549300MLJ046XFQNVH422021-01-012021-12-31549300MLJ046XFQNVH422020-01-01ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300MLJ046XFQNVH422020-01-01549300MLJ046XFQNVH422020-01-012020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MLJ046XFQNVH422020-01-012020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300MLJ046XFQNVH422020-01-012020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300MLJ046XFQNVH422020-01-012020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MLJ046XFQNVH422020-01-012020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300MLJ046XFQNVH422020-01-012020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300MLJ046XFQNVH422020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MLJ046XFQNVH422020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300MLJ046XFQNVH422020-01-012020-12-31549300MLJ046XFQNVH422020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300MLJ046XFQNVH422020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MLJ046XFQNVH422020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300MLJ046XFQNVH422020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300MLJ046XFQNVH422021-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MLJ046XFQNVH422021-01-01ifrs-full:SharePremiumMember549300MLJ046XFQNVH422021-01-01ifrs-full:OtherReservesMember549300MLJ046XFQNVH422021-01-01ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MLJ046XFQNVH422021-01-01ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300MLJ046XFQNVH422021-01-01ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300MLJ046XFQNVH422021-12-31549300MLJ046XFQNVH422021-01-01549300MLJ046XFQNVH422021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MLJ046XFQNVH422021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300MLJ046XFQNVH422021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300MLJ046XFQNVH422021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MLJ046XFQNVH422021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300MLJ046XFQNVH422021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300MLJ046XFQNVH422021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MLJ046XFQNVH422021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300MLJ046XFQNVH422021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300MLJ046XFQNVH422020-12-31549300MLJ046XFQNVH422021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MLJ046XFQNVH422021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300MLJ046XFQNVH422021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300MLJ046XFQNVH422019-12-31549300MLJ046XFQNVH422020-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember549300MLJ046XFQNVH422020-01-01ifrs-full:SharePremiumMember549300MLJ046XFQNVH422020-01-01ifrs-full:OtherReservesMember549300MLJ046XFQNVH422020-01-01ifrs-full:RetainedEarningsMember549300MLJ046XFQNVH422020-01-01ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares
Studsvik AB (publ)
611 82 Nyköping
Telefon 0155-22 10 00
www.studsvik.se
ÅRSREDOVISNING 2021
Studsvik Årsredovisning 2021
ÅRSSTÄMMA DEN 26 APRIL 2022
Årsstämma hålls i Stockholm på World Trade Center, Klarabergsviadukten 70/Kungsbron 1 i Stockholm., tisdagen den 26 april
2022 kl 16:00.
Anmälan
Aktieägare som önskar delta ska dels vara införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken senast torsdagen den
14 april 2022, dels anmäla sig senast torsdagen den 14 april.
via Studsviks hemsida, www.studsvik.se,
per telefon 0155-22 16 42,
per post till Studsvik AB, 611 82 Nyköping,
per e-post studsvik@studsvik.com, eller
per fax 0155-26 30 70
Vid anmälan bör aktieägare uppge
namn
personnummer / organisationsnummer
adress och telefonnummer
antal aktier
Aktieägare som har förvaltarregistrerade aktier ska, för att ha rösträtt på årsstämman, av den bank eller fondhandlare som
förvaltar aktierna begära tillfällig ägarregistrering ett par bank dagar före torsdagen den 14 april 2022.
KALENDER FÖR EKONOMISK INFORMATION 2022
Delårsrapport januari-mars 2022 26 april 2022
Delårsrapport januari-juni 2022 21 juli 2022
Delårsrapport januari-september 2022 20 oktober 2022
Delårsrapport januari-december 2022 Februari 2023
Årsredovisning 2022 April 2023
Rapporterna finns tillgängliga på www.studsvik.se vid publiceringstillfället.
AKTIEÄGARINFORMATION
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021 Org nr 556501-0997
© Studsvik AB (publ)
Worldwide
SVERIGE
Studsvik AB
611 82 Nyköping
Besöksadress: Studsvik
Tfn: 0155 22 10 00
Fax: 0155 26 30 70
Studsvik Nuclear AB
611 82 Nyköping
Besöksadress: Studsvik
Tfn: 0155 22 10 00
Fax: 0155 26 30 70
Studsvik Waste Management
Technology AB
611 82 Nyköping
Tfn: 0155 22 10 00
Fax: 0155 26 30 70
Studsvik Scandpower AB
Badhusgatan 12
722 15 Västerås
Tfn: 021 41 57 83
JAPAN
Studsvik Japan, Ltd
Rinku Gate Tower
Building 1409,
1 Rinku Oraikita,
Izumisano-city,
Osaka, 598-0048 Japan
Tfn / Fax: +81 (0)72 493 7418
KINA
Studsvik Engineering
Technology Ltd
Level 26, Fortune Financial
Center, No. 5, Central East
3rd Ring Rd., Chaoyang
District, Beijing, China
Tfn +86 10 5775 0535
SCHWEIZ
Studsvik Suisse AG
Schlösslistrasse 12,
CH-5408 Ennetbaden,
Schweiz
Tfn: + 41 79 501 42 08
STORBRITANNIEN
Studsvik Ltd
Richard House,
Winckley Square,
Preston,
PR1 3HP United Kingdom
Tfn: +44 (0) 7884 436944
TYSKLAND
Studsvik Scandpower GmbH
Rathausallee 28
DE-22846 Norderstedt
Tyskland
Tfn: +49 40 3098 088 10
Fax: +49 40 3098 088 88
Studsvik GmbH & Co. KG
Walter-Krause-Str. 11
DE-68163 Mannheim
Tyskland
Tfn: + 49 (0) 621 950 403 01
Fax: + 49 (0) 621 950 403 02
USA
Studsvik Scandpower, Inc.
101 North Third Street, Suite
202
Wilmington, NC 28401 USA
Tfn: +1 910 777 2553
Fax: + 1 910 769 3249
Studsvik, Inc.
5605 Glenridge Dr
Suite 670
Atlanta, GA 30342
USA
Tfn: +1 404 497 4900
Fax: +1 404 497 4901
INNEHÅLL
Kort om Studsvik 2
Strategier och marknad 4
Tjänster 5
Årsöverblick 6
Händelser under året 7
VD-ordet 9
Förvaltningsberättelse 10
– Avvecklings- och strålskyddstjänster 12
– Bränsle- och materialteknik 14
– Scandpower 16
– Avfallsteknik 18
Hållbarhetsrapport och riskhantering 22
Rapportering enligt EU-taxonomin 32
Förslag till vinstdisposition 34
Aktien 34
Finansiella rapporter 36
– Koncernen 36
– Moderbolaget 40
Noter till koncernredovisningen 44
Noter till moderbolagets redovisning 65
Revisionsberättelse 69
Bolagsstyrning 74
– Styrelse och revisorer 78
– Koncernledning 80
Femårsöversikt 81
Nyckeltalsdefinitioner 83
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
2 KORT OM STUDSVIK
Studsvik står för säkra
och effektiva lösningar
Vi erbjuder specialiserade
tjänster inom material-
tester, programvaror
och metoder för avfalls-
hantering till företag
inom främst kärnteknik,
men vi anlitas även som
experter inom andra
radiologiska områden.
UTVECKLAR NUKLEÄR HÅLLBARHET
Studsvik är en unik, oberoende partner
som utvecklar säkerheten och effektiviteten
för den globala nukleära industrin.
Genom vår expertis stödjer vi en hållbar framtid.
FÖRSÄLJNING
798,3
MILJONER KRONOR
RÖRELSERESULTAT
85,8
MILJONER KRONOR
RÖRELSEMARGINAL
10,7
PROCENT
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
KORT OM STUDSVIK 3
FRITT KASSAFLÖDE
71,3
MILJONER KRONOR
Kärnkraft är ett kraftslag
som minskar växthusgaserna.
Vi bidrar med vår 70-åriga
erfarenhet till ännu
säkrare lösningar och
högre effektivitet inom
kärnkraftsindustrin och till
produktionen av medicinska
isotoper till sjukvården.
SOLIDITET
41,4
PROCENT
ANTAL MEDARBETARE
517
FÖRDELAT PÅ SJU LÄNDER
EUROPA 79%
ASIEN 8%NORDAMERIKA
12%
Mycket är på gång i den nukleära världen idag. Nya kärnkraftverk
byggs och nya tekniker utvecklas, som t ex Små Modulära
Reaktorer. Kärnkraft kommer att spela en viktig roll i världens
energiförsörjning under en lång tid framöver. Sverige har tagit
beslut angående slutförvaret, ett område där Sverige ligger före
många andra länder, vilket lyfter fram frågan om säker och
effektiv avfallshantering. Studsvik är en internationell aktör på
denna föränderliga marknad, vilken skapar möjligheter för
expansion och tillväxt.
STÖRSTA KUNDGRUPPERNA
Kärnkraftsproducenter
Bränsletillverkare
Forskningscenter och andra nukleära anläggningar
Myndigheter
TOP 10 - 2021
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
4 KORT OM STUDSVIK
MARKNAD
Studsviks tillväxt bygger på att vara innovativ, pålitlig och leverera kvalitet i alla tjänster vi tillhandahåller. Genom att bidra till säkra och
effektiva lösningar inom kärnteknik kan Studsvik även arbeta för en mer hållbar och säker kärnkraftsindustri.
Studsviks nyckelinitiativ: att stödja/vara del av Affärsområde
Bränsletester och kvalificering - expanderande marknad
Nytt tolerant bränsle (ATF) and små modulära reaktorer (SMR)
Effektiva och säkra tjänster inom avveckling
Effektiva och säkra avfallslösningar inför slutförvar
Kompetenscenter genom internationella projekt och nätverk
Effektiv och säker bränsledesign och bränsleövervakning
Program för förlängning av drift
Bränsle- och materialteknik
Scandpower
Avfallsteknik
Avvecklings- och strålskyddstjänster
1. Tyskland
2. Sverige
3. Nordamerika
4. Asien
5. Storbritannien
6. Ryssland
7. Schweiz
8. Frankrike
9. Norge
10. Belgien
STRATEGIER
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
KORT OM STUDSVIK 5
STUDSVIKS TJÄNSTER STÖDJER SÄKRA OCH EFFEKTIVA LÖSNINGAR
Affärsområde Bränsle- och
materialteknik
Scandpower Avfallsteknik Avvecklings- och
strålskyddstjänster
Del av driftcykel
Nybyggnad Kvalificering, testning
och analyser
Bränsle- och härddesign
samt verifiering
Avfallsplaner Ej tillämpligt
Reaktordrift Kvalificering, testning
och analyser
Härdoptimering och
övervakning
Volymreducering Tjänster inom strålskydd, dekonta-
minering samt ingenjörstänster
Avveckling Hantering av använt
bränsle
Planering, analys och optim-
ering av använt bränsle
Rådgivande roll
för avfall
Tjänster inom avveckling och
avfallshantering
Slutförvar F&U inför slutförvaring Karakterisering av
använt bränsle
Stabilisering av
avfall
Avfallsdokumentation
TJÄNSTER
S
L
U
T
F
Ö
R
V
A
R
A
V
V
E
C
K
L
I
N
G
O
C
H
R
I
V
N
I
N
G
R
E
A
K
T
O
R
D
R
I
F
T
N
Y
B
Y
G
G
N
A
D
A
V
V
E
C
K
L
I
N
G
S
-
O
C
H
S
T
R
Å
L
S
K
Y
D
D
S
T
J
Ä
N
S
T
E
R
A
V
F
A
L
L
S
T
E
K
N
I
K
S
C
A
N
D
P
O
W
E
R
B
R
Ä
N
S
L
E
-
O
C
H
M
A
T
E
R
I
A
L
T
E
K
N
I
K
Studsvik erbjuder en rad avancerade tekniska tjänster till den
globala kärnkraftsindustrin. Studsviks fokusområden är bränsle-
och materialteknik, programvara för härdövervakning och
bränsleoptimering, avveckling och strålskyddstjänster samt
tekniska lösningar för hantering, konditionering och volym-
reduktion av radioaktivt avfall. Företaget har över 70 års
erfarenhet av kärnteknik och tjänster i radiologisk miljö.
Studsvik har 517 anställda i 7 länder och är en global aktör.
Studsviks styrkor som en kommersiell och innovativ
tjänsteleverantör:
Leverantörsoberoende
Kärntekniska anläggningar
Mångsidig affärsmodell
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
6 KORT OM STUDSVIK
Studsviks två största affärsområden, Bränsle- och materialteknik
samt Avvecklings- och strålskyddstjänster, har haft en god och stabil
utveckling. Såväl försäljning som resultat har förbättrats totalt för
koncernen. Vi ser ett fortsatt stort intresse för våra tjänster och
har investerat i kapacitetshöjande åtgärder.
2021 2020
Försäljningsintäkter, Mkr 798,3 721,9
Rörelseresultat, Mkr 85,8 46,0
Resultat efter finansnetto, Mkr 77,6 41,3
Resultat per aktie, SEK 7,69 4,28
Rörelsemarginal, % 10,7 6,4
Fritt kassaflöde, Mkr 71,3 64,9
Nettoskuldsättningsgrad, % –11,6 7,9
Soliditet 41,4 41,2
Eget kapital per aktie, SEK 47,12 38,13
Antal anställda, medelantal 517 516
ÅRSÖVERBLICK 2021
Nyckeltal
8%
Andel av försäljningen
35%
13%
41%
0
50
100
150
200
250
300
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
162,8
201,2
181,8
252,5
152,9
167,8
187,7
213,5
0
10
20
30
40
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
8,0
17,3
21,9
38,5
3,5
9,6
23,1
9,8
2020
2020
2021
-40
-30
-20
-10
0
10
20
30
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
X
X
X
X
X
X
X
X
2019 2020
2021
Nyckeltal
8%
Andel av försäljningen
35%
13%
41%
0
50
100
150
200
250
300
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
162,8
201,2
181,8
252,5
152,9
167,8
187,7
213,5
0
10
20
30
40
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
8,0
17,3
21,9
38,5
3,5
9,6
23,1
9,8
2020
2020
2021
-40
-30
-20
-10
0
10
20
30
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
X
X
X
X
X
X
X
X
2019 2020
2021
Nyckeltal
8%
Andel av försäljningen
35%
13%
41%
0
50
100
150
200
250
300
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
162,8
201,2
181,8
252,5
152,9
167,8
187,7
213,5
0
10
20
30
40
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
8,0
17,3
21,9
38,5
3,5
9,6
23,1
9,8
2020
2020
2021
-40
-30
-20
-10
0
10
20
30
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
X
X
X
X
X
X
X
X
2019 2020
2021
Rörelseresultat i Mkr
Försäljning i Mkr
NyckeltalFörsäljning per
verksamhetsområde
Avvecklings- och
strålskyddstjänster
Bränsle- och
material teknik
Scandpower
Avfallsteknik
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
KORT OM STUDSVIK 7
NÅGRA HÄNDELSER UNDER 2021
STRATEGISKT AVTAL I TYSKLAND
I juni tecknades ett strategiskt avtal inom avveckling. Ordervärdet
är 135 Mkr. Arbetet kommer att pågå under en treårsperiod.
OMFÖRHANDLAT AVTAL
I mitten av december omförhandlades ett licensavtal, vilket gav en
resultateffekt på ca 20 Mkr och en kassaflödeseffekt på ca 30 Mkr.
UNIKA TRANSPORTER
Transporter av radioaktivt material från både Kina och Sydkorea
till Studsvik har genomförts under året. Dessa transporter var de
första i sitt slag från de aktuella länderna och visar Studsviks
kompetens inom området radioaktiva transporter.
FÖRÄNDRINGAR I KONCERNLEDNINGEN
Rob Whittle utsågs till ny affärsområdeschef för Scandpower och
Niklas Karlsson utsågs till ny CFO.
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
8 KORT OM STUDSVIK
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
KORT OM STUDSVIK 9
Under året har vi sett fortsatt positiva effekter av våra åtgärds- och tillväxtprogram. Vi
möter ett stort intresse för våra tjänster globalt och Studsviks position som en oberoende,
innovativ leverantör av tjänster till kärnkraftsindustrin har stärkts ytterligare. De två största
affärsområdena, Bränsle- och materialteknik samt Avvecklings- och strålskyddstjänster,
har haft en god och stabil utveckling. Totalt har försäljningen ökat med 11 % och
rörelseresultatet förbättrats från 46,0 till 85,8 Mkr.
Kärnkraft har en viktig roll att spela i en miljömässigt hållbar framtid. I flera länder
pågår investeringar i kärnkraft och i nya tekniker, såsom små modulära reaktorer, mer
toleranta bränslen och nya, avancerade reaktorkonstruktioner. Det pågår även
internationella utvecklingsinsatser för att på ett säkert och resurseffektivt sätt kunna öka
livslängden för reaktorer i drift. Studsvik har en lång erfarenhet av att bidra med
innovativa lösningar. Genom att kombinera vår erfarenhet med nya tekniker löser vi
avancerade kundfrågeställningar.
Vi kan också konstatera att kärnkraft blivit en viktig del i diskussionerna om hur vi ska
kunna uppnå klimatmålen och klara den framtida energiförsörjningen. Studsvik vill och
kan stödja en hållbar utveckling inom kärnkraftsindustrin. Vi har t ex flera tekniska
lösningar för hantering av radioaktivt avfall inför slutförvar, ett område som vi bedömer
får ökat fokus framöver.
Jag ser positivt fram emot 2022 där Studsvik fortsatt kan leverera på en stark
orderstock men även ska kunna utnyttja nya möjligheter på en föränderlig, internationell
kärnkraftsmarknad. Under året som gått har vi förstärkt vår organisation inom strategiska
områden och investerat i ökad effektivitet. Vi fortsätter att satsa globalt inom
kärnkraftscykelns samtliga delar, såväl genom utveckling av nya tjänster som genom
expansion till nya marknader.
Vi startar det nya året med en ny vision, ”Utvecklar nukleär hållbarhet”. Studsvik är en
unik och oberoende partner som levererar innovativa, kundanpassade tjänster. Vi stödjer
kärnkraften i hela dess livscykel med säkra och effektiva lösningar från nybyggnation till
drift, avveckling och slutförvar.
CAMILLA HOFLUND
VD OCH KONCERNCHEF
ETT STARKT ÅR
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
10 FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
KONCERNENS VERKSAMHET
Studsvik levererar tjänster till den internationella kärnkrafts-
industrin och till tillverkare av medicinska isotoper. Kunderna
utgörs främst av kärnkraftverk och leve ran törer till kärnkrafts-
industrin. Verksamheten bedrivs vid egna anläggningar i Sverige
och i kundernas anläggningar. Tjänsterna sträcker sig över kärn-
kraftverkets hela livscykel som innefattar bl a avfallshantering,
ingenjörstjänster, bränsleoptimering samt materialfrågor rörande
bränsle och konstruktionsmaterial.
Bolagets aktie är noterad på Nasdaq Stockholm.
MARKNAD
Efterfrågan i Europa drivs av fokus på att förbättra effektiviteten
genom att minska driftskostnaderna för befintliga anläggningar.
Kunder i Sverige och Tyskland är även fokuserade på planering och
initiala åtgärder inför avveckling av sina kärnkraftverk. Den ameri-
kanska marknaden är inriktad på att förbättra effektiviteten i den
befintliga flottan.
I Asien är marknadsutvecklingen fortsatt positiv, främst drivet av
stora investeringar i Kina och Sydkorea. Den globala efterfrågan på
el förväntas öka kraftfullt under de kommande 25 åren, främst i
länder utanför OECD där efterfrågan från Asien, och främst Kina,
utgör en betydande del.
Kärnkraft erkänns som ett alternativ för att uppnå "nolltol-
erans" genom att ersätta kolkraft samt icke önskvärda anlägg-
ningar för fossila bränslen. Denna trend bedöms leda till att
livslängden för befintliga kärnkraftverk och nya reaktorbyggnader
över hela världen förlängs.
Sammantaget innebär detta att efterfrågan för tjänster till
exempel inom bränslecykeloptimering i befintliga och nybyggda
anläggningar, hantering av använt kärnbränsle och avfallshan-
tering förväntas öka.
STUDSVIKS MARKNADSPOSITION
Studsvik erbjuder specialiserade tjänster till den globala kärnkrafts -
industrin inom nybyggnation, reaktordrift, avveckling och slutförvar.
STUDSVIKS VERKSAMHETSOMRÅDEN
Avvecklings- och strålskyddstjänster
Avvecklings- och strålskyddstjänster är verksamt inom strålskydd,
avveckling, demontering och dekontaminering. Kunderna är
kärnkraftverk, forsknings centra och andra kärntekniska anlägg-
ningar främst i Tyskland men även Schweiz, Belgien och Neder-
länderna. Tjänsterna omfattar praktiska lösningar vid arbeten med
strålning och strålskyddsutbildning anpassad till kundens behov.
Bränsle- och materialteknik
Bränsle- och materialteknik erbjuder lösningar genom att
kombinera expertis, unika anläggningar och externa nätverk.
Våra kunder kommer till oss för våra skräddarsydda lös ningar
som har stor flexibilitet och därmed möter deras behov.
Scandpower
Scandpower erbjuder programvaror och ingenjörstjänster för att
stödja kraftverk, bränsletillverkare, myndigheter samt forskare
inom nästa generations reaktorer och forsk ningsinstitut.
Avfallsteknik
Avfallstekniks erbjudande fokuserar på avancerade ingenjörs-
tjänster, tekniker och tjänster som optimerar våra kunders radio-
logiska program och hantering av avfall.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Styrelsen och verkställande direktören i Studsvik AB (publ), orgnr 556501-0997, avger härmed års redo-
visning och koncernredovisning för räkenskapsåret 2021. Denna rapport omfattar även redovisning av
Studsvik ABs , org nr 556501-0997, rapportering av hållbarhet enligt Årsredovisnings lagen 6 kap §§10–14.
Rapporteringen omfattar företaget samt underliggande dotterbolag i samma koncern.
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 11
FÖRSÄLJNING OCH RESULTAT
Försäljningen i lokala valutor ökade med 13 procent till 798,3
(721,9) Mkr. Rörelseresultatet uppgick till 85,8 (46,0) Mkr. I resul-
tatet ingår en markförsäljning med en resultateffekt uppgående
till 11,5 Mkr.
Försäljningen för Avvecklings- och strålskyddstjänster ökade
med 16 procent i lokala valutor till 329,5 (293,2) Mkr och rörelse-
resultatet förbättrades till 26,2 (17,4) Mkr.
Bränsle- och materialteknik ökade sin försäljning med 25
procent i lokala valutor till 280,8 (224,3) Mkr och rörelseresultatet
förbättrades till 46,3 (34,0) Mkr.
Försäljningen för Scandpower minskade med 14 procent i
lokala valutor till 103,4 (125,6) Mkr och rörelseresultatet försäm-
rades till 4,1 (17,2) Mkr.
Avfallsteknik har i stort sett oförändrad försäljning i lokala
valutor 64,3 (65,3) Mkr men rörelseresultatet förbättrades till
17,7 (–1,5) Mkr till följd av en större licensförsäljning.
På sidorna 12–19 finns affärsområdenas verksamheter och
resultat beskrivna mer utförligt.
LÖNSAMHET
Koncernens rörelsemarginal uppgick till 10,7 (6,4) procent.
Räntabiliteten på sysselsatt kapital uppgick till 19,5 (11,3) procent.
KASSAFLÖDE
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 117,3
(83,6) Mkr och det fria kassaflödet uppgick till 71,3 (64,9) Mkr.
FINANSIERING
Studsvik har en finansiering hos Danske Bank på totalt 145 Mkr,
varav 45 Mkr är ett företagslån och resterande 100 Mkr en check-
räkningskredit. Mer information om koncernens upplåning åter-
finns i not 2.1 och i not 29.
FINANSIELLA MÅL
Styrelsen fasställde under året nya finansiella mål:
Genomsnittligt årlig organisk tillväxt på 6 procent
Rörelsemarginal om 12 procent
Soliditet på minst 40 procent
Under året ökade omsättningen i lokala valutor med 13 procent.
Rörelsemarginalen uppgick till 10,7 (6,4) procent och soliditeten
ökade till 41,4 (41,2) procent.
INVESTERINGAR
Koncernens investeringar uppgick till 58,5 (23,0) Mkr.
Investe ringarna är i huvudsak relaterade till affärsområde Bränsle-
och materialteknik.
FORSKNING OCH UTVECKLING
Utvecklingsprojekt initieras och genomförs både i samarbete
med kunder som konsultuppdrag och inom ramen för vår egen
produktutveckling. Kostnader för forskning kostnadsförs
löpande. Identifierbara utgifter för utveckling av nya processer
och produkter aktiveras i den mån dessa bedöms komma att ge
ekonomiska fördelar.
Under 2021 uppgick de totala kostnaderna för egenfinan-
sierad forskning och utveckling till 9,0 (8,3) Mkr. De största resur-
serna allokerades till Studsviks programvaror för härd optimering
och reaktordrift. Inom programvaruutvecklingen är kostnaderna
en kombination av vidareutveckling av befintliga programvaror
och nyutveckling.
EFFEKTER AV CORONAPANDEMIN
Verksamheten har under 2021 inte påverkats nämnbart av Corona-
pandemin.
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
12 FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Försäljningen ökade i lokala valutor med 16 procent till 329,5
(293,2) Mkr och rörelseresultatet förbättrades till 26,2 (17,4) Mkr.
Rörelsemarginalen ökade till 8,0 (5,9) procent.
Under 2021 fortsatte efterfrågan att öka inom alla områden.
Affärsområdet intensifierade sitt rekryteringsarbete, särskilt inom
strålskydd, avveckling och ingenjörs tjänster. Dessutom kommer
särskilt riktade utbildnings insatser att utökas ytterligare för att
behålla och utveckla en kompetent personalstyrka.
Två stora långsiktiga avtal ingicks, ett inom dekontaminerings-
området och ett inom avveckling, vilket säkerställer ett gott
kapacitets utnyttjande för de kommande åren. Dessa kontrakt
säkrar både den pågående verksamheten och lägger grunden för
ytterligare affärer.
Under 2021 utförde Studsvik mycket arbete i samband med
en kärnkraftsrevision i Schweiz vilket bidrog till en god
omsättning och ett bra resultat.
Avvecklings- och strålskyddstjänster (tidigare Tyskland) erbjuder
tjänster inom strålskydds-, avvecklings- rivnings-, sanerings- och
ingenjörstjänster. Våra kunder är kärnkraftverk, forskningscenter
och andra kärntekniska anläggningar i Tyskland, Schweiz, Belgien
och Nederländerna. Studsviks avvecklingstjänster omfattar hela
processen från förstudier, planering och projektledning till prak-
tiskt arbete med radiologisk bedömning, rivning, friklassning av
radioaktivt material och avfallsdokumentation.
Belopp i Mkr 2021 2020
Försäljning 329,5 293,2
Rörelseresultat 26,2 17,4
Rörelsemarginal, % 8,0 5,9
Investeringar 3,7 1,8
Medelantal anställda 326 329
0
20
40
60
80
100
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
Nyckeltal
68,8
96,0
90,3
74,4
59,5
69,8
87,5
76,4
-4
0
4
8
12
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
6,4
11,7
11,3
-3,2
1,3
0,5
8,3
7,3
2020
2020
2021
2021
41%
Andel av försäljningen
0
20
40
60
80
100
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
Nyckeltal
68,8
96,0
90,3
74,4
59,5
69,8
87,5
76,4
-4
0
4
8
12
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
6,4
11,7
11,3
-3,2
1,3
0,5
8,3
7,3
2020
2020
2021
2021
41%
Andel av försäljningen
0
20
40
60
80
100
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
Nyckeltal
68,8
96,0
90,3
74,4
59,5
69,8
87,5
76,4
-4
0
4
8
12
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
6,4
11,7
11,3
-3,2
1,3
0,5
8,3
7,3
2020
2020
2021
2021
41%
Andel av försäljningen
Rörelseresultat i MkrFörsäljning i Mkr
NyckeltalAndel av koncernens
försäljning
ÖKAD FÖRSÄLJNING
AVVECKLINGS- OCH STRÅLSKYDDSTJÄNSTER
" Studsviks mångåriga erfarenhet
minskar riskerna och sparar i många
fall betydande kostnader för kunden"
FLORIAN BUEHLER
AFFÄRSOMRÅDESCHEF
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 13
Affärsområdet bidrar till en framgångsrik avställnings- och avvecklingsfas genom att kombinera våra
spetskompetensområden och därmed erbjuda projektmodeller som är individuellt anpassade för kunden.
För att stödja projekten på bästa sätta arbetar strålskydd, avveckling, friklassning och ingenjörstjänster
hand i hand. Den befintliga bristen på branschkompetens på arbetsmarknaden hanteras genom att vi
lägger stor vikt på utbildning av anställda och överföring av kunskap och erfarenhet inom organisationen.
SAMMANSLAGNING AV EXPERTIS FÖR SÄKER,
EFFEKTIV OCH HÅLLBAR AVVECKLING
Vad är värdet för kunden?
Genom att kombinera alla delar av vår expertis inom avvecklings-
och strålskyddstjänster erbjuder vi kompetens och tillförlitlighet.
Studsviks mångåriga erfarenhet minskar riskerna och sparar i
många fall betydande kostnader för kunden.
Vilka är tillämpliga marknader eller kundgrupper?
Förutom Tyskland, som är vår huvudmarknad, ser vi en framtida
tillväxtmarknad inom avvecklingsområdet i grannländerna. Våra
kunder är kärnkraftverk, forskningsinstitut och privata företag. I
Tyskland kommer avvecklingsverksamheten enligt nuvarande
planer att pågå åtminstone fram till mitten av 2030-talet. Redan
idag sker 1/4 av hela verksamheten i andra länder, de flesta i
Schweiz men även i Belgien och Holland.
Tidslinjen nedan visar exempel på avvecklingsprojekt, som
genomförts eller pågår.
I vilken fas av kärnkraftens livscykel är detta relevant?
Traditionellt erbjuder vi tjänster i den operativa fasen med
återkommande inspektioner och teknisk övervakning, särskilt vid
revisioner (årlig avställning). Avvecklingsområdet har nu blivit vår
kärnverksamhet, men vi erbjuder även tjänster inför mellan-
lagring och inom avfallshantering.
VKTA
Rossendorf
AB 1999
Kärnkraftverk
Würgassen
2003–2014
Kärnkraftverk-
Mülheim-Kärlich
2006–2013
Belgonucléaire
Dessel (B)
2009–2014
Uran-
anriknings-
anläggning
URENCO
2014–2016
Kärnkraftverk
Obrigheim
Sedan 2016
Kärnkraftverk
Grafenrheinfeld
Sedan 2018
Kärnkraftverk
Brunsbüttel
Sedan 2019
1991–2003
Forsknings-
centrum
Jülich
2000–2008
Brennele-
mentewerk
Siemens
Hanau
2005–2014
Kärnkraftverk
Stade
2006–2008
Institut für
Transurane
Karlsruhe
2008–2010
Kärnkraftverk
Obrigheim
2011
Kärnkraftverk
Krsko (SLO)
2015–2016
Kärnteknik-
anläggning
KNK
Sedan 2016
Kärnkraftverk
Mülheim-
Kärlich
2016–2017
SVAFO
Sverige
Sedan 2019
Kärnkraftverk
Isar 1
KIT Campus
Nord
WAK und MZFR
Sedan 1990
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
14 FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Affärsområdet erbjuder tjänster inom bränsle- och materialteknik
för kärnkraftverk, reaktor- och bränsletillverkare, myndigheter
och aktörer som använder radioaktiva ämnen. I erbjudandet finns
kärnbränslekvalificering, analys av material, forskning kring
slutförvar, paketering av medicinska isotoper och avancerade
konsulttjänster. Test- och analysverksamheten bedrivs på
Studsviks anläggning i Sverige, ibland i samarbete med andra
internationella partners. Verksamheten bidrar till förbättrad
driftsekonomi och höjd säkerhet inom kärnkraftsindustrin.
Försäljningen ökade till 280,8 (224,3) Mkr och rörelseresultatet
till 46,3 (34,0) Mkr. Försäljningen ökade med 25 procent i lokala
valutor. Rörelsemarginalen ökade till 16,5 (15,2) procent.
Den ökade försäljningen och det förbättrade resultatet beror på
att de större utomeuropeiska order som erhållits de senaste åren
nu är i leveransfas. Bland annat genomfördes under andra halvåret
den första transporten av bestrålat kärnbränsle från Sydkorea och
två transporter av bestrålad kapsling från Kina. Materialet har
levererats till Studsviks hot cell-anläggning för undersökning.
Det har också varit god framdrift i de båda stora OECD-NEA
projekten SCIP IV och SMILE vilka samlar större delen av den inter-
nationella kärnkraftsindustrin kring bränsle- och materialfrågor.
Vad gäller den nya produkten med tillverkning av slutna
strålkällor för medicinskt bruk till Elekta har två leveranser genom-
förts under 2021. En större leverans av bestrålad kobolt inkom i
slutet av 2021 vilket lägger grunden för en ökad produktion av
slutna strålkällor under 2022.
Belopp i Mkr 2021 2020
Försäljning 280,8 224,3
Rörelseresultat 46,3 34,0
Rörelsemarginal, % 16,5 15,2
Investeringar 66,2 15,4
Medeltal anställda 123 111
0
20
40
60
80
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
55,3
73,2
56,5
95,8
47,1
61,2
44,7
71,3
2020
2021
0
20
40
60
80
100
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
Nyckeltal
55,3
73,2
56,5
95,8
0
5
10
15
20
25
30
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
2,6
13,3
3,8
26,6
47,1
61,2
44,7
71,3
3,2
12,3
2,9
15,6
2020
2020
2021
2021
Andel av försäljningen
35%
0
20
40
60
80
100
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
Nyckeltal
55,3
73,2
56,5
95,8
0
5
10
15
20
25
30
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
2,6
13,3
3,8
26,6
47,1
61,2
44,7
71,3
3,2
12,3
2,9
15,6
2020
2020
2021
2021
Andel av försäljningen
35%
Rörelseresultat i MkrFörsäljning i Mkr
NyckeltalAndel av koncernens
försäljning
GOD EFTERFRÅGAN
BRÄNSLE- OCH MATERIALTEKNIK
" Som en oberoende organisation med
ett väletablerat globalt nätverk är
Studsvik rustat för att utveckla projekt
som svarar på prioriterade frågor... "
JOAKIM LUNDSTRÖM
AFFÄRSOMRÅDESCHEF
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 15
I mer än 70 år har Studsvik försett kärnkraftsvärlden med forskning som syftar till att kontinuerligt
förbättra säkerheten och driftsprestandan. Detta sker ofta i gemensamma projekt där flera kunder samlas
för att analysera ett prioriterat område.
KOMPETENSCENTRUM FÖR INTERNATIONELLA
FORSKNINGSPROGRAM
Programmen fokuserar på studier av material eller reaktorförhål-
landen som är relevanta för kundernas specifika tillämpningar.
Det kan till exempel handla om kvalificering av nyutvecklade
material eller koncept och validering av materialens beteende
efter ett antal år i reaktorn. För att möjliggöra sådana studier
transporteras ofta det valda materialet i specifika behållare direkt
från kärnkraftverket till våra laboratorier i Sverige .
Att bli medlem i ett av Studsviks internationella forsknings-
program är ofta den första kontakten med vårt företag och
fungerar som en språngbräda för utveckling av samarbetet och
skapar därigenom framtida affärsmöjligheter.
Vad är värdet för kunden?
Som en oberoende organisation med ett väletablerat globalt
nätverk är vi rustade för att utveckla projekt som svarar på priorit-
erade frågor med minimala ledtider. Tillsammans med en eller flera
partners identifieras en forskningsidé, målet definieras och de
experimentella tekniker som finns i vårt hot cell-laboratorium
skräddarsys för att maximera forskningens värde för intressenterna.
Vilka marknader eller kundgrupper är tillämpliga?
Inom flera forskningsområden finns ett globalt gemensamt
behov av data för att stödja t.ex. livstidförlängning av kärnkraft-
verk, teknikutveckling och säkerhetsanalyser. Sådan forskning
kräver vanligtvis ett omfattande experimentellt arbete med ett
stort antal tester för att kunna verifiera nya modeller och teorier.
Förutom möjligheten att dela investeringen i undersökningarna,
kan bildandet av ett gemensamt multilateralt program med
representanter från olika organisationer utveckla internationell
bästa praxis, uppmuntra kunskapsöverföring och möjliggöra
kvalitetsgranskningar av specialister från hela kärnkraftsbran-
schen inklusive kärnbränsleleverantörer, kraftbolag, tekniska
supportorganisationer och tillsynsmyndigheter.
I vilken fas av kärnkraftens livscykel är detta relevant?
För närvarande fokuserar programmen främst på drifts- och slut-
förvarsrelaterade forskningsområden men vi utvecklar och
anpassar ständigt vår förmåga för att stödja kärnkraftsbran-
schens prioriteringar och behov av experimentella data.
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
16 FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 16
Scandpower är världsledande inom mjukvaruprogram för
bränsleoptimering i kärntekniska anläggningar. Programvaran är
oberoende av bränsle-, transportbehållare- och reaktorleveran-
törer. Mjukvaruutvecklingen är baserad i USA och försäljning
bedrivs från kontor i Europa, USA, Japan och Kina. Scandpowers
mjukvara används i hälften av världens kärnkraftverk. Utveckling
pågår för att anpassa programvaran till avancerade bränsle- och
härdkonstruktioner. Förutom licensavgifter vid program-
varuförsäljning erhålls årliga avgifter för underhåll och support
från de som har installerat programvaran. Intäkter erhålls även
från relaterade konsulttjänster.
0
10
20
30
40
50
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
Nyckeltal
26,1
19,8
22,5
35,0
-6
-3
0
3
6
9
12
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
2,2
-4,2
-0,6
6,7
29,7
20,8
41,2
33,9
3,4
-1,7
11,1
4,4
2020
2020
2021
2021
Andel av försäljningen
13%
0
10
20
30
40
50
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
Nyckeltal
26,1
19,8
22,5
35,0
-6
-3
0
3
6
9
12
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
2,2
-4,2
-0,6
6,7
29,7
20,8
41,2
33,9
3,4
-1,7
11,1
4,4
2020
2020
2021
2021
Andel av försäljningen
13%
Belopp i Mkr 2021 2020
Försäljning 103,4 125,6
Rörelseresultat 4,1 17,2
Rörelsemarginal, % 4,0 13,7
Investeringar 1,3 0,7
Medelantal anställda 37 36
Försäljningen i lokala valutor minskade under 2021 med 14
procent till 103,4 (125,6) MSEK och rörelseresultatet till 4,1 (17,2)
MSEK. Rörelsemarginalen uppgick till 4,0 (13,7) procent.
Försäljningen består huvudsakligen av programvarulicenser,
årliga underhålls- och supportavtal samt av utbildnings- och
konsulttjänster relaterade till programvaran. Programvarorna säljs
både som engångslicenser och årliga abonnemang. Den lägre
försäljningen under året beror främst på lägre licensförsäljning.
Intresset för ökad flexibilitet i bränsleinköp och bränsleförsörj-
ningens säkerhet fortsätter att öka i USA. Under 2021 erhölls
order främst i USA och Europa, och Scandpower fick sin första
licensförsäljning i Mellanöstern.
0
10
20
30
40
50
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
Nyckeltal
26,1
19,8
22,5
35,0
-6
-3
0
3
6
9
12
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
2,2
-4,2
-0,6
6,7
29,7
20,8
41,2
33,9
3,4
-1,7
11,1
4,4
2020
2020
2021
2021
Andel av försäljningen
13%
Rörelseresultat i MkrFörsäljning i Mkr
NyckeltalAndel av koncernens
försäljning
INTRESSET FÖR EN OBEROENDE PROGRAMVARULEVERANTÖR FORTSATT HÖG
SCANDPOWER
" ...som hjälper dem optimera
och övervaka varje aspekt av
bränslecykeln, vilket reducerar
kostnader och ökar säkerheten."
ROB WHITTLE
AFFÄRSOMRÅDESCHEF
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 17
Scandpowers programvaror möjliggör bränsleoptimering och därmed förbättring av säkerheten och
effektiviteten i kärnkraftverk. Detta skapar i sin tur möjligheter för kunden att upprätthålla en lönsam
verksamhet och att kärnkraftverk förblir i drift under en längre tid.
UTVECKLING AV
PROGRAMVAROR
Scandpowers programvaror möjliggör bränsleoptimering och
därmed förbättrad säkerhet och effektivitet i kärnkraftverk. Detta
ökar i sin tur kundens möjligheter att upprätthålla en lönsam verk-
samhet och att kärnkraftverk förblir i drift under en längre tid.
Arbetet med att ta fram ny programvara, anpassa och
uppdatera befintlig programvara samt fasa ut äldre versioner
fortsätter kontinuerligt. En del av detta arbete innebär att kunna
applicera programvarorna på nya reaktortyper såsom Små
Modulära Reaktorer (SMR). En annan del är att bredda produkt-
portföljen för att stödja övervakning av använt bränsle. Ny funk-
tionalitet utvecklas i samarbete med kunderna, där dessas
önskemål och Scandpowers erkända expertis skapar marknads-
anpassade lösningar.
Vad är värdet för kunden?
Kärnkraftverken får en programvara och en samarbetspartner, som
hjälper dem optimera och övervaka varje aspekt av bränslecykeln,
vilket reducerar kostnader och ökar säkerheten.
Vilka är tillämpliga marknader eller kundgrupper?
Produktportföljen riktas mot kärnkraftverken, vilka är den huvud-
sakliga kundgruppen.
I vilken fas av kärnkraftens livscykel är detta relevant?
Programvarorna riktas främst till driftsfasen under ett kärnkraft-
verks livscykel.
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
18 FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Försäljningen uppgick till 64,3 (65,3) Mkr, rörelseresultatet ökade
till 15,4 (–1,5) Mkr och rörelsemarginalen uppgick till 24,0 (–2,3)
procent. I resultatet ingår 20 Mkr från en större licensförsäljning
under kvartal 4.
Affärsområdet fokuserar på licensförsäljning av egna paten-
terade teknologier för avfallsbehandling, know-how för avfalls-
behandling och expertrådgivning rörande avfallshantering.
Efterfrågan på expertrådgivning liksom intresset för våra teknolo-
gier har ökat under året. Dominerande marknader är Europa och
Nordamerika.
Affärsområdet erbjuder llicensierade tekniska lösningar för att
stabilisera och volymreducera radioaktivt avfall från kommersiell
såväl som icke-kommersiell verksamhet inför slutförvar. De tekniska
lösningarna levereras med tillhörande ingenjörstjänster till kunder i
Europa, Nordamerika och Asien, vilka bygger och driver anlägg-
ningarna i egen regi. Därtill erbjuds specialisttjänster vilka optim-
erar kunders avfallshantering under drift och rivning.
Tjänsteutbudet täcker livscykeln från inledande avfallsplanering för
anläggningar till hantering och slutförvar av avfall. Dessutom
erbjuds säkerhets analyser och tjänster relaterade till radioaktivt
klassat avfall som uppstår vid avveckling och rivning.
Belopp i Mkr 2021 2020
Försäljning 64,3 65,3
Rörelseresultat 15,4 –1,5
Rörelsemarginal, % 24,0 –2,3
Investeringar 0,8 3,6
Medelantal anställda 13 22
0
10
20
30
40
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
Nyckeltal
8,0
8,5
9,3
38,5
-5
0
5
10
15
20
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
-1,6
0,1
-0,8
17,7
12,4
13,6
11,5
27,8
-1,9
2,7
2,2
-4,5
2020
2020
2021
2021
8%
Andel av försäljningen
0
10
20
30
40
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
Nyckeltal
8,0
8,5
9,3
38,5
-5
0
5
10
15
20
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
-1,6
0,1
-0,8
17,7
12,4
13,6
11,5
27,8
-1,9
2,7
2,2
-4,5
2020
2020
2021
2021
8%
Andel av försäljningen
0
10
20
30
40
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
Nyckeltal
8,0
8,5
9,3
38,5
-5
0
5
10
15
20
Q4Q3Q2Q1Q4Q3Q2Q1
-1,6
0,1
-0,8
17,7
12,4
13,6
11,5
27,8
-1,9
2,7
2,2
-4,5
2020
2020
2021
2021
8%
Andel av försäljningen
Rörelseresultat i MkrFörsäljning i Mkr
NyckeltalAndel av koncernens
försäljning
FÖRBÄTTRAT RESULTAT
AVFALLSTEKNIK
"... minskar riskerna i samband med
transporter, ger lokala arbets-
tillfällen samtidigt som mängden
avfall reduceras väsentligt."
MIKAEL KARLSSON
AFFÄRSOMRÅDESCHEF
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 19
Studsviks inDRUM är en patenterad termisk behandlingsprocess utvecklad för att stabilisera radio-
aktivt avfall (inför slutförvar) och ge betydande volymminskning, vilket stöder en hållbar hantering av
radioaktivt avfall.
STUDSVIK inDRUM – EN EFFEKTIV OCH SÄKER
LÖSNING FÖR AVFALLSBEHANDLING
inDRUM har verifierats för simulerat avfall från civila kärnkraft-
verk och flera typer av historiskt avfall. Ytterligare tester av
inDRUM-tekniken kommer att genomföras på avfall från de nya
effektiva konstruktioner som avancerade modulära reaktorer
(AMR) och små modulära reaktorer (SMR) representerar. Dessa
inkluderar natriumkylda flytande metall reaktorer och saltsmälta-
reaktorer, MSR.
Vad är värdet för kunden?
Studsviks inDRUM-teknik erbjuder en miljö- och personsäker
behandling av en mängd olika problematiska avfall. Genom att
göra detta avfall kompakt och torrt kan det förvaras på ett säkert
sätt. Behandlingen genomförs utan att några skadliga utsläpp till
miljön sker. Tekniken kan dessutom tillämpas lokalt på plats vilket
minskar riskerna i samband med transporter samtidigt som
mängden avfall reduceras väsentligt.
Vilka är tillämpliga marknader eller kundgrupper?
Befintliga kärntekniska anläggningar som producerar komplicerat
radioaktivt avfall som förvaras på anläggningen (vanligtvis sedan
anläggningen startade sin verksamhet) eller anläggningar som
stängts inför avveckling samt organisationer som ansvarar för
äldre avfall från historiska aktiviteter.
För att nya avancerade modulära reaktorer (AMR) och små
modulära reaktorer (SMR) ska få godkännande att byggas måste
en lämplig, kostnadseffektiv metod för behandling och lagring av
avfall identifieras. inDRUM är tillämpligt för att uppfylla dessa
designkriterier.
I vilken fas av kärnkraftens livscykel är detta relevant?
inDRUM är tillämpligt på alla faser av livscykeln för reaktorer,
liksom för övriga, icke elproducerande kärntekniska anläggn-
ingar. Som nämnts ovan krävs en avfallslösning för godkännande
av nya reaktorer innan byggnation påbörjas. För befintliga kärn-
tekniska anläggningar, oavsett om de är i drift eller har stängts,
finns det betydande mängder komplicerat radioaktivt avfall där
inDRUM kan användas för att hantera och stabilisera avfallet.
Säkerhet
Effektivitet
Hållbarhet
Studsvik
inDRUM
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
20 FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 21
MODERBOLAGET
Verksamheten i moderbolaget består av koncernsamordnande
uppgifter. Moderbolagets försäljning ökade till 14,0 (11,1) Mkr
med ett rörelseresultat på –12,7 (–21,2) Mkr. Resultatet före
skatt uppgick till 76,2 (137,0) Mkr. I resultatet för 2020 ingår en
utdelning från koncernbolag med 0,0 (140,0) Mkr. I årets
finansnetto ingår valutaeffekter av koncerninterna lån med 10,9
(–14,2) Mkr. Likvida medel inklusive kortfristiga placeringar
uppgick till 0,0 (0,0) Mkr och räntebärande skulder till 63,5
(100,0) Mkr. Ersättningar till ledande befattningshavare framgår
av Not 38 på sid 64.
MEDARBETARE
Medelantalet anställda i koncernen under 2021 uppgick till 517
(516). Under året har bolagets organisation trimmats samtidigt
som resurserna inom främst affärsområde Bränsle- och
materialteknik har ökats för att klara volymtillväxt och stärka
kompetensen inom expanderande tjänsteområden.
AVVECKLING AV STUDSVIKS
KÄRNTEKNISKA ANLÄGGNINGAR
Verksamheten i Studsviks kärntekniska anläggningar i Sverige
bedrivs med tillstånd enligt kärntekniklagen, varför det åligger
Studsvik att avveckla anläggningarna. Enligt lagen har tillstånds-
innehavaren såväl det tekniska som det ekonomiska ansvaret för
avvecklingen.
Tidigare har stora delar av avvecklingskostnaden finansierats
genom inbetalningar från kärnkraftsindustrin i enlighet med
Studsvikslagen (1988:1597). Denna avskaffades dock 2018 och
medlen fördes över till Kärnavfallsfonden vilken förvaltas av
Riksgälden.
Studsviks åtaganden säkras finansiellt genom en årlig avgift
till Kärnavfallsfonden samt genom att säkerheter utställts
avseende fullgörandet. För att fastställa omfattningen på
Studsviks åtagande görs kostnadsberäkningar, som sedan ligger
till grund för fastställandet av den avgift Studsvik ska betala till
Kärnavfallsfonden.
Avgiften till Kärnavfallsfonden uppgick under 2021 till
8 557 000 (8 557 000) kronor. Avgiften revideras av Riksgälden
vart tredje år och påverkas även av kostnadsutvecklingen hos
tillsynsmyndigheterna. Studsvik gör bedömningen att den årliga
avgiften 2022 kommer att ligga på en något högre nivå än
tidigare år.
Behållningen i Kärnavfallsfonden redovisas som tillgång i
räkenskaperna. Det diskonterade värdet av åtagandet redovisas
som avsättning.
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
22 HÅLLBARHETSREDOVISNING
HÅLLBARHETSRAPPORT
Utveckla hållbara
lösningar för
den nukleära industrin
Genom kompetent och
motiverad personal
och höga krav på
anläggningarna vill vi
förebygga olyckor och
driftsstörningar.
MINSKAT ANTAL
ARBETSPLATSOLYCKOR
71%
UNDER 5 ÅR
KONCERNEN HAR HÖG
SÄKERHETSKULTUR, SOM VILAR
PÅ EN LÅNG TRADITION
AV TYDLIGA RUTINER
FÖR KVALITETSSÄKRING
OCH UPPFÖLJNING
INOM RAMEN FÖR VÅRA
KVALITETSCERTIFIERINGAR.
God hälsa och
välbefinnande
Hållbar energi
för alla
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
HÅLLBARHETSREDOVISNING 23
–50%
CO
2
-UTSLÄPP G/KM
UNDER 5 ÅR
Vara en attraktiv
arbetsgivare
Utsläppen för år 2020 var ca
0,000013 mSv till den mest
exponerade åldersgruppen
vilket kan jämföras med
att en vanlig svensk utsätts
årligen för en genomsnittlig
stråldos på 3,0 mSV.
ANTAL KVINNLIGA CHEFER
23%
Ta ansvarsfulla
ekonomiska beslut
in
Hållbar industri, innova-
tioner och infrastruktur
Anständiga arbetsvillkor
och ekonomisk tillväxt
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
24 HÅLLBARHETSREDOVISNING
AFFÄRSMODELL
Vi verkar för att all radiologisk och kärnteknisk verksamhet ska bli
säkrare och att alla projekt som vi åtar oss är värdeskapande för
såväl våra kunder, medarbetare, ägare som för samhället i stort.
Med en kompetensbaserad affärsmodell kan vi tillhandahålla
innovativa tekniska lösningar som minskar såväl risker som kost-
nader under hela livscykeln för nukleära anläggningar och radio-
aktivt material.
Med hjälp av våra drygt 500 medarbetare fördelade på sju
länder kan vi erbjuda tjänster inom våra fyra affärsområden. Med
allt vi gör är vårt strategiska fokus att utveckla hållbara lösningar
för den nukleära industrin, vara en attraktiv arbetsgivare och ta
ansvarsfulla ekonomiska beslut som gynnar våra ägare. Detta för
att kunna bidra till en mer hållbar och säker nukleär industri, kärn-
teknisk innovation, nöjda medarbetare och ekonomisk avkastning,
och på så vis bidra till fyra av FN:s sjutton globala mål för hållbar
utveckling. Genom att ansvara för och fokusera på de mål som är
mest väsentliga för vår verksamhet kan vi göra störst skillnad.
VÅRA INTRESSENTER
Som en stor och global aktör på en samhällskritisk marknad finns
höga förväntningar från våra intressenter att vi tar ansvar för vår
verksamhet samt är transparenta med vad vi gör. Frågor som rör
kärnteknik har ett allmänintresse och olika sakfrågor blir ofta
föremål för opinionsyttringar och debatt. Vi arbetar därför
konsekvent för att upprätthålla ett högt förtroende hos allmän-
heten genom att bedriva verksamhet i linje med våra intressenters
förväntningar. Förhållningssättet till omvärlden kännetecknas av
dialog och öppen kommunikation med regioner, kommuner,
myndigheter och andra intressenter. Vi har också ambitionen att
stötta det lokala samhället genom samarbete med organisationer
och kommunledningar i frågor som är strategiskt viktiga för oss.
Genom en strukturerad intressent-dialog vill vi upprätthålla en
transparens som utmanar och utvecklar oss och som säkerställer
att vi prioriterar rätt i vårt strategiska hållbarhetsarbete. Under
2021 har vi genomfört en intressentdialog för att identifiera
väsentliga hållbarhetsfrågor för våra intressenter och vilka
förväntningar de har på Studsvik. Djupgående intervjuer genom-
fördes med medarbetare och ledning samt med fyra av våra
kunder. Intervjuerna hade en semistrukturerad karaktär där
frågorna behandlade bland annat affärsetik, personalfrågor,
leverantörskedja och miljö men också lämnade möjlighet för
öppen diskussion. Svaren analyserades och rangordnades i en
väsentlighetsanalys, och vi har utifrån resultatet sett över och
uppdaterat vår väsentlighetsmatris så att den återspeglar de vikti-
gaste hållbarhetsfrågorna för våra intressenter.
Syftet med hållbarhetsrapporten är att ge våra intressenter en djupare förståelse för hur vi som företag
skapar värde för våra kunder, ägare, medarbetare och för de samhällen där vi verkar. Därför vill vi vara
transparenta med de sociala, ekonomiska och miljömässiga risker och möjligheter som präglar vår verk-
samhet och hur dessa hanteras inom företaget.
Våra resurser Vad vi gör Vårt strategiska fokus Vad vi verkar för
Erfarna och
engagerade
medarbetare
Bränsle- och
materialteknik,
Utveckla
hållbara
lösningar för
den nukleära
industrin
Vara en
attraktiv
arbetsgivare
Ta ansvarsfulla
ekonomiska beslut
En mer hållbar
och säker
nukleär industri
INGEN
FATTIGDOM
INGEN
HUNGER
GOD UTBILDNING
FÖR ALLA
JÄMSTÄLLDHET RENT VATTEN OCH
SANITET FÖR ALLA
GOD HÄLSA OCH
VÄLBEFINNANDE
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
HÅLLBAR INDUSTRI,
INNOVATIONER OCH
INFRASTRUKTUR
MINSKAD
OJÄMLIKHET
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
EKOSYSTEM OCH
BIOLOGISK
MÅNGFALD
FREDLIGA OCH
INKLUDERANDE
SAMHÄLLEN
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
HAV OCH MARINA
RESURSER
GENOMFÖRANDE
OCH GLOBALT
PARTNERSKAP
Egenutvecklad
teknik och
innovationer
Programvara
för härdöver-
vakning och
bränsle optimering
Kärnteknisk
innovation
INGEN
FATTIGDOM
INGEN
HUNGER
GOD UTBILDNING
FÖR ALLA
JÄMSTÄLLDHET RENT VATTEN OCH
SANITET FÖR ALLA
GOD HÄLSA OCH
VÄLBEFINNANDE
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
HÅLLBAR INDUSTRI,
INNOVATIONER OCH
INFRASTRUKTUR
MINSKAD
OJÄMLIKHET
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
EKOSYSTEM OCH
BIOLOGISK
MÅNGFALD
FREDLIGA OCH
INKLUDERANDE
SAMHÄLLEN
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
HAV OCH MARINA
RESURSER
GENOMFÖRANDE
OCH GLOBALT
PARTNERSKAP
Egna
anläggningar
Finansiellt
kapital
Tekniska lösningar
för hantering,
konditionering
och volym-
reduktion av radi-
oaktivt avfall
Nöjda och hälso-
samma
med arbetare
INGEN
FATTIGDOM
INGEN
HUNGER
GOD UTBILDNING
FÖR ALLA
JÄMSTÄLLDHET RENT VATTEN OCH
SANITET FÖR ALLA
GOD HÄLSA OCH
VÄLBEFINNANDE
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
HÅLLBAR INDUSTRI,
INNOVATIONER OCH
INFRASTRUKTUR
MINSKAD
OJÄMLIKHET
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
EKOSYSTEM OCH
BIOLOGISK
MÅNGFALD
FREDLIGA OCH
INKLUDERANDE
SAMHÄLLEN
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
HAV OCH MARINA
RESURSER
GENOMFÖRANDE
OCH GLOBALT
PARTNERSKAP
Globalt nätverk
av samarbets-
partners
Strålskydd,
under håll,
avveckling och
nedmontering
Ekonomisk
avkastning
INGEN
FATTIGDOM
INGEN
HUNGER
GOD UTBILDNING
FÖR ALLA
JÄMSTÄLLDHET RENT VATTEN OCH
SANITET FÖR ALLA
GOD HÄLSA OCH
VÄLBEFINNANDE
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
HÅLLBAR INDUSTRI,
INNOVATIONER OCH
INFRASTRUKTUR
MINSKAD
OJÄMLIKHET
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
EKOSYSTEM OCH
BIOLOGISK
MÅNGFALD
FREDLIGA OCH
INKLUDERANDE
SAMHÄLLEN
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
HAV OCH MARINA
RESURSER
GENOMFÖRANDE
OCH GLOBALT
PARTNERSKAP
Starkt
varumärke
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
HÅLLBARHETSREDOVISNING 25
Studsviks ambition Huvudområden Fokusområden Risker
Utveckla hållbara
lösningar för den
nukleära industrin
Produktutveckling Innovation, forskningsprojekt, digitalisering Konkurrens, patentskydd, beroende av sam-
arbetspartners
Kvalitet och säkerhet Kundnöjdhet, effektivitet, informationssäkerhet, inte-
grerad riskhantering, förstärkt skydd mot dataintrång
Tillståndsöverträdelser, stöld, sabotage,
inbrott, dataintrång
Klimatpåverkan Energieffektivisering, reducering av bränsleförbrukning,
klimatanpassning
Tillståndsöverträdelser, höga utsläpp av koldi-
oxid, anseenderisk
Avfalls- och vattenhantering Världsledande processer för ansvarfull hantering av
radioaktivt avfall
Tillståndsöverträdelser, höga utsläpp till luft
och vatten, joniserande strålning
Vara en attraktiv
arbetsgivare
Arbetsmiljö Hälsa och välmående, trivsel, effektivitet, motivation,
psykisk och fysisk arbetsmiljö vid distansarbete
Arbetsrelaterade olyckor, sjukfrånvaro, psyko-
social ohälsa, distansarbete
Attrahera, behålla & utveckla
kompetens
Ledarskap, kompetensutveckling, delaktighet, gemen-
skap, företagskultur
Hög personalomsättning, beroende av nyck-
elpersoner
Ta ansvarsfulla
ekonomiska beslut
Stabil ekonomi Inkludering, diversifierade perspektiv i beslutsfattande Diskriminering, trakasserier, tystnadskultur
Affärsetik Utveckling av tjänsteområden, avsättningar för framtida
avfallshantering, långsiktiga investeringar
Oförutsägbar marknadsutveckling, beroende
av politiska beslut, avveckling, fastprisåta-
ganden, valutaexponering
Hållbar leverantörskedja /
Ansvarsfull leverantörskedja
Transparens kring risker i leverantörskedjan,
uppförandekod för leverantörer
Korruption, mänskliga rättigheter, anseen-
derisk
Informationssäkerhet Förstärkt skydd mot dataintrång Cyberattacker, stöld av känslig information,
anseenderisk
Intressentgrupp Dialogmetod
Medarbetare Medarbetarundersökning*
Medarbetarsamtal
Intervjuer med ledningsgrupp
Kunder Digitala kundmöten löpande
Årlig kundnöjdhetsundersökning via frågeformulär
Intervjuer med kunder
Lokalsamhälle Informationsutskick via brev där mottagaren har möjlighet att
återkomma med frågor**
Myndigheter Frekventa möten med myndigheter
Aviserade och ej aviserade myndighetskontroller utförs med
jämna mellanrum för att granska och säkerställa att vi följer
de säkerhetsrutiner som är upprättade. Dessa har under
2021 skett både fysiskt och digitalt.
Leverantörer Kontinuerlig dialog
Bedömningar vid upphandling
Årlig kontroll av A-leverantörer***
Investerare Telefonkonferenser i samband med finansiella rapporter
Kapitalmarknadsdagar
* Inga medarbetarundersökningar har genomförts i Tyskland under 2020 och
2021 på grund av att Covid-19.
** Anpassad metod pga. Covid-19, sker i vanliga fall som fysiska möten.
*** A-leverantörer är de leverantörer som är kritiska för vår verksamhet, exem-
pelvis leverantörer av tjänster inom IT, fastighetsdrift och bevakning.
VÅRT STRATEGISKA FOKUS OCH VÄSENTLIGA RISKER
Att vara en aktör i kärnkraftsbranschen medför specifika risker
som är reglerade och övervakade av nationella myndigheter och
internationella organisationer. Därför har vi väl utarbetade rutiner
för systematisk riskhantering. Dessa utformas tillsammans med
relevanta myndigheter som tar ställning till vår riskbedömning och
om hanteringen av dessa risker är tillräcklig. Riskdialogen sker
frekvent och dokumenteras vilket är en nödvändighet för att kunna
upprätthålla och förlänga våra tillstånd. Därmed är vår systema-
tiska riskhantering en grundläggande förutsättning för vår verk-
samhet. Ansvaret för bedömning av operationella och finansiella
risker ligger på respektive affärsområde, vars riskbedömningar
granskas, jämförs och följs upp årligen av koncernledningen. En
samlad analys av koncernens risker och hur dessa hanteras före-
dras årsvis i Studsvik AB:s styrelse och följs upp löpande.
Vår riskbedömning innefattar alla delar av verksamheten och har
resulterat i åtta hållbarhetsområden som adresserar våra mest väsen-
tliga risker. Fokusområdena har även utformats utifrån den informa-
tion som framkommer i dialog med våra intressenter. I avsnittet
nedan följer en beskrivning av varför dessa områden är väsentliga,
hur vi hanterar dem i verksamheten samt i årets resultat. Finansiella
risker behandlas i avsnittet ”Finansiell riskhantering”, not 2.
Vi har under 2021 gjort ett omfattande arbete med att renodla
vår policyportfölj och säkerställa implementering och uppföljning
av innehållet i policyerna samt hur de kopplar till de identifierade
riskerna. Koncernens Sustainability policy innefattar nu förhålln-
ingssätt, regler, och riktlinjer för hur vi ska arbeta inom områdena
produktutveckling, kvalitet och säkerhet, klimatpåverkan,
arbetsmiljö, drogfri arbetsmiljö, mångfald och jämlikhet samt hur vi
ska fortsätta ha tillfredsställda och friska medarbetare. Vår
Uppförandekod finns till för att minimera affärsrisker, fastställa
riktlinjer för medarbetare och affärspartners, stärka företagskul-
turen och kommunicera Studsviks kärnvärden. I vår Antikorrup-
tions- och visselblåsarpolicy regleras bland annat affäretiska frågor,
riktlinjer för agerande vid misstänkta oegentligheter samt skydd för
användare av visselblåsarfunktionen.
Vi har även arbetat med att tydliggöra policyernas koppling till
risker relaterade till miljö, personal, mänskliga rättigheter samt
antikorruption och mutor. Implementation, resultat och uppföljning
av policyer rörande miljö, personal, mänskliga rättigheter och
antikorruption och mutor beskrivs löpande i rapporten.
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
26 HÅLLBARHETSREDOVISNING
UTVECKLA HÅLLBARA LÖSNINGAR FÖR
DEN NUKLEÄRA INDUSTRIN
PRODUKTUTVECKLING
Studsviks strävan är att alltid ligga i framkant vad gäller innovativa
lösningar för den nukleära industrin för att på så sätt bidra till en
mer hållbar energiförsörjning. Med våra tjänster kan våra kunder
använda befintliga tillgångar längre, säkrare och med mindre
miljöpåverkan. Våra innovativa tekniska lösningar förbättrar reak-
torprestanda och minskar såväl risker som kostnader under hela
livscykeln. Vi erbjuder rådgivning gällande såväl bränslehantering
och effektivisering som säkerhet och bränsleekonomi. Vi levererar
världsledande programvaror för optimering och övervakning av
bränsle och härd. Målet är att bidra till förbättrad lönsamhet,
säkerhet och hållbarhet för våra kunder och för samhället i stort.
Innovation
Mycket av vår verksamhet bygger på egenutvecklad teknik som
utmanas av konkurrens. Det är därför avgörande för oss att stän-
digt ha en innovativ inställning gentemot alla våra uppdrag och
att tillsammans med våra kunder utveckla nya, skräddarsydda och
effektiva tjänster. Där det bedöms möjligt och ekonomiskt förs-
varbart begränsar vi risken för konkurrens genom att patent-
skydda vår egenutvecklade teknik och ständigt utveckla nya
lösningar. En del av vår strategi är att utveckla kunderbjudanden
tillsammans med utvalda samarbetspartners. Därmed
uppkommer ett visst naturligt beroende till dessa underlever-
antörer. För att begränsa denna risk arbetar vi med avtalsformer
som möjliggör nära och förtroendefulla samarbeten samtidigt
som alternativa samarbetspartners finns att tillgå. Spetskompe-
tensen hos våra medarbetare är en stark bidragande faktor till vår
egenutvecklade teknik och innovativa förmåga, det är av stor vikt
för oss att behålla och utveckla den kompetens som finns på
bolaget. För mer information om hur vi arbetar med dessa frågor
hänvisar vi till kapitlet ”Vara en attraktiv arbetsgivare”.
Forskningsprojekt
För att driva utvecklingen inom kärnteknik framåt lanserades
Studsvik Cladding Integrity Program (SCIP) år 2004. SCIP är ett
internationellt OECD-projekt som innehåller experiment, studier,
utveckling av testmetoder och kunskapsöverföring. Deltagarna
kommer från hela världen, då vi tror att samarbete och utbyte av
erfarenheter och forskningsresultat är essentiellt för den nukleära
branschens utveckling. SCIP har sedan starten utmynnat i tre sepa-
rata projekt (SCIP I, SCIP II och SCIP III) där samtliga drivits under
fem års perioder. I juli 2019 lanserades SCIP IV som förlängning av
den nukleärforskningen med ett tydligare fokus på bränsle och ett
40-tal deltagare från 15 länder. 2020 startade projektet SMILE
(Studsvik Material Integrity Lite Extension) med syftet att testa livs-
längden av materialet i reaktorer med provtagning av diverse mate-
rial från svenska kärnkraftverk som startpunkt.
Digitalisering
Studsvik investerade redan under 2019 för att övergå till digitala
arbetssätt både internt och externt, vilket har skyndats på av
Covid-19. Vår GDPR-utbildning, som tidigare var en del av
onboardingprocessen för nyanställda, är nu istället integrerad i
flera av våra verksamhetsprocesser. Bland annat måste användare
läsa och acceptera vår IT Acceptable Use-policy innan de får
bruka våra IT-resurser.
KVALITET OCH SÄKERHET
Koncernen har en hög säkerhetskultur, som vilar på en lång tradi-
tion av tydliga rutiner för kvalitetssäkring och uppföljning inom
ramen för våra kvalitetscertifieringar. Genom kompetent och
motiverad personal och höga krav på anläggningarna vill vi före-
bygga olyckor och driftstörningar. I vår Sustainability policy finns
bestämmelser för säkerhet och kvalitet inom koncernen. Tillsam-
mans med målsättningar och regelbundna uppföljningar av våra
handlingsplaner leder detta till en hög säkerhetsnivå och
medvetandegrad hos våra medarbetare. Bolagets verksamhet
skiljer sig markant mellan de olika länderna vi är aktiva i, varför
konkreta mål för säkerhets- och kvalitetsarbetet utformats i dotter-
bolagen istället för på koncernnivå. Av denna anledning redovisas
de specifika kvalitetsmålen inte här. Vi applicerar en försiktighet-
sprincip i alla våra uppgifter genom att systematiskt bedöma,
hantera och kommunicera miljömässiga, ekonomiska och sociala
risker som företagets verksamhet medför. Vi hjälper även våra
kunder att applicera försiktighetsprincipen i sina verksamheter.
Kvalitet och kundnöjdhet
Vi ansvarar för att beställda tjänster levereras i rätt tid och med hög
kvalitet. Om en tjänst levereras för sent eller inte uppfyller de krav
som en beställare rätteligen kan ställa, riskerar vi att drabbas av
intäktsbortfall eller kostnader för omleverans eller skadestånd. För
att begränsa denna risk arbetar vi aktivt med vårt systematiska
kvalitetsarbete och gör löpande bedömningar av potentiella expo-
neringar och avsättningar för identifierade risker. Vårt främsta
kvalitetsarbete är kopplat till våra ISO-certifieringar. Bolaget har
certifikat inom kvalitet (ISO9001), miljö (ISO14001) och arbetsmiljö
(ISO45001). ISO- certifieringarna innefattar hela koncernen
förutom verksamheten i USA som innehar andra certifieringar
anpassade för efterlevnad av amerikanska lagar och regelverk.
Innehavet av våra certifieringar kräver att vi löpande granskar och
säkerställer att verksamheten möter de kopplade kraven.
Integrerad riskhantering
Vi hanterar radioaktivt material och avfall, vilket gör delar av verk-
samheten tillståndspliktig samt föremål för myndigheters tillsyn
och beslut. Således finns en risk att förutsättningarna för verksam-
heten kan komma att ändras genom reviderade eller indragna
myndighetstillstånd, förändringar i regelverk eller genom politiska
beslut. Detta kan till exempel avse ytterligare skyddsåtgärder som vi
kan behöva investera i för att verksamheten ska uppfylla kraven.
Bolaget har processer på plats för att bevaka och hantera förän-
dringar. Om vi förmodas överträda tillstånd eller föreskrifter kan vi
få påpekanden från myndigheter. Vi uppfyller de krav som ställs
enligt sådana föreskrifter och vår höga säkerhetskultur gör att
anpassningsförmågan till nya regler och direktiv är hög. En del av
vår verksamhet inom framförallt materialtester förutsätter trans-
porter av material till och från våra anläggningar. Sådana tran-
sporter skulle kunna försvåras av ny lagstiftning eller förändringar i
internationella konventioner.
Ett företag som hanterar radioaktivt material kan aldrig helt
utesluta att sådant material blir föremål för stöld. Vi bedriver därför
ett aktivt arbete inom fysiskt skydd i nära samverkan med polis och
myndigheter för att minimera risken för stöld och inbrott. Nivån på
det fysiska skyddet anpassas ständigt till de bedömningar av
hotbilden som löpande görs av polis och myndigheter. Vi följer de
planer som fastställts av tillståndsgivande och övervakande
myndigheter. Transporter av radioaktivt material kan även bli
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
HÅLLBARHETSREDOVISNING 27
föremål för sabotage eller andra former av angrepp. Transporterna
sker därför med en hög säkerhetsnivå, hög grad av insyn från till-
synsmyndigheter och låg risk för skadliga följdverkningar av exem-
pelvis en olycka. Genom att vidmakthålla hög kompetens inom
den egna transportorganisationen samt tillgång till eget tran-
sportemballage begränsas risken.
Där koncernen bedriver tillståndspliktig kärnteknisk verksamhet
är det ett tillståndskrav att försäkring tecknas och vidmakthålls.
Detta regleras i Atomansvarslagen i Sverige och i motsvarande
lagstiftning utanför Sverige. Samtliga av våra anläggningar är
egendomsförsäkrade och avbrottsförsäkringar har tecknats för alla
strategiskt viktiga anläggningar. Utöver detta har ansvars-
försäkringar tecknats för att skydda koncernen från ekonomiska
risker och konsekvenser vid fysisk och/eller ekonomisk skada för
kontraktspart eller tredje man. Nukleär ansvarsförsäkring tecknas
för den svenska verksamheten i Nordic Nuclear Insurers (NNI) och
European Liability Insurers Limited (ELINI). Den icke nukleära verk-
samheten försäkras genom en global ansvarsförsäkring tecknad i
försäkringsbolaget If P&C Insurance Ltd. Försäkringsbeloppen
uppgår för närvarande till 370 miljoner euro .
Informationssäkerhet
Som aktör på den kärntekniska branschen hanterar vi konfidentiell
information. För oss är det därför ytterst väsentligt att hantera
konfidentiell och sekretessbelagd information på ett säkert och
strukturerat sätt för vår, våra kunders och samhällets säkerhet. Vi
genomför regelbundet intrångstester och arbetar regelbundet med
utbildning i informationssäkerhet. Under 2021 har vi inte haft
några avvikande eller oväntade säkerhetsincidenter. En obligatorisk
e-utbildning i informationssäkerhet togs fram under 2019. Lokala
instruktioner avseende hur skyddad information ska hanteras vad
gäller distribution, lagring och destruering har även tagits fram.
Under året har arbetet avseende cyberattacker förstärkts i och med
hemarbete och oskyddade nätverk.
KLIMATPÅVERKAN
För att kunna erbjuda hållbara lösningar till den nukleära marknaden
måste vi säkerställa att vår egen verksamhet är miljömässigt förs-
varbar. Att ta ansvar för vår klimatpåverkan är därför en del av vår
strategi. Målet är att minimera verksamhetens påverkan på klimatet
både när det gäller utsläpp och resursanvändning där vi löpande
utför förbättringar på operativ nivå. En viktig del av vår klimat-
påverkan är vår energianvändning och våra koldioxidutsläpp. Under
2018 definierade den svenska verksamheten mål avseende energi-
förbrukning och en strategisk plan för perioden 2018–2020 togs
fram. En del av åtgärderna som identifierades har implementerats,
andra är beställda och vissa har omvärderats i takt med att energi-
kartläggningar löpande utförts. Planen löper vidare men som en
taktisk plan för det löpande arbetet där den används som ett verktyg
för att kontinuerligt utvärdera arbetet med energieffektivisering.
Våra miljörelaterade risker är främst kopplade till utsläpp av
radioaktiva ämnen och kemikalier samt miljöpåverkan genom
förbrukning av fossila bränslen för värmeförsörjning på vår
anläggning i Studsvik. Implementationen av vår Sustainability
policy som hanterar dessa risker sker genom upprätthållande av
våra ISO-certifieringar inom området (ISO 9001 och 14001),
lagbevakning samt kontinuerliga utvecklingar och förbättringar i
våra anläggningar. Resultatet följs upp gentemot mål och mätetal
på våra utsläpp och vår energiförbrukning.
Totala utsläpp* 2021 2020 2019 2018 2017
Förändring
2019–2021
CO
2
-utsläpp [ton] 504,8 752,5* 502** * * +0,05%
Siffrorna avser utsläpp genererat från elförbrukning, värmeproduktion samt
tjänstebilar i Tyskland och Sverige.
* Utsläppsökningen av Co2 2020 förklaras av driftstopp i den egna flis- och
elpannan i mars, vilket, vilket tvingade oss att elda med olja för att producera
värme.
**Totala utsläpp beräknades för första gången 2019.
Energieffektivisering
För att möjliggöra en mer effektiv energiförbrukning och minska
våra utsläpp genomförs löpande en kartläggning av energiförbruk-
ningen på anläggningen i Sverige i enlighet med EKL (Lagen om
energikartläggning i stora företag). Från kartläggningen identifi-
erades ett behov av bättre utrustning gällande mätning samt styr-
och reglerteknik. Mellan 2018 och 2019 bytte vi våra mätsystem
för att förbättra möjligheten att höja energiprestandan. Arbetet
med energikartläggning och effektivisering pågår löpande.
Nästan hela vår totala elförbrukning sker i anläggningen i
Studsvik, och vi väljer att bara redovisa den svenska delen då
arbetet med att ta fram siffror för Tyskland och USA inte motiverar
den försumbara del som förbrukas där. Studsvik köper uteslutande
ursprungsmärkt el från vatten- och kärnkraft.
Under 2020 och 2021 har vi investerat i en bioenergilösning för
klimatvänlig värmeförsörjning till Studsvik och andra bolag i vårt
närområde vilken driftsattes i november 2021.
Elförbrukning 2021 2020 2019 2018 2017
Förändring
2017–2021
Totalt [MWh] 13 416 12 442 14 650 15 465 14 485 –7,4%
Sålt till extern kund
[MWh]
8 249 7 073 9 203 9 459 10 063 –18%
CO
2
-utsläpp [ton] 54 50 95 3 875 4 774 –98,9%
Tabellen avser anläggningen i Sverige, se förklaring i ovan stycke.
Värmeproduk-
tion 2021 2020 2019 ** 2018 2017
Förändring
2017–2021
Total produktion
värmekraftcen-
tralen [MWh]
10 343 9 011 10 110 12 111 12 887 –19,7%
Sålt till extern
kund [MWh]
3 039 2 559 3 149 4 595 5 216 –41,7%
CO
2
-utsläpp [ton] 341 516 175 * * *
Tabellen avser anläggningen i Sverige då egen värmeproduktion endast finns här.
*Värmeproduktionens klimatpåverkan beräknades för första gången 2019.
** Beräknas från och med 2021 enligt samma definitioner som 2021 och 2020.
Reducering av bränsleförbrukning
Att resa i tjänsten är en viktig och nödvändig del av arbetet men
det leder till en viss negativ klimatpåverkan. Därför har vi ökat inci-
tamenten för att välja bilar med lägre klimatavtryck genom att
införa en tjänstebilspolicy i Sverige som främjar laddbara fordon. I
januari 2020 uppdaterades den svenska tjänstebilspolicyn för att
ytterligare öka incitamenten att välja el- eller hybridbil. Detta har
medfört att inga fossilbilar beställts under 2021. Under 2021 blev
100 % av tjänstebilsflottan i Sverige laddbar.
Detta har lett till att utsläppen från våra personbilar i Sverige i
genomsnitt har minskat med 45% från 110 g CO2/km år 2017 till
51 g CO²/km år 2021. I Tyskland uppgick utsläppen till 114,1 g
CO2/km under 2021 vilket är en minskning med 55% sedan 2017.
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
28 HÅLLBARHETSREDOVISNING
Studsvik har enbart tjänstebilar i Sverige och Tyskland. Gällande
övriga transporter klargörs i vår resepolicy att det är viktigt att vi tar
hänsyn till miljö och säkerhet när vi reser. Att minska på antal tjän-
steresor och vara kostnadseffektiv behöver inte innebära att vi gör
avkall på säkerhet, miljö och kvalitet.
Utsläpp från tjänstebilar 2021 2020 2019 2018 2017
Förändring
2017/
2019-2021
Sverige (CO
2
-utsläpp [ton]) 18 28 32 * * *
Sverige (CO
2
-utsläpp [g/
km])
51 80 95 107 110 –45%
Tyskland (CO
2
-utsläpp
[ton])
91,8 158,5 200 * * *
Tyskland (CO
2
-utsläpp [g/
km])
114,1 177 176 179 254 –55 %
Totalt (CO
2
-utsläpp
[ton])
109,8 186,5 232 * * *
*Beräknades för första gången 2019.
AVFALLS- OCH VATTENHANTERING
Som en ledande aktör i kärnkraftsindustrin finns naturligt ett stort
fokus på att reducera och hantera avfall på ett ansvarsfullt sätt. Vi
har därför utvecklat världsledande, rigorösa processer för hantering
av olika typer av radioaktivt avfall som avsevärt minskar våra och
våra kunders avfallsvolymer. Våra lösningar kan dessutom möjlig-
göra återvinning av energi och råvaror såsom stål.
Endast små mängder radioaktivt avfall genereras av Studsviks
egen verksamhet. För detta avfall, och för visst avfall från våra
kunder, har vi ett ägaransvar. Allt farligt avfall kategoriseras,
förpackas och hanteras kontinuerligt. Ett avtal finns med SKB
rörande slutlig deponering av kärnavfall. Det spillvatten som anläg-
gningen genererar renas i eget reningsverk. Vattenförbrukning
som härstammar från aktiviteter utöver det ordinarie VA-systemet
är försumbar då vi inte har några vattenkrävande reningsprocesser.
Koncernen har alltså ingen betydande avfallshantering själva utan
tillhandahåller teknik och kunskap till våra kunder. Kontinuerliga
mätningar görs både i form av analyser av bottensediment och
provfiske som regleras av myndigheter. Det kan inte uteslutas att
myndighetsregleringar eller kommersiella förhållanden förändras,
vilket skapar behov av att förändra eller komplettera dessa
arrangemang. Risken hanteras genom att vi periodiskt beräknar de
ekonomiska effekterna av dessa åtaganden, gör avsättningar för
framtida kostnader för slutförvaring, betalar in avgifter i enlighet
med lokala regler samt erhåller ersättning från kunder för våra
åtaganden.
De radioaktiva utsläppen från Studsvik är mycket små i relation
till andra strålkällor i samhället. Utsläppen för år 2020 var ca
0,000013 mSv till den mest exponerade åldersgruppen, vilket i skri-
vande stund är senast tillgängliga uppgift. Storleken på utsläppen
är dock representativ för tidigare värden. En vanlig svensk utsätts
årligen för en genomsnittlig stråldos på 3,0 mSv.
Utsläpp av näringsämnen
till vatten från avlopps-
reningsverk* 2021 2020 2019 2018 2017
Förändring
2017-2021
Fosfor [kg] 17 11 12 15 14 +21%
Kväve [kg] 645 658 590 700 703 –8%
Biokemisk syreför-
brukning,
7 dygn (BOD7) [kg]
118 175 197 426 251 –53%
Organiskt kol [kg] 431 543 530 746 552 –22%
Slam [m
3
] 95 110 93 73 191 –50%
*Samtliga företag verksamma på Studsvik-området bidrar till utsläppen i tabellen.
VARA EN ATTRAKTIV ARBETSGIVARE
ARBETSMILJÖ
Personalen är vår viktigaste tillgång och vi vill minimera riskerna att
vår personal är missnöjda, blir sjuka eller att vi tappar kompetens. I
både vår Sustainability policy, vår Uppförandekod och vår Anti-
korruptions- och visselblåsarpolicy regleras personalrelaterade risker.
I verksamheten sker detta praktiskt genom vårt ledningssystem för
arbetsmiljö (ISO 45001), arbetsmiljöutbildning för våra chefer och
information till nyanställda om vårt visselblåsarsystem och vår
visselblåsarpolicy. Konkreta mål för säkerhets- och kvalitetsarbetet
utformas i dotterbolagen istället för på koncernnivå, eftersom verk-
samhetens karaktär skiljer sig mycket åt.
Under 2021 har vi fortsatt med de åtgärder vi vidtagit för att
skydda våra anställda i form av personalbegränsningar, hemar-
bete, desinficering av verktyg och arbetsplatser, tydliga avstånd
samt att personal med platsbundet arbete stannar hemma vid
minsta symptom och tilldelas andra arbetsuppgifter istället. Vi
driver vår verksamhet med hög standard på såväl fysisk som
psykisk arbetsmiljö genom väl fungerande säkerhetsrutiner och
med höga krav på våra faciliteter. Enligt vårt ledningssystem ska
varje anställd även visa ett personligt engagemang för
arbetsmiljön i det dagliga arbetet. I vår koncernövergripande
Sustainability policy tydliggör vi vårt aktiva arbete för att eliminera
risker för arbetsrelaterade skador och fysisk ohälsa. Vi beskriver
också vårt arbete för att säkerställa psykisk välmående hos våra
medarbetare, vilket är grundläggande för vår framgång. Vi
erbjuder våra medarbetare möjligheten till kompetensutveckling
inom arbetsmiljö och vi anser att samtliga medarbetares bidrag är
viktiga i arbetet mot vår övergripande vision och målsättning. Vi
fortsätter arbeta aktivt mot sexuella trakasserier, diskriminering
och mobbning. Vi har en likabehandlingsplan mot kränkande
särbehandling innehållande mål och åtgärder för att undvika
diskriminering kopplat till arbetsmiljö och hälsa, rekrytering och
befordran, lön och anställningsvillkor samt utbildning och
kompetens. Denna är tillgänglig för anställda och beskriver defi-
nitionen av diskriminering samt vilka insatser som sker vid
misstanke/konstaterad kränkande särbehandling. Samtliga chefer
får också gå en arbetsmiljöutbildning vilken innefattar utbildning
kring kränkande särbehandling och diskriminering.
För att sänka antalet arbetsrelaterade skador har vi utvecklat ett
program där åtgärder vidtas för att bygga bort fysiska
arbetsmiljörisker såväl i koncernens som på kunders anläggningar.
Lika viktigt är förbättrade kunskaper om risker och att påverka och
förändra attityder och beteenden. Ett led i det arbetet är att
uppmuntra samtliga medarbetare att identifiera förbättringar och
att rapportera potentiella risker och riskbeteenden till koncernens
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
HÅLLBARHETSREDOVISNING 29
avvikelsesystem. Vi uppmuntrar även våra medarbetare att ha en
löpande dialog med sina närmaste chefer samt skydds- och säker-
hetschefen. Vi har en partssammansatt skyddskommitté i Sverige
som sammanträder två gånger per år där alla skador och olyckor
kring arbetsmiljö och transport till och från arbetet dokumenteras
och följs upp. Under 2021 har skyddskommitténs fokus legat på
covidhantering samt kvalitativa och säkra introduktioner.
Skyddsronder har genomförts 9 gånger under året. Specifika
arbetsgrupper har även utsetts för att utföra uppdraget att mer
löpande granska olyckor och stödja skyddskommittén.
I USA och UK är verksamheten av sådan art att skyddsronder ej
bedöms nödvändiga. I Tyskland är verksamheten av sådan natur att
en högre risk för personolyckor föreligger, men vi har lyckats
minska olyckorna med över 70 % de senaste fem åren, och arbetet
fortsätter. Nyckeltal som används för att följa upp resultatet av våra
policyer för personalfrågor inkluderar personalomsättning per
affärsområde, könsfördelning, sjukfrånvaro, antal arbetsrelaterade
olyckor, samt antal ärenden i visselblåsarsystemet.
I Sverige erbjuds årligen samtliga medarbetare utbildning i
hjärt- och lungräddning, brand, skydd och säkerhet. Varje år
genomförs även obligatoriska hälsoundersökningar för de som
har ett radiologiskt arbete, vilket är merparten av de anställda.
Sjukfrånvaro (%) 2021 2020 2019 2018 2017
Förändring
2017-2021
Sverige 3,6 5 5 3 2 +1,6%-enheter
UK 0 1 1 1 0 -
USA 0,2 2 0,5 0 0 +0,2%-enhet
Tyskland 6,5 7 8 8 13 –6,5%-enhet
Antal olyckor under året* 2021 2020 2019 2018 2017
Förändring
2017-2021
Sverige 1 1 1 1 4 –75%
UK 0 0 0 0 0 0%
USA 0 0 1 0 0 0%
Tyskland 7 8 7 16 24 –71%
Totalt 8 9 9 17 28 –71%
*Avser arbetsrelaterade olyckor som orsakar frånvaro från arbetet med mer än tre
dagar.
Medarbetar- och hälsoundersökningar
Vi tog under 2019 beslutet att framöver utföra medar-
betarundersökning varje år, istället för var 18e månad som tidi-
gare, för att i snabbare takt utveckla och anpassa organisationen
efter våra medarbetares välmående och trivsel. Vi tog även
beslutet att utveckla undersökningen då behovet att utföra en
mer anpassad undersökning till den tyska verksamheten uppstod.
Detta då verksamheten i Tyskland skiljer sig från resterande länder
i koncernen, med medarbetare som majoriteten av sin tid
befinner sig på våra kunders anläggningar. Inga medar-
betarundersökningar har genomförts i Tyskland under 2020 och
2021 på grund av att Covid-19 resulterat i andra förutsättningar
för personalen i Tyskland.
2021 års medarbetarundersökning besvarades av 86 % av de
anställda på koncernnivå (84 % 2020). Årets trivselindex landade
på 3,9 på en femgradig skala, en liten ökning från 3,8 år 2020.
Som beskrivits i tidigare kapitel arbetar vi mycket med säkerhet
och kommer fortsätta med det. Undersökningen visar att det
finns utvecklingsområden som vi kontinuerligt vill utveckla.
Under 2018 började vi använda oss av verktyget Howdy i den
svenska organisationen för att frekvent kunna mäta trivseln hos
våra anställda. Verktyget går ut på att anställda varannan vecka
svarar på fem frågor gällande deras välmående. Syftet är att öka
kunskapen kring medarbetarnas välmående och möjligheten att
snabbt kunna agera på potentiella nedgångar. I situationer där en
anställds svar pekar på lågt välmående har Howdy funktionen att
som tredje part ringa den anställda för att vidare diskutera
välmående. Resultaten från Howdy presenteras minst en gång i
månaden på avdelningsmöten. Under 2021 hade Howdy en
svarsfrekvens på 67%, vilket är en ökning både från 2020 (56 %)
och 2019 (63 %).
Enligt lag ska personer vars yrken innefattar radiologiskt
arbete årligen genomgå läkarundersökningar. Detta har under
2021 genomförts för samtliga relevanta grupper.
ATTRAHERA, BEHÅLLA, OCH UTVECKLA KOMPETENS
Som ett kunskapsintensivt tjänsteföretag är våra medarbetare det
viktigaste vi har. Utan medarbetare med rätt kompetens kan vi
inte leverera hållbara lösningar för den nukleära industrin och
generera värde för våra aktieägare. Det är därför av stor vikt för
oss att arbeta för att såväl bibehålla som utveckla den kompe-
tenta personal vi har som att attrahera nya talanger. För att
begränsa risken det innebär att vara beroende av nyckelpersoner
och specialkompetenser arbetar vi även med att systematisera de
processer vi utvecklar och skapa goda och stabila relationer med
våra medarbetare och våra fackliga organisationer.
Under 2021 har verksamheten i Sverige fortsatt arbeta med att
utveckla och uppdatera våra ledarskapsutbildningar. Vi har valt att
fokusera på ledarskapsfilosofin “De sju vanorna” som stärker
utveckling och ger en stegvis, progressiv och väl integrerad ansats
för att utveckla en personlig och interpersonell effektivitet. Våra
chefer har utbildats in detta och nya chefer kommer att genomgå
denna utbildning. Alla chefer med personalansvar erbjuds indivi-
duell chefscoachning.
Att vara en attraktiv arbetsgivare innebär även att attrahera rätt
kompetens till företaget. Därför måste vi leva upp till de förvänt-
ningar som våra potentiella medarbetare har på sin framtida
arbetsgivare. Som arbetsgivare är Studsvik ett unikt företag med
sin internationella, innovativa och forskningstunga verksamhet. För
de som vill arbeta inom den nukleära industrin är det attraktivt att
få ta del av den långa erfarenhet som våra specialister besitter. Vi
ser dock indikationer på att intresset för kärntekniska utbildningar
minskar hos yngre generationer samtidigt som utbudet av dem
minskar på många universitet vilket kan leda till framtida kompe-
tensbrist.
Som en del i arbetet att hantera denna risk har vi i Tyskland ett
samarbete med ett universitet där vi erbjuder ett specialutbildning-
sprogram kopplat till kärnkraft. Vi ser även att kraven på
arbetsgivare idag och i framtiden kommer att se annorlunda ut
jämfört med hur det har sett ut tidigare. Därför måste vi anpassa
vår kommunikation och vad vi som arbetsgivare har att erbjuda
våra potentiella medarbetare därefter. Under 2021 har vi påbörjat
arbete med en digital onboardingfunktion och en digital kompe-
tensvy, där medarbetare själva kan följa sitt utbildningsbehov
utifrån aktuellt arbetsinnehåll.
För att uppmuntra ett hållbart arbetsliv samt frihet under ansvar
har alla medarbetare möjlighet att arbeta flexibelt vilket kan inne-
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
30 HÅLLBARHETSREDOVISNING
bära arbete på annan plats eller arbete på tider utanför den normala
arbetsdagen. Det finns däremot arbetsuppgifter på Studsvik där
arbetet utförs i bestämda platser och då krävs det att man är på
plats. Hur dessa platsbundna arbetsuppgifter hanteras under
Covid-19 beskrivs under stycket Arbetsmiljö. Medarbetarna på
Studsvikområdet har tillgång till ett naturnära gym som de fritt får
utnyttja för friskvård eller rehabilitering.
Personalomsättning per affärsområde (%) 2021 2020 2019
Avvecklings- och strål skyddstjänster –0,9 –5,7 –16,3
Bränsle- och materialteknik 10,8 6,7 6,1
Scandpower 2,8 2,9 6,1
Avfallsteknik* –40,9 –52,2 –9,8
Totalt för koncernen 0,2 –6,5 –11,5
* Affärsområdet har rekonstruerats under åren 2019-2021 vilket förklarar
personalminskningen.
Kompetensbaserad organisation
Studsvik värdesätter och uppmuntrar till mångfald i organisationen
på ett sätt som avspeglar mångfalden på våra marknader. Under
2021 hade vi exempelvis 17 nationaliteter representerade bland
våra anställda i Sverige. Våra anställdas olikheter och bakgrund
speglar vår internationella och innovativa verksamhet och säker-
ställer att vi kan ta oss an de globala utmaningar vi ställs inför.
Därför är det viktigt att vi säkerställer att alla, oavsett olikheter, ska
ha samma möjligheter att uppnå detta. Vi måste ta ansvar på alla
nivåer och vi fokusera på följande aspekter som vi anser är väsent-
liga för att uppnå en jämställd och inkluderande organisation:
Säkerställa att rekrytering, befordran och löneutveckling endast
ska vara kompetens- och erfarenhetsbaserad.
Förbättra möjligheten att kombinera arbetsliv och familjeliv.
Tydliggöra vår nolltolerans mot alla former av diskriminering och
trakasserier.
Kvinnor är en underrepresenterad grupp i den nukleära branschen
och vi ser därmed att det är viktigt att aktivt arbeta med jämställd-
het. Vi kommer fortsatt att uppmuntra kvinnor att ta ledande
befattningar när lediga positioner uppstår. I syfte att främja kvinnor i
kärnkraftsbranschen är vi deltagare i WiN (Women in Nuclear), ett
globalt nätverk med 35 000 medlemmar som består av kvinnor och
män. En kartläggning av könsfördelning och löner genomförs varje
år i Sverige för att bedöma ifall löneskillnader mellan kvinnor och
män som utför lika eller likvärdigt arbete har ett samband med kön
eller inte. Under 2021 hade Studsvik 517 st anställda varav 93 är
kvinnor, 37 är chefer med personalansvar och av dessa är 7 kvinnor.
TA ANSVARSFULLA EKONOMISKA BESLUT
STABIL EKONOMI
Studsvik har en långsiktig ekonomisk strategi och strävar efter en
hållbar verksamhet. Vi värderar en ekonomisk stabilitet på lång sikt
framför beslut som präglas av kortsiktiga vinster. Detta är viktigt för
våra intressenter. Målet är att vara hållbar i alla ekonomiska beslut.
Vi arbetar kontinuerligt med att förbättra bolagets lönsamhet,
vilket beskrivs mer i förvaltningsberättelsen, sid 10-35.
Marknadsutveckling
Efterfrågan på Studsviks tjänster är beroende av kärnkraftsindustrins
utveckling vilken påverkas av såväl politiska beslut som priset på andra
energikällor. I vissa länder, bland annat Kina och Ryssland, byggs nya
kärnkraftverk samtidigt som kärnkraft avvecklas och rivs i andra delar
av världen. I de flesta länder krävs en aktiv medverkan från
myndigheter i såväl nybyggnad som avveckling genom exempelvis
beslut om finansiering, rivningstillstånd och regler för slutförvaring.
På många marknader sker finansiering av sådan verksamhet
genom komplicerade system med en blandning av fonderade
medel, löpande intäkter från drift av kärnkraftverk samt skatte-
medel. Politiska beslut har därför en stor påverkan på vår verk-
samhet, framförallt kopplat till våra tjänster inom avveckling. Det
kan inte uteslutas att myndighetsprocesser försenas och att
uppdrag därmed genomförs senare än förväntat. Genom att våra
tjänster omfattar alla faser inom den nukleära industrin är verk-
samheten bara på mycket lång sikt beroende av kärnkraftsindus-
trins fortlevnad. Vår bedömning är att fler uppdrag inom
kärnkraft kommer att utvecklas på sikt och Studsvik är och
kommer att vara en viktig aktör för att säkerställa en framtida
effektiv, säker och hållbar kärnkraftsindustri.
Marknaden har under 2021 fortsatt påverkats av Covid-19,
men då Studsvik arbetar med långa löpande projekt är den nega-
tiva påverkan begränsad.
Avveckling av anläggningar
Verksamheten i våra svenska kärntekniska anläggningar bedrivs i
enlighet med tillstånd enligt kärntekniklagen varför det enligt lag
åligger Studsvik att avveckla anläggningarna. Omfattande analyser
av kostnader för att riva, återställa och genomföra avveckling görs
därför regelbundet och varje år görs avsättningar för ändamålet.
Under 2021 har avveckling genomförts av viss jonbytarutrustning
som tidigare använts för rening av vatten i en förvaringsbassäng.
Utrustningen har varit tagen ur drift sedan många år tillbaka då
reningen numer sker med ett annat system.
Fastprisåtaganden
I flera större tjänsteuppdrag gör vi fastprisåtaganden. Dessa
uppdrag kräver god riskhantering och projektledning. Vi har
därför speciella rutiner integrerade i kvalitetssystemen för att
säkerställa att risker hanteras professionellt. Utvecklingen av
riskarbetet har fortsatt under 2021 med ambitionen att risker ska
bli en mer integrerad del av projektkalkylerna.
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
HÅLLBARHETSREDOVISNING 31
Känslighetsanalys
Variationer i priset till kund och koncernens kostnader påverkar
koncernens resultat. Koncernens enskilt största kostnadspost är
personalkostnader, som står för 64 procent av de totala kostnad-
erna. Koncernens valutaexponering är störst mot EUR,
GBP och USD. Valutarisker behandlas i årsredovisningen, se Not 2
– Finansiella risker, sid 48-49.
AFFÄRSETIK
Vår affärsetik baseras på aktuella lagkrav och affärsetiska normer.
Vi följer alltid de aktuella lagar som gäller i de länder där vi är
verksamma. Verksamheten präglas av ett ansvarsfullt ledarskap
med nolltolerans gällande mutor och korruption, och vi arbetar
kontinuerligt för att mitigera risken att våra affärspartners,
agenter och medarbetare ska agera icke-etiskt. När vi vill etablera
oss på en ny marknad görs en gedigen analys baserat på tillstånd
och möjliga risker såsom ett osäkert politiskt klimat. Huvudsak-
ligen vill vi arbeta i direkt kontakt med våra kunder utan mellan-
händer för att minimera risker, kunna hålla en hög etik och
garantera bästa möjliga kvalitet. Om en säljare blir utsatt för
mutförsök ska denne i enlighet med vår antikorruptionspolicy
rapportera till närmaste chef som rapporterar vidare till CEO.
Eventuella försök diskuteras sedan på koncernledningsmöte och
beslut tas hur varje enskilt fall ska hanteras, till exempel om
försäljningsarbetet ska avslutas.
Uppförandekod
För att säkerställa en hållbar värdekedja har Studsvik upprättat
en uppförandekod som gäller för såväl koncernen som dess
leverantörer. Syftet med koden är att ge vägledning till anställda
och affärspartners, minimera risker, stärka företagskulturen och
förmedla Studsviks kärnvärden. Koden baseras på FN:s principer
för hållbart företagande (UN Global Compact) och några av de
gemensamma kraven som har definierats genom uppförande-
koden är att:
Vi följer alla lokala säkerhetsregler och lagar
Vi ska ha en sund finansiell ställning
Vi uppfyller kraven för våra certifieringar inom ISO 9001, 14001
och 45001 för de europeiska dotterbolagen
Vi följer lagar om mutor och korruption där svensk lag utgör
miniminivå
Vi respekterar mänskliga rättigheter enligt FN:s deklaration
genom bland annat nolltolerans mot trakasserier, arbete i risk-
fyllda miljöer, tvångsarbete och barnarbete
En uppdaterad version av uppförandekoden har publicerats
under 2021 och kommunicerats till samtliga medarbetare i
Sverige via email och till samtliga anställda i Tyskland via brev, där
mottagaren bekräftat att de tagit del av och accepterat den.
Uppförandekoden presenteras också för våra medarbetare i
samband med nyanställning och skickas även ut till våra samar-
betspartners. Alla tjänstemän inom koncernen måste årligen
bekräfta att de tagit del av policyn. Detta kontrolleras genom att
villkoren accepteras på intranätet eller via e-post. Under 2019 var
det planerat att ett systemstöd skulle implementeras för att göra
övriga styrdokument och personalhandboken mer lättillgängliga
för våra medarbetare. Det har nu införts lokalt i Sverige.
Visselblåsarfunktion
Vi har en visselblåsarfunktion som innebär att våra medarbetare
tryggt och säkert kan uppmärksamma ledningen på information
om misstänkta oegentligheter. Funktionen är uppbyggd så att ett
mejl skickas till en extern part som tar kontakt med styrelseord-
förande som i sin tur kan ta ärendet vidare till koncernledningen.
Alla nyanställda får ta del av information kring vår visselblåsarfunk-
tionen och en visselblåsarpolicy finns tillgänglig på intranätet. Inga
anmälningar har gjorts i visselblåsarsystemet under 2021. Vi har
upphandlat om ett nytt visselblåsarsystem som kommer att imple-
menteras under andra kvartalet 2022. I samband med det kommer
våra processer och policydokument att uppdateras.
HÅLLBAR OCH ANSVARSFULL LEVERANTÖRSKEDJA
Studsvik verkar på en hårt reglerad marknad, men risker i lever-
antörskedjan går aldrig helt att undvika. För att hantera risker
kopplat till mutor och korruption har vi vår Antikorruptions- och
visselblåsarpolicy samt vår Code of Conduct (uppförandekod)
som våra leverantörer förväntas följa. Våra leverantörer får motta
uppförandekoden i samband med upphandling, då de även får
motta vår antikorruptionspolicy samt signera ett samarbetsavtal.
Inför val av leverantörer görs leverantörsbedömningar för att
säkerställa att de kan efterleva våra affärsetiska standarder. Lever-
antörsbedömningarna innehåller bland annat ekonomiska
upplysningar, referenser, information om ledningssystem och
certifieringar inom flertalet områden samt riktlinjer för säkerhets-
prövningar. Utifrån en självutvärdering för våra leverantörer kan vi
även utvärdera dem inom områden som leverantörskedja, data-
och informationssäkerhet, miljö- och hållbarhetsarbete, trans-
porter, och mänskliga rättigheter. Vi var valt att dela in våra
leverantörer i tre kategorier:
A-leverantörer: Är kritiska för verksamheten inklusive aktiviteter
av affärskritisk beskaffenhet. Avtal med leverantören ska finnas.
Exempelvis innefattas huvudleverantörer av IT, fysiskt skydd eller
isotopkällor.
B-leverantörer: Är leverantörer som har stor påverkan på vår
kvalitet eller leveransförmåga men inte är kritiska för verksam-
heten, exempelvis leverantörer av service och underhåll av våra
utrustningar. Avtal bör finnas med dessa leverantörer innan
samarbete inleds, undantag ska godkännas av inköpsansvarig.
C-leverantörer: Är övriga leverantörer som ej innefattas i ovan-
stående kategorier.
För våra existerande leverantörer har vi ett revisionsprogram. Vår
målsättning är att var 3:e år revidera samtliga av våra A-lever-
antörer, vilka är de leverantörer som är kritiska för Studsviks kärn-
verksamhet. Därutöver görs löpande leverantörsbedömningar av
A- och B-leverantörer. Då görs en genomgång av deras leverans,
policys och ledningssystem avseende kvalitet, miljö och
arbetsmiljö samt kreditvärdighet.
Under 2021 har 7 leverantörsbedömningar av A-leverantörer
gjorts. Vi har även genomfört 7 revisioner av A-leverantörer.
För B-leverantörer strävar vi efter att löpande utvärdera dessa
var tredje år efter initial leverantörsbedömning. Under 2021 har
totalt 14 leverantörsbedömningar genomförts.
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
32 HÅLLBARHETSREDOVISNING
RAPPORTERING ENLIGT EU-TAXONOMIN
(Europaparlamentets och rådets förordning 2020/852)
Bakgrund och utfört arbete
Studsvik AB uppfyller kriterierna för de nya upplysningskraven
enligt EU:s nya taxonomiförordning i egenskap av moderföretag i
en koncern som under det senaste räkenskapsåret i genomsnitt
har haft fler än 500 anställda och har värdepapper upptagna till
handel på en reglerad marknad. För räkenskapsåret 2021 behöver
endast uppgifter om den andel av företagets ekonomiska aktiv-
iteter som omfattas av tekniska granskningskriterier redovisas.
Kärnkraft och aktiviteter kopplade till detta är idag inte
inkluderade i taxonomin.
Under året har vi tillsammans med en extern part utfört ett
arbete för att identifiera om vi har andra ekonomiska aktiviteter
utanför vår kärnverksamhet som omfattas av taxonomin.
Resultat
Då Studsvik både förser den egna anläggningen och andra verk-
samheter lokaliserade på samma område med värmeförsörjning
genom vår bioenergilösning (flispannor) samt hanterar områdets
vatten- och avloppssystem, har vi identifierat att dessa aktiviteter
motsvarar de i taxonomin listade aktiviteterna.
Andel omsättning, kapitalutgifter och driftsutgifter som
omfattas av taxonomin
Produktion av värme/kyla från bioenergi
Under 2020 och 2021 har vi investerat i en bioenergilösning för
att minska våra utsläpp av växthusgaser. Under 2021 uppgick
investeringen till 9 Mkr kr, vilket motsvarar 15 % av koncernens
totala investeringar under 2021. Omsättningen hänförlig till
värmeproduktionen var ca 7 Mkr kr och driftsutgifterna ca 7 Mkr
vilket motsvarar 0,9 % respektive 1,2 % av total omsättning och
driftsutgifter.
Centraliserad avloppsrening
Under 2021 uppgick omsättningen från VA-tjänsten till 2,1 Mkr,
investeringarna till 0,3 Mkr, och driftsutgifterna till 2 Mkr. Detta
motsvarar 0,3 % av total omsättning, 0,6 % av totala invester-
ingar, och 0,4 % av totala driftsutgifter. Studsvik har outsourcat
driften till extern aktör.
Totalt är alltså 1,2 % av Studsviks omsättning omfattad av
aktiviteter som finns listade i EU-taxonomin, 15,9 % av invester-
ingarna, och 1,6 % av driftsutgifterna.
Ekonomisk aktivitet Intäkter Kapitalutgifter (capex) Driftsutgifter (opex)
Produktion av värme/kyla från bioenergi 7 mkr 9 mkr 6,8 mkr
Uppförande, utbyggnad och drift av centrali-
serade avloppsreningssystem, inklusive
uppsamling (avlopps nät) och rening
2,1 mkr 0,3 mkr 1,9 mkr
Totalt 9,1 mkr 9,3 mkr 8,7 mkr
Totala intäkter, kapitalutgifter och driftsutgifter
i koncernen
798,3 58,5 566,3
Andel som omfattas av EU-taxonomin
(”Taxonomy eligible”)
Intäkter från omfattade
ekonomiska aktiviteter/
Koncernens totala intäkter
= 1,2 %
Kapitalutgifter hänförliga till
den ekonomiska aktiviteten/
Koncernens totala kapitalutgifter
= 15,6 %
Driftsutgifter hänförliga till
den ekonomiska aktiviteten/
Koncernens totala driftsutgifter
= 1,6 %
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
HÅLLBARHETSREDOVISNING 33
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
34 FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
För 2021 föreslår styrelsen en utdelning på 2 kr per aktie. Till
årsstämmans förfogande står moderbolagets fria egna kapital,
68 619 976, bestående av balanserad vinst 7 447 261 kronor samt
årets resultat 61 172 715 kronor.
Styrelsens förslag innebär att vinstmedlen disponeras enligt nedan:
Till årsstämmans förfogande 68 619 976 kronor
Utdelning – 16 437 222 kronor
I ny räkning överförs 52 182 754 kronor
AKTIEN
Kursutveckling och omsättning
Studsvikaktien är noterad på Nasdaq Stockholm. Aktiekursen
steg under 2021 med 19 procent till 104,20 kronor. Börsvärdet
var vid utgången av året 856 miljoner kronor. Under året vari-
erade kursen mellan som högst 106 kronor den 11 januari och
som lägst 72,40 kronor den 26 maj.
Under 2021 omsattes 3,4 miljoner Studsvikaktier till ett värde av
309 miljoner kronor.
Antal aktier och aktiekapital
Antalet aktier i Studsvik AB (publ) uppgick den 31 december
2021 till 8 218 611. Samtliga aktier har en röst och representerar
lika andel i bolagets tillgångar och resultat. Kvotvärdet är 1,0 och
aktie kapitalet uppgick till 8,2 miljoner kronor.
Aktieägare
Den 31 december 2021 hade Studsvik 4 293 aktieägare. Andelen
aktier registrerade i utlandet var 4 procent. De tre största ägarna,
Familjen Karinen, Briban Invest AB och Peter Gyllenhammar AB
hade 52 procent av aktierna och de tio största ägarna 77,3
procent. Styrelsens och koncernledningens aktieinnehav framgår
av avsnitten Styrelse och revisorer samt Koncernledning.
Utdelningspolitik och utdelning
Styrelsens mål är att utdelningen genomsnittligt över tiden ska
uppgå till minst 30 procent av koncernens resultat efter skatt. Vid
beslut om förslag till utdelning ska Studsviks expansions-
möjligheter, konsolideringsbehov, likviditet samt finansiella
ställ ning i övrigt beaktas. För 2021 föreslår styrelsen utdelning på
2 kr per aktie vilket motsvarar 26 procent av resultatet efter skatt.
Styrelsens uppfattning är att den föreslagna utdelningen ej
hindrar bolaget från att fullgöra sina förpliktelser på kort och lång
sikt och kan därmed försvaras med hänsyn till den försiktighets-
regel som anges i ABL 17 kap 3 § 2–3 st.
Likviditetsgarant
ABG Sundal Collier är likviditetsgarant i bolagets aktie.
ANALYTIKER
Studsviks aktie följs löpande av ABG Sundal Collier.
INFORMATION OM BOLAGSORDNINGEN M M
Det finns ingen bestämmelse i Studsviks bolagsordning som
begränsar rätten att överlåta aktier. Bolaget har under räken-
skaps året inte överlåtit egna aktier och bolaget har inte gett ut
nya aktier. Bolaget känner inte till något avtal mellan aktie ägare
som kan medföra begränsningar i rätten att överlåta aktier i
bolaget. Bolaget är inte part i något väsentligt avtal som påverkas
av ett eventuellt offentligt uppköpserbjudande. Bolagets
anställda har inga aktier för vilka rösträtten inte kan utnyttjas
direkt. Styrelsens valda ledamöter utses på års stämman. I
bolagsordningen finns ingen bestämmelse om till sättande och
entledigande av styrelseledamöter. Styrelsen har inget bemyndigande
att besluta att ge ut nya aktier eller förvärva egna aktier.
AKTIEÄGARE 2021-12-31
Antal aktier Andel %
Familjen Karinen 1769552 21,5
Briban Invest AB 1343 362 16,4
Peter Gyllenhammar AB 1 137 000 13,8
Avanza Pensionsförsäkring AB 469 149 5,7
Caceis Bank, Switzerland Branch 363 879 4,5
Familjen Girell 361 803 4,4
Banque Pictet & CIE 280 000 3,4
Malte Edenius 245 937 3,0
Leif Lundin 206 500 2,5
Per Lindstedt 179 844 2,2
Summa de 10 största ägarna –
innehavsmässigt
6 357 026 77,3
Övriga aktieägare 1 861 585 22,7
Summa 8218611 100,0
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 35
AKTIEKAPITALETS FÖRÄNDRING
År Transaktion
Ökning av
antalet aktier
Aktiekapital
kronor
Totalt
antal aktier
1994 Bildande 500 000 500 000 500 000
2001 Fondemission 5 300 000 5 800 000 5 800 000
2001 Riktad nyemission 2 314 211 8 114 211 8 114 211
2004 Nyemission
1)
2 400 8 116 611 8 116 611
2005 Nyemission
1)
102 000 8 218 611 8 218 611
1)
Konvertering av teckningsoptioner.
AKTIEÄGARSTRUKTUR 2021-12-31
Aktieinnehav
Antal
aktieägare Antal aktier
% av antal
aktier
1 – 500 3 906 293 405 3,6
501 – 1 000 178 149 010 1,7
1 001 – 5 000 134 307 531 3,7
5 000 – 10 000 19 141 851 1,7
10 001 – 15 000 12 160 531 1,6
15 001– 20 000 3 57 344 1,0
20 001 – 41 7 108 939 86,7
Summa 4 293 8218611 100,0
DATA PER AKTIE
Belopp, SEK 2017 2018 2019 2020 2021
Antal aktier vid periodens slut 8 218 611 8 218 611 8 218 611 8 218 611 8 218 611
Genomsnittligt antal aktier 8 218 611 8 218 611 8 218 611 8 218 611 8 218 611
Kurs den 31 december 46,10 38,30 31,80 87,40 104,20
Resultat per aktie från kvarvarande verksamheter före
och efter utspädning –5,47 1,06 –3,41 4,28 7,69
Eget kapital per aktie 35,09 38,47 36,84 38,13 47,12
P/E-tal neg 36,1 neg 20,4 13,6
0
200
400
600
800
1000
1200
1400
Antal omsatta aktier i 1000-tal per månad
202120202019201820172016
0
10
20
30
40
50
60
70
80
90
100
110
OMX Stockholm_PI
Studsvik
Källa:
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
36 KONCERNENS RÄKENSKAPER
KONCERNENS RAPPORT ÖVER RESULTAT
OCH ÖVRIGT TOTALRESULTAT
Belopp i Tkr Not 2021 2020
Försäljningsintäkter
4
798 324 721 931
Kostnader för sålda tjänster
7
591 219 526 969
Bruttovinst 207 105 194 962
Försäljnings- och marknadsföringskostnader
7
34 366 38 591
Administrationskostnader
7,8
93 930 89 154
Forsknings- och utvecklingskostnader
7
8 997 8 309
Nedskrivning av kundfordringar
7
41 17 525
Resultatandel i intressebolag och joint ventures
17, 18
5 850 3 429
Övriga rörelseintäkter
5
20 447 5 426
Övriga rörelsekostnader
6
10 287 4 176
Rörelseresultat
4,5,6,7,8,9
85 781 46 062
Finansiella intäkter
10
2 379
Finansiella kostnader
10
8 375 5 514
Verkligt värde-resultat (realiserat och orealiserat)
10, 12
152 421
Resultat före skatt 77 560 41 348
Inkomstskatt
11
14 378 6 147
Årets resultat 63 182 35 201
ÅRETS RESULTAT 63 182 35 201
Övrigt totalresultat
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Omräkningsdifferenser av utländska dotterbolag
27
18 881 24 590
Kassaflödessäkringar 1 88
Inkomstskatt på poster redovisade som övrigt totalresultat 1 18
Övrigt totalresultat för året, netto efter skatt 18 881 24 520
Summa resultat och övrigt totalresultat för året 82 063 10 681
Årets resultat hänförligt till
Moderbolagets aktieägare
26
63 182 35 201
Innehav utan bestämmande inflytande
Summa totalresultat hänförligt till
Moderbolagets aktieägare 82 029 10 726
Innehav utan bestämmande inflytande 34 45
Resultat per aktie räknat på resultat hänförligt till
moderbolagets aktieägare under året (SEK)
Resultat per aktie före och efter utspädning
13
7,69 4,28
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
KONCERNENS RÄKENSKAPER 37
KONCERNENS RAPPORT ÖVER
FINANSIELL STÄLLNING
Belopp i Tkr Not 2021 2020
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
15
199 297 134 550
Immateriella tillgångar
16
189 767 184 467
Innehav i intressebolag och joint ventures
17, 18
4 224 7 265
Uppskjutna skattefordringar
30
85 603 81 035
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
19, 22
40 762 35 080
Kundfordringar och andra fordringar
19, 21
83 388 38 736
Summa anläggningstillgångar 603 041 481 133
Omsättningstillgångar
Varulager
23
15 926 2 105
Kundfordringar och andra fordringar
19, 20,21
209 119 202 144
Likvida medel
19, 20, 24
108 403 75 153
Summa omsättningstillgångar 333 448 279 402
SUMMA TILLGÅNGAR 936 489 760 535
EGET KAPITAL
Kapital och reserver som kan hänföras till moderbolagets aktieägare
Aktiekapital
25
8 219 8 219
Övrigt tillskjutet kapital
25
225 272 225 272
Andra reserver
27
32 725 13 844
Balanserad vinst
26
120 696 65 733
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 386 912 313 068
Innehav utan bestämmande inflytande 374 340
Summa eget kapital 387 286 313 408
SKULDER
Långfristiga skulder
Upplåning
19, 29
42 500 44 500
Uppskjutna skatteskulder
30
36 729 33 631
Pensionsförpliktelser
31
10 005 10 120
Övriga avsättningar
32
151 802 64 767
Leverantörsskulder och andra skulder
28
29 938 28 615
Summa långfristiga skulder 270 974 181 633
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder och andra skulder
28
241 926 203 837
Aktuella skatteskulder 6 793 647
Upplåning
19, 29
21 015 55 457
Övriga avsättningar
32
8 495 5 553
Summa kortfristiga skulder 278 229 265 494
Summa skulder 549 203 447 127
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 936 489 760 535
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
38 KONCERNENS RÄKENSKAPER
FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS
EGET KAPITAL
Belopp i Tkr Aktie kapital
Övrigt
till-
skjutet
kapital
Andra
reserver
Balanserad
vinst
Eget kapital
hän förligt till
moder-
bolagets
aktieägare
Innehav utan
bestäm-
mande
inflytande
Summa
eget kapital
Ingående balans per den 1 januari 2020 8 219 225 272 38 364 30 532 302 387 385 302 772
Övrigt totalresultat 24 520 24 520 45 24 565
– Årets resultat 35 201 35 201 35 201
Utgående balans per den 31 december 2020 8 219 225 272 13 844 65 733 313 068 340 313 408
Ingående balans per den 1 januari 2021 8 219 225 272 13 844 65 733 313 068 340 313 408
Övrigt totalresultat 18 881 18 881 34 18 915
– Utdelning 8 219 8 219 8 219
– Årets resultat 63 182 63 182 63 182
Utgående balans per den 31 december 2021 8 219 225 272 32 725 120 696 386 912 374 387 286
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
KONCERNENS RÄKENSKAPER 39
KONCERNENS RAPPORT
ÖVER KASSAFDE
Belopp i Tkr Not 2021 2020
Totala verksamheten
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat 85 781 46 062
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
33
7 677 24 576
93 458 70 638
Erhållen ränta 9 379
Erlagd ränta 5 275 5 514
Betald inkomstskatt 8 252 7 566
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring i rörelsekapital 79 922 57 937
Förändring i rörelsekapital
– Omsättningstillgångar 12 668 37 266
– Övriga kortfristiga skulder 46 449 11 656
Kassaflöde från den löpande verksamheten 113 703 83 547
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Förvärv av finansiella anläggningstillgångar 15 247 8 557
Avyttring av finansiella anläggningstillgångar 2 867
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
15
58 026 21 429
Försäljning av materiella anläggningstillgångar
15
19 967
Förvärv av immateriella tillgångar
16
516 1 637
Utdelning från intressebolag
17, 18
8 623 12 913
Kassaflöde från investeringsverksamheten 42 332 18 710
Fritt kassaflöde 71 371 64 837
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Upptagna lån
29
5 881 3 617
Amortering av lån
29
40 997 30 515
Utdelning
14
8 218
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 43 334 26 898
Förändring av likvida medel 28 037 37 939
Likvida medel vid årets början 75 153 40 226
Valutakursdifferenser 5 213 3 012
Likvida medel vid årets slut
24
108 403 75 153
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
40 MODERBOLAGETS RÄKENSKAPER
MODERBOLAGETS
RESULTATRÄKNING
Belopp i Tkr Not 2021 2020
Försäljningsintäkter
41
14 015 11 080
Kostnader för sålda tjänster
Bruttovinst 14 015 11 080
Administrationskostnader
42, 43, 44, 46
–27 520 –31 988
Övriga rörelseintäkter
45
960 63
Övriga rörelsekostnader
45
–98 –358
Rörelseresultat
41, 42, 43, 44, 45, 46
–12 643 –21 203
Resultat från andelar i koncernföretag
47
140 000
Ränteintäkter och liknande poster
48
19 926 10 452
Räntekostnader och liknande poster
49
–4 763 –20 534
Resultat före skatt 2 520 108 715
Bokslutsdispositioner
50
73 707 28 305
Inkomstskatt
51
–15 054 495
ÅRETS RESULTAT 61 173 137 515
Moderbolagets rapport över totalresultat
Årets resultat 61 173 137 515
Övrigt totalresultat
Summa totalresultat för året 61 173 137 515
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
MODERBOLAGETS RÄKENSKAPER 41
MODERBOLAGETS
BALANSRÄKNING
Belopp i Tkr Not 2021 2020
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
52
Materiella anläggningstillgångar
Finansiella anläggningstillgångar
53
– Uppskjutna skattefordringar
51
4 902 15 492
– Aktier i dotterbolag
53,55
269 091 269 091
– Andelar i intressebolag och joint ventures
53
12 072 12 072
– Fordringar hos dotterbolag
53
212 053 217 572
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
53
33 758 27 267
Summa anläggningstillgångar 531 876 541 494
Omsättningstillgångar
Lager och handelsvaror 441 449
Kundfordringar och andra fordringar 1 427 663
Fordringar hos koncernföretag 78 392 168 600
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
54
409 436
Summa omsättningstillgångar 80 669 170 148
SUMMA TILLGÅNGAR 612 545 711 642
EGET KAPITAL
Eget kapital
Aktiekapital 8 219 8 219
Bundna reserver 225 272 225 272
Summa bundet eget kapital 233 491 233 491
Fritt eget kapital
Fria reserver 7 446 –121 850
Årets resultat 61 173 137 515
Summa fritt eget kapital 68 619 15 665
Summa eget kapital 302 110 249 156
Obeskattade reserver
SKULDER
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut
56
42 500 44 500
Uppskjutna skatteskulder
Skulder till koncernföretag 63 640 52 558
Övriga skulder 23 193 20 562
Summa långfristiga skulder 129 333 117 620
Kortfristiga skulder
Skulder till koncernföretag 148 083 283 594
Leverantörsskulder 1 175 771
Skulder till kreditinstitut
56
21 015 55 457
Skatteskuld 4 478
Övriga skulder 1 397 957
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
57
4 955 4 087
Summa kortfristiga skulder 181 102 344 866
Summa skulder 310 435 462 486
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 612 545 711 642
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
42 MODERBOLAGETS RÄKENSKAPER
FÖRÄNDRINGAR I MODERBOLAGETS
EGET KAPITAL
Belopp i Tkr Aktiekapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Balanserad
vinst
Summa
eget kapital
Ingående balans per den 1 januari 2020 8 219 225 272 –121 850 111 641
Totalresultat
– Årets resultat 137 515 137 515
Utgående balans per den 31 december 2020 8 219 225 272 15 665 249 156
Ingående balans per den 1 januari 2021 8 219 225 272 15 665 249 156
Totalresultat
– Utdelning
–8 219
– Årets resultat 61 173 61 173
Utgående balans per den 31 december 2021 8 219 225 272 68 619 302 110
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
MODERBOLAGETS RÄKENSKAPER 43
MODERBOLAGETS
KASSAFLÖDESANALYS
Belopp i Tkr Not 2021 2020
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat –12 644 –21 203
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
60
607 4 536
–12 037 –16 667
Erhållen ränta 270 935
Erlagd ränta –4 787 –6 341
Betald inkomstskatt –251 –263
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring i rörelsekapital –16 805 –22 336
Förändring i rörelsekapital
– Omsättningstillgångar 23 487 15 183
– Övriga kortfristiga skulder 6 207 39 975
Kassaflöde från den löpande verksamheten 12 889 32 822
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Amortering av finansiella anläggningstillgångar
53
34 659 7 848
Lån till koncernföretag
53
–10 730 –6 463
Kassaflöde från investeringsverksamheten 23 929 1 385
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Upptagna lån 7 843
Amortering av lån –36 442 –34 207
Betald utdelning –8 219
Kassaflöde från finansieringsverksamheten –36 818 –34 207
Förändring av likvida medel
Likvida medel vid årets början
Omräkningsdifferens
Likvida medel vid årets slut
44 NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
Belopp i Tkr
NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN
NOTER
NOT 1 Redovisnings- och värderingsprinciper
De viktigaste redovisningsprinciperna som tillämpats när denna koncernredovisning
upprättats anges nedan. Dessa principer har tillämpats konsekvent för alla presen-
terade år, om inte annat anges.
1.1 GRUND FÖR RAPPORTERNAS UPPRÄTTANDE
Koncernredovisningen för Studsvikkoncernen har upprättats i enlighet med års redo-
visningslagen, RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner, International
Financial Reporting Standards (IFRS) och tolkningar från IFRS Interpretations Committee
(IFRIC) sådana de antagits av EU. Koncernredovisningen har upp rättats enligt
anskaffningsvärde metoden förutom vad beträffar finansiella tillgångar och skulder
som är värderade till verkligt värde via resultat räkningen.
Att upprätta rapporter i överensstämmelse med IFRS kräver användning av en del
viktiga uppskattningar för redovisningsändamål. Vidare krävs att ledningen gör vissa
bedömningar vid tillämpningen av koncernens redovisningsprinciper. De områden
som innefattar en hög grad av bedömning, som är komplexa eller sådana områden
där antaganden och uppskattningar är av väsentlig betydelse för koncernredo-
visningen anges i not 3.
Nya eller ändrade redovisningsprinciper tillämpliga från och med 2021
Nya och ändrade standarder och tolkningsuttalanden har inte haft någon väsentlig
påverkan på koncernens finansiella rapporter. Inga nya eller ändrade IFRS har
förtidstillämpats.
1.2 KONCERNREDOVISNING
Dotterbolag
Dotterbolag är alla de företag över vilka koncernen har ett bestämmande inflytande (not
56). Koncernen kontrollerar ett företag när den exponeras för eller har rätt till rörlig avkast-
ning från sitt innehav i företaget och har möjlighet att påverka avkastningen genom sitt
inflytande i företaget. Dotterbolag inkluderas i koncernredovisningen från och med den
dag då det bestämmande inflytandet överförs till koncernen. De exklu deras ur koncernre-
dovisningen från och med den dag då det bestämmande inflytandet upphör.
Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernens rörelseförvärv. Köpe-
skillingen för förvärvet av ett dotterbolag utgörs av verkligt värde på överlåtna till-
gångar, skulder och de aktier som emitterats av koncernen. I köpeskillingen ingår
även verkligt värde på alla tillgångar och skulder som är en följd av en överenskom-
melse om villkorad köpeskilling. Förvärvsrelaterade kostnader kostnadsförs när de
uppstår. Identifierbara förvärvade tillgångar och övertagna skulder i ett rörelse förvärv
värderas inledningsvis till verkligt värde på förvärvsdagen. För varje förvärv avgör
koncernen om alla innehav utan bestämmande inflytande i det förvärvade före taget
redovisas till verkligt värde eller till innehavets proportionella andel av det för värvade
företagets nettotillgångar. Det belopp varmed köpeskilling, eventuellt innehav utan
bestämmande inflytande samt verkligt värde på förvärvsdagen på tidigare aktie-
innehav överstiger verkligt värde på koncernens andel av identifierbara förvärvade
nettotillgångar, redovisas som goodwill. Om beloppet understiger verkligt värde för
det förvärvade dotterbolagets tillgångar i händelse av ett sk ”bargain purchase”,
redovisas mellanskillnaden direkt i rapporten över totalresultat.
Koncerninterna transaktioner och balansposter samt orealiserade vinster på transaktio-
ner mellan koncernföretag elimineras. Redovisningsprinciperna för dotterbolag har i före-
kommande fall ändrats för att garantera en konsekvent tillämpning av koncernens principer.
Transaktioner med innehavare utan bestämmande inflytande
Koncernen behandlar transaktioner med innehavare utan bestämmande inflytande
som transaktioner med koncernens aktieägare. Vid förvärv från innehavare utan
bestämmande inflytande redovisas skillnaden mellan erlagd köpeskilling och den
faktiska förvärvade andelen av det redovisade värdet på dotterbolagets netto till-
gångar i eget kapital. Vinster och förluster på avyttringar till innehavare utan bestäm-
mande inflytande redovisas också i eget kapital.
När koncernen inte längre har ett bestämmande inflytande eller betydande infly-
tande, omvärderas varje kvarvarande innehav till verkligt värde och ändringen i redovisat
värde redovisas i resultaträkningen. Det verkliga värdet används som det första redovi-
sade värdet och utgör grund för den fortsatta redovisningen av det kvar varande inne-
havet som intressebolag, joint venture eller finansiell tillgång. Alla belopp avseende den
avyttrade enheten, som tidigare redovisats i övrigt total resultat, redovisas som om
koncernen direkt hade avyttrat de hänförliga tillgångarna eller skulderna. Detta kan med -
föra att belopp som tidigare redovisats i övrigt total resultat omklassificeras till resultatet.
Om ägarandelen i ett intressebolag minskar, men ett betydande inflytande ändå kvar-
står, omklassificeras, i de fall det är relevant, bara en proportionell andel av de belopp
som tidigare redovisats i övrigt totalresultat till resultatet.
Intressebolag
Intressebolag är alla de företag där koncernen har ett betydande men inte bestäm-
mande inflytande, vilket i regel gäller för aktieinnehav som omfattar mellan
20procent och 50 procent av rösterna. Innehav i intressebolag redovisas enligt
kapital andelsmetoden och värderas inledningsvis till anskaffningsvärde. Koncernens
redovisade värde på innehav i intressebolag inkluderar goodwill som identifieras vid
förvärvet, netto efter eventuella nedskrivningar.
Koncernens andel av resultat som uppkommit i intressebolaget efter förvärvet
redovisas i resultaträkningen och dess andel av förändringar i övrigt total resultat
efter förvärvet redovisas i övrigt totalresultat. Ackumulerade förändringar efter
för värvet redovisas som ändring av innehavets redovisade värde. När koncernens
andel i ett intressebolags förluster uppgår till eller överstiger dess innehav i intresse-
bolaget, inklusive eventuella fordringar utan säkerhet, redovisar koncernen inte
ytter ligare förluster, om inte koncernen har påtagit sig förpliktelser eller gjort betal-
ningar för intressebolagets räkning.
Orealiserade vinster på transaktioner mellan koncernen och dess intressebolag
elimi neras i förhållande till koncernens innehav i intressebolaget. Även orealiserade
för luster elimineras, om inte transaktionen utgör ett bevis på att ett nedskrivnings-
behov föreligger för den överlåtna tillgången. Tillämpade redovisningsprinciper
i intressebolag har i förekommande fall ändrats för att garantera en konsekvent
tillämpning av koncernens principer. Utspädningsvinster och -förluster i andelar i
intressebolag redovisas i resultaträkningen.
Joint ventures
För så kallade joint ventures, där ett gemensamt bestämmandeinflytande råder,
tillämpas kapitalandelsmetoden. Andelarna i ett joint venture redovisas inledningsvis
till anskaffningsvärde vid anskaffningstillfället och justeras löpande med dess andel
av förändringar i det gemensamt styrda företagets egna kapital.
Koncernens andel av resultat, som uppkommit i det gemensamt styrda företaget,
redovisas i koncernens rapport över totalresultatet. Om koncernens andel av acku-
mulerade förluster är lika stor eller överstiger koncernens andel i det gemensamt
styrda företagets egna kapital, redovisar koncernen inte ytterligare förluster.
1.3 SEGMENTRAPPORTERING
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som står i överensstämmelse med den
interna rapportering som lämnas till den högste verkställande beslutsfattaren. Den
högste verkställande beslutsfattaren har identifierats som verkställande direktören.
1.4 OMRÄKNING AV UTLÄNDSK VALUTA
Funktionell valuta och rapportvaluta
Poster som ingår i de finansiella rapporterna för de olika enheterna i koncernen
är värderade i den valuta som används i den ekonomiska miljö där respektive företag
huvudsakligen är verksamt (funktionell valuta). I koncernredovisningen används
svenska kronor (SEK), som är moderbolagets funktionella valuta och rapportvaluta.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan enligt de
valuta kurser som gäller på transaktionsdagen. Valutakursvinster och -förluster,
som uppkommer vid betalning av sådana transaktioner och vid omräkning av
monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta till balansdagens kurs, redovisas
i resultat räkningen. Undantag är då transaktionerna utgör säkringar som uppfyller
villkoren för säkringsredovisning av kassaflöden, då redovisas vinster/förluster i
övrigt totalresultat. Mer om koncernens säkringsredovisning återfinns i not 1.11.
Orealiserade valutakursvinster och -förluster som hänför sig till lån och likvida
medel redo visas i resultaträkningen som finansiella intäkter eller kostnader. Alla
övriga valutakurs vinster och -förluster på framförallt kundfordringar och leveran
-
törsskulder redo visas i posterna Övriga rörelseintäkter och Övriga rörelsekostnader
i resultaträkningen.
Omräkningsdifferenser för icke-monetära finansiella tillgångar och skulder redovi-
sas som en del av verkligt värde-vinster/-förluster. Omräkningsdifferenser för icke-mo-
netära finansiella tillgångar och skulder, såsom aktier som värderas till verkligt värde
via resultaträkningen, redovisas i resultaträkningen som en del av verkligt värde-
vinster/-förluster.
NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN 45
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
Koncernföretag
Resultat och finansiell ställning för alla koncernföretag (av vilka inget har en
höginflations valuta som funktionell valuta), som har en annan funktionell valuta än
rapportvalutan, omräknas till koncernens rapportvaluta enligt följande.
Tillgångar och skulder för var och en av balansräkningarna omräknas till balans-
dagskurs.
Intäkter och kostnader för var och en av resultaträkningarna omräknas till
genomsnittlig valutakurs.
Alla valutakursdifferenser som uppstår redovisas i övrigt totalresultat.
Vid konsolideringen förs valutakursdifferenser, som uppstår till följd av omräkning
av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter och av upplåning och andra valuta-
instrument som identifierats som säkringar av sådana investeringar, till övrigt
total resultat. Vid avyttring av en utlandsverksamhet, helt eller delvis, förs de kurs
-
differenser som redovisats i eget kapital till resultaträkningen och redovisas som
en del av realisationsvinsten/-förlusten. Goodwill och justeringar av verkligt värde,
som uppkommer vid förvärv av en utlandsverksamhet, behandlas som tillgångar och
skulder hos denna verksamhet och omräknas till balansdagens kurs.
1.5 MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för avskriv-
ningar. Koncernen tillämpar komponentavskrivning där varje del av en materiell anlägg-
ningstillgång med ett anskaffningsvärde som är betydande i förhållande till tillgångens
sammanlagda anskaffningsvärde ska skrivas av separat. I anskaffnings värdet ingår
utgifter som direkt kan hänföras till för värvet av tillgången. Utgifter för nedmontering
och återställandekostnader läggs till anskaffningsvärdet och redo visas som en separat
komponent. Nedmonterings- och återställandekostnader under tillgångens nyttjande-
tid beräknas årligen utifrån de bedömningar man gör vid varje bedömningstillfälle. Even-
tuella justeringar av de framtida kostnaderna justerar tillgångens anskaffningsvärde.
Tillkommande utgifter läggs till tillgångens redovisade värde eller redovisas som
en separat tillgång, beroende på vilket som är lämpligt, endast då det är sannolikt
att de framtida ekonomiska förmåner som är förknippade med tillgången kommer
att komma koncernen tillgodo och tillgångens anskaffningsvärde kan mätas på ett
tillförlitligt sätt. Redovisat värde för den ersatta delen tas bort från balansräkningen.
Alla andra former av reparationer och underhåll redovisas som kostnader i resultat-
räkningen under den period de uppkommer.
Inga avskrivningar görs på mark. Avskrivningar på andra tillgångar, för att fördela
deras anskaffningsvärde eller omvärderat belopp ned till det beräknade restvärdet
över den beräknade nyttjandeperioden, görs linjärt enligt följande.
Byggnader och markanläggning 20–50 år
Maskiner och tekniska anläggningar 3–20 år
Inventarier och verktyg 3–20 år
Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperiod prövas varje balansdag och justeras
vid behov. En tillgångs redovisade värde skrivs omgående ned till dess återvinnings-
värde om tillgångens redovisade värde överstiger dess bedömda återvinningsvärde.
Vinster och förluster vid avyttring fastställs genom en jämförelse mellan försälj-
ningsintäkten och det redovisade värdet och redovisas i Övriga rörelseintäkter och
Övriga rörelsekostnader i resultaträkningen.
1.6 IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
Goodwill
Goodwill på förvärv av dotterbolag redovisas som immateriella tillgångar. Goodwill på
förvärv av intressebolag ingår i värdet på innehav i intressebolag och prövas med avse-
ende på eventuellt nedskrivningsbehov som en del av värdet på det totala innehavet.
Goodwill som redovisas separat testas årligen för att identifiera eventuellt nedskrivnings-
behov och redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumu lerade nedskrivningar.
Nedskrivningar av goodwill återförs inte. Vinst eller förlust vid avyttring av en enhet inklu-
derar kvarvarande redovisat värde på den goodwill som avser den avyttrade enheten.
Goodwill fördelas på kassagenererande enheter, dvs affärsområdena, vid pröv-
ning av eventuellt nedskrivningsbehov. Fördelningen görs på de kassagenererande
enheter eller grupper av kassagenererande enheter som förväntas bli gynnade av
det rörelse förvärv som gett upphov till goodwillposten.
Patent
Merparten av Studsviks patent avser metoder och teknik för hantering av radioak-
tivt avfall. Dessa aktiverade kostnader skrivs av under den bedömda nyttjandeperio-
den (i normalfallet 15 år).
Programvara
Förvärvade programvarulicenser aktiveras på basis av de kostnader som uppstått då
den aktuella programvaran förvärvats och satts i drift. Dessa aktiverade kostnader
skrivs av under den bedömda nyttjandeperioden (i normalfallet 10 år).
Kostnader för utveckling eller underhåll av programvara kostnadsförs när de uppstår.
Utvecklingskostnader för programvara, som redovisas som tillgång, skrivs av
under sin bedömda nyttjandeperiod.
Avtalsenliga kundrelationer och liknande rättigheter
Avtalsenliga kundrelationer och liknande rättigheter består i huvudsak av kund-
relationer och kontrakt samt vissa hyresrättigheter. Dokument för att styrka gjorda
aktiveringar kan vara affärsplaner, budget samt bolagets bedömning av framtida utfall.
För varje post görs individuella bedömningar. Avskrivning påbörjas när till gången kan
börja användas och sker sedan i takt med bedömd nyttjandeperiod. Avtalsenliga kund-
relationer skrivs av på 15 år. Avskrivningstiden för övriga rättigheter varierar.
1.7 NEDSKRIVNINGAR AV ICKE-FINANSIELLA TILLGÅNGAR
Tillgångar som har en obestämbar nyttjandeperiod, exempelvis goodwill, skrivs inte
av utan prövas årligen avseende eventuellt nedskrivningsbehov. Tillgångar som skrivs
av bedöms med avseende på värdenedgång närhelst händelser eller förändringar i
förhållanden indikerar att det redovisade värdet möjligen inte är återvinningsbart.
En nedskrivning görs med det belopp varmed tillgångens redovisade värde över-
stiger dess återvinningsvärde. Återvinningsvärdet är det högre av tillgångens verkliga
värde minskat med försäljningskostnader och dess nyttjandevärde. Vid bedömning
av nedskrivningsbehov grupperas tillgångar på de lägsta nivåer där det finns sepa-
rata identifierbara kassaflöden (kassagenererande enheter). För tillgångar, andra
änfinansiella tillgångar och goodwill, som tidigare har skrivits ned görs per varje
balansdag en prövning av om återföring bör göras.
1.8 FINANSIELLA TILLGÅNGAR
Koncernen klassificerar sina finansiella tillgångar enligt IFRS 9 i följande kategorier:
finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen samt upplupet
anskaffningsvärde. Klassificeringen är beroende av för vilket syfte den finansiella till-
gången förvärvades. Ledningen fastställer klassifi ceringen av de finansiella tillgång-
arna vid det första redovisningstillfället.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen är finansiella
tillgångar som innehas för handel. En finansiell tillgång klassificeras i denna kategori
om den förvärvas huvudsakligen i syfte att säljas inom kort. Derivat klassificeras som
att de innehas för handel om de inte är identifierade som säkringar. Tillgångar i denna
kategori klassificeras som omsättningstillgångar om de förväntas bli reglerade inom
12 månader. Annars klassificeras de som anläggningstillgångar.
Koncernen redovisar följande finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen:
Investeringar i räntebärande tillgångar som inte kvalificerar att redovisas varken
till upplupet anskaffningsvärde eller till verkligt värde via övrigt totalresultat,
Investeringar i egetkapitalinstrument som innehas för handel.
Investeringar i räntebärande tillgångar
Koncernen klassificerar sina investeringar i räntebärande tillgångar i värderingskate-
gorin Upplupet anskaffningsvärde, vilket är finansiella tillgångar som har fastställda
eller fastställbara betalningar och som inte är noterade på en aktiv marknad. De
ingår i omsättningstillgångar med undantag för poster med förfallodag mer än 12
månader efter balansdagen, vilka klassificeras som anläggningstillgångar. Upplupet
anskaffningsvärde utgörs av kundfordringar och andra fordringar, samt likvida medel
i balansräkningen (noterna 22 och 25).
Redovisning och värdering
Köp och försäljningar av finansiella tillgångar redovisas på affärsdagen – det datum
då koncernen förbinder sig att köpa eller sälja tillgången. Finansiella instrument
redo visas första gången till verkligt värde plus transaktionskostnader, vilket gäller
alla finansiella tillgångar som inte redovisas till verkligt värde via resultaträkningen.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen redovisas
första gången till verkligt värde, medan hänförliga transaktionskostnader redovisas i
resultaträkningen. Finansiella tillgångar tas bort från balansräkningen när rätten att
erhålla kassaflöden från instrumentet har löpt ut eller överförts och koncernen har
överfört i stort sett alla risker och förmåner som är förknippade med äganderätten.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen redo visas efter
anskaffningstidpunkten till verkligt värde. Investeringar i räntebärande tillgångar redo-
visas efter anskaffningstidpunkten till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av
effektivräntemetoden. Räntebärande tillgångar med kort förfallotid redovisas till nomi-
nellt värde. Vinster och förluster till följd av förändringar i verkligt värde avseende
kategorin finansiella tillgångar värderade till verkligt värde i resultaträkningen,
resultatredo visas i den period då de uppstår och ingår i resultaträkningens poster
Övriga rörelse intäkter och Övriga rörelsekostnader.
1.9 KVITTNING AV FINANSIELLA INSTRUMENT
Finansiella tillgångar och skulder kvittas och redovisas med ett nettobelopp i balans-
räkningen, endast när det finns en legal rätt att kvitta de redovisade beloppen och en
avsikt att reglera dem med ett nettobelopp eller att samtidigt realisera tillgången och
reglera skulden. Den legala rättigheten får inte vara beroende av framtida händelser
och den måste vara rättsligt bindande för företaget och motparten både i den normala
affärsverksamheten och i fall av betalningsinställelse, insolvens eller konkurs.
46 NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
1.10 NEDSKRIVNING AV FINANSIELLA TILLGÅNGAR
Tillgångar som redovisas till upplupet anskaffningsvärde
Koncernen bedömer vid varje rapportperiods slut om det finns objektiva bevis för att
nedskrivningsbehov föreligger för en finansiell tillgång eller en grupp av finansiella
tillgångar. Koncernen tillämpar den förenklade metoden för beräkning av förväntade
kreditförluster. Metoden innebär att förväntade förluster under fordrans hela löptid
används som utgångspunkt för kundfordringar och avtalstillgångar. En finansiell till-
gång eller grupp av finansiella tillgångar har ett nedskrivningsbehov och skrivs ned
endast om det finns objektiva bevis för ett nedskrivningsbehov till följd av att en eller
flera händelser inträffat efter det att tillgången redovisats första gången (en ”förlust-
händelse”) och att denna händelse (eller händelser) har en inverkan på de uppskat-
tade framtida kassaflödena för den finansiella tillgången eller grupp av finansiella
tillgångar som kan uppskattas på ett tillförlitligt sätt.
Koncernen bedömer först huruvida det föreligger objektiva belägg för ned skrivning.
Nedskrivningen beräknas som skillnaden mellan tillgångens redovisade värde och
nuvärdet av uppskattade framtida kassaflöden (exklusive framtida kreditför luster
som inte har inträffat), diskonterade till den finansiella tillgångens ursprungliga
effektiva ränta. Tillgångens redovisade värde skrivs ned och nedskrivningsbeloppet
redovisas i koncernens resultaträkning. Om ett lån eller en investering som innehas
till förfall har rörlig ränta, används den aktuella effektiva ränta som fastställts enligt
avtalet som diskonteringsränta när nedskrivningsbehov fastställs. Som en praktisk
utväg kan koncernen fastställa nedskrivningsbehovet på basis av instrumentets verk-
liga värde med hjälp av ett observerbart marknadspris.
Om nedskrivningsbehovet minskar i en efterföljande period och minskningen
objektivt kan hänföras till en händelse som inträffade efter att nedskrivningen redo-
visades (som exempelvis en förbättring av gäldenärens kreditvärdighet), redovisas
återföringen av den tidigare redovisade nedskrivningen i koncernens resultaträkning.
1.11 DERIVATINSTRUMENT OCH SÄKRINGSÅTGÄRDER
Derivatinstrument redovisas i balansräkningen på kontraktsdagen och värderas till
verkligt värde, både initialt och vid efterföljande omvärderingar. Metoden för att
redovisa den vinst eller förlust som uppkommer vid omvärdering beror på om deri-
vatet identifierats som ett säkringsinstrument och, om så är fallet, karaktären hos den
post som säkrats. Koncernen identifierar vissa derivat som antingen:
säkring av verkligt värde avseende en redovisad tillgång eller skuld eller ett
bindande åtagande (verkligt värdesäkring),
säkring av en särskild risk som är kopplad till en redovisad tillgång eller skuld eller
en mycket sannolik prognostiserad transaktion (kassaflödessäkring).
Då transaktionen ingås, dokumenterar koncernen förhållandet mellan säkrings-
instrumentet och den säkrade posten, liksom även koncernens mål för riskhante ringen
och riskhanteringsstrategin avseende säkringen. Koncernen dokumenterar också sin
bedömning, både när säkringen ingås och fortlöpande, av huruvida de derivatinstru-
ment som används i säkringstransaktioner är effektiva när det gäller att motverka
förändringar i verkligt värde eller kassaflöden som är hänförliga till de säkrade posterna.
Upplysning om verkligt värde för olika derivatinstrument som används för säkrings-
syften återfinns i not 21. Hela det verkliga värdet på ett derivat som utgör säkringsin-
strument klassificeras som anläggningstillgång eller långfristig skuld när den säkrade
postens återstående löptid är längre än 12 månader, och som omsätt ningstillgång eller
kortfristig skuld när den säkrade postens återstående löptid understiger 12 månader.
Säkring av verkligt värde
Koncernen tillämpar endast säkring av verkligt värde avseende vissa finansiella
anläggningstillgångar och upplåning.
Kassaflödessäkring
Den effektiva delen av förändringar i verkligt värde på ett derivatinstrument,
som identifieras som kassaflödessäkring och som uppfyller villkoren för säkrings-
redovisning, redovisas i övrigt totalresultat i säkringsreserven i eget kapital. Den vinst
eller förlust som hänför sig till den ineffektiva delen redovisas omedelbart i resulta-
träkningen i posterna Övriga rörelse intäkter och Övriga rörelsekostnader – netto.
När ett säkringsinstrument förfaller eller säljs eller när säkringen inte längre uppfyl-
ler kriterierna för säkrings redovisning och ackumulerade vinster eller förluster avse-
ende säkringen finns i eget kapital, kvarstår dessa vinster/förluster i eget kapital och
resultatförs samtidigt som den prognostiserade transaktionen slutligen redovisas i
resultaträkningen. När en prognostiserad transaktion inte längre förväntas ske, över-
förs den ackumulerade vinst eller förlust som redovisats i eget kapital omedelbart till
resultaträkningens poster Övriga rörelse intäkter och Övriga rörelsekostnader – netto.
1.12 VARULAGER
Varulagret redovisas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet.
Anskaffningsvärdet fastställs med användning av först in, först ut-metoden (FIFU).
Anskaffningsvärdet för färdiga varor och pågående arbeten består av råmaterial, direkt
lön, andra direkta kostnader och hänförbara indirekta tillverkningskostnader. Låne-
kostnader ingår inte. Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade försäljnings priset i
den löpande verksamheten, med avdrag för tillämpliga rörliga försäljnings kostnader.
1.13 KUNDFORDRINGAR
Studsvik redovisar kundfordringar till sina upplupna anskaffningsvärden justerat för
kreditrisker. Redovisad kreditriskreserv består av både inträffade kreditförluster och
förväntade kreditförluster. En kreditförlust har inträffat när en händelse har ägt rum
som innebär att betalning inte kommer att erhållas. En förväntad kreditriskreserv
uppstår emellertid i sin tur baserat på bland annat antaganden om den framtida
makroekonomiska utvecklingen i kundernas respektive marknader, det vill säga, på
saker som eventuellt kommer att äga rum. I dessa fall har det ännu inte ägt rum något
som föranleder en reservering. Förlustriskreserven speglar i detta fall de förväntade
framtida kreditförlusterna. Nedskrivning av kundfordringar redovisas i resultaträk-
ningen i posten Försäljnings- och marknadsföringskostnader.
1.14 LIKVIDA MEDEL
I likvida medel ingår kassa, banktillgodohavanden och övriga kortfristiga placeringar
med förfallodag inom tre månader från anskaffningstidpunkten.
1.15 AKTIEKAPITAL
Stamaktier klassificeras som eget kapital.
Transaktionskostnader som direkt kan hänföras till emission av nya aktier eller optio-
ner redovisas, netto efter skatt, i eget kapital som ett avdrag från emissions likviden.
1.16 LEVERANTÖRSSKULDER
Leverantörsskulder redovisas till verkligt värde och är förpliktelser att betala för varor
eller tjänster från leverantörer, som har förvärvats i den löpande verksamheten. Leve-
ran törsskulder har kort förväntad löptid och klassificeras som kortfristiga skulder.
1.17 UPPLÅNING
Upplåning redovisas initialt till verkligt värde, netto efter transaktionskostnader.
Efterföljande värdering sker till upplupet anskaffningsvärde.
Upplåning klassificeras som kortfristiga skulder om inte koncernen har en ovill korlig
rätt att skjuta upp betalning av skulden i åtminstone 12 månader efter balansdagen.
1.18 AKTUELL OCH UPPSKJUTEN INKOMSTSKATT
Periodens skattekostnad omfattar aktuell och uppskjuten skatt. Skatt redovisas i
resultaträkningen, utom när skatten avser poster som redovisas i Övrigt total resultat
eller direkt i Eget kapital. I sådana fall redovisas även skatten i Övrigt totalresultat
respektive Eget kapital.
Den aktuella skattekostnaden beräknas på basis av de skatteregler som på
balans dagen är beslutade eller i praktiken beslutade i de länder där moder bolagets
dotterbolag och intressebolag är verksamma och genererar skattepliktiga intäkter.
Ledningen utvärderar regelbundet de yrkanden som gjorts i självdeklara tioner avseende
situationer där tillämpliga skatteregler är föremål för tolkning och gör, när så bedöms
lämpligt, avsättningar för belopp som troligen ska betalas till skatte myndigheten.
Uppskjuten skatt redovisas i sin helhet, enligt balansräkningsmetoden, på alla
temporära skillnader som uppkommer mellan det skattemässiga värdet på tillgångar
och skulder och dessas redovisade värden i koncernredovisningen. Den uppskjutna
skatten redovisas emellertid inte om den uppstår till följd av en transaktion som utgör
den första redovisningen av en tillgång eller skuld som inte är ett rörelseförvärv och
som, vid tidpunkten för transaktionen, varken påverkar redovisat eller skattemässigt
resultat. Uppskjuten inkomstskatt beräknas med tillämpning av skattesatser (och -lagar)
som har beslutats eller aviserats per balansdagen och som förväntas gälla när den
berörda uppskjutna skattefordran realiseras eller den uppskjutna skatteskulden regleras.
Uppskjutna skattefordringar redovisas i den omfattning det är troligt att framtida
skattemässiga överskott kommer att finnas tillgängliga, mot vilka de temporära skill-
naderna kan utnyttjas.
Uppskjutna skattefordringar och -skulder kvittas när det finns en legal kvittningsrätt
för aktuella skattefordringar och skatteskulder och när de uppskjutna skattefordring-
arna och skatteskulderna hänför sig till skatter debiterade av en och samma skatte-
myndighet och avser antingen samma skattesubjekt eller olika skattesubjekt, där det
finns en avsikt att reglera saldona genom nettobetalningar.
1.19 ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
Pensionsförpliktelser
Koncernföretagen har olika pensionsplaner. Pensionsplanerna finansieras vanligen
genom betalningar till försäkringsbolag eller förvaltaradministrerade fonder, där betal
-
ningarna fastställs utifrån periodiska aktuariella beräkningar. Koncernen har både
förmånsbestämda och avgiftsbestämda pensionsplaner. En avgifts bestämd pensions-
plan är en pensionsplan enligt vilken koncernen betalar fasta avgifter till en sepa-
rat juridisk enhet. Koncernen har inte några rättsliga eller informella för pliktelser att
betala ytterligare avgifter om denna juridiska enhet inte har tillräckliga tillgångar för att
betala alla ersättningar till anställda som hänger samman med de anställdas tjänstgö-
ring under innevarande eller tidigare perioder. En förmåns bestämd pensionsplan är en
pensionsplan som inte är avgiftsbestämd. Utmärkande för förmåns bestämda planer
är att de anger ett belopp för den pensionsförmån en anställd erhåller efter pensione-
ring, vanligen baserat på en eller flera faktorer såsom ålder, tjänstgöringstid och lön.
Den skuld som redovisas i balansräkningen avseende förmånsbestämda pensions-
NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN 47
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
planer är nuvärdet av den förmåns bestämda förpliktelsen på balansdagen minus verk-
ligt värde på förvaltnings tillgångarna. Den förmånsbestämda pensionsförpliktelsen
beräknas årligen av oberoende aktuarier med tillämpning av den s k ”projected unit
credit method”. Nuvärdet av den förmånsbestämda förpliktelsen fastställs genom
diskontering av uppskattade framtida kassaflöden med användning av räntesatsen för
förstklassiga företagsobligationer som är utfärdade i samma valuta som ersättningarna
kommer att betalas i med löptider jämförbara med den aktuella pensionsskuldens.
Aktuariella vinster och förluster till följd av erfarenhetsbaserade justeringar
och förändringar i aktuariella antaganden redovisas i övrigt totalresultat under den
period då de uppstår. Kostnader avseende tjänstgöring under tidigare perioder redo-
visas direkt i resultat räkningen.
För avgiftsbestämda pensionsplaner betalar koncernen avgifter till offentligt eller
privat administrerade pensionsförsäkringsplaner på obligatorisk, avtalsenlig eller
fri villig basis. Koncernen har inga ytterligare betalningsförpliktelser när avgifterna väl
är betalda. Avgifterna redovisas som personalkostnader när de förfaller till betalning.
Förutbetalda avgifter redovisas som en tillgång i den utsträckning som kontant åter-
betalning eller minskning av framtida betalningar kan komma koncernen tillgodo.
Ersättningar vid uppsägning
Ersättningar vid uppsägning utgår när en anställds anställning sagts upp av koncer-
nen före normal pensionstidpunkt eller då en anställd accepterar frivillig avgång i
utbyte mot sådana ersättningar. Koncernen redovisar ersättningar vid uppsägning
vid den tidigaste av följande tidpunkter, a) när koncernen inte längre har möjlighet
att återkalla erbjudandet om ersättning, och b) när företaget redovisar utgifter för
en omstrukturering som är inom tillämpningsområdet för IAS 37 och som innebär
utbetalning av avgångsvederlag. I det fall företaget har lämnat erbjudande för att
uppmuntra till frivillig avgång, beräknas ersättningar vid uppsägning baserat på det
antal anställda som beräknas acceptera erbjudandet.
Vinstandelar och rörliga lönedelar
Koncernen redovisar en skuld och en kostnad för rörlig lön och vinstandelar, baserat
på en formel som beaktar den vinst som kan hänföras till moderbolagets aktieägare
efter vissa justeringar. Koncernen redovisar en avsättning när det finns en legal för -
pliktelse eller en informell förpliktelse på grund av tidigare praxis.
1.20 AVSÄTTNINGAR
Avsättningar för miljöåterställande åtgärder, framtida avfallskostnader, omstrukture-
ringskostnader och rättsliga krav redovisas när koncernen har en legal eller informell
förpliktelse till följd av tidigare händelser, det är sannolikt att ett utflöde av resurser
kommer att krävas för att reglera åtagandet, och beloppet har beräknats på ett till-
förlitligt sätt. Inga avsättningar görs för framtida rörelseförluster.
Om det finns ett antal liknande åtaganden, bedöms sannolikheten för att det kommer
att krävas ett utflöde av resurser vid regleringen sammantaget för hela denna grupp av
åtaganden. En avsättning redovisas även om sannolikheten för ett utflöde avseende en
speciell post i denna grupp av åtaganden är ringa. Se not 32, Övriga avsättningar.
1.21 INTÄKTSREDOVISNING
Intäkter innefattar det verkliga värdet av vad som erhållits eller kommer att erhållas för
sålda varor och tjänster i koncernens löpande verksamhet. Intäkter redovisas exklusive
mervärdesskatt, returer och rabatter samt efter eliminering av koncernintern försäljning.
Konsulttjänster
Koncernen erbjuder tjänster till både fast och rörligt pris. Intäkten från de levererade
tjänsterna redovisas i den period de tillhandahålls. För avtal till fast pris, redovisas
intäkten baserat på hur stor andel av den totala överenskomna tjänsten som leve-
rerats under räkenskapsåret då kunden erhåller och utnyttjar tjänsterna vid samma
tidpunkt. Detta avgörs baserat på den faktiska uppkomna kostnaden jämfört med
den totala förväntade kostnaden för uppdraget. Uppskattningar gällande intäkter,
kostnader eller färdigställandegraden av projekt revideras om omständigheterna
förändras. Ökningar eller minskningar i bedömda intäkter eller kostnader som är
beroende på en ändrad uppskattning redovisas i resultaträkningen i den period som
omständigheterna som gav anledning till revisionen blev kända.
I fastprisavtal betalar kunden det överenskomna priset vid överenskomna betal-
ningstidpunkter. Om tjänsterna som koncernen levererat överstiger betalningen, redo-
visas en avtalstillgång i posten Kundfordringar och andra fordringar. Om betalningarna
överstiger de levererade tjänsterna, redovisas en avtalsskuld i posten Leverantörsskul-
der och andra skulder. Om avtalet är på löpande räkning baserat på pris per timme,
redovisas intäkten i den utsträckning koncernen har rätt att fakturera kunden. Kunder
faktureras månatligen, vanligen med 30 dagars betalningsvillkor. Mer information om
koncernens konsulttjänster återfinns i not 4 och segmenten Avfallsteknik, Bränsle- och
materialteknik samt Avvecklings- och strålskyddstjänster.
Programvaror
Intäkter för de av koncernen utvecklade programvarorna erhålls genom:
Varuförsäljning
Licensintäkter
Underhållsavtal
Uppdragsintäkter
Försäljning av programvara redovisas som intäkt när kontrollen för varorna över-
förs, vilket inträffar när programmet levereras till kunden och det inte finns några
ouppfyllda åtaganden som kan påverka kundens godkännande av programvaran. En
fordran redovisas när programvaran har levererats, då detta är den tidpunkt ersätt-
ningen blir ovillkorlig.
Licensintäkterna klassificeras som "right to use"-licenser där kontrollen över licensen
erhålls av kunden direkt vid försäljningen och leveransen av den och därför intäkts-
förs dessa när kunden erhåller nyckeln till licensen. Kunder faktureras årligen, vanli-
gen med 30 dagars betalningsvillkor.
Underhållsavtal tecknas vanligen på årsbasis och då det är svårt att uppskatta när
underhållet kommer att tillhandahållas redovisas dessa intäkter linjärt över avtals-
perioden. Den förutbetalda intäkten redovisas som en avtalsskuld i posten Leveran-
törsskulder och andra skulder. Kunder faktureras årligen, vanligen med 30 dagars
betalningsvillkor.
Uppdragsintäkter erbjuds både till fast och rörligt pris och koncernen hanterar dessa
intäkter på samma sätt som konsulttjänster (se beskrivning ovan). Mer information om
koncernens Programvaror återfinns i not 4 och segmentet Scandpower.
Ränteintäkter intäktsredovisas fördelat över löptiden med tillämpning av effek-
tivräntemetoden. När värdet på en fordran har gått ned, minskar koncernen det
redovisade värdet till det återvinningsbara värdet, vilket utgörs av bedömt framtida
kassaflöde, diskonterat med den ursprungliga effektiva räntan för instrumentet,
och fortsätter att lösa upp diskonteringseffekten som ränteintäkt. Ränteintäkter på
nedskrivna lån redovisas till ursprunglig effektiv ränta.
Utdelningsintäkter redovisas när rätten att erhålla betalning har fastställts.
1.22 LEASING
IFRS 16 Leasingavtal innebär att leasetagare ska redovisa alla kontrakt som uppfyl-
ler definitionen av ett leasingkontrakt som nyttjanderättstillgång och finansiell skuld
i rapport över finansiell ställning. Standarden gör för leasetagare ingen åtskillnad
mellan operationella och finansiella avtal. Koncernen leasar diverse kontor, maski-
ner och fordon. Avtal kan innehålla både leasing och icke-leasingkomponenter och
Studsvik har valt att endast beakta leasingkomponenter i deras nyttjanderätter. Nytt-
janderätten värderas initialt till anskaffningsvärdet och i följande rapportperioder till
anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade av- och nedskrivningar. Leasings-
kulden värderas initialt till nuvärdet av framtida leasingbetalningar diskonterat med
den marginella låneräntan. Vid efterföljande redovisningstillfällen justeras leasings-
kulden för ränta och utbetalda leasingavgifter, samt förändringar i avtalet, exempel-
vis förlängningsklausuler. Betalningar för korta kontrakt och leasingavtal av mindre
värde kostnadsförs linjärt i resultaträkningen. Korta kontrakt är avtal med en leasing-
tid på under 12 månader och mindre värde är kontrakt lägre än USD 5 000.
Vid fastställande av värdet på nyttjanderätterna och finansiell leasingskuld, är de
mest väsentliga bedömningarna följande:
Leasingbetalningarna har diskonterats med marginell låneränta. Samma diskon-
teringsränta har använts för nyttjanderätter med liknande egenskaper. Studsvik
har använt en marginell låneränta om 2,6 %, vilket återspeglar den räntesats som
erhållits av koncernens kreditinstitut.
Optioner att förlänga och säga upp avtal har beaktats för de leasingavtal där det
ansetts rimligt säkert att dessa kommer utnyttjas. När avtalets längd fastställs
beaktar koncernen tillgänglig information som ger ett ekonomiskt incitament att
utnyttja en förlängningsoption. Majoriteten av förlängningsoptionerna som avser
kontorslokaler och fordon har inte inkluderats i leasingskulden då Studsvik kan
ersätta nyttjanderätterna utan väsentliga kostnader eller avbrott i verksamheten.
Historisk information har använts vid bedömningen av ett leasingavtals längd i de
fall det finns optioner att förlänga eller säga upp ett avtal.
1.23 UTDELNINGAR
Utdelning till moderbolagets aktieägare redovisas som skuld i koncernens finan-
siella rapporter i den period då utdelningen godkänns av moderbolagets aktieägare.
1.24 MODERBOLAGET
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisningslagen (ÅRL) och
RFR 2, Redovisning för juridiska personer. RFR 2 innebär att moderbolaget i årsredo
-
visningen för den juridiska personen ska tillämpa samtliga av EU godkända IFRS och
uttalanden så långt detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen och trygg-
andelagen med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskatt ning. Rekommen-
dationen anger vilka undantag och tillägg som ska göras från IFRS. Skillnaderna mellan
koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper framgår nedan. De huvudsakliga
avvikelserna mellan redovisningsprinciper tillämpade för koncern och moderbolag är:
Uppställningsformer
Resultat- och balansräkning följer årsredovisningslagens uppställningsform. Det
innebär skillnader, jämfört med koncernredovisningen, främst avseende finansiella
intäkter och kostnader, rapport över totalresultat, avsättningar och rapport över
förändringar i eget kapital.
48 NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
Aktier och andelar i dotterbolag
Investeringar i dotterbolag redovisas till det lägsta av anskaffningsvärde och verkligt
värde. Bedömningar görs om bokfört värde motsvarar verkligt värde och det
bok förda värdet skrivs ned om värdeminskningen bedöms vara permanent, och redo-
visas i posten Resultat från andelar i koncernföretag. Erhållen utdelning redo visas
som finansiell intäkt.
Intäkter
Moderbolagets intäkter inkluderar mottagna utdelningar och koncernbidrag från dotter-
bolag och andra interna mellanhavanden som elimineras i koncernens räkenskaper.
Leasing
Samtliga leasingavtal, oavsett om de är finansiella eller operationella, redovisas som
hyresavtal (operationella leasingavtal).
Pensioner
Pensionsåtaganden avser avgiftsbestämda planer och täcks av försäkringslösningar.
Skatter
I moderbolagets balansräkning redovisas de ackumulerade värdena av överavskriv-
ningar och andra obeskattade reserver i posten Obeskattade reserver utan avdrag för
den uppskjutna skatten. I moderbolagets resultaträkning redovisas föränd ringar av
de obeskattade reserverna på en separat rad. I koncernredovisningen delas däremot
obeskattade reserver upp på uppskjuten skatteskuld och eget kapital.
Koncernbidrag och aktieägartillskott för juridiska personer
Bolaget redovisar aktieägartillskott och koncernbidrag i enlighet med uttalanden från
RFR 2. Aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital hos mottagaren och aktiveras i
aktier och andelar hos givaren, i den mån nedskrivning ej erfordras. Koncernbidrag
från dotterbolag redovisas som finansiell intäkt såsom sedvanlig utdelning från dotter-
bolag. Skatt på koncernbidrag redovisas i enlighet med IAS 12 i resultat räkningen.
NOT 2 Finansiell riskhantering
2.1 FINANSIELLA RISKFAKTORER
Koncernen utsätts genom sin verksamhet för en mängd olika finansiella risker: mark-
nadsrisk (omfattande valutarisk, ränterisk i verkligt värde, ränterisk i kassaflödet och
prisrisk), kreditrisk och likviditetsrisk. Koncernens övergripande riskhanteringspo-
licy fokuserar på oförutsägbarheten på de finansiella marknaderna och eftersträvar
att minimera potentiella ogynnsamma effekter på koncernens finansiella resultat.
Koncernen använder derivatinstrument för att säkra viss riskexponering. Riskhante-
ringen sköts av en central finansavdelning enligt policies som fastställts av styrelsen.
Den centrala staben identifierar, utvärderar och säkrar finansiella risker i nära samar-
bete med koncernens operativa enheter. Styrelsen upprättar skriftliga policies såväl
för den övergripande riskhanteringen som för specifika områden, såsom valutarisk,
ränterisk, kreditrisk, användning av derivata och icke-derivata finansiella instrument
samt placering av överlikviditet.
Marknadsrisk
Prisrisk
Koncernens enskilt största kostnadspost är personalkostnader, som står för 64 (63)
procent av koncernens totala kostnader. Övriga omkostnader är av varierande natur.
Koncernens riskexponering avseende inköp är därför av mindre betydelse.
Valutarisk
Koncernen verkar internationellt och utsätts för valutarisker som uppstår från olika
valutaexponeringar, framför allt avseende US-dollar (USD), euro (EUR) och brittiska
pund (GBP). Valutarisk uppstår genom framtida affärstransaktioner, redovisade till-
gångar och skulder samt nettoinvesteringar i utlandsverksamheter.
Styrelsen har upprättat policies och riktlinjer för hur valutarisker skall hanteras i
koncernen. För att minimera den valutarisk som uppkommer vid affärstransaktioner
och vid redovisade tillgångar och skulder, använder företagen olika former av valu-
taderivat som tecknas med extern bank. Valutarisker uppstår när framtida affärs-
transaktioner eller redovisade tillgångar eller skulder uttrycks i en valuta som inte är
enhetens funktionella valuta.
På koncernnivå klassificeras endast externa valutaderivatkontrakt som säkringar
av bruttobeloppet av specifika tillgångar, skulder eller framtida transaktioner.
Om den svenska kronan hade försvagats med 10 % i förhållande till euro med alla
andra variabler konstanta, skulle årets resultat för koncernen per den 31 decem-
ber 2021 ha varit 3,6 Mkr högre (2,3 Mkr högre),då koncernens samlade kostnader
i euro är lägre än motsvarande intäkter i euro. Eget kapital skulle ha varit 3,6 Mkr
högre (2,0 Mkr högre), huvudsakligen till följd omräkning av koncernens nettoin
-
vesteringar i Tyskland.
Om den svenska kronan hade försvagats med 10 % i förhållande till brittiska pund
med alla andra variabler konstanta, skulle årets resultat för koncernen per den 31
december 2021 ha varit 0,4 Mkr högre (0,1 Mkr högre) då koncernens samlade intäk-
ter i brittiska pund är större än motsvarande kostnader i brittiska pund. Eget kapital
skulle ha varit 0,4 Mkr högre (0,1 Mkr högre), huvudsakligen till följd av omräkning
av koncernens nettoinvestering i Storbritannien.
Om den svenska kronan hade försvagats med 10 % i förhållande till US-dollarn
med alla andra variabler konstanta, skulle årets resultat för koncernen per den 31
december 2021 ha varit 2,2 Mkr lägre (2,6 Mkr lägre), till största delen som en följd
av Scandpower Inc's verksamhet. Eget kapital skulle ha varit 2,2 Mkr lägre (2,3 Mkr
lägre), huvudsakligen till följd av omräkning av koncernens nettoinvesteringar i USA.
Ränterisk avseende kassaflöden och verkliga värden
Eftersom koncernen inte innehar några väsentliga räntebärande tillgångar, är
koncernens intäkter och kassaflöde från den löpande verksamheten i allt väsentligt
oberoende av förändringar i marknadsräntor.
Koncernens ränterisk uppstår genom långfristig upplåning. Upplåning som görs
med rörlig ränta utsätter koncernen för ränterisk avseende kassaflöde. Upplåning
som görs med fast ränta utsätter koncernen för ränterisk avseende verkligt värde.
Koncernens kontraktsenliga tidpunkter för ränteomförhandling framgår av
Not 29. Koncernen analyserar sin exponering för ränterisker löpande. Olika scena-
rier simuleras, varvid refinansiering, omsättning av befintliga positioner, alternativ
finansiering och säkring beaktas. Med dessa scenarier som utgångspunkt beräknar
koncernen den inverkan på resultatet som en angiven ränteändring skulle ha. För
varje simulering används samma ränteändring för alla valutor. Scenarierna simuleras
bara för de skulder som utgör de största räntebärande positionerna.
Genomförda simuleringar utvisar att effekten på resultatet före skatt av en
ändring på 0,1 procentenhet skulle vara en maximal ökning respektive minskning
med 0,0 (0,0) Mkr
Om räntorna på upplåning i SEK per den 31 december 2021 varit 0,5 procenten-
het högre/lägre med alla andra variabler konstanta, hade resultat före skatt för räken-
skapsåret varit 0,2 (0,2) Mkr högre/lägre, huvudsakligen som en effekt av högre/lägre
räntekostnader i samband med förändringar i referensräntor.
Kreditrisk
Kreditrisk hanteras på bolagsnivå och koncernnivå. Kreditrisk uppstår genom likvida
medel, derivatinstrument och tillgodohavanden hos banker och finansinstitut samt
kreditexponeringar gentemot kunder, inklusive utestående fordringar och avtalade
transaktioner. Koncernen använder sig endast av banker med lägst A+-rating för
placering av likvida medel. I de fall då ingen oberoende kreditbedömning finns, görs
en riskbedömning av kundens kreditvärdighet där dennes finansiella ställning beak-
tas, liksom tidigare erfarenheter och andra faktorer. Individuella risklimiter fastställs
baserat på interna eller externa kreditbedömningar i enlighet med de gränser som
satts av styrelsen.
De finansiella tillgångarnas kreditkvalitet redovisas i not 20.
Likviditetsrisk
Likviditetsrisk hanteras genom att koncernen innehar tillräckligt med likvida medel
och kortfristiga placeringar på en likvid marknad, tillgänglig finansiering genom
avtalade kreditfaciliteter och möjligheten att stänga marknadspositioner. På grund
av verksamhetens dynamiska karaktär bibehåller koncernen flexibiliteten i finan-
sieringen genom att upprätthålla avtal om lyftningsbara krediter. Företaget har ett
banklån på 44,5 Mkr vilket förfaller 2 april 2024. Lånet löper med ränta 2,6 % +
STIBOR 3 månader och amortering sker med 2 Mkr per år. Förväntade räntekostna-
der beräknas till 1,2 Mkr 2022. Förutom banklånet finns även en checkräkningskre-
dit på 100 Mkr som löper till årsskiftet 2021/2022. Risken för utebliven förlängning
bedöms som låg då koncernen har goda och löpande arbetsrelationer med banken.
Ledningen följer noga rullande prognoser för koncernens likviditetsreserv, som består
av outnyttjade lånelöften (not 29) och likvida medel (not 24), på basis av förväntade
kassaflöden.
Nedanstående tabell analyserar koncernens finansiella skulder och nettoregle-
rade derivatinstrument som utgör finansiella skulder, uppdelade efter den tid som på
balansdagen återstår fram till den avtalsenliga förfallodagen. De belopp som anges
i tabellen är de avtalsenliga, odiskonterade kassaflödena.
Per den 31 december 2021
Mindre
än 1 år
Mellan
1 och 2 år
Mellan
2 och 5 år
Mer
än 5 år
Banklån 3 185 3 131 38 774
Leverantörsskulder och andra skulder 241 926 509 1 527 27 902
Per den 31 december 2020
Mindre
än 1 år
Mellan
1 och 2 år
Mellan
2 och 5 år
Mer
än 5 år
Banklån 3 240 3 185 43 905
Leverantörsskulder och andra skulder 203 837 43 129 28 443
2.2 HANTERING AV KAPITALRISK
Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att trygga koncernens förmåga att
fortsätta sin verksamhet, så att den kan fortsätta att generera avkastning till aktieä-
garna och nytta för andra intressenter och att upprätthålla en optimal kapitalstruktur
för att hålla kostnaderna för kapitalet nere. Koncernen bedömer kapitalet på basis av
skuldsättningsgrad samt soliditet. Studsvik har ett övergripande mål om en soliditet
på 40 %. Soliditeten uppgick vid utgången av året till 41,4 % (41,2 %).
NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN 49
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
För att upprätthålla eller justera kapitalstrukturen, kan koncernen förändra den
utdelning som betalas till aktieägarna, återbetala kapital till aktieägarna, utfärda nya
aktier eller sälja tillgångar för att minska skulderna.
På samma sätt som andra företag i branschen bedömer koncernen kapitalet
på basis av skuldsättningsgraden. Detta nyckeltal beräknas som nettoskuld divide-
rad med totalt eget kapital. Nettoskuld beräknas som total upplåning (omfattande
posterna Kortfristig upplåning och Långfristig upplåning i koncernens balansräkning)
med avdrag för likvida medel. Eget kapital beräknas inklusive innehav utan bestäm-
mande inflytande.
2021 2020
Total upplåning (not 29) 63 515 99 957
Avgår likvida medel (not 24) – 108 403 –75 153
Nettoskuld – 44 888 24 804
Totalt eget kapital 387 286 313 408
Skuldsättningsgrad –11,6% 7,9%
Förändringen i skuldsättningsgrad under 2021 var främst en följd av förbättrat kassa-
flöde och lägre nyttjande av checkräkningskrediten. Förbättrat resultat är den främ-
sta anledningen till ett högre eget kapital.
2.3 BERÄKNING AV VERKLIGT VÄRDE
Tabellen nedan visar finansiella instrument värderade till verkligt värde utifrån hur klas-
sificeringen i verkligt värde-hierarkin gjorts. De olika nivåerna definieras enligt följande:
Nivå 1 – Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för identiska tillgångar
eller skulder.
Nivå 2 – Andra observerbara data för tillgången eller skulden än noterade priser
inkluderade i nivå 1, antingen direkt (dvs som prisnoteringar) eller indirekt (dvs
härledda från prisnoteringar).
Nivå 3 – Data för tillgången eller skulden som inte baseras på observerbara mark-
nadsdata (dvs ej observerbara data).
Följande tabell visar koncernens tillgångar och skulder värderade till verkligt värde
per den 31 december 2021.
Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Tillgångar
Finansiella tillgångar värderade till
verkligt värde via resultaträkningen
– Onoterade aktieinnehav 15 211
– Kapitalförsäkringar 18 547
– Långfristiga bankplaceringar 7 004
Summa tillgångar 25 551 15 211
Följande tabell visar koncernens tillgångar och skulder värderade till verkligt värde
per den 31 december 2020.
Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Tillgångar
Finansiella tillgångar värderade till
verkligt värde via resultaträkningen
– Onoterade aktieinnehav 14 728
– Kapitalförsäkringar 16 582
– Långfristiga bankplaceringar 3 723
Summa tillgångar 20 305 14 728
Verkligt värde på finansiella instrument som handlas på en aktiv marknad baseras
på noterade marknadspriser på balansdagen. En marknad betraktas som aktiv om
noterade priser från en börs, mäklare, industrigrupp, prissättningstjänst eller över-
vakningsmyndighet finns lätt och regelbundet tillgängliga och dessa priser represen-
terar verkliga och regelbundet förekommande marknadstransaktioner på armlängds
avstånd. Koncernen har för närvarande inte några sådana tillgångar eller skulder.
Verkligt värde på finansiella instrument som inte handlas på en aktiv marknad
(t ex OTC-derivat) fastställs med hjälp av värderingstekniker. Härvid används i så stor
utsträckning som möjligt marknadsinformation då denna finns tillgänglig medan
företagsspecifik information används i så liten utsträckning som möjligt. Om samt-
liga väsentliga indata som krävs för verkligt värde-värderingen av ett instrument är
observerbara återfinns instrumentet i nivå 2.
I de fall ett eller flera väsentliga indata inte baseras på observerbar marknadsin-
formation klassificeras det berörda instrumentet i nivå 3.
Specifika värderingstekniker som används för att värdera finansiella instrument inklu-
derar:
Noterade marknadspriser eller mäklarnoteringar för liknande instrument.
Verkligt värde för ränteswappar beräknas som nuvärdet av bedömda framtida
kassaflöden baserat på observerbara avkastningskurvor.
Verkligt värde för valutaterminskontrakt fastställs genom användning av kurser för
valutaterminer på balansdagen, där det resulterande värdet diskonteras till nuvärde.
Andra tekniker, såsom beräkning av diskonterade kassaflöden, används för att
fastställa verkligt värde för resterande finansiella instrument.
Nedanstående instrument i nivå 3 avser våra innehav i nukleära försäkringsbolag.
Följande tabell visar förändringar för instrument på nivå 3 under 2021.
Nivå 3
Ingående balans 14 728
Vinster redovisade i resultaträkningen 483
Utgående balans 15 211
Summa vinster och förluster under perioden redovisade i
resultat räkningen för tillgångar som innehas vid periodens slut 483
Följande tabell visar förändringar för instrument på nivå 3 under 2020.
Nivå 3
Ingående balans 13 949
Vinster redovisade i resultaträkningen 779
Utgående balans 14 728
Summa vinster och förluster under perioden redovisade i
resultat räkningen för tillgångar som innehas vid periodens slut 779
NOT 3 Viktiga uppskattningar och bedömningar för redovisnings-
ändamål
Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och baseras på historisk erfa-
renhet och andra faktorer, inklusive förväntningar på framtida händelser som anses
rimliga under rådande förhållanden.
3.1 VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH ANTAGANDEN FÖR
REDOVISNINGSÄNDAMÅL
Koncernen gör uppskattningar och antaganden om framtiden. De uppskattningar
för redovisningsändamål som blir följden av dessa kommer, definitionsmässigt, sällan
att motsvara det verkliga resultatet. De uppskattningar och antaganden som inne-
bär en betydande risk för väsentliga justeringar i redovisade värden för tillgångar och
skulder under nästkommande räkenskapsår anges i huvuddrag nedan.
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
Koncernen undersöker varje år om något nedskrivningsbehov föreligger för goodwill,
i enlighet med den redovisningsprincip som beskrivs i not 1.7. Återvinningsvärden
för kassagenererande enheter har fastställts genom beräkning av nyttjandevärde. För
dessa beräkningar måste vissa uppskattningar göras (not 16).
Baserat på de antaganden och uppskattningar som gjorts, föreligger inget nedskriv-
ningsbehov av goodwill.
Inkomstskatter
Koncernen är skyldig att betala skatt i olika länder. Omfattande bedömningar krävs
för att fastställa den världsomspännande avsättningen för inkomstskatter. Det finns
många transaktioner och beräkningar där den slutliga skatten är osäker vid den
tidpunkt då transaktionerna och beräkningarna genomförs. Koncernen redovisar
en skuld för förväntade skatterevisionsfrågor baserat på bedömningar av huruvida
ytterligare skattskyldighet kommer att uppstå. I de fall den slutliga skatten för dessa
ärenden skiljer sig från de belopp som först redovisades, kommer dessa skillnader
att påverka aktuell skatt och avsättningarna för uppskjuten skatt under den period
då dessa fastställanden görs. Vidare görs bedömningar och antaganden görs att
bestämma värdet på den uppskjutna skattefordran och uppskjutna skatteskulden
på balansdagen. Framtida förändringar av skattelagstiftningar samt utvecklingen av
affärsklimat påverkar företagets framtida skattemässiga vinster och därmed möjlig-
heten att utnyttja uppskjuten skattefordran på underskottsavdrag.
Verkligt värde på derivatinstrument eller andra finansiella instrument
Verkligt värde på finansiella instrument som inte handlas på en aktiv marknad fast-
ställs med hjälp av värderingstekniker. Koncernen väljer ut ett flertal metoder och
gör antaganden som huvudsakligen baseras på de marknadsvillkor som föreligger
på respektive balansdag.
Intäktsredovisning
Koncernen tillämpar successiv vinstavräkning vid redovisning av fastprisavtal. Succes-
siv vinstavräkning innebär att koncernen måste göra uppskattningar av hur stor del
de tjänster som redan utförts per balansdagen utgör av de totala tjänster som ska
utföras. Om proportionen mellan utförda tjänster och totala tjänster som ska utföras
skulle avvika med 10 procent från ledningens uppskattning, skulle årets redovisade
intäkt öka med 5,2 (6,4) Mkr om den utförda andelen hade ökat, eller minska med
5,2 (6,4) Mkr om den utförda andelen hade minskat.
50 NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
Avsättningar
Verksamheten i Studsviks anläggningar i Sverige bedrivs i enlighet med lokala till-
ståndskrav och det åligger Studsvik att avveckla anläggningar, omhänderta avfall
och återställa mark. Koncernen gör avsättningar i egen balansräkning för dessa fram
-
tida avvecklingskostnader. Koncernen ställer även säkerheter i form av bankgaran-
tier och gör insättning på spärrade medel. Koncernen gör löpande bedömningar av
sitt tekniska och ekonomiska åtagande och reviderar årligen värdet på dessa avsätt-
ningar. Åtaganden utgörs av diskonterade värden på framtida kassaflöden.
Om den faktiska bedömningen av den framtida avvecklingskostnaden skulle
avvika med 10 procent från ledningens bedömning, skulle resultatet ha varit 0,6
(0,2) Mkr lägre vid en högre bedömning av framtida kostnader. Förändringar i
bedömningar av framtida kostnader avser deponikostnader för avfall som behand-
lats i koncernens svenska anläggning, vilket påverkar framtida kassaflöden. Övriga
förändringar i bedömningar av framtida kostnader aktiveras som materiell anlägg-
ningstillgång och påverkar därmed framtida avskrivningar.
Förändringar i koncernens avsättningar framgår av not 32.
NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN 51
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
Räkenskapsåret 2021
Bränsle- och
materialteknik Avfallsteknik
Scandpower
Avveckling- och
strålskydds-
tjänster Övrigt Elimineringar Koncernen
Försäljningsintäkter 280 823 64 343 103 378 329 536 46 275 –26 030 798 324
Externa försäljningsintäkter 279 028 64 302 95 171 329 536 30 288 798 325
EBITDA före engångsposter
61 547 11 457 9 021 29 958 –12 619 99 365
Engångsposter –1 467 11 458 9 991
Av- och nedskrivningar –15 246 –1 891 –3 523 –3 711 –5 054 –29 425
Resultat från intressebolag och joint ventures 5 850 5 850
Rörelseresultat 46 301 15 417 4 032 26 247 –6 215 85 781
Finansiella poster, netto –8 221
Skatter –14 378
Årets resultat 63 182
Innehav i intressebolag och joint ventures 4 224 4 224
Övriga operativa segmentstillgångar 298 541 164 161 167 133 221 793 413 505 –332 868 932 265
Summa tillgångar 298 541 168 385 167 133 221 793 413 505 –332 868 936 489
Operativa segmentsskulder 279 306 147 746 69 330 175 880 209 808 –332 868 549 202
Eget kapital 387 286
Summa eget kapital och skulder 279 306 147 746 69 330 175 880 209 808 –332 868 936 487
Investeringar 66 155 800 1 276 3 713 22 253 94 197
Medeltal antal anställda 123 13 37 326 18 517
Räkenskapsåret 2020
Bränsle- och
materialteknik Avfallsteknik
Scandpower
Avveckling- och
strålskydds-
tjänster Övrigt Elimineringar Koncernen
Försäljningsintäkter 224 386 65 312 125 627 293 215 39 751 –26 360 721 931
Externa försäljningsintäkter 222 142 64 165 115 598 293 215 26 811 721 931
EBITDA före engångsposter
46 972 –1 357 20 813 20 177 –15 268 71 337
Av- och nedskrivningar –12 981 –2 307 –3 650 –3 996 –5 770 –28 704
Resultat från intressebolag och joint ventures 2 212 1 217 3 429
Rörelseresultat 33 991 –1 452 17 164 17 398 –21 039 46 062
Finansiella poster, netto –4 714
Skatter –6 147
Årets resultat 35 201
Innehav i intressebolag och joint ventures 7 265 7 265
Övriga operativa segmentstillgångar 194 230 122 274 161 916 217 373 354 394 –296 917 753 270
Summa tillgångar 194 230 129 539 161 916 217 373 354 394 –296 917 760 535
Operativa segmentsskulder 158 732 120 123 54 516 191 302 219 371 –296 917 447 127
Eget kapital 313 408
Summa eget kapital och skulder 158 732 120 123 54 516 191 302 219 371 –296 917 760 535
Investeringar 15 426 3 627 721 1 807 1 485 23 066
Medeltal antal anställda 111 22 36 329 18 516
NOT 4 Segmentinformation
Rörelsesegmenten har fastställts baserat på den information som behandlas av
styrelse och verkställande direktör och som används för att fatta strategiska beslut.
Styrelse och verkställande direktör bedömer verksamheten framförallt från ett affärs-
områdesperspektiv, varför segmenten utgörs av koncernens fyra affärsområden vilka
beskrivs på sidorna 12-19. Utöver dessa finns ett mindre rörelsesegment nedan under
Övrigt. Den huvudsakliga verksamheten i detta segment innefattar koncerngemen-
samma tjänster samt förvaltningen av Studsvik Tech Park.
Styrelse och verkställande direktör bedömer rörelsesegmentens resultat på rörelse resultatet.
Med operativa segmentstillgångar avses samtliga anläggningstillgångar och omsätt-
ningstillgångar fördelade per segment, med operativa segmentsskulder avses samtliga
långfristiga och kortfristiga skulder fördelade per segment.
Ränteintäkter och räntekostnader fördelas inte på segmenten, eftersom de påver-
kas av åtgärder som vidtas av den centrala finansförvaltningen, som handhar koncer-
nens kassalikviditet.
52 NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
NOT 4 (forts)
Externa försäljnings intäkter
baserade på det land där
kunden finns
2021 2020
Tkr Procent Tkr Procent
Sverige 139 026 17,4 110 799 15,3
Tyskland 272 950 34,2 274 605 38,0
Övriga Europa 257 955 32,3 187 290 25,9
Nordamerika 52 511 6,6 89 144 12,3
Asien 72 562 9,1 60 093 8,3
Alla övriga länder 3 320 0,4
Summa 798 324 100,0 721 931 100,0
Koncernen har under 2021 ingen kund som står för mer än 10 procent av den totala
försäljningen.
Anläggningstillgångar
per land
2021 2020
Tkr Procent Tkr Procent
Sverige 331 313 54,9 215 023 44,7
Tyskland 33 452 5,5 33 112 6,9
Övriga Europa 132 561 22,0 132 120 27,5
Nordamerika 101 863 16,9 95 774 19,9
Asien 3 851 0,6 5 104 1,1
Summa 603 040 100,0 481 133 100,0
Återstående prestationsåtaganden
Tabellen nedan visar prestationsåtaganden som är ouppfyllda gällande långfristiga
projekt inom segmentet Bränsle- och materialteknik. Tabellen inkluderar inte intäkter
relaterade till avtal som faktureras enligt löpande räkning eller avtal med en förvän-
tad löptid om högst ett år.
År 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 Summa
Mkr 203 137 93 72 73 74 14 666
NOT 5 Övriga rörelseintäkter
Övriga intäkter 2021 2020
Försäljning av materiella tillgångar 357 2 034
Statliga stöd relaterade till Covid-19 19 1 191
Strukturintäkter av engångskaraktär 15 457 0
Övrigt 3 094 227
Summa 18 927 3 452
Andra vinster
2021 2020
Andra finansiella tillgångar värderade till verkligt värde
via resultaträkningen
– Verkligt värde-vinster 1 520 1 939
Valutaterminskontrakt
– Valutakursdifferenser 0 35
Summa 1 520 1 974
Strukturintäkter av engångskaraktär uppgår till 15 457 (0) Tkr och består av
realisationsresultat relaterat till försäljning av mark i Sverige.
NOT 6 Övriga rörelsekostnader
Övriga kostnader 2021 2020
Försäljning av materiella tillgångar 1 444
Strukturkostnader av engångskaraktär 5 467
Övrigt 242 598
Summa 7 153 598
Andra förluster 2021 2020
Andra finansiella tillgångar värderade till verkligt värde
via resultaträkningen
– Verkligt värde-förluster 3 135 3 578
Valutaterminskontrakt
– Valutakursdifferenser
Summa 3 135 3 578
Strukturkostnader av engångskaraktär uppgår till 5 467 (0) Tkr och består av kostna-
der för personalavveckling i USA med 1 467 (0) Tkr samt avsättning för tilläggskost-
nader relaterat till försäljning av mark i Sverige med 4 000 (0) Tkr.
NOT 7 Rörelsekostnader fördelade på kostnadsslag
2021 2020
Inköp material och tjänster 216 028 198 886
Personalkostnader 465 206 428 125
Energi 14 456 12 487
Av- och nedskrivningar 29 437 28 704
Övriga kostnader 3 427 12 346
Summa 728 554 680 548
NOT 8 Ersättning till revisorerna
2021 2020
PricewaterhouseCoopers
– Revisionsuppdrag 592 2 415
– Övriga tjänster 229 210
Summa 821 2 625
KPMG
Revisionsuppdrag 1 777
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 345
Skatterådgivning 132
Övriga tjänster 20
Summa 2 274
Övriga revisorer
– Revisionsuppdrag 142 130
– Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget
– Skatterådgivning 350 374
Summa 492 504
Koncernen totalt 3 587 3 129
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och bokföringen samt
styrelse ns och verkställande direktörs förvaltning, övriga arbetsuppgifter som det
ankommer på bolagets revisor att utföra samt rådgivning eller annat biträde som
föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana
arbetsuppgifter. Övriga tjänster består till största delen av arvoden avseende försälj-
ningen av avfallsverksamheten.
Ovan angivna arvode avser följande: PwC Sverige, revisionsuppdrag 592
(2 415) Tkr, övriga tjänster 229 (210) Tkr, KPMG Sverige, revisionsuppdrag 1 777
(0) Tkr. KPMG övriga tjänster 497 (0).
NOT 9 Ersättningar till anställda
Ersättning till anställda
2021 2020
Löner, förmåner och andra ersättningar 371 329 348 179
Sociala avgifter 82 812 72 858
Pensionskostnader – avgiftsbaserade 17 693 16 462
Pensionskostnader – förmånsbaserade 536 492
Summa 472 370 437 991
NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN 53
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
NOT 9 (forts)
Löner och andra ersättningar fördelade
mellan styrelse och verkställande
direktö ren samt övriga anställda
2021 2020
Styrelse & VD
Varav
rörlig ersättning Övriga anställda Styrelse & VD
Varav
rörlig ersättning Övriga anställda
Moderbolaget 4 442 0 6 320 4 421 4 784
Dotterbolag i Sverige 4 537 0 90 985 3 058 82 391
Dotterbolag utomlands 2 797 249 274 024 2 557 202 250 968
Totalt dotterbolag 7 334 249 365 009 5 615 202 333 359
Totalt koncernen 11 776 249 371 329 10 036 202 338 143
2021 2020
Medeltal antal anställda Män Kvinnor Totalt Män Kvinnor Totalt
Moderbolaget 1 1 2 1 3 4
Dotterbolag i Sverige 106 42 148 101 38 139
Dotterbolag utomlands 317 50 367 332 41 373
– Tyskland 236 44 280 272 36 308
– Storbritannien 1 0 1 4 4
– USA 29 5 34 29 5 34
– Japan 1 0 1 1 1
– Schweiz 49 1 50 25 25
– Kina 1 0 1 1 1
Totalt dotterbolag 423 92 515 433 79 512
Totalt koncernen 424 93 517 434 82 516
Könsfördelning i koncernen (inklusive dotterbolag) för
styrelseledamöter och övriga ledande befattningshavare
2021 2020
Antal på
balansdagen Varav män
Antal på
balansdagen Varav män
Styrelseledamöter 7* 4 7* 4
VD och övriga ledande befattningshavare 6 5 5 4
Totalt koncernen 13 9 12 8
I Löner och andra ersättningar inkluderas avgångsersättningar år 2021. För information om förmåner till ledande befattningshavare, se not 38.
* Antalet styrelseledamöter avser endast ordinarie ledamöter.
NOT 10 Finansiella intäkter och kostnader
2021 2020
Finansiella intäkter
Kortfristiga banktillgodohavanden 2 119
Verkligt värde-vinster (orealiserade och realiserade) 171 868
Övriga finansiella intäkter 260
Summa 173 1 247
Finansiella kostnader
Banklån –7 107 –4 323
Verkligt värde-förluster (orealiserade och realiserade) –19 –447
Andra finansiella kostnader –1 268 –1 191
Summa –8 394 –5 961
Finansiella poster – netto –8 221 –4 714
NOT 11 Inkomstskatt
2021 2020
Aktuell skatt
Aktuell skatt på årets resultat –8 935 –4 163
Justering avseende tidigare år –130 21
Summa –9 065 –4 142
Uppskjuten skatt (not 30)
Uppkomst och återföring av temporära skillnader –5 313 –2 005
Summa –5 313 –2 005
Summa inkomstskatt –14 378 –6 147
NOT 11 (forts)
Svensk inkomstskatt uppgår till 20,6 (21,4) procent. Inkomstskatten på koncernens
resultat före skatt skiljer sig från det teoretiska belopp som skulle ha framkommit
vid användningen av vägd genomsnittlig skattesats för resultaten i de konsoliderade
bolagen enligt följande.
2021 2020
Resultat före skatt 77 560 41 348
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget –15 977 –8 848
Ej skattepliktiga intäkter 113 24
Ej avdragsgilla kostnader –139 –1 271
Effekt av andra skattesatser utländska dotterföretag –2 601 2 382
Skatt hänförlig till tidigare år –130 21
Utnyttjande av tidigare ej aktiverade underskottsavdrag 4 448 1 873
Omvärdering av uppskjutna skattefordringar –112
Övrigt –92 –216
Effektiv skatt –14 378 –6 147
Effektiv skattskattesats var 18,5 (14,9) procent. I omvärdering uppskjutna skatte-
fordringar ingår omvärdering till ny skattesats samt ny bedömning gällande möjlig-
heterna att nyttja underskottavdrag
I övrigt totalresultat ingår enbart skatteeffekter på kassaflödessäkringar och per
den 31 december uppgick dessa till – (–18) Tkr. I övrigt totalresultat ingår också valu-
takursdifferenser, men på dessa finns ingen skatteeffekt.
54 NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
NOT 12 Valutakursdifferenser – netto
Valutakursdifferenser har redovisats i resultaträkningen enligt följande.
2021 2020
Andra vinster och förluster – netto (not 5 och 6) –1 615 –1 604
Finansiella poster (not 10) 152 421
Summa –1 463 –1 183
NOT 13 Resultat per aktie
PÅ BALANSDAGEN FANNS INGA UTESTÅENDE, EJ KONVERTERADE
AKTIEOPTIONER ELLER KONVERTIBLA SKULDEBREV.
2021 2020
Årets resultat 63 182 35 201
Antal utestående aktier 8 218 611 8 218 611
Resultat per aktie
(SEK per aktie) 7,69 4,28
NOT 14 Utdelning
Utbetalda utdelningar uppgick till 1 (0) krona per aktie. På årsstämman den 26 april
2022 föreslås att en utdelning på 2 kr per aktie lämnas för räkenskapsåret 2021.
NOT 15 Materiella anläggningstillgångar
Byggnader
och mark
Maskiner och
andra tekniska
anläggningar
Inventarier
och verktyg
Pågående
nyanläggningar och
förskott avseende
materiella anlägg-
ningstillgångar Summa
1 januari – 31 december 2020
Ingående bokfört värde 50 860 26 346 20 719 45 338 143 263
Valutakursdifferenser –933 –167 –61 –1 161
Investeringar 1 975 8 557 1 307 9 590 21 429
Omfördelningar 38 787 756 –39 543
Avyttringar och utrangeringar –1 376 –1 654 1 –3 029
Avskrivningar –8 672 –12 365 –4 915 –25 952
Utgående bokfört värde 41 854 59 504 17 807 15 385 134 550
Per den 31 december 2020
Anskaffningsvärde 115 532 168 609 90 578 15 385 390 104
Ackumulerad av- och nedskrivning –73 678 –109 105 –72 771 –255 554
Bokfört värde 41 854 59 504 17 807 15 385 134 550
1 januari – 31 december 2021
Ingående bokfört värde 41 854 59 504 17 807 15 385 134 550
Valutakursdifferenser 480 14 82 576
Investeringar 38 008 21 981 1 473 32 220 93 682
Omfördelningar 399 9 464 72 –9 935
Avyttringar och utrangeringar –1 827 –278 –256 –2 361
Avskrivningar –8 198 –14 905 –4 047 –27 150
Utgående bokfört värde 70 716 75 780 15 131 37 670 199 297
Per den 31 december 2021
Anskaffningsvärde 103 950 197 026 91 102 37 670 429 748
Ackumulerad av- och nedskrivning –33 233 –121 247 –75 971 –230 451
Bokfört värde 70 717 75 779 15 131 37 670 199 297
Avskrivningskostnader ingår i Kostnad sålda tjänster med 20 156 (17 153) Tkr i Försäljnings- och marknadsföringskostnader 113 (110) Tkr, i Administrationskostnader 6822
(8 625) Tkr och i Forsknings- och utvecklingskostnader med 60 (64) Tkr. Värdet på finansiell leasing som aktiverats som materiell anläggningstillgång framgår av not 36.
NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN 55
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
NOT 16 Immateriella tillgångar
Goodwill Patent
Program-
varu -
rättig-
heter
Avtals-
enliga
kund rela-
tioner
och
liknande
rättig-
heter Summa
1 januari – 31 december 2020
Ingående bokfört värde 187 911 3 327 4 723 1 289 197 250
Valutakursdifferenser –11 270 –357 –2 –39 –11 668
Investeringar 1 466 171 1 637
Omfördelningar 934 –934
Avskrivningar –414 –2 097 –241 –2 752
Utgående bokfört värde 176 641 4 022 3 558 246 184 467
Per den 31 december 2020
Anskaffningsvärde 209 271 10 190 10 621 15 657 245 739
Ackumulerad av- och nedskrivning –32 630 –6 168 –7 063 –15 411 –61 272
Bokfört värde 176 641 4 022 3 558 246 184 467
1 januari – 31 december 2021
Ingående bokfört värde 176 641 4 022 3 558 246 184 467
Valutakursdifferenser 7 693 394 16 –11 8 092
Investeringar 444 72 516
Omfördelningar –1 033 –1 033
Avskrivningar –429 –1 846 –2 275
Utgående bokfört värde 184 334 4 431 766 235 189 767
Per den 31 december 2021
Anskaffningsvärde 217 581 11 343 6 157 15 938 251 019
Ackumulerad av- och nedskrivning –33 247 –6 922 –5 380 –15 703 –61 252
Bokfört värde 184 334 4 421 777 235 189 767
Avtalsenliga kundrelationer och liknande rättigheter består i huvudsak av kundrela-
tioner/kontrakt samt vissa hyresrättigheter. Avskrivningar ingår i Kostnad för sålda
tjänster i resultaträkning med 2 275 (2 752) Tkr.
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
Goodwill fördelas på koncernens kassagenererande enheter identifierade per
segment. En sammanfattning av fördelningen av goodwill på segmentnivå återfinns
nedan. Koncernens goodwill har under 2021 omfördelats för att bättre spegla hur
den uppkommit i samband med två förvärv. Efter denna förändring kvarstår good-
will i Avfallsteknik på 61,4 Mkr medan resterande 122,9 Mkr är hänförligt till Avveck-
lings- och strålskyddstjänster.
2021 2020
Avfallsteknik 61 451 176 641
Avvecklings- och strålskyddstjänster 122 883
Summa 184 334 176 641
Goodwill testas årligen för att identifiera eventuellt nedskrivningsbehov. Förvärvade
verksamheter integreras med övriga verksamheter efter förvärv. Därför genomförs
prövningar av nedskrivningsbehov på segmentsnivå. Segmenten identifieras som
kassagenererande enheter.
De kassagenererande enheternas återvinningsvärde baseras på nyttjandevärde.
Dessa värden bygger på uppskattade framtida kassaflöden baserade på affärsplaner som
har godkänts av styrelsen för de närmsta tre åren. Ledningen har fastställt den budgete-
rade bruttomarginalen baserat på tidigare resultat och sina förväntningar på marknads-
utvecklingen. Tillväxttakten uppskattas för varje kassagenererande enhet utifrån deras
marknadsposition och utveckling. Kassaflöden bortom treårsperioden extrapoleras med
hjälp av en uppskattad tillväxttakt per år. Som diskonteringsränta tillämpas en vägd kapi-
talkostnad för lånat kapital och eget kapital, enligt uppgift nedan.
Väsentliga antaganden som använts för beräkningar av nyttjandevärden:
Brutto-
marginal, %
Tillväxttakt
efter år 5, %
Diskonte-
ringsränta, %
Avvecklings- och strålskyddstjänster 2021 10,2 2,0 9,8
Avfallsteknik 2021 29,9 2,0 10,5
Avfallsteknik 2020 39,0 2,0 11,4
Kostnaden för lånat kapital har fastställts individuellt för respektive segment och
hänsyn har därmed tagits till skillnader i marknadsräntor mellan de marknader där
de olika enheterna har verksamhet. Kostnaden för eget kapital beräknas som avkast-
ningen på riskfria placeringar för respektive segment med tillägg för en marknadsrisk-
premie. Den vägda kapitalkostnaden som använts vid beräkningen av återvinningsbart
belopp uppgår till 14 (16) procent före skatt. Baserat på de antaganden och uppskatt-
ningar som gjorts föreligger inget nedskrivningsbehov av goodwill. Studsvik har också
bedömt nyttjandevärdenas känslighet för ogynnsamma förändringar i de viktigaste
antaganden avseende kassaflöden och diskonteringsränta. Det föreligger inga övriga
specifika omständigheter som påverkat nedskrivningsprövningen.
Känslighetsanalys
Känslighetsanalys av beräkningarna för nyttjandevärde har genomförts, för ett anta-
gande åt gången. Återvinningsvärdet för Avfallsteknik skulle vara lika stort som det
redovisade värdet om de viktiga antagandena ändrades enligt följande:
Avfallsteknik
2021 2020
Från Till Från Till
Bruttomarginal, % 30 5 39 33
Tillväxttakt efter år 5, % 2 –148 2 –1
Diskonteringsränta, % 11 33 11 14
Avvecklings- och strålskyddstjänstser
2021 2020
Från Till Från Till
Bruttomarginal, % 10 4
Tillväxttakt efter år 5, % 2 –18
Diskonteringsränta, % 10 20
56 NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
NOT 17 Innehav i intressebolag
2021 2020
Per den 1 januari 2 140 5 421
Resultatandel 6 077 2 808
Erhållen utdelning från intressebolag –8 623 –5 423
Valutakursdifferenser 406 –666
Per den 31 december 0 2 140
Koncernens innehav i UK Nuclear Waste Management Ltd. Stamaktierna ägdes av moderbolaget.
2021
Ägarandel % Värderingsmetod
UK Nuclear Waste Management Ltd 0,0 Kapitalandelsmetoden
2020
Ägarandel % Värderingsmetod
UK Nuclear Waste Management Ltd 15,0 Kapitalandelsmetoden
Förpliktelser och ansvarsförbindelser
Förpliktelse om att skjuta till kapital i intressebolagen finns om så behövs.
Finansiell information för koncernens intressebolag
Nedan följer en finansiell sammanställning av koncernens intressebolag i vilka kapitalandelsmetoden används.
Balansräkning
UK Nuclear Waste Management Ltd*
2021 2020
Kortfristigt
Likvida medel 0 827
Övriga omsättningstillgångar 0 870
Summa omsättningstillgångar 0 1 698
Finansiella skulder (exklusive leverantörsskulder)
Övriga kortfristiga skulder (inklusive leverantörsskulder) 0 9 544
Summa kortfristiga skulder 0 9 544
Långfristigt
Anläggningstillgångar 0 22 113
Summa anläggningstillgångar 0 22 113
Finansiella skulder
Övriga långfristiga skulder
Summa långfristiga skulder
Tillgångar netto 0 14 267
Rapport över totalresultat
2021 2020
Intäkter 62 877 29 054
Resultat före skatt 40 513 18 720
Årets resultat 40 513 18 720
Övrigt totalresultat
Summa totalresultat 40 513 18 720
Informationen ovan återspeglar de presenterade siffrorna i intressebolagens finansiella rapporter justerat för skillnader i redovisningsregler mellan koncernen och respek-
tive intressebolag.
* UKNWM har räkenskapsår den 1 april till 31 mars. Sifforna är estimerade baserat på tillgänglig information vid bokslutet 2019 och 2020.
Avstämning av den finansiella informationen
Avstämning av den finansiella informationen till det redovisade värdet av koncernens andelar i intressebolag.
UK Nuclear Waste Management Ltd
2021 2020
Nettotillgångar per den 1 januari 14 267 36 140
Årets resultat 40 513 18 720
Utdelning –57 487 –36 153
Valutakursdifferenser 2 707 –4 440
Nettotillgångar per den 31 december 0 14 267
Ägarandel i intressebolagen 0 2 140
Redovisat värde 0 2 140
NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN 57
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
NOT 18 Innehav i joint ventures
2021 2020
Per den 1 januari 5 125 12 368
Resultatandel –226 621
Avyttring 8 623
Erhållen utdelning från joint venture –9 029 –7 490
Valutakursdifferenser –269 –374
Omklassificeringar
Per den 31 december 4 224 5 125
Koncernens andel av resultatet i de joint ventures som bolaget har andelar i, vilka alla är onoterade, och dess andel av tillgångar (inklusive goodwill och skulder) är som följer:
2021
Anläggnings-
tillgångar
Omsättnings-
tillgångar
Kortfristiga
skulder
Netto-
tillgångar Intäkter Resultat Ägarandel
THOR Treatment Technologies, LLC USA 607 201 407 50
KOBELCO STUDSVIK Co., Ltd Japan 6 046 3 927 212 9 761 –308 49
ARGE SH KWO BIOSCHILD Tyskland 0 50
Summa 6 046 4 534 412 10 167 –308
2020
Anläggnings-
tillgångar
Omsättnings-
tillgångar
Kortfristiga
skulder
Netto-
tillgångar Intäkter Resultat Ägarandel
THOR Treatment Technologies, LLC USA 387 2 385 –18 50
KOBELCO STUDSVIK Co., Ltd Japan 6 482 3 984 214 10 252 –578 49
ARGE SH KWO BIOSCHILD Tyskland 2 147 1 217 50
Summa 6 482 4 371 216 10 637 2 147 621
THOR Treatment Technologies, LLC (TTT) är ett joint venture där Studsvik är samägare enligt samarbetsavtal om gemensamt bestämmandeinflytande. TTT bedriver verk-
samhet med avfallsbehandling på den federala avfallsmarknaden i USA. KOBELCO STUDSVIK Co., Ltd är ett joint venture i Japan med fokus på design av anläggningar för
hantering av japanskt radioaktivt avfall. ARGE SH KWO BioSchild är ett joint venture i Tyskland med fokus på avveckling av den biologiska skärmen och poolstrukturen i
kärnkraftverket Obrigheim (KWO). Det senare avslutades under år 2020.
Förpliktelser och ansvarsförbindelser
Koncernen har en förpliktelse att förse TTT med kapitaltillskott om så behövs. Koncernen har inga förpliktelser avseende KOBELCO STUDSVIK Co., Ltd och ARGE SH KWO Bioschild. .
Finansiell information för koncernens joint ventures
Nedan följer en sammanställning på koncernens joint venturebolag i vilket kapitalandelsmetoden används.
Balansräkning
KOBELCO STUDSVIK Co., Ltd THOR Treatment Technologies, LLC
ARGE SH KWO Bioschild
2021 2020 2021 2020 2021 2020
Kortfristigt
Likvida medel 2 290 2 079 1 251 1 133
Övriga omsättningstillgångar 5 724 6 051
Summa omsättningstillgångar 8 014 8 130 1 251 1 133
Övriga kortfristiga skulder (inklusive leverantörsskulder) 433 436 401 363
Summa kortfristiga skulder 433 436 401 363
Långfristigt
Anläggningstillgångar 12 339 13 228
Summa anläggningstillgångar 12 339 13 228
Övriga långfristiga skulder
Summa långfristiga skulder
Tillgångar netto 19 920 20 922 850 770
Andel av nettotillgångar 9 761 10 252 425 385
Eliminering internvinst mot kapitalandel –6 084 –5 512
Redovisat värde 3 677 4 740 425 385
Rapport över totalresultat
KOBELCO STUDSVIK Co., Ltd THOR Treatment Technologies, LLC
ARGE SH KWO Bioschild
2021 2020 2021 2020 2021 2020
Intäkter 4 293
Ränteintäkter
Räntekostnader
Resultat före skatt –645 –1 224 –37 2 434
Inkomstskatt 17 44 1
Årets resultat –628 –1 180 –36 2 434
Övrigt totalresultat
Summa totalresultat –628 –1 180 –36 2 434
Informationen ovan återspeglar de presenterade siffrorna i THOR Treatment Technologies, LLC, KOBELCO STUDSVIK Co., Ltd, ARGE SH KWO BioSchild, finansiella rapporter
justerat för skillnader i redovisningsregler mellan koncernen och joint venturebolaget.
58 NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
NOT 19 Finansiella instrument per kategori
Redovisningsprinciper för finansiella instrument har tillämpats för nedanstående poster.
Upplupet
anskaffnings värde
Tillgångar värderade
till verkligt värde via
resultat räkningen Summa
Per den 31 december 2021
Tillgångar i balansräkningen
Kundfordringar och andra fordringar 292 507 292 507
Andra finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen 40 762 40 762
Likvida medel 108 403 108 403
Summa 400 910 40 762 441 672
Upplupet
anskaffnings värde
Skulder värderade
till verkligt värde via r
esultaträkningen Summa
Skulder i balansräkningen
Leverantörsskulder och andra skulder 356 500 356 500
Upplåning 63 515 63 515
Summa 420 015 420 015
Redovisningsprinciper för finansiella instrument har tillämpats för nedanstående poster.
Upplupet
anskaffnings värde
Tillgångar värderade
till verkligt värde via
resultat räkningen Summa
Per den 31 december 2020
Tillgångar i balansräkningen
Kundfordringar och andra fordringar 240 880 240 880
Andra finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen 35 080 35 080
Likvida medel 75 153 75 153
Summa 316 033 35 080 351 113
Upplupet
anskaffnings värde
Skulder värderade
till verkligt värde via
resultaträkningen Summa
Skulder i balansräkningen
Leverantörsskulder och andra skulder 232 452 232 452
Upplåning 99 957 99 957
Summa 332 409 332 409
NOT 20 De finansiella tillgångarnas kreditkvalitet
Kreditkvaliteten för de finansiella tillgångarna kan bedömas genom hänvisning till extern kreditrating (om sådan finns tillgänglig) eller till motpartens betalningshistorik.
2021 2020
Kundfordringar
Motparter utan extern kreditrating
– Nya kunder (mindre än 6 månader) 639 423
– Befintliga kunder utan tidigare betalningsförsummelser 113 796 116 079
– Befintliga kunder med vissa tidigare försenade betalningar 14 473 408
Summa 128 908 116 910
Lån till närstående
Befintliga närstående utan tidigare betalningsförsummelser 1 664
Summa 1 664
Återbetalning av lån till närstående har skett under året.
Bankmedel
AA- och A+ 108 403 75 153
Summa 108 403 75 153
Återbetalning av lån till närstående har skett under året.
NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN 59
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
NOT 21 Kundfordringar och andra fordringar
2021 2020
Kundfordringar 129 177 134 593
Avgår – Reservering för värdeminskning i fordringar –269 –17 683
Kundfordringar netto 128 908 116 910
Lån till närstående (not 37) 1 664
Andra långfristiga fordringar 45 519 36 962
Pågående tjänsteuppdrag 43 602 44 300
Studsviksfonden 43 729
Skattefordringar 5 345 3 080
Övriga fordringar 8 918 11 659
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
– Upplupna intäkter 8 649 19 376
– Förutbetalda hyror 2 122 439
– Förutbetalda försäkringspremier 2 001 2 663
– Övriga förutbetalda kostnader 3 714 3 827
Summa 292 507 240 880
Långfristig del 83 385 38 736
Kortfristig del 209 122 202 144
Summa 292 507 240 880
Av långfristiga fordringar utgör 0 Mkr (1 664) fordringar på närstående, vilket är i
nivå 2 i verkligt värde-hierarkin. Det bokförda värdet på kundfordringar och andra
fordringar är det verkliga värdet.
Den effektiva räntan på långfristiga fordringar är som följer:
2021 2020
Lån till närstående (not 37) 1,7 %
Per den 31 december 2021 var kundfordringar uppgående till 108 078 Tkr (57 358)
förfallna utan att något nedskrivningsbehov ansågs föreligga. Dessa gäller ett antal
oberoende kunder vilka tidigare inte haft några betalningssvårigheter. Koncernen
tillämpar den förenklade metoden för beräkning av förväntade kreditförluster.
Metoden innebär att förväntade förluster under hela fordrans löptid används som
utgångspunkt för kundfordringar och avtalstillgångar. De förväntade kreditförlust-
nivåerna baserar sig på kundernas betalningshistorik. Åldersanalysen av dessa kund-
fordringar och avtalstillgångar framgår nedan:
31 december 2021 Ej förfallna
Förfallet
upp till 3
månader
Förfallet
3-6
månader
Förfallet
mer än 6
månader Summa
Förväntad förlustnivå i % 0% 0% 0% 0%
Redovisat belopp kund-
fordringar brutto
20 830 108 347 129 177
Redovisat belopp avtals-
tillgångar brutto
43 602 43 602
Kreditförlustreserv 269 269
1 januari 2021 Ej förfallna
Förfallet
upp till 3
månader
Förfallet
3-6
månader
Förfallet
mer än 6
månader Summa
Förväntad förlustnivå i % 0% 26% 17% 78%
Redovisat belopp kund-
fordringar brutto
69 045 63 550 408 1 590 134 593
Redovisat belopp avtals-
tillgångar brutto
44 300 44 300
Kreditförlustreserv 16 379 70 1 234 17 683
NOT 21 Kundfordringar och andra fordringar (forts)
Reserven för osäkra kundfordringar uppgick till 269 (17 683) Tkr per den 31 december
2021.
Redovisade belopp, per valuta, för koncernens kundfordringar och andra fordringar
är följande.
2021 2020
SEK 207 070 138 426
EUR 43 008 71 217
GBP 1 047 1 530
USD 30 375 19 650
Andra valutor 11 007 10 057
Summa 292 507 240 880
Förändringar i reserven för osäkra fordringar:
2021 2020
Per den 1 januari –17 683 –248
Omräkningsdifferens 16 10
Reservering för osäkra fordringar –1 838 –17 525
Fordringar som skrivits bort 18 080
Återförda outnyttjade belopp 1 156 80
Per den 31 december –269 –17 683
Avsättningar till respektive återföringar av reserver för osäkra kundfordringar ingår i
posten Försäljnings- och marknadsföringskostnader i resultaträkningen. Belopp som
redovisas på värdeminskningskontot skrivs vanligen bort när koncernen inte förvän-
tas återvinna ytterligare likvida medel. I övriga kategorier inom kundfordringar och
andra fordringar ingår inte några tillgångar för vilka nedskrivningsbehov föreligger.
Det finns ingen koncentration av kreditrisker avseende kundfordringar, eftersom
koncernen har ett stort antal kunder som är spridda internationellt.
NOT 22 Finansiella tillgångar värderade till
verkligt värde via resultaträkningen
2021 2020
Onoterade aktieinnehav 15 211 14 728
Kapitalförsäkringar 18 547 16 539
Långfristiga bankplaceringar 7 004 3 813
Summa 40 762 35 080
I rapporten över kassaflöden ingår finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via
resultaträkningen i kategorin Kassaflöde från den löpande verksamheten, som en del
av förändringen av rörelsekapitalet. Detta gäller dock inte långfristiga bankplaceringar
som redovisas som kassaflöde från finansieringsverksamheten.
NOT 23 Varulager
2021 2020
Råmaterial
Färdiga varor 15 926 2 105
Summa 15 926 2 105
Den utgift för varulagret som kostnadsförts ingår i posten kostnad för sålda tjänster
och uppgår till 612 (490) Tkr.
NOT 24 Likvida medel
2021 2020
Kortfristiga placeringar 2 864
Kassa och bank 105 539 75 153
Summa 108 403 75 153
60 NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
NOT 25 Aktiekapital och övrigt tillskjutet kapital
Antal aktier Aktiekapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Per den 1 januari 2020 8 218 611 8 219 225 272
Per den 31 december 2020 8 218 611 8 219 225 272
Per den 1 januari 2021 8 218 611 8 219 225 272
Per den 31 december 2021 8 218 611 8 219 225 272
Samtliga aktier är stamaktier och kvotvärdet är 1,0. Antal aktier är i absoluta tal.
NOT 26 Balanserad vinst
Per den 1 januari 2020 30 532
Årets resultat 35 201
Per den 31 december 2020 65 733
Per den 1 januari 2021 65 733
Årets resultat 63 182
Utdelning –8 219
Per den 31 december 2021 120 696
NOT 27 Reserver
Samtliga poster nedan kan komma att omklassificeras till resultaträkningen.
Omräknings-
reserv
Säkrings-
reserv
Summa
reserver
Per den 1 januari 2020 38 434 –70 38 364
Valutakursdifferenser
– Koncernen –24 590 –24 590
Kassaflödessäkringar
– Omräkningsreserv 70 70
Per den 31 december 2020 13 844 13 844
Per den 1 januari 2021 13 844 13 844
Valutakursdifferenser
– Koncernen 18 881 18 881
Kassaflödessäkringar
– Omräkningsreserv
Per den 31 december 2021 32 725 32 725
NOT 28 Leverantörsskulder och andra skulder
2021 2020
Leverantörsskulder 50 043 33 374
Skulder avseende pågående tjänsteuppdrag 80 981 64 215
Sociala avgifter och andra skatter 9 251 18 628
Övriga skulder 38 299 39 399
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
– Förutbetalda intäkter 1 632 1 655
– Upplupna löner 38 865 31 548
– Upplupna pensionskostnader 29 938 28 613
– Upplupna material-, konsult– och servicekostnader 18 523 8 171
– Upplupna revisionsarvoden 1 636 2 404
– Övriga poster 2 696 4 445
Summa 271 864 232 452
Långfristig del 29 938 28 615
Kortfristig del 241 926 203 837
Summa 271 864 232 452
För Skulder avseende pågående tjänsteuppdrag som fanns vid utgången av 2020 har
36 Mkr av dessa intäktsförts under 2021.
NOT 29 Upplåning
2021 2020
Långfristig del
Banklån 42 500 44 500
Summa 42 500 44 500
Kortfristig del
Banklån 21 015 55 457
Summa 21 015 55 457
Summa upplåning 63 515 99 957
Banklånet löper med en räntemarginal om 2,60 procent plus stibor 90 dagar och
förfaller i sin helhet den 2 april 2024.
Koncernens exponering, avseende upplåning, för
förändring i ränta och kontraktsenliga tidpunkter
för ränteomförhandling på balansdagen
2021 2020
0–6 månader 63 515 99 957
6–12 månader
1–5 år
Mer än 5 år
Summa upplåning 63 515 99 957
Som säkerhet för koncernens banklån och kreditfaciliteter har lämnats aktierna i Studs-
vik Nuclear AB och Studsvik Scandpower AB samt ett företagshypotek om 100 Mkr.
Redovisade belopp och verkligt värde för långfristig upplåning framgår nedan. Lånen
återfinns inom nivå 2 i verkligt värde-hierarkin.
VERKLIGT VÄRDE REDOVISAT VÄRDE
Förfallodagar för upplåning 2021 2020 2021 2020
Mindre än 1 år 21 015 55 457 21 015 55 457
Mellan 1 och 2 år 2 000 2 000 2 000 2 000
Mellan 2 och 5 år 40 500 42 500 40 500 42 500
Mer än 5 år
Summa 63 515 99 957 63 515 99 957
Redovisade belopp, per valuta,
för koncernens upplåning
2021 2020
SEK 63 515 99 957
Summa 63 515 99 957
Koncernen har följande ej
utnyttjade kreditfaciliteter
2021 2020
Rörlig ränta
– Löper ut inom ett år 80 985 46 543
Summa 80 985 46 543
De lånemöjligheter som löper ut inom ett år är ettåriga kreditfaciliteter, som ses över
vid varierande tidpunkter under 2022.
Genomsnittlig effektiv ränta
på balansdagen, banklån
2021 2020
SEK 2,72 % 2,72 %
NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN 61
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
NOT 30 Uppskjuten skatt
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder kvittas när det finns legal kvittningsrätt för aktuella skattefordringar och skatteskulder och när uppskjutna skatter avser
samma skattemyndighet.
Kvittade belopp
2021 2020
Uppskjutna skattefordringar
Uppskjutna skattefordringar som ska utnyttjas efter mer än 12 månader 73 274 79 087
Uppskjutna skattefordringar som ska utnyttjas inom 12 månader 12 329 1 948
Summa 85 603 81 035
Uppskjutna skatteskulder
Uppskjutna skatteskulder som ska betalas efter mer än 12 månader 34 065 33 433
Uppskjutna skatteskulder som ska betalas inom 12 månader 2 664 198
Summa 36 729 33 631
Uppskjutna skattefordringar
Skatte mässiga
underskott
Verkligt värde-
vinster Övrigt Summa
Per den 1 januari 2020 88 150 18 3 249 91 417
Redovisat i resultaträkningen –2 983 –18 996 –2 005
Omföring till aktuell skatt –66 –66
Omräkningsdifferenser –8 311 –8 311
Per den 31 december 2020 76 790 4 245 81 035
Redovisat i resultaträkningen –3 805 845 –2 960
Omföring till aktuell skatt
Omklassificeringar 1 797 1 797
Omräkningsdifferenser 5 730 5 730
Per den 31 december 2021 78 715 0 6 887 85 603
Uppskjutna skatteskulder
"Skattemässiga
över-
avskrivningar"
Verkligt värde
vinster Övrigt* Summa
Per den 1 januari 2020 34 900 34 900
Redovisat i resultaträkningen
Omklassificeringar
Omräkningsdifferenser –1 269 –1 269
Per den 31 december 2020 33 631 33 631
Redovisat i resultaträkningen 2 353 2 353
Omräkningsdifferenser 745 745
Per den 31 december 2021 36 729 36 729
* I övriga uppskjutna skatteskulder ingår uppskjuten skatt på 36,7 (33,6) Mkr hänförligt till temporära skillnader från goodwill i den tyska verksamheten. Uppskjutna skatteford-
ringar redovisas för skattemässiga underskottsavdrag i den utsträckning som det bedöms sannolikt att de kan tillgodogöras genom framtida beskattningsbara vinster. Huvud-
delen av koncernens skattemässiga underskottsavdrag är relaterade till verksamheterna i USA och Storbritannien. Dessa uppgår totalt till 103,9 (106,6) miljoner US-dollar, vilket
omräknat till balansdagskurs uppgår till 891,1 (873,4) Mkr, att utnyttjas inom en 20-årsperiod i USA, och 8,6 (9,3) miljoner brittiska pund i Storbritannien, vilket omräknat till
balansdagskurs uppgår till 102,0 (102,7) Mkr, där rätten att utnyttja underskottsavdrag inte är tidsbegränsad. Utöver dessa så har koncernen skattemässiga underskottsavdrag
i Tyskland om 6,6 (5,9) miljoner euro, vilket omräknat till balansdagskurs uppgår till 66,9 (58,9) Mkr, samt i Sverige med 26,5 (54,6) Mkr. I koncernens redovisade uppskjutna
skattefordringar ingår USA med 58,4 (51,6) Mkr, Sverige med 13,5 (15,5) och Tyskland med 13,7 (13,9) Mkr
NOT 31 Pensionsförpliktelser
Förmånsbestämda pensionsplaner
Inom koncernen finns ett fåtal förmånsbestämda pensionsplaner, vilka framförallt är
baserade på slutlön. Den största av planerna återfinns i Tyskland. Övriga pensions-
förpliktelser, som även de finns i Tyskland och Japan, har ej ansetts medföra någon
materiell effekt och har inte aktuarieberäknats.
Pensionsförsäkring i Alecta
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän i Sverige tryggas
genom en försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell rappor-
tering, UFR 10, är detta en förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare.
För räkenskapsåret 2021 har koncernen inte haft tillgång till sådan information som
gör det möjligt att redovisa denna plan som en förmånsbestämd plan. Pensions-
planen enligt ITP, som tryggas genom en försäkring i Alecta, redovisas därför som
en avgiftsbestämd plan. Årets avgifter för pensionsförsäkringar som är tecknade i
Alecta uppgår till 4 033 (3 094) Tkr. Alectas överskott kan fördelas till försäkrings-
tagarna och/eller de försäkrade. Vid utgången av 2021 uppgick Alectas överskott
i form av den kollektiva konsolideringsnivån till 172 (148) procent. Den kollektiva
konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av
försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas försäkringstekniska beräkningsan-
taganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19.
62 NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
NOT 31 Pensionsförpliktelser (forts)
2021 2020
Förpliktelser i balansräkning för
Pensionsförmåner 10 005 10 120
Redovisning i resultaträkning avseende (not 9)
Pensionskostnader 17 917 17 889
Belopp som redovisas i balansräkningen
2021 2020
Nuvärde för ofonderade förpliktelser 10 005 10 120
Summa 10 005 10 120
Belopp som redovisas i resultaträkningen
2021 2020
Förmånsbestämda planer
Räntekostnad 0 42
Summa 0 42
Av den totala kostnaden ingick – (42) Tkr i posterna Kostnad sålda varor respek-
tive Administrationskostnader. Den faktiska avkastningen på förvaltningstillgångar
uppgick till – (–) Tkr.
Förändringar i den skuld som redovisas
i koncernens balansräkning
2021 2020
Vid årets början 10 120 10 388
Omräkningsdifferenser 468 –270
Summa kostnader redovisade i resultaträkning 0 42
Erlagda avgifter –583 –40
Vid årets slut 10 005 10 120
Totala pensionskostnader som redovisas
i koncernens resultaträkning
2021 2020
Summa kostnader för förmånsbestämda planer 0 42
Summa kostnader för avgiftsbestämda planer 13 833 17 368
Kostnader för särskild löneskatt och avkastningsskatt 4 084 479
Summa 17 917 17 889
Aktuariella antaganden
2021 2020
Diskonteringsränta 0,9 % 0,7 %
Förväntad avkastning på förvaltningstillgångar 1,0 % 1,0 %
Framtida löneökningar 0,0 % 0,0 %
Framtida pensionsökningar 1,0 % 1,0 %
NOT 32 Övriga avsättningar
Framtida
avfallskostnader
Övriga
avsättningar Summa
Per den 1 januari 2021 70 081 240 70 320
Kostnadsfört i koncernens resultaträkning
– Tillkommande avsättningar 5 935 4 492 10 427
– Återförda avsättningar –4 984 –4 984
Aktiverat som anläggningstillgång 84 636 84 636
Omföringar 7 310 7 310
Utnyttjat belopp under perioden –7 412 –7 412
Per den 31 december 2021 70 930 89 368 160 297
Långfristig del 64 612 87 190 151 802
Kortfristig del 6 317 2 178 8 495
Summa 70 929 89 368 160 297
NOT 32 Övriga avsättningar (forts)
Framtida
avfallskostnader
Övriga
avsättningar Summa
Per den 1 januari 2020 85 686 1 645 87 330
Kostnadsfört i koncernens resultaträkning
– Tillkommande avsättningar 11 905 11 905
– Återförda avsättningar –11 138 –1 405 –12 543
Aktiverat som materiell anläggningstillgång
Omföringar 2 604 2 604
Utnyttjat belopp under perioden –18 976 –18 976
Per den 31 december 2020 70 081 240 70 320
Långfristig del 64 767 64 767
Kortfristig del 5 313 240 5 553
Summa 70 080 240 70 320
Koncernens verksamhet genererar kärnavfall och radioaktivt avfall som ska slutför-
varas inom ramen för de system och regler som gäller i de länder Studsvik bedriver
verksamhet i egna produktionsanläggningar. Avsättningar görs för driftavfall, utbränt
reaktorbränsle samt även i viss utsträckning för rivning av anläggningar och det rivnings-
avfall som då uppstår. Huvuddelen av kostnaderna för rivning av och rivningsavfall från
koncernens svenska kärntekniska anläggningar finansieras, enligt bestämmelserna
i lagen 2006:647. Inbetalda avgifter förvaltas av den så kallade Kärnavfallsfonden.
Koncernens samlade inbetalningar till Kärnavfallsfonden uppgår till 23 378 (25 105) Tkr
och redovisas under andra fordringar se not 21. Medel för rivning och avfallshantering
kan lyftas från fonden av Studsvik som kärnteknisk tillståndsinnehavare för de aktu-
ella anläggningarna. Studsviks ansvar för rivning och avfallshantering avseende egna
kärntekniska anläggningar inskränker sig till byggnader, system och komponenter som
tillkommit efter den 30 juni 1991. Studsvik beräknar löpande dessa åtaganden och
avsättningar görs för detta.
Framtida avfallskostnader
Framtida avfallskostnader omfattar avsättningar för driftavfall och utbränt reaktor-
bränsle. Av det totala avsättningarna på 70,9 Mkr förväntas 6,3 Mkr utnyttjas under
2022 och resterande förväntas utnyttjas successivt och tidigast med början 2023.
Övriga avsättningar
Övriga avsättningar omfattar framtida kostnader för rivning och omhändertagande
av avfall i samband med rivning av anläggningen i Studsvik. Av de totala avsättning-
arna på 89,4 Mkr förväntas 2,2 Mkr utnyttjas under 2022. Resterande del av avsätt-
ningarna förväntas utnyttjas först i samband med avveckling av verksamheten.
NOT 33 Kassaflöde
Poster som inte ingår i kassaflödet 2021 2020
Avskrivningar 29 425 28 704
Nedskrivningar materiella anläggningstillgångar 2 408
Resultat vid försäljning av materiella anläggningstill-
gångar 15 950
Resultatandelar intressebolag –5 850 –3 429
Omvärdering av finansiella innehav 526 421
Övriga förändringar i avsättningar –474 –3 528
Summa 7 677 24 576
Avstämning av poster som ingår i
finansieringsverksamheten
Banklån
Leasing-
skulder Summa
Skulder per 1 januari 2020 123 095 18 946 142 041
Kassaflöde –23 138 –3 760 –26 898
Förvärv - leasing –1 492 –1 492
Valutakursdifferenser –905 –905
Skulder per 31 december 2020 99 957 12 789 112 746
Skulder per 1 januari 2021
99 957 12 789 112 746
Kassaflöde –36 442 –6 950 –43 392
Förvärv - leasing 5 548 5 548
Valutakursdifferenser 263 263
Skulder per 31 december 2021 63 515 11 650 75 165
NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN 63
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
NOT 34 Eventualförpliktelser och ställda säkerheter
Koncernen har eventualförpliktelser avseende bankgarantier och andra garantier
samt andra ärenden som uppkommit i den normala affärsverksamheten. Några
väsentliga skulder förväntas inte uppkomma genom dessa eventualförpliktel
-
ser. I sin normala affärsverksamhet har koncernen lämnat garantier uppgående till
43 910 (38 527) Tkr till tredje man. Inga betalningar förväntas per datumet för dessa
finansiella rapporter..
Ställda säkerheter
2021 2020
Fastighetsinteckning 40 000 40 000
Företagshypotek 100 000 100 000
Aktier i dotterbolag 491 713 701 623
Summa 631 713 841 623
NOT 35 Åtaganden
INVESTERINGSÅTAGANDEN
Kontrakterade investeringar på balansdagen som ännu inte redovisats i de finansiella
rapporterna uppgår till följande belopp:
2021 2020
Materiella anläggningstillgångar 1 200 2 985
Immateriella anläggningstillgångar
Summa 1 200 2 985
NOT 36 Nyttjanderätter
ÅTAGANDE AVSEENDE LEASING
Studsvik tillämpar IFRS 16 från och med den 1 januari 2019 och då den förenklade
övergångsmetoden. Undantag tillämpas för kontrakt med kortare löptid än 1 år samt
kontrakt vars värde understiger USD 5 000.
ÅTAGANDE AVSEENDE LEASING
Leasingkostnader avseende finansiella leasingavtal uppgår under året till 9 287
(8 340) Tkr.
Framtida sammanlagda minimileaseavgifter 2021 2020
Inom 1 år 6 559 7 340
Mellan 1 och 5 år 6 707 6 130
Mer än 5 år
Summa 13 266 13 470
LEASINGAVTAL
Redovisade belopp i balansräkningen
Tillgångar med nyttjanderätt
2021 2020
Byggnader och mark 2 923 8 444
Maskiner och andra tekniska anläggningar 9 490 5 110
Summa 12 413 13 554
Leasingskulder
2021 2020
Kortfristiga 6 973 7 158
Långfristiga 4 676 5 631
Summa 11 649 12 789
Leasingskulder redovisas i balansräkningen i posten Leverantörsskulder och andra
skulder. Tillkommande nyttjanderätter under 2021 uppgick till 8 950 (6 006) Tkr,
vilket främst avser nya lokaler och fordon.
Byggnader
och mark
Maskiner
och andra
tekniska
anlägg-
ningar Summa
1 januari – 31 december 2020
Ingående bokfört värde 15 155 4 676 19 831
Valutakursdifferenser 932 75 1 007
Investeringar 1 525 4 481 6 006
Avyttringar och utrangeringar 1 375 908 2 283
Avskrivningar 5 929 3 064 8 993
Utgående bokfört värde 8 444 5 110 13 554
NOT 37 Transaktioner med närstående
Studsvik, Inc. äger 50 procent av THOR Treatment Technologies, LLC (TTT). Enligt ett
s k ”Joint Venture Operating Agreement” ska ägarparterna tillhandahålla företagsled-
nings-, teknik- och marknadsföringstjänster till TTT. Studsvikkoncernen äger 15 % av UK
Nuclear Waste Management Ltd (NWM), där Studsvik i ett konsortium tillsammans med
övriga ägarparter ska leda och driva slutförvarsanläggning för låg aktivt radioaktivt avfall i
Storbritannien. Studsvik AB äger 49 % av KOBELCO STUDSVIK Co,. Ltd, ett joint-venture
i Japan med fokus på design av anläggningar för hantering av japanskt avfall.
Transaktioner med närstående
2021 2020
Försäljning av tjänster
– UK Nuclear Waste Management Ltd 180
– KOBELCO STUDSVIK Co., Ltd 8 354 18
– ARGE SH KWO BioSchild
Redovisade fordringar på närstående
– ARGE SH KWO BioSchild
Avsättning för osäkra kundfordringar
Nedskrivna kundfordringar
Summa kostnader avseende avsättningar och
nedskrivningar redovisade i resultaträkningen
Fordringar lån på närstående
– UK Nuclear Waste Management Ltd 0 1 664
Enligt avtal mellan ägarna prissätts tjänsterna till marknadsmässiga villkor.
Transaktioner med övriga närstående, utöver ersättningar till styrelse, VD och
ledande befattningshavare, har inte förekommit. Ersättningar till styrelse, VD och
ledande befattningshavare beskrivs i not 38.
Studsvik äger 79 procent i Studsvik Scandpower, Inc. Resterande 21 procent ägs av
en privatperson tidigare anställd i bolaget. Studsvik äger 91 procent i Studsvik Scand-
power AB med dotterbolaget Studsvik Scandpower GmbH. Resterande 9 procent ägs
av minoritetsägaren i Studsvik Scandpower, Inc.
Ägarna har avtalat hur aktieöverlåtelser ska ske för det fall endera parten önskar
frånträda sitt ägande eller öka sitt ägande i de två bolagen. Studsvik kan öka sitt
ägande endast genom förvärv av minoritetens hela innehav. Förvärvet ska ske till
marknadspris. Ett förvärv måste omfatta båda bolagen. Önskar minoriteten frånträda
sitt ägande ska aktierna hembjudas till Studsvik till marknadspris. Marknadspris fast-
ställs av oberoende värderingsinstitut. I en situation då Studsvik AB önskar frånträda
sitt ägande har minoriteten en option att förvärva 12 procent av aktierna i Studsvik
Scandpower AB till bokfört värde av eget kapital.
NOT 36 Nyttjanderätter (forts)
Byggnader
och mark
Maskiner
och andra
tekniska
anlägg-
ningar Summa
1 januari – 31 december 2021
Ingående bokfört värde 8 444 5 110 13 554
Valutakursdifferenser 307 19 326
Investeringar 724 8 226 8 950
Avyttringar och utrangeringar –1 686 –122 –1 808
Avskrivningar –4 866 –3 743 –8 608
Utgående bokfört värde 2 923 9 490 12 413
Redovisade belopp i resultaträkningen
Avskrivningar på nyttjanderätter
2021 2020
Byggnader och mark –4 866 –5 929
Maskiner och andra tekniska anläggningar –3 743 –3 064
Summa –8 608 –8 993
Räntekostnader (ingår i finansiella kostnader) –281 –422
Utgifter hänförliga till korttidsleasingavtal (ingår i kost-
nader för sålda tjänster och administrationskostnader) –1 008 –1 593
Utgifter hänförliga till leasingavtal för vilka den underlig-
gande tillgången är av lågt värde (ingår i kostnader för
sålda tjänster och administrationskostnader) –2 602 –816
Det totala kassaflödet gällande leasingavtal under 2021 var 9 056 (6 157) Tkr.
64 NOTER TILL KONCERNREDOVISNINGEN
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
Löner och övriga förmåner 2020
Grundlön/
Styrelsearvode
Kommitté-
arvode
Rörlig
ersättning
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad
Övriga
ersättningar Summa
Styrelsens ordförande
– Anders Ullberg 650 75 725
Styrelseledamöter (6)
– Jan Barchan 225 225
– Anna Karinen 225 225
– Peter Gossas 225 150 375
– Agneta Nestenborg 225 75 300
Arbetstagarrepresentanter* (4)
Verkställande direktören 2 571 87 752 3 410
Andra ledande befattningshavare (4) 7 101 204 548 1 649 9 502
Summa 11 222 300 204 635 2 401 14 762
* Två ordinarie ledamöter och två suppleanter ** Avgick den 23 juni 2021 *** Invald den 23 juni 2021
NOT 38 Information om styrelse och ledande befattningshavare
Löner och övriga förmåner 2021
Grundlön/
Styrelsearvode
Kommitté-
arvode
Rörlig
ersättning
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad
Övriga
ersättningar Summa
Styrelsens ordförande
– Anders Ullberg 650 75 725
Styrelseledamöter (6)
– Jan Barchan 225 225
– Anna Karinen 225 225
– Erik Strömqvist*** 113 38 150
– Peter Gossas** 113 75 188
– Agneta Nestenborg 225 112 337
Arbetstagarrepresentanter* (4)
Verkställande direktören 2 945 705 99 808 0 4 557
Andra ledande befattningshavare (6) 8 446 1 971 375 1 278 0 12 070
Summa 12 941 300 2 676 474 2 086 0 18 477
Ersättningar till styrelse och andra
ledande befattningshavare
2021 2020
Moderbolaget
Löner förmåner och andra ersättningar 6883 6 313
– Varav rörlig ersättning 705
Pensioner 1 004 1 239
Antal personer 7 7
Dotterbolagen
Löner förmåner och andra ersättningar 10 417 6 047
– Varav rörlig ersättning 1 971 204
Pensioner 1 082 1 161
Antal personer 5 3
Koncernen
Löner förmåner och andra ersättningar 17 300 12 360
– Varav rörlig ersättning 2 676 204
Pensioner 2 086 2 400
Antal personer 12 10
Principer
Styrelsens ledamöter har ej erhållit någon ersättning utöver styrelse- och kommitté-
arvode under 2021.
Rörlig ersättning
Verkställande direktören har rätt till rörlig ersättning. Formerna för den rörliga lönede-
len fastställs årligen. Rörlig ersättning har för 2021 har utgått med 705 Tkr. För andra
ledande befattningshavare baseras rörlig lönedel för 2021 på utfall i relation till indivi-
duellt satta mål på såväl koncern- som enhetsnivå. Vid 100 procent måluppfyllelse på
samtliga parametrar utgår rörlig lönedel med 30 procent av grundlönen.
Övriga förmåner och ersättningar
Såsom övriga förmåner redovisas förmån av tjänstebil, måltidssubventioner samt övriga
förmåner såsom sjukvård. Övriga ersättningar utgörs av avgångsersättningar.
Finansiella instrument
Inga aktierelaterade ersättningar utgår enligt nu gällande anställningsavtal.
Pension
Verkställande direktörens pensionsålder är 65 år. Utöver allmän lagstiftad pension har
hon en premiebaserad pensionsplan där bolaget månadsvis erlägger en pensionspre-
mie motsvarande 30 procent av fast månadslön. För övriga personer i koncernled-
ningen utgår i regel pension från 65 års ålder. Svenska koncernledningsmedlemmar
ingår i ITP-planen och har en premiebaserad pension som maximalt uppgår till 35
procent av fast lön. För koncernledningsmedlemmar utanför Sverige gäller nationella
premiebaserade pensionsplaner.
Uppsägning och avgångsersättning
Verkställande direktörens uppsägningstid är 6 månader vid egen uppsägning och 12
månader vid uppsägning från bolagets sida. Vid uppsägning från bolagets sida utgår
lön under uppsägningstiden samt därutöver ett avgångsvederlag månatligen under
9 månader efter anställningens upphörande dock längst fram till uppnådd pensions-
ålder. Det månatliga avgångsvederlaget skall motsvara den fasta månadslön som
uppburits under uppsägningstiden. Avräkning sker med lön från eventuell ny arbets-
givare. För övriga personer i koncernens ledningsgrupp gäller i huvudsak att uppsäg-
ningstiden från den anställdes sida är 6 månader och från bolagets sida 6 månader.
Vid uppsägning från bolagets sida utgår, utöver lön under uppsägningstiden, vanli-
gen ett avgångsvederlag på upp till 6 månadslöner. I 2021 års summa för "Grund-
lön /Styrelsearvode", andra ledande befattningshavare, ingår ett avgångsvederlag.
NOT 39 Händelser efter rapportperiodens slut
Den pågående väpnade konflikten mellan Ryssland och Ukraina riskerar att påverka
affärer inom Bränsle- och materialteknik. På kort sikt hanteras denna risk genom att
omprioritera övriga kundprojekt.
NOT 40 Avstämningar av nyckeltalsberäkningar
Belopp i Mkr
Räntabilitet på sysselsatt kapital
2021 2020
Resultat efter finansiella poster 77,6 41,3
Finansiella kostnader enligt resultaträkningen 8,4 6,0
Summa 86,0 47,3
Balansomslutningen 760,5 808,2
Avsättningar och övriga långfristiga skulder –137,1 –155,9
Icke räntebärande kortfristiga skulder –210,0 –226,4
Ingående sysselsatt kapital 413,4 425,9
Balansomslutningen 936,5 760,5
Avsättningar och övriga långfristiga skulder –141,3 –137,1
Icke räntebärande kortfristiga skulder –257,2 –210,0
Utgående sysselsatt kapial 538,0 413,4
Genomsnittligt sysselsatt kapital 475,7 419,7
Räntabilitet på sysselsatt kapital 18,1 11,3
Räntabilitet på eget kapital
2021 2020
Årets resultat 63,2 35,2
Summa 63,2 35,2
Ingående eget kapital 313,4 302,8
Utgående eget kapital 387,3 313,4
Räntabilitet på eget kapital 18,0 11,4
Nettoskuld
2021 2020
Kortfristig upplåning 21,0 55,5
Långfristig upplåning 42,5 44,5
Totala skulder 63,5 100,0
Likvida medel 108,4 75,2
Nettoskuld –44,9 24,8
Nyckeltalsdefinitioner återfinns på sid 83.
NOTER TILL MODERBOLAGETS REDOVISNING 65
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2020
NOT 46 Operationella leasingavtal
2021 2020
Förfaller till betalning inom ett år 67 260
Förfaller till betalning senare än ett år men inom fem år 30 222
Förfaller till betalning senare än fem år
Summa 97 482
Moderbolagets leasingavtal omfattar huvudsakligen fordon med traditionella villkor.
NOT 47 Resultat från andelar i koncernföretag
2021 2020
Utdelning från koncernbolag 0 140 000
Resultat från nedskrivning av aktier i dotterbolag
Summa 0 140 000
NOT 48 Ränteintäkter och liknande resultatposter
2021 2020
Räntor 9 021 10 452
Kursdifferenser 10 905
Summa 19 926 10 452
Varav avseende koncernföretag
Räntor 9 019 10 306
Summa 9 019 10 306
NOT 49 Räntekostnader och liknande resultatposter
2021 2020
Räntor 4 763 6 329
Övriga finansiella kostnader
Kursdifferenser 14 205
Summa 4 763 20 534
Varav avseende koncernföretag
Räntor 1 716 2 785
Summa 1 716 2 785
NOT 50 Bokslutsdispositioner
2021 2020
Erhållna koncernbidrag 73 707 28 305
Summa 73 707 28 305
NOT 51 Inkomstskatt
2021 2020
Aktuell skatt
Aktuell skatt på årets resultat –4 465 –521
Summa –4 465 –521
Uppskjuten skatt
Uppkomst och återföring av temporära skillnader –10 590 1 016
Summa –10 590 1 016
Summa inkomstskatt –15 055 495
Uppskjuten skattefordran
Per den 1 januari 2021 15 492
Redovisat i resultaträkningen 657
Utnyttjade förlustavdrag –11 247
Per den 31 december 2021 4 902
NOTER TILL MODERBOLAGETS REDOVISNING
Moderbolagets redovisningsprinciper, se not 1.24.
NOT 41 Försäljningsintäkter
Försäljningsintäkter fördelade
på geografiska marknader
2021 2020
Sverige 6 489 4 101
Europa, exklusive Sverige 5 793 4 984
Asien 0 6
Nordamerika 1 733 1 989
Summa 14 015 11 080
NOT 42 Ersättningar till anställda
2021 2020
Löner
och andra
ersättningar
(varav rörlig
ersättning)
Sociala
kostnader
(varav
pensions-
kostnader)
Löner
och andra
ersättningar
(varav rörlig
ersättning)
Sociala
kostnader
(varav
pensions-
kostnader)
Verkställande direktören 4 442 1 955 4 421 2 014
(792) (808) (–) (935)
Övriga anställda 6 320 2 501 4 784 6 083
(262) (609) (–) (4 960)
Summa 10 762 4 456 9 205 8 097
(1 054) (1 417) (–) (5 895)
NOT 43 Kostnader fördelade per kostnadsslag
2021 2020
Inköp av material och tjänster 12 896 14 036
Personalkostnader 14 624 17 485
Avskrivningar 467
Summa 27 520 31 988
I tjänster ingår arvoden och ersättningar till revisionsbolag med:
2021 2020
PricewaterhouseCoopers AB
Revisionsuppdrag 267 851
Övriga tjänster 229 210
Summa 496 1 061
KPMG AB
Revisionsuppdrag 802
Övriga tjänster
Summa 802
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och bokföringen samt
styrelsen och verkställande direktörens förvaltning. Häri ingår också övriga arbets-
uppgifter som det ankommer på bolagets revisor att utföra samt rådgivning eller
annat biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genomföran-
det av sådana arbetsuppgifter
NOT 44 Avskrivningar
2021 2020
Enligt plan Bokförd Enligt plan Bokförd
Inventarier och verktyg 0 0 467 467
Summa 0 0 467 467
NOT 45 Övriga rörelseintäkter och -kostnader
Övriga rörelseintäkter
2021 2020
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
– Verkligt värde-vinster 483 29
Valutakursvinster 477 34
Summa 960 63
Övriga rörelsekostnader
2021 2020
Valutakursförluster –97 –358
Summa –97 –358
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
66 NOTER TILL MODERBOLAGETS REDOVISNING
NOT 53 Finansiella anläggningstillgångar (forts)
2021 2020
Lån till Studsvik Ltd
– Ingående anskaffningsvärde 14 417 12 210
– Erhållen amortering –7 167
– Nya lån 0 3 558
– Förändring upplupen ränta –4 2
Omvandling till aktieägartillskott
– Nedskrivning
– Kreditriskreserv – 900
– Valutakursdifferenser 1 275 –1 353
Utgående värde 7 621 14 417
2021 2020
Lån till Studsvik GmbH
– Ingående anskaffningsvärde 107 015 114 738
– Erhållen amortering 13 242 3 269
– Förändring upplupen ränta –9 816
– Kreditriskreserv –1 300
– Valutakursdifferenser 1 613 –4 454
Utgående värde 84 270 107 015
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde
via resultaträkningen
Onoterade aktieinnehav
– Ingående anskaffningsvärde 14 728 14 703
– Omvärdering till verkligt värde 483 25
Utgående värde 15 211 14 728
Kapitalförsäkringar
– Ingående anskaffningsvärde 16 539 15 180
– Tillkommande poster 333 295
– Omföring till kortfristig tillgång –561 –42
– Avgående poster –508 –43
– Omvärdering till verkligt värde 2 744 1 149
Utgående värde 18 547 16 539
NOT 54 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
2021 2020
Förutbetalda pensionspremier 71 84
Förutbetalda programvarulicenser 207 222
Övrigt 131 130
Summa 409 436
NOT 51 Inkomstskatt (forts)
Svensk inkomstskatt uppgår till 20,6 (21,4) procent. Inkomstskatten på moderbola-
gets resultat före skatt skiljer sig från det teoretiska belopp som skulle ha framkommit
vid användningen av vägd genomsnittlig skattesats för resultatet enligt följande:
2021 2020
Resultat före skatt 76 228 137 020
Skatt enligt gällande skattesats –15 703 –29 322
Ej skattepliktiga intäkter 108 29 965
Ej avdragsgilla kostnader –117 –1 164
Omvärdering till ny skattesats –124 –112
Övrigt 781 1 128
Effektiv skatt –15 055 495
NOT 52 Immateriella anläggningstillgångar
2021 2020
Inventarier och verktyg
Ingående anskaffningsvärde 3 505 3 505
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 3 505 3 505
Ingående avskrivningar –3 505 –3 038
Årets avskrivningar –467
Utgående ackumulerade avskrivningar –3 505 –3 505
Utgående planenligt restvärde
NOT 53 Finansiella anläggningstillgångar
2021 2020
Aktier i dotterbolag
Ingående anskaffningsvärde 1 044 142 1 044 185
Aktieägartillskott
Investering i dotterbolag
Avyttring dotterbolag 43
Utgående anskaffningsvärde 1 044 142 1 044 142
Ingående nedskrivningar –775 051 –775 051
Årets nedskrivning
Utgående nedskrivningar –775 051 –775 051
Utgående värde 269 091 269 091
2021 2020
Andelar i joint ventures
Ingående anskaffningsvärde 12 072 12 072
Utgående anskaffningsvärde 12 072 12 072
Antal
Nominellt
värde
Andel
Bokfört
värde
31/12/21
Bokfört
värde
31/12/20
KOBELCO STUDSVIK
Co., Ltd
3 000 98.000 YEN 49 % 12 072 12 072
2021 2020
Fordringar hos dotterbolag
Lån till Studsvik Holding, Inc.-koncernen
– Ingående anskaffningsvärde 96 140 101 655
– Nya lån 10 730 7 000
– Förändring upplupen ränta 4 321 814
– Kreditriskreserv –1 800
– Valutakursdifferenser 10 771 –13 329
Utgående värde 120 162 96 140
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
NOTER TILL MODERBOLAGETS REDOVISNING 67
NOT 55 Aktier och andelar i dotterbolag
Kapital-
andel i %
Rösrätts-
andel i %
Antal
andelar/
aktier
Nominellt
värde
Bokfört
värde
Eget
kapital
Årets
resultat
Moderbolagets
innehav
Studsvik Holding, Inc.
100 100 2 000 kUSD 25 372 24 042 623 715 4 290
Studsvik Nuclear AB
100 100 5 000 kSEK 50 000 223 400 167 756 922
Studsvik Scand-
power, Inc.
79 79 1 503 kUSD 149 984 50 290 2 351
Studsvik Scand-
power AB
91 91 1 000 kSEK 91 603 8 338 20 328
Studsvik Japan Ltd
100 100 10 000 kJPY 10 000 373 2 933 399
Studsvik Germany
GmbH
100 100 kEUR 26 241 40 091 3 549
Studsvik Verwaltungs
GmbH
100 100 kEUR 26 261 2 639 132
Studsvik Instrument
Systems AB
100 100 17 000 kSEK 17 000 18 106 0 0
Studsvik Limited
100 100 1 000 000 kSEK 1 000 499 7 269
Studsvik Engineering
Technology (Beijing)
Co., Ltd.
100 100 kEUR 100 1 081 1 813 –15
Summa 269 091
Uppgifter om dotterbolagens organisationsnummer och säte
Organisationsnummer Säte
Studsvik Nuclear AB 556051-6212 Nyköping, Sverige
Studsvik Scandpower, Inc. 36-3088916 Wilmington, USA
Studsvik Scandpower AB 556137-8190 Nyköping, Sverige
Studsvik Scandpower GmbH HRB 4839 Norderstedt, Tyskland
Studsvik Suisse AG CH400.3.036.599-0 Fischbach-Göslikon, Schweiz
Studsvik Japan Ltd Osaka, Japan
Studsvik Holding, Inc. 35-3481732 Atlanta, USA
Studsvik, Inc. 36-2999957 Atlanta, USA
RACE Holding, LLC 20-2472653 Atlanta, USA
Studsvik Germany GmbH HRB 504467 Mannheim, Tyskland
Studsvik Verwaltungs GmbH HRB 504468 Mannheim, Tyskland
Studsvik GmbH & Co. KG HRA 503411 Mannheim, Tyskland
Studsvik Instrument Systems AB 556197-1481 Nyköping, Sverige
Studsvik Waste Management
Technology AB 559019-2448 Nyköping, Sverige
Studsvik Limited 9660060 Gateshead, England
Studsvik Engineering Technology
(Beijing) Co., Ltd.
911101 05MA01K
Y4A74
Peking, Kina
NOT 56 Skulder till kreditinstitut
2021 2020
Banklån
Långfristig del 42 500 44 500
Kortfristig del 2 000 2 000
Summa 44 500 46 500
Checkräkningskredit
Långfristig del
Kortfristig del 19 015 53 457
Summa 19 015 53 457
TOTALT 63 515 99 957
NOT 57 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
2021 2020
Semesterlöneskuld 993 1 193
Upplupna löner 2 099 1 582
Upplupna sociala avgifter 779 691
Övrigt 1 084 621
Summa 4 955 4 087
NOT 58 Ställda säkerheter
2021 2020
Aktier i dotterbolag 248 547 248 547
Företagsinteckning 100 000 100 000
Summa 348 547 348 547
Som säkerhet för banklån har lämnats aktierna i Studsvik Nuclear AB och Studsvik
Scandpower AB. Som säkerhet för framtida avfallskostnader har lämnats aktierna i
Studsvik Germany GmbH, Studsvik Wervaltungs GmbH och Studsvik Holding Inc.
NOT 59 Eventualförpliktelser
2021 2020
Eventualförpliktelser avseende försäkringar 4 746 4 742
Summa 4 746 4 742
Moderbolaget har därutöver borgensåtagande för dotterbolag såsom för egen skuld.
NOT 60 Kassaflöde från rörelsen
Poster som inte ingår i kassaflödet
2021 2020
Avskrivningar 467
Verkligt värde-vinster
70
Övriga poster
607 3 999
Summa 607 4 536
NOT 61 Transaktioner med närstående
Inköp och försäljning mellan koncernföretag
Nedan anges andelen av årets inköp och försäljning som avser andra koncern företag
inom Studsvikkoncernen.
2021 2020
Inköp 30% 25%
Försäljning 100% 100%
Vid inköp och försäljning mellan koncernföretag tillämpas samma principer för pris-
sättning som vid transaktioner med externa parter.
NOT 62 Antal anställda
2021 2020
Kvinnor 1 3
Män 1 1
Summa 2 4
Styrelseledamöter och
ledande befattningshavare
2021 2020
Antal på
balansdagen
Varav
män
Antal på
balansdagen
Varav
män
Styrelseledamöter 7* 4 7* 4
Verkställande direktör och andra
ledande befattnings havare 2 1 2 1
*Antalet styrelseledamöter avser endast ordinarie ledamöter.
Avtal om avgångsvederlag och övriga förpliktelser till
styrelseledamöter och verkställande direktör
Verkställande direktörens uppsägningstid är 6 månader vid egen uppsäg ning och
12månader vid uppsägning från bolagets sida. Vid uppsägning från bolagets sida
utgår lön under uppsägningstiden samt därutöver ett avgångsvederlag motsvarande
9 månadslöner. Se vidare not 39.
NOT 63 Investering i dotterbolag
2021 2020
Investering i dotterbolag
Summa
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
Nyköping den 11 mars 2022
Anders Ullberg Anna Karinen Jan Barchan
Ordförande Vice ordförande Ledamot
Erik Strömqvist Agneta Nestenborg
Ledamot Ledamot
Jitka Zakova Per Ekberg
Arbetstagarrepresentant Arbetstagarrepresentant
Camilla Hoflund
Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har lämnats den 11 mars 2022
KPMG AB
Helena Arvidsson Älgne
Auktoriserad revisor
Koncernens resultat- och balansräkningar kommer att före läggas
årsstämman den 26 april 2022 för fast ställelse.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncern-
redovisningen har upprättats i enlighet med interna tio nella
redovisnings standarder IFRS sådana de antagits av EUoch ger
enrättvisande bild av koncernens ställning och resultat . Årsredo-
visningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och
ger en rättvisande bild av moder bolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moder bolaget ger
en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och
moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver
väsentliga risker och osäkerhets faktorer som moder bolaget och de
företag som ingår i koncernen står inför.
68
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
REVISIONSBERÄTTELSE
Rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen
Till bolagsstämman i Studsvik AB (publ),
org.nr 556501-0997
Värdering av uppskjutna skattefordringar avseende skattemässiga underskott
Se not 30 och redovisningsprinciper på sidan 46, Not 1.18 i årsredovisningen och koncernredovisningen för detaljerade upplysningar och
beskrivning av området.
Beskrivning av området
I koncernens balansräkning ingår tillgången ’Uppskjuten skatte-
fordran’. Vid utgången av räkenskapsåret uppgår den till 79 (81)
miljoner kronor, motsvarande 8% av balansomslutningen. Till-
gången är hänförlig till historiska skattemässiga underskottsavdrag
i USA, Sverige och Tyskland som företagsledningen bedömer kunna
nyttja mot framtida skattepliktiga överskott.
Uppskattningar av framtida skattemässiga överskott kräver
såväl bedömning och tolkning av skattelagstiftning som uppskatt-
ningar av framtida marknadsförutsättningar.
Med hänvisning till att det redovisade värdet av de uppskjutna
skattefordringarna baseras på bedömningar av gällande rätt och
framtida vinster finns det en risk att värdet kan vara över- eller
underskattat och varje justering av värdet påverkar direkt periodens
resultat varför värderingen av de skattemässiga underskottsavdra-
gen utgör ett särskilt betydelsefullt område.
Hur området har beaktats i revisionen
Vi har granskat huruvida företagsledningens bedömning av det
redovisade värdet på uppskjutna skattefordringar hänförliga till
underskottsavdragen baseras på koncernens beslutade/fastställda
budgetar och prognoser.
Vi har stämt av att antaganden som används i dessa budgetar
och prognoser är i enlighet med företagsledningens strategiska
planer och intentioner samt utvärderat om dessa är realistiska
utifrån vår kunskap av verksamheten. Utvärderingen har skett
genom analys av hur väl tidigare års antaganden har uppnåtts
samt att vi utmanat företagsledningen avseende de prognoser
som upprättats. Vi har också diskuterat med företagsledningen
de förändringar och förhållanden som inkluderats i prognoserna.
Vi har även prövat den matematiska riktigheten i beräkningarna
samt bedömt de underliggande fakta och omständigheter som
presenteras i upplysningarna i årsredovisningen och bedömt om
informationen är tillräckligt omfattande för att förstå företagsled-
ningens bedömningar.
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen för Studsvik AB (publ) för år 2021 med undantag för bolags-
styrningsrapporten på sidorna 74-77 och hållbarhetsrapporten på
sidorna 22-33. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning
ingår på sidorna 10-21 samt 34-68 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31
december 2021 och av dess finansiella resultat och kassaflöde
för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella
ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resul-
tat och kassaflöde för året enligt International Financial Reporting
Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och årsredovisningsla-
gen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på
sidorna74-77 och hållbarhetsrapporten på sidorna 22-33. Förvalt-
ningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncern-
redovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträk-
ningen och balansräkningen för moderbolaget samt rapport över
totalresultat och rapport över finansiell ställning för koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den komplet-
terande rapport som har överlämnats till moderbolagets revisions-
utskott i enlighet med revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing
(ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standar-
der beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i
förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed
i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa
krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och över-
tygelse, inga förbjudna tjänster som avses i revisorsförordningens
(537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget
eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrol
-
lerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Övriga upplysningar
Revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för år
2020 har utförts av en annan revisor som lämnat en revisionsbe-
rättelse daterad den 8 mars 2021 med omodifierade uttalanden i
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som
enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för
revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den
aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för
revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden.
REVISIONSBERÄTTELSE 69
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
Annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredo-
visningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna
1-9, 22-33 samt 78-84. Den andra informationen består också av
ersättnngsrapporten som vi inhämtade före datumet för denna
revisionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande direktören
som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovis-
ningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande
med bestyrkande avseende denna andra information.
Värdering av koncernmässig goodwill
Se not 16 och redovisningsprinciper på sidan 45, Not 1.6 i årsredovisningen och koncernredovisningen för detaljerade upplysningar och
beskrivning av området.
Avsättningar för rivning, avfallshantering och återställande av mark
Se not 32 och redovisningsprinciper på sidan 47, Not 1.20 i årsredovisningen och koncernredovisningen för detaljerade upplysningar och
beskrivning av området.
Beskrivning av området
Koncernen redovisar per den 31 december 2021 goodwill om
184 MSEK, vilket utgör 22 % av balansomslutningen. Goodwill är
hänförbar till affärsområdena Avvecklings- och strålskyddstjänster
om 123 MSEK och affärsområdet Avfallsteknik om 61 MSEK. Good-
will ska minst årligen bli föremål för en så kallad nedskrivningspröv-
ning vilken innehåller både komplexitet och betydande inslag av
bedömningar från företagsledningen.
Prövningen ska enligt gällande regelverk genomföras enligt en
viss teknik där företagsledningen måste göra framtidsbedömningar
om verksamhetens både interna och externa förutsättningar och
planer. Exempel på sådana bedömningar är framtida kassaflöden,
vilka bland annat kräver antaganden om framtida marknadsförut-
sättningar. Ett annat viktigt antagande är vilken diskonteringsränta
som bör användas för att beakta att framtida bedömda kassaflöden
är förenade med risk.
Mot bakgrund av ovanstående finns det betydande bedöm-
ningar som är av betydelse för redovisningen.
Hur området har beaktats i revisionen
Vi har inspekterat bolagets nedskrivningsprövningar för att bedöma
huruvida de är genomförda i enlighet med den teknik som före-
skrivs. Vidare har vi bedömt rimligheten i de framtida kassaflödena
samt den antagna diskonteringsräntan och tillväxttakten genom
att ta del av och utvärdera företagsledningens skriftliga dokumen-
tation och planer. Vi har även intervjuat företagsledningen samt
utvärderat tidigare års bedömningar i förhållande till faktiska utfall.
En viktig del i vårt arbete har även varit att utvärdera hur föränd-
ringar i antaganden kan påverka värderingen, det vill säga att utföra
och ta del av bolagets så kallade känslighetsanalys.
Vi har också kontrollerat fullständigheten i upplysningarna
i årsredovisningen och bedömt om de överensstämmer med de
antaganden som har tillämpats i nedskrivningsprövningen samt
om informationen är tillräckligt omfattande för att förstå företags-
ledningens bedömningar.
Beskrivning av området
Verksamheten i Studsviks anläggningar bedrivs i enlighet med
tillståndskrav och det åligger Studsvik att avveckla anläggningar,
omhänderta avfall och återställa mark. Koncernen gör avsättningar
i balansräkningen för dessa framtida avvecklingskostnader samt
kostnader för hantering av avfall.
Vid utgången av 2021 fanns det 160 (70) miljoner kronor avsatta
i balansräkningen för framtida avfallskostnader samt rivning och
återställning.
Företagsledningen har en process för att följa upp och värdera
avsättningar för avfallshantering, rivning och återställning. Proces-
sen innebär betydande bedömningar och uppskattningar av kost-
naden för framtida rivning och återställning.
Beroende på vilka bedömningar och uppskattningar som före-
tagsledningen gör påverkas värdet av avsättningarna vilket ger en
direkt effekt på koncernens resultat och finansiella ställning.
Hur området har beaktats i revisionen
Vi har utvärderat företagsledningens process för att identifiera till-
kommande avfall samt processen för värdering av avsättningen för
hantering av avfall, rivning och återställande av mark.
Våra granskningsåtgärder inkluderar utvärdering av att avsätt-
ningarna följer koncernens redovisningsprinciper. Vidare har vi,
baserat på risk och väsentlighet, stämt av och bedömt väsentliga
parametrar som t ex volym och pris för beräkning av avsättningen
mot underlag i form av avtal och återrapportering från externa
parter, där sådana föreligger, samt interna beräkningar och anta-
ganden där dessa är grunden.
Vi har vidare prövat den matematiska riktigheten i beräkning-
arna för avsättningar.
Vi har också kontrollerat fullständigheten i upplysningarna i
årsredovisningen och bedömt om de överensstämmer med gran-
skade underlag och gällande upplysningskrav.
70 REVISIONSBERÄTTELSE
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifie-
ras ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning
är oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid
denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat
under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar
innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller
en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har
inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att
de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller
koncernredovisningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen
och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll
som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och
koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktighe-
ter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av
bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upply-
ser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att
fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift.
Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verk-
ställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksam-
heten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finan-
siella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsre-
dovisningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller
några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra
uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed
i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter
eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela
revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter
i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag, utformar och utför
granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och
inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga
för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte
upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter
är högre än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag,
eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi,
förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller
åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna
kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma
granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till omstän-
digheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i den
interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens
uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkstäl-
lande direktören använder antagandet om fortsatt drift vid
upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi
drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbe-
visen, om huruvida det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor
som avser sådana händelser eller förhållanden som kan leda
till betydande tvivel om bolagets och koncernens förmåga att
fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en
väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa
uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen och
koncernredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn
eller, om sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera utta-
landet om årsredovisningen och koncernredovisningen. Våra
slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till
datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser
eller förhållanden göra att ett bolag och en koncern inte längre
kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen
och innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen,
däribland upplysningarna, och om årsredovisningen och kon-
cernredovisningen återger de underliggande transaktionerna
och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis
avseende den finansiella informationen för enheterna eller
affärsaktiviteterna inom koncernen för att göra ett uttalande
avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning,
övervakning och utförande av koncernrevisionen. Vi är ensamt
ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens plane-
rade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste
också informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen,
däribland de eventuella betydande brister i den interna kontrollen
som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt
relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relationer
och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt oberoende, samt
i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att eliminera hoten eller
motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka
av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste
bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör
de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa
områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författningar
förhindrar upplysning om frågan.
REVISIONSBERÄTTELSE 71
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till disposition av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktö-
rens förvaltning för Studsvik AB (publ) för år 2021 samt av förslaget
till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt försla-
get i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och
verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen
är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov,
likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen
av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlö-
pande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation och
att tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen,
medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i
övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de
åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras
i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska
skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis
för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon
styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försum-
melse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsre-
dovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är
att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti
för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med
aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använ-
der vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk
inställning under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och
förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig
främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande gransk-
ningsåtgärder som utförs baseras på vår professionella bedömning
med utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar
granskningen på sådana åtgärder, områden och förhållanden som är
väsentliga för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle
ha särskild betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar
fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhål-
landen som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som
underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens moti-
verade yttrande samt ett urval av underlagen för detta för att kunna
bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
72 REVISIONSBERÄTTELSE
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
Stockholm den 11 mars 2022
KPMG AB
Helena Arvidsson Älgne
Auktoriserad revisor
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande
direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovis
-
ningen i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
(Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepap-
persmarknaden för Studsvik AB (publ) för år 2021.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten # [checksum]#
upp rättats i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till Studsvik AB (publ) enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls-
enliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en
sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören
bedömer är nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten
i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i
16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på
grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåt-
gärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad
i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti
för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisions-
sed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet
om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegent-
ligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller
tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut
som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för revi-
sionsföretag som utför revision och översiktlig granskning av finan-
siella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och näraliggande
tjänster och har därmed ett allsidigt system för kvalitetskontroll
vilket innefattar dokumenterade riktlinjer och rutiner avseende
efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen
och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör
enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen och koncern-
redovisningen. Vi väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat
genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rappor-
teringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid
denna riskbedömning beaktar vi de delar av den interna kontrollen
som är relevanta för hur styrelsen och verkställande direktören tar
fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som är
ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte
att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamålsenlig
-
heten och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens
antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen en teknisk
validering av Esef-rapporten, dvs. om filen som innehåller Esef-
rapporten uppfyller den tekniska specifikation som anges i kommis-
sionens delegerade förordning (EU) 2019/815 (Esef-förordningen)
och en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisinngen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
Esef-rapporten har märkts med iXBRL som möjliggör en rättvisande
och fullständig maskinläsbar version av koncernens resultat-,
balans- och eget kapitalräkningar samt kassflödesanalysen.
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrap
-
porten
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten på
sidorna 22-33 och för att den är upprättad i enlighet med årsre
-
dovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s rekommendation RevR
12 Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en
annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med
den inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser
att denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
En hållbarhetsrapport har upprättats.
KPMG AB, Box 382, 101 27, Stockholm, utsågs till Studsvik ABs (publ)
revisor av bolagsstämman den 23 juni 2021. KPMG AB eller revisorer
verksamma vid KPMG AB har varit bolagets revisor sedan 2021.
REVISIONSBERÄTTELSE 73
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
BOLAGSSTYRNING
Bolagsstyrning
Studsvik AB med säte i Nyköping är ett svenskt publikt aktiebolag
noterat på Nasdaq Stockholm. Bolaget är moder bolag i en koncern
som bedriver verksamhet inom kärnteknik på en internationell
arena. Till grund för bolagsstyrningen ligger bolagsordningen och
den svenska aktiebolagslagen, svenska och utländska lagar och
förordningar samt Svensk kod för bolagsstyrning (Koden). Studsvik
redovisar inga avvikelser från Koden.
Bolagsstämma
Bolagsstämman är koncernens högsta beslutande organ. Där
utövar aktieägarna sitt inflytande genom diskussioner och beslut.
Årsstämma ska hållas en gång om året för att bland annat fastställa
resultat- och balansräkningar, besluta om utdelning samt välja
styrelse och revisorer och besluta om ersättning till dessa.
Antalet aktieägare den 31 december 2021 var 4 293. Det totala
antalet aktier uppgick till 8 218 611. Alla aktier har lika rätt till andel
i bolagets tillgångar och vinst. Tre aktieägare svarar vardera för mer
än 10 % av aktierna i bolaget. Information om aktieägare, rösträtt,
bolagsordning framgår av årsredovisningen, sidorna 34-35.
Årsstämman 2021 genomfördens den 23 juni enligt 20 och
22 §§ lagen 2020:198 om tillfälliga undantag för att underlätta
genomförandet av bolags- och föreningsstämmor varför
deltagande vid stämman enbart kunde ske genom poströstning.
4 294 891 aktier och röster, vilket motsvarar 52,3 procent
det totala antalet aktier och röster i bolaget, var företrädda vid
stämman. Årsstämman fastställde koncernens resultat- och
balansräkningar, antog styrelsens förslag avseende utdelning,
beviljade styrelse och VD ansvarsfrihet samt utsåg KPMG AB till
revisor . Av styrelsemedlemmarna omvaldes Jan Barchan, Anna
Karinen, Agneta Nestenborg och Anders Ullberg samt nyvaldes
Erik Strömqvist. Vidare beslöt årsstämman omval av Anders Ullberg
som styrelsens ordförande. Stämman fastställde även principer för
ersättning till ledande befattningshavare samt utsåg valberedning.
Protokollet från årsstämman finns på bolagets hemsida.
Valberedning
Valberedningens huvudsakliga uppgift är att föreslå års stämman
styrelseledamöter, styrelseordförande och revisorer samt arvoden till
dessa. Valberedningen ska också lämna förslag till ny valberedning.
Enligt årsstämmans beslut ska valberedningen bestå av styrelsens
ordförande samt representanter för var och en av de tre största
ägarna. Till ledamöter i valberedningen utsåg årsstämman Jan
Barchan (Briban Invest AB), Sven Ericsson (representant för famil-
jen Karinen), Peter Gyllenhammar (Peter Gyllenhammar AB) samt
Anders Ullberg (styrelseordförande). Valberedningens mandat-
period sträcker sig fram till dess att ny valberedning utses.
Information om hur aktieägare kan lämna förslag till valbe-
redningen har publicerats på Studsviks hemsida. Valberedningens
arbete fokuserar på att säkerställa att styrelsen utgörs av leda möter
som tillsammans har kunskaper och erfarenheter som mot svarar
de krav som ägarna ställer på Studsviks högsta styrande organ.
I processen att ta fram förslag till styrelseledamöter presenterar
därför styrelsens ordförande för valberedningen den utvärdering
som gjorts av styrelsens arbete under det gångna året.
Styrelsens sammansättning
Styrelsen består av fem bolagsstämmovalda ordinarie ledamöter
samt två ordinarie ledamöter med suppleanter utsedda av personal-
organisationerna Unionen och Sveriges Ingenjörer. Av de ordinarie
7 ledamöterna är andelen kvinnor 43 %. Styrelse ledamöterna
presenteras på sidorna 78-79 i årsredovisningen och under Styrelse
och revisorer på hemsidan.
De av stämman valda ledamöterna är alla att betrakta som obero-
ende i förhållande till bolaget och bolagsledningen. Alla, förutom
Jan Barchan och Anna Karinen, är oberoende av större aktieägare.
Ordförande
Anders Ullberg är styrelsens ordförande och leder styrelsens arbete.
Han har särskilt ansvar för att följa bolagets utveckling mellan
styrelsemötena och säkerställa att ledamöterna fort löpande får den
Revisorer
Valda av årsstämman.
Granskar redovisning, bokföring samt
styrelsens och VDs förvaltning.
Aktieägare
Utövar styrning via årsstämman
och i förekommande fall
extra bolags stämma.
VD/koncernchef
och koncernledning
VD leder verksamheten i samråd med
övriga medlemmar i koncernledningen.
Valberedning
4 ledamöter. Lämnar förslag gällande
bland annat styrelseledamöter och
arvoden till årsstämman.
Internkontrollfunktion
Integrerad del i koncernstab Ekonomi
och Finans. Iakttagelser rapporteras
till Revisionsutskottet.
Revisionsutskott (3 ledamöter)
Ersättningsutskott (3 ledamöter)
Styrelse
5 ledamöter valda av årsstämman
och 2 ledamöter utsedda av de lokala
personal organisationerna.
74 BOLAGSSTYRNING
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
information som krävs för att utföra ett fullgottarbete. Ordföranden
håller löpande kontakt med VD i olika frågor alltefter behov.
Styrelsens arbete
Styrelsens uppgift är att förvalta bolagets angelägenheter på bästa
möjliga sätt och i sitt arbete tillvarata aktieägarnas intressen . Styrel-
sens arbete följer en arbetsordning som årligen antas vid styrelsens
konstituerande möte. Arbetsordningen anger arbetsfördelningen
mellan styrelsen och VD, ordförandens respektive VDs ansvar samt
formerna för den ekonomiska rapporteringen. VD deltar i styrelsens
arbete och andra med arbetare deltar när så är påkallat. Koncernens
ekonomidirektör är styrelsens sekreterare.
Under 2021 hade styrelsen 7 sammanträden, inklu sive konsti-
tuerande styrelsesammanträde i anslutning till års stämman. Leda-
möternas närvaro framgår av tabellen nedan.
Styrelsen får genom månatliga rapporter och vid styrelsemöten
information om bolagets ekonomiska och finansiella läge.
Verksamheten i de olika affärsområdena följs upp och diskuteras
enligt en rullande plan, vilket innebär att styrelsen gör en detaljerad
analys av respektive affärsområde minst en gång per år. Vidare enas
styrelsen inför varje år om ett antal frågeställningar som ska belysas
under något styrelsemöte under året. Under 2021 behandlades
bl a koncernens strategi och affärsmöjligheter på nya marknader.
Fördjupade genomgångar av samtliga affärsområden genomfördes
under året. Dessutom avhandlades möjligheter till administrativa
effektiviseringar och besparingar inom koncernen.
Inför varje styrelsemöte går ordföranden och VD igenom de frågor
som ska tas upp på mötet och underlag för styrelsens behandling av
ärenden skickas till ledamöterna cirka en vecka före varje styrelsemöte.
Bolagets revisorer rapporterade vid två sammanträde nunder
året sina iakttagelser från granskningen av årsbokslutet och
bolagets förvaltning. Styrelsen gavs då också möjlighet att disku-
tera med revisorerna utan företagsledningensnär varo.
Ordföranden säkerställer att styrelsens arbete årligen utvär deras
och att valberedningen får nödvändig information om resultatet av
utvärderingen. Utvärderingen diskuteras i styrelsen som en bas för
planeringen av kommande års styrelsearbete.
Policies, riktlinjer och instruktioner
Styrelsen reviderar och fastställer koncernens policies och riktlinjer
och koncernens uppförandekod. Uppförande koden syftar till att ge
vägledning till anställda och affärspartners, minimera risker, stärka
företagskulturen och förmedla Studsviks kärnvärden.
VD fastställer riktlinjer och operativa instruktioner baserade på
av styrelsen fastställda policies och riktlinjer. Riktlinjer och opera-
tiva instruktioner utfärdade av VD omfattar primärt den finansiella
rapporteringen, hantering av personuppgifter (GDPR) samt infor-
mationsteknik. Samtliga policies och riktlinjer finns tillgängliga för
koncernens medarbetare på koncernens intranät.
Revisionsutskott
Styrelsen har inrättat ett revisionsutskott. Utskottet över vakar effek-
tiviteten i bolagets interna kontroll, hanteringen av bolagets risker
samt kvalitetssäkrar bolagets finansiella rapportering. Revisionsut-
skottet utgörs av Agneta Nestenborg (ordförande), Erik Strömqvist
och Anders Ullberg. Före dragande i utskottet är ekonomidirektören.
Under året har revisionsutskottet, förutom koncernens kvartals-
rapporter, tagit del av och behandlat rapporter från den genom-
förda uppföljningen av internkontrollen. Utskottet har därutöver
uppdaterats på utvecklingen i större pågående uppdrag till fast
pris, behandlat redovisningsfrågor, med särskilt fokus på nedskriv-
ningsprövningar, samt löpande följt utvecklingen av koncernens
legala tvister. Bolagets revisorer har rapporterat sina iakttagelser
till utskottet från granskningen av bokslutet för tredje kvartalet samt
granskningen av årsbok slutet. Utskottet sammanträder inför varje
rapporttillfälle samt därutöver vid behov. Under året hade utskottet
fyra sammanträden. Revisionsutskottet arbetar enligt en av styrel-
sen årligen antagen instruktion och avrapporterar resultatet av sitt
arbete till styrelsen.
Styrelseledamöter Invald Närvaro
Ersättnings-
utskott
Revisions-
utskott
Oberoende
av bolag
Oberoende
av ägare
Arvode
tSEK
Anders Ullberg, ordförande 2007 7/7 3/3 4/4 ja ja 725
Anna Karinen, vice ordförande 2003 7/7 3/3 ja nej 225
Jan Barchan 2004 7/7 3/3 ja nej 225
Peter Gossas
1
2013 3/7 2/4 ja ja 187,5
Erik Strömqvist
2
2021 4/7 2/4 ja ja 150
Agneta Nestenborg 2010 7/7 4/4 ja ja 337,5
Per Ekberg (A) 2005 7/7
Roger Lundström (A) suppleant 2006 0/7
Jitka Zakova (A) 2020 7/7
Oscar Lemón (A) suppleant 2020 1/7
1) Avgick 23 juni 2021
2) Invald 23 juni 2021
BOLAGSSTYRNING 75
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
Ersättningsutskott
Styrelsen har inom sig utsett ett ersättningsutskott. Ersättningsutskot-
tet lämnar styrelsen förslag till VDs lön och övriga an stäl l ningsvillkor
och godkänner, efter förslag från VD, löner och övriga anställnings-
villkor för koncernledningen. Utskottet förbereder också styrelsens
förslag till stämman avseende principer för ersättning och övriga
anställnings villkor till koncern ledningen. Under året hade utskottet
tre möten. Ersättnings utskottet arbetar i enlighet med en av styrelsen
årligen antagen instruktion och återrapporterar sitt arbete till styrel-
sen. Ersättningsutskottet består av Anders Ullberg (ord förande), Jan
Barchan och Anna Karinen.
En redogörelse för ersättningar till ledande befattnings havare
finns i Not 38 på sid 64.
Arvoden till styrelsen
Det totala styrelsearvodet i Studsvik AB för 2021 uppgick till
1 850 (1 850) tkr. Enligt beslut av årsstämman erhåller styrelsens
ordförande 650 tkr per år och ordinarie ledamot 225 tkr per år.
Till ledamöter utsedda av arbetstagarorganisationerna utgår inget
arvode. Ordförande i revisionsutskottet erhåller ett arvode om 150
Tkr per år och ledamot 75 Tkr per år. Till ersättningsutskottet utgår
ingen ersättning. Utbetalda arvoden till styrelsen redovisas i Not
38 på sid 64.
Revisorer
På årsstämman 2021 utsågs det registrerade revisionsbolaget
KPMG AB till revisor för perioden till och med årsstämman 2022.
Huvudansvarig revisor är auktoriserade revisorn Helena Arvidsson.
KPMG genomför revisionen i koncernens väsentliga bolag.
Revisionen baseras på en revisionsplan och revisorn rapporterar
sina iakttag elser till revisionsutskottet löpande under året samt
vidminst ett tillfälletill styrelsen i sin helhet. Revisorn inhämtar
synpunkter från revisions utskottet avseende Studsviks risker som
därefter beaktas särskilt i revisionsplanen. Revisorn deltar också
vid årsstämman för attföredra revisionsberättelsen samt beskriva
gransknings arbetet och gjorda iakttagelser.
Studsvik har utöver revisionsuppdraget anlitat Price -
waterhouseCoopers inom skatteområdet och i olika redovisnings-
och finansfrågor. KPMG AB är skyldiga att pröva sitt oberoende
inför beslut att vid sidan om sitt revisionsuppdrag även genomföra
fristående rådgivning åt Studsvik.
Rådgivningsuppdrag överstigande 50 tkr ska i förväg godkännas
av revisionsutskottets ordförande. Ersättning till bolagets revisorer
utgår enligt godkänd räkning efter träffad överenskommelse. För
information om ersättning under 2021 se Not 8 och Not 43.
VD och koncernledning
VD har ansvar för den löpande förvaltningen av bolaget. VD
leder den operativa verksamheten och utarbetar informatio
-
nen och beslutsunderlag till styrelsen samt är föredragande vid
styrelsens möten. Under 2021 bestod koncernledningen av VD,
ekonomidirektör, samt cheferna för affärsområdena Bränsle- och
materialteknik, Avfallsteknik, Scandpower och Avvecklings- och
strålskyddstjänster. Koncernledningen presenteras på sidorna
80-81 i årsredo visningen samt på hem sidan under Koncernledning.
Koncernledningen sammanträder månadsvis för uppföljning av
utvecklingen i segmenten. Vid två till tre tillfällen under verksam-
hetsåret sammanträder koncernledningen för att mer ingående
behandla frågor av operativ, strategisk eller långsiktig natur.
VD och koncernfunktioner är placerade i Studsvik. I enlig-
het med de policies och riktlinjer som styrelsen fastställt svarar
koncernfunktionerna för affärsutveckling, fördelning av finansiella
resurser mellan koncernens verksam heter, kapital struktur och
riskhantering. Till uppgifterna hör även frågor om koncernöver-
gripande förvärv och avyttringar, vissa större projekt, koncernens
finansiella rapportering, kom mu ni kation med aktiemarknaden
samt övrig intern och extern kommunikation.
Operativ styrning
Koncernens operativa verksamhet utfördes i dotterbolag vilka
ingår i de fyra affärsområdena. Verksam heten i affärsområdena
följdes upp dels genom så kallade business area reviews, dels
genom ett aktivt styrelse arbete i dotterbolagen. Vid kvartalsvisa
business area reviews analyseras och diskuteras, förutom den
finansiella utvecklingen, bland annat marknadsutveckling, risker
samt hållberhetsfrågor. Ledningsgrupperna för respektive
affärsområde följer månadsvis affärsområdets löpande verksamhet.
Affärsplan och budget förbereds av varje affärsområde i samråd
med koncernledningen. Verksamheterna bedrivs enligt de
regler, riktlinjer och policies som fastställts samt av lokala regler
fastställda av respektive lokal styrelse. Affärsområdescheferna har
resultatansvar och ska säkerställa tillväxt för sina verksamheter samt
ansvarar även för att synergier mellan affärsområden tas tillvara.
Intern kontroll
Den interna kontrollen syftar till att säkerställa att:
Bolagets mål och strategier följs upp.
Aktieägarnas intressen skyddas.
Den externa finansiella rapporteringen med rimlig säkerhet
speglar verkligheten.
Finansiella rapporter är framtagna i överensstämmelse med
god redovisningssed, lagar och förordningar samt övriga krav
på noterade bolag.
Styrelsen har det övergripande ansvaret för att koncernen har en effektiv
intern kontroll. VD ansvarar för att det finns processer och organisation
som säkerställer deninterna kont rollen och kvaliteten i den finansiella
rapporteringen. Studsvik har ingen särskild granskningsfunktion
(internrevision). Granskningen och den interna kontrollen görs av
en extern konsult på uppdrag av revisionsutskottet, vilket styrelsen
funnit vara ändamålsenligt.Granskningen utgår från en övergripande
riskanalys, som görs på koncernnivå, samt från check- och frågelistor i
76 BOLAGSSTYRNING
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
ett självutvärderingsmaterial, som sedan utifrån materialitets aspekter
verifieras genom direkt granskning. Granskningen görs via intervjuer
och stickprov och sammanfattas i en rapport till revisionsutskottet
där den behandlas. En utförlig beskrivning av koncernens risker och
hur dessa hanteras presenteras i förvaltningsberättelsen på sidorna
10-35. En redogörelse för koncernens finansiella risker återfinns
i Not 2 på sidorna 48-49.Utfallet av granskningen rapporteras till
revisionsutskottet och styrelsen.
Vid varje styrelsemöte behandlas bolagets ekonomiska situation och
ledningen analyserar månatligen den ekonomiska rapporteringen
på detaljnivå. Revisionsutskottet följer vid sina sammanträden upp
den ekonomiska redovisningen och får rapport från revisorerna.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på
sidorna 74-77 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovis-
ningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevR 16 Revisorns
granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår
granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning
och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning
och omfattning som en revision enligt International Standards on
Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna
granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet
med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2-6 årsredovisningslagen
samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med
årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar samt
är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Stockholm den 11 mars 2022
KPMG AB
Helena Arvidsson Älgne
Auktoriserad revisor
BOLAGSSTYRNING 77
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
STYRELSE OCH REVISORER
ANDERS ULLBERG
Danderyd, född 1946
Ordförande sedan 2007
Tidigare VD och koncernchef i SSAB Svenskt Stål. Styrelseordförande
i Boliden och Eneqvist Consulting samt styrelseledamot i Epiroc och
Valedo Partners. Ordförande i Rådetför finansiell rapportering och
styrelseledamot i European Financial Reporting Advisory Group
Utbildning: Civilekonom
Innehav: 60 000 aktier
ANNA KARINEN
Sparreholm, född 1963
Ledamot sedan 2003, vice
ordförande sedan 2007
Egen verksamhet inom
bland annat kommersiell
fastighetsförvaltning,
styrelseledamot i
Handelsbankens lokalkontor
i Flen
Utbildning: Jur kand
Innehav: 1 327 492 aktier
JAN BARCHAN
Malmö, född 1946
Ledamot sedan 2004
VD i Briban Invest AB, styrelse-
ordförande i Nok9 AB samt
styrelseledamot i NetInsight
AB, Movebybike AB och Skolia
AB
Utbildning: Civilekonom
Innehav: 1 343 362 aktier
ERIK STRÖMQVIST
Knivsta, född 1970. Ledamot
sedan juni 2021
Tidigare General Manager
Cyclotrons & TRACERcenter, GE
Healthcare. Styrelseordförande
i MedTrace Pharma A/S, VD
Swiss Nuclides (Sweden)
AB samt styrelseledamot i
Celcibus AB och Alpha Therapy
Solutions AB
Utbildning: Civilingenjör
Kemiteknik
Innehav: 0
AGNETA NESTENBORG
Kävlinge, född 1961
Ledamot sedan 2010
Director Project Support &
Administration, European
Spallation Source ERIC.
Styrelseledamot i Öresundskraft
AB
Utbildning: Fil dr samt MBA
Innehav: 2 000 aktier
78 STYRELSE OCH REVISORER
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
JITKA ZAKOVA
Nyköping, född 1978
Ledamot sedan 2020
Representant för arbetstagarna
utsedd av Sveriges Ingenjörer,
verksam inom Studsvik Nuclear
AB
Utbildning: Ph.D.
Innehav: 28 aktier
PER EKBERG
Nyköping, född 1959
Ledamot sedan 2018,
suppleant
2017- 2006
Representant för arbetstagarna
utsedd av Unionen, verksam
inom avdelningen för
materialteknik vid Studsvik
Nuclear AB
Utbildning: Elkraftteknik
Innehav: 100 aktier
ROGER LUNDSTRÖM
Nyköping, född 1966
Suppleant sedan 2018, leda-
mot
2017- 2005, suppleant
2003–2005
Representant för arbetstagarna
utsedd av Unionen, verksam
inom mikroskopi och skadeut-
redningar vid Studsvik Nuclear
AB
Utbildning: Maskiningenjör
Innehav: 0 aktier
REVISOR
KPMG AB
Ansvarig revisor: Helena Arvidsson Älgne
Född 1962
Revisor i Studsvik sedan 2021
Andra uppdrag: Assemblin, Beijer Alma,
ICA Gruppen, Knowit, LKAB
OSCAR LEMÓN
Huddinge, född 1980
Suppleant sedan 2020.
Representant för arbetstagarna
utsedd av Sveriges Ingenjörer,
verksam inom verksamheten
vid Studsvik Nuclear AB
Utbildning: Högskoleingenjör
Innehav: 0 aktier
ARBETSTAGARREPRESENTANTER
STYRELSE OCH REVISORER 79
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
KONCERNLEDNING
Arthur DiGiovine, Senior Vice President – Business development, är adjungerad ledamot till koncernledningen.
CAMILLA HOFLUND
Verkställande direktör och
koncernchef
Utbildning: Bergsingenjör,
Materialteknik
Född: 1969
Anställningsår: 1994–2000,
2003
Övriga uppdrag: Styrelseleda-
mot i SIS, Swedish Institute for
Standards
Bakgrund: Konsult och affärs-
utvecklare inom Det Norske
Veritas samt andra ledande
befattningar inom koncernen
Innehav: 8 200 aktier
NIKLAS KARLSSON
Ekonomidirektör
Utbildning: Civilekonom
Född: 1968
Anställningsår: 2021
Bakgrund: Ledande
befattningar Mycronic, Ericsson
m fl
Innehav: 0 aktier
JOAKIM LUNDSTRÖM
Chef affärsområde Bränsle-
och materialteknik
Utbildning: Civilingenjör,
teknisk fysik
Född: 1978
Anställningsår: 2002
Bakgrund: Olika ledande
befattningar inom Studsvik
Nuclear AB
Innehav: 0 aktier
ROB WHITTLE
Chef affärsområde
Scandpower
Utbildning: Civilingengör,
maskinteknik
Född: 1956
Anställningsår: 2021
Bakgrund: Olika chefs- och
konsulttjänster på Los Alamos
National Lab, GE, Honeywell,
Motorola och andra företag.
Innehav: 0 aktier
MIKAEL KARLSSON
Chef affärsområde
Avfallsteknik
Utbildning: Civilingenjör,
teknisk fysik
Född: 1962
Anställningsår: 1989
Bakgrund: Flera ledande
befattningar inom koncernen
Innehav: 2 101 aktier
FLORIAN BUEHLER
Chef affärsområde
Avvecklings- och
strålskyddstjänster
Utbildning: Dipl Ingenjör
Född: 1981
Anställningsår: 2019
Bakgrund: Administrativ och
teknisk chef GSE Systems
Inc. samt andra ledande
befattningar inom bl a SAIC
och Raytheon
Innehav: 0 aktier
80 KONCERNLEDNING
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
RESULTATRÄKNINGAR I SAMMANDRAG
Belopp, Mkr 2017 2018 2019 2020 2021
Försäljningsintäkter 704,8 726,1 654,0 721,9 798,3
Kostnad för sålda tjänster –539,1 –551,2 –496,9 –526,9 –591,3
Bruttoresultat 165,7 174,9 157,1 195,0 207,1
Försäljnings- och marknadsföringskostnader –44,2 –39,9 –51,1 –56,1 –34,4
Administrationskostnader –116,9 –107,9 –102,0 –89,2 –93,9
Forsknings- och utvecklingskostnader –28,2 –9,0 –8,8 –8,3 –9,0
Andel i intressebolags resultat före skatt 8,7 10,6 9,5 3,4 5,9
Övrigt, netto –26,7 4,9 –15,1 1,2 10,2
Rörelseresultat –41,6 33,5 –10,4 46,0 85,8
Finansiella poster, netto –17,1 −14,9 −12,4 −4,7 –8,3
Resultat efter finansiella poster –58,6 18,7 –22,8 41,3 77,6
Inkomstskatt 13,7 –10,0 –5,2 –6,1 –14,4
ÅRETS RESULTAT –45,0 8,7 –28,0 35,2 63,2
FEMÅRSÖVERSIKT
BALANSRÄKNINGAR I SAMMANDRAG
Belopp, Mkr 2017 2018 2019 2020 2021
Tillgångar
Goodwill 173,4 182,1 187,9 176,6 184,3
Övriga anläggningstillgångar 283,2 301,4 336,1 304,5 418,9
Kundfordringar 158,9 145,7 160,0 116,9 128,9
Övriga icke räntebärande omsättningstillgångar 110,7 115,9 84,0 87,3 96,1
Likvida medel och kortfristiga placeringar 98,7 155,9 40,2 75,2 108,4
Summa tillgångar 824,9 900,6 808,2 760,5 936,6
Eget kapital och skulder
Eget kapital 288,1 315,8 302,4 313,1 387,0
Innehav utan bestämmande inflytande 0,3 0,4 0,4 0,3 0,4
Långfristiga räntebärande skulder 199,9 0,0 46,5 44,5 42,5
Långfristiga icke räntebärande skulder 164,8 166,6 155,9 137,1 228,5
Kortfristiga räntebärande skulder 199,9 76,6 55,5 21,0
Kortfristiga icke räntebärande skulder 171,8 217,9 226,4 210,0 257,2
Summa eget kapital och skulder 824,9 900,6 808,2 760,5 936,6
FEMÅRSÖVERSIKT 81
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
KASSAFLÖDESANALYSER I SAMMANDRAG
Avser totala verksamheten
Belopp, Mkr 2017 2018 2019 2020 2021
Rörelseresultat –41,6 33,5 –10,4 46,0 85,8
Återläggning av avskrivningar 16,1 19,4 29,0 28,7 30,0
Övriga ej likviditetspåverkande poster –3,1 –28,1 –4,1 –18,6
Kassaflöde från rörelsen –25,5 49,8 –9,5 70,6 97,2
Finansiella poster, netto –9,0 –14,4 –9,2 –5,1 –5,3
Skatt –6,5 –6,4 –9,7 –7,6 –8,3
Kassaflöde före förändringar i rörelsekapital –41,0 29,1 –28,4 57,9 83,6
Förändringar i rörelsekapital –32,1 51,2 14,9 25,7 33,7
Kassaflöde före investeringar –73,1 80,3 –13,5 83,6 117,3
Investeringar –11,0 –26,1 –25,3 –18,7 –46,0
Kassaflöde efter investeringar –84,1 54,2 –38,8 64,9 71,3
DATA PER AKTIE 2017 2018 2019 2020 2021
Antal aktier vid periodens slut 8 218 611 8 218 611 8 218 611 8 218 611 8 218 611
Genomsnittligt antal aktier 8 218 611 8 218 611 8 218 611 8 218 611 8 218 611
Resultat per aktie före och efter utspädning, SEK –5,47 1,06 –3,41 4,28 7,69
Eget kapital per aktie, SEK 35,09 38,47 36,84 38,13 47,12
FINANSIELLA NYCKELTAL
2017 2018 2019 2020 2021
Marginaler
Rörelsemarginal, % –5,9 4,6 –1,6 6,4 10,7
Vinstmarginal, % –8,3 2,6 –3,5 5,7 9,7
Räntabilitet*
Räntabilitet på operativt kapital, % –11,2 9,9 –2,8 12,7 25,3
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % –7,8 7,4 –0,2 11,3 19,5
Räntabilitet på eget kapital, % –14,1 2,9 –9,0 11,4 18,1
Kapitalstruktur
Operativt kapital, Mkr 389,6 360,6 385,7 338,2 338,9
Sysselsatt kapital, Mkr 488,3 516,1 425,9 413,4 450,9
Eget kapital, Mkr 288,4 316,2 302,8 313,4 387,4
Räntebärande nettoskuld, Mkr 101,2 44,4 82,9 24,8 –44,9
Nettoskuldsättningsgrad, % 35,1 14,0 27,4 7,9 –11,6
Räntetäckningsgrad, ggr –2,6 2,0 1,1 8,4 9,9
Soliditet, % 35,0 35,1 37,5 41,2 41,4
Kassaflöde
Investeringar, Mkr 22,1 32,1 32,7 23,0 58,5
EBITDA –25,0 53,0 18,6 77,2 107,4
EBITDA/Finansnetto –1,5 –3,6 –1,5 –16,4 –13,1
Anställda
Medelantal anställda 662 624 552 516 517
Försäljningsintäkter per anställd, Mkr 1,1 1,2 1,2 1,4 1,5
82 FEMÅRSÖVERSIKT
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
NYCKELTALSDEFINITIONER
EBITDA
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar.
EBITDA/Finansnetto
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar dividerat med
finansnetto.
Eget kapital
Summan av fritt och bundet eget kapital vid årets slut.
Genomsnittligt eget kapital har beräknats som ingående
plus utgående eget kapital dividerat med två.
Eget kapital per aktie
Eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut.
Försäljningsintäkter per anställd
Årets försäljningsintäkter dividerat med medel antal anställda.
Investeringar
Summan av förvärv av rörelse/dotterbolag samt förvärv av
immateriella och materiella anläggningstillgångar.
Medelantal anställda
Genomsnitt av antalet anställda vid varje månads utgång.
Nettoskuld
Total lång- och kortfristig upplåning med avdrag för likvida
medel.
Nettoskuldsättningsgrad
Räntebärande nettoskuld dividerad med eget kapital inklusive
innehav utan bestämmande inflytande.
Operativt kapital
Balansomslutningen minskad med icke räntebärande skulder,
kortfristiga placeringar samt kassa och bank. Genomsnittligt
operativt kapital har beräknats som ingående plus utgående
operativt kapital dividerat med två.
P/E-tal
Aktiekursen dividerad med resultat per aktie.
Resultat per aktie
Årets resultat dividerat med genomsnittligt antal aktier.
Genomsnittligt antal aktier har beräknats som ett vägt
genomsnitt av antalet aktier utestående under året.
Räntabilitet på eget kapital
Årets resultat i procent av genomsnittligt eget kapital.
Räntabilitet på operativt kapital
Rörelseresultat i procent av genomsnittligt opera tivt kapital.
Räntabilitet på sysselsatt kapital
Resultat efter finansiella poster med återläggning av finansiella
kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital.
Räntebärande nettoskuld
Summan av kortfristiga och långfristiga ränte bärande skulder
minskad med kortfristiga place ringar samt kassa och bank.
Räntetäckningsgrad
Resultat efter finansiella intäkter dividerat med finansiella
kostnader.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat efter avskrivningar i procent av försäljnings-
intäkterna.
Självfinansieringsgrad
Kassaflöde före investeringar dividerat med inves te ringar.
Soliditet
Eget kapital inklusive innehav utan bestäm mandeinflytande i
pro cent av balans omslut ningen.
Sysselsatt kapital
Balansomslutningen minskad med icke räntebärande skulder.
Genomsnittligt sysselsatt kapital har beräknats som ingående
plus utgående sysselsatt kapital dividerat med två.
Vinstmarginal
Resultat efter finansiella poster i procent av för sälj nings-
intäkterna.
STUDSVIK AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING 2021
84