TSEK | Not | 2023 | 2022 |
Förvaltningsintäkter | 4,5 | ||
Hyresintäkter | 4,5 | ||
Övriga rörelseintäkter | 5 | ||
Summa intäkter | |||
Råvaror och förnödenheter | 4 | - | - |
Fastighetskostnader | 4 | - | - |
Kostnader för ersättning till anställda | 6 | - | - |
Övriga rörelsekostnader | 4, 7 | - | - |
Avskrivningar immateriella och materiella anläggningstillgångar | 12, 15,17 | - | - |
Värdeförändring fastigheter, realiserade | - | ||
Värdeförändring fastigheter, orealiserade | 13 | - | |
Resultat från intresseföretag och joint ventures, realiserat | |||
Resultat från intresseföretag och joint ventures, orealiserat | 18 | - | - |
Rörelseresultat | - | - | |
| Finansiella poster | |||
Finansiella intäkter | 9 | ||
Finansiella kostnader | 10 | - | - |
Övriga finansiella kostnader | 10 | - | - |
Summa finansiella poster | - | - | |
Resultat före skatt | - | - | |
Aktuell skatt | 11 | - | - |
Uppskjuten skatt | 11 | - | |
Periodens resultat | - | - | |
| Resultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | - | - | |
Innehav utan bestämmande inflytande | 31 | - | |
Summa | - | - | |
| Resultat per aktie | |||
| Resultat per aktie före utspädning, kronor | |||
Totalt resultat per aktie före utspädning hänförligt till moderbolagets aktieägare | 29 | - | - |
| Resultat per aktie efter utspädning, kronor | |||
Totalt resultat per aktie efter utspädning hänförligt till moderbolagets aktieägare | 29 | - | - |
Antal utestående aktier i genomsnitt före utspädning | 29 | ||
Antal utestående aktier i genomsnitt efter utspädning | 29 |
TSEK | 2023 | 2022 |
Periodens resultat | - | - |
Övrigt totalresultat | ||
Summa totalresultat | - | - |
| Periodens totalresultat hänförligt till: | ||
Moderbolagets ägare | - | - |
Innehav utan bestämmande inflytande | - | |
Summa | - | - |
TSEK | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | |||
Goodwill | |||
Kundavtal | |||
Övriga immateriella tillgångar | |||
Summa immateriella anläggningstillgångar | 12 | ||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
Förvaltningsfastigheter | 13 | ||
Nyttjandrättstillgångar | 17 | ||
Maskiner och Inventarier | 15 | ||
Pågående nyanläggningar | 14 | ||
Summa materiella anläggningstillgångar | |||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
Andelar i intresseföretag och joint ventures | 18 | ||
Fordringar på intresseföretag och joint ventures | 19 | ||
Övriga värdepappersinnehav | 18, 20 | ||
Andra långfristiga fordringar | 19 | ||
Summa finansiella anläggningstillgångar | |||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Pågående arbete för annans räkning | |||
Kundfordringar | 21 | ||
Fordringar hos intresseföretag | 19 | ||
Övriga kortfristiga fordringar | 19 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 22 | ||
Kortfristiga placeringar | |||
Likvida medel | 23 | ||
Summa omsättningstilllgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
TSEK | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
Aktiekapital | 29 | ||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Balanserat resultat inklusive årets resultat | |||
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | 31 | ||
Summa eget kapital | |||
| Långfristiga skulder | |||
Avsatt till pensioner | |||
Uppskjutna skatteskulder | 11 | ||
Obligationslån | 19, 24 | ||
Långfristiga skulder till kreditinstitut | 19, 24 | ||
Leasingskuld | 17 | ||
Övriga räntebärande skulder | 19, 24 | ||
Övriga ej räntebärande skulder | |||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 19, 24 | ||
Obligationslån | 19, 24 | ||
Leasingskuld | 17 | ||
Leverantörsskulder | |||
Aktuell skatteskuld | 11 | ||
Övriga räntebärande kortfristiga skulder | 19 | ||
Övriga ej räntebärande kortfristiga skulder | 19 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 25 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Övrigt | Summa eget kapital | Innehav utan | ||||
| tillskjutet | Balanserat | hänförligt till moder- | bestämmande | Summa | ||
TSEK | Aktiekapital | kapital | resultat | företagets aktieägare | inflytande | eget kapital |
Ingående balans per 1 jan 2022 | ||||||
Nyemission | ||||||
Teckningsoptioner | ||||||
Återköp av teckningsoptioner | - | - | - | - | ||
Utdelning | - | - | - | - | ||
| Avyttring av innehav utan | - | - | ||||
| bestämmande inflytande | ||||||
| Transaktioner med innehav utan | ||||||
| bestämmande inflytande | ||||||
Transaktioner med aktieägare, redovisade direkt i eget kapital | - | - | - | - | ||
Periodens resultat, jan-dec 2022 | - | - | - | |||
Summa totalresultat | - | - | - | |||
Utgående balans per 31 dec 2022 | ||||||
Teckningsoptioner | ||||||
Utdelning | - | - | ||||
Transaktioner med aktieägare, redovisade direkt i eget kapital | - | - | ||||
Periodens resultat, jan-dec 2023 | - | - | - | - | ||
Summa totalresultat | - | - | - | - | ||
Utgående balans per 31 dec 2023 |
TSEK | Not | 2023 | 2022 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
Rörelseresultat | - | - | |
Avskrivningar | 12, 15 | ||
Övriga ej kassaflödespåverkande poster | 33 | ||
Erhållen ränta | |||
Erhållen utdelning | |||
Betald ränta | - | - | |
| Betalda inkomstskatter | - | - | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapitalet | - | - | |
| Kassaflöde från förändring av rörelsekapitalet | |||
Ökning (-)/minskning (+) av kortfristiga fordringar | - | - | |
| Ökning (+)/minskning (–) av kortfristiga skulder | |||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | - | - | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | |||
Investeringar i fastigheter | 13 | - | - |
Investeringar i inventarier | 12,14 | - | - |
Investeringar i intresseföretag | - | ||
Rörelseförvärv | 32 | - | - |
Investeringar i övriga finansiella anläggningstillgångar | 19 | - | - |
Erhållen amortering från intresseföretag | |||
Förändring av kortfristiga placeringar | |||
Avyttring av dotterbolag | - | ||
Avyttring av intresseföretag | |||
| Avyttring fastigheter | |||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | ||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 30 | ||
Nyemission | |||
| Emissionskostnader | |||
Ökning/minskning kortfristiga finansiella skulder | |||
Upptagna lån | 30 | ||
Amortering av lån | 30 | - | - |
Transaktionskostnader | 29 | ||
Teckningsoptioner | |||
Återköp av teckningsoptioner | 29 | - | |
Utdelning till moderbolagets aktieägare | - | ||
Utdelning till innehav utan bestämmande inflytande | - | - | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | ||
| Minskning/ökning av likvida medel | |||
Peiodens kassaflöde | - | - | |
| Likvida medel vid periodens början | |||
Likvida medel vid periodens slut | 23 |
Intäkter | Rörelseresultat | Resultat före skatt | ||||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| TSEK | kv 1–4 | kv 1–4 | kv 1–4 | kv 1–4 | kv 1–4 | kv 1–4 |
Företagsparken | - | 149 804 | -207 808 | 248 833 | -207 808 | 228 788 |
Studentbostäder i Norden | - | - | -127 222 | -290 202 | -127 222 | -290 202 |
| Fastator Sicklaön | 3 030 | - | -111 274 | -2 847 | -117 646 | -2 847 |
| (f.d. GenovaFastator) | ||||||
Point Properties | 130 388 | 122 817 | -203 457 | 32 548 | -297 573 | -58 264 |
Svenska Kulturskatter | 8 553 | 9 103 | -36 872 | 19 635 | -47 723 | 14 640 |
Svenska Bostadskompaniet | - | - | - | 19 897 | - | 19 897 |
Vrenen | - | - | -13 449 | -3 731 | -13 449 | -3 731 |
Fastighetsägande bolag | 141 971 | 281 724 | -700 082 | 24 133 | -811 422 | -91 719 |
NPM Group | 384 060 | 373 759 | -2 673 | 24 780 | -11 591 | 18 829 |
Tjänsteförvaltande bolag | 384 060 | 373 759 | -2 673 | 24 780 | -11 591 | 18 829 |
Övrigt | - | - | - | -27 | - | -121 |
Övriga fastighets bolag | - | - | - | -27 | - | -121 |
Koncerngemensamt | 10 684 | 19 511 | -63 088 | -51 080 | -136 930 | -158 828 |
Eliminering interna poster | -41 596 | -54 209 | 15 804 | - | - | - |
Summa koncernen | 495 119 | 620 785 | -750 039 | -2 193 | -959 943 | -231 840 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Förvaltningstjänster | 339 556 | 314 597 | - | - |
Administrativa och andra tjänster till intresseföretag och dotterbolag | 9 126 | 19 602 | 9 992 | 19 220 |
Hyresintäkter inklusive vidaredebiterade kostnader | 139 872 | 283 161 | 1 313 | 291 |
Erhållna bidrag | 6 565 | 3 426 | - | - |
Summa | 495 119 | 620 785 | 11 304 | 19 511 |
| Admini- | |||||
| strativa och | |||||
| andra tjänster | |||||
| till intresse- | |||||
| Förvaltnings- | företag och | Erhållna | |||
| tjänster | dotterbolag | Hyresintäkter | bidrag | Total | |
Fastator Sicklaön | - | - | 3 030 | - | 3 030 |
Point Properties | - | - | 126 973 | 3 415 | 130 388 |
Svenska Kulturskatter | - | - | 8 553 | - | 8 553 |
NPM Group | 339 556 | - | - | 3 150 | 342 706 |
Intern försäljning | 41 354 | - | - | - | 41 354 |
Koncerngemensamt | - | 9 126 | 1 313 | - | 10 438 |
Intern försäljning | - | 246 | - | - | 246 |
Summa | 339 556 | 9 126 | 139 872 | 6 565 | 495 119 |
| Admini- | |||||
| strativa och | |||||
| andra tjänster | |||||
| till intresse- | |||||
| Förvaltnings- | företag och | Erhållna | |||
| tjänster | dotterbolag | Hyresintäkter | bidrag | Total | |
Fastator Sicklaön | - | - | 149 804 | - | 149 804 |
Point Properties | - | - | 122 817 | - | 122 817 |
Svenska Kulturskatter | - | - | 9 103 | - | 9 103 |
NPM Group | 314 596 | - | 1 433 | 3 426 | 319 455 |
Intern försäljning | 54 209 | - | - | - | 54 209 |
Koncerngemensamt | - | 19 602 | - | - | 19 602 |
Intern försäljning | - | - | - | - | - |
Summa | 314 597 | 19 602 | 283 161 | 3 426 | 620 785 |
Hyresintäkter, koncernen | Koncernen | |||
2023 | 2022 | |||
Kontraktsportföljens förfallostruktur | Antal kontrakt | Årshyra | Antal kontrakt | Årshyra |
1 år | 179 | 31 349 | 117 | 27 419 |
2 år | 63 | 27 425 | 111 | 38 144 |
3 år | 52 | 20 122 | 50 | 25 122 |
4 år | 42 | 26 754 | 24 | 6 546 |
5 år | 9 | 15 629 | 7 | 5 018 |
| > 5 år | 17 | 17 060 | 18 | 25 917 |
Summa | 362 | 138 339 | 327 | 128 167 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Styrelse och ledande befattningshavare | 17 534 | 18 429 | 17 534 | 18 429 |
Övriga | 121 916 | 111 558 | 10 272 | 4 144 |
Summa löner och ersättningar | 139 450 | 129 987 | 27 805 | 22 573 |
Pensionskostnader - ledande befattningshavare | 2 757 | 2 832 | 2 757 | 2 832 |
Pensionskostnader - övriga anställda | 7 634 | 9 608 | 935 | 2 465 |
Sociala avgifter | 43 655 | 40 741 | 10 219 | 7 682 |
Summa | 193 496 | 183 168 | 41 717 | 35 551 |
| Övriga | ||||||
| Styrelse- | Sociala | Pensions- | ersättningar/ | |||
Ledande befattningshavare | Grundlön | arvode ¹ | avgifter | kostnad | rörlig ersättning | Summa |
| Styrelse | ||||||
| Björn Rosengren, Styrelseordförande | ||||||
| (1/1-7/12 2023) samt Tf. Verkställande Direktör | - | 660² | 67 | - | - | 727 |
| (8/12-31/12 2023) | ||||||
Carl Bildt, Styrelseledamot | - | 300 | 31 | - | - | 331 |
Mats Lundberg, Styrelseledamot | - | 300 | 31 | - | - | 331 |
| Anders Mossberg, Styrelseledamot | ||||||
| (1/1-7/12 2023) samt Tf. Styrelseordförande (8/12 | - | 400² | - | - | 400 | |
| -31/12 2023) | ||||||
Jacqueline Winberg, Styrelseledamot | - | 300 | 94 | - | - | 394 |
Helene Tillberg Wibom, Styrelseledamot | - | 360² | 94 | 473 | ||
| Koncernledning | ||||||
| Knut Pousette, Verkställande Direktör | 3 000 | - | 1 133 | 785 | 4 | 4 922 |
| (1/1-19/2 2023) | ||||||
| Svante Bengtsson, Vice verkställande direktör | ||||||
| (1/1-19/2 2023 samt 23/8-31/12 2023) | 3 180 | - | 2 162 | 675 | 3 314 | 9 330 |
| Verkställande Direktör (20/2 -21/8 2023)⁴ | ||||||
| Joachim Kuylenstierna, COO (1/1-21/8) samt | 3 000 | - | 1 184 | 770 | 4 | 4 958 |
| Verkställande Direktör (22/8-6/12 2023) | ||||||
Christoffer Strömbäck, CFO (1/1-22/12 2023) | 2 520 | - | 920 | 528 | 192 | 4 160 |
Summa | 11 700 | 2 320 | 5 716 | 2 757 | 3 514 | 26 026 |
| Övriga | ||||||
| Styrelse- | Sociala | Pensions- | ersättningar/ | |||
Ledande befattningshavare | Grundlön | arvode ¹ | avgifter | kostnad | rörlig ersättning ³ | Summa |
Styrelseordförande Björn Rosengren ² | - | 660 | 67 | - | - | 727 |
Styrelseledamot Carl Bildt | - | 300 | 31 | - | - | 331 |
Styrelseledamot Mats Lundberg | - | 300 | 31 | - | - | 331 |
Styrelseledamot Anders Mossberg ² | - | 400 | - | - | - | 400 |
Styrelseledamot Jacqueline Winberg | - | 300 | 94 | - | - | 394 |
Styrelseledamot Helene Tillberg Wibom | - | 300 | 94 | - | - | 394 |
VD | 3 000 | - | 943 | 814 | 1 250 | 6 007 |
Vice VD | 2 820 | - | 886 | 705 | 1 250 | 5 661 |
CFO | 2 520 | - | 792 | 544 | 1 079 | 4 935 |
Affärsutvecklare | 3 000 | - | 943 | 770 | 1 250 | 5 962 |
Summa | 11 340 | 2 260 | 3 880 | 2 832 | 4 829 | 25 141 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| PwC | ||||
– Revisionsuppdraget | 3 394 | 8 246 | 2071 | 4 816 |
– Övrig revisionsverksamhet | 23 | - | - | - |
– Övriga tjänster ink skatterådgivning | - | 371 | - | 35 |
Övriga revisionsbolag | 245 | 245 | - | - |
Summa | 3 662 | 8 862 | 2 071 | 4 851 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Ränteintäkter | 19 856 | 23 496 | 74 633 | 67 250 |
Värdeförändringar finansiella instrumnet | - | 17 930 | - | - |
Utdelning på kortfristiga placeringar | - | 71 | - | 71 |
Värdeförändringar på finansiella placeringar | - | 1 397 | - | 1 397 |
Summa finansiella intäkter | 19 856 | 42 894 | 74 633 | 68 717 |
2023 | 2022 | |||
| Antal på | Varav | Antal på | Varav | |
| balansdagen | kvinnor | balansdagen | kvinnor | |
Styrelseledamöter | 6 | 2 | 6 | 2 |
Verkställande direktör och övriga ledande befattningshavare | 2 | - | 4 | - |
Koncernen totalt | 8 | 2 | 10 | 2 |
| Antal | Varav | Antal | Varav | |
| Medelantal anställda | anställda | kvinnor | anställda | kvinnor |
Moderbolaget | 16 | 46% | 19 | 42 % |
Dotterbolagen | 230 | 23% | 242 | 23 % |
Koncernen totalt | 246 | 25% | 261 | 24 % |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Räntekostnader kreditinstitut och reserver | 20 160 | 64 940 | 1 605 | 714 |
Räntekostnader obligationslån | 171 527 | 147 978 | 141 846 | 111 363 |
Räntekostnader intresseföretag och joint ventures / dotterbolag | 17 855 | 9 099 | 10 017 | 891 |
Räntekostnader övriga | 3 017 | 144 | 523 | -990 |
Kreditförluster på långfristiga fordringar | 3 113 | - | - | - |
Övriga finansiella kostnader¹ | 12 298 | 17 077 | -318 | 9 226 |
Realiserat värdeförändringar på finansiella placerringar | 1 791 | 33 303 | 1 791 | 33 304 |
Summa finansiella kostnader | 229 760 | 272 540 | 155 463 | 154 509 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Aktuell skatt | -5 146 | -6 104 | - | - |
Justeringar avseende tidigare år | -53 | -1 768 | -53 | - |
Aktuell skatt på årets resultat | -5 199 | -7 873 | -53 | - |
| Uppskjuten skatt | ||||
Ökning/minskning av uppskjutna skattefordringar | - | - | - | - |
Ökning/minskning av uppskjutna skatteskulder | 38 210 | -14 765 | - | - |
Summa uppskjuten skatt | 38 210 | -14 765 | - | - |
Summa inkomstskatt | 33 011 | -22 638 | -53 | - |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Resultat före skatt | -959 943 | -231 840 | -914 921 | -467 619 |
Inkomstskatt beräknad enligt gällande skattesats, 20,6 % | 197 748 | 47 759 | 188 474 | 96 330 |
| Skatteeffekter av: | ||||
- Ej skattepliktiga intäkter | 49 237 | 962 | 29 535 | 341 |
- Ej avdragsgilla kostnader | -146 584 | -23 446 | -190 460 | -77 313 |
- Ej avdragsgilla räntekostnader | -49 954 | -27 988 | -16 184 | -9 423 |
| - Skattemässiga underskott för vilka ingen uppskjuten skattefordran | ||||
redovisats | -17 383 | -18 155 | -11 365 | -9 934 |
- Justering avseende tidigare år | -53 | -1 768 | -53 | - |
Summa skattekostnad | 33 011 | -22 637 | -53 | - |
Vägd genomsnittlig skattesats inom koncernen är: | -3,4% | 9,8% | 0,0% | 0,0% |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Uppskjuten skatt redovisad i resultaträkningen | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Kundavtal | -2 180 | -2 480 | - | - |
Förvaltningsfastigheter | -34 338 | 18 666 | - | - |
Obeskattade reserver | -1 692 | -1 421 | - | - |
Summa uppskjuten skatt redovisad i resultaträkningen | -38 210 | 14 765 | - | - |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Uppskjuten skatt redovisad i balansräkningen | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Kundavtal | 4 465 | 6 645 | - | - |
Förvaltningsfastigheter | 49 113 | 83 642 | - | - |
Obeskattade reserver | 914 | 2 606 | - | - |
Summa uppskjuten skatt | 54 492 | 92 893 | - | - |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Bruttoförändringen avseende uppskjutna skatter | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Ingående balans | 92 893 | 174 501 | - | - |
Uppskjuten skatt redovisad i resultaträkningen | -38 210 | 14 765 | - | - |
Avyttrad uppskjuten skatteskuld | -190 | -96 373 | - | - |
Förvärvad uppskjuten skatteskuld | - | - | - | - |
Utgående balans | 54 492 | 92 893 | - | - |
Goodwill | Kundavtal | IT-system | Totalt | |
| Räkenskapsår 2023 | ||||
Ingående redovisat värde | 74 120 | 32 257 | - | 106 377 |
Avyttrat | -1 837 | - | - | -1 837 |
Förvärvat | - | - | 2 125 | 2 125 |
Avskrivningar | - | -10 584 | -151 | -10 735 |
Utgående redovisat värde | 72 283 | 21 673 | 1 974 | 95 930 |
| Per den 31 december 2023 | ||||
Anskaffningsvärde | 72 283 | 63 750 | 2 125 | 138 158 |
Ackumulerade av- och nedskrivningar | - | -42 077 | -151 | -42 228 |
Redovisat värde | 72 283 | 21 673 | 1 974 | 95 930 |
| Räkenskapsår 2022 | ||||
Ingående redovisat värde | 59 780 | 44 338 | - | 104 118 |
Förvärvat | 14 340 | - | - | 14 340 |
Avyttrat | - | -6 630 | - | -6 630 |
Avskrivningar | - | -5 451 | - | - 5 451 |
Utgående redovisat värde | 74 120 | 32 257 | - | 106 377 |
| Per den 31 december 2022 | ||||
Anskaffningsvärde | 74 120 | 63 750 | - | 137 870 |
Ackumulerade av- och nedskrivningar | - | -31 493 | - | -31 493 |
Redovisat värde | 74 120 | 32 257 | - | 106 377 |
| 2023 | 2023 | 2022 | 2022 | |
| Värdepåverkan | Värdepåverkan | Värdepåverkan | Värdepåverkan | |
| Känslighetsanalys | MSEK | % | MSEK | % |
Direktavkastningskrav, +1% | -91,5 | -7,8% | -193,5 | -11,4% |
Direktavkastningskrav, -1% | 120,1 | 10,2% | 262,6 | 15,4% |
Kalkylränta, +1% | -48,6 | -4,1% | -103,5 | -6,1% |
Kalkylränta, -1% | 55,7 | 4,8% | 120,5 | 7,1% |
Långsiktig vakansgrad, +1% | -16,6 | -1,4% | -24,9 | -1,5% |
Långsiktig vakansgrad, -1% | 16,7 | 1,4% | 23,5 | 1,4% |
Drift- och underhållskostnader år 1, +25 kr/kvm | -38,0 | -3,2% | -41,8 | -2,4% |
Drift- och underhållskostnader år 1, -25 kr/kvm | 50,2 | 4,3% | 41,7 | 2,4% |
Marknadshyra, +50 kr/kvm | 88,2 | 7,5% | 83,5 | 4,9% |
Marknadshyra, -50 kr/kvm | -88,1 | -7,5% | -83,5 | -4,9% |
Värderingsantaganden | 2023 | Genomsnitt | 2022 | Genomsnitt |
Inflationsantagande | 2,0% | 2,0% | ||
Kalkylränta - Kassaflöde | 9,43% | 9,04% | ||
Kalkylränta - restvärde | 9,43% | 9,04% | ||
Direktavkastningskrav restvärde | 7,40% | 6,90% | ||
Långsiktig vakansgrad | 9,13% | 5,30% | ||
Drift- och underhållskostnader år 1, kr/kvm | 486 | 600 | ||
Investeringar år 1, kr/kvm | - | - | ||
Marknadshyra vid noll vakans, kr/kvm | 1305 | 1 281 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Verkligt värde vid ingången av året | 1 704 200 | 5 702 951 | - | 10 229 |
Förvärvade fastigheter ¹ | 180 000 | 746 297 | - | - |
Årets investeringar | 28 699 | 50 737 | - | - |
Orealiserade värdeförändringar resultaträkning ² | -311 249 | 99 061 | - | - |
Avyttrade fastigheter | -292 500 | -74 480 | - | -10 229 |
Förlust av bestämmande inflytande i innehavsbolaget | - | -4 820 365 | - | - |
Redovisat fastighetsvärde | 1 308 950 | 1 704 200 | - | - |
Skattemässiga värden | 1 070 533 | 1 298 172 | - | - |
Intäkter från Förvaltningsfastigheter | 139 872 | 283 161 | - | - |
Fastighetskostnader från förvaltningsfastigheter | -65 451 | -98 274 | - | - |
| Koncernen | Moderbolaget | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Ingående balans | 63 984 | 54 882 | - | 2 745 |
Årets aktiveringar | 14 829 | 82 355 | - | - |
Omklassificerat till fastigheter | -27 180 | -47 027 | - | - |
Avyttringar | -3 334 | -26 225 | - | -2 745 |
Utgående balans | 48 299 | 63 984 | - | - |
| Koncernen | Moderbolaget | |||
Anskaffningsvärde | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Ingående anskaffningsvärde | 66 768 | 56 657 | 3 832 | 3 445 |
Årets inköp | 5 471 | 5 546 | - | 388 |
Förvärvade inventarier | 446 | 7 108 | - | - |
Försäljning | - | - | - | - |
Utrangerade inventarier | -4 720 | -2 542 | - | - |
Utgående anskaffningsvärde | 67 964 | 66 768 | 3 832 | 3 832 |
| Avskrivningar | ||||
Ingående avskrivningar | -38 366 | -33 640 | -1 564 | -1 279 |
Årets avskrivningar | -6 099 | -5 682 | -288 | -285 |
Utrangerade inventarier | - | 956 | - | - |
Utgående avskrivningar | -44 466 | -38 366 | -1 853 | -1 564 |
Utgående balans | 23 499 | 28 402 | 1 980 | 2 268 |
| Moderbolaget | ||
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Ingående bokfört värde | 786 839 | 2 329 720 |
Omvärdering till verkligt värde över resultaträkningen | -627 401 | -266 209 |
Förvärv | - | 19 |
Försäljning | -675 497 | -19 |
Omklassificering till andelar i intresseföretag | - | -1 276 672 |
Årets investeringar | 899 899 | - |
Utgående bokfört värde | 383 839 | 786 839 |
| Ägarandel som innehas | Redovisat värde | |||||
| av koncernen | i moderbolaget | |||||
Bolag som ingår i koncernen | Org.nr | Säte | 2023 | 2022 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Public Properties Europe AB | 559027-0087 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
KONYAB 1 i Sverige AB | 559017-4065 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Community Services Property Sweden AB | 559075-5152 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Fastator P19 AB | 559204-1676 | Stockholm | 100% | 100% | - | 11 115 |
Hyresrätten Fastigheter Sverige AB | 559203-4218 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Fastator Sicklaön Holding AB | 559017-4057 | Stockholm | 100% | 50% | 36 476 | - |
Konkret Fastighetsutveckling i Nacka AB | 556872-0931 | Stockholm | 100% | 50% | - | - |
NSH Holding AB | 559017-4073 | Stockholm | 100% | 100% | 35 400 | 5 287 |
Svenska Kulturskatter AB | 559196-8887 | Stockholm | 100% | 100% | 11 807 | 54 141 |
Värdshuset Lindgården AB | 556982-9657 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
SK Lummelunda AB | 559148-9546 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Åregården AB | 556971-0147 | Stockholm | 0% | 100% | - | - |
Pinnsvajn Fastigheter Holding AB | 559088-1420 | Stockholm | 100% | 100% | 92 | - |
Svensk Stadsutveckling AB | 559088-1370 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Fastator Li3erty AB | 559104-1057 | Stockholm | 100% | 100% | 219 | 219 |
Fastator Södetälje 1 AB | 556910-5470 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Point Properties Holding AB | 559186-6370 | Stockholm | 100% | 100% | 118 816 | 174 101 |
Point Properties AB | 559088-1438 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Pointny AB | 559178-4185 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Pointny 1 AB | 559178-4201 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Point Karlskoga Holding AB | 559228-8673 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Point Bas 7 AB | 556284-1592 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Point Platen 8 AB | 556385-6938 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Point Strömtad AB | 559322-3497 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Point Properties Portfolio 1 AB | 559199-0352 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Aktiebolaget Bollnäs Torget | 556737-6958 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Fastigheten Vretåker AB | 556889-1963 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Centrumhuset i Timrå AB | 556724-4826 | Stockholm | 0% | 100% | - | - |
Centrumhuset i Motala AB | 559186-5117 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Kronan Shopping AB | 556759-7371 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Point Karlskoga 1 AB | 556698-9660 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Point Karlskoga 2 AB | 556684-0962 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Säffletorget i Värmland AB | 559109-9568 | Nacka | 100% | 100% | - | - |
Centrumhuset i Hällefors AB | 559157-0717 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Point Örnsköldsvik 1 AB | 559032-3720 | Stockholm | 0% | 100% | - | - |
Pointny 3 AB | 559186-6354 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Pointny 5 AB | 559204-1528 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Point Properties i Trelleborg KB | 916563-1087 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Fastator PM AB | 559021-3715 | Stockholm | 100% | 100% | 180 951 | 114 543 |
NPM Group AB | 559407-1788 | Stockholm | 56% | 56% | ||
Nordic PM AB | 556970-9727 | Nacka | 100% | 100% | - | - |
Kom Fastighetsförvaltning AB | 556398-6198 | Borlänge | 60% | 60% | - | - |
Nativus AB | 559161-6973 | Solna | 100% | 100% | - | - |
Nordic PM Syd AB | 559123-6228 | Helsingborg | 100% | 100% | - | - |
Nativus One AB | 559177-1190 | Solna | 100% | 100% | - | - |
Trädgårdstjänst Lund AB | 556969-9118 | Lund | 100% | 100% | - | - |
Centric Service AB | 556462-5878 | Linköping | 100% | 100% | - | - |
| Ägarandel som innehas | Redovisat värde | |||||
| av koncernen | i moderbolaget | |||||
Bolag som ingår i koncernen | Org.nr | Säte | 2023 | 2022 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Meliti Entreprenad AB | 556833-5193 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Elit Parkering Sverige AB | 559252-4218 | Uppsala | 0% | 70% | - | - |
Carl-Philip Bos Mark och Trädgårdsservice AB | 556864-2705 | Varberg | 90% | 90% | - | - |
SSP Sthlm AB | 556789-4646 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
AB Svenska Gräs | 556912-8845 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Synerco AB | 559197-4281 | Östersund | 100% | 100% | - | - |
Synerco Support AB | 559283-1928 | Östersund | 100% | 100% | - | - |
Emtefors El Entreprenad AB | 556519-9857 | Nacka | 100% | 100% | - | - |
CJM Network AB | 559175-7074 | Nacka | 100% | 100% | - | - |
Fastator Venture | 559021-3707 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Fastator Venture 22 AB | 559344-8540 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Fastator Venture 30 AB | 559344-8615 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Fastator Venture 34 AB | 559368-5018 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Fastator Venture 35 AB | 559368-5042 | Stockholm | 0% | 100% | - | - |
Fastator Venture 38 AB | 559368-5083 | Stockholm | 0% | 100% | - | - |
Fastator Venture 40 AB | 559369-8573 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Fastator Venture 43 AB | 559380-9360 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Fastator Venture 44 AB | 559380-9352 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Fastator Venture 45 AB | 559380-9386 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Fastator Venture 46 AB | 559380-9378 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Fastator Venture 47 AB | 559380-9402 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Fastator Venture 48 AB | 559380-9394 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Fastator Venture 49 AB | 559380-9428 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Fastator Venture 50 AB | 559380-9410 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Femtonminutersstaden AB | 559383-7783 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
15 minutersstaden AB | 559383-7775 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Fifteen minute city AB | 559383-7809 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
15 minute city AB | 559383-7791 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Fastator Venture 8 AB | 559322-5823 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Hyreslägenheten i Sverige AB | 559088-1362 | Stockholm | 100% | 100% | 78 | - |
Sveastaden AB | 559318-2982 | Stockholm | 100% | 100% | - | - |
Dalarö Villa AB | 559318-7676 | Stockholm | 0% | 0% | - | - |
Vivskä AB | 556848-4603 | Stockholm | 0% | 100% | - | 427 433 |
Nordact AB | 556971-0113 | Stockholm | 0% | 50% | - | - |
Företagsparken Norden Holding AB | 559075-5145 | Stockholm | 25% | 53% | - | - |
Summa | 383 839 | 786 838 | ||||
| Koncernen | ||
Resultaträkning | 2023 | 2022 |
Avskrivningar ¹ | 8 947 | 8 727 |
Räntekostnader | 839 | 514 |
Kostnader hänförliga till korttidsleasingavtal | 5 472 | 3 877 |
Kostnader hänfliga till leasingavtal av lågt värde | 2 555 | 2 970 |
Summa kostnader | 17 813 | 16 088 |
Balansräkning | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Långfristig leasingskuld, räntebärande | 18 236 | 17 225 |
Kortfristig leasingskuld, räntebärande | 8 052 | 7 064 |
Summa skulder | 26 288 | 24 289 |
Förfallostruktur | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
1 år | 8 052 | 8 124 |
2 år | 2 348 | 5 304 |
3 år | 1 824 | 58 |
4 år | 1 383 | 62 |
5 år | 1 480 | - |
Senare än 5 år | 11 201 | 10 740 |
Summa | 26 288 | 24 282 |
Upplysningar avseende kassaflöde | 2023 | 2022 |
Kassautflöde för leasingavtal, räntor | 839 | 514 |
Kassautflöde för leasingavtal, amortering | 9 674 | 13 321 |
Kassautflöde för leasingavtal, tillgångar av lågt värde och korttidsleasingavtal | 8 027 | 6 847 |
Summa | 18 540 | 20 682 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Ingående bokfört värde | 2 017 294 | 667 437 | 1 541 372 | 305 506 |
Årets investeringar | 10 000 | 124 100 | 3 465 | 124 100 |
Avyttring av andelar i intresseföretag | -588 378 | -65 438 | -352 408 | -65 438 |
Aktieägartillskott i befintliga bolag | - | - | - | - |
Oreliserade värderförändring | -419 093 | -223 928 | -212 737 | -99 468 |
| Omklassificering från intresseföretag till övriga långfristiga | -61 349 | - | -21 217 | - |
| värdepappersinnehav | ||||
Omklassificering från intresseföretag till dotterbolag | -141 999 | - | -141 999 | - |
Omklassificering från dotterbolag till intresseföretag | - | 1 515 123 | - | 1 276 672 |
Utgående bokfört värde | 816 475 | 2 017 294 | 816 476 | 1 541 372 |
| Koncernen hade följande intresseföretag och joint | Ägarandel som innehas | Redovisat värde | ||||
| ventures den 31 december 2023 och 2022 | av koncernen | i koncernen | ||||
Intresseföretag som ägs av koncernen | Org.nr | Säte | 2023 | 2022 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Nordact AB ³ | 556971-0113 | Stockholm | -% | 50% | - | 353 296 |
| Företagsparken Norden Holding AB (publ) ⁴ | 559075-5145 | Stockholm | 25% | 35% | 740 320 | 1 234 524 |
| OH Management AB ³ | 556969-0562 | Stockholm | -% | 50% | - | - |
| GenovaFastator Holding AB ² | 559017-4057 | Stockholm | 100% | 50% | - | 155 491 |
| Studentbostäder i Norden AB ¹ | 556715-7929 | Solna | 11% | 25% | - | 178 572 |
| Vrefast AB | 559320-0073 | Stockholm | 58% | 58% | 76 155 | 89 605 |
| Västregionens Parkerings AB | 556948-6078 | Stenungsund | 50% | 50% | - | 5 806 |
Summa bokfört värde | 816 475 | 2 017 294 |
| Företagsparken Norden | ||||
| Vrefast AB | Holding AB (publ) | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Balansräkning i sammandrag | ||||
| Anläggningstillgångar | ||||
| Materiella anläggningstillgångar | 292 839 | 331 075 | 5 836 548 | 6 378 255 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 015 | - | 37 609 | 59 747 |
| Summa anläggningstillgångar | 294 854 | 331 075 | 5 874 156 | 6 438 002 |
| Omsättningstillgångar | ||||
| Likvida medel | 1 693 | 1 902 | 169 406 | 286 612 |
| Övriga omsättningstillgångar | 1 499 | 13 430 | 66 616 | 97 303 |
Summa omsättningstillgångar | 3 192 | 15 332 | 236 021 | 383 915 |
| Långfristiga skulder | ||||
Uppskjuten skatteskuld | 4 947 | 8 369 | 101 300 | 127 101 |
Finansiella skulder | 200 148 | 207 806 | 1 490 049 | 2 908 335 |
Summa långfristiga skulder | 205 095 | 216 174 | 1 591 349 | 3 035 436 |
| Kortfristiga skulder | ||||
Finansiella skulder (exkl leverantörsskulder) | 3 191 | 3 191 | 1 468 208 | 343 394 |
Övriga kortfristiga skulder | 11 450 | 8 196 | 180 846 | 192 330 |
Summa kortfristiga skulder | 14 641 | 11 387 | 1 649 055 | 535 724 |
Nettotillgångar | 78 310 | 118 846 | 2 869 774 | 3 250 757 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | - | - | -24 247 | -24 285 |
| Nettotillgångar hänförliga till moderbolagets aktieägare | 78 310 | 118 846 | 2 845 527 | 3 226 072 |
| Avstämning mot redovisade värden | ||||
Ingående redovisat värde | 89 605 | 66 561 | 1 234 524 | 0 |
| Andelar värderader i nivå 3 | ||||
Avdrag marknadsvärde uppskjuten skatt | - | - | - | -25% |
Portföljpremie | - | - | - | 5% |
Övriga förändringar i eget kapital | - | - | - | - |
Utdelning | - | - | -96 491 | - |
Avyttring | - | - | -669 344 | - |
Aktieägartillskott | - | 30 975 | 352 408 | - |
Resultat från perioden hänförligt till Fastator | -12 135 | 1 772 | -67 817 | - |
Återläggning av uppskjuten skatt hänförligt till Fastator | -1 315 | 4 863 | -4 613 | - |
Återläggning av derivat hänförligt till Fastator | - | - | -8 347 | - |
Förändring av ägarandel | - | -10 532 | - | - |
Redovisat värde hänförliga till Fastator | 76 155 | 89 605 | 740 320 | 1 234 524 |
| Företagsparken Norden | ||||
| Vrefast AB | Holding AB (publ) | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Totalresultat i sammandrag | ||||
Intäkter | 21 283 | 14 982 | 481 270 | 345 369 |
Förvaltningsresultat | -2 000 | 553 | 287 211 | 194 689 |
Finansiella intäkter | 3 | 1 | 12 652 | - |
Finansiella kostnader | -11 238 | -5 198 | -176 010 | -104 148 |
Värdeförändring fastigheter | -19 142 | 11 279 | -348 601 | -90 160 |
Värdeförändring intresseföretag | - | - | - | - |
Orealiserade värdeförändringar derivat | - | - | -34 173 | 22 845 |
Skatt | 3 354 | -4 863 | -11 914 | -6 025 |
Omräkning av utländska dotterbolag | - | - | - | - |
Periodens resultat | -29 023 | 1 772 | -270 835 | 17 201 |
Övrigt totalresultat | - | - | -4 119 | 4 523 |
Summa totalresultat | -29 023 | 1 772 | -274 954 | 21 725 |
Koncernen | Moderbolaget | |||||||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |||||
| Redovisat | Verkligt | Redovisat | Verkligt | Redovisat | Verkligt | Redovisat | Verkligt | |
| värde | värde | värde | värde | värde | värde | värde | värde | |
| Finansiella tillgångar värderade till | ||||||||
| upplupet anskaffningsvärde | ||||||||
Fordringar på koncernföretag | - | - | - | - | 632 108 | 632 108 | 936 823 | 936 823 |
Fordringar på intresseföretag, långfristiga | 17 756 | 17 756 | 7 613 | 7 613 | 10 143 | 10 143 | - | - |
Andra långfristiga fordringar | 36 402 | 36 402 | 26 670 | 26 670 | 17 935 | 17 935 | 20 895 | 20 895 |
Kundfordringar | 59 288 | 59 288 | 57 402 | 57 402 | 159 | 159 | 81 | 81 |
Fordringar på intresseföretag, kortfristiga | 124 | 124 | 189 922 | 189 922 | 123 | 123 | 22 | 22 |
Kassa och bank | 68 364 | 68 364 | 184 454 | 184 454 | 33 301 | 33 301 | 129 059 | 129 059 |
| Finansiella tillgångar värderade via | ||||||||
| resultaträkningen till verkligt värde | ||||||||
Andelar i dotterbolag | - | - | - | - | 383 839 | 383 839 | 786 838 | 786 838 |
Andelar i intresseföretag | 816 476 | 816 476 | 2 017 294 | 2 017 294 | 816 476 | 816 476 | 1 541 372 | 1 541 372 |
Andra långfristiga fordringar¹ | 594 823 | 594 823 | - | - | 594 823 | 594 823 | - | - |
Övriga värdepappersinnehav | 71 441 | 71 411 | 20 866 | 20 866 | 21 331 | 21 331 | 6 888 | 6 888 |
Finansiella tillgångar | 1 664 674 | 1 664 674 | 2 504 220 | 2 504 220 | 2 510 238 | 2 510 238 | 3 421 977 | 3 421 977 |
Koncernen 2023-12-31 | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Total |
Andelar i dotterbolag | - | - | - | - |
Andelar i intresseföretag och joint ventures | - | - | 816 476 | 816 476 |
Andra långfristiga fordringar | - | - | 594 823 | 594 823 |
Övriga värdepappersinnehav, aktier | 61 349 | - | 10 091 | 71 441 |
Total | 61 349 | - | 1 421 390 | 1 482 739 |
Moderbolag 2023-12-31 | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Total |
Andelar i dotterbolag | - | - | 383 839 | 383 839 |
Andelar i intresseföretag och joint ventures | - | - | 816 476 | 816 476 |
Andra långfristiga fordringar | - | - | 594 823 | 594 823 |
Övriga värdepappersinnehav, aktier | 21 331 | - | - | 21 331 |
Total | 21 331 | - | 1 795 138 | 1 816 468 |
Koncernen 2022-12-31 | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Total |
Andelar i dotterbolag | - | - | - | - |
Andelar i intresseföretag och joint ventures | 178 572 | - | 1 838 723 | 2 017 294 |
Andra långfristiga fordringar | - | - | - | - |
Övriga värdepappersinnehav, aktier | 6 888 | - | 13 978 | 20 866 |
Total | 185 459 | - | 1 852 701 | 2 038 160 |
Moderbolag 2022-12-31 | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Total |
Andelar i dotterbolag | - | - | 786 838 | 786 838 |
Andelar i intresseföretag och joint ventures | 178 572 | - | 1 362 800 | 1 541 372 |
Andra långfristiga fordringar | - | - | - | - |
Övriga värdepappersinnehav, aktier | 6 888 | - | - | 6 888 |
Total | 185 459 | - | 2 149 638 | 2 335 098 |
Koncernen | Moderbolaget | |||||||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |||||
| Skulder värderade till upplupet | Redovisat | Verkligt | Redovisat | Verkligt | Redovisat | Verkligt | Redovisat | Verkligt |
| anskaffningsvärde | värde | värde | värde | värde | värde | värde | värde | värde |
Obligationslån | 1 984 517 | 1 444 852 | 2 081 187 | 2 007 452 | 1 485 187 | 940 852 | 1 485 218 | 1 407 452 |
Skulder till kreditinstitut | 225 178 | 225 178 | 234 069 | 234 069 | 21 840 | 21 840 | 22 560 | 22 560 |
Övriga långfristiga skulder | 509 | 509 | 487 | 487 | - | 139 820 | 170 517 | 170 517 |
Leverantörsskulder | 43 106 | 43 106 | 40 817 | 40 817 | 6 977 | - | 2 223 | 2 223 |
Övriga kortfristiga skulder | 87 653 | 87 653 | 210 783 | 210 783 | 31 794 | 6 977 | 17 892 | 17 892 |
Skulder till koncernföretag | - | - | - | - | 139 820 | 31 794 | 1 980 | 1 980 |
Summa | 2 340 963 | 1 801 298 | 2 567 343 | 2 452 791 | 1 685 617 | 1 141 283 | 1 700 390 | 1 622 642 |
| Koncernen | Moderbolaget | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Ingående bokfört värde | 20 866 | 15 648 | 6 888 | 5 670 |
Förvärv aktier och andelar | - | 4 000 | - | - |
Sålda aktier och andelar | -8 789 | - | -4 789 | - |
Omklassificering till kortfristiga värdepappersinnehav¹ | 61 349 | - | 21 217 | - |
Orealiserade värdeförändringar | -1 985 | 1 217 | -1 985 | 1 217 |
Utgående bokfört värde | 71 441 | 20 866 | 21 331 | 6 888 |
| Koncernen | Moderbolaget | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Förutbetald hyra | 2 835 | 2 979 | 1 585 | 1 368 |
Förutbetalda kostnader | 1 646 | 4 607 | 1 453 | - |
Upplupna ränteintäkter | 2 270 | 20 865 | 13 492 | 15 728 |
Övriga poster | 11 144 | 11 435 | 15 | 1 415 |
Summa förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 17 896 | 39 886 | 16 545 | 18 512 |
| Koncernen | Moderbolaget | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Kundfordringar | 61 593 | 57 865 | 159 | 81 |
Reservering för förväntade kreditförluster | -2 305 | -463 | - | - |
Kundfordringar – netto | 59 288 | 57 402 | 159 | 81 |
| Koncernen | Moderbolaget | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Mindre än 2 månader | 45 604 | 45 376 | 159 | 81 |
2 till 9 månader | 6 944 | 6 676 | - | - |
Äldre än 9 månader | 6 741 | 5 349 | - | - |
Summa kundfordringar | 59 288 | 57 402 | 159 | 81 |
| Koncernen | Moderbolaget | |||
Långfristig upplåning | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Långfristiga skulder till kreditinstitut | 49 010 | 169 070 | - | - |
Obligationslån | - | 1 584 226 | - | 988 257 |
Leasingskulder | 18 236 | 17 225 | - | - |
Skulder till koncernföretag | - | - | 118 559 | 168 537 |
Övriga långfristiga skulder | 509 | 38 | - | - |
Summa långfristig upplåning | 67 755 | 1 770 559 | 118 559 | 1 156 794 |
| Kortfristig upplåning | ||||
Obligationslån¹ | 1 984 517 | 496 961 | 1 485 187 | 496 961 |
Leasingskulder | 8 052 | 7 064 | - | - |
Skulder till koncernföretag | - | - | 21 261 | 1 980 |
Skulder till kreditinstitut | 176 168 | 64 999 | 21 840 | 22 560 |
| Övriga kortfristiga räntebärande skulder | 54 274 | 170 047 | 24 000 | - |
Summa kortfristig upplåning | 2 223 011 | 739 071 | 1 552 288 | 521 501 |
Summa upplåning | 2 290 766 | 2 509 630 | 1 670 847 | 1 678 294 |
| 2023 | |||||
| Förfallostruktur | Koncernen | ||||
| Skulder som förfaller till betalning: | Skulder till | ||||
Obligationer | Leasingskuld | kreditinstitut Övriga skulder | Total | ||
inom 1 år från balansdagen | 500 004 | 8 052 | 176 168 | 54 783 | 739 007 |
1–5 år från balansdagen | 1 500 000 | 7 034 | 32 121 | - | 1 539 156 |
| senare än 6 år efter balansdagen | - | 11 201 | 16 889 | - | 28 090 |
Summa förfallostruktur | 2 000 004 | 26 288 | 225 178 | 54 783 | 2 306 253 |
| Likviditetsanalys | |||||
6 månader eller mindre | 543 802 | 4 026 | 105 409 | 56 455 | 708 942 |
6–12 månader | 38 625 | 4 026 | 82 184 | - | 123 710 |
1–5 år | 1 987 882 | 7 034 | 40 590 | - | 2 035 506 |
senare än 6 år efter balansdagen | - | 11 201 | 29 385 | - | 40 586 |
Summa likviditetsanalys | 2 570 309 | 26 288 | 257 567 | 56 455 | 2 908 743 |
| 2023 | |||||
| Förfallostruktur | Moderbolaget | ||||
| Skulder till | |||||
| Skulder som förfaller till betalning: | Skulder till | koncern- | |||
| Obligationer | kreditinstitut Övriga skulder | företag | Total | ||
inom 1 år från balansdagen | - | 21 261 | 24 000 | 21 261 | 66 522 |
1–5 år från balansdagen | 1 500 000 | - | - | 118 559 | 1 618 559 |
| senare än 6 år efter balansdagen | - | - | - | - | - |
Summa förfallostruktur | 1 500 000 | 21 261 | 24 000 | 139 820 | 1 685 081 |
| Likviditetsanalys | |||||
6 månader eller mindre | 38 250 | 22 358 | 24 041 | 26 586 | 110 485 |
6–12 månader | 38 625 | - | - | - | 37 500 |
1–5 år | 1 987 882 | - | - | 154 127 | 2 142 009 |
senare än 6 år efter balansdagen | - | - | - | - | - |
Summa likviditetsanalys | 2 064 757 | 22 358 | 24 041 | 180 713 | 2 289 994 |
| 2022 | |||||
| Förfallostruktur | Koncernen | ||||
| Skulder som förfaller till betalning: | Skulder till | ||||
Obligationer | Leasingskuld | kreditinstitut Övriga skulder | Total | ||
inom 1 år från balansdagen | 500 000 | 7 064 | 64 999 | 170 047 | 742 110 |
1–5 år från balansdagen | 1 600 000 | 6 024 | 169 070 | - | 1 775 094 |
| senare än 6 år efter balansdagen | - | 11 201 | - | - | 11 201 |
Summa förfallostruktur | 2 100 000 | 24 289 | 234 069 | 170 047 | 2 528 405 |
| Likviditetsanalys | |||||
6 månader eller mindre | 85 638 | 3 532 | 8 618 | - | 97 788 |
6–12 månader | 574 550 | 3 532 | 68 604 | 191 033 | 837 719 |
1–5 år | 1 729 005 | 6 024 | 146 388 | - | 1 881 418 |
senare än 6 år efter balansdagen | - | 11 201 | 30 125 | - | 41 326 |
Summa likviditetsanalys | 2 389 194 | 24 289 | 253 735 | 191 033 | 2 858 251 |
| 2022 | |||||
| Förfallostruktur | Moderbolaget | ||||
| Skulder till | |||||
| Skulder som förfaller till betalning: | Skulder till | Övriga skul- | koncern | ||
| Obligationer | kreditinstitut | der | företag | Total | |
inom 1 år från balansdagen | 498 740 | 21 840 | - | 1 980 | 522 560 |
1–5 år från balansdagen | 1 000 000 | - | - | 168 537 | 1 168 537 |
| senare än 6 år efter balansdagen | - | - | - | - | - |
Summa förfallostruktur | 1 498 740 | 21 840 | - | 170 517 | 1 691 097 |
| Likviditetsanalys | |||||
6 månader eller mindre | 70 638 | 921 | - | 59 | 71 619 |
6–12 månader | 559 550 | 22 729 | - | 2039 | 584 319 |
1–5 år | 1 106 587 | - | - | 219 098 | 1 325 686 |
senare än 6 år efter balansdagen | - | - | - | - | - |
Summa likviditetsanalys | 1 736 776 | 23 650 | - | 221 197 | 1 981 623 |
| Koncernen | Moderbolaget | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Upplupna räntekostnader | 8 636 | 13 693 | 10 852 | 3 700 |
Förutbetalda hyresintäker | 16 044 | 23 307 | - | - |
Upplupna driftskostnader | 3 945 | 3 915 | - | - |
Styrelsearvode och personalrelaterat | 22 163 | 28 263 | 2 828 | 3 736 |
Övriga poster | 11 450 | 11 912 | 4 258 | 5 332 |
Summa upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 62 238 | 81 090 | 17 938 | 12 768 |
| Koncernen | Moderbolaget | |||
För egna skulder och avsättningar | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Fastighetsinteckningar | 1 185 271 | 1 464 935 | - | - |
Företagsinteckningar | 8 | 8 | - | - |
Pantsatta likvida medel | 24 285 | 19 578 | - | - |
Aktier i dotterbolag¹ | 48 245 | 84 497 | 130 623 | 655 675 |
Aktier i intresseföretag | - | - | - | - |
Fordringar på dotterbolag | - | - | 488 136 | 24 000 |
Fordringar på intresseföretag | - | - | - | - |
Övriga tillgångar | - | - | 677 320 | - |
Summa ställd säkerheter | 1 257 808 | 1 569 018 | 1 296 079 | 679 675 |
| Koncernen | Moderbolaget | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 1 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Borgensåtaganden för lån i intresseföretag och dotterbolag | 2 305 175 | 2 810 510 | 2 273 682 | 2 779 017 |
Summa ansvarsförbindelser | 2 305 175 | 2 810 510 | 2 273 682 | 2 779 017 |
| Kapital- | Upplupen | Ränta | |||
Långivare | Låntagare | belopp | ränta | (genomsnitt) | Grund till närståendetransaktion |
Point Properties AB | Västregionens | 7,6 MSEK | 0,4 MSEK | 2,5% | Långivare är ett dotterbolag till |
| Parkerings AB, org. | Aktie bolaget Fastator (publ). Låntagare | ||||
| nr 556948-6078 | är ett intressebolag till Point Properties AB. | ||||
| Svenska | DGF Restauranger | 1,6 MSEK | 0,2 MSEK | 10,0% | Joachim Kuylenstierna är |
| Kulturskatter AB, | AB, 556022-5772 | ledande befattningshavare i både | |||
| org.nr 559196-8887 | DGF Restauranger AB, org. nr. 556022- | ||||
| 5772 och Svenska Kulturskatter AB, org. | |||||
| nr. 559196-8887. | |||||
| Anders Mossberg, | Fastator Sicklaön | 30,0 MSEK¹ | 0,8 MSEK | 12,0% | Långivaren är nyckelperson i ledande |
| Styrelseordförande | Holding AB | ställning i Aktiebolaget Fastator (publ) | |||
| och låntagare är ett helägt dotterbolag | |||||
| till Fastator. |
| 2023 | 2022 | ||||
Köpare | Säljare | (MSEK) | (MSEK) | Typ av transaktion | Grund till närståenderelation |
| Aktiebolaget | Priority | 3,2 | 1,0 | Aktiebolaget Fastator (publ) | Tf VD och styrelseledamot har ett |
| Fastator (publ) | förvärvar kommunikation och | betydande inflytande. | |||
| (koncern) | strategitjänster från bolaget. | ||||
| Företagsparken | Aktiebolaget | 9,6 | 15,9 | Aktiebolaget Fastator (publ) | Företagsparken Norden Holding |
| Norden Holding | Fastator (publ) | säljer administrativa tjänster till | är ett intresseföretag till | ||
| (Koncern) | (koncern) | Företagsparken | Aktiebolaget Fastator (publ). | ||
| Företagsparken | NPM Group | 35,5 | 34,8 | NPM group utför förvaltnings - | Företagsparken Norden Holding |
| Norden Holding | tjänster samt övriga fastighets- | är ett intresseföretag till | |||
| (Koncern) | relaterade konsulttjänster åt | Aktiebolaget Fastator (publ). | |||
| Företagsparken Norden Holding. | |||||
Skälsö | NPM Group | 0,5 | 0,8 | NPM Group utför förvaltnings- | Samtliga aktier i Skälsö AB ägs av |
| tjänster samt övriga fastighetsre- | Prfx AB (publ), org. nr. 556869-2551 | ||||
| laterade konsulttjänster. | som i sin tur ägs av Joachim | ||||
| Kuylenstierna. Så som ägare utav | |||||
| mer än 20% av röster och kapital i | |||||
| Fastator är Joachim Kuylenstierna, | |||||
| och bolag över vilka han utöver bety- | |||||
| dande inflytande, att betraktas som | |||||
| närstående till Fastator. |
| Kapital- | Upplupen | Ränta | |||
Långivare | Låntagare | belopp | ränta | (genomsnitt) | Grund till närståendetransaktion |
| Anders Mossberg, | Aktiebolaget | 2,0 MSEK | 0,0 MSEK | 10% | Långivaren är nyckelperson i ledande |
Styrelseordförande ¹ | Fastator (publ), | ställning i Fastator. | |||
| 556678-6645 | |||||
| Mats Invest AB, org nr | Aktiebolaget | 10,0 MSEK | 0,0 MSEK | 10% | Verklig huvudman i långivaren |
556738-2329 ¹ | Fastator (publ), | äger mer än 20 % av röster och | |||
| 556678-6645 | kapital i Fastator. | ||||
| Björn Rosengren, | Aktiebolaget | 2,0 MSEK | 0,0 MSEK | 10% | Långivaren är nyckelperson |
Styrelseledamot ¹ | Fastator (publ), | i ledande ställning i Fastator. | |||
| 556678-6645 | |||||
| Prfx AB, org nr | Aktiebolaget | 10,0 MSEK | 0,0 MSEK | 10% | Verklig huvudman i långivaren |
556869-2551 ¹ | Fastator (publ), | äger mer än 20 % av röster och | |||
| 556678-6645 | kapital i Fastator. |
Avstämning stamaktier | Antal aktier |
Per 1 januari 2020 | 74 714 105 |
Per 31 december 2020 | 77 028 450 |
Per 31 december 2021 | 77 712 648 |
Per 31 december 2022 | 77 712 648 |
Per 31 december 2023 | 77 712 648 |
| Förändring av koncernens räntebärande nettoskulder | ||||||
| Periodiserng | Avyttrad/ | |||||
| finansiella | förvärvad | |||||
| 2022-12-31 | kostnader¹ | verksamhet¹ | Upptagna lån | Amorterade lån | 2023-12-31 | |
Obligationslån | 2 081 187 | 3 325 | - | - | -99 996 | 1 984 517 |
Skulder till kreditinstitut | 234 069 | - | 4 676 | 2 156 | -15 724 | 225 178 |
Leasingskuld | 24 289 | - | - | 3 505¹ | -1 506 | 26 288 |
Övriga räntebärande skulder | 170 085 | 5 000 | -169 302 | 49 000 | - | 54 783 |
Summa skulder | 2 509 630 | 8 325 | -164 626 | 54 661 | -117 226 | 2 290 766 |
| Periodiserng | Avyttrad/ | |||||
| finansiella | förvärvad | |||||
| 2021-12-31 | kostnader¹ | verksamhet¹ | Upptagna lån | Amorterade lån | 2022-12-31 | |
Obligationslån | 1 972 074 | 680 | -491 568 | 600 000 | - | 2 081 187 |
Skulder till kreditinstitut | 1 678 210 | 912 | -1 698 467 | 338 942 | -85 527 | 234 069 |
Leasingskuld | 41 907 | - | -12 395 | - | -5 223 | 24 289 |
Övriga räntebärande skulder | 722 878 | - | -600 000 | 170 085 | -122 878 | 170 085 |
Summa skulder | 4 415 068 | 1 593 | -2 802 430 | 1 109 027 | -213 629 | 2 509 630 |
Balansräkning i sammandrag | 2023 | 2022 |
Anläggningstillgångar | 130 992 | 139 571 |
Omsättningstillgångar | 80 857 | 97 788 |
Summa tillgångar | 211 850 | 237 359 |
Uppskjuten skatteskuld | 5 063 | 7 558 |
Övriga avsättningar | - | 361 |
Långfristiga skulder | 90 144 | 88 234 |
Kortfristiga skulder | 77 568 | 84 973 |
Summa skulder | 172 776 | 181 126 |
Nettotillgångar | 39 074 | 56 233 |
Ackumulerat innehav utan bestämmande inflytande | 18 565 | 24 730 |
| Rapport över totalresultat i sammandrag | ||
Intäkter | 351 490 | 345 442 |
Årets resultat | -11 590 | 8 932 |
Övrigt totalresultat | - | - |
Summa totalresultat | -11 590 | 8 932 |
Resultat hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande | -1 740 | 6 261 |
Utdelning utbetald till innehav utan bestämmande inflytande | -4 684 | 10 375 |
| Kassaflödesanalys i sammandrag | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | -5 132 | 11 406 |
Kassaflöde från investeringsverksamheten | -1 326 | -19 480 |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -9 632 | -1 500 |
Minskning/ökning av likvida medel | -16 090 | -9 574 |
Anskaffningsvärde | 13,5 |
Varav kontant köpeskilling | 13,5 |
| Verkligt värde på förvärvade nettotillgångar | |
| Immateriella anläggningstillgångar | |
- varav kundrelationer | - |
Materiella och övriga anläggningstillgångar | 1 |
Omsättningstillgångar | 2 |
Summa förvärvade tillgångar | 3 |
Långfristiga skulder | - |
Kortfristiga skulder | -2 |
Summa övertagna skulder | -1 |
| Summa verklig värde på förvärvade | |
nettotillgångar | 1 |
Goodwill | 13 |
| hetsåtgärder (så kallat standstill-avtal) för att möjliggöra för- |