ÅRSRAPPORT
202324
Gabriel Holding A/S
3
HH
O
O
V
V
E
E
D
D
T
T
A
A
L
L
Enhed
2023/24 2022/23
(korr.)
2021/22
1
(korr.)
2020/21
1
2019/20
1
Omsætning
mio. kr.
483,5
454,5 1.065,0 809,7 727,3
Vækst
2
% 6,4 -57,3 31,5 11,3 2,7
Heraf eksport
mio. kr. 447,3 423,1 884,6 688,0 629,0
Eksportandel
%
93
93 83 85 86
Resultat før af- og nedskrivninger (EBITDA)
mio. kr. 56,8 46,9 96,0 96,5 80,3
Resultat af primær drift (EBIT) mio. kr. 19,7 13,1 53,5 58,6 41,9
Finansielle poster netto mio. kr. -16,6 -10,4 15,5 -2,8 -12,8
Resultat af fortsættende aktiviteter før skat
mio. kr. 4,0 3,1 69,1 58,8 32,0
Skat
mio. kr.
-5,5
-4,6 -22,4 -12,6 -7,0
Resultat af fortsættende aktiviteter efter skat
mio. kr. -1,5 -1,4 46,7 46,2 25,0
Resultat af ophørte aktiviteter efter skat mio. kr. -14,2 -42,7
Årets resultat
mio. kr.
-15,7
-44,1 46,7 46,2 25,0
Pengestrøm fra:
Driftsaktivitet mio. kr. 37,3 26,5 9,1 39,4 57,2
Investeringsaktivitet
mio. kr. -20,9 -34,8 -41,1 -36,6 -30,5
Finansieringsaktivitet
mio. kr.
-15,9
-27,6 -45,2 -32,0 -18,1
Årets pengestrømme
mio. kr. 0,5 -52,2 -77,2 -29,2 8,6
Nettoinvesteringer i materielle aktiver mio. kr. 13,9 23,7 32,2 27,8 22,7
Af- og nedskrivninger
mio. kr.
37,1
33,8 42,6 37,9 38,4
Egenkapital
2
mio. kr. 261,6 275,7 347,1 322,1 283,4
Balancesum
2
mio. kr. 777,2 773,7 861,0 731,2 645,5
Investeret kapital mio. kr. 362,6 538,3 569,2 474,7 411,3
Arbejdskapital
mio. kr. 156,9 258,1 299,6 223,8 172,3
Gennemsnitligt antal medarbejdere
antal
389
396 1.358 1.163 1.151
Omsætning pr. Medarbejder
mio. kr. 1,2 1,1 0,8 0,7 0,6
NØGLETAL
Bruttomargin
% 51,7 51,4 32,5 36,4 37,6
Overskudsgrad (EBITDA-margin) % 11,7 10,3 9,0 11,9 11,0
Overskudsgrad (EBIT-margin) % 4,1 2,9 5,0 7,2 5,8
Afkastningsgrad (ROIC) før skat
% 0,9 0,6 15,3 13,3 8,4
Afkastningsgrad (ROIC) efter skat
%
-0,3
-0,3 11,0 10,4 6,6
Resultat pr. aktie (EPS)
kr. -8,3 -23,4 24,7 24,4 13,2
Resultat af fortsættende aktiviteter pr. aktie kr. -0,8 -0,7
Egenkapitalforrentning
% -0,5 -0,5 17,1 15,3 8,9
Soliditet
%
33,7
35,6 40,3 44,1 43,9
Soliditet, fortsættende forretning % 36,7
Indre værdi, ultimo
kr. 138 146 184 170 150
Børskurs, ultimo
kr.
270
306 515 630 690
Børskurs/indre værdi
kr. 2,0 2,1 2,8 3,7 4,6
Price earnings (PE)
kr.
-32,5
-13,1 20,8 25,8 52,2
Price Cash Flow (PCF)
kr. 13,7 21,8 107,1 30,3 22,8
Foreslået udbytte pr. 20 kr. aktie kr. 0,00 0,00 10,75 9,75 5,00
Dividend Yield
% 0,0 0,0 2,1 1,5 0,7
Payout-ratio
%
0
0 35 40 38
For definition af nøgletal henvises til side 79
Beløbene i årene 2021/22 og 2022/23 er tilpasset grundet korrektion af væsentlig fejl. Se i øvrigt note 29.
1
Der er ikke foretaget tilpasning af hoved- og nøgletal i årene 2019/20 - 2021/22 vedrørende ophørte aktiviteter.
2
Der er ikke foretaget tilpasning af hoved- og nøgletal i årene 2019/20 - 2022/23 vedrørende ophørte aktiviteter.
Hoved- og nøgletal
for koncernen
 _
Uregelmæssigheder i koncernens mexicanske FurnMaster selskab påvirker
regnskabsåret 2023/24 negativt og leder tillige til korrektion af tidligere års tal.
Omsætningen i året bliver 912 mio. kr. og det primære resultat (EBIT) 10,9 mio. kr.
Resumé
Den 14. november 2024 meddelte selskabet at offentliggørelse af års-
regnskabet for 2023/24 måtte udskydes som følge af udfordringer med
regnskabsaflæggelsen i koncernens mexicanske FurnMaster-selskab.
Som en konsekvens heraf blev der foretaget en detaljeret efter-
prøvning af den historiske finansielle rapportering. Efterprøvningen
blev besværliggjort af, at de personer, som historisk havde udarbej-
det den finansielle rapportering, havde forladt selskabet i august
2024. Der er i den proces identificeret væsentlige fejl, blandt andet
relateret til værdiansættelsen af varebeholdninger i tidligere år.
Processen har involveret en stor indsats såvel internt, som fra kon-
cernens revisor, samt yderligere eksterne eksperter og rådgivere
med henblik på både at tilvejebringe materiale til at understøtte den
finansielle rapportering, samt sikre præcis fremtidig rapportering.
Der er herudover, gennem involvering af professionelle rådgivere,
igangsat undersøgelse af om uregelmæssighederne er opstået som
følge af svigagtige forhold.
De identificerede fejl er korrigeret i indeværende års resultater. Korrek-
tionen har væsentlig indflydelse på årets regnskab, idet den påvirker
årets 4. kvartal og således årets EBIT-resultat negativt med 7,9 mio.
kr. Der er herudover foretaget væsentlig korrektion i tidligere års tal,
hvilket gør, at også sammenligningstallene er korrigerede. Således
er egenkapitalen vedrørende regnskabsåret 2022/23 korrigeret med
39,2 mio. kr. og for 2021/22 med 11,6 mio. kr. Der henvises til regn-
skabsberetningen og note 29 for yderligere og særskilt beskrivelse.
I regnskabsåret 2023/ 24 realiserede den samlede Gabriel forret-
ning en omsætning på 912 mio. kr. og et primært resultat (EBIT) på
10,9 mio. kr.
I årsrapporten for regnskabsåret 2022/23 forventede ledelsen for
regnskabsåret 2023/24 en omsætning i niveauet 850-900 mio.kr. og
et primært resultat (EBIT) på 0-10 mio. kr. Efter 4 måneder af regn-
skabsåret blev disse forventninger opjusteret til en omsætning på
880-930 mio. kr. og et primært resultat EBIT på 8-15 mio. kr.
Regnskabsåret var, udover ovennævnte uregelmæssigheder,
drevet af at den globale tekstilforretning, herunder SampleMaster-
forretningsenheden, kom styrket igennem regnskabsåret og levere-
rede fremgang i både omsætning og resultat.
Det kunne derudover konstateres at den europæiske Furn Master-
forretning realiserede en forventet, men dog begrænset, til bagegang i
omsætning og dette til trods realiserede et forbedret primært resultat.
Som led i udarbejdelsen af en ny vækststrategi for Gabriel-koncer-
nen offentliggjorde ledelsen i august 2024, at den ville intensivere
udviklingen af forretningsenhederne Gabriel Fabrics og Sample-
Master og at carve out af FurnMaster forretningsenhederne på den
baggrund var igangsat.
Det er ledelsens forventning, at frasalget kan gennemføres inden-
for regnskabsåret 2024/25. Som følge heraf behandles FurnMaster
forretningsenhederne i koncern- og årsregnskabet for 2023/24 som
ophørte aktiviteter i resultatopgørelsen, og i balancen vil aktiver
og passiver bestemt for salg fremgå på en separat linje. Der har
siden processen blev opstartet været tilfredsstillende interesse for
at overtage ejerskabet af koncernens FurnMaster-forretning. Dia-
logen med køberemner er dog endnu ikke så konkret, at den kan
danne grundlag for estimat af påvirkning på koncernen ved eventu-
elt gennem ført frasalg.
De aktiviteter der ikke afhændes i processen betegnes fremadrettet
som koncernens fortsættende aktiviteter.
De fortsættende aktiviteter består af koncernens globale tekstil-
forretning og realiserede i regnskabsåret 2023/24 følgende udvalgte
nøgletal:
Omsætningen steg med 6,4% og blev 483,5 mio. kr. (2022/23: 454,5
mio. kr.).
Bruttoavancen blev 51,7% (2022/23: 51,4%)
Resultat før af- og nedskrivninger (EBITDA) udgjorde 56,8 mio. kr.
(2022/23: 46,9 mio. kr.).
Overskudsgraden (EBITDA) blev 11,7% (2022/23: 10,3%).
Resultat af primær drift (EBIT) blev 19,7 mio. kr. (2022/23: 13,1
mio. kr.).
Overskudsgraden (EBIT-margin) blev 4,1% (2022/23: 2,9%).
Resultat før skat blev 4,0 mio. kr. (2022/23: 3,1 mio. kr.).
Resultat efter skat blev -1,5 mio. kr. (2022/23: -1,4 mio.kr.).
Resultat efter skat inklusiv de ophørte aktiviteter blev -15,7 mio. kr.
(2022/23: -44,1 mio. kr.).
Det bemærkes at de fortsættende aktiviteter på EBIT-niveau ikke er
påvirket af korrektion i Mexico, mens resultat efter skat er påvirket
af de afledte konsekvenser som beskrevet i nærværende årsrapport.
Forventninger til fremtiden
Det er ledelsens forventninger, at de udfordrende markedsvilkår, som
har påvirket møbelbranchen, vil fortsætte i regnskabsåret 2024/25
primært som følge af fortsatte geopolitiske risici samt usikre forvent-
ninger til inflation, valutaforhold og renteudviklingen.
De fortsættende aktiviteter har imidlertid realiseret vækst i omsæt-
ning og resultat i regnskabsåret 2023/24, og det er ledelsens for-
ventning, at den udvikling fortsætter.
Der forventes på den baggrund en omsætning fra fortsættende
aktiviteter på 485–530 mio. kr. (0-10% vækst) og et primært resultat
(EBIT) på 20–30 mio. kr. (2023/24: 19,7 mio. kr.).
Forventningerne til regnskabsåret 2024/25 er behæftet med en stor
grad af usikkerhed, primært som følge af de ovennævnte markeds-
mæssige risici.
Bestyrelsen indstiller følgende til generalforsamlingen i Gabriel
Holding A/S den 29. januar 2025:
Godkendelse af årsrapporten 2023/24.
Forelæggelse af vederlagsrapport til vejledende afstemning.
Godkendelse af vederlag til bestyrelsen for indeværende regnskabsår.
Bestyrelsen foreslår genvalg af Søren Mygind Eskildsen, Hans O.
Damgaard, Søren B. Lauritsen og Randi Toftlund Pedersen som
selskabets generalforsamlingsvalgte bestyrelsesmedlemmer.
Bestyrelsesformand Jørgen Kjær Jacobsen ønsker ikke genvalg.
Bestyrelsen foreslår genvalg af KPMG Statsautoriseret
Revisionspartnerselskab.
Den officielle årsrapport offentliggøres på selskabets hjemmeside.
Som følge af koncernens indsats indenfor bæredygtighed udarbej-
des ingen trykt udgave af regnskabet.
2
Forsidebillede: Parcel loop
54
Ledelsesberetning
02 Resumé
03 Hoved- og nøgletal
06 Gabriel profil
12 Regnskabsberetning
20 Særlige risici
24 Selskabsledelse
28 Aktionærinformation
32 Selskabsoplysninger
Påtegninger
34 Ledelsespåtegning
36 Den uafhængige revisors revisionspåtegning
Koncern- og årsregnskab
40 Resultatopgørelse
41 Totalindkomstopgørelse
42 Balance – aktiver
43 Balance – passiver
44 Egenkapitalopgørelse koncern
45 Egenkapitalopgørelse moderselskab
46 Pengestrømsopgørelse
47 Noter til regnskaberne
Indhold
Direktionen i Gabriel Holding A/S.
CEO Anders Hedegaard Petersen (t.v.) og CCO Claus Møller.
76
Idégrundlag
Innovation og værdiskabende samarbejde er nøgleord i Gabriels
idegrundlag.
Gabriel er en nichevirksomhed der gennem hele værdikæden,
fra idé til møbelbruger, udvikler, producerer og sælger møbel-
tekstiler, komponenter, polstrede flader samt beslægtede pro-
dukter og services. Det sker til anvendelsesområder, hvor der
stilles ufravigelige krav til særlige produktegenskaber, design,
logistik samt dokumenteret kvalitets- og miljøstyring.
Vision
Gabriel skal være den foretrukne udviklingspartner og leveran-
dør til udvalgte internationalt markedsledende producenter og
storbrugere af polstermøbler, sæder og polstrede flader.
Gabriel skal opnå Blue Ocean status gennem et innovativt for-
retningskoncept, patenter, licenser, eksklusivaftaler eller lig-
nende rettigheder.
Gabriel skal være en attraktiv arbejdsplads og partnervirksom-
hed for kompetente medarbejdere og virksomheder.
Økonomiske mål
Gabriel tilstræber under normale markedsforhold gennemsnit-
ligt at opnå:
Et afkast af den investerede kapital (ROIC) på mindst 15%
før skat.
En stigende overskudsgrad (EBIT-margin).
En gennemsnitlig årlig vækst i resultatet pr. aktie på mindst 15%.
En gennemsnitlig årlig vækst i omsætningen på mindst 15%.
I år med akkvisitioner eller større etableringer accepterer ledel-
sen en midlertidig nedgang i de økonomiske mål, dog således,
at selskabet over en 5-årig periode gennemsnitligt lever op til
de fastlagte økonomiske mål.
Strategi
Gabriel vokser med de største. Gabriels vækst er baseret på
tæt udviklingssamarbejde og samhandel med ca. 70 udvalgte
internationalt markedsledende storkunder i en global strategi.
Det er Gabriels mål at opnå den største andel af hver af de ud-
valgte strategiske kunders køb af møbeltekstiler, relaterede
komponenter og serviceydelser i værdikæden. Realiseringen
af forretningspotentialet fra værdikædens led, der kommer
efter møbeltekstiler som f.eks. tilskæring, syning og polstring
af møbel dele, sker gennem forretningsenheden FurnMaster.
Som meddelt tidligere på året har Gabriel iværksat en carve-
out-proces, hvor FurnMaster forretningen helt eller delvist fra-
sælges. Selvom FurnMaster gennem årene har udviklet sig til
at have en ledende position på markedet, ligger FurnMaster ikke
længere indenfor den vækststrategiske definition for Gabriel kon-
cernen. Efter carve-out vil fokus være på videreudvikling af de
to øvrige forretningsområder Gabriel Fabrics og SampleMaster.
Medarbejderudvikling
Gabriel skal globalt kunne tiltrække og fastholde medarbejdere
med rette kompetencer og viden for fortsat at kunne skabe in-
novation og vækst. Gabriel prioriterer, at alle anvender, udvik-
ler og deler viden og kompetencer.
Alle ansatte informeres løbende om Gabriels vision, strategi,
mål samt aktivitetsplaner og får løbende information om deres
arbejdssituation i forbindelse med medarbejdersamtaler og af-
delingsmøder. Dette sikrer, at alle medarbejdere arbejder efter
klare mål og ansvarsområder, samt at den faglige og person-
lige udvikling stimuleres.
Virksomhedsstruktur
Gabrielkoncernen består overordnet af tre driftsselskaber
foruden ejendomsselskabet Gabriel Ejendomme A/S.
De tre driftsselskaber, Gabriel A/S i Europa, Gabriel Asia Pacific
i Asien og Gabriel North America Inc. i Nordamerika sikrer, at
koncernens overordnede mål om innovation og værdiskabelse
sker med en tilpas grad af regional tilpasning.
De tre driftsselskaber drives alle med de samme fire kerne-
processer som det centrale omdrejningspunkt. Kerneprocesser-
ne er fastlagt på basis af koncernens strategi, og der er fastlagt
indsatsmål og resultatmål (KPImål) i hver af kerneprocesserne:
Key Account Management (KAM)
Logistik
Produkt og procesinnovation
Priskonkurrenceevne
Aktiviteterne i Gabrielkoncernens selskaber er omtalt nedenfor:
Gabriel Holding A/S
Gabriel Holding A/S er koncernens moderselskab, hvor den
overordnede ledelse varetages. Som konsekvens af at koncer-
nen siden 2015 har opereret i tre selvstændige driftsselskaber,
er centrale koncernfunktioner med virkning fra 1. oktober 2016
blevet overført fra driftsselskabet Gabriel A/S.
Direktionen i Gabriel Holding A/S tegnes af CEO Anders Hede-
gaard Petersen og CCO Claus Møller. Derudover er den over-
ordnede ledelse af de centrale områder design og produkt-
udvikling, kvalitet og CSR samt forretningsudvikling placeret i
Gabriel Holding A/S.
Gabriel Asia Pacific
Gabriel Asia Pacific (Gabriel (Tianjin) International Trading Co.
Ltd.) blev etableret i 2003 og beskæftiger sig med udvikling af
APAC-regionen. Selskabet er en vigtig del af den samlede stra-
tegi om at kunne servicere globale erhvervsmøbelproducenter
og distributører samt at kunne sikre frembringelse af innovative
og konkurrencedygtige produkter til alle markeder. Endvidere
har selskabet et tæt samarbejde med regionens interiør- og de-
signfirmaer med servicering af anlægsprojekter og her under
levering af tekstilløsninger til automobiler, detailkæder, hoteller,
Gabriel profil
lufthavne, kontorer, skibe, skoler, teatre, operahuse og koncert-
sale. Foruden det regionale hovedkontor i Beijing har der i en
årrække været kontorer i Bangkok, Tianjin, Chengdu, Chongqing,
Guangzhou, Hangzhou, Hong Kong, Manila, Xian, Shanghai, Shen-
zhen og i Singapore.
Der er stort fokus på fortsat rekruttering og udvidelser af især
produktudviklings- og salgsressourcer både i Greater China og
i APAC-regionen som helhed.
Der er i regnskabsåret udviklet nye produkter og etableret
løbende leverancer til nye strategiske kunder. Nye udviklings-
projekter og salgsemner er konstant i pipeline, og den lokale
indsats intensiveres kontinuerligt.
Gabriel Asia Pacific har opnået en stærk position i nichen for højt
forædlede møbeltekstiler og beslægtede tekstilprodukter, hvor
der stilles ufravigelige krav til design, kvalitet og produkter med
dokumentation for miljø- og klimarelateret bæredygtighed, kon-
kurrencedygtige priser samt korte leveringstider.
Gabriel North America Inc.
Gabriel North America Inc. blev etableret i foråret 2015, som en
del af koncernens vækststrategi og som en naturlig forlængelse
af koncernens stigende aktivitetsniveau på det nordamerikanske
marked. Forinden etableringen af driftsselskabet havde Gabriel
i 2014 etableret lager og distribution.
Gabriel North America Inc. etableredes med hovedkvarter i Grand
Rapids (Michigan), hvor der siden er etableret centrale support-
funktioner, samt lager og distribution. Salgstilstede værelsen
er løbende udvidet med dedikerede key account managers og
field sales managers, samt showroom i Chicago (Illinois) og
New York (New York).
Gabriel A/S
Gabriel A/S varetager koncernens europæiske salgs- og udvik-
lingsaktiviteter og en række koncernfunktioner. Gabriel A/S’
vision er at være den foretrukne udviklingspartner og leveran-
dør til udvalgte internationalt markedsledende producenter og
storbrugere af polstermøbler, sæder og polstrede flader. For at
sikre implementering af visionen har Gabriel A/S etableret selv-
stændige salgsselskaber i Tyskland, England, Sverige, Spanien og
Litauen, samt filialer i Norge, Frankrig, Italien, Finland og Polen
og er derudover repræsenteret gennem dedikerede key account
managers inden for branchens primære markeder i Europa.
Visiotex GmbH i.L
Gabriel A/S erhvervede i december 2019 aktiekapitalen i den
tyske producent af tekstile løsninger, der muliggør design og
produktion af tekstile løsninger i én proces uden efterfølgende
tilskæring og syning.
Gabriel Group 2024
Gabriel Group 2024
GABRIEL
HOLDING A/S
Gabriel
Ejendomme A/S
Gabriel A/S
Gabriel (Tianjin)
International
Trading Co. Ltd.
China
Gabriel
North America Inc.
United States
UAB
Gabriel Baltics
Lithuania
Gabriel France
(branch)
France
Gabriel Poland
(branch)
Poland
Visiotex
GmbH i.L
Germany
Gabriel
Sweden AB
Sweden
Gabriel
GmbH
Germany
Gabriel
UK
Great Britain
Gabriel
Iberica
Spain
Gabriel Italy
(branch)
Italy
Gabriel Norway
(branch)
Norway
Gabriel Finland
(branch)
Finland
Gabriel
Innovation A/S
PRODUCTION
SALES
UAB Scandye
(49,3%)
Lithuania
Screen Solutions
Ltd.
United Kingdom
FurnMaster
Sp. z o.o
Poland
UAB
FurnMaster
Lithuania
UAB
Gabriel Textiles
Lithuania
UAB
SampleMaster
Lithuania
Grupo RYL,
S. A. de C. V.
Mexico
98
Gabriel
Hovedkontor
Aalborg, Danmark
Salgskontorer
København, Danmark
Stockholm og Gøteborg, Sverige
Helsinki, Finland
Oslo, Norge
Vilkaviškis, Litauen
Bingen, Hamborg og München, Tyskland
Paris, Frankrig
London og Peacehaven, England
Barcelona og Madrid, Spanien
Milano, Italien
Grand Rapids, Chicago og New York, USA
Beijing, Shanghai, Guangzhou, Chengdu, Shenzhen,
Xi’an, Chongqing, Hangzhou, Hong Kong og Tianjin, Kina
Manila, Filippinerne
Bangkok, Thailand
Singapore
Produktion
Vilkaviškis, Litauen
Telšiai, Litauen
FurnMaster
Hovedkontor
Aalborg, Danmark
Salgskontorer
Grand Rapids, USA
Bingen, Tyskland
Produktion
Marijampolė, Litauen
Świebodzin, Polen
Monterrey, Mexico
SampleMaster
Hovedkontor
Aalborg, Danmark
Salgskontor
Bingen, Tyskland
Produktion
Marijampolė, Litauen
Grand Rapids, USA
Gabriels lokationer 2024
USA
Mexico
Litauen
Polen
Sverige
Norge
Finland
Danmark
Tyskland
Frankrig
Italien
Kina
Singapore
Thailand
Filippinerne
England
Spanien
Aktiviteterne i Visiotex er efter overtagelsen integreret i koncer-
nen med innovationscentre i Bingen (Tyskland), Grand Rapids
(Michigan, USA), Aalborg (Danmark) samt i UAB Gabriel Textiles
(Litauen), hvor den primære produktion af løsningerne foregår.
Som følge heraf er selskabet under likvidation.
Screen Solutions Ltd.
Gabriel A/S erhvervede 100% af aktiekapitalen i skærmvægs-
producenten Screen Solutions Ltd. i England i november 2016.
Screen Solutions Ltd. er anerkendt som en af Europas førende
leverandører af skærmvægge, kontorrumsinddelinger m.m. til
den europæiske møbelindustri og opererede primært under
de anerkendte brands, Screen Solutions og Acoustic Comfort.
Selskabet undergik en transformation, hvor dets stærke udvik-
lings- og produktionsplatform blev udnyttet og det er i dag en
stærk partner for Gabriels hovedkunder.
Købet af aktierne i det engelske selskab skete som led i koncer-
nens øgede fokus på at udvide de services og produkter, der på
globalt plan tilbydes koncernens primære kundegrupper. Der-
udover støttede opkøbet den fortsatte styrkelse af Gabriels til-
stedeværelse i Storbritannien.
UAB Gabriel Textiles
I regnskabsåret 2018/19 tilkøbte Gabriel A/S virksomheden
UAB Baltijos Tekstilė. Gabriel A/S og UAB Baltijos Tekstilė har
samarbejdet siden 1998, hvor Gabriels væve i forbindelse med
outsourcing af produktionen fra Aalborg, Danmark blev overført
til UAB Baltijos Tekstilė.
Købet af aktierne i det litauiske selskab skete for at understøtte
koncernens vækst i både tekstilforretning og SampleMaster og
for at sikre fortsat høj leveringssikkerhed og konkurrenceevne.
Efter overtagelsen er selskabet blevet opdelt, således tekstil-
produktion er samlet i selskabet UAB Gabriel Textiles, udvik-
ling og produktion af salgsmaterialer er samlet i selskabet
UAB SampleMaster, og salgsaktiviteterne i Baltikum er samlet
i salgsselskabet UAB Gabriel Baltics.
UAB SampleMaster
Efter købet af partnervirksomheden UAB Baltijos Tekstilé udskil-
tes de aktiviteter, der vedrører koncernens SampleMaster pro-
duktion til et selvstændigt selskab, UAB SampleMaster. Herved
blev koncernens europæiske salg, udvikling og produktion af
prøvematerialer samlet under ledelse af den danske Sample-
Master forretningsenhed.
Gabriel Ejendomme A/S – Gabriel Erhvervspark
Gabriel Ejendomme A/S blev etableret i 2011 som selvstændig
enhed, hvortil koncernens domicil i Aalborg blev overført. Hoved-
aktiviteten er at udvikle og udleje kontorfaciliteterne i Aalborg
til både interne og eksterne lejere.
Farveri, UAB Scandye
UAB Scandye blev etableret i 2003, og i 2006 blev Gabriel A/S
medejer af selskabet. UAB Scandye er Gabriel-koncernens primære
farveri og efterbehandlingsanlæg i Europa, og Gabriels ejerandel
udgør 49,3%. Scandye servicerer udover Gabriel en række andre
eksterne kunder med farvning, efterbehandling og inspektion.
Aktiviteter bestemt for salg
– FurnMaster forretningsenheden
FurnMaster forretningsenheden blev etableret i 2003 med det
formål at tilføje OEM møbelproduktion til værditilbuddet. Fra
2003 indtil 2012 byggede FurnMaster på en outsourcet produkti-
onsmodel. Med etablering af datterselskabet UAB FurnMaster i
Litauen startede modellen med større grad af egenproduktion. I
2014 blev FurnMaster udvidet med etablering af datter selskabet
FurnMaster Sp. Z o.o. i Polen.
I 2018/2019 tilkøbte Gabriel koncernen den mexicanske møbel-
producent Grupo RyL S.A. de C.V, og siden 2022 er alle produk-
tionsaktiviteter relateret til FurnMaster i Nordamerika samlet i
Grupo RyL S.A. de C.V.
Anno 2024 er FurnMaster en førende OEM-leverandør og består
af 3 fabrikker i henholdsvis Polen, Litauen og Mexico med over
750 medarbejdere, samt en gruppe ledende medarbejdere ansat
i Gabriel A/S.
1110
SALG & EVENTS
Tekstilforretningen realiserede solid vækst
i omsætningen i 2023/24 og gennemførte
rekordmange aktiviteter sammen med
branchens førende aktører.
1312
Regnskabsberetning for de fortsættende aktiviteter
Omsætning og indtjening
De fortsættende aktiviteter realiserede i 2023/24 en omsætning
på 483,5 mio. kr. (454,5 mio. kr.) svarende til en vækst på 6%.
Omsætningsvæksten er realiseret som følge af fremgang i alle
tre vertikaler (Nordamerika, Europa og Asien). Den europæiske
tekstilforretning står sammen med SampleMaster-forretnings-
enheden globalt for den største andel af den realiserede vækst.
De fortsættende aktiviteter realiserede følgende udvalgte nøgle-
tal (2022/23):
Resultat før af- og nedskrivninger (EBITDA) udgjorde 56,8 mio.
kr. (46,9 mio. kr.).
Overskudsgraden (EBITDA-margin) blev 11,7% (10,3%).
Resultat af primær drift (EBIT) blev 19,7 mio. kr. (13,1 mio. kr.).
Overskudsgraden (EBIT-margin) blev 4,1% (2,9%).
Resultat før skat 4,0 mio. kr. (3,1 mio. kr.).
Resultat efter skat blev -1,5 mio. kr. (-1,4 mio. kr.).
tkr. 2022/23
1. okt.
2022
Balance
Varelager -19.403 -6.474
Indretning af lokaler -253 -
Udviklingsprojekter -868 -
Udskudt skatteaktiv -8.534 -
Tilgodehavender -3.447 -1.072
Aktiver i alt -32.505 -7.544
Leverandører af varer og tjenesteydelser 3.359 4.093
Anden gæld 3.397 -
Forpligtelser i alt 6.756
4.093
Overført resultat, netto -39.820 -11.457
Reserve for kursregulering 559 -180
Påvirkning på egenkapital, netto -39.261 -11.637
Der henvises i øvrigt til note 29 i regnskabet.
Ny vækststrategi
Gabriel koncernen offentliggjorde i august 2024 en ny vækst-
strategi, hvor udviklingen af forretningsenhederne Gabriel Fabrics
og SampleMaster intensiveres, og der igangsættes et frasalg af
koncernens FurnMaster enheder.
Det er ledelsens forventning, at frasalget gennemføres i regn-
skabsåret 2024/25, hvilket har den betydning, at FurnMaster for-
retningsenhederne i nærværende koncern- og årsregnskab er
klassificeret som ophørte aktiviteter og aktiver bestemt for salg.
For redegørelse for de ophørte aktiviteter henvises til note 9.
Udvikling i de samlede aktiviteter
Udviklingen for Gabriel koncernens samlede aktiviteter, kan op-
summeres som følger:
Ledelsen forventede i årsrapporten for regnskabsåret 2022/23
en omsætning i niveauet 850-900 mio.kr. og et primært resultat
(EBIT) på 0-10 mio. kr. i 2023/24. Desuden var det forventet, at de
finansielle poster fortsat ville være negative i 2023/24 og således
et negativt resultat før skat. Der var forventet et positivt cash flow.
Efter 4 måneder af regnskabsåret blev omsætnings- og resultat-
forventningerne opjusteret til en omsætning på 880-930 mio. kr.
og et primært resultat (EBIT) på 8-15 mio. kr.
Gabriel koncernen realiserede i 2023/24 en omsætning på 912
mio. kr. (2022/23: 931 mio. kr.) svarende til et fald på 2%. Faldet
i omsætning er relateret til FurnMaster-forretningsenhederne
(ophørte aktiviteter), mens de fortsættende aktiviteter realise-
rede solid vækst. Det realiserede primære resultat (EBIT) blev
10,9 mio. kr. (fortsættende og ophørte aktiviteter samlet) (2022/23:
-13,6 mio. kr.).
Uregelmæssigheder i den finansielle rapportering
i det mexicanske datterselskab Grupo RYL
I forbindelse med regnskabsaflæggelsen for 4. kvartal konsta-
terede ledelsen uregelmæssigheder i den finansielle rapporte-
ring i datterselskabet Grupo RYL i Mexico. Ledelsen igangsatte
derfor en detaljeret gennemgang af den finansielle rapporte-
ring fra Grupo RYL. Gennemgangen blev besværliggjort af, at
de medarbejdere, der tidligere havde udarbejdet den finansielle
rapportering, havde forladt selskabet i august 2024.
Baseret på den detaljerede gennemgang, blev der konstateret
væsentlige fejl i Grupo RYL’s rapportering, hovedsageligt re-
lateret til værdiansættelsen af selskabets varebeholdninger i
2022/23 og tidligere år. Resultatet for Gabriel koncernen i regn-
skabsåret 2022/23, skal som en konsekvens heraf, korrigeres
med 31,4 mio. kr. før skat og tidligere aktiveret udskudt skat på
8,5 mio. kr. skal tilbageføres. Den samlede korrektion efter skat
for regnskabsåret 2022/23 beløber sig dermed til 39,8 mio. kr.
For årene før 2022/23 er der en samlet korrektion på 11,6 mio.
kr. Som følge heraf reduceres koncernens egenkapital med 50,9
mio. kr. fra 326,6 mio. kr. til 275.7 mio. kr. pr. 1.oktober 2023.
Ledelsen har, som følge af de identificerede uregelmæssig-
heder igangsat en tilbundsgående ekstern undersøgelse heraf.
De konstaterede fejl er blevet korrigeret ved tilpasning af de
berørte poster i resultatopgørelsen, balancen og den samlede
negative effekt på i alt 50,9 mio. kr. er korrigeret i egenkapi-
talen pr. 1. oktober 2023. Eftersom der ligeledes har været en
væsentlig påvirkning på balancen pr. 1 oktober 2022, er denne
præsenteret jf. bestemmelserne i IAS 1.
Korrektionen har haft følgende påvirkning af koncernregn skabet
forøgelse/(reduktion) for tidligere perioder:
tkr. 2022/23
Resultatopgørelse
Vareforbrug -27.308
Personaleomkostninger -1.078
Af- og nedskrivninger -1.112
Resultat af primær drift (EBIT) -29.498
Finansielle omkostninger -1.860
Resultat før skat -31.358
Skat af årets resultat -8.462
Årets resultat -39.820
tkr. 2022/23
Totalindkomstopgørelse
Årets resultat efter skat af ophørte aktiviteter -39.820
Årets resultat -39.820
Anden totalindkomst
Valutakursregulering ved
omregning af udenlandske enheder 559
Totalindkomst i alt -39.261
Regnskabsberetning
I 4. kvartal realiserede Gabriel koncernen en omsætning på 212,4
mio. kr. (Q4 2023: 215,9 mio. kr.) og et primært resultat (EBIT) på
-8,2 mio.kr. (Q4 2023 -31,8 mio. kr.), der blev negativt påvirket af:
Korrektion af ovenstående uregelmæssigheder på 7,9 mio.
kr. vedrørende datterselskabet Grupo RYL. Korrektionen er
foretaget i 4. kvartal i såvel 2023/24 som i sammenlignings-
året 2022/23.
Rådgivningsomkostninger til det igangværende salg af Furn-
Master forretningsenhederne.
Enkeltstående hensættelse til tab på debitorer som følge af at
en kunde i England gik konkurs.
Det har i året været prioriteret at fortsætte den tilpassede stra-
tegieksekvering, der blev igangsat i starten af regnskabsåret
2022/23. Den betød, at koncernen midlertidigt forlod vækst-
strategien og ændrede fokus på gennemførelse af en konso-
lideringsstrategi. Ændringen skulle sikre fortsat reduktion af
koncernens omkostningsbase med det formål at forbedre kon-
cernens bruttoavance og reduktion af eksterne omkostninger
og personaleomkostninger.
Som led i konsolideringsstrategien prioriteredes tilsvarende
tiltag til forbedring af koncernens cash flow, blandt andet gennem
restriktiv investeringsaktivitet samt reduktion af koncernens
arbejdskapital. Som følge af at det mexicanske selskab – også
før den ovennævnte korrektion – har leveret primære nøgletal
under det forventede, er det ikke lykkedes koncernen at komme
fuldt i mål med ambitionerne om forbedring af koncernens cash
flow og reduktion af arbejdskapital i regnskabsåret.
Der har i året 2023/24 været eksekveret ift. denne overordnede
strategiplan, men hvor det er sikret at salgs- og produktudvik-
lingsindsatsen i de fortsættende aktiviteter har kunne fortsætte
med uændret styrke.
Resultat i mio. DKK
Driftsresultat
mio. DKK
%
Overskudsgrad i % (EBIT)
40
30
50
60
20
10
0
10
15
70
80
5
0
EBT
EBIT
EBITDA
EBT
EBIT
EBITDA
19/20 20/21 21/22 23/24 22/23
100
90
20
25
EBT
EBIT
EBITDA
EBT
EBIT
EBITDA
EBT
EBIT
EBITDA
Der er ikke foretaget tilpasning af hoved- og nøgletal i årene 2019/20 - 2021/22
vedrørende ophørte aktiviteter.
19/20 20/21 21/22 22/23
23/24
Omsætning fordelt pr. år
Omsætning i mio. DKK
1.000
800
1.200
600
400
200
900
700
1.100
500
300
100
0
mio. DKK
Der er ikke foretaget tilpasning af hoved- og nøgletal i årene 2019/20 - 2021/22
vedrørende ophørte aktiviteter.
1514
ordinære afskrivninger og begrænset investering i grunde og
bygninger, indretning af lejede lokaler, tekniske anlæg, drifts-
materiel og inventar samt leasing aktiver.
Andre langfristede aktiver udgør 40,3 mio. kr. pr. 30. september
2024 mod 40,1 mio. kr. pr. 30. september 2023 (korrigeret for
reklassifikation af -6,9 mio. kr. til aktiver bestemt for salg). Lang-
fristede aktiver udgør således 277,3 mio. kr. pr. 30. september
2024 mod 286,8 mio. kr. på samme tidspunkt sidste år (korrigeret
for reklassifikation af -97,8 mio. kr. til aktiver bestemt for salg).
Koncernens varebeholdninger udgjorde pr. 30. september 2024
116,4 mio. kr. mod 114,0 mio. kr. pr. 30. september 2023 (korri-
geret for reklassifikation af -83,9 mio. kr. til aktiver bestemt for
salg), hvilket svarer til en stigning på 2%.
Tilgodehavender udgjorde pr. 30. september 2024 78,1 mio. kr.
mod 69,5 mio. kr. pr. september 2023 (korrigeret for reklassifi-
kation af -50,0 mio. kr. til aktiver bestemt for salg), hvilket svarer
til en stigning på 12,4%.
Nettoarbejdskapitalen pr. 30. september 2024 svarer til 32,4% af
årsomsætningen mod 34,6% pr. 30. september 2023.
Den gennemførte reduktion af tilgodehavender modsvares af en
tilsvarende reduktion af kreditorer som følge af lavere indkøbs-
volumen op til balancedagen. Faldet i arbejdskapital er derfor
begrænset, og den lavere omsætning gør, at forholdstallet ligger
under ledelsens forventninger.
Den relative arbejdskapital søges kontinuerligt reduceret gennem
målrettede indsatser, der blandt andet inkluderer forbedrede
indkøbsrutiner og aftalegrundlag samt anvendelse af værktøjer
til lagerreduktioner. Det er ledelsens forventning at igangsatte
og delvist gennemførte aktiviteter, vil bidrage til at forholds-
tallet forbedres i 2024/25.
Koncernens egenkapital udgør 261,6 mio. kr. pr. 30. september
2024 mod 275,7 mio. kr. pr. 30. september 2023. Langfristede
forpligtelser udgør 71,5 mio. kr. mod 84,1 mio. kr. pr. 30. sep-
tember 2023. De kortfristede forpligtelser udgør 444,1 mio. kr.
pr. 30. september 2024 mod 414,0 mio. kr. pr. 30. september
2023. De samlede forpligtelser udgør således 515,6 mio. kr. pr.
30. september 2024 mod 498,0 mio. kr. pr. 30. september 2023.
Stigningen udgør 3,5% og henføres primært til stigning i den
eksterne finansiering samt gæld til joint venture.
Der stilles ikke forslag om udlodning af udbytte vedr. regn-
skabsåret 2023/24.
Regnskabsberetning for de ophørte aktiviteter
Koncernens ophørte aktiviteter består af FurnMaster enhederne
beliggende i henholdsvis Litauen, Polen og Mexico og som ledes
af et globalt ledelsesteam i Danmark.
FurnMaster har i 2023/24 været direkte påvirket af de fortsat
udfordrende vilkår for omsætningsvækst som markedet gene-
relt har været påvirket af de senere år. FurnMaster forretnings-
enhederne har derfor, helt som ventet, oplevet en tilbagegang
i omsætning. I den Europæiske del af forretningen er der reali-
seret en mindre omsætningstilbagegang, men på trods af dette
har den Europæiske FurnMaster forretning leveret et fornuf-
tigt overskud, som tillige ligger over det realiserede i 2022/23.
I Mexico har omsætningstilbagegangen været mere betydelig
og resulterede i et større tab af produktivitet.
Omsætning og indtjening
De ophørte aktiviteter realiserede i 2023/24 en omsætning på
429,1 mio. kr. (476,8 mio. kr.) svarende til en nedgang på 9%.
De ophørte aktiviteter realiserede følgende udvalgte nøgletal
(2022/23):
Resultat før af- og nedskrivninger (EBITDA) udgjorde 7,1 mio.
kr. (-11,1 mio. kr.).
Overskudsgraden (EBITDA-margin) blev 1,6% (-2,3%).
Resultat af primær drift (EBIT) blev -8,8 mio. kr. (-26,7 mio. kr.).
Overskudsgraden (EBIT-margin) blev -2,0% (-5,6%).
Resultat før skat -11,9 mio. kr. (-31,9 mio. kr.).
Resultat efter skat blev -14,2 mio. kr. (-42,7 mio. kr.).
Balancen
I forbindelse med regnskabsaflæggelsen har ledelsen gennem-
gået de regnskabsmæssige værdier af aktier og forpligtelser i
FurnMaster-enhederne, hvilket ikke har givet anledning til ned-
skrivninger. Der henvises til nedenstående nedskrivningstest
vedrørende goodwill og udskudte skatteaktiver.
Der henvises i øvrigt til note 9.
Immaterielle aktiver udgør 35,1 mio. kr. pr. 30. september 2024,
hvoraf goodwill i forbindelse med erhvervelsen af Screen Solu-
tions Ltd, samt Grupo Ryl udgør den største andel (25,1 mio. kr.).
Materielle aktiver udgør 63,6 mio. kr. pr. 30. september 2024
mod 55,5 mio. året før. Udviklingen skyldes primært reinveste-
ringer i leasingaktiver.
Andre langfristede aktiver udgør 6,5 mio. kr. pr. 30. septem-
ber 2024 mod 6,9 mio. kr. pr. 30. september 2023. Langfristede
aktiver udgør således 105,2 mio. kr. pr. 30. september 2024 mod
97,8 mio. kr. på samme tidspunkt sidste år.
De ophørte aktiviteters varebeholdninger udgjorde pr. 30. sep-
tember 2024 87,0 mio. kr. mod 83,9 mio. kr. pr. 30. september
2023 svarende til en stigning på 3,6%.
Tilgodehavender udgjorde pr. 30. september 2024 58,9 mio. kr.
mod 60,4 mio. kr. pr. september 2023 svarende til et fald på 2,6%.
Forpligtelser vedrørende aktiver bestemt for salg udgør 63,7
mio. kr. (2022/23: 53,8 mio. kr.). Stigningen vedrører primært
en stigning i leasinggæld, der hovedsagelig skyldes forlæn-
gelse af lejemål.
Koncernens salgsaktiviteter
Det er ledelsens vurdering, at det globale marked for erhvervs-
møbler i 2023/24 har oplevet et fald i efterspørgslen. Til trods
for dette, har Gabriel opnået tilfredsstillende vækst som en kon-
sekvens af adskillige års målrettede investering i salgsfrem-
mende aktiviteter.
Koncernens vækststrategi har gennem en årrække været "at
vokse med de største", hvilket sikrer den målrettede indsats over
for udvalgte topkunder. Eksekveringen betyder at koncernen
Personaleomkostninger
Koncernens personaleomkostninger steg i de fortsættende
aktiviteter med 0,6% til 122,9 mio. kr. (2022/23: 122,2 mio. kr.).
I 4. kvartal udgjorde koncernens personaleomkostninger 30,0
mio. kr. (Q4 2023: 30,6 mio. kr.) svarende til et fald på 2%.
Det gennemsnitlige antal medarbejdere for regnskabsåret i de
fortsættende aktiviteter udgjorde 389 (396). Heraf var 171 (168)
ansat i produktionen, 139 (150) i salg/udvikling og 79 (78) i admi-
nistration. Ved udgangen af regnskabsåret 2023/24 udgør antal
ansatte i de fortsættende aktiviteter 387 (390), som fordeler sig
på 172 (168) ansatte i produktionen og 137 (145) i salg/udvikling
og 78 (77) i administration.
Af- og nedskrivninger
De samlede af- og nedskrivninger i de fortsættende aktiviteter
steg til 37,1 mio. kr. (33,8 mio. kr.) primært som følge af inve-
steringer i nye showrooms.
Andel af resultat efter skat i joint venture
I årets resultat er der indregnet en samlet resultatandel af inve-
steringen i UAB Scandye på 0,9 mio. kr. (2022/23: 0,4 mio. kr.).
Stigning henføres primært til et højere aktivitetsniveau og som
følge heraf forbedret produktivitet.
Finansielle poster
Nettofinansieringsomkostning i de fortsættende aktiviteter blev
16,6 mio. kr. mod 10,4 mio. kr. i samme periode sidste år.
De finansielle omkostninger stiger som følge af let stigende
rente belastning, samt den påvirkning fald i dollarkursen havde
på den koncerninterne finansiering af det amerikanske og det
mexicanske datterselskab.
Se yderligere specifikation heraf i note 6 og 7.
Skat af årets resultat
Skat af årets resultat udgør 5,5 mio. kr. (4,6 mio. kr.) svarende
til en skatteprocent på 136%. Den høje skatteprocent henføres
til, at ledelsen har vurderet, at udskudte skatteaktiver ved-
rørende skattemæssige underskud opstået i året ikke forven-
tes at kunne realiseres.
Se yderligere specifikation heraf i note 19.
Balancen
Koncernens samlede balancesum udgør 777,2 mio. kr. mod 773,7
mio. kr. pr. 30. september 2023.
I nedenstående er sammenligningstal 2022/23 korrigeret for
reklassifikation til aktiver bestemt for salg.
Immaterielle aktiver udgør 67,1 mio. kr. pr. 30. september 2024,
hvoraf goodwill i forbindelse med erhvervelsen af Screen Solu-
tions Ltd, UAB Baltijos Tekstilé, samt Visiotex GmbH udgør den
største andel (27,0 mio. kr.).
Materielle aktiver udgør 169,8 mio. kr. pr. 30. september 2024
mod 178,5 mio. året før (korrigeret for reklassifikation af -55,5
mio. kr. til aktiver bestemt for salg). Udviklingen skyldes primært
I 4. kvartal udgjorde EBITDA 17,9 mio. kr. (Q4 2023: 10,0 mio. kr.),
EBIT udgjorde 7,8 mio.kr. (Q4 2023: 0,7 mio. kr.) og resultat før
skat 2,1 mio. kr. (Q4 2023: -0,7 mio. kr.). Det positive driftsresultat
i årets 4. kvartal kan primært henføres til ovennævnte vækst i
omsætningen i kvartalet samt generel produktivitetsforbedring.
Vareforbrug – bruttomargin
De fortsættende aktiviteter realiserede en bruttomargin for hele
regnskabsåret på 51,7% (51,4%). I 4. kvartal udgjorde den reali-
serede brutto margin 55,0% (48,8%).
Bruttoavancen steg som følge af den realiserede vækst til 250,1
mio. kr. (2022/23: 233,5 mio. kr.).
Lønomkostninger til koncernens produktionsmedarbejdere
indgår i vareforbrug og specificeres nærmere i note 3 og 5.
Ved udgangen af året var der i de fortsættende aktiviteter 172
produktionsansatte mod 168 ved starten af året. Der er i året
foretaget en udflytning af produktion fra Screen Solutions til Fur-
nMaster, hvilket har reduceret antallet af produktions ansatte i
Screen Solutions, mens der er foretaget ansættelser i Sample-
Master i forbindelse med det forøgede aktivitetsniveau.
Andre eksterne omkostninger
Andre eksterne omkostninger steg i de fortsættende aktivite-
ter med 11% til 71,6 mio. kr. (2022/23: 64,3 mio. kr.) primært
som følge af omkostninger relateret til de showrooms, der
blev tilført i løbet af foregående regnskabsår, samt stigning i
koncernens IT-sikkerheds- og marketingsomkostninger. Der
er derudover afholdt enkeltstående eksterne omkostninger i
Screen Solutions på 4,8 mio. kr. dels i forbindelse med ned-
lukning af produktionen i England og dels til hensættelse til
tab på debitorer i 4. kvartal. I 4. kvartal udgjorde koncernens
eksterne omkostninger 18,4 mio. kr. (Q4 2023: 14,1 mio. kr.)
svarende til en stigning på 30%.
Afkastningsgrad i %
20
15
25
10
5
0
19/20 20/21 21/22 23/24
Afkastningsgrad før skat (ROIC)
%
22/23
Der er ikke foretaget tilpasning af hoved- og nøgletal i årene 2019/20 - 2021/22
vedrørende ophørte aktiviteter.
1716
sikrer en stærk position i de tekstilprogrammer, der indgår som
en integreret del af møbelproducenternes standard produkt-
tilbud, og at nye produkter i stor grad udvikles i nært samar-
bejde med netop disse.
Over en årrække har ledelsen prioriteret investering i forøgelse
af salgsressourcer og kunderettede aktiviteter samt forøgelse af
den strukturelle globale tilstedeværelse. Dedikerede Key Account
Managers står for udvikling af kunderelationen med de globalt
ledende møbelproducenter og sikrer involvering af koncernens
øvrige kompetencer som design, marketing, kvalitet, logistik m.fl.
Det er en strategi, der virker, og som med etablering af show-
rooms, øgede digitaliserede marketingsaktiviteter, personlig
salgsudvikling fra Field Sales Managers samt global kunde-
service sikrer, at Gabriels position på markedet konstant og
løbende styrkes.
I 2023/24 har koncernen prioriteret at gennemføre en konsoli-
deringsstrategi. Det har betydet, at der i det forgangne år ikke
i væsentlig grad er tilført yderligere ressourcer til koncernens
salgsprocesser. Dette til trods, er koncernens indsats forøget
og markedspositionen styrket. De tilførte salgsressourcer er
placeret på enkelte men væsentlige områder, og er blevet sup-
pleret af forøget indsats i marketingsprocessen med det re-
sultat, at koncernens salgsprocesser bliver mere effektive, og
at produkt- og brand kommunikation bliver mere målrettet og
med større præcision.
Den europæiske forretning realiserede vækst i det forgangne
år som følge af fremgang på næsten alle markeder. Væksten
er et resultat af en årelang investering i salgsudvikling og
markeds position over hele Europa og en meget tilfredsstillende
eksekvering af koncernens salgsstrategi. SampleMaster-forret-
ningsenheden har i Europa fortsat udviklingen af forretningen
og derigennem sikret den vante årlige vækst, som i regnskabs-
året blev solid og tocifret.
På det nordamerikanske marked blev der i 2023/24 realiseret
en lille positiv omsætningsvækst, som dog ikke lever op til de
ambitiøse forventninger ledelsen har til udviklingen på det ame-
rikanske marked. Gennem målrettet salgs- og marketingsind-
sats arbejdes der på at hæve succesraten og koncernens posi-
tion på markedet, og det forventes at vækstambitionerne også
på kort sigt bliver indfriet.
Koncernen har i en årrække med Kina som væsentligste om-
drejningspunkt, tilført ressourcer til udvikling af det asiatiske
marked. Det asiatiske marked har generelt vist sig udfordren-
de i de senere år, men er fortsat attraktivt for dem, der formår
løbende at udnytte den kontinuerlige foranderlighed. Der blev
i regnskabsåret 2023/24 realiseret en mindre vækst, hvilket
giver forventning om at tendensen er vendt efter en årrække
med omsætningstilbagegang.
Det er ledelsens vurdering, at den realiserede vækst er et resul-
tat af styrket markedsposition som følge af en øget indsats og
en tilfredsstillende eksekvering af salgs- og marketingsstrate-
gien. Den samlede indsats, der er gennemført i løbet af 2023/24,
giver realistiske forventninger om fortsat vækst.
Produktudvikling, forretningsudvikling og innovation
Gabriels produkt- og procesinnovation fra idé til færdigpolstret
produkt har i 2023/24 fortsat været en prioriteret kerneproces.
Investeringen i innovation og udvikling (der indgår i balancen
under immaterielle aktiver) udgør for regnskabsåret 2023/24
for de fortsættende aktiviteter 6,9 mio. kr. (8,9 mio. kr. sidste år)
svarende til 1,4% af omsætningen (2,0% sidste år).
Faldet i aktiverede udviklingsomkostninger skal ses i lyset af,
at der i 2023/24 har været foretaget prioritering og fokusering
af udviklingsopgaverne med henblik på at opnå kortere udvik-
lingstid. Dertil kommer, at der i det foregående år var forholds-
mæssigt store investeringer i grundlæggende innovation, her-
under indenfor Shapeknit teknologien, mens disse mere har haft
karakter af implementering i 2023/24.
Udvikling af nye produkter og løsninger foregår koordineret og
afstemt med koncernens vigtigste kunder. Kundernes frem tidige
behov identificeres gennem research og analyser af markeds-
trends, som danner grundlag for både produktudvikling samt
teknologisk udvikling. Den koordinerede indsats er med til at øge
træfsikkerheden samt introduktionshastigheden for produkter,
løsninger og services, der lanceres på markedet.
Produktudvikling og innovation koordineres centralt, men finder
sted i de tre driftsselskaber og i samtlige strategiske forretnings-
enheder, som samlet understøtter koncernens kerneproces
for produkt- og procesinnovation. Gennem en struktureret og
dokumenteret udviklingsproces identificeres de enkelte produk-
ters markedspotentialer samtidig med, at værdien af en fælles
koordineret indsats udnyttes og målrettet tilbydes markedets
ledende møbelproducenter.
Gabriel har i en årrække målsat lancering af et betragteligt antal
nye tekstiler på verdensmarkedet. I 2023/24 blev porteføljen af
globalt konkurrencedygtige tekstilprodukter yderligere udvidet.
Der blev således lanceret 6 nye tekstiler og 3 eksisterende
produkter blev opdateret med henblik på at sikre yderligere
vækst. I SampleMaster er der realiseret et større antal nye kunde-
samarbejder, hvoraf en stor del er realiseret efter gennemført
udviklingsarbejde. Nye produkters andel af omsætningen mål-
sættes til mindst 30%, men udgjorde kun 17% som konsekvens
af at flere større produkter passerede aldersgrænsen på 5 år.
Der er generelt stor træfsikkerhed i de lancerede produkter,
hvilket betyder at de lancerede produkter lever op til de for-
ventninger, der indgår inden igangsættelse. Der er imidlertid
stor forskel på de lancerede produkters potentiale og hastig-
hed, hvormed de trænger ind på markederne og således også
deres andel af omsætningen som nye produkter. Kerneproces-
sen og indsatserne justeres løbende, med henblik på at sikre
mere konstant målopfyldelse.
Blandt de nylancerede tekstiler bygger to af produkterne på
Gabriels innovative cirkulære produktplatform ”Gabriel Loop”.
Gabriel loop er både produkt- og værdikædeinnovation idet pro-
dukterne er designet til genanvendelse, men også frembringes
som resultat af et unikt samarbejde på tværs af værdikæden,
hvor kundernes tekstilaffald tages tilbage og laves til nye garner
og nye tekstiler. Gabriel Loop konceptet, eller produktfamilien,
indeholder på nuværende tidspunkt 6 tekstiler og er anerkendt
i markedet for at være konkrete bidrag til den bæredygtige
transformation af branchen. Et af produkterne i Loop-koncep-
tet ”Amaze Loop” kan opleves på side 26-27 i denne årsrapport.
Desuden vandt Gabriel Loop i november Danish Design Award
2024 for det innovative koncept.
Forretningsenheden DesignMaster i Aalborg samt udviklings-
afdelingen i Beijing gennemfører løbende designbaserede ud-
viklings- og konsulentaktiviteter, der tager afsæt i kunders og
slutbrugeres ønsker og behov. Dette sker på baggrund af grund-
læggende markedsindsigt og målrettet research.
Forretningsområdet ShapeKnit tilbyder unikke kundetilpassede
løsninger gennem en innovativ 3-dimensionel strikketeknologi.
Design- og udviklingsprocessen har sit udgangspunkt i innova-
tionscentret i Bingen (Tyskland), i Aalborg (Danmark), og UAB
Gabriel Textiles (Litauen), hvor den primære produktion af løs-
ningerne foregår.
Med afsæt i Gabriels samlede strategi indenfor design- og pro-
duktudvikling, innovation samt bæredygtighed, arbejdes der
tværfagligt med udviklingen af nye produkter. Koncernen ar-
bejder desuden med produktinnovationsprojekter, der giver
mulighed for en øget differentiering af værditilbuddet. Disse
projekter har ofte en længere tidshorisont og omfatter både
intern research og samarbejde med eksterne partnere, univer-
siteter og forskningsinstitutter. I 2023/24 har der været enkelte
af disse projekter og de har primært haft sit omdrejningspunkt
omkring teknologi og bæredygtighed. Det indgår løbende i vur-
deringen om porteføljen af de mere grundlæggende innovati-
onsprojekter er passende.
Innovationsprojekterne rummer betydelige omend usikre ind-
tjeningspotentialer, og er primært koncentreret om udvikling
af tekniske løsninger, nye tekstiler og beslægtede produkter,
som forventes at finde anvendelse inden for Gabriels eksiste-
rende værdikæde.
Gennem en målrettet formidling af Gabriels innovations- og
udviklingsstrategi er der fastholdt og etableret tætte relationer
til udvalgte møbelproducenters designere, udviklingsteams og
beslutningstagere.
For produktnyheder henvises i øvrigt til www.gabriel.dk, hvor
det også er muligt at tilmelde sig Gabriels nyhedsbreve.
Forventninger
Det er ledelsens forventninger, at de udfordrende markedsvilkår,
som har påvirket møbelbranchen, vil fortsætte i regnskabsåret
2024/25 primært som følge af fortsatte geopolitiske risici, og
den påvirkning på international efterspørgsel, der kan komme
fra inflation og usikkerhed omkring renteudviklingen.
De fortsættende aktiviteter har imidlertid realiseret vækst i om-
sætning og resultat i regnskabsåret 2023/24, og det er ledel-
sens forventning, at den udvikling fortsætter.
Der forventes på den baggrund en omsætning på 485 – 530 mio.
kr. (0-10% vækst) og et primært resultat (EBIT) på 20 – 30 mio.
kr. (19,7 mio. kr. i 2023/24).
Salget af FurnMaster forløber som planlagt og forventes gennem-
ført i løbet af 2024/25.
Årets forventninger er behæftet med en stor grad af usikkerhed,
primært som følge af de ovennævnte markedsmæssige risici.
1918
PARCEL LOOP
Parcel Loop er en del af Gabriels unikke produktfamilie "Gabriel Loop" og er mere
end bare et tekstil – det er et statement. Det viser, hvordan cirkularitet kan integreres
naturligt i moderne design uden at gå på kompromis med stil eller funktionalitet.
Tekstilet er fremstillet af 100 % genanvendt polyester, der kombinerer tekstilaffald
fra vores kunder med post-consumer genanvendt polyester fra plastikflasker. Et unikt
take-back-system hvor tekstilrester indsamles og genintegreres i produktionsprocessen.
2120
Renterisici
Koncernens bankgæld er en løbende driftskredit med en variabel
rente, mens realkreditlån i Gabriel Ejendomme A/S hovedsage-
ligt er optaget som et fastforrentet lån i DKK med lang løbetid.
Se i øvrigt note 23 for en uddybende beskrivelse af renterisici.
Kreditrisici
Koncernens politik for kreditrisici medfører, at alle større kunder
og andre samarbejdspartnere løbende kreditvurderes og forsik-
res, såfremt dette er muligt. Styring af kreditrisikoen er baseret
på interne kreditrammer for kunder. Koncernens samlede til-
godehavender fra salg er fordelt på mange kunder, lande og
markeder, som sikrer en god risikospredning.
Finansielt beredskab
Koncernen vurderer løbende behovet for tilpasning af kapital-
strukturen. Koncernen har fortsat uudnyttede kreditrammer hos
koncernens bankforbindelser og mulighed for udvidelse heraf,
hvis det bliver nødvendigt. På den baggrund vurderes koncer-
nen at have tilstrækkelig likviditet til sikring af den løbende
finansiering af den fremtidige drift og investeringer. Der henvi-
ses i øvrigt til note 23.
Forretningssteder
Koncernen udøver en stor del af sin virksomhed udenfor
Danmark, herunder i Kina. Udøvelse af virksomhed i Kina kan
indebære risici, som normalt ikke forefindes på de europæiske
og amerikanske markeder. Skattelovgivning m.v. er således
karakteriseret af hyppige ændringer, der kan medføre risici.
Koncernen forsøger at minimere disse risici ved jævnlig kontakt
med samarbejdspartnere samt anvendelse af lokale rådgivere.
Forsikring
Det er Gabriels politik at forsikre mod risici, der kan få væsent-
lig indflydelse på koncernens økonomiske stilling. Forsikrings-
politikken giver retningslinjer for koncernens forsikringsforhold.
Sammen med forsikringsmæglere vurderes koncernens forsik-
ringsmæssige risici årligt, og der foretages løbende ændringer
foranlediget af anbefalinger fra analyser udformet sammen med
forsikringsmæglerne. Koncernen vurderes at være tilfreds-
stillende dækket og der er blandt andet tegnet forsikring, som
omfatter driftstab og produktansvar samt en all-risk dækning
på koncernens materielle anlægsaktiver og varelagre i både
ind- og udland.
Miljørisici
Gennem certificering iht. ISO 14001 miljøledelse og ISO 9001
kvalitetsledelse samt miljø- og sundhedsmærkning iht. bl.a. EU
Ecolabel og OEKO-TEX® STANDARD 100 sikres det, at der ikke
opstår væsentlige miljørisici i forbindelse med virksomhedens
aktiviteter eller produkter. Gabriels miljøpolitik forebygger uheld
og skal sikre, at ingen produkter, som forlader virksomheden,
indeholder sundhedsskadelige stoffer.
I Gabriels forretning indgår en række kommercielle og finansielle
risici, som er væsentlige, når koncernens fremtid skal vurderes.
Ledelsen søger at imødegå og begrænse de risici, som koncer-
nen via egne handlinger kan påvirke. Det er endvidere Gabriels
politik ikke at foretage aktiv spekulation i finansielle instrumen-
ter. Styringen retter sig således alene mod de risici, der er en
direkte følge af koncernens drift, investeringer og finansiering.
Konkurrencesituation
Gabriel er en nichevirksomhed, der primært henvender sig til
kunder og brugerområder, hvor der stilles ufravigelige krav til
produktegenskaber, design og dokumenteret kvalitets- og miljø-
styring. Gabriel er inden for nicheområdet et globalt velkendt
brand. Gabriels aktiviteter er konstant rettet mod at udvikle og
befæste en position som den foretrukne udviklingspartner og
leverandør af møbeltekstiler og tilhørende komponenter til stra-
tegisk udvalgte internationale erhvervsmøbelproducenter. Det
sker gennem en konsekvent udvikling af Blue Ocean-produkter
og -ydelser inden for den værdikæde, som Gabriel er en del af.
Konkurrenceevnen søges konstant styrket gennem den løbende
udvikling af forretningsmodellen, således at Gabriel bedst muligt
møder markedernes krav og strukturelle udvikling.
Kunder og markeder
Gabriel retter produkt- og konceptudvikling mod udvalgte globale
topkunder med en stor eksportomsætning til følge. Eksporten
afsættes hovedsageligt i Europa, men i stigende grad også til
oversøiske lande som USA og Kina.
Koncernen er generelt ikke disponeret for særlige kunderisici
og har en god fordeling af omsætningen.
Produkter
Gabriel udnytter sin forretningsmodel og søger risikospredning
ved at tilbyde nye produktløsninger i en større del af værdi-
kæden. Det sker gennem udvikling af fremtidens møbeltekstiler
og -komponenter samt ydelser i samarbejde med de strategisk
udvalgte topkunder.
Råvarer
For at imødekomme eventuelle udsving i råvarepriser i løbet
af året forsøger Gabriel på baggrund af forventningerne til den
fremtidige produktion at afdække behovet ved kort- eller lang-
sigtede leveranceaftaler med koncernens primære leverandører.
Valutarisici
Koncernen overvåger løbende den valutariske eksponering
mod de primære valutaer. Koncernen forsøger i videst mulige
omfang at reducere risikoen ved at minimere nettopositionerne
mod primært EUR, USD, GBP og RMB.
Se i øvrigt note 23 for en uddybende beskrivelse af valutarisici.
Særlige risici
IT-risici
Koncernen har valgt at outsource driften af virksomhedens IT-
platform til eksterne servicepartnere. Dette sikrer en løbende
opdatering af sikkerhedssystemer og mindsker risikoen for
væsentlige driftsforstyrrelser.
Der er tillige oprettet et Digitaliserings- og Cybersikkerheds-
udvalg samt foranstaltninger til sikring af koncernens
IT-sikkerhed.
Det er Udvalgets rolle at fremsætte anbefalinger til bestyrelsen
og på anden vis assistere bestyrelsen med dens forretnings-
udviklings- og effektiviseringsopgaver i relation til Digitalise-
ringsområdet, samt assistere med bestyrelsens indsats og til-
synsopgaver i relation til it- og cyberområdet
Leverandørrisici
Gabriel opbygger partnerskaber med udvalgte leverandører
for at sikre stabil levering og kvalitet samt løbende udvikling af
produkter og komponenter i samarbejde med disse.
Gabriel anvender tillige i vid udstrækning råvarer, halvfabri kata
og færdigvarer, som i særlige tilfælde af leverancesvigt kan ind-
købes hos alternative leverandører.
Beredskab
Der arbejdes løbende med at forbedre og informere om de fast-
lagte beredskabsplaner i henhold til kvalitets- og miljøledelses-
systemet. Der gennemføres løbende uddannelsesaktiviteter inden
for førstehjælp og brandbekæmpelse, og alle områder har en
operationel beredskabsplan i tilfælde af uheld.
2322
SAMPLEMASTER
SampleMaster leverer skræddersyede
fuldservice- løsninger til beslutningsværktøjer
for globale premium brands, primært i møbel-
og interiørbranchen.
I 2023-24 har SampleMaster taget afgørende
skridt mod global vækst og kvalitetsforbedring.
Med produktionsopstart i Grand Rapids, USA har
vores globale kunder nu adgang til vores løsninger
og services både i USA og Europa, hvilket skaber
store muligheder for fremtidig ekspansion.
2524
Selskabsledelse
Redegørelse for virksomhedsledelse
Nasdaq Copenhagen A/S har vedtaget et sæt anbefalinger om
god selskabsledelse (Corporate Governance), som senest er
opdateret i december 2020. Anbefalingerne for god selskabs-
ledelse kan rekvireres på Komitéen for god selskabsledelses
hjemmeside www.corporategovernance.dk.
Gabriel Holding A/S har udarbejdet den lovpligtige redegørel-
se for virksomhedsledelse, jf. årsregnskabslovens § 107b for
regnskabsåret 2023/24 og offentliggjort denne på koncernens
hjemme side: www.gabriel.dk/investor/corporate-governance/.
Redegørelsen omfatter selskabets arbejde med anbefalinger
for god selskabsledelse, en beskrivelse af hovedelementerne i
koncernens interne kontrol og risikostyringssystem i forbindelse
med regnskabsaflæggelsen samt en beskrivelse af koncernens
øverste ledelsesorganer og disses sammensætning. Redegørel-
sen omfatter tillige de overordnede konklusioner af bestyrelsens
årlige selvevaluering samt en beskrivelse af samtlige ledelses-
udvalg herunder møder og årets væsentligste aktiviteter.
Redegørelse for samfundsansvar
Bæredygtighed er en del af Gabriels forretningsstrategi, og i
koncernen har ønsket om at agere ansvarligt i forhold til kunder,
medarbejdere, forretningsforbindelser og omverdenen altid haft
højeste prioritet. I henhold til årsregnskabslovens § 99a har
Gabriel udarbejdet den lovpligtige redegørelse for samfunds-
ansvar for regnskabsåret 2023/24, og redegørelsen kan læses
eller downloades på www.gabriel.dk/investor/reports/.
Redegørelse for mangfoldighedspolitik og
den kønsmæssige sammensætning af ledelsen
Denne lovpligtige redegørelse for mangfoldighedspolitik, jf.
årsregnskabslovens § 107d er integreret i redegørelse for den
kønsmæssige sammensætning af ledelsen, jf. årsregnskabs-
lovens § 99b for regnskabsåret 2023/24.
Gabriel-koncernen tror på, at mangfoldighed blandt medarbej-
derne og ledelsen, herunder en jævn fordeling af alder, natio-
nalitet og uddannelsesbaggrund bidrager positivt til arbejds-
miljøet og styrker Gabriels konkurrenceevne og performance.
Gabriel har længe haft fokus på en mangfoldig arbejdsplads, hvor
medarbejderne har vidt forskellige baggrunde, kompetencer og
livsvilkår. Ikke kun i forhold til køn, alder og herkomst, men i
lige så høj grad i forhold til uddannelse, erfaringer og person-
lighed. Derfor er målsætningen, at ledelsen i lige så høj grad
2 års oversigt – Gabriel Holding A/S
Øverste ledelsesorgan 2022/23 2023/24
Samlet antal medlemmer 5 5
Underrepræsenteret køn i pct. 20 % 20 %
Måltal i pct. 40 %* 40 %*
Årstal for opfyldelse af måltal 2026/27 2026/27
Øvrige ledelseslag
Samlet antal medlemmer 2 2
Gabriels indsats på området i 2023/24 med hensyn til målsæt-
ninger og mål for mangfoldighed og ligelig kønsfordeling var
følgende:
Ved rekruttering slog Gabriel stillingen op internt, eksternt
og bredt.
Ved rekruttering overvejede Gabriel alle kvalificerede ansøgere
uanset køn, etnicitet, religion, politisk overbevisning, alder,
funktionsnedsættelse, seksuel orientering etc.
Ved rekruttering og ved brug af headhuntere/eksterne rekrut-
teringsmedarbejdede tilstræbte Gabriel at inkludere mindst
to kandidater af det underrepræsenterede køn og at mindst
50% af kandidatfeltet var af det underrepræsenterede køn, i
det omfang det var muligt.
Redegørelse for politik for dataetik
I henhold til årsregnskabslovens § 99d har Gabriel udarbejdet
den lovpligtige redegørelse for politik for dataetik for regnskabs-
året 2023/24 og redegørelsen kan læses eller downloades på
www.gabriel.dk/investor/corporate-governance/.
skal afspejle mangfoldigheden blandt vores medarbejderne. Der
arbejdes aktivt med udvikling af en handlingsplan, der sikrer
øget mangfoldighed.
Bestyrelsesmedlemmerne i Gabriel Holding A/S dækker et
bredt spektrum af erfaringer fra både dansk og internationalt
erhvervsliv. Denne sammensætning vurderes hensigtsmæssig,
idet den sikrer en bredde i medlemmernes tilgang til opgaverne,
og således er medvirkende til at sikre kvalificerede overvejelser
og beslutninger. Det er tillige bestyrelsens ambition yderligere
at styrke mangfoldigheden i relation til køn, jf. Gabriels mang-
foldighedspolitik. Definitionen af køn i denne redegørelse tager
direkte udspring i de lovgivningsmæssige krav om rapporte-
ring heraf, herunder definitionen af ”køn” som mand/kvinde,
og afspejler ikke Gabriels holdning hertil, idet Gabriels mang-
foldighedspolitik er baseret på en bredere og mere mangfoldig
forståelse af køn.
Det langsigtede måltal for det underrepræsenterede køn i besty-
relsen i Gabriel Holding A/S er en ligelig kønsfordeling 50/50. Med
udgangspunkt i Erhvervsstyrelsens vejledning af 3. december
2022, der specificerer, at i en bestyrelse, hvor der er 5 general-
forsamlingsvalgte medlemmer, betyder det, at andelen af det
underrepræsenterede køn skal udgøre mindst 40%*. Såfremt
antallet af bestyrelsesmedlemmer i perioden ændrer sig i op-
eller nedadgående retning, så vil målet hedde 50/50.
Bestyrelsen, som er det øverste ledelsesorgan, består pt. af 7
medlemmer, hvoraf 5 er generalforsamlingsvalgte. Jf. politikken
herom vil en fordeling af bestyrelsesmedlemmer 40/60 være at
betragte som en ligelig kønsfordeling. Idet de generalforsam-
lingsvalgte bestyrelsesmedlemmer pt. har en kønsfordeling på
20/80 er målet ikke nået for bestyrelsen i Gabriel Holding A/S. De
to medarbejdervalgte bestyrelsesmedlemmer, som ikke indgår
i rapporteringen, udgør henholdsvis én mand og én kvinde.
Idet virksomhedens øvrige ledelsesniveauer består af to per-
soner, er der ikke opstillet måltal herfor. Da selskabet Gabriel
Holding A/S ikke har haft et gennemsnitligt antal heltids-
beskæftigede på 50 eller flere, er selskabet ikke forpligtet til at
udarbejde en politik for at øge andelen af det underrepræsen-
terede køn på de øvrige ledelsesniveauer. Gabriel-koncernens
overordnede mangfoldighedspolitik er dog gældende for alle
koncernens selskaber.
Måltal for bestyrelsen forventes indfriet i 2026/27. Målet anses
for både ambitiøst samt realistisk taget forholdene for Gabriel
samt branchen i betragtning på tidspunktet for fastsættelse af
måltallet.
2726
Amaze Loop har en fremragende holdbarhed, en indbydende
farvepalet og en fængende tekstur, der understreger vores
dedikation til kvalitetshåndværk. Tekstilet er det perfekte valg til
interiører, der kræver både kvalitet, tidløshed og æstetisk styrke.
Som en del af "Gabriel Loop" afspejler Amaze Loop vores
engagement i både miljø og teknologi ved effektivt at håndtere
tekstil affald fra vores kunder gennem et unikt take-back-system.
AMAZE LOOP
2928
Aktionærinformation
Aktiekapital
Gabriel Holding A/S’ aktiekapital består af 1.890.000 stk. aktier á
20 kr. Gabriel har én aktieklasse, og ingen aktier er tildelt særlige
rettigheder. Alle aktierne er omsætningspapirer og frit omsætte-
lige. Gabriel Holding A/S er noteret på Nasdaq Copenhagen A/S
under kortnavn GABR ISIN kode DK0060124691. Aktien indgår
under indeks Small Cap.
Gabriel tilstræber at opretholde et tilfredsstillende niveau i
information for investorer og analytikere for at sikre at aktie-
prisen ikke er emne for pludselige udsving, samt afspejler den
forventede udvikling i selskabet.
Følgende aktionærer besidder aktier, som enten er tillagt mindst
5% af aktiekapitalens stemmerettigheder eller hvis pålydende
værdi udgør mindst 5% af aktiekapitalen:
Katt Holding ApS, Højbjerg
Matlau Holding ApS, Skanderborg
Marlin Holding ApS, Malling
Fulden Holding ApS, Beder
Chr. Augustinus Fabrikker A/S, København
Poul H. Lauritsen Holding ApS, Charlottenlund
GAB Invest ApS, Aalborg
Kapitalforeningen Investering & Tryghed, København
På selskabets ordinære generalforsamling den 10. december
2020 fik bestyrelsen fornyet bemyndigelsen til at erhverve
egne aktier op til en samlet værdi på i alt 7,6 mio. kr., svarende
til 20% af selskabets aktiekapital til et vederlag, der svarer til
den på erhvervelsestidspunktet noterede køberkurs på Nasdaq
Copenhagen A/S med en margin på +/- 10%. Bemyndigelsen er
gældende i 5 år fra datoen for generalforsamlingen.
Kursudvikling
Primo 2023/24 var kursen 306, mens kursen pr. 30. september
2024 var 270. Den samlede markedsværdi af selskabets aktier
pr. 30. september 2024 udgør 510,3 mio. kr.
Kapitalstyring
Ledelsen vurderer løbende behovet for tilpasning af kapital-
strukturen. Gabriels ledelse har altid prioriteret en høj soliditets-
grad for at kunne bevare størst mulig handlefrihed i alle situa-
tioner. Soliditeten i den fortsættende del af koncernen udgør
pr. 30. september 2024 34,4%, hvor soliditeten for aktiviteter
bestemt for salg udgør 37,3% pr. samme dato. Nedbringelse af
arbejdskapitalen er en prioriteret proces i koncernen.
Koncernen tilstræber at give sine aktionærer et løbende afkast
af deres investering under hensyntagen til fornøden konsolide-
ring af egenkapitalen som grundlag for virksomhedens frem-
tidige udvikling. Bestyrelsen indstiller, at der ikke udbetales
udbytte for 2023/24.
På baggrund af disse overvejelser anses det nuværende kapital-
beredskab for at være passende i den aktuelle økonomiske
situation.
23/24
Børskurs og indre værdi
Børskurs i kr. pr. aktie.
Indre værdi i kr. pr. aktie.
250
300
350
400
200
450
500
550
600
650
700
750
150
100
50
0
19/20 20/21 22/23
21/22
DKK
Markedsværdi ultimo året
Markedsværdi i mio. kr.
1.000
800
1.200
1.400
600
400
200
0
19/20 20/21 21/22 23/24
mio. DKK
22/23
Finanskalender for 2024/25
08.01.2025 Årsrapport 2023/24
29.01.2025 Generalforsamling
03.02.2025 Udbetaling af udbytte
06.02.2025 Kvartalsrapport, 1. kvartal 2024/25
08.05.2025 Halvårsrapport, 1. halvår 2024/25
28.08.2025 Kvartalsrapport, 3. kvartal 2024/25
20.11.2025 Årsrapport 2024/25
11.12.2025 Generalforsamling
Investor Relations
Gabriel Holding A/S tilstræber at opretholde et tilfredsstillende
og ensartet informationsniveau for investorer og analytikere,
således at aktiekursen udvikler sig stabilt og til enhver tid af-
spejler den forventede udvikling i selskabet.
Hjemmesiden www.gabriel.dk er interessenternes primære in-
formationskilde, og den opdateres løbende med ny og relevant
information om Gabriels profil, aktiviteter, branche og resultater.
Ansvarlig for investor relations:
Anders Hedegaard Petersen, CEO
Tlf.: +45 9630 3117
Aktieudbytte og resultat pr. aktie
Udbytte pr. aktie i kr.
Resultat pr. aktie i kr.
5
10
15
20
0
25
30
DKK
19/20 20/21 21/22 22/23 23/24
Der er ikke foretaget tilpasning af hoved- og nøgletal i årene 2019/20 - 2021/22
vedrørende ophørte aktiviteter.
Selskabsmeddelelser sendt i regnskabsåret 2023/24
16.11.2023 Gabriel Holding A/S: Udfordrende markeds vilkår
prægede regnskabsåret 2022/23 hvor der reali-
seres en omsætning på 931 mio. kr. og et primært
resultat (EBIT) på 15,9 mio. kr.
23.11.2023 Indkaldelse til ordinær generalforsamling i
Gabriel Holding A/S.
06.12.2023 Indberetning af ledende medarbejderes og disses
nærtståendes transaktioner med Gabriel Holding
A/S’ aktier.
13.12.2023 Storaktionærmeddelelse fra Poul H. Lauritsen
Holding ApS.
14.12.2023 Referat fra ordinær generalforsamling den 14.
december 2023.
08.02.2024 Gabriel Holding A/S – første kvartal af regn-
skabsåret 2023/24.
13.02.2024 Indberetning af ledende medarbejderes og disses
nærtståendes transaktioner med Gabriel Holding
A/S’ aktier.
14.02.2024 Indberetning af ledende medarbejderes og disses
nærtståendes transaktioner med Gabriel Holding
A/S’ aktier.
14.02.2024 Indberetning af ledende medarbejderes og disses
nærtståendes transaktioner med Gabriel Holding
A/S’ aktier.
15.04.2024 Gabriel Holding A/S opjusterer forventningerne
til regnskabsåret 2023/24.
02.05.2024 Gabriel Holding A/S – første halvår af regnskabs-
året 2022/23.
05.08.2024 Gabriel lancerer ny vækststrategi, hvor udviklin-
gen af forretningsenhederne Gabriel Fabrics og
SampleMaster intensiveres. Samtidig igangsæt-
tes carve-out af koncernens Furnmaster-enheder.
29.08.2024 Gabriel Holding A/S leverer stigende omsætning
og primært resultat (EBIT) i 3. kvartal af regn-
skabsåret 2023/24 og fastholder de opjusterede
forventninger.
24.09.2024 Jørgen Kjær Jacobsen søger ikke genvalg til
Gabriel Holding A/S’s bestyrelse.
Generalforsamling
Generalforsamling afholdes
torsdag den 29. januar 2025 kl. 14.00 i Aalborg.
3130
SUSTAINABILITY
Gabriel gør en aktiv indsats for at fremstille produkter, der holder længe og ikke
belaster miljøet uhensigtsmæssigt. Det sikres og dokumenteres blandt andet gennem
produktcertificeringer i henhold til EU Ecolabel og OEKO-TEX® STANDARD 100,
men også gennem brugen af livscyklusvurderinger (LCA), som giver kendskab
til produkternes potentielle miljøpåvirkninger gennem hele deres livscyklus.
3332
Selskabsoplysninger
Bestyrelse
Stilling: Direktør og professionelt
bestyrelsesmedlem.
Bestyrelseskompetencer
Særlig ekspertise indenfor topledelse og
bestyrelseskompetencer i børsnoterede
selskaber.
Tillidsposter
Direktørposter
Raskier A/S
Raskier Ejendomme ApS
Bestyrelsesposter
Roblon A/S (F)
– samt medlem af revisionsudvalget,
innovations- og produktudviklingsudvalget
og governance-, nominerings- og
vederlagsudvalget
Raskier A/S
Raskier Ejendomme ApS
Jørgen Kjær Jacobsen
Formand (A)
Født: 1952
Køn: Mand
Indtrådt i bestyrelsen: 2010
Perioden udløber: GF 2024
Stilling: Professionelt bestyrelsesmedlem.
Bestyrelseskompetencer
Særlig ekspertise indenfor salg og topledelse
i globale selskaber.
Tillidsposter
Bestyrelsesposter
EC POWER A/S
DS Energy ApS (F)
LIFA A/S LANDINSPEKTØRER (F)
Aktieselskabet Carl Christensen (F)
Manini & Co. Holding A/S (F)
Thygesen Textile Group A/S (F)
Ege Carpets A/S – samt formand for
revisionsudvalget
Stibo Complete Group A/S (N)
Dansk Kvarts Industri A/S
Erhvervsdrivende fonde
Aarhus Symfoniorkesters Fond af 13. april 1983
Hans Olesen Damgaard
Bestyrelsesmedlem (U)
Født: 1965
Køn: Mand
Indtrådt i bestyrelsen: 2015
Perioden udløber: GF 2024
Stilling: CEO i Louis Poulsen A/S.
Bestyrelseskompetencer
Relevant brancheerfaring med særlig eks-
pertise inden for strategi, salg, produktion
og topledelse i globale selskaber, herunder
branding og design.
Tillidsposter
Direktørposter
Audo A/S
TSME Holding ApS
Bestyrelsesposter
TCM Group A/S (N)
Ege Carpets A/S (F)
– samt medlem vederlags- &
nomineringsudvalget
Designers Company A/S
Søren Mygind Eskildsen
Næstformand (U)
Født: 1972
Køn: Mand
Indtrådt i bestyrelsen: 2022
Perioden udløber: GF 2024
Stilling: Administrerende direktør,
ONE Marketing A/S.
Bestyrelseskompetencer
Særlig ekspertise indenfor salg og
marketing, med IT, strategi og branding
som stærke sider.
Tillidsposter
Direktørposter
Søren B. Lauritsen Holding ApS
Poul H. Lauritsen Holding ApS
Bestyrelsesposter
Attract Media ApS (F)
ONE Marketing A/S
GAB Invest ApS
Søren B. Lauritsen
Bestyrelsesmedlem (A)
Født: 1967
Køn: Mand
Indtrådt i bestyrelsen: 2010
Perioden udløber: GF 2024
Stilling: Senior Vice President Corporate
Finance i Salling Group.
Bestyrelseskompetencer
Særlig ekspertise inden for topledelse –
med særligt fokus på økonomistyring,
regnskabsaflæggelse og regnskab –
i danske børsnoterede selskaber.
Tillidsposter
Bestyrelsesposter
Ejendomsselskabet Olav de Linde A/S
Glunz & Jensen Holding A/S (N)
– samt formand for revisionsudvalget
og medlem af vederlagsudvalget
Roblon A/S
– samt formand for revisionsudvalget
Salling Group Captiveforsikringsselskab A/S (F)
Salling Group Ejendomme A/S
Salling Group Ejendomme II Aps
Randi Toftlund Pedersen
Bestyrelsesmedlem (U)
Født: 1963
Køn: Kvinde
Indtrådt i bestyrelsen: 2022
Perioden udløber: GF 2024
Stilling: Customer Service Manager.
Ansat i Gabriel A/S i afdelingen Salgssupport
og Kundeservice siden 2005.
Valgt af medarbejderne indtil den
ordinære generalforsamling i 2024.
Quinten Xerxes van Dalm
Bestyrelsesmedlem
valgt af medarbejderne.
Født: 1972
Køn: Mand
Indtrådt i bestyrelsen: 2010
Stilling: Sustainability Manager.
Ansat i Gabriel A/S i afdelingen for Kvalitet,
Miljø og Produktion (QEP) siden 2014.
Valgt af medarbejderne indtil den
ordinære generalforsamling i 2026.
Rikke Lyhne Jensen
Bestyrelsesmedlem
valgt af medarbejderne.
Født: 1988
Køn: Kvinde
Indtrådt i bestyrelsen: 2018
* Bestyrelsen afholdt 6 møder, Revisionsudvalget 8 møder, Governance-, Vederlags- & Nomineringsudvalget 3 møder,
Akkvisitions- & Strategiudvalget 6 møder og Digitaliserings- og Cybersikkerhedsudvalget 5 møder.
** Det nævnte antal aktier samt ændringer omfatter både egne og nærtstående parters samlede aktieposter.
A = Afhængigt medlem U = Uafhængigt medlem F = Formand N = Næstformand
Direktion
Anders Hedegaard Petersen kom til Gabriel i 2004 og blev
administrerende direktør for Gabriel Holding A/S i 2011.
Tillidsposter
Direktørposter
KAAN ApS
Bestyrelsesposter
GAB Invest ApS (F)
Vrå Damp Holding A/S (F)
Vrå Dampvaskeri A/S (F)
Dansk Mode & Textil (N)
Anders Hedegaard Petersen
CEO
Født: 1976
Køn: Mand
Claus Møller kom til Gabriel i 2010 og har været
medlem af direktionen siden 2016.
Tillidsposter
Direktørposter
GAB Invest ApS
Bonum Vitae ApS
Staniolhattefabrikken ApS
Bestyrelsesposter
Food Solutions ApS (F)
Shopconcept Holding A/S
GAB Invest ApS
SDIVD A/S
Startex ApS
Nordlux A/S
Claus Møller
CCO
Født: 1966
Køn: Mand
Navn Nationalitet
Revisions-
udvalg
Governance-,
Vederlags- &
Nominerings udvalg
Akkvisitions-
& Strategi-
udvalg
Digitaliserings-
og Cyber-
sikkerheds-
udvalg
Bestyrelses- og
udvalgs møder
i 23/24*
Aktie-
beholdning
30.09.24**
Ændring
i 23/24
Jørgen Kjær
Jacobsen
Dansk Medlem Medlem Medlem 100% 8.800
Søren Mygind
Eskildsen
Dansk Medlem Formand Medlem 96% 0
Hans Olesen
Damgaard
Dansk Formand Medlem Medlem 100% 1.000
Søren B.
Lauritsen
Dansk Formand 100% 49.416 +630
Randi Toftlund
Pedersen
Dansk Formand 100% 0
Quinten
Xerxes
van Dalm
Dansk/
hollandsk
Medlem 91% 35
Rikke Lyhne
Jensen
Dansk Medlem 100% 0
Anders
Hedegaard
Petersen
Dansk 50.621 +1.160
Claus Møller Dansk 48.942 +590
3534
Anders Hedegaard Petersen
CEO
Claus Møller
CCO
Ledelsespåtegning
Bestyrelse og direktion har dags dato behandlet og godkendt
årsrapporten for 2023/24 for Gabriel Holding A/S.
Årsrapporten er aflagt i overensstemmelse med International
Financial Reporting Standards som godkendt af EU og yderligere
krav i årsregnskabsloven.
Det er vores opfattelse, at koncernregnskabet og årsregnskabet
giver et retvisende billede af koncernens og moderselskabets
aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 30. september 2024
samt af resultatet af koncernens og moderselskabets aktivite-
ter og pengestrømme for regnskabsåret 1. oktober 2023 - 30.
september 2024.
Ledelsesberetningen indeholder efter vores opfattelse en ret-
visende redegørelse for udviklingen i koncernens og moder-
selskabets aktiviteter og økonomiske forhold, årets resultater,
pengestrømme og finansielle stilling samt en beskrivelse af de
væsentligste risici og usikkerhedsfaktorer, som koncernen og
moderselskabet står overfor.
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
Aalborg, den 8. januar 2025
Direktion
Bestyrelse
Quinten van Dalm
Medarbejderrepræsentant
Rikke Lyhne Jensen
Medarbejderrepræsentant
Jørgen Kjær Jacobsen
Formand
Søren Mygind Eskildsen
Næstformand
Hans Olesen Damgaard Søren Brahm Lauritsen Randi Toftlund Pedersen
Tailor er et uldprodukt, som er særligt kendt for sin taktile og visuelt melerede struktur.
Inspireret af naturens skønhed er Tailor et levende tekstil med et dynamisk, organisk
udtryk, som skaber en følelse af komfort og harmoni i enhver indretning.
TAILOR
3736
Den uafhængige revisors påtegning
Til kapitalejerne i Gabriel Holding A/S
Centrale forhold ved revisionen
Centrale forhold ved revisionen er de forhold, der efter vores
faglige vurdering var mest betydelige ved vores revision af
regnskabet for regnskabsåret 2023/24. Disse forhold blev be-
handlet som led i vores revision af regnskabet som helhed og
udformningen af vores konklusion herom. Vi afgiver ikke nogen
særskilt konklusion om disse forhold.
Korrektion af væsentlige fejl
I forbindelse med regnskabsaflæggelsen konstaterede ledel-
sen uregelmæssigheder i den finansielle rapportering i datter-
selskabet Grupo RYL i Mexico. Som en konsekvens heraf foretog
ledelsen en detaljeret efterprøvning af den historiske finansielle
rapportering. Efterprøvningen blev besværliggjort af, at de med-
arbejdere, som historisk havde udarbejdet den finansielle rap-
portering, havde forladt selskabet.
Baseret på materialet, som danner grundlag for den finansielle
rapportering, blev der identificeret væsentlige fejl, særligt relate-
ret til værdiansættelsen af varebeholdninger i indeværende og i
tidligere regnskabsår. Ledelsen har som følge af de identificerede
uregelmæssigheder igangsat en tilbundsgående ekstern under-
søgelse af årsagen til og konsekvensen af uregelmæssighederne.
Henset til usikkerheden forbundet med opgørelsen af korrektio-
nerne til tidligere års regnskaber og væsentligheden af korrek-
tionerne har dette været et centralt forhold ved vores revision.
Vi henviser til note 29 i koncernregnskabet, hvor der er rede-
gjort for den regnskabsmæssige behandling af korrektion af
væsentlige fejl, herunder hvorledes korrektionerne er foretaget
i de enkelte regnskabsår.
Hvordan har vores revision
adresseret korrektion af væsentlige fejl
I forbindelse med vores revision har vi bl.a. udført følgende
handlinger:
Vi har udført risikovurderingshandlinger som grundlag for at
opnå forståelse af de uregelmæssigheder, der er konstateret i
forbindelse regnskabsaflæggelsen, herunder de identificerede
korrektioner og detaljerede efterprøvninger heraf, som ledel-
sen har foretaget. Dette har omfattet detajerede forespøgs-
ler til ledelsen og analyser af den finansielle rapportering for
datter selskabet Grupo RYL i Mexico.
Vi har vurderet den identificerede besvigelsesrisiko, der er
afledt af de konstaterede uregelmæssigheder. Dette har om-
fattet forespørgsler vedrørende ledelsens indledende vurde-
ring af uregelmæssighederne samt omfanget af den igangsatte
undersøgelse heraf.
Vi har i forhold til vores indledende planlægning udført yder-
ligere revisionshandlinger og stikprøver vedrørende indreg-
ning og måling af væsentlige regnskabsposter i dattersel-
skabet Grupo RYL i Mexico, som indgår i koncernregnskabet.
De væsentlige regnskabsposter omfatter omsætning, vare-
beholdninger, tilgodehavender fra salg samt leverandørgæld.
Vi har efterprøvet ledelsens periodisering af de konstaterede
fejl vedrørende tidlligere regnskabsår.
Vi har vurderet ledelsens præsentation af korrektionerne i
koncernregnskabet i forhold til kravene i IFRS. Vurderingen
har omfattet gennemgang af tilretning af sammenligningstal
samt beskrivelse af korrektionen i såvel ledelsesberetnin-
gen som i indledningen til anvendt regnskabspraksis med til-
hørende note 29.
Ophørte aktiviteter og aktiver bestemt for salg
Gabriel-koncernen offentliggjorde den 5. august 2024 en ny
vækststrategi, hvor udviklingen af forretningsenhederne Gabriel
Fabrics og SampleMaster intensiveres. Samtidig er igangsat et
frasalg af koncernens FurnMaster-enheder. Som følge heraf er
Furnmaster-enhederne i koncernregnskabet præsenteret som
ophørte aktiviteter og de relaterede nettoaktiver klassificeret
som aktiver bestemt for salg.
De væsentligste risici vedrører ledelsens vurdering af kriteri-
erne for klassifikationen af Furnmaster-enhederne som aktiver
bestemt for salg og ophørte aktiviteter, fuldstændighed og nøj-
agtighed af aktiver bestemt for salg og ophørte aktiviteter, præ-
sentationen heraf i koncernregnskabet samt værdiansættelsen
af aktiver bestemt for salg.
Henset til den væsentlige skønsmæssige usikkerhed vedrørende
værdiansættelsen af aktiver bestemt for salg, og at regnskabs-
praksis på området er kompleks, ikke-standard og indeholder
væsentlige skøn udøvet af ledelsen, har dette været et centralt
forhold ved vores revision.
Vi henviser til note 9 i koncernregnskabet, hvori ophørte
aktiviteter er beskrevet, herunder væsentligste forudsætnin-
ger og vurderinger, note 26 i koncernregnskabet vedrørende
regnskabsmæssige skøn og vurderinger, note 28 i koncernregn-
skabet, hvor koncernens regnskabspraksis for ophørte aktiviteter
indgår samt note 29 i koncernregnskabet, hvor der er rede gjort
for den regnskabsmæssige behandling af korrektion af væsent-
lige fejl, der er relateret til ophørte aktiviteter.
Hvordan har vores revision adresseret ophørte aktiviteter og
aktiver bestemt for salg
I forbindelse med revisionen har vi bl.a. udført følgende handlinger:
Vi har udført risikovurderingshandlinger for at opnå forståelse
af omfanget af de aktiviteter og tilhørende nettoaktiver, der er
sat til salg, herunder de regnskabsmæssige konsekvenser af
at aktiviteterne er sat til salg.
Vi har involveret vores interne regnskabs- og
rapporterings specialister.
Vi har sammen med specialisterne vurderet om ledelsens
grundlag for klassifikation af Furnmaster-enheder som aktiver
bestemt for salg samt ophørte aktiviteter er rimelig i forhold til
kriterierne herfor i IFRS 5, herunder særligt om Furnmaster-
enheder kan sælges umiddelbart i deres nuværende stand, på
vilkår der er sædvanlige for salg af sådanne aktiver, og om
salget er sandsynligt; dvs. om salget kan forventes at være
gennemført inden for et år fra klassificeringsdatoen.
Vi har efterprøvet fuldstændigheden og nøjagtigheden af de
aktiviteter, der er klassificeret som ophørte aktiviteter hen-
holdsvis aktiver bestemt for salg.
Vi har vurderet og udfordret, om ledelsens værdiansættelse
af aktiver, der er klassificeret som bestemt for salg, er pas-
sende, dvs. den regnskabsmæssige værdi ikke overstiger
den skønnede dagsværdi fratrukket salgsomkostninger, he r-
under om de anvendte værdiansættelsesmodeller er passende
efter omstændighederne, samt de nøgleforudsætninger, der
er anvendt, er rimelige, herunder særligt de af ledelsen fast-
satte forventninger til udvikling i omsætning og indtjening
samt diskonteringsfaktor.
Vi har gennemgået oplysninger i koncernregnskabet og vurde-
ret, hvorvidt oplysningskravene i IFRS 5 er opfyldt, herunder
beskrivelsen af væsentlige vurderinger foretaget af ledelsen.
Værdiansættelse af goodwill og immaterielle aktiver
(fortsættende aktivitet)
Goodwill og tilknyttede immaterielle aktiver indregnet i forbin-
delse med køb af virksomheder, der udgør 32,6 mio. kr., er vur-
deret væsentlige for koncernregnskabet.
I forbindelse med udarbejdelse af nedskrivningstest for good-
will har ledelsen anlagt en række forudsætninger vedrørende
fastlæggelse af pengestrømsgenererende enheder (CGU'er), de
forventede fremtidige pengestrømme og de anvendte diskonte-
ringsrenter for de pengestrømsgenererende enheder.
Henset til den skønsmæssige usikkerhed relateret til værdi-
ansættelsen af goodwill og immaterielle aktiver har dette været
et centralt forhold ved vores revision.
Vi henviser til note 11 i koncernregnskabet, hvori nedskrivnings-
test af goodwill og tilknyttede immaterielle aktiver er beskrevet.
Vi henviser endvidere til note 26 i koncernregnskabet vedrø-
rende regnskabsmæssige skøn og vurderinger samt note 28
i koncernregnskabet, hvor koncernens regnskabspraksis for
nedskrivningstest er beskrevet.
Hvordan har vores revision adresseret værdiansættelsen af
goodwill og immaterielle aktiver (fortsættende aktivitet)
I forbindelse med vores revision har vi bl.a. udført følgende
handlinger:
Vi har vurderet koncernens interne kontroller for udarbejdelse
af nedskrivningstest inkl. budget og fremskrivninger.
Vi har efterprøvet, at værdiansættelsesmodellen, der er anvendt
til at foretage nedskrivningstest af goodwill, er passende og i
overensstemmelse med krav i IAS 36, herunder for fastlæggelse
af pengestrømsgenererende enheder og allokering af goodwill.
Vi har vurderet, om der er indikationer på værdiforringelse
af øvrige immaterielle aktiver i form af kunderelationer og
produkt teknologiske aktiver relateret til opkøbte virksomheder.
Vi har vurderet, om nøgleforudsætningerne, der er anvendt i
nedskrivningstestene, er rimelige, herunder særligt ledelsens
forventninger til udvikling i omsætning og indtjening samt
diskonteringsfaktor.
Vi har gennemgået de relaterede oplysninger i koncern regn-
skabet og vurderet, hvorvidt oplysningskravene i IFRS er opfyldt.
Revisionspåtegning på
koncernregnskabet og årsregnskabet
Konklusion
Det er vores opfattelse, at koncernregnskabet og årsregnska-
bet giver et retvisende billede af koncernens og modervirksom-
hedens aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 30. september
2024 samt af resultatet af koncernens og modervirksomhedens
aktiviteter og pengestrømme for regnskabsåret 1. oktober 2023
– 30. september 2024 i overensstemmelse med International
Financial Reporting Standards som godkendt af EU og yderli-
gere krav i årsregnskabsloven.
Vores konklusion er konsistent med vores revisionsprotokollat
til bestyrelsen og revisionsudvalget.
Det reviderede regnskab
Gabriel Holding A/S' koncernregnskab og årsregnskab for
regnskabsåret 1. oktober 2023 – 30. september 2024 omfatter
resultatopgørelse, totalindkomstopgørelse, balance, egenkapital-
opgørelse, pengestrømsopgørelse og noter, herunder anvendt
regnskabspraksis for såvel koncernen som modervirksom-
heden ("regnskabet"). Regnskabet udarbejdes efter International
Financial Reporting Standards som godkendt af EU og yderli-
gere krav i årsregnskabsloven.
Grundlag for konklusion
Vi har udført vores revision i overensstemmelse med interna-
tionale standarder om revision og de yderligere krav, der er
gældende i Danmark.
Vores ansvar ifølge disse standarder og krav er nærmere
beskrevet i revisionspåtegningens afsnit "Revisors ansvar for
revisionen af regnskabet".
Det er vores opfattelse, at det opnåede revisionsbevis er tilstræk-
keligt og egnet som grundlag for vores konklusion.
Uafhængighed
Vi er uafhængige af koncernen i overensstemmelse med Inter-
national Ethics Standards Board for Accountants' internationale
retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA Code) og de
yderligere etiske krav, der er gældende i Danmark, ligesom vi
har opfyldt vores øvrige etiske forpligtelser i henhold til disse
krav og IESBA Code.
Vi erklærer, efter vores bedste overbevisning, at vi ikke har
udført forbudte ikke-revisionsydelser som omhandlet i artikel
5, stk. 1, i forordning (EU) nr. 537/2014, og at vi forblev uafhæn-
gige i udførelsen af den lovpligtige revision.
Vi blev første gang valgt som revisor for Gabriel Holding A/S den
11. december 2014 for regnskabsåret 2014/15. Vi er genvalgt
årligt ved generalforsamlingsbeslutning uden afbrydelser i en
samlet opgaveperiode på 10 år frem til og med regnskabsåret
1. oktober 2023 – 30. september 2024.
3938
Udtalelse om ledelsesberetningen
Ledelsen er ansvarlig for ledelsesberetningen.
Vores konklusion om regnskabet omfatter ikke ledelsesberet-
ningen, og vi udtrykker ingen form for konklusion med sikker-
hed om ledelsesberetningen.
I tilknytning til vores revision af regnskabet er det vores ansvar
at læse ledelsesberetningen og i den forbindelse overveje, om
ledelsesberetningen er væsentligt inkonsistent med regnskabet
eller vores viden opnået ved revisionen eller på anden måde
synes at indeholde væsentlig fejlinformation.
Vores ansvar er derudover at overveje, om ledelsesberetningen
indeholder krævede oplysninger i henhold til årsregnskabsloven.
Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse, at ledelses-
beretningen er i overensstemmelse med regnskabet og er ud-
arbejdet i overensstemmelse med årsregnskabslovens krav. Vi
har ikke fundet væsentlig fejlinformation i ledelsesberetningen.
Ledelsens ansvar for regnskabet
Ledelsen har ansvaret for udarbejdelsen af et regnskab, der
giver et retvisende billede i overensstemmelse med Interna-
tional Financial Reporting Standards som godkendt af EU og
yderligere krav i årsregnskabsloven.
Ledelsen har endvidere ansvaret for den interne kontrol, som
ledelsen anser for nødvendig for at udarbejde et regnskab uden
væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigel-
ser eller fejl.
Ved udarbejdelsen af regnskabet er ledelsen ansvarlig for at
vurdere koncernens og virksomhedens evne til at fortsætte
driften; at oplyse om forhold vedrørende fortsat drift, hvor
dette er relevant; samt at udarbejde regnskabet på grundlag
af regnskabsprincippet om fortsat drift, medmindre ledelsen
enten har til hensigt at likvidere koncernen eller modervirksom-
heden, indstille driften eller ikke har andet realistisk alternativ
end at gøre dette.
Revisors ansvar for revisionen af regnskabet
Vores mål er at opnå høj grad af sikkerhed for, om regnskabet
som helhed er uden væsentlig fejlinformation, uanset om denne
skyldes besvigelser eller fejl, og at afgive en revisionspåtegning
med en konklusion. Høj grad af sikkerhed er et højt niveau af
sikkerhed, men er ikke en garanti for, at en revision, der udføres
i overensstemmelse med internationale standarder om revisi-
on og de yderligere krav, der er gældende i Danmark, altid vil
afdække væsentlig fejlinformation, når sådan findes. Fejlinfor-
mationer kan opstå som følge af besvigelser eller fejl og kan be-
tragtes som væsentlige, hvis det med rimelighed kan forventes,
at de enkeltvis eller samlet har indflydelse på de økonomiske
beslutninger, som brugerne træffer på grundlag af regnskabet.
Som led i en revision, der udføres i overensstemmelse med
internationale standarder om revision og de yderligere krav,
der er gældende i Danmark, foretager vi faglige vurderinger og
opretholder professionel skepsis under revisionen. Herudover:
identificerer og vurderer vi risikoen for væsentlig fejlinforma-
tion i regnskabet, uanset om denne skyldes besvigelser eller
fejl, udformer og udfører revisionshandlinger som reaktion på
disse risici samt opnår revisionsbevis, der er tilstrækkeligt og
egnet til at danne grundlag for vores konklusion. Risikoen for
ikke at opdage væsentlig fejlinformation forårsaget af besvi-
gelser er højere end ved væsentlig fejlinformation forårsaget
af fejl, idet besvigelser kan omfatte sammensværgelser, do-
kumentfalsk, bevidste udeladelser, vildledning eller tilside-
sættelse af intern kontrol.
opnår vi forståelse af den interne kontrol med relevans for
revisionen for at kunne udforme revisionshandlinger, der er
passende efter omstændighederne, men ikke for at kunne
udtrykke en konklusion om effektiviteten af koncernens og
moder virksomhedens interne kontrol.
tager vi stilling til, om den regnskabspraksis, som er anvendt
af ledelsen, er passende, samt om de regnskabsmæssige
skøn og tilknyttede oplysninger, som ledelsen har udarbej
-
det, er rimelige.
konkluderer vi, om ledelsens udarbejdelse af regnskabet
på grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift er pas-
sende, samt om der på grundlag af det opnåede revisions-
bevis er væsentlig usikkerhed forbundet med begivenheder
eller forhold, der kan skabe betydelig tvivl om koncernens
og modervirksomhedens evne til at fortsætte driften. Hvis vi
konkluderer, at der er en væsentlig usikkerhed, skal vi i vores
revisionspåtegning gøre opmærksom på oplysninger herom
i regnskabet eller, hvis sådanne oplysninger ikke er tilstræk-
kelige, modificere vores konklusion. Vores konklusioner er
baseret på det revisionsbevis, der er opnået frem til datoen
for vores revisionspåtegning. Fremtidige begivenheder eller
forhold kan dog medføre, at koncernen og modervirksom heden
ikke længere kan fortsætte driften.
tager vi stilling til den samlede præsentation, struktur og
indhold af regnskabet, herunder noteoplysningerne, samt
om regnskabet afspejler de underliggende transaktioner og
begivenheder på en sådan måde, at der gives et retvisende
billede heraf.
opnår vi tilstrækkeligt og egnet revisionsbevis for de finan-
sielle oplysninger for virksomhederne eller forretningsaktivi-
teterne i koncernen til brug for at udtrykke en konklusion om
koncernregnskabet. Vi er ansvarlige for at lede, føre tilsyn med
og udføre koncernrevisionen. Vi er eneansvarlige for vores
revisionskonklusion.
Vi kommunikerer med den øverste ledelse om bl.a. det plan-
lagte omfang og den tidsmæssige placering af revisionen samt
betydelige revisionsmæssige observationer, herunder even-
tuelle betydelige mangler i intern kontrol, som vi identificerer
under revisionen.
Vi afgiver også en udtalelse til den øverste ledelse om, at vi
har opfyldt relevante etiske krav vedrørende uafhængighed,
og oplyser den om alle relationer og andre forhold, der med
rimelighed kan tænkes at påvirke vores uafhængighed, og, hvor
dette er relevant, anvendte sikkerhedsforanstaltninger eller
handlinger foretaget for at eliminere trusler.
Med udgangspunkt i de forhold, der er kommunikeret til den
øverste ledelse, fastslår vi, hvilke forhold der var mest betydelige
ved revisionen af regnskabet for den aktuelle periode og dermed
er centrale forhold ved revisionen. Vi beskriver disse forhold i
vores revisionspåtegning, medmindre lov eller øvrig regulering
udelukker, at forholdet offentliggøres, eller i de yderst sjældne
tilfælde, hvor vi fastslår, at forholdet ikke skal kommunikeres i
vores revisionspåtegning, fordi de negative konsekvenser heraf
med rimelighed ville kunne forventes at veje tungere end de
fordele, den offentlige interesse har af sådan kommunikation.
Erklæring om overholdelse af ESEF-forordningen
Som et led i revisionen af koncernregnskabet og årsregnskabet
for Gabriel Holding A/S har vi udført handlinger med henblik på
at udtrykke en konklusion om, hvorvidt årsrapporten for regn-
skabsåret 1. oktober 2023 – 30. september 2024, med filnavnet
549300LK5U9PUCUD2X47-2024-09-30-da, er udarbejdet i over-
ensstemmelse med EU- Kommissionens delegerede forordning
2019/815 om det fælles elektroniske rapporteringsformat (ESEF-
forordningen), som indeholder krav til udarbejdelse af en års-
rapport i XHTML-format samt iXBRL-opmærkning af koncern-
regnskabets hovedopgørelser.
Ledelsen har ansvaret for at udarbejde en årsrapport, som over-
holder ESEF-forordningen, herunder:
udarbejdelse af årsrapporten i XHTML-format,
udvælgelse og anvendelse af passende iXBRL-tags, herunder
udvidelser til ESEF-taksonomien og forankring heraf til ele-
menter i taksonomien, for finansiel information, som kræves
opmærket, med udøvelse af skøn hvor nødvendigt,
at sikre konsistens mellem iXBRL-opmærket data og det
menneskeligt læsbare koncernregnskab, og
for den interne kontrol, som ledelsen anser for nødvendig for
at udarbejde en årsrapport, der overholder ESEF-forordningen.
Vores ansvar er, baseret på det opnåede bevis, at opnå høj grad
af sikkerhed for, om årsrapporten i alle væsentlige henseender
er udarbejdet i overensstemmelse med ESEF-forordningen og
at udtrykke en konklusion. Arten, omfanget og den tidsmæssige
placering af de valgte handlinger afhænger af revisors faglige
vurdering, herunder vurdering af risikoen for væsentlige afvi-
gelser fra kravene i ESEF-forordningen, uanset om disse skyldes
besvigelser eller fejl. Handlingerne omfatter:
kontrol af, om årsrapporten er udarbejdet i XHTML-format,
opnåelse af en forståelse af selskabets proces for
iXBRL-opmærkning og af den interne kontrol vedrørende
opmærkningsprocessen,
vurdering af fuldstændigheden af iXBRL-opmærkningen af
koncernregnskabet,
vurdering af, hvorvidt anvendelse af iXBRL-elementer fra
ESEF-taksonomien og selskabets oprettelse af udvidelser til
taksonomien er passende, når relevante elementer i ESEF-
taksonomien ikke er identificeret,
vurdering af forankringen af udvidelser til elementer i ESEF-
taksonomien, og
afstemning af iXBRL-opmærket data med det reviderede
koncernregnskab.
Det er vores opfattelse, at årsrapporten for Gabriel Holding
A/S for regnskabsåret 1. oktober 2023 – 30. september 2024,
med filnavnet 549300LK5U9PUCUD2X47-2024-09-30-da, i alle
væsentlige henseender er udarbejdet i overensstemmelse med
ESEF-forordningen.
Aalborg, den 8. januar 2025
KPMG
Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
CVR nr. 25 57 81 98
Jon Beck
Statsaut. Revisor
MNE nr. 32169
Mikkel Trabjerg Knudsen
Statsaut. revisor
MNE nr. 34359
4140
Note tkr.
2023/24
2022/23
(korr.)
2023/24 2022/23
1
Nettoomsætning 483.482
454.538
11.340
11.340
2 Andre driftsindtægter 1.205 821 23 -
3 Vareforbrug -233.397 -220.997 - -
4 Andre eksterne omkostninger -71.634 -64.327 -4.302 -3.559
5 Personaleomkostninger -122.851 -122.215 -13.998 -14.013
2 Andre driftsomkostninger -44 -889 - -111
11, 12 Af- og nedskrivning af immaterielle og materielle aktiver
-37.089 -33.817 -579 -555
Resultat af primær drift (EBIT) 19.673
13.115
-7.516
-6.897
14 Andel af resultat efter skat i joint venture 890 398 - -
6 Finansielle indtægter 3.761 5.142 17.196 25.000
7 Finansielle omkostninger -20.323 -15.511 -5.732 -9.506
Resultat af fortsættende aktiviteter før skat 4.002 3.144 3.949 8.597
8 Skat af årets resultat af fortsættende aktiviteter
-5.455
-4.561
2.912
3.637
Årets resultat af fortsættende aktiviteter -1.453 -1.417 6.861 12.234
9 Årets resultat efter skat af ophørte aktiviteter -14.235 -42.732 - -
Årets resultat -15.688 -44.149 6.861 12.234
9, 10 Resultat pr. aktie (kr.):
Resultat pr. aktie (EPS Basic)
-8,3 -23,4
Udvandet resultat pr. aktie (EPS-D)
-8,3
-23,4
Resultat af fortsættende aktiviteter pr. aktie
-0,8 -0,7
Udvandet resultat af fortsættende aktiviteter pr. aktie
-0,8 -0,7
K
O
N
C
E
R
N
M
M
O
O
D
D
E
E
R
R
S
S
E
E
L
L
S
S
K
K
A
A
B
B
Resultatopgørelse
for året 01.10.2023 - 30.09.2024
Totalindkomstopgørelse
for året 01.10.2023 - 30.09.2024
Note tkr.
2023/24
2022/23
(korr.)
2023/24 2022/23
Årets resultat -15.688 -44.149 6.861 12.234
Anden totalindkomst der ikke reklassificeres til resultatopgørelsen:
Valutakursregulering ved omregning af udenlandske enheder
773 -10.375 - -
Skat af anden totalindkomst 859 3.413 - -
Anden totalindkomst efter skat 1.632 -6.962 - -
Totalindkomst i alt -14.056 -51.111 6.861 12.234
K
K
O
O
N
N
C
C
E
E
R
R
N
N
M
M
O
O
D
D
E
E
R
R
S
S
E
E
L
L
S
S
K
K
A
A
B
B
4342
Balance
Aktiver pr. 30.09.2024
Balance
Passiver pr. 30.09.2024
Note tkr.
2023/24
2022/23
(korr.)
1.okt 2022
(korr.)
2023/24 2022/23
Langfristede aktiver
11 Immaterielle aktiver:
Goodwill 27.018 51.228 50.698 - -
Erhvervede produktteknologiske aktiver 4.194 6.035 7.846 - -
Kunderelationer
1.358
4.783 7.036
-
-
Igangværende udviklingsprojekter 14.111 18.513 10.260 - -
Afsluttede udviklingsprojekter 13.869 15.809 17.095 - -
Software 6.590 7.087 6.152 - -
67.140 103.455 99.087 - -
12 Materielle aktiver:
Grunde og bygninger
79.164
94.256 92.463
-
-
Indretning af lokaler 10.395 17.086 15.943 - -
Tekniske anlæg, driftsmateriel og inventar 40.374 69.661 68.938 1.308 2.890
Leasing aktiver 39.896 53.075 51.664 493 -
169.829
234.078 229.008
1.801
2.890
Andre langfristede aktiver:
13 Kapitalandele i dattervirksomheder
-
- -
135.484
135.484
13 Tilgodehavende hos dattervirksomheder - - - 40.688 40.318
14 Kapitalandele i joint venture 32.878 32.294 32.037 - -
19 Udskudte skatteaktiver 7.413 14.694 25.003 - -
40.291
46.987 57.040
176.172
175.802
Langfristede aktiver i alt 277.260 384.520 385.135 177.973 178.692
Kortfristede aktiver
15 Varebeholdninger 116.444 197.955 239.856 - -
16 Tilgodehavender 78.141 129.957 144.363 9.444 34.290
Periodeafgrænsningsposter 11.322 16.174 13.335 219 218
Tilgodehavende selskabsskat 4.541 5.373 - 15.029 -
25 Likvide beholdninger 26.727 38.506 77.091 5 544
9 Aktiver bestemt for salg
262.780
1.226 1.226
-
-
Kortfristede aktiver i alt 499.955 389.191 475.871 24.697 35.053
Aktiver i alt 777.215 773.711 861.006 202.670 213.745
M
M
O
O
D
D
E
E
R
R
S
S
E
E
L
L
S
S
K
K
A
A
B
B
FurnMaster-enhederne er vist som aktiver bestemt for salg i 2023/24. Sammenligningstal er ikke tilpasset. Se yderligere i note 9.
De 1,2 mio vist som aktiver bestemt for salg i 2022/23 er vedrørende grunde og bygninger, der forventes solgt i 2024/25.
K
K
O
O
N
N
C
C
E
E
R
R
N
N
Note tkr.
2023/24
2022/23
(korr.)
1.okt 2022
(korr.)
2023/24 2022/23
Egenkapital
18 Aktiekapital 37.800 37.800 37.800 37.800 37.800
Reserve for valutakursreguleringer -10.723 -12.355 -5.393 - -
Overført resultat
234.550
250.238 294.387
53.562
46.701
Foreslået udbytte
-
- 20.318
-
-
Egenkapital i alt 261.627 275.683 347.112 91.362 84.501
Forpligtelser
Langfristede forpligtelser
19 Udskudt skat 10.318 12.031 9.989 141 168
20 Kreditinstitutter
33.742
36.324 38.923
-
-
21 Leasingforpligtelser 27.402 35.711 34.353 - -
Langfristede forpligtelser i alt 71.462 84.066 83.265 141 168
Kortfristede forpligtelser
20 Kreditinstitutter 316.700 309.787 293.400 5.729 -
21 Leasingforpligtelser 14.687 18.163 19.303 420 -
Gæld til dattervirksomheder
-
- -
101.786
124.271
Leverandører af varer og tjenesteydelser
19.404
47.844 66.627
51
32
Gæld til joint venture 4.056 1.259 1.203 - -
Selskabsskat - - 19.990 - -
23, 25 Anden gæld 25.590 36.909 30.105 3.182 4.772
9 Forpligtelser vedrørende aktiver bestemt for salg 63.689 - - - -
Kortfristede forpligtelser i alt 444.126 413.962 430.629 111.168 129.075
Forpligtelser i alt 515.588
498.028 513.894
111.308
129.244
Passiver i alt 777.215 773.711 861.006 202.670 213.745
M
O
D
E
R
S
E
L
S
K
A
B
K
K
O
O
N
N
C
C
E
E
R
R
N
N
4544
Egenkapitaloprelse
tkr. Aktiekapital
Reserve for
valutakurs-
regulering
Overført
resultat
Foreslået
udbytte
Egenkapital
i alt
2023/24
Egenkapital 01.10.23 (som tidligere rapporteret)
37.800 -12.734 301.515 - 326.581
Korrektion af væsentlig fejl
379 -51.277 -50.898
Egenkapital efter korrektion 01.10.2023
37.800 -12.355 250.238 - 275.683
Totalindkomst for året
Resultat 2023/24
- - -15.688 - -15.688
Anden totalindkomst
Valutakursregulering ved omregning af udenlandske enheder
- 773 - - 773
Skat af anden totalindkomst
- 859 - - 859
Anden totalindkomst i alt
- 1.632 - - 1.632
Totalindkomst i alt
- 1.632 -15.688 - -14.056
Transaktioner med ejere
Udloddet udbytte
- - - - -
Transaktioner med ejere i alt
- - - - -
Egenkapital 30.09.24
37.800 -10.723 234.550 - 261.627
2022/23
Egenkapital 01.10.22 (som tidligere rapporteret)
37.800 -5.213 305.844 20.318 358.749
Korrektion af væsentlig fejl
-180 -11.457 -11.637
Egenkapital efter korrektion 01.10.2022
37.800 -5.393 294.387 20.318 347.112
Totalindkomst for året
Resultat 2022/23
- - -44.149 - -44.149
Anden totalindkomst
Valutakursregulering ved omregning af udenlandske enheder
- -10.375 - - -10.375
Skat af anden totalindkomst
- 3.413 - - 3.413
Anden totalindkomst i alt
- -6.962 - - -6.962
Totalindkomst i alt
- -6.962 -44.149 - -51.111
Transaktioner med ejere
Udloddet udbytte
- - - -20.318 -20.318
Transaktioner med ejere i alt
- - - -20.318 -20.318
Egenkapital 30.09.23
37.800 -12.355 250.238 - 275.683
KKOONNCCEERRNN
tkr. Aktiekapital
Overført
resultat
Foreslået
udbytte
Egenkapital
i alt
2023/24
Egenkapital 01.10.23
37.800 46.701 - 84.501
Totalindkomst for året
Resultat 2023/24 - 6.861 - 6.861
Totalindkomst i alt - 6.861 - 6.861
Totalindkomst med ejere
Udloddet udbytte - - - -
Egenkapital 30.09.24 37.800 53.562 - 91.362
2022/23
Egenkapital 01.10.22 37.800 34.467 20.318 92.585
Totalindkomst for året
Resultat 2022/23 - 12.234 - 12.234
Totalindkomst i alt - 12.234 - 12.234
Totalindkomst med ejere
Udloddet udbytte - - -20.318 -20.318
Egenkapital 30.09.23 37.800 46.701 - 84.501
M
M
O
O
D
D
E
E
R
R
S
S
E
E
L
L
S
S
K
K
A
A
B
B
4746
Pengestrømsopgørelse
Note
tkr.
2023/24
2022/23
(korr.)
2023/24 2022/23
Pengestrøm fra driftsaktivitet
Årets resultat efter skat, fortsættende aktiviteter
-1.453 -1.417 6.861 12.234
Årets resultat efter skat, ophørte aktiviteter
-14.235 -42.732 - -
Udbytte fra joint venture
306
142
-
-
Regulering for ikke-likvide poster:
Af- og nedskrivninger
52.938 49.426 579 555
Gevinst og tab ved afhændelse af langfristede aktiver
-592
-119
23
111
Andel af resultat efter skat i joint venture
-890 -398 - -
Finansielle poster
19.672 15.844 -11.465 -15.494
Skat af årets resultat
7.798 15.365 -2.912 -3.637
Pengestrøm fra primær drift før ændring i arbejdskapital og skat
63.544 36.111 -6.914 -6.232
Ændring i varebeholdninger
-4.719
34.279
-
-
Ændring i tilgodehavender
-1.454 11.545 24.480 6.007
Ændring i leverandørgæld og anden gæld
2.410 -12.515 -23.636 1.322
Betalte renter
-15.540 -14.386 -3.471 -2.839
Modtagne renter
202 116 - -
Betalt selskabsskat
-7.153
-28.641
-15.057
-9.522
37.290 26.509 -24.598 -11.264
Pengestrøm fra investeringsaktivitet
11
Tilgang immaterielle aktiver
-11.180 -15.913 - -
12
Køb af materielle aktiver
-13.934 -23.710 - -585
12
Salg af materielle aktiver
4.237
4.862
1.134
467
-20.877 -34.762 1.134 -118
22
Pengestrøm fra finansieringsaktivitet
Modtagne udbytter
-
-
17.196
25.000
Fremmedfinansiering:
Afdrag på gæld til kreditinstitutter
-22.853 -23.675 5.729 -436
Træk på kreditfacilitet pengeinstitutter
6.930 16.375 - -
Aktionærer:
Betalt udbytte
- -20.317 - -20.317
-15.923
-27.617
22.925
4.247
Årets ændring i likvide beholdninger
490 -35.870 -539 -7.135
Bankgæld/likvide beholdninger, primo
38.506 77.091 544 7.679
Kursregulering af bankgæld/likvide beholdninger
-530 -2.715 - -
Bankgæld/Likvide beholdninger, ultimo
38.466
38.506
5
544
Sammensætter sig således:
Likvide beholdninger, fortsættende aktiviteter
26.727 30.033 5 544
Likvide beholdninger, aktiver bestemt for salg
11.739 8.473 - -
38.466 38.506 5 544
K
O
N
C
E
R
N
M
M
O
O
D
D
E
E
R
R
S
S
E
E
L
L
S
S
K
K
A
A
B
B
Oversigt over noter
Oversigt over noter
1.
Segmentoplysninger
2.
Andre driftsindtægter og -omkostninger
3.
Vareforbrug
4.
Andre eksterne omkostninger
5.
Personaleomkostninger
6.
Finansielle indtægter
7.
Finansielle omkostninger
8.
Skat af årets resultat af fortsættende aktiviteter
9.
Årets resultat af ophørte aktiviteter
10.
Resultat pr. aktie
11.
Immaterielle aktiver
12.
Materielle aktiver
13.
Kapitalandele i dattervirksomheder
14.
Kapitalandele i joint venture
15.
Varebeholdninger
16.
Tilgodehavender
17.
Forsknings- og udviklingsomkostninger
18.
Aktiekapital
19.
Udskudt skat
20.
Kreditinstitutter
21.
Leasingforpligtelser
22.
Pengestrøm fra finansieringsaktivitet
23.
Finansielle risici og afledte finansielle instrumenter
24.
Eventualforpligtelser og sikkerhedsstillelser
25.
Transaktioner med koncernselskaber, væsentlige aktionærer, bestyrelse og direktion
26.
Regnskabsmæssige skøn og vurderinger
27.
Begivenheder efter balancedagen
28.
Anvendt regnskabspraksis
29.
Korrektion af væsentlige fejl
30.
Ny regnskabsregulering
Note
4948
Noter
til regnskabet
1
Segmentoplysninger
Gabriel koncernens fortsættende aktiviteter består af to rapporteringspligtige forretningssegmenter:
-
-
Væsentlige kunder for fortsættende aktiviter
Tekstilsegmentet, hvor alle produkter vedrører møbelstoffer og beslægtede tekstilprodukter. Produkterne afsættes til udvalgte
internationalt markedsledende producenter og storbrugere af polstermøbler, sæder og polstrede flader. Produkterne til de enkelte
forretningsområder gennemgår hovedsageligt den samme produktionsproces, og salgsdivisionerne har samme type kundegrupper.
Produkterne bliver endvidere distribueret af de samme kanaler. For 2022/23 vises FurnMaster ikke længere under 'Tekstil'-segmentet i
segmentoplysningerne, da det er klassificeret som en ophørt aktivitet.
Kontorudlejningssegmentet, hvor aktiviteten foregår i Gabriel Ejendomme A/S, og hvor der foretages udlejning af kontorlejemål i
ejendommen Gabriel Erhvervspark, beliggende i Aalborg.
2023/24KONCERNtkr.Kontor- Elimi-KoncernTekstiludlejning neringi altSegmentomsætning i alt480.214 7.569 -4.300 483.482 Afskrivninger-35.762 -1.327 - -37.089 Resultat af primær drift (EBIT)17.923 1.750 - 19.673 Andel af resultat efter skat i joint ventures 890 - 890 Finansielle indtægter4.394 - -633 3.761 Finansielle omkostninger-19.755 -1.201 633 -20.323 Segmentresultat før skat2.742 1.260 - 4.002 Skat af årets resultat-5.335 -121 - -5.455 Segmentresultat efter skat-1.881 428 - -1.453 Tilgang langfristede aktiver18.181 928 - 19.109 Kapitalandele i joint venture32.878 - - 32.878 Segmentaktiver434.423 80.012 - 514.435 Segmentforpligtelser413.157 53.245 -14.502 451.899 2022/23 (korr.)tkr.Segmentomsætning i alt451.307 7.415 -4.183 454.538 Afskrivninger-34.834 1.017 - -33.817 Resultat af primær drift (EBIT)10.927 2.188 - 13.115 Andel af resultat efter skat i joint ventures 398 - 398 Finansielle indtægter5.544 0 -402 5.142 Finansielle omkostninger-14.985 -928 402 -15.511 Segmentresultat før skat1.884 1.260 - 3.144 Skat af årets resultat-4.284 -277 - -4.561 Segmentresultat efter skat-2.400 983 -1.417 Tilgang langfristede aktiver26.680 2.430 - 29.110 Kapitalandele i joint venture32.294 - - 32.294 Segmentaktiver441.433 80.462 - 521.895 Segmentforpligtelser402.061 53.983 -11.845 444.200
I koncernen er der ingen kunder til hvilke omsætningen overstiger 10% af koncernomsætningen, hvilket ej heller var tilfældet i 2022/23
for de fortsættende aktiviteter.
1
Segmentoplysninger
forts.
3 VareforbrugÅrets vareforbrug -206.778 -195.709 - -Årets nedskrivning af varebeholdninger -255 -217 - -Tilbageførsel af nedskrivninger af varebeholdninger 283 198 - -Produktionslønninger m.v. -26.647 -25.269 - --233.397 -220.997 - -
Geografiske oplysninger
Ved præsentation af oplysninger vedrørende geografiske områder er oplysning om omsætningens fordeling geografiske segmenter
opgjort med udgangspunkt i kundernes geografiske placering.
Omsætningen og langfristede aktiver, undtaget kapitalandele i joint venture og udskudte skatteaktiver, er fordelt således på markeder:
KONCERNMODERSELSKAB2023/242022/23tkr.2023/242022/23(korr.)2 Andre driftsindtægterGevinst ved salg af langfristede aktiver 392 164 23 - Øvrige indtægter 813 657 - - 1.205 821 23 - Andre driftsomkostningerTab ved salg af langfristede aktiver -6 -112 - -111 Øvrige udgifter -38 -777 - - -44 -889 - -111
KONCERNOmsætning Langfristede aktiver2022/232022/23tkr. 2023/242023/24(korr.)(korr.)Danmark, tekstil 32.865 28.245 38.086 38.980 Danmark, kontorudlejning 3.269 3.231 79.164 79.502 Øvrige Europa 366.994 343.714 94.282 161.700 USA og Mexico 34.559 36.984 14.018 44.225 Asien og øvrige 45.797 42.365 11.419 13.994 483.482 454.538 236.968 338.401
4 Andre eksterne omkostninger I andre eksterne omkostninger indgår honorar til generalforsamlingsvalgte revisorer med følgende beløb:Lovpligtig revision -910 -721 -541 -212Andre ydelser -137-83-35-74-1.047 -804 -576 -286
5150
6 Finansielle indtægterUdbytte fra dattervirksomhed - - 17.196 25.000Renteindtægter likvider mv. 210 25 0 -Renteindtægt fra ophørte aktiviteter 3.551 5.117 - -3.761 5.142 17.196 25.000
7 Finansielle omkostningerRenteomkostninger -15.656 -12.762 -188 -4Renteomkostninger vedrørende leasing aktiver -1.120 -901 -2 -Renteomkostning fra dattervirksomhed - - -3.242 -2.816Valutakurstab netto -3.407 -1.689-2.261-6.667Øvrige finansielle omkostninger -140 -159 -39 -19-20.323 -15.511 -5.732 -9.506
Skatteprocentens udvikling henføres primært til, at ledelsen har valgt ikke at indregne realiserede udskudte skatteaktiver opstået i
regnskabsåret 2023/24.
KKOONNCCEERRNNMMOODDEERRSSEELLSSKKAABB2023/242022/232023/242022/23tkr.(korr.)5 PersonaleomkostningerLønninger og vederlag m.v. -135.491 -135.782 -12.864 -12.981Pension, bidragsbaseret -5.724 -5.076 -1.079 -984Andre omkostninger til social sikring -13.427 -11.535 -55 -48-154.642 -152.393 -13.998 -14.013Aktiverede lønomkostninger vedr. udviklingsprojekter 5.146 4.910 - -Lønomkostninger overført til vareforbrug 26.645 25.269 - --122.851 -122.215 -13.998 -14.013Vederlag til moderselskabets bestyrelse -2.075 -1.988 -2.075 -1.988Vederlag til moderselskabets direktion -7.442 -6.855 -7.442 -6.855Pensionsbidrag til moderselskabets direktion -700 -672 -700 -672Vederlag til øvrige ledende medarbejdere -7.826 -8.656 -3.242 -3.292Pension til øvrige ledende medarbejdere -394 -340 -245 -222Gennemsnitligt antal medarbejdere 389 396 7 6
KKOONNCCEERRNNMMOODDEERRSSEELLSSKKAABB2023/242022/232023/24 2022/23tkr.(korr.)8 Skat af årets resultat af fortsættende aktiviteterAktuel skat -4.513 -11.050 - - Sambeskatningsbidrag - - 2.884 3.639 Regulering af udskudt skat -942 6.489 28 -2 -5.455 -4.561 2.912 3.637 Skat af årets resultat kan forklares således:Beregnet skat af resultat før skat af fortsættende aktiviteter, 22% -880 -893 -869 -1.891 Skatteeffekt af:Ikke-skattepligtige indtægter 105 129 - - Ikke-fradragsberettigede omkostninger - - -3 -3 Ikke-skattepligtigt udbytte - - 3.784 5.531 Andel af resultat efter skat i joint venture 196 88 - - Regulering vedrørende udenlandske datterselskaber, hvor skatteprocent afviger fra 22 % 677 -345 - - Ikke indregnet udskudte skatteaktiver -5.553 -3.540 - - -5.455 -4.561 2.912 3.637 Effektiv skatteprocent136,3% 145,1% -73,8% -42,3%
99
Årets resultat af ophørte aktiviteter
Aktiver bestemt for salg
Den 5. august 2024 annoncerede koncernen beslutningen om at opstarte en salgsproces for helt eller delvist at afhænde FurnMaster-
enhederne til den højest opnåelige pris. FurnMaster består i al væsentlighed af de juridiske enheder; UAB FurnMaster, FurnMaster Sp.
Z.o.o og Grupo RYL.
Betingelserne for klassifikation som aktiver bestemt for salg/ophørte aktiviteter er endeligt opfyldt den 30. september 2024.
Salgsprocessen pågår fortsat og som en konsekvens heraf klassificeres aktiviteten FurnMaster som en ophørt aktivitet og vises således
ikke længere under 'Tekstil'-segmentet i segmentoplysningerne.
I balancen klassificeres FurnMaster således som hhv. aktiver bestemt for salg og forpligtelser vedrørende aktiver bestemt for salg.
Sammenligningstallene for balancen 2022/23 er ikke korrigerede.
FURNMASTER2023/242022/23tkr.(korr.)Nettoomsæt ning 429.101 476.812 Andre eksterne omkostninger -422.034 -487.875 Af- og nedskrivning af immaterielle og materielle aktiver -15.849 -15.620 Resultat af primær drift (EBIT) -8.782 -26.683 Finansielle omkostninger -3.111 -5.245 Resultat før skat af ophørte aktiviteter -11.893 -31.928 Udskudt skat af årets resultat 508 -11.133 Aktuel skat af årets resultat -2.850 329 Årets resultat af ophørte aktiviteter efter skat -14.235 --4422..773322 Resultat af ophørte aktiviteter pr. aktie -7,5 -22,6 Udvandet resultat af ophørte aktiviteter pr. aktie -7,5 -22,6 Goodwill 25.053 24.400 Øvrige immaterielle aktiver 10.005 10.925 Materielle aktiver 63.609 55.529 Udskudt skatteaktiv 6.540 6.913 Lagerbeholdninger 86.960 83.922 Tilgodehavender 58.874 60.429 Likvide beholdninger 11.739 8.473 Aktiver bestemt for salg 262.780 250.590 Udskudt skat 1.303 1.730 Leasinggæld 21.435 11.147 Leverandører af varer og tjenesteydelser 33.854 32.208 Anden gæld 7.097 8.744 Forpligtelser vedrørende aktiver bestemt for salg 63.689 53.828 Pengestrøm fra driftsaktivitet -8.729 30.382 Pengestrøm fra investeringsaktivitet -5.573 -8.047 Pengestrøm fra finansieringsaktivitet 17.568 -25.066 Pengestrøm fra ophørte aktiviteter i alt 3.266 -2.731
I forbindelse med regnskabsaflæggelsen har ledelsen gennemgået de regnskabsmæssige værdier af aktiver og forpligtelser i
FurnMaster-enhederne, hvilket ikke har givet anledning til nedskrivninger. Eftersom der ikke er indgået en salgsaftale er der knyttet en
usikkerhed til opgørelsen af dagsværdi fratrukket salgsomkostninger, som derfor er kategoriseret som niveau 3 i dagsværdihierarkiet
baseret på en cash-flow modeller.
5352
99
f
f
o
o
r
r
t
t
s
s
.
.
Årets resultat af ophørte aktiviteter
I terminalperioden er der indregnet en vækst svarende til forventet inflation (2,5 %).
Den regnskabsmæssige værdi er testet for værdiforringelse om dagsværdi fratrukket omkostninger er lavere end regnskabsmæssig
værdi baseret på en "value in use" forudsætning og bestyrelsesgodkendte budgetter for 2024/25 samt fremskrivning for efterfølgende
perioder ( i alt fem år). Hertil kommer terminalværdi.
Værdiforringelsestest for de pengestrømsfrembringende enheder sammenligner genindvindingsværdien, svarende til nutidsværdien af
forventet fremtidig fri pengestrøm med den regnskabsmæssige værdi af de enkelte pengestrømsfrembringende enheder.
Nøgleforudsætninger er omsætningsvækst, EBIT-margin og diskonteringsfaktor. Forventet omsætningsvækst for alle CGU´er er
generelt i overensstemmelse med koncernens realiserede vækst. Tilsvarende er forventede EBIT-procenter også understøttet af
realiserede EBIT-procenter for sammenlignelige aktiviteter i koncernen.
De diskonteringsfaktorer (WACC), der anvendes til beregning af nutidsværdien, er efter skat og afspejler den risikofri rente plus
specifikke risici i de enkelte geografiske pengestrømsfrembringende enheder. Diskonteringsrente opgjort før skat er ikke væsentlig
højere grundet kapitalstruktur forudsat ved opgørelse af WACC.
Ledelsen har udarbejdet følsomhedsanalyser for nøgleforudsætninger.
Nøgleforudsætninger og følsomheder er opsummeret således for pengestrømsfrembringende enheder:
FFUURRNNMMAASSTTEERR2023/24Gns. årlig vækstFølsomhed Diskonte-Diskonte- omsætning til Gns. EBIT rate omsætning/ringsfaktor ringsfaktorterminal-til terminal-EBIT (minimum (efter skat)(før skat)periode periodeindex)*FurnMaster (Polen/Litauen)10,8% 11,5% 4% 9% 88Grupo RYL (Mexico)11,6% 12,2% 30% 6% 96* Opgjort følsomhed for omsætning viser den andel af forventet omsætning, som minimum skal realiseres for at der ikke skal ske nedskrivning.FFUURRNNMMAASSTTEERR2022/23(korr.)Gns. årlig vækstFølsomhed Diskonte-Diskonte- omsætning til Gns. EBIT rate omsætning/ringsfaktor ringsfaktorterminal-til terminal-EBIT (minimum (efter skat)(før skat)periode periodeindex)**FurnMaster (Polen/Litauen)10,8% 11,5% 8% 9% 89Grupo RYL (Mexico) 11,0% 11,6% 21% 8% 90** Opgjort følsomhed for omsætning viser den andel af forventet omsætning, som minimum skal realiseres for at der ikke skal ske nedskrivning.
99
Årets resultat af ophørte aktiviteter
ffoorrttss..
Grupo RYL
Den fulde værdi af de udskudte skatteaktiver udgør 16,7 mio. kr. og vedrører udelukkende koncernselskabet Grupo RYL og henføres til
de fremførselsberettigede underskud. Heraf er 6,5 mio. kr. indregnet pr. 30. september 2024 (2022/23: 6,5 mio. kr. )
Selskabet realiserede underskud i 2023/24, og derfor har ledelsen foretaget en detaljeret vurdering af mulighederne for udnyttelse af
skatteaktivet.
Der er udarbejdet budget/prognoser for de kommende fem år. Forventet indtjening understøtter udnyttelse af de tilbageværende
udskudte skatteaktiv indenfor fem år baseret på en forventet årlig omsætningsvækst i niveauet 30% samt en stigende indtjening på
varer. Prognoserne underbygges af konkrete handleplaner og analyser af kundepotentialerne og rentabiliteten.
KKOONNCCEERRNNMMOODDEERRSSEELLSSKKAABB2023/242022/232023/24 2022/23tkr.(korr.)10 Resultat pr. aktieResultat af fortsættende aktiviteter -1.453 -1.417 - - Resultat af ophørte aktiviteter -14.235 -42.732 - - Årets resultat efter skat -15.688 -44.149 - - - - Gennemsnitligt antal aktier 1.890.000 1.890.000 - - Gennemsnitligt antal aktier i omløb 1.890.000 1.890.000 - - Resultat pr. aktie (EPS Basic) -8,3 -23,4 Udvandet resultat pr. aktie (EPS-D) -8,3 -23,4 Resultat af fortsættende aktiviteter pr. aktie -0,8 -0,7 Udvandet resultat af fortsættende aktiviteter pr. aktie -0,8 -0,7
Ved gennemførsel af salget vil kursreguleringer og reserver på egenkapitalen vedrørende FurnMaster på kr. 3,8 mio. blive
reklassificeret fra egenkapital til resultatopgørelsen og blive indeholdt i nettoresultatet for ophørte aktiviteter. Efter reklassificeringen
vil beløbet blive indregnet under overført overskud på egenkapitalen, der således totalt set vil være uforandret. Reklassificeringen vil
ikke påvirke pengestrømmene.
FurnMaster (Polen og Litauen)
Omsætningsvæksten forventes drevet af udvidelse af eksisterende samt nye kundeforhold. Den realiserede vækst over seneste år i
særligt Litauen understøtter sammen med budgetter for 2024/25, at en fortsat vækst er realistisk.
Produktionskapaciteten er over de seneste år øget væsentligt i både Polen og Litauen.
Købet af aktiekapitalen i det mexicanske selskab skete for at understøtte koncernens vækst i Nordamerika, herunder for at reducere
produktionsomkostninger.
Med udgangspunkt i business case vil selskabets afsætning primært ske til amerikanske kunder Denne strategi danner grundlag for
den forventede væsentlige omsætningsvækst og indtjeningsforbedring. Efter identifikation i væsentlige fejl i tidligere regnskabsår, har
ledelsen iværksat en række tiltag, der skal identificere, planlægge og implementere tiltag, der kan forbedre indtjeningen i Grupo RYL.
De identificerede tiltag understøtter den forventede vækst fra 2025/26, idet 2024/25 forventes at blive et forbedringsår.
Samlet set er følsomheden for omsætning og EBIT vurderet i den høje ende.
5554
17.515
17.009
10.428
47
10.419
15.117
17.515
8.965
37
10.428
KKOONNCCEERRNNInterneErhvervedeFærdiggjorte udviklings-produkt-interne projekterteknologiske Kunde-udviklings- undertkr.Goodwill aktiver relationerprojekter udførelse Software11 Immaterielle aktiver2023/24Kostpris 01.10.2023 51.228 15.520 13.941 45.039 18.513 Kursregulering 843 259 -343 1.432 -282 49 Overført - - - 6.282 -6.282 - Årets tilgang - - - 547 8.109 2.524 Årets afgang - - - - -472 - Overført til aktiver bestemt for salg-25.053 - -5.994 -5.628 -5.475 -3.079 Kostpris 30.09.2024 27.018 15.779 7.604 47.672 14.111 Afskrivninger 01.10.2023 - 9.485 9.158 29.229 - Kursregulering - 1.355 -245 29 - Årets afgang - - - - 472 - Årets afskrivninger- 745 1.971 7.174 - 2.019 Årets nedskrivninger- - - - -472 - Overført til aktiver bestemt for salg- - -4.638 -2.629 - -2.075 Afskrivninger 30.09.2024 - 11.585 6.246 33.803 - Regnskabsmæssig værdi 27.018 4.194 1.358 13.869 14.111 6.590 30.09.20242022/23 (korr.)Kostpris 01.10.2022 50.698 15.323 14.451 40.945 10.260 Kursregulering 530 197 -510 -309 169 -63 Overført - - - 5.332 -5.332 - Årets tilgang - - - - 13.452 2.461 Årets afgang - - - -930 -36 - Kostpris 30.09.2023 51.228 15.520 13.941 45.039 18.513 Afskrivninger 01.10.2022 - 7.477 7.415 23.850 - Kursregulering - 91 -239 11 - Årets afgang - - - - 36 - Årets afskrivninger- 1.917 1.982 5.335 - 1.426 Årets nedskrivninger- - - 34 -36 - Afskrivninger 30.09.2023 - 9.485 9.158 29.229 - Regnskabsmæssig værdi 51.228 6.035 4.783 15.809 18.513 7.087 30.09.2023
11
forts.
Immaterielle aktiver
Markedsværdi af koncernen overstiger væsentlig den regnskabsmæssige egenkapital baseret på aktuel børskurs. Ultimokursen pr. 30.
september 2023 udgør 306 kr. svarende til en markedsværdi på 578 mio. kr.
Nøgleforudsætninger og følsomheder er opsummeret således for pengestrømsfrembringende enheder:
Goodwill
Den regnskabsmæssige værdi af goodwill på 27,0 mio. kr. er allokeret på de pengestrømsgenerende enheder (CGU'er) Screen Solutions
(5,7 mio. kr.), UAB Gabriel Textiles (5,3 mio. kr.) og Gabriel A/S (16,0 mio. kr.)
Den regnskabsmæssige værdi af goodwill er testet for værdiforringelse ved brug af tilbagediskonterede cash-flow modeller baseret på
en "value in use" forudsætning og bestyrelsesgodkendte budgetter for 2024/25 samt fremskrivning for efterfølgende perioder ( i alt fem
år). Hertil kommer terminalværdi.
Værdiforringelsestest for de pengestrømsfrembringende enheder sammenligner genindvindingsværdien, svarende til nutidsværdien af
forventet fremtidig fri pengestrøm med den regnskabsmæssige værdi af de enkelte pengestrømsfrembringende enheder.
Nøgleforudsætninger er omsætningsvækst, EBIT-margin og diskonteringsfaktor. Forventet omsætningsvækst for alle CGU´er er
generelt i overensstemmelse med koncernens realiserede vækst. Tilsvarende er forventede EBIT-procenter også understøttet af
realiserede EBIT-procenter for sammenlignelige aktiviteter i koncernen.
De diskonteringsfaktorer (WACC), der anvendes til beregning af nutidsværdien, er efter skat og afspejler den risikofri rente plus
specifikke risici i de enkelte geografiske pengestrømsfrembringende enheder.
I terminalperioden er der indregnet en vækst svarende til forventet inflation (1,5-2,5 %). Vækstrater i terminalværdien overstiger
således ikke den gennemsnitlige langsigtede vækstrate for koncernens produkter/markeder.
Ledelsen har udarbejdet følsomhedsanalyser for nøgleforudsætninger.
KKOONNCCEERRNN2023/24Gns. årlig vækstFølsomhed Diskonte-Diskonte- omsætning til Gns. EBIT rate omsætning/ringsfaktor ringsfaktorterminal-til terminal-EBIT (minimum (efter skat)(før skat)periode periodeindex)*Screen Solutions (UK) 11,4% 11,9% 10% 9% 96UAB Gabriel Textiles (Litauen)10,8% 11,5% 10% 11% 87Gabriel A/S (Danmark) 11,0% 11,7% 10% 19% 89* Opgjort følsomhed for omsætning viser den andel af forventet omsætning, som minimum skal realiseres for at der ikke skal ske nedskrivning.Markedsværdi af koncernen overstiger væsentlig den regnskabsmæssige egenkapital baseret på aktuel børskurs. Ultimokursen pr. 30. september 2024 udgør 270 kr. svarende til en markedsværdi på 510 mio. kr.KKOONNCCEERRNN2022/23 (korr.)Gns. årlig vækstFølsomhed Diskonte-Diskonte- omsætning til Gns. EBIT rate omsætning/ringsfaktor ringsfaktorterminal-til terminal-EBIT (minimum (efter skat)(før skat)periode periodeindex)**Screen Solutions (UK) 11,4% 11,9% 16% 7% 80UAB Gabriel Textiles (Litauen)10,8% 11,5% 12% 12% 55Gabriel A/S (Danmark) 11,0% 11,7% 10% 14% 65** Opgjort følsomhed for omsætning viser den andel af forventet omsætning, som minimum skal realiseres for at der ikke skal ske nedskrivning.
5756
11
forts.
Immaterielle aktiver
Udviklingsprojekter
I forbindelse med revurdering af projektporteføljen er der foretaget en samlet nedskrivning på 472 tkr. (2022/23: 36 tkr.).
Herudover har koncernen gennemført en værdiforringelsestest af de regnskabsmæssige værdier af indregnede udviklingsprojekter.
Herunder er projektudviklingsforløbet i form af afholdte udgifter og opnåede resultater vurderet i forhold til de godkendte projekt- og
forretningsplaner. For enkelte færdiggjorte udviklingsprojekter opretholdes værdien såfremt salg realiseres som forventet i de
kommende år.
På denne baggrund vurderes det, at genindvindingsværdien overstiger den regnskabsmæssige værdi. I lighed med 2022/23 er der ikke
modtaget offentligt tilskud i 2023/24.
Screen Solutions (UK)
CGU omfatter omsætning til kunder på det engelske marked samt royalty og salg af designydelser til FurnMaster-selskaberne.
Derudover servicerer selskabet koncernens tekstilforretning med lager og service herunder også produktion af lamineringsydelser.
I overensstemmelse med business case sælger og producerer FurnMaster-selskaberne Screen Solutions produkter til koncernens
store møbelkunder. Det engelske selskab modtager derudover en royaltyindtægt, som ligeledes indgår i test for værdiforringelse for
Screen Solutions. Nedskrivningstesten er følsom for omsætningsudvikling i FurnMaster-selskaber og deraf afledte royalty-indtægter
samt indtægter fra serviceydelser til koncernens øvrige forretningsområde, herunder tekstilforretningen på det engelske marked.
Ledelsen vurderer der er mulighed for større omsætningsvækst for det engelske marked end forudsat, men har på baggrund af generel
usikkerhed i markedet, samt den igangværende outsourcingproces, vurderet en begrænset vækst mest sandsynlig i det kommende år.
Mens omsætningen i 2023/24 levede op til forventningerne blev indtjeningen påvirket af ekstraordinære restruktureringsomkostninger i
forbindelse med outsourcing af produktionen samt et enkeltstående tilfælde af hensættelse til tab på debitorer.
De gennemførte tilpasninger bidrager til en reduceret omkostningsbase. Det er en tilpasning der fortsættes igennem 2024/25 og
sammen med gode muligheder for vækst i direkte omsætning til det engelske marked og som service partner for koncernen forventes
selskabet at blive overskudsgivende fra og med 2025/26.
På baggrund af disse forudsætninger er følsomheden for omsætning og EBIT i den høje ende.
Gabriel A/S
Omsætningsvæksten forventes drevet af udvidelse af eksisterende samt nye kundeforhold. Den væsentlige vækst over de seneste år
understøtter, at en fortsat vækst er realistisk.
Produktionskapaciteten er over de seneste år øget væsentligt.
Som følge af væsentlig margin vurderes sandsynlige ændringer i nøgleforudsætninger ikke at kunne resultere i nedskrivning.
UAB Gabriel Textiles (Litauen)
UAB Gabriel Textiles har gennem flere år været den primære vævepartner i den europæiske tekstilproduktion, samt varetaget
størstedelen af produktionen af de salgsmaterialer, der omsættes via Gabriels forretningsenhed SampleMaster.
Købet af aktierne i det litauiske selskab skete tilbage i 2018 for at understøtte koncernens vækst i både tekstilforretning og
SampleMaster, samt for at sikre fortsat høj leveringssikkerhed, kvalitet og konkurrenceevne.
Ledelsen vurderer i overensstemmelse med business case, at opkøbet har fortsat en positiv synergieffekt i forhold til Gabriel´s tekstil-
indtjening. Baseret herpå er den væsentligste del af goodwill allokeret til den pengestrømsgenererende enhed Gabriel A/S. Herudover
er del af goodwill relateret til SampleMaster aktivitet, som også forventes at have væsentlig vækstpotentiale.
Forudsat vækst er i overensstemmelse med generelt forventet omsætningsvækst i koncernens tekstilsalg.
Produktionskapaciteten er over de seneste år øget væsentligt og ledelsen vurderer den understøtter forventet vækst.
Samlet set er følsomheden for omsætning og EBIT vurderet som moderat.
-
601
-
-109 -
29.059 601
-
-
66.294 601
53.440 -
396 -
-
-
26.398 108
Den vægtede rente vedrørende leasing aktiver udgør 1-4 %
Under årets tilgang er der inkluderet 5,9 mio. kr. vedrørende udnyttelse at forlængelsesmulighed for lejede lokaler.
M
M
O
O
D
D
E
E
R
R
K
K
O
O
N
N
C
C
E
E
R
R
N
N
Tekniske Tekniskeanlæg, anlæg,Grunde og Indretning driftsmateriel Leasing driftsmateriel Leasingtkr. bygninger af lokaler og inventar aktiver og inventar aktiver12 Materielle aktiver2023/24Kostpris 01.10.2023 128.368 30.398 141.830 106.515 3.532 Kursregulering 1.426 -597 -698 -109 - - Årets tilgang 948 2.900 9.576 29.059 - 601 Årets afgang - - -11.978 -28.907 -1.482 - Overført til aktiver bestemt for salg-18.892 -7.707 -39.146 -40.264 - - Kostpris 30.09.2024 111.850 24.994 99.584 66.294 2.050 Afskrivninger 01.10.2023 34.113 13.312 72.169 53.440 642 - Kursregulering 203 108 -659 396 - - Årets afgang - - -6.416 -28.907 -371 - Årets afskrivninger1.778 3.940 13.491 20.256 471 108 Overført til aktiver bestemt for salg-3.408 -2.509 -19.376 -18.787 - - Afskrivninger 30.09.2024 32.686 14.852 59.210 26.398 742 108 Regnskabsmæssig værdi 79.164 10.142 40.374 39.896 1.308 493 30.09.2024KKOONNCCEERRNNMMOODDEERRTekniskeGrunde og anlæg og Leasingtkr. bygninger driftsmateriel Koncern i alt aktiverLeasing aktiver2023/24Kostpris 01.10.2023 95.431 11.083 106.515Kursregulering - -109 Årets tilgang 26.823 2.236 Årets afgang -27.799 -1.109 -28.907Overført til aktiver bestemt for salg -34.988 -5.275 -40.264Kostpris 30.09.2024 59.467 6.827 Afskrivninger 01.10.2023 46.882 6.557 Kursregulering 816 -420 Årets afgang -27.799 -1.109 -28.907Årets afskrivninger18.030 2.226 20.256 108 Overført til aktiver bestemt for salg -15.269 -3.517 -18.787Afskrivninger 30.09.2024 22.660 3.738 Regnskabsmæssig værdi 36.807 3.089 39.896 493 30.09.2024
Leasing aktiverne består i al væsentlighed af showrooms og biler.
5958
Tekniske Tekniske
anlæg, anlæg,
Grunde og Indretning driftsmateriel Leasing driftsmateriel Leasing
tkr. bygninger af lokaler og inventar aktiver og inventar aktiver
12
forts.
862
-
Materielle aktiver2022/23 (korr.)Kostpris 01.10.2022 125.237 26.258 129.903 97.513 2.947 Kursregulering 845 -912 -673 -145 - - Årets tilgang 2.448 5.834 15.428 23.436 585 - Årets afgang -162 -782 -2.828 -14.290 - -862 Kostpris 30.09.2023 128.368 30.398 141.830 106.515 3.532 Afskrivninger 01.10.2022 32.774 10.315 60.965 45.849 97 274 Kursregulering 116 -134 1.585 6 - - Årets afgang -196 - -2.200 -13.736 - -283 Årets afskrivninger1.418 3.131 11.819 21.320 545 9 Afskrivninger 30.09.2023 34.113 13.312 72.169 53.440 642 - Regnskabsmæssig værdi 94.256 17.086 69.661 53.075 2.890 - 30.09.2023
MMOODDEERR
Tekniske Tekniske
Grunde og anlæg og anlæg og
tkr. bygninger driftsmateriel Koncern i alt driftsmateriel
Leasing aktiver
2022/23 (korr.)
Kostpris 01.10.2022 87.455 10.058 97.513 862
Kursregulering - -145 -145 -
Årets tilgang 20.929 2.507 23.436 -
Årets afgang -12.953 -1.337 -14.290 -862
Kostpris 30.09.2023 95.431 11.083 106.515 -
Afskrivninger 01.10.2022 42.113 3.736 45.849 274
Kursregulering - 6 6 -
Årets afgang -12.951 -785 -13.736 -283
Årets afskrivninger
17.720 3.600 21.320 9
Afskrivninger 30.09.2023 46.882 6.557 53.440 -
Regnskabsmæssig værdi
30.09.2023
48.549 4.526 53.075 -
Den vægtede rente vedrørende leasing aktiver udgør 1-4 %
KKOONNCCEERRNN
MMOODDEERR
KKOONNCCEERRNN
Leasing aktiverne består i al væsentlighed af showrooms og biler.
Under årets tilgang er der inkluderet 2,9 mio. kr. vedrørende udnyttelse at forlængelsesmulighed for lejede lokaler.
Regnskabs-Navn og hjemstedEjer- Selskabs- Egen- Årets ssigandel kapital kapital resultat værdi2023/24tkr. tkr. tkr.tkr.Gabriel A/S, Aalborg 100% 25.600 146.356 -83.931 36.645 Gabriel Ejendomme A/S, Aalborg 100% 1.000 25.678 428 30.932 Gabriel (Tianjin), Kina* 100% 1.570 24.055 2.021 1.211 Gabriel North America Inc., USA* 100% 7 9.765 -9.040 66.696 205.854 -90.522 135.484 2022/23tkr. tkr. tkr.tkr.Gabriel A/S, Aalborg 100% 25.600 240.281 8.256 36.645 Gabriel Ejendomme A/S, Aalborg 100% 1.000 25.250 983 30.932 Gabriel (Tianjin), Kina* 100% 1.593 30.072 -4 1.211 Gabriel North America Inc., USA* 100% 8 19.571 -10.537 66.696 315.174 -1.301 135.484 * Inge
n lokal revisionspligt
MMOODDEERRSSEELLSSKKAABBtkr. 2023/24 2022/2313 Kapitalandele i dattervirksomhederKostpris 01.10. 142.484 107.623 Kapitalindskud i dattervirksomhed - 34.861 Kostpris 30.09. 142.484 142.484 Nedskrivninger 01.10. 7.000 7.000 Årets nedskrivninger - - Nedskrivninger 30.09.7.000 7.000Regnskabsmæssig værdi 30.09 135.484 135.484
For Gabriel North America Inc. skyldes det realiserede underskud for 2023/24 at selskabet fortsat betragtes som i en skaleringsfase.
Der er i regnskabsåret arbejdet med at implementere veletablerede strukturer samt foretage investeringer, der understøtter en kraftigt
stigende produktivitet de kommende regnskabsår. Ledelsen har på baggrund heraf, og forventningerne til den fremtidige indtjening i
henhold til nedskrivningstest, vurderet, at der ikke er nedskrivningsbehov.
Væksten og indtjeningsforbedringen forventes drevet af eksisterende samt nye kundeforhold, samt understøttet af stigning i
produktionskapacitet.
6160
13 Kapitalandele i dattervirksomheder
ffoorrttss..
For Gabriel A/S skyldes det realiserede underskud for 2023/24, at der er foretaget nedskrivning af kapitalandele i datterselskaber med
71,4 mio. kr. samt nedskrivning af tilgodehavende i tilknyttede virksomheder med 36,7 mio. kr. Korrigeret for disse omkostninger af
engangskarakter samt forventning til den fremtidige indtjening er det ledelsens vurdering i henhold til nedskrivningstest, at der ikke er
nedskrivningsbehov.
For øvrige kapitalandele er der ikke indikation på nedskrivningsbehov.
Tilgodehavender i dattervirksomheder udgør 40.688 tkr. (40.618 tkr. i 2022/23).
Nøgleforudsætninger og følsomheder er opsummeret således for pengestrømsfrembringende enheder:
* Opgjort følsomhed for omsætning viser den andel af forventet omsætning, som minimum skal realiseres for at der ikke skal ske
nedskrivning.
MMOODDEERR2023/24Gns. årlig vækstFølsomhed Diskonte-Diskonte- omsætning til Gns. EBIT rate omsætning/ringsfaktor ringsfaktorterminal-til terminal-EBIT (minimum (efter skat)(før skat)periode periodeindex)*Gabriel North America (USA)11,3% 11,9% 21% 16% 91* Opgjort følsomhed for omsætning viser den andel af forventet omsætning, som minimum skal realiseres for at der ikke skal ske nedskrivning.MMOODDEERR2022/23 (korr.)Gns. årlig vækstFølsomhed Diskonte-Diskonte- omsætning til Gns. EBIT rate omsætning/ringsfaktor ringsfaktorterminal-til terminal-EBIT (minimum (efter skat)(før skat)periode periodeindex)*Gabriel North America (USA)11,0% 11,6% 10% 22% 89
Nettoomsætning 49.640 49.282 Afskrivninger -5.101 -4.333 Finansielle udgifter -305 -320 Skat af årets resultat - - Årets resultat / Totalindkomst 1.894 1.241 Langfristede aktiver 43.377 45.781 Kortfristede aktiver 23.896 21.361 Likvide beholdninger 4.803 7.298 Langfristede forpligtelser 1.692 3.471 Langfristede forpligtelser eksl. leverandørgæld og anden gæld 1.692 3.471 Kortfristede forpligtelser 7.797 7.130 Kortfristede forpligtelser eksl. leverandørgæld og anden gæld 1.781 1.796 Egenkapital 56.961 55.697 Afstemning af regnskabsmæssig værdi pr. 30. september:Koncernens andel af egenkapital 28.091 27.438 Værdiregulering ejendom 490 575 Intern avance -502 -518 Goodwill 4.799 4.799 Regnskabsmæssig værdi pr. 30.09. 32.878 32.294
Koncernen ejer 49,3% (2022/23: 49,3%) af stemmerettighederne i UAB Scandye, Litauen. UAB Scandye ejes sammen med to andre
aktionærer. Aktionæroverenskomsten bestemmer, at alle væsentlige beslutninger vedrørende selskabets aktiviteter, skal afgøres
ensstemmigt. Dette betyder således, at alle aktionærer har fælles kontrollerende indflydelse. Da alle aktionærer i UAB Scandye har
rettighed til en forholdsmæssig andel af nettoaktiverne i selskabet, behandles investeringen som et joint venture.
Finansielle oplysninger for UAB Scandye efter koncernens anvendte regnskabspraksis:
Ledelsen har testet den regnskabsmæssige værdi af goodwill for nedskrivningsbehov. Testen er baseret på budget for 2024/25 samt
fremskrivning for årene 2025/26 til 2029/30 ved anvendelse af forventede pengestrømme og med en diskonteringsfaktor efter skat på
10,5%. Testen har ikke givet anledning til nedskrivningsbehov og udviser væsentlig margin. Sandsynlige ændringer i
nøgleforudsætninger vurderes derfor ikke at kunne resultere i nedskrivningsbehov.
KKOONNCCEERRNNtkr.2023/24 2022/2314 Kapitalandele i joint venturesKostpris 01.10. 13.811 13.811 Kostpris 30.09. 13.811 13.811 Reguleringer 01.10 18.483 18.226 Andel af årets resultat 934 612 Korrektion vedr. primo 12 -62 Udbetalt udbytte -306 -142 Intern avance 15 -80 Værdiregulering ejendom -71 -71 Årets regulering 584 257 Reguleringer 30.09 19.067 18.483 Regnskabsmæssig værdi 30.0932.878 32.294
6362
2023/24 Tilgode- Tabs-havender Ned-procent fra salg skrivning TotalIkke overforfaldne 3,5% 50.825 1.760 49.065 Op til 30 dage7,3% 3.019 222 2.797 Mellem 30 og 60 dage3,2% 1.094 35 1.059 Over 60 dage7,8% 4.600 360 4.240 4,0% 59.537 2.376 57.161
Der indregnes ikke renteindtægter vedrørende nedskrevne tilgodehavender.
I koncernens tilgodehavender fra salg pr. 30. september 2024 indgår tilgodehavender med en bruttoværdi på i alt 3.454 tkr. der er
nedskrevet med 2.376 tkr. I 2022/23 indgik tilgodehavender for 629 tkr. hvoraf der er nedskrevet for 626 tkr. Tab på tilgodehavender fra
salg skyldes kunders konkurs eller forventninger om en manglende betalingsevne fra kunden.
Nedskrivning på koncernens tilgodehavender fra salg vedrører Europa.
Hensættelse til nedskrivning vedrørende tilgodehavender fra salg og tabsprocent er specifceret som følger:
KKOONNCCEERRNNMMOODDEERRSSEELLSSKKAABB2023/242022/232023/24 2022/23ttkkrr..(korr.)16 TilgodehavenderTilgodehavender fra salg 57.161 98.078 - - Kortfristede del af tilgodehavender hos dattervirksomheder - - 9.444 8.135 Andre tilgodehavender 20.980 31.879 - 26.155 78.141 129.957 9.444 34.290 Kreditkvaliteten af ikke nedskrevne tilgodehavender vurderes, baseret koncernens interne kreditvurderingsprocedurer og eksternevurderinger, at være af høj kvalitet med lav risiko for tab, se i øvrigt note 22 for information om kreditrisici.Koncernens tilgodehavender fra salg fordeler sig på geografiske områder som følger:Danmark 4.222 17.720 Europa 37.192 57.934 USA 9.529 17.372 Asien 3.529 4.110 Øvrige lande 2.689 942 57.161 98.078
Som et led i koncernens normale drift er der indgået købsaftaler vedrørende råvareleverancer for et beløb på 17.847 tkr. (30. september
2023: 22.909 tkr.) til sikring af den fremtidige råvareforsyning i 2024/25.
KKOONNCCEERRNNMMOODDEERRSSEELLSSKKAABB2023/242022/232023/24 2022/23tkr.(korr.)15 VarebeholdningerRåvarer og hjælpematerialer 49.396 115.007 - - Varer under fremstilling 13.801 16.268 - - Fremstillede færdigvarer og handelsvarer 53.247 66.680 - - 116.444 197.955 - -
Varebeholdninger med værdi 4.853 tkr. (2022/23: 6.877 tkr.) er nedskrevet med 2.551tkr. (2022/23: 2.834 tkr.) til forventet
nettorealisationsværdi.
16
forts.
Tilgodehavender
2023/24 Forventet tab Tilgode-baseret på Tabs-havender historiske tabs-procent fra salg procenter Danmark0,0% 4.222 - Europa6,4% 37.192 2.376 USA0,0% 9.529 - Asien0,0% 3.529 - Øvrige lande0,0% 2.689 - 57.161 2.376
2022/23 (korr.) Tilgode- Tabs-havender Ned-procent fra salg skrivning TotalIkke overforfaldne 0,0% 75.999 - 75.999 Op til 30 dage0,0% 13.331 - 13.331 Mellem 30 og 60 dage0,0% 2.350 - 2.350 Over 60 dage7,1% 7.024 626 6.398 0,4% 98.704 626 98.078
Der indregnes ikke renteindtægter vedrørende nedskrevne tilgodehavender.
2022/23 (korr.) Forventet tab Tilgode-baseret på Tabs-havender historiske tabs-procent fra salg procenter Danmark0,0% 17.720 - Europa0,7% 57.934 626 USA0,0% 17.372 - Asien0,0% 4.110 - Øvrige lande0,0% 942 - 98.078 626
17
Forsknings- og udviklingsomkostninger
Sammenhængen mellem afholdte og omkostningsførte forsknings- og udviklingsomkostninger er:
Nedskrivning på koncernens tilgodehavender fra salg vedrører Europa.
Historisk har Gabriel-koncernen ikke oplevet væsentlige tab på tilgodehavender fra salg og der forventes derfor også begrænset tab
fremadrettet. Årsagen til årets aktuelle tabsprocent for Europa kan henføres til en enkelt kunde.
Nedskrivning foretages udfra konkrete vurderinger ud fra forfald og andre relevante oplysninger herunder makroøkonomiske forhold.
KKOONNCCEERRNN2023/24 2022/23tkr.(korr.)Afholdte forsknings- og udviklingsomkostninger 34.596 28.067 Udviklingsomkostninger i de fortsættende aktiviteter indregnet under immaterielle aktiver -6.887 -13.452 Årets forsknings- og udviklingsomkostninger indregnet i resultatopgørelsen under personale- og andre eksterne omkostninger 27.710 14.615
6564
Koncernen eller moderselskabet ejer ingen egne aktier.
Kapitalstyring
Koncernens primære drift genererer fortsat et fornuftigt cash flow, som giver mulighed for at bibeholde et solidt finansielt beredskab.
Ledelsen vurderer løbende behovet for tilpasning af kapitalstrukturen. Soliditeten i koncernen udgør pr. 30. september 2024 33,7% (pr.
30. september 2023: 35,6%). For den fortsættende forretning udgør soliditeten 36,7%
Koncernen har altid ønsket at give sine aktionærer et løbende afkast af deres investering under hensyntagen til fornøden konsolidering
af egenkapitalen, som grundlag for virksomhedens fremtidige udvikling. Bestyrelsen indstiller dog for regnskabsåret 2023/24 at der
ikke udbetales et udbytte for indeværende år. (Udbytte i 2022/23 var på 0,0 mio. kr).
På baggrund af disse overvejelser anses det nuværende kapitalberedskab for at være passende i den aktuelle økonomiske situation.
18 AktiekapitalUUDDSSTTEEDDTTEEAAKKTTIIEERRAntal stk.Nominel værdi (t.kr.)2023/24 2022/23 2023/24 2022/231. oktober 1.890.000 1.890.000 37.800 37.800 30. september 1.890.000 1.890.000 37.800 37.800
Aktiekapitalen består af 1.890.000 stk. aktier a 20 kr. Ingen aktier har særlige rettigheder og er fuldt indbetalt.
KKOONNCCEERRNNMMOODDEERRSSEELLSSKKAABB2023/242022/232023/24 2022/23tkr.(korr.)19Udskudt skatUdskudt skat 01.10 -2.663 -15.014 168 166 Valutakursregulering -7.565 -2.938 - - Årets udskudte skat indregnet i resultatopgørelsen 7.797 6.903 -28 2 Regulering vedrørende tidligere år 99 -147 - - Nedskrivning af udskudt skatteaktiv - 8.533 - - Overført til aktiver bestemt for salg 5.237 - - - Udskudt skat 30.09 2.905 -2.663 141 168 Udskudt skat indregnes således i balancen:Udskudte skatteaktiver -7.413 -14.694 - - Udskudte skatteforpligtelser 10.318 12.031 141 168 Udskudt skat 30.09, netto 2.905 -2.663 141 168 Udskudt skat vedrører:Immaterielle aktiver 7.369 7.919 - - Tekniske anlæg og maskiner m.v. 3.531 5.220 141 168 Finansielle aktiver -13 -11 - - Kortfristede aktiver -569 -1.097 - - Fremførbare skattemæssige underskud -7.413 -14.694 - - 2.905 -2.663 141 168
19 Udskudt skat
f
f
o
o
r
r
t
t
s
s
.
.
Udskudte skatteaktiver vedrører primært koncernselskaberne Gabriel North America (6,0 mio. kr.) og Screen Solution Ltd (0,9 mio. kr.),
og henføres væsentligst til de fremførselsberettigede underskud.
For begge selskaber er der realiseret underskud i 2023/24, og derfor har ledelsen foretaget en detaljeret vurdering af mulighederne for
udnyttelse af skatteaktiverne.
Gabriel North America
Ledelsen har på baggrund af væsentlige kundepotentialer på det nordamerikanske marked og udarbejdede budgetter/prognoser
vurderet, at skatteaktivet i USA med overvejende sandsynlighed kan udnyttes indenfor for de kommende fire-fem år. Den fulde værdi af
skatteaktivet for Gabriel North America udgør 13,3 mio. kr., hvoraf 6,0 mio. kr er indregnet i udskudt skatteaktiv.
For Gabriel North America er der udarbejdet budget/prognoser for de kommende fem år. Forventet indtjening understøtter udnyttelse
indenfor fire-fem år baseret på en forventet årlig omsætningsvækst for tekstil-omsætning i niveauet 20% samt en svagt stigende
indtjening på varer. Der er ved vurderingen taget højde for strukturen for koncerninterne afregninger, hvilket understøtter den
ledelsesmæssige vurdering. Der henvises i øvrigt til note 11 om nedskrivningstest.
Screen Solutions
Skatteaktivet udgør i alt 6,0 mio. kr. primært vedrørende skattemæssigt fremførbart underskud. Via potentialet for Screen Solutions-
produkter forventer ledelsen fortsat at kunne udnytte skattemæssige underskud i det engelske selskab indenfor fire-fem år, og på den
baggrund er der indregnet 0,9 mio. kr i udskudt skatteaktiv.
Vedrørende forventet indtjening henvises til note 11 omkring nedskrivningstest.
Den positive indtjening for det engelske selskab forventes primært drevet af indtægter i forbindelse med FurnMaster-selskabers salg af
Screen Solution produkter. Der er i regnskabsåret 2022/23 og 2023/24 indgået kundeaftaler, der er med til at understøtte forventet salg.
Herudover er der planlagt øget fokus på tekstil-omsætning i England, hvor selskabet vil opnå yderligere indtægter fra lager og
logistikaktiviteter. Der er endvidere iværksat sparetiltag for at øge profitabiliteten.
KKOONNCCEERRNNMMOODDEERRSSEELLSSKKAABB2023/242022/232023/242022/23ttkkrr..(korr.)20KreditinstitutterGæld til kreditinstitutter vedrører:Prioritetsgæld realkredit 36.383 38.983 - - Træk på ordinær kreditfacilitet pengeinstitut 314.058 307.128 - - Regnskabsmæssig værdi i alt 350.441 346.111 - - Gæld til kreditinstitutter er indregnet således i balancen:Langfristede forpligtelser 33.742 36.324 - - Kortfristede forpligtelser 316.700 309.787 - - Regnskabsmæssig værdi i alt 350.441 346.111 - - Dagsværdi opgjort til kursværdi (niveau 1) 350.441 346.111 - - De kontraktuelle pengestrømme af prioritetsgælden forfalder således:0-1 år 2.642 2.659 1-5 år 10.934 10.066 > 5 år 22.807 26.258
De øvrige gældsforpligtelser er klassificeret som kortfristede og indgår ikke i ovenstående .
Koncernen har kreditrammer på 465 mio. kr. til rådighed, hvoraf 314 mio. kr. er udnyttet pr. balancedagen.
Som følge af at den løbende kreditfacilitet genforhandles årligt, forventes det ikke at den kortfristede gæld til kreditinstitutter indfries i
regnskabsåret 2024/25. Der henvises til note 23 omkring likviditets- og renterisici.
Prioritetsgæld realkredit består af to lån. Et fastforrentet annuitets lån i DKK, hvor renten udgør 0,75 % p.a., og hovedstolen udgør
42.780 tkr., samt et obligationslån med variabel rente, hvor renten pt. udgør 3,42 % p.a., og hovedstolen udgør 6.162 tkr.
Forfaldsanalysen er baseret på alle udiskonterede pengestrømme inkl. estimerede rentebetalinger. Rentebetalinger er estimeret
baseret på de nuværende markedsforhold.
6766
2
2
1
1
Leasingforpligtelser
Leasingforpligtelser er indregnet således i balancen:
minimumsleasingydelser
-
M
M
O
O
D
D
E
E
R
R
tkr.
2023/24
K
K
O
O
N
N
C
C
E
E
R
R
N
N
22 Pengestrøm fra finansieringsaktivitet Træk på Træk på ordinær Ændring i ordinær Prioritets-kreditfacilitet Leasing-penge-kreditfacilitet gæld pengeinstitut gæld strømme pengeinstitut 1. oktober 2023 38.983 307.128 53.875 - - Afdrag gæld kreditinstitutter -2.607 6.930 -20.246 -15.923 5.729 Optagelse leasinggæld - - 29.895 - - 30. september 2024 36.376 314.058 63.524 -15.923 5.729 KKOONNCCEERRNNMMOODDEERRtkr.2022/23 (korr.)Pengestrøm fra finansieringsaktivitet Prioritets- Træk på Leasing- Ændring i Træk på gæld ordinær gæld penge-ordinær kreditfacilitet strømme kreditfacilitet pengeinstitut pengeinstitut 1. oktober 2022 41.570 290.753 53.656 - - Kursregulering - - -1.807 - - Afdrag gæld kreditinstitutter -2.587 16.375 -21.088 -23.675 - Optagelse leasinggæld - - 23.114 - - 30. september 2023 38.983 307.128 53.875 -23.675 -
KKOONNCCEERRNNMMOODDEERRSSEELLSSKKAABB2023/242022/232023/24 2022/23tkr.(korr.)Leasingforpligtelser Minimums Regnskabs- Minimums Regnskabs- Regnskabs- Regnskabs-leasing-mæssig leasing-mæssig mæssig mæssig ydelse værdi ydelse værdi værdi værdi 0-1 år 14.687 14.297 18.526 18.164 420 - 1-5 år 19.721 19.197 29.761 29.177 - - >5 år 7.681 7.477 6.664 6.534 - - 42.089 40.971 54.951 53.875 420 - Renteelement -1.118 - -1.076 - -1 - Nutidsværdi af 40.971 40.971 53.875 53.875 419
23 Finansielle risici og finansielle instrumenter
REGNSKABSMÆSSIG VÆRDI2023/242022/23tkr.(korr.)Tilgodehavender 78.141 129.957 Likvide beholdninger 26.727 38.506 Finansielle aktiver, der måles til amortiseret kostpris 104.868 168.463 Gæld til kreditinstittuter 350.441 346.111 Finansielle leasingforpligtelser 42.089 53.874 Leverandører af varer og tjenesteydelser 19.404 47.844 Gæld til joint venture 4.056 1.259 Anden gæld 25.590 36.909 Finansielle forpligtelser, der måles til amortiseret kostpris 441.580 485.997
Dagsværdien af finansielle aktiver og forpligtelser svarer til de regnskabsmæssige værdier.
Koncernen er som følge af sin drift, investeringer og finansiering eksponeret over for en række finansielle risici, herunder markedsrisici
(valuta-, rente og råvarerisici), kreditrisici og likviditetsrisici. Det er Gabriels politik at undgå aktiv spekulation i finansielle risici.
Koncernens finansielle styring retter sig således alene mod styring og reduktion af de finansielle risici, der er en direkte følge af
koncernens drift, investeringer og finansiering.
Koncernen har fastlagt en finanspolitik omfattende valuta-, investerings-, finansierings- samt kreditpolitik i forhold til koncernens
finansielle samarbejdspartnere. Politikken omfatter desuden en beskrivelse af godkendte finansielle instrumenter og risikorammer.
Koncernen foretager anledningsvist økonomisk afdækning af valutarisici under hensyntagen til forventede fremtidige betalingsstrømme
og forventet fremtidig kursudvikling og vurderer for hver transaktion, om der er tale om regnskabsmæssig sikring. Salget til kunder i
Europa, Amerika og Kina faktureres som hovedregel i kundens funktionelle valuta, mens der for øvrige lande fortrinsvis afregnes i EUR.
Valutakursrisici på indtægtssiden er således primært henført til USD og RMB, men da langt størstedelen faktureres i skandinaviske
valutaer eller EUR, og da der så vidt muligt foretages nettoudligning på omkostningsposter, vurderes risikoen til at være relativt
begrænset. Den væsentligste del af koncernens indkøb afregnes i DKK, EUR eller USD.
Ledelsen overvåger løbende koncernens risikokoncentration på områder som kunder, geografiske områder, valuta mv. Herudover
overvåger ledelsen, om koncernens risici er korreleret, og om koncernens risikokoncentration er ændret.
Der er ingen væsentlige ændringer i koncernens risikoeksponering eller risikostyring sammenholdt med 2022/23.
Koncernens kategorier af finansielle aktiver og forpligtelser fremgår nedenfor:
6968
2233 Finansielle risici og afledte finansielle instrumenter
ffoorrttss..
Valutarisici
Koncernens valutapositioner pr. 30. september 2024 opgjort i danske kroner:
-313.376
-64.517
-95
-90
-2.676
-21.620
-
-9.427
-163
Likvide beholdninger/ Bankgæld/ Tilgode-leverandør-havender gæld/ kredit-Valuta (tkr.)fra salg institutter DKK 494 EUR 41.788 SEK 2.917 NOK 220 GBP 8.411 USD 15.102 PLN 30 RMB 14.006 Øvrige 949 Udland 83.423
-98.588
Koncernens valutapositioner pr. 30. september 2023 opgjort i danske kroner:
-320.890
-75.560
-1.287
-101
-8.124
-27.041
-554
-12.052
-2.331
-17
Likvide beholdninger/ Bankgæld/ Tilgode-leverandør-havender gæld/ kredit-Valuta (tkr.)fra salg institutter DKK 1.669 EUR 80.258 SEK 3.545 NOK 407 GBP 6.302 USD 25.011 PLN 206 RMB 18.168 MXN 96 Øvrige 1.048 Udland 135.041
-127.066
Koncernen har ikke anvendt valutaterminsforretninger i 2022/23 og 2023/24.
En sandsynlig ændring i valutakurserne pr. 30. september 2024 kan have en effekt på resultat og egenkapital, som følge af
valutaeksponeringen pr. 30. september 2024. Koncernen har også i regnskabsåret 2023/24 oplevet store udsving på valutakurserne,
specielt henført til USD, GBP og RMB, og såfremt denne udvikling fortsætter i det kommende regnskabsår, vil det have følgende effekt
for udvalgte væsentlige valutaer (en modsatrettet ændring af valutakursen vil have den modsatrettede effekt på årets resultat før skat
og egenkapitalen).
23 Finansielle risici og afledte finansielle instrumenter
forts.
Likviditets- og renterisici
Råvarerisici
Sandsynlig Effekt på årets Netto-ændring i resultat før Effekt på Valutapositionvalutakursskat egenkapitalUSD / DKK-6.518 8% -521 -407EUR / DKK-22.729 0% 0 0RMB / DKK4.579 0% 0 0GBP / DKK5.735 2% 109 87Valutarisiko pr. 30. september 2023Sandsynlig Effekt på årets Netto-ændring i resultat før Effekt på Valutapositionvalutakursskat egenkapitalUSD / DKK-2.030 -3% 61 48EUR / DKK4.698 0% 0 0RMB / DKK6.116 0% 0 0GBP / DKK-1.822 1% -18 -15
Koncernen har pr. 30. september 2024 netto bankbeholdning på -275,6 mio. kr. (2022/23: -268,6 mio. kr.). Koncernens samlede
kreditramme udgør 465 mio.kr. pr. 30. september 2024 (2022/23: 465 mio.kr).
På grundlag af koncernens likviditetsbudget for regnskabsåret 2024/25 vurderes der i det kommende år fortsat at være uudnyttet
kreditfaciliteter. På denne måde er koncernen efter ledelsens opfattelse i stand til at håndtere selv større afvigelser til
likviditetsbudgettet.
Koncernens primære bankaftale er ikke committed og genforhandles årligt. På baggrund af koncernens udvikling og forventninger til
fremtiden (både med og uden fortsættende aktiviteter) er det ledelsens forventning, at denne forlænges i løbet af det kommende år.
Denne forudsætning underbygges af koncernens historik og dialog med kreditinstitutter.
For en del af koncernens kreditfacilitet (som udgør en trækningsret på 120 mio. kr.) er der tilknyttet covenants vedrørende solvens og
den finansielle gearing. Disse er ikke overtrådt i regnskabsåret og ledelsen forventer ligeledes, at koncernen vil overholde denne i
fremtidige regnskabsår baseret på budget 2024/25.
På baggrund af koncernens nuværende kreditfaciliteter er det ledelsens opfattelse, at der vil være tilstrækkelig likviditet til sikring af
den løbende finansiering af den fremtidige drift og investeringer.
Herudover er der optaget prioritetslån i realkreditinstitut. Lånene er optaget i DKK til henholdsvis fast og variabel rente. Finansielle
leasingaftaler vedrørende biler og maskiner er lavet i DKK med variabel rente, EUR med fast rente samt USD med fast rente. Aftalerne
løber i 1-4 år.
Koncernens gæld til kreditinstitutter er variabelt forrentet i henhold til markedsindeks plus margin i de respektive aftaler. Koncernen er
således særligt eksponeret overfor ændringer i markedsrenter og en ændring i markedsrenten på et procentpoint vil ud fra den
nuværende gæld betyde en ændring i de finansielle omkostninger på 3,1 mio. kr.
Koncernen indgår typisk samarbejdsaftaler med de vigtigste leverandører for at sikre forsyningssikkerheden samt evt. fastlåse
priserne. Som det fremgår af note 15 har Gabriel har indgået købsaftaler vedrørende råvareleverancer for 2024/25. Koncernen
anvender ikke væsentlige råvarer i produktionen, som udsætter koncernen for store prisrisici.
Koncernens valutaeksponering forventes i 2024/25 i alt væsentlighed at være uændret i forhold til 2023/24.
Den sandsynlige ændring i valutakursen er baseret på større kreditinstitutters vurdering til valutaernes udvikling på mellemlang sigt.
Alle andre parametre er uændret og forventet på samme niveau som i 2022/23.
Valutarisiko pr. 30. september 2024
7170
2233 Kreditrisici
f
f
o
o
r
r
t
t
s
s
.
.
24 Eventualforpligtelser og sikkerhedsstillelser
MODERSELSKAB
KONCERN
25 Transaktioner med koncernselskaber, væsentlige aktionærer, bestyrelse og direktion
Renteomkostninger til dattervirksomheder -3.242
MMOODDEERRSSEELLSSKKAABB2023/242022/23tkr.(korr.)Administrationshonorar fra dattervirksomheder11.34011.340 -2.816 Huslejeomkostninger til dattervirksomheder -371 -363 Udbytte fra dattervirksomheder 17.19625.000
Moderselskabet har over for datterselskabet Gabriel A/S bankforbindelse afgivet selvskyldnerkaution på det til enhver tid værende
tilgodehavende. Moderselskabet har over for datterselskabet Gabriel A/S’ bankforbindelse afgivet hensigtserklæring om soliditet og
gearing.
Moderselskabet er sambeskattet med øvrige danske selskaber i Gabriel Holding-koncernen. Som administrationsselskab hæfter
selskabet ubegrænset og solidarisk med de øvrige selskaber i sambeskatningen for danske selskabsskatter og kildeskatter på udbytte
og renter inden for sambeskatningskredsen. Eventuelle senere korrektioner af selskabsskatter og kildeskatter vil kunne medføre, at
selskabets hæftelse ændres beløbsmæssigt.
Til sikkerhed for prioritetsgæld til realkreditinstitut er der givet pant i grunde og bygninger. Den regnskabsmæssige værdi af grunde og
bygninger udgør 79.164 tkr. pr. 30. september 2024 (30. september 2023: 94.303 tkr.), mens prioritetsgæld til realkreditinstitut udgør
36.383 tkr. (30. september 2023: 38.983 tkr.). Der er stillet pant i grunde og bygninger til sikring af prioritetsgælden, hvilket vedrører
Gabriel Ejendomme A/S. Den regnskabsmæssige værdi udgør 79.413 tkr. (30. september 2023: 79.502 tkr.).
Herudover har koncernen enkelte mindre igangværende eller potentielle krav eller retssager, som ikke kan påvirke koncernens
økonomiske stilling væsentligt.
Transaktioner med dattervirksomheder er elimineret i koncernregnskabet i overensstemmelse med den anvendte regnskabspraksis.
Desuden omfatter nærtstående parter et joint venture, hvor Gabriel har fælles bestemmende indflydelse. Samhandel med joint venture
virksomheden UAB Scandye har været som følger:KKOONNCCEERRNN2023/24 2022/23tkr.(korr.)Indkøb fra joint venture42.122 38.089
I koncern og moderselskab har der i årets løb ikke, udover vederlag til bestyrelse og direktion, jf. note 5, været gennemført øvrige
transaktioner med bestyrelse, direktion, ledende medarbejdere, væsentlige aktionærer eller andre nærtstående parter.
Koncernens politik for kreditrisici medfører, at alle større kunder og andre samarbejdspartnere løbende kreditvurderes. Styring af
kreditrisikoen er baseret på interne kreditrammer for kunder. Koncernen har fortsat stort fokus på godkendelsen af kreditrammer for
kunderne samt skærpet styringen og overvågningen af kunderne. Koncernens samlede tilgodehavender fra salg er fordelt på mange
kunder, lande og markeder, som sikrer en god risikospredning. Baseret på koncernens interne kreditprocedurer vurderes det, at
kreditkvaliteten af koncernens tilgodehavender fra salg primært afhænger af debitorernes hjemsted. Debitorer fra Skandinavien og EU
vurderes generelt at have en højere kreditværdighed end andre lande.
Kreditrisikoen søges endvidere begrænset gennem en effektiv overvågning og opfølgning samt via kreditforsikring af større
udenlandske og indenlandske tilgodehavender eller alternativ sikkerhedsstillelse. Koncernens tilgodehavender fra salg indgår normalt
senest 1-2 måneder efter levering. Historisk har koncernen haft relativt små tab på debitorer, og risikoen for væsentlige tab vurderes
samlet set at være begrænset. Der henvises endvidere til note 16.
Koncernens selskaber foretager løbende en vurdering af den regnskabsmæssige værdi af koncerninterne tilgodehavender og
nedskriver til forventet nettorealisationsværdi, hvis dette vurderes relevant. Der er ikke foretaget nedskrivninger i 2023/24 samt i
2022/23.
Moderselskabets nærtstående parter omfatter dattervirksomheder og joint ventures samt bestyrelse og direktion i disse selskaber.
Nærtstående parter omfatter endvidere selskaber, hvor førnævnte personkreds har betydelig indflydelse. Der er ingen nærtstående
parter med bestemmende indflydelse i Gabriel Holding A/S.
Moderselskabet er sambeskattet med øvrige danske selskaber i Gabriel Holding-koncernen, hvilket indebærer, at selskabet hæfter for
danske selskabsskatter og kildeskatter mv. indenfor sambeskatningskredsen.
26 Regnskabsmæssige skøn og vurderinger
Vurdering ved anvendelse af regnskabspraksis
27 Begivenheder efter balancedagen
Den skønsmæssige usikkerhed ved varebeholdninger relaterer sig til nedskrivning til nettorealisationsværdi. Behovet for nedskrivning
anses for uændret og vurderingen baseres fortsat på udviklingen indenfor farve- og produktkombinationer og de dertil knyttede råvarer
og hjælpematerialer. Lagerbeholdninger nedskrives efter koncernens nedskrivningspraksis, der omfatter en vurdering af
lagerbeholdningernes omsætningshastighed, og mulige tab som følge af ukurans, kvalitetsproblemer og økonomiske konjunkturer.
Samlet lagernedskrivning pr. 30. september 2024 udgør 2.551 tkr. mod 4.346 tkr. sidste år (heraf 2.834 tkr. i de fortsættende aktiviteter).
Igangværende udviklingsprojekter testes minimum én gang årligt for nedskrivningsbehov. Udviklingsprojekter er baseret på fremtidige
forventninger til mode, farver og design og testen er derfor baseret på fremtidige forventninger til kunde- og markeds efterspørgsel.
Innovationsprojekter er projekter etableret med henblik på afdækning af nye produkter indenfor tilstødende forretningsområder. Med
udgangspunkt i disse forhold har ledelsen skønnet over de igangværende udviklings- og innovationsprojekters genindvindingsværdi i
form af forventede fremtidige nettopengestrømme inklusive færdiggørelsesomkostninger.
Som det fremgår af note 9 er FurnMaster-enhederne klassificeret som ophørte aktiviteter. Betingelserne for denne klassifikation og
måling efter disse principper er endeligt opfyldt den 30. september 2024. I denne forbindelse har ledelsen foretaget skøn af den
forventede dagsværdi fratrukket salgsomkostninger og at den overstiger den regnskabsmæssige værdi. Det er ledelsens opfattelse, at
den regnskabsmæssige værdi kan realiseres gennem det forventede salg og på denne baggrund er der ikke foretaget nedskrivning
heraf. Der er naturligvis forbundet en usikkerhed hermed, da der ikke forelligger en endelig salgsaftale.
Ledelsen har vurderet koncernens indregnede skatteaktiver, baseret på forventning til fremtidig indtjening i de lande som
skatteaktiverne vedrører. Herudover foretages der ved nylige tab vurdering af, hvorvidt der er fundet overbevisende grundlag for
indregning af de udskudte skatteaktiver. Baseret på budgetter, samt fremskrivning heraf, er det konkluderet, at de indregnede
udskudte skatteaktiver kan anvendes inden for en periode på 4-5 år. Der henvises endvidere til note 18.
Det udskudte skatteaktiv i den mexikanske FurnMaster-enhed er pr. 30. september 2023 indregnet til en værdi, som på dette tidspunkt
afspejler den forventede regnskabsmæssige værdi. Der henvises i øvrigt til note 29 for nærmere omtale af dette forhold.
Ved opgørelsen af den regnskabsmæssige værdi af visse aktiver og forpligtelser foretager ledelsen skøn over hvorledes fremtidige
begivenheder påvirker værdien af disse aktiver og forpligtelser på balancedagen. Skøn, der er væsentlige for regnskabsaflæggelsen
vedrører primært ophørte aktiviteter, værdiansættelse af goodwill samt udskudte skatteaktiver. Herudover er der skøn forbundet med
opgørelsen af nedskrivninger til ukurans på varebeholdninger samt værdiforringelsestest af udviklingsprojekter.
Ved den årlige nedskrivningstest af goodwill, eller når der er indikation på et nedskrivningsbehov, foretages der skøn over, om de dele
af den pengestrømsfrembringende enhed, som goodwill relateres til, vil være i stand til at generere tilstrækkelige positive
nettopengestrømme i fremtiden til at understøtte værdien af goodwiill og øvrige nettoaktiover i den pågældende del af virksomheden.
Skønnet over fremtidige pengestrømme mange år ud i fremtiden vil naturligvis føre til en vis usikkerhed, som afspejles i den valgte
diskonteringsrente. Nedskrivningstest er beskrevet i note 10.
Ledelsen har ikke foretaget særlige vurderinger ved anvendelsen af koncernens regnskabspraksis, der har væsentlig betydning for
regnskabsaflæggelsen.
Der er ikke forekommet begivenheder efter balancedagen af betydning for regnskabet for 2023/24.
I forbindelse med regnskabsaflæggelsen for 4. kvartal 2024, konstaterede ledelsen uregelmæssigheder i den finansielle rapportering i
datterselskabet Grupo RYL. Som en konsekvens heraf blev der foretaget en detaljeret efterprøvning af den historiske finansielle
rapportering. Baseret på materialet, som danner grundlag for den finansielle rapportering, blev der identificeret væsentlige fejl, særligt
relateret til værdiansættelsen af varebeholdninger i indeværende og i tidligere år. Der er i sagens natur usikkerhed forbundet med
opgørelsen af korrektionerne til tidligere års regnskaber.
Der henvises til note 29 for yderligere beskrivelse af korrektion af væsentlige fejl.
7372
28 Anvendt regnskabspraksis
Grundlag for udarbejdelse
Implementering af nye standarder og fortolkningsbidrag
Korrektion af væsentlige fejl
BESKRIVELSE AF ANVENDT REGNSKABSPRAKSIS
Koncernregnskabet
Gabriel Holding A/S har implementeret de standarder og fortolkningsbidrag, der er trådt i kraft for 2023/24. Ingen af de nye standarder
eller fortolkningsbidrag forventes at få betydning for regnskabsaflæggelsen for koncernen eller moderselskabet.
Koncernregnskabet og årsregnskabet for Gabriel Holding A/S for 2023/24 aflægges i overensstemmelse med International Financial
Reporting Standards (IFRS) som godkendt af EU og yderligere danske oplysningskrav for børsnoterede selskaber.
Ledelsen konstaterede i forbindelse med gennemgang af regnskabsgrundlaget for det mexicanske datterselskab, Grupo RYL en række
uregelmæssigheder, og igangsatte som følge heraf en gennemgribende proces med at analysere og opgøre pålidelige regnskabstal.
Som følge heraf blev der konstateret væsentlige fejl vedrørende en række balance- og resultatposter for 2022/23 og tidligere
regnskabsår. Korrektionen på egenkapitalen pr. 1. oktober 2023 er 39,3 mio. kr. (pr. 1. oktober 2022: 11,6 mio. kr.).
Fejlen er blevet korrigeret ved tilpasning af de berørte poster i resultatopgørelsen og balancen for de relevante perioder. Den
akkumulerede effekt er indregnet i egenkapitalen. Eftersom der har været en væsentlig påvirkning på balancen pr. 1. oktober 2022 er
denne præsenteret jf. bestemmelserne i IAS 1.
Der henvises desuden til note 29 for en detaljeret beskrivelse af korrektionerne.
Den anvendte regnskabspraksis, som er beskrevet nedenfor, er anvendt konsistent i regnskabsåret og for sammenligningstallene.
Gabriel Holding A/S er et aktieselskab hjemmehørende i Danmark. Den finansielle del af årsrapporten for perioden 1. oktober 2023 - 30.
september 2024 omfatter både koncernregnskab for Gabriel Holding A/S og dets dattervirksomheder (koncernen) samt separat
årsregnskab for moderselskabet.
Koncernregnskabet og årsregnskabet præsenteres i DKK afrundet til nærmeste 1.000 DKK.
Joint arrangements er aktiviteter eller virksomheder, hvor koncernen gennem samarbejdsaftaler med én eller flere parter har
bestemmende indflydelse. Fælles bestemmende indflydelse indebærer, at beslutninger om de relevante aktiviteter kræver
enstemmighed blandt de parter, der har fælles bestemmende indflydelse. Joint arrangements klassificeres som joint ventures eller
joint operations. Ved joint operations forstås aktiviteter, hvor deltagerne har direkte rettigheder over aktiver og hæfter direkte for
forpligtelser, mens der ved joint ventures forstås aktiviteter, hvor deltagerne alene har rettigheder over nettoaktiverne.
Koncernregnskabet omfatter modervirksomheden Gabriel Holding A/S samt dattervirksomhederne Gabriel A/S, Gabriel Ejendomme
A/S, Gabriel Innovation A/S, Gabriel (Tianjin) International Trading Co. Ltd., UAB FurnMaster, FurnMaster Sp. z o.o., Screen Solutions
Ltd., Gabriel GmbH, Gabriel Sweden AB, Gabriel North America Inc., Gabriel Iberica SL., UAB Gabriel Textiles, UAB Gabriel Baltics, UAB
SampleMaster, Grupo RYL, S.A. de C.V. og Visiotex GmbH. UAB Scandye betragtes som et joint venture og er i årsrapporten indregnet
under kapitalandele i joint ventures.
Koncernregnskabet omfatter moderselskabet Gabriel Holding A/S og dattervirksomheder, hvori Gabriel Holding A/S har bestemmende
indflydelse på virksomhedens finansielle og driftsmæssige politikker for at opnå afkast eller andre fordele fra dens aktiviteter. Investor
anses for at have kontrol over en anden virksomhed, når investor har bestemmende indflydelse (power) over virksomheden, mulighed
for eller ret til at modtage variabelt afkast fra virksomheden og mulighed for at anvende den bestemmende indflydelse til at påvirke
størrelsen af afkastet. Efter IFRS 10 indgår i denne vurdering bl.a., at en virksomhed skal konsolideres, når koncernen har de facto-
kontrol over virksomheden, selv om flertallet af aktier eller stemmer ikke ejes af koncernen.
På grundlag af ejerandelenes absolutte størrelse og de øvrige aktionærers aktiebeholdningers forholdsmæssige andele, herunder
stemmer og indbyrdes relationer, anser koncernens ledelse, at koncernens ejerinteresse er tilstrækkelig til at have bestemmende
indflydelse på baggrund af de facto-kontrol.
Bestyrelse og direktion har den 8. januar 2025 behandlet og godkendt årsrapporten for 2023/24 for Gabriel Holding A/S. Årsrapporten
forelægges til Gabriel Holding A/S’ aktionærer til godkendelse på den ordinære generalforsamling den 29. januar 2025.
28
forts.
Virksomhedssammenslutninger
Aktiver bestemt for salg og forpligtelser vedrørende aktiver bestemt for salg
Præsentation af ophørte aktiviteter
Overtagelsestidspunktet er det tidspunkt, hvor Gabriel Holding A/S faktisk opnår kontrol over den overtagne virksomhed.
Omkostninger, der kan henføres til virksomhedssammenslutninger, indregnes direkte i årets resultat ved afholdelsen.
Nyerhvervede eller nystiftede virksomheder indregnes i koncernregnskabet fra overtagelsestidspunktet. Solgte eller afviklede
virksomheder indregnes i koncernregnskabet frem til afståelsestidspunktet. Sammenligningstal korrigeres ikke for nyerhvervede
virksomheder.
Ved køb af nye virksomheder, hvor Gabriel Holding A/S koncernen opnår bestemmende indflydelse over den købte virksomhed,
anvendes overtagelsesmetoden. De tilkøbte virksomheders identificerbare aktiver, forpligtelser og eventualforpligtelser måles til
dagsværdi på overtagelsestidspunktet. Der indregnes udskudt skat af de foretagne omvurderinger.
Koncernregnskabet er udarbejdet som et sammendrag af moderselskabets og de enkelte dattervirksomheders regnskaber opgjort
efter koncernens regnskabspraksis, elimineret for koncerninterne indtægter og omkostninger, aktiebesiddelser, interne
mellemværender og udbytter samt realiserede og urealiserede fortjenester ved transaktioner mellem de konsoliderede virksomheder.
Urealiserede fortjenester ved transaktioner med joint venture virksomheder elimineres i forhold til koncernens ejerandel i
virksomheden. Urealiserede tab elimineres på samme måde som urealiserede fortjenester i det omfang, de ikke er udtryk for
værdiforringelse.
I koncernregnskabet indregnes dattervirksomhedernes regnskabsposter 100%. Minoritetsinteressernes andel af årets resultat og af
egenkapitalen i dattervirksomheder, der ikke ejes 100%, indgår som en del af koncernens resultat henholdsvis egenkapital, men vises
særskilt.
Aktiver bestemt for salg omfatter langfristede aktiver og afhændelsesgrupper, som er bestemt for salg. Afhændelsesgrupper er en
gruppe af aktiver, som skal afhændes samlet ved salg eller lignende i en enkelt transaktion. Forpligtelser vedrørende aktiver bestemt
for salg er forpligtelser direkte tilknyttet disse aktiver, som vil blive overført ved transaktionen. Aktiver klassificeres som "bestemt for
salg", når deres regnskabsmæssige værdi primært vil blive genindvundet gennem et salg inden for 12 måneder i henhold til en formel
plan frem for gennem fortsat anvendelse.
Aktiver eller afhændelsesgrupper, der er bestemt for salg, måles til den laveste værdi af den regnskabsmæssige værdi på tidspunktet
for klassifikationen som "bestemt for salg" eller dagsværdien med fradrag af salgsomkostninger. Der afskrives og amortiseres ikke på
aktiver fra det tidspunkt, hvor de klassificeres som "bestemt for salg".
Aktiverne og de tilknyttede forpligtelser præsenseret på særskilte linjer i balancen. Der foretages ikke tilpasning af sammenligningstal.
Ophørte aktiviteter udgør en betydelig del af virksomheden, hvis aktiviteter og pengestrømme operationelt og regnskabsmæssigt klart
kan udskilles fra den øvrige virksomhed, og hvor enheden enten er afhændet eller er udskilt som bestemt for salg, og salget forventes
gennemført inden for ét år i henhold til en formel plan.
Resultatet efter skat af ophørte aktiviteter og værdireguleringer efter skat af tilhørende aktiver og forpligtelser samt gevinst/tab ved
salg præsenteres i en særskilt linje i resultatopgørelsen med tilpasning af sammenligningstal. I noterne oplyses omsætning,
omkostninger, værdireguleringer og skat for den ophørte aktivitet.
Aktiver og dertil tilknyttede forpligtelser for ophørte aktiviteter udskilles i særskilte linjer i balancen uden tilpasning af
sammenligningstal, jf. afsnittet "Aktiver bestemt for salg", og hovedposterne specificeres i noterne.
Pengestrømme fra ophørte aktiviteter indgår i den konsoliderede pengestrømsopgørelse. Koncernen medregner provenu fra
afhændelser i pengestrømme fra ophørte aktiviteter.
Anvendt regnskabspraksis
7574
28 Anvendt regnskabspraksis
forts.
Omregning af fremmed valuta
Afledte finansielle instrumenter
For hver af de rapporterende virksomheder i koncernen fastsættes en funktionel valuta. Den funktionelle valuta er den valuta, som
benyttes i det primære økonomiske miljø, hvori den enkelte rapporterende virksomhed opererer. Transaktioner i andre valutaer end den
funktionelle valuta er transaktioner i fremmed valuta. Transaktioner i fremmed valuta omregnes ved første indregning til den
funktionelle valuta efter transaktionsdagens kurs. Valutakursdifferencer, der opstår mellem transaktionsdagens kurs og kursen på
betalingsdagen, indregnes i resultatopgørelsen under finansielle indtægter eller omkostninger. Tilgodehavender, gæld og andre
monetære poster i fremmed valuta omregnes til den funktionelle valuta til balancedagens valutakurs. Forskellen mellem
balancedagens kurs og kursen på tidspunktet for tilgodehavendets eller gældens opståen eller kursen i den seneste årsrapport
indregnes i resultatopgørelsen under finansielle indtægter og omkostninger.
Ved indregning i koncernregnskabet af dattervirksomheder med en anden funktionel valuta end danske kroner omregnes resultat-
opgørelserne til transaktionsdagens kurs, og balanceposterne omregnes til balancedagens valutakurser. Som transaktionsdagens kurs
anvendes gennemsnitskurs for de enkelte måneder i det omfang, dette ikke giver et væsentligt anderledes billede.
Kursforskelle, opstået ved omregning af disse virksomheders egenkapital ved årets begyndelse til balancedagens valutakurser samt
ved omregning af resultatopgørelser fra transaktionsdagens kurs til balancedagens valutakurser, indregnes i anden totalindkomst i en
særskilt reserve for valutakursreguleringer under egenkapitalen.
Ved indregning i koncernregnskabet af joint venture virksomheder med en anden funktionel valuta end danske kroner omregnes
andelen af årets resultat efter gennemsnitskurs, og andelen af egenkapitalen inkl. goodwill omregnes efter balancedagens
valutakurser. Kursdifferencer, opstået ved omregning af andelen af udenlandske joint venture virksomheders egenkapital ved årets
begyndelse til balancedagens valutakurser og ved omregning af andelen af årets resultat fra gennemsnitskurser til balancedagens
valutakurser, indregnes i anden totalindkomst i en særskilt reserve for valutakursreguleringer under egenkapitalen.
Kursregulering af mellemværender til balancedagens kurs, der anses for en del af nettoinvesteringen i udenlandske aktiviteter,
indregnes via anden totalindkomst i koncernregnskabet i en særskilt reserve for valutakursreguleringer under egenkapitalen.
Afledte finansielle instrumenter indregnes og måles i balancen til dagsværdi. Positive og negative dagsværdier af afledte finansielle
instrumenter indgår i andre tilgodehavender henholdsvis anden gæld. Dagsværdier for afledte finansielle instrumenter opgøres på
grundlag af aktuelle markedsdata og anerkendte værdiansættelsesmetoder.
Ændringer i dagsværdi af afledte finansielle instrumenter, der er klassificeret som og opfylder kriterierne for sikring af dagsværdien af
et indregnet aktiv eller en indregnet forpligtelse, indregnes i resultatet sammen med ændringer i værdien af det sikrede aktiv eller den
sikrede forpligtelse for så vidt angår den del, der er sikret.
Ændringer i den del af dagsværdi af afledte finansielle instrumenter, der er klassificeret som og opfylder betingelserne for sikring af
fremtidige betalingsstrømme, og som effektivt sikrer ændringer i fremtidige pengestrømme, indregnes i egenkapitalen under en
særskilt reserve for sikringstransaktioner, indtil de sikrede pengestrømme påvirker resultatet. På dette tidspunkt overføres gevinst
eller tab vedrørende sådanne sikringstransaktioner fra egenkapitalen og indregnes i samme regnskabspost som det sikrede.
For afledte finansielle instrumenter, som ikke opfylder betingelserne for behandling som sikringsinstrumenter, indregnes ændringer i
dagsværdi løbende i resultatopgørelsen under finansielle poster.
28
Anvendt regnskabspraksis
forts.
RESULTATOPGØRELSEN
Nettoomsætning
Andre driftsindtægter og -omkostninger
Offentlige tilskud
Vareforbrug m.v.
Andre eksterne omkostninger
Resultat af kapitalandele i joint ventures i koncernregnskabet
Finansielle indtægter og omkostninger
Skat af årets resultat
Offentlige tilskud omfatter tilskud og finansiering af udviklingsprojekter. Offentlige tilskud indregnes i resultatopgørelsen under andre
driftsindtægter i takt med, at de tilskudberettigede omkostninger afholdes/afskrives. I balancen indregnes offentlige tilskud under
periodeafgrænsningsposter.
Finansielle indtægter og omkostninger indeholder renter, kursgevinster og -tab samt nedskrivninger vedrørende, gæld og transaktioner
i fremmed valuta, amortisering af finansielle aktiver og forpligtelser samt tillæg og godtgørelser under acontoskatteordningen m.v.
Endvidere medtages realiserede og urealiserede gevinster og tab vedrørende afledte finansielle instrumenter, der ikke kan
klassificeres som sikringsaftaler.
Udlodning af optjent overskud i dattervirksomheder indtægtsføres i moderselskabets resultatopgørelse i det regnskabsår, hvor udbyttet
deklareres. Hvis der udloddes mere end dattervirksomhedens totalindkomst i perioden, gennemføres nedskrivningstest.
Gabriel Holding A/S er sambeskattet med alle danske dattervirksomheder. Den aktuelle danske selskabsskat fordeles mellem de
sambeskattede danske selskaber i forhold til disses skattepligtige indkomster (fuld fordeling med refusion vedrørende skattemæssige
underskud). De sambeskattede selskaber indgår i acontoskatteordningen.
Årets skat, der består af årets aktuelle skat og forskydning i udskudt skat, indregnes i resultatopgørelsen med den del, der kan
henføres til årets resultat, og direkte på egenkapitalen med den del, der kan henføres til posteringer direkte i egenkapitalen.
Salg af handelsvarer og færdigvarer indregnes i omsætningen, såfremt levering og risikoovergang til køber har fundet sted inden årets
udgang, og såfremt indtægten kan opgøres pålideligt og forventes modtaget. Huslejeindtægter periodiseres og indtægtsføres lineært
over perioden i henhold til indgåede kontrakter.
Andre eksterne omkostninger omfatter hovedsageligt omkostninger vedrørende salgs- og distributions-, vedligeholdelses-, lokale-
samt administrationsomkostninger.
I koncernens resultatopgørelse indregnes koncernens andel af joint venture virksomhedens resultat efter skat og efter eliminering af
forholdsmæssig andel af intern avance/tab.
Andre driftsindtægter og -omkostninger indeholder regnskabsposter af sekundær art i forhold til virksomhedens hovedformål,
herunder fortjeneste ved salg af immaterielle og materielle aktiver.
Vareforbrug omfatter omkostninger, der afholdes for at opnå årets nettoomsætning, herunder indgår direkte og indirekte omkostninger
til råvarer, hjælpematerialer, handelsvarer og energi m.v.
Herudover indeholder vareforbrug m.v. direkte og indirekte omkostninger til løn og hjælpematerialer i forbindelse med produktion af
koncernens produkter.
Betalingsbetingelserne i koncernens salgsaftaler med kunder afhænger af produktet, leveringsforpligtelsen samt det underliggende
kundeforhold. Betalingsbetingelserne vil typisk være 1-2 måneder.
Koncernen har generelt ingen returneringsforpligtelser og alene almindelige garantiforpligtelser ved salg af varer.
Nettoomsætningen måles ekskl. moms, afgifter og rabatter i forbindelse med salget.
7776
28
forts.
BALANCEN
Goodwill
Erhvervede produktteknologiske aktiver
Udviklingsprojekter
Materielle aktiver
Udviklingsomkostninger omfatter omkostninger, gager og afskrivninger, der direkte og indirekte kan henføres til udviklingsaktiviteter.
Udviklingsprojekter, der er klart definerede og identificerbare, og hvor den tekniske udnyttelsesgrad, tilstrækkelige ressourcer og et
potentielt fremtidigt marked eller udviklingsmulighed i virksomheden kan påvises, og hvor det er hensigten at fremstille, markedsføre
eller anvende projektet, indregnes som langfristede immaterielle aktiver, såfremt kostprisen kan opgøres pålideligt, og der er
tilstrækkelig sikkerhed for, at den fremtidige indtjening kan dække produktions-, salgs- og administrationsomkostninger samt
udviklingsomkostningerne.
Øvrige udviklingsomkostninger indregnes i resultatopgørelsen, efterhånden som omkostningerne afholdes.
Aktiverede udviklingsomkostninger måles til kostpris med fradrag af akkumulerede af- og nedskrivninger eller genindvindingsværdi,
såfremt denne er lavere.
Efter færdiggørelsen af udviklingsarbejdet afskrives udviklingsomkostninger lineært over den vurderede økonomiske levetid.
Afskrivningsperioden udgør sædvanligvis 5 år.
Grunde og bygninger, tekniske anlæg og maskiner samt andre anlæg, driftsmateriel og inventar måles til kostpris med fradrag af
akkumulerede af- og nedskrivninger.
Kostprisen omfatter anskaffelsesprisen samt omkostninger direkte tilknyttet anskaffelsen indtil det tidspunkt, hvor aktivet er klar til
brug. For egenfremstillede aktiver omfatter kostprisen direkte og indirekte omkostninger til materialer, komponenter, under-
leverandører og løn samt låneomkostninger fra specifik og generel låntagning, der direkte vedrører opførelsen af det enkelte aktiv.
Kostprisen på et samlet aktiv opdeles i separate bestanddele, der afskrives hver for sig, såfremt brugstiden på de enkelte bestanddele
er forskellig.
For leasede aktiver opgøres kostprisen til laveste værdi af aktivernes dagsværdi eller nutidsværdien af de fremtidige
minimumsleasingydelser. Ved beregning af nutidsværdien anvendes leasingaftalens interne rentefod eller koncernens alternative
lånerente som diskonteringsfaktor.
Efterfølgende omkostninger, f.eks. ved udskiftning af bestanddele af et materielt aktiv, indregnes i den regnskabsmæssige værdi af det
pågældende aktiv, når det er sandsynligt, at afholdelsen vil medføre fremtidige økonomiske fordele for koncernen. De udskiftede
bestanddele ophører med at være indregnet i balancen, og den regnskabsmæssige værdi overføres til resultatopførelsen. Alle andre
omkostninger til almindelig reparation og vedligeholdelse indregnes i resultatopgørelsen ved afholdelsen.
Erhvervede produktteknologiske aktiver vedrører overtagne patenter, teknologier og varemærker i forbindelse med virksomheds-
overtagelse. Aktiver opgøres på overtagelsesdagen til dagsværdien ved tilbagediskontering af sparede royaltybetalinger ved at eje frem
for at identificere den pågældende teknologi (Relief from Royalty method). Erhvervede produktteknologiske aktiver afskrives over en
forventet levetid på 7-10 år.
Goodwill indregnes ved første indregning i balancen til kostpris som beskrevet under virksomhedssammenslutninger. Efterfølgende
måles goodwill til kostpris med fradrag for akkumulerede nedskrivninger. Der foretages ikke amortisering af goodwill.
Anvendt regnskabspraksis
28 Anvendt regnskabspraksis
forts.
Bygninger 10-50 år
Indretning af lejede lokaler Lejemålets løbetid
Tekniske anlæg, driftsmateriel og inventar 3-15 år
Grunde afskrives ikke.
Nedskrivningstest af langfristede aktiver
Kapitalandele i joint ventures i koncernregnskabet
Kapitalandele i dattervirksomheder i moderselskabets årsregnskab
Varebeholdninger
Kapitalandele i joint ventures måles i balancen til koncernens andel af virksomhedernes indre værdi opgjort efter koncernens
regnskabspraksis med fradrag eller tillæg af forholdsmæssig andel af urealiserede koncerninterne avancer og tab og med tillæg af
regnskabsmæssig værdi af goodwill. Kapitalandele i joint ventures testes for nedskrivningsbehov, når der er indikationer på
værdiforringelse.
Afskrivningsgrundlaget opgøres under hensyntagen til aktivets scrapværdi og reduceres med eventuelle nedskrivninger.
Afskrivningsperioden og scrapværdien fastsættes på anskaffelsestidspunktet og revurderes årligt. Overstiger scrapværdien aktivets
regnskabsmæssige værdi, ophører afskrivning.
Ved ændring i afskrivningsperioden eller scrapværdien indregnes virkningen for afskrivninger fremadrettet som en ændring i
regnskabsmæssigt skøn.
Fortjeneste og tab ved afhændelse af langfristede materielle aktiver opgøres som forskellen mellem salgsprisen med fradrag af
salgsomkostninger og den regnskabsmæssige værdi på salgstidspunktet. Fortjeneste eller tab indregnes i resultatopgørelsen under
andre driftsindtægter eller andre driftsomkostninger.
Den regnskabsmæssige værdi af langfristede aktiver vurderes årligt for at afgøre, om der er indikation for nedskrivninger. Når en sådan
indikation er til stede, beregnes aktivets genindvindingsværdi. Genindvindingsværdien er den højeste af aktivets dagsværdi med fradrag
af forventede afhændelsesomkostninger eller nytteværdi. Nytteværdien beregnes som nutidsværdien af forventede fremtidige
pengestrømme fra aktivet eller fra den pengestrømsfrembringende enhed, som aktivet er en del af.
Kapitalandele i dattervirksomheder måles til kostpris. Hvor kostprisen overstiger genindvindingsværdien nedskrives til denne lavere
værdi.
Ved udlodning af andre reserver end optjent overskud i dattervirksomheder reducerer udlodningen kostprisen for kapitalandelene, når
udlodningen har karakter af tilbagebetaling af moderselskabets investering.
Varebeholdninger måles til kostpris efter FIFO-metoden. Er nettorealisationsværdien lavere end kostprisen nedskrives til denne lavere
værdi.
Kostpris for handelsvarer samt råvarer og hjælpematerialer omfatter anskaffelsespris med tillæg af hjemtagelsesomkostninger.
Kostpris for fremstillede færdigvarer samt varer under fremstilling omfatter kostpris for råvarer, hjælpematerialer, direkte løn og
indirekte produktionsomkostninger. Indirekte produktionsomkostninger indeholder indirekte materialer og løn samt vedligeholdelse af
og afskrivning på de i produktionsprocessen benyttede maskiner, fabriksbygninger og udstyr samt omkostninger til
fabriksadministration og ledelse.
Nettorealisationsværdien for varebeholdninger opgøres som salgssum med fradrag af færdiggørelsesomkostninger og omkostninger,
der afholdes for at effektuere salget, og fastsættes under hensyntagen til omsættelighed, ukurans og udvikling i forventet salgspris.
Kapitalandele i joint ventures måles efter den indre værdis metode.
Materielle aktiver afskrives lineært over aktivernes/komponenternes forventede brugstid, der udgør:
En nedskrivning indregnes, når den regnskabsmæssige værdi af aktivet overstiger aktivets genindvindingsværdi.
7978
28 Anvendt regnskabspraksis
forts.
Leasing
PENGESTRØMSOPGØRELSE
SEGMENTER
Segmentoplysningerne er udarbejdet i overensstemmelse med koncernens anvendte regnskabspraksis og følger den interne
ledelsesrapportering.
Segmentindtægter og -omkostninger samt segmentaktiver og -forpligtelser omfatter de poster, der direkte kan henføres til det enkelte
segment, samt de poster der kan allokeres til det enkelte segment på et pålideligt grundlag.
Tilgang af langfristede aktiver i segmentet omfatter de langfristede aktiver, som anvendes direkte i segmentets drift, herunder
immaterielle og materielle aktiver.
Leasingforpligtelsen måles til amortiseret kostpris ved hjælp af effektiv rentemetoden. Det måles igen, når der sker en ændring i
fremtidige lejebetalinger som følge af en ændring i et indeks eller en rente, hvis der er en ændring i koncernens skøn over det beløb,
der forventes at blive betalt under en restværdigaranti, hvis koncernen ændrer sin vurdering om det vil udnytte en købs-, forlængelses-
eller opsigelsesmulighed, eller hvis der er en revideret fast leasingydelse i substansen.
Koncernen har valgt ikke at indregne leasing aktiver og leasingforpligtelser for leasing af aktiver af lav værdi og kortfristede
leasingaftaler. Koncernen indregner leasingbetalingerne forbundet med disse leasingkontrakter som en omkostning lineært over
leasingperioden.
Koncernen indregner et leasing aktiv og en leasingforpligtelse på leasingkontraktens startdato. Leasingaktivet måles ved første
indregnet til kostpris, der inkluderer værdien af leasingforpligtelsen korrigeret for eventuelle forudbetalte leasingbetalinger foretaget
på eller før påbegyndelsestidspunktet samt eventuelle oprindelige direkte afholdte omkostninger og et skøn over omkostninger til
demontering og fjernelse det underliggende aktiv eller for at gendanne det underliggende aktiv eller det sted, det ligger på, med fradrag
af modtagne leasingincitamenter.
Leasingaktivet afskrives efterfølgende ved hjælp af den lineære metode i leasingaktivets brugstid, medmindre leasingkontrakten
overfører ejerskabet af det underliggende aktiv til koncernen inden udgangen af leasingperioden eller kostprisen af aktivet til brugsret
afspejler, at koncernen vil udnytte en købsoption. I så fald afskrives leasing aktivet over det underliggende aktivs brugstid, der
bestemmes på samme grundlag som ejendom og udstyr.
Derudover reduceres leasingaktivet periodisk med eventuelle tab ved værdiforringelse og justeres for visse ommålinger af
leasingforpligtelsen.
Leasingforpligtelsen måles oprindeligt til nutidsværdien af de leasingbetalinger, der ikke betales på begyndelsestidspunktet,
diskonteret ved hjælp af den rentesats, der er implicit i leasingkontrakten, eller, hvis denne ikke let kan fastlægges, koncernens
inkrementelle lånerente. Generelt bruger koncernen sin inkrementelle lånerente som diskonteringsrente.
Koncernen bestemmer sin inkrementelle lånerente ved at opnå renter fra forskellige eksterne finansieringskilder og foretager visse
justeringer for at afspejle vilkårene for leasingkontrakten og typen af det leasede aktiv.
Leasingbetalinger inkluderet i målingen af leasingforpligtelsen omfatter følgende:
Faste betalinger, variable lejebetalinger, der afhænger af et indeks eller en sats, målt oprindeligt ved hjælp af indekset eller satsen på
startdatoen beløb, der forventes at blive betalt under en restværdigaranti og udnyttelsesprisen under en købsoption, som koncernen
med rimelighed er sikker på at udnytte, leasingbetalinger i en valgfri fornyelsesperiode, hvis koncernen med rimelighed er sikker på at
udøve en forlængelsesmulighed, og bøder for tidlig opsigelse af en leasingkontrakt, medmindre koncernen med rimelighed er sikker på
ikke at opsige tidligt.
Pengestrømme fra driftsaktivitet opgøres som andel af resultatet reguleret for ikke-kontante driftsposter, ændring i driftskapital samt
betalt selskabsskat.
Pengestrømme til investeringsaktivitet omfatter betaling i forbindelse med køb og salg af virksomheder og aktiviteter, køb og salg af
immaterielle, materielle og andre langfristede aktiver samt køb og salg af værdipapirer, der ikke medregnes som likvider.
Pengestrømme fra finansieringsaktivitet omfatter optagelse af lån, afdrag på rentebærende gæld, opkøb af egne aktier samt betaling af
udbytte til selskabsdeltagere.
Pengestrømsopgørelsen viser pengestrømme for året fordelt på drifts-, investerings- og finansieringsaktivitet for året, årets
forskydning i likvider samt likvider ved årets begyndelse og slutning.
Posten bankgæld/likvide beholdninger omfatter likvide beholdninger samt bankgæld (kassekredit).
28
Anvendt regnskab
forts.
Tilgodehavender
Egenkapital
Udbytte
Reserve for valutakursreguleringer
Betalbar skat og udskudt skat
Finansielle forpligtelser
Finansielle forpligtelser indregnes ved lånoptagelse til dagsværdi efter fradrag af afholdte transaktionsomkostninger. I efterfølgende
perioder måles de finansielle forpligtelser til amortiseret kostpris ved anvendelse af "den effektive rentes metode", så forskellen
mellem provenuet og den nominelle værdi indregnes i resultatopgørelsen under finansielle omkostninger over låneperioden. I
finansielle forpligtelser indregnes tillige den kapitaliserede restleasingforpligtelse på finansielle leasingkontrakter, målt til amortiseret
kostpris.
Øvrige forpligtelser måles til nettorealisationsværdi.
Reserve vedrørende valutakursregulering i koncernregnskabet omfatter kursdifferencer, opstået ved omregning af regnskaber for
udenlandske virksomheder fra deres funktionelle valutaer til danske kroner.
Aktuelle skatteforpligtelser og tilgodehavende aktuel skat indregnes i balancen som beregnet skat af årets skattepligtige indkomst,
reguleret for skat af tidligere års skattepligtige indkomster samt for betalte acontoskatter.
Udskudt skat måles efter den balanceorienterede gældsmetode af alle midlertidige forskelle mellem regnskabsmæssig og
skattemæssig værdi af aktiver og forpligtelser.
I de tilfælde, hvor opgørelse af skatteværdien kan foretages efter alternative beskatningsregler, måles udskudt skat på grundlag af den
planlagte anvendelse af aktivet henholdsvis afvikling af forpligtelsen.
Udskudte skatteaktiver indregnes med den værdi, hvortil de forventes at blive anvendt, enten ved udligning i skat af fremtidig indtjening
eller ved modregning i udskudte skatteforpligtelser inden for samme juridiske skatteenhed og jurisdiktion.
Udskudt skat måles på grundlag af de skatteregler og skattesatser, der med balancedagens lovgivning vil være gældende, når den
udskudte skat forventes udløst som aktuel skat. Ændring i udskudt skat som følge af ændringer i skattesatser indregnes i
resultatopgørelsen.
Tilgodehavender måles til amortiseret kostpris. Nedskrivning til imødegåelse af tab foretages efter den simplificerede expected credit
loss-model, hvorefter det samlede tab indregnes straks i resultatopgørelsen på samme tidspunkt som tilgodehavendet indregnes i
balancen på baggrund af det forventede tab i tilgodehavendets samlede levetid.
Foreslået udbytte indregnes som en forpligtelse på tidspunktet for vedtagelse på den ordinære generalforsamling (deklareringstids-
punktet). Udbytte, som forventes udbetalt for året, vises som en særskilt post under egenkapitalen.
8180
Definition af nøgletal
Investeret kapital: Arbejdskapital tillagt materielle og immaterielle
anlægsaktiver, eksklusive goodwill, og fratrukket hensatte
for pligtelser og øvrige langfristede driftsmæssige forpligtelser.
Arbejdskapital: Omsætningsaktiver minus kortfristede forpligtelser,
som er anvendt eller nødvendige for koncernens drift.
Overskudsgrad EBITDA: Resultat før af- og nedskrivninger
(EBITDA) i procent af nettoomsætning.
Overskudsgrad EBIT: Resultat af primær drift (EBIT) i procent
af netto omsætning.
Afkastningsgrad (ROIC): Resultat af primær drift (EBIT) i procent
af gennemsnitlig investeret kapital.
Resultat pr. aktie (EPS): Resultat efter skat divideret med
det gennemsnitlige antal aktier.
Udvandet resultat pr. aktie (EPS-D): Resultat efter skat divideret
med det gennemsnitlige antal udvandede aktier.
Egenkapitalens forrentning: Resultat efter skat i procent
af den gennemsnitlige egenkapital.
Soliditet: Egenkapitalens andel af den samlede aktivmasse.
Indre værdi ultimo: Egenkapitalen i forhold til aktiekapitalen
i procent.
Børskurs ultimo: Aktiernes noteringskurs på
Nasdaq Copenhagen
Børskurs/indre værdi: Børskursen i forhold til indre værdi.
Price Earnings (PE): Børskursen i forhold til resultat pr. aktie.
Price Cash Flow (PCF): Børskursen i forhold til cash flow
pr. aktie (ekskl. egne aktier).
Dividend yield: Udbytte i forhold til børskursen ultimo.
Payout ratio: Udbytte i forhold til resultat efter skat.
29
Korrektion af væsentlige fejl
Grupo RYL indgår pr. 30. september 2024 i ophørte aktiviteter. Korrektionen har derfor ikke medført justeringer til resultatopgørelsen
for koncernens fortsættende aktiviteter, men har alene påvirket resultat efter skat af ophørte aktiviteter.
I forbindelse med identifikationen af væsentlige fejl i tidligere perioder og korrektionen heraf, har ledelsen vurderet et behov for at
nedskrive indregnede udskudte skatteaktiver med 8,5 mio. kr.
I forbindelse med regnskabsaflæggelsen for 4. kvartal 2024, konstaterede ledelsen uregelmæssigheder i den finansielle rapportering i
datterselskabet Grupo RYL i Mexico. Som en konsekvens heraf blev der foretaget en detaljeret efterprøvning af den historiske
finansielle rapportering. Efterprøvningen blev besværlig gjort af at de som historisk havde udarbejdet den finansielle rapportering
havde forladt selskabet i august 2024.
Der er i den proces identificeret væsentlige fejl, blandt andet relateret til værdiansættelsen af varebeholdninger i tidligere år. Processen
har involveret en stor indsats såvel internt, som fra koncernens revisor, samt yderligere eksterne eksperter og rådgivere med henblik
på både at tilvejebringe materiale til at understøtte den finansielle rapportering, samt sikre præcis fremtidig rapportering. Der er
herudover, gennem involvering af professionelle rådgivere, igangsat undersøgelse af om uregelmæssighederne er opstået som følge af
svigagtige forhold.
Fejlen er blevet korrigeret ved tilpasning af de berørte poster i resultatopgørelsen og balancen for de relevante perioder. Den
akkumulerede effekt er indregnet i egenkapitalen. Eftersom der har været en væsentlig påvirkning på balancen pr. 1 oktober 2022 er
denne præsenteret jf. bestemmelserne i IAS 1.
Korrektionen har haft følgende påvirkning af koncernregnskabet forøgelse / (reduktion) for tidligere perioder:
tkr. 2022/23ResultatopgørelseVareforbrug-27.308Personaleomkostninger-1.078Af- og nedskrivninger-1.112Resultat af primær drift (EBIT)-29.498Finansielle omkostninger-1.860Resultat før skat-31.358Skat af årets resultat-8.462Årets resultat -39.820tkr.2022/231. okt 2022BalanceVarelager-19.403-6.474Indretning af lokaler-253 - Udviklingsprojekter-868 - Udskudt skatteaktiv-8.534 - Tilgodehavender -3.447 -1.070 Aktiver i alt -32.505 -7.544 Leverandører af varer og tjenesteydelser 3.359 4.093Anden gæld3.397 - Forpligtelser i alt 6.7564.093Overført resultat, netto -39.820-11.457Reserve for kursregulering 559-180Påvirkning på egenkapital, netto-39.261-11.637
29
Korrektion af væsentlige fejl
ffoorrttss..
tkr. 2022/23TotalindkomstopgørelseÅrets resultat efter skat af ophørte aktiviteter -39.820Årets resultat -39.820Anden totalindkomstValutakursregulering ved omregning af udenlandske enheder 559Totalindkomst i alt -39.261
Hoved- og nøgletalsoversigt
30
Ny regnskabsregulering
På tidspunktet for offentliggørelse af denne årsrapport foreligger der en række nye eller ændrede standarder og fortolkningsbidrag,
som endnu ikke er trådt i kraft, og som derfor ikke er indarbejdet i årsrapporten. De nye standarder og fortolkningsbidrag
implementeres i takt med, at de bliver obligatoriske.
Ingen af de nye standarder eller fortolkningsbidrag forventes at få væsentlig betydning for regnskabsaflæggelsen for koncernen og
moderselskabet.
Der er jf. Årsregnskabsloven foretaget tilpasning af 5-års oversigten.
I pengestrømsopgørelsen har korrektionen haft afledt en effekt, herunder fx på forskydning i arbejdskapital, men har ikke haft nogen
nettopåvirkning på koncernens pengestrømme fra henholdsvis drifts-, investerings- og finansieringsaktivitet.
Resultat pr. aktie og udvandet resultat pr. aktier er påvirket med -21,1 kr. pr. aktie
Korrektionen har haft følgende påvirkning på totalindkomstopgørelsen for 2022/23:
Gabriel Holding A/S · CVR nr. 58 86 87 28 · Hjulmagervej 55 · 9000 Aalborg · Danmark · +45 9630 3100 · mail@gabriel.dk · www.gabriel.dk
Annual reportAuditor's report on audited financial statementsParsePort XBRL Converter2023-10-012024-09-302022-10-012023-09-30549300LK5U9PUCUD2X47Reporting class DOpinionBasis for Opinionmne32169mne34359549300LK5U9PUCUD2X472023-10-012024-09-30cmn:ConsolidatedMember549300LK5U9PUCUD2X472023-10-012024-09-30549300LK5U9PUCUD2X472022-10-012023-09-30549300LK5U9PUCUD2X472024-09-30549300LK5U9PUCUD2X472023-09-30549300LK5U9PUCUD2X472022-09-30549300LK5U9PUCUD2X472023-09-30ifrs-full:IssuedCapitalMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember549300LK5U9PUCUD2X472023-09-30ifrs-full:IssuedCapitalMember549300LK5U9PUCUD2X472023-10-012024-09-30ifrs-full:IssuedCapitalMember549300LK5U9PUCUD2X472024-09-30ifrs-full:IssuedCapitalMember549300LK5U9PUCUD2X472023-09-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember549300LK5U9PUCUD2X472023-09-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMemberifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyAndCorrectionsOfPriorPeriodErrorsMember549300LK5U9PUCUD2X472023-09-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300LK5U9PUCUD2X472023-10-012024-09-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300LK5U9PUCUD2X472024-09-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300LK5U9PUCUD2X472023-09-30ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember549300LK5U9PUCUD2X472023-09-30ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyAndCorrectionsOfPriorPeriodErrorsMember549300LK5U9PUCUD2X472023-09-30ifrs-full:RetainedEarningsMember549300LK5U9PUCUD2X472023-10-012024-09-30ifrs-full:RetainedEarningsMember549300LK5U9PUCUD2X472024-09-30ifrs-full:RetainedEarningsMember549300LK5U9PUCUD2X472023-09-30GAB:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember549300LK5U9PUCUD2X472023-09-30GAB:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember549300LK5U9PUCUD2X472023-10-012024-09-30GAB:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember549300LK5U9PUCUD2X472024-09-30GAB:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember549300LK5U9PUCUD2X472023-09-30ifrs-full:PreviouslyStatedMember549300LK5U9PUCUD2X472023-09-30ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyAndCorrectionsOfPriorPeriodErrorsMember549300LK5U9PUCUD2X472022-09-30ifrs-full:IssuedCapitalMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember549300LK5U9PUCUD2X472022-09-30ifrs-full:IssuedCapitalMember549300LK5U9PUCUD2X472022-10-012023-09-30ifrs-full:IssuedCapitalMember549300LK5U9PUCUD2X472022-09-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember549300LK5U9PUCUD2X472022-09-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMemberifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyAndCorrectionsOfPriorPeriodErrorsMember549300LK5U9PUCUD2X472022-09-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300LK5U9PUCUD2X472022-10-012023-09-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300LK5U9PUCUD2X472022-09-30ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember549300LK5U9PUCUD2X472022-09-30ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyAndCorrectionsOfPriorPeriodErrorsMember549300LK5U9PUCUD2X472022-09-30ifrs-full:RetainedEarningsMember549300LK5U9PUCUD2X472022-10-012023-09-30ifrs-full:RetainedEarningsMember549300LK5U9PUCUD2X472022-09-30GAB:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember549300LK5U9PUCUD2X472022-09-30GAB:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember549300LK5U9PUCUD2X472022-10-012023-09-30GAB:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember549300LK5U9PUCUD2X472022-09-30ifrs-full:PreviouslyStatedMember549300LK5U9PUCUD2X472022-09-30ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyAndCorrectionsOfPriorPeriodErrorsMember549300LK5U9PUCUD2X472024-09-30cmn:ConsolidatedMember549300LK5U9PUCUD2X472023-10-012024-09-30cmn:ConsolidatedMember1549300LK5U9PUCUD2X472023-10-012024-09-30cmn:ConsolidatedMember2549300LK5U9PUCUD2X472023-10-012024-09-30cmn:ConsolidatedMember1549300LK5U9PUCUD2X472023-10-012024-09-30cmn:ConsolidatedMember2549300LK5U9PUCUD2X472023-10-012024-09-30cmn:ConsolidatedMember3549300LK5U9PUCUD2X472023-10-012024-09-30cmn:ConsolidatedMember4549300LK5U9PUCUD2X472023-10-012024-09-30cmn:ConsolidatedMember5549300LK5U9PUCUD2X472023-10-012024-09-30cmn:ConsolidatedMember6549300LK5U9PUCUD2X472023-10-012024-09-30cmn:ConsolidatedMember7549300LK5U9PUCUD2X472023-10-012024-09-30cmn:ConsolidatedMember1549300LK5U9PUCUD2X472023-10-012024-09-30cmn:ConsolidatedMember2549300LK5U9PUCUD2X472022-10-012023-09-30cmn:ConsolidatedMemberiso4217:DKKiso4217:DKKxbrli:sharesxbrli:pure