549300MLJ046XFQNVH422023-01-012023-12-31549300MLJ046XFQNVH422022-01-012022-12-31549300MLJ046XFQNVH422023-12-31549300MLJ046XFQNVH422022-12-31549300MLJ046XFQNVH422022-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MLJ046XFQNVH422022-01-01ifrs-full:SharePremiumMember549300MLJ046XFQNVH422022-01-01ifrs-full:OtherReservesMember549300MLJ046XFQNVH422022-01-01ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MLJ046XFQNVH422022-01-01ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares549300MLJ046XFQNVH422022-01-01ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300MLJ046XFQNVH422022-01-01549300MLJ046XFQNVH422022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MLJ046XFQNVH422022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300MLJ046XFQNVH422022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300MLJ046XFQNVH422022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MLJ046XFQNVH422022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300MLJ046XFQNVH422022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300MLJ046XFQNVH422022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MLJ046XFQNVH422022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300MLJ046XFQNVH422022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300MLJ046XFQNVH422022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MLJ046XFQNVH422022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300MLJ046XFQNVH422022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300MLJ046XFQNVH422023-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MLJ046XFQNVH422023-01-01ifrs-full:SharePremiumMember549300MLJ046XFQNVH422023-01-01ifrs-full:OtherReservesMember549300MLJ046XFQNVH422023-01-01ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MLJ046XFQNVH422023-01-01ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300MLJ046XFQNVH422023-01-01ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300MLJ046XFQNVH422023-01-01549300MLJ046XFQNVH422023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MLJ046XFQNVH422023-01-012023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300MLJ046XFQNVH422023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300MLJ046XFQNVH422023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MLJ046XFQNVH422023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300MLJ046XFQNVH422023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300MLJ046XFQNVH422023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MLJ046XFQNVH422023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300MLJ046XFQNVH422023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300MLJ046XFQNVH422023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MLJ046XFQNVH422023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300MLJ046XFQNVH422023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300MLJ046XFQNVH422021-12-31
Studsvik AB (publ)
611 82 Nyköping
Telefon 0155-2210 00
www.studsvik.se
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Studsvik Års- och hållbarhetsredovisning 2023
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2023 Org nr 556501-0997
© Studsvik AB (publ)
Worldwide
SVERIGE
Studsvik AB
611 82 Nyköping
Besöksadress: Studsvik
Tfn: 0155 22 10 00
Fax: 0155 26 30 70
Studsvik Nuclear AB
611 82 Nyköping
Besöksadress: Studsvik
Tfn: 0155 22 10 00
Fax: 0155 26 30 70
Studsvik Waste Manage-
ment Technology AB
611 82 Nyköping
Tfn: 0155 22 10 00
Fax: 0155 26 30 70
Studsvik Scandpower AB
Badhusgatan 12
722 15 Västerås
Tfn: 021 41 57 83
JAPAN
Studsvik Japan, Ltd
Sanko bldg. 5F05
10-1 Miyuki-dori,
Mikunigaoka, akai-ku, Sakai
Japan, 590-0028
Tfn / Fax: +81-72-242-7418
KINA
Studsvik Engineering
Technology Ltd
Level 26, Fortune Financial
Center, No. 5, Central East
3rd Ring Rd., Chaoyang
District, Beijing, China
Tfn +86 10 5775 0535
SCHWEIZ
Studsvik Suisse AG
Schlösslistrasse 12,
CH-5408 Ennetbaden,
Schweiz
Tfn: + 41 79 501 42 08
STORBRITANNIEN
Studsvik Ltd
Richard House,
Winckley Square,
Preston,
PR1 3HP United Kingdom
Tfn: +44 (0) 7884 436944
TYSKLAND
Studsvik Scandpower GmbH
Rathausallee 28
DE-22846 Norderstedt
Tyskland
Tfn: +49 40 3098 088 10
Fax: +49 40 3098 088 88
Studsvik GmbH & Co. KG
Walter-Krause-Str. 11
DE-68163 Mannheim
Tyskland
Tfn: + 49 (0) 621 950 403 01
Fax: + 49 (0) 621 950 403 02
USA
Studsvik Scandpower, Inc.
101 North Third Street, Suite
202
Wilmington, NC 28401 USA
Tfn: +1 910 777 2553
Fax: + 1 910 769 3249
Studsvik, Inc.
Preston Ridge Road
Suite 500
Alpharetta, Georgia 30005
USA
Tfn: + 1 404 497 4900
Fax: +1 404 497 4901
Årsstämma den 25 april 2024
Årsstämma hålls i Stockholm på World Trade Center, Klarabergsviadukten 70/Kungsbron 1 i
Stockholm, torsdagen den 25 april 2024 kl 16:00.
Anmälan
Aktieägare som önskar delta ska dels vara införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktie-
boken senast onsdagen den 17 april 2024, dels anmäla sig senast fredagen den 19 april.
via Studsviks hemsida, www.studsvik.se,
per telefon 0155-22 16 42,
per post till Studsvik AB, 611 82 Nyköping,
per e-post studsvik@studsvik.com, eller
per fax 0155-26 30 70
Vid anmälan bör aktieägare uppge
namn
personnummer / organisationsnummer
adress och telefonnummer
antal aktier
Aktieägare som har förvaltarregistrerade aktier ska, för att ha rösträtt på årsstämman, av
den bank eller fondhandlare som förvaltar aktierna begära tillfällig ägarregistrering ett par
bank dagar före onsdagen den 17 april 2024.
Kalender för ekonomisk information 2024
Delårsrapport januari-mars 2024 25 april 2024
Delårsrapport januari-juni 2024 23 juli 2024
Delårsrapport januari-september 2024 23 oktober 2024
Delårsrapport januari-december 2024 Februari 2025
Årsreovisning- och hållbarhetsredovisning 2024 April 2025
Rapporterna finns tillgängliga www.studsvik.se vid publiceringstillfället.
Aktieägarinformation
Studsvik står för säkra
och effektiva lösningar
Vi erbjuder specialiserade
tjänster inom material
tester, programvaror
och metoder för avfalls
hantering till företag
inom främst kärnteknik,
men vi anlitas även som
experter inom andra
radiologiska områden.
Utvecklar nukleär hållbarhet
Studsvik är en unik, oberoende partner
som utvecklar säkerheten och effektiviteten
för den globala nukleära industrin.
Genom vår expertis stödjer vi en hållbar framtid.
FÖRSÄLJNING
826
MILJONER KRONOR
RÖRELSERESULTAT
73,4
MILJONER KRONOR
RÖRELSEMARGINAL
8,9
PROCENT
2 KORT OM STUDSVIK
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
RESULTAT PER AKTIE
5,91
KRONOR
Kärnkraft är ett kraft slag
som minskar växthus
gaserna. Vi bidrar med
vår 75-åriga erfarenhet till
ännu säkrare lösningar och
högre effektivitet inom
kärnkraftsindustrin och till
produktionen av medicinska
isotoper till sjukvården.
SOLIDITET
38,6
PROCENT
ANTAL MEDARBETARE
530
FÖRDELAT PÅ SJU LÄNDER
KORT OM STUDSVIK 3
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
4 KORT OM STUDSVIK
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Kort om Studsvik 5
Strategier 6
Marknad och tjänster 7
Årsöverblick 8
Händelser under året 9
VD-ordet 11
Förvaltningsberättelse 12
– Avvecklings- och strålskyddstjänster 14
– Bränsle- och materialteknik 16
– Scandpower 18
– Avfallsteknik 20
Förslag till vinstdisposition 23
Hållbarhetsrapport och riskhantering 24
Rapportering enligt EU-taxonomin 33
Aktien 40
Finansiella rapporter 42
– Koncernen 42
– Moderbolaget 46
Noter till koncernredovisningen 50
Noter till moderbolagets redovisning 65
Revisionsberättelse 69
Bolagsstyrning 74
– Styrelse och revisorer 78
– Koncernledning 80
Femårsöversikt 82
Nyckeltalsdefinitioner 84
Innehåll
S
L
U
T
F
Ö
R
V
A
R
A
V
V
E
C
K
L
I
N
G
O
C
H
R
I
V
N
I
N
G
R
E
A
K
T
O
R
D
R
I
F
T
N
Y
B
Y
G
G
N
A
D
A
V
V
E
C
K
L
I
N
G
S
-
O
C
H
S
T
R
Å
L
S
K
Y
D
D
S
T
J
Ä
N
S
T
E
R
A
V
F
A
L
L
S
T
E
K
N
I
K
S
C
A
N
D
P
O
W
E
R
B
R
Ä
N
S
L
E
-
O
C
H
M
A
T
E
R
I
A
L
T
E
K
N
I
K
Kort om Studsvik
Studsvik erbjuder tjänster inom olika delar av kärnkraftens livscykel, från nybygg nation till
slutförvar. Kunderna representeras av bränsletillverkare, kärnkraftsproducenter, myndig
heter, forskningscenter och andra kärn tekniska anläggningar.
AVVECKLINGS- OCH
STRÅLSKYDDSTJÄNSTER
erbjuder tjänster inom
strålskydd, avveckling,
sanering och ingenjörs-
insatser.
BRÄNSLE- OCH
MATERIAL TEKNIK
erbjuder tjänster inom
kärnbränslekvalificering,
analys av material,
forskning kring slutförvar
samt paketering av
medicinska isotoper.
SCANDPOWER
är världs ledande inom
mjukvaruprogram för
bränsleoptimering. Det
totala programvaruut-
budet omfattar tjänster
inom hela värdekedjan
samt avancerade
konsulttjänster.
AVFALLSTEKNIK
erbjuder licensierade
tekniska lösningar för att
stabilisera och volym-
reducera radioaktivt
avfall inför mellan- och
slutförvar.
Studsvik erbjuder en rad avancerade tekniska tjänster till den
globala kärnkraftsindustrin. Studsviks fokusområden är
bränsle- och materialteknik, programvara för härdövervakning
och bränsleoptimering, avveckling och strålskyddstjänster
samt tekniska lösningar för hantering, konditionering och
volymreduktion av radioaktivt avfall. Företaget har över 75 års
erfarenhet av kärnteknik och tjänster i radiologisk miljö.
Studsvik har 530 anställda i 7 länder och företagets aktier är
noterade på Nasdaq Stockholm.
Nedan beskrivs kortfattat våra erbjudande inom de olika
affärs områdena.
KORT OM STUDSVIK 5
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Studsviks tillväxt bygger att vara innovativ,
pålitlig och leverera kvalitet i alla tjänster vi
tillhandahåller. Genom att bidra till säkra och
effektiva lösningar inom kärnteknik kan
Studsvik även arbeta för en mer hållbar och
säker kärnkraftsindustri.
Strategier
Synen på kärnkraft har förändrats de senaste åren. De allra
flesta är överens om att kärnkraften behövs för en hållbar
klimatomställning till fossilfri elproduktion. Det sker stora inves-
teringar inom kärnkraften världen över idag, både avseende
nybyggnation, utveckling av nya material och livstidsförläng-
ningar av befintliga kärnkraftverk i drift. Studsvik kan – och vill –
även fortsättningsvis vara en pålitlig aktör och leverera tjänster
till den globala kärnkraftsindustrin. Utvecklingen sker snabbare
än tidigare och för att möta det ökande behovet av tjänster och
skapa tillväxt genom de nya möjligheter som därigenom
uppstår ska vi fokusera på:
Ledarskap
Innovation
Effektivitet
Hållbarhet
Innovativt beteende är en nyckelfaktor för att få en dynamisk
ledning och organisation som är förberedd för en snabbt
föränderlig värld med hög volatilitet och komplexitet. Vi
fokuserar på att växa vår verksamhet och skapa nya affärslös-
ningar genom att tänka nytt och innovativt med budskapet tänk
stort, prova smått och besluta snabbt. I detta arbete ingår även
utvärdering av synergier inom Studsvik och etablering av strat-
egiska samarbetspartners.
Det pågår effektiviseringsinsatser inom koncernen, där vi i
en digital omställning ska spara tid och resurser, för att ge mer
utrymme för värdeskapande insatser.
Studsvik ser positivt på det ökande intresset för kärnkraft
och ser fram emot utmaningen – och möjligheten – att möta de
krav på nya tjänster som detta för med sig.
Fokusområden för att skapa tillväxt
Bränsle-
och
material-
teknik
Scandpower
Avfallsteknik
Avvecklings-
och strål-
skydds-
tjänster
a
v
v
e
c
k
l
i
n
g
t
j
ä
n
s
t
e
r
i
n
o
m
E
ff
e
k
t
i
v
a
o
c
h
s
ä
k
r
a
i
n
f
ö
r
s
l
u
t
f
ö
r
v
a
r
a
v
f
a
l
l
s
l
ö
s
n
i
n
g
a
r
E
ff
e
k
t
i
v
a
o
c
h
s
ä
k
r
a
K
o
m
p
e
t
e
n
s
c
e
n
t
e
r
g
e
n
o
m
i
n
t
e
r
n
a
t
i
o
n
e
l
l
a
p
r
o
j
e
k
t
o
c
h
n
ä
t
v
e
r
k
E
ff
e
k
t
i
v
o
c
h
s
ä
k
e
r
b
r
ä
n
s
l
e
d
e
s
i
g
n
o
c
h
b
r
ä
n
s
l
e
ö
v
e
r
v
a
k
n
i
n
g
a
v
d
r
i
f
t
f
ö
r
f
ö
r
l
ä
n
g
n
i
n
g
P
r
o
g
r
a
m
m
a
r
k
n
a
d
k
v
a
l
i
c
e
r
i
n
g
-
e
x
p
a
n
d
e
r
a
n
d
e
B
r
ä
n
s
l
e
t
e
s
t
e
r
o
c
h
6 KORT OM STUDSVIK
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Asien
Nordamerika
Övriga
Europa
Tyskland
Sverige
Studsvik ser positivt på kärnkraftens växande roll i den gröna
omställningen, eftersom den bidrar till en fossilfri och stabil
elproduktion. Vi vill stödja klimatomställningen, där mer kärnkraft
behövs för att möta klimatmålen samtidigt som det ökande
energibehovet i alla delar av världen kan tillgodoses. Studsvik kan
bidra genom att bli ett kompetens- och forskningsnav i den
svenska kärnkraftssatsningen samtidigt som vi fortsätter utveckla
vårt tjänsteutbud för den internationella kärnkraftsindustrin.
Hållbar utveckling kräver säkra kärntekniska processer. Vi
erbjuder våra tjänster inom olika delar av kärnkraftens livscykel,
från nybyggnation till slutförvaring. Våra lösningar minskar både
risker och kostnader för kärntekniska anläggningar och för det
radioaktiva avfallet. Med det ökade intresset för kärnkraft, både i
Sverige och globalt, ser vi stora möjligheter att utöka och
komplettera våra tjänster till att omfatta även de nya teknikerna,
som SMR:er (Small Modular Reactors) och andra nya reaktortyper.
Studsviks fokusområden är bränsle- och materialteknik,
programvara för härdövervakning och bränsleoptimering,
avveckling och strålskyddstjänster samt tekniska lösningar för
hantering, konditionering och volymreduktion av radioaktivt
avfall. Samtliga dessa tjänster är viktiga även för nya reaktor-
typer, för att bidra till en säker och effektiv drift samt för att
hantera avveckling och avfall.
Största kundgrupperna
Kärnkraftsproducenter
Bränsletillverkare
Forskningscenter och andra nukleära anläggningar
Myndigheter
Ett starkt intresse för kärnkraft ger nya möjligheter
Marknad
Studsviks tjänster stödjer säkra och effektiva lösningar
AFFÄRSOMRÅDE AVVECKLINGS- OCH
STRÅLSKYDDSTJÄNSTER
BRÄNSLE- OCH
MATERIALTEKNIK
SCANDPOWER AVFALLSTEKNIK
Del av driftcykel
Nybyggnad Ej tillämpligt Kvalificering, testning
och analyser
Bränsle och härddesign
samt verifiering
Avfallsplaner
Reaktordrift Tjänster inom strålskydd,
dekonta minering samt
ingenjörstänster
Kvalificering, testning
och analyser
Härdoptimering och
övervakning
Volymreducering
Avveckling Tjänster inom avveckling
och avfallshantering
Hantering av använt
bränsle
Planering, analys och
optimering av använt
bränsle
Rådgivande roll för avfall
Slutförvar Avfallsdokumentation F&U inför slutförvaring Karakterisering av
använt bränsle
Stabilisering av avfall
Tjänster
KORT OM STUDSVIK 7
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Året uppvisar ett stabilt resultat. Avvecklings- och strål-
skyddstjänster levererade ett starkt resultat pga god efter-
frågan och effektiv personalbeläggning i framför allt
avvecklingsprojekten. Bränsle- och materialteknik påverkades
negativt under året av försenade bränsletransporter och
produktionsstörningar. Scandpower tecknade två större
licensavtal under året vilket bidragit till ett förbättrat resultat.
Avfallsteknik har under året tecknat ett långsiktigt licensavtal
avseende inDRUM-tekniken och en uppbyggnad av en demon-
strationsanläggning pågår på Studsviksområdet. Det fortsatt
ökade intresset för kärnkraft ger Studsvik nya affärsmöjligheter
och vi ser framtiden an med stor tillförsikt.
Nyckeltal
2023 2022
Försäljningsintäkter, Mkr 826,0 814,8
Rörelseresultat, Mkr 73,5 74,9
Resultat efter finansnetto, Mkr 58,4 64,1
Resultat per aktie, SEK 5,91 5,82
Rörelsemarginal, % 8,9 9,2
Fritt kassaflöde, Mkr 51,4 1 7,5
Nettoskuldsättningsgrad, % 8,0 4,3
Soliditet, % 38,6 42,6
Eget kapital per aktie, SEK 47, 36 53,05
Antal anställda, medelantal 531 520
Årsöverblick 2023
5%
Andel av försäljningen
38%
18%
41%
0
50
100
150
200
250
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
188,8
213,6
195,2
228,4
187,8
203,1
195,3
228,6
0
10
20
30
40
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
9,9
12,0
22,9
28,6
7,0
8,2
26,1
33,5
2022
2022
2023
-40
-30
-20
-10
0
10
20
30
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
X
X
X
X
X
X
X
X
2019 2020
2023
5%
Andel av försäljningen
38%
18%
41%
0
50
100
150
200
250
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
188,8
213,6
195,2
228,4
187,8
203,1
195,3
228,6
0
10
20
30
40
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
9,9
12,0
22,9
28,6
7,0
8,2
26,1
33,5
2022
2022
2023
-40
-30
-20
-10
0
10
20
30
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
X
X
X
X
X
X
X
X
2019 2020
2023
5%
Andel av försäljningen
38%
18%
41%
0
50
100
150
200
250
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
188,8
213,6
195,2
228,4
187,8
203,1
195,3
228,6
0
10
20
30
40
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
9,9
12,0
22,9
28,6
7,0
8,2
26,1
33,5
2022
2022
2023
-40
-30
-20
-10
0
10
20
30
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
X
X
X
X
X
X
X
X
2019 2020
2023
Rörelseresultat i Mkr
Försäljning i Mkr
Försäljning per
verksamhetsområde
Avfallsteknik
Bränsle-
och
material -
teknik
Avvecklings-
och strål -
skydds-
tjänster
Scandpower
8 KORT OM STUDSVIK
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Några händelser under 2023
Strategiska avtal
Studsvik har under 2023 ingått samarbeten med flera aktörer
för att utforska möjligheterna för ny kärnkraft på Studsviksom-
rådet. Vi ser positivt på en sådan etablering om förutsättnin-
garna visar sig vara de rätta. Studsvk har även ingått ett
samarbetsavtal avseende inDRUM med GNS (Gesellschaft für
Nuklear-Service mbH) för hantering av avfall i Tyskland samt ett
licensavtal med Dongguk Nuclear Solution om utveckling av
avfallshantering i Sydkorea.
Utköp av minoritetsägare
Det under 2022 aviserade förvärvet av samtliga aktier från
minoritetsägaren i Scandpower har slutreglerats baserat på
skiljedom.
Förändringar i koncernledningen
under året
Art Wharton utsågs till affärsområdeschef för Scandpower i
juni, efter att ha varit tf affärsområdeschef sedan oktober
2022. Under hösten har Studsvik stärkt ledningsresurserna för
affärsområde Bränsle- och materialteknik och från den 14
november är VD och koncernchef Camilla Hoflund tf affärsom-
rådeschef och Joakim Lundström har rollen som chef för
affärsutveckling och försäljning inom affärsområdet. I
december meddelade Niklas Karlsson, CFO sin avsikt att lämna
bolaget under första halvåret 2024 och processen för att hitta
en ersättare pågår. Chefen för Hållbarhet och regelefterlevnad,
Carina Nilsson, kommer från den 1 januari 2024 att ingå i
koncernledningen.
Övrigt
Under året har Studsvik välkomnat två nya aktörer på Studs-
viksområdet, Better Energy Sweden AB som etablerar en
solcellspark samt Baltic Waters som etablerar ett marint
forskningslaboratorium.
KORT OM STUDSVIK 9
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
10 KORT OM STUDSVIK
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Under 2023 har kärnkraftsindustrin globalt hamnat alltmer i fokus - både i politiken och näringslivet -
trots en osäker geopolitisk situation och ekonomisk volatilitet. Världens ledare strävar efter minskat
beroende av fossila bränslen, och kärnkraften har en avgörande roll att spela i energiomställningen.
Många länder har betonat kärnkraftens betydelse för att nå netto nollutsläpp, och Sverige är ett av de
länder där beslut fattats för att underlätta kärnkraftens expansion. Detta är både kort- och långsiktigt
positivt för Studsvik, som erbjuder högteknologiska tjänster för hela kärnkraftens livscykel.
Teknologisk innovation och marknadstillväxt
Som en effekt av ovanstående, har Studsvik under året sett en ökad efterfrågan på våra avancerade
tjänster och programvarulösningar. Intresset sträcker sig från etablerade marknader som USA och
Europa till snabbväxande regioner som Mellanöstern och Asien. Vi är verksamma i utvecklingen av nya
reaktorkoncept, såsom SMR:er och avancerade reaktorer, och vi upplever en ökad efterfrågan på
våra erbjudanden inom livslängdsförlängning av befintliga kärnkraftverk.
Under året tog vi beslutet att investera i en demonstrationsanläggning för avfallshantering på
Studsviksområdet, vilket kommer stärka vårt marknadsförings- och försäljningsarbete av vår paten-
terade inDRUM teknologi.
Finansiell utveckling och expansion
Försäljning och resultat 2023 ligger på samma nivå som föregående år, efter en del utmaningar i
början av året form av leveransförseningar och tekniska problem. Problemen är lösta och vi ser
många positiva signaler i vår omgivning som talar för en expansion framöver.
Sedan några år har vi arbetat med att etablera strategiska samarbeten som ett sätt att, tillsam-
mans med organisk tillväxt, öka våra marknadsandelar. Under 2023 ser vi att det har börjat ge resultat.
Vi ser också att vår stabila närvaro i Tyskland avseende avvecklingstjänster har öppnat upp möjligheter
för att öka marknadsandelarna i Schweiz och expandera till andra marknader, inklusive Sverige.
Det talas mycket om ny kärnkraft och under året har vi märkt ett starkt ökat intresse för Studs-
viksområdet och dess möjlighet att erbjuda mark med en unik infrastruktur och kompetenscentra väl
anpassad för kärnkraft. Vi är öppna för att långsiktigt placera ny kärnkraft på området och det pågår
utredningar för att klargöra förutsättningarna för byggnation, antingen i form av kommersiella reak-
torer, forskningsreaktorer eller en kombination av dessa.
Studsviks vision
Studsvik är en etablerad aktör i den globala kärnkraftsindus-
trin. Vår vision om nukleär hållbarhet gör att vi fokuserar på
ledarskap, innovation, effektivitet och hållbarhet som
centrala ledord för att nå en sund och lönsam verksamhet.
Med våra ledord som guide, arbetar vi för en framtid där
kärnkraft ett effektivt och säkert sätt bidrar till den gröna
omställningen. Våra tjänster är efterfrågade, både de i vårt
befintliga utbud samt de vi utvecklar för ny kärnkraft, och jag
ser med stor tillförsikt fram emot 2024.
CAMILLA HOFLUND
VD OCH KONCERNCHEF
Ett år med kärnkraft
högt upp på agendan
KORT OM STUDSVIK 11
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Koncernens verksamhet
Studsvik levererar tjänster till den internationella kärnkrafts-
industrin och till tillverkare av medicinska isotoper. Kunderna
utgörs främst av kärnkraftverk och leve ran törer till kärnkrafts-
industrin. Tjänsterna sträcker sig över kärnkraftverkets hela
livscykel och innefattar bl a avfallshantering, ingenjörstjänster,
bränsleoptimering samt materialfrågor rörande bränsle och
konstruktionsmaterial.
Bolagets aktie är noterad på Nasdaq Stockholm.
Marknad
Efterfrågan på kärnkraft drivs till stor del av att klara utfasningen
av fossila energikällor i ett rådande komplicerat geopolitiskt
läge. Kärnkraften ses som en del i den pågående klimatomställ-
ningen och flera initiativ pågår för utveckling av nya tekniker och
reaktortyper. På flera håll planeras för livstidsförlängningar av
befintliga kärnkraftverk och även för nybyggnation.
Den globala efterfrågan på el förväntas öka och kärnkraft
erkänns mer och mer som ett alternativ för att uppnå "nolltol-
erans" genom att ersätta kolkraft samt andra icke önskvärda
anläggningar för fossila bränslen. Ett ökat intresse för bran-
schen sätter också fokus på avfallsfrågorna. Efterfrågan på
expertis inom konditionering av radioaktivt avfall ökar och det
är ett område där Studsvik breddar sina tjänster inom samtliga
affärsområden.
Det ökade intresset för kärnkraft innebär ökade
affärsmöjlig heter för vårt bolag som erbjuder tjänster inom hela
den nukleära livscykeln inklusive support för nybyggnation.
Studsviks marknadsposition
Studsvik erbjuder specialiserade tjänster till den globala
kärnkrafts industrin inom nybyggnation, reaktordrift, avveckling
och slutförvar.
Studsviks verksamhetsområden
Avvecklings- och strålskyddstjänster
Avvecklings- och strålskyddstjänster är verksamt inom strål-
skydd, avveckling, demontering och dekontaminering.
Kunderna är kärnkraftverk, forsknings centra och andra kärn-
tekniska anläggningar främst i Tyskland men även i Schweiz,
Belgien och Nederländerna. Tjänsterna omfattar praktiska
lösningar vid arbeten med strålning och strålskyddsutbildning
anpassad till kundens behov.
Bränsle- och materialteknik
Bränsle- och materialteknik erbjuder lösningar genom att
kombinera expertis, unika anläggningar och externa nätverk.
Våra kunder kommer till oss för våra skräddarsydda lös ningar
som har stor flexibilitet och därmed möter deras behov.
Scandpower
Scandpower erbjuder programvaror och ingenjörstjänster för
att stödja kraftverk, bränsletillverkare, myndigheter samt
forskare inom nästa generations reaktorer och forsknings-
institut.
Avfallsteknik
Avfallstekniks erbjudande fokuserar på avancerade ingenjörs-
tjänster, tekniker och tjänster som optimerar våra kunders
radio logiska program och hantering av avfall.
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören i Studsvik AB (publ), orgnr 556501-0997, avger härmed
års redo visning och koncernredovisning för räkenskapsåret 2023. Denna rapport omfattar även
redovisning av Studsvik ABs , org nr 556501-0997, rapportering av hållbarhet enligt
Årsredovisnings lagen 6 kap §§10–14.
Rapporteringen omfattar företaget samt underliggande dotterbolag i samma koncern.
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
12 FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Försäljning och resultat
Försäljningen ökade till 826,0 (814,8) Mkr, vilket innebär en
minskning med 2,5 procent i lokala valutor. Rörelseresultatet
uppgick till 73,4 (74,9) Mkr. Under året såldes ett markområde
på Studviksområdet som bidragit positivt till resultatet med
5,8 Mkr.
Försäljningen för Avvecklings- och strålskyddstjänster
ökade med 6,7 procent i lokala valutor till 336,7 (292,7) Mkr och
rörelse resultatet uppgick till 18,7 (10,3) Mkr.
Bränsle- och materialteknik minskade sin försäljning med
3,9 procent i lokala valutor till 310,1 (322,9) Mkr och rörelseresul-
tatet uppgick till 44,3 (52,5) Mkr.
Försäljningen för Scandpower ökade med 7,8 procent i
lokala valutor till 152,1 (135,3) Mkr och rörelseresultatet uppgick
till 25,7 (17,0) Mkr.
Avfallsteknik minskade sin försäljning till 40,1 (73,2) Mkr och
rörelseresultatet uppgick till 0,6 (5,7) Mkr.
På sidorna 14-21 finns affärsområdenas verksamheter och
resultat beskrivna mer utförligt.
Lönsamhet
Koncernens rörelsemarginal uppgick till 8,9 (9,2) procent.
Räntabiliteten på sysselsatt kapital uppgick till 14,4 (15,6)
procent.
Kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 82,4
(0,3) Mkr och det fria kassaflödet uppgick till 51,4 (–17,5) Mkr.
Det positiva kassaflödet beror framförallt på ett större inflöde
av betalningar och förskott från kunder.
Finansiering
Studsvik har en kreditram hos Danske Bank på totalt 100 Mkr.
Mer information om koncernens upplåning återfinns i not 2.2
och i not 25.
Finansiella mål
Fastställda finansiella mål:
Genomsnittligt årlig organisk tillväxt på 6 procent
Rörelsemarginal om 12 procent
Soliditet på minst 40 procent
Under året ökade omsättningen i svenska kronor med 1,4
procent men minskade med 2,5 procent i lokala v alutor.
Rörelsemarginalen uppgick till 8,9 (9,2) procent och soliditeten
minskade till 38,6 (42,6) procent.
Investeringar
Koncernens investeringar ökade till 41,7 (24,7) Mkr. Investe-
ringarna är relaterade till ersättningsinvesteringar inom affärs-
området Bränsle- och materialteknik samt för uppbygg nad av
en demoanläggning för inDRUM-teknologin inom Avfallsteknik.
Forskning och utveckling
Utvecklingsprojekt initieras och genomförs både i samarbete
med kunder som konsultuppdrag och inom ramen för vår egen
produktutveckling. Kostnader för forskning kostnadsförs
löpande. Identifierbara utgifter för utveckling av nya processer
och produkter aktiveras i den mån dessa bedöms komma att
ge ekonomiska fördelar.
Under 2023 uppgick de totala kostnaderna för egenfinan-
sierad forskning och utveckling till 11,9 (8,5) Mkr. De största
resurserna allokerades till Studsviks programvaror för härd-
optimering och reaktordrift. Inom programvaruutvecklingen är
kostnaderna en kombination av vidareutveckling av befintliga
programvaror och nyutveckling.
Utköp av minoritetsägare
Det under 2022 aviserade förvärvet av samtliga aktier från
minoritetsägaren i Scandpower har slutreglerats baserat på
skiljedom och är i redovisningen hanterat direkt i eget kapital,
enligt IFRS 10 Koncernredovisning, gällande förändringar av
andelen innehav utan bestämmande inflytande.
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 13
Affärsområdet stärker aktivt sin ställning inom avveckling. Fokus ligger i synnerhet att
expandera verksamheten inom friklassning av radioaktivt material samt mätteknik.
Fokus på avveckling och expansion
Tyskland är alltjämt affärsområdets viktigaste marknad. När de
sista kärnkraftverken nu tagits ur drift ökar avvecklingsfokuse-
ringen arbetsvolymen avsevärt – vi behöver stärka personal-
resurserna på samtliga områden fram till en bra bit in på
2030-talet. Samtidigt ser vi nya möjligheter på den växande
internationella marknaden. Att vi kan rekrytera fler kvalificerade
medarbetare blir avgörande för verksamhetens framgång, men
är också den största utmaningen. Vi har redan startat ett eget
utbildningscentrum.
Studsvik har bra kundrelationer och erfarenheter av ett
flertal avvecklingsprojekt, främst i Tyskland. Närmast planerar vi
att rulla ut vårt erbjudande till fler länder, med draghjälp från
Studsviks starka varumärke och samarbeten med andra affärs-
områden i Studsvik-koncernen. Tack vare den omfattande
kompetens som vi har byggt upp kan vi sannolikt bidra till
välplanerade och väl genomförda avvecklingsprojekt även
utanför Tyskland.
Ett sådant exempel är ett pågående projekt i Oskarshamn.
Affärsområdet har ett team på plats som gör radiologiska
mätningar med Studsviks egna mätinstrument.
Avvecklingsprojekt
implementeras effektivt
FLORIAN BUEHLER
AFFÄRSOMRÅDESCHEF
AVVECKLINGS- OCH STRÅLSKYDDSTJÄNSTER
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
14 FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Belopp i Mkr 2023 2022
Försäljning 336,7 292,7
Rörelseresultat 18,7 10,3
Rörelsemarginal, % 5,6 3,6
Investeringar 2,4 7, 8
Medelantal anställda 324 308
0
20
40
60
80
100
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
Nyckeltal
82,6
94,4
86,1
73,5
-4
0
4
8
12
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
6,1
7,9
5,0
-0,4
63,3
86,2
72,7
70,5
-3,9
9,1
1,7
3,4
2022
2022
2023
2023
41%
Andel av försäljningen
0
20
40
60
80
100
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
Nyckeltal
82,6
94,4
86,1
73,5
-4
0
4
8
12
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
6,1
7,9
5,0
-0,4
63,3
86,2
72,7
70,5
-3,9
9,1
1,7
3,4
2022
2022
2023
2023
41%
Andel av försäljningen
0
20
40
60
80
100
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
Nyckeltal
82,6
94,4
86,1
73,5
-4
0
4
8
12
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
6,1
7,9
5,0
-0,4
63,3
86,2
72,7
70,5
-3,9
9,1
1,7
3,4
2022
2022
2023
2023
41%
Andel av försäljningen
Rörelseresultat i Mkr
Försäljning i Mkr
NyckeltalAndel av koncernens
försäljning
Avvecklings- och strålskyddstjänster erbjuder strålskydds-,
avvecklings-, rivnings-, sanerings- och ingenjörstjänster. Våra
kunder är kärnkraftverk, forskningscenter och andra kärntek-
niska anläggningar främst i Tyskland, Schweiz, Sverige, Belgien
och Nederländerna. Studsviks avvecklingstjänster omfattar
hela processen från förstudier, planering och projektledning till
praktiskt arbete med radiologisk bedömning, rivning, friklass-
ning av radioaktivt material och avfallsdokumentation.
Logistik och planering av vårt dagliga arbete är en viktig del
av affärsverksamheten, och gör att vi kan använda vår personal
på ett effektivt sätt så att vi tillgodoser kundernas behov. Vi har
lyckats bra med detta, och avser att vara en pålitlig och flexibel
partner för våra kunder.
Hög användning och efterfrågan
på avvecklingstjänster
Försäljningen i lokala valutor ökade med 6,7 procent till 336,7
(292,7) Mkr och rörelseresultatet uppgick till 18,7 (10,3) Mkr.
Året inleddes med ett starkt första kvartal sedan regeringen
i Tyskland beslutat att förlänga driften i landets tre sista kärn-
kraftverk Neckarwestheim, Emsland och Isar till den 15 april.
Detta genererade stora, icke inplanerade arbetsvolymer.
Efter det slutliga urdrifttagandet i Tyskland var kapacitets-
utnyttjandet genomgående gott under resten av året.
Sannolikt förblir efterfrågan på avvecklingstjänster hög i kärn-
kraftssektorn under åtskilliga år framöver. Studsvik möter den
växande efterfrågan med kontinuerlig rekrytering och intern-
utbildningsprogram. Vi är också intresserade av att expandera
affärsverksamheten genom partnerskap och andra typer av
samarbeten. Exempelvis ingick vi under året ett exklusivt strat-
egiskt samarbetsavtal med GNS (Gesellschaft für Nuklear-
Service mbH) i syfte att vidareutveckla, kvalificera och
implementera Studsviks patenterade inDRUM-teknologi för
den tyska marknaden.
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 15
Studsvik har i mer än 75 år stått för innovation och nytänkande. Bolagets grundande var start
skottet för det svenska kärnenergiprogrammet och idag är verksamheten viktig både för
framtidens kärnkraft och fortsatt drift och utveckling av befintliga reaktorer världen över.
Studsvik, ett internationellt nav för
materialprovning
Bränsle- och materialtekniks verksamhet omfattar provning av
kärnbränslen och de metalliska material som bygger upp en
kärnkraftsreaktor inklusive beräkning och simulering av de
förhållanden materialen upplever under reaktordriften. Det
handlar om allt från mycket höga tryck och temperaturer till
avancerad kontroll av vattenkemi och bestrålning.
Den accelererande omställningen till fossilfri kraft leder till nya
initiativ inom kärnkraft. Frågeställningarna är många och spänner
från förlängd drift av befintliga reaktorer till förbättrade bränslen
och utvecklingen av helt nya reaktorer, till exempel så kallade SMR
(Små Modulära Reaktorer). I samtliga fall behöver nya material och
förhållanden undersökas vilket leder till en ökad efterfrågan på vår
kompetens och unika förmåga att utveckla innovativa, special-
anpassade testprogram.
Studsvik har länge spelat en viktig roll när det gäller att säker-
ställa materials livslängd. Under 2020-talet har rollen blivit än mer
betydande genom starten av det multinationella forsknings-
projektet SMILE (Studsvik Material Integrity Lifetime Extension).
Projektet drivs inom OECD-NEA med Studsvik som utförare.
Bland projektets medlemmar finns säkerhetsmyndigheter,
reaktor operatörer och forskningsorganisationer från 9 länder.
SMILE har byggt upp ett unikt bibliotek med åldrade material från
de svenska reaktorerna under avveckling. Nu genomförs provning
för att öka kunskapen om hur de dessa material påverkats av mer
än 40 års drift. Detta skapar underlag för regelverk och beslut om
fortsatt drift för kärnkraftverk runt om i världen.
För nya bränslen och reaktorer ser vi att både befintliga och nya
aktörer efterfrågar provning av material. Vi utvecklar nu nya test-
metoder för både ATF bränsle (Accident Tolerant Fuel) och för nya
SMR koncept. Det handlar om allt från att kvalificera materialens
beständighet i en viss vattenkemi till hur motståndskraftig en ny
bränslekapsling är för nötningsskador. Gemensamt för alla
metoder är att de ställer mycket stora krav på utrustningen som
ska garantera att provningen utförs på rätt sätt, i rätt miljö och med
mycket specifika parametrar.
Ökad efterfrågan på
Studsviks kompetens att
utveckla testprogram
CAMILLA HOFLUND
TF AFFÄRSOMRÅDESCHEF
BRÄNSLE- OCH MATERIALTEKNIK
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
16 FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Affärsområdet erbjuder tjänster inom bränsle- och materialteknik
för kärnkraftverk, reaktor- och bränsletillverkare, myndigheter
och aktörer som använder radioaktiva ämnen. I erbjudandet
finns kärnbränslekvalificering, analys av material, forskning kring
slutförvar, paketering av medicinska isotoper och avancerade
konsulttjänster. Test- och analysverksamheten bedrivs på
Studsviks anläggning i Sverige, ibland i samarbete med andra
internationella partners. Verksamheten bidrar till förbättrad
driftsekonomi och höjd säkerhet inom kärnkraftsindustrin.
Utmanande år men flera nya möjligheter
Försäljningen minskade till 310,1 (322,9) Mkr och rörelse-
resultatet uppgick till 44,3 (52,5) Mkr. Rörelsemarginalen
uppgick till 14,3 (16,3) procent.
Den minskade försäljningen beror främst att flera
transporter stoppats av nya tyska regelverk och problem med
kritisk produktionsutrustning under första halvåret. Under året har
flera projekt med koppling till SMR och ny teknik inom kärnkraft
inletts och det har varit god framdrift i de stora internationella
projekten SCIP och SMILE vilka samlar reaktoroperatörer,
myndigheter, bränsle- och reaktortillverkare från 15 länder.
Belopp i Mkr 2023 2022
Försäljning 310,1 322,9
Rörelseresultat 44,3 52,5
Rörelsemarginal, % 14,3 16,3
Investeringar 38,5 27, 8
Medeltal anställda 149 154
0
20
40
60
80
100
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
Nyckeltal
74,2
72,5
68,1
95,3
83,9
87,7
66,4
87,9
0
5
10
15
20
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
10,1
2,8
16,9
14,4
14,4
10,8
11,7
15,6
2022
2022
2023
2023
Andel av försäljningen
38%
0
20
40
60
80
100
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
Nyckeltal
74,2
72,5
68,1
95,3
83,9
87,7
66,4
87,9
0
5
10
15
20
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
10,1
2,8
16,9
14,4
14,4
10,8
11,7
15,6
2022
2022
2023
2023
Andel av försäljningen
38%
0
20
40
60
80
100
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
Nyckeltal
74,2
72,5
68,1
95,3
83,9
87,7
66,4
87,9
0
5
10
15
20
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
10,1
2,8
16,9
14,4
14,4
10,8
11,7
15,6
2022
2022
2023
2023
Andel av försäljningen
38%
Rörelseresultat i Mkr
Försäljning i Mkr
NyckeltalAndel av koncernens
försäljning
Ökad efterfrågan på
Studsviks kompetens att
utveckla testprogram
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 17
Studsvik Scandpower har under mer än 40 år utvecklat analys och simuleringsteknik för
lättvattenreaktorer (LWR). Nya framsteg har gjorts i takt med den ökande datorkraften
kontoren. Utifrån denna omfattande praktiska erfarenhet ger Studsvik Scandpower dagens
kärnkraftskonstruktörer tillgång till verktyg anpassade för nästa reaktorgeneration, som
successivt etablerar sig och införs överallt i världen.
Avancerade reaktorer och små modulära
reaktorer (SMR)
I dag bedriver Studsvik Scandpower aktiva, innovationsinrik-
tade partnersamarbeten avseende tre av de viktigaste SMR-
typerna. Där underlättas tillståndsprocesser och driftsättning
genom att utnyttja etablerade praktiska erfarenheter från
användandet av programvarorna CASMO och SIMULATE för
existerande reaktorer. Praktiska strategier från GARDEL (en
programvara för härdövervakning och reaktionsövervakning)
respektive MARLA (en programvara/databas för hantering av
använt bränsle) säkerställer dessutom att kärnbränslet hanteras
på det sätt som avsågs under designfasen.
Scandpowers praktiska erfarenheter av att använda HELIOS
för att lösa konstruktionsproblem i andra reaktortyper än LWR
kommer under 2024 att resultera i ett antal nya lösningar för
icke-LWR-reaktorer. Bland annat lanseras successivt ett mer
heltäckande kodsystem för dessa, utformad i linje med CMS-
systemet för LWR. När det gäller utvecklingen av nya reaktor-
verktyg fokuserar Scandpower på att identifiera förväntade
driftåtgärder och skapa ett system med en begränsad volym av
enkla indata som minskar felrisken och gör att reaktorkonstruk-
törer kan arbeta effektivare med det nya design- och
bränsleparadigmet.
När allt fler civila kärnkraftverk nu tas i drift runt om i världen
så gagnar det hela mänskligheten. Kärnkraften möjliggör ett
välmående samhälle, så att människorna kan leva moderna,
elberoende liv – och skonar samtidigt naturen, som till-
handahåller resurserna vi alla behöver. Scandpower är stolt
över sin roll i denna energiomvandling.
ART WHARTON
AFFÄRSOMRÅDESCHEF
SCANDPOWER
Kärnkraften möjliggör ett
välmående samhälle
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
18 FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Studsvik Scandpower är den ledande oberoende leverantören
av programsystem för kärnbränslehantering och ingenjörstjän-
ster, med målsättningen att leverera hållbar energi – nu och i
framtiden. Programsystemen används för att hantera kärn-
bränslecykler i fler än 150 lättvattenreaktorer runt om i världen.
Scandpowers programsystem modellerar verklig geometri med
hjälp av fysikens lagar, men kräver endast snabb och enkel
indata. Det minskar risken för fel orsakade av den mänskliga
faktorn och låter kärnkraftskonstruktörer i hela världen leverera
tekniskt bättre resultat. Utvecklingen av programsystemet sker
huvudsakligen i USA och försäljningen bedrivs från kontor i
Europa, USA, Japan och Kina. Utveckling pågår kontinuerligt för
att anpassa programsystemet till avancerade bränsle- och
härdaktiviteter. Förutom licensavgifter vid programvaru-
försäljning erhålls årliga avgifter för underhåll och support från
kunder som installerat programvarorna/systemet. Intäkter
erhålls även från relaterade konsulttjänster. Ny mjukvara har även
utvecklats inom fjärrövervakning av komponenter med kritisk
betydelse för probabilistiska riskbedömningar (PRA).
Goda resultat och nya affärsmöjligheter
Under 2023 ökade försäljningen i lokala valutor med 7,8 procent
till 152,1 (135,3) Mkr och rörelseresultatet uppgick till 25,7 (17,0)
Mkr. Rörelsemarginalen var 16,9 (12,6) procent. Försäljningen
består huvudsakligen av programvarulicenser samt underhålls-,
support-, utbildnings- och konsulttjänster relaterade till
programvarorna. Programvarorna säljs både som engångs-
licenser och årliga abonnemang. Samarbetet fortsätter med
BlackStarTech avseende IoT-utrustning (Internet of Things) som
ska bevaka mjukvara för kritisk infrastruktur. Studsvik Scand-
powers ställning inom design av nya reaktorer är stark. Vi erbjuder
bland annat analys- och beräkningsverktyg för härd- och
reaktor design med avseende på små modulära reaktorer (SMR),
samt allt bättre verktyg för att designa driftsmiljöer och göra
beräkningar för avancerade reaktorer.
0
10
20
30
40
50
60
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
Nyckeltal
26,5
41,2
32,0
52,4
-10
-5
0
5
10
15
20
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
0
6,9
0,1
18,6
29,4
23,8
39,9
42,2
2
-4,8
10,6
9,2
2022
2022
2023
2023
Andel av försäljningen
18%
0
10
20
30
40
50
60
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
Nyckeltal
26,5
41,2
32,0
52,4
-10
-5
0
5
10
15
20
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
0
6,9
0,1
18,6
29,4
23,8
39,9
42,2
2
-4,8
10,6
9,2
2022
2022
2023
2023
Andel av försäljningen
18%
Belopp i Mkr 2023 2022
Försäljning 152,1 135,3
Rörelseresultat 25,7 17, 0
Rörelsemarginal, % 16,9 12,6
Investeringar 8,0 5,3
Medelantal anställda 42 42
0
10
20
30
40
50
60
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
Nyckeltal
26,5
41,2
32,0
52,4
-10
-5
0
5
10
15
20
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
0
6,9
0,1
18,6
29,4
23,8
39,9
42,2
2
-4,8
10,6
9,2
2022
2022
2023
2023
Andel av försäljningen
18%
Rörelseresultat i Mkr
Försäljning i Mkr
NyckeltalAndel av koncernens
försäljning
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 19
Förebygga
Förberedelse för återanvändning
Materialåtervinning
Annan återvinning
Bort-
skaffning
Vi är stolta över att kunna säga att vi verkligen jobbar för ett
hållbart samhälle. Vår patenterade inDRUM är ett bra exempel,
då den erbjuder en effektiv och säker lösning för avfall som
kräver konditionering innan deponering och den erbjuder
oftast stora volymminskningar, dvs mindre mängd material
behöver deponeras. Vi licensierar vår lösning till en aktör som är
lokal och därmed erbjuder vår teknik lokala arbetstillfällen
utöver att problem löses.
Studsviks patenterade inDRUM för stabilisering och volym-
minskning av avfall som skall deponeras erbjuder en robust, säker
och effektiv lösning för radioaktivt avfall. Teknologin hanterar
blandat avfall som lagras i fat eller andra behållare, vanligtvis från
historisk forskning och radioterapi utförd på sjukhus, såväl som
driftavfall från nukleära anläggningar och sjukhus. Avfallet kan ha
både radioaktiva och/eller farliga egenskaper. inDRUM erbjuder
en lösning som innebär minimal manuell hantering och är därmed
fördelaktig även ur en arbetsmiljöaspekt.
inDRUM är ett termokemiskt batchsystem designat för behan-
dling av radioaktivt avfall för att ta bort egenskaper som gör
avfallet oacceptabelt för transport, långtidslagring och slut-
förvar. Slutprodukten, som påminner om aska, är kemiskt och
fysiskt stabil, och därmed lämplig att slutförvara.
Marknaderna är främst Europa, Asien och USA och kunderna
primärt nukleära anläggningar men det kan även vara andra som
i sin verksamhet hanterar radioaktivt material, som t.ex. sjukhus.
Ett hållbart samhälle kommer att vara beroende av en hög grad av återanvändning och minimering
av mängden radioaktivt avfall som deponeras. Avfallsteknik har avfallshierarkin och hållbarhet
som ledstjärnor och strävar efter effektiv och säker återanvändning och avfallshantering.
Avfallslösningar för ett hållbart samhälle
Hållbarhet och effektivitet
som ledstjärnor
MIKAEL KARLSSON
AFFÄRSOMRÅDESCHEF
AVFALLSTEKNIK
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
20 FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Affärsområdet erbjuder tekniska lösningar som gör radioaktivt
avfall lämpligt för slutförvar, samt volymreduktion av radioaktivt
avfall från kommersiell såväl som icke-kommersiell verk-
samhet. De tekniska lösningarna licensieras, med tillhörande
ingenjörstjänster, till kunder i Europa, Nordamerika och Asien,
för att driva anläggningarna i kundernas egen regi. Därtill
erbjuds specialisttjänster vilka optimerar kunders avfalls-
hantering under planering för ny kärnkraft, drift och rivning.
Tjänsteutbudet täcker livscykeln från inledande avfalls-
planering för anläggningar till hantering och slutförvar av avfall.
Dessutom erbjuds säkerhetsanalyser och tjänster relaterade till
radioaktivt klassat avfall som uppstår vid avveckling och rivning.
Fokus på - och framgång för -
hållbara avfallslösningar
Affärsområdet fokuserade ytterligare på kärnkompetenserna;
licenser för tekniska lösningar, ingenjörstjänster och
expertrådgivning. Detta minskade försäljning och vinst under
året, men bedöms öka lönsamheten långsiktigt. Försäljningen
minskade till 40,1 (73,2) Mkr, rörelseresultatet minskade till 0,6
(5,7) Mkr och rörelsemarginalen uppgick till 1,5 (7,8) procent. I
slutet av året tecknades ett långsiktigt licensavtal för Studsviks
patenterade inDRUM teknik med Dongguk Nuclear Solutions,
avseende utveckling av avfallsbehandling i Sydkorea. Målsätt-
ningen är att skapa effektiva, säkra och hållbara lösningar för
radioaktivt avfall som härstammar från kärnkraftverk, sjukhus
och forskningsverksamhet. Under året har, utöver ovan nämnda
licensförsäljning, försäljningen bestått av rådgivning avseende
avfallshantering, samt ingenjörstjänster relaterade till Studsviks
immateriella rättigheter rörande hantering av radioaktiv metall,
vilka ger lägre marginaler jämfört med licensaffärer.
Studsvik tecknade även ett exklusivt samarbetsavtal med
GNS (Gesellschaft für Nuklear-Service mbH) i Tyskland för att
utveckla avfallslösningar för tyskt radioaktivt avfall, baserade
på den patenterade inDRUM teknologin.
Belopp i Mkr 2023 2022
Försäljning 40,1 73,2
Rörelseresultat 0,6 5,7
Rörelsemarginal, % 1,5 7,8
Investeringar 5,1 0,6
Medelantal anställda 9 9
0
10
20
30
40
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
Nyckeltal
8,0 8,3
12,6
11,2
-4
0
4
8
12
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
-2,6
-1,4
4,6
0
13,4
11,2
17,5
31,1
-2,7
-3,8
1,0
11,2
2022
2022
2023
2023
5%
Andel av försäljningen
0
10
20
30
40
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
Nyckeltal
8,0 8,3
12,6
11,2
-4
0
4
8
12
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
-2,6
-1,4
4,6
0
13,4
11,2
17,5
31,1
-2,7
-3,8
1,0
11,2
2022
2022
2023
2023
5%
Andel av försäljningen
0
10
20
30
40
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
Nyckeltal
8,0 8,3
12,6
11,2
-4
0
4
8
12
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
-2,6
-1,4
4,6
0
13,4
11,2
17,5
31,1
-2,7
-3,8
1,0
11,2
2022
2022
2023
2023
5%
Andel av försäljningen
Rörelseresultat i Mkr
Försäljning i Mkr
NyckeltalAndel av koncernens
försäljning
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 21
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
22 FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Moderbolaget
Verksamheten i moderbolaget består av koncernsamordnande
uppgifter. Moderbolagets försäljning uppgick till 9,7 (10,5) Mkr
med ett rörelseresultat –14,5 (–11,8) Mkr. Resultatet före
skatt uppgick till –15,1 (21,3) Mkr. I årets finansnetto ingår valuta
effekter av koncerninterna lån med –5,0 (19,6) Mkr. Likvida
medel inklusive kortfristiga placeringar uppgick till 7,0 (0) Mkr
och räntebärande skulder till 113,3 (79,4) Mkr. Ersättningar till
ledande befattningshavare framgår av Not 9 på sid 56.
Medarbetare
Medelantalet anställda i koncernen under 2023 uppgick till 531
(520). Under året har resurserna inom främst affärsområde
Bränsle och materialteknik ökats för att klara volymtillväxt och
stärka kompetensen inom expanderande tjänsteområden.
Avveckling av Studsviks
kärntekniska anläggningar
Verksamheten i Studsviks kärntekniska anläggningar i Sverige
bedrivs med tillstånd enligt kärntekniklagen, varför det åligger
Studsvik att avveckla anläggningarna. Enligt lagen har
tillstånds innehavaren såväl det tekniska som det ekonomiska
ansvaret för avvecklingen.
Tidigare har stora delar av avvecklingskostnaden
finansierats genom inbetalningar från kärnkraftsindustrin i
enlighet med Studsvikslagen (1988:1597). Denna avskaffades
dock 2018 och medlen fördes över till Kärnavfallsfonden vilken
förvaltas av Riksgälden.
Studsviks åtaganden säkras finansiellt genom en årlig
avgift till Kärnavfallsfonden samt genom att säkerheter
utställts avseende fullgörandet. För att fastställa
omfattningen på Studsviks åtagande görs kostnads
beräkningar, som sedan ligger till grund för fastställandet av
den avgift Studsvik ska betala till Kärnavfallsfonden.
Avgiften till Kärnavfallsfonden uppgick under 2023 till
6 138 000 (8 557 000) kronor. Avgiften revideras av Riksgälden
vart tredje år och påverkas även av kostnadsutvecklingen hos
tillsynsmyndigheterna. Studsvik gör bedömningen att den årliga
avgiften 2024 kommer att ligga i linje med avgiften för 2023.
Behållningen i Kärnavfallsfonden redovisas som tillgång i
räkenskaperna. Det diskonterade värdet av åtagandet
redovisas som avsättning.
Förslag till vinstdisposition
För 2023 föreslår styrelsen en utdelning på 2 kr per aktie. Till
årsstämmans förfogande står moderbolagets fria egna
kapital, 63 473 988, bestående av balanserad vinst 54 641 228
kronor samt årets resultat 8 832 760. Styrelsens förslag
innebär att vinstmedlen disponeras enligt nedan:
Till årsstämmans förfogande 63 473 988 kronor
Utdelning –16 437 222 kronor
I ny räkning överförs 47 036 766 kronor
Utdelningspolitik och utdelning
Styrelsens mål är att utdelningen genomsnittligt över tiden ska
uppgå till minst 30 procent av koncernens resultat efter skatt.
Vid beslut om förslag till utdelning ska Studsviks expansions
möjligheter, konsolideringsbehov, likviditet samt finansiella
ställ ning i övrigt beaktas. För 2023 föreslår styrelsen en
oförändrad utdelning på 2 kr per aktie vilket motsvarar 34
procent av resultatet efter skatt. Styrelsens uppfattning är att
den föreslagna utdelningen ej hindrar bolaget från att fullgöra
sina förpliktelser på kort och lång sikt och kan därmed förs
varas med hänsyn till den försiktighets regel som anges i ABL 17
kap 3 § 2–3 st.
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 23
Hållbarhetsrapport
Utveckla hållbara
lösningar för den
nukleära industrin
Koncernen har hög
säkerhetskultur, som
vilar på en lång tradition
av tydliga rutiner
för kvalitetssäkring och
uppföljning inom ramen för
våra kvalitetscertifieringar.
God hälsa
och välmående.
Friska och engagerade
medarbetare är
avgörande för framgång.
Vi arbetar aktivt för
en god arbetsmiljö.
Ansvarsfullt arbete och
ekonomisk tillväxt.
Vi bidrar till ekonomisk
tillväxt genom att säkerställa
hållbar och prisvärd energi
för företag och genom att
direkt ge över 500 personer
sysselsättning.
24 HÅLLBARHETSREDOVISNING
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Vara en attraktiv
arbetsgivare
MÅNGFALD
20
NATIONALITETER
Ta ansvarsfulla
ekonomiska beslut
in
Prisvärd och
ren energi.
Vi bidrar till ren och
säker kärnkraft.
Industriinnovation
och infrastruktur.
Vi erbjuder
spetskunskap om
kärntekniska processer
och driver innovation
och utveckling av
infrastruktur.
HÅLLBARHETSREDOVISNING 25
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Hållbarhetsrapporten är till för att våra intressenter snabbt ska
kunna bilda sig en uppfattning om hur väl vi lyckas skapa värde
för våra kunder, ägare, medarbetare och samhällen där vi
verkar. Vi strävar efter öppenhet när det gäller de sociala, eko-
nomiska och miljömässiga utmaningar och möjligheter som
påverkar vår verksamhet och hur vi hanterar dessa inom organi-
sationen. Vi är fast övertygade om att en hållbar utveckling
kräver strikt och säker hantering av alla processer inklusive de
som relaterar till nukleära material och kärnkraft.
Studsviks affärsmodell bygger på kompetens och innova-
tion. Vi erbjuder avancerade lösningar som inte bara minskar
risker utan också sänker kostnaderna över hela livscykeln för
nukleära anläggningar och hantering av radioaktivt material.
Vi erbjuder tjänster inom fyra affärsområden:
1. Avvecklings- och strålskyddstjänster
2. Bränsle- och materialteknik
3. Scandpower
4. Avfallsteknik
Hållbara lösningar för den nukleära industrin är kärnan i verk-
samheten. Gemensamt för alla våra affärsområden är att de gör
det möjligt för fler att överge fossila energiformer.
Genom att fatta ansvarsfulla ekonomiska beslut som gagnar
våra ägare lägger vi samtidigt en stabil grund för ett långsiktigt
värdeskapande. FN:s mål för hållbar utveckling (SDG, Sustain-
able Development Goals) är den självklara ledstjärnan för vårt
hållbarhetsarbete. Det är framför allt inom fyra av de 17 SDG-
målen som vi kan ha betydande inverkan.
INGEN
FATTIGDOM
INGEN
HUNGER
GOD UTBILDNING
FÖR ALLA
JÄMSTÄLLDHET RENT VATTEN OCH
SANITET FÖR ALLA
GOD HÄLSA OCH
VÄLBEFINNANDE
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
HÅLLBAR INDUSTRI,
INNOVATIONER OCH
INFRASTRUKTUR
MINSKAD
OJÄMLIKHET
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
EKOSYSTEM OCH
BIOLOGISK
MÅNGFALD
FREDLIGA OCH
INKLUDERANDE
SAMHÄLLEN
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
HAV OCH MARINA
RESURSER
GENOMFÖRANDE
OCH GLOBALT
PARTNERSKAP
Hållbar energi för alla. Vi vill bidra till ett rent och säkert
nukleärt energisystem.
INGEN
FATTIGDOM
INGEN
HUNGER
GOD UTBILDNING
FÖR ALLA
JÄMSTÄLLDHET RENT VATTEN OCH
SANITET FÖR ALLA
GOD HÄLSA OCH
VÄLBEFINNANDE
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
HÅLLBAR INDUSTRI,
INNOVATIONER OCH
INFRASTRUKTUR
MINSKAD
OJÄMLIKHET
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
EKOSYSTEM OCH
BIOLOGISK
MÅNGFALD
FREDLIGA OCH
INKLUDERANDE
SAMHÄLLEN
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
HAV OCH MARINA
RESURSER
GENOMFÖRANDE
OCH GLOBALT
PARTNERSKAP
Hållbar industri, innovationer och infrastruktur. Genom att
erbjuda spjutspetskompetens inom nukleära processer driver
Studsvik innovationer och infrastrukturutveckling. Vi gagnas av
forskningsresultat från oberoende forskningsinstitutioner och
från våra konkurrenter. Studsvik är även beroende av andra
aktörer som konstruerar infrastruktur.
INGEN
FATTIGDOM
INGEN
HUNGER
GOD UTBILDNING
FÖR ALLA
JÄMSTÄLLDHET RENT VATTEN OCH
SANITET FÖR ALLA
GOD HÄLSA OCH
VÄLBEFINNANDE
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
HÅLLBAR INDUSTRI,
INNOVATIONER OCH
INFRASTRUKTUR
MINSKAD
OJÄMLIKHET
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
EKOSYSTEM OCH
BIOLOGISK
MÅNGFALD
FREDLIGA OCH
INKLUDERANDE
SAMHÄLLEN
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
HAV OCH MARINA
RESURSER
GENOMFÖRANDE
OCH GLOBALT
PARTNERSKAP
Hälsa och välbefinnande. Friska medarbetare som
upplever sina ansvarsområden som meningsfulla är avgörande
för oss. Hälsotrender som påverkar våra medarbetare utanför
arbetet berör i förlängningen även Studsvik.
INGEN
FATTIGDOM
INGEN
HUNGER
GOD UTBILDNING
FÖR ALLA
JÄMSTÄLLDHET RENT VATTEN OCH
SANITET FÖR ALLA
GOD HÄLSA OCH
VÄLBEFINNANDE
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
HÅLLBAR INDUSTRI,
INNOVATIONER OCH
INFRASTRUKTUR
MINSKAD
OJÄMLIKHET
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
EKOSYSTEM OCH
BIOLOGISK
MÅNGFALD
FREDLIGA OCH
INKLUDERANDE
SAMHÄLLEN
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
HAV OCH MARINA
RESURSER
GENOMFÖRANDE
OCH GLOBALT
PARTNERSKAP
Anständiga arbetsvillkor och ekonomisk tillväxt. Studsvik
bidrar till att ekonomin växer genom att sysselsätta mer än 500
människor.
Koncernen har hög säkerhetskultur, som vilar en lång tradition av tydliga rutiner för kvalitets
säkring och uppföljning inom ramen för våra kvalitetscertifieringar.
Våra resurser Vad vi gör Vårt strategiska fokus Vad vi verkar för
Erfarna och
engagerade
medarbetare
Bränsle- och
materialteknik
Utveckla
hållbara
lösningar för
den nukleära
industrin
Vara en
attraktiv
arbetsgivare
Fatta ansvarsfulla
ekonomiska beslut
En mer hållbar
och säker
nukleär industri
INGEN
FATTIGDOM
INGEN
HUNGER
GOD UTBILDNING
FÖR ALLA
JÄMSTÄLLDHET RENT VATTEN OCH
SANITET FÖR ALLA
GOD HÄLSA OCH
VÄLBEFINNANDE
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
HÅLLBAR INDUSTRI,
INNOVATIONER OCH
INFRASTRUKTUR
MINSKAD
OJÄMLIKHET
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
EKOSYSTEM OCH
BIOLOGISK
MÅNGFALD
FREDLIGA OCH
INKLUDERANDE
SAMHÄLLEN
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
HAV OCH MARINA
RESURSER
GENOMFÖRANDE
OCH GLOBALT
PARTNERSKAP
Egenutvecklad
teknik och
innovationer
Programvara för
härdöver vakning
och bränsle-
optimering
Kärnteknisk
innovation
INGEN
FATTIGDOM
INGEN
HUNGER
GOD UTBILDNING
FÖR ALLA
JÄMSTÄLLDHET RENT VATTEN OCH
SANITET FÖR ALLA
GOD HÄLSA OCH
VÄLBEFINNANDE
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
HÅLLBAR INDUSTRI,
INNOVATIONER OCH
INFRASTRUKTUR
MINSKAD
OJÄMLIKHET
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
EKOSYSTEM OCH
BIOLOGISK
MÅNGFALD
FREDLIGA OCH
INKLUDERANDE
SAMHÄLLEN
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
HAV OCH MARINA
RESURSER
GENOMFÖRANDE
OCH GLOBALT
PARTNERSKAP
Egna
anläggningar
Finansiellt
kapital
Tekniska lösningar
för hantering,
konditionering och
volym reduktion av
radio aktivt avfall
Nöjda och friska
med arbetare
INGEN
FATTIGDOM
INGEN
HUNGER
GOD UTBILDNING
FÖR ALLA
JÄMSTÄLLDHET RENT VATTEN OCH
SANITET FÖR ALLA
GOD HÄLSA OCH
VÄLBEFINNANDE
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
HÅLLBAR INDUSTRI,
INNOVATIONER OCH
INFRASTRUKTUR
MINSKAD
OJÄMLIKHET
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
EKOSYSTEM OCH
BIOLOGISK
MÅNGFALD
FREDLIGA OCH
INKLUDERANDE
SAMHÄLLEN
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
HAV OCH MARINA
RESURSER
GENOMFÖRANDE
OCH GLOBALT
PARTNERSKAP
Globalt nätverk
av samarbets-
partners
Strålskydd,
under håll,
avveckling och
nedmontering
Ekonomisk
avkastning
INGEN
FATTIGDOM
INGEN
HUNGER
GOD UTBILDNING
FÖR ALLA
JÄMSTÄLLDHET RENT VATTEN OCH
SANITET FÖR ALLA
GOD HÄLSA OCH
VÄLBEFINNANDE
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
HÅLLBAR INDUSTRI,
INNOVATIONER OCH
INFRASTRUKTUR
MINSKAD
OJÄMLIKHET
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
EKOSYSTEM OCH
BIOLOGISK
MÅNGFALD
FREDLIGA OCH
INKLUDERANDE
SAMHÄLLEN
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
HAV OCH MARINA
RESURSER
GENOMFÖRANDE
OCH GLOBALT
PARTNERSKAP
Starkt
varumärke
26 HÅLLBARHETSREDOVISNING
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Fokusområden
Studsviks
ambition Huvudområden Fokusområden Risker
Utveckla
hållbara lösn-
ingar för den
nukleära
industrin
Produktutveckling Innovation, forskningsprojekt, digitalisering, hög
kvalitet
Konkurrens, patentskydd, beroende av sam arbets-
partners
Kvalitet och datasäkerhet Kundnöjdhet, effektivitet, integrerad riskhan-
tering, förstärkt skydd mot dataintrång
Tillståndsöverträdelser, stöld, sabotage, inbrott,
dataintrång
Klimatpåverkan Energieffektivisering, reducerad bränsleför-
brukning, klimatanpassning
Tillståndsöverträdelser, höga koldioxidutsläpp,
anseenderisk
Avfalls- och
vattenhantering
Världsledande processer för ansvarsfull
hantering av radioaktivt avfall, effektiv vattenhan-
tering
Tillståndsöverträdelser, höga utsläpp till luft och
vatten, joniserande strålning
Vara en
attraktiv
arbetsgivare
Arbetsmiljö Hälsa och välbefinnande, trivsel, effektivitet,
motivation, psykisk och fysisk arbetsmiljö vid
distansarbete
Arbetsolyckor, sjukfrånvaro, psykosocial ohälsa,
distansarbete
Attrahera, behålla &
utveckla kompetens
Ledarskap, kompetensutveckling, delaktighet,
gemenskap, företagskultur, mångfald, attrahera
ny kompetens
Hög personalomsättning, beroende av nyckelper-
soner, avtagande intresse hos den yngre genera-
tionen för den nukleära sektorn, kompetensbrist i
framtiden
Ta ansvarsfulla
ekonomiska
beslut
Stabil ekonomi Utveckling av tjänsteområden, avsättningar för
framtida avfallshantering, långsiktiga invester-
ingar
Oförutsägbar marknadsutveckling, beroende av
politiska beslut, avvecklingsbeslut, fastprisåta-
ganden, valutarisk
Affärsetik Inkludering, diversifierade perspektiv i besluts-
fattande
Diskriminering, trakasserier, tystnadskultur
Hållbar/ansvarsfull
leverantörskedja
Transparens kring risker i leverantörskedjan,
uppförandekod för leverantörer
Korruption, mänskliga rättigheter, anseenderisk
Informationssäkerhet Förstärkt skydd mot dataintrång Cyberattacker, stöld av känslig information,
anseenderisk
Våra intressenter
Allmänhetens förtroende är av största vikt för oss och våra
intressenter. När nukleär energi syns i nyhetsflödet engagerar
det våra intressenter och vi måste ständigt vara redo att svara på
deras frågor. Vi är en stor och global aktör på en samhällskritisk
marknad så våra intressenter ställer höga krav på att vi ska agera
ansvarsfullt i alla lägen. Vi är transparenta genom att ha en öppen
dialog med regioner, kommuner, myndigheter och andra
intressenter.
Under 2021 genomförde Studsvik en intressentdialog för att
ta reda på vilka hållbarhetsfrågor som är väsentliga för våra
intressenter, och vad dessa förväntar sig av Studsvik. Det
gedigna underlag vi fick då kompletteras årligen via de organ-
iska dialoger som pågår som en del av verksamheten.
Tabellen till höger visar vilka hållbarhetsfrågor som är mest
angelägna i våra intressenters ögon.
Vårt strategiska fokus och
väsentliga risker
Kärnkraftssektorn omfattas av ett strikt regelverk och övervakas
av internationella myndigheter och organisationer. Vi bygger
riskhanteringsrutiner på en analys av de risker och regelverk som
är relevanta för vår bransch. Rutinerna utformas i samråd med
berörda myndigheter, som har godkänt vår riskbedömning och
bedömer att vi har en fullgod hantering av dessa risker. Vi och
våra kunder måste följa internationella riktlinjer och lagar för att
behålla våra drifttillstånd. Riskdialoger sker frekvent och doku-
menteras, en nödvändighet för att vi ska kunna upprätthålla och
förlänga våra tillstånd. Därmed är vår systematiska riskhantering
en grundläggande förutsättning för att vi ska kunna bedriva vår
verksamhet. Ansvaret för att bedöma de operativa och finan-
siella riskerna ligger på respektive affärsområde. Dessa
Intressentdialog
Intressent
grupp Dialogmetod
Medarbetare Medarbetarundersökning
Medarbetarsamtal
Intervjuer med koncernledningen
Kunder Löpande digitala kundmöten
Årlig kundnöjdhetsundersökning med frågeformulär
Kundintervjuer
Lokalsamhälle Informationsutskick via brev där mottagaren har
möjlighet att återkomma med frågor
Myndigheter Frekventa möten med myndigheter
Aviserade och icke aviserade myndighetskontroller
utförs med jämna mellanrum för att granska och säker-
ställa att vi följer beslutade säkerhetsrutiner.
Leverantörer Kontinuerlig dialog
Bedömningar vid upphandling
Årlig kontroll av A-leverantörer
Investerare Telefonkonferenser i samband med finansiella
rapporter
Kapitalmarknadsdagar
riskbedömningar granskas, jämförs och följs upp årligen av
koncernledningen. En gång om året föredras i Studsviks styrelse
en samlad analys av koncernens risker och hur dessa hanteras,
vilket följs upp löpande. Vår riskbedömning omfattar alla delar av
verksamheten och har resulterat i tio hållbarhetsområden som
adresserar våra mest väsentliga risker. Fokusområdena (se
tabellen ovan) har även utformats utifrån den information som
framkommer i dialog med våra intressenter. Avsnittet nedan
beskriver varför dessa områden är väsentliga, hur vi hanterar dem
i verksamheten samt årets utfall. Finansiella risker behandlas i
avsnittet ”Finansiell riskhantering”, se not 2.
HÅLLBARHETSREDOVISNING 27
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Policy och styrning
Studsvik har ett antal policyer för sina viktigaste hållbarhetsom-
råden och de relaterade riskerna. Vår Sustainability policy inne-
fattar nu förhållningssätt, regler och riktlinjer för hur vi ska arbeta
inom områdena produktutveckling, kvalitet och säkerhet, klimat-
påverkan, arbetsmiljö, drogfri arbetsmiljö, mångfald och likabe-
handling, samt för hur vi kan fortsätta göra våra medarbetare nöjda
och friska. Policyns syfte är att ta oss närmare målet: att vi bidrar till
att göra den nukleära sektorn hållbarare, säkrare och mer innovativ,
att vi har nöjda och friska medarbetare, samt att vi är lönsamma.
Våra uppförandekoder omfattar såväl den egna koncernen
som våra leverantörer. Koderna syftar till att minimera
affärsriskerna, fastställa riktlinjer för medarbetare, affärspart-
ners och leverantörer, stärka företagskulturen och kommuni-
cera Studsviks kärnvärden. Våra antikorruptions- och
visselblåsarpolicyer reglerar bland annat affärsetiska frågor,
riktlinjer för åtgärder vid misstänkta oegentligheter samt skydd
för användare av visselblåsarfunktionen. Antikorruptionspol-
icyn ska fördjupa den vägledning som koncernens
uppförandekod ger kring hur vi ska uppträda avseende korrup-
tion. Visselblåsarpolicyns syfte är att uppmuntra medarbetare
att anmäla oegentligheter utan risk för trakasserier eller
diskriminering. Visselblåsarpolicy finns tillgänglig på intranätet.
Implementering, resultat och uppföljning av policyer inom miljö,
personal, mänskliga rättigheter samt antikorruption och mutor
beskrivs löpande i rapporten. Tabellen nedan redovisar Studs-
viks policyer inom dessa hållbarhetsområden. Närmare
beskrivningar av respektive policy finns på de angivna sidorna.
Hållbarhetsområde Policyer Sida
Miljö
Sustainability policy 28, 29
Uppförandekod 28, 32, 36
Uppförandekod för leverantörer 28, 32, 36
Personal
Sustainability policy 28, 29
Uppförandekod 28, 32, 36
Uppförandekod för leverantörer 28, 32, 36
Antikorruptionspolicy 28, 32, 36
Visselblåsarpolicy 28, 30
Jämställdhet och
icke-diskriminering
Sustainabiltiy poilcy 28,29
Uppförandekod 28, 32,36
Mänskliga rättigheter
Uppförandekod 28, 32, 36
Uppförandekod för leverantörer 28, 32, 36
Antikorruptionspolicy 28, 32,36
Visselblåsarpolicy 28, 32, 36
Antikorruption
Uppförandekod 28, 32, 36
Uppförandekod för leverantörer 28, 32, 36
Antikorruptionspolicy 28, 32, 36
Visselblåsarpolicy 28, 32, 36
Utveckla hållbara lösningar
för den nukleära industrin
Produktutveckling
Innovativa lösningar för den nukleära industrin behövs för att
bidra till en hållbar energiförsörjning. Studsviks tjänster gör det
möjligt för nukleära aktörer att använda befintliga tillgångar
längre, säkrare och med mindre miljöpåverkan. Våra tjänster kan
förbättra lönsamheten, säkerheten och hållbarheten. Vi skapar
värde genom att erbjuda följande:
Innovativa tekniska lösningar som förbättrar reaktorprestanda
och minskar såväl risker som kostnader under hela livscykeln.
Rådgivning inom såväl bränslehantering och -effektivisering
som säkerhet och bränsleekonomi.
Världsledande programvaror för optimering och övervakning
av bränsle och härd.
Tekniska lösningar för konditionering och stabilisering av
avfall inför slutförvaring.
Innovation
Egenutvecklad teknik som utmanas av konkurrens tillhör vår
kärnverksamhet. Vi behöver därför alltid vara innovationsinrik-
tade. Vi arbetar i samverkan med våra kunder för att utveckla
nya skräddarsydda och effektiva tjänster. Där det bedöms
möjligt och ekonomiskt försvarbart begränsar vi risken för
konkurrens genom att patentskydda vår egenutvecklade
teknik och ständigt utveckla nya lösningar.
En del av vår strategi är att ta fram kunderbjudanden tillsam-
mans med utvalda samarbetspartners. Det medför ett visst
beroende av dessa underleverantörer. För att begränsa denna
risk arbetar vi med avtalsformer som möjliggör nära och förtro-
endefulla samarbeten samtidigt som alternativa samar-
betspartners finns att tillgå. Eftersom vår egenutvecklade
teknik och innovationsförmåga i stor utsträckning bygger på
spetskompetensen hos våra medarbetare, är det angeläget att
vi behåller och utvecklar den kompetens som finns i bolaget.
Läs mer om hur vi arbetar med dessa frågor i avsnittet ”Vara en
attraktiv arbetsgivare” på sid 30.
Små modulära reaktorer
Studsvik har ett samarbetsavtal med Kärnfull Next, vilka ska utreda
möjligheten att bygga och driva små modulära reaktorer (SMR:er)
på Studsviks område i Nyköping. En pågående förstudie
utvärderar den finansiella, teknologiska, miljömässiga och samhäl-
leliga genomförbarheten för detta. Preliminära resultat tyder på att
området de facto har förutsättningar för SMR-etablering.
Fortum och Studsvik har också tecknat en avsikts för klaring
för att tillsammans undersöka möjligheterna för ny kärnkraft på
Studsviks site. I den första fasen av samarbetet handlar det om
att identifiera möjliga affärsmodeller och tekniska lösningar.
Solcellspark
Better Energy Sweden AB planerar att etablera en solscellspark
på Studsviks site med en effekt om ca 20 MW vilket motsvarar
uppvärmning och energiförsörjning till runt 1 000 villor. Det
motsvarar en yta med solpaneler om ungefär 30 fotbollsplaner.
Projektering pågår för fullt och förhoppningen är att ansluta
parken mot elnätet under 2024.
Marin forskningsverksamhet
Forskning kring Östersjöns miljö är en verksamhet som i olika
form funnits inom Studsvikområdet ända sedan starten på 1950-
talet och fram till 90-talet, då i Naturvårdsverkets regi. Nu kan vi
bygga vidare på den traditionen genom att det planeras för en
etablering av marin forskningsverksamhet på Studsvikområdet
under de kommande åren.
Forskningsprojekt för nukleär utveckling
För att driva utvecklingen inom kärnteknik framåt behövs
forskning. Studsvik Cladding Integrity Program (SCIP) är ett
internationellt OECD-projekt som omfattar experiment, studier,
utveckling av testmetoder och kunskapsöverföring. Deltagarna
kommer från hela världen – samarbete och utbyte av erfaren-
heter och forskningsresultat är avgörande för att den nukleära
sektorn ska utvecklas. SCIP har sedan starten expanderat till tre
28 HÅLLBARHETSREDOVISNING
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
separata projekt (SCIP I, SCIP II och SCIP III), som alla drivits under
femårsperioder. I juli 2019 inleddes SCIP IV som en förlängning av
nukleärforskningen, med ett tydligare fokus på bränsle och ett
40-tal deltagare från 15 länder. 2020 startade projektet SMILE
(Studsvik Material Integrity Lite Extension), vars syfte är att analy-
sera livslängden av reaktormaterial, initialt genom provtagning
av diverse material från svenska kärnkraftverk.
Innovation för cancerbehandling
Studsvik samarbetar med Elekta för att tillverka strålkällor som
används för att behandla tumöreroch/eller metastaser samt
andra sjukdomar i hjärnan utan att behöva öppna kraniet.
Tekniken används över hela världen, med flest installationer i USA
och Japan. I Sverige finns en strålkniv på Karolinska sjukhuset.
Kvalitet och datasäkerhet
Vi har integrerat GDPR-utbildning i verksamheten och alla
användare tvingas läsa och godkänna vår IT Acceptable Use-
policy innan de får tillgång till våra IT-resurser.
Koncernen har en hög säkerhetskultur, som bygger på en
tradition av tydliga rutiner för kvalitetssäkring och uppföljning
inom ramen för våra kvalitetscertifieringar. Genom kompetent
och motiverad personal och höga krav på anläggningarna före-
bygger vi olyckor och driftstörningar.
I vår Sustainability policy finns bestämmelser för säkerhet
och kvalitet inom koncernen. Tillsammans med målsättningar
och regelbundna uppföljningar av våra handlingsplaner leder
detta till en hög säkerhetsnivå och medvetandegrad hos våra
medarbetare. Bolagets verksamhetsprofil skiljer sig markant i
de olika länder där vi är aktiva. De nationella skillnaderna gör att
säkerhets- och kvalitetsmål har utformats i dotterbolagen
istället för på koncernnivå.
Vi tillämpar försiktighetsprincipen i alla våra uppdrag genom
att systematiskt bedöma, hantera och kommunicera miljö-
mässiga, ekonomiska och samhällsrelaterade risker som
företagets verksamhet medför. Vi hjälper även våra kunder att
tillämpa försiktighetsprincipen i sina egna verksamheter.
Kvalitet och kundnöjdhet
Tjänster som levereras punktligt och med hög kvalitet är visionen
för vårt arbete. Om en tjänst levereras för sent eller inte uppfyller
de krav som en beställare har rätt att ställa, kan vi drabbas av
intäktsbortfall eller kostnader för omleverans eller skadestånd.
För att begränsa denna risk bedriver vi ett systematiskt kvalitets-
arbete, med löpande bedömningar av potentiella exponeringar
mot identifierade risker samt avsättningarna för dessa.
Integrerad riskhantering
Vi hanterar radioaktivt material och avfall vilket gör delar av
verksamheten tillståndspliktig. Det finns således en risk för att
verksamhetsförutsättningarna kan ändras genom reviderade
eller indragna myndighetstillstånd, förändringar i regelverk eller
politiska beslut. Det kan exempelvis röra sig om ytterligare
skyddsåtgärder som vi kan behöva investera i för att verksam-
heten ska uppfylla kraven. Vi har processer på plats för att
bevaka och hantera förändringar.
Vi uppfyller kraven i föreskrifterna och vår höga säkerhets-
kultur ger oss en god anpassningsförmåga till nya regler och
direktiv. En del av vår verksamhet, framförallt inom materialtester
och avfallshantering, kräver att material transporteras till och från
våra anläggningar. Transporterna kan komma att försvåras av ny
lagstiftning eller förändringar i internationella konventioner.
För att minimera stöld- och inbrottsrisken bedriver vi därför
ett aktivt arbete inom fysiskt skydd i nära samverkan med polis
och myndigheter. Studsvik anlitar vaktbolag som uppfyller
säkerhetskraven och vakter får särskild utbildning inom kärn-
teknisk verksamhet. Nivån på det fysiska skyddet anpassas
ständigt till de bedömningar av hotbilden som löpande görs av
polis och myndigheter. Vi följer de planer som fastställts av
tillståndsgivande och övervakande myndigheter. Transporter
av radioaktivt material kan även utsättas för sabotage eller
andra typer av angrepp. Transporterna sker därför med en hög
säkerhetsnivå, återkommande inspektioner genom tillsyns-
myndigheter och låg risk för skadliga följdverkningar av exem-
pelvis en olycka. Vi begränsar risken genom att upprätthålla
hög kompetens i den egna transportorganisationen och hos
den personal som hanterar våra transportemballage. Där
koncernen bedriver tillståndspliktig kärnteknisk verksamhet är
det ett tillståndskrav att försäkring tecknas och upprätthålls.
Detta regleras i den nationella lagstiftningen för det land där
respektive verksamhet bedrivs.
Alla våra anläggningar är egendomsförsäkrade, och
avbrottsförsäkringar har tecknats för alla strategiskt viktiga
anläggningar. Utöver detta har ansvarsförsäkringar tecknats för
att skydda Studsvik från ekonomiska risker och konsekvenser
om avtalsmotparter eller tredje man drabbas av fysisk skada
och/eller ekonomisk förlust. Nukleär ansvarsförsäkring har teck-
nats för den svenska verksamheten i Nordic Nuclear Insurers
(NNI) och European Liability Insurers Limited (ELINI). Den icke
nukleära verksamheten har försäkrats genom en global ansvars-
försäkring tecknad i försäkringsbolaget If P&C Insurance Ltd.
Klimatpåverkan
Att ta ansvar för vår klimatpåverkan är del av vår strategi. Målet
är att minimera verksamhetens miljöeffekter både när det gäller
utsläpp och resursanvändning. Vi genomför löpande förbät-
tringar på operativ nivå. Vår miljöpåverkan uppkommer i första
hand genom energiförbrukning och koldioxidutsläpp.
Våra miljörelaterade risker härrör främst från utsläpp av
radioaktiva ämnen och kemikalier samt miljöpåverkan genom
förbrukning av fossila bränslen för värmeförsörjning på vår anlägg-
ning i Studsvik. Vi har ISO-certifieringar området (ISO 9001 och
14001), bevakar lagstiftningen och utvecklar och förbättrar konti-
nuerligt företagets anläggningar. Resultatet följs upp gentemot
mål och mätresultat avseende våra utsläpp och vår energi.
Totala utsläpp 2019 2020 2021 2022 2023
Förändring
2019–2023
CO
2
-utsläpp [ton] 502 752,5
*
504,8 232 806
*
60,5 %
Uppgifterna avser utsläpp genererade genom elförbrukning, värme-
produktion samt tjänstebilar.
* Utsläppsökningen av CO2e 2020 och 2023 förklaras av driftstopp i den
egna flis- och elpannan, vilket tvingade företaget att elda med olja för att
producera värme.
Energieffektivisering
Nästan hela vår totala elförbrukning äger rum i den svenska anlägg-
ningen i Studsvik. Därför har vi endast en energieffektiviseringsplan
med tillhörande mål och redovisar bara dessa uppgifter. För att
effektivisera vår energiförbrukning och minska utsläppen
kartlägger vi löpande energiförbrukningen på anläggningen i
Studsvik i enlighet med EKL (lagen om energikartläggning i stora
företag). Arbetet med energikartläggning och effektivisering
pågår kontinuerligt . Studsvik köper endast ursprungsmärkt el
genererad med vatten- eller kärnkraft. Under 2020 och 2021
investerade vi i en bioenergilösning för klimatvänlig värmeförsörj-
ning till Studsvik och andra bolag i vårt närområde. Denna drift-
sattes i november 2021.
HÅLLBARHETSREDOVISNING 29
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Elförbrukning 2019 2020 2021 2022 2023
Förändring
2019–2023
Totalt [MWh] 14 650 12 442 13 416 12 381 11 937 –18,5 %
Försäljning till extern
kund [MWh]
9 203 7 073 8 249 8 382 7 980 –13,2 %
CO
2
-utsläpp [ton] 95 50 54 50 48 –49,5 %
Tabellen avser anläggningen i Sverige, se förklaring i ovanstående stycke.
Värme produktion 2019 2020 2021 2022 2023
Förändring
2019–2023
Total produktion
värmekraft-
centralen [MWh]
10 110 9 011 10 343 9 512 10 077 –0,32%
Försäljning till extern
kund [MWh]
3 149 2 559 3 039 2 725 2 810 –10,7%
CO
2
-utsläpp [ton] 20 330
*
341 78
**
747
***
3 635%
Tabellen avser anläggningen i Sverige, då egen värmeproduktion endast
finns här.
* Se förklaring under Totala utsläpp ovan.
** Utsläppsminskningen av CO
2
e 2022 förklaras av investeringen i nya
flispannor. Nu produceras värme inte längre med mer CO
2
-krävande
produkttionskällor (el/olja).
*** Pga problem i produktionen av fjärrvärme med biobränsle under
hösten 2023 har Studsvik fått producera värme med oljeeldning.
Reducering av bränsleförbrukning
Tjänsteresor är en nödvändig del av arbetet, men har viss
negativ klimatpåverkan. Vi leasar tjänstebilar i Sverige och Tysk-
land. I Sverige finns en policy för tjänstebilar som skapar incita-
ment för att välja elbil. Policyn har visat sig ha effekt. I Tyskland
finns incitament för att välja el- eller hybriddrivna fordon.
Utsläpp från tjänstebilar 2019 2020 2021 2022 2023
Förändring
2019-2023
Totalt (CO
2
-utsläpp [ton]),
Sverige
32 28 18 11 11 -65,6 %
Totalt (CO
2
-utsläpp [g/km])
Sverige
95 80 51 42 34 –64,1%
Totalt (CO
2
-utsläpp [ton]),
Tyskland
200 158,5 91,8 118,7 151,4 -24,3%
Totalt (CO
2
-utsläpp [g/km])
Tyskland
176 177 114,1 147,8 157,2 –10,7%
Totalt (CO
2
-utsläpp [ton]) 232 186,5 109,8 129,8 162,4
Avfalls- och vattenhantering
Studsvik har utvecklat världsledande, rigorösa processer för
hantering av olika typer av radioaktivt avfall som avsevärt minskar
våra och våra kunders avfallsvolymer. Våra lösningar möjliggör
dessutom återvinning av energi och råvaror såsom stål. Studs-
viks egen verksamhet genererar endast små mängder radioak-
tivt avfall. För detta avfall, och för visst avfall från våra kunder, har
vi ett ägaransvar. Allt konventionellt samt farligt avfall kategoris-
eras, förpackas och hanteras kontinuerligt. Studsvik har ingått
ett avtal med SKB (Svensk kärnbränsleförsörjning) om slutför-
varing av kärnavfall. Det spillvatten som anläggningen genererar
renas i eget reningsverk.
Vattenförbrukningen från verksamheter utanför det ordinarie
VA-systemet är försumbar då vi inte har några vattenkrävande
reningsprocesser. Studsvik har således ingen större egen avfalls-
hantering, utan tillhandahåller teknik och kunskap till våra kunder.
Kontinuerliga mätningar görs i form av analyser av botten-
sediment och provfiske som regleras av myndigheter. Det kan
inte uteslutas att myndighetsregleringar eller kommersiella
förhållanden förändras så att arrangemangen behöver modifi-
eras eller kompletteras. Risken hanteras genom att vi periodiskt
beräknar de ekonomiska effekterna av dessa åtaganden, gör
avsättningar för framtida kostnader för slutförvaring, betalar in
avgifter i enlighet med lokala regler samt erhåller ersättning från
kunder för våra åtaganden. De radioaktiva utsläppen från
Studsvik är små i relation till andra strålkällor. Utsläppen för år
2023 var ca 0,0000082 mSv till den mest exponerade ålders-
gruppen. Det kan jämföras med att varje människa i världen i
genomsnitt exponeras för en naturlig bakgrundsstrålning om
cirka 2,4 mSv per år.
Utsläpp av närings-
ämnen till vatten
från avlopps-
reningsverk* 2019 2020 2021 2022 2023
Förändring
2019-2023
Fosfor [kg] 12 11 17 9 6 –50 %
Kväve [kg] 590 658 645 653 445 –24,6 %
Biokemisk syre-
förbrukning,
7 dygn (BOD7) [kg]
197 175 118 86 147 –25,4 %
Organiskt kol [kg] 530 543 431 333 305 –42,5 %
Slam [m
3
] 93 110 95 82 88 -5,4 %
*Samtliga företag verksamma på Studsvik-området bidrar till utsläppen i
tabellen.
Vara en attraktiv arbetsgivare
HR arbetar med engagemang, ledarskap, kompetensutveck-
ling och mångfald. För att nämna några exempel på affärsdri-
vande HR-dimensioner som inkluderas i vårt hållbarhetsarbete
har vi sammanställt några händelser från 2023 här nedan.
Svarsfrekvens i medarbetarmätning har varit 90 %.
Händelser under 2023
Vi går ifrån pre- till pro: Den årliga medarbetarmätningen har
under 2023 ersatt av flera mindre omfattande PULS-mätningar
för att i allt högre grad öka möjligheterna för proaktiva insatser
för att främja ett hållbart medarbetarskap och ökad medar-
betarnöjdhet.
eNPS
En mätning utifrån den globala skalan eNPS har genomförts
inom koncernens samtliga affärsområden. Utfallet påvisar en
synbar negativ förflyttning inom ett affärsområde där flera
organisatoriska förändringar genomförts
Ledarskap
Genom koncerninitiativet Studsvik 2.0 har ledarskap ett
framträdande fokus. Vid framarbetandet av ”Det balanserade
ledarskapet” (se nedan) har samtliga ledare inom koncernen
involverats.
30 HÅLLBARHETSREDOVISNING
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HR utifrån ett hållbarhetsperspektiv
HR arbetar med engagemang, ledarskap, kompetensutveckling och mångfald. För att nämna
några exempel på affärsdrivande HR-dimensioner som inkluderas i vårt hållbarhetsarbete
har vi sammanställt några händelser från 2023 här nedan.
Händelser under 2023
Vi går ifrån pre- till pro
Den årliga medarbetarmätningen har under 2023 ersatt av flera mindre omfattande PULS-
mätningar för att i allt högre grad öka möjligheterna för proaktiva insatser för att främja ett
hållbart medarbetarskap och ökad medarbetarnöjdhet
eNPS
En mätning utifrån den globala skalan eNPS har genomförts inom koncernens samtliga
affärsområden. Utfallet påvisar en synbar negativ förflyttning inom ett affärsområde där
flera organisatoriska förändringar genomförts.
Ledarskap
Genom koncerninitiativet Studsvik 2.0 har ledarskap ett framträdande fokus. Vid
framarbetandet av ”Det balanserade ledarskapet” (se nedan) har samtliga ledare inom
koncernen involverats.
Värdeord
Våra värdeord har fått en ny renässans och kommer framgent att systematiskt nyttjas i vårt
fortsatta kulturbygge.
Värdeord
Våra värdeord har fått en ny renässans och kommer framgent
att systematiskt nyttjas i vårt fortsatta kulturbygge.
Aiming High
Innovation and Teamwork
Disciplined Execution
Honest and Supportive
Konkreta insatser i de svenska bolagen genom nya eller förbät-
trade initiativ för ett hållbart medarbetarskap
Bikelease – personalcykel
Massageleverantör på plats – tillgänglig friskvårdsförmån
Inspirationsföreläsning – med fokus på självledarskap
Chefscoachning
Chefsnätverk
Swedish education – ökar förutsättningar för ökad integra-
tion
Uppstart av nya digitaliserade systemstöd med hög flexibi-
litet som förenklar och effektiviserar våra HR-flöden i organi-
sationen
Fräscht, modernt & användarvänligt
Förenklar chefsuppdrag
Fatta ansvarsfulla ekonomiska beslut
Stabil ekonomi
Studsvik har en långsiktig ekonomisk strategi och eftersträvar
en hållbar verksamhet. Vi värderar långsiktig ekonomisk stabi-
litet högre än beslut som prioriterar kortsiktiga vinster. Detta är
viktigt för våra intressenter, inte minst för medarbetarna. Målet
är att alla ekonomiska beslut ska vara hållbara. Vi arbetar kontin-
uerligt med att förbättra bolagets likviditet och solvens, vilket
beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen på sidorna 12-13.
Studsviks mål för en stabil ekonomi är:
Organisk tillväxt: 6 %.
Rörelsemarginal: 12 %.
Soliditet: 40 %.
Studsvik bedömer att det finns en möjlighet att klimatrela-
terade frågor till viss del påverkar koncernens finansiella
rapporter. Dock har bedömning av enskilda poster och dess
eventuella väsentliga påverkan på de finansiella rapporterna
inte utförts på ett strukturerat sätt under räkenskapsåret.
Studsvik hade som mål att under året införa bedömningar
kopplat till klimatrelaterade frågor i den finansiella rapporter-
ingen. Detta gjordes genom taxonomirapportering. Nästa steg
är att genomföra en dubbelväsentlighetsanalys för att kunna
fastställa vilka frågor som blir rapporteras på området. Anpass-
ningar av kontoplaner eller införandet av nya kontodimensioner
kan med anledning av väsentlighetsanalysen ske 2024.
Marknadsutveckling
Den nukleära sektorns utveckling formas av politiska beslut,
och efterfrågan på olika typer av tjänster skiljer sig därför
avsevärt på olika marknader. Nya kärnkraftverk byggs i ett antal
länder, varav de flesta ligger i Asien. Samtidigt läggs kärnkraft-
verk ned och rivs i andra delar av världen. Dessutom ökade det
globala intresset för den nukleära sektorn eftersom kärnkraft är
en fossilfri och hållbar alternativ energikälla. Vår prognos är att
den nukleära industrin kommer att spela en nyckelroll för att nå
målen i Parisavtalet, och kommer på sikt påverka Studsviks
affärsverksamhet positivt.
I de flesta länder krävs aktiv medverkan från myndigheter i
såväl nybyggnad som avveckling genom exempelvis beslut om
finansiering, rivningstillstånd och bestämmelser om slutför-
varing. många marknader finansieras sådana verksamheter
med komplicerade kombinationer av fonderade medel,
löpande intäkter från drift av kärnkraftverk samt skattemedel.
Politiska beslut påverkar därför vår verksamhet inom avveckling.
När vi planerar verksamheten behöver vi ta med i beräkningen att
myndigheters handläggning kan dra ut på tiden, vilket kan
försena fullgörandet av avtal. Då våra tjänster omfattar alla faser i
den nukleära industrin är verksamheten bara på mycket lång sikt
beroende av kärnkraftsindustrins fortlevnad. Vi bedömer att fler
kärnkraftsrelaterade uppdrag kommer att växa fram på sikt.
Därför är och förblir Studsvik en nyckelaktör som säkerställer att
framtidens kärnkraftsindustri är effektiv, säker och hållbar.
Avveckling av anläggningar
Verksamheten vid våra svenska kärntekniska anläggningar
bedrivs i enlighet med tillstånd enligt lagen om kärnteknisk verk-
samhet. Avvecklingen av anläggningarna enligt lag är Studsviks
ansvar. Omfattande analyser av kostnaderna för att riva, åter-
ställa och genomföra avveckling görs därför regelbundet,
liksom avsättningar för detta ändamål.
HÅLLBARHETSREDOVISNING 31
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Fastprisåtaganden
I många större tjänsteuppdrag gör vi fastprisåtaganden. Dessa
uppdrag kräver god riskhantering och projektledning. Vi har
därför särskilda rutiner integrerade i kvalitetssystemen för att
säkerställa att risker hanteras professionellt.
Känslighetsanalys
Variationer i priset till kund och koncernens kostnader påverkar
koncernens resultat. Koncernens enskilt största kostnadspost
är personalkostnader, som utgör cirka 6x procent av de totala
kostnaderna. Koncernens valutaexponering är störst mot EUR,
GBP och USD. Valutarisker behandlas i årsredovisningen, se not
2 – Finansiell riskhantering.
Affärsetik
God affärsetik är A och O för Studsvik. Vi följer alltid den lokala
lagstiftningen i de länder där vi är verksamma. Verksamheten
präglas av ett ansvarsfullt ledarskap med nolltolerans för mutor
och korruption. Vi arbetar kontinuerligt med att reducera risken
för att våra affärspartners, representanter och medarbetare
ska uppträda oetiskt. När vi vill etablera oss på en ny marknad
görs en noggrann analys baserat på tillstånd och möjliga risker,
såsom politisk osäkerhet. Vi vill i första hand ha en direkt kund-
kontakt utan mellanhänder för att minimera riskerna, kunna hålla
en hög etik och garantera bästa möjliga kvalitet. Enligt vår
antikorruptionspolicy ska en säljare som utsätts för ett
mutförsök anmäla detta till närmaste chef, som rapporterar
vidare till Studsviks koncernchef. Eventuella försök diskuteras
sedan på ett koncernledningsmöte, varpå beslut fattas om hur
varje enskilt fall ska hanteras, till exempel om försäljningsar-
betet ska avslutas.
Uppförandekod
För att säkerställa en hållbar värdekedja har Studsvik en
uppförandekod som gäller för såväl koncernen som dess
leverantörer. Syftet med koden är att ge vägledning till
anställda och affärspartners, minimera risker, stärka
företagskulturen och förmedla Studsviks kärnvärden. Koden
baseras på FN:s principer för hållbart företagande (UN Global
Compact). Några gemensamma krav som återfinns i vår
uppförandekod är:
Vi följer alla lokala säkerhetsrelaterade regelverk och lagar.
Vi rapporterar våra finansiella resultat enligt de regler som
gäller.
Vi uppfyller certifieringskraven för ISO 9001, 14001 och
45001 i de europeiska dotterbolagen.
Vi följer lagar om mutor och korruption, varvid svensk lag
utgör miniminivå.
Vi respekterar FN:s deklaration om de mänskliga
rättigheterna, bland annat genom nolltolerans mot trakas-
serier, arbete i riskfyllda miljöer, tvångsarbete och
barnarbete.
Nya medarbetare får ta del av uppförandekoden, som även
skickas ut till våra samarbetspartners. När uppförandekoden
uppdateras ska samtliga medarbetare i koncernen bekräfta att
de har läst den nya policyversionen. Detta kontrolleras genom att
villkoren accepteras på intranätet eller via e-post. Alla medarbe-
tare har tillgång till policydokumenten via intranätet.
Visselblåsarfunktion
Vi har en visselblåsarfunktion, som innebär att våra medarbetare
tryggt och säkert kan uppmärksamma ledningen på uppgifter
om misstänkta oegentligheter. Beroende på vilken nivå i organi-
sationen rapporten relaterar till så hanteras ärendet på olika
nivåer. Funktionen är uppbyggd så att mejl går till extern part som
kontaktar enligt rapportnivå nedan.
Rapportnivå Hanteras av
Avdelning Verkställande direktör
Verkställande direktör Koncernchef
Koncernledningen Styrelsens ordförande
Styrelsemedlem Styrelsens ordförande
Styrelseordförande i Studsvik AB Ordförande i revisionsutskottet
Alla nyanställda ska ta del av informationen om vår visselblåsar-
funktion, och en visselblåsarpolicy är tillgänglig på intranätet.
Under 2022 anpassades visselblåsarfunktionen till EU:s regelverk.
Ett system som garanterar anmälarnas anonymitet har implemen-
terats. En annan förändring är att systemet nu är tillgängligt på vår
webbplats, så att vi kan ta emot externa anmälningar. Inga anmäl-
ningar gjordes i visselblåsarsystemet under 2023.
Hållbar och ansvarsfull leverantörskedja
Vi hanterar mut- och korruptionsrisker genom våra antikorrup-
tions- och visselblåsarpolicys samt vår uppförandekod. Lever-
antörerna förväntas följa dessa, vilka tillhandhålls i samband
med upphandling och påskrift av samarbetsavtal. Inför lever-
antörsval görs leverantörsbedömningar för att säkerställa att
våra affärsetiska standarder efterlevs. Leverantörsbedömnin-
garna omfattar bland annat följande:
Finansiell information.
Referenser.
Upplysningar om ledningssystem och certifieringar för de
flesta områden.
Riktlinjer för säkerhetsprövningar.
Vi utvärderar våra leverantörer med hjälp av självutvärderingar
inom områden som leverantörskedja, data- och informations-
säkerhet, miljö- och hållbarhetsarbete, transporter och
mänskliga rättigheter. Vår målsättning är att vart tredje år revi-
dera samtliga leverantörer som klassificeras utifrån kritisk
betydelse för Studsviks kärnverksamhet.
Informationssäkerhet
Studsvik hanterar känsliga uppgifter. För vår egen, kundernas
och samhällets säkerhet är det därför av största vikt att vi
hanterar konfidentiella och sekretessbelagda uppgifter säkert
och strukturerat. Vi genomför regelbundna intrångstester och
återkommande utbildningar inom informationssäkerhet. Inga
onormala eller oväntade säkerhetsincidenter inträffade under
2023. Obligatorisk digital utbildning om informationssäkerhet
har implementerats. Vi tillhandahåller även information lokalt
om hur uppgifter ska skyddas.
32 HÅLLBARHETSREDOVISNING
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Rapportering enligt EU-taxonomin
Studsvik uppfyller kriterierna för upplysningskraven enligt EU:s
taxonomiförordning i egenskap av moderföretag i en koncern
som har värdepapper upptagna till handel på en reglerad
marknad och under det senaste räkenskapsåret i genomsnitt
har haft fler än 500 anställda.
Under 2023 har en ny analys gjorts avseende vilka ekono-
miska aktiviteter som är relevanta att rapportera på för räken-
skapsåret 2023. Efter genomförd analys konstaterades att
Studsvik omfattas av ytterligare en ekonomisk aktivitet jämfört
med föregående år. Utöver aktiviteterna ”Kombinerad produk-
tion av värme/kyla från bioenergi” samt ”Uppförande, ut-
byggnad och drift av system för uppsamling och rening av
vatten” har även den ekonomiska aktiviteten ”Förkommersiella
stadier av avancerad teknik för produktion av energi från kärn-
tekniska processer med minimalt avfall från bränslecykeln”
tillkommit. För alla tre aktiviteter sker rapportering för målet
Begränsning av klimatförändringar.
Redovisningspolicy
Täljaren för respektive omsättning och utgifter avser de som är
kopplade till respektive aktivitet i Studsviks redovis-
ningssystem. Kapitalutgifter avser endast investeringar som är
hänförliga till tillgångar som är förknippade med respektive
aktivitet.
Inga förändringar av beräkningar har skett sedan
föregående räkenskapsår.
Begränsning av klimatförändringar Verksamhet 4.20
Kombinerad produktion av värme/kyla och el från bioenergi
Väsentligt bidrag
Studsvik uppfyller kriterierna för väsentligt bidrag för denna
aktivitet genom att bränslet som används i anläggningen är
skogsbiomassa i form av flis som kommer från Sverige. I tidi-
gare anläggning användes olja, el eller flis som bränsle. En
beräkning utifrån Naturvårdsverkets utsläppsvärden för
växthusgasutsläpp per bränsletyp visar att övergången till
enbart flis ger en minskning av växthusgasutsläpp på >80%.
Andel omsättning, investeringar i anläggningstillgångar
och driftskostnader
Omsättning och driftskostnader hänförliga till produktion av
värme och kyla uppgår till 7,6 Mkr respektive 7,7 Mkr. I
föregående års rapportering presenterades enbart siffror för
produktion av värme och jämförelse mellan åren kan därmed ej
göras. Investeringar i anläggningstillgångar kopplad till denna
aktivitet har gjorts för 1,4 Mkr, föregående år gjordes inga inves-
teringar alls.
Förkommersiella stadier av avancerad teknik för produk-
tion av energi från kärntekniska processer med minimalt
avfall från bränslecykeln
Väsentligt bidrag
Studsvik uppfyller kriterierna för väsentligt bidrag för denna
aktivitet genom att vara verksamma i ett land som skrivit under
Euratomfördraget och därmed uppfyller alla de kriterier som
anges där. Avseende kriteriet att kärnavfallet ska tas hand om i
det land som det har genererats i, uppfylls kriteriet genom att
Studsvik inte importerar kärnavfall utan använt kärnbränsle.
Studsvik har dessutom särskilt regeringstillstånd för att
importera en viss mängd kärnbränsle årligen. Delar av kriteri-
erna blir ej väsentliga för Studsvik, då verksamheten inte
omfattar att driva kärnkraftverk.
Andel omsättning, investeringar i anläggningstillgångar
och driftskostnader
Omsättning hänförlig till kärntekniska processer uppgår till 62
Mkr. Beloppet omfattar den omsättning som är direkt hänförlig
till Studsviks internationella forskningsprogram. Investeringar i
tillgångar kopplade till denna aktivitet har gjorts för 0,6 Mkr.
Studsvik bedömer att omsättningen kopplad till denna aktiv-
itet troligen är högre än det redovisade beloppet, men
nuvarande uppsättning i redovisningssystemet möjliggör inte att
några exakta belopp för detta kan tas fram. Under 2024 pågår ett
arbete att ta fram en mer exakt och rättvisande rapportering för
hela omsättningen kopplad till denna aktivitet. Av samma anled-
ning kan Studsvik inte redovisa några belopp för eventuella drift-
sutgifter kopplat till denna aktivitet och även för dessa pågår ett
arbete under 2024 för att förbättra redovisningen.
Begränsning av klimatförändringar Verksamhet 5.3 Upp-
förande, utbyggnad och drift av system för uppsamling
och rening av vatten
Väsentligt bidrag
Studsvik uppfyller kriteriet för väsentligt bidrag för denna aktiv-
itet genom att kraven för nettoenergikonsumtionen av anlägg-
ningen uppfyller kraven som ställs i de tekniska gransknings-
kriterierna.
Andel omsättning, investeringar i anläggningstillgångar
och driftskostnader
Omsättning hänförlig till den centraliserade avloppsreningen
uppgår till ca 2,6 Mkr, föregående år uppgick den till 2,4 Mkr.
Årets driftskostnader för denna aktivitet uppgår till 2,4 Mkr,
föregående år 2,4 Mkr. Inga investeringar i anläggningstill-
gångar har gjorts hänförliga till denna aktivitet.
Jämförelse mot tidigare år
I absoluta tal ligger omsättning och driftsutgifter på en likvärdig
nivå mot föregående år. De två aktiviteter som rapporterades
föregående år rapporteras dock i år som taxonomiförenliga
istället för ej taxonomiförenliga. I tabellen presenteras därför
jämförelsetalen i kolumn 18 under A 2, medan årets siffror
rapporteras under A 1.
Dubbelräkning
Då rapportering endast sker på ett av målen och aktiviteterna
med enkelhet går att skilja åt i den ekonomiska rapporteringen,
bedöms att risken för dubbelräkning inte uppstår.
Kriterier för att inte orsaka betydande skada (DNSH)
I den säkerhetsredovisning som lämnats in till Strålskyddsmyn-
digheten ingår en obligatorisk del om åtgärder för att t ex
säkerställa att effekterna av extrema externa naturfenomen
och oavsiktligt mänskligt orsakade risker minimeras. Hela
Studsviks verksamhet agerar utifrån denna säkerhetsredovis-
ning samt vattendom från 1955.
Studsviks tillstånd att bedriva verksamhet är villkorat att ett
antal löpande åtgärder kopplade till den närliggande miljön
genomförs. Bland dessa åtgärder finns bl a att plantera ut
10 000 ålar per år samt att regelbundet mäta eventuella radio-
aktiva nivåer i blåbär samt i mjölk från kor i närområdet. Studsvik
genomför även provtagning av vatten innan det släpps ut i
närliggande sjöar och hav. Dessa prover redovisas i den årliga
miljörapportering som görs till Nyköpings kommun. I samtliga
fall ligger uppmätta värden under accepterade gränsvärden.
Utifrån ovanstående bedömer Studsvik att kriterierna för att
inte orsaka betydande skada är uppfyllda.
HÅLLBARHETSREDOVISNING 33
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NETTOOMSÄTTNING
Räkenskapsår 2023 Kriterier för väsentligt bidrag
DNSH-kriterier (Do No Significant Harm) (h)
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
1 Ekonomiska aktiviteter
Kod
Absolut
omsättning
Andel av
omsättningen
Begränsning
av klimat-
rändringar
Anpassning
till klimat-
rändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär
ekonomi
Biologisk
ngfald och
ekosystem
Begränsning
av klimat-
rändringar
Anpassning
till klimat-
rändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär
ekonomi
Biologisk
ngfald och
ekosystem
Minimiskydds-
åtgärder
Andel förenlig
(A 1) eller valbar
(A 2) del av om-
ttningen, år
2022
Kategori
möjliggörande
aktiviteter
Kategori
omställnings-
aktiviteter
Valuta % J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej % M O
A. AKTIVITETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara aktiviteter (taxonomiförenliga)
Kombinerad produktion av värme/kyla och el från bioenergi CCM 4,20 7 591 000 0,9% Ja N/EL N/EL
N/EL N/EL N/EL - Ja Ja Ja - Ja Ja - - -
Förkommersiella stadier av avancerad teknik för produktion av energi från kärntekniska
processer med minimalt avfall från bränslecyklen
CCM 4,26 62 000 000 7, 5% Ja N/EL N/EL
N/EL N/EL N/EL - Ja Ja Ja Ja Ja Ja - - -
Uppförande, utbyggnad och drift av system för uppsamling och rening av vatten CCM 5, 3 2 613 00 0 0,3% Ja N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - Ja Ja Ja Ja Ja Ja - - -
Omsättning för miljömässigt hållbara aktiviteter (taxonomiförenliga) (A.1) 72 204 000 8,7% 8,7% 0% 0% 0% 0% 0%
Av vilka är möjliggörande 0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% - - - - - - - - M
Av vilka avser omställning 0 0% - - - - - - - - O
A.2 Aktiviteter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
Kombinerad produktion av värme/kyla och el från bioenergi CCM 4,20 0,7%
Uppförande, utbyggnad och drift av system för uppsamling och rening av vatten CCM 5,3 0,3%
Omttningen r de aktiviteter som omfattas av taxonomin men som inte är taxonomi förenliga (A.2) 0% 0% 1,0%
Omttningen r de aktiviteter som omfattas av taxonomin (A.1+A.2) 72 204 000 8,7% Andel av omsättning/Total omsättning 1,0%
Aktiviteter per mål
som är förenliga med
taxonomin
Aktiviteter per mål som
omfattas av taxonomin
B. AKTIVITETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN CCM 8.7% 8.7%
Omttningen hos aktiviteter som inte omfattas av taxonomin (B) 753 822 00 0 91,3% CCA 0% 0%
Totalt (A+B) 826 026 000 100% WTR 0% 0%
CE 0% 0%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
KAPITALUTGIFTER (CAPEX)
Räkenskapsår 2023 Kriterier för väsentligt bidrag
DNSH-kriterier (Do No Significant Harm) (h)
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
1 Ekonomiska aktiviteter
Kod
Absolut CapEx
Andel av CapEx
Begränsning
av klimat-
rändringar
Anpassning
till klimat-
rändringar
Vatten
Föroreningar
Ciruklär
ekonomi
Biologisk
ngfald och
ekosystem
Begränsning
av klimat-
rändringar
Anpassning
till klimat-
rändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär
ekonomi
Biologisk
ngfald och
ekosystem
Minimiskydds-
åtgärder
Andel förenlig
(A 1) eller val-
bar
(A 2) del av
CapEx, år 2022
Kategori
möjliggörande
aktiviteter
Kategori
omställnings-
aktiviteter
Valuta % J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej % M O
A. AKTIVITETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara aktiviteter (taxonomiförenliga)
Kombinerad produktion av värme/kyla och el från bioenergi CCM 4,20 1 382 00 0 2,5% Ja N/EL N/EL
N/EL N/EL N/EL - Ja Ja Ja - Ja Ja -
Förkommersiella stadier av avancerad teknik för produktion av energi från kärntekniska
processer med minimalt avfall från bränslecyklen
CCM 4.26 600 000 1,1% Ja N/EL N/EL
N/EL N/EL N/EL - Ja Ja Ja Ja Ja Ja - - -
Uppförande, utbyggnad och drift av system för uppsamling och rening av vatten CCM 5,3 0 0% Ja N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - Ja Ja Ja Ja Ja Ja -
CapEx för miljömässigt hållbara aktiviteter (taxonomiförenliga) (A.1) 1 982 000 3,6% 3,6% 0% 0% 0% 0% 0%
Av vilka är möjliggörande 0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% - - - - - - - - M
Av vilka avser omställning 0 0% - - - - - - - - O
A.2 Aktiviteter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
Uppförande, utbyggnad och drift av system för uppsamling och rening av vatten CCM 5,3 1,6%
CapEx r de aktiviteter som omfattas av taxonomin men som inte är taxonomiförenliga (A.2) 0% 0% 1,6%
CapEx för de aktiviteter som omfattas av taxonomin (A.1+A.2) 1 982 000 3,6% Andel av kapitalutgifter/ Totala kapitalutgifter 1,6%
Aktiviteter per mål
som är förenliga med
taxonomin
Aktiviteter per mål som
omfattas av taxonomin
B. AKTIVITETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN CCM 3,6% 3,6%
CapE x hos aktiviteter som inte omfattas av taxonomin (B) 52 472 000 96,4% CCA 0% 0%
Totalt (A+B) 54 454 000 100% WTR 0% 0%
CE 0% 0%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
34 HÅLLBARHETSREDOVISNING
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NETTOOMSÄTTNING
Räkenskapsår 2023 Kriterier för väsentligt bidrag
DNSH-kriterier (Do No Significant Harm) (h)
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
1 Ekonomiska aktiviteter
Kod
Absolut
omsättning
Andel av
omsättningen
Begränsning
av klimat-
rändringar
Anpassning
till klimat-
rändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär
ekonomi
Biologisk
ngfald och
ekosystem
Begränsning
av klimat-
rändringar
Anpassning
till klimat-
rändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär
ekonomi
Biologisk
ngfald och
ekosystem
Minimiskydds-
åtgärder
Andel förenlig
(A 1) eller valbar
(A 2) del av om-
ttningen, år
2022
Kategori
möjliggörande
aktiviteter
Kategori
omställnings-
aktiviteter
Valuta % J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej % M O
A. AKTIVITETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara aktiviteter (taxonomiförenliga)
Kombinerad produktion av värme/kyla och el från bioenergi CCM 4,20 7 591 000 0,9% Ja N/EL N/EL
N/EL N/EL N/EL - Ja Ja Ja - Ja Ja - - -
Förkommersiella stadier av avancerad teknik för produktion av energi från kärntekniska
processer med minimalt avfall från bränslecyklen
CCM 4,26 62 000 000 7, 5% Ja N/EL N/EL
N/EL N/EL N/EL - Ja Ja Ja Ja Ja Ja - - -
Uppförande, utbyggnad och drift av system för uppsamling och rening av vatten CCM 5, 3 2 613 00 0 0,3% Ja N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - Ja Ja Ja Ja Ja Ja - - -
Omsättning för miljömässigt hållbara aktiviteter (taxonomiförenliga) (A.1) 72 204 000 8,7% 8,7% 0% 0% 0% 0% 0%
Av vilka är möjliggörande 0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% - - - - - - - - M
Av vilka avser omställning 0 0% - - - - - - - - O
A.2 Aktiviteter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
Kombinerad produktion av värme/kyla och el från bioenergi CCM 4,20 0,7%
Uppförande, utbyggnad och drift av system för uppsamling och rening av vatten CCM 5,3 0,3%
Omttningen r de aktiviteter som omfattas av taxonomin men som inte är taxonomi förenliga (A.2) 0% 0% 1,0%
Omttningen r de aktiviteter som omfattas av taxonomin (A.1+A.2) 72 204 000 8,7% Andel av omsättning/Total omsättning 1,0%
Aktiviteter per mål
som är förenliga med
taxonomin
Aktiviteter per mål som
omfattas av taxonomin
B. AKTIVITETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN CCM 8.7% 8.7%
Omttningen hos aktiviteter som inte omfattas av taxonomin (B) 753 822 00 0 91,3% CCA 0% 0%
Totalt (A+B) 826 026 000 100% WTR 0% 0%
CE 0% 0%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
KAPITALUTGIFTER (CAPEX)
Räkenskapsår 2023 Kriterier för väsentligt bidrag
DNSH-kriterier (Do No Significant Harm) (h)
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
1 Ekonomiska aktiviteter
Kod
Absolut CapEx
Andel av CapEx
Begränsning
av klimat-
rändringar
Anpassning
till klimat-
rändringar
Vatten
Föroreningar
Ciruklär
ekonomi
Biologisk
ngfald och
ekosystem
Begränsning
av klimat-
rändringar
Anpassning
till klimat-
rändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär
ekonomi
Biologisk
ngfald och
ekosystem
Minimiskydds-
åtgärder
Andel förenlig
(A 1) eller val-
bar
(A 2) del av
CapEx, år 2022
Kategori
möjliggörande
aktiviteter
Kategori
omställnings-
aktiviteter
Valuta % J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej % M O
A. AKTIVITETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara aktiviteter (taxonomiförenliga)
Kombinerad produktion av värme/kyla och el från bioenergi CCM 4,20 1 382 00 0 2,5% Ja N/EL N/EL
N/EL N/EL N/EL - Ja Ja Ja - Ja Ja -
Förkommersiella stadier av avancerad teknik för produktion av energi från kärntekniska
processer med minimalt avfall från bränslecyklen
CCM 4.26 600 000 1,1% Ja N/EL N/EL
N/EL N/EL N/EL - Ja Ja Ja Ja Ja Ja - - -
Uppförande, utbyggnad och drift av system för uppsamling och rening av vatten CCM 5,3 0 0% Ja N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - Ja Ja Ja Ja Ja Ja -
CapEx för miljömässigt hållbara aktiviteter (taxonomiförenliga) (A.1) 1 982 000 3,6% 3,6% 0% 0% 0% 0% 0%
Av vilka är möjliggörande 0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% - - - - - - - - M
Av vilka avser omställning 0 0% - - - - - - - - O
A.2 Aktiviteter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
Uppförande, utbyggnad och drift av system för uppsamling och rening av vatten CCM 5,3 1,6%
CapEx r de aktiviteter som omfattas av taxonomin men som inte är taxonomiförenliga (A.2) 0% 0% 1,6%
CapEx för de aktiviteter som omfattas av taxonomin (A.1+A.2) 1 982 000 3,6% Andel av kapitalutgifter/ Totala kapitalutgifter 1,6%
Aktiviteter per mål
som är förenliga med
taxonomin
Aktiviteter per mål som
omfattas av taxonomin
B. AKTIVITETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN CCM 3,6% 3,6%
CapE x hos aktiviteter som inte omfattas av taxonomin (B) 52 472 000 96,4% CCA 0% 0%
Totalt (A+B) 54 454 000 100% WTR 0% 0%
CE 0% 0%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
HÅLLBARHETSREDOVISNING 35
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Kriterier för minimiskyddsåtgärder
Studsvik uppfyller kriterierna för minimiskyddsåtgärder fram-
förallt genom de uppförandekoder som ska uppfyllas både av
den egna organisationen och av leverantörer, men även genom
övriga policyer såsom antikorruptions-, skatte- och visselblåsar-
policy. Uppförandekoderna baseras på UN Global Compacts
principer för hållbart företagande. I arbetet med en hållbar och
ansvarsfull leverantörskedja sker kontroller både i form av själv-
utvärderingar och genom revisioner för att säkerställa att
uppförandekoden följs. Utöver detta finns även kontrollfunk-
tioner på plats för att minska risken för mutor och korruption.
Inga anmälningar avseende brott mot mänskliga rättigheter har
lämnats avseende Studsvik. Studsvik eller deras ledning har
inte dömts för lagbrott avseende skatt, mänskliga rättigheter,
mutor och korruption eller konkurrens.
DRIFTSUTGIFTER (OPEX)
Räkenskapsår 2023 Kriterier för väsentligt bidrag
DNSH-kriterier (Do No Significant Harm) (h)
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
1 Ekonomiska aktiviteter
Kod
Absolut OpE x
Andel av OpEx
Begränsning
av klimat-
rändringar
Anpassning
till klimat-
rändringar
Vatten
Föroreningar
Ciruklär
ekonomi
Biologisk
ngfald och
ekosystem
Begränsning
av klimat-
rändringar
Anpassning
till klimatförän-
dringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär
ekonomi
Biologisk
ngfald och
ekosystem
Minimiskydds-
åtgärder
Andel förenlig
(A 1) eller valbar
(A 2) del av
OpEx, år 2022
Kategori
möjliggörande
aktiviteter
Kategori
omställnings-
ak tiviteter
Valuta % J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej % M O
A. AKTIVITETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara aktiviteter (taxonomiförenliga)
Kombinerad produktion av värme/kyla och el från bioenergi CCM 4,20 7 730 0 00 1,3% Ja N/EL N/EL
N/EL N/EL N/EL - Ja Ja Ja - Ja Ja -
Uppförande, utbyggnad och drift av system för uppsamling och rening av vatten CCM 5,3 2 413 00 0 0,4% Ja N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - Ja Ja Ja Ja Ja Ja -
OpEx för miljömässigt hållbara aktiviteter (taxonomiförenliga) (A.1) 10 143 000 1,7% 1,7% 0% 0% 0% 0% 0%
Av vilka är möjliggörande 0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% - - - - - - - - M
Av vilka avser omställning 0 0% - - - - - - - - O
A.2 Aktiviteter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
Kombinerad produktion av värme/kyla och el från bioenergi CCM 4,20 0,9%
Uppförande, utbyggnad och drift av system för uppsamling och rening av vatten CCM 5,3 0,4%
OpEx r de aktiviteter som omfattas av taxonomin men som inte är taxonomiförenliga (A.2) 0% 0% 1,3%
OpEx r de aktiviteter som omfattas av taxonomin (A.1+A.2) 10 143 000 1,7% Andel av driftsutgifter/Totala driftsutgifter 1,3%
Aktiviteter per mål
som är förenliga med
taxonomin
Aktiviteter per mål som
omfattas av taxonomin
B. AKTIVITETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN CCM 1,7% 1,7%
OpEx hos aktiviteter som inte omfattas av taxonomin (B) 58 4 487 0 00 98,3% CCA 0% 0%
Totalt (A+B) 594 630 00 0 100% WTR 0% 0%
CE 0% 0%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
36 HÅLLBARHETSREDOVISNING
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
DRIFTSUTGIFTER (OPEX)
Räkenskapsår 2023 Kriterier för väsentligt bidrag
DNSH-kriterier (Do No Significant Harm) (h)
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
1 Ekonomiska aktiviteter
Kod
Absolut OpE x
Andel av OpEx
Begränsning
av klimat-
rändringar
Anpassning
till klimat-
rändringar
Vatten
Föroreningar
Ciruklär
ekonomi
Biologisk
ngfald och
ekosystem
Begränsning
av klimat-
rändringar
Anpassning
till klimatförän-
dringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär
ekonomi
Biologisk
ngfald och
ekosystem
Minimiskydds-
åtgärder
Andel förenlig
(A 1) eller valbar
(A 2) del av
OpEx, år 2022
Kategori
möjliggörande
aktiviteter
Kategori
omställnings-
ak tiviteter
Valuta % J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/ EL J; N; N/EL Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej % M O
A. AKTIVITETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara aktiviteter (taxonomiförenliga)
Kombinerad produktion av värme/kyla och el från bioenergi CCM 4,20 7 730 0 00 1,3% Ja N/EL N/EL
N/EL N/EL N/EL - Ja Ja Ja - Ja Ja -
Uppförande, utbyggnad och drift av system för uppsamling och rening av vatten CCM 5,3 2 413 00 0 0,4% Ja N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - Ja Ja Ja Ja Ja Ja -
OpEx för miljömässigt hållbara aktiviteter (taxonomiförenliga) (A.1) 10 143 000 1,7% 1,7% 0% 0% 0% 0% 0%
Av vilka är möjliggörande 0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% - - - - - - - - M
Av vilka avser omställning 0 0% - - - - - - - - O
A.2 Aktiviteter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
Kombinerad produktion av värme/kyla och el från bioenergi CCM 4,20 0,9%
Uppförande, utbyggnad och drift av system för uppsamling och rening av vatten CCM 5,3 0,4%
OpEx r de aktiviteter som omfattas av taxonomin men som inte är taxonomiförenliga (A.2) 0% 0% 1,3%
OpEx r de aktiviteter som omfattas av taxonomin (A.1+A.2) 10 143 000 1,7% Andel av driftsutgifter/Totala driftsutgifter 1,3%
Aktiviteter per mål
som är förenliga med
taxonomin
Aktiviteter per mål som
omfattas av taxonomin
B. AKTIVITETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN CCM 1,7% 1,7%
OpEx hos aktiviteter som inte omfattas av taxonomin (B) 58 4 487 0 00 98,3% CCA 0% 0%
Totalt (A+B) 594 630 00 0 100% WTR 0% 0%
CE 0% 0%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
Kärnenergirelaterad verksamhet
Studsvik utför verksamhet som ska rapporteras i särskild tabell avseende kärnenergi- och fossilgasrelaterade verksamhet.
Kärnenergirelaterade verksamheter
1
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och utbyggnad av in-
novativa elproduktionsanläggningar som producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt avfall från
bränslecykeln.
JA
1
2
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya kärntekniska anläggnin-
gar för produktion av el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätg-
asproduktion, samt för säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa tillgängliga teknik.
NEJ
3
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska anläggningar som pro-
ducerar el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion från
kärnenergi, samt säkerhetsuppgraderingar av dessa.
NEJ
Fossilgasrelaterade verksamheter
4
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av elproduktionsanläggningar som pro-
ducerar el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
NEJ
5
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av anläggningar för kombin-
erad produktion av värme/kyla och el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
NEJ
6
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av värmeproduktionsanläg-
gningar som producerar värme/kyla med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
NEJ
Not 1: Studsvik har exponering mot kärnenergirelaterad verksamhet genom omsättning och kapitalutgifter, inte genom driftsutgifter.
HÅLLBARHETSREDOVISNING 37
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Ekonomiska verksamheter
Belopp och andel (informationen ska anges i penningbelopp och i procent)
Begränsning av och
anpassning till
klimatförändringar
Begränsning av
klimatförändringar
Anpassning till
klimatförändringar
Belopp % Belopp % Belopp %
TAXONOMIFÖRENLIGA EKONOMISKA VERKSAMHETER (NÄMNARE)
1. Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i
avsnitt 4.26 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den
tillämpliga centrala resultatindikatorn
62 000 000 86% 62 000 000 86% 0 0%
2. Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i
avsnitt 4.27 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den
tillämpliga centrala resultatindikatorn
- - - - - -
3. Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i
avsnitt 4.28 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den
tillämpliga centrala resultatindikatorn
- - - - - -
4. Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i
avsnitt 4.29 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den
tillämpliga centrala resultatindikatorn
- - - - - -
5. Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i
avsnitt 4.30 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den
tillämpliga centrala resultatindikatorn
- - - - - -
6. Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i
avsnitt 4.31 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den
tillämpliga centrala resultatindikatorn
- - - - - -
7. Belopp och andel för andra taxonomiförenliga ekonomiska verksamheter som inte
avses i raderna 1–6, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn
10 204 000 14% 10 204 000 14% 0 0%
8. Totalt för den tillämpliga centrala resultatindikatorn
72 204 000 100% 72 204 000 100% 0 0%
TAXONOMIFÖRENLIGA EKONOMISKA VERKSAMHETER (NÄMNARE) - KAPITALUTGIFTER
1. Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i
avsnitt 4.26 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den
tillämpliga centrala resultatindikatorn
600 000 30% 600 000 30% 0 0%
2. Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i
avsnitt 4.27 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den
tillämpliga centrala resultatindikatorn
- - - - - -
3. Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i
avsnitt 4.28 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den
tillämpliga centrala resultatindikatorn
- - - - - -
4. Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i
avsnitt 4.29 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den
tillämpliga centrala resultatindikatorn
- - - - - -
5. Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i
avsnitt 4.30 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den
tillämpliga centrala resultatindikatorn
- - - - - -
6. Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i
avsnitt 4.31 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den
tillämpliga centrala resultatindikatorn
- - - - - -
7. Belopp och andel för andra taxonomiförenliga ekonomiska verksamheter som inte
avses i raderna 1–6, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn
1 382 000 70% 1 382 000 70% 0 0%
8. Totalt för den tillämpliga centrala resultatindikatorn
1 982 000 100% 1 982 000 100% 0 0%
TAXONOMIFÖRENLIGA EKONOMISKA VERKSAMHETER (TÄLJARE) - OMSÄTTNING
1. Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i
avsnitt 4.26 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den till-
lämpliga centrala resultatindikatorn
62 000 000 86% 62 000 000 86% 0 0%
2. Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i
avsnitt 4.27 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den till-
lämpliga centrala resultatindikatorn
- - - - - -
3. Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i
avsnitt 4.28 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den till-
lämpliga centrala resultatindikatorn
- - - - - -
4. Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i
avsnitt 4.29 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den till-
lämpliga centrala resultatindikatorn
- - - - - -
5. Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i
avsnitt 4.30 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den till-
lämpliga centrala resultatindikatorn
- - - - - -
6. Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i
avsnitt 4.31 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den till-
lämpliga centrala resultatindikatorn
- - - - - -
7. Belopp och andel för andra taxonomiförenliga ekonomiska verksamheter som inte
avses i raderna 1–6, i täljaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn
10 204 000 14% 10 204 000 14% 0 0%
8. Totalt för den tillämpliga centrala resultatindikatorn
72 204 000 100% 72 204 000 100% 0 0%
38 HÅLLBARHETSREDOVISNING
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Ekonomiska verksamheter
Belopp och andel (informationen ska anges i penningbelopp och i procent)
Begränsning av och
anpassning till
klimatförändringar
Begränsning av
klimatförändringar
Anpassning till
klimatförändringar
Belopp % Belopp % Belopp %
TAXONOMIFÖRENLIGA EKONOMISKA VERKSAMHETER (TÄLJARE) - KAPITALUTGIFTER
1. Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i
avsnitt 4.26 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den till-
lämpliga centrala resultatindikatorn
600 000 30% 600 000 30% 0 0%
2. Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i
avsnitt 4.27 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den till-
lämpliga centrala resultatindikatorn
- - - - - -
3. Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i
avsnitt 4.28 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den till-
lämpliga centrala resultatindikatorn
- - - - - -
4. Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i
avsnitt 4.29 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den till-
lämpliga centrala resultatindikatorn
- - - - - -
5. Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i
avsnitt 4.30 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den till-
lämpliga centrala resultatindikatorn
- - - - - -
6. Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i
avsnitt 4.31 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den till-
lämpliga centrala resultatindikatorn
- - - - - -
7. Belopp och andel för andra taxonomiförenliga ekonomiska verksamheter som inte
avses i raderna 1–6, i täljaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn
1 382 000 70% 1 382 000 70% 0 0%
8. Totalt för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 1 982 000 100% 1 982 000 100% 0 0%
EKONOMISKA VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV, MEN INTE ÄR FÖRENLIGA MED, TAXONOMIN - OMSÄTTNING OCH KAPITALUTGIFTER
1. Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är
förenlig med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.26 i bilagorna I och II till delegerad
förordning 2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn
0 0% 0 0% 0 0%
2. Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är
förenlig med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.27 i bilagorna I och II till delegerad
förordning 2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn
- - - - - -
3. Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är
förenlig med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.28 i bilagorna I och II till delegerad
förordning 2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn
- - - - - -
4. Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är
förenlig med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.29 i bilagorna I och II till delegerad
förordning 2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn
- - - - - -
5. Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är
förenlig med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.30 i bilagorna I och II till delegerad
förordning 2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn
- - - - - -
6. Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är
förenlig med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.31 i bilagorna I och II till delegerad
förordning 2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn
- - - - - -
7. Belopp och andel för andra ekonomiska verksamheter som omfattas av, men inte är
förenliga med, taxonomin och som inte avses i raderna 1–6, i nämnaren för den tillämp-
liga centrala resultatindikatorn
- - - - - -
8. Totalt belopp och andel för ekonomiska verksamheter som omfattas av men inte är
förenliga med taxonomin, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn
0 100% 0 100% 0 0%
EKONOMISKA VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN - OMSÄTTNING OCH KAPITALUTGIFTER
1. Belopp och andel av den ekonomiska verksamhet som avses i rad 1 i mall 1, som inte
omfattas av taxonomin i enlighet med avsnitt 4.26 i bilagorna I och II till delegerad
förordning 2021/2139, i nämnaren i den tillämpliga centrala resultatindikatorn
0 0% 0 0% 0 0%
2. Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är
förenlig med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.27 i bilagorna I och II till delegerad
förordning 2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn
- - - - - -
3. Belopp och andel av den ekonomiska verksamhet som avses i rad 3 i mall 1, som inte
omfattas av taxonomin i enlighet med avsnitt 4.28 i bilagorna I och II till delegerad
förordning 2021/2139, i nämnaren i den tillämpliga centrala resultatindikatorn
- - - - - -
4. Belopp och andel av den ekonomiska verksamhet som avses i rad 4 i mall 1, som inte
omfattas av taxonomin i enlighet med avsnitt 4.29 i bilagorna I och II till delegerad
förordning 2021/2139, i nämnaren i den tillämpliga centrala resultatindikatorn
- - - - - -
5. Belopp och andel av den ekonomiska verksamhet som avses i rad 5 i mall 1, som inte
omfattas av taxonomin i enlighet med avsnitt 4.30 i bilagorna I och II till delegerad
förordning 2021/2139, i nämnaren i den tillämpliga centrala resultatindikatorn
- - - - - -
6. Belopp och andel av den ekonomiska verksamhet som avses i rad 5 i mall 1, som inte
omfattas av taxonomin i enlighet med avsnitt 4.31 i bilagorna I och II till delegerad
förordning 2021/2139, i nämnaren i den tillämpliga centrala resultatindikatorn
- - - - - -
7. Belopp och andel för andra ekonomiska verksamheter som inte omfattas av taxonomin
och som inte avses i raderna 1–6, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindi-
katorn
- - - - - -
8. Totalt belopp och andel för ekonomiska verksamheter som inte omfattas av taxono-
min, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn
0 0% 0 0% 0 0%
HÅLLBARHETSREDOVISNING 39
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Aktien
Kursutveckling och omsättning
Studsvikaktien är noterad på Nasdaq Stockholm. Aktiekursen
steg under 2023 med 16 procent till 129,40 kronor. Börsvärdet
var vid utgången av året 1 063,5 miljoner kronor. Under året vari-
erade kursen mellan som högst 158,40 kronor den 24 januari
och som lägst 91,40 kronor den 30 oktober.
Under 2023 omsattes 2,9 miljoner Studsvikaktier till ett värde
av 370,4 miljoner kronor.
Antal aktier och aktiekapital
Antalet aktier i Studsvik AB (publ) uppgick den 31 december
2023 till 8 218 611. Samtliga aktier har en röst och representerar
lika andel i bolagets tillgångar och resultat. Kvotvärdet är 1,0
och aktie kapitalet uppgick till 8,2 miljoner kronor.
Aktieägare
Den 31 december 2023 hade Studsvik 6 921 aktieägare.
Andelen aktier registrerade i utlandet var 14 procent. De tre
största ägarna, Familjen Karinen, Briban Invest AB och Brons-
städet AB hade 52,6 procent av aktierna och de tio största
ägarna 76,7 procent. Styrelsens och koncernledningens
aktieinnehav framgår av avsnitten Styrelse och revisorer samt
Koncernledning.
Likviditetsgarant
ABG Sundal Collier är likviditetsgarant i bolagets aktie.
Analytiker
Studsviks aktie följs löpande av ABG Sundal Collier.
Information om bolagsordningen m m
Det finns ingen bestämmelse i Studsviks bolagsordning som
begränsar rätten att överlåta aktier. Bolaget har under räken-
skaps året inte överlåtit egna aktier och bolaget har inte gett ut
nya aktier. Bolaget känner inte till något avtal mellan aktie ägare
som kan medföra begränsningar i rätten att överlåta aktier i
bolaget. Bolaget är inte part i något väsentligt avtal som
påverkas av ett eventuellt offentligt uppköpserbjudande.
Bolagets anställda har inga aktier för vilka rösträtten inte kan
utnyttjas direkt. Styrelsens valda ledamöter utses på års -
stämman. I bolagsordningen finns ingen bestämmelse om
till sättande och entledigande av styrelseledamöter. Styrelsen
har inget bemyndigande att besluta att ge ut nya aktier eller
förvärva egna aktier.
Aktieägare 2023-12-31
Antal aktier Andel %
Familjen Karinen 1 769 752 21,5
Briban Invest AB 1 343 362 16,4
Bronsstädet AB 1 324 050 16,1
Caceis Bank, Switzerland Branch 384 244 4,7
Familjen Girell 337 800 4,1
Banque Pictet & CIE 336 300 4,1
Avanza Pensionsförsäkring AB 320 746 3,9
Leif Lundin 206 500 2,5
Malte Edenius 167 561 2,0
NordNet Pensionsförsäkring AB 121 105 1,5
Totalt 10 största 6 311 420 76,7
Övriga aktieägare 1 907 191 23,3
Total antal aktier 8 218 611 100,0
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
40 AKTIEINFORMATION
Aktieägarstruktur 2023-12-31
Aktieinnehav
Antal
aktieägare Antal aktier
% av antal
aktier
1 500 6 417 473 162 5,8
501 1 000 266 218 444 2,7
1 001 5 000 175 380 564 4,6
5 001 10 000 17 124 195 1,5
10 001 15 000 12 156 473 1,9
15 001– 20 000 4 68 445 0,8
20 001 30 6 797 328 82,7
Summa 6 921 8 218 611 100,0
Data per aktie
Belopp, SEK 2019 2020 2021 2022 2023
Antal aktier vid periodens slut 8 218 611 8 218 611 8 218 611 8 218 611 8 218 611
Genomsnittligt antal aktier 8 218 611 8 218 611 8 218 611 8 218 611 8 218 611
Kurs den 31 december 31,80 87, 4 0 104,20 110,40 129,40
Resultat per aktie från kvarvarande verksamheter
före och efter utspädning –3,41 4,28 7, 69 5,82 5,91
Eget kapital per aktie 36,84 38,13 47,1 2 53,05 47, 3 6
P/E-tal neg 20,4 13,6 19,0 21,9
0
50
100
150
200
250
300
Omsatt antal aktier i 1000-tal per vecka
decnovoktsepaugjuljunmajaprmarfebjan
50
70
90
110
130
150
170
OMX Stockholm PI
Studsvik
kurs
antal aktier i 1000-tal
lla:
2023
Aktiekapitalets förändring
År Transaktion
Ökning av
antalet aktier
Aktiekapital
kronor
Totalt
antal aktier
1994 Bildande 500 000 500 000 500 000
2001 Fondemission 5 300 000 5 800 000 5 800 000
2001 Riktad nyemission 2 314 211 8 114 211 8 114 211
2004 Nyemission
1)
2 400 8 116 611 8 116 611
2005 Nyemission
1)
102 000 8 218 611 8 218 611
1)
Konvertering av teckningsoptioner.
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
AKTIEINFORMATION 41
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
42 KONCERNENS RÄKENSKAPER
Koncernens rapport över resultat och övrigt totalresultat
Belopp i Tkr
Not
2023
2022
Försäljningsintäkter4
826 026
Kostnader för sålda tjänster7
616 370
610 488
Bruttovinst
209 656
204 285
Försäljnings- och marknadsföringskostnader
52 911
37 715
Administrationskostnader
78 901
89 196
Forsknings- och utvecklingskostnader
11 945
8 468
Nedskrivning av kundfordringar 17
161
1 265
Resultatandel i intressebolag och joint ventures16
357
238
Övriga rörelseintäkter5
13 405
13 787
Övriga rörelsekostnader 6
5 713
6 296
Rörelseresultat
73 393
74 893
Finansiella intäkter10
1 020
4 002
Finansiella kostnader 10
16 031
14 786
Resultat före skatt
58 383
64 110
Skatt11
9 799
16 239
Årets resultat
48 583
47 871
ÅRETS RESULTAT
48 583
47 871
Övrigt totalresultat
Poster som inte kan återföras i resultaträkningen
Aktuariella vinster och förluster, avseende förmånsbestämda pensionsplaner
977
977
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Omräkningsdifferenser av utländska dotterbolag
-7 938
35 979
Inkomstskatt på poster redovisade som övrigt totalresultat
1 038
-6 900
35 979
Övrigt totalresultat för året, netto efter skatt
-5 923
35 979
Totalresultat för året
42 660
83 850
Årets resultat hänförligt till
Moderbolagets aktieägare
48 583
47 871
Summa totalresultat hänförligt till
Moderbolagets aktieägare
42 660
83 850
Resultat per aktie räknat på resultat hänförligt till
moderbolagets aktieägare under året (SEK)
Resultat per aktie12
5,91
5,82
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
KONCERNENS RÄKENSKAPER 43
Koncernens rapport över finansiell ställning
Belopp i Tkr
Not
2023
2022
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella tillgångar15
200 657
206 778
Materiella anläggningstillgångar14, 30
237 361
211 105
Innehav i intressebolag och joint ventures16
2 189
3 277
Uppskjutna skattefordringar11
86 043
88 563
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen2
41 169
40 982
Övriga långfristiga fordringar18
81 963
84 408
Summa anläggningstillgångar
649 382
635 112
Omsättningstillgångar
Varulager21
16 316
8 506
Kundfordringar 17
141 696
156 898
Övriga fordringar 19
85 981
73 113
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 20
16 061
28 727
Likvida medel2, 22
97 795
120 083
Summa omsättningstillgångar
357 849
387 327
SUMMA TILLGÅNGAR
1 007 230
1 022 438
EGET KAPITAL
Kapital och reserver som kan hänföras till moderbolagets aktieägare
Aktiekapital
8 219
8 219
Övrigt tillskjutet kapital
225 272
225 272
Andra reserver
62 851
68 774
Balanserad vinst
92 857
133 728
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
389 199
435 996
Innehav utan bestämmande inflytande
Summa eget kapital
389 199
435 996
SKULDER
Långfristiga skulder
Långfristiga skulder till kreditinstitut 25
29 485
62 275
Uppskjutna skatteskulder11
34 477
39 964
Pensionsförpliktelser26
10 412
10 262
Avsättningar27
134 924
142 178
Övriga långfristiga skulder25, 30
37 087
35 461
Summa långfristiga skulder
246 384
290 140
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder
38 641
38 032
Aktuella skatteskulder
8 155
16 460
Kortfristiga skulder till kreditinstitut 25
99 334
38 934
Avsättningar27
6 303
6 557
Övriga skulder 23, 30
153 624
128 751
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter24
65 590
67 569
Summa kortfristiga skulder
371 647
296 303
Summa skulder
618 031
586 443
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
1 007 230
1 022 438
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
44 KONCERNENS RÄKENSKAPER
Förändringar i koncernens eget kapital
Belopp i Tkr Aktie kapital
Övrigt
till-
skjutet
kapital
Andra
reserver
Balanserad
vinst
Eget kapital
hän förligt till
moder-
bolagets
aktieägare
Innehav utan
bestäm-
mande
inflytande
Summa
eget kapital
Ingående balans per den 1 januari 2022
8 219
225 272
32 725
120 696
386 912
3 74
387 286
Övrigt totalresultat
36 049
36 049
70
35 979
Förvärv av andelar utan bestämmande inflytande
18 402
18 402
304
18 706
– Utdelning
16 437
16 437
16 437
– Årets resultat
47 871
47 871
47 871
Utgående balans per den 31 december 2022
8 219
225 272
68 774
133 728
435 996
435 996
Ingående balans per den 1 januari 2023
8 219
225 272
68 774
133 728
435 996
435 996
Övrigt totalresultat
-5 923
- 5 923
- 5 923
Förvärv av andelar utan bestämmande inflytande
73 024
73 024
73 024
– Utdelning
16 437
16 437
16 437
– Årets resultat
48 583
48 583
48 583
Utgående balans per den 31 december 2023
8 219
225 272
62 851
92 857
389 199
389 199
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
KONCERNENS RÄKENSKAPER 45
Koncernens rapport över kassaflöde
Belopp i Tkr
Not
2023
2022
Totala verksamheten
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat
73 393
74 893
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet28
599
342
72 794
74 551
Erhållen ränta
1 020
1 298
Erlagd ränta
8 806
5 737
Betald inkomstskatt
16 218
9 889
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring i rörelsekapital
48 790
60 223
Förändring i rörelsekapital
Omsättningstillgångar
10 990
42 892
– Övriga kortfristiga skulder
22 607
17 088
Kassaflöde från den löpande verksamheten
82 388
242
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Förvärv av finansiella anläggningstillgångar
-6 138
Avyttring av finansiella anläggningstillgångar
9 525
6 903
Förvärv av materiella anläggningstillgångar14
41 400
24 730
Försäljning av materiella anläggningstillgångar14
7 309
Förvärv av immateriella tillgångar15
-286
Kassaflöde från investeringsverksamheten
30 990
17 827
Fritt kassaflöde
51 398
17 585
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Upptagna lån25
26 950
25 438
Amortering av lån25
18 236
11 113
Förändrat utnyttjande av checkräkningskredit
8 910
17 919
Utdelning till aktieägare13
16 437
16 437
Förvärv av innehav utan bestämmande inflytande
-73 024
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-71 837
15 807
Årets kassaflöde
20 439
1 778
Likvida medel vid årets början
120 083
108 403
Valutakursdifferenser på likvida medel
-1 849
13 458
Likvida medel vid årets slut22
97 795
120 083
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
46 MODERBOLAGETS RÄKENSKAPER
Moderbolagets resultaträkning
Belopp i Tkr Not 2023 2022
Försäljningsintäkter
33
9 718 8 509
Kostnader för sålda tjänster
Bruttovinst 9 718 8 509
Administrationskostnader
35
–24 428 –22 072
Övriga rörelseintäkter
37
381 2 102
Övriga rörelsekostnader
37
–166 –241
Rörelseresultat –14 495 –11 703
Resultat från andelar i koncernföretag
39
10 118
Ränteintäkter och liknande poster
40
17 892 30 727
Räntekostnader och liknande poster
41
–18 508 –7 759
Resultat före skatt -15 111 21 383
Bokslutsdispositioner
42
26 000
Skatt
43
– 2 056 – 2 488
ÅRETS RESULTAT 8 833 18 895
Moderbolagets rapport över totalresultat
Årets resultat 8 833 18 895
Övrigt totalresultat
Summa totalresultat för året 8 833 18 895
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
MODERBOLAGETS RÄKENSKAPER 47
Moderbolagets balansräkning
Belopp i Tkr Not 2023 2022
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
44
Materiella anläggningstillgångar
Finansiella anläggningstillgångar
– Uppskjutna skattefordringar
43
4 526 4 310
– Aktier i dotterbolag
45,47
360 821 287 797
– Andelar i intressebolag och joint ventures
45
12 072 12 072
– Fordringar hos dotterbolag 225 045 233 896
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
45
35 222 34 089
Summa anläggningstillgångar 637 686 572 164
Omsättningstillgångar
Lager och handelsvaror 417 463
Kundfordringar och andra fordringar 1 711 1 038
Fordringar hos koncernföretag 26 412 18 841
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
46
1 898 713
Likvida medel
52
6 991
Summa omsättningstillgångar 37 429 21 055
SUMMA TILLGÅNGAR 675 115 593 219
EGET KAPITAL
Eget kapital
Aktiekapital 8 219 8 219
Bundna reserver 225 272 225 272
Summa bundet eget kapital 233 491 233 491
Fritt eget kapital
Fria reserver 54 641 52 182
Årets resultat 8 833 18 895
Summa fritt eget kapital 63 474 71 077
Summa eget kapital 296 965 304 568
Obeskattade reserver
SKULDER
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut
48
20 210 40 500
Skulder till koncernföretag 68 206 69 460
Övriga skulder 21 971 20 924
Summa långfristiga skulder 110 387 130 884
Kortfristiga skulder
Skulder till koncernföretag 162 461 95 829
Leverantörsskulder 1 970 1 890
Skulder till kreditinstitut
48
93 084 38 934
Aktuell skatteskuld 5 230
Övriga skulder 6 646 8 264
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
49
3 602 7 620
Summa kortfristiga skulder 267 763 157 767
Summa skulder 378 150 288 651
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 675 115 593 219
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
48 MODERBOLAGETS RÄKENSKAPER
Förändringar i moderbolagets eget kapital
Belopp i Tkr Aktiekapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Balanserad
vinst
Summa
eget kapital
Ingående balans per den 1 januari 2022 8 219 225 272 68 619 302 110
Totalresultat
– Utdelning –16 437 –16 437
– Årets resultat 18 895 18 895
Utgående balans per den 31 december 2022 8 219 225 272 71 077 304 568
Ingående balans per den 1 januari 2023 8 219 225 272 71 077 304 568
Totalresultat
– Utdelning –16 437 –16 437
– Årets resultat 8 833 8 833
Utgående balans per den 31 december 2023 8 219 225 272 63 474 296 965
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
MODERBOLAGETS RÄKENSKAPER 49
Moderbolagets kassaflödesanalys
Belopp i Tkr Not 2023 2022
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat –14 495 –11 703
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
52
– 45 – 22 076
–14 539 –33 779
Erhållen ränta 11 893 929
Erlagd ränta –13 006 –7 007
Betald inkomstskatt –9 906 –596
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring i rörelsekapital –25 556 –40 453
Förändring i rörelsekapital
Omsättningstillgångar -31 832 39 308
– Övriga kortfristiga skulder 87 035 –22 616
Kassaflöde från den löpande verksamheten 29 647 –23 761
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Amortering av finansiella anläggningstillgångar 19 059 14 162
Lån till koncernföretag 13 887
Kassaflöde från investeringsverksamheten 32 946 14 162
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Upptagna lån 48 35 860 17 919
Amortering av lån –2 000 –2 000
Betald utdelning –16 437 –16 437
Erhållen utdelning från dotterbolag 10 118
Förvärv av innehav utan bestämmande inflytande -73 024
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -55 602 9 600
Årets kassaflöde 6 991
Likvida medel vid årets början
Valutakursdifferenser på likvida medel
Likvida medel vid årets slut 6 991
50 NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Noter
Noter till koncernredovisningen
Belopp i Tkr
NOT 1 Redovisnings- och värderingsprinciper
Studsvik AB (publ) och dess dotterbolag är en aktör som erbjuder en rad avance-
rade tekniska tjänster till den globala kärnkraftsindustrin. Studsviks fokusområden
är bränsle-och materialteknik, programvara för härdövervakning och bränsleopti-
mering, avveckling och strålskyddstjänster samt tekniska lösningar för hantering,
konditionering och volymreduktion av radioaktivt avfall. Bolaget är ett börsnoterat
aktiebolag med säte i Nyköping i Sverige, med organisationsnummer 556501-0997.
Adressen till huvudkontoret är 611 82, Nyköping.
De viktigaste redovisningsprinciperna som tillämpats när denna koncernredovis-
ning upprättats anges nedan. Dessa principer har tillämpats konsekvent för alla
presen terade år, om inte annat anges.
1.1 GRUND FÖR RAPPORTERNAS UPPRÄTTANDE
Koncernredovisningen för Studsvikkoncernen har upprättats i enlighet med Inter-
natonal Financial Reporting Standards (IFRS) sådana de antagits av EU, Årsredovis-
ningslagen och RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner.
Att upprätta rapporter i överensstämmelse med IFRS kräver att uppskattningar
och bedömningar görs . De områden som innefattar en hög grad av bedömning,
som är komplexa eller sådana områden där antaganden och uppskattningar är av
väsentlig betydelse för koncernredovisningen presenteras i not 3.
Nya eller ändrade redovisningsstandarder tillämpliga 2023
De ändrade standarderna har inte haft någon materiell inverkan på Studsviks finan-
siella rapporter.
Nya eller ändrade redovisningsstandarder som tillämpas från 2024 och framåt
Nya och ändrade standarder förväntas inte ha någon väsentlig påverkan på Studs-
viks finansiella rapporter.
1.2 KONCERNREDOVISNING
Dotterbolag
Dotterbolag är alla de företag över vilka koncernen har ett bestämmande inflytande
(not 47). Koncernen kontrollerar ett företag när den exponeras för eller har rätt till rörlig
avkastning från sitt innehav i företaget och har möjlighet att påverka avkastningen
genom sitt inflytande i företaget. Dotterbolag konsolideras från och med den dag då
koncernen erhåller bestämmande inflytande över bolaget. Bolagen inkluderas inte
längre från det datum då bestämmande inflytandet inte längre föreligger.
Förvärvsmetoden tillämpas för redovisning av koncernens rörelseförvärv.
Köpeskillingen för ett förvärv av ett dotterbolag utgörs av verkligt värde på överlåtna
tillgångar, skulder och eventuella aktier som emitterats som betalning. I köpeskil-
lingen inkluderas även villkorad köpeskilling i de fall som sådan föreligger. Förvärvs-
relaterade kostnader kostnadsförs när de uppstår. För varje förvärv avgör koncernen
om innehav utan bestämmande inflytande skall redovisas till verkligt värde eller till
innehavets proportionella andel av det förvärvade företagets nettotillgångar. Över-
värden som inte kan allokeras till identifierbara tillgångar redovisas som goodwill.
Transaktioner med innehavare utan bestämmande inflytande
Koncernen behandlar transaktioner med innehavare utan bestämmande inflytande
som transaktioner med koncernens aktieägare och dessa transaktioner redovisas
inom eget kapital. När förvärv görs av innehav utan bestämmande inflytande redovi-
sas skillnaden mellan erlagd köpeskilling och den förvärvade andelen och det redo-
visade värdet på dotterbolagets nettotillgångar i eget kapital. Vinster och förluster
på avyttringar till innehavare utan bestämmande inflytande redovisas också i eget
kapital.
Joint ventures
Joint ventures är alla de företag där koncernen har ett gemensamt bestämmande
inflytande. Joint ventures redovisas enligt kapitalandelsmetoden och värderas
inledningsvis till anskaffningsvärde. Andelarna i ett joint venture justeras löpande
med dess andel av förändringar i det gemensamt styrda företagets egna kapital.
Koncernens andel av resultat, som uppkommit i joint venture bolaget, redovisas
i koncernens rapport över totalresultatet. Om koncernens andel av ackumulerade
förluster är lika stor eller överstiger koncernens kapitalandel redovisar koncernen
inte ytterligare förluste r.
1.3 OMRÄKNING AV UTLÄNDSK VALUTA
Funktionell valuta och rapportvaluta
Samtliga transaktioner som genomförs i koncernenheterna värderas i den valuta
som används i den ekonomiska miljö där respektive enhet huvudsakligen är verk
-
samt (funktionell valuta). I koncernredovisningen används svenska kronor (SEK), som
är moderbolagets funktionella valuta och rapportvaluta.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan i enlighet
med de valutakurser som gäller på transaktionsdagen. Valutakursvinster och
-förluster, som uppkommer vid betalning av transaktioner i utländsk valuta och
vid omräkning av monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta omräknas till
balansdagens kurs och växelkursdifferenser redovisas i resultaträkningen.
Utländska koncernföretag
Resultat och finansiell ställning för alla koncernföretag som har en annan funktionell
valuta än koncernens rapportvaluta, omräknas till denna enligt följande.
Tillgångar och skulder omräknas till balansdagens valutakurs.
Intäkter och kostnader omräknas till genomsnittlig valutakurs
Omräkningsdifferensen som uppstår redovisas i övrigt totalresultat och acku-
muleras i eget kapital.
Vid avyttring av en utlandsverksamhet, helt eller delvis, förs den ackumulerade
omräkningsdifferensen som redovisats i eget kapital med avseende på det aktu
-
ella bolaget till resultaträkningen och inkluderas i beräkningen av realisationsvin-
sten/-förlusten .
1.4 EGET KAPITAL
Transaktionskostnader som direkt kan hänföras till emission av nya aktier redovisas,
netto efter skatt i eget kapital som ett avdrag från emissionslikviden
1.5 MODERBOLAGET
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisningslagen (ÅRL)
och RFR 2, Redovisning för juridiska personer. RFR 2 innebär att moderbolaget
tillämpar samtliga av EU godkända IFRS så långt det är möjligt inom ramen för årsre-
dovisningslagen och tryggandelagen med hänsyn tagen till sambandet mellan
redovisning och beskattning. De huvudsakliga avvikelserna mellan moderbolagets
och koncernens redovisningsprinciper är:
Uppställningsformer
Moderbolaget redovisar resultat- och balansräkning i enlighet med årsredovis-
ningslagens uppställningsformat vilket är olikt koncernredovisningen vad avser
främst finansiella intäkter och kostnader samt avsättningar.
Aktier och andelar i dotterbolag
Investeringar i dotterbolag redovisas till anskaffningsvärde Värdet testas för
nedskrivning när det finns en indikation på att värdet inte kan återvinnas.
Leasing
Samtliga leasingavtal redovisas som operationella leasingavtal.
Skatter
I moderbolagets balansräkning redovisas de ackumulerade värdena av överavskriv-
ningI moderbolagets balansräkning redovisas de ackumulerade värdena av över-
avskrivningar och andra obeskattade reserver i posten Obeskattade reserver utan
avdrag för den uppskjutna skatten. I moderbolagets resultaträkning redovisas
förändringar av de obeskattade reserverna på en separat rad. I koncernredovis
-
ningen delas däremot obeskattade reserver upp på i uppskjuten skatteskuld och
eget kapital.
Koncernbidrag och aktieägartillskott för juridiska personer
Aktieägartillskott redovisas direkt mot eget kapital hos mottagaren och aktiveras i
posten aktier och andelar hos givaren, i den mån nedskrivning ej erfordras. Erhållna
koncernbidrag från dotterbolag redovisas som finansiell intäkt såsom sedvanlig
utdelning från dotterbolag. Skatt på koncernbidrag redovisas i resultaträkningen.
NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN 51
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 2 Finansiell riskhantering
2.1 FINANSIELLA RISKFAKTORER
Koncernen utsätts genom sin verksamhet för en mängd olika finansiella risker: mark-
nadsrisk (valutarisk, ränterisk i verkligt värde, ränterisk i kassaflödet och prisrisk), kredi-
trisk och likviditetsrisk. Koncernens övergripande riskhanteringspolicy eftersträvar att
minimera potentiella ogynnsamma effekter som dessa risker ger upphov på koncer-
nens finansiella resultat. Koncernen använder, under särskilda omständigheter, deri-
vatinstrument för att hantera riskexponeringen. Den centrala finansavdelningen
identifierar, utvärderar och säkrar finansiella risker i nära samarbete med koncernens
operativa enheter. Riskhanteringen hanteras av en central finansavdelning i enlighet
med upprättade policies som fastställts av styrelsen. Styrelsen upprättar policies såväl
för den övergripande riskhanteringen som för specifika områden, såsom valutarisk,
ränterisk, kreditrisk samt vad gäller användning av derivat och placering av överlikviditet.
2.2 DERIVATINSTRUMENT OCH SÄKRINGSÅTGÄRDER
Derivatinstrument redovisas i balansräkningen på kontraktsdagen och dessa värde-
ras till verkligt värde över resultaträkningen. Metoden för att redovisa den vinst eller
förlust som uppkommer vid omvärdering beror på om derivatet identifierats som
ett säkringsinstrument och. I den mån koncernen säkrar finansiella risker rör det sig
uteslutande om kassaflödessäkringar. I de fall som säkringsredovisning då tillämpas
redovisas verkligt värdeförändringen i övrigt totalresultat. Upplysning om verkligt
värde för olika derivatinstrument som används för säkringssyften återfinns nedan.
Marknadsrisk
Prisrisk
Koncernens enskilt största kostnadspost är personalkostnader, vilka uppgår till 63
(60) procent av koncernens totala kostnader. Övriga kostnader är av varierande
natur. Koncernens riskexponering avseende inköp uttryckt i andra valutor än svenska
kronor är därför av mindre betydelse.
Valutarisk
Koncernen verkar internationellt och är därför exponerat för valutarisker, framför allt
avseende US-dollar (USD), euro (EUR) och brittiska pund (GBP). Valutarisk uppstår
genom framtida affärstransaktioner, redovisade tillgångar och skulder samt netto-
investeringar i utlandsverksamheter. Valutarisker uppstår när framtida affärstrans-
aktioner eller redovisade tillgångar eller skulder uttrycks i en valuta som inte är
enhetens funktionella valuta. För att minimera valutarisken kan företaget använda
olika former av valutaderivat som tecknas med extern bank. På koncernnivå klassi-
ficeras endast externa valutaderivatkontrakt som säkringar av bruttobeloppet av
specifika tillgångar, skulder eller framtida transaktioner.
Valuta Variabel Förändring
Påverkan på årets resultat
för räkenskapsår 2023 Mkr
Transaktionseffekt EUR/SEK + tio procentenheter -1,0
GBP/SEK + tio procentenheter 0.7
USD/SEK + tio procentenheter -2,4
Omräkningseffekt på lån EUR/SEK + tio procentenheter -1.0
GBP/SEK + tio procentenheter 0,7
USD/SEK + tio procentenheter -2.2
Ränterisk avseende kassaflöden och verkliga värden
Eftersom koncernen inte innehar några väsentliga räntebärande tillgångar, är koncer-
nens intäkter och kassaflöde från den löpande verksamheten i allt väsentligt obero-
ende av förändringar i marknadsräntor. Koncernens ränterisk uppstår genom långfristig
upplåning. Upplåning som görs med rörlig ränta utsätter koncernen för ränterisk avse-
ende kassaflöde. Upplåning som görs med fast ränta utsätter koncernen för ränterisk
avseende verkligt värde. Koncernens kontraktsenliga tidpunkter för ränteomförhand-
ling framgår av Not 25. Koncernen analyserar sin exponering för ränterisker löpande.
Olika scenarier simuleras, varvid refinansiering, omsättning av befintliga positioner,
alternativ finansiering och säkring beaktas. Med dessa scenarier som utgångspunkt
beräknar koncernen den inverkan på resultatet som en angiven ränteändring skulle ge
upphov till. Simulering görs bara för de största räntebärande skulderna.
Ränta Variabel Förändring
Påverkan på årets resultat
för räkenskapsår 2023
Ränteeffekt Ränta + en halv procentenhet -0,1
Kreditrisk
Kreditrisk hanteras på bolagsnivå och koncernnivå. Kreditrisk uppstår genom likvida
medel, derivatinstrument och tillgodohavanden hos banker och finansinstitut samt
kreditexponeringar gentemot kunder, inklusive utestående fordringar och avtalade
transaktioner. Koncernen använder sig endast av banker med lägst A+-rating för place-
ring av likvida medel. I de fall då ingen oberoende kreditbedömning finns, görs en risk-
bedömning av kundens kreditvärdighet där dennes finansiella ställning beaktas, liksom
tidigare erfarenheter och andra faktorer. Individuella risklimiter fastställs baserat på
interna eller externa kreditbedömningar i enlighet med de gränser som satts av styrelsen.
De finansiella tillgångarnas kreditkvalitet redovisas i denna not.
Likviditetsrisk
Likviditetsrisk hanteras genom att koncernen innehar tillräckligt med likvida medel
och kortfristiga placeringar på en likvid marknad, tillgänglig finansiering genom
avtalade kreditfaciliteter och möjligheten att stänga marknadspositioner. På grund
av verksamhetens dynamiska karaktär bibehåller koncernen flexibiliteten i finansie-
ringen genom att upprätthålla avtal om lyftningsbara krediter. Företagets banklån
beskrivs i not 25. Förutom banklån finns även en checkräkningskredit på 100 Mkr som
löper till årsskiftet 2024/2025. Risken för utebliven förlängning bedöms som låg då
koncernen har goda och löpande arbetsrelationer med banken. Ledningen följer
noga rullande prognoser för koncernens likviditetsreserv, som består av outnytt
-
jade lånelöften (not 25) och likvida medel (not 22), på basis av förväntade kassaflö-
den.
Nedanstående tabell analyserar koncernens finansiella skulder inklusive ränta
uppdelade efter den tid som på balansdagen återstår fram till den avtalsenliga
förfallodagen.
De belopp som anges i tabellen är avtalsenliga, odiskonterade kassaflöden.
Per den 31 december 2023
Mindre
än 1 år
Mellan
1 och 2 år
Mellan
2 och 5 år
Mer
än 5 år
Banklån 43 755 1 572 49 719
Leverantörsskulder och andra skulder 235 222 589 1 767 34 731
Per den 31 december 2022
Mindre
än 1 år
Mellan
1 och 2 år
Mellan
2 och 5 år
Mer
än 5 år
Banklån 3 225 41 710 22 166
Leverantörsskulder och andra skulder 233 752 562 1 686 32 742
2.3 HANTERING AV KAPITALRISK
Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att trygga koncernens förmåga att
fortsätta att generera avkastning till aktieägarna och till nytta för andra intressen-
ter samt att upprätthålla en optimal kapitalstruktur för att hålla kapitalkostnaderna
nere. Koncernen bedömer kapitalet på basis av skuldsättningsgrad samt soliditet.
Studsvik har ett övergripande mål om en soliditet på 40 %. Soliditeten uppgick vid
utgången av året till 38,6 % (42,6%).
Skuldsättningsgraden beräknas genom att nettoskuld divideras med totalt eget
kapital. Nettoskulden beräknas som total upplåning (omfattande posterna Kort-
fristig upplåning och Långfristig upplåning i koncernens balansräkning) med avdrag
för likvida medel.
2023 2022
Total upplåning (not 25) 128 819 101 209
Avgår likvida medel (not 22) – 97 795 – 120 083
Nettoskuld – 31 024 – 18 874
Totalt eget kapital 389 199 435 996
Skuldsättningsgrad 8,0% –4,3%
Förändringen i skuldsättningsgrad under 2023 var främst en följd av förvärv av ande-
lar utan bestämmande inflytande samt något högre nyttjande av checkräkningskre-
diten.
För att upprätthålla eller justera kapitalstrukturen, kan koncernen förändra den
utdelning som betalas till aktieägarna, återbetala kapital till aktieägarna, utfärda nya
aktier eller sälja tillgångar för att minska skulderna.
2.4 FINANSIELLA TILLGÅNGAR
Koncernen klassificerar sina finansiella tillgångar i följande kategorier: finansiella
tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen samt upplupet anskaff-
ningsvärde. Klassificeringen är beroende av för vilket syfte den finansiella tillgången
förvärvades. Ledningen fastställer klassificeringen av de finansiella tillgångarna vid
det första redovisningstillfället.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Koncernen redovisar följande finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträk-
ningen:
Investeringar i räntebärande tillgångar i form av kapitalförsäkringar,
Investeringar i egetkapitalinstrument i form av onoterade aktier.
Investeringar i räntebärande tillgångar
Räntebärande tillgångar, som inte redovisas till verkligt värde över resultaträk-
ningen, värderas uteslutande till sina respektive upplupna anskaffningsvärden.
Dessa utgör finansiella tillgångar som har fastställda eller fastställbara betalningar
och som inte är noterade på en aktiv marknad.
Finansiella tillgångar som värderas till upplupet anskaffningsvärde utgörs av kund-
fordringar och andra fordringar, samt likvida medel i balansräkningen (not 22 och 25).
52 NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 2 Finansiell riskhantering (forts)
NEDSKRIVNING AV FINANSIELLA TILLGÅNGAR
Tillgångar som redovisas till upplupet anskaffningsvärde
Koncernen tillämpar den förenklade metoden för beräkning av förväntade kredit-
förluster. Metoden innebär att historisk information med avseende på tidigare
kreditförluster, men också nuvarande och framåtblickande information används för
att skapa en bild av nuvarande och förväntade framtida förluster.
Tabellen nedan visar finansiella instrument värderade till verkligt värde utifrån hur
klassificeringen i verkligt värde-hierarkin gjorts. De olika nivåerna definieras enligt
följande:
Nivå 1 – Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för identiska tillgångar
eller skulder.
Nivå 2 – Andra observerbara data för tillgången eller skulden än noterade priser
inkluderade i nivå 1, antingen direkt (dvs som prisnoteringar) eller indirekt (dvs
härledda från prisnoteringar).
Nivå 3 – Data för tillgången eller skulden som inte baseras på observerbara mark-
nadsdata (dvs ej observerbara data).
Följande tabell visar koncernens tillgångar och skulder värderade till verkligt värde
per den 31 december 2023.
Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Tillgångar
Finansiella tillgångar värderade till verkligt
värde via resultaträkningen
– Onoterade aktieinnehav 17 541
– Kapitalförsäkringar 17 681
– Långfristiga bankplaceringar
– Övriga 5 947
Summa tillgångar 23 628 17 541
Följande tabell visar koncernens tillgångar och skulder värderade till verkligt värde
per den 31 december 2022.
Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Tillgångar
Finansiella tillgångar värderade till
verkligt värde via resultaträkningen
– Onoterade aktieinnehav 17 250
– Kapitalförsäkringar 16 839
– Långfristiga bankplaceringar
– Övriga 6 893
Summa tillgångar 23 786 17 250
Verkligt värde på finansiella instrument som handlas på en aktiv marknad baseras på
noterade marknadspriser på balansdagen . Koncernen har för närvarande inte några
sådana tillgångar eller skulder.
Verkligt värde på finansiella instrument som inte handlas på en aktiv marknad (t
ex OTC-derivat) fastställs med hjälp av värderingstekniker. Härvid används i så stor
utsträckning som möjligt marknadsinformation då denna finns tillgänglig medan
företagsspecifik information används i så liten utsträckning som möjligt.
Om samtliga väsentliga indata som krävs för verkligt värde-värderingen av ett
instrument är observerbara är instrumentet ett nivå 2 instrument. I de fall ett eller
flera väsentliga indata inte baseras på observerbar marknadsinformation klassifi
-
ceras det berörda instrumentet i nivå 3. Dessa inkluderar onoterade eget kapitalin-
strument och dessa värderas med hjälp av värderingstekniker
Nedanstående instrument i nivå 3 avser våra innehav i nukleära försäkringsbolag.
Följande tabell visar förändringar för instrument på nivå 3 under 2023.
Nivå 3
Ingående balans 17 250
Vinster redovisade i resultaträkningen 291
Utgående balans 17 541
Summa vinster och förluster under perioden redovisade i resultat -
räkningen för tillgångar som innehas vid periodens slut
291
Följande tabell visar förändringar för instrument på nivå 3 under 2022.
Nivå 3
Ingående balans 15 211
Vinster redovisade i resultaträkningen 2 039
Utgående balans 17 250
Summa vinster och förluster under perioden redovisade i resultat -
räkningen för tillgångar som innehas vid periodens slut
2 039
Finansiella instrument per kategori
Upplupet
anskaffnings-
värde
Tillgångar
värderade till
verkligt värde via
resultat räkningen Summa
Per den 31 december 2023
Tillgångar i balansräkningen
Kundfordringar och andra fordringar 325 701 325 701
Andra finansiella tillgångar värderade
till verkligt värde via resultaträkningen
41 169 41 169
Likvida medel 97 795 97 795
Summa
423 496 41 169 464 665
Upplupet
anskaffnings-
värde
Skulder
värderade till
verkligt värde via
resultat räkningen Summa
Skulder i balansräkningen
Leverantörsskulder och andra skulder 272 198 272 198
Upplåning 128 819 128 819
Summa 401 017 401 017
Upplupet
anskaffnings-
värde
Tillgångar
värderade till
verkligt värde via
resultat räkningen Summa
Per den 31 december 2022
Tillgångar i balansräkningen
Kundfordringar och andra fordringar 343 146 343 146
Andra finansiella tillgångar värderade
till verkligt värde via resultaträkningen
40 982 40 982
Likvida medel 120 083 120 083
Summa 463 229 40 982 504 211
Upplupet
anskaffnings-
värde
Skulder
värderade till
verkligt värde via
resultat räkningen Summa
Skulder i balansräkningen
Leverantörsskulder och andra skulder 269 815 269 815
Upplåning 101 209 101 209
Summa
371 024 371 024
De finansiella tillgångarnas kreditkvalitet
Kreditkvaliteten för de finansiella tillgångarna kan bedömas genom hänvisning
till extern kreditrating (om sådan finns tillgänglig) eller till motpartens betalnings-
historik.
2023 2022
Kundfordringar
Motparter utan extern kreditrating
– Nya kunder (mindre än 6 månader) 10 15 574
– Befintliga kunder utan tidigare betalningsförsummelser 139 327 139 947
– Befintliga kunder med vissa tidigare försenade betalningar 2 359 1 377
Summa 141 696 156 898
Bankmedel
AA- och A+ 97 795 120 083
Summa 97 795 120 083
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
2023 2022
Onoterade aktieinnehav 17 541 17 250
Kapitalförsäkringar 17 681 16 839
Långfristiga bankplaceringar
Övriga 5 947 6 893
Summa 41 169 40 982
I rapporten över kassaflöden ingår finansiella tillgångar värderade till verkligt värde
via resultaträkningen i kategorin Kassaflöde från den löpande verksamheten, som
en del av förändringen av rörelsekapitalet.
Valutakursdifferenser - netto
Valutakursdifferenser har redovisats i resultaträkningen enligt följande.
2023 2022
Andra vinster och förluster – netto (not 5 och 6) –227 –654
Finansiella poster (not 10) -2 444 1 500
Summa
-2 671 846
NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN 53
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 3 Viktiga uppskattningar och bedömningar för
redovisnings ändamål
Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och baseras på historisk
erfarenhet och andra faktorer, inklusive förväntningar på framtida händelser som
anses rimliga under rådande förhållanden.
3.1 VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH ANTAGANDEN FÖR
REDOVISNINGSÄNDAMÅL
Koncernen gör uppskattningar och antaganden om framtiden. De uppskattningar
för redovisningsändamål som blir följden av dessa kommer, definitionsmässigt,
sällan att motsvara det verkliga resultatet. De uppskattningar och antaganden som
innebär en betydande risk för väsentliga justeringar i redovisade värden för tillgångar
och skulder under nästkommande räkenskapsår anges i huvuddrag nedan.
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
Koncernen undersöker minst årligen om det föreligger ett nedskrivningsbehov för
goodwill. Återvinningsvärdet för de kassagenererande enheterna utgörs av dess
nyttjandevärden. För att kunna göra beräkningar av en kassagenerande enhets
nyttjandevärde görs uppskattningar (se not 15).
Inkomstskatter
Koncernen är skyldig att betala skatt i olika länder. Det finns många transaktioner
där beräkningen av den slutliga skatten är osäker vid den tidpunkt då transaktio
-
nerna genomförs. I de fall den slutliga skatten skiljer sig från de belopp som först
redovisades, kommer dessa skillnader att påverka aktuell skatt och avsättningarna
för uppskjuten skatt under den period då detta fastställs.Bedömningar och anta-
ganden görs vidare för att bestämma värdet på den uppskjutna skattefordran och
uppskjutna skatteskulden på balansdagen. Framtida förändringar av skattelag-
stiftningar samt utvecklingen av affärsklimat påverkar företagets framtida skatte-
mässiga vinster och därmed möjligheten att utnyttja uppskjuten skattefordran på
underskottsavdrag.
Intäktsredovisning
Koncernen redovisar intäkter utifrån uppfyllda prestationsåtaganden över tid och i
takt med att servicen tillhandahålls. Intäktsredovisningen är baserad på kostnader där
ackumulerade kostnader ställs i relation till totalt förväntade kostnader för uppdraget.
Detta innebär att koncernen måste göra uppskattningar av hur stor del de nedlagda
utgifterna på balansdagen utgörs av de totala utgifterna. Respektive uppdrags prog-
nos utgör även den en uppskattning vad gäller slutliga intäkter och utgifter.
Avsättningar
Verksamheten i Studsviks anläggningar i Sverige bedrivs i enlighet med lokala till-
ståndskrav och det åligger Studsvik att avveckla anläggningar, omhänderta avfall
och återställa mark. Koncernen gör avsättningar för dessa framtida avvecklings
-
kostnader. Koncernen ställer även säkerheter i form av bankgarantier och gör insätt-
ning på spärrade medel. Koncernen gör löpande bedömningar av sitt tekniska och
ekonomiska åtagande och reviderar årligen värdet på dessa avsättningar. Åtag-
anden beräknas genom att framtida kassaflöden, som återställandet kommer att
ge upphov till, diskonteras till dagens penningvärde. Den redovisade avsättningen
utgör ett nuvärde av framtida kassaflöden.
Förändringar i bedömningar av framtida kostnader avser deponikostnader för
avfall som behandlats i koncernens svenska anläggning, vilket påverkar framtida
kassaflöden. Övriga förändringar i bedömningar av framtida kostnader aktiveras
som materiell anläggningstillgång och påverkar därmed framtida avskrivningar.
Förändringar i koncernens avsättningar framgår av not 27.
NOT 4 Segmentinformation
Rörelsesegmenten rapporteras på ett sätt som står i överensstämmelse med den
interna rapportering som lämnas till den högste verkställande beslutsfattaren, verk-
ställande direktören.
Verkställande direktör bedömer verksamheten framförallt från ett affärsområ-
desperspektiv, varför segmenten utgörs av koncernens fyra affärsområden vilka
beskrivs på sidorna 14-21. Utöver dessa finns ett mindre övrigt rörelsesegment som
innefattar koncerngemensamma tjänster.
Verkställande direktör bedömer rörelsesegmentens resultat på rörelse-
resultatet.
Med operativa segmentstillgångar avses samtliga anläggningstillgångar och
omsättningstillgångar fördelade per segment, med operativa segmentsskulder
avses samtliga långfristiga och kortfristiga skulder fördelade per segment.
Ränteintäkter och räntekostnader fördelas inte på segmenten, eftersom de
påverkas av åtgärder som vidtas av den centrala finansförvaltningen, som handhar
koncernens kassalikviditet.
Intäkter
Intäkter innefattar det verkliga värdet av vad som erhållits eller kommer att erhållas för
sålda varor och tjänster i koncernens löpande verksamhet. Intäkter redovisas exklu-
sive mervärdesskatt, returer och rabatter samt efter eliminering av koncernintern
försäljning.
Konsulttjänster
Koncernen erbjuder tjänster till både fast pris och på löpande räkning. Intäkten från
de levererade tjänsterna redovisas i den period de tillhandahålls. För avtal till fast
pris redovisas intäkten baserat på hur stor andel av den totala överenskomna tjäns-
ten som levererats under räkenskapsåret. Detta avgörs baserat på den faktiska
nedlagda kostnaden jämfört med den totala förväntade kostnaden för uppdra
-
get. Beräkningar gällande kostnader eller färdigställandegraden av projekt revide-
ras om omständigheterna förändras. Ökningar eller minskningar i bedömda intäkter
eller kostnader, som är beroende på en ändrad uppskattning, redovisas i resulta-
träkningen i den period som omständigheterna som gav anledning till revisionen
blev kända.
I fastprisavtal betalar kunden det överenskomna priset vid överenskomna betal-
ningstidpunkter. Om tjänsterna som koncernen levererat överstiger betalningen,
redovisas en avtalstillgång. Om betalningarna överstiger de levererade tjänsterna,
redovisas en avtalsskuld. Om avtalet däremot är på löpande räkning baserat på
pris per timme, redovisas intäkten i den utsträckning koncernen har rätt att faktu
-
rera kunden. Kunder faktureras månatligen, vanligen med 30 dagars betalnings-
villkor. Mer information om koncernens konsulttjänster återfinns nedan i not 4 och
segmenten Avfallsteknik, Bränsle- och materialteknik samt Avvecklings- och strål-
skyddstjänster.
Programvaror
Intäkter för de av koncernen utvecklade programvarorna erhålls genom leverans av
olika separata prestationsåtaganden såsom varuförsäljning, licensintäkter, under-
hållsavtal eller uppdragsintäkter vilka alla beskrivs på följande sida.
54 NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 4 Segmentinformation (forts)
Räkenskapsåret 2023
Bränsle- och
materialteknik Avfallsteknik
Scandpower
Avveckling- och
strålskydds-
tjänster Övrigt Elimineringar Koncernen
Försäljningsintäkter 310 133 40 151 152 062 336 630 11 312 –22 848 827 440
Externa försäljningsintäkter 305 535 40 114 147 179 333 155 44 826 026
EBITDA 63 336 1 906 29 663 23 165 –15 619 102 450
Av- och nedskrivningar –19 117 –933 –3 972 –4 508 –170 –28 700
Resultat från intressebolag och joint ventures 357 357
Rörelseresultat 44 219 615 25 690 18 657 –15 789 73 393
Finansiella poster, netto –15 011
Skatter –9 799
Årets resultat 48 583
Innehav i intressebolag och joint ventures 2 189 2 189
Övriga operativa segmentstillgångar 534 649 160 994 222 262 238 369 317 456 –468 688 1 005 041
Summa tillgångar 534 649 163 183 222 262 238 369 317 456 –468 688 1 007 230
Operativa segmentsskulder 333 956 154 966 70 747 166 415 360 631 –468 688 618 031
Eget kapital 389 199
Summa eget kapital och skulder 333 956 154 966 70 747 166 415 360 631 –468 688 1 007 230
Investeringar 38 486 5 037 7 971 2 466 494 54 454
Medeltal antal anställda 149 9 42 324 7 531
Räkenskapsåret 2022
Bränsle- och
materialteknik Avfallsteknik
Scandpower
Avveckling- och
strålskydds-
tjänster Övrigt Elimineringar Koncernen
Försäljningsintäkter 322 896 73 126 135 296 292 775 14 408 –23 548 814 954
Externa försäljningsintäkter 320 485 73 075 127 251 291 734 2 229 814 774
EBITDA före engångsposter 68 426 7 245 20 938 14 253 –10 418 100 445
Engångsposter 4 457 4 457
Av- och nedskrivningar –20 354 –1 316 –3 979 –3 976 –147 –29 771
Resultat från intressebolag och joint ventures – 238 – 238
Rörelseresultat 52 530 5 692 16 959 10 278 –10 565 74 893
Finansiella poster, netto –10 784
Skatter –16 239
Årets resultat 47 871
Innehav i intressebolag och joint ventures 3 277 3 277
Övriga operativa segmentstillgångar 511 727 172 583 192 587 256 856 309 675 –424 267 1 019 261
Summa tillgångar 511 727 175 860 192 587 256 856 309 675 –424 267 1 022 438
Operativa segmentsskulder 322 928 157 906 59 834 199 241 270 801 –424 267 586 443
Eget kapital 435 996
Summa eget kapital och skulder 322 928 157 906 59 834 199 241 270 801 –424 267 1 022 438
Investeringar 27 829 578 5 311 7 802 298 41 818
Medeltal antal anställda 154 9 42 308 7 520
Försäljning av programvara redovisas som intäkt när kontrollen överförs, vilket inträffar när programvaran levereras till kunden och det inte finns några ouppfyllda åtag-
anden som kan påverka kundens godkännande av programvaran. En fordran redovisas när programvaran har levererats, då detta är den tidpunkt ersättningen blir ovillkorlig.
Licensintäkterna klassificeras som "right to use"-licenser där kontrollen över licensen erhålls av kunden direkt vid försäljningen och leveransen av den och därför intäkts-
förs dessa när kunden erhåller nyckeln till licensen.
Underhållsavtal tecknas vanligen på årsbasis och då det är svårt att uppskatta när underhållet kommer att tillhandahållas redovisas dessa intäkter linjärt över avtals-
perioden. Den förutbetalda intäkten redovisas som en avtalsskuld i posten övriga skulder kortfristiga. Kunder faktureras årligen, vanligen med 30 dagars betalningsvillkor.
Uppdragsintäkter erbjuds både till fast och rörligt pris och koncernen hanterar dessa intäkter på samma sätt som konsulttjänster (se beskrivning ovan). Mer information
om koncernens Programvaror återfinns ovan i not 4 och segmentet Scandpower.
Utdelningsintäkter redovisas när rätten att erhålla betalning har fastställts .
NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN 55
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 4 Segmentinformation (forts)
Externa försäljnings intäkter base-
rade på det land där kunden finns
2023 2022
Tkr Procent Tkr Procent
Sverige 178 719 21,6 170 737 21,0
Tyskland 303 823 36,8 272 950 33,5
Övriga Europa 162 674 19,7 167 874 20,6
Nordamerika 93 465 11,3 75 110 9,2
Asien 87 345 10,6 105 859 13,0
Alla övriga länder 22 244 2,7
Summa 826 026 100,0 814 774 100,0
Koncernen har under 2023 en kund som står för något mer än 10 procent av den
totala försäljningen.
Anläggningstillgångar
per land
2023 2022
Tkr Procent Tkr Procent
Sverige 350 571 54,0 329 132 51,8
Tyskland 33 228 5,1 33 452 5,3
Övriga Europa 146 143 22,5 151 308 23,8
Nordamerika 117 267 18,1 118 452 18,7
Asien 1 648 0,3 2 737 0,4
Summa 648 858 100,0 635 081 100,0
Återstående prestationsåtaganden
Tabellen nedan visar prestationsåtaganden som är ouppfyllda gällande långfristiga
projekt inom segmentet Bränsle- och materialteknik. Tabellen inkluderar inte intäk-
ter relaterade till avtal som faktureras enligt löpande räkning eller avtal med en
förväntad löptid om högst ett år.
År 2024 2025 2026 2027 2028 2029
2030 och
senare Summa
Mkr 89 51 0 0 0 0 11 3 25 3
NOT 5 Övriga rörelseintäkter
Övriga intäkter 2023 2022
Realisationsvinst 7 290
Engångsposter 4 457
Övrigt 893 4 177
Summa 8 183 8 634
Andra vinster 2023 2022
Valutakurvinster 5 222 5 153
Summa 5 222 5 153
Engångsposter uppgår till – (4 457) Tkr och består av reverserad avsättning för
tilläggskostnader relaterat till försäljning av mark i Sverige föregående år.
NOT 6 Övriga rörelsekostnader
Övriga kostnader 2023 2022
Försäljning av materiella tillgångar 264
Övrigt 489
Summa 264 489
Andra förluster 2023 2022
Valutakursförluster 5 449 5 807
Summa 5 449 5 807
NOT 7 Rörelsekostnader fördelade på kostnadsslag
2023 2022
Inköp material och tjänster 204 294 249 075
Personalkostnader 495 097 448 672
Energi 14 345 15 529
Av- och nedskrivningar 28 700 29 772
Övriga kostnader 23 750 2 820
Summa 766 186 745 868
NOT 8 Ersättning till revisorerna
2023 2022
KPMG
Revisionsuppdrag 2 547 2 415
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 160 34
Skatterådgivning 14 64
Övriga tjänster 17 83
Summa 2 738 2 596
Övriga revisorer
– Revisionsuppdrag 207 184
– Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 134
– Skatterådgivning 313 935
– Övriga tjänster 865
Summa 520 2 118
Koncernen totalt 3 258 4 714
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och bokföringen samt
styrelsens och verkställande direktörs förvaltning, övriga arbetsuppgifter som det
ankommer på bolagets revisor att utföra samt rådgivning eller annat biträde som
föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana
arbetsuppgifter. Ovan angivna arvode avser KPMG Sverige , revisionsuppdrag 2 134
(2 415) Tkr, KPMG övriga tjänster 191 (181).
56 NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 9 Ersättningar till anställda
Ersättning till anställda 2023 2022
Löner, förmåner och andra ersättningar 374 044 343 191
Sociala avgifter 83 759 82 363
Pensionskostnader – avgiftsbaserade 22 123 23 086
Pensionskostnader – förmånsbaserade 115 32
Summa 480 041 448 672
Löner och andra ersättningar fördelade
mellan styrelse och verkställande
direktö ren samt övriga anställda
2023 2022
Styrelse & VD
Varav
rörlig ersättning Övriga anställda Styrelse & VD
Varav
rörlig ersättning Övriga anställda
Moderbolaget 5 898 2 823 6 353 1 346 2 443
Dotterbolag i Sverige 4 116 94 076 5 319 965 94 031
Dotterbolag utomlands 3 201 233 263 930 2 763 232 282
Totalt dotterbolag 7 317 233 358 006 8 082 2 311 326 313
Totalt koncernen 13 215 233 360 829 14 435 2 311 328 756
Medeltal antal anställda
2023 2022
Män Kvinnor Totalt Män Kvinnor Totalt
Moderbolaget 1 2 3 1 2 3
Dotterbolag i Sverige 120 42 162 123 44 167
Dotterbolag utomlands 332 34 366 311 39 350
– Tyskland 267 30 297 249 34 283
– Storbritannien 1 1 1 1
– USA 28 3 31 30 4 34
– Japan 1 1 1 1
– Schweiz 34 1 35 29 1 30
– Kina 1 1 1 1
Totalt dotterbolag 452 76 528 434 83 517
Totalt koncernen 453 78 531 435 85 520
Könsfördelning i koncernen (inklusive dotterbolag) för styrelseledamöter
och övriga ledande befattningshavare
2023 2022
Antal
balansdagen Varav män
Antal
balansdagen Varav män
Styrelseledamöter 7* 5 8* 5
VD och övriga ledande befattningshavare 5 4 6 6
Totalt koncernen
12 9 14 1 1
För information om förmåner till ledande befattningshavare, se tabell nedan.
* Antalet styrelseledamöter avser endast ordinarie ledamöter.
Löner och övriga förmåner 2023
Grundlön/
Styrelsearvode
Kommitté-
arvode
Rörlig
ersättning
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad
Övriga
ersättningar Summa
Styrelsens ordförande
– Jan Bardell** 600 94 300
1)
994
Styrelseledamöter (6)
– Jan Barchan 281 281
– Anna Karinen 281 281
– Erik Strömqvist 281 94 375
– Anders Ullberg*** 325 38 363
– Agneta Nestenborg 281 163 347
2)
791
Arbetstagarrepresentanter* (3)
Verkställande direktören 3 059 102 1 102 4 263
Andra ledande befattningshavare (5) 9 587 233 630 2 536 12 986
Summa 14 695 389 233 732 3 638 647 20 334
Löner och övriga förmåner 2022
Grundlön/
Styrelsearvode
Kommitté-
arvode
Rörlig
ersättning
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad
Övriga
ersättningar Summa
Styrelsens ordförande
– Anders Ullberg 650 75 725
Styrelseledamöter (6)
– Jan Barchan 225 225
– Anna Karinen 225 225
– Erik Strömqvist 225 75 300
– Jan Bardell**** 113 37 150
– Agneta Nestenborg 225 150 375
Arbetstagarrepresentanter* (3)
Verkställande direktören 2 998 1 346 102 1 223 5 669
Andra ledande befattningshavare (6) 7 808 979 424 1 776 10 987
Summa 12 469 337 2 325 526 2 999 18 656
* Två ordinarie ledamöter och en suppleant ** Valdes på årsstämman 24 april 2023 och ersatte Anders Ullberg***Tom årsstämman den 24 april 2023****Invald den 26 april
2022. 1) Under 2023 har styrelseordförande i sin roll som arbetande styrelseordförande erhållit ett arvode utöver ordinarie styrelse- och kommittéarvode. 2) Under 2023 har
styrelseledamot, Agneta Nestenborg, i sin roll som interim VD för affärsområdet Bränsle- och materialteknik erhållit ett arvode utöver ordinarie styrelse- och kommittéarvode .
NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN 57
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 9 Ersättningar till anställda (forts)
Ersättningar till styrelse och andra
ledande befattningshavare 2023 2022
Moderbolaget
Löner förmåner och andra ersättningar 9 152 8 202
– Varav rörlig ersättning 1 491
Pensioner 1 971 1 781
Antal personer 8 8
Dotterbolagen
Löner förmåner och andra ersättningar 8 850 8 934
– Varav rörlig ersättning 233 979
Pensioner 1 934 1 776
Antal personer 4 5
Koncernen
Löner förmåner och andra ersättningar 18 002 17 135
– Varav rörlig ersättning 233 2 470
Pensioner 3 905 3 556
Antal personer 12 13
Riktlinjer för ersättningar till ledande befattningshavare
Styrelsens ledamöter har ej erhållit någon ersättning utöver styrelse- och kom-
mittéarvode och övriga ersättningar under 2023.
Rörlig ersättning
Verkställande direktören har rätt till rörlig ersättning. För år 2023 har ingen rörlig
ersättning utbetalats – (1 491) Tkr. Formerna för den rörliga lönedelen fastställs årli-
gen. För andra ledande befattningshavare baseras rörlig lönedel för 2023 på utfall
i relation till individuellt satta mål på såväl koncern- som enhetsnivå. Vid måluppfyl-
lelse på samtliga parametrar utgår rörlig lönedel med 30 procent av grundlönen.
Rörlig lönedel för andra ledande befattningshavare har utgått med 233 (979) Tkr.
Övriga förmåner och ersättningar
Såsom övriga förmåner redovisas förmån av tjänstebil, måltidssubventioner samt
övriga förmåner såsom sjukvård. Övriga ersättningar utgörs av avgångsersättningar.
Finansiella instrument
Inga aktierelaterade ersättningar utgår enligt nu gällande anställningsavtal.
Pension
Verkställande direktörens pensionsålder är 65 år. Utöver allmän lagstiftad pension
har VD en premiebaserad pensionsplan där bolaget månadsvis erlägger en
pensionspremie motsvarande 30 procent av fast månadslön. För övriga personer i
koncernledningen utgår i regel pension från 65 års ålder. Svenska koncernlednings-
medlemmar ingår i ITP-planen och har en premiebaserad pension som maximalt
uppgår till 35 procent av fast lön. För koncernledningsmedlemmar utanför Sverige
gäller nationella premiebaserade pensionsplaner.
Uppsägning och avgångsersättning
Verkställande direktörens uppsägningstid är 6 månader vid egen uppsägning och
12 månader vid uppsägning från bolagets sida. Vid uppsägning från bolagets sida
utgår lön under uppsägningstiden samt därutöver ett avgångsvederlag månatligen
under 9 månader efter anställningens upphörande dock längst fram till uppnådd
pensionsålder. Det månatliga avgångsvederlaget skall motsvara den fasta månads-
lön som uppburits under uppsägningstiden. Avräkning sker med lön från eventuell
ny arbetsgivare. För övriga personer i koncernens ledningsgrupp gäller i huvudsak
att uppsägningstiden från den anställdes sida är 6 månader och från bolagets sida 6
månader. Vid uppsägning från bolagets sida utgår, utöver lön under uppsägningsti-
den, vanligen ett avgångsvederlag på upp till 6 månadslöner.
Ersättningar vid uppsägning
Ersättningar vid uppsägning utgår när en anställds anställning sagts upp av koncer-
nen före normal pensionstidpunkt eller då en anställd accepterar frivillig avgång i
utbyte mot sådana ersättningar. Koncernen redovisar ersättningar vid uppsägning
vid den tidigaste av följande tidpunkter, a) när koncernen inte längre har möjlighet
att återkalla erbjudandet om ersättning, och b) när företaget redovisar utgifter för
en omstrukturering som är inom tillämpningsområdet för IAS 37 och som innebär
utbetalning av avgångsvederlag. I det fall företaget har lämnat erbjudande för att
uppmuntra till frivillig avgång, beräknas ersättningar vid uppsägning baserat på det
antal anställda som beräknas acceptera erbjudandet .
Vinstandelar och rörlig ersättning
Koncernen redovisar en skuld och en kostnad för rörlig lön och vinstandelar, baserat
på en formel som beaktar den vinst som kan hänföras till moderbolagets aktieägare
efter vissa justeringar. Koncernen redovisar en avsättning när det finns en legal för -
pliktelse eller en informell förpliktelse på grund av tidigare praxis.
NOT 10 Finansiella intäkter och kostnader
Ränteintäkter intäktsredovisas fördelat över löptiden med tillämpning av effektiv-
räntemetoden.
2023 2022
Finansiella intäkter
Ränteintäkter kortfristiga bankmedel 145
Valutakursdifferenser 0 2 704
Övriga finansiella intäkter 875 1 298
Summa 1 020 4 002
2023 2022
Finansiella kostnader
Räntekostnader upplåning kreditinstitut –10 350 –5 737
Valutakursdifferenser –2 444 –1 204
Övriga finansiella kostnader –3 237 –7 845
Summa 16 031 –14 786
Finansiella poster – netto 15 011 –10 784
NOT 11 Inkomstskatt
Periodens skattekostnad omfattar aktuell och uppskjuten skatt. Skatt redovisas i
resultaträkningen, utom när skatten avser poster som redovisas i Övrigt totalresul-
tat eller direkt i Eget kapital. I sådana fall redovisas även skatten i Övrigt totalresultat
respektive Eget kapital.
Den aktuella skattekostnaden beräknas på basis av de skatteregler som på
balansdagen är beslutade eller i praktiken beslutade i de länder där moderbolagets
dotterbolag och intressebolag är verksamma och genererar skattepliktiga intäkter.
2023 2022
Aktuell skatt
Aktuell skatt på årets resultat –11 344 –11 570
Justering avseende tidigare år
Summa –11 344 –11 570
Uppskjuten skatt
Uppkomst och återföring av temporära skillnader –1 545 –4 669
Summa –1 545 –4 669
Summa inkomstskatt –9 799 –16 239
Svensk inkomstskatt uppgår till 20,6 (20,6) procent. Inkomstskatten på koncernens
resultat före skatt skiljer sig från det teoretiska belopp som skulle ha framkommit
vid användningen av vägd genomsnittlig skattesats för resultaten i de konsoliderade
bolagen enligt följande.
2023 2022
Resultat före skatt 58 383 64 110
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget –12 027 –13 207
Ej skattepliktiga intäkter 3 712 3 344
Ej avdragsgilla kostnader –3 863 –215
Effekt av andra skattesatser utländska dotterföretag –4 455 –5 376
Skatt hänförlig till tidigare år 4 634 –4 388
Utnyttjande av tidigare ej aktiverade underskottsavdrag 1 492 2 803
Omvärdering av uppskjutna skattefordringar
Övrigt 708 800
Effektiv skatt –9 799 –16 239
Effektiv skattskattesats var 16,8 (25,3) procent.
Skatteeffekter på poster i övrigt totalresultat uppgår per den 31 december till
1038 (–) Tkr.
58 NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 11 Inkomstskatt (forts)
Uppskjuten skatt
Kvittade belopp 2023 2022
Uppskjutna skattefordringar
Uppskjutna skattefordringar som ska utnyttjas efter mer än 12 månader 84 692 82 226
Uppskjutna skattefordringar som ska utnyttjas inom 12 månader 1 353 6 337
Summa 86 045 88 563
Uppskjutna skatteskulder
Uppskjutna skatteskulder som ska betalas efter mer än 12 månader 34 477 37 063
Uppskjutna skatteskulder som ska betalas inom 12 månader 2 901
Summa 34 477 39 964
Uppskjutna skattefordringar
Skatte mässiga
underskott Övrigt Summa
Per den 1 januari 2022 78 715 6 887 85 603
Redovisat i resultaträkningen –4 773 –4 773
Omföring till aktuell skatt
Omklassificeringar –2 565 –2 565
Valutakursdifferenser 10 295 10 323
Per den 31 december 2022 84 234 4 325 88 563
Redovisat i resultaträkningen -538 –538
Skatt hänförbar till komponenter i övrigt totalresultat 1 038 1 038
Omföring till aktuell skatt -400 -400
Omklassificeringar
Valutakursdifferenser -2 619 - 2 619
Per den 31 december 2023 80 677 5 363 86 045
Uppskjutna skatteskulder
Skattemässiga
överavskrivningar Övrigt* Summa
Per den 1 januari 2022 36 729 36 729
Redovisat i resultaträkningen –127 –127
Omklassificeringar
Valutakurssdifferenser 3 362 3 362
Per den 31 december 2022 39 964 39 964
Redovisat i resultaträkningen –2 095 –2 095
Omföring till aktuell skatt - 3 510 - 3 510
Omklassificeringar
Valutakurssdifferenser 117 117
Per den 31 december 2023 34 477 34 477
* I övriga uppskjutna skatteskulder ingår uppskjuten skatt på 34,5 (39,9) Mkr hänförligt till temporära skillnader från goodwill i den tyska verksamheten. Uppskjutna skatteford-
ringar redovisas för skattemässiga underskottsavdrag i den utsträckning som det bedöms sannolikt att de kan tillgodogöras genom framtida beskattningsbara vinster. Huvud-
delen av koncernens skattemässiga underskottsavdrag är relaterade till verksamheterna i USA och Storbritannien. Dessa uppgår totalt till 83,5 (94,4) miljoner US-dollar, vilket
omräknat till balansdagskurs uppgår till 838,8 (955,1) Mkr, att utnyttjas inom en 20-årsperiod i USA, och 7,9 (8,4) miljoner brittiska pund i Storbritannien, vilket omräknat till balans-
dagskurs uppgår till 101,3 (105,3) Mkr, där rätten att utnyttja underskottsavdrag inte är tidsbegränsad. Utöver dessa så har koncernen skattemässiga underskottsavdrag i Tysk-
land om 4,2 (6,6) miljoner euro, vilket omräknat till balansdagskurs uppgår till 46,5 (70,2) Mkr, samt i Sverige med - (-) Mkr. I koncernens redovisade uppskjutna skattefordringar
ingår USA med 64,5 (67,4) Mkr, Sverige med 4,8 (4,9) och Tyskland med 16,8 (16,3) Mkr.
NOT 12 Resultat per aktie
2023 2022
Årets resultat 48 583 47 871
Genomsnittligt antal utestående aktier 8 218 611 8 218 611
Resultat per aktie (SEK per aktie) 5,91 5,82
NOT 13 Vinstdisposition och utdelning
Förslag till vinstdisposition
Följande vinstmedel (kr) står till förfogande för årsstämman:
Fritt eget kapital 63 473 988
- varav balanserad vinst 54 641 228
- varav årets resultat 8 832 760
För 2023 föreslår styrelsen en utdelning på 2 kr per aktie:
Till årsstämmans förfogande 63 473 988
Utdelning -16 437 222
I ny räkning överförs 47 036 766
Utdelning till moderbolagets aktieägare redovisas som skuld i koncernens finan-
siella rapporter i den period då utdelningen godkänns av moderbolagets aktie-
ägare.
Utbetalda utdelningar uppgick till 2 (2) kronor per aktie. På årsstämman den 25 april
2024 föreslås att en utdelning på 2 kr per aktie lämnas för räkenskapsåret 2023.
NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN 59
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 14 Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för
avskrivningar. Koncernen tillämpar komponentavskrivning där varje del av en mate
-
riell anläggningstillgång med ett anskaffningsvärde som är betydande i förhållande
till tillgångens sammanlagda anskaffningsvärde ska skrivas av separat i det fall nytt
-
jandeperioderna skiljer sig åt. I anskaffningsvärdet inkluderas utgifter direkt hänför-
liga till förvärvet av tillgången. Utgifter för nedmontering och återställandekostnader
läggs till anskaffningsvärdet och redo visas som en separat komponent. Nedmonte-
rings- och återställandekostnader under tillgångens nyttjandetid beräknas årligen
utifrån de bedömningar man gör vid varje bedömningstillfälle. Eventuella justeringar
av de framtida kostnaderna justerar tillgångens anskaffningsvärde.
Tillkommande utgifter läggs till tillgångens redovisade värde eller redovisas som
en separat tillgång, beroende på vilket som är lämpligt, endast då det är sannolikt
att de framtida ekonomiska förmåner som är förknippade med tillgången kommer
att komma koncernen tillgodo och tillgångens anskaffningsvärde kan mätas på ett
tillförlitligt sätt. Redovisat värde för den ersatta delen tas bort från balansräkningen.
Alla andra former av reparationer och underhåll redovisas som kostnader i resultat-
räkningen under den period de uppkommer.
Inga avskrivningar görs på mark. Avskrivningar på andra tillgångar, för att fördela
deras anskaffningsvärde ned till det beräknade restvärdet över den beräknade
nyttjandeperioden, görs linjärt enligt följande.
Byggnader och markanläggning 20–50 år
Maskiner och tekniska anläggningar 3–20 år
Inventarier och verktyg 3–20 år
Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperiod prövas varje balansdag och justeras
vid behov. En tillgångs redovisade värde skrivs omgående ned till dess återvinnings-
värde om tillgångens redovisade värde överstiger dess bedömda återvinningsvärde.
Vinster och förluster vid avyttring fastställs genom en jämförelse mellan försälj-
ningsintäkten och det redovisade värdet och redovisas i Övriga rörelseintäkter och
Övriga rörelsekostnader i resultaträkningen.
Kontrakterade investeringar på balansdagen som ännu inte redovisats i de finan-
siella rapporterna uppgår till 1 200 Tkr (–).
Byggnader
och mark
Maskiner och
andra tekniska
anläggningar
Inventarier
och verktyg
Pågående nyanlägg-
ningar och förskott avse-
ende materiella anlägg-
ningstillgångar Summa
1 januari – 31 december 2022
Ingående bokfört värde 70 717 75 779 15 131 37 670 199 297
Valutakursdifferenser 170 200 282 652
Investeringar 10 407 9 946 6 564 14 713 41 630
Omfördelningar – 156 11 953 10 659 –22 456
Avyttringar och utrangeringar –2 432 703 –22 –1 751
Avskrivningar –7 801 –16 736 –4 185 –28 722
Utgående bokfört värde 70 904 81 845 28 428 29 927 211 105
Per den 31 december 2022
Anskaffningsvärde 114 086 219 354 112 008 29 927 475 375
Ackumulerad av- och nedskrivning –43 181 –137 509 –83 580 –264 270
Bokfört värde 70 904 81 845 28 428 29 927 211 105
1 januari – 31 december 2023
Ingående bokfört värde 70 904 81 845 28 428 29 927 211 105
Nettovärde nyttjanderättstillgångar, omklassifi-
cering
-8 413 -12 538 -20 950
Valutakursdifferenser -345 -203 -16 -564
Investeringar 195 16 146 3 944 21 114 41 400
Omfördelningar 1 466 14 055 1 563 –17 084
Avyttringar och utrangeringar –9 557 548
Avskrivningar –3 141 –10 352 –4 183 –17 676
Utgående bokfört värde 60 658 88 953 30 293 33 957 213 861
Per den 31 december 2023
Anskaffningsvärde 90 087 228 492 117 093 33 957 469 629
Ackumulerad av- och nedskrivning –29 429 –139 539 –86 800 –255 768
Bokfört värde 60 658 88 953 30 293 33 957 213 861
Avskrivningar ingår i Kostnad sålda tjänster med 16 728 (18 389) Tkr i Försäljnings- och marknadsföringskostnader 173 (92) Tkr, i Administrationskostnader 701 (666) Tkr och i
Forsknings- och utvecklingskostnader med 85 (51) Tkr. Föregående år är omräknat då Nyttjanderättstillgångarna nu presenteras separat i not 30.
60 NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 15 Immateriella tillgångar
Goodwill
Goodwill som uppstår som en effekt av genomförda rörelseförvärv redovisas
som immateriell tillgång. Goodwill testas minst årligen för att identifiera eventuellt
nedskrivningsbehov och redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumule
-
rade nedskrivningar. Nedskrivningar av goodwill återförs inte.
Patent
Merparten av Studsviks patent avser metoder och teknik för hantering av radioak-
tivt avfall. Dessa tillgångar skrivs av under bedömd nyttjandeperiod vilket i normal-
fallet uppgår till 15 år.
Programvara
Förvärvade programvarulicenser aktiveras på basis av de kostnader som uppstått
då den aktuella programvaran förvärvats och satts i drift. Dessa tillgångar skrivs av
under den bedömda nyttjandeperioden vilken i normalfallet uppgår till 10 år.
Avtalsenliga kundrelationer och liknande rättigheter
Avtalsenliga kundrelationer och liknande rättigheter består i huvudsak av kund-
relationer och kontrakt samt vissa hyresrättigheter. Dokument för att styrka gjorda
aktiveringar kan vara affärsplaner, budget samt bolagets bedömning av framtida
utfall. För varje post görs individuella bedömningar. Avskrivning påbörjas när till-
gången kan börja användas och sker sedan i takt med bedömd nyttjandeperiod.
Avtalsenliga kundrelationer skrivs av på 15 år. Avskrivningstiden för övriga rättighe
-
ter varierar .
Nedskrivningar
Tillgångar som har en obestämbar nyttjandeperiod, exempelvis goodwill, skrivs
inte av utan prövas årligen avseende eventuellt nedskrivningsbehov. Tillgångar som
skrivs av testas för nedskrivning närhelst händelser eller förändringar i förhållanden
indikerar att det redovisade värdet möjligen inte är återvinningsbart. En nedskrivning
görs med det belopp varmed tillgångens redovisade värde överstiger dess återvin-
ningsvärde. Återvinningsvärdet är det högre av tillgångens verkliga värde minskat
med försäljningskostnader och dess nyttjandevärde. Vid bedömning av nedskriv-
ningsbehov grupperas tillgångar på de lägsta nivåer där det finns separata identi-
fierbara kassaflöden (kassagenererande enheter).
Goodwill Patent
Program-
varu rättig-
heter
Avtals-
enliga
kund -
rela tioner
och
liknande
rättig-
heter Summa
1 januari – 31 december 2022
Ingående bokfört värde 184 334 4 421 777 235 189 767
Valutakursdifferenser 17 148 661 46 17 17 872
Investeringar 188 188
Omfördelningar
Avskrivningar –688 –277 –85 –1 050
Utgående bokfört värde 201 482 4 582 546 167 206 778
Per den 31 december 2022
Anskaffningsvärde 237 655 12 782 6 680 17 341 274 458
Ackumulerad av- och nedskrivning –36 172 –8 199 –6 134 –17 174 –67 679
Bokfört värde 201 482 4 582 546 167 206 778
1 januari – 31 december 2023
Ingående bokfört värde 201 482 4 582 546 167 206 778
Valutakursdifferenser - 1 497 -147 18 5 - 1621
Investeringar 286 286
Avyttringar och utrangeringar -3 510 -318 -138 -3 966
Avskrivningar –488 –298 –34 –820
Utgående bokfört värde 196 475 3 914 266 200 657
Per den 31 december 2023
Anskaffningsvärde 232 550 12 388 6 672 17 327 268 937
Ackumulerad av- och nedskrivning –36 075 –8 472 –6 406 –17 327 –68 280
Bokfört värde 196 475 3 916 266 200 657
Avtalsenliga kundrelationer och liknande rättigheter består i huvudsak av kundrela-
tioner/kontrakt samt vissa hyresrättigheter. Avskrivningar ingår i Kostnad för sålda
tjänster i resultaträkningen med 820 (1 050) Tkr.
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
Goodwill fördelas på koncernens kassagenererande enheter vilket överensstäm-
mer med identifierade segment. En sammanfattning av fördelningen av goodwill på
segmentnivå återfinns nedan.
2023 2022
Avfallsteknik 66 539 67 789
Avvecklings- och strålskyddstjänster 129 937 133 694
Summa 196 475 201 482
Nedskrivningsprövningar genomförs på segmentsnivå vilka utgör bolagets kassa-
genererande enheter. De kassagenererande enheternas återvinningsvärde
utgörs av deras beräknade nyttjandevärden. Dessa värden beräknas baserat på
uppskattade framtida kassaflöden som i sin tur baseras på av styrelsen fastställda
affärsplaner för de närmsta fem åren. Styrelsen har fastställt den budgeterade
bruttomarginalen baserat på tidigare resultat och sina förväntningar på marknads-
utvecklingen. Tillväxttakten uppskattas för varje kassagenererande enhet utifrån
deras marknadsposition och utveckling. Kassaflöden bortom femårsperioden
extrapoleras med hjälp av en uppskattad tillväxttakt per år. Som diskonteringsränta
tillämpas en vägd kapitalkostnad för lånat kapital och eget kapital, enligt uppgift
nedan. Väsentliga antaganden som använts för beräkningar av nyttjandevärden:
Brutto-
marginal,%
Tillväxttakt
efter år 5,%
Diskonte-
ringsränta,%
Avvecklings- och strålskyddstjänster 2023 8,8 2,0 9,0
Avvecklings-och strålskyddstjänster 2022 8,6 2,0 9,2
Avfallsteknik 2023 41,2 2,0 9,1
Avfallsteknik 2022 34,0 2,0 10,0
Kostnaden för lånat kapital har fastställts individuellt för respektive segment
och hänsyn har därmed tagits till skillnader i marknadsräntor mellan de markna
-
der där de olika enheterna har verksamhet. Kostnaden för eget kapital beräknas
som avkastningen på riskfria placeringar för respektive segment med tillägg för en
marknadsriskpremie. Den vägda kapitalkostnaden som använts vid beräkningen
av återvinningsbart belopp uppgår till 10,5 (11,8) procent före skatt. Baserat på de
antaganden och uppskattningar som gjorts föreligger inget nedskrivningsbehov
av goodwill. Studsvik har också bedömt nyttjandevärdenas känslighet för ogynn
-
samma förändringar i de viktigaste antaganden avseende kassaflöden och diskon-
teringsränta. Det föreligger inga övriga specifika omständigheter som påverkat
nedskrivningsprövningen.
Känslighetsanalys
Känslighetsanalys av beräkningarna för nyttjandevärde har genomförts, för ett
antagande åt gången. Återvinningsvärdet för respektive kassagenererande enhet
skulle vara lika stort som det redovisade värdet om de viktiga antagandena ändra-
des enligt följande:
Avfallsteknik
2023 2022
Från Till Från Till
Bruttomarginal, % 41 6 34 12
Diskonteringsränta, % 9 30 10 25
Avvecklings- och strålskydds-
tjänstser
2023 2022
Från Till Från Till
Bruttomarginal, % 9 4 9 4
Diskonteringsränta, % 9 18 9 16
NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN 61
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 16 Innehav i joint ventures
2023 2022
Per den 1 januari 3 277 4 224
Resultatandel –357 –238
Valutakursdifferenser –731 –709
Omklassificeringar
Per den 31 december 2 189 3 277
Koncernens andel av resultatet i de joint ventures som bolaget har andelar i, vilka alla är onoterade, och dess andel av tillgångar (inklusive goodwill och skulder) är som följer:
2023
Anläggnings-
tillgångar
Omsättnings-
tillgångar
Kortfristiga
skulder Netto tillgångar Intäkter Resultat Ägarandel
THOR Treatment Technologies, LLC USA 651 651 –21 50
KOBELCO STUDSVIK Co., Ltd Japan 5 012 3 416 134 8 294 –336 49
Summa 5 012 4 067 134 8 945 –357
2022
Anläggnings-
tillgångar
Omsättnings-
tillgångar
Kortfristiga
skulder Netto tillgångar Intäkter Resultat Ägarandel
THOR Treatment Technologies, LLC USA 679 1 678 –18 50
KOBELCO STUDSVIK Co., Ltd Japan 5 718 4 035 150 9 604 –77 49
Summa 5 718 4 714 150 10 282 –95
THOR Treatment Technologies, LLC (TTT) är ett joint venture där Studsvik är samägare enligt samarbetsavtal om gemensamt bestämmande inflytande. TTT bedriver verksam-
het med avfallsbehandling på den federala avfallsmarknaden i USA. KOBELCO STUDSVIK Co., Ltd är ett joint venture i Japan med fokus på design av anläggningar för hantering
av japanskt radioaktivt avfall.
Förpliktelser
Koncernen har en förpliktelse att förse TTT med kapitaltillskott om så behövs. Koncernen har inga förpliktelser avseende KOBELCO STUDSVIK Co., Ltd.
NOT 17 Kundfordringar
Studsvik redovisar kundfordringar till sina upplupna anskaffningsvärden justerat för
kreditrisker.
Redovisad kreditriskreserv består av både inträffade kreditförluster och förväntade
kreditförluster.
Koncernen tillämpar den förenklade metoden för beräkning av förväntade kredit-
förluster. Metoden innebär att förväntade förluster under hela fordrans löptid
används som utgångspunkt för kundfordringar och avtalstillgångar. De förväntade
kreditförlustnivåerna baserar sig på kundernas betalningshistorik.
2023 2022
Kundfordringar 141 729 157 132
Avgår – Reservering förväntade kreditförluster –33 –234
Kundfordringar netto 141 696 156 898
Per den 31 december 2023 uppgick förfallna kundfordringar till 20 399 Tkr (23 231).
Dessa gäller ett antal oberoende kunder vilka tidigare inte haft några betalningssvå-
righeter.
Åldersanalysen av dessa kundfordringar och avtalstillgångar framgår nedan:
31 december 2023 Ej förfallna
Förfal-
let upp till 3
månader
Förfallet
3-6
månader
Förfal-
let mer än 6
månader Summa
Förväntad förlustnivå i % 0 % 0 % 0 % 0 %
Redovisat belopp kund-
fordringar brutto
121 330 18 582 1 817 141 729
Redovisat belopp avtals-
tillgångar brutto
61 908 61 908
Kreditförlustreserv 33 33
31 december 2022 Ej förfallna
Förfal-
let upp till 3
månader
Förfallet
3-6
månader
Förfal-
let mer än 6
månader Summa
Förväntad förlustnivå i % 0% 1% 0% 0%
Redovisat belopp kund-
fordringar brutto
133 707 23 231 157 132
Redovisat belopp avtals-
tillgångar brutto
52 141 52 141
Kreditförlustreserv 234 234
Reserven för osäkra kundfordringar uppgick till 33 (234) Tkr per den 31 december
2023.
Förändringar i reserven för osäkra fordringar:
2023 2022
Per den 1 januari 234 –269
Valutakursdifferens 40 35
Reservering för osäkra fordringar –34
Fordringar som skrivits bort
Återförda outnyttjade belopp 195
Per den 31 december 33 –234
Belopp som redovisas på värdeminskningskontot skrivs vanligen bort när koncer-
nen inte förväntas återvinna ytterligare likvida medel. Det finns ingen koncentra-
tion av kreditrisker avseende kundfordringar, eftersom koncernen har ett stort antal
kunder som är spridda internationellt.
62 NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 18 Övriga fordringar långfristiga
2023 2022
Studsviksfond 25 961 33 224
Kärnavfallsfond 44 409 39 591
Övriga långfristiga fordringar 11 593 11 593
Summa 81 963 84 408
NOT 19 Övriga fordringar kortfristiga
2023 2022
Avtalstillgångar 61 908 52 141
Skattefordringar 7 261 4 551
Övriga fordringar 16 812 16 421
Summa 85 981 73 113
NOT 20 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
2023 2022
Upplupna intäkter 5 749 19 064
Förutbetalda hyror 1 235 3 431
Förutbetalda försäkringspremier 1 955 1 640
Övriga förutbetalda kostnader 7 122 4 592
Summa 16 061 28 727
NOT 21 Varulager
Varulagret redovisas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet.
2023 2022
Färdiga varor 16 316 8 506
Summa 16 316 8 506
Den utgift för varulagret som kostnadsförts, avseende varuförsäljning under året,
ingår i posten kostnad för sålda tjänster och uppgår till 15 898 (9 863) Tkr.
NOT 22 Likvida medel
I likvida medel ingår kassa, banktillgodohavanden och övriga kortfristiga placeringar
med förfallodag inom tre månader från anskaffningstidpunkten. I moderbolagets
likvida medel på balansdagen ingår spärrade medel om 6 991 Tkr.
2023 2022
Kortfristiga placeringar 9 633 2 593
Kassa och bank 88 162 117 490
Summa 97 795 120 083
NOT 23 Övriga skulder kortfristiga
För Skulder avseende avtalsskulder som fanns vid utgången av 2022 har 71 Mkr av
dessa intäktsförts under 2023.
2023 2022
Avtalsskulder 94 887 82 955
Sociala avgifter och andra skatter 22 417 9 452
Övriga skulder 36 320 36 344
Summa 153 624 128 751
NOT 24 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
2023 2022
Förutbetalda intäkter 2 659 1 989
Upplupna löner 45 532 32 320
Upplupna material-, konsult– och servicekostnader 7 604 21 384
Upplupna revisionsarvoden 2 597 834
Övriga poster 7 198 11 042
Summa 65 590 67 569
NOT 25 Upplåning
Upplåning redovisas initialt till verkligt värde, netto efter transaktionskostnader.
Efterföljande värdering sker till upplupet anskaffningsvärde.
Upplåning klassificeras som kortfristiga skulder om inte koncernen har en ovill korlig
rätt att skjuta upp betalning av skulden i åtminstone 12 månader efter balansdagen.
2023 2022
Långfristig del
Banklån 29 485 62 275
Summa 29 485 62 275
Kortfristig del
Banklån 99 334 38 934
Summa 99 334 38 934
Summa upplåning 128 819 101 209
Övriga långfristiga skulder består av kapitalförsäkringar 21 971 (20 924), långfristiga
leasingskulder 13 016 (12 437), samt övriga 2 100 (2 100) Tkr.
Koncernens exponering, avseende upplåning, för förändring i
ränta och kontraktsenliga tidpunkter för ränteomförhandling på
balansdagen 2023 2022
0–6 månader 128 819 101 209
6–12 månader
1–5 år
Mer än 5 år
Summa upplåning 128 819 101 209
Som säkerhet för koncernens banklån och kreditfaciliteter har lämnats aktierna i
Studsvik Nuclear AB och Studsvik Scandpower AB samt ett företagshypotek om 125
Mkr.
Redovisade belopp och verkligt värde för långfristig upplåning framgår nedan. Lånen
återfinns inom nivå 2 i verkligt värde-hierarkin.
Förfallodagar för upplåning
Verkligt värde Redovisat värde
2023 2022 2023 2022
Mindre än 1 år 99 334 38 934 99 334 38 934
Mellan 1 och 2 år 6 740 40 500 6 740 40 500
Mellan 2 och 5 år 22 745 21 775 22 745 21 775
Mer än 5 år
Summa 128 819 101 209 128 819 101 209
Redovisade belopp, per valuta,
för koncernens upplåning 2023 2022
SEK 128 819 101 209
Summa 128 819 101 209
Koncernen har följande ej
utnyttjade kreditfaciliteter 2023 2022
Rörlig ränta
– Löper ut inom ett år 54 156 63 066
Summa
54 156 63 066
De lånemöjligheter som löper ut inom ett år är ettåriga kreditfaciliteter, som ses
över vid varierande tidpunkter under 2023 (se not 2).
Genomsnittlig effektiv ränta
på balansdagen, banklån 2023 2022
SEK 6,64 % 3,89 %
NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN 63
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 26 Pensionsförpliktelser
Koncernen har både förmånsbestämda och avgiftsbestämda pensionsplaner.
Pensionsplanerna finansieras vanligen genom betalningar till försäkringsbolag eller
förvaltaradministrerade fonder, där betalningarna fastställs utifrån periodiska aktu-
ariella beräkningar.
Förmånsbestämda pensionsplaner
Inom koncernen finns ett fåtal förmånsbestämda pensionsplaner, vilka framförallt är
baserade på slutlön. Den största av planerna återfinns i Tyskland. Övriga pensions-
förpliktelser, som även de finns i Tyskland och Japan, har ej ansetts medföra någon
materiell effekt och har inte aktuarieberäknats.
Pensionsförsäkring i Alecta
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän i Sverige tryggas
genom en försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell rappor
-
tering, UFR 10, är detta en förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare.
För räkenskapsåret 2023 har koncernen inte haft tillgång till sådan information som
gör det möjligt att redovisa denna plan som en förmånsbestämd plan. Pensions-
planen enligt ITP, som tryggas genom en försäkring i Alecta, redovisas därför som
en avgiftsbestämd plan. Årets avgifter för pensionsförsäkringar som är tecknade
i Alecta uppgår till 2 573 (3 848) Tkr. Alectas överskott kan fördelas till försäkrings
-
tagarna och/eller de försäkrade. Vid utgången av 2023 uppgick Alectas överskott
i form av den kollektiva konsolideringsnivån, enligt senast tillgängliga information,
till 158 (172) procent.
2023 2022
Förpliktelser i balansräkning för
Pensionsförmåner 10 412 10 262
Redovisning i resultaträkning avseende (not 9)
Pensionskostnader 22 238 23 118
Belopp som redovisas i balansräkningen 2023 2022
Nuvärde för ofonderade förpliktelser 10 412 10 262
Summa 10 412 10 262
Belopp som redovisas i resultaträkningen 2023 2022
Förmånsbestämda planer
Räntekostnad 115 32
Summa 115 32
Av den totala kostnaden ingick – (–) Tkr i posterna Kostnad sålda varor respektive
Administrationskostnader.
Förändringar i den skuld som redovisas
i koncernens balansräkning 2023 2022
Vid årets början 10 262 10 005
Omräkningsdifferenser 279 481
Summa kostnader redovisade i resultaträkning 115 32
Erlagda avgifter – 244 – 256
Vid årets slut 10 412 10 262
Totala pensionskostnader som redovisas
i koncernens resultaträkning 2023 2022
Summa kostnader för förmånsbestämda planer 115 32
Summa kostnader för avgiftsbestämda planer 18 398 19 491
Kostnader för särskild löneskatt och avkastningsskatt 3 725 3 595
Summa 22 238 23 118
Aktuariella antaganden 2023 2022
Diskonteringsränta 3,5 % 3,5 %
Framtida löneökningar 0,0 % 0,0 %
Framtida pensionsökningar 2,0 % 2,0 %
NOT 27 Avsättningar
Avsättningar för miljöåterställande åtgärder, framtida avfallskostnader, omstruktu-
reringskostnader och rättsliga krav redovisas när koncernen har en legal eller infor-
mell förpliktelse till följd av tidigare händelser, det är sannolikt att ett utflöde av
resurser kommer att krävas för att reglera åtagandet, och beloppet har beräknats
på ett tillförlitligt sätt.
En avsättning redovisas även om sannolikheten för ett utflöde avseende en speci-
ell post i denna grupp av åtaganden är ringa.
Framtida
avfalls-
kostnader
Avsättning
rivning
Övriga
avsättningar Summa
Per den 1 januari 2023 73 380 75 115 240 148 735
Kostnadsfört i koncernens
resultat räkning
– Tillkommande avsättningar 9 018 2 994 12 011
– Återförda avsättningar –871 –871
– Indexering 1 786 1 786
Aktiverat som anläggningstillgång
Omföringar
Utnyttjat belopp under perioden –12 728 –7 707 –20 435
Per den 31 december 2023 70 585 70 402 240 141 227
Långfristig del 64 282 70 402 240 134 924
Kortfristig del 6 303 6 303
Summa 70 585 70 402 240 141 227
Framtida
avfalls-
kostnader
Avsättning
rivning
Övriga
avsättningar Summa
Per den 1 januari 2022 70 930 84 636 4 732 160 297
Kostnadsfört i koncernens
resultat räkning
– Tillkommande avsättningar 8 929 2 894 11 823
– Återförda avsättningar –4 924 –4 492 –9 416
– Indexering 4 941 4 941
Aktiverat som anläggningstillgång
Utnyttjat belopp under perioden –6 496 –12 415 –18 911
Per den 31 december 2022 73 380 75 115 240 148 735
Långfristig del 66 823 75 115 142 178
Kortfristig del 6 557 240 6 557
Summa 73 380 75 115 240 148 735
Koncernens verksamhet genererar kärnavfall och radioaktivt avfall som ska slut-
förvaras inom ramen för de system och regler som gäller i de länder Studsvik bedri-
ver verksamhet i egna produktionsanläggningar. Avsättningar görs för driftavfall,
utbränt reaktorbränsle samt även i viss utsträckning för rivning av anläggningar och
det rivningsavfall som uppstår. Huvuddelen av kostnaderna för rivning av och
rivningsavfall från koncernens svenska kärntekniska anläggningar finansieras, enligt
bestämmelserna i lagen 2006:647.
Inbetalda avgifter förvaltas av den så kallade Kärnavfallsfonden. Koncernens
samlade inbetalningar till Kärnavfallsfonden uppgår till 44 409 Tkr och redovisas
under övriga fordringar se not 18. Medel för rivning och avfallshantering kan lyftas
från fonden av Studsvik som kärnteknisk tillståndsinnehavare för de aktuella anlägg-
ningarna. Studsviks ansvar för rivning och avfallshantering inskränker sig till bygg-
nader som bolaget idag innehar. När det gäller driftavfall bär Studsvik ansvaret för
sådant som bolagets egen verksamhet gett upphov till efter den 30 juni 1991. Studs-
vik beräknar löpande dessa åtaganden och avsättningar görs.
Framtida avfallskostnader
Framtida avfallskostnader omfattar avsättningar för driftavfall och utbränt reaktor-
bränsle. Kostnader till SKB avseende driftsavfall som uppkommit före 1 januari 2016,
inkluderat upplupna kostnader, indexuppräknas med hänsyn taget till förändring-
arna i konsumentprisindex enligt 2.1.6 bilaga 1 i SKB avtalet. Av det totala avsättning-
arna på 70,6 Mkr förväntas 6,3 Mkr utnyttjas under 2024 och resterande förväntas
utnyttjas successivt och tidigast med början 2025.
Avsättning rivning
Avsättningarna omfattar framtida kostnader för rivning och omhändertagande av
avfall i samband med rivning av anläggningen i Studsvik. Av summa avsättning rivning
70,4 Mkr förväntas 0 Mkr utnyttjas under 2024. Resterande del av avsättningarna
förväntas utnyttjas först i samband med avveckling av verksamheten.
64 NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 28 Kassaflöde
Poster som inte ingår i kassaflödet 2023 2022
Avskrivningar 28 700 29 772
Nedskrivningar materiella anläggningstillgångar 60 1 657
Resultat vid försäljning av materiella anläggningstillgångar –7 290
Förvärv innehav av icke bestämmande inflytande –18 706
Resultatandelar intressebolag 357 238
Valutakursdifferenser –5 890 5 589
Förändringar i avsättningar –7 070 –18 892
Övrigt –9 466 0
Summa –599 342
Avstämning av poster som ingår i
finansieringsverksamheten Banklån Leasing skulder Summa
Skulder per 1 januari 2022 63 515 11 650 75 165
Kassaflöde 37 694 –4 795 32 899
Förvärv - leasing 13 571 13 571
Valutakursdifferenser 9 9
Skulder per 31 december 2022 101 209 20 435 121 644
Skulder per 1 januari 2023 101 209 20 435 121 644
Kassaflöde 27 610 –6 801 20 809
Förvärv - leasing 9 238 9 238
Valutakursdifferenser -132 -132
Skulder per 31 december 2023 128 819 22 740 151 559
NOT 29 Eventualförpliktelser och ställda säkerheter
Koncernen har eventualförpliktelser avseende bankgarantier, och andra garan-
tier samt andra ärenden som uppkommit i den normala affärsverksamheten.
Några väsentliga skulder förväntas inte uppkomma genom dessa eventualför
-
pliktelser. Studsvik Nuclear AB har i samband med förnyelse av tillstånd ålagts
att ställa ytterligare garantier avseende nukleära transporter. Storleken på
dessa garantier diskuteras för närvarande med Strålsäkerhetsmyndigheten och
är ännu inte fastställda, varför dessa ej är inkluderade i denna årsredovisning. I
sin normala affärsverksamhet har koncernen lämnat garantier uppgående till
49 727 (48 315) Tkr till tredje man. Inga betalningar förväntas per datumet för dessa
finansiella rapporter.
Ställda säkerheter 2023 2022
Fastighetsinteckning 40 000 40 000
Företagshypotek 125 000 125 000
Aktier i dotterbolag 551 562 562 826
Summa 716 562 727 826
NOT 30 Nyttjanderätter
Koncernens bolag leasar diverse kontor, maskiner och fordon. Avtal kan innehålla
både leasing och icke-leasingkomponenter och Studsvik har valt att endast beakta
leasingkomponenter i deras nyttjanderätter. Betalningar för korta kontrakt och
leasingavtal av mindre värde kostnadsförs linjärt i resultaträkningen.
Vid fastställande av värdet på nyttjanderätterna och leasingskuld, är de mest
väsentliga bedömningarna följande:
Leasingbetalningarna har diskonterats med marginell låneränta. Samma diskon-
teringsränta har använts för nyttjanderätter med liknande egenskaper. Studsvik
har använt den marginella låneräntan, vilket återspeglar den räntesats som erhål-
lits av koncernens kreditinstitut.
Optioner att förlänga och säga upp avtal har beaktats för de leasingavtal där det
ansetts rimligt säkert att dessa kommer utnyttjas. När avtalets längd fastställs
beaktar koncernen tillgänglig information som ger ett ekonomiskt incitament att
utnyttja en förlängningsoption. Majoriteten av förlängningsoptionerna som avser
kontorslokaler och fordon har inte inkluderats i leasingskulden då Studsvik kan
ersätta nyttjanderätterna utan väsentliga kostnader eller avbrott i verksamheten.
Historisk information har använts vid bedömningen av ett leasingavtals längd i de
fall det finns optioner att förlänga eller säga upp ett avtal.
ÅTAGANDE AVSEENDE LEASING
Leasingkostnader avseende leasingavtal uppgår under året till 6 439 (5731) Tkr.
NOT 30 Nyttjanderätter (forts)
LEASINGAVTAL
Redovisade belopp i balansräkningen
Tillgångar med nyttjanderätt 2023 2022
Byggnader och mark 12 323 8 413
Maskiner och andra tekniska anläggningar 11 177 12 538
Summa 23 500 20 950
Leasingskulder 2023 2022
Kortfristiga 9 724 7 998
Långfristiga 13 016 12 437
Summa 22 740 20 435
Leasingskulder redovisas i balansräkningen i posten övriga långfristiga skulder, samt
övriga skulder. Tillkommande nyttjanderätter under 2023 uppgick till 12 768 (16 954) Tkr,
vilket främst avser nya lokaler och fordon.
Byggnader och
mark
Maskiner och
andra tekniska
anläggningar Summa
1 januari – 31 december 2022
Ingående bokfört värde 2 923 9 490 12 413
Valutakursdifferenser 3 106 165 3 271
Investeringar 9 698 7 256 16 954
Avyttringar och utrangeringar –2 984 820 –2 165
Avskrivningar –4 331 –5 193 –9 524
Utgående bokfört värde 8 413 12 538 20 950
Byggnader och
mark
Maskiner och
andra tekniska
anläggningar Summa
1 januari – 31 december 2023
Ingående bokfört värde 8 413 12 538 20 950
Valutakursdifferenser -13 209 196
Investeringar 7 975 4 793 12 768
Avyttringar och utrangeringar 217 -428 –211
Avskrivningar –4 269 –5 935 –10 204
Utgående bokfört värde 12 323 11 177 23 500
Redovisade belopp i resultaträkningen
Avskrivningar på nyttjanderätter 2023 2022
Byggnader och mark –4 269 –4 331
Maskiner och andra tekniska anläggningar –5 935 –5 193
Summa –10 204 –9 524
Räntekostnader (ingår i finansiella kostnader) –1 151 –416
Utgifter hänförliga till korttidsleasingavtal (ingår i kost-
nader för sålda tjänster och administrationskostnader)
–137 –830
Utgifter hänförliga till leasingavtal för vilka den underlig-
gande tillgången är av lågt värde (ingår i kostnader för
sålda tjänster och administrationskostnader)
–1 547 –1 522
Det totala kassaflödet gällande leasingavtal under 2023 var 9 996 (10 050) Tkr.
NOT 31 Transaktioner med närstående
Studsvik, Inc. äger 50 % av THOR Treatment Technologies, LLC (TTT). Enligt ett
s k ”Joint Venture Operating Agreement” ska ägarparterna tillhandahålla företags-
lednings-, teknik- och marknadsföringstjänster till TTT. Studsvik AB äger 49 % av
KOBELCO STUDSVIK Co,. Ltd, ett joint-venture i Japan med fokus på design av
anläggningar för hantering av japanskt avfall.
Transaktioner med närstående 2023 2022
Försäljning av tjänster
– THOR Treatment Technologies, LLC
– Kobelco Studsvik Co., Ltd
Enligt avtal mellan ägarna prissätts tjänsterna till marknadsmässiga villkor.
Transaktioner med övriga närstående, utöver ersättningar till styrelse, VD och
ledande befattningshavare, har inte förekommit. Ersättningar till styrelse, VD och
ledande befattningshavare beskrivs i not 9.
Det under 2022 aviserade förvärvet av samtliga aktier från minoritetsägaren i
Scandpower har slutreglerats baserat på skiljedom.
NOT 32 Händelser efter rapportperiodens slut
Inga händelser har inträffat efter rapportperiodens slut den 31 december 2023 som
bedöms som väsentliga.
NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN 65
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL MODERBOLAGETS REDOVISNING
Moderbolagets redovisningsprinciper, se not 1.5.
NOT 33 Försäljningsintäkter
Försäljningsintäkter fördelade
på geografiska marknader 2023 2022
Sverige 4 037 4 006
Europa, exklusive Sverige 4 423 3 559
Asien
Nordamerika 1 258 944
Summa 9 718 8 509
NOT 34 Ersättningar till anställda
2023 2022
Löner
och andra
ersättningar
(varav rörlig
ersättning)
Sociala
kostnader
(varav
pensions-
kostnader)
Löner
och andra
ersättningar
(varav rörlig
ersättning)
Sociala
kostnader
(varav
pensions-
kostnader)
Styrelsen och verk-
ställande direktören
5 898 2 991 6 353 3 349
(–) ( 1 369) (1 346) (1 232)
Övriga anställda 2 823 2 047 2 443 1 668
(–) (1 116) (145) (873)
Summa 8 721 5 038 8 796 5 017
(–) (2 485) (1 491) (2 105)
NOT 35 Kostnader fördelade per kostnadsslag
2023 2022
Inköp av material och tjänster 11 473 11 038
Personalkostnader 12 955 11 034
Avskrivningar
Summa 24 428 22 072
I tjänster ingår arvoden och ersättningar till revisionsbolag med:
2023 2022
KPMG AB
Revisionsuppdrag 1 132 744
Övriga tjänster 191 157
Summa 1 323 901
2023 2022
Övriga
Övriga tjänster 1 186
Summa 1 186
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och bokföringen samt
styrelsen och verkställande direktörens förvaltning. Häri ingår också övriga arbets-
uppgifter som det ankommer på bolagets revisor att utföra samt rådgivning eller
annat biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genomför
-
andet av sådana arbetsuppgifter.
NOT 36 Avskrivningar
2023 2022
Enligt plan Bokförd Enligt plan Bokförd
Inventarier och verktyg
Summa
NOT 37 Övriga rörelseintäkter och -kostnader
Övriga rörelseintäkter 2023 2022
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Verkligt värdevinster 292 2 039
Valutakursvinster 89 63
Summa 381 2 102
Övriga rörelsekostnader 2023 2022
Valutakursförluster –166 –241
Summa –166 –241
NOT 38 Operationella leasingavtal
2023 2022
Förfaller till betalning inom ett år 208 133
Förfaller till betalning senare än ett år men inom fem år 361 129
Förfaller till betalning senare än fem år
Summa 569 262
Moderbolagets leasingavtal omfattar huvudsakligen fordon med traditionella villkor.
NOT 39 Resultat från andelar i koncernföretag
2023 2022
Utdelning från koncernbolag 10 118
Resultat från nedskrivning av aktier i dotterbolag
Summa 10 118
NOT 40 Ränteintäkter och liknande resultatposter
2023 2022
Ränteintäkter 17 892 11 454
Valutakursdifferenser 19 273
Summa 17 892 30 727
Varav avseende koncernföretag
Ränteintäkter 17 177 11 031
Summa 17 177 11 031
NOT 41 Räntekostnader och liknande resultatposter
2023 2022
Räntekostnader 12 775 7 759
Övriga finansiella kostnader 185
Valutakursdifferenser 5 548
Summa 18 508 7 759
Varav avseende koncernföretag
Räntekostnader 7 974 3 388
Summa 7 974 3 388
NOT 42 Bokslutsdispositioner
2023 2022
Erhållna koncernbidrag 26 000 18 785
Lämnade koncernbidrag –18 785
Summa 26 000
66 NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 43 Inkomstskatt
2023 2022
Aktuell skatt
Aktuell skatt på årets resultat –2 272 –1 896
Summa –2 272 –1 896
Uppskjuten skatt
Uppkomst och återföring av temporära skillnader 216 –592
Summa 216 –592
Summa inkomstskatt –2 056 –2 488
Uppskjuten skattefordran
Per den 1 januari 2023 4 310
Redovisat i resultaträkningen 216
Per den 31 december 2023 4 526
Svensk inkomstskatt uppgår till 20,6 (20,6) procent. Inkomstskatten på moderbola-
gets resultat före skatt skiljer sig från det teoretiska belopp som skulle ha framkom-
mit vid användningen av vägd genomsnittlig skattesats för resultatet enligt följande:
2023 2022
Resultat före skatt 10 889 21 383
Skatt enligt gällande skattesats –2 243 –4 405
Ej skattepliktiga intäkter 67 2 533
Ej avdragsgilla kostnader – 51 – 25
Omvärdering till ny skattesats
Övrigt 172 – 592
Effektiv skatt –2 056 –2 488
NOT 44 Immateriella anläggningstillgångar
2023 2022
Inventarier och verktyg
Ingående anskaffningsvärde 3 505 3 505
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 3 505 3 505
Ingående avskrivningar –3 505 –3 505
Årets avskrivningar
Utgående ackumulerade avskrivningar –3 505 –3 505
Utgående planenligt restvärde
NOT 45 Finansiella anläggningstillgångar
2023 2022
Aktier i dotterbolag
Ingående anskaffningsvärde 1 062 848 1 044 142
Aktieägartillskott
Investering i dotterbolag 73 024 18 706
Avyttring dotterbolag
Utgående anskaffningsvärde 1 135 872 1 062 848
Ingående nedskrivningar –775 051 –775 051
Årets nedskrivning
Utgående nedskrivningar –775 051 –775 051
Utgående värde 360 821 287 797
2023 2022
Andelar i joint ventures
Ingående anskaffningsvärde 12 072 12 072
Utgående anskaffningsvärde 12 072 12 072
Antal
Nominellt
värde Andel
Bokfört
värde
31/12/23
Bokfört
värde
31/12/22
KOBELCO STUDSVIK
Co., Ltd
3 000 98.000 YEN 49 % 12 072 12 072
NOT 45 Finansiella anläggningstillgångar (forts)
2023 2022
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde
via resultaträkningen
Onoterade aktieinnehav
– Ingående anskaffningsvärde 17 250 15 211
– Omvärdering till verkligt värde 291 2 039
Utgående värde 17 541 17 250
Kapitalförsäkringar
– Ingående anskaffningsvärde 16 839 18 547
– Tillkommande poster 553 467
– Omföring till kortfristig tillgång
– Avgående poster –589 –562
– Omvärdering till verkligt värde 878 –1 613
Utgående värde 17 681 16 839
NOT 46 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
2023 2022
Förutbetalda programvarulicenser 221 197
Upplupna intäkter 1 514 364
Övrigt 163 152
Summa 1 898 713
NOT 47 Aktier och andelar i dotterbolag
Kapital-
andel i %
Rösrätts-
andel i %
Antal
andelar/
aktier
Nominellt
värde
Bokfört
värde
Eget
kapital
Årets
resultat
Moderbolagets
innehav
Studsvik Holding,
Inc.
100 100 2 000kUSD 25 372 24 042 675 160 11 501
Studsvik Nuclear AB
100 100 5 000kSEK 50 000 223 400 202 367 12 003
Studsvik Scand-
power, Inc.
100 100 1 900kUSD 149 47 766 79 778 9 699
Studsvik Scand-
power AB
100 100 1 000kSEK 91 45 552 38 182 6 794
Studsvik Japan Ltd
100 100 10 000kJPY 10 000 373 1 569 66
Studsvik Germany
GmbH
100 100 kEUR 26 241 43 468 -2 592
Studsvik Verwal-
tungs GmbH
100 100 kEUR 26 261 3 252 34
Studsvik Instrument
Systems AB
100 100 17 000kSEK 17 000 18 106 18 106
Studsvik Limited
100 100 1 000 000kSEK 1 000 1 8 670 6 687
Studsvik Engine-
ering Technology
(Beijing) Co., Ltd.
100 100 kEUR 100 1 081 2 765 - 317
Summa 360 821
NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN 67
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 47 Aktier och andelar i dotterbolag (forts)
Uppgifter om dotterbolagens organisationsnummer och säte
Organisationsnummer Säte
Studsvik Nuclear AB 556051-6212 Nyköping, Sverige
Studsvik Scandpower, Inc. 36-3088916 Wilmington, USA
Studsvik Scandpower AB 556137-8190 Nyköping, Sverige
Studsvik Scandpower GmbH HRB 4839 Norderstedt, Tyskland
Studsvik Suisse AG CH400.3.036.599-0 Fischbach-Göslikon,
Schweiz
Studsvik Japan Ltd Osaka, Japan
Studsvik Holding, Inc. 35-3481732 Atlanta, USA
Studsvik, Inc. 36-2999957 Atlanta, USA
RACE Holding, LLC 20-2472653 Atlanta, USA
Studsvik Germany GmbH HRB 504467 Mannheim, Tyskland
Studsvik Verwaltungs GmbH HRB 504468 Mannheim, Tyskland
Studsvik GmbH & Co. KG HRA 503411 Mannheim, Tyskland
Studsvik Instrument Systems AB 556197-1481 Nyköping, Sverige
Studsvik Waste Management
Technology AB 559019-2448 Nyköping, Sverige
Studsvik Limited 9660060 Preston, England
Studsvik Engineering Techno-
logy (Beijing) Co., Ltd.
911101 05MA01K
Y4A74
Peking, Kina
NOT 48 Skulder till kreditinstitut
2023 2022
Banklån
Långfristig del 20 210 40 500
Kortfristig del 47 240 2 000
Summa 67 450 42 500
Checkräkningskredit
Långfristig del
Kortfristig del 45 844 36 934
Summa 45 844 36 934
TOTALT 113 294 79 434
Bolaget har ej utnyttjade kreditfaciliteter om 54 156 Tkr.
NOT 49 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
2023 2022
Semesterlöneskuld 1 401 1 085
Upplupna löner
Upplupna sociala avgifter 1 467 1 689
Övrigt 734 4 838
Summa 3 602 7 612
NOT 50 Ställda säkerheter
2023 2022
Aktier i dotterbolag 293 495 257 747
Företagsinteckning 100 000 100 000
Summa 393 495 357 747
Som säkerhet för banklån har lämnats aktierna i Studsvik Nuclear AB och Studsvik
Scandpower AB. Som säkerhet för framtida avfallskostnader har lämnats aktierna
i Studsvik Germany GmbH, Studsvik Verwaltungs GmbH och Studsvik Holding Inc.
NOT 51 Eventualförpliktelser
20232 2022
Eventualförpliktelser avseende försäkringar 13 343 7 023
Summa 13 343 7 023
Studsvik Nuclear AB har i samband med förnyelse av tillstånd ålagts att ställa ytterli-
gare garantier avseende nukleära transporter. Storleken på dessa garantier disku-
teras för närvarande med Strålsäkerhetsmyndigheten och är ännu inte fastställda,
varför dessa ej är inkluderade i denna årsredovisning samt har därutöver borgenså-
tagande för dotterbolag såsom för egen skuld.
NOT 52 Kassaflöde från rörelsen
Poster som inte ingår i kassaflödet 2023 2022
Avsättningar 247 –561
Verkligt värde-vinster –292 –2 039
Förvärv innehav av icke bestämmande inflytande 18 706
Övrigt – 770
Summa –45 –22 076
I moderbolagets likvida medel på balansdagen ingår spärrade medel om 6 991 Tkr.
NOT 53 Transaktioner med närstående
Inköp och försäljning mellan koncernföretag
Nedan anges andelen av årets inköp och försäljning som avser andra koncern-
företag inom Studsvikkoncernen.
2023 2022
Inköp 18 % 41 %
Försäljning 100 % 100 %
Vid inköp och försäljning mellan koncernföretag tillämpas samma principer för pris-
sättning som vid transaktioner med externa parter.
NOT 54 Antal anställda
2023 2022
Kvinnor 3 2
Män 1 1
Summa 4 3
Styrelseledamöter och
ledande befattnings havare
2023 2022
Antal
balansdagen
Varav
män
Antal
balansdagen
Varav
män
Styrelseledamöter 7* 4 8* 5
Verkställande direktör och
andra
ledande befattnings-
havare
2 1 2 1
*Antalet styrelseledamöter avser endast ordinarie ledamöter.
Avtal om avgångsvederlag och övriga förpliktelser till styrelseledamöter och
verkställande direktör
Verkställande direktörens uppsägningstid är 6 månader vid egen uppsäg ning och
12månader vid uppsägning från bolagets sida. Vid uppsägning från bolagets sida
utgår lön under uppsägningstiden samt därutöver ett avgångsvederlag motsva
-
rande 9 månadslöner. Se vidare not 9.
NOT 55 Investering i dotterbolag
2023 2022
Kortfristig del 73 024 18 706
Summa 73 024 18 706
Investering i dotterbolag under 2023 avser förvärv av minoritetsandel. Se även not 31.
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Nyköping den 11 mars 2024
Jan Bardell Anna Karinen Jan Barchan
Ordförande Vice ordförande Ledamot
Erik Strömqvist Agneta Nestenborg
Ledamot Ledamot
Jitka Zakova Per Ekberg
Arbetstagarrepresentant Arbetstagarrepresentant
Camilla Hoflund
Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har lämnats den 11 mars 2024
KPMG AB
Helena Arvidsson Älgne
Auktoriserad revisor
Koncernens resultat- och balansräkningar kommer att före -
läggas årsstämman den 25 april 2024 för fast ställelse.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att
koncernredovisningen har upprättats i enlighet med interna tio-
nella redo visnings standarder IFRS sådana de antagits av
EUoch ger enrättvisande bild av koncernens ställning och
resultat . Årsredo visningen har upprättats i enlighet med god
redovisningssed och ger en rättvisande bild av moder bolagets
ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moder bolaget ger
en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och
moder bolagets verksamhet, ställning och resultat samt
beskriver väsentliga risker och osäkerhets faktorer som moder-
bolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
68
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Revisionsberättelse
Rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen
Till bolagsstämman i Studsvik AB (publ),
org.nr 556501-0997
Värdering av koncernmässig goodwill
Se not 15 och redovisningsprinciper på sidan 60 i årsredovisningen och koncernredovisningen för detaljerade upplysningar och
beskrivning av området.
Beskrivning av området
Koncernen redovisar per den 31 december 2023 goodwill om
ca 201 miljoner kronor, vilket utgör ca 20% av balansomslut-
ningen. Goodwill är hänförbar till affärsområdena Avvecklings-
och strålskyddstjänster om 130 miljoner kronor och
affärsområdet Avfallsteknik om 71 miljoner kronor. Goodwill ska
minst årligen bli föremål för en så kallad nedskrivning prövning
vilken innehåller både komplexitet och betydande inslag av
bedömningar från företagsledningen.
Prövningen ska enligt gällande regelverk genomföras enligt
en viss teknik där företagsledningen måste göra framtids-
bedömningar om verksamhetens både interna och externa
förutsättningar och planer. Exempel sådana bedömningar är
framtida kassaflöden, vilka bland annat kräver antaganden om
framtida marknadsförutsättningar. Ett annat viktigt antagande är
vilken diskonteringsränta som bör användas för att beakta att
framtida bedömda kassaflöden är förenade med risk.
Mot bakgrund av ovanstående finns det betydande
bedömningar som är av betydelse för redovisningen.
Hur området har beaktats i revisionen
Vi har inspekterat bolagets nedskrivningsprövningar för att
bedöma huruvida de är genomförda i enlighet med den teknik
som föreskrivs. Vidare har vi bedömt rimligheten i de framtida
kassaflödena samt den antagna diskonteringsräntan och till-
växttakten genom att ta del av och utvärdera företagslednin-
gens skriftliga dokumentation och planer. Vi har även intervjuat
företagsledningen samt utvärderat tidigare års bedömningar i
förhållande till faktiska utfall.
En viktig del i vårt arbete har även varit att utvärdera hur
förändringar i antaganden kan påverka värderingen, det vill
säga att utföra och ta del av bolagets så kallade känslighets-
analys.
Vi har också kontrollerat fullständigheten i upplysningarna i
årsredovisningen och bedömt om de överensstämmer med de
antaganden som har tillämpats i nedskrivningsprövningen samt
om informationen är tillräckligt omfattande för att förstå
företagsledningens bedömningar.
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernre-
dovisningen för Studsvik AB (publ) för år 2023 med undantag
för hållbarhetsrapporten på sidorna 24-39. Bolagets årsre-
dovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 12-39 och
42-68 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställ-
ning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat
och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernre-
dovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen
och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av
koncernens finansiella ställning per den 31 december 2023 och
av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt IFRS
Accounting Standards, så som de antagits av EU, och årsredovis-
ningslagen. Våra uttalanden omfattar inte hållbarhetsrapporten
sidorna 24-39. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsre-
dovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resul-
taträkningen och balansräkningen för moderbolaget samt
rapport över totalresultat och rapport över finansiell ställning
för koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den
kompletterande rapport som har överlämnats till moderbola-
gets revisionsutskott i enlighet med revisorsförordningens
(537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing
(ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa
standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa
kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i
revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits
det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moder-
företag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden
som enligt vår professionella bedömning var de mest
betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och
koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa
områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt
ställningstagande till, årsredovisningen och
koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden.
REVISIONSBERÄTTELSE 69
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Annan information än årsredovisningen och koncern-
redovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsre-
dovisningen och koncernredovisningen och återfinns på
sidorna 1-11, 24-41 samt 78-84. Den andra informationen består
också av ersättningsrapporten som vi inhämtade före datumet
för denna revisionsberättelse. Det är styrelsen som har ansvaret
för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernre-
dovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget
uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den information
som identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernre-
dovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den
Värdering av uppskjutna skattefordringar avseende skattemässiga underskott
Se not 11 och redovisningsprinciper på sidan 57-58 i årsredovisningen och koncernredovisningen för detaljerade upplysningar
och beskrivning av området.
Avsättningar för rivning, avfallshantering och återställande av mark
Se not 27 och redovisningsprinciper på sidan 63 i årsredovisningen och koncernredovisningen för detaljerade upplysningar och
beskrivning av området.
Beskrivning av området
I koncernens balansräkning ingår tillgången ’Uppskjuten
skattefordran’. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 uppgår
den till 86 miljoner kronor, motsvarande ca 9% av balansomslut-
ningen. Tillgången är hänförlig till historiska skattemässiga
underskottsavdrag i USA, Sverige och Tyskland som företag-
sledningen bedömer kunna nyttja mot framtida skattepliktiga
överskott.
Uppskattningar av framtida skattemässiga överskott kräver
såväl bedömning och tolkning av skattelagstiftning som
uppskattningar av framtida marknadsförutsättningar.
Med hänvisning till att det redovisade värdet av de
uppskjutna skattefordringarna baseras på bedömningar av
gällande rätt och framtida vinster finns det en risk att värdet kan
vara över- eller underskattat och varje justering av värdet
påverkar direkt periodens resultat varför värderingen av de
skattemässiga underskottsavdragen utgör ett särskilt
betydelsefullt område.
Hur området har beaktats i revisionen
Vi har granskat huruvida företagsledningens bedömning av det
redovisade värdet på uppskjutna skattefordringar hänförliga till
underskottsavdragen baseras på koncernens beslutade/fast-
ställda budgetar och prognoser.
Vi har stämt av att antaganden som används i dessa budgetar
och prognoser är i enlighet med företagsledningens strategiska
planer och intentioner samt utvärderat om dessa är realistiska
utifrån vår kunskap av verksamheten. Utvärderingen har skett
genom analys av hur väl tidigare års antaganden har uppnåtts
samt att vi utmanat företagsledningen avseende de prognoser
som upprättats. Vi har också diskuterat med företagsledningen
de förändringar och förhållanden som inkluderats i prognoserna.
Vi har även prövat den matematiska riktigheten i beräkningarna
samt bedömt de underliggande fakta och omständigheter som
presenteras i upplysningarna i årsredovisningen och bedömt om
informationen är tillräckligt omfattande för att förstå företagsled-
ningens bedömningar.
Beskrivning av området
Verksamheten i Studsviks anläggningar bedrivs i enlighet med
tillståndskrav och det åligger Studsvik att avveckla anläggn-
ingar, omhänderta avfall och återställa mark. Koncernen gör
avsättningar i balansräkningen för dessa framtida avveckling-
skostnader samt kostnader för hantering av avfall.
Vid utgången av 2023 fanns det 141 miljoner kronor avsatta i
balansräkningen för framtida avfallskostnader samt rivning och
återställning.
Företagsledningen har en process för att följa upp och värdera
avsättningar för avfallshantering, rivning och återställning.
Processen innebär betydande bedömningar och uppskattningar
av kostnaden för framtida rivning och återställning.
Beroende på vilka bedömningar och uppskattningar som
företagsledningen gör påverkas värdet av avsättningarna vilket
ger en direkt effekt på koncernens resultat och finansiella ställning.
Hur området har beaktats i revisionen
Vi har utvärderat företagsledningens process för att identifiera
tillkommande avfall samt processen för värdering av avsätt-
ningen för hantering av avfall, rivning och återställande av mark.
Våra granskningsåtgärder inkluderar utvärdering av att
avsättningarna följer koncernens redovisningsprinciper. Vidare
har vi, baserat på risk och väsentlighet, stämt av och bedömt
väsentliga parametrar som t ex volym och pris för beräkning av
avsättningen mot underlag i form av avtal och återrapportering
från externa parter, där sådana föreligger, samt interna beräkn-
ingar och antaganden där dessa är grunden.
Vi har vidare prövat den matematiska riktigheten i beräknin-
garna för avsättningar.
Vi har också kontrollerat fullständigheten i upplysningarna i
årsredovisningen och bedömt om de överensstämmer med
granskade underlag och gällande upplysningskrav.
70 REVISIONSBERÄTTELSE
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen inne-
håller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta.
Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas
och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen
och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS Accounting
Standards så som de antagits av EU. Styrelsen och verkstäl-
lande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de
bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och
koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felak-
tigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för
bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att
fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om
förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksam-
heten och att använda antagandet om fortsatt drift. Anta-
gandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och
verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra
med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till
att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar
styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka
bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror
oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberät-
telse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög
grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som
utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felak-
tigheter kan uppstå grund av oegentligheter eller misstag och
anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan
förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar
med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under
hela revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felak-
tigheter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar och
utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker
och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och
ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden.
Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av
oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som
beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta
agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden,
felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll
som har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåt-
gärder som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men
inte för att uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verkställande direktö-
rens uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkstäl-
lande direktören använder antagandet om fortsatt drift vid
upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revisions-
bevisen, om huruvida det finns någon väsentlig osäkerhets-
faktor som avser sådana händelser eller förhållanden som kan
leda till betydande tvivel om bolagets och koncernens förmåga
att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en
väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa
uppmärksamheten upplysningarna i årsredovisningen och
koncernredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn
eller, om sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera utta-
landet om årsredovisningen och koncernredovisningen. Våra
slutsatser baseras de revisionsbevis som inhämtas fram till
datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser
eller förhållanden göra att ett bolag och en koncern inte längre
kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och
innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen,
däribland upplysningarna, och om årsredovisningen och
koncernredovisningen återger de underliggande transaktion-
erna och händelserna ett sätt som ger en rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis
avseende den finansiella informationen för enheterna eller
affärsaktiviteterna inom koncernen för att göra ett uttalande
avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning,
övervakning och utförande av koncernrevisionen. Vi är
ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens plane-
rade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi
måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under
revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den
interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har
följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp
alla relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt
oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att
eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi
vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revi-
sionen av årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de
viktigaste bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som
därför utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi
beskriver dessa områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar
eller andra författningar förhindrar upplysning om frågan.
REVISIONSBERÄTTELSE 71
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till disposition av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verkstäl-
lande direktörens förvaltning för Studsvik AB (publ) för år 2023
samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst
eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt
förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens
ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för
räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullg-
jort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen
är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och
koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på
storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital,
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvalt-
ningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland
annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekon-
omiska situation och att tillse att bolagets organisation är
utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bola-
gets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett
betryggande sätt.
Verkställande direktören ska sköta den löpande förvalt-
ningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland
annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets
bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att
medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis
för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon
styrelseledamot eller verkställande direktören i något
väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försum-
melse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget,
eller
något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om
detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget
är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen
garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försum-
melser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget,
eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller
förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige
använder vi professionellt omdöme och har en professionellt
skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av
förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna.
Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras
vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk och
väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på
sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga
för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha
särskild betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och
prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och
andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om
ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens
förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust
har vi granskat styrelsens motiverade yttrande samt ett urval av
underlagen för detta för att kunna bedöma om förslaget är
förenligt med aktiebolagslagen.
72 REVISIONSBERÄTTELSE
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Stockholm den 11 mars 2024
KPMG AB
Helena Arvidsson Älgne
Auktoriserad revisor
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verk-
ställande direktören har upprättat årsredovisningen och
koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för Studsvik AB
(publ) för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstad-
gade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett
format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt
denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Studsvik AB (publ) enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det
finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande
direktören bedömer är nödvändig för att upprätta Esef-
rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-
rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller
kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappers-
marknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskning-
såtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är
upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå grund
av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de
enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekono-
miska beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality
Management 1, som kräver att företaget utformar, implemen-
terar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive
riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav,
standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och
andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen
och koncernredovisningen. Vi väljer vilka åtgärder som ska
utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegent-
ligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar vi de
delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen
och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att
utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn
till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om
effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar
också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i
styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering
av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och
en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med
den granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huru-
vida koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar,
kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med
iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade
hållbarhets rapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten på
sidorna 24-39 och för att den är upprättad i enlighet med årsre-
dovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR
12 Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrap-
porten. Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrap-
porten har en annan inriktning och en väsentligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en
revision enligt International Standards on Auditing och god
revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss
tillräcklig grund för vårt uttalande.
En hållbarhetsrapport har upprättats.
KPMG AB, Box 382, 101 27, Stockholm, utsågs till Studsvik AB
(publ)s revisor av bolagsstämman den 24 april 2023. KPMG AB
eller revisorer verksamma vid KPMG AB har varit bolagets
revisor sedan 2021.
REVISIONSBERÄTTELSE 73
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Bolagsstyrning
Bolagsstyrning
Studsvik AB med säte i Nyköping är ett svenskt publikt aktiebolag
noterat på Nasdaq Stockholm. Bolaget är moder bolag i en
koncern som bedriver verksamhet inom kärnteknik en
internationell arena. Till grund för bolagsstyrningen ligger
bolagsordningen och den svenska aktiebolagslagen, svenska och
utländska lagar och förordningar samt Svensk kod för bolags-
styrning (Koden). Studsvik redovisar inga avvikelser från Koden.
Bolagsstämma
Bolagsstämman är koncernens högsta beslutande organ. Där
utövar aktieägarna sitt inflytande genom diskussioner och
beslut. Årsstämma ska hållas en gång om året för att bland
annat fastställa resultat- och balansräkningar, besluta om
utdelning samt välja styrelse och revisorer och besluta om
ersättning till dessa.
Antalet aktieägare den 31 december 2023 var 6 921. Det
totala antalet aktier uppgick till 8 218 611. Alla aktier har lika rätt
till andel i bolagets tillgångar och vinst. Tre aktieägare svarar
vardera för mer än 10 procent av aktierna i bolaget.
Information om aktieägare, rösträtt, bolagsordning framgår
av årsredovisningen, sid 40.
Årsstämman 2023 genomfördes den 24 april där 38 aktie-
ägare med totalt 4 732 002 aktier och röster, vilket motsvarar
57,6 procent av det totala antalet aktier och röster i bolaget,
var företrädda vid stämman. Årsstämman fastställde
koncernens resultat- och balansräkningar, antog styrelsens
förslag avseende utdelning, beviljade styrelse och VD
ansvarsfrihet samt utsåg KPMG AB till revisor . Av styrelse-
medlemmarna omvaldes Jan Barchan, Anna Karinen, Agneta
Nestenborg, Erik Strömqivst och Jan Bardell. Vidare beslöt
årsstämman nyval av Jan Bardell som styrelsens ordförande.
Stämman fastställde även principer för ersättning till ledande
befattningshavare samt utsåg valberedning. Protokollet från
årsstämman finns på bolagets hemsida.
Valberedning
Valberedningens huvudsakliga uppgift är att föreslå års -
stämman styrelseledamöter, styrelseordförande och revisorer
samt arvoden till dessa. Valberedningen ska också lämna
förslag till ny valberedning.
Enligt årsstämmans beslut ska valberedningen bestå av
styrelsens ordförande samt representanter för var och en av de
tre största ägarna. Till ledamöter i valberedningen utsåg
årsstämman Jan Barchan (Briban Invest AB), Martin Serse
(representant för familjen Karinen), Peter Gyllenhammar (Bron-
sstädet AB) samt Jan Bardell (styrelseordförande). Valbered-
ningens mandat period sträcker sig fram till dess att ny
valberedning utses.
Information om hur aktieägare kan lämna förslag till valbe-
redningen har publicerats på Studsviks hemsida.
Valberedningens arbete fokuserar att säkerställa att
styrelsen utgörs av leda möter som tillsammans har kunskaper
och erfarenheter som mot svarar de krav som ägarna ställer på
Studsviks högsta styrande organ. I processen att ta fram
förslag till styrelseledamöter presenterar därför styrelsens
ordförande för valberedningen den utvärdering som gjorts av
styrelsens arbete under det gångna året.
Styrelsens sammansättning
Styrelsen består av 5 bolagsstämmovalda ordinarie ledamöter
samt två ordinarie ledamöter med suppleanter utsedda av
personalorganisationerna Unionen och Sveriges Ingenjörer. Av
de ordinarie 7 ledamöterna är andelen kvinnor 43 procent.
Styrelse ledamöterna presenteras på sidorna 78-79 i årsredovis-
ningen och under Styrelse och revisorer på hemsidan.
Revisorer
Valda av årsstämman.
Granskar redovisning, bokföring samt
styrelsens och VDs förvaltning.
Aktieägare
Utövar styrning via årsstämman
och i förekommande fall
extra bolags stämma.
VD/koncernchef
och koncernledning
VD leder verksamheten i samråd med övriga
medlemmar i koncernledningen.
Valberedning
4 ledamöter. Lämnar förslag gällande
bland annat styrelseledamöter och
arvoden till årsstämman.
Internkontrollfunktion
Integrerad del i koncernstab Ekonomi
och Finans. Iakttagelser rapporteras
till Revisionsutskottet.
Revisionsutskott (3 ledamöter)
Ersättningsutskott
(3 ledamöter)
Styrelse
5 ledamöter valda av årsstämman
och 2 ledamöter utsedda av de lokala
personal organisationerna.
74BOLAGSSTYRNING
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
De av stämman valda ledamöterna är alla att betrakta som
oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen,
utom Agneta Nestenborg från den 14 november 2023 till den
30 april 2024. Alla, förutom Jan Barchan och Anna Karinen, är
oberoende av större aktieägare.
Ordförande
Jan Bardell är styrelsens ordförande och leder styrelsens
arbete. Han har särskilt ansvar för att följa bolagets utveckling
mellan styrelsemötena och säkerställa att ledamöterna fort-
löpande får den information som krävs för att utföra ett
fullgottarbete. Ordföranden håller löpande kontakt med VD i
olika frågor alltefter behov.
Styrelsens arbete
Styrelsens uppgift är att förvalta bolagets angelägenheter
bästa möjliga sätt och i sitt arbete tillvarata aktieägarnas
intressen . Styrelsens arbete följer en arbetsordning som
årligen antas vid styrelsens konstituerande möte. Arbetsord-
ningen anger arbetsfördelningen mellan styrelsen och VD,
ordförandens respektive VDs ansvar samt formerna för den
ekonomiska rapporteringen. VD deltar i styrelsens arbete och
andra med arbetare deltar när så är påkallat. Koncernens
ekonomidirektör är styrelsens sekreterare.
Under 2023 hade styrelsen 11 sammanträden, inklu sive
konstituerande styrelsesammanträde i anslutning till års -
stämman. Ledamöternas närvaro framgår av tabellen nedan.
Styrelsen får genom månatliga rapporter och vid
styrelsemöten information om bolagets ekonomiska och
finansiella läge. Verksamheten i de olika affärsområdena följs
upp och diskuteras enligt en rullande plan, vilket innebär att
styrelsen gör en detaljerad analys av respektive affärsområde
minst en gång per år. Vidare enas styrelsen inför varje år om ett
antal frågeställningar som ska belysas under något
styrelsemöte under året. Under 2023 beslutade styrelsen om
koncernens strategi. Styrelsen har haft fördjupade
genomgångar med samtliga affärsområden. Affärsmöjligheter
baserade på samarbeten inom nya men närliggande områden
har avhandlats. Styrelsen har även haft koncernens kassaflöde i
fokus.
Inför varje styrelsemöte går ordföranden och VD igenom de
frågor som ska tas upp på mötet och underlag för styrelsens
behandling av ärenden skickas till ledamöterna cirka en vecka
före varje styrelsemöte.
Bolagets revisorer rapporterade vid två
sammanträde nunder året sina iakttagelser från granskningen
av årsbokslutet och bolagets förvaltning. Styrelsen gavs då
också möjlighet att disku tera med revisorerna utan företag-
sledningensnär varo.
Ordföranden säkerställer att styrelsens arbete årligen utvär-
deras och att valberedningen får nödvändig information om
resultatet av utvärderingen. Utvärderingen diskuteras i
styrelsen som en bas för planeringen av kommande års styrel-
searbete.
Policies, riktlinjer och instruktioner
Styrelsen reviderar och fastställer koncernens policies och
riktlinjer och koncernens uppförandekod. Uppförande koden
syftar till att ge vägledning till anställda och affärspartners,
minimera risker, stärka företagskulturen och förmedla
Studsviks kärnvärden.
VD fastställer riktlinjer och operativa instruktioner baserade
av styrelsen fastställda policies och riktlinjer. Riktlinjer och
operativa instruktioner utfärdade av VD omfattar primärt den
finansiella rapporteringen, hantering av personuppgifter (GDPR)
samt informationsteknik. Samtliga policies och riktlinjer finns
tillgängliga för koncernens medarbetare på koncernens intranät.
Styrelseledamöter Invald Närvaro
Ersättnings-
utskott
Revisions-
utskott
Oberoende
av bolag
Oberoende
av ägare
Arvode
tSEK
Jan Bardell, ordförande
1)
2022 11/11 2/3 4/4 ja ja 994
Anders Ullberg
2)
2003 3/11 1/3 2/4 ja ja 363
Anna Karinen 2003 10/11 3/3 ja nej 281
Jan Barchan 2004 11/11 3/3 ja nej 281
Erik Strömqvist 2021 10/11 4/4 ja ja 375
Agneta Nestenborg 2010 11/11 4/4 nej
3)
ja 791
Per Ekberg (A) 2005 11/11
Roger Lundström (A) suppleant 2006 0/11
Jitka Zakova (A) 2020 9/11
1) Vald som ordförande 24 april 2023
2) Avgick 24 april 2023
3) Oberoende 1/1-13/11, ej oberoende under tiden 14/11 2023 - 30/4 2024.
BOLAGSSTYRNING 75
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Revisionsutskott
Styrelsen har inrättat ett revisionsutskott. Utskottet över vakar
effektiviteten i bolagets interna kontroll, hanteringen av
bolagets risker samt kvalitetssäkrar bolagets finansiella
rapportering. Revisionsutskottet utgjordes av Agneta Nesten-
borg (ordförande), Erik Strömqvist och Jan Bardell, från den
14november utgörs revisionsutskottet av Jan Bardell
(ordförande) och Erik Strömqvist. Före dragande i utskottet är
ekonomidirektören. Under året har revisionsutskottet, förutom
koncernens kvartalsrapporter, tagit del av och behandlat
rapporter från den genomförda uppföljningen av internkon-
trollen. Utskottet har därutöver uppdaterats på utvecklingen i
större pågående uppdrag till fast pris, behandlat redovisnings-
frågor, med särskilt fokus på nedskrivningsprövningar, samt
löpande följt utvecklingen av koncernens legala tvister. Under
2023 har utskottet haft speciellt fokus på de nya reglerna för
hållbarhetsredovisning som gäller för Bolaget från och med 1
januari 2024. Bolagets revisorer har rapporterat sina iakt-
tagelser till utskottet från granskningen av bokslutet för tredje
kvartalet samt granskningen av årsbok slutet. Utskottet
sammanträder inför varje rapporttillfälle samt därutöver vid
behov. Under året hade utskottet fyra sammanträden. Revi-
sionsutskottet arbetar enligt en av styrelsen årligen antagen
instruktion och avrapporterar resultatet av sitt arbete till
styrelsen.
Ersättningsutskott
Styrelsen har inom sig utsett ett ersättningsutskott. Ersättning-
sutskottet lämnar styrelsen förslag till VDs lön och övriga
an stäl l ningsvillkor och godkänner, efter förslag från VD, löner
och övriga anställningsvillkor för koncernledningen. Utskottet
förbereder också styrelsens förslag till stämman avseende
principer för ersättning och övriga anställnings villkor till
koncern ledningen. Under året hade utskottet 3 möten.
Ersättnings utskottet arbetar i enlighet med en av styrelsen
årligen antagen instruktion och återrapporterar sitt arbete till
styrelsen. Ersättningsutskottet består av Jan Bardell
(ord förande), Jan Barchan och Anna Karinen.
En redogörelse för ersättningar till ledande befattnings-
havare finns i Not 9 på sid 56.
Arvoden till styrelsen
Det totala styrelsearvodet i Studsvik AB för 2023 uppgick till
3 085 (2 000) Tkr. Enligt beslut av årsstämman erhåller
styrelsens ordförande 650 tkr per år och ordinarie ledamot 225
Tkr per år. Till ledamöter utsedda av arbetstagarorganisation-
erna utgår inget arvode. Ordförande i revisionsutskottet
erhåller ett arvode om 150 Tkr per år och ledamot 75 Tkr per år.
Till ersättningsutskottet utgår ingen ersättning. Utbetalda
arvoden till styrelsen redovisas i Not 9 på sid 56.
Revisorer
På årsstämman 2023 utsågs det registrerade revisionsbolaget
KPMG AB till revisor för perioden till och med årsstämman 2024.
Huvudansvarig revisor är auktoriserade revisorn Helena
Arvidsson Älgne. KPMG genomför revisionen i koncernens
väsentliga bolag. Revisionen baseras på en revisionsplan och
revisorn rapporterar sina iakttag elser till revisionsutskottet
löpande under året samt vidminst ett tillfälletill styrelsen i sin
helhet. Revisorn inhämtar synpunkter från revisions utskottet
avseende Studsviks risker som därefter beaktas särskilt i
revisionsplanen. Revisorn deltar också vid årsstämman för
attföredra revisionsberättelsen samt beskriva gransknings-
arbetet och gjorda iakttagelser.
Studsvik har utöver revisionsuppdraget anlitatKPMG inom
skatteområdet och i olika redovisnings- och finansfrågor.
KPMG AB är skyldiga att pröva sitt oberoende inför beslut att
vid sidan om sitt revisionsuppdrag även genomföra fristående
rådgivning åt Studsvik.
Rådgivningsuppdrag överstigande 50 Tkr ska i förväg
godkännas av revisionsutskottets ordförande. Ersättning till
bolagets revisorer utgår enligt godkänd räkning efter träffad
överenskommelse. För information om ersättning under 2023
se Not 8.
VD och koncernledning
VD har ansvar för den löpande förvaltningen av bolaget. VD
leder den operativa verksamheten och utarbetar informationen
och beslutsunderlag till styrelsen samt är föredragande vid
styrelsens möten. Under 2023 bestod koncernledningen av
VD, ekonomidirektör, samt cheferna för affärsområdena
Avvecklings- och strålskyddstjänster, Bränsle- och materi-
alteknik, Scandpower och Avfallsteknik. Efter balansdagen den
1 janauri 2024, ingår även chefen för Hållbarhet och regelefter-
levnad i koncernledningen. Koncernledningen presenteras
sid 80 i årsredo visningen samt på hem sidan under Koncern-
ledning.
Koncernledningen sammanträder månadsvis för
uppföljning av utvecklingen i segmenten. Vid två till tre tillfällen
under verksamhetsåret sammanträder koncernledningen för
att mer ingående behandla frågor av operativ, strategisk eller
långsiktig natur.
VD och koncernfunktioner är placerade i Studsvik. I enlighet
med de policies och riktlinjer som styrelsen fastställt svarar
koncernfunktionerna för affärsutveckling, fördelning av finansiella
resurser mellan koncernens verksam heter, kapital struktur och
riskhantering. Till uppgifterna hör även frågor om koncernövergri-
pande förvärv och avyttringar, vissa större projekt, koncernens
finansiella rapportering, hållbarhetsredovisning, kom mu ni kation
med aktiemarknaden samt övrig intern och extern kommunika-
tion.
76BOLAGSSTYRNING
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Operativ styrning
Koncernens operativa verksamhet utfördes i dotterbolag vilka
ingår i de fyra affärsområdena. Verksam heten i affärsområdena
följdes upp genom så kallade business area reviews. Vid
kvartalsvisa business area reviews analyseras och diskuteras,
förutom den finansiella utvecklingen, bland annat
marknadsutveckling, risker samt hållbarhetsfrågor.
Ledningsgrupperna för respektive affärsområde följer
månadsvis affärsområdets löpande verksamhet. Affärsplan
och budget förbereds av varje affärsområde i samråd med
koncernledningen. Verksamheterna bedrivs enligt de regler,
riktlinjer och policies som fastställts samt av lokala regler
fastställda av respektive lokal styrelse. Affärsområdescheferna
har resultatansvar och ska säkerställa tillväxt för sina
verksamheter samt ansvarar även för att synergier mellan
affärsområden tas tillvara.
Intern kontroll
Den interna kontrollen syftar till att säkerställa att:
Bolagets mål och strategier följs upp.
Aktieägarnas intressen skyddas.
Den externa finansiella rapporteringen med rimlig säkerhet
speglar verkligheten.
Finansiella rapporter är framtagna i överensstämmelse med
god redovisningssed, lagar och förordningar samt övriga
krav på noterade bolag.
Styrelsen har det övergripande ansvaret för att koncernen har
en effektiv intern kontroll. VD ansvarar för att det finns
processer och organisation som säkerställer deninterna kont-
rollen och kvaliteten i den finansiella rapporteringen. Studsvik
har ingen särskild granskningsfunktion (internrevision). Gransk-
ningen och den interna kontrollen görs av en extern konsult
uppdrag av revisionsutskottet, vilket styrelsen funnit vara
ändamålsenligt.Granskningen utgår från en övergripande
riskanalys, som görs på koncernnivå, samt från check- och
frågelistor i ett självutvärderingsmaterial, som sedan utifrån
materialitets aspekter verifieras genom direkt granskning.
Granskningen görs via intervjuer och stickprov och samman-
fattas i en rapport till revisionsutskottet där den behandlas. En
utförlig beskrivning av koncernens risker och hur dessa
hanteras presenteras i förvaltningsberättelsen på sidorna
12-39. En redogörelse för koncernens finansiella risker återfinns
i Not 2 på sidorna 51-52. Utfallet av granskningen rapporteras
till revisionsutskottet och styrelsen.
Vid varje styrelsemöte behandlas bolagets ekonomiska
situation och ledningen analyserar månatligen den ekonomiska
rapporteringen på detaljnivå. Revisionsutskottet följer vid sina
sammanträden upp den ekonomiska redovisningen och får
rapport från revisorerna.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
på sidorna 74-77 och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevR 16 Revi-
sorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att
vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inrikt-
ning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inrikt-
ning och omfattning som en revision enligt International Standards
on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna
granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i
enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2-6 årsredovis-
ningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga
med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar
samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Stockholm den 11 mars 2024
KPMG AB
Helena Arvidsson Älgne
Auktoriserad revisor
BOLAGSSTYRNING 77
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Styrelse och revisorer
ANNA KARINEN
Sparreholm, född 1963
Ledamot sedan 2003, vice
ordförande sedan 2007
Egen verksamhet inom bland
annat kommersiell
fastighetsförvaltning,
styrelseledamot i
Handelsbankens lokalkontor i
Flen
Utbildning: Jur kand
Innehav: 1 327 492 aktier
JAN BARCHAN
Malmö, född 1946
Ledamot sedan 2004
VD i Briban Invest AB, styrelse-
ordförande i Nok9 AB samt
styrelseledamot i NetInsight
AB, Movebybike AB och Skolia
AB
Utbildning: Civilekonom
Innehav: 1 359 353 aktier
genom Briban Invest AB och
kapitalförsäkring.
JAN BARDELL
Solna, född 1957
Styrelseordförande sedan
2023, ledamot sedan 2022
Styrelseordförande i InfraNord
AB. Medlem av SOS Barnbyar.
VD för olika Vattenfallbolag,
bl a Vattenfall Data, Vattenfall
Business Services, Vattenfall
Services. VD och koncernchef
One Nordic AB, VD och
koncernchef Argynnis Group
AB samt VD Climeon AB.
Utbildning: Uppsala
Universitet, Gävle Högskola
samt IFL (Institutet för
Företagsledning)
Innehav: 2 348 aktier
ERIK STRÖMQVIST
Knivsta, född 1970. Ledamot
sedan juni 2021
Tidigare General Manager
Cyclotrons & TRACERcenter,
GE Healthcare.
Styrelseordförande i
MedTrace Pharma A/S,
samt styrelseledamot i Atley
Solutions AB och XVIVO AB
(pub)
Utbildning: Civilingenjör
Kemiteknik
Innehav: 0
AGNETA NESTENBORG
Kävlinge, född 1961
Ledamot sedan 2010
Director Project Support &
Administration, European
Spallation Source ERIC.
Styrelseledamot i
Öresundskraft AB och
styrelsesuppleant i Mindshop
AB.
Utbildning: Fil dr samt MBA
Innehav: 2 000 aktier
78 STYRELSE OCH REVISORER
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
JITKA ZAKOVA
Nyköping, född 1978
Ledamot sedan 2020
Representant för
arbetstagarna utsedd av
Sveriges Ingenjörer, verksam
inom Studsvik Nuclear AB
Utbildning: Ph.D.
Innehav: 185 aktier
PER EKBERG
Nyköping, född 1959
Ledamot sedan 2018,
suppleant
2017- 2006
Representant för
arbetstagarna utsedd av
Unionen, verksam inom
avdelningen för materialteknik
vid Studsvik Nuclear AB
Utbildning: Elkraftteknik
Innehav: 100 aktier
ROGER LUNDSTRÖM
Nyköping, född 1966
Suppleant sedan 2018,
ledamot
2017- 2005, suppleant 2005–
2003
Representant för arbetsta-
garna utsedd av Unionen,
verksam inom mikroskopi och
skadeutredningar vid Studsvik
Nuclear AB
Utbildning: Maskiningenjör
Innehav: 0 aktier
REVISOR
KPMG AB
Ansvarig revisor: Helena Arvidsson Älgne
Född 1962
Revisor i Studsvik sedan 2021
Andra uppdrag: Alligo,
Beijer Alma, ICA Gruppen,
Knowit, LKAB och Momentum
Arbetstagarrepresentanter
STYRELSE OCH REVISORER 79
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Koncernledning
CAMILLA HOFLUND
Verkställande direktör och
koncernchef samt tf Chef
Affärsområde Bränsle- och
Materialteknik
Utbildning: Bergsingenjör,
Materialteknik
Född: 1969
Anställningsår: 1994–2000, 2003
Övriga uppdrag: Styrelse-
ledamot i SIS, Swedish Institute
for Standards
Bakgrund: Konsult och affärs-
utvecklare inom Det Norske
Veritas samt andra ledande
befattningar inom koncernen
Innehav: 11 200 aktier
NIKLAS KARLSSON
Ekonomidirektör
Utbildning: Civilekonom
Född: 1968
Anställningsår: 2021
Bakgrund: Ledande
befattningar Mycronic,
Ericsson m fl
Innehav: 0 aktier
ART WHARTON
Chef affärsområde
Scandpower, tillförordnad
Utbildning: Civilingengör,
maskinteknik
Född: 1982
Anställningsår: 2017
Bakgrund: Olika chefs- och
konsulttjänster på Los Alamos
National Lab, GE, Honeywell,
Motorola och andra företag.
Innehav: 0 aktier
MIKAEL KARLSSON
Chef affärsområde
Avfallsteknik
Utbildning: Civilingenjör,
teknisk fysik
Född: 1962
Anställningsår: 1989
Bakgrund: Flera ledande
befattningar inom koncernen
Innehav: 2 101 aktier
FLORIAN BUEHLER
Chef affärsområde
Avvecklings- och
strålskyddstjänster
Utbildning: Dipl Ingenjör
Född: 1981
Anställningsår: 2019
Bakgrund: Administrativ och
teknisk chef GSE Systems Inc.
samt andra ledande
befattningar inom bl a SAIC
och Raytheon
Innehav: 0 aktier
80 KONCERNLEDNING
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FEMÅRSÖVERSIKT 81
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Resultaträkningar i sammandrag
Belopp, Mkr 2019 2020 2021 2022 2023
Försäljningsintäkter 654,0 721,9 798,3 814,8 826,0
Kostnad för sålda tjänster –496,9 –526,9 –591,3 –610,5 –616,4
Bruttoresultat 157,1 195,0 207,1 204,3 209,7
Försäljnings- och marknadsföringskostnader –51,1 –56,1 –34,4 –39,0 –52,7
Administrationskostnader –102,0 –89,2 –93,9 –89,2 –78,9
Forsknings- och utvecklingskostnader –8,8 –8,3 –9,0 –8,5 –11,9
Andel i intressebolags resultat före skatt 9,5 3,4 5,9 0,2 – 0,4
Övrigt, netto –15,1 1,2 10,2 7,5 7,7
Rörelseresultat –10,4 46,0 85,8 74,9 73,4
Finansiella poster, netto -12,4 -4,7 –8,3 –10,8 –15,0
Resultat efter finansiella poster –22,8 41,3 77,6 64,1 58,4
Inkomstskatt –5,2 –6,1 –14,4 –16,2 –9,8
ÅRETS RESULTAT –28,0 35,2 63,2 47,9 48,6
Femårsöversikt 
Balansräkningar i sammandrag
Belopp, Mkr 2019 2020 2021 2022 2023
Tillgångar
Goodwill 187,9 176,6 184,3 201,5 196,5
Övriga anläggningstillgångar 336,1 304,5 418,9 433,6 452,9
Kundfordringar 160,0 116,9 128,9 156,9 141,7
Övriga icke räntebärande omsättningstillgångar 84,0 87,3 96,1 110,3 118,3
Likvida medel och kortfristiga placeringar 40,2 75,2 108,4 120,1 97,8
Summa tillgångar 808,2 760,5 936,6 1 022,4 1 007,2
Eget kapital och skulder
Eget kapital 302,4 313,1 387,0 436,0 389,2
Innehav utan bestämmande inflytande 0,4 0,3 0,4
Långfristiga räntebärande skulder 46,5 44,5 42,5 62,3 29,5
Långfristiga icke räntebärande skulder 155,9 137,1 228,5 227,9 216,9
Kortfristiga räntebärande skulder 76,6 55,5 21,0 38,9 99,3
Kortfristiga icke räntebärande skulder 226,4 210,0 257,2 257,4 272,3
Summa eget kapital och skulder 808,2 760,5 936,6 1 022,4 1 007,2
82 FEMÅRSÖVERSIKT
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Kassaflödesanalyser i sammandrag
Avser totala verksamheten
Belopp, Mkr 2019 2020 2021 2022 2023
Rörelseresultat –10,4 46,0 85,8 74,9 73,4
Återläggning av avskrivningar 29,0 28,7 30,0 29,8 28,7
Övriga ej likviditetspåverkande poster –28,1 –4,1 –18,6 -30,1 –29,3
Kassaflöde från rörelsen –9,5 70,6 97,2 74,6 72,8
Finansiella poster, netto –9,2 –5,1 –5,3 –4,4 –7,8
Skatt –9,7 –7,6 –8,3 –9,9 –16,2
Kassaflöde före förändringar i rörelsekapital –28,4 57,9 83,6 60,3 48,8
Förändringar i rörelsekapital 14,9 25,7 33,7 60,0 33,6
Kassaflöde före investeringar –13,5 83,6 117,3 42,3 82,4
Investeringar –25,3 –18,7 –46,0 –24,7 –41,7
Kassaflöde efter investeringar –38,8 64,9 71,3 17,5 51,4
Data per aktie 2019 2020 2021 2022 2023
Antal aktier vid periodens slut 8 218 611 8 218 611 8 218 611 8 218 611 8 218 611
Genomsnittligt antal aktier 8 218 611 8 218 611 8 218 611 8 218 611 8 218 611
Resultat per aktie före och efter utspädning, SEK –3,41 4,28 7,69 5,82 5,91
Eget kapital per aktie, SEK 36,84 38,13 47,12 53,05 47,36
Finansiella nyckeltal 2019 2020 2021 2022 2023
Marginaler
Rörelsemarginal, % –1,6 6,4 10,7 9,2 8,9
Vinstmarginal, % –3,5 5,7 9,7 7,9 7,1
Räntabilitet*
Räntabilitet på operativt kapital, % –2,8 12,7 25,3 19,9 17,5
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % –0,2 11,3 19,5 15,6 14,4
Räntabilitet på eget kapital, % –9,0 11,4 18,1 11,6 11,2
Kapitalstruktur
Operativt kapital, Mkr 385,7 338,2 338,9 377,0 420,2
Sysselsatt kapital, Mkr 425,9 413,4 450,9 537,1 518,0
Eget kapital, Mkr 302,8 313,4 387,4 436,0 389,2
Räntebärande nettoskuld, Mkr 82,9 24,8 –44,9 –18,6 31,0
Nettoskuldsättningsgrad, % 27,4 7,9 –11,6 –4,3 8,0
Räntetäckningsgrad, ggr 1,1 8,4 9,9 5,3 4,6
Soliditet, % 37,5 41,2 41,4 42,6 38,6
Kassaflöde
Investeringar, Mkr 32,7 23,0 58,5 24,7 41,7
EBITDA 18,6 77,2 107,4 104,7 102,1
EBITDA/Finansnetto –1,5 –16,4 –13,1 –9,7 –6,8
Anställda
Medelantal anställda 552 516 517 520 531
Försäljningsintäkter per anställd, Mkr 1,2 1,4 1,5 1,6 1,6
 83
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Nyckeltalsdefinitioner
EBITDA
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar. En indikator som visar
verksamhetens kassagenererande förmåga.
EBITDA/Finansnetto
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar dividerat med
finansnetto. Används för att en tydligare bild när det gäller
företagets kassaflöde jämfört med rörelsemarginal.
Eget kapital
Genomsnittligt eget kapital har beräknats som ett snitt av de fyra
senaste kvartalen.
Eget kapital per aktie
Eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut. Ger
aktieägare en möjlighet att jämföra bokfört värde med
marknadsvärde.
Fritt kassaflöde
Kassaflöde från den löpande verksamheten (efter förändringar i
rörelsekapital) inklusive kassaflöde från investeringsverksamheten.
Visar bolagets kassagenereringskapacitet efter operativa
investeringar.
Försäljningsintäkter per anställd
Försäljningsintäkter dividerat med medelantal anställda. Vid
kvartalsrapporter är försäljningsintäkterna estimerade
helårsbasis. Måttet visar hur mycket varje anställd har omsatt och är
en personell motsvarighet till tillgångars omsättningshastighet.
Investeringar
Summan av förvärv av rörelse/dotterbolag samt förvärv av
immateriella och materiella anläggningstillgångar.
Medelantal anställda
Genomsnitt av antalet anställda vid varje månads utgång. Används
för att beräkna andra nyckeltal per anställd.
Nettoskuld
Total lång- och kortfristig upplåning med avdrag för likvida medel.
Används för att visa företagets förmåga att betala samtliga skulder
om de förfaller till betalning.
Nettoskuldsättningsgrad
Räntebärande nettoskuld dividerad med eget kapital inklusive
innehav utan bestämmande inflytande. Ett mått på finansiell risk.
Operativt kapital
Balansomslutningen minskad med icke räntebärande skulder,
kortfristiga placeringar samt kassa och bank. Genomsnittligt
operativt kapital har beräknats som ingående plus utgående
operativt kapital dividerat med två. Visar hur mycket kapital som
Studsvik kräver för att bedriva sin kärnverksamhet.
P/E-tal
Aktiekursen dividerad med resultat per aktie. Nyckeltalet visar
priset på Studsviks aktie i relation till Studsviks vinst per aktie.
Resultat per aktie
Årets resultat dividerat med genomsnittligt antal aktier.
Genomsnittligt antal aktier har beräknats som ett vägt genomsnitt
av antalet aktier utestående under året. Används för att mäta
företagets resultat per aktie.
Räntabilitet på eget kapital
Periodens resultat för de fyra senaste kvartalen i procent av
genomsnittligt eget kapital. Det visar Studsviks förmåga att
generera avkastning på ägarnas investerade kapital.
Räntabilitet på operativt kapital
Rörelseresultat i procent av genomsnittligt operativt kapital.
Räntabilitet på operativt kapital används för att reda på
lönsamheten oberoende av de finansiella tillgångarna och
oberoende av finansieringen.
Räntabilitet på sysselsatt kapital
Periodens resultat, efter finansiella poster med återläggning av
finansiella kostnader samt verkligt värde- och valutakursförluster,
för de fyra senaste kvartalen i procent av genomsnittligt sysselsatt
kapital. Det mäter hur effektivt Studsvik genererar vinst från det
kapital som binds i verksamheten.
Räntebärande nettoskuld
Summan av kortfristiga och långfristiga räntebärande skulder
minskad med kortfristiga placeringar samt kassa och bank. Ett mått
på bolagets finansiella ställning.
Räntetäckningsgrad
Resultat efter finansiella intäkter dividerat med finansiella
kostnader. Ett mått på bolagets finansiella ställning och beskriver
Studsviks förmåga att betala sina räntekostnader.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat i procent av försäljningen. Ett mått på det operativa
resultatet.
Självfinansieringsgrad
Kassaflöde före investeringar dividerat med investeringar. Måttet
visar hur står andel av kapitalbehovet Studsvik kan finansiera internt.
Soliditet
Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande inflytande i
procent av balansomslutningen. Nyckeltalet visar på Studsviks
långsiktiga betalningsförmåga och hur stor del av tillgångarna som
är finansierade med eget kapital.
Sysselsatt kapital
Balansomslutningen minskad med icke räntebärande skulder.
Genomsnittligt sysselsatt kapital har beräknats som ett snitt av de
fyra senaste kvartalen. Visar värdet på de tillgångar som är knutna till
verksamheten som bidrar till att generera intäkter och vinst.
Vinstmarginal
Resultat före skatt i procent av försäljningsintäkterna. Ett mått
lönsamhet.
Vissa nyckeltal som företagsledningen och analytiker använder för att bedöma koncernens
utveckling är inte upprättade enligt IFRS (International Financial Reporting Standards). inte
alla företag beräknar finansiella mått samma sätt, är de inte alltid jämförbara med mått som
används av andra företag och ska därför inte ses som en ersättning för de mått som definieras
enligt IFRS. Företagsledningen anser att dessa nyckeltal underlättar för investerare att
analysera koncernens utveckling.
84