MSEK | Not | 2023 | 2022 |
Provisionsintäkter | 3, 4 | ||
Provisionskostnader | 4 | – | – |
Ränteintäkter enligt effektivräntemetoden | 5 | ||
Övriga ränteintäkter | 5 | ||
Räntekostnader | 5, 10 | – | – |
Nettoresultat av finansiella transaktioner | 6 | – | – |
Övriga rörelseintäkter | |||
Rörelsens intäkter | |||
Allmänna administrationskostnader | 7–9 | – | – |
Av- och nedskrivningar | 10, 22–23 | – | – |
Övriga rörelsekostnader | 11 | – | – |
Rörelsens kostnader före kreditförluster | – | – | |
Resultat före kreditförluster | |||
Kreditförluster, netto | 12 | – | |
Rörelseresultat | |||
Resultat före skatt | |||
Skatt på årets resultat | 14 | – | – |
| Årets resultat | |||
Resultat per aktie före utspädning, SEK | 15 | ||
Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 15 |
MSEK | Not | 2023 | 2022 |
Årets resultat | |||
| Poster som skall återföras till resultatet | |||
| Värdeförändringar på finansiella tillgångar som redovisas | |||
till verkligt värde via övrigt totalresultat | 6 | – | |
| Skatt på värdeförändringar på finansiella tillgångar som | |||
redovisas till verkligt värde via övrigt totalresultat | – | ||
| Poster som inte skall omklassificeras till resultaträkningen | |||
Värdeförändringar av aktier och andelar | 20 | – | |
Skatt på värdeförändringar av aktier och andelar | |||
Övrigt totalresultat efter skatt | – | – | |
| Totalresultat efter skatt |
MSEK | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Tillgångar | 30–32 | ||
Tillgodohavanden hos centralbanker | 16 | ||
Belåningsbara statsskuldförbindelser | 17 | ||
Utlåning till kreditinstitut | 16 | ||
Utlåning till allmänheten | 18 | ||
Obligationer | 19 | ||
Aktier och andelar | 20 | ||
Tillgångar i försäkringsrörelsen | 21 | ||
Immateriella anläggningstillgångar | 22 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 10 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 23 | ||
Övriga tillgångar | 14, 24 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 25 | ||
Summa tillgångar | |||
| Skulder och eget kapital | |||
Skulder | 30–32 | ||
Inlåning från allmänheten | 16 | ||
Skulder i försäkringsrörelsen | 21 | ||
Leasingskulder | 10 | ||
Övriga skulder | 14, 26 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 27 | ||
Summa skulder | |||
Eget kapital | 28 | ||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Reserv för verkligt värde | |||
Balanserade vinstmedel | |||
Summa eget kapital | |||
Summa skulder och eget kapital |
| Övrigt | |||||
| tillskjutet | Reserv för | Balanserade | Totalt eget | ||
MSEK | Aktie kapital | kapital | verkligt värde | vinstmedel | kapital |
Eget kapital 2021-12-31 | |||||
Årets resultat | |||||
Övrigt totalresultat | – | – | |||
Totalresultat | – | ||||
| Transaktioner med ägare | |||||
Lämnad utdelning | – | – | |||
| Nyemission (genom utnyttjande | |||||
av teckningsoptioner) | |||||
Emission av teckningsoptioner | |||||
Eget kapital 2022-12-31 | |||||
Årets resultat | |||||
Övrigt totalresultat | – | – | |||
Totalresultat | – | ||||
| Transaktioner med ägare | |||||
Lämnad utdelning | – | – | |||
| Nyemission (genom utnyttjande | |||||
av teckningsoptioner) | |||||
Emission av teckningsoptioner | |||||
Eget kapital 2023-12-31 |
MSEK | Not | 2023 | 2022 | MSEK | Not | 2023 | 2022 |
| Den löpande verksamheten | Finansieringsverksamheten | ||||||
Resultat före skatt | Amortering leasingsskulder | – | – | ||||
varav inbetalda räntor | Utdelning kontant | – | – | ||||
varav utbetalda räntor | – | – | Nyemission (genom utnyttjande av teckningsoptioner) | ||||
| Justering för poster som ej ingår i kassaflödet | Emission av teckningsoptioner | ||||||
Avskrivningar | 10, 22–23 | Kassaflöde från finansieringsverksamheten | – | – | |||
Räntekostnad på leasingskulder | 10 | Årets kassaflöde | |||||
Realisationsresultat | |||||||
Betald inkomstskatt | – | Likvida medel vid årets början | |||||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring i den | Likvida medel vid årets slut | ||||||
löpande verksamhetens tillgångar och skulder | |||||||
Förändring | |||||||
| Förändringar i den löpande verksamhetens tillgångar och skulder | |||||||
Ökning (–) / minskning (+) av utlåning till kreditinstitut | 32 | ||||||
Ökning (–) / minskning (+) av utlåning till allmänheten | – | ||||||
Ökning (–) / minskning (+) av aktier och andelar | |||||||
Ökning (–) / minskning (+) av övriga tillgångar | – | – | |||||
Ökning (+) / minskning (–) av inlåning från allmänheten | |||||||
Ökning (+) / minskning (–) av övriga skulder | – | – | |||||
Kassaflöde från den löpande verksamhetens tillgångar och skulder | |||||||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||||||
| Investeringsverksamheten | |||||||
Förvärv och avyttringar av belåningsbara statsskuldförbindelser | – | ||||||
Förvärv och avyttringar av immateriella anläggningstillgångar | 22 | – | |||||
Förvärv och avyttringar av materiella anläggningstillgångar | 23 | – | – | ||||
Förvärv av aktier och andelar | – | ||||||
Förvärv och avyttringar av obligationer | – | ||||||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | – | – |
Sammanställning av likvida medel, MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Tillgodohavanden hos centralbanker | ||
Utlåning till kreditinstitut | ||
Ställda säkerheter i likvida medel | – | – |
Summa |
MSEK – Koncernen | 2023 | 2022 |
| Handel med courtagegenererande | ||
värdepapper | 1 125 | 1 438 |
Fondsparande | 639 | 635 |
Företagstjänster | 16 | 11 |
Övriga provisionsintäkter | 395 | 429 |
Summa | 2 176 | 2 512 |
| Tidpunkt för intäktsredovisning | ||
| Tjänst eller vara överförd till kund vid | ||
en tidpunkt | 2 176 | 2 512 |
Tjänst eller vara överförd till kund över tid | – | – |
Summa | 2 176 | 2 512 |
MSEK – Koncernen | 2023 | 2022 |
Courtage, brutto | 862 | 1 111 |
Fondprovisioner | 615 | 596 |
Valutaintäkter | 288 | 365 |
| Övriga provisioner | 412 | 439 |
Provisionsintäkter | 2 176 | 2 512 |
| Transaktionskostnader | –138 | –156 |
Betalningsförmedlingsprovisioner | –94 | –91 |
| Övriga provisionskostnader | –80 | –84 |
Provisionskostnader | –311 | –331 |
Provisionsnetto | 1 864 | 2 181 |
MSEK – Koncernen | 2023 | 2022 |
| Ränteintäkter | ||
| Ränteintäkter enligt effektivräntemetoden | ||
Ränteintäkter från utlåning till kreditinstitut | 389 | 86 |
Ränteintäkter från utlåning till allmänheten | 986 | 558 |
Ränteintäkter för räntebärande värdepapper | 1 162 | 290 |
| Summa ränteintäkter enligt | ||
effektivräntemetoden | 2 537 | 935 |
| Övriga ränteintäkter | ||
Övriga ränteintäkter | 3 | 1 |
Summa övriga ränteintäkter | 3 | 1 |
Summa ränteintäkter | 2 540 | 936 |
| Räntekostnader | ||
Ränteavgifter för utlåning till kreditinstitut | 0 | –6 |
Räntekostnader för inlåning från allmänheten | –922 | –94 |
Räntekostnader på leasingskulder | –2 | –2 |
Övriga räntekostnader | –42 | –45 |
Summa räntekostnader | –966 | –147 |
Räntenetto | 1 574 | 789 |
MSEK – Koncernen | 2023 | 2022 |
Realiserat resultat avseende aktier m.m. | –1 | 1 |
Valutakursförändring | 0 | –2 |
| Värdeförändringar av tillgångar | ||
i försäkringsrörelsen | 20 779 | –46 700 |
| Värdeförändringar av skulder | ||
i försäkringsrörelsen | –20 779 | 46 700 |
Summa | –1 | –1 |
| Nettovinst/nettoförlust per | ||
| värderingskategori | ||
| Finansiella tillgångar värderade till verkligt | ||
värde via resultaträkningen | 20 777 | –46 699 |
| Finansiella skulder värderade till verkligt värde | ||
via resultaträkningen | –20 779 | 46 700 |
| Finansiella skulder värderade till upplupet | ||
anskaffningsvärde | 0 | –2 |
| Finansiella tillgångar värderade till verkligt | ||
värde via övrigt totalresultat | –41 | –116 |
Summa | –42 | –117 |
MSEK – Koncernen | 2023 | 2022 |
Personalkostnader | –704 | –636 |
Köpta konsulttjänster | –82 | –83 |
Marknadsinformationskostnader | –79 | –63 |
Övriga allmänna administrationskostnader | –143 | –118 |
Summa | –1 007 | –900 |
MSEK – Koncernen | 2023 | 2022 |
Löner och andra ersättningar | –467 | –421 |
Pensionskostnader | –64 | –58 |
Socialförsäkringsavgifter | –145 | –130 |
Andra personalkostnader | –28 | –27 |
Summa personalkostnader | –704 | –636 |
| Löner, andra ersättningar och sociala kostnader | ||||
2023 | 2022 | |||
| Löner och | Sociala kostnader (varav | Löner och | Sociala kostnader (varav | |
| MSEK | andra ersättningar | pensionskostnader) | andra ersättningar | pensionskostnader) |
Koncernen | 467 | 209 | 421 | 188 |
(64) | (58) | |||
varav styrelse och ledande befattningshavare | 33 | 19 | 32 | 18 |
(8) | (8) | |||
Moderbolaget | 20 | 8 | 15 | 6 |
(4) | (3) | |||
varav styrelse och VD | 9 | 5 | 9 | 4 |
(2) | (2) | |||
2023 | 2022 | |||
Medelantalet anställda | Antal anställda | Varav män | Antal anställda | Varav män |
Moderbolag | 6 | 2 | 5 | 2 |
Dotterbolag | 648 | 406 | 618 | 391 |
Summa | 654 | 408 | 622 | 393 |
| 2023 | ||||
TSEK – Koncernen | Grundlön/ Styrelsearvode | Rörlig ersättning | Pensionskostnad | Summa |
Styrelsens ordförande | 540 | – | – | 540 |
Styrelseledamöter | 4 850 | – | – | 4 850 |
Verkställande direktör | 8 857 | – | 3 462 | 12 318 |
Vice verkställande direktör | 2 755 | – | 710 | 3 465 |
Övriga ledande befattningshavare | 16 478 | – | 4 162 | 20 640 |
Summa | 33 479 | – | 8 334 | 41 813 |
| 2022 | ||||
TSEK – Koncernen | Grundlön/ Styrelsearvode | Rörlig ersättning | Pensionskostnad | Summa |
Styrelsens ordförande | 481 | – | – | 481 |
Styrelseledamöter | 4 367 | – | – | 4 367 |
Verkställande direktör | 8 215 | – | 3 161 | 11 376 |
Vice verkställande direktör | 2 953 | – | 815 | 3 768 |
Övriga ledande befattningshavare | 15 578 | – | 4 125 | 19 703 |
Summa | 31 593 | – | 8 102 | 39 695 |
| Delprogram | |||||
2021-2024 | Teckningsoptioner | Marknadsvärde | |||
TSEK | Antal | Värde | Förvärvspris | Förmån | 2023-12-31 |
| Verkställande | |||||
direktör | 10 260 | 180 | 180 | – | 5 |
| Övriga ledande | |||||
befattnings- havare | 35 330 | 620 | 620 | – | 18 |
Summa | 45 590 | 800 | 800 | – | 24 |
| Delprogram | |||||
2022–2025 | Teckningsoptioner | Marknadsvärde | |||
TSEK | Antal | Värde | Förvärvspris | Förmån | 2023-12-31 |
| Verkställande | |||||
direktör | 21 050 | 205 | 205 | – | 835 |
| Övriga ledande | |||||
befattnings- havare | 68 180 | 663 | 663 | – | 2 703 |
Summa | 89 230 | 867 | 867 | – | 3 538 |
| Delprogram | |||||
2023–2026 | Teckningsoptioner | Marknadsvärde | |||
TSEK | Antal | Värde | Förvärvspris | Förmån | 2023-12-31 |
| Verkställande | |||||
direktör | 16 690 | 230 | 230 | – | 370 |
| Övriga ledande | |||||
befattnings- havare | 66 686 | 919 | 919 | – | 1 479 |
Summa | 83 376 | 1 149 | 1 149 | – | 1 849 |
TSEK – Koncernen | 2023 | 2022 |
| KPMG | ||
Revisionsuppdraget | –3 465 | –3 142 |
| Revisionsverksamhet utöver | ||
revisionsuppdraget | –622 | –662 |
Skatterådgivning | –247 | – |
Övriga tjänster | – | – |
Summa | –4 333 | –3 805 |
| Nyttjanderättstillgångar | ||
MSEK – Koncernen | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Nyttjanderättstillgångar vid årets ingång | 87 | 120 |
Förlängt hyresavtal | 40 | – |
Avskrivningar under året | –41 | –37 |
Nedskrivningar under året | – | – |
Indexuppräkning | 10 | 4 |
Nyttjanderättstillgångar vid årets utgång | 96 | 87 |
| Leasingskulder | ||
MSEK – Koncernen | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Kortfristiga skulder | 0 | 0 |
Långfristiga skulder | 92 | 83 |
Summa | 92 | 83 |
| Belopp redovisade i resultatet enligt IFRS 16 | ||
MSEK – Koncernen | 2023 | 2022 |
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | –41 | –37 |
Nedskrivningar av nyttjanderättstillgångar | – | – |
Ränta på leasingskulder | –2 | –2 |
Summa | –43 | –39 |
MSEK – Koncernen | 2023 | 2022 |
Marknadsföringskostnader | –28 | –28 |
Övriga rörelsekostnader | –24 | –22 |
Summa | –53 | –50 |
MSEK – Koncernen | 2023 | 2022 |
| Årets nedskrivning avseende konstaterade | ||
kreditförluster | 0 | –1 |
| Årets nedskrivning avseende förväntade | ||
kreditförluster | 3 | 0 |
Summa | 3 | –1 |
| 2023-12-31 | ||
MSEK – Koncernen | Utlåning | Reservering |
| Bolån | ||
Kategori 1 | 10 873 | –2 |
Kategori 2 | 606 | –2 |
Kategori 3 | 11 | 0 |
Summa | 11 490 | –4 |
Reserveringsgrad | 0,03% | |
| Värdepapperskredit | ||
Kategori 1 | 8 096 | –1 |
Kategori 2 | 0 | 0 |
Kategori 3 | 2 | –1 |
Summa | 8 099 | –2 |
Reserveringsgrad | 0,03% | |
| 2022-12-31 | ||
MSEK – Koncernen | Utlåning | Reservering |
| Bolån | ||
Kategori 1 | 10 273 | –2 |
Kategori 2 | 942 | –4 |
Kategori 3 | 13 | 0 |
Summa | 11 228 | –6 |
Reserveringsgrad | 0,05% | |
| Värdepapperskredit | ||
Kategori 1 | 8 013 | –3 |
Kategori 2 | 1 | 0 |
Kategori 3 | 26 | –1 |
Summa | 8 041 | –4 |
Reserveringsgrad | 0,05% | |
MSEK – Koncernen | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Emitterade av offentliga organ | 3 028 | 1 714 |
Emitterade av andra låntagare | 28 168 | 30 076 |
Summa | 31 195 | 31 789 |
MSEK – Koncernen | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Obligationer, noterade | 31 195 | 31 789 |
Obligationer, onoterade | – | – |
Summa | 31 195 | 31 789 |
MSEK – Koncernen | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Aktier och andelar, noterade | 1 | 0 |
Aktier och andelar, onoterade | 153 | 237 |
Summa | 154 | 237 |
MSEK – Koncernen | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Finansiella tillgångar i försäkringsrörelsen | ||
Aktier och andelar | 199 046 | 163 298 |
Räntebärande värdepapper | 4 145 | 2 787 |
Likvida medel | 10 523 | 14 253 |
Summa | 213 713 | 180 337 |
| Finansiella skulder i försäkringsrörelsen | ||
Livförsäkringsavsättning | 105 | 5 |
Oreglerade skador | 2 | 2 |
Fondförsäkringsåtaganden | 2 664 | 444 |
Villkorad återbäring | 210 943 | 179 888 |
Summa | 213 715 | 180 339 |
MSEK – Koncernen | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Goodwill | ||
| Anskaffningsvärden | ||
Vid årets ingång | 26 | 26 |
Vid årets utgång | 26 | 26 |
| Nedskrivningar | ||
Vid årets ingång | –3 | –3 |
Vid årets utgång | –3 | –3 |
Redovisat värde vid årets utgång | 23 | 23 |
| Övriga immateriella tillgångar | ||
| Anskaffningsvärden | ||
Vid årets ingång | 165 | 148 |
Årets investeringar | – | 17 |
Årets utrangeringar | –12 | – |
Vid årets utgång | 153 | 165 |
| Avskrivningar | ||
Vid årets ingång | –80 | –63 |
Årets avskrivningar | –21 | –17 |
Årets utrangeringar | 12 | – |
Vid årets utgång | –89 | –80 |
Redovisat värde vid årets utgång | 64 | 85 |
Summa immateriella anläggningstillgångar | 87 | 107 |
MSEK – Koncernen | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Anskaffningsvärden | ||
Vid årets ingång | 212 | 186 |
Årets investeringar | 24 | 27 |
Årets utrangeringar | –69 | – |
Vid årets utgång | 168 | 212 |
| Avskrivningar | ||
Vid årets ingång | –152 | –125 |
Årets avskrivningar | –27 | –27 |
Årets utrangeringar | 69 | – |
Vid årets utgång | –110 | –152 |
Redovisat värde vid årets utgång | 58 | 60 |
MSEK – Koncernen | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Fondlikvidfordringar | 379 | 434 |
Aktuell skattefordran | 105 | 331 |
Uppskjuten skattefordran | 9 | 21 |
Övrigt | 282 | 51 |
Summa | 774 | 837 |
| 2023-12-31 | Belopp | ||
MSEK – Koncernen | Bruttobelopp | som nettas | Nettobelopp |
Fondlikvidfordringar | 3 130 | –2 751 | 379 |
Fondlikvidskulder | 2 952 | –2 751 | 201 |
| 2022-12-31 | Belopp | ||
MSEK – Koncernen | Bruttobelopp | som nettas | Nettobelopp |
Fondlikvidfordringar | 2 744 | –2 310 | 434 |
Fondlikvidskulder | 2 813 | –2 310 | 503 |
MSEK – Koncernen | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Förutbetalda kostnader | 117 | 124 |
Upplupna intäkter | 749 | 484 |
Summa | 866 | 608 |
MSEK – Koncernen | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Momsavräkning | 6 | 6 |
Fondlikvidskulder | 201 | 503 |
Leverantörsskulder | 35 | 20 |
Aktuell skatteskuld | 586 | 640 |
Övrigt | 94 | 91 |
Summa | 922 | 1 260 |
MSEK – Koncernen | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Personalrelaterade skulder | 93 | 85 |
Övrigt | 70 | 65 |
Summa | 164 | 150 |
| Teckningskurs | |||
Program | Antal aktier | SEK per aktie | Teckningsdagar |
| 29 augusti 2024 | |||
| 31 oktober 2024 | |||
2021–2024 | 1 200 000 | 380,47 | 28 november 2024 |
| 28 augusti 2025 | |||
| 30 oktober 2025 | |||
2022–2025 | 1 200 000 | 209,03 | 27 november 2025 |
| 27 augusti 2026 | |||
| 29 oktober 2026 | |||
2023–2026 | 1 200 000 | 258,95 | 26 november 2026 |
| Återstående löptider (odiskonterade kassaflöden) | |||||||
| 2023-12-31 | På | ||||||
| MSEK – Koncernen | anfordran | <3 mån | 3–12 mån | 1–5 år | >5 år Utan löptid | Totalt | |
| Tillgångar | |||||||
| Tillgodohavanden hos | |||||||
centralbanker | 8 630 | – | – | – | – | – | 8 630 |
| Belåningsbara | |||||||
statsskuldförbindelser | – | 4 698 | – | – | – | – | 4 698 |
Utlåning till kreditinstitut | 2 599 | – | – | – | – | – | 2 599 |
Utlåning till allmänheten | – | 8 099 | – | – | 11 490 | – | 19 589 |
Obligationer | – | 800 | 4 660 | 25 431 | – | – | 30 891 |
Aktier och andelar | – | – | – | – | – | 154 | 154 |
| Tillgångar | |||||||
| i försäkringsrörelsen | – | 7 465 | 26 125 | 82 022 | 98 101 | – | 213 713 |
| Immateriella | |||||||
anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 87 | 87 |
Nyttjanderättstillgångar | – | – | – | – | – | 96 | 96 |
Materiella tillgångar | – | – | – | – | – | 58 | 58 |
Övriga tillgångar | – | 774 | – | – | – | – | 774 |
| Förutbetalda kostnader och | |||||||
upplupna intäkter | – | 866 | – | – | – | – | 866 |
Summa tillgångar | 11 229 | 22 702 | 30 785 | 107 453 | 109 590 | 395 | 282 155 |
| Skulder | |||||||
Inlåning från allmänheten | 61 728 | – | – | – | – | – | 61 728 |
| Skulder i försäkringsrörelsen | – | 7 465 | 26 125 | 82 022 | 98 101 | 2 | 213 715 |
Leasingskulder | – | – | – | 92 | – | – | 92 |
Övriga skulder | – | 922 | – | – | – | – | 922 |
| Upplupna kostnader och | |||||||
förutbetalda intäkter | – | 164 | – | – | – | – | 164 |
Summa skulder | 61 728 | 8 551 | 26 125 | 82 114 | 98 101 | 2 | 276 621 |
| Återstående löptider (odiskonterade kassaflöden) | |||||||
| 2022-12-31 | På | ||||||
| MSEK – Koncernen | anfordran | <3 mån | 3–12 mån | 1–5 år | >5 år Utan löptid | Totalt | |
| Tillgångar | |||||||
| Tillgodohavanden hos | |||||||
centralbanker | 4 915 | – | – | – | – | – | 4 915 |
| Belåningsbara | |||||||
statsskuldförbindelser | – | 802 | – | – | – | – | 802 |
Utlåning till kreditinstitut | 2 052 | – | – | – | – | – | 2 052 |
Utlåning till allmänheten | – | 8 041 | – | – | 11 228 | – | 19 269 |
Obligationer | – | 1 200 | 3 450 | 26 693 | – | – | 31 343 |
Aktier och andelar | – | – | – | – | – | 237 | 237 |
| Tillgångar | |||||||
| i försäkringsrörelsen | – | 75 676 | 2 567 | 12 223 | 89 872 | – | 180 337 |
| Immateriella | |||||||
anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 107 | 107 |
Nyttjanderättstillgångar | – | – | – | – | – | 87 | 87 |
Materiella tillgångar | – | – | – | – | – | 60 | 60 |
Övriga tillgångar | – | 837 | – | – | – | – | 837 |
| Förutbetalda kostnader och | |||||||
upplupna intäkter | – | 608 | – | – | – | – | 608 |
Summa tillgångar | 6 967 | 87 164 | 6 017 | 38 916 | 101 099 | 491 | 240 654 |
| Skulder | |||||||
Inlåning från allmänheten | 54 308 | – | – | – | – | – | 54 308 |
| Skulder i försäkringsrörelsen | – | 75 676 | 2 567 | 12 223 | 89 872 | 2 | 180 339 |
Leasingskulder | – | – | – | 83 | – | – | 83 |
Övriga skulder | – | 1 260 | – | – | – | – | 1 260 |
| Upplupna kostnader och | |||||||
förutbetalda intäkter | – | 150 | – | – | – | – | 150 |
Summa skulder | 54 308 | 77 086 | 2 567 | 12 306 | 89 872 | 2 | 236 140 |
| Klassificering av finansiella instrument | |||||
| Verkligt värde | Upplupet | Verkligt värde | |||
| 2023-12-31 | via resultat- | anskaffnings- | via övrigt | Ej finansiella | |
| MSEK – Koncernen | räkningen | värde | totalresultat | instrument | Totalt |
| Tillgångar | |||||
| Tillgodohavanden hos | |||||
centralbanker | – | 8 630 | – | – | 8 630 |
| Belåningsbara | |||||
statsskuldförbindelser | – | 4 698 | – | – | 4 698 |
Utlåning till kreditinstitut | – | 2 599 | – | – | 2 599 |
Utlåning till allmänheten | – | 19 583 | – | – | 19 583 |
| Obligationer och andra | |||||
räntebärande värdepapper | – | 23 391 | 7 805 | – | 31 195 |
Aktier och andelar | 1 | 15 | 138 | – | 154 |
Tillgångar i försäkringsrörelsen | 203 190 | 10 523 | – | – | 213 713 |
| Immateriella | |||||
anläggningstillgångar | – | – | – | 87 | 87 |
Nyttjanderättstillgångar | – | – | – | 96 | 96 |
Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 58 | 58 |
Övriga tillgångar | – | 774 | – | 0 | 774 |
| Förutbetalda kostnader och | |||||
upplupna intäkter | – | 749 | – | 117 | 866 |
Summa tillgångar | 203 191 | 70 962 | 7 943 | 357 | 282 453 |
| Skulder | |||||
Inlåning från allmänheten | – | 61 728 | – | – | 61 728 |
Skulder i försäkringsrörelsen | 213 713 | – | – | 2 | 213 715 |
Leasingskulder | – | – | – | 92 | 92 |
Övriga skulder | – | 330 | – | 592 | 922 |
| Upplupna kostnader och | |||||
förutbetalda intäkter | – | 79 | – | 85 | 164 |
Summa skulder | 213 713 | 62 137 | – | 772 | 276 621 |
| Finansiella instrument värderade till verkligt värde i balansräkningen | ||||
| 2023-12-31 | ||||
MSEK – Koncernen | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Totalt |
| Tillgångar | ||||
Aktier | 111 637 | – | 138 | 111 775 |
Fondandelar | 87 409 | – | – | 87 409 |
Obligationer och andra räntebärande värdepapper | 9 847 | 10 | – | 9 857 |
Övriga värdepapper | 2 089 | 3 | – | 2 093 |
Summa tillgångar | 210 983 | 13 | 138 | 211 134 |
| Skulder | ||||
Skulder i försäkringsrörelsen (investeringsavtal) | – | 213 713 | – | 213 713 |
Summa skulder | – | 213 713 | – | 213 713 |
MSEK – Koncernen | Nivå 3 |
2022-12-31 | 237 |
Värdeförändring | –99 |
Omklassificering | – |
Försäljning | – |
2023-12-31 | 138 |
| Finansiella instrument värderade till upplupet anskaffningsvärde i balansräkningen | |||||
| där verkligt värde lämnas i upplysningssyfte | |||||
| 2023-12-31 | Redovisat | ||||
| MSEK – Koncernen | värde | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Totalt |
| Tillgångar | |||||
Tillgodohavanden hos centralbanker | 8 630 | 8 630 | – | – | 8 630 |
Belåningsbara statsskuldförbindelser | 4 698 | 4 698 | – | – | 4 698 |
Utlåning till kreditinstitut | 2 599 | – | 2 599 | – | 2 599 |
Utlåning till allmänheten | 19 583 | – | 19 583 | – | 19 583 |
Obligationer | 23 391 | 23 349 | – | – | 23 349 |
Tillgångar i försäkringsrörelsen | 10 523 | – | 10 523 | – | 10 523 |
Övriga tillgångar | 774 | 774 | – | – | 774 |
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 749 | 749 | – | – | 749 |
Summa tillgångar | 70 947 | 38 202 | 32 704 | – | 70 906 |
| Skulder | |||||
Inlåning från allmänheten | 61 728 | – | 61 728 | – | 61 728 |
Övriga skulder | 330 | 330 | – | – | 330 |
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 79 | 79 | – | – | 79 |
Summa skulder | 62 137 | 409 | 61 728 | – | 62 137 |
| Klassificering av finansiella instrument | |||||
| Verkligt värde | Upplupet | Verkligt värde | |||
| 2022-12-31 | via resultat- | anskaffnings- | via övrigt | Ej finansiella | |
| MSEK – Koncernen | räkningen | värde | totalresultat | instrument | Totalt |
| Tillgångar | |||||
| Tillgodohavanden hos | |||||
centralbanker | – | 4 915 | – | – | 4 915 |
| Belåningsbara | |||||
statsskuldförbindelser | – | 802 | – | – | 802 |
Utlåning till kreditinstitut | – | 2 052 | – | – | 2 052 |
Utlåning till allmänheten | – | 19 259 | – | – | 19 259 |
| Obligationer och andra | |||||
räntebärande värdepapper | – | 23 343 | 8 446 | – | 31 789 |
Aktier och andelar | 0 | – | 237 | – | 237 |
Tillgångar i försäkringsrörelsen | 166 085 | 14 253 | – | – | 180 337 |
| Immateriella | |||||
anläggningstillgångar | – | – | – | 107 | 107 |
Nyttjanderättstillgångar | – | – | – | 87 | 87 |
Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 60 | 60 |
Övriga tillgångar | – | 837 | – | – | 837 |
| Förutbetalda kostnader och | |||||
upplupna intäkter | – | 484 | – | 124 | 608 |
Summa tillgångar | 166 085 | 65 944 | 8 683 | 379 | 241 091 |
| Skulder | |||||
Inlåning från allmänheten | – | 54 308 | – | – | 54 308 |
Skulder i försäkringsrörelsen | 180 337 | – | – | 2 | 180 339 |
Leasingskulder | – | – | – | 83 | 83 |
Övriga skulder | – | 614 | – | 645 | 1 260 |
| Upplupna kostnader och | |||||
förutbetalda intäkter | – | 71 | – | 79 | 150 |
Summa skulder | 180 337 | 54 993 | – | 809 | 236 140 |
| Finansiella instrument värderade till verkligt värde i balansräkningen | ||||
| 2022-12-31 | ||||
MSEK – Koncernen | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Totalt |
| Tillgångar | ||||
Aktier | 95 368 | 0 | 237 | 95 605 |
Fondandelar | 67 930 | 0 | – | 67 930 |
Obligationer och andra räntebärande värdepapper | 10 226 | 3 | – | 10 229 |
Övriga värdepapper | 1 000 | 4 | – | 1 003 |
Summa tillgångar | 174 524 | 7 | 237 | 174 768 |
| Skulder | ||||
Skulder i försäkringsrörelsen (investeringsavtal) | – | 180 337 | – | 180 337 |
Summa skulder | – | 180 337 | – | 180 337 |
MSEK – Koncernen | Nivå 3 |
2021-12-31 | 237 |
Värdeförändring | – |
Omklassificering | – |
Försäljning | – |
2022-12-31 | 237 |
| Finansiella instrument värderade till upplupet anskaffningsvärde i balansräkningen | |||||
| där verkligt värde lämnas i upplysningssyfte | |||||
| 2022-12-31 | Redovisat | ||||
| MSEK – Koncernen | värde | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Totalt |
| Tillgångar | |||||
Tillgodohavanden hos centralbanker | 4 915 | 4 915 | – | – | 4 915 |
Belåningsbara statsskuldförbindelser | 802 | 802 | – | – | 802 |
Utlåning till kreditinstitut | 2 052 | – | 2 052 | – | 2 052 |
Utlåning till allmänheten | 19 259 | – | 19 259 | – | 19 259 |
Obligationer | 23 343 | 23 224 | – | – | 23 224 |
Tillgångar i försäkringsrörelsen | 14 253 | – | 14 253 | – | 14 253 |
Övriga tillgångar | 837 | 837 | – | – | 837 |
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 484 | 484 | – | – | 484 |
Summa tillgångar | 65 944 | 30 261 | 35 564 | – | 65 825 |
| Skulder | |||||
Inlåning från allmänheten | 54 308 | – | 54 308 | – | 54 308 |
Övriga skulder | 614 | 614 | – | – | 614 |
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 71 | 71 | – | – | 71 |
Summa skulder | 54 993 | 685 | 54 308 | – | 54 993 |
MSEK – Koncernen | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ställda säkerheter | ||
| Panter och därmed jämförliga säkerheter | ||
| ställda för egna skulder och för såsom | ||
avsättningar redovisade förpliktelser | Inga | Inga |
| Övriga ställda panter och jämförliga säkerheter | ||
Likvida medel och räntebärande värdepapper | 2 783 | 3 426 |
varav hos Riksbanken | 1 524 | 1 512 |
varav hos kreditinstitut | 810 | 1 472 |
varav hos clearinginstitut | 449 | 441 |
Summa ställda säkerheter | 2 783 | 3 426 |
| Eventualförpliktelser | ||
Ansvarsförbindelser | Inga | Inga |
Åtaganden | 1 319 | 1 853 |
Finansiella konglomeratet, MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Kapitalbas per sektor | ||
| Kapitalbas för reglerade enheter inom | ||
| försäkringssektorn | 3 532 | 3 006 |
| Kapitalbas för reglerade enheter inom | ||
bank- och värdepapperssektorn | 3 138 | 2 990 |
Total kapitalbas | 6 670 | 5 996 |
| Kapitalkrav per sektor | ||
| Kapitalkrav för reglerade enheter inom | ||
| försäkringssektorn | 2 213 | 1 795 |
| Kapitalkrav för reglerade enheter inom | ||
bank- och värdepapperssektorn | 2 345 | 1 863 |
Totalt Kapitalkrav | 4 557 | 3 658 |
Överskott av kapital | 2 113 | 2 338 |
Kapitalbas/Kapitalkrav | 1,46 | 1,64 |
| Konsoliderad situation | ||
Kapitalbas, MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Kärnprimärkapital: Instrument och reserver | ||
Eget kapital enligt balansräkningen | 5 482 | 4 694 |
Förutsebar utdelning | –1 808 | –1 175 |
Kärnprimärkapital före lagstiftningsjusteringar | 3 674 | 3 519 |
Ytterligare värdejusteringar | –13 | –9 |
Immateriella tillgångar (netto efter minskning för tillhörande skatteskulder) | –87 | –107 |
Institutets direkta, indirekta och syntetiska innehav av kärnprimärkapitalinstrument i enheter i den finansiella sektorn i vilka institutet har en väsentlig investering (belopp över | ||
tröskelvärdet på 10% netto, eller godtagbara korta positioner) | – | – |
Sammanlagda lagstiftningsjusteringar av kärnprimärkapital | –99 | –117 |
Kärnprimärkapital | 3 574 | 3 402 |
Primärkapitaltillskott | – | – |
Primärkapital (primärkapital = kärnprimär kapital + primärkapitaltillskott) | 3 574 | 3 402 |
| Supplementärkapital: instrument och avsättningar | ||
Kapitalinstrument och tillhörande överkursfonder | – | – |
Supplementärkapital | – | – |
Totalt kapital (totalt kapital = primärkapital + supplementärkapital) | 3 574 | 3 402 |
| Konsoliderad situation | Konsoliderad situation | ||||||||
Riskvägt exponeringsbelopp och kapitalkrav, MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 | Riskvägt exponeringsbelopp och kapitalkrav, MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 | ||||
| Riskvägda exponeringsbelopp | Kapitalöverskott efter riskbaserat kapitalkrav | 943 | 6,5% | 1 441 | 11,1% | ||||
Kreditrisk enligt schablonmetoden | 9 570 | 9 182 | Bruttosoliditet | ||||||
varav exponeringar mot institut | 499 | 396 | Totalt exponeringsmått för bruttosoliditetsgrad | 71 011 | 62 464 | ||||
varav exponeringar mot företag | 39 | 83 | Bruttosoliditetsgrad, % | 5,0% | 5,5% | ||||
varav exponeringar mot hushåll | 237 | 320 | Primärkapital | 3 574 | 5,0% | 3 402 | 5,5% | ||
varav exponeringar säkrade genom panträtt i fastigheter | 4 036 | 3 959 | Minimikrav (Pelare 1) | 2 130 | 3,0% | 1 874 | 3,0% | ||
varav fallerande exponeringar | 17 | 44 | Det särskilda kapitalbaskravet (Pelare 2) | – | – | – | – | ||
varav exponeringar i form av säkerställda obligationer | 2 813 | 3 016 | Bruttosoliditetsvägledning | 355 | 0,5% | 562 | 0,9% | ||
varav aktieexponeringar | 479 | 689 | Summa bruttosoliditetskrav (total lämplig kapitalbasnivå) | 2 485 | 3,5% | 2 436 | 3,9% | ||
varav övriga poster | 1 450 | 676 | Kapitalöverskott efter bruttosoliditetskrav | 1 089 | 1,5% | 966 | 1,5% | ||
Motpartsrisk | 1 | 2 | |||||||
Marknadsrisk (positionsrisk) | 1 | 0 | |||||||
Avvecklingsrisk | 0 | 3 | |||||||
Kreditvärdighetsjusteringsrisk enligt schablonmetoden | – | – | |||||||
Operativ risk enligt schablonmetoden | 4 877 | 3 812 | |||||||
Totala riskvägda exponeringsbelopp | 14 450 | 12 999 | |||||||
| Kapitalkrav | |||||||||
Kreditrisk enligt schablonmetoden | 766 | 5,3% | 735 | 5,7% | |||||
varav exponeringar mot institut | 40 | 0,3% | 32 | 0,2% | |||||
varav exponeringar mot företag | 3 | 0,0% | 7 | 0,1% | |||||
varav exponeringar mot hushåll | 19 | 0,1% | 26 | 0,2% | |||||
varav exponeringar säkrade genom panträtt i fastigheter | 323 | 2,2% | 317 | 2,4% | |||||
varav fallerande exponeringar | 1 | 0,0% | 4 | 0,0% | |||||
varav exponeringar i form av säkerställda obligationer | 225 | 1,6% | 241 | 1,9% | |||||
varav aktieexponeringar | 38 | 0,3% | 55 | 0,4% | |||||
varav övriga poster | 116 | 0,8% | 54 | 0,4% | |||||
Motpartsrisk | 0 | 0,0% | 0 | 0,0% | |||||
Marknadsrisk (positionsrisk) | 0 | 0,0% | 0 | 0,0% | |||||
Avvecklingsrisk | 0 | 0,0% | 0 | 0,0% | |||||
Kreditvärdighetsjusteringsrisk enligt schablonmetoden | – | – | – | – | |||||
Operativ risk enligt schablonmetoden | 390 | 2,7% | 305 | 2,3% | |||||
Totalt kapitalkrav Pelare 1 | 1 156 | 8,0% | 1 040 | 8,0% | |||||
Total kapitalbas | 3 574 | 24,7% | 3 402 | 26,2% | |||||
Minimikapitalkrav (Pelare 1) | 1 156 | 8,0% | 1 040 | 8,0% | |||||
Kombinerade buffertkravet | 650 | 4,5% | 455 | 3,5% | |||||
| Det särskilda kapitalbaskravet (Pelare 2) | 825 | 5,7% | 467 | 3,6% | |||||
Pelare 2-vägledning | – | – | – | – | |||||
| Summa riskbaserat kapitalkrav (total lämplig | |||||||||
kapitalbasnivå) | 2 631 | 18,2% | 1 961 | 15,1% | |||||
| Konsoliderad situation | ||||||
Nyckeltal, MSEK | 2023-12-31 | 2023-09-30 | 2023-06-30 | 2023-03-31 | 2022-12-31 | |
| Tillgänglig kapitalbas (belopp) | ||||||
1 | Kärnprimärkapital | 3 574 | 3 696 | 3 572 | 3 504 | 3 402 |
2 | Primärkapital | 3 574 | 3 696 | 3 572 | 3 504 | 3 402 |
3 | Totalt kapital | 3 574 | 3 696 | 3 572 | 3 504 | 3 402 |
| Riskvägda exponeringsbelopp | ||||||
4 | Totalt riskvägt exponeringsbelopp | 14 450 | 12 718 | 12 676 | 13 314 | 12 998 |
| Kapitalrelationer (som en | ||||||
| procentandel av det riskvägda | ||||||
| exponeringsbeloppet | ||||||
5 | Kärnprimärkapitalrelation (i %) | 24,7% | 29,1% | 28,2% | 26,3% | 26,2% |
6 | Primärkapitalrelation (i %) | 24,7% | 29,1% | 28,2% | 26,3% | 26,2% |
7 | Total kapitalrelation (i %) | 24,7% | 29,1% | 28,2% | 26,3% | 26,2% |
| Ytterligare kapitalbaskrav för att | ||||||
| hantera andra risker än risken för | ||||||
| allför låg bruttosoliditet (som en | ||||||
| procentandel av det riskvägda | ||||||
| exponeringsbeloppet) | ||||||
EU 7a | Ytterligare kapitalbaskrav för att | |||||
| hantera andra risker än risken för | ||||||
allför låg bruttosoliditet (i %) | 5,7% | 5,7% | 3,6% | 3,6% | 3,6% | |
EU 7b | varav: ska utgöras av kärn- | |||||
primärkapital (i procentenheter) | 3,2% | 3,2% | 2,0% | 2,0% | 2,0% | |
EU 7c | varav: ska utgöras av primär- | |||||
kapital (i procentenheter) | 4,3% | 4,3% | 2,7% | 2,7% | 2,7% | |
EU 7d | Totala kapitalbaskrav för | |||||
| översyns- och utvärderings- | ||||||
processen (i %) | 13,7% | 13,7% | 11,6% | 11,6% | 11,6% | |
| Kombinerat buffertkrav och | ||||||
| samlat kapitalkrav (som en | ||||||
| procentandel av det riskvägda | ||||||
| exponeringsbeloppet) | ||||||
8 | Kapitalkonserveringsbuffert (i %) | 2,5% | 2,5% | 2,5% | 2,5% | 2,5% |
EU 8a | Kapitalkonserveringsbuffert på | |||||
| grund av makrotillsynsrisker eller | ||||||
| systemrisker identifierade på | ||||||
medlemsstatsnivå (i %) | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | |
9 | Institutspecifik kontracyklisk | |||||
kapitalbuffert (i %) | 2,0% | 2,0% | 2,0% | 1,0% | 1,0% | |
EU 9a | Systemriskbuffert (i %) | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% |
10 | Buffert för globalt systemviktigt | |||||
institut (i %) | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | |
EU 10a | Buffert för andra systemviktiga | |||||
institut (i %) | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | |
11 | kombinerat buffertkrav (i %) | 4,5% | 4,5% | 4,5% | 3,5% | 3,5% |
EU 11a | Samlade kapitalkrav (i %) | 18,2% | 18,2% | 16,1% | 15,1% | 15,1% |
| Konsoliderad situation | ||||||
Nyckeltal, MSEK | 2023-12-31 | 2023-09-30 | 2023-06-30 | 2023-03-31 | 2022-12-31 | |
12 | Tillgängligt kärnprimärkapital | |||||
| efter uppfyllande av de totala | ||||||
| kapitalbaskraven för översyns- | ||||||
och utvärderingsprocessen (i %) | 11,0% | 15,4% | 16,6% | 14,7% | 14,6% | |
| Bruttosoliditetsgrad | ||||||
13 | Totalt exponeringsmått | 71 011 | 69 009 | 66 318 | 62 607 | 62 464 |
14 | Bruttosoliditetsgrad (i %) | 5,0% | 5,4% | 5,4% | 5,6% | 5,5% |
| Ytterligare kapitalbaskrav för | ||||||
| att hantera risken för alltför låg | ||||||
| brutto soliditet (som en procent- | ||||||
| andel av det totala exponerings- | ||||||
| måttet) | ||||||
EU 14a | Ytterligare kapitalbaskrav för | |||||
| att hantera risken för alltför låg | ||||||
bruttosoliditet (i %) | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | |
EU 14b | varav: ska utgöras av kärn- | |||||
primärkapital (i procentenheter) | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | |
EU 14c | Totala krav avseende brutto- | |||||
| soliditetsgrad för översyns- och | ||||||
utvärderingsprocessen (i %) | 3,0% | 3,0% | 3,0% | 3,0% | 3,0% | |
| Bruttosoliditetsbuffert och | ||||||
| samlat bruttosoliditetskrav | ||||||
| (som en procentandel av det | ||||||
| totala exponeringsmåttet) | ||||||
EU 14d | Krav på bruttosoliditetsbuffert | |||||
(i %) | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | |
EU 14e | Samlat bruttosoliditetskrav (i %) | 3,0% | 3,0% | 3,0% | 3,0% | 3,0% |
| Likviditetstäckningskvot | ||||||
15 | Totala högkvalitativa likvida | |||||
| tillgångar (viktat värde – | ||||||
genomsnitt) | 22 390 | 19 328 | 17 339 | 16 370 | 17 464 | |
EU 16a | Likviditetsutflöden – totalt viktat | |||||
värde | 6 591 | 6 552 | 6 598 | 6 650 | 6 687 | |
EU 16b | Likviditetsinflöden – totalt viktat | |||||
värde | 2 893 | 2 904 | 2 891 | 3 225 | 4 303 | |
16 | Totala nettolikviditetsutflöden | |||||
(justerat värde) | 3 699 | 3 648 | 3 707 | 3 586 | 3 075 | |
17 | Likviditetstäckningskvot (i %) | 606% | 531% | 471% | 469% | 649% |
| Stabil nettofinansieringskvot | ||||||
18 | Total tillgänglig stabil finansiering | 58 699 | 57 120 | 55 097 | 50 924 | 51 878 |
19 | Totalt behov av stabil finansiering | 29 341 | 29 187 | 28 347 | 28 731 | 29 317 |
20 | Stabil nettofinansieringskvot (i %) | 200% | 196% | 194% | 177% | 177% |
| Avanza Bank AB | ||
Kapitalbas, MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Kärnprimärkapital: Instrument och reserver | ||
Eget kapital enligt balansräkningen | 4 274 | 3 696 |
| Delårsresultat netto efter avdrag för förutsebara kostnader och | ||
utdelningar som har verifierats av personer som har oberoende ställning | –1 084 | –633 |
Kärnprimärkapital före lagstiftningsjusteringar | 3 191 | 3 063 |
Ytterligare värdejusteringar | –13 | –9 |
Immateriella tillgångar (netto efter minskning för tillhörande skatteskulder) | –64 | –85 |
| Institutets direkta, indirekta och syntetiska innehav av kärnprimärkapitalinstrument | ||
| i enheter i den finansiella sektorn i vilka institutet har en väsentlig investering | ||
(belopp över tröskelvärdet på 10% netto, eller godtagbara korta positioner) | – | – |
Sammanlagda lagstiftningsjusteringar av kärnprimärkapital | –77 | –94 |
Kärnprimärkapital | 3 114 | 2 969 |
Primärkapitaltillskott | – | – |
Primärkapital (primärkapital = kärnprimärkapital + primärkapitaltillskott) | 3 114 | 2 969 |
| Supplementärkapital: instrument och avsättningar | ||
Kapitalinstrument och tillhörande överkursfonder | – | – |
Supplementärkapital | – | – |
Totalt kapital (totalt kapital = primärkapital + supplementärkapital) | 3 114 | 2 969 |
| Avanza Bank AB | |||||||
Riskvägt exponeringsbelopp och kapitalkrav, MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |||||
| Kapitalkrav | |||||||
Kreditrisk enligt schablonmetoden | 659 | 5,3% | 671 | 5,7% | |||
varav exponeringar mot institut | 40 | 0,3% | 31 | 0,3% | |||
varav exponeringar mot företag | 3 | 0,0% | 7 | 0,1% | |||
varav exponeringar mot hushåll | 19 | 0,2% | 26 | 0,2% | |||
varav exponeringar säkrade genom panträtt i fastigheter | 323 | 2,6% | 317 | 2,7% | |||
varav fallerande exponeringar | 1 | 0,0% | 4 | 0,0% | |||
varav exponeringar i form av säkerställda obligationer | 225 | 1,8% | 241 | 2,0% | |||
varav aktieexponeringar | – | – | – | – | |||
varav övriga poster | 48 | 0,4% | 46 | 0,4% | |||
Motpartsrisk | 0 | 0,0% | 0 | 0,0% | |||
Marknadsrisk (positionsrisk) | 0 | 0,0% | 0 | 0,0% | |||
Avvecklingsrisk | 0 | 0,0% | 0 | 0,0% | |||
Kreditvärdighetsjusteringsrisk enligt schablonmetoden | – | – | – | – | |||
Operativ risk enligt schablonmetoden | 331 | 2,7% | 274 | 2,3% | |||
Totalt kapitalkrav Pelare 1 | 989 | 8,0% | 945 | 8,0% | |||
Total kapitalbas | 3 114 | 25,2% | 2 969 | 25,1% | |||
Minimikapitalkrav (Pelare 1) | 989 | 8,0% | 945 | 8,0% | |||
Kombinerade buffertkravet | 557 | 4,5% | 413 | 3,5% | |||
Det särskilda kapitalbaskravet (Pelare 2)1) | 767 | 6,2% | 483 | 4,1% | |||
| Avanza Bank AB | Pelare 2-vägledning | – | – | – | – | ||
Riskvägt exponeringsbelopp och kapitalkrav, MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 | Summa riskbaserat kapitalkrav | ||||
| Riskvägda exponeringsbelopp | (total lämplig kapitalbasnivå) | 2 314 | 18,7% | 1 841 | 15,6% | ||
Kreditrisk enligt schablonmetoden | 8 233 | 8 387 | Kapitalöverskott efter riskbaserat kapitalkrav | 800 | 6,5% | 1 128 | 9,5% |
varav exponeringar mot institut | 495 | 394 | Bruttosoliditet | ||||
varav exponeringar mot företag | 39 | 83 | Totalt exponeringsmått för bruttosoliditetsgrad | 69 937 | 62 064 | ||
varav exponeringar mot hushåll | 237 | 320 | Bruttosoliditetsgrad, % | 4,5% | 4,8% | ||
varav exponeringar säkrade genom panträtt i fastigheter | 4 036 | 3 959 | Primärkapital | 3 114 | 4,5% | 2 969 | 4,8% |
varav fallerande exponeringar | 17 | 44 | Minimikrav (Pelare 1) | 2 098 | 3,0% | 1 862 | 3,0% |
varav exponeringar i form av säkerställda obligationer | 2 813 | 3 016 | Det särskilda kapitalbaskravet (Pelare 2) | – | – | – | – |
varav aktieexponeringar | – | – | Bruttosoliditetsvägledning | – | – | – | – |
varav övriga poster | 595 | 571 | Summa bruttosoliditetskrav (total lämplig kapitalbasnivå) | 2 098 | 3,0% | 1 862 | 3,0% |
Kapitalöverskott efter bruttosoliditetskrav | 1 016 | 1,5% | 1 107 | 1,8% | |||
Motpartsrisk | 1 | 2 | |||||
Marknadsrisk (positionsrisk) | 1 | 0 | |||||
Avvecklingsrisk | 0 | 3 | |||||
Kreditvärdighetsjusteringsrisk enligt schablonmetoden | – | – | |||||
Operativ risk enligt schablonmetoden | 4 133 | 3 421 | |||||
Totala riskvägda exponeringsbelopp | 12 369 | 11 813 | |||||
| Avanza Bank AB | Avanza Bank AB | |||||||||||||
Nyckeltal, MSEK | 2023-12-31 | 2023-09-30 | 2023-06-30 | 2023-03-31 | 2022-12-31 | Nyckeltal, MSEK | 2023-12-31 | 2023-09-30 | 2023-06-30 | 2023-03-31 | 2022-12-31 | |||
| Tillgänglig kapitalbas (belopp) | 12 | Tillgängligt kärnprimärkapital | ||||||||||||
1 | Kärnprimärkapital | 3 114 | 3 332 | 3 203 | 3 093 | 2 969 | efter uppfyllande av de totala | |||||||
| kapitalbaskraven för översyns- | ||||||||||||||
2 | Primärkapital | 3 114 | 3 332 | 3 203 | 3 093 | 2 969 | och utvärderingsprocessen (i %) | 11,0% | 14,3% | 15,7% | 14,7% | 13,1% | ||
3 | Totalt kapital | 3 114 | 3 332 | 3 203 | 3 093 | 2 969 | Bruttosoliditetsgrad | |||||||
| Riskvägda exponeringsbelopp | 13 | Totalt exponeringsmått | 69 937 | 68 659 | 65 931 | 61 639 | 62 064 | |||||||
4 | Totalt riskvägt exponeringsbelopp | 12 369 | 11 683 | 11 516 | 11 559 | 11 813 | 14 | Bruttosoliditetsgrad (i %) | 4,5% | 4,9% | 4,9% | 5,0% | 4,8% | |
| Kapitalrelationer (som en | Ytterligare kapitalbaskrav för | |||||||||||||
| procentandel av det riskvägda | att hantera risken för alltför låg | |||||||||||||
| exponeringsbeloppet | brutto soliditet (som en procent- | |||||||||||||
5 | Kärnprimärkapitalrelation(i %) | 25,2% | 28,5% | 27,8% | 26,8% | 25,1% | måttet) | andel av det totala exponerings- | ||||||
6 | Primärkapitalrelation (i %) | 25,2% | 28,5% | 27,8% | 26,8% | 25,1% | Ytterligare kapitalbaskrav för | EU 14a | ||||||
7 | Total kapitalrelation (i %) | 25,2% | 28,5% | 27,8% | 26,8% | 25,1% | att hantera risken för alltför låg | |||||||
| Ytterligare kapitalbaskrav för att | bruttosoliditet (i %) | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | ||||||||
| hantera andra risker än risken för | EU14b | varav: ska utgöras av kärn- | ||||||||||||
| allför låg bruttosoliditet (som en | primärkapital (i procentenheter) | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | ||||||||
| procentandel av det riskvägda | ||||||||||||||
| exponeringsbeloppet) | EU 14c | Totala krav avseende brutto- | ||||||||||||
| soliditetsgrad för översyns- och | ||||||||||||||
EU 7a | Ytterligare kapitalbaskrav för att | utvärderingsprocessen (i %) | 3,0% | 3,0% | 3,0% | 3,0% | 3,0% | |||||||
| hantera andra risker än risken för | ||||||||||||||
allför låg bruttosoliditet (i %) | 6,2% | 6,2% | 4,1% | 4,1% | 4,1% | Bruttosoliditetsbuffert och samlat | ||||||||
EU 7b | varav: ska utgöras av kärn- | bruttosoliditetskrav | (som en procentandel av det | |||||||||||
primärkapital (i procentenheter) | 3,5% | 3,5% | 2,3% | 2,3% | 2,3% | totala exponeringsmåttet) | ||||||||
EU 7c | varav: ska utgöras av | EU 14d | Krav på bruttosoliditetsbuffert | |||||||||||
primärkapital (i procentenheter) | 4,7% | 4,7% | 3,1% | 3,1% | 3,1% | (i %) | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | |||
EU 7d | Totala kapitalbaskrav för | Samlat bruttosoliditetskrav (i %) | EU 14e | 3,0% | 3,0% | 3,0% | 3,0% | 3,0% | ||||||
| översyns- och utvärderings- | ||||||||||||||
processen (i %) | 14,2% | 14,2% | 12,1% | 12,1% | 12,1% | Likviditetstäckningskvot | ||||||||
| Kombinerat buffertkrav och | 15 | Totala högkvalitativa likvida | ||||||||||||
| samlat kapitalkrav (som en | tillgångar (viktat värde – | |||||||||||||
| procentandel av det riskvägda | genomsnitt) | 22 390 | 19 328 | 17 339 | 16 370 | 17 464 | ||||||||
| exponeringsbeloppet) | Likviditetsutflöden – totalt viktat | EU 16a | ||||||||||||
8 | Kapitalkonserveringsbuffert (i %) | 2,5% | 2,5% | 2,5% | 2,5% | 2,5% | värde | 6 546 | 6 506 | 6 553 | 6 604 | 6 641 | ||
EU 8a | Kapitalkonserveringsbuffert på | Likviditetsinflöden – totalt viktat | EU 16b | |||||||||||
| grund av makrotillsynsrisker eller | värde | 2 883 | 2 892 | 2 874 | 3 211 | 4 291 | ||||||||
| systemrisker identifierade på | 16 | Totala nettolikviditetsutflöden | ||||||||||||
medlemsstatsnivå (i %) | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | (justerat värde) | 3 663 | 3 614 | 3 679 | 3 556 | 3 073 | |||
9 | Institutspecifik kontracyklisk | 17 | Likviditetstäckningskvot (i %) | 608% | 534% | 473% | 471% | 653% | ||||||
kapitalbuffert (i %) | 2,0% | 2,0% | 2,0% | 1,0% | 1,0% | Stabil nettofinansieringskvot | ||||||||
EU 9a | Systemriskbuffert (i %) | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | Total tillgänglig stabil finansiering | 18 | 58 239 | 56 756 | 54 728 | 50 512 | 51 445 | |
10 | Buffert för globalt systemviktigt | Totalt behov av stabil finansiering | 19 | 28 258 | 28 837 | 27 947 | 27 749 | 28 905 | ||||||
institut (i %) | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | Stabil nettofinansieringskvot (i %) | 20 | 206% | 197% | 196% | 182% | 178% | ||
EU 10a | Buffert för andra systemviktiga | |||||||||||||
institut (i %) | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | |||||||||
11 | kombinerat buffertkrav (i %) | 4,5% | 4,5% | 4,5% | 3,5% | 3,5% | ||||||||
EU 11a | Samlade kapitalkrav (i %) | 18,7% | 18,7% | 16,6% | 15,6% | 15,6% |
| Konsoliderad situation | ||
Likviditetsreserv, MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Likvida medel | 10 484 | 6 376 |
Svenska säkerställda obligationer och obligationer från stat/region/kommun | 33 094 | 29 090 |
Summa likviditetsreserv | 43 579 | 35 466 |
| Konsoliderad situation | ||
Finansieringskällor, MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
In- och upplåning från allmänheten | 61 728 | 54 308 |
Leasingskulder | 92 | 83 |
Övriga skulder | 1 562 | 1 306 |
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 146 | 140 |
Eget kapital | 5 482 | 4 694 |
Summa likviditetsreserv | 69 011 | 60 531 |
| Avanza Bank AB | ||
Likviditetsreserv, MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Likvida medel | 10 484 | 6 376 |
Svenska säkerställda obligationer och obligationer från stat/region/kommun | 33 094 | 29 090 |
Summa likviditetsreserv | 43 579 | 35 466 |
| Avanza Bank AB | ||
Finansieringskällor, MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
In- och upplåning från allmänheten | 61 728 | 54 308 |
Leasingskulder | – | – |
Övriga skulder | 1 779 | 1 976 |
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 133 | 129 |
Eget kapital | 4 274 | 3 696 |
Summa likviditetsreserv | 67 914 | 60 108 |
| Förväntade kreditförluster, TSEK | |||
Bolån | 2023-12-31 | 2022-12-31 | förändr % |
Kategori 1 | –1 768 | –1 659 | 7 |
Kategori 2 | –1 707 | –3 730 | –54 |
Kategori 3 | –31 | –161 | –81 |
Summa | –3 506 | –5 549 | –37 |
| Värdepapperskrediter | |||
Kategori 1 | –1 384 | –2 819 | –51 |
Kategori 2 | –1 | –44 | –98 |
Kategori 3 | –974 | –886 | 10 |
Summa | –2 360 | –3 749 | –37 |
Total ECL | –5 865 | –9 299 | –37 |
| Ställda finansiella säkerheter för värdepapperskrediter | |||
| Marknadsvärde, | Kreditexponering, | Andel av | |
| 2023-12-31 | MSEK | MSEK | exponering, % |
Aktier | 53 755 | 6 691 | 83 |
Fonder | 10 351 | 1 351 | 17 |
| Övrigt | 37 | 54 | 1 |
Summa | 64 143 | 8 096 | 100 |
| Valuta för ställda finansiella säkerheter för värdepapperskrediter | |||
| Marknadsvärde, | Kreditexponering, | Andel av | |
| 2023-12-31 | MSEK | MSEK | exponering, % |
SEK | 53 806 | 6 733 | 83 |
USD | 6 790 | 879 | 11 |
EUR | 1 370 | 192 | 2 |
DKK | 1 063 | 119 | 1 |
NOK | 773 | 106 | 1 |
Övrigt | 341 | 67 | 1 |
Summa | 64 143 | 8 096 | 100 |
| Största säkerhetskoncentrationerna för värdepapperskrediten | |
| Andel av | |
| 2023-12-31 | exponering, % |
Investor B | 4 |
Volvo B | 4 |
Evolution | 3 |
Swedbank A | 3 |
Sv. Handelsbanken A | 2 |
Summa | 16 |
| Ställda säkerheter för bolån | ||||
| Kreditlimit, | Utlåning, | Belåningsgrad | Belåningsgrad | |
| 2023-12-31 | MSEK | MSEK | (kreditlimit), % | (utlåning), % |
Villor | 8 620 | 7 967 | 41 | 40 |
Bostadsrätter | 3 835 | 3 519 | 41 | 40 |
Summa | 12 455 | 11 486 | 41 | 40 |
| Geografisk spridning för bolån | |
| Andel av | |
| Region | exponering, % |
Stockholm | 71 |
Göteborg | 10 |
Malmö | 6 |
Övrigt | 13 |
Summa | 100 |
| Likviditetsförvaltning | ||
| Bokfört värde, | ||
| 2023-12-31 | MSEK | Andel, % |
Tillgodohavanden hos centralbanker | 8 630 | 18 |
| Utlåning till kreditinstitut inklusive ställda | ||
säkerheter | 2 599 | 6 |
| Räntebärande värdepapper inklusive ställda | ||
| säkerheter | 35 894 | 76 |
| varav stat, kommun och regioner | ||
(inklusive Riksbanken samt Kommuninvest) | 7 922 | 22 |
varav säkerställda obligationer | 27 972 | 78 |
| Värdering av tillgångar och skulder i utländsk valuta | |
MSEK – Koncernen | 2023-12-31 |
| Tillgångar | |
Utlåning till kreditinstitut | 377 |
Utlåning till allmänheten | 35 |
Övriga tillgångar | 546 |
Summa tillgångar | 958 |
| Skulder | |
Inlåning från allmänheten | 410 |
Övriga skulder | 544 |
Summa skulder | 954 |
| 2023-12-31 | Netto- | Valutakurs- | ||
MSEK – Koncernen | Tillgångar | Skulder | exponering | risk |
EUR | 286 | –283 | 3,3 | 0,33 |
USD | 536 | –536 | 0,1 | 0,01 |
NOK | 72 | –72 | 0,0 | 0,00 |
DKK | 38 | –38 | 0,0 | 0,00 |
Övriga | 26 | –26 | 0,0 | 0,05 |
Summa | 958 | –954 | 3,5 | 0,35 |
| Återstående löptider (odiskonterade kassaflöden) | |||||||
| MSEK | På | ||||||
| 2023-12-31 | anfordran | <3 mån | 3–12 mån | 1–5 år | >5 år | Utan löptid | Totalt |
Inlåning från allmänheten | 61 728 | – | – | – | – | – | 61 728 |
Leasingskulder | – | – | – | 92 | – | – | 92 |
Övriga skulder | – | 922 | – | – | – | – | 922 |
Upplupna skulder och förutbetalda intäkter | – | 164 | – | – | – | – | 164 |
| Summa skulder | 61 728 | 1 086 | – | 92 | – | – | 62 906 |
Likviditet och finansiering, MSEK | 2023-12-31 | Löptid |
Tillgodohavanden hos centralbanker | 8 630 | 1 dag |
Utlåning till kreditinstitut | 2 599 | 1 dag |
Utlåning till allmänheten – värdepapperskrediter | 8 096 | 1 månad |
Utlåning till allmänheten – bolån | 11 486 | Minst 30 år |
Räntebärande värdepapper | 35 894 | 27 månader |
Inlåning från allmänheten | 61 728 | Avista |
Koncernen | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Transaktioner med nyckelpersoner i ledande | ||
| ställning och andra närstående | ||
Utlåning, MSEK | 22 | 33 |
Inlåning, MSEK | 456 | 337 |
2023 | 2022 | |
Courtage, TSEK | 799 | 1 112 |
Ränteintäkter, TSEK | 949 | 510 |
Räntekostnader, TSEK | 13 504 | 487 |
Fakturering närståendes aktiebolag, MSEK | 4 | 8 |