| Koncernens rapport över resultat och övrigt totalresultat | |||
Försäljningsintäkter | 4 | ||
Kostnader för sålda tjänster | 7 | - | − |
Bruttovinst | |||
Försäljnings och marknadsföringskostnader | − | − | |
Administrationskostnader | − | − | |
Forsknings - och utvecklingskostnader | − | − | |
Nedskrivning av kundfordringar | 17 | ||
Resultatandel i intressebolag och joint ventures | 16 | − | − |
Övriga rörelseintäkter | 5 | ||
Övriga rörelsekostnader | 6 | − | − |
Rörelseresultat | |||
Finansiella intäkter | 10 | ||
| Finansiella kostnader | 10 | − | − |
Resultat före skatt | |||
Skatt | 11 | - | − |
Årets resultat | |||
ÅRETS RESULTAT | |||
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som inte kan återföras i resultaträkningen | |||
Akturiella vinster och förluster, avseende förmånsbestämda pensionsplaner | |||
| |||
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen | |||
Omräkningsdifferenser av utländska dotterbolag | − | ||
Inkomstskatt på poster redovisade som övrigt totalresultat | − | ||
− | |||
Övrigt totalresultat för året, netto efter skatt | − | ||
Totalresultat för året | |||
| Årets resultat hänförligt till | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
| Summa totalresultat hänförligt till | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
| Resultat per aktie räknat på resultat hänförligt till | |||
| moderbolagets aktieägare under året (SEK) | |||
Resultat per aktie | 12 |
Belopp i Tkr | Not | 2024 | 2023 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Immateriella tillgångar | 15 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 14, 30 | ||
Innehav i intressebolag och joint ventures | 16 | ||
Uppskjutna skattefordringar | 11 | ||
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen | 2 | ||
Övriga långfristiga fordringar | 18 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Varulager | 21 | ||
Kundfordringar | 17 | ||
Övriga fordringar | 19 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 20 | ||
Likvida medel | 2, 22 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR | |||
| EGET KAPITAL | |||
| Kapital och reserver som kan hänföras till moderbolagets aktieägare | |||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Andra reserver | |||
Balanserad vinst | |||
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Summa eget kapital | |||
| SKULDER | |||
| Långfristiga skulder | |||
Långfristiga skulder till kreditinstitut | 25 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 11 | ||
Pensionsförpliktelser | 26 | ||
Avsättningar | 27 | ||
Övriga långfristiga skulder | 25, 30 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Leverantörsskulder | |||
Aktuella skatteskulder | |||
Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 25 | ||
Avsättningar | 27 | ||
Övriga skulder | 23, 30 | ||
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 24 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
Ingående balans per den 1 januari 2023 | ||||||
Övrigt totalresultat | - | - | - | |||
– Förvärv av andelar utan bestämmande inflytande | – | – | – | |||
– Utdelning | – | – | – | |||
– Årets resultat | ||||||
Utgående balans per den 31 december 2023 | ||||||
Ingående balans per den 1 januari 2024 | ||||||
Övrigt totalresultat | ||||||
– Utdelning | – | – | – | |||
– Årets resultat | ||||||
Utgående balans per den 31 december 2024 |
Belopp i Tkr | Not | 2024 | 2023 |
| Totala verksamheten | |||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
Rörelseresultat | |||
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 28 | – | |
Erhållen ränta | |||
Erlagd ränta | – | – | |
Betald inkomstskatt | – | – | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring i rörelsekapital | |||
| Förändring i rörelsekapital | |||
– Omsättningstillgångar | - | ||
– Övriga kortfristiga skulder | - | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | |||
| Förvärv av verksamheter, netto likvidpåverkan | 32 | – | |
Förvärv av finansiella anläggningstillgångar | - | - | |
Avyttring av finansiella anläggningstillgångar | |||
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | 14 | – | – |
| Försäljning av materiella anläggningstillgångar | 14 | ||
| Förvärv av immateriella tillgångar | 15 | - | - |
Övrigt kassaflöde från investeringsverksamheten | |||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | – | – | |
Fritt kassaflöde | - | ||
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
| Upptagna lån | 25 | ||
| Amortering av lån | 25 | – | – |
Förändrat utnyttjande av checkräkningskredit | |||
| Utdelning till aktieägare | 13 | – | – |
Förvärv av innehav utan bestämmande inflytande | - | ||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | ||
Årets kassaflöde | – | – | |
Likvida medel vid årets början | |||
Valutakursdifferenser på likvida medel | - | ||
| Likvida medel vid årets slut | 22 |
Transaktionseffekt | EUR/SEK | + tio procentenheter | 1,2 |
GBP/SEK + tio procentenheter | -0,4 | ||
USD/SEK + tio procentenheter | -4,9 | ||
Omräkningseffekt på lån EUR/SEK + tio procentenheter | 1,2 | ||
GBP/SEK + tio procentenheter | -0,4 | ||
USD/SEK + tio procentenheter | -5,1 |
| Påverkan på årets resultat | |||
Ränta | Variabel | Förändring | för räkenskapsår 2024 |
Ränteeffekt | Ränta | + en halv procentenhet | -0,3 |
| Mindre | Mellan | Mellan | Mer | |
| Per den 31 december 2024 | än 1 år | 1 och 2 år | 2 och 5 år | än 5 år |
Banklån | 81 051 | 10 449 | 36 741 | – |
Leverantörsskulder och andra skulder | 260 916 | 1 026 | 3 078 | 20 580 |
| Mindre | Mellan | Mellan | Mer | |
| Per den 31 december 2023 | än 1 år | 1 och 2 år | 2 och 5 år | än 5 år |
Banklån | 43 755 | 1 572 | 49 719 | – |
Leverantörsskulder och andra skulder | 235 222 | 589 | 1 767 | 34 731 |
2024 | 2023 | |
Total upplåning (not 25) | 188 471 | 128 819 |
Avgår likvida medel (not 22) | -56 319 | – 97 795 |
Nettoskuld | 132 152 | – 31 024 |
Totalt eget kapital | 402 988 | 389 199 |
Skuldsättningsgrad | 32,8% | 8,0% |
Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | |
| Tillgångar | |||
| Finansiella tillgångar värderade till verkligt | |||
| värde via resultaträkningen | |||
– Onoterade aktieinnehav | – | – | 19 145 |
– Kapitalförsäkringar | – | 19 822 | – |
| – Andelar i den svenska Kärnavfallsfonden | 73 096 | – | – |
– Övriga | – | 5 858 | – |
Summa tillgångar | 73 096 | 25 680 | 19 145 |
Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | |
| Skulder | |||
– Tilläggsköpeskilling | – | - | 5 222 |
Summa skulder | - | - | 5 222 |
| Följande tabell visar koncernens tillgångar och skulder värderade till verkligt värde | |||
| per den 31 december 2023. | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 |
| Tillgångar | |||
| Finansiella tillgångar värderade till | |||
| verkligt värde via resultaträkningen | |||
– Onoterade aktieinnehav | – | – | 17 541 |
– Kapitalförsäkringar | – | 17 681 | – |
– Övriga | – | 5 947 | – |
Summa tillgångar | – | 23 628 | 17 541 |
| Verkligt värde på finansiella instrument som handlas på en aktiv marknad baseras |
| på noterade marknadspriser på balansdagen. |
| Verkligt värde på finansiella instrument som inte handlas på en aktiv marknad (t ex |
| OTC-derivat) fastställs med hjälp av värderingstekniker. Härvid används i så stor |
| utsträckning som möjligt marknadsinformation då denna finns tillgänglig medan |
| företagsspecifik information används i så liten utsträckning som möjligt. |
| Om samtliga väsentliga indata som krävs för verkligt värde-värderingen av ett |
| instrument är observerbara är instrumentet ett nivå 2 instrument. I de fall ett eller |
flera väsentliga indata inte baseras på observerbar marknadsinformation klassifi- ceras det berörda instrumentet i nivå 3. Dessa inkluderar onoterade eget kapital- instrument och dessa värderas med hjälp av värderingstekniker |
| Nedanstående instrument i nivå 3 avser våra innehav i nukleära försäkringsbolag. |
| Följande tabell visar förändringar för instrument på nivå 3 under 2024. |
| Nivå 3 | |
Ingående balans | 17 541 |
Vinster redovisade i resultaträkningen | 1 604 |
Utgående balans | 19 145 |
Summa vinster och förluster under perioden redovisade i resultat - räkningen för tillgångar som innehas vid periodens slut | 1 604 |
| Nivå 3 | |
Ingående balans | 17 250 |
Vinster redovisade i resultaträkningen | 291 |
Utgående balans | 17 541 |
| Summa vinster och förluster under perioden redovisade i resultat - | 291 |
| räkningen för tillgångar som innehas vid periodens slut |
| Tillgångar | |||
| Upplupet | värderade till | ||
| anskaffnings- | verkligt värde via | ||
| värde | resultat räkningen | Summa | |
| Per den 31 december 2024 | |||
| Tillgångar i balansräkningen | |||
Kundfordringar och andra fordringar | 363 846 | – | 363 846 |
| Andra finansiella tillgångar värderade | – | 44 824 | 44 824 |
| till verkligt värde via resultaträkningen | |||
Likvida medel | 56 319 | – | 56 319 |
| Summa | 420 165 | 44 824 | 464 989 |
| Skulder | |||
| Upplupet | värderade till | ||
| anskaffnings- | verkligt värde via | ||
| värde | resultat räkningen | Summa | |
| Skulder i balansräkningen | |||
Leverantörsskulder och andra skulder | 287 430 | – | 287 430 |
Upplåning | 188 471 | – | 188 471 |
Tilläggsköpeskilling | – | 5 222 | 5 222 |
Summa | 475 901 | 5 222 | 481 123 |
| Tillgångar | |||
| Upplupet | värderade till | ||
| anskaffnings- | verkligt värde via | ||
| värde | resultat räkningen | Summa | |
| Per den 31 december 2023 | |||
| Tillgångar i balansräkningen | |||
Kundfordringar och andra fordringar | 325 701 | – | 325 701 |
| Andra finansiella tillgångar värderade | – | 41 169 | 41 169 |
| till verkligt värde via resultaträkningen | |||
Likvida medel | 97 795 | – | 97 795 |
| Summa | 423 496 | 41 169 | 464 665 |
| Skulder | |||
| Upplupet | värderade till | ||
| anskaffnings- | verkligt värde via | ||
| värde | resultat räkningen | Summa | |
| Skulder i balansräkningen | |||
Leverantörsskulder och andra skulder | 272 198 | – | 272 198 |
Upplåning | 128 819 | – | 128 819 |
Summa | 401 017 | – | 401 017 |
2024 | 2023 | |
| Kundfordringar | ||
| Motparter utan extern kreditrating | ||
– Nya kunder (mindre än 6 månader) | 4 861 | 10 |
– Befintliga kunder utan tidigare betalningsförsummelser | 159 767 | 139 327 |
– Befintliga kunder med vissa tidigare försenade betalningar | 16 629 | 2 359 |
Summa | 181 257 | 141 696 |
| Bankmedel | ||
AA- och A+ | 56 319 | 97 795 |
Summa | 56 319 | 97 795 |
| Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen | 2024 | 2023 |
Onoterade aktieinnehav | 19 145 | 17 541 |
Kapitalförsäkringar | 19 822 | 17 681 |
Övriga | 5 858 | 5 947 |
| Summa | 44 825 | 41 169 |
2024 | 2023 | |
Andra vinster och förluster – netto (not 5 och 6) | -4 932 | –227 |
Finansiella poster (not 10) | 6 723 | -2 444 |
| Summa | 1 791 | -2 671 |
| Intäkter |
| Intäkter innefattar det verkliga värdet av vad som erhållits eller kommer att erhållas |
| för sålda varor och tjänster i koncernens löpande verksamhet. Intäkter redovisas |
exklusive mervärdesskatt, returer och rabatter samt efter eliminering av koncern- intern försäljning. |
| Konsulttjänster |
| Koncernen erbjuder tjänster till både fast pris och på löpande räkning. Intäkten från |
| de levererade tjänsterna redovisas i den period de tillhandahålls. För avtal till fast pris |
| redovisas intäkten baserat på hur stor andel av den totala överenskomna tjänsten |
| som levererats under räkenskapsåret. Detta avgörs baserat på den faktiska |
| nedlagda kostnaden jämfört med den totala förväntade kostnaden för uppdraget. |
| Beräkningar gällande kostnader eller färdigställandegraden av projekt revideras |
| om omständigheterna förändras. Ökningar eller minskningar i bedömda intäkter |
eller kostnader, som är beroende på en ändrad uppskattning, redovisas i resultat- räkningen i den period som omständigheterna som gav anledning till revisionen |
| blev kända. |
I fastprisavtal betalar kunden det överenskomna priset vid överenskomna betal- ningstidpunkter. Om tjänsterna som koncernen levererat överstiger betalningen, redovisas en avtalstillgång. Om betalningarna överstiger de levererade tjänsterna, redovisas en avtalsskuld. Om avtalet däremot är på löpande räkning baserat på pris |
| per timme, redovisas intäkten i den utsträckning koncernen har rätt att fakturera |
| kunden. Kunder faktureras månatligen, vanligen med 30 dagars betalningsvillkor. Mer |
| information om koncernens konsulttjänster återfinns nedan i not 4 och segmenten |
| Avfallsteknik, Bränsle- och materialteknik samt Avvecklings- och strålskyddstjänster. |
| Programvaror |
Intäkter för de av koncernen utvecklade programvarorna erhålls genom leve- rans av olika separata prestationsåtaganden såsom varuförsäljning, licensintäkter, underhållsavtal eller uppdragsintäkter vilka alla beskrivs på följande sida |
| NOT 4 Segmentinformation (forts) | |||||||||
| Avveckling- och | |||||||||
| Bränsle- och | Studsvik | strålskydds- | |||||||
| Räkenskapsåret 2024 | materialteknik | Avfallsteknik | Scandpower | tjänster | Övrigt | Elimineringar | Koncernen | ||
Försäljningsintäkter | 327 050 | 32 295 | 179 932 | 373 330 | 12 307 | -31 679 | 893 236 | ||
Externa försäljningsintäkter | 319 154 | 32 243 | 172 140 | 369 550 | 28 | – | 893 116 | ||
EBITDA | 29 976 | -4 415 | 34 257 | 25 591 | -25 634 | – | 59 776 | ||
Av- och nedskrivningar | -21 842 | -1 091 | -3 610 | -5 961 | -181 | – | -32 685 | ||
Resultat från intressebolag och joint ventures | 0 | -245 | 0 | 0 | 0 | – | -245 | ||
Rörelseresultat | 8 135 | −5 751 | 30 647 | 19 630 | −25 815 | - | 26 846 | ||
Finansiella poster, netto | -9 870 | ||||||||
Skatter | -7 376 | ||||||||
Årets resultat från kvarvarande verksamheter | 9 600 |
Kapitalandelar i intressebolag och joint ventures | – | 456 | – | – | – | – | 456 |
Övriga operativa segmentstillgångar | 498 541 | 160 041 | 262 960 | 307 393 | 359 117 | -523 631 | 1 064 420 |
Summa tillgångar | 498 541 | 160 497 | 262 960 | 307 393 | 359 825 | −523 631 | 1 065 584 |
Operativa segmentsskulder | 296 563 | 192 899 | 95 586 | 153 923 | 447 254 | -523 631 | 662 597 |
Eget kapital | 402 280 | ||||||
Summa eget kapital och skulder | 296 563 | 192 899 | 95 586 | 153 923 | 447 254 | −523 631 | 1 065 584 |
Investeringar från kvarvarande verksamheter | 49 514 | 17 585 | 713 | 8 998 | 946 | – | 77 756 |
Medeltal antal anställda från kvarvarande verksamheter | 154 | 9 | 38 | 339 | 9 | – | 549 |
| Avveckling- och | |||||||
| Bränsle- och | Studsvik | strålskydds- | |||||
| Räkenskapsåret 2023 | materialteknik | Avfallsteknik | Scandpower | tjänster | Övrigt | Elimineringar | Koncernen |
Försäljningsintäkter | 310 133 | 40 151 | 152 062 | 336 630 | 11 312 | –22 848 | 827 440 |
Externa försäljningsintäkter | 305 535 | 40 114 | 147 179 | 333 155 | 44 | – | 826 026 |
EBITDA | 63 336 | 1 906 | 29 663 | 23 165 | –15 619 | – | 102 450 |
Av- och nedskrivningar | –19 117 | –933 | –3 972 | –4 508 | –170 | – | –28 700 |
Resultat från intressebolag och joint ventures | – | – 357 | – | – | – | – | – 357 |
Rörelseresultat | 44 219 | 615 | 25 690 | 18 657 | –15 789 | – | 73 393 |
Finansiella poster, netto | –15 011 | ||||||
Skatter | –9 799 | ||||||
Årets resultat | 48 583 |
Innehav i intressebolag och joint ventures | – | 2 189 | – | – | – | – | 2 189 |
Övriga operativa segmentstillgångar | 534 649 | 160 994 | 222 262 | 238 369 | 317 456 | –468 688 | 1 005 041 |
Summa tillgångar | 534 649 | 163 183 | 222 262 | 238 369 | 317 456 | –468 688 | 1 007 230 |
Operativa segmentsskulder | 333 956 | 154 966 | 70 747 | 166 415 | 360 631 | –468 688 | 618 031 |
Eget kapital | 389 199 | ||||||
Summa eget kapital och skulder | 333 956 | 154 966 | 70 747 | 166 415 | 360 631 | –468 688 | 1 007 230 |
Investeringar | 38 486 | 5 037 | 7 971 | 2 466 | 494 | – | 54 454 |
Medeltal antal anställda | 149 | 9 | 42 | 324 | 7 | – | 531 |
| Externa försäljningsintäkter baserade | 2024 | 2023 | ||
| på det land där kunden finns | Tkr | Procent | Tkr | Procent |
Sverige | 200 325 | 22,4 | 178 719 | 21,6 |
Tyskland | 305 977 | 34,3 | 303 823 | 36,8 |
Europa exkl Sverige och Tyskland | 172 036 | 19,3 | 162 674 | 19,7 |
Nordamerika | 146 405 | 16,4 | 93 465 | 11,3 |
Asien | 67 485 | 7,6 | 87 345 | 10,6 |
Alla övriga länder | 888 | 0,0 | 0 | 0,0 |
Summa | 893 116 | 100,0 | 826 026 | 100,0 |
2024 | 2023 | |||
| Anläggningstillgångar per land | Tkr | Procent | Tkr | Procent |
Sverige | 444 391 | 61,5 | 350 571 | 54,0 |
Tyskland | 42 418 | 5,9 | 33 228 | 5,1 |
| Europa exkl Sverige och exkl | 129 012 | 17,9 | 146 143 | 22,5 |
| Tyskland | ||||
Nordamerika | 106 205 | 14,7 | 117 267 | 18,1 |
Asien | 492 | 0,1 | 1 648 | 0,3 |
Summa | 722 518 | 100,0 | 648 858 | 100,0 |
| 2031 och | ||||||||
År 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | senare Summa | ||
Mkr | 30 | 65 | 57 | 36 | 21 | 11 | 33 | 253 |
| NOT 5 Övriga rörelseintäkter | ||
Övriga intäkter | 2024 | 2023 |
Realisationsvinst | 4 321 | 7 290 |
Övrigt | 6 968 | 893 |
Summa | 11 289 | 8 183 |
Andra vinster | 2024 | 2023 |
Valutakursvinster | 2 853 | 5 222 |
Summa | 2 853 | 5 222 |
| NOT 6 Övriga rörelsekostnader | ||
Övriga kostnader | 2024 | 2023 |
Försäljning av materiella tillgångar | – | 264 |
Förlust ekonomiskt bedrägeri | 7 494 | – |
Övrigt | 1 257 | – |
Summa | 8 751 | 264 |
Andra förluster | 2024 | 2023 |
Valutakursförluster | 7 785 | 5 449 |
Summa | 7 785 | 5 449 |
| NOT 7 Rörelsekostnader fördelade på kostnadsslag | ||
2024 | 2023 | |
Inköp material och tjänster | 216 362 | 204 294 |
Personalkostnader | 546 895 | 495 097 |
Energi | 23 741 | 14 345 |
Av- och nedskrivningar | 32 685 | 28 700 |
Övriga kostnader | 43 947 | 23 750 |
Summa | 863 630 | 766 186 |
Jämförelsestörande poster | 2024 | 2023 |
Effektiviseringsprogram, personalkostnader | 4 762 | - |
Avgångsvederlag | 5 113 | - |
Nedskrivning av varulager | 8 976 | - |
Summa jämförelsestörande poster | 18 850 | - |
| Klassificering i resultaträkning per funktion, | ||
jämförelse störande poster | 2024 | 2023 |
Kostnader för sålda tjänster | 10 924 | - |
Försäljnings- och marknadsföringskostnader | 991 | - |
Administrationskostnader | 6 935 | - |
Summa jämförelsestörande poster | 18 850 | - |
| NOT 8 Ersättning till revisorerna | ||
2024 | 2023 | |
| KPMG | ||
– Revisionsuppdrag | 2 454 | 2 547 |
– Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | 288 | 160 |
– Skatterådgivning | 91 | 14 |
– Övriga tjänster | 124 | 17 |
Summa | 2 957 | 2 738 |
| Övriga revisorer | ||
– Revisionsuppdrag | 357 | 207 |
– Skatterådgivning | - | 313 |
– Övriga tjänster | - | - |
Summa | 357 | 520 |
Koncernen totalt | 3 314 | 3 258 |
Ersättning till anställda | 2024 | 2023 |
Löner, förmåner och andra ersättningar | 400 151 | 374 044 |
Sociala avgifter | 89 115 | 83 759 |
Pensionskostnader – avgiftsbaserade | 28 639 | 22 123 |
Pensionskostnader – förmånsbaserade | 114 | 115 |
Summa | 518 019 | 480 041 |
| Löner och andra ersättningar fördelade | 2024 | 2023 | ||||
| mellan styrelse och verkställande | Varav rörlig | Övriga | Varav rörlig | Övriga | ||
| direktö ren samt övriga anställda | Styrelse & VD | ersättning | anställda | Styrelse & VD | ersättning | anställda |
Moderbolaget | 6 089 | – | 4 193 | 5 898 | – | 2 823 |
Dotterbolag i Sverige | 5 212 | – | 90 830 | 4 116 | – | 94 076 |
Dotterbolag utomlands | 3 415 | 455 | 290 412 | 3 201 | 233 | 263 930 |
Totalt dotterbolag | 8 627 | 455 | 381 242 | 7 317 | 233 | 358 006 |
Totalt koncernen | 14 716 | 455 | 385 435 | 13 215 | 233 | 360 829 |
2024 | 2023 | |||||
Män | Kvinnor | Totalt | Män | Kvinnor | Totalt | |
Moderbolaget | 2 | 3 | 5 | 1 | 2 | 3 |
Dotterbolag i Sverige | 131 | 43 | 174 | 120 | 42 | 162 |
Dotterbolag utomlands | 338 | 32 | 370 | 332 | 34 | 366 |
– Tyskland | 274 | 28 | 302 | 267 | 30 | 297 |
– Storbritannien | 1 | – | 1 | 1 | – | 1 |
– USA | 26 | 3 | 29 | 28 | 3 | 31 |
– Japan | 1 | – | 1 | 1 | – | 1 |
– Schweiz | 35 | 1 | 36 | 34 | 1 | 35 |
– Kina | 1 | – | 1 | 1 | – | 1 |
Totalt dotterbolag | 469 | 75 | 544 | 452 | 76 | 528 |
Totalt koncernen | 471 | 78 | 549 | 453 | 78 | 531 |
2024 | 2023 | |||
| Könsfördelning i koncernen (inklusive dotterbolag) för styrelseledamöter | Antal på | Antal på | ||
| och övriga ledande befattningshavare | balansdagen | Varav män | balansdagen | Varav män |
Styrelseledamöter | 7* | 5 | 7* | 5 |
VD och övriga ledande befattningshavare | 6 | 5 | 5 | 4 |
| Totalt koncernen | 13 | 10 | 12 | 9 |
| För information om förmåner till ledande befattningshavare, se tabell nedan. |
| * Antalet styrelseledamöter avser endast ordinarie ledamöter. |
| Grundlön/ | Kommitté- | Rörlig | Övriga | Pensions- | Övriga | ||
| Löner och övriga förmåner 2024 | Styrelsearvode | arvode | ersättning | förmåner | kostnad | ersättningar | Summa |
| Styrelsens ordförande | |||||||
– Jan Bardell | 650 | 113 | – | – | – | 642 1) | 1 405 |
| Styrelseledamöter (6) | |||||||
– Jan Barchan | 225 | – | – | – | – | – | 225 |
– Anna Karinen | 225 | – | – | – | – | – | 225 |
– Erik Strömqvist | 225 | 75 | – | – | – | – | 300 |
– Agneta Nestenborg | 225 | 100 | – | – | – | 750 2) | 1 075 |
Arbetstagarrepresentanter* (3) | – | – | – | – | – | – | – |
Karl Thedéen**** | 599 | – | – | 18 | 246 | – | 863 |
Camilla Hoflund***** | 3 534 | – | – | 101 | 1 529 | 5 112 | 10 276 |
Andra ledande befattningshavare (6) | 10 584 | – | 455 | 485 | 2 726 | – | 14 250 |
Summa | 16 267 | 288 | 455 | 604 | 4 501 | 6 504 | 28 619 |
| Grundlön/ | Kommitté- | Rörlig | Övriga | Pensions- | Övriga | |||
| Löner och övriga förmåner 2023 | Styrelsearvode | arvode | ersättning | förmåner | kostnad | ersättningar | Summa | |
| Styrelsens ordförande | ||||||||
– Jan Bardell** | 600 | 94 | – | – | – | 300 1) | 994 | |
| Styrelseledamöter (6) | ||||||||
– Jan Barchan | 281 | – | – | – | – | – | 281 | |
– Anna Karinen | 281 | – | – | – | – | – | 281 | |
– Erik Strömqvist | 281 | 94 | – | – | – | – | 375 | |
– Anders Ullberg*** | 325 | 38 | – | – | – | – | 363 | |
– Agneta Nestenborg | 281 | 163 | – | – | – | 347 | 2) | 791 |
Arbetstagarrepresentanter* (3) | – | – | – | – | – | – | – | |
Verkställande direktören | 3 059 | – | – | 102 | 1 102 | – | 4 263 | |
Andra ledande befattningshavare (5) | 9 587 | – | 233 | 630 | 2 536 | – | 12 986 | |
Summa | 14 695 | 389 | 233 | 732 | 3 638 | 647 | 20 334 |
| Ersättningar till styrelse och andra | ||
ledande befattningshavare | 2024 | 2023 |
| Moderbolaget | ||
Löner förmåner och andra ersättningar | 9 828 | 9 152 |
– Varav rörlig ersättning | – | – |
Pensioner | 2 866 | 1 971 |
Antal personer | 8 | 8 |
| Dotterbolagen | ||
Löner förmåner och andra ersättningar | 8 254 | 8 850 |
– Varav rörlig ersättning | 455 | 233 |
Pensioner | 1 635 | 1 934 |
Antal personer | 4 | 4 |
| Koncernen | ||
Löner förmåner och andra ersättningar | 18 082 | 18 002 |
– Varav rörlig ersättning | 455 | 233 |
Pensioner | 4 501 | 3 905 |
Antal personer | 12 | 12 |
Utöver ovan ersättningar uppgår kostnad för avgående VD (inklusive sociala kost- nader) enligt följande: Avgångsvederlag 2043 Tkr samt övriga avtalade ersätt- ningar 3070 Tkr. Avgångsvederlag och övriga avtalade ersättning avser avtalade | ||
ersättningar i samband med uppsägning under året. Samtliga ersättningar regle- ras i enlighet med anställningsavtal. |
2024 | 2023 | |
| Finansiella intäkter | ||
Ränteintäkter kortfristiga bankmedel | 176 | 145 |
Valutakursdifferenser | 7 730 | 0 |
Övriga finansiella intäkter | 1 873 | 875 |
Summa | 9 779 | 1 020 |
| Finansiella kostnader | ||
Räntekostnader upplåning kreditinstitut | -15 821 | -10 350 |
Valutakursdifferenser | -1 007 | -2 444 |
Övriga finansiella kostnader | -2 820 | -3 237 |
Summa | −19 648 | −16 031 |
2024 | 2023 | ||
Resultat före skatt | 16 976 | 58 383 | |
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget | -3 497 | -12 027 | |
Ej skattepliktiga intäkter | 726 | 3 712 | |
Ej avdragsgilla kostnader | -992 | -3 863 | |
Effekt av andra skattesatser utländska dotterföretag | -5 247 | -4 455 | |
Skatt hänförlig till tidigare år | 1 903 | 4 634 | |
Utnyttjande av tidigare ej aktiverade underskottsavdrag | 1 852 | 1 492 | |
Ej aktiverade underskott | - 3 990 | - | |
Omvärdering av uppskjuten skatt | -1 006 | - | |
Övrigt | 2 876 | 708 | |
Skattekostnad | −7 376 | −9 799 | |
Effektiv skattskattesats var 43,5 (16,8) | procent. Omvärdering av uppskjutna skatter | ||
| i USA och Tyskland innebär en mindre sammantagen uppskjuten skattekostnad. | |||
Borträknat omvärderingen är skattesatsen även påverkad av en förändrad fördel- ning, där en större del av koncernens vinster sker i länder med högre skattesats. | |||
| Skatteeffekter på poster i övrigt totalresultat uppgår per den 31 december till | |||
-2 652 | (1038) Tkr. |
| Uppskjuten skatt | |||
Kvittade belopp | 2024 | 2023 | |
| Uppskjutna skattefordringar | |||
Uppskjutna skattefordringar som ska utnyttjas efter mer än 12 månader | 53 947 | 84 692 | |
Uppskjutna skattefordringar som ska utnyttjas inom 12 månader | 3 515 | 1 353 | |
Summa | 57 462 | 86 045 | |
| Uppskjutna skatteskulder | |||
Uppskjutna skatteskulder som ska betalas efter mer än 12 månader | 5 321 | 34 477 | |
Uppskjutna skatteskulder som ska betalas inom 12 månader | – | – | |
Summa | 5 321 | 34 477 | |
| Skatte mässiga | |||
| Uppskjutna skattefordringar | underskott | Övrigt | Summa |
Per den 1 januari 2023 | 84 234 | 4 325 | 88 563 |
Redovisat i resultaträkningen | -538 | – | –538 |
Skatt hänförbar till komponenter i övrigt totalresultat | – | 1 038 | 1 038 |
Omföring till aktuell skatt | -400 | – | -400 |
Omklassificeringar | – | – | – |
Valutakursdifferenser | -2 619 | – | - 2 619 |
Per den 31 december 2023 | 80 677 | 5 363 | 86 045 |
Redovisat i resultaträkningen | -31 884 | – | -31 884 |
Skatt hänförbar till komponenter i övrigt totalresultat | – | -2 652 | -2 652 |
Omföring till aktuell skatt | 27 | – | 27 |
Omklassificeringar | – | – | – |
Valutakursdifferenser | 5 928 | – | 5 928 |
Per den 31 december 2024 | 54 748 | 2 711 | 57 462 |
Övrigt* | Summa | |
Per den 1 januari 2023 | 39 964 | 39 964 |
Redovisat i resultaträkningen | –2 095 | –2 095 |
Omföring till aktuell skatt | - 3 510 | - 3 510 |
Omklassificeringar | – | – |
Valutakurssdifferenser | 117 | 117 |
Per den 31 december 2023 | 34 477 | 34 477 |
Redovisat i resultaträkningen | -35 502 | -35 502 |
Omföring till aktuell skatt | – | – |
Omklassificeringar | – | – |
Valutakurssdifferenser | 1 024 | 1 024 |
Per den 31 december 2024 | 5 321 | 5 321 |
2024 | 2023 | |
Årets resultat | 9 600 | 48 583 |
Genomsnittligt antal utestående aktier | 8 218 611 | 8 218 611 |
Resultat per aktie (SEK per aktie) | 1,17 | 5,91 |
| Inga avskrivningar görs på mark. Avskrivningar på andra tillgångar, för att fördela |
| deras anskaffningsvärde ned till det beräknade restvärdet över den beräknade |
| nyttjandeperioden, görs linjärt enligt följande. |
• Byggnader och markanläggning | 20–50 år |
• Maskiner och tekniska anläggningar | 3–20 år |
• Inventarier och verktyg | 3–20 år |
| Pågående nyanlägg- | |||||
| Maskiner och | ningar och förskott avse- | ||||
| Byggnader | andra tekniska | Inventarier | ende materiella anlägg- | ||
| och mark | anläggningar | och verktyg | ningstillgångar | Summa | |
| 1 januari – 31 december 2023 | |||||
| Ingående bokfört värde | 70 904 | 81 845 | 28 428 | 29 927 | 211 105 |
| Nettovärde nyttjanderättstillgångar, omklassificering | -8 413 | -12 538 | – | – | -20 950 |
| Valutakursdifferenser | -345 | -203 | -16 | – | -564 |
| Investeringar | 195 | 16 146 | 3 944 | 21 114 | 41 400 |
| Omfördelningar | 1 466 | 14 055 | 1 563 | –17 084 | – |
| Avyttringar och utrangeringar | –9 | – | 557 | – | 548 |
| Avskrivningar | –3 141 | –10 352 | –4 183 | – | –17 676 |
| Utgående bokfört värde | 60 658 | 88 953 | 30 293 | 33 957 | 213 861 |
| Per den 31 december 2023 | |||||
| Anskaffningsvärde | 90 087 | 228 492 | 117 093 | 33 957 | 469 629 |
| Ackumulerad av- och nedskrivning | –29 429 | –139 539 | –86 800 | – | –255 768 |
| Bokfört värde | 60 658 | 88 953 | 30 293 | 33 957 | 213 861 |
| 1 januari – 31 december 2024 | |||||
| Ingående bokfört värde | 60 658 | 88 953 | 30 293 | 33 957 | 213 861 |
| Förvärv | – | 967 | 266 | – | 1 233 |
| Valutakursdifferenser | – | 13 | 80 | – | 93 |
| Investeringar | – | 7 827 | 4 868 | 54 444 | 67 139 |
| Omfördelningar | – | 7 417 | 12 782 | -20 199 | – |
| Avyttringar och utrangeringar | -1 | – | -1 | – | -2 |
| Avskrivningar | -2 904 | -12 514 | -5 112 | – | -20 530 |
| Utgående bokfört värde | 57 753 | 92 663 | 43 176 | 68 202 | 261 794 |
| Anskaffningsvärde | 90 444 | 246 952 | 138 312 | 68 202 | 543 910 |
| Ackumulerad av- och nedskrivning | -32 691 | -154 289 | -95 137 | – | -282 117 |
| Bokfört värde | 57 753 | 92 663 | 43 176 | 68 202 | 261 794 |
Avskrivningar ingår i Kostnad sålda tjänster med 19 799 (16 728) | Tkr i Försäljnings- och marknadsföringskostnader 109 (173) | Tkr, i Administrationskostnader 579 (701) | Tkr och | |
i Forsknings- och utvecklingskostnader med 42 (85) | Tkr. |
| Avtals- | ||||||
| enliga | ||||||
| kund - | ||||||
| rela tioner | ||||||
| och | ||||||
| Program- | liknande | |||||
| Varu- | varu rättig- | rättig- | ||||
| Goodwill | märken | Patent | heter | heter | Summa | |
| 1 januari–31 december 2023 | ||||||
Ingående bokfört värde | 201 482 | – | 4 582 | 546 | 167 | 206 778 |
Valutakursdifferenser | - 1 497 | – | -147 | 18 | 5 | - 1621 |
Investeringar | – | – | 286 | – | – | 286 |
| Avyttringar och | -3 510 | – | -318 | – | -138 | -3 966 |
| utrangeringar | ||||||
Avskrivningar | – | – | –488 | –298 | –34 | –820 |
Utgående bokfört värde 196 475 | – | 3 914 | 266 | – 200 657 |
| Per den 31 december 2023 | |||||
Anskaffningsvärde | 232 550 | – | 12 388 | 6 672 | 17 327 268 937 |
| Ackumulerad av- och | –36 075 | – | –8 472 | –6 406 –17 327 –68 280 | |
| nedskrivning | |||||
Bokfört värde | 196 475 | – | 3 916 | 266 | – 200 657 |
| 1 januari–31 december 2024 | ||||||
Ingående bokfört värde | 196 475 | – | 3 916 | 266 | – 200 657 | |
Förvärv | 17 087 | 2 084 | – | – | 19 588 | 38 759 |
Valutakursdifferenser | 10 397 | – | 362 | -3 | – | 10 756 |
Investeringar | – | – | 254 | – | – | 254 |
Avyttringar och utrang- eringar | – | – | – | – | – | – |
Avskrivningar | – | – | -539 | -263 | -653 | -1 455 |
Utgående bokfört värde 223 959 | 2 084 | 3 993 | – | 18 935 248 971 |
| Per den 31 december 2024 | ||||||
Anskaffningsvärde | 261 302 | 2 084 | 13 524 | 6 888 | 37 524 321 322 | |
| Ackumulerad av- och | -37 343 | – | -9 531 | -6 888 | -18 589 | -72 351 |
| nedskrivning | ||||||
Bokfört värde | 223 959 | 2 084 | 3 993 | – | 18 935 248 971 |
| Avtalsenliga kundrelationer och liknande rättigheter består i huvudsak av kundrela- | |
| tioner/kontrakt samt vissa hyresrättigheter. Avskrivningar ingår i Kostnad för sålda | |
tjänster i resultaträkningen med 1 455 (820) | Tkr. |
2024 | 2023 | |
Avfallsteknik | 72 370 | 66 539 |
Avvecklings- och strålskyddstjänster | 151 589 | 129 937 |
Summa | 223 959 | 196 475 |
| Brutto- | Tillväxttakt | Diskonte- | |
| marginal,% | efter år 5,% | ringsränta,% | |
Avvecklings- och strålskyddstjänster 2024 | 8,4 | 2,0 | 9,2 |
Avvecklings-och strålskyddstjänster 2023 | 8,8 | 2,0 | 9,0 |
Avfallsteknik 2024 | 20,8 | 2,0 | 9,4 |
Avfallsteknik 2023 | 41,2 | 2,0 | 9,1 |
2024 | 2023 | |||
| Avfallsteknik | Från | Till | Från | Till |
Bruttomarginal, % | 21 | 11 | 41 | 6 |
Diskonteringsränta, % | 9 | 15 | 9 | 30 |
| Avvecklings- och strålskydds- | 2024 | 2023 | ||
| tjänstser | Från | Till | Från | Till |
Bruttomarginal, % | 8 | 5 | 9 | 4 |
Diskonteringsränta, % | 9 | 15 | 9 | 18 |
2024 | 2023 | |
Per den 1 januari | 2 189 | 3 277 |
Resultatandel | -245 | –357 |
Valutakursdifferenser | -854 | –731 |
Slutavräkning innehav joint ventures | -634 | – |
Per den 31 december | 456 | 2 189 |
| Koncernens andel av resultatet i de joint ventures som bolaget har andelar i, vilka alla är onoterade, och dess andel av tillgångar är som följer: |
| Anläggnings- | Omsättnings- | Kortfristiga | ||||||
| 2024 | tillgångar | tillgångar | skulder | Netto tillgångar | Intäkter | Resultat | Ägarandel | |
THOR Treatment Technologies, LLC | USA | – | – | – | – | – | –53 | – |
KOBELCO STUDSVIK Co., Ltd | Japan | – | 3 124 | 130 | 2 994 | – | -192 | 49 |
Summa | – | 3 124 | 130 | 2 994 | – | -245 |
| Anläggnings- | Omsättnings- | Kortfristiga | ||||||
| 2023 | tillgångar | tillgångar | skulder | Netto tillgångar | Intäkter | Resultat | Ägarandel | |
THOR Treatment Technologies, LLC | USA | – | 651 | – | 651 | – | –21 | 50 |
KOBELCO STUDSVIK Co., Ltd | Japan | 5 012 | 3 416 | 134 | 8 294 | – | –336 | 49 |
Summa | 5 012 | 4 067 | 134 | 8 945 | – | –357 | ||
| KOBELCO STUDSVIK Co., Ltd är ett joint venture i Japan med fokus på design av anläggningar för hantering av japanskt radioaktivt avfall. | ||||||||
| THOR Treatment Technologies,LLC (TTT) innehavet har avvecklats under året. | ||||||||
| Förpliktelser | ||||||||
| Koncernen har inga förpliktelser avseende KOBELCO STUDSVIK Co., Ltd. |
2024 | 2023 | |
Kundfordringar | 181 257 | 141 729 |
Avgår – Reservering för värdeminskning i fordringar | -34 | -33 |
Kundfordringar netto | 181 223 | 141 696 |
| Förfal- | Förfal- | ||||
| let upp till 3 | Förfallet 3 - | let mer än 6 | |||
31 december 2024 | Ej förfallna | månader | 6 månader | månader | Summa |
Förväntad förlustnivå i % | 0,0% | 0,1% | 0,0% | 0,0% | |
| Redovisat belopp | 154 800 | 25 754 | – | 703 | 181 257 |
| kundfordringar brutto | |||||
| Redovisat belopp | 35 244 | – | – | – | 35 244 |
| avtalstillgångar brutto | |||||
Kreditförlustreserv | – | 34 | 34 |
| Förfallet | Förfallet | Förfallet | |||
| upp till 3 | 3−6 | mer än 6 | |||
31 december 2023 | Ej förfallna | månader | månader | månader | Summa |
Förväntad förlustnivå i % | 0,0 % | 0,2 % | 0,0 % | 0,0 % | |
| Redovisat belopp | 121 330 | 18 582 | 1 817 | – | 141 729 |
| kundfordringar brutto | |||||
| Redovisat belopp | 61 908 | – | – | – | 61 908 |
| avtalstillgångar brutto | |||||
Kreditförlustreserv | – | 33 | 33 | ||
Reserven för osäkra kundfordringar uppgick till 34 (33) | Tkr per den 31 december | ||||
| 2024. |
2024 | 2023 | |
Per den 1 januari | -33 | -234 |
Omräkningsdifferens | -1 | 40 |
Reservering för osäkra fordringar | – | -34 |
Fordringar som skrivits bort | – | – |
Återförda outnyttjade belopp | – | 195 |
Per den 31 december | −34 | −33 |
Belopp som redovisas på värdeminskningskontot skrivs vanligen bort när koncer- nen inte förväntas återvinna ytterligare likvida medel. Det finns ingen koncentration | ||
| av kreditrisker avseende kundfordringar, eftersom koncernen har ett stort antal | ||
| kunder som är spridda internationellt. |
| NOT 18 Övriga fordringar långfristiga | ||
2024 | 2023 | |
Studsviksfond | 18 807 | 25 961 |
Kärnavfallsfond | 54 289 | 44 409 |
Övriga långfristiga fordringar | 11 593 | 11 593 |
Summa | 84 689 | 81 963 |
| NOT 19 Övriga fordringar kortfristiga | ||
2024 | 2023 | |
| Avtalstillgångar | 35 244 | 61 908 |
Skattefordringar | 13 839 | 7 261 |
Övriga fordringar | 13 977 | 16 812 |
Summa | 63 059 | 85 981 |
| NOT 20 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | ||
2024 | 2023 | |
Upplupna intäkter | 23 370 | 5 749 |
Förutbetalda hyror | 2 427 | 1 235 |
Förutbetalda försäkringspremier | 2 525 | 1 955 |
Övriga förutbetalda kostnader | 6 554 | 7 122 |
Summa | 34 876 | 16 061 |
2024 | 2023 | |
Färdiga varor | 7 228 | 16 316 |
Summa | 7 228 | 16 316 |
2024 | 2023 | |
Kortfristiga placeringar | 2 631 | 9633 |
Kassa och bank | 53 688 | 88 162 |
| Summa | 56 319 | 97 795 |
2024 | 2023 | |
Avtalsskulder | 116 258 | 94 887 |
Sociala avgifter och andra skatter | 21 841 | 22 417 |
Övriga skulder | 29 936 | 36 320 |
Summa | 168 035 | 153 624 |
| NOT 24 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | ||
2024 | 2023 | |
Förutbetalda intäkter | 3 299 | 2 659 |
Upplupna löner | 44 836 | 45 532 |
Upplupna material-, konsult– och servicekostnader | 6 618 | 7 604 |
Upplupna revisionsarvoden | 2 171 | 2 597 |
Övriga poster | 6 736 | 7 198 |
| Summa | 63 660 | 65 590 |
2024 | 2023 | |
| Kortfristig del | ||
Banklån | 122 726 | 99 334 |
Summa | 122 726 | 99 334 |
| Koncernens exponering, avseende upplåning, för förändring | ||
| i ränta och kontraktsenliga tidpunkter för ränteomförhand- | ||
| ling på balansdagen | 2024 | 2023 |
0–6 månader | 188 471 | 128 819 |
6–12 månader | – | – |
Mer än 5 år | – | – | |
Summa upplåning | 188 471 | 128 819 | |
| Som säkerhet för koncernens banklån och kreditfaciliteter har lämnats aktierna i |
Verkligt värde | Redovisat värde | ||||
| Förfallodagar för upplåning | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Mindre än 1 år | 122 726 | 99 334 | 122 726 | 99 334 | |
Mellan 1 och 2 år | 62 720 | 6 740 | 62 720 | 6 740 | |
Mellan 2 och 5 år | 3 025 | 22 745 | 3 025 | 22 745 | |
Mer än 5 år | – | – | – | – | |
Summa | 188 471 | 128 819 | 188 471 | 128 819 | |
| Redovisade belopp, per valuta, | ||
för koncernens upplåning | 2024 | 2023 |
SEK | 188 471 | 128 819 |
Summa | 188 471 | 128 819 |
| Koncernen har följande ej | ||
utnyttjade kreditfaciliteter | 2024 | 2023 |
| Rörlig ränta | ||
– Löper ut inom ett år | 35 764 | 54 156 |
Summa | 35 764 | 54 156 |
Genomsnittlig effektiv ränta på balansdagen, banklån | 2024 | 2023 |
SEK | 5,75% | 6,64% |
2024 | 2023 | |
| Förpliktelser i balansräkning för | ||
Pensionsförmåner | 10 100 | 10 412 |
| Redovisning i resultaträkning avseende (not 9) | ||
Pensionskostnader | 28 753 | 22 238 |
Belopp som redovisas i Balansräkningen | 2024 | 2023 |
Nuvärde för ofonderade förpliktelser | 10 100 | 10 412 |
Summa | 10 100 | 10 412 |
Belopp som redovisas i resultaträkningen | 2024 | 2023 |
| Förmånsbestämda planer | ||
Kostnader för tjänstgöring under innevarande år | – | – |
Räntekostnad | 114 | 115 |
Summa | 114 | 115 |
| Av den totala kostnaden ingick – (–) Tkr i posterna Kostnad sålda varor respektive | ||
| Administrationskostnader. | ||
Förändringar i den skuld som redovisas i koncernens balans- räkning | 2024 | 2023 |
Vid årets början | 10 412 | 10 262 |
Omräkningsdifferenser | -162 | 279 |
Summa kostnader redovisade i resultaträkning | 114 | 115 |
Erlagda avgifter | -264 | -244 |
Vid årets slut | 10 100 | 10 412 |
| resultaträkning | ||
2024 | 2023 | |
Summa kostnader för förmånsbestämda planer | 114 | 115 |
Summa kostnader för avgiftsbestämda planer | 24 414 | 18 398 |
Kostnader för särskild löneskatt och avkastningsskatt | 4 225 | 3 725 |
Summa pensionskostnader | 28 753 | 22 238 |
| Aktuariella antaganden | ||
2024 | 2023 | |
Diskonteringsränta | 3,50% | 3,50% |
Framtida löneökningar | 0,0% | 0,0% |
Framtida pensionsökningar | 2,0% | 2,0% |
| Framtida | ||||
| avfalls- | Avsättning | Övriga | ||
| kostnader | rivning | avsättningar | Summa | |
Per den 1 januari 2024 | 70 585 | 70 402 | 240 | 141 227 |
| Kostnadsfört i koncernens | ||||
| resultat räkning | ||||
– Tillkommande avsättningar | 10 653 | 2 830 | 3 221 | 16 704 |
– Återförda avsättningar | -6 797 | – | – | -6 797 |
– Indexering | 1 791 | – | – | 1 791 |
Aktiverat som anläggningstillgång | – | – | – | – |
Omföringar | – | – | – | – |
Utnyttjat belopp under perioden | -6 404 | -8 255 | – | -14 659 |
Per den 31 december 2024 | 69 828 | 64 977 | 3 461 | 138 266 |
Långfristig del | 63 525 | 64 977 | 240 | 128 742 |
Kortfristig del | 6 303 | – | 3 221 | 9 524 |
Summa | 69 828 | 64 977 | 3 461 | 138 266 |
| Framtida | ||||
| avfalls- | Avsättning | Övriga | ||
| kostnader | rivning | avsättningar | Summa | |
Per den 1 januari 2023 | 73 380 | 75 115 | 240 | 148 735 |
| Kostnadsfört i koncernens | ||||
| resultat räkning | ||||
– Tillkommande avsättningar | 9 018 | 2 994 | – | 12 011 |
– Återförda avsättningar | –871 | – | – | –871 |
– Indexering | 1 786 | – | – | 1 786 |
Aktiverat som anläggningstillgång | – | – | – | – |
Omföringar | – | – | – | – |
Utnyttjat belopp under perioden | –12 728 | –7 707 | – | –20 435 |
Per den 31 december 2023 | 70 585 | 70 402 | 240 | 141 227 |
Långfristig del | 64 282 | 70 402 | 240 | 134 924 |
Kortfristig del | 6 303 | – | – | 6 303 |
Summa | 70 585 | 70 402 | 240 | 141 227 |
Poster som inte ingår i kassaflödet | 2024 | 2023 |
Avskrivningar | 32 685 | 28 700 |
Nedskrivningar materiella anläggningstillgångar | 2 | 60 |
Resultat vid försäljning av materiella anläggningstillgångar | -3 000 | –7 290 |
Resultatandelar intressebolag | 276 | 357 |
Valutakursdifferenser | 2 858 | –5 890 |
Förändringar i avsättningar | -6 820 | –7 070 |
Nedskrivning av lager | 8 976 | – |
Övrigt | 5 524 | –9 466 |
Summa | 40 501 | –599 |
| Avstämning av poster som ingår i | |||
finansieringsverksamheten | Banklån Leasing skulder | Summa | |
| Skulder per 1 januari 2023 | 101 209 | 20 435 | 121 644 |
Kassaflöde | 27 610 | –6 801 | 20 809 |
Förvärv - leasing | 9 238 | 9 238 | |
Valutakursdifferenser | -132 | -132 | |
Skulder per 31 december 2023 | 128 819 | 22 740 | 151 559 |
Skulder per 1 januari 2024 | 128 819 | 22 740 | 151 559 |
Kassaflöde | 59 652 | -6 944 | 52 708 |
Förvärv - leasing | 7 158 | 7 158 | |
Valutakursdifferenser | 537 | 537 | |
Skulder per 31 december 2024 | 188 471 | 23 491 | 211 962 |
Tillgångar med nyttjanderätt | 2024 | 2023 |
Byggnader och mark | 12 487 | 12 323 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar | 12 197 | 11 177 |
Summa | 24 684 | 23 500 |
Leasingskulder | 2024 | 2023 |
Kortfristiga | 10 693 | 9 724 |
Långfristiga | 12 798 | 13 016 |
Summa | 23 491 | 22 740 |
| Leasingskulder redovisas i balansräkningen i posten övriga långfristiga skulder, |
| Maskiner och | |||
| Byggnader | andra tekniska | ||
| och mark | anläggningar | Summa | |
| 1 januari – 31 december 2023 | |||
Ingående bokfört värde | 8 413 | 12 538 | 20 950 |
Valutakursdifferenser | -13 | 209 | 196 |
Investeringar | 7 975 | 4 793 | 12 768 |
Avyttringar och utrangeringar | 217 | -428 | –211 |
Avskrivningar | –4 269 | –5 935 | –10 204 |
Utgående bokfört värde | 12 323 | 11 177 | 23 500 |
| Maskiner och | |||
| Byggnader | andra tekniska | ||
| och mark | anläggningar | Summa | |
| 1 januari – 31 december 2024 | |||
Ingående bokfört värde | 12 323 | 11 177 | 23 500 |
Valutakursdifferenser | 768 | 136 | 904 |
Investeringar | 3 283 | 7 080 | 10 363 |
Avyttringar och utrangeringar | 554 | 63 | 617 |
Avskrivningar | -4 440 | -6 260 | -10 700 |
Utgående bokfört värde | 12 487 | 12 197 | 24 684 |
Avskrivningar på nyttjanderätter | 2024 | 2023 |
Byggnader och mark | -4 440 | -4 269 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar | -6 260 | -5 935 |
−10 700 | −10 204 |
Räntekostnader (ingår i finansiella kostnader) | -675 | -1 151 |
| Utgifter hänförliga till korttidsleasingavtal (ingår i kost- | -149 | -137 |
| nader för sålda tjänster och administrationskostnader) | ||
Utgifter hänförliga till leasingavtal för vilka den underlig- gande tillgången är av lågt värde (ingår i kostnader för | -1 652 | -1 547 |
| sålda tjänster och administrationskostnader) | ||
Det totala kassaflödet gällande leasingavtal under 2024 var 11 118 (9 996) | Tkr. |
Transaktioner med närstående | 2024 | 2023 |
| Försäljning av tjänster | ||
– Kobelco Studsvik Co., Ltd | – | – |
Verkligt värde redovisat vid förvärvet | 2024 |
| Tillgångar | |
Immateriella tillgångar | 21 672 |
Övriga anläggningstillgångar | 1 967 |
Övriga omsättningstillgångar | 13 118 |
Likvida medel | 5 447 |
| 42 204 |