4.
NOT 3 Transaktioner med närståend e
MSEK
2023
2022
Kostnader för ersättningar till anställda
Löner och ersättningar m.m.
2 511
2 077
Totalt
2 511
2 077
Pensionskostnader
45
49
Sociala kostnader
357
317
Totalt
402
366
2023
2022
varav varav
Medelantal anställda män män
Sverige
315
69 %
325
69%
Belgien
56
89 %
54
87%
Tjeckien
229
89 %
226
89%
Tyskland
430
90 %
426
90%
Mexiko
416
86 %
411
88%
Luxemburg
5
60 %
6
67%
USA
1 626
86 %
1 591
87%
Kina
313
73 %
331
69%
Sri Lanka
1 061
92 %
1 072
91%
Storbritannien
197
89 %
253
90%
Spanien
197
85 %
197
86%
Italien
184
78 %
179
80%
Turkiet
10
60 %
13
54%
Polen
15
53 %
17
59%
Totalt
5 054
86 %
5 101
86%
MSEK
2023
2022
Personalkostnader
per land
Sverige
297
312
Belgien
53
44
Tjeckien
114
91
Tyskland
281
203
Mexiko
111
79
Luxemburg
24
39
USA
1 564
1 213
Kina
72
73
Sri Lanka
44
42
Storbritannien
110
126
Spanien
125
115
Italien
112
100
Turkiet
2
2
Polen
4
4
Totalt
2 913
2 443
Styrelsearvode
Utskottsarvode
Totalt
TSEK
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Ersättning till styrelse
Alf Göransson
1 063
1 027
153
150
1 216
1 177
Kerstin Lindell
430
413
430
413
Jan-Anders E. Månson
430
413
430
413
Malin Persson
430
413
128
125
558
538
Märta Schörling Andreen
430
413
180
175
610
588
Henrik Elmin
290
290
Nils-Johan Andersson*
0
0
0
Gun Nilsson
140
413
83
250
223
663
Summa
3 213
3 092
544
700
3 757
3 792
* Arvodet för Nils-Johan Anderssons styrelse- och utskottsarbete har fakturerats från Melker Schörling AB. Detta belopp uppgår till 463 TSEK varav
290 TSEK avser arvode som styrelseledamot och 173 TSEK avser arvode som ordförande i revisionsutskottet .
NOT 4 Anställda och personalkostnade r
65
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
MSEK 2023 2022
EY
Revisionsuppdrag 15 13
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 1 1
Skatterådgivning 0 1
Övriga tjänster 0 0
Övriga revisorer
Revisionsuppdrag 2 1
Totalt 18 1 6
MSEK 2023 2022
Ersättningar till personal 2 913 2 443
Avskrivningar och nedskrivningar 544 492
Kostnader för insatsvaror och övriga externa kostnader 15 029 16 069
Övriga rörelsekostnader 51 14
Totalt 18 537 19 018
Inga utvecklingskostnader aktiverades under 2023 och 202 2
MSEK 2023 2022
Tillgångar och skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Ränteintäkter från kundfordringar 0 0
Ränteintäkter övriga finansiella tillgångar 69 23
Summa ränteintäkter enligt effektivräntemetod 69 23
Övriga finansiella intäkter
Valutakursdifferenser på finansiella poster 9 70
Summa 9 70
Summa finansiella intäkter 78 93
NOT 5
Arvode och kostnadsersättning till revisore r
NOT 6
Kostnader fördelade på kostnadssla g
NOT 7
Finansiella intäkter och kostnade r
Grundlön
Rörlig
ersättning
Pensions-
kostnad
Bil-, bostads- och
övriga förmåner Totalt
TSEK 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Ersättning till ledande befattningshavare
Georg Brunstam* 9 180 12 915 12 135 18 081 4 686 6 832 3 963 1 994 29 964 39 822
Peter Rosén** 5 056 4 104 4 879 4 925 1 379 1 167 311 407 11 625 10 603
Övriga medlemmar i koncernledningen, 5 (5)
personer
27 733 27 703 26 861 29 249 2 176 2 023 1 808 1 592 58 578 60 567
Summa 41 969 44 722 43 875 52 255 8 241 10 022 6 082 3 993 100 167 110 99 2
* Georg Brunstam var verkställande direktör till den 1 september 2023. Från och med den 1 september 2023 var Peter Rosén tillförordnad
verkställande direktör.
** Peter Rosén var vice verkställande direktör till den 1 september 2023.
Principer för ersättning till styrelse och ledande befattningshavare
Till styrelsen utgår arvode enligt årsstämmans beslut.
Ersättningsutskottet lämnar beslutsunderlag till styrelsen om verkställande direktörens och andra ledande befattningshavares ersättningar.
Ersättning till verkställande direktören och andra ledande befattningshavare utgörs av grundlön, rörlig ersättning, övriga förmåner samt pension.
Den rörliga ersättningen baseras på resultat, resultat per aktie och avkastning på sysselsatt kapital.
Mellan bolaget och VD gäller att VD har en uppsägningstid på 6 månader. Vid uppsägning från bolagets sida gäller en uppsägningstid på 24 månader.
För andra ledande befattningshavare gäller en uppsägningstid på 6 månader och från bolagets sida vanligtvis 12 månader. Det finns inga avtal om
avgångsvederlag.
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
66
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
MSEK
2023
2022
Aktuell skattekostnad
Aktuell skatt på årets resultat
−799
–701
Summa
−799
–701
Uppskjuten skattekostnad
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader
−23
–60
Utnyttjande/omvärdering av underskottsavdrag
0
0
Summa
−23
–60
Totalt redovisad skattekostnad
−822
–761
Koncernen har inga förlustavdrag för 2023 eller 2022.
MSEK
2023
%
2022
%
Avstämning av effektiv skatt
Resultat före skatt
3 346
3 244
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget
−689
−21
–668
–21
Effekt av andra skattesatser för utländska dotterbolag
−107
−3
–95
–3
Ej avdragsgilla kostnader
−24
−1
–19
–1
Ej skattepliktiga intäkter
2
0
8
0
Avdragsgilla avskrivningar på goodwill
−2
0
2
0
Omvärdering av underskottsavdrag/temporära skillnader
0
0
0
0
Skatt hänförlig till tidigare år
−2
0
11
0
Totalt redovisad skattekostnad
−822
−25
–761
–23
Ingående Redovisat i Redovisat direkt Omräknings- Utgående
balans
resultaträkning
Förvärv
mot totalresultat differenser balans
MSEK
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Uppskjutna skatte–
fordringar/skatteskulder
Immateriella tillgångar
−561
−436
−28
−13
–61
0
−51
−589
−561
Materiella tillgångar
−250
−151
19
−64
13
−35
−218
−250
Nyttjanderättstillgångar
−99
−91
−7
−6
0
−2
−106
−99
Omsättningstillgångar
31
24
−10
4
−1
3
20
31
Operativa skulder
51
34
−4
13
−1
4
46
51
Leasingskulder
105
97
7
6
0
2
112
105
Underskottsavdrag
0
0
0
0
0
0
0
0
Skulder
0
0
0
0
0
0
0
0
Summa
−723
−523
−23
−60
–61
11
−79
−735
−723
NOT 8
Skatter
Tillgångar och skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Räntekostnader skulder till kreditinstitut och företagscertifikat
−214
–84
Räntekostnader övriga finansiella skulder
0
0
Summa räntekostnader enligt effektivräntemetod
–214
–84
Övriga finansiella kostnader
Förväntade kreditförluster på finansiella tillgångar
0
0
Räntekostnader leasingskuld
−17
–13
Valutakursdifferenser på finansiella poster
−60
–34
Övrigt
−17
–8
Summa
−94
–55
Summa finansiella kostnader
−308
–139
Finansnetto
−230
–46
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
67
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Övriga immateriella
Goodwill
tillgångar
Totalt
MSEK
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans den 1 januari
11 911
9 095
1 363
1 061
13 274
10 156
Förvärv*
88
1 619
178
163
266
1 782
Investeringar
9
7
9
7
Omklassificering
−3
3
−3
3
Omräkningsdifferens
−315
1 197
−35
129
−350
1 326
Utgående balans den 31 december
11 684
11 911
1 512
1 363
13 196
13 274
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans den 1 januari
−18
–8
–578
–424
−596
–432
Årets avskrivningar enligt plan
–128
–98
−128
–98
Omklassificering
8
8
Omräkningsdifferens
3
–10
18
–56
21
–66
Utgående balans den 31 december
−15
–18
–680
–578
−695
–596
Bokfört värde den 31 december
11 669
11 893
832
785
12 501
12 678
*Förvärv goodwill avser Star Thermoplastic 143 MSEK, almaak 96 MSEK avseende slutlig justering av värdet av skuld till minoritet samt McCann 151
MSEK slutlig justering av värdet på immateriella tillgångar MSEK 181 respektive uppskjuten skatt -41. Se även not 22.
Övriga immateriella tillgångar består huvudsakligen av förvärvade kundrelaterade immateriella tillgångar och den återstående avskrivningstiden är
mellan 2 och 10 år. Övriga immateriella tillgångar omfattar inga väsentliga belopp vad gäller aktiverade utvecklingsutgifter.
MSEK
2023
2022
Goodwill fördelat per rörelsesegment
HEXPOL Compounding
11 640
11 863
HEXPOL Engineered Products
29
30
Utgående balans den 31 december
11 669
11 893
Goodwill och andra tillgångar prövas årligen eller mer frekvent om det finns indikationer på värdenedgång. Denna prövning baseras på koncernens
kassagenererande enheter, vilka är koncernens två affärsområden. Återvinningsvärdet utgör det högsta av en tillgångs nettoförsäljningsvärde och
nyttjandevärde, det vill säga det diskonterade nuvärdet av framtida kassaflöden.
Vid nuvärdesberäkningen av framtida kassaflöden har använts en kapitalkostnad (WACC) på 8,4 procent (11,0) före skatt för båda rörelsesegmenten
då riskprofilen anses snarlik. I beräkningen av WACC har tagits hänsyn till att verksamheterna är finansierade via lån och eget kapital. Kostnaden
för eget kapital är baserad på förväntningar om viss avkastning på investerat kapital på den finansiella marknaden. Kostnaden för lånat kapital är
baserad på lånekostnaden på den finansiella marknaden. Specifika risker inkluderas i beräkningen genom att applicera individuella betavärden och
dessa uppdateras årligen baserat på tillgängliga marknadsdata. Beräkningen utgår från den av styrelsen godkända budgeten för 2024 och strategi-
planen för perioden 2025-2026 följt av årlig tillväxt som planar ut på 2 procent (2). De viktigaste bedömningarna berör försäljningstillväxt och
rörelsemarginalutveckling och baseras på erfarenhet och aktuell information om marknadsutveckling. Beräkningarna har visat att det inte föreligger
något nedskrivningsbehov. En känslighetsanalys visar att vid en halverad uthållig tillväxt, en högre WACC om 9,5 procent samt en försämrad uthållig
lönsamhet (resultat före avskrivningar) med 2 procentenheter skulle fortfarande inget nedskrivningsbehov föreligga för något rörelsesegment.
NOT 9
Goodwill och Immateriella anläggningstillgångar
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
68
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Byggnader Maskiner och
och mark
inventarier
Totalt
MSEK
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans den 1 januari
1 688
1 322
6 221
5 157
7 909
6 479
Förvärv
63
128
43
155
106
283
Investeringar
35
71
513
506
548
577
Avyttringar och utrangeringar*
−3
-2
−138
-140
−141
-142
Omklassificering
84
30
−81
-33
3
-3
Omräkningsdifferens
−46
139
−163
576
−209
715
Utgående balans den 31 december
1 821
1 688
6 395
6 221
8 216
7 909
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans den 1 januari
−744
-625
−4 138
-3 618
−4 882
-4 243
Årets avskrivningar enligt plan
−61
-53
−275
-251
−336
-304
Avyttringar och utrangeringar*
3
1
132
131
135
132
Omklassificering
0
-
−8
0
−8
0
Omräkningsdifferens
23
-67
120
-400
143
-467
Utgående balans den 31 december
−779
-744
−4 169
-4 138
−4 948
-4 882
Ackumulerade nedskrivningar
Ingående balans den 1 januari
−38
-36
−125
-112
−163
-148
Nedskrivningar
0
-
2
-5
2
-5
Omräkningsdifferens
1
-2
3
-8
4
-10
Utgående balans den 31 december
−37
-38
−120
-125
−157
-163
Summa materiella anläggningstillgångar
1005
906
2 106
1 958
3 111
2 864
Nyttjanderättstillgångar
347
326
42
42
389
368
Bokfört värde
1 352
1 232
2 148
2 000
3 500
3 232
**
*Här ingår utrangeringar efter omstruktureringar i UK.
**För mer information om leasade tillgångar se vidare not 11.
MSEK
2023
2022
Fördelning av årets av- och nedskrivningar på materiella och immateriella, samt nyttjanderättstillgångar
Kostnad sålda varor
506
452
Försäljningskostnader
5
4
Administrationskostnader
32
33
Produktutvecklingskostnader
3
3
Totalt
546
492
NOT 10
Materiella anläggningstillgångar
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
69
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
HEXPOL delar in sina leasingavtal i följande klasser av nyttjanderättstillgångar: lokaler, produktions- och kontorsutrustning samt fordon. I nedan
tabell presenteras de utgående balanserna avseende nyttjanderättstillgångar och leasingskulder samt förändringarna under året:
Nyttjanderättstillgångar
MSEK Byggnader Maskiner och Leasing-
och mark
inventarier
Totalt
skuld
Ingående balans den 1 januari 2022
301
41
342
395
Tillkommande avtal
52
31
83
77
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar
–56
–29
–85
Avslutade avtal
0
–4
–4
–5
Omvärderingar av avtal
0
0
0
0
Valutakursdifferens
29
3
32
48
Räntekostnader på leasingskulder
13
Leasingavgifter
–100
Utgående balans den 31 december 2022
326
42
368
428
Tillkommande avtal
94
33
127
153
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar
−59
−23
−82
Avslutade avtal
–2
−9
−11
−44
Omvärderingar av avtal
0
0
0
0
Valutakursdifferens
−12
−1
−13
−12
Räntekostnader på leasingskulder
19
Leasingavgifter
−96
Utgående balans den 31 december 2023
347
42
389
448
Nedan presenteras de belopp hänförliga till leasingverksamheter som redovisats i resultaträkningen under året:
MSEK
2023
2022
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar
–82
–85
Räntekostnader på leasingskulder
−19
–13
Kostnader avseende korttidsleasingavtal
0
0
Kostnader för avtal där den underliggande tillgången är av lågt värde
0
0
Kostnader för variabla leasingavgifter
0
0
Resultateffekt på avslutade avtal
0
0
Totala kostnader hänförliga till leasingverksamheten
−101
–98
HEXPOL redovisar ett kassautflöde hänförligt till leasingavtal uppgående till 96 MSEK (100) för räkenskapsåret 2023.
För en löptidsanalys av koncernens leasingskulder se not 20.
MSEK
2023
2022
Råvaror
1 326
1 669
Varor under tillverkning
193
154
Färdigvaror
573
631
Totalt
2 092
2 454
Inga väsentliga nedskrivningar har gjorts under 2023 och 2022.
NOT 11
Nyttjanderättstillgångar
NOT 12
Varulager
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
70
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
MSEK
2023
2022
Åldersfördelning av kundfordringar
Ej förfallna
2 262
2 737
Förfallna, 1–30 dagar
287
306
Förfallna, 31–60 dagar
23
30
Förfallna, mer än 60 dagar
3
5
Kundfordringar
2 575
3 078
MSEK
2023
2022
Reservering för kundförluster
Ingående balans
−42
–39
Reserveringar
−6
–5
Förvärv
−1
–2
Konstaterade förluster
0
7
Reverseringar
4
4
Omräkningsdifferenser
1
–7
Utgående balans
−44
–42
MSEK Ej Förfallna Förfallna Förfallna mer
förfallna 1–30 dagar 31–60 dagar
än 60 dagar
Totalt
31 december 2022
Redovisat belopp kundfordringar – brutto
2 737
311
42
30
3 120
Kreditförlustreserv
0
–5
–12
–25
–42
Utgående balans
2 737
306
30
5
3 078
MSEK Ej Förfallna Förfallna Förfallna mer
förfallna 1–30 dagar 31–60 dagar
än 60 dagar
Totalt
31 december 2023
Redovisat belopp kundfordringar – brutto
2 262
289
36
32
2 619
Kreditförlustreserv
0
−2
–13
–29
–44
Utgående balans
2 262
287
23
3
2 575
A-aktier
B-aktier
Totalt
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Förändring av antal aktier
Ingående balans den 1 januari
14 765 620
14 765 620
329 671 226
329 671 226
344 436 846
344 436 846
Utgående balans den 31 december
14 765 620
14 765 620
329 671 226
329 671 226
344 436 846
344 436 846
2023
2022
Genomsnittligt antal aktier
344 436 846
344 436 846
A-aktier
B-aktier
Total
Antal röster
147 656 200
329 671 226
477 327 426
Varje A-aktie ger rätt till tio röster och varje B-aktie ger rätt till en röst.
NOT 13
Kundfordringar
NOT 14
Eget kapital
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
71
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
MSEK
2023
2022
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder utöver leasing
350
1 494
Skulder leasing
335
328
Långfristiga skulder
685
1 822
Kortfristiga skulder
Räntebärande skulder utöver leasing
1 881
2 471
Skulder leasing
117
100
Kortfristiga skulder
1 998
2 571
Nyttjat
Outnyttjat
Nyttjat
Outnyttjat
MSEK
2023
2022
Bilateralt lån 1 100 MSEK
350
750
574
526
Bilateralt lån 1 500 MSEK
1 500
920
580
Bilateralt lån 1 000 MSEK
1 000
Bilateralt lån 150 MEUR
1 664
Skulder leasing
335
328
Totalt långfristiga skulder
685
1 822
Bilateralt lån 2 000 MSEK
500
1 500
Bilateralt lån 1 500 MSEK
450
1 050
Företagscertifikat*
1 880
1 520
Övriga kortfristiga skulder
1
1
Skulder leasing
117
100
Totalt kortfristiga skulder
1 998
2 571
Koncernen har följande större kreditavtal med nordiska banker:
- Ett låneavtal med en låneram på 1 000 MSEK som förfaller i maj 2026.
- Ett låneavtal med en låneram på 150 MEUR som förfaller i maj 2026.
- Ett låneavtal med en låneram på 1 500 MSEK som förfaller i juni 2026.
- Ett låneavtal med en låneram på 1 100 MSEK som förfaller i februari 2027.
Samtliga bilaterala lån är amorteringsfria och löper med rörlig ränta per enmånads och tremånaders period. Utestående certifikat vid årsskiftet löper
med en fast ränta med en löptid om 2-4 månader.
I samtliga bilaterala låneavtal finns finansiella villkor som testas kvartalsvis, vilka samtliga var uppfyllda den 31 december 2023. Se även förändring
i skulden not 20 och löptidsanalys not 21.
* I enlighet med det emissionsavtal som tecknats i samband med företagscertifikatprogrammets upprättande, fungerar HEXPOL AB:s bilaterala
kreditavtal även som back-up faciliteter för utestående företagscertifikat. HEXPOL AB hade per den 31 december 2023 outnyttjat kreditutrymme i
långfristiga faciliteter om 4 914 MSEK, varav 1 880 MSEK reserverats för utestående volym i marknaden för företagscertifikat. I enlighet med IAS
1 rapporteras utestående volym i balansräkningen som kortfristiga skulder men är med hänsyn till koncernens finansierings- och likviditetsrisk av
långfristig karaktär.
NOT 15
Räntebärande skulder
MSEK
2023
2022
Förändring av avsättningar
Ingående balans den 1 januari
68
66
Årets avsättningar
1
2
Utgående balans den 31 december
69
68
Koncernen har pensionsavsättningar i ett svenskt dotterbolag, i dotterbolag på Sri Lanka, samt i dotterbolag i Italien och USA .
NOT 16
Avsättningar för pensioner
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
72
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
Omstrukturerings- Övriga
program
avsättningar
Totalt
MSEK
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Ingående balans
2
4
11
3
13
7
Årets avsättningar
65
2
11
67
11
Årets nyttjande
0
–3
–10
–2
–10
–5
Omräkningsdifferens
0
1
0
–1
0
0
Utgående balans
67
2
3
11
70
13
Avsättning 2023 för omstruktureringsprogram avser omorganisation och koncentrationer inom affärsområdena.
MSEK
2023
2022
Erlagda och erhållna finansiella poster
Finansiella inbetalningar
68
89
Finansiella utbetalningar
−317
-129
Totalt
−249
-40
Justeringar för poster som ej påverkar kassaflödet
Avskrivningar/nedskrivningar
544
492
Totalt
544
492
Icke-kassaflödespåverkande
förändringar
Förändringar i skulder hänförliga Kassa- Rörelse- Leasing- Valutakurs-
till finansieringsverksamheten 1 jan flöden förvärv avtal differens 31 dec
MSEK 2022 2022
Räntebärande skulder
2
2 443
0
2 445
Räntebärande skulder, företagscertifikat
1 825
–305
0
1 520
Räntebärande skulder, leasingskulder
395
–100
85
48
428
Skulder härrörande från finansieringsverksamheten
2 222
2 038
85
48
4 393
NOT 17
Övriga avsättningar
MSEK
2023
2022
Personalrelaterade kostnader
481
467
Upplupna kostnader för varor och tjänster
183
190
Övrigt
15
29
Totalt
679
686
NOT 18
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
MSEK
2023
2022
Ställda säkerheter
Omsättningstillgångar
-
-
Totalt
-
-
Eventualförpliktelser
Borgen till förmån för intressebolag
0
0
Totalt
0
0
NOT 19
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
NOT 20
Kassaflödesanalys
73
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Finansiella instrument per kategori och värderingsnivå. Vad gäller risker och riskhantering se sid 52 i förvaltningsberättelsen.
Finansiella tillgångar/
skulder värderade till:
31 december 2023
MSEK
Upplupet
anskaffnings-
värde
Verkligt värde
via resultat-
räkningen
Värderings-
nivå Totalt
Tillgångar i balansräkningen
Långfristig finansiell fordran 5 5
Kundfordringar 2 575 2 575
Likvida medel 1 103 1 103
Totalt 3 683 3 683
Skulder i balansräkningen
Räntebärande skulder, långfristiga 350 350
Räntebärande långfristiga leasingskulder 335 335
Skuld till minoritetsägare* 388 3 388
Räntebärande skulder, företagscertifikat, kortfristiga 1 881 1 881
Räntebärande kortfristiga leasingskulder 117 117
Leverantörsskulder 2 737 2 737
Övriga skulder 438 438
Upplupna kostnader 749 749
Totalt 6 607 388 6 995
Finansiella tillgångar/
skulder värderade till:
31 december 2022
Upplupet
anskaffnings-
värde
Verkligt värde
via resultat-
räkningen
Värderings-
nivå Totalt
MSEK
Tillgångar i balansräkningen
Långfristig finansiell fordran 7 7
Kundfordringar 3 078 3 078
Likvida medel 1 541 1 541
Totalt 4 626 4 626
Skulder i balansräkningen
Räntebärande skulder, långfristiga
1 494 1 494
Räntebärande långfristiga leasingskulder 328 328
Skuld till minoritetsägare* 290 3 290
Räntebärande skulder, företagscertifikat, kortfristiga 2 471 2 471
Räntebärande kortfristiga leasingskulder 100 100
Leverantörsskulder 3 111 3 111
Övriga skulder 342 342
Upplupna kostnader 686 686
Totalt 8 532 290 8 822
Verkligt värde överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde i balansräkningen.
*Skuld till minoritetsägare redovisas i övriga långfristiga skulder .
Icke-kassaflödespåverkande
förändringar
Förändringar i skulder hänförliga
till finansieringsverksamheten
Kassa-
flöden
Rörelse-
förvärv
Leasing-
avtal
Valutakurs-
differens
MSEK
1 jan
2023
31 dec
2023
Räntebärande skulder 2 445 −2 094 0 351
Räntebärande skulder, företagscertifikat 1 520 360 0 1 880
Räntebärande skulder, leasingskulder 428 −96 132 –12 452
Skulder härrörande från finansieringsverksamheten 4 393 −1 830 132 –12 2 683
NOT 21
Finansiella instrument och riskhanterin g
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
74
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Förvärv under 2023
Förvärv inom TPE Compounding
I november förvärvade HEXPOL-koncernen 100 procent av aktierna
i den amerikanska TPE Compoundern Star Thermoplastic Alloys and
Rubbers inc. Star Thermoplastics bedriver sin verksamhet i närheten
av Chicago Illinois, USA i en välinvesterad anläggning som har stor
tillväxtpotential. Huvudsakliga slutkundsegment är fordon, bygg och
anläggning, medicinteknik, industri, elektronik samt konsument.
Förvärvspriset uppgick till 26,5 MUSD på en skuldfri bas och finansieras
genom en kombination av befintlig kassa och existerande banklån. Star
Thermoplastic har konsoliderats från 1 november 2023. Förvärvsanaly-
sen är preliminär då värdering av immateriella tillgångar är pågående,
och den preliminära förvärvsanalysen för immateriella tillgångar i form
av kundrelationer, varumärken, teknologi och goodwill kan komma att
ändras efter det att värderingen av dotterbolaget är slutförd.
Försäljningen uppgick till 2 MUSD och resultat efter skatt till -0,3 MUSD
under perioden november till december 2023. För helåret 2022 uppgick
försäljningen till 17 MUSD och resultat efter skatt till -3,5 MUSD.
Nedan följer uppgifter om förvärvade nettotillgångar och goodwill:
MSEK
Köpeskilling 218
Verkligt värde för förvärvade nettotillgångar 75
Goodwill 143
Goodwill är hänförlig till den strategiska betydelse förvärvet har för den
breddning som ges till befintligt produkterbjudande inom HEXPOL
koncernen. Förvärvet är helt i linje med HEXPOL:s tillväxtstrategi och
möjliggör för HEXPOL att komma in på den amerikanska TPE marknaden
genom ett väletablerat företag med en stark produktportfölj. Verkligt
värde på förvärvade nettotillgångar innehåller beräknat värde avseende
förvärvade immateriella tillgångar om 1 MSEK.
De tillgångar och skulder som ingick i förvärvet är följande:
MSEK
Balans-
räkning
vid
förvärvs-
tillfället
Juste-
ring till
verkligt
värde
Verkligt
värde
Likvida medel 2 2
Kundfordringar 16 16
Övriga omsättningstillgångar 28 28
Materiella tillgångar 106 106
Immateriella tillgångar 1 1
Långfristiga skulder −57 −57
Leverantörsskulder −13 −13
Kortfristiga skulder −8 −8
Förvärvade nettotillgångar 75 75
Sammanlagd köpeskilling 218
Likvida medel i förvärvade
verksamheter
2
Förändring av koncernens
likvida medel vid förvärvet
216
Transaktionskostnaden för ovan förvärv uppgick till 6 MSEK och har
redovisats i rörelseresultatet under administrationskostnader .
Löptidsanalys per 31 december Totalt belopp
Förfaller
inom 1 år
Förfaller
inom 1–2 år
Förfaller
inom 2–5 år
Förfaller
efter 5 år
MSEK 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder 350 1 494 1 494 350
Skulder leasing 445 395 114 65 166 135 165 195
Skuld till minoritetsägare* 388 290 388 290
Summa långfristiga skulder 1 183 2 179 114 1 559 904 425 165 195
Kortfristiga skulder
Räntebärande skulder** 1 881 2 471 1 881 2 471
Skulder leasing 58 44 58 44
Leverantörsskulder 2 737 3 111 2 737 3 111
Övriga kortfristiga skulder 438 342 438 342
Upplupna kostnader 679 686 679 686
Summa kortfristiga skulder 5 793 6 654 5 793 6 654
*Skuld till minoritetsägare redovisas i övriga långfristiga skulder.
**I enlighet med det emissionsavtal som tecknats i samband med företagscertifikatprogrammets upprättande, fungerar HEXPOL AB:s bilaterala
kreditavtal även som back-up faciliteter för utestående företagscertifikat. HEXPOL AB hade per den 31 december 2023 outnyttjat kreditutrymme i
långfristiga faciliteter om 4 914 MSEK (1 106), varav 1 880 MSEK reserverats för utestående volym i marknaden för företagscertifikat. I enlighet med
IAS 1 rapporteras utestående volym i balansräkningen som kortfristiga skulder men är med hänsyn till koncernens finansierings- och likviditetsrisk
av långfristig karaktär.
Samtliga bilaterala lån är amorteringsfria och löper med rörlig ränta per enmånads och tremånaders period. Utestående certifikat vid årsskiftet löper med
en fast ränta med en löptid om 2–4 månader .
NOT 22
Förvär v
75
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Inga väsentliga händelser efter periodens slut har rapporterats.
Förvärv under 2022
Förvärv inom TP Compounding almaak international GmbH
I april förvärvade HEXPOL-koncernen 70 procent av aktierna i almaak
international GmbH, en specialist inom tekniskt avancerade återvunna
compounds. Det huvudsakliga slutkundsegmentet är den europeiska
fordonsindustrin där intresset för återvunna compounds är högt. För-
värvspriset uppgick till cirka 70 MEUR på en skuldfri bas och finansieras
genom en kombination av befintlig kassa och existerande banklån.
Enligt avtalet har HEXPOL en option att förvärva återstående aktier
(från 2025 och därefter årligen under perioden 1 januari–31 mars),
och säljarna har option att sälja sina återstående aktier till HEXPOL
(från 2025 och därefter årligen under perioden 1 januari–31 mars).
Verksamheten har konsoliderats från den 1 april. Förvärvsanalysen är
slutlig. De förändringar som skett jämfört med 31 december 2022 fram-
går av not 9. Se även not 1 för ytterligare information.
Försäljningen uppgick till 72 MEUR och resultat efter skatt till 3,1 MEUR
under perioden april till december 2022. För helåret 2022 uppgick för-
säljningen till 92 MEUR och resultat efter skatt till 5,1 MEUR.
Nedan följer uppgifter om förvärvade nettotillgångar och goodwill:
MSEK
Köpeskilling 929
Verkligt värde för förvärvade nettotillgångar 263
Goodwill 666
Goodwill är hänförlig till den strategiska betydelse förvärvet har för
den breddning som ges till befintligt produkterbjudande inom HEXPOL-
koncernen. Genom förvärvet stärker vi vår marknadsposition i Europa,
samtidigt ger det oss en väldigt bra möjlighet att fortsätta med vår
framgångsrika strategi och filosofi kring hållbarhet för tekniskt
avancerade compounds. Verkligt värde på förvärvade nettotillgångar
innehåller beräknat värde avseende förvärvade immateriella tillgångar
om 163 MSEK, varav 153 MSEK identifierbara immateriella tillgångar i
form av kundrelationer.
De tillgångar och skulder som ingick i förvärvet är följande:
MSEK
Balans-
räkning
vid
förvärvs-
tillfället
Juste-
ring till
verkligt
värde
Verkligt
värde
Likvida medel 131 131
Kundfordringar 13 13
Övriga omsättningstillgångar 271 271
Materiella tillgångar 237 237
Immateriella tillgångar 10 153 163
Uppskjuten skatteskuld −13 −48 −61
Långfristiga skulder −1 −1
Leverantörsskulder −67 −67
Kortfristiga skulder −423 −423
Förvärvade nettotillgångar 158 105 263
Sammanlagd köpeskilling 929
Skuld till minoritetsägare −412
Likvida medel i förvärvade
verksamheter
131
Förändring av koncernens
likvida medel vid förvärvet
386
Transaktionskostnaden för ovan förvärv uppgick till 7 MSEK och har
redovisats i rörelseresultatet under administrationskostnader.
Förvärv inom TP Compounding McCann Plastics LLC
I december förvärvade HEXPOL-koncernen 100 procent av aktierna i
McCann Plastics LLC från familjen McCann. Företaget är specialister
inom nischade thermoplastic compounds, speciellt för rotations-
gjutningsapplikationer, och är baserat i Ohio, USA. De huvudsakliga
slutkundsegmenten är allmän industri, lantbruk, samt det snabbväxande
segmentet specialiserade kylboxar.
Förvärvspriset uppgick till 120 MUSD på en skuldfri bas och finansieras
genom en kombination av befintlig kassa och existerande banklån.
Verksamheten har konsoliderats från den 1 december. Förvärvsanalysen
är slutlig. De förändringar som skett jämfört med 31 december 2022
framgår av not 9.
Försäljningen uppgick till 3 MUSD och resultat efter skatt till 0,4 MUSD
under december månad 2022. För helåret 2022 uppgick försäljningen till
62 MUSD och resultat efter skatt till -2,2 MUSD.
Nedan följer uppgifter om förvärvade nettotillgångar och goodwill:
MSEK
Köpeskilling 1 225
Verkligt värde för förvärvade nettotillgångar 301
Goodwill 924
Goodwill är hänförlig till den strategiska betydelse förvärvet har för den
breddning som ges till befintligt produkterbjudande inom HEXPOL–
koncernen. Förvärvet kompletterar vår nuvarande verksamhet i USA
och stärker vår marknadsposition. Företaget är välinvesterat med hög
kompetens inom specialiserade thermoplastic compounds. Verkligt värde
på förvärvade nettotillgångar innehåller immateriella tillgångar om 181
MSEK i form av kundrelationer.
De tillgångar och skulder som ingick i förvärvet är följande:
MSEK
Balans-
räkning
vid
förvärvs-
tillfället
Juste-
ring till
verkligt
värde
Verkligt
värde
Likvida medel 110 110
Kundfordringar 44 44
Övriga omsättningstillgångar 198 198
Materiella tillgångar 46 46
Immateriella tillgångar 181 181
Uppskjuten skatteskuld −41 −41
Leverantörsskulder −41 −41
Kortfristiga skulder −196 −196
Förvärvade nettotillgångar 161 140 301
Sammanlagd köpeskilling 1 225
Likvida medel i förvärvade
verksamheter
110
Förändring av koncernens
likvida medel vid förvärvet
1 115
Transaktionskostnaden för ovan förvärv uppgick till 15 MSEK och har
redovisats i rörelseresultatet under administrationskostnader.
NOT 23
Händelser efter balansdage n
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
76
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNINGAR
MSEK Not 2023 2022
Försäljning 24 68 68
Administrationskostnader −93 -109
Rörelseresultat 25, 26 −25 -41
Finansiella intäkter 27 2 160 1 635
Finansiella kostnader 27 −463 -147
Resultat efter finansiella poster 1672 1 447
Bokslutsdispositioner
Resultat före skatt 1672 1 447
Skatt 28 −54 -17
Resultat efter skatt 1 618 1 430
Totalresultatet överensstämmer med resultatet efter skatt.
MODERBOLAGETS FINANSIELLA RAPPORTER
77
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNINGAR
MSEK Not 2023 2022
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 0 0
Immateriella anläggningstillgångar 29 0 0
Räntebärande koncerninterna fordringar 3 419 3 941
Andelar i koncernbolag 32 9 826 9 826
Uppskjutna skattefordringar 0
Summa anläggningstillgångar 13245 13 767
Omsättningstillgångar
Koncerninterna rörelsefordringar 392 145
Räntebärande koncerninterna fordringar 54 64
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 31 26
Kassa och Bank 160 468
Summa omsättningstillgångar 637 703
SUMMA TILLGÅNGAR 13882 14 470
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Bundet eget kapital
Aktiekapital 69 69
Summa bundet eget kapital 69 69
Fritt eget kapital
Överkursfond 619 619
Balanserat resultat 3 682 3 492
Årets resultat 1 618 1 430
Summa fritt eget kapital 5919 5541
Summa eget kapital 5988 5610
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder 31 350 1 494
Räntebärande koncerninterna skulder 2 646 2 292
Summa långfristiga skulder 2996 3 786
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 3 3
Aktuell skatteskuld 27
Koncerninterna rörelseskulder 9
Räntebärande koncerninterna skulder 2 918 2 523
Räntebärande skulder 31 1 880 2 470
Övriga kortfristiga skulder 2
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 30 59 78
Summa kortfristiga skulder 4 898 5074
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 13882 14 470
MODERBOLAGETS FINANSIELLA RAPPORTER
78
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
MODERBOLAGET, FÖRÄNDRING AV EGET KAPITAL
Aktiekapital Överkursfond Balanserat resultat Totalt
MSEK
Per31december2021 69 619 5558 6246
2022
Totalt resultat
Resultat efter skatt 1 430 1 430
Transaktioner med aktieägare
Utdelning –2 066 –2 066
Per31december2022 69 619 4922 5610
2023
Totalt resultat
Resultat efter skatt 1 618 1 618
Transaktioner med aktieägare
Utdelning –1 240 –1 240
Per31december2023 69 619 5300 5988
MODERBOLAGETS KASSAFLÖDESANALYS
MSEK 2023 2022
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat −25 –41
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet, avskrivningar 0 1
Finansiella inbetalningar 287 88
Finansiella utbetalningar −471 –139
Betald skatt −17 –26
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital −226 –117
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Förändring av rörelsefordringar 0 5
Förändring av kortfristiga skulder 0 16
Kassaflöde från den löpande verksamheten −226 –96
Investeringsverksamheten
Förändring av räntebärande fordringar 279 –1 466
Utdelningar från dotterföretag 1 473 1 396
Erhållna koncernbidrag 391 145
Förvärv av bolag 0 –547
Kassaflöde från investeringsverksamheten 2143 –472
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån 14 370 11 549
Amortering av skulder −15 355 –8 986
Utdelning –1 240 –2 067
Kassaflöde från finansieringsverksamheten –2225 496
Årets kassaflöde –308 –72
Likvida medel vid årets början 468 540
Likvida medel vid årets slut 160 468
MODERBOLAGETS FINANSIELLA RAPPORTER
79
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Av moderbolagets nettoomsättning avser 100 procent försäljning av tjänster till andra koncernföretag och av moderbolagets inköp avser en mindre
del inköp från andra koncernföretag.
MSEK 2023 2022
EY
Revisionsuppdrag 1 1
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 0 0
Övriga tjänster 0 0
Totalt 1 1
2023 2022
Medelantal anställda
Kvinnor 3 3
Män 4 4
Totalt 7 7
MSEK 2023 2022
Löner, andra ersättningar
och sociala kostnader
Styrelse 4 4
VD och vVD 30 31
Övriga anställda 13 21
Sociala kostnader, pension, löneskatt 20 35
Totalt 67 91
MSEK 2023 2022
Utdelning 1 473 1 396
Koncernbidrag 391 145
Ränteintäkter 63 21
Ränteintäkter från koncernfordringar 233 73
Valutakursvinster 0 0
Övriga finansiella intäkter 0 0
Finansiella intäkter 2160 1635
Räntekostnader −213 –71
Räntekostnader för koncernskulder −237 –71
Valutakursförluster −4 0
Övriga finansiella kostnader −9 –5
Finansiella kostnader −463 –147
NOT24
Försäljning
NOT25
Anställda och personalkostnader
NOT26
Arvode och kostnadsersättning till revisorer
NOT27
Finansiella intäkter och kostnader
MODERBOLAGETS FINANSIELLA RAPPORTER
80
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
MSEK 2023 2022
Aktuell skattekostnad
Periodens skattekostnad −54 –17
Uppskjuten skattekostnad
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader
0 0
Totalt redovisad skattekostnad −54 –17
MSEK 2023 2022
Avstämning av effektiv skatt
Resultat före skatt 1 672 1 447
Skatt enligt gällande skattesats
för moderbolaget
−345 −21% –298 –21%
Ej avdragsgilla kostnader −14 −1% –6 0%
Ej skattepliktiga intäkter 305 19% 287 20%
Totalt redovisad skattekostnad −54 −3% –17 –1%
Ackumulerade
anskaffningsvärden
Övriga
immateriella
Totalt
MSEK 2023 2022 2023 2022
Ingående balans den 1 januari 3 3 3 3
Investeringar
Utgående balans
den 31 december
3 3 3 3
Ackumulerade
avskrivningar
Övriga
immateriella
Totalt
MSEK 2023 2022 2023 2022
Ingående balans den 1 januari –3 –2 –3 –2
Årets avskrivningar 0 –1 0 –1
Utgående balans
den 31 december
–3 –3 –3 –3
Bokfört värde den
31 december
0 0 0 0
MSEK 2023 2022
Personalrelaterade kostnader 53 66
Övrigt 6 12
Totalt 59 78
MSEK 2023 2022
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder 350 1 494
Långfristiga skulder 350 1 494
Kortfristiga skulder
Räntebärande skulder 1 880 2 470
Kortfristiga skulder 1 880 2470
Bilateralt lån 1 500 MSEK 920
Bilateralt lån 1 100 MSEK 350 574
Totalt långfristiga skulder 350 1 494
Bilateralt lån 2 000 MSEK 500
Bilateralt lån 1 500 MSEK 450
Företagscertifikat* 1 880 1 520
Totalt kortfristiga skulder 1 880 2470
* Koncernen använder företagscertifikat som en del av företagets finansiering och per 31 december uppgick de till 1 880 MSEK. I enlighet med
IAS 1 rapporteras utestående volym i balansräkningen som kortfristiga skulder men då HEXPOL:s bilaterala kreditavtal även fungerar som back-up
faciliteter för utestående företagscertifikat så är de främst av långfristig karaktär.
NOT28
Skatter
NOT29
Immateriella anläggningstillgångar
NOT 30
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
NOT 31
Räntebärande skulder
MODERBOLAGETS FINANSIELLA RAPPORTER
81
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Kapital- Bokfört Kapital- Bokfört
andel värde andel värde
% MSEK % MSEK
Org. nr
Säte
2023
2022
Gislaved Gummi AB
556112-2382
Gislaved, Sverige
100
101
100
101
Megufo AB
556421-2453
Gislaved, Sverige
50
50
HEXPOL Holding AB
559078-6405
Malmö, Sverige
100
0
100
0
Stellana AB
556084-8870
Laxå, Sverige
100
29
100
29
Elastomeric Engineering Co., Ltd.
Sri Lanka
99,6
58
99,6
58
Gislaved Gummi Lanka (Pvt) Ltd.
Sri Lanka
100
100
Elastomeric Tools & Dies (Pvt) Ltd.
Sri Lanka
100
100
HEXPOL Compounding
HQ Sprl
Belgien
100
702
100
702
HEXPOL Compounding Sprl
Belgien
100
100
HEXPOL Compounding s.r.o
Tjeckien
100
435
100
435
HEXPOL Compounding Lesina s.r.o
Tjeckien
100
709
100
709
HEXPOL Compounding (Qingdao) Co., Ltd.
Kina
100
56
100
56
HEXPOL Compounding S.A de C.V
Mexiko
100
100
HEXPOL Services Compounding S.A de C.V
Mexiko
100
100
Gislaved Gummi (Qingdao) Co., Ltd.
Kina
100
33
100
33
Stellana (Qingdao) Co., Ltd.
Kina
100
7
100
7
HEXPOL Compounding HQ GmbH
Tyskland
100
0
HEXPOL Compounding GmbH
Tyskland
100
70
100
70
HEXPOL TPE GmbH
Tyskland
100
100
HEXPOL Compounding Viersen CoKG
Tyskland
100
100
HEXPOL Compounding Viersen Verwaltungs GbmH
Tyskland
100
100
Stellana Deutschland GmbH
Tyskland
100
100
almaak International GmbH
Tyskland
70
524
70
524
HEXPOL TPE AB
556191-5777
Åmål, Sverige
100
250
100
250
HEXPOL TPE Ltd
Storbritannien
100
34
100
34
HEXPOL sàrl
Luxemburg
100
0
100
0
HEXPOL Compounding S.L.U
Spanien
100
33
100
33
Vicom 2002 S.L.
Spanien
100
251
100
251
Unión de Industrias C.A., S.A.
Spanien
100
420
100
420
Berwin Group Limited
Storbritannien
100
365
100
365
Flexi-Cell (UK) Ltd
Storbritannien
100
100
Berwin Rubber Company Limited
Storbritannien
100
100
Berwin of Lydney Limited
Storbritannien
100
100
Berwin Industrial Polymers Limited
Storbritannien
100
100
MESGO SpA
Italien
100
2 066
100
2 066
MESGO Iride Colors Srl
Italien
100
100
3A MCOM Srl
Italien
100
100
MESGO Polska
Polen
100
100
MESGO Asia
Turkiet
100
100
HEXPOL Finance UK Ltd
Storbritannien
100
0
100
0
HEXPOL Holding Inc.
USA
100
3 683
100
3 683
RheTech LLC
USA
100
100
RheTech Engineered Plastics
USA
100
100
RheTech Thermocolor LLC
USA
100
100
McCann Plastics LLC
USA
100
100
Robbins Holding Inc.
USA
100
100
Robbins LLC
USA
100
100
Synpol LLC
USA
100
100
HEXPOL Compounding CA Inc
USA
100
100
Star Thermoplastics Alloys & Rubbers, Inc.
USA
100
Kirkhill Rubber Company
USA
100
100
Preferred Compounding Corp.
USA
100
100
Preferred Compounding de Mexico S. de R.L. de C.V.
Mexiko
100
100
HEXPOL UK Ltd
Storbritannien
100
100
Stellana U.S. Inc.
USA
100
100
GoldKey Processing Inc.
USA
100
100
HEXPOL Compounding NC Inc.
USA
100
100
HEXPOL Compounding LLC
Storbritannien
100
100
HEXPOL Compounding (UK) Ltd
Storbritannien
100
100
Chase Elastomer (UK) Ltd.
Storbritannien
100
100
HEXPOL Compounding Services Queretaro S.A. de C.V.
Mexiko
100
100
HEXPOL Compounding Queretaro S.A. de C.V.
Mexiko
100
100
HEXPOL H.K Co., Ltd.
Kina
100
100
HEXPOL Asia LLC
USA
100
100
HEXPOL Compounding (Foshan) Co., Ltd.
Kina
100
100
Totalt bokfört värde i moderbolaget
9 826
9 826
1)
2)
3)
3)
4)
5)
1
Gislaved Gummi AB äger 200 aktier inkluderade i denna ägarandel. Återstående 0,4 procent av aktierna ägs av externa parter.
2
Gislaved Gummi Lanka (Pvt) Ltd. äger 69,6 procent och Elastomeric Engineering Company Ltd 30,4 procent av aktierna.
3
HEXPOL AB äger 99 procent och HEXPOL Compounding HQ Sprl äger 1 procent av aktierna.
4
HEXPOL Compounding LLC äger 99 procent och HEXPOL Compounding Queretaro S.A. de C.V. äger 1 procent av aktierna.
5
HEXPOL Compounding LLC äger 99 procent och HEXPOL Compounding Services Queretaro S.A. de C.V. äger 1 procent av aktierna .
NOT 32
Moderbolagets innehav av aktier och andelar i koncernbolag
MODERBOLAGETS FINANSIELLA RAPPORTER
82
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
MSEK 2023 2022
Borgensförbindelser för dotterbolag 61 87
Totalt 61 87
Till årsstämmans förfogande står följande fria medel i moderbolaget
(TSEK):
Balanserade vinstmedel
3 682 031
Överkursfond
618 728
Årets resultat
1 618 686
Summa fria medel
5 919 445
Styrelsen föreslår att vinstmedel disponeras enligt följande:
Att till aktieägarna utdelas kontant 6,00 SEK per aktie, varav 4,00 SEK
som ordinarie utdelning enligt utdelningspolicyn samt en extra utdelning
om 2,00 SEK
Summa utdelning från balanserade vinstmedel
2 066 621
Balanseras i ny räkning
3 852 824
Summa
5 919 445
Undertecknade försäkrar att koncern- och årsredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS, sådana
de antagits av EU, respektive god redovisningssed och ger en rättvisande bild av koncernens och moderbolagets ställning och resultat, samt att
förvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt
beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Malmö den 22 mars 2024
Alf Göransson Malin Persson Jan-Anders E. Månson
Styrelsens ordförande Styrelseledamot Styrelseledamot
Märta Schörling Andreen Kerstin Lindell Nils-Johan Andersson
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Henrik Elmin Peter Rosén
Styrelseledamot Tillförordnad VD
Årsredovisningen och koncernredovisningen har, som framgår av ovan, godkänts för utfärdande av styrelsen den 22 mars 2024. Koncernens
resultat- och balansräkning och moderbolagets resultat- och balansräkning blir föremål för fastställelse på årsstämman den 26 april 2024.
Vår revisionsberättelse har avgivits den 25 mars 2024
Joakim Falck Karoline Tedevall
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
MSEK
2023
2022
Andelar i koncernbolag
Ingående balans
9 826
9 279
Aktieägartillskott
0
Förvärv av bolag
547
Bokfört värde
9 826
9 826
NOT 33
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
NOT 34
Förslag till vinstdisposition
MODERBOLAGETS FINANSIELLA RAPPORTER
83
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
TILL BOLAGSSTÄMMAN I HEXPOL AB (PUBL), ORG.NR 556108-9631
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
för HEXPOL AB (publ) för år 2023 med undantag för bolagsstyrnings-
rapporten sidorna 44–53. Bolagets årsredovisning och koncernredovis-
ning ingår på sidorna 36-82 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2023
och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredo-
visningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2023 och
av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International
Financial Reporting Standards (IFRS Redovisningsstandarder), så som
de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar
inte bolagsstyrningsrapporten sidorna 44–53 och hållbarhetsrapporten
på sidorna 87–122. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovis-
ningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och
balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncern-
redovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport
som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med
Revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing
(ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa
standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är obero-
ende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisors-
sed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och
övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i Revisorsförordning-
ens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget
eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade
företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända-
målsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som
enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för
revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den
aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för
revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och
koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata utta-
landen om dessa områden. Beskrivningen nedan av hur revisionen
genomfördes inom dessa områden ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns
ansvar i vår rapport om årsredovisningen också inom dessa områden.
Därmed genomfördes revisionsåtgärder som utformats för att beakta
vår bedömning av risk för väsentliga fel i årsredovisningen och
koncernredovisningen. Utfallet av vår granskning och de gransknings-
åtgärder som genomförts för att behandla de områden som framgår
nedan utgör grunden för vår revisionsberättelse.
Goodwill och andelar i koncernbolag
Revisionsberättelse
Beskrivning av området
Redovisat värde för goodwill uppgår per den 31 december 2023
till 11 669 MSEK i koncernens balansräkning, vilket motsvarar
52 procent av totala tillgångar. Andelar i koncernbolaget redovisas
till 9 826 MSEK i moderbolagets balansräkning, vilket motsvarar
71 procent av totala tillgångar. Bolaget prövar årligen och vid
indikation på värdenedgång att redovisade värden inte överstiger
beräknat återvinningsvärde. Återvinningsvärdet fastställs för varje
kassagenererande enhet genom en nuvärdesberäkning av framtida
kassaflöden. Framtida kassaflöden baseras på ledningens affärs-
planer och prognoser och innefattar ett antal antagande bland
annat om resultatutveckling, tillväxt, investeringsbehov och dis-
konteringsränta. För andelar i koncernbolag bestäms återvinnings-
värdet som det högsta av verkligt värde och nyttjandevärdet.
Förändringar av antaganden får en stor påverkan på beräkningen
av återvinningsvärdet och de antaganden som bolaget tillämpat
får därför stor betydelse för bedömningen om nedskrivningsbehov
föreligger. Vi har därför bedömt att redovisningen av goodwill
respektive andelar i koncernbolag är ett särskilt betydelsefullt
område i revisionen.
En beskrivning av nedskrivningstestet framgår av not 9 ”Goodwill
och immateriella anläggningstillgångar” och av not 1 Redovisnings-
principer avsnitt ”viktiga uppskattningar och antaganden”.
Hur detta område beaktades i revisionen
I vår revision har vi utvärderat och granskat bolagets process för
att upprätta nedskrivningstest, bland annat genom att utvärdera
tidigare träffsäkerhet i prognoser och antaganden. Vi har också
utvärderat rimligheten i framtida kassaflöden och tillväxtantaganden
samt med hjälp av våra värderingsspecialister prövat vald dis-
konteringsränta och antagande om långsiktig tillväxt. Vi har också
granskat bolagets känslighetsanalyser. Vi har granskat lämnade
upplysningar i årsredovisningen.
REVISIONSBERÄTTELSE
84
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-35, 44-56 samt
87-127. Den andra informationen består även av ersättningsrapporten
som vi inhämtade före datumet för denna revisionsberättelse. Det är
styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna
andra information. Vårt uttalande avseende årsredovisningen och
koncernredovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget
uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras
ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är
oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna
genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under
revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla
väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna infor-
mation, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en
väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget
att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att den
ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller
koncernredovisningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen
och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll
som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och
koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av
bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är
tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta
verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet
om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande
direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten
eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella
rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovis-
ningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra
uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed
i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme
och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen.
Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i
årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag, utformar och utför gransknings-
åtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisions-
bevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund
för våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig fel-
aktighet till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig
felaktighet som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan
innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden,
felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll
som har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåt-
gärder som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte
för att uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används
och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskatt-
ningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande
direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet
av årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi drar också en
slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om det finns
någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser
eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets
förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det
finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen
fästa uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen om
den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar
är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och
koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis
som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan
framtida händelser eller förhållanden göra att ett bolag inte längre
kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och
innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland
upplysningarna, och om årsredovisningen och koncernredovisningen
återger de underliggande transaktionerna och händelserna på ett
sätt som ger en rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende
den finansiella informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna
inom koncernen för att göra ett uttalande avseende koncernredo-
visningen. Vi ansvarar för styrning, övervakning och utförande av
koncernrevisionen. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade
omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också
informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland de
eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt
relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla rela-
tioner och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt oberoende,
samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att eliminera
hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka
av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste
bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör
de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa
områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författ-
ningar förhindrar upplysning om frågan.
REVISIONSBERÄTTELSE
85
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
REVISIONSBERÄTTELSE
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget till disposi-
tioner av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision
av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning av HEXPOL
AB (publ) för år 2023 samt av förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget
i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verk-
ställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända-
målsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov,
likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande
bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse
att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsför-
valtningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kont-
rolleras på ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta
den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar
och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets
bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att med-
elsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med
en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot
eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredo-
visningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är
att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med
aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att
en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersätt-
ningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder
vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning
under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på
revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder
som utförs baseras på vår professionella bedömning med utgångs-
punkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskning-
en på sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga
för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild
betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade
beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden
som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag
för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade
yttrande samt ett urval av underlagen för detta för att kunna bedöma
om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av ESEF-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande
direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen
i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-
rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappers-
marknaden för HEXPOL AB (publ) för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i
allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR
18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till HEXPOL AB (publ) enligt god revisorssed i
Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa
krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en
sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören
bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i
allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap.
4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av
vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgär-
der för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett
format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för
att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 Kvalitetsstyrning för revisions-
företag som utför revision och översiktlig granskning av finansiella
rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och näraliggande tjänster
som kräver att företaget utformar, implementerar och hanterar ett
system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer och rutiner avseende
efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och
tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om
att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering av årsredovisning och koncernredovisning.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att
bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta
för hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i
syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med
hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande
om effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar
också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i
styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
86
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att
Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en av-
stämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödes-
analys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet
med vad som följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
på sidorna 44–53 och för att den är upprättad i enlighet med års-
redovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att
vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning
och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing
och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger
oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med
6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt
7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisning-
ens och koncernredovisningens övriga delar samt i överensstämmelse
med årsredovisningslagen.
Joakim Falck, Ernst & Young AB, Box 7850, 103 99 Stockholm utsågs
till HEXPOL AB (publ)s revisor av bolagsstämman den 28 april 2023
och har varit bolagets revisor sedan 28 april 2021.
Karoline Tedevall, Ernst & Young AB, Box 7850, 103 99 Stockholm
utsågs till HEXPOL AB (publ)s revisor av bolagsstämman den 28 april
2023 och har varit bolagets revisor sedan 28 april 2021.
Malmö den 25 mars 2024
Joakim Falck Karoline Tedevall
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
87
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Innehållsförteckning
Allmän information ................................................88
Lagstadgad hållbarhetsrapport ........................... 88
CSRD och ESRS ............................................... 88
Plattform för hållbar utveckling ...........................88
Värdekedja .......................................................89
Styrning och organisation .................................. 89
Ledningssystem ............................................... 90
Lagstiftning inom hållbar utveckling .................... 90
Väsentlighetsanalys .......................................... 91
Intressenternas engagemang ............................. 92
Hållbarhetsstrategi ............................................ 93
Miljöansvar .......................................................... 94
Klimatförändringar ............................................ 94
Förorening ....................................................... 99
Vattenresurser och marina resurser .................. 101
Biologisk mångfald och ekosystem .................... 102
Resursanvändning och cirkulär ekonomi ............ 103
Socialt ansvar .................................................... 107
Den egna arbetskraften ................................... 107
Arbetstagare i värdekedjan .............................. 110
Påverkade samhällen ....................................... 110
Konsumenter och slutanvändare ....................... 111
Affärsetik .......................................................... 112
GRI index .......................................................... 114
Global Compact .................................................. 117
Tio principer kring ansvarsfullt företagande ........ 117
Communication on Progress (COP) .................... 117
EU:s Taxonomi ................................................... 118
Om hållbarhetsredovisningen ............................... 121
Hållbarhetsrapport
88
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Hållbarhetsrapport
Redovisningsprinciper och nyckeltal inom hållbarhetsområdet (ESG) presenteras tillsammans med
väsentlighetsanalys och intressentdialog. Vidare ges information om lagstadgad hållbarhetsrapport,
CSRD, FN Global Compact, GRI, EU:s Taxonomi för hållbara investeringar samt TCFD.
Lagstadgad hållbarhetsrapport
Hållbarhetsarbetet är integrerat i bolagets verksamhet vilket
gör det naturligt att låta hållbarhetsrapporteringen, i enlig-
het med ÅRL 6 kap 11§, vara en del av en kombinerad års-
och hållbarhetsredovisning. Tabellen nedan ger vägledning
till var den lagstadgade informationen återfinns i årsredo-
visningen. Hållbarhetsrapporten har överlämnats för
granskning till revisorn samtidigt med årsredovisningen.
ÅRL har utökats med krav på rapportering av den andel av
verksamhetens omsättning, driftskostnader och investe-
ringar som omfattas av EU:s Taxonomi för hållbara investe-
ringar. Utfall och kommentarer kring taxonomin finns på
sidan 118.
Område Sidorna
Affärsmodell 10-11
Policys, ramverk, intressenter samt
väsentliga frågor
88-93
Miljöansvar 94-106
Personalförhållanden och socialt ansvar 107-113
Mänskliga rättigheter 107
Förebyggande av korruption 112
Risker och riskhantering 40-43, 97-77
Mångfald i styrelse och ledning 46, 52-53, 108
CSRD och ESRS
I årets hållbarhetsrapport har ett antal steg tagits för att
anpassa innehållet till kraven i CSRD (EU-direktiv om obliga-
torisk hållbarhetsrapportering) och anslutande rapporterings-
standarder (ESRS). Den påbörjade anpassningen avser bland
annat rapportens struktur och vissa datapunkter.
Plattform för hållbar utveckling
Förutsättningar för ansvarsfullt företagande är god affärs-
etik, hänsyn till människor och miljö, samt att verksamheten
bedrivs i enlighet med lagar, internationella överenskommelser
och andra krav. Värderingarna uttrycks i HEXPOL:s upp-
förandekod och policys som tillsammans utgör ”Materializing
Our Values”. Värderingarna och arbetsformerna har sin
utgångspunkt i internationella initiativ, riktlinjer och
standarder, exempelvis ISO-standarder inom miljö och
arbetsmiljö, FN Global Compact, FN:s Globala mål för
hållbar utveckling, GRI, CDP och TCFD. Uppförandekoden
fördjupas i ett Compliance Program där ledande personer
bekräftar genom sin namnteckning att reglerna följs.
Cheferna deltar i utbildningar inom området. Det råder
nolltolerans kring avvikelser inom affärsetik.
Koncernens plattform för hållbar utveckling bidrar till att
uppfylla krav och förväntningar i närtid och skapar bered-
skap för framtida utmaningar. Det praktiska arbetet om-
fattar mål och aktiviteter inom socialt ansvar, affärsetik,
ekonomiskt ansvar och miljö. Områden av särskilt intresse är:
Klimatpåverkan – Att begränsa de globala klimatföränd-
ringarna är en mycket stor utmaning för samhället och
näringslivet. Koncernens produkter är huvudsakligen
baserade på fossila råvaror och energianvändningen är
till stor del beroende av fossila energikällor, men det
pågår många aktiviteter för att styra över mot förnybara
råvaror och energikällor. Utvecklingen av produkter med
mindre koldioxidavtryck har hög prioritet.
INTERNATIONELLA
STANDARDER OCH
INITIATIV
Inom hållbar utveckling
arbetar HEXPOL enligt
internationella standarder,
initiativ, konventioner och
riktlinjer.
ISO-STANDARDER Certifie-
rade ledningssystem inom kvali-
tet, miljö, arbetsmiljö och energi
finns vid produktionsenheterna
(sidan 90, 100). På koncernnivå
ger standarden för socialt
ansvar (ISO 26000) vägledning
till det strategiska hållbarhets-
arbetet.
GLOBAL COMPACT År 2017
anslöt sig bolaget till Global
Compact, ett FN-initiativ för
ansvarsfull affärsverksamhet.
Vi har därmed åtagit oss
att följa tio principer inom
områdena mänskliga rättig-
heter, arbetsvillkor, miljö
och antikorruption: Läs mer på
sidan 117.
GLOBALA MÅL FÖR HÅLL-
BAR UTVECKLING FN:s glo-
bala mål hjälper oss att identi-
fiera väsentliga områden inom
hållbar utveckling och vi har
identifierat sju mål som har tyd-
lig bäring på koncernens verk-
samheter. Läs mer på sidorna
31-32 samt 93.
89
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Resursanvändning – Tillverkningsprocesserna medför
betydande användning av naturresurser, framför allt
energi och råvaror. Vi arbetar därför både i de egna
verksamheterna och i värdekedjan med att öka resurs-
effektiviteten och genom detta minska påverkan på
klimat och miljö.
Arbetsförhållanden – Medarbetarnas hälsa och säkerhet
har hög prioritet i hållbarhetsarbetet. Respekt för mänskliga
rättigheter, utvecklande arbetsmiljö, personlig motiva-
tion, samt god affärsetik, är andra viktiga faktorer för att
attrahera, behålla och utveckla våra medarbetare.
Värdekedja
Uppströms – Koncernens största affärsområde (Compoun-
ding) tillverkar blandningar av polymera produkter. De vik-
tigaste råvarorna har sitt ursprung i råolja som via kemiska
processer förädlas till beståndsdelarna i syntetiskt gummi,
plaster och kemiska produkter. Uppströms i värdekedjan är
den globala olje- och kemiindustrin därför viktig för koncernens
påverkan på människor och miljö.
I vissa gummiblandningar ingår naturgummi vilket inne-
bär att värdekedjan även omfattar odling av gummiträd
samt utvinning och förädling av latex (naturgummi).
Koncernen äger inga gummiplantager utan naturgummi
köps huvudsakligen in via agenter i olika delar av världen. Bio-
baserade polymerer som framställts från sockerrör används
också i begränsad omfattning. Vidare används biobaserade
beståndsdelar (risskal, hampa, kork, etc) i vissa produkter.
Utöver de fossilbaserade råvarorna används ett stort antal
andra ämnen (metaller, fyllmedel, etc) som har sitt ursprung
i utvinning och förädling av metaller, bergarter och andra
råvaror. Inom Compounding används betydande mängder
återvunnen plast och i mindre omfattning återvunnet
gummi. Uppströms i värdekedjan ingår transporter i flera
av leden.
Egen verksamhet – Vid koncernens produktionsanlägg-
ningar blandas råvaror och andra beståndsdelar enligt flera
tusen olika recept, allt beroende på vilka tekniska och andra
prestanda som ska uppnås.
Nedströms – De färdiga polymerblandningarna köps av
kunder som vanligtvis processar materialet vidare, exempel-
vis via vulkanisering av gummi eller formsprutning av plast.
Kunderna finns inom många typer av industrier, exempelvis
tillverkare av komponenter till fordons-, verkstads- och bygg-
industrin, och de polymera materialen hamnar därför i
tusentals olika applikationer hos slutkunderna.
Många produkter har mycket lång livslängd men kom-
mer förr eller senare att ha tjänat ut. I avfallsledet förekom-
HÅLLBARHET · ALLMÄN INFORMATION
1
Stöds av ett efterlevnadsprogram som rör konkurrens- och antikorruptionslagstiftning.
2
Policy tillgänglig för alla anställda men distribueras inte externt.
3
Integrerad med våra värderingar ”Materializing Our Values”.
MATERIALIZING OUR VALUES
1
MÄNNISKOR, MILJÖ OCH AFFÄRSETIK
FINANS-
POLICY
2
IT-POLICY
2
POLICY
FÖR SKYDD
AV DATA
POLICY FÖR
LIKA RÄTTIG-
HETER
KOMMUNIKA-
TIONS-
POLICY
MILJÖ-
POLICY
3
INSIDER-
POLICY OCH
RIKTLINJER
POLICY FÖR
HÄLSA OCH
SÄKERHET
3
RIKTLINJER
FÖR HÅLLBARA
LEVERANTÖRER
GRI Redovisningsprinciper och indi-
katorer som anges av GRI (Global
Reporting Initiative) används som
standard för hållbarhetsredovis-
ningen. Läs mer på sidorna 114–
116.
CDP Sedan 2011 lämnar koncernen
inom klimat området en separat
rapport enligt Carbon Disclosure
Project (CDP). Via CDP redovisar
vi även specifik klimatinformation
till kunder som önskar det.
NASDAQ ESG TRANSPARENCY
PARTNER
Koncernen är certifierad
som Nasdaq ESG Transparency
Partner. Certifikatet ges till bolag
som signalerar transparens mot
marknaden och som bidrar till
högre standard inom miljöområdet.
TCFD Task Force on Climate-related
Financial Disclosures (TCFD) är ett
marknadsdrivet initiativ. Riktlinjerna
beskriver hur företag bör hantera
sin klimatrelaterade information,
bland annat risker och möjligheter.
Läs mer på sida 97-99.
HEXPOL I VÄRDEKEDJAN
SLUTKUNDER
TILLVERKARE
AV POLYMERA
COMPOUNDS
TILLVERKARE
AV POLYMERA
KOMPONENTER
OEM:S
TILLVERKARE AV
RÅMATERIAL
HEXPOL Compounding HEXPOL Engineered Products
90
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
mer återvinning, förbränning och deponering. I värdeked-
jan ingår transporter både uppströms och nedströms den
egna verksamheten.
Produkter från Engineered Products utgörs framför allt
av hjul och däck (gummi, polyuretan, termoplaster), pack-
ningar till värmeväxlare, samt profiler till tätningar, exempel-
vis till fönster. Positionen i värdekedjan kommer därför när-
mare slutkunden, men påverkan på hållbar utveckling blir i
många avseenden identisk med situationen inom Compoun-
ding. Användningen av metaller till hjul, samt lösningsmedel
(VOC) vid tillverkningen av polyuretandäck, är aspekter där
värdekedjan skiljer sig något mellan affärsområdena.
Styrning och organisation
Aktiviteterna inom hållbar utveckling utgör en integrerad
del av affärsmodellen, den strategiska planeringen, budget-
processen och den dagliga verksamheten. Hållbarhetsarbetet
hjälper bolaget att stärka konkurrenskraften, att reducera
risker och kostnader, samt att attrahera talanger och
investerare.
Styrningen och uppföljningen av hållbarhetsarbetet
följer koncernens rutiner för egenkontroll och intern-
kontroll, vilket beskrivs i Bolagsstyrningsrapporten
(sidorna 45–53), samt i ”Sustainability Management System
– Group Manual”. Inom styrelsen är det Revisionsutskottet
som har ett särskilt ansvar för hållbarhetsfrågorna. I korthet
innebär detta att styrelsen godkänner policyer, mål och
strategier, samt regelbundet följer upp resultaten och
godkänner hållbarhetsrapporten. Vid allvarliga händelser
informeras styrelsen utan dröjsmål.
Koncernchefen har det övergripande ansvaret för att
styra verksamheten inom hållbarhetsområdet. På koncern-
nivå hanteras frågor som avser strategi, risker, uppföljning,
hållbarhetsredovisning, hållbarhetsfrågor i samband med
företagsförvärv, samt dialoger med investerare. Inom affärs-
området Compounding finns medarbetare på central nivå
som arbetar med hållbarhetsfrågor, bland annat energi-
effektivisering, kemikalier, lagstiftning, R&D och inköp.
För att förstärka och koordinera hållbarhetsarbetet finns
en hållbarhetschef för HEXPOL TPE, samt motsvarande
funktion för HEXPOL Compounding Americas.
Det praktiska arbetet är decentraliserat och cheferna
för koncernbolagen ansvarar för det lokala införandet av
koncernpolicys och mål. Vid varje produktionsanläggning
finns medarbetare som samordnar aktiviteterna inom miljö
och arbetsmiljö. Aktiviteterna följs upp av koncernledningen
via dialoger med bolagens ledningar samt genom interna
och externa revisioner, exempelvis revisioner enligt
ISO 14001. I samband med hållbarhetsredovisningen
görs en fördjupad analys av hur lagstiftningen efterföljs,
samt hur mål, prestanda och nyckeltal utvecklats under
året.
Koncernens Hållbarhetsråd (Sustainability Council) har
uppdraget att fördjupa och vidareutveckla det strategiska
arbetet. Det leds av koncernchefen och arbetar bland annat
med att följa upp strategi och mål, sprida kunskaper, stödja
nya initiativ, samt bidra till att hållbarhetsfrågorna integreras
i affärsmodellen. I rådet ingår, förutom CEO, CFO och
hållbarhetsdirektör, ledande personer inom produktion,
produktutveckling, försäljning, hållbarhet, kommunikation
och inköp. Utöver detta har HEXPOL TPE och HEXPOL
Compounding Americas egna Sustainability Council med
fokus på frågor som särskilt berör deras verksamhet.
Ledningssystem
Certifierade ledningssystem inom miljö (ISO 14001), kvalitet
(ISO 9001), arbetsmiljö (ISO 45001) och energi (ISO 50001)
är hörnpelare i koncernens hållbarhetsarbete. Vi har som
mål att samtliga enheter ska vara certifierade enligt miljö-
standarden ISO 14001. Strukturen och innehållet i lednings-
systemen skapar goda förutsättningar för att kraven i ESRS
kring styrning, kompetens, dokumentation och uppföljning
uppfylls på lokal nivå. På koncernnivå finns ”Sustainability
Management System – Group Manual” vilken beskriver
ledningssystemet på koncernnivå samt hur det samverkar
med de lokala ledningssystemen.
Lagstiftning inom hållbar utveckling
Lagefterlevnad inom hållbar utveckling utgör baslinjen för
koncernens alla verksamhetsområden. Lagstiftningen berör
en mängd olika områden och arbetet vägleds av medarbetare
med expertis och erfarenheter inom koncernen, samt av
externa specialister.
Koncernens verksamheter berörs av omfattande lagstift-
ning, exempelvis förbud mot kartellbildningar, export och
importförordningar i internationella affärstransaktioner,
handelsförbud och ekonomiska sanktioner. Inom miljö och
arbetsmiljöområdena är lagstiftningen betydande och
huvuddelen av produktionsanläggningarna är tillstånds-
pliktiga enligt respektive lands lagstiftning. Utöver detta
omfattas ett antal av koncernens produkter av olika miljö-
krav, exempelvis kemikalielagstiftningarna REACH och
RoHS. Särskild lagstiftning måste efterlevas i vissa länder/
områden, exempelvis USA (Dodd-Frank Wall Street Reform
and Consumer Protection Act avseende konfliktmineraler),
EU (Conflict Minerals Regulation) och Storbritannien
(Bribery Act och Modern Slavery Act). Den senare syftar
till att förebygga tvångsarbete och sexuellt slaveri.
På koncernnivå omfattas bolaget bland annat av direktiv
kring hållbarhetsrapportering (CSRD, ESRS) samt Data-
skyddsförordningen (GDPR, The General Data Protection
Regulation). Förordningen gäller i hela EU och har till syfte
att förbättra skyddet för privatpersoners rätt till personlig
integritet. Skydd av personuppgifter ingår i Materializing
Our Values och koncernen har implementerat en särskild
policy kring dataskydd (Data Protection Policy). Processer
och applikationer har anpassats för att garantera skydd för
personuppgifter och efterlevnad av lagkraven.
91
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Väsentlighetsanalys
Väsentlighetsanalysen syftar till att identifiera de viktigaste
hållbarhetsområdena och ligger därmed till grund för prio-
riteringar, mål och handlingsplaner, samt redovisning inom
hållbar utveckling. Den är inriktad på två perspektiv
(double materiality) vilket innebär att vi tar ställning till:
Hur koncernens verksamheter, produkter och värdekedja
påverkar frågor som avser hållbar utveckling (ESG).
Detta omfattar bland annat negativ och positiv påverkan
på miljö, klimat, arbetsmiljö och sociala förhållanden.
Hur intressenternas synsätt och krav inom hållbar
utveckling påverkar koncernens verksamhet, konkurrens-
kraft och finansiella resultat. I det här sammanhanget
betraktar vi miljön som en intressent och tar exempelvis
hänsyn till hur klimatförändringarna kan påverka verk-
samhet och intjäningsförmåga. Det samma gäller till-
gången till naturresurser och andra externa faktorer.
Analysen bygger på kunskaper om bolagets och branschens
nuvarande påverkan på miljön och klimatet genom resurs-
användning, utsläpp och avfall. På liknande sätt utvärderas
påverkan på människors hälsa, arbetsförhållanden och
sociala situation. Frågor kring affärsetik och korruption
ingår i utvärderingen. Inom varje område identifieras
trender, risker och möjligheter. Intressenternas perspektiv
på hållbar utveckling utvärderas genom krav och förvänt-
ningar som uttrycks av kunder, konsumenter, medarbetare,
investerare, ägare och andra intressenter. Vidare utgår vi
från resultat från ESG-utvärderingar samt trender inom
näringslivet, politiken och samhället i stort.
Koncernen har genomfört väsentlighetsanalyser under
de senaste 10 åren enligt riktlinjerna i GRI Standards.
Direktivet för hållbarhetsrapportering (CSRD) påverkar den
nuvarande metodiken för väsentlighetsanalys och anpass-
ning till de nya kraven har därför inletts. Detta innebär att
följande ämnesområden i rapporteringsstandarderna har
beaktats: Klimatförändringar, Förorening, Vattenresurser
och marina resurser, Biodiversitet och ekosystem, Resurs-
användning och cirkulär ekonomi, Den egna arbetskraften,
Arbetstagare i värdekedjan, Påverkade samhällen, Konsu-
menter och slutanvändare samt Affärsetik.
De väsentliga frågorna (viktiga, mycket viktiga) redovisas
i diagrammet inom tre olika kategorier som tillsammans
bildar en övergripande agenda för hållbarhetsarbetet:
Grundläggande områden – Aspekter där vi genom
styrning, nuvarande insatser, uppföljning och redo-
visning bibehåller en hög ambitionsnivå.
Utvecklingsområden – Aspekter där vi genom styrning,
ytterligare insatser, uppföljning och redovisning ökar
ambitionsnivån.
Fokusområden – Aspekter där vi genom hållbarhetsmål,
styrning, ytterligare insatser, uppföljning och redovisning
ger högst prioritet.
Jämfört med föregående väsentlighetsanalys har följande
förändringar gjorts:
Systematiskt miljöarbete (ISO 14001) har flyttats från
Fokusområden till Grundläggande områden. Då de
certifierade miljöledningssystemen bidrar till minskad
miljöpåverkan, och samtidigt är ett krav för affärer
med viktiga kunder, är de självklart fortsatt viktiga i
koncernens hållbarhetsarbete. Målet att samtliga
enheter ska vara certifierade kvarstår, men vi väljer
nu att betrakta ISO 14001 som en grundläggande för-
utsättning för ansvarsfull affärsverksamhet.
Frågor som rör biodiversitet och ekosystem har flyttats
från Grundläggande områden till Utvecklingsområden.
Intresset för dessa frågor har ökat i samhället och bland
kunderna. Koncernens användning av naturgummi har
påverkan på ekosystemen och dessutom kan klimatför-
ändringarna medföra förändrade förutsättningar för
HÅLLBARHET · ALLMÄN INFORMATION
Mycket viktigt
Mycket viktigt
Viktigt
Viktigt
Bolagets påverkan på hållbar utveckling
Intressenters påverkan på
bolagets finansiella resultat
UTVECKLINGSOMRÅDEN
Uppfylla intressenters krav inom hållbar
utveckling
Bidra till hållbar utveckling i värdekedjan
Attrahera och behålla medarbetare
Använda naturresurser effektivt och
cirkulärt (vatten, material, avfall)
Genomföra hållbara och ansvarsfulla
förvärv
Undvika påverkan på biologisk mångfald
FOKUSOMRÅDEN
Klimatförändringar – förebygga,
anpassa
Utveckla produkter som bidrar till
hållbar utveckling
God affärsetik och motverkande av
korruption
Säkra arbetsmiljöer
Energieffektiva verksamheter
Säker användning av kemiska ämnen
GRUNDLÄGGANDE OMRÅDEN
Uppfylla legala krav
Systematiskt miljöarbete (ISO 14001)
Minska utsläppen och undvika störning-
ar (buller, lukt, stoft, VOC, markförore-
ning, vattenförorening)
Aktivt samhällsengagemang
Bidra till jämställdhet och mänskliga
rättigheter
VÄSENTLIGHETSANALYS
92
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Intressentgrupper Nyckelfrågor, krav och förväntningar Exempel på typer av intressentdialoger
KUNDER Kundkraven inom klimat, miljö, mänskliga rättig-
heter och affärsetik är fortsatt höga. Intresset för
biobaserade och/eller återvunna råvaror ökade under
året. Efterfrågan ökade på livscykelanalyser och upp-
gifter om produkternas koldioxidavtryck.
Dialoger i samband med köp och användning av
våra produkter.
Koncernens hållbarhetsarbete utvärderas regelbun-
det av kunderna via enkäter och revisioner.
MEDARBETARE Det är viktigt för koncernen att behålla och utveckla
medarbetarna samt attrahera nya. Viktigt för med-
arbetarna är hälsa, säkerhet, ekonomisk ersättning,
personlig utveckling, sociala förhållanden och god
affärsetik.
• Medarbetarundersökningar.
Utvecklingssamtal och utvecklingsplaner.
I samband med utbildningsinsatser.
Vid avdelningsmöten.
Samverkan med fackföreningar.
LEVERANTÖRER Vi strävar efter att ha långsiktiga och öppna relatio-
ner med leverantörerna. Syftet är att säkerställa rätt
kvalitet, finansiell stabilitet och hållbar utveckling
för båda parter. Leverantörerna förväntar sig konse-
kventa och tydliga krav.
• Leverantörsdialoger.
• Avtalsförhandlingar.
Utvärderingar av leverantörer (Supplier Sustainabi-
lity Guideline).
AKTIEÄGARE Tillväxt, lönsamhet och totalavkastning är kärnan i
värdeskapandet för våra aktieägare. Integrationen
av hållbarhetsfrågorna i affärsstrategin minskar
riskerna och skapar affärsmöjligheter. Genom
utveckling av miljöanpassade produkter, resurs-
effektiv produktion och investeringar i miljöanpassad
teknologi förblir företaget konkurrenskraftigt.
Ägarmöten och årsstämma.
• Kapitalmarknadsdag.
• Styrelsemöten.
Dialoger med banker och investerare.
Besvarande av enkäter från banker och investerare.
SAMHÄLLE OCH
MYNDIGHETER
Samhällsengagemang är en del av koncernens kultur
och något som förväntas i de lokalsamhällen där vi
är verksamma. Som ett globalt företag förväntas vi
genomföra åtgärder som bidrar till nationella och
globala mål för hållbar utveckling. Att uppfylla legala
krav inom hållbar utveckling är en grundförutsätt-
ning för verksamheten.
Lokalt samhällsengagemang.
Dialoger med tillsynsmyndigheter (miljö, arbets-
miljö).
Kontakter med grannar i samband med störningar
och klagomål.
UNIVERSITET
OCH SKOLOR
Studenter och elever visar intresse för koncernens
påverkan på hållbar utveckling och efterfrågar
möjligheter till examensarbeten och praktik. Ur vårt
perspektiv är det viktigt att informera studenter
och skapa intresse för koncernen som framtida
arbetsplats.
• Studiebesök.
• Forskningsprojekt.
• Gästföreläsningar.
Examensarbeten och stipendier.
• Arbetsplatspraktik.
produktion av naturgummi. Vidare har vi en tydlig
ambition att öka användningen av biobaserade råvaror.
Det resulterar i en ökad vaksamhet kring frågor som
avser biodiversitet och ekosystem.
Utfallet avseende väsentliga frågor enligt CSRD, samt kopp-
lingen till GRI-indikatorer, redovisas i de följande avsnitten
av hållbarhetsrapporten.
Intressenternas engagemang
Vi påverkas av intressenter som presenterar krav och för-
väntningar inom hållbar utveckling. Uppfattningen om vilka
intressenter som är betydelsefulla, och vad de anser som
väsentligt, baseras på̊ erfarenheter och mångåriga affärs-
mässiga relationer, men också på händelser som varit aktu-
ella under verksamhetsåret. Dialogen med intressenterna
genomförs på flera sätt och omfattar bland annat utveck-
lingssamtal med medarbetare, kundnöjdhetsmätningar,
analytikermöten, diskussioner med investerare, samt
samarbeten med kunder, leverantörer och entreprenörer.
Områden som fått särskild uppmärksamhet under 2023 är:
Hanteringen av klimatfrågorna – risker, möjligheter och
anpassning till ett förändrat klimat.
Bidragen till cirkulär ekonomi – utveckling av material
och produkter med lägre koldioxidavtryck och som kan
återanvändas eller återvinnas i cirkulära system.
Effekterna av lagstiftning inom hållbar utveckling – För-
slaget från medlemsländer inom EU att PFAS-ämnen ska
fasas ut och förbjudas har väckt stor uppmärksamhet
inom många branscher, samt hos koncernens leverantörer
och kunder. Vidare har EU-direktivet kring obligatorisk
hållbarhetsredovisning (CSRD) uppmärksammats av
flera intressenter.
Vi har identifierat följande intressenter (se tabellen) som
visar miljöintresse, socialt intresse och/eller som är intres-
serade av hur koncernen, och de enskilda bolagen, styr och
följer upp hållbarbetsarbetet.
Vidare finns intressentgrupper som potentiellt påverkas
av våra aktiviteter, produkter och vår affärsmodell. Dialog
och kommunikation genomförs regelbundet för att säker-
ställa att vi på ett meningsfullt sätt kan diskutera och han-
tera de frågor som berör oss och våra intressenter.
93
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Hållbarhetsstrategi
Hållbar utveckling (ESG) är en integrerad del i HEXPOL:s
verksamhet och långsiktiga strategi. Genom förebyggande och
målinriktade insatser skapar vi värde för våra intressenter
och samhället i stort. Genom att använda resurseffektiva
produktionsmetoder, samt att satsa på produkter med lägre
klimatpåverkan, åstadkommer vi både miljö- och affärs-
nytta. Den övergripande strategin har fokus på de viktigaste
hållbarhetsfrågorna och påverkar på ett decentraliserat sätt
de lokala bolagens strategier och mål. Strategin syftar till att
koncernen:
Minskar risker och kostnader genom förebyggande
åtgärder, riskanalyser och investeringar i effektiva
tekniska lösningar.
Skapar affärsmöjligheter genom ansvarsfullt upp-
trädande och utveckling av resurseffektiva produktions-
metoder och produkter. En viktig komponent i strategin
är att synen på cirkulära affärsmodeller genomsyrar
beslut och åtgärder på olika nivåer inom koncernen.
Arbetar målinriktat och systematiskt med hjälp av
certifierade ledningssystem för miljö, kvalitet, arbets-
miljö och energi.
Är en attraktiv arbetsgivare och en aktiv samhälls-
medborgare.
Tillämpar sund affärsetik, följer lagar och regler samt
förebygger korruption.
Kommunicerar öppet kring mål och resultat inom
hållbar utveckling.
Inom klimatområdet omfattar strategin följande områden:
Åtgärder som minskar koldioxidutsläppen från energi-
användningen, bland annat ökad energieffektivitet, ut-
fasning av fossila bränslen, installation av solceller och
ökade inköp av fossilfri elektricitet.
Utveckling av produkter med mindre koldioxidavtryck,
exempelvis genom användning av biobaserade och åter-
vunna råvaror, samt strategiskt samarbete med leveran-
törer kring material och processer.
Aktiviteter som bidrar till fördjupad förståelse för hur
klimatförändringarna kan påverka anläggningarna,
tillverkningsprocesserna och affärsmodellen. Här
genomför vi exempelvis scenario- och riskanalyser.
Mål för hållbar utveckling
Som en del av Agenda 2030 publicerade FN under 2017
globala mål för hållbar utveckling. De 17 målen är ett tydligt
och användbart ramverk för att möta globala utmaningar
och har fått stort genomslag i samhället. De utgör även ett
inspel till innovationer och affärsmöjligheter inom hållbar-
hetsområdet.
Med utgångspunkt från väsentlighetsanalysen och de
globala målen har vi gjort prioriteringar i hållbarhets-
arbetet. Viktiga syften är att minska miljöpåverkan, bidra
till goda arbetsförhållanden, motverka korruption, samt
skapa affärsmöjligheter. I ett vidare perspektiv har samtliga
globala mål någon slags koppling till koncernens verksam-
het. Vi har dock valt att utgå från de mål som tydligast
påverkar koncernens verksamhet, vilket innebär fem
områden (Globalt mål 7, 8, 9, 12, 13) där vi infört koncern-
övergripande hållbarhetsmål. Dessa mål avser energi,
klimat, miljö, miljöledningssystem, kemikalier, produkter
och arbetsmiljö. För ytterligare två av de globala målen –
jämställdhet (Globalt mål 5) och motverkande av korrup-
tion (Globalt mål 16) – har koncernen hög ambitionsnivå,
men valt att inte formulera mätbara mål. Mål och resultat
redovisas i de följande avsnitten av hållbarhetsrapporten.
HÅLLBARHET · ALLMÄN INFORMATION
94
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Miljöansvar
Klimatförändringar
Med fokus på att minska koldioxidavtrycket från processer
och produkter presenterar kunder och andra affärspartners
ambitiösa klimatmål. Ambitionerna drivs i hög grad av
starka strömningar i samhället kring klimatpolicyer, lag-
stiftningsåtgärder och redovisningssystem. Näringslivet
identifieras som en viktig partner i omställningen till ett
samhälle med lägre beroende av fossila bränslen och rå-
varor. Ett åtagande kring klimatpåverkan återfinns i miljö-
policyn som ingår i Materializing Our Values.
Väsentlighetsanalys
I väsentlighetsanalysen (sid. 91) klassificeras följande områ-
den i anslutning till Klimatförändringar:
Klimatförändringar – förebygga, anpassa.
Utveckla produkter som bidrar till hållbar utveckling.
Energieffektiva verksamheter.
Uppfylla legala krav.
Systematiskt miljöarbete (ISO 14001).
Bidra till hållbar utveckling i värdekedjan.
Resultatet av analysen blir att ovanstående områden klassi-
ficeras som viktiga/mycket viktiga och hamnar enligt kon-
cernens terminologi inom kategorierna ”Grundläggande
områden”, ”Utvecklingsområden” och ”Fokusområden”.
Processer som bidrar till mindre klimatavtryck
Målet att minska koldioxidutsläppen (Scope 1, 2) påverkas
av koncernens långsiktiga beslut och investeringar. Åtgärder
som utfasning av fossila bränslen, ökad användning av bio-
bränslen, inköp av certifierad fossilfri el, energieffektivise-
ring, installation av solceller, samt bonussystem för att nå
klimatmålet, är exempel på beslut som minskar koncernens
klimatpåverkan. Läget på världens energimarknader är
dock svårbedömt och tillgången till fossilfria bränslen och
el kan i ett kortsiktigt perspektiv bli begränsad, något som
negativt kan påverka utsläppen av koldioxid.
Produkter som bidrar till mindre klimatavtryck
Huvuddelen av HEXPOL:s indirekta utsläpp av koldioxid
(Scope 3) orsakas av tillverkningen av de råvaror som har
sitt ursprung i fossila oljeprodukter. Vi arbetar med att kart-
lägga utsläppen och ersätta vissa råvaror med återvunna
eller biobaserade alternativ. Vad det gäller polymera råvaror
följer vi materialutvecklingen och har regelbundna kontakter
med råvaruproducenterna, oftast globala kemiföretag. En
del råvaror finns tillgängliga på marknaden men tyvärr i
begränsade mängder och med hög prisnivå. Andra råvaror
är under utveckling och det lär dröja ett antal år innan de är
kommersiellt tillgängliga.
Portföljen av klimatanpassade TPE-produkter växer och
intresset hos kunderna ökar. Dryflex Green innehåller bio-
baserade polymerer. Lifocork är ett kompositmaterial där
råvara från korkek kombineras med TPE. Dryflex Circular
och Dryflex Circular MWR är exempel på TPE-material
som innehåller återvunna polymerer vilket ger ett mindre
koldioxidavtryck. Produktfamiljen Anjaeco från almaak
innehåller återvunna textilfibrer och HEXPOL RheTech
använder återvunna polymerer i sina produkter. Produkt-
linjen RheVision innehåller naturfibrer från biobaserade
råvaror, exempelvis avfallsprodukter från kaktus, kokosnöt
och ris. Den biobaserade råvaran kan utgöra cirka 15 pro-
cent och i kombination med återvunnen polypropen blir
materialets koldioxidavtryck lågt jämfört med traditionella
polymerprodukter. Det porösa materialet HexLight har
cirka 30 procent lägre densitet vilket bidrar till lägre vikt
och lägre energiförbrukning i fordon.
Andra exempel på produkter som bidrar till minskad
klimatpåverkan är packningar i plattvärmeväxlare. Pack-
ningar från HEXPOL Engineered Products bidrar till
minskad energiförbrukning och minskad klimatpåverkan.
Utsläpp i leverantörskedjan
Utsläppen av koldioxid i leverantörskedjan uppstår i flera
led där tillverkningen av råvaror och transporter är särskilt
viktiga. Huvuddelen av utsläppen uppstår i samband med
tillverkningen av fossilbaserade polymerer, fyllmedel,
processoljor och andra kemiska produkter. Under året
fortsatte därför samverkan med råvaruleverantörerna för
att öka användningen av råvaror med mindre klimatavtryck.
Via Supplier Sustainability Guideline ställer vi generella
krav på leverantörernas hållbarhetsarbete, men för när-
95
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
varande ställer vi inte specifika klimatkrav eller samlar in
uppgifter avseende energiförbrukning och koldioxidutsläpp.
Transporter
Koncernen arbetar kontinuerligt med att minska miljö-
påverkan från godstransporter och tjänsteresor.
Här följer några exempel på genomförda åtgärder under
senare år:
Koncernbolagen utnyttjar möjligheterna till konferenser
via internet, något som ökade betydligt under pandemin.
I samband med byten av fordon och tjänstebilar väljs
modeller med lägre fossil bränsleförbrukning, exempelvis
hybrid- eller elbilar. Vid ett flertal anläggningar har
antalet utrustningar för laddning av elbilar utökats.
Många av bolagen arbetar med att optimera transpor-
terna, exempelvis genom ökad fyllnadsgrad i lastbilarna,
koordinerade transporter och miljöanpassade rutter.
Genom att ställa miljökrav på transportföretagen
minskar koldioxidavtrycket från transporterna.
Kraven kan exempelvis avse val av fossilfria bränslen,
exempelvis HVO100.
Inom ramarna för det pågående projektet att kartlägga
Scope 3-utsläppen kommer vi att få en klarare bild av
klimatpåverkan från transporterna.
Område Resultat och kommentarer
ENERGI Blandningsutrustningar, pressar och
annan produktionsutrustning bidrar
väsentligt till användningen av energi.
Även infrastruktur (tryckluft, ventilation,
belysning) är viktiga i sammanhanget.
Energimål Målet är att energianvändningen ska
kontinuerligt minska (GWh/försäljning).
I praktiken innebär detta att energi-
effektiviteten ska öka. Nyckeltalet visar
en nedåtgående trend sedan 2012.
Energi-
användning
Under 2023 uppgick energianvändning-
en till 388 GWh (415).
Energislag Koncernen använder huvudsakligen
energi i form av el, naturgas och
biobränslen.
Fossilfri energi Andelen fossilfria bränslen uppgick till
cirka 6 procent (10). Inköpt fossilfri el
stod för 31 procent (22) av den totala
energianvändningen. Solpaneler finns
vid 9 (6) anläggningar vilka producerade
3,9 (1,5) GWh.
Energimix in-
köpt fossilfri el
Vattenkraft (14%), biogas och biobränsle
(9%), vindkraft (39%), solenergi (3%)
och kärnkraft (35%).
Energilednings-
system
Certifierade energiledningssystem enligt ISO 50001 finns vid 15% av enheterna.
ENERGIANVÄNDNING
GWh/MSEK
GWh
Energianvändning, GWh/MSEK
Energianvändning/försäljning, GWh
Fossilfri
Icke fossilfri
ANDEL FOSSILFRI ENERGI
%
ENERGIKÄLLOR
El 42%
Fossilfri el 31%
Naturgas 17%
Biobränslen,
biogas 6%
Eldningsolja 2%
El från solceller 1%
Övrigt 1%
MILJÖANSVAR
Energiåtgärder under året
Målet är att energieffektiviteten ska öka och i linje med
koncernens klimatmål ska andelen fossilfri energi öka.
Energikostnaderna har ökat betydligt vilket förstärker
vikten av energieffektivisering och val av energislag.
Vid produktionsenheterna genomförs varje år olika
effektiviseringsprojekt och här följer några exempel:
Energikartläggningar enligt EU:s energieffektiviserings-
direktiv har genomförts vid 14 anläggningar (14). Energi-
ledningssystem (ISO 50001) har införts vid 7 enheter (7).
Inköpen av fossilfri el ökade under året och omfattar för
närvarande 56 procent av koncernbolagen. Inköpen
genomfördes via direkta avtal med energileverantören
eller genom olika typer av certifikatsystem (REC, EFEC,
IREC).
Förbättrad kontroll av hastigheten i utrustningarna för
blandning av gummi minskar energianvändningen. Kor-
tare cykeltider vid blandningen bidrar också till minskad
energianvändning. Inköp av mer energieffektiva pumpar,
motorer och extruderingsmaskiner och annan utrustning.
96
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
MILJÖANSVAR
Område Resultat och kommentarer
FÖREBYGGANDE AV
KLIMAT-
PÅVERKAN
Utsläpp av den klimatpåverkande gasen koldioxid uppkommer bland annat i
samband med energianvändning, tillverkning av råvaror samt transporter.
Klimatmål Utsläppen av koldioxid (ton CO
2
/försäljning) ska minska med 75 procent till
2025 jämfört med medeltalet för 2018–2019 (basår). Målet avser koldioxid-
utsläpp från energianvändningen (Scope 1 och 2 enligt GHG Protocol). I ett
femårsperspektiv visar nyckeltalet för klimatpåverkan (ton CO
2
e/försäljning) en
positiv utveckling och sedan basåret har utsläppen minskat med 57 procent.
Incitament-
system
Ett bonussystem har införts med inriktning på koncernens klimatmål.
Utsläpp av koldioxid
– Scope 1 och 2
(market-based)
Under 2023 uppgick utsläppen av koldioxid till 90 400 ton (108 900).
Utsläpp av
koldioxid – Scope 1
De direkta utsläppen från användningen av eldningsolja, naturgas m.m.
uppgick till 16 300 ton (15 900).
Utsläpp av
koldioxid – Scope 2
(location-based)
Utsläppen från inköpt el och fjärrvärme beräknat enligt ”location-based”
metoden uppgick till 101 450 ton (117 800). Orsakerna till minskningen
var lägre energianvändning samt att energimixen i vissa länder innehöll
mer fossilfria energislag.
Utsläpp av
koldioxid – Scope 2
(market-based)
Utsläppen från inköpt el och fjärrvärme beräknat enligt ”market-based”
metoden uppgick till 74 060 ton (88 970). Orsakerna till minskningen var
lägre energianvändning samt ökade inköp av fossilfri el.
Utsläpp av
koldioxid – Scope 3
Scope 3-utsläppen har översiktligt beräknats för tre produktionsanläggningar
och uppgick till 123 400 ton där tillverkningen av inköpta råvaror stod för
huvuddelen av utsläppen (cirka 90 procent). Arbetet med att beräkna Scope
3-utsläppen för hela koncernens verksamhet pågår.
ANPASSNING
TILL KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
Vi har identifierat fysiska risker och omställningsrisker vilka kräver anpassning till klimatförändringarna, framför allt
på medellång och lång sikt. För detaljer se ”Klimatrelaterade risker och möjligheter” nedan.
Ton/MSEK
Ton
Ton
Utsläpp av koldioxid, ton/MSEK
Koldioxidutsläpp/försäljning, ton
UTSLÄPP AV KOLDIOXID
Förbättrad isolering av byggnader genomfördes under året.
Energieffektiva LED-lampor ersätter äldre belysningssys-
tem. Detektorer installeras som stänger av belysningen
när den inte behövs. Ökad användning av dagsljus i lager-
lokaler. Installation av energieffektiva kylsystem och
kompressorer. Gasdrivna truckar byts ut mot eldrivna.
Investeringar i solpaneler genomfördes och produktionen
av egen el ökade med 160 procent.
Installation av sensorer för att i detalj kunna följa energi-
användningen i utrustningar och processer.
Installation av ångfällor på pressar och värmeisolering av
ugnar minskar energiförlusterna och skapar bättre
arbetsmiljö.
Värmeåtervinning och läcksökning ökar energi-
effektiviteten i utrustningarna för tryckluft.
Avtal med energibolagen optimerar tillgången till
elektrisk effekt och minskar kostnaderna.
605 MWh (926) överskottsenergi såldes från
produktionsanläggningarna.
Energikostnaden uppgick till 452 msek (446). Under året
investerade koncernen cirka 125 msek i energirelaterade
åtgärder.
Klimatåtgärder under året
Utsläpp av koldioxid uppkommer genom användningen av
fossila bränslen (eldningsolja, naturgas, propan), samt
genom inköp av el och fjärrvärme. Nyckeltalet påverkas
både av positiva och negativa faktorer, exempelvis:
Åtgärderna för ökad energieffektivitet bidrog till
minskade utsläpp av koldioxid.
Ökade inköp av fossilfri el minskade utsläppen av koldioxid.
Installation av solceller reducerar koldioxidavtrycket och
utbyggnaden av egenproducerad el fortsatte. Under slutet av
2023 installerades anläggningar i Eupen (Belgien) och Lesina
(Tjeckien) med en sammanlagd toppeffekt på 482 kWp.
Utvecklingen av produkter med mindre koldioxidavtryck
minskar utsläppen i kundledet. Under året certifierades
koncernens Product Carbon Footprint calculator (PCF)
enligt ISO 14067. Verktyget utgör ett värdefullt stöd för
oss och våra kunder vid val av råvaror i olika produkter.
Med hjälp av verktyget eller andra metoder har koldioxid-
avtrycket för mer än 600 produkter beräknats.
Fyra enheter är certifierade enligt ISCC+ vilket visar att
biobaserade råvaror har ett hållbart ursprung i hela
produktions- och försörjningskedjan. Sammanlagt är
7 produkter eller produktgrupper certifierade.
Kartläggning av utsläpp av koldioxid enligt Scope 3 i
GHG-protokollet fortsatte under året.
UTSLÄPP AV KOLDIOXID
Location-based
Market-based
97
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
MILJÖANSVAR
Under året har utbildningar kring klimatpåverkan
genomförts inom koncernen. Ett exempel är en utbild-
ningsinsats vid HEXPOL TPE i Manchester (UK) som
genomförts i samverkan med The Carbon Literacy
Project. Målet med utbildningen var att öka medarbetarnas
kunskaper och medvetenhet kring klimatförändringarna
och minska verksamhetens koldioxidavtryck. HEXPOL
TPE erhöll certifikatet ”Bronze level Carbon Literate
Organisation”.
I negativ riktning vad det gäller utsläpp av koldioxid
verkar förvärv av företag i länder vars energisystem i
hög utsträckning är baserade på fossila källor.
Förutom de investeringar som redovisats under energiåt-
gärder uppgick investeringarna i klimatrelaterade åtgärder
till cirka 23 msek. Investeringar och kostnader för utveck-
lingen av produkter som bidrar till ett mindre klimatavtryck
uppgick till cirka 40 msek.
Planerade åtgärder, kostnader och investeringar
Energikartläggningar och installation av sensorer för att i
detalj kunna följa energianvändningen kommer att genom-
föras. Installationer av energieffektiv utrustning, belysning
och infrastruktur kommer att fortsätta. Energieffektivisering
och inköp av biobränslen kommer att fortsätta. Inköp av fossil-
fri el kommer att genomföras i den takt detta är praktiskt möj-
ligt. Andelen enheter med egen produktion av el med hjälp av
solceller kommer att öka. Fortsatt utfasning av fossila bränslen.
Investeringar och kostnader har ännu inte kartlagts.
Klimatrelaterade risker och möjligheter
TCFD (Task Force on Climate-related Financial Disclosures)
är ett marknadsdrivet initiativ som lanserades år 2017. Syftet
är att utveckla rekommendationer för frivillig och konsekvent
rapportering av klimatrelaterade finansiella risker och möjlig-
heter. Nedan redovisas bolagets scenarioanalys i huvudsak
baserad på TCFD:s riktlinjer.
Område TCFD-rekommendationer Kommentarer
STYRNING • Beskriv styrelsens insikt i och hantering av klimatrelatera-
de risker och möjligheter.
• Beskriv ledningens roll i värdering och hantering av klimat-
relaterade risker och möjligheter.
Klimatrelaterade risker och möjligheter ingår i koncernens
övergripande riskhantering och affärsutvecklingsarbete.
Hållbarhetsfrågor och risker diskuteras vid minst ett
styrelsemöte per år. Styrelsen godkänner policyer och
mål och följer upp resultaten av arbetet. Risker och möj-
ligheter hanteras även i linjeorganisationen och i nätverk.
Klimatfrågorna tas regelbundet upp i Sustainability Council.
Ett bonussystem har införts med inriktning på koncernens
klimatmål.
STRATEGI • Beskriv de klimatrelaterade risker och möjligheter som
organisationen har identifierat på kort, medellång och lång
sikt.
• Beskriv effekterna av klimatrelaterade risker och möjlig-
heter på organisationens affärer, strategi och finans-
planering.
• Beskriv motståndskraften hos organisationens strategi mot
bakgrund av olika klimatrelaterade scenarier, inklusive ett
+2°C eller lägre-scenario.
HEXPOL har identifierat ett antal klimatrelaterade risker och
möjligheter. Oavsett vilket framtida klimatscenario som
kommer att gälla är omställningen till en verksamhet med
lägre beroende av fossila bränslen och råvaror av stor stra-
tegisk betydelse. I vårt fall kommer råvaruleverantörernas
omställning till återvunna och biobaserade material att få
stort genomslag i koncernens koldioxidavtryck. Viktiga inter-
na åtgärder är ökad energieffektivitet, minskat beroende av
fossil energi, samt utvecklingen av produkter med litet kol-
dioxidavtryck.
RISKHANTE-
RING
Beskriv organisationens processer för att identifiera och
värdera klimatrelaterade risker.
• Beskriv organisationens processer för att hantera klimat-
relaterade risker.
• Beskriv hur processer för att identifiera, värdera och hantera
klimatrelaterade risker är integrerade i organisationens
övergripande risk management.
Inom ramen för koncernens riskhanteringsprocess har
klimatrelaterade risker och möjligheter identifierats.
MÄTETAL
OCH MÅL
Redovisa vilka mätetal som organisationen använder för
att värdera klimatrelaterade risker och möjligheter i linje
med dess strategi- och risk managementprocesser.
Redovisa Scope 1-, Scope 2- och Scope 3-utsläpp av
växthusgaser och de relaterade riskerna.
• Beskriv de mått som organisationen använder för att
hantera klimatrelaterade risker och möjligheter och för
att mäta utfallet gentemot målen.
Koncernmålen inom energieffektivitet, minskade utsläpp av
koldioxid, samt utveckling av produkter med låg påverkan
på klimatet, har som syfte att minska bolagets påverkan på
klimatet. Under 2020 infördes ett nytt krävande klimatmål
med bäring på år 2025. Koncernen redovisar sedan länge
energianvändningen och utsläppen av koldioxid, samt anger
nyckeltal för dessa områden.
Klimatscenario
Klimatriskerna förvärras i takt med att hastigheten i den
globala uppvärmningen ökar. Enligt FN-rapporter som
publicerades 2022 ger vetenskapen det tydliga budskapet
att åtgärderna inom klimatområdet är otillräckliga (Adap-
tion Gap Report 2022: Too little, too slow; Climate adaption
failure puts world at risk). Det konstateras att ambitionerna
i många länder är höga men genomförandet av relevanta
åtgärder går för långsamt. De senaste sju åren var de var-
maste som registrerats och det är möjligt att jordens medel-
temperatur, under ett av de kommande fem åren, temporärt
blir 1,5 °C högre än medeltalet för 1850–1900. FN konstate-
rar att om insatserna inom klimatområdet inte intensifieras
kommer en temperaturhöjning som överstiger målet i Pari-
savtalet att överskridas, vilket innebär att den globala tem-
peraturökningen inte hålls under 2 °C och inte begränsas till
1,5 °C. Detta kommer troligen att ytterligare påskynda myn-
digheters lagstiftande åtgärder och öka övergångsriskerna
på kort till lång sikt.
98
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Risk Konsekvenser Nuvarande situation Framtida situation
POLITISKA BESLUT
OCH LAGSTIFTNING
Regleringar, skatter och avgifter av-
seende fossila råvaror, bränslen och
utsläpp ökar. Ökade driftskostnader.
Ökade rapporteringskrav.
Påverkan av koldioxidskatter och
andra avgifter är begränsad vad det
gäller produktionsanläggningarna.
Skatter och avgifter har begrän-
sad påverkan på råvarupriserna.
Nuvarande rapporteringskrav inom
klimatområdet uppfylls.
En snabb och betydande ökning av
regleringar, skatter och avgifter ökar
kostnaderna för fossila bränslen och
råvaror. Skärpt kravbild för kapital-
anskaffning genom EU:s Taxonomi
för hållbara investeringar och ökade
krav på klimat-/hållbarhetsredovis-
ning.
TEKNOLOGI-
UTVECKLING
Ökad användning av råvaror och pro-
cesser med lägre klimatpåverkan.
Satsningar på biobaserade och
återvunna råvaror genomförs inom
koncernen. Begränsad tillgång och
höga priser bromsar omställningen.
Positivt är om den globala tillgången
på biobaserade och återvunna
råvaror ökar. Positivt är att de
existerande produktionsprocesserna
och utrustningarna fungerar bra med
biobaserade och återvunna råvaror.
Negativt för koncernen är om lever-
antörernas omställning av råvaror
och teknologi går för långsamt, samt
om konkurrerande teknologier tar
över.
TILLGÅNG TILL
FOSSILFRI ENERGI
Ökad tillgång till fossilfri energi
minskar klimatpåverkan. Begränsad
tillgång och ökande priser bromsar
omställningen till en polymerindustri
med låg klimatpåverkan.
I ett historiskt perspektiv har
energikostnaden för koncernen
varit låg i förhållande till andra
kostnader. Omställningen till fossil-
fria energikällor sker gradvis enligt
mål och planer. Geopolitisk oro har
i hög grad förändrat spelplanen
både vad det gäller kostnader och
tillgång till fossilfri energi.
Samhällets omställning till fossilfria
energislag fortsätter. Fortsatt hög
prisnivå vilket påverkar energi-,
råvaru- och transportkostnaderna.
OMSTÄLLNINGSRISKER SOM KAN ORSAKAS AV GLOBAL TEMPERATURÖKNING (>2,5 °C)
Risk Händelse Konsekvenser Nuvarande situation Framtida situation
AKUT Extrema vädersituationer
inträffar mer frekvent
(skyfall, stormar, tropiska
cykloner, jordskred,
extrema temperaturer,
skogsbränder, etc).
Betydande men tillfälliga
störningar av produktions-
anläggningar, transporter,
leverantörer och kunder.
Ökade driftskostnader och
minskade intäkter.
Anläggningar i USA rappor-
terar risk för tornado och
snöstormar. En anläggning
på Sri Lanka är utsatt för
översvämningar. Några
betydande produktionsstör-
ningar har inte inträffat vid
våra anläggningar eller hos
leverantörer och kunder.
Frekvensen av störningar
ökar och omfattar fler
produktionsanläggningar.
Detta gäller även leveran-
törernas och kundernas
produktionsanläggningar.
Även transporter kan
påverkas negativt i högre
utsträckning. Risk för ökade
kostnader i leverantörs-
kedjan. Risk för ökade
kostnader för försäkringar.
KRONISK Förändrat nederbördsmöns-
ter och förändrad tempera-
tur. Förhöjda havsnivåer.
Betydande och långvariga
störningar av produktions-
anläggningar, transporter,
leverantörer och kunder.
Den globala produktionen
av naturgummi påverkas
negativt av ökande tem-
peraturer. Politisk oro och
strömmar av klimatflyk-
tingar.
Två anläggningar i USA är
lokaliserade till områden
med långvarig vattenbrist.
En enhet i Sverige är utsatt
för översvämningsrisk
(har översvämmats vid
ett tillfälle). Även vid en
anläggning i Tjeckien finns
risk för översvämning.
Återkommande episoder
med höga temperaturer
försvårar verksamheten vid
ökat antal produktions-
anläggningar (arbetsmiljö-
risker). Frekventa över-
svämningar och kronisk
vattenbrist och vattenstress
påverkar fler anläggning-
ar. Negativ påverkan på
tillgången till naturgummi
påverkar inköpsstrategin.
FYSISKA RISKER SOM KAN ORSAKAS AV GLOBAL TEMPERATURÖKNING (>2,5 °C)
MILJÖANSVAR
Risker
I vårt klimatscenario har vi utgått från att världen inte
lyckas med att begränsa utsläppen och att temperatur-
ökningen blir minst 2,5 °C fram till år 2100. Klimatåtgärder
genomförs i politiken och i näringslivet men i för lågt
tempo. Beroendet av fossila bränslen minskar men ut-
släppen av växthusgaser fortsätter på alltför hög nivå.
Exempel på sannolika konsekvenser är extremväder,
översvämningar, torka, skogsbränder, vattenbrist, höjd
havsnivå och förändrade ekosystem. Baserat på dessa
förutsättningar har vi översiktligt bedömt hur verksamheten
kan komma att påverkas av fysiska klimatrisker (akuta,
kroniska), samt av de omställningsprocesser som genom-
förs i samhället (politiska beslut, lagstiftning, utveckling
av teknologier, förändringar av marknader). Vad det gäller
fysiska risker vid produktionsanläggningarna utgör koncernens
”Risk Grading Matrix” en viktig informationskälla.
MARKNAD OCH
FÖRTROENDE
Polymerbranschen stigmatiseras och
förknippas med fossila råvaror och
produkter. De omställningsprocesser
som pågår i värdekedjan uppfattas
som otillräckliga. Ändrade kundprefe-
renser där produkter med litet
klimatavtryck krävs. Investerare
visar tveksamhet inför branschen.
Svårt att hitta kompetent arbetskraft.
Förtroendet och varumärket har
inte påverkats men intresset kring
klimatfrågorna har ökat betydligt hos
kunder och investerare.
Om bolaget inte tillräckligt snabbt
klarar de ökande kraven på låg
klimatpåverkan av produkter och
processer, blir påverkan på varumärke
och marknadsposition betydande.
Nya aktörer i olika marknadssegment
uppträder med applikationer i kon-
kurrerande material.
99
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Förebyggande åtgärder och möjligheter
De viktigaste förebyggande åtgärderna omfattar:
Regelbunden inventering av klimatrelaterade risker.
Minskning av utsläppen av koldioxid genom energi-
effektivisering och ökad användning av fossilfria
energislag.
Utveckling av produkter med mindre koldioxidavtryck.
Produktion i satser (batch) vilken innebär att akuta
klimatrelaterade störningar vid en anläggning kan
kompenseras genom motsvarande produktion vid
en annan enhet.
Klimatförändringarna medför även tänkbara konkurrens-
fördelar för koncernen:
Ökad kostnadseffektivitet genom energieffektivisering.
Produktutveckling med inriktning på biobaserade och
återvunna råvaror.
Förorening
Standarden för redovisning av förorening berör koncernens
verksamhet på flera olika sätt, bland annat kring efterlevnad
av miljölagstiftning, miljöledningssystem, utsläpp till
atmosfären och vatten, markföroreningsfrågor, samt
användningen av råvaror och kemiska produkter. Dessa
frågeställningar är i högsta grad aktuella i samband med
förvärv av andra bolag. Åtaganden kring föroreningar och
användning av kemiska produkter återfinns i miljöpolicyn
som ingår i Materializing Our Values.
Väsentlighetsanalys
I väsentlighetsanalysen (sid. 91) klassificeras följande
områden i anslutning till Föroreningar:
Använda naturresurser effektivt och cirkulärt (vatten).
Säker användning av kemiska ämnen.
Uppfylla legala krav.
Systematiskt miljöarbete (ISO 14001).
Minska utsläppen och undvika störningar (buller, lukt,
stoft, VOC, markförorening, vattenförorening).
Genomföra hållbara och ansvarsfulla förvärv.
Resultatet av analysen blir att ovanstående områden
klassificeras som viktiga/mycket viktiga och hamnar
enligt koncernens terminologi inom kategorierna
”Grundläggande områden”, ”Utvecklingsområden”
och ”Fokusområden”.
Miljölagstiftning
Koncernen berörs av nationell och internationell lagstift-
ning inom miljöområdet. För de flesta av anläggningarna
krävs olika typer av tillstånd och i Sverige är samtliga
anläggningar tillstånds- eller anmälningspliktiga enligt
miljöbalken. Enheterna i Tjeckien, Belgien, Spanien, Italien,
USA, Mexiko, Sri Lanka och Kina har tillstånd som omfattar
miljöaspekter av hela verksamheten eller som avser sär-
skilda miljöfrågor, exempelvis utsläpp till atmosfären.
Några verksamheter i Polen, Tyskland och Turkiet omfattas
inte av något specifikt miljötillstånd.
Miljölagstiftning i form av EU-direktiv (REACH, RoHS,
CLP, WEEE, energieffektivisering, hållbarhetsredovisning;
se ordförklaringar), eller annan nationell/internationell lag-
stiftning, berör huvuddelen av koncernens verksamheter
och produkter. Cirka 40 procent av enheterna omfattas av
lagstiftning kring producentansvar för förpackningsavfall.
Miljöledningssystem
Införande av miljöledningsstandarden ISO 14001 är en
viktig del i koncernens hållbarhetsstrategi. Ett av huvud-
syftena med standarden är att identifiera de betydande miljö-
aspekterna och på ett systematiskt sätt minska risker och
påverkan på miljön. Ett annat viktigt syfte är att bidra till
att bolagen identifierar och hanterar legala krav och andra
krav.
Utsläpp till atmosfären
Utsläpp av lösningsmedel (VOC) och isocyanater uppstår
vid produktionen av polyuretanhjul. Utsläppen är reglerade
med gränsvärden i respektive lands miljölagstiftning och
reningsutrustningar är installerade. Utsläpp från vulkanise-
ringsprocesserna (vulkrök) vid tillverkningen av gummi-
profiler vid en anläggning i Sverige är reglerad via till-
ståndsvillkor och reningsutrustning. Utsläpp som kan
påverka närboende är stoft och luktande ämnen, något som
vid enstaka tillfällen orsakar klagomål. Stoftfilter finns
installerade vid de anläggningar där detta är relevant.
Användningen av fossila bränslen (olja, naturgas) ger upp-
hov till utsläpp av svaveldioxid (SO2) och kvävedioxider
(NOx). Utsläpp till atmosfären kan även uppstå vid olycks-
händelser eller andra okontrollerade situationer.
Utsläpp till vatten
Utsläppen av föroreningar till avloppsvatten är begränsade
och består huvudsakligen av organiska ämnen och närings-
ämnen från rengöring och sanitet. Avloppsvattnet behand-
las i kommunala reningsverk eller motsvarande anläggningar.
Vid några enheter släpps kylvatten, som inte varit i direkt
kontakt med produkter, till närliggande vattendrag. Mät-
ningar av föroreningar i vatten förekommer vid några
anläggningar men vid flertalet enheter har miljö-
myndigheterna eller vi själva inte funnit det nödvändigt
med regelbundna provtagningar.
För att minska risken för oönskade utsläpp till vatten
är förebyggande åtgärder genomförda, exempelvis olje-
avskiljare och invallning av kemiska produkter och oljor.
Saneringsutrustningar finns tillgängliga och personalen
tränas regelbundet i hur dessa används. Utsläpp till vatten
kan även uppstå vid olyckshändelser, bränder eller andra
okontrollerade situationer.
Förorenad mark och förorenade byggnader
Förorenad mark och förorenat grundvatten kan orsaka stora
kostnader i samband med krav på sanering. Begränsade
markföroreningar förekommer vid 1 anläggning (1). För-
oreningarna är av historisk karaktär och marksanering
MILJÖANSVAR
100
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
pågår. Under 2023 förekom inga okontrollerade utsläpp
eller olyckor av betydelse för mark och grundvatten. I
Sverige har miljömyndigheten kommit med krav på för-
djupad utredning av eventuell markförorening vid en
produktionsanläggning. En sådan utredning genomfördes
under 2023 och inga föroreningar kunde påvisas.
På några byggnader består taken av eternitplattor som
innehåller asbest. Riskerna bedöms som små och föranleder
inte några åtgärder förrän taken ska bytas ut. Små mängder
asbest förekommer även i rörsystem vid någon enstaka
anläggning. Enligt lagstiftningen i Sverige har koncernen
inventerat fastigheterna med avseende på PCB. Små mängder
PCB förekommer i fönsterfogarna i några byggnader och
fogmassorna kommer att saneras när fönstren efterhand
byts ut. Riskerna för människor och miljö är mycket låga.
I samband med företagsförvärv görs regelmässigt
bedömningar av risken för markföroreningar, förorenade
byggnader och andra miljöskador. Där det anses nödvändigt
genomförs provtagning av mark och grundvatten.
Kemiska ämnen
Inom koncernen används tusentals recept för att tillverka
blandningar med olika tekniska egenskaper. I recepten
ingår ett betydande antal kemiska ämnen och koncernens
mål är att riskerna med farliga ämnen ska minskas och där
det är möjligt ska sådana substanser fasas ut. Att uppfylla
EU:s kemikalielagstiftning (REACH), och liknande krav
kring riskminimering och märkning i andra länder/regioner,
är självklart viktigt för koncernens produktionsenheter.
Utöver direkta lagkrav är det många kunder som presenterar
egna listor med kemikalier som är förbjudna eller belagda
med restriktioner.
Vi använder ett antal kemikalier som finns angivna som
SVHC (Substances of Very High Concern Candidate List) i
REACH. Koncernen använder inte kemiska ämnen i kvanti-
teter som överskrider de gränsvärden som listas i ”Annex II
Regulation (EC) No 166/2006”. Under året har PFAS-ämnen
uppmärksammats och fem medlemsländer har föreslagit att
samtliga ämnen (fler än 10 000) i denna kategori ska fasas
ut. PFAS förekommer i tiotusentals produkter över hela
världen men har tyvärr egenskaper som gör att de betraktas
som ”evighetskemikalier”, d.v.s. de bryts inte ner av natur-
liga processer i naturen. Förslaget har presenterats för den
europeiska kemikaliemyndigheten ECHA för vidare bered-
ning. Koncernen använder PFAS-ämnen i högpresterande
elastomerer (exempelvis fluorgummi) och vi under-
söker för närvarande möjligheterna att fasa ut PFAS. Via
branschorganisationer ingår koncernen i remissarbetet kring
ECHA:s handläggning av ärendet.
I avsaknad av en globalt harmoniserad kemikalielag-
stiftning kan arbetet med utfasning av farliga ämnen bli
komplicerat. Vissa kemikalier kan vara förbjudna i en
region men samtidigt vara tillåtna någon annanstans.
Ett exempel är vissa typer av högaromatiska oljor (process-
oljor), med en halt av PAH som överstiger tre procent,
förbjudna inom EU men tillåtna i Kina, Mexiko och USA.
Oavsett olika krav i olika länder strävar vi efter att ge
kunderna möjlighet att välja produkter med så låg hälso-
och miljöpåverkan som möjligt. Vanliga frågor från kunder
rör koncernens eventuella användning av konfliktmineraler
(se Ordförklaringar). Sådana mineraler används endast
vid en anläggning och kontrollmekanismer är införda.
MILJÖANSVAR
Område Resultat och kommentarer
MILJÖLAG-
STIFTNING
Inga överträdelser (2) av miljölagstiftningen registrerades under året.
MILJÖLED-
NINGSSYSTEM
– Mål
Certifierade ledningssystem (ISO 14001) ska finnas vid samtliga anläggningar. Inom
en tvåårsperiod ska förvärvade bolag införa ISO 14001.
Certifierade
verksamheter
Under året certifierades två enheter i Italien samt en i USA. Miljörevisioner är en
viktig komponent i ISO 14001 och under året genomfördes 127 interna (116) och
54 externa revisioner (48). Standarden för arbetsmiljö (ISO 45001) är införd vid
4 enheter (4) i Tjeckien, Storbritannien och Sri Lanka. Fyra anläggningar i Tyskland,
en i Tjeckien och enheterna i Sri Lanka är certifierade enligt standarden för energi-
ledningssystem (ISO 50001). 96 procent (98) av produktionsanläggningarna är
certifierade enligt ISO 9001 (kvalitet).
%
ISO 50001
ISO 45001
ISO 9001
ISO 14001
CERTIFIERADE LEDNINGSSYSTEM
101
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Område Resultat och kommentarer
UTSLÄPP TILL
ATMOSFÄREN
Utsläppen av VOC (Volatile Organic Compounds) från lösningsmedel och färger var
cirka 115 ton (121). Energianvändningen gav upphov till utsläpp av 12 ton (15)
svaveldioxid (SO
2
) och kväveoxider (NOx). Det finns omkring 3,6 ton (2,9) köld-
media installerat vid produktionsanläggningarna. Under året uppgick utsläppen av
sådana ozonnedbrytande och klimatpåverkande ämnen (F-gaser) till 0,3 ton (0).
Utsläppen av stoft och luktande ämnen är normalt försumbara.
UTSLÄPP TILL
VATTEN
Utsläpp av föroreningar till vatten är låga vid normala produktionsförhållanden. Inom ramarna för ISO 14001 finns rutiner
för att förebygga förorening samt hantera olyckshändelser, läckage, spill och andra oplanerade händelser.
OLYCKOR,
KLAGOMÅL
Under verksamhetsåret inträffade 0 olyckor (4) som påverkade miljön. 1 klagomål (7) från närboende angående störningar
från buller registrerades.
KEMISKA
ÄMNEN – Mål
Användningen av farliga kemikalier ska identifieras och kontrolleras. Där det är möjligt ska farliga ämnen fasas ut.
SVHC-ämnen Under året användes 5 ton av kemiska ämnen som är klassade som SVHC (Substances of Very High Concern). Bland ämne-
na fanns bland annat cykliska siloxaner, vissa ftalater, ETU, och blyföreningar.
Utfasning av
kemiska ämnen
Under 2023 ersattes ett tiotal av SVHC-ämnena med alternativ som är bättre ur miljö- och hälsosynpunkt.
Åtgärder under året
Under året inträffade följande händelser som berör miljö-
lagar och förordningar:
Tillstånden och utsläppsvillkoren följs upp genom
mätningar och inspektioner och 42 bolag (36) lämnade
särskilda miljörapporter till tillsynsmyndigheterna.
Tillsynsmyndigheterna genomförde inspektioner vid
25 anläggningar (23). Inga betydande avvikelser kunde
konstateras.
Miljömätningar, riskanalyser och kartläggningar genom-
fördes vid 37 anläggningar (33).
EU-direktivet kring energieffektivisering berör 14 enheter
och under året genomfördes energikartläggningar vid två
anläggningar.
Under året gjordes investeringar för att minska utsläpp till
luft och vatten, förbättra avfallshanteringen, samt reducera
bullerstörningar i närområdet. Investeringarna uppgick till
cirka 33 msek. Kostnader för att uppfylla miljölagstift-
ningen omfattade administration, avgifter till myndigheter,
drift av reningsanläggningar, sanering av markföroreningar
och konsultkostnader. Kostnaderna uppgick till cirka 25
msek.
Planerade åtgärder, kostnader och investeringar
Sexton av enheterna planerar att under den närmsta fram-
tiden ansöka om mindre uppdateringar av gällande miljö-
tillstånd. Energikartläggningar planeras vid två anläggningar
under 2024. Förebyggande åtgärder inom kemikalieområ-
det har hög prioritet och åtgärder genomförs för att minska
användningen av exempelvis vissa ftalater, nitrosaminer,
ETU, bly och flamskyddsmedel. Att ersätta farliga ämnen är
dock en långsiktig process som kommer att fortsätta under
överskådlig framtid. Kostnaderna för substitutionen upp-
skattas till cirka 0,25 msek.
Vattenresurser och marina resurser
Standarden för vattenresurser och marina resurser berör
koncernens verksamhet i begränsad omfattning och endast
i samband med användning av vatten. Åtagande kring hus-
hållning med naturresurser återfinns i miljöpolicyn som
ingår i Materializing Our Values.
Väsentlighetsanalys
I väsentlighetsanalysen (sid. 91) klassificeras följande
område i anslutning till Vatten- och marina resurser:
Använda naturresurser effektivt och cirkulärt (vatten).
Systematiskt miljöarbete (ISO 14001).
Resultatet av analysen blir att ovanstående områden klassi-
ficeras som viktiga och hamnar enligt koncernens termino-
logi inom kategorierna ”Grundläggande områden” och
”Utvecklingsområden”.
Vatten
Tillgång till vatten av god kvalitet är viktig och det finns
många goda skäl att hushålla med vatten. Huvuddelen av
enheterna är lokaliserade till områden som inte lider av
vattenbrist, eller där akvatiska ekosystem är hotade. Undan-
taget gäller två anläggningar i Kalifornien (USA) där lång-
varig torka orsakar vattenbrist och vissa restriktioner.
Vidare rapporterar en enhet i Tjeckien risk för översväm-
ning av ett lokalt vattendrag.
Slutna kylsystem med recirkulerande vatten finns vid
huvuddelen av produktionsanläggningarna, men vid en
handfull enheter används vatten från brunnar och vatten-
drag utan recirkulation.
UTSLÄPP AV VOC
Ton/MSEK
Ton
Utsläpp av VOC ton/MSEK
Utsläpp av VOC, ton
MILJÖANSVAR
102
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Område Resultat och kommentarer
VATTEN Vatten används framför allt till kylning, rengöring
och sanitära ändamål. God hushållning med
vatten är ett åtagande i koncernens miljöpolicy.
Vatten-
användning
Under 2023 användes 219 100 m
3
(222 100)
kommunalt vatten, 904 400 m
3
(680 300)
pumpades upp från egna brunnar och 380 800 m
3
(267 000) kom från närliggande vattendrag.
Den totala vattenförbrukningen uppgick till
1 504 300 m
3
(1 169 600).
Återanvändning
av vatten
Vid ungefär hälften av anläggningarna finns
slutna system för recirkulation av kylvatten.
Under året recirkulerades cirka 330 500 m
3
kylvatten.
VATTENFÖRBRUKNING
PER KÄLLA
Egna
brunnar
60%
Floder och
dammar
25%
Kommunalt
vatten 15%
VATTENFÖRBRUKNING
Vattenförbrukning/försäljning, m
3
/MSEK
Vattenförbrukning, m
3
m
3
m
3
/msek
Åtgärder under året
Förvärvet av en produktionsenhet i USA gav upphov till
cirka 15 procent högre vattenförbrukning och avser ökad
användning av vatten från egna brunnar. Den sammanlagda
förbrukningen påverkas av fluktuationer i produktions-
volymerna samt av tillfälliga läckage och andra störningar.
För att minska vattenförbrukningen genomförs regelbundet
olika åtgärder, exempelvis tekniska lösningar, läcksökning,
förbättrade system för mätning av förbrukningen, samt
minskad bevattning utomhus. Vidare genomförs utbild-
ningsinsatser för att öka medvetenheten kring vatten-
frågorna.
Kostnaden för vatten och avlopp uppgick till 7,0 msek
(5,6). Under året genomfördes inga åtgärder kring vatten-
förbrukning som krävde investeringar.
Planerade åtgärder, kostnader och investeringar
Under de närmaste åren planerar flera anläggningar att
optimera kylvattenanvändningen och därmed minska
förbrukningen. Ett par anläggningar planerar att installera
vattenreningsutrustning för att kunna öka återanvänd-
ningen av vatten. Investeringarna uppskattas till cirka
0,5 msek.
Biologisk mångfald och ekosystem
Standarden för biologisk mångfald och ekosystem berör
koncernens användning av naturgummi och biobaserade
råvaror. Åtagande kring hushållning med naturresurser
återfinns i miljöpolicyn som ingår i Materializing Our
Values.
Väsentlighetsanalys
I väsentlighetsanalysen (sid. 91) klassificeras följande
områden i anslutning till Biologisk mångfald och ekosys-
tem:
Undvika påverkan på biologisk mångfald.
Uppfylla intressenters krav inom hållbar utveckling.
Resultatet av analysen blir att ovanstående områden klassi-
ficeras som viktiga och hamnar enligt koncernens termino-
logi inom kategorien ”Utvecklingsområden”.
Naturgummi
Naturgummi utvinns från den trögflytande mjölksaften
(latex) från ett antal trädarter där gummiträdet Hevea
Brasiliensis är det viktigaste. Gummiträdet växer i områden
med tropiskt klimat och ungefär 90 procent av världs-
produktionen kommer från Sydostasien. Det finns också
plantager i Sydamerika och Afrika. Nästan 70 procent av
världsproduktionen används i däckindustrin.
Storskalig odling av gummiträd i plantager kan ge på-
verkan på de lokala ekosystemen, exempelvis att den natur-
liga regnskogen trängs undan och ersätts av monokulturer.
Andra negativa miljöaspekter är användning av bekämp-
ningsmedel och påverkan på vattendrag. Positiva aspekter
är att naturgummi är en förnybar råvara, samt att intresset
ökar för mer hållbara och småskaliga odlingsmetoder.
Koncernen har inga egna gummiplantager utan all råvara
köps in via oberoende distributörer. Naturgummi används
i blandningar som produceras vid 27 anläggningar över hela
världen. Under året utgjorde naturgummi cirka 7 procent
(8) av den totala polymeranvändningen.
Andra biobaserade råvaror
Dryflex Green innehåller biobaserade polymerer och Lifo-
cork är ett kompositmaterial där råvara från korkek kombi-
neras med TPE. Produktlinjen RheVision innehåller natur-
fibrer från biobaserade råvaror, exempelvis avfallsprodukter
från kaktus, kokosnöt och ris. Den biobaserade råvaran kan
utgöra cirka 15 procent och i kombination med återvunnen
polypropen blir materialets koldioxidavtryck lågt jämfört
med traditionella polymerprodukter. Användningen av
råvaror med biologiskt ursprung är oförändrad och utgör
en blygsam andel av den totala användningen av råvaror.
Åtgärder under året
Naturgummi som används vid anläggningen i Lesina
(Tjeckien) är certifierat enligt PEFC (Programme for the
Endorsement of Forest Certification) och FSC (Forest
Stewardship Council). Biobaserade plaster är certifierade
enligt ISCC+ och BonSucro Certification. Under året togs
kontakter med leverantörer kring tillgång på biobaserade
och återvunna material. Inköpen av sådana material ökar
efterhand men i långsam takt. Utvecklingen av produkter
MILJÖANSVAR
103
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
som bidrar till lägre koldioxidavtryck och cirkulär ekonomi
fortsatte under året med investeringar och kostnader i
storleksordningen 50 msek (se även Resursanvändning och
cirkulär ekonomi).
Planerade åtgärder, kostnader och investeringar
Inom polymerindustrin pågår många olika utvecklings-
projekt med målet att minska användningen av fossil-
baserade råvaror och kemikalier. Det rör sig bland annat
om gummi- och plastpolymerer från biobaserade råvaror
(exempelvis från skogsråvara eller sockerrör), samt process-
oljor som framställs från biologiska material och/eller till-
verkas med metoder med litet klimatavtryck. Vi för en
kontinuerlig dialog med olika kemi- och återvinningsföretag
och testar efterhand många av produkterna. Det kvarstår
dock ett antal frågetecken kring tekniska egenskaper,
produktionsvolymer och kostnader. Framtida kostnader
och investeringar kring biobaserade material är för när-
varande inte kartlagda.
Resursanvändning och cirkulär ekonomi
Standarden för resursanvändning och cirkulär ekonomi
berör koncernens användning av naturresurser i form av
råvaror (inklusive återvunna råvaror), uppkomsten av
avfall, samt utvecklingen av produkter som bidrar till håll-
bar utveckling. Åtaganden kring hushållning med natur-
resurser och utveckling av produkter som bidrar till cirkulär
ekonomi återfinns i miljöpolicyn som ingår i Materializing
Our Values.
Väsentlighetsanalys
I väsentlighetsanalysen (sid 91) klassificeras följande
områden i anslutning till Resursanvändning och cirkulär
ekonomi:
Använda naturresurser effektivt och cirkulärt (material,
avfall).
Utveckla produkter som bidrar till hållbar utveckling.
Uppfylla legala krav.
Systematiskt miljöarbete (ISO 14001).
Bidra till hållbar utveckling i värdekedjan.
Uppfylla intressenters krav inom hållbar utveckling.
Resultatet av analysen blir att ovanstående områden klassi-
ficeras som viktiga/mycket viktiga och hamnar enligt kon-
cernens terminologi inom kategorierna ”Grundläggande
områden”, ”Utvecklingsområden” och ”Fokusområden”.
Polymera råvaror
Tillverkning och användning av polymera produkter
påverkar miljön. De olika stegen i produkternas livscykel
bidrar till miljöpåverkan och i tabellen ges exempel på
miljöaspekter som kan förknippas med de vanligaste
råvarorna i koncernen. All påverkan är inte negativ och
polymera material kan exempelvis bidra till energibespa-
ring, ljuddämpning, hushållning med vatten, minskad
bränsleförbrukning i fordon och mycket annat. Volym-
mässigt dominerar syntetiska polymerer men i vissa bland-
ningar används naturgummi (se Biologisk mångfald och
ekosystem). Termoplastiska elastomerer (TPE), termo-
plaster (TP), polyuretanplaster, metaller och färger är
andra exempel på viktiga råvaror.
MILJÖANSVAR
Polymer Beskrivning Påverkan på hållbar utveckling
Syntetiskt gummi Ungefär 60 procent av världsproduktionen av syntetiskt
gummi används i däckindustrin. Råvarorna för tillverkning av
syntetiskt gummi kommer från petroleumindustrin (råolja).
Inom HEXPOL används många olika typer av polymerer,
exempelvis EPDM, SBR och NBR.
Miljöaspekterna av tillverkning och användning av syntetiskt
gummi är framför allt energianvändning, utnyttjande av
fossila råvaror, utsläpp till luft och vatten, samt avfall.
Exempel på positiva miljöaspekter är att gummi kan bidra
till lägre energianvändning och minskning av buller och
vibrationer. Syntetiskt gummi kan återvinnas, men fort-
farande är det stora volymer gummiavfall som används som
bränsle (exempelvis i cementindustrin) eller som deponeras.
Termoplastiska
elastomerer
Termoplastiska elastomerer (TPE) utgör en familj av material
som delar egenskaper med gummi (flexibilitet, mjukhet),
men som samtidigt har typiska plastegenskaper (mångsidig-
het, återvinningsbarhet, processfördelar). Materialen används
exempelvis i tillämpningar inom medicinteknik, leksaker,
fordon och elektronik.
Konventionell TPE produceras från fossila råvaror (råolja).
De viktigaste miljöaspekterna är användningen av icke för-
nybara råvaror, utsläpp av klimatpåverkande gaser samt
avfall. En positiv miljöaspekt är att TPE kan återvinnas som
material. Som beskrivs på andra ställen i hållbarhetsrapporten
kan TPE innehålla biobaserade och återvunna råvaror.
Termoplaster Termoplaster (TP) har fördelen att de smälter när de värms
upp och stelnar när de kyls ner. De kan smältas om flera
gånger och är fullt återvinningsbara. Termoplasterna är lätta
att bearbeta med olika produktionsteknologier, exempelvis
formsprutning. Polyeten (PE), polypropen (PP) och poly-
vinylklorid (PVC) är exempel på termoplaster.
Konventionella termoplaster tillverkas från fossila petro-
leumprodukter (miljöaspekter se TPE). Inom koncernen
tillverkas produkter som innehåller återvunna termoplaster
och biobaserade råvaror.
Inom polymerindustrin pågår många olika utvecklings-
projekt med målet att minska användningen av fossil-
baserade råvaror och kemikalier och främja cirkulär eko-
nomi. Det rör sig bland annat om återvunna plaster, åter-
vunnet gummi och återvunnen kimrök (exempelvis via
pyrolys). Vi samverkar med kemi- och återvinningsföretag
och testar många av råvarorna i våra produktionsprocesser.
Det kvarstår dock ett antal frågetecken kring tekniska
egenskaper, produktionsvolymer och kostnader.
104
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Produkter/produktgrupper Bidrag till cirkulär ekonomi
Dryflex Circular (TPE som innehåller återvunna råvaror). Dryflex Circular
MWR (TPE som innehåller nylon från återvunna fisknät)
Minskad användning av fossila råvaror. Dryflex Circular MWR bidrar till
minskad nedskräpning av haven.
Produkterna inom RheVision utgörs av polypropylenplast som är
förstärkt med naturfiber från växtavfall (ris, kokosnötter, hampa).
I RheVision ingår även produkter med återvunnen propylenplast.
Förutom bidraget till cirkulär ekonomi medför innehållet av biobaserade
råvaror (upp till 15%) och återvunnen plastråvara att produkternas
koldioxidavtryck minskar betydligt jämfört med traditionella plast-
produkter.
Upp till 100% av råvarorna till produkterna inom Anjaeco utgörs av
återvunnet fibermaterial (PA6, PA6.6, PET).
almaak köper in avfallsmaterial (exempelvis förbrukade heltäcknings-
mattor) och återvinner beståndsdelarna i bolagets återvinningsutrust-
ningar.
Truckhjul med återvunnen polypropenplast och naturfibrer. Återvinning av fossila råvaror och minskad klimatpåverkan.
Truckhjul av polyuretan med lång livslängd. Minskar behovet av ersättningshjul och minskar klimatpåverkan
Hela produktsortimentet inom TPE är återvinningsbart. Möjligheterna till återvinning är en av fördelarna med TPE. I de flesta
länder saknas dock effektiva återvinningssystem för TPE vilket minskar
återvinningsgraden.
Produkter (envelopes) för regummering av gummidäck. Förlänger däckets livslängd.
Återvunna gummiråvaror i produkter till bilindustrin (stänkskydd, golv-
mattor, stötfångare)
Minskar behovet av nytillverkade råvaror.
Avfall
Ur miljösynpunkt är det positivt att andelen avfall som åter-
vinns ökar. Detta är ett resultat av mer krävande lagstift-
ning i många länder, men kan ytterst kopplas till en mängd
förebyggande åtgärder vid koncernens anläggningar. Syste-
matiken i ISO 14001, Lean Manufacturing och 5s är viktiga
verktyg för att minska kassation och uppkomsten av avfall.
Viktiga komponenter i hållbarhetsarbetet är att använda
råvaror på resurseffektivt sätt och minska mängden produk-
tionsavfall. Källsortering av avfall för extern återvinning,
samt intern återanvändning av plastavfall och kimrök är
några exempel på aktiviteter som kontinuerligt genomförs.
Volymen avfall som deponeras har ökat under senare år och
detta beror framför allt på att antalet produktionsanläggningar
har ökat i USA, där deponering är en accepterad metod.
Vid ungefär hälften av produktionsanläggningarna finns
återtagningssystem för träpallar, containrar och andra
transportförpackningar för produkter.
MILJÖANSVAR
Flera av koncernens senaste företagsförvärv har omfattat
bolag som använder återvunna polymera material som
råvara (almaak, McCann). Med start vid en anläggning i
Tjeckien installerar vi nu teknik för återvinning av gummi-
avfall via devulkanisering.
Andra råvaror
Vid tillverkningen av gummiblandningar används ett stort
antal andra råvaror och kemikalier, exempelvis kimrök,
processoljor, mjukgörare, antioxidanter, fyllmedel, reaktions-
kemikalier, lösningsmedel, färger och metaller. Lösnings-
medlen används huvudsakligen vid tillverkningen av
polyuretanhjul.
Produkter
I koncernens produktportfölj ingår flera produkter som
bidrar till cirkulär ekonomi (se tabellen nedan).
Område Resultat och kommentarer
RÅVAROR
– Polymerer
Användningen av polymera
material uppgick till 240 000 ton
(236 000). Användningen av
återvunna polymerer ökade och
uppgick till 44 000 ton (38 000).
Volymen biobaserade råvaror
uppgick till 49 ton (54).
Andra råvaror Exempel på andra råvaror som
användes under året är kimrök
(cirka 80 000 ton), processoljor
(cirka 53 000 ton), samt ett
stort antal kemiska ämnen.
Vidare användes omkring
121 ton lösningsmedel (VOC)
(165), 37 ton färger (38) samt
3 500 ton metaller (4 200).
Syntetiskt
gummi 44%
Plaster 29%
Natur gummi 8%
Återvunnen plast
och gummi 19%
POLYMERA MATERIAL
% AV TOTAL POLYMER-ANVÄNDNING
ÅTERVUNNA OCH
BIOBASERADE RÅVAROR
Återvunna plast- och gummiråvaror
Biobaserade plast- och gummiråvaror
(inkl. naturgummi)
Ton
105
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Område Resultat och kommentarer
Förpackningar Inköpen av förpackningsmaterial uppgick till 8 500 ton
kartong, 67 ton papper och 2 680 ton plaster.
MILJÖANSVAR
PRODUKTER
– Mål
HEXPOL ska vara en föregångare inom polymerindustrin som leverantör av produkter som bidrar till hållbar utveckling.
Aktiviteter Arbetet med att vidareutveckla portföljen av produkter som bidrar till cirkulär ekonomi fortsatte.
AVFALL Att minska mängden avfall är ett åtag-
ande i koncernens miljöpolicy. Inom
ramarna för ISO 9001 och ISO 14001
har många av produktionsenheterna
egna mål och planer för att minska
kassationer och avfallsmängden.
Avfallsmängd Under året uppkom 24 400 ton (24 900)
avfall. I ett femårsperspektiv har
nyckeltalet (ton avfall/försäljning)
sjunkit något. 55 procent (52) av
avfallet återvinns som material och
energi. Deponering är en vanlig metod
i flera länder där koncernen har verk-
samheter.
Farligt avfall Mängden farligt avfall uppgick till
1 759 ton (1 613) och utgjorde 7 pro-
cent (6) av avfallsmängden.
Ton/MSEK
Avfallsmängd, ton
Avfallsmängd/försäljning, ton/MSEK
Ton
AVFALLSMÄNGD
AVFALLSKATEGORIER
EFTER EXTERNA
BEHANDLINGSMETODER
Ton
Övriga
Återvunnet material
Energiåtervinning
Förbränning utan
energiåtervinning
Deponi
Farligt avfall
EXTERN BEHANDLING AV AVFALL
% AV TOTALA AVFALLSMÄNGDEN
Material-
återvinning
40%
Energiåtervinning
15%
Deponering
34%
Farligt avfall 7%
Övrigt 4%
Åtgärder under året
Utvecklingen av en koldioxidkalkylator (Product Carbon
Footprint Calculator, PCF) slutfördes och beräknings-
verktyget certifierades enligt ISO 14067. PCF är ett verktyg
som ger stöd för oss och våra kunder vid val av råvaror och
recept. Under året togs kontakter med kunder kring utveck-
ling av återvunna och biobaserade råvaror. Ett exempel är
projekt där HEXPOL TPE tillsammans med det svenska
bolaget Polykemi utvecklat materialkombinationer med
mindre klimatavtryck. Kombinationen av mekaniskt åter-
vunnen ABS-plast och biocirkulär TPE gav betydligt lägre
koldioxidutsläpp än motsvarande produkt med traditionella
fossila råvaror. Med målet att bidra till utvecklingen av en
klimatneutral bil deltar HEXPOL TPE i Åmål i projektet
”Polestar 0”. Vårt bidrag är framför allt utvecklingen av
termoplastiska elastomerer som innehåller biobaserade
och återvunna råvaror.
Arbetet med lokala avfallsmål och handlingsplaner
fortsatte under året. Bland annat med inriktning på ökad
återvinning, minskning av avfall till deponi, samt utvärde-
ring av möjligheterna att sälja vissa avfallsfraktioner.
Kostnaden för den externa hanteringen av avfallet upp-
gick till 36,9 msek (30,3).
Utvecklingen av produkter som bidrar till lägre kol-
dioxidavtryck och cirkulär ekonomi fortsatte under året
med investeringar och kostnader i storleksordningen
70 msek. Vid en av produktionsenheterna gjordes en
betydande investering (cirka 29 msek) i utrustning för
återvinning av plaster (post consumer waste).
106
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
MILJÖANSVAR
Planerade åtgärder, kostnader och investeringar
Åtgärder för att öka användningen av återvunna råvaror
kommer att fortsätta bland annat genom investeringar
i egen återvinningsutrustning för gummiavfall. Arbetet
med att minska spill och avfall kommer fortsatt att ha hög
prioritet. Kostnaderna och investeringarna uppskattas till
cirka 1,4 msek. Utvecklingen av produkter som bidrar
till hållbar utveckling har fortsatt hög prioritet.
Investeringar och kostnader inom hållbar utveckling
Investeringar och kostnader redovisas på flera ställen i håll-
barhetsrapporten i anslutning till respektive område. För att
bidra till transparensen ges i tabellen nedan en sammanfatt-
ning av hållbarhetsrelaterad ekonomisk information. Inves-
teringarna som visas i tabellen ingår som en del av årets
investeringar i not 10 i de finansiella rapporterna.
Sammanställ-
ning av
investering-
ar relaterade
till miljö- och
arbetsmiljö
åtgärder
Under 2023 investerade koncernen
148,2 MSEK (51,5) i åtgärder som
direkt eller indirekt bidrar till minskad
miljöpåverkan och bättre arbetsmiljö.
Betydande investeringar gjordes inom
förnybar energi (solpaneler), energi-
effektivisering, miljöanpassad produkt-
utveckling och arbetsmiljöåtgärder.
Sammanställ-
ning av
kostnader
relaterade
till miljö- och
arbetsmiljö
åtgärder
Miljökostnaderna uppgick till 72,3 MSEK
(55,7) och dominerades av utgifter för
omhändertagande av avfall och intern
administration. Under året genererade
miljöförbättrande åtgärder kostnads-
besparingar på 11,5 MSEK (10,8).
Besparingarna uppkom framför allt
genom effektivare energianvändning
och avfallshantering.
INVESTERINGAR I MILJÖ- OCH
ARBETSMILJÖÅTGÄRDER
Miljöanpassad
produktutveckling
27%
Arbetsmiljö 18%
Luftreningsutrustningar 8%
Förnybar energi,
energieffektivisering
31%
Övrigt 3%
Externt buller 12%
Skydd av mark och grundvatten 1%
KOSTNADER FÖR MILJÖ- OCH
ARBETSMILJÖÅTGÄRDER
Avfalls-
hantering 52%
Externa tjänster 8%
Drift av reningsanläggningar 4%
Administration 18%
Övrigt 5%
ISO 14001, ISO 45001, ISO 50001 4%,
Avgifter till myndigheter 4%
Miljöanpassad produktutveckling 5%
Område Resultat och kommentarer
107
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Den egna arbetskraften
Som en viktig del av strategin för hållbar utveckling strävar
vi efter att attrahera, utveckla och behålla engagerade och
kompetenta medarbetare. Åtaganden kring hälsa och säker-
het, mänskliga rättigheter återfinns i uppförandekoden och
arbetsmiljöpolicyn vilka ingår i Materializing Our Values.
Väsentlighetsanalys
I väsentlighetsanalysen (sid. 91) klassificeras följande
områden i anslutning till Den egna arbetskraften:
Säkra arbetsmiljöer.
Attrahera och behålla medarbetare.
Uppfylla legala krav.
Bidra till jämställdhet och mänskliga rättigheter.
Resultatet av analysen blir att ovanstående områden klassi-
ficeras som viktiga/mycket viktiga och hamnar enligt kon-
cernens terminologi inom kategorierna ”Grundläggande
områden”, ”Utvecklingsområden” och ”Fokusområden”.
Medarbetare
Tillfredsställelse med arbetet, personlig utveckling, lön och
karriärmöjligheter är viktiga faktorer för många anställda.
Varje enskilt koncernbolag har ansvar för att hantera personal-
frågorna i överensstämmelse med koncernens riktlinjer och
med respektive lands lagstiftning och kultur. Medarbetarna
har rätt att bilda och ansluta sig till fackföreningar och rätt
till kollektiva förhandlingar. De har även full insyn och
medbestämmanderätt i enlighet med bestämmelserna i
nationell lagstiftning. Det finns en koncernövergripande
jämställdhetspolicy och det är ett tydligt budskap från kon-
cernledningen att eftersträva högre andel kvinnor i sam-
band med extern och intern rekrytering till olika tjänster.
Koncernen erbjuder ersättningar som minst uppfyller
minimikraven i lagstiftningen och som är fullt anpassade till
marknaden i de länder där vi bedriver verksamhet. Rörlig
ersättning som baseras på prestationer inom hållbarhets-
området förekommer i delar av koncernen.
Hälsa och säkerhet
Tyngdpunkten i arbetsmiljöarbetet ligger på förebyggande
åtgärder, exempelvis riskanalyser, system för att rapportera
incidenter, utbildning, ledningssystem för arbetsmiljö
(ISO 45001) och tekniska åtgärder. Ansvaret för att skapa
en god arbetsmiljö ligger hos de lokala ledningarna och för-
bättringsprogram utformas i samarbete med medarbetarna.
Riskanalyser, arbetsmiljömätningar och hälsoundersökningar
genomförs regelbundet inom koncernen. Vid enheterna i
USA finns ”NAFTA Safety Team Process”, där viktiga kom-
ponenter i programmet är att dela med sig av goda exempel,
samt att erfarenheter av olyckor och incidenter analyseras
och snabbt sprids vidare.
Mänskliga rättigheter
Materializing Our Values har sin bakgrund i internationella
överenskommelser och riktlinjer kring mänskliga rättigheter,
socialt ansvar och hållbar utveckling, bland annat FN:s Global
Compact och standarden för socialt ansvar (ISO 26000).
Koncernens krav innebär att arbetsplatserna ska vara säkra,
utvecklande och uppfylla arbetsmiljö- och arbetsrättslag-
stiftningen. Ingen medarbetare får särbehandlas på grund
av kön, religion, ålder, funktionshinder, sexuell läggning,
nationalitet, politisk åsikt eller ursprung.
I koncernens värderingar markeras de anställdas rätt att
företrädas av fackföreningar eller andra arbetstagarrepre-
sentanter, liksom rätten till kollektiva förhandlingar och
avtal. I praktiken varierar omfattningen av anslutningen
beroende på politiska och kulturella förhållanden i de
länder där koncernen har verksamheter.
Jämställdhetsarbetet syftar bland annat till att skapa
balans mellan män och kvinnor vid anställning och karriär-
utveckling. Frågor som avser jämställdhet bedrivs decentra-
liserat genom jämställdhetspolicys, planer, utbildning och
andra aktiviteter.
Socialt ansvar
Materializing Our Values gäller på samma sätt över hela världen och koncernen ska vara en god
samhällsmedborgare och erbjuda säkra och utvecklande arbetsmiljöer. Arbetsmiljöarbetet är
inriktat på förebyggande åtgärder med visionen att inga olyckor inträffar.
108
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Område Resultat och kommentarer
MEDARBETARE Medelantal anställda under verksamhetsåret var
5 050 (5 101), varav 3 533 (3 559) inom affärsområdet
HEXPOL Compounding och 1 514 (1 518) inom HEXPOL
Engineered Products. Moderbolaget hade 7 anställda (7).
HEXPOL är en global koncern och 94 procent (94) av
personalen finns utanför Sverige.
Deltidsanställda 22 kvinnor och 25 män var under året deltidsanställda.
Behovsanställda 144 kvinnor och 236 män var under året behovsanställda.
Fördelning män
och kvinnor
Andelen kvinnor bland de anställda var under året 14 procent
(15). I HEXPOL:s styrelse är andelen kvinnor 50 procent
(67) och i koncernledningen 0 procent (0). Bland övriga
befattningshavare som ingår i lokal ledningsgrupp utgörs 71
personer av kvinnor (67), vilket motsvarar 27 procent (28).
Åldersfördelning 22 procent (26) av medarbetarna var <30 år, 54 procent
(52) mellan 30 och 50 år samt 24 procent (22) >50 år.
Medarbetare
med funktions-
variation
27 anställda hade någon form av funktionsvariation.
Personal-
omsättning
Personalomsättningen var 23 procent (21). Vid enskilda
enheter varierade den mellan 0 (0) och 95 (85) procent.
Sammanlagt lämnade 1 144 personer företaget under året.
Löne-, sociala-
och pensions-
kostnader
Under året uppgick personalkostnaderna till 2 913 MSEK
(2 443).
Löner män och
kvinnor
Vid ca 38% av enheterna i koncernen förekom ingen löne-
skillnad för jämförbara arbetsuppgifter, mellan män och
kvinnor. Vid 31% av enheterna var löneskillnaden mindre än
10%. Vid 15% av enheterna hade kvinnorna högre lön än
männen.
Tillräckliga löner Samtliga anställda hade löner som överskred definitionerna
på tillräcklig lön enligt kommande EU-direktiv.
Löneklyfta
högst betalda
personen/alla
anställda
För information om den årliga totala ersättningsgraden för
den högst betalda personen i förhållande till medelvärdet för
den totala ersättningen hänvisas till information i not 4 i de
finansiella rapporterna.
Utbildning och
personlig ut-
veckling
Antalet utbildningstimmar uppgick till 87 600 (115 000),
varav produktionspersonal 52 200 timmar, SAR 28 400 och
chefer 7 000 timmar. Detta motsvarar 17,5 timmar (22) per
anställd. I snitt hade kvinnor något fler utbildningstimmar
per anställd än vad männen hade.
Utbildning i upp-
förandekoden
60 procent (60) av medarbetarna (3 023 personer) deltog i
information eller utbildning kring Materializing Our Values.
Informationen pågår kontinuerligt med nyanställda som en
viktig målgrupp och 1 119 personer deltog.
Medarbetar-
samtal
3 929 medarbetare (3 500) deltog i utvecklingssamtal,
karriärutveckling eller annan bedömning av den egna
arbetsinsatsen. 694 kvinnor och 3 235 män deltog.
Medarbetar-
undersökningar
Under året genomfördes medarbetarundersökningar vid
19 enheter (24). Exempel på synpunkter och önskemål som
framfördes av medarbetarna rörde personlig utveckling,
måltider, utbildning, intern kommunikation, lagarbete och
planering av arbetstiden.
Balans mellan
arbete och fritid
Ledighet av familjeskäl kan vara föräldraledighet och vård
av närstående. Inom koncernen förekommer dessa typer av
ledigheter enligt lagstiftningen i respektive land.
STYRELSEN
Kvinnor 50%
Män 50%
KONCERNLEDNING
n 100%
Kvinnor 0%
LEDNINGSGRUPPER KONCERNBOLAG
Män 73%
Kvinnor 27%
ANSTÄLLDA PER LAND
USA 30%
Belgien 1%
Sri Lanka 23%
Mexiko 8%
Tyskland 8%
Kina 7%
Sverige 6%
Tjeckien 5%
Storbritannien 4%
Spanien 4%
Italien 4%
SOCIALT ANSVAR
109
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Område Resultat och kommentarer
HÄLSA OCH
SÄKERHET – Mål
Visionen är att det inte ska inträffa några olyckor på arbets-
platserna. Målet är att antalet olyckor ska minska. System för
incidentrapportering (near misses) ska finnas vid samtliga verk-
samheter.
Dödsolyckor Ingen dödsolycka för egna medarbetare (1) inträffade under
året. Ingen dödsolycka för entreprenörer inträffade under året.
Olyckor med
frånvaro (LWC)
Under året inträffade 122 arbetsplatsolyckor (126) med minst en
dags frånvaro. 5 entreprenörer (4) råkade ut för olyckor. Cirka
33 procent (30) av enheterna rapporterade noll olyckor under
året. I ett femårsperspektiv är olycksfallsfrekvens (LWC/miljon
arbetade timmar) oförändrad.
Förlorade
arbetsdagar
(LWD)
Arbetsolyckorna orsakade en sammanlagd frånvaro på
2 502 dagar (2 790).
Arbetsrelaterade
sjukdomar
Två fall av sjukdomar som rör hud och andningsorgan (allergi,
eksem), 9 fall som rör skelett och muskler, samt ett fall av
psykosomatisk sjukdom registrerades under året.
Skyddskommitté Skyddskommittéer, som är viktiga i det förebyggande arbetet,
finns vid 94 procent (94) av anläggningarna.
Near misses System för incidentrapportering (near misses) är införda vid
83 procent av anläggningarna (81). Under året registrerades
422 risksituationer (439) vilket i många fall resulterade i före-
byggande åtgärder.
Certifierade
ledningssystem
för arbetsmiljö
Ledningssystem för arbetsmiljö finns i någon form vid samtliga
koncernbolag och i många fall bygger systemen direkt på krav i
landets lagstiftning. I 4 fall (4) har bolaget valt att certifiera sig
enligt ISO 45001 (Storbritannien, UK, Tjeckien).
Utbildning i
hälsa och
säkerhet
Utbildningar i hälsa och säkerhet genomförs vid enheterna och
uppgick under året till 7 timmar per anställd (12). Nyanställda
är en viktig målgrupp. Första hjälpen, ergonomi, hantering av
farliga ämnen är några exempel på vad som tas upp vid utbild-
ningarna.
Riskanalyser,
arbetsmiljö-
mätningar,
medicinska
undersökningar
Vid 90% av enheterna genomfördes under året arbetsmiljö-
mätningar (exempelvis buller, damm och kemiska ämnen),
riskanalyser, och medicinska undersökningar (exempelvis
hörseltest).
Inspektioner
av arbetsmiljö-
myndigheter
Inom arbetsmiljöområdet inspekterades 16 enheter (17) av
arbetsmiljömyndigheterna. Förbättringsåtgärder genomfördes
enligt myndigheternas krav.
Överträdelser av
arbetsmiljölag-
stiftningen
Inga överträdelser av arbetsmiljölagstiftningen (3) registrerades
under året.
Incitaments-
program
Ungefär 40 procent av produktionsenheterna (49) har infört
belöningsprogram för goda insatser kring hälsa, säkerhet och
miljö.
MÄNSKLIGA
RÄTTIGHETER
Under året registrerades 0 avvikelser (0) vid koncernens enheter, eller hos leverantörerna, som kan hänföras till mänskliga
rättigheter.
Föreningsfrihet Samtliga anställda har rätt att företrädas av fackföreningar, liksom rätt till kollektivavtal. I medeltal var 22 procent av de
anställda fackligt representerade via kollektivavtal. Vid enskilda enheter varierar anslutningsgraden mellan 0 och 100 procent.
I Kina gäller enligt lag vissa begränsningar i föreningsfriheten.
Barnarbete,
tvångsarbete
0 fall av barnarbete och tvångsarbete (0) registrerades. Detta inkluderar även leverantörer.
Jämställdhet och
motverkande av
diskriminering
Formella jämställdhetsplaner finns vid 42 procent (70) av enheterna och under året genomförde 19 enheter (27) åtgärder
som främjar jämställdhet, exempelvis i samband med rekrytering och anställning av funktionsnedsatta medarbetare. 5 fall
(2) av diskriminering registrerades under året.
Våld och
trakasserier
11 incidenter med våld och trakasserier registrerades under året.
Förlorade arbetsdagar/miljon
arbetade timmar
Arbetsolycksfall/miljon
arbetade timmar
ARBETSOLYCKOR
Förlorade arbetsdagar/miljon
arbetade timmar
Arbetsolycksfall med frånvaro/
miljon arbetade timmar
REGISTRERADE INCIDENTER
(NEAR MISSES)
Tunga lyft,
repetitivt
arbete 11%
Fall och halk-
olyckor 23%
Maskiner och
utrustningar
32%
Farliga ämnen 6%
Skär- och
brännskador
och andra
orsaker 28%
ORSAKER TILL ARBETSOLYCKOR
Maskiner,
utrustningar
27%
Tunga lyft, repetitivt
arbete 25%
Fall- och
halk olyckor
29%
Farliga ämnen 1%
Skär- och bränn-
skador och liknande
orsaker 18%
SOCIALT ANSVAR
110
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Åtgärder under året
Koncernens uppförandekod och policys (Materializing Our
Values) ger vägledning till koncernbolagen och det praktiska
genomförandet sker i huvudsak vid produktionsenheterna.
Som framgår av tabellen ovan genomfördes under året ett
stort antal åtgärder som rör den egna arbetskraften, exempel-
vis utbildningsinsatser, möten i skyddskommittéer, arbets-
miljömätningar, medarbetarundersökningar och mycket
annat. Detta visar ett engagerat och systematiskt arbete i
frågor som rör personalens välbefinnande, motivation och
säkerhet.
Inom vissa områden pekar utfallet på förhållanden som
kräver större uppmärksamhet, exempelvis har nyckeltalet
för arbetsolyckor under de senaste fem åren i stort sett varit
oförändrat, personalomsättningen var hög vid vissa enheter,
samt att ett ökat antal fall av diskriminering, trakasserier
och våld registrerades jämfört med tidigare år. Investering-
arna i förbättrad arbetsmiljö uppgick till cirka 27 msek.
Planerade åtgärder, kostnader och investeringar
Att attrahera och behålla engagerade medarbetare är en
grundläggande förutsättning för framgångsrik affärsverk-
samhet. Åtgärderna för att bidra till medarbetarnas till-
fredsställelse med arbetet, personlig utveckling, lön och
karriärmöjligheter är därför fortsatt viktiga. Detsamma
gäller aktiviteter som bidrar till ökad jämställdhet och
skydd av mänskliga rättigheter.
Förebyggande insatser för att skapa säkrare arbetsmiljöer
kommer att fortsätta under överskådlig framtid. För att
uppnå nollvisionen att inga arbetsrelaterade olyckor ska
uppstå krävs systematiskt arbete, exempelvis genom tekniska
åtgärder, utbildning och uppföljning. Investeringar och
kostnader på kort- och medellång sikt är inte kartlagda men
bedöms hamna på jämförbar nivå jämfört med tidigare år.
Arbetstagare i värdekedjan
Koncernens värderingar och ambitioner kring säker arbets-
miljö och mänskliga rättigheter ska tillämpas i värdekedjan.
I Materializing Our Values åtar vi oss att informera leveran-
törer och andra affärspartners om koncernens uppförande-
kod och kraven i Supplier Sustainability Guideline (Rikt-
linjer för leverantörer). Vi åtar också oss att utvärdera
leverantörernas hållbarhetsarbete.
Väsentlighetsanalys
I väsentlighetsanalysen (sid. 91) klassificeras följande
områden i anslutning till Arbetstagare i värdekedjan:
• Bidra till hållbar utveckling i värdekedjan.
Bidra till jämställdhet och mänskliga rättigheter.
Resultatet av analysen blir att ovanstående områden klassi-
ficeras som viktiga/mycket viktiga och hamnar enligt
koncernens terminologi inom kategorierna ”Grundläggande
områden” och ”Utvecklingsområden”.
Riktlinjer för leverantörer
Koncernen har tusentals leverantörer i bland annat USA,
Europa och Asien. Viktiga råvaror är polymerer, kemiska
ämnen, tillsatsämnen, metaller, lösningsmedel, förpack-
ningar och färger. Inköpen bygger på en gemensam process
men är decentraliserad till de operativa enheterna. Undan-
tag görs där inköp på affärsområdes- eller koncernnivå ger
kostnadsfördelar. Detta gäller exempelvis polymerer och
tillsatsämnen.
Koncernens riktlinjer för leverantörer inom hållbar
utveckling (Supplier Sustainability Guideline) syftar till att
följa upp och engagera leverantörerna utan att skapa en allt-
för betungande administrativ arbetsbörda. I korthet innebär
riktlinjerna följande:
Alla leverantörer ska informeras om vår uppförandekod
och förväntas införa likvärdiga åtaganden i sina organisa-
tioner.
Leverantörer som uppfyller specifika kriterier, exempelvis
förknippas med potentiella risker inom hållbar utveckling,
ska genomföra en självdeklaration. Deklarationen görs på
en digital plattform. I deklarationen intygar leverantören
att den följer relevant lagstiftning, arbetar systematiskt
med frågor som rör miljö och arbetsmiljö, främjar
mänskliga rättigheter, samt motverkar korruption.
I de fall där vi känner osäkerhet inför leverantörens
hållbarhetsarbete, eller identifierat betydande risker,
genomförs riktade revisioner.
Åtgärder under året
Som en del av den interna insamlingen av data till hållbar-
hetsrapporten ska samtliga koncernbolag ta ställning till
frågor kring mänskliga rättigheter i leverantörsledet. Under
året rapporterades inte några avvikelser.
Under 2023 genomfördes 1 700 leverantörsutvärderingar
(682) via frågeformulär och 42 revisioner eller platsbesök
genomfördes (35). Sedan Supplier Sustainability Guideline
infördes har fler än 15 000 leverantörer tagit del av
koncernens riktlinjer (Steg 1). I Steg 2 uppmanas utvalda
leverantörer att göra en självdeklaration. Mer än 50 procent
(baserat på inköpskostnaderna) har gjort detta och intygat
att de accepterar koncernens uppförandekod. Utvärderingarna
har inte orsakat några investeringar under året.
Planerade åtgärder, kostnader och investeringar
Vi planerar att uppdatera Supplier Sustainability Guideline
under 2024 och förstärka insamlandet av hållbarhetsinfor-
mation. Detta gäller framför allt första ledet av leverantörer.
Vi förväntar oss inte att investeringar och kostnader blir
betydande.
Påverkade samhällen
I Materializing Our Values åtar vi oss att påverkan och
störningar i närområdet till produktionsanläggningarna
ska minimeras. Vidare har koncernen målsättningen att vara
en god samhällsmedborgare och bidra till positiv samhälls-
utveckling på de platser där vi bedriver verksamhet.
Väsentlighetsanalys
I väsentlighetsanalysen (sid. 91) klassificeras följande
områden i anslutning till Påverkade samhällen:
Minska utsläppen och undvika störningar (buller, lukt,
stoft).
• Aktivt samhällsengagemang.
SOCIALT ANSVAR
111
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Resultatet av analysen blir att ovanstående områden klassi-
ficeras som viktiga och hamnar enligt koncernens termino-
logi inom kategorin ”Grundläggande områden”.
Påverkan på samhällen
Vi har inte identifierat någon negativ inverkan på ursprungs-
befolkningar som orsakas av koncernens produktions-
anläggningar eller produkter. Vad det gäller uppströms i
leverantörskedjan är det sannolikt att viss negativ inverkan
orsakas av första ledet av leverantörer. Påverkan via ut-
vinning och framställning av vissa råvaror kan inte heller
uteslutas. För närvarande har vi inte genomfört någon
detaljerad riskanalys kring detta.
Vad det gäller påverkan och störningar på närboende till
produktionsenheterna så inträffar det vid enstaka tillfällen
utsläpp av stoft eller luktande ämnen. Orsakerna kan vara
ett haveri i ett stoftfilter eller någon annan teknisk omstän-
dighet. Tillfälliga bullerstörningar kan också inträffa. Sett i
ett femårsperspektiv har vi sammanlagt fått 19 klagomål
från närboende. Under 2023 inkom ett klagomål kring
buller. Ambitionen är att alltid så snabbt som möjligt
genomföra förbättringsåtgärder. Utsläppen till luft och
vatten från produktionsanläggningarna är små och
bedömningen är att detta inte orsakar någon negativ
påverkan på människors hälsa.
Åtgärder under året
Vi deltar aktivt i samhället, exempelvis genom samarbeten
med universitet, studiebesök från skolor, ”öppet hus” för
medarbetare och familjer, samt ekonomiskt stöd till hälso-
vård, idrott och kultur. Under 2023 kan följande aktiviteter
nämnas:
• Vid 12 anläggningar genomfördes ”öppet hus” med sam-
manlagt omkring 860 deltagare.
Nio av enheterna genomförde aktiviteter med lokala
skolor, exempelvis kunskapsutbyte och information om
verksamheten. Ungefär 690 elever och lärare deltog i
dessa aktiviteter.
Drygt 15 enheter deltog i undervisning och utvecklings-
projekt med universitet, exempelvis examensarbeten,
praktikplatser och forskningsprojekt. RheTech LLC del-
tog i samarbete mellan universitet och näringsliv (Center
for Bioplastics and Biocomposites) kring hållbara lös-
ningar för industriföretag, exempelvis biokompositer.
Koncernbolaget almaak samarbetar med forskare vid IKT
(Institut für Kunststofftechnik, Stuttgart) kring biobaserade
råvaror inom ramarna för projektet BeBIO2. Sedan länge
samarbetar koncernen med ”International Institute for
Industrial Environmental Economics (IIIEE)” vid Lunds
universitet i Sverige.
• Ett tiotal av enheterna deltar i lokala och nationella nät-
verk och branschorganisationer kring hållbar utveckling,
exempelvis kring standardisering, utveckling av fordon
med nettonollutsläpp (Polestar Project), klimatföränd-
ringar (Carbon Literacy Project) och användning av bio-
baserade råvaror (Nordic Bioplastic Organization).
Italienska Mesgo anordnade en uppskattad ”Sustainability
Day” för leverantörer och kunder.
Koncernen bidrar med ekonomiskt stöd till lokala skolor,
sjukvård, sport och sociala aktiviteter. I många fall är
åtagandet långsiktigt och något som engagerar koncernens
medarbetare.
Fördelat ekonomiskt värde
Koncernen skapar ekonomiskt värde som fördelas mellan
olika intressenter, bland annat de lokalsamhällen där vi har
verksamhet. Det rör sig om anställda (löner och förmåner),
aktieägare (utdelning), kreditgivare (räntekostnader) och
samhället (skatt). Under 2023 fördelades 5 193 msek
(5 354). Leverantörskostnader är inte inräknade.
Konsumenter och slutanvändare
Koncernens direkta kontakter med konsumenter och slut-
användare är mycket begränsade. De färdiga polymerbland-
ningarna från HEXPOL Compounding köps av industrikunder
som vanligtvis bearbetar materialet vidare. Kunderna finns
exempelvis hos tillverkare av komponenter till fordons-,
verkstads- och byggindustrin. De polymera materialen
hamnar i tusentals olika applikationer hos slutkunderna,
ofta efter en produktionskedja i flera led som leder fram till
användningen i en slutprodukt.
Produkter från HEXPOL Engineered Products utgörs
framför allt av hjul och däck (gummi, polyuretan, termo-
plaster), packningar till värmeväxlare, samt profiler till
tätningar (exempelvis till fönster). Positionen i värdekedjan
kommer därför närmare slutkunden.
Väsentlighetsanalys
I väsentlighetsanalysen (sid. 91) klassificeras följande
områden i anslutning till Konsumenter och slutanvändare:
Bidra till hållbar utveckling i värdekedjan.
Använda naturresurser effektivt och cirkulärt (material,
avfall).
Uppfylla legala krav.
2023 2022 2021 2020 2019
Anställda 2 913 2 443 2 073 1 994 2 069
Aktieägare 1 244 2 066 792 792 774
Kreditgivare 214 84 31 41 48
Samhället 822 761 673 446 466
Totalt 5 193 5 354 3 569 3 273 3 357
FÖRDELAT EKONOMISKT VÄRDE BLAND INTRESSENTER, MSEK
SOCIALT ANSVAR
112
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Resultatet av analysen blir att ovanstående områden klassi-
ficeras som viktiga och hamnar enligt koncernens termino-
logi inom kategorierna ”Grundläggande områden” och
”Utvecklingsområden”.
Kundkrav inom hållbar utveckling
Under ett tioårsperspektiv har kundernas aktiviteter inom
hållbar utveckling förändrats och kundkraven omfattar
numera många olika områden. Vissa krav har sitt ursprung
i miljölagstiftningen, exempelvis legala krav på säkerhets-
datablad för produkter (MSDS) och efterlevnad av kemikalie-
lagstiftningen REACH. Andra krav återspeglar kundernas
ökade ambitioner inom hållbar utveckling. Intresset för
produkter som innehåller biobaserade och/eller återvunna
råvaror har ökat och frågor som rör produkternas koldioxid-
avtryck har blivit allt vanligare.
Åtgärder under året
Vid 29 produktionsanläggningar genomförde kunderna
utvärderingar av vårt hållbarhetsarbete via revisioner och
frågeformulär. Resultaten av utvärderingarna blev som hel-
het goda men vid ett par enheter har förbättringsåtgärder
genomförts.
Under året utnyttjade ett ökat antal kunder rapporterings-
systemet CDP (Carbon Disclosure Project) för att få detaljerad
information om koldioxidavtrycket vid tillverkningen av
deras produkter vid våra produktionsanläggningar. Kunderna
använder sig också av andra oberoende utvärderingsplatt-
formar, exempelvis Ecovadis där en enhet inom koncernen
fick betyget ”Bronze”, sex enheter belönades med ”Silver”
och en enhet erhöll ”Gold”.
Som stöd för kunder att välja polymerblandningar med
lägre klimatavtryck har beräkningsverktyget ”Product Carbon
Footprint Calculator” lanserats. Med hjälp av verktyget eller
andra beräkningsmetoder har koldioxidavtrycket för drygt
650 produkter beräknats. Livscykelanalyser (LCA) har
genomförts för några produkter. För fem produkter har miljö-
varudeklarationer (EPD) tagits fram. För mer information
om projekt kring miljöanpassad produktutveckling se sid-
orna 33 och 103-104.
Planerade åtgärder, kostnader och investeringar
De åtgärder som redovisas ovan kommer att fortsätta under
överskådlig framtid och sannolikt att öka. Investeringar och
kostnader har ännu inte uppskattats.
Affärsetik
Bolagets affärsprinciper ska kännetecknas av integritet,
ansvar och god etik – grundläggande principer som vi delar
med leverantörer, kunder och andra intressenter som
berörs av vår verksamhet. Förebyggande av korruption är
ett område med hög prioritet. Materializing Our Values,
som bland annat baseras på principerna i Global Compact,
ger stöd åt medarbetarna och skapar förtroende i samspelet
med kunder och andra intressenter.
Väsentlighetsanalys
I väsentlighetsanalysen (sid. 91) klassificeras följande områ-
den i anslutning till Affärsetik:
God affärsetik och motverka korruption.
Bidra till hållbar utveckling i värdekedjan.
Uppfylla legala krav.
Resultatet av analysen blir att ovanstående områden klassi-
ficeras som viktiga och hamnar enligt koncernens termino-
logi inom kategorierna ”Grundläggande områden”,
”Utvecklingsområden” och ”Fokusområden”.
Affärsetik och motverkande av korruption
I enlighet med Materializing Our Values och den tionde
principen i Global Compact, ska affärsprinciperna känne-
tecknas av integritet och ansvarstagande. För ett globalt
företag är dessa frågor komplexa och synen på vad som är
normala affärsprinciper varierar mellan olika länder och
kulturer. Inom koncernen används följande metoder för att
styra och följa upp etikfrågorna:
• Materializing Our Values gäller alla och ledningarna för
koncernens bolag har ansvaret att föra värderingarna
vidare inom sina organisationer. För relevanta befatt-
ningshavare finns ett utbildningsprogram.
Krav och förväntningar, % 2023 2022 2021 2020 2019
Införande av ISO 14001 69 66 51 45 54
Utfasning av farliga kemiska ämnen 38 40 31 36 50
Efterlevnad av kemikalielagstiftningen REACH 25 28 11 18 37
Miljödeklaration av produkter 50 43 33 36 61
Biobaserade och återvunna råvaror 40 53 24 27 26
Information om produkternas koldioxidavtryck 33 30 20 23 22
Uppförandekod 56 68 56 45 63
Konfliktmineraler 69 74 58 61 65
Uppförandekod i leverantörskedjan 35 32 47 20 46
PROCENT AV ANTALET PRODUKTIONSENHETER SOM RAPPORTERAR
HÅLLBARHETSRELATERADE KRAV FRÅN KUNDER
SOCIALT ANSVAR
113
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Vi följer löpande upp kostnader, utgifter och intäkter.
Bolaget är särskilt uppmärksamt på etiska frågor i relatio-
ner med affärspartners. Normal affärssed i varje land ska
beaktas, men om affärsprinciperna inte stämmer överens
med uppförandekoden så ska vi avstå från affären eller
vidta andra relevanta åtgärder. Leverantörer måste dekla-
rera att de efterlever vår uppförandekod.
Med hjälp av checklistor från Global Compact genomförs
årliga utvärderingar av hur koncernbolagen arbetar för
att förebygga korruption, samt hur de efterhand förbätt-
rar de förebyggande åtgärderna.
Whistleblowing
Efterlevnaden av Materializing Our Values följs upp genom
interna kontroller. Medarbetare uppmanas att rapportera
misstänkta överträdelser till sina chefer eller andra led-
ningsrepresentanter. Om det inte är tänkbart eller möjligt
att rapportera till en överordnad, eller om det inte tas på
allvar, finns möjligheten att via whistleblowing (visselblås-
ningspolicy) anonymt lyfta de misstänkta överträdelserna
för extern bedömning. Detta kan göras genom att skicka ett
email till en oberoende organisation. HEXPOL tolererar
inte repressalier mot en person som i god tro framför klago-
mål eller misstankar om brott mot uppförandekoden.
Område Resultat och kommentarer
GOD AFFÄRS-
ETIK – mutor,
korruption,
kartellbildning
0 fall (0) av mutor, korruption eller kartellbildning registrerades under året.
Utbildnings-
insatser
Drygt 3 000 medarbetare, varav 1 120 nyanställda, deltog under året i utbildningsinsatser kring Materializing Our Values.
Vid ungefär 80 procent av enheterna genomfördes riktade utbildningsinsatser kring antikorruption, konkurrensrätt,
kontrakthantering och andra relevanta ämnen. Sammanlagt deltog cirka 840 personer.
Intern
utvärdering
Ledningarna för samtliga produktionsenheter genomförde självutvärderingar kring antikorruption enligt checklistor från
Global Compact. Resultaten från 2023 visar att koncernbolagen:
Utgår från åtagandena i Materializing Our Values i det interna policyarbetet. Ungefär 80 procent (30) av bolagen har
utöver detta infört en mer detaljerad lokal policy.
Deklarerar nolltolerans mot mutor.
Genomför utbildning och information i ämnen som är relevanta för att motverka korruption och främja god affärsetik.
Har identifierat befattningar där det kan finnas risk för korruption.
Har infört rutiner kring utbetalningar, gåvor och donationer.
Kräver att berörda medarbetare skriftligt bekräftar att de följer principerna kring motverkande av korruption. Har infört
sanktionssystem om avvikelser konstateras.
Har infört rutiner för uppföljning av åtgärderna mot korruption.
Informerar leverantörerna om principerna för att motverka korruption och avslutar avtal med leverantörer om principerna
inte följs.
Whistleblowing
– antal fall
Under 2023 inkom 1 rapport (2) för vidare handläggning och utredning. Relevanta åtgärder har vidtagits där det varit moti-
verat. I de fall ärenden har avskrivits har det varit på grund av bristande relevans eller otillräckligt underlag.
SOCIALT ANSVAR
Åtgärder under året
Som framgår av tabellen ovan genomfördes utbildningsin-
satser för nyanställda samt för befattningar där det kan fin-
nas risk för korruption och andra former av brister i
affärsetik. I koncernbolagens självutvärdering anser huvud-
delen av bolagsledningarna att de arbetat med de affärs-
etiska frågorna med samma ambitionsnivå som tidigare år.
Tre bolag anger att de förstärkt insatserna inom området.
Planerade åtgärder, investeringar och kostnader
Åtgärder som främjar god affärsetik kommer att vara
mycket viktiga och nytt koncernövergripande utbildnings-
program kommer att lanseras under 2024. Kostnaderna för
utbildningsinsatsen har inte beräknats då denna genomförs
inom ramarna för den ordinarie arbetstiden.
114
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
GRI Index
Organisationen bakom GRI (Global Reporting Initiative)
har fastställt frivilliga övergripande standarder för hur företag
och andra organisationer ska rapportera om sina aktiviteter
inom hållbar utveckling. Redovisning enligt GRI ska ha
fokus på hållbarhetsaspekter som är väsentliga för organisa-
tionen och dess intressenter. Den ska omfatta såväl positiva
som negativa aspekter. Enligt kraven i GRI publicerar HEXPOL
ett index som visar de standarder och de upplysningar
(disclosures) som ingår i hållbarhetsredovisningen. Sid-
hänvisningarna avser HEXPOL:s års- och hållbarhets-
redovisning 2023.
Uttalande om användning: HEXPOL rapporterar enligt
GRI Standards för perioden 1 januari 2023 till 31 december
2023.
Användning av GRI: Universal Standard.
Tillämpliga GRI Standarder: GRI 1 (Foundation 2021),
GRI 2 (General Disclosures), GRI 3 (Material Topics) samt
ämnesspecifika standarder (Topic Standards).
GRI Standard/
Annan källa Upplysningar
Sida/kommentar
Utelämnad information
GRI 2: General
Disclosures 2021
2-1 Detaljer om organisationen 3, 14–15, 22
2-2 Enheter som inkluderas i hållbarhetsredo-
visningen
121–122
2-3 Redovisningsperiod, redovisningscykel och
kontaktuppgifter
121
2-4 Korrigeringar från tidigare redovisningar 121
2-5 Externt bestyrkande 121
GRI Standard/
Annan källa Upplysningar
Sida/kommentar
Utelämnad information
GRI 2: General
Disclosures 2021
2-9 Struktur för styrning och sammansättning 45–49
2-10 Nominering och urval av styrelse 46–47
2-11 Styrelseordförande 47
2-12 Styrelsens och företagsledningens roll i
hanteringen av påverkan på miljö, ekonomi och
människor
48, 89–90
2-13 Delegering av ansvar för att hantera
påverkan på miljö, människor och ekonomi
90
GRI Standard/
Annan källa Upplysningar
Sida/kommentar
Utelämnad information
GRI 2: General
Disclosures 2021
2-6 Aktiviteter, värdekedja och andra affärs-
relationer
3, 7, 23–27, 89
2-7 Anställda 108
2-8 Arbetskraft som inte är anställd 108 Koncernen använder lokala entreprenörer
men har inget system för att följa upp antalet
personer. Antalet arbetsolyckor som rör entre-
prenörer följs upp och ingår i hållbarhetsredo-
visningen.
1. ORGANISATIONEN OCH DESS PRINCIPER FÖR REDOVISNING
3. GOVERNANCE
2. AKTIVITETER OCH MEDARBETARE
115
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
GRI Standard/
Annan källa Upplysningar
Sida/kommentar
Utelämnad information
GRI 2: General
Disclosures 2021
2-14 Styrelsens roll i hållbarhetsredovisningen 89
2-15 Intressekonflikter 47
2-16 Kommunikation av allvarliga händelser till
styrelsen
89
2-17 Styrelsens samlade kunskap om hållbar
utveckling
52
2-18 Utvärdering av styrelsens prestation
avseende hållbar utveckling
47
2-19 Principer för ersättning 37–39
2-20 Process för att fastställa ersättning 39
2-21 Kvot mellan den högst betalda personen
i organisationen och medelersättningen för
samtliga anställda
64–65
GRI Standard/
Annan källa Upplysningar
Sida/kommentar
Utelämnad information
GRI 2: General
Disclosures 2021
2-22 Uttalande om strategin för hållbar utveckling 93
2-23 Åtaganden i policyer 88
2-24 Tillämpning av åtaganden i policyer 88
2-25 Processer för att återställa negativ
påverkan
96–97, 101–106,
110–113
2-26 Mekanismer för att söka rådgivning och
väcka frågor
111–113
2-27 Efterlevnad av lagar och regler 90, 99, 109, 113,
126
2-28 Medlemskap i organisationer 88, 111
GRI Standard/
Annan källa Upplysningar
Sida/kommentar
Utelämnad information
GRI 2: General
Disclosures 2021
2-29 Metod för intressentdialog 92
2-30 Kollektivavtal 109
4. STRATEGI, POLICYER OCH TILLÄMPNINGAR
5. INTRESSENTRELATIONER
GRI Standard/
Annan källa Upplysningar
Sida/kommentar
Utelämnad information
GRI 3: Material
Topics 2021
3-1 Process för att identifiera väsentliga
områden
91–92
3-2 Förteckning över väsentliga områden 91
MILJÖ
GRI 3: Material
Topics 2021
3-3 Hantering av väsentliga områden 94–106
GRI 301:
Materials 2016
301-1 Användning av material
301-2 Användning av återvunna material
103–105, 104
6. VÄSENTLIGA OMRÅDEN
GRI INDEX
116
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
GRI Standard/
Annan källa Upplysningar
Sida/kommentar
Utelämnad information
GRI 302: Energy
2016
302-1 Energianvändning inom organisationen
302-3 Energiintensitet
302-4 Minskning av energianvändning
302-5 Minskning av energianvändning i produkter
och tjänster
95
95
95–96
94
GRI 303: Water
and effluents
2018
303-3 Vattenuttag
303-5 Vattenanvändning
102
102
GRI 304: Biodi-
versity 2016
304-2 Betydande påverkan på biodiversitet 102–103
GRI 305:
Emissions 2016
305-1 – 305-7 Utsläpp av växthusgaser och
andra utsläpp
96, 101 Utsläppen för en begränsad del av verksam-
heten redovisas. Totala Scope 3-utsläppen
håller på att kartläggas.
GRI 306: Effluents
and waste 2016
306-1 Utsläpp till vatten
306-2, 306-3, 306-4 Avfall, spill samt transport
av farligt avfall
101
104–105
GRI 308: Supplier
environmental
assessment
308-1 Nya leverantörer som granskats mot
miljökriterier
110
MEDARBETARE
GRI 403: Occupa-
tional health and
safety 2018
403-1 – 403-2, 403-4 - 403-6, 403-8 - 403-9
Ledningssystem, riskanalyser, deltagande,
utbildning, olycksfall
109
GRI 404: Training
and education
2016
404-1, 404-3 Utbildningstimmar per anställd,
utvecklingssamtal
108
GRI 405: Diversity
and equal oppor-
tunity 2016
405-1 Sammansättning av styrelse, ledning och
anställda
405-2 Kvot ersättning män och kvinnor
108
108
GRI 406: Non-
discrimination
406-1 Incidenter av diskriminering och vidtagna
åtgärder
109
EKONOMI OCH SAMHÄLLE
GRI 201: Econo-
mic performance
2016
201-1 Skapat ekonomiskt värde 111
GRI 205: Anti-
corruption 2016
205-2 – 205-3 Kommunikation och träning.
Incidenter och vidtagna åtgärder
112–113
GRI 206:
Anti-competitive
behavior 2016
206-1 Legala åtgärder kring konkurrensfrågor 113
GRI 413: Local
communities 2016
413-1 Deltagande i lokala samhällsaktiviteter 110–111
GRI INDEX
117
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Tio principer kring ansvarsfullt
företagande
HEXPOL anslöt sig under 2017 till FN:s initiativ för
ansvarsfullt företagande, Global Compact. Koncernen blev
därmed en del av ett världsomspännande nätverk som idag
består av mer än 22 000 företag och organisationer, varav
fler än 550 i Sverige. Koncernen deltar som Signatory.
Genom Global Compact stöder bolaget tio grundläggande
principer inom mänskliga rättigheter, arbetsvillkor, miljö-
hänsyn och motarbetande av korruption. De tio principerna
grundar sig på olika FN-konventioner, exempelvis deklara-
tionen om mänskliga rättigheter samt konventionen mot
korruption. Numera ansluter också de globala mål som FN
presenterade hösten 2015 till Global Compact. Under 2016
kopplade HEXPOL koncernmålen till de globala målen.
Global Compact GRI-indikatorer
MÄNSKLIGA RÄTTIGHETER
1. Företagen ska stödja och respektera internationellt proklamerade mänskliga rättigheter 103-2, 412-2, 413-1
2. Företagen ska försäkra sig om att de inte är delaktiga i kränkningar av mänskliga rättigheter 103-2, 414-1
ARBETSVILLKOR
3. Företagen ska upprätthålla föreningsfrihet och erkänna rätten till kollektiva förhandlingar 103-2, 102-41, 407-1
4. Företagen ska verka för avskaffande av alla former av tvångsarbete 103-2, 409-1
5. Företagen ska verka för avskaffande av allt barnarbete 103-2, 408-1
6. Företagen ska verka för avskaffande av all diskriminering vid anställning och yrkesutövning 103-2, 102-8, 406-1
MILJÖ
7. Företagen ska stödja försiktighetsprincipen vad gäller miljörisker 103-2, 102-11, 301-1
8. Företagen ska ta initiativ för att främja större miljömässigt ansvarstagande 103-2, 301-1, 302-4, 302-5
9. Företagen ska uppmuntra utveckling och spridning av miljövänlig teknik 103-2, 301-2, 302-4, 305-5
KORRUPTION
10. Företagen ska motarbeta alla former av korruption, inklusive utpressning och bestickning 103-2, 102-16, 205-2, 205-3
Communication on Progress (COP)
Det är ett krav att organisationer som anslutit sig till Global
Compact ska göra en årlig redovisning (Communication on
Progress; COP) av hur man uppfyller de tio principerna. För
att förenkla Communication on Progress utnyttjar vi GRI
Standards och i korsreferenstabellen nedan framgår det
vilka indikatorer som är relevanta i sammanhanget.
Global Compact
118
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Taxonomin för miljömässigt hållbara investeringar är en av
åtgärderna i EU:s handlingsplan för finansiering av hållbar
tillväxt och syftar till att EU skall uppnå fastställda miljömål
om grön omställning och klimatneutralitet till 2050. Taxo-
nomin ger möjlighet att identifiera och jämföra investeringar
som är nödvändiga för att nå en hållbar ekonomi. Avsikten är
att den ska ligga till grund för framtida standarder och
märkning av hållbara finansiella produkter. Bolag med mer
än 500 anställda ska redovisa omsättning, kapitalinveste-
ringar och operativa kostnader i enlighet med taxonomin.
Följande gäller enligt taxonomin:
Bidra till miljömål – För att vara hållbar enligt förord-
ningen ska verksamheten väsentligt bidra till minst ett av
de sex miljömål som är angivna i taxonomin. Bidraget
kan ske genom interna åtgärder, och/eller att bolagets
produkter underlättar för en intressent att bidra till något
av miljömålen.
Inte motverka miljömål – Uppfyllandet av ett eller flera
av taxonomins miljömål får inte motverka de övriga
miljömålen.
Uppfylla grundläggande principer och normer – Här
avses konventioner och riktlinjer kring bland annat
arbetsmiljö och mänskliga rättigheter.
Ansluta till tekniska kriterier – För att en aktivitet eller
produkt ska kunna betraktas som hållbar finns det inom
taxonomin angivna specifikationer och kriterier.
MSEK % J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N %
E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheternas omsättning (A.1)
0
Varav möjliggörande verksamheter E
Varav omställningsverksamheter T
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Omsättningen hos de verksamheter som om-
fattas av taxonomin men som inte är miljö-
mässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
0
Omsättningen för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1 + A.2)
0
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättningen hos verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
22 046 100
TOTALT (A+B) 22 046 100
Den totala omsättningen motsvarar nettoförsäljningen
i koncernens årsredovisning.
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska
verksamheter
Kod
Omsättning
Andel av omsättningen år 2023
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Minimiskyddsåtgärder
Andel förenliga med taxonomikraven
(A.1.) eller som omfattas av taxono-
mikraven (A.2.) omsättning,
år 2022
Kategori möjliggörande verksamhet
Kategori omställningsverksamhet
ANDEL AV OMSÄTTNING
EU:s taxonomi
Andel av omsättningen/total omsättning
Område
Taxonomiförenlighet
per mål
Mål som omfattas av
taxonomin
CCM 0 % 0 %
CCA 0 % 0 %
WTR 0 % 0 %
CE 0 % 0 %
PPC 0 % 0 %
BIO 0 % 0 %
119
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
MSEK % J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N %
E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheternas omsättning (A.1)
0
Varav möjliggörande verksamheter E
Varav omställningsverksamheter T
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Kapitalutgifter för de verksamheter som om-
fattas av taxonomin men som inte är miljö-
mässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
0
Kapitalutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1 + A.2)
0
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter för verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
968 100
TOTALT (A+B) 968 100
De totala kapitalutgifterna inkluderar investeringar i materiella anläggningstillgångar,
immateriella tillgångar samt nyttjanderättstillgångar före avskrivningar och omvärder-
ingar. Kapitalutgifterna inkluderar även investeringar i materiella anläggningstillgångar,
immateriella tillgångar och nyttjanderättstillgångar som kommer från rörelseförvärv.
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH) Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska
verksamheter
Kod
Kapitalutgifter
Andel av kapitalutgifterna år 2023
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Minimiskyddsåtgärder
Andel förenliga med taxonomikraven
(A.1.) eller som omfattas av taxono-
mikraven (A.2.) kapitalutgifter,
år 2022
Kategori möjliggörande verksamhet
Kategori omställningsverksamhet
ANDEL AV KAPITALUTGIFTER (CAPEX)
Andel av kapitalutgifter/total kapitalutgifter
Område
Taxonomiförenlighet
per mål
Mål som omfattas av
taxonomin
CCM 0 % 0 %
CCA 0 % 0 %
WTR 0 % 0 %
CE 0 % 0 %
PPC 0 % 0 %
BIO 0 % 0 %
EU:S TAXONOMI
För att påverka utvecklingen i riktning mot nettonollutsläpp
av koldioxid lägger förordningen i ett första steg tyngdpunkten
på aktiviteter som har mycket stor betydelse ur klimatsyn-
punkt. EU:s taxonomi är emellertid under utveckling men
förordningen omfattar för närvarande inte alla verksam-
heter och hållbarhetsinitiativ inom näringslivet. Följden av
taxonomins inriktning är att polymerföretag som HEXPOL
inte på något väsentligt sätt omfattas av taxonomins nuva-
rande riktlinjer och kriterier. Andelen ekonomisk aktivitet
som antingen är potentiellt tillämplig (eligible) eller helt
förenlig (aligned) med taxonomin är ingen eller minimal.
Således är koncernens andel av omsättningen som omfattas
av taxonomiförordningen 0 procent. Även andelen av
kapitalutgifterna (CAPEX) och driftskostnaderna (OPEX)
är 0 procent.
Vår uppfattning är att det inom koncernens produkt-
portfölj finns produkter som bidrar till hållbar utveckling.
Genom att tillämpa de hållbarhetskriterier som anges i
tabellen på sidan 33 har vi identifierat ett antal sådana pro-
dukter. Bidraget till hållbar utveckling beskrivs i tabellen.
120
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
EU:S TAXONOMI
Redovisningsprinciper
I brist på regulatorisk vägledning i många avseenden
gällande taxonomin har HEXPOL funnit att det finns ett
brett tolkningsutrymme i flera delar av taxonomin. På
grund av detta har vi gjort egna interna avvägningar vad
gäller tolkningar. De aktuella tolkningarna som gjorts för
2023 kan därför komma att ändras i framtiden om ny väg-
ledning tillkommer och marknadspraxis utvecklas. I den
utvidgning av taxonomin som presenterades under 2023
omfattas aktiviteter som är kopplade hållbarhetsmålen
vatten och marina resurser, cirkulär ekonomi, förebyggande
av förorening, samt biodiversitet och ekosystem. Vår tolk-
ning är att inga av koncernens aktiviteter omfattas av
utvidgningen av taxonomin.
ANDEL AV DRIFTSUTGIFTER (OPEX)
OBLIGATORISK INFORMATION OM KÄRNKRAFTS- OCH FOSSILGASRELATERAD VERKSAMHET
MSEK % J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N %
E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheternas omsättning (A.1)
0
Varav möjliggörande verksamheter E
Varav omställningsverksamheter T
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Driftsutgifter för de verksamheter som om-
fattas av taxonomin men som inte är miljö-
mässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
0
Driftsutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1 + A.2)
0
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter för verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
889 100
TOTALT (A+B) 889 100
De totala driftsutgifterna motsvarar kostnader för forskning och utveckling,
underhåll och reparation samt alla övriga kostnader som rör dagligt underhåll
av materiella anläggningstillgångar.
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska
verksamheter
Kod
Driftsutgifter
Andel av driftsutgifter år 2023
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Minimiskyddsåtgärder
Andel förenliga med taxonomikraven
(A.1.) eller som omfattas av taxono-
mikraven (A.2.) driftsutgifter,
år 2022
Kategori möjliggörande verksamhet
Kategori omställningsverksamhet
Andel av driftsutgifter/total driftsutgifter
Område
Taxonomiförenlighet
per mål
Mål som omfattas av
taxonomin
CCM 0 % 0 %
CCA 0 % 0 %
WTR 0 % 0 %
CE 0 % 0 %
PPC 0 % 0 %
BIO 0 % 0 %
Kärnkraftsrelaterad verksamhet J/N Fossilgasrelaterad verksamhet J/N
Företaget utför, finansierar eller har exponeringar mot forskning,
utveckling, demonstration och utbyggnad av innovativa elproduktionsanläggning-
ar som producerar energi från kärntekniska processer med minimalt avfall från
bränslecykeln.
NEJ Företaget utför, finansierar eller har exponeringar mot
uppförande eller drift av elproduktionsanläggningar som
producerar el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
NEJ
Företaget utför, finansierar eller har exponeringar mot konstruktion och säker
drift av nya kärntekniska anläggningar för att producera el eller processvärme,
inklusive för fjärrvärme eller industriella processer såsom väteproduktion, samt
säkerhetsuppgraderingar av dessa, med bästa tillgängliga tekniker.
NEJ Företaget utför, finansierar eller har exponeringar mot
konstruktion, renovering och drift av kraftvärmeanläggningar
som använder fossila gasformiga bränslen.
NEJ
Företaget utför, finansierar eller har exponeringar för säker drift av befintliga
kärntekniska anläggningar som producerar el eller processvärme, inklusive för
fjärrvärme eller industriella processer såsom väteproduktion från kärnenergi,
samt säkerhetsuppgraderingar av dessa.
NEJ Företaget genomför, finansierar eller har exponeringar
mot konstruktion, renovering och drift av värmealstrings-
anläggningar som producerar värme/kyla med hjälp av
fossila gasformiga bränslen.
NEJ
121
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Omfattning
Koncernens hållbarhetsredovisning är ett viktigt verktyg för
att kommunicera hållbarhetsprestanda och vi har valt att
helt integrera redovisningen i årsredovisningen. Redovis-
ningen för 2023 utgår från kravet på lagstadgad hållbarhets-
rapport (ÅRL 6 kap 11§), GRI Standards och Communica-
tion on Progress (FN Global Compact). Förberedelser har
gjorts för att införa kraven på hållbarhetsrapport enligt
EU:s direktiv (CSRD) och rapporteringsstandarder (ESRS).
Rapporten omfattar aspekter som rör miljö, arbetsmiljö,
sociala frågor och affärsetik. Ambitionen är att redovis-
ningen, förutom att uppfylla lagstadgade krav, ska ge med-
arbetare och externa intressenter en transparent bild av
bolagets aktiviteter inom hållbarhetsområdet och hur
dessa samspelar med affärsverksamheten. Alla produktions-
anläggningar som ingick i koncernen under hela 2023 ingår
i redovisningen. Sammanlagt bidrog 48 (47) enheter med
data (tabell sidan 122).
Redovisningsprinciper
Varje produktionsenhet bidrar med kvantitativ och kvalitativ
information enligt koncernens formulär för hållbarhetsredo-
visning. I de fall där flera koncernbolag har verksamhet på
samma anläggning rapporterar de gemensamt som en geo-
grafisk enhet. Bilden visar redovisningens årscykel. Chefen
för respektive bolag/enhet är ansvarig för kvalitetssäkring av
den information som lämnas. Årets prestanda jämförs och
verifieras med föregående års uppgifter. Ytterligare kvalitets-
kontroller görs i samband med intervjuer och platsbesök.
Utsläppen av koldioxid (CO
2
e), svaveldioxid (SO
2
) och
kväveoxider (NOx) från den direkta energianvändningen
(Scope 1 enligt GHG Protocol) görs med hjälp av omräk-
ningsfaktorer. Dessa baseras på energiinnehållet och kvaliteten
på de bränslen som används. Koncernen redovisar även
koldioxidutsläpp från den indirekta energianvändningen,
vilken utgörs av elektricitet och fjärrvärme (Scope 2 enligt
GHG Protocol). Emissionsfaktorerna från inköpt el i olika
länder baseras på uppgifter från internationella databaser.
I de fall där energileverantören presenterar specifik informa-
tion kring energimixen används leverantörens beräknings-
modell. För att säkerställa ursprunget till fossilfri el köps
marknadsbaserade instrument (Guarantees of Origin; GoOs,
Renewable Energy Certificates; RECs eller motsvarande
certifikat). Som omräkningsfaktor från inköpta certifikat till-
lämpas 0 ton CO
2
/MWh. Information om utsläpp av VOC
(lösningsmedel) baseras huvudsakligen på massbalans-
beräkningar samt på uppgifter om reningsanläggningarnas
effektivitet. Inga väsentliga korrigeringar av data från tidi-
gare redovisningar har gjorts.
Ytterligare begrepp och definitioner som används i
hållbarhetsrapporten återfinns i avsnittet Ordförklaringar
och definitioner.
Kvartal 2
• GRI-rapport, COP-rapport
till FN och CDP-rapport
Kvartal 3
• Utvärdering och
vidareutveckling
av redovisnings
-
system.
Kvartal 1
• Rapport från samtliga
enheter
• Kvalitetssäkring av data
• Obligatorisk hållbarhets
-
rapport
Kvartal 4
• Förberedelser för
ny rapportering
• Frågeformulär
skickas ut till samt
-
liga enheter
Om hållbarhetsredovisningen
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för år
2023 på sidorna 87–122 och för att den är upprättad i enlighet
med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12
Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en
annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med
den inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi
anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt
uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Malmö den 25 mars 2024
Joakim Falck Karoline Tedevall
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
REVISORNS YTTRANDE AVSEENDE DEN LAGSTADGADE HÅLLBARHETSRAPPORTEN
Styrelsen försäkrar att hållbarhetsrapporten på sidorna 87–122 har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen
och att den ger en rättvisande bild av koncernens hållbarhetsarbete och utfall för räkenskapsåret 2023.
Malmö den 22 mars 2024
Styrelsen
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
122
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Enhet Plats
Antal
anställda
Area
byggnad
m
2
Produktions-
kapacitet
ton
Tillstånd enligt
miljölag-
stiftningen
HEXPOL Compounding Belgium Eupen, Belgien 65 4 200 20 000 Ja
HEXPOL Compounding/TPE Foshan Foshan, Kina 61 8 200 25 500 Ja
Gislaved Gummi Qingdao Qingdao, Kina 159 20 600 - Ja
HEXPOL Compounding Qingdao Qingdao, Kina 62 8 500 20 000 Ja
Stellana China (Wheels) Qingdao, Kina 83 5 000 - Ja
HEXPOL Compounding Lesina Lesina, Tjeckien 115 8 350 35 000 Nej
HEXPOL Compounding Czech Republic Unicov, Tjeckien 113 7 900 35 000 Ja
almaak international Doberlug-Kirchhain, Tyskland 69 25 000 25 000 Nej
HEXPOL Compounding Germany Hückelhoven, Tyskland 77 6 300 35 000 Ja
almaak international Krefeld, Tyskland 123 15 000 26 000 Nej
HEXPOL TPE Germany Lichtenfels, Tyskland 132 8 500 35 000 Nej
MESGO S.p.A Carobbio degli Angeli, Italien 74 10 800 11 900 Ja
MESGO IRIDE COLORS S.r.l Garalasco Garlasco, Italien 48 7 600 8 000 Ja
MESGO S.p.A Gorlago, Italien 49 6 200 10 000 Ja
3A MCOM S.r.l Grigno, Italien 20 10 300 20 000 Ja
HEXPOL Compounding – Aguascalientes Aguascalientes, Mexiko 128 7 400 24 600 Ja
HEXPOL Compounding – Querétaro Querétaro, Mexiko 155 12 400 53 000 Ja
Preferred Compounding – San Luis Potosi San Luis Potosi, Mexiko 143 10 440 36 300 Ja
MESGO POLSKA Sp. Z o.o Tomaszow Masowiecki, Polen 14 9 000 3 000 Nej
HEXPOL Compounding Spain Barcelona, Spanien 82 12 500 30 000 Ja
Unica Corella, Spanien 74 16 000 32 400 Ja
Vicom Olderola, Spanien 33 8 288 28 000 Ja
Gislaved Gummi Lanka (Gaskets and Seals), Bokundara, Sri Lanka 515 10 600 - Ja
Elastomeric (Wheels) Horana, Sri Lanka 626 14 800 - Ja
HEXPOL TPE Sweden Åmål, Sverige 80 5 700 20 000 Ja
Gislaved Gummi (Compounding, Gaskets and Seals) Gislaved, Sverige 158 20 000 19 000 Ja
Stellana Sweden (Wheels) Laxå, Sverige 76 11 800 - Ja
MESGO ASIA KAUCUK Sekerpinar, Cayirova, Turkiet 10 1 700 2 000 Nej
Berwin Rubber Dukinfield, Storbritannien 147 9 400 36 700 Ja
HEXPOL TPE UK Manchester, Storbritannien 50 4 800 13 000 Nej
Robbins Muscle Shoals, USA 38 22 600 - Ja
VALLEY Processing California City of Industry, USA 60 7 100 56 000 Ja
Kirkhill Rubber Long Beach, USA 71 15 000 48 000 Ja
Preferred Compounding –Tallapoosa Tallapoosa, USA 94 11 150 34 100 Ja
RheTech Compounding Fowlerville, USA 39 5 700 38 000 Ja
RheTech Compounding Whitmore Lake, USA 92 10 900 65 000 Ja
HEXPOL Compounding – North Carolina Statesville, USA 75 3 900 20 000 Ja
HEXPOL Silicone Compounding Akron, USA 27 5 200 26 200 Nej
Preferred Compounding – Barberton Barberton, USA 58 12 700 20 300 Ja
HEXPOL Compounding – Burton Rubber Processing Burton, USA 152 20 800 55 000 Ja
McCann Plastics North Canton, USA 74 17 500 48 000 Ja
GoldKey Processing Middlefield, USA 193 13 900 40 000 Ja
RheTech Colors and HEXPOL TPE North America Sandusky, USA 50 6 500 4 500 Ja
HEXPOL Compounding – Colonial Rubber Works Dyersburg, USA 194 45 700 136 000 Ja
Preferred Compounding – Huntingdon Huntingdon, USA 100 7 300 22 700 Ja
HEXPOL Compounding – Kennedale Kennedale, USA 64 7 200 18 000 Ja
Stellana US (Wheels) Lake Geneva, USA 88 7 500 - Ja
Preferred Compounding –Whitewater Whitewater, USA 40 4 270 8 000 Ja
ENHETER SOM INGÅR I HÅLLBARHETSREDOVISNINGEN
OM HÅLLBARHETSREDOVISNINGEN
123
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
AVKASTNING PÅ EGET KAPITAL Resultat efter skatt, hänförligt till
moderbolagets aktieägare, i procent av genomsnittligt eget kapital,
exklusive innehav utan bestämmande inflytande.
AVKASTNING PÅ SYSSELSATT KAPITAL Resultat före skatt plus
räntekostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital.
EBITA Rörelseresultat, exklusive avskrivningar och nedskrivningar
på immateriella anläggningstillgångar.
EBITA MARGINAL EBITA i procent av försäljningen.
EBITDA Rörelseresultat före av- och nedskrivningar.
EGET KAPITAL PER AKTIE Eget kapital, hänförligt till moder-
bolagets aktieägare, dividerat med antalet utestående aktier vid
periodens slut.
FÖRSÄLJNINGSTILLVÄXT JUSTERAT FÖR VALUTAKURS-
EFFEKTER Försäljning exkluderat valutakurseffekter jämfört med
försäljningen för motsvarande period föregående år.
FÖRSÄLJNINGSTILLVÄXT EXKLUSIVE SÅVÄL VALUTAKURS-
EFFEKTER SOM FÖRVÄRV Försäljning exkluderat valutakurseffekter
och förvärv jämfört med försäljningen för motsvarande period före-
gående år.
GENOMSNITTLIGT EGET KAPITAL Genomsnitt av de senaste fyra
kvartalens eget kapital. För 2014 och tidigare år beräknat på två
mätpunkter.
GENOMSNITTLIGT SYSSELSATT KAPITAL Genomsnitt av de
senaste fyra kvartalens sysselsatta kapital.
INVESTERINGAR Inköp minus försäljning av immateriella och
materiella anläggningstillgångar exkl. vad som ingår i förvärv
och avyttringar av dotterföretag.
JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER Jämförelsestörande poster avser
integrations- och omstruktureringskostnader.
KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN Kassaflöde
från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapitalet.
KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN PER AKTIE
Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelse-
kapitalet dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier.
NETTOSKULD, NETTOKASSA Räntebärande skulder minus likvida
medel och räntebärande tillgångar.
NETTOSKULDSÄTTNINGSGRAD Räntebärande skulder minus
likvida medel och räntebärande tillgångar dividerat med eget kapital.
OPERATIVT KASSAFLÖDE Rörelseresultat exklusive jämförelse-
störande poster, minus avskrivningar och investeringar samt efter
förändring av rörelsekapital.
RESULTAT PER AKTIE Resultat efter skatt, hänförligt till moder-
bolagets aktieägare, dividerat med genomsnittligt antal utestående
aktier.
RESULTAT PER AKTIE EFTER UTSPÄDNING Resultat efter skatt,
hänförligt till moderbolagets aktieägare, dividerat med genomsnittligt
antal utestående aktier justerat för teckningsoptioners utspädnings-
effekt.
RESULTAT PER AKTIE JUSTERAT FÖR JÄMFÖRELSESTÖRANDE
POSTER/JUSTERAT RESULTAT PER AKTIE Resultat efter skatt
justerat för jämförelsestörande poster, hänförligt till moderbolagets
aktieägare, dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier.
RÄNTETÄCKNINGSGRAD Resultat före skatt plus räntekostnader
i förhållande till räntekostnader.
RÖRELSERESULTAT JUSTERAT FÖR JÄMFÖRELSESTÖRANDE
POSTER/JUSTERAT RÖRELSERESULTAT Rörelseresultat justerat
för jämförelsestörande poster.
RÖRELSEMARGINAL JUSTERAT FÖR JÄMFÖRELSESTÖRANDE
POSTER/JUSTERAD RÖRELSEMARGINAL
Rörelseresultat justerat
för jämförelsestörande poster i förhållande till försäljningen.
RÖRELSEMARGINAL Rörelseresultat i procent av försäljningen.
SOLIDITET Eget kapital i procent av balansomslutningen.
SYSSELSATT KAPITAL Balansomslutningen minskad med icke
räntebärande skulder.
VINSTMARGINAL FÖRE SKATT Resultat före skatt i procent
av försäljningen.
HEXPOL använder sig av alternativa nyckeltal kopplade till finansiell
ställning: avkastning på sysselsatt kapital, nettoskuld, nettokassa,
skuldsättningsgrad samt soliditet. Nyckeltalen används för att
bedöma möjlighet till utdelning, strategiska investeringar samt att
hantera finansiella åtaganden. Operativt kassaflöde används för
att se vilka medel som verksamheten genererar för att kunna göra
strategiska investeringar, amorteringar samt utdelningar. Resultat-
mått exklusive jämförelsestörande poster anser HEXPOL är värde-
fulla för investerare, för att förstå det underliggande resultatet före
jämförelsestörande poster. Försäljningstillväxt exklusive valutakurs-
effekter och förvärv är värdefulla nyckeltal för HEXPOL och investerare,
för att kunna följa den underliggande verksamhetens utveckling. För
avstämning av alternativa nyckeltal vänligen se Bokslutskommunikén
som finns tillgänglig på vår webbplats.
ARBETSRELATERAD SJUKDOM En arbetsrelaterad sjukdom orsakas
av långvarig exponering för någon speciell arbetsmiljöfaktor. Exempel
på faktorer är buller, damm och lösningsmedel.
ARBETSRELATERAD SKADA En arbetsrelaterad skada är en plötslig
händelse (olycka) som kan hänföras till arbetet och som ger upphov
till ett sår eller annan skada. Koncernen rapporterar arbetsrelaterade
skador som en olycka som orsakar mer än en dags frånvaro (Lost
Work Case; LWC). Frekvensen normeras genom att antalet arbetsska-
dor anges per miljon arbetade timmar.
CDP Carbon Disclosure Project, en organisation som bidrar med infor-
mation till globala investerare och finansiella institutioner om hur kli-
matfrågorna påverkar företagen. Informationen samlas in genom att
företagen frivilligt bidrar med data.
CLP Classification, Labelling and Packaging är en EU-lagstiftning
som behandlar farorna med kemiska ämnen och blandningar och hur
användare ska informeras om dem.
CFC/HFC Gaser som innehåller klorfluorkarboner (CFC), klorfluorkol-
väten (HFC) och föreningar som innehåller fluor har negativa effekter
på miljön genom deras ozonnedbrytande egenskaper och påverkan på
klimatet.
COMPOUNDING/COMPOUNDS: Blandning/blandningar av polymera
material med tillsatser.
COP Communication On Progress är en årlig rapport som överlämnas
till FN och som redovisar hur koncernen arbetar med de tio principerna
i Global Compact.
CSRD Corporate Sustainability Reporting Directive. Ett nytt EU-direktiv
om företags hållbarhetsredovisning. Kraven omfattar samtliga stora
företag och samtliga börsnoterade företag inom EU. Moderföretag i en
stor koncern ska upprätta en hållbarhetsrapport för koncernen.
Ekonomiska definitioner
och ordlista
Ordlista
Ekonomiska definitioner
124
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
ENERGIEFFEKTIVISERINGSDIREKTIVET EU direktiv som infördes
under 2015 och som bland annat omfattar energikartläggningar hos
stora företag. Koncernen omfattas av direktivet och genomför energi-
kartläggningar.
ENERGIANVÄNDNING Koncernen redovisar både den direkta ener-
gianvändningen (användning av bränslen i egna energianläggningar)
och den indirekta förbrukningen (inköpt el och fjärrvärme).
EPD Environmental Product Declaration, är ett oberoende verifierat
dokument som ger transparent och jämförbar information om produk-
ters och tjänsters miljöpåverkan.
ESG Begreppet står för ”Environmental, Social and Governance”, det
vill säga miljö, socialt ansvar och ägarstyrning. Det kallas också ofta
för ”sustainability” eller hållbarhet.
EU:S TAXONOMI Taxonomin för miljömässigt hållbara investeringar
ger möjlighet att identifiera och jämföra investeringar som är nöd-
vändiga för att nå en hållbar ekonomi.
GHG Green House Gases, växthusgaser. Koncernen redovisar utsläppen
av växthusgasen koldioxid (CO
2
ekvivalenter) från energianvändningen,
dvs Scope 1 och Scope 2 enligt GHG Protocol.
GLOBAL COMPACT Ett initiativ från FN för ansvarsfullt företagande.
Deltagande organisationer åtar sig att stödja tio grundläggande
principer inom mänskliga rättigheter, arbetsvillkor, miljöhänsyn och
motarbetande av korruption. HEXPOL anslöt sig till Global Compact
under 2017.
GLOBALA MÅL Vid FN:s toppmöte 2015 antog världens stats- och
regeringschefer 17 Globala mål och Agenda 2030 för hållbar utveckling.
GRI Global Reporting Initiative har fastställt frivilliga övergripande
standarder för hur företag och andra organisationer ska rapportera
om sina aktiviteter inom hållbar utveckling.
GoO Guarantees of Origin är spårningscertifikat som bevisar
ursprunget för inköpt förnybar el.
HÅLLBAR UTVECKLING Begreppet avser en utveckling som ”till-
godoser dagens behov utan att äventyra kommande generationers
möjligheter att tillgodose sina behov”. Hållbar utveckling omfattar
ekologisk, social och ekonomisk hållbarhet.
HÅLLBARHETSRAPPORT Enligt ett EU-direktiv (2017) är det obli-
gatoriskt för stora bolag att hållbarhetsrapportera. Rapporten ska
innehålla de icke-finansiella upplysningar som behövs för förståelsen
av företagets utveckling, ställning, resultat och konsekvenserna av
dess verksamhet.
I-RECs, RECs Spårningscertifikat som bevisar att 1 MWh el
producerades från förnybar energi och tillfördes elnätet.
ISCC+ Certifiering som gör det möjligt för företag att på frivillig basis
visa att biobaserade råvaror har ett hållbart ursprung i alla produk-
tions- och försörjningskedjor inom livsmedels-, förpacknings-, foder-
och kemikalieindustrin.
ISO 9001 Internationell standard för kvalitetsledningssystem. År
2022 var 1 666 172 anläggningar över hela världen certifierade enligt
kraven i ISO 9001.
ISO 14001 Internationell standard kring miljöledningssystem. År
2022 var 744 428 anläggningar över hela världen certifierade enligt
kraven i ISO 14001.
ISO 26000 Internationell standard som ger vägledning kring hur
organisationer kan hantera frågor som rör socialt ansvar. Standarden
introducerades under 2010 och utgör bakgrund till HEXPOL:s uppfö-
randekod. Det är inte möjligt att erhålla certifiering enligt ISO 26000.
ISO 45001 Internationell standard för hälsa och säkerhet. År 2022
var 512 069 anläggningar över hela världen certifierade enligt kraven
i ISO 45001.
ISO 14067 Internationell standard för beräkning av växthusgaser –
Klimatpåverkan från produkter.
ISO 50001 Internationell standard för energiledningssystem. År 2022
var 54 778 anläggningar över hela världen certifierade enligt kraven i
ISO 50001.
KOLDIOXID (CO
2
) Koldioxid bildas vid alla processer där kolinne-
hållande material förbränns, exempelvis vid förbränning av fossila
bränslen. Utsläppen av koldioxid ökar den globala uppvärmningen
(växthuseffekten). Koldioxidekvivalent (CO
2
e) är ett mått som
används för att jämföra utsläpp av olika växthusgaser genom att ta
hänsyn till deras förmåga att bidra till den globala uppvärmningen.
Genom att räkna om utsläpp av växthusgaser i koldioxidekvivalenter
kan man jämföra och summera effekten av de enskilda gasernas
utsläpp. Den enda växthusgas som är relevant för HEXPOL:s verksam-
het är koldioxid.
KONFLIKTMINERAL Tantal, tenn, guld och volfram kallas för kon-
fliktmineraler om de härrör från Demokratiska republiken Kongo och
närliggande länder. Benämningen har uppkommit eftersom det pågår
väpnade konflikter i regionen, där gruvverksamheten ofta bidrar till
fortsatta konflikter och leder till brott mot mänskliga rättigheter.
LCA Life Cycle Assessment (livscykelanalys) är en metod för att
åstadkomma en helhetsbild av hur stor den totala miljöpåverkan
är under en produkts livscykel från råvaruutvinning, via tillverknings-
processer och användning till avfallshanteringen, inklusive transporter
och energiåtgång i mellanleden.
LEAN MANUFACTURING Systematisk metod för att hantera resurser
på ett effektivt sätt. Syftet med Lean är att identifiera alla faktorer i
en produktionsprocess som inte skapar värde hos kunden.
MILJÖASPEKTER De delar av en organisations aktiviteter, produkter
eller tjänster som samspelar med miljön.
MILJÖRELATERADE KOSTNADER Kostnader som kan hänföras till
åtgärder för att förebygga, minska eller återställa miljöpåverkan som
orsakas av organisationens verksamheter. Motsvarande gäller för
kostnader inom arbetsmiljöområdet.
MILJÖRELATERADE INVESTERINGAR Investeringar för att före-
bygga och minska miljöpåverkan från organisationens verksamheter.
Motsvarande gäller för investeringar i bättre arbetsmiljö.
NOx Gasformiga oxider som bildas vid förbränningsprocesser genom
oxidation av kväve. Ämnena är skadliga för miljö och hälsa och orsakar
bland annat försurning och övergödning.
OEM Original Equipment Manufacturer, det vill säga termen för ett
företag som tillverkar den slutliga produkten som kan säljas på den
öppna marknaden.
PA Polyamid, en vanlig termoplast som ibland kallas nylon.
PAH Polyaromatiska kolväten är en grupp av flera hundra föreningar
som bildas när organiska material hettas upp eller förbränns ofull-
ständigt. Djurstudier har visat att flera PAH kan skada kromosomer
och orsaka cancer.
PCB Polyklorerade bifenyler, en grupp miljö- och hälsoskadliga
industrikemikalier med lång nedbrytningstid i miljön.
PFAS Samlingsnamn för en stor och komplex ämnesgrupp på mer än
10 000 identifierade högfluorerade ämnen med varierande egenskaper
och bred användning i samhället. Gemensamt för alla PFAS-ämnen är
att de är mycket svåra att bryta ner och vissa PFAS kan ha skadliga
effekter, både för människa och miljö. Alla PFAS-ämnen är syntetiskt
framställda och finns inte naturligt i miljön.
POLYMERER Långa kedjor av molekyler som utgör byggstenar i
gummi och plaster. Det finns bara en kemisk variant av naturgummi
men ett tjugotal varianter av syntetgummi. Genom tillsatser och
blandningar av olika slag, och i kombination med andra material som
metall och textil, får polymererna vitt skilda egenskaper.
PP Polypropen är en termoplast med låg densitet och hög hållfasthet.
REACH Kemikalielagstiftning inom EU som syftar till säkrare hantering
av kemikalier. Kemiska ämnen ska registreras för en viss användning
och särskilt farliga ämnen kan beläggas med restriktioner.
ROHS Restrictions of Hazardous Substances. EU-lagstiftning som
begränsar användningen av vissa miljö- och hälsofarliga ämnen.
PARISAVTALET I Parisavtalet (2015), som är kopplat till FN:s klimat-
konvention, slås det fast att den globala temperaturökningen ska
hållas väl under 2 °C och att man ska sträva efter att begränsa den
till 1,5 °C.
SCOPE ENLIGT GHG PROTOCOL Redovisning av utsläpp av klimat-
påverkande gaser uttryckt som koldioxidekvivalenter. Scope 1: För-
bränning av fossila bränslen (bensin, olja och kol) för exempelvis till-
verkning i egenägda fabriker eller utsläpp från egenägda eller inhyrda
fordon/maskiner. Scope 2: Förbrukning av el, fjärrvärme och fjärrkyla.
Scope 3: Utsläpp från inköp av varor och tjänster, exempelvis logistik,
flygresor, taxi, hotellnätter och materialförbrukning.
SO
2
Svaveldioxid bildas då petroleumprodukter förbränns. Gasen
bidrar till försurning av vattendrag och mark. I högre koncentration är
svaveldioxid skadlig för människors hälsa.
TCFD Task force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD) ger
rekommendationer för rapportering av klimatrelaterade finansiella
risker och möjligheter.
TP Termoplaster är plaster som blir elastiskt eller formbart över en
viss temperatur och stelnar vid avkylning.
TPE Termoplastiska elastomerer är ett gummiliknande material som
kombinerar det vulkade gummits egenskaper med termoplastens
processfördelar.
UPPFÖRANDEKOD Riktlinjer för HEXPOL:s medarbetare och leve-
rantörer som berör affärsetik, miljö, arbetsförhållanden och socialt
ansvar. Koncernens uppförandekod kallas Materializing Our Values.
VOC Lättflyktiga organiska föreningar (Volatile Organic Compounds).
En grupp av organiska föreningar som lätt förångas i rumstemperatur.
Halten av lättflyktiga kolväten i luften har negativa hälso- och miljö-
effekter, bland annat bidrar de till bildandet av marknära ozon.
EKONOMISKA DEFINITIONER OCH ORDLISTA
125
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
MSEK 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014
RESULTATRÄKNINGAR i sammandrag
Försäljning 22 046 22 243 16 005 13 424 15 508 13 770 12 230 10 879 11 229 8 919
Rörelsens kostnader -18 470 -18 953 -12 931 -11 489 -13 465 -11 620 -10 244 -8 958 -9 265 -7 463
Rörelseresultat 3 576 3 290 3 074 1 935 2 043 2 150 1 986 1 921 1 964 1 456
Finansnetto -230 -46 -43 -80 -35 11 -18 -8 -21 -20
Resultat före skatt 3 346 3 244 3 031 1 855 2 008 2 161 1 968 1 913 1 943 1 436
Skatt -822 -761 -673 -446 -466 -515 -441 -516 -550 -388
Resultat efter skatt 2 524 2 483 2 358 1 409 1 542 1 646
1
527 1 397 1 393 1 048
BALANSRÄKNINGAR i sammandrag
Tillgångar
Anläggningstillgångar 16 103 16 019 12 236 10 817 12 116 9 698 7 048 6 423 5 868 4 832
Omsättningstillgångar 5 301 5 993 4 407 3 056 3 685 3 594 2 489 2 128 1 877 1 626
Likvida medel 1 103 1 541 1 320 1 200 1 624 1 164 813 1 297 978 826
Summa tillgångar 22 507 23 553 17 963 15 073 17 425 14 456 10 350 9 848 8 723 7 284
Eget kapital och skulder
Eget kapital 14 577 13 767 11 650 9 133 9 756 8 592 7 010 7 559 6 233 5 049
Räntebärande skulder 2 683 4 393 2 222 2 796 4 003 2 332 840 29 524 567
Övriga skulder och avsättningar 5 247 5 393 4 091 3 144 3 666 3 532 2 500 2 260 1 966 1 668
Summa eget kapital och skulder 22 507 23 553 17 963 15 073 17 425 14 456 10 350 9 848 8 723 7 284
KASSAFLÖDESANALYSER i sammandrag
Kassaflöde från den löpande verksamheten 3 525 2 593 2 406 2 376 2 361 1 806 1 699 1 710 1 760 1 432
Nettoinvesteringar i materiella och
immateriella anläggningstillgångar
-684 -659 -304 -253 -286 -207 -195 -150 -118 -118
Förvärv av verksamheter -211 -1 512 -558 -412 -2 204 -2 190 -1 081 -295 -1 043 -413
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -2 954 104 -1 366 -1 978 427 775 -823 -1 075 -479 -777
Periodens kassaflöde -324 526 178 -267 298 184 -400 190 120 124
Likvida medel vid årets början 1 541 1 320 1 200 1 624 1 164 813 1 297 978 826 597
Kursdifferens i likvida medel -114 -305 -58 -157 162 167 -84 129 32 105
Likvida medel vid årets slut 1 103 1 541 1 320 1 200 1 624 1 164 813 1 297 978 826
NYCKELTAL
Genomsnittligt eget kapital,
msek 14 797 12 992 10 642 10 135 9 534 8 077 6 871 6 826 5 887 4 333
Genomsnittligt sysselsatt kapital,
msek 18 884 17 399 13 491 13 332 13 484 9 678 7 898 7 186 6 861 5 116
Avkastning på eget kapital, % 17,1 19,1 22,2 13,9 16,2 20,4 22,2 20,5 23,7 24,2
Avkastning på sysselsatt kapital, % 19,0 19,2 22,8 14,3 15,2 22,5 25,1 26,8 28,6 28,5
Försäljningstillväxt exkl valutakurseffekter, % -6 25 25 -11 7 9 12 -4 11 6
Rörelsemarginal, % 16,2 14,8 19,2 14,4 13,2 15,6 16,2 17,7 17,5 16,3
Vinstmarginal före skatt, % 15,2 14,6 18,9 13,8 12,9 15,7 16,1 17,6 17,3 16,1
Resultat per aktie, före utspädning
sek
1
7,33 7,21 6,85 4,09 4,48 4,78 4,44 4,06 4,05 3,05
Resultat per aktie, efter utspädning
sek
1
7,33 7,21 6,85 4,09 4,48 4,78 4,44 4,06 4,05 3,05
Nettokassa,
msek -1 575 -2 845 -899 -1 593 -2 376 -1 143 -27 1 268 454 259
Nettoskuldsättningsgrad, ggr -0,1 -0,2 -0,1 -0,2 -0,2 -0,1 0,0 0,0 0,0 0,0
Soliditet, % 65 58 65 61 56 59 68 77 72 69
Eget kapital per aktie,
sek
1
42,32 39,97 33,82 26,53 28,34 24,96 20,37 21,96 18,11 14,67
Utdelning,
msek 1 240 2 067 792 792 774 671 1 635 585 413 310
Utdelning per aktie,
sek 3,60 6,00 2,30 2,30 2,25 1,95 4,75 1,70 1,20 0,90
Operativt kassaflöde,
msek 3 994 2 813 2 731 2 548 2 607 2 019 2 001 2 057 2 185 1 676
Kassaflöde från den löpande verksamheten,
msek 3 525 2 593 2 406 2 376 2 361 1 806 1 699 1 710 1 760 1 432
Kassaflöde från den löpande verksamheten per
aktie,
sek
1
10,23 7,53 6,99 6,90 6,86 5,25 4,94 4,97 5,11 4,16
Medelantal anställda 5 054 5 101 4 688 4 657 4 844 4 454 4 326 4 028 3 858 3 493
Antal anställda vid periodens slut 5 055 5 084 4 771 4 550 5 061 4 640 4 389 4 140 3 867 3 666
Försäljning per anställd,
msek 4,36 4,36 3,41 2,88 3,20 3,09 2,83 2,70 2,91 2,55
Finansiell
tioårsöversikt
1
Data per aktie är justerat för aktiesplit 10:1 maj 2015.
126
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
OMRÅDE 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014
MILJÖ
Efterlevnad Antal överträdelser av miljölagstiftningen 0 2 1 1 3 2 3 1 2 2
Energi Energianvändning, GWh 388 415 401 360 417 379 379 355 309 313
Energianvändning/försäljning, GWh/
msek 0,018 0,019 0,025 0,027 0,027 0,029 0,031 0,033 0,030 0,035
Energi från fossilfria källor (el, biomassa,
biogas, solceller), % av total energi-
användning
38 32 32 29 22 25 17 13 17 9
Klimat
Utsläpp av koldioxid från energianvändning,
ton
1
90 400 108 900 117 300 122 500
145 800
125 600 140 700
142 900 117 400
114 900
Utsläpp av koldioxid/försäljning, ton/msek 4,1 4,9 7,3 9,1 9,4 9,5 11,5 13,1 11,4 12,9
Vatten
Vattenförbrukning, 1000-tal m
3
1 504 1 191 1160 1 106 1 106 718 735 884 700 684
Vattenförbrukning/försäljning, m
3
/msek 68 54 72 82 71 54 60 81 68 77
Avfall
Avfallsmängd, ton 24 865 24 850 25 130 22 950 26 500 23 100 22 000 19 800 16 000 14 800
Avfallsmängd/försäljning, ton/
msek 1,1 1,1 1,6 1,7 1,7 1,8 1,8 1,8 1,6 1,7
Råvaror
Återvunna/biobaserade polymera material, %
av total användning (exklusive naturgummi)
19 16 10 8 8 15 15 18 1 3
Ledningssystem ISO 14001-certifierade anläggningar, %
av totala antalet
96 94 87 77 76 97 92 89 93 96
MÄNNISKOR
Medarbetare Antal medarbetare (medeltal) 5 050 5 101 4 688 4 657 4 844 4 454 4 326 4 028 3 858 3 493
Efterlevnad Antal väsentliga överträdelser av arbets-
miljölagstiftningen (böter, sanktioner)
0 3 2 0 3 0 0 1 0 2
Hälsa och
säkerhet
Arbetsolyckor, förlorade arbetsdagar,
antal/miljon arbetade timmar
12,1 11,9 12,3 10,1 12,9 12,8 15,2 15,1 15,9 14,3
Mångfald Andel kvinnor i koncernstyrelsen, % 50 67 67 57 57 57 57 43 29 29
Andel kvinnor i lokala ledningsgrupper, % 27 28 27 24 18 18 14 15 12 11
Utbildning Utbildning av medarbetare, timmar/anställd 18 22 20 17 32 26 22 19 23 22
Ledningssystem ISO 45001-certifierade anläggningar, % av
totala antalet
8 9 4 5 9 11 11 9 7 7
Uppförandekod
Rapporterade överträdelser av mänskliga
rättigheter, antal
0 0 0 0 2 1 1 1 0 1
Diskriminering, antal rapporterade fall 5 1 2 2 2 1 1 1 0 0
EKONOMI
Försäljning,
msek 22 046 22 243 16 005 13 424 15 508 13 770 12 230 10 879 11 229 8 919
Ekonomiskt värde fördelat bland
intressenter,
msek
2
5 193 5 354 3 569 3 273 3 357 2 989 3 658 2 559 2 366 1 743
Betalda skatter,
msek 822 761 673 446 466 516 441 515 550 388
1
Enligt GHG (Greenhouse Gas Protocol) redovisar HEXPOL Scope 1 dvs. utsläpp från direkt energianvändning (ex. eldningsolja, naturgas),
samt Scope 2 dvs. indirekt energianvändning (ex. inköpt el, fjärrvärme).
2
Ersättningar till leverantörer ingår inte.
llbarhet i ett
tioårsperspektiv
127
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
Årsstämma
Årsstämma hålls fredagen den 26 april 2024, kl 15.00
i Malmö.
Styrelsen har i enlighet med bestämmelserna i 7 kap. 4 a §
aktiebolagslagen och bolagets bolagsordning beslutat att
aktieägarna före stämman ska ha möjlighet att utöva sin
rösträtt genom poströstning. Aktieägare kan därmed välja
att utöva sin rösträtt vid stämman genom fysiskt deltagande,
genom ombud eller genom poströstning.
Aktieägare som önskar deltaga vid årsstämman ska
dels vara införd i den av Euroclear Sweden AB förda
aktieboken per den 18 april 2024,
dels anmäla sitt deltagande till bolaget under adress
HEXPOL AB, ”Årsstämma”, c/o Euroclear Sweden,
Box 191, 101 23 Stockholm, per telefon 08-402 90 49
eller via webbplatsen www.hexpol.com alternativt avge
sin poströst senast den 22 april 2024.
Aktieägare, som låtit förvaltarregistrera sina aktier, måste
före den 18 april 2024 genom förvaltarens försorg inregi-
strera aktierna i eget namn för att få rätt att delta vid års-
stämman. Rösträttsregistrering som av aktieägare har
begärts i sådan tid att registreringen har gjorts av förvaltaren
senast den 22 april 2024 kommer att beaktas vid framställ-
ningen av aktieboken. Förvaltaren bör således underrättas i
god tid före nämnda datum.
Vid anmälan ska namn, personnummer och telefon-
nummer samt aktieinnehav lämnas. Om deltagande sker
med stöd av fullmakt ska denna insändas till Euroclear
Sweden AB före årsstämman.
Aktieägare som utövar sin rösträtt genom poströstning
behöver inte särskilt anmäla sitt deltagande i stämman.
Poströstningsformulär finns tillgängligt på bolagets
webbplats.
Förslag till utdelning
Styrelsen föreslår årsstämman 2024 den 26 april en ordinarie
utdelning om 4,00 sek per aktie samt en extra utdelning om
ytterligare 2,00 sek per aktie, vilket ger en total föreslagen
utdelning om 6,00 sek per aktie.
Årsredovisningen
HEXPOL:s årsredovisning distribueras elektroniskt och kan
laddas ned från webbplatsen www.hexpol.com. För de aktie -
ägare som önskar den tryckta årsredovisningen tillsänd,
vänligen lämna namn och adress till ir@hexpol.com eller
beställ den via HEXPOL AB:s webbplats www.hexpol.com.
Finansiell information finns även tillgänglig på svenska
och engelska på HEXPOL AB:s webbplats www.hexpol.com.
Kalender för ekonomisk information
HEXPOL AB lämnar finansiell information vid följande
tillfällen:
AKTIVITET DATUM
Delårsrapport januari–mars 2024 26 april
Årsstämma 2024 26 april
Halvårsrapport januari–juni 2024 17 juli
Delårsrapport januari–september 2024 25 oktober
Bokslutskommuniké 2024 Januari/februari 2025
Aktieägarinformation
128
HEXPOL ÅRSREDOVISNING 2023
HEXPOL är en världsledande polymerkoncern med starka globala positioner inom
avancerade polymer compounds, packningar för plattvärmeväxlare samt hjul
i polymera material för truck- och länkhjulsapplikationer.
Kunderna är i huvudsak den globala fordons- och verkstadsindustrins system-
leverantörer, bygg- och anläggningsbranschen och inom sektorer som transport,
energi och konsument samt kabelindustrin och tillverkare av medicinteknik, platt-
värmeväxlare och truckar.
Koncernen är organiserad i två affärsom råden, HEXPOL Compounding och
HEXPOL Engineered Products. HEXPOL-koncernens försäljning 2023 uppgick
till 22 046 msek och koncernen har cirka 5 100 anställda i 14 länder.
HEXPOL AB (publ), Skeppsbron 3, 211 20 Malmö.
Telefon 040-25 46 60.
www.hexpol.com