MSEK | Not | 2024 | 2023 |
Provisionsintäkter | 3, 4 | ||
Provisionskostnader | 4 | – | – |
Ränteintäkter enligt effektivräntemetoden | 5 | ||
Övriga ränteintäkter | 5 | ||
Räntekostnader | 5, 10 | – | – |
Nettoresultat av finansiella transaktioner | 6 | – | |
Övriga rörelseintäkter | |||
Rörelsens intäkter | |||
Allmänna administrationskostnader | 7–9 | – | – |
Av- och nedskrivningar | 10, 22–23 | – | – |
Övriga rörelsekostnader | 11 | – | – |
Rörelsens kostnader före kreditförluster | – | – | |
Resultat före kreditförluster | |||
Kreditförluster, netto | 12 | ||
Rörelseresultat | |||
Resultat före skatt | |||
Skatt på årets resultat | 14 | – | – |
Årets resultat | |||
Resultat per aktie före utspädning, SEK | |||
Resultat per aktie efter utspädning, SEK |
MSEK | Not | 2024 | 2023 |
Årets resultat | |||
| Poster som skall återföras till resultatet | |||
| Värdeförändringar på finansiella tillgångar som redovisas | |||
till verkligt värde via övrigt totalresultat | 6 | ||
| Skatt på värdeförändringar på finansiella tillgångar som | |||
redovisas till verkligt värde via övrigt totalresultat | – | – | |
| Poster som inte skall omklassificeras till resultaträkningen | |||
Värdeförändringar av aktier och andelar | 20 | – | – |
Skatt på värdeförändringar av aktier och andelar | |||
Övrigt totalresultat efter skatt | – | ||
Totalresultat efter skatt 1) |
MSEK | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Tillgångar | 30–32 | ||
Tillgodohavanden hos centralbanker | |||
Belåningsbara statsskuldförbindelser | 17 | ||
Utlåning till kreditinstitut | 16 | ||
Utlåning till allmänheten | 18 | ||
Obligationer | 19 | ||
Aktier och andelar | 20 | ||
Tillgångar i försäkringsrörelsen | 21 | ||
Immateriella anläggningstillgångar | 22 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 10 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 23 | ||
Övriga tillgångar | 14, 24 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 25 | ||
Summa tillgångar | |||
| Skulder och eget kapital | |||
Skulder | 30–32 | ||
Inlåning från allmänheten | 16 | ||
Skulder i försäkringsrörelsen | 21 | ||
Leasingskulder | 10 | ||
Övriga skulder | 14, 26 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 27 | ||
Summa skulder | |||
Eget kapital | 28 | ||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Fond för verkligt värde | |||
Balanserade vinstmedel | |||
Summa eget kapital | |||
Summa skulder och eget kapital |
| Avanza 2024 89 | |||||
| Övrigt | |||||
| tillskjutet | Fond för verk- | Balanserade | Totalt eget | ||
MSEK | Aktie kapital | kapital | ligt värde | vinstmedel | kapital |
Eget kapital 2022-12-31 | |||||
Årets resultat | |||||
Övrigt totalresultat | – | – | |||
Totalresultat | – | ||||
| Transaktioner med ägare | |||||
Lämnad utdelning | – | – | |||
| Nyemission (genom utnyttjande | |||||
av teckningsoptioner) | |||||
Emission av teckningsoptioner | |||||
Eget kapital 2023-12-31 | |||||
Årets resultat | |||||
Övrigt totalresultat | |||||
Totalresultat | |||||
| Transaktioner med ägare | |||||
Lämnad utdelning | – | – | |||
Emission av teckningsoptioner | |||||
Eget kapital 2024-12-31 |
MSEK | Not | 2024 | 2023 | MSEK | Not | 2024 | 2023 |
| Den löpande verksamheten | Finansieringsverksamheten | ||||||
Resultat före skatt | Amortering leasingsskulder | – | – | ||||
varav inbetalda räntor | Utdelning kontant | – | – | ||||
varav utbetalda räntor | – | – | Nyemission (genom utnyttjande av teckningsoptioner) | ||||
| Justering för poster som ej ingår i kassaflödet | Emission av teckningsoptioner | ||||||
Avskrivningar | 10, 22–23 | Kassaflöde från finansieringsverksamheten | – | – | |||
Räntekostnad på leasingskulder | 10 | Årets kassaflöde | |||||
Leasingavtal som upphör i förtid | – | ||||||
Realisationsresultat | Likvida medel vid årets början | ||||||
Betald inkomstskatt | – | Likvida medel vid årets slut | |||||
Summa | Förändring | ||||||
| Förändringar i den löpande verksamhetens tillgångar och skulder | |||||||
Ökning (–) / minskning (+) av utlåning till kreditinstitut | 32 | – | |||||
Ökning (–) / minskning (+) av utlåning till allmänheten | – | – | |||||
Ökning (–) / minskning (+) av aktier och andelar 1) | |||||||
Ökning (–) / minskning (+) av övriga tillgångar | – | – | |||||
Ökning (+) / minskning (–) av inlåning från allmänheten | |||||||
Ökning (+) / minskning (–) av övriga skulder | – | ||||||
Kassaflöde från den löpande verksamhetens tillgångar och skulder | – | ||||||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||||||
| Investeringsverksamheten | |||||||
Förvärv och avyttringar av belåningsbara statsskuldförbindelser | – | ||||||
Förvärv och avyttringar av immateriella anläggningstillgångar | 22 | ||||||
Förvärv och avyttringar av materiella anläggningstillgångar | 23 | – | – | ||||
Förvärv av aktier och andelar | – | ||||||
Förvärv och avyttringar av obligationer 1) | – | ||||||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | – | – |
Sammanställning av likvida medel, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Tillgodohavanden hos centralbanker | ||
Utlåning till kreditinstitut | ||
Ställda säkerheter i likvida medel | – | – |
Summa | ||
1) En justering om 99 MSEK har gjorts i jämförelsesiffrorna för 2023 mellan raderna Ökning (–) / minskning (+) av aktier | ||
| och andelar och Förvärv och avyttringar av obligationer på grund av ett klassificieringsfel. |
MSEK – Koncernen | 2024 | 2023 |
| Handel med courtagegenererande | ||
värdepapper | 1 492 | 1 125 |
Fondsparande | 800 | 639 |
Företagstjänster | 15 | 16 |
Övriga provisionsintäkter | 398 | 395 |
Summa | 2 704 | 2 176 |
| Tidpunkt för intäktsredovisning | ||
| Tjänst eller vara överförd till kund vid | ||
en tidpunkt | 2 704 | 2 176 |
Tjänst eller vara överförd till kund över tid | – | – |
Summa | 2 704 | 2 176 |
MSEK – Koncernen | 2024 | 2023 |
Courtage, brutto | 1 066 | 862 |
Fondprovisioner | 771 | 615 |
Valutaintäkter | 454 | 288 |
Övriga provisioner 1) | 413 | 412 |
Provisionsintäkter | 2 704 | 2 176 |
Transaktionskostnader 2) | –155 | –138 |
Betalningsförmedlingsprovisioner | –117 | –94 |
Övriga provisionskostnader 3) | –124 | –80 |
Provisionskostnader | –396 | –311 |
Provisionsnetto | 2 309 | 1 864 |
MSEK – Koncernen | 2024 | 2023 |
| Ränteintäkter | ||
| Ränteintäkter enligt effektivräntemetoden | ||
Ränteintäkter från utlåning till kreditinstitut | 398 | 389 |
Ränteintäkter från utlåning till allmänheten 1) | 966 | 986 |
Ränteintäkter för räntebärande värdepapper | 1 385 | 1 162 |
| Summa ränteintäkter enligt | ||
effektivräntemetoden | 2 748 | 2 537 |
| Övriga ränteintäkter | ||
Övriga ränteintäkter | 10 | 3 |
Summa övriga ränteintäkter | 10 | 3 |
Summa ränteintäkter | 2 758 | 2 540 |
| Räntekostnader | ||
Ränteavgifter för utlåning till kreditinstitut | 0 | 0 |
| Räntekostnader för inlåning från | ||
allmänheten 1) | –1 124 | –922 |
Räntekostnader på leasingskulder | –2 | –2 |
Övriga räntekostnader | –52 | –42 |
Summa räntekostnader | – 1 178 | –966 |
Räntenetto | 1 580 | 1 574 |
MSEK – Koncernen | 2024 | 2023 |
Realiserat resultat avseende aktier m.m. | 1 | –1 |
Valutakursförändring | 3 | 0 |
| Värdeförändringar av tillgångar | ||
i försäkringsrörelsen | 36 109 | 20 779 |
| Värdeförändringar av skulder | ||
i försäkringsrörelsen | –36 109 | –20 779 |
Summa | 4 | –1 |
| Nettovinst/nettoförlust per | ||
| värderingskategori | ||
| Finansiella tillgångar värderade till verkligt | ||
värde via resultaträkningen | 36 110 | 20 777 |
| Finansiella skulder värderade till verkligt värde | ||
via resultaträkningen | –36 109 | –20 779 |
| Finansiella skulder värderade till upplupet | ||
anskaffningsvärde | 3 | 0 |
| Finansiella tillgångar värderade till verkligt | ||
värde via övrigt totalresultat | 34 | –41 |
Summa | 38 | –42 |
MSEK – Koncernen | 2024 | 2023 |
Personalkostnader | –788 | –704 |
Köpta konsulttjänster | –94 | –82 |
Marknadsinformationskostnader | –80 | –79 |
Övriga allmänna administrationskostnader | –156 | –143 |
Summa | –1 117 | –1 007 |
MSEK – Koncernen | 2024 | 2023 |
Löner och andra ersättningar | –511 | –467 |
Pensionskostnader | –89 | –64 |
Socialförsäkringsavgifter | –160 | –145 |
Andra personalkostnader | –28 | –28 |
Summa personalkostnader | –788 | –704 |
| Löner, andra ersättningar och sociala kostnader | ||||
2024 | 2023 | |||
| Löner och | Sociala kostnader (varav | Löner och | Sociala kostnader (varav | |
| MSEK | andra ersättningar | pensionskostnader) | andra ersättningar | pensionskostnader) |
Koncernen | 511 | 249 | 467 | 209 |
(89) | (64) | |||
varav styrelse och ledande befattningshavare | 34 | 20 | 33 | 19 |
(9) | (8) | |||
Moderbolaget | 23 | 9 | 20 | 8 |
(6) | (4) | |||
varav styrelse och VD | 10 | 5 | 9 | 5 |
(2) | (2) |
2024 | 2023 | |||
Medelantalet anställda | Antal anställda | Varav män | Antal anställda | Varav män |
Moderbolag | 6 | 3 | 6 | 2 |
Dotterbolag | 668 | 414 | 648 | 406 |
Summa | 674 | 417 | 654 | 408 |
| 2024 | ||||
TSEK – Koncernen | Grundlön/ Styrelsearvode | Rörlig ersättning | Pensionskostnad | Summa |
Styrelsens ordförande | 575 | – | – | 575 |
Styrelseledamöter | 4 877 | – | – | 4 877 |
Verkställande direktör | 9 360 | – | 3 298 | 12 657 |
Vice verkställande direktör | 2 690 | – | 780 | 3 470 |
Övriga ledande befattningshavare | 16 631 | – | 5 146 | 21 777 |
Summa | 34 132 | – | 9 223 | 43 355 |
| 2023 | ||||
TSEK – Koncernen | Grundlön/ Styrelsearvode | Rörlig ersättning | Pensionskostnad | Summa |
Styrelsens ordförande | 540 | – | – | 540 |
Styrelseledamöter | 4 850 | – | – | 4 850 |
Verkställande direktör | 8 857 | – | 3 462 | 12 318 |
Vice verkställande direktör | 2 755 | – | 710 | 3 465 |
Övriga ledande befattningshavare | 16 478 | – | 4 162 | 20 640 |
Summa | 33 479 | – | 8 334 | 41 813 |
| Delprogram | |||||
2022-2025 | Teckningsoptioner | Marknadsvärde | |||
TSEK | Antal | Värde 1) | Förvärvspris | Förmån | 2024-12-31 |
| Verkställande | |||||
direktör | – | – | – | – | – |
| Övriga ledande | |||||
befattnings- havare | 55 140 | 536 | 536 | – | 3 583 |
Summa | 55 140 | 536 | 536 | – | 3 583 |
| Delprogram | |||||
2023–2026 | Teckningsoptioner | Marknadsvärde | |||
TSEK | Antal | Värde 1) | Förvärvspris | Förmån | 2024-12-31 |
| Verkställande | |||||
direktör | – | – | – | – | – |
| Övriga ledande | |||||
befattnings- havare | 36 209 | 499 | 499 | – | 1 352 |
Summa | 36 209 | 499 | 499 | – | 1 352 |
| Delprogram | |||||
2024–2027 | Teckningsoptioner | Marknadsvärde | |||
TSEK | Antal | Värde 1) | Förvärvspris | Förmån | 2024-12-31 |
| Verkställande | |||||
direktör | 127 307 | 2 000 | 2 000 | – | 3 255 |
| Övriga ledande | |||||
befattnings- havare | 44 095 | 693 | 693 | – | 1 127 |
Summa | 171 402 | 2 693 | 2 693 | – | 4 382 |
TSEK – Koncernen | 2024 | 2023 |
| KPMG | ||
Revisionsuppdraget | –4 177 | –3 465 |
| Revisionsverksamhet utöver | ||
revisionsuppdraget | –190 | –622 |
Skatterådgivning | – | –247 |
Övriga tjänster | –107 | – |
Summa | –4 475 | –4 333 |
| Nyttjanderättstillgångar | ||
MSEK – Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Nyttjanderättstillgångar vid årets ingång | 96 | 87 |
Förändringar av kontrakt | 236 | 50 |
Avskrivningar under året | –42 | –41 |
Nyttjanderättstillgångar vid årets utgång | 290 | 96 |
| Leasingskulder | ||
MSEK – Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Kortfristiga skulder | 0 | 0 |
Långfristiga skulder | 281 | 92 |
Summa | 281 | 92 |
| Belopp redovisade i resultatet enligt IFRS 16 | ||
MSEK – Koncernen | 2024 | 2023 |
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | –42 | –41 |
Ränta på leasingskulder | –2 | –2 |
Summa | –44 | –43 |
| Belopp redovisade i resultatet enligt IFRS 16 | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Utgifter för korttidsleasingavtal | –1 | –1 |
| Utgifter hänförliga till leasingavtal av lågt | ||
värde (ej korttidsleasing) | 0 | 0 |
Kassaflöde hänförligt till leasingavtal | –45 | –42 |
MSEK – Koncernen | 2024 | 2023 |
Marknadsföringskostnader | –30 | –28 |
Övriga rörelsekostnader | –40 | –24 |
Summa | –70 | –53 |
MSEK – Koncernen | 2024 | 2023 |
Årets konstaterade kreditförluster | – | 0 |
| Årets förändring avseende förväntade | ||
kreditförluster | 0 | 3 |
Summa | 0 | 3 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Aktuell skattekostnad (–) / | ||||
| skatteintäkt (+) | ||||
| Periodens skattekostnad (–) / | ||||
skatteintäkt (+) | –367 | –310 | –2 | –2 |
Summa aktuell skatt | –367 | –310 | –2 | –2 |
| Uppskjuten skattekostnad (–) / | ||||
| skatteintäkt (+) | ||||
| Uppskjuten skatt avseende | ||||
temporära skillnader | 0 | 0 | – | – |
Summa uppskjuten skatt | 0 | 0 | – | – |
Totalt redovisad skattekostnad | –367 | –310 | –2 | –2 |
| Avstämning av effektiv skatt | ||||
Resultat före skatt | 2 621 | 2 292 | 1 859 | 1 823 |
Skatt enligt gällande skattesats | 20,6% | 20,6% | 20,6% | 20,6% |
Ej avdragsgilla kostnader | 0,2% | 0,2% | 0,0% | 0,0% |
Ej skattepliktiga intäkter | –0,1% | 0,0% | –20,5% | –20,5% |
| Annan skattebas | ||||
i försäkringsrörelsen | –6,9% | –7,2% | – | – |
Övrigt | 0,1% | 0,0% | – | – |
Effektiv skatt | 14,0% | 13,5% | 0,1% | 0,1% |
| Uppskjuten skatt i temporära skillnader | ||
MSEK – Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Uppskjuten skattefordran | 1 | 1 |
Uppskjuten skatteskuld | – | – |
Netto | 1 | 1 |
Koncernen | 2024 | 2023 |
Resultat per aktie före utspädning, SEK | 14,33 | 12,64 |
Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 14,32 | 12,64 |
Årets resultat efter skatt som tillfaller moder- bolagets aktieägare, MSEK | 2 254 | 1 982 |
Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 157 236 949 | 156 753 717 |
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 157 386 210 | 156 837 612 |
Utestående antal aktier före utspädning | 157 236 949 | 157 236 949 |
Utestående antal aktier efter utspädning | 157 565 027 | 157 362 705 |
Antal aktier vid full utspädning | 160 388 295 | 160 836 949 |
MSEK – Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Värdepapperskredit | 10 654 | 8 096 |
Bolån | 13 270 | 11 486 |
varav med säkerhet i villor | 9 181 | 7 967 |
varav med säkerhet i bostadsrätter | 4 088 | 3 519 |
Summa | 23 924 | 19 583 |
| Reserv för förväntade kreditförluster | ||
MSEK – Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Reserv vid årets början | –6 | –9 |
Reservering för förväntade förluster | 0 | 3 |
Reserv vid årets slut | –5 | –6 |
Reserveringsgrad vid årets slut | 0,02% | 0,03% |
| 2024-12-31 | ||
MSEK – Koncernen | Utlåning 1) | Reservering |
| Bolån | ||
Kategori 1 | 12 682 | –1 |
Kategori 2 | 576 | –1 |
Kategori 3 | 14 | 0 |
Summa | 13 272 | –3 |
Reserveringsgrad | 0,02% | |
| Värdepapperskredit | ||
Kategori 1 | 10 655 | –2 |
Kategori 2 | 0 | 0 |
Kategori 3 | 2 | –1 |
Summa | 10 657 | –3 |
Reserveringsgrad | 0,02% |
| 2023-12-31 | ||
MSEK – Koncernen | Utlåning 1) | Reservering |
| Bolån | ||
Kategori 1 | 10 873 | –2 |
Kategori 2 | 606 | –2 |
Kategori 3 | 11 | 0 |
Summa | 11 490 | –4 |
Reserveringsgrad | 0,03% | |
| Värdepapperskredit | ||
Kategori 1 | 8 096 | –1 |
Kategori 2 | 0 | 0 |
Kategori 3 | 2 | –1 |
Summa | 8 099 | –2 |
Reserveringsgrad | 0,03% |
MSEK – Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Emitterade av offentliga organ | 4 129 | 3 028 |
Emitterade av andra låntagare | 31 063 | 28 168 |
Summa | 35 192 | 31 195 |
MSEK – Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Obligationer, noterade | 35 192 | 31 195 |
Obligationer, onoterade | – | – |
Summa | 35 192 | 31 195 |
MSEK – Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Aktier och andelar, noterade | 0 | 1 |
Aktier och andelar, onoterade | 146 | 153 |
Summa | 146 | 154 |
MSEK – Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Finansiella tillgångar i försäkringsrörelsen | ||
Aktier och andelar | 250 967 | 199 046 |
Räntebärande värdepapper | 5 768 | 4 145 |
Likvida medel | 9 755 | 10 523 |
Summa | 266 491 | 213 713 |
| Finansiella skulder i försäkringsrörelsen | ||
Livförsäkringsavsättning | 142 | 105 |
Oreglerade skador | 3 | 2 |
Fondförsäkringsåtaganden | 3 548 | 2 664 |
Villkorad återbäring | 262 801 | 210 943 |
Summa | 266 493 | 213 715 |
MSEK – Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Goodwill | ||
| Anskaffningsvärden | ||
Vid årets ingång | 26 | 26 |
Vid årets utgång | 26 | 26 |
| Nedskrivningar | ||
Vid årets ingång | –3 | –3 |
Vid årets utgång | –3 | –3 |
Redovisat värde vid årets utgång | 23 | 23 |
| Övriga immateriella tillgångar | ||
| Anskaffningsvärden | ||
Vid årets ingång | 153 | 165 |
Årets investeringar | – | – |
Årets utrangeringar | – | –12 |
Vid årets utgång | 153 | 153 |
| Avskrivningar | ||
Vid årets ingång | –89 | –80 |
Årets avskrivningar | –21 | –21 |
Årets utrangeringar | 0 | 12 |
Vid årets utgång | –109 | –89 |
Redovisat värde vid årets utgång | 43 | 64 |
Summa immateriella anläggningstillgångar | 66 | 87 |
MSEK – Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Anskaffningsvärden | ||
Vid årets ingång | 168 | 212 |
Årets investeringar | 42 | 24 |
Årets utrangeringar | – | –69 |
Vid årets utgång | 210 | 168 |
| Avskrivningar | ||
Vid årets ingång | –110 | –152 |
Årets avskrivningar | –29 | –27 |
Årets utrangeringar | – | 69 |
Vid årets utgång | –139 | –110 |
Redovisat värde vid årets utgång | 70 | 58 |
MSEK – Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Fondlikvidfordringar | 393 | 379 |
Aktuell skattefordran | 46 | 105 |
Uppskjuten skattefordran | 1 | 9 |
Övrigt | 1 859 | 282 |
Summa | 2 299 | 774 |
| 2024-12-31 | Belopp | ||
MSEK – Koncernen | Bruttobelopp | som nettas | Nettobelopp |
Fondlikvidfordringar | 4 157 | –3 763 | 393 |
Fondlikvidskulder | 4 811 | –3 763 | 1 047 |
| Belopp | |||
MSEK – Koncernen | Bruttobelopp | som nettas | Nettobelopp |
Fondlikvidfordringar | 3 130 | –2 751 | 379 |
Fondlikvidskulder | 2 952 | –2 751 | 201 |
MSEK – Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Förutbetalda kostnader | 106 | 117 |
Upplupna intäkter | 930 | 749 |
Summa | 1 036 | 866 |
MSEK – Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Momsavräkning | 8 | 6 |
Fondlikvidskulder | 1 047 | 201 |
Leverantörsskulder | 24 | 35 |
Aktuell skatteskuld | 2 275 | 586 |
Övrigt | 117 | 94 |
Summa | 3 470 | 922 |
MSEK – Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Personalrelaterade skulder | 91 | 93 |
Övrigt | 98 | 70 |
Summa | 188 | 164 |
| Teckningskurs | |||
Program | Antal aktier | SEK per aktie | Teckningsdagar |
| 28 augusti 2025 | |||
| 30 oktober 2025 | |||
2022–2025 | 1 200 000 | 209,03 | 27 november 2025 |
| 27 augusti 2026 | |||
| 29 oktober 2026 | |||
2023–2026 | 923 912 | 258,95 | 26 november 2026 |
| Period 1: Två veckor mel- | |||
| lan 22 april – 31 maj 2027 | |||
| Period 2: Två veckor | |||
| mellan 18 oktober –30 | |||
2024–2027 | 1 027 434 | 282,12 | november 2027 |
| 2024-12-31 | Organisations- | Andel av | Bokfört värde, | ||
Dotterbolag 1) | nummer | Säte | Antal aktier | aktier, % | MSEK |
Avanza Bank AB (publ) 2) | 556573-5668 | Stockholm | 550 000 | 100 | 366 |
Avanza Fonder AB | 556664-3531 | Stockholm | 31 000 | 100 | 36 |
| Försäkringsaktiebolaget Avanza | |||||
Pension | 516401-6775 | Stockholm | 350 000 | 100 | 39 |
Placera Media Stockholm AB | 556642-9592 | Stockholm | 1 000 | 100 | 15 |
Avanza Förvaltning AB | 556840-0286 | Stockholm | 50 000 | 100 | 0 |
Summa | 456 |
| Återstående löptider (odiskonterade kassaflöden) | |||||||
| 2024-12-31 | På | ||||||
| MSEK – Koncernen | anfordran | <3 mån | 3–12 mån | 1–5 år | >5 år Utan löptid | Totalt | |
| Tillgångar | |||||||
| Tillgodohavanden hos | |||||||
centralbanker | 8 194 | – | – | – | – | – | 8 194 |
| Belåningsbara | |||||||
statsskuldförbindelser | – | 1 900 | – | – | – | – | 1 900 |
Utlåning till kreditinstitut | 4 007 | – | – | – | – | – | 4 007 |
Utlåning till allmänheten | – | 10 657 | – | – | 14 919 | – | 25 576 |
Obligationer | – | 1 100 | 5 128 | 28 767 | – | – | 34 995 |
Aktier och andelar | – | – | – | – | – | 146 | 146 |
| Tillgångar | |||||||
i försäkringsrörelsen 1) | – | 9 024 | 32 266 | 99 554 | 125 647 | – | 266 491 |
| Immateriella | |||||||
anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 66 | 66 |
Nyttjanderättstillgångar | – | – | – | – | – | 290 | 290 |
Materiella tillgångar | – | – | – | – | – | 70 | 70 |
Övriga tillgångar | – | 2 299 | – | – | – | – | 2 299 |
| Förutbetalda kostnader och | |||||||
upplupna intäkter | – | 1 036 | – | – | – | – | 1 036 |
Summa tillgångar | 12 201 | 26 016 | 37 394 | 128 321 | 140 566 | 572 | 345 070 |
| Skulder | |||||||
Inlåning från allmänheten | 66 862 | – | – | – | – | – | 66 862 |
Skulder i försäkringsrörelsen 1)2) | – | 9 024 | 32 266 | 99 554 | 125 647 | 3 | 266 493 |
Leasingskulder | – | – | – | – | 281 | – | 281 |
Övriga skulder | – | 3 470 | – | – | – | – | 3 470 |
| Upplupna kostnader och | |||||||
förutbetalda intäkter | – | 188 | – | – | – | – | 188 |
Summa skulder | 66 862 | 12 682 | 32 266 | 99 554 | 125 928 | 3 | 337 294 |
| Återstående löptider (odiskonterade kassaflöden) | |||||||
| 2023-12-31 | På | ||||||
| MSEK – Koncernen | anfordran | <3 mån | 3–12 mån | 1–5 år | >5 år Utan löptid | Totalt | |
| Tillgångar | |||||||
| Tillgodohavanden hos | |||||||
centralbanker | 8 630 | – | – | – | – | – | 8 630 |
| Belåningsbara | |||||||
statsskuldförbindelser | – | 4 700 | – | – | – | – | 4 700 |
Utlåning till kreditinstitut | 2 599 | – | – | – | – | – | 2 599 |
Utlåning till allmänheten | – | 8 099 | – | – | 11 490 | – | 19 589 |
Obligationer | – | 800 | 4 660 | 25 431 | – | – | 30 891 |
Aktier och andelar | – | – | – | – | – | 154 | 154 |
| Tillgångar | |||||||
i försäkringsrörelsen 1) | – | 7 465 | 26 125 | 82 022 | 98 101 | – | 213 713 |
| Immateriella | |||||||
anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 87 | 87 |
Nyttjanderättstillgångar | – | – | – | – | – | 96 | 96 |
Materiella tillgångar | – | – | – | – | – | 58 | 58 |
Övriga tillgångar | – | 774 | – | – | – | – | 774 |
| Förutbetalda kostnader och | |||||||
upplupna intäkter | – | 866 | – | – | – | – | 866 |
Summa tillgångar | 11 229 | 22 704 | 30 785 | 107 453 | 109 590 | 395 | 282 157 |
| Skulder | |||||||
Inlåning från allmänheten | 61 728 | – | – | – | – | – | 61 728 |
Skulder i försäkringsrörelsen 1)2) | – | 7 465 | 26 125 | 82 022 | 98 101 | 2 | 213 715 |
Leasingskulder | – | – | – | 92 | – | – | 92 |
Övriga skulder | – | 922 | – | – | – | – | 922 |
| Upplupna kostnader och | |||||||
förutbetalda intäkter | – | 164 | – | – | – | – | 164 |
Summa skulder | 61 728 | 8 551 | 26 125 | 82 114 | 98 101 | 2 | 276 621 |
| Klassificering av finansiella instrument | |||||
| Verkligt värde | Upplupet | Verkligt värde | |||
| 2024-12-31 | via resultat- | anskaffnings- | via övrigt | Ej finansiella | |
| MSEK – Koncernen | räkningen | värde | totalresultat | instrument | Totalt |
| Tillgångar | |||||
| Tillgodohavanden hos | |||||
centralbanker | – | 8 194 | – | – | 8 194 |
| Belåningsbara | |||||
statsskuldförbindelser | – | – | 1 899 | – | 1 899 |
Utlåning till kreditinstitut | – | 4 007 | – | – | 4 007 |
Utlåning till allmänheten | – | 23 924 | – | – | 23 924 |
| Obligationer och andra | |||||
räntebärande värdepapper | – | 26 393 1) | 8 799 | – | 35 192 |
Aktier och andelar | 1 | 15 | 130 | – | 146 |
Tillgångar i försäkringsrörelsen | 256 735 | 9 755 | – | – | 266 491 |
| Immateriella | |||||
anläggningstillgångar | – | – | – | 66 | 66 |
Nyttjanderättstillgångar | – | – | – | 290 | 290 |
Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 70 | 70 |
Övriga tillgångar | – | 2 299 | – | 0 | 2 299 |
| Förutbetalda kostnader och | |||||
upplupna intäkter | – | 930 | – | 106 | 1 036 |
Summa tillgångar | 256 736 | 75 517 | 10 829 | 532 | 343 614 |
| Skulder | |||||
Inlåning från allmänheten | – | 66 862 | – | – | 66 862 |
Skulder i försäkringsrörelsen | 266 491 | – | – | 3 | 266 493 |
Leasingskulder | – | – | – | 281 | 281 |
Övriga skulder | – | 1 188 | – | 2 282 | 3 470 |
| Upplupna kostnader och | |||||
förutbetalda intäkter | – | 93 | – | 95 | 188 |
Summa skulder | 266 491 | 68 143 | – | 2 661 | 337 295 |
| Finansiella instrument värderade till verkligt värde i balansräkningen | ||||
| 2024-12-31 | ||||
MSEK – Koncernen | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Totalt |
| Tillgångar | ||||
Aktier | 132 542 | 0 | 130 | 132 672 |
Fondandelar | 118 426 | 0 | – | 118 426 |
Obligationer och andra räntebärande värdepapper | 10 756 | 0 | – | 10 756 |
Övriga värdepapper | 5 702 | 9 | – | 5 711 |
Summa tillgångar | 267 426 | 9 | 130 | 267 565 |
| Skulder | ||||
Skulder i försäkringsrörelsen (investeringsavtal) | – | 266 491 | – | 266 491 |
Summa skulder | – | 266 491 | – | 266 491 |
MSEK – Koncernen | Nivå 3 |
2023-12-31 | 138 |
Värdeförändring | –8 |
Omklassificering | – |
Försäljning | – |
2024-12-31 | 130 |
| Finansiella instrument värderade till upplupet anskaffningsvärde i balansräkningen | |||||
| där verkligt värde lämnas i upplysningssyfte | |||||
| 2024-12-31 | Redovisat | ||||
| MSEK – Koncernen | värde | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Totalt |
| Tillgångar | |||||
Tillgodohavanden hos centralbanker | 8 194 | 8 194 | – | – | 8 194 |
Utlåning till kreditinstitut | 4 007 | – | 4 007 | – | 4 007 |
Utlåning till allmänheten | 23 924 | – | 23 924 | – | 23 924 |
Obligationer | 26 393 | 26 389 | – | – | 26 389 |
Tillgångar i försäkringsrörelsen | 9 755 | – | 9 755 | – | 9 755 |
Övriga tillgångar | 2 299 | 2 299 | – | – | 2 299 |
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 930 | 930 | – | – | 930 |
Summa tillgångar | 75 502 | 37 812 | 37 686 | – | 75 498 |
| Skulder | |||||
Inlåning från allmänheten | 66 862 | – | 66 862 | – | 66 862 |
Övriga skulder | 1 188 | 1 188 | – | – | 1 188 |
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 93 | 93 | – | – | 93 |
Summa skulder | 68 143 | 1 281 | 66 862 | – | 68 143 |
| Klassificering av finansiella instrument | |||||
| Verkligt värde | Upplupet | Verkligt värde | |||
| 2023-12-31 | via resultat- | anskaffnings- | via övrigt | Ej finansiella | |
| MSEK – Koncernen | räkningen | värde | totalresultat | instrument | Totalt |
| Tillgångar | |||||
| Tillgodohavanden hos | |||||
centralbanker | – | 8 630 | – | – | 8 630 |
| Belåningsbara | |||||
statsskuldförbindelser | – | 4 698 | – | – | 4 698 |
Utlåning till kreditinstitut | – | 2 599 | – | – | 2 599 |
Utlåning till allmänheten | – | 19 583 | – | – | 19 583 |
| Obligationer och andra | |||||
räntebärande värdepapper | – | 23 391 | 7 805 | – | 31 195 |
Aktier och andelar | 1 | 15 | 138 | – | 154 |
Tillgångar i försäkringsrörelsen | 203 190 | 10 523 | – | – | 213 713 |
| Immateriella | |||||
anläggningstillgångar | – | – | – | 87 | 87 |
Nyttjanderättstillgångar | – | – | – | 96 | 96 |
Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 58 | 58 |
Övriga tillgångar | – | 774 | – | 0 | 774 |
| Förutbetalda kostnader och | |||||
upplupna intäkter | – | 749 | – | 117 | 866 |
Summa tillgångar | 203 191 | 70 962 | 7 943 | 357 | 282 453 |
| Skulder | |||||
Inlåning från allmänheten | – | 61 728 | – | – | 61 728 |
Skulder i försäkringsrörelsen | 213 713 | – | – | 2 | 213 715 |
Leasingskulder | – | – | – | 92 | 92 |
Övriga skulder | – | 330 | – | 592 | 922 |
| Upplupna kostnader och | |||||
förutbetalda intäkter | – | 79 | – | 85 | 164 |
Summa skulder | 213 713 | 62 137 | – | 772 | 276 621 |
| Finansiella instrument värderade till verkligt värde i balansräkningen | ||||
| 2023-12-31 | ||||
MSEK – Koncernen | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Totalt |
| Tillgångar | ||||
Aktier | 111 637 | – | 138 | 111 775 |
Fondandelar | 87 409 | – | – | 87 409 |
Obligationer och andra räntebärande värdepapper | 9 847 | 10 | – | 9 857 |
Övriga värdepapper | 2 089 | 3 | – | 2 093 |
Summa tillgångar | 210 983 | 13 | 138 | 211 134 |
| Skulder | ||||
Skulder i försäkringsrörelsen (investeringsavtal) | – | 213 713 | – | 213 713 |
Summa skulder | – | 213 713 | – | 213 713 |
MSEK – Koncernen | Nivå 3 |
2022-12-31 | 237 |
Värdeförändring | –99 |
Omklassificering | – |
Försäljning | – |
2023-12-31 | 138 |
| Finansiella instrument värderade till upplupet anskaffningsvärde i balansräkningen | |||||
| där verkligt värde lämnas i upplysningssyfte | |||||
| 2023-12-31 | Redovisat | ||||
| MSEK – Koncernen | värde | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Totalt |
| Tillgångar | |||||
Tillgodohavanden hos centralbanker | 8 630 | 8 630 | – | – | 8 630 |
Belåningsbara statsskuldförbindelser | 4 698 | 4 698 | – | – | 4 698 |
Utlåning till kreditinstitut | 2 599 | – | 2 599 | – | 2 599 |
Utlåning till allmänheten | 19 583 | – | 19 583 | – | 19 583 |
Obligationer | 23 391 | 23 349 | – | – | 23 349 |
Tillgångar i försäkringsrörelsen | 10 523 | – | 10 523 | – | 10 523 |
Övriga tillgångar | 774 | 774 | – | – | 774 |
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 749 | 749 | – | – | 749 |
Summa tillgångar | 70 947 | 38 202 | 32 704 | – | 70 906 |
| Skulder | |||||
Inlåning från allmänheten | 61 728 | – | 61 728 | – | 61 728 |
Övriga skulder | 330 | 330 | – | – | 330 |
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 79 | 79 | – | – | 79 |
Summa skulder | 62 137 | 409 | 61 728 | – | 62 137 |
MSEK – Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ställda säkerheter | ||
| Panter och därmed jämförliga säkerheter | ||
| ställda för egna skulder och för såsom | ||
avsättningar redovisade förpliktelser | Inga | Inga |
| För försäkringstagarnas räkning | ||
registerförda tillgångar | 266 491 | 213 713 |
| Övriga ställda panter och jämförliga säkerheter | ||
Likvida medel och räntebärande värdepapper | 3 295 | 2 783 |
varav hos Riksbanken | 1 517 | 1 524 |
varav hos kreditinstitut | 1 324 | 810 |
varav hos clearinginstitut | 455 | 449 |
| Eventualförpliktelser | ||
| Ansvarsförbindelser | ||
Garantier | 20 | 20 |
| Åtaganden | ||
Övriga eventualförpliktelser | 1 647 | 1 319 |
Finansiella konglomeratet, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Kapitalbas per sektor | ||
| Kapitalbas för reglerade enheter inom | ||
försäkringssektorn 1) | 4 430 | 3 532 |
| Kapitalbas för reglerade enheter inom | ||
bank- och värdepapperssektorn | 3 508 | 3 138 |
Total kapitalbas | 7 938 | 6 670 |
| Kapitalkrav per sektor | ||
| Kapitalkrav för reglerade enheter inom | ||
försäkringssektorn 1) | 2 913 | 2 213 |
| Kapitalkrav för reglerade enheter inom | ||
bank- och värdepapperssektorn | 2 724 | 2 345 |
Totalt Kapitalkrav | 5 637 | 4 557 |
Överskott av kapital | 2 302 | 2 113 |
Kapitalbas/Kapitalkrav | 1,41 | 1,46 |
| Konsoliderad situation | ||
Kapitalbas, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Kärnprimärkapital: Instrument och reserver | ||
Eget kapital enligt balansräkningen | 5 868 | 5 482 |
Förutsebar utdelning | –1 848 | –1 808 |
Kärnprimärkapital före lagstiftningsjusteringar | 4 020 | 3 674 |
Ytterligare värdejusteringar | –13 | –13 |
Immateriella tillgångar (netto efter minskning för tillhörande skatteskulder) | –66 | –87 |
Institutets direkta, indirekta och syntetiska innehav av kärnprimärkapitalinstrument i enheter i den finansiella sektorn i vilka institutet har en väsentlig investering (belopp över | ||
tröskelvärdet på 10% netto, eller godtagbara korta positioner) | – | – |
Sammanlagda lagstiftningsjusteringar av kärnprimärkapital | –79 | –99 |
Kärnprimärkapital | 3 941 | 3 574 |
Primärkapitaltillskott | – | – |
Primärkapital (primärkapital = kärnprimär kapital + primärkapitaltillskott) | 3 941 | 3 574 |
| Supplementärkapital: instrument och avsättningar | ||
Kapitalinstrument och tillhörande överkursfonder | – | – |
Supplementärkapital | – | – |
Totalt kapital (totalt kapital = primärkapital + supplementärkapital) | 3 941 | 3 574 |
| Konsoliderad situation | ||||
Riskvägt exponeringsbelopp och kapitalkrav, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | ||
| Riskvägda exponeringsbelopp | ||||
Kreditrisk enligt schablonmetoden | 11 247 | 9 570 | ||
varav exponeringar mot institut | 789 | 499 | ||
varav exponeringar mot företag | 28 | 39 | ||
varav exponeringar mot hushåll | 213 | 237 | ||
varav exponeringar säkrade genom panträtt i fastigheter | 4 685 | 4 036 | ||
varav fallerande exponeringar | 22 | 17 | ||
varav exponeringar i form av säkerställda obligationer | 3 119 | 2 813 | ||
varav aktieexponeringar | 459 | 479 | ||
varav övriga poster | 1 932 | 1 450 | ||
Motpartsrisk | 2 | 1 | ||
Marknadsrisk (positionsrisk) | 2 | 1 | ||
Avvecklingsrisk | 34 | 0 | ||
Kreditvärdighetsjusteringsrisk enligt schablonmetoden | – | – | ||
Operativ risk enligt schablonmetoden | 5 819 | 4 877 | ||
Totala riskvägda exponeringsbelopp | 17 103 | 14 450 | ||
| Kapitalkrav | ||||
Kreditrisk enligt schablonmetoden | 900 | 5,3% | 766 | 5,3% |
varav exponeringar mot institut | 63 | 0,4% | 40 | 0,3% |
varav exponeringar mot företag | 2 | 0,0% | 3 | 0,0% |
varav exponeringar mot hushåll | 17 | 0,1% | 19 | 0,1% |
varav exponeringar säkrade genom panträtt i fastigheter | 375 | 2,2% | 323 | 2,2% |
varav fallerande exponeringar | 2 | 0,0% | 1 | 0,0% |
varav exponeringar i form av säkerställda obligationer | 249 | 1,5% | 225 | 1,6% |
varav aktieexponeringar | 37 | 0,2% | 38 | 0,3% |
varav övriga poster | 155 | 0,9% | 116 | 0,8% |
Motpartsrisk | 0 | 0,0% | 0 | 0,0% |
Marknadsrisk (positionsrisk) | 0 | 0,0% | 0 | 0,0% |
Avvecklingsrisk | 3 | 0,0% | 0 | 0,0% |
Kreditvärdighetsjusteringsrisk enligt schablonmetoden | – | – | – | – |
Operativ risk enligt schablonmetoden | 465 | 2,7% | 390 | 2,7% |
Totalt kapitalkrav Pelare 1 | 1 368 | 8,0% | 1 156 | 8,0% |
Total kapitalbas | 3 941 | 23,0% | 3 574 | 24,7% |
Minimikapitalkrav (Pelare 1) | 1 368 | 8,0% | 1 156 | 8,0% |
Kombinerade buffertkravet | 770 | 4,5% | 650 | 4,5% |
Det särskilda kapitalbaskravet (Pelare 2) 1) | 977 | 5,7% | 825 | 5,7% |
Pelare 2-vägledning | – | – | – | – |
| Summa riskbaserat kapitalkrav (total lämplig | ||||
kapitalbasnivå) | 3 114 | 18,2% | 2 631 | 18,2% |
| Konsoliderad situation | ||||
Riskvägt exponeringsbelopp och kapitalkrav, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | ||
Kapitalöverskott efter riskbaserat kapitalkrav | 827 | 4,8% | 943 | 6,5% |
| Bruttosoliditet | ||||
Totalt exponeringsmått för bruttosoliditetsgrad | 78 358 | 71 011 | ||
Bruttosoliditetsgrad, % | 5,0% | 5,0% | ||
Primärkapital | 3 941 | 5,0% | 3 574 | 5,0% |
Minimikrav (Pelare 1) | 2 351 | 3,0% | 2 130 | 3,0% |
Det särskilda kapitalbaskravet (Pelare 2) | – | – | – | – |
Bruttosoliditetsvägledning | 392 | 0,5% | 355 | 0,5% |
Summa bruttosoliditetskrav (total lämplig kapitalbasnivå) | 2 743 | 3,5% | 2 485 | 3,5% |
Kapitalöverskott efter bruttosoliditetskrav | 1 199 | 1,5% | 1 089 | 1,5% |
| Konsoliderad situation | ||||||
Nyckeltal, MSEK | 2024-12-31 | 2024-09-30 | 2024-06-30 | 2024-03-31 | 2023-12-31 | |
| Tillgänglig kapitalbas (belopp) | ||||||
1 | Kärnprimärkapital | 3 941 | 3 622 | 3 615 | 3 594 | 3 574 |
2 | Primärkapital | 3 941 | 3 622 | 3 615 | 3 594 | 3 574 |
3 | Totalt kapital | 3 941 | 3 622 | 3 615 | 3 594 | 3 574 |
| Riskvägda exponeringsbelopp | ||||||
4 | Totalt riskvägt exponeringsbelopp | 17 103 | 14 646 | 14 199 | 14 793 | 14 450 |
| Kapitalrelationer (som en | ||||||
| procentandel av det riskvägda | ||||||
| exponeringsbeloppet | ||||||
5 | Kärnprimärkapitalrelation (i %) | 23,0% | 24,7% | 25,5% | 24,3% | 24,7% |
6 | Primärkapitalrelation (i %) | 23,0% | 24,7% | 25,5% | 24,3% | 24,7% |
7 | Total kapitalrelation (i %) | 23,0% | 24,7% | 25,5% | 24,3% | 24,7% |
| Ytterligare kapitalbaskrav för att | ||||||
| hantera andra risker än risken för | ||||||
| allför låg bruttosoliditet (som en | ||||||
| procentandel av det riskvägda | ||||||
| exponeringsbeloppet) | ||||||
EU 7a | Ytterligare kapitalbaskrav för att | |||||
| hantera andra risker än risken för | ||||||
allför låg bruttosoliditet (i %) | 5,7% | 5,7% | 5,7% | 5,7% | 5,7% | |
EU 7b | varav: ska utgöras av kärn- | |||||
primärkapital (i procentenheter) | 3,2% | 3,2% | 3,2% | 3,2% | 3,2% | |
EU 7c | varav: ska utgöras av primär- | |||||
kapital (i procentenheter) | 4,3% | 4,3% | 4,3% | 4,3% | 4,3% | |
EU 7d | Totala kapitalbaskrav för | |||||
| översyns- och utvärderings- | ||||||
processen (i %) | 13,7% | 13,7% | 13,7% | 13,7% | 13,7% | |
| Kombinerat buffertkrav och | ||||||
| samlat kapitalkrav (som en | ||||||
| procentandel av det riskvägda | ||||||
| exponeringsbeloppet) | ||||||
8 | Kapitalkonserveringsbuffert (i %) | 2,5% | 2,5% | 2,5% | 2,5% | 2,5% |
EU 8a | Kapitalkonserveringsbuffert på | |||||
| grund av makrotillsynsrisker eller | ||||||
| systemrisker identifierade på | ||||||
medlemsstatsnivå (i %) | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | |
9 | Institutspecifik kontracyklisk | |||||
kapitalbuffert (i %) | 2,0% | 2,0% | 2,0% | 2,0% | 2,0% | |
EU 9a | Systemriskbuffert (i %) | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% |
10 | Buffert för globalt systemviktigt | |||||
institut (i %) | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | |
EU 10a | Buffert för andra systemviktiga | |||||
institut (i %) | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | |
11 | kombinerat buffertkrav (i %) | 4,5% | 4,5% | 4,5% | 4,5% | 4,5% |
EU 11a | Samlade kapitalkrav (i %) | 18,2% | 18,2% | 18,2% | 18,2% | 18,2% |
| Konsoliderad situation | ||||||
Nyckeltal, MSEK | 2024-12-31 | 2024-09-30 | 2024-06-30 | 2024-03-31 | 2023-12-31 | |
12 | Tillgängligt kärnprimärkapital | |||||
| efter uppfyllande av de totala | ||||||
| kapitalbaskraven för översyns- | ||||||
och utvärderingsprocessen (i %) | 9,3% | 11,0% | 11,8% | 10,6% | 11,0% | |
| Bruttosoliditetsgrad | ||||||
13 | Totalt exponeringsmått | 78 358 | 75 962 | 69 913 | 71 659 | 71 011 |
14 | Bruttosoliditetsgrad (i %) | 5,0% | 4,8% | 5,2% | 5,0% | 5,0% |
| Ytterligare kapitalbaskrav för | ||||||
| att hantera risken för alltför låg | ||||||
| brutto soliditet (som en procent- | ||||||
| andel av det totala exponerings- | ||||||
| måttet) | ||||||
EU 14a | Ytterligare kapitalbaskrav för | |||||
| att hantera risken för alltför låg | ||||||
bruttosoliditet (i %) | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | |
EU 14b | varav: ska utgöras av kärn- | |||||
primärkapital (i procentenheter) | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | |
EU 14c | Totala krav avseende brutto- | |||||
| soliditetsgrad för översyns- och | ||||||
utvärderingsprocessen (i %) | 3,0% | 3,0% | 3,0% | 3,0% | 3,0% | |
| Bruttosoliditetsbuffert och | ||||||
| samlat bruttosoliditetskrav | ||||||
| (som en procentandel av det | ||||||
| totala exponeringsmåttet) | ||||||
EU 14d | Krav på bruttosoliditetsbuffert | |||||
(i %) | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | |
EU 14e | Samlat bruttosoliditetskrav (i %) | 3,0% | 3,0% | 3,0% | 3,0% | 3,0% |
| Likviditetstäckningskvot | ||||||
15 | Totala högkvalitativa likvida | |||||
| tillgångar (viktat värde – | ||||||
genomsnitt) | 27 391 | 26 718 | 26 522 | 25 633 | 22 390 | |
EU 16a | Likviditetsutflöden – totalt viktat | |||||
värde | 7 204 | 7 041 | 6 899 | 6 784 | 6 591 | |
EU 16b | Likviditetsinflöden – totalt viktat | |||||
värde | 3 957 | 3 658 | 3 431 | 3 148 | 2 893 | |
16 | Totala nettolikviditetsutflöden | |||||
(justerat värde) | 3 247 | 3 383 | 3 469 | 3 636 | 3 699 | |
17 | Likviditetstäckningskvot (i %) | 856% | 802% | 778% | 710% | 606% |
| Stabil nettofinansieringskvot | ||||||
18 | Total tillgänglig stabil finansiering | 63 787 | 62 205 | 58 271 | 58 277 | 58 699 |
19 | Totalt behov av stabil finansiering | 32 202 | 29 923 | 29 602 | 29 696 | 29 341 |
20 | Stabil nettofinansieringskvot (i %) | 198% | 208% | 197% | 196% | 200% |
| Avanza Bank AB | ||
Kapitalbas, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Kärnprimärkapital: Instrument och reserver | ||
Eget kapital enligt balansräkningen | 4 573 | 4 274 |
| Delårsresultat netto efter avdrag för förutsebara kostnader och | ||
utdelningar som har verifierats av personer som har oberoende ställning | –1 045 | –1 084 |
Kärnprimärkapital före lagstiftningsjusteringar | 3 528 | 3 191 |
Ytterligare värdejusteringar | –13 | –13 |
Immateriella tillgångar (netto efter minskning för tillhörande skatteskulder) | –44 | –64 |
| Institutets direkta, indirekta och syntetiska innehav av kärnprimärkapitalinstrument | ||
| i enheter i den finansiella sektorn i vilka institutet har en väsentlig investering | ||
(belopp över tröskelvärdet på 10% netto, eller godtagbara korta positioner) | – | – |
Sammanlagda lagstiftningsjusteringar av kärnprimärkapital | –56 | –77 |
Kärnprimärkapital | 3 472 | 3 114 |
Primärkapitaltillskott | – | – |
Primärkapital (primärkapital = kärnprimärkapital + primärkapitaltillskott) | 3 472 | 3 114 |
| Supplementärkapital: instrument och avsättningar | ||
Kapitalinstrument och tillhörande överkursfonder | – | – |
Supplementärkapital | – | – |
Totalt kapital (totalt kapital = primärkapital + supplementärkapital) | 3 472 | 3 114 |
| Avanza Bank AB | ||
Riskvägt exponeringsbelopp och kapitalkrav, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Riskvägda exponeringsbelopp | ||
Kreditrisk enligt schablonmetoden | 9 642 | 8 233 |
varav exponeringar mot institut | 785 | 495 |
varav exponeringar mot företag | 28 | 39 |
varav exponeringar mot hushåll | 213 | 237 |
varav exponeringar säkrade genom panträtt i fastigheter | 4 685 | 4 036 |
varav fallerande exponeringar | 22 | 17 |
varav exponeringar i form av säkerställda obligationer | 3 119 | 2 813 |
varav aktieexponeringar | – | – |
varav övriga poster | 789 | 595 |
Motpartsrisk | 2 | 1 |
Marknadsrisk (positionsrisk) | 2 | 1 |
Avvecklingsrisk | 34 | 0 |
Kreditvärdighetsjusteringsrisk enligt schablonmetoden | – | – |
Operativ risk enligt schablonmetoden | 4 650 | 4 133 |
Totala riskvägda exponeringsbelopp | 14 329 | 12 369 |
| Avanza Bank AB | ||||
Riskvägt exponeringsbelopp och kapitalkrav, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | ||
| Kapitalkrav | ||||
Kreditrisk enligt schablonmetoden | 771 | 5,4% | 659 | 5,3% |
varav exponeringar mot institut | 63 | 0,4% | 40 | 0,3% |
varav exponeringar mot företag | 2 | 0,0% | 3 | 0,0% |
varav exponeringar mot hushåll | 17 | 0,1% | 19 | 0,2% |
varav exponeringar säkrade genom panträtt i fastigheter | 375 | 2,6% | 323 | 2,6% |
varav fallerande exponeringar | 2 | 0,0% | 1 | 0,0% |
varav exponeringar i form av säkerställda obligationer | 249 | 1,7% | 225 | 1,8% |
varav aktieexponeringar | – | 0,0% | – | – |
varav övriga poster | 63 | 0,4% | 48 | 0,4% |
Motpartsrisk | 0 | 0,0% | 0 | 0,0% |
Marknadsrisk (positionsrisk) | 0 | 0,0% | 0 | 0,0% |
Avvecklingsrisk | 3 | 0,0% | 0 | 0,0% |
Kreditvärdighetsjusteringsrisk enligt schablonmetoden | – | – | – | – |
Operativ risk enligt schablonmetoden | 372 | 2,6% | 331 | 2,7% |
Totalt kapitalkrav Pelare 1 | 1 146 | 8,0% | 989 | 8,0% |
Total kapitalbas | 3 472 | 24,2% | 3 114 | 25,2% |
Minimikapitalkrav (Pelare 1) | 1 146 | 8,0% | 989 | 8,0% |
Kombinerade buffertkravet | 645 | 4,5% | 557 | 4,5% |
Det särskilda kapitalbaskravet (Pelare 2)1) | 889 | 6,2% | 767 | 6,2% |
Pelare 2-vägledning | – | – | – | – |
| Summa riskbaserat kapitalkrav | ||||
(total lämplig kapitalbasnivå) | 2 680 | 18,7% | 2 314 | 18,7% |
Kapitalöverskott efter riskbaserat kapitalkrav | 791 | 5,5% | 800 | 6,5% |
| Bruttosoliditet | ||||
Totalt exponeringsmått för bruttosoliditetsgrad | 77 000 | 69 937 | ||
Bruttosoliditetsgrad, % | 4,5% | 4,5% | ||
Primärkapital | 3 472 | 4,5% | 3 114 | 4,5% |
Minimikrav (Pelare 1) | 2 310 | 3,0% | 2 098 | 3,0% |
Det särskilda kapitalbaskravet (Pelare 2) | - | - | – | – |
Bruttosoliditetsvägledning | - | - | – | – |
Summa bruttosoliditetskrav (total lämplig kapitalbasnivå) | 2 310 | 3,0% | 2 098 | 3,0% |
Kapitalöverskott efter bruttosoliditetskrav | 1 162 | 1,5% | 1 016 | 1,5% |
| Avanza Bank AB | ||||||
Nyckeltal, MSEK | 2024-12-31 | 2024-09-30 | 2024-06-30 | 2024-03-31 | 2023-12-31 | |
| Tillgänglig kapitalbas (belopp) | ||||||
1 | Kärnprimärkapital | 3 472 | 3 170 | 3 154 | 3 133 | 3 114 |
2 | Primärkapital | 3 472 | 3 170 | 3 154 | 3 133 | 3 114 |
3 | Totalt kapital | 3 472 | 3 170 | 3 154 | 3 133 | 3 114 |
| Riskvägda exponeringsbelopp | ||||||
4 | Totalt riskvägt exponeringsbelopp | 14 329 | 13 338 | 12 867 | 12 718 | 12 369 |
| Kapitalrelationer (som en | ||||||
| procentandel av det riskvägda | ||||||
| exponeringsbeloppet | ||||||
5 | Kärnprimärkapitalrelation(i %) | 24,2% | 23,8% | 24,5% | 24,6% | 25,2% |
6 | Primärkapitalrelation (i %) | 24,2% | 23,8% | 24,5% | 24,6% | 25,2% |
7 | Total kapitalrelation (i %) | 24,2% | 23,8% | 24,5% | 24,6% | 25,2% |
| Ytterligare kapitalbaskrav för att | ||||||
| hantera andra risker än risken för | ||||||
| allför låg bruttosoliditet (som en | ||||||
| procentandel av det riskvägda | ||||||
| exponeringsbeloppet) | ||||||
EU 7a | Ytterligare kapitalbaskrav för att | |||||
| hantera andra risker än risken för | ||||||
allför låg bruttosoliditet (i %) | 6,2% | 6,2% | 6,2% | 6,2% | 6,2% | |
EU 7b | varav: ska utgöras av kärn- | |||||
primärkapital (i procentenheter) | 3,5% | 3,5% | 3,5% | 3,5% | 3,5% | |
EU 7c | varav: ska utgöras av | |||||
primärkapital (i procentenheter) | 4,7% | 4,7% | 4,7% | 4,7% | 4,7% | |
EU 7d | Totala kapitalbaskrav för | |||||
| översyns- och utvärderings- | ||||||
processen (i %) | 14,2% | 14,2% | 14,2% | 14,2% | 14,2% | |
| Kombinerat buffertkrav och | ||||||
| samlat kapitalkrav (som en | ||||||
| procentandel av det riskvägda | ||||||
| exponeringsbeloppet) | ||||||
8 | Kapitalkonserveringsbuffert (i %) | 2,5% | 2,5% | 2,5% | 2,5% | 2,5% |
EU 8a | Kapitalkonserveringsbuffert på | |||||
| grund av makrotillsynsrisker eller | ||||||
| systemrisker identifierade på | ||||||
medlemsstatsnivå (i %) | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | |
9 | Institutspecifik kontracyklisk | |||||
kapitalbuffert (i %) | 2,0% | 2,0% | 2,0% | 2,0% | 2,0% | |
EU 9a | Systemriskbuffert (i %) | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% |
10 | Buffert för globalt systemviktigt | |||||
institut (i %) | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | |
EU 10a | Buffert för andra systemviktiga | |||||
institut (i %) | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | |
11 | kombinerat buffertkrav (i %) | 4,5% | 4,5% | 4,5% | 4,5% | 4,5% |
EU 11a | Samlade kapitalkrav (i %) | 18,7% | 18,7% | 18,7% | 18,7% | 18,7% |
| Avanza Bank AB | ||||||
Nyckeltal, MSEK | 2024-12-31 | 2024-09-30 | 2024-06-30 | 2024-03-31 | 2023-12-31 | |
12 | Tillgängligt kärnprimärkapital | |||||
| efter uppfyllande av de totala | ||||||
| kapitalbaskraven för översyns- | ||||||
och utvärderingsprocessen (i %) | 10,0% | 9,6% | 10,3% | 10,4% | 11,0% | |
| Bruttosoliditetsgrad | ||||||
13 | Totalt exponeringsmått | 77 000 | 75 624 | 69 578 | 70 584 | 69 937 |
14 | Bruttosoliditetsgrad (i %) | 4,5% | 4,2% | 4,5% | 4,4% | 4,5% |
| Ytterligare kapitalbaskrav för | ||||||
| att hantera risken för alltför låg | ||||||
| brutto soliditet (som en procent- | ||||||
| andel av det totala exponerings- | ||||||
| måttet) | ||||||
EU 14a | Ytterligare kapitalbaskrav för | |||||
| att hantera risken för alltför låg | ||||||
bruttosoliditet (i %) | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | |
EU14b | varav: ska utgöras av kärn- | |||||
primärkapital (i procentenheter) | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | |
EU 14c | Totala krav avseende brutto- | |||||
| soliditetsgrad för översyns- och | ||||||
utvärderingsprocessen (i %) | 3,0% | 3,0% | 3,0% | 3,0% | 3,0% | |
| Bruttosoliditetsbuffert och | ||||||
| samlat bruttosoliditetskrav | ||||||
| (som en procentandel av det | ||||||
| totala exponeringsmåttet) | ||||||
EU 14d | Krav på bruttosoliditetsbuffert | |||||
(i %) | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | |
EU 14e | Samlat bruttosoliditetskrav (i %) | 3,0% | 3,0% | 3,0% | 3,0% | 3,0% |
| Likviditetstäckningskvot | ||||||
15 | Totala högkvalitativa likvida | |||||
| tillgångar (viktat värde – | ||||||
genomsnitt) | 27 391 | 26 718 | 26 522 | 25 633 | 22 390 | |
EU 16a | Likviditetsutflöden – totalt viktat | |||||
värde | 7 144 | 6 981 | 6 839 | 6 724 | 6 546 | |
EU 16b | Likviditetsinflöden – totalt viktat | |||||
värde | 3 950 | 3 651 | 3 424 | 3 141 | 2 883 | |
16 | Totala nettolikviditetsutflöden | |||||
(justerat värde) | 3 195 | 3 330 | 3 415 | 3 583 | 3 663 | |
17 | Likviditetstäckningskvot (i %) | 865% | 812% | 788% | 720% | 608% |
| Stabil nettofinansieringskvot | ||||||
18 | Total tillgänglig stabil finansiering | 63 317 | 61 752 | 57 811 | 57 816 | 58 239 |
19 | Totalt behov av stabil finansiering | 30 837 | 29 589 | 29 264 | 28 616 | 28 258 |
20 | Stabil nettofinansieringskvot (i %) | 205% | 209% | 198% | 202% | 206% |
| Konsoliderad situation | ||
Likviditetsreserv, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Likvida medel | 10 832 | 10 484 |
Svenska säkerställda obligationer och obligationer från stat/region/kommun | 33 823 | 33 094 |
Summa likviditetsreserv | 44 656 | 43 579 |
| Konsoliderad situation | ||
Finansieringskällor, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
In- och upplåning från allmänheten | 66 862 | 61 728 |
Leasingskulder | 281 | 92 |
Övriga skulder | 2 863 | 1 562 |
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 166 | 146 |
Eget kapital | 5 868 | 5 482 |
Summa likviditetsreserv | 76 040 | 69 011 |
| Avanza Bank AB | ||
Likviditetsreserv, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Likvida medel | 10 832 | 10 484 |
Svenska säkerställda obligationer och obligationer från stat/region/kommun | 33 823 | 33 094 |
Summa likviditetsreserv | 44 656 | 43 579 |
| Avanza Bank AB | ||
Finansieringskällor, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
In- och upplåning från allmänheten | 66 862 | 61 728 |
Leasingskulder | – | – |
Övriga skulder | 3 077 | 1 779 |
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 147 | 133 |
Eget kapital | 4 573 | 4 274 |
Summa likviditetsreserv | 74 659 | 67 914 |
| Förväntade kreditförluster, TSEK | |||
Bolån | 2024-12-31 | 2023-12-31 | förändr, % |
Kategori 1 | –1 413 | –1 768 | –20 |
Kategori 2 | –1 253 | –1 707 | –27 |
Kategori 3 | –148 | –31 | 374 |
Summa | –2 813 | –3 506 | –20 |
Värdepapperskrediter | 2024-12-31 | 2023-12-31 | förändr, % |
Kategori 1 | –1 531 | –1 384 | 11 |
Kategori 2 | –2 | –1 | 166 |
Kategori 3 | –1 064 | –974 | 9 |
Summa | –2 596 | –2 360 | 10 |
Total ECL | –5 409 | –5 865 | –8 |
| Ställda finansiella säkerheter för värdepapperskrediter | |||
| Marknadsvärde, | Kreditexponering, | Andel av | |
| 2024-12-31 | MSEK | MSEK | exponering, % |
Aktier | 66 442 | 8 593 | 81 |
Fonder | 14 513 | 1 835 | 17 |
ETF:er | 1 745 | 195 | 2 |
Övrigt 1) | 81 | 31 | 0 |
Summa | 82 782 | 10 654 | 100 |
| Valuta för ställda finansiella säkerheter för värdepapperskrediter | |||
| Marknadsvärde, | Kreditexponering, | Andel av | |
| 2024-12-31 | MSEK | MSEK | exponering, % |
SEK | 66 430 | 8 425 | 79 |
USD | 10 557 | 1 437 | 13 |
EUR | 2 529 | 349 | 3 |
NOK | 1 222 | 189 | 2 |
DKK | 1 288 | 171 | 2 |
Övrigt | 755 | 83 | 1 |
Summa | 82 782 | 10 654 | 100 |
| Största säkerhetskoncentrationerna för värdepapperskrediten | |
| Andel av | |
| 2024-12-31 | exponering, % |
Investor B | 4 |
Volvo B | 3 |
Evolution | 3 |
Swedbank A | 2 |
Avanza Global | 2 |
Summa | 15 |
| Ställda säkerheter för bolån | ||||
| Kreditlimit, | Utlåning, | Belåningsgrad | Belåningsgrad | |
| 2024-12-31 | MSEK | MSEK | (kreditlimit), % | (utlåning), % |
Villor | 9 865 | 9 181 | 40 | 39 |
Bostadsrätter | 4 401 | 4 088 | 41 | 40 |
Summa | 14 266 | 13 270 | 40 | 39 |
| Geografisk spridning för bolån | |
| Andel av | |
| Region | exponering, % |
Stockholm | 70 |
Göteborg | 10 |
Malmö | 6 |
Övrigt | 13 |
Summa | 100 |
| Likviditetsförvaltning | ||
| Bokfört värde, | ||
| 2024-12-31 | MSEK | Andel, % |
Tillgodohavanden hos centralbanker | 8 194 | 17 |
| Utlåning till kreditinstitut inklusive ställda | ||
säkerheter | 4 007 | 8 |
| Räntebärande värdepapper inklusive ställda | ||
säkerheter 1) | 37 091 | 75 |
| varav stat, kommun och regioner | ||
(inklusive Riksbanken) | 6 028 | 16 |
varav säkerställda obligationer | 31 063 | 84 |
Summa | 49 292 | 100 |
| Värdering av tillgångar och skulder i utländsk valuta | |
MSEK – Koncernen | 2024-12-31 |
| Tillgångar | |
Utlåning till kreditinstitut | 584 |
Utlåning till allmänheten | 53 |
Övriga tillgångar | 1 116 |
Summa tillgångar | 1 753 |
| Skulder | |
Inlåning från allmänheten | 352 |
Övriga skulder | 1 337 |
Summa skulder | 1 689 |
| 2024-12-31 | Netto- | Valutakurs- | ||
MSEK – Koncernen | Tillgångar | Skulder | exponering | risk 1) |
USD | 917 | 866 | 51,3 | 5,1 |
EUR | 304 | 303 | 0,1 | 0,0 |
NOK | 80 | 79 | 1,6 | 0,2 |
DKK | 403 | 403 | 0,0 | 0,0 |
Övriga | 49 | 38 | 10,4 | 1,0 |
Summa | 1 753 | 1 689 | 63,4 | 6,3 |
| Återstående löptider (odiskonterade kassaflöden) | |||||||
| MSEK | På | ||||||
| 2024-12-31 | anfordran | <3 mån | 3–12 mån | 1–5 år | >5 år | Utan löptid | Totalt |
Inlåning från allmänheten | 66 862 | – | – | – | – | – | 66 862 |
Leasingskulder | – | – | – | – | 281 | – | 281 |
Övriga skulder | – | 3 470 | – | – | – | – | 3 470 |
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 188 | – | – | – | – | 188 |
Summa skulder 1) | 66 862 | 3 658 | – | – | 281 | – | 70 801 |
Likviditet och finansiering, MSEK | 2024-12-31 | Löptid |
Tillgodohavanden hos centralbanker | 8 194 | 1 dag |
Utlåning till kreditinstitut | 4 007 | 1 dag |
Utlåning till allmänheten – värdepapperskrediter | 10 654 | 1 månad |
Utlåning till allmänheten – bolån | 13 270 | Minst 30 år |
Räntebärande värdepapper | 37 091 | 30 månader |
Inlåning från allmänheten | 66 862 | Avista |
Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Utlåning, MSEK | 18 | 22 |
Inlåning, MSEK | 1 092 | 456 |
2024 | 2023 | |
Courtage, TSEK | 802 | 799 |
Ränteintäkter, TSEK | 440 | 949 |
Räntekostnader, TSEK | 21 696 | 13 504 |
Fakturering närståendes aktiebolag, MSEK | 4 | 4 |