549300LLEO25ZJJ3NT91 2023-12-31 549300LLEO25ZJJ3NT91 2022-12-31 549300LLEO25ZJJ3NT91 2022-01-01 2022-12-31 549300LLEO25ZJJ3NT91 2023-01-01 2023-12-31 549300LLEO25ZJJ3NT91 2021-12-31 549300LLEO25ZJJ3NT91 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 549300LLEO25ZJJ3NT91 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 549300LLEO25ZJJ3NT91 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 549300LLEO25ZJJ3NT91 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 549300LLEO25ZJJ3NT91 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 549300LLEO25ZJJ3NT91 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 549300LLEO25ZJJ3NT91 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 549300LLEO25ZJJ3NT91 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 549300LLEO25ZJJ3NT91 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 549300LLEO25ZJJ3NT91 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 549300LLEO25ZJJ3NT91 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 549300LLEO25ZJJ3NT91 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 549300LLEO25ZJJ3NT91 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 549300LLEO25ZJJ3NT91 2021-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 549300LLEO25ZJJ3NT91 2021-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 549300LLEO25ZJJ3NT91 2021-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 549300LLEO25ZJJ3NT91 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 549300LLEO25ZJJ3NT91 2021-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 549300LLEO25ZJJ3NT91 2022-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 549300LLEO25ZJJ3NT91 2022-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 549300LLEO25ZJJ3NT91 2022-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 549300LLEO25ZJJ3NT91 2022-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 549300LLEO25ZJJ3NT91 2022-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 549300LLEO25ZJJ3NT91 2022-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 549300LLEO25ZJJ3NT91 2023-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 549300LLEO25ZJJ3NT91 2023-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 549300LLEO25ZJJ3NT91 2023-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 549300LLEO25ZJJ3NT91 2023-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 549300LLEO25ZJJ3NT91 2023-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 549300LLEO25ZJJ3NT91 2023-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember iso4217:SEK xbrli:shares iso4217:SEK xbrli:shares
®
Adresserar
akuta behov
vid sällsynta
sjukdomar
Årsredovisning 2023
Hansa Biopharma i korthet
Hansa Biopharma (”Hansa”, ”bolaget”, ”vi”) är ett
biofarmabolag i kommersiell fas och en pionjär inom IgG-
klyvande enzymteknik. Vi är fast beslutna att utveckla och
kommersialisera innovativa behandlingar som räddar liv
och förändrar livet för patienter med sällsynta
immunologiska sjukdomar.
Hansa har utvecklat en enzymbehandling för klyvning av
immunglobulin G (IgG)-antikroppar som är den första i sitt
slag och möjliggör desensitisering av högsensitiserade
njurtransplantationspatienter. Vår forskning och utveckling av
läkemedel baseras på bolagets patentskyddade teknikplattform
för IgG-klyvande enzym. Vi är inriktade på fyra strategiska
behandlingsområden: transplantation, autoimmuna sjukdomar,
genterapi och nya behandlingar, där det finns få eller inga
tillgängliga behandlingsalternativ.
Hansa är baserat i Lund och har verksamhet i Europa och USA.
Innehåll
Översikt
3
Aktien
9
Förvaltningsberättelse
12
Ekonomi
22
Bolagsstyrning
79
Ersättning
93
Ordlista
101
Vi ser framför oss en värld där
alla människor med sällsynta
immunologiska sjukdomar
kan leva långa och friska liv.
Vår vision
2
Styrelseordförandens kommentar
4
Höjdpunkter under 2023
5
Vd-ord
6
Förväntade framtida milstolpar
8
Översikt
3
3
Kära aktieägare,
2023 var ytterligare ett viktigt år för Hansa
Biopharma. Vi är ett företag vars mening är
förankrat i vetenskaplig innovation, förbättrade
patientresultat och verksamhet baserad på
högsta etiska standarder.
När mitt andra helår som styrelseordförande
för Hansa Biopharma närmar sig är jag
ännu mer entusiastisk över den väg vi har
framför oss. Bolaget har gjort spännande
vetenskapliga framsteg i laboratoriet
och även kliniskt baserat på sin
patentskyddade enzymteknikplattform
och ökad tillgång till Idefirix(R) genom
insatser från vår högt engagerade och
hängivna kultur av talangfulla individer
med djupgående kompetens inom
tidig läkemedelsforskning, klinisk
utveckling, global produktlansering och
kommersialisering.
Hansa utvecklar vetenskap som
förändrar liv
. Enbart under 2023
hade bolaget sju kliniska prövningar
i antingen fas 2 eller fas 3 inom
områden med stora medicinska
behov, inklusive autoimmunitet, genterapi
och transplantation. Dessutom fortsatte
forsknings- och utvecklingsorganisationen att
utveckla nästa generations enzymer för att
utöka de potentiella indikationerna.
Hansa säkerställer tillgången till innovativa,
nya läkemedel.
Hansas arbete i Europa för
att säkerställa tillgång till Idefirix, det första
behandlingsalternativet för desensitisering av
högsensitiserade patienter, visar att bolaget
går i bräschen för att förbättra vården för
transplantationspatienter. Arbetet sträcker sig
längre än till leverans av läkemedel och innebär
fortlöpande engagemang och samarbete med
intressenter i hela vårdkedjan. Denna höga
engagemangsnivå – att verkligen förändra
behandlingsparadigmet för patienter i nöd –
utgör en enorm möjlighet för Hansa.
Hansa bedriver en ansvarsfull och
etisk affärsverksamhet
. Under 2023
fortsatte Hansa att fokusera på att uppnå
sina mål och samtidigt ta ansvar för sin
påverkan på samhället. Fortsatt förfining
och utveckling av hållbarhetsstrategin och
hållbarhetsrapporteringen återspeglar de
förändringar som sker inom bolaget och
branschen. Hansa vägleds av sina värderingar
och sitt etiska beslutsfattande, och fortsätter
att fokusera på tre viktiga hållbarhetsrelaterade
områden – Healthy People, Healthy
Business och Healthy Planet – samt sitt
hållbarhetsarbete på ett sätt som är verkligt
meningsfullt för medarbetarna, aktieägarna
och framför allt patienterna.
Vi har många nya spännande milstolpar
framför oss och styrelsen är övertygad om
att det starka och mycket erfarna teamet
på Hansa kommer att fortsätta leverera i
enlighet med sina prioriteringar inom såväl
läkemedsutveckling som på marknaden.
På styrelsens uppdrag,
Peter Nicklin
Styrelseordförande, Hansa Biopharma AB
Lund, mars 2024
Stark måldriven
kultur
Styrelseordförandens
kommentar
Peter Nicklin
Styrelseordförande
4
Höjdpunkter under 2023
Överenskommelse
nådd gällande pris och
ersättning för Idefirix
®
i Tjeckien
Samarbete med Genethon
för att utvärdera imlifidase
som förbehandling till
genterapin GNT-0003 i
Crigler-Najjars syndrom
Provisoriskt
godkännande för Idefirix
®
i Australien för både
levande och avlidna
donatorer
Nytt kommersiellt
partnerskap för
Mellanöstern och
Nordafrika
Första kliniska studien
inom genterapi påbörjad
med imlifidase som
förbehandling till SRP-
9001
Slutförd
patientrekrytering i fas
2-studien av imlifidase i
Gullain-Barrés syndrom
(GBS)
Första patienten
doserad i fas 3-studien
av imlifidase i
antikroppssjukdomen
anti-GBM
Positiva resultat
avseende säkerhet,
tolerabilitet och tidig
effekt i GBS
Långtidsdata av imlifidase
i njurtransplantation
bekräftar positiva resultat
efter år fem
Överenskommelse
nådd gällande pris och
ersättning för Idefirix
®
i Spanien
Positivt beslut gällande
ersättning för Idefirix
®
i Belgien
Lovande övergripande
resultat från den första
studien av HNSA-5487 i
människa
Första patient behandlad
i en prövarinitierad
fas 2-studie i ANCA-
associerad vaskulit
Great Place to Work
®
för fjärde året i rad
januari
februari
mars
april
maj
juni
juli
augusti
september
oktober
november
december
2022
2024
5
Trots att biotekniksektorn påverkades
av fortsatta globala ekonomiska och
geopolitiska utmaningar var 2023 ännu ett
år som präglades av betydande framsteg
inom Hansa Biopharmas kommersiella och
forsknings- och utvecklingsverksamhet.
Jag började på Hansa Biopharma
2018 (då Hansa Medical) med en
stark tro på bolagets spännande
enzymteknologiplattform och
pipeline. Jag insåg tidigt att det
fanns potential att bygga ett
banbrytande, immunologifokuserat
bioteknikföretag i kommersiell
fas. Bolaget stod i begrepp att
slutföra ett framgångsrikt fas
2-utvecklingsprogram för sin
huvudkandidat imlifidase vid
njurtransplantation och baserat
på detta söka ett tidigt, villkorat
marknadsgodkännande i
Europa. Samtidigt gjorde den
pågående utvecklingen av
Hansas unika och mångsidiga
enzymteknologiplattform framsteg inom
områden med betydande medicinska behov,
inklusive autoimmunitet och andra närliggande
behandlingsområden.
En strategi för att tillgodose
ouppfyllda behov
Min tro på Hansa är fortfarande stark.
Tillsammans har vi framgångsrikt
omvandlat organisationen till ett mångsidigt
bioteknikföretag i kommersiell fas trots
betydande externa motvindar – däribland
covid-19-pandemin och en betydande
nedgång på kapitalmarknaderna för biotech
som vi inte har sett motsvarigheten till i
bioteknikbranschens historia.
Med ett mycket erfaret och resultatinriktat
team fortsätter vi att verkställa våra viktigaste
strategiska prioriteringar, med stöd av vår
omfattande vetenskapliga och kommersiella
expertis. Bolaget fortsätter att fokusera på
att utveckla spjutspetsforskning och leverera
nya behandlingar inom områden med stora
behov, inklusive autoimmuna sjukdomar,
förbehandling till genterapi och desensitisering
vid njurtransplantation.
Autoimmuna sjukdomar ökar i förekomst varje
år, och nästan 1 av 10 människor i världen
har diagnostiserats med minst en autoimmun
sjukdom. Hansa är fast beslutet att utveckla
det IgG-klyvande enzymet imlifidase för
att stoppa eller fördröja utvecklingen av
dessa tillstånd. Vi har genererat mycket
uppmuntrande data från fas 2-studier i
antikroppssjukdomen anti-GBM och Guillain-
Barrés syndrom och stödjer en prövarinitierad
studie av ANCA-associerad vaskulit.
Genterapi utgör en betydande ny
tillväxtmöjlighet för imlifidase som
förbehandling till genterapi hos patienter som
har utvecklat neutraliserande antikroppar
(NAbs) mot några av de vanligaste
virusvektorerna som används för att överföra
friska gener till patienternas celler. Vår
partnerskapsstrategi gör det möjligt för oss
att samarbeta med ledande innovatörer inom
genterapi för att potentiellt kunna ge fler
patienter som lider av allvarliga genetiska
sjukdomar tillgång till livsförändrande
genterapier. Vårt partnerskap med USA-
baserade Sarepta Therapeutics – som ingicks
2020 – är inriktat på Duchennes muskeldystrofi
(DMD) och Limb-Girdle muskeldystrofi. Starka
konceptvalideringsdata (proof of concept)
har genererats i icke-humana primater med
DMD, och imlifidase som förbehandling till
Sareptas Elevidys testas nu kliniskt. Under
2023 ingick vi också ett partnerskap med det
ledande franska genterapiföretaget Généthon
som fokuserar på den förödande sjukdomen
Crigler-Najjars syndrom.
Slutligen fortsätter vi att ytterligare etablera
imlifidase som desensitiseringsbehandling
av högsensitiserade patienter vid
njurtransplantation. Efter ett framgångsrikt
genomförande av de kliniska fas 2-studierna
erhöll vi ett villkorat godkännande för Idefirix
®
(imlifidase) i Europa och vi har kommit
överens med FDA om en väg till ett potentiellt
accelererat godkännande i USA där vår
pivotala fas 3-studie, ConfIdeS, fortskrider mot
ett slutförande 2025.
För att fortsätta utveckla vårt arbete med
att lansera Idefirix
®
och förbereda oss
för en spännande framtid med ytterligare
indikationer, har vi skapat medicinska och
kommersiella team med betydande expertis.
Utmärkta framsteg har gjorts för att säkerställa
att Idefirix
®
är tillgängligt för patienter i hela
Hansa går in i 2024
i en stärkt position
för att framgångsrikt
kunna genomföra våra
viktigaste prioriteringar
Vd-ord
Søren Tulstrup
VD och koncernchef
6
behandlingsregimer vid systemisk onkolytisk
virusbehandling.
En blomstrande kultur med människan
i centrum
Jag är övertygad om att allt vi har
åstadkommit – betydande framsteg i vår
pipeline, solida kommersialiseringsresultat
och den framgångsrika transformationen
från en liten projektfokuserad forsknings och
utvecklingsverksamhet till ett fullt integrerat,
internationellt bioteknikföretag i kommersiell
fas – beror på det mycket skickliga och
engagerade team som vi har på Hansa. Med
mer än 30 olika nationer representerade i vår
organisation och en genomsnittlig branschtid
på mer än 20 år är detta ett resultatdrivet såväl
som engagerat team – vilket framgår av det
faktum att vi har kvalificerat oss som Great
Place to Work i Sverige under de senaste fyra
åren baserat på medarbetarundersökningar.
En uppnåelig ambition
Jag ser fram emot vad som komma ska på
Hansa – vi är redo att leverera på vår djärva
ambition att tillhandahålla livsförändrande
och livräddande läkemedel till människor
med sällsynta immunologiska sjukdomar och
tillstånd. Jag förväntar mig att se ytterligare
acceleration inom njurtransplantation
när allt fler ledande kliniker i Europa
övergår till att använda Idefirix
®
som en
desensitiseringsstrategi. Och vi ser fram emot
att slutföra randomiseringen av patienterna i
den pivotala fas 3-studien ConfIdes i USA.
Inom autoimmuna sjukdomar förväntar vi
oss slutliga resultat från fas 2-studien med
imlifidase vid GBS och fortsatt rekrytering
av patienter till den pivotala fas 3-studien
i anti-GBM. Inom genterapi har vi ett nära
samarbete med våra partners för att främja
den europeiska regionen och till ett pris som
återspeglar det betydande värde som det tillför
läkare och patienter.
Vi vet att det krävs en strategi med flera
intressenter för att verkligen förbättra
patientresultaten. Därför har vi ett nära
samarbete med viktiga organisationer och
beslutsfattare inom folkhälsa för att främja
nationella och lokala medicinska riktlinjer,
behandlingsprotokoll och initiativ för
organallokering för att stödja en bättre och
mer rättvis inställning till njurtransplantation
och öka den lämpliga kliniska användningen
av Idefirix
®
.
Främja innovativ forskning om
immunmodulering
Det står klart att imlifidase har en betydande
potential som en pipeline-i-en-molekyl vid
flera akuta sjukdomar och tillstånd inom en
rad olika behandlingsområden. Genom att
bygga vidare på den expertis och erfarenhet
vi har från imlifidase utvecklar våra team
nästa generations IgG-klyvande enzymer
genom NiceR-programmet. Programmets
huvudkandidat HNSA-5487 har gått in i klinisk
fas och vi har sett uppmuntrande resultat från
den första studien i människa. Resultaten
visade att molekylen är säker och väl tolererad,
med snabb och fullständig nedbrytning av
IgG-antikroppar.
HNSA-5487 kan möjliggöra två distinkt
olika system för ny dosering – ny dosering
med korta intervall och ny dosering med
långa intervall – vilket möjliggör innovativa
behandlingsmetoder inom ett stort antal
indikationer, däribland behandling av både
akuta och kroniska autoimmuna sjukdomar,
som en möjliggörare för ny dosering
vid genterapi och potentiellt förlängda
kliniska prövningar, och vi har inlett den
första kliniska prövningen av imlifidase vid
Crigler-Najjars syndrom.
Slutligen förväntar vi oss att 2024 ska bli det år
då vi beslutar om vägen framåt med HNSA-
5487, inklusive ett kliniskt utvecklingsprogram
och val av en första indikation. Vi ser detta
som en betydande framtida värdeskapande
faktor för bolaget.
Jag vill uppriktigt tacka alla på Hansa för deras
utomordentliga insatser och engagemang, vår
styrelse för deras starka tillsyn och utmärkta
samarbete, de patienter som deltar i våra
studier och de forskare som hjälper oss att
genomföra dem, och inte minst våra många
aktieägare för deras fortsatta stöd och tro på
vikten av vårt uppdrag.
Søren Tulstrup
Vd och koncernchef för Hansa Biopharma
Lund, mars 2024
Vd-ord
forts
Vi är redo att leverera enligt
vår djärva ambition om att
ge livsförändrande och
livräddande läkemedel till
personer med sällsynta
immunologiska sjukdomar
och indikationer.
7
Förväntade framtida milstolpar
2023
HNSA-5487 (huvudkandidat
NiceR):
Övergripande resultat från fas
1-studie
Njurtransplantation långtidsdata:
Presentation av fem års
långtidsdata
GBS fas 2:
Presentation av första data
AMR fas 2:
Presentation av fullständig data
Sarepta DMD förbehandling
fas 1b:
Initiera klinisk studie
Milstolpar
uppnådda 2023
2024
2025
GBS fas 2:
Resultat från den jämförande
effektivitetsanalysen
Genethon Crigler-Najjar fas 1/2:
Initiera klinisk studie med imlifidase som
förbehandling till GNT-0003
HNSA-5487 (huvudkandidat NiceR):
Ytterligare analys av endpoints från fas
1-studien, däribland val av indikation
under 2024
USA ConfIdeS (njurtransplantation)
fas 3:
Slutförande av randomisering
Sarepta imlifidase i fas 1b-studie
i DMD:
Presentation av första data från fas 1b
USA ConfIdeS (njurtransplantation)
fas 3:
BLA-ansökan
Anti-GBM-sjukdom fas 3:
Slutförande av patientrekrytering
8
Aktieägarinformation
10
Ägare och analytiker
11
Aktien
9
9
Hansa Biopharmas aktier är noterade på
Nasdaq OMX Stockholm under kortnamnet
HNSA och ingår bland annat i följande index:
>
OMX Nordic Mid Cap
>
OMX Stockholm Health Care
>
OMX Stockholm Mid Cap
>
OMX Stockholm Pharmaceuticals
& Biotechnology
Snabba fakta om Hansa
Biopharma-aktien
Enligt aktieägarförteckningen som förs av
Euroclear Sweden AB hade Hansa Biopharma
cirka 20 000 aktieägare den 31 december
2023, jämfört med cirka 19 000 aktieägare
den 31 december 2022. Information om
aktieägare och aktieinnehav uppdateras
varje kvartal på bolagets webbplats,
www.hansabiopharma.com.
Aktiekapital
Det totala antalet aktier uppgick den
31 december 2023 till 52 443 962 stamaktier
och 2 590 279 C-aktier. Vid årsslutet 2023
uppgick aktiekapitalet till 55 034 241 SEK.
På bolagsstämman ger varje stamaktie
aktieägaren en röst och varje aktieägare har
rätt att rösta i enlighet med det totala antalet
stamaktier som innehas av honom eller henne.
Samtliga aktier är fullt betalda. Bolagets
aktiekapital är angivet i svenska kronor (SEK)
och fördelas över bolagets aktier med ett
kvotvärde om 1 SEK per aktie.
Fakta i korthet
Handelsplats
Nasdaq OMX Stockholm
Antal aktier
55 034 241 (52 671 796 A-aktier och 2 362 445 C-aktier)
Marknadsvärde 31 december 2023
~1,45 miljarder SEK (~140 MUSD)
Kortnamn
HNSA
ISIN
SE0002148817
Prisutveckling för HNSA-aktien under 2022 och 2023
2023
2022
SEK
Högsta
Lägsta
Högsta
Lägsta
Första kvartalet
76,9
46,0
97,8
50,8
Andra kvartalet
58,1
41,02
70,5
47,5
Tredje kvartalet
55,3
33,52
105,8
47,2
Fjärde kvartalet
36,54
20,14
66,9
47,7
Hansas aktiekursutveckling jämfört med kursutvecklingen
för en jämförelsegrupp
1
under 2023
Aktieägarinformation
0
10
20
40
30
50
60
70
80
90
1/23
2/23
3/23
4/23
5/23
6/23
7/23
8/23
9/23
10/23
11/23
12/23
1/24
OMXS Health Care
Jämförelsegrupp
HNSA
1
Jämförelsegrupp bestående av skandinaviska bioteknik- och
läkemedelsbolag med neg. EBIT och 1 års genomsnittligt
marknadsvärde på 1 till 5 miljarder SEK
10
Tio största aktieägarna 31 december 2023
Namn
Antal aktier
Andel (%)
Redmile Group, LLC
9 653 214
18,3 %
Nexttobe AB
2 155 379
4,1 %
Jeansson, Theodor
2 100 000
3,7 %
Olausson, Thomas
1 917 000
3,6 %
Försäkrings AB Avanza Pension
1 765 506
3,4 %
Fjärde AP-fonden (AP 4)
1 700 000
3,2 %
Tredje AP-fonden (AP 3)
1 389 650
2,6 %
Max Mitteregger Kapitalförvaltning AB
725 000
1,4 %
VOB & T Trading AB
644 800
1,2 %
BWG Invest SARL
600 000
1,1 %
Övriga
30 021 247
57,0 %
Summa
52 671 796
100,0 %
Ägarskap efter typ och plats, den 30 juni 2023
Bevakande analytiker 2023 och 2024
Analytiker
Bank/Institution (startår)
Plats
E-postadress
Telefonnummer
Christopher Uhde
SEB (2016)
Stockholm
christopher.uhde@seb.se
+46 (0) 876 385 53
Gonzalo Artiach Castañón
ABG Sundal Collier (2018)
Stockholm
gonzalo.artiach@abgsc.se
+46 (0) 733 217 396
Johan Unnerus
Redeye (2008)
Stockholm
johan.unnerus@redeye.se
+46 (0) 724 023 385
Suzanne van Voorthuizen
Van Lanschot Kempen (2019)
Amsterdam
s.vanvoorthuizen@vanlanschotkempen.com
+31 629 713 490
Erik Hultgård
Carnegie (2019)
Stockholm
erik.hultgard@carnegie.com
+46 (0) 858 869 237
Naresh Chouhan
Intron Health Research (2020)
London
naresh@intronhealthresearch.com
+44 7939 224 322
Lars Hatholt
Ökonomisk Ugebrev (2020)
Köpenhamn
hatholt@outlook.com
+45 22 23 78 15
Douglas Tsao
H.C. Wainwright & Co. (2021)
New York City
dtsao@hcwresearch.com
+1 212 916 3968
Ludvig Svensson
Erik Penser Bank (2021)
Stockholm
ludvig.svensson@penser.com
+46 (0) 704 962 535
Matt Phipps
William Blair (2023)
Chicago
mphipps@williamblair.com
+1 312 364 8602
Alex Cogut
Bryan, Garnier & Co. (2023)
Paris
acogut@bryangarnier.com
+31 651 310 426
Ägarskap per kategori
Ägarskap per plats
Källa: S&P Global sammanställda och bearbetade data från olika källor, inklusive
Euroclear, Morningstar, Factset och Finansinspektionen
Hansa Biopharmas aktieägare
Från och med den 31 december
22%
21%
57%
27%
9%
5%
59%
Typ av investerare
Institutioner
Övriga. inkl VC
Större privata
ägare
Privatinvesterare
Fördelning per region
Sveirge
USA
Europa
1,200
7,500
12,500
17,000
18,000
20,000
2023
2022
2020
2018
2016
2014
Ägare och analytiker
11
Förvaltningsberättelse 2023
13
Förvaltnings
-berättelse
12
12
Förvaltningsberättelse 2023
Verksamhet
Hansa är ett biofarmabolag i kommersiell fas och pionjär inom utvecklingen och kommersialiseringen
av innovativa, livräddande och livsförändrande behandlingar för patienter med sällsynta
immunologiska tillstånd.
Bolaget har utvecklat en egen teknikplattform för antikroppsklyvande enzymer som inriktas på
patogena eller sjukdomsframkallande antikroppar. Med en bred terapeutisk pipeline utforskas
potentiella tillämpningar inom transplantation, autoimmuna sjukdomar, genterapi och onkologi som
kan tillgodose betydande ouppfyllda medicinska behov. Bolagets första generation av IgG-klyvande
enzym, imlifidase, inaktiverar IgG
-antikroppar i plasma och vävnad med en enda intravenös
behandling. 2020 fick Idefirix
®
(imlifidase) ett villkorligt godkännande av Europeiska kommissionen för
desensitiseringsbehandling av vuxna njurtransplanterade patienter som är högsensitiserade och som
annars kanske inte skulle kunna få en ny njure. Dessutom genomför bolaget en fas 3-studie för att
stödja godkännandet av imlifidase i USA för samma indikation.
Hansa utvärderar för närvarande imlifidase inom ett brett spektrum av både potentiella
sjukdomsområden och indikationer för att kunna bemöta betydande icke-tillgodosedda medicinska
behov. Bolagets breda pipeline omfattar desensitisering inför njurtransplantation och
antikroppsmedierad organavstötning (AMR) efter transplantation. Vidare undersöker bolaget sällsy
nta
monofasiska IgG-medierade autoimmuna tillstånd, så som antikroppar mot det glomerulära
basalmembranet (anti-GBM-
sjukdom) och Guillain
-
Barrés syndrom (GBS).
Genom samarbeten med Sarepta Therapeutics, Inc., Asklepios BioPharmaceutical, Inc. (AskBio) och
Généthon utvärderar Hansa också imlifidase som förbehandling inför genterapi för att eventuellt
möjliggöra behandling av patienter med förexisterande neutralise
rande antikroppar mot
genterapivektorer.
Utöver imlifidase har bolaget även ett program för andra generationens IgG
-
klyvande enzymer, NiceR.
Det är designat för att bana väg för en utvidgning till ett stort antal potentiella indikationer, bland annat
recidiverande autoimmuna sjukdomar och gentera
pi, liksom onkologiska indikationer. Under 2023
inledde Hansa klinisk utvecklingsfas
med den andra generationens huvudkandidat HNSA
-5487 och
rapporterade positiva resultat från sin första studie i människa med HNSA
-
5487. Analys av ytterligare
explorativa e
ffektmått på IgG-återhämtning och immunogenicitet genomförs just nu, och resultaten
förväntas bli tillgängliga under 2024. Under 2024 siktar Hansa också på att välja huvudindikationen för
den fortsatta kliniska utvecklingen av HNSA
-5487.
Hansa Biopharma är baserat i Lund, noterat på Nasdaq Stockholm och har verksamhet i både Europa
och USA.
2023 Verksamhetsöversikt
2023 var ett år som präglades av betydande framsteg inom Hansa Biopharmas kommersiella- och
forskning och utvecklingsverksamhet. Bolaget fortsätter att fokusera på att utveckla
spjutspetsforskning och leverera nya behandlingar inom områden med stora behov, inklusive
autoimmuna sjukdomar, genterapi och desensitisering vid njurtransplantation.
Bolaget fortsatte även lanseringen av och arbetet med att etablera
Idefirix®
i Europa och säkrade
under året ersättningsbeslut
på ytterligare marknader, däribland Spanien. Det innebär att
Hansa har
access på de fem viktigaste marknaderna
i Europa.
Förutsättningarna för att kunna sälja
Idefirix®
är
nu säkrat i 14 europeiska länder, som står för 75 % av transplantationsvolymerna i Europa. I
Australien fick Idefirix (imlifidase) preliminärt godkännande för desensitiseringsbehandling av
högsensitiserade patienter före njurtransplantation med såväl levande som avlidna donatorer.
Produktförsäljningen av Idefirix ökade till 104 MSEK, och en stark utveckling under fjärde kvartalet
2023 bidrog med 43 MSEK i omsättning. Dessutom implementerades medicinska riktlinjer och
rekommendationer, som inkluderar användning av Idefirix®, på nationell nivå i Storbritannien, Finland,
Frankrike, Belgien och Nederländerna. Eurotransplant lanserade också ett nytt
desensitiseringsprogram som ett pilotprojekt i juni 2023, som inledningsvis ska omfatta 20 patienter
som uppfyller kraven för imlifidase inom
ramen för Acceptable Mismatch Program.
Hansa har även presenterat femårsdata från den långsiktiga uppföljningsstudien av imlifidase vid
njurtransplantation som bekräftade fortsatta fördelar under år fem, med en patientöverlevnad på 90
procent och en transplantatöverlevnad på 82 procent i en utökad poolad analys med data från studien
17-
HMedIdeS
-14.
Angående utvecklingsprogrammen fortsatte Hansa att göra framsteg i hela
produktportföljen.
I mars slutförde Hansa rekryteringen till sin fas 2-studie med imlifidase för behandling av Guillain-
Barrés syndrom, och i december rapporterade vi positiva resultat från studien avseende säkerhet,
tolerabilitet och tidig effekt. I maj doserade Hansa den första patienten i sin fas 3-studie med imlifidase
för behandling av antikroppssjukdomen anti-GBM, och den 2 februari 2024 hade 18 av målet på 50
patienter rekryterats.
Bolaget fortsatte även rekryteringen och randomiseringen till ConfIdeS
-studien, den pågående pivotala
fas 3-
studien av njurtransplantation i USA. Den 2 februari 2024 hade 104 patienter rekryterats och 40
randomiserats.
13
Förvaltningsberättelse 2023
fortsättning
Fullständiga data från fas 2-studien i AMR publicerades i december. Imlifidase uppfyllde det primära
effektmåttet medan de explorativa sekundära utfallsmåtten inte var utformade eller hade tillräcklig
statistik styrka för att visa signifikans jämfört med kontrollgruppen.
Under första kvartalet inledde Hansa det kliniska programmet för HNSA-5487, bolagets ledande
kandidat i NiceR-programmet (Novel Immunoglobulin Cleaving Enzymes for Repeat Dosing). I oktober
meddelade Hansa uppmuntrande övergripande resultat från sin första studie i människa med HNSA-
5487. De visade att molekylen var säker och väl tolererad med snabb och fullständig klyvning av
immunoglobulin G-antikroppar (IgG) vid ökande doser hos alla 36 manliga och kvinnliga deltagare.
Hansa stärkte också sin verksamhet inom genterapi ytterligare genom att ingå sitt tredje
genterapisamarbete. Samarbetet med Généthon kommer att utvärdera imlifidase som en
förbehandling till genterapin GNT-0003 i Crigler-Najjars syndrom. Dessutom inledde Sarepta den
första kliniska studien av imlifidase som en förbehandling till Sareptas SRP-9001 genterapi för
Duchennes muskeldystrofi (DMD).
Under 2023 stärkte Hansa också sin ledningsgrupp – i mars började Matthew Shaulis på Hansa som
Chief Commercial Officer och chef för USA-verksamheten. I december anslöt sig dr Hitto Kaufmann till
Hansa som Chief Scientific Officer (CSO) med ansvar för all forskning, tidig utveckling, samt all
translationell verksamhet och tillverkning.
I december meddelande Hansa också att man planerar att omstrukturera organisationen för att uppnå
en ökad anpassning och fokusera på viktig klinisk utveckling samt kommersiella prioriteringar. Det
kommer bland annat innebära en personalminskning på ca 20–25 procent. Omstruktureringen
inleddes i december och förväntas vara slutförd under första halvåret 2024.
Riskhantering
Hansa strävar efter att ha en effektiv riskhantering. Riskhantering är en väsentlig del av god
förvaltningssed och grundläggande för att bolaget ska nå sina mål och strategier. Hansas
riskhanteringsstrategi lanserades 2015 och reviderades grundligt 2020. Policyn utgör en del av
Hansas kvalitetsledningssystem och revideras regelbundet. Den tillhandahåller ledningen ett ramverk
som underlättar hantering av de risker som förknippas med att nå bolagets mål och specifikt med att
>
etablera ett gemensamt förhållningssätt till riskhantering inom bolaget för att säkerställa en
konsekvent och effektiv identifiering, utvärdering och kontroll av risker
>
öka kännedomen om behovet av riskhantering
>
integrera riskhantering i företagskulturen och processer
>
etablera definierade roller, ansvarsområden och rapporteringsstruktur för riskhantering.
Hansas koncernledning och styrelse diskuterar fortlöpande bolagets viktigaste risker och tillhörande
riskhantering.
Riskfaktorer
Hansas verksamhet påverkas av flera faktorer, vilkas effekter på bolagets resultat och finansiella
ställning i vissa fall inte helt eller delvis kan kontrolleras av bolaget. Vid en bedömning av bolagets
framtida utveckling och affärsmöjligheter är det viktigt att parallellt med möjligheterna till tillväxt även ta
dessa risker i beaktande.
Nedan beskrivs, utan inbördes rangordning, de risker som bedöms ha störst betydelse för bolagets
framtida utveckling. Av naturliga skäl kan inte alla riskfaktorer beskrivas. I stället redovisas här de
risker som är specifika för bolaget eller branschen. Det är också viktigt att notera att riskernas
betydelse kan förändras över tiden — risker som inte anses betydande kan bli det över tid trots att de
inte finns med nedan. En samlad bedömning måste även innefatta övrig information i
årsredovisningen samt en allmän omvärldsbedömning.
Finansiella risker
Hansa bedriver kapitalkrävande och värdegenererande läkemedelsutveckling och kommersialisering.
Framtida finansiering av verksamheten förväntas kunna ske antingen genom nyemission av aktier,
lån, strukturerad finansiering, konvertibla obligationer licensintäkter, samarbeten, försäljning av
rättigheter och/eller patent eller en kombination av ovanstående. Bolaget har sedan verksamheten
startade redovisat nettoförluster och kassaflödet förväntas vara fortsatt negativt under överskådlig
framtid tills bolaget genererar betydande intäkter från någon lanserad produkt. Historiskt har bolaget
främst finansierat sin verksamhet genom kapitaltillskott från aktieägarna, men tog 2022 upp ett
långfristigt lån från NovaQuest för att stärka upp finansieringen av verksamheten framöver.
Enligt låneavtalet med NovaQuest ska Hansa återbetala totalt 140 MUSD i form av milstolps- eller
tidsbaserade minimibetalningar samt royaltybaserade betalningar under cirka tre år, med start senast i
början av 2026. I samband med låneavtalet har Hansa också ingått ett säkerhetsavtal enligt vilket
bolaget pantsätter och ger NovaQuest en bred säkerhet i och rätt till vissa tillgångar, intäkter och IP-
rättigheter relaterade till imlifidase vid njurtransplantation hos högsensitiserade patienter och anti-GBM
sjukdom (de ”pantsatta tillgångarna”). För ytterligare information om NovaQuest-lånet hänvisas till not
21 till koncernredovisningen.
Om bolaget inte kan återbetala lånet enligt de förutbestämda beloppen och datumen för royalty,
milstolps- eller tidsbaserade minimibetalningar, eller om någon annan händelse inträffar, kan
NovaQuest ta över ägandet av hela eller en del av de pantsatta tillgångarna, vilket väsentligt kan
begränsa eller göra det omöjligt för Hansa att fortsätta forska, utveckla eller kommersialisera
imlifidase. Detta kommer att väsentligt skada bolagets verksamhet, finansiella ställning och resultat.
Bolaget har använt i stort sett alla sina resurser till bland annat kapitalanskaffning, organisering och
bemanning av bolaget, affärsplanering, utveckling, regulatoriska godkännande och kommersialisering av
imlifidase och andra kandidater samt skydd av bolagets immateriella tillgångar. Bolaget räknar med att det
kommer att dröja flera år innan bolaget har kommersialiserat imlifidase i andra större jurisdiktioner än Europa
eller andra produktkandidater, om det någonsin sker. Bolaget räknar med att fortsatt ha betydande
14
Förvaltningsberättelse 2023
fortsättning
kostnader och ökande driftsförluster under överskådlig framtid. Om bolaget inte kan fortsätta att finansiera
sin verksamhet kan det leda till att bolaget inte kan fortsätta med sin verksamhet, vilket kan påverka värdet
på bolaget väsentligt och därmed bolagets aktiekurs. För vidare beskrivning av bolagets finansiella risker
hänvisas till not 20 i koncernredovisningen.
Risker relaterade till folkhälsokriser, geopolitiska faktorer och cyberattacker
Det globala utbrottet av covid-19 hade och har till viss del fortfarande viss negativ påverkan på
världens ekonomier och företag. En fortsatt och utdragen folkhälsokris, såsom covid-19-pandemin,
skulle kunna få en väsentlig negativ påverkan på bolagets verksamhet, finansiella ställning och
rörelseresultat. Om en framtida folkhälsokris skulle påverka bolagets verksamhet och finansiella
resultat negativt kan den också få till följd att sannolikheten ökar för många av de andra risker som
beskrivs i avsnittet ”Riskfaktorer”, däribland risker som omfattar bolagets kliniska
utvecklingsverksamhet, leveranskedjan för bolagets pågående och planerade kliniska studier samt
tillgången på statliga och regulatoriska myndigheter, och även påverka framgången för bolagets
kommersiella verksamhet i Europa och i andra områden negativt.
I februari 2022 invaderades Ukraina av Ryssland. Hansa har ingen verksamhet i Ukraina eller
Ryssland och samarbetar inte heller med någon tredje part som tillhandahåller tjänster i Ukraina eller
Ryssland. Hansas operativa verksamhet påverkas därför inte direkt av konflikten. Konflikten har dock
redan haft och kan fortsätta ha allmänna negativa effekter på den globala ekonomin,
aktiemarknaderna, energipriserna, den globala försörjningen och frihandeln, vilket indirekt kan påverka
Hansas verksamhet negativt.
I oktober 2023 attackerades Israel av Hamas. Hansa har ingått ett partnerskap med Israel-baserade
Medison Pharma för att kommersialisera Idefirix (imlifidase) vid njurtransplantation i Israel och vissa
östeuropeiska länder. Partnerskapet och Hansas operativa verksamhet har, vid tidpunkten för denna
rapport, inte påverkats direkt negativt. Konflikten kan dock i framtiden, antingen direkt eller indirekt, ha
en betydande negativ påverkan på Hansas partnerskap med Medison Pharma, vilket kan leda till en
betydande negativ påverkan på Hansas verksamhet, dess finansiella resultat och villkor.
Eventuella framtida geopolitiska kriser kan få en betydande negativ påverkan på Hansas verksamhet
och affärspartner.
Hot i form av cyberattacker kan utnyttja koncernens system och processer och ge upphov till
säkerhetsincidenter som kan påverka bolagets informationstillgångar, teknik, produkter eller tjänster.
Dessa cybersäkerhetsincidenter kan inkludera utpressningsvirus eller andra skadliga attacker, intrång,
utnyttjande av systemsårbarheter, läckage av konfidentiella eller känsliga data och otillåten
användning eller modifiering av data. Koncernens system och applikationer kan förväntas vara föremål
för cybersäkerhetsincidenter som kan orsaka allvarlig skada för koncernen och negativt kan påverka
koncernens verksamhet, finansiella resultat, relationer med affärspartners, kreditvärdighet och rykte
och kan resultera i rättstvister eller regulatoriska utredningar eller åtgärder samt ökade kostnader för
åtgärdande och efterlevnad.
Produktutveckling, regulatoriska godkännanden och kommersialisering
Bolaget har etablerade rutiner för att säkerställa integriteten och skydda bolagets forsknings- och
utvecklingsverksamhet, kommersiella aktiviteter och data, liksom för att optimera allokeringen av
budgetar och resurser.
På grund av bolagets begränsade resurser och tillgång till kapital måste bolaget, vilket även gjorts
tidigare, besluta att prioritera utvecklingen av vissa produktkandidater. Dessa beslut kan visa sig ha
varit felaktiga och få en negativ påverkan på Hansas verksamhet. Bolaget är i hög grad beroende av
framgången hos produktkandidaten imlifidase. Hansa är också beroende av framgången för andra
produktkandidater, t.ex. i NiceR-programmet.
Bolaget kan inte lämna några garantier för att någon produktkandidat framgångsrikt kommer att nå
slutförandet av en klinisk studie eller erhålla myndighetsgodkännande, vilket är nödvändigt innan den
kan kommersialiseras. Hansas verksamhet och framtida framgång är i hög grad beroende av
förmågan att med framgång utveckla, erhålla regulatoriskt godkännande för och kommersialisera sin
produktkandidat imlifidase och sina övriga produktkandidater. Hansa har inte rätt att marknadsföra
några av sina produktkandidater innan ett godkännande har erhållits från FDA, EMA eller annan
jämförbar regulatorisk myndighet, och Hansa kanske aldrig erhåller ett sådant regulatoriskt
godkännande för någon av sina produktkandidater, eller om godkännande erhålls kanske det
återkallas om en godkänd produkt senare skulle bedömas vara osäker eller ineffektiv.
Bolaget kan inte lämna några garantier för att kliniska studier med imlifidase eller övriga
produktkandidater kommer att slutföras i rimlig tid, eller överhuvudtaget. Om imlifidase eller någon
annan produktkandidat inte blir godkänd och/eller kommersialiserad kommer Hansa inte kunna
generera några produktintäkter för den produktkandidaten.
De regulatoriska godkännandeprocesserna hos FDA, EMA och övriga jämförbara regulatoriska
myndigheter är långdragna, tidskrävande och har en inneboende oförutsägbarhet, och om bolaget i
slutänden inte kan erhålla ett (fullständigt) regulatoriskt godkännande för sina produktkandidater
kommer det att ha en betydande negativ påverkan på Hansas verksamhet.
Kliniska studier är dyra och tar många år att slutföra och det ligger i sakens natur att utfallet är osäkert.
Resultat från tidigare studier samt data från interimsanalyser av pågående kliniska studier behöver
inte säga något om framtida resultat från studierna och ett misslyckande kan inträffa när som helst
under den kliniska studieprocessen. Om Hansa upplever förseningar i slutförandet av en klinisk
prövning av sina produktkandidater kan produktkandidaternas kommersiella utsikter skadas betydligt
och Hansas förmåga att generera intäkter från någon av dessa produktkandidater kommer att
försenas och/eller minska avsevärt. Om imlifidase eller någon annan produktkandidat inte visar sig
vara säker eller saknar effekt kommer Hansa inte att kunna erhålla ett regulatoriskt godkännande för
den och verksamheten skulle kunna ta allvarlig skada.
15
Förvaltningsberättelse 2023
fortsättning
Den takt i vilken Hansa slutför sina vetenskapliga studier är beroende av ett flertal faktorer, bland
annat rekryteringen av patienter. Rekryteringen av patienter är en betydande faktor i tidplanerna för
kliniska studier och påverkas av ett flertal faktorer, bland annat konkurrerande kliniska studier,
läkarnas och patienternas uppfattning om de potentiella fördelarna med det läkemedel som studeras i
relation till andra terapier och det relativt begränsade antalet patienter. Samtliga dessa faktorer kan
skada Hansas kliniska studier och i förlängningen Hansas verksamhet, finansiella ställning och
framtidsutsikter.
Bolagets produktkandidater kan ge oönskade biverkningar eller ha andra funktioner som skulle kunna
försena eller förhindra att de erhåller ett regulatoriskt godkännande, begränsa den kommersiella
profilen för en godkänd indikation eller leda till negativa konsekvenser efter ett potentiellt
marknadsgodkännande. Oönskade biverkningar som orsakas av bolagets produktkandidater skulle
kunna leda till att Hansa eller de regulatoriska myndigheterna avbryter, fördröjer eller stoppar kliniska
studier och skulle kunna leda till en mer restriktiv indikation, en försening eller ett nekande av
regulatoriskt godkännande av FDA, EMA eller andra jämförbara regulatoriska myndigheter, eller om
det har godkänts, ett indraget marknadsgodkännande. De läkemedelsrelaterade biverkningarna skulle
kunna påverka patientrekryteringen eller förmågan att fullfölja studien hos rekryterade patienter
negativt, påverka de kommersiella utsikterna negativt eller leda till potentiella krav grundade på
produktansvar. Samtliga av dessa faktorer kan väsentligt skada Hansas verksamhet, finansiella
ställning och framtidsutsikter. Varningstexter, begränsningar av indikationstexten,
doseringsbegränsningar och liknande restriktioner i fråga om användning skulle kunna få en väsentlig
negativ påverkan på Hansas förmåga att kommersialisera imlifidase eller någon annan godkänd
produktkandidat i de jurisdiktioner där sådana begränsningar gäller.
Om bolaget inte kan erhålla särläkemedelsexklusivitet för imlifidase, eller för andra eller framtida
produktkandidater för vilka bolaget ansöker om denna status, eller om bolagets konkurrenter får
särläkemedelsexklusivitet före bolaget kanske det inte går att erhålla ett godkännande för bolagets
konkurrerande produkter under en betydande tid.
Hansas kommersiella framgång är beroende av att bolaget erhåller ett betydande
marknadsgodkännande för dess produktkandidater, om de godkänns, bland läkare, finansierande
parter, patienter och i medicinska kretsar. Beslut om täckning och ersättningar av tredjepartsbetalare
kan ha en negativ påverkan på prissättning och marknadsacceptans. Lagstiftning och regulatorisk
aktivitet kan sätta press på en potentiell prissättning och ersättning för samtliga av Hansas
kommersiella produkter och/eller produktkandidater, om de godkänns, vilket skulle kunna ha en
väsentlig negativ påverkan på kommersialiseringsmöjligheten.
Samarbeten och partnerskap
Bolaget har ingått och kan i framtiden komma att ingå avtal med externa partners i samband med
forskning, utveckling och/eller kommersialisering av Hansas produktkandidater och/eller kommersiella
produkter, t.ex. med Généthon, Sarepta Therapeutics, Inc., Medison Pharma, IQone Healthcare
Switzerland och Asklepios BioPharmaceutical, Inc. Sådana partnerskap och avtal kan sägas upp,
misslyckas, inte uppnå de avsedda resultaten och utfallen, inte uppfylla Hansas mål eller förväntningar
och därför väsentligt påverka Hansas verksamhet, dess finansiella ställning och resultatutsikter.
Kontraktstillverkare (Contract Manufacturing Organisations, CMOs)
Tillverknings- och paketeringsprocessen för imlifidase utförs i samarbete med flera kontraktstillverkare
i Europa.
Hansa är beroende av tillverknings- och paketeringsprocessernas kvalitet, samt tillgängligheten och
underhållet av produktionsanläggningarna. De regulatoriska myndigheterna kräver att alla
tillverkningsprocesser och -metoder samt all utrustning uppfyller gällande krav för god tillverkningssed
(GMP). Konsekvenser för bolaget vid brister beträffande GMP-kraven, och ett potentiellt
tillbakadragande av godkännande från de regulatoriska myndigheterna, för de anläggningar som utför
tjänsterna, kan innebära förseningar i eller en oförmåga att tillhandahålla produkten till kliniska studier
eller kommersialisering, vilket kan få en betydande negativ påverkan på bolagets resultat och
framtidsutsikter. Utöver efterlevanderiskerna för bolagets samarbetspartners är bolaget exponerat för
risker avseende kontinuiteten i verksamheten då dess samarbetspartners anläggningar kan skadas,
bli förstörda eller inte ha tillräcklig kapacitet av andra skäl. Detta kan leda till att bolaget inte kan
fortsätta med sina kliniska prövningar eller får avsättning för sina produkter, vilket kan få en betydande
negativ påverkan på bolagets resultat och framtidsutsikter.
Beroende av Contract Research Organisations (CRO)
Bolaget har förlitat sig på och kommer även fortsättningsvis att förlita sig på CRO-bolag (Contract Research
Organizations) för att genomföra, följa upp och leda bolagets prekliniska och kliniska program. Bolaget
förlitar sig på dessa parter för att genomföra sina prekliniska studier, analys- och laboratoriearbete,
datahantering och -analys samt kliniska prövningar och kontrollerar endast vissa begränsade aspekter av
CRO-aktiviteterna. Trots det har bolaget ansvaret för att säkerställa att samtliga studier bedrivs i enlighet
med tillämpliga protokoll samt juridiska och regulatoriska krav och forskningsstandarder, och det faktum att
Hansa förlitar sig på CRO-bolag eller andra leverantörer befriar inte bolaget från regulatoriskt ansvar. Om
Hansa, ett av dess CRO-bolag eller säljare inte följer gällande bestämmelser kan de data som genereras i
Hansas prekliniska studier, analysarbete och/eller kliniska prövningar bedömas vara ofullständiga eller
otillförlitliga. Det kan leda till att EMA, FDA eller andra tillsynsmyndigheter kräver att Hansa upprepar eller
utför ytterligare prekliniska studier, analys- och laboratoriearbete och/eller kliniska prövningar innan Hansas
marknadsansökningar potentiellt godkänns.
Om någon av relationerna med dessa CRO-företag upphör kanske bolaget inte kan ingå avtal med
alternativa CRO-företag eller göra det till kommersiellt rimliga villkor, vilket kan leda till att prekliniska
studier, analys- och laboratoriearbete och/eller kliniska prövningar måste avbrytas i förtid och göra
sådana studier, prövningar och arbete oanvändbara för alla ändamål och bolaget kanske inte kan få
regulatoriskt godkännande för eller lyckas med kommersialiseringen av sina produktkandidater.
Om CRO-bolagen inte med framgång fullgör sina avtalsförpliktelser eller åtaganden, eller håller sina
förväntade deadlines, om de måste bytas ut eller om kvaliteten på eller korrektheten i de data de
16
Förvaltningsberättelse 2023
fortsättning
erhåller äventyras till följd av att de inte har följt Hansas protokoll, regulatoriska krav eller av andra
orsaker, kan Hansas prekliniska och/eller kliniska studier förlängas, försenas eller avslutas, och
bolaget kanske inte kan erhålla ett regulatoriskt godkännande för eller med framgång kommersialisera
sina produktkandidater. CRO kan också generera högre kostnader än väntat. Det skulle kunna skada
bolagets resultat och de kommersiella utsikterna för produktkandidaterna, kostnaderna skulle kunna
öka betydligt och förmågan att generera intäkter skulle kunna fördröjas, minskas eller förstöras.
Immateriella rättigheter
Hansa Biopharmas värde är till stor del beroende av förmågan att erhålla och försvara patent samt av
förmågan att skydda specifik kunskap. Patentskydd för biomedicinska och biotekniska bolag kan vara
osäkert och omfatta komplicerade rättsliga och tekniska frågor. Det finns en betydande risk att patent
inte beviljas på patentsökta uppfinningar, att beviljade patent inte ger tillräckligt patentskydd eller att
beviljade patent kringgås eller upphävs.
Om bolaget inte kan uppnå och/eller upprätthålla patentskyddet och skyddet av affärshemligheter för
sina produktkandidater och eller kommersiella produkter skulle det kunna förlora sin konkurrensfördel,
och konkurrensen som bolaget står inför skulle öka, vilket skulle minska eller eliminera potentiella
intäkter och ha en negativ påverkan på dess förmåga att uppnå eller upprätthålla lönsamheten, vilket
skulle påverka bolagets framtidsutsikter och värde avsevärt.
I samband med låneavtalet med NovaQuest har Hansa också ingått ett säkerhetsavtal enligt vilket
bolaget pantsätter och ger NovaQuest en bred säkerhet i och rätt till vissa tillgångar, intäkter och IP-
rättigheter relaterade till imlifidase vid njurtransplantation hos högsensitiserade patienter och anti-GBM
sjukdom (de ”pantsatta tillgångarna”). För ytterligare information om NovaQuest-lånet hänvisas till
avsnittet Finansiella risker och not 21 i koncernredovisningen.
Om bolaget inte kan återbetala lånet enligt de förutbestämda beloppen och datumen för royalty,
milstolps- eller tidsbaserade minimibetalningar, eller om någon annan händelse inträffar, kan
NovaQuest ta över ägandet av hela eller en del av de pantsatta tillgångarna, vilket väsentligt kan
begränsa eller göra det omöjligt för Hansa att fortsätta forska, utveckla eller kommersialisera
imlifidase. Detta kommer att väsentligt skada bolagets verksamhet, finansiella ställning och resultat.
Beroende av nyckelprodukt
Bolaget har en koncentrerad produktportfölj inom transplantation och autoimmuna sjukdomar.
Bolagets värde är till stor del beroende av eventuella framgångar för bolagets första generations
molekyl imlifidase och HNSA-5487, andra generationens molekyl. Bolagets marknadsvärde och
därmed aktiekurs skulle kunna påverkas avsevärt negativt eller helt utraderas av en motgång för
imlifidase och/eller HNSA-5487.
Marknad och konkurrens
De produktkandidater som Hansa utvecklar, och alla andra kommersiella produkter, riskerar att
utsättas för konkurrens från nya läkemedel och/eller diagnostikmetoder. Att utveckla ett nytt läkemedel
från uppfinning till godkänd produkt tar mycket lång tid. Inte minst därför är det under utvecklingsfasen
osäkert om det kommer att finnas någon marknad för produkten när den är färdigutvecklad och hur
stor denna i så fall kommer att vara, liksom vilka konkurrerande produkter som bolagets produkter
kommer att möta när de når marknaden. I den mån konkurrensen utgörs av befintliga preparat eller
metoder är Hansas framgång beroende av förmågan att få potentiella kunder att ersätta kända
produkter eller metoder med Hansas.
En annan risk är att konkurrenterna, som i många fall har större resurser än Hansa Biopharma,
utvecklar alternativa preparat som är effektivare, säkrare eller billigare än Hansas. Detta kan leda till
att bolaget inte får, eller endast får begränsad avsättning för sina produkter, vilket kan påverka
bolagets resultat negativt.
Prissättning och ersättning
På många marknader finansieras inköp av läkemedel av den typ bolaget utvecklar eller
kommersialiserar helt eller delvis av någon annan än patienten, till exempel vårdgivare,
försäkringsbolag eller läkemedelssubventionerande myndigheter. Om finansiärerna inte accepterar de
kommersiella produkterna, prissättningen och ersättningen kan det försvåra för produkterna att nå
marknaden och försämra dess kommersiella potential, vilket kan påverka bolagets resultat och
finansiella ställning negativt.
Beroende av nyckelpersoner
Hansa är i hög utsträckning beroende av nyckelpersoner, såväl anställda som styrelseledamöter. Bolagets
framtida resultat påverkas av förmågan att attrahera och behålla kvalificerade nyckelpersoner. Skulle en eller
flera nyckelpersoner sluta och bolaget inte lyckas ersätta denne eller dessa skulle detta kunna ha en negativ
påverkan på bolagets verksamhet, finansiella ställning och resultat.
Hållbarhet och socialt ansvar
Bolaget anser att alla patienter med sällsynta immunologiska sjukdomar förtjänar att leva långa och
friska liv. För att detta ska bli verklighet måste våra ansträngningar för att främja innovativ vetenskap
och leverera nya läkemedel göras inom ramen för hållbarhet. Därför har vi identifierat viktiga
prioriteringar som återspeglar både externa krav och standarder samt var vår verksamhet befinner sig
idag. Hansas hållbarhetsrapport följer Global Reporting Initiative-standarderna (GRI), världens mest
använda standarder för hållbarhetsredovisning, och vi granskar kontinuerligt förändringar och
uppdateringar av rapporteringslagstiftningen.
År 2022 genomförde Hansa ett engagemang med intressenter och en materiell bedömning och
utvecklade ett strategiskt tillvägagångssätt för att anpassa sig till FN:s mål för hållbar utveckling –
åtgärder för människor, planeten och välstånd. Hansa tog också hänsyn till Global Reporting Initiavites
(GRI) rapporteringsstandard. Inga ändringar har gjorts av våra väsentliga frågor sedan 2022 års
hållbarhetsrapport. Under 2024 planerar vi att genomföra en dubbel väsentlighetsanalys för att
anpassa oss till kommande EU-regler och krav.
17
Förvaltningsberättelse 2023
fortsättning
Medarbetare
Personlig utveckling
Jämställdhet och inkludering
Arbetsmiljö
Talang är Hansas viktigaste tillgång och vår medarbetarbas består av högkvalificerade personer som
är baserade runt om i världen. Vår kultur grundar sig på inkludering och mångfald, och vi strävar efter
att ge alla medarbetare möjlighet att utvecklas och växa samtidigt som vi erbjuder en hälsosam och
säker arbetsmiljö. Våra värderingar utgör ett ramverk för hur vi arbetar och interagerar med varandra
och våra externa intressenter. Med en kultur som bygger på autentisk, transparent kommunikation och
med ett gemensamt syfte i åtanke kan Hansa främja innovativ vetenskap och leverera nya läkemedel
inom områden där de otillfredsställda behoven är som störst.
Vänligen se Hansas hållbarhetsrapport på
www.hansabiopharma.com
Omsättning och resultat för koncernen
Koncernen består av moderbolaget Hansa Biopharma AB och dotterföretagen Cartela R&D AB,
Hansa Biopharma Ltd, Hansa Biopharma Inc, Hansa Biopharma Australia PTY LTD och Hansa
Biopharma Italy S.r.l. Hansa Biopharma Italy S.r.l. registrerades i juli 2023 för att stödja
kommersialiseringen i Italien. Dotterbolaget hade inga anställda per den 31 december 2023. Hansa
Biopharma Inc hade tio anställda i slutet av december 2023. Hansa Biopharma Ltd äger
patenträttigheterna till EnzE-konceptet och hade sju anställda i slutet av december 2023.
Omsättningen för 2023 uppgick till 134,1 MSEK (2022: 154,5 MSEK) och utgjordes av
produktförsäljning till ett belopp av 103,7 MSEK (2022: 86,7 MSEK), intäktsredovisning av den
förskottsbetalning som bolaget erhöll enligt avtalen med Sarepta och AskBio till ett belopp av 27,4
MSEK (2022: 64,3 MSEK) samt royaltyintäkter och kostnadsersättningar från Axis-Shield Diagnostics
(Abbott-koncernen) till ett belopp av 3,0 MSEK (2022: 3,5 MSEK).
Rörelseresultatet för 2023 uppgick till -788,5 MSEK (2022: -588,6 MSEK). Jämfört med 2022 har
kostnaderna för 2023 ökat främst i linje med utvecklingen och expansionen av Hansas forskning- och
utvecklingsverksamhet, mer specifikt den pågående kliniska fas 3-studien i anti-GBM-sjukdom,
åtagandena efter godkännande i Europa och investeringar i Hansas huvudkandidat HNSA-5487 i det
program för andra generationens enzym som påbörjade sin kliniska fas under 2023. I resultatet för
2023 ingår redovisade kostnader för bolagets långsiktiga incitamentsprogram (LTIP), uppgående till
60,6 MSEK (2022: 58,2 MSEK).
Finansiella intäkter för 2023 uppgick till 63,2 MSEK (2022: 27,2 MSEK) och kan hänföras främst till
ränteintäkter och positiva valutaeffekter på finansiella tillgångar och skulder. Finansiella kostnader
uppgick till 105,5 MSEK (2022: 48,6 MSEK) och hänför sig främst till räntekostnader på det långfristiga
lån som upptogs i juli 2022.
Förlusten för 2023 uppgick till -831,7 MSEK (2022: -611,1 MSEK).
Kassaflöde och finansiell ställning
Kassaflödet från den löpande verksamheten för 2023 uppgick till 755,7 MSEK (2022: 502,7 MSEK).
Det ökade kassaflödet ligger i linje med ökningen av Hansas kommersiella utgifter och investeringar i
forskning och utveckling, och uppvägdes delvis av ökad produktförsäljning.
Likvida medel uppgick till 732,1 MSEK per den 31 december 2023 (1 496,2 MSEK per den 31
december 2022), vilket förväntas finansiera Hansas verksamhet fram till 2025.
I juli 2022 genomförde Hansa en lånefinansiering utan utspädningseffekt om 70 MUSD och i
december 2022 fick bolaget in cirka 40 MUSD genom placering av 7,8 miljoner stamaktier i en riktad
nyemission. Sammantaget bidrog de två finansieringshändelserna med 1 124,6 MSEK i kapitaltillskott
efter transaktionskostnader.
Investeringar
Kapitalutgifterna under 2023 uppgick till 0,3 MSEK (2022: 3,3 MSEK).
Eget kapital,
konsoliderat för koncernen
Den 31 december 2023 uppgick eget kapital till -167,9 MSEK jämfört med 602,9 MSEK vid utgången
av räkenskapsåret 2022.
Moderbolaget
Moderbolagets omsättning för 2023 uppgick till 134,1 MSEK (2022: 154,5 MSEK). Moderbolagets
nettoförlust för 2023 uppgick till -595,5 MSEK (2022: -596,7 MSEK). Per den 31 december 2023
uppgick likvida medel till 715,5 MSEK, jämfört med 1,486,5 MSEK i slutet av 2022.
Moderbolagets eget kapital uppgick per den 31 december 2023 till 1 216,9 MSEK, jämfört med 615,8
MSEK i slutet av 2022.
18
Förvaltningsberättelse 2023
fortsättning
Femårsöversikt,
för koncernen
KSEK, såvida annat ej anges
2023
2022
2021
2020
2019
Nettoomsättning
134 094
154 525
33 878
6 098
3 364
Försäljnings- och
administrationskostnader
-450 492
-337 861
-327 269
-202 987
-167 310
Forsknings- och
utvecklingskostnader
-411 332
-346 244
-230 764
-227 191
-192 949
Övriga rörelseintäkter och -
kostnader
2 377
-20 532
-7 398
2 270
-1 907
Resultat från verksamheten
-788 496
-588 588
-546 978
-422 807
-359 668
Periodens resultat
-831 720
-611 134
-548 282
-420 853
-360 009
Kassaflöde från den löpande
verksamheten
-755 654
-502 733
-481 168
-290 274
-334 775
Likvida medel inklusive kortfristiga
placeringar
732 060
1 496 179
888 961
1 377 506
601 094
Resultat per aktie före och efter
utspädning (SEK)
-15,83
-13,60
-12,33
-9,98
-9,00
Antal utestående aktier vid årets slut
52 671 796
52 443 962
44 473 452
44 473 452
40 026 107
Vägt genomsnittligt antal utestående
aktier, före och efter utspädning
52 540 089
44 923 998
44 473 452
42 176 872
40 020 429
Antal medarbetare vid årets slut
168
150
131
87
74
Aktiekapital och ägande
Bolaget har rätt att emittera 80 000 000 aktier. Två aktieslag får emitteras, stamaktier (A-aktier) och C-
aktier, och de får tillsammans inte överstiga 80 000 000.
Det totala antalet emitterade aktier per den 31 december 2023 var 52 671 796 stamaktier och
2 362 445 C-aktier som innehas av bolaget som egna aktier. Under 2023 emitterade bolaget 227 834
nya stamaktier i syfte att leverera aktier enligt sitt långsiktiga incitamentsprogram LTIP 2020 genom
konvertering av C-aktier som bolaget innehar som egna aktier. Varje aktie har ett nominellt värde om 1
SEK, vilket innebär ett aktiekapital om 55 034 241 SEK och 52 671 796 SEK i utestående aktiekapital
per den 31 december 2023.
Vid bolagsstämman berättigar varje stamaktie till en röst och C-aktier till en tiondels röst. C-aktier
berättigar inte till vinstutdelning. Varje aktieägare har rätt att rösta för det fulla antalet aktier som
innehas av honom eller henne. Bolagets aktiekapital är uttryckt i svenska kronor och fördelas över
bolagets utestående aktier med ett kvotvärde om 1 SEK per aktie. Den enskilt största aktieägaren i
Hansa Biopharma var per den 31 december 2023 Redmile Group LLC, med totalt 9 653 214 aktier,
motsvarande 18,3 procent av rösterna och kapitalet.
Aktierelaterade ersättningsprogram
Hansa använder långsiktiga ersättningsprogram som ett sätt att motivera och behålla nyckelpersoner,
att samordna aktieägarnas och bolagets intressen och långsiktiga mål, samt att skapa incitament för
att uppnå och överskrida bolagets verksamhets- och finansiella mål.
Liksom under vissa tidigare år, och på förslag från Hansas styrelse, beslutade årsstämman att anta ett
långsiktigt aktierelaterat ersättningsprogram under 2023.
Långsiktigt incitamentsprogram 2023
Hansas årsstämma den 29 juni 2023 beslutade att anta ett långsiktigt incitamentsprogram, LTIP 2023,
baserat på (a) prestationsbaserade aktierätter och (b) personaloptioner.
LTIP 2023 baserat på prestationsbaserade aktierätter
I enlighet med villkoren i LTIP 2023 kan vissa nyckelmedarbetare delta i programmet och dessa har
rätt att vederlagsfritt erhålla så kallade prestationsbaserade aktier (en ”aktierätt”) som, under
förutsättning att vissa förutbestämda prestationsvillkor (som finns sammanfattade i korthet nedan) och
övriga kriterier uppfylls, ger deltagarna rätt att vederlagsfritt förvärva stamaktier i Hansa Biopharma
AB. Varje enskild aktierätt representerar rätten att förvärva en aktie i Hansa Biopharma AB och ska
löpa under en intjänandeperiod om tre år med början den dag den allokeras till en deltagare
(”intjänandeperioden”).
Det slutliga antalet stamaktier som en deltagare har rätt att erhålla är, bland andra villkor, beroende av
att följande prestationsvillkor uppfylls under intjänandeperioden:
>
30 procent av prestationsaktierna om FDA i USA har godkänt imlifidase i USA för någon
indikation (”prestationsvillkor 1”)
>
25 procent av prestationsaktierna om en fas 2-studie med HNSA5487 för någon indikation eller
en pivotal anti-GBM-
studie med imlifidase (”prestationsvillkor 2”) slutförs
>
25 procent av prestationsaktierna om mer än 50 procent av utvalda transplantationscentrum i
Europa har haft återkommande verksamhet, dvs. använt Idefirix fler än en gång
(”prestationsvillkor 3”)
>
20 procent av prestationsaktierna kopplat till den totala aktieägaravkastningen
(aktieägaravkastning genom en ökad aktiekurs och återinvesteringar av eventuella utdelningar
under intjänandeperioden) på bolagets stamaktier (”prestationsvillkor 4”).
Detta innebär att deltagarna enligt prestationsvillkor 4 kommer att ha rätt till 20 procent av
prestationsaktierna om den totala aktieägaravkastningen överträffar jämförelseindex (såsom
definierat nedan) med 10 procent eller mer. Om den totala aktieägaravkastninge
n under
intjänandeperioden är lägre än utvecklingen för jämförelseindex, kommer ingen tilldelning av
prestationsaktier att ske enligt prestationsvillkor 4. Om den totala
aktieägaravkastningen, jämfört
med jämförelseindex, antingen är lika med eller överträffar indexet med upp till 10 procent,
kommer tilldelning att ske linjärt. Jämförelseindex för bedömning av
total aktieägaravkastning
19
Förvaltningsberättelse 2023
fortsättning
enligt prestationsvillkor 4 ska vara EURO STOXX Total Market Biotechnology Index (EUR)
(”jämförelseindexet”) vid konstant EUR/SEK växelkurs.
Högst 800 000 aktierätter kan delas ut till deltagarna i samband med LTIP 2023 från dagen som följer
på årsstämman 2023 fram till dagen före årsstämman 2024.
Per den 31 december 2023 hade 643 000 aktierätter allokerats till deltagarna i LTIP 2023.
LTIP 2023 baserat på aktieoptioner
Årsstämman 2023 beslutade också att anta ett personaloptionsprogram enligt villkoren för LTIP 2023.
Ledande befattningshavare kan delta i programmet och få personaloptioner kostnadsfritt.
Varje personaloption ger innehavaren rätt att erhålla en ny stamaktie i Hansa Biopharma AB till ett
lösenpris på 28,50 SEK som motsvarar 110 procent av den volymviktade genomsnittliga aktiekursen
under de 30 handelsdagarna omedelbart före erbjudandet att teckna personaloptionen, och under
förutsättning att deltagaren, med vissa undantag, från och med den dag då deltagandet i LTIP 2023
påbörjas och tre år därefter (intjänandeperioden) bibehåller sin anställning inom koncernen.
Högst 600 000 personaloptioner kan delas ut till deltagarna i samband med LTIP 2023 från dagen
efter årsstämman 2023 fram till dagen före årsstämman 2024.
Per den 31 december 2023 har 480 000 personaloptioner tilldelats deltagarna i LTIP 2023.
Kostnader hänförliga till aktierätterna och personaloptionerna redovisas i enlighet med IFRS 2. Den
totala kostnaden inklusive sociala avgifter för de aktierätter och optioner som var tilldelade enligt LTIP
2023 per den 31 december 2023 förväntas uppgå till cirka 24,4 MSEK, varav 1,0 MSEK ingår i
koncernens resultat för helåret 2023.
Se not 2 och 14 för mer information och tidigare antagna aktierelaterade ersättningsprogram.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare 2023
En förutsättning för en framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi och skydd av
långsiktiga intressen, inklusive hållbarhet, är att bolaget kan rekrytera och behålla kvalificerad
personal, och därför måste bolaget erbjuda konkurrenskraftig marknadsmässig ersättning.
Riktlinjerna för 2023 är oförändrade jämfört med de riktlinjer som antogs av årsstämman 2022 och innebär
att seniora ledande befattningshavare, dvs verkställande direktören och medlemmarna i koncernledningen,
erbjuds ersättning som är konkurrenskraftig och marknadsmässig. Nivån på den enskilda ledande
befattningshavarens ersättning ska baseras på faktorer som komplexitet och ansvar, expertis, erfarenhet
och prestanda. Ersättningen består av en fast grundlön och pensionsförmåner och kan dessutom bestå av
en rörlig kontant ersättning, prestationsbaserade kortsiktiga incitament (STI), aktiebaserade långsiktiga
incitamentsprogram (LTIP) enligt beslut av bolagsstämman, avgångsvederlag och andra förmåner. STI ska
baseras på att kvantitativa och kvalitativa prestationsmål uppnås och får inte överstiga 75 procent av den
årliga fasta grundlönen. Den rörliga kontantersättningen är avsedd att förbättra förmågan att rekrytera och
behålla nyckelpersoner eller belöna extraordinära prestationer utöver individens ordinarie skyldigheter och
får inte överstiga 30 procent av den årliga fasta grundlönen. Bidrag till pensionsplaner får inte överstiga 30
procent av den årliga fasta grundlönen. Lön under uppsägningstid och avgångsvederlag ska sammanlagt
kunna utgå med högst 18 månadslöner.
Det yttersta ansvaret för ersättningen till ledande befattningshavare liksom att fastställa respektive
resultatmål åligger styrelsen med stöd av ersättningsutskottet och VD.
För ytterligare information om ersättningar till ledande befattningshavare, se ersättningsrapporten på
sidan 93 i denna årsredovisning.
Föreslagna ändringar i riktlinjerna för ersättning till ledande befattningshavare för 2024
Inga ändringar av riktlinjerna föreslås för 2024.
Utdelning
Styrelsen föreslår att ingen utdelning görs för räkenskapsåret 2023. För information om Hansa
Biopharmas utdelningspolicy, se Hansa Biopharmas bolagsstyrningsrapport, som finns tillgänglig på
bolagets webbplats
https://hansabiopharma.com/this-is-hansa/corporate-governance/
Övrig information
För övrig information, se bolagsstyrningsrapporten och ersättningsrapporten på sidan 79 och sidan 93
eller på bolagets webbplats.
Årsstämma 2024
Årsstämman i Hansa Biopharma AB (publ) planeras äga rum den 27 juni 2024. Kallelse till
årsstämman kommer att publiceras på Hansa Biopharmas webbplats:
www.hansabiopharma.com
.
Finansiell kalender 2024
21 mars 2024
Årsredovisning 2023
18 april 2024
Delårsrapport för januari–mars 2024
27 juni 2024
Årsstämma 2024
18 juli 2024
Halvårsrapport 2024
24 oktober 2024
Delårsrapport för januari–september 2024
20
Förvaltningsberättelse 2023
fortsättning
Förslag till vinstdisposition
Fritt eget kapital i moderbolaget
SEK
Överkursfond
3 082 574 199
Egna aktier
-2 362 445
Balanserade vinstmedel
-2,530,481,990
Årets resultat
-595,535,899
Summa
-45,806,315
Styrelsen föreslår att till förfogande stående vinstmedel och fria fonder disponeras enligt
följande
SEK
Överkursfond
3 082 574 199
Egna aktier
-2 362 445
Balanserade vinstmedel
-3,126,017,889
Summa
-45,806,315
Koncernens och moderbolagets resultat och ställning i övrigt framgår av avsnittet Ekonomi, längre ned
i denna årsredovisning, som inkluderar tillhörande noter och tilläggsupplysningar, vilka utgör en
integrerad del av denna årsredovisning.
21
Finansiella rapporter – Koncernen
23
Noter till de inansiella rapporter –
Koncernen
27
Finansiella rapporter – moderbolaget
58
Noter till de inansiella rapporter –
moderbolaget
62
Definitioner
73
Underskrifter
74
Ekonomi
22
22
Finansiella rapporter – koncernen
Rapport över finansiell ställning för koncernen
Per den 31 december
(KSEK)
Not
2023
2022
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar:
Immateriella tillgångar
4
135 817
46 866
Materiella anläggningstillgångar
5
6 343
8 113
Nyttjanderättstillgångar
6
20 730
27 723
Summa anläggningstillgångar
162 890
82 702
Omsättningstillgångar:
Varulager
7
1 513
973
Kundfordringar och ej fakturerade intäkter
8
78 025
42 959
Förutbetalda kostnader
9
21 543
33 278
Övriga fordringar
10
22 010
31 315
Likvida medel
20
732 060
1 496 179
Summa omsättningstillgångar
855 151
1 604 704
SUMMA TILLGÅNGAR
1 018 041
1 687 406
EGET KAPITAL
Aktiekapital
23
55 034
55 034
Överkursfond
24
3 082 667
3 021 541
Innehav av egna aktier
25,26
-2 362
-2 590
Omräkningsdifferenser
26
-408
13
Ackumulerat underskott
-3 302 807
-2 471 087
Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare
-167 876
602 912
De bifogade noterna är en integrerad del av denna koncernredovisning.
Per den 31 december
(KSEK)
Not
2023
2022
SKULDER
Långfristiga skulder:
Långfristigt lån
21
844 903
762 601
Leasingskulder
6
14 362
21 326
Förutbetalda intäkter
13
29 500
Villkorad tilläggsköpeskilling
18
843
757
Avsättningar
15
4 454
5 192
Uppskjuten skatt
16
367
405
Summa långfristiga skulder
864 929
819 781
Kortfristiga skulder:
Aktuella skatteskulder
1 599
604
Leasingskulder
6
7 503
7 165
Leverantörsskulder
20
86 966
62 476
Övriga skulder
12
21 782
18 278
Förutbetalda intäkter
13
41 473
40 430
Återbetalningsförpliktelser
8
49 266
27 013
Upplupna kostnader
11
112 399
108 747
Summa kortfristiga skulder
320 988
264 713
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
1 018 041
1 687 406
23
Finansiella rapporter – koncernen
forts
Koncernens resultaträkning och övrigt totalresultat
Per den 31 december
(KSEK, förutom aktier och aktiedata)
Not
2023
2022
Nettoomsättning
13
134 094
154 525
Kostnad sålda varor
-63 143
-38 477
Försäljnings- och administrationskostnader
29
-450 492
-337 861
Forsknings- och utvecklingskostnader
29
-411 332
-346 244
Övriga rörelseintäkter/-kostnader
28
2 377
-20 532
Resultat från verksamheten
-788 496
-588 588
Finansiella intäkter
22
63 204
27 248
Finansiella kostnader
22
-105 520
-48 639
Resultat före skatt
-830 812
-609 979
Skatt
16
-908
-1 155
Årets resultat
-831 720
-611 134
Årets resultat som kan hänföras till moderbolagets ägare
-831 720
-611 134
Resultat per aktie, före och efter utspädning (SEK)
17
-15,83
-13,60
Vägt genomsnittligt antal utestående aktier, före och efter
utspädning
52 540 089
44 923 998
De bifogade noterna är en integrerad del av denna koncernredovisning.
Per den 31 december
(KSEK, förutom aktier och aktiedata)
Not
2023
2022
Årets resultat
-831 720
-611 134
Övrigt totalresultat:
Poster som har omförts eller kan komma att omföras till
resultaträkningen, efter skatt:
Valutakursdifferenser vid omräkning av utländsk verksamhet
-422
-114
Övrigt totalresultat för året
-422
-114
Årets totalresultat
-832 142
-611 248
Årets totalresultat som kan hänföras till moderbolagets ägare
-832 142
-611 248
24
Finansiella rapporter – koncernen
forts
Kassaflödesanalys för koncernen
Per den 31 december
(KSEK)
Not
2023
2022
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Årets resultat
-831 720
-611 134
Justeringar för avstämning av nettoresultat mot
nettokassaflöden:
Av- och nedskrivningar
19 792
12 054
Aktiverade utvecklingskostnader
4
-87 205
-18 291
Kostnader avseende incitamentsprogram
60 636
58 226
Upplupen ränta och orealiserade kursdifferenser
44 570
31 444
Totala justeringar av nettokassaflöden
-793 927
-527 701
Förändring av rörelsekapitalet:
Ökning/minskning av kundfordringar och ej fakturerade intäkter
8
-35 065
-33 247
Ökning/minskning av övriga rörelsetillgångar
20 558
-21 897
Ökning/minskning av leverantörsskulder
20
24 488
9 116
Ökning/minskning av övriga rörelseskulder
1 455
67 460
Totala förändringar av rörelsekapitalet
11 436
21 432
Erhållen ränta
27 993
6 267
Betald ränta
-1 023
-1 166
Betald inkomstskatt
-133
-1 565
Kassaflöde från den löpande verksamheten
-755 654
-502 733
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Inbetalningar från avyttring kortfristiga placeringar
232 644
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
5
-284
-3 331
Nettokassaflöde från investeringsverksamheten
-284
229 313
De bifogade noterna är en integrerad del av denna koncernredovisning.
Per den 31 december
(KSEK)
Not
2023
2022
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Inbetalningar från långfristigt lån, efter transaktionskostnader
(1)
728 373
Inbetalningar från emission av stamaktier, efter transaktionskostnader
(2)
396 196
Amortering av leasingskuld
6,30
-7 545
-6 888
Nettokassaflöde från finansieringsverksamheten
-7 545
1 117 681
Nettoförändring av likvida medel
-763 483
844 261
Likvida medel vid årets början
1 496 179
651 342
Valutakursdifferens i likvida medel
-636
576
Likvida medel vid årets slut
732 060
1 496 179
(1)
Summa transaktionskostnader för långfristiga lån uppgick till 8 027 KSEK.
(2)
Den totala kostnaden för nyemission uppgick till 19 754 KSEK.
25
Finansiella rapporter – koncernen
forts
Rapport över förändringar i eget kapital för koncernen
(KSEK)
Not
Aktiekapital
Överkursfond
Egna aktier
Omräkningsreserv
Ackumulerat
underskott
Summa eget kapital
hänförligt till
moderbolagets ägare"
Ingående balans 1 januari 2022
46 335
2 572 925
-1 862
127
-1 859 953
757 573
Koncernens resultaträkning och övrigt totalresultat:
Årets resultat
-611 134
-611 134
Omräkningsdifferenser
-114
-114
Årets totalresultat
-114
-611 134
-611 248
Nyemission av stamaktier
(1)
7 848
388 348
396 196
Emission av C-aktier
(2)
851
-851
Inlösen av aktierätter
-122
122
Långsiktigt incitamentsprogram
60 391
60 391
Utgående balans 31 december 2022
23,24,25,26
55 034
3 021 541
-2 590
13
-2 471 087
602 912
Ingående balans 1 januari 2023
55 034
3 021 541
-2 590
13
-2 471 087
602 912
Koncernens resultaträkning och övrigt totalresultat:
Årets resultat
-831 720
-831 720
Omräkningsdifferenser
-422
-422
Årets totalresultat
-422
-831 720
-832 142
Inlösen av aktierätter
-228
228
Långsiktigt incitamentsprogram
61 354
61 354
Utgående balans 31 december 2023
23,24,25,26
55 034
3 082 667
-2 362
-408
-3 302 807
-167 876
(1)
Den totala kostnaden för nyemission uppgick till 19 754 KSEK.
(2)
Tillskottet av C-aktier 2022 avser nyemission och efterföljande återköp av C-aktier som har skett i enlighet med respektive långsiktiga incitamentsprogram (LTIP).
De bifogade noterna är en integrerad del av denna koncernredovisning.
26
27
Noter till de finansiella rapporter – koncernen
Not 1
Allmän information
Hansa Biopharma AB (Hansa, bolaget och koncernen tillsammans med sina dotterföretag) är ett
biofarmabolag i kommersiell fas och pionjär inom utvecklingen och kommersialiseringen av innovativa,
livsavgörande och livsförändrande behandlingar för patienter med sällsynta immunologiska
sjukdomstillstånd. Bolaget har utvecklat en egen teknikplattform för antikroppsklyvande enzymer som
inriktas på patogena eller sjukdomsframkallande antikroppar. Vi har en bred terapeutisk pipeline där vi
utforskar potentiella tillämpningar inom transplantation, autoimmuna sjukdomar, genterapi och
onkologi som kan tillgodose betydande ouppfyllda medicinska behov. Hansa har fått ett villkorligt
godkännande av Idefirix (imlifidase) av Europeiska kommissionen för desensitiseringsbehandling av
högsensitiserade njurtransplantationspatienter. Hansa är ett publikt svenskt aktiebolag med säte i
Lund, Sverige, och har verksamhet i Europa och USA. Koncernen består av moderbolaget Hansa
Biopharma AB och dotterföretagen Cartela R&D AB, Hansa Biopharma Ltd, Hansa Biopharma Inc,
Hansa Biopharma Australia PTY LTD och Hansa Biopharma Italy s.r.l. Hansa Biopharma Italy s.r.l.
registrerades i juli 2023 för att ge support vid kommersialiseringen i Italien.
Not 2
Grund för upprättandet och sammanfattning av väsentliga
redovisningsprinciper
Grund för upprättande
Koncernredovisningen redovisas i svenska kronor, Hansa Biopharma AB:s funktionella valuta, och
upprättas i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS), som utfärdas av
International Accounting Standards Board (IASB), och de tolkningar som utfärdats av IASB:s
International Financial Reporting Interpretation Committee. Koncernredovisningen ger en allmän
översikt över koncernens verksamhet och de resultat som uppnåtts. Den ger en rättvisande bild av
bolagets finansiella ställning, dess finansiella resultat och kassaflöden på basis av
fortlevnadsprincipen. De redovisningsprinciper som beskrivs i not 2 och 3 i koncernredovisningen har
tillämpats vid upprättandet av koncernredovisningen för räkenskapsåret 2023 och för den jämförande
informationen från räkenskapsåret 2022. De väsentliga redovisningsprinciper som tillämpats vid
upprättandet av ovanstående koncernredovisning anges nedan.
Upprättandet av koncernredovisningen kräver att ledningen använder sitt omdöme vid tillämpningen
av koncernens redovisningsprinciper. Områden som innebär mer omfattande eller mer komplexa
bedömningar, eller områden med antaganden och uppskattningar som är betydande för
koncernredovisningen, redovisas i not 3.
Koncernredovisning för räkenskapsåret 2023 godkändes av koncernens styrelse för publicering den
20 mars 2024.
Ändringar i redovisningsprinciper och upplysningar
Flera ändringar och tolkningar av IFRS tillämpades för första gången under 2023, vilket inte har haft
någon inverkan på koncernens redovisningsprinciper. Det innebär att de redovisningsprinciper som
tillämpats vid upprättandet av koncernredovisningen tillämpats konsekvent på alla redovisade
perioder, om inget annat anges.
Konsolideringsprinciper
Koncernredovisningen omfattar Hansa Biopharma AB, Lund, Sverige, och de dotterföretag som
koncernen har kontroll över. Kontroll uppnås när koncernen:
>
har inflytande över investeringsobjektet;
>
är exponerad för, eller har rätt, till rörlig avkastning från sitt engagemang i investeringsobjektet; och
>
kan använda sin makt för att påverka avkastningen.
Koncernen omprövar kontrollen över ett innehav om fakta och omständigheter tyder på att det finns
förändringar i ett eller flera av de tre kontrollelementen ovan. Om koncernen inte har en majoritet av
rösterna i ett innehav har den inflytande över innehavet när rösterna räcker för att koncernen ska ha
praktisk möjlighet att självständigt styra verksamheten i fråga.
Koncernen tar hänsyn till alla relevanta fakta och omständigheter när den bedömer huruvida
koncernens rösträtt i ett investeringsobjekt är tillräcklig för att ge den makt, till exempel:
>
koncernens röster i förhållande till storleken och spridningen av övriga röster;
>
koncernens potentiella rösträtter;
>
rättigheter som följer av andra avtalsarrangemang; och
>
eventuella ytterligare fakta och omständigheter som tyder på att koncernen kan, eller inte kan,
styra den relevanta verksamheten vid den tidpunkt då besluten måste fattas, inklusive
röstningsmönster på tidigare bolagsstämmor.
Konsolideringen av ett dotterföretag börjar när koncernen får kontroll över dotterföretaget och upphör
när koncernen förlorar kontrollen över dotterföretaget. Intäkter och kostnader för ett dotterföretag som
förvärvats eller avyttrats under året ingår i koncernens resultaträkning och övrigt totalresultat från och
med det datum då koncernen får kontroll till och med det datum då koncernens kontroll över
dotterföretaget upphör.
Justeringar görs i dotterföretagens finansiella rapporter för att anpassa deras redovisningsprinciper efter
koncernens redovisningsprinciper. Alla koncerninterna transaktioner, saldon, intäkter och kostnader
elimineras helt och hållet i konsolideringen. Orealiserade förluster elimineras också såvida inte
transaktionen ger upphov till en nedskrivning av den överförda tillgången.
28
Noter till de finansiella rapporter – koncernen
forts
Koncernen har direkta eller indirekta investeringar i följande dotterföretag:
   
     
Ägarandel (%)
 
Funktionella
     
Dotterföretag
valutor
Säte/Land
2023
2022
Cartela R&D AB
SEK
Lund, Sweden
100
100
Hansa Biopharma Ltd
GBP
Cheltenham,
100
100
   
Storbritannien
Hansa Biopharma Inc
USD
Delaware, USA
100
100
Hansa Biopharma Australia Pty Ltd
(1)
AUD
Australien
100
100
Hansa Biopharma Italy s.r.l.
EUR
Rom, Italien
100
(1)
Vilande bolag
De funktionella valutorna för koncernens dotterföretag är GBP, USD och EUR varför koncernen har
exponering för utländska valutor. Se avsnittet ”Funktionell valuta och presentationsvaluta” nedan och
not 20 ”Finansiell risk och finansiella instrument”.
Funktionell valuta och presentationsvaluta
Presentationsvaluta för koncernredovisningen är SEK. Den funktionella valutan, som är den valuta
som bäst återspeglar den ekonomiska miljö i vilken koncernens dotterföretag verkar och genomför
sina transaktioner, fastställs separat för koncernens dotterföretag och används för att fastställa deras
finansiella ställning och rörelseresultat.
Transaktioner i andra valutor än ett dotterföretags funktionella valuta redovisas till den valutakurs som
gällde på transaktionsdagen. Monetära tillgångar och skulder i andra valutor än den funktionella valutan
omvärderas till de växelkurser som gällde på dagen för koncernens redovisning av finansiell ställning. De
tillhörande omräkningsvinsterna och -förlusterna redovisas i koncernens resultaträkning och övrigt
totalresultat. Icke-monetära poster som redovisas till anskaffningsvärde omräknas enligt den valutakurs
som gäller på transaktionsdagen. Icke-monetära poster som redovisas till verkligt värde omräknas med
hjälp av den växelkurs som gällde när det verkliga värdet fastställdes, och relaterade omräkningsvinster
och -förluster redovisas i koncernens resultaträkning och övrigt totalresultat.
Vid konsolidering omräknas resultatet av verksamheten i dotterföretag vars funktionella valuta är en
annan än SEK till SEK till årets genomsnittliga växelkurs och tillgångar och skulder omräknas till den
växelkurs som gäller vid årets slut. Omräkningsjusteringar redovisas direkt I övrigt totalresultat.
Beräkning av verkligt värde
Koncernens redovisningsprinciper och upplysningar kräver att verkliga värden beräknas för både
finansiella och icke-finansiella tillgångar och skulder. Koncernen har ett etablerat kontrollsystem för
beräkning av verkligt värde. Värderingsspecialister används som ansvarar för att övervaka vissa
betydande beräkningar av verkligt värde, inklusive verkligt värde på nivå 3, och rapporterar direkt till
CFO. Om information från tredje part, däribland mäklarnoteringar eller pristjänster, används för att
mäta verkliga värden, bedömer koncernen de bevis som erhållits från värderingsspecialisterna för att
stödja slutsatsen att dessa värderingar uppfyller kraven i standarderna, inklusive vilken nivå i verkligt
värdehierarkin värderingarna ska klassificeras. Betydande värderingsfrågor rapporteras till koncernens
revisionskommitté.
När koncernen beräknar det verkliga värdet på en tillgång eller en skuld används så långt det är
möjligt observerbara marknadsdata. Verkligt värde kategoriseras i olika nivåer i en verkligt
värdehierarki baserat på de indata som används i värderingsmetoderna enligt följande:
>
Nivå 1: noterade priser (ej justerade) på aktiva marknader för identiska tillgångar eller skulder.
>
Nivå 2: andra indata än noterade priser som ingår i nivå 1 och som är observerbara för tillgången
eller skulden, antingen direkt (dvs. som priser) eller indirekt (dvs. härledda från priser).
>
Nivå 3: indata för tillgången eller skulden som inte baseras på observerbara marknadsdata (icke
observerbara indata).
Om de indata som används för att mäta det verkliga värdet på en tillgång eller en skuld hamnar på
olika nivåer i verkligt värdehierarkin kategoriseras hela värderingen på den nivån i verkligt
värdehierarkin som motsvarar det lägsta värdet. Koncernen redovisar överföringar mellan olika nivåer i
verkligt värdehierarkin i slutet av den rapporteringsperiod under vilken förändringen har skett.
Intäkter
Intäkter redovisas när kontrollen över de utlovade varorna eller tjänsterna överförs till kunden till ett
belopp som återspeglar den ersättning som koncernen erhållit eller förväntar sig att få i utbyte mot
dessa varor eller tjänster.
Koncernen får sina intäkter främst från produkter och avtal. Koncernen fastställer intäktsredovisning
genom följande steg:
>
(1) Identifiering av avtal med en kund.
>
(2) Identifiering av prestationsskyldigheterna i avtalet.
>
(3) Fastställande av transaktionspriset.
>
(4) Allokering av transaktionspriset till prestationsskyldigheterna i avtalet.
>
(5) Redovisning av intäkter när koncernen uppfyller en prestationsskyldighet.
29
Noter till de finansiella rapporter – koncernen
forts
Produktintäkter
Produktintäkter redovisas netto efter eventuell mervärdesskatt och avdrag för försäljning baserat på
avtalade betalningsvillkor. Kontrollen överförs enligt avtalsvillkor. Det belopp som koncernen får och
intäkterna som koncernen redovisar varierar beroende på faktiska eller uppskattade rabatter,
prisnedsättningar, returer och återbetalningar. Koncernen justerar sin uppskattning av intäkterna vid
det tidigaste av följande: när det mest sannolika beloppet som koncernen förväntar sig att få förändras
eller när ersättningen fastställts.
Försäljningsreturer uppskattas och redovisas i allmänhet baserat på historisk försäljnings- och
returinformation. Ersättningar för försäljningsreturer utgör en reserv för produkter som kan returneras
på grund av att de blivit för gamla, skadats eller av andra orsaker, och beräknas vanligtvis som en
procentandel av bruttointäkterna.
Avtalsintäkter
Koncernen redovisar ett avtal när det har godkänts och det finns ett åtagande från båda parter,
parternas rättigheter har identifierats, betalningsvillkoren har identifierats, avtalet har kommersiell
innebörd och det är troligt att beloppet erhålls.
Vid fastställandet av korrekt intäktsredovisningsmetod granskas och utvärderas avtalsförpliktelserna
om sådana förpliktelser redovisas som mer än en prestationsskyldighet.
Enligt vissa avtal kan en tjänst som kombinerar en licens och relaterade uppgifter till en enda
prestationsskyldighet tillhandahållas. I sådana fall redovisas hela avtalet som en prestationsskyldighet.
Vissa avtal kan utlova en särskild licens med specifika tjänster inom ett avtal, och då delas avtalet upp
i mer än en prestationsskyldighet. Om ett avtal är uppdelat i mer än en prestationsskyldighet fördelas
det totala transaktionspriset till varje prestationsskyldighet med ett belopp som baseras på det
uppskattade fristående försäljningspriset för de utlovade varor eller tjänster som ligger till grund för
respektive prestationsskyldighet. Icke återbetalningsbara förskottsbetalningar och väsentliga
milstolpsbetalningar för utveckling och försäljning redovisas vanligtvis under återstående
prestationsperiod baserat på framstegen mot att uppfylla en identifierad prestationsskyldighet.
Inkomster från bidrag
Eftersom koncernen bedriver en omfattande forsknings- och utvecklingsverksamhet kan koncernen
komma att få olika bidrag, forsknings- och utvecklingsincitament och löneskatterabatter från vissa
statliga myndigheter. Dessa bidrag, forsknings- och utvecklingsincitament och löneskatterabatter
syftar i allmänhet till att delvis ersätta godkända utgifter för koncernens forsknings- och
utvecklingsinsatser och krediteras koncernens resultaträkning och övrigt totalresultat under posten
rörelseintäkter när de relevanta utgifterna har uppkommit och bidragen eller forsknings- och
utvecklingsincitamenten med rimlig säkerhet kommer att erhållas.
Forsknings- och utvecklingskostnader
Forskningskostnader kostnadsförs i takt med att de uppkommer. Utvecklingskostnader kostnadsförs
vanligtvis när de uppkommer, om de inte aktiveras. Kostnader för forsknings- och utvecklingsutrustning
med alternativ framtida användning aktiveras och skrivs av över utrustningens nyttjandeperiod.
Forsknings- och utvecklingskostnader inkluderar främst kostnader för tjänster från tredje part i
samband med kliniska studier och forskningsprojekt, kostnader för att producera ämnen som ska
användas i sådana studier och projekt, personalkostnader för koncernens forsknings- och
utvecklingsgrupper samt avskrivningar på utrustning som används för forsknings- och
utvecklingsaktiviteter. Dessutom innehåller forsknings- och utvecklingskostnader kostnader för att
producera farmaceutiskt material som kan användas för kommersialisering, med förbehåll för
myndighetsgodkännande, och som har producerats innan myndighetsgodkännande erhållits eller
bevis finns tillgängliga för att myndighetsgodkännande rimligen kan förväntas.
Utgifter för forskningsverksamhet redovisas i koncernens resultaträkning och i övrigt totalresultat när
de uppkommer. Utvecklingskostnader aktiveras endast om utgifterna för projektet kan mätas på ett
tillförlitligt sätt, produkten eller processen är tekniskt möjlig att fullfölja och lönsam att kommersialisera,
framtida ekonomiska fördelar är sannolika och koncernen har för avsikt och har tillräckliga resurser för
att slutföra utvecklingen samt att använda eller sälja tillgången. Annars redovisas de i koncernens
resultaträkning och i övrigt totalresultat när de uppkommer. Efter det första redovisningstillfället
värderas utvecklingskostnaderna till anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och
eventuella nedskrivningar.
I allmänhet aktiveras utvecklingsutgifter inte innan läkemedelsmyndigheterna har gett sitt
godkännande på grund av graden av osäkerhet som är förknippad med tillståndsprocessen. 2022
började Hansa aktivera vissa utvecklingskostnader hänförliga till åtagandet gentemot EMA gällande
uppföljande studier efter det villkorliga godkännandet av imlifidase i EU, eftersom de uppfyllde kraven i
IAS 38. För ytterligare information hänvisas till not 4.
Försäljnings- och administrationskostnader
Försäljnings-, administrations- och allmänna kostnader består främst av i) personalkostnader, dvs.
löner och andra personalkostnader, inklusive aktierelaterade ersättningar, för våra anställda i lednings-
, affärs-, finans-, affärsutvecklings- och supportfunktioner, ii) avgifter för professionella tjänster inom
kommersialisering, marknadsföring, försäljning, medicinska frågor, företagsledning, juridik, ekonomi,
personal, affärsutveckling, licensiering och investerarrelationer, iii) styrelsekostnader, dvs. arvoden till
styrelsemedlemmar och resekostnader för styrelsemedlemmar och iv) andra allmänna och
administrativa kostnader, inklusive hyreskostnader, kontorsutgifter och resekostnader. Allmänna och
administrative kostnader redovisas i koncernens resultaträkning och övrigt totalresultat i den period
som de hänför sig till.
30
Noter till de finansiella rapporter – koncernen
forts
Pensioner
Koncernen har enbart avgiftsbestämda pensionsplaner där koncernens förpliktelse är begränsad till de
avgifter koncernen åtagit sig att betala. I sådana fall beror storleken på den anställdes pension på det
bidrag som koncernen betalar till planen eller till ett försäkringsbolag och den kapitalavkastning som
bidraget ger. Följaktligen är det den anställde som bär den aktuariella risken (att ersättningen blir lägre
än förväntat) och investeringsrisken (att de investerade tillgångarna kommer att vara otillräckliga för att
ge de förväntade förmånerna). Koncernens förpliktelser avseende avgifter till avgiftsbestämda planer
redovisas som en kostnad i koncernens resultaträkning och övrigt totalresultat i den takt de intjänas
genom att de anställda utfört tjänster åt koncernen under en viss period.
Ersättningar till anställda
Kortfristiga ersättningar till anställda
Kortfristiga ersättningar till anställda redovisas som kostnad när de relaterade tjänsterna erhålls. En skuld
redovisas för det belopp som förväntas betalas om koncernen har en befintlig legal eller informell
förpliktelse att betala detta belopp som ett resultat av en tjänst som har utförts av en medarbetare och
förpliktelsen kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Långfristiga ersättningar till anställda
Koncernens nettoförpliktelse med avseende på långfristiga ersättningar till anställda är det belopp av
framtida förmåner som medarbetarna har intjänat i utbyte mot deras tjänster under innevarande och
tidigare perioder. Denna förmån diskonteras för att fastställa dess nuvärde. Omvärderingar redovisas i
resultaträkningen under den period de uppkommer.
Ersättningar efter avslutad anställning
Ersättningar kostnadsförs vid det tidigaste av när koncernen inte längre kan återkalla erbjudandet om
ersättning och när koncernen redovisar kostnader för en omstrukturering. Förmånerna diskonteras om
de inte förväntas vara helt reglerade inom tolv månader efter balansdagen.
Aktierelaterade ersättningar
Bolaget har tillhandahållit aktierelaterade ersättningar genom långsiktiga incitamentsprogram för vissa
anställda där deltagarna får stamaktier i bolaget efter intjänandeperioden, antingen genom aktierätter
eller personaloptioner, om vissa prestationsvillkor är uppfyllda. Intjäningen baseras på
marknadsrelaterade eller icke-marknadsrelaterade prestationsvillkor. För tilldelningar som intjänas till
följd av att ett marknadsrelaterat villkor uppfylls måste bolagets aktiekurs uppnå vissa tröskelvärden.
För tilldelningar som intjänas till följd av att icke-marknadsrelaterade villkor uppfylls måste bolaget
uppnå vissa fördefinierade affärsmål – finansiella, portfölj- och/eller kommersiella mål.
Tilldelningarna klassificeras som aktierelaterade ersättningar som regleras med eget kapital, eftersom
det enda alternativet för reglering är aktier i bolaget. För program som regleras med eget kapital
fastställs instrumentens verkliga värde på tilldelningsdagen och värderas därefter inte om. Kostnaden
för aktierelaterade ersättningar redovisas över intjänandeperioden med en motsvarande post som
redovisas direkt i eget kapital. Sociala kostnader för aktierelaterade ersättningar redovisas som
kostnader i resultaträkningen under samma intjänandeperiod, baserat på eget kapitalinstrumentens
verkliga värde vid varje rapporteringstillfälle. Ett belopp som motsvarar den redovisade kostnaden
redovisas som en skuld.
Verkligt värde på optionerna beräknas i enlighet med Black-Scholes-modellen och kostnadsförs under
intjänandeperioden. Under intjänandeperioden justeras kostnaden efter det antal optioner som
förväntas bli intjänade.
För aktierätter som intjänas när marknadsrelaterade villkor uppfylls fastställer bolaget värdet på dessa
med hjälp av Monte Carlo-modellen på tilldelningsdagen, eftersom olika aktiekurser resulterar i olika
tilldelningsvärden. Effekten av ett marknadsvillkor återspeglas i tilldelningens verkliga värde på
tilldelningsdagen. Kostnaden för aktierelaterade ersättningar redovisas under den treåriga
intjänandeperioden under förutsättning att tjänsten utförs, oavsett när det marknadsrelaterade villkoret
uppfylls, om det någonsin gör det.
För aktierätter med ett icke-marknadsrelaterat prestationsvillkor värderade bolaget tilldelningarna med
hjälp av Black-Scholes-modellen. Lösenpriset för aktierätterna har fastställts med hjälp av ett
volymvägt genomsnitt av bolagets aktiekurs under en viss period före tilldelningsdagen. För att komma
fram till en uppskattning av förväntad framtida volatilitet användes utöver bolagets handelsaktivitet den
genomsnittliga historiska 90-dagarsvolatiliteten för bolaget och jämförelser med flera konkurrerande
bolag under perioder på mellan ett och sju år. Avkastningskurvan för svenska statsobligationer
används för att bestämma den riskfria räntan. Efter att värdet på tilldelningarna fastställts uppskattade
bolaget sannolikheten för att uppnå de icke-marknadsrelaterade villkoren och justerade antalet
tilldelningar som skulle kostnadsföras under avskrivningsperioden. Bolaget omvärderar sannolikheten
att uppnå de icke- marknadsrelaterade villkoren varje rapportperiod.
Övriga rörelseintäkter och -kostnader
Övriga rörelseintäkter
Övriga rörelseintäkter omfattar valutakursvinster på fordringar från den löpande verksamheten och
vinster från avyttring av tillgångar.
Övriga rörelsekostnader
Övriga rörelsekostnader omfattar valutakursförluster på fordringar från den löpande verksamheten och
förluster från avyttring av tillgångar.
31
Noter till de finansiella rapporter – koncernen
forts
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter och räntekostnader samt realiserade och
orealiserade valutakursvinster och -förluster på transaktioner i utländsk valuta.
Ränteintäkter eller räntekostnader redovisas med effektivräntemetoden. Den effektiva räntan är den
ränta som exakt diskonterar förväntade framtida betalningar eller intäkter under det finansiella
instrumentets förväntade nyttjandeperiod till det redovisade bruttovärdet för den finansiella tillgången
eller det nedskrivna anskaffningsvärdet för den finansiella skulden. Vid beräkning av ränteintäkter och
räntekostnader tillämpas den effektiva räntan på tillgångens redovisade bruttovärde (om tillgången inte
skrivits ned) eller till upplupet anskaffningsvärde för skulden. För finansiella tillgångar som skrivits ned
efter första redovisningstillfället beräknas ränteintäkten efter tillämpning av den effektiva räntan på det
upplupna anskaffningsvärdet av den finansiella tillgången. Om tillgången inte längre är nedskriven
beräknas ränteintäkten återigen på bruttobasis.
Inkomstskatt
Årets skatt, som består av aktuell skatt för året och förändringar i uppskjuten skatt, redovisas i
koncernens resultaträkning och övrigt totalresultat med den del som är hänförlig till årets resultat och
redovisas direkt i eget kapital eller i övrigt totalresultat med den del som är direkt hänförlig till poster i
eget kapital och i övrigt totalresultat. Den aktuella skatten som ska betalas eller erhållas redovisas i
koncernens rapport över finansiell ställning och anges som skatt beräknad på årets beskattningsbara
inkomst, justerad för förskottsbetalda skatter.
Vid beräkning av årets aktuella skatt används de skattesatser och skatteregler som antagits eller i
huvudsak antagits på rapportdagen. Aktuell skatt som ska betalas baseras på årets skattepliktiga
resultat. Skattepliktigt resultat skiljer sig från nettovinst eller -förlust som redovisas i koncernens
resultaträkning och övrigt totalresultat, eftersom den utesluter intäkts- eller kostnadsposter som är
skattepliktiga eller avdragsgilla under tidigare eller framtida år. Dessutom utesluter det skattepliktiga
resultatet poster som aldrig är skattepliktiga eller avdragsgilla.
Uppskjuten skatt redovisas enligt balansräkningsmetoden för alla temporära skillnader mellan redovisade
värden och skattebaserade värden på tillgångar och skulder, förutom uppskjuten skatt på alla temporära
skillnader som uppstår vid första redovisningen av goodwill eller vid första redovisningen av en transaktion
som inte är ett rörelseförvärv, och för vilka den temporära skillnaden som konstaterats vid första
redovisningstillfället varken påverkar resultatet eller den skattepliktiga inkomsten.
Uppskjutna skatteskulder redovisas för alla temporära skillnader som är relaterade till investeringar i
dotterföretag och/eller närstående, såvida inte koncernen kan styra när den uppskjutna skatten
realiseras och det är troligt att den uppskjutna skatten inte kommer att förfalla och betalas som aktuell
skatt inom en överskådlig framtid.
Uppskjutna skattefordringar, inklusive skattemässiga värden för skattemässiga underskottsavdrag,
redovisas i rapporten över finansiell ställning till sitt uppskattade realisationsvärde, antingen som en
kvittning mot uppskjutna skatteskulder eller som nettoskattefordringar för kvittning mot framtida
positiva skattepliktiga inkomster. Uppskjutna skattefordringar kvittas endast mot uppskjutna
skatteskulder om företaget har en lagligt verkställbar rätt till kvittning, och de uppskjutna
skattefordringarna och uppskjutna skatteskulderna avser inkomstskatter som tas ut av samma
skattejurisdiktion. Uppskjuten skatt beräknas utifrån den planerade användningen av varje tillgång
respektive regleringen av varje skuld.
Uppskjuten skatt värderas med hjälp av de skattesatser och skatteregler i de relevanta länderna som,
baserat på gällande lagar eller lagstiftning som är i kraft på rapporteringsdagen, förväntas gälla när
den uppskjutna skatten förväntas omvandlas till aktuell skatt. Förändringar i uppskjuten skatt till följd
av ändrade skattesatser eller skatteregler redovisas i koncernens resultaträkning och i övrigt
totalresultat om inte den uppskjutna skatten är hänförlig till transaktioner som tidigare redovisats direkt
i eget kapital eller i övrigt totalresultat. I det senare fallet redovisas sådana förändringar också i eget
kapital eller i övrigt totalresultat. På varje rapportdag bedöms om det är troligt att tillräckliga
skattepliktiga inkomster kommer att uppkomma i framtiden så att den uppskjutna skattefordran kan
utnyttjas.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar värderas till anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar
och eventuella ackumulerade nedskrivningar. Kostnaden består av förvärvspriset, kostnader som kan
hänföras direkt till förvärvet och förberedelsekostnader fram till dess att den kan tas i bruk.
Tillkommande utgifter inkluderas i tillgångens redovisade värde eller redovisas som en separat
tillgång, beroende på vad som är lämpligt, endast när det är sannolikt att framtida ekonomiska fördelar
som är förknippade med tillgångarna kommer att tillfalla koncernen och kostnaderna för posterna kan
mätas på ett tillförlitligt sätt. Alla reparations- och underhållskostnader belastar koncernens
resultaträkning och övrigt totalresultat under de räkenskapsperioder då de uppkommer.
Utrustning som anskaffas för forsknings- och utvecklingsverksamhet med alternativ användning och
som förväntas användas i mer än ett år aktiveras och skrivs av över den beräknade nyttjandeperioden
som forsknings- och utvecklingskostnader. Utrustning som förvärvats för forsknings- och
utvecklingsverksamhet och som inte har någon alternativ användning redovisas som forsknings- och
utvecklingskostnader när de uppkommer.
Om förvärvet eller användningen av tillgången innefattar en skyldighet att ådra sig kostnader för
avveckling eller återställande av tillgången redovisas de uppskattade kostnaderna för detta som en
avsättning respektive som en del av tillgångens anskaffningsvärde.
32
Noter till de finansiella rapporter – koncernen
forts
Avskrivningsgrunden är anskaffningsvärdet minus beräknat restvärde. En tillgångs restvärde är det
uppskattade aktuella belopp som ett företag skulle erhålla vid avyttring av tillgången, efter avdrag för
de uppskattade kostnaderna för avyttring, om tillgången hade den ålder och det skick som förväntas
vid slutet av dess nyttjandeperiod. Om betydande delar av en materiell anläggningstillgång har olika
nyttjandeperioder redovisas de som separata poster (större komponenter) av materiella
anläggningstillgångar. Avskrivningar påbörjas när tillgången är tillgänglig för användning, dvs. när den
finns på plats i det skick som krävs för att den ska kunna användas på avsett sätt.
Avskrivningarna beräknas linjärt på grundval av tillgångarnas förväntade nyttjandeperiod, som ligger
inom följande intervall:
   
Materiella anläggningstillgångar:
3–10 år
Nyttjanderättstillgångar:
3–6 år, enligt respektive gällande leasingavtal
Avskrivningsmetoder, nyttjandeperioder och restvärden ses över varje rapportdag och justeras vid
behov.
Av- och nedskrivningar av materiella anläggningstillgångar redovisas i koncernens resultaträkning och
övrigt totalresultat som forsknings- och utvecklingskostnader eller som försäljnings- och
administrationskostnader, beroende på vad som är tillämpligt.
Resultat vid avyttring av materiella anläggningstillgångar redovisas i koncernens resultaträkning och i
övrigt totalresultat, antingen som övriga intäkter eller övriga kostnader, beroende på vad som är
tillämpligt.
Immateriella tillgångar
Internt genererade immateriella tillgångar
Utvecklingskostnader aktiveras endast om alla krav i IAS 38 är uppfyllda, i synnerhet att utgifterna för
projektet kan mätas på ett tillförlitligt sätt, produkten eller processen är tekniskt möjlig att fullfölja och
lönsam att kommersialisera, framtida ekonomiska fördelar är sannolika och koncernen har för avsikt
och har tillräckliga resurser för att slutföra utvecklingen samt att använda eller sälja tillgången. Annars
redovisas de i resultaträkningen när de uppkommer. Efter det första redovisningstillfället värderas
utvecklingskostnaderna till anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och eventuella
nedskrivningar.
Tillkommande utgifter aktiveras endast om de ökar de framtida ekonomiska fördelarna från den
specifika tillgång de avser. Alla andra kostnader, däribland kostnader avseende internt genererad
goodwill och varumärken, redovisas i resultaträkningen när de uppkommer.
2022 började Hansa aktivera vissa utvecklingskostnader hänförliga till åtagandet gentemot EMA
gällande uppföljande studier efter det villkorliga godkännandet av imlifidase i EU, eftersom de
uppfyllde kraven i IAS 38. För ytterligare information hänvisas till not 4.
Av- och nedskrivningar görs linjärt så att anskaffningsvärdet för immateriella tillgångar minus beräknat
restvärde skrivs av under tillgångens beräknade nyttjandeperiod, och redovisas normalt i koncernens
resultaträkning och övrigt totalresultat. För aktiverade utvecklingsutgifter görs löpande avskrivningar
över dess förväntad livslängd, vilket beräknas var fram till slutet av 2032.
Beräknad nyttjandeperiod för nuvarande och jämförbara perioder:
   
Utvecklingskostnader:
10 år
Av- och nedskrivningsmetoder, nyttjandeperioder och restvärden ses över varje rapportdag och
justeras vid behov.
Förvärvade immateriella tillgångar
Förvärvade immateriella tillgångar som innehas av koncernen utgörs av patent och pågående
utvecklingsprojekt förvärvade genom rörelseförvärv. Dessa immateriella tillgångar redovisas först till
verkligt värde per förvärvsdagen. Därefter värderas de till anskaffningsvärde minus ackumulerade
avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Avskrivningar görs linjärt över tillgångens beräknade
nyttjandeperiod för att fördela kostnaden för utvecklingsprojekt, minus uppskattade restvärden, och
påbörjas när projektet börjar generera intäkter, inom följande intervall:
   
Patent:
Fram till förfallodatum
Pågående utvecklingsprojekt:
10–15 år
Nedskrivningar
Om omständigheter eller förändringar i koncernens verksamhet tyder på att det redovisade värdet av
anläggningstillgångar i en kassagenererande enhet kanske inte är återvinningsbart gör ledningen en
nedskrivningsprövning. En årlig prövning av nedskrivningsbehov görs också för tillgångar som ännu inte
tagits i bruk. Per den 31 december 2023 omfattade detta pågående utvecklingsprojekt och aktiverade
utvecklingskostnader avseende imlifidase. Grunden för prövningen är tillgångarnas återvinningsvärde,
som bestäms som det högsta av verkligt värde minus avyttringskostnader och nyttjandevärde. Vid
prövningen används en analys av det aktuella marknadsvärdet (bolagets börsvärde) som verkligt värde
minus avyttringskostnader. Om en tillgångs redovisade värde är högre än återvinningsvärdet skrivs
tillgången ned till återvinningsvärdet. En nedskrivning redovisas i koncernens resultaträkning och i övrigt
totalresultat när nedskrivningen identifieras. Koncernen bedömer i slutet av varje rapportperiod om det
33
Noter till de finansiella rapporter – koncernen
forts
finns någon indikation på att en tillgång kan ha minskat i värde. Om det finns sådana indikationer kommer
koncernen att uppskatta tillgångens återvinningsvärde.
Varulager
Varulager är tillgångar:
(a) som innehas för försäljning i den löpande verksamheten;
(b) som produceras för försäljning; eller
(c) i form av material eller förnödenheter som ska förbrukas i produktionsprocessen eller under
tjänsteleverans.
Kostnader hänförliga till tillverkning av varulager som uppkommer efter mottagande av
myndighetsgodkännande för respektive produkt aktiveras, annars redovisas de i forsknings- och
utvecklingskostnader när de uppkommer.
Kostnader för varulager inkluderar alla inköpskostnader, konverteringskostnader och andra kostnader
som uppkommer i samband med att få varulagret på plats och i korrekt skick. Varulager värderas till
det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet. Kostnaden bestäms utifrån FIFO-
metoden (först in först ut). Bolaget reviderar regelbundet nettoförsäljningsvärdet och justerar det
redovisade värdet av varulagret för överskott, inkurans eller trögrörliga varor.
Ej fakturerade intäkter och återbetalningsförpliktelser
Ej fakturerade intäkter kan främst kopplas till koncernens rätt att betrakta en produkt som såld, men
ännu ej fakturerad på rapportdagen. Ej fakturerade intäkter överförs till kundfordringar när rätten blivit
ovillkorlig. Det sker normalt när koncernen ställt ut en faktura till kunden.
Koncernens återbetalningsförpliktelser omfattar främst faktiska eller beräknade rabatter,
prisnedsättningar, returer och återbetalningar. Återbetalningsförpliktelserna överförs till
leverantörsskulder när förpliktelsen blir ovillkorlig. Det sker normalt när koncernen erhåller en faktura
från tredje part, vanligtvis en vårdsponsor i det land där försäljningen ägde rum.
Kundfordringar
Kundfordringar redovisas till nettoförsäljningsvärde efter avsättning för förväntade kreditförluster.
Bolaget har normalt en reserv för beräknade kreditförluster baserat på historiska erfarenheter, och om
detta saknas baserat på landspecifika fallissemangskvoter. Storleken på reserven utvärderas löpande
och periodiskt och justeringar görs under den period under vilken en ändring av villkoren sker.
Se Finansiella instrument nedan för ytterligare information.
Likvida medel
Likvida medel består av tillgodohavanden hos finansinstitut. Likvida medel värderas till upplupet
anskaffningsvärde.
Aktiekapital
Överkursfonden består av det belopp som erhållits, hänförligt till eget kapital, som överstiger
kvotvärdet för de emitterade aktierna, minus ett belopp för externa kostnader som är direkt hänförliga
till erbjudandena. Överkursfonden kan delas ut.
Aktieägare har rätt till utdelning som bestäms efter att de blivit aktieägare. Aktieinnehav berättigar en
aktieägare till en röst per aktie på bolagsstämman.
Tillägg av C-aktier 2022 avser nyemission och efterföljande återköp av C-aktier i samband med
finansieringen av det långsiktiga incitamentsprogrammet (LTIP) 2022, som godkändes av årsstämman
2022. Under 2023 emitterades inga nya C-aktier.
Egna aktier utgörs av egna aktier som återköpts av koncernen. Det totala beloppet som betalats för att
förvärva egna aktier, inklusive direkt hänförbara kostnader, och intäkterna från försäljningen av egna
aktier redovisas i reserven för egna aktier.
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser som uppstår vid omräkning av finansiella
rapporter från utländska verksamheter som har upprättat sina finansiella rapporter i en annan valuta
än den valuta som koncernens finansiella rapporter presenteras i.
I balanserade vinstmedel/ackumulerat underskott, inklusive årets resultat, ingår koncernens och
dotterföretagens resultat. Tidigare avsättningar till reservfond, exklusive överförda överkursfonder,
ingår i denna post i eget kapital.
Ingen utdelning betalades för räkenskapsåren 2023 eller 2022.
Leasingavtal
Koncernen leasar ett antal kontor, laboratorieanläggningar, viss utrustning samt fordon. Hyresavtalen
tecknas normalt för en bestämd tid om 3–4 år, men vissa avtal kan ha möjlighet till förlängningar.
Avtalen kan innehålla både leasing- och icke-leasingkomponenter. Koncernen allokerar ersättningen i
avtalet till leasing- och icke-leasingkomponenterna baserat på deras fristående priser. För leasing av
fastigheter har koncernen valt att inte skilja på leasing- och icke-leasingkomponenter och redovisar i
stället dessa som ett enda leasingavtal. Leasingvillkoren förhandlas individuellt och innehåller en lång
rad olika villkor. Leasingavtalen innehåller inga andra bestämmelser än säkerheten i den leasade
34
Noter till de finansiella rapporter – koncernen
forts
tillgången som innehas av leasinggivaren. Leasingavtal redovisas som nyttjanderättstillgångar och
motsvarande skulder vid den tidpunkt då de underliggande tillgångarna är tillgängliga för användning
av koncernen. Tillgångar och skulder som uppkommer från ett leasingavtal värderas initialt till
nuvärde. Leasingskulderna inkluderar nuvärdet av leasingbetalningarna, och de diskonteras med
tillämpning av leasetagarens marginella låneränta.
Efter det första redovisningstillfället värderas nyttjanderätten till upplupet anskaffningsvärde med hjälp
av effektivräntemetoden.
Leasingtillgångar skrivs generellt av linjärt under det kortare av tillgångens nyttjandeperiod och
leasingperioden. Om koncernen med rimlig säkerhet kommer kunna utnyttja en köpoption skrivs
nyttjanderättstillgången av under den underliggande tillgångens nyttjandeperiod. Betalningar
hänförliga till korttidsleasing av utrustning och leasing av tillgångar av lågt värde redovisas linjärt som
en kostnad i koncernens resultaträkning eller övrigt totalresultat. Avtal för korttidsleasing är avtal med
en löptid på högst tolv månader. Tillgångar av lågt värde utgörs huvudsakligen av IT-utrustning och
mindre kontorsmöbler.
Förlängnings- och uppsägningsalternativ ingår i ett antal av koncernens leasingavtal om fastigheter
och utrustning. Dessa används för att maximera en optimal flexibilitet när det gäller att hantera de
tillgångar som används i koncernens verksamhet.
Leverantörsskulder
Leverantörsskulder värderas i koncernens rapport över finansiell ställning till upplupet
anskaffningsvärde.
Övriga skulder
Övriga skulder omfattar skulder till offentliga myndigheter och kortfristiga ersättningar till anställda.
Övriga skulder värderas till antingen upplupet anskaffningsvärde eller historiskt anskaffningsvärde,
vilket är en rimlig approximation av deras verkliga värde.
Finansiella instrument
Finansiella instrument som redovisas i koncernens rapport över finansiell ställning inkluderar på
tillgångssidan likvida medel, kortfristiga placeringar, övriga fordringar, kundfordringar och noterade
aktier. På skuldsidan återfinns långfristiga lån, leverantörsskulder och villkorade tilläggsköpeskillingar.
Kundfordringar redovisas när de uppkommer. Ordinarie köp och försäljning av finansiella tillgångar
redovisas per likviddagen. Övriga finansiella tillgångar och finansiella skulder redovisas när koncernen
blir part i instrumentets avtalsmässiga villkor.
Finansiella instrument redovisas initialt till verkligt värde med tillägg/avdrag för transaktionsutgifter,
förutom avseende instrument som löpande värderas till verkligt värde via koncernens resultaträkning
och övrigt totalresultat för vilka transaktionsutgifter i stället kostnadsförs då de uppkommer.
Kundfordringar (utan en betydande finansieringskomponent) värderas initialt till det transaktionspris
som fastställts enligt IFRS 15.
Vid första redovisningstillfället klassificeras en finansiell tillgång som värderad till upplupet
anskaffningsvärde, verkligt värde via övrigt totalresultat (skuldinstrumentinvestering), verkligt värde via
koncernens resultaträkning och övrigt totalresultat.
Innehav av andelar i räntefonder redovisas till verkligt värde via koncernens resultaträkning och övrigt
totalresultat. Andelarna (sett ur fondens perspektiv) utgör finansiella skulder och det sker ingen betalning
av kapitalbelopp och ränta, och därför uppfylls inte kraven för redovisning till upplupet anskaffningsvärde.
Övriga finansiella tillgångar innehas inom ramen för en affärsmodell vars mål är att erhålla de
avtalsenliga kassaflödena samtidigt som kassaflödena från tillgångarna endast utgörs av betalningar
av kapitalbelopp och ränta, och redovisas till upplupet anskaffningsvärde.
Finansiella skulder klassificeras som värderade till upplupet anskaffningsvärde eller värderade till
verkligt värde via koncernens resultaträkning och övrigt totalresultat. Finansiella skulder som värderas
till verkligt värde via koncernens resultaträkning och övrigt totalresultat består av villkorade
tilläggsköpeskillingar. Övriga finansiella skulder värderas till upplupet anskaffningsvärde.
Koncernen tar bort en finansiell tillgång när de avtalsenliga rättigheterna till kassaflödena från den
finansiella tillgången upphört eller överförts, och koncernen överfört i stort sett alla risker och fördelar
med ägarskapet.
Koncernen avlägsnar endast en finansiell skuld från rapporten över finansiell ställning för koncernen
när den släcks. Det vill säga när de avtalsenliga skyldigheterna antingen upphör, upphävs eller förfallit.
Koncernen bokar också bort en finansiell skuld från rapport över finansiell ställning när de avtalsenliga
villkoren ändras och kassaflödena från den ändrade skulden avviker väsentligt. I det fallet redovisas
en ny finansiell skuld till verkligt värde baserat på de ändrade villkoren.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
För finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde ska det enligt IFRS 9 avsättas en
reserv för förväntade kreditförluster. Förlustreserven för kundfordringar värderas till ett belopp som
motsvarar de förväntade förlusterna för den återstående löptiden. Dessutom är förlustreserven för
banktillgodohavanden obetydlig, eftersom koncernens tillgodohavanden finns hos svenska banker
med god kreditvärdighet och kan tas ut på begäran.
35
Noter till de finansiella rapporter – koncernen
forts
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen presenteras enligt den indirekta metoden med utgångspunkt i nettoresultatet.
Kassaflödet från den löpande verksamheten anges som nettoresultatet justerat för finansiella nettoposter,
icke kassaflödespåverkande rörelseposter såsom avskrivningar, nedskrivningar, kostnader för
aktierelaterade ersättningar, avsättningar och förändringar i rörelsekapitalet, betalda och erhållna räntor
samt betalda bolagsskatter. Rörelsekapitalet består huvudsakligen av förändringar i fordringar,
uppskjutna intäkter, betalda avsättningar och andra skulder, exklusive de poster som ingår i likvida
medel. Förändringar i långfristiga tillgångar och skulder inkluderas i rörelsekapitalet om de är relaterade
till koncernens huvudsakliga intäktsproducerande verksamhet.
Kassaflödet från investeringsverksamheten består av kassaflödet från köp och försäljning av
immateriella tillgångar, materiella anläggningstillgångar och finansiella tillgångar samt köp och
försäljning av omsättningsbara värdepapper.
Kassaflödet från finansieringsverksamheten består av kassaflödet från emission av aktier, i
förekommande fall, och betalning av långfristiga lån, inklusive avbetalningar på leasingskulder.
Likvida medel består av banktillgodohavanden. Kassaflödesanalysen kan inte härledas enbart från de
finansiella rapporterna.
Segmentrapportering
Koncernen leds och drivs som ett operativt och rapporterbart segment. Inga separata rörelsesegment
eller rapporterbara segment har identifierats i förhållande till produktkandidater eller geografiska
marknader. Följaktligen lämnas ingen segmentinformation om affärssegment eller geografiska
marknader, med undantag för information som omfattar hela företaget.
Resultat per aktie
Resultat per aktie (EPS) beräknas genom att resultat som är hänförligt till moderbolagets innehavare
av stamaktier divideras med det vägda genomsnittliga antalet stamaktier som är utestående under
perioden. Resultat per aktie efter utspädning beräknas som resultat som är hänförligt till
moderbolagets innehavare av stamaktier dividerat med det vägda genomsnittliga antalet utestående
stamaktier under perioden, båda justerade för effekterna av alla potentiella stamaktier med
utspädningseffekt. Om resultatet är en nettoförlust görs ingen justering för utspädningseffekten,
eftersom en sådan effekt motverkar utspädningen.
Nya redovisningsprinciper och upplysningar för 2023
Under räkenskapsåret 2023 har koncernen efter behov tillämpat nedanstående ändringar i IFRS och tolkningar
av styrelsen. Koncernen tillämpar de nya reglerna och tolkningar där så är tillämpligt. Antagandet har inte haft
någon väsentlig inverkan på upplysningarna eller på de redovisade beloppen i koncernredovisningen.
>
IFRS 17 Försäkringsavtal
- regler om klassificering, värdering, redovisning och
tilläggsupplysningar avseende försäkringsavtal.
>
Ändring av IAS 1 Utformning av finansiella rapporter och IFRS Practice Statement 2
Upplysningar om redovisningsprinciper.
>
Ändring av IAS 8 Redovisningsprinciper, ändringar i uppskattningar och bedömningar
samt fel
– definition av uppskattningar
>
Ändring av IAS 12 Inkomstskatter
– Uppskjutna skattefordringar och uppskjutna skatteskulder
som härrör från en enda transaktion.
Utfärdade standarder, ändringar och tolkningar
Följande nya standarder, ändringar och tolkningar som träder i kraft de närmaste åren förväntas inte
ha någon väsentlig inverkan på koncernens finansiella rapporter:
   
 
Ikraftträdandeperiod på eller efter
Ändringar i IFRS 16 – sale leaseback transaktioner
1 januari 2024
Ändringar i IAS 1 - klassificering av skulder
1 januari 2024
Ändringar i IAS 7 och IFRS 7 – leverantörsfinansiering
1 januari 2024
Ändringar i IAS 21: Lack of exchangeability
1 januari 2025
Koncernen har valt att inte tillämpa någon av ovanstående standarder, ändringar och tolkningar i förtid
under räkenskapsåren 2023 och 2022. Koncernen planerar att tillämpa dessa standarder på
ikraftträdandedagen.
Not 3
Användning av bedömningar och uppskattningar
Vid tillämpningen av koncernens redovisningsprinciper måste ledningen göra bedömningar,
uppskattningar och antaganden om de redovisade värdena för tillgångar och skulder som inte är
uppenbara från andra källor. De bedömningar och uppskattningar som tillämpas baseras på historiska
erfarenheter och andra relevanta faktorer som är tillgängliga på rapporteringsdagen. Osäkerhet om
bedömningar och uppskattningar kan leda till resultat som kräver en väsentlig justering av tillgångar
och skulder under framtida perioder.
Uppskattningarna och antagandena ses över regelbundet. Revideringar av uppskattningar redovisas i
den period då uppskattningen revideras om revideringen endast påverkar den perioden, eller i
perioden för revideringen och framtida perioder om revideringen påverkar både den aktuella och
framtida perioder. Även om tillämpningen av kritiska uppskattningar i redovisningen är föremål för
väsentliga osäkerhetsfaktorer, har ledningens pågående revideringar av kritiska uppskattningar i
redovisningen inte visat på någon väsentlig påverkan under något av räkenskapsåren 2023 och 2022.
36
Noter till de finansiella rapporter – koncernen
forts
Viktiga bedömningar som gjorts vid tillämpningen av koncernens redovisningsprinciper
Viktiga bedömningar som ledningen har gjort vid tillämpningen av koncernens redovisningsprinciper
beskrivs nedan.
Intäkter
Intäkterna genereras främst från produktförsäljning och licensavtal, som vanligtvis omfattar flera löften
och som därför kräver betydande bedömningar av koncernen på vissa områden:
>
Fastställa om löftena i avtalen är tydliga prestationsåtaganden;
>
Identifiera och begränsa rörlig ersättning i transaktionspriset, inklusive milstolpsbetalningar;
>
Allokera transaktionspriset till identifierade prestationsåtaganden baserat på deras relativa
fristående försäljningspriser;
>
Fastställa om prestationsåtaganden uppfylls över tid eller vid en tidpunkt; och
>
Klassificera licenser som rätt att använda eller rätt att få åtkomst.
När det gäller klassificeringen av licenser som rätt att använda eller rätt att få åtkomst, överväger
koncernen om den är skyldig eller förväntas utföra forsknings- och utvecklingsaktiviteter som
väsentligt påverkar licenstagarens förmåga att dra nytta av produktkandidater. Om koncernen är
avtalsmässigt förpliktigad eller förväntas utföra forsknings- och utvecklingsaktiviteter som påverkar
produktkandidatens fristående funktionalitet, klassificeras licensen som rätt att få åtkomst. De
licensierade produkterna har betraktats som rätt att få åtkomst, eftersom koncernen måste utföra
aktiviteter som väsentligt påverkar licenstagarens förmåga att dra nytta av produkterna.
Aktierelaterade ersättningar
IFRS 2 Aktierelaterade ersättningar kräver att ett företag i resultaträkningen, övrigt totalresultat och
rapport över finansiell ställning för koncernen redovisar effekterna av aktierelaterade ersättningar.
Kostnader för aktierelaterade ersättningar redovisas som forsknings- och utvecklingskostnader eller
försäljnings- och administrationskostnader, beroende på vad som är tillämpligt, under
intjänandeperioden, baserat på ledningens bästa uppskattning av antalet tilldelningar som slutligen
kommer att intjänas, vilket är föremål för osäkerhet. Dessutom värderas kostnader för aktierelaterade
ersättningar i enlighet med de beviljade instrumentens verkliga värden på tilldelningsdagen.
Uppskattningen av verkligt värde kräver att koncernen tillämpar allmänt accepterade
värderingsmodeller och tillämpar dessa modeller konsekvent enligt villkoren för de specifika
aktiebaserade ersättningsprogrammen. Beroende på instrumentet tillämpar koncernen Black-Scholes-
eller Monte Carlo-modellen för att fastställa det verkliga värdet på tilldelningarna. Subjektiva
bedömningar och antaganden, som är föremål för osäkerheter i uppskattningen, måste göras för att
fastställa lämpliga indata till värderingsmodellen.
Not 4
Immateriella anläggningstillgångar
Internt genererade immateriella tillgångar
Forskningsutgifter redovisas som en kostnad i den period då de uppkommer. En internt genererad
immateriell tillgång som uppkommer genom utveckling (eller från utvecklingsfasen av ett internt
projekt) redovisas endast om följande i sin helhet har påvisats i enlighet med IAS 38:
>
den tekniska möjligheten finns att färdigställa den immateriella tillgången så att den kan
användas eller säljas;
>
avsikten finns att färdigställa den immateriella tillgången och använda eller sälja den;
>
förmågan finns att använda eller sälja den immateriella tillgången;
>
det kan påvisas hur den immateriella tillgången kommer att generera sannolika framtida
ekonomiska fördelar;
>
det finns tillräckliga tekniska, finansiella och andra resurser för att slutföra utvecklingen och för att
använda eller sälja den immateriella tillgången; och
>
förmågan finns att på ett tillförlitligt sätt uppskatta de utgifter som kan hänföras till den
immateriella tillgången under dess utveckling.
Bolaget bedömde att Idefirix® (imlifidase) och dess villkorliga godkännande av EMA för möjliggörande av
njurtransplantation hos högsensitiserade patienter uppfyller alla ovanstående kriterier från och med fjärde
kvartalet 2022. Framöver kommer företaget varje kvartal göra en bedömning av om företaget fortsätter att
uppfylla ovanstående kriterier och aktivera respektive kostnad så länge kriterierna är uppfyllda.
Bolaget bedömde att Idefirix® (imlifidase) och dess villkorliga godkännande av EMA för möjliggörande
av njurtransplantation hos högsensitiserade patienter uppfyller alla ovanstående kriterier från och med
fjärde kvartalet 2022. Framöver kommer företaget varje kvartal göra en bedömning av om företaget
fortsätter att uppfylla ovanstående kriterier och aktivera respektive kostnad så länge kriterierna är
uppfyllda.
Vid utgången av 2023 var det totala nettovärdet för bolagets aktiverade utvecklingskostnader
112,6 MSEK relaterade till genomförandet av uppföljande studier av Idefirix® (imlifidase) efter
godkännandet enligt åtagandet till EMA. Aktiverade utvecklingskostnader består främst av avgifter till
leverantörer av tredjepartstjänster, kostnader avseende Hansas personal samt proportionerliga
finansiella kostnader. De aktiverade utvecklingskostnaderna skrivs av löpande under sin
nyttjandeperiod vilken förväntas vara till slutet av 2032.
På grund av osäkerheter gällande utveckling och registrering av imlifidase hos respektive
hälsovårdsmyndighet för andra indikationer bedömer bolaget att villkoren för aktivering ännu inte är
uppfyllda och aktiverar därför inga utvecklingskostnader avseende andra indikationer.
37
Noter till de finansiella rapporter – koncernen
forts
Efter första redovisningstillfället redovisas internt genererade immateriella tillgångar till
anskaffningskostnad minus ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar på samma basis som
immateriella tillgångar som förvärvats separat.
Aktiverade interna utvecklingsutgifter för imlifidases tidigare produktionsprocess blev fullt avskrivna
under 2018 och utrangerade 2022.
Förvärvade immateriella tillgångar
Patent
Patentkostnader skrivs av i enlighet med det underliggande patentens bestämda nyttjandeperiod till ett
belopp av 772 KSEK för år 2023 (2022: 758 KSEK). Patentkostnaden skrivs av på raden försäljnings-
och administrationskostnader i koncernens resultaträkning och övrigt totalresultat.
Patentet för HBP-analys är en analysmetod för att prediktera (förutse) svår sepsis vid akutkliniker. En
första version är lanserad, främst avsedd för forskningsändamål och intresserade specialister. HBP-
analysen har licensierats till en samarbetspartner, Axis-Shield Diagnostics Ltd. (Axis-Shield), som för
närvarande utvecklar en helt kommersiell produkt. Bolaget erhåller milstolpsersättningar samt
ytterligare royaltyintäkter vid försäljning av den utlicensierade teknologin.
Pågående utvecklingsprojekt
Vissa av de i koncernen pågående projekten är en blandning av förvärvade utvecklingsprojekt och
fortsatt verksamhet inom dessa projekt. Av den totala anskaffningskostnaden för förvärvade pågående
utvecklingsprojekt avser cirka 75 procent imlifidase och 25 procent HBP-analys.
Den förvärvade immateriella tillgången avseende imlifidase som presenteras som pågående
utvecklingsprojekt kommer att skrivas av över den underliggande tillgångens beräknade
nyttjandeperiod. Efter den första kommersiella försäljningen av imlifidase under första kvartalet 2021
började koncernen göra avskrivningar på de 25 136 KSEK från perioden för den första försäljningen.
Den beräknade nyttjandeperioden är tolv år.
Förvärvade pågående utvecklingsprojekt nedskrivningsprövas minst en gång om året och vid
bedömningen av nedskrivningsbehov den 31 december 2023 samt 2022, konstaterades att det inte
fanns några behov av nedskrivning. Det beräknade återvinningsvärdet som stöds av externa och
interna värderingsrapporter överstiger med god marginal tillgångarnas redovisade värde, varpå inga
nedskrivningar gjordes för år 2023 och 2022.
   
   
Förvärvade immateriella
 
 
Internt genererade
tillgångar
 
       
Summa
 
Aktiverade
 
Pågående
immateriella
 
utvecklings-
 
utvecklings-
anläggnings-
(KSEK)
kostnader
Patent
projekt
tillgångar
Ackumulerade anskaffningsvärden:
       
Ingående balans 1 januari 2023
20 853
12 501
25 136
58 490
Internt utvecklade
98 753
98 753
Årets valutakursdifferenser
28
28
Utgående balans 31 december 2023
119 606
12 529
25 136
157 271
Ackumulerade av- och nedskrivningar:
       
Ingående balans 1 januari 2023
-7 435
-4 188
-11 624
Årets avskrivningar
-6 958
-772
-2 095
-9 825
Årets valutakursdifferenser
-5
-5
Utgående balans 31 december 2023
-6 958
-8 211
-6 283
-21 453
Redovisade värden:
       
1 januari 2023
20 853
5 066
20 948
46 866
31 december 2023
112 648
4 317
18 853
135 817
38
Noter till de finansiella rapporter – koncernen
forts
   
Förvärvade immateriella
 
 
Internt genererade
tillgångar
 
       
Summa
 
Aktiverade
 
Pågående
immateriella
 
utvecklings-
 
utvecklings-
anläggnings-
(KSEK)
kostnader
Patent
projekt
tillgångar
Ackumulerade anskaffningsvärden:
       
Ingående balans 1 januari 2022
4 485
12 339
25 136
41 960
Nedskrivning
-4 485
-4 485
Internt utvecklade
20 853
20 853
Årets valutakursdifferenser
162
162
Utgående balans 31 december 2022
20 853
12 501
25 136
58 490
Ackumulerade av- och nedskrivningar:
       
Ingående balans 1 januari 2022
-4 485
-6 619
-2 094
-13 199
Nedskrivning
4 485
4 485
Årets avskrivningar
-758
-2 094
-2 852
Årets valutakursdifferenser
-58
-58
Utgående balans 31 december 2022
-7 435
-4 188
-11 624
Redovisade värden:
       
1 januari 2022
5 720
23 042
28 761
31 december 2022
20 853
5 066
20 948
46 866
Not 5
Materiella anläggningstillgångar
 
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Ackumulerade anskaffningsvärden:
   
Ingående balans 1 januari
15 380
14 451
Omklassificering
-2 403
Årets investeringar
284
3 332
Utgående balans 31 december
15 664
15 380
Ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar:
   
Ingående balans 1 januari
-7 267
-8 019
Omklassificering
2 403
Periodens avskrivningar
-2 054
-1 651
Utgående balans 31 december
-9 321
-7 267
Redovisade värden:
   
1 januari
8 113
6 432
31 december
6 343
8 113
Not 6
Nyttjanderättstillgångar och leasingskulder
 
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Leasade tillgångar:
   
Byggnader
20 576
27 250
Inventarier
135
Fordon
154
338
Summa
20 730
27 723
Leasingskulder:
   
Långfristiga
14 362
21 326
Kortfristiga
7 503
7 165
Summa
21 865
28 491
39
Noter till de finansiella rapporter – koncernen
forts
För räkenskapsåren 2023 och 2022 tillkom 0 KSEK respektive 0 KSEK i nyttjanderättstillgångar.
Under 2023 har både leasade tillgångar och leasingskulder ökat med 919 KSEK på grund av
villkorade förbehåll i existerande leasingavtal.
Avskrivningar av leasade tillgångar under perioden:
   
 
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Byggnader
-7 593
-7 195
Inventarier
-135
-135
Fordon
-184
-220
Summa
-7 912
-7 550
Räntekostnad (inkluderad i finansiella kostnader) uppgick till 932 KSEK (2022: 1 123 KSEK).
Kostnader hänförliga till leasingavtal med lågt värde och avtal för korttidsleasing uppgick till
3 351 KSEK (2022: 1 918 KSEK). Den totala utbetalningen kopplad till leasingavtal uppgick till
10 896 KSEK (2022: 9 904 KSEK).
Av koncernens operationella leasingavtal avser merparten hyresavtal för fastigheter och lokaler där
verksamheten bedrivs. Det nuvarande hyresavtalet för huvudkontoret i Lund löper fem år från och med
1 november 2021. Avtalet förlängs automatiskt med tre år i taget om inte uppsägning görs senast tolv
månader före avtalstidens utgång. Det ingår inga rörliga avgifter i de operationella leasingavtalen.
Koncernen har ingått hyresavtal avseende kontorslokaler, IT och kontorsutrustning. Hyresavtalen är
icke uppsägningsbara under olika perioder fram till och med oktober 2026. För ytterligare information
se not 20. Den leasingperiod som omfattas av förlängningsoptionen inkluderades inte i
leasingperioden när leasingavtalet ursprungligen redovisades, eftersom koncernen inte ansåg att
optionen skulle utnyttjas med rimlig säkerhet.
Not 7
Varulager
Varulagret omfattar material, arbetskraft och omkostnader och bestod av följande:
   
 
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Råvaror och förnödenheter
9 295
3 783
Produkter i arbete
7 227
13 455
Förpackningsmaterial
758
502
Färdiga varor
13 294
3 814
Summa varulager, brutto
30 574
21 555
Minus: avsättning för överskottslager och inkuranslager
-29 061
-20 582
Summa varulager, netto
1 513
973
Bolaget redovisar en avsättning för överskottslager och inkurans till ett belopp av 29 061 KSEK
(2022: 20 582 KSEK) som ett sätt att redogöra för varulager som potentiellt kan förfalla innan det
används kommersiellt.
Not 8
Kundfordringar, ej fakturerade intäkter och återbetalningsförpliktelser
Kundfordringar och ej fakturerade intäkter
   
 
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Kundfordringar, efter avsättningar
76 266
8 360
Ej fakturerade intäkter, efter avsättningar
1 759
34 600
Summa
78 025
42 959
Kundfordringar utgörs främst av fordringar avseende produktförsäljning till vårdorganisationer i
europeiska länder. Under räkenskapsåren 2023 respektive 2022 hade bolaget inga förluster till följd av
obetalda kundfordringar.
Ej fakturerade intäkter hänför sig främst till produktförsäljning till vårdorganisationer i europeiska
länder, i de fall då koncernen har rätt att betrakta produkten som såld men inte fakturerad på
rapportdagen. Under räkenskapsåren 2023 respektive 2022 hade bolaget inga förluster på grund av
fallissemang avseende ej fakturerade intäkter.
40
Noter till de finansiella rapporter – koncernen
forts
Avsättningar för förväntade kreditförluster uppgick till 539 KSEK (2022:78 KSEK), för ytterligare
information om kreditrisk se not 20.
Återbetalningsförpliktelser
   
 
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Volymrabatter
27 795
14 039
Övriga rabatter
18 352
9 855
Övriga återbetalningsförpliktelser
3 119
3 119
Summa
49 266
27 013
Koncernens återbetalningsförpliktelser omfattar främst faktiska eller beräknade rabatter,
prisnedsättningar, returer och återbetalningar till kunder.
Not 9
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
   
 
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Forsknings- och utvecklingskostnader
11 398
7 587
Licensavgift
2 484
3 857
Hyra
2 001
2 385
Pension
1 925
1 770
Försäkringar
1 059
1 137
Vårdkonferens
204
2 604
Programvara
470
1 777
Legala kostnader
9 989
Övriga kostnader
2 002
2 171
Summa
21 543
33 278
Not 10
Övriga fordringar
   
 
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Skatt- och momsfordringar
12 994
21 179
Förskottsbetalningar till leverantörer
8 279
9 262
Övriga fordringar
737
874
Summa
22 010
31 315
Not 11
Upplupna kostnader
   
 
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Upplupna kortsiktiga incitament, inklusive tillhörande sociala avgifter
41 204
33 138
Upplupen semester
23 238
18 267
Projektkostnader för FoU
17 641
26 701
Konsultarvoden och andra tjänster
12 602
15 295
Upplupna sociala avgifter på löner
6 431
5 243
Licensavgifter
3 257
5 500
Revisionsarvoden
1 180
1 550
Övriga kostnader
6 846
3 053
Summa
112 399
108 747
Not 12
Övriga kortfristiga skulder
   
 
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Personalrelaterade skulder
21 782
18 121
Momsskulder
158
Summa
21 782
18 278
41
Noter till de finansiella rapporter – koncernen
forts
Not 13
Nettoomsättning
Koncernens intäkter från avtal med kunder genereras främst från produktförsäljning och tre
licensavtal, se nedan. Intäkter redovisades i koncernens resultaträkning och i övrigt totalresultat när de
uppkom med följande belopp:
Intäkter från avtal med kunder:
   
 
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Produktförsäljning
103 712
86 735
Avtalsintäkter, Axis-Shield-avtalet
2 575
2 892
Kostnadsersättning Axis-Shield-avtalet
388
624
Avtalsintäkter, Sarepta-avtalet och AskBio-avtalet
27 419
64 273
Summa
134 094
154 525
Nettoomsättningen från externa kunder är geografiskt indelad:
   
 
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Sverige
4 678
Nordamerika
27 419
64 273
Europa (förutom Sverige)
106 675
85 573
Summa
134 094
154 525
Prestationsåtaganden som uppfylls över tid
Transaktionspriset fördelas på varje prestationsförpliktelse i enlighet med de fristående
försäljningspriserna och redovisas när kontrollen över varorna eller tjänsterna överförs till kunden,
antingen över tid eller vid en tidpunkt, beroende på de specifika villkoren i avtalen.
För koncernens nuvarande licensavtal krävs att vår personal är engagerad under hela
utvecklingsperioden. Därför utgör löften som licens, material eller professionellt stöd en
prestationsförpliktelse. Följaktligen redovisas förskottsbetalningar över tiden.
Rörlig ersättning
I transaktionspriset inkluderas rörliga ersättningar, inklusive milstolpsbetalningar, endast om det är
mycket sannolikt att det inte kommer att ske en betydande återföring av beloppet för den redovisade
ackumulerade intäkten när osäkerheten i samband med den rörliga ersättningen senare upphört.
Därför är royalties och milstolpsbetalningar från licensavtal begränsade för räkenskapsåren 2023 och
2022, med undantag för Axis-Shields minimiroyaltybetalning.
Produktförsäljning
För räkenskapsåret 2023 redovisade koncernen produktförsäljning om 103,7 MSEK
(2022: 86,7 MSEK). Produktförsäljning redovisas netto efter eventuell mervärdesskatt och avdrag för
försäljning baserat på avtalade betalningsvillkor.
Licensavtal med Sarepta
Den 1 juli 2020 ingick bolaget ett avtal med Sarepta. Sarepta beviljades en exklusiv,
världsomspännande licens att utveckla och marknadsföra imlifidase som en förbehandling för att
möjliggöra Sareptas genterapibehandling vid Duchennes muskeldystrofi (DMD) och Limbgirdle
muskeldystrofi (LGMD), vilket inkluderade tillgång till koncernens material och professionella stöd.
Förbehandlingen är avsedd för patienter med redan existerande neutraliserande antikroppar (NAb-
positiva patienter) mot adeno-associerat virus (AAV), den teknik som ligger till grund för Sareptas
genterapiprodukter.
Sarepta ansvarar för att genomföra prekliniska och kliniska studier med imlifidase och för eventuella
efterföljande ansökningar om myndighetsgodkännanden. Sarepta kommer också att ansvara för
marknadsföringen av imlifidase som en förbehandling inför Sareptas genterapier efter eventuellt
godkännande.
Enligt villkoren i avtalet erhöll bolaget en icke-återbetalningsbar förskottsbetalning på 10,0 MUSD
(81,9 MSEK) i juli 2020 och har även rätt till totalt upp till 397,5 MUSD vid utvecklings-, regulatoriska
och försäljningsmilstolpar. Bolaget kommer att bokföra all försäljning av imlifidase och erhålla royalties
på 10–15 procent av Sareptas genterapiförsäljning för behandling av NAb-positiva patienter som
möjliggörs genom förbehandling med imlifidase.
Den exklusiva världsomfattande licensen för att utveckla och marknadsföra imlifidase fastställdes inte
vara särskiljbar, eftersom Sarepta inte kan dra nytta av licensen utan koncernens material och
professionella stöd och därför utgör licensen och det relaterade stödet, som inkluderar krav på att
tillhandahålla koncernens material och professionella stöd, en enda prestationsförpliktelse.
Förskottsbetalningen kommer att redovisas över utvecklingsperioden, för närvarande beräknad till 51
månader, i takt med att koncernen uppfyller sina prestationsskyldigheter enligt avtalet. Bolaget drog
slutsatsen att arbetstimmar som lagts ned av koncernens personal var det lämpligaste måttet på
överföringen av kontrollen över de kombinerade löftena om licensen, Hansas material och professionella
tjänster, eftersom det är det mått som är mest indikativt för den uppfyllda prestationsskyldigheten.
42
Noter till de finansiella rapporter – koncernen
forts
När det gäller milstolpsbetalningar förknippade med utvecklings- och regulatoriska milstolpar har koncernen
dragit slutsatsen att det inte är sannolikt att utvecklings- och de regulatoriska aktiviteterna kommer att
slutföras med framgång i nuläget, eftersom projektet fortfarande befinner sig i prekliniskt skede och kommer
därför inte att redovisa några av dessa milstolpar räkenskapsåret 2023. Intäkter från prestationsbaserade
och försäljningsbaserade milstolpar samt försäljningsbaserade royalties kommer att begränsas, eftersom det
är troligt att en återföring av intäkterna kommer att ske om dessa redovisas.
För räkenskapsåret 2023 redovisade koncernen avtalsintäkter på 27,4 MSEK (2022: 26,8 MSEK)
relaterat till avtalet med Sarepta i samband med den förskottsbetalning som mottogs i juli 2020.
Licensavtal med AskBio
Den 3 januari 2022 meddelade Hansa att ett samarbetsavtal ingåtts med AskBio (dotterföretag till
Bayer AG), ett fullt integrerat AAV-genterapiföretag som fokuserar på utveckling av läkemedel som
kan förbättra livskvaliteten för patienter med genetiska sjukdomar.
Samarbetet inleddes under första kvartalet 2022. Syftet är att utvärdera en potentiell användning av
imlifidase som förbehandling inför AskBios genterapibehandling mot Pompes sjukdom. Avtalet avser
ett prekliniskt och kliniskt utvärderingsprogram gällande patienter med neutraliserande antikroppar
(NAbs) mot den AAV-vektor som används för AskBios genterapi.
Avtalet innebar att Hansa erhöll en betalning om 5 miljoner USD vid avtalets ingående. Efter
genomförande och utvärdering av en inledande fas 1/2-studie har AskBio en exklusiv option att
förhandla om ett fullständigt utvecklings- och kommersialiseringsavtal.
Förskottsbetalningen kommer att redovisas över utvecklingsperioden, för närvarande beräknad till 24
månader från och med starten av samarbetet, i takt med att koncernen uppfyller sina
prestationsskyldigheter enligt avtalet. Bolaget drog slutsatsen att leveransen av Hansas material var
det lämpligaste måttet på överföringen av kontrollen över de kombinerade löftena om Hansas material
och professionella tjänster, eftersom det är det mått som är mest indikativt för den uppfyllda
prestationsskyldigheten.
För räkenskapsåret 2023 redovisade koncernen intäkter på 0 MSEK (2022: 37,5 MSEK) relaterade till
avtalet med AskBio i samband med den förskottsbetalning som mottogs i januari 2022.
Licensavtal med Axis-Shield
Under 2023 redovisade koncernen avtalsintäkter om 2,6 MSEK (2022: 2,9 MSEK) hänförliga till avtalet
med Axis-Shield avseende en lägsta royaltybetalning om 250 KUSD. Avtalet innefattar en licens för att
få tillgång till koncernens immateriella rättigheter avseende HBP-analyser under licensperioden.
Avtalet kräver att
koncernen bedriver verksamhet som väsentligt påverkar de immateriella rättigheterna under
licensperioden, vilket i sin tur påverkar Axis-Shield som licensinnehavare. Royaltybetalningar
periodiseras därmed och intäktsförs under den tid som royaltyn avser.
Dessutom registrerade koncernen intäkter hänförliga till ersättningsbara kostnader vid
tillhandahållande av tjänster avseende upprätthållande av licensierade patent till ett belopp av
0,4 MSEK (2022: 0,6 MSEK).
Förutbetalda intäkter
 
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Ingående balans 1 januari
69 930
71 981
Tillägg enligt befintliga avtal
90 251
Tillägg enligt nya avtal
45 750
Intäktsredovisning
-27 420
-154 525
Justeringar, utländsk valuta
-1 037
16 473
Utgående balans 31 december
41 473
69 930
Intäkterna kan variera från period till period, eftersom de består av produktförsäljning, royalties,
milstolpsbetalningar, uppskjutna intäkter och ersättning för vissa kostnader.
43
Noter till de finansiella rapporter – koncernen
forts
Not 14
Personalkostnader
Totala personalkostnader i koncernen uppdelade på ledande befattningshavare, vilket inkluderar
styrelsen och den verkställande ledningen, och övriga anställda:
   
 
Per den 31 december, 2023
 
Ledande
   
(KSEK)
befattningshavare
Övriga anställda
Summa
Lön och andra förmåner m.m.
45 007
205 083
250 090
Sociala avgifter
12 074
33 978
46 052
Pensionskostnader, avgiftsbaserade planer
2 223
26 574
28 797
Aktierelaterad ersättning
28 133
32 504
60 637
Summa
87 437
298 139
385 576
   
 
Per den 31 december, 2022
 
Ledande
   
(KSEK)
befattningshavare
Övriga anställda
Summa
Lön och andra förmåner m.m.
36 927
153 642
190 569
Sociala avgifter
11 423
24 636
36 059
Pensionskostnader, avgiftsbaserade planer
2 812
21 307
24 118
Aktierelaterad ersättning
32 844
25 382
58 226
Summa
84 005
224 967
308 972
Aktierelaterade ersättningar
Långsiktigt Incitamentsprogram 2019 (LTIP 2019)
På Hansas årsstämma den 22 maj 2019 beslutade aktieägarna att anta ett långsiktigt
incitamentsprogram, LTIP 2019. Enligt villkoren i LTIP 2019 kan deltagarna i programmet få
prestationsbaserade aktierätter (aktierätter) gratis och/eller aktieoptioner, enligt ytterligare beskrivning
nedan.
Aktierätter inom ramen för LTIP 2019
Varje aktierätt ger deltagaren rätt att kostnadsfritt förvärva en stamaktie i bolaget under förutsättning
att vissa fördefinierade prestationsvillkor uppfylls och under förutsättning att deltagaren, med vissa
undantag, från och med den dag då deltagandet i LTIP 2019 inleds till och med den dag tre år därefter
Det slutliga antalet stamaktier som en deltagare har rätt att erhålla är, bland andra villkor, beroende av
att följande prestationsvillkor uppfylls under intjänandeperioden:
>
Villkor 1 (22%): Erhålla marknadsgodkännande i EU från EMA;
>
Villkor 2 (22%): Minst tio patienter registrerade i RCT (ConfIdes) i USA; och
>
Villkor 3 (56%): TSR på minst 25 procent i förhållande till aktiekursen på tilldelningsdagen.
I december 2021 beslutade Hansas styrelse i enlighet med villkoren för LTIP 2019 att justera villkor 2
från det tidigare villkoret ”godkännande av Imlifidase i USA” till det nya villkoret ”Minst tio patienter
registrerade i RCT (ConfIdes) i USA”.
Totalt 306 303 aktierätter tilldelades deltagarna, varav 288 727 tilldelades i juni 2019 och 17 576
tilldelades i oktober 2019.
Koncernen använde följande indata vid värdering av aktierättigheterna enligt LTIP 2019 baserat på
Monte Carlo-simulering:
   
 
Tilldelning
Tilldelning
 
17 juni 2019
24 oktober 2019
Utgångsvärde (baslinjekurs) för TSR-beräkning, SEK
178,38
129,28
Riskfri räntesats, (%)
-0,59
-0,41
Förväntad volatilitet, (%)
43,0
43,0
Förväntad utdelning, SEK
Beräknat vägt genomsnittligt verkligt värde per aktierätt, SEK
122,12
89,00
Per den 31 december, 2023, finns inga utestående aktierätter inom ramen för LTIP 2019:
   
 
Per den 31 december
 
2023
2022
Aktierätter, ingående balans 1 januari
278 181
Aktierätter som förfallit eller förverkats
-155 781
Aktierätter som tjänats in
-122 400
Aktierätter, utgående balans 31 december
Redovisade kostnader för aktierelaterade ersättningar, KSEK
3 509
Aktieoptioner enligt LTIP 2019
Aktieoptionsprogrammet består av två optionsserier: Serie 1 – Teckningsoptioner och serie 2 –
Personaloptioner.
44
Noter till de finansiella rapporter – koncernen
forts
Varje teckningsoption eller personaloption ger innehavaren rätt att erhålla en ny stamaktie i bolaget till
ett lösenpris som motsvarar 110 procent av den volymviktade genomsnittliga aktiekursen under de tio
handelsdagarna omedelbart före erbjudandet att teckna instrumenten, och under förutsättning att
deltagaren, med vissa undantag, från och med den dag då deltagandet i LTIP 2019 påbörjas och tre
år därefter (intjänandeperioden) bibehåller sin anställning inom koncernen.
LTIP 2019, teckningsoptioner
Totalt såldes 11 000 teckningsoptioner till deltagarna i juni 2019. I samband med optionsprogrammet
erhöll deltagarna (utom VD) en subvention om högst 100 procent av priset.
Koncernen använde följande indata vid värdering av teckningsoptionerna under LTIP 2019 baserat på
Black-Scholes-modellen:
Emission
17 juni 2019
Underliggande volymviktad genomsnittlig aktiekurs, SEK
178,38
Inlösenpris, SEK
196,20
Riskfri räntesats, (%)
-0,59
Teckningsoptionernas löptid, år
3,0
Förväntad volatilitet, (%)
43,0
Förväntad utdelning, SEK
Beräknat verkligt värde per teckningsoption, SEK
45,54
Per den 31 december, 2023, finns inga utestående teckningsoptioner inom ramen för LTIP 2019:
Per den 31 december
2023
2022
Teckningsoptioner, ingående balans 1 januari
11 000
Teckningsoptioner som förfallit eller lösts in i förskott
-11 000
Teckningsoptioner, utgående balans 31 december
Redovisade kostnader för aktierelaterade ersättningar, KSEK
28
LTIP 2019, personaloptioner (ESO)
Totalt utfärdades 149 148 ESO:er till deltagarna i juni 2019.
Koncernen använde följande indata vid värdering av ESO:er enligt LTIP 2019 baserat på Black-
Scholes-modellen:
Emission
17 juni 2019
Underliggande volymviktad genomsnittlig aktiekurs, SEK
178,38
Inlösenpris, SEK
196,20
Riskfri räntesats, (%)
-0,59
ESO löptid, år
3,0
Förväntad volatilitet, (%)
43,0
Förväntad utdelning, SEK
Beräknat verkligt värde per ESO, SEK
45,19
Per den 31 december, 2023, hade 149 148 ESO:er blivit intjänade och var utestående inom ramen för
LTIP 2019:
Per den 31 december
2023
2022
ESO, ingående balans 1 januari
149 148
149 148
ESO:er som förverkats eller förfallit under perioden
ESO, utgående balans 31 december
149 148
149 148
Redovisade kostnader för aktierelaterade ersättningar, KSEK
930
Långsiktigt incitamentsprogram 2020 (LTIP 2020)
På Hansas årsstämma den 23 juni 2020 beslutade aktieägarna att anta ett långsiktigt
incitamentsprogram, LTIP 2020. Enligt villkoren i LTIP 2020 kan deltagarna i programmet få aktierätter
gratis och/eller ESO:er, enligt ytterligare beskrivning nedan.
Aktierätter inom ramen för LTIP 2020
Varje aktierätt ger deltagaren rätt att förvärva en stamaktie i bolaget utan kostnad förutsatt att vissa
förutbestämda prestationsvillkor uppfylls och att anställningen bibehålls inom koncernen under
intjänandeperioden. Varje aktierätt har en intjänandeperiod på tre år som börjar den dag då den
tilldelas en deltagare (intjänandeperioden).
45
Noter till de finansiella rapporter – koncernen
forts
Det slutliga antalet stamaktier som en deltagare har rätt att erhålla är, bland andra villkor, beroende av
att följande prestationsvillkor uppfylls under intjänandeperioden:
>
Villkor 1 (22%): Randomiserade kontrollerade studien ”ConfIdeS” i USA har 64 registrerade
patienter;
>
Villkor 2 (11%): Presentation av data från den pågående fas 2-studien i antingen AMR eller GBS
slutförs med data som ger en gedigen vetenskaplig grund för en väg framåt;
>
Villkor 3 (11%): Minst 70 procent av de riktade transplantationscentren i Europa är i gång; och
>
Villkor 4 (56%): TSR på minst 25 procent i förhållande till aktiekursen på tilldelningsdagen.
I december 2021 beslutade Hansas styrelse i enlighet med villkoren för LTIP 2020 att justera villkor 1
från det tidigare villkoret ”Den randomiserade kontrollerade prövningen i USA slutförs under
intjänandeperioden” till det nya villkoret ”Den randomiserade kontrollerade prövningen i USA
(ConfIdeS) är fulltecknad”. I december 2022 beslutade Hansas styrelse i enlighet med villkoren för
LTIP 2020 att justera a) villkor 1 från det tidigare villkoret ”Den randomiserade kontrollerade
prövningen i USA (ConfIdes) är fulltecknad” till det nya villkoret ”Randomiserade kontrollerade studien
”ConfIdeS” i USA har 64 registrerade patienter”, och b) villkor 2 från det tidigare villkoret ”Presentation
av data från den pågående fas 2-studien i antingen AMR eller GBS slutförs med data som ger en
gedigen vetenskaplig grund för att fortsätta något av de två programmen” till det nya villkoret
”Presentation av data från den pågående fas 2-studien i antingen AMR eller GBS slutförs med data
som ger en gedigen vetenskaplig grund för en väg framåt”.
Totalt 417 556 aktierätter tilldelades deltagarna, varav 401 556 tilldelades i juli 2020 och 16 000
tilldelades i februari 2021.
Koncernen använde följande indata vid värdering av aktierättigheterna enligt LTIP 2020 baserat på
Monte Carlo-simulering:
   
 
Tilldelning
Tilldelning
 
23 juli 2020
12 februari 2021
Utgångsvärde (baslinjekurs) för TSR-beräkning, SEK
252,60
252,60
Riskfri räntesats, (%)
-0,33
-0,25
Förväntad volatilitet, (%)
43,0
43,0
Förväntad utdelning, SEK
Beräknat vägt genomsnittligt verkligt värde per aktierätt, SEK
173,26
120,07
Per den 31 december, 2023, var 16 000 aktierätter utestående under ramen för LTIP 2020:
   
 
Per den 31 december
 
2023
2022
Aktierätter, ingående balans 1 januari
398 311
400 556
Förverkade aktierätter
-214 094
-2 245
Aktierätter som tjänats in
-168 217
Aktierätter, utgående balans 31 december
16 000
398 311
Redovisade kostnader för aktierelaterade ersättningar, KSEK
15 758
21 607
Personaloptioner (ESO) under LTIP 2020
Varje ESO eller personaloption ger innehavaren rätt att erhålla en ny stamaktie i bolaget till ett
lösenpris som motsvarar 125 procent av den volymviktade genomsnittliga aktiekursen under de tio
handelsdagarna omedelbart före erbjudandet att teckna instrumenten, och under förutsättning att
deltagaren, med vissa undantag, från och med den dag då deltagandet i LTIP 2020 påbörjas och tre
år därefter (intjänandeperioden) bibehåller sin anställning inom koncernen.
Totalt 507 520 ESO:er utfärdades till deltagarna, varav 487 520 utfärdades i juli 2020 och 20 000
utfärdades i februari 2021.
Koncernen använde följande indata vid värdering av ESO:er enligt LTIP 2020 baserat på Black-
Scholes-modellen:
   
 
Emission
Emission
 
23 juli 2020
12 februari 2021
Underliggande volymviktad genomsnittlig aktiekurs, SEK
252,60
185,13
Inlösenpris, SEK
315,75
315,75
Riskfri räntesats, (%)
-0,33
-0,25
ESO löptid, år
3,0
3,0
Förväntad volatilitet, (%)
43,0
43,0
Förväntad utdelning, SEK
Beräknat verkligt värde per ESO, SEK
53,05
27,25
46
Noter till de finansiella rapporter – koncernen
forts
Per den 31 december 2023, var 487 520 ESO:er utestående inom ramen för LTIP 2020 av vilka 467
520 var intjänade:
Per den 31 december
2023
2022
ESO, ingående balans 1 januari
487 520
497 520
Förverkade ESO
-10 000
ESO, utgående balans 31 december
487 520
487 520
Redovisade kostnader för aktierelaterade ersättningar, KSEK
5 721
7 808
Långsiktigt Incitamentsprogram 2021 (LTIP 2021)
På Hansas årsstämma den 12 maj 2021 beslutade aktieägarna att anta ett långsiktigt
incitamentsprogram, LTIP 2021. Enligt villkoren i LTIP 2021 kan deltagarna i programmet få aktierätter
gratis och/eller ESO:er, enligt ytterligare beskrivning nedan.
Aktierätter inom ramen för LTIP 2021
Varje aktierätt ger deltagaren rätt att förvärva en stamaktie i bolaget utan kostnad förutsatt att vissa
förutbestämda prestationsvillkor uppfylls och att anställningen bibehålls inom koncernen under
intjänandeperioden. Varje aktierätt har en intjänandeperiod på tre år som börjar den dag då den
tilldelas en deltagare (intjänandeperioden).
Det slutliga antalet stamaktier som en deltagare har rätt att erhålla är, bland andra villkor, beroende av
att följande prestationsvillkor uppfylls under intjänandeperioden:
>
Villkor 1 (22%): FDA har godkänt en BLA-ansökan om godkännande av imlifidase i USA;
>
Villkor 2 (11%): En fas 3-studie för AMR eller GBS inleds eller en ansökan om regulatoriskt
godkännande får ett godkännande av FDA eller EMA för en av dessa indikationer eller anti-
GBM;
>
Villkor 3 (11%): Minst 80 procent av de riktade transplantationscentren i Europa är i gång; och
>
Villkor 4 (56%): TSR på minst 25 procent i förhållande till aktiekursen på tilldelningsdagen.
I december 2023, beslutade Hansas styrelse att, i linje med villkoren i LTIP 2021 att justera (a) Villkor
1 från tidigare villkor
“FDA har godkänt en BLA-ansökan om godkännande av imlifidase i USA" till det
nya villkoret "Minst 56 patienter randomiserade i ConfIdeS-studien i USA", och (b) Villkor 2 från "En
fas 3-studie för AMR eller GBS inleds eller en ansökan om regulatoriskt godkännande får ett
godkännande av FDA eller EMA för en av dessa indikationer eller anti- GBM" till det nya villkoret “GBS
fas 3 utvecklingsstrategi linje med FDA eller EMA, och 30 procent patienter inkluderade i anti-GBM fas
3 studie".
Sammanlagt 557 000 aktierätter delades ut till deltagarna i juni 2021.
Koncernen använde följande indata vid värdering av aktierättigheterna enligt LTIP 2021 baserat på
Monte Carlo-simulering:
Tilldelning
7 juni 2021
Utgångsvärde (baslinjekurs) för TSR-beräkning, SEK
153,75
Riskfri räntesats, (%)
-0,18
Förväntad volatilitet, (%)
46,9
Förväntad utdelning, SEK
Beräknat vägt genomsnittligt verkligt värde per aktierätt, SEK
98,94
Per den 31 december, 2023, var 481 263 aktierätter utestående under ramen för LTIP 2021:
Per den 31 december
2023
2022
Aktierätter, ingående balans 1 januari
551 263
557 000
Förverkade aktierätter
-70 000
-5 737
Aktierätter, utgående balans 31 december
481 263
551 263
Redovisade kostnader för aktierelaterade ersättningar, KSEK
20 542
7 948
Personaloptioner (ESO) under LTIP 2021
Varje ESO eller personaloption ger innehavaren rätt att erhålla en ny stamaktie i bolaget till ett
lösenpris som motsvarar 125 procent av den volymviktade genomsnittliga aktiekursen under de 30
handelsdagarna omedelbart före erbjudandet att teckna instrumenten, och under förutsättning att
deltagaren, med vissa undantag, från och med den dag då deltagandet i LTIP 2021 påbörjas och tre
år därefter (intjänandeperioden) bibehåller sin anställning inom koncernen.
Totalt utfärdades 430 000 ESO:er till deltagarna i juni 2021.
47
Noter till de finansiella rapporter – koncernen
forts
Koncernen använde följande indata vid värdering av ESO:er enligt LTIP 2021 baserat på Black
Scholes-modellen:
Emission
7 juni 2021
Underliggande volymviktad genomsnittlig aktiekurs, SEK
153,70
Inlösenpris, SEK
192,20
Riskfri räntesats, (%)
-0,04
ESO löptid, år
4,5
Förväntad volatilitet, (%)
46,9
Förväntad utdelning, SEK
Beräknat verkligt värde per ESO, SEK
42,98
Per den 31 december, 2023, var 360 000 ESO:er utestående inom ramen för LTIP 2021:
Per den 31 december
2023
2022
ESO, ingående balans 1 januari
430 000
430 000
Förverkade ESO
-70 000
ESO, utgående balans 31 december
360 000
430 000
Redovisade kostnader för aktierelaterade ersättningar, KSEK
3 047
5 892
Långsiktigt incitamentsprogram 2022 (LTIP 2022)
På Hansas årsstämma den 30 juni 2022 beslutade aktieägarna att anta ett långsiktigt
incitamentsprogram, LTIP 2022. Enligt villkoren i LTIP 2022 kan deltagarna i programmet få aktierätter
gratis och/eller ESO:er, enligt ytterligare beskrivning nedan.
Aktierätter inom ramen för LTIP 2022
Varje aktierätt ger deltagaren rätt att förvärva en stamaktie i bolaget utan kostnad förutsatt att vissa
förutbestämda prestationsvillkor uppfylls och att anställningen bibehålls inom koncernen under
intjänandeperioden. Varje aktierätt har en intjänandeperiod på tre år som börjar den dag då den tilldelas
en deltagare (intjänandeperioden).
Det slutliga antalet stamaktier som en deltagare har rätt att erhålla är, bland andra villkor, beroende av
att följande prestationsvillkor uppfylls under intjänandeperioden:
>
Villkor 1 (22%): Amerikanska FDA har godkänt imlifidase i USA;
>
Villkor 2 (11%): Imlifidase har godkänts eller en ansökan om marknadsgodkännande/BLA-
ansökan har skickats in, i någon jurisdiktion, för en annan indikation än njurtransplantation;
>
Villkor 3 (11%): Minst 80 procent av transplantationscentren i Europa som ingår i studien har
använt produkten flera gånger; och
>
Villkor 4 (56%): TSR på minst 25 procent i förhållande till aktiekursen på tilldelningsdagen.
I december 2023, beslutade Hansas styrelse att, i linje med villkoren i LTIP 2022, justera (a) Villkor 1
från tidigare villkor
“Amerikanska FDA har godkänt imlifidase i USA" till det nya villkoret "Minst 60
patienter genomgått 12-månaders uppföljningsbesök i ConfIdeS-studien i USA", och (b) Villkor 2 från "
Imlifidase har godkänts eller en ansökan om marknadsgodkännande/BLA-ansökan har skickats in, i
någon jurisdiktion, för en annan indikation än njurtransplantation" till de nya villkoren 2a. "En fulltaligt
inskriven pivotal studie genomförd, njure Tx exkluderad (5%) och 2b. "70 procent av patienterna
inskrivna i anti-GBM fas 3 studie (6%)".
Totalt 588 000 aktierätter delades ut till deltagarna, av vilka 543 000 delades ut i juli 2022 och 45 000
delades ut i april 2023.
Koncernen använde följande indata vid värdering av aktierättigheterna enligt LTIP 2022 baserat på
Monte Carlo-simulering:
Tilldelning
Tilldelning
20 juli 2022
1 april 2023
Utgångsvärde (baslinjekurs) för TSR-beräkning, SEK
56,00
50,86
Riskfri räntesats, (%)
-1,87
2,84
Förväntad volatilitet, (%)
58,6
61,3
Förväntad utdelning, SEK
Beräknat vägt genomsnittligt verkligt värde per aktierätt, SEK
80,29
38,03
48
Noter till de finansiella rapporter – koncernen
forts
Per den 31 december, 2023, var 515 000 aktierätter utestående under ramen för LTIP 2022:
Per den 31 december
2023
2022
Aktierätter, ingående balans 1 januari
543 000
Tilldelade till deltagarna 20 juli 2022
543 000
Tilldelade till deltagarna 1 april 2023
45 000
Förverkade aktierätter
-73 000
Aktierätter, utgående balans 31 december
515 000
543 000
Redovisade kostnader för aktierelaterade ersättningar, KSEK
11 411
7 277
Personaloptioner (ESO) under LTIP 2022
Varje ESO eller personaloption ger innehavaren rätt att erhålla en ny stamaktie i bolaget till ett
lösenpris som motsvarar 125 procent av den volymviktade genomsnittliga aktiekursen under de 30
handelsdagarna omedelbart före erbjudandet att teckna instrumenten, och under förutsättning att
deltagaren, med vissa undantag, från och med den dag då deltagandet i LTIP 2022 påbörjas och tre
år därefter (intjänandeperioden) bibehåller sin anställning inom koncernen.
Totalt 442 300 ESO:er delades ut till deltagarna, av vilka 384 000 delades ut i juli 2022 och 58 300
delades ut i april 2023.
Koncernen använde följande indata vid värdering av ESO:er enligt LTIP 2022 baserat på Black-
Scholes-modellen:
Emission
Emission
20 juli 2022
1 april 2023
Underliggande volymviktad genomsnittlig aktiekurs, SEK
56,01
51,02
Inlösenpris, SEK
70,00
63,58
Riskfri räntesats, (%)
-1,86
-2,48
ESO löptid, år
4,5
4,5
Förväntad volatilitet, (%)
58,6
61,3
Förväntad utdelning, SEK
Beräknat verkligt värde per ESO, SEK
52,45
23,26
Per den 31 december, 2023, var 312 300 ESO:er utestående inom ramen för LTIP 2022:
Per den 31 december
2023
2022
ESO, ingående balans 1 januari
384,000
ESO tilldelade till deltagarna 20 juli 2022
384,000
ESO tilldelade till deltagarna 1 april 2023
58,300
Förverkade ESO
(130,000)
ESO, utgående balans 31 december
312,300
384,000
Redovisade kostnader för aktierelaterade ersättningar, KSEK
3,139
2,934
Långsiktigt incitamentsprogram 2023 (LTIP 2023)
På Hansas årsstämma den 29 juni 2023 beslutade aktieägarna att anta ett långsiktigt
incitamentsprogram, LTIP 2023. Enligt villkoren i LTIP 2023 kan deltagarna i programmet få aktierätter
gratis och/eller ESO:er, enligt ytterligare beskrivning nedan.
Aktierätter inom ramen för LTIP 2022
Varje aktierätt ger deltagaren rätt att förvärva en stamaktie i bolaget utan kostnad förutsatt att vissa
förutbestämda prestationsvillkor uppfylls och att anställningen bibehålls inom koncernen under
intjänandeperioden. Varje aktierätt har en intjänandeperiod på tre år som börjar den dag då den
tilldelas en deltagare (intjänandeperioden).
Det slutliga antalet stamaktier som en deltagare har rätt att erhålla är, bland andra villkor, beroende av
att följande prestationsvillkor uppfylls under intjänandeperioden:
>
Villkor 1 (30%): Amerikanska FDA har godkänt imlifidase i USA;
>
Villkor 2 (25%): Slutförd fas 2-studie avseende HNSA5487 i någon indikation eller slutförd pivotal
anti-GBM studie med imlifidase;
>
Villkor 3 (25%): Mer än 50 procent av europeiska utvalda transplantationscentras har
återkommande verksamhet, det vill säga använt Idefirix mer än en gång; och
>
Villkor 4 (20%): Avser totalavkastningen (avkastningen till aktieägarna i form av kursuppgång samt
återinvestering av eventuella utdelningar under intjänandeperioden) på bolagets stamaktie.
Villkor 4 innebär att deltagarna är berättigade att erhålla 20 procent av aktierätterna om
totalavkastningen överstiger Jämförelseindexet (såsom definieras nedan) med 10 procent eller mer.
Om totalavkastningen under Intjänandeperioden är lägre än utvecklingen av Jämförelseindex kommer
inga aktierätter erhållas under Villkor 4. Om totalavkastningen är likvärdig med eller överträffar
Jämförelseindex med upp till 10 procent kommer aktierätter att erhållas linjärt. Jämförelseindex för
49
Noter till de finansiella rapporter – koncernen
forts
bedömningen av totalavkastningen enligt Villkor 4 ska vara EURO STOXX Total Market Biotechnology
Index (EUR) ("Jämförelseindex") vid konstant EUR/SEK växlingskurs.
Högst 800 000 aktierätter kan tilldelas under LTIP 2023. Per den 31 december 2023 hade sammanlagt
716 000 aktierätter allokerats till deltagarna i programmet.
Koncernen använde följande indata vid värdering av aktierättigheterna enligt LTIP 2023 baserat på
Monte Carlo-simulering:
   
 
Tilldelning
 
6 november 2023
Utgångsvärde (baslinjekurs) för TSR-beräkning, SEK
25,90
Riskfri räntesats, (%)
3,26
Förväntad volatilitet, (%)
63,2
Förväntad utdelning, SEK
Beräknat vägt genomsnittligt verkligt värde per aktierätt, SEK
21,95
Per den 31 december, 2023, var 643 000 aktierätter utestående inom ramen för LTIP 2023:
   
 
Per den 31 december
 
2023
2022
Aktierätter, ingående balans 1 januari
Tilldelade till deltagarna 6 november 2023
716 000
Förverkade aktierätter
-73 000
Aktierätter, utgående balans 31 december
643 000
Redovisade kostnader för aktierelaterade ersättningar, KSEK
714
Personaloptioner (ESO) under LTIP 2023
Varje ESO eller personaloption ger innehavaren rätt att erhålla en ny stamaktie i bolaget till ett
lösenpris som motsvarar 110 procent av den volymviktade genomsnittliga aktiekursen under de 30
handelsdagarna omedelbart före erbjudandet att teckna instrumenten, och under förutsättning att
deltagaren, med vissa undantag, från och med den dag då deltagandet i LTIP 2023 påbörjas och tre
år därefter (intjänandeperioden) bibehåller sin anställning inom koncernen.
Högst 600 000 ESO:er kan tilldelas under LTIP 2023. Per den 31 december 2023 hade sammanlagt
550 000 ESO:er allokerats till deltagarna i programmet.
Koncernen använde följande indata vid värdering av ESO:er enligt LTIP 2023 baserat på Black-
Scholes-modellen:
   
 
Emission
 
6 november 2023
Underliggande volymviktad genomsnittlig aktiekurs, SEK
23,58
Inlösenpris, SEK
28,50
Riskfri räntesats, (%)
2,87
ESO löptid, år
5,5
Förväntad volatilitet, (%)
63,2
Förväntad utdelning, SEK
Beräknat verkligt värde per ESO, SEK
12,59
Per den 31 december, 2023, var 480 000 ESO:er utestående inom ramen för LTIP 2023:
   
 
Per den 31 december
 
2023
2022
ESO, ingående balans 1 januari
ESO tilldelade till deltagarna 6 november 2023
550 000
Förverkade ESO
-70 000
ESO, utgående balans 31 december
480 000
Redovisade kostnader för aktierelaterade ersättningar, KSEK
305
Not 15
Avsättningar
Avsättningar avser sociala avgifter kopplade till utestående aktierätter i koncernens pågående
incitamentsprogram. Sociala avgifter förväntas uppkomma efter intjänandet om och när deltagarna
realiserar värdet av sina rättigheter enligt LTIP-programmen. Se not 14 om koncernens LTIP-program
och respektive intjänandedatum.
50
Noter till de finansiella rapporter – koncernen
forts
Minskningen av avsättningar för 2023 berodde främst på effekten av nedgången i bolagets aktiekurs
som resulterade i lägre avsättningar för sociala avgifter inom ramen för LTIP-programmen.
   
 
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Ingående balans 1 januari
5 192
7 357
Årets avsättning LTIP 2019
-34
-2 910
Årets avsättning LTIP 2020
332
-216
Årets avsättning LTIP 2021
-505
-357
Årets avsättning LTIP 2022
-705
1 318
Årets avsättning LTIP 2023
174
Utgående balans 31 december
4 454
5 192
Not 16
Inkomstskatter
Uppskjutna skatter
   
 
Per den 31 december
 
2023
2022
Ingående balans 1 januari
405
426
Skatteintäkter i koncernens resultaträkning och övrigt totalresultat
-42
-41
Årets valutakursdifferens
4
20
Utgående balans den 31 december
367
405
Ansamlad förlust
Uppskjuten skatt har inte redovisats avseende temporära skillnader och underskottsavdrag då det inte
är sannolikt att de kommer att kunna utnyttjas under en överskådlig framtid.
Koncernens underskottsavdrag uppgick 2023 till 3 031 482 KSEK (2022: 2 361 926 KSEK).
Underskottsavdraget är i allt väsentligt hänförligt till svenska bolag och har därför ingen
förfallotidpunkt.
Avstämning av Koncernens effektiva skattesats i förhållande till den svenska lagstadgade
skattesatsen:
   
 
2023
2022
 
%
(KSEK)
%
(KSEK)
Resultat före skatt
-830 812
-609 979
Skatt enligt gällande skattesats i moderbolaget
20,6
171 147
20,6
125 656
Skatteeffekt av:
       
Effekt av andra skattesatser för utländska dotterföretag
-66
-21
Icke avdragsgilla kostnader
4,1
-34 353
3,6
-21 920
Avdragsgill del av utländsk inkomstskatt
0,0
167
Skattemässiga underskott för vilken uppskjuten
16,5
-136 994
17,2
-104 869
skattefordran ej redovisats
Redovisad utländsk inkomstskatt
0,1
-809
Redovisad effektiv skatt
0,1
-908
0,2
-1 155
Bolagsskatten i Sverige är sedan den 1 januari 2021 20,6 procent.
Not 17
Resultat per aktie
   
 
Per den 31 december
(SEK)
2023
2022
Resultat per aktie, före och efter utspädning
-15,83
-13,60
Resultat per aktie efter utspädning beräknas med hjälp av det vägda genomsnittliga antalet
utestående stamaktier under perioden, plus den utspädande effekten av potentiella stamaktier.
Resultat per aktie efter utspädning skiljer sig inte från resultat före utspädning, eftersom potentiella
stamaktier från omvandling av aktierätter, aktieoptioner och teckningsoptioner inte ger någon
utspädningseffekt för alla redovisade perioder och därför inte har tagits med i beräkningen. För
räkenskapsåren 2023 och 2022 inkluderades inte aktierätter för att erhålla 1 655 263 respektive
1 492 574 stamaktier och optioner för att köpa 1 788 968 respektive 1 450 668 stamaktier i
beräkningen av resultat per aktie efter utspädning, eftersom det skulle motverka utspädningseffekten.
Beräkningen av de täljare och nämnare som använts i ovanstående beräkningar av resultat per aktie
redovisas nedan.
51
Noter till de finansiella rapporter – koncernen
forts
Resultat hänförligt till stamaktieägare, före och efter utspädning
   
 
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Årets resultat som kan hänföras till moderbolagets ägare
-831 720
-611 134
Resultat hänförligt till stamaktieägare, före och efter utspädning
-831 720
-611 134
Vägt genomsnittligt antal utestående aktier, före och efter utspädning
   
 
Per den 31 december
 
2023
2022
Utestående stamaktier 1 januari
52 443 962
44 473 452
Effekt av omvandling från C-aktier till A-aktier i juni 2022
62 202
Effekt av omvandling från C-aktier till A-aktier i oktober 2022
1 314
Effekten av emissionen av stamaktier i december 2022
387 030
Effekt av omvandling från C-aktier till A-aktier i juli 2023
96 127
Vägt genomsnittligt antal utestående aktier, före och efter utspädning
52 540 089
44 923 998
Not 18
Villkorad tilläggsköpeskilling
Koncernen förvärvade Immago Ltd (Hansa Biopharma Ltd) den 19 juli 2016. Den överenskomna
köpeskillingen var 170 KGBP. En ytterligare milstolpsbetalning på 70 KGBP kommer att betalas om en
klinisk studie baserad på den förvärvade tekniken inleds i Europa eller USA. Betalningen av
eventualförpliktelsen, vilken beräknas ske under 2025, har ett verkligt värde om 843 KSEK
(2022: 757 KSEK).
Det uppskattade framtida kassaflödet diskonteras med en riskjusterad ränta på 10 procent. För
ytterligare information se not 20.
Not 19
Kapitalförvaltning
Styrelsens policy är att bibehålla en stark kapitalbas för att upprätthålla investerarnas, kreditgivarnas
och marknadens förtroende samt en kontinuerlig utveckling av Hansas produktpipeline och
verksamheten i allmänhet. Hansa har finansierat sin verksamhet huvudsakligen med eget kapital
genom emission av aktier. Den 31 december 2023 uppgick koncernens likvida medel (inklusive
kortfristiga placeringar) till 732,1 MSEK.
Huruvida de tillgängliga medlen är tillräckliga kommer att bero på många faktorer, inklusive ökningen
av Idefirix försäljning, framstegen i forsknings- och utvecklingsprogram, omfattningen av dessa
program, åtaganden gentemot befintliga och nya samarbetspartners, förmågan att upprätta
kommersiella avtal och licensavtal, kapitalutgifterna, marknadsutvecklingen och eventuella framtida
förvärv. Därför kan Hansa behöva ytterligare medel och kan försöka få in ytterligare medel genom
finansiering av eget kapital eller lån, samarbetsavtal med partners eller från andra källor.
Styrelsen övervakar aktie- och kapitalstrukturen för att säkerställa att Hansas kapitalresurser stöder de
strategiska målen. Varken bolaget eller något av dess dotterföretag omfattas av externa kapitalkrav.
Förvaltat kapital är allt rapporterat eget kapital.
Not 20
Finansiella risker och finansiella instrument
Koncernen var exponerad för följande risker som uppkom från finansiella instrument:
A. Likviditetsrisk
B. Marknadsrisk
C. Kreditrisk
Riskhanteringsramverk
Det är koncernens styrelse som har det övergripande ansvaret att etablera och ha uppsikt över
koncernens ramverk för riskhantering. Koncernens riskhanteringspolicyer har etablerats för att
identifiera och analysera de risker som koncernen exponeras för, att sätta upp lämpliga risklimiter och
kontroller samt övervaka risker och efterlevnad av limiterna. Policyer och system för riskhantering
granskas så att de återspeglar förändringar i marknadsförhållandena och koncernens aktiviteter.
Koncernen eftersträvar genom sina utbildnings- och hanteringsstandarder och rutiner att upprätthålla
en disciplinerad och konstruktiv kontrollmiljö där samtliga medarbetare förstår sina roller och
åtaganden. Koncernens revisionsutskott utvärderar och övervakar efterlevnaden av koncernens
riskhanteringspolicyer och -rutiner och granskar ändamålsenligheten hos ramverket för riskhantering i
förhållande till de risker som koncernen står inför. Koncernens revisionsutskott får hjälp i sin roll med
översynen av bolagets finansfunktion. Bolagets finansfunktion genomför både regelbundna och
oregelbundna granskningar av riskhanteringskontroller och -rutiner, och resultatet av dessa
rapporteras till revisionsutskottet.
Likviditetsrisk
Likviditetsrisk är risken för att koncernen får svårigheter att uppfylla de åtaganden som är förknippade
med dess finansiella skulder som regleras genom leveransen av likvida medel eller en annan finansiell
tillgång. Koncernens strategi för att hantera sin likviditet är att i möjligaste mån säkerställa att man har
tillräcklig likviditet för att kunna uppfylla sina åtaganden när de förfaller, både under normala och
stressade förhållanden, utan att ådra sig oacceptabla förluster eller riskera att skada koncernens
anseende. Styrelsen ansvarar för den långsiktiga finansieringsstrategin samt för kapitalanskaffning.
52
Noter till de finansiella rapporter – koncernen
forts
CFO och koncernens finansfunktion ansvarar för hanteringen av finansiella risker i den löpande
verksamheten.
För att säkra likviditeten på kort sikt föreskriver Hansas likviditetspolicy att det ska finnas likvida medel
på en nivå som är tillräcklig för att täcka in koncernens förväntade finansiella åtaganden under en
niomånadersperiod. Denna princip ska kontrolleras och säkerställas varje gång ett nytt
investeringsbeslut fattas. Per balansdagen var detta mål uppfyllt.
Likvida medel uppgick per den 31 december 2023 till 732,1 MSEK. Per balansdagen bestod likvida
medel av banktillgodohavanden.
Nedan ges en löptidsanalys för koncernens finansiella skulder:
   
 
Per den 31 december 2023
(KSEK)
Nominella belopp
0–3 månader
3–12 månader
1–5 år
5–7 år
Långfristigt lån
1 405 600
790 650
614 950
Villkorad tilläggsköpeskilling
894
894
Långfristiga leasingskulder
14 848
14 848
Kortfristiga leasingskulder
8 145
2 044
6 101
Leverantörsskulder
86 966
86 966
Upplupna kostnader (se not 11)
41 526
41 526
Summa
1 557 979
130 536
6 101
806 392
614 950
   
 
Per den 31 december 2022
(KSEK)
Nominella belopp
0–3 månader
3–12 månader
1–5 år
5–7 år
Långfristigt lån
1 458 800
820 575
638 225
Villkorad tilläggsköpeskilling
887
887
Långfristiga leasingskulder
22 744
22 744
Kortfristiga leasingskulder
8 154
2 038
6 116
Leverantörsskulder
62 476
62 476
Upplupna kostnader (se not 11)
52 099
52 099
Summa
1 605 160
116 613
6 116
844 206
638 225
Marknadsrisk
Marknadsrisk är risken för att förändringar i marknadspriserna, till exempel valutakurser, räntor och
priser på kapital, ska påverka koncernens intäkter eller påverka värdet på dess innehav av
finansiella instrument. Målet med marknadsriskhanteringen är att hantera och kontrollera
exponeringen för marknadsrisker inom acceptabla parametrar och samtidigt optimera avkastningen.
Valutarisk
Koncernen är exponerad för valutarisker vid omräkning i den mån som det föreligger en
missmatchning mellan de valutor i vilka försäljningar, köp, fordringar och lån är noterade och
koncernens respektive funktionella valutor. Koncernens funktionella valutor är främst SEK, GBP och
USD. De valutor i vilka transaktioner huvudsakligen är noterade är SEK, EUR GBP och USD. 2022 tog
bolaget upp ett långfristigt lån om 70 MUSD. Bolaget är per de avtalsenliga återbetalningsdagarna
utsatt för valutarisk i USD med avseende på sådana lån. Se not 21 för mer information om lånet.
För att kunna hantera valutariskexponeringen kan koncernen inom ramen för den normala
verksamheten inneha medel i utländska valutor eller ingå valutaterminskontrakt eller liknande
instrument för att gynnas av trenderna i valutakurserna utifrån en avancerad analys som beaktar
valutakursprognoser som publiceras av banker och andra analytiker samt koncernens valutabehov på
kort och medellång sikt.
Likvida medel och kortfristiga placeringar ska enbart innehas i SEK. Placeringar i fonder eller liknande
kan endast göras om risken är helt säkrad av fonden.
Som ett undantag från ovanstående kan koncernen inneha likvida medel i utländska valutor i den
löpande verksamheten för att betala eventuella leverantörsskulder i utländska valutor. Dotterföretagen
innehar likvida medel i sin lokala valuta inom ramen för deras ordinarie verksamhet.
Koncernen är exponerad för omräkningsrisker som uppstår vid konsolidering av utländska
dotterföretag. Koncernens nettotillgångar i Hansa Biopharma Inc. uppgick den 31 december 2023 till
920 KUSD (2022: 574 KUSD) och koncernens nettotillgångar i Hansa Biopharma Ltd. uppgick till
196 KGBP (2022: 102 KGBP).
Känslighetsanalys
Företaget köper tjänster huvudsakligen i USD, EUR och GBP. En försvagning av den svenska kronan
gentemot dessa valutor leder därför till ökade kostnader för koncernen, om allt annat är lika. Vidare
har koncernen intäkter i form av produktförsäljning och licensintäkter som huvudsakligen betalas i
USD, EUR och GBP. En förstärkning av den svenska kronan gentemot USD, EUR och GBP leder
därför till minskade intäkter för koncernen uttryckt i SEK, om allt annat är lika.
53
Noter till de finansiella rapporter – koncernen
forts
En förändring av SEK gentemot USD, EUR och GPB med i genomsnitt 10 procent skulle påverka
koncernens resultat före skatt negativt med cirka 17,3 MSEK, 31,6 MSEK respektive 2,2 MSEK.
Denna analys utgår från att alla övriga variabler, i synnerhet räntorna, förblir konstanta och tar inte
hänsyn till eventuell påverkan från prognostiserade försäljningar och köp.
Bolaget tog under 2022 upp ett långfristigt lån om 70 MUSD. Per den 31 december 2023 uppgick det
redovisade värdet av lånet till 84,2 MUSD, motsvarande 844,9 MSEK. En stärkning av USD med
10 procent skulle ha resulterat i en ökning av den långfristiga skulden med cirka 84,5 MSEK.
Känslighetsanalysen är upprättad med utgångspunkt i uppskattade kassaflöden i utländska valutor.
Intäkter och kostnader i en utlandsverksamhet omräknas till SEK, till en genomsnittskurs som utgör en
approximation av valutakurserna vid respektive transaktionstidpunkt.
Ränterisk
Ränterisk utgörs av risken att en förändring av marknadsräntor får en negativ påverkan på resultatet.
Koncernens exponering för ränterisk kopplad till finansiella skulder bedöms som liten, eftersom
koncernen endast har mycket begränsade räntebärande skulder. Exponering för ränterisk finns genom
likvida medel i form av banktillgodohavanden.
Under 2022 sålde koncernen alla sina investeringar i räntefonder – se ytterligare information i
kassaflödesanalysen.
Under 2022 tog Bolaget ett långfristigt lån om 70MUSD. Bolaget är inte exponerat för någon väsentlig
ränterisk avseende lånet då återbetalningsbeloppet är fastställt till två gånger det huvudsakliga lånebeloppet.
Kreditrisk
Kreditrisk är risken för en finansiell förlust för koncernen om en kund eller en motpart i ett finansiellt
instrument inte kan fullgöra sina avtalsmässiga åtaganden och uppkommer huvudsakligen från
koncernens kundfordringar och investeringar i värdepapper. De redovisade värdena av finansiella av
finansiella tillgångar och ej fakturerade intäkter motsvarar den maximala kreditexponeringen.
Koncernens kreditrisk är framför allt hänförlig till banktillgodohavanden. Denna risk anses dock vara
låg eftersom tillgodohavandena finns i fyra svenska banker med god kreditvärdighet. Se vidare not 2.
Enligt koncernens likviditetspolicy får bolaget endast ha bankinlåning med eller initiera betalningar via
svenska och utländska banker under tillsyn av Finansinspektionen eller liknande utländsk myndighet.
Koncernen är utsatt för risk i förhållande till dess kundfordringar. Bolaget bedömde att en
landsriskpremie är den rätta faktorn att använda som fallissemangskvot, eftersom en sådan faktor
representerar förväntade förluster vid fallissemang på betalning av statsskulden. Bolaget slog fast att
dessa faktorer skulle kunna generaliseras för dess kundfordringar från sålda produkter i dessa
geografier på grund av direkt eller indirekt inblandning av respektive regering.
Reservering kundförluster
   
 
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Ingående balans 1 januari
78
Årets reservering
461
78
Utgående balans 31 december
539
78
Koncernen har även risk i förhållande till andra fordringar som främst består av förskottsbetalningar till
leverantörer. Kreditrisken anses vara låg, eftersom koncernen använder handelshistorik som en
utvärderingsfaktor.
Den maximala kreditexponeringen för finansiella tillgångar uppgick till 809 063 KSEK respektive
1 505 412 KSEK för räkenskapsåren 2023 respektive 2022.
Investeringspolicy
Koncernen kan investera en del av sina medel i banktillgodohavanden, obligationer,
investeringsfonder och dylikt med en förfallotid på mer än 35 dagar, samtidigt som bolaget hanterar
exponeringen för ränte- och kreditrisker samt klusterrisken. Som en allmän princip får koncernen bara
investera i emittenter som på investeringsdagen har ett högt kreditbetyg.
Därför gäller följande:
1) Lägsta kreditbetyg från något av följande kreditvärderingsinstitut (eller jämförbart):
   
 
S&P
Moody’s
Upp till ett år
A-2
P2
Mer än ett år
A
A
2) Högsta belopp som kan investeras hos en motpart eller emittent är begränsat till 30 procent av de
totala medlen per tidpunkten då investeringsbeslutet fattas. Denna gräns kan höjas till upp till
50 procent efter ett föregående godkännande från revisionsutskottet.
3) Det är bolagets CFO som ansvarar för hanteringen av löptider inom investeringsportföljen. Den
högsta löptiden för en enskild investering ska inte överstiga två år.
54
Noter till de finansiella rapporter – koncernen
forts
Redovisat värde för finansiella tillgångar och finansiella skulder
Tabellen nedan visar det redovisade värdet för finansiella tillgångar och finansiella skulder per
värderingskategori i IFRS 9.
   
 
Finansiella tillgångar värderade
Finansiella tillgångar värderade till
 
till upplupet anskaffningsvärde
verkligt värde via resultatet
(KSEK)
2023
2022
2023
2022
Finansiella tillgångar:
       
Kundfordringar och ej fakturerade intäkter
78 025
42 959
Övriga fordringar
737
874
Likvida medel
732 060
1 496 179
Summa
810 822
1 540 011
   
 
Finansiella skulder värderade till
Finansiella skulder värderade till
 
upplupet anskaffningsvärde
verkligt värde via resultatet
(KSEK)
2023
2022
2023
2022
Finansiella skulder:
       
Långfristigt lån
844 903
762 601
Villkorad tilläggsköpeskilling
843
757
Leverantörsskulder
86 966
62 476
Upplupna kostnader (se not 11)
41 526
52 099
Summa
974 227
877 176
843
757
Nivåer för finansiella tillgångar och finansiella skulder per värderingshierarki
Ledningen anser att de redovisade värdena för alla finansiella tillgångar och finansiella skulder utgör
en rimlig approximation av deras verkliga värde.
Tabellen nedan visar det redovisade värdet för finansiella tillgångar och finansiella skulder per
värderingshierarki i IFRS 13.
   
   
Per den 31 december
(KSEK)
Värderingshierarki
2023
2022
Finansiella skulder:
     
Villkorad tilläggsköpeskilling
Nivå 3
843
757
Summa
 
843
757
I tabellen nedan presenteras en avstämning mellan ingående och utgående balans för den villkorade
tilläggsköpeskillingen som har värderats enligt nivå 3.
   
 
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Villkorad tilläggsköpeskilling
   
Ingående balans 1 januari
757
722
Valutakursdifferens
-30
89
Räntekostnad/-intäkter
116
-54
Utgående balans 31 december
843
757
Den villkorade tilläggsköpeskillingen kommer att uppgå till minst GBP 0 och maximalt till 70 KGBP.
Koncernens bästa uppskattning per den 31 december 2023 är att den villkorade tilläggsköpeskillingen
kommer att betalas under 2025. Det verkliga värdet av den villkorade ersättningen uppskattas baserat
på ledningens bedömning när en klinisk studie som använder den relevanta tekniken inleds i Europa
eller USA som resulterar i en milstolpsbetalning enligt aktieköpsavtalet. Det uppskattade framtida
kassaflödet diskonteras med en 10% riskjusterad ränta.
Not 21
Långfristiga lån
Den 18 juli 2022 ingick bolaget ett finansieringsavtal om 70,0 MUSD med NovaQuest. Finansieringen
klassificeras som en skuld och redovisades som en skuld, eftersom bolaget har en oundviklig
skyldighet att reglera finansieringen kontant. Skulden redovisas till upplupet anskaffningsvärde.
Nettoinbetalningar från finansieringen var 69,2 MUSD efter avdrag för transaktionskostnader.
Transaktionskostnaderna aktiverades och kvittades mot skuldens redovisade värde och kommer att
skrivas av under skuldens löptid.
Skulden säkras av vissa av bolagets immateriella rättigheter och tillgångar.
Enligt skuldvillkoren kommer bolaget att göra kvartalsvisa royaltybetalningar med en medelhög
procentsats i ensiffriga tal till NovaQuest på den framtida globala årliga nettoförsäljningen av
imlifidase, med början när imlifidase godkänts för njurtransplantation eller anti-GBM i USA. Dessutom
kommer Hansa att göra vissa milstolpsbetalningar till NovaQuest när imlifidase godkänts för
njurtransplantation eller anti-GBM i USA. Avtalet föreskriver också tidsbaserade betalningar inom
maxbeloppet om specificerade belopp inte erhållits av NovaQuest vid angivna datum. Återbetalning
måste påbörjas senast i januari 2026 oavsett om ovan nämnda godkännanden har erhållits, med
förfall för den sista potentiella betalningen den 31 december 2028. Bolaget ska återbetala ett totalt
55
Noter till de finansiella rapporter – koncernen
forts
belopp om 140 miljoner USD i form av milstolps- eller tidsbaserade minimibetalningar och royalty.
Hansa har även ingått avtal där NovaQuest erhåller säkerheter i form av vissa tillgångar, intäkter och
IP-rättigheter relaterade till imlifidas vid njurtransplantation hos mycket sensitiva patienter och anti-
GBM-sjukdom (de pantsatta tillgångarna).
Bolaget kommer att redovisa skillnaden mellan kapitalbeloppet och de totala estimerade framtida
betalningarna som räntekostnader under den prognostiserade löptiden för skulden med hjälp av
effektivräntemetoden. Baserat på verkliga betalningsmönster kommer bolaget att räkna om den
effektiva räntan varje rapportperiod tills skulden är betald.
Den 31 december 2023 uppgick lånet till 844,9 MSEK (2022: 762,6 MSEK), varav 149,8 MSEK
(2022: 41,2 MSEK) var upplupen ränta.
Not 22
Finansiella intäkter och kostnader
   
 
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Finansiella intäkter
   
Ränteintäkter på banktillgodohavanden värderade till upplupet
27 992
8 833
anskaffningsvärde
Ränteintäkter, övriga
70
Valutakursförändringar, netto
35 142
18 415
Summa
63 204
27 248
Finansiella kostnader
   
Räntekostnad på långfristigt lån till upplupet anskaffningsvärde
-104 381
-42 470
Räntekostnader, övriga
-1 139
-1 196
Värdeförändring räntefonder
-4 973
Summa
-105 520
-48 639
Finansnetto
-42 316
-21 391
Not 23
Aktiekapital och antal aktier
   
 
Per den 31 december
Antal aktier
2023
2022
Utestående den 1 januari
52 443 962
44 473 452
Effekt av omvandling från C-aktier till A-aktier i juni 2022
114 666
Effekt av omvandling från C-aktier till A-aktier i oktober 2022
7 733
Effekt av nyemission i december 2022
7 848 111
Effekt av omvandling från C-aktier till A-aktier i juli 2023
227 834
Utestående den 31 december
52 671 796
52 443 962
Moderbolagets aktie har ett nominellt värde på 1 SEK. Per den 31 december, 2023, uppgår det totala
antalet registrerade aktierna i Hansa till 55 034 241, varav 52 671 796 är stamaktier och 2 362 445 är
C-aktier, vilka ägs av Bolaget. Det registrerade aktiekapitalet uppgår till 55 034 241 kronor.
Innehavare av stamaktier har rätt till utdelning som bestäms efter att de blivit aktieägare. Varje
stamaktie ger innehavaren en röst och rätt till utdelning.
Not 24
Överkursfond
Överkursfonden består av det belopp som erhållits, hänförligt till eget kapital, som överstiger det
nominella beloppet för de emitterade aktierna, minus ett belopp för externa kostnader som är direkt
hänförliga till erbjudandena. Överkursfonden kan delas ut.
Not 25
Egna aktier som ingår i eget kapital
   
 
Antal aktier
Belopp i KSEK
 
2023
2022
2023
2022
Ingående balans 1 januari
2 590 279
1 861 909
2 590
1 862
Tillkommande aktier
850 769
851
Inlösen av aktierätter
-227 834
-122 399
-228
-122
Utgående balans 31 december
2 362 445
2 590 279
2 362
2 590
Egna aktier har ett kvotvärde på 1 SEK.
Tillägg av C-aktier 2022 avser nyemission och efterföljande återköp av C-aktier i samband med
finansieringen av det långsiktiga incitamentsprogrammet (LTIP) 2022, som godkändes av årsstämman
2022. Aktier i klass C motsvarar egna aktier som innehas av bolaget och är reserverade för att
finansiera respektive LTIP-program. Varje C-aktie ger innehavaren 0,1 röst per aktie.
56
Noter till de finansiella rapporter – koncernen
forts
Not 26
Reserver
Innehav av egna aktier
Egna aktier utgörs av egna aktier som återköpts av koncernen. Se not 14 om koncernens LTIP-
program och respektive intjänandedatum.
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser som uppstår vid omräkning av finansiella
rapporter från utländska verksamheter som har upprättat sina finansiella rapporter i en annan valuta
än den valuta som koncernens finansiella rapporter presenteras i. Koncernen presenterar sina
finansiella rapporter i svenska kronor (SEK).
Not 27
Royaltyavtal
Royaltyavtal med forskare
Bolaget är avtalspart i två separata royaltyavtal (”royaltyavtalen”) med vissa forskare och en
närstående enhet (tillsammans ”motparterna”), vilka omfattar vissa patent avseende metoder för
användning av imlifidase. Enligt dessa avtal har motparterna som ersättning för överlåtelsen av dessa
patent rätt till en royalty på ett par procent baserat på företagets nettointäkter för patentutnyttjandet i
enlighet med definitionen i respektive avtal. Med förbehåll för vissa specificerade avdrag har
motparterna även rätt till en andel på strax över tio procent av alla engångsersättningar, milstolpar,
royalties, licensintäkter, ersättningar för överföring av patent, patentansökningar och andra
immateriella rättigheter samt andra betalningar som företaget erhåller i samband med
patentutnyttjandet. Då Bolaget har erhållit ett villkorat regulatoriskt godkännande för Ideferix®
(imlifidas) i EU och kommersiellt lanserat Ideferix®, har ovan nämnda förpliktelse enligt royaltyavtalen
trätt i kraft under 2022.
Den 20 april 2021 mottog bolaget en begäran om skiljedom från motparterna vilka krävde att få 10
procent av den förskottsbetalning som Hansa erhöll enligt samarbetsavtalet med Sarepta från 2020
samt rätt till del av de royaltybetalningar som Hansa kan komma att erhålla framöver enligt Sarepta-
avtalet.
Under tredje kvartalet 2022 löste bolaget och motparterna tvisten genom ett ändrings- och
förlikningsavtal (”avtalet), som omfattar alla ersättningsskyldigheter enligt royaltyavtalen. Enligt avtalet
ska royaltyavtalen behandlas som ett avtal med avseende på forskarnas rätt till ersättning och ger
motparterna rätt till en royalty på ett par procent på nettoförsäljningen samt ca 5 procent av eventuell
engångsersättning som Hansa erhåller för imlifidase. Uppgörelsen inkluderade även en
engångsbetalning.
Not 28
Övriga rörelseintäkter och -kostnader
   
 
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Övriga rörelseintäkter
   
Valutakursvinst på fordringar/skulder av rörelsekaraktär, netto
2 663
Övriga rörelseintäkter
177
Summa
2 840
Övriga rörelsekostnader
   
Valutakursförluster på fordringar/skulder av rörelsekaraktär, netto
-12 469
Övriga rörelsekostnader
-463
-8 063
Summa
-463
-20 532
Summa övriga rörelseintäkter/-kostnader
2 377
-20 532
Not 29
Rörelsekostnader efter typ
I tabellen nedan presenteras en analys av de rörelsekostnader som redovisas i resultaträkningen
klassificerade utifrån kostnadernas karaktär:
   
 
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Personalkostnader
-373 850
-313 516
Tredjepartskostnader
-477 236
-360 630
Av- och nedskrivningar
-10 738
-9 959
Övriga rörelsekostnader
2 377
-20 532
Summa
-859 447
-704 637
57
Noter till de finansiella rapporter – koncernen
forts
Följande tabell sammanfattar kostnader för avskrivningar och nedskrivningar från not 4, 5 och 6 ovan
presenterade per funktion i resultaträkningen och övrigt totalresultat.
   
 
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Forsknings- och utvecklingskostnader
-9 060
-7 027
Försäljnings- och administrationskostnader
-1 678
-2 932
Summa
-10 738
-9 959
Avskrivningar på aktiverade utvecklingsutgifter och pågående utvecklingsprojekt är rapporterade som
kostnad för sålda varor i resultaträkningen och uppgick till 9 053 KSEK (2022: 2 094 KSEK).
Not 30
Stödinformation till kassaflödena
   
 
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Likvida medel består av:
   
Kassa och banktillgodohavanden
732 060
1 496 179
Summa enligt rapport över finansiell ställning
732 060
1 496 179
Summa enligt kassaflödesanalysen
732 060
1 496 179
Avstämning av skulder som härrör från finansieringsverksamheten:
   
 
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Ingående balans 1 januari 2023
791 092
35 379
Uppsägning av hyresavtal
-25
Uppdatering av befintligt hyresavtal
919
Amortering av leasingskuld
-7 545
-6 863
Nuvärde av långfristigt lån
687 221
Upplupen ränta på långfristigt lån
115 928
41 152
Orealiserade kursdifferenser på långfristigt lån
-33 626
34 228
Utgående balans 31 december
866 768
791 092
Not 31
Händelser efter rapportperiodens slut
Den 1 mars 2024, tillträdde Evan Ballantyne som ny CFO för Hansa Biopharma AB. Utöver detta finns
inga övriga händelser efter rapportperiodens slut.
58
Finansiella rapporter – moderbolaget
Rapport över finansiell ställning
Per den 31 december
(KSEK)
Not
2023
2022
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar:
Immateriella tillgångar
2
1 504 277
44 718
Materiella anläggningstillgångar
3
6 343
8 113
Nyttjanderättstillgångar
4
20 730
27 723
Finansiella tillgångar:
Investeringar i dotterföretag
5
30 044
24 264
Fordringar på koncernföretag
6
Summa anläggningstillgångar
1 561 394
104 818
Omsättningstillgångar:
Varulager
7
1 513
973
Kundfordringar och ej fakturerade intäkter
8
78 025
42 959
Förutbetalda kostnader
9
21 472
33 226
Övriga fordringar
10
21 733
31 142
Likvida medel
19, 29
715 538
1 486 502
Summa omsättningstillgångar
838 281
1 594 802
SUMMA TILLGÅNGAR
2 399 675
1 699 620
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital
22
55 034
55 034
Fond för utvecklingskostnader
25
119 606
20 853
Uppskrivningsfond
25
1 0
8
8 111
Fritt eget kapital:
Överkursfond
23
3 082 574
3 021 541
Innehav av egna aktier
24, 25
-2 362
-2 590
Ackumulerat underskott
-2 530 482
-1 882 304
Årets resultat
16
-595 536
-596 735
Summa eget kapital
1 216 945
615 799
Per den 31 december
(KSEK)
Not
2023
2022
SKULDER
Långfristiga skulder:
Långfristigt lån
20
844 903
762 601
Leasingskulder
4
14 362
21 326
Förutbetalda intäkter
13
29 500
Villkorad tilläggsköpeskilling
17
843
757
Avsättningar
15
4 454
5 192
Summa långfristiga skulder
864 562
819 376
Kortfristiga skulder:
Aktuella skatteskulder
1 409
604
Leverantörsskulder koncernföretag
6
7 089
5 738
Leasingskulder
4
7 503
7 165
Leverantörsskulder
19
86 966
62 357
Övriga skulder
12
21 079
17 868
Förutbetalda intäkter
13
41 473
40 430
Återbetalningsförpliktelser
8
49 266
27 013
Upplupna kostnader
11
103 383
103 270
Summa kortfristiga skulder
318 168
264 445
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
2 399 675
1 699 620
De bifogade noterna är en integrerad del av denna koncernredovisning.
59
Finansiella rapporter – moderbolaget
forts
Resultaträkning och övrigt totalresultat
Per den 31 december
(KSEK)
Not
2023
2022
Nettoomsättning
13
134 094
154 525
Kostnad sålda varor
-122 726
-38 477
Försäljnings- och administrationskostnader
28
-448 133
-330 071
Forsknings- och utvecklingskostnader
28
-412 404
-340 192
Övriga rörelseintäkter/-kostnader
27
2 200
-20 532
Rörelseresultat
-846 969
-574 747
Finansnetto
Finansiella intäkter
21
63 181
27 245
Finansiella kostnader
21
-105 519
-48 629
Finansnetto
-42 338
-21 384
Resultat före skatt
-889 307
-596 131
Skatt
16
293 771
-604
Årets resultat
-595 536
-596 735
Övrigt totalresultat för året
Årets totalresultat
-595 536
-596 735
De bifogade noterna är en integrerad del av denna koncernredovisning.
60
Finansiella rapporter – moderbolaget
forts
Kassaflödesanalys
Per den 31 december
(KSEK)
Not
2023
2022
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Årets resultat
-830 532
-596 735
Justeringar för avstämning av nettoresultat mot nettokassaflöden:
Av- och nedskrivningar
19 578
11 854
Aktiverade utvecklingskostnader
2
-87 205
-18 291
Kostnader avseende incitamentsprogram
54 877
41 566
Upplupen ränta och orealiserade kursdifferenser
44 609
31 361
Totala justeringar av nettokassaflöden
-798 673
-530 245
Förändring av rörelsekapitalet:
Ökning/minskning av kundfordringar och ej fakturerade intäkter
8
-35 065
-33 247
Ökning/minskning av övriga rörelsetillgångar
20 692
-21 897
Ökning/minskning av leverantörsskulder
19
24 610
9 117
Ökning/minskning av övriga rörelseskulder
-1 529
65 705
Totala förändringar av rörelsekapitalet
8 708
19 678
Erhållen ränta
27 969
6 267
Betald ränta
-1 021
-1 166
Betald inkomstskatt
-4
Nettokassaflöde från den löpande verksamheten
-763 021
-505 467
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Inbetalningar från avyttring kortfristiga placeringar
232 644
Investeringar i dotterföretag
-113
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
3
-284
-3 331
Nettokassaflöde från investeringsverksamheten
-398
229 313
De bifogade noterna är en integrerad del av denna koncernredovisning.
Per den 31 december
(KSEK)
Not
2023
2022
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Inbetalningar från långfristigt lån, netto efter transaktionskostnader
(1)
728 373
Inbetalningar från emission av stamaktier, netto efter
transaktionskostnader
(2)
396 196
Amortering av leasingskuld
4, 29
-7 545
-6 888
Nettokassaflöde från finansieringsverksamheten
-7 545
1 117 681
Nettoförändring av likvida medel
-770 964
841 527
Likvida medel vid årets början
1 486 502
644 975
Likvida medel vid årets slut
29
715 538
1 486 502
(1)
Summa transaktionskostnader för långfristiga lån uppgick till 8 027 KSEK.
(2)
Den totala kostnaden för nyemission uppgick till 19 754 KSEK.
61
Finansiella rapporter – moderbolaget
forts
Redogörelse för förändringar i eget kapital
Bundet eget kapital
Fritt eget kapital
(
KSEK
)
Not
Aktiekapital
Fond för
utvecklings-
kostnader
Uppskriv-
ningsfond
Överkursfond
Egna
Aktier
Ackumulerat
Underskott
Årets
Resultat
Summa
eget kapital
Ingående balans 1 januari 2022
46 335
2 572 925
-1 862
-1 312 353
-549 098
755 948
Resultaträkning och övrigt totalresultat:
Årets resultat
-596 735
-596 735
Övrigt totalresultat för året
Årets totalresultat
-596 735
-596 735
Förslag till vinstdisposition 2021
-549 098
549 098
Balanserade utvecklingskostnader
20 853
-20 853
Nyemission av stamaktier
(1)
7 848
388 348
396 196
Emission av C-aktier
(2)
851
-851
Inlösen av aktierätter
-122
122
Långsiktigt incitamentsprogram
60 391
60 391
Utgående balans 31 december 2022
22,23,24,25
55 034
20 853
3 021 541
-2 590
-1 882 304
-596 735
615 799
Ingående balans 1 januari 2023
55 034
20 853
3 021 541
-2 590
-1 882 304
-596 735
615 799
Resultaträkning och övrigt totalresultat:
-
Årets resultat
-595 536
-595 536
Övrigt totalresultat för året
Årets totalresultat
-595 536
-595 536
Förslag till vinstdisposition 2022
-596 735
596 735
Balanserade utvecklingskostnader
98 753
-98 753
Effekt från uppskrivning av immateriella tillgångar
1 088 111
47 310
1 135 421
Inlösen av aktierätter
-228
228
Långsiktigt incitamentsprogram
61 261
61 261
Utgående balans 31 december 2022
22,23,24,25
55 034
119 606
1 088 111
3 082 574
-2 362
-2 530 482
-595 536
1 216 945
(
1)
Den totala kostnaden för nyemission uppgick till 19 754 KSEK.
(2)
Tillskottet av C-aktier 2022 avser nyemission och efterföljande återköp av C-aktier som har skett i enlighet med respektive långsiktiga incitamentsprogram (LTIP).
De bifogade noterna är en integrerad del av denna koncernredovisning.
62
Finansiella rapporter – moderbolaget
Not 1 Redovisningsprinciper
Hansa Biopharma AB (moderbolaget) har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisningslagen
(1995:1554) och Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2 Redovisning för juridiska
personer. Även av Rådet för finansiell rapportering utgivna uttalanden för noterade företag tillämpas. RFR
2 innebär att moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska personen ska tillämpa samtliga av EU
antagna IFRS och uttalanden så långt detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen,
tryggandelagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning. Rekommendationen
anger vilka undantag från och tillägg till IFRS som ska göras.
Skillnader mellan koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper
Skillnaderna mellan koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper framgår nedan. De nedan
angivna redovisningsprinciperna för moderbolaget har tillämpats konsekvent på samtliga perioder som
presenteras i moderbolagets finansiella rapporter.
Dotterföretag
Investeringar i dotterföretag redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag för eventuella nedskrivningar.
Kostnaden inkluderar förvärvsrelaterade kostnader och eventuella tilläggsköpeskillingar. När det finns
indikationer på att investeringar i dotterföretag har minskat i värde beräknas återvinningsvärdet. Om
återvinningsvärdet är lägre än det redovisade värdet redovisas ett nedskrivningsbehov.
Nedskrivningar redovisas i resultaträkningen.
Presentation och klassificering
De skillnader mot koncernens rapporter som gör sig gällande i moderbolagets resultaträkning och
rapport över finansiell ställning utgörs främst av redovisning av kostnad såld vara (direkt kostnad),
finansiella intäkter och kostnader, anläggningstillgångar samt eget kapital. I moderbolagets kostnad
såld vara och immateriella anläggningstillgångar ingår effekten från 2023 avseende uppskrivningen av
immateriella tillgångar och den avskrivning som görs på den uppskrivningen.
Not 14 ”Anställda och upplupna personalkostnader” och not 30 ”Revisionsarvoden” innehåller
information avseende koncernen och moderbolaget i enlighet med årsredovisningslagen.
Not 2
Immateriella anläggningstillgångar
Internt genererade immateriella tillgångar
Forskningsutgifter redovisas som en kostnad i den period då de uppkommer. En internt genererad
immateriell tillgång som uppkommer genom utveckling (eller från utvecklingsfasen av ett internt
projekt) redovisas endast om följande i sin helhet har påvisats i enlighet med IAS 38:
>
den tekniska möjligheten finns att färdigställa den immateriella tillgången så att den kan användas
eller säljas;
>
avsikten finns att färdigställa den immateriella tillgången och använda eller sälja den;
>
förmågan finns att använda eller sälja den immateriella tillgången;
>
det kan påvisas hur den immateriella tillgången kommer att generera sannolika framtida
ekonomiska fördelar;
>
det finns tillräckliga tekniska, finansiella och andra resurser för att slutföra utvecklingen och för att
använda eller sälja den immateriella tillgången; och
>
förmågan finns att på ett tillförlitligt sätt uppskatta de utgifter som kan hänföras till den immateriella
tillgången under dess utveckling.
Det belopp som först redovisas för internt genererade immateriella tillgångar är summan av de utgifter
som uppstått från det datum då den immateriella tillgången först uppfyller alla kriterier för redovisning
som anges ovan. Om ingen internt genererad immateriell tillgång kan redovisas, redovisas
utvecklingsutgifter i resultaträkningen och övrigt totalresultat i den period då de uppkommer.
Bolaget bedömde att Idefirix® (imlifidase) och dess villkorade godkännande av EMA för möjliggörande
av njurtransplantation hos högsensitiserade patienter från och med fjärde kvartalet 2022 uppfyller alla
ovanstående kriterier. Framöver kommer bolaget varje kvartal göra en bedömning av om bolaget
fortsätter att uppfylla ovanstående kriterier och aktivera respektive kostnad så länge kriterierna är
uppfyllda.
Vid utgången av 2023 var det totala nettovärdet för bolagets aktiverade utvecklingskostnader
112,6 MSEK relaterade till genomförandet av uppföljande studier av Idefirix® (imlifidase) efter
godkännandet enligt åtagandet till EMA. Aktiverade utvecklingskostnader består främst av avgifter till
leverantörer av tredjepartstjänster, kostnader avseende Hansas personal samt proportionerliga
finansiella kostnader. De aktiverade utvecklingskostnaderna skrivs av löpande under sin
nyttjandeperiod vilken förväntas vara till slutet av 2032.
På grund av osäkerheter gällande utveckling och registrering hos respektive hälsovårdsmyndighet av
imlifidase för andra indikationer bedömer bolaget att villkoren för aktivering ännu inte är uppfyllda och
aktiverar därför inga utvecklingskostnader avseende andra indikationer.
Efter första redovisningstillfället redovisas internt genererade immateriella tillgångar till
anskaffningskostnad minus ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar på samma basis som
immateriella tillgångar som förvärvats separat. Om omständigheter eller förändringar i koncernens
verksamhet tyder på att det bokförda värdet av anläggningstillgångar i en kassagenererande enhet
kanske inte är hållbart gör ledningen en nedskrivningsprövning. En årlig prövning av
nedskrivningsbehov görs också för tillgångar som ännu inte tagits i bruk. Per den 31 december 2023
63
Finansiella rapporter – moderbolaget
forts
omfattade detta pågående utvecklingsprojekt (se nedan) och aktiverade utvecklingskostnader
avseende imlifidase.
Aktiverade interna utvecklingsutgifter för imlifidases tidigare produktionsprocess blev fullt avskrivna
under 2018 och utrangerade 2022
Förvärvade immateriella tillgångar
Patent
Patentkostnaden för HBP-analys skrivs av i enlighet med det underliggande patentets bestämda
nyttjandeperiod till ett belopp av 559 KSEK för år 2023 (2022: 559 KSEK). Patentkostnaden skrivs av
på raden försäljnings- och administrationskostnader i koncernens resultaträkning och övrigt
totalresultat.
HBP-analys är en analysmetod för att förutse svår sepsis vid akutkliniker. En första version är
lanserad, främst avsedd för forskningsändamål och intresserade specialister. HBP-analysen har
licensierats till en samarbetspartner, Axis-Shield Diagnostics Ltd. (Axis-Shield), som för närvarande
utvecklar en helt kommersiell produkt. Bolaget erhåller milstolpsersättningar samt ytterligare
royaltyintäkter vid försäljning av den utlicensierade teknologin.
Pågående utvecklingsprojekt
Vissa av de i koncernen pågående projekten är en blandning av förvärvade utvecklingsprojekt och
fortsatt verksamhet inom dessa projekt. Av den totala anskaffningskostnaden för förvärvade pågående
utvecklingsprojekt avser cirka 75 procent imlifidase och 25 procent HBP-analys.
Den förvärvade immateriella tillgången avseende imlifidase som presenteras som pågående
utvecklingsprojekt kommer att skrivas av över den underliggande tillgångens beräknade
nyttjandeperiod. Efter den första kommersiella försäljningen av imlifidase under första kvartalet 2021
började koncernen göra avskrivningar på de 25 136 KSEK från perioden för den första försäljningen.
Den beräknade livslängden är tolv år.
Förvärvade pågående utvecklingsprojekt nedskrivningsprövas minst en gång om året och vid
bedömningen av nedskrivningsbehov den 31 december 2023 samt 2022, konstaterades att det inte
fanns några behov av nedskrivning. Det beräknade återvinningsvärdet som stöds av externa och
interna värderingsrapporter överstiger med god marginal tillgångarnas redovisade värde, varpå inga
nedskrivningar gjordes för år 2023 och 2022.
Redovisning uppskrivning av patent
Per den 30 juni 2023 redovisade Hansa en uppskrivning om 1 430,0 MSEK av immateriella tillgångar i
moderbolaget Hansa Biopharma AB:s lagstadgade finansiella rapporter i enlighet med 4 kap. 6§ i
årsredovisningslagen (1995:1554) och RFR 2.
Uppskrivningen avser Idefirix®, som har fått ett villkorat marknadsgodkännande i Europeiska unionen
(EU)/EEA och Storbritannien (UK) för desensitiseringsbehandling av högsensitiserade vuxna
njurtransplantationspatienter med en positiv korstestning mot en tillgänglig avliden donator. Efter
uppskrivningen kommer tillgången att ha ett bruttovärde på 1 500,0 MSEK i Hansa Biopharma AB:s
finansiella rapporter. Uppskrivningen kommer att öka det bundna egna kapitalet i Hansa Biopharma
AB med 1 430,0 MSEK. Uppskrivningen resulterade i en skattepliktig temporär skillnad för vilken en
uppskjuten skatteskuld på 294,6 MSEK redovisades, med en motsvarande minskning av bundet eget
kapital. Som ett resultat av redovisningen av den uppskjutna skatteskulden har Hansa redovisat en
uppskjuten skattefordran på 294,6 MSEK via resultaträkningen, vilket ökar fritt eget kapital, avseende
tidigare oredovisade skatteförluster.
Den immateriella tillgången kommer att skrivas av regelbundet under sin nyttjandeperiod, som
förväntas vara minst tolv år.
Per den 31 december 2023 redovisade bolaget i sina lagstadgade finansiella rapporter en
avskrivningskostnad på 59,6 MSEK i kostnad för sålda varor och tjänster och minskade därmed den
tidigare redovisade immateriella tillgången med samma belopp. Dessutom redovisade bolaget en
justering på 12,3 MSEK av sina tidigare redovisade uppskjutna skattefordringar och skatteskulder i
samband med avskrivningen.
Uppskrivningen och den efterföljande av- och nedskrivningen av den immateriella tillgången påverkar
inte Hansakoncernens konsoliderade IFRS-redovisning.
64
Finansiella rapporter – moderbolaget
forts
Internt genererade
Förvärvade immateriella tillgångar
(KSEK)
Aktiverade
utvecklingsutgifter
Patent
Pågående
utvecklingsprojekt
Summa immateriella
anläggningstillgångar
Ackumulerade anskaffningsvärden:
Ingående balans 1 januari 2023
20 853
8 504
25 136
54 493
Uppskrivning
1 430 000
1 430 000
Internt utvecklade
98 753
98 753
Utgående balans 31 december 2023
119 606
1 438 504
25 136
1 583 246
Ackumulerade av- och nedskrivningar:
Ingående balans 1 januari 2023
-5 587
-4 188
-9 775
Årets avskrivningar
-6 958
-60 141
-2 095
-69 194
Utgående balans 31 december 2023
-6 958
-65 728
-6 283
-78 969
Redovisade värden:
1 januari 2023
20 853
2 917
20 948
44 718
31 december 2023
112 648
1 372 776
18 853
1 504 277
Internt genererade
Förvärvade immateriella tillgångar
(KSEK)
Aktiverade
utvecklingsutgifter
Patents
Pågående
utvecklingsprojekt
Summa immateriella
anläggningstillgångar
Ackumulerade anskaffningsvärden:
Ingående balans 1 januari 2022
4 485
8 504
25 136
38 125
Nedskrivning
-4 485
-4 485
Internt utvecklade
20 853
20 853
Utgående balans 31 december 2022
20 853
8 504
25 136
54 493
Ackumulerade av- och nedskrivningar:
Ingående balans 1 januari 2022
-4 485
-5 028
-2 094
-11 607
Nedskrivning
4 485
4 485
Årets avskrivningar
-559
-2 094
-2 653
Utgående balans 31 december 2022
-5 587
-4 188
-9 775
Redovisade värden:
1 januari 2022
3 476
23 042
26 518
31 december 2022
20 853
2 917
20 948
44 718
65
Finansiella rapporter – moderbolaget
forts
Not 3
Materiella anläggningstillgångar
Moderbolagets materiella anläggningstillgångar är desamma som för koncernen, se not 5 för
koncernen.
Not 4
Nyttjanderättstillgångar och leasingskulder
De tillgångar som innehas av moderbolaget är desamma som för koncernen, se not 6 för koncernen.
Not 5
Investeringar i dotterföretag
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Ingående balans 1 januari
24 264
5 095
Aktieägartillskott till Hansa Biopharma Inc.
(1)
4 018
12 882
Aktieägartillskott till Hansa Biopharma Ltd.
(1)
1 649
6 286
Inbetalt eget kapital i Hansa Biopharma Pty Ltd (1 AUD)
Inbetalt eget kapital i Hansa Biopharma Italy S.R.L (10 000 EUR)
113
Utgående balans 31 december
30 044
24 264
(1)
Aktieägartillskottet härrör från överföring av LTIP-kostnaderna för åren 2018 till 2023 från moderbolaget till
dotterföretagen och den efterföljande konverteringen till eget kapital.
Per den 31 december
(KSEK, förutom antal aktier och andelsprocent)
Antal
aktier
Aktie (%)
2023
2022
Cartela R & D AB, (556746-0083), Lund, Sverige
1 000
100
2 630
2 630
Hansa Biopharma Ltd, (08361712), Cheltenham,
Storbritannien
100 000
100
10 391
8 742
Hansa Biopharma Inc, (6846164), Delaware,USA
1 000
100
16 910
12 891
Hansa Biopharma Australia Pty Ltd, Melbourne, Australien
(1)
1
100
Hansa Biopharma Italy S.R.L, Rom, Italien
1
100
113
Summa
30 044
24 264
(1)
Vilande företag
Not 6
Koncerninterna saldon
Fordringar på koncernföretag
Anläggningstillgångar
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Ingående balans 1 januari
2 203
Förändring av fordringar, netto
(1)
-2 203
Utgående balans 31 december
(1)
Konverterat till eget kapital.
Skulder koncernföretag
Kortfristiga skulder
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Ingående balans 1 januari
5 738
3 901
Förändring av skulder, netto
(1)
1 351
1 837
Utgående balans 31 december
7 089
5 738
(1)
Ökning på grund av en ökning av erhållna företagsinterna tjänster.
Not 7
Varulager
Moderbolagets varulager är detsamma som för koncernen, se not 7 för koncernen.
Not 8
Kundfordringar, ej fakturerade intäkter och återbetalningsförpliktelser
Moderbolagets kundfordringar, ej fakturerade intäkter och återbetalningsförpliktelser är desamma som
för koncernen, se not 8 för koncernen.
66
Finansiella rapporter – moderbolaget
forts
Not 9
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Forsknings- och utvecklingskostnader
11 398
7 587
Licensavgifter
2 484
3 857
Hyra
2 001
2 385
Pension
1 925
1 770
Försäkringar
1 059
1 137
Programvara
470
1 777
Vårdkonferens
204
2 604
Legala kostnader
9 989
Övriga kostnader
1 931
2 120
Summa
21 472
33 226
Not 10
Övriga fordringar
Per den 31 december
KSEK)
2023
2022
Skatt- och momsfordringar
12 938
21 006
Förskottsbetalningar till leverantörer
8 279
9 262
Övriga fordringar
516
874
Summa
21 733
31 142
Not 11
Upplupna kostnader
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Upplupna kortsiktiga incitament, inklusive tillhörande sociala avgifter
35 347
28 652
Upplupen semester
22 405
17 459
FoU-projektkostnader
17 641
26 701
Konsultarvoden
12 602
15 114
Upplupna sociala avgifter på löner
6 431
5 243
Licensavgift
3 257
5 500
Revisionsarvoden
1 180
1 550
Övriga kostnader
4 520
3 050
Summa
103 383
103 270
Not 12
Övriga kortfristiga skulder
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Personalrelaterade skulder
21 079
17 868
Summa
21 079
17 868
Not 13
Nettoomsättning
Moderbolagets intäkter är desamma som för koncernen, se not 13 för koncernen.
Not 14
Anställda och upplupna personalkostnader
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare 2023
Riktlinjerna för 2023 innebär att koncernledningen ska erbjudas marknadsmässig och
konkurrenskraftig ersättning. För den enskilde befattningshavaren ska ersättningsnivån baseras på
faktorer som befattning, kompetens, erfarenhet och prestation. Ersättningen består av fast lön och
pension samt ska därutöver kunna bestå av rörlig lön, aktiekursrelaterade incitamentsprogram,
avgångsvederlag samt icke-monetära förmåner. Den rörliga lönen baseras på att kvantitativa och
kvalitativa mål uppnås och ska inte överstiga 75 procent av den fasta årliga lönen. Lön under
uppsägningstid och avgångsvederlag kan sammanlagt utgå med högst 18 månadslöner.
Se även avsnittet om bolagsstyrning i denna årsredovisning för 2023 eller besök bolagets webbplats
www.hansabiopharma.com för information om 2023 års riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare.
67
Finansiella rapporter – moderbolaget
forts
De totala personalkostnader som redovisats i moderbolaget presenteras nedan i olika fördelningar:
Moderbolaget 2023
Moderbolagets totala personalkostnader fördelade på ledande befattningshavare och övriga
medarbetare
(KSEK)
Ledande
befattningshavare
Övriga anställda
Summa
Moderbolaget
Lön och andra förmåner m.m.
39 404
159 826
199 230
Sociala avgifter
12 074
30 962
43 036
Pensionskostnader, avgiftsbaserade planer
2 223
25 094
27 317
Aktierelaterad ersättning
27 436
27 441
54 877
Summa
81 137
243 323
324 460
Personalkostnader redovisade i moderbolaget avseende ledande befattningshavare
(KSEK)
Grundlön/
Styrelse-
arvoden
Rörliga
ersätt-
ningar
Summa löner,
bonusar och
andra
ersättningar
Sociala
avgifter
Pensions-
kostnad
Aktie-
relaterade
ersätt-
ningar
Summa
Styrelseordförande
Peter Nicklin
1 038
1 038
99
1 137
Styrelseledamot
Anders Gersel Pedersen
375
375
38
413
Styrelseledamot
Andreas Eggert
453
453
142
595
Styrelseledamot
Eva Nilsagård
450
450
141
591
Styrelseledamot Hilary
Malone
552
552
173
725
Styrelseledamot
Mats Blom
375
375
118
493
VD Søren Tulstrup
(1)
8 431
3 839
12 270
3 855
11 380
27 505
Övriga ledande
befattningshavare (5
personer)
16 793
7 098
23 891
7 508
2 223
16 056
49 678
Summa
28 467
10 937
39 404
12 074
2 223
27 436
81 137
(1)
Grundlönen inkluderar 1 828 KSEK, motsvarande 30 procent av grundlönen, avsett för pensionsinbetalning i egen regi.
Moderbolaget 2022
Moderbolagets totala personalkostnader fördelade på ledande befattningshavare och övriga
medarbetare
(KSEK)
Ledande
befattningshavare
Övriga anställda
Summa
Moderbolaget
Lön och andra förmåner m.m.
36 927
129 428
166 354
Sociala avgifter
11 423
23 008
34 431
Pensionskostnader, avgiftsbaserade planer
2 812
20 550
23 362
Aktierelaterad ersättning
32 844
20 121
52 965
Summa
84 005
193 107
277 113
Personalkostnader redovisade i moderbolaget avseende ledande befattningshavare
(KSEK)
Grundlön/
Styrelse-
arvoden
Rörliga
ersätt-
ningar
Summa
löner,
bonusar
och andra
ersättningar
Sociala
avgifter
Pensions-
kostnad
Aktie-
relaterade
ersätt-
ningar
Summa
Styrelseordförande
Ulf Wiinberg
(1)
471
471
148
619
Styrelseordförande
Peter Nicklin
(2)
479
479
46
525
Styrelseledamot
Anders Gersel Pedersen
350
350
36
386
Styrelseledamot
Andreas Eggert
440
440
138
578
Styrelseledamot
Eva Nilsagård
450
450
141
591
Styrelseledamot
Hilary Malone
531
531
167
698
Styrelseledamot
Mats Blom
375
375
118
493
VD Søren Tulstrup
(3)
7 586
4 024
11 610
3 648
11 223
26 481
Övriga ledande
befattningshavare (5 personer)
15 435
6 786
22 221
6 982
2 812
21 622
53 635
Summa
26 117
10 810
36 927
11 423
2 812
32 844
84 005
(1)
Styrelseordförande fram till årsstämman 2022.
(2)
Styrelseordförande sedan årsstämman 2022.
(3)
Grundlönen inkluderar 1 694 KSEK, motsvarande 30 procent av grundlönen, avsett för pensionsinbetalning i egen regi.
68
Finansiella rapporter – moderbolaget
forts
Medelantalet anställda
2023
2022
Antal
Varav män
Antal
Varav män
Koncernen totalt
159
35%
144
37%
Moderbolaget:
Sverige
143
35%
135
37%
Dotterföretag:
UK
6
62%
4
75%
USA
10
19%
5
25%
Summa dotterföretagen
16
9
Könsfördelning bland ledande befattningshavare
Andel kvinnor
2023
2022
Koncernen totalt
Styrelsen
33%
33%
Övriga ledande befattningshavare
17%
17%
Moderbolaget
Styrelsen
33%
33%
Övriga ledande befattningshavare
17%
17%
Förmåner till ledande befattningshavare
Koncernledningen i bolaget omfattar styrelsen, verkställande direktören och övriga ledande
befattningshavare.
Ersättning till styrelsen
Till styrelsens ordförande och övriga ledamöter utgår arvode enligt årsstämmans beslut. Årsstämman
2023 beslutade att arvoden till styrelsen för arbetet under perioden fram till nästa årstämma skulle utgå
med 900 000 SEK till styrelsens ordförande samt 300 000 SEK till vardera övriga ledamöter,
150 000 SEK till ordförande och 75 000 SEK vardera till övriga styrelseledamöter som ingår i
revisionsutskottet, 40 000 SEK till ordförande och 25 000 SEK vardera till övriga styrelseledamöter som
ingår i ersättningsutskottet, 20 000 USD till ordförande i USA-utskottet och 50 000 SEK vardera till
styrelseledamöterna som ingår i USA-utskottet, 75 000 SEK till ordföranden i vetenskapliga utskottet och
50 000 SEK vardera till övriga styrelseledamöter i vetenskapliga utskottet. I tillägg ska övriga
styrelseledamöter i USA-utskottet retroaktivt erhålla 50 000 SEK för arbete utfört under 2022. Det finns
inga avtal gällande avgångsvederlag eller andra förmåner till styrelseordförande eller övriga
styrelseledamöter.
Löner och andra ersättningar till VD
Lön och andra förmåner m.m.
För ytterligare information om ersättning till VD hänvisas till bolagets ersättningsrapport på annan plats
i årsredovisningen för 2023.
Uppsägningstider och avgångsvederlag
Vid uppsägning från bolagets sida gäller en uppsägningstid på högst sex månader. Fast lön under
uppsägningstiden och ett eventuellt avgångsvederlag får inte tillsammans överstiga ett belopp
motsvarande den fasta kontanta lönen för 18 månader för VD, dvs. 6 plus 12 månader.
Pensionsavgifter
VD ansvarar själv för sin pensionsavsättning, bolaget har därmed inga direkta pensionskostnader för
VD.
Lön och övrig ersättning till övriga medlemmar i koncernledningen
Lön och övrig ersättning till övriga ledande befattningshavare beslutas av verkställande direktören och
godkänns av styrelsen. 2023 bestod koncernledningen av sex personer, inklusive VD.
Uppsägningstider och avgångsvederlag
Fast lön under uppsägningstiden och ett eventuellt avgångsvederlag får inte tillsammans överstiga ett
belopp motsvarande den fasta kontanta lönen för sex månader, och i undantagsfall, tolv månader för
övriga i koncernledningen. Vid uppsägning från den ledande befattningshavarens sida får
uppsägningstiden inte överstiga sex månader.
Under uppsägningstiden har övriga medlemmar i koncernledningen rätt till full lön och övriga
anställningsförmåner.
Pensionsavgifter
Hansa betalar in pensionsavgifter och förmåner i enlighet med lokala lagkrav och i enlighet med
bolagets försäkrings- och pensionspolicy.
Aktierelaterad ersättning
Den aktierelaterade ersättningen som redovisades och presenterades av moderbolaget uppgick till 54 877
KSEK respektive 52 965 KSEK för 2023 respektive 2022. Det totala beloppet för LTIP-kostnader som
överfördes från moderbolaget till dotterbolagen vid utgången av 2022 uppgick till 11 399 KSEK och avsåg
69
Finansiella rapporter – moderbolaget
forts
åren 2018 till 2021. Detta resulterade i ett nettobelopp om 41 566 KSEK som presenteras i moderbolagets
kassaflödesanalys. Se not 14 för koncernen för ytterligare information om Hansas LTIP-program.
Not 15
Avsättningar
Moderbolagets avsättningar är desamma som för koncernen, se not 15 för koncernen.
Not 16
Inkomstskatter
Ej redovisade uppskjutna skattefordringar
Uppskjutna skattefordringar har inte redovisats avseende temporära skillnader och underskottsavdrag
då det inte är sannolikt att de kommer att kunna utnyttjas för avräkning mot framtida beskattningsbara
vinster under en överskådlig framtid.
Moderbolagets underskottsavdrag uppgick 2023 till 3 031 197 KSEK (2022: 2 361 668 KSEK).
Underskottsavdraget är i allt väsentligt hänförligt till svenska företag och har därför ingen
förfallotidpunkt. Avstämning av Hansas effektiva skattesats i förhållande till den svenska lagstadgade
skattesatsen:
2023
2022
%
(KSEK)
%
(KSEK)
Resultat före skatt
-889 307
-596 131
Skatt enligt gällande skattesats, moderbolaget
20,6
183 197
20,6
122 803
Skatteeffekt av:
Ej avdragsgilla kostnader
-5,1
-45 441
-3,1
-18 488
Avdragsgill del av utländsk inkomstskatt
0,0
167
0,0
124
Skattemässiga underskott för vilken uppskjuten
skattefordran ej redovisats
-
15,5
-137 923
-
17,6
-104 439
Uppskjuten skatt på tidigare års ansamlade
underskott
(1)
31,7
282 306
Uppskjuten skatt avseende uppskriven immateriella
tillgång
1.4
12 274
Redovisad utländsk inkomstskatt
-0,1
-809
-0,1
-604
Redovisad effektiv skatt
33,0
293 771
-0,1
-604
(1)
Redovisad uppskjuten skatt på tidigare års förluster motsvarar den uppskjutna skatteskuld som realiserats till följd av den
uppskrivning av immateriella tillgångar som skett 2023 om totalt 1 430,0 MSEK och som har rapporterat direkt mot fritt eget kapital.
För mer information se not 2.
Uppskrivningen och dess skatteeffekter påverkar inte koncernens konsoliderade finansiella rapporter
enligt IFRS.
Bolagsskatten i Sverige är sedan den 1 januari 2021 20,6 procent.
Not 17
Villkorad tilläggsköpeskilling
Den villkorade tilläggsköpeskillingen som moderbolaget har redovisat är densamma som för
koncernen, se not 18 för koncernen.
Not 18
Kapitalförvaltning
Kapitalförvaltningen i moderbolaget är densamma som för koncernen, se not 19 för koncernen.
Not 19
Finansiella risker och finansiella instrument
Moderbolaget är exponerat för samma finansiella risker som koncernen, se not 20 för koncernen.
Redovisat värde för finansiella tillgångar och finansiella skulder
Tabellen nedan visar det redovisade värdet för finansiella tillgångar och finansiella skulder i
moderbolaget per värderingskategori i IFRS 9.
Finansiella tillgångar värderade till
upplupet anskaffningsvärde
Finansiella tillgångar värderade till
verkligt värde via resultatet
(KSEK)
2023
2022
2023
2022
Finansiella tillgångar:
Kundfordringar och upplupna intäkter
78 025
42 959
Övriga fordringar
516
874
Likvida medel
715 538
1 486 502
Summa
794 079
1 530 335
70
Finansiella rapporter – moderbolaget
forts
Finansiella skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde
Finansiella skulder värderade till
verkligt värde via resultatet
(KSEK)
2023
2022
2023
2022
Finansiella skulder:
Långfristigt lån
844 903
762 601
Villkorad tilläggsköpeskilling
843
757
Leverantörsskulder koncernföretag
7 089
5 738
Leverantörsskulder
86 966
62 357
Upplupna kostnader (se not 11)
39 200
51 915
Summa
978 158
882 611
843
757
Not 20
Långfristiga lån
Moderbolagets långfristiga lån är desamma som för koncernen, se not 21 för koncernen.
Not 21
Finansiella intäkter och kostnader
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Finansiella intäkter
Ränteintäkter
27 969
8 829
Värdeförändring räntefonder
70
Valutakursförändringar, netto
35 142
18 416
Total
63 181
27 245
Finansiella kostnader
Räntekostnad på långfristigt lån till upplupet anskaffningsvärde
-104 381
-42 470
Räntekostnader, övriga
-1 138
-1 186
Värdeförändring räntefonder
-4 973
Total
-105 519
-48 629
Totalt finansnetto
-42 338
-21 384
Not 22
Aktiekapital och antal aktier
Aktiekapitalet och antalet aktier som redovisats för moderbolaget är desamma som för koncernen, se
not 23 för koncernen.
Not 23
Överkursfond
Moderbolagets överkursfond är densamma som för koncernen, se not 24 för koncernen.
Not 24
Egna aktier som ingår i eget kapital
Antalet egna aktier i eget kapital i moderbolaget är desamma som för koncernen, se not 25 för
koncernen.
Not 25
Reserver
Innehav av egna aktier
Egna aktier utgörs av egna aktier som återköpts av koncernen. Se not 14 för information om
koncernens LTIP-program och respektive intjänandedatum.
Fond för utvecklingsutgifter
Det belopp som aktiveras avseende egenupparbetade utvecklingsutgifter ska föras om från fritt eget
kapital till fond för utvecklingsutgifter i bundet eget kapital. Fonden ska minskas i takt med att de
aktiverade utgifterna skrivs av eller ned. Se not 2 för ytterligare information om aktiverade
utvecklingsutgifter.
Uppskrivningsfond
Uppskrivningsfonden avser nettovärdet av den uppskrivning av immateriella tillgångar som
genomfördes i juni 2023 och den uppskjutna skatteskuld som är relaterad till uppskrivningen. Se not 2
för ytterligare information om uppskrivningen av de immateriella tillgångarna.
Not 26
Royaltyavtal
Moderbolaget är part i samma royaltyavtal som koncernen, se not 27 för koncernen.
71
Finansiella rapporter – moderbolaget
forts
Not 27
Övriga rörelseintäkter och -kostnader
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Övriga rörelseintäkter
Valutakursvinst på fordringar/skulder av rörelsekaraktär, netto
2 663
Summa
2 663
Övriga rörelsekostnader
Valutakursförluster netto på fordringar/skulder av rörelsekaraktär
-12 469
Övriga rörelsekostnader
-463
-8 063
Summa
-463
-20 532
Summa övriga rörelseintäkter/-kostnader
2 200
-20 532
Not 28
Rörelsekostnader efter typ
I tabellen nedan presenteras en analys av de rörelsekostnader som redovisas i resultaträkningen
klassificerade utifrån kostnadernas karaktär:
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Personalkostnader
-309 038
-269 437
Tredjepartskostnader
-540 974
-391 066
Av- och nedskrivningar
-10 525
-9 760
Övriga rörelsekostnader
2 200
-20 532
Summa
-858 337
-690 795
Följande tabell sammanfattar kostnader för avskrivningar och nedskrivningar från not 2, 3 och 4 ovan
presenterade per funktion i resultaträkningen och övrigt totalresultat.
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Forsknings- och utvecklingskostnader
-8 847
-7 027
Försäljnings- och administrationskostnader
-1 678
-2 733
Summa
-10 525
-9 760
Avskrivningar på aktiverade utvecklingsutgifter, pågående utvecklingsprojekt och avskrivningar på
2023 års uppskrivning av patent, är rapporterade som kostnad såld vara i resultaträkningen och
uppgick till 68 635 KSEK (2022: 2 094 KSEK).
Not 29
Stödinformation till kassaflödena
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Likvida medel består av:
Kassa och banktillgodohavanden
715 538
1 486 502
Summa enligt rapport över finansiell ställning
715 538
1 486 502
Summa enligt kassaflödesanalysen
715 538
1 486 502
Avstämning av skulder som härrör från finansieringsverksamheten:
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Ingående balans 1 januari
791 092
35 379
Uppsägning av hyresavtal
-25
Uppdatering av befintligt hyresavtal
919
Amortering av leasingskuld
-7 545
-6 863
Nuvärde av långfristigt lån
687 221
Upplupen ränta på långfristigt lån
115 928
41 152
Orealiserad valutadifferens på långfristigt lån
-33 626
34 228
Utgående balans 31 december
866 768
791 092
72
Finansiella rapporter – moderbolaget
forts
Not 30
Revisionsarvoden – koncernen och moderbolaget
Per den 31 december
(KSEK)
2023
2022
Koncernen
KPMG AB:
Revisionsuppdrag
2 650
2 565
Övriga tjänster med koppling till revisionstjänster
300
385
Azets Holdings Ltd (Wilkins Kennedy Audit Services)
Revisionsuppdrag
130
110
Summa
3 080
3 060
Moderbolaget
KPMG AB:
Revisionsuppdrag
2 650
2 565
Övriga tjänster med koppling till revisionstjänster
300
385
Summa
2 950
2 950
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och bokföringen samt styrelsens och
verkställande direktörens förvaltning. Övriga tjänster med koppling till revisionstjänster innebär
kvalitetssäkringstjänster som skall utföras enligt författning, bolagsordning, stadgar eller avtal.
Beloppet inkluderar en översiktlig granskning av niomånadersrapporten.
Not 31
Ställda säkerheter, eventualförpliktelser och eventualtillgångar
Inget att rapportera relaterat till räkenskapsåret 2023 och 2022.
Not 32
Närståendetransaktioner
Dotterföretag
Andelar i dotterföretag samt företagsinterna fordringar och skulder anges i not 6.
Transaktioner med nyckelpersoner i ledande ställning
Transaktioner med nyckelpersoner i ledande ställning framgår i not 14.
Not 33
Uppgifter om moderbolaget
Hansa Biopharma AB (publ) är ett svenskregistrerat publikt aktiebolag (organisationsnummer 556734-
5359) med säte i Lund.
Moderbolagets aktier är registrerade på Nasdaq, Stockholm. Adressen till huvudkontoret är
Scheelevägen 22, 223 63 Lund.
Koncernredovisningen för 2023 och 2022 omfattar moderbolaget och dess dotterföretag, tillsammans
benämnda koncernen.
Not 34
Förslag till vinstdisposition
Fritt eget kapital i moderbolaget:
Per den 31 december
(SEK)
2023
2022
Överkursfond
3 082 574 199
3 021 541 484
Egna aktier
-2 362 445
-2 590 279
Balanserade vinstmedel
-2,530 481 990
-1 882 303 903
Årets resultat
-595 535 899
-596 735 718
Summa
-45 806 315
539 911 584
Styrelsen föreslår att till förfogande stående vinstmedel och fritt eget kapital disponeras enligt följande:
Per den 31 december
(SEK)
2023
2022
Överkursfond
3 082 574 199
3 021 541 484
Egna aktier
-2 362 445
-2 590 279
Balanserade vinstmedel
-3 126 017 889
-2 479 039 621
Summa
-45 806 315
539 911 584
Not 35
Händelser efter rapportperiodens slut
Händelser efter rapportperiodens slut i moderbolaget är desamma som för koncernen, se not 31 för
koncernen.
73
Definitioner
Soliditet
Eget kapital som en procentandel av de totala tillgångarna i rapport över finansiell ställning vid
periodens slut.
Eget kapital per aktie
Eget kapital i förhållande till antal utestående aktier vid periodens slut.
Ansvarsfriskrivning
Denna finansiella rapport innehåller uttalanden som är framåtblickande. Faktiska framtida resultat kan
skilja sig väsentligt från de förutsedda. Faktorer som kan påverka bolagets resultat utgörs av bland
annat utvecklingen inom forskningsprogram, inklusive utvecklingen av prekliniska och kliniska
prövningar, påverkan av konkurrerande forskningsprogram, effekten av ekonomiska omständigheter,
omfattningen av bolagets immateriella rättigheter och begränsningar till följd av tredje parts potentiella
immateriella rättigheter, teknisk utveckling, valutakurs- och räntefluktuationer och politiska risker.
74
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncernredovisningen har upprättats i enlighet
med International Financial Reporting Standards (IFRS) sådana de antagits av EU och ger en
rättvisande bild av koncernens ställning och resultat. Årsredovisningen har upprättats i enlighet
med god redovisningssed för koncernen och moderbolaget och ger en rättvisande översikt över
utvecklingen av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver
väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen
står inför.
Lund 20 mars 2024
Peter Nicklin
Styrelsens ordförande
Hilary Malone
Styrelseledamot
Mats Blom
Styrelseledamot
Andreas Eggert
Styrelseledamot
Eva Nilsagård
Styrelseledamot
Anders Gersel Pedersen
Styrelseledamot
Søren Tulstrup
VD och koncernchef
Årsredovisningen har godkänts för publicering av styrelsen och VD den 20 mars 2024.
Koncernens resultaträkning, rapport över totalresultatet och rapport över finansiell ställning jämte
moderbolagets resultaträkning, rapport över totalresultatet och rapport över finansiell ställning
fastställs av årsstämman den 27 juni, 2024.
Vår revisionsberättelse har avgivits den 20 mars 2024.
KPMG AB
Stefan Lundberg
Auktoriserad revisor
Underskrifter
75
Rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen
och koncernredovisningen för Hansa
Biopharma AB. Bolagets årsredovisning och
koncernredovisning ingår på sidorna 12-74 i
detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen
och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av moderbolagets finansiella
ställning per Sunday, 31 December 2023 och
av dess finansiella resultat och kassaflöde
för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av
koncernens finansiella ställning per Sunday,
31 December 2023 och av dess finansiella
resultat och kassaflöde för året enligt IFRS
Accounting Standards, så som de antagits av
EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden
omfattar inte bolagsstyrningsrapporten
på sidorna 79-92. Förvaltningsberättelsen
är förenlig med årsredovisningens och
koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman
fastställer resultaträkningen och
balansräkningen för moderbolaget samt
rapport över totalresultat och rapport över
finansiell ställning för koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om
årsredovisningen och koncernredovisningen är
förenliga med innehållet i den kompletterande
rapport som har överlämnats till
moderbolagets revisionsutskott i enlighet med
revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International
Standards on Auditing (ISA) och god
revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande
till moderbolaget och koncernen enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort
vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta
innefattar att, baserat på vår bästa kunskap
och övertygelse, inga förbjudna tjänster som
avses i revisorsförordningens (537/2014) artikel
5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget
eller, i förekommande fall, dess moderföretag
eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är
tillräckliga och ändamålsenliga som grund för
våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen
är de områden som enligt vår professionella
bedömning var de mest betydelsefulla
för revisionen av årsredovisningen och
koncernredovisningen för den aktuella
perioden. Dessa områden behandlades
inom ramen för revisionen av, och i vårt
ställningstagande till, årsredovisningen och
koncernredovisningen som helhet, men vi gör
inga separata uttalanden om dessa områden.
Redovisning av intäkter
Se not 13 och redovisningsprinciper på
sidorna 28-29 i årsredovisningen och
koncernredovisningen för detaljerade
upplysningar och beskrivning av området.
Beskrivning av området
Under 2023 redovisar bolaget avtalsintäkter
om 27,4 MSEK avseende avtalet med
Sarepta Therapeutics Ltd. Detta relaterar
till en förskottsbetalning på 10 MUSD,
som erhölls i juli 2020. Intäkterna från
förskottsbetalningen redovisas under
den period som bolaget uppfyller sin
prestationsskyldighet enligt avtalet.
Fastställande av prestationsåtaganden och
allokeringen av förskottsbetalningen kräver
stor kunskap om samt detaljerad genomgång
av kontraktsvillkor och redovisningsregelverk.
Bolaget har upprättat en budget med totalt
beräknade timmar som förväntas användas
för fullgörandet av åtagandet. De timmar som
spenderats fram till varje rapporteringsdatum
används sedan för att mäta nivå av
uppfyllande. Uppskattningen av de timmar
som behövs för att uppfylla åtagandet
innehåller bedömningar från ledningen.
Hur området har beaktats i revisionen
Vi har granskat avtalet vad gäller
kontraktsvillkor och det prestationsåtagande
som ledningen har identifierat.
Intäkterna från Sarepta Therapeutics Ltd. har
också verifierats mot förskottsbetalning. Vi har
gjort en retrospektiv granskning och jämfört
ledningens beräknade timmar, med de faktiska
timmar som spenderats fram till rapportdatum.
Vidare har vi genom stickprov följt sådana
timmar till underliggande redovisning.
Vi har även bedömt efterlevnad av
redovisningsprinciper och upplysningar
avseende intäkter i årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Hansa Biopharma AB,
org. nr 556734-5359
Annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen
Den andra informationen består
av ersättningsrapporten samt
förvaltningsberättelse som vi inhämtade före
datumet för denna revisionsberättelse. Det är
styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen
och koncernredovisningen omfattar inte
denna information och vi gör inget uttalande
med bestyrkande avseende denna andra
information.
I samband med vår revision av
årsredovisningen och koncernredovisningen
är det vårt ansvar att läsa den information
som identifieras ovan och överväga om
informationen i väsentlig utsträckning
är oförenlig med årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vid denna genomgång
beaktar vi även den kunskap vi i övrigt
inhämtat under revisionen samt bedömer
om informationen i övrigt verkar innehålla
väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts
avseende denna information, drar slutsatsen
att den andra informationen innehåller
en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att
rapportera detta. Vi har inget att rapportera i
det avseendet.
Styrelsens och verkställande
direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören
som har ansvaret för att årsredovisningen och
koncernredovisningen upprättas och att de ger
en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen
och, vad gäller koncernredovisningen, enligt
76
IFRS Accounting Standards så som de
antagits av EU. Styrelsen och verkställande
direktören ansvarar även för den interna
kontroll som de bedömer är nödvändig
för att upprätta en årsredovisning och
koncernredovisning som inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och
koncernredovisningen ansvarar styrelsen och
verkställande direktören för bedömningen
av bolagets och koncernens förmåga att
fortsätta verksamheten. De upplyser, när
så är tillämpligt, om förhållanden som kan
påverka förmågan att fortsätta verksamheten
och att använda antagandet om fortsatt drift.
Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock
inte om styrelsen och verkställande direktören
avser att likvidera bolaget, upphöra med
verksamheten eller inte har något realistiskt
alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det
påverkar styrelsens ansvar och uppgifter
i övrigt, bland annat övervaka bolagets
finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av
säkerhet om huruvida årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag, och att lämna en revisionsberättelse
som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet
är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en revision som utförs enligt ISA
och god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund
av oegentligheter eller misstag och anses vara
väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska
beslut som användare fattar med grund i
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder
vi professionellt omdöme och har en
professionellt skeptisk inställning under hela
revisionen. Dessutom:
>
identifierar och bedömer vi riskerna för
väsentliga felaktigheter i årsredovisningen
och koncernredovisningen, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag,
utformar och utför granskningsåtgärder
bland annat utifrån dessa risker och
inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga
och ändamålsenliga för att utgöra en
grund för våra uttalanden. Risken för att
inte upptäcka en väsentlig felaktighet till
följd av oegentligheter är högre än för en
väsentlig felaktighet som beror på misstag,
eftersom oegentligheter kan innefatta
agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga
utelämnanden, felaktig information eller
åsidosättande av intern kontroll.
>
skaffar vi oss en förståelse av den del
av bolagets interna kontroll som har
betydelse för vår revision för att utforma
granskningsåtgärder som är lämpliga
med hänsyn till omständigheterna, men
inte för att uttala oss om effektiviteten i den
interna kontrollen.
>
utvärderar vi lämpligheten i de
redovisningsprinciper som används och
rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens uppskattningar i redovisningen
och tillhörande upplysningar.
>
drar vi en slutsats om lämpligheten i att
styrelsen och verkställande direktören
använder antagandet om fortsatt drift
vid upprättandet av årsredovisningen
och koncernredovisningen. Vi drar också
en slutsats, med grund i de inhämtade
revisionsbevisen, om huruvida det finns
någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser
sådana händelser eller förhållanden som
kan leda till betydande tvivel om bolagets
och koncernens förmåga att fortsätta
verksamheten. Om vi drar slutsatsen att
det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor,
måste vi i revisionsberättelsen fästa
uppmärksamheten på upplysningarna i
årsredovisningen och koncernredovisningen
om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller,
om sådana upplysningar är otillräckliga,
modifiera uttalandet om årsredovisningen
och koncernredovisningen. Våra
slutsatser baseras på de revisionsbevis
som inhämtas fram till datumet för
revisionsberättelsen. Dock kan framtida
händelser eller förhållanden göra att ett
bolag och en koncern inte längre kan
fortsätta verksamheten.
>
utvärderar vi den övergripande
presentationen, strukturen och
innehållet i årsredovisningen och
koncernredovisningen, däribland
upplysningarna, och om årsredovisningen
och koncernredovisningen återger de
underliggande transaktionerna och
händelserna på ett sätt som ger en
rättvisande bild.
>
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga
revisionsbevis avseende den finansiella
informationen för enheterna eller
affärsaktiviteterna inom koncernen
för att göra ett uttalande avseende
Revisionsberättelse
forts
koncernredovisningen. Vi ansvarar för
styrning, övervakning och utförande av
koncernrevisionen. Vi är ensamt ansvariga
för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland
annat revisionens planerade omfattning och
inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste
också informera om betydelsefulla iakttagelser
under revisionen, däribland de eventuella
betydande brister i den interna kontrollen som
vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett
uttalande om att vi har följt relevanta
yrkesetiska krav avseende oberoende, och
ta upp alla relationer och andra förhållanden
som rimligen kan påverka vårt oberoende,
samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits
för att eliminera hoten eller motåtgärder som
har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med
styrelsen fastställer vi vilka av dessa
områden som varit de mest betydelsefulla
för revisionen av årsredovisningen och
koncernredovisningen, inklusive de viktigaste
bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter,
och som därför utgör de för revisionen särskilt
betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa
områden i revisionsberättelsen såvida inte
lagar eller andra författningar förhindrar
upplysning om frågan.
77
Rapport om andra krav enligt lagar och
andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och
förslag till disposition av bolagets vinst
eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen har vi även utfört en
revision av styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning för Hansa Biopharma
AB för år 2023 samt av förslaget till
dispositioner beträffande bolagets vinst
eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman
behandlar förlusten enligt förslaget i
förvaltningsberättelsen och beviljar
styrelseledamoten och verkställande direktören
ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed
i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs
närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är
tillräckliga och ändamålsenliga som grund för
våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande
direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget
till dispositioner beträffande bolagets vinst eller
förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta
bland annat en bedömning av om utdelningen
är försvarlig med hänsyn till de krav som
bolagets och koncernens verksamhetsart,
omfattning och risker ställer på storleken
av moderbolagets och koncernens egna
kapital, konsolideringsbehov, likviditet och
ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation
och förvaltningen av bolagets angelägenheter.
Detta innefattar bland annat att fortlöpande
bedöma bolagets och koncernens
ekonomiska situation och att tillse att bolagets
organisation är utformad så att bokföringen,
medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett
betryggande sätt.
Verkställande direktören ska sköta den
löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer
och anvisningar och bland annat vidta de
åtgärder som är nödvändiga för att bolagets
bokföring ska fullgöras i överensstämmelse
med lag och för att medelsförvaltningen ska
skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av
förvaltningen, och därmed vårt uttalande om
ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis
för att med en rimlig grad av säkerhet
kunna bedöma om styrelseledamoten
eller verkställande direktören i något
väsentligt avseende:
>
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig
till någon försummelse som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
>
på något annat sätt handlat i strid med
aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller
bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och
därmed vårt uttalande om detta, är att med
rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget
är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet,
men ingen garanti för att en revision som utförs
enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka åtgärder eller försummelser
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med
aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god
revisionssed i Sverige använder vi
professionellt omdöme och har en
professionellt skeptisk inställning under hela
revisionen. Granskningen av förvaltningen och
förslaget till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust grundar sig främst på revisionen
av räkenskaperna. Vilka tillkommande
granskningsåtgärder som utförs baseras
på vår professionella bedömning med
utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det
innebär att vi fokuserar granskningen på
sådana åtgärder, områden och förhållanden
som är väsentliga för verksamheten och där
avsteg och överträdelser skulle ha särskild
betydelse för bolagets situation. Vi går igenom
och prövar fattade beslut, beslutsunderlag,
vidtagna åtgärder och andra förhållanden som
är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet.
Som underlag för vårt uttalande om styrelsens
förslag till dispositioner beträffande bolagets
vinst eller förlust har vi granskat om förslaget
är förenligt med aktiebolagslagen.
Revisionsberättelse
forts
Revisorns granskning av
Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen har vi även utfört en
granskning av att styrelsen och verkställande
direktören har upprättat årsredovisningen
och koncernredovisningen i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
(Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden för
Hansa Biopharma AB för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast
det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten
upprättats i ett format som i allt väsentligt
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs
rekommendation RevR 18 Revisorns
granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar
enligt denna rekommendation beskrivs
närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till Hansa Biopharma
AB enligt god revisorssed i Sverige och har i
övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är
tillräckliga och ändamålsenliga som grund för
vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande
direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören
som har ansvaret för att Esef-rapporten har
upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden,
78
och för att det finns en sådan intern kontroll
som styrelsen och verkställande direktören
bedömer är nödvändig för att upprätta Esef-
rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet
om Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad
i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden,
på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför
våra gransknings¬åtgärder för att uppnå rimlig
säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett
format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet,
men är ingen garanti för att en granskning som
utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan
uppstå på grund av oegentligheter eller misstag
och anses vara väsentliga om de enskilt eller
tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med
grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International
Standard on Quality Management 1, som
kräver att företaget utformar, implementerar
och hanterar ett system för kvalitetsstyrning
inklusive riktlinjer eller rutiner avseende
efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för
yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och
andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika
åtgärder inhämta bevis om Esef-rapporten har
upprättats i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering av årsredovisningen
och koncernredovisningen. Vi väljer vilka
åtgärder som ska utföras, bland annat
genom att bedöma riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag. Vid
denna riskbedömning beaktar vi de delar av
den interna kontrollen som är relevanta för
hur styrelsen och verkställande direktören
tar fram underlaget i syfte att utforma
granskningsåtgärder som är ändamålsenliga
med hänsyn till omständigheterna, men inte i
syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i
den interna kontrollen. Granskningen omfattar
också en utvärdering av ändamålsenligheten
och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen
validering av att Esef-rapporten upprättats i
ett giltigt XHTML-format och en avstämning
av att Esef-rapporten överensstämmer
med den granskade årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en
bedömning av huruvida koncernens
resultat-, balans- och egetkapitalräkningar,
kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten
har märkts med iXBRL i enlighet med vad som
följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av
bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för
bolagsstyrningsrapporten på sidorna 79-92
och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs
rekommendation RevR 16 Revisorns
granskning av bolagsstyrningsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av
bolagsstyrningsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning
jämfört med den inriktning och omfattning som
en revision enligt International Standards on
Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi
anser att denna granskning ger oss tillräcklig
grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats.
Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra
stycket punkterna 2-6 årsredovisningslagen
samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag
är förenliga med årsredovisningens och
koncernredovisningens övriga delar samt är i
överensstämmelse med årsredovisningslagen.
KPMG AB, Box 382, 101 27, Stockholm,
utsågs till Hansa Biopharma ABs revisor av
bolagsstämman den 29 juni 2023. KPMG AB
eller revisorer verksamma vid KPMG AB har
varit bolagets revisor sedan 2014.
Stockholm Ondsg, 20 Mars 2024
KPMG AB
Stefan Lundberg
Auktoriserad revisor
Revisionsberättelse
forts
Bolagsstyrning Allmänna principer
80
Styrelsen
83
Ledande befattningshavare
89
Interna kontroller och risk
91
Bolagsstyrning
79
79
Inledning
Styrelsen för Hansa Biopharma AB (publ),
org.nr 556734-5359 (”Hansa” eller ”Bolaget”)
lämnar här 2023 års bolagsstyrningsrapport
enligt kraven i årsredovisningslagen
(1995:1554, ”ÅRL”) och Svensk kod för
bolagsstyrning (”Koden”).
Till grund för Bolagets bolagsstyrning
ligger huvudsakligen bolagsordningen,
aktiebolagslagen (2005:551) och annan svensk
lagstiftning, Nordic Main Market Rulebook for
Issuers of Shares, koden samt övrig tillämplig
lagstiftning och reglering.
Bolagsstyrningsrapporten har granskats
av Bolagets revisor i enlighet med ÅRL.
Bolagsstyrningsrapporten utgör inte en del av
de formella årsredovisningshandlingarna.
Inga överträdelser av Nasdaqs regelverk
eller av god sed på aktiemarknaden
rapporterades av börsens disciplinnämnd eller
Aktiemarknadsnämnden under räkenskapsåret
2023.
Koncernen består av moderbolaget Hansa
Biopharma AB och de helägda dotterbolagen
Cartela R & D AB, Hansa Biopharma Ltd,
Hansa Biopharma Inc, Hansa Biopharma
Australia Pty Ltd samt Hansa Biopharma Italy
S.R.L.
Aktieägare
Det finns inga begränsningar när det gäller
överlåtbarheten av Hansas aktier på grund
av juridiska restriktioner eller bestämmelser i
bolagsordningen. Såvitt Hansa Biopharma vet
har inga avtal träffats mellan några aktieägare
som skulle kunna begränsa aktiernas
överlåtbarhet. Per den 31 december 2023 är
Redmile Group LLC den enda aktieägare som,
genom sitt innehav om 18,3 procent, äger mer
än 10 procent av bolagets aktier.
Väsentliga externa och interna
regelverk och policys som påverkar
bolagsstyrningen: Väsentliga interna
regelverk och policys:
>
Bolagsordning
>
Instruktion för verkställande direktör
inklusive instruktion om finansiell
rapportering
>
Styrelsens arbetsordning
>
Informationspolicy
>
Insiderpolicy
>
Inköps- och utgiftspolicy
>
Likviditetspolicy
>
Finanspolicy
>
Riskhanteringspolicy
>
Personalhandbok
>
Ersättningspolicy
>
Uppförandekod
>
Leverantörskod
>
Global dataskyddspolicy
>
Policy för rapportering och utredningar
avseende efterlevnad
>
Policy för företagsbidrag (subventioner,
donationer, bidrag och sponsring)
Väsentliga externa regelverk:
>
Marknadsmissbruksförordningen (MAR)
>
Aktiebolagslagen
>
Bokföringslagen
>
Årsredovisningslagen
>
International standards for audits and
financial reporting (IFRS)
>
Nordic Main Market Rulebook for Issuers
of Shares
>
Svensk kod för bolagsstyrning
Bolagsstyrning
Bolagsstyrning
Allmänna principer
Styrelsen
Koncernledning
Externa revisorer
Valberedning
Risk-
hantering
Efterlevnad
Bolagsstämma
Revisions-utskott
Ersättnings-
utskott
Vetenskapligt
utskott
USA-
utskott
Val / Untämning
Rapportering / Information
80
Information beträffande Hansa
Biopharma AB aktier
Bolagets aktier är sedan november 2015
noterade på Nasdaq Stockholm Mid Cap.
Bolagets aktier var dessförinnan, sedan 2007,
listade på Nasdaq First North.
Bolagets aktier är uppdelade i stamaktier och
C-aktier. Den 31 december 2023 uppgick
det totala antalet utestående aktier till 55
034 241, varav 52 671 796 stamaktier och
2 362 445 C-aktier, med ett kvotvärde om
1 SEK. Stamaktierna är förenade med en
röst och C-aktierna med en tiondels röst.
Samtliga C-aktier ägs av bolaget. Varje
stamaktie ger rätt till lika stor andel av bolagets
utdelningsbara vinst. Antalet röster i bolaget
uppgår till 52 908 040,5.
C-aktierna berättigar inte till utdelning
och omfattas av en inlösen- och
omvandlingsklausul. C-aktierna berättigar inte
till utdelning och omfattas av en inlösen- och
omklassificeringsklausul.
Bolagsstämma
Bolagets högsta beslutande organ är
bolagsstämman, där aktieägarna kan utöva
sitt inflytande i bolaget. Utöver vad som följer
av tillämplig lag om aktieägares rätt att delta
i bolagsstämma ska aktieägare som önskar
delta i bolagsstämman, personligen eller
genom ombud, anmäla sin närvaro.
Kallelse till bolagsstämma sker genom
annonsering samt via bolagets webbplats
(www.hansabiopharma.com). Årsstämma ska
hållas inom sex månader från räkenskapsårets
utgång. På årsstämman beslutar aktieägarna
bland annat om styrelsen och revisorer,
hur valberedningen ska utses samt om
ansvarsfrihet för styrelsen och verkställande
direktören för det gångna året. Beslut fattas
även om fastställelse av årsredovisningen,
disposition av vinstmedel eller förlust,
arvode till styrelsen och revisorerna samt i
förekommande fall riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare.
Årsstämma 2023
Årsstämman 2023 hölls den 29 juni
2023 i Lund, med deltagande genom
förhandsröstning enligt 20 och 22 §§ i lagen
(2020:198) om tillfälliga undantag för att
underlätta genomförandet av bolags- och
föreningsstämmor. Totalt var 16 427 831
av aktierna i bolaget representerade, vilket
innebär att 36,7 procent av det totala antalet
röster och 35,45 procent av det totala antalet
aktier i bolaget var representerade.
Det beslutades, i enlighet med styrelsens
förslag och med stöd av revisorn, att ingen
utdelning ska lämnas och att bolagets resultat
ska balanseras i ny räkning.
Det beslutades vidare, i enlighet med
valberedningens förslag, att omvälja Mats Blom,
Andreas Eggert, Anders Gersel Pedersen, Hilary
Malone, Peter Nicklin och Eva Nilsagård, som
styrelseledamöter, samtliga för tiden intill slutet
av nästa årsstämma. Peter Nicklin omvaldes
till styrelseordförande för perioden fram till
slutet av nästa årsstämma. Det beslutades,
i enlighet med valberedningens förslag och
revisionskommitténs rekommendation, att
omvälja KPMG AB som bolagets revisor för
tiden intill slutet av nästa årsstämma. Det
noterades att KPMG AB hade informerat
bolaget om att Stefan Lundberg kommer att
utses till huvudansvarig revisor. Det beslutades,
i enlighet med valberedningens förslag,
att antalet revisorer ska vara ett registrerat
revisionsbolag utan revisorssuppleanter.
Ersättning till koncernledningen
Riktlinjerna för 2023 är oförändrade
jämfört med de riktlinjer som antogs
av årsstämman 2022 och innebär att
seniora ledande befattningshavare, dvs
verkställande direktören och medlemmarna i
koncernledningen, erbjuds ersättning som är
konkurrenskraftig och marknadsmässig. Nivån
på den enskilda ledande befattningshavarens
ersättning ska baseras på faktorer som
komplexitet och ansvar, expertis, erfarenhet
och prestanda. Ersättningen består av en
fast grundlön och pensionsförmåner och
kan dessutom bestå av en rörlig kontant
ersättning, prestationsbaserade kortsiktiga
incitament (STI), aktiebaserade långsiktiga
incitamentsprogram (LTIP) enligt beslut av
bolagsstämman, avgångsvederlag och andra
förmåner. STI ska baseras på att kvantitativa
och kvalitativa prestationsmål uppnås och får
inte överstiga 75 procent av den årliga fasta
grundlönen. Den rörliga kontantersättningen
är avsedd att förbättra förmågan att
rekrytera och behålla nyckelpersoner eller
belöna extraordinära prestationer utöver
individens ordinarie skyldigheter och får
inte överstiga 30 procent av den årliga fasta
grundlönen. Bidrag till pensionsplaner får
inte överstiga 30 procent av den årliga fasta
grundlönen. Lön under uppsägningstid och
avgångsvederlag ska sammanlagt kunna utgå
med högst 18 månadslöner.
Det yttersta ansvaret för ersättningen till
ledande befattningshavare liksom att fastställa
respektive resultatmål åligger styrelsen med
stöd av ersättningsutskottet och VD.
Det beslutades, i enlighet med
valberedningens förslag, att arvode till
styrelsen, för tiden intill slutet av nästa
årsstämma, ska utgå oförändrat från
föregående år med 900 000 SEK till styrelsens
ordförande och med 300 000 SEK vardera
till övriga styrelseledamöter. Det beslutades
vidare att arvode ska utgå med 150 000 SEK
till ordföranden i revisionsutskottet och med
75 000 SEK vardera till övriga ledamöter
som ingår i revisionsutskottet, 40 000 SEK
till ordföranden i ersättningsutskottet och 25
000 SEK vardera till övriga ledamöter som
ingår i ersättningsutskottet, 75 000 SEK till
ordförande i det vetenskapliga utskottet och
50 000 SEK vardera till övriga ledamöter
som ingår i det vetenskapliga utskottet samt
20 000 USD till ordförande i USA-utskottet
och 50 000 SEK till den andra ledamoten i
USA-utskottet. Varje ledamot i USA-utskottet
bosatt i Nordamerika ska dessutom erhålla
100 000 kronor för resekostnader. Vidare ska
ledamoten i USA-utskotten retroaktivt erhålla
ersättning om 50 000 SEK för sitt arbete under
2022. Det beslutades vidare att ersättning till
revisorn ska utgå enligt godkänd räkning.
Protokoll från årsstämman 2023 finns
på Hansa Biopharmas webbplats
(www.hansabiopharma.com).
Årsstämman 2024 kommer att äga rum den
27 juni 2024 i Lund.
Ersättning till anställda
Styrelsens förslag till beslut om antagande
av ett långsiktigt incitamentsprogram
Bolagsstyrning Allmänna principer
forts
81
baserat på prestationsbaserade aktierätter
(”aktierättsprogram 2023”) framlades i enlighet
med punkt 16 a i kallelsen, bilaga 3. Det
konstaterades att styrelsens förslag till beslut
om säkringsåtgärder i enlighet med punkterna
16 b i–iii i kallelsen inte hade erhållit erforderlig
majoritet. Förslaget att ingå avtal om utbyte
av aktier med tredje part i enlighet med punkt
16 c i tillkännagivandet lades därför fram.
Aktieägarna gavs möjlighet att ställa frågor.
Stämman beslutade därefter, i enlighet med
styrelsens förslag, att anta det långsiktiga
incitamentsprogrammet enligt punkterna 16
a och 16 c i kallelsen. Det konstaterades att
beslutet fattats med erforderlig majoritet.
Under 2023 mottog varken ersättningsutskottet
eller styrelsen några frågor eller synpunkter
från aktieägarna på de ersättningsriktlinjer som
antogs av årsstämman 2023.
Styrelsens förslag till beslut om antagande av
ett långsiktigt incitamentsprogram baserat på
personaloptioner (”optionsprogrammet 2023”
framlades i enlighet med punkt 17 a i kallelsen,
bilaga 3. Det konstaterades att styrelsens
förslag till beslut om säkringsåtgärder i enlighet
med punkterna 17 b i–iii i kallelsen inte hade
erhållit erforderlig majoritet. Förslaget att ingå
avtal om utbyte av aktier med tredje part i
enlighet med punkt 17 c i tillkännagivandet
lades därför fram. Aktieägarna gavs möjlighet
att ställa frågor.
Stämman beslutade därefter, i enlighet med
styrelsens förslag, att anta det långsiktiga
incitamentsprogrammet enligt punkterna 17
a och 17 c i kallelsen. Det konstaterades att
beslutet fattats med erforderlig majoritet.
Emission av stamaktier och
teckningsoptioner och/eller
konvertibler
Styrelsens förslag till beslut om bemyndigande
för styrelsen att besluta om nyemission av
stamaktier och teckningsoptioner och/eller
konvertibler framlades i enlighet med punkt
18 a i kallelsen till årsstämman, bilaga 3.
Aktieägarna gavs möjlighet att ställa frågor.
Beslutet fattades i enlighet med styrelsens
förslag. Det konstaterades att förslaget
stöddes av aktieägare som representerade
minst två tredjedelar av såväl de avgivna
rösterna som de aktier som var företrädda vid
årsstämman.
Valberedning
Före årsstämman 2024 består Hansas
valberedning av Florian Reinaud (representerar
Redmile Group Nomination Committee),
Jonas Wikström (representerar Theodor
Jeansson) och Sven Sandberg (representerar
Thomas Olausson). Peter Nicklin (styrelsens
ordförande) är sammankallande för
valberedningen.
På årsstämman 2023 beslutades, i enlighet
med valberedningens förslag, att godkänna
principerna för inrättandet av valberedningen
inför årsstämman 2024, i enlighet med
förslaget i kallelsen.
Rutiner för att utse nya ledamöter till
valberedningen antogs av årsstämman 2023.
Valberedningen ska enligt koden bestå av
minst tre ledamöter varav en majoritet ska vara
oberoende i förhållande till Hansa Biopharma
och dess ledning. Dessutom ska minst en
ledamot i valberedningen vara oberoende i
förhållande till den största
aktieägaren i fråga om
rösträtt eller en grupp av
aktieägare som samarbetar
med Hansas ledning.
Valberedningen ska inför årsstämman
2024 arbeta fram förslag till ordförande
för årsstämman, styrelseledamöter,
styrelseordförande, styrelsearvode,
revisorer, revisorsarvode samt principer för
valberedningen inför årsstämman 2024.
Externa revisorer
Den externa revisionen av moderbolagets och
koncernens räkenskaper samt av styrelsens
och VD:s förvaltning utförs enligt god
redovisningssed i Sverige. Vid åtminstone ett
styrelsemöte per år deltar revisorn och går
igenom årets revision samt för en diskussion
med styrelseledamöterna utan närvaro av
den verkställande direktören eller annan från
bolagets ledning.
Enligt bolagsordningen ska Hansa ha en
auktoriserad revisor eller ett registrerat
revisionsbolag som extern revisor. Sedan
årsstämman 2014 är revisionsbolaget
KPMG AB revisor i bolaget. Från och med
årsstämman 2023 är auktoriserade revisorn
Stefan Lundberg huvudansvarig revisor. Stefan
Lundberg är medlem i FAR. För information
om arvoden till revisorerna hänvisas till not 30
i moderbolagets finansiella rapporter för 2023
på annan plats i årsredovisningen.
Bolagsstyrning Allmänna principer
forts
Protokoll från årsstämman
2023 finns på vår hemsida
hansabiopharma.com
82
Styrelsen har som övergripande uppgift
att förvalta bolagets angelägenheter för
aktieägarnas räkning på bästa möjliga
sätt. Styrelsen ska kontinuerligt utvärdera
koncernens verksamhet, utveckling och
finansiella situation samt den operativa
ledningen, inklusive identifiera hur
hållbarhetsfrågor påverkar koncernens risker
och affärsmöjligheter. Styrelsen beslutar
bland annat om koncernens strategiska
inriktning och organisation, affärsplaner,
finansiella planer och budget, väsentliga avtal,
större investeringar och åtaganden samt
om sådant som rör finans-, informations-,
och riskhanteringspolicyerna. Styrelsen
ska även se till att bolaget upprättar en
insiderinstruktion. Styrelsen arbetar efter
en skriftlig arbetsordning som fastställs
årligen och som reglerar ramverket för
styrelsemötena, däribland frekvens och
dagordning för sammanträden, distribution av
material inför sammanträden samt ärenden att
presenteras för styrelsen för information eller
för beslut. Arbetsordningen reglerar vidare hur
styrelsearbetet fördelas mellan styrelsen och
dess utskott. Styrelsen har även antagit en
VD-instruktion som reglerar arbetsfördelningen
mellan styrelsen, styrelsens ordförande och
verkställande direktören samt definierar
verkställande direktörens befogenheter.
Styrelsen väljs av aktieägarna på årsstämman
fram till slutet av nästa årsstämma, med
möjlighet till omval. Dessutom kan bolagets
anställda, i enlighet med lagstadgade
regler om arbetstagarnas representation i
styrelsen, välja arbetstagarrepresentanter till
styrelsen. För närvarande har styrelsen inga
arbetstagarrepresentanter. Alla nuvarande
styrelseledamöter anses vara oberoende enligt
bolagsstyrningsstandarderna i koden och för
Nasdaq Stockholm.
Styrelsens ordförande ansvarar för kontakterna
med aktieägarna i ägarfrågor och för att
förmedla aktieägarnas synpunkter till
styrelsen. Styrelseordföranden ansvarar
vidare för den löpande kontakten med VD
och ledande befattningshavare, och ska
vara uppdaterad om och övervaka bolagets
verksamhet. Ordföranden är ansvarig för
att styrelsens arbete bedrivs effektivt och
att styrelsen fullgör sina skyldigheter i
enlighet med tillämpliga lagar och regler,
koden, bolagsordningen, stämmans beslut
och styrelsens arbetsordning, samt att
styrelsen genomför de beslut som fattas
och att deras arbete utvärderas. Vidare ska
ordföranden se till att styrelsens ledamöter
regelbundet uppdaterar sina kunskaper
om bolaget och att nya styrelseledamöter
erhåller nödvändig introduktionsutbildning.
Ordförande ska även godkänna ersättningar
till och andra anställningsvillkor för ledande
befattningshavare, och är ansvarig för bolagets
arkiv, i vilka protokoll från alla styrelsemöten
och allmänna möten ska sparas.
Styrelsens ordförande förbereder
styrelsemötena tillsammans med verkställande
direktören och företagssekreteraren.
Kallelse och dagordning skickas till
styrelseledamöterna tillsammans med
tillräcklig beslutsdokumentation. Ett
styrelsemöte innefattar en genomgång av
verksamheten, vilket inkluderar utveckling
och framsteg inom forskning och utveckling,
affärsutveckling, koncernens resultat och
ställning, finansiell rapportering och prognoser.
Enligt bolagsordningen ska styrelsen bestå
av lägst tre och högst tio stämmovalda
ledamöter. Styrelsen är beslutsför när mer
än hälften av hela antalet styrelseledamöter
är närvarande. Bolagsordningen innehåller
inga bestämmelser om tillsättande och
entledigande av styrelseledamöter eller om
ändring av bolagsordningen.
Styrelsen
Styrelsen är högsta ledningsorgan
under årsstämman.
Styrelseledamöter
Bolagets styrelse består för närvarande
av sex personer, inklusive ordföranden.
Årsstämman 2023 omvalde Mats Blom,
Andreas Eggert, Anders Gersel Pedersen,
Hilary Malone, Peter Nicklin och Eva
Nilsagård, som styrelseledamöter,
samtliga för tiden intill slutet av nästa
årsstämma 2024.
Före årsstämman 2023 meddelade
valberedningen att den hade tillämpat
bestämmelserna i regel 4.1 i koden
som mångfaldspolicy. Syftet är att
styrelsen som kollektiv ska ha den
nödvändiga blandningen när det gäller
bakgrund och kunskap, varvid hänsyn
tas till en jämn könsfördelning. Resultatet
av valberedningens tillämpning av
mångfaldspolicyn är en styrelse som
representerar en blandning av både
yrkeserfarenhet och kunskap samt
geografisk och kulturell bakgrund.
En tredjedel (1/3) av nuvarande
styrelseledamöter valda av årsstämman
är kvinnor.
83
Information om styrelseledamöter per
den 31 december 2023
Innehav i bolaget omfattar eget och/eller
närståendes innehav.
Styrelsen
forts
Peter Nicklin
Född 1963
Ledamot och styrelsens ordförande, ledamot i
ersättningsutskottet, det vetenskapliga utskottet och
USA-utskottet sedan 2022.
Aktieinnehav: 14 500 aktier
Peter Nicklin har över 30 års omfattande erfarenhet
av och en bakgrund inom läkemedels- och
hälsovårdssektorn, både från utvecklade och nya
marknader, och stor erfarenhet av att leda globala
team. Styrelseordförande i Tunstall Healthcare,
och Sciensus. Tidigare CEO och styrelseledamot
i Amann Girrbach AG, CVP och EMEA President i
Baxter International (NYSE: BAX), samt innehaft olika
ledande befattningar i Bayer Healthcare (XETRA:
BAYN), Novartis (SWX: NOVN) och Bristol-Myers
Squibb (NYSE:BMY). Peter har en Bachelor of Arts
with Honours in Finance från Lancaster University.
Han är också auktoriserad revisor, en titel han erhöll
under sin tid på PriceWaterhouseCoopers i London.
Oberoende i förhållande till Hansa och dess
koncernledning.
Oberoende i förhållande till de största aktieägarna
i Hansa.
Eva Nilsagård
Född 1964
Styrelseledamot sedan 2019 och ordförande i
revisionsutskottet.
Aktieinnehav: 3 000 aktier
Eva Nilsagård är grundare av och Chief Executive
Officer på Nilsagård Consulting AB. Tidigare
tillförordnad Chief Financial Officer i olika företag,
däribland OptiGroup AB, Plastal och CFO i Vitrolife
AB (STO: VITR). Hon har också haft olika ledande
befattningar inom Volvokoncernen, eller Volvo (STO:
VOLV), inklusive Senior Vice President Strategy &
Business Development. Tidigare under sin karriär
har Eva också haft ledande befattningar inom
ekonomi och affärsutveckling på AstraZeneca plc
(LSE: AZN) och AB SKF (STO: SKF). Styrelseledamot
och ordförande i revisionsutskottet för SEK
(Swedish Export Credit Company), AddLife (STO:
ALIF), Bufab Group (STO: BUFAB), Nimbus
Group AB (STO: BOAT), Nanexa (STO: NANEXA),
Ernströmgruppen and Xbrane Biopharma (STO:
XBRANE), ordförande i Spermosens AB (Spotlight:
SPERM) och styrelseledamot i eEducation Albert AB
(STO: ALBERT). Eva har över tio års erfarenhet som
mentor för unga kvinnliga chefer med stor potential.
M.B.A. i nationalekonomi samt en kandidatexamen
i redovisning och finans från Handelshögskolan i
Göteborg.
Oberoende i förhållande till Hansa och dess
koncernledning.
Oberoende i förhållande till de största aktieägarna
i Hansa.
Mats Blom
Född 1965
Styrelseledamot sedan 2019 och ledamot i
revisionsutskottet.
Aktieinnehav: 1 000 aktier
Mats är Chief Financial Officer på NorthSea
Therapeutics B.V. Tidigare CFO för Modus
Therapeutics AB (STO: MODTX), Zealand Pharma
A/S (CSE: ZELA), Swedish Orphan International
AB (förvärvat av BioVitrum, nu Swedish Orphan
Biovitrum AB (publ) (STO:SOBI)), Active Biotech
AB (publ) (STO:ACTI) och Anoto Group AB (STO:
ANOT). Tidigare även managementkonsult på Gemini
Consulting och Ernst & Young. Styrelseledamot
i Egetis Therapeutics AB (STO: EGTX), Altamira
Therapeutics Ltd. (NASDAQ: CYTO) och
Pephexia Therapeutics ApS. Mats har en fil.mag. i
företagsekonomi och nationalekonomi från Lunds
universitet och en M.B.A. från IESE University of
Navarra, Barcelona.
Oberoende i förhållande till Hansa och dess
koncernledning.
Oberoende i förhållande till de största aktieägarna
i Hansa.
84
Styrelsen
forts
Andreas Eggert
Född 1967
Ledamot i styrelsen sedan 2018, ordförande i
ersättningsutskottet, ledamot i revisionsutskottet
samt i det vetenskapliga utskottet.
Aktieinnehav: 5 500 aktier
Andreas Eggert har mer än 25 års erfarenhet av
tvärfunktionellt ledarskap inklusive resultathantering,
kommersiell verksamhet, framgångsrika
produktlanseringar, marknadstillträde och strategiska
konsulttjänster. Han var tidigare Chief Operating
Officer på X-Vax Technology Inc. i USA. Dessförinnan
var han Senior Group Vice President, Global Product
Strategy & Portfolio Development, och ingick i
bolagsledningen på H. Lundbeck A/S (CSE: LUN) i
Danmark. Även innehaft olika ledande kommersiella
roller på Wyeth, LLC (som förvärvades av Pfizer
Inc. (NYSE: PFE)) i USA, Japan och Tyskland,
bland annat som Vice President & Global Business
Manager. Tidigare i sin karriär var han också
managementkonsult på A.T. Kearney. Han har en
M.B.A. från Azusa Pacific University.
Oberoende i förhållande till Hansa och dess
koncernledning.
Oberoende i förhållande till de största aktieägarna
i Hansa.
Anders Gersel Pedersen
Född 1951
Ledamot i styrelsen sedan 2018, ordförande
i det vetenskapliga utskottet och ledamot i
ersättningsutskottet.
Aktieinnehav: 2 500 aktier
Ander Gersel Pedersen har mer än 33 års erfarenhet
från den internationella läkemedelsindustrin.
Tjänstgjort i olika roller på H. Lundbeck A/S i
Danmark (CSE: LUN) i Danmark, senast som
Executive Vice President för forsknings- och
utvecklingsorganisationen, där han ansvarade för
upptäckt och utveckling av produktpipeline från
preklinisk verksamhet till marknadsföringsstudier
efter lansering. Innehade dessförinnan olika
positioner på Eli Lilly and Company (NYSE: LLY),
senast som direktör med ansvar för global klinisk
forskning inom onkologi. Anders är ordförande i Aelis
och vice ordförande i Bavarian. Sitter i styrelsen
för Avillion LLP, Bavarian Nordic A/S (CSE: BAVA),
AELIS Farma SA och Genmab A/S (CSE: GMAB).
Han har en examen i medicin samt en doktorsgrad i
neuroonkologi från Köpenhamns universitet och en
fil.kand. i företagsekonomi från Handelshögskolan i
Köpenhamn.
Oberoende i förhållande till Hansa och dess
koncernledning.
Oberoende i förhållande till de största aktieägarna
i Hansa.
Hilary M Malone
Född 1965
Ledamot i styrelsen sedan 2021, ordförande i USA-
utskottet och ledamot i det vetenskapliga utskottet.
Aktieinnehav: 0
Hilary Malone har mer än 25 års erfarenhet inom
global läkemedelsutveckling, regulatoriska och
myndighetsfrågor, tillverkning och kommersialisering
inom biofarmaindustrin. Hilary är för närvarande
Chief Executive Officer för Stylus Medicine, ett
privat bioteknikföretag inom genetisk medicin.
Tidigare var hon Chief Executive Officer för ett
privat neurovetenskapligt företag i uppstartsfasen.
Dessförinnan var Hilary Chief Operating Officer och
Executive Vice President på Valo Health Inc. och
Chief Regulatory Officer och Senior Vice President
& Head of Global Regulatory Affairs på Sanofi
Inc. (dotterbolag till Sanofi SA (Euronext: SAN)).
Hennes tidigare erfarenhet omfattar även ledande
roller inom reglering och läkemedelsutveckling på
Reata Pharmaceuticals, Inc. (nyligen förvärvat av
Biogen Inc.), Pfizer Inc. (NYSE:PFE), Wyeth, LLC
(förvärvat av Pfizer Inc.), AstraZeneca plc (LSE:AZN)
och GlaxoSmithKline plc (LSE: GSK). Hilary är
också styrelseledamot i Adthera Bio. Hon har en
doktorsexamen i molekylär neurofarmakologi och en
kandidatexamen i fysiologi från University of Dundee
i Skottland.
Oberoende i förhållande till Hansa och dess
koncernledning.
Oberoende i förhållande till de största aktieägarna
i Hansa.
85
Styrelsen
forts
Styrelsens arbete under 2023
Under 2023 har styrelsen haft tio
sammanträden. Styrelsen har även fattat beslut
per capsulam vid fem tillfällen.
Vid de styrelsesammanträden som hölls under
räkenskapsåret 2023 har ledamöterna haft den
närvaro som framgår nedan. Inom parentes
anges det antal sammanträden respektive
ledamot som mest kunnat närvara vid under
räkenskapsåret.
Utvärdering av styrelsearbetet
Enligt koden ska styrelsen årligen genom
en systematisk och strukturerad process
utvärdera styrelsearbetet med syfte att
utveckla styrelsens arbetsformer och
effektivitet. Styrelsens arbete utvärderades
genom att styrelseordförande och ett
oberoende utvärderingsföretag i slutet av
2023 intervjuade alla styrelseledamöter
med ett antal frågor om styrelsens
arbete. Resultatet från utvärderingen har
redovisats för styrelseledamöterna och
valberedningens ledamöter.
Styrelseledamöter och mötesnärvaro för rapporteringsperioden
1 januari - 31 december 2023
Styrelseledamot
Invald
Närvaro på
möten
Styrelsen
Närvaro på
ersättnings-
ersättnings-
utskotts-
Närvaro på
vetenskapliga
utskotts-
Närvaro på
av USA-
utskotts-
Oberoende i
förhållande
till bolaget och
bolags-
ledningen
Oberoende i
förhållande
till bolaget och
bolags-
ledningen
Oberoende i
förhållande till
bolagets större
aktie-
ägare
Peter Nicklin
2022
10(10)
6(6)
2(2)
2(2)
Yes
Yes
Hilary Malone
2021
10(10)
2(2)
2(2)
Yes
Yes
Anders Gersel
Pedersen
2018
9(10)
6(6)
2(2)
Yes
Yes
Andreas Eggert
2018
10(10)
6(6)
6(6)
2(2)
Yes
Yes
Eva Nilsagård
2019
10(10)
6(6)
Yes
Yes
Mats Blom
2019
10(10)
6(6)
Yes
Yes
86
Styrelsen
forts
Styrelsens utskott
Revisionsutskott
Revisionsutskottet bestod efter årsstämman
2023 av Eva Nilsagård, ordförande, Mats
Blom och Andreas Eggert. Revisionsutskottet
ska föra protokoll vid sina möten och
göra protokollen tillgängliga för styrelsen.
Revisionsutskottet ska fullgöra de uppgifter
som åläggs revisionsutskott i lag och i koden.
Revisionsutskottet bistår styrelsen i
övervakningen av bolagets redovisning
och finansiella rapporteringsprocesser.
Revisionsutskottet består uteslutande av
styrelseledamöter som är finansiellt kunniga
och som var och en betraktas som en
”finansiell expert i revisionsutskottet” enligt
definitionen i SEC:s tillämpliga regler och som
har den nödvändiga finansiella expertisen
enligt definitionen i Nasdaqs tillämpliga regler
och bestämmelser. Styrelsen har fastställt att
alla ledamöter i revisionsutskottet uppfyller
kraven på ”oberoende” enligt regel 10A-3 i
Exchange Act. Revisionsutskottet styrs av
stadgar som överensstämmer med Nasdaqs
regler.
Revisionsutskottet har följande
huvudsakliga uppgifter:
>
Hjälpa styrelsen att övervaka företagets
finansiella ställning, resultat och
rapportering.
>
Med avseende på den finansiella
rapporteringen övervaka effektiviteten i
bolagets interna kontrollsystem, interna
revision och riskhantering.
>
Hålla sig informerad om revisionen
av årsredovisningen och
koncernredovisningen.
>
Granska och övervaka revisorns opartiskhet
och självständighet och därvid särskilt
uppmärksamma om revisorn tillhandahåller
bolaget andra tjänster än revisionstjänster.
>
Besluta om riktlinjer för andra tjänster än
revisionstjänster som den externa revisorn
kan tillhandahålla bolaget.
Ersättningsutskott
Ersättningsutskottet har efter årsstämman
2023 bestått av Andreas Eggert, ordförande,
Peter Nicklin och Anders Gersel Pedersen.
Ersättningsutskottet ska fullgöra de uppgifter
som anges i koden. Ersättningsutskottet
ska föra protokoll vid sina möten och göra
protokollen tillgängliga för styrelsen.
Ersättningsutskottets huvudsakliga
uppgifter är följande:
>
Föreslå riktlinjer och principer för
ersättning och andra anställningsvillkor
för verkställande direktören och ledande
befattningshavare.
>
Följa och utvärdera eventuella pågående
och under året beslutade program för rörliga
ersättningar för ledande befattningshavare.
>
Följa och utvärdera implementeringen
av de riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare som årsstämman
fattar beslut om samt gällande
ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer
i bolaget.
>
Övervaka och administrera bolagets
aktieoptionsprogram för anställda eller
incitamentsprogram för aktier som är i bruk
från tid till annan.
Vetenskapligt utskott
Det vetenskapliga utskottet består efter
årsstämman 2023 av Anders Gersel Pedersen,
ordförande, Andreas Eggert och Hilary Malone.
Utskottet ska föra protokoll vid sina möten och
göra protokollen tillgängliga för styrelsen.
Det vetenskapliga utskottet har följande
huvudsakliga uppgifter:
>
Bistå styrelsen med rekommendationer
avseende bolagets forsknings- och
utvecklingsstrategier och möjligheter.
>
Utföra andra uppgifter som bedöms
nödvändiga eller lämpliga i samband med
utförandet av ovanstående, samt övriga
uppgifter som styrelsen från tid till annan
anvisar.
USA-utskottet
Riktlinjerna för USA-utskottet antogs av
styrelsen vid ett möte den 14 juli 2021. Efter
årsstämman 2023 består USA-utskottet av
Hilary Malone, ordförande, och Peter Nicklin.
USA-utskottet ska föra protokoll vid sina möten
och göra protokollen tillgängliga för styrelsen.
De främsta uppgifterna för USA- utskottet:
>
Diskutera och ge synpunkter på viktiga
frågor och aspekter som rör företagets
verksamhet och miljö i USA, inklusive FoU,
regulatoriska och kommersiella aspekter.
>
Ge råd och lägga fram förslag till beslut,
som ska godkännas av styrelsen eller
VD, när det är tillämpligt, i frågor som rör
bolagets och koncernens verksamhet och
utveckling i USA.
Koncernledning
Styrelsen utser VD att leda bolaget.
Koncernledningen består utöver VD av
fem roller:
>
VD och koncernchef
>
Senior Vice President, Chief Financial
Officer
>
Senior Vice President, Chief Commercial
Officer
>
Senior Vice President, Chief Scientific
Officer
>
Senior Vice President, Chief Human
Resources Officer
>
Senior Vice President, Chief Medical Officer
Koncernledningen har möten varje månad
för att diskutera koncernens resultat och
finansiella ställning, status i forsknings-
och utvecklingsprojekten, operativa och
strategifrågor samt uppföljning av budget och
prognoser.
Verkställande direktörens ansvar
VD är ansvarig för att sköta bolagets löpande
verksamhet enligt styrelsens riktlinjer och
anvisningar. VD är även skyldig att bereda
och inför styrelsen föredra frågor som ligger
utanför den löpande förvaltningen och i
övrigt agera i enlighet med av styrelsen
fastställd VD-instruktion och styrelsens
och bolagsstämmans beslut och samtliga
aktieägares intresse.
87
Styrelsen
forts
VD ska dessutom respektera den lojalitets- och
tystnadsplikt som gäller angelägenheter och
förhållanden som kan orsaka skada för bolaget
om de yppas, liksom den anmälningsskyldighet
som gäller angelägenheter och förhållanden av
betydelse för bolaget.
I enlighet med styrelsens instruktioner ska VD
vidta de åtgärder som krävs för att säkerställa
att bolagets bokföring efterlever lagenliga
krav samt att bolagets medel förvaltas på
ett tillfredsställande sätt. Det är därför VD:s
ansvar att säkerställa att bolaget har god
intern kontroll och rutiner för att säkerställa
att de fastställda principerna för finansiell
rapportering och intern kontroll tillämpas.
VD ska också varje månad, utom januari och
juli, sammanställa en rapport om bolagets
finansiella situation. VD är ansvarig för att se till
att bolaget följer gällande lagar och riktlinjer,
inklusive svensk lag, Nordic Main Market
Rulebook for Issuers of Shares och Koden.
VD ska säkerställa att åtminstone sex- eller
niomånadersrapporten granskas av revisor.
VD ska vidare ha ett särskilt ansvar för att
säkerställa konkurrens mellan leverantörerna
för alla inköp av varor eller tjänster
överstigande 1 MSEK. VD ska tillhandahålla
styrelsen all nödvändig bakgrundsinformation
och dokumentation, både före och mellan
möten i styrelsen. VD är skyldig att närvara vid
styrelsens sammanträden, om inte ordföranden
informerar VD att dennes närvaro inte behövs.
VD är dessutom skyldig att vara närvarande vid
alla bolagsstämmor i bolaget, vare sig det är en
årsstämma eller extra bolagsstämma. VD får
inte, utan godkännande av styrelsen, ha några
uppdrag utanför bolaget.
VD är vidare ansvarig för att implementera
den strategi som styrelsen godkänt och
för att föreslå sådana andra strategier
och verksamhetsåtgärder inför styrelsen
som han finner lämpliga. VD ansvarar för
bolagets interna organisation, men ska
inhämta styrelsens godkännande innan stora
organisatoriska förändringar. VD ansvarar för
att utfärda och upprätthålla instruktioner för
delegering till ledande befattningshavare i
bolaget. VD ansvarar vidare för att ingå eller
avsluta anställningsavtal och andra villkor för
anställda, dock krävs styrelseordförandens
godkännande för frågor gällande ledande
befattningshavare.
I en allvarlig krissituation är det VD:s uppgift
att informera styrelsen omedelbart samt,
om nödvändigt, upprätta och instruera
en kriskommitté, samt upprätta en
beredskapsplan för verksamheten. VD ska så
snart denne misstänker att en händelse eller
ett förfarande kan vara väsentligt negativt
för verksamheten eller bolagets ställning, till
exempel likviditetskris, rapportera detta till
styrelsens ordförande.
Information om VD:s ålder, huvudsakliga
utbildning, arbetslivserfarenhet, väsentliga
uppdrag utanför Hansa Biopharma samt eget
och närståendes innehav av aktier i bolaget
framgår nedan.
88
Hansa Biopharmas ledande befattningshavare
består för närvarande av sex personer:
>
Søren Tulstrup, VD
>
Senior Vice President, Chief Scientific
Officer Hitto Kaufmann (från och med
1 dec. 2023)
>
Senior Vice President, Chief Financial
Officer Donato Spota (till 29 feb. 2024)
>
Senior Vice President, Chief Commercial
Officer och President, USA Matthew Shaulis
>
Senior Vice President, Chief Human
Resources Officer Anne Säfström Lanner
>
Senior Vice President, Chief Medical Officer
Achim Kaufhold och Chief Science Officer
ad interim från 1 feb. till 1 dec. 2023
>
Senior Vice President, Chief Scientific
Officer och Chief Operating Officer Christian
Kjellman (till 1 feb. 2023)
De nuvarande ledande befattningshavarna
i Hansa Biopharma, när dessa tillträdde
sina befattningar samt födelseår, utbildning,
arbetslivserfarenhet, väsentliga uppdrag
utanför bolaget samt innehav i Hansa
Biopharma per den 31 december 2023
redovisas nedan i bolagsstyrningsrapporten.
Innehav i bolaget omfattar eget och/eller
närståendes innehav.
En detaljerad beskrivning av varje
incitamentsprogram finns i not 14 till
koncernredovisningen för 2023
Ledande befattningshavare
Søren Tulstrup
Född 1965
VD och koncernchef
Aktieinnehav: 50 347
Aktierätter: 260 000
ESOP: 575 107
Søren Tulstrup har varit VD och koncernchef
sedan mars 2018. Han har lång erfarenhet som
ledande befattningshavare inom den globala
biofarmaindustrin. Innan han började på Hansa var
Søren verkställande direktör för Vifor Pharma AG
(SIX: VIFN (nu en del av CSL Behring), och har också
varit verkställande direktör för Santaris Pharma A/S
(nu en del av F. Hoffmann-La Roche AG, eller Roche
(SIX: ROG)). Søren har dessutom haft flera ledande
roller inom Shire Pharmaceuticals (numera Takeda
Pharmaceutical Company Limited (TSE: 4502)),
Merck & Co., Inc. (NYSE: MRK) och Sandoz Pharma
AG (numera Novartis AG eller Novartis (NYSE:
NVS)) i både Europa och USA. Han har en M.Sc. i
företagsekonomi från Copenhagen Business School.
Hitto Kaufmann
Född 1970
Chief Scientific Officer
Aktieinnehav: 0
Aktierätter: 60 000
ESOP: 70 000
Hitto Kaufmann har varit Chief Scientific Officer
sedan 2023. Hitto har över 20 års ledarerfarenhet
inom utveckling av innovativa läkemedel, strategiska
FoU-partnerskap och uppbyggnad av nästa
generations behandlingsplattformar från olika
biopharmabolag. Han har bidragit till utvecklingen
av cirka 100 biologiska behandlingsenheter, och
drev många av projekten framåt genom sin aktiva
styrning av strategiska partnerskap. Innan Hitto kom
till Hansa var han Chief Scientific Officer på Pieris
Pharmaceuticals, där han ledde avdelningarna för
forskning, teknisk utveckling, CMC, datavetenskap,
projektledning och allianshantering. Han var
dessutom chef för Pieris FoU-enhet i München.
Innan han började på Pieris arbetade Hitto
Kaufmann fem år på Sanofi, där han hade flera
ledande befattningar inom Industrial Affairs och
FoU. Han ledde arbetet med att bygga upp en
stark, divisionsövergripande och heltäckande
teknikplattform för biologiska läkemedel, och
slutförde flera strategiska affärer, innan han blev
global chef för Biopharmaceutics Development.
Under mer än ett decennium på Boehringer
Ingelheim hade han flera ledande befattningar, bland
annat Vice President för Process Sciences. Han
började sin karriär som forskare vid Walter and Eliza
Hall Institute i Melbourne. Hitto är för närvarande
medlem i den rådgivande nämnden för Instituto
de Biologia Experimental e Tecnologica (iBET).
Han har en doktorsexamen i naturvetenskap från
Eidgenössische Technische Hochschule, ETH Zürich.
Donato Spota
1
Född 1971
Senior Vice President, Chief Financial Officer
Aktieinnehav: 15 076
Aktierätter: 0
ESOP: 106 842
Donato Spota har varit Chief Financial Officer sedan
maj 2019. Han har mer än 25 års erfarenhet inom
läkemedelsindustrin i internationella miljöer, inklusive
strategisk finansiering, verksamhetsutveckling,
IR och transaktioner på de internationella
kapitalmarknaderna. Innan han började på Hansa
hade han olika roller på Basilea Pharmaceutica AG
(SIX: BSLN), bland annat som CFO. Dessförinnan
innehade han olika roller inom finans på F.
Hoffmann-La Roche AG (SIX: ROG). Han har en
B.A. i informationsteknik från det schweiziska BBT
(Bundesamt für Berufsbildung und Technologie) och
en M.B.A. från Hochschule für Wirtschaft und Umwelt
Nürtingen-Geislingen.
1
Den 27 november 2023 meddelade Hansa att Donato Spota
lämnar företaget. Hans sista dag var den 28 februari 2024.
89
Ledande befattningshavare
forts
Anne Säfström Lanner
Född 1969
Senior Vice President, Chief Human Resources
Officer
Aktieinnehav: 7 273
Aktierätter: 125 000
ESOP: 160 000
Anne Säfström Lanner har varit Chief Human
Resources Officer sedan juni 2020, och var Vice
President Global Human Resources från 2019 till juni
2020. Innan hon började på Hansa hade hon olika
ledande roller på European Spallation Source, en
europeisk tvärvetenskaplig forskningsanläggning,
inklusive Head of Resourcing. Dessförinnan var
hon Head of Human Resources på Cellavision
AB (STO:CEVI). Anne har innehaft positioner som
Head of HR, Head of Resourcing, HR Manager
& Deputy Head of HR och har stor erfarenhet av
snabbväxande nystartade internationella företag.
Hon har en kandidatexamen i personal- och
arbetslivsfrågor från Lunds universitet, med fokus på
organisationsutveckling och ledarskap.
Achim Kaufhold
2
Född 1957
Senior Vice President, Chief Medical Officer
(även Chief Scientific Officer ad interim 1 feb.
till 1 dec. 2023)
Aktieinnehav: 8 800
Aktierätter: 111 000
ESOP: 144 000
Achim Kaufhold har arbetat som Chief Medical
Officer sedan juni 2020. Han har lång erfarenhet
av seniora befattningar inom immunologi,
infektionssjukdomar och onkologi. Achim har mer
än 25 års internationell erfarenhet från bioteknik-
och läkemedelsbranschen. Innan han började på
Hansa hade Achim olika ledande befattningar inom
bolagsledning, samt produkt- och affärsutveckling.
Har varit verkställande direktör för Affitech AS
och Pharmexa A/S (som slogs samman), Chief
Medical Officer för Basilea Pharmaceutica AG
(SIX: BSLN), Pharmexa A/S, Chiron (förvärvat av
Novartis (NYSE: NVS)) och Berna Biotech AG (nu
Johnson & Johnson (LSE: JNJ)). Dessförinnan
ledde han den globala kliniska utvecklingen av
barnvaccinportföljen hos GlaxoSmithKline plc (LSE:
GSK). Sitter för närvarande också i styrelsen för
Biosergen AB (STO: BIOSGN). Har en doktorsexamen
i medicin från universitetet i Köln och en professur i
medicinsk mikrobiologi och infektionssjukdomar vid
universitetet i Aachen i Tyskland.
Matthew Shaulis
3
Född 1973
Chief Commercial Officer och President, USA
sedan 16 mars 2023
Aktieinnehav: 0
Aktierätter: 105 000
ESO:er: 128 300
Matthew Shaulis har varit Chief Commercial Officer
och VD för det amerikanska dotterbolaget Hansa
Biopharma Inc. sedan mars 2023. Matthew kom till
Hansa Biopharma med över 20 års erfarenhet av
läkemedelsindustrin från USA och internationellt
inom allmän ledning, global strategisk och riktad
marknadsföring, försäljningsledning, affärsutveckling
samt produkt- och indikationslanseringar. Han har
haft flera ledande befattningar på Pfizer Inc. (NYSE:
PFE), bland annat som chef för Inflammation &
Immunology för internationella marknader i Europa
och Asien, President of Oncology i Nordamerika och
senast som Senior Vice President med ansvar för att
leda företagets globala kommersiella och medicinska
marknadsmodell. Dessförinnan hade Matthew
olika ledande befattningar på Teva Pharmaceutical
Industries (NYSE: TEVA), Cephalon, Johnson &
Johnson (LSE: JNJ), och Schering-Plough (ingår nu
i Merck & Co., Inc. (NYSE: MRK)). Matthew har en
B.S. i redovisning från Pennsylvania State University
och en M.B.A. från Fuqua School of Business, Duke
University, NC.
Christian Kjellman
4
Född 1967
Senior Vice President, Chief Scientific Officer
och Chief Operating Officer (till 1 februari 2023)
Aktieinnehav: 8 222
Aktierätter: 95 000
ESOP: 134 380
Christian Kjellman har varit Chief Scientific Officer
sedan 2008 och Chief Operating Officer sedan 2020.
Innan han började på Hansa var han forskningschef
på BioInvent AB (STO: BINV), där han fokuserade
på utvärdering av nya mål och antikroppsteknik.
Dessförinnan var Christian forskningschef på det
biotekniska utvecklingsbolaget Cartela AB.
Han har en omfattande erfarenhet av forskning i cell-
och molekylärbiologi och som biträdande professor
i Molecular Genetics vid Lunds universitet. Christian
har en fil.mag. i kemisk biologi och en doktorsexamen
i medicinsk vetenskap med specialisering på
tumörimmunologi från Lunds universitet.
2
Från den 1 februari 2023 till den 1 december 2023
tjänstgjorde Achim även som tillförordnad Chief Scientific
Officer.
3
Från och med den 16 mars 2023 började Matthew Shaulis på
Hansa som Chief Commercial Officer och President, USA.
4
Den 30 januari 2023 meddelade Hansa att Christian
Kjellman kommer att lämna företaget 2024. Från och med
den 1 februari 2023 är Christian Kjellman inte längre Chief
Scientific Officer eller Chief Operating Officer.
90
Interna kontroller och riskhantering
i samband med den finansiella
rapporteringen
Inledning
Följande beskrivning är baserad på riktlinjer
utfärdade 2008 av Svenskt Näringsliv och FAR.
Bolagets förfaranden för intern kontroll
avseende den finansiella rapporteringen har
utformats för att med rimlig säkerhet kunna
säkerställa rapporteringens kvalitet och
korrekthet. Förfarandet är utformat för att
säkerställa att rapporteringen är upprättad
i enlighet med tillämpliga lagar och regler
samt de krav som finns på bolag vars aktier är
upptagna till handel på en reglerad marknad i
Sverige. Viktiga förutsättningar för att uppnå
detta är i) att det finns en tillfredsställande
kontrollmiljö, ii) att tillförlitliga riskbedömningar
genomförs, iii) att det finns etablerade
kontrollstrukturer och kontrollaktiviteter
samt iv) att information, kommunikation och
uppföljning fungerar tillfredsställande.
Internrevision
Styrelsen har utvärderat behovet av en
internrevisionsfunktion och kommit fram till
att en sådan inte är motiverad i Hansa med
hänsyn till verksamhetens omfattning och
storlek samt att styrelsens uppföljning av den
interna kontrollen bedöms vara tillräcklig för att
säkerställa att den interna kontrollen är effektiv.
Styrelsen omprövar behovet när förändringar
som kan föranleda omprövning sker och minst
en gång per år.
Kontrollmiljö
Den interna kontrollen utgår från Hansas
kontrollmiljö, vilket innefattar de värderingar
och den etik som styrelsen, revisionsutskottet,
VD, koncernledningen och övriga
medarbetare kommunicerar och arbetar
utifrån. Kontrollmiljön består även av bolagets
organisationsstruktur, ledarskap, beslutsvägar,
befogenheter, ansvar och medarbetarnas
kompetens.
Riskbedömning
Riskidentifiering och bedömning sker på det
sätt som beskrivs ovan även när det gäller
risker avseende den finansiella rapporteringen.
Som en del av detta förfarande identifieras
poster i resultat- och balansräkningen där
risken för väsentliga fel är större. För Hansa
kan upplupna projektkostnader inom bolagets
kliniska projekt vid olika tidpunkter uppgå
till betydande belopp. Storleken på dessa
grundas till stor del på ledningens bedömning
av färdigställandegraden. På senare tid har
produktförsäljning, avtalsintäkter och värdering
av lager blivit poster med en eventuellt förhöjd
risk för betydande fel, eftersom de kan
innefatta en betydande mängd bedömningar
och uppskattningar. Dessutom utgör likvida
medel och kortfristiga placeringar en
betydande del av bolagets totala tillgångar
och bedöms därför kunna ge upphov till risk i
den finansiella rapporteringen. Vidare har det
faktum att Hansas administration hanteras
av ett relativt litet antal personer noterats
som en risk, eftersom beroendet av ett fåtal
nyckelpersoner blir stort och möjligheterna
till uppdelning av uppgifter och ansvar blir
begränsade. Kontroller för att förebygga och
upptäcka brister på dessa områden ingår i
bolagets riskhanteringspolicy samt diverse
policyer.
Kontrollstrukturer och
kontrollaktiviteter
I styrelsens arbetsordning och instruktioner för
VD respektive styrelsens utskott säkerställs
en tydlig roll- och ansvarsfördelning. Styrelsen
har det övergripande ansvaret för den interna
kontrollen. VD ansvarar för det system av
rutiner, förfaranden och kontroller som
utarbetats för den löpande verksamheten.
Här ingår bland annat riktlinjer och
rollbeskrivningar för olika befattningshavare
samt regelbunden rapportering till styrelsen
utifrån fastställda rutiner. Förfaranden, rutiner,
instruktioner och mallar för den finansiella
rapporteringen och det löpande arbetet med
ekonomiadministration och finansiella frågor
finns dokumenterade i Hansas policyer. Rutiner
och aktiviteter har utformats för att hantera
och åtgärda väsentliga risker som är relaterade
till den finansiella rapporteringen och som
identifierats i riskanalysen. De mest väsentliga
koncernövergripande styrdokumenten är
styrelsens arbetsordning, instruktionerna
till VD, informationspolicyn,
insiderpolicyn, riskhanteringspolicyn
och uppförandekoden.
Kontrollaktiviteter har som främsta
syfte att förebygga och på ett
tidigt stadium upptäcka fel i den
finansiella rapporteringen så att
dessa kan hanteras och rättas
till. Koncernen har infört
kontroller på enhetsnivå
och processkontroller.
Behörigheter till IT-
system begränsas och
kontrolleras i enlighet
med befogenheter och
behörigheter. Manuella
och automatiserade
kontrollåtgärder ingår
i hela processen för
redovisning, bokslut och
finansiell rapportering. CFO
ska sammanställa månatliga
ekonomiska rapporter, som
bland annat ska redovisa resultat
och kassaflöde för den gångna perioden samt
ange budgetavvikelser. Dessa rapporter,
och framförallt eventuella budgetavvikelser,
ska analyseras och kommenteras av
bolagsledningen. Uppföljning sker genom
regelbundna möten för genomgång
av dessa rapporter och analyser med
linjechefer och projektledare. Boksluts- och
årsredovisningsarbetet är processer där det
finns ytterligare risker för fel i den finansiella
rapporteringen. Detta arbete är av mindre
repetitiv karaktär och innehåller fler moment av
bedömningskaraktär. Viktiga kontrollaktiviteter
omfattar bland annat externa bekräftelser
Styrelsen har det
övergripande
ansvaret för den
interna kontrollen.
VD ansvarar för det
system av rutiner,
förfaranden och
kontroller som
utarbetats för
den löpande
verksamheten.
91
Interna kontroller och riskhantering
forts
(t.ex. kontoutdrag eller leverantörsbekräftelser
från tredje part), att säkerställa att det finns
en korrekt fungerande rapporteringsstruktur
där de olika cheferna och projektledarna
rapporterar enligt standardiserade mallar
samt att viktiga poster i resultaträkningen och
rapport över finansiell ställning analyseras och
kommenteras.
Information och kommunikation
Informationsverksamheten regleras i en
upplysningspolicy. För extern kommunikation
finns riktlinjer som säkerställer att bolaget lever
upp till högt ställda krav på korrekt information
till aktieägare och finansmarknad. Hansas
kommunikation ska präglas av öppenhet
och ska vara korrekt, relevant, tillförlitlig och
tydlig samt får inte vara vilseledande. All
kommunikation ska ske i enlighet med Nordic
Main Markets regelverk för emittenter, Svensk
kod för bolagsstyrning och de lagar och regler
som finns för svenska bolag vars aktier är
upptagna till handel på en reglerad marknad.
Policyn är tillämplig för alla anställda och
styrelseledamöter i Hansa Biopharma och
gäller både för muntlig och skriftlig information.
Styrelsen publicerar årsredovisningar,
finansiella rapporter och delårsrapporter.
Alla finansiella rapporter publiceras på
webbplatsen (www.hansabiopharma.com)
samtidigt som de publiceras i enlighet med
Nasdaq Stockholms regler och förordningar.
Årsredovisningen tillgängliggörs på
webbplatsen och tillhandahålls till aktieägare i
pappersformat för de som så önskar.
Uppföljning
Styrelsens uppföljning av den interna kontrollen
avseende den finansiella rapporteringen sker
bland annat av och genom uppföljning av
revisionsutskottet om CFO:s respektive de
externa revisorernas arbete och rapporter.
Arbetet innefattar att säkerställa att åtgärder
vidtas rörande de brister och förslag till
åtgärder som framkommit vid den externa
revisionen. Uppföljningen sker med fokus på
hur Hansa följer sina policyer, regelverk och
riktlinjer, samt existensen av effektiva och
ändamålsenliga processer för riskhantering,
verksamhetsstyrning och intern kontroll. Den
externa revisorn granskar årligen utvalda delar
av den interna kontrollen inom ramen för den
lagstadgade revisionen.
Revisorn rapporterar utfallet av sin granskning
till revisionsutskottet och bolagsledningen.
Väsentliga iakttagelser rapporteras i
förekommande fall direkt till styrelsen.
VD ansvarar för att sammanfatta alla
erfarenheter från riskhanteringsarbetet
i bolaget och ska, efter diskussion med
bolagsledningen, föreslå eventuella ändringar
som VD anser nödvändiga eller tillämpliga.
Eventuella ändringar ska beslutas av styrelsen.
Efterlevnad
Hansa har antagit en uppförandekod för alla
sina styrelseledamöter, chefer och partner som
fastställer normer för agerande och beteende
i arbets- och affärslivet. Den gäller inom hela
bolaget och beskriver de förväntningar som
Hansa har på sina affärspartner och de som
agerar för bolagets räkning.
Uppförandekoden innehåller riktlinjer
inom områdena personlig integritet och
företagsintegritet, ansvar gentemot
bolaget, dess närstående och samhället,
samt ansvarsfull och heltäckande
efterlevnadskontroll.
Vid sidan av uppförandekoden har Hansa
upprättat ett globalt efterlevnadsramverk.
Detta ramverk innehåller bland annat policyer
och skriftliga rutiner gällande efterlevnad och
affärsverksamhet, processer för minskad
efterlevnadsrisk och rapportering av
överträdelser, säkerhetsföreskrifter gällande
datasekretess, samt interna revisions- och
övervakningsaktiviteter. Hansa har också
anlitat en specialist på efterlevnad som
konsult för att främja etiskt uppförande och en
efterlevnadskultur i hela organisationen.
92
Ersättnings rapport 2023
94
Ersättning
93
93
Ersättningsrapport 2023
Inledning
I denna ersättningsrapport redovisas implementeringen av de riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare i Hansa (”ersättningsriktlinjerna”) som antogs av årsstämman 2023, och som har
genomförts under 2023. Rapporten innehåller också information om ersättning till VD och en
sammanfattning av Hansas utestående långsiktiga aktierelaterade incitamentsprogram. Rapporten har
utarbetats i enlighet med aktiebolagslagen och de ersättningsregler som utfärdats av Kollegiet för
svensk bolagsstyrning.
Ytterligare information om ersättningar till ledande befattningshavare finns i not 14 till koncernens
finansiella rapporter i årsredovisningen 2023. Information om ersättningsutskottets arbete 2023 finns i
bolagsstyrningsrapporten i årsredovisningen för 2023.
Styrelsens ersättning omfattas inte av denna rapport. Sådan ersättning beslutas årligen av
bolagsstämman och redovisas i not 14 till moderbolagets finansiella rapporter i årsredovisningen
2023.
Viktiga händelser 2023
Bolagets resultat för 2023
VD sammanfattar bolagets övergripande resultat i VD-ordet i årsredovisningen 2023.
Förvaltningsberättelsen i årsredovisningen 2023 sammanfattar bolagets verksamhet under 2023.
Bolagets ersättningsriktlinjer: omfattning, syfte och avvikelser
En förutsättning för en framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi och skydd av
långsiktiga intressen, inklusive hållbarhet, är förmågan att rekrytera och behålla kvalificerad personal.
Därför är det nödvändigt att erbjuda konkurrenskraftig marknadsmässig ersättning. Detta har blivit allt
viktigare, eftersom bolaget måste locka talanger från och i Sverige, andra europeiska länder och USA.
Enligt Hansas ersättningsriktlinjer ska ersättningen till seniora ledande befattningshavare utgå från
marknadsmässiga villkor och kan bestå av följande delar: fast grundlön, rörlig kontantersättning
(inklusive STI), pensionsförmåner och andra förmåner.
Riktlinjerna för ersättning, som antogs av årsstämman 2023 återfinns i årsredovisningen 2023. Under
2023 har bolaget följt de ersättningsriktlinjer som antagits av bolagsstämman. Inga avvikelser från
riktlinjerna har beslutats och inga undantag har gjorts från implementeringen av riktlinjerna. Revisorns
rapport om bolagets efterlevnad av riktlinjerna finns på bolagets webbplats
www.hansabiopharma.com. Ingen ersättning har återkrävts.
Utöver de ersättningar som omfattas av ersättningsriktlinjerna har Hansas årsstämmor även beslutat
att införa långsiktiga aktierelaterade incitamentsprogram för vissa grupper av anställda i Hansa samt
riktlinjer för ersättning till styrelsen.
Tabell 1 — VD:s totala ersättning (KSEK)
(1)
I tabell 1 nedan redovisas den totala ersättningen till Hansa VD under 2023.
1
Fast ersättning
2
Rörlig ersättning
Namn, befattning
Räkenskapsår
Lön
Övriga förmåner
Ett år
rörlig
Räkenskapsår
rörlig
3
Extraordinära
poster
4
Pensions-
kostnader
5
Summa
ersättning
6
Andel fast och rörlig
ersättning i %
Søren Tulstrup (VD)
2023
8 431
(2)
3 839
1 099
(3)
0
0
13 369
63 % / 37 %
(1)
Med undantag för rörlig ersättning som omfattar flera år redovisas i tabellen de ersättningar som intjänats under 2023. Rörlig ersättning för flera år som intjänats 2023 redovisas i kolumn 8 i tabell 2 och kolumn 10 i tabell 3 nedan (i förekommande fall). Utbetalning kan, men
måste inte, ha skett samma år.
(2)
Inkluderar 1 828 KSEK, motsvarande 30 procent av grundlönen, avsett för pensionsinbetalning i egen regi.
(3)
Motsvarar 25 202 stamaktier i Hansa till ett värde av 43,60 SEK vardera som erhållits under LTIP 2020 och 128 760 aktieoptioner utan värde som intjänats under LTIP 2020. Aktieoptionerna har inget värde per intjänandedatum, eftersom aktiekursen var lägre än
inlösenpriset.
94
Ersättningsrapport 2023
forts
Aktierelaterad ersättning
Utestående långsiktiga aktierelaterade incitamentsprogram
Per den 31 december 2023 har bolaget fem utestående långsiktiga incitamentsprogram i vilka bland
annat även VD deltar: långsiktigt incitamentsprogram (”LTIP”) 2019, 2020, 2021, 2022 och 2023. LTIP
2019 intjänades delvis och förföll delvis under 2022. LTIP 2020 intjänades delvis och förföll delvis
under 2023.
Som ett allmänt villkor för intjänande av rätter i alla program gäller att deltagaren, med vissa undantag,
från början av incitamentsprogrammet och under de tre påföljande åren behåller sin anställning inom
koncernen.
Långsiktigt incitamentsprogram 2019
Den 22 maj 2019 beslutade årsstämman i Hansa Biopharma att anta ett långsiktigt
incitamentsprogram för vissa anställda i koncernen. Det långsiktiga incitamentsprogrammet 2019
innehåller två element: ett prestationsbaserat aktierättsprogram och ett optionsprogram bestående av
två serier, en teckningsoptions- och en personaloptionsserie (”ESO”). VD beviljades 35 151 aktierätter
och 66 347 personaloptioner, men valde att inte förvärva några teckningsoptioner inom
incitamentsprogrammet 2019.
Enligt det prestationsbaserade aktierättsprogrammet ger varje aktierätt innehavaren rätt att
kostnadsfritt erhålla en stamaktie i Hansa Biopharma AB, förutsatt att nedanstående prestationsvillkor
uppfylls under intjänandeperioden. Utöver kravet på fortsatt anställning villkoras det slutliga antalet
prestationsaktier som varje deltagare har rätt att erhålla av att följande prestationskrav uppfylls under
intjänandeperioden: a) 22 procent av aktierna om EMEA ger sitt marknadsgodkännande för EU, b) 22
procent av aktierna om minst tio patienter registreras i den amerikanska randomiserade studien
(ConfIdes) och c) upp till 56 procent av aktierna i förhållande till den totala avkastningen på bolagets
stamaktier (om den totala aktieägaravkastningen för bolagets stamaktie under intjänandeperioden når
eller överstiger 75 procent kommer deltagaren att tilldelas 56 procent av prestationsaktierna och om
den totala aktieägaravkastningen för bolagets stamaktie understiger 25 procent kommer ingen
tilldelning av prestationsaktier att ske enligt detta prestationsvillkor. Mellan dessa värden sker
tilldelning linjärt).
Optionsprogrammet består av två serier; serie 1 – teckningsoptioner och serie 2 – personaloptioner.
Serie 1 består av teckningsoptioner som kan utnyttjas för teckning av stamaktier under perioden från och
med den 15 juni 2022 till och med den 15 juli 2022. Överföringen av teckningsoptionerna till deltagarna
görs till en kurs som motsvarar optionernas marknadsvärde vid tidpunkten för överlåtelsen.
Bolaget subventionerade upp till 100 procent av priset för överlåtelsen av teckningsoptionerna. Serie 2
består av ESO:er som tilldelas kostnadsfritt. ESO:er har en intjänandeperiod på tre år och en
inlösenperiod på tre år. Varje teckningsoption eller ESO ger innehavaren rätt att förvärva en ny
stamaktie i Hansa Biopharma AB till ett lösenpris som motsvarar 196,20 SEK, vilket motsvarar 110
procent av den volymviktade genomsnittliga aktiekursen under de tio (10) handelsdagarna omedelbart
före erbjudandet om att teckna sig för optionerna och/eller teckningsoptionerna.
Sammanlagt var 278 181 aktierätter, 149 148 ESO:er och 11 000 teckningsoptioner utestående inom
LTIP 2019 per den 1 januari 2022. Under 2022 intjänades 122 400 aktierätter och 149 148 ESO:er,
medan 155 781 aktierätter och 11 000 teckningsoptioner förföll. Per den 31 december 2022 respektive
2023 var totalt 149 148 intjänade ESO:er utestående.
Långsiktigt incitamentsprogram 2020
Den 23 juni 2020 beslutade årsstämman i Hansa Biopharma att anta ett långsiktigt
incitamentsprogram för vissa anställda i koncernen. Det långsiktiga incitamentsprogrammet 2020
består av två element: ett prestationsbaserat aktierättsprogram och ett personaloptionsprogram. VD
har beviljats 57 278 aktierätter och 128 760 ESO:er inom ramen för det långsiktiga
incitamentsprogrammet 2020.
Enligt det prestationsbaserade aktierättsprogrammet ger varje aktierätt innehavaren rätt att
kostnadsfritt erhålla en stamaktie i Hansa Biopharma AB, förutsatt att nedanstående prestationsvillkor
uppfylls under intjänandeperioden. Utöver kravet på deltagarens fortsatta anställning är det slutliga
antalet aktier som varje deltagare har rätt att erhålla också beroende av att följande prestationskrav
uppfylls under intjänandeperioden: a) 22 procent av aktierna när 64 patienter registrerats i den
randomiserade kontrollerade prövningen (ConfIdeS) i USA, b) 11 procent av aktierna när presentation
av data för den pågående fas 2-studien i antingen AMR eller GBS slutförts med data som ger en solid
vetenskaplig grund för en väg framåt, c) 11 procent av aktierna när minst 70 procent av de riktade
transplantationscentrumen i Europa är igång och d) upp till 56 procent av aktierna i förhållande till den
totala aktieägaravkastningen på bolagets stamaktier (om den totala aktieägaravkastningen på
bolagets stamaktier under intjänandeperioden uppgår till eller överstiger 75 procent kommer
deltagaren att tilldelas 56 procent av prestationsaktierna och om den totala aktieägaravkastningen för
bolagets stamaktie understiger 25 procent kommer ingen tilldelning av prestationsaktier att ske enligt
detta prestationsvillkor. Mellan dessa värden sker tilldelning linjärt).
Optionsprogrammet 2020 består av ESO:er som tilldelas kostnadsfritt. ESO:er har en intjänandeperiod
på tre år och en inlösenperiod på tre år. Varje ESO ger innehavaren rätt att förvärva en stamaktie i
Hansa Biopharma AB, förutsatt att deltagaren, med vissa undantag, behåller sin anställning inom
koncernen, till ett lösenpris om 315,75 SEK, vilket motsvarar 125 procent av den volymvägda
genomsnittliga aktiekursen under de tio handelsdagarna omedelbart före respektive tilldelning av
ESO:er.
95
Ersättningsrapport 2023
forts
Sammanlagt var 398 311 aktierätter och 487 520 ESO:er utestående inom det långsiktiga
incitamentsprogrammet 2020 per den 31 december 2022. Under 2023 intjänades 168 217 aktierätter
och 467 520 ESO:er, medan 214 094 aktierätter förföll eller förverkades. Per den 31 december 2023
var totalt 467 520 intjänade ESO:er och 16 000 ej intjänade aktierätter och 20 000 ej intjänade ESO:er
utestående.
Långsiktigt incitamentsprogram 2021
Den 12 maj 2021 beslutade årsstämman i Hansa Biopharma att anta ett långsiktigt
incitamentsprogram för vissa anställda i koncernen. Det långsiktiga incitamentsprogrammet 2021
består av två element: ett prestationsbaserat aktierättsprogram och ett personaloptionsprogram. VD
har beviljats 80 000 aktierätter och 120 000 personaloptioner (”ESO”) inom ramen för det långsiktiga
incitamentsprogrammet 2021.
Enligt det prestationsbaserade aktierättsprogrammet ger varje aktierätt innehavaren rätt att
kostnadsfritt erhålla en stamaktie i Hansa Biopharma AB, förutsatt att nedanstående prestationsvillkor
uppfylls under intjänandeperioden. Utöver kravet på deltagarens fortsatta anställning är det slutliga
antalet aktier som varje deltagare har rätt att erhålla också beroende av att följande prestationskrav
uppfylls under intjänandeperioden: a) 22 procent av aktierna när minst 56 patienter registrerats i den
randomiserade kontrollerade prövningen (ConfIdeS) i USA, b) 11 procent av aktierna om
utvecklingsstrategin för fas 3-studien i GBS är anpassad efter FDA eller EMA, och 30 procent av
patienterna registrerats i fas 3-studien i anti-GBM, c) 11 procent av aktierna när minst 80 procent av
de riktade transplantationscentrumen i Europa är igång och d) upp till 56 procent av aktierna i
förhållande till den totala avkastningen på bolagets stamaktier (om den totala aktieägaravkastningen
på bolagets stamaktier under intjänandeperioden uppgår till eller överstiger 75 procent kommer
deltagaren att tilldelas 56 procent av prestationsaktierna och om den totala avkastningen för bolagets
stamaktie understiger 25 procent kommer ingen tilldelning av prestationsaktier att ske enligt detta
prestationsvillkor. Mellan dessa värden sker tilldelning linjärt).
Optionsprogrammet 2021 består av ESO:er som tilldelas kostnadsfritt. ESO:er har en intjänandeperiod
på tre år och en inlösenperiod på tre år. Varje ESO ger innehavaren rätt att förvärva en aktie i bolaget,
förutsatt att deltagaren, med vissa undantag, behåller sin anställning inom koncernen, till ett lösenpris
om 192,20 SEK, vilket motsvarar 125 procent av den volymvägda genomsnittliga aktiekursen under de
30 handelsdagarna omedelbart före respektive tilldelning av ESO:er.
Sammanlagt var 481 263 aktierätter och 360 000 ESO:er utestående inom det långsiktiga
incitamentsprogrammet 2021 per den 31 december 2023.
Långsiktigt incitamentsprogram 2022
Den 30 juni 2022 beslutade årsstämman i Hansa Biopharma att anta ett långsiktigt
incitamentsprogram för vissa anställda i koncernen. Det långsiktiga incitamentsprogrammet 2022
består av två element: ett prestationsbaserat aktierättsprogram och ett personaloptionsprogram. VD
har beviljats 80 000 aktierätter och 120 000 personaloptioner (”ESO”) inom ramen för det långsiktiga
incitamentsprogrammet 2022.
Enligt det prestationsbaserade aktierättsprogrammet ger varje aktierätt innehavaren rätt att
kostnadsfritt erhålla en stamaktie i Hansa Biopharma AB, förutsatt att nedanstående prestationsvillkor
uppfylls under intjänandeperioden. Utöver kravet på deltagarens fortsatta anställning är det slutliga
antalet aktier som varje deltagare har rätt att erhålla också beroende av att följande prestationskrav
uppfylls under intjänandeperioden: a) 22 procent av aktierna när minst 60 patienter har haft ett
uppföljande tolvmånadersbesök i den randomiserade kontrollerade prövningen (ConfIdeS) i USA, b)
11 procent av aktierna om registreringen till en pivotal studie av annat än njurtransplantation
fulltecknats (står för 5 procent) och 70 procent av patienterna registrerats i fas 3-studien i anti-GBM
(står för 6 procent), c) 11 procent av aktierna när minst 80 procent av de riktade
transplantationscentrumen i Europa haft återkommande verksamhet, det vill säga använt Idefirix mer
än en gång och d) upp till 56 procent av aktierna i förhållande till den totala aktieägaravkastningen för
bolagets stamaktier (om den totala aktieägaravkastningen på bolagets stamaktier under
intjänandeperioden uppgår till eller överstiger 75 procent kommer deltagaren att tilldelas 56 procent av
prestationsaktierna och om den totala aktieägaravkastningen för bolagets stamaktie understiger 25
procent kommer ingen tilldelning av prestationsaktier att ske enligt detta prestationsvillkor. Mellan
dessa värden sker tilldelning linjärt).
Optionsprogrammet 2022 består av ESO:er som tilldelas kostnadsfritt. ESO:er har en intjänandeperiod
på tre år och en inlösenperiod på tre år. Varje ESO ger innehavaren rätt att förvärva en aktie i bolaget,
förutsatt att deltagaren, med vissa undantag, behåller sin anställning inom koncernen, till ett lösenpris
om 70,00 SEK, vilket motsvarar 125 procent av den volymvägda genomsnittliga aktiekursen under de
30 handelsdagarna omedelbart före respektive tilldelning av ESO:er.
Sammanlagt var 515 000 aktierätter och 312 300 ESO:er utestående inom det långsiktiga
incitamentsprogrammet 2022 per den 31 december 2023.
Långsiktigt incitamentsprogram 2023
Den 29 juni 2023 beslutade årsstämman i Hansa Biopharma att anta ett långsiktigt
incitamentsprogram för vissa anställda i koncernen. Det långsiktiga incitamentsprogrammet 2023
består av två element: ett prestationsbaserat aktierättsprogram och ett personaloptionsprogram. VD
har beviljats 100 000 aktierätter och 140 000 personaloptioner (”ESO”) inom ramen för det långsiktiga
incitamentsprogrammet 2023.
96
Ersättningsrapport 2023
forts
Enligt det prestationsbaserade aktierättsprogrammet ger varje aktierätt innehavaren rätt att
kostnadsfritt erhålla en stamaktie i Hansa Biopharma AB, förutsatt att nedanstående prestationsvillkor
uppfylls under intjänandeperioden. Utöver kravet på deltagarens fortsatta anställning villkoras det
slutliga antalet aktier som varje deltagare har rätt att få också av att följande prestationsvillkor uppfylls
under intjänandeperioden: a) 30 procent av aktierna om FDA har godkänt imlifidase i USA för någon
indikation (”prestationsvillkor 1”), (b) 25 procent av aktierna om en fas 2-studie med HNSA5487 för
någon indikation eller en pivotal anti-GBM-studie med imlifidase slutförs, (c) 25 procent av aktierna om
mer än 50 procent av de utvalda transplantationscentrumen i Europa har återkommande verksamhet,
d.v.s. använt Idefirix mer än en gång, och (d) 20 procent av aktierna i förhållande till den totala
aktieägaravkastningen (avkastningen till aktieägarna genom en ökad aktiekurs och återinvesteringar
av eventuella utdelningar under intjänandeperioden) på bolagets stamaktier. Detta innebär att
deltagarna kommer att ha rätt till 20 procent av aktierna om den totala aktieägaravkastningen
överträffar jämförelseindex (enligt definitionen nedan) med 10 procent eller mer. Om den totala
aktieägaravkastningen under intjänandeperioden är lägre än utvecklingen för jämförelseindex,
kommer ingen tilldelning av aktier att ske enligt detta villkor. Om den totala aktieavkastningen, jämfört
med jämförelseindex, antingen är lika med eller överträffar indexet med upp till 10 procent, kommer
tilldelning att ske linjärt. Jämförelseindex för bedömning av totala aktieägaravkastningen enligt
prestationsvillkor 4 ska vara EURO STOXX Total Market Biotechnology Index (EUR)
(”jämförelseindexet”) vid konstant EUR/SEK växelkurs.
Optionsprogrammet 2023 består av ESO:er som tilldelas kostnadsfritt. ESO:er har en intjänandeperiod
på tre år och en inlösenperiod på fem år. Varje ESO ger innehavaren rätt att förvärva en aktie i
bolaget, förutsatt att deltagaren, med vissa undantag, behåller sin anställning inom koncernen, till ett
lösenpris om 28,50 SEK, vilket motsvarar 110 procent av den volymvägda genomsnittliga aktiekursen
under de 30 handelsdagarna omedelbart före respektive tilldelning av ESO:er.
Sammanlagt var 643 000 aktierätter och 480 000 ESO:er utestående inom det långsiktiga
incitamentsprogrammet 2023 per den 31 december 2023.
97
Ersättningsrapport 2023
forts
VD:s ersättning i aktier och personaloptioner
Tabell 2 — VD:s ersättning i aktierätter
Namn,
befattning
Huvudvillkoren för aktierätter
Information om det redovisade räkenskapsåret
Ingående balans
Under 2023
Utgående balans 31 december 2023
1
Planens namn
2
Prestations-
period
3
Tilldelnings-
datum
4
Intjänandedatum
5
Behålls till
6
Aktierätter
som innehas
i början av året
7
Tilldelade
8
Intjänade
9
Förfallna
10
Omfattas av ett
prestations-
villkor
11
Tilldelade och
ej intjänade
12
Aktier som
måste
behållas viss
period
Søren
Tulstrup
(VD)
LTIP2020
2020-2023
2020-07-23
2023-07-23
2023-07-23
57 278
25 202
32 076
LTIP2021
2021-2024
2021-06-07
2024-06-07
2024-06-07
80 000
80 000
80 000
80 000
LTIP2022
2022-2025
2022-07-20
2025-07-20
2025-07-20
80 000
80 000
80 000
80 000
LTIP2023
2023-2026
2023-11-06
2026-11-06
2026-11-06
100 000
(1)
100 000
100 000
100 000
217 278
100 000
25 202
32 076
260 000
260 000
260 000
(1)
Var och en av 100 000 aktierätterna representerar ett beräknat verkligt värde om 21,95 SEK per aktierätt baserat på en Monte Carlo-simulering. För ytterligare information hänvisas till not 14 till koncernredovisningen på annan plats i Hansa Biopharmas årsredovisning för
2023.
Tabell 3 — VD:s ersättning i aktieoptioner
Namn,
befattning
Huvudvillkoren för aktieoptioner
Information om det redovisade räkenskapsåret
Ingående balans
Under 2023
Utgående balans 31 december 2023
1
Planens
namn
2
Prestations-
period
3
Tilldelnings-
datum
4
Intjänande-
datum
5
Behålls till
6
Inlösen-
period
7
Inlösen-
pris (SEK)
8
Aktieoptioner som
innehas i början av
året i början av året
9
Tilldelade
10
Intjänade
11
Förfallna
12
Omfattas av
ett presta-
tionsvillkor
13
Tilldelade och
ej intjänade
14
Aktier som
måste behållas
viss period
Søren
Tulstrup
(VD)
LTIP2019
2019-2022
2019-06-17
2022-06-17
2022-06-17
2022-06-17
2025-06-17
196,20
66 347
66 347
LTIP2020
2020-2023
2020-07-23
2023-07-23
2023-07-23
2023-07-23
2026-07-23
315,75
128 760
128 760
128 760
LTIP2021
2021-2024
2021-06-07
2024-06-07
2024-06-07
2024-06-07
2027-06-07
192,20
120 000
120 000
120 000
120 000
LTIP2022
2022-2025
2022-07-20
2025-07-20
2025-07-20
2025-07-20
2028-07-20
70,00
120 000
120 000
120 000
120 000
LTIP2023
2023-2026
2023-11-06
2026-11-06
2026-11-06
2026-11-06
2031-11-06
28,50
140 000
(1)
140 000
140 000
140 000
435 107
140 000
128 760
575 107
380 000
380 000
(1)
Var och en av de 140 000 aktieoptionerna representerar ett beräknat vägt genomsnittligt verkligt värde om 12,59 SEK per aktieoption baserat på en Black-Scholes-värdering. För ytterligare information hänvisas till not 14 till koncernredovisningen på annan plats i Hansa
Biopharmas årsredovisning för 2023.
98
Ersättningsrapport 2023
forts
Tillämpning av prestationskriterier i samband med VD:s ersättning 2023
Både långsiktiga och kortsiktiga prestationsmått har valts ut för att återspegla viktiga milstolpar när det
gäller att genomföra bolagets strategi och för att uppmuntra beteende som ligger i bolagets långsiktiga
intresse. Detta återspeglas i prestationskriterierna för bolagets långsiktiga incitamentsprogram samt
de bolagsmål som tillämpas på prestationsmätningen i samband med Hansas kortsiktiga
incitamentsprogram. Vid valet av prestationsmått har man tagit hänsyn till strategiska mål samt
kortsiktiga och långsiktiga affärsprioriteringar.
2023 uppnåddes intjänandedatum för aktierättsprogrammet enligt LTIP 2020, där VD innehade 57 278
prestationsaktierätter. Eftersom de förbestämda prestationskriterierna endast uppfylldes till viss del
kommer plandeltagarna att erhålla 44 procent av den maximala potentiella aktietilldelningen.
Sammantaget tilldelades 168 216 aktier inom planen, varav VD erhöll 25 202 aktier. Dessutom
intjänades under 2023 ESO:er inom personaloptionsprogrammet (”ESO”) inom LTIP 2020, där VD
innehar 128 760 ESO:er. I enlighet med villkoren för LTIP 2020 kan plandeltagarna lösa in de
intjänade ESO:erna under en treårsperiod efter intjänandet till och med den 23 juli 2026 till
inlösenpriset 315,75 SEK.
I tabell 4 nedan redovisas hur kriterierna för utbetalning av kortfristig rörlig ersättning har tillämpats för
räkenskapsåret 2023. Dessa kriterier grundar sig på de årliga bolagsmålen och utgör grunden för den
kortsiktiga prestationsmätningen av VD, och stod tillsammans med fördefinierade individuella mål för
upp till 80 procent av prestationsmålen för alla andra medlemmar av koncernledningen.
99
Ersättningsrapport 2023
forts
Tabell 4 – Kriterier för utbetalning av rörlig kortfristig ersättning
Namn, befattning
Beskrivning av kriterierna i relation till bolagsmålen
2023
bolagsmål
Total
vikt
a) Mätt måluppfyllelse
b) Verkligt vägt utfall
Søren Tulstrup, VD
Kommersiell lansering av imlifidase – försäljning, market access, åtagande gentemot EMA om
uppföljande studie
3 delmål
22,5 %
a)
68 %
b)
15 %
Framsteg i pipelinen inom transplantation, autoimmuna indikationer, genterapi och NiceR
6 delmål
52,5 %
a)
93 %
b)
50 %
Nyckeltal för affärsutveckling och finansiering
2 delmål
20 %
a)
75 %
b)
15 %
CSR
1 delmål
5 %
a)
100 %
b)
5 %
Summa: 85 %
Jämförande information om ersättningar och bolagets resultat
2023
2022
VD-ersättning
Søren Tulstrup, VD
13 369 KSEK
12 451 KSEK
Bolagets resultat
Måluppfyllelse av årliga företagsmål
85 %
95 %
Rörelseresultat
-788 496 KSEK
-611 134 KSEK
100
Ordlista
102
Ordlista
101
101
Adeno-associerat virus (AAV)
AAV är en mångsidig viral vektorteknik
som kan konstrueras för mycket specifik
funktionalitet i genterapitillämpningar.
Allogen hematopoetisk
stamcellstransplantation (HSCT)
Allogen hematopoetisk
stamcellstransplantation (HSCT), även kallat
”benmärgstransplantation”, innebär att
stamceller från en frisk person (donatorn)
överförs till patientens kropp efter högintensiv
kemoterapi eller strålning. De donerade
stamcellerna kan komma från antingen en
släkting till mottagaren eller en obesläktad
donator.
AMR
Antikroppsmedierad transplantatavstötning.
Antikropp
En typ av protein som framställs av kroppens
immunsystem med förmåga att känna igen
främmande substanser, bakterier eller virus.
Antikroppar kallas också immunglobuliner.
Människans immunsystem använder olika
klasser av antikroppar, så kallade isotyper,
med beteckningarna IgA, IgD, IgE, IgG och
IgM.
Anti-GBM-sjukdom (Goodpastures
syndrom)
Antikroppssjukdomen anti-GBM är en
sjukdom där cirkulerande antikroppar riktas
mot en antigen som finns i det glomerulära
basalmembranet (GBM) i njuren, vilket
resulterar i akut eller snabbt progressiv
glomerulonefrit.
Klinisk fas 2
Fas 2 avser den första gången som ett
läkemedel under utveckling ges till patienter,
i syfte att studera säkerheten, doseringen
och effekten för en ännu inte godkänd
behandlingsform.
Klinisk fas 3
Fas 3-prövningar omfattar många patienter och
pågår ofta under längre tid; de avser kartlägga
läkemedlets effekter och biverkningar under
ordinära men ändå noggrant kontrollerade
förhållanden.
DSA
Donatorspecifika antikroppar. Dessa
antikroppar är antikroppar hos en
transplantationspatient med förmåga att binda
till HLA- och/eller icke-HLA-molekyler på
endotelceller i ett transplanterat organ, eller
ett potentiellt donatororgan. Förekomsten
av tidigare utsöndrade DSA eller nya DSA,
specifika för felmatchning mellan donator/
mottagare, ökar risken för antikroppsmedierad
transplantatavstötning (AMR).
EMA
Europeiska läkemedelsmyndigheten (EMA) är
ett EU-organ för utvärdering av medicinska
produkter.
Enzym
Ett protein som påskyndar eller initierar en
kemisk reaktion utan att själv påverkas.
ESOT
European Society for Organ Transplantation
(ESOT) är en paraplyorganisation som
övervakar hur transplantationer organiseras
och effektiviseras.
Autoimmun sjukdom
Sjukdomar som kan uppstå då kroppens
immunförsvar reagerar mot kroppsegna
strukturer.
B-celler
B-celler, även kallade B-lymfocyter, är en typ
av vita blodkroppar av undertypen lymfocyter.
Det specifika immunförsvaret bygger på
igenkänning av främmande antigen och
B-celler har en central roll för utsöndring av
antikroppar.
BLA-ansökan (Biologics License
Application)
En Biologics License Application (BLA) lämnas
till den amerikanska läkemedelsmyndigheten
(FDA) för att få tillstånd för distribution av en
biologisk produkt i USA.
CD20
B-lymfocytantigenen CD20 är ett protein som
avges på ytan av B-celler. Dess funktion är
att möjliggöra ett optimalt immunsvar från
B-cellen.
Kliniska studier
Undersökning av ett nytt läkemedel eller en
ny behandlingsform med användning av friska
försökspersoner eller patienter, där avsikten
är att studera effekten och säkerheten hos en
ännu inte godkänd behandlingsform.
Klinisk fas 1
Det första tillfället då ett läkemedel under
utveckling ges till människor. Fas 1-studier
utförs ofta med ett litet antal friska frivilliga
försökspersoner för att bedöma säkerheten
och doseringen för en ännu inte godkänd
behandlingsform.
FDA
Den amerikanska livsmedels- och
läkemedelsmyndigheten (Food and Drug
Administration).
Guillian-Barrés syndrom
Guillain-Barrés syndrom (GBS) är en
akut autoimmun sjukdom där det perifera
nervsystemet angrips av immunsystemet och
IgG-antikroppar.
HBP
HBP (Heparin Binding Protein) är ett i
kroppen naturligt förekommande protein som
produceras av vissa immunceller – neutrofila
granulocyter – för att skicka immunceller från
blodbanan ut i vävnaderna.
HLA
HLA (Human Leukocyte Antigen) är ett
proteinkomplex som finns på ytan av
alla celler i en människa. Immunförsvaret
använder HLA för att skilja på kroppseget och
kroppsfrämmande.
IgG
IgG, immunglobulin G, är den dominerande
antikroppstypen i serum.
Imlifidase
Imlifidase är ett immunglobulin G-klyvande
enzym från Streptococcus pyogenes, ett
bakteriellt enzym med strikt specificitet för
IgG-antikroppar. Enzymet har en unik förmåga
att klyva och därigenom inaktivera mänskliga
IgG-antikroppar medan andra Ig-isotyper
lämnas intakta.
Ordlista
102
IND
En IND-ansökan (Investigational New Drug)
krävs för att få godkännande från FDA att
administrera ett läkemedel eller en biologisk
produkt under prövning till människor.
INN
INN (International Nonproprietary Name) är ett
generiskt namn som används för att underlätta
identifiering av läkemedelssubstanser eller
aktiva beståndsdelar i läkemedel. Varje INN
är ett unikt och offentligt namn som kan
användas globalt. INN-systemet samordnas av
Världshälsoorganisationen (WHO) sedan 1953.
In vitro
Term inom biomedicinsk vetenskap som
anger att experiment eller iakttagelser
är gjorda exempelvis i provrör, det vill
säga i en konstgjord miljö och inte i en
levande organism.
In vivo
Term inom biomedicinsk vetenskap som anger
att experiment eller iakttagelser är gjorda på
levande organismer.
IVD
In vitro-diagnostik (IVD) är tester som kan
upptäcka sjukdomar, sjukdomstillstånd eller
infektioner, vanligtvis från blodprov eller
urinprov. Vissa tester används i laboratorier
eller andra sjukvårdsinrättningar, medan andra
tester är avsedda för användning hemma av
konsumenterna.
Randomiserad kontrollerad studie
(RCT)
En randomiserad kontrollerad studie (RCT)
är en form av studie där det som ska prövas
slumpmässigt allokeras till en av två eller fler
kohorter för test av en specifik behandling
gentemot andra alternativ, som placebo eller
standardbehandling. Deltagarna i studien
följs upp för jämförelse av resultaten från
olika kohorter.
Standardbehandling
Behandling som av medicinska experter
accepteras som en lämplig behandling
för en viss typ av sjukdom och som i stor
utsträckning används av vårdpersonal.
Streptococcus pyogenes
En grampositiv bakterie som primärt finns i
människans övre luftvägar. Vissa stammar kan
orsaka halsinfektioner eller hudinfektioner.
Ansökan om godkännande för
försäljning (MAA)
En ansökan om marknadsgodkännande (MAA)
är en ansökan som lämnas till Europeiska
läkemedelsmyndigheten (EMA) för att
marknadsföra en läkemedelsprodukt i EU:s
medlemsstater.
Neutraliserande antikroppar (NAbs)
NAbs är antikroppar som försvarar en cell mot
en patogen eller en infektiös partikel genom att
neutralisera dess biologiska effekt.
Pivotal studie
En klinisk studie som avser att tillhandahålla
data om läkemedlets effekt och säkerhet för
NDA-godkännande (New Drug Application)
från exempelvis FDA eller EMA. I vissa fall
kan fas 2-studier användas som huvudstudier
ifall läkemedlet är avsett för behandling av
livshotande eller allvarligt försvagande tillstånd.
PRA
PRA (Panel Reactive Antibody) är ett
immunologiskt laboratorietest som
rutinmässigt utförs på blod från patienter som
väntar på organtransplantation. PRA-måttet
uttrycks i procent mellan 0 % och 99 %. Det
representerar den andel av befolkningen som
personen som testas skulle reagera på via
befintliga antikroppar.
Preklinisk utveckling
Utvärdering och dokumentation av en
läkemedelskandidats egenskaper (t.ex.
rörande säkerhet och användbarhet) innan
kliniska prövningar inleds.
Ordlista
forts
103
Vårt team för investor relations och corporate affairs
Klaus Sindahl
VP, Head of Investor Relations
Telefon: +46 (0) 709-298 269
Email: klaus.sindahl@hansabiopharma.com
Stephanie Kenney
VP, Global Corporate Affairs
Telefon: +1 (484) 319 2802
E-mail: stephanie.kenney@hansabiopharma.com
Lista över medverkande
Hansa Biopharma
Donato Spota
Christina Sjöström
Christian Svensson
Jenny Thörning Grunditz
Cornelia Olenklint
Ferdinand Winter
Joy Bladh
Liisa Eisenlohr
Anneli Jönsson
Klaus Sindahl
Anton Flygare
Stephanie Kenney
Filippo Guizzetti
Design
Invicomm
Översättning
Translator Scandinavia
Finansiell kalender
Mar 21, 2024
Årsredovisning 2023
Apr 18, 2024
Delårsrapport för januari-mars 2024
Jul 18, 2024
Halvårsrapport för januari-juni 2024
Okt 24, 2024
Delårsrapport för januari-september 2024
104
Hansa Biopharma AB
P.O. Box 785
SE-220 07 Lund, Sweden
Telefon: +46 46 16 56 70
E-mail: info@hansabiopharma.com
www.hansabiopharma.com
®