TSEK | Not | 2024 | 2023 |
Förvaltningsintäkter | |||
Hyresintäkter | |||
Övriga rörelseintäkter | |||
Summa intäkter | 4,5 | ||
Råvaror och förnödenheter | 4 | - | - |
Fastighetskostnader | 4 | - | - |
Kostnader för ersättning till anställda | 6 | - | - |
Övriga rörelsekostnader | 4, 7 | - | - |
Avskrivningar immateriella och materiella anläggningstillgångar | 12, 15,17 | - | - |
Värdeförändring fastigheter, realiserade | - | - | |
Värdeförändring fastigheter, orealiserade | 13 | - | - |
Resultat från intresseföretag och joint ventures, realiserat | |||
Resultat från intresseföretag och joint ventures, orealiserat | 18 | - | - |
Rörelseresultat | - | - | |
| Finansiella poster | |||
Finansiella intäkter | 9 | ||
Finansiella kostnader | 10 | - | - |
Övriga finansiella kostnader | 10 | - | - |
Summa finansiella poster | - | - | |
Resultat före skatt | - | - | |
Aktuell skatt | 11 | - | - |
Uppskjuten skatt | 11 | ||
Periodens resultat | - | - | |
| Resultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | - | - | |
Innehav utan bestämmande inflytande | 31 | - | - |
Summa | - | - | |
| Resultat per aktie | |||
| Resultat per aktie före utspädning, kronor | |||
Totalt resultat per aktie före utspädning hänförligt till moderbolagets aktieägare | 29 | - | - |
| Resultat per aktie efter utspädning, kronor | |||
Totalt resultat per aktie efter utspädning hänförligt till moderbolagets aktieägare | 29 | - | - |
Antal utestående aktier i genomsnitt före utspädning | 29 | ||
Antal utestående aktier i genomsnitt efter utspädning | 29 |
TSEK | 2024 | 2023 |
Periodens resultat | - | - |
Övrigt totalresultat | ||
Summa totalresultat | - | - |
| Periodens totalresultat hänförligt till: | ||
Moderbolagets ägare | - | - |
Innehav utan bestämmande inflytande | - | - |
Summa | - | - |
TSEK | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | |||
Goodwill | |||
Kundavtal | |||
Övriga immateriella tillgångar | |||
Summa immateriella anläggningstillgångar | 12 | ||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
Förvaltningsfastigheter | 4, 13 | ||
Nyttjandrättstillgångar | 17 | ||
Maskiner och Inventarier | 15 | ||
Pågående nyanläggningar | 14 | ||
Summa materiella anläggningstillgångar | |||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
Andelar i intresseföretag och joint ventures | 19, 18 | ||
Fordringar på intresseföretag och joint ventures | 19, 18 | ||
Övriga värdepappersinnehav | 18, 20 | ||
Andra långfristiga fordringar | 19 | ||
Summa finansiella anläggningstillgångar | |||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Pågående arbete för annans räkning | |||
Kundfordringar | 19, 21 | ||
Fordringar hos intresseföretag | 19 | ||
Övriga kortfristiga fordringar | 19 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 22 | ||
Likvida medel | 19, 23 | ||
Summa omsättningstilllgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
TSEK | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
Aktiekapital | 29 | ||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Balanserat resultat inklusive årets resultat | - | ||
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | 31 | - | |
Summa eget kapital | |||
| Långfristiga skulder | |||
Avsatt till pensioner | |||
Uppskjutna skatteskulder | 11 | ||
Obligationslån | 19, 24 | ||
Långfristiga skulder till kreditinstitut | 19, 24 | ||
Leasingskuld | 17, 24 | ||
Övriga räntebärande skulder | 19, 24 | ||
Övriga ej räntebärande skulder | |||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 19, 24 | ||
Obligationslån | 19, 24 | ||
Leasingskuld | 17, 24 | ||
Leverantörsskulder | |||
Övriga räntebärande kortfristiga skulder | 19, 24 | ||
Övriga ej räntebärande kortfristiga skulder | 19 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 25 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Finansiella rapporter | ||||||
| Övrigt | Summa eget kapital | Innehav utan | ||||
| tillskjutet | Balanserat | hänförligt till moder- | bestämmande | Summa | ||
TSEK | Aktiekapital | kapital | resultat | företagets aktieägare | inflytande | eget kapital |
Ingående balans per 1 jan 2023 | ||||||
Teckningsoptioner | ||||||
Utdelning | - | - | ||||
Transaktioner med aktieägare, redovisade direkt i eget kapital | - | - | ||||
Periodens resultat, jan-dec 2023 | - | - | - | - | ||
Summa totalresultat | - | - | - | - | ||
Utgående balans per 31 dec 2023 | ||||||
Utdelning | - | - | - | - | ||
| Förvärv utav innehav utan | - | - | - | - | ||
| bestämmande inflytande | ||||||
Transaktioner med aktieägare, redovisade direkt i eget kapital | - | - | - | - | ||
Periodens resultat, jan-dec 2024 | - | - | - | - | ||
Summa totalresultat | - | - | - | - | ||
Utgående balans per 31 dec 2024 | - | - |
TSEK | Not | 2024 | 2023 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||||
Rörelseresultat | - | - | ||
Avskrivningar | 12, 15 | |||
Övriga ej kassaflödespåverkande poster | 33 | |||
Erhållen ränta | ||||
Erhållen utdelning | ||||
Betald ränta | - | - | ||
| Betalda inkomstskatter | - | - | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapitalet | - | - | ||
| Kassaflöde från förändring av rörelsekapitalet | ||||
Ökning (-)/minskning (+) av kortfristiga fordringar | - | |||
| Ökning (+)/minskning (–) av kortfristiga skulder | - | |||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | - | - | ||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | ||||
Investeringar i fastigheter | 13 | - | - | |
Investeringar i inventarier | 12,14 | - | - | |
Investeringar i intresseföretag | - | |||
Rörelseförvärv | 32 | - | - | |
Investeringar i övriga finansiella anläggningstillgångar | 19 | - | ||
Avyttring övriga finansiella anläggningstillgångar | ||||
Erhållen amortering från intresseföretag | ||||
Avyttring av dotterbolag | ||||
| Avyttring av intresseföretag | ||||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | ||||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 30 | |||
Upptagna lån | 30 | |||
Amortering av lån | 17, 30 | - | - | |
Transaktionskostnader | 29 | |||
Teckningsoptioner | ||||
Återköp av teckningsoptioner | 29 | |||
Utdelning | - | - | ||
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | ||
| Minskning/ökning av likvida medel | ||||
Peiodens kassaflöde | - | - | ||
| Likvida medel vid periodens början | ||||
Likvida medel vid periodens slut | 23 |
Intäkter | Rörelseresultat | Resultat före skatt | ||||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| TSEK | kv 1–4 | kv 1–4 | kv 1–4 | kv 1–4 | kv 1–4 | kv 1–4 |
Företagsparken ¹ | - | - | 64 603 | -207 808 | 64 603 | -207 808 |
Studentbostäder i Norden 2 | - | - | - | -127 222 | - | -127 222 |
| Fastator Sicklaön | 1 131 | 3 030 | -41 185 | -111 274 | -41 617 | -117 646 |
(f.d. GenovaFastator) 3 | ||||||
Point Properties | 103 788 | 130 388 | -31 245 | -203 457 | -133 792 | -297 573 |
Svenska Kulturskatter 4 | 551 | 8 553 | 276 | -36 872 | -723 | -47 723 |
VreFast | - | - | -65 883 | -13 449 | -65 883 | -13 449 |
Fastighetsägande bolag | 105 470 | 141 971 | -73 435 | -700 082 | -177 413 | -811 422 |
NPM Group | 252 816 | 384 060 | -65 242 | -2 673 | -72 268 | -11 591 |
Tjänsteförvaltande bolag | 252 816 | 384 060 | -65 242 | -2 673 | -72 268 | -11 591 |
Övrigt | - | - | - | - | - | - |
Övriga fastighets bolag | - | - | - | - | - | - |
Koncerngemensamt | 1 399 | 10 684 | -10 715 | -63 088 | -265 863 | -136 930 |
Eliminering interna poster | -27 389 | -41 596 | - | 15 804 | - | - |
Summa koncernen | 332 296 | 495 119 | -149 392 | -750 039 | -515 543 | -959 943 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Förvaltningstjänster | 223 073 | 339 556 | - | - |
Administrativa och andra tjänster till intresseföretag och dotterbolag | - | 9 126 | - | 9 992 |
Hyresintäkter inklusive vidaredebiterade kostnader | 106 869 | 139 872 | 1 399 | 1 313 |
Erhållna bidrag | 2 354 | 6 565 | - | - |
Summa | 332 296 | 495 119 | 1 399 | 11 304 |
| Admini- | |||||
| strativa och | |||||
| andra tjänster | |||||
| till intresse- | |||||
| Förvaltnings- | företag och | Erhållna | |||
| tjänster | dotterbolag | Hyresintäkter | bidrag | Total | |
Fastator Sicklaön | - | - | 1 131 | - | 1 131 |
Point Properties | - | - | 103 788 | - | 103 788 |
Svenska Kulturskatter | - | - | 551 | - | 551 |
NPM Group | 223 073 | - | - | 2 354 | 225 427 |
Intern försäljning | 27 389 | - | - | - | 27 389 |
Koncerngemensamt | - | - | 1 399 | - | 1 399 |
Intern försäljning | - | - | - | - | - |
Summa | 223 073 | - | 106 869 | 2 354 | 332 296 |
| Admini- | |||||
| strativa och | |||||
| andra tjänster | |||||
| till intresse- | |||||
| Förvaltnings- | företag och | Erhållna | |||
| tjänster | dotterbolag | Hyresintäkter | bidrag | Total | |
Fastator Sicklaön | - | - | 3 030 | - | 3 030 |
Point Properties | - | - | 126 973 | 3 415 | 130 388 |
Svenska Kulturskatter | - | - | 8 553 | - | 8 553 |
NPM Group | 339 556 | - | - | 3 150 | 342 706 |
Intern försäljning | 41 354 | - | - | - | 41 354 |
Koncerngemensamt | - | 9 126 | 1 313 | - | 10 438 |
Intern försäljning | - | 246 | - | - | 246 |
Summa | 339 556 | 9 126 | 139 872 | 6 565 | 495 119 |
Hyresintäkter, koncernen | Koncernen | |||
2024 | 2023 | |||
Kontraktsportföljens förfallostruktur | Antal kontrakt | Årshyra | Antal kontrakt | Årshyra |
1 år | 182 | 36 622 | 179 | 31 349 |
2 år | 39 | 16 079 | 63 | 27 425 |
3 år | 43 | 28 829 | 52 | 20 122 |
4 år | 11 | 12 526 | 42 | 26 754 |
5 år | 6 | 3 507 | 9 | 15 629 |
| > 5 år | 7 | 7 976 | 17 | 17 060 |
Summa | 288 | 105 539 | 362 | 138 339 |
| Not 6. Ersättning till anställda | ||||
| Koncernen Moderbolaget | ||||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Styrelse och ledande befattningshavare | 7 450 | 17 534 | 7 450 | 17 534 |
Övriga | 77 516 | 121 916 | 1 314 | 10 272 |
Summa löner och ersättningar | 84 966 | 139 450 | 8 764 | 27 805 |
Pensionskostnader - ledande befattningshavare | 508 | 2 757 | 508 | 2 757 |
Pensionskostnader - övriga anställda | 5 216 | 7 634 | -795 | 935 |
Sociala avgifter | 26 946 | 43 655 | 3 340 | 10 219 |
Summa | 117 637 | 193 496 | 11 818 | 41 717 |
| Ersättning och övriga förmåner 2024 | Övriga | |||||
| Styrelse- | Sociala | Pensions- | ersättningar/ | |||
Ledande befattningshavare | Grundlön | arvode ¹ | avgifter | kostnad | rörlig ersättning | Summa |
| Styrelse | ||||||
Anders Mossberg, Styrelseordförande | - | 547 | 56 | - | - | 603 |
Mats Lundberg, Styrelseledamot | - | 300 | 31 | - | - | 331 |
| Helene Tillberg Wibom, Styrelseledamot till och | - | 360 | 113 | - | - | 473 |
| med den 17 juni 2024 | ||||||
| Björn Rosengren, Styrelseledamot till och med den | - | 513 | 52 | - | - | 565 |
| 17 juni 2024 | ||||||
| Carl Bildt, Styrelseledamot till och med den 17 juni | - | 300 | 31 | - | - | 331 |
| 2024 | ||||||
| Jacqueline Winberg, Styrelseledamot till och med | - | 300 | 94 | - | - | 394 |
| den 17 juni 2024 | ||||||
| Koncernledning | ||||||
| Svante Bengtsson, Verkställande Direktör och | 3 180 | - | 1 123 | 508 | 1 950 | 6 761 |
| från och med 17 juni 2024 styrelseledamot | ||||||
Summa | 3 180 | 2 320 | 1 499 | 508 | 1 950 | 9 458 |
| Övriga | ||||||
| Styrelse- | Sociala | Pensions- | ersättningar/ | |||
Ledande befattningshavare | Grundlön | arvode ¹ | avgifter | kostnad | rörlig ersättning | Summa |
| Styrelse | ||||||
| Björn Rosengren, Styrelseordförande | ||||||
| (1/1-7/12 2023) samt Tf. Verkställande Direktör | - | 660² | 67 | - | - | 727 |
| (8/12-31/12 2023) | ||||||
Carl Bildt, Styrelseledamot | - | 300 | 31 | - | - | 331 |
Mats Lundberg, Styrelseledamot | - | 300 | 31 | - | - | 331 |
| Anders Mossberg, Styrelseledamot (1/1-7/12 2023) | - | 400² | - | - | - | 400 |
| samt Tf. Styrelseordförande (8/12 -31/12 2023) | ||||||
Jacqueline Winberg, Styrelseledamot | - | 300 | 94 | - | - | 394 |
Helene Tillberg Wibom, Styrelseledamot | - | 360² | 94 | 473 | ||
| Koncernledning | ||||||
| Knut Pousette, Verkställande Direktör | 3 000 | - | 1 133 | 785 | 4 | 4 922 |
| (1/1-19/2 2023) | ||||||
| Svante Bengtsson, Vice verkställande direktör | ||||||
| (1/1-19/2 2023 samt 23/8-31/12 2023) | 3 180 | - | 2 162 | 675 | 3 314 | 9 330 |
| Verkställande Direktör (20/2 -21/8 2023)⁴ | ||||||
| Joachim Kuylenstierna, COO (1/1-21/8) samt | 3 000 | - | 1 184 | 770 | 4 | 4 958 |
| Verkställande Direktör (22/8-6/12 2023) | ||||||
Christoffer Strömbäck, CFO (1/1-22/12 2023) | 2 520 | - | 920 | 528 | 192 | 4 160 |
Summa | 11 700 | 2 320 | 5 716 | 2 757 | 3 514 | 26 026 |
| Not 7. Ersättning till revisorer | Koncernen | Moderbolaget | ||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| PwC | ||||
– Revisionsuppdraget | 3 000 | 3 394 | 1 600 | 2 071 |
– Övrig revisionsverksamhet | - | 23 | - | - |
– Övriga tjänster ink skatterådgivning | - | - | - | - |
Övriga revisionsbolag | - | 245 | - | - |
Summa | 3 000 | 3 662 | 1 600 | 2 071 |
| Not 8. Resultat från andelar i koncernföretag | ||
| Moderbolaget | ||
2024 | 2023 | |
Orealiserad värdeförändring | -303 275 | -627 401 |
Erhållen utdelning | 512 | 109 238 |
Realiserad värdeförändring | 166 | 1 822 |
Summa resultat från koncernföretag | -302 597 | -516 341 |
| Not 9. Finansiella intäkter | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Ränteintäkter | 3 440 | 19 856 | 48 722 | 74 633 |
Värdeförändringar finansiella instrument | - | - | - | - |
Utdelning på kortfristiga placeringar | - | - | - | - |
Värdeförändringar på finansiella placeringar | - | - | - | - |
Summa finansiella intäkter | 3 440 | 19 856 | 48 722 | 74 633 |
| Könsfördelning för styrelseledamöter och övriga ledande befattningshavare | ||||
2024 | 2023 | |||
| Antal på | Varav | Antal på | Varav | |
| balansdagen | kvinnor | balansdagen | kvinnor | |
Styrelseledamöter | 3 | - | 6 | 2 |
Verkställande direktör och övriga ledande befattningshavare | 1 | - | 2 | - |
Koncernen totalt | 4 | - | 8 | 2 |
| Antal | Varav | Antal | Varav | |
| Medelantal anställda | anställda | kvinnor | anställda | kvinnor |
Moderbolaget | 2 | -% | 16 | 46% |
Dotterbolagen | 106 | 24% | 230 | 23% |
Koncernen totalt | 108 | 24% | 246 | 25% |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Räntekostnader kreditinstitut och reserver | 15 184 | 20 160 | 343 | 1 605 |
Räntekostnader obligationslån | 258 170 | 171 527 | 216 623 | 141 846 |
Räntekostnader intresseföretag och joint ventures / dotterbolag | - | 17 855 | 7 488 | 10 017 |
Räntekostnader övriga | 3 443 | 3 017 | 300 | 523 |
Kreditförluster på långfristiga fordringar¹ | 70 847 | 3 113 | - | - |
Övriga finansiella kostnader² | 9 777 | 12 298 | 6 910 | -318 |
Realiserat värdeförändringar på finansiella placeringar | 12 171 | 1 791 | 4 811 | 1 791 |
Summa finansiella kostnader | 369 591 | 229 760 | 236 475 | 155 463 |
| 1) Redovisas i resultaträkningen under posten ”Övriga finansiella kostnader”. |
| Not 11. Inkomstskatt | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Aktuell skatt | -1 490 | -5 146 | - | - |
Justeringar avseende tidigare år | 94 | -53 | - | -53 |
Aktuell skatt på årets resultat | -1 397 | -5 199 | - | -53 |
| Uppskjuten skatt | ||||
Ökning/minskning av uppskjutna skattefordringar | - | - | - | - |
Ökning/minskning av uppskjutna skatteskulder | 19 966 | 38 210 | - | - |
Summa uppskjuten skatt | 19 966 | 38 210 | - | - |
Summa inkomstskatt | 18 569 | 33 011 | - | -53 |
| Koncernen Moderbolaget | ||||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Resultat före skatt | -515 543 | -959 943 | -525 485 | -914 921 |
Inkomstskatt beräknad enligt gällande skattesats, 20,6 % | 106 202 | 197 748 | 108 250 | 188 474 |
| Skatteeffekter av: | ||||
- Ej skattepliktiga intäkter | 1 940 | 49 237 | 153 | 29 535 |
- Ej avdragsgilla kostnader | -10 294 | -146 584 | -64 852 | -190 460 |
- Ej avdragsgilla räntekostnader | -63 238 | -49 954 | -35 276 | -16 184 |
| - Skattemässiga underskott för vilka ingen uppskjuten skattefordran | ||||
redovisats | -16 134 | -17 383 | -8 274 | -11 365 |
- Justering avseende tidigare år | 94 | -53 | - | -53 |
Summa skattekostnad | 18 569 | 33 011 | - | -53 |
| Vägd genomsnittlig skattesats inom koncernen är: | -3,6% | -3,4% | 0,0% | 0,0% |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Uppskjuten skatt redovisad i resultaträkningen | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Kundavtal | -4 465 | -2 180 | - | - |
Förvaltningsfastigheter | -15 572 | -34 338 | - | - |
Obeskattade reserver | 71 | -1 692 | - | - |
Summa uppskjuten skatt redovisad i resultaträkningen | -19 966 | -38 210 | - | - |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Uppskjuten skatt redovisad i balansräkningen | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Kundavtal | - | 4 465 | - | - |
Förvaltningsfastigheter | 33 495 | 49 113 | - | - |
Obeskattade reserver | 985 | 914 | - | - |
Summa uppskjuten skatt | 34 480 | 54 492 | - | - |
| Koncernen Moderbolaget | ||||
Bruttoförändringen avseende uppskjutna skatter | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ingående balans | 54 492 | 92 893 | - | - |
Uppskjuten skatt redovisad i resultaträkningen | -19 966 | -38 210 | - | - |
Avyttrad uppskjuten skatteskuld | -47 | -190 | - | - |
Förvärvad uppskjuten skatteskuld | - | - | - | - |
Utgående balans | 34 480 | 54 492 | - | - |
Goodwill | Kundavtal | IT-system | Totalt | |
| Räkenskapsår 2024 | ||||
Ingående redovisat värde | 72 283 | 21 673 | 1 974 | 95 930 |
Avyttrat | -39 864 | -17 407 | - | -57 271 |
Förvärvat | - | - | 348 | 348 |
Avskrivningar | - | -4 266 | - | -4 266 |
Utgående redovisat värde | 32 419 | - | 2 322 | 34 742 |
| Per den 31 december 2024 | ||||
Anskaffningsvärde | 32 419 | 46 343 | 2 322 | 81 085 |
Ackumulerade av- och nedskrivningar | - | -46 343 | - | -46 343 |
Redovisat värde | 32 419 | - | 2 322 | 34 742 |
| Räkenskapsår 2023 | ||||
Ingående redovisat värde | 74 120 | 32 257 | - | 106 377 |
Förvärvat | -1 837 | - | - | -1 837 |
Avyttrat | - | - | 2 125 | 2 125 |
Avskrivningar | - | -10 584 | -151 | -10 735 |
Utgående redovisat värde | 72 283 | 21 673 | 1 974 | 95 930 |
| Per den 31 december 2023 | ||||
Anskaffningsvärde | 72 283 | 63 750 | 2 125 | 138 158 |
Ackumulerade av- och nedskrivningar | - | -42 077 | -151 | -42 228 |
Redovisat värde | 72 283 | 21 673 | 1 974 | 95 930 |
| 2024 | 2024 | 2023 | 2023 | |
| Värdepåverkan | Värdepåverkan | Värdepåverkan | Värdepåverkan | |
| Känslighetsanalys | MSEK | % | MSEK | % |
Direktavkastningskrav, +1% | -54,4 | -5,1% | -91,5 | -7,8% |
Direktavkastningskrav, -1% | 72,8 | 6,8% | 120,1 | 10,2% |
Kalkylränta, +1% | -29,0 | -2,7% | -48,6 | -4,1% |
Kalkylränta, -1% | 33,5 | 3,1% | 55,7 | 4,8% |
Långsiktig vakansgrad, +1% | -16,1 | -1,5% | -16,6 | -1,4% |
Långsiktig vakansgrad, -1% | 16,1 | 1,5% | 16,7 | 1,4% |
Drift- och underhållskostnader år 1, +25 kr/kvm | -64,4 | -6,0% | -38,0 | -3,2% |
Drift- och underhållskostnader år 1, -25 kr/kvm | 24,3 | 2,3% | 50,2 | 4,3% |
Marknadshyra, +50 kr/kvm | 88,8 | 8,3% | 88,2 | 7,5% |
Marknadshyra, -50 kr/kvm | -88,6 | -8,3% | -88,1 | -7,5% |
Värderingsantaganden 2024 Genomsnitt | 2023 | Genomsnitt | |
Inflationsantagande | 2,0% | 2,0% | |
Kalkylränta - Kassaflöde | 9,43% | 9,43% | |
Kalkylränta - restvärde | 9,43% | 9,43% | |
Direktavkastningskrav restvärde | 7,12% | 7,40% | |
Långsiktig vakansgrad | 8,80% | 9,13% | |
Drift- och underhållskostnader år 1, kr/kvm | 704 | 486 | |
Marknadshyra vid noll vakans, kr/kvm | 1 204 | 1305 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Verkligt värde vid ingången av året | 1 308 950 | 1 704 200 | - | - |
Förvärvade fastigheter ¹ | - | 180 000 | - | - |
Årets investeringar | 9 823 | 28 699 | - | - |
Orealiserade värdeförändringar resultaträkning ² | -51 823 | -311 249 | - | - |
Avyttrade fastigheter | -199 000 | -292 500 | - | - |
Redovisat fastighetsvärde | 1 067 950 | 1 308 950 | - | - |
Skattemässiga värden | 905 092 | 1 070 533 | - | - |
Intäkter från Förvaltningsfastigheter | 106 869 | 139 872 | - | - |
Fastighetskostnader från förvaltningsfastigheter | -58 086 | -65 451 | - | - |
| Koncernen | Moderbolaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Ingående balans | 48 300 | 63 985 | - | - |
Årets aktiveringar | 11 762 | 14 829 | - | - |
Omklassificerat till fastigheter | -9 362 | -27 180 | - | - |
Avyttringar | -2 689 | -3 334 | - | - |
Utgående balans | 48 010 | 48 300 | - | - |
| Koncernen | Moderbolaget | |||
Anskaffningsvärde | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående anskaffningsvärde | 67 964 | 66 768 | 3 832 | 3 832 |
Årets inköp | 4 811 | 5 471 | - | - |
Förvärvade inventarier | -799 | 446 | - | - |
Försäljning | - | - | - | - |
Utrangerade inventarier | -18 505 | -4 720 | -3 567 | - |
Utgående anskaffningsvärde | 53 471 | 67 964 | 266 | 3 832 |
| Avskrivningar | ||||
Ingående avskrivningar | -44 466 | -38 366 | -1 853 | -1 564 |
Årets avskrivningar | -3 344 | -6 099 | -122 | -288 |
Utrangerade inventarier | - | - | 1 933 | - |
Utgående avskrivningar | -47 810 | -44 466 | -41 | -1 853 |
Utgående balans | 5 661 | 23 499 | 225 | 1 980 |
| Moderbolaget | ||
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Ingående bokfört värde | 383 840 | 786 839 |
Omvärdering till verkligt värde över resultaträkningen | -303 566 | -627 401 |
Förvärv | - | - |
Försäljning | -389 | -675 497 |
Omklassificering till andelar i intresseföretag | - | - |
Årets investeringar | 111 441 | 899 899 |
Utgående bokfört värde | 191 325 | 383 840 |
| Ägarandel som innehas | Redovisat värde | |||||
| av koncernen | i moderbolaget | |||||
Bolag som ingår i koncernen | Org.nr | Säte | 2024 | 2023 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Public Properties Europe AB | 559027-0087 | Stockholm | -% | 100% | - | - |
Kom Fastighetsförvaltning AB | 556398-6198 | Borlänge | 40% | -% | 6 040 | - |
Optionsbolaget Sverige AB | 559017-4065 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Community Services Property Sweden AB | 559075-5152 | Stockholm | -% | 100% | - | - |
Fastator P19 AB | 559204-1676 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Hyresrätten Fastigheter Sverige AB | 559203-4218 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
NSH Holding AB | 559017-4073 | Stockholm | 100% | 100% | 24 037 | 35 400 |
Fastator Sicklaön Holding AB | 559017-4057 | Stockholm | 100% | 50% | 32 914 | 36 476 |
Konkret Fastighetsutveckling i Nacka AB | 556872-0931 | Stockholm | -% | 100% | - | - |
Svenska Kulturskatter AB | 559196-8887 | Stockholm | 100% | 100% | 10 334 | 11 807 |
Värdshuset Lindgården AB | 556982-9657 | Stockholm | -% | 100% | - | - |
SK Lummelunda AB | 559148-9546 | Stockholm | -% | 100% | - | - |
Åregården AB | 556971-0147 | Stockholm | -% | 100% | - | - |
Pinnsvajn Fastigheter Holding AB | 559088-1420 | Stockholm | -% | 100% | - | 92 |
Svensk Stadsutveckling AB | 559088-1370 | Stockholm | -% | 100% | - | - |
Fastator Li3erty AB | 559104-1057 | Stockholm | -% | 100% | - | 219 |
Fastator Södetälje 1 AB | 556910-5470 | Stockholm | -% | 100% | - | - |
Point Properties Holding AB | 559186-6370 | Stockholm | 100% | 100% | - | 118 816 |
Point Properties AB | 559088-1438 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Point Ludvika AB | 559178-4185 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Point Malung Sälen AB | 559178-4201 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Point Karlskoga Holding AB | 559228-8673 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Point Motala Bas 7 AB | 556284-1592 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Point Motala Platen 8 AB | 556385-6938 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Point Strömstad AB | 559322-3497 | Stockholm | -% | 100% | - | - |
Point Properties Portfolio 1 AB | 559199-0352 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Aktiebolaget Bollnäs Torget AB | 556737-6958 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Fastigheten Vretåker AB | 556889-1963 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Centrumhuset i Timrå AB | 556724-4826 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Centrumhuset i Motala AB | 559186-5117 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Kronan Shopping AB | 556759-7371 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Point Karlskoga 1 AB | 556698-9660 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Point Karlskoga 2 AB | 556684-0962 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Säffletorget i Värmland AB | 559109-9568 | Nacka | 100% | 100% | - | - |
Centrumhuset i Hällefors AB | 559157-0717 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Point Örnsköldsvik 1 AB | 559032-3720 | Stockholm | -% | 100% | - | - |
Point Sala AB | 559186-6354 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Pointny 5 AB | 559204-1528 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Point Properties i Trelleborg KB | 916563-1087 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Fastator PM AB | 559021-3715 | Stockholm | 100% | 100% | 118 000 | 180 951 |
NPM Group AB | 559407-1788 | Stockholm | 63,7% | 56% | ||
Trädgårdstjänst Lund AB | 556969-9118 | Lund | 100% | 100% | - | - |
Centric Service AB | 556462-5878 | Linköping | 100% | 100% | - | - |
Nordic PM AB | 556970-9727 | Nacka | 100% | 100% | - | - |
Kom Fastighetsförvaltning AB | 556398-6198 | Borlänge | 60% | 60% | - | - |
Nativus AB | 559161-6973 | Solna | -% | 100% | - | - |
Nordic PM Syd AB | 559123-6228 | Helsingborg | -% | 100% | - | - |
| Ägarandel som innehas | Redovisat värde | |||||
| av koncernen | i moderbolaget | |||||
Bolag som ingår i koncernen | Org.nr | Säte | 2024 | 2023 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Nativus One AB | 559177-1190 | Solna | -% | 100% | - | - |
Meliti Entreprenad AB | 556833-5193 | Stockholm | -% | 100% | - | - |
Elit Parkering Sverige AB | 559252-4218 | Uppsala | -% | 70% | - | - |
Carl-Philip Bos Mark & Trädgårdsservice AB | 556864-2705 | Varberg | -% | 90% | - | - |
SSP Sthlm AB | 556789-4646 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
AB Svenska Gräs | 556912-8845 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Synerco AB | 559197-4281 | Östersund | -% | 100% | - | - |
Synerco Support AB | 559283-1928 | Östersund | -% | 100% | - | - |
Svenska Installationsproffsen AB | 556314-6157 | Nacka | 100% | 100% | - | - |
CJM Network AB | 559175-7074 | Nacka | 100% | 100% | - | - |
Fastator Venture AB | 559021-3707 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Fastator Venture 22 AB | 559344-8540 | Stockholm | -% | 100% | - | - |
Fastator Venture 30 AB | 559344-8615 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Fastator Venture 34 AB | 559368-5018 | Stockholm | -% | 100% | - | - |
Fastator Venture 35 AB | 559368-5042 | Stockholm | -% | 100% | - | - |
Fastator Venture 38 AB | 559368-5083 | Stockholm | -% | 100% | - | - |
Fastator Venture 40 AB | 559369-8573 | Stockholm | -% | 100% | - | - |
Fastator Venture 43 AB | 559380-9360 | Stockholm | -% | 100% | - | - |
Fastator Venture 44 AB | 559380-9352 | Stockholm | -% | 100% | - | - |
Fastator Venture 45 AB | 559380-9386 | Stockholm | -% | 100% | - | - |
Fastator Venture 46 AB | 559380-9378 | Stockholm | -% | 100% | - | - |
Fastator Venture 47 AB | 559380-9402 | Stockholm | -% | 100% | - | - |
Fastator Venture 48 AB | 559380-9394 | Stockholm | -% | 100% | - | - |
Fastator Venture 49 AB | 559380-9428 | Stockholm | -% | 100% | - | - |
Fastator Venture 50 AB | 559380-9410 | Stockholm | -% | 100% | - | - |
Femtonminutersstaden AB | 559383-7783 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
15 minutersstaden AB | 559383-7775 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Fifteen minute city AB | 559383-7809 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
15 minute city AB | 559383-7791 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Fastator Venture 8 AB | 559322-5823 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Hyreslägenheten i Sverige AB | 559088-1362 | Stockholm | -% | 100% | - | 78 |
Sveastaden AB | 559318-2982 | Stockholm | -% | 100% | - | - |
Summa | 191 325 | 383 839 | ||||
| Koncernen | ||
Resultaträkning | 2024 | 2023 |
Avskrivningar ¹ | 8 909 | 8 947 |
Räntekostnader | 801 | 839 |
Kostnader hänförliga till korttidsleasingavtal | 2 462 | 5 472 |
Kostnader hänfliga till leasingavtal av lågt värde | 3 441 | 2 555 |
Summa kostnader | 15 612 | 17 813 |
Balansräkning | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Långfristig leasingskuld, räntebärande | 15 324 | 18 236 |
Kortfristig leasingskuld, räntebärande | 2 438 | 8 052 |
Summa skulder | 17 761 | 26 288 |
| Upplysningar avseende kassaflöde 2024 2023 | ||
Förfallostruktur | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
1 år | 2 438 | 8 052 |
2 år | 1 824 | 2 348 |
3 år | 1 383 | 1 824 |
4 år | 1 377 | 1 383 |
5 år | - | 1 480 |
Senare än 5 år | 10 740 | 11 201 |
Summa | 17 761 | 26 288 |
| Koncernen Moderbolaget | ||||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Ingående bokfört värde | 816 476 | 2 017 294 | 816 476 | 1 541 372 |
Årets investeringar | - | 10 000 | - | 3 465 |
Avyttring av andelar i intresseföretag | - | -588 377 | - | -352 408 |
Aktieägartillskott i befintliga bolag | - | - | - | - |
Oreliserade värderförändring | -21 302 | -419 093 | -21 302 | -212 737 |
| Omklassificering från intresseföretag till övriga långfristiga | - | -61 349 | - | -21 217 |
| värdepappersinnehav | ||||
Omklassificering från intresseföretag till dotterbolag | - | -141 999 | - | -141 999 |
Omklassificering från dotterbolag till intresseföretag | - | - | - | - |
Utgående bokfört värde | 795 173 | 816 476 | 795 173 | 816 476 |
| Koncernen hade följande intresseföretag och joint | Ägarandel som innehas | Redovisat värde | ||||
| ventures den 31 december 2024 och 2023 | av koncernen | i koncernen | ||||
Intresseföretag som ägs av koncernen | Org.nr | Säte | 2024 | 2023 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Företagsparken Norden Holding AB (publ) ² | 559075-5145 | Stockholm | 25% | 25% | 782 670 | 740 320 |
| Studentbostäder i Norden AB (publ) ¹ | 556715-7929 | Uppsala | -% | 11% | - | - |
Vrefast AB 3 | 559320-0073 | Stockholm | 58% | 58% | 12 502 | 76 155 |
Summa bokfört värde | 795 172 | 816 475 |
| Företagsparken Norden | ||||
| Vrefast AB | Holding AB (publ) | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Balansräkning i sammandrag | ||||
| Anläggningstillgångar | ||||
| Materiella anläggningstillgångar | 105 562 | 292 839 | 5 946 543 | 5 836 548 |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 2 015 | 8 522 | 37 609 |
| Summa anläggningstillgångar | 105 562 | 294 854 | 5 955 065 | 5 874 156 |
| Omsättningstillgångar | ||||
| Likvida medel | 5 663 | 1 693 | 100 803 | 169 406 |
| Övriga omsättningstillgångar | 1 644 | 1 499 | 70 611 | 66 616 |
Summa omsättningstillgångar | 7 307 | 3 192 | 171 414 | 236 021 |
| Långfristiga skulder | ||||
Uppskjuten skatteskuld | 76 | 4 947 | 160 327 | 101 300 |
Finansiella skulder | 92 160 | 200 148 | 367 625 | 761 369 |
Summa långfristiga skulder | 92 236 | 205 095 | 527 952 | 862 699 |
| Kortfristiga skulder | ||||
Finansiella skulder (exkl leverantörsskulder) | 960 | 3 191 | 2 484 125 | 2 220 991 |
Övriga kortfristiga skulder | 1 810 | 11 450 | 154 151 | 157 103 |
Summa kortfristiga skulder | 2 770 | 14 641 | 2 638 276 | 2 378 094 |
Nettotillgångar | 17 863 | 78 310 | 2 960 251 | 2 869 272 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | - | - | - | -24 247 |
| Nettotillgångar hänförliga till moderbolagets aktieägare | 17 863 | 78 310 | 2 960 251 | 2 845 025 |
| Avstämning mot redovisade värden | ||||
Ingående redovisat värde | 72 934 | 89 605 | 740 320 | 1 234 524 |
| Andelar värderader i nivå 3 | ||||
Övriga förändringar i eget kapital | -37 802 | - | - | - |
Utdelning | - | - | - | -96 491 |
Avyttring | - | - | - | -669 344 |
Aktieägartillskott | - | - | - | 352 408 |
Resultat från perioden hänförligt till Fastator | -22 630 | -12 135 | 28 931 | -67 817 |
Återläggning av uppskjuten skatt hänförligt till Fastator | - | -1 315 | 10 276 | -4 613 |
Återläggning av derivat hänförligt till Fastator | - | - | 3 258 | -8 347 |
Förändring av ägarandel | - | - | -113 | - |
Redovisat värde hänförliga till Fastator | 12 502 | 76 155 | 782 671 | 740 320 |
| Företagsparken Norden | ||||
| Vrefast AB | Holding AB (publ) | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Totalresultat i sammandrag | ||||
Intäkter | 8 490 | 21 283 | 505 355 | 481 270 |
Förvaltningsresultat | -1 120 | -2 000 | 312 782 | 287 211 |
Finansiella intäkter | 354 | 3 | 1 671 | 12 652 |
Finansiella kostnader | -28 371 | -11 238 | -205 923 | -176 010 |
Värdeförändring fastigheter | -28 439 | -19 142 | 106 513 | -348 601 |
Värdeförändring intresseföretag | - | - | -1 520 | - |
Orealiserade värdeförändringar derivat | - | - | -13 011 | -34 173 |
Skatt | -154 | 3 354 | -84 974 | -11 914 |
Omräkning av utländska dotterbolag | - | - | - | - |
Periodens resultat | -57 730 | -29 023 | 115 537 | -270 835 |
Övrigt totalresultat | - | - | -4 119 | |
Summa totalresultat | -57 730 | -29 023 | 115 537 | -274 954 |
Koncernen | Moderbolaget | |||||||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |||||
| Redovisat | Verkligt | Redovisat | Verkligt | Redovisat | Verkligt | Redovisat | Verkligt | |
| värde | värde | värde | värde | värde | värde | värde | värde | |
| Finansiella tillgångar värderade till | ||||||||
| upplupet anskaffningsvärde | ||||||||
Fordringar på koncernföretag | - | - | - | - | 507 553 | 507 553 | 632 108 | 632 108 |
Fordringar på intresseföretag, långfristiga | 10 143 | 10 143 | 17 756 | 17 756 | 10 143 | 10 143 | 10 143 | 10 143 |
Andra långfristiga fordringar | 38 179 | 38 179 | 36 402 | 36 402 | 18 188 | 18 188 | 17 935 | 17 935 |
Kundfordringar | 41 474 | 41 474 | 59 288 | 59 288 | 2 154 | 2 154 | 159 | 159 |
Fordringar på intresseföretag, kortfristiga | 100 | 100 | 124 | 124 | 100 | 100 | 123 | 123 |
Kassa och bank | 49 142 | 49 142 | 68 364 | 68 364 | 6 049 | 6 049 | 33 301 | 33 301 |
| Finansiella tillgångar värderade via | ||||||||
| resultaträkningen till verkligt värde | ||||||||
Andelar i dotterbolag | - | - | - | - | 191 325 | 191 325 | 383 839 | 383 839 |
Andelar i intresseföretag | 795 173 | 795 173 | 816 476 | 816 476 | 795 173 | 795 173 | 816 476 | 816 476 |
Andra långfristiga fordringar¹ | 617 075 | 617 075 | 594 823 | 594 823 | 617 075 | 617 075 | 594 823 | 594 823 |
Övriga värdepappersinnehav | 394 | 394 | 71 441 | 71 411 | 114 | 114 | 21 331 | 21 331 |
Finansiella tillgångar | 1 551 682 | 1 551 682 | 1 664 674 | 1 664 674 | 2 147 874 | 2 147 874 | 2 510 238 | 2 510 238 |
| Koncernens exponering mot olika risker som är förknippade med de finansiella instrumenten beskrivs i not 24. Den maximala exponeringen för |
Koncernen 2024-12-31 Nivå 1 Nivå 2 | Nivå 3 | Total | ||
Andelar i dotterbolag | - | - | - | - |
Andelar i intresseföretag och joint ventures | - | - | 795 173 | 795 173 |
Andra långfristiga fordringar | - | - | 617 075 | 617 075 |
Övriga värdepappersinnehav, aktier | - | - | 394 | 394 |
Total | - | - | 1 412 643 | 1 412 643 |
Moderbolag 2024-12-31 | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Total |
Andelar i dotterbolag | - | - | 191 325 | 191 325 |
Andelar i intresseföretag och joint ventures | - | - | 795 173 | 795 173 |
Andra långfristiga fordringar | - | - | 617 075 | 617 075 |
Övriga värdepappersinnehav, aktier | - | - | 114 | 114 |
Total | - | - | 1 603 687 | 1 603 687 |
Koncernen 2023-12-31 | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Total |
Andelar i dotterbolag | - | - | - | - |
Andelar i intresseföretag och joint ventures | - | - | 816 476 | 816 476 |
Andra långfristiga fordringar | - | - | 594 823 | 594 823 |
Övriga värdepappersinnehav, aktier | 61 349 | - | 10 091 | 71 441 |
Total | 61 349 | - | 1 421 390 | 1 482 739 |
Moderbolag 2023-12-31 | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Total |
Andelar i dotterbolag | - | - | 383 839 | 383 839 |
Andelar i intresseföretag och joint ventures | - | - | 816 476 | 816 476 |
Andra långfristiga fordringar | - | - | 594 823 | 594 823 |
Övriga värdepappersinnehav, aktier | 21 331 | - | - | 21 331 |
Total | 21 331 | - | 1 795 138 | 1 816 468 |
Koncernen | Moderbolaget | |||||||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |||||
| Skulder värderade till upplupet | Redovisat | Verkligt | Redovisat | Verkligt | Redovisat | Verkligt | Redovisat | Verkligt |
| anskaffningsvärde | värde | värde | värde | värde | värde | värde | värde | värde |
Obligationslån | 2 110 864 | 788 049 | 1 984 517 | 1 444 852 | 1 632 337 | 605 000 | 1 485 187 | 940 852 |
Skulder till kreditinstitut | 131 728 | 131 728 | 225 178 | 225 178 | - | - | 21 840 | 21 840 |
Övriga långfristiga skulder | 6 667 | 6 667 | 509 | 509 | 6 158 | 6 158 | - | 139 820 |
Leverantörsskulder | 32 204 | 32 204 | 43 106 | 43 106 | 1 381 | 1 381 | 6 977 | - |
Övriga kortfristiga skulder | 29 042 | 29 042 | 87 653 | 87 653 | 19 829 | 19 829 | 31 794 | 6 977 |
Skulder till koncernföretag | - | - | - | - | 185 920 | 185 920 | 139 820 | 31 794 |
Summa | 2 310 505 | 987 690 | 2 340 963 | 1 801 298 | 1 845 626 | 818 289 | 1 685 617 | 1 141 283 |
| Koncernen | Moderbolaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Ingående bokfört värde | 71 441 | 20 866 | 21 331 | 6 888 |
Förvärv aktier och andelar | - | - | - | - |
Sålda aktier och andelar | -71 046 | -8 789 | -21 217 | -4 789 |
Omklassificering till kortfristiga värdepappersinnehav¹ | - | 61 349 | - | 21 217 |
Orealiserade värdeförändringar | - | -1 985 | - | -1 985 |
Utgående bokfört värde | 394 | 71 441 | 114 | 21 331 |
| Koncernen | Moderbolaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Förutbetald hyra | 2 693 | 2 835 | - | 1 585 |
Förutbetalda kostnader | 2 633 | 1 646 | - | 1 453 |
Upplupna ränteintäkter | 546 | 2 270 | 60 721 | 13 492 |
Övriga poster | 5 196 | 11 144 | 1 741 | 15 |
Summa förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 11 068 | 17 896 | 62 462 | 16 545 |
| Koncernen | Moderbolaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Kundfordringar | 44 820 | 61 593 | 2 259 | 159 |
Reservering för förväntade kreditförluster | -3 345 | -2 305 | - | - |
Kundfordringar – netto | 41 474 | 59 288 | 2 259 | 159 |
| Koncernen | Moderbolaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Mindre än 2 månader | 27 189 | 45 604 | 2 259 | 159 |
2 till 9 månader | 7 488 | 6 944 | - | - |
Äldre än 9 månader | 6 798 | 6 741 | - | - |
Summa kundfordringar | 41 474 | 59 288 | 2 259 | 159 |
| Koncernen | Moderbolaget | |||
Långfristig upplåning | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Långfristiga skulder till kreditinstitut | 31 992 | 49 010 | - | - |
Obligationslån | 378 527 | - | - | - |
Leasingskulder | 15 324 | 18 236 | - | - |
Skulder till koncernföretag | - | - | 118 559 | 118 559 |
Övriga långfristiga skulder | 6 158 | 509 | 6 158 | - |
Summa långfristig upplåning | 432 001 | 67 755 | 124 717 | 118 559 |
| Kortfristig upplåning | ||||
Obligationslån¹ | 1 732 337 | 1 984 517 | 1 632 337 | 1 485 187 |
Leasingskulder | 2 438 | 8 052 | - | - |
Skulder till koncernföretag | - | - | 67 361 | 21 261 |
Skulder till kreditinstitut | 99 736 | 176 168 | - | 21 840 |
| Övriga kortfristiga räntebärande skulder | 4 160 | 54 274 | 4 160 | 24 000 |
Summa kortfristig upplåning | 1 838 671 | 2 223 011 | 1 703 858 | 1 552 288 |
Summa upplåning | 2 270 672 | 2 290 766 | 1 828 576 | 1 670 847 |
| 2024 | |||||
| Förfallostruktur | Koncernen | ||||
| Skulder som förfaller till betalning: | Skulder till | ||||
Obligationer | Leasingskuld | kreditinstitut Övriga skulder | Total | ||
inom 1 år från balansdagen | 600 000 | 2 438 | 99 736 | 4 160 | 706 334 |
1–5 år från balansdagen | 1 510 864 | 4 584 | 15 910 | 6 158 | 1 537 516 |
| senare än 6 år efter balansdagen | - | 10 740 | 16 083 | - | 26 822 |
Summa förfallostruktur | 2 110 864 | 17 761 | 131 729 | 10 318 | 2 270 672 |
| Likviditetsanalys | |||||
6 månader eller mindre | 163 171 | 1 219 | 100 809 | 2 595 | 267 794 |
6–12 månader | 624 285 | 1 219 | 968 | 2 384 | 628 856 |
1–5 år | 1 720 145 | 4 584 | 20 974 | 6 650 | 1 752 353 |
senare än 6 år efter balansdagen | - | 10 740 | 25 366 | - | 36 106 |
Summa likviditetsanalys | 2 507 602 | 17 761 | 148 117 | 11 629 | 2 685 109 |
| Koncernen | |||||
| Skulder som förfaller till betalning: | Skulder till | ||||
Obligationer | Leasingskuld | kreditinstitut Övriga skulder | Total | ||
inom 1 år från balansdagen | 500 004 | 8 052 | 176 168 | 54 783 | 739 007 |
1–5 år från balansdagen | 1 500 000 | 7 034 | 32 121 | - | 1 539 156 |
| senare än 6 år efter balansdagen | - | 11 201 | 16 889 | - | 28 090 |
Summa förfallostruktur | 2 000 004 | 26 288 | 225 178 | 54 783 | 2 306 253 |
| Likviditetsanalys | |||||
6 månader eller mindre | 543 802 | 4 026 | 105 409 | 56 455 | 708 942 |
6–12 månader | 38 625 | 4 026 | 82 184 | - | 123 710 |
1–5 år | 1 987 882 | 7 034 | 40 590 | - | 2 035 506 |
senare än 6 år efter balansdagen | - | 11 201 | 29 385 | - | 40 586 |
Summa likviditetsanalys | 2 570 309 | 26 288 | 257 567 | 56 455 | 2 908 743 |
| Koncernen | Moderbolaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Upplupna räntekostnader | 65 267 | 8 636 | 61 489 | 10 852 |
Förutbetalda hyresintäker | 12 148 | 16 044 | - | - |
Upplupna driftskostnader | 3 712 | 3 945 | - | - |
Styrelsearvode och personalrelaterat | 8 812 | 22 163 | 345 | 2 828 |
Övriga poster | 10 368 | 11 450 | 2 625 | 4 258 |
Summa upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 100 308 | 62 238 | 64 459 | 17 938 |
| Koncernen | Moderbolaget | |||
För egna skulder och avsättningar | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Fastighetsinteckningar | 1 067 950 | 1 185 271 | - | - |
Företagsinteckningar | 5 270 | 8 | - | - |
Pantsatta likvida medel | 17 613 | 24 285 | - | - |
Aktier i dotterbolag¹ | 487 074 | 570 517 | 6 040 | 130 623 |
Aktier i intresseföretag | - | - | 782 670 | 740 320 |
Fordringar på dotterbolag | - | - | 464 136 | 488 136 |
Övriga tillgångar | 677 320 | 677 320 | 677 320 | 677 320 |
Summa ställd säkerheter | 2 255 227 | 2 457 401 | 1 930 166 | 2 036 399 |
| Koncernen | Moderbolaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Borgensåtaganden för lån i intresseföretag och dotterbolag | 2 143 416 | 2 305 175 | 2 114 791 | 2 273 682 |
Summa ansvarsförbindelser | 2 143 416 | 2 305 175 | 2 114 791 | 2 273 682 |
| 2024 | 2023 | ||||
Köpare | Säljare | (MSEK) | (MSEK) | Typ av transaktion | Grund till närståenderelation |
| Aktiebolaget | Företagsparken | 3,2 | - | Företagsparken Norden Holding | Företagsparken Norden Holding är |
| Fastator (publ) | Norden Holding | säljer administrativa tjänster till | ett intressebolag till Aktiebolaget | ||
| (koncern) | (Koncern) | Aktiebolaget Fastator (publ). | Fastator (publ). | ||
| Företagsparken | Aktiebolaget | - | 9,6 | Aktiebolaget Fastator (publ) | Företagsparken Norden Holding |
| Norden Holding | Fastator (publ) | säljer administrativa tjänster till | är ett intresseföretag till | ||
| (Koncern) | (koncern) | Företagsparken | Aktiebolaget Fastator (publ). | ||
| Företagsparken | NPM Group | 15,0 | 35,5 | NPM group utför förvaltnings - | Företagsparken Norden Holding |
| Norden Holding | tjänster samt övriga fastighets- | är ett intresseföretag till | |||
| (Koncern) | relaterade konsulttjänster åt | Aktiebolaget Fastator (publ). | |||
| Företagsparken Norden Holding. | |||||
Skälsö | NPM Group | 0,7 | 0,5 | NPM Group utför förvaltnings- | Samtliga aktier i Skälsö AB ägs av |
| tjänster samt övriga fastighetsre- | Prfx AB (publ), org. nr. 556869-2551 | ||||
| laterade konsulttjänster. | som i sin tur ägs av Joachim | ||||
| Kuylenstierna. Så som ägare utav | |||||
| mer än 20% av röster och kapital i | |||||
| Fastator är Joachim Kuylenstierna, | |||||
| och bolag över vilka han utöver bety- | |||||
| dande inflytande, att betraktas som | |||||
| närstående till Fastator. |
| Förändring av koncernens räntebärande nettoskulder | ||||||
| Periodiserng | Avyttrad/ | |||||
| finansiella | förvärvad | |||||
| 2023-12-31 | kostnader¹ | verksamhet¹ | Upptagna lån | Amorterade lån | 2024-12-31 | |
Obligationslån | 1 984 516 | 179 890 | - | - | -53 544 | 2 110 863 |
Skulder till kreditinstitut | 225 178 | 673 | - | - | -94 122 | 131 728 |
Leasingskuld | 26 288 | - | - | - | -8 526 | 17 762 |
Övriga räntebärande skulder | 54 783 | - | - | 8 875 | -57 499 | 6 159 |
Summa skulder | 2 290 765 | 180 563 | - | 8 875 | -213 691 | 2 266 512 |
| Periodiserng | Avyttrad/ | |||||
| finansiella | förvärvad | |||||
| 2022-12-31 | kostnader¹ | verksamhet¹ | Upptagna lån | Amorterade lån | 2023-12-31 | |
Obligationslån | 2 081 187 | 3 325 | - | - | -99 996 | 1 984 516 |
Skulder till kreditinstitut | 234 069 | - | 4 676 | 2 156 | -15 724 | 225 178 |
Leasingskuld | 24 289 | - | - | 3 505¹ | -1 506 | 26 288 |
Övriga räntebärande skulder | 170 085 | 5 000 | -169 302 | 49 000 | - | 54 783 |
Summa skulder | 2 509 630 | 8 325 | -164 626 | 54 661 | -117 226 | 2 290 765 |