549300LJX28T6OM8DT952024-01-012024-12-31549300LJX28T6OM8DT952023-01-012023-12-31549300LJX28T6OM8DT952024-12-31549300LJX28T6OM8DT952023-12-31549300LJX28T6OM8DT952022-12-31549300LJX28T6OM8DT952022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300LJX28T6OM8DT952022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300LJX28T6OM8DT952022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300LJX28T6OM8DT952022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares549300LJX28T6OM8DT952022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300LJX28T6OM8DT952022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300LJX28T6OM8DT952023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300LJX28T6OM8DT952023-01-012023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300LJX28T6OM8DT952023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300LJX28T6OM8DT952023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300LJX28T6OM8DT952023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300LJX28T6OM8DT952023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300LJX28T6OM8DT952023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300LJX28T6OM8DT952023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300LJX28T6OM8DT952023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300LJX28T6OM8DT952023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300LJX28T6OM8DT952023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300LJX28T6OM8DT952023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300LJX28T6OM8DT952024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300LJX28T6OM8DT952024-01-012024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300LJX28T6OM8DT952024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300LJX28T6OM8DT952024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300LJX28T6OM8DT952024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300LJX28T6OM8DT952024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300LJX28T6OM8DT952024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300LJX28T6OM8DT952024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300LJX28T6OM8DT952024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300LJX28T6OM8DT952024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300LJX28T6OM8DT952024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300LJX28T6OM8DT952024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
AB Sagax är ett fastighetsbolag
med affärsidé att investera i kommersiella fastigheter
fmst inom segmentet lager och lätt industri
ÅRSREDOVISNING
2024
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Innehåll
Årsredovisningen för AB Sagax (publ) 556520-0028 utgörs av förvaltnings-
berättelsen, bolagsstyrningsrapporten och de finansiella rapporterna på
sidorna 8119. Hållbarhetsrapporten återfinns på sidorna 124147.
Året i korthet 3
Sagax i korthet 4
VD har ordet 6
Förvaltningsberättelse
8
Affärsidé, mål och strategier 9
Sagax utveckling 11
Marknadsöversikt 12
Sagax fastighetsbestånd i sammandrag 17
Marknadssegment Sverige 24
Marknadssegment Finland 26
Marknadssegment Frankrike 28
Marknadssegment Benelux 30
Marknadssegment Spanien 32
Marknadssegment Tyskland 34
Marknadssegment Övriga Europa 35
Fastighetsbeståndets marknadsvärde 36
Finansiering 39
Joint venture och intresseföretag 45
Aktuell intjäningsförmåga 48
Risker och riskhantering 50
Aktien och ägarna 54
Organisation och medarbetare 58
Flerårsöversikt 60
Bolagsstyrningsrapport
63
Bolagsstyrningsrapport 64
Styrelse 70
Företagsledning 72
Revisor 72
Finansiella rapporter
73
Rapport över koncernens totalresultat 74
Kommentarer till koncernens totalresultat 75
Rapport över koncernens finansiella ställning 76
Kommentarer till koncernens finansiella ställning samt kassaflöde 77
Rapport över kassaflöde, koncernen 78
Förändringar av eget kapital, koncernen 79
Moderbolagets resultaträkning 80
Moderbolagets balansräkning 81
Rapport över kassaflöde, moderbolaget 82
Förändringar av eget kapital, moderbolaget 83
Redovisningsprinciper och noter 84
Förslag till vinstdisposition (not 34) 117
Revisionsberättelse 120
Hållbarhetsrapport
124
Allmänna upplysningar 125
Miljömässig hållbarhet 133
Social hållbarhet 143
Ansvarsfullt företagande 145
Global Reporting Initiative 146
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade hållbarhets-
rapporten 148
Övrigt
149
Fastighetsförteckning 150
Definitioner 174
Alternativa nyckeltal 176
Kalendarium 178
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
3
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
HYRESINTÄKTERNA ÖKADE MED 16 %
Hyresintäkterna ökade med 16 % till 4 994 (4 293) miljoner kronor.
Hyresintäkterna påverkades positivt fmst av fastighetsförrv och
indexuppräkning av hyror.
FÖRVALTNINGSRESULTATET ÖKADE MED 11 %
Förvaltningsresultatet ökade med 11 % till 4 326 (3 881) miljoner kronor
varav 1 108 (937) miljoner kronor från joint venture och intresseföretag.
Förvaltningsresultatet hänförligt till moderbolagets aktieägare uppgick
till 4 296 (3 881) miljoner kronor. Förvaltnings resultatet per A- och
B-aktie efter utspädning ökade med 7 % till 11,95 (11,16) kronor.
OMVÄRDERING AV FASTIGHETER
Omvärdering av fastigheter påverkade resultatet med 558 (−2 517)
miljoner kronor. Marknadsvärdet på Sagax fastigheter uppgick till
65 874 (57 061) miljoner kronor vid årsskiftet motsvarande en direkt-
avkastning om 6,6 % (6,4 %).
OMVÄRDERING AV FINANSIELLA INSTRUMENT
Omvärdering av finansiella instrument uppgick till 1 104 (1 235) mil-
joner kronor varav –81 (–302) miljoner kronor avsåg värdeförändringar
från joint venture och intresseföretag. Omvärdering av börsnoterade
instrument uppgick till 1 185 (609) miljoner kronor. Omvärdering
av börsnoterade instrument under 2024 avsåg omvärdering till mark-
nadsvärde av Sagax innehav i NP3 Fastigheter AB. Värdeförändring
nförligt till räntederivat uppgick till –147 (–338) miljoner kronor
varav –81 (–302) miljoner kronor fn joint venture och intresseföretag.
rdeförändring avseende övriga finansiella instrument uppgick till 5
(61) miljoner kronor. Finansiella instrument avseende joint venture har
omvärderats med 61 (226) miljoner kronor.
ÅRETS RESULTAT EFTER SKATT
Årets resultat efter skatt uppgick till 5 274 (13) miljoner kronor varav
5 255 (13) miljoner kronor är hänförligt till moderbolagets aktieägare,
motsvarande 14,78 (0,82) kronor per A- och B-aktie efter utspädning.
NETTOINVESTERINGAR
Under året nettoinvesterade Sagax 6 683 (5 913) miljoner kronor i
fastig heter, varav 5 554 (5 011) miljoner kronor avsåg nettoförrv och
1 129 (902) miljoner kronor avsåg investeringar i befintliga fastigheter.
KASSAFLÖDET ÖKADE MED 3 %
Kassaflödet från den löpande verksamheten före förändring av rörelse-
kapital ökade med 3 % till 3 586 (3 485) miljoner kronor motsvarande
9,85 (9,94) kronor per A- och B-aktie efter utspädning.
FÖRESLAGEN UTDELNING
Styrelsen föreslår att utdelningen per A- och B-aktie höjs till 3,50 (3,10)
kronor. Styrelsen föreslår även utdelning om 2,00 (2,00) kronor per
D-aktie med kvartalsvis utbetalning om 0,50 kronor. Utdelnings-
förslaget är i enlighet med bolagets utdelningspolicy.
Förvaltningsresultatet hänförligt till moderbolagets aktieägare ökade med 11 % till 4 296 miljoner kronor.
Förvaltningsresultatet per A- och B-aktie efter utspädning ökade med 7 % till 11,95 kronor.
Året i korthet
Nyckeltal i urval
2024
jan–dec
2023
jan–dec
2022
jan–dec
2021
jan–dec
2020
jan–dec
Förvaltningsresultat per A- och B-aktie efter utspädning, kr 11,95 11,16 9,70 7,9 9 6,62
Förändring jämfört med föregående år, % 7 15 21 21 20
Resultat per A- och B-aktie efter utspädning, kr 14,78 0,82 7, 75 30,04 10,78
Utdelning per A- och B-aktie, kr (2024 föreslagen) 3,50 3,10 2,70 2,15 1,65
Nettoskuld/EBITDA, ggr 5,4 5,2 7,1 5,8 6,4
Räntetäckningsgrad, ggr 5,0 5,7 7,1 6,5 5,7
Belåningsgrad vid årets utgång, % 42 41 45 42 43
Fastigheternas marknadsvärde vid årets utgång, mkr 65 874 57 061 52 682 46 067 37 548
Fastigheternas direktavkastning, % 6,6 6,4 5,8 6,0 6,3
Avkastning på eget kapital, % 13,5 0,0 8,4 36,6 17, 8
Definitioner av nyckeltal framgår av sidorna 174175.
ÅRET I KORTHET
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
4
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
FASTIGHETSBESTÅNDET
Den 31 december 2024 omfattade fastighetsbesndet 983 (903) fastig-
heter med en uthyrningsbar area om 4 834 000 (4 331 000) kvadrat-
meter. Bolaget äger fastigheter i Sverige, Finland, Frankrike, Benelux
(Neder nderna och Belgien), Spanien, Tyskland och Danmark.
De tre största segmenten var Sverige, Frankrike och Finland som
motsvarade totalt 75 % (75 %) av marknadsvärdet och 78 % (77 %) av
hyresrdet. Det sammanlagda hyresvärdet och kontrakterad årshyra
uppgick till 5 553 (4 738) miljoner kronor respektive 5 323 (4 557) miljoner
kronor vid årets utgång. Detta motsvarade en ekonomisk uthyrningsgrad
om 96 % (96 %).
HYRESAVTALSSTRUKTUR
Sagax kontrakterade årshyra fördelades vid årets utgång på 2 557 (2 462)
hyresavtal med 1 407 (1 429) hyresgäster. 2 550 (2 455) hyresavtal hade
ett hyresrde understigande 1 % av koncernens kontrakterade årshyra.
Det sammanlagda hyresrdet för dessa avtal motsvarade 91 % (90 %)
av Sagax kontrakterade årshyra. Inget (1) hyresavtal hade ett årligt
hyresrde överstigande 2 % av koncernens hyresintäkter.
70 % av koncernens årshyra vid årets utgång utgjordes av hyresgäs-
ter som var och en stod för mindre än 1 % av koncernens årshyra, 11 %
av Sagax årshyra utgjordes av hyresgäster som var och en stod för 1–2 %
av koncernens årshyra och 19 % av koncernens årshyra utgjordes av
hyresgäster som var och en stod för mer än 2 % av koncernens årshyra.
Sagax hyresgäster är verksamma inom olika sektorer. Företag inom
tillverkningsindustrin stod för 17 % (16 %) av hyresintäkterna. Livsmed-
elsrelaterad verksamhet samt fordonsrelaterad verksamhet, innefattande
förljning, service och tillverkning, stod för 15 % (10 %) respektive 14 %
(14 %) av hyresintäkterna.
FINANSIERING
De räntebärande skulderna uppgick till 35 134 (30 343) miljoner kronor
med en genomsnittlig ränta om 2,3 % (1,9 %) vid årets slut. Belånings-
graden uppgick till 42 % (41 %) och räntetäckningsgraden till 5,0 (5,7)
nger, se utvecklingen i diagrammet nedan. Den genomsnittliga ränte-
och kapitalbindningen uppgick till 2,9 (2,8) respektive 3,1 (3,1) år.
Sagax finansiella kostnader uppgick till 948 (765) miljoner kronor
motsvarande 47 % (45 %) av bolagets sammanlagda kostnader exklusive
värde förändringar och skatt.
JOINT VENTURE OCH INTRESSEFÖRETAG
I tillägg till helägda fastigheter investerar Sagax även i in direkta fastig-
hetsinvesteringar genom joint venture och intresseföretag. Det redovi-
sade värdet på dessa investeringar uppgick till 15 170 (13 171) miljoner
kronor varav 97 % bestod av Hemsö Fastighets AB, NP3 Fastigheter AB,
Nyfosa AB, Söderport Property Investment AB samt Fastighetsbolaget
Emilshus AB.
Under året bidrog dessa investeringar med sammanlagt 1 108 (937)
miljoner kronor till förvaltningsresultatet och med 477 (692) miljoner
kronor till kassaflödet. Därutöver har Sagax erhållit sakutdelning bestå-
ende av aktier i Fastighetsbolaget Emilshus AB motsvarande 50 miljoner
kronor.
AKTIERNA
Sagax har tre aktieslag, stamaktier av serie av A, B och D. Alla aktie-
slagen är noterade på Nasdaq Stockholm, Large Cap. Bolaget hade vid
årets utgång 26 480 (23 512) aktieägare. Sagax börsrde uppgick till
80 428 (97 299) miljoner kronor per 31 december 2024. Förvaltnings-
resultatet per A- och B-aktie efter utspädning uppgick till 11,95 (11,16)
kronor, vilket jämfört med aktiekursen för B-aktien vid årets utgång
motsvarade en multipel om 18,9 (24,9) gånger.
Eget kapital per A- och B-aktie efter utspädning uppgick till 107,91
(95,01) kronor vid årets slut. Substansvärde per A- och B-aktie uppgick
till 125,23 (110,90) kronor. Aktiekursen för B-aktien vid årets slut var
226,20 (277,40) kronor, motsvarande 210 % (292 %) av eget kapital per
A- och B-aktie och 181 % (250 %) av substansvärdet per A- och B-aktie.
Sagax i korthet
Fastigheternas marknadsvärde
Finland 30 % (19 606 mkr)
Sverige 23 % (15 101 mkr)
Övriga Europa 0 % (126 mkr)
Spanien 8 % (5 485 mkr)
Frankrike 22 % (14 515 mkr)
Benelux 14 % (9 264 mkr)
Tyskland 3 % (1 778 mkr)
Belåningsgrad
Räntetäckningsgrad rullande 12 månader
Belånings- och räntetäckningsgrad
Belåningsgrad, %Räntetäckningsgrad, ggr
0
2
4
6
8
10
2024202320222021202020192018201720162015
0
20
40
60
80
100
Sagax är ett fastighetsbolag med affärsidé att investera i kommersiella fastigheter främst inom segmentet
lager och lätt industri. Fastighetsinnehavet per 31 december 2024 värderades till 65,9 miljarder kronor
fördelat på 983 fastigheter. Sagax är noterat på Nasdaq Stockholm, Large Cap.
SAGAX I KORTHET
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
5
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
SVERIGE
FINLAND
SPANIEN
FRANKRIKE
TYSKLAND
BENELUX
SAGAX MARKNADSSEGMENT I SAMMANDRAG
Sverige
Andel
Marknadsvärde, mkr 15 101 23 %
Uthyrningsbar area, kvm 935 000 19 %
Antal fastigheter 128
Finland
Andel
Marknadsvärde, mkr 19 606 30 %
Uthyrningsbar area, kvm 1 480 000 31 %
Antal fastigheter 248
Frankrike
Andel
Marknadsvärde, mkr 14 515 22 %
Uthyrningsbar area, kvm 1 050 000 22 %
Antal fastigheter 310
Benelux
Andel
Marknadsvärde, mkr 9 264 14 %
Uthyrningsbar area, kvm 708 000 15 %
Antal fastigheter 157
Spanien
Andel
Marknadsvärde, mkr 5 485 8 %
Uthyrningsbar area, kvm 524 000 11 %
Antal fastigheter 124
Tyskland
Andel
Marknadsvärde, mkr 1 778 3 %
Uthyrningsbar area, kvm 132 000 3 %
Antal fastigheter 14
SAGAX I KORTHET
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
6
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Till Sagax aktieägare
SAGAX
Sagax investerar i fastigheter som genererar stabila driftnetton och
förvaltar fastigheterna med ett långsiktigt perspektiv. Bolaget är sedan
nga år fokuserat på ett relativt litet segment av fastighetsmarknaden
– fastigheter för lager och lätt industri – som historiskt kännetecknats av
begnsad hyrespotential men hög stabilitet. I tillägg till den direkgda
fastighetsportföljen investerar Sagax sedan 2010 i joint venture och
intresseföretag i syfte att nå marknader som Sagax inte har kapacitet att
nå på egen hand men som bedömts som attraktiva för bolagets aktie-
ägare. Vi har byggt upp bolaget fn grunden och verksamheten har
visat god lönsamhet och positivt kassaflöde. Både styrelse och personal
är aktieägare och Sagax har aldrig haft några finansiella problem eller
större hyresförluster. Sagax har inga visioner eller andra mål än att skapa
en god riskjusterad avkastning åt aktieägarna och att säkerställa att bola-
gets kreditgivare inte utsätts för högre risk än vad som utlovats.
FINANSIELLA MÅL
len för verksamheten är, för det första, att avkastningen på eget
kapital lägst ska uppgå till 15 % per år under en femårsperiod och, för det
andra, att öka förvaltningsresultatet per A- och B-aktie med minst 15 %
per år. Avkastningen på eget kapital har i genomsnitt uppgått till 15 %
per år under de senaste fem åren. Förvaltningsresultatet per A- och B-
aktie ökade med 7 % under 2024 medförandes att förvaltningsresultatet
per aktie ökat med i genomsnitt 18 % per år under de senaste fem åren,
vilket i absoluta tal inneburit att vinstökningen uppgått till sammanlagt
2 295 miljoner kronor.
Riskbegränsningarna för verksamheten är av finansiell karakr:
Belåningsgraden får högst uppgå till 50 % (31 december 2024: 42 %),
ntetäckningsgraden ska överstiga 3,0 gånger (2024: 5,0 ggr) samt att
netto skulden i förhållande till EBITDA högst får uppgå till 8 gånger (2024:
5,4 ggr). Samtliga riskbegnsningar var därmed uppfyllda under 2024.
VERKSAMHETEN
Under 2024 steg hyresintäkterna med 16 % och driftnettot med 18 %.
I jämförbart bestånd steg hyresintäkterna med 3,9 % exklusive valuta-
effekter samtidigt som inflationen i Sagax marknader (vägd i förhållande
till fastighetsportföljens sammansättning) uppgick till 1,4 %. Den reala
hyrestillväxten uppgick således till 2,4 %. Överskottsgraden var fortsatt
hög och uppgick till 84 %.
Under 2024 uppvisade Sagax en negativ nettouthyrning om 32
miljoner kronor motsvarande 0,6 % av det sammanlagda hyresvärdet.
Uthyrningsgraderna var höga, 93 till 98 %, i samtliga bolagets marknads-
segment. Efterfgan på Sagax lokaler var något svagare än tidigare men,
generellt sett, stabil. Sagax uthyrningskapacitet var god vilket illustreras
av att inflyttningarna under året hade ett hyresvärde om 156 miljoner
kronor motsvarande 3 % av bolagets hyresvärde.
De centrala administrationskostnaderna uppgick till 187 miljoner
kronor motsvarande 3,7 % av hyresintäkterna. Jag förntar mig att de
centrala administrationskostnaderna, mätt som andel av hyresintäk-
terna, sjunker i takt med att Sagax fortsätter utveckla verksamheten
genom fastighetsförvärv.
Förvaltningsresultatet från joint venture och intresseföretag steg
med 18 %. Justerat för omklassificeringarna av innehaven i Nyfosa
(2023) och NP3 (2024) från börsnoterade aktier till intresseföretag ökade
förvaltningsresultatet fn joint venture och intresseföretag med 10 %.
Förvaltningsresultatet hänförligt till Sagax aktieägare uppgick till
4 296 miljoner kronor för 2024 och är det högsta resultatet som Sagax
hittills rapporterat. Förvaltningsresultatet 2024 kan jämföras med 3 881
miljoner kronor för 2023.
Jag vill uppmärksamma aktieägarna på vissa större och ovanliga resultat-
påverkande poster: Förvaltningsresultatet för 2023 påverkades av finan-
siella intäkter av engångskaraktär om 183 miljoner kronor samt 25
miljoner kronor i övriga intäkter av engångskaraktär (främst försäkrings-
ersättning). Förvaltningsresultatet för 2024 påverkades av övriga intäkter
av engångskarakr (fmst försäkringsersättning) om 69 miljoner kro-
nor. Justerat för dessa engångsintäkter uppgick förvaltningsresultatet
2023 till 3 673 miljoner kronor och 2024 till 4 227 miljoner kronor.
För 2024 föreslås en utdelning om 3,50 kr per A- och B-aktie vilket är
13 % högre än föregående år och i enlighet med bolagets utdelningspolicy.
FINANSIELL STÄLLNING
Sagax finansiella ställning är fortsatt god. Bolagets räntebärande skuld
ökade med 4 791 miljoner kronor under året och uppgick till 35 134
miljoner kronor vid periodens utgång. Av förändringen är 1 069 miljoner
kronor hänförligt till valutakursförändring (svenska kronan försvagades
i förhållande till euron under 2024 och bolagets skulder i euro ökar när
de räknas om till bolagets funktionella valuta). Återstoden av ökningen
är huvudsakligen en konsekvens av de investeringar om 5 732 miljoner
kronor som genomfördes under året. Värt att nämna är att 95 % av Sagax
skulder är denominerade i euro, vilket medför att belåningsgraden sjun-
ker när den svenska kronan stärks relativt euron och vice versa.
Bolagets kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring
av rörelsekapital uppgick till 3 586 miljoner kronor under 2024. Den
ntebärande nettoskulden efter avdrag för likvida medel, räntebärande
tillgångar samt börsnoterade instrument uppgick till 24 367 miljoner
kronor. Nettoskulden i förhållande till EBITDA, vilket är det nyckeltal
som bäst uttrycker finansiell risk enligt min bedömning, var i princip
oförändrad och uppgick till 5,4 gånger.
Per 31 december 2024 hade Sagax 11 104 miljoner kronor i outnytt-
jade kreditfaciliteter (efter avdrag för 456 miljoner kronor som utgjorde så
kallade back-up faciliteter för certifikatprogram). Vid årsskiftet uppgick de
skulder som förfaller till betalning under 2025 till 4 676 miljoner kronor
varav Sagax återbetalade 4 596 miljoner kronor den 13 mars 2025.
Såväl obligations- som bankmarknaderna var, med undantag för det
första kvartalet, välfungerande under 2024 och under inledningen av
2025. Sedan början av mars har dock volatiliteten stigit.
neförfallen de närmaste åren täcks av befintliga kreditfaciliteter
utan nyupplåning eller att bolagets operativa kassaflöde beaktats. Bolaget
har således goda förutsättningar att både bibehålla sin kreditprofil och
samtidigt fortsätta utveckla verksamheten.
Moody’s Investors Service, det ratinginstitut som följer Sagax,
bekftade bolagets rating om Baa2 med "stable outlook" under året. Vi
förväntar oss fortsatt stabila nyckeltal och att ratingen förblir oförändrad
under 2025.
OPERATIONELL RISK
Bolagets operationella riskprofil fortsatte att utvecklas positivt under
2024. Under de senaste fem åren har antalet hyresavtal ökat fn 1 724
till 2 557 stycken motsvarande en ökning om 48 %. Vid utgången av
2024 var 91 % av kontrakterad årshyra hänförligt till 2 550 hyresavtal
r hyresrdet för varje enskilt hyresavtal understeg 1 % av bolagets
årshyra. Inget hyresavtal hade ett hyresvärde överstigande 2 % av Sagax
sammanlagda årshyra. Intäktsdiversifieringen har således ökat under de
senaste fem åren och enskilda hyresavtal får en allt mindre påverkan på
Sagax verksamhet. Sagax fastighetsportfölj omfattade knappt 5 miljoner
kvadratmeter och nästan 1 000 fastigheter vid årets utgång, vilket inne-
r att exponeringen mot enskilda fastigheter är relativt låg.
VD HAR ORDET
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
7
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Aktieägarna kan förvänta sig att den utvecklingen kommer att fortsätta,
det vill säga att en framgångsrik investeringsverksamhet kommer att
leda till en fortsatt förbättrad intäktsdiversifiering och en mer diversifie-
rad fastighetsportfölj.
VÄRDEUTVECKLING PÅ FASTIGHETSPORTFÖLJEN
Den reala värdeutvecklingen på fastighetsportföljen var –5,5 % per år
under både 2022 och 2023. För 2024 rapporterade Sagax en värde ökning
på fastighetsportföljen, huvudsakligen hänförlig till framgångsrik
förvaltning, om 563 miljoner kronor. Detta kan jämföras med –1 306
miljoner kronor under 2023. Värdeökningen under 2024 motsvarade
0,9 % av fastighetsportföljens marknadsvärde samtidigt som den vägda
inflationen uppgick till 1,6 %. Den reala värdeutvecklingen var således
återigen negativ, –0,7 %, under 2024.
Direktavkastningen har stigit med 14 % sedan 2022, från 5,8 % till
6,6 % 2024. Dessvärre är det svårt att ha en tydlig uppfattning om vi nått
botten på marknaden ännu. Det kan inte uteslutas att den geopolitiska
oro som inlett 2025, om den fortsätter, kan medföra fortsatt press på
fastighetsvärdena genom svagare konjunktur (och därmed svagare efter-
frågan på lokaler) och högre räntor (och därmed stigande avkastnings-
krav). Även om jag bedömer att Sagax har goda förutsättningar att kunna
möta sådana marknadsomständigheter är utvecklingen inte den som jag
förväntade mig för ett halvår sedan.
PROGNOS FÖR 2025
Prognosen för förvaltningsresultatet 2025, som publicerades i boksluts-
kommunikén för 2024, uppgår till 4 400 miljoner kronor med nuvarande
verksamhet, räntor och valutakurser. Vi förntar oss således en fortsatt
resultattillväxt 2025, om än i en lägre takt än Sagax uppvisat historiskt.
För att aktieägarna lättare ska kunna tolka resultatutvecklingen bör
den jämförelsestörande försäkringsersättningen om 69 miljoner kronor
under 2024 som nämnts ovan noteras. Vidare medför försrkningen av
svenska kronan gentemot euron, som skett under inledningen av 2025,
att Sagax intjäning i euro minskar när den omräknas till Sagax funktio-
nella valuta, svenska kronor. Därutöver räknar vi även med att finans-
nettot kommer att försämras till följd av att vi refinansierar lån som
förfaller under 2025 till högre marknadsräntor.
Viktigast för utvecklingen av förvaltningsresultatet är fortsatt eko-
nomisk tillväxt på de marknader där Sagax är verksamt samt att bolaget
kan fortsätta återinvestera sitt kassaflöde genom att förrva fastigheter
till acceptabel avkastning. Potentiellt stigande inflation och valuta-
fluktuationer är sedan årsskiftet mer framträdande osäkerhetsfaktorer
liksom hur eventuella tullar kan komma att påverka ekonomin på de
marknader där Sagax är verksamt.
Det kan samtidigt inte uteslutas att ökad osäkerhet kan leda till
att investerare väljer att trimma sina fastighetsinnehav för att ta hem
vinster, proaktivt stärka sin finansiella ställning eller prioritera investe-
ringar utanför fastighetsmarknaden. En sådan utveckling skulle kunna
gynna långsiktiga, industriella investerare med god finansiell ställning.
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Bolaget driver kontinuerligt två parallella affärsprocesser: (A) en förvalt-
ningsverksamhet och (B) en investeringsverksamhet. Förvaltningsverk-
samheten har redan behandlats ovan, men det är viktigt att understryka
att en kompetent och framgångsrik förvaltning är en förutsättning för en
lönsam investeringsverksamhet. Ingenting kan kompensera för en medi-
oker förvaltning.
Aktieägarna har valt att låta två tredjedelar av förvaltningsresultatet
samt det resultat som genereras till följd av värdeförändringar kvarstå i
bolaget för att skapa förutsättningar för nya investeringar. Investerings-
verksamheten är således särskilt betydelsefull för Sagax.
Under 20232024 genomförde Sagax 56 förrv, omfattande 10,8
miljarder kronor, motsvarande ett förvärv varannan vecka, månad ut och
nad in. Om Sagax är framgångsrikt i sin investeringsverksamhet kan
1 krona i återinvesterat fritt kassaflöde idag ge 2 kronor i fritt kassaflöde
om några år. Om detta sedan, återigen, återinvesteras kommer bolaget
att fortsätta öka sitt resultat och kassaflöde under lång tid.
Som alla investerare känner till, är denna perpetuum mobile vanligt
förekommande i Excel-ark men betydligt ovanligare i verkligheten. Jag
bedömer dock att Sagax har vissa karakteristika som underlättar åter-
investeringsverksamheten:
Hög kassaflödesgenerering: Sagax organiska tillväxttakt är låg, nor-
malt sett rör det sig om låga ensiffriga procenttal, det vill säga strax
över inflationstakten. Verksamheten är dock starkt kassaflödesgene-
rerande. Detta skapar den grundläggande förutsättningen för inves-
teringsverksamheten. Tillväxten i förvaltningsresultat och kassaflöde
kommer normalt sett fn att föregående års kassaflöde återinveste-
rats. För Sagax är cash därför inte bara kung, utan även drottning,
prins, prinsessa och alla andra i det kungliga hushållet.
Bransch med låg komplexitet ger god skalbarhet: Sagax verkar i en
bransch med låg förändringstakt. För att illustrera, på ett något till-
spetsat sätt, skulle man kunna säga att de senaste 50 årens produkt-
utveckling inom lagerfastigheter har bestått i att taket höjts ett par
meter, vilket inte får tanken att svindla i jämförelse med framstegen
inom exempelvis informationsteknologi, läkemedel eller robotik
under samma period. Detta innebär dock att framgångsrik R&D,
tajming av produktcykler med mera inte är avgörande för Sagax.
Detta minskar komplexiteten i bolagets investeringsverksamhet
avsevärt, vilket skapar goda förutsättningar för skalbarhet.
Decentraliserad företagskultur underlättar tillväxt: Sagax företags-
kultur bygger på decentralisering, eget ansvar och delegerade man-
dat. Förmågan att fatta snabba beslut nära affärspartners utgör en
viktig konkurrensfördel. Den decentraliserade strukturen innebär
också att bolaget har en talangpool med många skickliga investerare
i organisationen. Samtidigt är inget av Sagax marknadssegment så
stort att det inte kan fortsätta växa utan att bli byråkratiska och in-
effektiva.
Kapacitet att investera i många marknader: Sagax har under de
senaste 10 åren successivt byggt upp en plattform som nu möjliggör
investeringar i flera delmarknader fördelade på sju europeiska länder.
Detta gör att bolaget har tillgång till ett större affärsflöde än om vi
enbart hade varit verksamma på en enda marknad.
Begnsningarna för investeringsverksamheten består huvudsakligen
av (A) utbudet av investeringar med attraktiv riskjusterad avkastning,
samt (B) viljan att bibehålla en stark finansiell sllning. Utbudet varie-
rar över tid. Typiskt är Sagax investeringsverksamhet mer framgångsrik
r optimismen på marknaden är dämpad, och vice versa. Vad gäller den
finansiella ställningen kommer vi att fortsätta vårda de nyckeltal som
påverkar vår rating och fokusera på att fortsätta öka vårt kassaflöde –
ett fastighetsbolags syre, eller för att travestera Mark Hanna (1895);
"Två saker är viktiga för ett fastighetsbolag. Det ena är ett starkt kassa-
flöde. Det andra kommer jag inte ihåg."
TACK
Bolagets goda resultatutveckling och utgångsläge inför framtiden är
resultatet av många utomordentliga insatser från duktiga och hängivna
kolleger. Jag vill därför å styrelsens och aktieägarnas vägnar framföra ett
varmt tack till alla Sagax medarbetare.
Tack för ert förtroende.
Stockholm i april 2025
David Mindus
Verkställande direktör
VD HAR ORDET
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
8
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Affärsidé, mål och strategier 9
Sagax utveckling 11
Marknadsöversikt 12
Sagax fastighetsbestånd i sammandrag 17
Marknadssegment Sverige 24
Marknadssegment Finland 26
Marknadssegment Frankrike 28
Marknadssegment Benelux 30
Marknadssegment Spanien 32
Marknadssegment Tyskland 34
Marknadssegment Övriga Europa 35
Fastighetsbeståndets marknadsvärde 36
Finansiering 39
Joint venture och intresseföretag 45
Aktuell intjäningsförmåga 48
Risker och riskhantering 50
Aktien och ägarna 54
Organisation och medarbetare 58
Flerårsöversikt 60
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
9
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Affärsidé, mål och strategier
AFFÄRSIDÉ
Sagax affärsidé är att investera i kommersiella fastigheter fmst inom
segmentet lager och lätt industri.
VERKSAMHETSMÅL
Sagax mål är att generera attraktiv riskjusterad avkastning till bolagets
aktieägare. För att nå detta mål ska Sagax uppnå följande verksamhets-
l:
Verksamheten ska generera långsiktigt utllig avkastning och starka
kassaflöden.
Bolaget ska fortsätta växa genom nya investeringar om attraktiv
riskjusterad avkastning kan förväntas uppnås.
Kassaflödet fn befintligt fastighetsbestånd ska öka mer än
inflationen.
FINANSIELLA MÅL
Sagax har följande finansiella mål:
Avkastning på eget kapital ska under en femårsperiod uppgå till
lägst 15 % per år.
Förvaltningsresultat per A- och B-aktie ska öka med minst 15 %
per år.
I tabellen nedan redovisas hur utfallen de senaste fem åren förhåller sig
till de finansiella målen.
Sagax investerar främst i lager- och industrifastigheter i regioner med stabil befolkningstillväxt och ett
diversifierat näringsliv samt fokuserar på att uppnå hög löpande direktavkastning och starka kassafden.
Bolaget eftersträvar långa kundrelationer med välrenommerade och kreditvärdiga hyresgäster.
Finansiella mål
Utfall 2024
Femårigt
genomsnitt
Avkastning på eget kapital ska under en
femårsperiod uppgå till lägst 15 % per år 14% 15%
Förvaltnings resultat per A- och B-aktie ska
öka med minst 15 % per år 7% 18%
Årlig tillväxttakt i %, rullande 12 månader
Årlig tillväxttakt i %, rullande 5 år
Målsättning för årlig tillväxttakt är 15 %
Förvaltningsresultat per A- och B-aktie, rullande 12 månader
Förvaltningsresultat per A- och B-aktie
Kr
%
0
2
4
6
8
10
12
20242023202220212020
0
5
10
15
20
25
30
STRATEGIER
Sagax investerar med ett långsiktigt perspektiv. Sagax bedriver inte
fastighetshandel annat än genom enstaka försäljningar av fastigheter
som inte längre uppfyller bolagets investeringskriterier. Sagax projekt-
utvecklingsverksamhet är begnsad och projekt genomförs huvudsak-
ligen efter att uthyrning avtalats. För att uppnå bolagets verksamhetsmål
och finansiella mål har bolaget antagit följande strategier.
Investeringsstrategi
Fastighetsförrv och investeringar i befintligt bestånd syftar till att öka
kassaflödet och diversifiera hyresintäkterna och därigenom minska bola-
gets operativa och finansiella risker.
Sagax investerar i kommersiella fastigheter, främst inom segmentet
lager och lätt industri. Detta segment kombinerar låg nyproduktionstakt
och stabil uthyrningsgrad vilket genererar stabila kassaflöden och
möjligheter till långsiktigt värdeskapande. Sagax genomför löpande
kompletteringsförvärv och investeringar i befintliga fastigheter.
I tillägg till helägda fastigheter investerar Sagax även i indirekta
fastighetsinvesteringar genom joint venture och intresseföretag. Detta
möjliggör investeringar i marknader som Sagax inte kan nå framgångs-
rikt på egen hand. De indirekta investeringarna gör det möjligt för Sagax
att samarbeta med specialiserade förvaltare samtidigt som Sagax drar
nytta av sin generella branschkunskap.
Finansieringsstrategi
Sagax finansieringsstrategi är utformad med tydligt fokus på operativt
kassaflöde och räntetäckningsgrad. Detta bedöms skapa goda förutsätt-
ningar för såväl expansion som attraktiv avkastning på aktieägarnas
kapital.
Diagrammet på nästa sida visar att Sagax kassaflöde från den
löpande verksamheten till stor del motsvarar förvaltningsresultatet.
Skillnaden beror fmst på att utdelning och inte förvaltningsresultat
från joint venture och intresseföretag redovisas som kassaflöde fn den
löpande verksamheten.
Avkastning på eget kapital, rullande 5 år
Målsättning för avkastning under en femårsperiod är 15 %
Avkastning på eget kapital, rullande 12 månader
Avkastning på eget kapital
%
0
5
10
15
20
25
30
35
40
20242023202220212020
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
10
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Sagax eftersträvar en väl avgd ränte- och kapitalbindning i syfte att
kerslla det operativa kassaflödet. Bolagets räntebärande skulder
utgörs fmst av icke-säkerställda obligationslån i euro. Sagax finan-
sierar även sin verksamhet med företagscertifikat i euro och i svenska
kronor. Därutöver upptar Sagax banklån i euro och i svenska kronor när
det bedöms vara fördelaktigt. Sagax har en rating från Moodys Investors
Service om Baa2 med ”stable outlook.
Bolaget har tre aktieslag, stamaktier av serie A, B och D. Stam-
aktierna av serie A och B har ingen begränsning i förhållande till vinst
eller eget kapital. Stamaktier av serie D berättigar till en årlig utdelning
om högst 2,00 kronor per aktie. Syftet med stamaktierna av serie D är
att nå investerarkategorier som värdesätter en stabil löpande utdelning
samtidigt som utspädningen för innehavarna av stamaktier av serie A
och B begränsas.
Förvaltningsstrategi
Sagax fokus på långsiktighet omfattar även bolagets förvaltning. Sagax
strävar efter att attrahera välrenommerade kunder med hög kredit-
rdighet. Bolaget prioriterar långa kundrelationer även om det medför
att bolaget avstår högre hyresnivåer. Detta bedöms vara fördelaktigt då
det leder till minskad risk för vakanser samt lägre uthyrnings- och lokal-
anpassningskostnader.
Sagax investerar huvudsakligen i regioner med stabil befolknings-
tillxt och ett diversifierat näringsliv. Detta bedöms begränsa risken
för att bolaget drabbas av lägre uthyrningsgrader och hyresnivåer. Sagax
största marknader är Stockholm, Helsingfors och Paris, vilka bedöms ha
goda förutsättningar för långsiktig tillväxt.
Bolaget tecknar huvudsakligen kallhyresavtal. Genom denna stra-
tegi skyddas bolagets operativa kassaflöde fn ökade kostnader till följd
av ändrad fastighetsskatt, förbrukning eller ändrade taxor för till exem-
pel värme, el, vatten och avlopp.
HÅLLBARHETSARBETE
Sagax hållbarhetsarbete är en naturlig del i verksamheten och bidrar till
att kunna uppnå företagets övergripande mål. För att nå detta mål bedrivs
bolagets verksamhet genomgående med ett långsiktigt perspektiv.
Sagax följer aktiebolagslagens huvudregel i fråga om syfte och har såle-
des inte föreskrivit något annat syfte i bolagsordningen än att ge vinst
till fördelning mellan aktieägarna, se 3 kap. 3 § ABL. Sagax uppfattning
är att vinstsyftet inte sr i konflikt med hållbart företagande: Att vara
en bra arbetsgivare, en bra leverantör, en uppskattad kund och att bola-
get uppträder på ett anständigt sätt i samllet och försöker begränsa
sin miljöpåverkan är alla grundläggande förutsättningar för att Sagax,
över lång tid, ska kunna bereda vinst för sina aktieägare.
llbarhetsarbetet inkluderar bland annat att minska klimat-
påverkan genom minskad energianvändning i fastighetsbesndet,
miljöcertifieringar och investeringar i solceller.
Bolagets utveckling är beroende av kompetenta och engagerade
medarbetare. Sagax strävar efter att erbjuda attraktiva arbetsvillkor och
god arbetsmiljö, har ett incitamentsprogram för samtliga medarbetare
samt uppmuntrar medarbetarnas kompetensutveckling.
Sagax arbetar aktivt för att motverka korruption. Sagax har en
visselblåsarfunktion som är tillgänglig på bolagets hemsida och en upp-
förandekod för leverantörer.
Sagax redovisar sitt hållbarhetsarbete enligt GRI Standards 2021.
Sagax följer Global Compacts tio principer och har identifierat vilka av
FN:s globala mål som är relevanta för Sagax och där bolaget kan påverka
genom sitt hållbarhetsarbete. Sagax mål om minskning av koldioxid-
utsläppen har validerats och godnts av Science Based Targets initiative.
Sagax har genomfört en analys av klimatrisker i fastighetsbesndet
och rapporterar med utgångspunkt i ramverket Task force on Climate-
related Financial Disclosures (TCFD).
Sagax följer utvecklingen av EU:s nya hållbarhetsdirektiv Corporate
Sustainability Reporting Directive (CSRD) och dess påverkan på Sagax
llbarhetsrapportering. I enlighet med 6 kap. 11 § ÅRL har Sagax valt
att upprätta den lagstadgade hållbarhetsrapporten som en fn årsredo-
visningen avskild rapport som återfinns på sidorna 124147.
Marknadsvärde
Uthyrningsbar area
Fastigheternas marknadsvärde och area
1 000-tal kvm
Mkr
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
2024202320222021202020192018201720162015
0
20 000
40 000
60 000
80 000
100 000
0
500
1 000
1 500
2 000
2 500
3 000
3 500
4 000
4 500
2024202320222021202020192018201720162015
Förvaltningsresultat och kassaflöde
Mkr
Förvaltningsresultat, rullande 12 månader
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändring av rörelsekapital, rullande 12 månader
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
11
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Sagax B-aktie under perioden 2015–2024
Sagax utveckling
Carnegie Real Estate Index
Sagax aktiekurs
Kr
0
50
100
150
200
250
300
350
400
Källa: Modular Finance AB
2015 2020 2021 2022 2023 20242019201820172016
Årlig tillväxttakt i %, rullande 12 månader
Årlig tillväxttakt i %, rullande 5 år
Målsättning för årlig tillväxttakt är 15 %
Förvaltningsresultat per A- och B-aktie, rullande 12 månader
Förvaltningsresultat per A- och B-aktie
Kr
%
0
2
4
6
8
10
12
20242023202220212020
0
5
10
15
20
25
30
Eget kapital
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
0
10 000
20 000
30 000
40 000
50 000
2024202320222021202020192018201720162015
Mkr
2019
Förvaltningsresultatet
uppgick till 2,0 miljarder
kronor. 2,1 miljarder
kronor nettoinvesterades,
varav 2,8 miljarder kro-
nor avsåg fastighetsför-
värv. 97 % av förvärven
skedde utomlands. Sagax
öppnade kontor och
gjorde de första fastig-
hetsförrven i Spanien.
2020
Förvaltningsresultatet
uppgick till 2,4 miljarder
kronor. Sagax installera-
de 13 solcellsanläggning-
ar och miljöcertifierade 8
fastigheter. Ett nytt joint
venture tillsammans med
NP3 Fastigheter AB
etablerades.
2017
1,7 miljarder kronor
netto investerades. 80 %
av investeringarna
skedde utomlands. Be-
låningsgraden sjönk till
50 %. Bolaget åsattes en
rating om Ba1 med "posi-
tive outlook" av Moods
Investors Service, ett steg
under Investment Grade
2016
2,8 miljarder kronor
netto investerades. Totalt
3,7 miljarder kronor in-
vesterades, varav hälften
i Finland. De första fastig-
heterna i Neder länderna
förvärvades. Stam aktier
av serie D emitterades för
första gången.
2015
2,4 miljarder kronor
netto investerades i
fastig heter. 43 fastigheter
förrvades och 2 fastig-
heter avyttrades. I bok-
slutskommunikén medde-
lades att prognosticerat
förvaltningsresultat för
2016 överstiger 1 miljard
kronor.
2018
3,4 miljarder kronor
netto investerades.
Moody´s Investors Ser-
vice höjde Sagax rating
till Baa3 med "stable
outlook". Sagax gav ut
sitt första obligationslån
om 500 miljoner euro
på den europeiska
kapital marknaden inom
ramen för ett nytt EMTN-
program.
2021
Förvaltningsresulta-
tet ökade 17 % och
uppgick till 2,8 miljarder
kronor. Sagax emitterade
samman lagt obligations-
lån om 1000 miljoner
euro på den europeiska
kapitalmarknaden inom
ramen för EMTN-
programmet.
2022
Förvaltningsresultatet
uppgick till 3,3 miljarder
kronor. Sagax öppnade
kontor i Tyskland.
Outnyttjade kreditfaci-
liteter uppgick till 9,4
miljarder kronor. Sagax
har 35 solcellsanlägg-
ningar som under 2022
producerade 8,3 GWh.
2023
Förvaltningsresultatet
uppgick till 3,9 miljarder
kronor och 5,9 miljarder
kronor nettoinvesterades.
Moody´s Investors Ser-
vice höjde Sagax rating
till Baa2 med "stable
outlook". Två riktade
nyemissioner som tillförde
Sagax 4,2 miljarder
kronor genomfördes.
2024
Förvaltningsresultatet
ökade 11 % och uppgick
till 4,3 miljarder kronor.
6,7 miljarder kronor netto-
investerades varav 3,8
miljarder kronor i Frank-
rike. Sagax emitterade
ett grönt obligationslån
om 500 miljoner euro på
den europeiska kapital-
marknaden inom ramen
för EMTN-programmet.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
12
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
BAKGRUND
Sagax har idag etablerade verksamheter i Sverige, Finland, Frankrike,
Benelux (Nederländerna och Belgien), Spanien och Tyskland. Verksam-
heterna i Sverige och utomlands bidrar till både tillväxt och minskad
specifik risk genom ökad diversifiering. Sagax verksamheter är huvud-
sakligen koncentrerade till större regioner såsom Stockholm, Helsingfors,
Paris, Madrid, Barcelona, Eindhoven samt Randstad-området, den
sammanvuxna storstadsregionen i centrala Nederländerna omfattande
Amsterdam, Haag, Rotterdam och Utrecht. Dessa regioner kännetecknas
av stabil befolkningstillväxt samt ett diversifierat näringsliv.
Som fastighetsbolag exponeras Sagax mot förändringar på markna-
den för uthyrning av lokaler. Bolaget har hög ekonomisk uthyrningsgrad,
96 %, samt jämna avtalsförfall vilket innebär att exponeringen mot för-
ändringar på hyresmarknaden är balanserad den närmaste framtiden.
Den största exponeringen mot hyresmarknaden återfinns i Stockholm,
Paris och Helsingfors, vilka bedöms ha goda förutsättningar för långsik-
tig tillväxt.
Sagax exponeras även mot investeringsmarknaden vid förvärv och
avyttringar av fastigheter. Marknaden för fastighetsinvesteringar påver-
kas i stor utsträckning av förutsättningarna på kreditmarknaden och de
allmänna konjunkturutsikterna.
STARKA FUNDAMENTA I SAGAX REGIONER
Sagax investerar i mogna marknader med hög bruttoregionalprodukt
(BRP) per capita. Generellt har större regioner uppvisat en högre ekono-
misk tillväxt, starkare sysselsättningstillväxt och högre befolkningstill-
xt än mindre regioner. Större regioner har mer utvecklade ekonomier
med företag inom ett stort antal branscher och ett större utbud av
Nominell BRP per capita 2024
0
10 000
20 000
30 000
40 000
50 000
60 000
70 000
80 000
EUBarcelonaMadridRandstad &
Eindhoven
HelsingforsParisStockholm
Euro
BRP per capita 2024
Källa: Oxford economics
Årlig nominell BRP-tillväxt 2000–2024 i genomsnitt
0
1
2
3
4
5
EUBarcelonaMadridRandstad &
Eindhoven
HelsingforsParisStockholm
%
BRP-tillväxt
Källa: Oxford economics
kultur, handel och utbildning. Det finns även ett samband som visar att
större regioner (mätt som BRP) är rikare (mätt som BRP per capita), se
diagram på nästkommande sida. Majoriteten av de regioner som Sagax
investerar i har en högre BRP per capita än genomsnittet inom EU. Sedan
år 2000 har BRP-tillxten i dessa regioner varit högre än snittet för EU.
En viktig faktor för en regions tillväxt är befolkningens utbildnings-
nivå. Tillgången till universitet och högskolor påverkar den regionala
tillxten och regioner med hög utbildningsnivå tenderar också att
uppvisa en mer varierande branschstruktur med tydligare fokus på kun-
skapsintensiva sektorer. Enligt Eurostat var 62 % i åldersgruppen 25–34
år i Stockholm högskoleutbildade 2023, en ökning med 62 % sedan år
2000. I Helsingfors var andelen högskoleutbildade i samma åldersgrupp
45 %, i Paris 67 %, i Randstad inklusive Eindhoven 55 %. I Barcelona var
andelen högskoleutbildade 25–34-åringar 57 % och i Madrid uppgick
andelen högskoleutbildade till 60 %. Den genomsnittliga andelen hög-
skoleutbildade i EU uppgick till 43 % och till 56 % i Sagax regioner.
DRIVKRAFTER FÖR EKONOMISK TILLVÄXT
En kombination av ekonomisk tillväxt och hög BRP samt små utbuds-
förändringar gynnar efterfgan på lokaler för lager och lätt industri. På
Sagax huvudsakliga marknader överstiger befolkningstillxten genom-
snittet i EU. Mellan åren 2000 och 2024 ökade befolkningen i Sagax
marknader med i genomsnitt 21 % jämfört med 5 % för hela EU.
I takt med att befolkningen växer ökar efterfrågan generellt sett på
bostäder, kontorsarbetsplatser och handelslokaler. Detta leder till att
befintliga lager- och industrifastigheter tas i anspråk för andra ändamål.
Samtidigt som utbudet av befintliga industri- och lagerlokaler minskar
är nyproduktionen av den typen av lokaler begränsad.
Större regioner har som regel högre ekonomisk, befolknings- och sysselsättningstillväxt än mindre regioner.
De har även mer utvecklade ekonomier med ett mer diversifierat näringsliv vilket medför
lägre risk för långvariga vakanser i fastighetsbeståndet.
Marknadsöversikt
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
13
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Källa: Euorostat
BRP och BRP per capita 2023
BRP (€ miljoner)
200 000
250 000
300 000
150 000
100 000
50 000
0
70 000 80 00060 00050 00040 00020 00010 000
BRP per capita (€)
Barcelona
Rom
Karlsruhe
Madrid
Milano
Düsseldorf
Köln
Stuttgart
Randstad och Eindhoven
München
Paris
Dublin
Luxemburg
Helsingfors
Wien
Berlin
Hamburg
Köpenhamn
Bryssel
Stockholm
Darmstadt
Cork
Lyon
Marseille
Antwerpen
Prag
Venedig
Bologna
Genomsnitt för EU avseende BRP per capita
38 100
30 000
Regionernas utveckling 2000–2024
Årlig
befolkningstillväxt Befolkningstillväxt
Befolkningstillväxt,
tusental invånare
BRP per capita
2024, euro
Årlig real
BRP-tillväxt
Real
BRP-tillväxt
Stockholm 1,3% 36% 649 72 318 2,7% 86%
Paris 0,5% 12% 1 352 70 309 1,3% 35%
Helsingfors 1,0% 27% 373 61 374 1,4% 37%
Randstad & Eindhoven 0,7% 18% 1 430 70 440 1,8% 50%
Madrid 1,1% 30% 1 624 44 480 2,2% 67%
Barcelona 0,9% 23% 1 112 38 225 0,4% 10%
Genomsnitt för EU 0,2% 5% 23 172 39 768 1,4% 39%
Källa: Oxford Economics.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
14
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Årlig procentuell befolkningstillväxt i Sveriges
lokala arbetsmarknader 2000–2024
–1,0
–0,5
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
500 000 –0 – 10 000
%
Källa: SCB och Savills
Antal invånare
10 000 –
50 000
50 000 –
100 000
100 000 –
500 000
99 %
Befolkningstillväxt
Andel av Sagax hyresvärde
Sagax 0 % Sagax 0 % Sagax 95 %Sagax 4 %Sagax 1 %
Årlig procentuell befolkningstillväxt i Finlands
lokala arbetsmarknader 2000–2024
–2,0
–1,5
–1,0
–0,5
0,0
0,5
1,0
1,5
500 000 –0 – 10 000
%
Källa: Statistikcentralen och Savills
Antal invånare
96 %
Befolkningstillväxt
Andel av Sagax hyresvärde
10 000 –
50 000
50 000 –
100 000
100 000 –
500 000
Sagax 0 % Sagax 1 % Sagax 57 %Sagax 39 %Sagax 3 %
Årlig procentuell befolkningstillväxt i
Frankrikes regioner 2000–2024
0,0
0,2
0,4
0,6
0,8
1,0
1 000 000 –0 – 250000
%
Källa: Oxford Economics och Savills
Antal invånare
Befolkningstillväxt
Andel av Sagax hyresvärde
43 %
250 000 –
500 000
500 000 –
750 000
750 000 –
1 000 000
Sagax 3 % Sagax 22 % Sagax 26 %Sagax 17 %Sagax 32 %
Årlig procentuell befolkningstillväxt i
Nederländernas regioner 2000–2024
0,0
0,2
0,4
0,6
0,8
1,0
2 600 000 –0 – 500 000
%
Källa: Oxford Economics och Savills
Antal invånare
77 %
Sagax 10 % Sagax 3 % Sagax 50 %Sagax 27 %Sagax 10 %
Befolkningstillväxt
Andel av Sagax hyresvärde
500 000 –
1 000 000
1 000 000 –
1 300 000
1 300 000 –
2 600 000
Årlig procentuell befolkningstillväxt i
Spaniens regioner 2000–2024
0,0
0,2
0,4
0,6
0,8
1,0
1,2
3 000 000 –0 – 250 000
%
Källa: Oxford Economics och Savills
Antal invånare
89 %
Befolkningstillväxt
Andel av Sagax hyresvärde
250 000 –
500 000
500 000 –
1 000 000
1 000 000 –
3 000 000
Sagax 0 % Sagax 2 % Sagax 67 %Sagax 22 %Sagax 9 %
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
15
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
INVESTERINGSMARKNADEN
Lager- och logistikfastigheter har tidigare utgjort ett av de mindre segmenten
på fastighetsmarknaden. Intresset för fastighetsinvesteringar med stabila
kassaflöden har ökat under de senaste åren, vilket har gjort att lager- och
logistikssegmentet under 2024 utgjorde 21 % (22 %) av transaktionsvolymen
i Europa. Efterfgan på investeringar inom lager- och industrisegmentet har
också ökat till följd av förändringar av konsumtionsmönster bland hushåll samt
e-handelns ökande marknadsandel inom detalj handeln.
Relativt få investerare är specialiserade på lager-, industri- och logistik-
fastigheter även om intresset för investeringar inom segmentet har ökat
markant under de senaste åren. En stor del av utbudet utgörs av brukar-
fastigheter, fastigheter där det rörelsedrivande företaget även äger fastig-
heten. Sagax strategi är att växa genom förrv av fastigheter. Förvärven
syftar till att öka kassaflödet och diversifiera hyresintäkterna.
Transaktionsmarknaden
Parametrar som driver intresset för fastighetsinvesteringar är bland
annat det allnna konjunkturläget samt tillgången till eget kapital,
nefinansiering och ränteläget. Totalt omsattes kommersiella fastig heter
till ett värde om cirka 152 miljarder kronor i Sverige under 2024. Som en
jäm förelse uppgick transaktionsvolymen till cirka 106 miljarder kronor
under 2023, det svagaste transaktionsåret sedan 2013, och till cirka 221
miljarder kronor under 2022. Andelen strukturaffärer sett till total trans-
aktionsvolym minskade under 2024 jämfört med 2023. Cirka 6 % av den
totala transaktionsvolymen 2024 utgjordes av strukturaffärer. Under 2023
och 2022 uppgick andelen till 10 % respektive 18 %.
Utländska investerare svarade för 14 % (30 %) av den totala transak-
tionsvolymen i Sverige, motsvarande cirka 22 (32) miljarder kronor. Värt
att notera är att utndska investerare varit nettoköpare för åttonde året i
rad, vilket innebär att förvärvsvolymen överstiger förljningarna. 55 %
av Sagax fastighetsvärden återfinns i Sverige och Finland, två marknader
med ett tydligt intresse från internationella investerare.
Transaktionsvolymen för lager- och industrifastigheter i Sverige upp-
gick till 25 (23) miljarder kronor under 2024 varav utländska investerare
svarade för 23 %, vilket är lägre än under 2023 och 2022 då utndska
investerare stod för 54 % respektive 40 %.
I Finland uppgick transaktionsvolymen till 2,2 (2,1) miljarder euro
varav lager- och industrifastigheter utgjorde 0,7 (0,5) miljarder euro,
i Frankrike till 14,8 (15,5) miljarder euro respektive 4,6 (3,2) miljarder
euro, i Neder länderna till 11,4 (8,9) miljarder euro respektive 3,3 (2,6)
miljarder euro, i Spanien till 13,7 (10,8) miljarder euro respektive 1,5 (1,5)
miljarder euro, i Belgien till 4,2 (2,8) miljarder euro respektive 1,2 (0,5)
miljarder euro och i Tyskland till 32,9 (30,0) miljarder euro, respektive 6,7
(5,7) miljarder euro. Direktavkastningskravet för så kallade "prime" lager-
och industrifastig heter var stabil i de flesta europeiska länder under 2024.
Under fjärde kvartalet 2024 bedömdes direkt avkastningskravet i Sverige
uppgå till 4,90–5,10 % (4,90–5,10 %). Direkt avkastningskravet "prime" avser
nyproducerade eller moderna logistik- och industrianläggningar om minst
5 000 kvadratmeter i framstående logistiklägen med hyresgäster som tecknat
nga hyresavtal. Under samma kvartal bedömdes direktavkastningskravet
i Sverige för mindre lager- och industrifastigheter, med en yta mellan 2 000
och 5 000 kvadratmeter, uppgå till 6,00–6,50 % (6,006,50 %). För fastig-
heter om minst 5 000 kvadratmeter uppgår direktavkastningskraven i Finland
till 5,25 % (5,00 %), i Frankrike till 4,75 % (4,75 %), i Nederländerna till 4,75 %
(4,40 %), i Belgien till 5,00 % (5,00 %) och i Spanien till 4,80 % (5,05 %).
HYRESMARKNADEN FÖR LAGER- OCH INDUSTRIFASTIGHETER
Diagrammen på sidan 16 illustrerar att hyresutvecklingen för lager- och
industrifastigheter i Sagax regioner endast är svagt korrelerad med hyres-
utvecklingen för kontor och att hyresnivån för lager- och industrilokaler har
uppvisat en låg varians sedan mätperiodernas inledning. Även när det gäller
uthyrningsgrad uppvisar lager- och industrifastig heter som regel mindre
varians över tid än uthyrningsgrader för kontors lokaler.
Kombinationen av god tillväxt och små utbudsförändringar gynnar efter-
frågan på lokaler inom segmentet lager och lätt industri. Hyresutvecklingen
för lager- och industrilokaler är stabil i Stockholm, Helsing fors, Paris,
Randstad och Eindhoven, Madrid och Barcelona. Städerna tillhör de europe-
iska marknader som bedöms ha goda förutsättningar för långsiktig tillväxt.
Diagrammen på sidan 16 visar hyresutvecklingen uttryckt i nominella
termer.
Nyproducerade lokaler
Hyran för nyproducerade lokaler påverkas huvudsakligen av de faktiska
produktionskostnaderna för byggnaden, kostnaden för mark samt exploa-
törens vinstkrav. De höga markpriserna i storstadsområdena i Europa
påverkar hyresnivåerna för nyproducerade och moderna lokaler. I lands-
bygdsområden är hyresnivåerna relativt jämna.
Befintliga lokaler
Till skillnad från nyproducerade lokaler styrs hyran för befintliga lokaler av
utbud och efterfrågan. Denna hyra kan variera kraftigt mellan olika geogra-
fiska lokaliseringar. I områden med höga vakanser och stort utbud på lokaler
kan marknadshyran understiga nyproduktionshyran väsentligt. Den omvända
situationen, där marknadshyran överstiger nyproduktionshyran, förkommer
stan uteslutande i storstädernas citynära anläggningar där byggbar mark
saknas och det råder generell brist på moderna och ändals enliga lokaler.
Spanien
Nederländerna
Belgien
Finland
Frankrike
Sverige
Transaktionsvolym lager & industri
MEUR
0
5 000
10 000
15 000
20 000
25 000
30 000
35 000
202420232022202120202019201820172016201520142013
Tyskland
Källa: Savills
Produktion/industri
Andel av total volym (%)
Övrigt (blandfastigheter, lättindustri, lager)
Logistik
Transaktionsvolym lager & industri i Sverige
Mkr %
0
10 000
20 000
30 000
40 000
50 000
60 000
2022 202420202018201620142012201020082006
0
5
10
15
20
25
30
Källa: Savills
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
16
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Källa: Savills
Hyresutveckling i Stockholm
Kr/kvm
Kontor Stockholm i bästa läge
Kontor Stockholm
Lager/industri Stockholm i bästa läge (>5 000 kvm)
Lager/industri Stockholm (>5 000 kvm)
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
202420222020201820162014201220102008
Källa: Savills
Kontor Helsingfors i bästa läge
Lager/industri Helsingfors i bästa läge
Hyresutveckling i Helsingfors
Euro/kvm
0
100
200
300
400
500
600
202420222020201820162014201220102008
Källa: Savills
Hyresutveckling i Paris och Lyon
Euro/kvm
Kontor Paris i bästa läge
Kontor Lyon i bästa läge
0
200
400
600
800
1 000
1 200
202420222020201820162014201220102008200620042002
Lager/industri Paris i bästa läge
Lager/industri Lyon i bästa läge
Källa: Savills
Hyresutveckling i Madrid och Barcelona
Euro/kvm
Kontor Madrid i bästa läge
Kontor Barcelona i bästa läge
Lager/industri Barcelona i bästa läge
Lager/industri Madrid i bästa läge
0
100
200
300
400
500
202420232022202120202019201820172016201520142013
Källa: Savills
Hyresutveckling i Randstad och Eindhoven
Euro/kvm
Kontor Amsterdam i bästa läge
Kontor Amsterdam
Lager/industri Randstad och Eindhoven i bästa läge
Lager/industri Randstad och Eindhoven
0
100
200
300
400
500
600
700
202420222020201820162014201220102008200620042002
Källa: Savills
Hyresutveckling i Stockholm
Kr/kvm
Lager/industri Stockholm bästa läge (2 000–4 999 kvm)
Lager/industri Stockholm (2 000–4 999 kvm)
Logistik/industri Stockholm bästa läge (>5 000 kvm)
Logistik/industri Stockholm (>5 000 kvm)
0
500
1 000
1 500
2 000
2 500
202420222020201820162014201220102008
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
17
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
MARKNADSSEGMENT
Sagax fastighetsbesnd är indelat i marknadssegmenten Sverige,
Finland, Frankrike, Benelux, Spanien, Tyskland samt Övriga Europa.
Per balansdagen var 77 % av marknadsrdet och 79 % av hyresrdet
nförligt till fastig heter utanför Sverige.
HYRESAVTALSSTRUKTUR
Sagax tecknar huvudsakligen så kallade kallhyresavtal. Detta innebär
att hyresgästen betalar kostnaderna för till exempel värme, el, fastig-
hetsskatt samt vatten och avlopp i tillägg till den överenskomna hyran.
Sagax påverkas härigenom endast i begnsad omfattning av förändrade
kostnader till följd av ändrad förbrukning eller ändrade taxor för exem-
pelvis värme eller vatten. Utanför storstäderna ombesörjer och bekostar
hyres
gästerna normalt även fastighetsskötsel och under ll av fastig-
heterna, så kallade triple net-avtal. Mer än 95 % av Sagax hyresavtal
är indexerade till KPI eller motsvarande. Den årliga indexeringen kan
i vissa fall vara begränsad genom tak respektive golv. Ett mindre antal
hyresavtal har årliga fasta hyresjusteringar.
Sagax har en diversifierad avtalsstruktur, vilket förbättrar möjlig-
heterna att upprätthålla en jämn uthyrningsgrad. För att begnsa ris-
ken för minskade hyresintäkter eftersträvar Sagax att skapa långsiktiga
relationer med bolagets hyresgäster och att uppnå en god diversifiering
av hyresav talens löptid och storlek. Därutöver eftersträvar Sagax en
jämn fördelning av kontraktsförfall över åren. Sagax arbetar även aktivt
med kontraktsförlängning i förtid. Bolaget väljer att avstå fn att vid
varje tidpunkt maximera hyresnin om istället längre löptider kan upp-
s. Detta bedöms minska risken för betydande varians i koncernens
uthyrningsgrad.
Den 31 december 2024 omfattade Sagax fastighetsbestånd 983 fastigheter med en uthyrningsbar area om
4 834 000 kvadratmeter. Det årliga hyresvärdet och kontrakterad årshyra uppgick till 5 553 respektive
5 323 miljoner kronor. Den ekonomiska uthyrningsgraden uppgick till 96 %.
Sagax fastighetsbestånd i
sammandrag
Fastighetsbestånd i sammandrag
2024-12-31 2024
Marknadssegment
Antal
fastig-
heter
Uthyr-
ningsbar
area, kvm
Marknadsvärde Hyresvärde
Ekonomisk
uthyrnings-
grad
Hyres-
intäkter,
mkr
Övriga
intäkter,
mkr
Fastighetskostnader
Drift-
netto,
mkr
Direktav-
kastningMkr kr/kvm Mkr kr/kvm Mkr kr/kvm
Sverige 128 935 000 15 101 16 200 1 147 1 227 93% 1 044 57 –153 –164 948 6,1%
Finland 2481 480 000 19 606 13 200 1 923 1 299 95% 1 799 3 345 –233 1 457 7,4%
Frankrike 310 1 050 000 14 515 13 800 1 234 1 175 98% 1 012 2 210 –200 804 6,5%
Benelux 157 708 000 9 264 13 100 704 995 97% 648 7 60 84 595 6,7%
Spanien 124 524 000 5 485 10 500 383 731 98% 355 0 30 58 324 6,2%
Tyskland 14 132 000 1 778 13 500 150 1 139 93% 124 1 –5 41 119 7,5%
Övriga Europa 2 6 000 126 19 500 12 1 927 100% 12 – 6 –965 6 4,8%
Delsumma 983 4 834 000 65 874 13 600 5 553 1 149 96% 4 994 69 –809 –167 4 254 6,6%
Ej fördelat – – 0 63 –13 63
Totalt 983 4 834 000 65 874 13 600 5 553 1 149 96% 4 994 69 872 –180 4 191 6,6%
Koncernens hyresvärde
Finland 35 % (1 923 mkr)
Sverige 21 % (1 147 mkr)
Övriga Europa 0 % (12 mkr)
Spanien 7 % (383 mkr)
Frankrike 22 % (1 234 mkr)
Benelux 13 % (704 mkr)
Tyskland 3 % (150 mkr)
Fastigheternas marknadsvärde
Finland 30 % (19 606 mkr)
Sverige 23 % (15 101 mkr)
Övriga Europa 0 % (126 mkr)
Spanien 8 % (5 485 mkr)
Frankrike 22 % (14 515 mkr)
Benelux 14 % (9 264 mkr)
Tyskland 3 % (1 778 mkr)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
18
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Sagax kontrakterade årshyra fördelades vid periodens utgång på
2 557 hyresavtal med 1 407 hyresgäster. I tabellen nedan redovisas stor-
leken på Sagax hyresavtal i relation till koncernens kontrakterade års-
hyra vid årets utgång. Av tabellen nedan framgår att 2 550 hyres avtal
hade ett hyresrde understigande 1 % av koncernens kontrakterade
årshyra. Det sammanlagda hyresrdet för dessa avtal motsvarade
91 % av Sagax kontrakterade årshyra. Sagax var därutöver part i 7
hyres avtal med ett hyresrde motsvarande 1–2 % av koncernens
kontrakterade årshyra. Dessa hyresavtal utgjorde sammanlagt 9 % av
Sagax kontrakterade årshyra. Inget av Sagax hyresavtal hade ett årligt
hyresvärde överstigande 2 % av koncernens årshyra.
HYRESGÄSTER
Av tabellen nedan framgår att 70 % av koncernens årshyra vid årets
utgång utgjordes av hyresgäster som var och en stod för mindre än 1 %
av koncernens årshyra, 11 % av Sagax årshyra utgjordes av hyresgäster
Löptider för hyresavtal
Antal Kontrakterad årshyra
Förfalloår hyresavtal Area, kvm Mkr Andel
2025 882 600 000 733 14%
2026 515 691 000 768 14%
2027 416 687 000 726 14%
2028 240 434 000 535 10%
2029 121 454 000 532 10%
> 2029 383 1 766 000 2 028 38%
Totalt 2 557 4 631 000 5 323 100%
Hyresduration
Marknadssegment
Antal
fastigheter
Antal
hyresavtal
Hyres-
duration, år
Sverige 128 535 4,4
Finland 248 707 4,2
Frankrike 310 807 5,2
Benelux 157 269 5,6
Spanien 124 228 4,3
Tyskland 14 9 11,7
Övriga Europa 2 2 9,3
Totalt/genomsnitt 983 2 557 4,9
som var och en stod för 1–2 % av koncernens årshyra och 19 % av
koncernens årshyra utgjordes av hyresgäster som var och en stod för
mer än 2 % av koncernens årshyra. De sex största hyresgästerna är
i bokstavsordning Baxter, Groupe Colas, Kesko, Metro, Nokia samt
verksamheter med statligt och kommunalt ägande. Den enskilt största
hyresgästen är det franska ledande grossist- och distributionsbolaget
Metro som svarade för 6,2 % av Sagax kontrakterade hyresintäkter vid
årsskiftet.
Sagax hyresgäster är verksamma inom olika sektorer. Företag inom
tillverkningsindustrin sr för 17 % (16 %) av hyresintäkterna. Livsmed-
elsrelaterad verksamhet samt fordonsrelaterad verksamhet, innefattande
förljning, service och tillverkning, stod för 15 % (10 %) respektive 14 %
(14 %) av hyresintäkterna. En diversifiering av hyresgästernas bransch-
tillhörighet bedöms minska risken för vakanser och hyresförluster. De
huvudsakliga sektorerna återfinns i cirkeldiagrammet nedan.
Fördelning av kontrakterad årshyra
IT, utveckling, utbildning 5 %
Fastighetsservice 8 %
Byggmaterial 6 %
Övrigt 14 %
Media 4 %
Produktion, fastigheter 5 %
Logistik 6 %
Livsmedelsrelaterad verksamhet 15 %
Medicin, medicinteknik 5 %
Stat, kommun 1 %
Fordon 14 %
Tillverkningsindustri 17 %
Fördelning av hyresavtal
Andel av
kontrakterad
årshyra
Årshyra
Antal hyres-
avtal
Genomsnittlig
årshyra, mkr
Hyres-
duration, årMkr Andel, %
> 2 % – – – – –
1–2 % 498 9 7 71 6
< 1 % 4 825 91 2 550 2 5
Totalt 5 323 100 2 557 2 5
Fördelning av hyresgäster
Andel av
kontrakterad
årshyra
Årshyra
Antal
hyresgäster
1)
Antal
hyresavtal
Genomsnittlig
årshyra, mkr
Hyres-
duration, årMkr Andel, %
> 2 % 1 009 19 6 187 84 7
1–2 % 598 11 8 125 26 6
< 1 % 3 716 70 1 393 2 245 3 4
Totalt 5 323 100 1 407 2 557 4 5
1) Bolag inom samma koncern eller med statligt och kommunalt ägande är
upptagna som en hyresgäst.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
19
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
FASTIGHETSPORTFÖLJENS AVKASTNING
Direktavkastningen för året i förhållande till marknadsrdet vid årets
utgång uppgick till 6,6 % (6,4 %). Fastighetsportföljens totalavkastning
uppgick till 7,5 % (4,0 %). Under året uppgick den vägda inflationen
till 1,6 % (3,4 %) i de marknader där Sagax är aktivt. Den reala total-
avkastningen uppgick således till 5,9 % (0,6 %).
Framåtriktad direktavkastning uppgick till 6,7 % (6,6 %). I diagram-
met nedan förklaras hur den framåtriktade direktavkastningen påver-
kats av hyresförändringar, investeringar, avyttringar, värdeförändringar
och valutaeffekter.
HYRESFÖRLUSTER
Sagax har historiskt redovisat låga hyresförluster, se nedan stående
tabell. Under 2024 uppgick hyresförlusterna till 4,6 (5,0) miljoner
kronor.
Hyresgästernas nettoinflyttning
–1,0
–0,5
0,0
0,5
1,0
2024202320222021202020192018201720162015
Andel av hyresvärde, %
Netto av kontrakterade årshyror för in- och avflyttade hyresgäster under året jämförs med
genomsnittligt hyresvärde under året.
Hyresgästernas omsättningshastighet
0
1
2
3
4
5
6
2024202320222021202020192018201720162015
Andel av kontrakterad årshyra, %
Kontrakterad årshyra för under året avflyttade hyresgäster i relation till genomsnittlig
kontrakterad årshyra under året.
Hyresvärde och ekonomisk uthyrningsgrad
0
200
400
600
800
1 000
1 200
2024202320222021202020192018201720162015
%, kurva Kr/kvm, staplar
Hyresvärde, kr/kvm
Uthyrningsgrad, %
40
50
60
70
80
90
100
Hyresförluster
År
Hyres
förluster, mkr
Andel av
hyresintäkter, %
Ekonomisk
uthyrningsgrad, %
2015 0,6 0,0 96
2016 0,1 0,0 94
2017 0,1 0,0 94
2018 1,6 0,1 95
2019 2,9 0,1 95
2020 0,7 0,0 95
2021 3,2 0,1 96
2022 2,1 0,1 96
2023 5,0 0,1 96
2024 4,6 0,1 96
Direkt-
avkastning: 6,6 % –0,1 % 0,1 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 6,7 %
0,1 %
Utveckling för fastighetsportföljens framåtriktade direktavkastning
0
10 000
20 000
30 000
40 000
50 000
60 000
70 000
57 061 563 5 698 1 129
–144
1 567 65 874
Marknadsvärde
förvaltnings-
fastigheter
2024-12-31
Valuta-
effekt
Av-
yttringar
Investeringar
i befintligt
bestånd
FörvärvOrealiserad
värde-
förändring
Marknadsvärde
förvaltnings-
fastigheter
2023-12-31
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
20
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
UTHYRNINGSARBETE
Under 2024 har Sagax haft en omsättningshastighet av hyres ster om
4,0 % (4,9 %). Omsättningstakten har beknats som kontrakterad års-
hyra för under året avflyttade hyresgäster i relation till genomsnittlig
kontrakterad årshyra under året.
Hyresgästernas nettoinflyttning 2024 uppgick till −0,8 % (0,0 %).
Nettoinflyttningen har beräknats genom att nettot av kontrakterade
årshyror för in- och avflyttade hyresgäster under året jämförts med
genomsnittlig årshyra under året. Den ekonomiska uthyrnings graden
uppgick till 96 % (96 %) vid årets utgång och har uppgått till somgst
94 % sedan 2014.
Den ekonomiska uthyrningsgradens förändring
Under året har vakansrdet ökat med 199 (210) miljoner kronor till
följd av avflyttningar och minskat med 156 (211) miljoner kronor till
följd av inflyttningar. Tidsbegnsade lämnade rabatter uppgick till 42
(52) miljoner kronor på årsbasis vid årets slut. Löptiderna för rabatterna
framgår av tabellen nedan. Av vakansrdet återfanns 74 % (75 %) i
Sverige och Finland.
Förrv av fastigheter med vakanser har ökat vakans värdet med 20 mil-
joner kronor. Utgående vakansrde har reducerats med 7 miljoner kro-
nor till följd av fastighets försäljningar. Utgående vakansrde uppgick
till 231 (182) miljoner kronor.
Kommande vakansförändring
Hyresavtal med ett hyresrde om 201 (74) miljoner kronor var vid årets
slut uppsagda varav hyresavtal omfattande 196 (74) miljoner kronor
har sagts upp för avflyttning och hyresavtal omfattande 5 () miljoner
kronor har sagts upp för omförhandling. Av de hyresavtal som sagts upp
för avflyttning sker avflyttningar motsvarande 84 miljoner kronor under
2025 och 97 miljoner kronor under 2026, varav 46 miljoner kronor avser
uppsägning av ett avtal i Finland.
Nyuthyrningar av lokaler som ännu ej inflyttats har minskat det
justerade vakansrdet med 43 (19) miljoner kronor.
Det justerade utgående vakansrdet uppgick till 389 (237) miljoner
kronor. 153 (55) miljoner kronor avser avtal som sagts upp för avflytt-
ning, men ännu ej avflyttats och nyuthyrningar som ännu inte inflyttats.
Vakanser 1 januari 2025
Marknadssegment
Antal
fastigheter
Hyresvärde,
mkr
Vakansvärde,
mkr
1)
Ekonomisk
vakansgrad
1)
Uthyrningsbar
area, kvm
Vakant
area, kvm
Areamässig
vakansgrad
Sverige 128 1 147 75 7% 935 000 65 000 7%
Finland 248 1 923 97 5% 1 480 000 77 000 5%
Frankrike 310 1 234 20 2% 1 050 000 18 000 2%
Benelux 157 704 21 3% 708 000 11 000 2%
Spanien 124 383 8 2% 524 000 23 000 4%
Tyskland 14 150 10 7% 132 000 10 000 8%
Övriga Europa 2 12 – – 6 000 – –
Totalt 983 5 553 231 4% 4 834 000 203 000 4%
1) Vakansvärde respektive vakansgrad beaktar vakanser och lämnade rabatter till hyresgäster.
Löptider för lämnade rabatter
Förfalloår Mkr
2025 35
2026 5
2027 1
2028 0
2029 0
>2029 1
Totalt 42
Ingångna och uppsagda hyresavtal
Inflyttningar Avflyttningar
In- och avflyttningsår
Antal
avtal
Hyresvärde,
mkr
Antal
avtal
Hyresvärde,
mkr
2025 28 43 99 84
2026 – – 17 97
2027 – – 2 8
2028 – – 1 6
>2028 – – – –
Totalt 28 43 119 196
Vakansförändringar
Belopp i miljoner kronor
2024
jan–dec
2023
jan–dec
Ingående vakans respektive år 182 171
Inflyttningar −156 211
Avflyttningar 199 210
Förändring av lämnade rabatter 11 13
Vakansvärde, förvärvade fastigheter 20 6
Vakansvärde, för sålda fastigheter −7 −7
Valutakursförändring 4
Utgående vakansvärde 231 182
Uppsagt för omförhandling 5
Uppsagda avtal, ej avflyttat 196 74
Uthyrning, ej inflyttat −43 −19
Justerat utgående vakansvärde 389 237
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
21
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Fastighetsförvärv 2024, area
Finland 5 % (26 704 kvm)
Sverige 1 % (7 152 kvm)
Spanien 17 % (86 189 kvm)
Benelux 9 % (44 493 kvm)
Frankrike 60 % (306 330 kvm)
Tyskland 7 % (38 109 kvm)
Investering i befintligt fastighetsbestånd per marknadssegment, 2024
Finland 25 % (279 mkr)
Sverige 56 % (635 mkr)
Spanien 2 % (23 mkr)
Benelux 8 % (89 mkr)
Frankrike 9 % (103 mkr)
Tyskland 0 % (1 mkr)
Orsak till investeringar i befintligt fastighetsbestånd, 2024
Nyuthyrning 21 % (233 mkr)
Nyproduktion 45 % (510 mkr)
Hyrestillägg 9 % (107 mkr)
Underhåll 25 % (279 mkr)
Fastighetsförvärv 2024, förvärvspris
Finland 8 % (439 mkr)
Sverige 2 % (88 mkr)
Spanien 12 % (681 mkr)
Benelux 7 % (408 mkr)
Frankrike 65 % (3 725 mkr)
Tyskland 6 % (357 mkr)
NETTOINVESTERINGAR 2024
Sagax nettoinvesteringar i fastigheter under 2024 uppgick till 6 683
(5 913) miljoner kronor motsvarande 12 % av ingående fastighetsrde,
se diagram sidan 22. Under den senaste femårsperioden har nettoinves-
teringarna i genomsnitt uppgått till 11 % av ingående fastig hetsrde
respektive år. Nettoinvesteringarna har beräknats som nettot av fastig-
hetsförrv, investeringar i befintligt fastig hetsbestånd samt avyttringar
av fastigheter.
Förvärv
Sagax har under året förrvat 85 fastigheter med en sammanlagd
uthyrningsbar area om 509 000 kvadratmeter för totalt 5 698 (5 088)
miljoner kronor. Det största förvärvet avsåg en portfölj om 43 stycken
fastigheter i Frankrike, French Wholesale Properties – FWP, med en
uthyrningsbar area om 296 000 kvadratmeter. Grossist- och distribu-
tionsbolaget Metro hyr i samtliga fastigheter och uthyrningsgraden upp-
r till 100 %. Sagax ägarandel i FWP uppgick vid årets slut till 77 %.
Avyttringar
Under året har 5 (9) fastigheter till ett redovisat värde om 144 (77)
miljoner kronor avyttrats.
Investeringar i befintligt bestånd
Sagax har under 2024 investerat 1 129 (902) miljoner kronor i det
befintliga fastighetsbesndet, varav 635 (539) miljoner kronor i Sverige
och 279 (167) miljoner kronor i Finland. Av investeringarna i befintligt
bestånd avg 279 (205) miljoner kronor underhåll av fastigheterna och
510 (395) miljoner kronor nyproduktion. Av investeringarna i nyproduk-
tion avg 410 miljoner kronor projekt i Sverige. Därutöver investerades
233 (252) miljoner kronor i samband med nyuthyrningar och 107 (50)
miljoner kronor mot hyrestilgg. Av investeringarna i befintligt besnd
avsåg sammanlagt 53 (18) miljoner kronor i energibesparande åtgärder.
r utöver har löpande underhåll om 126 (104) miljoner kronor
kostnadsförts i koncernens redovisning under 2024.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
22
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Fem största investeringarna i befintligt fastighetsbestånd
under 2024
Nedan redogörs för de fem största investeringarna i det befintliga fastig-
hetsbeståndet under året. Dessa fem investeringar uppgick till samman-
lagt 447 miljoner kronor, motsvarande 40 % av de totala investeringarna i
befintligt fastighetsbestånd under året.
Jakobsberg 18:19, 261 miljoner kronor
Nybyggnation om 14 000 kvadratmeter lager- och verksamhetslokaler i
Järfälla, nordväst om Stockholm. Byggnationen påbörjades under 2022
och beräknas vara färdigställd under tredje kvartalet 2025. Den totala
investeringen beräknas uppgå till 511 miljoner kronor och fastigheten
avses bli certifierad enligt Miljöbyggnad Silver vid färdigställande.
Fastigheten är fullt uthyrd.
Sollentuna Häradsallmänning 1:34, 80 miljoner kronor
På fastigheten, belägen i Järfälla, nordväst om Stockholm, har nybygg-
nation om 7 300 kvadratmeter lager- och verksamhetslokaler färdig-
ställts. Fastigheten förvärvades under 2021 och färdigställdes under
fjärde kvartalet 2024. Fastigheten är certifierad enligt Miljöbyggnad
Silver. Den totala investeringen uppgick till 187 miljoner kronor och
uthyrningsgraden uppgick till 65 % vid årets utgång
17 Rue Levassor et Les Garennes, 44 miljoner kronor
På fastigheten, 33 km väster om Paris, uppförs en nybyggnation om
3 300 kvadratmeter lätt industri fördelad på 10 separata lokaler. Fastig-
heten beräknas vara färdigställd under första kvartalet 2025, och den
totala investeringen uppskattas till 49 miljoner kronor. Fastigheten kom-
mer att certifieras enligt BREEAM New Construction, nivå Very Good.
Uthyrning pågår.
Autokeskuksentie 12–20, 34 miljoner kronor
Nybyggnation om 2 000 kvadratmeter lagerlokaler på Autokeskuksentie
12–20 i Tammerfors färdigställdes under fjärde kvartalet 2024. Den totala
investeringen uppgick till 34 miljoner kronor. Fastigheten, som är fullt
uthyrd är certifierad enligt BREEAM New Construction, nivå Very Good.
Bredablick 4, 28 miljoner kronor
På fastigheten Bredablick 4 i Malmö pågår återställande i form av
nybyggnation av lokal om cirka 5 000 kvadratmeter lager- och verk-
samhetslokaler efter en brand samt förbättringsinvesteringar i befintlig
fastighet. Nybyggnationen avses att certifieras enligt Miljöbyggnad Silver.
Den totala investeringen beräknas uppgå till 75 miljoner kronor, där
investeringen för återställandet täcks av förkringsersättning. Den nya
byggnaden beräknas att vara färdigslld under tredje kvartalet 2025.
Fastigheten är fullt uthyrd.
Pågående investeringar vid årsskiftet
Sagax hade vid årsskiftet 10 pågående investeringar med en beräknad
investeringsvolym överstigande 25 miljoner kronor, se tabell nedan.
Vid årsskiftet hade Sagax pågående projekt med en beräknad inves-
tering om 1 578 miljoner kronor varav 1 226 miljoner kronor investerats
till och med 2024 och 352 miljoner kronor återsr att investera.
Sagax nettoinvesteringar i fastigheter 2020–2024
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
7 000
8 000
20242023202220212020
%, linje
Nettoinvesteringar, mkr
% av ingående fastighetsvärden
Rullande 5-årssnitt
Mkr, staplar
0
4
8
12
16
20
Pågående projekt
Pågående projekt med en beräknad total investering överstigande 25 miljoner kronor
Fastighet/adress Kommun Segment Avseende
Projektarea,
kvm
Beräknad
investering, mkr
Återstående
investering, mkr
Beräknat
färdigställande
Ja kobsberg 18:19 Järfälla Sverige Nybyggnation 14 000 511 68 2025
Bredablick 4 Malmö Sverige Nybyggnation 5 000 75 47 2025
17 Rue Levassor et Les Garennes Les Mureaux Frankrike Nybyggnation 3 266 49 6 2025
46 Avenue des Gardes Messiers Villemoisson-sur-Orge Frankrike Nybyggnation 2 368 36 1 2025
Versterkerstraat 10 Almere Benelux Nybyggnation 2 859 36 1 2025
Romben 3 Sollentuna Sverige Hyresgästanpassning 5 000 35 1 2025
Karaportti 8 Esbo Finland Hyresgästanpassning 16 113 34 26 2025
Kugghjulet 3 Huddinge Sverige Hyresgästanpassning 5 397 32 1 2025
Calle Irlanda 6 Les Franqueses Spanien Nybyggnation 2 580 30 28 2026
Jordbromalm 3:1 Haninge Sverige Hyresgästanpassning 52 000 29 1 2025
Delsumma 108 583 868 179
Pågående projekt med en beräknad total investering understigande 25 miljoner kronor 710 173
Totalt pågående projekt 31 december 2024 1 578 352
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
23
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
På fastigheten Sollentuna Häradsallmänning 1:34 belägen i Järfälla nordväst om Stockholm har nybyggnation om 7 300 kvadratmeter
lager- och verksamhetslokaler färdigställts. Fastigheten certifieras enligt Miljöbyggnad Silver. Den totala investeringen uppgick till
187 miljoner kronor.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
24
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Sagax fastighetsbestånd i Sverige omfattade 128 fastigheter med 935 000 kvadratmeter uthyrningsbar area.
Hyresvärdet uppgick till 1 147 miljoner kronor.
Marknadssegment Sverige
Korta fakta
2024 2023
Antal fastigheter 128 125
Uthyrningsbar area, kvm 935 000 918 000
Hyresvärde, mkr 1 147 1 085
Ekonomisk uthyrningsgrad, % 93 95
Antal hyresavtal 535 518
Fastigheternas marknadsvärde, mkr 15 101 14 649
Driftnetto, mkr 948 816
Direktavkastning, % 6,1 5,5
Segmentets andel av fastighetportföljens marknadsvärde
0
10
20
30
40
20242023202220212020
%
Segmentets andel av Sagax
23 %
Hyresvärde
21 % 19 %
Fastigheternas
marknads-
värde
Uthyrningsbar
area
Fördelning av hyresavtal i segmentet
Andel av
Sagax årshyra
Segmentets
kontrakterade
årshyra
Andel av
koncernens
kontrakterade
årshyra, %
Antal
hyresavtal
Genomsnittlig
kontrakterad
årshyra, mkr
> 2 % – – – –
1–2 % 56 1 1 56
< 1 % 1 016 19 534 2
Totalt 1 072 20 535 2
Fastighetsbestånd i Sverige i sammandrag
2024-12-31 2024
Geografisk fördelning
Antal
fastig-
heter
Uthyr-
ningsbar
area, kvm
Marknadsvärde Hyresvärde
Ekonomisk
uthyrnings-
grad
Hyres-
intäkter,
mkr
Övriga
intäkter,
mkr
Fastighetskostnader
Drift-
netto,
mkr
Direktav-
kastningMkr kr/kvm Mkr kr/kvm Mkr kr/kvm
Stockholm 94 673 000 13 099 19 500 967 1 437 93% 866 0 139 −207 726 5,4%
Övriga Sverige 34 262 000 2 002 7 600 180 686 97% 178 58 –14 −52 222 10,8%
Totalt Sverige 128 935 000 15 101 16 200 1 147 1 227 93% 1 044 57 –153 −164 948 6,1%
SVERIGE
Sverige är en av Sagax huvudmarknader. Av koncernens totala mark-
nadsvärde och hyresrde återfinns 23 % respektive 21 % i detta seg-
ment. Sagax fastighetsbestånd i Sverige omfattade 128 fastigheter med
935 000 kvadratmeter uthyrningsbar area. Vid årsskiftet uppgick antalet
hyresavtal till 535 stycken.
Marknadsvärde
Marknadsrdet på Sagax fastigheter i Sverige fastställdes per 31
december 2024 till 15 101 (14 649) miljoner kronor. Den orealiserade
rdeförändringen i segmentet uppgick till −270 (–859) miljoner kronor,
motsvarande en värdeförändring om –1,8 % (5,5 %). Under samma
period var inflationen 0,8 % (4,4 %) och den reala värdeförändringen
uppgick således till –2,5 % (–9,5 %). Av den orealiserade värdeföränd-
ringen var –66 (240) miljoner kronor hänförlig till förvaltning och –204
(–1 099) miljoner kronor relaterat till alln marknadsvärde förändring.
gt direktavkastningskrav för segmentet var per 31 december 2024
6,0 % (5,9 %) med intervallet 5,4–9,4 % (5,2–9,5 %).
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
25
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Stockholm
Sagax fastighetsbesnd i Stockholmsom rådet omfattade 94 fastig heter
med 673 000 kvadratmeter uthyrningsbar area. Sagax fastigheter i
Stockholm utgjorde 14 % av Sagax uthyrningsbara area och 17 % av kon-
cernens hyresvärde.
Sagax fastigheter i Stockholm återfinns utanför centrala Stockholm
framförallt utmed de större trafiklederna som E4/E20, E18 och Nynäs-
vägen. Flertalet av fastigheterna är belägna i etablerade industriom råden
som till exempel Lunda och Ulvsunda i norra Stockholm samt Älvsjö,
Segeltorp, Jordbro och Årsta i södra Stockholm.
Avflyttningar, nyuthyrningar och omförhandlingar av befintliga
avtal sker löpande och möjlig heterna att hyra ut vakanta lokaler bedöms
som goda.
Förvaltning
Hyresintäkterna ökade med 10 % till 866 (785) miljoner kronor och
driftnettot ökade med 11 % till 726 (657) miljoner kronor, främst till
följd av fastighetsförvärv och hyresindexering. Den ekonomiska uthyr-
ningsgraden i Stockholm var 93 % (94 %) vid utgången av 2024.
Sagax har under året tecknat 44 nya hyres avtal omfattande en
uthyrningsbar area om 54 300 kvadratmeter och 23 hyresavtal om
89 800 kvadratmeter har omförhandlats. Under året har 34 hyresavtal
om 120 200 kvadratmeter sagts upp för avflyttning vilket betyder att
netto ut hyrningen uppgick till –66 000 kvadratmeter.
Under 2024 har 594 (539) miljoner kronor investerats i befintligt
fastighetsbesnd, varav 381 (318) miljoner kronor avsåg nyproduktion.
Förvärv och avyttringar
Under 2024 har 3 fastigheter med en sammanlagd uthyrningsbar area om
7 200 kvadratmeter förvärvats i Stockholm för 88 miljoner kronor.
Övriga Sverige
Sagax fastighetsbesnd i övriga Sverige om fattade vid årets utgång 34
fastigheter med 262 000 kvadratmeter uthyrningsbar area och utgjorde
5 % av Sagax totala uthyrningsbara area. Sagax fastigheter i övriga Sverige
utgjorde 3 % av Sagax fastigheters totala marknadsvärde och 3 % av kon-
cernens hyresvärde.
Förvaltning
Hyres intäkterna ökade med 5 % till 178 (170) miljoner kronor och
driftnettot med 40 % till 222 (159) miljoner kronor, främst beroende på
erhållen försäkringsersättning om 54 miljoner kronor under tredje kvar-
talet 2024 samt hyresindexering. Den ekonomiska uthyrningsgraden i
övriga Sverige var 97 % (100 %) vid årets utgång.
Sagax har under året tecknat 2 nya avtal omfattande en uthyrnings-
bar area om 2 600 kvadratmeter och 6 avtal om 53 200 kvadratmeter
har förlängts. Inga avtal har sagts upp för avflyttning. Netto uthyrningen
uppgick därmed till 2 600 kvadratmeter. Den genomsnittliga hyres-
durationen uppgick till 5,4 (6,0) år. Merparten av fastig heterna är
uthyrda med triple net-avtal.
Under 2024 har 40 (10) miljoner kronor investerats i befintligt
fastig hetsbesnd.
Förvärv och avyttringar
Inga förvärv eller avyttringar i segmentet övriga Sverige har skett under
året.
Under det tredje kvartalet
förvärvades fastigheten
Dikesrenen 8 i Stockholm.
Fastigheten omfattar 1 300
kvadratmeter uthyrningsbar
area och är fullt uthyrd.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
26
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Marknadssegment Finland
Sagax fastighetsbestånd i Finland omfattade 248 fastigheter med 1 480 000 kvadratmeter uthyrningsbar area.
Hyresvärdet uppgick till 1 923 miljoner kronor.
Korta fakta
2024 2023
Antal fastigheter 248 243
Uthyrningsbar area, kvm 1 480 000 1 458 000
Hyresvärde, mkr 1 923 1 767
Ekonomisk uthyrningsgrad, % 95 95
Antal hyresavtal 707 735
Fastigheternas marknadsvärde, mkr 19 606 18 175
Driftnetto, mkr 1 457 1 370
Direktavkastning, % 7, 4 7, 5
Segmentets andel av fastighetportföljens marknadsvärde
0
10
20
30
40
20242023202220212020
%
Segmentets andel av Sagax
35 %
Hyresvärde
31 %30 %
Fastigheternas
marknads-
värde
Uthyrningsbar
area
Fördelning av hyresavtal i segmentet
Andel av
Sagax årshyra
Segmentets
kontrakterade
årshyra
Andel av
koncernens
kontrakterade
årshyra, %
Antal
hyresavtal
Genomsnittlig
kontrakterad
årshyra, mkr
> 2 % – – – –
1–2 % 273 5 4 68
< 1 % 1 553 29 703 2
Totalt 1 826 34 707 3
Fastighetsbestånd i Finland i sammandrag
2024-12-31 2024
Geografisk fördelning
Antal
fastig-
heter
Uthyr-
ningsbar
area, kvm
Marknadsvärde Hyresvärde
Ekonomisk
uthyrnings-
grad
Hyres-
intäkter,
mkr
Övriga
intäkter,
mkr
Fastighetskostnader
Drift-
netto,
mkr
Direktav-
kastningMkr kr/kvm Mkr kr/kvm Mkr kr/kvm
Helsingfors 87 721 000 11 602 16 100 1 021 1 416 93% 933 0 186 −257 747 6,5%
Övriga Finland 161 759 000 8 004 10 500 902 1 188 97% 866 4 –159 210 710 8,9%
Totalt Finland 2481 480 000 19 606 13 200 1 923 1 299 95% 1 799 3 –345 −233 1 457 7,4%
FINLAND
Finland är Sagax största marknadssegment, motsvarande 30 % av
koncernens marknadsrde och 35 % av totalt hyresrde. Sagax fastig-
hetsbestånd i Finland omfattade 248 fastigheter med 1 480 000 kvadrat-
meter uthyrningsbar area. Vid årsskiftet uppgick antalet hyresavtal till
707 stycken.
Marknadsvärde
Marknadsrdet på Sagax fastigheter i Finland fastställdes per 31
december 2024 till 19 606 (18 175) miljoner kronor. Den orealiserade
rdeförändringen i segmentet uppgick till 90 (629) miljoner kronor,
motsvarande en värdeförändring om 0,5 % (–3,3 %). Under samma
period var inflationen 0,7 % (3,6 %) och den reala värdeförändringen
uppgick således till –0,2 % (6,7 %). Av den orealiserade värdeföränd-
ringen var 626 (194) miljoner kronor hänförlig till förvaltning och –536
(824) miljoner kronor relaterat till allmän marknadsrdeförändring.
gt direktavkastningskrav för segmentet var per 31 december 2024
6,8 % (6,7 %), med intervallet 4,314,0 % (4,3–14,0 %).
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
27
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Helsingfors
Sagax fastighetsbesnd i Helsingfors inklusive de intilliggande kommu-
nerna Esbo, Vanda, Kerava och Tusby om fattade vid årsskiftet 87 fastig-
heter med 721 000 kvadrat meter uthyrningsbar area. Sagax fastig heter
är främst belägna utmed ring lederna och större trafikleder.
Sagax fastigheter i Helsingfors utgjorde 15 % av Sagax uthyrnings-
bara area och 18 % av koncernens hyresrde.
Förvaltning
Hyresintäkterna ökade med 5 % till 933 (892) miljoner kronor och drift-
nettot med 3 % till 747 (723) miljoner kronor, främst till följd av fastig-
hetsförrv och hyresindexering. Sagax har under 2024 investerat 132
(86) miljoner kronor i befintligt fastighetsbestånd.
Sagax har under året tecknat 49 nya hyresavtal med en uthyr-
ningsbar area om 33 300 kvadratmeter och 53 hyresavtal om 56 500
kvadratmeter har förlängts. Under året har 77 hyresavtal om 34 500
kvadratmeter sagts upp för avflyttning. Nettouthyrningen uppgick där-
med till –1 200 kvadratmeter under 2024.
Förvärv och avyttringar
Under 2024 förrvades 2 fastigheter i Helsingfors omfattande sam-
manlagt 5 800 kvadratmeter uthyrningsbar area för totalt 45 miljoner
kronor.
Övriga Finland
Övriga Finland omfattade 161 fastig heter med 759 000 kvadratmeter
uthyrningsbar area och utgjorde 16 % av Sagax uthyrningsbara area
och 16 % av hyresrdet. En stor andel av fastigheterna är belägna i
universitets städerna Jyskylä, Tammerfors, Uleåborg och Åbo.
Förvaltning
Hyresintäkterna ökade med 10 % till 866 (790) miljoner kronor och drif t -
nettot med 10 % till 710 (647) miljoner kronor främst till följd av fastig-
hetsförrv och hyresindexering. Merparten av hyresavtalen är triple
net-avtal.
Sagax tecknade 34 nya hyresavtal under 2024 med en uthyrningsbar
area om 11 400 kvadratmeter. 22 hyresavtal om 31 400 kvadratmeter
har förlängts samt 37 uppsägningar för avflyttning om 80 600 kvadrat-
meter har mottagits. Nettout hyrningen var följaktligen –69 300 kvadrat-
meter.
Sagax har under 2024 investerat 147 (81) miljoner kronor i befintligt
fastighetsbesnd.
Förvärv och avyttringar
Under året har 5 fastigheter omfattande 20 900 kvadratmeter uthyr-
ningsbar area förrvats för 394 miljoner kronor. 2 fastigheter med en
uthyrningsbar area om totalt 2 700 kvadrat meter avyttrades för motsva-
rande 19 miljoner kronor under 2024.
På fastigheten Autokeskuksentie 12–20 i Tammerfors, Finland, uppfördes en ny byggnad om 2 000 kvadratmeter lager- och verksamhets-
lokaler på befintlig mark. Den totala investeringen uppgick till 34 miljoner kronor och fastigheten miljöcertifieras enligt BREEAM New
Construction, nivå Very Good och är fullt uthyrd.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
28
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Marknadssegment Frankrike
Sagax fastighetsbestånd i Frankrike omfattade 310 fastigheter med 1 050 000 kvadratmeter
uthyrningsbar area. Hyresvärdet uppgick till 1 234 miljoner kronor.
Korta fakta
2024 2023
Antal fastigheter 310 264
Uthyrningsbar area, kvm 1 050 000 743 000
Hyresvärde, mkr 1 234 814
Ekonomisk uthyrningsgrad, % 98 98
Antal hyresavtal 807 763
Fastigheternas marknadsvärde, mkr 14 515 9 815
Driftnetto, mkr 804 534
Direktavkastning, % 6,5 6,4
Segmentets andel av fastighetportföljens marknadsvärde
0
5
10
15
20
25
20242023202220212020
%
Segmentets andel av Sagax
22 %
Hyresvärde
22 %22 %
Fastigheternas
marknads-
värde
Uthyrningsbar
area
Fastighetsbestånd i Frankrike i sammandrag
2024-12-31 2024
Geografisk fördelning
Antal
fastig-
heter
Uthyr-
ningsbar
area, kvm
Marknadsvärde Hyresvärde Ekonomisk
uthyrnings-
grad
Hyres-
intäkter,
mkr
Övriga
intäkter,
mkr
Fastighetskostnader Drift-
netto,
mkr
Direktav-
kastningMkr kr/kvm Mkr kr/kvm Mkr kr/kvm
Paris 128 554 000 9 053 16 300 758 1 369 98% 665 1 −155 −280 511 6,1%
Övriga Frankrike 182 496 000 5 461 11 000 476 959 100% 347 0 −54 −109 294 7,1%
Totalt Frankrike 310 1 050 000 14 515 13 800 1 234 1 175 98% 1 012 2 −210 −200 804 6,5%
FRANKRIKE
Segmentet Frankrike svarade för 22 % av marknadsrdet på Sagax
fastighetsportfölj och för 22 % av koncernens hyresvärde. Sagax fastig-
hetsbestånd omfattade 310 fastigheter med 1 050 000 kvadratmeter
uthyrningsbar area. Vid årsskiftet uppgick antalet hyresavtal till 807
stycken.
Marknadsvärde
Marknadsrdet på Sagax fastigheter i Frankrike fastställdes per 31
december 2024 till 14 515 (9 815) miljoner kronor. Den orealiserade
rdeförändringen i segmentet uppgick till 509 (230) miljoner kronor,
motsvarande en värdeförändring om 3,6 % (2,4 %). Under samma
period var inflationen 1,3 % (3,7 %) och den reala värdeförändringen
uppgick således till 2,3 % (–1,3 %). Av den orealiserade värdeföränd-
ringen var 35 (131) miljoner kronor hänförlig till förvaltning och 474
(99) miljoner kronor relaterat till allmän marknadsrdeförändring.
gt direktavkastningskrav för segmentet var per 31 december 2024
6,5 % (6,4 %), med intervallet 5,0–9,0 % (4,8–9,0 %).
Fördelning av hyresavtal i segmentet
Andel av
Sagax årshyra
Segmentets
kontrakterade
årshyra
Andel av
koncernens
kontrakterade
årshyra, %
Antal
hyresavtal
Genomsnittlig
kontrakterad
årshyra, mkr
> 2 % – – – –
1–2 % 63 1 1 63
< 1 % 1 150 22 806 1
Totalt 1 214 23 807 2
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
29
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Paris
Vid utgången av 2024 ägde Sagax 128 fastigheter med 554 000
kvadrat meter uthyrningsbar area i Paris. Sagax fastigheter i Paris-
området är belägna i eftertraktade och etablerade industri områden
utmed större trafikleder som A4 och A6. Fastighets besndet omfattade
11 % av Sagax uthyrningsbara area och 14 % av koncernens hyresvärde.
Förvaltning
Hyresintäkterna ökade till 665 (567) miljoner kronor och drift nettot
med 20 % till 511 (425) miljoner kronor, främst till följd av fastig hets-
förrv och hyresindexering.
Sagax har under 2024 investerat 99 (80) miljoner kronor i befintligt
fastighetsbesnd.
Sagax har under året tecknat 72 nya hyresavtal med en uthyr-
ningsbar area om 28 900 kvadratmeter och 82 hyresavtal om 32 500
kvadratmeter har sagts upp för avflyttning. Inga avtal har förlängts.
Netto uthyrningen uppgick till –3 600
kvadratmeter under 2024.
Förvärv och avyttringar
Under 2024 har 6 fastigheter förvärvats i Paris för 1 174 miljoner kro-
nor, varav 4 fastigheter avsåg French Wholesale Properties – FWP med
Metro som hyresgäst. Fastig heterna omfattar 75 000 kvadrat meter
uthyrningsbar area. 1 fastighet har avyttrats med en uthyrningsbar area
om 600 kvadrat meter för motsvarande 17 miljoner kronor. I tilgg har
mark om 900 kvadratmeter avyttrats för 14 miljoner kronor i redovisat
rde under 2024.
Övriga Frankrike
Vid utgången av 2024 ägde Sagax 182 fastigheter med 496 000 kvadrat-
meter uthyrningsbar area i övriga Frankrike. Fastigheterna utgjorde
10 % av Sagax uthyrningsbara area och 9 % av koncernens hyresvärde.
Fastigheterna i övriga Frankrike återfinns bland annat i universitets-
städer som Bordeaux, Lille, Lyon och Marseille.
Förvaltning
Hyresintäkterna ökade till 347 (130) miljoner kronor och driftnettot
med 168 % till 294 (109) miljoner kronor, främst till följd av fastighets-
rvärv.
Sagax har investerat 5 (9) miljoner kronor i befintligt fastighets-
bestånd under 2024.
Sagax har under året tecknat 5 nya hyresavtal med en uthyrningsbar
area om 9 000 kvadratmeter och 4 avtal har sagts upp för avflyttning om
7 100 kvadratmeter. Inga avtal har förlängts. Nettouthyrningen uppgick
till 1 900 kvadratmeter under 2024.
Förvärv och avyttringar
Under 2024 har 42 fastigheter förrvats för 2 551 miljoner kronor varav
39 fastigheter avsåg French Wholesale Properties – FWP med Metro som
hyresgäst. Fastig heterna omfattar 233 000 kvadrat meter uthyrningsbar
area. 1 fastighet om totalt 600 kvadratmeter uthyrningsbar area avyttra-
des för motsvarande 14 miljoner kronor i redovisat värde under 2024.
På fastigheten 13 Avenue Gutenberg i Paris, Frankrike, färdigställdes nybyggnation om 3 200 kvadratmeter lager- och verksamhetslokaler.
Den totala investeringen uppgick till 50 miljoner kronor. Fastigheten är miljöcertifierad enligt BREEAM New Construction, nivå Very Good.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
30
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Marknadssegment Benelux
Sagax fastighetsbestånd i Benelux omfattade 157 fastigheter med 708 000 kvadratmeter
uthyrningsbar area. Hyresvärdet uppgick till 704 miljoner kronor.
Korta fakta
2024 2023
Antal fastigheter 157 147
Uthyrningsbar area, kvm 708 000 661 000
Hyresvärde, mkr 704 631
Ekonomisk uthyrningsgrad, % 97 96
Antal hyresavtal 269 246
Fastigheternas marknadsvärde, mkr 9 264 8 461
Driftnetto, mkr 595 530
Direktavkastning, % 6,7 6,5
Segmentets andel av fastighetportföljens marknadsvärde
0
3
6
9
12
15
18
20242023202220212020
%
Segmentets andel av Sagax
13 %
Hyresvärde
15 %14 %
Fastigheternas
marknads-
värde
Uthyrningsbar
area
Fastighetsbestånd i Benelux i sammandrag
2024-12-31 2024
Geografisk fördelning
Antal
fastig-
heter
Uthyr-
ningsbar
area, kvm
Marknadsvärde Hyresvärde
Ekonomisk
uthyrnings-
grad
Hyres-
intäkter,
mkr
Övriga
intäkter,
mkr
Fastighetskostnader
Drift-
netto,
mkr
Direktav
kastningMkr kr/kvm Mkr kr/kvm Mkr kr/kvm
Randstad & Eindhoven 96 434 000 6 037 13 900 454 1 046 96% 431 5 −44 −102 391 6,5%
Övriga Nederländerna och Belgien 61 274 000 3 228 11 8 0 0 250 913 99% 217 2 −15 −56 204 7,0%
Totalt Benelux 157 708 000 9 264 13 100 704 994 97% 648 7 60 −84 595 6,7%
BENELUX
Segmentet Benelux svarade för 14 % av marknadsrdet på Sagax
fastighetsportfölj och för 13 % av koncernens hyresrde. Sagax fastig-
hetsbestånd omfattade 157 fastigheter med 708 000 kvadrat meter
uthyrningsbar area varav merparten av fastigheterna är belägna i
Randstadområdet och Eindhoven. Randstad är den sammanvuxna stor-
stadsregionen i centrala Nederländerna bestående av Amsterdam, Haag,
Rotterdam och Utrecht. Vid årsskiftet uppgick antalet hyresavtal till 269
stycken.
Marknadsvärde
Marknadsrdet på Sagax fastigheter i segmentet Benelux fastställdes
per 31 december 2024 till 9 264 (8 461) miljoner kronor. Den orealise-
rade värdeförändringen i segmentet uppgick till 8 (–37) miljoner kronor,
motsvarande en värdeförändring om 0,1 % (0,4 %). Under samma
period var inflationen 2,9 % (1,2 %) och den reala värdeförändringen
uppgick således till –2,7 % (–1,6 %). Av den orealiserade värdeföränd-
ringen var 40 (94) miljoner kronor hänförlig till förvaltning och –32
(–131) miljoner kronor relaterat till alln marknadsvärdeförändring.
gt direktavkastningskrav för segmentet var per 31 december 2024
5,7 % (6,2 %), med intervallet 5,0–8,4 % (5,0–8,5 %).
Fördelning av hyresavtal i segmentet
Andel av
Sagax årshyra
Segmentets
kontrakterade
årshyra
Andel av
koncernens
kontrakterade
årshyra, %
Antal
hyresavtal
Genomsnittlig
kontrakterad
årshyra, mkr
> 2 % – – – –
1–2 % – – – –
< 1 % 683 13 269 3
Totalt 683 13 269 3
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
31
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Randstad & Eindhoven
Vid utgången av 2024 ägde Sagax 96 fastigheter belägna i Randstad
och Eindhoven omfattande sammanlagt 434 000 kvadrat meter uthyr-
ningsbar area. Sagax fastigheter i segmentet är fmst belägna i etable-
rade industriområden i anslutning till större trafikleder. Fastigheterna
utgjorde 9 % av Sagax uthyrningsbara area och 8 % av hyresvärdet.
Förvaltning
Hyresintäkterna ökade till 431 (403) miljoner kronor och drift nettot med
9 % till 391 (358) miljoner kronor, främst beroende på fastig hetsförrv
och hyresindexering.
Sagax har investerat 44 (70) miljoner kronor i befintligt fastighets-
bestånd under 2024.
Sagax har under året tecknat 17 nya hyresavtal med en uthyrnings-
bar area om 32 200 kvadratmeter och 12 hyresavtal om 29 700 kvadrat-
meter har förlängts. 24 uppsägningar för avflyttning har mottagits under
året med en uthyrningsbar area om 58 300 kvadratmeter. Nettouthyr-
ningen uppgick till –26 100 kvadratmeter under 2024.
Förvärv och avyttringar
Under 2024 har 2 fastigheter med en sammanlagd uthyrningsbar area
om 7 300 kvadratmeter förvärvats för 57 miljoner kronor.
Övriga Nederländerna och Belgien
Sagax fastigheter i övriga Nederländerna och Belgien omfattade
61 fastig heter med 274 000 kvadrat meter uthyrningsbar area. Fastig-
heterna är fmst belägna utmed större trafikleder eller etablerade
industri områden i Nederländerna och Belgien. Dessa fastigheter
utgjorde 6 % av Sagax uthyrningsbara area och 5 % av hyresvärdet.
Förvaltning
Hyresintäkterna ökade till 217 (183) miljoner kronor och drift nettot med
19 % till 204 (172) miljoner kronor, främst till följd av fastig hetsförvärv.
Sagax har investerat 45 (9) miljoner kronor i befintligt besnd
under 2024.
Sagax har under året tecknat 3 nya hyresavtal med en uthyrnings bar
area om 9 800 kvadratmeter och 2 hyresavtal om 3 200 kvadratmeter
har förlängts. 5 uppsägningar för avflyttning har mottagits under året
med en uthyrningsbar area om 20 300. Nettouthyrningen uppgick där-
med till –10 500 kvadratmeter under 2024.
Förvärv och avyttringar
Under 2024 har 8 fastigheter med en sammanlagd uthyrningsbar area
om 37 200 kvadratmeter förrvats för 351 miljoner kronor.
Under andra kvartalet förvärvades fastigheten Innovatieweg 2 i Terneuzen, Nederländerna. Fastigheten omfattar 2 400 kvadratmeter lager-
och verksamhetslokaler och är fullt uthyrd.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
32
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Marknadssegment Spanien
Sagax fastighetsbestånd i Spanien omfattade 124 fastigheter med 524 000 kvadrat meter uthyrningsbar area.
Hyresvärdet uppgick till 383 miljoner kronor.
Korta fakta
2024 2023
Antal fastigheter 124 113
Uthyrningsbar area, kvm 524 000 451 000
Hyresvärde, mkr 383 317
Ekonomisk uthyrningsgrad, % 98 99
Antal hyresavtal 228 193
Fastigheternas marknadsvärde, mkr 5 485 4 543
Driftnetto, mkr 324 230
Direktavkastning, % 6,2 6,0
Segmentets andel av fastighetportföljens marknadsvärde
0
2
4
6
8
10
20242023202220212020
%
Segmentets andel av Sagax
7 %
Hyresvärde
11 %8 %
Fastigheternas
marknads-
värde
Uthyrningsbar
area
Fastighetsbestånd i Spanien i sammandrag
2024-12-31 2024
Geografisk fördelning
Antal
fastig -
heter
Uthyr-
ningsbar
area, kvm
Marknadsvärde Hyresvärde
Ekonomisk
uthyrnings-
grad
Hyres-
intäkter,
mkr
Övriga
intäkter,
mkr
Fastighetskostnader
Drift-
netto,
mkr
Direktav-
kastningMkr kr/kvm Mkr kr/kvm Mkr kr/kvm
Madrid & Barcelona 98 392 000 3 787 9 700 266 678 97% 238 0 −24 61 214 6,1%
Övriga Spanien 26 131 000 1 698 13 000 117 895 99% 117 0 −7 50 110 6,5%
Totalt Spanien 124 524 000 5 485 10 500 383 731 98% 355 0 −30 −58 324 6,2%
SPANIEN
Segmentet Spanien svarade för 8 % av marknadsrdet på Sagax
fastighetsportfölj och för 7 % av koncernens hyresrde. Sagax fastig-
hetsbestånd omfattade 124 fastigheter med 524 000 kvadratmeter uthyr-
ningsbar area. Vid årsskiftet uppgick antalet hyresavtal till 228 stycken.
Marknadsvärde
Marknadsrdet på Sagax fastigheter i Spanien fastslldes per 31
december 2024 till 5 485 (4 543) miljoner kronor. Den orealiserade
rdeförändringen i segmentet uppgick till 155 (61) miljoner kronor,
motsvarande en värdeförändring om 2,9 %. Under samma period var
inflationen 2,8 % (3,1 %) och den reala värdeförändringen uppgick såle-
des till 0,1 % (–1,7 %). Av den orealiserade värdeförändringen var 17 (1)
miljoner kronor hänförlig till förvaltning och 138 (60) miljoner kronor
relaterat till alln marknadsvärdeförändring. Vägt direktavkastnings-
krav för segmentet var per 31 december 2024 6,3 % (6,2 %), med inter-
vallet 5,37,5 % (5,37,5 %).
Fördelning av hyresavtal i segmentet
Andel av
Sagax årshyra
Segmentets
kontrakterade
årshyra
Andel av
koncernens
kontrakterade
årshyra, %
Antal
hyresavtal
Genomsnittlig
kontrakterad
årshyra, mkr
> 2 % – – – –
1–2 % – – – –
< 1 % 375 7 228 2
Totalt 375 7 228 2
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
33
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Madrid & Barcelona
Sagax fastighetsbesnd i storstadsområdena Madrid och Barcelona
om fattade vid årets utgång 98 fastigheter med 392 000 kvadrat meter
uthyrningsbar area. Fastigheterna i Barcelona återfinns utanför de
centrala delarna och är belägna utmed större trafikleder i kring liggande
kommuner som Montcada, Parets och Sant Andreu. Merparten av fastig-
heterna i Madrid är belägna utmed större trafikleder som M-30 och
M-40 och i kringliggande kommuner med etablerade industri områden
som Alcalá, Coslada, Getafe och Leganés. Madrid & Barcelona utgör 8 %
av Sagax totala uthyrningsbara area och 5 % av hyresvärdet.
Förvaltning
Hyresintäkterna ökade till 238 (177) miljoner kronor och driftnettot
med 36 % till 214 (158) miljoner kronor fmst till följd av fastighets-
förrv och hyresindexering.
Sagax har under året tecknat 21 nya hyresavtal omfattande 64 700
kvadratmeter uthyrningsbar area. 6 hyresavtal om 44 200 kvadratmeter
har sagts upp för avflyttning och 17 hyresavtal om 8 900 kvadratmeter har
förlängts under året. Nettouthyrningen uppgick till 20 600 kvadratmeter
under 2024. Merparten av fastigheterna är uthyrda på triple net-avtal.
Under 2024 har 18 (23) miljoner kronor investerats i befintligt
fastighetsbesnd.
Förvärv och avyttringar
Under 2024 har 12 fastigheter med en sammanlagd uthyrningsbar area
om 86 200 kvadratmeter förvärvats för 681 miljoner kronor. Under 2024
avyttrades 1 fastighet för motsvarande 80 miljoner kronor .
Övriga Spanien
Sagax fastigheter i övriga Spanien omfattade 26 fastigheter med 131 000
kvadratmeter uthyrningsbar area. Dessa fastigheter utgjorde 3 % av
Sagax totala uthyrningsbara area och 2 % av hyresvärdet.
Förvaltning
Hyresintäkterna ökade till 117 (77) miljoner kronor och drift nettot
ökade med 51 % till 110 (72) miljoner kronor främst till följd av helårs-
effekt av fastighetsförvärv under 2023 samt hyresindexering.
Sagax har under året tecknat 7 nya hyresavtal omfattande 8 300
kvadratmeter uthyrningsbar area. 12 hyresavtal om 10 900 kvadrat-
meter har sagts upp för avflyttning och 3 hyresavtal om 1 500 kvadrat-
meter har förlängts under året. Nettouthyrningen uppgick till –2 600
kvadratmeter under 2024.
Mer parten av fastigheterna är uthyrda på triple net-avtal.
Under året har 5 (3) miljoner kronor investerats i befintligt fastig-
hetsbestånd.
Förvärv och avyttringar
Inga förvärv eller avyttringar i segmentet övriga Spanien har skett under
2024.
Under det tredje kvartalet förvärvades fastigheten Calle Sierra Elvira 5 belägen i Madrid. Fastigheten består av verksamhetslokaler för lager
och industri och omfattar 6 200 kvadratmeter uthyrningsbar area.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
34
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Marknadssegment Tyskland
Sagax fastighetsbestånd i Tyskland omfattade 14 fastigheter med 132 000 kvadrat meter uthyrningsbar area.
Hyresvärdet uppgick till 150 miljoner kronor.
Korta fakta
2024 2023
Antal fastigheter 14 9
Uthyrningsbar area, kvm 132 000 94 000
Hyresvärde, mkr 150 112
Ekonomisk uthyrningsgrad, % 93 98
Antal hyresavtal 9 5
Fastigheternas marknadsvärde, mkr 1 778 1 295
Driftnetto, mkr 119 104
Direktavkastning, % 7, 5 8,0
Segmentets andel av fastighetportföljens marknadsvärde
0
1
2
3
4
20242023202220212020
%
Segmentets andel av Sagax
3 %
Hyresvärde
3 % 3 %
Fastigheternas
marknads-
värde
Uthyrningsbar
area
Fastighetsbestånd i Tyskland i sammandrag
2024-12-31 2024
Geografisk fördelning
Antal
fastig-
heter
Uthyr-
ningsbar
area, kvm
Marknadsvärde Hyresvärde
Ekonomisk
uthyrnings-
grad
Hyres-
intäkter,
mkr
Övriga
intäkter,
mkr
Fastighetskostnader
Drift-
netto,
mkr
Direktav-
kastningMkr kr/kvm Mkr kr/k vm Mkr kr/kvm
Tyskland 14 132 000 1 778 13 500 150 1 137 93% 124 1 −5 41 119 7,5%
Totalt 14 132 000 1 778 13 500 150 1 137 93% 124 1 −5 41 119 7,5%
TYSKLAND
I Tyskland återfinns 3 % av koncernens totala marknadsvärde och 3 %
av koncernens totala hyresvärde. Sagax fastighetsbestånd omfattade
14 fastigheter med 132 000 kvadratmeter uthyrningsbar area. Antalet
hyresavtal uppgick till 9 stycken vid årsskiftet.
Förvärv och avyttringar
Under 2024 har 5 fastigheter med en sammanlagd uthyrningsbar area
om 38 100 kvadratmeter förvärvats för 357 miljoner kronor.
Marknadsvärde
Marknadsrdet på Sagax fastigheter i Tyskland fastslldes per 31
december 2024 till 1 778 (1 295) miljoner kronor. Den orealiserade
rdeförändringen i segmentet uppgick till 74 (–52) miljoner kronor,
motsvarande en värdeförändring om 4,4 % (–3,9 %). Under samma
period var inflationen 2,6 % (3,7 %) och den reala värdeförändringen
uppgick således till 1,7 % (–7,3 %). Av den orealiserade värdeföränd-
ringen var 0 (10) miljoner kronor hänförlig till förvaltning och 74 (62)
miljoner kronor relaterat till alln marknadsvärdeförändring. Vägt
direktavkastningskrav för segmentet var per 31 december 2024 8,0 %
(10,6 %), med intervallet 7,011,0 % (7,011,0 %).
Fördelning av hyresavtal i segmentet
Andel av
Sagax årshyra
Segmentets
kontrakterade
årshyra
Andel av
koncernens
kontrakterade
årshyra, %
Antal
hyresavtal
Genomsnittlig
kontrakterad
årshyra, mkr
> 2 % – – – –
1–2 % 105 2 1 105
< 1 % 35 1 8 4
Totalt 140 3 9 16
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
35
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Marknadssegment Övriga Europa
Sagax fastighetsbestånd i Övriga Europa omfattade 2 fastigheter med 6 000 kvadrat meter
uthyrningsbar area. Hyresvärdet uppgick till 12 miljoner kronor.
Korta fakta
2024 2023
Antal fastigheter 2 2
Uthyrningsbar area, kvm 6 000 6 000
Hyresvärde, mkr 12 12
Ekonomisk uthyrningsgrad, % 100 100
Antal hyresavtal 2 2
Fastigheternas marknadsvärde, mkr 126 124
Driftnetto, mkr 6 12
Direktavkastning, % 4,8 9,0
Fastighetsbestånd i Övriga Europa i sammandrag
2024-12-31 2024
Geografisk fördelning
Antal
fastig-
heter
Uthyr-
ningsbar
area, kvm
Marknadsvärde Hyresvärde
Ekonomisk
uthyrnings-
grad
Hyres-
intäkter,
mkr
Övriga
intäkter,
mkr
Fastighetskostnader
Drift-
netto,
mkr
Direktav-
kastningMkr kr/kvm Mkr kr/kvm Mkr kr/kvm
Övriga Europa 2 6 000 126 19 500 12 1 927 100% 12 0 −6 −965 6 4,8%
Totalt 2 6 000 126 19 500 12 1 927 100% 12 0 −6 −965 6 4,8%
ÖVRIGA EUROPA
Sagax fastighetsbesnd i Övriga Europa omfattade 2 fastigheter i
Danmark med 6 000 kvadratmeter uthyrningsbar area. I segmentet
återfanns 0,2 % av koncernens totala marknadsvärde och av koncer-
nens totala hyresrde. Vid årsskiftet uppgick antalet hyresavtal till 2
stycken.
Förvaltning
Underhållskostnader ökade under 2024 med 5 miljoner kronor till följd
av uppgradering av ventilationssystem i en fastighet på grund av föränd-
rade myndighetskrav.
Marknadsvärde
Marknadsrdet på Sagax fastigheter i segmentet Övriga Europa fast-
ställdes per 31 december 2024 till 126 (124) miljoner kronor. Den orea-
liserade värdeförändringen i segmentet uppgick till −2 (–19) miljoner
kronor, motsvarande en värdeförändring om –1,8 % (–13,6 %). Under
samma period var inflationen 1,9 % (0,7 %) och den reala värdeföränd-
ringen uppgick till –3,6 % (-14,2 %). Av den orealiserade värdeföränd-
ringen var 0 (0) miljoner kronor hänförlig till förvaltning och –2 (19)
miljoner kronor relaterat till alln marknadsvärdeförändring. Vägt
direktavkastningskrav för segmentet var per 31 december 2024 7,9 %
(7,9 %), med intervallet 7,3–8,8 % (7,3–8,8 %).
Fördelning av hyresavtal i segmentet
Andel av
Sagax årshyra
Segmentets
kontrakterade
årshyra
Andel av
koncernens
kontrakterade
årshyra, %
Antal
hyresavtal
Genomsnittlig
kontrakterad
årshyra, mkr
> 2 % – – – –
1–2 % – – – –
< 1 % 12 0 2 6
Totalt 12 0 2 6
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
36
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
BAKGRUND
Sagax upprättar sin koncernredovisning enligt de av EU godkända
IFRS
®
redovisningsstandarder.
Sagax har valt att redovisa sina fastigheter till verkligt värde enligt
IFRS 13, värdering till verkligt värde, nivå 3. Verkligt värde motsvarar i
allt väsentligt fastigheternas bedömda marknadsrde.
Marknadsrde, enligt definitionen från International Valuation Stan-
dards Council (IVSC), är det bedömda belopp för vilket en fastighet skulle
överlåtas vid värdetidpunkten mellan en välunderrättad köpare och en
lunderrättad säljare i en transaktion till marknadsmässiga villkor per
datumet för värderingen efter en korrekt marknadsbedömning där båda
parter har agerat kunnigt, med försiktighet och utan tng.
Sagax inmtar externa värderingsutlåtanden för att fastslla fastig-
heternas marknadsrde. Värderingarna utförs av auktoriserade värde-
rare fn oberoende välrenommerade värderingsföretag och uppdateras
kvartalsvis.
MARKNADSVÄRDE
Det sammanlagda marknadsvärdet på Sagax 983 (903) fastig heter upp-
gick den 31 december 2024 till 65 874 (57 061) miljoner kronor. Fastig-
heternas redovisade värde ökade med 8 813 (4 379) miljoner kronor
under 2024, i enlighet med tabell nedan.
Nettoinvesteringarna uppgick till 6 683 (5 913) miljoner kronor
eller 12 % (11 %) av ingående fastig hetsrde. Valutakursförändringar
under året har medfört att fastighetsrdena som denomineras i euro
respektive danska kronor har förändrats med 1 567 (229) miljoner
kronor. Den orealiserade värdeförändringen uppgick under året till
563 (1 306) miljoner kronor.
Kalkylnta för nuvärdesberäkning av kassaflöde samt restrde
uppgår till 5,016,0 % och direktavkastningskrav för restrdesbedöm-
ning uppgår till 4,314,0 % baseras på analyser av jämförbara transak-
tioner samt på individuella bedömningar avseende respektive fastighets
risknivå och marknadsposition.
Den vägda kalkylräntan för nuvärdesberäkning av kassaflödet och
restrdet motsvarade 8,0 % (7,8 %) respektive 8,1 % (7,9 %) för fastig-
hetsportföljen. Det vägda direktavkastningskravet uppgick till 6,4 %
(6,4 %) per 31 december 2024.
Orealiserad värdeförändring
Under 2024 uppgick den orealiserade värdeförändringen till 563
(–1 306) miljoner kronor motsvarade en värdeförändring om 0,9 %
(–2,2 %). Under samma period var den vägda inflationen 1,6 % (3,4 %) i
de marknader där Sagax har verksamhet. Den reala värdeförändringen
uppgick således till –0,7 % (–5,5 %). Den reala värdeförändringen har
varit positiv under perioden 2013 till och med 2021 för Sagax fastig heter
och negativ under perioden 2022 till och med 2024.
Av den orealiserade värdeförändringen var 652 (670) miljoner kronor
nförlig till förvaltning och −89 (1 976) miljoner kronor relaterat till
allmän marknadsvärdeförändring. Värdeförändringarna har varit posi-
tiva under årets fyra kvartal. Lägre inflation, förbättrade finansierings-
Fastighetsbeståndets marknadsvärde uppgick till 65 874 miljoner kronor per 31 december 2024.
Sagax direktavkastning och vägda direktavkastningskrav 2024 uppgick till 6,6 % respektive 6,4 %.
Fastighetsbeståndets
marknadsrde
Förändring av fastigheternas redovisade värde
Mkr Antal
Fastighetsbestånd 31 december 2023 57 061 903
Förvärv av fastigheter 5 698 85
Investeringar i befintligt bestånd 1 129 –
Avyttring/utrangering av fastigheter –144 5
Omräkningseffekt valuta 1 567 –
Orealiserad värdeförändring 563 –
Fastighetsbestånd 31 december 2024 65 874 983
Förvärvade ej tillträdda fastigheter 326 3
Orealiserade värdeförändringar
Belopp i miljoner kronor jan–mar 2024 apr–jun 2024 jul–sep 2024 okt–dec 2024 jan–dec 2024
Nyuthyrningar/Omförhandlingar 152 202 398 135 887
Avflyttningar/Omförhandlingar 37 −45 −66 87 −235
Allmän marknadsvärdeförändring 37 −33 −126 33 89
Totalt 152 124 206 81 563
Fastigheternas marknadsvärden per marknadssegment 2020–2024
0 10 000 20 000 30 000 40 000 50 000 60 000 70 000
2020
2021
2022
2023
2024
Summa, mkr
37 548
46 067
52 682
57 061
65 874
Sverige Finland Frankrike Benelux
Spanien
Tyskland
Övriga Europa
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
37
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Fördelning av värderingsobjekt
Fastighetsvärderare Segment
Andel av
fastighetsbeståndet
Savills Sverige 23%
CBRE Finland 30%
Jones Lang LaSalle Benelux 14%
Savills Frankrike 16%
CBRE Frankrike
6%
Savills Spanien 8%
Savills Tyskland 3%
Cushman & Wakefield | RED Övriga Europa 0%
Total andel externvärderat 99%
Internvärdering 1%
Totalt 100%
Fastigheter med högst marknadsvärde i bokstavsordning
Fastighet/adress Kommun, land
Uthyrningsbar area,
kvm
Gjutmästaren 8 Stockholm, Sverige 19 400
Holger-Crafoord Strasse 26 Hechingen, Tyskland 64 000
Hort de Ses Animes 2 Mallorca, Spanien 15 400
Jordbromalm 3:1 Haninge, Sverige 94 600
Karaportti 8 Esbo, Finland 16 100
Koneenkatu 8 Hyvinge, Finland 61 90 0
Martinkyläntie 9 A Vanda, Finland 52 800
Rue des Grands Prés - Zone
d'Activités du Petit Nanterre Nanterre, Frankrike 35 700
Tikkurilantie 5 Vanda, Finland 62 300
Väinö Tannerin Tie 1 AB Vanda, Finland 59 400
Totalt 481 600
Orealiserade värdeförändringar per segment
Segment jan–mar 2024 apr–jun 2024 jul–sep 2024 okt–dec 2024 jan–dec 2024
Sverige −149 −66 2 −57 −270
Finland 153 −169 91 16 90
Frankrike 154 232 52 70 509
Benelux −39 50 −25 22 8
Spanien 37 83 33 1 155
Tyskland −2 −6 53 29 74
Övriga Europa −2 0 0 0 −2
Totalt 152 124 206 81 563
villkor och marknadsntor har stabiliserat fastighetsmarknaden under
året som dock fortsatt var avvaktande med en låg omsättning jämrt
med tidigare år. Avkastningskraven inom Sagax marknadssegment var
oförändrade under året.
Fastigheter med högst marknadsvärde
Det sammanlagda marknadsvärdet för Sagax värdemässigt tio största
fastigheter uppgick per 31 december 2024 till 8,0 (7,8) miljarder kronor.
Detta motsvarade 12 % (14 %) av fastighetsbeståndets totala marknads-
rde. Sagax tio fastigheter med högst marknadsvärde, sorterade i bok-
stavsordning, presenteras i tabellen nedan.
VÄRDERINGSPROCESS OCH METODIK
Sagax styrelse har antagit en värderingsinstruktion för att säkerställa att
Sagax följer en konsekvent och standardiserad värderingsprocess i syfte
att minimera risken i värderingsprocessen. Fastighetsrdering är dock
till sin natur förknippad med betydande osäkerhet.
Externa och oberoende värderingar
För att bedöma fastigheternas marknadsvärde använder Sagax
oberoende värderingsföretag. Sagax bedömer att användandet av väl-
renommerade oberoende värderingsföretag skapar de bästa långsiktiga
förutsättningarna för rättvisande och trovärdiga bedömningar av fastig-
heternas marknadsrde. Enbart värderingsföretag med omfattande
kunskap om fastigheter för lager och lätt industri samt med gott anse-
ende anlitas. Av tabellen nedan framgår vilka värderings företag som
Sagax anlitat.
De externa värderingarna utförs i enlighet med Royal Institute of
Chartered Surveyors (RICS) och International Valuation Standards
Councils (IVSC) rekommendationer. Varje fastighet värderas separat,
utan hänsyn till eventuell portföljeffekt, av fastighetsvärderare som
auktoriserats av RICS eller liknande nationellt kontrollorgan och med
mplig kompetens och erfarenhet.
Vid årsskiftet ska, enligt Sagax värderingsprocess, minst 97 % av
fastigheternas marknadsvärde värderas externt. Nyligen förrvade
fastigheter kan undantas från att värderas externt under det första
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
38
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
kvartalet och kan i stället värderas till förvärvspris eller genom intern-
rdering. 99 % av fastigheterna har per 31 december 2024 värderats av
auktoriserade fastig hetsvärderare från oberoende värderings företag.
Värderingsmetodik enligt Sagax värderingspolicy
Med hänsyn till att Sagax fastigheter huvudsakligen är stabila intäkts-
genererande fastig heter ska värderaren använda den så kallade avkast-
ningsmetoden innebärande att värdet på en fastighet baseras på det
driftnetto som fastig heten förntas generera.
Som huvudmetod vid värdebedömningarna används kassaflödes-
metoden i vilka kassaflöden och restvärden nuvärdesberäknas, en så
kallad Discounted Cash Flow (DCF)-modell. En kalkylperiod på 5 till
10 år ska användas men värderaren kan justera kalkylperioden för att
avspegla längden på hyresavtal som löper under längre tid, till exempel
15 år.
Om andra metoder anses vara mer lämpade av värderaren för att
fastställa marknadsrdet på en viss fastighet kan dessa användas,
men värderaren ska också lägga fram en DCF-beräkning av marknads-
rdet. Ytterligare information om värderingsmetodik och analyser
redovisas i not 13.
Besiktningar ska utföras vart tredje år enligt ett rullande schema.
Fastigheter som genomgått omfattande ombyggnation, renovering eller
påverkats av betydande marknadsrelaterade förändringar sedan den
senaste besiktningen ska besiktigas under kvartalet som följer efter
att ombyggnationen eller renoveringen färdigsllts respektive föränd-
ringen konstaterats.
Kvalitetskontroll enligt Sagax värderingspolicy
För att övervaka kvaliteten på de externa värderingarna genomför Sagax
varje kvartal interna jämförande värderingar av fastigheter motsvarande
5–10 % av portföljens marknadsvärde. Vid behov besller Sagax även en
rdering fn annat oberoende värderingsföretag som komplettering.
Omfattningen av de jämförande värderingarna kan variera fn år
till år och kan utgöras av en kombination av stora och små fastigheter,
fastigheter inom olika segment, fastigheter med stora förändringar av
marknadsvärdet eller fastigheter som har varit eller kommer att bli före-
l för betydande investeringar. De jämförande värderingarna foku-
serar på analys av marknadsantaganden och verifiering av att korrekt
indata använts. Sagax genomför även så kallade ”black-box- analyser”
som säkerställer att de externa värderingarna och de jämförande vär-
deringarna använder samma indata och marknadsantaganden i båda
värderingarna.
Om de jämförande värderingarna sammantaget resulterar i en
marknadsvärdebedömning som avviker mer än 10 % från den externa
rderingen och/eller en enskild fastighet avviker mer än 10 miljoner
euro fn den externa värderingen kommer det att klassificeras som
en ”väsentlig avvikelse”. Alla väsentliga avvikelser analyseras i en
rderingskommitté som består av representanter fn den oberoende
rderaren, Sagax ekonomichef och värderingsansvarig. Syftet med
sådana diskussioner är att besluta om Sagax ska rapportera ett värde
som skiljer sig fn de externa värderingarna.
De jämförande värderingarna som utfördes per 31 december 2024
resulterade inte i några väsentliga avvikelser mellan Sagax redo visade
rde och det samlade värdet från värderingsföre tagen.
Intern rapportering
Sagax värderingsansvarige sammanfattar varje kvartal de slutliga
rderingarna i en rapport till bolagets ekonomichef med en kopia
till Sagax styrelse. Sammanfattningen omfattar en analys av alla bety-
dande värdendringar och marknadsbedömningar samt en kom-
mentar om resultatet och processen. I sammanfattningen finns också
ett uttalande fn bolagets värderingsansvarige om de oberoende vär-
deringarna har genomförts med vederbörlig noggrannhet och om den
indata som användes för värderingarna, såvitt denne kan bedöma, är
korrekta i alla väsentliga avseenden. Sagax värderingsansvarige kom
till slutsatsen att värderingarna som gjordes per 31 december 2024 har
utförts i enlighet med Sagax riktlinjer.
Fastigheternas marknadsvärden per segment 2015–2024
FrankrikeFinland BeneluxSverige Övriga EuropaTysklandSpanien
0
20
40
60
80
100
2024202320222021202020192018201720162015
%
Mkr
16 189 20 630 23 771 29 024 32 625 37 548 46 067 52 682 57 06157 061
65 874
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
39
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
BAKGRUND
Sagax bedriver en kapitalintensiv verksamhet. Bolagets tillgångar upp-
gick till 84 044 (73 410) miljoner kronor vid årsskiftet. Tillgång till kapi-
tal är en grundläggande förutsättning för att utveckla en framgångsrik
fastighetsrörelse. Verksamheten finansieras genom en kombination av
eget kapital, räntebärande skulder och övriga skulder. Eget kapital och
nte rande skulder motsvarade 50 % (50 %) respektive 42 % (41 %) av
Sagax finansiering vid årets slut.
De finansiella kostnaderna uppgick till 948 (765) miljoner kronor
inklusive räntekomponenten hänförlig till IFRS 16 Leasing om 36 (31)
miljoner kronor. Räntetäckningsgraden uppgick till 5,0 (5,7) gånger
under 2024. Belåningsgraden uppgick till 42 % (41 %) vid årets utgång.
Nettoskulden i förhållande till EBITDA uppgick till 5,4 (5,2) gånger.
Sagax finan siella struktur är utformad med ett tydligt fokus på löpande
kassaflöde och räntetäckningsgrad. Detta bedöms skapa goda förutsätt-
ningar för såväl expansion som attraktiv avkastning på aktieägarnas
kapital.
Eget kapital uppgick till 41 803 miljoner kronor vid utgången av 2024. Belåningsgraden uppgick till 42 %.
Räntetäckningsgraden uppgick till 5,0 gånger. Nettoskulden i förhållande till EBITDA uppgick till 5,4 gånger.
Finansiering
Belåningsgraden ska understiga 50 % enligt finanspolicyn
Belåningsgrad
Belåningsgrad
%
0
10
20
30
40
50
60
20242023202220212020
42
Räntetäckningsgraden ska överstiga
3,0 gånger enligt finanspolicyn
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgrad
Ggr
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
20242023202220212020
4,9
Nettoskulden i förhållande till EBITDA ska
understiga 8,0 gånger enligt finanspolicyn
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA
Ggr
0
2
4
6
8
10
20242023202220212020
5,4
Sagax eftersträvar en väl avgd ränte- och kapitalbindning i syfte att
kerställa det löpande kassaflödet. Den genomsnittliga räntebind-
ningen inklusive derivat uppgick till 2,9 (2,8) år. Den genom snittliga
kapitalbindningen uppgick till 3,1 (3,1) år vid årsskiftet. Bolaget har en
jämn förfalloprofil under 2025–2030.
FINANSPOLICY
Sagax finanspolicy anger riktlinjer och regler för finansverksamheten i
syfte att belysa hur de finansiella riskerna ska begnsas. Sagax har föl-
jande huvudsakliga riktlinjer för finansieringsverksamheten:
Belåningsgrad om högst 50 %.
ntetäckningsgrad överstigande 3,0 gånger.
Nettoskuld i förhållande till EBITDA om högst 8,0 gånger.
I diagrammen nedan redovisas hur utfallen de senaste 5 åren förhållit
sig till bolagets riktlinjer.
EGET KAPITAL
Sagax strävar efter balans mellan en attraktiv avkastning på eget kapi-
tal och en acceptabel risknivå. Eget kapital uppgick till 41 803 (36 578)
miljoner kronor vid årsskiftet, vilket motsvarade en soliditet om 50 %
(50 %).
Aktiekapitalet fördelades per 31 december 2024 på tre aktieslag, stam -
aktier av serie A, B och D. Aktierna är noterade på Nasdaq Stockholm,
Large Cap. Totalt fanns 26 481 427 A-aktier, 313 943 032 B-aktier och
126 261 329 D-aktier ute stående. Innehav av återköpta egna aktier
uppgick till 2 000 000 B-aktier. I diagrammet sidan 40 redovisas
förändringar av eget kapital sedan 2015 med angivande av orsaker till
förändringarna.
Per 31 december 2024 uppgick eget kapital till 107,91 (95,01) kronor
per A- och B-aktie efter utspädning och till 35,00 (35,00) kronor per
D-aktie. Stamaktier av serie D berättigar till utdelning om fem gånger
den sammanlagda utdelningen på A- och B-aktier, dock högst 2,00 kro-
nor per aktie och år.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
40
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
-2000
0
2000
4000
6000
8000
10000
12000
2024202320222021202020192018201720162015
-2000
0
2000
4000
6000
8000
10000
12000
202420232022202120202019201820172016
Förändring av eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Mkr
Utdelning
Totalresultat Aktieemissioner
–2 000
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
12 000
2024202320222021202020192018201720162015
Incitamentsprogram
Inlösen av preferensaktier inkl. kvittningsemission
NTEBÄRANDE SKULDER
Allmänt om Sagax räntebärande skulder
De räntebärande skulderna utgjorde 42 % (41 %) av bolagets finan-
siering vid årsskiftet och uppgick till 35 134 (30 343) miljoner kronor
motsvarande 35 283 (30 481) miljoner kronor i nominellt belopp. Mot-
svarande 33 202 (28 636) miljoner kronor av skulderna var upptagna i
euro.
De räntebärande skulderna bestod huvudsakligen av börsnoterade
icke-säkersllda obligationslån om totalt 29 454 (26 162) miljoner kro-
nor inom ramen för Sagax EMTN-program. Återstående ränte rande
Förändring av räntebärande skulder
Belopp i miljoner kronor
Ränterande skulder 31 december 2023 30 343
Upptagna lån 13 405
Amorteringar −9 683
Valutakursförändring 1 069
Räntebärande skulder 31 december 2024 35 134
Nettoskuld/EBITDA, rullande 12 månader
Ggr
0
2
4
6
8
10
12
20242023202220212020
Finansieringskällor
Obligationer 84 % (29 454 mkr)
Banklån 15 % (5 224 mkr)
Företagscertifikat 1 % (456 mkr)
Finansiella nyckeltal beräknade enligt Sagax EMTN-program
Finansiellt åtagande
i EMTN-program
31 dec
2024
31 dec
2023
Rating enligt Moody's
Investors Service
Baa2, stable
outlook
Baa2, stable
outlook
Nettoskuld/totala tillgångar < 65 % 30% 30%
Räntetäckningsgrad > 1,8 x 6,5x 8,1x
Säkerställda skulder/
totala tillgångar < 45 % 6% 3%
Fördelning säkerställd och icke-säkerställd skuld
Icke-säkerställda skulder 85 % (29 741mkr)
Säkerställda skulder 14 % (4 937 mkr)
Företagscertifikat 1 % (456 mkr)
skuld bestod av skuld till banker om 5 224 (2 686) miljoner kronor samt
icke-säkersllda företags certifikat om 456 (1 495) miljoner kronor.
Bank nen utgjordes av tidsbundna lån. Nettoskulden uppgick till
24 367 (20 804) miljoner kronor och motsvarade vid årets utng 5,4
(5,2) gånger EBITDA för 2024, se även sidan 177.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
41
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Åtaganden i låneavtal
Obligationslån
Icke-säkersllda obligationslån motsvarade 45 % (46 %) av fastigheternas
marknadsvärde vid årsskiftet och uppgick till 29 454 (26 162) miljoner
kronor. Sagax obligationer är emitterade inom ramen för bolagets
EMTN-program och är inregistrerade vid Euronext Dublin. Under 2024
emitterades obligationslån om nominellt 500 miljoner euro och ett
obligationslån om 294 miljoner euro återbetalades. I not 17 redogörs för
obligations lånens ntevillkor.
Finansiella åtaganden för obligationerna är bland annat att obligations -
nen ska vara marknadsnoterade och att bolaget ska publicera kvartals-
rapporter. För det fall att budplikt skulle inträda på aktierna i Sagax har
obligations innehavarna rätt att begära förtida återbetalning av lånen.
Ytterligare åtaganden är att nettoskulden ska understiga 65 % av totala
tillgångar, att räntetäcknings graden ska överstiga 1,8 gånger samt att
kerställda skulder ska understiga 45 % av totala tillgångar. Åtagandena
följs upp kvartalsvis.
För det fall att Moody's Investors Service skulle sänka Sagax kredit-
rating understigande Baa3, omfattas 30 % av obligationsvolymen emit-
terad under Sagax EMTN-program av villkor som skulle höja den fasta
nte kupongen med 1,25 procentenheter. Se tabell på sidan 40 för Sagax
ställning i förhållande till åtagande per 31 december 2024.
Banklån
Banklån motsvarade 8 % (5 %) av fastigheternas marknadsrde vid års-
skiftet och uppgick till 5 224 (2 686) miljoner kronor.
Banklånen inkluderar olika typer av åtaganden som Sagax ska upp-
fylla. Vid brott mot åtagandena kan banken begära att Sagax ska åter-
betalanet i förtid. De finansiella åtaganden som finns i låneavtalen är
kassa flödesbaserade eller relaterade till skuldsättningsnivåer och utgörs
typiskt av vissa nyckeltal som ska uppfyllas. Exempel på dessa nyckeltal
är att belåningsgraden ska understiga en specifik nivå eller att räntetäck-
ningsgraden ska överstiga en viss nivå.
Övriga åtaganden är bland annat att de låntagande dotterbolagen är
helägda, att dessa inte upptar ytterligare lån, att hyresavtalen efterlevs,
att kreditgivare ska förses med finansiell information såsom till exempel
årsredovisningar samt andra icke finansiella åtaganden. Åtagandena följs
upp kvartals- eller årsvis.
För det fall budplikt skulle inträda på aktierna i Sagax har bankerna
rätt att i vissa fall begära förtida återbetalning.
Säkerheter för bankfaciliteter
Som säkerhet för bankfaciliteterna var pantbrev om sammanlagt 14 342
(11 326) miljoner kronor utställda vid årsskiftet. Därutöver lämnas regel-
ssigt pant i form av aktier och andelar i koncern företagen. Bolagets
bedömning är att pantsättnings avtalen löper på marknadsssiga villkor.
Företagscertifikat
Sagax har tre program för företagscertifikat som ger bolaget möjlighet
att emittera certifikat i svenska kronor och i euro. Rambeloppen för de
tre programmen uppgår till 2 500 miljoner kronor respektive 200 och
500 miljoner euro. Löptiden för företagscertifikaten är högst 364 dagar
och vid årsskiftet var företagscertifikat om motsvarande 456 (1 495)
miljoner kronor utestående med en genomsnittlig återstående löptid om
0,1 (0,2) år. Utestående företagscertifikat motsvarade 1 % (3 %) av fastig-
heternas marknadsrde vid årsskiftet.
Sagax har ett åtagande att inneha långfristiga outnyttjade kredit-
faciliteter (så kallade back-up faciliteter) till en nivå som vid varje till-
fälle minst motsvarar volymen på samtliga utestående företagscertifikat.
Grön finansiering
Sagax har ett ramverk för grön finansiering. Finansiering inom det gröna
ramverket kan användas till förrv, projekt samt refinansiering av
befintliga fastigheter. Tillgångar som är möjliga att finansiera enligt det
gröna ramverket utgörs fmst av miljöcertifierade eller energieffektiva
byggnader. Därutöver möjliggör ramverket finansiering för investeringar
i energieffektivisering, laddstolpar samt förnybar energi såsom solcells-
anggningar. Under 2024 emitterade Sagax ett grönt obligationslån om
500 miljoner euro inom ramen för det gröna ramverket.
Kapitalbindning
Sagax långfristiga räntebärande skulder uppgick till 30 002 (25 436)
miljoner kronor motsvarande 85 % (84 %) av de totala räntebärande
skulderna. De kortfristiga räntebärande skulderna uppgick till 5 132
(4 907) miljoner kronor motsvarande 15 % (16 %) av de räntebärande
skulderna, varav 456 (1 495) miljoner kronor avsåg företagscertifikat.
neförfall under 2025 enligt tabell på sidan 42 uppgår till 4 675
miljoner kronor, motsvarande 13 % av de räntebärande skulderna.
Företagscertifikat om 456 miljoner kronor redovisas i denna tabell med
förfall 2029 då back-up faciliteter i form av outnyttjade långfristiga
revolverande kreditfaciliteter för faller 2029.
De kortfristiga räntebärande skulderna uttrycker finansierings-
behovet på kort sikt och påverkar bolagets refinansieringsrisk. Löpande
amorteringar och lån som avtalsenligt ska återbetalas inom tolv måna-
der utgör kortfristiga räntebärande skulder i balansräkningen. De
kortfristiga räntebärande skulderna återbetalas genom bolagets kassa-
flöde, tillgängliga kreditfaciliteter eller genom nyupplåning för refinan-
siering av lån som löper ut.
Sagax eftersträvar att ha en låg andel kortfristig ränte bärande finan-
siering i syfte att minimera bolagets refinansieringsrisk. Sagax efter-
strävar därför att refinansiera de långfristiga räntebärande skulderna i
god tid. Sammantaget bedöms detta arbetssätt effektivt begnsa bola-
gets refinansieringsrisk. Den genomsnittliga återstående kapitalbind-
ningen uppgick till 3,1 (3,1) år vid årets utgång.
Räntebindning
För att begnsa ränterisken, definierad som risken för en resultat- och
kassaflödespåverkan genom förändring av marknads ntorna, och
rmed öka förutsägbarheten i förvaltningsresultatet, har Sagax 84 %
(86 %) lån med en fast ränta under lånets löptid. För att begnsa ränte-
risken för lån med rörlig ränta använder bolaget ränte derivat.
Bolaget hade räntetak och ränteswappar med ett sammanlagt nomi-
nellt värde om 4 077 (1 632) miljoner kronor motsvarande 12 % av ränte-
rande skulder. Den genomsnittliga räntebindningen med beaktande
av räntederivaten uppgick till 2,9 (2,8) år vid årsskiftet. Kostnaden för
ntebindningen via derivat är en konsekvens av räntederivatens storlek,
löptid och typ av derivat.
Den genomsnittliga räntan för bolagets räntebärande skulder upp-
gick till 2,3 % (1,9 %) inklusive effekter av räntederivat vid årets utgång.
Merparten av ökningen hänförs till högre ränta på obligationsnen.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
42
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Räntederivat
Sagax räntederivat uppgick till 4 077 (1 632) miljoner kronor i nominellt
belopp, motsvarande 72 % (39 %) av bolagets räntebärande skulder med
rörliga räntor, den 31 december 2024.
Utestående derivat utgörs av ränteswappar. Räntederivaten ingås
i svenska kronor eller euro. Räntederivatens värde förändringar under
året redovisas som realiserade eller orealiserade värdeförändringar i
resultatet under posten värdeförändringar på finansiella instrument.
Orealiserade värdeförändringar påverkar årets resultat men inte kassa-
flöde.
Övriga skulder
Övriga skulder uppgick till 7 106 (6 489) miljoner kronor motsvarande
8 % (9 %) av bolagets totala finansiering. Övriga skulder utgörs huvud-
sakligen av uppskjuten skatteskuld, upplupna kostnader och förutbe-
talda intäkter samt leasingskulder i enlighet med IFRS 16.
Rörelsekapital och avtalade kreditfaciliteter
Med rörelsekapital avses här möjlighet att få tillgång till likvida medel
för att fullgöra sina betalningsförpliktelser vartefter de förfaller till
betalning. Den löpande verksamheten binder begnsat rörelsekapital då
merparten av hyresintäkterna erhålls i förskott samtidigt som utgifterna
primärt erläggs i efterskott.
Sagax rörelsekapital uppgick den 31 december 2024 till −5 006
(4 445) miljoner kronor. Förutom likvida medel om 287 (28) miljoner
kronor hade Sagax outnyttjade kreditfaciliteter inklusive back-up facili-
teter för företags certifikat program om 11 560 (11 393) miljoner kronor.
Vid årsskiftet fanns avtal om revolverande kreditfaciliteter om totalt
10 980 (10 571) miljoner kronor, varav 10 980 (9 823) miljoner kronor
var tillgängliga vid års skiftet.
Ränte- och kapitalbindning 31 december 2024
Räntebindning
1)
Kapitalbindning
Förfalloår
Nominellt
belopp, mkr Ränta
2)
Andel
Nominellt
belopp, mkr Andel
2025 6 223 2,9% 18% 4 675 13%
2026 3 446 1,6% 10% 3 698 10%
2027 5 251 1,8% 15% 5 882 17%
2028 6 708 1,3% 19% 5 766 16%
2029 7 911 2,0% 22% 9 519 27%
> 2029 5 743 4,4% 16% 5 743 16%
Summa/
genomsnitt 35 283 2,3% 100% 35 283 100%
1) Inklusive derivat.
2) I den genomsnittliga räntan för 2025 ingår marginalen för den rörliga
delen av skuldportföljen.
Sagax har även avtalat om kortfristiga kreditfaciliteter om sammanlagt
580 (604) miljoner kronor varav 580 (460) miljoner kronor var outnytt-
jade vid årsskiftet.
rutöver har Sagax avtalat om 0 (1 110) miljoner kronor i tids-
bundna lån som inte hade betalats ut per balansdagen.
Kostnaden för Sagax kreditfaciliteter (så kallad löftesprovision) upp-
gick till 51 (41) miljoner kronor under 2024.
Inga ytterligare säkerheter behöver ställas för nyttjandet av kredit-
faciliteterna.
SAGAX KASSAFLÖDE UNDER 2024
Kassaflödet fn den löpande verksamheten före förändringar av rörelse-
kapital uppgick till 3 586 (3 485) miljoner kronor. Kassaflödet fn den
löpande verksamheten avviker från förvaltningsresultatet fmst till
följd av att resultat fn joint venture och intresseföretag 2024 delvis
åter investerats i dessa verksamheter. Under året erhölls totalt 477 (653)
miljoner kronor i utdelning från joint venture och intresseföretag, vilket
inkluderats i kassaflödet.
Förändringar av rörelsekapitalet påverkade kassaflödet fn den
löpande verksamheten med −235 (80) miljoner kronor.
Investeringsverksamheten har påverkat kassa flödet med −5 732
(4 749) miljoner kronor och avsåg huvudsakligen fastighetsförrv.
Kassaflödet fn finansieringsverksamheten tillförde 2 639 (1 135)
miljoner kronor. Samman taget har likvida medel förändrats med 259
(–48) miljoner kronor under 2024, se kassa flödesanalys på sidan 78.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
43
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Räntederivat 31 december 2024
Förfalloår
Nominellt belopp,
mkr
Marknadsvärde,
mkr
Genomsnittlig
ränta
2027 944 −20 3,0%
2028 965 −15 2,6%
2029 2 168 −36 2,6%
>2029
Summa/genomsnitt 4 077 −71 2,7%
Kapitalstrukturens utveckling
0
20
40
60
80
100
31 dec 202431 dec 202331 dec 202231 dec 202131 dec 2020
%
Övriga skulderEget kapital
19 828
22 452
4 342
26 354
31 079
5 039
32 294
33 463
6 074
Räntebärande skulder
Mkr MkrMkrMkr Mkr
6 489
30 343
36 578
7 106
35 134
41 803
Nettoskuld
Belopp i miljoner kronor
2024
31 dec
2023
31 dec
Räntebärande skulder 35 134 30 343
Räntebärande tillgångar 359 –729
Börsnoterade instrument
1)
10 121 8 782
Likvida medel –287 –28
Nettoskuld 24 367 20 804
1) Inklusive intresseföretag vars aktier är börsnoterade.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
44
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
KREDITRATING
Sagax har en kreditrating från Moody´s Investors Service om Baa2 med
stable outlook. Den erhållna ratingen bedöms vara av godo för Sagax
då det innebär förbättrad tillgång till den europeiska och svenska kapital-
marknaden som medför lägre refinansieringsrisk, lägre finansierings-
kostnader och längre löptider på Sagax upplåning.
VALUTAEXPONERING
Sagax äger fastigheter i sex länder i euroområdet. Netto tillgångarna i
euro uppgick vid årsskiftet till 1 245 miljoner euro, se vidstående tabell.
Marknadsrdet på fastigheterna i euroområdet uppgick till 4 409 mil-
joner euro och övriga tillgångar till 108 miljoner euro vid årets utgång.
Räntebärande skulder uppgick till 2 891 miljoner euro. Övriga skulder
uppgick till 383 miljoner euro. Sammantaget uppgick nettotillgångarna
i euro till 1 245 miljoner motsvarande 34 % av eget kapital.
Under 2024 nettoinvesterade Sagax motsvarande 5 961 miljoner kro-
nor i fastigheter i segmenten Frankrike, Finland, Spanien, Benelux och
Tyskland.
Likvida medel
Bank- /
obligationslån
Löpande
verksamhet
Aktie-
emission
Fastighets-
försäljningar
Övrigt
Investeringar
Amorterade lån
Utdelning
Övrigt
Inlösenerbjudande
Preferensaktier
73 M kr
vid årets slut
Tillkommer
1 886 Mkr
i form av
outnyttjade
lånelöften
1)
8 487 Mkr
1 490 Mkr
1 125 Mkr
122 Mkr
122 Mkr
6 707 Mkr
3 803 Mkr
479 Mkr
242 Mkr
4 Mkr
Disponibel
likviditet
1 959 Mkr
60 M kr
vid årets början
Likvida medel
Likvida medel
28 Mkr
vid årets början
Likvida medel
287 Mkr
vid årets slut
Tillkommer
11 104 Mkr
i form av outnyttjade lånelöften
Bank- och
obligationslån
Löpande
verksamhet
Aktie-
emission Övrigt
Fastighets-
försäljningar
13 405
Mkr
3 586
Mkr
15
Mkr
1 181
Mkr
127
Mkr
Amorterade lån
9 683
Mkr
Investeringar
6 437
Mkr
Utdelning
1 301
Mkr
Övrigt
633
Mkr
Disponibel likviditet 11 391 Mkr
1)
1) Kreditfaciliteter motsvarande utestående företagscertifikat om 456 miljoner kronor är ej inkluderade i disponibel likviditet.
Valutaexponering
Belopp i miljoner euro 2024−12−31 2023−12−31
Förvaltningsfastigheter 4 409 3 861
Övriga tillgångar 108 134
Summa tillgångar 4 518 3 995
Räntebärande skulder 2 891 2 580
Övriga skulder 383 348
Summa skulder 3 273 2 928
Nettoexponering 1 245 1 067
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
45
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Joint venture och intresseretag
Sagax ackumulerade investeringar i joint venture och intresseföretag uppgick till 7 872 miljoner kronor och
har genererat ackumulerade utdelningar om 3 734 miljoner kronor. Det redovisade värdet på innehaven
uppgick till 15 170 miljoner kronor.
Fastighetsbestånd i sammandrag
Segment
Antal
fastigheter
Hyresintäkter,
mkr
Uthyrningsbar
area, kvm
Hyres-
duration, år
Ekonomisk
uthyrningsgrad, %
Fastigheternas
marknadsvärde, mkr
Äldreboende 231 1 939 1 039 000 8,7 98 32 053
Utbildning 154 1 791 844 000 11,0 98 32 019
rd 63 786 311 000 6,7 97 11 982
Rättsväsende 29 615 230 000 7,9 97 9 919
Totalt 477 5 130 2 425 000 9,1 98 85 973
Kapitalstruktur 31 december 2024
Räntebärande skuld nyttjanderätter 1 %
Uppskjuten skatteskuld 7 %
Eget kapital 32 %
Icke räntebärande skuld nyttjanderätter 3 %
Säkerställda lån 1 %
Icke-säkerställda lån 56 %
BAKGRUND
I tillägg till den direkgda fastighetsportföljen investerar Sagax i joint
venture och intresseföretag. Investeringarna syftar till att nå marknader
som bedömts som attraktiva för Sagax där bolaget inte är aktivt. De acku-
mulerade investeringarna uppgick till 7 872 miljoner kronor vilka har
genererat en ackumulerad utdelning till Sagax om 3 734 (3 249) miljoner
kronor. Det redovisade värdet på dessa investeringar uppgick till 15 170
(13 171) miljoner kronor inklusive option om 992 (931) miljoner kronor
redovisad som finansiellt instrument. 97 % av värdet bestod av Hemsö
Fastighets AB, NP3 Fastigheter AB, Nyfosa AB, Söderport Property
Investment AB samt Fastighetsbolaget Emilshus AB.
Under året bidrog dessa investeringar med sammanlagt 1 108 (937)
miljoner kronor till förvaltningsresultatet och med 477 (692) miljo-
ner kronor till kassaflödet. Därutöver har Sagax erhållit sakutdelning
bestående av aktier i Fastighetsbolaget Emilshus AB motsvarande
50 miljoner kronor. Sagax andel av värdeförändringar på fastigheter
uppgick till 12 (–1 220) miljoner kronor och av värdeförändringar på
derivat till –81 (–302) miljoner kronor.
Utöver nedanstående innehav äger Sagax andelar för 118 (12) miljo-
ner kronor i joint venture och intresseföretag.
JOINT VENTURE
Hemsö Intressenter AB (Hemsö)
Sagax äger via Hemsö Intressenter AB indirekt 15 % av Hemsö Fastig hets
AB, resterande 85 % ägs av Tredje AP-fonden (AP3). Samarbetet mellan
Tredje AP-fonden och Sagax styrs av ett aktie ägaravtal. Avtalet reglerar
styrelsesammansättning, verksam hetsinriktning, vinstutdelning, vissa finan-
sieringsfrågor samt sälj- respektive köpoptioner mellan de två del ägarna.
Hemsö bidrog med 318 (297) miljoner kronor till förvaltningsresul-
tatet under 2024 efter att resultatet i HemIntressenter AB belastats
med kostnader för räntor.
Hemsö bedriver verksamhet i Sverige, Tyskland och Finland. Verksam-
heten besr i att äga, förvalta och utveckla samllsfastigheter. Fastighets-
beståndet omfattade 477 fastigheter med ett sammanlagt fastig hetsvärde
om 86 miljarder kronor den 31 december 2024. 95 % av hyresintäkterna
kommer från skattefinansierad verksamhet. En genomsnittlig åter stå-
ende hyresduration om 9,1 (9,5) år bidrar, i kombination med finan-
siellt starka hyresgäster och låg vakansgrad, till ett stabilt driftnetto.
Uthyrningsgraden var vid årsskiftet 98 % (98 %). Direkt avkastningen
uppgick till 4,8 % (4,7 %) under 2024. Under 2024 har 5 fastigheter
förrvats för 276 miljoner kronor och 16 fastig heter avyttrats för 1 367
miljoner kronor. 3 490 miljoner kronor har investerats i befintligt fastig-
hetsbestånd, varav 2 526 miljoner kronor i nyproduktion och 964 mil-
joner kronor avseende hyresgästanpassningar och underhåll. Hemsös
ntebärande skulder uppgick vid årsskiftet till 52 185 (50 823) miljoner
kronor varav icke-säkersllda obligationslån uppgick till
39 205 (39 203) miljoner kronor.
Hemsö har rating AA- fn Fitch Ratings, rating A- från
Standard & Poors och rating A3 fn Moody's. För mer information se
bolagets hemsida, www.hemso.se.
Hemsö Fastighets AB
2024
jan–dec
2023
jan–dec
Sagax ägarandel, % 15 15
Sagax andel av årets totalresultat, mkr 238 219
Sagax andel av förvaltningsresultat, mkr 318 297
Hyresintäkter, mkr 5 130 4 818
Förvaltningsresultat, mkr 2 498 2 345
Årets resultat, mkr 1 886 2 721
2024
31 dec
2023
31 dec
Innehavets redovisade värde, mkr
1)
4 799 4 546
Antal fastigheter 477 488
Fastigheternas redovisade värde, mkr 85 973 82 624
Uthyrningsbar area, kvm 2 425 000 2 458 000
Hyresduration, år 9,1 9,5
Ekonomisk uthyrningsgrad, % 98 98
Ränterande skulder, mkr 52 185 50 823
Kapitalbindning, år 5,0 5,5
Räntebindning, år 4,8 5,0
Marknadsvärde för räntederivat, mkr 604 –187
1) Inklusive derivat.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
46
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Söderport Property Investment AB
2024
jan–dec
2023
jan–dec
Sagax ägarandel, % 50 50
Sagax andel av årets totalresultat, mkr 224 24
Sagax andel av förvaltningsresultat, mkr 235 224
Hyresintäkter, mkr 1 096 1 025
Förvaltningsresultat, mkr 469 449
Årets resultat, mkr 448 48
2024
31 dec
2023
31 dec
Innehavets redovisade värde, mkr 2 702 2 728
Antal fastigheter 86 86
Fastigheternas redovisade värde, mkr 14 688 14 418
Uthyrningsbar area, kvm 778 000 773 000
Hyresduration, år 3,9 4,0
Ekonomisk uthyrningsgrad, % 94 96
Ränterande skulder, mkr 7 709 7 354
Kapitalbindning, år 3,1 3,9
Räntebindning, år 2,1 2,7
Marknadsvärde för räntederivat, mkr 54 72
Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra (Ess-Sierra)
Sagax äger 50 % av Ess-Sierra och resterande del ägs av NP3 Fastigheter
AB. Verksamheten består i att äga och förvalta fastigheter för framför-
allt byggvaru handel. Den uthyrningsbara arean uppgår till 184 000
kvadrat meter varav 92 % utgörs av lagerlokaler/byggvaruhandel och
8 % av kontors lokaler. Sagax ombesörjer ekonomisk och fastighets-
förvaltning.
Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra
2024
jan–dec
2023
jan–dec
Sagax ägarandel, % 50 50
Sagax andel av årets totalresultat, mkr 22 30
Sagax andel av förvaltningsresultat, mkr 24 31
Hyresintäkter, mkr 99 96
Förvaltningsresultat, mkr 48 62
Årets resultat, mkr 44 59
Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra
2024
31 dec
2023
31 dec
Innehavets redovisade värde, mkr 282 283
Antal fastigheter 39 39
Fastigheternas redovisade värde, mkr 1 484 1 475
Uthyrningsbar area, kvm 184 000 184 000
Hyresduration, år 6,6 6,5
Ekonomisk uthyrningsgrad, % 100 100
Ränterande skulder, mkr 843 847
Kapitalbindning, år 3,0 4,0
Räntebindning, år 2,0 2,8
Marknadsvärde för räntederivat, mkr
Kapitalstruktur 31 december 2024
Uppskjuten skatteskuld 11 %
Eget kapital 33 %
Övriga icke räntebärande skulder 6 %
Säkerställda lån 49 %
Fastighetsbestånd i sammandrag
Segment
Antal
fastigheter
Hyres-
rde,
mkr
Uthyrnings-
bararea,
kvm
Hyres-
duration, år
Ekonomisk
uthyrnings-
grad, %
Fastig-
heternas
marknads-
rde, mkr
Stockholm 73 876 511 000 4,0 94 11 128
Övriga
Sverige 13 306 267 000 3,6 96 3 560
Totalt 86 1 182 778 000 3,9 94 14 688
Söderport Property Investment AB (Söderport)
Sagax äger 50 % av Söderport och resterande del ägs av Nyfosa AB.
Samarbetet mellan Nyfosa och Sagax styrs av ett långsiktigt aktie-
ägaravtal enligt vilket parterna har lika stor besmmanderätt över
derport. Aktie ägaravtalet reglerar till exempel beslutsordning för
investeringar och förljningar, hembud och hur förljning av aktier
i Söderport kan ske.
derport bidrog med 235 (224) miljoner kronor till Sagax för-
valtnings resultat under 2024. Fastigheternas marknadsvärde uppgick
till 14 688 miljoner kronor. Årets resultat har ökat till 448 (48) miljoner
kronor huvudsakligen beroende på orealiserade värdeförändringar på
fastigheter och finansiella instrument.
derports verksamhet består i att äga, förvalta och utveckla fastig-
heter i Sverige. Sagax ombesörjer ekonomisk förvaltning och merparten
av fastighetsförvaltningen. Motsvarande 74 % av Söderports hyresvärde
om 1 182 (1 164) miljoner kronor återfanns i Stockholm den 31 decem-
ber 2024. Söderports ekonomiska vakansrde uppgick till 68 (43)
miljoner kronor vid årets slut, motsvarande en uthyrningsgrad om 94 %
(96 %). Av vakans värdet utgjorde 17 (17) miljoner kronor tids begnsade
hyresrabatter. 83 % (89 %) av vakansrdet återfanns i Stockholm.
Under 2024 har 59 (75) nya hyresavtal tecknats omfattande en uthyr-
ningsbar area om 27 000 (28 000) kvadratmeter. Hyres gäster har
under året sagt upp 56 (57) hyresavtal för avflyttning om totalt 36 000
(32 000) kvadrat meter. Nettouthyrning uppgick följaktligen till –9 000
(–4 000) kvadrat meter. Under 2024 har överenskommelser tffats gäl-
lande förlängningar av hyresavtal mot svarande totalt 41 000 (36 000)
kvadratmeter. Inga fastigheter har förvärvats eller avyttrats under 2024.
182 miljoner kronor har investerats i det befintliga fastighetsbeståndet.
Direkt avkastningen uppgick till 6,1 % (5,8 %) under 2024. Söderports
ntebärande skulder uppgick vid årsskiftet till 7 709 (7 354) miljo-
ner kronor med en genomsnittlig kapital bindning om 3,1 (3,9) år. Den
genomsnittliga räntebindningen uppgick till 2,1 (2,7) år.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
47
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
INTRESSEFÖRETAG
Nyfosa AB (Nyfosa)
Sagax äger aktier motsvarande 21,6 % av rösterna och kapitalet i Nyfosa.
Marknadsrdet på Sagax aktieinnehav uppgick till 4 856 (4 265) miljoner
kronor och det redovisade värdet till 2 809 (2 789) miljoner kronor per 31
december 2024. Nyfosa är ett fastighetsbolag aktivt på de svenska, finska
och norska marknaderna med fokus på kommersiella fastigheter i tillväxt-
kommuner. Fastighetsbeståndet omfattade 494 fastigheter med ett fastig-
hetsvärde om 39,4 miljarder kronor och ett hyresvärde om 3 963 miljoner
kronor per 31 december 2024. Nyfosa är börsnoterat på Nasdaq Stockholm,
Large Cap. För mer information se bolagets hemsida, www.nyfosa.se.
NP3 Fastigheter AB (NP3)
Sagax äger 20,5 % av rösterna och 15,2 % av kapitalet i NP3. Marknadsrdet
på Sagax aktieinnehav uppgick till 3 378 (3 041) miljoner kronor och det
redovisade värdet till 3 478 (2 104) miljoner kronor per 31 december 2024.
NP3 är ett fastighetsbolag med fokus på kommersiella fastigheter med hög
direktavkastning främst i norra Sverige. Fastighetsbeståndet omfattade
554 fastigheter med ett fastighetsvärde om 23,4 miljarder kronor och ett
hyresvärde om 2 326 miljoner kronor per 31 december 2024. NP3 är börs-
noterat på Nasdaq Stockholm, Large Cap. För mer information se bolagets
hemsida, www.np3fastigheter.se.
Under september 2024 genomförde NP3 en riktad nyemission som med-
förde att Sagax omklassificerade innehavet i NP3 till finansiella instrument
som resulterade i en orealiserad värdeförändring om 1 335 miljoner kronor i
tredje kvartalet. I november 2024 förrvade Sagax aktier i NP3 och innehavet
i NP3 redovisas därefter som ett intresseföretag enligt kapitalandelsmetoden.
Omklassificeringen resulterade i en orealiserad värdeförändring på finansiella
instrument om –150 miljoner kronor.
Fastighetsbolaget Emilshus AB (Emilshus)
Sagax äger 25,7 % av rösterna och 25,2 % av kapitalet i Emilshus. Mark-
nadsvärdet på Sagax aktieinnehav uppgick till 1 395 (820) miljoner kronor
och det redovisade värdet till 982 (708) miljoner kronor per 31 december
2024. Emilshus förvärvar, utvecklar och förvaltar kommersiella fastigheter
med Småland som kärnmarknad. Fastighetsbesndet omfattade 172 fastig-
heter med ett fastighetsvärde om 8,9 miljarder kronor och ett hyresrde
om 790 miljoner kronor per 31 december 2024. Emilshus är börsnoterat
på Nasdaq Stockholm, Mid Cap. För mer information se bolagets hemsida,
www.emilshus.com.
Börsvärde och redovisat värde på Sagax innehav i NP3
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
202420232022202120202019
Mkr
Redovisat värde Börsvärde
Börsvärde och redovisat värde på Sagax innehav i Emilshus
0
400
800
1 200
1 600
Kv 4Kv 3Kv 2Kv 1Kv 4Kv 3Kv 2Kv 1Kv 4Kv 3Kv 2
Mkr
2022 2023 2024
Redovisat värde Börsvärde
Börsvärde och redovisat värde på Sagax innehav i Nyfosa
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
2024
2023
Mkr
Redovisat värde Börsvärde
Kv 2 Kv 3 Kv 4 Kv 1 Kv 2 Kv 3 Kv 4
Sagax intresseföretag
Nyfosa AB NP3 Fastigheter AB Fastighetsbolaget Emilshus AB
2024
jan–dec
2023
jan–dec
2024
jan–dec
2023
jan–dec
2024
jan–dec
2023
jan–dec
Sagax ägarandel av kapitalet, % 22 23 15 16 25 22
Sagax andel av årets totalresultat, mkr 14 104 152 –26 40 9
Sagax andel av förvaltningsresultat, mkr 284 180 155 154 73 51
Hyresintäkter, mkr 3 341 3 242 1 992 1 797 674 588
Förvaltningsresultat, mkr 1 351 1 239 879 745 297 233
Årets resultat, mkr 113 639 914 61 288 33
2024
31 dec
2023
31 dec
2024
31 dec
2023
31 dec
2024
31 dec
2023
31 dec
Innehavets redovisade värde, mkr 2 809 2 789 3 478 2 104 982 708
Antal fastigheter 494 497 554 507 172 130
Fastigheternas redovisade värde, mkr 39 369 39 278 23 384 20 276 8 940 7 324
Uthyrningsbar area, kvm 2 933 000 2 930 000 2 201 000 1 998 000 926 000 805 000
Hyresduration, år 3,4 3,6 4 3,9 5 5,3
Ekonomisk uthyrningsgrad, % 91 92 93 93 95 95
Ränterande skulder, mkr 21 366 23 340 12 587 11 94 3 4 717 3 984
Kapitalbindning, år 2,7 2,9 2,3 2,2 2,7 1,8
Räntebindning, år 2,1 1,5 2,1 2,1 2,3 3,1
Marknadsvärde för räntederivat, mkr –77 77 19 43 10 35
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
48
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
AKTUELL INTJÄNINGSFÖRMÅGA
Tabellen nedan återspeglar Sagax intjäningsförmåga på tolvnaders-
basis per 1 januari 2025. Det är viktigt att notera att den ej är att
jämställa med en prognos för de kommande tolv månaderna då den
exempelvis inte innehåller några bedömningar avseende framtida
vakanser, ränteläge, valutaeffekter, hyresutveckling eller värdeföränd-
ringar. Sagax redovisar aktuell intjäningsförmåga i samband med del-
årsrapporter, bokslutskommunikéer och i årsredovisningen.
Hyresrdet baseras på kontrakterade hyresintäkter på årsbasis
med tilgg för bedömd marknadshyra för vakanta lokaler. Fastighets-
kostnader baseras på verkligt utfall det senaste året justerat för inne-
havstid. Kostnaderna för central administration har baserats på faktiskt
utfall de senaste tolv månaderna. Finansnettot har beräknats utifrån
nte rande skulder och tillgångar på balansdagen. Kostnaderna för
de ränte rande skulderna har baserats på koncernens beräknade
genomsnittliga räntenivå med tillägg för periodiserade finansierings-
kostnader och kostnader avseende på balansdagen outnyttjade kredit-
faciliteter. Leasingkostnader avser i allt väsentligt tomträttsavgälder
vilka baserats på faktiskt utfall de senaste tolv månaderna. Utdelningar
avseende bolagets innehav av börsnoterade aktier har ej beaktats i
intningsförmågan. Skatten är beräknad med 17 % (18 %) schablon-
skatt. Omkning fn euro har skett till balansdagens kurs om 11,49
kronor. Omräkning från euro i intjäningsförga per 1 januari 2024
har skett till 11,10 kronor.
Resultatandelar från joint venture och intresse företag är beräknade
enligt samma principer som för Sagax med beaktande av resultat-
andelens storlek.
FÖRÄNDRING AV AKTUELL INTNINGSFÖRMÅGA
UNDER 2024
I tabellen på nästa sida presenteras Sagax redovisade intjänings förmåga
under åren 2019–2024. Förändringarna mellan årsskiften redovisas upp-
delat på förändringar i befintligt fastighetsbestånd, fastig hetsrrv, fastig-
hetsförsäljningar samt valutaeffekter. Även uppgifter om investeringar och
avyttringar under respektive år presenteras i tabellen. Det kan noteras att
investeringar i befintligt fastighetsbesnd kan ge effekt på intningsr-
gan med viss fördröjning beroende på om det fortfarande är en på-
ende investering och om till exempel inflyttning har skett.
Förändringar i befintligt besnd ökade hyresvärdet med 137 miljoner
kronor samtidigt som vakansvärdet ökade med 29 miljoner kronor och
fastig hetskostnaderna ökade med 45 miljoner kronor. Totalt ökade drift-
nettot i befintligt bestånd med 63 miljoner kronor. Därutöver medförde
eurokursens utveckling att drift nettot ökade med 134 miljoner kronor.
Fastighetsförrv under 2024 har medfört att hyresvärdet ökat med
525 miljoner kronor, fastighetskostnaderna ökade med 73 miljoner kronor
och att vakans rdet ökade med 12 miljoner kronor. Totalt ökade drift-
nettot med 440 miljoner kronor till följd av fastighetsförrv under året.
Fastighetsförsäljningar under året minskade hyresvärdet med 13 mil-
joner kronor och vakanserna samt fastighetskostnaderna minskade med
2 miljoner kronor vardera. Totalt minskade driftnettot med 8 miljoner
kronor till följd av fastighetsförljningar under året.
Finansnettot har förändrats med –304 miljoner kronor till –859
miljoner kronor, varav finansiella intäkter med –50 miljoner kronor och
finansiella kostnader med –254 miljoner kronor.
Resultat efter schablonskatt som till faller A- och B- aktieägarna har
ökat med 9 % (18 %) till 3 416 (3 122) miljoner kronor, motsvarande
10,10 (9,22) kronor per A- och B-aktie.
Sagax har fokus på långsiktig tillväxt av bolagets förvaltningsresultat. För att
underlätta bedömningen av bolagets ställning redovisas den bedömda intjäningsförmågan
på årsbasis samt en sammanställning över intjäningsförmågans utveckling sedan 2019.
Aktuell intningsförmåga
0
500
1 000
1 500
2 000
2 500
3 000
3 500
4 000
4 500
20242023202220212020
Aktuell intjäningsförmåga före skatt
Mkr
Förvaltningsresultat
Aktuell intjäningsförmåga
Belopp i miljoner kronor 1 jan 2025 1 jan 2024
Hyresvärde 5 553 4 738
Vakans 231 –182
Hyresintäkter 5 323 4 557
Fastighetskostnader –909 771
Driftnetto 4 414 3 785
Central administration –187 182
Joint venture och intresseföretag 1 162 1 096
Finansnetto 859 555
Leasingkostnader 36 31
Förvaltningsresultat 4 494 4 114
– varav förvaltningsresultat hänförligt till
innehav utan bestämmande inflytande 61 –
Skatt 764 741
Resultat efter skatt 3 730 3 374
Hänförligt till moderbolagets aktieägare 3 669 3 374
– varav ägare av D-aktier 253 253
– varav ägare av A- och B-aktier 3 416 3 122
Framåtriktad direktavkastning, % 6,7 6,6
Nettoskuld/framåtriktad EBITDA, ggr 5,1 4,9
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
49
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
2022 2023 2024
Belopp i miljoner kronor
Förändring
befintligt
bestånd
Valuta-
effekt
Fastig-
hets-
rvärv
Fastig-
hets-
försälj-
ningar
2)
1 jan
2023
Förändring
befintligt
bestånd
Valuta-
effekt
Fastig-
hets-
rvärv
Fastig-
hets-
försälj-
ningar
1 jan
2024
Förändring
befintligt
bestånd
Valuta-
effekt
Fastig-
hets-
rvärv
Fastighets-
försälj-
ningar
1 jan
2025
Hyresvärde 379 217 269 128 4 195 155 –9 406 –8 4 738 137 166 525 −13 5 553
Vakans 16 –8 –18 5 –171 1 0 16 4 –182 −29 −10 −12 2 231
Hyresintäkter 362 209 251 –123 4 024 156 –9 390 –4 4 557 108 155 513 −10 5 323
Fastighetskostnader 89 –34 35 17 704 41 1 –30 2 771 −45 −21 −73 2 −909
Driftnetto 274 175 216 –106 3 319 115 –8 360 –1 3 785 63 134 440 −8 4 414
Central administration 174 182 −187
Joint venture och
intresseföretag 818 1 096 1 162
Finansnetto 398 555 859
Leasingkostnader –28 31 −36
Förvaltningsresultat 3 538 4 114 4 494
– varav förvaltningsresultat hänförligt till innehav utan
bestämmande inflytande 61
Skatt 637 741 764
Resultat efter skatt 2 902 3 374 3 730
Hänförligt till moderbolagets
aktieägare 2 902 3 374 3 669
– ägare av preferensaktier
– ägare av D-aktier 253 253 253
– ägare av A- och B-aktier 2 650 3 122 3 416
Investeringar och
avyttringar 715 3 202 2 062 –902 5 088 77 1 129 5 698 144
1) Inkluderar förvärv och avyttringar av en portfölj om 37 fastigheter där ett joint venture upprättades tillsammans med NP3 Fastigheter AB.
2) Inkluderar en portfölj omfattande 36 fastigheter med avtalad ej frånträdd avyttring som omrubricerats till kortfristig finansiell leasingfordran.
Utveckling av aktuell intjäningsförmåga 20192024
2019 2020 2021
Belopp i miljoner kronor
Förändring
befintligt
bestånd
Valuta-
effekt
Fastig-
hets-
rvärv
Fastig-
hets-
försälj-
ningar
1 jan
2020
Förändring
befintligt
bestånd
Valuta-
effekt
Fastig-
hets-
rvärv
Fastig-
hets-
försälj-
ningar
1 jan
2021
Förändring
befintligt
bestånd
Valuta-
effekt
Fastig-
hets-
rvärv
Fastig-
hets-
försälj-
ningar
1 jan
2022
Hyresvärde 58 25 271 128 2 735 64 –73 302 –3 3 024 118 40 370 94 3 459
Vakans 14 –1 21 4 135 13 3 –15 1 –159 31 –2 –14 9 135
Hyresintäkter 71 23 251 –124 2 600 51 –70 286 –2 2 865 149 38 357 85 3 324
Fastighetskostnader 41 –4 39 13 –446 21 13 13 –30 495 38 –6 40 16 563
Driftnetto 31 19 212 111 2 155 30 –83 300 –32 2 370 111 32 317 69 2 761
Central administration –122 –132 147
Joint venture och
intresseföretag 539 638 780
Finansnetto 352 372 354
Leasingkostnader –22 –26 –28
Förvaltnings resultat 2 198 2 479 3 012
– varav förvaltningsresultat hänförligt till innehav utan
bestämmande inflytande
Skatt 414 471 542
Resultat efter skatt 1 764 2 008 2 470
Hänförligt till moderbolagets
aktieägare 1 764 2 008 2 470
– ägare av preferensaktier 34 34
– ägare av D-aktier 216 252 252
– ägare av A- och B-aktier 1 515 1 723 2 218
Investeringar och
avyttringar 707 2 836 1 413 666 5 585
1)
1 456
1)
658 4 824 1 351
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
50
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Sagax är exponerat för olika risker som kan få betydelse för bolagets framtida verksamhet,
resultat och finansiella ställning. Bolaget arbetar aktivt för att identifiera och, om möjligt,
begränsa effekterna av riskerna på verksamheten.
Risker och riskhantering
MARKNADSRISKER
Fastigheternas marknadsvärde
Sagax redovisar sitt fastighetsinnehav till verkligt värde enligt IAS
40 Förvaltningsfastigheter, vilket innebär att fastigheternas koncern-
ssiga bokförda värde motsvarar deras bedömda marknadsrde.
Detta innebär att sjunkande marknads rden på bolagets fastigheter
kommer att inverka negativt på bolagets resultat- och balansräkning.
Sjunkande marknadsvärden kan inträffa bland annat till följd av för-
svagad konjunktur, stigande ränteläge, förändring i utbud eller efterfrå-
gan eller till följd av fastighetsspecifika omsndigheter som bland annat
avflyttningar av hyresgäster, förmrad teknisk standard eller incidenter
med materiella skador som följd. Därutöver kan fastigheternas marknads-
rden indirekt påverkas av förändrade lagkrav.
Företagsledningen måste göra bedömningar och antaganden som
påverkar fastighetsrderingarna och i bokslutet redovisade tillgångs- och
skuldposter respektive intäkts- och kostnadsposter samt lämnad informa-
tion i övrigt. Faktiskt utfall kan skilja sig från dessa bedömningar.
Hantering
För att bedöma fastigheternas marknadsvärde anlitar Sagax auktorise-
rade fastighetsrderare från välrenommerade oberoende värderings-
företag, vilket bolaget anser skapar de bästa långsiktiga förutsättningarna
för rättvisande och trovärdiga bedömningar av fastigheternas marknads-
rden. För att kvalitetssäkra de externa värderingarna utför Sagax därut-
över interna värderingar avseende 510 % av portföljens marknadsrde
varje kvartal. De jämförande interna värderingarna fokuserar på:
Analys av marknadsantaganden.
Analys av marknadsparametrar tillsammans med Sagax fastighets-
förvaltare och transaktionsteam.
Verifiering av indata.
Genomförande av så kallad "Black box-analys" som säkerställer att
de oberoende värderingarna och interna jämförande värdering-
arna överenssmmer om samma indata och marknadsantaganden
tillämpas i båda värderingsmodellerna.
I not 13 redovisas känslighetsanalys för fastighetsrden vid föränd-
rade antaganden om direktavkastningskrav, kalkylränta, hyres intäkter,
fastig hetskostnader och uthyrningsgrad.
Bolaget vidtar löpande åtgärder för att begnsa sin exponering
mot att fastighetspecifika händelser negativt påverkar marknadsvärdet
genom exempelvis en aktiv förvaltning, tecknande av fastighetsförk-
ring och tecknande av hyresavtal med adekvata avtalsvillkor.
Transaktionsrelaterade risker
Fastighetsförrv är en del av bolagets löpande verksamhet och är
till sin natur förenat med osäkerhet. Vid förrv av fastigheter utgörs
riskerna bland annat av framtida bortfall av hyresintäkter, miljöför-
llanden, begränsningar av nyttjanderätt samt tekniska brister. Vid
förrv av fastighetsbolag tillkommer risker för till exempel skatter och
juridiska tvister.
Vid fastighetsförljningar är det normalt att säljaren lämnar garantier
avseende ägande, hyresavtalens giltighet med mera. Vid förljning av
fastighetsbolag garanteras normalt även avsaknaden av skattetvister och
andra rättsliga tvister som kan komma att bli en framtida belastning för
bolaget. Garantierna är normalt belopps- och tids begnsade.
Hantering
Risker förebyggs genom att säkerställa att Sagax genomför relevanta
kontroller och undersökningar samt att rätt kompetens finns i organisa-
tionen internt eller anlitas externt vid behov.
FINANSIELLA RISKER
Sagax finansiering består primärt av eget kapital och räntebärande
skulder. Bolagets långfristiga finansiering utgörs av börsnoterade obliga-
tionslån, kreditfaciliteter och företagscertifikat. Sagax har en rating från
Moods Investors Service om Baa2 med ”stable outlook.
Obligationerna har särskilda åtaganden om upprätthållandet av
netto skuld, räntetäckningsgrad och andel säkerställd skuld. Detta inne-
r att obligationsinnehavare har en rätt att påkalla inlösen eller återköp
av obligationerna i fall åtaganden inte uppfylls i kombination med en
nedsättning av kreditrating. Även bankn inkluderar olika typer av åta-
ganden och utgörs typiskt av vissa nyckeltal som ska uppfyllas. För mer
information se sidorna 4041.
Sagax finanspolicy anger riktlinjer och regler för finansieringsverk-
samheten i syfte att begnsa risker kopplade till Sagax finansiering samt
att säkerslla att den långsiktiga kreditrdigheten bibehålls. Sagax har
följande huvudsakliga riktlinjer för finansieringsverksam heten:
Belåningsgrad om högst 50 %.
Räntetäckningsgrad överstigande 3,0 gånger.
Nettoskuld i förhållande till EBITDA om högst 8,0 gånger.
Refinansieringsrisk
Förutsättningarna på kapital- och kreditmarknaderna kan förändras,
vilket kan leda till att refinansiering av befintliga skulder uteblir eller
ej kan ske till skäliga villkor. Därutöver kan försvagad konjunktur, för-
ändring i utbud eller efterfrågan på bolagets lokaler inverka negativt på
bolagets resultat- och balansräkning samt nyckeltal, vilket kan leda till
nkt kreditrating och därmed försra möjligheten till refinansiering av
befintliga skulder.
Hantering
I syfte att begnsa refinansieringsrisken strävar Sagax efter att ha
en låg andel kortfristig räntebärande finansiering och att refinansiera
de långfristiga räntebärande skulderna i god tid före förfall, samt att
använda flera olika finansieringskällor. Sammantaget bedöms detta
arbetssätt begnsa bolagets refinansieringsrisk. I tabellen på sidan 53
redovisas dels belåningsgradens känslighet för förändringar av fastig-
hetsvärden, dels räntetäckningsgradens känslighet för förändringar av
fastigheternas uthyrningsgrad.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
51
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Ränterisk
Räntekostnader är koncernens största löpande kostnad. Ränterisk
definieras som risken att förändringar av marknadsräntor påverkar
Sagax finansieringskostnad och kassaflöde. Ränterisken är hänförlig
till utvecklingen av aktuella räntenivåer. Förutsättningarna på ränte-
marknaden kan förändras vilket i sin tur kan påverka ränteläget.
Riks bankens och den europeiska centralbankens penningpolitik,
förntningar om ekonomisk utveckling, såväl internationellt som natio-
nellt, samt oväntade händelser påverkar marknadsräntorna.
Hantering
För att reducera Sagax exponering mot ett eventuellt stigande ränte ge
har koncernen en väsentlig del fastntelån. För att begränsa ränte-
risken för lån med rörlig ränta används ränteswappar och ränte tak.
Den 31 december 2024 uppgick andelen fasträntelån till 84 % (86 %)
och ränteswappar till 12 % (5 %) av Sagax ränterande skulder. En
höjning av marknadsräntorna bedöms därför få en begnsad effekt på
Sagaxnte kostnader på kort och medellång sikt. Se även känslighets-
analysen på sidan 53.
Valutarisk
Sagax är exponerat mot valutakursrisker till följd av investeringar och
skulder i euro. Sagax rapporteringsvaluta är svenska kronor och alla
balansposter som är i euro är omräknade till svenska kronor. Valuta-
kursndringar kan ha en väsentlig effekt på koncernens finansiella
ställning och resultat i svenska kronor.
Hantering
Valutarisken hanteras genom att förvärv av fastigheter i euro huvudsak-
ligen finansieras genom upplåning i euro. Transaktionsexponering i kon-
cernen hanteras genom matchning av intäkter och kostnader i samma
valuta. Nettoexponeringen, tillgångar minus skulder i euro, uppgick till
14 295 (11 838) miljoner kronor den 31 december 2024. Sammantaget
uppgick nettoexponeringen till 34 % (32 %) av eget kapital.
I enlighet med IAS 21 redo visas valutakurseffekter för utlandsverk-
samhet och säkringsredovisning under rubriken Övrigt total resultat.
Övriga valutakurseffekter redovisas i resultaträkningen. Se även
nslig hetsanalysen på sidan 53.
Likviditetsrisk
Koncernen definierar likviditetsrisk som risken att inte ha tillgång till
likviditet för att täcka sina betalningsåtaganden, inklusive räntebetal-
ningar. Brist på likviditet för att täcka förfallna betalningar skulle
ha en negativ inverkan på koncernens verksamhet och finansiella
ställning.
Hantering
Sagax har ett positivt operativt kassaflöde och kommer att ha ett
begnsat refinanseringsbehov under de närmaste åren; se not 17 där
förfallodatum för koncernens skulder presenteras. Sagax rörelse kapital
uppgick till −5 006 (−4 445) miljoner kronor vid årsskiftet. Outnytt-
jade kreditfaciliteter uppgick vid samma tidpunkt till 11 560 (11 393)
miljoner kronor, inklusive back-up faciliteter avseende Sagax ute-
stående företagscertifikat.
OPERATIONELLA RISKER
Hyresintäkter och hyresutveckling
Sagax intäkter påverkas av den långsiktiga efterfgan på lokaler för
lager och lätt industri, fastigheternas uthyrningsgrad och erhållen
hyresnivå. Hyresnivårisk är hänförlig till utvecklingen av aktuella mark-
nadshyror som påverkas av den ekonomiska utvecklingen, demografisk
tillväxt samt omfattningen av nybyggnationer på marknaden.
Hantering
För att begnsa Sagax exponering mot avflyttningar och hyresförluster
strävar Sagax efter långvariga kundrelationer samt efter att prioritera
hyresgäster med hög kreditvärdighet, även om detta initialt kan medföra
något lägre intjäning. Detta är av särskild vikt i förhållande till större
hyresgäster.
Sagax arbetar kontinuerligt med att omförhandla befintliga hyres-
avtal i syfte att minimera risken på kort sikt. Hyreskontrakt med löptid
ngre än tre år har normalt ett tillägg kopplat till konsumentprisindex
i Sverige och till liknande index på övriga marknader, det vill säga de
är helt eller delvis inflationsjusterade. Mer än 95 % av Sagax hyresavtal
är indexerade till KPI eller motsvarande. Den årliga indexeringen kan
i vissa fall vara begränsad genom tak respektive golv. Ett mindre antal
hyresavtal har årliga fasta hyresjusteringar.
Kreditrisk
Sagax prira kreditrisk ligger i att hyresgästerna inte kan fullgöra sina
betalningar enligt hyresavtalen.
Hantering
Sagax har god diversifiering avseende den geografiska fördelningen av
fastig hetsbesndet och hyresgästernas branschtillhörighet. Sagax hyres-
avtalsstruktur bidrar till att minska risken för vakanser och hyresförluster.
I samband med förrv och uthyrningar värderas motpartsrisken
och vid behov kompletteras avtalen med säkerheter i form av depositio-
ner, bankgarantier, moderbolagsborgen eller liknande. Sagax arbetar
löpande med att följa och utrdera hyresgästernas finansiella sllning.
Sagax bedömer att bolagets hyresgäster generellt sett har god finansiell
ställning.
Drifts- och underhållskostnader
De driftskostnader som är av störst betydelse är fastigheternas el- och
uppvärmningskostnader samt kostnader för fastighetsskatt. I den mån
kostnadshöjningar inte kompenseras genom regleringar i hyresavtal kan
de påverka bolagets resultat negativt. Vid eventuella vakanser påverkas
bolagets resultat inte bara av förlorade hyresintäkter utan även av kost-
nader för till exempel energi vilka tidigare täckts av hyresgäster.
Hantering
Hyresrhållandet för lokaler för lager och lätt industri karakriseras
normalt av att hyresgästerna har ett relativt omfattande drifts- och
underhållsansvar. För huvuddelen av dessa kostnader debiteras hyres-
gästerna direkt eller vidaredebiteras av Sagax till självkostnad. Sagax
exponering mot driftskostnadsförändringar är således begnsad.
Operationell risk och risk för bristande IT-säkerhet
Koncernens verksamhet är beroende av välanpassade IT-system, effektiv
intern kontroll, kompetensutveckling samt tillgång till tillförlitliga
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
52
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
rderings- och riskmodeller som ger underlag för att minska operativa
risker. Bristande IT-säkerhet eller bristfälliga rutiner kan resultera i
förstörd eller förlorad data, vilket kan ha negativ inverkan på Sagax
verksamhet.
Hantering
Sagax arbetar kontinuerligt med förebyggande åtgärder, som att utveckla
sina administrativa rutiner, policyer och riktlinjer för IT-säkerhet. Sagax
använder brandväggar, e-postfilter, back-up-system och antivirus-
program för att förhindra IT-relaterade driftstörningar.
Organisatorisk risk
Sagax framtida utveckling beror i hög grad på företagsledningens och
andra nyckelpersoners kunskap, erfarenhet och engagemang. Bolaget
skulle kunna påverkas negativt om någon eller flera nyckelpersoner
skulle lämna sin anställning eller om bolaget inte kan attrahera kompe-
tent personal.
Hantering
Bolagets tillväxt och därmed större organisation har bidragit till att
minska denna risk under de senaste åren. Regelbundna utvecklings-
samtal genomförs med all personal bland annat för att identifiera behov
av kompetensutveckling. Därutöver görs uppföljning av arbetsmiljön
genom årliga medarbetarundersökningar. Ansllningsavtalen bedöms
vara tffade på marknadsmässiga villkor. Sagax har även upprättat
årliga incitamentsprogram för att attrahera nya och behålla befintliga
medarbetare.
RISK FÖR INTRESSEKONFLIKTER
Bristande transparens avseende styrelsens och företagsledningens eventu-
ella intressekonflikter med Sagax kan påverka kapitalmarknadens förtro-
ende för Sagax och därmed påverka bolagets finansiella sllning negativt.
Hantering
För att begnsa risken för att Sagax ska drabbas av potentiella intresse-
konflikter och samtidigt tydligt och enkelt kunna kommunicera att
styrelse och ledning inte har intressen som potentiellt skulle kunna stå
i konflikt med Sagax har bolaget policyer som medför förbud för Sagax
medarbetare och styrelseledamöter att:
Åta sig styrelseuppdrag i fastighetsbolag som huvudsakligen äger
lager- och industrilokaler med undantag för bolag där Sagax är
aktieägare och där styrelseuppdraget utförs inom ramen för Sagax
verksamhet.
Investera i bolag där Sagax är aktieägare.
Investera i konkurrerande bolag med ett belopp överstigande 10 % av
värdet på medarbetarens eller styrelseledamotens innehav i Sagax.
Av policyerna följer även att ledningspersoner och styrelseledamöter
som benar sina aktier i Sagax till mer än 10 % av marknadsvärdet ska
meddela bolaget detta. Något sådant meddelande har inte erhållits under
2024.
REGULATORISKA RISKER
Regelefterlevnad och affärsetik
Bristande regelefterlevnad kan leda till ekonomiska förluster, tillsyns-
sanktioner, ryktesförluster och avnotering. Vissa regelverk är öppna för
tolkning innebärande att eventuell regelövervakare och Sagax kan ha
olika uppfattning. Risker finns även inom arbetsmiljö, korruption och
nskliga rättigheter. Sagax kan drabbas av detta genom medarbetares
eller uppdragstagares agerande.
Hantering
Utbildning i policyer för all personal
Sagax uppförandekod för leverantörer kravställs i avtal
Visselblåsarfunktion
Skatter och ändrad lagstiftning
Koncernens verksamhet bedrivs i enlighet med koncernens tolkning av
llande skattelagar, förordningar och rättspraxis samt i enlighet med
råd fn skatterådgivare. Det kan dock inte uteslutas att koncernens
tolkning är felaktig eller att sådana föreskrifter eller rättspraxis ändras
med potentiell retroaktiv verkan. Beslut fn skattemyndigheter och
förvaltningsdomstolar kan komma att ändra koncernens tidigare eller
nuvarande skattesituation, vilket kan påverka koncernens verksamhet,
resultat och finansiella sllning negativt.
Sagax har i sin redovisning beaktat uppskjuten skatt beräknat på
skillnaden mellan en tillgångs eller skulds bokförda värde och dess
skattemässiga värde, så kallade temporära skillnader, se not 14. Sagax
har även beaktat uppskjutna skattefordringar avseende ackumulerade
skattemässiga underskott i koncernbolagen. Konsekvensen blir att Sagax
resultat och egna kapital är exponerat för förändringar i skattelagstift-
ning i de länder som koncernen har verksamhet i.
Ägarförändringar, som innebär att det bestämmande inflytandet
över bolaget förändras, kan innebära begränsningar (helt eller delvis) av
möjligheten att utnyttja underskott fn tidigare år. Möjligheterna att
utnyttja underskotten kan även komma att påverkas av ändrad lagstift-
ning. Även ändrad lagstiftning eller rättspraxis, exempelvis avseende
hyres-, förrvs- och miljöfgor, kan få negativa konsekvenser för bola-
get. I not 12 redogörs för Sagax skatter.
Risker förebyggs genom att säkerställa att rätt kompetens finns i
organisationen eller anlitas vid behov. Härutöver strävar Sagax efter
att utföra de kontroller och utredningar som rör skatterelaterade frågor
noggrant.
Omställningsrisker
Omställningsrisker innefattar bland annat införandet av striktare
regleringar kring byggnormer, energieffektivitet och utsläpp av växt-
husgaser. Ändrade krav och preferenser från kunder och investerare,
som högre krav på klimatanpassning och energieffektivitet, kan också
innebära ökade kostnader eller behov av investeringar.
Hantering
Sagax analyserar löpande utvecklingen av nya EU-direktiv på hållbarhets-
området såsom Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD)
och EU:s taxonomi för hållbar finansiering (EU-taxonomin) och dess
implikationer för bolaget.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
53
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
MILJÖ- OCH KLIMATRISKER
Miljörisk
Utgångspunkten för ansvaret avseende föroreningar och andra miljö-
skador är enligt gällande miljölagstiftning i de länder Sagax äger fastig-
heter att verksamhetsutövaren bär ansvaret. Sagax bedriver ej någon
verksamhet som kräver särskilt tillsnd enligt miljöbalken. Emellertid
kan det finnas hyresgäster som bedriver verksamhet som kräver särskilt
tillstånd, det vill säga är verksamhetsutövare.
Om inte verksamhetsutövaren kan utföra eller bekosta efterbehand-
ling av en fastighet är dock den som förrvat fastigheten och som vid
förrvet känt till eller då borde ha upptäckt föroreningarna ansvarig.
Det innebär att krav under vissa förutsättningar kan riktas mot Sagax
för marksanering eller efterbehandling avseende förekomst av eller
misstanke om förorening i mark, vattenområden eller grundvatten i
syfte att slla fastigheten i sådant skick som erfordras enligt tilmplig
miljölagstiftning. Sådana krav kan påverka Sagax negativt.
Hantering
Det är angeläget att fastighetsägaren och verksamhetsutövaren sam-
arbetar kring fgor om en verksamhets miljöpåverkan.
Sagax genomför vid behov miljöanalyser av de fastigheter som bola-
get över väger att förrva för att identifiera miljö- och hälsorisker och
bolaget har som målsättning att all nyproduktion miljöcertifieras.
I Sverige använder Sagax Byggvarubedömningen för att genomföra
en miljöbedömning av byggvaror och material i större ombyggnationer och
nyproduktionsprojekt. Syftet är att fmja miljömässigt bra material val.
För närvarande har inga väsentliga miljökrav riktats mot något av
koncern bolagen. Sagax har heller inte identifierat några väsentliga miljö-
risker.
Klimatrisker
Effekter av klimatförändringar såsom förhöjda vattennivåer, ökad neder-
börd eller andra förändringar i den fysiska miljön skulle kunna medföra
skador på Sagax fastigheter. Detta kan innebära ett ökat behov av inves-
teringar i fastigheter i utsatta områden. Klimatförändringar kan ock
innebära ökade driftskostnader.
Det kan även föreligga risker för olönsamma investeringar om
klimat risken inte beaktas.
Hantering
Sagax har som målsättning att all nyproduktion ska miljöcertifieras.
Fastigheter i befintligt bestånd miljöcertifieras om förutsättningar för
det finns till exempel vid omfattande ombyggnationer. Sagax gör löpande
utrderingar av fastigheternas skick och behov av anpassningar av fastig-
heternas prestanda för att uppfylla regulatoriska krav och kundernas
förntningar. Därutöver följer Sagax utvecklingen av lagar och förord-
ningar inom klimat området.
Sagax har genomfört en riskanalys av fastighetsbesndet för att
identifiera fysiska klimatrelaterade risker som kan påverka verksam-
heten. Ingen fastighet bedömdes bli obsolet på grund av permanent
översvämningsrisk.
För närmare information om Sagax mål relaterade till bland annat
koldioxidutsläpp samt analys av klimatrisker och dess hantering hän-
visas till sidorna 133135 och 137138.
Belåningsgrad vid förändrat värde på fastighetsportföljen
per 31 december 2024
20 % –10 % 0% +10 % +20 %
Värdeförändring, mkr 13 175 6 587 – 6 587 13 175
Belåningsgrad, % 50 45 42 39 36
Känslighetsanalys per 31 december 2024
1)
Belopp i miljoner kronor Förändring
Effekt på
förvaltningsresultat,
årsbasis
Effekt på
resultat efter
skatt, årsbasis
Effekt på
eget kapital
Ekonomisk uthyrningsgrad +/1 %-enhet +56/56 +46/46 +46/46
Hyresintäkter +/–1 % +53/53 +44/44 +44/44
Fastighetskostnader +/–1 % 9/+9 7/+7 7/+7
Räntekostnader för skulder i SEK med beaktande av räntederivat +/1 %-enhet 7/+7 6/+6 6/+6
Räntekostnader för skulder i EUR med beaktande av räntederivat +/1 %-enhet 41/+41 34/+34 34/+34
Förändring av valutakursen SEK/EUR
2)
+/–10 % +256/–256 +208/–208 +1 430/–1 430
Ändrad hyresnivå vid kontraktsförfall 2025 +/–10 % +73/–73 +61/– 61 +61/– 61
1) Exklusive resultatandelar i joint venture och intresseföretag.
2) Sagax nettoexponering mot valutakursen SEK/EUR består utöver intäkter och kostnader i euro även av tillgångar och skulder i euro.
KÄNSLIGHETSANALYS
Nedan redovisas Sagax exponering för väsentliga risker i bolagets verksamhet
Räntetäckningsgrad vid förändrad uthyrningsgrad
per 31 december 2024
–10 % –5 % 0% +5 % +10 %
Uthyrningsgrad, % 86 91 96 ET ET
Räntetäckningsgrad, ggr 4,5 4,8 5,0 ET ET
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
54
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Sagax aktier är noterade på Nasdaq Stockholm, Large Cap. Bolagets börsvärde
uppgick den 31 december 2024 till 80 miljarder kronor.
Aktien och ägarna
Omsatt antal aktier
Antal 1 000-tal
Kr
Carnegie Real Estate Index
Sagax D
OMX Stockholm_Pl
Källa:
Monitor av Modular Finance AB
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
DECNOVOKTSEPAUGJULJUNMAJAPRMARFEBJAN
0
10
20
30
40
50
Omsatt antal aktier
Carnegie Real Estate Index
Antal 1 000-tal
Kr
Sagax B
OMX Stockholm_Pl
Källa:
Monitor av Modular Finance AB
0
3 000
6 000
9 000
12 000
15 000
DECNOVOKTSEPAUGJULJUNMAJAPRMARFEBJAN
0
100
200
300
400
500
B-aktiens kursutveckling 2024
D-aktiens utveckling 2024
Handel med aktierna på Nasdaq Stockholm
Betalkurs, kr
Omsättnings -
hastighet
på årsbasis, %
Genomsnittlig
handelsvolym per
handelsdag, mkr
31 dec
2024
31 dec
2023 2024 2023 2024 2023
A-aktier 225,00 274,00 1 2 0 1
B-aktier 226,20 2 7 7, 4 0 28 25 91 69
D-aktier 30,95 28,00 51 51 8 7
Carnegie Real Estate Index
Antal 1 000-tal
Kr
Sagax A
Omsatt antal aktier
OMX Stockholm_Pl
Källa:
Monitor av Modular Finance AB
0
7
14
21
28
35
DECNOVOKTSEPAUGJULJUNMAJAPRMARFEBJAN
0
100
200
300
400
500
A-aktiens kursutveckling 2024
AKTIEKAPITAL
Aktiekapitalet i Sagax uppgick vid årsskiftet till 816 700 129 kronor och
fördelades på totalt 466 685 788 aktier varav 2 000 000 B-aktier i eget
förvar. Kvot rdet per aktie är 1,75 kronor. Sagax har tre aktieslag, stam-
aktier av serie A, B och D. Aktierna är noterade på Nasdaq Stockholm,
Large Cap.
Varje A-aktie berättigar till en röst och varje B- respektive D-aktie
berättigar till en tiondels röst. Varje röstberättigad får vid bolagssmma
rösta för fulla antalet av denne ägda och företrädda aktier.
Sagax har med anledning av utnyttjandet av tecknings optioner som
utfärdats genom incitamentsprogram 2021–2024 emitterat 89 804 stam-
aktier av serie B.
UTDELNINGSPOLICY
Sagax utdelningspolicy är att den sammanlagda utdelningen ska uppgå
till cirka en tredjedel av förvaltningsresultatet. Därutöver kan styrelsen
komma att föreslå att vinster av engångs karaktär överförs till aktie-
ägarna. Stamaktier av serie D ger rätt till utdelning om fem gånger den
sammanlagda utdelningen på stamaktier av serie A och B, dock maxi-
malt 2,00 kronor per aktie.
Styrelsen föreslår årsstämman 2025 att besluta om att utdelning
ska ske med 3,50 (3,10) kronor per A- respektive B-aktie. Styrelsen före-
slår även utdelning om 2,00 (2,00) kronor per D-aktie med kvartalsvis
ut betalning om 0,50 kronor i enlighet med bolagsordningen. Den före-
slagna utdelningen uppgår till sammanlagt 1 437 (1 301) miljoner kronor,
motsvarande 33,4 % (33,5 %) av förvaltningsresultatet hänförligt till
moderbolagets aktieägare för 2024.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
55
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
INCITAMENTSPROGRAM FÖR MEDARBETARE
Sagax har tre optionsprogram för bolagets medarbetare. Totalt innehar
Sagax medarbetare optioner motsvarande 0,3 % av antalet utestående
A- och B-aktier. Bolagets verksllande direktör och styrelseledamöter
omfattas inte av programmen. Programmen är trriga och löper under
perioderna 2022–2025, 2023–2026 respektive 2024–2027.
Teckningskurserna motsvarar B-aktiens betalkurs vid respektive
optionsprograms inledande omknat med den genomsnittliga kursut-
vecklingen enligt fastighetsindex bestående av fastighetsbolag noterade
på Nasdaq Stockholms huvudlista under respektive trrsperiod. Teck-
ningsoptionerna kommer således att bli värdefulla under förutsättning
att Sagax aktie har en kursutveckling som är bättre än genomsnittet för
de noterade fastighetsbolagen under respektive treårsperiod.
Sagax styrelse har föreslagit årssmman den 8 maj 2025 att besluta
om ett motsvarande incitamentsprogram med rätt att teckna nya B- aktier
i juni 2028 för bolagets medarbetare, undan taget bolagets verk ställande
direktör och styrelseledamöter.
Inga ytterligare teckningsoptioner eller konvertibler finns utestående.
LIKVIDITETSGARANTI
Carnegie Investment Bank agerar likviditetsgarant för bolagets A- och
D-aktier inom ramen för Nasdaq Stockholms system för likviditetsgaranti.
Avtalet med Carnegie inner att likviditetsgaranten sller köp- och sälj-
kurs i orderboken för Sagax A- och D-aktier samtidigt som likviditet till-
förs genom en garanterad volym aktier på köp- och säljsidan i respektive
order bok. Syftet med avtalet är att främja aktiernas likviditet.
BÖRSKURS RELATIVT FÖRVALTNINGSRESULTATET
Förvaltningsresultatet per A- och B-aktie efter utspädning uppgick till
11,95 (11,16) kronor vilket jämfört med aktiekursen för B-aktien vid
årets utgång motsvarade en multipel om 18,9 (24,9) gånger.
EGET KAPITAL OCH SUBSTANSVÄRDE PER A- OCH B-AKTIE
Eget kapital per A- och B-aktie efter utspädning uppgick till 107,91 (95,01)
kronor. Substansrde per A- och B-aktie uppgick till 125,23 (110,90)
kronor. Aktiekursen för B-aktien vid årets slut var 210 % (292 %) av det
egna kapitalet per A- och B-aktie och 181 % (250 %) av substansvärdet per
A- och B-aktie.
Största aktieägare 31 december 2024
Antal aktier Andel av
A–aktier B–aktier D–aktier Aktiekapital Röster
1)
David Mindus med bolag 14 000 000 63 713 912 900 000 16,8% 29,1%
Staffan Salén med bolag 5 737 309 28 598 279 – 7,4% 12,2%
Vanguard – 9 356 884 7 453 517 3,6% 2,4%
Fjärde AP-fonden 821 630 9 797 208 5 476 928 3,4% 3,3%
Avanza Pension 41 787 225 362 15 452 805 3,4% 2,3%
Länsförsäkringar Fonder – 11 771 634 1 083 832 2,8% 1,8%
SEB Investment Management – 12 660 002 – 2,7% 1,8%
Handelsbanken Fonder – 9 221 863 3 106 633 2,6% 1,8%
Tredje AP-fonden – 11 399 298 – 2,4% 1,6%
BlackRock – 10 384 232 56 123 2,2% 1,5%
Patrik Brummer med bolag – – 8 357 887 1,8% 1,2%
Lannebo Kapitalförvaltning – 8 316 606 – 1,8% 1,2%
Carnegie Fonder – 7 249 953 – 1,6% 1,0%
Norges Bank Investment Management – 4 231 649 2 539 815 1,5% 1,0%
Filip Engelbert med bolag 243 000 1 889 784 4 200 000 1,4% 1,2%
Cliens Fonder – 5 200 000 – 1,1% 0,7%
Andra AP-fonden – 4 993 812 – 1,1% 0,7%
Swedbank Robur Fonder 500 000 4 241 019 – 1,0% 1,3%
Nordea Fonder – 4 165 085 – 0,9% 0,6%
Erik Selin med bolag 1 178 959 1 768 033 1 036 935 0,9% 2,1%
Summa 20 största ägare 22 522 685 209 184 615 49 664 475 60,3% 68,9%
Övriga aktieägare 3 958 742 102 758 417 76 596 854 39,3% 31,1%
Delsumma 26 481 427 311 943 032 126 261 329 99,6% 100,0%
Aktier som innehas av AB Sagax 2 000 000 0,4% –
Totalt 26 481 427 313 943 032 126 261 329 100,0% 100,0%
– varav styrelse och medarbetare 20 355 565 100 912 591 6 311 331 27,3% 44,2%
1) Rösträtt för aktier som innehas av AB Sagax har exkluderats.
Källa: Monitor av Modular Finance AB. Sammanställd och bearbetad data från bland annat Euroclear, Morningstar och Finansinspektionen.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
56
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Antal aktier
Antal
aktieägare
1–500 18 599
5011 000 2 308
1 001–2 000 1 861
2 001–5 000 1 744
5 00110 000 745
10 001–50 000 879
50 001 344
Totalt 26 480
1) Inklusive aktier som innehas av AB Sagax
Aktieägarkategori
Antal
aktieägare Röstandel
Privatpersoner bosatta i Sverige 24 580 14%
Privatpersoner bosatta utomlands 342 1%
Företag/institutioner i Sverige 666 70%
Företag/institutioner utomlands 892 11%
Okänd ägartyp 5%
Totalt 26 480 100%
Aktieägare per land
Antal
aktieägare Röstandel
Sverige 25 246 84%
USA 91 6%
Norge 192 2%
Nederländerna 14 1%
Finland 153 1%
Övriga 784 7%
Totalt 26 480 100%
Nyckeltal per B-aktie
2024
31 dec
2023
31 dec
2022
31 dec
2021
31 dec
2020
31 dec
rskurs vid periodens utgång, kr 226,20 2 7 7, 4 0 236,50 305,00 169,60
Förvaltningsresultat efter utspädning, kr 11,95 11,16 9,70 7,9 9 6,62
Kassaflöde efter utspädning, kr
1)
9,85 9,94 8,68 6,58 6,09
Eget kapital efter utspädning, kr 10 7,91 95,01 91,20 83,84 55,09
Substansvärde, kr 125,23 110,90 106,61 97,9 2 66,38
Börskurs/Förvaltningsresultat, ggr 18,9 24,9 24,4 38,2 25,6
Börskurs/Kassaflöde, ggr
1)
23,0 2 7,9 27,3 46,4 2 7,9
Börskurs/Eget kapital, % 210 292 259 364 308
Börskurs/Substansvärde, % 181 250 222 311 255
1) Med kassaflöde avses kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital.
Aktiekursutveckling och volatilitet
Utveckling
1,2)
Sagax A-aktie Sagax B-aktie Sagax D-aktie Carnegie Real Estate Index OMX Stockholm PI
1 år 18% 18% 11% 5% 6%
2 år 6% 4% 16% 10% 22%
3 år –26% –26% –7% 40% 8%
4 år 34% 33% 3% 11% 24%
5 år 62% 66% 15% 15% 40%
Volatilitet
1)
Sagax A-aktie Sagax B-aktie Sagax D-aktie Carnegie Real Estate Index OMX Stockholm PI
1 år 33% 29% 13% 29% 13%
2 år 41% 35% 18% 33% 16%
3 år 45% 37% 18% 33% 18%
4 år 40% 35% 17% 31% 17%
5 år 43% 36% 18% 32% 19%
1) Beräknade per 31 december 2024.
2) Utvecklingen inkluderar ej återinvesterad utdelning för Sagax, Carnegie Real Estate Index eller OMX Stockholm PI.
Aktieägarstruktur 31 december 2024
1)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
57
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
0
5
10
15
20
25
30
35
40
2024202320222021202020192018201720162015
Börskurs/Förvaltningsresultat per A- och B-aktie
Ggr
Börskurs per B-aktie/Förvaltningsresultat per A- och B-aktie,
rullande 12 månader
100
150
200
250
300
350
400
2024202320222021202020192018201720162015
Börskurs i relation till eget kapital respektive substansvärde (NAV)
%
Börskurs per B-aktie/substansvärde (NAV) per A- och B-aktie
Börskurs per B-aktie/eget kapital per A- och B-aktie
Ägarkategorier, aktiekapitalandel
Källa: Monitor av Modular Finance AB
Fondbolag 28 %
Privatpersoner 17 %
Pension & försäkring 12 %
Stat, kommun & region 2 %
Stiftelser 1 %
Återköpta aktier 0 %
Övriga 39 %
Substansvärde (NAV) 31 december 2024
Mkr
Per A- och B-aktie
efter utspädning, kr
Eget kapital hänförligt till moderbolagets
ägare 40 941 121
Avdrag för eget kapital D-aktier 4 419 13
Återläggning av derivat 71
Återläggning av uppskjuten skatt, netto 4 185 12
Återläggningar hänförliga till joint venture
och intresseföretag 1 605 5
Substansvärde (NAV) 42 382 125
Rösträtter och aktiekapitalandelar
Aktieslag Antal aktier Rösträtt per aktie Antal röster strättsandel Aktiekapitalandel
A-aktier 26 481 427 1,0 26 481 427,00 38% 6%
B-aktier 313 943 032 0,1 31 394 303,20 45% 67%
D-aktier 126 261 329 0,1 12 626 132,90 18% 27%
Summa 466 685 788 70 501 863,10 100% 100%
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
58
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
LEGAL STRUKTUR
Koncernen bestod vid årsskiftet av 465 koncernföretag med säte i
Sverige, Finland, Frankrike, Nederländerna, Belgien, Spanien, Tyskland
och Danmark. Moderbolaget ägde indirekt 50 % av Söderport Property
Investment AB, Fastighets aktiebolaget Ess-Sierra respektive Hem
Intressenter AB. Därutöver ägde Sagax 20,5 % av rösterna och 15,2 % av
kapitalet i NP3 Fastig heter AB, 21,6 % av rösterna och kapitalet i Nyfosa
AB samt 25,7 % av rösterna och 25,2 % av kapitalet i Fastighets bolaget
Emilshus AB. Moderbolaget äger inga fastigheter.
ORGANISATION
Bolagets säte och huvudkontor finns i Stockholm där bolagets koncern-
funktioner ekonomi, hållbarhet, skatt, finans och affärsutveckling är
placerade. I Finland, Frankrike, Nederländerna, Spanien och Tyskland
leds verksamheterna av de verkställande direktörerna för respektive verk-
samhet.
MEDARBETARE
Sagax långsiktiga utveckling är beroende av kompetenta medarbetare.
Det är därför viktigt att bolaget är en attraktiv arbets givare som både
attra herar och har förmågan att långsiktigt behålla kompetent personal.
Sagax erbjuder en flexibel och kreativ miljö som kännetecknas av korta
besluts vägar. Kompetensutveckling är viktigt för Sagax och utvecklings-
samtal sker årligen för att bland annat stimulera till vidare utveckling av
respektive medarbetare. Vid nyanställningar läggs stor vikt vid kompe-
tens och erfarenhet samt personliga egenskaper och kvaliteter. Rekry-
tering sker alltid i konkurrens. Som ett led i Sagax rekryteringsprocess
träffar slutkandidater alltid medarbetare inom olika delar av bolaget och
nyckelpersoner utvärderas även av VD och minst en styrelse ledamot. I
förekommande fall kan även olika tester genomföras.
Sagax genomför en årlig konferens med samtliga med ar betare när-
varande där bolagets utveckling, utmaningar och möjligheter diskuteras.
Trots en snabb expansion har Sagax lyckats behålla en relativt liten
organisation. Sagax hade vid årets slut 98 medarbetare. Medelantalet
anställda var under året 93 personer. 10 medarbetare anställdes under
2024 varav 5 i Sverige, 2 i Finland, 2 i Nederländerna och 1 i Frankrike.
8 medarbetare lämnade bolaget under året.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare presenteras
i avsnittet om bolagsstyrning.
Organisation och medarbetare
Det är viktigt för bolagets konkurrenskraft att medarbetarna tar ansvar för samt
känner sig delaktiga i verksamheten. En kompetent och engagerad organisation är
avgörande för bolagets utveckling.
Förvaltnings-
avdelning i
Sverige
Ekonomi-
avdelning
Organisation i
Finland
Organisation i
Frankrike
Organisation i
Nederländerna
Finans-
avdelning
Affärs-
utvecklings-
avdelning
Skatte-
chef
Organisation i
Spanien
Operativ struktur
1) Företagsledning.
VERKSTÄLLANDE DIREKTÖR I SAGAX
1)
Fastighetschef i
Sverige
Ekonomichef
1)
Finanschef
1)
Affärs -
utveckling
VD i
Finland
VD i
Frankrike
VD i
Nederländerna
VD i
Spanien
Antal anställda
Land Totalt
Sverige 38
Finland 29
Frankrike 12
Nederländerna 10
Spanien 8
Tyskland 1
Totalt 98
Antal koncernbolag
Säte Antal
Sverige 153
Finland 203
Frankrike 9
Nederländerna 73
Belgien 14
Spanien 7
Tyskland 4
Danmark 2
Summa 465
Håll
barhets-
chef
VD i
Tyskland
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
59
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
INCITAMENTSPROGRAM FÖR MEDARBETARE
Sagax har tre optionsprogram för bolagets medarbetare. Programmen
är treåriga och har riktats till samtliga med arbetare. Bolagets verksl-
lande direktör och styrelseleda möter omfattas inte av incitaments-
programmen.
ANTI-DISKRIMINERING
Oavsett kön, könsöverskridande identitet eller uttryck, etnisk tillhörig-
het, religion eller annan trosuppfattning, funktionsnedsättning, sexuell
läggning eller ålder ska anställda ges samma möjligheter samt ha samma
rättigheter och skyldig heter. Det gäller exempelvis löne sättning, möjlig-
het till befordran, kompetensutveckling samt lika rättigheter till en god
arbetsmiljö. Arbetet ska bedrivas i samverkan mellan arbetsgivare och
arbets tagare. Varje anställd har ett ansvar att aktivt medverka i anti-
diskrimineringsarbetet.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
60
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Flerårsöversikt
Rapport över koncernens totalresultat
Belopp i miljoner kronor 2024 2023 2022 2021 2020
Hyresintäkter 4 994 4 293 3 696 3 100 2 898
Övriga intäkter 69 25 31 23 10
Drifts- och underhållskostnader 483 454 430 324 311
Fastighetsskatt –272 –220 –178 –153 –141
Övriga fastighetskostnader 117 94 87 73 60
Driftnetto 4 191 3 551 3 032 2 573 2 397
Central administration –187 –182 –174 –147 –132
Resultat från joint venture och intresseföretag 783 556 1 375 2 718 1 033
– varav förvaltningsresultat 1 108 937 766 713 565
– varav värdeförändring på fastigheter och finansiella instrument 69 –1 523 852 2 572 741
– varav skatt –256 14 351 558 272
– varav övrigt – 15 108 –9
Finansiella intäkter 162 339 235 113 39
Finansiella kostnader 912 –734 492 419 455
Finansiell kostnad räntekomponent leasing 36 31 28 –28 26
Resultat inklusive resultat från joint venture och intresseföretag 4 001 2 388 3 948 4 809 2 857
– varav förvaltningsresultat 4 326 3 881 3 339 2 805 2 389
– varav hänförligt till moderbolagets aktieägare 4 296 3 881 3 339 2 805 2 389
Realiserade värdeförändringar:
Fastigheter –17 9 –12 6 30
Finansiella instrument –17 23 3 –10 1
Orealiserade värdeförändringar:
Fastigheter 563 –1 306 1 709 3 870 1 274
Finansiella instrument 1 202 955 –2 343 1 868 228
Resultat före skatt 5 732 159 3 305 10 543 4 330
Uppskjuten skatt –264 16 523 624 511
Aktuell skatt –194 156 63 112 –108
Årets resultat 5 274 13 2 718 9 807 3 711
– varav hänförligt till moderbolagets aktieägare 5 255 13 2 718 9 807 3 711
– varav hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande 19
Omräkningsdifferenser för utlandsverksamhet 642 174 1 478 282 693
Andel övrigt totalresultat för joint venture 9 228 27 8 –13
Omräkningsdifferenser avseende säkringsredovisning –240 29 878 141 355
Skatt på poster som kan komma att återföras till resultatet 8 16 42 6 14
Totalresultat för året 5 678 86 3 303 9 963 3 374
– varav hänförligt till moderbolagets aktieägare 5 646 86 3 303 9 963 3 374
– varav hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande 32
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
61
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Rapport över finansiell ställning, koncernen i sammandrag
Belopp i miljoner kronor 2024−12−31 2023−12−31 2022−12−31 202112−31 2020−12−31
Förvaltningsfastigheter 65 862 57 061 52 655 46 067 37 264
Förvaltningsfastigheter till försäljning 12 – 27 – 284
Nyttjanderätter, leasingavtal 546 454 380 390 394
Joint venture och intresseföretag 15 170 13 171 11 022 9 818 6 833
Ränterande fordringar på joint venture 179 124 76 8 41
Övriga anläggningstillgångar 304 396 1 092 737 613
Summa anläggningstillgångar 82 073 71 207 65 252 57 020 45 429
Börsnoterade instrument 625 752 3 891 4 772 738
Kortfristig finansiell leasingfordran – – 2 008 – –
Övriga omsättningstillgångar 1 059 1 423 865 596 430
Kassa och bank 287 28 76 84 24
Summa omsättningstillgångar 1 971 2 203 6 840 5 452 1 193
Summa tillgångar 84 044 73 410 72 092 62 472 46 622
Eget kapital 41 803 36 578 33 463 31 079 22 452
– varav eget kapital hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande 862 – – – –
Långfristiga räntebärande skulder 30 002 25 436 29 820 23 368 17 977
Uppskjuten skatteskuld 4 289 3 954 4 040 3 087 2 476
Övriga långfristiga skulder 974 793 679 659 657
Summa långfristiga skulder 35 264 30 184 34 539 27 114 21 110
Kortfristiga räntebärande skulder 5 132 4 907 2 474 2 986 1 851
Övriga kortfristiga skulder 1 844 1 741 1 616 1 293 1 209
Summa kortfristiga skulder 6 976 6 648 4 090 4 279 3 060
Summa skulder 42 240 36 832 38 629 31 393 24 170
Summa eget kapital och skulder 84 044 73 410 72 092 62 472 46 622
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
62
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Nyckeltal och data per aktie
2024 2023 2022 2021 2020
Fastighetsrelaterade nyckeltal
Direktavkastning, % 6,6 6,4 5,8 6,0 6,3
Totalavkastning, % 7, 5 4,0 9,3 15,3 10,0
Överskottsgrad, % 84 83 82 83 83
Areamässig uthyrningsgrad, % 96 97 95 96 95
Ekonomisk uthyrningsgrad, % 96 96 96 96 95
Uthyrningsbar area, tusental kvadratmeter 4 834 4 331 3 895 3 759 3 480
Antal fastigheter 983 903 751 673 673
Finansiella nyckeltal
Avkastning på totalt kapital, % 6,7 6,4 5,7 5,9 6,6
Avkastning på eget kapital, % 13,5 0,0 8,4 36,6 17, 8
Genomsnittlig ränta, % 2,3 1,9 1,7 1,4 1,8
Räntebindning inkl. derivat, år 2,9 2,8 3,2 4,0 3,4
Kapitalbindning, år 3,1 3,1 3,7 4,3 3,4
Soliditet, % 50 50 46 50 48
Belåningsgrad, % 42 41 45 42 43
Nettoskuld/EBITDA 5,4 5,2 7,1 5,8 6,4
Räntetäckningsgrad, ggr 5,0 5,7 7,1 6,5 5,7
Ränteckningsgrad enligt EMTN-program, ggr 6,5 8,1 12,7 9,4 6,4
Data per A- och B-aktie
B-aktiens börskurs vid årets utgång, kr 226,20 2 7 7, 4 0 236,50 305,00 169,60
Substansvärde (NAV), kr 125,23 110,9 0 106,61 9 7,9 2 66,38
Eget kapital, kr 107,92 95,05 91,33 83,93 55,19
Eget kapital efter utspädning, kr 10 7,91 95,01 91,20 83,84 55,09
Resultat, kr 14,78 0,82 7, 76 30,09 10,80
Resultat efter utspädning, kr 14,78 0,82 7, 75 30,04 10,78
Förvaltningsresultat, kr 11,95 11,17 9,71 8,01 6,63
Förvaltningsresultat efter utspädning, kr 11,95 11,16 9,70 7,9 9 6,62
Kassaflöde, kr 9,85 9,95 8,69 6,59 6,10
Kassaflöde efter utspädning, kr 9,85 9,94 8,68 6,58 6,09
Utdelning per aktie, kr (2024 föreslagen) 3,50 3,10 2,70 2,15 1,65
Antal aktier vid årets utgång, miljoner 338,4 338,3 318,0 317, 7 317, 3
Antal aktier vid årets utgång efter utspädning, miljoner 338,4 338,5 318,5 318,0 317,9
Genomsnittligt antal aktier, miljoner 338,4 324,8 317,8 317, 5 317,1
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, miljoner 338,5 325,1 318,3 318,0 317, 7
Data per D-aktie
rskurs vid årets utgång, kr 30,95 28,00 26,70 33,40 32,05
Eget kapital, kr 35,00 35,00 35,00 35,00 35,00
Resultat, kr 2,00 2,00 2,00 2,00 2,00
Utdelning per aktie, kr (2024 föreslagen) 2,00 2,00 2,00 2,00 2,00
Antal aktier vid årets utgång, miljoner 126,3 126,3 126,3 126,3 125,8
Genomsnittligt antal aktier, miljoner 126,3 126,3 126,3 126,2 118,4
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
63
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstyrningsrapport 64
Styrelse 70
Företagsledning 72
Revisor 72
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
64
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Bolagsstyrningsrapport
Sagax ägare styr bolaget direkt och indirekt genom olika beslutssystem. Bolagsstyrningen uppfyller de krav
som ställs i aktiebolagslagen, årsredovisningslagen, Svensk kod för bolagsstyrning (Koden) och
Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter.
BOLAGSORDNING
Bolagets företagsnamn är enligt bolagsordningen AB Sagax och bolaget
är publikt (publ). Styrelsen har sitt säte i Stockholm. Bolaget ska direkt
eller indirekt äga, förvalta och driva handel med fast egendom samt
driva därmed förenlig verksamhet. För ytterligare information, se Sagax
hemsida www.sagax.se.
SVENSK KOD FÖR BOLAGSSTYRNING
Från och med den 1 juli 2008 är Koden tilmplig för samtliga bolag vars
aktier är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm. Koden är avsedd
att utgöra ett led i självregleringen inom det svenska näringslivet. Den
bygger på principen ”följ eller förklara”, vilket innebär att samtliga
regler inte alltid måste följas och att det inte är felaktigt att avvika
fn en eller flera enskilda regler i Koden om motiv finns och förklaras.
Koden behandlar det beslutssystem genom vilket ägarna direkt eller
in direkt styr bolaget. Tyngd punkten ligger på styrelsen i dess egenskap
av central aktör i bolagsstyrningen. Koden förvaltas av Kollegiet för
Svensk Bolagsstyrning och finns att tillgå på www.bolagsstyrning.se.
Regler på bolagsstyrningsområdet för börsnoterade bolag finns i aktie-
bolagslagen, börsens noteringskrav och regelverk samt i uttalanden av
Aktiemarknads nämnden.
Styrelsen har valt att tillsätta två ledamöter i revisions utskottet
isl let för tre ledamöter i enlighet med Koden. Orsaken är att styrelsen
totalt besr av sex ledamöter och att två ledamöter i utskottet bedömts
vara ändamålsenligt.
Den samlade styrelsen har valt att enbart tffa bolagets revisorer
i närvaro av VD, vilket är naturligt då denne är bolagets största aktie-
ägare.
Födelseår för styrelse och ledning redovisas inte då dessa uppgifter
saknar betydelse för bedömning av kompetens och erfarenhet. Utbild-
ning, styrelseuppdrag och arbetslivserfarenhet redovisas.
BOLAGSSTÄMMA
Bolagsstämman är bolagets högsta beslutsfattande organ. Vid bolags-
stämman ges samtliga aktieägare möjlighet att utöva det inflytande över
bolaget som deras respektive aktieinnehav representerar. Utöver obli-
gatoriska ärenden som anges i bolags ordningen fattades även följande
beslut:
Årsstämma den 8 maj 2024
Vid Sagax årsstämma den 8 maj 2024 beslutades bland annat följande:
Att fastslla styrelsens förslag till utdelning om 3,10 kronor per
stamaktie av serie A och serie B, samt 2,00 kronor per stamaktie av
serie D för räkenskapsåret 2023 med utbetalning kvartalsvis om 0,50
kronor per stamaktie av serie D.
Att bevilja styrelseledamöterna och verkställande direk tören
ansvarsf rihet för verksamhetsåret 2023.
Att antalet styrelseledamöter ska uppgå till sex för tiden intill nästa
årsstämma.
Att omvälja styrelseledamöterna Johan Cederlund, Filip Engelbert,
David Mindus, Staffan Salén, Johan Thorell och Ulrika Werdelin.
Staffan Salén utsågs till styrelsens ord förande.
Att arvode ska utgå med 360 000 kronor till styrelseord föranden
och med 200 000 kronor till envar av de övriga av stämman valda
styrelse ledamöterna som ej är anställda i bolaget. I arvodet ingår
ersättning för utskottsarbete.
Omval av Ernst & Young Aktiebolag som revisionsbolag med Jonas
Svensson som huvudansvarig revisor. Arvodet till revisorerna ska
utgå enligt godnd räkning.
Att godkänna styrelsens ersättningsrapport 2023.
Om införandet av Incitamentsprogram 2024/2027 genom a) emission
av teckningsoptioner till dotterbolaget Satrap Kapital förvaltning AB
och b) godkännande av överlåtelse av teckningsoptioner till anställda
i bolaget eller dess dotter bolag.
STYRNINGSSTRUKTUR
Företagsledning
Valberedning
Ersättningsutskott
Revisionsutskott
Styrelse
Revisorer
Beredande funktion Beslutande funktion Kontrollerande funktion
Aktieägare
via bolagsstämma
VD
BOLAGSSTYRNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
65
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Beslut om bemyndigande för styrelsen att öka aktiekapitalet genom
nyemissioner av aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler.
Om bemyndigande för styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen intill
stkommande årssmma, fatta beslut om förrv av stamaktier,
teckningsoptioner och/eller konvertibler. Bolagets innehav får vid var
tid inte överstiga en tiondel av samtliga aktier i bolaget.
Inför årsstämman den 8 maj 2025
Sagax årssmma äger rum den 8 maj 2025 kl 16.00 i Srvagnshal-
larna på Birger Jarlsgatan 57 A i Stockholm. Aktieägare har möjlighet att
utöva sin rösträtt genom poststning i enlighet med §9 i Sagax bolags-
ordning, genom fysiskt deltagande, poststning eller genom ombud.
Aktie ägare som vill delta genom poströstning på årsstämman ska:
Dels vara införd i den av Euroclear Sweden AB (”Euroclear”) förda
aktieboken tisdagen den 29 april 2025,
Dels anmäla sitt deltagande genom att avge sin postst enligt
instruktionerna nedan, senast fredagen den 2 maj 2025.
Formuret finns tillgängligt på Bolagets hemsida, www.sagax.se. Det
ifyllda formuläret ska skickas till AB Sagax, "Årsstämma", c/o Euroclear
Sweden AB, Box 191, 101 23 Stockholm eller genom att det ifyllda for-
muläret skickas med e-post till GeneralMeetingService@euroclear.com.
Ifyllt formur får även inges elektroniskt genom signering med BankID
enligt instruktioner på https://anmalan.vpc.se/euroclearproxy. Aktie-
ägare som vill delta fysiskt på årsstämman ska:
Dels vara införd i den av Euroclear förda aktieboken tisdagen den 29
april 2025,
Dels anmäla sitt deltagande till Bolaget senast fredagen den 2 maj
2025 på följande adress: AB Sagax, "Årssmma", c/o Euroclear
Sweden AB, Box 191, 101 23 Stockholm eller via https://anmalan.vpc.
se/euroclearproxy. Vid anmälan ska uppges namn och person- eller
organisationsnummer samt gärna adress och telefonnummer.
Kallelse till årssmman med beslutsförslag finns presenterad på bola-
gets hemsida, www.sagax.se.
VALBEREDNING
Sagax valberedning ska enligt de instruktioner som beslutades på
årssmman 2021 bestå av fyra ledamöter varav en ledamot ska vara
styrelsens ordförande. De tre röstssigt största aktieägarna eller ägar-
grupperna, avseende såväl direktregistrerade aktieägare som förvaltar-
registrerade aktieägare, enligt den av Euroclear förda aktie boken per 31
september 2024, ska vardera utse en representant att jämte styrelseord-
föranden utgöra valberedning inför årssmman 2025. Majoriteten av
valberedningens ledamöter ska vara oberoende i förhållande till bolaget
och bolagsledningen. Minst en av valberedningens ledamöter ska vara
oberoende i förhållande till den i bolaget röstmässigt största aktieäga-
ren eller grupp av aktieägare som samverkar om bolagets förvaltning.
Verkställande direktören eller annan person från bolagsledningen ska
inte vara ledamot av valberedningen. Styrelse ledamöter kan ingå i valbe-
redningen men ska inte utgöra en majoritet av dess leda möter. Om mer
än en styrelse ledamot ingår i valberedningen får högst en av dem vara
beroende i förhållande till bolagets större aktieägare. Valberedningen
utser ordförande inom gruppen. Styrelse ordföranden eller annan styrelse-
ledamot ska inte vara ord förande för valberedningen. Sammansätt-
ningen av valberedningen ska enligt stämmo beslutet tillkännages senast
sex månader före årsstämman 2025. Valberedningen som tillkännagavs
30 oktober 2024 har följande sammansättning:
Björn Alsén, ordförande, nominerad av David Mindus med bolag.
Erik Salén, nominerad av familjen Salén med bolag.
Olof Nyström, nominerad av Fjärde AP-fonden.
Staffan Salén, styrelseordförande i Sagax.
Valberedningen har i enlighet med årsredovisnings lagens och Kodens
krav beslutat om en mång falds policy för val till styrelsen. Policyn har
följande utformning "Styrelsen ska ha en ändamålsenlig sammansätt-
ning avseende kompetens och erfarenhet. Det anses viktigt att leda-
möterna även är aktieägare i bolaget. Synnerlig vikt fästs vid att något
diskriminerande urval av ledamöter på basis av exempelvis kön, köns-
överskridande identitet eller uttryck, etnisk tillhörighet, religion eller
annan trosuppfattning, funktionsnedsättning, sexuell läggning eller
ålder inte förekommer". Valberedningen har haft ett protokollfört sam-
manträde under 2024 och ett sammanträde i början av 2025 samt kon-
takt via telefon och e-mail.
STYRELSEN
Sagax styrelse ska enligt bolagsordningen bestå av minst tre och högst
åtta ledamöter utan suppleanter. Sagax styrelse består av sex leda-
möter som valdes vid årsstämman 2024. Styrelsen består av styrelse-
ledamöterna Johan Cederlund, Filip Engelbert, Staffan Salén, Johan
Thorell, Ulrika Werdelin och VD David Mindus. Staffan Salén har utsetts
till styrelsens ordförande. Uppdraget för samtliga ledamöter löper till
slutet av kommande årsstämma. För ytterligare information om styrel-
sens ledamöter, se sidorna 7071.
Styrelsens arbetsordning
Styrelsens uppgifter regleras av aktiebolagslagen och bolags ordningen.
rutöver styrs styrelsearbetet av den arbetsordning som styrelsen antar
varje år i samband med konstituerande styrelsemöte efter årsstämma.
Arbetsordningen beskriver styrelsens arbetsuppgifter samt ansvars-
fördelningen mellan styrelsen och VD. Instruktion till VD och instruktion
avseende ekonomisk rapportering fastslls vid samma tidpunkt.
Styrelsen har till uppgift att bland annat besluta om förrv och
avyttringar av företag och fastigheter, upptagande av lån och garan-
tier, organisationsfrågor, prognoser samt hel- och delårsrapporter.
Styrelsen ska enligt arbetsordningen sammanträda minst fem gånger
per kalenderår utöver konstituerande möte och strategimöte.
Arbetsordningen reglerar vilka frågor som alltid ska behandlas vid
dessa fem möten och vid det konstituerande mötet.
Styrelsens ordförande
Enligt styrelsens arbetsordning åligger det styrelsens ord förande att se
till att styrelsens arbete bedrivs effektivt och att styrelsen fullgör sina
åligganden. Det åligger även ord föranden att fullgöra uppdrag lämnat av
årssmman betffande inrättande av valberedning och att delta i dess
arbete samt att tillse att styrelsens arbete utrderas en gång om året.
rutöver åligger det styrelsens ordförande att tillse att handggningen
av ärenden inte sker i strid med bestämmelserna i aktiebolagslagen eller
bolagsordningen samt att tillse att styrelsemedlemmarna är insatta i
insiderlagstiftningen och bolagets insiderpolicy.
Styrelsens arbete under 2024
Sagax styrelse hade 17 protokollförda möten under 2024 varav ett kon-
stituerande möte. Huvudpunkterna vid mötena under året har varit
förrv och avyttringar av fastigheter, finansieringsfgor samt faststäl-
lande av delårsrapporter och prognoser. Styrelsen har även informerats
BOLAGSSTYRNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
66
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
om det aktuella affärsläget. Bolaget investerar i fastigheter som bedöms
upp fylla koncernens krav på avkastning och risk. Varje investering prövas
separat vid varje enskilt beslutstillfälle. Styrelsens arbete har genom
styrelseordförandens försorg utvärderats och resultatet sedan disku-
terats i styrelsen. De finansiella mål som styrelsen har fastsllt följs
löpande upp i samband med fastställande av budget och kvartalsrapporter.
STYRELSEUTSKOTT
Ersättningsutskott
Styrelsen har vid det konstituerande styrelsemötet den 8 maj 2024 tillsatt
ett ersättningsutskott bestående av Ulrika Werdelin och Johan Cederlund.
Styrelsen har antagit en instruktion gällande ersättnings utskottets arbete.
Ersättningsut skottets uppgift är att bereda fgor rörande ersättning och
andra anställningsvillkor för ledande befattningshavare. Ersättnings-
utskottet har haft ett sammanträde avseende ersättningar. Utskottets
redovisning finns på Sagax hemsida, www.sagax.se.
Revisionsutskott
Revisionsutskottet tillsattes vid konstituerande styrelsemöte den 8 maj
2024 och består av Johan Thorell och Staffan Salén. Revisionsutskottet
träffar bolagets revisor vid tre till fällen per år. Styrelsen har antagit en
instruktion gällande revisions utskottets arbete. Revisionsutskottets
uppgift är att upprättlla och effektivisera kontakten med koncernens
revisor, utöva tillsyn över rutinerna för redovisning och finansiell rap-
portering, utvärdera revisorns arbete samt följa hur redovisningsprin-
ciper och krav på redovisning utvecklas. Revisionsutskottet har haft
tre protokollförda sammanträden med revisorn under 2024 samt ett
protokollfört sammanträde hittills under 2025. Under dessa samman-
träden har bland annat revisorns granskning av bolagets finansiella rap-
portering och bolagets interna kontroller avrappor terats och diskuterats.
Revisorns iakttag elser och synpunkter har sedan vidare rapporterats till
styrelsen.
AKTIEMARKNADSINFORMATION
Bolaget ska leverera snabb, korrekt, relevant och tillrlitlig information.
Bolaget lämnar delårsrapporter över verksam heten kvartalsvis samt
bokslutskommuniké och årsredovisning för hela verksamhetsår. Sagax
använder hemsidan för att snabbt ha möjlighet att leverera information
till aktiemarknaden. Väsentliga händelser offentliggörs genom press-
meddelanden.
ÖVRIGA UPPLYSNINGAR AVSEENDE STYRELSE OCH LEDNING
Det föreligger inga intressekonflikter mellan styrelsen eller ledningen
å ena sidan och bolaget å andra sidan. Styrelseleda möterna Johan
Cederlund, Filip Engelbert, Johan Thorell och Ulrika Werdelin är obe-
roende i förhållande till bolaget och bolags ledningen samt i förhållande
till dess huvudägare. Styrelse ledamoten David Mindus, som även är
verkställande direktör i Sagax, är beroende i förhållande till bolaget.
Staffan Salén och David Mindus representerar vardera mer än 10 % av
rösterna och betraktas därmed som beroende i förhållande till bolagets
huvud ägare. Med oberoende i förhållande till bolaget och dess huvud-
ägare avses att omfattande affärs förbindelser med bolaget saknas samt
att styrelsemedlemmarna representerar mindre än 10 % av aktierna eller
rösterna vid årsskiftet.
GRUNDLÄGGANDE STRUKTUR FÖR SAGAX STYRELSEARBETE
Delårsrapport med prognos
Redovisnings- och revisionsfrågor
samt revisionsrapport
Resultatutfall
Affärsläge
Finansieringsfrågor och risker
Intern kontroll
Organisationsfrågor
Strategifrågor
Affärsläge
Finansieringsfrågor och risker
Organisationsfrågor
Delårsrapport med prognos
Resultatutfall
Affärsläge
Finansieringsfrågor och risker
Organisationsfrågor
Kommande årsstämma
Arbetsordning och policydokument
Styrelseutskott
Firmateckningsrätt
Attestinstruktion
Sammanträdesplan
J
a
n
u
a
r
i
F
e
b
r
u
a
r
i
M
a
r
s
A
p
r
i
l
M
a
j
J
u
n
i
J
u
l
i
A
u
g
u
s
t
i
S
e
p
t
e
m
b
e
r
O
k
t
o
b
e
r
N
o
v
e
m
b
e
r
D
e
c
e
m
b
e
r
J
a
n
u
a
r
i
F
e
b
r
u
a
r
i
M
a
r
s
A
p
r
i
l
M
a
j
J
u
n
i
J
u
l
i
A
u
g
u
s
t
i
S
e
p
t
e
m
b
e
r
O
k
t
o
b
e
r
N
o
v
e
m
b
e
r
D
e
c
e
m
b
e
r
Halvårsrapport med prognos
Resultatutfall
Affärsläge
Finansieringsfrågor och risker
Organisationsfrågor
Bokslutskommuniké med prognos
Redovisnings- och revisionsfrågor
samt revisionsrapport
Resultatutfall
Affärsläge
Finansieringsfrågor och risker
Organisationsfrågor
Rapporter från styrelse utskotten
Kommande årsstämma
FEB
Styrelsemöte i februari
MAJ
Styrelsemöte i maj
MAJ Konstituerande styrelsemöte
JUL
Styrelsemöte i juli
SEP Strategimöte i september
OKT
Styrelsemöte i oktober
Budget för kommande år
Affärsläge
Finansieringsfrågor och risker
Kapitalstruktur
Styrelseutvärdering
Ledningsutvärdering
Organisationsfrågor
DEC Styrelsemöte i december
BOLAGSSTYRNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
67
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Det har inte förekommit särskilda överenskommelser mellan Sagax och
större aktieägare, kunder, leverantörer eller andra parter som legat till
grund för att någon av styrelseledamöterna eller personerna i lednings-
gruppen valts in i styrelsen eller i bolagets ledning. Några begnsningar
föreligger inte i styrelseleda möternas eller de ledande befattningshavar-
nas rätt att avyttra sina värdepapper i Sagax. Inget bolag i koncernen har
ingått avtal som ger styrelseledamöter eller medlemmar i ledningsgrup-
pen rätt till förner efter det att respektive uppdrag avslutats. Personer
i ledningsgruppen har dock rätt till lön under viss tid vid upp gning
fn bolagets sida enligt vad som angivits i not 5.
ERSÄTTNINGAR TILL STYRELSE OCH LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE
Vid årsstämman den 8 maj 2024 beslutades att styrelse arvoden ska ut
med sammanlagt 1 160 000 kronor, för delat med 360 000 kronor till
styrelseordföranden och med 200 000 kronor till envar av de övriga av
stämman valda styrelseledamöterna som ej är anställda i Sagax. Verk-
ställande direktören erhåller ingen ersättning för sitt styrelseuppdrag i
Sagax. Arvodet till revisorerna utr enligt godkänd räkning.
Årsstämman har även beslutat om riktlinjer som omfattar ersätt-
ningen till den verksllande direktören och övriga medlemmar i Sagax
ledning. Rörlig kontantersättning som omfattas av dessa riktlinjer ska
syfta till att främja Sagax affärsstrategi och långsiktiga intressen. Sagax
har långsiktiga aktierelaterade incitamentsprogram som beslutats av
bolagsstämman och därför inte omfattas av dessa riktlinjer. Ersätt-
ningen ska vara marknadsmässig och får bestå av följande komponenter:
Fast kontantlön, rörlig kontantersättning, pensionsförmåner och andra
förmåner. Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontant-
ersättning mäts under ett år. Den rörliga kontant ersättningen får uppgå
till högst 50 % av den fasta årslönen. Vid uppsägning fn Sagax sida
r uppsägningstiden vara högst sex månader. Vid uppsägning fn
befattningshavarens sida får uppsägningstiden vara högst sex månader.
Avgångsvederlag tilmpas ej. För mer information om Sagax riktlinjer
för ersättning till ledande befattningshavare se Sagax hemsida,
www.sagax.se.
För ytterligare information om ersättning till bolagsledningen, se
not 5.
REVISION
Revisorn ska granska bolagets årsredovisning och redovisning samt
styrelsens och den verksllande direktörens förvaltning. Revisorn ska
rvara och avlämna rapport vid det styrelsemöte där beslut om fast-
ställande av bokslut för föregående verksamhetr fattas. Revisorn ska
efter varje räkenskapr lämna en revisionsberättelse till årssmman.
Revisorn har även utfört en översiktlig granskning av dersrapporten
för perioden januari–september 2024 och avmnat en gransknings-
rapport av seende den finansiella delårsinformationen. Revisorer utses
av årssmman för en period om ett år.
Årsstämman 2024 valde det auktoriserade revisions bolaget Ernst
& Young AB med auktoriserade revisorn Jonas Svensson som påskri-
vande huvud ansvarig revisor för tiden fram till årssmman 2025. Jonas
Svensson har varit Sagax revisor sedan 2022.
Bolagets ansvarige revisor har vid två tillfällen varit när varande vid
styrelse möte i Sagax under 2024 och vid ett tillfälle hittills under 2025.
INTERN KONTROLL
Enligt aktiebolagslagen och Koden ansvarar styrelsen för den interna
kontrollen. Denna rapport om bolagets interna kontroll är upprättad i
enlighet med Koden och avser bolagets finansiella rapportering.
Kontrollmiljö
Basen för den interna kontrollen utgörs av kontrollmiljön som tillsam-
mans formar den organisationsstruktur, kultur och de värderingar som
styr Sagax. Kontrollmiljön består av Sagax samlade policyer, riktlinjer,
processer, standarder och rutiner. Bolaget har en relativt liten organisa-
tion. Fastighetsskötsel och jourtjänster har upphandlats på entrep renad
och i vissa fall ansvarar hyresgästerna själva för fastighetsskötseln.
Administrativa tjänster har upphandlats för verksamheter i Belgien,
Danmark och Tyskland avseende redovisning av skatter och bokföring.
Administrativ förvaltning av verksamheterna i de olika länderna sköts
fn lokala kontor i respektive land. Kontroll och uppföljning av verk-
samheten sker lokalt och fn kontoret i Stockholm. Sagax interna
kontroll bygger på principerna om tydlig ansvarsfördelning, avgnsade
mandat, tydliga beslutsvägar och regelbunden uppföljning som doku-
menterats och kommunicerats i styrande dokument såsom styrelsens
arbetsordning, finanspolicy, attest instruktion och rapporterings-
instruktion. Interna policyer, riktlinjer och manualer är också av vikt
för den interna kontrollen. Aktuella dokument upp dateras regelbundet
vid ändring av till exempel lagstiftning, redovisningsstandarder eller
noteringskrav.
Riskbedömning
Riskhantering finns inbyggd i bolagets processer och olika metoder
används för att värdera och begnsa risker samt för att säkerställa att
de risker som Sagax ställs inför hanteras i enlighet med fastsllda poli-
cyer och riktlinjer.
I enlighet med arbetsordningen gör revisionsutskottet minst en
ng om året en genomgång av intern kontroll tillsammans med bolagets
revisorer och genomgången redovisas för styrelsen vid närmast följande
styrelsemöte. Identifiering görs av de risker som bedöms finnas och
åtgärder fastslls för att reducera dessa risker. De väsentliga risker som
Sagax identifierat kopplat till den finansiella rapporteringen är felaktig-
heter i redovisningen och värderingen av fastigheter, skatt och moms
samt risk för bedrägeri, förlust eller förskingring av tillgångar.
Kontrollmiljö
Risk-
bedömning
Kontroll-
aktiviteter
Information
och
kommunikation
Uppföljning
Process
för
intern kontroll
BOLAGSSTYRNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
68
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Kontrollaktiviteter
De risker som identifierats avseende den finansiella rapporteringen han-
teras via bolagets kontrollstrukturer och resulterar i ett antal kontroll-
aktiviteter. Dessa syftar till att förebygga, upptäcka och korrigera fel och
avvikelser och omfattar till exempel analytisk uppföljning på flera nivåer
i organisationen och jämförelse av resultatposter, konto avsmningar,
uppföljning och avstämning av styrelse beslut och av styrelsen fast-
ställda policyer, godnnande och redovisning av affärstransaktioner,
fullmakts- och behörighetsstrukturer, firmatecknare, koncerngemen-
samma definitioner, mallar, rapporteringsverktyg samt redovisnings-
och värderingsprinciper. En viktig del av Sagax kontroll aktiviteter är
standardiserade rapporteringsrutiner samt tydliga arbets ordningar och
ansvarsfördelningar.
Vid upprättande av Sagax finansiella rapportering läggs stor vikt vid
granskning och analys av väsentliga resultat- och balansposter. Risk-
hantering avseende dessa poster har högsta prioritet. Avseende resultat-
kningen prioriteras fmst hyresintäkter, finansiella poster samt
rdeförändringar vilka delvis är beroende av bedömningar. Vad avser
balansräkningen läggs stor vikt vid analys av posterna förvaltnings-
fastigheter och räntebärande skulder. Systemkontroller, processbeskriv-
ningar och olika koncern interna direktiv används för att säkerställa att
inga väsentliga felaktigheter uppstått eller ska kunna uppstå.
Fastighetsförvaltarna har ett tydligt resultatansvar för de fastig-
heter som de är ansvariga för. Deras regelbundna analys av fastig-
heternas finansiella resultat är tillsammans med den analys som görs på
koncernnivå en viktig del av den interna kontrollen för att säkerslla att
den finansiella rapporteringen inte inne håller några väsentliga fel. Sagax
arbetar med att löpande utveckla system stöd för verksamheten.
Information och kommunikation
Sagax informations- och kommunikationspolicy syftar till en effektiv
och korrekt informationsgivning avseende den finansiella rapporte-
ringen. Även bolagets insiderpolicy och finans policy behandlar infor-
mation och kommunikation avseende den finansiella rapporteringen.
Policyer och riktlinjer avseende den finansiella rapporteringen samt
uppdateringar och ändringar görs tillgängliga och kända för berörd per-
sonal. Andelen medarbetare som 2024 har bekräftat att de tagit del av
policyerna är 99 %. Bolagets regelverk är utformat efter svensk lagstift-
ning, Nasdaq Stockholms regelverk och Svensk kod för bolagsstyrning.
Styrelsen erhåller information avseende riskhantering, intern kontroll
och finansiell rapportering fn revisorerna via revisions utskottet eller
vid styrelsemöten där revisorerna närvarar.
Styrning och uppföljning
Löpande uppföljning av resultatutfall sker på flera nivåer i bolaget, såväl
på fastighetsnivå som på koncernnivå. Uppföljning sker mot budget och
prognoser. Resultatet analyseras av såväl förvaltnings- som ekonomi -
avdelningarna. Avrapportering sker till VD och styrelse. Enligt styrel-
sens instruktion till revisionsutskottet ska bolagets revisorer rapportera
direkt till revisionsutskottet minst två gånger per år. Revisorerna ska
rapportera sina iakttagelser fn granskningen och sin bedömning av
den interna kontrollen. Dessa iakttagelser avrapporteras sedan till sty-
relsen vid nästföljande styrelse sammanträde.
Behov av internrevision
Effektiviteten vid internrevision är till stor del beroende av bolagets
organisationsstruktur och organisationens storlek. Sagax har en
relativt liten organisation där såväl finans- och ekonomi- som hyres-
administration sköts från bolagets kontor i Stockholm, Helsingfors, Paris,
Rotterdam och Barcelona. Uppföljning av resultat och finansiell sll-
ning görs kvartalsvis av såväl de olika funktionerna inom bolaget som av
bolags ledningen. Samman taget medför detta att bolaget inte anser det
motiverat att ha en särskild enhet för intern revision.
Visselblåsarfunktion
Sagax visselblåsarfunktion nås via bolagets webbplats. Vissel blåsar-
tjänsten är ett varningssystem som ger både med arbetare och externa
intressenter möjlighet att anonymt rapportera eventuella avvikelser fn
Sagax affärs etiska riktlinjer. Tjänsten administreras av extern part för
att säkerslla anonymitet och professionalism.
BOLAGSSTYRNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
69
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
INTERNA REGELVERK OCH POLICYDOKUMENT FASTSTÄLLDA AV SAGAX STYRELSE
Anti-diskrimineringspolicy Anti-korruptionspolicy
Arbetsmiljöpolicy
Finanspolicy
Sagax anti-diskriminerings-
policy syftar till att klargöra att
lika behandlingsprincipen gäller
inom Sagax och att detta
inner att ingen diskrimine-
ring eller annan särbehandling
får förekomma. Arbetet ska
bedrivas i samverkan mellan
arbetsgivare och arbets tagare.
Policyn syftar till att klargöra
bolagets syn på korruption och
minska eventuell osäkerhet om
vad som är att betrakta som
korruption. Brott mot policyn är
skäl för avsked från bolagets
sida.
Sagax långsiktiga mål är
beroende av kompetenta och
professionella med arbetare.
Det är därför viktigt att bolaget
är en attraktiv arbets givare
som både lockar till sig och
har förmågan att långsiktigt
behålla kompetent personal.
Arbetsmiljö policyn anger
riktlinjer för hur Sagax kontinu-
erligt följer upp verksamheten
så att ohälsa och olycksfall i
arbetet förebyggs.
Finanspolicyn anger riktlinjer
och regler för hur finans-
verksamheten i Sagax ska
bedrivas samt även fungera
som vägledning i det dagliga
arbetet för medarbetare inom
finansfunktionen. Den anger
hur de olika riskerna i finans-
verksamheten ska begränsas
samt hur rapportering avse-
ende Sagax finansverksamhet
ska ske till styrelsen.
Hållbarhetspolicy
Informationspolicy
Insiderpolicy Utdelnings policy
Hållbarhetspolicyn tydlig-
gör riktlinjerna för Sagax
långsiktiga hållbarhetsarbete.
Sagax över gripande mål är
att generera största möjliga
riskjusterade avkastning till
bolagets aktie ägare och
för att nå detta mål bedrivs
bolagets verksamhet genom-
gående med ett långsiktigt
perspektiv. Sagax arbete
med hållbarhetsfrågor är
en naturlig del av verksam-
heten och bidrar till att kunna
uppnå företagets mål.
Syftet med Sagax informations -
policy är att tillförsäkra aktie-
mark nadens aktörer snabb,
samtidig, korrekt, relevant och
tillförlitlig information om bola-
get. Information till företagets
omvärld ges främst i form av
pressmeddelanden och ekono-
miska rapporter.
Sagax insiderpolicy syftar
till att minska riskerna för att
någon med arbetare bryter
mot gällande marknadsmiss-
bruksregler. Insiderpolicyn är
ett komplement till gällande
marknadsmissbruksregler och
ställer i vissa hänseenden
strängare krav än lagen.
Insider policyn omfattar med-
arbetare, alla personer med
insynsställning, närstående till
dessa samt övriga personer
som underrättats om att de
omfattas av policyn.
Sagax utdelningspolicy syftar
till att medge en fortsatt till-
växt samt en god beredskap
att till varata affärs möjligheter.
Styrelsen be dömer det som
angeläget att expansionen
kan ske med bibehållen
handlingsfrihet och finansiell
stabilitet. Styrelsen bedömer
det därför vara lämpligt att ut-
delningen, inklusive utdelning
avseende D-aktier, uppgår till
en tredjedel av förvaltnings-
resultatet.
Policy avseende investeringar i andra bolag Policy avseende styrelseuppdrag Policy avseende belåning av aktier i Sagax
Policyn syftar till att säkerställa kapital-
marknadens förtroende för Sagax och
innebär förbud för Sagax medarbetare
och styrelseledamöter att direkt eller
indirekt investera i bolag där Sagax är
aktieägare eller göra större investeringar
i bolag som bedriver konkurrerande verk-
samhet. Förbudet gäller samtliga typer av
värdepapper.
Policyn syftar till att bolaget tydligt och
enkelt ska kunna kommunicera att styrelse
och ledning inte har intressen som poten-
tiellt skulle kunna stå i konflikt med Sagax.
Policyn innebär förbud att åta sig styrelse-
uppdrag i bolag med konkurrerande verk-
samhet undantaget i bolag där Sagax är
aktie ägare och där styrelseuppdraget utförs
inom ramen för Sagax verksamhet.
Syftet med denna policy är att Sagax
tydligt ska kunna kommunicera att styrelse
och ledning inte har några incitament att
föreslå aktieutdelning eller låta bolaget
vidta andra åtgärder (aktieåterköp m.m.)
som på ett olämpligt sätt skulle kunnar-
svaga Sagax finansiella ställning i syfte att
tillgodose enskilda individers finansiella
intressen. Policyn innebär att belåning av
aktier i Sagax överstigande 10 % av mark-
nadsvärdet ska meddelas bolaget.
BOLAGSSTYRNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
70
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Styrelse
Aktieinnehavet omfattar eget och närstående bolags innehav per 31 december 2024.
STAFFAN SALÉN
Styrelseledamot sedan 2004 och styrelseordförande sedan 2016. Ledamot av revisions utskottet.
Utbildning: Civilekonom fn Stockholms universitet.
Övriga styrelseuppdrag: Ordförande i Ework Group AB, Amapola Flyg AB, 3S Invest och Westindia AB.
Styrelseledamot i bland a nnat Strand Kapitalförvaltning AB, Green Landscaping AB och Landauer Ltd.
Nuvarande befattning: Verksllande direktör för Salénia AB.
Arbetslivserfarenhet: Tidigare vice verkställande direktör och informationsdirektör för
FöreningsSparbanken AB, redaktör för Finanstidningen och finansanalytiker på Procter & Gamble.
Beroende i förhållande till huvudägare, oberoende i förhållande till bolaget.
Innehav i Sagax: 5 737 309 A-aktier, 28 598 279 B-aktier.
JOHAN CEDERLUND
Styrelseledamot sedan 2010. Ledamot av ersättnings utskottet.
Utbildning: Civilekonom från Handelshögskolan i Stockholm och jur. kand. fn Stockholms Universitet.
Övriga styrelseuppdrag: Bland annat ordförande i industri- och handelsgruppen Lotorp och ordförande
och styrelse ledamot i andra bolag i Lotorpkoncernen.
Arbetslivserfarenhet: Tidigare advokat och delägare på Advokat firman Vinge med inriktning på
företagsförrv, finansiering och aktiemarknad.
Oberoende i förhållande till bolaget och huvudägare.
Innehav i Sagax: 154 160 B-aktier och 13 359 D-aktier.
FILIP ENGELBERT
Styrelseledamot sedan 2007.
Utbildning: Bachelor of Science från Babson College, USA.
Övriga styrelseuppdrag: Ordförande i Stellar Equipment AB och Ivato AB. Styrelseledamot bland annat
i Matterhorn AEH AB och deras dotterbolag, Vatio AB och Aviot AB.
Arbetslivserfarenhet: Tidigare verkställande direktör för Avito AB, Kontakt East Holding AB och Remium AB.
Oberoende i förhållande till bolaget och huvudägare.
Innehav i Sagax: 243 000 A-aktier, 1 889 784 B-aktier och 4 200 000 D-aktier.
STYRELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
71
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Styrelsens ersättningar
Deltagande av totalt antal styrelsemöten
Namn Uppdrag Invald Oberoende
1)
Ersättning, kr Styrelsemöten Ersättningsutskott Revisionsutskott
Staffan Salén Ordförande 2004 Nej 360 000 17 av 17 3 av 3
Johan Cederlund Ledamot 2010 Ja 200 000 17 av 17 1 av 1
Filip Engelbert Ledamot 2007 Ja 200 000 17 av 17
David Mindus VD/ledamot 2004 Nej 17 av 17
Johan Thorell Ledamot 2004 Ja 200 000 17 av 17 3 av 3
Ulrika Werdelin Ledamot 2010 Ja 200 000 16 av 17 1 av 1
1) Med oberoende i förhållande till bolaget och dess huvudägare avses att omfattande affärsförbindelser med bolaget saknas respektive att styrelsemedlemmarna
representerar mindre än 10 % av aktierna eller rösterna vid årsskiftet.
DAVID MINDUS
Styrelseledamot och verksllande direktör sedan 2004.
Utbildning: Civilekonom från Stockholms universitet.
Övriga styrelseuppdrag: Ordförande i Nyfosa AB. Styrelseledamot i Hemsö Fastighets AB.
Arbetslivserfarenhet: Tidigare analytiker och affärsutvecklare på fastighetsbolag och konsultföretag.
Beroende i förhållande till bolaget och huvudägare.
Innehav i Sagax: 14 000 000 A-aktier, 63 713 912 B-aktier och 900 000 D-aktier.
JOHAN THORELL
Styrelseledamot sedan 2004. Ledamot av revisionsutskottet.
Utbildning: Civilekonom fn Handelshögskolan, Stockholm.
Övriga styrelseuppdrag: Styrelseledamot i bland annat Atrium Ljungberg AB, Hemsö Fastighets AB,
Storskogen Group AB, Kallebäck Property Invest AB och K2A Knaust & Andersson Fastigheter AB.
Nuvarande befattning: Verksllande direktör för Gryningskust Holding AB.
Arbetslivserfarenhet: Verksam inom fastighetsförvaltning sedan 1996.
Oberoende i förhållande till bolaget och huvudägare.
Innehav i Sagax: 203 254 A-aktier, 2 332 540 B-aktier och 354 164 D-aktier.
ULRIKA WERDELIN
Styrelseledamot sedan 2010. Ledamot av ersättnings utskottet.
Utbildning: Civilekonom fn Handelshögskolan i Stockholm.
Nuvarande befattning: Managing Director och Head of Talent, Europe för Clayton, Dubilier & Rice,
ett globalt riskkapitalbolag.
Arbetslivserfarenhet: 30 år inom olika investeringsfonder och Managing Director för
Goldman Sachs International samt managementkonsult egen firma.
Oberoende i förhållande till bolaget och huvudägare.
Innehav i Sagax: 49 322 A-aktier, 1 005 690 B-aktier och 264 513 D-aktier.
Aktieinnehavet omfattar eget och närstående bolags innehav per 31 december 2024.
STYRELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
72
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
JONAS SVENSSON
Revisor i bolaget sedan 2022.
Auktoriserad revisor hos Ernst & Young AB och medlem i FAR.
Övriga revisorsuppdrag är bland andra Akelius Residential Property AB,
Heimstaden AB, Nivika Fastigheter AB, PEAB AB, Samllsbyggnadsbolaget i
Norden AB, Sveafastigheter AB och Sweco AB.
Inget aktieinnehav i Sagax den 31 december 2024.
Revisor
Företagsledni ng
Aktieinnehavet omfattar eget och närstående bolags innehav per 31 december 2024. Sagax har incitamentsprogram för alla medarbetare,
vilka dock inte omfattar bolagets verksllande direktör.
DAVID MINDUS
Se sidan 71
BJÖRN GARAT
Finanschef och vice VD sedan 2012.
Utbildning: Internationella ekonom programmet vid Linköpings Universitet.
Övriga styrelseuppdrag: Styrelseledamot i Fastighetsbolaget Emilshus AB, Volati AB,
Vassvik Förvaltning Aktiebolag och Paco Holding AB samt styrelsesuppleant i Manolo Holding AB.
Arbetslivserfarenhet: Partner och chef för Corporate Finance på Remium Nordic AB
och finansanalytiker.
Innehav i Sagax: 121 530 A-aktier, 1 891 349 B-aktier, 157 035 D-aktier och 42 277 teckningsoptioner
B-aktier.
AGNETA SEGERHAMMAR
Ekonomichef sedan 2018.
Utbildning: Civilekonom från Uppsala universitet.
Arbetslivserfarenhet: CFO och Vice VD för A Group of Retail Assets Sweden AB (Publ),
Ekonomi direktör på Steen & Ström, CFO på Areim, Kista Galleria KB samt Jones Lang LaSalle.
Tidigare revisor på PwC.
Innehav i Sagax: 60 442 B-aktier och 36 354 teckningsoptioner B-aktier.
FÖRETAGSLEDNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
73
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Finansiella rapporter
Räkningar
Rapport över koncernens totalresultat 74
Kommentarer till koncernens totalresultat 75
Rapport över koncernens finansiella ställning 76
Kommentarer till koncernens finansiella ställning samt kassaflöde 77
Rapport över kassaflöde, koncernen 78
Förändringar av eget kapital, koncernen 79
Moderbolagets resultaträkning 80
Moderbolagets balansräkning 81
Rapport över kassaflöde, moderbolaget 82
Förändringar av eget kapital, moderbolaget 83
Noter
1 Redovisningsprinciper 84
2 Hyresintäkter 87
3 Redovisning av koncernens segment 88
4 Fastighetskostnader 90
5 Anställda och personalkostnader 90
6 Ersättningar till revisorer 91
7 Finansiella intäkter 91
8 Finansiella kostnader 91
9 Leasing 92
10 Resultat från andelar joint venture och intresseföretag 92
11 Resultat från andelar i koncernföretag 93
12 Skatter 93
13 Förvaltningsfastigheter 94
14 Uppskjuten skatteskuld och skattefordran 97
15 Finansiella fordringar 97
16 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 97
17 Räntebärande skulder 98
18 Finansiella instrument 99
19 Övriga långfristiga skulder 102
20 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 102
21 Materiella anläggningstillgångar 102
22 Andelar i koncernföretag 103
23 Andelar i joint venture och intresseföretag 108
24 Räntebärande fordringar på joint venture 111
25 Långfristiga fordringar på koncernföretag 111
26 Långfristiga skulder till koncernföretag 111
27 Transaktioner med närstående 111
28 Eget kapital 112
29 Orealiserade värdeförändringar 113
30 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser 114
31 Kassaflödesanalyser 114
32 Finansiell riskhantering 115
33 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets utgång 117
34 Förslag till vinstdisposition 117
Revisionsberättelse
Revisionsberättelse 120
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
74
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
RAPPORT ÖVER KONCERNENS TOTALRESULTAT
Belopp i miljoner kronor
Not
2024
2023
Hyresintäkter
2, 3
4 994
4 293
3
69
25
Driftskostnader
3, 4
357
350
Underhållskostnader
3, 4
12 6
10 4
Fastighetsskatt
3, 4
272
220
Övriga fastighetskostnader
3, 4
11 7
94
Driftnetto
4 191
3 551
Central administration
5, 6, 21
18 7
18 2
Resultat från joint venture och intresseföretag
10, 23
783
556
– varav förvaltningsresultat
1 108
93 7
– varav värdeförändringar på fastigheter och finansiella instrument
69
1 523
– varav skatt
256
14
– varav övrigt
15
Finansiella intäkter
7
16 2
339
Finansiella kostnader
8
912
73 4
Finansiella kostnader, räntekomponent leasing
8, 9
36
31
Resultat inklusive resultat från joint venture och intresseföretag
4 001
2 388
– varav förvaltningsresultat
4 326
3 881
– varav hänförligt till moderbolagets aktieägare
4 296
3 881
Värdeförändringar på fastigheter, realiserade
3
17
9
Värdeförändringar på fastigheter, orealiserade
3, 13, 29
563
1 306
Värdeförändringar på finansiella instrument, realiserade
18
17
23
Värdeförändringar på finansiella instrument, orealiserade
18, 29
1 202
955
Resultat före skatt
5 732
1 59
Uppskjuten skatt
12, 14
26 4
16
Aktuell skatt
12
194
15 6
Årets resultat
5 274
13
varav hänförligt till moderbolagets aktieägare
5 255
13
varav hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande
19
Övrigt totalresultat
Poster som kan komma att återras till resultatet:
Omräkningsdifferenser för utlandsverksamhet
6 42
1 74
Andel övrigt totalresultat för joint venture
9
22 8
Omräkningseffekter säkringsredovisning
240
29
Skatt på poster som kan komma att återföras till resultatet
8
1 6
Övrigt totalresultat för året, netto efter skatt
404
9 9
Totalresultat för året
5 678
86
varav hänförligt till moderbolagets aktieägare
5 646
86
varav hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande
32
Resultat per A- och B-aktie, kr
28
14 , 78
0,82
Resultat per A- och B-aktie efter utspädning, kr
28
14 , 78
0,82
Resultat per D-aktie, kr
2,0 0
2,0 0
Genomsnittligt antal A- och B-aktier, miljoner
338, 4
324, 8
Genomsnittligt antal A- och B-aktier efter utspädning, miljoner
338, 5
3 2 5 ,1
Genomsnittligt antal D-aktier, miljoner
12 6 , 3
12 6 , 3
FINANSIELLA RAPPORTER
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
75
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
INTÄKTER
Hyresintäkterna ökade med 16 % till 4 994 (4 293) miljoner kronor.
Hyresintäkterna har ökat främst till följd av fastighetsförrv i segmen-
ten Frankrike, Spanien, Finland och Benelux samt av indexuppräkning
av hyror. Under året steg hyresintäkterna i jämförbart bestånd med
3,9 % (6,6 %) exklusive valutaeffekter. De största procentuella ökning-
arna återfanns i segmenten Sverige 8,6 %, Frankrike 4,9 % och Tyskland
2,9 %. Den vägda inflationen under rapportperioden uppgick till 1,4 %
(3,4 %) i årstakt.
Övriga intäkter uppgick till 69 (25) miljoner kronor och avsåg främst
försäkringsersättning.
FASTIGHETSKOSTNADER
Drifts- och underhållskostnaderna uppgick till sammanlagt 483 (454)
miljoner kronor. Ökningen förklaras fmst av fastighetsförvärv. Drifts-
och underhållskostnader i jämförbart bestånd ökade med 1,7 % och
vägd inflation under året uppgick till 1,4 %. Den reala kostnadsökningen
uppgick till 0,2 %, motsvarande 1 miljon kronor. I reala termer sjönk
driftskostnaderna med 3,1 %, motsvarande 11 miljoner kronor, främst
till följd av lägre el- och uppvärmningskostnader. I reala termer ökade
underhållskostnader med 12 %, motsvarande 12 miljoner kronor, varav
5 miljoner kronor avsåg uppgradering av ventilationssystem i en fastig-
het i segmentet Övriga Europa på grund av förändrade myndighetskrav.
Kostnaderna för fastighetsskatt ökade till 272 (220) miljoner kronor och
övriga fastighetskostnader ökade till 117 (94) miljoner kronor. Kostna-
derna för fastighetsskatt och övriga fastighetskostnader i jämförbart
bestånd är oförändrade jämfört med föregående år.
CENTRAL ADMINISTRATION
Kostnaderna för central administration uppgick till 187 (182) miljoner
kronor, motsvarande 3,7 % (4,2 %) av årets hyres intäkter. Kostnader för
central administration i koncernens resultaträkning består av kostnader
för till exempel koncernledning, IT, revision och finansiell rapportering.
Även delar av kostnaderna för Sagax kontor i Helsingfors, Paris,
Rotterdam, Barcelona och Frankfurt har rubricerats som kostnader för
central administration.
RESULTAT FRÅN JOINT VENTURE OCH INTRESSEFÖRETAG
Resultat fn joint venture och intresseföretag avser Sagax andelar
av resultaten från bolagets joint venture och intresseföretag.
Resultat fn joint venture och intresseföretag inklusive värde-
förändringar på fastigheter och räntederivat samt skatt uppgick till 783
(−556) miljoner kronor varav förvaltningsresultat uppgick till 1 108
(937) mil joner kronor, värdeförändringar på fastigheter 12 (1 220)
miljoner kronor och värdeförändringar på räntederivat till 81 (−302)
miljoner kro nor. Skattekostnad på resultat från joint venture och intresse-
företag uppgick till 256 (14) miljoner kronor. Övriga värdeförändringar
uppgick till – (15) miljoner kronor.
FINANSIELLA INTÄKTER
De finansiella intäkterna uppgick till 162 (339) miljoner kronor, varav
154 (110) miljoner kronor avg ränteintäkter på börsnoterade obligatio-
ner och andra finansiella placeringar samt 8 (46) miljoner kronor avsåg
aktieutdelning fn börsnoterade aktier, se även not 7. Föregående år
ingick intäkt avseende återköpta obligationer om 59 miljoner kronor
samt finansiell intäkt om 124 miljoner kronor hänförlig till en kortfristig
finansiell leasingfordran utan motsvarighet i år.
FINANSIELLA KOSTNADER
De finansiella kostnaderna steg till 948 (765) miljoner kronor inklu-
sive räntekomponent för leasing om 36 (31) miljoner kronor på grund
av högre räntebärande skulder till följd av fastighetsförrv och av att
högre marknadsräntor påverkat koncernens upplåningskostnader. Den
31 december 2024 uppgick den genomsnittliga räntan till 2,3 % (1,9 %).
Räntekostnaderna uppgick till 861 (693) miljoner kronor och kost-
naden för lånelöften till 51 (41) miljoner kronor. För mer information om
Sagax finansiering se not 17.
VÄRDEFÖRÄNDRINGAR
Förvaltningsfastigheternas redovisade värdeförändring under året upp-
gick till 546 (1 297) miljoner kronor varav orealiserad värdeförändring
uppgick till 563 (1 306) miljoner kronor. Av den orealiserade värde-
förändringen var 652 (670) miljoner kronor hänförlig till förvaltning
och −89 (1 976) miljoner kronor relaterat till alln marknadsvärde-
förändring, se även not 13.
De finansiella instrumentens värdeförändring uppgick till 1 184
(−932) miljoner kronor. Omvärdering av börsnoterade instrument upp-
gick till 1 185 (609) miljoner kronor och avsåg under 2024 värdering
till marknadsvärde av Sagax innehav i NP3 Fastigheter AB. Realiserade
värdeförändringar vid avyttring av finansiella instrument uppgick till
17 (23) miljoner kronor. Orealiserad värdeförändring hänförlig till
ntederivat uppgick till –49 (–36) miljoner kronor och övriga finan-
siella instrument till 5 (–61) miljoner kronor. Finansiella instrument
avseende joint venture har omvärderats med 61 (–226) miljoner kronor,
se även not 18.
RESULTAT
Förvaltningsresultatet ökade med 11 % till 4 326 (3 881) miljoner
kro nor varav 1 108 (937) miljoner kronor fn joint venture och intresse-
företag. Förvaltningsresultatet hänförligt till moderbolagets aktieägare
ökade med 11 % till 4 296 (3 881) miljoner kronor. Förvaltningsresul-
tatet har ökat främst till följd av fastighetsförrv, indexuppräkning av
hyresintäkter samt högre förvaltningsresultat från joint venture och
intresseföretag. Förvaltningsresultatet per A- och B-aktie efter utspäd-
ning ökade med 7 % till 11,95 (11,16) kronor.
Årets resultat efter skatt uppgick till 5 274 (13) miljoner kronor
varav 5 255 (–13) miljoner kronor är hänförligt till moderbolagets aktie-
ägare. Resultat hänförligt till innehav utan besmmande inflytande
uppgick därmed till 19 () miljoner kronor.
SKATT
Sagax redovisar en skattekostnad om 458 (172) miljoner kronor. Den
uppskjutna skattekostnaden för året uppgick till 264 (16) miljoner kro-
nor och den aktuella skattekostnaden uppgick till 194 (156) miljo ner
kronor, se även not 12.
Kommentarer till koncernens
totalresultat
FINANSIELLA RAPPORTER
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
76
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
RAPPORT ÖVER KONCERNENS FINANSIELLA STÄLLNING
2024 2023
Belopp i miljoner kronor
Not
31 dec31 dec
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Förvaltningsfastigheter
3, 13
65 862
57 061
Förvaltningsfastigheter till försäljning
13
12
Nyttjanderätter
9
546
4 54
Materiella anläggningstillgångar
21
27
17
Andelar i joint venture och intresseföretag
23
14 178
12 240
Ränterande fordringar på joint venture
15, 18, 24
17 9
12 4
Uppskjutna skattefordringar
14
16 3
16 8
Ränterande finansiella fordringar
15, 18
51
101
Övriga finansiella fordringar
15, 18
6 4
11 0
Finansiella instrument
18
992
9 31
Summa anläggningstillgångar
82 073
71 207
Omsättningstillgångar
Hyresfordringar
18
28 8
26 4
Börsnoterade instrument
15, 18
625
752
Ränterande kortfristiga fordringar
15, 18
12 9
504
Övriga fordringar
18
286
279
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
16, 18
356
3 76
Kassa och bank
18, 31
287
28
Summa omsättningstillgångar
1 971
2 203
SUMMA TILLGÅNGAR
84 044
73 410
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
28
Aktiekapital
817
817
Övrigt tillskjutet kapital
9 935
7 746
Reserver omräkningsdifferenser
1 568
1 177
Balanserad vinst inklusive årets resultat
28 621
26 838
Eget kapital hänförligt till moderföretagets aktieägare
40 941
36 578
Innehav utan bestämmande inflytande
862
Summa eget kapital
41 803
36 578
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder
17, 18, 32
30 002
25 436
Uppskjutna skatteskulder
14
4 289
3 954
Derivat
18
71
21
Leasingskulder
9
546
4 54
Övriga långfristiga skulder
19
357
318
Summa långfristiga skulder
35 264
30 184
Kortfristiga skulder
Räntebärande skulder
17, 18, 32
5 132
4 907
Leverantörsskulder
18
98
92
Övriga skulder
18
514
650
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
18, 20
1 231
999
Summa kortfristiga skulder
6 976
6 648
Summa skulder
42 240
36 832
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
84 044
73 410
FINANSIELLA RAPPORTER
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
77
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Den 31 december 2024 uppgick marknadsrdet på Sagax fastighets-
bestånd till 65 874 (57 061) miljoner kronor och omfattade 983 (903)
fastig heter med en uthyrningsbar area om 4 834 000 (4 331 000)
kvadrat meter. Förändringen av fastigheternas redo visade värde beskrivs
i not 13.
Andelar i joint venture och intresseföretag om 14 178 (12 240) mil-
joner kronor bestod huvudsakligen av aktier i Hemsö Fastighets AB,
NP3 Fastigheter AB, Nyfosa AB, Söderport Property Investment AB,
Fastighets bolaget Emilshus AB och Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra.
I enlighet med kapitalandels metoden bokförs resultatandelar, andel av
övrigt total resultat, kapitaltillskott samt erhållna utdelningar mot denna
balanspost.
Omsättningstillgångar
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter om 356 (376) miljoner
kronor består främst av periodiserade hyresrabatter.
Övriga fordringar om 286 (279) miljoner kronor besr fmst av
fordringar avseende förkringsersättning, inkomstskatt och fastig-
hetsskatt.
Börsnoterade instrument uppgick till 625 (752) miljoner kronor och
bestod av börsnoterade obligationer.
Kassa och bank uppgick till 287 (28) miljoner kronor vid års skiftet.
rutöver hade Sagax 11 104 (9 899) miljoner kronor i outnyttjade låne-
löften vid årsskiftet. Total disponibel likviditet uppgick till 11 391 (9 927)
miljoner kronor. Kreditfaciliteter motsvarande utestående företags-
certifikat, så kallade back-up faciliteter, om 456 (1 495) miljoner kronor är
inte inkluderade i disponibel likviditet.
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Koncernens egna kapital uppgick den 31 december 2024 till 41 803
(36 578) miljoner kronor. Under året har eget kapital huvudsakligen ökat
till följd av ett totalresultat om 5 678 miljoner kronor, transaktioner om
sammanlagt 9 miljoner kronor i anslutning till incitamentsprogram,
aktieutdelning om −1 301 miljoner kronor, transaktioner med inne-
havare utan bestämmande inflytande om 10 miljoner kronor samt
förändring av innehav utan bestämmande inflytande om 830 miljoner
kronor. Förändring av innehav utan bestämmande inflytande är hän-
förligt till French Wholesale Properties – FWP där Sagax under året
förrvat 77 % av andelarna.
Långfristiga skulder
Den 31 december 2024 uppgick räntebärande skulder till 35 134 (30 343)
miljoner kronor varav långfristiga uppgick till 30 002 (25 436) miljoner
kronor. Valutakursförändringar har under året ökat de räntebärande skul-
derna med 1 069 (72) miljoner kronor.
Uppskjuten skatt nettoredovisas per land och redovisas som en
uppskjuten skatte skuld om 4 289 (3 954) miljoner kronor. Uppskjutna
skatte fordringar uppgick till 163 (168) miljoner kronor. Se även not 12
och 14.
Sagax räntederivat består av räntetak och nominella ränte swappar.
Räntederivatens sammanlagda marknadsvärde uppgick till −71 (–21)
miljoner kronor på balans dagen. Över- respektive under rde på
nte derivaten nettoredovisas i balansräkningen som en skuld eller
en tillgång.
Kortfristiga skulder
Kortfristiga ränterande skulder uppgick till 5 132 (4 907) miljoner
kronor, varav 456 (1 495) miljoner kronor utgjordes av företags certifikat.
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter uppgick till 1 231 (999)
miljoner kronor vid årets utgång och bestod fmst av förut betalda hyres-
intäkter om 623 (527) miljoner kronor samt upplupna räntekostnader
om 452 (346) miljoner kronor. Övriga skulder om 514 (650) miljoner
kronor bestod fmst av merrdesskatt, skatteskulder samt beslutad, ej
utbetald utdelning.
KASSAFLÖDE
Kassaflödet fn den löpande verksamheten före förändringar av rörelse-
kapital uppgick till 3 586 (3 485) miljoner kronor. Kassa flödet från den
löpande verksamheten avviker från förvaltnings resultatet fmst till
följd av att resultat fn joint venture och intresseföretag under 2024
delvis åter investerats i dessa verksamheter och att endast erhållen utdel-
ning påverkar kassaflödet.
Förändringar av rörelsekapitalet påverkade kassaflödet med −235
(80) miljoner kronor. Investeringsverksamheten har påverkat kassa-
flödet med −5 732 (−4 749) miljoner kronor och avsåg huvudsakligen
fastighetsförrv samt investeringar i befintligt besnd varav 2 814
miljoner kronor härrör fn förrvet av French Wholesale Properties
F WP.
Kassa flödet fn finansieringsverksamheten tillförde Sagax 2 639
(1 135) miljoner kronor, varav 3 722 (1 880) miljoner kronor netto till
följd av refinansiering av lån och amorteringar.
Likvida medel förändrades med 259 (48) miljoner kronor under året.
Kommentarer till koncernens
finansiella sllning samt kassaflöde
0
500
1 000
1 500
2 000
2 500
3 000
3 500
4 000
4 500
2024202320222021202020192018201720162015
Förvaltningsresultat och kassaflöde
Mkr
Förvaltningsresultat, rullande 12 månader
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändring av rörelsekapital, rullande 12 månader
FINANSIELLA RAPPORTER
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
78
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDE, KONCERNEN
Belopp i miljoner kronor
Not 31
2024
2023
Resultat före skatt
5 732
15 9
Betald skatt
16 2
13 0
Utdelning från joint venture och intresseföretag
477
6 53
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
Värdeförändringar på finansiella instrument
1 184
932
Värdeförändringar på fastigheter
546
1 297
Resultat från ägande av joint venture och intresseföretag
783
556
Upplösning av periodiserade upplåningsutgifter
56
49
Övriga poster ej ingående i kassaflödet
4
31
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital
3 586
3 485
Kassaflöde från förändring av kortfristiga fordringar
19 6
79
Kassaflöde från förändring av kortfristiga skulder
4 31
1
Kassaflöde från den löpande verksamheten
3 351
3 565
Förvärv av fastigheter
4 853
5 088
Avyttring av fastigheter
12 7
86
Investeringar i befintliga fastigheter
1 129
902
Förvärv av börsnoterade aktier
334
Avyttring av börsnoterade aktier
478
Förvärv av finansiella instrument
1 01
733
Avyttring av finansiella instrument
683
2 122
Investeringar i joint venture och intresseföretag
4 42
336
Utlåning till joint venture och intresseföretag
23 0
45
Återbetalning från joint venture och intresseföretag
176
Ökning av övriga anläggningstillgångar
51
26 0
Minskning av övriga anläggningstillgångar
88
26 4
Kassaflöde från investeringsverksamheten
5 732
4 749
Nyemission av B-aktier
15
4 166
Utbetald utdelning till aktieägare
1 301
1 111
Incitamentsprogram
4
26
Upptagna lån
13 405
7 326
Amorterade lån
9 683
9 206
Ökning av övriga långfristiga skulder
181
1 81
Minskning av övriga långfristiga skulder
24
19 5
Transaktioner med innehavare utan bestämmande inflytande
52
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
2 639
1 135
Årets kassaflöde
258
49
Kursdifferens i likvida medel
1
1
Förändring av likvida medel
259
48
Likvida medel vid periodens ingång
28
76
Likvida medel vid periodens utgång
287
28
FINANSIELLA RAPPORTER
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
79
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
FÖRÄNDRINGAR AV EGET KAPITAL, KONCERNEN
Reserver Intjänade Totalt eget kapital hän-Innehav utan
Övrigt omräknings- vinstmedel inkl. förlig till moderbolagets bestämmande
Belopp i miljoner kronor
Aktiekapital
tillskjutet kapitaldifferenserperiodens resultataktieägare
inflytande
Totalt eget kapital
Eget kapital 31 december 2022
7 81
3 616
1 078
27 988
33 463
33 463
Årets resultat 2023
13
13
13
Övrigt totalresultat 2023
99
99
99
Totalresultat för perioden
99
13
86
86
Transaktioner med aktieägare
Emission B-aktier
36
4 176
4 212
4 212
Aktieutdelning
1 111
1 111
1 111
Transaktioner med aktieägare
36
4 176
1 111
3 101
3 101
Övriga transaktioner
Transaktionskostnader
46
46
46
Inlösen incitamentsprogram
34
34
34
Teckning incitamentsprogram
8
8
8
Övriga transaktioner
46
26
72
72
Eget kapital 31 december 2023
817
7 746
1 177
26 838
36 578
36 578
Årets resultat 2024
5 255
5 255
19
5 274
Övrigt totalresultat 2024
3 91
3 91
13
404
Totalresultat för perioden
391
5 255
5 646
32
5 678
Transaktioner med aktieägare
Emission B-aktier
0
15
15
15
Aktieutdelning
1 301
1 301
1 301
Transaktioner med aktieägare
0
15
1 301
1 287
1 287
Övriga transaktioner
Transaktionskostnader
1
1
1
Inlösen incitamentsprogram
13
13
13
Teckning incitamentsprogram
9
9
9
Överföring till övrigt tillskjutet kapital
2 179
2 179
Transaktioner med innehavare utan
bestämmande inflytande
10
10
10
Förändring av innehav utan
bestämmande inflytande
830
830
Övriga transaktioner
2 175
2 170
4
830
834
Eget kapital 31 december 2024
817
9 935
1 568
28 621
40 941
8 62
41 803
FINANSIELLA RAPPORTER
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
80
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
Belopp i miljoner kronor Not 2024 2023
Nettoomsättning 27 139 125
Administrationskostnader 5, 6, 21 –136 131
Resultat före finansiella intäkter och kostnader 3 –5
Resultat från andelar i koncernföretag 11 1 182 2 171
Resultat från andelar i joint venture 122 161
Finansiella intäkter 7 1 054 1 033
Finansiella kostnader 8 732 759
Resultat före bokslutsdispositioner 1 629 2 601
Periodiseringsfonder 2 10
Erhållna och lämnade koncernbidrag 54 92
Resultat före skatt 1 577 2 702
Skatter 12 45 18
Årets resultat 1 531 2 684
Moderbolaget
Resultatet efter skatt för moderbolaget uppgick till 1 531 (2 684) miljo-
ner kronor. Moderbolagets förvaltningsarvode fn koncernföretag avse-
ende fastighets- och bolagsförvaltning uppgick under året till 127 (119)
miljoner kronor och 6 (6) miljoner kronor från joint venture.
Moder bolagets tillgångar utgörs fmst av aktier och andelar i
dotter bolag och i joint venture samt fordringar på koncernföretag.
Moderbolagets tillgångar uppgick till totalt 45 440 (43 706) miljoner
kronor varav fordringar på koncern företag utgjorde 28 131 (27 969)
miljoner kronor. Under året investerades 1 421 (2 319) miljoner kronor
i dotterbolag och joint venture.
Kassaflödet fn den löpande verksamheten före förändringar av
rörelse kapital uppgick till 272 (261) miljoner kronor. 1 421 (2 706) mil-
joner kronor investerades netto under 2024. Kassaflödet fn finansie-
ringsverksamheten uppgick till 1 182 (2 477) miljoner kronor under året.
FINANSIELLA RAPPORTER
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
81
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING
Belopp i miljoner kronor Not
2024
31 dec
2023
31 dec
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier 21 2 1
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 22 16 083 14 737
Andelar i joint venture 23 1 035 960
Fordringar på koncernföretag 25 2 097 2 101
Summa anläggningstillgångar 19 216 17 799
Omsättningstillgångar
Fordringar på koncernföretag 26 034 25 868
Övriga fordringar 4 24
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 16 14 13
Kassa och bank 31 172 2
Summa omsättningstillgångar 26 223 25 907
SUMMA TILLGÅNGAR 45 440 43 706
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital 28
Aktiekapital 817 817
Reservfond 150 150
Summa bundet eget kapital 966 966
Fritt eget kapital
Överkursfond 8 724 6 452
Balanserat resultat 7 889
Årets resultat 1 531 2 684
Summa fritt eget kapital 10 263 10 024
Summa eget kapital 11 229 10 990
Obeskattade reserver 11 13
Långfristiga skulder
Långfristiga räntebärande skulder 17 9 936 7 291
Långfristiga skulder till koncernföretag 26 18 252 18 096
Uppskjuten skatteskuld 14 6 5
Summa långfristiga skulder 28 194 25 392
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder 17 456 1 612
Kortfristiga skulder till koncernbolag 5 200 5 417
Leverantörsskulder 1 2
Övriga skulder 129 131
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 20 220 149
Summa kortfristiga skulder 6 006 7 311
Summa skulder 34 200 32 703
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 45 440 43 706
FINANSIELLA RAPPORTER
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
82
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDE, MODERBOLAGET
Belopp i miljoner kronor Not 31 2024 2023
Resultat före skatt 1 577 2 702
Betald skatt 45 11
Ej kassaflödespåverkande poster
Resultat från andelar i koncernföretag –1 182 –2 034
Koncerninterna ränteintäkter 1 055 –1 037
Koncerninterna räntekostnader 713 665
Bokslutsdispositioner –2 –10
Orealiserade valutakursdifferenser 266 –20
Övriga poster ej ingående i kassaflödet – 7
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital 272 261
Kassaflöde från förändring av kortfristiga fordringar 19 15
Kassaflöde från förändring av kortfristiga skulder 118 –16
Kassaflöde från den löpande verksamheten 409 231
Andelar i koncernföretag 1 346 2 094
Fordringar på koncernföretag – 387
Kapitaltillskott till joint venture 74 –225
Ökning av övriga anläggningstillgångar –1 –
Kassaflöde från investeringsverksamheten 1 421 –2 706
Nyemission av aktier 15 4 166
Utbetald utdelning till aktieägare 1 301 1 111
Incitamentsprogram –13 34
Upptagna skulder 6 740 1 663
Amorterade skulder 5 509 4 341
Skulder till koncernföretag 1 250 2 134
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 1 182 2 477
Årets kassaflöde 170 2
Likvida medel vid årets ingång 2 0
Likvida medel vid årets utgång 172 2
FINANSIELLA RAPPORTER
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
83
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
FÖRÄNDRINGAR AV EGET KAPITAL, MODERBOLAGET
Belopp i miljoner kronor Not 28 Aktiekapital Reservfond Fritt eget kapital Totalt eget kapital
Eget kapital 31 december 2022 781 150 4 347 5 278
Omräkningsdifferenser – – 7 7
Emission B-aktier 36 – 4 176 4 212
Aktieutdelning – – 1 111 1 111
Transaktionskostnader – – 46 –46
Inlösen incitamentsprogram 2020-2023 – – 34 34
Årets resultat 2023 – – 2 684 2 684
Eget kapital 31 december 2023 817 150 10 024 10 990
Omräkningsdifferenser – – 7 7
Emission B-aktier 0 – 15 15
Aktieutdelning – – –1 301 –1 301
Transaktionskostnader – – 0 0
Inlösen incitamentsprogram 2021-2024 – – 13 13
Årets resultat 2024 – – 1 531 1 531
Eget kapital 31 december 2024 817 150 10 263 11 229
FINANSIELLA RAPPORTER
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
84
NOTER
Inledning • Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrning • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Inledning • Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrning • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Redovisningsprinciper och noter
INFORMATION OM BOLAGET
Årsredovisning och koncernredovisning för AB Sagax (publ), organisa-
tionsnummer 556520-0028, avseende verksamhetsåret 2024 har god-
nts av styrelsen för publicering den 14 april 2025. Bokslutskommuni
presenterades den 21 februari 2025. Moderbolaget är ett publikt svenskt
aktiebolag med säte i Stockholm, Sverige. Bolagets adress är Engelbrekts-
plan 1, 114 34 Stockholm. Sagax är ett fastighetsbolag med affärsidé att
investera i kommersiella fastigheter fmst inom segmentet lager och lätt
industri. Bolaget är noterat på Nasdaq Stockholm, Large cap. Koncernens
verksamhet beskrivs i förvaltningsberättelsen. Årsredovisning och
koncernredovisning föreslås fastställas på årsstämman den 8 maj 2025.
GRUNDER FÖR REDOVISNINGEN
Allmänt
Koncernens räkenskaper har upprättats enligt de av EU godnda IFRS
redovisningsstandarder. Vidare har koncernredovisningen upprättats i
enlighet med RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner,
tillhörande tolkningar utfärdade av Rådet för hållbarhets- och finansiell
rapportering samt den svenska årsredovisningslagen.
Den funktionella valutan för moderbolaget är svenska kronor,
vilken även utgör rapporteringsvalutan för moderbolaget och för kon-
cernen. Alla belopp är i miljoner svenska kronor om inget annat anges
och avser räkenskapret 1 januari – 31 december 2024. Siffror inom
parentes avser motsvarande tidpunkt eller tidsperiod föregående år.
Avrundningsdifferenser kan förekomma.
Sagax betraktar, i enlighet med IAS 21 Effekterna av ändrade
valuta kurser, euron som funktionell valuta för verksamheterna i
Finland, Tyskland, Nederländerna, Belgien, Frankrike och Spanien. För
verksamheten i Danmark betraktas den danska kronan som funktionell
valuta. Vid upprättande av koncernredovisning omräknas koncernens
utlandsverksamheters balansräkningar fn dess funktionella valuta
till svenska kronor baserat på balansdagens valutakurser. Intäkts- och
kostnadsposter omknas till genomsnittskurserna för året.
Tillgångar och skulder är redovisade till anskaffningsvärden, för-
utom förvaltningsfastigheter och vissa finansiella tillgångar och skulder
vilka värderas till verkligt värde samt uppskjuten skatt som redovisas
till nominellt belopp.
Koncernen
Koncernredovisningen omfattar AB Sagax och dess dotterbolag. AB
Sagax har direkt eller indirekt 100 % av röstetalet i samtliga dotter bolag
förutom i French Wholesale Properties – FWP där AB Sagax på balans-
dagen indirekt ägde 77 % av rösterna. Koncernredovisningen upprättas
enligt förrvsmetoden. Innehav utan bestämmande inflytande redovi-
sas vid förrvstidpunkten till dess verkliga värde. Förvärv från inne-
havare utan bestämmande inflytande redovisas som transaktioner med
innehavare utan bestämmande inflytande i eget kapital.
Joint venture och intresseföretag
Andelarna i joint venture och intresseföretag redovisas enligt kapital-
andelsmetoden.
Prövningar av nedskrivningsbehov görs så snart det uppsr
indikationer om att nedskrivning behöver göras. Om så är fallet görs
en beräkning av nedskrivningsbeloppet som motsvaras av skillnaden
mellan det bedömda återvinningsvärdet och det redovisade värdet.
Återvinningsrdet på innehav i intresseföretag beknas för varje
intresseföretag.
KRITISKA BEDÖMNINGAR OCH UPPSKATTNINGAR
IFRS redovisningsstandarder kräver att Sagax gör bedömningar och
antaganden som påverkar koncernens redovisade tillgångar, skulder,
intäkter och kostnader. Dessa bedömningar baseras på historiska
erfaren heter samt andra faktorer som bedöms vara rimliga under
rådande omständigheter. Faktiskt utfall kan skilja sig fn dessa upp-
skattningar om andra antaganden görs eller andra förutsättningar
föreligger. Ytterligare faktorer vilka kan påverka bedömningen av
koncernen redogörs för i not 32, Finansiell riskhantering.
Sagax verksamhet är fokuserad på tillväxt av förvaltningsresultatet.
rför baseras finansiella mål, prognoser och utdelningspolicy på för-
valtningsresultatet. Storleken på värdeförändringarna ingår inte i basen
för utdelning. För att ge en relevant förståelse av verksamheten har rap-
porten över totalresultatet utformats med hänsyn till detta. En upplys-
ningsrad bemnd varav Förvaltningsresultat har infogats i rapporten.
Redovisning av värdeförändringar sker efter finansiella poster.
Att fastställa vissa tillgångars redovisade värde kräver uppskatt-
ning av effekter av osäkra framtida händelser. Sagax noterar att det
finns en betydande risk, men bedömer den inte som sannolik, för
sentliga justeringar av redovisade värden på tillgångar och skulder på
grund av effekterna av osäkra framtida händelser under nästkommande
kenskapsår. Inom området värdering av förvaltningsfastigheter kan
uppskattningar få en betydande påverkan på koncernens resultat och
finansiella ställning. Värdering till verkligt värde kräver en uppskatt-
ning av det framtida kassaflödet samt fastställande av marknadens
avkastningskrav. Värderingarna utförs kvartalsvis av oberoende vär-
deringsföretag, med undantag för fastigheter som förvärvats i nära
anslutning till balansdagen som värderas till anskaffningskostnad. De
rderingar och antaganden som gjorts beskrivs särskilt under avsnittet
Förvaltningsfastigheter i not 13. Känslighetsanalyser som visar fram-
tida effekter av osäkerheter i väsentliga uppskattningar vid värdering av
förvaltningsfastigheter presenteras i not 13 och 32. Externa värderingar
av finansiella instrument baseras på observerbara marknadsdata och
ligger till grund för orealiserade värdeförändringar, vilka påverkar kon-
cernens resultat och finansiella sllning. För känslighetsanalyser och
information om risker kopplat till finansiella instrument, se not 32.
Andelar i intresseföretag redovisas enligt kapitalandelsmetoden
i koncernredovisningen fn och med den tidpunkt som betydande
1
NOT REDOVISNINGSPRINCIPER
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
85
NOTER
Inledning • Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrning • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
inflytande erhålls. Eventuell skillnad vid förvärvet mellan anskaff-
ningsrdet för innehavet och Sagax andel av det verkliga värdet redo-
visas i enlighet med IFRS 3. Viktiga uppskattningar och bedömningar
har gjorts enligt IAS 28 för att kunna fastställa om Sagax utövar bety-
dande inflytande, för mer information se not 17 och not 23.
Nya eller ändrade redovisningsstandarder tillämpliga 2024
I oktober 2022 publicerade IASB
®
ändringar i IAS 1 avseende klassi-
ficering av kovenanter, som kort- eller långfristig, med ikraftträdande
den 1 januari 2024. Ändringen har inte haft någon inverkan på koncer-
nens finansiella rapportering.
Under 2024 har inga andra nya redovisningsprinciper implemente-
rats som har väsentlig påverkan på Sagax redovisning.
Nya eller ändrade redovisningsstandarder
tillämpliga efter 2024
Den 9 april 2024 utfärdade IASB en ny redovisningsstandard, IFRS 18,
som kommer att ersätta IAS 1. IFRS 18 träder ikraft för räkenskapr
som börjar den 1 januari 2027 eller senare, med möjlighet till tidig till-
mpning. Standarden ska tilmpas retroaktivt för jäm förelseperioder.
EU har ännu inte antagit denna standard. Koncernen har ännu inte
utrderat klart effekterna av IFRS 18.
Det föreligger inga andra förändringar av redovisningsstandarder
som är tillämpliga efter 2024 som förntas ha en väsentlig påverkan på
Sagax redovisning.
RAPPORTERING AV SEGMENT
Företagets interna rapporteringsrutiner är främst baserade på den
geografiska uppdelningen av marknaden, vilken speglar bedömda
marknadsrisker. Segmentsindelningen motsvarar koncernens interna
rapporteringsstruktur till bolagets VD, vilken har identifierats som
högste verkställande beslutsfattare.
INTÄKTER
Intäkterna utgörs huvudsakligen av hyror för tillhandallande av
lokaler. Hyresintäkter periodiseras linjärt i enlighet med IFRS 16.
Hyresintäkter, som ur ett redovisningsperspektiv bemns opera-
tionella leasingavtal, resultatförs i den period de avser. Ersättningar för
fastighetsskatt ses som en integrerad del av hyresavtalet och redovisas
som hyresintäkter vilket även gäller för ersättningar avseende exempel-
vis uppvärmning och elektricitet, då Sagax kontrollerar leverantörsrela-
tionen, frekvens och annan påverkan på utförande. I de fall hyresavtal
medför reducerad hyra under del av hyrestiden som motsvaras av en vid
annan tidpunkt högre hyra, periodiseras denna under- respektive över-
hyra över kontraktets löptid.
Förskottshyror redovisas som förutbetalda hyresintäkter i rappor-
ten över finansiell sllning. Hyresintäkter fn förrvade fastigheter
redovisas fn och med tillträdesdagen.
Övriga intäkter utgörs huvudsakligen av försäkringsersättningar,
ersättningar fn hyres gäster avseende förtida avflyttningar eller brist-
fälligt underhåll samt ersättningar från elbolag vid leverans av egenpro-
ducerad el. Statliga bidrag för el producerad av solcellspaneler redovisas
också som övriga intäkter i enlighet med IAS 20.
KOSTNADER
Kostnader för central administration i koncernens resultatkning
består av kostnader för till exempel bolagsadministration och kostnader
för upprätthållande av börsnotering. Moderbolagets kostnader för bland
annat koncernledning, IT, revision och finansiell rapportering ingår i
begreppet central administration. Även delar av kostnaderna för Sagax
kontor i Barcelona, Frankfurt, Helsingfors, Paris och Rotterdam har
rubricerats som kostnader för central administration.
För information avseende fastighetsrelaterade kostnader, se not 4.
FINANSIELLA KOSTNADER
Med finansiella kostnader avses ränta, avgifter och andra kostnader
som uppkommer då Sagax upptar räntebärande skulder. Kostnader och
intäkter avseende räntederivatavtal nettoredovisas under finansiella
kostnader respektive finansiella intäkter. Betalningsströmmar enligt
dessa avtal resultatförs för den period de avser samt redovisas i kassa-
flödet från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital.
rdeförändringar redovisas under egen rubrik i resultaträkningen
och påverkar inte redovisade finansiella intäkter och kostnader. Ränte-
utgifter under produktionstiden för större ny-, till- eller ombyggnationer
aktiveras och påverkar ej finansiella kostnader.
ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
För redovisning av incitamentsprogram, se eget kapital nedan.
Pensioner
Koncernens ansllda omfattas av olika avgiftsbesmda pensions-
planer. Utöver fastsllda avgifter till fristående företag har Sagax
inga ytterligare förpliktelser. Sagax har inga åtaganden efter avslutad
anställning.
EGET KAPITAL
Vid återköp av egna aktier reduceras det egna kapitalet med den betalda
köpeskillingen inklusive eventuella transaktionskostnader. Om dessa
aktier senare avyttras redovisas erhållna belopp i eget kapital.
Incitamentsprogram
Inbetalningar av optionspremier i samband med incitamentsprogram
redovisas som ökning av eget kapital i koncernen i enlighet med IFRS 2
Aktierelaterade ersättningar. Eventuell inlösen av utestående options-
program regleras direkt mot eget kapital.
KASSAFLÖDE
Kassaflödesanalysen har upprättats i enlighet med den indirekta meto-
den. Företagsförvärv klassificerade som tillgångsförrv av fastigheter
redovisas i investeringsverksamheten under förrv av fastigheter.
FÖRVALTNINGSFASTIGHETER
Sagax fastigheter innehas i syfte att generera hyresintäkter och rubrice-
ras som förvaltningsfastigheter i enlighet med IAS 40. Sagax redovisar
förrvade fastigheter från och med tillträdesdagen. En förvaltnings-
fastighet tas vid förrvet upp till anskaffningsvärde. Transaktionskost-
nader ska inräknas i anskaffningsrdet. Sagax har valt att redovisa sina
fastigheter till verkligt värde och har som princip att låta auktoriserade
fastighetsvärderare från oberoende värderingsföretag värdera förvalt-
1
NOT REDOVISNINGSPRINCIPER, FORTS.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
86
NOTER
Inledning • Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrning • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Inledning • Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrning • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
ningsfastigheter som inte förrvats i nära anslutning till balansdagen,
då istället förvärvspriset anses motsvara verkligt värde, eller fastigheter
som omfattas av överenskommelse om försäljning vilka värderas till
avtalat värde. Värderingarna utförs kvartalsvis.
rderingen sker enligt nivå 3 inom värderingshierarkin i IFRS 13,
icke observerbara indata. En fastighets värde utgörs enligt vedertagen
praxis av det diskonterade nuvärdet av framtida kassaflöden som fastig-
heten förväntas generera. Som huvudmetod vid värdebedömningarna
används kassaflödeskalkyler i vilka driftnetton, investeringar och rest-
rden nuvärdesberäknas. Restrdet beräknas genom att det bedömda
driftnettot året efter sista kalkylåret evighetskapitaliseras med åsatt
direktavkastningskrav. Nuvärde av kassaflöde och restrde beräknas
genom att kassaflödet och restvärdet diskonteras med kalkylräntan. För
ytterligare information om värderingarna se not 13.
Nettoresultat fn fastighetsförsäljningar redovisas vid fnträdet
av fastigheterna, såvida det inte föreligger särskilda villkor i köpe avtalet.
Om fastigheterna frånträds efter ett kvartalsskifte, då fastigheterna ska
marknadsvärderas, redovisas de i den följande rapport perioden till ett
rde motsvarande det mellan parterna överenskomna priset. Värdeför-
ändringar på dessa fastigheter rubriceras då som orealiserade värdeför-
ändringar i dersrapporten. Konsekvensen blir då att inga realiserade
rdeförändringar redovisas det kvartal då fastigheterna har frånträtts.
Om Sagax avtalar om förljning och frånträder fastigheter inom ett och
samma kvartal redovisas eventuella värdeförändringar som realiserade
värdeförändringar.
MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar utgörs av maskiner, inventarier och
lokalanpassningar vilka har upptagits till anskaffningsvärde med avdrag
för ackumulerade avskrivningar enligt plan och eventuellt gjorda nedskriv-
ningar. Avskrivningar görs linjärt för att fördela anskaffningsrde, mins-
kat med det beräknade restrdet, över den beräknade nyttjandeperioden.
För maskiner och inventarier är nyttjandeperioden 5 år. För förbättrings-
utgifter på annans fastighet och nyttjanderättstillgångar görs avskriv-
ningar över den kortaste av nyttjandeperioden eller leasingperioden.
FINANSIELLA INSTRUMENT
Finansiella instrument omfattar på balansräkningens tillgångssida lik-
vida medel, hyresfordringar, finansiella fordringar, derivatinstrument
och övriga fordringar samt på skuldsidan finansiella skulder, derivat-
instrument, leverantörsskulder och övriga skulder. Redovisningen
beror på hur de finansiella instrumenten har klassificerats.
Redovisning i och borttagande från balansräkningen
Finansiella tillgångar och finansiella skulder redovisas i balansräk-
ningen när koncernen blir part i instrumentets avtalsmässiga villkor.
Hyresfordringar tas upp när faktura skickats och villkoren för bolagets
rätt till ersättning är uppfyllda. Rörelseskulder redovisas när motpar-
ten levererat tjänsten eller varan, oavsett om faktura erhållits eller ej.
Leverantörsskulder redovisas när faktura erhållits.
Finansiella tillgångar värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Fordringar klassificeras till upplupet anskaffningsrde om de avtals-
enliga villkoren resulterar i betalningar som endast avser kapital belopp
och ränta på det utestående kapitalbeloppet. Fordringar upptas initialt
till verkligt värde med tillägg av eventuella transaktionskostnader.
I efterföljande redovisning sker värdering till upplupet anskaffnings-
rde baserat på effektivräntemetoden minskat med avdrag för
kreditreserveringar.
Ränteintäkter redovisas i takt med att de intjänas och beräkning sker
på basis av effektiv ränta på den underliggande tillgångens avkastning.
Då koncernen redovisar fastighetsförljningar på fnträdesdagen
uppstår normalt inga fordringar till följd av fastighets förljningar.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt
värde via resultatet
Övriga finansiella tillgångar värderas till verkligt värde via resultatet.
ri innefattas räntederivatinstrument, börsnoterade aktier, konverti-
bla skuldebrev samt optioner. Verkligt värde fastslls för börsnoterade
aktier med noterade kurser i enlighet med nivå 1 i värderingshierarkin i
IFRS 13, med indirekt eller direkt observerbara indata enligt nivå 2 för
ntederivat och med icke observerbara indata enligt nivå 3 för konver-
tibla skuldebrev samt option avseende Hemsö Intressenter AB.
Finansiella skulder
n redovisas inledningsvis till verkligt värde netto efter transaktions-
kostnader,refter till upplupet anskaffningsrde. Förekommer
skillnader mellan upplåningsbelopp, netto efter transaktionskost-
nader, och återbetalningsbeloppet redovisas de i resultaträkningen
fördelat över låneperioden med tillämpning av effektiv räntemetoden.
Upplupnantor redovisas under upplupna kostnader.
Derivatinstrument
Sagax använder räntederivatavtal i syfte att reducera ränte risker och
uppnå önskad räntebindningstid. Upplåning till rörlig ränta byts till
fast räntesats genom ränteswap kontrakt alternativt begränsas ränte-
risken genom räntetak. Derivatavtalen ingås i syfte att begnsa fram-
tida ränte betalningar. Koncernen tilmpar inte säkringsredovisning
utan har valt att redovisa förändringarna i verkligt värde av derivat-
instrument i resultaträkningen under posten värdeförändringar på
finansiella instrument, orealiserade under kontraktets löptid respektive
realiserade efter förfallodagen.
Derivat redovisas i balansräkningen på affärsdagen och värderas
till verkligt värde både vid första redovisningstillfället och vid efterföl-
jande omvärderingar vid varje rapportperiod. Baserat på kvarvarande
löptid redovisas derivat netto, som anläggningstillgång, under finan-
siella instrument, alternativt omsättningstillgång, under derivat, när
det samlade verkliga värdet är positivt och som långfristiga alternativt
kortfristiga skulder, under derivat, när verkligt värde är negativt.
Det verkliga värdet för räntederivat baseras på en diskontering av
beräknade framtida kassaflöden enligt kontraktens villkor och förfallo-
dagar med utgångspunkt i marknadsräntor. För att fastställa verkligt
rde används marknadsntor för respektive löptid noterade på bok-
slutsdagen och allmänt vedertagna beräkningsmetoder, innebärande att
verkligt värde har fastställts enligt observerbara data, det vill säga nivå
2 i värderingshierarkin enligt IFRS 13. Med orealiserad värdeföränd-
ring avses den värdeförändring som uppstått under verksamhetret på
de derivatavtal koncernen hade vid årets utgång.
1
NOT REDOVISNINGSPRINCIPER, FORTS.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
87
NOTER
Inledning • Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrning • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
INKOMSTSKATT
Inkomstskatt avser aktuell och uppskjuten skatt.
Vid redovisning av uppskjuten skatt tillämpas balansknings-
metoden. I Sagax föreligger temporära skillnader avseende fastigheter,
derivat och obeskattade reserver. Uppskjuten skattefordran hänförlig
till underskottsavdrag redovisas när det är sanno likt att framtida
skatte mässiga överskott kommer att finnas tillgängliga vilka kan nyttjas
mot underskottsavdrag.
Om förrvet är att betrakta som ett tillgångsförvärv redovisas
ingen uppskjuten skatt vid förrvstillfället. För skillnader mellan
fastigheternas redovisade värde och deras skattemässiga restvärde upp-
komna efter förvärvstillfället redovisas uppskjuten skatt.
Uppskjuten skatt redovisas till nominellt värde, utan diskontering.
Förutom tidsfaktorn beaktas heller inte att fastigheter kan säljas i
bolagsform. Den verkliga skattekostnaden vid en fastighetsförsäljning
kan därför avvika fn den skatteskuld som Sagax tidigare beaktat i
redovisningen.
LEASING
Avtal där Sagax är leasegivare utgörs huvudsakligen av operationella
leasingavtal. Redovisning av dessa framgår av principen för intäkter
samt not 2 och not 9.
Avtal där Sagax är leasetagare utgörs huvudsakligen av tomträtts-
avtal. Koncernen redovisar en leasingskuld för tomträttsavtal utifrån
premissen att avtalen är eviga och en motsvarande nyttjanderättstill-
ng. Sagax har valt att särredovisa nyttjanderättstillgångar i balans-
kningen. I resultaträkningen redovisas tomträttsavgälder som en
finansiell kostnad. Övriga leasingavtal avser kontor, markarrenden,
personbilar, avfallspressar och kontorsmaskiner. För dessa redovisas en
nyttjanderättstillgång och en leasingskuld baserat på avtalens löptid.
Hyran fördelas i resultatkningen mellan avskrivningar och räntekost-
nader. För mer information se not 9.
MODERBOLAGETS REDOVISNINGSPRINCIPER
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt svenska årsredo-
visnings lagen och Rådet för hållbarhets- och finansiell rapporterings
rekommendation RFR 2, redovisning för juridisk person. RFR 2 innebär
att moderbolaget i års redovisningen för den juridiska personen ska
tillämpa samtliga av EU godkända IFRS redovisningsstandarder och
uttalanden så långt detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen
och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning.
Aktier i dotterbolag redovisas i moderbolaget enligt anskaffnings-
rdemetoden. Det bokförda värdet prövas fortlöpande mot dotter-
bolagens koncernssiga egna kapital. I de fall bokfört värde understiger
dotterbolagens koncernssiga värde sker nedskrivning som belastar
resultatkningen. I de fall en tidigare nedskrivning inte längre är moti-
verad sker återföring av denna.
Fordringar i moderbolaget på dotterbolag redovisas till anskaff-
ningsrde. Kreditreserveringar har bedömts uppgå till oväsentliga
belopp.
Utdelningar från joint venture och intresseföretag redovisas som
finansiell intäkt.
Moderbolaget redovisar leasingsavgifter som kostnad linjärt över
leasingperioden. Inga nyttjanderätter eller leasingskulder redovisas i
balansräkningen.
1
NOT REDOVISNINGSPRINCIPER, FORTS.
Koncernens hyresintäkter år 2024 uppgick till 4 994 (4 293) miljoner
kronor. Intäkterna har fmst ökat jämfört med före gående år till följd
av fastighetsrrv i segmenten Frankrike, Spanien, Finland och
Benelux samt av indexuppräkning av hyror. Hyres intäkterna utgörs av
hyresvärdet med avdrag för värdet av under året vakanta lokaler samt
mnade hyresrabatter. Med hyresrde avses erhållna hyresintäkter
med tilgg för bedömd marknadshyra för vakanta ytor. I hyresvärdet
ingår hyrestillägg för exempelvis värme, el, fastighetsskatt och index.
Hyresavtalens förfalloår framgår av nedanstående tabell där kon-
trakterad årshyra avser årsrde för befintliga hyres avtal.
Nedanstående tabell visar avtalade framtida hyresintäkter avse-
ende befintliga hyresavtal. Den genomsnittliga återstående löptiden för
hyresavtalen uppgick till 4,9 (4,7) år.
Koncernens kontrakterade årshyra fördelades vid årets utgång på
2 557 (2 462) hyresavtal med 1 407 (1 429) hyresgäster. I tabellerna
nedan redovisas storleken på hyresavtal och hyresgäster i relation till
koncernens kontrakterade årshyra vid årets utgång.
Den ekonomiska uthyrningsgraden uppgick till 96 % (96 %). Det
totala hyresrdet för outhyrda lokaler och lämnade hyresrabatter upp-
gick vid årets slut till 231 (182) miljoner kronor.
2
NOT HYRESINTÄKTER
Kontrakterad årshyra
Förfalloår
Area, kvm
Mkr
Andel
2025
600 000
733
14 %
2026
691 000
768
14 %
2027
687 000
726
14 %
2028
434 000
535
10 %
2029
454 000
532
10 %
>2029
1 766 000
2 028
38 %
Summa
4 631 000
5 323
100 %
Avtalade framtida hyresintäkter
2024−12−31
2023−12−31
Avtalade hyresintäkter år 1
5 043
4 340
Avtalade hyresintäkter mellan år 2 och 5
12 928
10 76 5
7 888
6 181
Summa
25 859
21 285
Fördelning av hyresavtal
Andel av
kontrakterad Årshyra Antal Genomsnittlig Hyres-
årshyra
Mkr
Andel, %
hyresavtal årshyra, mkr duration, år
> 2 %
1–2 %
498
9
7
71
6
< 1 %
4 825
91
2 550
2
5
Totalt
5 323
100
2 557
2
5
Fördelning av hyresgäster
Andel av
kontrakterad Årshyra Antal Antal Genomsnittlig Hyres-
årshyra
Mkr
Andel, %
hyresgäster
1)
hyresavtal årshyra, mkr
duration, år
> 2 %
1 009
19
6
187
84
7
1–2 %
598
11
8
125
26
6
< 1 %
3 716
70
1 393
2 245
3
4
Totalt
5 323
100
1 407
2 557
4
5
1) Bolag inom samma koncern eller med statligt och kommunalt ägande är
upptagna som en hyresgäst.
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
88
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
88
NOTER
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
3
NOT REDOVISNING AV KONCERNENS SEGMENT
Övriga Ej fördelade Summa
Sverige
Finland
Frankrike
Benelux
Spanien
Tyskland
Europa poster Koncernen
2024
2024
2024
2024
2024
2024
2024
2024
2024
RESULTATPOSTER PER SEGMENT
Hyresintäkter
1 799
1 012
648
355
124
12
4 994
Övriga intäkter
57
3
2
7
0
1
0
69
Driftskostnader
–96
–175 52 –26 –5 –2 –0 357
Underhållskostnader
–27
67 –10 –12 –4 –0 –5 –126
Fastighetsskatt
–27
71 –136 –19 –16 –2 –1 –272
Övriga fastighetskostnader
3
32
11
3
5
–1
63
117
Driftnetto
948
1 457
804
595
324
119
6
63
4 191
Värdeförändringar
fastigheter
Orealiserade
–270
90
509
8
155
74
–2
563
Realiserade
1
2
–20
0
–17
Totalavkastning
678
1 548
1 315
602
459
194
3
63
4 737
Central administration
–187
–187
Finansiella intäkter och
kostnader
–786
786
Resultat från joint venture
och intresseföretag
783
783
Värdeförändringar på
finansiella instrument
1 184
1 184
Resultat före skatt
678
1 548
1 315
602
459
194
3
932
5 732
TILLGÅNGSPOSTER PER SEGMENT
Fastigheternas
marknadsvärde
15 101
19 606
14 515
9 264
5 485
1 778
126
65 874
Övriga tillgångar
18 169
18 169
Summa tillgångar
15 101
19 606
14 515
9 264
5 485
1 778
126
18 169
84 044
Räntebärande skulder
35 134
35 134
Övriga skulder
7 106
7 106
Summa skulder
42 240
42 240
Eget kapital
41 803
41 803
Summa skulder
och eget kapital
84 044
84 044
ÖVRIGA UPPLYSNINGAR
Investeringar i fastigheter
634
279
103
89
23
1
1 129
Förvärv av fastigheter
88
439
3 725
408
681
357
5 698
Försäljning av fastigheter
–19
45
80
–144
Nettoinvesteringar
722
699
3 783
497
625
358
6 683
REDOVISNING AV KONCERNENS SEGMENT 2024
Rörelsesegmenten är i enlighet med Sagax interna verksamhetsuppföljning såsom den granskas av bolagets VD.
Enligt IFRS 8 ska upplysning lämnas om intäkterna från en enskild kund överstiger 10 % av koncernens totala intäkter. Ingen av Sagax kunder sr
för mer än 10 % av koncernens totala intäkter under 2024.
NOTER
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
89
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
89
NOTER
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
REDOVISNING AV KONCERNENS SEGMENT 2023
3
NOT REDOVISNING AV KONCERNENS SEGMENT, FORTS.
Rörelsesegmenten är i enlighet med Sagax interna verksamhetsuppföljning såsom den granskas av bolagets VD.
Enligt IFRS 8 ska upplysning lämnas om intäkterna fn en enskild kund överstiger 10 % av koncernens totala intäkter. Ingen av Sagax kunder står
r mer än 10 % av koncernens totala intäkter under 2023.
Övriga Ej fördelade Summa
Sverige
Finland
Frankrike
Benelux
Spanien
Tyskland
Europa poster Koncernen
2023
2023
2023
2023
2023
2023
2023
2023
2023
RESULTATPOSTER PER SEGMENT
Hyresintäkter
955
1 682
697
586
254
108
12
4 293
Övriga intäkter
4
5
5
12
0
0
25
Driftskostnader
86
–160
62
38
3
–1
0
350
Underhållskostnader
–23
60
3
–12
5
0
–104
Fastighetsskatt
–26
66
–97
–15
–14
–2
–1
–220
Övriga fastighetskostnader
–7
31
–6
3
3
–1
44
94
Driftnetto
816
1 370
534
530
230
104
12
44
3 551
Värdeförändringar
fastigheter
Orealiserade
859
629
230
37
61
52
–19
–1 306
Realiserade
8
1
0
9
Totalavkastning
44
748
765
493
291
52
8
–44
2 254
Central administration
182
182
Finansiella intäkter och
kostnader
426
426
Resultat från joint venture
och intresseföretag
–556
556
Värdeförändringar på
finansiella instrument
932
932
Resultat före skatt
44
748
765
493
291
52
8
2 140
159
TILLGÅNGSPOSTER PER SEGMENT
Fastigheternas
marknadsvärde
14 649
18 175
9 815
8 461
4 543
1 295
124
57 061
Övriga tillgångar
16 348
16 348
Summa tillgångar
14 649
18 175
9 815
8 461
4 543
1 295
124
16 348
73 410
Räntebärande skulder
30 343
30 343
Övriga skulder
6 489
6 489
Summa skulder
36 832
36 832
Eget kapital
36 578
36 578
Summa skulder
och eget kapital
73 410
73 410
ÖVRIGA UPPLYSNINGAR
Investeringar i fastigheter
539
167
89
79
26
2
902
Förvärv av fastigheter
186
851
1 601
1 096
1 281
73
5 088
Försäljning av fastigheter
13
35
30
–77
Nettoinvesteringar
726
1 005
1 655
1 175
1 306
45
5 913
NOTER
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
90
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
90
NOTER
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Antal anställda
Medelantal anställda
93
92
39
40
– varav män
56
55
22
22
Löner och ersättningar
Styrelse, VD och övriga
ledande befattningshavare
11
11
11
11
– varav tantiem och bonus
2
3
2
3
Övriga anställda
108
104
43
44
Summa
119
115
54
55
Sociala kostnader
Styrelse, VD och övriga
ledande befattningshavare
5
5
5
5
– varav pensionskostnader
2
1
2
1
Övriga anställda
36
34
22
21
– varav pensionskostnader
14
14
6
6
Summa
41
39
27
26
Fastighetskostnaderna uppgick 2024 till 872 (767) miljoner kronor.
I detta belopp ingår direkta fastighetskostnader, såsom kostnader för
drift, underhåll, fastighetsskatt samt indirekta kostnader för fastig-
hetsadministration. I flertalet av Sagax hyresavtal står hyres sten
för vissa fastig hetskostnader. Sagax har även tecknat så kallade triple
net-avtal vilket innebär att hyres sten sr för alla drifts- och under-
llskostnader.
DRIFTS- OCH UNDERHÅLLSKOSTNADER
I drifts- och underhållskostnader ingår kostnader för bland annat el,
uppvärmning, vatten, fastighetsskötsel, förkringar och under håll. I de
fall där Sagax tecknar avtal för drifts- och underhållskostnader vidare-
debiteras i de flesta fall hyresgästen. Driftskostnaderna uppgick till 357
(350) miljoner kronor och underhållskostnaderna uppgick till 126 (104)
miljoner kronor under 2024.
FASTIGHETSSKATT
I Sverige är fastighetsskatten en statlig skatt som betalas årsvis och
beräknas som procent av fastställda taxeringsrden. För Sagax varie-
rar fastig hetsskatten i Sverige beroende på om fastig heten klassas som
lager-/industri fastigheter, 0,5 %, eller hyreshus, 1,0 %. Sagax äger
4 fastigheter i Sverige där ingen fastighetsskatt utgår. I Finland och
Nederländerna är fastighetsskatterna kommunala och skattesatserna
varierar fn kommun till kommun. För Sagax fastigheter är skatten i
Finland mellan 0,41 och 1,55 % och i Nederländerna mellan 0,19 och
0,84 % på fastställda taxeringsrden. Den tyska fastig hetsskatten
fastställs lokalt och uppgår för Sagax del till mellan 1,25 och 5 % av
taxeringsrdena. Den franska fastighetsskatten fastslls lokalt och
motsvarar i genomsnitt 15 % av förntade hyresintäkter. Den spanska
fastig hetsskatten fastslls lokalt och uppgår till mellan 0,4 och 1,2 % av
fastställda taxeringsrden. Den belgiska fastighetsskatten baseras på
det årligen indexerade taxeringsrdet och består av en grundskatt på
1,25 % samt möjliga lokala tilggsskatter.
Fastighetsskatten uppgick totalt till 272 (220) miljoner kronor
under 2024.
ÖVRIGA FASTIGHETSKOSTNADER
I övriga fastighetskostnader ingår bland annat uthyrningkostna-
der och förvaltningskostnader. Med uthyrningkostnader och för-
valtningskostnader avses indirekta kostnader såsom kostnader för
hyresförhandlingar, visningar av lokaler för potentiella hyresgäster,
hyresadministration, sål som projektledning och projektadministra-
tion. Kostnaderna uppgick under 2024 till 117 (94) miljoner kronor .
STYRELSE OCH VD
Under år 2024 hade moderbolaget 6 (6) styrelseledamöter varav 1 (1)
kvinna. Koncernen och moderbolaget hade, inklusive VD, 3 (3) ledande
befattningshavare varav 1 (1) kvinna. Koncernledningen består av VD,
finanschef och ekonomichef.
Ersättning till VD kan bestå av en fast del och en rörlig del. Under
2024 uppgick den fasta ersättningen till VD till 3,2 (3,2) miljoner kronor
och den rörliga ersättningen till 0,9 (1,1) miljoner kronor. Erhållet sty-
relsearvode fn externa styrelseuppdrag har avräknats från den rörliga
ersättningen. Den rörliga ersättningsdelen kunde maximalt uppgå till
sex månadslöner och regleras i förhållande till individuellt satta mål. Vid
uppsägning av VD gäller en ömsesidig uppsägningstid om 6 månader.
Enligt beslut på årssmman den 9 maj 2024, fastslldes styrelsens
arvode till 1,2 (1,1) miljoner kronor. Därav har styrelsens ordförande
erhållit 360 (330) tusen kronor och övriga 4 (4) ej anställda ledamöter
200 (180) tusen kronor vardera. VD erhåller ingen ersättning för sitt
styrelseuppdrag i Sagax.
ÖVRIGA LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Sagax övriga koncernledning, ledande befattningshavare med koncern-
över gripande ansvarsområden, utgörs av finanschef och ekonomichef.
Ersättning till ledande befattningshavare kan bestå av en fast
del och en rörlig del. Betalningar av pensionspremier sker till avgifts-
bestämd plan i enlighet med beskrivning i not 1. Till finanschef och
ekonomichef har det under 2024 utgått sammanlagt 5,8 (5,7) miljoner
kronor i lön, inklusive 1,4 (1,5) miljoner kronor i bonus. Erhållet styrelse-
arvode fn externa styrelseuppdrag har avräknats från den rörliga
ersättningen. Sammanlagt 1,0 (1,0) miljoner kronor har även betalats
för pensionsförkringar. Uppsägningstiden vid uppsägning fn
befattningshavarens sida eller fn bolagets sida är fyra månader.
4
NOT FASTIGHETSKOSTNADER
5
NOT
ANSTÄLLDA OCH
PERSONALKOSTNADER
NOTER
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
91
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
91
NOTER
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
INCITAMENTSPROGRAM
Sagax har tre optionsprogram för bolagets medarbetare. Programmen
är treåriga och löper under perioderna 2022–2025, 20232026 respek-
tive 2024–2027. Teckningsoptionerna ger rätt att teckna nya stamaktier
av serie B i juni 2025, juni 2026 respektive juni 2027.
Teckningskurserna motsvarar B-aktiens betalkurs vid respektive
optionsprograms inledande omknat med den genomsnittliga kursut-
vecklingen enligt fastighetsindex bestående av fastighetsbolag noterade
på Nasdaq Stockholms huvudlista under respektive trrsperiod. Teck-
ningsoptionerna kommer således att bli värdefulla under förutsättning
att Sagax aktie har en kursutveckling som är bättre än genomsnittet för
de noterade fastighetsbolagen under respektive treårsperiod.
Totalt innehade medarbetare vid årsskiftet 1 015 015 tecknings-
optioner med rätt att teckna B-aktier, mot svarande 0,3 % av antalet
utestående A- och B-aktier. Bolagets verk ställande direktör och
styrelse ledamöter omfattas inte av programmen.
Under 2024 emitterade Sagax 89 804 stamaktier av serie B med
anledning av utnyttjande av teckningsoptioner. Därutöver återköptes
148 437 teckningsoptioner med anledning av incitamentsprogrammet
20212024 till motsvarande marknadsrde vid tidpunkten för åter-
köpet. Kostnaden för återköpet av teckningsoptionerna uppgick till 13
miljoner kronor.
Personalen förrvade 320 721 teckningsoptioner för totalt 9 miljo-
ner kronor under 2024.
Inga ytterligare teckningsoptioner eller konvertibler har emitterats.
av bolaget.
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Ernst & Young AB:
Ersättning för revision
11,7
10,4
2,2
1,7
Ersättning för revisions-
verksamhet utöver
revisionsuppdrag
0,3
0,3
Andra konsulttjänster
0,1
0,5
0,1
0,5
Totala arvoden
12,1
11,2
2,3
2,2
Övriga revisorer:
Ersättning för revision
0,9
0,4
Ersättning för revisions-
verksamhet utöver
revisionsuppdrag
0,1
Totala arvoden till
övriga revisorer
1,0
0,4
Summa
13,1
11,6
2,3
2,2
5
NOT
ANSTÄLLDA OCH
PERSONALKOSTNADER, FORTS.
6
NOT ERSÄTTNINGAR TILL REVISORER
7
NOT FINANSIELLA INTÄKTER
Koncernens finansiella intäkter härrör främst från börsnoterade obliga-
tioner, räntebärande konvertibla skulde brev, inning i bank samt aktie-
utdelning fn börsnoterade aktier. Under 2023 ingick intäkt avseende
återköpta obligationer om 59 miljoner kronor samt finansiell intäkt om
124 miljoner kronor hänförlig till en kortfristig finansiell leasingfordran
utan motsvarighet i år.
8
NOT FINANSIELLA KOSTNADER
Finansiella kostnader är kostnader som uppsr för räntebärande lån,
ntederivat samt lånelöften.
Finansiella kostnader, räntekomponent leasing uppgick till 36 (31)
miljoner kronor och avg huvudsakligen tomträtts avgälder.
NOTER
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Ränteintäkter dotterbolag
1)
549
554
Ränteintäkter
1)
154
110
32
3
Valutakursvinster
473
417
Utdelningar från
börsnoterade aktier
8
46
Övriga finansiella intäkter
183
59
Summa
162
339
1 054
1 033
1) Avser ränta från poster som värderas till upplupet anskaffningsvärde.
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Räntekostnader
1)
861
693
314
221
Outnyttjade lånelöften
51
41
20
18
Räntekostnader till
dotterbolag
1)
278
303
Valutakursförluster
99
192
Övriga finansiella
kostnader
21
25
Summa
912
734
732
759
1) Avser ränta från poster som värderas till upplupet anskaffningsvärde.
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
92
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
92
NOTER
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Föregående år uppgick övriga poster till 15 miljoner kronor utan mot-
svarighet i år.
OPCI French Wholesale Properties – FWP förrvades under det
andra kvartalet 2024 och redovisades initialt som intresseföretag enligt
kapitalandelsmetoden. Under det tredje kvartalet förvärvade Sagax
ytterligare andelar varpå innehavet redovisades som ett dotterbolag.
Omklassificeringen påverkade årets resultat med 3 miljoner kronor och
redovisas under värdeförändringar på finansiella instrument, orealise-
rade.
10
NOT
RESULTAT FRÅN ANDELAR I JOINT VENTURE
OCH INTRESSEFÖRETAG
9
NOT LEASING
AVTAL MED SAGAX SOM LEASETAGARE
Sagax leasingavtal utgörs huvudsakligen av tomträttsavtal. Tomt-
rättsavgäld är en avgift för att nyttja marken som byggnaden sr på
och betalas till markägaren, vanligtvis kommunen. Sagax hade 83
(81) fastig heter upplåtna med tomträtt vid utgången av 2024 i Sverige,
Finland och Nederländerna. Koncernen redovisar en nyttjanderätts-
tillgång och en motsvarande leasingskuld för tomträttsavtal. Avtalen
betraktas som eviga. I resultatkningen redovisas tomträttsavlder
och arrendeavgifter som en finansiell kostnad. För 2024 uppgick kost-
naden till 32 (27) miljoner kronor.
Övriga leasingavtal avser kontor, markarrenden, personbilar,
avfallspressar och kontorsmaskiner. För dessa redovisas en nyttjande-
rättstillgång och en leasingskuld baserat på avtalens löptid. Hyran
fördelas i resultat räkningen mellan avskrivningar och räntekostnader
vilka uppgick till 13 (14) respektive 3 (4) miljoner kronor. Såväl leasing-
skulden som nyttjanderätten uppgick per 31 december 2024 till 546
(454) miljoner kronor.
Befintliga tomträttsavtal förfaller med en relativt jämn spridning
över kommande 90 år.
Sammanställningen avser betalningar för kontrakterade
framtida tomträtts avgälder.
Koncernen
2024−12−31
2023−12−31
Förfaller till betalning inom 1 år
32
28
Förfaller till betalning mellan 2-5 år
127
112
Förfaller till betalning senare än 5 år
614
584
Summa
772
724
Koncernen
2024
2023
Förvaltningsresultat:
Hemsö Intressenter AB
318
297
derport Property Investment AB
235
224
Nyfosa AB
284
180
NP3 Fastigheter AB
155
154
Fastighetsbolaget Emilshus AB
73
51
Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra
24
31
OPCI French Wholesale Properties - FWP
15
Finbox AS
4
Pangir AB
0
0
Summa
1 108
937
Värdeförändringar på fastigheter:
Hemsö Intressenter AB
15
791
derport Property Investment AB
44
41
Nyfosa AB
–195
212
NP3 Fastigheter AB
56
–104
Fastighetsbolaget Emilshus AB
31
–9
Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra
5
68
OPCI French Wholesale Properties - FWP
39
Finbox AS
11
Pangir AB
6
5
Summa
12
–1 220
Värdeförändringar på finansiella instrument:
Hemsö Intressenter AB
38
34
derport Property Investment AB
9
112
Nyfosa AB
31
71
NP3 Fastigheter AB
–10
63
Fastighetsbolaget Emilshus AB
–10
–24
OPCI French Wholesale Properties - FWP
–1
Summa
81
–302
Skatt:
Hemsö Intressenter AB
65
81
derport Property Investment AB
–64
48
Nyfosa AB
44
–1
NP3 Fastigheter AB
49
13
Fastighetsbolaget Emilshus AB
–23
–10
Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra
–7
8
Finbox AS
–2
Pangir AB
–2
–1
Summa
–256
14
AVTAL MED SAGAX SOM LEASEGIVARE
Sagax förvaltningsfastigheter hyrs ut under operationella leasingavtal.
För mer information avseende operationella leasingavtal se Not 1 och
Not 2.
Koncernen
Fördelning av nyttjanderätter
2024−12−31
2023−12−31
Tomträttsavtal
516
424
Övriga leasingavtal
30
30
Summa
546
454
NOTER
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
93
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
93
NOTER
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Moderbolaget
2024 2023
Resultatandelar från kommanditbolag 4 4
Utdelning från dotterbolag 1 178 2 167
Summa 1 182 2 171
11
NOT RESULTAT FRÅN ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
Sagax redovisar skattekostnader i form av aktuell skatt och uppskjuten
skatt. Utifrån den så kallade balansansatsen görs en jämförelse mellan
redo visade och skattemässiga värden på tillgångar respektive skulder.
Skillnaden mellan dessa värden multipliceras med respektive lands
balansdagen beslutade skatte sats för kommande år och redovisas som
uppskjuten skatt. Avsikten är att beakta skatte konsekvenserna vid till
exempel framtida försäljning av tillgångar eller utnyttjande av under-
skottsavdrag.
Sagax franska verksamhet är av den franska skattemyndig heten
klassificerad som SIIC regime. Sagax spanska verksamhet är klassifi-
cerad som Socimi. Särskilt för dessa associationsformer är att ingen
12
NOT SKATTER
inkomstskatt betalas, utan beskattning sker på annat vis, bland annat
via fastighetsskatt och skatt på utdelningar. I tabellen för avstämning
av redovisad skatt ingår effekten av detta i posten skillnad i utndska
skatte satser.
Lagstiftningen om global minimibeskattning (Pelare 2) har antagits
i de jurisdiktioner där koncernen är verksam. Denna lagstiftning är inte
tilmpbar på Sagax eftersom koncernens konsoliderade intäkter under-
stiger minimikravet på 750 miljoner euro.
Nedan redovisas vilka skatteintäkter respektive skattekostnader
som påverkat Sagax redovisning av aktuell skatt och uppskjuten skatt .
Koncernen
Moderbolaget
Redovisad skattekostnad eller skatteintäkt
2024
2023
2024
2023
Aktuell skattekostnad:
Beräknad skattekostnad
−194
–156
−45
–18
Summa aktuell skatt
−194
–156
45
–18
Uppskjuten skattekostnad eller
skatteintäkt:
Uppskjuten skatt avseende
obeskattade reserver
−26
5
Uppskjuten skatt avseende
underskottsavdrag
−17
94
Uppskjuten skatt avseende temporära
skillnader i finansiella instrument
11
33
Uppskjuten skatt avseende temporära
skillnader på fastigheter
−232
106
Summa uppskjuten skatt
−264
–16
Totalt redovisad skattekostnad
458
–172
45
–18
Koncernen
Moderbolaget
Avstämning av redovisad skatt
2024
2023
2024
2023
Resultat före skatt
5 732
159
1 577
2 702
Återläggning resultat från joint venture
och intresseföretag
1)
−783
556
Resultat före skatt exklusive joint venture
och intresseföretag
4 949
715
1 577
2 702
Förväntad skattekostnad enligt svensk
skattesats 20,6 %
−1 019
–147
325
557
Skillnad i utländska skattesatser
328
217
Värdeförändring börsnoterade aktier
244
–108
Ej avdragsgilla kostnader
−4
–2
Ej skattepliktiga intäkter
4
Ej skattepliktig utdelning
2
8
267
480
Ej avräkningsbar skatt på utdelning
−21
30
−44
–17
Avdragsgilla kostnader som inte
redovisas via resultaträkningen
1
10
9
Omvärdering optioner
13
59
Ej avdragsgilla förluster vid försäljning
av aktier
55
Avdrag negativt räntenetto i
dotterbolag
58
67
Övriga skattemässiga justeringar
−2
11
−1
Justering skatt hänförlig till tidigare år
1
Redovisad skatt
458
–172
45
–18
Effektiv skattesats exklusive joint
venture och intresseföretag
9 %
24 %
1 %
1 %
1) I resultat från joint venture och intresseföretag är skattekostnaden redan
beaktad varför resultatet återlägges i denna avstämning.
NOTER
MARKNADSVÄRDEN
Det sammanlagda marknadsvärdet på Sagax fastigheter uppgick till
65 874 (57 061) miljoner kronor per 31 december 2024. Valutakurs-
effekter svarade för 1 567 (−229) miljoner kronor i värdeförändring.
Omkning fn euro och danska kronor har skett till balansdagens
kurser, 1 euro motsvarade 11,49 (11,10) kronor och 1 dansk krona
motsvarade 1,54 (1,49) kronor. Den orealiserade värdeförändringen
uppgick under året till 563 (−1 306) miljoner kronor, se tabell. 99 % av
rderingsobjekten har värderats externt. För övriga fastigheter har
marknads rdet fastsllts till förrvspris eller via internvärdering.
Moderbolaget äger inga fastigheter.
Fastigheternas direktavkastning uppgick till 6,6 % (6,4 %) i för-
llande till marknadsrdet vid årets utgång.
VÄRDERINGSMETODIK
rderingarna genomförs i Sverige enligt RICS och IVSC:s rekom-
mendationer. Varje värderingsobjekt värderas separat, utan hänsyn till
eventuell portföljeffekt, av fastighetsrderare som auktoriserats av
Samllsbyggarna. Motsvarande gäller för Sagax fastigheter utomlands.
Som huvudmetod vid värdebedömningarna används kassaflödes kalkyler
i vilka kassaflöden och restvärden nuvärdesbeknas.
Restvärdet beräknas genom att det bedömda driftnettot året efter
sista kalkyret evighetskapitaliseras med åsatt direktavkastningskrav.
Nuvärde av kassaflöde och restvärde beknas genom att kassaflödet
och restvärdet diskonteras med kalkylntan. Värdet av eventuella
byggrätter har adderats till nuvärdet.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
94
NOTER
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
13
NOT FÖRVALTNINGSFASTIGHETER
Fastighetsbestånd i sammandrag
2024−12−31
2024
Antal Uthyr- Ekonomisk Hyres- Övriga Fastighets- Drift-
fastig- ningsbar
Marknadsvärde
Hyresvärde
uthyrnings- intäkter, intäkter, kostnader netto, Direktav-
Marknadssegment heter area, kvm
Mkr
kr/kvm
Mkr
kr/kvm
grad mkr mkr
Mkr
kr/kvm
mkr
kastning
Sverige
935 000
15 101
16 200
1 147
1 227
93 %
1 044
57
−153
−164
948
6,1 %
Finland
248
1 480 000
19 606
13 200
1 923
1 299
95 %
1 799
3
−345
−233
1 457
7,4 %
Frankrike
310
1 050 000
14 515
13 800
1 234
1 175
98 %
1 012
2
210
−200
804
6,5 %
Benelux
157
708 000
9 264
13 100
704
995
97 %
648
7
−60
−84
595
6,7 %
Spanien
124
524 000
5 485
10 500
383
731
98 %
355
0
−30
58
324
6,2 %
Tyskland
14
132 000
1 778
13 500
150
1 139
93 %
124
1
−5
41
119
7,5 %
Övriga Europa
2
6 000
19 500
12
1 927
100 %
12
−6
−965
6
4,8 %
Delsumma
983
4 834 000
65 874
13 600
5 553
1 149
96 %
4 994
69
809
−167
4 254
6,6 %
Ej fördelat
0
−63
−13
63
Totalt
983
4 834 000
65 874
13 600
5 553
1 149
96 %
4 994
69
−872
−180
4 191
6,6 %
Koncernen
Specifikation av årets förändring
2024
2023
Redovisat ingående värde
57 061
52 682
Förvärv av fastigheter
5 698
5 088
Investeringar i befintligt bestånd
1 129
902
Redovisat värde sålda fastigheter
−144
–77
Valutaomräkningseffekter
1 567
–229
Orealiserade värdeförändringar
563
–1 306
Orealiserade värdeförändringar
2024
2023
Uthyrningar/Omförhandlingar
887
831
Avflyttningar/Omförhandlingar
−235
–160
Allmän marknadsvärdeförändring
−89
1 976
Totalt
563
–1 306
Beräkning av direktavkastning
2024
2023
Driftnetto
4 191
3 551
Återläggning av tomträttsavgäld
32
–27
Innehavsjustering, förrv/försäljningar/
184
232
Valutaomräkning till balansdagskurs
17
–100
Justerat driftnetto
4 360
3 656
Fastigheternas redovisade värde
65 874
57 061
Direktavkastning, %
6,6
6,4
Fastigheter med högst marknadsvärde i bokstavsordning
Uthyrningsbar area,
Fastighet/adress
Kommun, land
kvm
Gjutmästaren 8
Stockholm, Sverige
19 400
Holger-Crafoord Strasse 26
Hechingen, Tyskland
64 000
Hort de Ses Animes 2
Palma, Spanien
15 400
Jordbromalm 3:1
Haninge, Sverige
94 600
Karaportti 8
Esbo, Finland
16 100
Koneenkatu 8
Hyvinge, Finland
61 900
Martinkyläntie 9 A
Vanda, Finland
52 800
Rue des Grands Prés
Nanterre, Frankrike
35 700
Tikkurilantie 5
Vanda, Finland
62 300
Väinö Tannerin Tie 1 A-B
Vanda, Finland
59 400
Totalt
481 600
Förändringen av fastigheternas redovisade värde framr nedan.
VÄRDEFÖRÄNDRINGAR RELATIVT INFLATION
I vidstående tabell visar fastigheternas reala värdeförändringar när hänsyn
tas till inflation uttryckt som förändring av Konsumentpris index (KPI) eller
motsvarande. Med värdeförändring avses den förändring av fastighetsport-
följens marknadsrde som överstiger investeringar i densamma.
KALKYLRÄNTA OCH DIREKTAVKASTNINGSKRAV
Direktavkastningskravet för restrdebedömningen har hämtats fn
marknadsinformation från den aktuella delmarknaden och har anpas-
sats med hänsyn till fastig hetens fas i den ekonomiska livscykeln vid
kalkylperiodens slut. Kalkyl nta för nuvärdesberäkning av kassa-
flöden, 5,116,0 % (5,016,1 %), kalkylnta för nuvärdesberäkning
av restvärde, 5,316,1 % (5,016,1 %), samt direktavkastningskrav för
restvärde bedömning, 4,314,0 % (4,3–14,0 %), baseras på analyser av
genomförda transaktioner samt på individuella bedömningar avseende
risknivå och respektive fastighets marknads position.
Den 31 december 2024 uppgick den vägda kalkylntan för diskon-
tering av kassaflöden och restrden till 8,0 % (7,8 %) respektive 8,1 %
(7,9 %). Det vägda direktavkastningskravet uppgick till 6,4 % (6,4 %).
Detta innebär att om Sagax fastighetsportfölj teoretiskt sett skulle
betraktas som en enda fastighet motsvarar marknadsrdet om 65 874
miljoner kronor ett direktavkastningskrav om 6,4 %, en kalkylränta om
8,0 % avseende nuvärdesdiskontering av kassaflödet och en kalkylränta
om 8,1 % avseende nuvärdesdiskontering av restrdet. Som framr av
diagrammet på nästkommande sida överensstämmer Sagax redovisade
direktavkastning väl med direkt avkastningskraven vid fastighets-
värderingarna.
I tabellen nedan redovisas fastighetsrderingarnas känslighet för
förändrade antaganden.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
95
NOTER
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Fastigheterna besiktigas av värderare enligt ett rullande schema.
Besiktningarna omfattar allmänna utrymmen samt ett urval av lokaler,
r särskild vikt läggs vid större uthyrda samt vakanta lokaler. Syftet
med besiktningen är att bedöma fastighetens allnna standard och
skick, underhållsbehov, marknadsposition och lokalernas attraktivitet.
ANALYSER OCH GENERELLA FÖRUTSÄTTNINGAR
Fastighetsrderingen grundar sig på observerbara indata som aktuella
hyresavtal, marknadshyror, faktiskt utfall för drifts- och underhålls-
kostnader, planerade investeringar och nuvarande vakansgrader samt
icke observerbara indata som avkastningskrav och framtida vakans-
nivåer.
Kalkylperioden har anpassats efter återstående löptid för befintliga
hyresavtal och varierar mellan 5 och 17 år. Kalkylperioden uppgår som
regel till 10 år. Kassaflödeskalkylerna baseras på inflationsantaganden
gjorda av värderingsföretagen som ligger mellan 1,5 och 3,5 % per år för
kalkylperioderna med skillnader mellan de olika länderna. Som grund
för bedömning av framtida driftnetton ligger analys av gällande hyres-
avtal samt analys av den aktuella hyresmarknaden. Hyresavtalen har
beaktats individuellt i kalkylen. Normalt har de befintliga hyres avtalen
antagits gälla fram till hyresavtalens slut. För de fall hyresvillkoren har
bedömts som marknadsmässiga har de sedan antagits möjliga att för-
nga på oförändrade villkor alternativt varit möjliga att hyra ut på nytt
till liknande villkor. I de fall den utgående hyran bedömts avvika fn
llande marknadshyra har denna justerats till marknadsmässig nivå.
Den bästa användningen av fastigheterna har antagits vid fastighets-
värderingarna. Kassaflödeskalkylerna beaktar marknadsläge, hyres-
nivå, annan användning och långsiktig vakansgrad för varje fastighet.
Drifts- och underhållskostnader har dels baserats på en analys av de
historiska kostnaderna för respektive fastighet, dels på erfarenheter och
statistik avseende likartade fastigheter.
ANTAGNA DRIFTNETTON VID VÄRDERING
Det av fastighetsrderarna totalt beräknade driftnettot för 2024 upp-
r till 4 487 miljoner kronor i värderingarna. Avvikelse mot driftnettot
i Sagax aktuella intjäningsförga per 1 januari 2025, 4 378 miljoner
kronor justerat för tomträttsavld, motsvarar 2 % varför värderarnas
beräknade driftnetto bedöms som rimligt.
13
NOT FÖRVALTNINGSFASTIGHETER, FORTS.
Orealiserade värdeförändringar på fastigheter 2015–2024
Värdeförändring
1)
KPI- Real värde-
År
Mkr
%
förändring
2)
förändring
2015
677
4,4 %
0,0 %
4,4 %
2016
1 306
6,8 %
1,4 %
5,3 %
2017
1 113
4,9 %
1,2 %
3,7 %
2018
1 265
4,6 %
1,6 %
2,9 %
2019
1 301
4,2 %
1,5 %
2,7 %
2020
1 274
3,5 %
0,3 %
3,2 %
2021
3 870
9,2 %
4,1 %
4,8 %
2022
1 709
3,4 %
9,4 %
5,5 %
2023
–1 306
–2,2 %
3,4 %
5,5 %
2024
563
0,9 %
1,6 %
0,7 %
1) Värdeförändringar utöver investeringar.
2) Vägd förändring av KPI eller motsvarande på de marknader Sagax äger
fastigheter.
Kort om Sagax fastighetsvärderingar
Verkligt värde
65 874 mkr
Oberoende värderingsföretag
Savills, CBRE, Jones Lang LaSalle samt
Cushman & Wakefield | RED
Kalkylperiod
5–17 år
Antagen inflationsutveckling 1,5-3,5 % initialt, 2,0 % långsiktigt
Drifts- och underhållskostnader
Historiska kostnader för respektive fastighet
samt erfarenhet och statistik från jämr-
bara fastigheter
Kalkylränta kassaflöde
5,1–16,0 %. Vägt genomsnitt 8,0 %
Kalkylränta restvärde
5,3–16,1 %. Vägt genomsnitt 8,1 %
Direktavkastningskrav
4,3–14,0 %. Vägt genomsnitt 6,4 %
Marknadshyra
121–4 357 kr/kvm
Känslighetsanalys för fastighetsvärderingar
1)
Belopp i Värdeförändring
miljoner kronor
Förändring
2024
2023
Direktavkastningskrav
+/– 0,25 %-enheter
1 770/+1 922
1 698/+1 845
Kalkylränta
+/– 0,25 %-enheter
881/+897
967/+9 97
Hyresintäkter
+/– 5 % +2 644/–2 657
+2 428/–2 462
Fastighetskostnader
+/– 5 %
356/+354
332/+335
Uthyrningsgrad
+/– 1 %-enhet
+867/–867
+736/736
1) Parametrarna i tabellen är att betrakta som ömsesidigt beroende då de
påverkas av gemensamma faktorer men speglar olika aspekter av fastighets-
värderingarna. En förändring i en enskild parameter kan därför förväntas få
konsekvenser för flera andra.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
96
NOTER
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
13
NOT FÖRVALTNINGSFASTIGHETER, FORTS.
Direktavkastningskrav vid värderingar
Redovisad direktavkastning
Direktavkastning jämfört med direktavkastningskrav
%
0
2
4
6
8
10
2024202320222021202020192018201720162015
Fastigheternas förväntade framtida kassaflöde under
vald kalkylperiod beräknas enligt följande:
+ Hyresinbetalningar
Driftutbetalningar
Underhåll
Tomträttsavgäld
= Driftnetto
Investeringar
= Kassaflöde
Kalkylräntor och direktavkastningskrav
VÄGDA GENOMSNITT
Kalkylränta kassaflöde
Kalkylränta restvärde
Direktavkastningskrav
Marknadssegment
2024−12−31
2023−12−31
2024−12−31
2023−12−31
2024−12−31
2023−12−31
Sverige
7,9 %
8,0 %
8,0 %
8,0 %
6,0 %
5,9 %
Finland
8,4 %
8,3 %
8,8 %
8,8 %
6,8 %
6,7 %
Frankrike
7,9 %
7,8 %
7,9 %
7,8 %
6,5 %
6,4 %
Benelux
6,8 %
6,3 %
6,8 %
6,3 %
5,7 %
6,2 %
Spanien
8,2 %
8,2 %
8,2 %
8,2 %
6,2 %
6,2 %
Tyskland
9,2 %
5,4 %
9,2 %
5,4 %
8,1 %
10,6 %
Övriga Europa
7,0 %
6,8 %
7,0 %
6,8 %
7,9 %
7,9 %
Vägt genomsnitt
8,0 %
7,8 %
8,1 %
7,9 %
6,4 %
6,4 %
INTERVALLER
Kalkylränta kassaflöde
Kalkylränta restvärde
Direktavkastningskrav
Marknadssegment
2024−12−31
2023−12−31
2024−12−31
2023−12−31
2024−12−31
2023−12−31
Sverige
5,111,3 %
5,4
11,7 %
7,1
11, 5 %
7, 3 11, 7 %
5,4–9,4 %
5,29,5 %
Finland
6,3–16,0 %
6,4–16,1 %
6,3–16,0 %
6,4–16,1 %
4,3–14,0 %
4,3–14,0 %
Frankrike
5,8–10,5 %
6,0–10,6 %
5,810,5 %
6,0–10,6 %
5,09,0 %
4,8
9,0 %
Benelux
5,98,9 %
5,1–8,6 %
5,98,9 %
5,1–8,6 %
4 , 7 7,3 %
5,08,5 %
Spanien
5,3–10,3 %
7,0–10,0 %
5,310,3 %
7,010,0 %
5 , 3 7, 5 %
5 ,3
7, 5 %
Tyskland
7, 3 9,8 %
5,08,8 %
7,3
9, 8 %
5,08,8 %
5,98,8 %
7,0–11,0 %
Övriga Europa
7,0
7,0 %
6,86,8 %
7, 0 7, 0 %
6,86,8 %
7, 3 8,8 %
7, 3 8, 8 %
Totalt
5,1–16,0 %
5,0–16,1 %
5,3–16,1 %
5,0–16,1 %
4,3–14,0 %
4,3–14,0 %
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
97
NOTER
Uppskjuten skatt har beknats med respektive lands per balans dagen
fastställda skatte sats för kommande år, se not 1 Redo visningsprinciper.
Koncernens skattemässiga underskotts avdrag uppgick till 719
(806) miljoner kronor. Möjligheten att utnyttja underskottsavdragen
påverkas av skatteregler om tidsbegnsade spärrar. På balansdagen
fanns bortre tidsbegränsningar att beakta avseende underskott om 231
(58) miljoner kronor varav 188 miljoner kronor uppstod vid en koncern-
intern omstrukturering under 2024. Samtliga 231 miljoner kronor
bedöms kunna utnyttjas mot framtida skattepliktiga vinster.
Nedanstående tabell visar Sagax totala uppskjutna skattefordran
och skatteskuld, netto per land.
I Rapport över koncernens finansiella sllning bruttoredovisar Sagax
uppskjuten skattefordran och skatteskuld enligt nedan .
Koncernen
2024−12−31
2023−12−31
Konvertibelt skuldebrev
69
504
Övriga kortfristiga ränterande fordringar
60
Obligationer
625
752
Långfristiga räntebärande fordringar på
joint venture
179
124
Övriga långfristiga räntebärande fordringar
51
101
Övriga finansiella fordringar
64
110
Summa
1 048
1 591
Se även not 18.
14
NOT UPPSKJUTEN SKATTESKULD OCH SKATTEFORDRAN
15
NOT FINANSIELLA FORDRINGAR
16
NOT
FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH
UPPLUPNA INTÄKTER
Koncernen
Moderbolaget
Periodiserade
2024−12−31
2023−12−31
2024−12−31
2023−12−31
upplåningskostnader
52
66
11
Periodiserade
hyresrabatter och
förmedlingsprovisioner
235
235
Upplupna ränteintäkter
17
14
Upplupna hyresintäkter
14
2
Övriga förutbetalda
kostnader
39
59
4
2
Summa
356
376
14
13
Koncernen
Moderbolaget
Uppskjuten skattefordran
2024
2023
2024
2023
Finansiella instrument
12
1
Underskottsavdrag
150
167
Summa
163
168
Uppskjuten skatteskuld
Temporära skillnader på
fastigheter
4 256
3 948
5
Obeskattade reserver
32
6
Summa
4 289
3 954
6
5
Uppskjuten skatteskuld, netto
4 126
3 786
6
5
Den 31 december 2024 uppgick de skattemässiga restvärdena för kon-
cernens fastigheter till 40 130 (33 694) miljoner kronor.
Koncernen
Redovisad uppskjuten skatteskuld, netto
2024
2023
Danmark
11
8
Finland
1 668
1 508
Nederländerna
647
534
Belgien
20
18
Spanien
14
13
Sverige
1 627
1 594
Tyskland
138
111
Summa
4 126
3 786
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
98
NOTER
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
De räntebärande skulderna, bestående av obligationer, skulder till ban-
ker samt företagscertifikat, utgjorde 42 % (41 %) av koncernens finan-
siering per 31 december 2024. Vid årsskiftet uppgick de ränte rande
skulderna till 35 134 (30 343) miljoner kronor varav motsvarande
33 202 (28 636) miljoner kronor var upptagna i euro. Valutakursföränd-
ringar under året har förändrat de räntebärande skulderna med
1 069 (72) miljoner kronor. De räntebärande skulderna består av icke-
kerställda börsnoterade obligationsn 29 454 (26 162) miljoner kro-
nor, icke-kerställda företagscertifikat om 456 (1 495) miljoner kronor
samt av bankn om 5 224 (2 686) miljoner kronor. Motsvarande 4 937
(2 309) miljoner kronor av bank lånen har tagits upp med säkerhet i
dotterbolagens fastig heter.
Sagax långfristiga räntebärande skulder uppgick till 30 002
(25 436) miljoner kronor motsvarande 85 % (84 %) av de totala ränte-
rande skulderna.
De kortfristiga räntebärande skulderna uppgick till 5 132 (4 907)
miljoner kronor motsvarande 15 % (16 %) av Sagax ränte bärande skul-
der, varav 400 miljoner euro består av en obligation som förfaller till
betalning den 13 mars 2025. 456 (1 495) miljoner kronor i utestående
före tagscertifikat har i balans räkningen rubricerats som kort fristiga
eftersom de har en löptid som understiger ett år. Då certifikatens back
up-faciliteter har en löptid överstigande ett år redo visas de dock som
ngfristiga i tabellen i vidstående kolumn över Sagax kapital bindning
vid års skiftet. Företagscertifikaten har emitterats av moderbolaget.
De kortfristiga räntebärande skulderna återbetalas genom koncernens
kassaflöde, tillgängliga kreditfaciliteter, förlängning av låneavtal eller
genom nyupplåning för refinansiering av lån som löper ut. Sagax efter-
strävar att ha en låg andel kortfristig ränte rande finansiering i syfte
att minimera koncernens refinansieringsrisk. Sagax efter strävar därför
att refinansiera de räntebärande skulderna i god tid. Sammantaget
bedöms detta arbetssätt effektivt begnsa koncernens refinansierings-
risk. Den genomsnittliga återstående kapital bindningen uppgick till 3,1
(3,1) år vid årets utgång. I vidstående kolumn redovisas lånens förfallo-
struktur.
Den genomsnittliga räntan per balansdagen för räntebärande skul-
der uppgick till 2,3 % (1,9 %) inklusive effekter av derivatinstrument.
I vidstående kolumn redovisas lånens räntebindningsstruktur.
Under 2024 emitterade Sagax ett grönt obligationslån om nominellt
500 miljoner euro. Sagax obligationer är emitterade inom ramen för
bolagets EMTN-program och är inregistrerade vid Euronext Dublin.
I vidstående kolumn redovisas Sagax obligationslån per 31 december
2024.
Sagax hade vid årsskiftet en tillgänglig likviditet om 11 391
(9 927) miljoner kronor varav tillgängliga kreditfaciliteter om totalt
11 104 (9 899) miljoner kronor. Kreditfaciliteter motsvarande utestå-
ende företagscertifikat om 456 (1 495) miljoner kronor är ej inkluderade
i disponibel likviditet.
Vid årsskiftet fanns avtal om revolverande kreditfaciliteter om totalt
10 980 (10 571) miljoner kronor, varav 10 980 (9 823) miljoner kronor
var tillgängliga vid årsskiftet.
Sagax har även kortfristiga kreditfaciliteter om sammanlagt 480
(505) miljoner kronor varav 480 (360) miljoner kronor var outnyttjade
vid årsskiftet. Övriga lånelöften uppgick till 100 (100) miljoner kronor
varav 100 (100) miljoner kronor var outnyttjade.
Kostnaden för lånelöften (så kallad löftesprovision) uppgick under
året till 51 (41) miljoner kronor.
Sagax obligationer är börsnoterade. Marknadsvärdet understeg
per 31 december upplupet anskaffningsrde med 920 (2 401) miljoner
kronor. Övriga räntebärande skulder löper i huvudsak med kort ränte-
bindning innebärande att upplupet anskaffningsrde väsentligen
överens stämmer med verkligt värde .
17
NOT RÄNTEBÄRANDE SKULDER
Koncernen
Moderbolaget
Räntebärande skulder,
2024−12−31
2023−12−31
2024−12−31
2023−12−31
långfristig del
30 002
25 436
9 936
Företagscertifikat
456
1 495
456
1 495
Övriga räntebärande
skulder, kortfristig del
4 676
3 412
117
Summa
35 134
30 343
10 392
8 903
Ej säkerställda börsnoterade obligationslån, 31 december 2024
Upplupet
Nominellt anskaff-
belopp ningsvärde,
Löptid
Räntebas
meur
meur
Effektiv ränta
Kupongränta
20192025
Fast ränta
400
400
2,1 %
2,3 %
2022–2026
Fast ränta
300
299
1,8 %
1,6 %
2020–2027
Fast ränta
375
369
1,9 %
1,1 %
2021–2028
Fast ränta
500
498
0,9 %
0,8 %
2021–2029
Fast ränta
500
500
1,0 %
1,0 %
2024–2030
Fast ränta
500
498
4,5 %
4,4 %
Summa/genomsnitt
2 575
2 564
2,0 %
1,9 %
Nettoskuld
2024−12−31
2023−12−31
Räntebärande skulder
35 134
30 343
Räntebärande tillgångar
−359
−729
Börsnoterade instrument
1)
−10 121
8 782
Likvida medel
−287
−28
Nettoskuld
24 367
20 804
1) Inkluderar börsnoterade aktier i bolag som redovisas som intresseföretag.
Kapitalbindning, förfalloår
1)
Nominellt belopp
Andel
2025
4 675
13 %
2026
3 698
10 %
2027
5 882
17 %
2028
5 766
16 %
2029
9 519
27 %
> 2029
5 743
16 %
Summa
35 283
100 %
1) Företagscertifikat om 456 miljoner kronor redovisas med förfall 2029 då
back-up faciliteter i form av outnyttjade långfristiga revolverande kredit-
faciliteter förfaller 2029.
Räntebindning, förfalloår
1)
Nominellt belopp
Genomsnittlig ränta
2)
Andel
2025
6 223
2,9 %
18 %
2026
3 446
1,6 %
10 %
2027
5 251
1,8 %
15 %
2028
6 708
1,3 %
19 %
2029
7 911
2,0 %
22 %
> 2029
5 743
4,4 %
16 %
Summa/genomsnitt
35 283
2,3 %
100 %
1) Inklusive derivat.
2) I den genomsnittliga räntan för 2025 ingår marginalen för den
rörliga delen av skuldportföljen .
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
99
NOTER
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Resultateffekten av värdeförändringar på finansiella instrument uppgick
till 1 184 (−932) miljoner kronor, varav −17 (23) miljoner kronor var
realiserad värdeförändring och avsåg avyttring av finansiella instrument
och räntederivat.
Orealiserade värdeförändringar uppgick till 1 202 (−955) miljoner
kronor. Omvärdering av börsnoterade instrument medförde en orealise-
rad värdeförändring om 1 185 (−631) miljoner kronor. Årets omvärde-
ring uppstod under september 2024 i samband med att NP3 genomförde
en riktad nyemission vilken medförde att Sagax omklassificerade inne-
havet i NP3 till finansiella instrument som resulterade i en orealiserad
rdeförändring om 1 335 miljoner kronor i tredje kvartalet. I novem-
ber 2024 förvärvade Sagax aktier i NP3 och innehavet i NP3 redovisas
refter som ett intresseföretag enligt kapitalandelsmetoden. Omklas-
sificeringen resulterade i en orealiserad värdeförändring på finansiella
instrument om –150 miljoner kronor.
Sagax ägande i Hemsö Intressenter AB styrs av ett aktieägaravtal med
Tredje AP-fonden. Aktieägaravtalet reglerar bland annat sälj - respektive
köpoptioner mellan de två delägarna avseende Sagax aktie innehav i
bolaget. I enlighet med IFRS 9 har finansiellt instru ment avseende
Hemsö Intressenter AB marknadsvärderats till 992 (931) miljoner
kronor, en orealiserad resultateffekt om 61 (226) miljoner kronor.
2019 investerade Sagax i det franska fastighetsbolaget Groupe BMG
genom ett konvertibelt lån värderat till 69 (504) miljoner kronor den 31
december 2024. Groupe BMG är ett fastighetsbolag inriktat på kommer-
siella fastig heter utanför Sagax kärnmarknader. Lånet förfaller i mars
2025 utan rätt till konvertering.
Sagax finansiella strategi bygger på låg ränterisk vilket uppnås
genom fastntelån och genom att nyttja räntederivat. Principer för
rdering återfinns i not 1 Redovisningsprinciper. Värdeförändringar
i räntederivatportföljen uppkommer bland annat som en effekt av för-
ändrade marknadsräntor samt till följd av förändring av återstående
löptid. Räntederivaten har marknadsvärderats i enlighet med värde-
ringar fn motparterna. Derivaten utgörs av nominella ränteswappar.
Sagax ränte derivat ingås i svenska kronor eller euro. Tabellen på föl-
jande sida visar derivatens räntebindningsstruktur. Genomsnittlig
nta på derivaten är redovisade till de villkor som gällde på boksluts-
dagen. Per 31 december 2024 uppgick marknads värdet i Sagax ränte-
derivatportfölj till −71 (–21) miljoner kronor.
Sagax räntederivat omfattade sammanlagt 4 077 (1 632) miljoner
kronor i nominellt belopp. Vid årsskiftet begnsade ränte derivaten
Sagax ränterisk och motsvarade 72 % (39 %) av bolagets räntebärande
skulder med rörliga räntor. På följande sida redovisas derivatavtalen
fördelade per motpart. Den vägda genomsnittliga räntenin för ränte-
derivat och räntetak uppgick till 2,7 % (2,5 %).
Den genomsnittliga räntebindningen med beaktande av ränte-
derivaten uppgick till 2,9 (2,8) år vid årsskiftet. Räntebindningen
begnsar förvaltningsresultatets påverkan av förändringar i det all-
nna ränteläget.
Räntederivatens värdeförändringar under året redovisas som rea-
liserade eller orealiserade värdeförändringar i Sagax resultatkning.
Orealiserade värdeförändringar påverkar resultat före skatt men inte
kassa flödet eller förvaltningsresultatet.
18
NOT FINANSIELLA INSTRUMENT
Koncernen
Derivat
2024−12−31
2023-12-31
Övervärden på räntederivat
5
Undervärden på räntederivat
−71
–27
Summa
−71
–21
Värdeförändringar på finansiella Koncernen
instrument, orealiserade
2024−12−31
2023−12−31
Räntederivat
49
–36
Börsnoterade aktier
1 185
631
Övriga finansiella instrument
5
61
Finansiellt instrument avseende joint venture
61
226
Summa
1 202
955
Värdeförändringar på finansiella Koncernen
instrument, realiserade
2024−12−31
2023−12−31
Börsnoterade aktier
23
Räntederivat
−17
Summa
−17
23
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
100
NOTER
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Ovan redogörs för räntederivatens löptid och hur genomsnittliga räntor
och marknadsrden fördelas per förfalloår.
På nästkommande sida redogörs för likviditetsflöden hänförliga till
krediter. För dessa har antaganden gjorts om referensräntor såsom de
var bestämda på bokslutsdagen. Framtida likviditetsflöden hänförliga
till ränte derivat utgörs av betald ränta minus erhållen ränta. För att
beräkna rörligt ben i ett räntederivat har referensräntor använts över
hela derivatets löptid såsom de var besmda på bokslutsdagen. Löftes-
provision för tillgängliga kreditfaciliteter är ej medknad. Med ovan-
stående antaganden uppgick det totala betalningsansvaret för avtalade
krediter och räntederivat till sammanlagt 38 061 (32 232) miljoner
kronor över återstående löptider.
18
NOT FINANSIELLA INSTRUMENT, FORTS.
ÖVRIGA FINANSIELLA INSTRUMENT I RAPPORTEN
ÖVER FINANSIELL STÄLLNING
Rapporten över finansiell ställning inkluderar fordringar och skulder
som är att betrakta som finansiella instrument värderade till anskaff-
ningsrde. Upplupet anskaffningsrde med undantag av börsnoterade
obligationer motsvaras i allt väsentligt av marknadsvärdet vid årets
utgång, se not 17.
Derivatavtal
Genomsnittlig
Antal
Nominella belopp
Andel
återstående löptid
Genomsnittlig ränta
Marknadsvärde
Belopp i miljoner kronor
2024−12−31
2023−12−31
2024−12−31
2023−12−31
2024−12−31
2023−12−31
2024−12−31
2023−12−31
2024−12−31
2023−12−31
2024−12−31
2023−12−31
Nominella ränteswappar:
Nordea
7
7
944
927
23 %
57 %
3,0
4,0
3,0 %
3,0 %
−20
21
HSBC
2
1
965
466
24 %
29 %
4,0
5,0
2,6 %
2,6 %
−15
–4
Swedbank
9
1 364
33 %
4,2
2,8 %
−27
ING
2
804
20 %
4,2
2,4 %
−9
Delsumma
20
8
4 077
1 393
100 %
85 %
3,9
4,3
2,7 %
2,8 %
71
–25
Räntetak:
Danske Bank
1
239
15 %
0,5
0,8 %
5
Delsumma
1
239
15 %
0,5
0,8 %
5
Summa
20
9
4 077
1 632
100 %
100 %
3,9
3,7
2,7 %
2,5 %
−71
–19
– varav avtal i svenska kronor
7
3
1 171
450
29 %
28 %
3,7
4,0
2,8 %
3,0 %
−18
–10
– varav avtal i euro
13
6
2 906
1 182
71 %
72 %
3,9
3,7
2,6 %
2,4 %
54
–9
Räntederivat 31 december 2024
Nominellt Marknadsvärde, Genomsnittlig
Räntebindning, år belopp, mkr mkr ränta
2027
944
−20
3,0 %
2028
965
−15
2,6 %
2029
2 168
−36
2,6 %
Summa/genomsnitt
4 077
−71
2,7 %
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
101
NOTER
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Kategorisering av finansiella instrument
Koncernen 2024-12-31
Koncernen 2023-12-31
Finansiella tillgångar Finansiella tillgångar Finansiella tillgångar Finansiella tillgångar
och skulder värderade och skulder värderade och skulder värderade och skulder värderade
till upplupet till verkligt värde via till upplupet till verkligt värde via
anskaffningsvärde resultatet anskaffningsvärde resultatet
Finansiella tillgångar
Ränterande fordringar på joint venture
179
124
Ränterande finansiella fordringar
51
101
Finansiella instrument avseende joint venture
992
931
Övriga finansiella fordringar
62
101
Hyresfordringar
288
264
Upplupna intäkter
30
16
Övriga fordringar, kortfristiga
64
54
Ränterande kortfristiga fordringar
60
69
504
Börsnoterade instrument
625
752
Likvida medel
287
28
Summa
1 646
1 061
1 440
1 435
Finansiella skulder
Räntederivat
71
21
Räntebärande skulder
35 134
30 343
Leverantörsskulder
98
92
Upplupna kostnader
645
999
Övriga skulder
498
343
Summa
36 375
71
31 777
21
18
NOT FINANSIELLA INSTRUMENT, FORTS.
Framtida likviditetsflöden för räntebärande
skulder och räntederivat per 2024-12-31
IB Återbetalas UB Ränte- Derivat- Totala
År skulder /Amorteras skulder betalning betalning betalningar
2025
35 134
5 075
30 059
781
13
−5 842
2026
30 059
3 750
26 310
694
13
−4 430
2027
26 310
−5 806
20 504
−605
13
6 397
2028
20 504
5 74 4
14 760
478
12
6 211
2029
14 760
−9 042
5 718
318
2
−9 358
>2029
5 718
5 718
−105
−5 823
Totalt
35 134
−2 980
53
−38 061
Framtida likviditetsflöden för räntebärande
skulder och räntederivat per 2023-12-31
IB Återbetalas UB Ränte- Derivat- Totala
År skulder /Amorteras skulder betalning betalning betalningar
2024
30 343
−4 906
25 436
590
12
−5 485
2025
25 436
−4 498
20 938
481
16
4 963
2026
20 938
3 595
17 343
374
16
−3 954
2027
17 343
5 580
11 763
310
16
5 875
2028
11 763
6 103
5 660
−141
6
6 237
>2028
5 660
5 660
59
5 719
Totalt
−30 343
−1 956
66
−32 232
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
102
NOTER
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
19
NOT ÖVRIGA LÅNGFRISTIGA SKULDER
20
NOT
UPPLUPNA KOSTNADER OCH
FÖRUTBETALDA INTÄKTER
21
NOT
MATERIELLA
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar besr främst av fastighetsprojekt
under utveckling, men även av inventarier och anpassningar för Sagax
kontor i Stockholm, Helsingfors, Paris, Rotterdam och Barcelona.
Koncernen
Moderbolaget
Ackumulerade
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
anskaffningsvärden
vid årets början
26
23
5
6
Årets investeringar
11
4
1
1
Omklassificeringar
–1
–2
Summa
37
26
7
5
Ackumulerade
anskaffningsvärden
vid årets början
–9
–9
–4
–5
Årets avskrivningar
–1
–1
–1
0
Omklassificeringar
1
1
Summa
–10
–9
–4
–4
Bokfört värde
27
17
2
1
Koncernen
2024-12-31
2023-12-31
Depositioner från hyresgäster
357
318
Summa
357
318
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
103
NOTER
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Moderbolaget AB Sagax direktägda och indirekt ägda dotterbolag framgår nedan. Samtliga nedan direkgda dotterbolag där andelen understiger
100 % ägs tillsammans med andra helägda koncernföretag.
22
NOT ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
Bokfört värde Bokfört värde
Direktägda dotterbolag
Org nr
Säte
Andel
Antal aktier/andelar
2024-12-31 2023-12-31
Bilhornet KB
969685-9124
Stockholm
100 %
1
39
35
Firethorne AB
556014-2571
Stockholm
100 %
14 372 924
661
661
Sagax Belgium NV
KBO1001564689
Antwerpen
100 %
61 500
234
5
Sagax Beta AB
556546-4558
Stockholm
100 %
1 000
132
132
Sagax BidCo 10 AB
559320-1717
Stockholm
100 %
1 000
570
570
Sagax BidCo 26 AB
559386-1718
Stockholm
100 %
1 000
400
Sagax BidCo 31 AB
559403-5585
Stockholm
100 %
1 000
3
Sagax Bruket Fastigheter AB
556022-3934
Stockholm
100 %
20 000 000
740
Sagax Eur AB
559205-4240
Stockholm
100 %
1 000
6
1
Sagax Euro MTN AB (publ)
559209-9690
Stockholm
100 %
1 000
127
127
Sagax Euro MTN NL B.V
KVK7831176 4
Rotterdam
100 %
1
Sagax Europa AB
556715-1914
Stockholm
100 %
1 000
713
714
Sagax Fastighet Egah Almuk AB
559075-2720
Stockholm
100 %
1 000
Sagax Finland Holding AB
556923-4262
Stockholm
100 %
50 000
373
373
Sagax Finland Oy
2104952-4
Helsingfors
51 %
2 500
27
27
Sagax Germany Holding GmbH
127272
Frankfurt
100 %
25 000
18
10
Sagax Invest AB
556640-8547
Stockholm
100 %
1 000
30
30
Sagax Jordbro AB
556734 - 4741
Stockholm
100 %
1 000
75
75
Sagax Lund AB
556740-3505
Stockholm
100 %
1 000
43
35
Sagax Macrohuset AB
559025-5013
Stockholm
100 %
1 000
Sagax Nederland B.V
KVK66495202
Rotterdam
100 %
1 000
832
832
Sagax Projektutveckling AB
559029-0473
Stockholm
100 %
1 000
3
1
Sagax Real Estate Socimi SA
AF67228676
Barcelona
100 %
325 000 000
3 353
3 353
Sagax Småland AB
556768-9509
Stockholm
100 %
1 000
128
122
Sagax Stockholm 7 AB
556909-6109
Stockholm
100 %
1 000
98
98
Sagax Stockholm 8 AB
556909-6091
Stockholm
100 %
500
4
Sagax Stockholm 13 AB
559019-6837
Stockholm
100 %
1 000
Sagax Stockholm 19 AB
559081-6665
Stockholm
100 %
1 000
260
260
Sagax Stockholm 25 AB
559128-7916
Stockholm
100 %
1 000
15
15
Sagax Stockholm 26 AB
559163- 6575
Stockholm
100 %
1 000
Sagax Stockholm 27 AB
559214-7093
Stockholm
100 %
1 000
Sagax Stockholm 28 AB
559235-3634
Stockholm
100 %
1 000
491
491
Sagax Stockholm Tio AB
556954-1955
Stockholm
100 %
1 000
265
265
Sagax Stockholm Två AB
556713-4837
Stockholm
100 %
1 000
1 185
1 185
Sagax Under AB
556563-6924
Stockholm
100 %
810 000
307
307
Storstockholms Industrifastigheter AB
556695-9572
Stockholm
100 %
1 000
220
210
Svenskasagax Holding SAS
FR808512826
Paris
100 %
200 000
5 473
4 058
Totalt
16 083
14 737
Indirekt ägda dotterbolag
Org nr
Land
Säte
Indirekt ägda dotterbolag
Org nr
Land
Säte
Alpha I Oy
2155931-3
Finland
Helsingfors
Fastighetsbolaget Reglaget AB
556591-6706
Sverige
Stockholm
Breidan 4 Fastighets KB
969715-9268
Sverige
Stockholm
Fastighetsförvaltning
Cephyr AB
556646-0753
Sverige
Stockholm
Skultuna 3 KB
969646-0196
Sverige
Stockholm
Divial 10 SA
A-28198703
Spanien
Madrid
Gila Fastighets AB
556659-0260
Sverige
Stockholm
EVAF B-FROST Finland
Grepens KB
916452-1354
Sverige
Stockholm
Properties Oy
2115360 - 4
Finland
Forssa
Havsklint AB
559493-0686
Sverige
Stockholm
Fastighets AB Bergkällavägen
559288-0685
Sverige
Stockholm
Huan SL
B-58240185
Spanien
Barcelona
Fastighets AB Microhuset
559016-3159
Sverige
Stockholm
IJA Fastighet AB
556801-3956
Sverige
Stockholm
Fastighets AB Miklaholt 1
559019-2216
Sverige
Stockholm
Jobegu AB
556697-8937
Sverige
Stockholm
Fastighets AB Råfilmen
556742-6167
Sverige
Stockholm
KB Kolsva 1
916608-8386
Sverige
Stockholm
Fastighetsaktiebolaget Apicius
559015-8902
Sverige
Stockholm
KB Sagax Jordbromalm 6:13
969636-7763
Sverige
Stockholm
Fastighetsaktiebolaget
KB Slänten 17
969667-0604
Sverige
Stockholm
Ränta-Sierra
559340-2497
Sverige
Stockholm
Keskinäinen koy Ruosilankulma
1937007-9
Finland
Helsingfors
Fastighetsbolaget Bårebo
Kiinteistö Oy Heinämäentie 8
3300481-7
Finland
Helsingfors
Gräsanden AB
556737-4151
Sverige
Stockholm
Kiinteistö Oy Jasperinkuja 1
3209172-8
Finland
Birkala
Fastighetsbolaget Erikseger AB
556749-8133
Sverige
Stockholm
Kiinteistö Oy Jasperintie 273
3300479-6
Finland
Helsingfors
Fastighetsbolaget Hedenhög
i Huddinge AB
556468- 6615
Sverige
Stockholm
Kiinteistö Oy Jyväskylän
Kuormaajantie 15
2332247-5
Finland
Jyväskylä
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
104
NOTER
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
22
NOT ANDELAR I KONCERNFÖRETAG, FORTS.
Indirekt ägda dotterbolag
Org nr
Land
Säte
Indirekt ägda dotterbolag
Org nr
Land
Säte
Kiinteistö Oy Jyväskylän
Koy Helsingin Turvekuja 1
3223673-9
Finland
Helsingfors
Kuormaajantie 51
2822859-2
Finland
Jyväsky Koy Helsingin Turvekuja 7
3278685-3
Finland
Helsingfors
Kiinteistö Oy Kankitie
3004485-6
Finland
Jyväsky Koy Helsingin Turvekuja 8
3278693-3
Finland
Helsingfors
Kiinteistö Oy Kokkolan
2702507-2
Finland
Mottisenkatu 6
3242387- 6
Finland
Helsingfors Koy Helsingin Valokaari 8 Helsingfors
Kiinteistö Oy Lounatuulentie 10
3300476 -1
Finland
Helsingfors Koy Hollolan Tarmontie 2-4
2103880 -9
Finland
Hollola
Kiinteistö Oy Merisarantie 5
3300482-5
Finland
Helsingfors Koy Hyvinkään
2731622-4
Finland
Hakakalliontie 7 Hyvinge
Kiinteistö Oy Metsäkylänniitty
0608555-1
Finland
Helsingfors Koy Hämeenlinnan
Kiinteistö Oy Muuramen Autotehtaantie 1
2702571-8
Finland
Tavastehus
Punasillantie 33 B
2814212-3
Finland
Muurame Koy Juhanilanmäki
0734652-2
Finland
Vanda
Kiinteistö Oy Oulun
3243920-2
Finland
Koy Jykeskeljo
1772102-3
Finland
Jyväsky
Kempeleentie 9 Helsingfors Koy Jyväskylän
Kiinteistö Oy Oulun
3242173-1
Finland
Metsälehmuksentie 6
2933938-2
Finland
Vaajakoski
Nuottasaarentie 4 Helsingfors Koy Jyväskylän Metsäraivio 2
2945477-8
Finland
Jyväsky
Kiinteistö Oy Oulun
Äimäkuja 2
3242386-8
Finland
Helsingfors Koy Jyväskylän Savelankatu 5
2854809-4
Finland
Jyväsky
Kiinteistö Oy Oulun Koy Jyväskylän Yritystie 1
2854808-6
Finland
Jyväsky
Äimäkuja 3
3242352-6
Finland
Helsingfors Koy Kampo
3191082- 4
Finland
Vanda
Kiinteistö Oy Oulun Äimätie 1
3242351-8
Finland
Helsingfors Koy Karkkilan Sähkökiinteistö
1536323-4
Finland
gfors
Kiinteistö Oy Oulun Äimätie 5
3242349-7
Finland
Helsingfors Koy Kempeleen Vihikari 10
2878206-7
Finland
Kempele
Kiinteistö Oy
0804138-4
Finland
Koy Kiimingin Hallitie 2
2765013-4
Finland
Uleåborg
Peltolamminkatu 40 Helsingfors Koy Koivuhaanportti 10
0741876 - 8
Finland
Vanda
Kiinteistö Oy Pirkkalan
Muuraintie 3
2787835-8
Finland
Helsingfors Koy Kokkolan Patamäentie 1
2832725-9
Finland
Karleby
Kiinteistö Oy Pirkkalan Koy Konekeskus
0825860-4
Finland
Jyväsky
Ohitustie
261114 3 - 8
Finland
Birkala Koy Kotkan Kisällinkatu 10
2612405-2
Finland
Kotka
Kiinteistö Oy Pirkkalan Osaaja
2062256-0
Finland
Helsingfors Koy Kuopion Lukkosalmenportti
2190203-8
Finland
Helsingfors
Kiinteistö Oy Pirkkalan Tietäjä
2062260-8
Finland
Helsingfors Koy Lahden Ansiokatu 8
2731639-8
Finland
Lahtis
Kiinteistö Oy Postimerkki
3145640-6
Finland
Muurame Koy Lahden Jatkokatu 1
2612409-5
Finland
Lahtis
Kiinteistö Oy Punasillantie
2116822- 4
Finland
Muurame Koy Lapuan Metsäkiventie 4
2119444-9
Finland
Lappo
Kiinteistö Oy Rovaniemen
3242172-3
Finland
Koy Larin Kyöstinkatu 28
2731644-3
Finland
Tavastehus
Teollisuustie 29 Helsingfors Koy Liedon Ahtonkaari 3
2059988-2
Finland
Helsingfors
Kiinteistö Oy Salvesenintie 6
2172935-1
Finland
Helsingfors Koy Liedon Avantintie 20
2612411- 6
Finland
Lundo
Kiinteistö Oy Sementtikuja 3
3300487- 6
Finland
Helsingfors Koy Lohjan Ratakatu 26
2731642-7
Finland
Lojo
Kiinteistö Oy Suuntamerkki
2900669-2
Finland
Jyväsky Koy Luomannotko 5
2731645-1
Finland
Esbo
Kiinteistö Oy Turkkirata 23-25
3300486-8
Finland
Helsingfors Koy Lyhtykulma
2681286-7
Finland
Helsingfors
Kiinteistö Oy Turun
Kuormakatu 17
2466740 -8
Finland
Åbo Koy Muuramen Punasilta
2097941-2
Finland
Muurame
Kiinteistö Oy Turun Koy Nimismiehenpelto
0658624-1
Finland
Esbo
Urusvuorenkatu 3
3088275-3
Finland
Åbo Koy Oulun Graniittitie 7
2959241-7
Finland
Uleåborg
Kiinteistö Oy Tuusulan Koy Oulun Johdinkuja 5
2265934-0
Finland
Uleåborg
Uusi Mutka
2414008-3
Finland
Tusby Koy Oulun Jääsalontie 17
2731625-9
Finland
Uleåborg
Kiinteistö Oy Vakiotie 9
3300484-1
Finland
Helsingfors Koy Oulun Kaapelitie 4
2303033-3
Finland
Uleåborg
Kiinteistö Oy Vantaan
Juurakkotie 5
3263858-6
Finland
Vanda Koy Oulun Louhimontie 5
2915228-6
Finland
Uleåborg
Kiinteistö Oy Koy Oulun Lumijoentie 2
2878202-4
Finland
Uleåborg
Vesalankadun hallit
2339358-0
Finland
Birkala Koy Oulun Moreenikuja 2
2765012-6
Finland
Uleåborg
Kiinteistö Oy Vesalantie 16
3300483-3
Finland
Helsingfors Koy Oulun Oritkarintie 1 B
2951941-2
Finland
Uleåborg
Kiinteistö Oy Ylivieskan Koy Oulun Ulappatie 6
3131473-1
Finland
Uleåborg
Kettukallionkatu 3
3242171-5
Finland
Helsingfors Koy Oy Tiilitie 11
3237837-4
Finland
Vanda
Klingan Tre Fastigheter AB
556726-7942
Sverige
Stockholm Koy Pakkasraitti 14
2880525-7
Finland
Tusby
Koskelo Holding Oy
2009577-2
Finland
Esbo Koy Pieni Teollisuuskatu 9
Koy Ansakulma
2705230-2
Finland
Vanda Espoo
3353538-6
Finland
Esbo
Koy Espoon Karaportti 8
2547952-1
Finland
Esbo Koy Pirkkalan Lasikaari 1
3004484-8
Finland
Birkala
Koy Espoon Koskelontie 27 A
2691505-7
Finland
Esbo Koy Pirkkalan Vesalanportti
2229677-0
Finland
Helsingfors
Koy Espoon Mänkimiehentie 4
2886834-6
Finland
Esbo Koy Porin Korjaamokatu 1
2612408 -7
Finland
Björneborg
Koy Espoon Olarinluoma 8
2298118-8
Finland
Esbo Koy Porin Raja-Hiltantie 8
2731631-2
Finland
Björneborg
Koy Espoon Ruukintie 20
0783679-1
Finland
Esbo Koy Rauman Äyhönjärventie 5
2731635-5
Finland
Raumo
Koy Forssan Koikkurintie 2
2731647-8
Finland
Forssa Koy Ristipellontie 17
2447642-5
Finland
Helsingfors
Koy Gunnarlankatu 5
2128395-1
Finland
Lojo
Koy Rovaniemen Teollisuustie 28
2731633-9
Finland
Rovaniemi
Koy Helsingin Malminkaari 12
3165883-3
Finland
Helsingfors Koy Ruosilantie 18
0744708-3
Finland
Helsingfors
Koy Helsingin Muonakulma
2756538-6
Finland
Helsingfors Koy Seinäjoen Yrittäjäntie 2
2731618 -7
Finland
Seinäjoki
Koy Helsingin Koy Sähkötie 8
2565951-4
Finland
Vanda
Muonamiehenraitti
2809177-6
Finland
Helsingfors Koy Tampereen
Koy Helsingin Puusepänkatu 2
1589532-9
Finland
Helsingfors Hautalankatu 19-20
2945481-5
Finland
Tammerfors
Koy Helsingin Ristipellonkulma
2773506-6
Finland
Helsingfors Koy Tampereen
Koy Helsingin Ruosilantie 14
2773505-8
Finland
Helsingfors Hautalankatu 31
2945486-6
Finland
Tammerfors
Koy Helsingin Ruosilantie 16
2773508-2
Finland
Helsingfors
Koy Tampereen
2731623-2
Finland
Joentaustankatu 3 Tammerfors
Koy Helsingin Teerikukonkuja 5
0881874 -7
Finland
Helsingfors
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
105
NOTER
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
22
NOT ANDELAR I KONCERNFÖRETAG, FORTS.
Indirekt ägda dotterbolag
Org nr
Land
Säte
Indirekt ägda dotterbolag
Org nr
Land
Säte
Koy Tampereen OPCI French Wholesale
Nuutisarankatu 19
2612407-9
Finland
Tammerfors
Properties - FWP
538423575
Frankrike
Paris
Koy Tampereen Patamäenkatu 7
1636010-7
Finland
Tammerfors
Panncentralen 1 Fastighets AB
556606-2583
Sverige
Stockholm
Koy Tampereen Ruskonraitti
3407806-8
Finland
Helsingfors
Parque Empresarial Butarque SL B-82308966
Spanien
Madrid
Koy Tampereen
Phoenix (Spain) Propco II SLU
B-67292326
Spanien
Barcelona
Uurastajankatu 3
2028664-0
Finland
Tammerfors
Phoenix (Spain) Propco V SLU
B-67284893
Spanien
Barcelona
Koy Terässammon Yrityskeskus
1740299-7
Finland
Jyväsky
Primo Veddesta Fastigheter AB
559111- 8 087
Sverige
Stockholm
Koy Turun Postikatu 3
2955735-5
Finland
Åbo Sagax Ackumulatorn
Koy Turun Rydöntie 7
2955742-7
Finland
Åbo
i Huddinge AB
556623 -1170
Sverige
Stockholm
Koy Turun Uhrilähteenkatu 8
2955741-9
Finland
Åbo
Sagax Almere 1 B.V.
KVK67193439
Nederländerna
Rotterdam
Koy Turun Vahdontie 30
291110 3 - 8
Finland
Åbo
Sagax Alpha AB
556527-1540
Sverige
Stockholm
Koy Tuusulan Pakkasraitti 4
2652079-2
Finland
Tusby
Sagax Alpha KB
969667-5777
Sverige
Stockholm
Koy Valdo
3191083-2
Finland
Vanda
Sagax Atan AB
559165-0006
Sverige
Stockholm
Koy Vantaan Ansatie 4
0598169- 6
Finland
Vanda
Sagax BE Industrial 1 NV
KBO0400318109
Belgien
Antwerpen
Koy Vantaan Ansatie 5
0736096-5
Finland
Vanda
Sagax BE Industrial 2 NV
KBO0794129793
Belgien
Antwerpen
Koy Vantaan
Sagax BE Industrial 3 NV
KBO0478467742
Belgien
Antwerpen
Hakamäenkuja 8-10
2541642-4
Finland
Vanda
Sagax BE Industrial 4 NV
KBO0683494167
Belgien
Antwerpen
Koy Vantaan Hakamäenkulma
2696847-4
Finland
Vanda
Sagax BE Industrial 5 NV
KBO0781455457
Belgien
Antwerpen
Koy Vantaan Hakkilankaari 4
3278696-8
Finland
Vanda
Sagax BE Industrial 6 NV
KBO0700811439
Belgien
Antwerpen
Koy Vantaan
Honkanummentie 5
1044118 - 4
Finland
Vanda
Sagax BE Industrial 7 NV
KBO1001565877
Belgien
Antwerpen
Koy Vantaan Juurakkotie 3
2814954-4
Finland
Vanda
Sagax BE Industrial 8 NV
KBO1001565976
Belgien
Antwerpen
Koy Vantaan Kiitoradantie 14
1898385-0
Finland
Vanda
Sagax BE Industrial 9 NV
KBO1017879101
Belgien
Antwerpen
Koy Vantaan Klinkkerikaari 2
0558383-1
Finland
Vanda
Sagax BE Industrial 10 NV
KBO1017879297
Belgien
Antwerpen
Koy Vantaan Kärkikuja
1832321-1
Finland
Vanda
Sagax BE Industrial 11 NV
KBO1017879396
Belgien
Antwerpen
Koy Vantaan Lumijälki
3089291-9
Finland
Vanda
Sagax BE Industrial 12 NV
KBO1017879495
Belgien
Antwerpen
Koy Vantaan
Sagax BE Industrial 13 NV
KBO1017879594
Belgien
Antwerpen
Martinkyläntie 9 A
2599495-3
Finland
Vanda
Sagax Beta KB
969680-2256
Sverige
Stockholm
Koy Vantaan Niittykulma
2756539-4
Finland
Vanda
Sagax Beta Komplementär AB
556646-6891
Sverige
Stockholm
Koy Vantaan Niittyvillankuja 2 2731626 -7
Finland
Vanda
Sagax BidCo 11 AB
559320-1725
Sverige
Stockholm
Koy Vantaan Nuolitie 20
2825579-3
Finland
Vanda
Sagax BidCo 12 AB
559320-1733
Sverige
Stockholm
Koy Vantaan Porttisuontie 9
2112915 - 3
Finland
Vanda
Sagax BidCo 19 AB
559400-3641
Sverige
Stockholm
Koy Vantaan Sanomatie 3
2634936-6
Finland
Vanda
Sagax BidCo 27 AB
559400 -3617
Sverige
Stockholm
Koy Vantaan Sarkatie 2
1971094-2
Finland
Vanda
Sagax BidCo 28 AB
559400-3625
Sverige
Stockholm
Koy Vantaan Taivaltie 4
0625322-8
Finland
Vanda
Sagax BidCo 30 AB
559403-5577
Sverige
Stockholm
Koy Vantaan Tiilitie 9
2591653-3
Finland
Vanda
Sagax BidCo 32 AB
559403-5593
Sverige
Stockholm
Koy Vantaan Tikkurilantie 146
2702493-4
Finland
Vanda
Sagax BidCo 33 AB
559403-5601
Sverige
Stockholm
Koy Vantaan Tikkurilantie 5
2319111- 0
Finland
Vanda
Sagax BidCo 34 AB
559403-5619
Sverige
Stockholm
Koy Vantaan Trukkikuja 1
2613719-5
Finland
Vanda
Sagax BidCo 35 AB
559403-5627
Sverige
Stockholm
Koy Vantaan Tulkintie 29
1635180-9
Finland
Vanda
Sagax BidCo 36 AB
559403-5635
Sverige
Stockholm
Koy Vantaanlaaksontie 6
2298116 -1
Finland
Vanda
Sagax BidCo 37 AB
559403-5643
Sverige
Stockholm
Koy Virkatie 7
2565952-2
Finland
Vanda
Sagax BidCo 38 AB
559409-9748
Sverige
Stockholm
Koy Väinö Tannerin Tie 1
3007067-5
Finland
Åbo
Sagax BidCo 39 AB
559409-9763
Sverige
Stockholm
Koy Väiski
3191085-9
Finland
Vanda
Sagax BidCo 40 AB
559409-9722
Sverige
Stockholm
Koy Ylivieskan Kiskotie 2
2731628-3
Finland
Ylivieska
Sagax BidCo 41 AB
559409-9771
Sverige
Stockholm
Koy Ylöjärven Teollisuustie 11
2607210-9
Finland
Ylöjärvi
Sagax BidCo 42 AB
559409-9730
Sverige
Stockholm
Koy Ylöjärven Vanha
Sagax BidCo 43 AB
559451-8432
Sverige
Stockholm
Vaasantie 13
2607206-1
Finland
Ylöjärvi
Sagax BidCo 44 AB
559451-8465
Sverige
Stockholm
Koy Ylöjärven Vanha
Sagax BidCo 45 AB
559451-8507
Sverige
Stockholm
Vaasantie 3
2952073-9
Finland
Ylöjärvi
Sagax BidCo 46 AB
559451-8515
Sverige
Stockholm
Koy Yrityspaja
1731678-1
Finland
Jyväsky
Sagax BidCo 47 AB
559451-8531
Sverige
Stockholm
Koy Ärrävaara
2404395-3
Finland
Vanda
Sagax Bokbindaren 1 AB
556757-8504
Sverige
Stockholm
Kugghjulet 3 AB
556034-5901
Sverige
Stockholm
Sagax Dikesrenen 8 AB
556813-9710
Sverige
Stockholm
Leverantören 1 AB
556921-3928
Sverige
Stockholm
Sagax Donker
M/K Nokia I Oy
3242513-4
Finland
Tammerfors
Duyvisweg 301 B.V.
KVK66641276
Nederländerna
Rotterdam
M/K Pirkkala I Oy
2776589- 8
Finland
Birkala
Sagax Dur AB
559235-3675
Sverige
Stockholm
M/K Pirkkala II Oy
2829129-2
Finland
Birkala
Sagax Eindhoven 1 B.V.
KVK67272177
Nederländerna
Rotterdam
M/K Pirkkala V Oy
3256400-3
Finland
Tammerfors
Sagax Elektra 11 AB
559092-7595
Sverige
Stockholm
Marcato Fastigheter AB
556438-8527
Sverige
Stockholm
Sagax Eng AB
559164-9966
Sverige
Stockholm
Montajes y Equipamientos SL
B-35292119
Spanien
Barcelona
Sagax Farsta AB
556043-3665
Sverige
Stockholm
Murarnas Hus AB
556565-2343
Sverige
Stockholm
Sagax Finland AB
556759-7975
Sverige
Stockholm
Muura HoldCo Oy
3246232-2
Finland
Helsingfors
Sagax Finland Asset
Muura Rakennukset Oy
3208701-6
Finland
Helsingfors
Management Oy
2513597-2
Finland
Helsingfors
Muura Tontit Oy
3233736-1
Finland
Helsingfors
Sagax Finland Holding 4 Oy
2590939-2
Finland
Helsingfors
Muura TopCo Oy
3208702-4
Finland
Helsingfors
Sagax Finland Holding 6 Oy
2608825-8
Finland
Helsingfors
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
106
NOTER
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
22
NOT ANDELAR I KONCERNFÖRETAG, FORTS.
Indirekt ägda dotterbolag
Org nr
Land
Säte
Indirekt ägda dotterbolag
Org nr
Land
Säte
Sagax Finland Holding 7 Oy
2655160-1
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 19 B.V.
KVK73376884
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Finland Holding 8 Oy
2676625-8
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 20 B.V.
KVK73377007
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Finland Holding 10 Oy
2709703-3
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 21 B.V.
K V K 73377112
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Finland Holding 11 Oy
2753789-5
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 22 B.V.
KVK75794446
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Finland Holding 12 Oy
2807403- 6
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 23 B.V.
KVK75794462
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Finland Holding 13 Oy
2913112-7
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 24 B.V.
KVK75794497
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Finland Holding 14 Oy
2913111-9
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 25 B.V.
KVK17026761
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Finland Holding 15 Oy
2915842- 6
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 26 B.V.
KVK80932800
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Finland Holding 16 Oy
2915844-2
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 27 B.V.
KVK80932525
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Finland Holding 17 Oy
2945479-4
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 28 B.V.
KVK80933076
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Finland Holding 18 Oy
3085889-2
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 29 B.V.
K VK84744596
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Finland Holding 19 Oy
3105016-6
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 30 B.V.
KVK84744685
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Finland Holding 20 Oy
3219292-4
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 31 B.V.
KVK84744774
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Finland Holding 21 Oy
3241805-7
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 32 B.V.
KVK84744731
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Finland Holding 22 Oy
3243385-5
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 33 B.V.
KVK84744642
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Finland Holding 23 Oy
3277837-8
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 34 B.V.
KVK84744847
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Finland Holding 24 Oy
3347097-3
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 35 B.V.
KVK84744960
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Finland Holding 25 Oy
3278682-9
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 36 B.V.
KVK84744936
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Finland Holding 26 Oy
3278684-5
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 37 B.V.
KVK84745045
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Finland Holding 27 Oy
3407758-3
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 38 B.V.
KVK84746505
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Finland Holding
Sagax Industrial 39 B.V.
KVK90076052
Nederländerna
Rotterdam
Portfolio 1 Oy
3299927-7
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 40 B.V.
KVK90076060
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Finland Holding
Sagax Industrial 41 B.V.
KVK90076079
Nederländerna
Rotterdam
Portfolio 2 Oy
3299929-3
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 42 B.V.
KVK90076087
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Finland RE Ky
1)
3190931-3
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 43 B.V.
KVK90076095
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Finland Real Estate
Sagax Industrial 44 B.V.
KVK90076109
Nederländerna
Rotterdam
Holdings Oy
3299936-5
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 45 B.V.
K V K9 0 076117
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Fixtures GmbH
130171
Tyskland
Frankfurt
Sagax Industrial 46 B.V.
KVK90076125
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Germany
Holding 1 GmbH
129244
Tyskland
Frankfurt
Sagax Industrial 47 B.V.
KVK90076133
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Hallenstraat 16 B.V.
KVK66500133
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Industrial 48 B.V.
KVK90076168
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Haninge AB
556730-5080
Sverige
Stockholm
Sagax Industrial 49 B.V.
KVK95220372
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Helsingborg KB
969716-9374
Sverige
Stockholm
Sagax Industrial 50 B.V.
KVK95220623
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Holdco 1 B.V.
KVK70337136
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Industrial 51 B.V.
KVK95221409
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Holdco 2 B.V.
KVK71059679
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Industrial 52 B.V.
KVK95221816
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Holdco 3 B.V.
KVK73374350
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Industrial 53 B.V.
KVK95222014
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Holdco 4 B.V.
KVK75791013
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Kista AB
556855-5006
Sverige
Stockholm
Sagax Holdco 5 B.V.
KVK78137667
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Konsumentvägen AB
556717-8305
Sverige
Stockholm
Sagax Holdco 6 B.V.
KVK80927467
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Korsberga AB
556715-1963
Sverige
Stockholm
Sagax Holdco 7 B.V.
KVK84741716
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Kubik AB
559276 -9839
Sverige
Stockholm
Sagax Holdco 8 B.V.
KVK84741783
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Kumla Hage 8 AB
559208-2290
Sverige
Stockholm
Sagax Holdco 9 B.V.
KVK90071786
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Kvm AB
559128-7809
Sverige
Stockholm
Sagax Holdco 10 B.V.
KVK90071654
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Lillsjö AB
556674-7365
Sverige
Stockholm
Sagax Holdco 11 B.V.
KVK9521150 0
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Mellan AB
556541-8778
Sverige
Stockholm
Sagax Holding 1 ApS
35669752
Danmark
Herlev
Sagax MIX AB
559003-7213
Sverige
Stockholm
Sagax Huskvarna AB
556703-0555
Sverige
Stockholm
Sagax Måttbandet 8 AB
559422-0971
Sverige
Stockholm
Sagax Industrial 1 B.V.
KVK68504691
Nederländerna
Rotterdam
Sagax NEEAH AB
556715-8521
Sverige
Stockholm
Sagax Industrial 2 B.V.
KVK68504802
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Nyodlaren 2 AB
559025-4008
Sverige
Stockholm
Sagax Industrial 3 B.V.
KVK69131589
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Oulu Campus
Sagax Industrial 4 B.V.
KVK69131554
Nederländerna
Rotterdam
Development Oy
2681285-9
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 5 B.V.
KVK69131511
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Postflyg AB
556791-5052
Sverige
Stockholm
Sagax Industrial 6 B.V.
KVK7033874 4
Nederländerna
Rotterdam
Sagax PropCo 1 GmbH
128047
Tyskland
Frankfurt
Sagax Industrial 7 B.V.
KVK70338833
Nederländerna
Rotterdam
Sagax PropCo 1 Oy
2702587-3
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 8 B.V.
KVK70701393
Nederländerna
Rotterdam
Sagax RE Holding AB
559347-1575
Sverige
Stockholm
Sagax Industrial 9 B.V.
KVK70697620
Nederländerna
Rotterdam
Sagax RE Holding Oy
3219690-9
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 10 B.V.
KVK71061584
Nederländerna
Rotterdam
Sagax RE Portfolio 1 Oy
3220027-7
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 11 B.V.
KVK71062394
Nederländerna
Rotterdam
Sagax RE Portfolio 2 Oy
3220036-5
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 12 B.V.
KVK71851240
Nederländerna
Rotterdam
Sagax RE Portfolio 3 Oy
3220043-7
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 13 B.V.
K V K 718 51178
Nederländerna
Rotterdam
Sagax RE Portfolio 4 Oy
3219621-2
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 14 B.V.
K VK71851194
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Real Estate ApS
3566974 4
Danmark
Herlev
Sagax Industrial 15 B.V.
K V K 718 51143
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Rek AB
559164-9982
Sverige
Stockholm
Sagax Industrial 16 B.V.
KVK72572256
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Roosendaal 1 B.V.
KVK67470939
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Industrial 17 B.V.
KVK72572299
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Rosersberg AB
556740-3596
Sverige
Stockholm
Sagax Räknestickan 2 AB
559422-1029
Sverige
Stockholm
Sagax Industrial 18 B.V.
KVK72572310
Nederländerna
Rotterdam
1) Joint operations.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
107
NOTER
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
22
NOT ANDELAR I KONCERNFÖRETAG, FORTS.
Indirekt ägda dotterbolag
Org nr
Land
Säte
Sagax Sapla 1 AB
556740 -5187
Sverige
Stockholm
Sagax Sapla 2 AB
556740-5294
Sverige
Stockholm
Sagax Sapla 3 AB
556740 -5286
Sverige
Stockholm
Sagax Sapla 4 AB
556740 -5278
Sverige
Stockholm
Sagax Sapla 5 AB
556683-0377
Sverige
Stockholm
Sagax SEK AB
559199-7415
Sverige
Stockholm
Sagax Skarphallen AB
556979-4588
Sverige
Stockholm
Sagax Skarpnäck AB
556852-4531
Sverige
Stockholm
Sagax Solkraften 12 AB
556554-7626
Sverige
Stockholm
Sagax Solkraften 13 AB
559033-3679
Sverige
Stockholm
Sagax Solna AB
556073-1407
Sverige
Stockholm
Sagax Staffanstorp AB
556805-3762
Sverige
Stockholm
Sagax Stockholm 23 AB
559083-1888
Sverige
Stockholm
Sagax Stockholm 29 AB
559276 -9789
Sverige
Stockholm
Sagax Stockholm 30 AB
559278-7591
Sverige
Stockholm
Sagax Stockholm 31 AB
559296-2095
Sverige
Stockholm
Sagax Stockholm 32 AB
559296-2079
Sverige
Stockholm
Sagax Stockholm 33 AB
559388-5436
Sverige
Stockholm
Sagax Stockholm 34 AB
559385-0810
Sverige
Stockholm
Sagax Stockholm 35 AB
559385-0828
Sverige
Stockholm
Sagax Stockholm 36 AB
559385-0836
Sverige
Stockholm
Sagax Stockholm 37 AB
559386-1676
Sverige
Stockholm
Sagax Stockholm 38 AB
559409-9680
Sverige
Stockholm
Sagax Stockholm 39 AB
559409-9755
Sverige
Stockholm
Sagax Stockholm Nio AB
556954-1963
Sverige
Stockholm
Sagax Sätra AB
556930-2085
Sverige
Stockholm
Sagax Tel B.V.
KVK67390382
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Terneuzen B.V.
KVK68120370
Nederländerna
Rotterdam
Sagax Tunaberg 4 AB
559422-1037
Sverige
Stockholm
Sagax Tyskland AB
556715-1930
Sverige
Stockholm
Sagax Täckeråker 2:227 AB
559422-1003
Sverige
Stockholm
Sagax Veddesta 2:37 AB
559422-1011
Sverige
Stockholm
Sagax Veddesta 2:42 AB
556804-6436
Sverige
Stockholm
Sagax Åptimera AB
556200-9844
Sverige
Stockholm
Sagax Älvsjö AB
559035-3149
Sverige
Stockholm
Satrap Kapitalförvaltning AB
556748 - 3309
Sverige
Stockholm
SCI 2JP Invest
414277459
Frankrike
Paris
SCI SvenskaSagax 5
538619891
Frankrike
Paris
SCI SvenskaSagax 6
539294041
Frankrike
Paris
Skruvnyckeln Holding AB
559105-5743
Sverige
Stockholm
Storstockholms
Industrifastigheter KB
969695-2648
Sverige
Stockholm
Stubbehagen Fastighets AB
556698- 0891
Sverige
Stockholm
SvenskaSagax 1 SAS
808495303
Frankrike
Paris
SvenskaSagax 2 SAS
822558268
Frankrike
Paris
SvenskaSagax 3 SAS
834337230
Frankrike
Paris
SvenskaSagax 4 SAS
851392084
Frankrike
Paris
T E Real Estate KB
969712-2852
Sverige
Stockholm
Tillverkaren 1 Fastighets AB
556730-4307
Sverige
Stockholm
Veddesta Properties AB
556573-9124
Sverige
Stockholm
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
108
NOTER
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Sagax äger 50 % av Hemsö Intressenter AB vilket i sin tur äger 30 %
av Hemsö Fastighets AB. Resterande aktier ägs av Tredje AP-fonden.
Mer information om Hemsö Fastighets AB finns på bolagets hemsida,
www.hemso.se.
Sagax äger 20,5 % av rösterna och 15,2 % av kapitalet i NP3 Fastig-
heter AB. Under september 2024 genomförde NP3 en riktad nyemission
som medförde att Sagax omklassificerade innehavet i NP3 till finansiella
instrument som resulterade i en orealiserad värdeförändring om 1 335
miljoner kronor i tredje kvartalet. I november 2024 förvärvade Sagax
aktier i NP3 och innehavet i NP3 redovisas därefter som ett intresse-
företag enligt kapitalandelsmetoden. Omklassificeringen resulterade
i en orealiserad värdeförändring på finansiella instrument om –150
miljoner kronor. NP3 Fastigheter AB är ett fastighetsbolag med fokus på
kommersiella förvaltningsfastigheter med hög direktavkastning fmst
i norra Sverige. NP3 Fastigheter AB är noterat på Nasdaq Stockholm,
Large Cap. Mer information finns på bolagets hemsida, www.np3fastig-
heter.se.
Sagax äger 21,6 % av rösterna och kapitalet i Nyfosa AB. Nyfosa AB
är ett fastighetsbolag aktivt på den svenska, finska och norska markna-
den med fokus på kommersiella fastigheter i tillväxtkommuner. Nyfosa
AB är noterat på Nasdaq Stockholm, Large Cap. För mer information se
bolagets hemsida, www.nyfosa.se.
23
NOT ANDELAR I JOINT VENTURE OCH INTRESSEFÖRETAG
Sagax äger 50 % av Söderport Property Investment AB. Återstående
50 % ägs av Nyfosa AB. Söderport äger kommersiella fastigheter
framförallt inom segmenten lager och lätt industri. Sagax ombesörjer
ekonomisk förvaltning och merparten av fastighetsförvaltningen för
der port koncernen.
Sagax äger 25,7 % av rösterna och 25,2 % av kapitalet i Fastighets-
bolaget Emilshus AB som är ett fastighetsbolag med affärsidé att för-
rva, utveckla och förvalta kommersiella fastig heter med Småland
som kärnmarknad. För mer information se bolagets hemsida,
www.emilshus.com.
Sagax äger 50 % av Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra, resterande
del ägs av NP3 Fastigheter AB. Verksamheten består i att äga och för-
valta fastigheter för byggvaruhandel. Sagax ombesörjer ekonomisk och
fastighetsförvaltning.
rutöver äger Sagax andelar i Finbox AS, Pangir AB och Vantura
BidCo Handelsbolag.
Sagax redovisar resultat- och ägarandelar i joint venture och
intresse retag enligt kapitalandelsmetoden. Resultatandelar, liksom
tillkommande förrvskostnader, redovisas mot värdena på andelarna i
koncernredovisningen. Koncernens totalresultat innefattar koncernens
andel av totalresultaten i investeringsobjekten.
Redovisat värde joint venture/intresseföretag
Moderbolaget
Joint venture Org nr Säte Andel av rösterna 2024−12−31 2023−12−31
Hemsö Intressenter AB 556917-4336 Stockholm 50% 1 035 960
Summa 1 035 960
Koncernen
Joint venture/Intresseföretag
Org nr
Säte
Andel av rösterna
2024−12−31
2023−12−31
Hemsö Intressenter AB
556917-4336
50 %
3 807
3 615
NP3 Fastigheter AB
556749-1963
Sundsvall
21 %
3 478
2 104
Nyfosa AB
559131-0833
Nacka
22 %
2 809
2 789
derport Property Investment AB
559194-8681
50 %
2 702
2 728
Fastighetsbolaget Emilshus AB
559164-8752
Vetlanda
26 %
982
708
Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra
559235-3667
50 %
282
283
Finbox AS
929 113 187
Oslo
25 %
87
Pangir AB
559164-9990
50 %
17
12
Vantura BidCo Handelsbolag
969801-7218
50 %
13
Summa
14 178
12 240
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
109
NOTER
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
23
NOT ANDELAR I JOINT VENTURE OCH INTRESSEFÖRETAG, FORTS.
Sagax joint venture
Hemsö Fastighets AB
1)
Söderport Property Investment AB
Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra
2024 2023 2024 2023 2024 2023
jan–dec jan–dec jan–dec jan–dec jan–dec jan–dec
Sagax ägarandel, %
15
15
50
50
50
50
Sagax andel av förvaltningsresultat, mkr
318
297
235
224
24
31
Hyresintäkter, mkr
5 130
4 818
1 096
1 025
99
96
Förvaltningsresultat, mkr
2 498
2 345
469
449
48
62
Årets resultat, mkr
1 886
2 721
448
48
44
59
2024−12−31
2023−12−31
2024−12−31
2023−12−31
2024−12−31
2023−12−31
Sagax redovisade andelsvärde, mkr
3 807
3 615
2 702
2 728
282
283
Antal fastigheter
477
488
86
86
39
39
Fastigheternas redovisade värde, mkr
85 973
82 624
14 688
14 418
1 484
1 475
Uthyrningsbar area, kvm
2 425 000
2 458 000
778 000
773 000
184 000
184 000
Hyresduration, år
9,1
9,5
3,9
4,0
6,6
6,5
Ekonomisk uthyrningsgrad, %
98
98
94
96
100
100
Ränterande skulder, mkr
52 185
50 823
7 709
7 354
843
847
Kapitalbindning, år
5,0
5,5
3,1
3,9
3,0
4,0
Räntebindning, år
4,8
5,0
2,1
2,7
2,0
2,8
Marknadsvärde för räntederivat, mkr
604
–187
54
–72
1) Hemsö Fastighets AB ägs till 30 % av Hemsö Intressenter AB .
Avstämning andelsvärden joint venture
Hemsö Intressenter AB
1)
Söderport Property Investment AB
Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra
2024−12−31
2023−12−31
2024−12−31
2023−12−31
2024−12−31
2023−12−31
Sagax andel av eget kapital
3 807
3 615
2 702
2 728
285
286
Redovisat värde för andel
3 807
3 615
2 702
2 728
282
283
Hemsö Intressenter AB
1)
Söderport Property Investment AB
Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra
Koncernen
Moderbolaget
Koncernen
Moderbolaget
Koncernen
Moderbolaget
Ingående balans 2024-01-01
3 615
960
2 728
283
Andel av totalresultat
238
224
22
Utdelning
−122
250
−23
Kapitaltillskott
75
75
Övrigt
Utgående balans 2024-12-31
3 807
1 035
2 702
282
1) Hemsö Intressenter AB äger 30 % av Hemsö Fastighets AB.
Resultaträkningar joint venture i sammandrag
emsö Intressenter AB
1)
Söderport Property Investment AB
Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Förvaltningsresultat
635
595
469
449
48
62
Värdeförändringar fastigheter
29
–1 583
89
82
9
–136
Värdeförändringar finansiella instrument
−77
68
18
–223
Skatter
−131
161
−128
–96
−13
15
Årets resultat
457
894
448
48
44
59
Övrigt totalresultat
19
457
Årets totalresultat
476
–438
448
48
44
59
Resultat tillhörigt ägare utan bestämmande
inflytande
Sagax andel av årets totalresultat
238
219
224
24
22
–30
1) Hemsö Intressenter AB äger 30 % av Hemsö Fastighets AB.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
110
NOTER
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Balansräkningar joint venture i sammandrag
emsö Intressenter AB
1)
Söderport Property Investment AB
Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Förvaltningsfastigheter
14 688
14 418
1 484
1 475
Övriga anläggningstillgångar
9 147
8 776
452
442
11
10
Likvida medel
1
1
263
223
34
45
Övriga omsättningstillgångar
216
178
12
11
Summa tillgångar
9 149
8 777
15 619
15 260
1 541
1 541
Eget kapital
7 613
7 230
5 203
5 455
570
572
Ränterande långfristiga skulder
1 470
1 470
7 149
7 279
843
847
Derivat
54
72
Uppskjuten skatteskuld
1 679
1 619
44
39
Övriga långfristiga skulder
371
356
29
29
Ränterande kortfristiga skulder
560
74
Kortfristiga skulder
66
77
603
404
54
55
Summa eget kapital och skulder
9 149
8 777
15 619
15 260
1 541
1 541
1) Hemsö Intressenter AB äger 30 % av Hemsö Fastighets AB.
Avstämning andelsvärden intresseföretag
NP3 Fastighetsbolaget
Nyfosa AB Fastigheter AB Emilshus AB
2024−12−31
2024−12−31
2024−12−31
Sagax andel av eget kapital
4 040
1 817
978
Redovisat värde för andel
2 809
3 478
982
Marknadsvärde
4 856
3 378
1 395
NP3 Fastighetsbolaget
Nyfosa AB Fastigheter AB Emilshus AB
Koncernen
Koncernen
Koncernen
Ingående balans 2024-01-01
2 789
2 104
708
Förvärv/Omklassificering
1)
51
1 299
216
Andel av totalresultat
14
152
70
Utdelning
−45
−77
−12
Utgående balans 2024-12-31
2 809
3 478
982
1) 1 185 miljoner kronor avsåg omvärdering till marknadsvärde av Sagax innehav i NP3
Fastigheter AB.
23
NOT ANDELAR I JOINT VENTURE OCH INTRESSEFÖRETAG, FORTS.
Resultaträkningar intresseföretag i sammandrag
NP3 Fastighetsbolaget
Nyfosa AB Fastigheter AB Emilshus AB
2024
2024
2024
Förvaltningsresultat
1 350
879
297
Värdeförändringar fastigheter
−936
313
127
Värdeförändringar finansiella
instrument
−99
13
−37
Skatter
−203
−291
−99
Årets resultat
112
914
288
Övrigt totalresultat
111
Årets totalresultat
223
914
288
Resultat tillhörigt ägare utan
bestämmande inflytande
0
0
Sagax andel av årets totalresultat
14
152
70
Balansräkningar intresseföretag i sammandrag
NP3 Fastighetsbolaget
Nyfosa AB Fastigheter AB Emilshus AB
2024−12−31
2024−12−31
2024−12−31
Förvaltningsfastigheter
39 370
23 384
8 940
Övriga anläggningstillgångar
3 257
729
11
Likvida medel
451
97
100
Övriga omsättningstillgångar
248
393
43
Summa tillgångar
43 326
24 604
9 094
Eget kapital
18 620
9 568
3 856
Ränterande långfristiga
skulder
21 139
10 676
4 039
Derivat
143
Uppskjuten skatteskuld
1 342
1 453
307
Övriga långfristiga skulder
660
147
1
Kortfristiga skulder
1 422
2 761
892
Summa eget kapital och skulder
43 326
24 604
9 094
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
111
NOTER
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Moderbolaget
2024−12−31 2023−12−31
Ingående anskaffningsvärde 2 101 1 714
Valutaomräkning 52 –17
Nyutlåning/amortering från
koncernföretag 56 404
Utgående anskaffningsvärde/
bokfört värde 2 097 2 101
25
NOT
LÅNGFRISTIGA FORDRINGAR PÅ
KONCERNFÖRETAG
24
NOT
RÄNTEBÄRANDE FORDRINGAR PÅ
JOINT VENTURE
Moderbolaget
2024−12−31 2023−12−31
Ingående anskaffningsvärde 18 096 18 111
Valutaomräkning 156 –13
Nyutlåning/amortering från
koncernföretag – –2
Utgående anskaffningsvärde/
bokfört värde 18 252 18 096
26
NOT LÅNGFRISTIGA SKULDER TILL KONCERNFÖRETAG
STYRELSEN OCH LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Under 2024 har moderbolagets ekonomiavdelning bistått VD David
Mindus helägda bolag med redovisningstjänster. Dessa tnster debite-
ras till självkostnad med procentuellt påslag. Sagax fakturerade bolagen
63 500 (50 000) kronor exklusive merrdes skatt. Ersättningen bedöms
som marknadsmässig. Inga övriga transaktioner har skett mellan Sagax
och medlemmar av bolagets styrelse, andra ledande befattningshavare
eller anhöriga till dessa under 2024. För ersättningar till styrelsen och
ledande befattningshavare, se not 5.
NÄRSTÅENDE BOLAG
Tjänster mellan koncern företag och joint venture samt intresseföre-
tag debiteras till självkostnad med procentuellt påslag. Ersättningen
bedöms som marknads mässig.
Koncerninterna tjänster består av förvaltningstjänster och intern-
ntedebitering.
Sagax har avtal med Söderport Property Investment AB, som är ett
joint venture med Nyfosa AB, med Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra
som är ett joint venture med NP3 Fastigheter AB, med Pangir AB som
är ett joint venture samt med Finbox AS som är ett intresseföretag avse-
ende ekonomisk förvaltning och fastighetsförvaltning.
Moderbolagets förvaltningsarvode från koncernföretag uppgick
under året till 127 (119) miljoner kronor och 6 (6) miljoner kronor fn
joint venture, avseende fastighets- och bolagsförvaltning.
Sagax har lånat ut 170 (115) miljoner kronor inklusive upplupen
nta till Pangir AB och 9 (9) miljoner kronor inklusive upplupen ränta
till Fastighetsaktie bolaget Ess-Sierra. Ingen reservation av förväntade
kreditförluster har bokats då Sagax bedömer att det inte föreligger
någon väsentlig kreditrisk avseende lånen.
27
NOT TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Koncernen
Långfristiga fordringar på joint venture
2024-12-31
2023-12-31
Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra
9
9
Pangir AB
170
Summa
179
124
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
112
NOTER
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
AKTIEKAPITAL
Antalet återköpta aktier uppgick till 2 000 000 B-aktier den 31 decem-
ber 2024. Aktierna återköptes under 2013. Aktierna har ett kvotrde
om 1,75 kronor per aktie. Samtliga aktier var fullt betalda. Rösträtter
och aktiekapitalandelar per aktieslag presenteras här intill.
Aktiekapitalets utveckling enligt Bolagsverket de senaste tio åren
beskrivs nedan. Sagax stamaktier av serie A, B och D har klassificerats
som eget kapitalinstrument.
Aktiekapitalets utveckling 20152024
Förändring Totalt Totalt antal Totalt antal Totalt antal Totalt antal
Datum
Händelse
aktiekapital aktiekapital A-aktier B-aktier D-aktier
preferensaktier
Totalt antal aktier
2024−08−02
Omvandling av aktieslag
816 700 129
26 481 427
313 943 032
126 261 329
466 685 788
202406−19
Incitamentsprogram
1)
157 157
816 700 129
26 494 166
313 930 293
126 261 329
466 685 788
2024−05−21
Omvandling av aktieslag
816 542 972
26 494 166
313 840 489
126 261 329
466 595 984
2024−04−08
Omvandling av aktieslag
816 542 972
26 502 840
313 831 815
126 261 329
466 595 984
2024−01−08
Omvandling av aktieslag
816 542 972
26 515 417
313 819 238
126 261 329
466 595 984
2023−11−13
Riktad nyemission
17 500 000
816 542 972
26 540 334
313 794 321
126 261 329
466 595 984
2023−09−06
Omvandling av aktieslag
799 042 972
26 540 334
303 794 321
126 261 329
456 595 984
2023 07−24
Incitamentsprogram
1)
550 617
799 042 972
26 565 758
303 768 897
126 261 329
456 595 984
2023 06 −19
Riktad nyemission
17 500 000
798 492 356
26 565 758
303 454 259
126 261 329
456 281 346
2023−03−15
Omvandling av aktieslag
780 992 355
26 565 758
293 454 259
126 261 329
446 281 346
202301−27
Omvandling av aktieslag
780 992 355
26 595 226
293 424 791
126 261 329
446 281 346
2022−12−05
Omvandling av aktieslag
780 992 355
26 600 654
293 419 363
126 261 329
446 281 346
2022−08−03
Omvandling av aktieslag
780 992 355
26 687 288
293 332 729
126 261 329
446 281 346
2022−0630
Incitamentsprogram
1)
641 238
780 992 355
26 832 854
293 187 163
126 261 329
446 281 346
20210831
Omvandling av aktieslag
780 351 117
26 832 854
292 820 741
126 261 329
445 914 924
2021−0630
Incitamentsprogram
1)
654 614
780 351 117
26 832 884
292 820 711
126 261 329
445 914 924
2021−04−07
Inlösen preferensaktier
–28 564 723
779 696 503
26 832 884
292 446 646
126 261 329
445 540 859
2021−03−25
Omvandling av aktieslag
808 261 226
26 832 884
292 446 646
126 261 329
16 322 699
461 863 558
202008−20
Omvandling av aktieslag
808 261 226
26 832 884
292 446 646
125 800 000
16 784 028
461 863 558
202006−25
Incitamentsprogram
1)
504 208
808 261 226
26 833 284
292 446 246
125 800 000
16 784 028
461 863 558
2020−06−01
Riktad nyemission
31 500 000
807 757 018
26 833 284
292 158 127
125 800 000
16 784 028
461 575 439
2020−05−08
Omvandling av aktieslag
776 257 018
26 833 284
292 158 127
107 800 000
16 784 028
443 575 439
20190902
Omvandling av aktieslag
776 257 018
26 833 544
292 157 867
107 800 000
16 784 028
443 575 439
201907−02
Incitamentsprogram
1)
348 175
776 257 018
26 833 644
292 157 767
107 800 000
16 784 028
443 575 439
20190603
Fondemission
278 943 397
775 908 843
26 833 644
291 958 810
107 800 000
16 784 028
443 376 482
201905−10
Riktad nyemission
10 325 000
496 965 446
13 416 822
145 979 405
107 800 000
16 784 028
283 980 255
2018 11 0 6
Riktad nyemission
8 575 000
486 640 446
13 416 822
145 979 405
101 900 000
16 784 028
278 080 255
201806−19
Incitamentsprogram
1)
212 231
478 065 447
13 416 822
145 979 405
97 000 000
16 784 028
273 180 255
201806−14
Riktad nyemission
16 755 580
477 853 216
13 416 822
145 858 130
97 000 000
16 784 028
273 058 980
20180601
Företrädesemission
41 758 875
461 097 636
13 416 822
145 858 130
87 425 383
16 784 028
263 484 363
201706−09
Kvittningsemission
79 298 046
419 338 761
13 416 822
145 858 130
63 563 169
16 784 028
239 622 149
201706−09
Inlösen preferensaktier
–72 565 451
340 040 715
13 416 822
145 858 130
18 250 000
16 784 028
194 308 980
2016−11−02
Riktad nyemission
6 676 257
412 606 166
13 416 822
145 858 130
18 250 000
58 250 000
235 774 952
2016−11−02
Företrädesemission
25 261 243
405 929 909
13 416 822
145 858 130
14 434 996
58 250 000
231 959 948
20150324
Riktad nyemission
4 812 500
380 668 666
13 416 822
145 858 130
58 250 000
217 524 952
1) Nyemission med anledning av utnyttjande av teckningsoptioner under incitamentprogram 2015–2018, 2016–2019, 2017–2020, 2018–2021, 2019–2022,
2020–2023 respektive 2021–2024.
28
NOT EGET KAPITAL
Rösträtter och aktiekapitalandelar
Aktie-
Rösträtt Rösträtts- kapital-
Aktieslag
Antal aktier
per aktie
Antal röster
andel andel
A-aktier
26 481 427
1,0
26 481 427,00
38 %
6 %
B-aktier
313 943 032
0,1
31 394 303,20
45 %
67 %
D-aktier
126 261 329
0,1
12 626 132,90
18 %
27 %
Summa
466 685 788
70 501 863,10
100 %
100 %
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
113
NOTER
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Nedan redogörs för de över resultatkningen redovisade orealiserade
rdeförändringarna den senaste femårsperioden med beaktande av
uppskjuten skatteeffekt respektive år.
28
NOT EGET KAPITAL, FORTS
29
NOT OREALISERADE VÄRDEFÖRÄNDRINGAR
2024
2023
2022
2021
2020
Summa
Fastigheter
563
–1 306
1 709
3 870
1 274
6 110
Finansiella instrument
1 202
955
–2 343
1 858
228
–10
Uppskjuten skatt
−221
72
482
690
330
–1 651
Summa
1 544
–2 189
–1 116
5 038
1 172
4 449
TECKNINGSOPTIONER
Sagax har tre optionsprogram för bolagets medarbetare. Programmen är
trriga och löper under perioderna 2022–2025, 2023–2026 respektive
2024–2027. Teckningsoptionerna ger rätt att teckna nya stam aktier i juni
2025, juni 2026 respektive juni 2027. Teckningskurserna motsvarar
B-aktiens betalkurs vid respektive optionsprograms inledande omk-
nat med den genomsnittliga kursutvecklingen enligt fastighetsindex
bestående av fastighetsbolag noterade på Nasdaq Stockholms huvud-
lista under respektive treårsperiod. Teckningsoptionerna kommer
ledes att bli värdefulla under förutsättning att Sagax aktie har en
kursutveckling som är bättre än genomsnittet för de noterade fastig-
hetsbolagen under respektive trrsperiod.
Vid årsskiftet ägde Sagax medarbetare 1 015 015 teckningsoptioner
med rätt att teckna stamaktier av serie B, motsvarande 0,3 % av antalet
utestående A- och B-aktier vid årsskiftet. Under 2024 genomfördes en
nyemission med anledning av utnyttjande av teckningsoptioner under
incitamentsprogram 2021–2024 om 89 804 stamaktier av serie B. Åter-
stoden av personalens teckningsoptioner för incitamentsprogrammet
2021–2024 återköptes av AB Sagax för 13 miljoner kronor, vilket mot-
svarar marknadsrdet vid tidpunkten för återköpet. Bolagets verksl-
lande direktör och styrelseledamöter omfattas inte av programmen.
Inga ytterligare teckningsoptioner eller konvertibler finns utestående.
KONCERNENS EGET KAPITAL
Aktiekapital motsvaras av moderbolagets aktiekapital. Övrigt tillskjutet
kapital avser kapital tillskjutet från ägarna. Reserver avser valuta-
omräkningsdifferens som uppstår till följd av utlands verksamhet,
andel övrigt totalresultat för joint venture och valutaomknings-
differensen avseende säkringsredovisning fn utlandsverksamhet.
Intnade vinstmedel avser intnade vinstmedel i koncernen. Innehav
utan bestämmande inflytande avser eget kapital i dotterföretag som är
nförligt till andelar ägda av någon annan än de koncernföretag som
omfattas av koncernredovisningen.
MODERBOLAGETS EGET KAPITAL
Enligt aktiebolagslagen utgörs eget kapital av bundet (icke utdelnings-
bart) och fritt (utdelningsbart) eget kapital. Till aktieägarna får endast
utdelas så mycket att det efter utdelning finns full täckning för bundet
eget kapital. Vidare får endast vinstutdelning göras om det är försvar-
ligt med hänsyn till de krav som verksamhetens art, omfattning och
risker ställer på storleken av det egna kapitalet och bolagets och koncer-
nens konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. Utdelning
föreslås av styrelsen i enlighet med besmmelserna i aktiebolagslagen
och beslutas av års stämman.
UTDELNING
Sagax styrelse föreslår årsstämman 2025 en utdelning om 3,50 (3,10)
kronor per A- och B-aktie för var vid avstämnings dagen befintlig A- och
B-aktie. Totalt föreslås 1 184,5 miljoner kronor i utdelning till ägare av
A- respektive B-aktier.
Styrelsen föreslår årsstämman 2025 en utdelning om 2,00 (2,00)
kronor per D-aktie att utbetalas kvartalsvis om 0,50 kronor per D- aktie
under tiden mellan årsstämmorna 2025 och 2026. Totalt föreslås 252,5
miljoner kronor i utdelning till bolagets D-aktieägare.
Den sammanlagda föreslagna utdelningen uppgår till totalt 1 437 mil-
joner kronor. Utdelningen motsvarar 33,4 % (33,5 %) av koncernens
förvaltningsresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare för 2024
och 40,1 % (37,3 %) av koncernens kassa flöde fn den löpande verk-
samheten 2024 före förändring av rörelse kapitalet.
RESULTAT PER AKTIE
Enligt bolagsordningen ger varje D-aktie rätt till utdelning om fem
nger den sammanlagda utdelningen på A och B-aktier, dock maxi-
malt 2,00 kronor per aktie. Vid beräkning av resultat per A- och B-aktie
minskades följaktligen årets resultat med 2,00 kronor per D-aktie,
totalt 252,5 miljoner kronor. Beräkningen är baserad på det totala
antalet D-aktier vid årets slut, 126 261 329 stycken.
Vid beräkning av resultat per A- och B-aktie efter utspädning till
följd av utestående tecknings optioner har utspädningen, i enlighet med
IAS 33, beknats som det antal B- aktier vilka behöver emitteras för att
täcka skillnaden mellan lösenkurs och börskurs för samtliga utestående
potentiella B- aktier (teckningsoptioner), till den del det är sannolikt att
de kommer att utnyttjas.
Uppskjuten skatt på värdeförändringar ovan påverkas även av juste-
ringar för skattemässiga avskrivningar.
Sagax utgående ackumulerade orealiserade värdeförändringar på
fastig hetsbeståndet den 31 december 2024 uppgick till 10 822 miljoner
kronor avseende de senaste tio åren. Se tabell nedan.
Fastigheternas orealiserade värdeförändringar 2015–2024
Redovisad Försäljning av Ackumulerade
orealiserad värde- värdeförändrade orealiserade värde-
År förändring, mkr fastigheter, mkr förändringar, mkr
2015
677
39
716
2016
1 306
−180
1 842
2017
1 113
14
2 969
2018
1 265
63
4 297
2019
1 301
−192
5 406
2020
1 274
8
6 688
2021
3 870
433
10 125
2022
1 709
−278
11 5 56
2023
−1 306
13
10 263
2024
563
−4
10 822
Totalt
11 772
−950
10 822
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
114
NOTER
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Koncernen
Moderbolaget
Ställda säkerheter för räntebärande skulder
2024−12−31
202312−31
2024−12−31
202312−31
Fastighetsinteckningar
1)
14 342
11 326
Pantsatta dotterbolags andelar
2)
718
565
1 046
1 030
Pantsatta koncernfordringar
620
620
Summa
15 061
11 891
1 666
1 650
1) I Finland överstiger uttagna pantsatta fastighetsinteckningar räntebärande skulder med 4 794 (3 255) miljoner kronor, i enlighet med marknadspraxis.
2) Pantsatta dotterbolagsandelar avser bolagens andel av koncernens nettotillgångar med avdrag för pantsatta fastighetsinteckningar och företagsinteckningar.
30
NOT STÄLLDA SÄKERHETER OCH EVENTUAL FÖRPLIKTELSER
Poster ingående i
Koncernen
Moderbolaget
likvida medel
2024−12−31
2023−12−31
202412−31
2023−12−31
Kassa och bank
287
28
172
2
Summa
287
28
172
2
Förändringar av rörelsekapitalet har påverkat kassaflödet med −235
(80) miljoner kronor.
Kassaflödet fn den löpande verksamheten före förändringar av
rörelse kapital uppgick till 3 586 (3 485) miljoner kronor. Erhållna utdel-
ningar från börsnoterade aktier uppgick till 8 (46) miljoner kronor och
erhållna räntor till 147 (203) miljoner kronor. Erlagda räntor uppgick
till 798 (648) miljoner kronor.
Kassa flödet fn den löpande verksamheten avviker fn förvalt-
ningsresultatet främst till följd av att en stor del av kassaflödet i joint
venture och intresse företag under 2024 återinvesterats i dessa verksam-
heter.
Investeringsverksamheten påverkade kassaflödet med −5 732 (−4 749)
miljoner kronor och avsåg huvudsakligen nettoinvesteringar i fastighets-
verksamheten om –5 855 (5 904) miljoner kronor. Investeringar i ny-,
till- och ombyggnationer av befintliga fastig heter uppgick under räken-
skapsåret till 1 129 (902) miljoner kronor. Fastighetsförrv belastade
koncernens kassaflöde med 4 853 (5 088) miljoner kronor. Fastighets-
förljningar bidrog med 127 (86) miljoner kronor till kassa flödet.
Avyttring av finansiella instrument uppgick till 683 (2 122) miljoner
kronor.
Kassaflödet fn finansieringsverksamheten tillförde Sagax 2 639
(1 135) miljoner kronor. Koncernen upptog 13 405 (7 326) miljoner
kronor i nyupplåning samt amorterade 9 683 (9 206) miljoner kronor.
Nyemission av B-aktier har tillfört 15 (4 166) miljoner kronor. Under
året betalades 1 301 (1 111) miljoner kronor i utdelning till aktie ägarna.
Sammantaget har likvida medel förändrats med 259 (48) miljoner
kronor till 287 (28) miljoner kronor under 2024.
31
NOT KASSAFLÖDESANALYSER
Koncernen
Moderbolaget
Eventualförpliktelser
2024−12−31
202312−31
2024−12−31
202312−31
Borgensförbindelser avseende dotterbolags räntederivat
69
24
Borgensförbindelser avseende dotterbolags krediter
29 623
27 873
Summa eventualförpliktelser
29 693
27 897
Förändringar av räntebärande skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
2023
2024
2022−12−31
Kassaflöde
2023−12−31
Kassaflöde
2024−12−31
Upptagna Amorterade Valutakurs- Upptagna Amorterade Valutakurs-
lån lån förändring lån lån förändring
Räntebärande skulder
32 294
7 326
−9 206
−72
30 343
13 405
−9 683
1 069
35 134
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
115
NOTER
Inledning • Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
32
NOT FINANSIELL RISKHANTERING
FINANSIERING OCH RATING
Sagax finansiering består primärt av eget kapital och räntebärande
skulder. Bolagets långfristiga finansiering utgörs av börsnoterade obli-
gationslån, kreditfaciliteter och företagscertifikat. Sagax har en rating
fn Moody´s Investors Service om Baa2 med ”stable outlook. Den
erhållna ratingen är en så kallad "investment grade" och bedöms vara
av godo för Sagax då det innebär en ökad tillgång till den europeiska
kapitalmarknaden.
Motparter i kreditfaciliteterna är svenska och utndska affärs-
banker. Obligationslånen har särskilda åtaganden om upprätthållandet
av nettoskuld, räntetäckningsgrad och andel säkerslld skuld. Detta
innebär att obligationsinnehavare har en rätt att påkalla inlösen eller
återköp av obligationerna i fall åtaganden inte uppfylls i kombination
med en nedsättning av kreditrating. Även banklån inkluderar olika
typer av åtaganden och utgörs typiskt av vissa nyckeltal som ska upp-
fyllas. Bolaget uppfyller samtliga finansiella åtaganden. Det är Sagax
bedömning att obligationerna och faciliteterna har marknadsmässiga
villkor.
FINANSPOLICY
Finanspolicyn fastställs av styrelsen och anger riktlinjer och regler
för hur finansverksam heten ska bedrivas i syfte att begnsa risker
kopplade till Sagax finansiering samt att säkerställa att den långsiktiga
kreditvärdigheten bibehålls. Den anger även hur rapportering avseende
Sagax finansverksamhet ska ske till styrelsen. Finanspolicyn fastställer
ansvarsfördelning och administrativa regler och ska även fungera som
vägledning i det dagliga arbetet för personal inom finansfunktionen.
Alla Sagax dotterbolag omfattas av finanspolicyn. Sagax har följande
riktlinjer för finansverksamheten.
Belåningsgrad om högst 50 %.
Räntetäckningsgrad överstigande 3,0 gånger.
Nettoskuld i förhållande till EBITDA om högst 8,0 gånger.
I diagrammen på sidan 116 redovisas hur utfallen de senaste 5 åren
förhållit sig till bolagets riktlinjer.
REFINANSIERINGSRISK
Förutsättningarna på kapital- och kreditmarknaderna kan förändras,
vilket kan leda till att refinansiering av befintliga skulder uteblir eller
ej kan ske till skäliga villkor. Därutöver kan försvagad konjunktur, för-
ändring i utbud eller efterfrågan på bolagets lokaler inverka negativt på
bolagets resultat- och balansräkning samt nyckeltal, vilket kan leda till
nkt kreditbetyg och därmed försra möjligheten till refinansiering
av befintliga skulder.
I syfte att begnsa refinansieringsrisken strävar Sagax efter att
ha en låg andel kortfristig räntebärande finansiering och att refinan-
siera de långfristiga räntebärande skulderna i god tid samt att använda
flera olika finansieringskällor. Sammantaget bedöms detta arbetssätt
begnsa bolagets refinansieringsrisk. På sidan 116 redovisas känslig-
hetsanalys vid förändring av fastighetsrden och effekt på Sagax
belåningsgrad. Där redovisas även känslighetsanalys vid förändring av
uthyrningsgrad och effekt på Sagax räntetäckningsgrad.
LIKVIDITETSRISK
Koncernen definierar likviditetsrisk som risken att inte ha tillgång till
likviditet för att täcka sina betalningsåtaganden, inklusive räntebetal-
ningar. Brist på likviditet för att täcka förfallna betalningar kommer
att ha en negativ inverkan på koncernens verksamhet och finansiella
ställning.
Sagax har ett positivt kassaflöde från verksamheten och refinan-
sieringsbehovet fördelas jämnt över de närmaste åren, se not 17 där
förfallotidpunkter för koncernens finansiering framgår. Sagax rörelse-
kapital uppgick till −5 006 (−4 445) miljoner kronor. Outnyttjade
kredit faciliteter inklusive back-up faciliteter för certifikatprogram upp-
gick vid samma tidpunkt till 11 560 (11 393) miljoner kronor inklusive
nelöften motsvarande utestående företagscertifikat. Inga ytterligare
kerheter behöver ställas för nyttjande av kredit faciliteterna.
RÄNTERISK
Räntekostnaderna är koncernens största löpande kostnad. Ränterisk
definieras som risken att förändringar i ränteläget påverkar Sagax
finansieringskostnad. Ränterisken är hänförlig till utvecklingen av
aktuella räntenivåer. Förutsättningarna på räntemarknaden kan för-
ändras vilket i sin tur kan påverka ränteläget. Riksbankens och den
europeiska centralbankens penningpolitik, förväntningar om ekono-
misk utveckling såväl internationellt som nationellt, samt oväntade
ndelser påverkar marknadsräntorna.
För att reducera Sagax exponering mot ett stigande ränteläge har
koncernen en väsentlig del fastntelån. För att begränsa ränterisken
för lån med rörlig ränta används ränteswappar och räntetak. Den 31
december 2024 uppgick andelen fastränten till 84 % (86 %) av Sagax
ntebärande skulder och andelen ränteswappar till 12 % (5 %). En
höjning av marknadsräntorna bedöms därför få en begnsad effekt på
Sagax räntekostnader på kort och medellång sikt. Den genomsnittliga
ntebindningstiden med hänsyn tagen till Sagax derivatavtal uppgick
vid årsskiftet till 2,9 (2,8) år. Se även känslig hetsanalysen på sidan 116.
MOTPARTSRISK I FINANSIERING
Med motpartsrisk avses den risk som vid varje tillfälle bedöms före-
ligga att Sagax motparter inte fullgör sina avtalsenliga förpliktelser.
Sagax begnsar motpartsrisken genom hög kreditvärdighet hos mot-
parterna. Sagax motparter utgörs av svenska eller utndska banker
med rating om lägst A– (Standard & Poor´s) eller A3 (Moods Investors
Service).
VALUTARISK
Sagax är exponerat mot valutarisker till följd av investeringar och
skulder i euro. Sagax rapporteringsvaluta är svenska kronor och alla
balansposter som är i euro är omräknade till svenska kronor. Valuta-
kursndringar kan ha en väsentlig effekt på koncernens finansiella
ställning och resultat i svenska kronor.
Valutarisken hanteras genom att förvärv av fastigheter i euro
huvudsakligen finansieras genom upplåning i euro. Transaktions-
exponering i koncernen hanteras genom matchning av intäkter och
kostnader i samma valuta. Nettoexponeringen den 31 december 2024,
tillgångar minus skulder i euro, uppgick till 14 295 (11 838) miljoner
kronor. Sammantaget uppgick nettoexponeringen till 34 % (32 %) av
eget kapital. Se även känslighetsanalysen på sidan 116.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
116
NOTER
Inledning • Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
32
NOT FINANSIELL RISKHANTERING, FORTS.
Belåningsgraden vid förändrat värde på fastighetsportföljen
per 31 december 2023
20 %
–10 %
0 %
+10 %
+20 %
11 412
5 706
5 706
11 412
Belåningsgrad, %
49
45
41
38
36
Belåningsgrad vid förändrat värde på fastighetsportföljen
per 31 december 2024
20 %
–10 %
0 %
+10 %
+20 %
13 175
6 587
6 587
13 175
Belåningsgrad, %
50
45
42
39
36
Räntetäckningsgrad vid förändrad uthyrningsgrad
per 31 december 2024
–10 %
–5 %
0 %
+5 %
+10 %
Uthyrningsgrad, %
86
91
96
ET
ET
Räntetäckningsgrad, ggr
4,5
4,8
5,0
ET
ET
Belåningsgraden ska understiga 50 % enligt finanspolicyn
Belåningsgrad
Belåningsgrad
%
0
10
20
30
40
50
60
20242023202220212020
42
Nettoskulden i förhållande till EBITDA ska
understiga 8,0 gånger enligt finanspolicyn
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA
Ggr
0
2
4
6
8
10
20242023202220212020
5,4
Räntetäckningsgraden ska överstiga
3,0 gånger enligt finanspolicyn
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgrad
Ggr
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
20242023202220212020
4,9
KÄNSLIGHETSANALYS
Nedan redovisas Sagax exponering för väsentliga risker i bolagets verksamhet.
Räntetäckningsgrad vid förändrad uthyrningsgrad
per 31 december 2023
–10 %
–5 %
0 %
+5 %
+10 %
Uthyrningsgrad, %
87
91
96
ET
ET
Räntetäckningsgrad, ggr
5,1
5,4
5,7
ET
ET
Känslighetsanalys per 31 december 2024
1)
Effekt på Effekt på
förvaltningsresultat, resultat efter Effekt på
Belopp i miljoner kronor
Förändring
årsbasis skatt, årsbasis eget kapital
Ekonomisk uthyrningsgrad
+/1 %-enhet
+56/56
+46/–46
+46/–46
Hyresintäkter
+/–1 %
+53/53
+44/–44
+44/–44
Fastighetskostnader
+/–1 %
9/+9
7/+7
7/+7
Räntekostnader för skulder i SEK med beaktande av räntederivat
+/1 %-enhet
7/+7
6/+6
6/+6
Räntekostnader för skulder i EUR med beaktande av räntederivat
+/1 %-enhet
41/+41
–34/+34
34/+34
Förändring av valutakursen SEK/EUR
2)
+/–10 %
+256/–256
+208/–208
+1 430/–1 430
Ändrad hyresnivå vid kontraktsförfall 2025
+/–10 %
+73/–73
+61/ 61
+61/– 61
Valutaexponering
Belopp i miljoner euro
2024−12−31
2023−12−31
Förvaltningsfastigheter
4 409
3 861
Övriga tillgångar
108
134
Summa tillgångar
4 518
3 995
Räntebärande skulder
2 891
2 580
Övriga skulder
383
348
Summa skulder
3 273
2 928
Nettoexponering
1 245
1 067
1) Exklusive resultatandelar i joint venture och intresseföretag.
2) Sagax nettoexponering mot valutakursen SEK/EUR består utöver intäkter och kostnader i euro även av tillgångar och skulder i euro.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
117
NOTER
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Den 17 februari 2025 pressmeddelades att Sagax genom 4 separata
transaktionerrvärvat sammanlagt 4 fastigheterr motsvarande
420 miljoner kronor. Fastigheterna omfattar en uthyrningsbar area
om 23 400 kvadratmeter och 42 000 kvadratmeter mark, varav 4 200
kvadratmeter upplåts med tomträtt. Årshyran uppr till motsvarande
29 miljoner kronor. Uthyrningsgraden uppgår till 96 % och hyres-
avtalens genomsnittliga återstående löptid till 3,8 år. Av förvärven har
motsvarande 289 miljoner kronor tillträtts. Återstående 131 miljoner
kronor beräknas tillträdas under det första kvartalet 2025. Förrven
kommer att redovisas i Sagax segment Benelux (218 miljoner kronor),
Frankrike (131 miljoner kronor) samt Spanien (71 miljoner kronor).
Den 10 mars 2025 pressmeddelades att Sagax emitterat ett icke
kerställt grönt obligationslån om 300 miljoner euro på den europe-
iska kapitalmarknaden. Emissionen har skett som en del av bolagets
EMTN-program. Obligationslånet har en löptid om 7 år med förfall den
13 mars 2032. Fast årlig ränta uppgår till 4,10 %, motsvarande Euro
Mid-Swap plus en marginal om 1,53 %. Obligationslikviden kommer att
användas för att finansiera bolagets löpande verksamhet i enlighet med
Sagax ramverk för grön finansiering.
Inga andra väsentliga händelser har intffat efter räkenskapsårets
utgång.
33
NOT VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER RÄKENSKAPSÅRETS UTGÅNG
Till årsstämmans förfogande finns följande fria fond- och vinstmedel:
Balanserade vinstmedel
6 934 371,76
Överkursfond
8 724 399 123,82
Årets resultat
1 531 481 865,75
Summa
10 262 815 361,33
1 184 485 606,50
Till aktieägarna utdelas 2,00 kronor per stamaktie av serie D
252 522 658,00
Överföres till överkursfond
8 724 399 123,82
Överföres till balanserade vinstmedel
101 407 973,01
Summa
10 262 815 361,33
34
NOT FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
STYRELSENS YTTRANDE AVSEENDE FÖRSLAG TILL VINST-
DISPOSITION SAMT BEMYNDIGANDE ATT ÅTERKÖPA EGNA
AKTIER
Enligt aktiebolagslagen 18 kap 4 § ska styrelsen avge ett yttrande avse-
ende förslag till vinstutdelning. Vidare följer av 19 kap 22 § aktiebolags-
lagen att styrelsen ska avge ett yttrande avseende förslag till beslut om
återköp av egna aktier.
Koncernens egna kapital har beräknats i enlighet med de av EU
antagna IFRS redovisningsstandarder samt i enlighet med svensk lag
genom tilmpning av Rådet för finansiell rapporterings rekommenda-
tion RFR 1 (Kompletterande redovisningsregler för koncerner). Moder-
bolagets egna kapital har beräknats i enlighet med svensk lag och med
tilmpning av Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR
2 (Redovisning för juridiska personer).
Styrelsen föreslår att årssmman för räkenskapsåret 2024 beslutar
om utdelning till aktieägarna om 3,50 kronor per stamaktie av serie A
och serie B. Som avsmningsdag för utdelning på stamaktier föreslås
den 12 maj 2025. Utdelningen beräknas kunna utbetalas genom Euro-
clears försorg den tredje vardagen efter avstämningsdagen.
Styrelsen föreslår att årssmman för räkenskapsåret 2024 beslutar
om utdelning till aktieägarna om 2,00 kronor per stamaktie av serie D
med utbetalning kvartalsvis om 0,50 kronor per stamaktie av serie D.
Som avstämningsdagar för utdelningen på stamaktier av serie D före-
slår styrelsen måndagen den 30 juni 2025, tisdagen den 30 september
2025, tisdagen den 30 december 2025 och tisdagen den 31 mars 2026.
Utdelningen beknas kunna utbetalas genom Euroclears försorg den
tredje vardagen efter respektive avstämningsdag.
Styrelsen föreslår vidare att årssmman beslutar att de nya stamaktier
av serie D som kan komma att emitteras med stöd av smmans bemyn-
digande enligt punkt 13 på dagordningen för årssmman ska ge rätt
till utdelning i enlighet med ovan fn och med den dag de blivit införda
i den av Euroclear förda aktieboken. Vid ett maximalt utnyttjande av
bemyndigandet kommer en utdelning för tillkommande stamaktier av
serie D om maximalt 93 337 156 kronor att kunna delas ut.
Den föreslagna vinstutdelningen 2025 motsvarar 33,4 procent av
koncernens förvaltningsresultat hänförligt till moderbolagets aktie-
ägare för 2024 och 40,1 procent av koncernens kassaflöde fn den
löpande verksamheten 2024 före förändring av rörelsekapital. Om
bemyndigandet att emittera stamaktier utnyttjas maximalt som före-
slås årsstämman 2025 kommer den föreslagna utdelningen i stället att
högst motsvara högst 35,6 procent av koncernens förvaltningsresultat
nförligt till moderbolagets aktieägare för 2024 och högst 42,7 procent
av koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten före föränd-
ring av rörelsekapital 2024. Styrelsen finner att full täckning finns för
bolagets bundna egna kapital efter den föreslagna utdelningen.
Styrelsen finner att den föreslagna utdelningen till aktieägarna och
det föreslagna bemyndigandet avseende beslut om återköp av aktier är
försvarliga med hänsyn till de parametrar som anges i 17 kap 3 § andra
och tredje styckena i aktiebolagslagen (verksamhetens art, omfattning
och risker samt konsolideringsbehov, likviditet och sllning i övrigt).
Styrelsen bedömer att bolagets och koncernens egna kapital efter
den föreslagna utdelningen och efter eventuellt utnyttjande av bemyn-
digandet att återköpa aktier kommer att vara tillräckligt stort i rela-
tion till verksamhetens art, omfattning och risker. Styrelsen beaktar i
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
118
NOTER
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
34
NOT FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION, FORTS.
sammanhanget bland annat bolagets och koncernens historiska utveck-
ling, budgeterad utveckling, investeringsplaner och konjunkturläget.
Föreslagen utdelning utgör 12,8 procent av moderbolagets egna
kapital och 3,5 procent av koncernens egna kapital hänförligt till
moderbolagets aktieägare per 31 december 2024. Om bemyndigan-
det att emittera stamaktier av serie D utnyttjas maximalt kommer
den föreslagna utdelningen i sllet att utgöra högst 13,6 procent av
moderbolagets egna kapital och högst 3,7 procent av koncernens egna
kapital hänrligt till moderbolagets aktieägare per 31 december 2024.
Bolagets och koncernens soliditet är god med beaktande av rörelsens
karaktär och utveckling. Mot denna bakgrund anser styrelsen att bola-
get och koncernen har goda förutsättningar att ta framtida affärsrisker
och även tåla eventuella förluster. Planerade investeringar har beaktats
vid bestämmandet av den föreslagna utdelningen samt det föreslagna
bemyndigandet avseende återköp av egna aktier. Utdelningen eller
utnyttjande av bemyndigandet att återköpa egna aktier kommer hel-
ler inte att negativt påverka bolagets och koncernens förmåga att göra
ytterligare affärsmässigt motiverade investeringar enligt antagna
planer.
Den föreslagna utdelningen och eventuellt utnyttjande av bemyndigan-
det att återköpa aktier kommer inte att påverka bolagets och koncernens
förmåga att i rätt tid infria sina betalningsförpliktelser. Styrelsen har
övervägt övriga kända förhållanden som kan ha betydelse för bolagets
och koncernens ekonomiska ställning och som inte beaktats inom
ramen för det ovan anförda. Därvid har ingen omständighet framkom-
mit som gör att den föreslagna utdelningen eller det föreslagna bemyn-
digandet att återköpa egna aktier inte framsr som försvarliga.
Vidare beaktar styrelsen att det åligger styrelsen att, i samband
med eventuellt utnyttjande av bemyndigandet att återköpa aktier,
upprätta ett nytt motiverat yttrande enligt 19 kap 22 och 29 §§ i aktie-
bolagslagen avseende om det då aktuella förrvet av egna aktier, med
nsyn till då rådande förhållanden, är försvarligt med hänsyn till de
parametrar som anges i 17 kap 3 § andra och tredje styckena i aktie-
bolagslagen.
Stockholm i april 2025
AB Sagax (publ)
Styrelsen
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
119
NOTER
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
ÅRSREDOVISNINGENS UNDERTECKNANDE
Undertecknade förkrar att koncern- och årsredovisningen har upprättats i enlighet med internationella IFRS redovisningsstandarder, sådana de
antagits av EU, respektive god redovisningssed och ger en rättvisande bild av koncernens och företagets sllning och resultat, samt att koncern-
förvaltningsberättelsen och förvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och företagets verksamhet,
ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 14 april 2025
Staffan Salén Johan Cederlund
Styrelsens ordförande Styrelseledamot
Filip Engelbert Johan Thorell
Styrelseledamot Styrelseledamot
Ulrika Werdelin David Mindus
Styrelseledamot Styrelseledamot och
verkställande direktör
r revisionsberättelse har lämnats den 14 april 2025
Jonas Svensson
Auktoriserad revisor
Ernst & Young AB
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
120
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH
KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
för AB Sagax (publ) för år 2024 med undantag för bolagsstyrnings-
rapporten på sidorna 6372. Bolagets årsredovisning och koncern-
redovisning ingår på sidorna 8119 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild
av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2024 och av
dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen
och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finan-
siella sllning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat
och kassaflöde för året enligt IFRS Redovisningsstandarder, så som de
antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte
bolagsstyrningsrapporten på sidorna 6372. Förvaltningsberättelsen är
förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultatkningen och
balanskningen för moderbolaget och koncernen.
ra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncern-
redovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport
som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med
Revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA)
och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs
rmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att,
baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som
avses i Revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhanda llits det
granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess
kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändalsenliga som grund för våra uttalanden.
Revisionsbettelse
Till bolagsstämman i AB Sagax (publ), org nr 556520-0028
Särskilt betydelsefulla områden
rskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt
r professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden.
Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt
ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som
helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden. Beskriv-
ningen nedan av hur revisionen genomfördes inom dessa om råden ska
läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns
ansvar i vår rapport om årsredovisningen också inom dessa områden.
rmed genomfördes revisionsåtgärder som utformats för att beakta
r bedömning av risk för väsentliga fel i årsredovisningen och koncern-
redovisningen. Utfallet av vår granskning och de granskningsåtgärder
som genomförts för att behandla de områden som framgår nedan utgör
grunden för vår revisionsberättelse
Värdering förvaltningsfastigheter
Beskrivning av området Hur detta område beaktades i revisionen
Det verkliga värdet för förvaltningsfastigheterna i koncernen uppgick den
31 december 2024 till 65 874 Mkr. Per balansdagen som avslutas 31
december 2024 har 99% av fastighetsbeståndet värderats av externa
värderare och 1% genom internt upprättade värderingar. Värderingarna är
avkastningsbaserade enligt kassaflödesmodellen, vilket innebär att framtida
kassaflöden prognostiseras. Fastigheternas direktavkastningskrav bems
utifrån varje fastighets unika risk samt gjorda transaktioner på marknaden
för objekt av liknande karaktär. Med anledning av den höga graden av an-
taganden och bedömningar som sker i samband med fastighetsvärderingen
anser vi att detta område är ett särskilt betydelsefullt område i vår revision.
En beskrivning av värdering av fastighetsinnehavet framgår av avsnitt
om redovisningsprinciper och avsnitt om kritiska bedömningar i not 1
”Redovisningsprinciper” samt not 13 ”Förvaltningsfastigheter”.
I vår revision har vi utvärderat bolagets process för fastighetsvärdering, bland
annat genom att utrdera värderingsmetod och indata i de externt och
internt upprättade värderingarna. Vi har utvärderat bolagets kompetens samt
utrderat de externa värderarnas kompetens och objektivitet. Vi har gjort
jämförelser mot känd marknadsinformation. Vi har granskat använd modell för
fastighetsvärdering. Vi också granskat rimligheten i gjorda antaganden som
direktavkastningskrav, vakansgrad, hyresintäkter och driftskostnader för ett urval
av förvaltningsfastigheterna. Urval har gjorts utifrån kriterierna risk, storlek och
slumpmässighet. Vi har granskat lämnade upplysningar i årsredovisningen.
REVISIONSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
121
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
ANNAN INFORMATION ÄN ÅRSREDOVISNINGEN OCH
KONCERNREDOVISNINGEN
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovis-
ningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1–7 och på
sidorna 124–178. Den andra informationen består även av ersättnings-
rapporten som vi inmtade före datumet för denna revisionsberät-
telse. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för denna andra information.
rt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovis-
ningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med
bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan
och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beak-
tar vi även den kunskap vi i övrigt inmtat under revisionen samt be-
mer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att den ger
en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncern-
redovisningen, enligt IFRS redovisningsstandarder så som de antagits
av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den
interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en års-
redovisning och koncernredovisning som inte innehåller några väsent-
liga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av
bolagets förga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är till-
mpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verk-
samheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om
fortsatt drift tilmpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören
avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har
något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella
rapportering.
Revisorns ansvar
ra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovis-
ningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några
sentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra utta-
landen. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti
för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och
anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan för-
ntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme
och har en professionellt skeptisk insllning under hela revisionen.
Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i
årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder
bland annat utifn dessa risker och inmtar revisionsbevis som
är tillräckliga och ändalsenliga för att utgöra en grund för våra
uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till
följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som
beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i
maskopi, förfalskning, avsiktliga utemnanden, felaktig information
eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som
har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåtgärder
som är lämpliga med hänsyn till omsndigheterna, men inte för att
uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
utrderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används
och rimligheten i styrelsens och verksllande direktörens uppskatt-
ningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande
direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet
av årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi drar också en
slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om det finns
någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller
förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets förga
att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en
sentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa upp-
rksamheten på upplysningarna i årsredovisningen om den väsent-
liga okerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otillräckliga,
modifiera uttalandet om årsredovisningen och koncernredovis-
ningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas
fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida hän-
delser eller förhållanden göra att ett bolag inte längre kan fortsätta
verksamheten.
utrderar vi den övergripande presentationen, strukturen och
innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland
upplysningarna, och om årsredovisningen och koncernredovisningen
återger de underliggande transaktionerna och händelserna på ett sätt
som ger en rättvisande bild.
planerar och utför vi koncernrevisionen för att inmta tillräckliga
och ändalsenliga revisionsbevis avseende den finansiella informa-
tionen för företag eller affärsenheter inom koncernen som grund för
att göra ett uttalande avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar
för styrning, övervakning och genomgång av det revisionsarbete som
utförts för koncernrevisionens syfte. Vi är ensamt ansvariga för våra
uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade
omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste ock
informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland de
eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt
relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relatio-
ner och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt oberoende,
samt i tilmpliga fall åtgärder som har vidtagits för att eliminera hoten
eller motåtrder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi
vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste
bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör
de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa
områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författningar
förhindrar upplysning om fgan.
REVISIONSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
122
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR
OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision av
styrelsens och verkställande direktörens förvaltning av AB Sagax (publ)
för år 2024 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst
eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagssmman disponerar vinsten enligt förslaget
i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkstäl-
lande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändalsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner be-
träffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefat-
tar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig
med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart,
omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och koncer-
nens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande
bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att
bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvalt-
ningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på
ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den löpande
förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland
annat vidta de åtrder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska
fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen
ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
rt mål betffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en
rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller
verkställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovis-
ningslagen eller bolagsordningen.
rt mål betffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets
vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig
grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en
revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättnings-
skyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets
vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder
vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning
under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig fmst på revi-
sionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder som
utförs baseras på vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk
och väsentlighet. Det inner att vi fokuserar granskningen på sådana
åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten
och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse för bola-
gets situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag,
vidtagna åtgärder och andra förhållanden som är relevanta för vårt utta-
lande om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens
förslag till dispositioner betffande bolagets vinst eller förlust har vi
granskat styrelsens motiverade yttrande samt ett urval av underlagen
för detta för att kunna bedöma om förslaget är förenligt med aktie-
bolagslagen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har
vi även utfört en granskning av att styrelsen och verksllande direk-
tören har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett
format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten)
enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för AB
Sagax (publ) för år 2024.
r granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format
som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till AB Sagax (publ)) enligt god revisorssed i
Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa
krav.
Vi anser att de bevis vi har inmtat är tillräckliga och ändals-
enliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan
intern kontroll som styrelsen och verksllande direktören bedömer
nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
REVISIONSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
123
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Revisorns ansvar
r uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i
allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap.
4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår
granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransknings-
åtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i
ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti
för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan
finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller miss-
tag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen
kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med
grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tilmpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för revisions-
företag som utför revision och översiktlig granskning av finansiella rap-
porter samt andra bestyrkandeuppdrag och näraliggande tjänster och
har därmed ett allsidigt system för kvalitetskontroll vilket innefattar
dokumenterade riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av yrkes-
etiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar
och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inmta bevis
om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering av årsredovisningen och koncernredovisning.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utras, bland annat genom att
bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta
för hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i
syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med
nsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om
effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också
en utrdering av ändalsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att
Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avsm-
ning av att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade årsredo-
visningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncer-
nens resultat-, balans- och egetkapitalkningar, kassaflödesanalys samt
noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som
följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på
sidorna 63–72 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovis-
ningslagen.
r granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att
r granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning
och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing
och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss
tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet
med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt
7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningens
och koncernredovisningens övriga delar samt i överenssmmelse med
årsredovisningslagen.
Ernst & Young AB, Box 7850, 103 99 Stockholm, utgs till AB Sagax
revisorer av bolagsstämman den 8 maj 2024 och har varit bolagets revisor
sedan 8 maj 2008.
Stockholm den 14 april 2025
Ernst & Young AB
Jonas Svensson
Auktoriserad revisor
REVISIONSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
124
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
llbarhetsrapport
Hållbarhetsrapport
Allmänna upplysningar 125
Miljömässig hållbarhet 133
Social hållbarhet 143
Ansvarsfullt företagande 145
Global Reporting Initiative 146
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade hållbarhets-
rapporten 148
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
125
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
ENERGIANVÄNDNING
Sagax mål är att minska energi-
användningen i fastighetsbeståndet
med 2 % per år fram till 2030 i
jämförbart bestånd där data för
energianvändningen är tillgänglig
för de senaste två åren. Under 2024
har energianvändningen i jämförbart
bestånd minskat med 1 %.
Energianvändningen
minskade med
1 % under 2024
SOLCELLSANLÄGGNINGAR
Under 2024 har Sagax installerat
11 solcellsanläggningar. För de 68
installerade solcellsanläggningarna i
fastighetsbeståndet uppgår den totala
årliga produktionen till 13 994 MWh.
Totalt installerad effekt uppgår till
12 MWp.
11 solcellsanläggningar
installerades under 2024
MILJÖCERTIFIERING
Totalt slutfördes 18 miljöcertifieringar
omfattande 177 000 kvadratmeter
under året. Vid årsskiftet var 19 miljö-
certifieringar pågående omfattande
163 000 kvadratmeter. Vid utgången
av 2024 var fastigheter motsvarande
950 000 kvadrat meter av fastighets-
beståndet miljöcertifierat.
Miljöcertifieringar
motsvarande 1 113 000
kvadratmeter har slutförts
och är pågående
Allmänna upplysningar
HÅLLBARHETSÅRET I KORTHET
REDOVISNINGSPRINCIPER
I enlighet med 6 kap 11 § ÅRL har Sagax valt att upprätta den
lagstadgade hållbarhetsrapporten som en fn årsredovisningen
avskild rapport. Sidnvisningar i intervallet sidorna 8119 avser
Sagax års redovisning 2024. Hållbarhetsrisker beskrivs i de avsnitt
r väsentliga risker identifierats, se sidorna 5053 samt 115–116.
Styrelsen är ytterst ansvarig för Sagax hållbarhetsarbete. Ernst &
Young har yttrat sig om att den lagstadgade hållbarhetsrapporten
har upprättats.
Sagax har redovisat hållbarhetsarbetet enligt Global Reporting
Initiative (GRI) Standards sedan 2019 och genomförde under 2022
en anpassning till GRI Standards 2021. Hänsyn har tagits till GRI:s
branschspecifika tilgg för bygg- och fastighetssektorn. I rapporten
presenteras jämförelsetal för 2023 och 2022.
llbarhetsrapporten har upprättats på konsoliderad basis och
följer det finansiella räkenskapret. Inga väsentliga förändringar
har skett i verksamheten fn föregående år. Hållbarhetsrapporten
omfattar Sagax jämte dotterbolag. Joint venture och intresseföretag
omfattas inte av hållbarhetsrapporten.
Rapporteringen har även tagit stöd av standarder som Green-
house Gas Protocol (GHG) och Taskforce on Climate-related
Financial Disclosures (TCFD).
Sagax analyserar och följer utvecklingen av EU:s nya hållbar-
hetsdirektiv Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD)
och dess implikationer för bolaget.
Sagax utgår från den definition av
hållbarhet som följer av FN:s rapport
"Vår gemensamma framtid" i vilken hållbar
utveckling definieras som "en utveckling som
tillfredsställer dagens behov utan att äventyra
kommande generationers möjligheter
att tillfredsställa sina behov".
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
126
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
STYRNING AV HÅLLBARHETSARBETET
Planering, styrning och uppföljning av hållbarhetsarbetet följer bolagets
organisationsstruktur med tydlig delegering av ansvar och befogen-
heter. Hållbarhetsarbetet tar sin utgångspunkt i policyer, riktlinjer,
över gripande mål samt lagar, externa riktlinjer och regelverk. Bolagets
styrelse är ytterst ansvarig för hållbarhetsfrågorna och fastsller år-
ligen hållbarhetspolicyn. Hållbarhetsfgor rapporteras kvartalsvis till
styrelsen. Väsentlighetsanalysen uppdateras årligen.
Sagax styrelse fastsller bolagets övergripande hållbarhets policy
och relaterade policyer, vilka uppdateras årligen. Sagax hållbarhets-
policy tydliggör målsättningar inom hållbarhetsområdet. Målen följs
upp samt utrderas och uppdateras av bolaget årsvis. Därutöver utr-
deras hållbarhetsriskerna årligen.
Under det gångna året har styrelsen fått utbildning och information
om det kommande regelverket för ny hållbarhetsrapportering enligt
CSRD och standarderna i ESRS.
Sagax betraktar försiktighetsprincipen i miljöbalken samt lagar
och förordningar som minimikrav. Sagax följer FN:s Global Compacts
principer, vilket omfattar mänskliga rättigheter, arbetsrätt, miljö och
anti-korruption.
En analys har tidigare genomförts gällande vilka av FN:s 17 globala
l för hållbar utveckling som följer av Agenda 2030 som Sagax verk-
samhet har möjlighet att bidra till. Hållbarhetsarbetet bedöms bidra till
luppfyllelse fmst avseende delmål hänförliga till:
God hälsa och välbefinnande (l 3)
llbar energi för alla (mål 7)
Ansndiga arbetsvillkor och ekonomisk tillväxt (mål 8)
llbara städer och samhällen (mål 11)
llbar konsumtion och produktion (l 12)
Bekämpa klimatförändringarna (l 13)
Fredliga och inkluderande samhällen (mål 16)
POLICYER
Sagax policyer fastslls årligen av bolagets styrelse. Samtliga anställda
omfattas av de policyer som styrelsen antagit. Aktuella policyer och rikt-
linjer finns tillgängliga på Sagax hemsida www.sagax.se och inkluderar:
Anti-diskrimineringspolicy
Anti-korruptionspolicy
Arbetsmiljöpolicy
Informationspolicy
Insiderpolicy
Policy avseende investeringar i andra bolag
Policy avseende styrelse uppdrag
Policy avseende belåning av aktier i Sagax
Hållbarhetspolicy
Riktlinjer för visselblåsartnst
Uppförandekod för leverantörer
RISKHANTERING
Bolagets styrelse är ytterst ansvarig för riskhanteringen. Styrelsen har
delegerat ansvaret till bolagets ledning för det löpande arbetet med risk-
hantering och att det finns rutiner och processer på plats för riskhante-
ring och intern kontroll.
Miljöinriktade politiska beslut kan påverka Sagax genom exempelvis
högre skatter eller krav på investeringar. Därtill kan bolagets verksam-
het, resultat och finansiella ställning påverkas av ökade miljörelaterade
krav fn tillsynsmyndigheter, investerare, hyresgäster eller andra
intressenter.
Bolagets långsiktiga kapitalförsörjning och kapitalkostnader kan
påverkas negativt om Sagax hållbarhetsarbete inte uppfyller markna-
dens krav. Det finns även risk för tillkommande kostnader för investe-
ringar i fastighetsbeståndet till följd av bland annat ändrad lagstiftning
eller ändrat kundbeteende. Därutöver kan Sagax fastighetsportfölj
påverkas av klimatförändringar såsom ökad risk för översvämning.
Övriga risker utgörs bland annat av risk för korruption, miljöförore-
ningar eller ökade kostnader för energi. Därutöver är Sagax utsatt för
risker relaterade till att bolagets leverantörer inte efterlever Sagax upp-
förandekod.
Därutöver föreligger även risker avseende osäkerheter i hållbarhets-
redovisningen. Det kan finnas risker avseende att data rapporterats eller
beräknats på felaktigt sätt, eller att det gjorts felaktiga antaganden eller
tolkningar av regelverk.
Vid rapportering och sammanställning av hållbarhetsdata används
i första hand direkta data som underlag om det är möjligt. I vissa fall
har estimat använts då fullständiga data saknats. Det gäller i första
hand energidata för de fastigheter där den inte varit tillgänglig. Scha-
bloner har i första hand använts för bekning av växthusgasutsläpp
med hjälp av vedertagna emissionsfaktorer i förekommande fall. Sagax
arbetar kontinuerligt med att förbättra processen för insamling av data
samt datakvaliteten. Sagax arbetar även med att utveckla och förbättra
rutiner och processer för internkontroll relaterat till hållbarhetsredovis-
ningen.
Sagax hantering av miljö- och klimatrisker samt övriga risker och
bolagets riskhantering beskrivs närmare på sidorna 5053. Sagax rap-
port avseende klimatrisker enligt standarden TCFD beskrivs på sidorna
137–138.
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
127
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
HÅLLBARHETSSTRATEGI
Trender och drivkrafter inom hållbarhetsområdet
Förändringar inom hållbarhetsområdet drivs till stor del av globala
överenskommelser med tillhörande mål såsom EU:s hållbarhets-
agenda, Global Compacts tio principer, FN:s globala mål för en hållbar
utveckling samt Parisavtalet. Det sistmnda innebär att länderna som
är parter i avtalet åtagit sig att begränsa den globala uppvärmningen
till under 2 °C och strävar efter att begnsa den till 1,5 °C genom att
minska utsläppen av växthusgaser. Därutöver finns ett flertal regelverk
och standarder som ger vägledning kring hur verksamheter kan mäta
och följa upp sitt hållbarhetsarbete såsom till exempel Task Force on
Climate-related Financial Disclosures (TCFD), Greenhouse Gas Protocol
(GHG protocol) samt EU:s taxonomi för hållbar finansiering (EU-
taxonomin). Därutöver har EU fastställt, genom Corporate Sustainability
Reporting Directive (CSRD), revideringar och ytterligare skärpta krav
på hållbarhetsrapportering. Sagax analyserar och följer utvecklingen av
CSRD och dess implikationer för bolaget. Sagax rapporterar årligen sina
xthusgas utsläpp enligt GHG-protokollet.
EU-taxonomin är en del av EU:s handlingsplan för finansiering av
llbar tillxt. Handlingsplanen har tre övergripande mål: Att styra
kapitalflöden mot hållbara finansieringar, att göra hållbarhet till en
standardfaktor vid riskhantering samt att uppmuntra till transparens
och långsiktighet. EU-taxonomin är ett sätt för finansiella institutioner
och banker för att identifiera hållbara investeringar. EU- taxonomin och
hur den påverkar Sagax beskrivs närmare på sidan 139.
Bygg- och fastighetssektorn står för ungefär en femtedel av Sveriges
klimatpåverkan och pekas inom ramen för EU-taxonomin ut som en
av de sektorer med störst miljöpåverkan. En byggnads klimatpåver-
kan över dess livscykel uppstår vid uppförande, rivning, förvaltning,
hyresgästernas användning av byggnaden samt vid renoveringar och
ombyggnationer. Klimatpåverkan är störst vid nybyggnation. Sagax
investeringsverksamhet är huvudsakligen inriktad på förvärv av befint-
liga byggnader. Sagax genomför få nybyggnationsprojekt. När det gäller
Sagax klimatpåverkan är det således framförallt val av energikällor,
försörjningssystem och material vid ombyggnation som fmst är
betydelsefulla. Sagax hyresgäster ansvarar till största del för energi-
rsörjningen.
Investeringar i energi- och miljöförbättrande åtgärder förutsätter
lönsamhet. Sagax uppvisade under 2024 en fortsatt stark ekonomisk
utveckling, vilket skapar förutsättningar för fortsatta investeringar i
energi- och miljöåtgärder. Avkastning på eget kapital har i genomsnitt
uppgått till 15 % under de senaste fem åren samtidigt som förvalt-
ningsresultatet per A- och B-aktie har ökat med i genomsnitt 18 % per
år under samma period. Sagax har under 2024 investerat 53 miljoner
kronor i bland annat solcells- och bergrmeanläggningar, uppgrade-
ring av styrsystem för värme och ventilation, byte till LED-belysning
samt tilläggsisolering. Arbetet med att miljöcertifiera fastigheter har
fortsatt under 2024. Under året slutfördes 18 miljöcertifieringar och vid
utgången av året pågick 19 miljöcertifieringar.
Affärsmodell
Sagax är ett börsnoterat fastighetsbolag vars affärsidé är att investera i
kommersiella fastigheter fmst inom segmentet lager och lätt industri.
Sagax affärsmodell präglas i alla delar av långsiktighet. Kortsiktiga
vinster är underordnade bolagets långsiktiga, det vill säga hållbara,
rdeskapande. Således är hållbarhetsarbetet integrerat i affärs-
modellen. Hög direktavkastning i kombination med låg nyproduktions-
takt och stabila uthyrningsgrader gör fastigheter för lager och lätt
industri till intressanta investeringsobjekt. Sagax genomför löpande
kompletteringsförvärv och investeringar i befintliga fastigheter. Fastig-
hetsförrven och investeringarna i befintligt bestånd syftar till att öka
kassaflödet och diversifiera hyresintäkterna och därmed minska bola-
gets operationella och finansiella risker.
Sagax finansiella struktur är utformad med tydligt fokus på löpande
kassaflöde och räntetäckningsgrad. Detta bedöms skapa goda förutsätt-
ningar för såväl expansion som attraktiv avkastning på aktieägarnas
kapital.
Sagax eftersträvar långsiktighet och effektivitet i förvaltningen.
I förvaltningsstrategin ingår att arbeta aktivt med att bygga långsiktiga
kundrelationer. Sagax eftersträvar att ha välrenommerade och kredit-
rdiga hyresgäster. Bolaget tecknar huvudsakligen kallhyresavtal där
hyresgästen betalar fastighetskostnader som annars hade belastat fastig-
hetsägaren.
Sagax investerar huvudsakligen i regioner som har stabil befolk-
ningstillväxt och ett diversifierat näringsliv.
Hållbarhetsstrategi
Sagax hållbarhetsstrategi tar sin utgångspunkt i bolagets affärsidé,
policyer, externa ramverk samt väsentlighetsanalys vilken uppdateras
årligen.
Sagax följer aktiebolagslagens huvudregel (3 kap. 3 §) i fråga om
syfte. Det övergripande verksamhetsmålet är att långsiktigt, det vill säga
llbart, generera högsta möjliga riskjusterade avkastning till aktie-
ägarna. För att nå detta mål bedrivs bolagets verksamhet genomgående
med ett långsiktigt perspektiv. Sagax uppfattning är att vinstsyftet inte
står i konflikt med ett hållbart företagande: Att vara en bra arbetsgivare,
en bra leverantör, en uppskattad kund och att bolaget uppträder på ett
anständigt sätt i samllet och försöker begnsa sin miljöpåverkan
är alla grundggande förutsättningar för att Sagax, över lång tid, ska
kunna bereda vinst för sina aktieägare.
Det långsiktiga förhållningssättet illustreras av att det i förvaltnings-
strategin ingår att arbeta med att bygga långsiktiga kundrelationer samt
av det begränsade inslaget av fastighetshandel i bolagets verksamhet.
Bolaget väljer att avstå fn att vid varje tidpunkt maximera hyresnivån
om isllet hyresavtal med längre löptider med solventa hyresgäster
kan uppnås. Detta leder till minskad risk för vakanser samt lägre uthyr-
nings- och lokalanpassningskostnader.
Bolaget är beroende av kompetenta och professionella medarbetare.
Det är därför viktigt att företaget är en attraktiv arbetsgivare som attra-
herar och har förmågan att långsiktigt behålla kompetent personal.
Sammantaget är bolagets strategier utformade för att Sagax ska gene-
rera långsiktigt uthållig avkastning och starka kassaflöden. Sagax hållbar-
hetsarbete är således en naturlig del i företagets affärsmodell och bidrar
till att uppnå företagets mål. I fråga om upplysningar om Sagax utveck-
ling, sllning och resultat hänvisas till årsredovisningen för 2024.
Sagax hållbarhetsarbete bygger på en tydlig intern kommunikation
och ansvarsfördelning.
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
128
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
INTRESSENTDIALOG
Utgångspunkten för redovisningen är intressentdialoger som regelbun-
det genomförs i bolagets normala verksamhet som ger information till
sentlighetsanalysen. Sagax ska följa gällande lagar och föreskrifter
samt arbeta långsiktigt och enligt principer som garanterar hög moral
och etik i interna och externa relationer.
Intressentanalys
Sagax verksamhet påverkar och påverkas av olika intressent grupper
och det är därför viktigt att intressenternas perspektiv tas i beaktande
i Sagax hållbarhetsarbete. Interaktionen med Sagax intressenter ger
Sagax möjlighet att erlla fördjupad kunskap om bolagets intressenters
förntningar och angelägenheter och därigenom erhålla bättre insikt
i såväl risker som möjligheter. Bolagets intressenter ingår i fem katego-
rier och dialogen med intressenterna tar olika former och sker löpande,
se tabellen nedan. Intressenternas viktigaste fgor har bidragit som
underlag till väsentlighetsanalysen som ligger till grund för hållbarhets-
arbetet och föreliggande hållbarhetsrapport.
Utöver direkt dialog med Sagax intressenter har medarbetare delta-
git i seminarier om hållbarhet i syfte att bredda sin kunskap. Under 2024
genomfördes likt tidigare år en medarbetarundersökning med fokus på
arbetsmiljö och antidiskriminering.
Intresseanalys
Intressentgrupp Dialogform Viktigaste frågor
Aktieägare Styrelsemöten, varav ett om året är ett strategimöte
ten med ägarrepresentanter för särskild diskussion
om ägarstyrning
Bolagsstämma
Finansiella rapporter
Finansiell utveckling
Effektiviserad energiförbrukning
Anti-korruption
Myndighetskrav
Kompetens hos medarbetarna
Attraktiv arbetsgivare
Medarbetare Medarbetardialog
Workshops
Affärsplanering
Årlig konferens för samtliga medarbetare
Återkommande genomgångar med alla medarbetare
avseende bolagets policyer
Finansiell utveckling
Effektiviserad energiförbrukning
Professionell utveckling
Professionell arbetsmiljö
Långivare Enskilda möten med banker och representanter från
kapitalmarknaden
Dialog avseende finansiella rapporter
Finansiell stabilitet
Effektiviserad
energiförbrukning
Anti-korruption
Klimatanpassning
Mångfald och jämställdhet
Miljöcertifiering av byggnader
Myndighetskrav
Hyresgäster Kundmöten
Löpande dialog avseende förvaltning med respektive
fastighetsskötarbolag
Dialog mellan hyresgäster och en för varje fastighet
utsedd förvaltare
Effektiviserad energiförbrukning
Bra förutsättningar för återvinning/avfallshantering
Bra förutsättningar för laddning av elfordon
Miljöcertifiering av byggnader
Leverantörer Vid upphandling, uppföljning av ramavtal och beställningar
Vid leverantörsmöten
Anti-korruption
Följa lagar och regler
Miljöcertifiering av byggnader
Bra förutsättningar för återvinning/avfallshantering
Hållbarhetsarbetet tar sin utgångspunkt i
Lagar Externa ramverk och initiativ Interna riktlinjer
Aktiebolagslagen FN:s globala hållbarhetsmål Hållbarhetspolicy
Miljöbalken FN:s Global Compact Arbetsmiljöpolicy
Årsredovisningslagen Global Reporting Initiative (GRI) Anti-korruptionspolicy
Övriga tillämpliga lagar Miljöcertifiering av fastigheter Uppförandekod för leverantörer
Task force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD) Övriga policyer
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
129
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
DUBBEL VÄSENTLIGHETSANALYS
Sagax utrderar regelbundet de hållbarhetsområden som har bedömts
vara mest väsentliga. Vid utrderingen beaktas över gripande strate-
gier, synpunkter från bolagets intressenter samt inom vilka områden
Sagax har störst möjlighet att bidra till en hållbar utveckling. Den första
sentlighetsanalysen genomfördes under 2018 och har därefter upp-
daterats årligen.
Sagax har under 2024 genomfört en dubbel väsentlighetsanalys.
Resultat av analysen godkändes av Sagax styrelse. Sagax har använt en
extern revisionsbyrå som stöd för genomförandet av den dubbla väsent-
lighetsanalysen.
Den dubbla väsentlighetsanalysen har genomförts genom en ana-
lys av värdekedja och intressenter, intressentdialog, identifiering av
sentliga hållbarhetsfrågor, bedömning av väsentlighet samt samman-
ställning av resultat. Sagax värdekedja utgörs i första hand uppströms
av bolagets leverantörer såsom entreprenörer för fastighetsskötsel och
renoveringar av fastigheterna samt nedströms av Sagax hyresgäster.
Analysen syftade till att identifiera de hållbarhetsfrågor som har en
sentlig potentiell eller faktisk påverkan samt utifn föreliggande
risker och möjligheter.
Bedömningen av väsentlig påverkan beaktade skala, omfattning
och återsllbarhet, allvarlighetsgrad samt sannolikhet. Bedömningen
av finansiell väsentlighet beaktade omfattning av finansiell effekt samt
sannolikhet. Baserat på bedömningen av påverkan och finansiell väsent-
lighet har ett tröskelrde identifierats för gränsdragning av vilka fgor
och områden som kunde anses vara väsentliga på såväl kort, medel som
ng sikt.
Samtliga hållbarhetområden har bland annat beaktas med hänsyn till
ljande:
sentlighet för Sagax övergripande strategi och finansiella stabilitet
Sagax påverkan på ekonomi, miljö, sociala frågor och mänskliga
rättigheter
Sagax är beroende av olika resurser för att kunna bedriva verksamheten
och skapa värde för Sagax aktieägare och kunder. Avseende miljömässig
llbarhet är det bland annat energianvändning i fastigheterna. Social
påverkan anses föreligga för egna medarbetare och för arbetskraft i
rdekedjan avseende arbetsvillkor och lika möjligheter. Bolagets styr-
ning genom bland annat policyer och leverantörskrav har en påverkan på
företagskultur och affärsetiskt agerande.
Resultatet av den dubbla väsentlighetsanalysen var att det ansågs
föreligga väsentlig påverkan, risker och möjligheter relaterade till fyra
llbarhetsområden. Dessa utgörs av:
Klimatförändringar
Egna medarbetare
Arbetskraft i värdekedjan
Ansvarsfullt företagande
Sagax arbete avseende målsättningar, åtgärder och policyer som rela-
terar till identifierade väsentliga hållbarhetsfgor beskrivs närmare
under respektive avsnitt och hållbarhetsområde.
Solceller på Chroomstraat 140, Zoetermeer, Benelux. Fastigheten
certifierades enligt BREEAM In-Use Very Good under året och har
energiklass (EPC) A.
Juurakkotie 5 i Vanda utanför Helsingfors, Finland. Fastigheten är
certifierad enligt BREEAM In-Use Very Good och har energiklass
(EPC) C.
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
130
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Miljömässig hållbarhet Social hållbarhet Ansvarsfullt företagande
Väsentlig påverkan,
risker och möjligheter
Växthusgasutsläpp
Klimatanpassning
Effektiviserad energiförbrukning
Investera i förnybar energi
Miljöcertifiering av byggnader
Kompetenta medarbetare
Attraktiv arbetsgivare
Arbetsförhållanden
Anti-korruption
Styrning av leverantörer och efterlev-
nad
av uppförandekod för leverantörer
Finansiell stabilitet och utveckling
De globala målen
GRI områden
Miljö (300)
Social (400)
Ekonomi (200)
GRI standards
GRI 302-3
GRI 305-1
GRI 305-2
CRE8
GRI 401-1
GRI 404-3
GRI 406-1
GRI 205-3
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
GOD HÄLSA OCH
LBEFINNANDE
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
HÅLLBARHETSOMRÅDEN
Utifn väsentlighetsanalysen har väsentlig påverkan, risker och möjligheter identifierats för olika hållbarhetsområden. Dessa bedöms vara relevanta
utifn såväl intressenternas som Sagax perspektiv. Nedan tabell illustrerar översiktligt hur de relaterar till FN:s globala mål för hållbar utveckling.
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
131
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
FN:S GLOBALA MÅL
Sagax följer FN:s Global Compacts tio principer om mänskliga rättigheter, arbetsrätt, miljö och anti-korruption. Sagax har analyserat vilka
av FN:s 17 globala mål och delmål för hållbar utveckling där Sagax kan påverka genom sitt hållbarhetsarbete. Nedan översikt illustrerar de av
FN:s globala mål och dell som är relevanta för Sagax och Sagax påverkan.
FN:s
gobala mål
Delmål Sagax påverkan
3.9 Minska antalet dödsfall till
följd av skadliga kemikalier.
Sagax fastigheter ska vara utformade för den verksamhet som bedrivs där och för de männ-
iskor som vistas där. I samband med ny-, till- eller ombyggnad genomförs kontroller avseende
förekomst av skadliga ämnen och föroreningar i byggnader och mark. Sanering genomförs
vid behov. Genom miljöcertifiering av byggnader bidrar Sagax ytterligare till att undvika
föroreningar av luft, vatten och mark.
7.2 Öka andelen förnybar
energi i världen
7.3 Öka energieffektiviteten.
Genom att öka användningen av fjärrvärme och grön el i fastigheterna samt installera sol-
cellsanläggningar bidrar Sagax till en ökad användning av förnybar energi. Därutöver ökar
energieffektiviteten i fastigheterna genom att Sagax, som ett led i underhållsarbetet, genomför
åtgärder såsom byte av styr- och reglerutrustning, installation av energieffektivare ventilations-
eller värmesystem, driftoptimering av ventilation, optimering av värmeåter vinning samt byte av
belysningsarmaturer och justering av belysningsstyrning.
8.1 Hållbar ekonomisk tillväxt.
8.5 Full sysselsättning och
anständiga arbetsvillkor
med lika lön för likvärdigt
arbete.
8.8 Skydda arbetstagares
rättigheter och främja
trygg och säker arbetsmiljö.
Att vara en bra arbetsgivare, en bra leverantör, en uppskattad kund och att bolaget upp träder
på ett acceptabelt sätt i samhället och försöker begränsa sin miljöpåverkan är alla grundläg-
gande förutsättningar för att Sagax, över tid, ska kunna bereda vinst för sina aktieägare.
Sagax affärsmodell präglas i alla delar av långsiktighet. Kortsiktiga vinster är underordnade
bolagets långsiktiga värdeskapande. Således är hållbarhetsarbetet integrerat i afrsmodellen.
Sagax sätter värde på att erbjuda goda och konkurrenskraftiga anställningsvillkor för samtliga
medarbetare. Därutöver har bolaget sedan flera år erbjudit samtliga medarbetare att delta i
incitamentsprogram.
Sagax gör regelbundna uppföljningar och vidtar aktiva åtgärder för att motverka diskrimine-
ring och särbehandling samt verkar för lika rättigheter och möjligheter oavsett kön, köns-
överskridande identitet eller uttryck, etnisk tillhörighet, religion eller annan trosupp fattning,
funktionsnedsättning, sexuell läggning eller ålder.
11.3 Inkluderande och hållbar
urbanisering.
11.6 Minska städers miljö-
verkan.
I planering, byggande och förvaltning av fastigheter samarbetar Sagax nära med hyresgäster,
leverantörer och kommuner och bidrar därmed till ändamålsenliga och långsiktigt hållbara
städer och samhällen.
12.2 Hållbar förvaltning och
användning av natur -
resurser.
12.4 Ansvarsfull hantering av
kemikalier.
12.5 Minska mängden avfall.
Genom att samarbeta med hyresgäster kring möjligheten till källsortering av avfall och
återvinningslösningar samt genom att miljöcertifiera fastigheter bidrar Sagax till en
mer hållbar konsumtion och produktion.
13.1 Stärk motståndskraften mot
och anpassningsförmågan
till klimat relaterade kata-
strofer.
Sagax bidrar till minskad klimatverkan genom att bland annat arbeta med att minska
energianvändningen, installera solcellsanläggningar och genom användningen av grön el
i fastigheterna. Sagax arbetar med att klimatanpassa fastigheterna såsom att förebygga
översvämningsrisker och analysera riskerna i beståndet.
16.5 Bekämpa korruption och
mutor.
God affärsmoral är en grundförutsättning för Sagax långsiktiga värdemaximering. Bolaget ska
aldrig medverka till eller tillåta korruption. Bolaget accepterar inte att medarbetare låter sig
mutas eller ta emot gåvor som kan liknas vid mutor.
Sagax leverantörer ses delvis som en förlängning av Sagax egen verksamhet varför Sagax har
tagit fram en uppförandekod för leverantörer för att säkerställa att arbetsförhållandena hos de
företag som levererar varor och tjänster till bolaget uppfyller Sagax krav avseende arbetsmiljö
och etisk standard.
GOD HÄLSA OCH
LBEFINNANDE
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
132
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Mål Utfall
Ekonomisk
hållbarhet
Sagax avkastning på eget kapital ska under en femårsperiod
uppgå till lägst 15 % per år.
2024: 14 %. Femårigt genomsnitt: 15 %.
Förvaltningsresultatet per A- och B-aktie ska öka med minst
15 % per år.
2024: 7 %. Femårigt genomsnitt: 18 %.
HÅLLBARHETSOMRÅDEN
Miljömässig
hållbarhet
Sagax ska minska energianvändningen i fastighetsbeståndet med
2 % per år fram till 2030 i jämförbart bestånd där data för
energianvändningen är tillgänglig för de senaste två åren.
Minskning 1 % under 2024.
Sagax ska minska direkta och indirekta växthusgas utsläpp
(Scope 1 och 2) med 42 % till 2030 (basår 2022) samt mäta
och minska övriga indirekta utsläpp (Scope 3).
Utsläpp i Scope 1 och 2 har minskat med 52 % i jämförelse
med basåret. Under 2024 har Sagax samlat in ytterligare
data i Scope 3.
Sagax elavtal ska, i den mån det är möjligt, vara gröna. Sagax har avtalat om grön el i Sverige, Finland, Benelux och
Frankrike.
Sagax ska sträva efter att avtala om gröna hyresavtal vid
nyuthyrning och omförhandlingar.
Gröna hyresavtal är sedan 2023 implementerade i samtliga
länder.
253 nya gröna hyresavtal tecknades 2024. Vid årets utgång
omfattades 17 % av total uthyrningsbar area av gröna hyres-
avtal.
Sagax ska öka produktionen av el från solceller ifastighets-
beståndet till 15 000 MWh till 2025.
Sagax ska utvärdera möjligheten att installera solceller vid
alla nybyggnationsprojekt.
11 nya solcellsinstallationer färdigställdes under 2024. Totalt
antal installerade solcellsanläggningar uppgick till 68 vid
årets utgång.
Årlig förväntad elproduktion från samtliga solcellsanlägg-
ningar uppgår till 13 994 MWh.
Sagax ska öka andelen miljöcertifierade fastigheter i fastig-
hetsbeståndet till 30 % av uthyrningsbar area till 2025.
Nyproduktion och större ombyggnationer ska miljöcertifieras
enligt Miljöbyggnad, som lägst nivå silver, BREEAM Very
Good, LEED gold eller motsvarande.
18 fastigheter miljöcertifierades under 2024 och 19 miljöcer-
tifieringar var pågående vid årets utgång. Totalt antal miljö-
certifierade fastigheter uppgick till 93 motsvarande 20 % av
total uthyrningsbar area. De pående miljöcertifieringarna
motsvarade ytterligare 3 % av total uthyrningsbar area. Mer-
parten av dessa bems slutföras under 2025.
Social hållbarhet
Sagax ska ha noll incidenter av diskriminering. Inga incidenter av diskriminering rapporterades under 2024.
Sagax ska ha noll olycksfall avseende medarbetare och noll
dsfall avseende medarbetare samt leverantörer som arbe-
tar vid Sagax fastigheter.
Inga olycksfallsincidenter eller dödsfall rapporterades under
2024.
Ansvarsfullt
företagande
Sagax ska ha noll incidenter av korruption. Inga korruptionsincidenter rapporterades under 2024.
Sagax huvudleverantörer ska implementera och efterleva
Sagax uppförandekod för leverantörer.
Sagax har implementerat uppförandekoden för samtliga
huvudleverantörer.
HÅLLBARHETSMÅL
Nedan tabell visar Sagax hållbarhetsmål och utfall för 2024.
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
133
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Miljömässig hållbarhet
KLIMATFÖRÄNDRINGAR
Sagax verksamhet har både en faktisk och potentiell påverkan på klimat
och miljö. Påverkan förekommer såväl direkt i den egna verksamheten
som indirekt genom värdekedjan via leverantörer och entreprenörer
uppströms samt nedströms via hyresgäster i uthyrda lokaler.
xthusgasutsläpp uppkommer främst till följd av fastigheternas
energianvändning men även genom bland annat inköpta varor och
tjänster samt nyproduktionsprojekt och renoveringar. Det finns även en
potentiell positiv påverkan genom bland annat förbättringar av energi-
prestandan och investeringar i förnybar energi.
Strategi
Sagax arbetar kontinuerligt med att minska sin klimatpåverkan och sina
utsläpp. Nyckelaktiviteter är bland annat energieffektivisering i befint-
ligt fastighetsbestånd och investeringar i förnybar energi såsom solceller
på fastigheternas tak. Därutöver genomför Sagax uppgraderingar och
konverteringar fn olja och gas som upprmningssätt till fjärrrme
och värmepumpar.
Sagax arbete med att hantera transitionsrisker, fysiska klimatrisker
samt relaterade möjligheter beskrivs närmare i TCFD-rapporten på
sidorna 137–138.
Styrdokument och policyer som fmst stödjer dessa aktiviteter
utgörs bland annat av Hållbarhetspolicy, Uppförandekod för leveran-
törer samt gröna hyresbilagor som Sagax tecknar med sina hyresgäster
i syfte att främja samarbetet kring miljö- och hållbarhetsfgor.
Under 2022 uppdaterade Sagax sitt mål relaterat till koldioxidut-
släpp. Målet är att minska direkta och indirekta utsläpp (Scope 1 och 2)
med 42 % till 2030 samt att mäta och minska övriga indirekta utsläpp
(Scope 3). Målet har validerats av Scienced Based Targets initiative
(SBTi). SBTi är ett samarbete mellan FN:s Global Compact, World
Resources Institute (WRI), Världsnaturfonden (WWF) och Carbon
Disclosure Project som syftar till att sätta vetenskapligt baserade
klimatl som ligger i linje med kraven för att nå målsättningarna i
Parisavtalet.
Åtgärder som bidragit till att minska utsläppen var bland annat
energieffektivisering och byte till förnybar energi.
För fjärrvärme är Sagax hänvisat till den lokala leverantören och varia-
tionen i miljöprestanda är stor. Sedan 2021 har Sagax avtal om förnybar
fjärrvärme för de delar av det svenska beståndet där det är möjligt, som
ett led i att minska fastigheternas klimatpåverkan. För de fastigheter där
Sagax förser hyres gästerna med el används endast ursprungsgaranterad
förnybar eller koldioxidfri el i Sverige, Finland, Benelux samt Frankrike.
lsättningen är att samtliga elavtal som Sagax tecknar ska vara gröna.
Under 2024 har Sagax fortsatt arbetet med att samla in data från fler
utsläppskällor, i synner het för övriga indirekta utsläpp (Scope 3), som
ett led i att få en korrekt och heltäckande kartläggning av utsläppen fn
både den egna verksamheten och värdekedjan. Utsläpp fn resor, avfall
och transporter står för en mindre del av utsläppen i Scope 3. Utsläppen
fn kategorin uthyrda lokaler sr för den största delen av de totala
utsläppen. Rapporterade utsläpp påverkas av tillgången till data. Data
för energi användningen avseende 2024 omfattade 63 % av den uthyr-
ningsbara arean.
Under 2024 har Sagax använt återbrukat material i flera ombygg-
nationer samt ett nyproduktionsprojekt. Exempel på material som har
kunnat återanvändas är armaturer, dörrpartier och fönster samt köpt
armering för återvunnet stål. Utöver att bidra till minskade koldioxid-
utsläpp kan återbruk även medföra minskade materialkostnader.
Avfall vid byggnadsplatsen sorteras i fraktioner vilket möjliggör
återvinning och återanvändning av icke-farligt avfall. Sagax strävar efter
att minst 70 % av icke-farligt avfall vid nyproduktion och större ombygg-
nationer sorteras för att möjliggöra återanvändning.
Växthusgasutsläpp och klimatpåverkan
Sagax redovisar utsläpp av växthusgaser för Scope 1, 2 och 3 enligt
GHG-protokollet. För merparten av fastigheterna ansvarar Sagax hyres-
gäster för energiförsörjningen. För de fall Sagax ansvarar för elförsörj-
ning till hyresgästerna utgörs den av ursprungsmärkt grön el i Sverige,
Finland, Benelux samt Frankrike. Förvärvade och avyttrade fastig heter
ingår i förhållande till ägandetid. Utsläpp i Scope 1 och 2 utgörs till
största delen av utsläpp hänförlig till energianvändning på Sagax kontor.
Utsläpp som redovisas i Scope 3 innefattar utsläpp relaterat till uthyrda
lokaler. Från 2022 redovisas utsläpp relaterat till energianvändning
Mål växthusgasutsläpp
Utfall 2024 Utfall 2023
Minska direkta och indirekta växthusgasutsläpp
(Scope 1 och 2) med 42 % till 2030 (basår 2022)
och mäta och minska övriga indirekta växthusgas-
utsläpp 52 % 36 %
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
134
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Utsläpp av växthusgaser, ursprung
Scope Aktivitet Datakälla Omvandlingsfaktor
Scope 1 Köldmedia Beräknat baserat på schablon UK Department for Business, Energy and Industrial Strategy (BEIS) 2024
Scope 1 Mobil förbränning Internt inhämtad information BEIS 2024, Green Deal NL 2024, Naturvårdsverket 2024
Scope 2 Fjärrvärme och fjärrkyla Data från leverantör samt
schablon
BEIS 2023&2024, Euroheat&Power 2023, BEIS 2023, Naturvårdsverket
2023, IPCC 2014, EA heat generation 2024, Soumen Ympäristökeskus
2024, Open CO
2
Net 2024, Energiföretagen 2024, Stockholm Exergi
2024
Scope 2 Elektricitet Data från leverantör samt
schablon
Green Deal NL 2024, IEA 2024, AIB 2024, Ecoinvent v3.11, EL.se 2024,
Finnish Energy 2024, Tyska Umweltsbundesamt 2024
Scope 3 Tjänsteresor Internt inhämtad information BEIS 2024, Green Deal 2024, Trafikverket 2024, Cornell Hotel Sustaina-
bility Benchmarking 2024
Scope 3 Inköpta varor och tjänster Data från leverantör och
schablon
BEIS 2024, Carbon Label Project 2022, CEDA 2024, WorldSteel 2022,
Rise 2024
Scope 3 Kapitalvaror Baserat på schablon Se källorna för inköpta varor och tjänster ovan
Scope 3 Uppströms transporter och distribution Data från leverantör Okänd (direktrapporterade utsläpp från leverantör)
Scope 3 Avfall Data från leverantör och
schablon
BEIS 2024, US EPA 2024
Scope 3 Uthyrda lokaler Data från leverantör och
schablon
Se källorna för köldmedia, bränsle, fjärrvärme, fjärrkyla och elektricitet ovan
Scope 3 Produktion av energibärare Data från leverantör Se källorna för köldmedia, bränsle, fjärrvärme, fjärrkyla och elektricitet ovan
Scope 3 Investeringar Data från respektive bolag Okänd (direktrapporterade utsläpp från respektive bolag)
Bruttoväxthusgasutsläpp inom scope 1, 2 och 3 och totala växthusgasutsläpp
Retrospektivt Milstolpar och mål
Utsläpp av växthusgaser 2022 2023 2024
Förändring
2024/2023, % 2025 2030 [2050]
Årligt mål %
/Basår
Scope 1 GHG utsläpp
Brutto Scope 1 utsläpp (tCO
2
eq) 11 6 5 –15 6
Andel av Scope 1 GHG utsläpp från reglerade
utsläppshandelssystem (%) 0 0 0
Scope 2 GHG utsläpp
Brutto platsbaserad Scope 2 utsläpp (tCO
2
eq) 43 37 27 –27 25
Brutto marknadsbaserad Scope 2 utsläpp (tCO
2
eq) 62 42 31 –27 36
Signifikanta scope 3 GHG utsläpp
Totalt brutto indirekta (Scope 3) GHG utsläpp (tCO
2
eq) 45 874 49 498 113 532 129
3.1 Inköpta varor och tjänster 1 368
3.2 Kapitalvaror 11 8 4 4
3.3 Bränsle- och energirelaterade aktiviteter
(ej inkluderade i Scope 1 eller Scope 2) 14 9 8 –6
3.4 Uppströms transport och distribution 0 0 0
3.5 Avfallshantering i egen verksamhet 0 0 0
3.6 Tjänsteresor 79 97 125 30
3.13 Nedströms uthyrda tillgångar 45 780 49 390 97 195 97
3.15 Investeringar 2 990
Totalt GHG utsläpp
Totalt GHG utsläpp (platsbaserad) (tCO
2
eq) 45 948 49 542 113 56 5 129
Totalt GHG utsläpp (marknadsbaserad) (tCO
2
eq) 45 953 49 584 245 390 395
Intensitet per omsättning, kg CO
2
eq/SEK
1)
2024
Totala växthusgasutsläpp per
nettoomsättning (lokalbaserat metod) 0,02
Totala växthusgasutsläpp per
nettoomsättning (marknadsbaserad metod) 0,05
1) Omsättning avser de intäkter bolaget haft under redovisningsåret och anges
i svenska kronor.
Intensitet per kvadratmeter, kg CO
2
eq/kvm
1)
2024
Scope 1 0,001
Scope 2 0,01
Scope 3 23
Totalt Scope 1, 2 och 3 23
1) I beräkning av koldioxidutsläpp ingår alla konsoliderade bolag i koncernen.
Uthyrda tillgångar redovisas med platsbaserade utsläpp.
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
135
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
i uthyrda lokaler i samtliga fastigheter där det finns tillgänglig data i
Scope 3 och baseras på faktisk förbrukning. I Scope 3 rapporteras även
utsläpp relaterade till frakt- och godstransporter och returpapper på
huvudkontoret samt tjänsteresor. Utsläpp som redovisas för produktion
av energibärare avser uppströms utsläpp från livscykeln av bränsle och
el, inklusive förluster vid överföring i elnätet. Under 2024 har Sagax
genomfört en uppdaterad analys avseende Scope 3 i syfte att rappor-
terade utsläpp ska inkludera alla signifikanta utsläpp. Analysen resul-
terade i att ytterligare kategorier lagts till i Scope 3 fn 2024. Dessa
inkluderar utsläpp relaterat till köpta varor och tjänster, renoveringar
samt investeringar.
Utsläpp som relaterar till uthyrda tillgångar har från 2024 rappor-
terats för hela fastighetsbeståndet. Schabloner har använts för de fastig-
heter där direkt data inte varit tillgänglig. Ökningen av utsläpp i Scope 3
är hänförlig till att utsläpp rapporteras för hela fastighetsbesndet samt
för fler kategorier i Scope 3.
Sagax tillämpar inte upptag av växthusgaser och koldioxidkrediter.
Sagax tillämpar inte heller någon intern koldioxidprissättning.
Miljöcertifiering av byggnader
Sagax har för närvarande 93 (78) miljöcertifieringar omfattande 20 %
(18 %) av total uthyrningsbar area. 19 % av total uthyrningsbar area är
miljöcertifierad enligt åtminstone nivå BREEAM Very Good eller mot-
svarande. 5 fastigheter är miljöcertifierade enligt Miljöbyggnad Silver
och 88 fastigheter enligt BREEAM In-Use. Sagax hade vid utgången av
2024 totalt 19 pågående miljöcertifieringar omfattande ytterligare 3 % av
den uthyrningsbara arean. Flertalet av dessa är enligt BREEAM In-Use
med målet att nå nivå Very Good. Övriga pågående miljöcertifieringar är
enligt BREEAM New Construction samt Miljöbyggnad.
Sagax mål är att all nybyggnation ska miljöcertifieras. Sagax miljö-
certifierar även befintliga fastigheter. Sagax utrderar löpande fastig-
heter som är lämpliga att miljöcertifiera. Fokus är att miljöcertifiera
fastigheter som har ett betydande marknadsvärde eller som har en
uthyrningsbar area överstigande 5 000 kvadratmeter. Målet är att 30 %
av fastighets beståndet ska vara miljöcertifierat 2025.
Sagax fastigheter är främst belägna i etablerade industriområden
med relativt låga naturrden och begränsad biologisk mångfald. Utöver
miljöcertifieringar genomför Sagax kontroller avseende förekomst av
skadliga ämnen och föroreningar i byggnader och mark i samband med
ny-, till- eller ombyggnad. Vid förekomst av skadliga ämnen såsom till
exempel asbest eller PCB genomför Sagax nödvändig sanering.
I Sverige använder Sagax en digital loggbok, Byggvarubedömningen,
för att genomföra en miljöbedömning av byggvaror och material i större
ombyggnationer och nyproduktionsprojekt. Syftet är att fmja miljö-
ssigt bra material val.
Mål miljöcertifiering
Utfall 2024 Utfall 2023
Sagax ska öka andelen miljöcertifierade fastigheter
i fastighetsbeståndet till 30 % av uthyrningsbar area
till 2025 20 % 18 %
ENERGIANVÄNDNING
Energidata
Uppvärmning av lokaler samt elanvändning står för den största andelen
av fastigheternas energianvändning.
Majoriteten av Sagax hyresgäster står själva för abonnemangen för
rme- och/eller elförsörjning. Att hyresgästerna själva står för dessa
kostnader innebär att de direkt påverkas av eventuella besparingar.
Då användning av elektricitet och uppvärmning vanligtvis utgör en
betydande andel av hyresgästernas driftskostnader för lokalen är det
av intresse för hyresgästen att genomföra energibesparande åtgärder.
Det är därmed viktigt för Sagax att tillsammans med hyresgästerna
åstadkomma energibesparingar och att effektivisera hyresgästernas
energi användning och därmed minska klimatavtrycket. Sagax tecknar
så kallade gröna hyresavtal, vilket syftar till att fmja samarbetet med
hyresgästerna i miljö- och hållbarhetsfgor genom att bland annat för-
bättra förutsättningarna för att samla in energidata. Under 2024 teckna-
des 253 gröna hyresavtal. Vid utgången av 2024 omfattades 17 % av total
uthyrningsbar area av gröna hyresavtal.
Sagax ambition är att samla in energidata för alla fastigheter oavsett
om Sagax eller hyresgästen ansvarar för energiförsörjningen. Sagax har
implementerat energiuppföljningssystem för automatiserad insamling av
data i flera länder, och utreder möjligheterna i pilotprojekt för att samla
in data via smarta mätare. För 2024 hade Sagax tillgängliga energidata
för 63 % av den uthyrningsbara arean. Sagax arbetar även med att
utveckla uppföljningen av vattenförbrukningen i fastighetsbesndet.
Fjärravlästa och smarta vattenmätare har installerats i delar av fastig-
hetsbeståndet, vilket även minskar riskerna för läckage.
Uppvärmning av Sagax fastigheter
För omkring hälften av Sagax fastigheter sker uppvärmningen med
fjärrvärme. Vid utgången av 2024 hade fjärrvärme som uppvärmnings-
lla minskat till 44 % (49 %) av bolagets uthyrningsbara area, samtidigt
som eluppvärmning ökat till 30 % (24 %). Gas och bergrmes andel av
uppvärmning har minskat till 21 % (22 %) respektive 2 % (3 %). Föränd-
ringarna av uppvärmningskällor är hänförliga till en ändrad samman-
sättning av fastighetsportföljen. Den vanligaste uppvärmningsllan är
el i Frankrike och Spanien, fjärrvärme i Sverige och Finland samt gas i
Benelux och Tyskland. Utfasningen av oljeuppvärmning har fortsatt un-
der 2024 genom utbyte av oljeupprmning till bergvärme. Andelen av
den uthyrningsbara arean med oljeuppvärmning uppgick till 1 % (1 %).
Andelen förnybar energi för fastighetsportföljen uppskattas till
36 % för 2024. Estimat har använts för den del av fastighetsportföljen
r förbrukningsdata inte har varit tillgänglig.
Uppvärmningskällor i Sagax fastighetsbestånd
Träflis 1 %
Bergvärme 2 %
Olja 1 %
El 30 %
Gas 21 %
Fjärrvärme 44 %
Övrigt (inkl. spillvärme) 1 %
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
136
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Energianvändning och energimix
Sagax rapporterar energianvändning för de fastigheter där det finns till-
ngliga data. Ambitionen är att samla in data på energianvändningen
för så stor del av fastighetsbesndet som möjligt. För den största delen
av beståndet ansvarar hyresgästerna för energiförsörjningen. Till viss
del kan variation i utfall på energianvändningen bero på förändringar i
fastighetsbeståndet samt att tillgången på data har ökat och förbättrats.
Elanvändningen inkluderar till viss del verksamhetsel. För en del fastig-
heter innefattar den eluppvärmning. Total energianvändning, uttryckt i
MWh rapporteras för hela fastighetsbesndet. Estimat har använts där
direkt data ej varit tillgänglig. I jämförbart bestånd minskade energi-
användningen 2024 med 1 %.
Energieffektivisering
Sagax genomför löpande åtgärder för att minska energianvändningen.
Under 2024 har Sagax investerat 53 miljoner kronor i projekt som syftar
till att minska klimatavtrycket såsom installation av solcells- och berg-
rmeanläggningar, uppgradering av styr system för värme och ventila-
tion, byte till LED-belysning samt tilggsisolering. Målet är att minska
energianvändningen i fastighetsbeståndet med 2 % per år fram till 2030
i jämförbart bestånd där data är tillgänglig för de senaste två åren.
Denna andel av fastighetsportföljen motsvarade 54 % av uthyrningsbar
area. I jämförbart bestånd minskade energi användningen fn 167
kWh/kvm under 2024 till 165 kWh/kvm under 2023, vilket motsvarar
en minskning med 1 %. Variationen i utfall påverkas av hyresgästernas
användning av lokalerna samt att hyres ster tillkommit eller avflyttat.
Investering i förnybar energi och laddstationer
Sagax fastigheter har betydande inslag av horisontella tak med areor
som lämpar sig för solcellsanläggningar. Under 2024 har 11 solcells-
anggningar installerats och förstudier har påbörjats för ytterligare
solcells investeringar. Sammanlagt hade Sagax vid årets utgång 68
installerade solcellsanläggningar. Den årliga förväntade elproduktionen
genererar 13 994 MWh. Detta motsvarar 3 kWh/kvm i förllande till
Sagax totala uthyrningsbara area.
Sagax har under året installerat laddstationer för elfordon åt hyres-
gäster i Sverige, Finland, Benelux, Frankrike och Spanien. Vid årets
utgång hade laddstationer sammanlagt installerats på 345 fastigheter.
Sagax arbetar även för att minimera utsläppen från bolagets egna for-
don. Samtliga Sagax tnstefordon är el- eller hybridfordon. Sagax rese-
policy anger att kortare resor företrädesvis ska ske med tåg i syfte att
minimera verksamhetens miljöpåverkan.
Mål energieffektivisering
Utfall 2024 Utfall 2023
Minska energianvändningen med 2 % per år i
jämförbart bestånd senaste två åren –1 % –1 %
Energianvändning och energimix
1)
Total energianvändning Utfall 2024 Utfall 2023
Inköpt el, MWh 285 682 271 507
Inköpt värme, MWh 403 068 280 014
Inköpt energi totalt, MWh 688 750 551 520
1) Med inköpt el och värme avses energianvändning i Sagax fastighets-
bestånd. Estimat har använts där direkt data ej varit tillgänglig. Ökningen i
total energi användning är hänförlig till tillväxt i fastighetsbeståndet och mer
detaljerad data.
Energimix
1)
(MWh) 2024
Bränsleförbrukning från kol och kolprodukter 0
Bränsleförbrukning från råolja och petroleumprodukter 2 083
Bränsleförbrukning från naturgas 75 992
Bränsleförbrukning från andra fossila källor 0
Förbrukning av inköpt eller förvärvad el, värme, ånga och
kylning från fossila källor 232 037
Total användning av fossil energi (MWh) 310 111
Andel fossila källor i total energianvändning (%) 45
Användning från kärnenergikällor (MWh) 133 923
Andel från kärnenergikällor i total energianvändning (%) 19
Bränsleförbrukning för förnybar energi inklusive biomassa 2 767
Förbrukning av inköpt eller förvärvad el, värme, ånga och kyl-
ning från förnybara källor 241 385
Förbrukning av egenproducerad förnybar icke-bränsleenergi 0
Total användning av förnybar energi (MWh) 244 153
Andel förnybar energi i total energianvändning (%) 36
Energianvändning utan klassificering (MWh) 563
Total energianvändning (MWh) 688 750
1) Energimix har baserats på platsbaserad data. Energianvändning utan
klassificering avser spillvärme.
Energiintensitet
1)
2024
Inköpt energi per kvadratmeter, kWh/kvm 142
Inköpt energi per omsättning, kWh/SEK 0,1
1) Antal kvadratmeter baseras på uthyrningsbar area. Omsättning utgörs av
totala hyresintäkter.
Energiproduktion från solceller
1)
2024 2023
Energiproduktion, MWh/år 13 994 10 002
1) Energiproduktion avser total installerad kapacitet (MWh).
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
137
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Energiklasser i fastighetsbeståndet
Fastigheternas energiklassning (EU-EPC) är ett sätt att följa upp fastig-
heternas energiprestanda. Standarden och regelverken för hur EU-EPC
implementeras varierar per land. Sagax arbetar med att öka andelen
fastigheter i fastighetsportföljen som är energiklassade. Vid årets utgång
hade 86 % av den uthyrningsbara arean en energiklassning. Andelen av
fastighetsportföljen som vid årets utgång var energiklassad samt hade
betyg EPC A eller B motsvarade 18 %. Andelen som var klassad med
betyg F eller G motsvarade 10 %.
Vid sidan av arbetet med att öka andelen energiklassade fastigheter,
arbetar Sagax kontinuerligt med att förbättra energiprestandan. Sagax
har tagit fram en handlingsplan för att analysera och kartgga energi-
klasserna i fastighetsbeståndet samt att genomföra åtgärder och för-
bättra fastigheternas energiklass där det anses praktiskt möjligt.
Ambitionen är att minska andelen med lågt betyg motsvarande E,
F, G och samtidigt öka andelen som har högre betyg motsvarande A, B,
C, D inom de kommande fem åren. Arbetet med att förbättra energi-
klassningarna sker delvis mot bakgrund av att säkerslla efterlevnad
av implementeringen av EU:s energieffektiviseringsdirektiv (EPBD), där
krav på energiprestanda och energiklass är en central del.
KLIMATRISKER (TCFD-RAPPORT)
Nedan följer Sagax rapport om klimatrelaterade finansiella risker och
möjligheter. Rapporten utgår fn ramverket Task force on Climate-
related Financial Disclosures (TCFD). Sagax ambition är att följa rekom-
mendationerna. Ramverket innefattar områdena: Styrning, strategi,
riskhantering samt mål och mätetal.
Styrning och strategi
Sagax styrelse är ansvarig för hållbarhetsfrågor och fastställer årligen
llbarhetspolicyn. Risker och riskhantering, inklusive klimatrisker,
diskuteras på styrelsens möten vid behov. Hållbarhetsfrågor rapporteras
kvartalsvis till styrelsen. Väsentlighets analysen uppdateras årligen. Håll-
barhetschefen är ansvarig för att klimat risker och möjligheter identifieras.
Sagax arbetar löpande med att effektivisera energianvändningen i
fastighetsbeståndet och med att minska koldioxidavtrycket. Sagax arbe-
tar även med att investera i förnybar energi och installationer av solcells-
anläggningar på fastigheterna.
Sagax miljöcertifierar nyproduktion och miljöcertifierar även befint-
liga byggnader. Därutöver analyserar Sagax risker i fastighetsbeståndet
löpande.
Under 2022 uppdaterade Sagax målet för minskning av koldioxid-
utsläpp. Målet validerades och godkändes av Scienced Based Targets
(SBTi) under 2023. SBTi är ett partnerskap mellan Carbon Disclosure
Project, FN:s Global Compact, World Resources Institute och Världs-
naturfonden. Dess syfte är att säkerställa att målsättningar för minskat
koldioxidutsläpp har vetenskaplig grund samt är i linje med målsättning-
arna i Parisavtalet.
För närmare information om styrning och strategi respektive arbete
med miljö- och resurseffektivitet hänvisas till sidorna 133137. För
information om Sagax hållbarbarhetsl hänvisas till sidan 132 samt
sidorna 64–69 avseende bolagsstyrning.
Riskhantering
Sagax är exponerat för risker som kan påverka bolagets verksamhet,
lönsamhet eller finansiella ställning. Riskhantering, inklusive hantering
av klimatrisker, är integrerat i bolagets interna processer. Olika metoder
används för att identifiera, utvärdera och, om möjligt, hantera risker.
Sagax styrelse ansvarar för analys och förebyggande av risker. Led-
ningen sammansller relevant beslutsunderlag på styrelsens uppdrag.
Styrelsen utrderar bolagets risker utifrån potentiell påverkan och
sanno likhet för att intffa.
De klimatrelaterade riskerna enligt TCFD kan delas in i fysiska
klimatrisker och omställningsrisker. Med fysiska risker avses risk-
ndelser såsom risk för översmning eller extrema väderhändelser.
Med omsllningsrisker avses risker såsom regulatorisk risk eller risk för
förändrade kundbeteenden.
För närmare information om Sagax arbete med riskhantering och
klimatrisker se sidorna 5053.
Energiklasser i fastighetsbeståndet
1)
Energiklass 2024
A 10 %
B 8 %
C 19 %
D 29 %
E 11 %
F 4 %
G 6 %
Ej tillämpligt 3 %
Energideklaration med betyg saknas 10 %
Totalt 100 %
1) Tabellen visar en översikt hur energiklasserna fördelades i fastighets-
beståndet vid årets utgång baserat på andel av uthyrningsbar area.
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
138
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Scenarioanalys
Under 2022 genomförde Sagax en scenarioanalys för att identifiera
klimatrelaterade risker och hur dessa kan komma att påverka bolaget.
Utgångspunkten för analysen har varit en tidshorisont till 2050 och t
möjliga scenarier "Representative Concentration Pathways" (RCP):
RCP 2,6 och RCP 8,5 som är framtagna av FN:s klimatpanel IPCC. IPCC
använder scenarierna för att ge information om möjliga klimatföränd-
ringar som kan intffa vid olika nivåer på koldioxidutsläpp i atmosfären.
RCP 2,6 ”Parisavtalet” är ett scenario där omställningen sker rela-
tivt snabbt, utsläppen minskas och temperaturökningen begnsas till
1,5–2 grader Celsius. RCP 8,5 ”Business as usual” är ett scenario där
utsläppen fortsätter att öka i nuvarande takt och samllet inte lyckas
ställa om och minska koldioxidutsläppen. Sannolikheten för omsll-
ningsrisker är, allt annat lika, större i scenario RCP 2,6 och sannolik-
heten för fysiska risker är större i scenario RCP 8,5.
Omställningsrisker
Omställningsriskerna är mer omfattande i scenariot RCP 2,6 ”Paris-
avtalet” till följd av att striktare regulatoriska krav och ökade kostnader
bedöms inträffa.
Omställningsriskerna innefattar bland annat införandet av striktare
regleringar kring byggnormer och energieffektivitet. Även ökade skatter
och andra politiska beslut skulle kunna innebära ökade kostnader. Änd-
rade krav och preferenser fn kunder och investerare, såsom höga krav
på klimatanpassning, kan också innebära ökade kostnader eller behov av
investeringar.
Fysiska risker
Klimatförändringar orsakar över tid förändrade väderförhållanden,
stigande havsnivåer och annan påverkan på den fysiska miljön. Detta
ökar risken för skador på egendom. För fastighetgare kan dessa risker
ha en väsentligt negativ inverkan på verksamheten. Klimatförändringar
kan även medföra högre driftskostnader. Investeringar riskerar därmed
att bli olönsamma om klimatrisker inte beaktas på ett lämpligt sätt.
Fysiska klimatrelaterade risker är större i scenario RCP 8,5 ”Busi-
ness as usual” än i RCP 2,6 ”Parisavtalet. I RCP 8,5 föreligger generellt
något högre risk för extrema väderhändelser, havsnihöjningar, över-
svämningsrisker och värmeböljor än i scenario RCP 2,6. Länder expone-
ras olika för fysiska klimatrisker. I centrala och södra Europa föreligger
högre risker för bland annat värmeböljor, skogsbränder och torka. I cen-
trala och norra Europa föreligger högre risk för översmningar.
Sagax gör löpande utrderingar av fastigheternas skick och even-
tuellt behov av anpassningar av fastigheternas prestanda för att uppfylla
regulatoriska krav och kundernas förväntningar. Bedömning av eventu-
ell klimatanpassning är del av projektplanen för kommande nyproduk-
tionsprojekt och större ombyggnationer.
Under 2022 genomförde Sagax en analys av fastighetsbesndet
för att identifiera fysiska klimatrelaterade risker. Analysen har upp-
daterats under 2023 och 2024. En utgångspunkt för analysen var en
klassificering av de klimatrelaterade riskerna enligt fyra kategorier.
Dessa utgjordes av klimatrelaterade risker kopplade till förändringar i
temperatur, vind, vatten eller fast massa. Undersökningen genomför-
des per land och på fastighetsnivå. Under 2024 har åtgärder implemen-
terats på vissa fastigheter i fastighetsbeståndet för att kontrollera eller
minska riskerna. Inga eller låg fysisk klimatrisk identifierades för 90%
av fastighetsbeståndet. Vissa fysiska klimatrisker identifierades för
10 % av fastighetsbeståndet om inga åtgärder vidtas (8 % till riskni
medel och 2 % risknivå medel till hög). Av de 10 fastigheter med högst
marknadsvärde bedömdes risknivån vara ingen eller låg för 9 fastighe-
ter samt mellan medel till hög för 1 fastighet. De identifierade riskerna
i fastighetsbeståndet var främst relaterade till förändrad temperatur,
höjd vattennivå och land erosion. Analysen kommer att följas upp och
anpassningsåtgärder kommer att genomföras för att kontrollera eller
minska riskerna om det anses möjligt och genomförbart. Exempel på
dylika åtgärder som vidtagits eller planeras är att säkerställa tillräcklig
dagvattenavrinning, skydd mot solinstrålning samt övervakning av
marknivån. Inga fastigheter bedömdes riskera att bli obsoleta på grund
av permanent översmningsrisk. Utifn analysen och de identifie-
rade riskerna är bedömningen att de klimatrisker som föreligger för
Sagax inte kommer att få någon väsentlig påverkan på Sagax finansiella
ställning på kort sikt.
Eftersom klimatförändringarna är pågående och det råder en
osäkerhet kring hur dessa kommer att utvecklas, kan dessa risker öka
på längre sikt. Detta kan innebära ett större behov av investeringar i
fastigheter i klimatutsatta områden. Sagax avser att vidareutveckla och
förbättra klimatriskanalysen för fastighetsbesndet.
Möjligheter
Sagax har analyserat vilka möjligheter som energieffektivisering,
miljöcertifiering och användning av energillor med låga eller inga
koldioxid utsläpp kan medföra.
Genom energieffektivisering bedömer Sagax att fastighets beståndets
driftnetto kan förbättras, vilket förntas kunna leda till ökat marknads-
rde för fastigheterna. Produktion av förnybar energi via exempelvis
solceller kan även leda till ökade intäkter.
Sagax bedömning är vidare att miljöcertifieringar kan leda till
ökad efterfgan på Sagax lokaler. Därutöver kan gröna eller miljö-
certifierade fastigheter bli mer attraktiva på såväl investerings- som
kapital marknaden, vilket således kan leda till ökade fastighetsrden
respektive förnligare finansieringsvillkor.
Mål och mätetal
För närmare information om Sagax mål och mätetal avseende minsk-
ning av koldioxidutsläpp hänvisas till sidan 132 (Hållbarhetsmål) samt
sidorna 133–134 och 146147 (Växthusgasutsläpp och klimatpåverkan
respektive GRI-rapportering).
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
139
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
EU-TAXONOMIN
Analys och rapportering enligt EU-Taxonomin
Sagax analyserar löpande utvecklingen av EU-taxonomin och dess impli-
kationer för bolaget. Enligt regelverket omfattas Sagax för närvarande
inte av krav på att rapportera i enlighet med EU-taxonomin till följd av
färre antal anställda än tröskelvärdet för krav på rapportering.
Sagax uppfattning är emellertid att det finns ett värde i att redogöra
för i vilken omfattning bolagets verksamhet omfattas av samt är förenlig
med EU-taxonomin.
I tabellerna nedan redogörs för i vilken omfattning bolagets verk-
samheter 2024 omfattas av EU-taxonomin (eng. ”Eligibility”) för delat på
omsättning, kapitalutgifter samt driftsutgifter för verksamhetret och i
vilken omfattning dessa har bedömts vara förenliga med EU-taxonomin.
Joint venture eller intresseföretag omfattas ej. Förenlighet utrderas
och rapporteras enbart för mål avseende: "Begränsningar av klimatför-
ändringar" respektive "Anpassning till klimatförändringar". För 2024
omfattas även "Cirkulär ekonomi" avseende kapitalutgifter. Sagax verk-
samheter omfattar för närvarande ej övriga mål.
Omsättning” utgörs av Sagax hyresintäkter. ”Kapitalutgifter
består av Sagax bruttoinvesteringar, se not 13 i Årsredovisningen 2024.
Drifts utgifter” utgörs av Sagax kostnader för underhåll av fastighe-
terna, se not 4 i Årsredovisningen 2024.
Sagax har analyserat i vilken omfattning bolagets så kallade
verksamheter förhåller sig till EU-taxonomin (eng. ”Alignment" ). De
verksamheter som omfattades av analysen var: Förrv och ägande av
byggnader, nyproduktion och renoveringar av byggnader samt projekt
och åtgärder beskrivna i EU-taxonomins delegerade akter avseende
bygg- och fastighetsverksamhet.
Fastigheternas energiklass påverkar förenligheten med EU-
taxonomin. Förenlighet uppnås för fastigheter med energiklass ”A” enligt
EU:s Energy Performance Certificate (EPC) eller fastigheter som tillhör
de 15 % mest energieffektiva fastigheterna i regionen eller landet. Av kri-
teriet ”att inte orsaka skada” följer att fastighetsbesndets förenlighet
med EU-taxonomin även påverkas av om en klimatrisk- och sårbarhets-
analys genomrts.
Vissa verksamheter som omfattas av EU-taxonomin saknar ännu tydliga
definitioner. Därutöver saknas tydliga gnsrden för energiprestanda
för flera länder där Sagax är verksamt. Således kan Sagax inte bedöma
vissa fastig heters förenlighet med EU-taxonomin enligt detta kriterium.
Sagax har i sådana fall klassificerat fastigheterna som icke-förenliga med
EU-taxonomin. Detta förhållande var aktuellt för Spanien, Frankrike
och Tyskland, vilket för 2024 motsvarade cirka 30 % av hyresintäkterna.
För verksamheter avseende installation av energieffektiv utrust-
ning är bedömningen att kriteriet ”att inte orsaka skada” avseende
för oreningar inte har kunnat utvärderas. Sagax har således klassificerat
dem som icke-förenliga med EU-taxonomin.
Förenlighet med EU-taxonomin har, för de verksamheter som
berörs, bidragit till mål 1 i EU-taxonomin: Begnsningar av klimatför-
ändringar (eng. ”Mitigation”). Andelen av omsättning, kapitalutgifter
samt driftutgifter som bedömts vara förenligt har minskat till 15 %
(16 %), 6 % (14 %) respektive 14 % (17 %) i jämförelse med föregående
år. Förändringen är delvis hänförlig till en högre andel fastigheter som
inte kunnat utvärderas. Nyckeltal per verksamhet och verksamheternas
förenlighet med EU-taxonomin redovisas på sidorna 139–142. Sagax har
kerställt att ingen verksamhet har bedömts mer än en gång.
De sociala minimiskyddsåtgärderna enligt EU-taxonomin omfat-
tar mänskliga rättigheter, anti-korruption, konkurrens och skatt. Sagax
styrande dokument och processer för upprättllande av mänskliga
rättig heter, skatt samt konkurrens uppfyller kriterierna för minimi-
skyddsåtgärder enligt EU-taxonomins definition. Inga rättsprocesser
eller anlningar mot Sagax relaterat till dessa områden har förekom-
mit under 2024 eller dessförinnan. Information om bolagets policyer och
processer återfinns på sidan 126.
Andel av omsättning / Total omsättning
Taxonomiförenligt
per mål
Omfattning av
Taxonomin per mål
CCM 15 % 100 %
CCA n/a
WTR n/a
CE n/a
PPC n/a
BIO n/a
Andel av kapitalutgifter / Totala kapitalutgifter
Taxonomiförenligt
per mål
Omfattning av
Taxonomin per mål
CCM 6 % 100 %
CCA 0 % 100 %
WTR n/a
CE n/a 15 %
PPC n/a
BIO n/a
Andel av driftsutgifter / Totala driftsutgifter
Taxonomiförenligt
per mål
Omfattning av
Taxonomin per mål
CCM 14 % 100 %
CCA n/a
WTR n/a
CE n/a
PPC n/a
BIO n/a
Koderna ovan utgörs av förkortningar av relevanta mål till vilken den ekonomiska aktiviteten kan ge ett väsentligt bidrag: Begränsning av klimatförändringar (CCM),
Anpassning till klimatförändringar (CCA), Vattenresurser och marina resurser (WTR), Cirkulär ekonomi (CE), Förebyggande och begränsning av föroreningar (PPC),
Biologisk mångfald och ekosystem (BIO).
Andel taxonomiförenligt och omfattning per mål 2024
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
140
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Omsättning
Andel av omsättningen
från produkter eller tjänster
som är förknippade med
ekonomiska verksamheter
som är förenliga med
taxonomikraven
Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avsedda att inte orsaka betydande skada
(DNSH)
Ekonomiska aktiviteter (1)
Kod/koder (2)
Absoluta tal
omsättning (3)
Andel av
omsättning (4)
Begränsning av
klimatförändring (5)
Anpassning till
klimatförändring (6)
Vatten och
marina resurser (7)
Cirkulär
ekonomi (8)
Föroreningar (9)
Biologisk mångfald
och ekosystem (10)
Begränsning av kli-
matförändring (11)
Anpassning till
klimatförändring
(12)
Vatten och
marina resurser (13)
Cirkulär
ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald
och ekosystem (16)
Minimiskydds-
åtgärder (17)
Taxonomiförenlig
del av omsättningen
år 2023 (18)
Kategori
möjlig görande
verk samhet (19)
Kategori
omställnings-
verksamhet (20)
Mkr %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. Verksamheter som om-
fattas av Taxonomin %
A.1. Miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga)
verksamheter
Äga och förvalta
fastigheter
CC M 7. 7 732 15 % J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J 16 %
De miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga)
verksamheternas
omsättning (A.1)
732 15 % 15 % 16 %
varav möjliggörande
varav omställning
A.2. Verksamheter som
omfattas av taxonomin
men som inte är
miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
verksamheter
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Äga och förvalta
fastigheter
CCM 7.7 4 262 85 % EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 84 %
Omsättningen hos de verk-
samheter som omfattas av
taxonomin men som inte
är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
(A.2)
4 262 85 % 84 %
Totalt (A.1 + A.2)
4 994 100 %
B. Verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
0 0 %
Totalt (A+B)
4 994 100 %
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
141
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Kapitalutgifter
Andel av kapitalutgifterna
från produkter eller tjänster
som är förknippade med
ekonomiska verksamheter
som är förenliga med
taxonomikraven
Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avsedda att inte orsaka betydande skada
(DNSH)
Ekonomiska aktiviteter (1)
Kod/koder (2)
Absoluta tal
kapitalutgifter (3)
Andel av
kapitalutgifter (4)
Begränsning av
klimatförändring (5)
Anpassning till
klimatförändring (6)
Vatten och
marina resurser (7)
Cirkulär
ekonomi (8)
Föroreningar (9)
Biologisk mångfald
och ekosystem (10)
Begränsning av kli-
matförändring (11)
Anpassning till
klimatförändring
(12)
Vatten och
marina resurser (13)
Cirkulär
ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald
och ekosystem (16)
Minimiskydds-
åtgärder (17)
Taxonomiförenlig
del av kapital-
utgifter år 2023 (18)
Kategori
möjliggörande
verk samhet (19)
Kategori
omställnings-
verksamhet (20)
Mkr %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. Verksamheter som om-
fattas av Taxonomin %
A.1. Miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verk-
samheter
Uppförande av nya
byggnader
CC M 7.1
0 0 % J N N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J 1 %
Laddstationer för elfordon C C M 7. 4 6 0 % J N N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J 0 %
Tekniker för förnybar
energi
CC M 7.6 16 0 % J N N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J 0 %
Äga och förvalta
fastigheter
CC M 7. 7 408 6 % J N N/EL N/EL N/EL N/EL J J 13 %
De miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga)
verksamheternas
kapitalutgifter (A.1)
430 6 % 6 % 14 %
varav möjliggörande
varav omställning
A.2. Verksamheter som
omfattas av taxonomin
men som inte är
miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
verksamheter
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Uppförande av nya
byggnader
CCM/
CCA 7.1,
CE 3.1 0 0 % EL EL N/EL EL N/EL N/EL 5 %
Renovering av befintliga
byggnader
CCM/
CCA 7.2,
CE 3.2 828 12 % EL EL N/EL EL N/EL N/EL 7 %
Energieffektiv utrustning
CCM/
CCA 7.3 17 0 % EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0 %
Äga och förvalta
fastigheter
CCM/
CCA 7.7 5 552 81 % EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 73 %
Kapitalutgifter hos de verk-
samheter som omfattas av
taxonomin men som inte
är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
(A.2)
6 397 94 % 86 %
Totalt (A.1 + A.2) 6 827 100 %
B. Verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
0 0 %
Totalt (A+B) 6 827 100 %
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
142
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Driftsutgifter
Andel av driftsutgifterna
från produkter eller tjänster
som är förknippade med
ekonomiska verksamheter
som är förenliga med
taxonomikraven
Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avsedda att inte orsaka betydande skada
(DNSH)
Ekonomiska aktiviteter (1)
Kod/koder (2)
Absoluta tal
driftsutgifter (3)
Andel av
driftsutgifter (4)
Begränsning av
klimatförändring (5)
Anpassning till
klimatförändring (6)
Vatten och
marina resurser (7)
Cirkulär
ekonomi (8)
Föroreningar (9)
Biologisk mångfald
och ekosystem (10)
Begränsning av kli-
matförändring (11)
Anpassning till
klimatförändring
(12)
Vatten och
marina resurser (13)
Cirkulär
ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald
och ekosystem (16)
Minimiskydds-
åtgärder (17)
Taxonomiförenlig
del av driftsutgifter
år 2023 (18)
Kategori
möjliggörande
verk samhet (19)
Kategori
omställnings-
verksamhet (20)
Mkr %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A.1. Miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga)
verksamheter
Äga och förvalta
fastigheter
CC M 7. 7 17 14 % J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J 17 %
De miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga)
verksamheternas
driftsutgifter (A.1)
17 14 % 14 % 17 %
varav möjliggörande
varav omställning
A.2. Verksamheter som
omfattas av taxonomin
men som inte är
miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
verksamheter
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Äga och förvalta
fastigheter
CCM 7.7 109 86 % EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 83 %
Driftsutgifter hos de verk-
samheter som omfattas av
taxonomin men som inte
är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
(A.2)
109 86 % 83 %
Totalt (A.1 + A.2) 126 100 %
B. Verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
0 0 %
Totalt (A+B) 126 100 %
Kärnenergi- och fossilgasrelaterade verksamheter
Kärnenergirelaterade verksamheter
1 Företaget utr, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och utbyggnad av
innovativa elproduktionsanläggningar som producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt avfall från
bränslecykeln. Nej
2 Företaget utr, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya kärntekniska anläggningar
för produktion av el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom
vätgasproduktion, samt för säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa tillgängliga teknik. Nej
3 Företaget utr, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska anläggningar som
producerar el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion
från kärnenergi, samt säkerhetsuppgraderingar av dessa. Nej
Fossilgasrelaterade verksamheter
4
Företaget utr, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av elproduktionsanläggningar som
producerar el med hjälp av fossila gasformiga bränslen. Nej
5
Företaget utr, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av anläggningar för
kombinerad produktion av värme/kyla och el med hjälp av fossila gasformiga bränslen. Nej
6
Företaget utr, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av
värmeproduktionsanläggningar som producerar värme/kyla med hjälp av fossila gasformiga bränslen. Nej
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
143
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Socialllbarhet
Resultatet av den dubbla väsentlighetsanalysen visade att Sagax väsent-
liga frågor inom social hållbarhet föreligger för likabehandling och lika
möjligheter för alla samt arbetsvillkor avseende egna medarbetare res-
pektive arbetskraft i värdekedjan.
EGNA MEDARBETARE
Sagax verksamhet är beroende av att kunna rekrytera och behålla
kompetent personal. Risker relaterade till egna medarbetare avseende
likabehandling och lika möjligheter eller arbetsvillkor inkluderar risk
för potentiell negativ påverkan på den anställdes hälsa och säkerhet och
lagöverträdelser. Förmåga till framtida rekrytering, bolagets anseende
samt företagskulturen kan även potentiellt påverkas negativt.
Sagax kan omvänt ha en positiv påverkan genom att bland annat
erbjuda attraktiva arbetsvillkor, en sund företagskultur, god arbetsmiljö,
kompetensutveckling och lika möjligheter för egna medarbetare och vid
nyrekryteringar.
Sagax styrande dokument och policyer som relaterar till egna med-
arbetare inkluderar bland annat hållbarhetspolicy, arbetsmiljöpolicy,
anti-diskrimineringspolicy och anti-korruptionspolicy. För samman-
ställning över Sagax policyer se sidan 126.
Professionella och engagerade medarbetare
Bolagets utveckling är beroende av kompetenta medarbetare. Det är där-
för viktigt att företaget är en attraktiv arbetsgivare som kan rekrytera
och har förgan att behålla kompetent personal. I utbyte förväntas
Sagax medarbetare ta ansvar för sina arbetsuppgifter och även vara goda
representanter för företagets värderingar och kultur.
En attraktiv arbetsgivare
Sagax sätter värde på att erbjuda goda ansllningsvillkor för sina med-
arbetare. Utöver att erbjuda konkurrenskraftiga ansllningsvillkor
har bolaget sedan 2011 erbjudit samtliga medarbetare att delta i incita-
mentsprogram, se sidan 59 i årsredovisningen för 2024. Syftet är att öka
medarbetarnas delaktighet i bolagets utveckling. Det är positivt att med-
arbetarna äger aktier i bolaget och i Sagax mångfalds policy för styrelsen
understryks vikten av att även styrelsemedlemmar har ett betydande
aktieinnehav i bolaget.
Under 2024 anslldes 10 (5) medarbetare och 8 (3) medarbetare
mnade sin anställning. Vid årets slut hade koncernen 98 (96) medar-
betare.
Flexibel och kreativ arbetsmil
Sagax erbjuder en flexibel och kreativ miljö som kännetecknas av
korta beslutsvägar och stort eget ansvar för att planera och utföra sina
arbetsuppgifter samt i den mån det är möjligt också sin arbetstid. Sagax
strävar efter att erbjuda Sagax medarbetare en god arbetsmiljö och att-
raktiva arbetsvillkor. Ingen medarbetare omfattas av kollektivavtal.
Kompetensutveckling och kompetensförsörjning
En viktig aspekt för verksamheten är att tillse att medarbetarna har
rätt kompetens och möjlighet att utvecklas. Sagax medarbetare har i
genomsnitt 15 års erfarenhet från relevanta arbetsuppgifter varav fem
års erfarenhet från Sagax. Organisationens kompetens är avgörande
för bolagets utveckling och kompetensutveckling är en aspekt som kan
vara avgörande för om högpresterande medarbetare stannar kvar i
verksamheten. Att nyckelpersoner slutar är en naturlig verksamhetsrisk
för ett företag av Sagax karaktär. Bolaget försöker minimera den risken
med marknadsmässiga ersättningar och en löpande dialog med bolagets
medarbetare.
Medarbetarsamtal och företagskultur
Under 2024 har medarbetarsamtal genomförts med samtliga anställda.
Under samtalen diskuteras bland annat medarbetarens utveckling
under året och behov av fortsatt kompetensutveckling. Medarbetare som
uttrycker önskan att genomföra kurser, eller på annat sätt utveckla sin
kompetens, uppmuntras av bolaget.
Sagax genomför årligen en konferens för samtliga medarbetare
r bolagets utveckling, utmaningar och möjligheter diskuteras under
två dagar. Konferensens syfte är att skapa en gemensam värde- och
kunskapsgrund för hela organisationen samt att informera om Sagax
policyer. Årets konferens genomfördes i september. Därutöver har Sagax
kvartalsvisa presentationer av delårsrapporter för medarbetarna.
Medarbetarundersökning
Årligen genomförs en medarbetarundersökning i syfte att undersöka om
det förekommit diskriminering eller repressalier, eller risk härför, samt
för att genomföra uppföljning och utrdering av arbetsmiljön. Under-
sökningen och uppföljningen genomfördes med Sagax arbetsmiljöpolicy,
anti-diskrimineringspolicy och anti-korruptionspolicy som grund.
Medarbetarna svarade på ett antal frågor rörande trivsel, samarbete,
stress, arbetsbelastning, jämställdhet, mångfald och likabehandling
r de fick gradera sina svar fn 1 till 5 där 1 motsvarar mycket bra och
5 motsvarar mycket dåligt. Undersökningen för 2024 resulterade i ett
genomsnittligt betyg om 1,5 (1,7). Ingen av de tillfgade har utsatts för
diskriminering. 94 % (91 %) av alla tillfgade vet hur de ska gå tillväga
om de själva eller någon kollega blir diskriminerad. Undersökningen
2024 innehöll även ett mått för Employee Net Promoter Score (eNPS).
Utfallet var +65. Skalan är fn –100 till +100.
Anti-diskriminering
Förmågan att attrahera och behålla kompetenta och kunniga medarbe-
tare är betydelsefull för Sagax utveckling. Utöver de principiella slen
mot diskriminering är det följaktligen viktigt att ingen diskriminering
förekommer även av det skälet att det annars kan uppstå en risk att
kompetenta medarbetare lämnar Sagax. Vid nyansllningar läggs stor
Medarbetarsamtal
2024 2023 2022
Andel av personalen som genomfört
medarbetarsamtal 100 % 100 % 100 %
Mål anti-diskriminering
2024 2023
Inga incidenter av diskriminering
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
144
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
vikt vid kompetens och relevant erfarenhet samt personliga egenskaper
och kvaliteter. Rekrytering sker alltid i konkurrens. Som ett led i Sagax
rekryteringsprocess tffar slutkandidater alltid medarbetare fn olika
delar av bolaget och nyckelpersoner utrderas även av VD och minst en
styrelseledamot. Sagax har en tydlig anti-diskrimineringspolicy enligt
vilken Sagax fortlöpande ska vidta åtgärder för att motverka diskrimi-
nering och särbehandling och verka för lika rättigheter och möjlig heter
oavsett kön, könsöverskridande identitet eller uttryck, etnisk tillhörig-
het, religion eller annan trosuppfattning, funktionsnedsättning, sexuell
läggning eller ålder. Det gäller exempelvis vid rekrytering, lönesättning,
möjlighet till befordran och kompetensutveckling.
Under 2024 inkom inga anmälningar om diskriminering baserat på
någon av diskrimineringsgrunderna.
ARBETSKRAFT I VÄRDEKEDJAN
Sagax verksamhet är beroende av arbetskraft i värdekedjan såsom exem-
pelvis leverantörer för fastighetsskötsel och drift till Sagax fastigheter.
Potentiell negativ påverkan i värdekedjan föreligger för arbetsvillkor och
lika möjligheter. Det innefattar bland annat potentiella brister avseende
arbetsmiljö, diskriminering och hälsa och säkerhet.
Uppförandekod och uppföljning av krav på leverantörer
Sagax har tagit fram en uppförandekod för leverantörer för att säker-
ställa att arbetsförhållandena hos de företag som levererar varor och
tjänster till bolaget uppfyller Sagax krav avseende arbetsmiljö och
etisk standard samt att uppdragen bedrivs på ett miljömedvetet sätt.
r ramavtal ingås undertecknas uppförandekoden och bifogas som
en bilaga till ramavtalet. Uppförandekoden är baserad på FN:s Global
Hälsa och säkerhet
Mått för arbetsmiljö 2024
Andel av egna medarbetare som täcks av hälsa och säkerhets-
managementsystem baserat på legala krav och (eller)
etablerade standarder eller riktlinjer
100%
Antal dödsfall som ett resultat av arbetsrelaterade skador eller
arbetsrelaterad ohälsa
Antal dödsfall som ett resultat av arbetsrelaterade skador eller
arbetsrelaterad ohälsa – avseende övriga arbetare som arbetar
på företagets platser (i.e. fastigheter)
Antal registrerade arbetsrelaterade olyckor
Andel registrerade arbetsrelaterade olyckor
Antal fall av registreringsbara arbetsrelaterad ohälsa
Antal förlorade dagar på grund av arbetsrelaterade skador och
dsfall från arbetsrelaterade olyckor, arbetsrelaterad ohälsa
och dödsfall från ohälsa
Personalomsättning
2024 2023
Totala antalet anställda som lämnade företaget under
rapporteringsperioden 8 3
Personalomsättning, %
8 3
Incidenter, anmälningar och allvarliga konsekvenser
relaterade till mänskliga rättigheter
2024
Totalt antal incidenter av diskriminering
Antal klagomål registrerade via kanalen för
klagomålsprocess för egna medarbetare
Totalt belopp böter och kompensation som resultat av
incidenter och klagomål enligt ovan
Antal allvarliga incidenter relaterade till mänskliga
rättigheter avseende bolagets medarbetare
Total belopp böter och kompensation som resultat av
incidenter relaterade till mänskliga rättigheter enligt ovan
Compacts tio principer för mänskliga rättigheter, arbetsrätt, miljö och
anti-korruption.
Uppförandekoden är sedan 2023 implementerad för huvudleveran-
törerna i samtliga verksamhetsländer. Under 2024 har Sagax imple-
menterat uppförandekoden för fler leverantörer. Huvudleverantörerna
har identifierats baserat på en riskbedömning utifn storlek på inköp
respektive verksamhet.
Sagax genomför regelbundet uppföljning av huvudleverantörernas
efterlevnad av uppförandekoden. Under de senaste fyra åren har Sagax
granskat huvudleverantörernas efterlevnad i samtliga länder.
Uppföljningen omfattar alla områden i uppförandekoden såsom
affärsetik, anti-korruption, anti-diskriminering, olycksfall och säkerhet,
arbetsmiljö, miljö, lojalitet och service. Det har hittills visat att samtliga
granskade leverantörer har rutiner och arbetssätt på plats för att säker-
ställa efterlevnaden av upp förandekoden.
Sociala minimiskyddsåtgärder
De sociala minimiskyddsåtgärderna enligt EU-taxonomin omfattar
bland annat mänskliga rättigheter och anti-korruption. Sagax har sty-
rande dokument och rutiner för att uppfylla dessa kriterier. För närmare
information hänvisas till avsnittet om EU-taxonomin på sidan 139.
Visselblåsning värdekedjan
Sagax har en visselblåsarfunktion som nås via koncernens hemsida.
Den finns tillgänglig för både Sagax medarbetare och externa parter
inklusive arbetskraft i värdekedjan såsom leverantörer. Det möjliggör
för dessa att rapportera om eventuella misstankar om avvikelser och
missförhållanden anonymt. För närmare information om visselblåsning
nvisas till avsnittet om Ansvarsfullt företagande på sidan 145.
Anställda per kontraktstyp och kön
2024 2023
Män Kvinnor Totalt Män Kvinnor Totalt
Antal anställda 56 42 98 56 40 96
Antal tillsvidare-
anställda 56 42 98 56 40 96
Antal tillfälligt anställda/
behovsanställda
Antal heltidsanställda 54 40 94 55 39 94
Antal deltidsanställda 2 2 4 1 1 2
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
145
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Ansvarsfullt företagande
AFFÄRSETIK OCH FÖRETAGSKULTUR
En sund affärskultur fmjar ett ansvarsfullt beteende och affärsetiskt
agerande. Omvänt finns risken att brister avseende företagskultur och
affärsetik medför en negativ påverkan. Exempel på sådana potentiella
brister är diskriminering, oegentligheter, missförhållanden och mutor.
Dessa kan innebära en finansiell påverkan i form av böter, negativt
påverkat anseende och förmåga till att genomra affärer.
Strategi
Sagax strävar efter att ha en sund företagskultur som tar sin utgångs-
punkt i transparens, ansvarstagande och en hög affärsetik i bolaget och
bland samtliga medarbetare.
För att bemöta risker och möjligheter relaterade till affärsetik och
företagskultur arbetar Sagax kontinuerligt med utbildning i gällande
policyer och att i verksamheten, i det dagliga arbetet, verka för att fmja
en sund företagskultur och hög affärsetik samt att införa rutiner och
processer som stödjer arbetet med att förebygga, identifiera och hantera
eventuella incidenter.
Sagax styrdokument och policyer som relaterar till styrning och
ansvarsfullt företagande inkluderar bland annat Anti-korruptionspolicy,
Insiderpolicy, Riktlinjer för visselblåsartnst och Uppförandendekod
för leverantörer. För närmare information om Sagax policyer hänvisas
till sidan 126.
Anti-korruption
Sagax följer lagstiftning och regler på bolagets olika marknader. Bolagets
ambition är att vara transparent och trovärdigt.
God affärsmoral är en grundrutsättning för Sagax långsiktiga
rde maximering. Bolaget bedriver ingen verksamhet i länder med
omfattande korruptionsproblem. Sagax arbetar aktivt med att motverka
risker för mutor, korruption, diskriminering och brott mot mänskliga
rättigheter. Sagax anti-korruptionspolicy är fastställd av Sagax styrelse
och omfattar alla medarbetare. Bolaget ska aldrig medverka till eller till-
låta korruption. Bolaget accepterar inte att medarbetare tar emot gåvor
som kan liknas vid mutor. Beloppsgränser för mottagna och lämnade
gåvor följer fastställda riktlinjer för gåvor i bolagets anti-korruptions-
policy. Anti-korruptionspolicyn kommuniceras till organisationen vid
en årlig personalkonferens och hålls kontinuerligt tillgänglig för perso-
nalen. Korruption har historiskt inte varit ett problem i verksamheten
och under 2024 kom inga korruptionsincidenter till bolagets kännedom.
rav följer att det inte förkommit några bekräftade fall av fällande
domar samt inga bekftade bötesbelopp för brott mot lagar avseende
korruption och mutor.
Visselblåsarfunktion
Sagax har en anonym visselblåsarfunktion som nås via koncernens hem-
sida och som är administrerad av en extern part. Visselblåsarfunktionen
syftar till att hjälpa såväl medarbetare som externa parter att kunna
påtala eventuella missförhållanden. Alla visselblåsarärenden hanteras
enligt fastställda rutiner. Sagax ledning gör i samråd med en represen-
tant fn den externa visselblåsarfunktionen en bedömning av inkomna
ärenden. Ett ärende utreds inte av någon som är berörd av den rapporte-
rade misstanken. Via visselblåsarfunktionen kan personer som utreder
ärendet kommunicera med anlaren. Bolagets ambition är att den som
anler ett visselblåsarende får en skyndsam återkoppling. Alla ären-
den hanteras konfidentiellt. Några visselblåsarenden har inte förekom-
mit under 2024 eller dessförinnan. Visselblåsarfunktionen är tillgänglig
för både Sagax medarbetare och externa parter.
Uppförandekod och krav på leverantörer
Sagax har tagit fram en uppförandekod för leverantörer som stipule-
rar krav på Sagax leverantörer avseende bland annat arbetsmiljö och
affärsetik. För närmare information om hur Sagax implementerat upp-
förandekoden och följer upp dess efterlevnad hänvisas till avsnittet om
Arbetskraft i värdekedjan på sidan 144.
Antal rapporterade fall av diskriminering och vidtagna åtgärder
2024 2023 2022
Antal anmälningar till visselblåsartjänsten
Antal vidtagna åtgärder
Antal anmälningar som anmälts på annat
sätt, direkt till chef eller styrelse
Antal vidtagna åtgärder
Antal konfirmerade fall av korruption och vidtagna åtgärder
2024 2023 2022
Antal anmälningar till visselblåsartjänsten
Antal vidtagna åtgärder
Antal anmälningar som anmälts på annat
sätt, direkt till chef eller styrelse
Antal vidtagna åtgärder
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
146
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Global Reporting Initiative
I denna del redogörs för de metoder, antaganden och omvandlings-
faktorer som använts för att ta fram Sagax GRI-upplysningar. Utöver
GRI Standardnummer Läshänvisning Kommentar/Avsteg
Tillämpad GRI 1:
Foundation 2021
Generella upplysningar
GRI 2: Generella
upplysningar 2021
2-1 Organisationsdetaljer Sidorna 58–59 och 84
2-2 Enheter som omfattas av hållbarhets redovisningen Sidan 58
2-3 Redovisningsperiod, frekvens och kontaktperson Sidan 84
2-4 Förändringar i tidigare rapporterad information Sidan 125
2-5 Externt bestyrkande Sidan 148
2-6 Aktiviteter, värdekedja och andra
affärsrelationer
Sidorna 335, 59 och 145 Inga väsentliga förändringar har skett i
sektorerna där Sagax är aktiv, värdekedjan
eller andra relevanta affärsrelationer.
2-7 Medarbetare Sidorna 5859, 70–72, 90–91
och 143
2-8 Medarbetare som inte är anställda Sidorna 5859 och 9091
2-9 Sammansättning och struktur för styrning Sidorna 6469
2-10 Nominering och val av styrelse Sidorna 6465
2-11 Styrelsens ordförande Sidorna 65 och 70
2-12 Styrelsens roll gällande översyn av hantering av
verkan
Sidorna 8–10
2-13 Delegering av ansvar för att hantera påverkan Sidorna 810
2-14 Styrelsens roll gällande hållbarhets rapportering Sidan 126
2-15 Intressekonflikter Sidan 67
2-16 Kommunikation av kritiska frågeställningar Sidan 68
2-17 Samlad kunskap hos styrelsen Sidorna 70–71
2-18 Utvärdering av styrelsens arbete Sidorna 47
2-19 Ersättningspolicy Sidorna 67 och 90–91
2-20 Process för att fastställa ersättningar Sidorna 59, 6667 och 90–91
2-21 Total ersättningsgrad Sidorna 64 och 90–91
2-22 Uttalande om strategi för hållbar utveckling Sidorna 4–7
2-23 Policyåtaganden Sidorna 69 och 126 Försiktighetsprincipen är grundläggande i
Sagax hållbarhetsarbete och finns inskriven
i Sagax hållbarhetspolicy samt uppfö-
randekod för leverantörer. För policyåta-
ganden se även Sagax uppförandekod för
leverantörer och hållbarhetspolicy.
2-24 Uppföljning och efterlevnad av policy Sidorna 66–68
2-25 Processer för att åtgärda negativ påverkan Sidorna 145
2-26 Mekanismer för att söka råd och
rapportera farhågor
Sidorna 68 och 126
2-27 Efterlevnad av lagar och förordningar Sidorna 52–53 och 126–127
2-28 Medlemskap i organisationer Sidan 146 Sagax är medlem i SNS.
2-29 Metod för intressentdialog Sidorna 128
2-30 Kollektivavtal Sidan 143 Inga anställda omfattas av kollektivavtal.
GRI KORSREFERENSLISTA
ovanstående redovisas kompletterande tabeller och information till års-
redovisningen samt beskrivning av utelämnad information.
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
147
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
GRI Standardnummer Läshänvisning Kommentar/Avsteg
Väsentliga frågor
GRI 3: Väsentliga
frågor 2021
3-1 Process för att fastställa väsentliga frågor Sidorna 128 –129
3-2 Väsentliga frågor Sidorna 129–130
Ekonomiskt
GRI 3: Väsentliga
frågor 2021
3-3 Hantering av väsentlig fråga Sidorna 126–127
GRI 205: Anti-korrup-
tion 2016
205-3 Konfirmerade fall av korruption och
vidtagna åtgärder
Sidan 145
Miljö
GRI 3: Väsentliga
frågor 2021
3-3 Hantering av väsentlig fråga Sidorna 129–138
GRI 302: Energi 2016 302-3 Energiintensitet Sidorna 135136
GRI 305: Utsläpp 2016 305-1 Direkta utsläpp av växthusgaser (Scope 1) Sidorna 133–134
305-2 Indirekta utsläpp av växthusgaser (Scope 2) Sidorna 133–134
305-3 Övriga indirekta utsläpp av växthusgaser
(Scope 3)
Sidorna 133134
Socialt
GRI 3: Väsentliga
frågor 2021
3-3 Hantering av väsentlig fråga Sidorna 126132, 143–144
GRI 401: Anställning
2016
401-1 Nyanställningar och personalomsättning Sidorna 144–144
GRI 406: Icke-
diskriminering 2016
406-1 Fall av diskriminering och vidtagna åtgärder Sidorna 143–144
Produktansvar
CRE8 CRE8 Hållbarhetscertifieringar för ny- om- och tillbygg-
nation
Sidan 135
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
148
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Revisorns yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
TILL BOLAGSSTÄMMAN I AB SAGAX (PUBL), ORG.NR 556520-0028
UPPDRAG OCH ANSVARSFÖRDELNING
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten på sidorna 124-147 och för att den är
upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
GRANSKNINGENS INRIKTNING OCH OMFATTNING
r granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12 Revisorns yttrande om den lag-
stadgade hållbarhetsrapporten. Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en
annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfatt-
ning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige
har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
UTTALANDE
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den 14 april 2025
Ernst & Young AB
Jonas Svensson
Auktoriserad revisor
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
149
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Övrigt
Övrigt
Fastighetsförteckning 150
Definitioner 174
Alternativa nyckeltal 176
Kalendarium 178
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
150
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
FASTIGHETSFÖRVÄRV
Sagax har under 2024 förrvat 85 (142) fastigheter för totalt
5 698 (5 088) miljoner kronor, se tabellen nedan. I Frankrike förvärvades
fastigheter för totalt 3 725 miljoner kronor, motsvarande 65 % av kon-
cernens fastighetsförrv under året, varav 43 fastigheter omfattande
295 700 kvadrat meter uthyrningsbar area avsåg förvärv av French
Wholesale Properties – FWP. 2 % av koncernens fastighetsförrv under
året avsåg Sverige.
FASTIGHETS FÖRSÄLJNINGAR
Under 2024 avyttrades 5 fastigheter med en uthyrningsbar area om
totalt 17 900 kvadrat meter. Det sammanlagda redovisade värdet uppgick
till 144 miljoner kronor.
Fastighetsförteckning
Under 2024 har 6 827 miljoner kronor investerats i fastigheter, varav 5 698 miljoner kronor avsåg förvärv
och 1 129 miljoner kronor avsåg investeringar i det befintliga beståndet. Fastigheter till ett redovisat värde om
144 miljoner kronor har avyttrats under samma period. Nettoinvesteringarna uppgick till 6 683 miljoner kronor.
Fastighetsförvärv januari–december 2024
Fastighet/adress Kommun Segment Marknad Uthyrningsbar area, kvm
Ruutanakorventie 4 (604-30-3008-16) Birkala Finland Tammerfors 2 540
Kolmenkulmantie 8 (536-16-28-6) Nokia Finland Tammerfors 1 350
Ruskontie 55 (837-075-6221-0013) Tammerfors Finland Tammerfors 17 054
Ruskontie 55 (837-075-6221-0015)* Tammerfors Finland Tammerfors
Ruskontie 55 (837-075-6221-0018)* Tammerfors Finland Tammerfors
9 Rue Jules Mousseron Lomme Frankrike Lille 2 170
227 Rue de Munich Perpignan Frankrike Perpignan 611
12 Rue Boris Vian Saint-Ouen-l'Aumone Frankrike Paris 2 272
Keurweg 2 Waalwijk Benelux Waalwijk 2 718
Calle Hormigueras 171 Madrid Spanien Madrid 21 164
Totalt kvartal 1 49 879
Tiilitie 7 (92-26-118-8) Vanda Finland Helsingfors 1 147
66 Avenue du Château Saint-Ouen-l'Aumone Frankrike Paris 4 551
Innovatieweg 2 Terneuzen Benelux Terneuzen 2 411
Ronda Santa María 200 Barbera Spanien Barcelona 10 608
Calle Senda Galiana 2 Coslada Spanien Madrid 12 855
Cormoranes, 6-8 Pinto Spanien Madrid 3 877
Angerstrasse 5 Leipzig Tyskland Leipzig 2 019
Totalt kvartal 2 37 468
*) Innehas med tomträtt
VIKTIG INFORMATION
Sagax fastighetsförteckning har sammansllts och baserats på interna data samt information från externa
llor. Målsättningen är att redovisa korrekt information men Sagax kan inte garantera att innehållet är
fullsndigt och korrekt. Därmed bör informationen betraktas som indikativ.
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
151
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Dikesrenen 8* Stockholm Sverige Stockholm 1 333
Nyodlaren 2* Stockholm Sverige Stockholm 2 210
Miklaholt 1* Stockholm Sverige Stockholm 3 609
Pieni Teollisuuskatu 9 (49-81-12-1) Esbo Finland Helsingfors 4 613
Allée des Riols - Lieu dit La Capelette Agen Frankrike Agen 3 161
Rue du Moulin de Brindos Anglet Frankrike Anglet 4 526
Rue des Marais de Grelet - La Combe à Rosier Angoulême Frankrike Angoulême 3 685
Rue Alfred Kastler Besancon Frankrike Besancon 3 720
Chemin de la Labarde Bordeaux Frankrike Bordeaux 19 490
Route Charles Durand Bourges Frankrike Bourges 3 522
Avenue Carnot Charleville Mézières Frankrike Charleville Mézières 3 655
Rue Charles Coulombs Chartres Frankrike Chartres 3 750
8 Rue Gay Lussac Chennevieres Frankrike Paris 18 644
Zone Industrielle de la Combaude Sud, RD 772 A Clermont-Ferrand Frankrike Clermont-Ferrand 5 347
Rue du Jourdil Cran Gevrier Frankrike Annecy 4 491
ZAC des Roches Epinal Frankrike Epinal 3 613
Route de Coray Ergue Gaberic Frankrike Quimper 3 502
Zone Industrielle Le Royeux Gauchy Frankrike Saint-Quentin 3 570
Route Loin-sur-mer Herouville Saint Clair Frankrike Caen 7 546
Rue des Griottes Kingersheim Frankrike Mulhouse 6 143
Les Rouges Terres La Glacerie Frankrike Cherbourg 3 565
Route de Kerviec Lanester Frankrike Lorient 3 569
Route de Martigues Les Pennes Mirabeau Frankrike Marseille 17 367
Chemin de la Bruyère Limonest Frankrike Lyon 10 225
La plaine aux Bergers - La pièce de la remise - RN 446 Lisses Frankrike Paris 8 431
37 Chemin de Saint-Henri Marseille Frankrike Marseille 980
Rue du Vide Arpents Meaux Frankrike Paris 3 691
Parc d´activitiés des Terres du Canada Moneteau Frankrike Auxerre 3 519
Avenue Etienne Mehul Montpellier Frankrike Montpellier 13 438
Rue Marcel Brot Nancy Frankrike Nancy 4 970
Rue des Grands Prés - Zone d'Activités du Petit Nanterre Nanterre Frankrike Paris 35 698
Avenue de Croix Sud Narbonne Frankrike Narbonne 3 532
Rue de L´Adret Passy Frankrike Passy 3 532
Rue Ernest Renan Reims Frankrike Reims 6 238
Rue Louis Kerautret Botmel Rennes Frankrike Rennes 6 380
Rue Ampere Saint Brieuc Frankrike Saint Brieuc 3 576
Rue Louis Alphonse Poitevin Saint Marcel Frankrike Vernon 3 524
Impasse du Moulin l'Abbé Saint Martin Boulogne Frankrike Boulogne-sur-Mer 3 774
La Romanerie Nord Saint-Barthélémy d'Anjou Frankrike Angers 3 511
Rue des 3 Glorieuses Saint-Etienne Frankrike Saint-Etienne 7 154
Rue Thomas Edison Saint-Nazaire Frankrike Nantes 3 605
Rue Francois Blumet Sassenage Frankrike Grenoble 10 232
Avenue de l'Europe Six-Fours les Plages Frankrike Six-Fours les Plages 9 824
Chemin du Halage Sotteville-les-Rouen Frankrike Rouen 13 428
Zone d´Activités de Bastillac Sud Tarbes Frankrike Tarbes 3 518
Rue Ernest Macarez Valenciennes Frankrike Lille 3 819
Parc d'activité La Landette Venansault Frankrike La Roche-Sur-Yon 3 350
Rue des Lainiers Wattrelos Frankrike Lille 3 911
Calle Sierra Elvira 5 Fuenlabrada Spanien Madrid 6 241
Lechfeldgraben 7 Königsbrunn Tyskland München 14 386
Buchholzer Strasse 44-45 Pankow Tyskland Berlin 3 590
Fritz-Zubeil-Strasse 36 Potsdam Tyskland Berlin 10 467
Totalt kvartal 3 343 175
Fastighetsförvärv januari–december 2024
Fastighet/adress Kommun Segment Marknad Uthyrningsbar area, kvm
*) Innehas med tomträtt
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
152
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Ahjokatu 26 (179-15-8-12) Jyväskylä Finland Jyväsky 2 243
Yrittäjänkatu 10 (491-6-34-8) S:t Michel Finland S:t Michel 474
Totalt kvartal 1 2 717
Totalt kvartal 2
Totalt kvartal 3
33 Route de Douai - 141 Rue Gustave Delouy Lesquin Frankrike Lille 558
33-35 Route de Calais, RN1 Montmagny Frankrike Paris 609
Av Conde Romanones 7 Azuqueca Spanien Madrid 13 998
Totalt kvartal 4 15 165
Totalt avyttrad uthyrningsbar area 17 882
Fastighetsförsäljningar januari–december 2024
Fastighet/adress Kommun Segment Marknad Uthyrningsbar area, kvm
Ivoorstraat 11 Alkmaar Benelux Amsterdam 3 651
Energiestraat 6-8 Deurne Benelux Eindhoven 3 642
Dijkgraaf 8 Duiven Benelux Arnhem 3 766
Cornelis Houtmanstraat 15 Emmen Benelux Emmen 4 674
Maxwellstraat 31 Emmen Benelux Emmen 4 225
Verrijn Stuartweg 30 Goes Benelux Goes 4 719
Aakstraat 3 Raalte Benelux Raalte 4 701
Latensteinse Rondweg 6 Tiel Benelux Tiel 9 986
Calle Costa Rica 1-7 A Alcalá Spanien Madrid 2 430
Calle Costa Rica 1-7 B Alcalá Spanien Madrid 4 170
Calle Costa Rica 1-7 C Alcalá Spanien Madrid 4 170
Calle Costa Rica 1-7 D Alcalá Spanien Madrid 3 060
Calle Costa Rica 1-7 E Alcalá Spanien Madrid 4 320
Calle Costa Rica 1-7 F Alcalá Spanien Madrid 5 490
Av Ferrocarril 1 Valdemoro Spanien Madrid 7 804
Bergener Ring 11-13 Bautzen Tyskland Dresden 7 647
Totalt kvartal 4 78 455
Totalt förvärvad uthyrningsbar area 508 977
Fastighetsförvärv januari–december 2024
Fastighet/adress Kommun Segment Marknad Uthyrningsbar area, kvm
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
153
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Uthyrningsbar area i kvm
Fastighetsbeteckning Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Kumla Hage 2 Kumla Gårdsväg 22 Botkyrka Stockholm Lager/Industri 4 300 500 – 4 800 10 231
Kumla Hage 6 Segersbyvägen 3 Botkyrka Stockholm Lager/Industri 1 000 400 – 1 400 4 571
Kumla Hage 7 Segersbyvägen 5 Botkyrka Stockholm Lager/Industri 1 050 900 – 1 950 4 246
Kumla Hage 8 Segersbyvägen 5 A Botkyrka Stockholm Lager/Industri 911 – – 911 3 591
Tumba 7:234 Gustav De Lavals väg 12-14 Botkyrka Stockholm Lager/Industri 16 531 540 – 17 071 12 165
Tunaberg 4 Tunabergsvägen 1 Botkyrka Stockholm Handel 1 320 – – 1 320 8 388
Tuna Äng 3 Tuna Gårdsväg 4 Botkyrka Stockholm Lager/Industri 7 650 1 896 – 9 546 21 182
Jordbromalm 3:1 Dåntorpsvägen 4-30 Haninge Stockholm Lager/Industri 92 198 2 359 – 94 557 183 321
Jordbromalm 4:3 Lillsjövägen 7 Haninge Stockholm Lager/Industri 47 329 4 106 – 51 435 100 456
Jordbromalm 6:10* Rörvägen 7 Haninge Stockholm Lager/Industri 4 690 1 328 – 6 018 17 000
Jordbromalm 6:13 Lagervägen 7 Haninge Stockholm Lager/Industri 13 300 2 800 – 16 100 40 126
Jordbromalm 6:82 Rörvägen 9 Haninge Stockholm Obebyggd tomt - - – – 11 521
Söderbymalm 7:49 Hantverkarvägen 31 Haninge Stockholm Lager/Industri 8 077 800 – 8 877 15 428
Täckeråker 2:227 Nynäsvägen 3A Haninge Stockholm Lager/Industri 2 810 – – 2 810 6 775
Ackumulatorn 1 Regulatorvägen 21 Huddinge Stockholm Lager/Industri 5 103 4 174 – 9 277 14 313
Cirkelsågen 1 Speditionsvägen 18 Huddinge Stockholm Lager/Industri 8 609 – – 8 609 16 751
Heden 1 Mälarvägen 15 Huddinge Stockholm Lager/Industri 3 410 650 – 4 060 7 692
Heden 4 Lövbacksvägen 4-6 Huddinge Stockholm Lager/Industri 4 658 – – 4 658 7 459
Klingan 3 Svarvarvägen 14 B Huddinge Stockholm Lager/Industri 1 600 230 – 1 830 3 182
Kugghjulet 3 Lännavägen 62 Huddinge Stockholm Lager/Industri 5 191 206 – 5 397 22 422
Skiftnyckeln 2 Svarvarvägen 8 B Huddinge Stockholm Lager/Industri 1 130 225 – 1 355 3 038
Slänten 17 G:a Södertäljevägen 125 Huddinge Stockholm Lager/Industri 3 284 1 094 – 4 378 4 906
Telegrafen 1 Kommunalvägen 27 B Huddinge Stockholm Kontor 616 910 – 1 526 2 548
Jakobsbe rg 18:19 Värmevägen 5 Järfälla Stockholm Obebyggd tomt – – – – 12 577
Jakobsbe rg 22:14 Brantgen 2 rfälla Stockholm Lager/Industri 2 000 650 – 2 650 17 432
Sollentuna Härads-
allmänning 1:34 Katrinedalsvägen 47-49 Järfälla Stockholm Lager/Industri 5 975 1 275 – 7 250 16 157
Veddesta 1:12 Saldovägen 11 Järfälla Stockholm Lager/Industri 2 000 452 – 2 452 4 075
Veddesta 1:27 Saldovägen 22 Järfälla Stockholm Lager/Industri 2 490 192 – 2 682 4 078
Veddesta 2:20 Kontovägen 1-5 Järfälla Stockholm Lager/Industri 10 246 2 129 100 12 475 37 238
Veddesta 2:37 Datavägen 7 Järfälla Stockholm Lager/Industri 2 390 550 50 2 990 8 387
Veddesta 2:42 Girovägen 3 Järfälla Stockholm Lager/Industri 3 942 440 – 4 382 5 385
Skarpnäs 12:9 Svarvarvägen 8 Nacka Stockholm Lager/Industri 2 360 200 – 2 560 5 656
Märsta 17:2 Maskingatan 8 A Sigtuna Stockholm Bilhandel 3 621 – – 3 621 6 628
Märsta 24:18 Turbingatan 2 Sigtuna Stockholm Lager/Industri 1 300 870 – 2 170 4 045
Rosersberg 11:105 Metallvägen 47 Sigtuna Stockholm Lager/Industri 6 345 855 – 7 200 17 113
Trosta 1:27 Trosta 187 Sigtuna Stockholm Lager/Industri 3 810 – – 3 810 13 796
Elektrikern 2 Djupdalsvägen 27 Sollentuna Stockholm Lager/Industri 2 150 507 – 2 657 4 000
Rankan 1 Sollentunaholmsvägen 13-15 Sollentuna Stockholm Lager/Industri 8 640 540 – 9 180 19 918
Reglaget 2 Bergkällavägen 20 Sollentuna Stockholm
Lager/Industri 1 335 1 760 – 3 095 6 692
Reglaget 3 Bergkällavägen 22 Sollentuna Stockholm Lager/Industri 1 547 – – 1 547 4 438
Resan 1 Konsumentvägen 2 Sollentuna Stockholm Lager/Industri 1 210 – – 1 210 11 485
Romben 2 Staffans väg 2 Sollentuna Stockholm Kontor 6 930 5 910 – 12 840 18 120
Romben 3 Staffans väg 4 Sollentuna Stockholm Lager/Industri 12 142 5 525 – 17 667 42 439
Verkmästaren 4 Ekensbergsvägen 117 Solna Stockholm Lager/Industri 10 907 5 045 – 15 952 14 988
Dikesrenen 8* Vretensborgsvägen 3 Stockholm Stockholm Lager/Industri 932 401 – 1 333 2 209
Domnarvet 16* Fagerstagatan 7 Stockholm Stockholm Lager/Industri 2 697 1 705 – 4 402 3 626
Domnarvet 17* Fagerstagatan 5 Stockholm Stockholm Lager/Industri 6 031 655 – 6 686 5 537
Domnarvet 34* Garpenbergsgatan 3 Stockholm Stockholm Lager/Industri 1 460 560 – 2 020 5 609
Domnarvet 40* Gunnebogatan 34 Stockholm Stockholm Lager/Industri 2 048 532 – 2 580 1 776
Elektra 11 Västberga Allé 38-40, 50 Stockholm Stockholm Lager/Industri 10 658 3 347 – 14 005 19 728
Fabriren 9* Konsumentvägen 9-11 Stockholm Stockholm Lager/Industri 3 111 955 – 4 066 5 195
Finspång 4* Finspångsgatan 55 Stockholm Stockholm Lager/Industri 2 435 305 – 2 740 2 816
Finspång 6* Finspångsgatan 49-51 Stockholm Stockholm Lager/Industri 6 989 1 380 – 8 369 9 628
Flyghallen 1* Flygfältsgatan 15 Stockholm Stockholm Kontor 741 2 320 – 3 061 3 210
Gjutmästaren 8 Bryggerivägen 5-13 Stockholm Stockholm Lager/Industri 14 783 4 573 – 19 356 25 225
Grossisten 1* Grossistvägen 7 Stockholm Stockholm Lager/Industri 1 460 454 – 1 914 3 330
Hangaren 1* Flygfältsgatan 1-11 Stockholm Stockholm Lager/Industri 6 842 4 037 – 10 879 10 762
Sverige
Stockholm
*) Innehas med tomträtt
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
154
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Hangaren 3* Postflygsgatan 2-12 Stockholm Stockholm Lager/Industri 2 465 1 150 – 3 615 4 212
Horndal 1* Fagerstagatan 29 Stockholm Stockholm Lager/Industri 7 055 1 270 – 8 325 9 088
Hällsätra 2* Stensätravägen 3 Stockholm Stockholm Lager/Industri 8 220 2 718 – 10 938 9 553
Induktorn 15 Ranhammarsvägen 6 Stockholm Stockholm Lager/Industri 392 60 – 452 955
Induktorn 24 Ranhammarsvägen 12-14 Stockholm Stockholm Lager/Industri 6 961 4 657 – 11 618 17 000
Induktorn 35* Ranhammarsvägen 10 Stockholm Stockholm Lager/Industri 3 610 – – 3 610 5 145
Kolsva 1* Fagerstagatan 26 Stockholm Stockholm Lager/Industri 4 800 365 – 5 165 8 750
Konsumenten 1* Konsumentvägen 4, 8 Stockholm Stockholm Lager/Industri 6 115 1 788 – 7 903 16 245
Landningsbanan 21* Flygfältsgatan 2C Stockholm Stockholm Lager/Industri 350 300 – 650 428
Leverantören 1 Varuvägen 32 Stockholm Stockholm Lager/Industri 1 900 400 – 2 300 3 791
Miklaholt 1* Haukadalsgatan 12 Stockholm Stockholm Lager/Industri 2 362 1 247 – 3 609 4 341
Miklaholt 2* Haukadalsgatan 10 Stockholm Stockholm Lager/Industri 876 1 046 – 1 922 3 058
Miklaholt 3 Haukadalsgatan 2-8 Stockholm Stockholm Lager/Industri 2 880 2 711 – 5 591 7 180
Murmästare-Ämbetet 1* Murmästarvägen 21-45 Stockholm Stockholm Bilhandel 11 563 762 – 12 325 22 659
Murmästare-Ämbetet 2* Murmästarvägen 17-19 Stockholm Stockholm Lager/Industri 7 345 640 – 7 985 13 067
Murmästare-Ämbetet 3* Murmästarvägen 1 Stockholm Stockholm Lager/Industri 9 939 1 410 – 11 349 13 634
Mörtö 6* Fryksdalsbacken 20 Stockholm Stockholm Lager/Industri 1 506 1 090 – 2 596 3 185
Nyodlaren 2* Götlundagatan 34-36 Stockholm Stockholm Lager/Industri 1 038 1 172 – 2 210 2 803
Panncentralen 1* Partihandlarvägen 50-52 Stockholm Stockholm Lager/Industri 10 711 2 314 – 13 025 12 251
Råfilmen 1* Harpsundsvägen 181 Stockholm Stockholm Lager/Industri 1 167 200 – 1 367 2 765
Sillö 3* Edsvallabacken 20-24 Stockholm Stockholm Lager/Industri 5 853 1 146 – 6 999 11 878
Skultuna 3* Finspångsgatan 44 Stockholm Stockholm Lager/Industri 9 568 3 309 – 12 877 18 200
Solkraften 12* Solkraftsvägen 33 Stockholm Stockholm Lager/Industri 665 650 – 1 315 703
Solkraften 13* Solkraftsvägen 35 Stockholm Stockholm Lager/Industri 495 835 – 1 330 703
Stensätra 16* Stensätravägen 2-4 Stockholm Stockholm Lager/Industri 9 740 1 740 – 11 480 19 052
Säteritaket 1* Maltesholmsvägen 88 Stockholm Stockholm Lager/Industri 938 1 532 – 2 470 4 633
Tillverkaren 1 Grossistvägen 1-5 Stockholm Stockholm Lager/Industri 2 675 – – 2 675 4 541
Varubilen 1* Konsumentvägen 13-17 Stockholm Stockholm Lager/Industri 7 917 1 835 – 9 752 14 212
Vitå 1 Torshamnsgatan 10 Stockholm Stockholm Lager/Industri 9 859 – – 9 859 11 858
Vitå 2 Viderögatan 3-5 Stockholm Stockholm Lager/Industri 5 750 3 296 – 9 046 11 508
Måttbandet 8 Måttbandsvägen 5 by Stockholm Lager/Industri 1 938 – – 1 938 6 079
Räknestickan 2 Tillverkarvägen 4 by Stockholm Bilhandel 650 – – 650 2 188
Stolen 1 Gribbylundsvägen 2 by Stockholm Lager/Industri 1 534 1 317 – 2 851 6 800
Njursta 1:23 Saturnusvägen 2
Upplands
Väsby Stockholm Lager/Industri 6 850 750 – 7 600 14 752
Librobäck 4:23 Börjegatan 77 B-C Uppsala Uppsala Lager/Industri 13 903 1 260 – 15 163 14 3 111
Runö 7:73 N/A Österåker Stockholm Handel 1 035 – – 1 035 7 594
Runö 7:74 Sågvägen 26 Österåker Stockholm Handel 1 987 – – 1 987 5 914
Totalt Stockholm 558 906 114 212 150 673 268 1 338 446
*) Innehas med tomträtt
Uthyrningsbar area i kvm
Fastighetsbeteckning Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Stockholm
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
155
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Uthyrningsbar area i kvm
Fastighetsbeteckning Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Mörten 17 Bruksgatan 7 C Eslöv Eslöv Lager/Industri 7 640 – – 7 640 17 439
Geväret 1 N/A Falköping Falköping Obebyggd tomt – – – – 9 486
rjan 2 Mossvägen 16 Falköping Falköping Lager/Industri 6 115 – – 6 115 12 202
Arendal 1:10 Synnerödsvägen 7 teborg Göteborg Lager/Industri 3 381 1 115 – 4 496 10 456
Hö gsbo 34:18* J A Wettergrens Gata 10 teborg Göteborg Lager/Industri 2 914 2 420 – 5 334 11 731
Bronsen 1 Koppargatan 20 Helsingborg Helsingborg Lager/Industri 5 789 – – 5 789 15 019
Bronsen 4 Koppargatan 14 Helsingborg Helsingborg Övrigt – – 426 426 1 778
Bronsen 5 Koppargatan 16 Helsingborg Helsingborg Övrigt – – 354 354 1 430
Bronsen 6 Koppargatan 18 Helsingborg Helsingborg Övrigt – – 426 426 1 412
Bronsen 7 N/A Helsingborg Helsingborg Övrigt – – 1 431 1 431 5 101
Plankan 2 Brännerigatan 2 ganäs Höganäs Lager/Industri 7 187 – – 7 187 15 571
Kristianstad 3:35 Björkhemsvägen 12 Kristianstad Kristianstad Lager/Industri 8 737 – – 8 737 34 000
Grepen 9 Skogvaktarevägen 11 Lidköping Lidköping Lager/Industri 1 200 – – 1 200 6 302
Grepen 12 Skogvaktarevägen 15 Lidköping Lidköping Obebyggd tomt – – – – 5 470
Grepen 14 Skogvaktarevägen 17 Lidköping Lidköping Lager/Industri 5 754 – – 5 754 8 184
Inteckningen 5 Magistratsvägen 16-18 Lund Lund Lager/Industri 12 924 7 506 3 359 23 789 39 809
Stockholmsledet 12 Emdalavägen 3 Lund Lund Lager/Industri 5 438 380 – 5 818 20 538
Bredablick 4* Sallerupsvägen 34 Malmö Malmö Lager/Industri 17 795 – – 17 795 26 547
Båtyxan 5* Järnyxegatan 15-17 Malmö Malmö Lager/Industri 4 662 775 – 5 437 9 779
Båtyxan 6* Stenyxegatan 1 Malmö Malmö Lager/Industri 10 928 3 463 – 14 391 19 052
Vevaxeln 4 Vevaxelgatan 2 Malmö Malmö Lager/Industri 1 080 1 758 – 2 838 11 212
Anden 1 Långgatan 80 Mellerud Mellerud Obebyggd tomt – – – – 2 540
Lommen 6 Långgatan 76 Mellerud Mellerud Lager/Industri 7 265 – – 7 265 12 399
Pollaren 1 Barlastgatan 10 Norrköping Norrköping Lager/Industri 40 730 – – 40 730 65 332
Pollaren 2 rjegatan 20 Norrköping Norrköping Lager/Industri 7 700 – – 7 700 24 994
Kamaxeln 6* Batterivägen 11 Skövde Skövde Lager/Industri 1 267 1 013 – 2 280 6 601
Borggård 1:344 Industrivägen 4 Staffanstorp Malmö Lager/Industri 8 976 324 – 9 300 70 420
Trävaran 1 Tommarpsvägen 116 Trelleborg Trelleborg Lager/Industri 11 199 – – 11 199 33 916
Ratten 6 Kardanvägen 28 Trollhättan Trollhättan Lager/Industri 1 161 1 481 – 2 642 7 164
Gräsanden 7 Skaragatan 11-13 Vara Vara Lager/Industri 6 946 1 801 – 8 747 17 633
Nedervara 3:4 Gamla Tegelbruket Vara Vara Lager/Industri 10 220 – – 10 220 24 818
Bockaberg 2:2 Solbergavägen 44 Vetlanda Vetlanda Lager/Industri 16 720 2 807 – 19 527 74 485
Snickaren 3 Snickarvägen 4 Vetlanda Vetlanda Lager/Industri 11 430 1 570 – 13 000 57 987
Snäppan 5 Drottning Kristinas väg 6 Åmål Åmål Lager/Industri 4 190 – – 4 190 14 766
Totalt övriga Sverige 229 348 26 413 5 996 261 757 695 574
Totalt Sverige 788 254 140 625 6 146 935 025 2 034 020
*) Innehas med tomträtt
Övriga Sverige
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
156
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Uthyrningsbar area i kvm
Fastighetsbeteckning Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Karaportti 8 (49-54-185-1) Karaportti 8 Esbo Helsingfors Lager/Industri 10 561 5 552 16 113 49 814
Kiilaniityntie 1 (49-82-3-5) Kiilaniityntie 1 Esbo Helsingfors Lager/Industri 2 483 747 3 230 12 765
Koskelontie 27 A (49-82-2-7) Koskelontie 27 A Esbo Helsingfors Lager/Industri 4 055 1 208 5 263 11 336
Luomannotko 5 (49-22-6-5) Luomannotko 5 Esbo Helsingfors Lager/Industri 1 497 163 1 660 5 000
nkimiehentie 4 (49-43-14-6) Mänkimiehentie 4 Esbo Helsingfors Lager/Industri 16 623 2 122 18 745 28 515
Nimismiehenpelto 4 A (49-47-2-6) Nimismiehenpelto 4 A Esbo Helsingfors Lager/Industri 1 150 1 150 4 305
Nimismiehenpelto 4 B (49-47-2-7) Nimismiehenpelto 4 B Esbo Helsingfors Lager/Industri 2 430 380 2 810 5 804
Nimismiehenpelto 6 (49-47-2-5) Nimismiehenpelto 6 Esbo Helsingfors Handel 1 659 267 6 840 8 766 18 466
Olarinluoma 8 (49-22-3-4) Olarinluoma 8 Esbo Helsingfors Bilhandel 5 984 5 984 10 681
Pieni Teollisuuskatu 9 (49-81-12-1) Pieni Teollisuuskatu 9 Esbo Helsingfors Lager/Industri 4 613 4 613 9 699
Tillinmäentie 1 (49-42-11-5) Tillinmäentie 1 Esbo Helsingfors Lager/Industri 9 325 3 325 12 650 21 103
Hernepellontie 11 (91-36-66-1-L1)* Hernepellontie 11 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 560 440 1 000 1 797
Hyttitie 8 (91-38-172-4) Hyttitie 8 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 2 323 471 2 794 4 718
Linnanpajantie 26 (91-47-262-5-L1)* Linnanpajantie 26 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 1 897 275 2 172 4 387
Lyhtytie 7 (91-40-153-22)* Lyhtytie 7 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 576 264 840 1 428
Malminkaari 12 (91-38-94-29) Malminkaari 12 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 19 109 19 109 25 697
Muonamiehentie 12 (91-46-130-26)* Muonamiehentie 12 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 2 295 2 295 3 029
Muonamiehentie 14 (91-46-130-27)* Muonamiehentie 14 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 1 000 400 1 400 1 867
Puusenkatu 2 (91-43-59-5)* Puusepänkatu 2 Helsingfors Helsingfors Bilhandel 7 460 400 7 860 5 433
Ristipellontie 16 (91-32-39-3) Ristipellontie 16 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 2 199 2 146 4 345 8 021
Ristipellontie 17 (91-32-36-6) Ristipellontie 17 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 2 128 565 2 693 2 922
Ruosilantie 1 (91-32-41-3) Ruosilantie 1 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 5 342 1 941 7 283 8 264
Ruosilantie 14 (91-32-42-12) Ruosilantie 14 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 14 178 5 113 19 291 29 700
Ruosilantie 16 (91-32-42-19) Ruosilantie 16 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 27 292 10 606 37 898 36 283
Ruosilantie 18 (91-32-42-18) Ruosilantie 18 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 5 486 2 319 7 805 16 528
Teerikukonkuja 5 (91-38-93-19)* Teerikukonkuja 5 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 4 224 4 224 8 777
Turvekuja 1 (91-38-94-30) Turvekuja 1 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 7 431 7 431 9 425
Turvekuja 7 (91-38-94-17)* Turvekuja 7 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 1 406 1 406 2 728
Turvekuja 8 (91-38-94-25)* Turvekuja 8 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 3 822 3 822 4 809
Valokaari 8 (91-40-149-9) Valokaari 8 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 9 438 1 776 11 214 22 103
Sementtikuja 3 (245-9-336-54) Sementtikuja 3 Kervo Helsingfors Lager/Industri 1 183 – 1 183 7 980
gberginhaara 9 (858-411-5-212) gberginhaara 9 Tusby Helsingfors Lager/Industri 4 275 810 5 085 12 105
Pakkasraitti 4 A (858-411-1-172) Pakkasraitti 4 Tusby Helsingfors Lager/Industri 1 286 1 286 9 025
Pakkasraitti 4 B (858-411-1-150) Pakkasraitti 4 Tusby Helsingfors Lager/Industri 1 631 504 2 135 7 162
Pakkasraitti 14 (858-411-1-149) Pakkasraitti 14 Tusby Helsingfors Lager/Industri 4 447 702 5 149 13 341
Palkkitie 3 (858-401-3-354) Palkkitie 3 Tusby Helsingfors Lager/Industri 12 313 1 450 13 763 82 260
Palkkitie 3 (858-401-3-355) Palkkitie 3 Tusby Helsingfors Obebyggd tomt 4 364
Ansatie 3 (92-40-500-2) Ansatie 3 Vanda Helsingfors Obebyggd tomt 221
Ansatie 3 (92-40-500-7) Ansatie 3 Vanda Helsingfors Lager/Industri
9 421 2 427 11 848 29 276
Ansatie 4 (92-40-502-2) Ansatie 4 Vanda Helsingfors Lager/Industri 20 775 2 254 23 029 45 976
Ansatie 5 (92-40-500-9) Ansatie 5 Vanda Helsingfors Lager/Industri 11 384 2 750 – 14 134 38 536
Hakamäenkuja 4-6 (92-68-106-5) Hakamäenkuja 4-6 Vanda Helsingfors Lager/Industri 2 325 391 2 716 3 918
Hakamäenkuja 8 (92-68-106-3) Hakamäenkuja 8 Vanda Helsingfors Lager/Industri 552 549 590 1 691 1 966
Hakamäenkuja 10 (92-68-106-4) Hakamäenkuja 10 Vanda Helsingfors Lager/Industri 796 300 1 096 1 966
Hakkilankaari 4 (92-66-201-2) Hakkilankaari 4 Vanda Helsingfors Lager/Industri 3 261 3 261 31 913
Juhanilantie 1 (92-41-102-8) Juhanilantie 1 Vanda Helsingfors Lager/Industri 1 600 610 – 2 210 5 705
Juhanilantie 3 (92-41-102-3) Juhanilantie 3 Vanda Helsingfors Lager/Industri 1 100 800 – 1 900 5 024
Juhanilantie 4 (92-41-103-5) Juhanilantie 4 Vanda Helsingfors Lager/Industri 5 381 790 – 6 171 13 125
Juurakkotie 3 (92-68-13-11) Juurakkotie 3 Vanda Helsingfors Lager/Industri 4 762 1 812 6 574 18 511
Juurakkotie 5 (92-68-13-10) Juurakkotie 5 Vanda Helsingfors Lager/Industri 5 119 2 660 7 779 21 744
Kiitoradantie 14 (92-52-253-1) Kiitoradantie 14 Vanda Helsingfors Lager/Industri 3 448 894 4 342 8 167
Klinkkerikaari 2 (92-26-114-13) Klinkkerikaari 2 Vanda Helsingfors Bilhandel 6 286 6 286 17 321
Koivuhaankuja 1 (92-68-200-1) Koivuhaankuja 1 Vanda Helsingfors Lager/Industri 1 637 1 122 2 759 4 926
Koivuvaarankuja 2 (92-12-202-1) Koivuvaarankuja 2 Vanda Helsingfors Lager/Industri 19 413 10 112 29 525 52 875
Kärkikuja 2 (92-41-109-7) rkikuja 2 Vanda Helsingfors Lager/Industri 3 572 1 136 4 708 24 031
Lumijälki 2 (092-040-0504-0001) Lumijälki 2 Vanda Helsingfors Lager/Industri 8 788 1 339 10 127 23 563
Martinkyläntie 9 A (92-17-113-4) Martinkyläntie 9 A Vanda Helsingfors Lager/Industri 41 412 11 394 52 806 88 900
Niittytie 13 (92-68-11-9) Niittytie 13 Vanda Helsingfors Lager/Industri 2 356 1 327 3 683 6 293
Niittyvillankuja 2 (92-68-10-23) Niittyvillankuja 2 Vanda Helsingfors Lager/Industri 5 209 872 6 081 13 546
Finland
Helsingfors
*) Innehas med tomträtt
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
157
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Nuolitie 20 (92-41-266-1) Nuolitie 20 Vanda Helsingfors Lager/Industri 7 641 642 8 283 25 417
Pavintie 3 (92-96-101-4) Pavintie 3 Vanda Helsingfors Lager/Industri 16 234 1 871 18 105 37 554
Pavintie 7 (92-96-101-7) Pavintie 7 Vanda Helsingfors Lager/Industri 5 540 5 540 11 000
Porraskuja 1 (92-41-102-4) Porraskuja 1 Vanda Helsingfors Lager/Industri 560 290 – 850 2 218
Porraskuja 3 (92-41-102-5) Porraskuja 3 Vanda Helsingfors Lager/Industri 800 280 – 1 080 2 703
Porttisuontie 9 (92-64-0004-0003) Porttisuontie 9 Vanda Helsingfors Lager/Industri 3 860 610 4 470 8 724
Sanomatie 3 (92-17-113-3) Sanomatie 3 Vanda Helsingfors Lager/Industri 2 854 474 3 328 5 416
Sarkatie 2 (92-14-203-2) Sarkatie 2 Vanda Helsingfors Lager/Industri 990 805 1 795 2 710
Sähkötie 8 (92-50-1-13) Sähkötie 8 Vanda Helsingfors Lager/Industri 6 251 730 – 6 981 13 439
Taivaltie 4 (92-16-119-4) Taivaltie 4 Vanda Helsingfors Lager/Industri 2 964 1 075 – 4 039 4 543
Tiilitie 7 (92-26-118-8) Tiilitie 7 Vanda Helsingfors Lager/Industri 1 147 – – 1 147 4 660
Tiilitie 9 (92-26-118-16) Tiilitie 9 Vanda Helsingfors Lager/Industri 4 469 588 5 057 11 481
Tii litie 11 (92-26 -118 -15) Tii litie 11 Vanda Helsingfors Lager/Industri 4 029 329 4 358 8 735
Tikkurilantie 5 (92-66-22-1) Tikkurilantie 5 Vanda Helsingfors Lager/Industri 57 367 4 930 62 297 89 051
Tikkurilantie 146 (92-41-252-3) Tikkurilantie 146 Vanda Helsingfors Lager/Industri 8 090 2 663 10 753 19 361
Trukkikuja 1 (92-75-200-3) Trukkikuja 1 Vanda Helsingfors Lager/Industri 3 476 1 610 – 5 086 22 045
Tulkintie 29 (92-40-503-2) Tulkintie 29 Vanda Helsingfors Lager/Industri 14 023 3 973 17 996 63 392
Vantaanlaaksontie 6 (92-16-114-8) Vantaanlaaksontie 6 Vanda Helsingfors Obebyggd tomt 10 239
Vantaanlaaksontie 6 A (92-16-114-9) Vantaanlaaksontie 6 A Vanda Helsingfors Lager/Industri 6 140 2 488 8 628 22 312
Vantaanlaaksontie 6 C (92-16-114-11) Vantaanlaaksontie 6 C Vanda Helsingfors Bilhandel 3 905 1 275 5 180 17 477
Virkatie 7 (92-52-105-1) Virkatie 7 Vanda Helsingfors Lager/Industri 10 803 100 10 903 33 224
Virkatie 8 A (92-52-101-24) Virkatie 8 A Vanda Helsingfors Obebyggd tomt 19 999
Virkatie 8 A (92-52-101-25) Virkatie 8 A Vanda Helsingfors Lager/Industri 10 015 60 10 075 16 595
Virkatie 8 B (92-52-101-21) Virkatie 8 B Vanda Helsingfors Lager/Industri 3 951 1 285 5 236 17 044
Virkatie 10 (92-52-101-5) Virkatie 10 Vanda Helsingfors Lager/Industri 1 552 1 442 2 994 5 472
Väinö Tannerin tie 1 A (92-51-200-12) Väinö Tannerin tie 1 A Vanda Helsingfors Lager/Industri 8 685 8 685 8 182
Väinö Tannerin tie 1 B (92-51-200-13) Väinö Tannerin tie 1 B Vanda Helsingfors Lager/Industri 20 654 20 654 34 933
Väinö Tannerin tie 1 C
(92-51-200-14) Väinö Tannerin tie 1 C Vanda Helsingfors Lager/Industri 30 054 30 054 48 650
Totalt Helsingfors 589 647 115 005 16 115 720 767 1 535 720
Universitetsstäder i Finland Uthyrningsbar area i kvm
Fastighetsbeteckning Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Autokeskuksentie 12-20
(604-408-4-716) Autokeskuksentie 12-20 Birkala Tammerfors Lager/Industri 19 746 1 657 21 403 65 620
Haikanvuori 10
(604-408-0004-0711) Haikanvuori 10 Birkala Tammerfors Lager/Industri 2 246 2 246 10 325
Jasperintie 273 (604-418-1-556) Jasperintie 273 Birkala Tammerfors Lager/Industri 5 733 1 147 6 880 19 450
Jasperintie 310 (604-418-1-567) Jasperintie 310 Birkala Tammerfors Lager/Industri 6 063 1 796 7 859 20 630
Jasperintie 334 (604-418-1-578) Jasperintie 334 Birkala Tammerfors Lager/Industri 3 311 981 4 292 25 550
Lasikaari 1 (604-419-3-242)* Lasikaari 1 Birkala Tammerfors Lager/Industri 4 914 700 5 614 48 910
Muuraintie 3 (604-402-1-772) Muuraintie 3 Birkala Tammerfors Lager/Industri 3 044 690 3 734 11 292
Ruutanakorventie 2 (604-30-3008-15) Ruutanakorventie 2 Birkala Tammerfors Lager/Industri 1 906 295 2 201 9 691
Ruutanakorventie 4 (604-30-3008-16) Ruutanakorventie 4 Birkala Tammerfors Lager/Industri 2 000 540 2 540 10 686
Turkkirata 23-25 (604-418-1-539) Turkkirata 23-25 Birkala Tammerfors Lager/Industri 1 633 – 1 633 5 375
Vesalantie 14 (604-418-1-551) Vesalantie 14 Birkala Tammerfors Lager/Industri 1 452 1 452 3 685
Vesalantie 15 (604-406-1-15) Vesalantie 15 Birkala Tammerfors Lager/Industri 1 736 1 736 24 520
Vesalantie 16 (604-418-1-566) Vesalantie 16 Birkala Tammerfors Lager/Industri 1 466 840 2 306 12 503
Harkkotie 6 (179-401-18-187) Harkkotie 6 Jyväskylä Jyväsky Lager/Industri 655 655 2 000
Heinämäentie 8 (179-47-60 -17) Heinämäentie 8 Jyväsky Jyväskylä Lager/Industri 1 217 1 217 5 703
Kankitie 3 (179-19-9-14) Kankitie 3 Jyväskylä Jysky Lager/Industri 5 368 531 5 899 16 660
Kuormaajantie 15 (179-19-12-16) Kuormaajantie 15 Jyväskylä Jyväsky Lager/Industri 1 784 1 784 5 502
Kuormaajantie 26 (179-19-100-3) Kuormaajantie 26 Jyväskylä Jyväskylä Lager/Industri 4 310 1 077 5 387 39 260
Kuormaajantie 51 (179-48-2-3) Kuormaajantie 51 Jyväskylä Jyväsky Lager/Industri 3 040 3 040 7 401
Metsäraivio 2 (179-26-77-11)* Metsäraivio 2 Jyväsky Jyväskylä Lager/Industri 1 123 1 123 5 602
Onkapannu 3 (179-6-112-65) Onkapannu 3 Jyväskylä Jyväskylä Lager/Industri 2 475 670 3 145 16 329
Onkapannu 4 B (179-6-112-51) Onkapannu 4 B Jyväsky Jyväskylä Lager/Industri 1 601 548 2 149 12 095
Onkapannu 6 (179-6-112-62) Onkapannu 6 Jyväskylä Jyväskylä Lager/Industri 1 184 1 184 2 647
Onkapannu 8 (179-6-112-63) Onkapannu 8 Jyväskylä Jyväskylä Lager/Industri 995 995 7 069
Uthyrningsbar area i kvm
Fastighetsbeteckning Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Helsingfors
Övriga Finland
*) Innehas med tomträtt
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
158
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Palokärjentie 7 (179-48-1-15) Palokärjentie 7 Jyväskylä Jysky Lager/Industri 902 19 921 4 043
Puulaakintie 8 (179-19-67-4-L1)* Puulaakintie 8 Jyskylä Jyväskylä Lager/Industri 1 417 30 1 447 11 774
Salvesenintie 6 (179-401-87-96) Salvesenintie 6 Jyväsky Jyväskylä Lager/Industri 9 078 4 559 13 637 57 000
Savelankatu 5 (179-6-112-52) Savelankatu 5 Jyväskylä Jyväskylä Lager/Industri 4 607 4 607 11 584
Savelankatu 7 (179-6-112-45) Savelankatu 7 Jyväskylä Jyväskylä Lager/Industri 2 067 2 067 10 325
Valmetintie 11 (179-401-87-126) Valmetintie 11 Jyväskylä Jysky Lager/Industri 4 742 4 742 18 097
Yritystie 1 (179-19-69-9) Yritystie 1 Jyväsky Jyväskylä Lager/Industri 10 820 10 820 32 446
Merisarantie 5 (244-401-6-121) Merisarantie 5 Kempele Uleåborg Lager/Industri 1 473 – 1 473 10 431
Vihikari 10 (244-401-219-2) Vihikari 10 Kempele Uleåborg Lager/Industri 13 128 5 136 18 264 127 140
Ahtonkaari 3 (423-428-66-1) Ahtonkaari 3 Lundo Åbo Lager/Industri 2 100 – 2 100 20 020
Avantintie 20 (423-455-1-502) Avantintie 20 Lundo Åbo Lager/Industri 5 600 5 600 34 880
Vakiotie 9 (423-428-4-282) Vakiotie 9 Lundo Åbo Lager/Industri 2 170 308 2 478 8 479
Punasillantie 5 (500-402-5-5) Punasillantie 5 Muurame Jyskylä Lager/Industri 1 400 1 400 5 747
Punasillantie 15 (500-402-6-384) Punasillantie 15 Muurame Jyväskylä Lager/Industri 4 300 4 300 18 570
Punasillantie 29 (500-402-6-410) Punasillantie 29 Muurame Jyväskylä Lager/Industri 354 354 2 480
Punasillantie 31 (500-402-6-411) Punasillantie 31 Muurame Jyväskylä Lager/Industri 1 050 1 050 3 418
Punasillantie 33 A (500-402-6-414) Punasillantie 33 A Muurame Jyskylä Lager/Industri 1 250 80 1 330 5 173
Punasillantie 33 B (500-402-6-7) Punasillantie 33 B Muurame Jyväskylä Lager/Industri 1 226 1 226 3 369
Kolmenkulmantie 8 (536-16-28-6) Kolmenkulmantie 8 Nokia Tammerfors Lager/Industri 1 350 1 350 3 460
Kuninkaanväylä 35 A-D
(680-5-553-1) Kuninkaanväylä 35 A-D Reso Åbo Lager/Industri 5 122 196 5 318 20 232
Soininkatu 1 (680-6-6040-21) Soininkatu 1 Reso Åbo Lager/Industri 537 537 2 000
Ahertajankatu 2 (837-65-7065-1) Ahertajankatu 2 Tammerfors Tammerfors Lager/Industri 1 908 1 908 28 531
Hautalankatu 19 (837-37-5817-1) Hautalankatu 19 Tammerfors Tammerfors Lager/Industri 2 618 200 2 818 5 069
Hautalankatu 20 (837-37-5818-1) Hautalankatu 20 Tammerfors Tammerfors Lager/Industri 2 391 878 3 269 8 743
Hautalankatu 31 (837-37-5819-2) Hautalankatu 31 Tammerfors Tammerfors Lager/Industri 1 650 660 2 310 7 270
Joentaustankatu 3 (837-230-3555-9) Joentaustankatu 3 Tammerfors Tammerfors Lager/Industri 6 208 1 164 7 372 44 476
Nuutisarankatu 19 (837-302-785-17) Nuutisarankatu 19 Tammerfors Tammerfors Lager/Industri 4 044 4 044 20 973
Patamäenkatu 7 (837-302-781-17) Patamäenkatu 7 Tammerfors Tammerfors Lager/Industri 16 652 8 638 – 25 290 72 787
Peltolamminkatu 40
(837-323-5957-10)* Peltolamminkatu 40 Tammerfors Tammerfors Övrigt 536 536 2 552
Ruskontie 55 (837-075-6221-0013) Ruskontie 55 Tammerfors Tammerfors Kontor 6 126 10 928 17 054 52 675
Ruskontie 55 (837-075-6221-0015)* Ruskontie 55 Tammerfors Tammerfors Obebyggd tomt – – – – 51 664
Ruskontie 55 (837-075-6221-0018)* Ruskontie 55 Tammerfors Tammerfors Obebyggd tomt – – – – 6 261
Tuotekatu 3 (837-330-6123-11)* Tuotekatu 3 Tammerfors Tammerfors Lager/Industri 10 047 639 10 686 30 539
Turvesuonkatu 14 (837-263-2472-5) Turvesuonkatu 14 Tammerfors Tammerfors Lager/Industri 433 433 3 611
Uurastajankatu 3 (837-48-5932-18)* Uurastajankatu 3 Tammerfors Tammerfors Lager/Industri 9 695 1 206 – 10 901 69 548
Graniittitie 7 (564-64-22-4)* Graniittitie 7 Uleåborg Uleåborg Lager/Industri 1 622 1 622 7 213
Hallitie 2 (564-409-47-159) Hallitie 2 Uleåborg Uleåborg Lager/Industri 3 578 3 578 19 945
äsalontie 17 (564-9-31-1) Jääsalontie 17 Uleåborg Uleåborg Lager/Industri 2 619 2 217 4 836 25 947
Kaapelitie 4 (564-84-8-6) Kaapelitie 4 Uleåborg Uleåborg Lager/Industri 26 189 41 400 67 589 100 000
Kempeleentie 9 (564-9-21-1) Kempeleentie 9 Uleåborg Uleåborg Lager/Industri 3 110
700 3 810 7 875
Louhimontie 5 (564-83-42-1)* Louhimontie 5 Uleåborg Uleåborg Lager/Industri 2 989 2 989 11 023
Lumijoentie 2 (564-9-23-40) Lumijoentie 2 Uleåborg Uleåborg Lager/Industri 3 389 3 389 9 756
Lumijoentie 2 (564-9-23-41)* Lumijoentie 2 Uleåborg Uleåborg Lager/Industri 3 389 – – 3 389 15 678
Mittarikuja 5 (564-84-8-5)* Mittarikuja 5 Uleåborg Uleåborg Lager/Industri 6 900 300 7 200 35 253
Moreenikuja 2 (564-83-32-13) Moreenikuja 2 Uleåborg Uleåborg Lager/Industri 5 541 105 5 646 41 743
Nuottasaarentie 4 (564-9-27-9) Nuottasaarentie 4 Uleåborg Uleåborg Handel 2 586 2 586 5 893
Oritkarintie 1 B (564-10-5-10)* Oritkarintie 1 B Uleåborg Uleåborg Lager/Industri 1 395 1 395 23 862
Ulappatie 6 (564-10-17-1)* Ulappatie 6 Uleåborg Uleåborg Lager/Industri 2 910 2 910 30 563
Äimäkuja 2 (564-10-2-22) Äimäkuja 2 Uleåborg Uleåborg Bilhandel 12 157 12 157 31 320
Äimäkuja 3 (564-10-20-2) Äimäkuja 3 Uleåborg Uleåborg Bilhandel 3 700 3 700 13 042
Äimätie 1 (564-10-9-4) Äimätie 1 Uleåborg Uleåborg Lager/Industri 3 741 3 741 36 434
Äimätie 5 (564-10-9-1-L1)* Äimätie 5 Uleåborg Uleåborg Lager/Industri 2 669 2 669 13 437
Metsälehmuksentie 6 (179-72-19-3) Metsälehmuksentie 6 Vaajakoski Jyväsky Lager/Industri 12 514 1 410 13 924 87 000
Teollisuustie 11 (980-428-39-8) Teollisuustie 11 Ylöjärvi Tammerfors Lager/Industri 4 700 397 5 097 12 135
Vanha Vaasantie 3 (980-428-17-40) Vanha Vaasantie 3 Ylöjärvi Tammerfors Lager/Industri 4 633 672 5 305 22 000
Vanha Vaasantie 13 (980-428-17-3) Vanha Vaasantie 13 Ylöjärvi Tammerfors Obebyggd tomt 2 000
Vanha Vaasantie 13 (980-428-17-4) Vanha Vaasantie 13 Ylöjärvi Tammerfors Obebyggd tomt 2 000
Vanha Vaasantie 13 (980-428-17-9) Vanha Vaasantie 13 Ylöjärvi Tammerfors Obebyggd tomt 1 870
Vanha Vaasantie 13 (980-428-17-10) Vanha Vaasantie 13 Ylöjärvi Tammerfors Obebyggd tomt 3 595
Vanha Vaasantie 13
(980-428-18-16) Vanha Vaasantie 13 Ylöjärvi Tammerfors Lager/Industri 6 872 2 083 8 955 33 780
Kuormakatu 17 (853-480-2-7)* Kuormakatu 17 Åbo Åbo Obebyggd tomt 17 819
Kuormakatu 17 (853-92-30-1-L1)* Kuormakatu 17 Åbo Åbo Lager/Industri 3 981 2 765 6 746 30 100
Universitetsstäder i Finland Uthyrningsbar area i kvm
Fastighetsbeteckning Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Övriga Finland
*) Innehas med tomträtt
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
159
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Uthyrningsbar area i kvm
Fastighetsbeteckning Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Rekolankulma 4 (10-16-3-11) Rekolankulma 4 Alavo Alavo Lager/Industri 494 494 17 584
Korjaamonkatu 1 (609-33-5-3) Korjaamonkatu 1 Björneborg Björneborg Lager/Industri 2 620 2 620 21 041
Kruuti-Jussintie 3 (609-30-2-1) Kruuti-Jussintie 3 Björneborg Björneborg Lager/Industri 1 060 1 060 15 000
Lounatuulentie 10 (609-53-62-2)* Lounatuulentie 10 Björneborg Björneborg Lager/Industri 1 470 – 1 470 9 601
Raja-Hiltantie 8 (609-30-4-1) Raja-Hiltantie 8 Björneborg Björneborg Lager/Industri 1 278 435 1 713 12 000
Tavaratie 4 (609-9-35-5) Tavaratie 4 Björneborg Björneborg Lager/Industri 1 027 1 027 3 477
Alkrogintie 2 (638-414-1-287-L1)* Alkrogintie 2 Borgå Borgå Lager/Industri 396 396 3 597
Västanbyntie 4 (710-13-108-1) Västanbyntie 4 Ekenäs Ekenäs Lager/Industri 796 796 24 413
Koikkurintie 2 (61-6-165-7) Koikkurintie 2 Forssa Forssa Lager/Industri 1 230 322 1 552 15 002
Murrontie 3 (61-15-277-12) Murrontie 3 Forssa Forssa Lager/Industri 13 088 1 654 14 742 78 897
Murrontie 3 (61-15-277-15) Murrontie 3 Forssa Forssa Lager/Industri 13 088 13 088 77 787
Murrontie 3 (61-15-732-2) Murrontie 3 Forssa Forssa Lager/Industri 3 226 3 226 31 407
Rajakatu 22 (69-401-6-427) Rajakatu 22 Haapajärvi Haapajärvi Lager/Industri 519 519 17 280
Tarmontie 2-4 (98-435-7-153) Tarmontie 2-4 Hollola Hollola Lager/Industri 2 780 305 3 085 6 600
Tarmontie 2-4 (98-435-7-386) Tarmontie 2-4 Hollola Hollola Lager/Industri 2 780 305 3 085 4 140
Tarmontie 2-4 (98-435-7-387) Tarmontie 2-4 Hollola Hollola Obebyggd tomt 235
Tarmontie 2-4 (98-435-7-400) Tarmontie 2-4 Hollola Hollola Lager/Industri 6 640 1 600 8 240 23 140
Hakakalliontie 7 (106-24-2307-2) Hakakalliontie 7 Hyvinge Hyvinge Lager/Industri 895 783 1 678 12 495
Koneenkatu 8 (106-7-606-16) Koneenkatu 8 Hyvinge Hyvinge Kontor 1 203 1 203 8 831
Koneenkatu 8 (106-7-606-25) Koneenkatu 8 Hyvinge Hyvinge Kontor 6 369 6 369 35 569
Koneenkatu 8 (106-7-606-26) Koneenkatu 8 Hyvinge Hyvinge Kontor 1 750 1 750 5 534
Koneenkatu 8 (106-7-606-27) Koneenkatu 8 Hyvinge Hyvinge Kontor 10 529 13 027 23 556 69 325
Koneenkatu 8 (106-7-606-28) Koneenkatu 8 Hyvinge Hyvinge Kontor 29 068 29 068 52 825
Kolisevantie 21 (224-3-38-1) Kolisevantie 21 Högfors Högfors Lager/Industri 240 240 8 618
Kaivontekijänkatu 4 (143-9-6-5) Kaivontekijänkatu 4 Ikalis Ikalis Lager/Industri 571 571 12 040
Varikonkatu 5 (598-12-9-9) Varikonkatu 5 Jakobstad Jakobstad Lager/Industri 990 990 15 230
Viemannintie 1 (174-401-14-122) Viemannintie 1 Juankoski Juankoski Lager/Industri 551 551 14 070
Kettukalliontie 27 (205-5-164-9-L2)* Kettukalliontie 27 Kajana Kajana Lager/Industri 597 597 3 310
Varistie 8 (205-8-16-8) Varistie 8 Kajana Kajana Lager/Industri 990 990 13 914
Tampionkatu 12 (214-13-902-5) Tampionkatu 12 Kankaanpää Kankaanpää Lager/Industri 490 490 10 482
Mottisenkatu 6 (272-17-2-11) Mottisenkatu 6 Karleby Karleby Lager/Industri 1 712 1 712 5 217
Patamäentie 1 (272-34-1-12) Patamäentie 1 Karleby Karleby Lager/Industri 3 264 3 264 13 263
Patamäentie 10 (272-34-3-2) Patamäentie 10 Karleby Karleby Lager/Industri 800 800 3 400
Paloasemantie 13 (273-401-11-103) Paloasemantie 13 Kolari Kolari Lager/Industri 623 623 16 410
Kisällinkatu 10 (285-46-160-1) Kisällinkatu 10 Kotka Kotka Lager/Industri 2 324 2 324 16 997
Pulttikatu 9 (285-46-134-1) Pulttikatu 9 Kotka Kotka Lager/Industri 1 127 1 127 20 476
Kaupinkatu 19 (286-11-22-5-L1)* Kaupinkatu 19 Kouvola Kouvola Lager/Industri 675 675 4 469
Jauratie 1 (290-405-26-376) Jauratie 1 Kuhmo Kuhmo Lager/Industri 444 444 14 160
Lukkosalmentie 14 (297-22-3-4-L1)* Lukkosalmentie 14 Kuopio Kuopio Lager/Industri
1 755 1 755 32 824
kitie 3 (301-4-25-10) Mäkitie 3 Kurikka Kurikka Lager/Industri 539 539 11 013
Ansiokatu 8 (398-23-116-7) Ansiokatu 8 Lahtis Lahtis Lager/Industri 1 711 700 2 411 9 801
Jatkokatu 1 (398-9-9050-2) Jatkokatu 1 Lahtis Lahtis Lager/Industri 4 980 4 980 30 006
Vanhanradankatu 42 (398-20-246-8) Vanhanradankatu 42 Lahtis Lahtis Lager/Industri 26 441 646 27 087 99 837
Metsäkiventie 4 (408-14-1413-6) Metsäkiventie 4 Lappo Lappo Lager/Industri 5 799 314 6 113 43 148
Kerantie 25 (422-9-124-1) Kerantie 25 Lieksa Lieksa Lager/Industri 529 529 21 210
Gunnarlankatu 5 (444-13-662-1) Gunnarlankatu 5 Lojo Lojo Lager/Industri 7 507 976 8 483 27 886
Paakarlantie 3 (853-66-3-15) Paakarlantie 3 Åbo Åbo Lager/Industri 25 668 1 603 27 271 95 384
Postikatu 3 (853-74-81-5) Postikatu 3 Åbo Åbo Lager/Industri 10 876 3 204 14 080 55 192
Rydöntie 7 (853-88-4-3) Rydöntie 7 Åbo Åbo Lager/Industri 4 170 200 4 370 12 066
Uhrilähteenkatu 8 (853-74-81-6) Uhrilähteenkatu 8 Åbo Åbo Lager/Industri 2 816 387 3 203 14 753
Urusvuorenkatu 3
(853-088-0003-0004) Urusvuorenkatu 3 Åbo Åbo Lager/Industri 5 087 624 5 711 15 528
Vahdontie 30
(853-085-0094-0001) Vahdontie 30 Åbo Åbo Bilhandel 7 098 7 098 14 541
Totalt universitetsstäder i Finland 392 902 104 180 – 497 082 2 052 619
Universitetsstäder i Finland Uthyrningsbar area i kvm
Fastighetsbeteckning Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Övriga Finland
Övriga Finland
*) Innehas med tomträtt
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
160
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Ratakatu 26 (444-15-360-6) Ratakatu 26 Lojo Lojo Lager/Industri 1 168 385 1 553 9 867
Ratakatu 28 (444-15-360-1) Ratakatu 28 Lojo Lojo Lager/Industri 1 224 1 224 5 047
Teollisuustie 9 (541-134-4-3) Teollisuustie 9 Nurmes Nurmes Lager/Industri 519 519 11 516
Välttitie 7 (895-18-7-4-L1)* Välttitie 7 Nystad Nystad Lager/Industri 520 520 12 412
Outokummuntie 8 (309-11-1105-1) Outokummuntie 8 Outokumpu Outokumpu Lager/Industri 540 540 20 000
Äyhönjärventie 5 (684-11-1104-1) Äyhönjärventie 5 Raumo Raumo Lager/Industri 999 153 1 152 3 148
Teollisuustie 28 (698-9-9025-10)* Teollisuustie 28 Rovaniemi Rovaniemi Lager/Industri 1 019 268 1 287 14 831
Teollisuustie 29 (698-9-9038-9-L1)* Teollisuustie 29 Rovaniemi Rovaniemi Lager/Industri 4 856 4 856 18 689
Ratakatu 2 (491-1-25-1) Ratakatu 2 S:t Michel S:t Michel Lager/Industri 334 334 3 479
Perämiehenkatu 7 (734-4-8-32-L1)* Perämiehenkatu 7 Salo Salo Lager/Industri 1 039 1 039 15 747
Yrittäjäntie 2 (743-5-24-8) Yrittäjäntie 2 Seinäjoki Seinäjoki Lager/Industri 2 435 534 2 969 10 528
Verstastie 3 (791-421-5-66) Verstastie 3 Siikalatva Siikalatva Lager/Industri 574 574 28 260
Lohitie 3 (777-406-27-66) Lohitie 3 Suomussalmi Suomussalmi Lager/Industri 573 573 13 606
Autotehtaantie 1 (109-40-103-10) Autotehtaantie 1 Tavastehus Tavastehus Obebyggd tomt – – – 5 100
Autotehtaantie 1 (109-40-103-15) Autotehtaantie 1 Tavastehus Tavastehus Lager/Industri 10 652 1 090 11 742 29 612
Larin Kyöstinkatu 30 (109-8-38-3) Larin Kyöstinkatu 30 Tavastehus Tavastehus Lager/Industri 2 398 267 2 665 6 510
Ruununmyllyntie 13 (109-16-86-8) Ruununmyllyntie 13 Tavastehus Tavastehus Lager/Industri 17 715 17 715 66 445
Köpingintie 7 (905-451-33-0) Köpingintie 7 Vasa Vasa Lager/Industri 535 535 13 573
Hiidenmäentie 20 (927-401-2-731) Hiidenmäentie 20 Vichtis Vichtis Lager/Industri 36 070
Hiidenmäentie 20 (927-454-4-0) Hiidenmäentie 20 Vichtis Vichtis Lager/Industri 16 956 3 316 20 272 78 480
Mustasuontie 9 (931-401-1-362) Mustasuontie 9 Viitasaari Viitasaari Lager/Industri 487 487 14 650
Kettukallionkatu 3 (977-10-26-2) Kettukallionkatu 3 Ylivieska Ylivieska Bilhandel 2 265 2 265 20 320
Kiskotie 2 (977-3-7-1) Kiskotie 2 Ylivieska Ylivieska Lager/Industri 724 324 1 048 5 524
Totalt övriga Finland 230 068 31 833 – 261 901 1 436 975
Totalt Finland 1 212 617 251 018 16 115 1 479 750 5 025 314
Uthyrningsbar area i kvm
Fastighetsbeteckning Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Övriga Finland
*) Innehas med tomträtt
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
161
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
202 Route de Pontoise Argenteuil Paris Lager/Industri 2 710 – – 2 710 6 671
51 Rue de Presles** Aubervilliers Paris Lager/Industri 9 375 – – 9 375 8 175
39 Boulevard du Général Delambre Bezons Paris Lager/Industri 700 650 – 1 350 3 296
24-26 Rue Gutenberg Bondoufle Paris Lager/Industri 6 187 130 – 6 317 12 520
6 Rue Gustave Madiot Bondoufle Paris Lager/Industri 880 30 – 910 1 750
73 à 79 Avenue du 14 juillet et 48 à
54 Avenue Andrei Sakharov Bondy Paris Lager/Industri 3 763 1 433 – 5 196 8 672
6 Rue des Prés d'Aulnay Brétigny-sur-Orge Paris Lager/Industri – 515 – 515 14 345
423 Rue Audemars Buc Paris Lager/Industri 1 170 300 – 1 470 2 000
6 Rue de la Guyonnerie Bures-sur-Yvette Paris Lager/Industri 169 668 – 837 8 865
13 Avenue Gutenberg Bussy-Saint-Georges Paris Lager/Industri 7 739 3 153 – 10 892 20 979
29 Rue du Marché Rollay Champigny-sur-Marne Paris Lager/Industri – 945 – 945 1 017
477 Rue Marcel Paul Champigny-sur-Marne Paris Lager/Industri 1 524 65 – 1 589 2 488
16 Bis Rue de Paris Champlan Paris Lager/Industri 250 400 – 650 5 878
16 Rue Condorcet
Chennevières-sur-
Marne Paris Lager/Industri 1 443 420 – 1 863 6 590
8 Rue Gay Lussac Chennevieres Paris Lager/Industri 12 644 6 000 – 18 644 34 089
22 Rue Aman Jean Chevry-Cossigny Paris Lager/Industri 2 000 400 – 2 400 10 373
17 Avenue du Parc** Chilly-Mazarin Paris Lager/Industri 1 685 309 – 1 994 7 848
32 Rue des Osiers Coignières Paris Lager/Industri 4 384 1 214 – 5 598 11 884
Rue René Laennec Coignières Paris Lager/Industri 814 114 – 928 6 296
2/3/5 Allée de la Butte du Moulin,
ZA de la Porte de la Forêt Collégien Paris Handel 4 861 139 – 5 000 10 698
51 Allée du Clos des Charmes Collégien Paris Lager/Industri 2 659 535 – 3 194 6 583
Allée des Portes de la Forêt Collégien Paris Övrigt – – 635 635 4 316
2 Boulevard de France Combs-la-Ville Paris Lager/Industri 7 030 – – 7 030 17 513
2 Rue de la Borne Blanche Combs-la-Ville Paris Lager/Industri 6 582 835 – 7 417 16 568
1 Rue Fernand Raynaud Corbeil-Essonnes Paris Lager/Industri 14 546 4 814 – 19 360 55 042
3-5 Avenue du 8 mai 1945 Corbeil-Essonnes Paris Övrigt – – 538 538 3 182
14 Rue Georges Mélies Cormeilles-en-Parisis Paris Lager/Industri 2 594 826 – 3 420 7 082
2 Allées des Terres Rouges Cormeilles-en-Vexin Paris Lager/Industri 1 762 684 – 2 446 5 149
2 Rue de la Basse Quinte Créteil Paris Övrigt – – 658 658 2 549
6-8 Rue Ambroise Croizat Croissy-Beaubourg Paris Lager/Industri 10 614 – – 10 614 23 561
9 Rue Louis Armand Eaubonne Paris Lager/Industri 1 630 177 – 1 807 4 291
65 Avenue Georges Politzer** Elancourt Paris Lager/Industri 4 405 1 593 – 5 998 16 257
28-48 Rue Vladimir Jankelevitch** Émerainville Paris Lager/Industri 3 386 1 284 – 4 670 9 199
35 Boulevard de Beaubourg Émerainville Paris Lager/Industri 2 370 1 565 – 3 935 5 851
56 Boulevard de Beaubourg Émerainville Paris Lager/Industri 837 162 – 999 5 799
Route de Brières-les-Scellés Étampes Paris Lager/Industri 1 853 676 – 2 529 42 900
8-10 Rue de Chevilly Fresnes Paris Lager/Industri 5 563 975 – 6 538 11 104
6 Rue de Chevilly Fresnes Paris Lager/Industri 900 120 – 1 020 5 595
3 Avenue des Morillons Garges-lès-Gonesse Paris Lager/Industri 2 853 815 – 3 668 6 253
125 Avenue Louis Roche** Gennevilliers Paris Lager/Industri 333 322 – 655 6 695
141 Avenue Laurent Cély Gennevilliers Paris Lager/Industri 1 307 865 – 2 172 2 095
16-18 Boulevard Gallieni Gennevilliers Paris Lager/Industri 6 902 1 037 – 7 939 12 109
84 Avenue Paul Vaillant Couturier,
8-20-26 Rue Traversière Gennevilliers
Paris Lager/Industri 2 820 2 100 – 4 920 6 276
Rue Jean Pierre Timbaud Goussainville Paris Lager/Industri 810 170 – 980 6 819
7 Rue Jean-Jacques Rousseau Grigny Paris Lager/Industri 1 854 2 444 – 4 298 8 128
16 Rue de la Patelle Herblay Paris Lager/Industri 6 626 7 74 – 7 400 19 611
21-23 Rue du Gros Murger Herblay Paris Lager/Industri 10 151 2 174 – 12 325 22 769
10 Rue Ampere Igny Paris Lager/Industri 2 122 180 – 2 302 3 570
135 Rue Freycinet Lagny-sur-Marne Paris Lager/Industri 850 150 – 1 000 6 275
17 Rue Branly et 28 Rue Jacquard Lagny-sur-Marne Paris Lager/Industri 2 730 393 – 3 123 7 552
11 Rue Freycinet Lagny-sur-Marne Paris Lager/Industri 1 470 840 – 2 310 5 697
19 Avenue Albert Einstein Le Blanc-Mesnil Paris Lager/Industri 10 931 2 635 – 13 566 26 233
17 Rue Levassor et Les Garennes Les Mureaux Paris Obebyggd tomt – – – – 5 460
2 Rue Levassor Les Mureaux Paris Lager/Industri 1 120 – – 1 120 6 174
Frankrike
Paris
**) Innehas i ett delägarskap.
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
162
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
62 Rue Pierre Curie Les Mureaux Paris Lager/Industri 5 640 360 – 6 000 13 304
10 Avenue des Tropiques Les Ulis Paris Lager/Industri 765 1 347 3 639 5 751 5 812
12-14 Avenue des Tropiques Les Ulis Paris Lager/Industri 3 426 1 730 – 5 156 9 378
3 Avenue de l'Atlantique Les Ulis Paris Lager/Industri 1 510 190 – 1 700 4 000
4 Avenue du Parana Les Ulis Paris Lager/Industri 3 643 520 – 4 163 7 272
4 Avenue du Parana Les Ulis Paris Lager/Industri 2 461 395 – 2 856 4 833
12 Avenue des Tropiques Les Ulis Paris Lager/Industri 1 056 4 900 – 5 956 12 409
La Mare aux Plantards Lieusaint Paris Lager/Industri 1 996 2 488 – 4 484 10 710
Route de Meulan Limay Paris Lager/Industri 312 233 – 545 4 698
Rue des Longs Rideaux Limeil-Brévannes Paris Lager/Industri 7 634 642 – 8 276 33 340
14-16 Rue des Cerisiers -
ZA des Églantiers Lisses Paris Lager/Industri 1 085 271 – 1 356 2 923
5-7-9 Rue des Cerisiers -
ZA des Églantiers Lisses Paris Lager/Industri 2 828 1 663 – 4 491 6 502
8 Rue Léonard de Vinci Lisses Paris Lager/Industri 2 400 808 – 3 208 14 482
La plaine aux Bergers -
La pièce de la remise - RN 446 Lisses Paris Lager/Industri 6 925 1 506 – 8 431 45 917
14 Rue des Campanules Lognes Paris Lager/Industri 2 459 641 – 3 100 5 434
9 Avenue du Beaumontoir Louvres Paris Lager/Industri 3 050 1 149 – 4 199 100 468
10-12-14, 15-15 bis Rue Gutenberg Magny-en-Vexin Paris Lager/Industri 5 559 165 – 5 724 10 373
4 Rue Galvani Massy Paris Övrigt 544 259 – 803 1 373
4 Rue Galvani Massy Paris Lager/Industri 3 032 1 625 – 4 657 7 966
9 Rue du Buisson aux Fraises Massy Paris Lager/Industri 4 257 4 224 – 8 481 32 858
Rue du Vide Arpents Meaux Paris Lager/Industri 3 691 – – 3 691 16 706
4 Rue Léon Foucault Mitry-Mory Paris Lager/Industri 4 519 220 – 4 739 6 942
107 Rue Marcellin Berthelot Moissy-Cramayel Paris Kontor 129 1 100 – 1 229 5 373
Chemin de Greve - Route de Sens -
ZAC de la Sucrerie** Montereau Paris Övrigt – – 441 441 743
51-53 Avenue de Sénart,
8-10 Allée du bois Renaud Montgeron Paris Lager/Industri 1 772 3 577 – 5 349 15 682
97 Avenue Jean Jaurès Montgeron Paris Lager/Industri 137 – – 137 1 498
98 Avenue Jean Jaurès Montgeron Paris Lager/Industri 1 338 620 – 1 958 6 950
121 Rue Paul Fort Montlhéry Paris Lager/Industri 2 350 1 160 – 3 510 14 694
1 ter Rue du Marais** Montreuil Paris Lager/Industri 840 200 – 1 040 2 402
3 Avenue Ferdinand de Lesseps Morangis Paris Lager/Industri 3 939 590 – 4 529 6 681
8 Rue du Docteur Jean Charcot Morangis Paris Lager/Industri 1 268 1 366 – 2 634 3 425
3 Rue du Docteur Schweitzer Morangis Paris Lager/Industri 1 241 708 – 1 949 7 610
39 Avenue des Guilleraies Nanterre Paris Lager/Industri 1 655 588 – 2 243 7 346
6 Rue des Peupliers Nanterre Paris Lager/Industri 1 432 1 433 – 2 865 4 624
ZAC des Hautes Patures** Nanterre Paris Övrigt – – 635 635 7 346
Rue des Grands Prés -
Zone d'Activités du Petit Nanterre Nanterre Paris Lager/Industri 29 672 6 026 – 35 698 43 123
9 Avenue de la Foulée,
ZAC des Saints Pères Nanteuil-lès-Meaux Paris Övrigt – – 516 516 1 600
164 Avenue Jean Jaurès** Neuilly-sur-Marne Paris Övrigt – – 635 635 1 078
49 Rue des Frères Lumière Neuilly-sur-Marne Paris Lager/Industri 6 700 – – 6 700 13 251
8-10 Rue de la Mare Blanche** Noisiel Paris Lager/Industri 1 934 488 – 2 422 6 358
8-10 Rue de la Mare Blanche** Noisiel Paris Lager/Industri 461 247 – 708 1 859
20-24 Rue du Ballon Noisy-le-Grand Paris Lager/Industri 5 398 433 – 5 831 12 121
1540 Rte de Quarante Sous,
Route Nationale 13 Orgeval Paris Övrigt – –
635 635 2 350
166-168 Rue Denis Diderot Pantin Paris Lager/Industri 1 193 259 – 1 452 5 848
85 et 87 Rue Cartier Bresson Pantin Paris Lager/Industri 6 990 252 – 7 242 11 227
3 Rue Rouvet et 18 Rue Barba-
nègre** Paris Paris Kontor 203 270 – 473 150
ZA Porte Ouest, CD91 Pierrelaye Paris Övrigt – – 1 202 1 202 3 275
7 Avenue Ozanne Porcheville Paris Lager/Industri 3 620 222 – 3 842 12 232
6 Rue Barthelemy Thimonnier Rambouillet Paris Lager/Industri 129 133 – 262 2 513
1 Rue Denis Papin Roissy-en-Brie Paris Lager/Industri 81 337 – 418 3 947
12 Chemin du Moulin Basset** Saint-Denis Paris Kontor 4 428 8 693 – 13 121 14 360
32 Avenue Amilcar Cabral Saint-Denis Paris Kontor 315 1 491 – 1 806 2 836
110 Rue de Paris Saint-Ouen-l'Aumone Paris Lager/Industri 2 077 173 – 2 250 12 232
12 Rue Boris Vian Saint-Ouen-l'Aumone Paris Lager/Industri 1 857 415 – 2 272 5 590
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Paris
**) Innehas i ett delägarskap.
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
163
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
2 Rue André Ampère** Saint-Ouen-l'Aumone Paris Lager/Industri 2 200 330 – 2 530 3 990
66 Avenue du Château Saint-Ouen-l'Aumone Paris Lager/Industri 4 551 – – 4 551 13 860
1 Avenue de la Pépinière Saint-Witz Paris Lager/Industri 3 107 275 – 3 382 9 432
2 à 4 Rue de la Sablière et
Rue du Petit Fief
Sainte-Geneviève-des-
Bois Paris Lager/Industri 118 519 – 637 3 315
9 Rue de I'Escouvrier Sarcelles Paris Lager/Industri 4 244 1 952 – 6 196 11 292
Lieu-dit L'Arpent Ferré, 13 N19 Servon Paris Övrigt – – 483 483 1 789
1-5 Rue de la Sablière Sucy-en-Brie Paris Lager/Industri 2 674 382 – 3 056 5 897
63 Grande Rue Survilliers Paris Lager/Industri 36 325 3 428 – 39 753 135 941
10-13 Avenue Jean d'Alembert Trappes Paris Lager/Industri 2 300 – – 2 300 9 000
25 Rue Henri Farman** Tremblay-en-France Paris Lager/Industri 1 315 478 – 1 793 4 253
1-3 Place Thomas Edison Valenton Paris Lager/Industri 3 908 1 302 – 5 210 5 500
2 Rue Midi-Pyrées Valenton Paris Lager/Industri 4 311 747 – 5 058 9 305
26 Chemin du Port Brun Vigneux-sur-Seine Paris Lager/Industri 2 076 – – 2 076 8 092
16/18 Avenue de la Baltique Villebon-sur-Yvette Paris Lager/Industri 1 505 1 063 – 2 568 6 600
Zone industrielle de la Prairie,
Rue de la Prairie** Villebon-sur-Yvette Paris Lager/Industri 5 090 1 210 – 6 300 9 984
46 Avenue des Gardes Messiers Villemoisson-sur-Orge Paris Lager/Industri 1 871 497 – 2 368 4 489
18 bis Voie de Mons Villeneuve-le-Roi Paris Lager/Industri 550 – – 550 7 270
5 Rue Louis Armand
Villeneuve-Saint-
Georges Paris Lager/Industri 1 393 410 – 1 803 3 757
98 Avenue de Choisy,
Zone d'Activités des Flandres
Villeneuve-Saint-
Georges Paris Lager/Industri 15 409 2 025 – 17 434 40 982
4 Route de Paray Wissous Paris Lager/Industri 2 250 – – 2 250 4 588
Totalt Paris 427 056 116 765 10 017 553 838 1 476 051
**) Innehas i ett delägarskap.
Universitetsstäder i Frankrike Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Avenue de l'Ile-de-France Artigues Bordeaux Lager/Industri 1 365 – – 1 365 9 852
54 Chemin des Barmettes Béligneux Lyon Lager/Industri 3 050 430 – 3 480 6 762
Chemin de la Labarde Bordeaux Bordeaux Lager/Industri 13 490 6 000 – 19 490 36 293
96 Rue Gustave Eiffel,
ZAC des Chabauds Bouc-Bel-Air Marseille Lager/Industri 1 188 – – 1 188 8 901
20 Route d'Irigny Brignais Lyon Lager/Industri 2 163 591 – 2 754 3 226
43 Rue Mère Elise Rivet Brignais Lyon Lager/Industri 1 000 450 – 1 450 10 584
8 Rue de Bel Air Carquefou Nantes Lager/Industri 1 238 – – 1 238 11 605
36 Rue de Bray Césson-Sévigné Rennes Lager/Industri 1 414 – – 1 414 9 200
7 Avenue Louis Blériot Chassieu Lyon Lager/Industri 1 655 746 – 2 401 11 451
35-37 Avenue des Frères Montgolfier Chassieu Lyon Lager/Industri 7 344 600 – 7 944 16 200
42 Avenue du Progrès Chassieu Lyon Lager/Industri 16 106 216 – 16 322 39 024
Zone d'Activité de Chemin de Beauchêne Cissac-Médoc Bordeaux Lager/Industri 982 266 – 1 248 16 214
2 Avenue de l'Industrie Corbas Lyon Lager/Industri 5 834 – – 5 834 8 344
42 Rue Vaucanson cines Lyon Lager/Industri 1 723 1 432 – 3 155 6 182
La Rougeraie Domloup Rennes Lager/Industri 1 645 750 – 2 395 39 539
19 Rue Leblond Dourges Lille Lager/Industri 1 788 347 – 2 135 16 214
2 Avenue Jean Jaurès Feyzin Lyon Lager/Industri 5 237 850 – 6 087 21 749
572 Chemin des Agries Labarthe-sur-Lèze Toulouse Lager/Industri 962 651 – 1 613 27 387
Route de Martigues Les Pennes Mirabeau Marseille Lager/Industri 17 367 – – 17 367 60 604
5737 Chemin des Tuileries Limonest Lyon Övrigt – – 504 504 3 949
Chemin de la Bruyère Limonest Lyon Lager/Industri 6 918 3 307 – 10 225 29 383
9 Rue Jules Mousseron Lomme Lille Lager/Industri 1 525 645 2 170 5 606
59 à 63 Boulevard Barry Marseille Marseille Lager/Industri 770 – – 770 1 276
37 Chemin de Saint-Henri Marseille Marseille Lager/Industri 720 260 – 980 4 458
34 Avenue de la Grange Noire Mérignac Bordeaux Lager/Industri 700 – – 700 11 000
42 Avenue de la Grange Noire Mérignac Bordeaux Lager/Industri 1 142 – – 1 142 9 129
200 Avenue Marcel Dassault Mérignac Bordeaux Lager/Industri 2 576 1 312 – 3 888 44 247
5 Boulevard Monge Meyzieu Lyon Lager/Industri 4 989 261 – 5 250 9 930
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Paris
Övriga Frankrike
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
164
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Lotissement Les Meurières,
Route d'Heyrieux Mions Lyon Övrigt – – 543 543 4 028
Avenue Etienne Mehul Montpellier Montpellier Lager/Industri 10 890 2 548 – 13 438 37 580
18 ter, 98 et 100 Rue de Reckem,
Rue de Vertuquet Neuville-en-Ferrain Lille Lager/Industri 16 000 1 397 – 17 397 27 074
38 Avenue Gustave Eiffel Pessac Bordeaux Lager/Industri 806 – – 806 5 496
Rue Louis Kerautret Botmel Rennes Rennes Lager/Industri 4 758 1 622 – 6 380 23 708
Impasse Denis Papin Rognac Marseille Lager/Industri 684 274 – 958 9 024
Rue de Tourcoing, Quai de Gand,
Rue Turgot Roubaix Lille Lager/Industri 3 129 277 – 3 406 4 995
202 Route de Paris Saint-Denis-de-Pile Bordeaux Lager/Industri 620 270 – 890 9 471
25 Chemin de la Mouche Saint-Genis-Laval Lyon Lager/Industri 775 – – 775 3 166
300 Rue Théophraste Renaudot,
ZAC de Grille Saint-Jean-de-Vedas Montpellier Lager/Industri 1 495 – – 1 495 8 971
3 Rue de la Boucle Saint-Laurent-de-Mure Lyon Lager/Industri 2 420 630 – 3 050 6 014
9 Rue Alfred Kastler Saint-Nazaire Nantes Lager/Industri 502 194 – 696 14 672
Rue Thomas Edison Saint-Nazaire Nantes Lager/Industri 3 605 – – 3 605 17 194
20 Rue Boudeville,
Zone Industrielle Thibaud Toulouse Toulouse Lager/Industri 1 103 – – 1 103 8 744
101 Rue de Fenouillet Toulouse Toulouse Lager/Industri 2 069 738 – 2 807 37 549
Rue Gay Lussac Valenciennes Lille Övrigt – – 635 635 3 129
Rue Ernest Macarez Valenciennes Lille Lager/Industri 3 819 – – 3 819 13 167
114 Avenue Franklin Roosevelt Vaulx-en-Velin Lyon Lager/Industri 2 000 – – 2 000 3 588
4 Rue des Alpes Vaulx-en-Velin Lyon Lager/Industri 2 658 91 – 2 749 4 479
5 Avenue Karl Marx Vaulx-en-Velin Lyon Lager/Industri 1 740 400 – 2 140 3 473
6 Allée des Savoies Venissieux Lyon Övrigt – – 712 712 4 316
619 Rue Delbecque Verquigneul Lille Lager/Industri 1 050 – – 1 050 8 733
Rue François Meunier Vial Villefranche-sur-Saône Lyon Övrigt – – 635 635 4 494
Rue des Lainiers Wattrelos Lille Lager/Industri 3 911 – – 3 911 13 557
Totalt universitetsstäder i Frankrike 168 925 27 555 3 029 199 509 754 931
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Allée des Riols - Lieu
dit La Capelette Agen Agen Lager/Industri 3 161 – – 3 161 9 964
Les Plantons la Grotte Airvault Airvault Lager/Industri 1 387 277 – 1 664 42 381
41 Rue Lazare Carnot Alençon Alençon Lager/Industri 681 247 – 928 14 474
Rue du Moulin de Brindos Anglet Anglet Lager/Industri 4 526 – – 4 526 15 293
Rue des Marais de Grelet -
La Combe à Rosier Angoulême Angoulême Lager/Industri 3 685 – – 3 685 26 915
Rue des Alisiers Argiésans Belfort Lager/Industri 1 458 – – 1 458 9 130
46 Rue Copernic,
Zone Industrielle Nord Arles Arles Lager/Industri 830 – – 830 3 307
1208 Avenue des Souspirous Avignon Avignon Lager/Industri 1 145 – – 1 145 5 728
Lieu-Dit Obergrund Baltzenheim Baltzenheim Lager/Industri 1 974 214 – 2 188 24 012
Rue Alfred Kastler Besancon Besancon Lager/Industri 3 720 – – 3 720 13 490
22 Avenue Marcel Dassault Biard Poitiers Lager/Industri 905 269 – 1 174 10 770
Lieu-Dit Varennes Bon-Encontre Bon-Encontre Lager/Industri 1 253 430 – 1 683 11 208
Route Charles Durand Bourges Bourges Lager/Industri 3 522 – – 3 522 13 830
Route Nationale 76 Bourges Bourges Lager/Industri 2 736 827 – 3 563 86 516
19 Rue Hervé Dannemont Brix Cherbourg Lager/Industri 928 258 – 1 186 10 853
1075 Rue Louis Breguet Calais Calais Lager/Industri 1 080 – – 1 080 3 000
25 Rue de l'Avenir Carpiquet Caen Lager/Industri 1 195 488 – 1 683 8 399
31 Rue de Mélou Castres Castres Lager/Industri 870 – – 870 6 014
2 Route de Laigneville Caufry Caufry Lager/Industri 9 600 – – 9 600 21 710
Rue Georges Derrien Chalon-sur-Saône Chalon-sur-Saône Lager/Industri 1 175 – – 1 175 6 689
Övriga Frankrike
Universitetsstäder i Frankrike Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Övriga Frankrike
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
165
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
346 Rue Pierre et Laurent Ramus Chambery Chambery Lager/Industri 920 – – 920 6 300
Route de Paris Champagné Le Mans Lager/Industri 3 638 824 – 4 462 117 782
63 Route de Prix Charleville-Mézières Charleville Mézières Lager/Industri 905 – – 905 7 243
Avenue Carnot Charleville Mézières Charleville Mézières Lager/Industri 3 655 – – 3 655 8 885
337 Chemin des Jonchères Charnay-lès-Mâcon Charnay-lès-con Lager/Industri 119 146 – 265 11 838
3 Rue René Cassin Chartres Chartres Lager/Industri 300 – – 300 8 112
Rue Charles Coulombs Chartres Chartres Lager/Industri 3 750 – – 3 750 14 071
Route de Nonnes Châtellerault Châtellerault Lager/Industri 2 425 555 – 2 980 116 803
582 Route de Paris Chauray Niort Lager/Industri 1 455 369 – 1 824 18 651
6 Rue de Cobrelle Chavelot Epinal Lager/Industri 1 057 – – 1 057 6 300
281 Rue de Sauxmarais Cherbourg-en-Cotentin Cherbourg Lager/Industri 824 – – 824 5 766
Zone Industrielle de la Combaude
Sud, RD 772 A Clermont-Ferrand Clermont-Ferrand Lager/Industri 5 347 – – 5 347 17 611
8 Rue de l'Artisanat Cognac Cognac Lager/Industri 103 57 – 160 5 000
Zone d'Activités Jean Monnet Condat-sur-Vienne Limoges Lager/Industri 975 495 – 1 470 88 664
Rue du Jourdil Cran Gevrier Annecy Lager/Industri 4 491 – – 4 491 14 265
17 Rue Paul Sabatier Crissey Chalon-sur-Saône Lager/Industri 355 177 – 532 9 958
Lieu-Dit La Croisette Dolus-d'Oléron Dolus-d'Oléron Lager/Industri 496 222 – 718 6 287
Lieu-Dit Dompierre-sur-Mer La Rochelle Lager/Industri 3 502 814 – 4 316 19 565
3 Allée au Poirier Écouflant Angers Lager/Industri 1 641 540 – 2 181 34 749
ZAC des Roches Epinal Epinal Lager/Industri 3 613 – – 3 613 14 095
Route de Coray Ergue Gaberic Quimper Lager/Industri 3 502 – – 3 502 13 049
1130 Avenue
Oehmichen-Technoland Etupes Etupes Lager/Industri 2 635 439 – 3 074 21 486
71 Rue de Bruxelles Evreux Evreux Lager/Industri 1 040 – – 1 040 8 595
15 Rue Michel Dugast Fontenay-le-Comte Fontenay-le-Comte Lager/Industri 924 294 – 1 218 32 058
Zone Industrielle Le Royeux Gauchy Saint-Quentin Lager/Industri 3 570 – – 3 570 13 354
7 Rue Fernand Forest Gouesnou Brest Lager/Industri 1 181 – – 1 181 7 591
Rue des Frères Chappe Grentheville Caen Lager/Industri 1 510 – – 1 510 6 864
Zone Industrielle de la Garderie Guidel Guidel Lager/Industri 368 167 – 535 31 672
Route Lion-sur-mer Herouville Saint Clair Caen Lager/Industri 4 506 3 040 – 7 546 17 586
1 Rue Denis Papin Joué-lès-Tours Tours Lager/Industri 1 990 – – 1 990 9 760
3 Rue Denis Papin Joué-lès-Tours Tours Kontor – 2 240 – 2 240 4 469
Rue des Griottes Kingersheim Mulhouse Lager/Industri 4 619 1 524 – 6 143 22 361
2 Route Des Chênes Labarthe-Inard Saint-Gaudens Lager/Industri 629 203 – 832 13 425
26 Rue Jean Baptiste Colbert La Chapelle-Saint-Luc Troyes Lager/Industri 1 025 – – 1 025 6 678
2 Rue René Descartes
La-Chause-
Saint-Victor
La-Chause-
Saint-Victor Lager/Industri 586 254 – 840 7 795
Les Rouges Terres La Glacerie Cherbourg Lager/Industri 3 565 – – 3 565 25 380
Parc d’Activité de Lahonce,
Rue Errecart Lahonce Bayonne Lager/Industri 1 057 393 – 1 450 14 000
Route de Kerviec Lanester Lorient Lager/Industri 3 569 – – 3 569 17 065
Rue des Genets Langueux Saint-Brieuc Lager/Industri 1 090 – – 1 090 7 340
21 Boulevard Joseph Cugnot La-Roche-sur-Yon La-Roche-sur-Yon Lager/Industri 1 344 301 – 1 645 20 069
Rue Jean Rostant,
Zone Industrielle des Touches Laval Laval Lager/Industri 1 107 – – 1 107 7 069
11 Rue du 19 Mars 1962 Le Coudray Chartres Lager/Industri 1 100 439 – 1 539 8 351
273 Boulevard Jules Durand Le Havre Le Havre Lager/Industri 1 000 – – 1 000 6 089
50 Rue Pierre Martin
Le Mans Le Mans Lager/Industri 1 004 – – 1 004 7 260
Le Poinconnet Le Poinçonnet Châteauroux Lager/Industri 1 330 301 – 1 631 63 285
14 Rue Louis Lagrange Les Sables-d'Olonne Les Sables-d'Olonne Lager/Industri 612 308 – 920 19 590
56 Rue Philippe Lebon Limoges Limoges Lager/Industri 1 314 – – 1 314 9 750
111 Rue de la Quintinie L'Isle-d'Espagnac Angouléme Lager/Industri 1 177 – – 1 177 5 143
Zone d'Activités de Poulvern Locoal-Mendon Locoal-Mendon Lager/Industri 896 349 – 1 245 13 048
2 Rue Paquier Longvic Dijon Lager/Industri 1 359 – – 1 359 10 529
5 Avenue Gay Lussac Lons Pau Lager/Industri 620 – – 620 4 939
165 Rue René Maire Lons-le-Saunier Lons-le-Saunier Lager/Industri 720 – – 720 6 000
Les Parpareux Loudéac Loudéac Lager/Industri 776 483 – 1 259 25 552
2 Rue de la Plaine Mettray Tours Lager/Industri 1 646 593 – 2 239 75 596
5 Rue des Drapiers Metz Metz Lager/Industri – 1 898 – 1 898 18 044
Parc d'Activités des
Terres du Canada Moneteau Auxerre Lager/Industri 3 519 – – 3 519 12 634
1005 Avenue de Cos Montauban Montauban Lager/Industri 1 213 267 – 1 480 6 796
Övriga Frankrike
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
166
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Rue du Bois Clair Montceau-les-Mines Montceau-les-Mines Lager/Industri 841 245 – 1 086 60 613
212 Rue Baron Buquet,
Zone d'Activités Marcel Brot Nancy Nancy Lager/Industri 1 108 – – 1 108 8 000
Rue Marcel Brot Nancy Nancy Lager/Industri 4 970 – – 4 970 14 549
Avenue de Croix Sud Narbonne Narbonne Lager/Industri 3 532 – – 3 532 11 465
7 Rue de la Boette Niort Niort Lager/Industri 1 081 – – 1 081 8 557
Rue des Métiers Onet-le-Château Onet-le-Château Lager/Industri 1 188 482 – 1 670 9 056
1 Rue des Fauvettes Ostwald Strasbourg Kontor – 2 233 – 2 233 6 225
Rue de L´Adret Passy Passy Lager/Industri 3 532 – – 3 532 13 258
Rue Tanguy Prigent Pau Pau Lager/Industri 1 386 562 – 1 948 30 470
227 Rue de Munich Perpignan Perpignan Lager/Industri 192 419 – 611 7 899
Rue de la Forêt,
Zone d'Acvtivités l'Orée du Bois Pirey Besancon Lager/Industri 1 075 – – 1 075 8 000
Rue Bernard Perrot Ploërmel Ploërmel Lager/Industri 640 311 – 951 42 519
Rue des Mottes Plouflagran Plouflagran Lager/Industri 2 453 495 – 2 948 41 626
1 Rue du Général Leclerc Plougastel-Daoulas Brest Lager/Industri 658 304 – 962 10 030
4 Rue Rontgen Quimper Quimper Lager/Industri 850 377 – 1 227 9 668
5 Rue Albert Stephan Quimper Quimper Lager/Industri 1 089 – – 1 089 8 759
5 Rue Louise Michel Reims Reims Lager/Industri 1 018 – – 1 018 8 406
Rue Ernest Renan Reims Reims Lager/Industri 4 713 1 525 – 6 238 13 470
7 Rue de la Poudrière Richwiller Mulhouse Lager/Industri 935 – – 935 6 283
Lieu-dit Le Four à Chaux Roullet-Saint-Estèphe Angouléme Lager/Industri 1 310 477 – 1 787 42 960
Rue Louis d'Acquin Rouvignies Rouvignies
Obebyggd
tomt – – – – 1 952
Rue de la Brasserie Saint-Amand-Montrond Saint-Amand-Montrond
Obebyggd
tomt – – – – 8 119
51 Rue de Montanceix Saint-Astier Saint-Astier Lager/Industri 1 466 447 – 1 913 18 517
280 Allée du Broc Saint-Avit Mont-de-Marsan Lager/Industri 997 – – 997 5 724
461 Allée de Lagacé Saint-Avit Mont-de-Marsan Lager/Industri 1 093 380 – 1 473 16 350
101 Rue des Généraux Altmayer Saint-Avold Saint-Avold Lager/Industri 586 689 – 1 275 3 315
8 Rue Maurice Geslin Saint-Barthélémy d'Anjou Angers Lager/Industri 878 – – 878 6 919
La Romanerie Nord Saint-Bartlémy d'Anjou Angers Lager/Industri 3 511 – – 3 511 13 000
Rue Ampere Saint Brieuc Saint Brieuc Lager/Industri 3 576 – – 3 576 12 472
325 Chemin du Moulin Neuf Saint-Denis-lès-Bourg Bourg-en-Bresse Lager/Industri 1 582 388 – 1 970 20 937
878 Rue de Vauce Saint-Doulchard Bourges Lager/Industri 420 110 – 530 9 880
7 Rue de la Cote de Beauté Saintes Saintes Lager/Industri 1 066 – – 1 066 7 212
4 Rue Frédéric Bait Saint-Étienne Saint-Étienne Lager/Industri 1 682 401 – 2 083 36 644
7 Rue des Haveurs Saint-Étienne Saint-Étienne Lager/Industri 1 015 – – 1 015 7 356
Rue des 3 Glorieuses Saint-Étienne Saint-Étienne Lager/Industri 5 624 1 530 – 7 154 23 246
Rue Jules Vallès Saint- Saint-Lô Lager/Industri 1 365 314 – 1 679 14 718
Rue de la Ville es Cours Saint-Malo Saint-Malo Lager/Industri 1 191 – – 1 191 7 965
Rue Louis Alphonse Poitevin Saint Marcel Vernon Lager/Industri 3 524 – – 3 524 12 002
Impasse du Moulin l'Abbé Saint Martin Boulogne Boulogne-sur-Mer Lager/Industri 3 774 – – 3 774 12 002
457 Rue Bernard Palissy Saint-Paul-lès-Dax Saint-Paul-lès-Dax Lager/Industri 532 244 – 776 10 000
12 Rue André Rausch Sarreguemines Sarreguemines Lager/Industri 1 047 – – 1 047 9 146
Rue Francois Blumet Sassenage Grenoble Lager/Industri 7 720 2 512 – 10 232 31 642
Avenue de l'Europe Six-Fours les Plages Six-Fours les Plages Lager/Industri 8 298 1 526 – 9 824 35 711
Chemin du Halage Sotteville-les-Rouen Rouen Lager/Industri 13 428 – –
13 428 39 480
108 Rue Kléber Tarbes Tarbes Lager/Industri 839 293 – 1 132 23 588
Zone d´Activités de Bastillac Sud Tarbes Tarbes Lager/Industri 3 518 – – 3 518 11 500
11 Rue Jean Renoir Thionville Metz Lager/Industri 1 059 – – 1 059 6 702
Route de Verdun Toul Toul Lager/Industri 2 793 586 – 3 379 84 837
Rue d'Epreville Val-de-Reuil Rouen Lager/Industri 1 227 590 – 1 817 17 625
16 Rue Dutenos le Verger Vannes Vannes Lager/Industri 1 379 523 – 1 902 18 316
Avenue de Foix Varilhes Varilhes Lager/Industri 1 276 333 – 1 609 8 966
Parc d'Activité La Landette Venansault La Roche-Sur-Yon Lager/Industri 3 350 – – 3 350 13 498
Zone Industrielle De Fagia Vic-Fezensac Vic-Fezensac Lager/Industri 1 503 185 – 1 688 60 068
Totalt övriga Frankrike 257 395 39 183 – 296 578 2 447 122
Totalt Frankrike 853 376 183 503 13 0461 049 925 4 678 104
Övriga Frankrike
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
167
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Ivoorstraat 11 Alkmaar Amsterdam Lager/Industri 3 333 318 – 3 651 5 970
Parelweg 5-5a Alkmaar Amsterdam Bilhandel 4 411 – – 4 411 8 507
Bolderweg 33-35 Almere Amsterdam Lager/Industri 3 347 829 – 4 176 6 610
Rondebeltweg 21 Almere Amsterdam Obebyggd tomt – – – – 10 560
Rondebeltweg 31 Almere Amsterdam Kontor – 2 635 – 2 635 12 585
Rondebeltweg 41-43-49-51 Almere Amsterdam Lager/Industri 20 068 3 100 – 23 168 50 420
Transistorstraat 80 Almere Amsterdam Lager/Industri 1 238 932 173 2 343 4 000
Veluwezoom 15 Almere Amsterdam Lager/Industri 4 094 1 289 – 5 383 9 003
Veluwezoom 22 Almere Amsterdam Lager/Industri 3 337 2 164 296 5 797 8 214
Versterkerstraat 10 Almere Amsterdam Lager/Industri 9 394 2 357 – 11 751 26 802
Ruimtevaart 30 Amersfoort Utrecht Bilhandel 5 026 – – 5 026 11 721
Bolstoen 6c* Amsterdam Amsterdam Lager/Industri 175 78 – 253 364
Bolstoen 6d* Amsterdam Amsterdam Lager/Industri 175 78 – 253 371
Pleimuiden 7* Amsterdam Amsterdam Lager/Industri 757 100 – 857 1 829
Radarweg 8 Amsterdam Amsterdam Lager/Industri 3 186 – – 3 186 8 800
Kolding 9 Barendrecht Rotterdam Lager/Industri 526 143 216 885 629
De Maas 40 Best Eindhoven Lager/Industri 2 411 397 – 2 808 4 013
De Rijn 7a-7c, 9 Best Eindhoven Lager/Industri 2 192 844 – 3 036 4 880
Handelsweg 23, Hallenstraat 16 Bladel Eindhoven Lager/Industri 6 100 900 – 7 000 12 698
Kruisbroeksestraat 7-15, Ladonkseweg 26 Boxtel Eindhoven Lager/Industri 5 789 300 – 6 089 8 955
Energiestraat 6-8 Deurne Eindhoven Lager/Industri 3 176 466 – 3 642 4 275
Aventurijn 600 Dordrecht Rotterdam Lager/Industri 376 632 – 1 008 3 435
Debijestraat 5, Röntgenstraat 1 Dordrecht Rotterdam Lager/Industri 1 917 500 – 2 417 6 075
Donker Duyvisweg 301 Dordrecht Rotterdam Lager/Industri 8 966 – – 8 966 25 750
Laan van Kopenhagen 100 Dordrecht Rotterdam Lager/Industri 866 1 245 – 2 111 3 420
Labradoriet 300-320 Dordrecht Rotterdam Lager/Industri 1 663 183 – 1 846 3 010
Pieter Zeemanweg 17* Dordrecht Rotterdam Lager/Industri 21 411 1 928 – 23 339 44 752
De Witbogt 22-22a Eindhoven Eindhoven Lager/Industri 1 080 843 – 1 923 3 499
Dillenburgstraat 12-14 Eindhoven Eindhoven Lager/Industri 2 258 2 562 – 4 820 6 915
Dillenburgstraat 35 Eindhoven Eindhoven Lager/Industri 2 320 805 – 3 125 6 577
Esp 100 Eindhoven Eindhoven Lager/Industri 2 356 1 314 – 3 670 4 150
Esp 125 Eindhoven Eindhoven Lager/Industri 2 951 790 – 3 741 5 490
Esp 241 Eindhoven Eindhoven Lager/Industri 2 510 408 – 2 918 2 810
Ho evenwe g 11-11a Eindhoven Eindhoven Lager/Industri 2 976 2 923 – 5 899 7 005
Hurksestraat 20-22 Eindhoven Eindhoven Lager/Industri 11 285 1 311 – 12 596 16 138
Meerenakkerweg 18-20 Eindhoven Eindhoven Lager/Industri 17 583 1 695 – 19 278 24 897
Pisanostraat 59 Eindhoven Eindhoven Lager/Industri 998 513 – 1 511 2 318
Wekkerstraat 37-53 Eindhoven Eindhoven Bilhandel 7 465 – – 7 465 12 500
De Hooge Akker 21 Geldrop-Mierlo Eindhoven Lager/Industri 1 750 390 – 2 140 3 209
Buys Ballotstraat 3 Gorinchem Rotterdam Lager/Industri 795 – – 795 1 850
Franklinweg 35 Gorinchem Rotterdam Lager/Industri 2 477 530 – 3 007 5 045
Kerketuinenweg 35* Haag Haag Lager/Industri 5 921 1 533 – 7 454 9 007
Zilverstraat 27* Haag Haag Lager/Industri 596 133 – 729
924
Zilverstraat 35 Haag Haag Lager/Industri 500 106 – 606 637
Oudeweg 42 Haarlem Amsterdam Lager/Industri 5 312 1 920 – 7 232 10 035
Diamantlaan 10 Haarlemmermeer Amsterdam Lager/Industri 2 688 709 – 3 397 5 190
Diamantlaan 14-16 Haarlemmermeer Amsterdam Lager/Industri 811 898 – 1 709 2 545
Jacobus Ahrendlaan 1 Haarlemmermeer Amsterdam Lager/Industri 3 997 2 222 – 6 219 11 320
Liebrugweg 1 Haarlemmermeer Amsterdam Lager/Industri 480 930 – 1 410 3 000
Opaallaan 31 Haarlemmermeer Amsterdam Lager/Industri 1 354 566 – 1 920 3 510
Opaallaan 35 Haarlemmermeer Amsterdam Lager/Industri 1 572 600 – 2 172 3 062
Grasbeemd 12 Helmond Eindhoven Lager/Industri 2 400 340 – 2 740 6 330
Franciscusweg 4 Hilversum Utrecht Bilhandel 1 546 112 – 1 658 3 415
Zeverijnstraat 16-18 Hilversum Utrecht Bilhandel 5 362 – – 5 362 5 750
Bergveste 12-14 Houten Utrecht Lager/Industri 2 537 850 – 3 387 5 170
Voorveste 1-3 Houten Utrecht Lager/Industri 1 824 685 – 2 509 3 173
Christiaan Huygensstraat 35 Lansingerland Rotterdam Lager/Industri 3 675 – – 3 675 5 006
Nijverheidsweg 25 Mijdrecht Amsterdam Lager/Industri 3 500 44 – 3 544 4 684
Kelvinweg 1 Nissewaard Rotterdam Lager/Industri 1 113 66 – 1 179 2 483
Kelvinweg 3 Nissewaard Rotterdam Lager/Industri 2 430 135 – 2 565 4 034
Benelux
Randstad & Eindhoven
*) Innehas med tomträtt
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
168
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Ketelweg 18a-22 Papendrecht Rotterdam Lager/Industri 5 620 4 550 – 10 170 16 881
Groothandelsweg 5 Pijnacker-Nootdorp Haag Lager/Industri 3 153 560 – 3 713 7 175
Weteringweg 7-9 Pijnacker-Nootdorp Haag Lager/Industri 2 059 422 283 2 764 3 250
Driemansteeweg 66 Rotterdam Rotterdam Lager/Industri 448 848 – 1 296 2 420
Linschotenstraat 100* Rotterdam Rotterdam Lager/Industri 1 035 480 – 1 515 2 010
Schrijnwerkerstraat 30 Rotterdam Rotterdam Lager/Industri 2 822 1 630 – 4 452 6 794
Stadionweg 39 Rotterdam Rotterdam Handel – – 5 981 5 981 6 415
Waalhaven Z.z 6, Pottumstraat 3-7, 17 Rotterdam Rotterdam Lager/Industri 4 210 611 – 4 821 5 140
Admiraal de Ruyterstraat 2* Schiedam Rotterdam Lager/Industri 8 116 4 022 – 12 138 15 200
Fo r t u n a weg 11 Schiedam Rotterdam Lager/Industri 976 130 – 1 106 1 135
Ekkersrijt 4301-4309 Son en Breugel Eindhoven Lager/Industri 2 821 2 546 – 5 367 8 892
Ekkersrijt 4302 Son en Breugel Eindhoven Lager/Industri 2 907 878 – 3 785 6 497
Ekkersrijt 4304 Son en Breugel Eindhoven Lager/Industri 2 777 706 – 3 483 5 460
Ekkersrijt 4311-4313 Son en Breugel Eindhoven Lager/Industri 1 676 453 – 2 129 3 508
Ekkersrijt 7501 Son en Breugel Eindhoven Lager/Industri 1 794 1 708 – 3 502 8 497
Damzigt 54-58 Utrecht Utrecht Lager/Industri 1 523 666 – 2 189 3 000
Nevadadreef 72-78 Utrecht Utrecht Lager/Industri 900 510 – 1 410 897
Proostwetering 30* Utrecht Utrecht Lager/Industri 8 259 244 – 8 503 16 915
Reactorweg 160 Utrecht Utrecht Lager/Industri 3 200 660 – 3 860 4 173
Savannahweg 57-59 Utrecht Utrecht Lager/Industri 1 323 599 – 1 922 2 660
Savannahweg 63-65 Utrecht Utrecht Lager/Industri 2 983 542 – 3 525 4 135
Zonnebaan 23-45 Utrecht Utrecht Lager/Industri 9 381 7 967 67 17 415 20 835
De Vest 62 Valkenswaard Eindhoven Lager/Industri 7 121 2 425 – 9 546 9 416
John F. Kennedylaan 38 Valkenswaard Eindhoven Lager/Industri 1 562 500 – 2 062 3 945
De Run 4242 Veldhoven Eindhoven Lager/Industri 4 498 974 – 5 472 10 850
De Run 8421 Veldhoven Eindhoven Lager/Industri 1 421 169 – 1 590 2 550
Marconiweg 6 Vijfheerenlanden Utrecht Lager/Industri 1 069 340 93 1 502 1 907
Coenecoop 395 Waddinxveen Rotterdam Lager/Industri 984 79 – 1 063 1 741
Warmoezenierstraat 17-21 Westland Haag Bilhandel 2 200 – – 2 200 4 087
Symon Spiersweg 4 Zaandam Amsterdam Lager/Industri 1 898 428 – 2 326 3 204
Rechte Tocht 10 Zaanstad Amsterdam Lager/Industri 439 268 – 707 2 625
Huis ter Heideweg 18-58 Zeist Utrecht Lager/Industri 13 892 5 735 – 19 627 35 946
Chroomstraat 91 Zoetermeer Haag Lager/Industri 2 242 921 – 3 163 8 040
Chroomstraat 140 Zoetermeer Haag Lager/Industri 5 751 1 467 – 7 218 13 555
Koperstraat 44 Zoetermeer Haag Lager/Industri 2 162 428 – 2 590 4 077
Philipsstraat 13-15 Zoetermeer Haag Lager/Industri 1 031 281 – 1 312 1 545
Totalt Randstad & Eindhoven 334 609 92 098 7 109 433 816 734 703
Övriga Nederländerna Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Van Den Broekeweg 15 Almelo Almelo Lager/Industri 3 714 607 – 4 321 10 635
Lange Amerikaweg 76 Apeldoorn Apeldoorn Lager/Industri 625 140 – 765 1 770
Snelliusweg 10 Arnhem Arnhem Lager/Industri 1 794 295 – 2 089 3 395
Veemweg 17-35 Barneveld Barneveld Lager/Industri 3 507 3 671 – 7 178 11 773
Gildestraat 29 Borne Borne Lager/Industri 1 279 75 – 1 354 1 896
Brugsteen 13 Breda Breda Lager/Industri 460 74 – 534 1 000
Goeseelsstraat 3 Breda Breda Lager/Industri 725 – – 725 1 740
Goeseelsstraat 34 Breda Breda Lager/Industri 892 269 – 1 161 3 075
Minervum 7147 Breda Breda Lager/Industri 672 577 – 1 249 2 498
Takkebijsters 8 Breda Breda Lager/Industri 2 655 1 221 – 3 876 7 315
Trekpot 2a-2e Breda Breda Lager/Industri 1 948 – – 1 948 3 753
Het Sterrenbeeld 26-30 Den Bosch Den Bosch Lager/Industri 2 108 808 – 2 916 4 729
Het Zuiderkruis 11 Den Bosch Den Bosch Lager/Industri 4 000 270 – 4 270 9 280
Sigarenmakerstraat 2-2a Den Bosch Den Bosch Lager/Industri 1 750 493 – 2 243 3 381
Dijkgraaf 8 Duiven Arnhem Lager/Industri 3 035 731 – 3 766 11 370
Roelofshoeveweg 19 Duiven Arnhem Lager/Industri 1 622 399 – 2 021 8 459
Cornelis Houtmanstraat 15 Emmen Emmen Lager/Industri 4 454 220 – 4 674 21 593
Maxwellstraat 31 Emmen Emmen Lager/Industri 3 584 641 – 4 225 11 240
Nijbracht 90 Emmen Emmen Bilhandel 1 976 – – 1 976 8 399
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Randstad & Eindhoven
Övriga Nederländerna och Belgien
*) Innehas med tomträtt
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
169
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Kopersteden 1 Enschede Enschede Lager/Industri 18 227 2 379 – 20 606 28 503
Verrijn Stuartweg 30 Goes Goes Lager/Industri 4 399 320 – 4 719 16 420
Gotenburgweg 38 Groningen Groningen Lager/Industri 780 490 – 1 270 2 274
Wismarweg 3 Groningen Groningen Lager/Industri 805 204 – 1 009 1 483
David Ricardostraat 5 Hengelo Hengelo Lager/Industri 433 482 – 915 2 360
Buitenvaart 2101-2102 Hoogeveen Hoogeveen Bilhandel 3 325 – – 3 325 13 626
De Marowijne 4 Hoorn Hoorn Lager/Industri 9 353 1 460 – 10 813 21 700
Vestaweg 5 Leeuwarden Leeuwarden Lager/Industri 7 441 1 120 – 8 561 32 111
Schoenerweg 45 Maastricht Maastricht Lager/Industri 8 838 350 – 9 188 16 950
Kwartelweg 1 Moerdijk Moerdijk Lager/Industri 3 220 262 – 3 482 10 594
Majoraan 9 Montferland Arnhem Lager/Industri 640 140 – 780 1 291
Aakstraat 3 Raalte Raalte Lager/Industri 4 224 477 – 4 701 6 021
Konstruktieweg 7 Roermond Roermond Lager/Industri 5 721 823 – 6 544 14 145
Belder 1 Roosendaal Roosendaal Lager/Industri 2 912 764 – 3 676 10 017
Borchwerf 39 Roosendaal Roosendaal Lager/Industri 6 100 900 – 7 000 11 490
Dr. Nolenslaan 126 Sittard-Geleen Sittard-Geleen Lager/Industri 3 522 1 203 – 4 725 8 190
Vouersweg 110 Sittard-Geleen Sittard-Geleen Lager/Industri 1 000 220 – 1 220 2 023
Innovatieweg 2 Terneuzen Terneuzen Lager/Industri 816 1 595 – 2 411 16 692
Innovatieweg 4 Terneuzen Terneuzen Lager/Industri 3 024 700 – 3 724 12 435
Innovatieweg 6 Terneuzen Terneuzen Lager/Industri 5 002 1 901 – 6 903 13 260
Innovatieweg 8 Terneuzen Terneuzen Lager/Industri 2 678 1 954 – 4 632 11 165
Innovatieweg 10 Terneuzen Terneuzen Lager/Industri 1 907 1 838 – 3 745 14 440
Innovatieweg 12 Terneuzen Terneuzen Kontor 608 2 018 – 2 626 4 729
Innovatieweg 14 Terneuzen Terneuzen Lager/Industri 4 953 2 800 – 7 753 11 765
Latensteinse Rondweg 6 Tiel Tiel Lager/Industri 8 743 1 243 – 9 986 17 102
Magalhaesweg 6 Venlo Venlo Lager/Industri 12 614 – – 12 614 19 377
Magalhaesweg 10 Venlo Venlo Lager/Industri 14 177 618 – 14 795 23 494
Magalhaesweg 16 Venlo Venlo Lager/Industri 10 114 228 – 10 342 29 825
Noorderpoort 4 Venlo Venlo Lager/Industri 727 1 063 – 1 790 3 028
Van Heemskerckweg 9 Venlo Venlo Lager/Industri 4 589 1 064 – 5 653 12 785
De Amfoor 1 Venray Venray Lager/Industri 4 532 1 124 – 5 656 11 420
Keurweg 2 Waalwijk Waalwijk Lager/Industri 2 280 438 – 2 718 3 892
Bijsterhuizen 2511 Wijchen Nijmegen Lager/Industri 3 387 724 – 4 111 8 405
Trawlerweg 8-12 Zwolle Zwolle Lager/Industri 855 75 – 930 1 647
Totalt övriga Nederländerna 202 746 41 468 – 244 214 541 960
Belgien
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Nachtegaalstraat 6 Aalst Aalst Bilhandel 7 483 – – 7 483 32 277
Katwilgweg 4 Antwerpen Antwerpen Bilhandel 4 359 – – 4 359 16 352
Ringlaan 2 Brecht Brecht Bilhandel 1 322 – – 1 322 2 779
Antwerpseweg 83 Geel Geel Bilhandel 2 138 – – 2 138 8 465
Brakelsesteenweg 398 Ninove Ninove Bilhandel 2 543 – – 2 543 12 342
Kortrijksesteenweg 108 Sint-Martens-Latem Gent Bilhandel 6 794 – – 6 794 9 412
Bergensesteenweg 706b Sint-Pieters-Leeuw Bryssel Bilhandel 1 412 – – 1 412 4 882
Bergensesteenweg 707 Sint-Pieters-Leeuw Bryssel Bilhandel 3 560 – – 3 560 21 445
Totalt Belgien 29 611 – – 29 611 107 954
Totalt Benelux 566 966 133 566 7 109 707 641 1 384 617
Övriga Nederländerna Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Övriga Nederländerna och Belgien
Övriga Nederländerna och Belgien
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
170
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Calle Costa Rica 1-7 A Alcalá Madrid Lager/Industri 2 430 – – 2 430 5 303
Calle Costa Rica 1-7 B Alcalá Madrid Lager/Industri 4 170 – – 4 170 9 364
Calle Costa Rica 1-7 C Alcalá Madrid Lager/Industri 4 170 – – 4 170 9 362
Calle Costa Rica 1-7 D Alcalá Madrid Lager/Industri 3 060 – – 3 060 6 689
Calle Costa Rica 1-7 E Alcalá Madrid Lager/Industri 4 320 – – 4 320 9 475
Calle Costa Rica 1-7 F Alcalá Madrid Lager/Industri 5 490 – – 5 490 11 861
Calle Louis Pasteur 4 Alcalá Madrid Lager/Industri 6 500 – – 6 500 10 967
Av Reyes Católicos 8 Alcobendas Madrid Lager/Industri 4 442 971 – 5 413 7 993
Calle Valdelaparra 29 Alcobendas Madrid Lager/Industri 7 632 4 328 – 11 960 15 380
Francisco Gervas 7. P.I. Valportillo Alcobendas Madrid Lager/Industri 4 142 1 368 – 5 510 5 761
Valportillo Primera, 20 Alcobendas Madrid Lager/Industri 788 – – 788 3 588
Ronda Santa María 200 Barbera Barcelona Lager/Industri 8 076 194 2 338 10 608 9 623
Calle Or 14 Cerdanyola Barcelona Lager/Industri 904 106 – 1 010 1 375
Calle del Progrés 139 Cornellà Barcelona Lager/Industri 375 183 – 558 817
Calle Senda Galiana 2 Coslada Madrid Lager/Industri 12 855 – – 12 855 20 305
Diaz del Castillo 3,5,7 Coslada Madrid Lager/Industri 2 348 – – 2 348 4 123
Paseo Flores 36 Coslada Madrid Lager/Industri 444 25 90 559 961
Paseo Flores 38 Coslada Madrid Lager/Industri 437 25 33 495 961
Paseo Flores 48 Coslada Madrid Lager/Industri 2 197 – – 2 197 2 309
Paseo Flores 7 Coslada Madrid Lager/Industri 9 343 2 199 – 11 542 12 180
Calle Sierra Elvira 5 Fuenlabrada Madrid Lager/Industri 6 241 – – 6 241 7 171
Calle Raurell 36, P.I. Camí Ral Gava Barcelona Lager/Industri 1 599 460 – 2 059 3 506
Ps del Ferrocarril 383 Gava Barcelona Lager/Industri 4 235 878 – 5 113 7 571
Calle Bell 7 Getafe Madrid Lager/Industri 2 392 – – 2 392 3 297
Calle Juan Jose Vidal 4,
P.I. Las Mezquitas Getafe Madrid Lager/Industri 7 081 – – 7 081 13 130
Av Sant Julià 104 Granollers Barcelona Lager/Industri 8 236 1 011 – 9 247 12 509
Av Sant Julià 97 Granollers Barcelona Lager/Industri 6 273 905 – 7 178 9 689
Calle Can Cabanyes 50 Granollers Barcelona Lager/Industri 5 437 1 222 – 6 659 11 025
Calle Daza Valdes 7 pta 1-22 Leganes Madrid Lager/Industri 9 698 – – 9 698 10 997
Calle Irlanda 6 Les Franqueses Barcelona Lager/Industri 6 576 1 524 192 8 292 13 123
Calle Hormigueras 171 Madrid Madrid Lager/Industri 7 407 13 757 – 21 164 18 334
Calle Ingeniero Torres Quevedo 20 Madrid Madrid Lager/Industri 773 256 – 1 029 1 818
Calle Ingeniero Torres Quevedo 22 Madrid Madrid Lager/Industri 773 256 – 1 029 1 818
Calle Ingeniero Torres Quevedo 24 Madrid Madrid Lager/Industri 773 256 – 1 029 1 818
Calle Ingeniero Torres Quevedo 26 Madrid Madrid Lager/Industri 995 321 – 1 316 1 818
Calle Ingeniero Torres Quevedo 28 Madrid Madrid Lager/Industri 929 248 – 1 177 1 818
Calle Lagunda Del Marquesade 37-41 Madrid Madrid Lager/Industri 4 988 – – 4 988 6 008
Calle Resina 34 Madrid Madrid Lager/Industri 5 365 – – 5 365 5 658
Calle Roso de Luna 33-35 Madrid Madrid Lager/Industri 948 297 – 1 245 1 818
Calle Roso de Luna 37-39 Madrid Madrid Lager/Industri 952 296 – 1 248 1 818
Calle Roso de Luna 41-43 Madrid Madrid Lager/Industri 995 297 – 1 292 1 818
Calle San Dalmacio 49-59 Madrid Madrid Lager/Industri 8 076 – – 8 076 10 626
Calle San Erasmo 20-26 Madrid Madrid Lager/Industri 8 862 –
– 8 862 11 188
Calle San Erasmo 42 Madrid Madrid Lager/Industri 728 – – 728 2 384
Calle San Norberto 42-44 Madrid Madrid Lager/Industri 7 340 – – 7 340 7 146
Mario Roso de Luna 31 Madrid Madrid Lager/Industri 1 111 129 325 1 565 1 818
Calle Octave Lecante 8, P.I Can
Magarola Mollet Barcelona Lager/Industri 4 107 572 – 4 679 8 276
Av La Ferreria 28 Montcada Barcelona Lager/Industri 779 245 – 1 024 1 406
Av La Ferreria 30 Montcada Barcelona Lager/Industri 789 244 – 1 033 1 406
Av La Ferreria 57 Montcada Barcelona Lager/Industri 638 1 698 – 2 336 1 592
Av La Ferreria 76-78 Montcada Barcelona Lager/Industri 1 792 311 80 2 183 3 008
Calle del Téxtil 6 Montcada Barcelona Lager/Industri 1 131 1 087 10 2 228 1 702
Calle Muga 2 Montcada Barcelona Lager/Industri 1 972 304 – 2 276 2 833
Av Prat de la Riba 186 Palle Barcelona Lager/Industri 3 479 – – 3 479 10 058
Calle Galileo 2 Nave 1-2 Parets Barcelona Lager/Industri 2 372 600 – 2 972 3 572
Calle Galileo 2 Nave 7-9, 12 Parets Barcelona Lager/Industri 4 075 1 112 – 5 187 7 144
Spanien
Madrid & Barcelona
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
171
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Calle Marconi 3 Parets Barcelona Lager/Industri 3 080 230 – 3 310 10 557
Paseo Fluvial 10 Parets Barcelona Lager/Industri 2 923 262 – 3 185 10 300
Calle Las Arenas 10-12 Pinto Madrid Lager/Industri 1 491 360 – 1 851 2 888
Calle Metalurgia 1-3 Pinto Madrid Lager/Industri 730 180 – 910 2 888
Calle Metalurgia 4 Pinto Madrid Lager/Industri 800 54 – 854 1 444
Calle Metalurgia 6 Pinto Madrid Lager/Industri 800 81 – 881 1 444
Calle Metalurgia 8-10 Pinto Madrid Lager/Industri 1 600 108 – 1 708 2 888
Calle Metalurgia 9 Pinto Madrid Lager/Industri 867 160 – 1 027 1 444
Cormoranes, 5-9 Pinto Madrid Lager/Industri 6 056 – – 6 056 7 531
Cormoranes, 6-8 Pinto Madrid Lager/Industri 3 877 – – 3 877 5 164
Av de Sentmenat 47 Polinya Barcelona Lager/Industri 3 222 388 – 3 610 5 346
Calle Pintor Fortuny 13 Polinya Barcelona Lager/Industri 7 975 1 060 – 9 035 10 634
Calle Antoni Gaudi 12 Ru Barcelona Lager/Industri 9 562 – – 9 562 11 352
P.I. Can San Joan Parc 17 Ru Barcelona Lager/Industri 5 404 2 558 – 7 962 16 338
Calle Técnica 71 Sant Andreu Barcelona Lager/Industri 505 152 – 657 802
Calle Técnica 73 Sant Andreu Barcelona Lager/Industri 495 152 – 647 802
Calle Técnica 75 Sant Andreu Barcelona Lager/Industri 486 152 – 638 802
Calle Técnica 77 Sant Andreu Barcelona Lager/Industri 476 152 – 628 802
Calle Técnica 79-83 Sant Andreu Barcelona Lager/Industri 1 486 533 – 2 019 2 406
Calle Torre Bovera 21 Nave 15 Sant Andreu Barcelona Lager/Industri 590 250 – 840 802
Calle Doctor Josep Castells 5 Sant Boi Barcelona Lager/Industri 1 043 351 – 1 394 2 990
Calle Enric Prat de la Riba 2 Sant Boi Barcelona Lager/Industri 2 852 – – 2 852 4 417
Calle de la Masía 1-3-5
Sant Esteve
Sesrovires Barcelona Lager/Industri 8 095 300 – 8 395 14 529
Calle Mataró 57-63, P. I. Les Grases Sant Feliu Barcelona Lager/Industri 2 729 356 – 3 085 9 002
Calle Bronce 2 Seseña Madrid Obebyggd tomt – – – – 3 592
Calle Monte Naranco 10 Seseña Madrid Lager/Industri 2 700 – – 2 700 2 700
Calle Monte Naranco 11 Seseña Madrid Lager/Industri 2 700 – – 2 700 2 700
Calle Monte Naranco 12 Seseña Madrid Lager/Industri 2 700 – – 2 700 2 700
Calle Monte Naranco 13 Seseña Madrid Lager/Industri 2 700 – – 2 700 2 700
Calle Monte Naranco 14 Seseña Madrid Lager/Industri 2 698 – – 2 698 2 698
Calle Monte Naranco 9 Seseña Madrid Lager/Industri 2 700 – – 2 700 2 700
Calle Tejada del Tietar 2 Seseña Madrid Lager/Industri 2 431 – – 2 431 2 431
Calle Tejada del Tietar 3 Seseña Madrid Lager/Industri 2 999 – – 2 999 2 999
Av Can Vinyalets Nave 4 Sta Perpetua Barcelona Lager/Industri 1 752 590 – 2 342 3 585
Av Can Vinyalets Nave 6 Sta Perpetua Barcelona Lager/Industri 1 752 590 – 2 342 3 665
Av Can Vinyalets Nave 7 Sta Perpetua Barcelona Lager/Industri 2 172 476 – 2 648 3 665
Av Ferrocarril 1 Valdemoro Madrid Lager/Industri 7 097 707 – 7 804 13 004
Av Real de Pinto 91 A Villaverde Madrid Lager/Industri 8 776 – – 8 776 21 613
Av Real de Pinto 91 B Villaverde Madrid Lager/Industri 1 985 – – 1 985 2 161
Calle Caldereros 4, P.I. Mohedano Yunquera Madrid Lager/Industri 4 500 – – 4 500 4 998
Calle Caldereros 5, P.I. Mohedano Yunquera Madrid Lager/Industri 6 800 200 – 7 000 9 968
Calle Caldereros 6, P.I. Mohedano Yunquera Madrid Lager/Industri 3 298 – – 3 298 6 396
Totalt Madrid & Barcelona 340 944 48 087 3 068 392 099 580 965
Regionala städer i Spanien Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Calle Laguna Larga Seis 3
Alcalá de
Guadaíra Sevilla Lager/Industri 5 390 1 011 – 6 401 10 019
Calle Turdetanos 1 Dos Hermanas Sevilla Lager/Industri 12 964 1 373 121 14 458 25 519
Calle Amboto 1 Echévarri Bilbao Lager/Industri 4 540 500 – 5 040 8 511
Av Alqueria de Moret 25 Picaña Valencia Lager/Industri 4 320 1 483 – 5 803 5 627
Calle Gramil 4 Sevilla Sevilla Lager/Industri 3 404 930 – 4 334 5 630
Calle M 72 Zaragoza Zaragoza Lager/Industri 9 069 1 200 – 10 269 10 286
Totalt regionala städer i Spanien 39 687 6 497 121 46 305 65 592
Madrid & Barcelona
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Övriga Spanien
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
172
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Calle Sierra de Cazorla s/n Almería Almería Lager/Industri 3 271 106 – 3 377 4 239
Calle Camí Borriol s/n Castellón Castellón Lager/Industri 3 618 510 – 4 128 7 650
Calle Caterina Albert s/n Gerona Gerona Lager/Industri 2 859 462 – 3 321 9 629
Calle Santa Fe s/n Granada Granada Lager/Industri 3 107 382 – 3 489 7 913
Calle Felipe Mínguez Serrano 8 Ledoño La Coruña Lager/Industri 2 861 576 – 3 437 4 211
Vial C Parcela 4 Lerida Lerida Lager/Industri 4 171 460 – 4 631 18 678
Calle Peña Santa 75 Llanera Oviedo Lager/Industri 4 876 514 – 5 390 13 905
Calle 3 Parcela G10 Onzonilla León Lager/Industri 2 634 387 – 3 021 10 421
Calle Textil 3 Palma Palma Övrigt 2 090 390 478 2 958 3 880
Hort de Ses Animes 2 Palma Palma Handel 3 669 816 10 951 15 436 23 630
Calle Soto Aizoáin s/n Pamplona Pamplona Lager/Industri 4 994 1 020 – 6 014 15 470
Calle Pinar de Valsain 91 Salamanca Salamanca Lager/Industri 1 890 180 – 2 070 4 467
Calle Montsant, P.I. Casanova Sant Fruitós Manresa Lager/Industri 2 646 – – 2 646 3 887
Calle Ferro 14-16 Tarragona Tarragona Lager/Industri 3 195 860 – 4 055 5 777
Calle Plom 7 Tarragona Tarragona Lager/Industri 1 857 470 – 2 327 3 568
Calle Plom 9 Tarragona Tarragona Lager/Industri 2 128 517 – 2 645 3 795
Calle Plom 11 Tarragona Tarragona Lager/Industri 1 720 421 – 2 141 3 101
Calle Plom 30, P.I. Riu Clar Tarragona Tarragona Lager/Industri 3 735 356 – 4 091 11 253
Calle Helio 21 Valladolid Valladolid Lager/Industri 2 513 450 – 2 963 4 349
Calle Harria 10 Vitoria Vitoria Lager/Industri 6 241 725 – 6 966 11 704
Totalt övriga Spanien 64 075 9 602 11 429 85 106 171 527
Totalt Spanien 444 706 64 186 14 618 523 510 818 084
Övriga Spanien
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
173
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Bergener Ring 11-13 Bautzen Dresden Lager/Industri 6 794 411 442 7 647 17 051
Schutterwälder Strasse 13 Bautzen Dresden Lager/Industri 4 036 527 – 4 563 15 319
Weiherstrasse 28 Bayreuth Bayreuth Lager/Industri 2 220 795 – 3 015 5 133
Van-Heukelum-Strasse 5 Bremerhaven Bremerhaven Lager/Industri 13 678 – – 13 678 20 371
Holger-Crafoord Strasse 26 Hechingen Hechingen Lager/Industri 8 836 287 1 083 10 206 35 795
Holger-Crafoord Strasse 26 Hechingen Hechingen Lager/Industri 10 213 10 12 10 235 12 123
Holger-Crafoord Strasse 26 Hechingen Hechingen Lager/Industri 18 205 91 865 19 161 38 148
Holger-Crafoord Strasse 26 Hechingen Hechingen Lager/Industri 6 644 4 074 1 680 12 398 15 506
Holger-Crafoord Strasse 26 Hechingen Hechingen Lager/Industri 10 531 1 456 – 11 987 20 094
Schulze Detlitzsch Strasse 3-9 Heiden Heiden Lager/Industri 7 590 805 – 8 395 21 965
Lechfeldgraben 7 Königsbrunn München Lager/Industri 9 666 4 720 – 14 386 48 661
Angerstrasse 5 Leipzig Leipzig Lager/Industri 868 700 451 2 019 5 951
Buchholzer Strasse 44-45 Pankow Berlin Lager/Industri 3 340 250 – 3 590 9 086
Fritz-Zubeil-Strasse 36 Potsdam Berlin Lager/Industri 9 331 1 136 – 10 467 21 823
Totalt Tyskland 111 952 15 262 4 533 131 747 287 026
Tyskland
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Skjernvej 6 Ålborg, Danmark Ålborg Lager/Industri 3 055 514 – 3 569 18 997
Lokesvej 1 Hilleröd, Danmark Hilleröd Lager/Industri 2 003 887 – 2 890 13 000
Totalt Övriga Europa 5 058 1 401 – 6 459 31 997
Övriga Europa
Uthyrningsbar area i kvm
Segment
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Sverige 788 254 140 625 6 146 935 025 2 034 020
Finland 1 212 617 251 018 16 115 1 479 750 5 025 314
Frankrike 853 376 183 503 13 046 1 049 925 4 678 104
Benelux 566 966 133 566 7 109 707 641 1 384 617
Spanien 444 706 64 186 14 618 523 510 818 084
Tyskland 111 952 15 262 4 533 131 747 287 026
Övriga Europa 5 058 1 401 – 6 459 31 997
Totalt Sagax 3 982 929 789 561 61 567 4 834 057 14 259 162
Sagax
Fastighetsförteckning – Tyskland
Fastighetsförteckning – Övriga Europa
Fastighetsförteckning – Sagax
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
174
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Definitioner
Sagax tillämpar de av European Securities and Market Authority (ESMA) utgivna riktlinjerna för alternativa nyckeltal. Med alternativa nyckeltal
avses finansiella mått över historisk eller framtida resultatutveckling, finansiell ställning, finansiellt resultat eller kassaflöden som inte definieras eller
anges i tilmpliga regler för finansiell rapportering, i Sagax fall IFRS redovisningsstandarder. Utgångspunkten för lämnade alternativa nyckeltal är att
de används av företagsledningen för att bedöma den finansiella utvecklingen och bedöms ge aktieägarna och andra intressenter värdefull information.
Nedanstående tabell redogör för definitionen av Sagax nyckeltal. Beräkningen av de alternativa nyckeltalen framgår på efterföljande sidor.
Nyckeltal Beskrivning Motivering av alternativt nyckeltal
Avkastning på eget kapital Årets resultat i förhållande till genomsnittligt eget kapital (IB+UB)/2 under året. Nyckeltalet åskådliggör hur ägarnas kapital förräntats
under året.
Avkastning på totalt kapital Årets förvaltningsresultat efter återläggning av finansiella kostnader i förhållande
till genomsnittliga totala tillgångar under året.
Nyckeltalet åskådliggör förmågan att generera resultat
på koncernens tillgångar oaktat finansieringskostnader.
Areamässig uthyrningsgrad Uthyrd area i förhållande till total uthyrningsbar area direkt efter årets utgång. Nyckeltalet belyser uthyrningssituationen.
Belåningsgrad Räntebärande skulder vid årets utng i förhållande till totala tillgångar vid årets
utgång.
Nyckeltalet belyser finansiell risk.
Direktavkastning Årets driftnetto med återläggning av tomträttsavgälder, justerat för fastigheternas
innehavstid under året och omräknat till balansdagens valutakurser i för hållande till
fastigheternas redovisade värden vid årets utgång.
Nyckeltalet åskådliggör verksamhetens resultat-
generering före finansiella kostnader och kostnader
för central administration.
EBITDA Driftnetto minskat med kostnader för central administration med tillägg för erhållna
utdelningar från joint venture och intresseföretag.
Sagax använder EBITDA för att med nyckeltalet
Nettoskuld/EBITDA åskådliggöra finansiell risk.
Eget kapital per A- och B-aktie Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktigare vid årets utgång i relation till
antal A- och B-aktier vid årets utgång efter att hänsyn tagits till eget kapital hänförligt
till D-aktier.
Nyckeltalet belyser ägarnas andel av eget kapital.
Eget kapital per D-aktie Eget kapital vid årets utgång i relation till antal stamaktier vid årets utgång. Eget
kapital är begränsat till 35,00 kronor per D-aktie.
Nyckeltalet belyser ägarnas andel av eget kapital.
Ekonomisk uthyrningsgrad Kontrakterad årshyra direkt efter årets utgång i förhållande till hyresvärde
direkt efter årets utgång.
Nyckeltalet åskådliggör den ekonomiska utnyttjande-
graden i koncernens fastigheter.
Fastighet Avser fastighet som innehas med äganderätt eller tomträtt. Ej alternativt nyckeltal.
Framåtriktad direktavkastning Driftnetto enligt aktuell intjäningsförmåga med återläggning av tomträttsavgälder, i
rhållande till fastigheternas redovisade värden vid årets utgång.
Nyckeltalet åskådliggör verksamhetens resultat-
generering före finansiella kostnader och kostnader
för central administration
Framåtriktad EBITDA Driftnetto enligt aktuell intjäningsförmåga minskat med central administration med
tillägg för erhållna utdelningar från joint venture och intresseföretag under året.
Sagax använder framåtriktad EBITDA för att med nyckel-
talet framåtriktad Nettoskuld/EBITDA, åskådliggöra
finansiell risk.
Förvaltningsresultat Resultat, inklusive resultat från joint venture och intresseföretag, exklusive värdeför-
ändringar och skatt.
Ett mått på verksamhetens resultatgenerering oaktat
värdeförändringar.
Förvaltningsresultat per A-
och B-aktie efter utspädning
Förvaltningsresultatet hänförligt till moderbolagets aktieägare för året reducerat med
utdelning till D-aktier, dividerat med vägt genomsnittligt antal A- och B-aktier efter
utspädning.
Ett mått på tillgångarnas resultatgenerering oaktat värde-
rändringar som tillfaller ägarna av A- och B-aktier.
Förvaltningsresultat per A-
och B-aktie, årlig tillväxttakt
Förvaltningsresultatet hänförligt till moderbolagets aktieägare för året reducerat med
utdelning till D-aktier, dividerat med vägt genomsnittligt antal A- och B-aktier efter
utsdning. Utfall för året i relation till föreende år.
Ett mått på tillgångarnas resultatgenerering oaktat värde-
rändringar som tillfaller ägarna av A- och B-aktier.
Genomsnittlig ränta på
räntebärande skulder
Volymvägt genomsnitt av årlig ränta på nominellt belopp av obligationer, banklån
och företagscertifikat per balansdagen, med beaktande av effekten från aktuella
räntederivat.
Ett mått på verksamhetens kostnad för lånefinansiering.
Genomsnittlig ränta på
räntederivat
Volymvägt genomsnitt av årlig fast ränta per balansdagen i förhållande till nominellt
belopp.
Ett mått på verksamhetens räntesäkringsnivå.
Hyresduration Återstående löptid på hyresavtal. Nyckeltalet åskådliggör risk för framtida vakanser.
Hyresvärde Kontrakterad årshyra som löper direkt efter årets utgång med tillägg för bedömd
marknadshyra för vakanta lokaler.
Nyckeltalet åskådliggör koncernens intäktspotential.
Hyresintäkter i jämförbart
bestånd
Hyresintäkter från fastigheter som ingått i beståndet under hela rapporterings året
samt under hela jämförelseåret. Projektfastigheter samt fastigheter som förrvats
eller sålts ingår ej.
Nyckeltalet belyser utvecklingen av hyresintäkter
exklu sive engångseffekter, exempelvis för förtida
avflyttningar, opåverkat av förvärvade och sålda
fastigheter
Kassaflöde per A- och B-aktie
efter utspädning
Resultat före skatt justerat för poster ej inende i kassaflödet, minskat med betald
skatt samt ökat med erhållen utdelning från joint venture och intresseföretag i relation
till vägt genomsnittligt antal A- och B-aktier efter utspädning. Från resultatet före skatt
har även dragits utdelning till D-aktier för året.
Nyckeltalet åskådliggör hur stor del av årets kassa flöde
som kan betraktas som tillhörigt ägarna av A- respektive
B-aktier.
Nettoinvesteringar Nettot av fastighetsförrv, investeringar i befintligt fastighetsbestånd samt
fastighetsförsäljningar.
Nyckeltalet belyser investeringsvolymen
Nettoskuld Räntebärande skulder minskade med räntebärande tillgångar, likvida
medel, börsnoterade instrument samt marknadsvärdet på aktier i noterade
joint venture och intresseföretag.
Nyckeltalet belyser koncernens skuldsättning.
DEFINITIONER
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
175
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Nyckeltal Beskrivning Motivering av alternativt nyckeltal
Nettoskuld enligt
EMTN-program
Finansiella förpliktelser minskade med likvida medel, börsnoterade aktier
samt marknadsvärdet på aktier i noterade joint venture och intresseföretag.
Nyckeltalet belyser koncernens skuldsättning.
Nettoskuld enligt EMTN-
program/Totala tillgångar
Finansiella förpliktelser minskade med likvida medel, börsnoterade aktier
samt marknadsvärdet på aktier i noterade joint venture och intresseföretag
i förhållande till totala tillgångar
Nyckeltalet belyser finansiell risk.
Nettoskuld/Totala tillgångar Räntebärande skulder minskade med räntebärande tillgångar, likvida
medel, börsnoterade instrument samt marknadsvärdet på aktier i noterade
joint venture och intresseföretag i förhållande till totala tillgångar.
Nyckeltalet belyser finansiell risk.
Resultat per A- och B-aktie Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare i relation till vägt genomsnittligt
antal A- och B-aktier efter att hänsyn tagits till D-aktiers del av resultatet för året.
Nyckeltalet belyser aktieägarnas andel av resultatet.
Resultat per D-aktie D-aktier ger rätt till fem gånger den sammanlagda utdelningen på A- och B-aktier,
dock högst 2,00 kronor per aktie och år.
Nyckeltalet belyser aktieägarnas andel av resultatet.
Räntederivat Avtal beträffande låneräntor som bland annat kan inbegripa faktorerna tid, inflation
och/eller maximala räntenivåer. Träffas normalt för att säkerställa räntenivåer för
räntebärande lån.
Ej alternativt nyckeltal.
Ränteswap Ränteswap är ett avtal mellan två parter om byte av räntevillkor i samma valuta.
Bytet innebär att den ena parten får byta sin rörliga ränta mot en fast ränta, medan
den andra parten får fast ränta i byte mot en rörlig ränta. Avsikten med en ränteswap
är att reducera ränterisken.
Ej alternativt nyckeltal.
Räntetäckningsgrad Förvaltningsresultat, exklusive förvaltningsresultat från joint venture och intresse-
retag men inklusive utdelningar från joint venture och intresseföretag, efter
återläggning av finansiella kostnader i relation till finansiella kostnader (inklusive
leasingkostnader).
Nyckeltalet åskådliggör finansiell risk.
Räntetäckningsgrad enligt
EMTN-program
Förvaltningsresultat efter återggning av finansiella intäkter och kostnader i
relation till finansnetto.
Nyckeltalet åskådliggör finansiell risk.
Rörelsekapital Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder. Nyckeltalet beskriver det kapital som Sagax har
tillgängligt, exklusive tillgängliga kreditfaciliteter,
r att bedriva sin dagliga verksamhet.
Soliditet Eget kapital i relation till totala tillgångar. Nyckeltalet belyser finansiell risk.
Substansvärde (NAV) Redovisat eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare enligt
balansräkningen efter avdrag för eget kapital hänförligt till D-aktier med
återläggning av reserveringar för räntederivat, uppskjuten skatt avseende
temporära skillnader på fastighetsvärden och räntederivat. Återläggning
av motsvarande poster avseende joint venture och intresseföretag görs
på egen rad.
Ett etablerat mått på koncernens substansvärde som
möjliggör analyser och jämförelser med EPRA NAV.
Säkerställda skulder/
Totala tillgångar
Skulder säkerställda med pantsatta tillgångar i förhållande till totala tillgångar. Nyckeltalet belyser finansiell risk för obligations -
inne havare.
Totalavkastning på fastigheter Summan av justerat driftnetto och orealiserad värdeförändring på fastigheter
under året, i relation till fastighetsvärde vid årets utgång justerat för orealiserade
värdeförändringar under året.
Nyckeltalet åskådliggör resultatgenerering och
värde tillväxt för fastigheterna under en period.
Triple net–avtal Typ av hyresavtal där hyresgästen, utöver hyran, betalar samtliga kostnader som
belöper på fastigheten och som normalt hade belastat fastighetgaren. Dessa
inkluderar driftskostnader, underhåll, fastighetsskatt, tomträttsavgäld, försäkring,
fastighetsskötsel, etc.
Ej alternativt nyckeltal.
Utspädning Utspädning till följd av utestående teckningsoptioner har i enlighet med IAS 33
beräknats som det antal A- och B-aktier vilka ska emitteras för att täcka skillnaden
mellan lösenkurs och börskurs för samtliga utestående potentiella A- och B-aktier
(teckningsoptioner), till den del det är sannolikt att de kommer att utnyttjas.
Ej alternativt nyckeltal.
Överskottsgrad Årets driftnetto i relation till årets hyresintäkter. Nyckeltalet åskådliggör fastigheternas lönsamhet.
DEFINITIONER
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
176
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Belopp i miljoner kronor 2024 2023
Avkastning på eget kapital
Resultat efter skatt 5 274 –13
Genomsnittligt eget kapital 39 191 35 020
Avkastning på eget kapital 13,5% 0,0%
Avkastning på totalt kapital
Förvaltningsresultat 4 326 3 881
Finansiella kostnader 947 765
Resultat före finansiella kostnader 5 274 4 646
Genomsnittliga totala tillgångar 78 727 72 751
Avkastning på totalt kapital 6,7% 6,4%
Areamässig uthyrningsgrad
Kontrakterad area, tusental kvm 4 631 4 182
Totalt uthyrningsbar area, tusental kvm 4 834 4 331
Areamässig uthyrningsgrad 96% 97%
Belåningsgrad
Räntebärande skulder 35 134 30 343
Totala tillgångar 84 044 73 410
Belåningsgrad 42% 41%
Direktavkastning
Driftnetto 4 191 3 551
Återläggning av tomträttsavgäld 32 –27
Innehavsjustering, förrv/försäljningar/övrigt 184 232
Valutaomräkning till balansdagskurs 17 –100
Justerat driftnetto 4 360 3 656
Fastigheternas redovisade värde 65 874 57 061
Direktavkastning 6,6% 6,4%
EBITDA
Driftnetto 4 191 3 551
Central administration –187 182
Utdelningar från joint venture och intresseretag 527 653
EBITDA 4 531 4 023
Eget kapital per A- och B-aktie
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare 40 941 36 578
Eget kapital tillhörande D-aktier 4 419 4 419
Eget kapital hänförligt till A- och B-aktier 36 522 32 159
Antal aktier, 1 000 st 338 424 338 335
Antal aktier efter utspädning, 1 000 st 338 444 338 477
Eget kapital per A- och B-aktie, kr 10 7,9 2 95,05
Eget kapital per A- och B-aktie
efter utsdning, kr 10 7,91 95,01
Belopp i miljoner kronor 2024 2023
Ekonomisk uthyrningsgrad
Kontrakterad årshyra 5 323 4 557
Hyresvärde 5 553 4 738
Ekonomisk uthyrningsgrad 96% 96%
Framåtriktad direktavkastning
Driftnetto enligt aktuell intjäningsförmåga 4 414 3 785
Återläggning av tomträttsavgäld 32 –25
Justerat driftnetto 4 382 3 760
Fastigheternas redovisade värde 65 874 57 061
Framåtriktad direktavkastning 6,7% 6,6%
Framåtriktad EBITDA
Driftnetto enligt aktuell intjäningsförmåga 4 414 3 785
Central administration –187 182
Utdelningar från joint venture och intresseretag 527 653
Framåtriktad EBITDA 4 754 4 256
Förvaltningsresultat
Resultat efter skatt 5 274 13
Skatt 714 158
Värdeförändringar 1 661 3 737
Förvaltningsresultat 4 326 3 881
– varav hänförligt till moderbolagets ägare 4 296 3 881
varav hänförligt till innehav utan bestämmande
inflytande 30
Förvaltningsresultat per A- och B-aktie efter utspädning
Förvaltningsresultat hänförligt till moderbolagets ägare 4 296 3 881
Utdelning hänförlig till D-aktier –253 –253
Justerat förvaltnings resultat 4 044 3 628
Genomsnittligt antal A- och
B-aktier efter utspädning, 1 000 st 338 465 325 123
Förvaltningsresultat per A- och
B-aktie efter utspädning, kr 11,95 11,16
Förvaltningsresultat per A- och B-aktie, årlig tillväxttakt
Förvaltningsresultat per A- och B-aktie efter
utsdning föregående år, kr 11,16 9,70
Förvaltningsresultat per A- och B-aktie efter
utsdning nuvarande år, kr 11,95 11,16
Årlig tillväxttakt 7% 15%
Hyresduration
Avtalade framtida hyresintäkter 25 859 21 285
Kontrakterad årshyra 5 323 4 557
Hyresduration, år 4,9 4,7
Beräkning av de alternativa nyckeltalen framgår av nedanstående tabeller
Alternativa nyckeltal
ALTERNATIVA NYCKELTAL
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
177
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Belopp i miljoner kronor 2024 2023
Hyresintäkter i jämförbart bestånd
Hyresintäkter 4 994 4 293
Förvärvade och sålda fastigheter 716 –163
Valutajustering
1)
–12
Hyresintäkter i jämförbart bestånd
exklusive valutaeffekter 4 278 4 118
Kassaflöde per A- och B-aktie
Resultat före skatt 5 732 159
Utdelningar från joint venture och intresseretag 477 653
Ej kassaflödes påverkande poster –2 460 2 803
Betald skatt –162 –130
Utdelning hänförlig till D-aktier –253 –253
Kassaflöde 3 334 3 232
Kassaflöde per A- och B-aktie efter utspädning, kr 9,85 9,94
Nettoskuld
Räntebärande skulder 35 134 30 343
Räntebärande tillgångar 359 –729
Börsnoterade instrument
2)
10 121 8 782
Likvida medel –287 28
Nettoskuld 24 367 20 804
Nettoskuld enligt EMTN-program
Räntebärande skulder 35 134 30 343
rsnoterade aktier i anläggningstillgångar
3)
–9 496 8 030
Likvida medel –287 28
Nettoskuld enligt EMTN-program 25 352 22 285
Nettoskuld enligt EMTN-program/Totala tillgångar
Nettoskuld enligt EMTN-program 25 352 22 285
Totala tillgångar 84 044 73 410
Nettoskuld enligt EMTN-program/Totala tillgångar 30% 30%
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld 24 367 20 804
EBITDA 4 531 4 023
Nettoskuld/EBITDA 5,4x 5,2x
Nettoskuld/framåtriktad EBITDA
Nettoskuld 24 367 20 804
EBITDA, framåtriktad 4 754 4 256
Nettoskuld/EBITDA framåtriktad 5,1x 4,9x
Nettoskuld/totala tillgångar
Nettoskuld 24 367 20 804
Totala tillgångar 84 044 73 410
Nettoskuld/totala tillgångar 29% 28%
Resultat per A- och B-aktie
4)
Resultat efter skatt hänförligt till moderbolagets
ägare 5 255 13
Utdelning hänförlig till D-aktier –253 –253
Justerat resultat efter skatt 5 002 –266
Resultat per A- och B-aktie efter utspädning, kr 14,78 0,82
Beräkning av de alternativa nyckeltalen framgår av nedanstående tabeller, forts.
Belopp i miljoner kronor 2024 2023
Räntetäckningsgrad
Förvaltningsresultat 4 326 3 881
Återläggning förvaltnings resultat
joint venture och intresseföretag 1 108 –937
Utdelning från joint venture och intresseföretag 527 653
Finansiella kostnader inkl leasing 947 765
Justerat förvaltnings resultat före finansiella kostnader 4 693 4 362
Räntetäckningsgrad 5,0x 5,7x
Räntetäckningsgrad enligt EMTN-program
Förvaltningsresultat 4 326 3 881
Finansnetto 786 550
Förvaltningsresultat före finansnetto 5 112 4 431
Räntetäckningsgrad 6,5x 8,1x
Soliditet
Eget kapital 41 803 36 578
Totala tillgångar 84 044 73 410
Soliditet 50% 50%
Substansvärde (NAV)
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare 40 941 36 578
Eget kapital tillhörande D-aktier 4 419 4 419
Återläggning av derivat 71 21
Återläggning av uppskjuten skatt, netto 4 185 3 882
Återläggningar hänförliga till joint
venture och intresseföretag 1 605 1 474
Substansvärde (NAV) 42 382 37 537
Substansvärde (NAV) per A- och
B-aktie efter utspädning, kr 125,23 110,90
Säkerställda skulder/Totala tillgångar
Säkerställda skulder 4 937 2 309
Totala tillgångar 84 044 73 410
Säkerställda skulder/Totala tillgångar 6% 3%
Totalavkastning på fastigheter
Justerat driftnetto 4 360 3 656
Orealiserad värdeförändring 563 1 306
Summa 4 923 2 351
Fastigheternas redovisade värde 65 874 57 061
Orealiserad värdeförändring −563 1 306
Summa 65 311 58 367
Totalavkastning på fastigheter 7, 5 % 4,0%
Överskottsgrad
Driftnetto 4 191 3 551
Hyresintäkter 4 994 4 293
1) Föregående period justeras så att valutakurs är densamma som
innevarande period.
2) Inklusive intresseföretag vars aktier är börsnoterade.
3) Avser börsnoterade aktier i bolag som redovisas som intresseföretag.
Intresse företag redovisas i balansräkningen enligt kapitalandelsmetoden.
4) IFRS-nyckeltal.
ALTERNATIVA NYCKELTAL
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2024
178
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Utbetalningar av utdelning till ägare av D-aktier
Juni 2025
1)
Sista dag för handel inklusive rätt till utbetalning av utdelning 26 juni 2025
Första dag för handel exklusive rätt till utbetalning av utdelning 27 juni 2025
Avstämningsdag för utbetalning av utdelning 30 juni 2025
September 2025
1)
Sista dag för handel inklusive rätt till utbetalning av utdelning 26 september 2025
Första dag för handel exklusive rätt till utbetalning av utdelning 29 september 2025
Avstämningsdag för utbetalning av utdelning 30 september 2025
December 2025
1)
Sista dag för handel inklusive rätt till utbetalning av utdelning 23 december 2025
Första dag för handel exklusive rätt till utbetalning av utdelning 29 december 2025
Avstämningsdag för utbetalning av utdelning 30 december 2025
Mars 2026
1)
Sista dag för handel inklusive rätt till utbetalning av utdelning 27 mars 2026
Första dag för handel exklusive rätt till utbetalning av utdelning 30 mars 2026
Avstämningsdag för utbetalning av utdelning 31 mars 2026
Delårsrapport januari–mars 2025 8 maj 2025
Årsstämma 2025 8 maj 2025
Delårsrapport januari–juni 2025 14 juli 2025
Delårsrapport januari–september 2025 24 oktober 2025
1) Av styrelsen föreslagna.
Kalendarium
KALENDARIUM
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
Förvaltningsberättelse • Bolagsstyrningsrapport • Finansiella rapporter • Hållbarhetsrapport • Övrigt
AB Sagax (publ), Engelbrektsplan 1, 114 34 Stockholm
Org. nr. 556520-0028
Telefon 08 – 545 83 540
www.sagax.se
NORDIC ECOLABEL 3041 0001
Produktion: Sagax i samarbete med Addira. Tryck: Åtta45, Sverige, 2024