549300LJX28T6OM8DT952023-01-012023-12-31549300LJX28T6OM8DT952022-01-012022-12-31549300LJX28T6OM8DT952023-12-31549300LJX28T6OM8DT952022-12-31549300LJX28T6OM8DT952021-12-31549300LJX28T6OM8DT952021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300LJX28T6OM8DT952021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300LJX28T6OM8DT952021-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember549300LJX28T6OM8DT952021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares549300LJX28T6OM8DT952022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300LJX28T6OM8DT952022-01-012022-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember549300LJX28T6OM8DT952022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300LJX28T6OM8DT952022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300LJX28T6OM8DT952021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300LJX28T6OM8DT952021-01-012021-12-31549300LJX28T6OM8DT952022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300LJX28T6OM8DT952022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300LJX28T6OM8DT952022-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember549300LJX28T6OM8DT952022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300LJX28T6OM8DT952023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300LJX28T6OM8DT952023-01-012023-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember549300LJX28T6OM8DT952023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300LJX28T6OM8DT952023-01-012023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300LJX28T6OM8DT952021-01-012023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300LJX28T6OM8DT952023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300LJX28T6OM8DT952023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300LJX28T6OM8DT952023-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember549300LJX28T6OM8DT952023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
AB Sagax är ett fastighetsbolag
med affärsidé att investera i kommersiella fastigheter
främst inom segmentet lager och lätt industri
ÅRSREDOVISNING
2023
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
Året i korthet 3
Sagax i korthet 4
VD har ordet 6
Förvaltningsberättelse
Affärsidé, mål och strategier 8
Sagax utveckling 10
Marknadsöversikt 11
Sagax fastighetsbestånd i sammandrag 16
Marknadssegment Sverige 24
Marknadssegment Finland 26
Marknadssegment Frankrike 28
Marknadssegment Benelux 30
Marknadssegment Spanien 32
Marknadssegment Tyskland 34
Marknadssegment Övriga Europa 35
Fastighetsbeståndets marknadsvärde 36
Finansiering 39
Joint venture och intresseföretag 45
Aktuell intjäningsförmåga 48
Risker och riskhantering 50
Aktien och ägarna 54
Organisation och medarbetare 58
Flerårsöversikt 60
Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstyrningsrapport 64
Styrelse 70
Företagsledning 72
Revisor 72
Finansiella rapporter 73
Rapport över koncernens totalresultat 74
Kommentarer till koncernens totalresultat 75
Rapport över koncernens finansiella ställning 76
Kommentarer till koncernens finansiella ställning samt kassaflöde 77
Rapport över kassaflöde, koncernen 78
Förändringar av eget kapital, koncernen 79
Moderbolaget 80
Moderbolagets resultaträkning 80
Moderbolagets balansräkning 81
Rapport över kassaflöde, moderbolaget 82
Förändringar av eget kapital, moderbolaget 83
Redovisningsprinciper och noter 84
Förslag till vinstdisposition (not 34) 117
Revisionsberättelse 120
Fastighetsförteckning 124
Definitioner 149
Alternativa nyckeltal 150
Kalendarium 152
Hållbarhetsrapport 2023 153
Innehåll
Årsredovisningen för AB Sagax (publ) 556520-0028 utgörs
av förvaltningsberättelsen, bolagsstyrningsrapporten och
de finansiella rapporterna på sidorna 8-119.
Hållbarhetsrapporten återfinns på sidorna 153-178.
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
3
INTÄKTERNA ÖKADE MED 16 %
Hyresintäkterna ökade med 16 % till 4 293 (3 696) miljoner kronor.
Hyresintäkterna påverkades positivt fmst av fastighetsförrv,
valutakurseffekter samt indexuppräkning av hyror.
FÖRVALTNINGSRESULTATET ÖKADE MED 16 %
Förvaltningsresultatet ökade med 16 % till 3 881 (3 339) miljoner kronor
varav 937 (766) miljoner kronor från joint venture och intresseföretag.
Förvaltnings resultatet per A- och B-aktie efter utspädning ökade med
15 % till 11,16 (9,70) kronor.
OMVÄRDERING AV FASTIGHETER
Omvärdering av fastigheter påverkade resultatet med –2 517 (2 233)
miljoner kronor. Marknadsrdet på Sagax fastigheter uppgick till
57 061 (52 682) miljoner kronor vid årsskiftet motsvarande en direkt-
avkastning om 6,4 % (5,8 %).
OMVÄRDERING AV FINANSIELLA INSTRUMENT
Omvärdering av finansiella instrument uppgick till –1 235 (–2 025)
miljoner kronor. Värdeförändring hänförlig till räntederivat uppgick till
–338 (419) miljoner kronor och övriga finansiella instrument till –61
(43) miljoner kronor. Finansiella instrument avseende joint venture har
omvärderats med –226 (123) miljoner kronor. Omvärdering av börs-
noterade aktier medförde en värdeförändring om –609 (–2 611) miljoner
kronor.
ÅRETS RESULTAT EFTER SKATT
Årets resultat efter skatt uppgick till –13 (2 718) miljoner kronor, mot-
svarande –0,82 (7,75) kronor per A- och B-aktie efter utspädning.
NETTOINVESTERINGAR
Under året nettoinvesterade Sagax 5 913 (1 855) miljoner kronor i fastig-
heter, varav 5 011 (3 143) miljoner kronor avg nettoförrv och 902
(715) miljoner kronor avg investeringar i befintliga fastigheter.
KASSAFLÖDET ÖKADE MED 16 %
Kassaflödet från den löpande verksamheten före förändring av rörelse-
kapital ökade med 16 % till 3 485 (3 015) miljoner kronor motsvarande
9,94 (8,68) kronor per A- och B-aktie efter utspädning.
FÖRESLAGEN UTDELNING
Styrelsen föreslår att utdelningen per A- och B-aktie höjs till 3,10 (2,70)
kronor. Styrelsen föreslår även utdelning om 2,00 (2,00) kronor per
D-aktie med kvartalsvis utbetalning om 0,50 kronor. Utdelnings-
rslaget är i enlighet med bolagets utdelningspolicy.
Förvaltningsresultatet ökade med 16 % till 3 881 miljoner kronor. Förvaltningsresultatet per A- och B-aktie
efter utspädning ökade med 15 % till 11,16 kronor.
Året i korthet
Nyckeltal i urval
2023
jan-dec
2022
jan-dec
2021
jan-dec
2020
jan-dec
2019
jan-dec
Förvaltningsresultat per A- och B-aktie efter utspädning, kr 11,16 9,70 7,9 9 6,62 5,51
Förändring jämfört med föregående år, % 15 21 21 20 28
Resultat per A- och B-aktie efter utspädning, kr 0,82 7, 75 30,04 10,78 12,13
Utdelning per A- och B-aktie, kr (2023 föreslagen) 3,10 2,70 2,15 1,65 1,30
Nettoskuld/EBITDA, ggr 5,2 7,1 5,8 6,4 6,6
Räntetäckningsgrad, ggr 5,7 7,1 6,5 5,7 4,9
Belåningsgrad vid årets utgång, % 41 45 42 43 44
Fastigheternas marknadsvärde vid årets utgång, mkr 57 061 52 682 46 067 37 548 32 625
Fastigheternas direktavkastning, % 6,4 5,8 6,0 6,3 6,4
ÅRET I KORTHET
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
4
FASTIGHETSBESTÅNDET
Den 31 december 2023 omfattade fastighetsbeståndet 903 (751)
fastig heter med en uthyrningsbar area om 4 331 000 (3 895 000)
kvadrat meter. Bolaget äger fastigheter i Sverige, Finland, Frankrike,
Neder nderna, Belgien, Spanien, Tyskland och Danmark.
De två största segmenten Sverige och Finland motsvarade totalt
58 % (62 %) av marknadsrdet och 60 % (65 %) av hyresrdet. Det
sammanlagda hyresrdet och kontrakterad årshyra uppgick till 4 738
(4 195) miljoner kronor respektive 4 557 (4 024) miljoner kronor vid
årets utgång. Detta motsvarade en ekonomisk uthyrningsgrad om 96 %
(96 %).
HYRESAVTALSSTRUKTUR
Sagax kontrakterade årshyra fördelades vid årets utgång på 2 462
(2 245) hyresavtal med cirka 1 400 (1 400) hyresgäster. 2 455 (2 237)
hyresavtal hade ett hyresvärde understigande 1 % av koncernens
kontrakterade årshyra. Det sammanlagda hyresvärdet för dessa avtal
motsvarade 90 % (88 %) av Sagax kontrakterade årshyra. Endast 1 (1)
hyresavtal hade ett årligt hyresrde överstigande 2 % av koncernens
hyresintäkter.
Sagax hyresgäster är verksamma inom olika sektorer. 16 % (14 %) av
hyresintäkterna kommer fn företag inom tillverkningsindustrin. 14 %
(13 %) kommer fn fordonsrelaterad verksamhet, innefattande både
rsäljning, service och tillverkning och 10 % (11 %) av hyresintäkterna
kommer fn hyresgäster med livsmedelsrelaterad verksamhet.
FINANSIERING
De ränterande skulderna uppgick till 30 343 (32 294) miljoner kronor
med en genomsnittlig ränta om 1,9 % (1,7 %) vid årets slut. Belånings-
graden uppgick till 41 % (45 %) och räntetäckningsgraden till 5,7 (7,1)
nger, se utvecklingen i diagrammet nedan. Den genomsnittliga ränte-
och kapitalbindningen uppgick till 2,8 (3,2) respektive 3,1 (3,7) år.
Sagax finansiella kostnader uppgick till 765 (520) miljoner kronor mot-
svarande 45 % (37 %) av bolagets sammanlagda kostnader exklusive
rde förändringar och skatt.
JOINT VENTURE OCH INTRESSEFÖRETAG
I tilgg till helägda fastigheter investerar Sagax sedan 2010 även i
in direkta fastighetsinvesteringar genom joint venture och intresseföre-
tag. Det redovisade värdet på dessa investeringar uppgick till 13 171
(11 022) miljoner kronor varav 92 % bestod av Hemsö Fastighets AB,
Nyfosa AB, Söderport Property Investment AB samt NP3 Fastigheter
AB. Under året bidrog dessa investeringar med sammanlagt 937 (766)
miljoner kronor till förvaltningsresultatet och med 692 (577) miljoner
kronor till kassaflödet.
AKTIERNA
Sagax har tre aktieslag, stamaktier av serie av A, B och D. Alla aktie-
slagen är noterade på Nasdaq Stockholm, Large Cap. Bolaget hade vid
årets utgång 23 512 (23 547) aktieägare. Sagax börsrde uppgick till
97 299 (78 649) miljoner kronor per 31 december 2023. Förvaltnings-
resultatet per A- och B-aktie efter utspädning uppgick till 11,16 (9,70)
kronor, vilket jämfört med aktiekursen för B-aktien vid årets utgång
motsvarade en multipel om 24,9 (24,4) gånger.
Eget kapital per A- och B-aktie efter utspädning uppgick till 95,01
(91,20) kronor vid årets slut. Substansrde per A- och B-aktie uppgick
till 110,90 (106,61) kronor. Aktiekursen för B-aktien vid årets slut var
277,40 (236,50) kronor, motsvarande 292 % (259 %) av eget kapital per
A- och B-aktie och 250 % (222 %) av substansrde per A- och B-aktie.
Sagax i korthet
Fastigheternas marknadsvärde
Finland 32 % (18 175 mkr)
Sverige 26 % (14 649 mkr)
Övriga Europa 0 % (124 mkr)
Spanien 8 % (4 543 mkr)
Frankrike 17 % (9 815 mkr)
Benelux 15 % (8 461 mkr)
Tyskland 2 % (1 295mkr)
Belåningsgrad
Räntetäckningsgrad rullande 12 månader
Belånings- och räntetäckningsgrad
Belåningsgrad, %Räntetäckningsgrad, ggr
0
2
4
6
8
10
2023202220212020201920182017201620152014
0
20
40
60
80
100
Sagax är ett fastighetsbolag med affärsidé att investera i kommersiella fastigheter främst inom segmentet
lager och lätt industri. Fastighetsinnehavet per 31 december 2023 värderades till 57,1 miljarder kronor
fördelat 903 fastigheter. Sagax är noterat Nasdaq Stockholm, Large Cap.
SAGAX I KORTHET
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
5
SVERIGE
FINLAND
SPANIEN
FRANKRIKE
TYSKLAND
BENELUX
SAGAX MARKNADSSEGMENT I SAMMANDRAG
Sverige
Andel
Marknadsvärde, mkr 14 649 26 %
Uthyrningsbar area, kvm 918 000 21 %
Antal fastigheter 125
Finland
Andel
Marknadsvärde, mkr 18 175 32 %
Uthyrningsbar area, kvm 1 458 000 34 %
Antal fastigheter 243
Frankrike
Andel
Marknadsvärde, mkr 9 815 17 %
Uthyrningsbar area, kvm 743 000 17 %
Antal fastigheter 264
Benelux
Andel
Marknadsvärde, mkr 8 461 15 %
Uthyrningsbar area, kvm 661 000 15 %
Antal fastigheter 147
Spanien
Andel
Marknadsvärde, mkr 4 543 8 %
Uthyrningsbar area, kvm 451 000 10 %
Antal fastigheter 113
Tyskland
Andel
Marknadsvärde, mkr 1 295 2 %
Uthyrningsbar area, kvm 94 000 2 %
Antal fastigheter 9
SAGAX I KORTHET
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
6
Till Sagax aktieägare
SAGAX
Sagax investerar i fastigheter som genererar stabila driftnetton och
rvaltar fastigheterna med ett långsiktigt perspektiv. Bolaget är sedan
nga år fokuserat på ett relativt litet segment av fastighetsmarknaden
– fastigheter för lager och lätt industri – som historiskt kännetecknats
av begränsad hyrespotential men hög stabilitet. I tilgg till den direkt-
ägda fastighetsportföljen investerar Sagax sedan 2010 i joint venture och
intresseföretag i syfte att nå marknader som Sagax inte har kapacitet
att nå på egen hand men som bedömts som attraktiva för bolagets aktie-
ägare. Vi har byggt upp bolaget fn grunden och verksamheten har visat
god lönsamhet och positivt kassaflöde. Vi har aldrig haft några finan-
siella problem eller större hyresförluster. Både styrelse och personal är
aktieägare i Sagax. Sagax har inga visioner eller andra mål än att skapa
en god riskjusterad avkastning åt aktieägarna och att säkerställa att
bolagets kreditgivare inte utsätts för högre risk än vad som utlovats.
L & UTFALL
len för verksamheten är, för det första, att avkastningen på eget
kapital lägst ska uppgå till 15 % per år under en fersperiod och, för
det andra, att öka förvaltningsresultatet per A- och B-aktie med minst
15 % per år. Avkastningen på eget kapital har i genomsnitt uppgått till
17 % per år under de senaste fem åren och förvaltningsresultatet per
A- och B-aktie ökade med 15 % under 2023. Båda målen har således upp-
fyllts. Riskbegnsningarna för verksamheten är av finansiell karaktär:
Belåningsgraden får högst uppgå till 50 % (31 december 2023: 41 %),
ntetäckningsgraden ska överstiga 3,0 gånger (2023: 5,7 ggr) samt netto-
skulden i förhållande till EBITDA får högst uppgå till 8 gånger (2023:
5,2 ggr). Samtliga riskbegränsningar var därmed uppfyllda under 2023.
VERKSAMHETEN
Under 2023 steg hyresintäkterna med 16 % och driftnettot med 17 %.
I jämförbart bestånd steg hyresintäkterna med 6,6 % samtidigt som
inflationen i Sagax marknader (vägd i förhållande till fastighetsport-
följens sammansättning) uppgick till 3,4 %. Överskottsgraden srktes
något och uppgick till 83 %. Uthyrningsgraderna var höga, 95 till 99 %, i
samtliga bolagets marknadssegment. De centrala administrationskost-
naderna steg med 5 % men sjönk fn 4,7 % till 4,2 % som andel av hyres-
intäkterna. Förvaltningsresultatet från joint venture och intresseföretag
steg med 22 % men justerat för omklassificeringen av innehavet i Nyfosa
fn börsnoterade aktier till intresseföretag var resultatnin i princip
oförändrad. Förvaltningsresultatet uppgick till 3 881 miljoner kronor för
2023, vilket är det högsta resultatet som Sagax har rapporterat. Progno-
sen för förvaltningsresultatet 2024 indikerar en fortsatt positiv utveck-
ling och uppgår till 4 200 miljoner kronor med nuvarande verksamhet.
Den föreslagna utdelningen om 3,10 kr per A- och B-aktie är 15 % högre
än föregående år och i enlighet med bolagets utdelningspolicy.
OPERATIONELL RISK
Bolagets operationella riskprofil fortsatte att utvecklats positivt under
2023. Under de senaste fem åren har antalet hyresavtal ökat med 59 %
fn 1 545 till 2 462 stycken. Vid utngen av 2023 var 90 % av kontrak-
terad årshyra hänförligt till 2 455 hyresavtal där hyresrdet för varje
enskilt hyresavtal understeg 1 % av bolagets årshyra. Endast 1 hyres avtal
(som har 14 års återstående löptid) hade ett hyresvärde över stigande
2 % av Sagax kontrakterade årshyra. Därutöver är hyresintäkterna
rdelade på åtta länder: Sverige, Finland, Frankrike, Nederländerna,
Belgien, Spanien, Tyskland och Danmark. Intäktsdiversifieringen har
ledes ökat väsentligt på fem år och enskilda hyresavtal får en allt
mindre påverkan på Sagax verksamhet. Aktieägarna kan förvänta sig att
den utvecklingen kommer att fortsätta, det vill säga att en framgångs-
rik investeringsverksamhet kommer att leda till en fortsatt förbättrad
intäktsdiversifiering.
FINANSIELL STÄLLNING
Under 2023 genomförde bolaget två riktade nyemissioner om samman-
lagt 20 miljoner B-aktier. Emissionerna genomfördes till en genomsnitt-
lig kurs om 209 kronor per aktie, en premie om 88 % mot substansvärdet
per aktie per årsskiftet. Sagax tillfördes härigenom 4 134 miljoner kro-
nor efter emissionskostnader. Bolagets räntebärande nettoskuld mins-
kade därmed, trots nettoinvesteringar om 4 749 miljoner kronor under
året, fn 24 364 till 20 804 miljoner kronor samtidigt som förvaltnings-
resultatet per A- och B-aktie steg med 15 %.
Bolagets kassaflöde fn den löpande verksamheten uppgick till
3 485 miljoner kronor under 2023. Den ränterande nettoskulden
relativt EBITDA, vilket är det nyckeltal som bäst uttrycker finansiell risk
enligt min bedömning, sjönk från 7,1 till 5,2 gånger. Per 31 december
2023 hade Sagax 9 898 miljoner kronor i outnyttjade kreditfaciliteter
(efter avdrag för 1 495 miljoner kronor som utgjorde så kallade back-up
faciliteter för certifikatprogram). Vid årsskiftet uppgick de skulder som
rfaller till betalning under 2024 och 2025 till 7 900 miljoner kronor
(varav Sagax återbetalade 3 267 miljoner kronor den 17 januari 2024).
nerfallen de närmaste åren täcks således av befintliga kreditfacili-
teter utan nyupplåning eller att bolagets operativa kassaflöde beaktats.
Bolaget har således goda förutsättningar att både försvara sin kredit-
profil och samtidigt fortsätta utveckla verksamheten.
Mot bakgrund av ovanstående höjde Moody’s Investors Service, det
ratinginstitut som följer Sagax, bolagets rating till "Baa2, stable outlook"
fn den tidigare nivån "Baa3, positive outlook” i augusti 2023.
VÄRDEUTVECKLING
Sagax rapporterade en negativ värdeutveckling för fastighetsportföljen om
1 306 miljoner kronor för 2023. Sagax har därmed rapporterat en negativ
rdeutveckling för sin fastighetsportfölj under fem konsekutiva kvartal
om sammanlagt –2 127 miljoner kronor motsvarande –4 % av genom-
snittligt fastighetsrde under perioden. Direktavkastningen har under
dessa fem kvartal stigit med 14 % från 5,8 % per oktober 2022 till 6,6 %
per januari 2024 som en konsekvens av stigande driftnetto (ljaren) samt
lägre bedömt marknadsvärde på fastigheterna (nämnaren). Aktieägarna
kan således notera att täljaren, driftnettoföndringen, haft betydligt
större effekt på direktavkastningen än värdeförändringen, en omständig-
het som ibland förbises vid ett för närsynt intresse för nominella värder-
ändringar. Mer om fastighetsrdering och dess begränsningar nedan.
rdeutvecklingen på Sagax finansiella instrument uppgick till –932
miljoner kronor under 2023 varav –525 miljoner kronor var hänförligt
till aktieinnehavet i Nyfosa fram till april då innehavet omklassificerades
fn börsnoterade aktier till intresseföretag. Marknadsrdet återhäm-
tade sig i slutet av året (vilket inte reflekterades i resultatkningen till
följd av omklassificeringen) och marknadsrdet på bolagets samtliga
börsnoterade intresseföretag, Nyfosa, NP3 och Emilshus, översteg det
redovisade värdet om 5 601 miljoner kronor med 2 525 miljoner kronor
motsvarande 45 % på balansdagen.
VD HAR ORDET
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
7
CETERIS PARIBUS
Sagax bildades i juli 2004 och jag har haft förnen att avrapportera
bolagets verksamhet till aktieägarna sedan dess. Mycket har hänt under
dessa år. Det är dock påfallande hur lite som trots allt har föndrats.
I kommentaren till 2004 års verksamhet skrev jag:
”Sagax står väl positionerat inför 2005. Bolaget har en stabil hyres-
avtalsstruktur samt en lång kapital- och räntebindning. Bolaget saknar
dock inte utmaningar. Som påtalats för aktieägarna ett antal gånger tidi-
gare är bolagets storlek en svaghet. Intjäningen kan komma att variera
i takt med att enskilda hyresgäster tillträder eller avflyttar lokaler i
bolagets bestånd och bolaget kan tidvis få svårt att absorbera kostnader
för enskilda hyresgästanpassningar utan att resultat och kassa flöde
påverkas i väsentlig omfattning. Även om detta förhållande skapar såväl
potential som risk gynnar det inte bolaget eller dess aktieägare i ett lång-
siktigt perspektiv. Vi har därför aktivt arbetat med att inom ramen för
bolagets finansiella resurser expandera fastighetsportföljen inom Sagax
marknadssegment, lager- och industrifastigheter. Expansion är något
som även fortsättningsvis kommer att vara en av Sagax prioriterade
aktiviteter. Hur framgångsrika vi kommer att vara med att expandera
Sagax är svårt att förutse. […] Med expansionen kommer även organi-
sationsfgor att bli centrala för bolaget och ytterligare rekryteringar
kommer att göras. Sagax kommer under 2005 att bibehålla sin konser-
vativa hållning ifga om kapital- och räntebindning.
1)
2024, tjugo år senare, är samma teman fortsatt i fokus för Sagax: (i)
Expansion av fastighetsportföljen i syfte att öka diversifieringen och där-
med fortsätta reducera de operativa riskerna, (ii) utveckling av organi-
sationen och (iii) en fortsatt konservativ hållning ifråga om kapital- och
räntebindning.
Att bolaget agerar konsekvent och långsiktigt leder till kostnads-
effektivitet och uppbyggnad av hög kompetens i organisationen. Bolagets
centrala administrationskostnader relativt hyresintäkterna kan hållas
låga (4,2 % under 2023) och kan sjunka i takt med att vi realiserar skal-
fördelar. Organisationens kompetens leder till både hög överskottsgrad
(83 % under 2023) och uthyrningsgrad (96 % per balansdagen).
LÅNGSIKTIG TILLVÄXT
Jag förntar mig att bolaget kommer att ha samma fokus om 10 år och
att verksamheten då är mer omfattande, det vill säga har ännu lägre
operationell risk. Att bolaget har haft ett oförändrat fokus har inneburit
effektiva interna processer som gör det enklare att driva och övervaka
verksamheten. Enkelhet och effektivitet är goda förutsättningar för att
Sagax ska kunna fortsätta att växa under lång tid framöver utan att den
interna koordineringen av verksamheten (byråkrati) blir ett hinder för
affärsutveckling och förvaltning.
Aktieägarna kan notera att Sagax består av en mängd relativt små
verksamheter. Exempelvis omfattar bolagets verksamheter i Benelux
och i Frankrike ”endast” 8,5 respektive 9,8 miljarder kronor i fastighets-
rde. Sagax dotterbolag är relativt decentraliserade och har således
rutsättningar att bli flera gånger större och ändå fortsätta att vara
dynamiska och entreprenöriella verksamheter.
Följaktligen har Sagax goda förutsättningar att under lång tid fram-
över fortsätta expandera på ett riskkontrollerat och lönsamt sätt. Reser-
vationen är dock densamma nu som i årsredovisningen för 2004: ”Hur
framgångsrika vi kommer att vara med att expandera Sagax är svårt
att förutse.” Intet nytt under solen med andra ord.
FASTIGHETSVÄRDERINGAR
Stor uppmärksamhet har ägnats åt fastighetsvärderingar under 2023.
Det har varit lätt att få intrycket genom media och i aktieanalyser att
fastighetsrderingar (som krävs för att fastighetsbolagen ska kunna
upprätta redovisningen enligt IFRS) är objektivt fastställda marknads-
rden där ägaren när som helst kan trycka på säljknappen och få mot-
rdet i likvida medel, i princip på samma sätt som med ett innehav av
statsskuldväxlar.
Detta är tyrr ett betydande missförsnd och jag vill därför
uppmärksamma aktieägarna på att fastigheters marknadsrde inte
fastställs i förhållande till en likvid marknad bestående av identiska
tillgångar (IFRS 13 nivå 1), såsom exempelvis valuta, eller i förhållande
till en modell som bygger på observerbara data (IFRS 13 nivå 2), såsom
exempelvis räntederivat som värderas utifn observerbara marknads-
räntor.
Fastighetsrdering är en så kallad nivå 3-värdering enligt IFRS 13,
den gsta nivån i värderingshierarkin, som bygger på icke-observerbara
data och subjektiva antagandenr varje parameter får betydande
konsekvenser för kalkylresultatet, det vill säga det så kallade marknads-
värdet.
Den icke-observerbara datan härleds ofta ur genomförda transak-
tioner, det vill säga transaktioner som omfattar andra fastigheter än de
som värderas och som omsatts vid andra tidpunkter än värderingstid-
punkten. Dessa transaktioner är, förutom att de är marginalprissatta,
dessutom unika, inte bara vad det gäller fastigheten, utan även vad det
ller partsställningen. Detsamma gäller intäktssidan. Antagandena är
som regel härledda ur vad (unika) hyresster varit villiga att betala för
(unika) lokaler i andra fastigheter än värderingsobjektet och vid andra
tidpunkter än värderingstidpunkten. Detta är extrem specificitet som
extrapoleras över tid för att appliceras på andra unika tillgångar. Som om
det inte räckte, krävs, för att fastställa det så kallade marknadsrdet,
även uppskattningar av effekterna av osäkra framtida händelser. Att
transaktioner genomförs ”till bedömt marknadsrde” är tyrr inte
heller till någon större hjälp till följd av det uppenbara fördelningsfelet
(de fastigheter för vilka det bedömda marknadsrdet råkar överens-
stämma, eller understiga, erhållna bud är sannolikt överrepresenterade
i transaktionsstatistiken (Eng. ”selection bias”)).
Utan att utveckla svagheterna i fastighetsvärderingar ytterligare kan
konstateras att osäkerheten i fastighetsvärderingar är, för att uttrycka sig
rsiktigt, betydande, trots stora anstngningar från värderingskåren,
bolagen och de bästa intentionerna. Det rör sig inte om att spå i teblad,
men inte heller om några exakta värden.
Inget av ovanstående är nyheter utan framhålls regelssigt och
explicit på flera sllen i fastighetsbolagens årsredovisningar (exempel-
vis 3 gånger i föreliggande dokument) och ofta inte bara av bolagen,
utan även av bolagens revisorer och av fastighetsrderingskåren. Mitt
intryck är tyvärr att budskapet ändå, bitvis, inte nått fram.
Den data som härleds ur fastighetsvärderingsmodellerna bör således
tolkas av aktieägarna med försiktighet och med ovanstående i åtanke.
Jag skulle rekommendera att annda fastighetsvärdena på samma sätt
som ett bra estimat, snarare än som ett absolut värde.
TACK
Bolagets goda resultatutveckling och utgångsge inr framtiden är
resultatet av många utomordentliga insatser från duktiga och hängivna
kolleger. Jag vill därför å styrelsens och aktieägarnas vägnar framföra ett
varmt tack till alla Sagax medarbetare.
Tack för ert förtroende.
Stockholm i april 2024
David Mindus
Verkställande direktör
1) För den arkeologiskt intresserade aktieägaren återfinns hela kommentaren
till verksamhetsåret 2004 på bolagets hemsida.
VD HAR ORDET
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
8
Affärsidé, mål och strategier
AFFÄRSIDÉ
Sagax affärsidé är att investera i kommersiella fastigheter fmst inom
segmentet lager och lätt industri.
VERKSAMHETSMÅL
Sagax mål är att generera attraktiv riskjusterad avkastning till bolagets
aktieägare. För att nå detta mål ska Sagax uppnå följande verksamhets-
l:
Verksamheten ska generera långsiktigt utllig avkastning och
starka kassaflöden.
Bolaget ska fortsätta växa genom nya investeringar om attraktiv
riskjusterad avkastning kan förntas uppnås.
Kassaflödet fn befintligt fastighetsbestånd ska öka mer än
inflationen.
FINANSIELLA MÅL
Sagax har följande finansiella mål:
Avkastning på eget kapital ska under en fersperiod uppgå till
lägst 15 % per år.
Förvaltningsresultat per A- och B-aktie ska öka med minst 15 %
per år.
I tabellen nedan redovisas hur utfallen de senaste fem åren förhåller sig
till de finansiella målen.
Sagax investerar främst i lager- och industrifastigheter i regioner med stabil befolkningstillväxt och ett
diversifierat näringsliv samt fokuserar att uppnå hög löpande direktavkastning och starka kassaflöden.
Bolaget eftersträvar långa kundrelationer med välrenommerade och kreditvärdiga hyresgäster.
Finansiella mål
Utfall 2023
Femårigt
genomsnitt
Avkastning på eget kapital ska under en fem-
årsperiod uppgå till lägst 15 % per år 0 % 17 %
Förvaltnings resultat per A- och B-aktie ska öka
med minst 15 % på årsbasis 15 % 22 %
Årlig tillväxttakt i %, rullande 12 månader (Höger skala)
Målsättning för årlig tillväxttakt är 15 % (Höger skala)
Förvaltningsresultat per A- och B-aktie, rullande 12 månader
Förvaltningsresultat per A- och B-aktie
Kr
%
0
2
4
6
8
10
12
20232022202120202019
0
5
10
15
20
25
30
STRATEGIER
Sagax investerar med ett långsiktigt perspektiv. Sagax bedriver inte
fastighetshandel annat än genom enstaka försäljningar av fastigheter
som inte längre uppfyller bolagets investeringskriterier. Sagax projektut-
vecklingsverksamhet är begnsad och projekt genomförs huvudsakligen
efter att uthyrning skett. För att uppnå bolagets verksamhetsl och
finansiella mål har bolaget antagit följande strategier.
Investeringsstrategi
Fastighetsförrv och investeringar i befintligt besnd syftar till att öka
kassaflödet och diversifiera hyresintäkterna och därigenom minska bola-
gets operativa och finansiella risker.
Sagax investerar i kommersiella fastigheter, främst inom segmentet
lager och lätt industri. Detta segment kombinerar låg nyproduktionstakt
och stabil uthyrningsgrad vilket genererar stabila kassaflöden och
möjligheter till långsiktigt värdeskapande. Sagax genomför löpande
kompletteringsförvärv och investeringar i befintliga fastigheter.
I tilgg till helägda fastigheter investerar Sagax även i indirekta
fastighetsinvesteringar genom joint venture och intresseföretag. Detta
möjliggör investeringar i marknader som Sagax inte kan nå framgångs-
rikt på egen hand. De indirekta investeringarna gör det möjligt för Sagax
att samarbeta med specialiserade förvaltare samtidigt som Sagax drar
nytta av sin generella branschkunskap.
Finansieringsstrategi
Sagax finansieringsstrategi är utformad med tydligt fokus på operativt
kassaflöde och räntetäckningsgrad. Detta bedöms skapa goda förutsätt-
ningar för såväl expansion som attraktiv avkastning på aktieägarnas
kapital.
Diagrammet på nästa sida visar att Sagax kassaflöde fn den
löpande verksamheten till stor del motsvarar förvaltningsresultatet.
Skillnaden beror fmst på att utdelning och inte förvaltningsresultat
fn joint venture och intresseföretag redovisas som kassaflöde fn den
löpande verksamheten.
Avkastning på eget kapital, rullande 5 år
Målsättning för avkastning under en femårsperiod är 15 %
Avkastning på eget kapital, rullande 12 månader
Avkastning på eget kapital
%
0
5
10
15
20
25
30
35
40
20232022202120202019
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
9
Sagax eftersträvar en väl avvägd ränte- och kapitalbindning i syfte att
kerställa det operativa kassaflödet. Bolagets räntebärande skulder
utgörs främst av icke-kersllda obligationslån i euro. Sagax finan-
sierar även sin verksamhet med företagscertifikat i euro och i svenska
kronor. Därutöver upptar Sagax banklån i euro och i svenska kronor när
det bedöms vara fördelaktigt. Sagax har en rating fn Moody’s Investors
Service om Baa2 med ”stable outlook.
Bolaget har tre aktieslag, stamaktier av serie A, B och D. Stam-
aktierna av serie A och B har ingen begränsning i förhållande till vinst
eller eget kapital. Stamaktier av serie D berättigar till en årlig utdelning
om högst 2,00 kronor per aktie. Syftet med stamaktierna av serie D är
att nå investerarkategorier som värdesätter en stabil löpande utdelning
samtidigt som utspädningen för innehavarna av stamaktier av serie A
och B begränsas.
Förvaltningsstrategi
Sagax fokus på långsiktighet omfattar även bolagets förvaltning. Sagax
strävar efter att attrahera välrenommerade kunder med hög kredit-
rdighet. Bolaget prioriterar långa kundrelationer även om det medför
att bolaget avstår högre hyresnivåer. Detta bedöms vara fördelaktigt då
det leder till minskad risk för vakanser samt lägre uthyrnings- och lokal-
anpassningskostnader.
Sagax investerar huvudsakligen i regioner med stabil befolknings-
tillväxt och ett diversifierat näringsliv. Detta bedöms begnsa risken
r att bolaget drabbas av lägre uthyrningsgrader och hyresnivåer. Sagax
största marknader är Stockholm och Helsingfors, vilka bedöms ha goda
rutsättningar för långsiktig tillväxt.
Bolaget tecknar huvudsakligen kallhyresavtal. Genom denna stra-
tegi skyddas bolagets operativa kassaflöde fn ökade kostnader till följd
av ändrad fastighetsskatt, förbrukning eller ändrade taxor för till exem-
pel värme, el, vatten och avlopp.
HÅLLBARHETSARBETE
Sagax hållbarhetsarbete är en naturlig del i verksamheten och bidrar till
att kunna uppnå företagets övergripande mål. För att nå detta mål bedrivs
bolagets verksamhet genomgående med ett långsiktigt perspektiv.
Sagax följer aktiebolagslagens huvudregel i fga om syfte och har
ledes inte föreskrivit något annat syfte i bolagsordningen än att ge
vinst till fördelning mellan aktieägarna, se 3 kap. 3 § ABL. Sagax upp-
fattning är att vinstsyftet inte står i konflikt med hållbart företagande:
Att vara en bra arbetsgivare, en bra leverantör, en uppskattad kund och
att bolaget uppträder på ett ansndigt sätt i samhället och försöker
begränsa sin miljöpåverkan är alla grundläggande förutsättningar för
att Sagax, över lång tid, ska kunna bereda vinst för sina aktieägare.
llbarhetsarbetet inkluderar bland annat att minska klimat-
påverkan genom minskad energianvändning i fastighets beståndet,
miljö certifieringar och investeringar i solceller.
Sagax arbetar aktivt för att motverka korruption. Sagax har en
vissel blåsarfunktion som är tillgänglig på bolagets hemsida och en upp-
randekod för leverantörer.
Sagax redovisar sitt hållbarhetsarbete enligt GRI Standards 2021.
Sagax följer Global Compacts tio principer och har identifierat vilka av
FN:s globala mål som är relevanta för Sagax och där bolaget kan påverka
genom sitt hållbarhetsarbete. Sagax mål om minskning av koldioxidut-
släppen har validerats och godkänts av Science Based Targets initiative.
Sagax har genomfört en analys av klimatrisker i fastighetsbesndet
och rapporterar i enlighet med ramverket Task force on Climate-related
Financial Disclosures (TCFD).
I enlighet med 6 kap. 11 § ÅRL har Sagax valt att upprätta den lag-
stadgade hållbarhetsrapporten som en från årsredovisningen avskild
rapport som återfinns på sidorna 153-178.
Marknadsvärde
Uthyrningsbar area
Fastigheternas marknadsvärde och area
1 000-tal kvm
Mkr
0
750
1 500
2 250
3 000
3 750
4 500
2023202220212020201920182017201620152014
10 000
20 000
30 000
40 000
50 000
60 000
0
500
1 000
1 500
2 000
2 500
3 000
3 500
4 000
2023202220212020201920182017201620152014
Förvaltningsresultat och kassaflöde
Mkr
Förvaltningsresultat, rullande 12 månader
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändring av rörelsekapital, rullande 12 månader
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
10
Sagax B-aktie under perioden 20132023
1)
Sagax utveckling
Carnegie Real Estate Index
Sagax aktiekurs
Kr
0
50
100
150
200
250
300
350
400
Källa: Modular Finance AB
2013 2014 2015 2020 2021 2022 20232019201820172016
Årlig tillväxttakt i %, rullande 12 månader
Målsättning för årlig tillväxttakt är 15 %
Förvaltningsresultat per A- och B-aktie, rullande 12 månader
Förvaltningsresultat per A- och B-aktie
Kr
%
0
2
4
6
8
10
12
20232022202120202019
0
5
10
15
20
25
30
Eget kapital
Eget kapital
0
5 000
10 000
15 000
20 000
25 000
30 000
35 000
40 000
2023202220212020201920182017201620152014
Mkr
2018
3,4 miljarder kronor netto-
investerades. Moody´s
Investors Service höjde
Sagax rating till Baa3 med
"stable outlook". Sagax gav
ut sitt första obligationslån
om 500 miljoner euro på
den europeiska kapital-
marknaden inom ramen för
ett nytt EMTN-program.
2019
Förvaltningsresultatet
uppgick till 2,0 miljarder
kronor. 2,1 miljarder
kronor nettoinvesterades,
varav 2,8 avsåg fastighets-
förvärv. 97 % av förrven
skedde utomlands. Sagax
öppnade kontor och gjorde
de första fastighetsförvär-
ven i Spanien.
2016
2,8 miljarder kronor netto-
investerades. Totalt 3,7 mil-
jarder kronor investerades,
varav hälften i Finland.
De första fastigheterna i
Neder länderna förvärva-
des. Stamaktier av serie D
emitterades för första
gången.
2015
2,4 miljarder kronor netto-
investerades i fastig heter.
43 fastigheter förrvades
och 2 fastigheter avyttra-
des. I bokslutskommunikén
meddelades att prognos-
ticerat förvaltningsresultat
för 2016 överstiger 1
miljard kronor.
2014
Hyresintäkterna översteg
1 miljard kronor. 1,9
miljarder kronor netto-
investerades i fastigheter.
Sagax öppnade kontor
och förvärvade den
första fastigheten i Paris.
Historiskt låga räntenivåer
noterades.
2017
1,7 miljarder kronor
netto investerades. 80 %
av investeringarna skedde
utomlands. Belåningsgra-
den sjönk till 50 %. Bolaget
åsattes en rating om Ba1
med "positive outlook" av
Moods Investors Service,
ett steg under Investment
Grade.
2020
Förvaltningsresultatet
uppgick till 2,4 miljarder
kronor. Sagax installerade
13 solcellsanläggningar
och miljöcertifierade 8
fastigheter. Ett nytt joint
venture tillsammans med
NP3 Fastigheter AB
etablerades.
2021
Förvaltningsresultatet
ökade 17 % och uppgick
till 2,8 miljarder kronor.
Sagax emitterade sam-
manlagt obligationslån om
1 000 miljoner euro på
den europeiska kapital-
marknaden inom ramen för
EMTN-programmet.
2022
Förvaltningsresultatet
uppgick till 3,3 miljarder
kronor. Sagax öppnade
kontor i Tyskland.
Outnyttjade kreditfaciliteter
uppgick till 9,4 miljarder
kronor. Sagax har 35
solcellsanläggningar som
under 2022 producerade
8,3 GWh.
1) Sagax B-aktie upptogs till handel den 4 april 2013. Aktiekursen dessförinnan har omräknats genom att kursen
för A-aktien delats med 11, motsvarande den fondemission av B-aktier (10:1) som genomfördes i mars 2013.
2023
Förvaltningsresultatet
uppgick till 3,9 miljarder
kronor och 5,9 miljarder
kronor nettoinvesterades.
Moods Investors Service
höjde Sagax rating till
Baa2 med "stable outlook".
Två riktade nyemissioner
som tillförde Sagax 4,2
miljarder kronor genom-
fördes.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
11
BAKGRUND
Sagax har idag etablerade verksamheter i sex länder: Sverige, Finland,
Frankrike, Nederländerna, Spanien och Tyskland. Verksamheterna i
Sverige och utomlands bidrar till både tillxt och minskad specifik
risk genom ökad diversifiering. Sagax verksamheter är huvudsakligen
koncentrerade till större regioner i respektive land såsom Stockholm,
Helsingfors, Paris, Madrid och Barcelona, Eindhoven samt Randstad-
området, den sammanvuxna storstadsregionen i centrala Nederländerna
omfattande Amsterdam, Haag, Rotterdam och Utrecht. Dessa regioner
nnetecknas av stabil befolkningstillxt samt ett diversifierat näringsliv.
Som fastighetsbolag exponeras Sagax mot förändringar på markna-
den för uthyrning av lokaler. Bolaget har hög ekonomisk uthyrningsgrad,
96 %, samt jämna avtalsförfall vilket innebär att exponeringen mot för-
ändringar på hyresmarknaden är balanserad den närmaste framtiden.
Den största exponeringen mot hyresmarknaden återfinns i Stockholm
och Helsingfors, vilka bedöms ha goda förutsättningar för långsiktig
tillväxt.
Sagax exponeras även mot investeringsmarknaden vid förvärv och
avyttringar av fastigheter. Marknaden för fastighetsinvesteringar påver-
kas i stor utsträckning av förutsättningarna på kreditmarknaden och de
allmänna konjunkturutsikterna.
STARKA FUNDAMENTA I SAGAX REGIONER
Sagax investerar i mogna marknader med hög bruttoregionalprodukt
(BRP) per capita. Generellt har större regioner uppvisat en högre ekono-
misk tillväxt, starkare sysselsättningstillväxt och högre befolkningstill-
xt än mindre regioner. Större regioner har mer utvecklade ekonomier
med företag inom ett stort antal branscher och ett större utbud av
Nominell BRP per capita 2023
0
10 000
20 000
30 000
40 000
50 000
60 000
70 000
80 000
EU BarcelonaMadridRandstad/
Eindhoven
HelsingforsParisStockholm
Euro
BRP per capita 2023
Källa: Oxford economics
Årlig nominell BRP-tillväxt 2000–2023 i genomsnitt
0
1
2
3
4
5
EU BarcelonaMadridRandstad/
Eindhoven
HelsingforsParisStockholm
%
BRP-tillväxt
Källa: Oxford economics
kultur, handel och utbildning. Det finns även ett samband som visar att
större regioner (mätt som BRP) är rikare (mätt som BRP per capita), se
diagram på nästkommande sida. Majoriteten av de regioner som Sagax
investerar i har en högre BRP per capita än genomsnittet inom EU. Sedan
2000 har BRP-tillväxten i dessa regioner varit högre än snittet för EU.
En viktig faktor för en regions tillväxt är befolkningens utbildnings-
nivå. Tillgången till universitet och högskolor påverkar den regionala
tillväxten och regioner med hög utbildningsnivå tenderar också att
uppvisa en mer varierande branschstruktur med tydligare fokus på kun-
skapsintensiva sektorer. Enligt Eurostat var 64 % i åldersgruppen 30-34
år i Stockholm högskoleutbildade 2022, en ökning med 57 % sedan 2000.
I Helsingfors var andelen högskoleutbildade i samma åldersgrupp 54
%, i Paris 64 %, i Randstad inklusive Eindhoven 58 %. I Barcelona var
andelen högskoleutbildade 30-34-åringar 56 % och i Madrid uppgick
andelen högskoleutbildade till 57 %. Den genomsnittliga andelen hög-
skoleutbildade i EU uppgick till 43 %.
DRIVKRAFTER FÖR EKONOMISK TILLVÄXT
En kombination av ekonomisk tillxt och hög BRP samt små utbuds-
ndringar gynnar efterfgan på lokaler för lager och lätt industri. På
Sagax huvudsakliga marknader överstiger befolkningstillxten genom-
snittet i EU. Mellan åren 2000 och 2023 ökade befolkningen i Sagax
marknader med i genomsnitt 20 % jämfört med 5 % för hela EU.
I takt med att befolkningen växer ökar efterfrågan generellt sett på
bostäder, kontorsarbetsplatser och handelslokaler. Detta leder till att
befintliga lager- och industrifastigheter tas i anspk för andra ändal.
Samtidigt som utbudet av befintliga industri- och lagerlokaler minskar
är nyproduktionen av den typen av lokaler begränsad.
Större regioner har som regel högre ekonomisk, befolknings- och sysselsättningstillväxt än mindre.
De har även mer utvecklade ekonomier med ett mer diversifierat näringsliv vilket medför
lägre risk för långvariga vakanser i fastighetsbeståndet.
Marknadsöversikt
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
12
Källa: Euorostat
BRP och BRP per capita 2022
BRP (€ miljoner)
200 000
250 000
300 000
150 000
100 000
50 000
0
70 000 80 00060 00050 00040 00020 00010 000
BRP per capita (€)
Barcelona
Rom
Karlsruhe
Madrid
Milano
Düsseldorf
Köln
Stuttgart
Randstad
München
Paris
Dublin
Luxemburg
Helsingfors
Wien
Berlin
Hamburg
Köpenhamn
Bryssel
Stockholm
Darmstadt
Cork
Lille
Lyon
Marseille
Antwerpen
Salzburg
EU snittet BRP per capita
35 400
30 000
Regionernas utveckling 2000-2023
Årlig
befolkningstillväxt Befolknings tillväxt
Befolknings tillväxt,
antal invånare
BRP per capita
2023, euro
Årlig real
BRP-tillväxt
Real
BRP-tillväxt
Stockholm 1,3 % 36 % 644 370 72 175 2,9 % 91 %
Paris 0,5 % 12 % 1 289 000 69 404 1,4 % 37 %
Helsingfors 1,0 % 25 % 349 190 64 149 1,6 % 44 %
Randstad + Eindhoven 0,7 % 16 % 1 333 060 64 409 1,6 % 45 %
Madrid 1,1 % 28 % 1 482 540 41 798 2,0 % 59 %
Barcelona 0,9 % 23 % 1 446 100 35 893 1,5 % 41 %
Genomsnitt för EU 0,2 % 5 % 23 464 300 37 566 1,4 % 36 %
Källa: Oxford Economics.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
13
Årlig procentuell befolkningstillväxt i Sveriges
lokala arbetsmarknader 2000–2023
1,0
0,5
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
500 000
0
10 000
%
Källa: SCB och Savills
Antal invånare
10 000 –
50 000
50 000 –
100 000
100 000 –
500 000
99 %
Befolkningstillväxt
Andel av Sagax hyresvärde
Sagax 0 % Sagax 0 % Sagax 96 %Sagax 3 %Sagax 1 %
Årlig procentuell befolkningstillväxt i Finlands
lokala arbetsmarknader 2000-2023
–2,0
–1,5
–1,0
–0,5
0,0
0,5
1,0
1,5
500 000
0
10 000
%
Källa: Statistikcentralen och Savills
Antal invånare
96 %
Befolkningstillväxt
Andel av Sagax hyresvärde
10 000 –
50 000
50 000 –
100 000
100 000 –
500 000
Sagax 0 % Sagax 1 % Sagax 58 %Sagax 38 %Sagax 3 %
Årlig procentuell befolkningstillväxt i
Frankrikes regioner 2000-2023
0,0
0,2
0,4
0,6
0,8
1,0
1 000 000
0
250000
%
Källa: Oxford Economics och Savills
Antal invånare
Befolkningstillväxt
Andel av Sagax hyresvärde
77 %
250 000 –
500 000
500 000 –
750 000
750 000 –
1 000 000
Sagax1 % Sagax 10 % Sagax 74 %Sagax 3 %Sagax 12 %
Årlig procentuell befolkningstillväxt i
Nederländernas regioner 2000-2023
0,0
0,2
0,4
0,6
0,8
1,0
2 600 000 –0
500 000
%
Källa: Oxford Economics och Savills
Antal invånare
79 %
Sagax 8 % Sagax 2 % Sagax 53%Sagax 26 %Sagax 10 %
Befolkningstillväxt
Andel av Sagax hyresvärde
500 000 –
1 000 000
1 000 000 –
1 300 000
1 300 000 –
2 600 000
Årlig procentuell befolkningstillväxt i
Spaniens regioner 2000-2023
0,2
0,0
0,2
0,4
0,6
0,8
1,0
1,2
3 000 000
0
250 000
%
Källa: Oxford Economics och Savills
Antal invånare
82 %
Befolkningstillväxt
Andel av Sagax hyresvärde
250 000 –
500 000
500 000 –
1 000 000
1 000 000 –
3 000 000
Sagax 0 % Sagax 7 % Sagax 60 %Sagax 22 %Sagax 11 %
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
14
INVESTERINGSMARKNADEN
Lager- och logistikfastigheter har tidigare utgjort ett av de mindre seg-
menten på fastighetsmarknaden. Intresset för fastighetsinvesteringar
med stabila kassaflöden har ökat under de senaste åren, vilket har gjort
att lager- och logistikssegmentet under 2023 utgjorde 21 % (20 %) av
transaktionsvolymen i Europa. Efterfrågan på investeringar inom lager-
och industrisegmentet har också ökat till följd av förändringar av kon-
sumtionsmönster bland hushåll samt e-handelns ökande marknadsandel
inom detalj handeln.
Relativt få investerare är specialiserade på lager-, industri- och
logistikfastigheter även om intresset för investeringar inom segmentet
har ökat markant under de senaste åren. En stor del av utbudet utgörs
av brukarfastigheter, fastigheter där det rörelsedrivande företaget även
äger fastigheten. Sagax strategi är att växa genom förrv av fastigheter.
Förrven syftar till att öka kassaflödet och diversifiera hyresintäkterna.
Transaktionsmarknaden
Parametrar som driver intresset för fastighetsinvesteringar är bland annat
det allmänna konjunkturläget samt tillgången till eget kapital, lånefinan-
siering och ränteläget. Totalt omsattes kommersiella fastig heter till ett
rde om cirka 106 miljarder kronor i Sverige under 2023, som därmed
blev det svagaste transaktionret sedan 2013. Som en jäm relse uppgick
transaktionsvolymen till cirka 222 miljarder kronor under 2022 och cirka
406 miljarder kronor under rekordåret 2021. Antalet strukturaffärer har
också minskat under 2023 jämfört med 2022. Cirka 10 % av den totala
transaktionsvolymen 2023 utgjordes av strukturaffärer. Under 2022 och
2021 uppgick andelen till 18 % respektive 44 %.
Utländska investerare svarade för 30 % (18 %) av den totala transak-
tionsvolymen i Sverige, motsvarande cirka 31 (40) miljarder kronor. Värt
att notera är att utländska investerare varit nettoköpare för sjunde året i
rad, vilket innebär att förrvsvolymen överstiger försäljningarna. 58 %
av Sagax fastighetsrden återfinns i Sverige och Finland, två markna-
der med ett stort intresse från internationella investerare.
Transaktionsvolymen för lager- och industrifastigheter i Sverige
uppgick till 23 (42) miljarder kronor under 2023, varav utndska
investerare svarade för 54 %, vilket är högre än under 2022 och 2021
då utländska investerare stod för cirka 40 %.
I Finland uppgick transaktionsvolymen till 1,7 (5,9) miljarder euro,
varav lager- och industrifastigheter utgjorde 0,5 (0,8) miljarder euro,
i Frankrike till 15,3 (32,3) miljarder euro respektive 3,0 (6,2) miljarder
euro, i Neder länderna till 8,0 (16,1) miljarder euro respektive 2,4 (5,6)
miljarder euro, i Spanien till 9,7 (15,7) miljarder euro respektive 1,5 (2,2)
miljarder euro, i Belgien till 2,8 (6,9) miljarder euro respektive 0,5 (1,1)
miljarder euro och i Tyskland till 28,3 (65,4) miljarder euro, respektive
5,2 (9,7) miljarder euro. Direktavkastningskravet för så kallade "prime"
lager- och industrifastig heter ökade likt andra segment under 2023.
Under frde kvartalet 2023 bedömdes direktavkastningskravet i Sverige
uppgå till 4,90 %-5,10 % (4,50 %-4,70 %). Direkt avkastningskravet
"prime" avser nyproducerade eller moderna anggningar i framstående
logistiklägen med hyresgäster som tecknat långa hyresavtal. För motsva-
rande fastigheter uppgår direktavkastningskraven i Finland till 5,00 %
(4,10 %), i Frankrike till 4,75 % (4,00 %), i Nederländerna till 4,40 %
(4,50 %), i Belgien till 5,00 % (4,35 %) och i Spanien till 5,05 % (4,75 %).
HYRESMARKNADEN FÖR LAGER- OCH INDUSTRIFASTIGHETER
Diagrammen på sidan 15 illustrerar att hyresutvecklingen för lager-
och industrifastigheter i Sagax regioner endast är svagt korrelerad med
hyresutvecklingen för kontor och att hyresnivån för lager- och industri-
lokaler har uppvisat en låg varians sedan mätperiodernas inledning.
Även när det gäller uthyrningsgrad uppvisar lager- och industrifastig-
heter som regel mindre varians över tid än uthyrningsgrader för
kontors lokaler.
Kombinationen av god tillväxt och små utbudsförändringar gynnar
efterfgan på lokaler inom segmentet lager och lätt industri. Hyresut-
vecklingen för lager- och industrilokaler är stabil i Stockholm, Helsing-
fors, Paris, Randstad och Eindhoven, Madrid och Barcelona. Städerna
tillhör de europeiska marknader som bedöms ha goda förutsättningar
r långsiktig tillväxt.
Diagrammen visar hyresutvecklingen uttryckt i nominella termer.
Nyproducerade lokaler
Hyran för nyproducerade lokaler påverkas huvudsakligen av de fak-
tiska produktionskostnaderna för byggnaden, kostnaden för mark samt
exploatörens vinstkrav. De höga markpriserna i storstadsområdena i
Europa påverkar hyresnivåerna för nyproducerade och moderna lokaler.
I landsbygdsomden är hyresnivåerna relativt jämna.
Befintliga lokaler
Till skillnad fn nyproducerade lokaler styrs hyran för befintliga lokaler
av utbud och efterfgan. Denna hyra kan variera kraftigt mellan olika
geografiska lokaliseringar. I områden med höga vakanser och stort
utbud på lokaler kan marknadshyran understiga nyproduktionshyran
sentligt. Den omvända situationen, där marknadshyran överstiger
nyproduktionshyran, förkommer nästan uteslutande i storstädernas
citynära anläggningar där byggbar mark saknas och det råder generell
brist på moderna och ändamåls enliga lokaler.
Spanien
Nederländerna
Belgien
Finland
Frankrike
Sverige
Transaktionsvolym lager & industri
MEUR
0
5 000
10 000
15 000
20 000
25 000
30 000
35 000
20232022202120202019201820172016201520142013
Tyskland
Källa: Savills
Produktion/industri
Andel av total volym (%)
Övrigt (blandfastigheter, lättindustri, lager)
Logistik
Transaktionsvolym lager & industri i Sverige
Mkr %
0
10 000
20 000
30 000
40 000
50 000
60 000
202320212019201720152013201120092007
0
5
10
15
20
25
30
Källa: Savills
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
15
Källa: Savills
Hyresutveckling i Stockholm
Kr/kvm
Kontor Stockholm i bästa läge
Kontor Stockholm
Lager/industri Stockholm i bästa läge
Lager/industri Stockholm
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
202320212019201720152013201120092007
Källa: Savills
Kontor Helsingfors i bästa läge
Lager/industri Helsingfors i bästa läge
Hyresutveckling i Helsingfors
Euro/kvm
0
100
200
300
400
500
600
202320212019201720152013201120092007
Källa: Savills
Hyresutveckling i Paris och Lyon
Euro/kvm
Kontor Paris i bästa läge
Kontor Lyon i bästa läge
0
200
400
600
800
1 000
1 200
202320212019201720152013201120092007200520032001
Lager/industri Paris i bästa läge
Lager/industri Lyon i bästa läge
Källa: Savills
Hyresutveckling i Madrid och Barcelona
Euro/kvm
Kontor Madrid i bästa läge
Kontor Barcelona i bästa läge
Lager/industri Barcelona i bästa läge
Lager/industri Madrid i bästa läge
0
50
100
150
200
250
300
350
400
450
20232022202120202019201820172016201520142013
Källa: Savills
Hyresutveckling i Randstad och Eindhoven
Euro/kvm
Kontor Amsterdam i bästa läge
Kontor Amsterdam
Lager/industri Randstad och Eindhoven i bästa läge
Lager/industri Randstad och Eindhoven
0
100
200
300
400
500
600
700
202320212019201720152013201120092007200520032001
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
16
MARKNADSSEGMENT
Sagax fastighetsbestånd är indelat i marknadssegmenten Sverige,
Finland, Frankrike, Benelux, Spanien, Tyskland samt Övriga Europa.
74%avmarknadsvärdetoch77%avhyresvärdetvarhänförligttill
fastigheterutanförSverige.
HYRESAVTALSSTRUKTUR
Sagaxtecknarhuvudsakligensåkalladekallhyresavtal.Dettainnebär
atthyresgästenbetalarkostnadernaförtillexempelvärme,el,fastig
hetsskattsamtvattenochavloppitilläggtilldenöverenskomnahyran.
Sagaxpåverkashärigenomendastibegränsadomfattningavföränd
radekostnadertillföljdavändradförbrukningellerändradetaxor
rexempelvisvärmeellervatten.Utanförstorstädernaombesörjer
ochbekostarhyres
sternanormaltävenfastighetsskötselochunder
llavfastigheterna,såkalladetriplenetavtal.Merän95%avSagax
hyresavtal är indexerade till KPI eller motsvarande. Den årliga index
eringen kan i vissa fall vara begränsad genom tak respektive golv. Ett
mindreantalhyresavtalharårligafastahyresjusteringar.
Sagaxharendiversifieradavtalsstruktur,vilketstärkermöjlig
heternaattupprättllaenjämnuthyrningsgrad.Förattytterligare
begränsariskenförminskadehyresintäktereftersträvarSagaxdelsatt
skapa långsiktiga relationer med bolagets hyresgäster, dels att uppnå en
goddiversifieringavhyresavtalenslängdochstorlek.Därutöverefter
strävarSagaxenjämnfördelningavkontraktsförfallöveråren.Sagax
arbetarävenaktivtmedkontraktsförlängningiförtid.Bolagetväljeratt
avståfnattvidvarjetidpunktmaximerahyresnivånomiställetlängre
löptiderkanuppnås.Dettabedömsminskariskenförbetydandevariansi
koncernensuthyrningsgrad.
Sagaxkontrakteradeårshyrafördeladesvidperiodensutgångpå
2462hyresavtalmedcirka1400hyresgäster.
Den 31 december 2023 omfattade Sagax fastighetsbestånd 903 fastigheter med en uthyrningsbar area om
4 331 000 kvadratmeter. Det årliga hyresvärdet och kontrakterad årshyra uppgick till 4 738 respektive
4 557 miljoner kronor. Den ekonomiska uthyrningsgraden uppgick till 96 %.
Sagax fastighetsbestånd i
sammandrag
Fastighetsbestånd i sammandrag
2023-12-31 2023
Marknadssegment
Antal
fastig-
heter
Uthyr-
ningsbar
area, kvm
Marknadsvärde Hyresvärde
Ekonomisk
uthyrnings-
grad
Hyres-
intäkter,
Mkr
Övriga
intäkter,
Mkr
Fastighets kostnader
1)
Drift-
netto,
Mkr
1)
Direkt av-
kastning
1)
Mkr kr/kvm Mkr kr/kvm Mkr kr/kvm
Sverige 125 918 000 14 649 16 000 1 085 1 183 95 % 955 4 –143 –156 816 5,5 %
Finland 243 1 458 000 18 175 12 500 1 767 1 212 95 % 1 682 5 317 217 1 370 7, 5 %
Frankrike 264 743 000 9 815 13 200 814 1 096 98 % 697 5 –167 –225 534 6,4 %
Benelux 147 661 000 8 461 12 800 631 953 96 % 586 12 68 –103 530 6,5 %
Spanien 113 451 000 4 543 10 100 317 703 99 % 254 0 –24 53 230 6,0 %
Tyskland 9 94 000 1 295 13 800 112 1 195 98 % 108 0 –4 43 104 8,0 %
Övriga Europa 2 6 000 124 19 200 12 1 840 100 % 12 –1 –106 12 9,0 %
Delsumma 903 4 331 000 57 061 13 200 4 738 1 094 96 % 4 293 25 –723 167 3 595 6,4 %
Ej fördelat
44 –10 44
Totalt 903 4 331 000 57 061 13 200 4 738 1 094 96 % 4 293 25 767 177 3 551 6,4 %
1) Kostnader för fastighetsadministration ingår i redovisade fastighetskostnader.
Koncernens hyresvärde
Finland 37 % (1 767 mkr)
Sverige 23 % (1 085 mkr)
Övriga Europa 0 % (12 mkr)
Spanien 7 % (317 mkr)
Frankrike 17 % (814 mkr)
Benelux 13 % (631 mkr)
Tyskland 2 % (112 mkr)
Fastigheternas marknadsvärde
Finland 32 % (18 175 mkr)
Sverige 26 % (14 649 mkr)
Övriga Europa 0 % (124 mkr)
Spanien 8 % (4 543 mkr)
Frankrike 17 % (9 815 mkr)
Benelux 15 % (8 461 mkr)
Tyskland 2 % (1 295mkr)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
17
I tabellen nedan redovisas storleken på Sagax hyresavtal i relation till
koncernenskontrakteradeårshyravidåretsutgång.Avtabellentill
högernedanframgåratt2455hyresavtalhadeetthyresvärdeunder
stigande1%avkoncernenskontrakteradeårshyra.Detsammanlagda
hyresvärdetfördessaavtalmotsvarade90%avSagaxkontrakterade
årshyra.Sagaxvardärutöverparti6hyresavtalmedetthyresvärde
motsvarande12%avkoncernenskontrakteradeårshyra.Dessahyres
avtalutgjordesammanlagt8%avSagaxkontrakteradeårshyra.Endast
1avSagaxhyresavtalhadeettårligthyresvärdeöverstigande2%av
koncernenshyresintäkter.
HYRESGÄSTER
Sagaxhyresgästerärverksammainomolikasektorer.Företaginomtill
verkningsindustrinsrför16%(14%)avhyresintäkterna.Fordons
relateradverksamhet,innefattandeförljning,serviceochtillverkning
Löptider för hyresavtal
Förfalloår
Antal
hyresavtal Area, kvm
Kontrakterad årshyra
Mkr Andel
2024 916 623 000 732 16 %
2025 465 739 000 690 15 %
2026 362 496 000 560 12 %
2027 231 493 000 513 11 %
2028 154 355 000 426 9 %
>2028 334 1 477 000 1 635 36 %
Totalt 2 462 4 182 000 4 557 100 %
Hyresduration
Marknadssegment
Antal
fastigheter
Antal
hyresavtal
Hyres-
duration, år
Sverige 125 518 4,4
Finland 243 735 4,4
Frankrike 264 763 4,0
Benelux 147 246 5,3
Spanien 113 193 4,5
Tyskland 9 5 12,7
Övriga Europa 2 2 10,3
Totalt/genomsnitt 903 2 462 4,7
samtlivsmedelsrelateradverksamhetstårför14%(13%)respektive
10%(11%)avhyresintäkterna.Endiversifieringavhyresgästernas
branschtillhörighetbedömsminskariskenförvakanserochhyresför
luster.Dehuvudsakligasektorernaåterfinnsicirkeldiagrammetnedan.
Vidårsskiftetmotsvaradehyresrdethänförligttillde10största
hyresgästerna21%avdetotalakontrakteradehyresintäkterna,för
deladepå136hyresavtal.Hyresdurationenfördessauppgicktill7,9
årigenomsnitt.Denenskiltstörstahyresgästenärdenamerikanska
medicinteknikkoncernenBaxtersomsvaradeför3,8%avSagaxkon
trakteradehyresintäktervidårsskiftet.Ytterligare4hyresgästerharen
årshyrasomvarförsigöverstiger2%avbolagetstotalaårshyror.De5
störstahyresgästernaäribokstavsordningBaxterkoncernen,Groupe
Colas,Kesko,NokiaochSaintGobainkoncernen.
Fördelning av kontrakterad årshyra
IT, utveckling,utbildning 6 %
Fastighetsservice 8 %
Byggmaterial 7 %
Övrigt 15 %
Media 4 %
Produktion, fastigheter 6 %
Logistik 6 %
Livsmedelsrelaterad verksamhet 10 %
Medicin, medicinteknik 6 %
Stat, kommun 2 %
Fordon 14 %
Tillverkningsindustri 16 %
Fördelning hyresavtal
Andel av
kontrakterad årshyra
Kontrakterad
årshyra Andel, %
Antal
hyres-
avtal, st
Genomsnittlig
kontrakterad
årshyra, Mkr
Hyres-
duration, år
> 2 % 97 2 1 97 14
1–2 % 360 8 6 60 4
< 1 % 4 099 90 2 455 2 5
Totalt/genomsnitt 4 557 100 2 462 2 5
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
18
FASTIGHETSPORTFÖLJENS AVKASTNING
Direktavkastningenföråretiförhållandetillmarknadsvärdetvidårets
utgånguppgicktill6,4%(5,8%).Fastighetsportföljenstotalavkastning
uppgicktill4,0%(9,3%).Underåretuppgickdenvägdainflationen
till3,4%(9,4%)idemarknaderdärSagaxäraktivt.Denrealatotal
avkastningenuppgicksåledestill0,6%(0,1%).
Framåtriktaddirektavkastninguppgicktill6,6%(6,3%).Idiagram
metnedanförklarashurdenframåtriktadedirektavkastningenpåver
katsavhyresförändringar,investeringar,avyttringar,värdeförändringar
ochvalutaeffekter.
HYRESFÖRLUSTER
Sagaxharhistorisktredovisatlågahyresförluster,senedanstående
tabell.Under2023uppgickhyresförlusternatill5,0(2,1)miljoner
kronor.
Hyresgästernas nettoinflyttning
–0,5
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
2023202220212020201920182017201620152014
Andel av hyresvärde, %
Netto av kontrakterade årshyror för in- och avflyttade hyresgäster under året jämförs med
genomsnittligt hyresvärde under året.
Hyresgästernas omsättningshastighet
0
1
2
3
4
5
6
2023202220212020201920182017201620152014
Andel av kontrakterad årshyra, %
Kontrakterad årshyra för under året avflyttade hyresgäster i relation till genomsnittlig
kontrakterad årshyra under året.
Hyresvärde och ekonomisk uthyrningsgrad
0
200
400
600
800
1 000
1 200
2023202220212020201920182017201620152014
%, kurva Kr/kvm, staplar
Hyresvärde, kr/kvm
Uthyrningsgrad, %
40
50
60
70
80
90
100
Hyresförluster
År
Hyres -
förluster, Mkr
Andel av
hyresintäkter, %
Ekonomisk
uthyrningsgrad, %
2014 0,2 0,0 94
2015 0,6 0,0 96
2016 0,1 0,0 94
2017 0,1 0,0 94
2018 1,6 0,1 95
2019 2,9 0,1 95
2020 0,7 0,0 95
2021 3,2 0,1 96
2022 2,1 0,1 96
2023 5,0 0,1 96
Direkt-
avkastning: 6,3 % 0,2 % 0,1 % 0,1 % 0,0 % 0,0 % 6,6 %
0,2 %
Utveckling för fastighetsportföljens framåtriktade direktavkastning
0
10 000
20 000
30 000
40 000
50 000
60 000
52 682 –1 306 5 088 902
–77
–229 57 061
Marknadsvärde
förvaltnings-
fastigheter
2023-12-31
Valuta-
effekt
För-
säljningar
Förändringar
i befintligt
bestånd
FörvärvVärde-
förändringar
Marknadsvärde
förvaltnings-
fastigheter
2022-12-31
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
19
UTHYRNINGSARBETE
Under2023harSagaxhaftenomsättningshastighetavhyresgästerom
4,9%(5,9%).Omsättningstaktenharberäknatssomkontrakteradårs
hyraförunderåretavflyttadehyresgästerirelationtillgenomsnittlig
kontrakterad årshyra under året.
Hyresgästernasnettoinflyttning2023uppgicktill0,0%(0,4%).
Nettoinflyttningenharberäknatsgenomattnettotavkontrakterade
årshyrorförinochavflyttadehyresgästerunderåretjämförtsmed
genomsnittlig årshyra under året. Den ekonomiska uthyrnings graden
uppgicktill96%(96%)vidåretsutgångochharkonsekventöverstigit
94%sedan2014.
Den ekonomiska uthyrningsgradens förändring
Underåretharvakansrdetökatmed210(220)miljonerkronortill
följdavavflyttningarochminskatmed211(207)miljonerkronortill
följdavinflyttningar.Tidsbegränsadelämnaderabatteruppgicktill52
(38)miljonerkronorpåårsbasisvidåretsslut.Löptidernaförrabat
ternaframgåravtabellennedan.Avvakansvärdetåterfanns75%
(75%)iSverigeochFinland.
Förrvavfastighetermedvakanserharökatvakansvärdetmed6mil
jonerkronor.Utgåendevakansvärdeharreduceratsmed7miljoner
kronortillföljdavfastighetsförsäljningar.Utgåendevakansvärdeupp
gicktill182(171)miljonerkronor.
Kommande vakansförändring
Hyresavtalmedetthyresvärdeom74(107)miljonerkronorvarvid
åretsslutuppsagdavaravhyresavtalomfattande74(104)miljoner
kronorharsagtsuppföravflyttningochhyresavtalomfattande0(3)
miljonerkronorharsagtsuppföromförhandling.Avdehyresavtalsom
sagtsuppföravflyttningskeravflyttningarmotsvarande55miljoner
kronorunder2024,9miljonerkronorunder2025och10miljoner
kronorunder2026ellerdärefter.
Nyuthyrningaravlokalersomännuejinflyttatsharminskatdet
justeradevakansrdetmed19(49)miljonerkronor.
Detjusteradeutgåendevakansrdetuppgicktill237(229)miljoner
kronor.55(55)miljonerkronoravseravtalsomsagtsuppföravflytt
ning,menännuejavflyttatsochnyuthyrningarsomännuinteinflyttats.
Vakanser 1 januari 2024
Marknadssegment
Antal
fastigheter
Hyresvärde,
Mkr
Vakansvärde,
Mkr
1)
Ekonomisk
vakansgrad
1)
Uthyrningsbar
area, kvm
Vakant
area, kvm
Areamässig
vakansgrad
Sverige 125 1 085 57 5 % 918 000 37 000 4 %
Finland 243 1 767 80 5 % 1 458 000 79 000 5 %
Frankrike 264 814 14 2 % 743 000 12 000 2 %
Benelux
2)
147 631 25 4 % 661 000 7 000 1 %
Spanien 113 317 3 1 % 451 000 11 000 3 %
Tyskland 9 112 2 2 % 94 000 2 000 2 %
Övriga Europa 2 12 6 000
Totalt 903 4 738 182 4 % 4 331 000 149 000 3 %
1) Vakansvärde respektive vakansgrad beaktar vakanser och lämnade rabatter till hyresgäster.
2) Sagax har under året förvärvat fastigheter i Belgien. Fastigheterna i Belgien och Nederländerna redovisas från 1 juli i marknadssegmentet Benelux.
Löptider för lämnade rabatter
Förfalloår Mkr
2024 45
2025 3
2026 2
2027 1
2028
0
>2028 1
Totalt 52
Ingånga och uppsagda hyresavtal
Inflyttningar Avflyttningar
In- och avflyttningsår Antal avtal Hyresvärde, Mkr Antal avtal Hyresvärde, Mkr
2024 11 19 55 55
2025 8 9
2026 2 2
2027 1 8
2028
>2028
Totalt 11 19 66 74
Vakansförändringar
Belopp i miljoner kronor 2023 2022
Ingående vakans respektive år 171 135
Inflyttningar 211 –207
Avflyttningar 210 220
Förändring av lämnade rabatter 13 1
Vakansvärde, förvärvade fastigheter 6 19
Vakansvärde, försålda fastigheter –7 –5
Valutakursförändring 0 8
Utgående vakansvärde 182 171
Uppsagt för omförhandling 3
Uppsagda avtal, ej avflyttat 74 104
Nyuthyrning, ej inflyttat –19 49
Justerat utgående vakansvärde 237 229
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
20
NETTOINVESTERINGAR 2023
Sagaxnettoinvesteringarifastigheterunder2023uppgicktill5913
(1855)miljonerkronormotsvarande11%avingåendefastighets
rde,sediagramsidan22.Underdensenastefemårsperiodenhar
nettoinvesteringarnaigenomsnittuppgåtttill10%avingåendefastig
hetsvärde respektive år. Nettoinvesteringarna har beräknats som
nettotavfastighetsförvärv,investeringaribefintligtfastighetsbestånd
samt avyttringar av fastigheter.
Förvärv
Sagaxharunderåretförrvatfastighetermedensammanlagduthyr
ningsbarareaom449000kvadratmeterförtotalt5088(3202)miljo
nerkronor.Denstörstainvesteringenavsågenportföljom65fastigheter
omfattande109000kvadratmeteruthyrningsbarareaiFrankrike.
Avyttringar
Underårethar9fastigheteravyttratsförensammanlagdköpeskilling
om86miljonerkronor.
Under tredje kvartalet förvärvades en fastighet omfattande 13 700 kvadratmeter uthyrningsbar area i Bremerhaven, Tyskland.
Fastigheten är fullt uthyrd och består av lokaler för lagerverksamhet.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
21
Fastighetsförvärv 2023, area
Finland 15 % (69 394 kvm)
Sverige 2 % (10 943 kvm)
Spanien 34 % (152 890 kvm)
Benelux 15 % (67 115 kvm)
Frankrike 30 % (134 583 kvm)
Tyskland 3 % (13 672 kvm)
Investering i befintligt fastighetsbestånd per marknadssegment, 2023
Finland 18 % (167 Mkr)
Sverige 60 % (539 Mkr)
Spanien 3 % (26 Mkr)
Benelux 9 % (79 Mkr)
Frankrike 10 % (89 Mkr)
Tyskland – % (2 Mkr)
Orsak till investeringar i befintligt fastighetsbestånd, 2023
Nyuthyrning 28 % (252 Mkr)
Nyproduktion 44 % (395 Mkr)
Hyrestillägg 5 % (50 Mkr)
Underhåll 23 % (205 Mkr)
Investeringar i befintligt bestånd
Sagaxharunder2023investerat902(715)miljonerkronoridetbefint
ligafastighetsbeståndet,varav539(223)miljonerkronoriSverigeoch
167(302)miljonerkronoriFinland.Avinvesteringarnaibefintligt
beståndavsåg205(269)miljonerkronorunderhållavfastigheternaoch
395(232)miljonerkronornyproduktion.Därutöverinvesterades252
(158)miljonerkronorisambandmednyuthyrningaroch50(56)mil
jonerkronormothyrestillägg.Avinvesteringarnaibefintligtbestånd
avsågsammanlagt18miljonerkronorienergibesparandeåtgärder.
rutöverharlöpandeunderhållom104(84)miljonerkronor
kostnadsförtsikoncernensredovisningunder2023.
Fastighetsförvärv 2023, förvärvspris
Finland 17 % (851 Mkr)
Sverige 4 % (186 Mkr)
Spanien 25 % (1 281 Mkr)
Benelux 22 % (1 096 Mkr)
Frankrike 31 % (1 601 Mkr)
Tyskland 1 % (73 Mkr)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
22
Fem största investeringarna i befintligt fastighetsbestånd
under 2023
Nedanredogörsfördefemstörstainvesteringarnaidetbefintliga
fastighetsbeståndetunderåret.Dessafeminvesteringaruppgicktill
sammanlagt419miljonerkronor,vilketmotsvarade46%avdetotala
investeringarnaibefintligtfastighetsbesndunderåret.
Jakobsberg 18:19, 148 miljoner kronor
Nybyggnationom14000kvadratmeterlagerochverksamhetslokaler
iJärfälla,nordvästomStockholm.Byggnationenpåbörjadesunder
tredjekvartalet2022ochberäknasvarafärdigställdundertredjekvar
talet2025.Dentotalainvesteringenberäknasuppgåtill511miljoner
kronorochfastighetenavsesblicertifieradenligtMiljöbyggnadSilver
vid färdigställande. Fastigheten är fullt uthyrd.
Sollentuna Häradsallmänning 1:34, 110 miljoner kronor
PåfastighetenSollentunaHäradsallmänning1:34iJärfälla,nordväst
omStockholm,pågårnybyggnationom7300kvadratmeterlageroch
verksamhetslokaler.Fastighetenförvärvadesunderfjärdekvartalet
2021ochnybyggnationenberäknasvarafärdigslldunderfrdekvar
talet2024.FastighetenavsesattcertifierasenligtMiljöbyggnadSilver
vidfärdigställande.Dentotalainvesteringenberäknasuppgåtill187
miljonerkronorochfastighetensuthyrningsgraduppgicktill65%vid
årets utgång.
Jordbromalm 3:1, 65 miljoner kronor
Hyresgästanpassningarom65000kvadratmeterlagerochverksam
hetslokaler som beräknas vara färdigställda under andra kvartalet
2024.Dentotalainvesteringenberäknasuppgåtill96miljonerkronor
ochareamässiguthyrningsgraduppgicktill90%(46%)vidårets
utng.
Elektra 11, 60 miljoner kronor
Nybyggnationavlagerochverksamhetslokalerom3500kvadrat
metersamt84parkeringsplatseriStockholm.Byggnationenpåbörja
desunder2021ochberäknasvarafärdigställdunderandrakvartalet
2024.Dentotalainvesteringenberäknasuppgåtill87miljonerkronor.
FastighetenärfulltuthyrdochkommerattcertifierasenligtMiljö
byggnad Silver vid färdigställande.
13 Rue Gutenberg, 36 miljoner kronor
På13RueGutenbergpågårnybyggnationom3200kvadratmeter
lagerochverksamhetslokalersomfärdigställsunder2024.Fastig
hetenärbelägen30kilometerösteromcentralaParisochdentotala
investeringenberäknasuppgåtill49miljonerkronor.Fastigheten
avsesattcertifierasenligtBREEAMNewconstruction,nivåVeryGood.
Uthyrningsgradenuppgicktill43%vidåretsutgång.
Pågående investeringar vid årsskiftet
Sagaxhadevidårsskiftet12pågåendeinvesteringarmedenberäknad
investeringsvolymöverstigande10miljonerkronor,setabellnedan.
VidårsskiftethadeSagaxpågåendeprojektmedenberäknadinves
teringom1611miljonerkronorvarav892miljonerkronorinvesterats
tillochmed2023och719miljonerkronoråtersrattinvestera.
Sagax nettoinvesteringar i fastigheter 2019-2023
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
20232022202120202019
%, linje
Nettoinvesteringar, Mkr
% av ingående fastighetsvärden
Rullande 5-årssnitt
Mkr, staplar
0
4
8
12
16
20
Pågående projekt
Pågående projekt med en beräknad total investering överstigande 10 miljoner kronor
Fastighet/adress Kommun Segment Avseende
Projekt area,
kvm
Beräknad
investering, Mkr
Återstående
investering, Mkr
Beräknat
färdig ställande
Jakobsb erg 18:19 Järfälla Sverige Nybyggnation 14 000 511 337 2025
Sollentuna Häradsallmänning 1:34 Järfälla Sverige Nybyggnation 7 000 187 72 2024
Jordbromalm 3:1 Haninge Sverige Hyresgästanpassning 65 000 96 7 2024
Elektra 11 Stockholm Sverige Nybyggnation 4 000 87 2 2024
13 Rue Gutenberg Bussy-Saint-Georges Frankrike Nybyggnation 3 000 49 5 2024
Romben 3 Sollentuna Sverige Hyresgästanpassning 6 000 35 29 2024
Versterkerstraat 10 Almere Benelux Nybyggnation 3 000 35 3 2024
Ruununmyllyntie 13 Tavastehus Finland Hyresgästtillägg 18 000 32 16 2024
Kugghjulet 3 Huddinge Sverige Hyresgästanpassning 5 000 30 5 2024
Skultuna 3 Stockholm Sverige Nybyggnation 5 000 26 2 2024
Chroomstraat 140 Zoetermeer Benelux Hyresgästanpassning 7 000 15 3 2024
Kopersteden 1 Enschede Benelux Hyresgästanpassning 21 000 13 10 2024
Delsumma 158 000 1 116 526
Pågående projekt med en beräknad total investering understigande 10 miljoner kronor 495 193
Totalt pågående projekt 31 december 2023 1 611 719
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
23
På fastigheten 46 Avenue des Gardes Messiers i Frankrike färdigställdes nybyggnation om 2 400 kvadratmeter lager- och verksamhets-
lokaler. Byggnationen påbörjades under första kvartalet 2022 och färdigställdes under andra kvartalet 2023. Den totala investeringen
uppgick till 35 miljoner kronor och fastigheten är miljöcertifierad enligt BREEAM New construction, nivå Very Good.
46 Avenue des Gardes Messiers
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
24
Sagax fastighetsbestånd i Sverige omfattade 125 fastigheter med 918 000 kvadratmeter uthyrningsbar area.
Hyresvärdet uppgick till 1 085 miljoner kronor.
MarknadssegmentSverige
Korta fakta
2023 2022
Antal fastigheter 125 119
Uthyrningsbar area, kvm 918 000 905 000
Hyresvärde, Mkr 1 085 991
Ekonomisk uthyrningsgrad, % 95 93
Antal hyresavtal 518 513
Fastigheternas marknadsvärde, Mkr 14 649 14 782
Driftnetto, Mkr 816 727
Direktavkastning, % 5,5 4,7
Segmentets andel av Sagax fastigheters marknadsvärde
0
10
20
30
40
50
20232022202120202019
%
Segmentets andel av Sagax
26%
Hyresvärde
23% 21%
Fastigheternas
marknads-
värde
Uthyrningsbar
area
Fördelning av hyresavtal i segmentet
Andel av
Sagax årshyra
Segmentets
kontrakterade
årshyra
Andel av
koncernens
kontrakterade
årshyra, %
Antal
hyres-
avtal, st
Genomsnittlig
kontrakterad
årshyra, Mkr
> 2 %
1–2 % 104 2 2 52
< 1 % 923 20 516 2
Totalt 1 028 23 518 2
Fastighetsbestånd i Sverige i sammandrag
2023-12-31 2023
Geografisk fördelning
Antal
fastig-
heter
Uthyr-
ningsbar
area, kvm
Marknadsvärde Hyresvärde
Ekonomisk
uthyrnings-
grad
Hyres-
intäkter,
Mkr
Övriga
intäkter,
Mkr
Fastighets kostnader
1)
Drift-
netto,
Mkr
Direkt av-
kastningMkr kr/kvm Mkr kr/kvm Mkr kr/kvm
Stockholm 91 656 000 12 658 19 300 905 1 380 94 % 785 3 131 –200 657 5,1 %
Övriga Sverige 34 262 000 1 990 7 600 180 688 100 % 170 1 12 –45 159 7,9 %
Totalt Sverige 125 918 000 14 649 16 000 1 085 1 183 95 % 955 4 143 –156 816 5,5 %
1) Kostnader för fastighetsadministration ingår i redovisade fastighetskostnader.
SVERIGE
SverigeärenavSagaxhuvudmarknader.Avkoncernenstotalamark
nadsvärdeochhyresvärdeåterfinns26%respektive23%idetta
segment.SagaxfastighetsbeståndiSverigeomfattade125fastigheter
med918000kvadratmeteruthyrningsbararea.Vidårsskiftetuppgick
antalethyresavtaltill518stycken.
Marknadsvärde
MarknadsvärdetpåSagaxfastigheteriSverigefastställdesper31
december2023till14649(14782)miljonerkronor.Denorealiserade
rdeförändringenisegmentetuppgicktill–859(667)miljonerkronor,
motsvarandeenvärdeförändringom–5,5%(4,7%).Undersamma
periodvarinflationen4,4%(12,3%)ochdenrealavärdeförändringen
uppgicksåledestill–9,5%(6,8%).Avdenorealiseradevärdeför
ändringenvar240(154)miljonerkronorhänförligtillförvaltningoch
1099(514)miljonerkronorrelaterattillallnmarknadsrde
rändring.Vägtdirektavkastningskravförsegmentetvarper31
december20235,9%(5,3%)medintervallet5,29,5%(4,39,5%).
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
25
Stockholm
SagaxfastighetsbeståndiStockholmsområdetomfattade91fastig
hetermed656000kvadratmeteruthyrningsbararea.Sagaxfastigheter
iStockholmutgjorde15%avSagaxuthyrningsbaraareaoch19%av
koncernenshyresvärde.
SagaxfastigheteriStockholmåterfinnsutanförcentralaStockholm
framralltutmeddestörretrafikledernasomE4/E20,E18ochNys
vägen. Flertalet av fastigheterna är belägna i etablerade industriom den
somtillexempelLundaochUlvsundainorraStockholmsamtÄlvsjö,
Segeltorp,JordbroochÅrstaisödraStockholm.
Avflyttningar,nyuthyrningarochomförhandlingaravbefintliga
avtalskerlöpandeochmöjligheternaatthyrautvakantalokalerbedöms
som goda.
Förvaltning
Hyresintäkternaökadetill785(703)miljonerkronorochdriftnettot
till657(581)miljonerkronor,fmsttillföljdavfastighetsförvärv,
hyresindexeringochförbättraduthyrningsgrad.Denekonomiska
uthyrningsgradeniStockholmvar94%(91%)vidutgångenav2023.
Sagaxharunderårettecknat32nyahyresavtalomfattandeen
uthyrningsbarareaom47000kvadratmeteroch14hyresavtalom
21700kvadratmeterharförlängts.Hyressterharunderåretsagtupp
32avtalföravflyttningom41300kvadratmetervilketbetyderattnetto
uthyrningenuppgicktill5700kvadratmeter.
Under2023har539(220)miljonerkronorinvesteratsibefintligt
fastighetsbestånd.
Förvärv och avyttringar
Under2023förrvades6fastigheteriStockholmförsammanlagt186
miljonerkronor.
Övriga Sverige
SagaxfastighetsbeståndiÖvrigaSverigeomfattadevidåretsutgång34
fastighetermed262000kvadratmeteruthyrningsbarareaochutgjorde
6%avSagaxtotalauthyrningsbaraarea.SagaxfastigheteriÖvriga
Sverigeutgjorde3%avSagaxfastigheterstotalamarknadsrdeoch4%
avkoncernenshyresvärde.
Förvaltning
Hyresintäkternaökadetill170(154)miljonerkronorochdriftnettot
till159(145)miljonerkronor,fmstberoendepåhyresindexering.
DenekonomiskauthyrningsgradeniövrigaSverigevar100%(99%)
vid årets utgång.
Sagaxharunderårettecknat2nyaavtalomfattandeenuthyrnings
barareaom1500kvadratmeter.Underårethar2avtalom2100
kvadratmetersagtsuppföravflyttningochingaavtalharförlängts.
Nettouthyrningenuppgickdärmedtill–600kvadratmeter.Dengenom
snittligahyresdurationenuppgicktill6,0(6,9)år.Merpartenavfastig
heternaäruthyrdamedtriplenetavtal.
Under2023har10(3)miljonerkronorinvesteratsibefintligtfastig
hetsbestånd.
Förvärv och avyttringar
Ingaförrvelleravyttringarharskettunderåret.
På fastigheten Jordbromalm 3:1 i Haninge genomförs hyresgästanpassning om 65 000 kvadratmeter lager- och verksamhetslokaler varav
55 000 kvadratmeter är genomförda vid årets utgång. Fastigheten är belägen 25 kilometer söder om centrala Stockholm och består av
94 000 kvadratmeter uthyrningsbar area och 183 000 kvadratmeter mark. Uthyrnings graden uppgick till 90 % vid årets utgång.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
26
MarknadssegmentFinland
Sagax fastighetsbestånd i Finland omfattade 243 fastigheter med 1 458 000 kvadratmeter uthyrningsbar area.
Hyresvärdet uppgick till 1 767 miljoner kronor.
Korta fakta
2023 2022
Antal fastigheter 243 218
Uthyrningsbar area, kvm 1 458 000 1 393 000
Hyresvärde, Mkr 1 767 1 711
Ekonomisk uthyrningsgrad, % 95 97
Antal hyresavtal 735 732
Fastigheternas marknadsvärde, Mkr 18 175 17 876
Driftnetto, Mkr 1 370 1 141
Direktavkastning per 31 december, % 7, 5 6,7
Segmentets andel av Sagax fastigheters marknadsvärde
0
5
10
15
20
25
30
35
40
20232022202120202019
%
Segmentets andel av Sagax
37%
Hyresvärde
34%32%
Fastigheternas
marknads-
värde
Uthyrningsbar
area
Fördelning av hyresavtal i segmentet
Andel av
Sagax årshyra
Segmentets
kontrakterade
årshyra
Andel av
koncernens
kontrakterade
årshyra, %
Antal
hyres-
avtal, st
Genomsnittlig
kontrakterad
årshyra, Mkr
> 2 %
1–2 % 256 6 4 64
< 1 % 1 431 31 731 2
Totalt 1 687 37 735 2
Fastighetsbestånd i Finland i sammandrag
2023-12-31 2023
Geografisk fördelning
Antal
fastig-
heter
Uthyr-
ningsbar
area, kvm
Marknadsvärde Hyresvärde
Ekonomisk
uthyrnings-
grad
Hyres-
intäkter,
Mkr
Övriga
intäkter,
Mkr
Fastighets kostnader
1)
Drift-
netto,
Mkr
Direkt av-
kastningMkr kr/kvm Mkr kr/kvm Mkr kr/kvm
Helsingfors 85 717 000 10 870 15 200 960 1 340 93 % 892 1 –170 237 723 6,7 %
Övriga Finland 158 741 000 7 305 9 900 807 1 089 98 % 790 4 147 198 647 8,6 %
Totalt Finland 243 1 458 000 18 175 12 500 1 767 1 212 95 % 1 682 5 317 217 1 370 7, 5 %
1) Kostnader för fastighetsadministration ingår i redovisade fastighetskostnader.
FINLAND
FinlandärSagaxstörstamarknadssegment,motsvarande32%av
koncernensmarknadsrdeoch37%avtotalthyresvärde.Sagax
fastighetsbeståndiFinlandomfattade243fastighetermed1458000
kvadratmeteruthyrningsbararea.Vidårsskiftetuppgickantalethyres
avtaltill735stycken.
Marknadsvärde
MarknadsvärdetpåSagaxfastigheteriFinlandfastställdesper31
december2023till18175(17876)miljonerkronor.Denorealiserade
rdeförändringenisegmentetuppgicktill–629(108)miljonerkronor,
motsvarandeenvärdeförändringom–3,3%(0,6%).Undersamma
periodvarinflationen3,6%(9,1%)ochdenrealavärdeförändringen
uppgicksåledestill–6,7%(–7,8%).Avdenorealiseradevärdeföränd
ringenvar194(78)miljonerkronorhänförligtillförvaltningoch–824
(30)miljonerkronorrelaterattillallmänmarknadsvärdeförändring.
gtdirektavkastningskravförsegmentetvarper31december2023
6,7%(6,5%),medintervallet4,314,0%(4,314,0%).
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
27
Helsingfors
SagaxfastighetsbeståndiHelsingforsinklusivedeintilliggandekom
munernaEsbo,Vanda,KeravaochTusbyomfattadevidårsskiftet85
fastighetermed717000kvadratmeteruthyrningsbararea.Sagax
fastigheterliggerplaceradeutmedringledernaochstörretrafikleder.
SagaxfastigheteriHelsingforsutgjorde17%avSagaxuthyrnings
baraareaoch20%avkoncernenshyresvärde.
Förvaltning
Hyresintäkternaökadetill892(775)miljonerkronorochdriftnettot
med20%till723(605)miljonerkronor,fmsttillföljdavfärdig
ställdanybyggnationer,fastighetsförrvochhyresindexering.Sagax
harunder2023investerat86(168)miljonerkronoribefintligtfastig
hetsbestånd.
Sagaxharunderårettecknat59nyahyresavtalmedenuthyrnings
barareaom25300kvadratmeteroch44hyresavtalom56200kvadrat
meterharförlängts.Hyresgästerharunderåretsagtupp55avtalför
avflyttningom39100kvadratmeter.Nettouthyrningenuppgickdärmed
till–13800kvadratmeterunder2023.
Förvärv och avyttringar
Under2023förrvades7fastigheteriHelsingforsomfattandesam
manlagt53400kvadratmeteruthyrningsbarareaförtotalt573miljo
ner kronor.
Övriga Finland
ÖvrigaFinlandomfattade158fastighetermed741000kvadratmeter
uthyrningsbarareaochutgjorde17%avSagaxuthyrningsbaraarea
och17%avhyresvärdet.Enstorandelavfastigheternaärbelägnai
universitetsstädernaJyväskylä,Tammerfors,UleåborgochÅbo.
Förvaltning
Hyresintäkternaökadetill790(660)miljonerkronorochdriftnettot
2023med20%till647(537)miljonerkronor,fmsttillföljdav
fastighetsförrvochhyresindexering.Merpartenavhyresavtalenär
triplenetavtal.
Sagaxtecknade20nyahyresavtalunder2023medenuthyrningsbar
areaom9000kvadratmeter.53hyresavtalom69400kvadratmeterhar
rlängtssamt28uppsägningarföravflyttningom16600kvadratmeter
harmottagits.Nettouthyrningenvarföljaktligen–7600kvadratmeter.
Sagaxharunder2023investerat81(133)miljonerkronoribefintligt
fastighetsbestånd.
Förvärv och avyttringar
Underårethar5fastigheteromfattande16000kvadratmeteruthyr
ningsbarareaförrvatsför278miljonerkronor.3fastighetermeden
uthyrningsbarareaomtotalt5200kvadratmeteravyttradesförmot
svarande12miljonerkronorunder2023.
På fastigheten Koivuvaarankuja 2 i Finland har Sagax under 2023 uppdaterat fastighetens energisystem. Investeringen omfatttade utbyte av
fastighetens luftbehandlingssystem med värmeåtervinning samt installation av överordnat styr- och övervakningssystem. Investeringen uppgick
till 6 miljoner kronor och den årliga energibesparingen beräknas uppgå till 1 miljon kronor samt minskat koldioxidutsläpp om 82 ton.
Fastigheten förvärvades 2014 och omfattar 29 500 kvadratmeter uthyrningsbar area och 52 900 kvadratmeter mark.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
28
MarknadssegmentFrankrike
Sagax fastighetsbestånd i Frankrike omfattade 264 fastigheter med 743 000 kvadratmeter uthyrningsbar area.
Hyresvärdet uppgick till 814 miljoner kronor.
Korta fakta
2023 2022
Antal fastigheter 264 195
Uthyrningsbar area, kvm 743 000 610 000
Hyresvärde, Mkr 814 651
Ekonomisk uthyrningsgrad, % 98 97
Antal hyresavtal 763 637
Fastigheternas marknadsvärde, Mkr 9 815 7 971
Driftnetto, Mkr 534 428
Direktavkastning per 31 december, % 6,4 6,0
Segmentets andel av Sagax fastigheters marknadsvärde
0
5
10
15
20
20232022202120202019
%
Segmentets andel av Sagax
17%
Hyresvärde
17%17%
Fastigheternas
marknads-
värde
Uthyrningsbar
area
Fördelning av hyresavtal i segmentet
Andel av
Sagax årshyra
Segmentets
kontrakterade
årshyra
Andel av
koncernens
kontrakterade
årshyra, %
Antal
hyres-
avtal, st
Genomsnittlig
kontrakterad
årshyra, Mkr
> 2 %
1–2 %
< 1 % 801 18 763 1
Totalt 801 18 763 1
Fastighetsbestånd i Frankrike i sammandrag
2023-12-31 2023
Geografisk fördelning
Antal
fastig-
heter
Uthyr-
ningsbar
area, kvm
Marknadsvärde Hyresvärde
Ekonomisk
uthyrnings-
grad
Hyres-
intäkter,
Mkr
Övriga
intäkter,
Mkr
Fastighets kostnader
1)
Drift-
netto,
Mkr
Direkt av-
kastningMkr kr/kvm Mkr kr/kvm Mkr kr/kvm
Paris 124 479 000 7 162 14 900 601 1 254 98 % 567 5 –146 –305 425 6,2 %
Övriga Frankrike 140 264 000 2 652 10 100 214 810 96 % 130 21 80 109 7, 2 %
Totalt Frankrike 264 743 000 9 815 13 200 814 1 096 98 % 697 5 167 –225 534 6,4 %
1) Kostnader för fastighetsadministration ingår i redovisade fastighetskostnader.
FRANKRIKE
SegmentetFrankrikesvaradeför17%avmarknadsvärdetpåSagax
fastighetsportföljochför17%avkoncernenshyresrde.Sagaxfastig
hetsbeståndomfattade264fastighetermed743000kvadratmeter
uthyrningsbararea.Vidårsskiftetuppgickantalethyresavtaltill763
stycken.
Marknadsvärde
MarknadsvärdetpåSagaxfastigheteriFrankrikefastslldesper31
december2023till9815(7971)miljonerkronor.Denorealiserade
rdeförändringenisegmentetuppgicktill230(363)miljonerkronor,
motsvarandeenvärdeförändringom2,4%(4,8%).Undersamma
periodvarinflationen3,7%(5,9%)ochdenrealavärdeförändringen
uppgicksåledestill–1,3%(1,0%).Avdenorealiseradevärdeföränd
ringenvar131(103)miljonerkronorhänförligtillförvaltningoch99
(260)miljonerkronorrelaterattillallmänmarknadsvärdeförändring.
gtdirektavkastningskravförsegmentetvarper31december2023
6,4%(6,1%),medintervallet4,89,0%(4,08,5%).
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
29
Paris
Vidutgångenav2023ägdeSagax124fastighetermed479000kvadrat
meter uthyrningsbar area i Paris. Sagax fastigheter i Parisområdet är
strategisktbelägnaieftertraktadeochetableradeindustriområden
utmedstörretrafikledersomA4ochA6.FastighetsbeståndetiParis
omfattade11%avSagaxuthyrningsbaraareaoch13%avkoncernens
hyresvärde.
Förvaltning
Hyresintäkternaökadetill567(461)miljonerkronorochdriftnettot
med22%till425(348)miljonerkronor,främsttillföljdavfastig
hetsförvärvochhyresindexering.
Sagaxharunder2023investerat80(57)miljonerkronoribefintligt
fastighetsbestånd.
Sagaxharunderårettecknat94nyahyresavtalmedenuthyrnings
barareaom49300kvadratmeteroch7hyresavtalom6400kvadrat
meterharförlängts.Hyressterharunderåretsagtupp79avtalför
avflyttningom43800kvadratmeter.Nettouthyrningenuppgicktill
5500
kvadratmeterunder2023.
Förvärv och avyttringar
Under2023har11fastigheterförrvatsiParisför452miljonerkro
nor.Fastigheternaomfattar26300kvadratmeteruthyrningsbararea.
Under2023avyttrades1fastighetförmotsvarande7miljonerkronor.
Övriga Frankrike
Vidutgångenav2023ägdeSagax140fastighetermed264000kvadrat
meteruthyrningsbaraareaiövrigaFrankrike.Fastigheternautgjorde
6%avSagaxuthyrningsbaraareaoch5%avkoncernenshyresvärde.
MerpartenavfastigheternasmarknadsrdeiövrigaFrankrikeåterfinns
iuniversitetsstädersomBordeaux,Lille,LyonochMarseille.
Förvaltning
Hyresintäkternaökadetill130(92)miljonerkronorochdriftnettotmed
36%till109(80)miljonerkronor,främsttillföljdavfastighetsförvärv
ochhyresindexering.
Sagaxharinvesterat9(6)miljonerkronoribefintligtfastighets
beståndunder2023.
Sagaxharunderårettecknat5nyahyresavtalmedenuthyrnings
barareaom5500kvadratmeteroch1avtalom1000kvadratmeterhar
rlängts.Hyressterharunderåretsagtupp5avtalföravflyttningom
5200kvadratmeter.Nettouthyrningenuppgicktill300kvadratmeter
under2023.
Förvärv och avyttringar
Under2023har62fastigheterförvärvatsför1149miljonerkronor.
Fastigheternaomfattar108000kvadratmeteruthyrningsbararea.
4fastigheteromtotalt2800kvadratmeteruthyrningsbarareaavyttra
desförmotsvarande28miljonerkronorunder2023.
Under det fjärde kvartalet har Sagax förvärvat en fastighetsportlj omfattande 65 fastigheter i Frankrike. Fastigheterna omfattar 109000
kvadratmeter uthyrningsbar area och 1 840 000 kvadratmeter mark. Fastigheterna är fullt uthyrda. På foto framgår fastigheten Route de
Meaulan belägen i Limay utanför Paris.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
30
MarknadssegmentBenelux
Sagax fastighetsbestånd i Benelux omfattade 147 fastigheter med 661 000 kvadratmeter
uthyrningsbar area. Hyresvärdet uppgick till 631 miljoner kronor.
Korta fakta
2023 2022
Antal fastigheter 147 129
Uthyrningsbar area, kvm 661 000 597 000
Hyresvärde, Mkr 631 518
Ekonomisk uthyrningsgrad, % 96 97
Antal hyresavtal 246 235
Fastigheternas marknadsvärde, Mkr 8 461 7 383
Driftnetto, Mkr 530 407
Direktavkastning per 31 december, % 6,5 5,8
Segmentets andel av Sagax fastigheters marknadsvärde
0
3
6
9
12
15
20232022202120202019
%
Segmentets andel av Sagax
13%
Hyresvärde
1 5 %15%
Fastigheternas
marknads-
värde
Uthyrningsbar
area
Fördelning av hyresavtal i segmentet
Andel av
Sagax årshyra
Segmentets
kontrakterade
årshyra
Andel av
koncernens
kontrakterade
årshyra, %
Antal
hyres-
avtal, st
Genomsnittlig
kontrakterad
årshyra, Mkr
> 2 %
1–2 %
< 1 % 605 13 246 2
Totalt 605 13 246 2
Fastighetsbestånd i Benelux i sammandrag
2023-12-31 2023
Geografisk fördelning
Antal
fastig-
heter
Uthyr-
ningsbar
area, kvm
Marknadsvärde Hyresvärde
Ekonomisk
uthyrnings-
grad
Hyres-
intäkter,
Mkr
Övriga
intäkter,
Mkr
Fastighets kostnader
1)
Drift-
netto,
Mkr
Direkt av-
kastningMkr kr/kvm Mkr kr/kvm Mkr kr/kvm
Randstad
2)
& Eindhoven 94 425 000 5 708 13 400 426 1 003 96 % 403 9 54 –127 358 6,4 %
Övriga Nederländerna och Belgien 53 237 000 2 753 11 60 0 204 864 96 % 183 3 14 60 172 6,8 %
Totalt Benelux
3)
147 661 000 8 461 12 800 631 953 96 % 586 12 –68 –103 530 6,5 %
1) Kostnader för fastighetsadministration ingår i redovisade fastighetskostnader.
2) Randstad är den sammanvuxna storstadsregionen i centrala Nederländerna bestående av Amsterdam, Haag, Rotterdam och Utrecht.
3) Sagax har under året förvärvat fastigheter i Belgien. Fastigheterna i Belgien och Nederländerna redovisas från 1 juli i marknadssegmentet Benelux.
BENELUX
SegmentetBeneluxsvaradeför15%avmarknadsvärdetpåSagax
fastighetsportföljochför13%avkoncernenshyresrde.Sagaxfastig
hetsbeståndomfattade147fastighetermed661000kvadratmeter
uthyrningsbar area varav merparten av fastigheterna är belägna i
RandstadområdetochEindhoven.Randstadärdensammanvuxna
storstadsregionenicentralaNederländernabeståendeavAmsterdam,
Haag,RotterdamochUtrecht.Vidårsskiftetuppgickantalethyresavtal
till246stycken.
Marknadsvärde
MarknadsvärdetpåSagaxfastigheterisegmentetBeneluxfastslldes
per31december2023till8461(7383)miljonerkronor.Denoreali
seradevärdeförändringenisegmentetuppgicktill–37(407)miljoner
kronor,motsvarandeenvärdeförändringom–0,4%(5,8%).Under
sammaperiodvarinflationen1,2%(9,6%)ochdenrealavärdeföränd
ringenuppgicksåledestill–1,6%(–3,4%).Avdenorealiseradevärde
rändringenvar94(122)miljonerkronorhänförligtillförvaltningoch
131(285)miljonerkronorrelaterattillallnmarknadsvärdeföränd
ring.Vägtdirektavkastningskravförsegmentetvarper31december
20236,2%(7,3%),medintervallet5,08,5%(6,59,0%).
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
31
Randstad & Eindhoven
94fastigheterärbelägnaiRandstadochEindhovenomfattandesam
manlagt425000kvadratmeteruthyrningsbararea.Sagaxfastigheter
i segmentet är belägna i etablerade industriområden i anslutning till
störretrafikleder.Fastigheternautgjorde10%avSagaxuthyrnings
baraareaoch9%avhyresvärdet.
Förvaltning
Hyresintäkternaökadetill403(310)miljonerkronorochdriftnettot
med30%till358(275)miljonerkronor,främstberoendepåfastig
hetsförvärvochhyresindexering.
Sagaxharinvesterat70(23)miljonerkronoribefintligtfastighets
beståndunder2023.
Sagaxharunderårettecknat19nyahyresavtalmedenuthyrnings
barareaom32100kvadratmeteroch10hyresavtalom25600kvadrat
meterharförlängts.16uppsägningarföravflyttningharmottagitsunder
åretmedenuthyrningsbarareaom23400kvadratmeter.Nettouthyr
ningenuppgicktill8700kvadratmeterunder2023.
Förvärv och avyttringar
Under2023har8fastighetermedensammanlagduthyrningsbararea
om27900kvadratmeterförvärvatsför495miljonerkronor.
Övriga Nederländerna och Belgien
SagaxfastigheteriövrigaNederländernaochBelgienomfattade53
fastighetermed237000kvadratmeteruthyrningsbararea.Fastig
heternaärbelägnautmedstörretrafiklederelleretableradeindustri
områdeniNederländernaochBelgien.Dessafastigheterutgjorde5%
avSagaxuthyrningsbaraareaoch4%avhyresvärdet.
Förvaltning
Hyresintäkternaökadetill183(138)miljonerkronorochdriftnettot
med30%till172(132)miljonerkronor,främsttillföljdavfastig
hetsförvärvochhyresindexering.
Sagaxharinvesterat9(8)miljonerkronoribefintligtbeståndunder
2023.
Sagaxharunderårettecknat4nyahyresavtalmedenuthyrningsbar
areaom4000kvadratmeteroch4hyresavtalom34500kvadratmeter
harförlängts.Ingauppsägningarföravflyttningharmottagitsunder
året.Nettouthyrningenuppgickdärmedtill4000kvadratmeterunder
2023.
Förvärv och avyttringar
Under2023har11fastighetermedensammanlagduthyrningsbararea
om39200kvadratmeterförrvatsför601miljonerkronor.
På fastigheten Versterkerstraat 10 i Almere pågår nybyggnation om 3 400 kvadratmeter uthyrningsbar area som färdigställs under 2024.
Investeringen beräknas uppgå till 35 miljoner kronor.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
32
MarknadssegmentSpanien
Sagax fastighetsbestånd i Spanien omfattade 113 fastigheter med 451 000 kvadrat meter uthyrningsbar area.
Hyresvärdet uppgick till 317 miljoner kronor.
Korta fakta
2023 2022
Antal fastigheter 113 84
Uthyrningsbar area, kvm 451 000 298 000
Hyresvärde, Mkr 317 203
Ekonomisk uthyrningsgrad, % 99 98
Antal hyresavtal 193 124
Fastigheternas marknadsvärde, Mkr 4 543 3 221
Driftnetto, Mkr 230 272
Direktavkastning per 31 december, % 6,0 5,3
Segmentets andel av Sagax fastigheters marknadsvärde
0
2
4
6
8
10
20232022202120202019
%
Segmentets andel av Sagax
7%
Hyresvärde
10 %8%
Fastigheternas
marknads-
värde
Uthyrningsbar
area
Fördelning av hyresavtal i segmentet
Andel av
Sagax årshyra
Segmentets
kontrakterade
årshyra
Andel av
koncernens
kontrakterade
årshyra, %
Antal
hyres-
avtal, st
Genomsnittlig
kontrakterad
årshyra, Mkr
> 2 %
1–2 %
< 1 % 314 7 193 2
Totalt 314 7 193 2
Fastighetsbestånd i Spanien i sammandrag
2023-12-31 2023
Geografisk fördelning
Antal
fastig-
heter
Uthyr-
ningsbar
area, kvm
Marknadsvärde Hyresvärde
Ekonomisk
uthyrnings-
grad
Hyres-
intäkter,
Mkr
Övriga
intäkter,
Mkr
Fastighets kostnader
1)
Drift-
netto,
Mkr
Direkt av-
kastningMkr kr/kvm Mkr kr/kvm Mkr kr/kvm
Madrid & Barcelona 87 320 000 2 974 9 300 207 647 98 % 177 0 19 60 158 6,0 %
Övriga Spanien 26 131 000 1 568 11 9 0 0 111 841 100 % 77 –5 –36 72 6,1 %
Totalt Spanien 113 451 000 4 543 10 100 317 703 99 % 254 0 –24 –53 230 6,0 %
1) Kostnader för fastighetsadministration ingår i redovisade fastighetskostnader.
SPANIEN
SegmentetSpaniensvaradeför8%avmarknadsrdetpåSagax
fastighetsportföljochför7%avkoncernenshyresvärde.Sagaxfastig
hetsbeståndomfattade113fastighetermed451000kvadratmeter
uthyrningsbararea.Vidårsskiftetuppgickantalethyresavtaltill193
stycken.
Marknadsvärde
MarknadsvärdetpåSagaxfastigheteriSpanienfastställdesper31
december2023till4543(3221)miljonerkronor.Denorealiserade
rdeförändringenisegmentetuppgicktill61(225)miljonerkronor,
motsvarandeenvärdeförändringom1,4%.Undersammaperiodvar
inflationen3,1%ochdenrealavärdeförändringenuppgicksåledes
till–1,7%(1,7%).Avdenorealiseradevärdeförändringenvar1(31)
miljonerkronorhänförligtillförvaltningoch60(193)miljonerkronor
relaterattillallmänmarknadsvärdeförändringochtransaktioner.Vägt
direktavkastningskravförsegmentetvarper31december20236,2%
(6,0%),medintervallet5,37,5%(5,07,5%).
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
33
Madrid & Barcelona
SagaxfastighetsbeståndistorstadsområdenaMadridochBarcelona
omfattadevidåretsutgång87fastighetermed320000kvadratmeter
uthyrningsbararea.FastigheternaiBarcelonaåterfinnsutanförde
centraladelarnaochärbelägnautmedstörretrafiklederikring
liggandekommunersomMontcada,ParetsochSantAndreu.Mer
partenavfastigheternaiMadridärbelägnautmedstörretrafikleder
somM30ochM40ochikringliggandekommunermedetablerade
industriområdensomAlcalá,Coslada,GetafeochLeganés.Madrid&
Barcelonautgör7%avSagaxtotalauthyrningsbaraareaoch4%av
hyresvärdet.
Förvaltning
Hyresintäkternaökadetill177(157)miljonerkronorochdriftnettot
med13%till158(140)miljonerkronorfmsttillföljdavfastighets
rvärv,hyresindexeringochfärdigställdnybyggnation.
Sagaxharunderårettecknat12nyahyresavtalomfattande20800
kvadratmeteruthyrningsbararea.3hyresavtalom7100kvadratmeter
harsagtsuppföravflyttningoch6hyresavtalom22700kvadratmeterhar
rlängtsunderåret.Nettouthyrningenuppgicktill13700kvadratmeter
under2023.Merpartenavfastigheternaäruthyrdapåtriplenetavtal.
Under2023har23(97)miljonerkronorinvesteratsibefintligt
fastighetsbestånd.
Förvärv och avyttringar
Under2023har13fastighetermedensammanlagduthyrningsbararea
om69300kvadratmeterförrvatsför597miljonerkronor.
Övriga Spanien
SagaxfastigheteriövrigaSpanienomfattade26fastighetermed
131000kvadratmeteruthyrningsbararea.Dessafastigheterutgjorde
3%avSagaxtotalauthyrningsbaraareaoch2%avhyresvärdet.
Förvaltning
Hyresintäkternaminskadetill77(143)miljonerkronorochdriftnettot
minskadetill72(132)miljonerkronortillföljdavförsäljningaven
fastighetsportföljomfattande36fastigheterunderfjärdekvartalet2022.
Nettouthyrningenuppgicktill–1400kvadratmeterunder2023.
Merpartenavfastigheternaäruthyrdapåtriplenetavtal.
Förvärv och avyttringar
Under2023har18fastighetermedensammanlagduthyrningsbararea
om83600kvadratmeterförrvatsför684miljonerkronor
Under det fjärde kvartalet förvärvades fastigheten Calle Lagunda Del Marquesade 37-41 i Madrid. Fastigheten består av verksamhetslokaler
för lager och industri och omfattar 5 000 kvadratmeter uthyrningsbar area.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
34
MarknadssegmentTyskland
Sagax fastighetsbestånd i Tyskland omfattade 9 fastigheter med 94 000 kvadrat meter uthyrningsbar area.
Hyresvärdet uppgick till 112 miljoner kronor.
Korta fakta
2023 2022
Antal fastigheter 9 9
Uthyrningsbar area, kvm 94 000 85 000
Hyresvärde, Mkr 112 108
Ekonomisk uthyrningsgrad, % 98 94
Antal hyresavtal 5 2
Fastigheternas marknadsvärde, Mkr 1 295 1 305
Driftnetto, Mkr 104 90
Direktavkastning per 31 december, % 8,0 7, 2
Segmentets andel av Sagax fastigheters marknadsvärde
0
1
2
3
4
20232022202120202019
%
Segmentets andel av Sagax
2%
Hyresvärde
2 %2%
Fastigheternas
marknads-
värde
Uthyrningsbar
area
Fördelning av hyresavtal i segmentet
Andel av
Sagax årshyra
Segmentets
kontrakterade
årshyra
Andel av
koncernens
kontrakterade
årshyra, %
Antal
hyres-
avtal, st
Genomsnittlig
kontrakterad
årshyra, Mkr
> 2 % 97 2 1 97
1–2 %
< 1 % 13 0 4 3
Totalt 110 2 5 22
Fastighetsbestånd i Tyskland i sammandrag
2023-12-31 2023
Geografisk fördelning
Antal
fastig-
heter
Uthyr-
ningsbar
area, kvm
Marknadsvärde Hyresvärde
Ekonomisk
uthyrnings-
grad
Hyres-
intäkter,
Mkr
Övriga
intäkter,
Mkr
Fastighets kostnader
1)
Drift-
netto,
Mkr
Direkt av-
kastningMkr kr/kvm Mkr kr/kvm Mkr kr/kvm
Tyskland 9 94 000 1 295 13 800 112 1 195 98 % 108 0 –4 –43 104 8,0 %
Totalt 9 94 000 1 295 13 800 112 1 195 98 % 108 0 –4 –43 104 8,0 %
1) Kostnader för fastighetsadministration ingår i redovisade fastighetskostnader.
TYSKLAND
ITysklandåterfinns2%avkoncernenstotalamarknadsvärdeoch2%
avkoncernenstotalahyresvärde.Sagaxfastighetsbeståndomfattade
9fastighetermed94000kvadratmeteruthyrningsbararea.Antalet
hyresavtaluppgicktill5styckenvidårsskiftet.
Förvärv och avyttringar
Under2023har1fastighetmedensammanlagduthyrningsbararea
om13700kvadratmeterförvärvatsför73miljonerkronor.1fastighet
omfattande5000kvadratmeterharavyttratsförmotsvarande30mil
jonerkronorunderåret.
Marknadsvärde
MarknadsvärdetpåSagaxfastigheteriTysklandfastställdesper31
december2023till1295(1305)miljonerkronor.Denorealiserade
rdeförändringenisegmentetuppgicktill–52(62)miljonerkronor,
motsvarandeenvärdeförändringom–3,9%.Undersammaperiodvar
inflationen3,7%ochdenrealavärdeförändringenuppgicksåledes
till–7,3%(12,1%).Avdenorealiseradevärdeförändringenvar10
(0)miljonerkronorhänförligtillförvaltningoch–62(62)miljoner
kronorrelaterattillallmänmarknadsvärdeförändring.Vägtdirektav
kastningskravförsegmentetvarper31december202310,6%(10,8%),
medintervallet7,011,0%(6,311,0%).
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
35
MarknadssegmentÖvrigaEuropa
Sagax fastighetsbestånd i Övriga Europa omfattade 2 fastigheter med 6 000 kvadrat meter
uthyrningsbar area. Hyresvärdet uppgick till 12 miljoner kronor.
Korta fakta
2023 2022
Antal fastigheter 2 2
Uthyrningsbar area, kvm 6 000 6 000
Hyresvärde, Mkr 12 12
Ekonomisk uthyrningsgrad, % 100 100
Antal hyresavtal 2 2
Fastigheternas marknadsvärde, Mkr 124 143
Driftnetto, Mkr 12 9
Direktavkastning per 31 december, % 9,0 6,8
Fördelning av hyresavtal i segmentet
Andel av
Sagax årshyra
Segmentets
kontrakterade
årshyra
Andel av
koncernens
kontrakterade
årshyra, %
Antal
hyres-
avtal, st
Genomsnittlig
kontrakterad
årshyra, Mkr
> 2 %
1–2 %
< 1 % 12 0 2 6
Totalt 12 0 2 6
Fastighetsbestånd i Övriga Europa i sammandrag
2023-12-31 2023
Geografisk fördelning
Antal
fastig-
heter
Uthyr-
ningsbar
area, kvm
Marknadsvärde Hyresvärde
Ekonomisk
uthyrnings-
grad
Hyres-
intäkter,
Mkr
Övriga
intäkter,
Mkr
Fastighets kostnader
Drift-
netto,
Mkr
Direkt av-
kastningMkr kr/kvm Mkr kr/kvm Mkr kr/kvm
1)
Övriga Europa 2 6 000 124 19 200 12 1 840 100 % 12 –1 –106 12 9,0 %
Totalt 2 6 000 124 19 200 12 1 840 100 % 12 –1 –106 12 9,0 %
1) Kostnader för fastighetsadministration ingår i redovisade fastighetskostnader.
ÖVRIGA EUROPA
SagaxfastighetsbeståndiövrigaEuropaomfattade2fastigheteri
Danmarkmed6000kvadratmeteruthyrningsbararea.Isegmentet
återfanns0,2%avkoncernenstotalamarknadsvärdeoch0,3%avkon
cernenstotalahyresvärde.Vidårsskiftetuppgickantalethyresavtaltill
2stycken.
Marknadsvärde
MarknadsvärdetpåSagaxfastigheterisegmentetÖvrigaEuropafast
ställdesper31december2023till124(143)miljonerkronor.Denorea
liseradevärdeförändringenisegmentetuppgicktill–19(0)miljoner
kronor,motsvarandeenvärdeförändringom–13,6%.Undersamma
periodvarinflationen0,7%ochdenrealavärdeförändringenuppgick
till–14,2%(8,0%).Avdenorealiseradevärdeförändringenvar0(0)
miljonerkronorhänförligtillförvaltningoch–19(0)miljonerkronor
relaterattillallmänmarknadsvärdeförändring.Vägtdirektavkast
ningskravförsegmentetvarper31december20237,9%(7,9%),med
intervallet7,38,8%(7,38,8%).
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
36
BAKGRUND
SagaxupprättarsinkoncernredovisningenligtdeavEUgodkändaInter
nationalFinancialReportingStandards(IFRS).
Sagax har valt att redovisa sina fastigheter till verkligt värde enligt
IFRS13,värderingtillverkligtvärde,nivå3.Verkligtvärdemotsvarari
alltväsentligtfastigheternasbedömdamarknadsrde.
Marknadsvärde,enligtdefinitionenfnInternationalValuation
StandardsCouncil(IVSC),ärdetbedömdabeloppförvilketenfastighet
skulleöverlåtasvidvärdetidpunktenmellanenvälunderrättadköpareoch
envälunderrättadsäljareientransaktiontillmarknadsmässigavillkor
perdatumetförvärderingenefterenkorrektmarknadsbedömningdär
bådaparterharageratkunnigt,medförsiktighetochutantng.
Sagaxinhämtarexternavärderingsutlåtandenförattfastställafastig
heternasmarknadsrde.Värderingarnautförsavauktoriseradevärde
rarefnoberoendevälrenommeradevärderingsföretagochuppdateras
kvartalsvis.
MARKNADSVÄRDE
DetsammanlagdamarknadsvärdetpåSagax903(751)fastigheterupp
gickden31december2023till57061(52682)miljonerkronor.Fastig
heternasredovisadevärdeökademed4379(6615)miljonerkronor
under2023,ienlighetmedtabellnedan.
Nettoinvesteringarnauppgicktill5913(1855)miljonerkronor
eller11%(4%)avingåendefastighetsvärde.Valutakursförändringar
underåretharmedförtattfastighetsvärdenasomdenominerasieuro
respektivedanskakronorharförändratsmed–229(3051)miljoner
kronor.Denorealiseradevärdeförändringenuppgickunderårettill
1306(1709)miljonerkronor.
Kalkylräntaförnuvärdesberäkningavkassaflödesamtrestrde
uppgårtill5,0–16,1%ochdirektavkastningskravförrestrdesbedöm
ninguppgårtill4,3–14,0%baseraspåanalyseravjämförbaratransak
tionersamtpåindividuellabedömningaravseenderespektivefastighets
risknivåochmarknadsposition.
Denvägdakalkylräntanförnuvärdesberäkningavkassaflödetoch
restrdetmotsvarade7,8%(7,8%)respektive7,9%(7,9%)förfastig
hetsportföljen.Detvägdadirektavkastningskravetuppgicktill6,4%
(6,3%)per31december2023.
Orealiserad värdeförändring
Under2023uppgickdenorealiseradevärdeförändringentill–1306
(1709)miljonerkronormotsvaradeenvärdeförändringom–2,2%
(3,4%).Undersammaperiodvardenvägdainflationen3,4%(9,4%)i
demarknaderdärSagaxharverksamhet.Denrealavärdeförändringen
uppgicksåledestill–5,5%(–5,5%).Denrealavärdeförändringenhar
varitpositivunderperioden2013tillochmed2021förSagaxfastig
heter.
Avdenorealiseradevärdeförändringenvar670(488)miljoner
kronorhänförligtillförvaltningoch–1976(1221)miljonerkronorrela
terattillallnmarknadsvärdeförändring.Värdeförändringarnahar
varitnegativaunderåretsfyrakvartal,huvudsakligenrelaterathöjda
Fastighetsbeståndets marknadsvärde uppgick till 57 061 miljoner kronor per 31 december 2023.
Sagax direktavkastning och vägda direktavkastningskrav 2023 uppgick båda till 6,4 %.
Fastighetsbeståndets
marknadsrde
Förändring av fastigheternas redovisade värde
Mkr Antal
Redovisat värde 31 december 2022 52 682 751
Förvärv av fastigheter 5 088 142
Investeringar i befintligt bestånd 902
Avyttring av fastigheter –77 –9
Avstyckning och sammanläggning av fastigheter
19
Omräkningseffekt valuta
–229
Orealiserad värdeförändring
1 306
Fastighetsbestånd 31 december 2023 57 061 903
Orealiserade värdeförändringar
Belopp i miljoner kronor jan-mar 2023 apr-jun 2023 jul-sep 2023 okt-dec 2023 jan-dec 2023
Nyuthyrningar/Omförhandlingar 266 261 157 147 831
Avflyttningar/Omförhandlingar –92 35 –13 –20 160
Allmän marknadsvärdeförändring 508 –733 –258 477 1 976
Totalt
333 508 114 –350 –1 306
Fastigheternas marknadsvärden per marknadssegment 2019-2023
0 10 000 20 000 30 000 40 000 50 000 60 000
2019
2020
2021
2022
2023
Summa,
Mkr
32 625
37 548
46 067
52 682
57 061
Sverige Finland Frankrike Benelux
Spanien
Tyskland
Övriga Europa
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
37
Fördelning av värderingsobjekt
Fastighetsvärderare Segment
Andel av
fastighetsbeståndet
Savills Sverige 26 %
CBRE Finland 31 %
Jones Lang LaSalle Benelux 15 %
Savills Frankrike 17 %
Savills Spanien 8 %
Savills Tyskland 2 %
Jones Lang LaSalle Tyskland 0 %
Cushman & Wakefield | RED Övriga Europa 0 %
Total andel externvärderat 99 %
Internvärdering 1 %
Totalt 100 %
Fastigheter med högst marknadsvärde i bokstavsordning
Fastighet/adress Kommun, land
Uthyrningsbar area,
kvm
Gjutmästaren 8 Stockholm, Sverige 19 400
Holger-Crafoord Strasse 26 Hechingen, Tyskland 64 000
Hort de Ses Animes 2 Mallorca, Spanien 15 400
Jordbromalm 3:1 Haninge, Sverige 94 000
Jordbromalm 4:3 Haninge, Sverige 51400
Karaportti 8 Esbo, Finland 16100
Koneenkatu 8 Hyvinge, Finland 61 900
Martinkyläntie 9 A Vanda, Finland 52 800
Tikkurilantie 5 Vanda, Finland 62 300
Väinö Tannerin Tie 1 B Vanda, Finland 59 400
Totalt 496 700
Orealiserade värdeförändringar per segment
Segment jan-mar 2023 apr-jun 2023 jul-sep 2023 okt-dec 2023 jan-dec 2023
Sverige –73 364 110 312 859
Finland 66 64 –244 –255 629
Frankrike 37 113 144 162 230
Benelux –227 31 –1 160 37
Spanien –3 1 133 70 61
Tyskland 1 6 –27 32 52
Övriga Europa –2 –6 –9 –3 19
Totalt 333 508 114 –350 1 306
direktavkastningskrav,förändradeinflationsförntningar,högrefastig
hetskostnadersamthöjdstämpelskattiNederländerna.Finansierings
villkorenochmarknadsräntornaförbättradesnågotislutetavåret,men
fastighetsmarknaden var fortsatt avvaktande med en låg omsättning
jämförtmedtidigareår.AvkastningskraveninomSagaxmarknadsseg
mentharökatunderåret.
Fastigheter med högst marknadsvärde
DetsammanlagdamarknadsvärdetförSagaxvärdemässigttiostörsta
fastigheteruppgickper31december2023till7,8(7,8)miljarder
kronor.Dettamotsvarade14%(15%)avfastighetsbeståndetstotala
marknadsrde.Sagaxtiofastighetermedhögstmarknadsrde,sor
terade i bokstavsordning, presenteras i tabellen nedan.
VÄRDERINGSPROCESS OCH METODIK
Sagaxstyrelseharantagitenvärderingsinstruktionförattsäkerställa
attSagaxföljerenkonsekventochstandardiseradvärderingsprocessi
syfteattminimerariskenivärderingsprocessen.Fastighetsrdering
ärdocktillsinnaturförknippadmedbetydandeosäkerhet.
Externa och oberoende värderingar
FörattbedömafastigheternasmarknadsvärdeanvänderSagax
oberoendevärderingsföretag.Sagaxbedömerattanvändandetavväl
renommeradeoberoendevärderingsföretagskapardebästalångsiktiga
rutsättningarnaförrättvisandeochtrovärdigabedömningarav
fastigheternasmarknadsvärde.Enbartvärderingsföretagmedomfat
tandekunskapomfastigheterförlagerochlättindustrisamtmedgott
anseendeanlitas.Avtabellennedanframgårvilkavärderingsföretag
som Sagax anlitat.
DeexternavärderingarnautförsienlighetmedRoyalInstituteof
CharteredSurveyors(RICS)ochInternationalValuationStandards
Councils(IVSC)rekommendationer.Varjefastighetvärderasseparat,
utanhänsyntilleventuellportföljeffekt,avfastighetsvärderaresom
auktoriseratsavRICSellerliknandenationelltkontrollorganochmed
mpligkompetensocherfarenhet.
Vidårsskiftetskaexternavärderingaromfattaminst97%avfastig
heternasmarknadsrde.Nyligenförrvadefastigheterkanundantas
frånattvärderasexterntunderdetförstakvartaletochkanistället
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
38
rderastillförvärvsprisellergenominternvärdering.99%avfastig
heternaharper31december2023värderatsavauktoriseradefastig
hetsvärderarefrånoberoendevärderingsföretag.
Värderingsmetodik enligt Sagax värderingspolicy
MedhänsyntillattSagaxfastigheterhuvudsakligenärstabilaintäkts
genererande fastig heter ska värderaren använda den så kallade avkast
ningsmetoden innebärande att värdet på en fastighet baseras på det
driftnettosomfastighetenförntasgenerera.
Somhuvudmetodvidvärdebedömningarnaanvändskassaflödes
metodenivilkakassaflödenochrestrdennuvärdesberäknas,enså
kalladDiscountedCashFlow(DCF)modell.Enkalkylperiodpå5till
10årskaanvändasmenvärderarenkanjusterakalkylperiodenföratt
avspeglalängdenpåhyresavtalsomlöperunderlängretid,tillexempel
15år.
Omandrametoderansesvaramerlämpadeavvärderarenföratt
fastslla marknadsvärdet på en viss fastighet kan dessa användas,
menvärderarenskaocksåläggaframenDCFberäkningavmarknads
rdet.Ytterligareinformationomvärderingsmetodikochanalyser
redovisasinot13.
Besiktningarskautförasvarttredjeårenligtettrullandeschema.
Fastigheter som genomgått omfattande ombyggnation, renovering eller
påverkatsavbetydandemarknadsrelateradeförändringarsedanden
senastebesiktningenskabesiktigasunderkvartaletsomföljerefter
attombyggnationenellerrenoveringenfärdigslltsrespektiveföränd
ringen konstaterats.
Kvalitetskontroll enligt Sagax värderingspolicy
Förattövervakakvalitetenpådeexternavärderingarnagenomför
Sagaxvarjekvartalinternajämförandevärderingaravfastighetermot
svarande5–10%avportföljensmarknadsvärde.Vidbehovbeställer
Sagaxävenenvärderingfrånannatoberoendevärderingsföretagsom
komplettering.
Omfattningenavdejämförandevärderingarnakanvarierafrånår
tillårochkanutgörasavenkombinationavstoraochsmåfastigheter,
fastigheterinomolikasegment,fastighetermedstoraförändringarav
marknadsrdetellerfastighetersomharvaritellerkommerattbliföre
lförbetydandeinvesteringar.Dejämförandevärderingarnafoku
serarpåanalysavmarknadsantagandenochverifieringavattkorrekt
indataanvänts.Sagaxgenomförävensåkallade”blackboxanalyser”
somsäkerställerattdeexternavärderingarnaochdejämförandevär
deringarnaanvändersammaindataochmarknadsantagandenibåda
värderingarna.
Omdejämförandevärderingarnasammantagetresulterarien
marknadsrdebedömningsomavvikermerän10%fråndenexterna
rderingenoch/ellerenenskildfastighetavvikermerän10miljoner
eurofråndenexternavärderingenkommerdetattklassificerassom
en”väsentligavvikelse”.Allaväsentligaavvikelseranalyserasien
rderingskommittésombeståravrepresentanterfndenoberoende
rderaren,Sagaxekonomichefochvärderingsansvarig.Syftetmed
sådana diskussioner är att besluta om Sagax ska rapportera ett värde
somskiljersigfndeexternavärderingarna.
Dejämförandevärderingarnasomutfördesper31december2023
resulteradeitvåsådanaväsentligaavvikelserochinnebarattSagax
redovisadevärdeunderstegdetsamladevärdetfnvärderingsföre
tagenmed157miljonerkronor.
Intern rapportering
Sagaxvärderingsansvarigesammanfattarvarjekvartaldeslutliga
rderingarnaienrapporttillbolagetsekonomichefmedenkopia
till Sagax styrelse. Sammanfattningen omfattar en analys av alla
betydandevärdeförändringarochmarknadsbedömningarsamten
kommentaromresultatetochprocessen.Isammanfattningenfinns
ocksåettuttalandefnbolagetsvärderingsansvarigeomdeoberoende
rderingarnahargenomförtsmedvederbörlignoggrannhetochom
denindatasomanvändesförvärderingarna,såvittdennekanbedöma,
är korrekta i alla väsentliga avseenden. Sagax värderingsansvarige kom
tillslutsatsenattvärderingarnasomgjordesper31december2023har
utförtsienlighetmedSagaxriktlinjer.
Fastigheternas marknadsvärden per segment 2014-2023
FrankrikeFinland BeneluxSverige Övriga EuropaTysklandSpanien
0
20
40
60
80
100
2023202220212020201920182017201620152014
%
Mkr
13 428 16 189 20 630 23 771 29 024 32 625 37 548 46 067 52 682 57 061
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
39
BAKGRUND
Sagax bedriver en kapitalintensiv verksamhet. Bolagets tillgångar
uppgick till 73 410 (72 092) miljoner kronor vid årsskiftet. Tillgång
till kapital är en grundggande förutsättning för att utveckla en fram-
ngsrik fastighetsrörelse. Verksamheten finansieras genom en kom-
bination av eget kapital, räntebärande skulder och övriga skulder. Eget
kapital och nte rande skulder motsvarade 50 % (46 %) respektive
41 % (45 %) av Sagax finansiering vid årets slut.
De finansiella kostnaderna uppgick till 765 (520) miljoner kronor
inklusive räntekomponenten hänförlig till IFRS 16 Leasing om 31 (28)
miljoner kronor. Räntetäckningsgraden uppgick till 5,7 (7,1) gånger
under 2023. Belåningsgraden uppgick till 41 % (45 %) vid årets utgång.
Nettoskulden i förhållande till EBITDA uppgick till 5,2 (7,1) gånger.
Sagax finan siella struktur är utformad med ett tydligt fokus på löpande
kassaflöde och räntetäckningsgrad. Detta bedöms skapa goda förutsätt-
ningar för såväl expansion som attraktiv avkastning på aktieägarnas
kapital.
Eget kapital uppgick till 36 578 miljoner kronor vid utgången av 2023. Belåningsgraden uppgick till 41 %.
Räntetäckningsgraden uppgick till 5,7 gånger. Nettoskulden i förhållande till EBITDA uppgick till 5,2 gånger.
Sagax erhöll en höjd rating till Baa2 med "stable outlook" från Moody´s Investors Service under 2023.
Finansiering
Belåningsgraden ska understiga 50 % enligt finanspolicyn
Belåningsgrad
Belåningsgrad
%
0
10
20
30
40
50
20232022202120202019
Räntetäckningsgraden ska överstiga
3,0 gånger enligt finanspolicyn
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgrad
Ggr
0
1
2
3
4
5
6
7
8
20232022202120202019
Nettoskulden i förhållande till EBITDA ska
understiga 8 gånger enligt finanspolicyn
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA
Ggr
0
2
4
6
8
10
20232022202120202019
Sagax eftersträvar en väl avvägd ränte- och kapitalbindning i syfte att
kerställa det löpande kassaflödet. Den genomsnittliga räntebind-
ningen inklusive derivat uppgick till 2,8 (3,2) år vid årsskiftet. Ränte-
bindningen minskar räntekänsligheten men kan medföra en högre
genomsnittsränta än vid en kortare räntebindning. Den genom snittliga
kapitalbindningen uppgick till 3,1 (3,7) år vid årsskiftet vilket bedöms
medföra låg refinansierings risk med beaktande av bolagets belånings-
grad. Bolaget har en jämn förfalloprofil under 2024-2029. Sagax har
återbetalat obligationslån om 294 miljoner euro den 17 januari 2024.
FINANSPOLICY
Sagax finanspolicy anger riktlinjer och regler för finansverksamheten i
syfte att belysa hur de finansiella riskerna ska begränsas. Sagax har föl-
jande huvudsakliga riktlinjer för finansieringsverksamheten:
Belåningsgrad om högst 50 %.
Räntetäckningsgrad överstigande 3,0 gånger.
Nettoskuld i förhållande till EBITDA om högst 8,0 gånger.
I diagrammen nedan redovisas hur utfallen de senaste 5 åren förhållit
sig till bolagets riktlinjer.
EGET KAPITAL
Sagax strävar efter balans mellan en attraktiv avkastning på eget kapi-
tal och en acceptabel risknivå. Eget kapital uppgick till 36 578 (33 463)
miljoner kronor vid årsskiftet, vilket motsvarade en soliditet om 50 %
(46 %).
Aktiekapitalet fördelades per 31 december 2023 på tre aktieslag,
stamaktier av serie A, B och D. Aktierna är noterade på Nasdaq Stock-
holm, Large Cap. Totalt fanns 26 540 334 A-aktier, 313 794 321 B-aktier
och 126 261 329 D-aktier ute stående. Innehav av återköpta egna aktier
uppgick till 2 000 000 B-aktier. I diagrammet sidan 40 redovisas
förändringar av eget kapital sedan 2014 med angivande av orsaker till
förändringarna.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
40
Förändring av eget kapital
Mkr
Utdelning
Totalresultat Aktieemissioner
−2 000
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
12 000
2023202220212020201920182017201620152014
Incitamentsprogram
Inlösen av preferensaktier inkl. kvittningsemission
Per 31 december 2023 uppgick eget kapital till 95,01 (91,20) kronor
per A- och B-aktie efter utspädning och till 35,00 (35,00) kronor per
D-aktie. Stamaktier av serie D berättigar till utdelning om fem gånger
den sammanlagda utdelningen på A- och B-aktier, dock högst 2,00
kronor per aktie och år.
NTEBÄRANDE SKULDER
Allmänt om Sagax räntebärande skulder
De räntebärande skulderna utgjorde 41 % (45 %) av bolagets finan-
siering vid årsskiftet och uppgick till 30 343 (32 294) miljoner kronor
motsvarande 30 481 (32 357) miljoner kronor i nominellt belopp. Mot-
svarande 28 636 (30 077) miljoner kronor av skulderna var upptagna
i euro.
Förändring av räntebärande skulder
Belopp i miljoner kronor
Räntebärande skulder 31 december 2022 32 294
Upptagna lån 7 326
Amorteringar –9 206
Valutakursförändring –72
Räntebärande skulder 31 december 2023 30 343
Nettoskuld/EBITDA, rullande 12 månader
Ggr
0
2
4
6
8
10
12
20232022202120202019
Finansieringskällor
Obligationer 86 % (26 162 mkr)
Banklån 9 % (2 686 mkr)
Företagscertifikat 5 % (1 495 mkr)
Finansiella nyckeltal beräknade enligt Sagax EMTN-program
Finansiellt åtagande
i EMTN-program
31 dec
2023
31 dec
2022
Nettoskuld/totala
tillgångar < 65 % 30 % 35 %
Räntetäckningsgrad > 1,8 x 8,1 x 12,7 x
Säkerställda skulder/
totala tillgångar < 45 % 3 % 3 %
Rating enligt Moody's
Investors Service
Baa2,
"stable outlook"
Baa3,
"positive outlook"
Fördelning säkerställd och icke-säkerställd skuld
Icke-säkerställda skulder
87 % (26 539 mkr)
Säkerställda skulder 8 % (2 309 mkr)
Företagscertifikat 5 % (1 495 mkr)
De räntebärande skulderna bestod huvudsakligen av börsnoterade
icke-säkerställda obligationslån om totalt 26 162 (28 508) miljoner
kronor inom ramen för Sagax EMTN-program. Återstående nte-
rande skuld bestod av skuld till banker om 2 686 (2 215) miljoner
kronor samt icke-kersllda företags certifikat om 1 495 (1 572)
miljoner kronor. Bank lånen utgjordes av revolverande kreditfacili-
teter, tidsbundna lån och checkkningskrediter och tillhandahölls
av Nordea, SEB, Swedbank, HSBC, ING, Société Générale och Banco
Santander. Nettoskulden uppgick till 20 804 (24 364) miljoner kronor och
motsvarade vid årets utgång 5,2 (7,1) gånger EBITDA för 2023, se även
sidan 151.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
41
Åtaganden i låneavtal
Obligationslån
Icke-säkerställda obligationslån motsvarade 46 % (54 %) av fastig-
heternas marknadsvärde vid årsskiftet och uppgick till 26 162
(28 508) miljoner kronor. Sagax obligationer är emitterade inom
ramen för bolagets EMTN-program och är inregistrerade vid Euronext
Dublin. Under 2023 emitterades obligationslån om nominellt 75 mil-
joner euro motsvarande 832 miljoner kronor. I not 17 redogörs för
obligations lånens räntevillkor.
Finansiella åtaganden för obligationerna är bland annat att
obligations nen ska vara marknadsnoterade och att bolaget ska
publicera kvartalsrapporter. För det fall att budplikt skulle inträda på
aktierna i Sagax har obligations innehavarna rätt att begära förtida åter-
betalning av lånen. Ytterligare åtaganden är att nettoskulden ska under-
stiga 65 % av totala tillgångar, att räntetäcknings graden ska överstiga
1,8 gånger samt att säkerställda skulder ska understiga 45 % av totala
tillgångar. Åtagandena följs upp kvartalsvis.
För det fall att Moody's Investors Service skulle sänka Sagax kredit-
rating understigande Baa3, omfattas 45 % av obligationsvolymen emit-
terad under Sagax EMTN-program av villkor som skulle höja den fasta
nte kupongen med 1,25 procentenheter. Se tabell på sidan 40 för Sagax
ställning i förhållande till åtagande per 31 december 2023.
Banklån
Bankn motsvarade 5 % (4 %) av fastigheternas marknadsvärde vid
årsskiftet och uppgick till 2 686 (2 215) miljoner kronor.
Banknen inkluderar olika typer av åtaganden, så kallade ”cove-
nants”, som Sagax ska uppfylla. Vid brott mot åtagandena kan banken
begära att Sagax ska återbetala lånet i förtid. De finansiella åtagan-
den som finns i låneavtalen är kassa flödesbaserade eller relaterade till
belåningsgrad och utgörs typiskt av vissa nyckeltal som ska uppfyllas.
Exempel på åtaganden är att belåningsgraden ska understiga en specifik
nivå eller att räntetäckningsgraden ska överstiga en viss nivå.
Övriga åtaganden är bland annat att de låntagande dotterbolagen är
helägda, att dessa inte upptar ytterligare lån, att hyresavtalen efterlevs,
att kreditgivare ska förses med finansiell information såsom till exempel
årsredovisningar samt andra icke finansiella åtaganden. Åtagandenaljs
upp kvartalsvis.
För det fall budplikt skulle inträda på aktierna i Sagax har bankerna
rätt att i vissa fall begära förtida återbetalning.
Säkerheter för bankfaciliteter
Som säkerhet för de räntebärande bankskulderna var pantbrev om
sammanlagt 11 326 (8 888) miljoner kronor pantsatta vid årsskiftet.
rutöver lämnas regel ssigt pant i form av aktier och andelar i
koncern företagen. Bolagets bedömning är att pantsättnings avtalen
löper på marknadsmässiga villkor.
Företagscertifikat
Sagax har tre program för företagscertifikat som ger bolaget möjlighet
att emittera certifikat i svenska kronor och i euro. Rambeloppen för de
tre programmen uppgår till 2 500 miljoner kronor respektive 200 och
500 miljoner euro. Löptiden för företagscertifikaten är högst 364 dagar
och vid årsskiftet var företagscertifikat om motsvarande 1 495 (1 572)
miljoner kronor utestående med en genomsnittlig återstående löptid
om 0,2 (0,1) år. Utestående företagscertifikat motsvarade 3 % (3 %) av
fastigheternas marknadsvärde vid årsskiftet.
Sagax har ett åtagande att inneha långfristiga outnyttjade kredit-
faciliteter (så kallade back-up faciliteter) som vid varje tillfälle motsvarar
samtliga utestående företagscertifikat.
Grön finansiering
Sagax har ett ramverk för grön finansiering. Finansiering inom det
gröna ramverket kan användas till förvärv, projekt samt refinansiering
av befintliga fastigheter som uppfyller vissa miljökrav (certifierade
enligt BREEAM In-Use Very good eller Miljöbyggnad Silver) liksom till
investeringar i energi besparingar och i förnyelsebar energi. Sagax har
inget lån inom det gröna ramverket per 31 december 2023.
Kapitalbindning
Sagax långfristiga räntebärande skulder uppgick till 25 436 (29 820)
miljoner kronor motsvarande 84 % (92 %) av de totala räntebärande
skulderna. De kortfristiga räntebärande skulderna uppgick till 4 907
(2 474) miljoner kronor motsvarande 16 % (8 %) av de räntebärande
skulderna, varav 1 495 (1 572) miljoner kronor avsåg företagscertifikat.
neförfall under 2024 enligt tabell på sidan 42 uppgår till 3 412
miljoner kronor, motsvarande 11 % av de räntebärande skulderna, varav
obligationer om 3 266 miljoner kronor som återbetalats den 17 januari
2024. Företagscertifikat om 1 495 miljoner kronor redovisas i denna
tabell med förfall 2027 till 2029 då back-up faciliteter i form av outnytt-
jade långfristiga revolverande kreditfaciliteter för faller 2027 till 2029.
De kortfristiga räntebärande skulderna uttrycker finansierings-
behovet på kort sikt och påverkar bolagets refinansieringsrisk. Löpande
amortering och lån som avtalsenligt ska återbetalas inom tolv månader
utgör typiska kortfristiga ntebärande skulder i balansräkningen. De
kortfristiga räntebärande skulderna återbetalas genom bolagets kassa-
flöde, tillgängliga kreditfaciliteter eller genom nyupplåning för refinan-
siering av lån som löper ut.
Sagax eftersträvar att ha en låg andel kortfristig ränte bärande finan-
siering i syfte att minimera bolagets refinansieringsrisk. Sagax efter-
strävar därför att refinansiera de långfristiga räntebärande skulderna i
god tid. Sammantaget bedöms detta arbetssätt effektivt begränsa bola-
gets refinansieringsrisk. Den genomsnittliga återstående kapitalbind-
ningen uppgick till 3,1 (3,7) år vid årets utgång.
Räntebindning
För att begnsa ränterisken, definierad som risken för en resultat- och
kassaflödespåverkan genom förändring av marknads räntorna, och
rmed öka förutsägbarheten i förvaltningsresultatet, har Sagax 86 %
(87 %) lån med en fast ränta under lånets löptid. För att begränsa ränte-
risken för lån med rörlig ränta använder bolaget olika typer av ränte-
derivat.
Bolaget hade räntetak och ränteswappar med ett sammanlagt nomi-
nellt värde om 1 632 (1 486) miljoner kronor motsvarande 7 % av ränte-
rande skulder. Den genomsnittliga räntebindningen med beaktande
av räntederivaten uppgick till 2,8 (3,2) år vid årsskiftet. Kostnaden för
ntebindningen via derivat är en konsekvens av räntederivatens storlek,
löptid och typ av derivat.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
42
Den genomsnittliga räntan för bolagets ntebärande skulder uppgick
till 1,9 % (1,7 %) inklusive effekter av derivat instrument vid årets
utgång. Ökningen om 0,2 procentenheter jämfört med föregående år
nförs till högre marknadsräntor och lånemarginaler.
Räntederivat
Sagax ntederivat uppgick till 1 632 (1 486) miljoner kronor i nomi-
nellt värde, motsvarande 39 % (37 %) av bolagets räntebärande skulder
med rörliga räntor, den 31 december 2023.
Derivaten utgörs av ränteswappar och räntetak. Motparter för
derivat avtalen var Nordea, HSBC, Danske Bank och ING. Räntederiva-
ten ingås i svenska kronor eller euro. De finansiella derivatens värde-
rändringar under året redovisas som realiserade eller orealiserade
rdeförändringar i resultatet under posten värdeförändringar på
finansiella instrument. Orealiserade värdeförändringar påverkar årets
resultat men inte kassaflöde.
Övriga skulder
Övriga skulder uppgick till 6 489 (6 335) miljoner kronor motsvarande
9 % (9 %) av bolagets totala finansiering. Övriga skulder utgörs huvud-
sakligen av uppskjuten skatteskuld, förutbetalda intäkter och upplupna
kostnader samt leasingskulder i enlighet med IFRS 16.
Rörelsekapital
Med rörelsekapital avses här möjlighet att få tillgång till likvida medel
r att fullgöra sina betalningsförpliktelser vartefter de förfaller till
betalning. Den löpande verksamheten binder begränsat rörelsekapital
då merparten av hyresintäkterna erhålls i förskott samtidigt som utgif-
terna primärt erläggs i efterskott.
Sagax rörelsekapital uppgick den 31 december 2023 till –4 445
(2 750) miljoner kronor. Rörelsekapitalförändringen är huvudsakligen
nförlig till omklassificering av koncernens innehav i Nyfosa AB fn
börsnoterade aktier till intresseföretag samt minskning av kortfristig
finansiell leasingfordran. Förutom likvida medel om 28 (76) miljoner
kronor hade Sagax outnyttjade kreditfaciliteter, se nedan.
Ränte- och kapitalbindning 31 december 2023
Räntebindning
inklusive derivat Kapitalbindning
Förfalloår
Nominellt
belopp, mkr Ränta Andel
Nominellt
belopp, mkr Andel
2024 5 675 4,3 % 19 % 3 412 11 %
2025 4 438 2,3 % 15 % 4 488 15 %
2026 3 329 1,7 % 11 % 3 606 12 %
2027 5 088 2,1 % 17 % 5 881 19 %
2028 6 014 1,0 % 20 % 6 713 22 %
> 2028 5 936 1,1 % 19 % 6 380 21 %
Summa/
genomsnitt 30 481 1,9 % 100 % 30 481 100 %
Avtalade kreditfaciliteter
Outnyttjade kredit faciliteter inklusive back-up faciliteter för företags-
certifikat program uppgick den 31 december 2023 till 11 393 miljoner
kronor.
Vid årsskiftet fanns avtal med SEB, Nordea, Danske Bank,
Swedbank, ING, Société Générale, J.P. Morgan, HSBC och Deutsche
Bank om revolverande kreditfaciliteter om totalt 10 571 (9 406) miljoner
kronor, varav 9 823 (7 502) miljoner kronor var tillgängliga vid års-
skiftet.
Sagax har även avtalat med SEB, Nordea, Swedbank, Socié
Générale, ING och Banco Santander om kortfristiga kreditfaciliteter om
sammanlagt 604 (550) miljoner kronor varav 460 (398) miljoner kronor
var outnyttjade vid årsskiftet.
rutöver har Sagax avtalat om 1 110 miljoner kronor i tidsbundna
n som inte hade betalats ut per balansdagen.
Kostnaden för Sagax kreditfaciliteter (så kallad commitment fee)
uppgick till 41 (30) miljoner kronor under 2023.
Inga ytterligare säkerheter behöver ställas för nyttjandet av kredit-
faciliteterna.
SAGAX KASSAFLÖDE UNDER 2023
Kassaflödet fn den löpande verksamheten före förändringar av
rörelse kapital uppgick till 3 485 (3 015) miljoner kronor. Kassaflödet
från den löpande verksamheten avviker fn förvaltningsresultatet
främst till följd av att resultat från joint venture och intresseföretag
2023 delvis åter investerats i dessa verksamheter. Under året erhölls
totalt 653 (577) miljoner kronor i utdelning från joint venture och
intresseföretag, vilket inkluderats i kassaflödet.
Förändringar av rörelsekapitalet påverkade kassaflödet fn den
löpande verksamheten med 80 (212) miljoner kronor.
Investeringsverksamheten har påverkat kassa flödet med –4 749
(–5 902) miljoner kronor och avsåg huvudsakligen fastighetsförvärv.
Kassaflödet fn finansieringsverksamheten tillförde 1 135 (2 666)
miljoner kronor, varav två riktade nyemissioner om sammanlagt 4 166
miljoner kronor inklusive transaktionskostnader. Samman taget har
likvida medel förändrats med –48 (8) miljoner kronor under 2023, se
kassa flödesanalys på sidan 78.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
43
Räntederivat 31 december 2023
Förfalloår Nominellt belopp, Mkr Marknadsvärde, Mkr
1)
Genomsnittlig ränta
2)
2024 239 5 0,8 %
2025
2026
2027 927 21 3,0 %
2028 466 –4 2,6 %
>2028
Summa/genomsnitt 1 632 –19 2,5 %
1) Sagax har ingått avtal avseende ränteswappar om nominellt 388 miljoner kronor med start i januari 2024. Vid årsskiftet uppgick marknadsvärdet till –2 miljoner
kronor för dessa.
2) Genomsnittlig strikeränta har använts för räntetak.
Kapitalstrukturens utveckling
0
20
40
60
80
100
31 dec 202331 dec 202231 dec 202131 dec 2020 31 dec 2019
%
Övriga skulderEget kapital
17 437
19 257
3 460
19 828
22 452
4 342
26 354
31 079
5 039
32 294
33 463
6 335
Räntebärande skulder
Mkr MkrMkrMkr Mkr
6 489
30 343
36 578
Nettoskuld
Belopp i miljoner kronor 2023-12-31 2022-12-31
Räntebärande skulder 30 343 32 294
Räntebärande tillgångar –729 822
Börsnoterade aktier 8 782 7 032
Likvida medel –28 76
Nettoskuld 20 804 24 364
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
44
KREDITRATING
Sagax erhöll höjd kreditrating fn Moody´s Investors Service till Baa2
med ”stable outlook”. Tidigare rating var Baa3 med "positive outlook".
Den höjda ratingen bedöms vara av godo för Sagax då det innebär
rbättrad tillgång till den svenska och den övriga europeiska kapital-
marknaden och därmed lägre refinansieringsrisk, lägre finansierings-
kostnader och längre löptider på Sagax upplåning.
VALUTAEXPONERING
Sagax äger fastigheter i sex länder i euroområdet. Netto tillgångarna i
euro uppgick vid årsskiftet till 1 067 miljoner euro, se vidstående tabell.
Marknadsvärdet på fastigheterna i euroområdet uppgick till 3 861 mil-
joner euro och övriga tillgångar till 134 miljoner euro vid årets utgång.
Räntebärande skulder uppgick till 2 580 miljoner euro. Övriga skulder
uppgick till 348 miljoner euro. Sammantaget uppgick nettotillgångarna i
euro till 1 067 miljoner motsvarande 32 % av eget kapital.
Under 2023 nettoinvesterade Sagax motsvarande 5 188 miljoner kro-
nor i fastigheter i Nederländerna, Belgien, Frankrike, Spanien, Finland och
Tyskland. Investeringarna finansierades huvudsakligen med medel fn
årets nyemissioner.
Likvida medel
Bank- /
obligationslån
Löpande
verksamhet
Aktie-
emission
Fastighets-
försäljningar
Övrigt
Investeringar
Amorterade lån
Utdelning
Övrigt
Inlösenerbjudande
Preferensaktier
73 Mkr
vid årets slut
Tillkommer
1 886 Mkr
i form av
outnyttjade
lånelöften
1)
8 487 Mkr
1 490 Mkr
1 125 Mkr
122 Mkr
122 Mkr
6 707 Mkr
3 803 Mkr
479 Mkr
242 Mkr
4 Mkr
Disponibel
likviditet
1 959 Mkr
60 Mkr
vid årets början
Likvida medel
Likvida medel
76 Mkr
vid årets början
Likvida medel
28 Mkr
vid årets slut
Tillkommer
9 899 Mkr
i form av outnyttjade lånelöften
Bank- och
obligationslån
Löpande
verksamhet
Aktie-
emission Övrigt
Fastighets-
försäljningar
7 326
Mkr
3 485
Mkr
4 166
Mkr
3 126
Mkr
86
Mkr
Amorterade lån
9 206
Mkr
Investeringar
7 168
Mkr
Utdelning
1 111
Mkr
Övrigt
751
Mkr
Disponibel likviditet 9 927 Mkr
1)
1) Kreditfaciliteter motsvarande utestående företagscertifikat om 1 495 miljoner kronor är ej inkluderade i disponibel likviditet.
Valutaexponering
Belopp i miljoner euro
2023
31 dec
2022
31 dec
Förvaltningsfastigheter 3 861 3 393
Övriga tillgångar 134 318
Summa tillgångar 3 995 3 711
Räntebärande skulder 2 580 2 703
Övriga skulder 348 326
Summa skulder 2 928 3 028
Nettoexponering 1 067 683
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
45
Joint venture och intresseföretag
Sagax ackumulerade investeringar i joint venture och intresseföretag uppgick till 7 579 miljoner kronor och
har genererat ackumulerade utdelningar om 3 249 miljoner kronor. Det redovisade värdet innehaven
uppgick till 13 171 (11 022) miljoner kronor.
Fastighetsbestånd i sammandrag
Segment
Antal
fastigheter
Hyresintäkter,
Mkr
Uthyrningsbar
area, kvm
Hyres-
duration, år
Ekonomisk
uthyrningsgrad, %
Fastigheternas
marknadsvärde, Mdkr
Äldreboende
242 1 814 1 078 000 8,8 99 31,4
Utbildning
154 1 648 823 000 11, 4 98 29,9
rd
65 765 326 000 7, 7 96 12,0
Rättsväsende
27 590 230 000 8,6 97 9,3
Totalt 488 4 818 2 458 000 9,5 98 82,6
Kapitalstruktur 31 december 2023
Räntebärande skuld nyttjanderätter 1 %
Uppskjuten skatteskuld 7 %
Eget kapital 32 %
Räntebärande skuld nyttjanderätter 4 %
Icke-säkerställda lån 57 %
BAKGRUND
I tillägg till den direktägda fastighetsportföljen investerar Sagax sedan
2010 i joint venture och intresseföretag. Investeringarna syftar till att
nå marknader som bedömts som attraktiva för Sagax aktieägarna där
bolaget inte är aktivt. De ackumulerade investeringarna uppgick till
7 579 miljoner kronor vilka har genererat en ackumulerad utdelning
till Sagax om 3 249 (2 375) miljoner kronor. Det redovisade värdet på
dessa investeringar uppgick till 13 171 (11 022) miljoner kronor inklu-
sive option om 931 (1 172) miljoner kronor redovisad som finansiellt
instrument. 92 % av värdet bestod av Hemsö Fastighets AB, Nyfosa AB,
derport Property Investment AB och NP3 Fastigheter AB. Årets för-
ändring av det redovisade värdet avser i huvudsak omklassificering av
innehavet i Nyfosa AB till intresseföretag.
Under året bidrog dessa investeringar med sammanlagt 937 (766)
miljoner kronor till förvaltningsresultatet och med 692 (577) miljoner
kronor till kassaflödet, varav 39 miljoner kronor avser utbetald utdel-
ning fn Nyfosa AB innan företaget omklassificerades till intresse-
retag. Sagax andel av värdeförändringar på fastigheter uppgick till
1 220 (536) miljoner kronor och av värdeförändringar på derivat till
–302 (315) miljoner kronor
JOINT VENTURE
Hemsö Intressenter AB (Hemsö)
Sagax äger via Hemsö Intressenter AB indirekt 15 % av Hemsö Fastig hets
AB, resterande 85 % ägs av Tredje AP-fonden (AP3).
Hemsö bidrog med 297 (295) miljoner kronor till förvaltningsresul-
tatet under 2023 efter att resultatet i HemIntressenter AB belastats
med kostnader för räntor.
Hemsö bedriver verksamhet i Sverige, Tyskland och Finland. Verk-
samheten besr i att äga, förvalta och utveckla samllsfastigheter.
Fastighetsbesndet omfattade 488 fastigheter med ett sammanlagt
fastig hetsvärde om 83 miljarder kronor den 31 december 2023. 95 % av
hyresintäkterna kommer från skattefinansierad verksamhet. En genom-
snittlig åter stående hyresduration om 9,5 (9,6) år bidrar, i kombination
med finansiellt starka hyresgäster och låg vakansgrad, till ett stabilt
driftnetto. Uthyrningsgraden var vid årsskiftet 98 % (98 %). Direkt-
avkastningen uppgick till 4,7 % (4,1 %) under 2023. Under 2023 har 8
fastigheter förvärvats för 351 miljoner kronor och 2 fastig heter avyttrats
r 93 miljoner kronor. 2 825 miljoner kronor har investerats i befintligt
fastig hetsbestånd, varav 1 933 miljoner kronor i nyproduktion och 892
miljoner kronor avseende hyresgästanpassningar och underhåll. Hemsös
ntebärande skulder uppgick vid årsskiftet till 50 823 (49 567) miljo-
ner kronor varav icke-kerställda obligationslån uppgick till 39 203
(38 813) miljoner kronor.
Samarbetet mellan Tredje AP-fonden och Sagax styrs av ett
aktie ägaravtal. Avtalet reglerar styrelsesammansättning, verksam-
hetsinriktning, vinstutdelning, vissa finansieringsfgor samt sälj-
respektive köpoptioner mellan de två del ägarna.
Hemsö har rating AA- fn Fitch Ratings och rating A- fn
Standard & Poors. För mer information se bolagets hemsida,
www.hemso.se.
Hemsö Fastighets AB
2023
jan-dec
2022
jan-dec
Sagax ägarandel, % 15 15
Sagax andel av årets totalresultat, Mkr 219 352
Sagax andel av förvaltningsresultat, Mkr 297 295
Hyresintäkter, Mkr 4 818 4 073
Förvaltningsresultat, Mkr 2 345 2 309
Årets resultat, Mkr 2 721 2 563
2023
31 dec
2022
31 dec
Innehavets redovisade värde, Mkr
1)
4 546 4 928
Antal fastigheter 488 480
Fastigheternas marknadsvärde, Mkr 82 624 84 879
Uthyrningsbar area, kvm 2 458 000 2 400 000
Hyresduration, år 9,5 9,6
Ekonomisk uthyrningsgrad, % 98 98
Räntebärande skulder, Mkr 50 823 49 567
Kapitalbindning, år 5,5 6,3
Räntebindning, år 5,0 5,6
Marknadsvärde för räntederivat, Mkr –187 247
1) Inklusive värde på option som redovisas som finansiellt instrument.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
46
Söderport Property Investment AB
2023
jan-dec
2022
jan-dec
Sagax ägarandel, % 50 50
Sagax andel av årets totalresultat, Mkr 24 532
Sagax andel av förvaltningsresultat, Mkr 224 234
Hyresintäkter, Mkr 1 025 907
Förvaltningsresultat, Mkr 449 492
Årets resultat, Mkr 48 1 149
2023
31 dec
2022
31 dec
Innehavets redovisade värde, Mkr 2 728 2 991
Antal fastigheter 86 84
Fastigheternas marknadsvärde, Mkr 14 418 14 197
Uthyrningsbar area, kvm 773 000 769 000
Hyresduration, år 4,0 4,2
Ekonomisk uthyrningsgrad, % 96 96
Räntebärande skulder, Mkr 7 354 6 936
Kapitalbindning, år 3,9 2,4
Räntebindning, år 2,7 1,7
Marknadsvärde för räntederivat, Mkr –72 153
Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra (Ess-Sierra)
Sagax äger 50 % av Ess-Sierra och resterande del ägs av NP3 Fastig-
heter AB. Verksamheten besr i att äga och förvalta fastigheter för
framr allt byggvaru handel. Den uthyrningsbara arean uppgår till
184 000 kvadrat meter varav 92 % utgörs av lagerlokaler/byggvaru-
handel och 8 % av kontors lokaler. Sagax ombesörjer ekonomisk och
fastighets förvaltning.
Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra
2023
jan-dec
2022
jan-dec
Sagax ägarandel, %
50 50
Sagax andel av årets totalresultat, Mkr –30
65
Sagax andel av förvaltningsresultat, Mkr
31 32
Hyresintäkter, Mkr
96 93
Förvaltningsresultat, Mkr
62 65
Årets resultat, Mkr 59
130
Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra
2023
31 dec
2022
31 dec
Innehavets redovisade värde, Mkr
283 320
Antal fastigheter
39 39
Fastigheternas marknadsvärde, Mkr
1 475 1 610
Uthyrningsbar area, kvm
184 000 184 000
Hyresduration, år
6,5 6,5
Ekonomisk uthyrningsgrad, % 100 100
Räntebärande skulder, Mkr
847 869
Kapitalbindning, år
4,0 2,0
Räntebindning, år
2,8 1,0
Marknadsvärde för räntederivat, Mkr
Kapitalstruktur 31 december 2023
Reserv för finansiella derivat 0 %
Uppskjuten skatteskuld 11 %
Eget kapital 36 %
Övriga icke räntebärande skulder 5 %
Säkerställda lån 48 %
Fastighetsbestånd i sammandrag
Segment
Antal
fastigheter
Hyres-
rde,
Mkr
Uthyrnings -
bar area,
kvm
Hyres -
duration, år
Ekonomisk
uthyrnings-
grad, %
Fastig-
heternas
marknads-
värde, Mkr
Stockholm 73 861 506 000 4,0 96 10 876
Övriga
Sverige 13 302 267 000 4,0 99 3 542
Totalt 86 1 164 773 000 4,0 96 14 418
Söderport Property Investment AB (Söderport)
Sagax äger 50 % av Söderport och resterande del ägs av Nyfosa AB.
Samarbetet mellan Nyfosa och Sagax styrs av ett långsiktigt aktie-
ägaravtal enligt vilket parterna har lika stor besmmanderätt över
derport. Aktie ägaravtalet reglerar till exempel beslutsordning för
investeringar och försäljningar, hembud och hur försäljning av aktier
i Söderport kan ske.
derports verksamhet består i att äga, förvalta och utveckla fastig-
heter i Sverige. Sagax ombesörjer ekonomisk förvaltning och merparten
av fastighetsförvaltningen.
derport bidrog med 224 (234) miljoner kronor till Sagax för-
valtnings resultat under 2023. Fastigheternas marknadsvärde uppgick
till 14 418 miljoner kronor.
Motsvarande 74 % av Söderports hyresvärde om 1 164 (1 068)
miljoner kronor återfanns i Stockholm den 31 december 2023. Söder-
ports ekonomiska vakansvärde uppgick till 43 (47) miljoner kronor vid
årets slut, motsvarande en uthyrningsgrad om 96 % (96 %). Av vakans-
rdet utgjorde 17 (19) miljoner kronor tidsbegnsade hyresrabatter.
89 % (95 %) av vakansrdet återfanns i Stockholm. Under 2023 har
75 (113) nya hyresavtal tecknats omfattande en uthyrningsbar area om
28 000 (50 000) kvadratmeter. Hyres ster har under året sagt upp 57
(71) hyresavtal för avflyttning om totalt 32 000 (30 000) kvadrat meter.
Nettouthyrning uppgick följaktligen till –4 000 (20 000) kvadrat meter.
Under 2023 har överenskommelser träffats gällande förlängningar av
hyresavtal mot svarande totalt 36 000 (40 000) kvadratmeter.
Under året har en fastighet förvärvats för 67 miljoner kronor med
en uthyrningsbar area om 3 300 kvadratmeter och 233 miljoner kronor
har investerats i det befintliga fastighetsbeståndet. Direkt avkastningen
uppgick till 5,8 % (5,1 %) under 2023.
derports räntebärande skulder uppgick vid årsskiftet till 7 354
(6 936) miljoner kronor med en genomsnittlig vägd kapital bindning om
3,9 (2,4) år. Den genomsnittliga vägda räntebindningen uppgick till 2,7
(1,7) år.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
47
INTRESSEFÖRETAG
Nyfosa AB (Nyfosa)
Sagax äger aktier motsvarande 23,3 % av rösterna och kapitalet i
Nyfosa. På Nyfosas årsstämma 25 april 2023 invaldes Sagax verkstäl-
lande direktör som ny ledamot i Nyfosas styrelse varvid Sagax därmed
bedömdes få betydande inflytande i Nyfosa. Följaktligen redovisas
innehavet i Nyfosa därefter som ett intresseföretag enligt kapital-
andelsmetoden. Marknadsvärdet på Sagax aktieinnehav uppgick till
4 265 (3 278) miljoner kronor och det redovisade värdet till 2 789 ()
miljoner kronor per 31 december 2023. Nyfosa är ett fastighetsbolag
aktivt på de svenska, finska och norska marknaderna med fokus på
kommersiella fastigheter i tillxtkommuner. Fastighetsbeståndet
omfattade 497 fastigheter med ett fastighetsrde om 39,3 miljarder
kronor och ett hyresvärde om 3 897 miljoner kronor per 31 december
2023. Nyfosa är börsnoterat på Nasdaq Stockholm, Large Cap. För mer
information se bolagets hemsida, www.nyfosa.se.
NP3 Fastigheter AB (NP3)
Sagax äger 21,2 % av rösterna och 15,8 % av kapitalet i NP3. Marknads-
rdet på Sagax aktieinnehav uppgick till 3 041 (2 553) miljoner kronor
och det redovisade värdet till 2 104 (2 133) miljoner kronor per 31
december 2023. NP3 är ett fastighetsbolag med fokus på kommersiella
fastigheter med hög direktavkastning fmst i norra Sverige. Fastighets-
beståndet omfattade 507 fastigheter med ett fastighetsrde om 20,3
miljarder kronor och ett hyresrde om 2 065 miljoner kronor per 31
december 2023. NP3 är börsnoterat på Nasdaq Stockholm, Large Cap.
För mer information se bolagets hemsida, www.np3fastigheter.se.
Fastighetsbolaget Emilshus AB (Emilshus)
Sagax äger 24,1 % av rösterna och 22,2 % av kapitalet i Emilshus. Mark-
nadsvärdet på Sagax aktieinnehav uppgick till 820 (672) miljoner
kronor och det redovisade värdet till 708 (645) miljoner kronor per 31
december 2023. Emilshus förrvar, utvecklar och förvaltar kommer-
siella fastigheter med Småland som rnmarknad. Fastighetsbeståndet
omfattade 130 fastigheter med ett fastighetsrde om 7,3 miljarder kro-
nor och ett hyresrde om 636 miljoner kronor per 31 december 2023.
Emilshus är börsnoterat på Nasdaq Stockholm, Mid Cap. För mer infor-
mation se bolagets hemsida, www.emilshus.com.
Börsvärde och redovisat värde på Sagax innehav i NP3
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
20232022202120202019
Mkr
Redovisat värde Börsvärde
Börsvärde och redovisat värde på Sagax innehav i Emilshus
0
100
200
300
400
500
600
700
800
900
Kv 4Kv 3Kv 2Kv 1Kv 4Kv 3Kv 2
Mkr
2022 2023
Redovisat värde Börsvärde
Börsvärde och redovisat värde på Sagax innehav i Nyfosa
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
2023
Mkr
Redovisat värde Börsvärde
Kv 2 Kv 3 Kv 4
Sagax intresseföretag
Nyfosa AB NP3 Fastigheter AB Fastighetsbolaget Emilshus AB
2023
jan-dec
2022
jan-dec
2023
jan-dec
2022
jan-dec
2023
jan-dec
2022
jan-dec
Sagax ägarandel av kapitalet, %
23 21 16 16 22 21
Sagax andel av årets totalresultat, Mkr
–104
–26
272 9 65
Sagax andel av förvaltningsresultat, Mkr
180
154 167 51 38
Hyresintäkter, Mkr
3 242 2 853 1 797 1 551 588 454
Förvaltningsresultat, Mkr
1 239 1 533 745 785 233 182
Årets resultat, Mkr 639
1 694
61
1 244 33 311
2023
31 dec
2022
31 dec
2023
31 dec
2022
31 dec
2023
31 dec
2022
31 dec
Innehavets redovisade värde, Mkr
2 789 3 278 2 104 2 133 708 645
Antal fastigheter
497 504 507 488 130 125
Fastigheternas bokförda värde, Mkr
39 278 40 446 20 276 19 805 7 324 7 111
Uthyrningsbar area, kvm
2 930 000 3 012 000 1 998 000 1 950 000 805 000 786 000
Hyresduration, år
3,6 3,7 3,9 4,0 5,3 5,8
Ekonomisk uthyrningsgrad, %
92 93 93 94 95 97
Räntebärande skulder, Mkr
23 340 24 033 11 943 12 235 3 984 4 103
Kapitalbindning, år
2,9 3,2 2,2 2,3 1,8 2,9
Räntebindning, år
1,5 1,0 2,1 1,9 3,1 1,9
Marknadsvärde för räntederivat, Mkr
77 372
43 131 35 137
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
48
AKTUELL INTJÄNINGSFÖRMÅGA
Tabellen nedan återspeglar Sagax intjäningsförmåga på tolvnaders-
basis per 1 januari 2024. Det är viktigt att notera att den ej är att
jämställa med en prognos för de kommande tolv månaderna då den
exempelvis inte innehåller några bedömningar avseende framtida
vakanser, ränteläge, valutaeffekter, hyresutveckling eller värdeföränd-
ringar. Sagax redovisar aktuell intningsförmåga i samband med del-
årsrapporter, bokslutskommunikéer och i årsredovisningen.
Hyresrdet baseras på kontrakterade hyresintäkter på årsbasis
med tilgg för bedömd marknadshyra för vakanta lokaler. Fastighets-
kostnader baseras på verkligt utfall det senaste året justerat för inne-
havstid. Kostnaderna för central administration har baserats på faktiskt
utfall de senaste tolv månaderna. Finansnettot har beräknats utifn
nte rande skulder och tillgångar på balansdagen. Kostnaderna för de
nte rande skulderna har baserats på koncernens beräknade genom-
snittliga räntenivå med tillägg för periodiserade finansieringskostnader
och kostnaden avseende på balansdagen outnyttjade kreditfaciliteter.
Skatten är beknad med 18 % (18 %) schablonskatt. Omkning från
euro har skett till balansdagens kurs om 11,10 (11,13) kronor.
Resultatandelar fn joint venture och intresse företag är beräknade
enligt samma principer som för Sagax med beaktande av resultatande-
lens storlek.
FÖRÄNDRING AV AKTUELL INTJÄNINGSFÖRMÅGA
UNDER 2023
I tabellen på nästa sida presenteras Sagax redovisade intjänings-
rmåga under åren 2018-2023. Förändringarna mellan årsskiften
redovisas uppdelat på förändringar i befintligt fastighetsbesnd,
fastig hetsförrv, fastighetsrsäljningar samt valutaeffekter. Även
uppgifter om investeringar och avyttringar under respektive år pre-
senteras i tabellen. Det kan noteras att investeringar i befintligt fastig-
hetsbestånd kan ge effekt på intjäningsförgan med viss fördröjning
beroende på om det fortfarande är en pågående investering och om till
exempel inflyttning har skett.
Förändringar i befintligt besnd ökade hyresvärdet med 155 miljoner
kronor samtidigt som vakanserna minskade med 1 miljon kronor och
fastig hetskostnaderna ökade med 41 miljoner kronor. Totalt ökade drift-
nettot i befintligt besnd med 115 miljoner kronor. Eurokursens utveck-
ling har medfört att drift nettot minskade med 8 miljoner kronor.
Fastighetsförvärv under 2023 har medfört att hyresvärdet ökat med
406 miljoner kronor, fastighetskostnaderna ökade med 30 miljoner kronor
och att vakans rdet ökade med 16 miljoner kronor. Totalt ökade drift-
nettot med 360 miljoner kronor till följd av fastighetsförrv under året.
Fastighetsförljningar under året minskade hyresrdet med 8
miljoner kronor och vakanserna med 4 miljoner kronor samtidigt som
fastighetskostnaderna minskade med 2 miljoner kronor. Totalt minskade
driftnettot med 1 miljon kronor till följd av fastighetsförsäljningar under
året.
Finansnettot har förändrats med –40 % till –555 miljoner kronor.
Finansiella intäkter hänförliga till den kortfristiga finansiella leasing-
fordran som uppstått till följd av försäljning av 36 fastigheter i Spanien
till hyresgästen ingick med 132 miljoner kronor i beräkningen av finans-
nettot för 2022.
Resultat efter schablonskatt som till faller A- och B- aktieägarna har
ökat med 18 % (19 %) till 3 122 (2 650) miljoner kronor, motsvarande
9,22 (8,32) kronor per A- och B-aktie.
Sagax har fokus långsiktig tillväxt av bolagets förvaltningsresultat. För att
underlätta bedömningen av bolagets ställning redovisas den bedömda intjäningsförmågan
årsbasis samt en sammanställning över intjäningsförmågans utveckling sedan 2018.
Aktuell intjäningsförga
0
500
1 000
1 500
2 000
2 500
3 000
3 500
4 000
4 500
20232022202120202019
Aktuell intjäningsförmåga före skatt
Mkr
Förvaltningsresultat
Aktuell intjäningsförmåga
Belopp i miljoner kronor 1 jan 2024 1 jan 2023
Hyresvärde 4 738 4 195
Vakans –182 –171
Hyresintäkter 4 557 4 024
Fastighetskostnader 771 704
Driftnetto 3 785 3 319
Central administration –182 174
Joint venture och intresseföretag 1 096 818
Finansnetto 555 398
Leasingkostnader 31 28
Förvaltningsresultat 4 114 3 538
Skatt 741 637
Resultat efter skatt 3 374 2 902
– varav ägare av D-aktier 253 253
– varav ägare av A- och B-aktier 3 122 2 650
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
49
Utveckling av aktuell intjäningsförmåga 2018–2023
2018 2019 2020
Belopp i miljoner kronor
Förändring
befintligt
bestånd
Valuta-
effekt
Fastig-
hets-
rvärv
Fastig-
hets-
försälj-
ningar
1 jan
2019
Förändring
befintligt
bestånd
Valuta-
effekt
Fastig-
hets-
rvärv
Fastig-
hets-
försälj-
ningar
1 jan
2020
Förändring
befintligt
bestånd
Valuta-
effekt
Fastig-
hets-
rvärv
Fastighets-
försälj-
ningar
1 jan
2021
Hyresvärde 53 54 322 –17 2 510 58 25 271 128 2 735 64 –73 302 –3 3 024
Vakans –4 –3 –7 4 –132 14 –1 21 4 –135 13 3 –15 1 –159
Hyresintäkter 49 51 315 –13 2 378 71 23 251 –124 2 600 51 –70 286 –2 2 865
Fastighetskostnader 34 –14 40 6 395
1)
41 –4 –39 13 446 21 13 13 30 495
Driftnetto 15 37 275 –7 1 983 31 19 212 111 2 155 30 83 300 –32 2 370
Central administration –132 –122 132
Joint venture och
intresse företag 372 539 638
Finansnetto 387 352 372
Leasingkostnader
1)
–20 –22 –26
Förvaltnings resultat 1 816 2 198 2 479
Skatt 400 414 471
Resultat efter skatt 1 416 1 764 2 008
varav tillkommer
ägare av preferensaktier 34 34 34
– ägare av D-aktier 204 216 252
ägare av A- och B-aktier 1 178 1 515 1 723
Investeringar och
avyttringar 456 3 026 24 707 2 836 1 413 666 5 585
2)
1 456
2)
2021 2022 2023
Belopp i miljoner kronor
Förändring
befintligt
bestånd
Valuta-
effekt
Fastig-
hets-
rvärv
Fastighets-
försälj-
ningar
1 jan
2022
Förändring
befintligt
bestånd
Valuta-
effekt
Fastig-
hets-
rvärv
Fastighets-
försälj-
ningar
3)
1 jan
2023
Förändring
befintligt
bestånd
Valuta-
effekt
Fastig-
hets-
rvärv
Fastig-
hets-
försälj-
ningar
1 jan
2024
Hyresvärde 118 40 370 94 3 459 379 217 269 128 4 195 155 –9 406 –8 4 738
Vakans 31 –2 14 9 135 –16 –8 –18 5 –171 1 0 –16 4 182
Hyresintäkter 149 38 357 –85 3 324 362 209 251 –123 4 024 156 –9 390 –4 4 557
Fastighets kostnader 38 –6 40 16 –563 89 34 –35 17 704 41 1 –30 2 771
Driftnetto 111 32 317 69 2 761 274 175 216 –106 3 319 115 –8 360 –1 3 785
Central administration –147 174 –182
Joint venture och
intresseföretag 780 818 1 096
Finansnetto 354 398 555
Leasingkostnader –28 –28 31
Förvaltnings resultat 3 012 3 538 4 114
Skatt 542 637 741
Resultat efter skatt 2 470 2 902 3 374
varav tillkommer
– ägare av preferensaktier
ägare av D-aktier 252 253 253
ägare av A- och B-aktier 2 218 2 650 3 122
Investeringar och
avyttringar 658 4 824 1 351 715 3 202 2 062 –902 5 088 77
1) 20 miljoner kronor har omrubricerats till leasingkostnader från och med 1 januari 2019.
2) Inkluderar förvärv och avyttringar av en portfölj om 37 fastigheter där ett joint venture upprättades tillsammans med NP3 Fastigheter AB.
3) Inkluderar en portfölj omfattande 36 fastigheter med avtalad ej frånträdd avyttring som omrubricerats till kortfristig finansiell leasingfordran.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
50
Sagax är exponerat för olika risker som kan betydelse för bolagets framtida verksamhet,
resultat och finansiella ställning. Bolaget arbetar aktivt för att identifiera och, om möjligt,
begränsa effekterna av riskerna verksamheten.
Risker och riskhantering
MARKNADSRISKER
Fastigheternas marknadsvärde
Sagax redovisar sitt fastighetsinnehav till verkligt värde enligt redo-
visningsstandarden IAS 40 Förvaltningsfastigheter, vilket innebär
att fastigheternas koncernmässiga bokförda värde motsvarar deras
bedömda marknadsvärde. Detta innebär att sjunkande marknads-
rden på bolagets fastigheter kommer att inverka negativt på bolagets
resultat- och balansräkning. Sjunkande marknadsvärden kan inträffa
bland annat till följd av försvagad konjunktur, stigande nteläge, för-
ändring i utbud eller efterfgan eller till följd av fastighetsspecifika
omsndigheter som bland annat avflyttningar av hyresgäster, förm-
rad teknisk standard eller incidenter med materiella skador som följd.
rutöver kan fastigheternas marknadsrden indirekt påverkas av
förändrade lagkrav.
Företagsledningen måste göra bedömningar och antaganden som
påverkar fastighetsvärderingarna och i bokslutet redovisade tillgångs-
och skuldposter respektive intäkts- och kostnadsposter samt lämnad
information i övrigt. Faktiskt utfall kan skilja sig fn dessa bedöm-
ningar.
Hantering
För att bedöma fastigheternas marknadsrde anlitar Sagax auk-
toriserade fastighetsrderare från välrenommerade oberoende
rderingsföretag, vilket bolaget anser skapar de bästa långsiktiga
rutsättningarna för rättvisande och trovärdiga bedömningar av
fastigheternas marknadsvärden. För att kvalitetskra de externa vär-
deringarna utr Sagax därutöver interna värderingar avseende 5-10 %
av portföljens marknadsvärde varje kvartal. De jämförande interna
rderingarna fokuserar på :
Analys av marknadsantaganden.
Analys av marknadsparametrar tillsammans med Sagax fastighets-
rvaltare och transaktionsteam.
Verifiering av indata.
Genomförande av så kallad "Black box-analys" som säkerställer att
de oberoende värderingarna och interna jämförande värdering-
arna överenssmmer om samma indata och marknadsantaganden
tillämpas i båda värderingsmodellerna.
I not 13 redovisas känslighetsanalys för fastighetsvärden vid för-
ändrade antaganden om direktavkastningskrav, kalkylränta, hyres-
intäkter, fastighetskostnader och uthyrningsgrad.
Bolaget vidtar löpande åtgärder för att begnsa sin exponering
mot att fastighetspecifika händelser negativt påverkar marknadsvärdet
genom exempelvis en aktiv förvaltning, tecknande av fastighetsförsäk-
ring och tecknande av hyresavtal med adekvata avtalsvillkor.
Transaktionsrelaterade risker
Fastighetsförvärv är en del av bolagets löpande verksamhet och är
till sin natur förenat med osäkerhet. Vid förrv av fastigheter utgörs
riskerna bland annat av framtida bortfall av hyresintäkter, miljöför-
llanden, begnsningar av nyttjanderätt samt tekniska brister. Vid
rvärv av fastighetsbolag tillkommer risker för till exempel skatter
och juridiska tvister.
Vid fastighetsförljningar är det normalt att säljaren lämnar garan-
tier avseende ägande, hyresavtalens giltighet, miljörisker med mera. Vid
rsäljning av fastighetsbolag garanteras normalt även avsaknaden av
skattetvister och andra rättsliga tvister som kan komma att bli en fram-
tida belastning för bolaget. Garantierna är normalt belopps- och tids-
begränsade.
Hantering
Risker förebyggs genom att säkerslla att Sagax genomför relevanta
kontroller och undersökningar samt att rätt kompetens finns i organi-
sationen internt eller anlitas externt vid behov.
FINANSIELLA RISKER
Sagax finansiering består prirt av eget kapital och räntebärande
skulder. Bolagets långfristiga finansiering utgörs av börsnoterade obli-
gationslån, kreditfaciliteter och företagscertifikat. Sagax har en rating
från Moody´s Investors Service om Baa2 med ”stable outlook.
Obligationerna har särskilda åtaganden om upprättllandet av
netto skuld, räntetäckningsgrad och andel säkerslld skuld. Detta inne-
r att obligationsinnehavare har en rätt att påkalla inlösen eller återköp
av obligationerna i fall åtaganden inte uppfylls i kombination med en
nedsättning av kreditrating. Även bankn inkluderar olika typer av åta-
ganden och utgörs typiskt av vissa nyckeltal som ska uppfyllas. För mer
information se sidorna 40-41.
Sagax finanspolicy anger riktlinjer och regler för finansieringsverk-
samheten i syfte att begränsa risker kopplade till Sagax finansiering
samt att säkerställa att den långsiktiga kreditvärdigheten bibehålls.
Sagax har följande huvudsakliga riktlinjer för finansieringsverksam-
heten:
Belåningsgrad om högst 50 %.
Räntetäckningsgrad överstigande 3,0 gånger.
Nettoskuld i förhållande till EBITDA om högst 8,0 gånger.
Refinansieringsrisk
Förutsättningarna på kapital- och kreditmarknaderna kan förändras,
vilket kan leda till att refinansiering av befintliga skulder uteblir eller
ej kan ske till skäliga villkor. Därutöver kan försvagad konjunktur, för-
ändring i utbud eller efterfgan på bolagets lokaler inverka negativt på
bolagets resultat- och balansräkning samt nyckeltal, vilket kan leda till
nkt kreditbetyg och därmed försvåra möjligheten till refinansiering
av befintliga skulder.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
51
Hantering
I syfte att begnsa refinansieringsrisken strävar Sagax efter att ha
en låg andel kortfristig ntebärande finansiering och att refinansiera
de långfristiga räntebärande skulderna i god tid före förfall, samt att
använda flera olika finansieringskällor. Sammantaget bedöms detta
arbetssätt begränsa bolagets refinansieringsrisk. I tabellen på sidan 53
redovisas dels belåningsgradens nslighet för förändringar av fastig-
hetsvärden, dels räntetäckningsgradens känslighet för förändringar av
fastigheternas uthyrningsgrad.
Ränterisk
Räntekostnader är koncernens största löpande kostnad. Ränterisk
definieras som risken att förändringar av marknadsräntor påverkar
Sagax finansieringskostnad och kassaflöde. nterisken är hänförlig
till utvecklingen av aktuella räntenivåer. Förutsättningarna på ränte-
marknaden kan förändras vilket i sin tur kan påverka ränteläget.
Riks bankens och den europeiska centralbankens penningpolitik,
rväntningar om ekonomisk utveckling, såväl internationellt som
nationellt, samt oväntade händelser påverkar marknadsräntorna.
Hantering
För att reducera Sagax exponering mot ett eventuellt stigande nte läge
har koncernen en väsentlig del fastntelån. För att begränsa ränte-
risken för lån med rörlig ränta används ränteswappar och ränte tak.
Den 31 december 2023 uppgick andelen fasträntelån till 86 % av Sagax
ntebärande skulder. En höjning av marknadsräntorna bedöms därför
en begränsad effekt på Sagax ränte kostnader på kort och medellång
sikt. Se även känslighetsanalysen på sidan 53.
Valutarisk
Sagax är exponerat mot valutakursrisker till följd av investeringar och
skulder i euro. Sagax rapporteringsvaluta är svenska kronor och alla
balansposter som är i euro är omräknade till svenska kronor. Valuta-
kursförändringar kan ha en väsentlig effekt på koncernens finansiella
ställning och resultat i svenska kronor.
Hantering
Valutarisken hanteras genom att förrv av fastigheter i euro huvudsak-
ligen finansieras genom upplåning i euro. Transaktionsexponering i kon-
cernen hanteras genom matchning av intäkter och kostnader i samma
valuta. Nettoexponeringen, tillgångar minus skulder i euro, uppgick till
11 838 (7 598) miljoner kronor den 31 december 2023. Sammantaget
uppgick nettoexponeringen till 32 % (23 %) av eget kapital.
I enlighet med IAS 21 redo visas valutakurseffekter för utlandsverk-
samhet och säkringsredovisning under rubriken Övrigt totalresultat.
Övriga valutakurseffekter redovisas i resultaträkningen. Se även käns-
lighetsanalysen på sidan 53.
Likviditetsrisk
Koncernen definierar likviditetsrisk som risken att inte ha tillgång till
likviditet för att täcka sina betalningsåtaganden, inklusive räntebetal-
ningar. Brist på likviditet för att täcka förfallna betalningar skulle
ha en negativ inverkan på koncernens verksamhet och finansiella
ställning.
Hantering
Sagax har ett positivt operativt kassaflöde och kommer att ha ett
begränsat refinanseringsbehov under de närmaste åren; se not 17 där
rfallodatum för koncernens lån presenteras. Sagax rörelse kapital
uppgick till –4 445 (2 750) miljoner kronor vid årsskiftet. Outnyttjade
kreditfaciliteter uppgick vid samma tidpunkt till 11 393 (9 427) mil-
joner kronor, inklusive back-up faciliteter avseende Sagax utestående
företagscertifikat.
OPERATIONELLA RISKER
Hyresintäkter och hyresutveckling
Sagax intäkter påverkas av den långsiktiga efterfrågan på lokaler för
lager och lätt industri, fastigheternas uthyrningsgrad och erhållen
hyresnivå. Hyresnivårisk är hänförlig till utvecklingen av aktuella
marknadshyror som påverkas av den ekonomiska utvecklingen, demo-
grafisk tillväxt samt omfattningen av nybyggnationer på marknaden.
Hantering
För att begränsa Sagax exponering mot avflyttningar och hyresförlus-
ter strävar Sagax efter långvariga kundrelationer samt efter att priori-
tera hyresgäster med hög kreditrdighet, även om detta initialt kan
medföra något lägre intjäning. Detta är av särskild vikt i förhållande
till större hyresgäster.
Sagax arbetar kontinuerligt med att omförhandla befintliga hyres-
avtal i syfte att minimera risken på kort sikt. Hyreskontrakt med löptid
ngre än tre år har normalt ett tillägg kopplat till konsumentprisindex
i Sverige och till liknande index på övriga marknader, det vill säga de
är helt eller delvis inflationsjusterade. Mer än 95 % av Sagax hyresavtal
är indexerade till KPI eller motsvarande. Den årliga indexeringen kan
i vissa fall vara begnsad genom tak respektive golv. Ett mindre antal
hyresavtal har årliga fasta hyresjusteringar.
Kreditrisk
Sagax prira kreditrisk ligger i att hyresgästerna inte kan fullgöra
sina betalningar enligt hyresavtalen.
Hantering
Sagax har god diversifiering avseende den geografiska fördelningen
av fastighetsbesndet och hyresgästernas branschtillhörighet. Sagax
hyresavtalsstruktur bidrar till att minska risken för vakanser och
hyresförluster.
I samband med förvärv och uthyrningar värderas motpartsrisken
och vid behov kompletteras avtalen med säkerheter i form av depositio-
ner, bankgarantier, moderbolagsborgen eller liknande. Sagax arbetar
löpande med att följa och utrdera hyresgästernas finansiella sllning.
Sagax bedömer att bolagets hyresgäster, med ett fåtal undantag, har god
finansiell ställning.
Drifts- och underhållskostnader
De driftskostnader som är av störst betydelse är fastigheternas el- och
uppvärmningskostnader samt kostnader för fastighetsskatt. I den mån
kostnadshöjningar inte kompenseras genom regleringar i hyresavtal
kan de påverka bolagets resultat negativt. Vid eventuella vakanser
påverkas bolagets resultat inte bara av förlorade hyresintäkter utan
även av kostnader för till exempel energi vilka tidigare täckts av hyres-
gäster.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
52
Hantering
Hyresförhållandet för lokaler för lager och lätt industri karaktäriseras
normalt av att hyresgästerna har ett relativt omfattande drifts- och
underhållsansvar. För huvuddelen av dessa kostnader debiteras hyres-
sterna direkt eller vidaredebiteras av Sagax till självkostnad. Sagax
exponering mot driftskostnadsförändringar är således begränsad.
Operationell risk och risk för bristande IT-säkerhet
Koncernens verksamhet är beroende av välanpassade IT-system, effek-
tiv intern kontroll, kompetensutveckling samt tillgång till tillförlitliga
rderings- och riskmodeller som ger underlag för att minska opera-
tiva risker. Bristande IT-kerhet eller bristfälliga rutiner kan resultera
i förstörd eller förlorad data, vilket kan ha negativ inverkan på Sagax
verksamhet.
Hantering
Sagax arbetar kontinuerligt med förebyggande åtgärder, som att
utveckla sina administrativa rutiner, policyer och riktlinjer för IT-
kerhet. Sagax använder brandväggar, e-postfilter, back-upsystem
och antivirusprogram för att förhindra IT-relaterade driftstörningar.
Organisatorisk risk
Sagax framtida utveckling beror i hög grad på företagsledningens och
andra nyckelpersoners kunskap, erfarenhet och engagemang. Bolaget
skulle kunna påverkas negativt om någon eller flera nyckelpersoner
skulle lämna sin anställning eller om bolaget inte kan attrahera kom-
petent personal.
Hantering
Bolagets tillxt och därmed större organisation har bidragit till att
minska denna risk under de senaste åren. Regelbundna utvecklings-
samtal genomförs med all personal bland annat för att identifiera
behov av kompetensutveckling. Därutöver görs uppföljning av arbets-
miljön genom årliga medarbetarundersökningar. Ansllningsavtalen
bedöms vara träffade på marknadsmässiga villkor. Sagax har även
upprättat årliga incitamentsprogram för att attrahera nya och behålla
befintliga medarbetare.
RISK FÖR INTRESSEKONFLIKTER
Bristande transparens avseende styrelsens och företagsledningens
eventuella intressekonflikter med Sagax kan påverka kapitalmarkna-
dens förtroende för Sagax och därmed påverka bolagets finansiella
ställning negativt.
Hantering
För att begnsa risken för att Sagax ska drabbas av potentiella intresse-
konflikter och samtidigt tydligt och enkelt kunna kommunicera att
styrelse och ledning inte har intressen som potentiellt skulle kunna stå
i konflikt med Sagax har bolaget policyer som medför förbud för Sagax
medarbetare och styrelseledamöter att:
Åta sig styrelseuppdrag i fastighetsbolag som huvudsakligen äger
lager- och industrilokaler med undantag för bolag där Sagax är
aktieägare och där styrelseuppdraget utförs inom ramen för Sagax
verksamhet.
Investera i bolag där Sagax är aktieägare.
Investera i konkurrerande bolag med ett belopp överstigande 10 % av
rdet på medarbetarens eller styrelseledamotens innehav i Sagax.
Av policyerna följer även att ledningspersoner och styrelseledamöter
som belånar sina aktier i Sagax till mer än 10 % av marknadsvärdet
ska meddela bolaget detta. Något sådant meddelande har inte erhållits
under 2023.
REGULATORISKA RISKER
Regelefterlevnad och affärsetik
Bristande regelefterlevnad kan leda till ekonomiska förluster, tillsyns-
sanktioner, ryktesförluster och avnotering. Vissa regelverk är öppna för
tolkning innebärande att eventuell regelövervakare och Sagax kan ha
olika uppfattning. Risker finns även inom arbetsmiljö, korruption och
nskliga rättigheter. Sagax kan drabbas av detta genom medarbeta-
res eller uppdragstagares agerande.
Hantering
Utbildning i policyer för all personal
Sagax uppförandekod för leverantörer kravställs i avtal
Visselblåsarfunktion
Skatter och ändrad lagstiftning
Koncernens verksamhet bedrivs i enlighet med koncernens tolkning av
llande skattelagar, förordningar och rättspraxis samt i enlighet med
råd från skatterådgivare. Det kan dock inte uteslutas att koncernens
tolkning är felaktig eller att sådana föreskrifter eller rättspraxis ändras
med potentiell retroaktiv verkan. Beslut fn skattemyndigheter och
rvaltningsdomstolar kan komma att ändra koncernens tidigare eller
nuvarande skattesituation, vilket kan påverka koncernens verksamhet,
resultat och finansiella ställning negativt.
Sagax har i sin redovisning beaktat uppskjuten skatt beräknat på
skillnaden mellan en tillgångs eller skulds bokförda värde och dess
skattemässiga värde, så kallade temporära skillnader, se not 14. Sagax
har även beaktat uppskjutna skattefordringar avseende ackumulerade
skattemässiga underskott i koncernbolagen. Konsekvensen blir att Sagax
resultat och egna kapital är exponerat för förändringar i skattelagstift-
ning i de länder som koncernen har verksamhet i.
Ägarförändringar, som innebär att det besmmande inflytandet
över bolaget förändras, kan innebära begränsningar (helt eller delvis) av
möjligheten att utnyttja underskott från tidigare år. Möjligheterna att
utnyttja underskotten kan även komma att påverkas av ändrad lagstift-
ning. Även ändrad lagstiftning eller rättspraxis, exempelvis avseende
hyres-, förvärvs- och miljöfrågor, kan få negativa konsekvenser för bola-
get. I not 12 redogörs för Sagax skatter.
Risker förebyggs genom att säkerställa att rätt kompetens finns i
organisationen eller anlitas vid behov. Härutöver strävar Sagax efter
att utföra de kontroller och utredningar som rör skatterelaterade frågor
noggrant.
MIL- OCH KLIMATRISKER
Miljörisk
Utgångspunkten för ansvaret avseende föroreningar och andra miljö-
skador är enligt gällande miljölagstiftning i de länder Sagax äger
fastig heter att verksamhetsutövaren bär ansvaret. Sagax bedriver
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
53
ej någon verksamhet som kräver särskilt tillstånd enligt miljöbalken.
Emellertid kan det finnas hyresgäster som bedriver verksamhet som
kräver särskilt tillstånd, det vill säga är verksamhetsutövare.
Om inte verksamhetsutövaren kan utföra eller bekosta efterbehand-
ling av en fastighet är dock den som förvärvat fastigheten och som vid
rvärvet känt till eller då borde ha upptäckt föroreningarna ansvarig.
Det innebär att krav under vissa förutsättningar kan riktas mot Sagax
r marksanering eller efterbehandling avseende förekomst av eller
misstanke om förorening i mark, vattenområden eller grundvatten i
syfte att ställa fastigheten i sådant skick som erfordras enligt tillämplig
miljölagstiftning. Sådana krav kan påverka Sagax negativt.
Hantering
Det är angeläget att fastighetsägaren och verksamhetsutövaren sam-
arbetar kring frågor om en verksamhets miljöpåverkan.
Sagax genomför vid behov miljöanalyser av de fastigheter som bola-
get över väger att förvärva för att identifiera miljö- och hälsorisker och
bolaget har som målsättning att all nyproduktion miljöcertifieras.
I Sverige använder Sagax Byggvarubedömningen för att genomföra
en miljöbedömning av byggvaror och material i större ombyggnatio-
ner och nyproduktionsprojekt. Syftet är att fmja miljömässigt bra
material val.
För närvarande har inga väsentliga miljökrav riktats mot något av
koncernbolagen. Sagax har heller inte identifierat några väsentliga miljö-
risker.
Klimatrisker
Effekter av klimatförändringar såsom förhöjda vattennivåer, ökad
nederbörd eller andra förändringar i den fysiska miljön skulle kunna
medföra skador på Sagax fastigheter. Detta kan innebära ett ökat behov
av investeringar i fastigheter i utsatta områden. Klimaträndringar
kan också innebära ökade driftskostnader.
Det kan även föreligga risker för olönsamma investeringar om
klimat risken inte beaktas. Därtill kan klimatpolitiska beslut påverka
Sagax bland annat genom ökade skatter eller investeringar.
Hantering
Sagax har som målsättning att all nyproduktion ska miljöcertifieras.
Fastigheter i befintligt bestånd miljöcertifieras om förutsättningar
r det finns till exempel vid omfattande ombyggnationer. Sagax gör
löpande utrderingar av fastigheternas skick och behov av anpass-
ningar av fastigheternas prestanda för att uppfylla regulatoriska krav
och kundernas förväntningar. Därutöver följer Sagax utvecklingen av
lagar och förordningar inom klimat området.
Sagax har genomfört en riskanalys av fastighetsbeståndet för att
identifiera fysiska klimatrelaterade risker som kan påverka verksam-
heten. Ingen fastighet bedömdes bli obsolet på grund av permanent
översvämningsrisk.
För närmare information om Sagax mål relaterade till bland annat
koldioxidutsläpp samt analys av klimatrisker och dess hantering hän-
visas till sidorna 158-160 och 169-170.
Belåningsgrad vid förändrat värde på fastighetsportföljen
per 31 december 2023
Förändring, % –20 –10 0 10 20
Värdeförändring, Mkr 11 412 5 706 5 706 11 412
Belåningsgrad, % 49 45 41 38 36
Räntetäckningsgrad vid förändrad uthyrningsgrad per 31 december 2023
Förändring, % –10 –5 0 5 10
Uthyrningsgrad, % 87 91 96 ET ET
Räntetäckningsgrad, ggr 5,1 5,4 5,7 ET ET
Känslighetsanalys per 31 december 2023
1)
Belopp i miljoner kronor Förändring
Effekt på förvaltnings-
resultatet, årsbasis
Effekt på resultat efter
skatt, årsbasis
Effekt
eget kapital
Ekonomisk uthyrningsgrad +/– 1 %-enhet +47/47 +38/38 +38/38
Hyresintäkter +/– 1 % +46/–46 +37/–37 +37/–37
Fastighetskostnader +/– 1 % 8/+8 6/+6 6/+6
Räntekostnader för skulder i SEK med beaktande av räntederivat +/– 1 %-enhet 9/+9 7/+7 7/+7
Räntekostnader för skulder i EUR med beaktande av räntederivat +/– 1 %-enhet 33/+33 –26/+26 26/+26
Förändring av valutakursen SEK/EUR
2)
+/– 10 % +234/–234 +187/–187 +1 183/–1 183
Ändrad hyresnivå vid kontraktsförfall 2023 +/– 10 % +73/73 +59/59 +59/59
1) Exklusive resultatandelar i joint venture och intresseföretag.
2) Sagax nettoexponering mot valutakursen SEK/EUR består utöver intäkter och kostnader i euro även av tillgångar och skulder bokförda i euro.
KÄNSLIGHETSANALYS
Nedan redovisas Sagax exponering för väsentliga risker i bolagets verksamhet
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
54
Sagax aktier är noterade på Nasdaq Stockholm, Large Cap. Bolagets börsvärde
uppgick den 31 december 2023 till 97 miljarder kronor.
Aktien och ägarna
Omsatt antal aktier
Antal 1 000-tal
Kr
Carnegie Real Estate Index
Sagax D
OMX Stockholm_Pl
Källa:
Monitor av Modular Finance AB
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
7 000
8 000
DECNOVOKTSEPAUGJULJUNMAJAPRMARFEBJAN
0
5
10
15
20
25
30
35
40
Omsatt antal aktier
Carnegie Real Estate Index
Antal 1 000-tal
Kr
Sagax B
OMX Stockholm_Pl
Källa:
Monitor av Modular Finance AB
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
DECNOVOKTSEPAUGJULJUNMAJAPRMARFEBJAN
0
100
200
300
400
500
B-aktiens kursutveckling 2023
D-aktiens utveckling 2023
Handel med aktierna på Nasdaq Stockholm
Betalkurs, kr
Omsättnings-
hastighet
på årsbasis, %
Genomsnittlig
handelsvolym per
handelsdag, Mkr
31 dec
2023
31 dec
2022 2023 2022 2023 2022
A-aktier 274,00 239,00 2 24 1 6
B-aktier 2 7 7, 4 0 236,50 25 35 69 94
D-aktier 28,00 26,70 51 71 7 10
Carnegie Real Estate Index
Antal 1 000-tal
Kr
Sagax A
Omsatt antal aktier
OMX Stockholm_Pl
Källa:
Monitor av Modular Finance AB
0
30
60
90
120
150
DECNOVOKTSEPAUGJULJUNMAJAPRMARFEBJAN
0
100
200
300
400
500
A-aktiens kursutveckling 2023
AKTIEKAPITAL
Aktiekapitalet i Sagax uppgick vid årsskiftet till 816 542 972 kronor
och fördelades på totalt 466 595 984 aktier varav 2 000 000 B-aktier
i eget förvar. Kvot rdet per aktie är 1,75 kronor. Sagax har tre
aktieslag, stamaktier av serie A, B och D. Aktierna är noterade på
Nasdaq Stockholm, Large Cap.
Varje A-aktie berättigar till en röst och varje B- respektive D-aktie
berättigar till en tiondels röst. Varje röstberättigad får vid bolagsstämma
sta för fulla antalet av denne ägda och företrädda aktier.
Sagax har med anledning av utnyttjandet av tecknings optioner som
utrdats genom incitamentsprogram 2020/2023 emitterat 314 638
stamaktier av serie B i juli 2023.
UTDELNINGSPOLICY
Sagax utdelningspolicy är att den sammanlagda utdelningen ska
uppgå till cirka en tredjedel av förvaltningsresultatet. Därutöver kan
styrelsen komma att föreslå att vinster av engångs karaktär överförs
till aktieägarna. Stamaktier av serie D ger rätt till utdelning om fem
nger den sammanlagda utdelningen på stamaktier av serie A och B,
dock maximalt 2,00 kronor per aktie.
Styrelsen föreslår årsstämman 2024 att besluta om att utdelning ska
ske med 3,10 (2,70) kronor per A- respektive B-aktie. Styrelsen föreslår
även utdelning om 2,00 (2,00) kronor per D-aktie med kvartalsvis utbe-
talning om 0,50 kronor i enlighet med bolagsordningen. Den föreslagna
utdelningen uppgår till sammanlagt 1 301 (1 111) miljoner kronor, mot-
svarande 33,5 % (33,3 %) av förvaltningsresultatet för 2023.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
55
INCITAMENTSPROGRAM FÖR MEDARBETARE
Sagax har tre optionsprogram för bolagets medarbetare. Totalt innehar
Sagax medarbetare optioner motsvarande 0,3 % av antalet utestående
A- och B-aktier. Bolagets verkställande direktör och styrelseledamöter
omfattas inte av programmen. Programmen är treåriga och löper under
perioderna 2021-2024, 2022-2025 respektive 2023-2026.
Teckningskurserna motsvarar B-aktiens betalkurs vid respektive
optionsprograms inledande omräknat med den genomsnittliga kursut-
vecklingen enligt fastighetsindex bestående av fastighetsbolag noterade
på Nasdaq Stockholms huvudlista under respektive treårsperiod. Teck-
ningsoptionerna kommer således att bli värdefulla under förutsättning
att Sagax aktie har en kursutveckling som är bättre än genomsnittet för
de noterade fastighetsbolagen under respektive trrsperiod.
Sagax styrelse har föreslagit årsstämman den 8 maj 2024 att besluta
om ett motsvarande incitamentsprogram med rätt att teckna nya B- aktier
i juni 2027 för bolagets medarbetare, undan taget bolagets verk ställande
direktör och styrelseledamöter.
Inga ytterligare teckningsoptioner eller konvertibler finns utestående.
LIKVIDITETSGARANTI
Carnegie Investment Bank agerar likviditetsgarant för bolagets A- och
D-aktier inom ramen för Nasdaq Stockholms system för likviditets-
garanti. Avtalet med Carnegie innebär att likviditetsgaranten ställer
köp- och säljkurs i orderboken för Sagax A- och D-aktier samtidigt som
likviditet tillförs genom en garanterad volym aktier på köp- och sälj-
sidan i respektive order bok. Syftet med avtalet är att fmja aktiernas
likviditet.
BÖRSKURS RELATIVT FÖRVALTNINGSRESULTATET
Förvaltningsresultatet per B-aktie efter utspädning uppgick till 11,16
(9,70) kronor vilket jämfört med aktiekursen för B-aktien vid årets
utgång motsvarade en multipel om 24,9 (24,4) gånger.
EGET KAPITAL OCH SUBSTANSVÄRDE PER A- OCH B-AKTIE
Eget kapital per A- och B-aktie efter utspädning uppgick till 95,01 (91,20)
kronor. Substansvärde per A- och B-aktie uppgick till 110,90 (106,61)
kronor. Aktiekursen för B-aktien vid årets slut var 292 % (259 %) av det
egna kapitalet per A- och B-aktie och 250 % (222 %) av substansvärdet per
A- och B-aktie.
Största aktieägare 31 december 2023
Antal aktier Andel av
A–aktier B–aktier D–aktier Aktiekapital Röster
1)
David Mindus med bolag 14 000 000 63 713 912 900 000 16,8 % 29,1 %
Staffan Salén med bolag 5 737 309 31 598 279 95 600 8,0 % 12,7 %
Tredje AP-fonden 24 786 383 5,3 % 3,5 %
Fjärde AP-fonden 821 630 13 583 838 9 648 561 5,2 % 4,5 %
Vanguard 7 476 512 5 447 656 2,8 % 1,8 %
Avanza Pension 41 194 203 347 12 455 035 2,7 % 1,9 %
SEB Fonder 12 100 314 2,6 % 1,7 %
Länsförsäkringar Fonder 10 144 555 845 881 2,4 % 1,6 %
Handelsbanken Fonder 8 316 177 1 669 266 2,1 % 1,4 %
BlackRock 8 012 668 13 594 1,7 % 1,1 %
Norges Bank 3 993 829 2 577 164 1,4 % 0,9 %
Filip Engelbert med bolag 241 000 1 869 784 4 200 000 1,4 % 1,2 %
Swedbank Robur Fonder 500 000 5 764 083 1,3 % 1,5 %
Erik Selin med bolag 1 174 959 2 480 549 2 026 868 1,2 % 2,3 %
Lannebo Fonder 5 258 374 1,1 % 0,7 %
Rutger Arnhult med bolag 231 824 4 535 303 1,0 % 0,7 %
Andra AP-fonden 4 176 888 0,9 % 0,6 %
Patrik Brummer med bolag 4 066 666 0,9 % 0,6 %
Folksam 3 734 608 0,8 % 0,5 %
Nordnet Pensionsförsäkring 10 504 378 268 3 006 572 0,7 % 0,5 %
Summa 20 största ägare 22 526 596 207 824 192 51 488 166 60,4 % 68,9%
Övriga aktieägare 4 013 738 103 970 129 74 773 163 39,2 % 31,1 %
Delsumma 26 540 334 311 794 321 126 261 329 99,6 % 100,0 %
Aktier som innehas av AB Sagax 2 000 000 0,4 % 0,0 %
Totalt 26 540 334 313 794 321 126 261 329 100,0 % 100,0 %
– varav styrelse och medarbetare 20 353 565 103 910 658 6 577 290 28,0 % 44,6 %
1) Rösträtt för aktier som innehas av Sagax har exkluderats.
Källa: Monitor av Modular Finance AB. Sammanställd och bearbetad data från bland annat Euroclear Sweden, Morningstar och Finansinspektionen.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
56
Antal aktier
Antal
aktieägare
1–500 16 632
5011 000 1 954
1 0012 000 1 584
2 001–5 000 1 499
5 00110 000 670
10 001–50 000 833
50 001 340
Totalt 23 512
Aktieägarkategori
Antal
aktie ägare Röstandel
Privatpersoner bosatta i Sverige 21 665 13 %
Privatpersoner bosatta utomlands 302 1 %
Företag/institutioner i Sverige 607 72 %
Företag/institutioner utomlands 938 9 %
Okänd ägartyp
6 %
Totalt 23 512 100 %
Aktieägare per land
Antal
aktie ägare Röstandel
Sverige 22 271 85 %
USA 82 5 %
Norge 217 2 %
Danmark 520 1 %
Nederländerna 11 1 %
Övriga 411 7 %
Totalt 23 512 100 %
Nyckeltal per B-aktie
2023
31 dec
2022
31 dec
2021
31 dec
2020
31 dec
2019
31 dec
rskurs vid årets utgång, kr 2 7 7, 4 0 236,50 305,00 169,60 136,20
Förvaltningsresultat efter utspädning, kr 11,16 9,70 7,9 9 6,62 5,51
Kassaflöde efter utspädning, kr
1)
9,94 8,68 6,58 6,09 4,86
Eget kapital efter utspädning, kr 95,01 91,20 83,84 55,09 46,78
Substansvärde, kr 110,9 0 106,61 9 7,9 2 66,38 56,77
Börskurs/Förvaltningsresultat, ggr 24,9 24,4 38,2 25,6 24,7
Börskurs/Kassaflöde, ggr
1)
2 7,9 2 7, 3 46,4 2 7,9 28,0
Börskurs/Eget kapital, % 292 259 364 308 292
Börskurs/Substansvärde, % 250 222 311 255 240
1) Med kassaflöde avses kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital.
Aktiekursutveckling och volatilitet
Utveckling
1,2)
Sagax A-aktie Sagax B-aktie Sagax D-aktie Carnegie Real Estate Index OMX Stockholm PI
1 år 15 % 17 % 5 % 16 % 15 %
2 år –10 % –9 % –16 % 36 % –13 %
3 år 63 % 64 % 13 % 6 % 18 %
4 år 97 % 104 % –23 % –10 % 33 %
5 år 257 % 328 % –12 % 41 % 72 %
Volatilitet
1)
Sagax A-aktie Sagax B-aktie Sagax D-aktie Carnegie Real Estate Index OMX Stockholm PI
1 år 51 % 43 % 23 % 39 % 20 %
2 år 49 % 44 % 22 % 37 % 21 %
3 år 46 % 40 % 19 % 34 % 19 %
4 år 46 % 43 % 22 % 35 % 21 %
5 år 43 % 36 % 18 % 31 % 19 %
1) Beräknade per 31 december 2023.
2) Utvecklingen inkluderar ej återinvesterad utdelning för Sagax, Carnegie Real Estate Index eller OMX Stockholm PI.
1) Inklusive aktier som innehas av Sagax.
Aktieägarstruktur 31 december 2023
1)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
57
0
5
10
15
20
25
30
35
40
2023202220212020201920182017201620152014
Börskurs/Förvaltningsresultat per A- och B-aktie
Ggr
Börskurs per B-aktie/Förvaltningsresultat per A- och B-aktie,
rullande 12 månader
100
150
200
250
300
350
400
2023202220212020201920182017201620152014
Börskurs i relation till eget kapital respektive substansvärde (NAV)
%
Börskurs per B-aktie/substansvärde (NAV) per A- och B-aktie
Börskurs per B-aktie/eget kapital per A- och B-aktie
Ägarkategorier, aktiekapitalandel
Källa: Monitor av Modular Finance AB
Fondbolag 24 %
Privatpersoner 16 %
Pension & försäkring 16 %
Stat, kommun & region 2 %
Stiftelser 1 %
Återköpta aktier 0 %
Övriga 41 %
Substansvärde (NAV) 31 december 2023
Mkr
Per A- och B-aktie
efter utspädning, kr
Eget kapital 36 578 108
Avdrag för eget kapital D-aktier 4 419 13
Återläggning av derivat 21 0
Återläggning av uppskjuten skatt på temporära
skillnader
3 882 11
Återläggningar hänförliga till joint venture 1 474 4
Substansvärde (NAV) 37 537 111
Rösträtter och aktiekapitalandelar
Aktieslag Antal Rösträtt per aktie Antal röster Rösträttsandel Aktiekapitalandel
A-aktier 26 540 334 1,0 26 540 334,00 38 % 6 %
B-aktier 313 794 321 0,1 31 379 432,10 44 % 67 %
D-aktier 126 261 329 0,1 12 626 132,90 18 % 27 %
Summa 466 595 984 70 545 899,00 100 % 100 %
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
58
LEGAL STRUKTUR
Koncernen bestod vid årsskiftet av 455 koncernföretag med säte
i Sverige, Finland, Frankrike, Nederländerna, Belgien, Spanien,
Tyskland och Danmark. Moderbolaget ägde indirekt 50 % av Söder-
port Property Investment AB, Fastighets aktiebolaget Ess-Sierra
respektive Hemsö Intressenter AB som i sin tur ägde 30 % av Hemsö
Fastighets AB. Därutöver ägde Sagax 23,3 % av rösterna och kapitalet
i Nyfosa AB, 24,1 % av rösterna och 22,2 % av kapitalet i Fastighets-
bolaget Emilshus AB samt 21,2 % av rösterna och 15,8 % av kapitalet
i NP3 Fastig heter AB. Moderbolaget äger inga fastigheter.
ORGANISATION
Bolagets säte och huvudkontor finns i Stockholm där bolagets koncern-
funktioner ekonomi, skatt, finans och affärsutveckling är placerade.
I Finland, Frankrike, Nederländerna, Spanien och Tyskland leds verksam-
heterna av de verkställande direktörerna för respektive verksamhet.
MEDARBETARE
Sagax långsiktiga utveckling är beroende av kompetenta medarbetare.
Det är därför viktigt att bolaget är en attraktiv arbets givare som både
attra herar och har förmågan att långsiktigt behålla kompetent personal.
Sagax erbjuder en flexibel och kreativ miljö som kännetecknas av korta
besluts vägar. Kompetensutveckling är viktigt för Sagax och utvecklings-
samtal sker årligen för att bland annat stimulera till vidare utveckling av
respektive medarbetare. Vid nyanställningar läggs stor vikt vid kompe-
tens och erfarenhet samt personliga egenskaper och kvaliteter. Rekry-
tering sker alltid i konkurrens. Som ett led i Sagax rekryteringsprocess
träffar slutkandidater alltid medarbetare inom olika delar av bolaget och
nyckelpersoner utrderas även av VD och minst en styrelse ledamot. I
rekommande fall kan även olika tester genomföras.
Sagax genomför en årlig konferens med samtliga med ar betare när-
varande där bolagets utveckling, utmaningar och möjligheter diskuteras.
För att upprättlla en gemensam kunskapsgrund och bidra till ökad för-
ståelse för bolagets verksamhet har kvartalsvisa presentationer av Sagax
delårsrapporter genomförts för all personal.
Trots en snabb expansion har Sagax lyckats behålla en relativt liten
organisation. Av Sagax 96 medarbetare var alla utom 1 medarbetare
tillsvidareanställda. Medelantalet anställda var under året 92 personer.
5 medarbetare anslldes under 2023 varav 2 i Spanien, 1 i Finland och
2 i Sverige. 3 medarbetare lämnade bolaget under året.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare presenteras
i avsnittet om bolagsstyrning.
Organisation och medarbetare
Det är viktigt för bolagets konkurrenskraft att medarbetarna tar ansvar för samt
känner sig delaktiga i verksamheten. En kompetent och engagerad organisation är
avgörande för bolagets utveckling.
Förvaltnings-
avdelning i
Sverige
Ekonomi-
avdelning
Organisation i
Finland
Organisation i
Frankrike
Organisation i
Nederländerna
Finans-
avdelning
Affärs-
utvecklings-
avdelning
Skatte-
chef
Organisation i
Spanien
Operativ struktur
1) Företagsledning.
VERKSTÄLLANDE DIREKTÖR I SAGAX
1)
Fastighetschef i
Sverige
Ekonomichef
1)
Finanschef
1)
Affärs -
utveckling
VD i
Finland
VD i
Frankrike
VD i
Nederländerna
VD i
Spanien
Antal anställda
Land Antal
Sverige 39
Finland 27
Frankrike 12
Nederländerna 9
Spanien 8
Tyskland
1
Totalt 96
Antal koncernbolag
Säte Antal
Sverige 156
Finland 201
Frankrike 8
Nederländerna 67
Belgien 10
Spanien 7
Tyskland 4
Danmark 2
Summa 455
Håll
barhets-
chef
VD i
Tyskland
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
59
INCITAMENTSPROGRAM FÖR MEDARBETARE
Sagax har tre optionsprogram för bolagets medarbetare. Programmen
är treåriga och har riktats till samtliga med arbetare. Bolagets verksl-
lande direktör och styrelseleda möter omfattas inte av incitaments-
programmen.
ANTI-DISKRIMINERING
Oavsett kön, könsöverskridande identitet eller uttryck, etnisk tillhörig-
het, religion eller annan trosuppfattning, funktionsnedsättning, sexuell
läggning eller ålder ska anställda ges samma möjligheter samt ha samma
rättigheter och skyldig heter. Det gäller exempelvis löne sättning, möjlig-
het till befordran, kompetensutveckling samt lika rättigheter till en god
arbetsmiljö. Arbetet ska bedrivas i samverkan mellan arbetsgivare och
arbets tagare. Varje anslld har ett ansvar att aktivt medverka i anti-
diskrimineringsarbetet.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
60
Flerårsöversikt
Rapport över koncernens totalresultat
Belopp i miljoner kronor 2023 2022 2021 2020 2019
Hyresintäkter 4 293 3 696 3 100 2 898 2 581
Övriga intäkter 25 31 23 10 27
Drifts- och underhållskostnader 454 430 324 311 306
Fastighetsskatt –220 –178 153 –141 –121
Fastighetsadministration 94 87 73 60 47
Driftnetto 3 551 3 032 2 573 2 397 2 133
Central administration 182 174 –147 132 122
Resultat från joint venture och intresseföretag –556 1 375 2 718 1 033 917
– varav förvaltningsresultat 937 766 713 565 441
varav värdeförändring på fastigheter och finansiella instrument –1 523 852 2 572 741 690
– varav skatt 14 351 558 272 214
– varav övrigt 15 108 –9
Finansiella intäkter 339 235 113 39 20
Finansiella kostnader –734 492 419 455 446
Finansiell kostnad räntekomponent leasing 31 –28 –28 26 –24
Resultat inklusive resultat från joint venture och intresseföretag 2 388 3 948 4 809 2 857 2 478
– varav Förvaltningsresultat 3 881 3 339 2 805 2 389 2 001
Realiserade värdeförändringar:
Fastigheter 9 12 6 30 40
Finansiella instrument 23 3 –10 1
Orealiserade värdeförändringar:
Fastigheter –1 306 1 709 3 870 1 274 1 301
Finansiella instrument 955 –2 343 1 868 228 889
Resultat före skatt 159 3 305 10 543 4 330 4 627
Uppskjuten skatt –16 523 624 511 416
Aktuell skatt –156 63 112 –108 –100
Årets resultat –13 2 718 9 807 3 711 4 111
Omräkningsdifferenser för utlandsverksamhet 174 1 478 282 693 217
Andel övrigt totalresultat för joint venture 228 27 8 –13 13
Omräkningsdifferenser avseende säkringsredovisning 29 878 141 355 –143
Skatt på poster som kan komma att återföras till resultatet 16 42 6 14 3
Totalresultat för året 86 3 303 9 963 3 374 4 201
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
61
Rapport över finansiell ställning, koncernen i sammandrag
Belopp i miljoner kronor 2023-12-31 2022-12-31 2021-12-31 2020-12-31 2019-12-31
Förvaltningsfastigheter 57 061 52 655 46 067 37 264 32 333
Förvaltningsfastigheter till försäljning 27 284 292
Nyttjanderätter, leasingavtal 454 380 390 394 370
Joint venture och intresseföretag 13 171 11 0 22 9 818 6 833 5 693
Räntebärande fordringar på joint venture 124 76 8 41
Övriga anläggningstillgångar 396 1 092 737 613 545
Summa anläggningstillgångar 71 207 65 252 57 020 45 429 39 233
Börsnoterade instrument 752 3 891 4 772 738 405
Kortfristig finansiell leasingfordran 2 008
Övriga omsättningstillgångar 1 423 865 596 430 429
Kassa och bank 28 76 84 24 86
Summa omsättningstillgångar 2 203 6 840 5 452 1 193 921
Summa tillgångar 73 410 72 092 62 472 46 622 40 154
Eget kapital 36 578 33 463 31 079 22 452 19 257
Långfristiga räntebärande skulder
25 436 29 820 23 368 17 977 16 052
Uppskjuten skatteskuld 3 954 4 040 3 087 2 476 2 018
Övriga långfristiga skulder 793 679 659 657 583
Summa långfristiga skulder 30 184 34 539 27 114 21 110 18 653
Kortfristiga räntebärande skulder 4 907 2 474 2 986 1 851 1 385
Övriga kortfristiga skulder 1 741 1 616 1 293 1 209 858
Summa kortfristiga skulder 6 648 4 090 4 279 3 060 2 243
Summa skulder 36 832 38 629 31 393 24 170 20 896
Summa eget kapital och skulder 73 410 72 092 62 472 46 622 40 154
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
62
Nyckeltal och data per aktie
2023 2022 2021 2020 2019
Fastighetsrelaterade nyckeltal
Direktavkastning, % 6,4 5,8 6,0 6,3 6,4
Totalavkastning, % 4,0 9,3 15,3 10,0 11,0
Överskottsgrad, % 83 82 83 83 83
Areamässig uthyrningsgrad, % 97 95 96 95 95
Ekonomisk uthyrningsgrad, % 96 96 96 95 95
Uthyrningsbar area, tusental kvadratmeter 4 331 3 895 3 759 3 480 3 022
Antal fastigheter 903 751 673 673 553
Finansiella nyckeltal
Avkastning på totalt kapital, % 6,4 5,7 5,9 6,6 6,7
Avkastning på eget kapital, % 0,0 8,4 36,6 17, 8 23,7
Genomsnittlig ränta, % 1,9 1,7 1,4 1,8 1,9
Räntebindning inkl. derivat, år 2,8 3,2 4,0 3,4 3,5
Kapitalbindning, år 3,1 3,7 4,3 3,4 3,8
Soliditet, % 50 46 50 48 48
Belåningsgrad, % 41 45 42 43 44
Nettoskuld/EBITDA 5,2 7,1 5,8 6,4 6,6
Räntetäckningsgrad, ggr 5,7 7,1 6,5 5,7 4,9
Räntetäckningsgrad enligt EMTN-program, ggr 8,1 12,7 9,4 6,4 5,3
Data per A- och B-aktie
B-aktiens börskurs vid årets utgång, kr 2 7 7, 4 0 236,50 305,00 169,60 136,20
Substansvärde (NAV), kr 110,9 0 106,61 9 7,9 2 66,38 56,77
Eget kapital, kr 95,05 91,33 83,93 55,19 46,86
Eget kapital efter utspädning, kr 95,01 91,20 83,84 55,09 46,78
Resultat, kr 0,82 7, 76 30,09 10,80 12,15
Resultat efter utspädning, kr 0,82 7, 75 30,04 10,78 12,13
Förvaltningsresultat, kr 11,17 9,71 8,01 6,63 5,51
Förvaltningsresultat efter utspädning, kr 11,16 9,70 7,9 9 6,62 5,51
Kassaflöde, kr 9,95 8,69 6,59 6,10 4,86
Kassaflöde efter utspädning, kr 9,94 8,68 6,58 6,09 4,86
Utdelning per aktie, kr (2023 föreslagen) 3,10 2,70 2,15 1,65 1,30
Antal aktier vid årets utgång, miljoner 338,3 318,0 317, 7 317, 3 317,1
Antal aktier vid årets utgång efter utspädning, miljoner 338,5 318,5 318,0 317,9 317, 5
Genomsnittligt antal aktier, miljoner 324,8 317, 8 317, 5 317,1 316,9
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, miljoner 325,1 318,3 318,0 317, 7 317, 3
Data per D-aktie
rskurs vid årets utgång, kr 28,00 26,70 33,40 32,05 36,35
Eget kapital, kr 35,00 35,00 35,00 35,00 35,00
Resultat, kr 2,00 2,00 2,00 2,00 2,00
Utdelning per aktie, kr (2023 föreslagen) 2,00 2,00 2,00 2,00 2,00
Antal aktier vid årets utgång, miljoner 126,3 126,3 126,3 125,8 107, 8
Genomsnittligt antal aktier, miljoner 126,3 126,3 126,2 118, 4 105,7
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
63
De Vest 62, Nederländerna Tiilitie 11, Finland
Donker Duyvisweg 301, Nederländerna
Väinö Tannerin tie 1 B, Finland Borchwerf 39, Nederländerna
Lumijälki 2, Finland
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Bolagsstyrningsrapport
Sagax ägare styr bolaget direkt och indirekt genom olika beslutssystem. Bolagsstyrningen uppfyller de krav
som ställs i aktiebolagslagen, årsredovisningslagen, Svensk kod för bolagsstyrning (Koden) och
Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter.
BOLAGSORDNING
Bolagets företagsnamn är enligt bolagsordningen AB Sagax och bola-
get är publikt (publ). Styrelsen har sitt säte i Stockholm. Bolaget ska
direkt eller indirekt äga, förvalta och driva handel med fast egendom
samt driva därmed förenlig verksamhet. För ytterligare information, se
Sagax hemsida www.sagax.se.
SVENSK KOD FÖR BOLAGSSTYRNING
Svensk kod för bolagsstyrning (Koden) trädde i kraft den 1 juli 2005.
Från och med den 1 juli 2008 är Koden tilmplig för samtliga bolag
vars aktier är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm. Koden är
avsedd att utgöra ett led i slvregleringen inom det svenska rings-
livet. Den bygger på principen ”följ eller förklara”, vilket innebär att
samtliga regler inte alltid måste följas och att det inte är felaktigt att
avvika fn en eller flera enskilda regler i Koden om motiv finns och
rklaras. Koden behandlar det beslutssystem genom vilket ägarna
direkt eller in direkt styr bolaget. Tyngd punkten ligger på styrelsen i
dess egenskap av central aktör i bolagsstyrningen. Koden förvaltas av
Kollegiet för Svensk Bolagsstyrning och finns att tillgå på www.bolags-
styrning.se. Regler på bolagsstyrningsområdet för börsnoterade bolag
finns i aktie bolagslagen, börsens noteringskrav och regelverk samt i
uttalanden av Aktiemarknads nämnden.
Styrelsen har valt att tillsätta två ledamöter i revisions utskottet
isl let för tre ledamöter i enlighet med Koden. Orsaken är att styrelsen
totalt består av sex ledamöter och att två ledamöter i utskottet bedömts
vara ändamålsenligt.
Den samlade styrelsen har valt att enbart träffa bolagets revisorer
i närvaro av VD, vilket är naturligt då denne är bolagets största aktie-
ägare.
Födelseår för styrelse och ledning redovisas inte då dessa uppgifter
saknar betydelse för bedömning av kompetens och erfarenhet. Utbild-
ning, styrelseuppdrag och arbetslivserfarenhet redovisas.
BOLAGSSTÄMMA
Bolagssmman är bolagets högsta beslutsfattande organ. Vid bolags-
stämman ges samtliga aktieägare möjlighet att utöva det inflytande
över bolaget som deras respektive aktieinnehav representerar. Utöver
obligatoriska ärenden som anges i bolags ordningen fattades även föl-
jande beslut:
Årsstämma den 9 maj 2023
Vid Sagax årssmma den 9 maj 2023 beslutades bland annat följande:
Att fastställa styrelsens förslag till utdelning om 2,70 kronor per
stamaktie av serie A och serie B, samt 2,00 kronor per stamaktie av
serie D för räkenskapsåret 2022 med utbetalning kvartalsvis om
0,50 kronor per stamaktie av serie D.
Att bevilja styrelseledamöterna och verkställande direk tören
ansvarsf rihet för verksamhetret 2022.
Att antalet styrelseledamöter ska uppgå till sex för tiden intill nästa
årsstämma.
Att omlja styrelseledamöterna Johan Cederlund, Filip Engelbert,
David Mindus, Staffan Salén, Johan Thorell och Ulrika Werdelin.
Staffan Salén utsågs till styrelsens ord förande.
Att arvode ska utgå med 330 000 kronor till styrelseord föranden
och med 180 000 kronor till envar av de övriga av stämman valda
styrelseledamöterna som ej är anställda i bolaget. I arvodet inr
ersättning för utskottsarbete.
Omval av Ernst & Young Aktiebolag som revisionsbolag med Jonas
Svensson som huvudansvarig revisor. Arvodet till revisorerna ska
utgå enligt godkänd räkning.
Att godkänna styrelsens ersättningsrapport 2022.
Om införandet av Incitamentsprogram 2023/2026 genom
a) emission av teckningsoptioner till dotterbolaget Satrap
Kapital förvaltning AB och b) godkännande av överlåtelse av teck-
ningsoptioner till anställda i bolaget eller dess dotter bolag.
STYRNINGSSTRUKTUR
Företagsledning
Valberedning
Ersättningsutskott
Revisionsutskott
Styrelse
Revisorer
Beredande funktion Beslutande funktion Kontrollerande funktion
Aktieägare
via bolagsstämma
VD
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
64
BOLAGSSTYRNING
Beslut om bemyndigande för styrelsen att öka aktiekapitalet genom
nyemissioner av aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler.
Om bemyndigande för styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen intill
stkommande årsstämma, fatta beslut om förvärv av stamaktier,
teckningsoptioner och/eller konvertibler. Bolagets innehav får vid
var tid inte överstiga en tiondel av samtliga aktier i bolaget.
Inför årsstämman den 8 maj 2024
Sagax årsstämma äger rum den 8 maj 2024 kl 16.00 i Spårvagnshallarna
på Birger Jarlsgatan 57 A i Stockholm. Aktieägare har möjlighet att
utöva sin rösträtt genom poststning i enlighet med §9 i Sagax bolags
ordning, genom fysiskt deltagande, poststning eller genom ombud.
Aktie ägare som vill delta genom poströstning på årssmman ska:
Dels vara införd i den av Euroclear Sweden AB (”Euroclear) förda
aktieboken måndagen den 29 april 2024,
Dels anmäla sitt deltagande genom att avge sin poströst enligt
instruktionerna nedan, senast torsdagen den 2 maj 2024.
Formuret finns tillgängligt på Bolagets hemsida, www.sagax.se. Det
ifyllda formuret ska skickas till AB Sagax, c/o Euroclear Sweden
AB, Box 191, 101 23 Stockholm eller genom att det ifyllda formuläret
skickas med epost till GeneralMeetingService@euroclear.com. Ifyllt
formulär får även inges elektroniskt genom signering med BankID
enligt instruktioner på https://anmalan.vpc.se/euroclearproxy.
Aktieägare som vill delta fysiskt på årsstämman ska:
Dels vara införd i den av Euroclear förda aktieboken måndagen den
29 april 2024,
Dels anla sitt deltagande till Bolaget senast torsdagen den 2 maj
2024 på följande adress: AB Sagax, c/o Euroclear Sweden AB, Box
191, 101 23 Stockholm eller via https://anmalan.vpc.se/euroclear-
proxy. Vid anmälan ska uppges namn och person- eller organisa-
tionsnummer samt gärna adress och telefonnummer.
Kallelse till årsstämman med beslutsförslag finns presenterad på
bolagets hemsida, www.sagax.se.
VALBEREDNING
Sagax valberedning ska enligt de instruktioner som beslutades på
årsstämman 2023 besav fyra ledamöter varav en ledamot ska vara
styrelsens ordförande. De tre röstmässigt största aktieägarna eller
ägargrupperna, avseende sål direktregistrerade aktieägare som
rvaltar registrerade aktieägare, enligt den av Euroclear förda aktie
boken per 31 december 2023, ska vardera utse en representant att
jämte styrelseordföranden utgöra valberedning inför årsstämman
2024. Majoriteten av valberedningens ledamöter ska vara oberoende
i förhållande till bolaget och bolagsledningen. Minst en av valbered-
ningens ledamöter ska vara oberoende i förhållande till den i bolaget
stssigt största aktieägaren eller grupp av aktieägare som sam-
verkar om bolagets förvaltning. Verkställande direktören eller annan
person från bolagsledningen ska inte vara ledamot av valberedningen.
Styrelse ledamöter kan ingå i valberedningen men ska inte utgöra en
majoritet av dess leda möter. Om mer än en styrelse ledamot ingår i
valberedningen får högst en av dem vara beroende i förhållande till
bolagets större aktieägare. Valberedningen utser ordförande inom
gruppen. Styrelse ordföranden eller annan styrelseledamot ska inte
vara ord förande för valberedningen. Sammansättningen av valbered-
ningen ska enligt smmo beslutet tillkännages senast sex månader före
årsstämman 2024. Valberedningen som tillkännagavs 30 oktober 2023
har följande sammansättning:
Björn Alsén, ordförande, nominerad av David Mindus med bolag.
Erik Salén, nominerad av familjen San med bolag.
Olof Nyström, nominerad av Frde APfonden.
Staffan Salén, styrelseordförande i Sagax.
Valberedningen har i enlighet med årsredovisnings lagens och Kodens
krav beslutat om en mång falds policy för val till styrelsen. Policyn har
följande utformning "Styrelsen ska ha en ändamålsenlig sammansätt-
ning avseende kompetens och erfarenhet. Det anses viktigt att leda-
möterna även är aktieägare i bolaget. Synnerlig vikt fästs vid att något
diskriminerande urval av ledamöter på basis av exempelvis kön, köns-
överskridande identitet eller uttryck, etnisk tillhörighet, religion eller
annan trosuppfattning, funktionsnedsättning, sexuell läggning eller
ålder inte förekommer". Valberedningen har haft två protokollförda
sammanträden samt kontakt via telefon och e-mail.
STYRELSEN
Sagax styrelse ska enligt bolagsordningen bestå av minst tre och högst
åtta ledamöter utan suppleanter. Sagax styrelse besr av sex leda-
möter som valdes vid årsstämman 2023. Styrelsen består av styrelse
ledamöterna Johan Cederlund, Filip Engelbert, Staffan San, Johan
Thorell, Ulrika Werdelin och VD David Mindus. Staffan San har
utsetts till styrelsens ordförande. Uppdraget för samtliga ledamöter
löper till slutet av kommande årssmma. För ytterligare information
om styrelsens ledamöter, se sidan 7071.
Styrelsens arbetsordning
Styrelsens uppgifter regleras av aktiebolagslagen och bolags ordningen.
rutöver styrs styrelsearbetet av den arbetsordning som styrelsen antar
varje år i samband med konstituerande styrelsemöte efter årsstämma.
Arbetsordningen beskriver styrelsens arbetsuppgifter samt ansvars-
rdelningen mellan styrelsen och VD. Instruktion till VD och instruktion
avseende ekonomisk rapportering fastställs vid samma tidpunkt.
Styrelsen har till uppgift att bland annat besluta om förvärv och
avyttringar av företag och fastigheter, upptagande av lån och garan-
tier, organisationsfrågor, prognoser samt hel- och delårsrapporter.
Styrelsen ska enligt arbetsordningen sammanträda minst fem
nger per kalenderår utöver konstituerande möte och strategi-
möte.
Arbetsordningen reglerar vilka frågor som alltid ska behandlas vid
dessa fem möten och vid det konstituerande mötet.
Styrelsens ordförande
Enligt styrelsens arbetsordning åligger det styrelsens ord förande att
se till att styrelsens arbete bedrivs effektivt och att styrelsen fullgör
sina åligganden. Det åligger även ord föranden att fullgöra uppdrag
mnat av årsstämman betffande inrättande av valberedning och att
delta i dess arbete samt att tillse att styrelsens arbete utvärderas en
ng om året. Därutöver åligger det styrelsens ordförande att tillse att
handläggningen av ärenden inte sker i strid med bestämmelserna i aktie-
bolagslagen eller bolagsordningen samt att tillse att styrelsemedlem-
marna är insatta i insiderlagstiftningen och bolagets insiderpolicy.
Styrelsens arbete under 2023
Sagax styrelse hade 35 protokollförda möten under 2023 varav ett
konstituerande möte. Huvudpunkterna vid mötena under året har varit
rrv och avyttringar av fastigheter, finansieringsfrågor samt fast-
ställande av delårsrapporter och prognoser. Styrelsen har även infor-
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
65
BOLAGSSTYRNING
merats om det aktuella affärsläget. Bolaget investerar i fastigheter som
bedöms upp fylla koncernens krav på avkastning och risk. Varje investering
prövas separat vid varje enskilt beslutstillfälle. Styrelsens arbete har
genom styrelseordförandens försorg utrderats och resultatet sedan
diskuterats i styrelsen. De finansiella l som styrelsen har fastställt
följs löpande upp i samband med fastställande av budget och kvartals-
rapporter.
STYRELSEUTSKOTT
Ersättningsutskott
Styrelsen har vid det konstituerande styrelsemötet den 9 maj 2023
tillsatt ett ersättningsutskott bestående av Ulrika Werdelin och Johan
Cederlund. Styrelsen har antagit en instruktion gällande ersättnings
utskottets arbete. Ersättningsut skottets uppgift är att bereda fgor
rörande ersättning och andra anställningsvillkor för ledande befatt-
ningshavare. Ersättningsutskottet har haft ett sammanträde avseende
ersättningar. Utskottets redovisning finns på Sagax hemsida,
www.sagax.se.
Revisionsutskott
Revisionsutskottet tillsattes vid konstituerande styrelsemöte den 9 maj
2023 och besr av Johan Thorell och Staffan Salén. Revisionsutskottet
träffar bolagets revisor vid tre till fällen per år. Styrelsen har antagit en
instruktion gällande revisions utskottets arbete. Revisionsutskottets
uppgift är att upprättlla och effektivisera kontakten med koncernens
revisor, utöva tillsyn över rutinerna för redovisning och finansiell rap-
portering, utrdera revisorns arbete samt följa hur redovisningsprin-
ciper och krav på redovisning utvecklas. Revisionsutskottet har haft
tre protokollförda sammantden med revisorn under 2023 samt ett
protokollfört sammanträde hittills under 2024. Under dessa samman
träden har bland annat revisorns granskning av bolagets finansiella
rapportering och bolagets interna kontroller avrappor terats och
diskuterats. Revisorns iakttag elser och synpunkter har sedan vidare-
rapporterats till styrelsen.
AKTIEMARKNADSINFORMATION
Bolaget ska leverera snabb, korrekt, relevant och tillförlitlig informa-
tion. Bolaget lämnar delårsrapporter över verksam heten kvartalsvis
samt bokslutskommuniké och årsredovisning för hela verksamhetr.
Sagax använder hemsidan för att snabbt ha möjlighet att leverera infor-
mation till aktiemarknaden. Väsentliga händelser offentliggörs genom
pressmeddelanden.
ÖVRIGA UPPLYSNINGAR AVSEENDE STYRELSE OCH LEDNING
Det föreligger inga intressekonflikter mellan styrelsen eller ledningen
å ena sidan och bolaget å andra sidan. Styrelseleda möterna Johan
Cederlund, Filip Engelbert, Johan Thorell och Ulrika Werdelin är
oberoende i förhållande till bolaget och bolags ledningen samt i förhål-
lande till dess huvudägare. Styrelse ledamoten David Mindus, som även
är verkställande direktör i Sagax, är beroende i förhållande till bolaget.
Staffan Salén och David Mindus representerar vardera mer än 10 % av
sterna och betraktas därmed som beroende i förhållande till bolagets
huvudägare. Med oberoende i förhållande till bolaget och dess huvud-
ägare avses att omfattande affärs förbindelser med bolaget saknas samt
att styrelsemedlemmarna representerar mindre än 10 % av aktierna
eller rösterna vid årsskiftet.
GRUNDLÄGGANDE STRUKTUR FÖR SAGAX STYRELSEARBETE
Delårsrapport med prognos
Redovisnings- och revisionsfrågor
samt revisionsrapport
Resultatutfall
Affärsläge
Finansieringsfrågor och risker
Intern kontroll
Organisationsfrågor
Strategifrågor
Affärsläge
Finansieringsfrågor och risker
Organisationsfrågor
Delårsrapport med prognos
Resultatutfall
Affärsläge
Finansieringsfrågor och risker
Organisationsfrågor
Kommande årsstämma
Arbetsordning och policydokument
Styrelseutskott
Firmateckningsrätt
Attestinstruktion
Sammanträdesplan
J
a
n
u
a
r
i
F
e
b
r
u
a
r
i
M
a
r
s
A
p
r
i
l
M
a
j
J
u
n
i
J
u
l
i
A
u
g
u
s
t
i
S
e
p
t
e
m
b
e
r
O
k
t
o
b
e
r
N
o
v
e
m
b
e
r
D
e
c
e
m
b
e
r
J
a
n
u
a
r
i
F
e
b
r
u
a
r
i
M
a
r
s
A
p
r
i
l
M
a
j
J
u
n
i
J
u
l
i
A
u
g
u
s
t
i
S
e
p
t
e
m
b
e
r
O
k
t
o
b
e
r
N
o
v
e
m
b
e
r
D
e
c
e
m
b
e
r
Halvårsrapport med prognos
Resultatutfall
Affärsläge
Finansieringsfrågor och risker
Organisationsfrågor
Bokslutskommuniké med prognos
Redovisnings- och revisionsfrågor
samt revisionsrapport
Resultatutfall
Affärsläge
Finansieringsfrågor och risker
Organisationsfrågor
Rapporter från styrelse utskotten
Kommande årsstämma
FEB
Styrelsemöte i februari
MAJ
Styrelsemöte i maj
MAJ Konstituerande styrelsemöte
JUL
Styrelsemöte i juli
SEP Strategimöte i september
OKT
Styrelsemöte i oktober
Budget för kommande år
Affärsläge
Finansieringsfrågor och risker
Kapitalstruktur
Styrelseutvärdering
Ledningsutvärdering
Organisationsfrågor
DEC Styrelsemöte i december
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
66
BOLAGSSTYRNING
Det har inte förekommit särskilda överenskommelser mellan Sagax
och större aktieägare, kunder, leverantörer eller andra parter som
legat till grund för att någon av styrelseledamöterna eller personerna
i ledningsgruppen valts in i styrelsen eller i bolagets ledning. Några
begränsningar föreligger inte i styrelseleda möternas eller de ledande
befattningshavarnas rätt att avyttra sina rdepapper i Sagax. Inget
bolag i koncernen har ingått avtal som ger styrelseledamöter eller med-
lemmar i ledningsgruppen rätt till förmåner efter det att respektive
uppdrag avslutats. Personer i ledningsgruppen har dock rätt till lön
under viss tid vid upp gning från bolagets sida enligt vad som angivits
i not 5.
ERSÄTTNINGAR TILL STYRELSE OCH LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE
Vid årsstämman den 9 maj 2023 beslutades att styrelse arvoden ska
utgå med sammanlagt 1 050 000 kronor, för delat med 330 000 kronor
till styrelseordföranden och med 180 000 kronor till envar av de övriga
av stämman valda styrelseledamöterna som ej är anställda i Sagax.
Verkställande direktören erhåller ingen ersättning för sitt styrelseupp-
drag i Sagax. Arvodet till revisorerna utgår enligt godkänd räkning.
Årssmman har även beslutat om riktlinjer som omfattar ersätt-
ningen till den verkställande direktören och övriga medlemmar i Sagax
ledning. Rörlig kontantersättning som omfattas av dessa riktlinjer ska
syfta till att främja Sagax affärsstrategi och långsiktiga intressen. Sagax
har långsiktiga aktierelaterade incitamentsprogram som beslutats av
bolagssmman och därför inte omfattas av dessa riktlinjer. Ersätt-
ningen ska vara marknadsmässig och får bestå av följande komponenter:
Fast kontantlön, rörlig kontantersättning, pensionsförmåner och andra
rner. Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontant-
ersättning mäts under ett år. Den rörliga kontant ersättningen får uppgå
till högst 50 % av den fasta årslönen. Vid uppsägning från Sagax sida
r uppgningstiden vara högst sex månader. Vid uppsägning från
befattningshavarens sida får uppsägningstiden vara högst sex månader.
Avgångsvederlag tillämpas ej. För mer information om Sagax riktlinjer
r ersättning till ledande befattningshavare se Sagax hemsida,
www.sagax.se.
För ytterligare information om ersättning till bolagsledningen, se
not 5.
REVISION
Revisorn ska granska bolagets årsredovisning och redovisning samt
styrelsens och den verksllande direktörens förvaltning. Revisorn ska
rvara och avmna rapport vid det styrelsemötet där beslut om fast-
ställande av bokslut för föregående verksamhetsår fattas. Revisorn ska
efter varje räkenskapsår mna en revisionsberättelse till årssmman.
Revisorn har även utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten
r perioden januariseptember 2023 och avlämnat en gransknings
rapport av seende den finansiella dersinformationen. Revisorer utses
av årsstämman för en period om ett år.
Årssmman 2023 valde det auktoriserade revisions bolaget Ernst
& Young AB med auktoriserade revisorn Jonas Svensson som påskri-
vande huvud ansvarig revisor för tiden fram till årsstämman 2024. Jonas
Svensson har varit Sagax revisor sedan 2022.
Bolagets ansvarige revisor har vid två tillfällen varit när varande vid
styrelse möte i Sagax under 2023 och vid ett tillfälle hittills under 2024.
INTERN KONTROLL
Enligt aktiebolagslagen och Koden ansvarar styrelsen för den interna
kontrollen. Denna rapport om bolagets interna kontroll är upprättad i
enlighet med Koden och avser bolagets finansiella rapportering.
Kontrollmiljö
Basen för den interna kontrollen utgörs av kontrollmiljön som tillsam-
mans formar den organisationsstruktur, kultur och de värderingar
som styr Sagax. Kontrollmiljön besr av Sagax samlade policyer,
riktlinjer, processer, standarder och rutiner. Bolaget har en relativt
liten organisation. Fastighetsskötsel och jourtnster har upphand-
lats på entrep renad och i vissa fall ansvarar hyresgästerna själva
r fastighetsskötseln. Administrativa tnster har upphandlats för
verksamheter i Danmark och Tyskland avseende redovisning av skat-
ter och bokföring. Administrativ förvaltning av verksamheterna i de
olika länderna sköts från lokala kontor i respektive land. Kontroll och
uppföljning av verksamheten sker lokalt och från kontoret i Stockholm.
Sagax interna kontroll bygger på principerna om tydlig ansvarsfördel-
ning, avgnsade mandat, tydliga beslutsvägar och regelbunden upp-
följning som dokumenterats och kommunicerats i styrande dokument
som styrelsens arbetsordning, finanspolicy, attest instruktion och
rapporterings instruktion. Interna policyer, riktlinjer och manualer
är också av vikt för den interna kontrollen. Aktuella dokument upp-
dateras regelbundet vid ändring av till exempel lagstiftning, redovis-
ningsstandarder eller noteringskrav.
Riskbedömning
Riskhantering finns inbyggd i bolagets processer och olika metoder
används för att värdera och begnsa risker samt för att säkerställa
att de risker som Sagax ställs inför hanteras i enlighet med fastställda
policyer och riktlinjer.
I enlighet med arbetsordningen gör revisionsutskottet minst en
ng om året en genomgång av intern kontroll tillsammans med bolagets
revisorer och genomgången redovisas för styrelsen vid närmast följande
styrelsemöte. Identifiering görs av de risker som bedöms finnas och
åtgärder fastslls för att reducera dessa risker. De väsentliga risker som
Kontrollmiljö
Risk-
bedömning
Kontroll-
aktiviteter
Information
och
kommunikation
Uppföljning
Process
för
intern kontroll
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
67
BOLAGSSTYRNING
Sagax identifierat kopplat till den finansiella rapporteringen är felaktig-
heter i redovisningen och värderingen av fastigheter, skatt och moms
samt risk för bedgeri, förlust eller förskingring av tillgångar.
Kontrollaktiviteter
De risker som identifierats avseende den finansiella rapporteringen
hanteras via bolagets kontrollstrukturer och resulterar i ett antal
kontroll aktiviteter. Dessa syftar till att förebygga, upptäcka och kor-
rigera fel och avvikelser och omfattar till exempel analytisk uppfölj-
ning på flera nivåer i organisationen och mförelse av resultatposter,
konto avstämningar, uppföljning och avsmning av styrelse beslut
och av styrelsen fastsllda policyer, godkännande och redovisning av
affärstransaktioner, fullmakts och behörighetsstrukturer, firmateck-
nare, koncerngemensamma definitioner, mallar, rapporteringsverktyg
samt redovisnings och värderingsprinciper. En viktig del av Sagax
kontroll aktiviteter är standardiserade rapporteringsrutiner samt tyd-
liga arbets ordningar och ansvarsfördelningar.
Vid upprättande av Sagax finansiella rapportering läggs stor vikt vid
granskning och analys av väsentliga resultat- och balansposter. Risk-
hantering avseende dessa poster har högsta prioritet. Avseende resultat-
kningen prioriteras fmst hyresintäkter, finansiella poster samt
rdeförändringar vilka delvis är beroende av bedömningar. Vad avser
balansräkningen läggs stor vikt vid analys av posterna förvaltnings-
fastigheter och ränterande skulder. Systemkontroller, processbeskriv-
ningar och olika koncern interna direktiv används för att säkerställa att
inga väsentliga felaktigheter uppstått eller ska kunna upps.
Fastighetsförvaltarna har ett tydligt resultatansvar för de fastig-
heter som de är ansvariga för. Deras regelbundna analys av fastig-
heternas finansiella resultat är tillsammans med den analys som görs på
koncernnivå en viktig del av den interna kontrollen för att säkerställa att
den finansiella rapporteringen inte inne ller några väsentliga fel. Sagax
arbetar med att löpande utveckla system stödet för verksamheten.
Information och kommunikation
Sagax informations och kommunikationspolicy syftar till en effektiv
och korrekt informationsgivning avseende den finansiella rapporte-
ringen. Även bolagets insiderpolicy och finans policy behandlar infor-
mation och kommunikation avseende den finansiella rapporteringen.
Policyer och riktlinjer avseende den finansiella rapporteringen samt
uppdateringar och ändringar görs tillgängliga och kända för berörd
personal. Andelen medarbetare som 2023 har bekräftat att de tagit
del av policyerna är 96 %. Bolagets regelverk är utformat efter svensk
lagstiftning, Nasdaq Stockholms regelverk och Svensk kod för bolags-
styrning.
Bolagsledningen presenterar kvartalsrapporter för samtliga med-
arbetare efter att de har kommunicerats i enlighet med regel verket.
Styrelsen erhåller ytterligare information avseende riskhantering, intern
kontroll och finansiell rapportering fn revisorerna via revisions
utskottet eller vid styrelsemöten där revisorerna närvarar.
Styrning och uppföljning
Löpande uppföljning av resultatutfall sker på flera nivåer i bolaget,
såväl på fastighetsnivå som på koncernnivå. Uppföljning sker mot
budget och prognoser. Resultatet analyseras av sål förvaltnings-
avdelningarna som ekonomiavdelningarna. Avrapportering sker till
VD och styrelse. Enligt styrelsens instruktion till revisionsutskottet
ska bolagets revisorer rapportera direkt till revisionsutskottet minst
två gånger per år. Revisorerna ska rapportera sina iakttagelser fn
granskningen och sin bedömning av den interna kontrollen. Dessa
iakttagelser avrapporteras sedan till styrelsen vid nästföljande
styrelse sammanträde.
Behov av internrevision
Effektiviteten vid internrevision är till stor del beroende av bolagets
organisationsstruktur och organisationens storlek. Sagax har en
relativt liten organisation r såväl finans och ekonomi som hyres
administration sköts från bolagets kontor i Stockholm, Helsingfors,
Rotterdam, Paris och Barcelona. Uppföljning av resultat och balans görs
kvartalsvis av såväl de olika funktionerna inom bolaget som av bolags-
ledningen. Samman taget medför detta att bolaget inte anser det motiverat
att ha en särskild enhet för intern revision.
Visselblåsarfunktion
Sagax visselblåsarfunktion nås via bolagets webbplats. Vissel blåsar-
tjänsten är ett varningssystem som ger både med arbetare och externa
intressenter möjlighet att anonymt rapportera eventuella avvikelser
fn Sagax affärs etiska riktlinjer. Tjänsten administreras av extern
part för att säkerställa anonymitet och professionalism.
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
68
BOLAGSSTYRNING
INTERNA REGELVERK OCH POLICYDOKUMENT FASTSTÄLLDA AV SAGAX STYRELSE
Anti-diskrimineringspolicy Anti-korruptionspolicy
Arbetsmiljöpolicy
Finanspolicy
Sagax anti-diskrimineringspolicy
syftar till att klargöra att likabe-
handlingsprincipen gäller inom
Sagax och att detta innebär att
ingen diskriminering eller annan
särbehandling får förekomma.
Arbetet ska bedrivas i samver-
kan mellan arbetsgivare och
arbets tagare.
Policyn syftar till att klargöra
bolagets syn på korruption och
minska eventuell osäkerhet om
vad som är att betrakta som
korruption. Brott mot policyn
är skäl för avsked från bolagets
sida.
Sagax långsiktiga mål är bero-
ende av kompetenta och profes-
sionella medarbetare. Det är
därför viktigt att bolaget är en
attraktiv arbets givare som både
lockar till sig och har förmågan
att långsiktigt behålla kom-
petent personal. Arbetsmiljö-
policyn anger riktlinjer för hur
Sagax kontinuerligt följer upp
verksamheten så att ohälsa och
olycksfall i arbetet förebyggs.
Finanspolicyn anger riktlinjer
och regler för hur finansverk-
samheten i Sagax ska bedrivas
samt även fungera som vägled-
ning i det dagliga arbetet för
medarbetare inom finansfunk-
tionen. Den anger hur de olika
riskerna i finans verksamheten
ska begränsas samt hur rappor-
tering avseende Sagax finans-
verksamhet ska ske till styrelsen.
Hållbarhetspolicy
Informationspolicy
Insiderpolicy Utdelnings policy
Hållbarhetspolicyn tydliggör
riktlinjerna för Sagax långsiktiga
hållbarhetsarbete. Sagax över-
gripande mål är att generera
största möjliga riskjusterade av-
kastning till bolagets aktie ägare
och för att nå detta mål bedrivs
bolagets verksamhet genom-
gående med ett långsiktigt
perspektiv. Sagax arbete med
hållbarhetsfrågor är en naturlig
del av verksam heten och bidrar
till att kunna uppnå företagets
mål.
Syftet med Sagax informations-
policy är att tillförsäkra aktie-
mark nadens aktörer snabb,
samtidig, korrekt, relevant och
tillförlitlig information om bola-
get. Information till företagets
omvärld ges främst i form av
pressmeddelanden och ekono-
miska rapporter.
Sagax insiderpolicy syftar till att
minska riskerna för att någon
med arbetare bryter mot gäl-
lande marknadsmissbruksregler.
Insiderpolicyn är ett komple-
ment till gällande marknads-
missbruksregler och ställer i
vissa hänseenden strängare krav
än lagen. Insider policyn omfat-
tar medarbetare, alla personer
med insynsställning, närstående
till dessa samt övriga personer
som underrättats om att de om-
fattas av policyn.
Sagax utdelningspolicy syftar
till att medge en fortsatt tillväxt
samt en god beredskap att till-
varata affärs möjligheter. Styrel-
sen bedömer det som angeläget
att expansionen kan ske med
bibehållen handlingsfrihet och
finansiell stabilitet. Styrelsen be-
dömer det därför vara lämpligt
att utdelningen, inklusive utdel-
ning avseende D-aktier, uppgår
till en tredjedel av förvaltnings-
resultatet.
Policy avseende investeringar i andra bolag Policy avseende styrelseuppdrag Policy avseende belåning av aktier i Sagax
Policyn syftar till att säkerställa kapitalmark-
nadens förtroende för Sagax och innebär
förbud för Sagax medarbetare och styrelse-
ledamöter att direkt eller indirekt investera
i bolag där Sagax är aktieägare eller göra
större investeringar i bolag som bedriver
konkurrerande verksamhet. Förbudet gäller
samtliga typer av värdepapper.
Policyn syftar till att bolaget tydligt och enkelt
ska kunna kommunicera att styrelse och led-
ning inte har intressen som potentiellt skulle
kunna stå i konflikt med Sagax. Policyn inne-
bär förbud att åta sig styrelseuppdrag i bolag
med konkurrerande verksamhet undantaget
i bolag där Sagax är aktieägare och där sty-
relseuppdraget utförs inom ramen för Sagax
verksamhet.
Syftet med denna policy är att Sagax tydligt
ska kunna kommunicera att styrelse och led-
ning inte har några incitament att föreslå
aktieutdelning eller låta bolaget vidta andra
åtgärder (aktieåterköp m.m.) som på ett
olämpligt sätt skulle kunna försvaga Sagax
finansiella sllning i syfte att tillgodose en-
skilda individers finansiella intressen. Policyn
innebär att belåning av aktier i Sagax över-
stigande 10 % av marknadsvärdet ska med-
delas bolaget.
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
69
BOLAGSSTYRNING
Styrelse
Aktieinnehavet omfattar eget och rstående bolags innehav per 31 december 2023.
STAFFAN SALÉN
Styrelseledamot sedan 2004 och styrelseordförande sedan 2016. Ledamot av revisions utskottet.
Utbildning: Civilekonom från Stockholms universitet.
Övriga styrelseuppdrag: Ordförande i Ework Group AB, Amapola Flyg AB och Westindia AB.
Styrelseledamot i bland a nnat Strand Kapitalförvaltning AB, Green Landscaping AB och Landauer Ltd.
Nuvarande befattning: Verkställande direktör för Salénia AB.
Arbetslivserfarenhet: Tidigare vice verkställande direktör och informationsdirekr för
FöreningsSparbanken AB, redaktör för Finanstidningen och finansanalytiker på Procter & Gamble.
Beroende i förhållande till huvudägare, oberoende i förhållande till bolaget.
Innehav i Sagax: 5 737 309 Aaktier, 31 598 279 Baktier och 95 600 Daktier.
JOHAN CEDERLUND
Styrelseledamot sedan 2010. Ledamot av ersättnings utskottet.
Utbildning: Civilekonom från Handelshögskolan i Stockholm och jur. kand. från Stockholms Universitet.
Övriga styrelseuppdrag: Bland annat ordförande i industri- och handelsgruppen Lotorp och ordförande
och styrelse ledamot i andra bolag i Lotorpkoncernen.
Arbetslivserfarenhet: Tidigare advokat och delägare på Advokat firman Vinge med inriktning på
retagsförvärv, finansiering och aktiemarknad.
Oberoende i förhållande till bolaget och huvudägare.
Innehav i Sagax: 154 160 Baktier och 13 359 Daktier.
FILIP ENGELBERT
Styrelseledamot sedan 2007.
Utbildning: Bachelor of Science från Babson College, USA.
Övriga styrelseuppdrag: Ordförande i Kroppens Hus AB, Stellar Equipment AB, Karmalicious AB,
Tiptapp AB, Ivato AB. Bland annat styrelseledamot i Matterhorn AEH AB och deras dotterbolag,
Vatio AB och Aviot AB.
Arbetslivserfarenhet: Tidigare verkställande direktör för Avito AB, Kontakt East Holding AB och Remium AB.
Oberoende i förhållande till bolaget och huvudägare.
Innehav i Sagax: 241 000 Aaktier, 1 869 784 Baktier och 4 200 000 Daktier.
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
70
STYRELSE
Styrelsens ersättningar
Deltagande av totalt antal styrelsemöten
Namn Uppdrag Invald Oberoende
1)
Ersättning, kr Styrelsemöten Ersättningsutskott Revisions utskott
Staffan Salén Ordförande 2004 Nej 330 000 35 av 35 3 av 3
Johan Cederlund Ledamot 2010 Ja 180 000 35 av 35 1 av 1
Filip Engelbert Ledamot 2007 Ja 180 000 35 av 35
David Mindus VD/ledamot 2004 Nej 35 av 35
Johan Thorell Ledamot 2004 Ja 180 000 35 av 35 3 av 3
Ulrika Werdelin Ledamot 2010 Ja 180 000 34 av 35 1 av 1
1) Med oberoende i förhållande till bolaget och dess huvudägare avses att omfattande affärsförbindelser med bolaget saknas respektive att styrelsemedlemmarna
representerar mindre än 10 % av aktierna eller rösterna vid årsskiftet.
DAVID MINDUS
Styrelseledamot och verksllande direktör sedan 2004.
Utbildning: Civilekonom från Stockholms universitet.
Övriga styrelseuppdrag: Styrelseledamot i Hemsö Fastighets AB och Nyfosa AB.
Arbetslivserfarenhet: Tidigare analytiker och affärsutvecklare på fastighetsbolag och konsultföretag.
Beroende i förhållande till bolaget och huvudägare.
Innehav i Sagax: 14 000 000 Aaktier, 63 713 912 Baktier och 900 000 Daktier.
JOHAN THORELL
Styrelseledamot sedan 2004. Ledamot av revisionsutskottet.
Utbildning: Civilekonom från Handelshögskolan, Stockholm.
Övriga styrelseuppdrag: Styrelseledamot i bland annat Atrium Ljungberg AB, Hemsö Fastighets AB,
Storskogen Group AB, Kallebäck Property Invest AB, K2A Knaust & Andersson Fastigheter AB och
Nicoccino Holding AB.
Nuvarande befattning: Verkställande direktör för Gryningskust Holding AB.
Arbetslivserfarenhet: Verksam inom fastighetsförvaltning sedan 1996.
Oberoende i förhållande till bolaget och huvudägare.
Innehav i Sagax: 203 254 Aaktier, 2 332 540 Baktier och 354 164 Daktier.
ULRIKA WERDELIN
Styrelseledamot sedan 2010. Ledamot av ersättnings utskottet.
Utbildning: Civilekonom från Handelshögskolan i Stockholm.
Nuvarande befattning: Managing director, Talent, Europe för Clayton, Dubilier & Rice,
ett globalt riskkapitalbolag.
Arbetslivserfarenhet: 30 år inom olika investeringsfonder och Managing Director för
Goldman Sachs International, samt ledarskapskonsult i egen firma.
Oberoende i förhållande till bolaget och huvudägare.
Innehav i Sagax: 49 322 Aaktier, 1 005 690 Baktier och 264 513 Daktier.
Aktieinnehavet omfattar eget och rstående bolags innehav per 31 december 2023.
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
71
STYRELSE
JONAS SVENSSON
Revisor i bolaget sedan 2022.
Auktoriserad revisor hos Ernst & Young AB och medlem i FAR.
Övriga revisorsuppdrag är bland andra Akelius Residential Property AB,
Heimstaden AB, Nivika Fastigheter AB, PEAB AB och
Samllsbyggnadsbolaget i Norden AB
Inget aktieinnehav i Sagax den 31 december 2023.
Revisor
Företagsledning
Aktieinnehavet omfattar eget och rstående bolags innehav per 31 december 2023. Sagax har incitamentsprogram för alla
medarbetare, vilka dock inte omfattar bolagets verkställande direktör.
DAVID MINDUS
Se sidan 71
BJÖRN GARAT
Finanschef och vice VD sedan 2012.
Utbildning: Internationella ekonom programmet vid Linköpings Universitet.
Övriga styrelseuppdrag: Styrelseledamot i fastighetsbolaget Emilshus AB, Volati AB,
Vassvik Förvaltning Aktiebolag och Paco Holding AB samt styrelsesuppleant i Manolo Holding AB.
Arbetslivserfarenhet: Delägare och ansvarig för Corporate Finance på Remium Nordic AB
och finansanalytiker.
Innehav i Sagax: 121 530 Aaktier, 1 878 662 Baktier, 328 745 Daktier och 40 131 teckningsoptioner
B-aktier.
AGNETA SEGERHAMMAR
Ekonomichef sedan 2018.
Utbildning: Civilekonom från Uppsala universitet.
Arbetslivserfarenhet: CFO och Vice VD för A Group of Retail Assets Sweden AB (Publ),
Ekonomi direktör på Steen & Ström, CFO på Areim, Kista Galleria KB samt Jones Lang LaSalle.
Tidigare revisor på PwC.
Innehav i Sagax: 56 889 Baktier och 35 110 teckningsoptioner Baktier.
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
72
FÖRETAGSLEDNING
73
KONCERNENS RÄKNINGAR
74 – 79
MODERBOLAGETS RÄKNINGAR
80 – 83
NOTER
1 Redovisnings principer 84
2 Hyresintäkter 87
3 Redovisning av koncernens segment 88
4 Fastighetskostnader 90
5 Ansllda och personalkostnader 90
6 Ersättningar till revisorer 91
7 Finansiella intäkter 91
8 Finansiella kostnader 91
9 Leasing 92
10 Resultat fn andelar joint venture och intresseföretag 92
11 Resultat fn andelar i koncernföretag 92
12 Skatter 93
13 Förvaltningsfastigheter 94
14 Uppskjuten skatteskuld och skattefordran 97
15 Finansiella fordringar 97
16 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 97
17 Räntebärande skulder 98
18 Finansiella instrument 99
19 Övriga långfristiga skulder 102
20 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 102
21 Materiella anläggningstillgångar 102
22 Andelar i koncernföretag 103
23 Andelar i joint venture och intresseföretag 108
24 Räntebärande fordringar på joint venture 111
25 ngfristiga fordringar på koncernföretag 111
26 ngfristiga skulder till koncernföretag 111
27 Transaktioner med rstående 111
28 Eget kapital 112
29 Orealiserade rdeförändringar 113
30 Ställda kerheter och eventualförpliktelser 114
31 Kassaflödesanalyser 114
32 Finansiell riskhantering 115
33 sentliga ndelser efter räkenskapsårets utgång 117
34 Förslag till vinstdisposition 117
Finansiella rapporter
73
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
RAPPORT ÖVER KONCERNENS TOTALRESULTAT
Belopp i miljoner kronor
Not
2023
2022
Hyresintäkter
2, 3
4 293
Övriga intäkter
3
25
31
Driftskostnader
3, 4
350
346
Underhållskostnader
3, 4
10 4
84
Fastighetsskatt
3, 4
220
17 8
Övriga fastighetskostnader
3, 4
94
87
Driftnetto
3 551
3 032
Central administration
5, 6, 21
18 2
1 74
Resultat från joint venture och intresseföretag
10, 23
556
1 375
– varav förvaltningsresultat
937
76 6
– varav värdeförändringar på fastigheter och finansiella instrument
1 523
852
– varav skatt
14
3 51
– varav övrigt
15
10 8
Finansiella intäkter
7
339
235
Finansiella kostnader
8
734
49 2
Finansiella kostnader, räntekomponent leasing
8, 9
31
28
Resultat inklusive resultat från joint venture och intresseföretag
2 388
3 948
– varav Förvaltningsresultat
3 881
3 339
Värdeförändringar på fastigheter, realiserade
9
12
Värdeförändringar på fastigheter, orealiserade
13, 29
1 306
1 709
Värdeförändringar på finansiella instrument, realiserade
18
23
3
Värdeförändringar på finansiella instrument, orealiserade
18, 29
955
2 343
Resultat före skatt
15 9
3 305
Uppskjuten skatt
12, 14
16
52 3
Aktuell skatt
12
15 6
63
Årets resultat
13
2 718
Övrigt totalresultat – poster som kan komma att återföras till resultatet:
Omräkningsdifferenser för utlandsverksamhet
1 74
1 478
Andel övrigt totalresultat för joint venture
228
27
Omräkningsdifferenser avseende säkringsredovisning från utlandsverksamhet
29
878
Skatt på poster som kan komma att återras till resultatet
16
42
Övrigt totalresultat för året, netto efter skatt
99
585
Totalresultat för året
86
3 303
Resultat per A- och B-aktie, kr
28
0,82
7, 7 6
Resultat per A- och B-aktie efter utspädning, kr
28
0,82
7, 7 5
Resultat per D-aktie, kr
2,0 0
2,0 0
Genomsnittligt antal A- och B-aktier, miljoner
324, 8
3 1 7, 8
Genomsnittligt antal A- och B-aktier efter utsdning, miljoner
3 2 5 ,1
318 , 3
Genomsnittligt antal D-aktier, miljoner
126 , 3
12 6 , 3
1)
1)
1) Årets resultat och totalresultat är i sin helhet hänförbart till moderbolagets aktieägare.
74
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
FINANSIELLA RAPPORTER
INTÄKTER
Hyresintäkterna ökade med 16 % till 4 293 (3 696) miljoner kronor.
Hyresintäkterna har påverkats positivt främst av fastighetsförrv,
valutakurseffekter samt indexuppräkning av hyror. Hyresintäkterna
har påverkats negativt av rsäljningen av 36 fastigheter i Spanien
under frde kvartalet 2022.
Övriga intäkter uppgick till 25 (31) miljoner kronor.
FASTIGHETSKOSTNADER
Drifts- och underhållskostnaderna uppgick till 454 (430) miljoner
kronor. Kostnaderna för fastighetsskatt ökade till 220 (178) miljoner
kronor. Övriga fastighetskostnader ökade till 94 (87) miljoner kronor.
Kostnadsökningarna förklaras fmst av fastighetsförrv.
CENTRAL ADMINISTRATION
Kostnaderna för central administration uppgick till 182 (174) miljoner
kronor, motsvarande 4,2 % (4,7 %) av årets hyres intäkter. Kostnader för
central administration i koncernens resultaträkning består av kostnader
r till exempel bolagsadministration och kostnader för upprätthållande
av börsnotering. Moderbolagets kostnader för bland annat koncernled-
ning, IT, revision och finansiell rapportering ingår i begreppet central
administration. Även delar av kostnaderna för Sagax kontor i Helsing-
fors, Paris, Rotterdam, Barcelona och Frankfurt har rubricerats som
kostnader för central administration.
RESULTAT FRÅN JOINT VENTURE OCH INTRESSEFÖRETAG
Resultat från joint venture och intresseföretag avser Sagax andelar
av resultaten fn bolagets joint venture och intresseföretag.
Resultat från joint venture och intresseföretag inklusive värde-
ndringar på fastigheter och räntederivat samt skatt uppgick till –556
(1 375) miljoner kronor varav förvaltningsresultat 937 (766) mil joner
kronor, värdeförändringar på fastigheter –1 220 (536) miljoner kronor
och värdeförändringar på räntederivat –302 (315) miljoner kro nor. Skatt
på resultat från joint venture och intresseföretag uppgick till 14 (–351)
miljoner kronor. Övriga värdeförändringar uppgick till 15 (108) miljoner
kronor.
FINANSIELLA INTÄKTER
De finansiella intäkterna uppgick till 339 (235) miljoner kronor och
avsåg intäkt om 59 miljoner kronor för återköpta obligationer, finan-
siell intäkt om 124 miljoner nförlig till den kortfristiga finansiella
leasingfordran som uppstått till följd av den avtalade förljningen
avseende 36 fastigheter i Spanien under frde kvartalet 2022, ränte-
intäkter om 110 miljoner kronor från börsnoterade obligationer samt
46 (176) miljoner kronor i aktieutdelning fn börsnoterade aktier,
se även not 7.
FINANSIELLA KOSTNADER
De finansiella kostnaderna steg till 765 (520) miljoner kronor inklusive
ntekomponent för leasing om 31 (28) miljoner kronor till följd av att
högre marknadsntor påverkat koncernens upplåning. Den 31 decem-
ber 2023 uppgick den genomsnittliga ntan till 1,9 % (1,7 %).
Räntekostnaderna uppgick till 693 (421) miljoner kronor, kostna-
den för lånelöften till 41 (30) miljoner kronor samt övriga finansiella
kostnader till 0 (41) miljoner kronor. För mer information om Sagax
finansiering se även not 17.
VÄRDEFÖRÄNDRINGAR
Förvaltningsfastigheternas redovisade värdeförändring under året
uppgick till 1 297 (1 697) miljoner kronor varav orealiserad värde-
ndring uppgick till –1 306 (1 709) miljoner kronor. Av den oreali-
serade värde förändringen var 670 (488) miljoner kronor hänförlig till
rvaltning och –1 976 (1 221) miljoner kronor relaterat till alln
marknadsvärdeförändring, se även not 13.
De finansiella instrumentens värdeförändring uppgick till –932
(2 340) miljoner kronor. Realiserade värdeförändringar vid avyttring
av finansiella instrument uppgick till 23 (3) miljoner kronor. Orealiserad
rdeförändring hänförlig till räntederivat uppgick till –36 (94) miljoner
kronor. Omvärdering av börsnoterade aktier medförde en orealiserad
rdeförändring om –631 (–2 603) miljoner kronor varav –525 (–2 295)
miljoner kronor avsåg innehavet i Nyfosa AB. Omrdering av finan-
siella instrument avseende joint venture uppgick till –226 (123) miljoner
kronor. Övriga finansiella instrument har omvärderats med –61 (43)
miljoner kronor, se även not 18.
RESULTAT
Förvaltningsresultatet ökade med 16 % till 3 881 (3 339) miljoner
kro nor varav 937 (766) miljoner kronor fn joint venture och
intresseföretag. Förvaltningsresultatet har ökat fmst till följd av
fastighetsförvärv, valutaeffekt samt indexuppräkning av hyror. För-
valtningsresultatet per A- och B-aktie efter utspädning ökade med
15 % till 11,16 (9,70) kronor.
Årets resultat efter skatt uppgick till –13 (2 718) miljoner kronor.
SKATT
Sagax redovisar en skattekostnad om 172 (586) miljoner kronor. Den
uppskjutna skattekostnaden för året uppgick till 16 (523) miljoner
kronor och den aktuella skattekostnaden uppgick till 156 (63) miljo ner
kronor, se även not 12.
Kommentarer till koncernens
totalresultat
75
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
FINANSIELLA RAPPORTER
RAPPORT ÖVER KONCERNENS FINANSIELLA STÄLLNING
2023 2022
Belopp i miljoner kronor
Not
31 dec31 dec
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Förvaltningsfastigheter
3, 13
57 0 61
52 655
Förvaltningsfastigheter till försäljning
13
27
Nyttjandetter
9
454
380
Materiella anläggningstillgångar
21
17
14
Andelar i joint venture och intresseretag
23
12 2 4 0
9 864
Ränterande fordringar på joint venture
15, 18, 24
12 4
76
Uppskjutna skattefordringar
14
168
2 61
Ränterande finansiella fordringar
15, 18
101
74 6
Övriga finansiella fordringar
15, 18
11 0
55
Finansiella instrument
18
9 31
1 172
Summa anläggningstillgångar
71 207
65 252
Omsättningstillgångar
Hyresfordringar
18
26 4
191
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
16, 18
3 76
248
Övriga fordringar
18
279
42 7
Kortfristig finansiell leasingfordran9
2 008
Ränterande kortfristiga fordringar
15, 18
504
Börsnoterade instrument
15, 18
752
3 891
Kassa och bank
18, 31
28
76
Summa omsättningstillgångar
2 203
6 840
SUMMA TILLGÅNGAR
73 410
72 092
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
28
Aktiekapital
817
7 81
Övrigt tillskjutet kapital
7 74 6
3 616
Reserver omräkningsdifferenser
1 17 7
1 078
Balanserad vinst inklusive årets resultat
26 838
27 988
Summa eget kapital
36 578
33 463
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder
17, 18, 32
25 436
29 820
Uppskjutna skatteskulder
14
3 954
4 040
Finansiella derivat
18
21
Leasingskulder
9
454
380
Övriga långfristiga skulder
19
318
299
Summa långfristiga skulder
30 184
34 539
Kortfristiga skulder
Räntebärande skulder
17, 18, 32
4 907
2 4 74
Leverantörsskulder
18
92
35
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
18, 20
999
98 4
Övriga skulder
18
650
597
Summa kortfristiga skulder
6 648
4 090
Summa skulder
36 832
38 629
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
73 410
72 092
1) Jämförelsetal avseende uppskjutna skattefordringar och uppskjuten skatteskuld är uppdaterade. Outnyttjade underskottsavdrag om 261 miljoner kronor nettoredo-
visades tidigare under uppskjuten skatteskuld. Uppskjuten skatteskuld har därmed höjts från tidigare redovisade 3 779 miljoner kronor till 4 040 miljoner kronor.
Balansomslutningen ökar med 261 miljoner kronor.
1)
1)
1)
1)
76
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
FINANSIELLA RAPPORTER
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Den 31 december 2023 omfattade fastighetsbeståndet 903 (751) fastig-
heter med en uthyrningsbar area om 4 331 000 (3 895 000) kvadrat-
meter. 99 % av marknadsrdet har per 31 december 2023 värderats av
auktoriserade fastighetsvärderare fn oberoende värderingsföretag.
Förändringen av fastigheternas redo visade värde beskrivs i not 13.
Andelar i joint venture och intresseföretag om 12 240 (9 864) miljo-
ner kronor besr av aktier i Hemsö Fastighets AB, derport Property
Investment AB, Nyfosa AB (omklassificerad från omsättningstillgångar),
Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra, NP3 Fastigheter AB, Fastighets-
bolaget Emilshus AB och Pangir AB. I enlighet med kapitalandels-
metoden bokförs resultatandelar, andel av övrigt total resultat,
kapitaltillskott samt erhållna utdelningar mot denna balanspost.
Omsättningstillgångar
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter om 376 (248) miljoner
kronor besr främst av periodiserade hyresrabatter.
Övriga fordringar om 279 (427) miljoner kronor besr fmst av
fordringar avseende merrdesskatt, inkomstskatt och fastig hetsskatt.
Kortfristig finansiell leasingfordran om 2 008 miljoner kronor från
regående år, avseende 36 fastigheter i Spanien som avyttrades 2022,
reglerades under 2023.
Börsnoterade instrument om 752 (3 891) miljoner kronor besr
per 31 december 2023 av räntebärande placeringar. Minskningen om
3 139 miljoner kronor förklaras främst av omklassificering avseende
inne havet i Nyfosa AB till intresseföretag samt att innehaven av börs-
noterade aktier i Cibus Nordic Real Estate AB och KMC Properties ASA
har avyttrats under 2023.
Kassa och bank uppgick till 28 (76) miljoner kronor vid års skiftet.
rutöver hade Sagax 9 899 (7 855) miljoner kronor i outnyttjade låne-
löften vid årsskiftet. Total disponibel likviditet uppgick till 9 927 (7 931)
miljoner kronor. Kreditfaciliteter motsvarande utestående företagscerti-
fikat, så kallade back-up faciliteter, om 1 495 (1 572) miljoner kronor är
inte inkluderade i disponibel likviditet.
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Koncernens egna kapital uppgick den 31 december 2023 till 36 578
(33 463) miljoner kronor, en ökning med 3 115 miljoner kronor under
2023 till följd av två riktade nyemissioner om sammanlagt 20 000 000
stamaktier av serie B om 4 134 miljoner kronor, ett totalresultat om
86 miljoner kronor, transaktioner om sammanlagt 6 miljoner kronor
i anslutning till incitamentsprogram samt aktieutdelning om 1 111
miljoner kronor.
Långfristiga skulder
Den 31 december 2023 uppgick ränterande skulder till 30 343 (32 294)
miljoner kronor varav långfristiga uppgick till 25 436 (29 820) miljoner
kronor. Valutakursförändringar har under året förändrat de räntebärande
skulderna med –72 (2 339) miljoner kronor.
Uppskjuten skatt nettoredovisas per land och redovisas som en
uppskjuten skatte skuld om 3 954 (4 040) miljoner kronor. Uppskjutna
skatte fordringar avseende ackumulerade skattemässiga underskott upp-
gick till 168 (261) miljoner kronor. Se även not 12 och 14.
Sagax räntederivat besr av räntetak och nominella ränte swappar.
Räntederivatens sammanlagda marknadsvärde uppgick till –21 (14)
miljoner kronor på balans dagen. Över- respektive under värde på
nte derivaten nettoredovisas i balanskningen som en skuld eller
en tillgång.
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder uppgick till 4 907 (2 474) miljo-
ner kronor, varav 1 495 (1 572) miljoner kronor utgjordes av företags-
certifikat. Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter bestod vid
årsskiftet fmst av förut betalda hyresintäkter samt upplupna ränte-
kostnader.
KASSAFLÖDE
Kassaflödet fn den löpande verksamheten före förändringar av
rörelse kapital uppgick till 3 485 (3 015) miljoner kronor. Kassa fdet
fn den löpande verksamheten avviker fn förvaltnings resultatet
fmst till följd av att resultat fn joint venture och intresseföretag
under 2023 delvis åter investerats i dessa verksamheter och att endast
erhållen utdelning påverkar kassafdet.
Förändringar av rörelsekapitalet påverkade kassafdet med 80
(212) miljoner kronor. Investeringsverksamheten har påverkat kassa-
flödet med –4 749 (–5 902) miljoner kronor och avsåg huvud sakligen
fastighetsförvärv samt investeringar i befintligt fastighetsbestånd.
Kassa fdet från finansieringsverksamheten tillförde Sagax 1 135
(2 666) miljoner kronor, varav två riktade nyemissioner om sammanlagt
4 180 miljoner kronor, före transaktionskostnader, delvis användes till
reducering av räntebärande skulder, vilka netto minskade med 1 880
(–3 581). Likvida medel förändrades med –48 (–8) miljoner kronor
under perioden.
Kommentarer till koncernens
finansiella ställning samt kassaflöde
0
500
1 000
1 500
2 000
2 500
3 000
3 500
4 000
2023202220212020201920182017201620152014
Förvaltningsresultat och kassaflöde
Mkr
Förvaltningsresultat, rullande 12 månader
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändring av rörelsekapital, rullande 12 månader
77
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
FINANSIELLA RAPPORTER
RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDE, KONCERNEN
Belopp i miljoner kronor
Not 31
2023
2022
Resultat före skatt
15 9
3 305
Ej kassaflödespåverkande poster
Värdeförändringar på finansiella instrument
932
2 341
Värdeförändringar på fastigheter
1 297
1 697
Resultat från ägande av joint venture och intresseföretag
556
1 375
Utdelning från joint venture och intresseföretag
653
577
Upplösning av periodiserade upplåningsutgifter
49
44
Övriga poster ej inende i kassaflödet
31
31
Betald skatt
13 0
14 9
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital
3 485
3 015
Kassaflöde från förändring av kortfristiga fordringar
79
15 9
Kassaflöde från förändring av kortfristiga skulder
1
3 71
Kassaflöde från den löpande verksamheten
3 565
3 227
Förvärv av fastigheter
5 088
3 202
Avyttring av fastigheter
86
47
Investeringar i befintliga fastigheter
902
7 15
Förvärv av börsnoterade aktier
334
1 617
Avyttring av börsnoterade aktier
478
Förvärv av finansiella instrument
733
10 6
Avyttring av finansiella instrument
2 122
44
Förvärv av joint venture och intresseretag
111
29
Avyttring av joint venture och intresseföretag
3
Kapitaltillskott till joint venture och intresseföretag
225
238
Utlåning till joint venture och intresseföretag
45
64
Ökning av övriga anläggningstillgångar
26 0
58
Minskning av övriga anläggningstillgångar
26 4
33
Kassaflöde från investeringsverksamheten
4 749
5 902
Nyemission av B-aktier
4 166
39
Utbetald utdelning till aktieägare
1 111
935
Incitamentsprogram
26
24
Upptagna lån
7 326
7 631
Amorterade lån
9 206
4 050
Lösen av räntederivat
16
Ökning av övriga långfristiga skulder
181
11
Minskning av övriga långfristiga skulder
19 5
23
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
1 135
2 666
Årets kassaflöde
49
1 0
Kursdifferens i likvida medel
1
2
Förändring av likvida medel
48
8
Likvida medel vid årets ingång
76
84
Likvida medel vid årets utgång
28
76
78
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
FINANSIELLA RAPPORTER
FÖRÄNDRINGAR AV EGET KAPITAL, KONCERNEN
Intjänade
Övrigt Reserver vinstmedel inkl.
Belopp i miljoner kronor
Aktiekapital
tillskjutet kapitalomräkningsdifferenser
årets resultat
Totalt eget kapital
Eget kapital 31 december 2021
780
3 578
493
26 228
31 07 9
Årets resultat 2022
2 718
2 718
Övrigt totalresultat 2022
585
58 5
Totalresultat för perioden
585
2 718
3 303
Transaktioner med aktieägare
Emission B-aktier incitamentsprogram
1
38
39
Aktieutdelning
935
935
Transaktioner med aktieägare
1
38
935
896
Övriga transaktioner
Inlösen incitamentsprogram
31
31
Teckning incitamentsprogram
7
7
Övriga transaktioner
2 4
2 4
Eget kapital 31 december 2022
7 81
3 616
1 078
27 988
33 463
Årets resultat 2023
13
13
Övrigt totalresultat 2023
99
99
Totalresultat för perioden
99
13
86
Transaktioner med aktieägare
Emission B-aktier
36
4 176
4 212
Aktieutdelning
1 111
1 111
Transaktioner med aktieägare
36
4 176
1 111
3 101
Övriga transaktioner
Transaktionskostnader
46
46
Inlösen incitamentsprogram
34
34
Teckning incitamentsprogram
8
8
Övriga transaktioner
46
26
72
Eget kapital 31 december 2023
817
7 74 6
1 17 7
26 838
36 578
1)
1) Eget kapital är i sin helhet hänförligt till moderbolagets aktieägare.
79
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
FINANSIELLA RAPPORTER
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
Belopp i miljoner kronor Not 2023 2022
Nettoomsättning
27 125 118
Administrationskostnader
5, 6, 21 131 –125
Resultat före finansiella intäkter och kostnader –5 –7
Resultat från andelar i koncernföretag 11 2 171 1 863
Resultat från andelar i joint venture 161 109
Finansiella intäkter 7 1 033 1 314
Finansiella kostnader 8 759 –1 305
Resultat före bokslutsdispositioner 2 601 1 974
Periodiseringsfonder 10 7
Erhållna och lämnade koncernbidrag 92 28
Resultat före skatt 2 702 2 009
Skatt
12
–18 –7
Årets resultat 2 684 2 002
Moderbolaget
Resultatet efter skatt för moderbolaget uppgick till 2 684 (2 002) mil-
joner kronor. Moderbolagets förvaltningsarvode från koncernföretag
avseende fastighets- och bolagsförvaltning uppgick under året till 119
(96) miljoner kronor och 6 (22) miljoner kronor fn joint venture.
Från och med 2023 faktureras vissa förvaltningsarvoden från joint
venture direkt via dotterföretag.
Moder bolagets tillgångar utgörs fmst av aktier och andelar i
dotter bolag och i joint venture samt fordringar på koncernretag.
Moderbolagets tillgångar uppgick till totalt 43 706 (40 166) miljoner
kronor varav fordringar på koncern företag utgjorde 27 969 (26 758)
miljoner kronor. Under året investerades 2 319 (300) miljoner kronor
i dotterbolag och joint venture.
Kassaflödet fn den löpande verksamheten före förändringar av
rörelse kapital uppgick till 261 (1 040) miljoner kronor. 2 706 (289) mil-
joner kronor investerades netto under 2023. Kassaflödet fn finansie-
ringsverksamheten uppgick till 2 477 (–843) miljoner kronor under året.
80
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
FINANSIELLA RAPPORTER
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING
Belopp i miljoner kronor Not
2023
31 dec
2022
31 dec
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier 21 1 1
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 22 14 737 12 643
Andelar i joint venture 23 960 735
Fordringar på koncernföretag 25 2 101 1 714
Summa anläggningstillgångar 17 799 15 093
Omsättningstillgångar
Fordringar på koncernföretag 25 868 25 044
Övriga fordringar 24 18
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 16 13 11
Kassa och bank 31 2 0
Summa omsättningstillgångar 25 907 25 073
SUMMA TILLGÅNGAR 43 706 40 166
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital 28
Aktiekapital 817 781
Reservfond 150 150
Summa bundet eget kapital 967 931
Fritt eget kapital
Överkursfond 6 452 2 355
Balanserat resultat 889 10
Årets resultat 2 684 2 002
Summa fritt eget kapital 10 024 4 347
Summa eget kapital 10 990 5 278
Obeskattade reserver 13 22
Långfristiga skulder
Långfristiga räntebärande skulder 17 7 291 9 935
Långfristiga skulder till koncernföretag 26 18 096 18 111
Uppskjuten skatteskuld 14 5 5
Summa långfristiga skulder 25 392 28 051
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder 17 1 612 1 670
Kortfristiga skulder till koncernbolag 5 417 4 847
Leverantörsskulder 2 1
Övriga skulder 131 128
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 20 149 169
Summa kortfristiga skulder 7 311 6 815
Summa skulder 32 703 34 866
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 43 706 40 166
81
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
FINANSIELLA RAPPORTER
RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDE, MODERBOLAGET
Belopp i miljoner kronor Not 31 2023 2022
Resultat före skatt 2 702 2 009
Ej kassaflödespåverkande poster
Resultat från andelar i koncernföretag –2 034 –1 863
Koncerninterna ränteintäkter –1 037 1 313
Koncerninterna räntekostnader 665 1 349
Bokslutsdispositioner –10 –7
Orealiserade valutakursdifferenser –20 882
Övriga poster ej inende i kassaflödet 7 –10
Betald skatt 11 –7
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital 261 1 040
Kassaflöde från förändring av kortfristiga fordringar –15 48
Kassaflöde från förändring av kortfristiga skulder –16 13
Kassaflöde från den löpande verksamheten 231 1 101
Andelar i koncernföretag 2 094 300
Fordringar på koncernföretag 387 11
Kapitaltillskott till joint venture –225
Kassaflöde från investeringsverksamheten –2 706 –289
Nyemission av aktier 4 166 39
Utbetald utdelning till aktieägare 1 111 935
Incitamentsprogram 34 31
Upptagna skulder 1 663 1 706
Amorterade skulder 4 341 –2 848
Skulder till koncernföretag 2 134 1 226
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 2 477 843
Årets kassaflöde 2 31
Likvida medel vid årets ingång 0 31
Likvida medel vid årets utgång 2 0
82
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
FINANSIELLA RAPPORTER
FÖRÄNDRINGAR AV EGET KAPITAL, MODERBOLAGET
Belopp i miljoner kronor Not 28 Aktiekapital Reservfond Fritt eget kapital Totalt eget kapital
Eget kapital 31 december 2021
780 150 3 283 4 213
Omräkningsdifferenser –10 –10
Emission B-aktier Incitamentsprogram 1 38 39
Aktieutdelning –935 935
Inlösen incitamentsprogram 2019-2022 31 31
Årets resultat 2022 2 002 2 002
Eget kapital 31 december 2022 781 150 4 347 5 278
Omräkningsdifferenser 7 7
Emission B-aktier 36 4 176 4 212
Aktieutdelning 1 111 1 111
Transaktionskostnader 46 46
Inlösen incitamentsprogram 2020-2023 34 34
Årets resultat 2023 2 684 2 684
Eget kapital 31 december 2023 817 150 10 024 10 990
83
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
FINANSIELLA RAPPORTER
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
84
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
Redovisningsprinciper och noter
INFORMATION OM BOLAGET
Årsredovisning och koncernredovisning för AB Sagax (publ), organisa-
tionsnummer 556520-0028, avseende verksamhetsåret 2023 har god-
nts av styrelsen för publicering den 15 april 2024. Bokslutskommuni
presenterades den 22 februari 2024. Moderbolaget är ett publikt svenskt
aktiebolag med säte i Stockholm, Sverige. Bolagets adress är AB Sagax,
Engelbrektsplan 1, 114 34 Stockholm. Sagax är ett fastighetsbolag med
affärsidé att investera i kommersiella fastigheter fmst inom segmentet
lager och lätt industri. Bolaget är noterat på Nasdaq Stockholm, Large
cap. Koncernens verksamhet beskrivs i förvaltningsberättelsen. Årsredo-
visning och koncernredovisning föreslås fastsllas på årssmman den
8 maj 2024.
GRUNDER FÖR REDOVISNINGEN
Allmänt
Koncernens räkenskaper har upprättats enligt de av EU godnda
International Financial Reporting Standards (IFRS) samt tolkning-
arna av International Financial Reporting Interpretations Committee
(IFRIC). Vidare har koncernredovisningen upprättats i enlighet med
RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner, tillhörande
tolkningar utrdade av Rådet för hållbarhets- och finansiell rapporte-
ring samt den svenska årsredovisningslagen.
Den funktionella valutan för moderbolaget är svenska kronor,
vilken även utgör rapporteringsvalutan för moderbolaget och för kon-
cernen. Alla belopp är i miljoner svenska kronor (mkr) om inget annat
anges och avser räkenskapsåret 1 januari – 31 december 2023. Siffror
inom parentes avser motsvarande tidpunkt eller tidsperiod föregående
år. Avrundningsdifferenser kan förekomma.
Sagax betraktar, i enlighet med IAS 21 Effekterna av ändrade
valuta kurser, euron som funktionell valuta för verksamheterna i
Finland, Tyskland, Nederländerna, Belgien, Frankrike och Spanien. För
verksamheten i Danmark betraktas den danska kronan som funktionell
valuta. Vid upprättande av koncernredovisning omknas koncernens
utlandsverksamheters balansräkningar fn dess funktionella valuta
till svenska kronor baserat på balansdagens valutakurser. Intäkts- och
kostnadsposter omräknas till genomsnittskurserna för året.
Tillgångar och skulder är redovisade till anskaffningsvärden, för-
utom förvaltningsfastigheter och vissa finansiella tillgångar och skulder
vilka värderas till verkligt värde samt uppskjuten skatt som redovisas
till nominellt belopp.
Koncernen
Koncernredovisningen omfattar AB Sagax och dess dotterbolag. AB
Sagax har direkt eller indirekt 100 % av röstetalet i samtliga dotter-
bolag. Koncernredovisningen upprättas enligt förrvsmetoden.
Joint venture och intresseföretag
Andelarna i joint venture och intresseföretag redovisas enligt kapital-
andelsmetoden.
Prövningar av nedskrivningsbehov görs så snart det uppsr
indikationer om att nedskrivning behöver göras. Om så är fallet görs
en bekning av nedskrivningsbeloppet som motsvaras av skillnaden
mellan det bedömda återvinningsvärdet och det redovisade värdet.
Återvinningsvärdet på innehav i intresseföretag beräknas för varje
intresseföretag.
KRITISKA BEDÖMNINGAR OCH UPPSKATTNINGAR
IFRS kräver att Sagax gör bedömningar och antaganden som påverkar
koncernens redovisade tillgångar, skulder, intäkter och kostnader.
Dessa bedömningar baseras på historiska erfarenheter samt andra fak-
torer som bedöms vara rimliga under rådande omständigheter. Faktiskt
utfall kan skilja sig från dessa uppskattningar om andra antaganden
görs eller andra förutsättningar föreligger. Ytterligare faktorer vilka kan
påverka bedömningen av koncernen redogörs för i not 32, Finansiell
riskhantering.
Sagax verksamhet är fokuserad på tillxt t i förvaltningsresultatet.
rför baseras till exempel finansiella mål, prognoser och utdelnings-
policy på förvaltningsresultatet. Storleken på värdeförändringarna
lsätts inte och ingår inte i basen för utdelning. För att ge en relevant
rståelse av verksamheten har rapporten över totalresultatet utformats
med hänsyn till detta. Redovisning av värdeförändringar (ej kassa-
fdespåverkande) sker efter kassafdespåverkande poster och en
upplysningsrad, benämnd varav Förvaltningsresultat, har infogats i
rapporten.
Att fastställa vissa tillgångars redovisade värde kräver uppskatt-
ning av effekterna av osäkra framtida händelser. Inom området vär-
dering av förvaltningsfastigheter kan bedömningar få en betydande
påverkan på koncernens resultat och finansiella sllning. Värdering
till verkligt värde kräver en uppskattning av det framtida kassaflödet
samt fastsllande av marknadens avkastningskrav. Värderingarna
utförs kvartalsvis av oberoende värderingsföretag, med undantag för
ett fåtal fastigheter i Tyskland vilka endast värderas externt vid årsskif-
tet, samt fastigheter som förvärvats i nära anslutning till balansdagen
som värderas till anskaffningskostnad. De värderingar och antaganden
som gjorts beskrivs särskilt under avsnittet Förvaltningsfastigheter i
not 13. Känslighetsanalyser som visar framtida effekter av osäkerheter
i väsentliga uppskattningar vid värdering av förvaltningsfastigheter
presenteras i not 13 och 32. Externa värderingar av finansiella instru-
ment baseras på observerbara marknadsdata och ligger till grund för
orealiserade värdeförändringar, vilka i enlighet med IFRS påverkar
koncernens resultat och finansiella sllning. För känslighetsanalyser
och information om risker kopplat till finansiella instrument, se not 32.
Andelar i intresseföretag redovisas enligt kapitalandelsmetoden i
koncernredovisningen fn och med den tidpunkt som betydande infly-
1
NOT REDOVISNINGSPRINCIPER
NOTER
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
85
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
tande erhålls. Eventuell skillnad vid förrvet mellan anskaffnings-
rdet för innehavet och Sagax andel av det verkliga värdet redovisas
i enlighet med IFRS 3. Viktiga uppskattningar och bedömningar har
gjorts enligt IAS 28 för att kunna fastslla om Sagax utövar betydande
inflytande, för mer information se not 17 och not 23.
Nya eller ändrade redovisningsstandarder tillämpliga 2023
Under 2023 har inga nya redovisningsprinciper implementerats som
har väsentlig påverkan på Sagax redovisning.
Nya eller ändrade redovisningsstandarder
tillämpliga efter 2023
Det föreligger ingen förändring av redovisningsstandarder som är
tillämplig efter 2023 som förväntas ha en väsentlig påverkan på Sagax
redovisning.
RAPPORTERING FÖR SEGMENT
Företagets interna rapporteringsrutiner är främst baserade på den
geografiska uppdelningen av marknaden, vilken speglar bedömda
marknadsrisker. Segmentsindelningen motsvarar koncernens interna
rapporteringsstruktur till bolagets VD, vilken har identifierats som
högste verkställande beslutsfattare.
INTÄKTER
Intäkterna utgörs huvudsakligen av hyror för tillhandallande av
lokaler. Hyresintäkter periodiseras linjärt i enlighet med IFRS 16.
Hyresintäkter, som ur ett redovisningsperspektiv benämns opera-
tionella leasingavtal, resultatförs i den period de avser. Ersättningar för
fastighetsskatt ses som en integrerad del av hyresavtalet och redovisas
som hyresintäkter vilket även gäller för ersättningar avseende exempel-
vis uppvärmning och elektricitet, då Sagax kontrollerar leverantörsrela-
tionen, frekvens och annan påverkan på utförande. I de fall hyresavtal
medför reducerad hyra under del av hyrestiden som motsvaras av en vid
annan tidpunkt högre hyra, periodiseras denna under- respektive över-
hyra över kontraktets löptid.
Förskottshyror redovisas som förutbetalda hyresintäkter i rappor-
ten över finansiell ställning. Hyresintäkter fn förvärvade fastigheter
redovisas från och med tillträdesdagen.
Övriga intäkter utgörs huvudsakligen av ersättningar fn hyres-
ster avseende förtida avflyttningar eller bristfälligt underhåll och
ersättningar från elbolag vid leverans av egenproducerad el. Statliga
bidrag för el producerad av solcellspaneler redovisas också som övriga
intäkter i enlighet med IAS 20.
KOSTNADER
Kostnader för central administration i koncernens resultaträkning
består av kostnader för till exempel bolagsadministration och kostna-
der för upprätthållande av börsnotering. Moderbolagets kostnader för
bland annat koncernledning, IT, revision och finansiell rapportering
ingår i begreppet central administration. Även delar av kostnaderna för
Sagax kontor i Barcelona, Frankfurt, Helsingfors, Paris och Rotterdam
har rubricerats som kostnader för central administration.
För information avseende fastighetsrelaterade kostnader, se not 4.
FINANSIELLA KOSTNADER
Med finansiella kostnader avses ränta, avgifter och andra kostnader
som uppkommer då Sagax upptar räntebärande skulder. Kostnader och
intäkter avseende räntederivatavtal nettoredovisas under finansiella
kostnader respektive finansiella intäkter. Betalningsströmmar enligt
dessa avtal resultatförs för den period de avser. Orealiserade värdeför-
ändringar redovisas under egen rubrik i resultaträkningen och påverkar
ej redovisade finansiella intäkter eller kostnader. Ränteutgifter under
produktionstiden för större ny-, till- eller ombyggnationer aktiveras och
påverkar ej finansiella kostnader.
ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
För redovisning av incitamentsprogram, se eget kapital nedan.
Pensioner
Koncernens anställda omfattas av olika avgiftsbestämda pensions-
planer. Utöver fastställda avgifter till fristående företag har Sagax
inga ytterligare förpliktelser. Sagax har inga åtaganden efter avslutad
anställning.
EGET KAPITAL
Vid återköp av egna aktier reduceras det egna kapitalet med den betalda
köpeskillingen inklusive eventuella transaktionskostnader. Om dessa
aktier senare avyttras redovisas erhållna belopp i eget kapital.
Incitamentsprogram
Inbetalningar av optionspremier i samband med incitamentsprogram
redovisas som ökning av eget kapital i koncernen i enlighet med IFRS 2
Aktierelaterade ersättningar. Eventuell inlösen av utestående options-
program regleras direkt mot eget kapital.
KASSAFLÖDE
Kassafdesanalysen har upprättats i enlighet med den indirekta meto-
den. Företagsförrv klassificerade som tillgångsförvärv av fastigheter
redovisas i investeringsverksamheten under förrv av fastigheter.
FÖRVALTNINGSFASTIGHETER
Sagax fastigheter innehas i syfte att generera hyresintäkter och rubrice-
ras som förvaltningsfastigheter i enlighet med IAS 40. Sagax redovisar
rvärvade fastigheter fn och med tillträdesdagen. En förvaltnings-
fastighet tas vid förvärvet upp till anskaffningsvärde. Transaktionskost-
nader ska inknas i anskaffningsvärdet. Sagax har valt att redovisa sina
fastigheter till verkligt värde och har som princip att låta auktoriserade
fastighetsvärderare från oberoende värderingsföretag värdera förvalt-
ningsfastigheter som inte förrvats i nära anslutning till balansdagen,
då istället förrvspriset anses motsvara verkligt värde, eller fastigheter
som omfattas av överenskommelse om försäljning vilka värderas till
avtalat värde. Värderingarna utförs kvartalsvis med undantag för ett
fåtal fastigheter i Tyskland som endast värderas externt vid årsskiftet.
rderingen sker enligt nivå 3 inom värderingshierarkin i IFRS 13,
icke observerbara indata. En fastighets värde utgörs enligt vedertagen
praxis av det diskonterade nuvärdet av framtida kassafden som fast-
igheten förntas generera. Som huvudmetod vid värdebedömningarna
används kassaflödeskalkyler i vilka driftnetton, investeringar och rest-
rden nuvärdesberäknas. Restrdet beräknas genom att det bedömda
1
NOT REDOVISNINGSPRINCIPER, FORTS.
NOTER
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
86
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
driftnettot året efter sista kalkylåret evighetskapitaliseras med åsatt
direktavkastningskrav. Nuvärde av kassafde och restvärde beräknas
genom att kassaflödet och restrdet diskonteras med kalkylräntan.
För ytterligare information om värderingarna se not 13.
Nettoresultat fn fastighetsförsäljningar redovisas vid från-
trädet av fastigheterna, såvida det inte föreligger särskilda villkor
i köpe avtalet. Om fastigheterna frånträds efter ett kvartalsskifte,
då fastigheterna ska marknadsrderas, redovisas de i den följande
rapport perioden till ett värde motsvarande det mellan parterna över-
enskomna priset. Värdeförändringar på dessa fastigheter rubriceras då
som orealiserade värdeförändringar i delårsrapporten. Konsekvensen
blir då att inga realiserade värdeförändringar redovisas det kvartal
då fastigheterna har fnträtts. Om Sagax avtalar om förljning och
frånträder fastigheter inom ett och samma kvartal redovisas eventuella
rdeförändringar som realiserade värdeförändringar.
MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar utgörs av maskiner, inventarier och
lokalanpassningar vilka har upptagits till anskaffningsvärde med avdrag
r ackumulerade avskrivningar enligt plan och eventuellt gjorda ned-
skrivningar. Avskrivningar görs linjärt för att fördela anskaffningsvärde,
minskat med det beknade restvärdet, över den beräknade nyttjande-
perioden. För maskiner och inventarier är nyttjandeperioden 5 år. För
rbättringsutgifter på annans fastighet och nyttjanderättstillgångar
görs avskrivningar över den kortaste av nyttjandeperioden eller leasing-
perioden.
FINANSIELLA INSTRUMENT
Finansiella instrument omfattar på balansräkningens tillgångssida lik-
vida medel, hyresfordringar, finansiella fordringar, derivatinstrument
och övriga fordringar samt på skuldsidan finansiella skulder, derivat-
instrument, leverantörsskulder och övriga skulder. Redovisningen
beror på hur de finansiella instrumenten har klassificerats.
Redovisning i och borttagande från balansräkningen
Finansiella tillgångar och finansiella skulder redovisas i balansräk-
ningen när koncernen blir part i instrumentets avtalsmässiga villkor.
Hyresfordringar tas upp när faktura skickats och villkoren för bolagets
rätt till ersättning är uppfyllda. Rörelseskulder redovisas när motpar-
ten levererat tjänsten eller varan, oavsett om faktura erhållits eller ej.
Leverantörsskulder redovisas när faktura erhållits.
Finansiella tillgångar värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Fordringar klassificeras till upplupet anskaffningsvärde om de avtals-
enliga villkoren resulterar i betalningar som endast avser kapital belopp
och ränta på det utestående kapitalbeloppet. Fordringar upptas initialt
till verkligt värde med tillägg av eventuella transaktionskostnader. I
efterföljande redovisning sker värdering till upplupet anskaffnings-
rde baserat på effektivräntemetoden minskat med avdrag för kredit-
reserveringar. Kredit reservering för förväntade förluster på fordringar
görs vid fordrans uppkomst baserat på historik och bedömning av
förlustrisk.
Ränteintäkter redovisas i takt med att de intnas (bekning sker på
basis av underliggande tillgångs avkastning enligt effektiv ränta).
Då koncernen redovisar fastighetsförsäljningar på fnträdesdagen
uppsr normalt inga fordringar till följd av fastighets förljningar.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt
värde via resultatet
Övriga finansiella tillgångar värderas till verkligt värde via resultatet.
ri innefattas räntederivatinstrument, börsnoterade aktier, konverti-
bla skuldebrev samt optioner. Verkligt värde fastställs för börsnoterade
aktier med noterade kurser i enlighet med nivå 1 i värderingshierarkin i
IFRS 13, med indirekt eller direkt observerbara indata enligt nivå 2 för
ntederivat och med icke observerbara indata enligt nivå 3 för konver-
tibla skuldebrev samt option avseende HemIntressenter AB.
Finansiella skulder
n redovisas inledningsvis till verkligt värde netto efter transak-
tionskostnader, därefter till upplupet anskaffningsrde. Förekommer
skillnader mellan upplåningsbelopp, netto efter transaktionskostnader,
och återbetalningsbeloppet redovisas de i resultatkningen fördelat
över låneperioden med tillämpning av effektiv räntemetoden. Upplupna
ntor redovisas under upplupna kostnader.
Derivatinstrument
Sagax använder räntederivatavtal i syfte att reducera ränte risker och
uppnå önskad räntebindningstid. Upplåning till rörlig ränta byts till
fast räntesats genom ränteswap kontrakt alternativt begränsas ränte-
risken genom räntetak. Derivatavtalen ingås i syfte att begränsa fram-
tida ränte betalningar. Koncernen tillämpar inte säkringsredovisning
utan har valt att redovisa förändringarna i verkligt värde av derivat-
instrument i resultaträkningen under posten värdeförändringar på
finansiella instrument, orealiserade under kontraktets löptid respektive
realiserade efter förfallodagen.
Derivat redovisas i balansräkningen på affärsdagen och värderas
till verkligt värde både vid första redovisningstillfället och vid efterföl-
jande omvärderingar vid varje rapportperiod. Derivat nettoredovisas
som anläggningstillgång, under finansiella instrument, när det samlade
verkliga värdet är positivt och som långfristiga skulder, under finan-
siella derivat, när verkligt värde är negativt.
Det verkliga värdet för räntederivat baseras på en diskontering av
beräknade framtida kassafden enligt kontraktens villkor och förfallo-
dagar med utgångspunkt i marknadsräntor. För att fastställa verkligt
rde används marknadsntor för respektive löptid noterade på bok-
slutsdagen och allmänt vedertagna beräkningsmetoder, innebärande
att verkligt värde har fastställts enligt observerbara data, det vill säga
nivå 2 i värderingshierarkin enligt IFRS 13. Med orealiserad värdeför-
ändring avses den värdeförändring som uppstått under verksamhets-
året på de derivatavtal koncernen hade vid årets utgång.
INKOMSTSKATT
Inkomstskatt avser aktuell och uppskjuten skatt.
Vid redovisning av uppskjuten skatt tillämpas balansräknings-
metoden. I Sagax föreligger temporära skillnader avseende fastigheter,
derivat och obeskattade reserver. Uppskjuten skattefordran hänförlig
till underskottsavdrag redovisas när det är sanno likt att framtida
skatte mässiga överskott kommer att finnas tillgängliga vilka kan
nyttjas mot underskottsavdrag.
1
NOT REDOVISNINGSPRINCIPER, FORTS.
NOTER
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
87
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
Om förrvet är ett rörelseförrv redovisas full uppskjuten skatt på
skillnaden mellan verkligt värde enligt förvärvsanalys och skattemäs-
sigt restrde.
Om förrvet är att betrakta som ett tillgångsförrv redovisas
ingen uppskjuten skatt vid förrvstillllet. För skillnader mellan
fastigheternas redovisade värde och deras skattemässiga restrde upp-
komna efter förrvstillfället redovisas uppskjuten skatt.
Uppskjuten skatt redovisas till nominellt värde, utan diskontering.
Förutom tidsfaktorn beaktas heller inte att fastigheter kan säljas i
bolagsform. Den verkliga skattekostnaden vid en fastighetsförsäljning
kan därför avvika från den skatteskuld som Sagax tidigare beaktat i
redovisningen.
LEASING
Avtal där Sagax är leasegivare utgörs huvudsakligen av operationella
leasingavtal med undantag för 36 fastigheter i Spanien som hyrts ut
genom ett finansiellt leasingavtal, vilka har fnträtts under 2023.
Redovisning av dessa framgår av principen för intäkter samt not 2
och not 9.
Avtal där Sagax är leasetagare utgörs huvudsakligen av tomträtts-
avtal. Koncernen redovisar en leasingskuld för tomträttsavtal utifrån
premissen att avtalen är eviga och en motsvarande nyttjanderättstill-
ng. Sagax har valt att särredovisa nyttjanderättstillgångar i balans-
kningen. I resultaträkningen redovisas tomträttsavgälder som en
finansiell kostnad. Övriga leasingavtal avser kontor, markarrenden,
personbilar och kontorsmaskiner. För dessa redovisas en nyttjande-
rättstillgång och en leasingskuld baserat på avtalens löptid. Hyran för-
delas i resultaträkningen mellan avskrivningar och räntekostnader. För
mer information se not 9.
MODERBOLAGETS REDOVISNINGSPRINCIPER
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt svenska årsredo-
visnings lagen och Rådet för hållbarhets- och finansiell rapporterings
rekommendation RFR 2, redovisning för juridisk person. RFR 2 innebär
att moderbolaget i års redovisningen för den juridiska personen ska
tillämpa samtliga av EU godnda IFRS och uttalanden så långt detta är
möjligt inom ramen för årsredovisningslagen och med hänsyn till sam-
bandet mellan redovisning och beskattning.
Aktier i dotterbolag redovisas i moderbolaget enligt anskaffnings-
rdemetoden. Det bokförda värdet prövas fortlöpande mot dotter-
bolagens koncernmässiga egna kapital. I de fall bokfört värde understiger
dotterbolagens koncernmässiga värde sker nedskrivning som belastar
resultaträkningen. I de fall en tidigare nedskrivning inte längre är moti-
verad sker återföring av denna.
Fordringar i moderbolaget på dotterbolag redovisas till anskaff-
ningsrde. Kreditreserveringar har bedömts uppgå till oväsentliga
belopp.
Utdelningar fn joint venture och intresseföretag redovisas som
finansiell intäkt.
Moderbolaget redovisar leasingsavgifter som kostnad linjärt över
leasingperioden. Inga nyttjanderätter eller leasingskulder redovisas i
balansräkningen.
1
NOT REDOVISNINGSPRINCIPER, FORTS.
Koncernens hyresintäkter år 2023 uppgick till 4 293 (3 696) miljoner
kronor. Intäkterna har fmst påverkats positivt jämfört med före-
gående år till följd av fastighetsförvärv, indexering samt med 226 miljo-
ner kronor relaterat till att euron stärkts mot kronan. Hyresintäkterna
har påverkats negativt av förljning avseende 36 fastigheter i Spanien
under 2022.
Hyres intäkterna utgörs av hyresrdet med avdrag för värdet av
under året vakanta lokaler samt lämnade hyresrabatter. Med hyres-
rde avses erhållna hyresintäkter med tilgg för bedömd marknads-
hyra för vakanta ytor. I hyresrdet ingår hyrestillägg för exempelvis
rme, el, fastighetsskatt och index.
Hyresavtalens förfalloår framgår av nedanstående tabell där kon-
trakterad årshyra avser årsvärde för befintliga hyres avtal.
Nedanstående tabell visar avtalade framtida hyresintäkter avse-
ende befintliga hyresavtal. Den genomsnittliga återstående löptiden för
hyresavtalen uppgick till 4,7 (4,7) år.
Koncernens kontrakterade årshyra fördelades vid årets utgång på
2 462 (2 245) hyresavtal med cirka 1 400 (1 400) hyresgäster. I tabellen
nedan redovisas storleken på hyresavtal i relation till koncernens kon-
trakterade årshyra vid årets utgång.
Den ekonomiska uthyrningsgraden uppgick till 96 % (96 %). Det
totala hyresvärdet för outhyrda lokaler och lämnade hyresrabatter upp-
gick vid årets slut till 182 (171) miljoner kronor.
Kontrakterad årshyra
Förfalloår
Area, kvm
Mkr
Andel
2024
623 000
732
16 %
2025
739 000
15 %
2026
496 000
560
12 %
2027
493 000
513
11 %
2028
355 000
426
9 %
>2028
1 477 000
1 635
36 %
Summa
4 182 000
4 557
100 %
Avtalade framtida hyresintäkter
2023-12-31
2022-12-31
Avtalade hyresintäkter år 1
4 340
3 816
Avtalade hyresintäkter mellan år 2 och 5
10 765
9 628
Avtalade hyresintäkter senare än år 5
6 181
5 604
Summa
21 285
19 049
Fördelning av hyresavtal
Andel av Kontrakterad årshyra Antal Genomsnittlig
kontrakterad hyres- kontrakterad Hyres-
årshyra
Mkr
Andel
avtal, st årshyra, Mkr
duration, år
> 2 %
97
2 %
1
97
14
1–2 %
360
8 %
6
60
4
< 1 %
4 099
90 %
2 455
2
5
Totalt
4 557
100 %
2 462
2
5
2
NOT HYRESINTÄKTER
NOTER
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
88
NOTER
3
NOT REDOVISNING AV KONCERNENS SEGMENT
1)
Övriga Ej fördelade Summa
Sverige
Finland
Frankrike
Benelux
Spanien
Tyskland
Europa poster Koncernen
2023
2023
2023
2023
2023
2023
2023
2023
2023
RESULTATPOSTER PER SEGMENT
Hyresintäkter
1 682
697
586
254
108
12
4 293
Övriga intäkter
4
5
5
12
0
0
25
Fastighetskostnader
–143
317
–167
68
–24
–4
–1
–44
767
Driftnetto
816
1 370
534
530
230
104
12
–44
3 551
Värdeförändringar
fastigheter
Orealiserade
859
629
230
37
61
52
19
–1 306
Realiserade
8
1
0
9
Totalavkastning
–44
748
765
493
291
52
–8
–44
2 254
Central administration
182
182
Finansiella intäkter och
kostnader
426
426
Resultat från joint venture
och intresseföretag
–556
556
Värdeförändringar på
finansiella instrument
932
–932
Resultat före skatt
–44
748
765
493
291
52
–8
–2 140
159
TILLGÅNGSPOSTER PER SEGMENT
Fastigheternas
marknadsvärde
14 649
18 175
9 815
8 461
4 543
1 295
124
57 061
Övriga tillgångar
16 348
16 348
Summa tillgångar
14 649
18 175
9 815
8 461
4 543
1 295
124
16 348
73 410
Räntebärande skulder
30 343
30 343
Övriga skulder
6 489
6 489
Summa skulder
36 832
36 832
Eget kapital
36 578
36 578
Summa skulder
och eget kapital
73 410
73 410
ÖVRIGA UPPLYSNINGAR
Investeringar i fastigheter
539
167
89
79
26
2
902
Förvärv av fastigheter
186
851
1 601
1 096
1 281
73
5 088
Försäljning av fastigheter
13
35
30
–77
Nettoinvesteringar
726
1 005
1 655
1 175
1 306
45
5 913
Rörelsesegmenten är i enlighet med Sagax interna verksamhetsuppföljning såsom den granskas av bolagets VD.
Enligt IFRS 8 ska upplysning lämnas om intäkterna från en enskild kund överstiger 10 % av koncernens totala intäkter. Ingen av Sagax kunder står
r mer än 10 % av koncernens totala intäkter under 2023.
1) Sagax har under året förvärvat fastigheter i Belgien. Fastigheterna i Belgien och Nederländerna redovisas från och med 1 juli 2023 i marknadssegment Benelux.
REDOVISNING AV KONCERNENS SEGMENT 2023
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
89
NOTER
Övriga Ej fördelade Summa
Sverige
Finland
Frankrike
Benelux
Spanien
Tyskland
Europa poster Koncernen
2022
2022
2022
2022
2022
2022
2022
2022
2022
RESULTATPOSTER PER SEGMENT
Hyresintäkter
857
1 436
553
448
299
93
11
3 696
Övriga intäkter
7
11
1
11
31
Fastighetskostnader
–138
306
–126
52
–29
–3
–1
42
695
Driftnetto
727
1 141
428
407
272
90
9
42
3 032
Värdeförändringar
fastigheter
Orealiserade
667
108
363
407
225
62
1 709
Realiserade
12
12
Totalavkastning
1 394
1 237
791
814
497
28
9
–42
4 729
Central administration
174
174
Finansiella intäkter och
kostnader
–284
–284
Resultat från joint venture
och intresseföretag
1 375
1 375
Värdeförändringar på
finansiella instrument
2 341
2 341
Resultat före skatt
1 394
1 237
791
814
497
28
9
–1 466
3 305
TILLGÅNGSPOSTER PER SEGMENT
Fastigheternas
marknadsvärde
14 782
17 876
7 971
7 383
3 221
1 305
143
52 682
Övriga tillgångar
19 409
19 409
Summa tillgångar
14 782
17 876
7 971
7 383
3 221
1 305
143
19 409
72 092
Räntebärande skulder
32 294
32 294
Övriga skulder
6 335
6 335
Summa skulder
38 629
38 629
Eget kapital
33 463
33 463
Summa skulder
och eget kapital
72 092
72 092
ÖVRIGA UPPLYSNINGAR
Investeringar i fastigheter
223
302
63
31
98
715
Förvärv av fastigheter
136
779
1 611
283
289
103
3 202
Försäljning av fastigheter
59
59
Omklassificering till
finansiell leasingfordran
–2 003
–2 003
Nettoinvesteringar
359
1 022
1 674
314
–1 616
103
1 855
1)
Rörelsesegmenten är i enlighet med Sagax interna verksamhetsuppföljning såsom den granskas av bolagets VD.
Enligt IFRS 8 ska upplysning lämnas om intäkterna från en enskild kund överstiger 10 % av koncernens totala intäkter. Ingen av Sagax kunder står
r mer än 10 % av koncernens totala intäkter under 2022.
1) Avtal om avyttring av en fastighetsportfölj om 36 fastigheter har tecknats under 2022 med frånträde under 2023. Transaktionen har omklassificerats
till kortfristig finansiell leasingfordran i enlighet med IFRS 16 då köparen även är hyresgästen i fastigheterna.
REDOVISNING AV KONCERNENS SEGMENT 2022
3
NOT REDOVISNING AV KONCERNENS SEGMENT, FORTS.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
90
NOTER
Fastighetskostnaderna uppgick 2023 till 767 (695) miljoner kronor.
I detta belopp ingår direkta fastighetskostnader, såsom kostnader för
drift, underhåll, fastighetsskatt samt indirekta kostnader för fastig-
hetsadministration. I flertalet av Sagax hyresavtal står hyres sten
r vissa fastig hetskostnader. Sagax har även tecknat så kallade triple
net-avtal vilket innebär att hyres sten står för alla drifts- och under-
hållskostnader.
DRIFTS- OCH UNDERHÅLLSKOSTNADER
I drifts- och underhållskostnader ingår kostnader för bland annat el,
uppvärmning, vatten, fastighetsskötsel, förkringar och under håll. I de
fall där Sagax tecknar avtal för drifts- och underhållskostnader vidare-
debiteras i de flesta fall hyresgästen. Driftskostnaderna uppgick till 350
(346) miljoner kronor och underhållskostnaderna uppgick till 104 (84)
miljoner kronor under 2023.
FASTIGHETSSKATT
I Sverige är fastighetsskatten en statlig skatt som betalas årsvis och
beräknas som procent av fastställda taxeringsvärden. För Sagax varie-
rar fastig hetsskatten i Sverige beroende på om fastig heten klassas
som lager-/industri fastigheter, 0,5 %, eller hyreshus, 1,0 %. Sagax äger
4 fastigheter i Sverige där ingen fastighetsskatt utgår. I Finland och
Nederländerna är fastighetsskatterna kommunala och skattesatserna
varierar från kommun till kommun. För Sagax fastigheter är skatten i
Finland mellan 0,41 och 1,55 % och i Nederländerna mellan 0,18 och
0,77 % på fastställda taxeringsvärden. Den tyska fastig hetsskatten
fastslls lokalt och uppgår för Sagax del till mellan 1,25 och 3,4 % av
taxeringsvärdena. Den franska fastighetsskatten fastslls lokalt och
motsvarar i genomsnitt 15 % av förväntade hyresintäkter. Den spanska
fastig hetsskatten fastslls lokalt och uppgår till mellan 0,4 och 1,3 % av
fastsllda taxeringsvärden.
Fastighetsskatten uppgick totalt till 220 (178) miljoner kronor
under 2023.
ÖVRIGA FASTIGHETSKOSTNADER
I övriga fastighetskostnader ingår bland annat uthyrningkostna-
der och förvaltningskostnader. Med uthyrningkostnader och för-
valtningskostnader avses indirekta kostnader såsom kostnader för
hyresförhandlingar, visningar av lokaler för potentiella hyresgäster,
hyresadministration, såväl som projektledning och projektadministra-
tion. Kostnaderna uppgick under 2023 till 94 (87) miljoner kronor.
Koncernen
Moderbolaget
2023
2022
2023
2022
Antal anställda
Medelantal anställda
92
88
40
38
– varav män
55
54
22
22
Löner och ersättningar
Styrelse, VD och övriga
ledande befattningshavare
11
11
11
11
– varav tantiem och bonus
3
3
3
3
Övriga anställda
104
90
44
37
Summa
115
101
55
48
Sociala kostnader
Styrelse, VD och övriga
ledande befattningshavare
5
4
5
5
– varav pensionskostnader
1
1
1
2
Övriga anställda
34
30
21
18
– varav pensionskostnader
14
12
6
6
Summa
39
34
26
23
STYRELSE OCH VD
Under år 2023 hade moderbolaget 6 (6) styrelseledamöter varav 1 (1)
kvinna. Koncernen och moderbolaget hade, inklusive VD, 3 (3) ledande
befattningshavare varav 1 (1) kvinna. Koncernledningen består av VD,
finanschef och ekonomichef.
Ersättning till VD kan bestå av en fast del och en rörlig del. Under
2023 uppgick den fasta ersättningen till VD till 3,2 (3,0) miljoner kronor
och den rörliga ersättningen till 1,1 (1,1) miljoner kronor. Den rörliga
ersättningsdelen kunde maximalt uppgå till sex månadslöner och regle-
ras i förhållande till individuellt satta mål.
Vid uppsägning av VD gäller en ömsesidig uppsägningstid om 6
månader.
Enligt beslut på årsstämman den 9 maj 2023, fastställdes styrelsens
arvode till 1,1 (1,1) miljoner kronor. Därav har styrelsens ordförande
erhållit 330 (330) tusen kronor och övriga 4 (4) ej anställda ledamöter
180 (180) tusen kronor vardera. VD erhåller ingen ersättning för sitt
styrelseuppdrag i Sagax.
ÖVRIGA LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Sagax övriga koncernledning, ledande befattningshavare med koncern-
över gripande ansvarsområden, utgörs av finanschef och ekonomichef.
Ersättning till ledande befattningshavare kan bestå av en fast
del och en rörlig del. Betalningar av pensionspremier sker till avgifts-
bestämd plan i enlighet med beskrivning i not 1. Till finanschef och
ekonomichef har det under 2023 utgått sammanlagt 5,7 (5,5) miljoner
kronor i lön, inklusive 1,5 (1,5) miljoner kronor i bonus. Sammanlagt
1,0 (1,0) miljoner kronor har även betalats för pensionsförsäkringar.
Uppsägningstiden vid uppsägning fn befattningshavarens sida
eller från bolagets sida är fyra månader.
4
NOT FASTIGHETSKOSTNADER
5
NOT
ANSTÄLLDA OCH
PERSONALKOSTNADER
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
91
NOTER
INCITAMENTSPROGRAM
Sagax har tre optionsprogram för bolagets medarbetare. Programmen
är treåriga och löper under perioderna 2021-2024, 2022-2025 respek-
tive 2023–2026. Teckningsoptionerna ger rätt att teckna nya stamaktier
av serie B i juni 2024, juni 2025 respektive juni 2026.
Teckningskurserna motsvarar B-aktiens betalkurs vid respektive
optionsprograms inledande omräknat med den genomsnittliga kursut-
vecklingen enligt fastighetsindex bestående av fastighetsbolag noterade
på Nasdaq Stockholms huvudlista under respektive treårsperiod. Teck-
ningsoptionerna kommer således att bli värdefulla under förutsättning
att Sagax aktie har en kursutveckling som är bättre än genomsnittet för
de noterade fastighetsbolagen under respektive trrsperiod.
Totalt innehade medarbetare vid årsskiftet 977 693 tecknings-
optioner med rätt att teckna B-aktier, mot svarande 0,3 % av antalet
utestående A- och B-aktier. Bolagets verk ställande direktör och
styrelse ledamöter omfattas inte av programmen.
Under 2023 emitterade Sagax 314 638 stamaktier av serie B med
anledning av utnyttjande av teckningsoptioner. rutöver återköptes
261 204 teckningsoptioner med anledning av incitamentsprogrammet
2020-2023 till motsvarande marknadsvärde vid tidpunkten för åter-
köpet. Kostnaden för återköpet av teckningsoptionerna uppgick till 34
miljoner kronor.
Personalen förrvade 416 406 teckningsoptioner för totalt 8 miljo-
ner kronor under 2023.
Inga ytterligare teckningsoptioner eller konvertibler har emitterats.
av bolaget.
Koncernen
Moderbolaget
2023
2022
2023
2022
Ernst & Young AB:
Ersättning för revision
10,4
8,7
1,7
1,2
Ersättning för revisions-
verksamhet utöver
revisionsuppdrag
0,3
1,1
0,1
Andra konsulttjänster
0,5
0,4
0,5
0,2
Totala arvoden
11,2
10,2
2,2
1,5
Övriga revisorer:
Ersättning för revision
0,4
0,2
Ersättning för revisions-
verksamhet utöver
revisionsuppdrag
0,1
Andra konsulttjänster
från revisionsbyrån
0,0
0,1
Totala arvoden till övriga
revisorer
0,4
0,3
Summa
11,6
10,5
2,2
1,5
5
NOT
ANSTÄLLDA OCH
PERSONALKOSTNADER, FORTS.
6
NOT ERSÄTTNINGAR TILL REVISORER
7
NOT FINANSIELLA INTÄKTER
Koncernen
Moderbolaget
2023
2022
2023
2022
Ränteintäkter dotterbolag
554
511
Ränteintäkter
110
59
Valutakursvinster
417
749
Utdelningar från
börsnoterade aktier
46
176
Övriga finansiella intäkter
183
62
54
Summa
339
235
1 033
1 314
1) Avser ränta från poster som värderas till upplupet anskaffningsvärde
1)
1)
Koncernens finansiella intäkter härrör fmst fn kortfristig finansiell
leasing fordran från försäljning av 36 fastigheter i Spanien under 2022
uppgående till 124 miljoner kronor, återköp av obligationer om 59 miljo-
ner kronor samt intäkter relaterade till räntebärande konvertibla skulde-
brev, börsnoterade obligationer samt aktieutdelning fn börsnoterade
aktier.
Koncernen
Moderbolaget
2023
2022
2023
2022
Räntekostnader
693
421
221
179
Outnyttjade lånelöften
41
30
18
19
Räntekostnader till
dotterbolag
303
294
Valutakursförluster
192
787
Övriga finansiella
kostnader
41
25
26
Summa
734
492
759
1 305
1) Avser ränta från poster som värderas till upplupet anskaffningsvärde
1)
1)
Finansiella kostnader är kostnader som uppstår för räntebärande lån,
finansiella derivat samt lånelöften.
Finansiella kostnader, räntekomponent leasing uppgick till 31 (28)
miljoner kronor och avsåg huvudsakligen tomträtts avgälder.
8
NOT FINANSIELLA KOSTNADER
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
92
NOTER
Koncernen
2023
2022
Förvaltningsresultat:
Hemsö Intressenter AB
297
295
derport Property Investment AB
224
234
Nyfosa AB
180
NP3 Fastigheter AB
154
167
Fastighetsbolaget Emilshus AB
51
38
Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra
31
32
Pangir AB
0
0
Summa
937
766
Värdeförändringar på fastigheter:
Hemsö Intressenter AB
791
58
derport Property Investment AB
41
296
Nyfosa AB
212
NP3 Fastigheter AB
–104
103
Fastighetsbolaget Emilshus AB
–9
21
Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra
68
49
Pangir AB
5
9
Summa
–1 220
536
Värdeförändringar på finansiella instrument:
Hemsö Intressenter AB
34
66
derport Property Investment AB
112
136
Nyfosa AB
71
NP3 Fastigheter AB
63
87
Fastighetsbolaget Emilshus AB
–24
27
Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra
Pangir AB
Summa
302
316
Skatt:
Hemsö Intressenter AB
81
93
derport Property Investment AB
48
–134
Nyfosa AB
–1
NP3 Fastigheter AB
–13
85
Fastighetsbolaget Emilshus AB
–10
21
Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra
8
16
Pangir AB
–1
–2
Summa
14
351
Övriga poster uppgick till 15 (108) miljoner kronor och är huvud -
sakligen hänförlig till korrigering av andelsvärde i Fastighetsbolaget
Emilshus AB.
10
NOT
RESULTAT FRÅN ANDELAR I JOINT VENTURE
OCH INTRESSEFÖRETAG
Moderbolaget
2023 2022
Resultatandelar från kommanditbolag 4 3
Utdelning från dotterbolag 2 167 1 860
Summa 2 171 1 863
11
NOT RESULTAT FRÅN ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
9
NOT LEASING
AVTAL MED SAGAX SOM LEASETAGARE
Sagax leasingavtal utgörs huvudsakligen av tomträttsavtal. Tomträtts-
avgäld är en avgift för att nyttja marken som byggnaden står på och
betalas till markägaren, vanligtvis kommunen. Sagax hade 81 (75)
fastig heter upplåtna med tomträtt vid utgången av 2023 i Sverige,
Finland och Nederländerna. Koncernen redovisar en nyttjanderätts-
tillgång och en motsvarande leasingskuld för tomträttsavtal. Avtalen
betraktas som eviga. I resultaträkningen redovisas tomträttsavgälder
som en finansiell kostnad. För 2023 uppgick den till 27 (25) miljoner
kronor. Övriga leasingavtal avser kontor, markarrenden, personbilar
och kontorsmaskiner. För dessa redovisas en nyttjanderättstillgång och
en leasingskuld baserat på avtalens löptid. Hyran fördelas i resultat-
kningen mellan avskrivningar och räntekostnader vilka uppgick
till 14 (12) respektive 4 (3) miljoner kronor. Såväl leasingskulden som
nyttjanderätten uppgick per 31 december 2023 till 454 (380) miljoner
kronor.
Befintliga tomträttsavtal förfaller med en relativt jämn spridning
över kommande 60 år.
Sammanställningen avser betalningar för
kontrakterade framtida tomträtts avgälder.
Koncernen
2023-12-31
2022-12-31
Förfaller till betalning inom 1 år
28
23
Förfaller till betalning mellan 2-5 år
112
89
Förfaller till betalning senare än 5 år
584
481
Summa
724
593
AVTAL MED SAGAX SOM LEASEGIVARE
Sagax förvaltningsfastigheter hyrs ut under operationella leasingavtal
med undantag för år 2022 då Sagax ingick finansiella leasingavtal i
samband med avyttring av 36 fastigheter i Spanien. Dessa reglerades
under 2023 och de relaterade finansiella intäkterna uppgick till 124 (5)
miljoner kronor.
För mer information avseende operationella leasingavtal se Not 1
och Not 2.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
93
NOTER
Sagax redovisar skattekostnader i form av aktuell skatt och uppskjuten
skatt. Utifrån den så kallade balansansatsen görs en jämförelse mellan
redo visade och skattemässiga värden på tillgångar respektive skulder.
Skillnaden mellan dessa värden multipliceras med aktuell skattesats
och redovisas som uppskjuten skatt. Avsikten är att beakta skatte-
konsekvenserna vid till exempel framtida förljning av tillgångar eller
utnyttjande av underskottsavdrag. Aktuell skatt beräknas på årets skatte-
pliktiga resultat, vilket kan avvika fn det redovisade resultatet, med
respektive lands skattesats. Skillnaderna beror på bolagets möjligheter
att:
1) göra skattemässiga avskrivningar,
2) göra direktavdrag för vissa investeringar i fastigheter, vilka
aktiveras i bolagets redovisning, samt
3) utnyttja befintliga skattemässiga underskott.
Uppskjuten skatt har beräknats med respektive lands på balansdagen
beslutade skatte sats för kommande år. Sagax franska verksamhet är av
den franska skattemyndig heten klassificerad som SIIC regime. Sagax
spanska verksamhet är klassificerad som Socimi. Särskilt för dessa
associationsformer är att ingen inkomstskatt betalas, utan beskattning
sker på annat vis, bl.a. via fastighetsskatt och skatt på utdelningar. I
tabellen för avstämning av redovisad skatt ingår effekten av detta i
beloppet för "skillnad i utndska skatte satser".
Lagstiftningen om global minimibeskattning (Pelare 2) har anta-
gits eller i sak antagits i vissa jurisdiktioner där koncernen är verksam.
Denna lagstiftning är inte tillämpbar på Sagax eftersom koncernens
konsoliderade intäker understiger minimikravet på 750 miljoner euro.
12
NOT SKATTER
Redovisad skattekostnad eller
Koncernen
Moderbolaget
skatteintäkt
2023
2022
2023
2022
Aktuell skattekostnad:
Beräknad skattekostnad
–156
63
–18
–7
Summa aktuell skatt
–156
63
–18
–7
Uppskjuten skattekostnad eller
skatteintäkt:
Uppskjuten skatt avseende
obeskattade reserver
5
16
Uppskjuten skatt avseende
underskottsavdrag
94
57
Uppskjuten skatt avseende temporära
skillnader i finansiella instrument
33
51
Uppskjuten skatt avseende temporära
skillnader på fastigheter
106
533
Summa uppskjuten skatt
–16
523
Totalt redovisad skattekostnad
172
586
18
–7
Nedan redovisas vilka skatteintäkter respektive skattekostnader som
påverkat Sagax redovisning av aktuell skatt och uppskjuten skatt.
Koncernen
Moderbolaget
Avstämning av redovisad skatt
2023
2022
2023
2022
Resultat före skatt
159
3 305
2 702
2 009
Återläggning resultat från joint venture
och intresseföretag
556
–1 296
Resultat före skatt exklusive joint venture
och intresseföretag
715
2 008
2 702
2 009
Förväntad skattekostnad enligt svensk
skattesats 20,6 %
147
414
557
414
Skillnad i utländska skattesatser
217
230
Värdeförändring börsnoterade aktier
–108
475
Ej avdragsgilla kostnader
–2
–2
–1
Ej skattepliktiga intäkter
4
26
Ej skattepliktig utdelning
8
56
480
407
Ej avräkningsbar skatt på utdelning
–30
–28
17
–9
Avdragsgilla kostnader som inte
redovisas via resultaträkningen
10
9
Nedskrivning optioner, ej avdragsgill
59
Ej avdragsgilla förluster vid försäljning
av aktier
55
Avdrag negativt räntenetto i
dotterbolag
67
10
Övriga skattemässiga justeringar
11
12
–3
Justering skatt hänförlig till tidigare år
1
9
2
Redovisad skatt
–172
–586
18
–7
Effektiv skattesats exklusive joint
venture och intresseföretag
24 %
29 %
1 %
0 %
1) I resultat från joint venture och intresseföretag är skattekostnaden redan
beaktad varför resultatet återlägges i denna avstämning.
1)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
94
NOTER
Förändringen av fastigheternas redovisade värde framgår nedan.
Koncernen
Specifikation av årets förändring
2023
2022
Redovisat ingående värde
52 682
46 067
Förvärv av fastigheter
5 088
Investeringar i befintligt bestånd
902
715
Redovisat värde sålda fastigheter
–77
59
Omklassificering till fordringar
1)
–2 003
Valutaomräkningseffekter
–229
3 051
Orealiserade värdeförändringar
–1 306
1 709
Redovisat värde 31 december
57 061
52 682
1) Avtalad ej frånträdd avyttring omklassificerad till kortfristig finansiell
leasingfordran i enlighet med IFRS 16.
MARKNADSVÄRDEN
Det sammanlagda marknadsvärdet på Sagax fastigheter uppgick till
57 061 (52 682) miljoner kronor per 31 december 2023. Valutakurs
effekter svarade för
229 (3 051) miljoner kronor i värdeförändring. 
Omkning fn euro och danska kronor har skett till balansdagens 
kurser, 1 euro motsvarade 11,10 (11,13) kronor och 1 dansk krona mot
svarade 1,49 (1,50) kronor. Den redovisade orealiserade värdeföränd
ringen uppgick under året till
1 306 (1 709) miljoner kronor, se tabell 
nedan. 99 % av värderingsobjekten har värderats externt. För övriga 
fastigheter har marknads värdet fastsllts till förvärvspris eller via
internvärdering. Moderbolaget äger inga fastigheter.
Fastigheternas direktavkastning uppgick till 6,4 % (5,8 %) i för
llande till marknadsrdet vid årets utgång.
13
NOT FÖRVALTNINGSFASTIGHETER
Orealiserade värdeförändringar
2023
2022
Nyuthyrningar/Omförhandlingar
831
620
Avflyttningar/Omförhandlingar
–160
–132
Allmän marknadsvärdeförändring
1 976
1 221
Totalt
–1 306
1 709
Beräkning av direktavkastning
2023
2022
Driftnetto enligt rapport över totalresultat
3 551
3 032
Återläggning av tomträttsavgäld
–27
–25
Innehavsjustering för förvärv
och försäljningar
232
–77
Valutaomräkning till balansdagskurs
–100
112
Justerat driftnetto
3 656
3 042
Redovisat värde fastigheter
57 061
52 682
Direktavkastning, %
6,4
5,8
Fastigheter med högst marknadsvärde i bokstavsordning Uthyrningsbar
Fastighet/adress
Kommun, land
area, kvm
Gjutmästaren 8
Stockholm, Sverige
19 400
Holger-Crafoord Strasse 26
Hechingen, Tyskland
64 000
Hort de Ses Animes 2
Palma de Mallorca, Spanien
15 400
Jordbromalm 3:1
Haninge, Sverige
94 000
Jordbromalm 4:3
Haninge, Sverige
51 400
Karaportti 8
Esbo, Finland
16 100
Koneenkatu 8
Hyvinge, Finland
61 900
Martinkyläntie 9 A
Vanda, Finland
52 800
Tikkurilantie 5
Vanda, Finland
62 300
Väinö Tannerin Tie 1 A-C
Vanda, Finland
59 400
Totalt
496 700
VÄRDERINGSMETODIK
rderingarna genomförs i Sverige enligt RICS och IVSC:s rekom
mendationer. Varje värderingsobjekt värderas separat, utan hänsyn till 
eventuell portföljeffekt, av fastighetsvärderare som auktoriserats av 
Samhällsbyggarna. Motsvarande gäller för Sagax fastigheter utomlands. 
Som huvudmetod vid värdebedömningarna används kassaflödes
kalkyler i vilka kassafden och restvärden nuvärdesberäknas.
Restrdet beräknas genom att det bedömda driftnettot året efter 
sista kalkylåret evighetskapitaliseras med åsatt direktavkastningskrav.
Fastighetsbestånd i sammandrag
2023-12-31 2023
Marknadssegment
Antal
fastig-
heter
Uthyr-
ningsbar
area, kvm
Marknadsvärde Hyresvärde
Ekonomisk
uthyrnings-
grad
Hyres-
intäkter,
Mkr
Övriga
intäkter,
Mkr
Fastighets kostnader
1)
Drift-
netto,
Mkr
1)
Direkt av-
kastning
1)
Mkr kr/kvm Mkr
kr/
kvm Mkr kr/kvm
Sverige 125 918 000 14 649 16 000 1 085 1 183 95 % 955 4 –143 –156 816 5,5 %
Finland 243 1 458 000 18 175 12 500 1 767 1 212 95 % 1 682 5 317 217 1 370 7, 5 %
Frankrike 264 743 000 9 815 13 200 814 1 096 98 % 697 5 167 –225 534 6,4 %
Benelux 147 661 000 8 461 12 800 631 953 96 % 586 12 68 103 530 6,5 %
Spanien 113 451 000 4 543 10 100 317 703 99 % 254 0 –24 53 230 6,0 %
Tyskland 9 94 000 1 295 13 800 112 1 195 98 % 108 0 –4 43 104 8,0 %
Övriga Europa 2 6 000 124 19 200 12 1 840 100 % 12 –1 –106 12 9,0 %
Delsumma 903 4 331 000 57 061 13 200 4 738 1 094 96 % 4 293 25 –723 167 3 595 6,4 %
Ej fördelat
–44 –10 –44
Totalt 903 4 331 000 57 061 13 200 4 738 1 094 96 % 4 293 25 767 177 3 551 6,4 %
1) Kostnader för fastighetsadministration ingår i redovisade fastighetskostnader.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
95
NOTER
Nuvärde av kassaflöde och restrde beräknas genom att kassaflödet 
och restvärdet diskonteras med kalkylntan. Värdet av eventuella 
byggrätter har adderats till nuvärdet.
Fastigheterna besiktigas av värderare enligt ett rullande schema. 
Besiktningarna omfattar allmänna utrymmen samt ett urval av lokaler, 
r särskild vikt läggs vid större uthyrda samt vakanta lokaler. Syftet 
med besiktningen är att bedöma fastighetens allmänna standard och 
skick, underhållsbehov, marknadsposition och lokalernas attraktivitet.
ANALYSER OCH GENERELLA FÖRUTSÄTTNINGAR
Fastighetsrderingen grundar sig på observerbara indata som aktuella 
hyresavtal, marknadshyror, faktiskt utfall för drifts  och underhållskost
nader, planerade investeringar och nuvarande vakansgrader samt icke
observerbara indata som avkastningskrav och framtida vakansnivåer.
Kalkylperioden har anpassats efter återstående löptid för befintliga 
hyresavtal och varierar mellan 5 och 15 år. Kalkylperioden uppgår som 
regel till 10 år. Kassafdeskalkylerna baseras på inflationsantaganden 
gjorda av värderingsföretagen som ligger mellan 1,9 och 5,6 % per år för 
kalkylperioderna med skillnader mellan de olika länderna. Som grund 
r bedömning av framtida driftnetton ligger analys av gällande hyres
avtal samt analys av den aktuella hyresmarknaden. Hyresavtalen har 
beaktats individuellt i kalkylen. Normalt har de befintliga hyres avtalen 
antagits gälla fram till hyresavtalens slut. För de fall hyresvillkoren har 
bedömts som marknadsmässiga har de sedan antagits möjliga att för
nga på oförändrade villkor alternativt varit möjliga att hyra ut på nytt 
till liknande villkor. I de fall den utgående hyran bedömts avvika fn 
llande marknadshyra har denna justerats till marknadsmässig nivå. 
Den bästa användningen av fastigheterna har antagits vid fastighets
rderingarna. Kassafdeskalkylerna beaktar marknadsläge, hyres
nivå, annan användning och långsiktig vakansgrad för varje fastighet.
Drifts  och underhållskostnader har dels baserats på en analys av de 
historiska kostnaderna för respektive fastighet, dels på erfarenheter
och statistik avseende likartade fastigheter.
ANTAGNA DRIFTNETTON VID VÄRDERING
Det av fastighetsvärderarna totalt beräknade driftnettot för 2024 upp
r till 3 780 miljoner kronor i värderingarna. Avvikelse mot driftnettot 
i Sagax Aktuella intjäningsförmåga per 1 januari 2024, 3 755 miljoner 
kronor justerat för tomträttsavgäld, understiger 1 % varför värderarnas 
beräknade driftnetto bedöms som rimligt.
Orealiserade värdeförändringar på fastigheter 2014-2023
Värdeförändring KPI- Real värde-
År
MKr
%
förändring
förändring
2014
436
3,4 %
0,0 %
3,4 %
2015
677
4,4 %
0,0 %
4,4 %
2016
1 306
6,8 %
1,4 %
5,3 %
2017
1 113
4,9 %
1,2 %
3,7 %
2018
1 265
4,6 %
1,6 %
2,9 %
2019
1 301
4,2 %
1,5 %
2,7 %
2020
1 274
3,5 %
0,3 %
3,2 %
2021
3 870
9,2 %
4,1 %
4,8 %
2022
1 709
3,4 %
9,4 %
5,5 %
2023
–1 306
2,2 %
3,4 %
5,5 %
1) Värdeförändringar utöver investeringar.
2) Vägd förändring av KPI eller motsvarande på de marknader Sagax äger
fastigheter.
1)
2)
Kort om Sagax fastighetsvärderingar
Verkligt värde
57
061
Mkr
Oberoende värderingsföretag
Savills, CBRE, Jones Lang LaSalle samt
Kalkylperiod Cushman & Wakefield | RED 5-15 år
Antagen inflationsutveckling 1,9-5,6 % initialt, 2,0 % långsiktigt
Drifts- och underhållskostnader
Historiska kostnader för respektive fastighet
samt erfarenhet och statistik från jämför-
bara fastigheter
Kalkylränta kassaflöde 5,0-16,1 %. Vägt genomsnitt 7,8 %
Kalkylränta restvärde 5,0-16,1 %. Vägt genomsnitt 7,9 %
Direktavkastningskrav 4,3-14,0 %. Vägt genomsnitt 6,4 %
Marknadshyra 119-4 438 kr/kvm
VÄRDEFÖRÄNDRINGAR RELATIVT INFLATION
Ovanstående tabell visar fastigheternas reala värdeförändringar när 
nsyn tas till inflation uttryckt som förändring av Konsumentpris
index (KPI) eller motsvarande. Med värdeförändring avses den 
rändring av fastighetsportföljens marknadsrde som överstiger 
investeringar i densamma.
KALKYLRÄNTA OCH DIREKTAVKASTNINGSKRAV
Direktavkastningskravet för restvärdebedömningen har hämtats från 
marknadsinformation fn den aktuella delmarknaden och har anpas
sats med hänsyn till fastighetens fas i den ekonomiska livscykeln vid 
kalkylperiodens slut. Kalkylnta för nuvärdesberäkning av kassa
fden, 5,0 16,1 % (4,7 16,5 %), kalkylränta för nuvärdesbekning 
av restrde, 5,0 16,1 % (4,8 16,5 %), samt direktavkastningskrav för 
restrde bedömning, 4,3 14,0 % (4,0 14,0 %), baseras på analyser av 
genomförda transaktioner samt på individuella bedömningar avseende 
risknivå och respektive fastighets marknads position.
Den 31 december 2023 uppgick den vägda kalkylräntan för diskon
tering av kassafden och restvärden till 7,8 % (7,8 %) respektive 7,9 % 
(7,9 %). Det vägda direktavkastningskravet uppgick till 6,4 % (6,3 %). 
Detta innebär att om Sagax fastighetsportfölj teoretiskt sett skulle 
betraktas som en enda fastighet motsvarar marknadsvärdet om 57 061 
miljoner kronor ett direktavkastningskrav om 6,4 %, en kalkylränta om 
7,8 % avseende nuvärdesdiskosntering av kassafdet och en kalkylränta 
om 7,9 % avseende nuvärdesdiskontering av restrdet. Som framgår av 
diagrammet på nästkommande sida överensstämmer Sagax redovisade
direktavkastning väl med direktavkastningskraven vid fastighets
värderingarna.
I tabellen nedan redovisas fastighetsrderingarnas känslighet för 
förändrade antaganden.
13
NOT
Känslighetsanalys för fastighetsvärderingar
Belopp i Värdeförändring
miljoner kronor
Förändring
2023
2022
Direktavkastningskrav +/ 0,25 %-enheter
1 698/+1 845
–1 756/+1 906
Kalkylränta
+/– 0,25 %-enheter
967/+997
1 073/+1 093
Hyresintäkter
+/– 5 %
+2 428/–2 462
+2 257/–2 325
Fastighetskostnader
+/– 5 %
332/+335
325/+318
Uthyrningsgrad
+/– 1 %-enhet
+736/-736
+668/668
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
96
NOTER
Kalkylräntor och direktavkastningskrav
VÄGDA GENOMSNITT
Kalkylränta kassaflöde
Kalkylränta restvärde
Direktavkastningskrav
Marknadssegment
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
Sverige
8,0 %
8,1 %
8,0 %
7,8 %
5,9 %
5,3 %
Finland
8,3 %
8,5 %
8,8 %
9,0 %
6,7 %
6,5 %
Frankrike
7,8 %
7,6 %
7, 8 %
7, 6 %
6,4 %
6,1 %
Benelux
6,3 %
6,2 %
6,3 %
6,2 %
6,2 %
7, 3 %
Spanien
8,2 %
8,0 %
8,2 %
8,0 %
6,2 %
6,0 %
Tyskland
5,4 %
5,1 %
5,4 %
5,1 %
10,6 %
10,8 %
Övriga Europa
6,8 %
5,0 %
6,8 %
5,0 %
7,9 %
7,9 %
Vägt genomsnitt
7,8 %
7, 8 %
7,9 %
7, 9 %
6,4 %
6,3 %
INTERVALLER
Kalkylränta kassaflöde
Kalkylränta restvärde
Direktavkastningskrav
Marknadssegment
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
Sverige
5, 4-11,7 %
4,7-12,3 %
7, 3 -11, 7 %
6,6
-11,9 %
5,2-9,5 %
4,3
-9,5 %
Finland
6,4-16,1 %
6,5-16,5 %
6,4-16,1 %
6,8-16,5 %
4,3-14,0 %
4,3-14,0 %
Frankrike
6,0-10,6 %
5,3-10,3 %
6,0-10,6 %
5,3-10,3 %
4,8-9,0 %
4,0-8,5 %
Benelux
5,1-8,6 %
5,5-8,2 %
5,1-8,6 %
5,5-8,2 %
5,0-8,5 %
6,5
-9,0 %
Spanien
7,0-10,0 %
6,8-10,0 %
7,0-10,0 %
6,8-10,0 %
5, 3 -7, 5 %
5, 0 - 7, 5 %
Tyskland
5,0-8,8 %
4,8-12,0 %
5,0-8,8 %
4,8-12,0 %
7,0-11,0 %
6,3
-11,0 %
Övriga Europa
6,8-6,8 %
5,0-5,0 %
6,8-6,8 %
5,0-5,0 %
7, 3 - 8,8 %
7, 3 - 8 ,8 %
Totalt
5,0
-16,1 %
4,7-16,5 %
5,0-16,1 %
4,8-16,5 %
4,3-14,0 %
4,0-14,0 %
13
NOT FÖRVALTNINGSFASTIGHETER, FORTS.
Direktavkastningskrav vid värderingar
Redovisad direktavkastning
Direktavkastning jämfört med direktavkastningskrav
%
0
2
4
6
8
10
2023202220212020201920182017201620152014
Fastigheternas förväntade framtida kassaflöde under
vald kalkylperiod beräknas enligt följande:
+ Hyresinbetalningar
Driftutbetalningar
Underhåll
Tomträttsavgäld
= Driftnetto
Investeringar
= Kassaflöde
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
97
NOTER
Uppskjuten skatt har beräknats med respektive lands på balans dagen
beslutad skatte sats för kommande år, se not 1 Redo visningsprinciper.
Koncernens skattemässiga underskotts avdrag uppgår till 806
(1 266) miljoner kronor med hänsyn taget till resultatet för 2023.
Möjligheten att utnyttja underskottsavdragen påverkas av skatteregler
om tidsbegränsade spärrar. Det finns även bortre tidsbegränsningar att
beakta avseende underskott om 58 (46) miljoner kronor.
Moderbolaget hade den 31 december 2023 inga (–) skatte mässiga
underskottsavdrag.
Nedanstående tabell visar Sagax totala uppskjutna skattefordran
och skatteskuld, netto per land.
Koncernen
Redovisad uppskjuten skatteskuld, netto
2023
2022
Danmark
8
12
Finland
1 508
Nederländerna
534
520
Belgien
18
Spanien
13
26
Sverige
1 594
1 601
Tyskland
111
120
Summa
3 786
3 779
I Rapport över koncernens finansiella ställning bruttoredovisar Sagax
uppskjuten skattefordran och skatteskuld enligt nedan.
Koncernen
Moderbolaget
Uppskjuten skattefordran
2023
2022
2023
2022
Finansiella instrument
1
34
Underskottsavdrag
167
261
Summa
168
295
Uppskjuten skatteskuld
Temporära skillnader på
fastigheter
3 948
4 063
5
5
Obeskattade reserver
6
11
Summa
3 954
4 074
5
5
Uppskjuten skatteskuld,
netto
3 786
3 779
5
5
31 december 2023 uppgick de skattemässiga restrdena för koncer-
nens fastigheter till 33 694 (27 761) miljoner kronor.
Koncernen
2023-12-31
2022-12-31
Konvertibelt skuldebrev
504
628
Obligationer
752
106
Långfristiga räntebärande fordringar på
joint venture
124
76
Övriga långfristiga räntebärande fordringar
101
119
Övriga finansiella fordringar
110
55
Summa
1 591
984
Se även not 18.
14
NOT UPPSKJUTEN SKATTESKULD OCH SKATTEFORDRAN
15
NOT FINANSIELLA FORDRINGAR
16
NOT
FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH
UPPLUPNA INTÄKTER
Koncernen
Moderbolaget
Periodiserade
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
upplåningskostnader
66
27
11
8
Periodiserade
hyresrabatter och
förmedlingsprovisioner
235
186
Upplupna ränteintäker
14
Upplupna hyresintäkter
2
3
Övriga förutbetalda
kostnader
59
32
2
3
Summa
376
248
13
11
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
98
NOTER
Koncernen
Moderbolaget
Räntebärande skulder,
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
långfristig del
25 436
29 820
9 935
Företagscertifikat
1 495
1 572
1 495
1 572
Övriga räntebärande
skulder, kortfristig del
3 412
902
117
98
Summa
30 343
32 294
8 903
11 605
De räntebärande skulderna, bestående av obligationer, skulder till ban-
ker samt företagscertifikat, utgjorde 41 % (45 %) av koncernens finan-
siering per 31 december 2023. Vid årsskiftet uppgick de ränte rande
skulderna till 30 343 (32 294) miljoner kronor varav motsvarande
28 636 (30 077) miljoner kronor var upptagna i euro. Valutakursför-
ändringar under året har förändrat de räntebärande skulderna med
72 (2 339) miljoner kronor. De räntebärande skulderna besr av
icke-säkerställda börsnoterade obligationslån 26 162 (28 508) miljoner
kronor, icke-kerställda företagscertifikat om 1 495 (1 572) miljoner
kronor samt av bankn om 2 686 (2 215) miljoner kronor. Motsvarande
2 309 (1 895) miljoner kronor av bank nen har tagits upp med säkerhet
i dotterbolagens fastig heter. Banklånen tillhandahölls av Nordea, Swed-
bank, SEB, HSBC och ING.
Sagax långfristiga räntebärande skulder uppgick till 25 436
(29 820) miljoner kronor motsvarande 84 % (92 %) av de totala ränte-
rande skulderna.
De kortfristiga räntebärande skulderna uppgick till 4 907 (2 474)
miljoner kronor motsvarande 16 % (8 %) av Sagax ränte rande skul-
der, varav 3 266 miljoner kronor består av en obligation som förfal-
ler till betalning den 17 januari 2024. 1 495 (1 572) miljoner kronor i
utestående före tagscertifikat har i balans kningen rubricerats som
kort fristiga eftersom de har en löptid som understiger ett år. Då certi-
fikatens back up-faciliteter har en löptid överstigande ett år redo visas
de dock som långfristiga i tabellen på nästa sida över Sagax kapital-
bindning vid års skiftet. Företagscertifikaten har emitterats av moder-
bolaget. De kortfristiga räntebärande skulderna återbetalas genom
koncernens kassaflöde, tillgängliga kreditfaciliteter, förlängning av
neavtal eller genom nyupplåning för refinansiering av lån som löper
ut. Under 2024 har Sagax inga avtalsenliga amorteringar. Sagax efter-
strävar att ha en låg andel kortfristig ränte rande finansiering i syfte
att minimera koncernens refinansieringsrisk. Sagax efter strävar därför
att refinansiera de räntebärande skulderna i god tid. Sammantaget
bedöms detta arbetssätt effektivt begränsa koncernens refinansierings-
risk. Den genomsnittliga återstående kapital bindningen uppgick till 3,1
(3,7) år vid årets utgång.
Under 2023 emitterade Sagax obligationslån om nominellt 75
miljoner euro motsvarande 832 miljoner kronor. Sagax obligationer är
emitterade inom ramen för bolagets EMTN-program och är inregistre-
rade vid Euronext Dublin. I vidstående kolumn redovisas Sagax obliga-
tionslån per 31 december 2023.
Ej säkerställda börsnoterade obligationslån, 31 december 2023
Upplupet
Nominellt anskaff-
belopp ningsvärde,
Löptid
Räntebas
meur
meur
Effektiv ränta
Kupongränta
2018-2024
Fast ränta
294
294
2,10 %
2,00 %
2019-2025
Fast ränta
400
401
2,06 %
2,25 %
2022-2026
Fast ränta
300
299
1,78 %
1,63 %
2020-2027
Fast ränta
375
366
1,88 %
1,13 %
2021-2028
Fast ränta
500
497
0,88 %
0,75 %
2021-2029
Fast ränta
500
500
1,01 %
1,00 %
Summa/genomsnitt
2 369
2 358
1,53 %
1,38 %
1) Återbetald 17 januari 2024.
1)
Sagax hade vid årsskiftet en tillgänglig likviditet om 9 927 (7 931) mil-
joner kronor varav tillgängliga kreditfaciliteter om totalt 9 899 (7 855)
miljoner kronor. Kreditfaciliteter motsvarande utestående företagscer-
tifikat om 1 495 (1 572) miljoner kronor är ej inkluderade i disponibel
likviditet.
Vid årsskiftet fanns avtal med SEB, Nordea, Danske Bank, Swed-
bank, ING, Société Générale, J.P. Morgan, HSBC och Deutsche Bank om
revolverande kreditfaciliteter om totalt 10 571 (9 406) miljoner kronor,
varav 9 823 (7 502) miljoner kronor var tillgängliga vid årsskiftet.
Sagax har även avtalat med SEB, Nordea, Swedbank, Socié
nérale, ING och Banco Santander om kortfristiga kreditfaciliteter om
sammanlagt 505 (450) miljoner kronor varav 360 (309) miljoner kronor
var outnyttjade vid årsskiftet. Övriga lånelöften uppgick till 100 (100)
miljoner kronor varav 100 (89) miljoner kronor var outnyttjade.
rutöver hade Sagax lånelöften om 1 110 (1 527) miljoner kronor
nförliga till nytecknade tidsbundna lån som ännu inte hade betalats
ut på balansdagen. Kostnaden för lånelöften (s.k. commitment fee) upp-
gick till 41 (30) miljoner kronor under 2023.
Tabellen på nästa sida visar förfalloprofilen för Sagax räntebärande
skulder.
nens räntebindningsstruktur framgår av tabellen på efterföl-
jande sida. Ingångna avtal om ränteswappar har beaktats med undan-
tag för avtalade framtida swappar. Räntetak om 239 miljoner kronor
redovisas i tabell i not 18 till balansdagens räntenivå samt med förfall
de år då respektive räntetak löper ut.
Sagax obligationer är börsnoterade. Marknadsvärdet understeg per
31 december upplupet anskaffningsvärde med 2 401 (4 807 ) miljoner
kronor. Övriga räntebärande skulder löper i huvudsak med kort ränte-
bindning innebärande att upplupet anskaffningsvärde väsentligen
överens stämmer med verkligt värde.
Nettoskuld
2023-12-31
2022-12-31
Räntebärande skulder
30 343
32 294
Räntebärande tillgångar
–729
822
Börsnoterade instrument
8 782
–7 032
Likvida medel
–28
76
Nettoskuld
20 804
24 364
1) Inkluderar börsnoterade aktier i bolag som redovisas som intresseföretag.
1)
17
NOT RÄNTEBÄRANDE SKULDER
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
99
NOTER
Kapitalbindning, förfalloår
Nominellt belopp
Andel
2024
3 412
11 %
2025
4 488
15 %
2026
3 606
12 %
2027
5 881
19 %
2028
6 713
22 %
> 2028
6 380
21 %
Summa
30 481
100 %
1) Företagscertifikat om 1 495 miljoner kronor redovisas med förfall 2027 och
2029 då back-up faciliteter i form av outnyttjade långfristiga revolverande
kreditfaciliteter förfaller 2027 och 2029.
1)
Genomsnittlig kapitalbindning var 3,1 (3,7) år.
Räntebindning, förfalloår
Nominellt belopp
Genomsnittlig ränta
Andel
2024
5 675
4,3 %
19 %
2025
4 438
2,3 %
15 %
2026
3 329
1,7 %
11 %
2027
5 088
2,1 %
17 %
2028
6 014
1,0 %
20 %
> 2028
5 936
1,1 %
19 %
Summa/genomsnitt
30 481
1,9 %
100 %
Genomsnittlig räntebindning var 2,8 (3,2) år.
Koncernen
1)
Derivat 2023-12-31 2022-12-31
Övervärden på finansiella derivat 5 14
Undervärden på finansiella derivat –27
Summa –21 14
1) Av totala marknadsvärdet om –21 (14) miljoner kronor utgjorde värdet på
ränte swappar med start nästkommande år –2 (2) miljoner kronor.
Koncernen
Värdeförändringar på finansiella
instrument, orealiserade 2023-12-31 2022-12-31
Räntederivat 36 94
Börsnoterade aktier 631 –2 603
Konvertibelt skuldebrev 61 43
Finansiellt instrument avseende joint venture –226 123
Summa 955 2 343
Koncernen
Värdeförändringar på finansiella
instrument, realiserade 2023-12-31 2022-12-31
Börsnoterade aktier 23 –8
Räntederivat 10
Summa 23 3
Resultateffekten av värdeförändringar på finansiella instrument uppgick
till –932 (2 340) miljoner kronor, varav 23 (3) miljoner kronor var rea-
liserad värdeförändring.
Orealiserad resultateffekt för omvärdering av börsnoterade aktier
uppgick till –631 (–2 603) miljoner kronor. Redovisat värde avseende
börsnoterade aktier uppgick till noll (3 786) miljoner kronor till följd
av att innehavet i Nyfosa AB omklassificerats till intresseföretag och
att inne haven i Cibus Nordic Real Estate AB samt KMC Properties ASA
avyttrats.
Sagax ägande i Hemsö Intressenter AB styrs av ett aktieägaravtal
med Tredje AP-fonden. Aktieägaravtalet reglerar bland annat sälj -
respektive köpoptioner mellan de två delägarna avseende Sagax aktie-
innehav i bolaget. I enlighet med IFRS 9 har finansiellt instru ment
avseende Hemsö Intressenter AB marknadsvärderats till 931 (1 158)
miljoner kronor, en orealiserad resultateffekt om –226 (123) miljoner
kronor.
2019 investerade Sagax i det franska fastighetsbolaget Groupe BMG
genom ett konvertibelt lån värderat till 504 (628) miljoner kronor den
31 december 2023. Groupe BMG är ett fastighetsbolag inriktat på kom-
mersiella fastig heter utanför Sagax kärnmarknader. Lånet har en löptid
om fem år och förfaller i december 2024. Sagax har en rätt, men inte
skyldighet, att konvertera lånet till aktier. Konverteringsrätten kommer
att få ett värde om Groupe BMG:s substansvärde ökar. Omvärderingen
2023 uppgick till –61 (43) miljoner kronor.
Sagax finansiella strategi bygger på låg ränterisk vilket uppnås
genom fastntelån och genom att nyttja räntederivat. Räntederivat ska
enligt IFRS marknadsvärderas. Principer för värdering återfinns i not
1 Redovisningsprinciper. Värdeförändringar i räntederivatportföljen
uppkommer bland annat som en effekt av förändrade marknadsräntor
samt till följd av förändring av återstående löptid. Räntederivaten har
marknadsrderats i enlighet med värderingar från motparterna. Deri-
vaten utgörs av nominella ränteswappar och räntetak. Sagax motparter
r derivatavtalen är Nordea, HSBC och Danske Bank. Sagax ränte-
derivat ingås i svenska kronor eller euro.
Tabellen på följande sida visar derivatens räntebindningsstruk-
tur. Genomsnittlig ränta på derivaten är redovisade till de villkor som
llde på bokslutsdagen. Per 31 december 2023 uppgick marknads-
rdet i Sagax räntederivatportfölj till –21 (14) miljoner kronor varav
2 (2) miljoner kronor avsåg ränteswappar med start i januari 2024.
Sagax räntederivat omfattade sammanlagt 1 632 (1 486) miljoner
kronor i nominellt belopp. Härutöver har avtal om ränteswappar om
nominellt 388 (309) miljoner kronor med start januari 2024 ingåtts. Vid
årsskiftet begnsade ränte derivaten Sagax ränterisk och motsvarade
39 % (37 %) av bolagets räntebärande skulder med rörliga räntor. På föl-
jande sida redovisas derivatavtalen fördelade per motpart. Den vägda
genomsnittliga räntenivån för räntederivaten uppgick till 2,5 % (1,4 %).
Den genomsnittliga räntebindningen med beaktande av räntederi-
vaten uppgick till 2,8 (3,2) år vid årsskiftet. Bolagets förvaltningsresul-
tat påverkas därmed endast i begnsad omfattning av förändringar i
det allnna ränteläget.
De finansiella derivatens värdeförändringar under året redovisas
som realiserade eller orealiserade värdeförändringar i Sagax resultat-
kning. Orealiserade värdeförändringar påverkar resultat före skatt
men inte kassa fdet eller förvaltningsresultatet.
18
NOT FINANSIELLA INSTRUMENT
17
NOT RÄNTEBÄRANDE SKULDER, FORTS.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
100
NOTER
Räntederivat 31 december 2023
Nominellt Marknadsvärde, Genomsnittlig
Räntebindning, år belopp, Mkr Mkr ränta
2024
239
5
0,8 %
2025
2026
2027
927
21
3,0 %
2028
466
–4
2,6 %
>2028
Summa/genomsnitt
1 632
–19
2,5 %
1) Sagax har ingått avtal avseende ränteswappar om nominellt 388 miljoner
kronor med start i januari 2024. Vid årsskiftet uppgick marknadsvärdet till
–2 miljoner kronor. Avtal med start i januari 2024 finns inte med i tabellen.
2) Genomsnittlig strikeränta har använts för räntetak.
1)
2)
Ovan redogörs för räntederivatens fördelning över tid och hur
genomsnittliga räntor och marknadsvärden fördelas per förfalloår.
På nästkommande sida redogörs för likviditetsflöden hänförliga till
krediter. För dessa har antaganden gjorts om referensräntor såsom de
18
NOT FINANSIELLA INSTRUMENT, FORTS.
var bestämda på bokslutsdagen. Framtida likviditetsfden hänförliga
till ränte derivat utgörs av betald ränta minus erhållen ränta. För att
beräkna rörligt ben i ett räntederivat har referensräntor använts över
hela derivatets löptid såsom de var besmda på bokslutsdagen. Med
ovanstående antaganden uppgick det totala betalningsansvaret för avta-
lade krediter och räntederivat till sammanlagt 32 232 (33 853) miljoner
kronor över återstående löptider.
ÖVRIGA FINANSIELLA INSTRUMENT I RAPPORTEN
ÖVER FINANSIELL STÄLLNING
Rapporten över finansiell ställning inkluderar fordringar och skulder
som är att betrakta som finansiella instrument värderade till anskaff-
ningsrde. Upplupet anskaffningsvärde med undantag av börsnoterade
obligationer motsvaras i allt väsentligt av marknadsvärdet vid årets
utgång, se not 17.
Derivatavtal
Genomsnittlig
Antal
Nominella belopp
Andel
återstående löptid
Genomsnittlig ränta
Marknadsvärde
Belopp i miljoner kronor
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
Nominella ränteswappar:
Nordea
7
927
57 %
4,0
3,0 %
21
HSBC
1
466
29 %
5,0
2,6 %
–4
Swedbank
1
273
18 %
0,0
0,5 %
0
Delsumma
8
1
1 393
273
85 %
18 %
4,3
0,0
2,8 %
0,5 %
–25
0
Räntetak:
Danske Bank
1
1
239
239
15 %
16 %
0,5
1,5
0,8 %
0,8 %
5
9
ING
1
484
33 %
0,5
2,0 %
2
Nordea
2
195
13 %
0,5
1,3 %
2
Société Générale
1
295
20 %
0,3
2,0 %
0
Delsumma
1
5
239
1 214
15 %
82 %
0,5
0,6
0,8 %
1,6 %
5
14
Summa
9
6
1 632
1 486
100 %
100 %
3,7
0,5
2,5 %
1,4 %
–19
14
– varav avtal i svenska kronor
3
1
450
83
28 %
6 %
4,0
0,5
3,0 %
1,3 %
–10
1
– varav avtal i euro
6
5
1 182
1 404
72 %
94 %
3,7
0,7
2,4 %
1,4 %
–9
13
1) Sagax har ingått avtal avseende ränteswappar om nominellt 388 miljoner kronor med start i januari 2024. Vid årsskiftet uppgick marknadsvärdet till –2 miljoner
kronor. Avtal med start i januari 2024 finns inte med i tabellen. Per december 2022 fanns ränteswappar med nominellt belopp om 309 miljoner kronor med
start i januari 2023 med marknadsvärde 2 miljoner kronor.
2) Genomsnittlig strikeränta har använts för räntetak.
1)
2)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
101
NOTER
Framtida likviditetsflöden för räntebärande
skulder och räntederivat per 2023-12-31
År
IB
skulder
Återbetalas
/Amorteras
UB
skulder
Ränte-
betalning
Derivat-
betalning
Totala
betalningar
2024 30 343 4 906 25 436 590 12 5 485
2025 25 436 4 498 20 938 481 16 4 963
2026 20 938 3 595 17 343 374 16 3 954
2027 17 343 5 580 11 763 310 16 5 875
2028 11 763 6 103 5 660 141 6 6 237
>2028 5 660 5 660 59 5 719
Totalt 30 343 1 956 66 32 232
Framtida likviditetsflöden för räntebärande
skulder och räntederivat per 2022-12-31
År
IB
skulder
Återbetalas
/Amorteras
UB
skulder
Ränte-
betalning
Derivat-
betalning
Totala
betalningar
2023 32 294 –2 482 29 812 490 –29 3 001
2024 29 812 5 759 24 053 363 –2 6 124
2025 24 053 5 494 18 559 –264 5 759
2026 18 559 3 322 15 236 182 3 505
2027 15 236 3 710 11 52 7 –127 3 837
>2027 11 527 11 527 –100 11 627
Totalt 32 294 –1 528 31 –33 853
Kategorisering av finansiella instrument
Koncernen 2023-12-31 Koncernen 2022-12-31
Finansiella tillgångar
och skulder värderade
till upplupet
anskaffningsvärde
Finansiella tillgångar
och skulder värderade
till verkligt värde via
resultatet
Finansiella tillgångar
och skulder värderade
till upplupet
anskaffningsvärde
Finansiella tillgångar
och skulder värderade
till verkligt värde via
resultatet
Finansiella tillgångar
Räntebärande fordringar på joint venture 124 76
Räntebärande finansiella fordringar 101 118
Finansiella instrument avseende räntederivat 14
Finansiella instrument avseende joint venture 931 1 158
Övriga finansiella fordringar 101 55
Hyresfordringar 264 191
Upplupna intäkter 16 3
Övriga fordringar, kortfristiga 54 21
Räntebärande kortfristiga fordringar, Konvertibla skuldebrev 504 627
Börsnoterade instrument 752 106 3 786
Likvida medel 28 76
Summa 1 440 1 435 647 5 584
Finansiella skulder
Finansiella derivat 21
Räntebärande skulder 30 343 32 294
Leverantörsskulder 92 35
Upplupna kostnader 999 984
Övriga skulder 343 134
Summa 31 777 21 33 448
18
NOT FINANSIELLA INSTRUMENT, FORTS.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
102
NOTER
Koncernen
2023-12-31
2022-12-31
Depositioner från hyresgäster
318
299
Summa
318
299
19
NOT ÖVRIGA LÅNGFRISTIGA SKULDER
20
NOT
UPPLUPNA KOSTNADER OCH
FÖRUTBETALDA INTÄKTER
21
NOT
MATERIELLA
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Koncernen
Moderbolaget
Ackumulerade
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
anskaffningsvärden
vid årets början
23
30
6
6
Årets investeringar
4
1
Omklassificeringar
–1
–7
–2
Summa
26
23
5
6
Ackumulerade
avskrivningar vid
årets början
–9
–8
–5
–5
Årets avskrivningar
–1
–1
Omklassificeringar
1
1
Summa
–9
–9
–4
–5
Bokfört värde
17
14
1
1
Materiella anläggningstillgångar består främst av fastighetsprojekt
under utveckling, men även av inventarier och anpassningar för Sagax
kontor i Stockholm, Helsingfors, Paris, Rotterdam och Barcelona.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
103
NOTER
Moderbolaget AB Sagax direktägda och indirekt ägda dotterbolag framgår nedan. Samtliga nedan direkgda dotterbolag där andelen understiger
100 % ägs tillsammans med andra helägda koncernföretag.
Bokfört värde Bokfört värde
Direktägda dotterbolag
Org nr
Säte
Andel
Antal aktier/andelar
2023-12-31 2022-12-31
Bilhornet KB
969685-9124
Stockholm
100%
1
35
4
Firethorne AB
556014-2571
Stockholm
100%
14 372 924
661
661
Sagax Belgium NV
KBO1001564689
Antwerpen
100%
61 500
5
Sagax Beta AB
556546-4558
Stockholm
100%
1 000
132
132
Sagax BidCo 10 AB
559320 -1717
Stockholm
100%
1 000
570
370
Sagax Bruket Fastigheter AB
556022-3934
Stockholm
100%
20 000 000
740
740
Sagax Eur AB
559205-4240
Stockholm
100%
1 000
1
1
Sagax Euro MTN AB (publ)
559209-9690
Stockholm
100%
1 000
127
127
Sagax Euro MTN NL B.V
KVK 7831176 4
Rotterdam
100%
1
Sagax Europa AB
556715-1914
Stockholm
100%
1 000
714
714
Sagax Fastighet Egah Almuk AB
559075-2720
Stockholm
100%
1 000
Sagax Finland Holding AB
556923-4262
Stockholm
100%
50 000
373
373
Sagax Finland Oy
2104952-4
Helsingfors
51%
2 500
27
27
Sagax Germany Holding GmbH
127272
Frankfurt
100%
25 000
10
8
Sagax Invest AB
556640-8547
Stockholm
100%
1 000
30
30
Sagax Jordbro AB
556734- 4741
Stockholm
100%
1 000
75
75
Sagax Lund AB
556740-3505
Stockholm
100%
1 000
35
35
Sagax Macrohuset AB
559025-5013
Stockholm
100%
1 000
Sagax Nederland B.V
KVK66495202
Rotterdam
100%
1 000
832
128
Sagax Projektutveckling AB
559029-0473
Stockholm
100%
1 000
1
Sagax Real Estate Socimi SA
AF67228676
Barcelona
100%
325 000 000
3 353
3 353
Sagax Småland AB
556768-9509
Stockholm
100%
1 000
122
122
Sagax Stockholm 7 AB
556909-6109
Stockholm
100%
1 000
98
98
Sagax Stockholm 8 AB
556909-6091
Stockholm
100%
500
4
4
Sagax Stockholm 13 AB
559019- 6837
Stockholm
100%
1 000
Sagax Stockholm 19 AB
559081-6665
Stockholm
100%
1 000
260
260
Sagax Stockholm 25 AB
559128-7916
Stockholm
100%
1 000
15
15
Sagax Stockholm 26 AB
559163- 6575
Stockholm
100%
1 000
Sagax Stockholm 27 AB
559214-7093
Stockholm
100%
1 000
Sagax Stockholm 28 AB
559235-3634
Stockholm
100%
1 000
491
491
Sagax Stockholm Tio AB
556954-1955
Stockholm
100%
1 000
265
265
Sagax Stockholm Två AB
556713-4837
Stockholm
100%
1 000
1 185
1 185
Sagax Under AB
556563-6924
Stockholm
100%
810 000
307
307
Storstockholms Industrifastigheter AB
556695-9572
Stockholm
100%
1 000
210
210
Svenskasagax Holding SAS
FR808512826
Paris
100%
200 000
4 058
2 908
Totalt
14 737
12 643
22
NOT ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
Indirekt ägda dotterbolag
Org nr
Land
Säte
Indirekt ägda dotterbolag
Org nr
Land
Säte
Alpha I Oy
2155931-3
Finland
Helsingfors
Fastighetsbolaget
556591-6706
Sverige
Stockholm
Breidan 4 Fastighets KB
969715-9268
Sverige
Stockholm
Reglaget AB
Cephyr AB
556646-0753
Sverige
Stockholm
Fastighetsförvaltning
969646-0196
Sverige
Stockholm
Skultuna 3 KB
Divial 10 SA
A-28198703
Spanien
Madrid
Förvaltningsbolaget
556468-6615
Sverige
Stockholm
EVAF B-FROST Finland
2115360 - 4
Finland
Vichtis
Hedenhög
Properties Oy i Huddinge AB
Fastighets AB Bergkällavägen
559288-0685
Sverige
Stockholm
Gila Fastighets AB
556659-0260
Sverige
Stockholm
Fastighets AB Microhuset
559016-3159
Sverige
Stockholm
Grepens KB
916452-1354
Sverige
Stockholm
Fastighets AB Råfilmen
556742-6167
Sverige
Stockholm
Huan SL
B-58240185
Spanien
Barcelona
Fastighetsaktiebolaget Apicius 559015-8902
Sverige
Stockholm
IJA Fastighet AB
556801-3956
Sverige
Stockholm
Fastighetsaktiebolaget
559340-2497
Sverige
Stockholm
Jobegu AB
556697-8937
Sverige
Stockholm
Ränta-Sierra
KB Kolsva 1
916608-8386
Sverige
Stockholm
Fastighetsbolaget Bårebo
556737-4151
Sverige
Stockholm
KB Sagax Jordbromalm 6:13
969636-7763
Sverige
Stockholm
Gräsanden AB
Fastighetsbolaget
556749-8133
Sverige
Stockholm
KB Slänten 17
969667-0604
Sverige
Stockholm
Erikseger AB
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
104
NOTER
22
NOT ANDELAR I KONCERNFÖRETAG, FORTS.
Indirekt ägda dotterbolag
Org nr
Land
Säte
Indirekt ägda dotterbolag
Org nr
Land
Säte
Keskinäinen koy
1937007-9
Finland
Helsingfors
Koy Espoon Ruukintie 20
0783679-1
Finland
Esbo
Ruosilankulma
Koy Forssan Koikkurintie 2
2731647-8
Finland
Forssa
Kiinteistö Oy Heinämäentie 8
3300481-7
Finland
Helsingfors
Koy Gunnarlankatu 5
2128395-1
Finland
Lojo
Kiinteistö Oy Jasperinkuja 1
3209172-8
Finland
Birkala
Koy Helsingin Malminkaari 12 3165883-3
Finland
Helsingfors
Kiinteistö Oy Jasperintie 273
3300479-6
Finland
Helsingfors
Koy Helsingin Muonakulma
2756538-6
Finland
Helsingfors
Kiinteistö Oy Jyväskylän
2332247-5
Finland
Jyväskylä
Kuormaajantie 15 Koy Helsingin
2809177-6
Finland
Helsingfors
Kiinteistö Oy Jyväskylän
2822859-2
Finland
Jyväskylä
Muonamiehenraitti
Kuormaajantie 51
Koy Helsingin Puusepänkatu 2 1589532-9
Finland
Helsingfors
Kiinteistö Oy Kankitie
3004485-6
Finland
Jyväskylä
Koy Helsingin
2773506-6
Finland
Helsingfors
Kiinteistö Oy Kokkolan
3242387-6
Finland
Karleby
Ristipellonkulma
Mottisenkatu 6
Koy Helsingin Ruosilantie 14
2773505-8
Finland
Helsingfors
Kiinteistö Oy
3300476 -1
Finland
Helsingfors
Koy Helsingin Ruosilantie 16
2773508-2
Finland
Helsingfors
Lounatuulentie 10 Koy Helsingin
0881874 -7
Finland
Helsingfors
Kiinteistö Oy Merisarantie 5
3300482-5
Finland
Helsingfors
Teerikukonkuja 5
Kiinteistö Oy Metsäkylänniitty 0608555-1
Finland
Reso
Koy Helsingin Turvekuja 1
3223673-9
Finland
Helsingfors
Kiinteistö Oy Muuramen
2814212-3
Finland
Muurame
Koy Helsingin Turvekuja 7
3278685-3
Finland
Helsingfors
Punasillantie 33 B
Koy Helsingin Turvekuja 8
3278693-3
Finland
Helsingfors
Kiinteistö Oy Oulun
3243920-2
Finland
Uleåborg
Koy Helsingin Valokaari 8
2702507-2
Finland
Helsingfors
Kempeleentie 9
Koy Hollolan Tarmontie 2-4
2103880-9
Finland
Hollola
Kiinteistö Oy Oulun
3242173-1
Finland
Uleåborg
Nuottasaarentie 4 Koy Hyvinkään
2731622-4
Finland
Hyvinge
Kiinteistö Oy Oulun Äimäkuja 2 3242386-8
Finland
Uleåborg
Hakakalliontie 7
Kiinteistö Oy Oulun Äimäkuja 3 3242352-6
Finland
Uleåborg
Koy Hämeenlinnan
2702571-8
Finland
Tavastehus
Autotehtaantie 1
Kiinteistö Oy Oulun Äimätie 1 3242351-8
Finland
Uleåborg
Koy Juhanilanmäki
0734652-2
Finland
Vanda
Kiinteistö Oy Oulun Äimätie 5 3242349-7
Finland
Uleåborg
Koy Jykeskeljo
1772102-3
Finland
Jyväskylä
Kiinteistö Oy
0804138-4
Finland
Tammerfors
Koy Jyväskylän Ahjokatu 26
1994773-9
Finland
Jyväsky
Peltolamminkatu 40 Koy Jyväskylän
2933938-2
Finland
Vaajakoski
Kiinteistö Oy Pirkkalan
2787835-8
Finland
Birkala
Metsälehmuksentie 6
Muuraintie 3
Koy Jyväskylän Metsäraivio 2
2945477-8
Finland
Jyväskylä
Kiinteistö Oy Pirkkalan
2611143 - 8
Finland
Tammerfors
Ohitustie
Koy Jyväskylän Savelankatu 5 2854809-4
Finland
Jyväsky
Kiinteistö Oy Pirkkalan
2062256-0
Finland
Birkala
Koy Jyväskylän Yritystie 1
2854808-6
Finland
Jyväsky
Osaaja
Koy Kampo
3191082-4
Finland
Vanda
Kiinteistö Oy Pirkkalan Tietäjä 2062260-8
Finland
Birkala
Koy Karkkilan Sähkökiinteistö
1536323-4
Finland
Högfors
Kiinteistö Oy Postimerkki
3145640-6
Finland
Muurame
Koy Kempeleen Vihikari 10
2878206-7
Finland
Kempele
Kiinteistö Oy Punasillantie
2116822- 4
Finland
Muurame
Koy Kiimingin Hallitie 2
2765013- 4
Finland
Uleåborg
Kiinteistö Oy Rovaniemen
3242172-3
Finland
Rovaniemi
Teollisuustie 29
Koy Koivuhaanportti 10
0741876 - 8
Finland
Vanda
Kiinteistö Oy Salvesenintie 6
2172935-1
Finland
Jyväskylä
Koy Kokkolan Patamäentie 1
2832725-9
Finland
Karleby
Kiinteistö Oy Sementtikuja 3
3300487-6
Finland
Helsingfors
Koy Konekeskus
0825860-4
Finland
Jyväskylä
Kiinteistö Oy Suuntamerkki
2900669-2
Finland
Jyväskylä
Koy Kotkan Kisällinkatu 10
2612405-2
Finland
Kotka
Kiinteistö Oy Turkkirata 23-25 3300486-8
Finland
Helsingfors
Koy Kuopion
2190203-8
Finland
Kuopio
Kiinteistö Oy Turun
2466740 - 8
Finland
Åbo
Lukkosalmenportti
Kuormakatu 17
Koy Lahden Ansiokatu 8
2731639-8
Finland
Lahtis
Kiinteistö Oy Turun
3088275-3
Finland
Åbo
Koy Lahden Jatkokatu 1
2612409-5
Finland
Lahtis
Urusvuorenkatu 3
Koy Lapuan Metsäkiventie 4
2119444-9
Finland
Lappo
Kiinteistö Oy Tuusulan
2414008-3
Finland
Tusby
Koy Larin Kyöstinkatu 28
2731644-3
Finland
Tavastehus
Uusi Mutka
Koy Liedon Ahtonkaari 3
2059988-2
Finland
Hollola
Kiinteistö Oy Vakiotie 9
3300484-1
Finland
Helsingfors
Koy Liedon Avantintie 20
2612411- 6
Finland
Lundo
Kiinteistö Oy Vantaan
3263858-6
Finland
Vanda
Juurakkotie 5
Koy Lohjan Ratakatu 26
2731642-7
Finland
Lojo
Kiinteistö Oy Vesalankadun
2339358-0
Finland
Birkala
Koy Luomannotko 5
2731645-1
Finland
Esbo
hallit
Koy Lyhtykulma
2681286 -7
Finland
Helsingfors
Kiinteistö Oy Vesalantie 16
3300483-3
Finland
Helsingfors
Koy Muuramen Punasilta
2097941-2
Finland
Muurame
Kiinteistö Oy Ylivieskan
3242171-5
Finland
Ylivieska
Kettukallionkatu 3
Koy Nimismiehenpelto
0658624-1
Finland
Esbo
Klingan Tre Fastigheter AB
556726-7942
Sverige
Stockholm
Koy Oulun Graniittitie 7
2959241-7
Finland
Uleåborg
Koskelo Holding Oy
2009577-2
Finland
Esbo
Koy Oulun Johdinkuja 5
2265934-0
Finland
Uleåborg
Koy Ansakulma
2705230-2
Finland
Vanda
Koy Oulun Jääsalontie 17
2731625-9
Finland
Uleåborg
Koy Espoon Karaportti 8
2547952-1
Finland
Esbo
Koy Oulun Kaapelitie 4
2303033-3
Finland
Uleåborg
Koy Espoon Koskelontie 27 A
2691505-7
Finland
Esbo
Koy Oulun Louhimontie 5
2915228-6
Finland
Uleåborg
Koy Espoon
2886834-6
Finland
Esbo
Koy Oulun Lumijoentie 2
2878202-4
Finland
Uleåborg
Mänkimiehentie 4
Koy Oulun Moreenikuja 2
2765012-6
Finland
Uleåborg
Koy Espoon Olarinluoma 8
2298118-8
Finland
Esbo
Koy Oulun Oritkarintie 1 B
2951941-2
Finland
Uleåborg
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
105
NOTER
22
NOT ANDELAR I KONCERNFÖRETAG, FORTS.
Indirekt ägda dotterbolag
Org nr
Land
Säte
Indirekt ägda dotterbolag
Org nr
Land
Säte
Koy Oulun Ulappatie 6
3131473-1
Finland
Uleåborg
Koy Vantaan Trukkikuja 1
2613719-5
Finland
Vanda
Koy Oy Tiilitie 11
3237837-4
Finland
Vanda
Koy Vantaan Tulkintie 29
1635180-9
Finland
Vanda
Koy Pakkasraitti 14
2880525-7
Finland
Tusby
Koy Vantaanlaaksontie 6
2298116 -1
Finland
Vanda
Koy Pirkkalan Lasikaari 1
3004484-8
Finland
Birkala
Koy Virkatie 7
2565952-2
Finland
Vanda
Koy Pirkkalan Vesalanportti
2229677-0
Finland
Birkala
Koy Väinö Tannerin Tie 1
3007067-5
Finland
Vanda
Koy Porin Korjaamokatu 1
2612408 -7
Finland
Björneborg
Koy Väiski
3191085-9
Finland
Vanda
Koy Porin Raja-Hiltantie 8
2731631-2
Finland
Björneborg
Koy Ylivieskan Kiskotie 2
2731628-3
Finland
Ylivieska
Koy Rauman
2731635-5
Finland
Raumo
Koy Ylöjärven Teollisuustie 11
2607210 -9
Finland
Ylöjärvi
Äyhönjärventie 5 Koy Ylöjärven Vanha
2952073-9
Finland
Ylöjärvi
Koy Ristipellontie 17
2447642-5
Finland
Helsingfors
Vaasantie 3
Koy Rovaniemen
2731633-9
Finland
Rovaniemi
Koy Ylöjärven Vanha
2607206-1
Finland
Ylöjärvi
Teollisuustie 28 Vaasantie 13
Koy Ruosilantie 18
074 4708-3
Finland
Helsingfors
Koy Yrityspaja
1731678-1
Finland
Jyväsky
Koy Seinäjoen Yrittäjäntie 2
2731618-7
Finland
Seinäjoki
Koy Ärrävaara
2404395-3
Finland
Vanda
Koy Sähkötie 8
2565951-4
Finland
Vanda
Kugghjulet 3 AB
556034-5901
Sverige
Stockholm
Koy Tampereen
2945481-5
Finland
Tammerfors
Leverantören 1 AB
556921-3928
Sverige
Stockholm
Hautalankatu 19-20
M/K Pirkkala I Oy
2776589-8
Finland
Birkala
Koy Tampereen
2945486-6
Finland
Tammerfors
M/K Pirkkala II Oy
2829129-2
Finland
Birkala
Hautalankatu 31
Koy Tampereen
2731623-2
Finland
Tammerfors
Marcato Fastigheter AB
556438-8527
Sverige
Stockholm
Joentaustankatu 3
Montajes y Equipamientos SL
B-35292119
Spanien
Barcelona
Koy Tampereen
2612407-9
Finland
Tammerfors
Murarnas Hus AB
556565-2343
Sverige
Stockholm
Nuutisarankatu 19
Muura HoldCo Oy
3246232-2
Finland
Helsingfors
Koy Tampereen
1636010-7
Finland
Tammerfors
Patamäenkatu 7
Muura Rakennukset Oy
3208701-6
Finland
Helsingfors
Koy Tampereen Ruskonraitti
3407806-8
Finland
Tammerfors
Muura Tontit Oy
3233736-1
Finland
Helsingfors
Koy Tampereen
2028664-0
Finland
Tammerfors
Muura TopCo Oy
3208702-4
Finland
Helsingfors
Uurastajankatu 3
Panncentralen 1 Fastighets AB 556606-2583
Sverige
Stockholm
Koy Terässammon
1740299-7
Finland
Jyväskylä
Yrityskeskus Parque Empresarial
B-82308966
Spanien
Madrid
Koy Turun Postikatu 3
2955735-5
Finland
Åbo
Butarque SL
Koy Turun Rydöntie 7
2955742-7
Finland
Åbo
Phoenix (Spain) Propco II SLU
B-67292326
Spanien
Barcelona
Koy Turun Uhrilähteenkatu 8
2955741-9
Finland
Åbo
Phoenix (Spain) Propco V SLU
B-67284893
Spanien
Barcelona
Primo Veddesta
559111- 8 0 87
Sverige
Stockholm
Koy Turun Vahdontie 30
291110 3 - 8
Finland
Åbo
Fastigheter AB
Koy Tuusulan Pakkasraitti 4
2652079-2
Finland
Tusby
Sagax Ackumulatorn
55 6623 -1170
Sverige
Stockholm
Koy Valdo
3191083-2
Finland
Vanda
i Huddinge AB
Koy Vantaan Ansatie 4
0598169-6
Finland
Vanda
Sagax Almere 1 B.V.
KVK67193439
Nederländerna Rotterdam
Koy Vantaan Ansatie 5
0736096-5
Finland
Vanda
Sagax Alpha AB
556527-1540
Sverige
Stockholm
Koy Vantaan
2541642-4
Finland
Vanda
Sagax Alpha KB
969667-5777
Sverige
Stockholm
Hakamäenkuja 8-10
Sagax Atan AB
559165-0006
Sverige
Stockholm
Koy Vantaan Hakamäenkulma 2696847-4
Finland
Vanda
Sagax BE Industrial 1 NV
KBO0400318109
Belgien
Antwerpen
Koy Vantaan Hakkilankaari 4
3278696-8
Finland
Vanda
Sagax BE Industrial 2 NV
KBO0794129793
Belgien
Antwerpen
Koy Vantaan
10 4 4118 - 4
Finland
Vanda
Sagax BE Industrial 3 NV
KBO0478467 742
Belgien
Antwerpen
Honkanummentie 5
Sagax BE Industrial 4 B.V.
KBO0683494167
Belgien
Antwerpen
Koy Vantaan Juurakkotie 3
2814954-4
Finland
Vanda
Sagax BE Industrial 5 NV
KBO0781455457
Belgien
Antwerpen
Koy Vantaan Kiitoradantie 14
1898385-0
Finland
Vanda
Sagax BE Industrial 6 NV
KBO0700811439
Belgien
Antwerpen
Koy Vantaan Klinkkerikaari 2
0558383-1
Finland
Vanda
Sagax BE Industrial 7 NV
KBO1001565877
Belgien
Antwerpen
Koy Vantaan Kärkikuja
1832321-1
Finland
Vanda
Sagax BE Industrial 8 NV
KBO1001565976
Belgien
Antwerpen
Koy Vantaan Lumijälki
3089291-9
Finland
Vanda
Sagax Belgien NV
KBO1001564689
Belgien
Antwerpen
Koy Vantaan
2599495-3
Finland
Vanda
Martinkyläntie 9 A
Sagax Beta KB
969680-2256
Sverige
Stockholm
Koy Vantaan Niittykulma
2756539-4
Finland
Vanda
Sagax Beta Komplementär AB 556646-6891
Sverige
Stockholm
Koy Vantaan
2731626 -7
Finland
Vanda
Sagax Bidco 11 AB
559320-1725
Sverige
Stockholm
Niittyvillankuja 2
Sagax Bidco 12 AB
559320-1733
Sverige
Stockholm
Koy Vantaan Nuolitie 20
2825579-3
Finland
Vanda
Sagax BidCo 19 AB
559400 -3641
Sverige
Stockholm
Koy Vantaan Porttisuontie 9
2112 915 -3
Finland
Vanda
Sagax BidCo 20 AB
559400-3658
Sverige
Stockholm
Koy Vantaan Sanomatie 3
2634936-6
Finland
Vanda
Sagax BidCo 21 AB
559400-3518
Sverige
Stockholm
Koy Vantaan Sarkatie 2
1971094-2
Finland
Vanda
Sagax BidCo 22 AB
559400-3526
Sverige
Stockholm
Koy Vantaan Taivaltie 4
0625322-8
Finland
Vanda
Sagax Bidco 23 AB
559386-1684
Sverige
Stockholm
Koy Vantaan Tiilitie 9
2591653-3
Finland
Vanda
Sagax Bidco 24 AB
559386-1692
Sverige
Stockholm
Koy Vantaan Tikkurilantie 5
2319111- 0
Finland
Vanda
Sagax Bidco 25 AB
559386-1700
Sverige
Stockholm
Koy Vantaan Tikkurilantie 146 2702493-4
Finland
Vanda
Sagax Bidco 26 AB
559386-1718
Sverige
Stockholm
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
106
NOTER
1) Joint operations.
22
NOT ANDELAR I KONCERNFÖRETAG, FORTS.
Indirekt ägda dotterbolag
Org nr
Land
Säte
Indirekt ägda dotterbolag
Org nr
Land
Säte
Sagax Bidco 27 AB
559400 -3617
Sverige
Stockholm
Sagax Finland Real Estate
3299936-5
Finland
Helsingfors
Sagax Bidco 28 AB
559400-3625
Sverige
Stockholm
Holdings Oy
Sagax Bidco 29 AB
559403-5569
Sverige
Stockholm
Sagax Fixtures GmbH i.Gr.
130171
Tyskland
Frankfurt
Sagax Germany Holding 1
129244
Tyskland
Frankfurt
Sagax Bidco 30 AB
559403-5577
Sverige
Stockholm
GmbH
Sagax Bidco 31 AB
559403-5585
Sverige
Stockholm
Sagax Hallenstraat 16 B.V.
KVK66500133
Nederländerna Rotterdam
Sagax Bidco 32 AB
559403-5593
Sverige
Stockholm
Sagax Haninge AB
556730-5080
Sverige
Stockholm
Sagax Bidco 33 AB
559403-5601
Sverige
Stockholm
Sagax Helsingborg KB
969716-9374
Sverige
Stockholm
Sagax Bidco 34 AB
559403-5619
Sverige
Stockholm
Sagax Holdco 1 B.V.
KVK70337136
Nederländerna Rotterdam
Sagax Bidco 35 AB
559403-5627
Sverige
Stockholm
Sagax Holdco 2 B.V.
KVK71059679
Nederländerna Rotterdam
Sagax Bidco 36 AB
559403-5635
Sverige
Stockholm
Sagax Holdco 3 B.V.
KVK73374350
Nederländerna Rotterdam
Sagax Bidco 37 AB
559403-5643
Sverige
Stockholm
Sagax Holdco 4 B.V.
KVK75791013
Nederländerna Rotterdam
Sagax BidCo 38 AB
559409-9748
Sverige
Stockholm
Sagax Holdco 5 B.V.
KVK78137667
Nederländerna Rotterdam
Sagax BidCo 39 AB
559409-9763
Sverige
Stockholm
Sagax Holdco 6 B.V.
KVK80927467
Nederländerna Rotterdam
Sagax BidCo 40 AB
559409-9722
Sverige
Stockholm
Sagax Holdco 7 B.V.
KVK84741716
Nederländerna Rotterdam
Sagax BidCo 41 AB
559409-9771
Sverige
Stockholm
Sagax Holdco 8 B.V.
KVK84741783
Nederländerna Rotterdam
Sagax BidCo 42 AB
559409-9730
Sverige
Stockholm
Sagax Holdco 9 B.V.
KVK90071786
Nederländerna Rotterdam
Sagax BidCo 43 AB
559451-8432
Sverige
Stockholm
Sagax Holdco 10 B.V.
KVK90071654
Nederländerna Rotterdam
Sagax BidCo 44 AB
559451-8465
Sverige
Stockholm
Sagax Holding 1 ApS
35669752
Danmark
Herlev
Sagax BidCo 45 AB
559451-8507
Sverige
Stockholm
Sagax Huskvarna AB
556703-0555
Sverige
Stockholm
Sagax BidCo 46 AB
559451-8515
Sverige
Stockholm
Sagax Industrial 1 B.V.
KVK68504691
Nederländerna Rotterdam
Sagax BidCo 47 AB
559451-8531
Sverige
Stockholm
Sagax Industrial 2 B.V.
KVK68504802
Nederländerna Rotterdam
Sagax Bokbindaren 1 AB
556757-8504
Sverige
Stockholm
Sagax Industrial 3 B.V.
KVK69131589
Nederländerna Rotterdam
Sagax Donker
KVK66641276
Nederländerna Rotterdam
Sagax Industrial 4 B.V.
KVK69131554
Nederländerna Rotterdam
Duyvisweg 301 B.V.
Sagax Industrial 5 B.V.
K VK69131511
Nederländerna Rotterdam
Sagax Dur AB
559235-3675
Sverige
Stockholm
Sagax Industrial 6 B.V.
KVK 70338744
Nederländerna Rotterdam
Sagax Eindhoven 1 B.V.
KVK67272177
Nederländerna Rotterdam
Sagax Industrial 7 B.V.
KVK70338833
Nederländerna Rotterdam
Sagax Elektra 11 AB
559092-7595
Sverige
Stockholm
Sagax Industrial 8 B.V.
KVK70701393
Nederländerna Rotterdam
Sagax Eng AB
559164-9966
Sverige
Stockholm
Sagax Industrial 9 B.V.
KVK70697620
Nederländerna Rotterdam
Sagax Farsta AB
556043-3665
Sverige
Stockholm
Sagax Industrial 10 B.V.
KVK71061584
Nederländerna Rotterdam
Sagax Finland AB
556759-7975
Sverige
Stockholm
Sagax Industrial 11 B.V.
KVK71062394
Nederländerna Rotterdam
Sagax Finland Asset
2513597-2
Finland
Helsingfors
Management Oy
Sagax Industrial 12 B.V.
KVK71851240
Nederländerna Rotterdam
Sagax Finland Holding 4 Oy
2590939-2
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 13 B.V.
K V K 71851178
Nederländerna Rotterdam
Sagax Finland Holding 6 Oy
2608825-8
Finland
Kotka
Sagax Industrial 14 B.V.
K V K 71851194
Nederländerna Rotterdam
Sagax Finland Holding 7 Oy
2655160-1
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 15 B.V.
K V K 7185114 3
Nederländerna Rotterdam
Sagax Finland Holding 8 Oy
2676625-8
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 16 B.V.
KVK72572256
Nederländerna Rotterdam
Sagax Finland Holding 10 Oy 2709703-3
Finland
Forssa
Sagax Industrial 17 B.V.
KVK72572299
Nederländerna Rotterdam
Sagax Finland Holding 11 Oy 2753789-5
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 18 B.V.
KVK72572310
Nederländerna Rotterdam
Sagax Finland Holding 12 Oy 2807403 - 6
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 19 B.V.
KVK73376884
Nederländerna Rotterdam
Sagax Finland Holding 13 Oy 2913112-7
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 20 B.V.
KVK73377007
Nederländerna Rotterdam
Sagax Finland Holding 14 Oy 2913111-9
Finland
Vanda
Sagax Industrial 21 B.V.
K V K 73377112
Nederländerna Rotterdam
Sagax Finland Holding 15 Oy 2915842-6
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 22 B.V.
KVK75794446
Nederländerna Rotterdam
Sagax Finland Holding 16 Oy 2915844-2
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 23 B.V.
KVK75794462
Nederländerna Rotterdam
Sagax Finland Holding 17 Oy 2945479-4
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 24 B.V.
KVK75794497
Nederländerna Rotterdam
Sagax Finland Holding 18 Oy 3085889-2
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 25 B.V.
KVK17026761
Nederländerna Rotterdam
Sagax Finland Holding 19 Oy 3105016-6
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 26 B.V.
KVK80932800
Nederländerna Rotterdam
Sagax Finland Holding 20 Oy 3219292-4
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 27 B.V.
KVK80932525
Nederländerna Rotterdam
Sagax Finland Holding 21 Oy 3241805-7
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 28 B.V.
KVK80933076
Nederländerna Rotterdam
Sagax Finland Holding 22 Oy 3243385-5
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 29 B.V.
KVK84744596
Nederländerna Rotterdam
Sagax Finland Holding 23 Oy 3277837-8
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 30 B.V.
KVK84744685
Nederländerna Rotterdam
Sagax Finland Holding 24 Oy 3347097-3
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 31 B.V.
K VK84744774
Nederländerna Rotterdam
Sagax Finland Holding 25 Oy 3278682-9
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 32 B.V.
KVK84744731
Nederländerna Rotterdam
Sagax Finland Holding 26 Oy 3278684-5
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 33 B.V.
KVK84744642
Nederländerna Rotterdam
Sagax Finland Holding 27 Oy 3407758-3
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 34 B.V.
KVK84744847
Nederländerna Rotterdam
Sagax Finland Holding
3299927-7
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 35 B.V.
KVK84744960
Nederländerna Rotterdam
Portfolio 1 Oy
Sagax Industrial 36 B.V.
KVK84744936
Nederländerna Rotterdam
Sagax Finland Holding
3299929-3
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 37 B.V.
KVK84745045
Nederländerna Rotterdam
Portfolio 2 Oy
Sagax Finland RE Ky
1)
3190931-3
Finland
Helsingfors
Sagax Industrial 38 B.V.
KVK84746505
Nederländerna Rotterdam
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
107
NOTER
Indirekt ägda dotterbolag
Org nr
Land
Säte
Indirekt ägda dotterbolag
Org nr
Land
Säte
Sagax Industrial 39 B.V.
KVK90076052
Nederländerna Rotterdam
Sagax Skarpnäck AB
556852-4531
Sverige
Stockholm
Sagax Industrial 40 B.V.
KVK90076060
Nederländerna Rotterdam
Sagax Solkraften 12 AB
556554-7626
Sverige
Stockholm
Sagax Industrial 41 B.V.
KVK90076079
Nederländerna Rotterdam
Sagax Solkraften 13 AB
559033-3679
Sverige
Stockholm
Sagax Industrial 42 B.V.
KVK90076087
Nederländerna Rotterdam
Sagax Solna AB
556073-1407
Sverige
Stockholm
Sagax Industrial 43 B.V.
KVK90076095
Nederländerna Rotterdam
Sagax Staffanstorp AB
556805-3762
Sverige
Stockholm
Sagax Industrial 44 B.V.
KVK90076109
Nederländerna Rotterdam
Sagax Stockholm 23 AB
559083-1888
Sverige
Stockholm
Sagax Industrial 45 B.V.
K V K9 0 076117
Nederländerna Rotterdam
Sagax Stockholm 29 AB
559276 -9789
Sverige
Stockholm
Sagax Industrial 46 B.V.
KVK90076125
Nederländerna Rotterdam
Sagax Stockholm 30 AB
559278-7591
Sverige
Stockholm
Sagax Industrial 47 B.V.
KVK90076133
Nederländerna Rotterdam
Sagax Stockholm 31 AB
559296-2095
Sverige
Stockholm
Sagax Industrial 48 B.V.
KVK90076168
Nederländerna Rotterdam
Sagax Stockholm 32 AB
559296-2079
Sverige
Stockholm
Sagax Kista AB
556855-5006
Sverige
Stockholm
Sagax Stockholm 33 AB
559388-5436
Sverige
Stockholm
Sagax Konsumentvägen AB
556717-8305
Sverige
Stockholm
Sagax Stockholm 34 AB
559385- 0810
Sverige
Stockholm
Sagax Korsberga AB
556715-1963
Sverige
Stockholm
Sagax Stockholm 35 AB
559385-0828
Sverige
Stockholm
Sagax Kubik AB
559276 -9839
Sverige
Stockholm
Sagax Stockholm 36 AB
559385-0836
Sverige
Stockholm
Sagax Kumla Hage 8 AB
559208-2290
Sverige
Stockholm
Sagax Stockholm 37 AB
559386 -1676
Sverige
Stockholm
Sagax Kvm AB
559128-7809
Sverige
Stockholm
Sagax Stockholm 38 AB
559409-9680
Sverige
Stockholm
Sagax Lillsjö AB
556674-7365
Sverige
Stockholm
Sagax Stockholm 39 AB
559409-9755
Sverige
Stockholm
Sagax Mellan AB
556541-8778
Sverige
Stockholm
Sagax Stockholm Nio AB
556954-1963
Sverige
Stockholm
Sagax MIX AB
559003-7213
Sverige
Stockholm
Sagax Sätra AB
556930-2085
Sverige
Stockholm
Sagax Måttbandet 8 AB
559422-0971
Sverige
Stockholm
Sagax Tel B.V.
KVK67390382
Nederländerna Rotterdam
Sagax NEEAH AB
556715-8521
Sverige
Stockholm
Sagax Terneuzen B.V.
KVK68120370
Nederländerna Rotterdam
Sagax Oulu Campus
2681285-9
Finland
Helsingfors
Sagax Tunaberg 4 AB
559422-1037
Sverige
Stockholm
Development Oy
Sagax Tyskland AB
556715-1930
Sverige
Stockholm
Sagax Postflyg AB
556791-5052
Sverige
Stockholm
Sagax Täckeråker 2:227 AB
559422-1003
Sverige
Stockholm
Sagax PropCo 1 GmbH
128047
Tyskland
Frankfurt
Sagax Veddesta 2:37 AB
559422-1011
Sverige
Stockholm
Sagax PropCo 1 Oy
2702587-3
Finland
Helsingfors
Sagax Veddesta 2:42 AB
556804-6436
Sverige
Stockholm
Sagax RE Holding AB
559347-1575
Sverige
Stockholm
Sagax Åptimera AB
556200-9844
Sverige
Stockholm
Sagax RE Holding Oy
3219690-9
Finland
Helsingfors
Sagax Älvsjö AB
559035-3149
Sverige
Stockholm
Sagax RE Portfolio 1 Oy
3220027-7
Finland
Helsingfors
Satrap Kapitalförvaltning AB
556748-3309
Sverige
Stockholm
Sagax RE Portfolio 2 Oy
3220036-5
Finland
Lahtis
SCI 2JP Invest
4142774 59
Frankrike
Paris
Sagax RE Portfolio 3 Oy
3220043-7
Finland
Tammerfors
SCI SvenskaSagax 5
538619891
Frankrike
Paris
Sagax RE Portfolio 4 Oy
3219621-2
Finland
Jyväskylä
SCI SvenskaSagax 6
539294041
Frankrike
Paris
Sagax Real Estate ApS
3566974 4
Danmark
Herlev
Skruvnyckeln Holding AB
559105 -5743
Sverige
Stockholm
Sagax Rek AB
559164-9982
Sverige
Stockholm
Storstockholms
969695-2648
Sverige
Stockholm
Sagax Roosendaal 1 B.V.
KVK67470939
Nederländerna Rotterdam
Industrifastigheter KB
Sagax Rosersberg AB
556740-3596
Sverige
Stockholm
Stubbehagen Fastighets AB
556698-0891
Sverige
Stockholm
Sagax Räknestickan 2 AB
559422-1029
Sverige
Stockholm
SvenskaSagax 1 SAS
808495303
Frankrike
Paris
Sagax Sapla 1 AB
556740-5187
Sverige
Stockholm
SvenskaSagax 2 SAS
822558268
Frankrike
Paris
Sagax Sapla 2 AB
556740-5294
Sverige
Stockholm
SvenskaSagax 3 SAS
834337230
Frankrike
Paris
Sagax Sapla 3 AB
556740-5286
Sverige
Stockholm
SvenskaSagax 4 SAS
851392084
Frankrike
Paris
Sagax Sapla 4 AB
556740-5278
Sverige
Stockholm
T E Real Estate KB
969712-2852
Sverige
Stockholm
Sagax Sapla 5 AB
556683-0377
Sverige
Stockholm
Tillverkaren 1 Fastighets AB
556730-4307
Sverige
Stockholm
Sagax SEK AB
559199-7415
Sverige
Stockholm
Veddesta Properties AB
556573-9124
Sverige
Stockholm
Sagax Skarphallen AB
556979-4588
Sverige
Stockholm
22
NOT ANDELAR I KONCERNFÖRETAG, FORTS.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
108
NOTER
Sagax äger 50 % av Hemsö Intressenter AB vilket i sin tur äger 30 % av
Hemsö Fastighets AB. Resterande aktier ägs av Tredje AP-fonden. Mer
information om Hemsö Fastighets AB finns på bolagets hemsida,
www.hemso.se.
Sagax äger 50 % av Söderport Property Investment AB. Återstående
50 % ägs av Nyfosa AB (publ). Söderport äger kommersiella fastigheter
framrallt inom segmenten lager och lätt industri. Sagax ombesörjer
ekonomisk förvaltning och merparten av fastighetsförvaltningen för
der port koncernen. Fastighetsförvaltning i Göteborg ombesörjs av
Nyfosa.
Sagax äger 23,3 % av rösterna och kapitalet i Nyfosa AB. På Nyfosas
årssmma 25 april 2023 invaldes Sagax verkställande direktör som ny
ledamot i Nyfosas styrelse varvid Sagax därmed bedöms få betydande
inflytande i Nyfosa. Följaktligen redovisas innehavet i Nyfosa därefter
som ett intresseföretag enligt kapitalandelsmetoden. Omklassificering
skedde per 25 april 2023 baserat på marknadsrdet samma dag och
har resulterat i en orealiserad värdeförändring på finansiella instru-
ment om –525 miljoner kronor. Nyfosa AB är ett fastighetsbolag aktivt
på den svenska, finska och norska marknaden med fokus på kommer-
siella fastigheter i tillväxtkommuner. Nyfosa AB är noterat på Nasdaq
Stockholm, Large Cap. För mer information se bolagets hemsida,
www.nyfosa.se.
23
NOT ANDELAR I JOINT VENTURE OCH INTRESSEFÖRETAG
Sagax äger 21,2 % av rösterna och 15,8 % av kapitalet i NP3 Fastig heter
AB, som är ett fastighetsbolag med fokus på kommersiella förvalt-
ningsfastigheter med hög direktavkastning fmst i norra Sverige. NP3
Fastigheter AB är noterat på Nasdaq Stockholm, Large Cap. Mer infor-
mation finns på bolagets hemsida, www.np3fastigheter.se.
Sagax äger 24,1 % av rösterna och 22,2 % av kapitalet i Fastighets-
bolaget Emilshus AB som är ett fastighetsbolag med affärsidé att
rvärva, utveckla och förvalta kommersiella fastig heter med Småland
som kärnmarknad. För mer information se bolagets hemsida,
www.emilshus.com.
Sagax äger 50 % av Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra, resterande
del ägs av NP3 Fastigheter AB. Verksamheten består i att äga och för-
valta fastigheter för byggvaruhandel. Sagax ombesörjer ekonomisk och
fastighetsförvaltning.
Sagax redovisar resultat- och ägarandelar i joint venture och
intresse företag enligt kapitalandelsmetoden. Resultatandelar, liksom
tillkommande förrvskostnader, redovisas mot värdena på andelarna i
koncernredovisningen. Koncernens totalresultat innefattar koncernens
andel av totalresultaten i investeringsobjekten.
Redovisat värde joint venture/intresseföretag
Moderbolaget
Joint venture
Org nr
Säte
Andel av rösterna
2023-12-31
2022-12-31
Hemsö Intressenter AB
556917-4336
50 %
960
735
Summa
960
735
Koncernen
Joint venture/Intresseföretag
Org nr
Säte
Andel av rösterna
2023-12-31
2022-12-31
Hemsö Intressenter AB
556917-4336
50 %
3 615
3 770
Nyfosa AB
559131- 0833
Nacka
23 %
2 789
derport Property Investment AB
559194-8681
50 %
2 728
2 991
NP3 Fastigheter AB
556749-1963
Sundsvall
21 %
2 104
2 133
Fastighetsbolaget Emilshus AB
559164-8752
Vetlanda
24 %
708
645
Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra
559235-3667
50 %
283
320
Pangir AB
559164-9990
50 %
12
7
Summa
12 240
9 864
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
109
NOTER
23
NOT ANDELAR I JOINT VENTURE OCH INTRESSEFÖRETAG, FORTS.
Sagax joint venture
Hemsö Fastighets AB
Söderport Property Investment AB
Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra
2023 2022 2023 2022 2023 2022
jan-dec jan-dec jan-dec jan-dec jan-dec jan-dec
Sagax ägarandel, %
15
15
50
50
50
50
Sagax andel av förvaltningsresultat, Mkr
297
295
224
234
31
32
Hyresintäkter, Mkr
4 818
4 073
1 025
907
96
93
Förvaltningsresultat, Mkr
2 345
2 309
449
492
62
65
Årets resultat, Mkr
2 721
2 563
48
1 149
59
130
2023
, 31 dec
2022
, 31 dec
2023
, 31 dec
2022
, 31 dec
2023
, 31 dec
2022
, 31 dec
Sagax redovisade andelsvärde, Mkr
3 615
3 770
2 728
2 991
283
320
Antal fastigheter
488
480
86
84
39
39
Fastigheternas bokförda värde, Mkr
82 624
84 879
14 418
14 197
1 475
1 610
Uthyrningsbar area, kvm
2 458 000
2 400 000
773 000
769 000
184 000
184 000
Hyresduration, år
9,5
9,6
4,0
4,2
6,5
6,5
Ekonomisk uthyrningsgrad, %
98
98
96
96
100
100
Räntebärande skulder, Mkr
50 823
49 567
7 354
6 936
847
869
Kapitalbindning, år
5,5
6,3
3,9
2,4
4,0
2,0
Räntebindning, år
5,0
5,6
2,7
1,7
2,8
1,0
Marknadsvärde för räntederivat, Mkr
–187
247
–72
153
Avstämning andelsvärden joint venture
Hemsö Intressenter AB
Söderport Property Investment AB
Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
Sagax andel av eget kapital
3 615
3 770
2 728
2 881
286
322
Redovisat värde för andel
3 615
3 770
2 728
2 991
283
320
Hemsö Intressenter AB
Söderport Property Investment AB
Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra
Koncernen
Moder bolaget
Koncernen
Moder bolaget
Koncernen
Moder bolaget
Ingående balans 2023- 01-01
3 770
735
2 991
320
Andel av total resultat
219
24
–30
Utdelning
161
–290
–7
Kapitaltillskott
225
225
0
Övrigt
3
Utgående balans 2023-12-31
3 615
960
2 728
283
Resultaträkningar joint venture i sammandrag
Hemsö Intressenter AB
Söderport Property Investment AB
Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Förvaltningsresultat
595
590
449
492
62
65
Värdeförändringar fastigheter
–1 583
115
82
671
136
98
Värdeförändringar finansiella instrument
68
133
223
276
Skatter
161
–186
96
–289
15
33
Årets resultat
894
652
48
1 149
59
130
Övrigt totalresultat
457
53
Årets totalresultat
438
705
48
1 149
59
130
Resultat tillhörigt ägare utan bestämmande
inflytande
85
Sagax andel av årets totalresultat
219
352
24
532
–30
65
1) Hemsö Intressenter AB äger 30 % av Hemsö Fastighets AB.
1)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
110
NOTER
Balansräkningar joint venture i sammandrag
Hemsö Intressenter AB
Söderport Property Investment AB
Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Förvaltnings fastigheter
14 418
14 197
1 475
1 610
Övriga anläggnings tillgångar
8 776
9 018
442
600
10
Likvida medel
1
32
223
273
45
32
Övriga omsättnings tillgångar
178
138
11
5
Summa tillgångar
8 777
9 050
15 260
15 208
1 541
1 648
Eget kapital
7 230
7 539
5 455
5 779
572
645
Räntebärande långfristiga skulder
1 470
1 470
7 279
6 333
847
869
Derivat
72
Uppskjuten skatteskuld
1 619
1 626
39
62
Övriga långfristiga skulder
356
346
29
18
Räntebärande kortfristiga skulder
74
603
Kortfristiga skulder
77
41
404
521
55
55
Summa eget kapital och skulder
8 777
9 050
15 260
15 208
1 541
1 648
1) Hemsö Intressenter AB äger 30 % av Hemsö Fastighets AB.
1)
Avstämning andelsvärden intresseföretag NP3 Fastighetsbolaget
Nyfosa AB Fastigheter AB Emilshus AB
2023-12-31
2023-12-31
2023-12-31
Sagax andel av eget kapital
3 934
1 544
723
Redovisat värde för andel
2 789
2 104
708
Marknadsvärde
4 265
3 041
820
NP3 Fastighetsbolaget
Nyfosa AB Fastigheter AB Emilshus AB
Koncernen
Koncernen
Koncernen
Ingående balans 2023- 01-01
2 133
645
Förvärv/Omklassificering
3 026
50
53
Andel av totalresultat
–104
26
9
Utdelning
–133
53
–10
Övrigt
12
Utgående balans 2023-12-31
2 789
2 104
708
1) Nyfosa AB omklassificerades till intresseföretag den 25 april 2023.
1)
23
NOT ANDELAR I JOINT VENTURE OCH INTRESSEFÖRETAG, FORTS.
Resultaträkningar intresseföretag i sammandrag NP3 Fastighetsbolaget
Nyfosa AB Fastigheter AB Emilshus AB
2023
2023
2023
Förvaltningsresultat
1 242
745
233
Värdeförändringar fastigheter
–1 549
465
43
Värdeförändringar finansiella
instrument
320
–282
112
Skatter
–13
59
–46
Årets resultat
639
61
33
Övrigt totalresultat
–19
Årets totalresultat
–658
61
33
Resultat tillhörigt ägare utan
bestämmande inflytande
–6
1
Sagax andel av årets totalresultat
–104
–26
9
Balansräkningar intresseföretag i sammandrag NP3 Fastighetsbolaget
Nyfosa AB Fastigheter AB Emilshus AB
2023-12-31
2023-12-31
2023-12-31
Förvaltningsfastigheter
39 278
20 276
7 324
Övriga anläggnings tillgångar
3 637
715
36
Likvida medel
435
183
212
Övriga omsättnings tillgångar
327
711
50
Summa tillgångar
43 676
21 885
7 622
Eget kapital
16 921
7 849
3 194
Räntebärande långfristiga
skulder
22 860
10 319
3 882
Derivat
148
Uppskjuten skatteskuld
1 263
1 240
241
Övriga långfristiga skulder
576
150
1
Kortfristiga skulder
1 908
2 328
303
Summa eget kapital och skulder
43 676
21 885
7 622
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
111
NOTER
Moderbolaget
2023-12-31 2022-12-31
Ingående anskaffningsvärde 1 714 1 725
Nyutlåning/amortering från
koncernföretag 387 11
Utgående anskaffningsvärde/
bokfört värde 2 101 1 714
25
NOT
LÅNGFRISTIGA FORDRINGAR PÅ
KONCERNFÖRETAG
24
NOT
RÄNTEBÄRANDE FORDRINGAR PÅ
JOINT VENTURE
Koncernen
Långfristiga fordringar på joint venture
2023-12-31
2022-12-31
Fastighetsaktiebolaget Ess-Sierra
9
9
Pangir AB
115
67
Summa
76
Moderbolaget
2023-12-31 2022-12-31
Ingående anskaffningsvärde 18 111 14 829
Nyutlåning/amortering från
koncernföretag –15 3 282
Utgående anskaffningsvärde/
bokfört värde 18 096 18 111
26
NOT LÅNGFRISTIGA SKULDER TILL KONCERNFÖRETAG
STYRELSEN OCH LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Under 2023 har moderbolagets ekonomiavdelning bistått VD David
Mindus helägda bolag med redovisningstjänster. Dessa tnster debite-
ras till självkostnad med procentuellt påslag. Sagax fakturerade bolagen
50 000 (44 000) kronor exklusive merrdes skatt. Ersättningen bedöms
som marknadsmässig. Inga övriga transaktioner har skett mellan Sagax
och medlemmar av bolagets styrelse, andra ledande befattningshavare
eller anhöriga till dessa under 2023. För ersättningar till styrelsen och
ledande befattningshavare, se not 5.
NÄRSTÅENDE BOLAG
Tjänster mellan koncern företag och joint venture debiteras till själv-
kostnad med procentuellt påslag. Ersättningen bedöms som marknads
ssig. Koncerninterna tjänster består av förvaltningstnster och
internräntedebitering. Därutöver har Sagax avtal med Söderport
Property Investment AB, som är ett joint venture med Nyfosa AB, med
Torslanda Property Investment AB som är ett dotter bolag till Söderport
Property Investment AB, Fastighetsaktiebolaget Ess Sierra som är ett
joint venture med NP3 Fastigheter AB samt med Pangir AB som är ett
joint venture, avseende ekonomisk förvaltning och fastighetsförvalt-
ning. Moderbolagets förvaltningsarvode fn koncernföretag uppgick
under året till 119 (96) miljoner kronor och 6 (22) miljoner kronor från
joint venture, avseende fastighets och bolagsförvaltning.
Sagax har lånat ut 115 (67) miljoner kronor inklusive upplupen
nta till Pangir AB och 9 (9) miljoner kronor inklusive upplupen ränta
till Fastighetsaktie bolaget Ess Sierra.
27
NOT TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
112
NOTER
AKTIEKAPITAL
Antalet återköpta aktier uppgick till 2 000 000 B aktier den 31 decem-
ber 2023. Aktierna återköptes under 2013.
Aktierna har ett kvotrde om 1,75 kronor per aktie. Samtliga
aktier var fullt betalda. Rösträtter och aktiekapitalandelar per aktieslag
presenteras här intill.
Aktiekapitalets utveckling enligt Bolagsverket de senaste tio åren
beskrivs nedan.
Sagax stamaktier av serie A, B och D har klassificerats som eget
kapitalinstrument.
Aktiekapitalets utveckling 2014-2023
Förändring Totalt Totalt antal Totalt antal Totalt antal Totalt antal
Datum
Händelse
aktiekapital aktie kapital A-aktier B-aktier D-aktier
preferensaktier
Totalt antal aktier
2023-11-13
Riktad nyemission
17 500 000
816 542 972
26 540 334
313 794 321
126 261 329
466 595 984
2023-09-06
Omvandling av aktieslag
799 042 972
26 540 334
303 794 321
126 261 329
456 595 984
2023-07-24
Incitamentsprogram
1)
550 617
799 042 972
26 565 758
303 768 897
126 261 329
456 595 984
2023- 06 -19
Riktad nyemission
17 500 000
798 492 356
26 565 758
303 454 259
126 261 329
456 281 346
2023-03-15
Omvandling av aktieslag
780 992 355
26 565 758
293 454 259
126 261 329
446 281 346
2023-01-27
Omvandling av aktieslag
780 992 355
26 595 226
293 424 791
126 261 329
446 281 346
2022-12-05
Omvandling av aktieslag
780 992 355
26 600 654
293 419 363
126 261 329
446 281 346
2022-08-03
Omvandling av aktieslag
780 992 355
26 687 288
293 332 729
126 261 329
446 281 346
2022-06-30
Incitamentsprogram
1)
641 238
780 992 355
26 832 854
293 187 163
126 261 329
446 281 346
2021- 08-31
Omvandling av aktieslag
780 351 117
26 832 854
292 820 741
126 261 329
445 914 924
2021- 06 -30
Incitamentsprogram
1)
654 614
780 351 117
26 832 884
292 820 711
126 261 329
445 914 924
2021-04-07
Inlösen preferensaktier
–28 564 723
779 696 503
26 832 884
292 446 646
126 261 329
445 540 859
2021-03-25
Omvandling av aktieslag
808 261 226
26 832 884
292 446 646
126 261 329
16 322 699
461 863 558
2020-08-20
Omvandling av aktieslag
808 261 226
26 832 884
292 446 646
125 800 000
16 784 028
461 863 558
2020-06-25
Incitamentsprogram
504 208
808 261 226
26 833 284
292 446 246
125 800 000
16 784 028
461 863 558
2020-06-01
Riktad nyemission
31 500 000
807 757 018
26 833 284
292 158 127
125 800 000
16 784 028
461 575 439
2020-05-08
Omvandling av aktieslag
776 257 018
26 833 284
292 158 127
107 800 000
16 784 028
443 575 439
2019- 09- 02
Omvandling av aktieslag
776 257 018
26 833 544
292 157 867
107 800 000
16 784 028
443 575 439
2019- 07-02
Incitamentsprogram
1)
348 175
776 257 018
26 833 644
292 157 767
107 800 000
16 784 028
443 575 439
2019- 06-03
Fondemission
278 943 397
775 908 843
26 833 644
291 958 810
107 800 000
16 784 028
443 376 482
2019- 05 -10
Riktad nyemission
10 325 000
496 965 446
13 416 822
145 979 405
107 800 000
16 784 028
283 980 255
2018 -11- 0 6
Riktad nyemission
8 575 000
486 640 446
13 416 822
145 979 405
101 900 000
16 784 028
278 080 255
2018- 06 -19
Incitamentsprogram
212 231
478 065 447
13 416 822
145 979 405
97 000 000
16 784 028
273 180 255
2018- 06 -14
Riktad nyemission
16 755 580
477 853 216
13 416 822
145 858 130
97 000 000
16 784 028
273 058 980
2018- 06 -01
Företrädesemission
41 758 875
461 097 636
13 416 822
145 858 130
87 425 383
16 784 028
263 484 363
2017-06-09
Kvittningsemission
79 298 046
419 338 761
13 416 822
145 858 130
63 563 169
16 784 028
239 622 149
2017-06-09
Inlösen preferensaktier
–72 565 451
340 040 715
13 416 822
145 858 130
18 250 000
16 784 028
194 308 980
2016-11-02
Riktad nyemission
6 676 257
412 606 166
13 416 822
145 858 130
18 250 000
58 250 000
235 774 952
2016-11-02
Företrädesemission
25 261 243
405 929 909
13 416 822
145 858 130
14 434 996
58 250 000
231 959 948
2015-03-24
Riktad nyemission
4 812 500
380 668 666
13 416 822
145 858 130
58 250 000
217 524 952
2014-12-22
Riktad nyemission
4 375 000
375 856 166
13 416 822
145 858 130
55 500 000
214 774 952
2014-04-25
Riktad nyemission
5 250 000
371 481 166
13 416 822
145 858 130
53 000 000
212 274 952
1) Nyemission med anledning av utnyttjande av teckningsoptioner under incitamentprogram 2015-2018, 2016-2019, 2017-2020, 2018-2021, 2019-2022
respektive 2020-2023.
1)
1)
28
NOT EGET KAPITAL
Rösträtter och aktiekapitalandelar Aktie-
Rösträtt Rösträtts- kapital-
Aktieslag
Antal aktier
per aktie
Antal röster
andel andel
A-aktier
26 540 334
1,0
26 540 334,00
38 %
6 %
B-aktier
313 794 321
0,1
31 379 432,10
44 %
67 %
D-aktier
126 261 329
0,1
12 626 132,90
18 %
27 %
Summa
466 595 984
70 545 899,00
100 %
100 %
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
113
NOTER
Nedan redogörs för de över resultaträkningen redovisade orealiserade
rdeförändringarna den senaste femårsperioden med beaktande av
uppskjuten skatteeffekt respektive år.
28
NOT EGET KAPITAL, FORTS
29
NOT OREALISERADE VÄRDEFÖRÄNDRINGAR
2023
2022
2021
2020
2019
Summa
Fastigheter
–1 306
1 709
3 870
1 274
1 301
6 848
Finansiella instrument
955
–2 343
1 858
228
889
320
Uppskjuten skatt
72
482
690
330
391
–1 821
Summa
–2 188
1 116
5 038
1 172
1 799
4 708
Uppskjuten skatt på värdeförändringar ovan påverkas även av juste-
ringar för skattemässiga avskrivningar.
Sagax utgående ackumulerade orealiserade värdeförändringar på
fastig hetsbeståndet den 31 december 2023 uppgick till 10 677 miljoner
kronor avseende de senaste tio åren. Se tabell nedan.
Fastigheternas orealiserade värdeförändringar 2014–2023
Redovisad Försäljning av Ackumulerade
orealiserad värde- värdeförändrade orealiserade värde-
År förändring, Mkr fastigheter, Mkr förändringar, Mkr
2014
436
4
440
2015
677
39
1 156
2016
1 306
–180
2 282
2017
1 113
14
3 409
2018
1 265
63
4 737
2019
1 301
–192
5 846
2020
1 274
8
7 128
2021
3 870
433
10 565
2022
1 709
–278
11 996
2023
–1 306
–13
10 677
Totalt
11 64 5
–968
10 677
TECKNINGSOPTIONER
Sagax har tre optionsprogram för bolagets medarbetare. Programmen
är treåriga och löper under perioderna 2021 2024, 2022 2025 respektive
2023 2026. Teckningsoptionerna ger rätt att teckna nya stam aktier i juni
2024, juni 2025 respektive juni 2026. Teckningskurserna motsvarar
B aktiens betalkurs vid respektive optionsprograms inledande omk-
nat med den genomsnittliga kursutvecklingen enligt fastighetsindex
bestående av fastighetsbolag noterade på Nasdaq Stockholms huvud-
lista under respektive treårsperiod. Teckningsoptionerna kommer
ledes att bli värdefulla under förutsättning att Sagax aktie har en
kursutveckling som är bättre än genomsnittet för de noterade fastig-
hetsbolagen under respektive treårsperiod.
Vid årsskiftet ägde Sagax medarbetare 977 693 teckningsoptioner
med rätt att teckna stamaktier av serie B, motsvarande 0,3 % av antalet
utestående A och B aktier vid årsskiftet. Under 2023 genomfördes en
nyemission med anledning av utnyttjande av teckningsoptioner under
incitamentsprogram 2020 2023 om 314 638 stamaktier av serie B. Åter-
stoden av personalens teckningsoptioner för incitamentsprogrammet
2020 2023 återköptes av AB Sagax för 34 miljoner kronor, vilket mot-
svarar marknadsvärdet vid tidpunkten för återköpet. Bolagets verkstäl-
lande direktör och styrelseledamöter omfattas inte av programmen.
Inga ytterligare teckningsoptioner eller konvertibler finns utestående.
KONCERNENS EGET KAPITAL
Aktiekapital motsvaras av moderbolagets aktiekapital. Övrigt tillskjutet
kapital avser kapital tillskjutet från ägarna. Reserver avser valuta
omräkningsdifferens som uppsr till följd av utlands verksamhet, andel
övrigt totalresultat för joint venture och valutaomräkningsdifferensen
avseende säkringsredovisning fn utlandsverksamhet. Intnade
vinstmedel avser intnade vinstmedel i koncernen.
MODERBOLAGETS EGET KAPITAL
Enligt aktiebolagslagen utgörs eget kapital av bundet (icke utdelnings-
bart) och fritt (utdelningsbart) eget kapital. Till aktieägarna får endast
utdelas så mycket att det efter utdelning finns full täckning för bundet
eget kapital. Vidare får endast vinstutdelning göras om det är försvar-
ligt med hänsyn till de krav som verksamhetens art, omfattning och
risker sller på storleken av det egna kapitalet och bolagets och koncer-
nens konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. Utdelning
reslås av styrelsen i enlighet med bestämmelserna i aktiebolagslagen
och beslutas av års stämman.
UTDELNING
Sagax styrelse föreslår årsstämman 2024 en utdelning om 3,10 (2, 70)
kronor per A och B aktie för var vid avstämnings dagen befintlig A och
B aktie. Totalt föreslås 1 048,8 miljoner kronor i utdelning till ägare av
A respektive B aktier.
Styrelsen föreslår årsstämman 2024 en utdelning om 2,00 (2,00)
kronor per D aktie att utbetalas kvartalsvis om 0,50 kronor per D aktie
under tiden mellan årsstämmorna 2024 och 2025. Totalt föreslås 252,5
miljoner kronor i utdelning till bolagets D aktieägare.
Den sammanlagda föreslagna utdelningen uppgår till totalt 1 301,4 mil-
joner kronor. Utdelningen motsvarar 33,5 % (33,3 %) av koncernens för-
valtningsresultat för 2023 och 37,3 % (36,9 %) av koncernens kassa flöde
från den löpande verksamheten 2023 före förändring av rörelse kapitalet.
RESULTAT PER AKTIE
Enligt bolagsordningen ger varje D aktie rätt till utdelning om fem
nger den sammanlagda utdelningen på A och B aktier, dock maxi-
malt 2,00 kronor per aktie. Vid beräkning av resultat per A och B aktie
minskades följaktligen årets resultat med 2,00 kronor per D aktie,
totalt 252,5 miljoner kronor. Beräkningen är baserad på det totala
antalet D aktier vid årets slut, 126 261 329 stycken.
Vid beräkning av resultat per A och B aktie efter utspädning till
följd av utestående tecknings optioner har utspädningen, i enlighet med
IAS 33, beräknats som det antal B aktier vilka behöver emitteras för att
täcka skillnaden mellan lösenkurs och börskurs för samtliga utestående
potentiella B aktier (teckningsoptioner), till den del det är sannolikt att
de kommer att utnyttjas.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
114
NOTER
Koncernen
Moderbolaget
Ställda säkerheter för räntebärande skulder
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
Fastighetsinteckningar
1)
11 326
8 888
Pantsatta dotterbolags andelar
2)
565
6
1 030
460
Andra pantsatta tillgångar
11
Pantsatta koncernfordringar
620
620
Summa
11 891
8 905
1 650
1 080
1) I Finland överstiger uttagna pantsatta fastighetsinteckningar räntebärande skulder med 3 255 (2 032) miljoner kronor, i enlighet med marknadspraxis.
2) Pantsatta dotterbolagsandelar avser bolagens andel av koncernens nettotillgångar med avdrag för pantsatta fastighetsinteckningar och företagsinteckningar.
30
NOT STÄLLDA SÄKERHETER OCH EVENTUAL FÖRPLIKTELSER
Poster ingående i
Koncernen
Moderbolaget
likvida medel
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
Kassa och bank
28
76
2
0
Summa
28
76
2
0
Förändringar av rörelsekapitalet har påverkat kassafdet med 80 (212)
miljoner kronor.
Kassafdet fn den löpande verksamheten före förändringar av
rörelse kapital uppgick till 3 485 (3 015) miljoner kronor. Erhållna utdel-
ningar från börsnoterade aktier uppgick till 46 (176) miljoner kronor
och erhållna räntor till 203 (33) miljoner kronor. Erlagda räntor uppgick
till 648 (257) miljoner kronor.
Kassa fdet från den löpande verksamheten avviker från förvalt-
ningsresultatet främst till följd av att en stor del av kassaflödet i joint
venture och intresse företag under 2023 återinvesterats i dessa verksam-
heter.
Investeringsverksamheten påverkade kassaflödet med –4 749 (–5 902)
miljoner kronor och avsåg huvudsakligen nettoinvesteringar i fastig-
hetsverksamheten om –5 904 (3 870) miljoner kronor samt avyttring
av finansiella instrument om 2 122 (44) miljoner kronor. Investeringar
i ny , till och ombyggnationer av befintliga fastig heter uppgick under
kenskapsåret till 902 (715) miljoner kronor. Fastighetsförvärv belas-
tade koncernens kassafde med 5 088 (3 202) miljoner kronor. Fastig-
hetsförsäljningar bidrog med 86 (47) miljoner kronor till kassa flödet.
Kassafdet fn finansieringsverksamheten tillförde Sagax 1 135
(2 666) miljoner kronor. Koncernen upptog 7 326 (7 631) miljoner
kronor i nyupplåning samt amorterade 9 206 (4 050) miljoner kronor.
Nyemission av B aktier har tillfört 4 166 (39) miljoner kronor. Under
året betalades 1 111 (935) miljoner kronor i utdelning till aktie ägarna.
Sammantaget har likvida medel förändrats med –48 (–8) miljoner
kronor till 28 (76) miljoner kronor under 2023.
31
NOT KASSAFLÖDESANALYSER
Koncernen
Moderbolaget
Eventualförpliktelser/Ansvarsförbindelser
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
Borgensförbindelser avseende dotterbolags räntederivat
24
Borgenförbindelser avseende dotterbolags krediter
27 873
25 840
Summa eventualförpliktelser/ansvarsförbindelser
27 897
25 840
Förändringar av skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
2022
2023
2021-12-31
Kassaflöde
2022-12-31
Kassaflöde
2023-12-31
Valutakurs- Omklasssifi- Valutakursför- Omklassifi-
förändring cering ändring cering
Kortfristiga ränte bärande skulder
2 985
–1 388
116
761
2 474
–90
74 5
3 267
4 907
Långfristiga ränte bärande skulder
23 367
4 989
2 223
761
29 820
–1 790
673
3 267
25 436
Summa
26 353
3 601
2 339
32 294
–1 880
–72
30 343
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
115
NOTER
32
NOT FINANSIELL RISKHANTERING
FINANSIERING OCH RATING
Sagax finansiering besr primärt av eget kapital och räntebärande
skulder. Bolagets långfristiga finansiering utgörs av börsnoterade obli-
gationslån, kreditfaciliteter och företagscertifikat. Sagax har en rating
från Moody´s Investors Service om Baa2 med ”stable outlook”. Den
erhållna ratingen är en så kallad "investment grade" och bedöms vara
av godo för Sagax då det innebär en ökad tillgång till den europeiska
kapitalmarknaden.
Motparter i kreditfaciliteterna är svenska och utndska affärs-
banker. Obligationerna har särskilda åtaganden om upprätthållandet av
nettoskuld, räntetäckningsgrad och andel säkerslld skuld. Detta inne-
r att obligationsinnehavare har en rätt att påkalla inlösen eller åter-
köp av obligationerna i fall åtaganden inte uppfylls i kombination med
en nedsättning av kreditrating. Även bankn inkluderar olika typer av
åtaganden och utgörs typiskt av vissa nyckeltal som ska uppfyllas. Bola-
get uppfyller samtliga finansiella åtaganden. Det är Sagax bedömning
att obligationerna och faciliteterna har marknadsmässiga villkor. För
mer information se sidorna 40-41.
FINANSPOLICY
Finanspolicyn fastställs av styrelsen och anger riktlinjer och regler
r hur finansverksam heten ska bedrivas i syfte att begränsa risker
kopplade till Sagax finansiering samt att säkerställa att den långsiktiga
kreditrdigheten bibehålls. Den anger även hur rapportering avseende
Sagax finansverksamhet ska ske till styrelsen. Finanspolicyn fastställer
ansvarsfördelning och administrativa regler och ska även fungera som
vägledning i det dagliga arbetet för personal inom finansfunktionen.
Alla Sagax dotterbolag omfattas av finanspolicyn. Sagax har följande
riktlinjer för finansverksamheten.
Belåningsgrad om högst 50 %.
Räntetäckningsgrad överstigande 3,0 gånger.
Nettoskuld i förhållande till EBITDA om högst 8,0 gånger.
I diagrammen på sidan 116 redovisas hur utfallen de senaste 5 åren
rhållit sig till bolagets riktlinjer.
REFINANSIERINGSRISK
Förutsättningarna på kapital- och kreditmarknaderna kan förändras,
vilket kan leda till att refinansiering av befintliga skulder uteblir eller
ej kan ske till skäliga villkor. Därutöver kan försvagad konjunktur, för-
ändring i utbud eller efterfrågan på bolagets lokaler inverka negativt på
bolagets resultat- och balansräkning samt nyckeltal, vilket kan leda till
nkt kreditbetyg och därmed försvåra möjligheten till refinansiering
av befintliga skulder.
I syfte att begränsa refinansieringsrisken strävar Sagax efter att
ha en låg andel kortfristig räntebärande finansiering och att refinan-
siera de långfristiga räntebärande skulderna i god tid samt att använda
flera olika finansieringskällor. Sammantaget bedöms detta arbetssätt
begränsa bolagets refinansieringsrisk. På sidan 116 redovisas känslig-
hetsanalys vid förändring av fastighetsvärden och effekt på Sagax
belåningsgrad. Där redovisas även känslighetsanalys vid förändring av
uthyrningsgrad och effekt på Sagax räntetäckningsgrad.
LIKVIDITETSRISK
Koncernen definierar likviditetsrisk som risken att inte ha tillgång till
likviditet för att täcka sina betalningsåtaganden, inklusive räntebetal-
ningar. Brist på likviditet för att täcka förfallna betalningar kommer
att ha en negativ inverkan på koncernens verksamhet och finansiella
ställning.
Sagax har ett positivt kassaflöde fn verksamheten och refinan-
sieringsbehovet fördelas jämnt över de närmaste åren, se not 17 där
rfallotidpunkter för koncernens finansiering framgår. Sagax rörelse-
kapital uppgick till –4 445 (2 750) miljoner kronor. Outnyttjade kredit-
faciliteter uppgick vid samma tidpunkt till 11 393 (9 427) miljoner
kronor inklusive lånelöften motsvarande utestående företagscertifikat.
Inga ytterligare säkerheter behöver ställas för nyttjande av kredit-
faciliteterna.
RÄNTERISK
Räntekostnaderna är koncernens största löpande kostnad. Ränterisk
definieras som risken att förändringar i ränteläget påverkar Sagax
finansieringskostnad. Ränterisken är hänförlig till utvecklingen av
aktuella räntenivåer. Förutsättningarna på räntemarknaden kan för-
ändras vilket i sin tur kan påverka ränteläget. Riksbankens och den
europeiska centralbankens penningpolitik, förväntningar om ekono-
misk utveckling såväl internationellt som nationellt, samt oväntade
ndelser påverkar marknadsräntorna.
För att reducera Sagax exponering mot ett stigande ränteläge har
koncernen en väsentlig del fastntelån. För att begnsa ränterisken
r lån med rörlig ränta används ränteswappar och räntetak. Den 31
december 2023 uppgick andelen fasträntelån till 86 % (87 %) av Sagax
ntebärande skulder. En höjning av marknadsräntorna bedöms därför
få en begnsad effekt på Sagax räntekostnader på kort och medel-
ng sikt. Den genomsnittliga räntebindningstiden med hänsyn tagen
till Sagax derivatavtal uppgick vid årsskiftet till 2,8 (3,2) år. Se även
nslig hetsanalysen på sidan 116.
MOTPARTSRISK I FINANSIERING
Med motpartsrisk avses den risk som vid varje tillfälle bedöms före-
ligga att Sagax motparter inte fullgör sina avtalsenliga förpliktelser.
Sagax begränsar motpartsrisken genom krav på hög kreditrdighet
hos motparterna. Sagax motparter utgörs av svenska eller utländska
banker med rating om lägst A– (Standard & Poor´s) eller A3 (Moody´s
Investors Service).
VALUTARISK
Sagax är exponerat mot valutarisker till följd av investeringar och
skulder i euro. Sagax rapporteringsvaluta är svenska kronor och alla
balansposter som är i euro är omräknade till svenska kronor. Valuta-
kursförändringar kan ha en väsentlig effekt på koncernens finansiella
ställning och resultat i svenska kronor.
Valutarisken hanteras genom att förrv av fastigheter i euro
huvudsakligen finansieras genom upplåning i euro. Transaktions-
exponering i koncernen hanteras genom matchning av intäkter och
kostnader i samma valuta. Nettoexponeringen den 31 december 2023,
tillgångar minus skulder i euro, uppgick till 11 838 (7 598) miljoner
kronor. Sammantaget uppgick nettoexponeringen till 32 % (23 %) av
eget kapital. I enlighet med IAS 21 redovisas valutakurseffekter för
utlandsverksamhet och säkringsredovisning under rubriken Övrigt
totalresultat. Övriga valutakurseffekter redovisas i resultatkningen.
Se även känslighetsanalysen på sidan 116.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
116
NOTER
32
NOT FINANSIELL RISKHANTERING, FORTS.
Effekt på räntetäckningsgrad vid förändrad
uthyrningsgrad per 31 december 2023
–10 %
–5 %
0 %
+5 %
+10 %
Uthyrningsgrad, %
87
91
96
ET
ET
Räntetäckningsgrad, ggr
5,1
5,4
5,7
ET
ET
Effekt på belåningsgraden vid förändrat värde
på fastighetsportföljen per 31 december 2023
20 %
–10 %
0 %
+10 %
+20 %
Värdeförändring, Mkr
11 412
5 706
11 412
Belåningsgrad, %
49
45
41
38
36
Effekt på räntetäckningsgrad vid förändrad
uthyrningsgrad per 31 december 2022
–10 %
–5 %
0 %
+5 %
+10 %
Uthyrningsgrad, %
86
91
96
ET
ET
Räntetäckningsgrad, ggr
6,4
6,7
7,1
ET
ET
Effekt på belåningsgraden vid förändrat värde
på fastighetsportföljen per 31 december 2022
20 %
–10 %
0 %
+10 %
+20 %
Värdeförändring, Mkr
–10 536
5 268
5 268
10 536
Belåningsgrad, %
52
48
45
42
39
KÄNSLIGHETSANALYS
Nedan redovisas Sagax exponering för väsentliga risker i bolagets verksamhet.
Känslighetsanalys per 31 december 2023 Effekt förvaltnings resultat, Effekt på resultat efter skatt, Effekt
Belopp i miljoner kronor
Förändring
årsbasis årsbasis eget kapital
Ekonomisk uthyrningsgrad
+/– 1 %-enhet
+47/–47
+38/38
+38/38
Hyresintäkter
+/– 1 %
+46/46
+37/–37
+37/–37
Fastighetskostnader
+/– 1 %
8/+8
6/+6
6/+6
Räntekostnader för skulder i SEK med beaktande av räntederivat
+/– 1 %-enhet
9/+9
7/+7
7/+7
Räntekostnader för skulder i EUR med beaktande av räntederivat
+/– 1 %-enhet
33/+33
–26/+26
26/+26
Förändring av valutakursen SEK/EUR
+/– 10 %
+234/234
+187/–187
+1 183/–1 183
Ändrad hyresnivå vid kontraktsförfall 2024
+/– 10 %
+73/73
+59/–59
+59/–59
1) Exklusive resultatandelar i joint venture och intresseföretag.
2) Sagax nettoexponering mot valutakursen SEK/EUR består utöver intäkter och kostnader i euro även av tillgångar och skulder bokförda i euro.
1)
2)
Belåningsgraden ska understiga 50 % enligt finanspolicyn
Belåningsgrad
Belåningsgrad
%
0
10
20
30
40
50
20232022202120202019
Nettoskulden i förhållande till EBITDA ska
understiga 8 gånger enligt finanspolicyn
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA
Ggr
0
2
4
6
8
10
20232022202120202019
Räntetäckningsgraden ska överstiga
3,0 gånger enligt finanspolicyn
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgrad
Ggr
0
1
2
3
4
5
6
7
8
20232022202120202019
Valutaexponering
Belopp i miljoner euro
2023-12-31
2022-12-31
Förvaltningsfastigheter
3 861
3 393
Övriga tillgångar
134
318
Summa tillgångar
3 995
3 711
Räntebärande skulder
2 580
2 703
Övriga skulder
348
326
Summa skulder
2 928
3 028
Nettoexponering
1 067
683
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
117
NOTER
Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskaprets utgång.
33
NOT VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER RÄKENSKAPSÅRETS UTGÅNG
Till årsstämmans förfogande finns följande fria fond- och vinstmedel:
Balanserade vinstmedel
888 813 250,90
Överkursfond
6 451 905 416,65
Årets resultat
2 683 622 685,20
Summa
10 024 341 352,75
1 048 837 430,50
Till aktieägarna utdelas 2,00 kronor per stamaktie av serie D
252 522 658,00
Överföres till överkursfond
8 722 981 264,25
Överföres till balanserade vinstmedel
0
Summa
10 024 341 352,75
34
NOT FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
STYRELSENS YTTRANDE AVSEENDE FÖRSLAG TILL VINST-
DISPOSITION SAMT BEMYNDIGANDE ATT ÅTERKÖPA EGNA
AKTIER
Enligt aktiebolagslagen 18 kap 4 § ska styrelsen avge ett yttrande avse-
ende förslag till vinstutdelning. Vidare följer av 19 kap 22 § aktiebolags-
lagen att styrelsen ska avge ett yttrande avseende förslag till beslut om
återköp av egna aktier.
Koncernens egna kapital har beräknats i enlighet med de av EU
antagna IFRS-standarderna och tolkningarna av dessa (IFRIC) samt i
enlighet med svensk lag genom tilmpning av Rådet för finansiell rap-
porterings rekommendation RFR 1 (Kompletterande redovisningsreg-
ler för koncerner). Moderbolagets egna kapital har beräknats i enlighet
med svensk lag och med tilmpning av Rådet för finansiell rapporte-
rings rekommendation RFR 2 (Redovisning för juridiska personer).
Styrelsen föreslår att årsstämman för räkenskapsåret 2023 beslutar
om utdelning till aktieägarna om 3,10 kronor per stamaktie av serie A
och serie B. Som avstämningsdag för utdelning på stamaktier föreslås
den 13 maj 2024. Utdelningen beräknas kunna utbetalas genom Euro-
clears försorg den tredje vardagen efter avstämningsdagen.
Styrelsen föreslår att årsstämman för räkenskapsåret 2023 beslutar
om utdelning till aktieägarna om 2,00 kronor per stamaktie av serie D
med utbetalning kvartalsvis om 0,50 kronor per stamaktie av serie D.
Som avstämningsdagar för utdelningen på stamaktier av serie D före-
slår styrelsen fredagen den 28 juni 2024, måndagen den 30 september
2024, måndagen den 30 december 2024 och måndagen den 31 mars
2025. Utdelningen beräknas kunna utbetalas genom Euroclear Sweden
AB:s försorg den tredje vardagen efter respektive avstämningsdag.
Styrelsen föreslår vidare att stämman beslutar att de nya stam-
aktier av serie D som kan komma att emitteras med stöd av stämmans
bemyndigande enligt punkt 14 på dagordningen för årssmman ska
ge rätt till utdelning i enlighet med ovan från och med den dag de blivit
införda i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken. Vid ett maxi-
malt utnyttjande av bemyndigandet kommer en utdelning för tillkom-
mande stamaktier av serie D om maximalt 93 319 196,00 kronor att
kunna delas ut.
Den föreslagna vinstutdelningen 2024 motsvarar 33,5 procent
av koncernens förvaltningsresultat för 2023 och 37,3 procent av kon-
cernens kassaflöde fn den löpande verksamheten före förändring
av rörelsekapital 2023. Om bemyndigandet att emittera stamaktier
utnyttjas maximalt som föreslås årsstämman 2024 kommer den före-
slagna utdelningen i sllet att högst motsvara högst 35,9 procent av
koncernens förvaltningsresultat för 2023 och högst 40,0 procent av
koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring
av rörelsekapital 2023. Styrelsen finner att full täckning finns för
Bolagets bundna egna kapital efter den föreslagna utdelningen.
Styrelsen finner att den föreslagna utdelningen till aktieägarna och
det föreslagna bemyndigandet avseende beslut om återköp av aktier är
försvarliga med hänsyn till de parametrar som anges i 17 kap 3 § andra
och tredje styckena i aktiebolagslagen (verksamhetens art, omfattning
och risker samt konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt).
Styrelsen bedömer att Bolagets och koncernens egna kapital efter
den föreslagna utdelningen och efter eventuellt utnyttjande av bemyn-
digandet att återköpa aktier kommer att vara tillräckligt stort i relation
till verksamhetens art, omfattning och risker. Styrelsen beaktar i sam-
manhanget bland annat Bolagets och koncernens historiska utveckling,
budgeterad utveckling, investeringsplaner och konjunkturläget.
Föreslagen utdelning utgör 11,8 procent av moderbolagets egna
kapital och 3,6 procent av koncernens egna kapital per 31 december
2023. Om bemyndigandet att emittera stamaktier av serie D utnyttjas
maximalt kommer den föreslagna utdelningen i stället att utgöra högst
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
118
NOTER
34
NOT FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION, FORTS.
12,7 procent av moderbolagets egna kapital och högst 3,8 procent av
koncernens egna kapital per 31 december 2023. Bolagets och koncer-
nens soliditet är god med beaktande av rörelsens karaktär och utveck-
ling. Mot denna bakgrund anser styrelsen att Bolaget och koncernen
har goda förutsättningar att ta framtida affärsrisker och även tåla even-
tuella förluster. Planerade investeringar har beaktats vid bestämman-
det av den föreslagna utdelningen samt det föreslagna bemyndigandet
avseende återköp av egna aktier. Utdelningen eller utnyttjande av
bemyndigandet att återköpa egna aktier kommer heller inte att negativt
påverka Bolagets och koncernens förmåga att göra ytterligare affärs-
ssigt motiverade investeringar enligt antagna planer.
Den föreslagna utdelningen och eventuellt utnyttjande av bemyn-
digandet att återköpa aktier kommer inte att påverka Bolagets och
koncernens förga att i rätt tid infria sina betalningsförpliktelser.
Styrelsen har övervägt övriga kända förhållanden som kan ha betydelse
r Bolagets och koncernens ekonomiska ställning och som inte beak-
tats inom ramen för det ovan anförda. Därvid har ingen omständighet
framkommit som gör att den föreslagna utdelningen eller det föreslagna
bemyndigandet att återköpa egna aktier inte framstår som försvarliga.
Vidare beaktar styrelsen att det åligger styrelsen att, i samband
med eventuellt utnyttjande av bemyndigandet att återköpa aktier,
upprätta ett nytt motiverat yttrande enligt 19 kap 22 och 29 §§ i aktie-
bolagslagen avseende om det då aktuella förrvet av egna aktier, med
nsyn till då rådande förhållanden, är försvarligt med hänsyn till de
parametrar som anges i 17 kap 3 § andra och tredje styckena i aktie-
bolagslagen.
Stockholm i april 2024
AB Sagax (publ)
Styrelsen
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
119
ÅRSREDOVISNINGENS UNDERTECKNANDE
Undertecknade förkrar att koncern- och årsredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS, sådana de
antagits av EU, respektive god redovisningssed och ger en rättvisande bild av koncernens och företagets sllning och resultat, samt att koncern-
rvaltningsberättelsen och förvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och företagets verksamhet,
ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och okerhetsfaktorer som de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 15 april 2024
Staffan Salén Johan Cederlund
Styrelsens ordförande Styrelseledamot
Filip Engelbert Johan Thorell
Styrelseledamot Styrelseledamot
Ulrika Werdelin David Mindus
Styrelseledamot Styrelseledamot och
verkställande direktör
r revisionsberättelse har lämnats den 15 april 2024
Jonas Svensson
Auktoriserad revisor
Ernst & Young AB
NOTER
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
120
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH
KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utrt en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
r AB Sagax (publ) för år 2023 med undantag för bolagsstyrnings-
rapporten på sidorna 64-72. Bolagets årsredovisning och koncern redo-
visning ingår på sidorna 8–119 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rätt-
visande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december
2023 och av dess finansiella resultat och kassafde för året enligt års-
redovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2023 och
av dess finansiella resultat och kassafde för året enligt International
Financial Reporting Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och
årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrnings-
rapporten på sidorna 64-72. Förvaltningsberättelsen är förenlig med
årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och
balansräkningen för moderbolaget samt rapporten över totalresultatet
och rapporten över finansiell sllning för koncernen.
ra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncern-
redovisningen är förenliga med innellet i den kompletterande rapport
som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med
Revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utrt revisionen enligt International Standards on Auditing
(ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhål-
lande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta
innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga för-
bjudna tjänster som avses i Revisorsförordningens (537/2014) artikel
5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall,
dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Revisionsbettelse
Till bolagsstämman i AB Sagax (publ), org nr 556520-0028
Särskilt betydelsefulla områden
rskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt
r professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perio-
den. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i
rt ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen
som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.
Beskrivningen nedan av hur revisionen genomfördes inom dessa
områden ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns
ansvar i vår rapport om årsredovisningen också inom dessa områden.
rmed genomfördes revisionsåtgärder som utformats för att beakta
r bedömning av risk för väsentliga fel i årsredovisningen och koncern-
redovisningen. Utfallet av vår granskning och de granskningsåtgärder
som genomförts för att behandla de områden som framgår nedan utgör
grunden för vår revisionsberättelse.
Värdering förvaltningsfastigheter
Beskrivning av området Hur detta område beaktades i revisionen
Det verkliga värdet för förvaltningsfastigheterna i koncernen uppgick den
31 december 2023 till 57 061 Mkr. Per balansdagen som avslutas 31
december 2023 har 99% av fastighetsbeståndet värderats av externa
värderare och 1% genom internt upprättade värderingar. Värderingarna är
avkastningsbaserade enligt kassaflödesmodellen, vilket innebär att framtida
kassaflöden prognostiseras. Fastigheternas direktavkastningskrav bedöms
utifrån varje fastighets unika risk samt gjorda transaktioner på marknaden
för objekt av liknande karaktär. Med anledning av den höga graden av an-
taganden och bedömningar som sker i samband med fastighetsvärderingen
anser vi att detta område är ett särskilt betydelsefullt område i vår revision.
En beskrivning av värdering av fastighetsinnehavet framgår av avsnitt om
redovisningsprinciper och avsnitt om kritiska bedömningar i not 1 ”Redo-
visningsprinciper” samt not 13 ”Förvaltningsfastigheter”.
I vår revision har vi utvärderat bolagets process för fastighetsvärdering,
bland annat genom att utvärdera värderingsmetod och indata i de externt
och internt upprättade värderingarna. Vi har utvärderat bolagets kompetens
samt utvärderat de externa värderarnas kompetens och objektivitet. Vi har
gjort jämförelser mot känd marknadsinformation. Vi har granskat använd
modell för fastighetsvärdering. Vi också granskat rimligheten i gjorda
antaganden som direktavkastningskrav, vakansgrad, hyresintäkter och
driftskostnader för ett urval av förvaltningsfastigheterna. Urval har gjorts
utifrån kriterierna risk, storlek och slumpmässighet. Vi har granskat lämnade
upplysningar i årsredovisningen.
REVISIONSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
121
ANNAN INFORMATION ÄN ÅRSREDOVISNINGEN OCH
KONCERNREDOVISNINGEN
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1–7 och på sidorna
124-178. Den andra informationen består även av ersättningsrapporten
som vi inmtade före datumet för denna revisionsberättelse. Det är sty-
relsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra
information. Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för denna andra information.
rt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovis-
ningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med
bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras
ovan och överga om informationen i väsentlig utsträckning är ofören-
lig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genom-
ng beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inmtat under revisionen
samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga
felaktigheter.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att den ger
en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncern-
redovisningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen och
verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de
bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncern-
redovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av
bolagets förga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är
tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta
verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet
om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verksllande
direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller
inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella
rapportering.
Revisorns ansvar
ra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovis-
ningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några
sentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra utta-
landen. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti
r att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och
anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan för-
ntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme
och har en professionellt skeptisk insllning under hela revisionen.
Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i
årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder
bland annat utifn dessa risker och inmtar revisionsbevis som
är tillräckliga och ändalsenliga för att utgöra en grund för våra
uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till
följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som
beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i
maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information
eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som
har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåtgärder
som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för att
uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används
och rimligheten i styrelsens och verksllande direktörens uppskatt-
ningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande
direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet
av årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi drar också en
slutsats, med grund i de inmtade revisionsbevisen, om det finns
någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser
eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets
rmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det
finns en väsentlig okerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen
fästa uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen om
den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är
otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och koncern-
redovisningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som
inmtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan fram-
tida händelser eller förhållanden göra att ett bolag inte längre kan
fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och
innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland
upplysningarna, och om årsredovisningen och koncernredovisningen
återger de underliggande transaktionerna och händelserna på ett sätt
som ger en rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändalsenliga revisionsbevis avseende
den finansiella informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna
inom koncernen för att göra ett uttalande avseende koncernredo-
visningen. Vi ansvarar för styrning, övervakning och utförande av
koncernrevisionen. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade
omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste ock
informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland de
eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt
relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relatio-
ner och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt oberoende,
samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att eliminera hoten
eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi
vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste
bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör
de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa
områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författ-
ningar förhindrar upplysning om fgan.
REVISIONSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
122
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR
OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision av
styrelsens och verksllande direktörens förvaltning av AB Sagax (publ)
r år 2023 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst
eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget
i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkstäl-
lande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utrt revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är obero-
ende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisors-
sed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner betf-
fande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar
detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med
nsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart,
omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och koncer-
nens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande
bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att
bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvalt-
ningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras
på ett betryggande sätt. Verksllande direktören ska sköta den löpande
rvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland
annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska
fullgöras i överenssmmelse med lag och för att medelsförvaltningen
ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
rt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en
rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller
verkställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredo-
visningslagen eller bolagsordningen.
rt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bola-
gets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med
rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktie-
bolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en
revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättnings-
skyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets
vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder
vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning
under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på
revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder
som utrs baseras på vår professionella bedömning med utgångspunkt
i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på
sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för verk-
samheten och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse
r bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut, besluts-
underlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som är relevanta
r vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande
om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller
rlust har vi granskat styrelsens motiverade yttrande samt ett urval av
underlagen för detta för att kunna bedöma om förslaget är förenligt med
aktiebolagslagen
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har
vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direk-
tören har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett
format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten)
enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för
AB Sagax (publ) för år 2023.
r granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format
som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utrt granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till AB Sagax (publ)) enligt god revisorssed i
Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa
krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls-
enliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan
intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer
nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
REVISIONSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
123
Revisorns ansvar
r uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i
allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap.
4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår
granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransknings-
åtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad
i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti
r att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan
finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller miss-
tag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen
kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med
grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tilmpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för revisions-
retag som utför revision och översiktlig granskning av finansiella rap-
porter samt andra bestyrkandeuppdrag och näraliggande tjänster och
har därmed ett allsidigt system för kvalitetskontroll vilket innefattar
dokumenterade riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av yrkes-
etiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar
och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis
om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering av årsredovisningen och koncernredovisning.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att
bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta
r hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i
syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändalsenliga med
nsyn till omsndigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om
effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar ock
en utrdering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att
Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstäm-
ning av att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade årsredo-
visningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncer-
nens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassafdesanalys samt
noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som
följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på
sidorna 64-72 och för att den är upprättad i enlighet med årsredo-
visningslagen.
r granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att
r granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning
och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing
och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss
tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet
med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2-6 årsredovisningslagen samt
7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningens
och koncernredovisningens övriga delar samt i överensstämmelse med
årsredovisningslagen.
Ernst & Young AB, Box 7850, 103 99 Stockholm, utgs till AB Sagax
revisorer av bolagssmman den 9 maj 2023 och har varit bolagets
revisor sedan 8 maj 2008.
Stockholm den 15 april 2024
Ernst & Young AB
Jonas Svensson
Auktoriserad revisor
REVISIONSBERÄTTELSE
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
124
FASTIGHETSFÖRVÄRV
Sagax har under 2023 förrvat 142 (119) fastigheter för totalt 5 088
(3 202) miljoner kronor, se tabellen nedan. I Finland, Frankrike, Benelux,
Spanien och Tyskland förrvades fastigheter för totalt 4 902 miljo-
ner kronor, motsvarande 96 % av koncernens fastighetsförrv under
året, varav en fastighetsportfölj om 65 fastigheter omfattande 109 000
kvadrat meter uthyrningsbar area och 1 840 000 kvadratmeter mark
rvärvades i Frankrike under fjärde kvartalet för totalt 1 238 miljoner
kronor. 4 % av koncernens fastighetsförvärv under året avser Sverige.
FASTIGHETS FÖRSÄLJNINGAR
Under 2023 avyttrades 9 fastigheter med en uthyrningsbar area om
totalt 13 300 kvadrat meter. Det sammanlagda försäljnings priset uppgick
till 86 miljoner kronor.
Fastighetsförteckning
Under 2023 har 5 991 miljoner kronor investerats i fastigheter, varav 5 088 miljoner kronor avsåg förvärv
och 902 miljoner kronor avsåg investeringar i det befintliga beståndet. Fastigheter till ett bokfört värde om
77 miljoner kronor har avyttrats under samma period. Nettoinvesteringarna uppgick till 5 913 miljoner kronor.
Fastighetsförvärv januari-december 2023
Fastighet/adress Kommun Segment Marknad Uthyrningsbar area, kvm
Solkraften 13* Stockholm Sverige Stockholm 1 330
Totalt kvartal 1 1 330
Tunaberg 4 Botkyrka Sverige Stockholm 1 320
Täckeråker 2:227 Haninge Sverige Stockholm 2 810
Veddesta 2:37 Järfälla Sverige Stockholm 2 895
Måttbandet 8 Täby Sverige Stockholm 1 938
Räknestickan 2 Täby Sverige Stockholm 650
Malminkaari 12 Helsingfors Finland Helsingfors 19 109
Teerikukonkuja 5 Helsingfors Finland Helsingfors 4 224
Turvekuja 1 Helsingfors Finland Helsingfors 7 431
Turvekuja 7 Helsingfors Finland Helsingfors 1 406
Turvekuja 8 Helsingfors Finland Helsingfors 3 822
Graniittitie 7 Uleåborg Finland Uleåborg 1 622
Louhimontie 5 Uleåborg Finland Uleåborg 2 988
Oritkarintie 1 B Uleåborg Finland Uleåborg 1 395
Ulappatie 6 Uleåborg Finland Uleåborg 2 910
Hakkilankaari 4 Vanda Finland Helsingfors 3 261
Vahdontie 30 Åbo Finland Åbo 7 096
9 Rue Louis Armand Eaubonne Frankrike Paris 1 808
20 Route d'Irigny Lyon Frankrike Lyon 2 754
Van Den Broekeweg 15 Almelo Benelux Almelo 4 321
Pisanostraat 59 Eindhoven Benelux Eindhoven 1 511
Reactorweg 160 Utrecht Benelux Utrecht 3 860
Symon Spiersweg 4 Zaandam Benelux Amsterdam 2 326
Diaz del Castillo 3,5,7 Coslada Spanien Madrid 2 348
Calle Bell 7 Getafe Spanien Madrid 2 392
Totalt kvartal 2 86 196
*) Innehas med tomträtt
VIKTIG INFORMATION
Sagax fastighetsförteckning har sammansllts och baserats på intern data samt information fn externa
llor. Målsättningen är att redovisa korrekt information men Sagax kan inte garantera att innehållet är
fullständigt och korrekt. Därmed bör informationen betrakas som indikativ.
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
125
Fastighetsförvärv januari-december 2023
Fastighet/adress Kommun Segment Marknad Uthyrningsbar area, kvm
5 Boulevard Monge Meyzieu Frankrike Lyon 5 250
Rue de Tourcoing, Quai de Gand, Rue Turgot Roubaix Frankrike Lille 3 406
9 Rue de I'Escouvrier Sarcelles Frankrike Paris 6 196
16/18 Avenue de la Baltique Villebon-sur-Yvette Frankrike Paris 2 568
Nachtegaalstraat 6 Aalst Benelux Aalst 7 483
Parelweg 5-5a Alkmaar Benelux Amsterdam 4 411
Ruimtevaart 30 Amersfoort Benelux Utrecht 5 026
Radarweg 8 Amsterdam Benelux Amsterdam 3 186
Nijbracht 90 Emmen Benelux Emmen 1 976
Antwerpseweg 83 Geel Benelux Geel 2 138
Zeverijnstraat 16-18 Hilversum Benelux Utrecht 5 362
Buitenvaart 2101-2102 Hoogeveen Benelux Hoogeveen 3 325
Kortrijksesteenweg 108 Kortrijk Benelux Gent 6 794
Brakelsesteenweg 398 Ninove Benelux Ninove 2 543
Bergensesteenweg 706b Sint-Pieters-Leeuw Benelux Bryssel 1 412
Bergensesteenweg 707 Sint-Pieters-Leeuw Benelux Bryssel 3 560
Warmoezenierstraat 17-21 Westland Benelux Haag 2 200
Calle Sierra de Cazorla s/n Almería Spanien Almería 3 377
Calle Antoni Gaudi 12 Barcelona Spanien Barcelona 9 562
Calle Amboto 1 Bilbao Spanien Bilbao 5 040
Calle Camí Borriol s/n Castellón Spanien Castellón 4 128
Calle Caterina Albert s/n Girona Spanien Gerona 3 321
Calle Santa Fe s/n Granada Spanien Granada 3 489
Calle Can Cabanyes 50 Granollers Spanien Barcelona 6 659
Calle Felipe Mínguez Serrano 8 La Coruña Spanien La Coruña 3 437
Vial C Parcela 4 Lerida Spanien Lerida 4 631
Av Real de Pinto 91 A Madrid Spanien Madrid 8 776
Av Real de Pinto 91 B Madrid Spanien Madrid 1 985
Paseo Flores 48 Madrid Spanien Madrid 2 197
Calle Textil 3 Mallorca Spanien Palma 2 958
Calle 3 Parcela G10 Onzonilla Spanien León 3 021
Calle Peña Santa 75 Oviedo Spanien Oviedo 5 390
Calle Soto Aizoáin s/n Pamplona Spanien Pamplona 6 014
Calle Pinar de Valsain 91 Salamanca Spanien Salamanca 2 070
Calle Gramil 4 Sevilla Spanien Sevilla 4 334
Calle Laguna Larga Seis 3 Sevilla Spanien Sevilla 6 401
Av Alqueria de Moret 25 Valencia Spanien Valencia 5 803
Calle Helio 21 Valladolid Spanien Valladolid 2 963
Calle Harria 10 Vitoria Spanien Vitoria 6 966
Calle M 72 Zaragoza Spanien Zaragoza 10 269
Van-Heukelum-Strasse 5 Bremerhaven Tyskland Bremerhaven 13 672
Totalt kvartal 3 193 299
Ansatie 5 Vanda Finland Helsingfors 14 132
Les Plantons la Grotte Airvault Frankrike Airvault 1 664
41 Rue Lazare Carnot Alencon Frankrike Alençon 928
22 Avenue Marcel Dassault Biard Frankrike Poitiers 1 174
Lieu-Dit Varennes Bon-Encontre Frankrike Bon-Encontre 1 683
Route Nationale 76 Bourges Frankrike Bourges 3 563
19 Rue Hervé Dannemont Brix Frankrike Cherbourg 1 186
25 Rue de l'Avenir Carpiquet Frankrike Caen 1 683
17 Rue Paul Sabatier Chalon-sur-Saone Frankrike Chalon-sur-Saône 532
Route de Paris Champagné Frankrike Le Mans 4 462
337 Chemin des Jonchères Charnay-les-Macon Frankrike Charnay-lès-Mâcon 265
7 Avenue Louis Blériot Chassieu Frankrike Lyon 2 401
Route de Nonnes Chatellerault Frankrike Châtellerault 2 980
582 Route de Paris Chauray Frankrike Niort 1 824
Zone d'Activité de Chemin de Beauchêne Cissac-doc Frankrike Bordeaux 1 248
8 Rue de l'Artisanat Cognac Frankrike Cognac 160
Zone D'activités Jean Monnet Condat-sur-Vienne Frankrike Limoges 1 470
Lieu-Dit La Croisette Dolus d'Oléron Frankrike Dolus-d'Oléron 718
La Rougeraie Domloup Frankrike Rennes 2 395
Lieu-Dit Dompierre-sur-Mer Frankrike La Rochelle 4 316
19 Rue Leblond Dourges Frankrike Lille 2 135
3 Allée au Poirier Ecouflant Frankrike Angers 2 181
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
126
Fastighetsförvärv januari-december 2023
Fastighet/adress Kommun Segment Marknad Uthyrningsbar area, kvm
Route de Brières-les-Scellés Etampes Frankrike Paris 2 529
15 Rue Michel Dugast Fontenay-le-Comte Frankrike Fontenay-le-Comte 1 218
Zone Industrielle de la Garderie Guidel Frankrike Guidel 535
2 Route Des Chênes Labarthe-Inard Frankrike Saint-Gaudens 832
572 Chemin des Agries Labarthe-sur-Lèze Frankrike Toulouse 1 613
2 Rue René Descartes La-Chaussée-Saint-Victor Frankrike La-Chaussée-Saint-Victor 840
Parc d’activité de Lahonce, Rue Errecart Lahonce Frankrike Bayonne 1 450
21 Boulevard Joseph Cugnot La-Roche-sur-Yon Frankrike La-Roche-sur-Yon 1 645
11 Rue du 19 Mars 1962 Le Coudray Frankrike Chartres 1 539
Le Poinconnet Le Poinconnet Frankrike Châteauroux 1 631
14 Rue Louis Lagrange Les Sables-d'Olonne Frankrike Les Sables-d'Olonne 920
Route de Meulan Limay Frankrike Paris 545
Zone d'Activités de Poulvern Locoal-Mendon Frankrike Locoal-Mendon 1 245
Les Parpareux Loudeac Frankrike Loudéac 1 259
9 Avenue du Beaumontoir Louvres Frankrike Paris 4 199
200 Avenue Marcel Dassault Merignac Frankrike Bordeaux 3 888
2 Rue de la Plaine Mettray Colas Frankrike Tours 2 239
1005 Avenue de Cos Montauban Frankrike Montauban 1 480
Rue du Bois Clair Montceau-les-Mines Frankrike Montceau-les-Mines 1 086
121 Rue Paul Fort Montlhéry Frankrike Paris 3 510
3 Rue du Docteur Schweitzer Morangis Frankrike Paris 1 949
Rue des Métiers Onet-le-Château Frankrike Onet-le-Château 1 670
Rue Tanguy Prigent Pau Frankrike Pau 1 948
Rue Bernard Perrot Ploërmel Frankrike Ploërmel 951
Rue des Mottes Plouflagran Frankrike Plouflagran 2 948
1 Rue du Général Leclerc Plougastel-Daoulas Frankrike Brest 962
4 Rue Rontgen Quimper Frankrike Quimper 1 227
6 rue Barthelemy Thimonnier Rambouillet Frankrike Paris 262
Impasse Denis Papin Rognac Frankrike Marseille 958
Lieu-dit Le Four à Chaux Roullet-Saint-Estèphe Frankrike Angouléme 1 787
51 Rue de Montanceix Saint-Astier Frankrike Saint-Astier 1 913
461 Allée de Lagacé Saint-Avit Frankrike Mont-de-Marsan 1 473
32 Avenue Amilcar Cabral Saint-Denis Frankrike Paris 1 806
202 Route de Paris Saint-Denis-de-Pile Frankrike Bordeaux 890
325 Chemin du Moulin Neuf Saint-Denis-s-Bourg Frankrike Bourg-en-Bresse 1 970
878 Rue de Vauce Saint-Doulchard Frankrike Bourges 530
4 Rue Frédéric Bait Saint-Étienne Frankrike Saint-Étienne 2 083
Rue Jules Vallès Saint- Frankrike Saint-Lô 1 679
9 Rue Alfred Kastler Saint-Nazaire Frankrike Nantes 696
457 Rue Bernard Palissy Saint-Paul-lès-Dax Frankrike Saint-Paul-lès-Dax 776
108 Rue Kléber Tarbes Frankrike Tarbes 1 132
101 Rue de Fenouillet Toulouse Frankrike Toulouse 2 807
Rue D'Epreville Val-de-Reuil Frankrike Rouen 1 817
16 Rue Dutenos le Verger Vannes Frankrike Vannes 1 902
Avenue de Foix Varilhes Frankrike Varilhes 1 609
Zone Industrielle De Fagia Vic-Fezensac Frankrike Vic-Fezensac 1 688
Katwilgweg 4 Antwerpen Benelux Antwerpen 4 359
Ringlaan 2 Brecht Benelux Brecht 1 322
Calle San Erasmo 20-26 Madrid Spanien Madrid 8 862
Calle Lagunda Del Marquesade 37-41 Madrid Spanien Madrid 4 988
Calle Resina 34 Madrid Spanien Madrid 5 365
Calle San Dalmacio 49-59 Madrid Spanien Madrid 8 076
Calle San Erasmo 42 Madrid Spanien Madrid 728
Calle San Norberto 42-44 Madrid Spanien Madrid 7 340
Totalt kvartal 4 167 772
Totalt förvärvad uthyrningsbar area 448 597
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
127
Fastighetsförsäljningar januari-december 2023
1)
Fastighet/adress Kommun Segment Marknad Uthyrningsbar area, kvm
Rue Léon Hennebique Bergerac Frankrike Bergerac 650
10 Rue des Serruriers Metz Frankrike Metz 1 544
6 Rue Président Delame Lelièvre Saint-Saulves Frankrike Lille 600
Totalt kvartal 1 2 794
Totalt kvartal 2
Kaaritie 7 Pieksämäki Finland Pieksämäki 534
Chauvemont, Ludres Ludres Frankrike Nancy
Am Dahlbusch 23 Gelsenkirchen Tyskland Gelsenkirchen 4 979
Totalt kvartal 3 5 513
Mestarinkatu 5 Kuopio Finland Kuopio 2 642
Aniankatu 9 Lahtis Finland Lahtis 2 027
Le Bas Montjoie - RN 20 Montlhéry Frankrike Paris 334
Totalt kvartal 4 5 003
Totalt avyttrad uthyrningsbar area 13 310
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
128
Stockholm
Uthyrningsbar area i kvm
Fastighetsbeteckning Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Kumla Hage 2 Kumla Gårdsväg 22 Botkyrka Stockholm Lager/Industri 4 300 500 4 800 10 231
Kumla Hage 6 Segersbyvägen 3 Botkyrka Stockholm Lager/Industri 1 000 400 1 400 4 571
Kumla Hage 7 Segersbyvägen 5 Botkyrka Stockholm Lager/Industri 1 050 900 1 950 4 246
Kumla Hage 8 Segersbyvägen 5 A Botkyrka Stockholm Lager/Industri 911 911 3 591
Tumba 7:234 Gustav De Lavals väg 12-14 Botkyrka Stockholm Lager/Industri 16 531 540 17 071 12 165
Tunaberg 4 Tunabergsvägen 1 Botkyrka Stockholm Handel 1 320 1 320 8 388
Tuna Äng 3 Tuna Gårdsväg 4 Botkyrka Stockholm Lager/Industri 7 650 1 896 9 546 21 182
Jordbromalm 3:1 Dåntorpsvägen 4-30 Haninge Stockholm Lager/Industri 92 150 1 830 93 980 183 321
Jordbromalm 4:3 Lillsjövägen 7 Haninge Stockholm Lager/Industri 47 329 4 106 51 435 100 456
Jordbromalm 6:10* Rörvägen 7 Haninge Stockholm Lager/Industri 4 690 1 328 6 018 17 000
Jordbromalm 6:13 Lagervägen 7 Haninge Stockholm Lager/Industri 13 300 2 800 16 100 40 126
Jordbromalm 6:82 Rörvägen 9 Haninge Stockholm Obebyggd tomt 11 521
Söderbymalm 7:49 Hantverkarvägen 31 Haninge Stockholm Lager/Industri 8 020 800 8 820 15 428
Täckeråker 2:227 Nynäsvägen 3A Haninge Stockholm Lager/Industri 2 810 2 810 6 775
Ackumulatorn 1 Regulatorvägen 21 Huddinge Stockholm Lager/Industri 5 103 4 174 9 277 14 313
Cirkelsågen 1 Speditionsvägen 18 Huddinge Stockholm Lager/Industri 8 609 8 609 16 751
Heden 1 Mälarvägen 15 Huddinge Stockholm Lager/Industri 3 410 650 4 060 7 692
Heden 4 Lövbacksvägen 4-6 Huddinge Stockholm Lager/Industri 4 658 4 658 7 459
Klingan 3 Svarvargen 14 B Huddinge Stockholm Lager/Industri 1 600 230 1 830 3 182
Kugghjulet 3 Lännavägen 62 Huddinge Stockholm Lager/Industri 5 191 206 5 397 22 422
Skiftnyckeln 2 Svarvarvägen 8 B Huddinge Stockholm Lager/Industri 1 130 225 1 355 3 038
Slänten 17 G:a Södertäljevägen 125 Huddinge Stockholm Lager/Industri 3 284 1 094 4 378 4 906
Telegrafen 1 Kommunalvägen 27 B Huddinge Stockholm Kontor 616 910 1 526 2 548
Jakobsberg 18:19 Värmevägen 5 Järfälla Stockholm Obebyggd tomt 12 577
Jakobsberg 22:14 Brantvägen 2 Järfälla Stockholm Lager/Industri 2 000 650 2 650 17 432
Sollentuna Härads-
allmänning 1:34 Katrinedalsvägen 27-29 Järfälla Stockholm Obebyggd tomt 16 157
Veddesta 1:12 Saldovägen 11 Järfälla Stockholm Lager/Industri 2 000 452 2 452 4 075
Veddesta 1:27 Saldovägen 22 Järfälla Stockholm Lager/Industri 2 490 192 2 682 4 078
Veddesta 2:20 Kontovägen 1-5 Järfälla Stockholm Lager/Industri 10 246 2 129 100 12 475 37 238
Veddesta 2:37 Datavägen 7 Järfälla Stockholm Lager/Industri 2 295 550 50 2 895 8 387
Veddesta 2:42 Girovägen 3 Järfälla Stockholm Lager/Industri 3 942 440 4 382 5 385
Skarpnäs 12:9 Svarvarvägen 8 Nacka Stockholm Lager/Industri 2 360 200 2 560 5 656
Märsta 17:2 Maskingatan 8 A Sigtuna Stockholm Bilhandel 3 621 3 621 6 628
Märsta 24:18 Turbingatan 2 Sigtuna Stockholm Lager/Industri 1 300 870 2 170 4 045
Rosersberg 11:105 Metallvägen 47 Sigtuna Stockholm Lager/Industri 6 345 855 7 200 17 113
Trosta 1:27 Trosta 187 Sigtuna Stockholm Lager/Industri 3 810 3 810 13 796
Elektrikern 2 Djupdalsvägen 27 Sollentuna Stockholm Lager/Industri 2 150 507 2 657 4 000
Rankan 1 Sollentunaholmsvägen 13-15 Sollentuna Stockholm Lager/Industri 8 640 540 9 180 19 918
Reglaget 2 Bergkällavägen 20 Sollentuna Stockholm Lager/Industri
1 335 1 760 3 095 6 692
Reglaget 3 Bergkällavägen 22 Sollentuna Stockholm Lager/Industri 1 547 1 547 4 438
Resan 1 Konsumentvägen 2 Sollentuna Stockholm Lager/Industri 1 210 1 210 11 485
Romben 2 Staffans väg 2 Sollentuna Stockholm Kontor 6 930 5 910 12 840 18 120
Romben 3 Staffans väg 4 Sollentuna Stockholm Lager/Industri 12 142 5 525 17 667 42 439
Verkmästaren 4 Ekensbergsvägen 117 Solna Stockholm Lager/Industri 10 907 5 045 15 952 14 988
Domnarvet 16* Fagerstagatan 7 Stockholm Stockholm Lager/Industri 2 697 1 705 4 402 3 626
Domnarvet 17* Fagerstagatan 5 Stockholm Stockholm Lager/Industri 6 019 635 6 654 5 537
Domnarvet 34* Garpenbergsgatan 3 Stockholm Stockholm Lager/Industri 1 460 560 2 020 5 609
Domnarvet 40* Gunnebogatan 34 Stockholm Stockholm Lager/Industri 2 048 532 2 580 1 776
Elektra 11 Västberga Allé 38-40, 50 Stockholm Stockholm Lager/Industri 11 424 1 611 13 035 19 728
Fabrikören 9* Konsumentvägen 9-11 Stockholm Stockholm Lager/Industri 3 111 955 4 066 5 195
Finspång 4* Finspångsgatan 55 Stockholm Stockholm Lager/Industri 2 315 470 2 785 2 816
Finspång 6* Finspångsgatan 49-51 Stockholm Stockholm Lager/Industri 6 989 1 380 8 369 9 628
Sverige
*) Innehas med tomträtt
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
129
Stockholm
Uthyrningsbar area i kvm
Fastighetsbeteckning Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Flyghallen 1* Flygfältsgatan 15 Stockholm Stockholm Kontor 741 2 323 3 064 3 210
Gjutmästaren 8 Bryggerivägen 5-13 Stockholm Stockholm Lager/Industri 14 783 4 573 19 356 25 225
Grossisten 1* Grossistvägen 7 Stockholm Stockholm Lager/Industri 1 460 454 1 914 3 330
Hangaren 1* Flygfältsgatan 1-11 Stockholm Stockholm Lager/Industri 6 842 4 037 10 879 10 762
Hangaren 3* Postflygsgatan 2-12 Stockholm Stockholm Lager/Industri 2 465 1 150 3 615 4 212
Horndal 1* Fagerstagatan 29 Stockholm Stockholm Lager/Industri 7 055 1 270 8 325 9 088
Hällsätra 2* Stensätravägen 3 Stockholm Stockholm Lager/Industri 8 223 2 716 10 939 9 553
Induktorn 15 Ranhammarsvägen 6 Stockholm Stockholm Lager/Industri 392 60 452 955
Induktorn 24 Ranhammarsvägen 12-14 Stockholm Stockholm Lager/Industri 6 961 4 657 11 618 17 000
Induktorn 35* Ranhammarsvägen 10 Stockholm Stockholm Lager/Industri 3 610 3 610 5 145
Kolsva 1* Fagerstagatan 26 Stockholm Stockholm Lager/Industri 4 800 365 5 165 8 750
Konsumenten 1* Konsumentvägen 4, 8 Stockholm Stockholm Lager/Industri 6 115 1 788 7 903 16 245
Landningsbanan 21* Flygfältsgatan 2C Stockholm Stockholm Lager/Industri 350 300 650 428
Leverantören 1 Varuvägen 32 Stockholm Stockholm Lager/Industri 1 900 400 2 300 3 791
Miklaholt 2* Haukadalsgatan 10 Stockholm Stockholm Lager/Industri 876 1 046 1 922 3 058
Miklaholt 3 Haukadalsgatan 2-8 Stockholm Stockholm Lager/Industri 2 880 2 711 5 591 7 180
Murmästare-
Ämbetet 1* Murmästarvägen 21-45 Stockholm Stockholm Bilhandel 11 353 682 12 035 22 659
Murmästare-
Ämbetet 2* Murmästarvägen 17-19 Stockholm Stockholm Lager/Industri 7 345 640 7 985 13 067
Murmästare-
Ämbetet 3* Murmästarvägen 1 Stockholm Stockholm Lager/Industri 9 939 1 410 11 349 13 634
Mörtö 6* Fryksdalsbacken 20 Stockholm Stockholm Lager/Industri 1 506 1 090 2 596 3 185
Panncentralen 1* Partihandlarvägen 50-52 Stockholm Stockholm Lager/Industri 10 711 2 314 13 025 12 251
Råfilmen 1* Harpsundsvägen 181 Stockholm Stockholm Lager/Industri 1 167 200 1 367 2 765
Sillö 3* Edsvallabacken 20-24 Stockholm Stockholm Lager/Industri 5 853 1 146 6 999 11 878
Skultuna 3* Finspångsgatan 44 Stockholm Stockholm Lager/Industri 8 908 2 926 11 834 18 200
Solkraften 12* Solkraftsvägen 33 Stockholm Stockholm Lager/Industri 665 650 1 315 703
Solkraften 13* Solkraftsvägen 35 Stockholm Stockholm Lager/Industri 495 835 1 330 703
Stensätra 16* Stensätravägen 2-4 Stockholm Stockholm Lager/Industri 9 740 1 740 11 480 19 052
Säteritaket 1* Maltesholmsvägen 88 Stockholm Stockholm Lager/Industri 938 1 532 2 470 4 633
Tillverkaren 1 Grossistgen 1-5 Stockholm Stockholm Lager/Industri 2 675 2 675 4 541
Varubilen 1* Konsumentvägen 13-17 Stockholm Stockholm Lager/Industri 7 917 1 835 9 752 14 212
Vitå 1 Torshamnsgatan 10 Stockholm Stockholm Lager/Industri 9 859 9 859 11 858
Vitå 2 Viderögatan 3-5 Stockholm Stockholm Lager/Industri 5 750 3 296 9 046 11 508
Måttbandet 8 Måttbandsvägen 5 Täby Stockholm Lager/Industri 1 938 1 938 6 079
Räknestickan 2 Tillverkarvägen 4 by Stockholm Bilhandel 650 650 2 188
Stolen 1 Gribbylundsvägen 2 Täby Stockholm Lager/Industri 1 534 1 317 2 851 6 800
Njursta 1:23 Saturnusvägen 2 Upplands Väsby Stockholm Lager/Industri 6 850 750 7 600 14 752
Librobäck 4:23 rjegatan 77 B-C Uppsala Uppsala Lager/Industri 13 903 1 260 15 163 14 3 111
Runö 7:73 N/A Österåker Stockholm Handel 1 035 1 035 7 594
Runö 7:74 Sågvägen 26 Österåker Stockholm Handel 1 987 1 987 5 914
Totalt Stockholm 548 166 107 535 150 655 851 1 329 093
*) Innehas med tomträtt
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
130
*) Innehas med tomträtt
Övriga Sverige
Uthyrningsbar area i kvm
Fastighetsbeteckning Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Mörten 17 Bruksgatan 7 C Eslöv Eslöv Lager/Industri 7 640 7 640 17 439
Geväret 1 N/A Falköping Falköping Obebyggd tomt 9 486
rjan 2 Mossvägen 16 Falköping Falköping Lager/Industri 6 115 6 115 12 202
Arendal 1:10 Synnerödsvägen 7 Göteborg Göteborg Lager/Industri 3 381 1 115 4 496 10 456
Högsbo 34:18* J A Wettergrens Gata 10 teborg Göteborg Lager/Industri 2 914 2 420 5 334 11 731
Bronsen 1 Koppargatan 20 Helsingborg Helsingborg Lager/Industri 5 789 5 789 15 019
Bronsen 4 Koppargatan 14 Helsingborg Helsingborg Övrigt 426 426 1 778
Bronsen 5 Koppargatan 16 Helsingborg Helsingborg Övrigt 354 354 1 430
Bronsen 6 Koppargatan 18 Helsingborg Helsingborg Övrigt 426 426 1 412
Bronsen 7 N/A Helsingborg Helsingborg Övrigt 1 431 1 431 5 101
Plankan 2 Brännerigatan 2 ganäs Höganäs Lager/Industri 7 187 7 187 15 571
Kristianstad 3:35 Björkhemsvägen 12 Kristianstad Kristianstad Lager/Industri 8 737 8 737 34 000
Grepen 9 Skogvaktarevägen 11 Lidköping Lidköping Lager/Industri 1 200 1 200 6 302
Grepen 12 Skogvaktarevägen 15 Lidköping Lidköping Obebyggd tomt 5 470
Grepen 14 Skogvaktarevägen 17 Lidköping Lidköping Lager/Industri 5 754 5 754 8 184
Inteckningen 5 Magistratsvägen 16-18 Lund Lund Lager/Industri 12 924 7 506 3 359 23 789 39 809
Stockholmsledet 12 Emdalavägen 3 Lund Lund Lager/Industri 5 438 380 5 818 20 538
Bredablick 4* Sallerupsvägen 34 Malmö Malmö Lager/Industri 17 795 17 795 26 547
Båtyxan 5* Järnyxegatan 15-17 Malmö Malmö Lager/Industri 4 662 775 5 437 9 779
Båtyxan 6* Stenyxegatan 1 Malmö Malmö Lager/Industri 10 928 3 463 14 391 19 052
Vevaxeln 4 Vevaxelgatan 2 Malmö Malmö Lager/Industri 1 080 1 758 2 838 11 212
Anden 1 Långgatan 80 Mellerud Mellerud Obebyggd tomt 2 540
Lommen 6 Långgatan 76 Mellerud Mellerud Lager/Industri 7 265 7 265 12 399
Pollaren 1 Barlastgatan 10 Norrköping Norrköping Lager/Industri 40 730 40 730 65 332
Pollaren 2 rjegatan 20 Norrköping Norrköping Lager/Industri 7 700 7 700 24 994
Kamaxeln 6* Batterivägen 11 Skövde Skövde Lager/Industri 1 267 1 013 2 280 6 601
Borggård 1:344 Industrivägen 4 Staffanstorp Malmö Lager/Industri 8 976 324 9 300 70 420
Tvaran 1 Tommarpsvägen 116 Trelleborg Trelleborg Lager/Industri 11 199 11 199 33 916
Ratten 6 Kardanvägen 28 Trollhättan Trollhättan Lager/Industri 1 161 1 481 2 642 7 164
Gräsanden 7 Skaragatan 11-13 Vara Vara Lager/Industri 6 946 1 801 8 747 17 633
Nedervara 3:4 Gamla Tegelbruket Vara Vara Lager/Industri 10 220 10 220 24 818
Bockaberg 2:2 Solbergavägen 44 Vetlanda Vetlanda Lager/Industri 16 720 2 807 19 527 74 485
Snickaren 3 Snickarvägen 4 Vetlanda Vetlanda Lager/Industri 11 430 1 570 13 000 57 987
Snäppan 5 Drottning Kristinas väg 6 Åmål Åmål Lager/Industri 4 190 4 190 14 766
Totalt Övriga Sverige 229 348 26 413 5 996 261 757 695 574
Totalt Sverige 777 514 133 948 6 146 917 608 2 024 667
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
131
Helsingfors
Uthyrningsbar area i kvm
Fastighetsbeteckning Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Karaportti 8 (49-54-185-1) Karaportti 8 Esbo Helsingfors Lager/Industri 10 561 5 552 16 113 49 814
Kiilaniityntie 1 (49-82-3-5) Kiilaniityntie 1 Esbo Helsingfors Lager/Industri 2 483 747 3 230 12 765
Koskelontie 27 A (49-82-2-7) Koskelontie 27 Esbo Helsingfors Lager/Industri 4 053 1 189 5 242 11 336
Luomannotko 5 (49-22-6-5) Luomannotko 5 Esbo Helsingfors Lager/Industri 1 497 163 1 660 5 000
nkimiehentie 4 (49-43-14-6) Mänkimiehentie 4 Esbo Helsingfors Lager/Industri 16 623 2 122 18 745 28 515
Nimismiehenpelto 4 A (49-47-2-6)
Nimismiehenpelto
4 A
Esbo Helsingfors Lager/Industri 1 150 1 150 4 305
Nimismiehenpelto 4 B (49-47-2-7) Nimismiehenpelto 4 B Esbo Helsingfors Lager/Industri 2 430 380 2 810 5 804
Nimismiehenpelto 6 (49-47-2-5) Nimismiehenpelto 6 Esbo Helsingfors Handel 1 713 267 6 840 8 820 18 466
Olarinluoma 8 (49-22-3-4) Olarinluoma 8 Esbo Helsingfors Bilhandel 5 984 5 984 10 681
Tillinmäentie 1 (49-42-11-5) Tillinmäentie 1 Esbo Helsingfors Lager/Industri 9 275 3 374 12 649 21 103
Hernepellontie 11 (91-36-66-1-L1)* Hernepellontie 11 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 560 440 1 000 1 797
Hyttitie 8 (91-38-172-4) Hyttitie 8 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 2 323 471 2 794 4 718
Linnanpajantie 26 (91-47-262-5-L1)* Linnanpajantie 26 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 1 897 275 2 172 4 387
Lyhtytie 7 (91-40-153-22)* Lyhtytie 7 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 576 264 840 1 428
Malmiinkaari 12 (91-38-94-29) Malminkaari 12 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 19 109 19 109 25 697
Muonamiehentie 12 (91-46-130-26)* Muonamiehentie 12 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 2 295 2 295 3 029
Muonamiehentie 14 (91-46-130-27)* Muonamiehentie 14 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 1 000 400 1 400 1 867
Puusepänkatu 2 (91-43-59-5)* Puusepänkatu 2 Helsingfors Helsingfors Bilhandel 7 460 400 7 860 5 433
Ristipellontie 16 (91-32-39-3) Ristipellontie 16 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 2 199 2 146 4 345 8 021
Ristipellontie 17 (91-32-36-6) Ristipellontie 17 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 2 128 565 2 693 2 922
Ruosilantie 1 (91-32-41-3) Ruosilantie 1 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 5 342 1 941 7 283 8 264
Ruosilantie 14 (91-32-42-12) Ruosilantie 14 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 14 177 5 111 19 288 29 700
Ruosilantie 16 (91-32-42-19) Ruosilantie 16 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 27 289 10 603 37 892 36 283
Ruosilantie 18 (91-32-42-18) Ruosilantie 18 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 5 486 2 319 7 805 16 528
Teerikukonkuja 5 (91-38-93-19)* Teerikukonkuja 5 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 4 224 4 224 8 777
Turvekuja 1 (91-38-94-30) Turvekuja 1 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 7 431 7 431 9 425
Turvekuja 7 (91-38-94-17)* Turvekuja 7 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 1 406 1 406 2 728
Turvekuja 8 (91-38-94-25)* Turvekuja 8 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 3 822 3 822 4 809
Valokaari 8 (91-40-149-9) Valokaari 8 Helsingfors Helsingfors Lager/Industri 9 437 2 107 11 544 22 103
Sementtikuja 3 (245-9-336-54) Sementtikuja 3 Kervo Helsingfors Lager/Industri 1 183 1 183 7 980
gberginhaara 9 (858-411-5-212) Högberginhaara 9 Tusby Helsingfors Lager/Industri 4 275 810 5 085 12 105
Pakkasraitti 14 (858-411-1-149) Pakkasraitti 14 Tusby Helsingfors Lager/Industri 4 447 702 5 149 13 341
Pakkasraitti 4 A (858-411-1-172) Pakkasraitti 4 A Tusby Helsingfors Lager/Industri 1 286 1 286 9 025
Pakkasraitti 4 B (858-411-1-150) Pakkasraitti 4 B Tusby Helsingfors Lager/Industri 1 631 504 2 135 7 162
Palkkitie 3 (858-401-3-354) Palkkitie 3 Tusby Helsingfors Lager/Industri 12 313 1 450 13 763 82 260
Palkkitie 3 (858-401-3-355) Palkkitie 3 Tusby Helsingfors Obebyggd tomt 4 364
Ansatie 3 (92-40-500-2) Ansatie 3 Vanda Helsingfors Obebyggd tomt 221
Ansatie 3 (92-40-500-7) Ansatie 3 Vanda Helsingfors Lager/Industri 9 421 2 427 11 848 29 276
Ansatie 4 (92-40-502-2) Ansatie 4 Vanda Helsingfors Lager/Industri
20 775 2 254 23 029 45 976
Ansatie 5 (92-40-500-9) Ansatie 5 Vanda Helsingfors Lager/Industri 11 383 2 749 14 132 38 536
Hakkilankaari 4 (92-66-201-2) Hakkilankaari 4 Vanda Helsingfors Lager/Industri 3 261 – – 3 261 31 913
Hakamäenkuja 4-6 (92-68-106-5) Hakamäenkuja 4-6 Vanda Helsingfors Lager/Industri 2 325 391 – 2 716 3 918
Hakamäenkuja 8 (92-68-106-3) Hakamäenkuja 8 Vanda Helsingfors Lager/Industri 552 549 590 1 691 1 966
Hakamäenkuja 10 (92-68-106-4) Hakamäenkuja 10 Vanda Helsingfors Lager/Industri 796 300 1 096 1 966
Juhanilantie 1 (92-41-102-8) Juhanilantie 1 Vanda Helsingfors Lager/Industri 1 600 610 2 210 5 705
Juhanilantie 3 (92-41-102-3) Juhanilantie 3 Vanda Helsingfors Lager/Industri 1 100 800 1 900 5 024
Juhanilantie 4 (92-41-103-5) Juhanilantie 4 Vanda Helsingfors Lager/Industri 5 381 790 6 171 13 125
Juurakkotie 3 (92-68-13-11) Juurakkotie 3 Vanda Helsingfors Lager/Industri 4 762 1 812 6 574 18 511
Juurakkotie 5 (92-68-13-10) Juurakkotie 5 Vanda Helsingfors Lager/Industri 5 118 2 660 7 778 21 744
Kiitoradantie 14 (92-52-253-1) Kiitoradantie 14 Vanda Helsingfors Lager/Industri 3 448 894 4 341 8 167
Klinkkerikaari 2 (92-26-114-13) Klinkkerikaari 2 Vanda Helsingfors Bilhandel 6 286 6 286 17 321
Koivuhaankuja 1 (92-68-200-1) Koivuhaankuja 1 Vanda Helsingfors Lager/Industri 1 637 1 122 2 759 4 926
Koivuvaarankuja 2 (92-12-202-1) Koivuvaarankuja 2 Vanda Helsingfors Lager/Industri 19 413 10 112 29 525 52 875
Finland
*) Innehas med tomträtt
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
132
Helsingfors
Uthyrningsbar area i kvm
Fastighetsbeteckning Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Kärkikuja 2 (92-41-109-7) Kärkikuja 2 Vanda Helsingfors Lager/Industri 3 572 1 136 4 708 24 031
Lumijälki 2 (092-040-0504-0001) Lumijälki 2 Vanda Helsingfors Lager/Industri 8 788 1 339 10 127 23 563
Martinkyläntie 9 A (92-17-113-4) Martinkyläntie 9 A Vanda Helsingfors Lager/Industri 41 412 11 394 52 806 88 900
Niittytie 13 (92-68-11-9) Niittytie 13 Vanda Helsingfors Lager/Industri 2 355 1 327 3 682 6 293
Niittyvillankuja 2 (92-68-10-23) Niittyvillankuja 2 Vanda Helsingfors Lager/Industri 5 209 872 6 081 13 546
Nuolitie 20 (92-41-266-1) Nuolitie 20 Vanda Helsingfors Lager/Industri 7 641 642 8 283 25 417
Pavintie 3 (92-96-101-4) Pavintie 3-5 Vanda Helsingfors Lager/Industri 16 627 2 307 18 934 37 554
Pavintie 7 (92-96-101-7) Pavintie 7 Vanda Helsingfors Lager/Industri 5 590 5 590 11 000
Porraskuja 1 (92-41-102-4) Porraskuja 1 Vanda Helsingfors Lager/Industri 560 290 850 2 218
Porraskuja 3 (92-41-102-5) Porraskuja 3 Vanda Helsingfors Lager/Industri 800 280 1 080 2 703
Porttisuontie 9 (92-64-0004-0003) Porttisuontie 9 Vanda Helsingfors Lager/Industri 3 860 610 4 470 8 724
Sanomatie 3 (92-17-113-3) Sanomatie 3 Vanda Helsingfors Lager/Industri 2 854 474 3 328 5 416
Sarkatie 2 (92-14-203-2) Sarkatie 2 Vanda Helsingfors Lager/Industri 990 805 1 795 2 710
Sähkötie 8 (92-50-1-13) Sähkötie 8 Vanda Helsingfors Lager/Industri 6 250 730 6 980 13 439
Taivaltie 4 (92-16-119-4) Taivaltie 4 Vanda Helsingfors Lager/Industri 2 963 1 075 4 038 4 543
Ti il iti e 11 (92-26 -118 -15) T ii lit i e 11 Vanda Helsingfors Lager/Industri 4 029 329 4 358 8 735
Tiilitie 9 (92-26-118-16) Tiilitie 9 Vanda Helsingfors Lager/Industri 4 469 588 5 057 11 481
Tikkurilantie 146 (92-41-252-3) Tikkurilantie 146 Vanda Helsingfors Lager/Industri 8 090 2 663 10 753 19 361
Tikkurilantie 5 (92-66-22-1) Tikkurilantie 5 Vanda Helsingfors Lager/Industri 57 367 4 930 62 297 89 051
Trukkikuja 1 (92-75-200-3) Trukkikuja 1 Vanda Helsingfors Lager/Industri 3 360 2 184 5 544 22 045
Tulkintie 29 (92-40-503-2) Tulkintie 29 Vanda Helsingfors Lager/Industri 14 023 3 971 17 994 63 392
Vantaanlaaksontie 6 (92-16-114-8) Vantaanlaaksontie 6 Vanda Helsingfors Obebyggd tomt 10 239
Vantaanlaaksontie 6 A (92-16-114-9) Vantaanlaaksontie 6 A Vanda Helsingfors Lager/Industri 6 140 2 488 8 628 22 312
Vantaanlaaksontie 6 C (92-16-114-11) Vantaanlaaksontie 6 C Vanda Helsingfors Bilhandel 3 905 1 275 5 180 17 477
Virkatie 7 (92-52-105-1) Virkatie 7 Vanda Helsingfors Lager/Industri 10 800 100 – 10 900 33 224
Virkatie 8 A (92-52-101-24) Virkatie 8 A Vanda Helsingfors Obebyggd tomt 19 999
Virkatie 8 A (92-52-101-25) Virkatie 8 A Vanda Helsingfors Lager/Industri 10 015 60 10 075 16 595
Virkatie 8 B (92-52-101-21) Virkatie 8 B Vanda Helsingfors Lager/Industri 3 951 1 285 5 236 17 044
Virkatie 10 (92-52-101-5) Virkatie 10 Vanda Helsingfors Lager/Industri 1 552 1 441 – 2 993 5 472
Väinö Tannerin tie 1 A (92-51-200-12) Väinö Tannerin tie 1 A Vanda Helsingfors Lager/Industri 8 685 8 685 8 182
Väinö Tannerin tie 1 B (92-51-200-13) Väinö Tannerin tie 1 B Vanda Helsingfors Lager/Industri 20 654 20 654 34 933
Väinö Tannerin tie 1 C (92-51-200-14) Väinö Tannerin tie 1 C Vanda Helsingfors Lager/Industri 30 054 30 054 48 650
Totalt Helsingfors 584 200 116 365 16 115 716 679 1 521 361
Övriga Finland
Universitetsstäder i Finland
Uthyrningsbar area i kvm
Fastighetsbeteckning Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Autokeskuksentie 12-20 (604-408-4-716)
Autokeskuksentie
12-20
Birkala Tammerfors Lager/Industri
17 789 1 657 19 446 65 620
Haikanvuori 10 (604-408-0004-0711) Haikanvuori 10 Birkala Tammerfors Lager/Industri
2 246 2 246 10 325
Jasperintie 273 (604-418-1-556) Jasperintie 273 Birkala Tammerfors Lager/Industri
5 733 1 147 6 880 19 450
Jasperintie 310 (604-418-1-567) Jasperintie 310 Birkala Tammerfors Lager/Industri
6 063 1 796 7 859 20 630
Jasperintie 334 (604-418-1-578) Jasperintie 334 Birkala Tammerfors Lager/Industri
3 310 981 4 291 25 550
Lasikaari 1 (604-419-3-242)* Lasikaari 1 Birkala Tammerfors Lager/Industri
4 914 700 5 614 48 910
Muuraintie 3 (604-402-1-772) Muuraintie 3 Birkala Tammerfors Lager/Industri
3 044 690 3 734 11 292
Ruutanakorventie 2 (604-30-3008-15) Ruutanakorventie 2 Birkala Tammerfors Lager/Industri
1 906 295 2 200 9 691
Turkkirata 23-25 (604-418-1-539) Turkkirata 23-25 Birkala Tammerfors Lager/Industri
1 633 1 633 5 375
Vesalantie 14 (604-418-1-551) Vesalantie 14 Birkala Tammerfors Lager/Industri
1 452 1 452 3 685
Vesalantie 15 (604-406-1-15) Vesalantie 15 Birkala Tammerfors Lager/Industri
1 736 1 736 24 520
Vesalantie 16 (604-418-1-566) Vesalantie 16 Birkala Tammerfors Lager/Industri
1 466 840 2 306 12 503
Ahjokatu 26 (179-15-8-12) Ahjokatu 26 Jyväsky Jyväskylä Lager/Industri
1 554 689 2 243 5 709
Harkkotie 6 (179-401-18-187) Harkkotie 6 Jyväskylä Jyväskylä Lager/Industri
655 655 2 000
Heinämäentie 8 (179-47-60-17) Heinämäentie 8 Jyväskylä Jyväsky Lager/Industri
1 217 1 217 5 703
Kankitie 3 (179-19-9-14) Kankitie 3 Jyväskylä Jyväsky Lager/Industri
5 368 531 5 899 16 660
Kuormaajantie 15 (179-19-12-16) Kuormaajantie 15 Jyväskylä Jyväsky Lager/Industri
1 784 1 784 5 502
*) Innehas med tomträtt
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
133
Övriga Finland
Universitetsstäder i Finland
Uthyrningsbar area i kvm
Fastighetsbeteckning Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Kuormaajantie 26 (179-19-100-3) Kuormaajantie 26 Jyväsky Jyväskylä Lager/Industri
4 294 1 093 5 387 39 260
Kuormaajantie 51 (179-48-2-3) Kuormaajantie 51 Jyväskylä Jyväsky Lager/Industri
3 040 3 040 7 401
Metsäraivio 2 (179-26-77-11)* Metsäraivio 2 Jyväskylä Jyväskylä Lager/Industri
1 123 1 123 5 602
Onkapannu 3 (179-6-112-65) Onkapannu 3 Jyväsky Jyväskylä Lager/Industri
2 475 669 3 144 16 329
Onkapannu 4 B (179-6-112-51) Onkapannu 4 B Jyväskylä Jyväskylä Lager/Industri
2 776 548 3 324 12 095
Onkapannu 6 (179-6-112-62) Onkapannu 6 Jyväsky Jyväskylä Lager/Industri
1 184 1 184 2 647
Onkapannu 8 (179-6-112-63) Onkapannu 8 Jyväskylä Jyväskylä Lager/Industri
1 043 1 043 7 069
Palokärjentie 7 (179-48-1-15) Palokärjentie 7 Jyväsky Jyväskylä Lager/Industri
901 19 920 4 043
Puulaakintie 8 (179-19-67-4-L1)* Puulaakintie 8 Jyväskylä Jyväsky Lager/Industri
1 417 30 1 447 11 774
Salvesenintie 6 (179-401-87-96) Salvesenintie 6 Jyväskylä Jyväskylä Lager/Industri
9 078 4 557 13 635 57 000
Savelankatu 5 (179-6-112-52) Savelankatu 5 Jyväskylä Jyväsky Lager/Industri
4 607 4 607 11 584
Savelankatu 7 (179-6-112-45) Savelankatu 7 Jyväskylä Jyväskylä Lager/Industri
2 067 2 067 10 325
Valmetintie 11 (179-401-87-126) Valmetintie 11 Jyväskylä Jyväskylä Lager/Industri
4 742 4 742 18 097
Yritystie 1 (179-19-69-9) Yritystie 1 Jyväskylä Jyväskylä Lager/Industri
10 820 10 820 32 446
Merisarantie 5 (244-401-6-121) Merisarantie 5 Kempele Uleåborg Lager/Industri
1 473 1 473 10 431
Vihikari 10 (244-401-219-2) Vihikari 10 Kempele Uleåborg Lager/Industri
13 128 5 134 18 263 127 140
Ahtonkaari 3 (423-428-66-1) Ahtonkaari 3 Lundo Åbo Lager/Industri
2 100 2 100 20 020
Avantintie 20 (423-455-1-502) Avantintie 20 Lundo Åbo Lager/Industri
5 600 5 600 34 880
Vakiotie 9 (423-428-4-282) Vakiotie 9 Lundo Åbo Lager/Industri
2 170 308 2 478 8 479
Punasillantie 15 (500-402-6-384) Punasillantie 15 Muurame Jyväskylä Lager/Industri
4 300 4 300 18 570
Punasillantie 29 (500-402-6-410) Punasillantie 29 Muurame Jyväskylä Lager/Industri
354 354 2 480
Punasillantie 31 (500-402-6-411) Punasillantie 31 A-B Muurame Jyväskylä Lager/Industri
1 050 1 050 3 418
Punasillantie 33 A (500-402-6-414) Punasillantie 33 A Muurame Jyväsky Lager/Industri
1 250 80 1 330 5 173
Punasillantie 33 B (500-402-6-7) Punasillantie 33 B Muurame Jyväskylä Lager/Industri
1 226 1 226 3 369
Punasillantie 5 (500-402-5-5) Punasillantie 5 Muurame Jyväsky Lager/Industri
1 400 1 400 5 747
Kuninkaanväylä 35 A-D (680-5-553-1)
Kuninkaanväylä 35
A-D Reso Åbo Lager/Industri 5 121 196 5 317 20 232
Soininkatu 1 (680-6-6040-21) Soininkatu 1 Reso Åbo Lager/Industri
537 537 2 000
Ahertajankatu 2 (837-65-7065-1) Ahertajankatu 2 Tammerfors Tammerfors Lager/Industri
1 908 1 908 28 531
Hautalankatu 19 (837-37-5817-1) Hautalankatu 19 Tammerfors Tammerfors Lager/Industri
2 618 200 2 818 5 069
Hautalankatu 20 (837-37-5818-1) Hautalankatu 20 Tammerfors Tammerfors Lager/Industri
2 390 876 3 267 8 743
Hautalankatu 31 (837-37-5819-2) Hautalankatu 31 Tammerfors Tammerfors Lager/Industri
1 650 660 2 310 7 270
Joentaustankatu 3 (837-230-3555-9) Joentaustankatu 3 Tammerfors Tammerfors Lager/Industri
6 208 1 164 7 372 44 476
Nuutisarankatu 19 (837-302-785-17) Nuutisarankatu 19 Tammerfors Tammerfors Lager/Industri
4 044 4 044 20 973
Patamäenkatu 7 (837-302-781-17) Patamäenkatu 7 Tammerfors Tammerfors Lager/Industri
16 649 8 637 25 286 72 787
Peltolamminkatu 40 (837-323-5957-10)* Peltolamminkatu 40 Tammerfors Tammerfors Övrigt
536 536 2 552
Tuotekatu 3 (837-330-6123-11)* Tuotekatu 3 Tammerfors Tammerfors Lager/Industri
10 047 639 10 686 30 539
Turvesuonkatu 14 (837-263-2472-5) Turvesuonkatu 14 Tammerfors Tammerfors Lager/Industri
433 433 3 611
Uurastajankatu 3 (837-48-5932-18)* Uurastajankatu 3 Tammerfors Tammerfors Lager/Industri
10 195 1 977 12 172 69 548
Graniittitie 7 (564-64-22-4)* Graniittitie 7 Uleåborg Uleåborg
Lager/Industri
1 622 1 622 7 213
Hallitie 2 (564-409-47-159) Hallitie 2 Uleåborg Uleåborg Lager/Industri
3 578 3 578 19 945
äsalontie 17 (564-9-31-1) äsalontie 17 Uleåborg Uleåborg Lager/Industri
2 619 2 217 4 836 25 947
Kaapelitie 4 (564-84-8-6) Kaapelitie 4 Uleåborg Uleåborg Lager/Industri
26 189 41 400 67 589 100 000
Kempeleentie 9 (564-9-21-1) Kempeleentie 9 Uleåborg Uleåborg Lager/Industri
3 110 700 3 810 7 875
Louhimontie 5 (564-83-42-1)* Louhimontie 5 Uleåborg Uleåborg Lager/Industri
2 988 2 988 11 023
Lumijoentie 2 (564-9-23-40) Lumijoentie 2 Uleåborg Uleåborg Lager/Industri
3 389 3 389 9 756
Lumijoentie 2 (564-9-23-41)* Lumijoentie 2 Uleåborg Uleåborg Lager/Industri
3 389 3 389 15 678
Mittarikuja 5 (564-84-8-5)* Mittarikuja 5 Uleåborg Uleåborg Lager/Industri
6 900 300 7 200 35 253
Moreenikuja 2 (564-83-32-13) Moreenikuja 2 Uleåborg Uleåborg Lager/Industri
5 539 105 5 644 41 743
Nuottasaarentie 4 (564-9-27-9) Nuottasaarentie 4 Uleåborg Uleåborg Handel
2 586 2 586 5 893
Oritkarintie 1 B (564-10-5-10)* Oritkarintie 1 B Uleåborg Uleåborg Lager/Industri
1 395 1 395 23 862
Ulappatie 6 (564-10-17-1)* Ulappatie 6 Uleåborg Uleåborg Lager/Industri
2 910 2 910 30 563
Äimäkuja 2 (564-10-2-22) Äimäkuja 2 Uleåborg Uleåborg Bilhandel
12 157 12 157 31 320
Äimäkuja 3 (564-10-20-2) Äimäkuja 3 Uleåborg Uleåborg Bilhandel
3 700 3 700 13 042
Äimätie 1 (564-10-9-4) Äimätie 1 Uleåborg Uleåborg Lager/Industri
3 741 3 741 36 434
Äimätie 5 (564-10-9-1-L1)* Äimätie 5 Uleåborg Uleåborg Lager/Industri
2 669 2 669 13 437
Metsälehmuksentie 6 (179-72-19-3) Metsälehmuksentie 6 Vaajakoski Jyväsky Lager/Industri
12 514 1 410 13 924 87 000
Teollisuustie 11 (980-428-39-8) Teollisuustie 11 Ylöjärvi Tammerfors Lager/Industri
4 700 397 5 097 12 135
Vanha Vaasantie 13 (980-428-17-10) Vanha Vaasantie 13 Ylöjärvi Tammerfors Lager/Industri
3 595
Vanha Vaasantie 13 (980-428-17-3) Vanha Vaasantie 13 Ylöjärvi Tammerfors Obebyggd tomt
2 000
Vanha Vaasantie 13 (980-428-17-4) Vanha Vaasantie 13 Ylöjärvi Tammerfors Obebyggd tomt
2 000
Vanha Vaasantie 13 (980-428-17-9) Vanha Vaasantie 13 Ylöjärvi Tammerfors Obebyggd tomt
1 870
Vanha Vaasantie 13 (980-428-18-16) Vanha Vaasantie 13 Ylöjärvi Tammerfors Lager/Industri
6 872 2 083 8 955 33 780
*) Innehas med tomträtt
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
134
*) Innehas med tomträtt
Övriga Finland
Uthyrningsbar area i kvm
Fastighetsbeteckning Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Rekolankulma 4 (10-16-3-11) Rekolankulma 4 Alavo Alavo Lager/Industri
494 494 17 584
Korjaamonkatu 1 (609-33-5-3) Korjaamonkatu 1 Björneborg Björneborg Lager/Industri
2 620 2 620 21 041
Kruuti-Jussintie 3 (609-30-2-1) Kruuti-Jussintie 3 Björneborg Björneborg Lager/Industri
1 060 1 060 15 000
Lounatuulentie 10 (609-53-62-2)* Lounatuulentie 10 Björneborg Björneborg Lager/Industri
1 470 1 470 9 601
Raja-Hiltantie 8 (609-30-4-1) Raja-Hiltantie 8 Björneborg Björneborg Lager/Industri
1 278 435 1 713 12 000
Tavaratie 4 (609-9-35-5) Tavaratie 4 Björneborg Björneborg Lager/Industri
1 027 1 027 3 477
Alkrogintie 2 (638-414-1-287-L1)* Alkrogintie 2 Borgå Borgå Lager/Industri
396 396 3 597
Västanbyntie 4 (710-13-108-1) Västanbyntie 4 Ekenäs Ekenäs Lager/Industri
796 796 24 413
Koikkurintie 2 (61-6-165-7) Koikkurintie 2 Forssa Forssa Lager/Industri
1 230 322 1 552 15 002
Murrontie 3 (61-15-277-12) Murrontie 3 Forssa Forssa Lager/Industri
13 088 1 654 14 742 78 897
Murrontie 3 (61-15-277-15) Murrontie 3 Forssa Forssa Lager/Industri
13 088 13 088 77 787
Murrontie 3 (61-15-732-2) Murrontie 3 Forssa Forssa Kontor
3 226 3 226 31 407
Rajakatu 22 (69-401-6-427) Rajakatu 22 Haapajärvi Haapajärvi Lager/Industri
519 519 17 280
Tarmontie 2-4 (98-435-7-153) Tarmontie 2-4 Hollola Lahtis Lager/Industri
2 780 305 3 085 6 600
Tarmontie 2-4 (98-435-7-386) Tarmontie 2-4 Hollola Lahtis Lager/Industri
2 780 305 3 085 4 140
Tarmontie 2-4 (98-435-7-387) Tarmontie 2-4 Hollola Lahtis Obebyggd tomt
235
Tarmontie 2-4 (98-435-7-400) Tarmontie 2-4 Hollola Lahtis Lager/Industri
6 640 1 600 8 240 23 140
Hakakalliontie 7 (106-24-2307-2) Hakakalliontie 7 Hyvinge Hyvinge Lager/Industri
895 783 1 678 12 495
Koneenkatu 8 (106-7-606-16) Koneenkatu 8 Hyvinge Hyvinge Kontor
1 203 1 203 8 831
Koneenkatu 8 (106-7-606-25) Koneenkatu 8 Hyvinge Hyvinge Lager/Industri
6 369 6 369 35 569
Koneenkatu 8 (106-7-606-26) Koneenkatu 8 Hyvinge Hyvinge Lager/Industri
1 750 1 750 5 534
Koneenkatu 8 (106-7-606-27) Koneenkatu 8 Hyvinge Hyvinge Kontor
10 529 13 027 23 556 69 325
Koneenkatu 8 (106-7-606-28) Koneenkatu 8 Hyvinge Hyvinge Lager/Industri
29 068 29 068 52 825
Kolisevantie 21 (224-3-38-1) Kolisevantie 21 Högfors gfors Lager/Industri
240 240 8 618
Kaivontekijänkatu 4 (143-9-6-5) Kaivontekijänkatu 4 Ikalis Ikalis Lager/Industri
571 571 12 040
Varikonkatu 5 (598-12-9-9) Varikonkatu 5 Jakobstad Jakobstad Lager/Industri
990 990 15 230
Viemannintie 1 (174-401-14-122) Viemannintie 1 Juankoski Juankoski Lager/Industri
551 551 14 070
Kettukalliontie 27 (205-5-164-9-L2)* Kettukalliontie 27 Kajana Kajana Lager/Industri
597 597 3 310
Varistie 8 (205-8-16-8) Varistie 8 Kajana Kajana Lager/Industri
990 990 13 914
Tampionkatu 12 (214-13-902-5) Tampionkatu 12 Kankaanpää Kankaanpää Lager/Industri
490 490 10 482
Mottisenkatu 6 (272-17-2-11) Mottisenkatu 6 Karleby Karleby Lager/Industri
1 712 1 712 5 217
Patamäentie 1 (272-34-1-12) Patamäentie 1 Karleby Karleby Lager/Industri
3 264 3 264 13 263
Patamäentie 10 (272-34-3-2) Patamäentie 10 Karleby Karleby Lager/Industri
800 800 3 400
Paloasemantie 13 (273-401-11-103) Paloasemantie 13 Kolari Kolari Lager/Industri
623 623 16 410
Kisällinkatu 10 (285-46-160-1) Kisällinkatu 10 Kotka Kotka Lager/Industri
2 324 2 324 16 997
Pulttikatu 9 (285-46-134-1) Pulttikatu 9 Kotka Kotka Lager/Industri
1 127 1 127 20 476
Kaupinkatu 19 (286-11-22-5-L1)* Kaupinkatu 19 Kouvola Kouvola Lager/Industri
675 675 4 469
Övriga Finland
Universitetsstäder i Finland
Uthyrningsbar area i kvm
Fastighetsbeteckning Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Vanha Vaasantie 3 (980-428-17-40) Vanha Vaasantie 3 Ylöjärvi Tammerfors Lager/Industri
4 633 672 5 305 22 000
Kuormakatu 17 (853-480-2-7)* Kuormakatu 17 Åbo Åbo Obebyggd tomt
17 819
Kuormakatu 17 (853-92-30-1-L1)* Kuormakatu 17 Åbo Åbo Lager/Industri
3 981 2 765 6 746 30 100
Paakarlantie 3 (853-66-3-15) Paakarlantie 3 Åbo Åbo Lager/Industri
25 668 1 603 27 271 95 384
Postikatu 3 (853-74-81-5) Postikatu 3 Åbo Åbo Lager/Industri
10 876 3 204 14 080 55 192
Rydöntie 7 (853-88-4-3) Rydöntie 7 Åbo Åbo Lager/Industri
4 170 200 4 370 12 066
Uhrilähteenkatu 8 (853-74-81-6) Uhrilähteenkatu 8 Åbo Åbo Lager/Industri
2 816 387 3 203 14 753
Urusvuorenkatu 3
(853-088-0003-0004) Urusvuorenkatu 3 Åbo Åbo Lager/Industri 5 087 624 5 711 15 528
Vahdontie 30 (853-085-0094-0001) Vahdontie 30 Åbo Åbo Bilhandel 7 096 7 096 14 541
Totalt Universitetsstäder i Finland 384 717 94 178 478 895 1 933 582
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
135
Övriga Finland
Uthyrningsbar area i kvm
Fastighetsbeteckning Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Jauratie 1 (290-405-26-376) Jauratie 1 Kuhmo Kuhmo Lager/Industri
444 444 14 160
Lukkosalmentie 14 (297-22-3-4-L1)* Lukkosalmentie 14 Kuopio Kuopio Lager/Industri
1 755 1 755 32 824
kitie 3 (301-4-25-10) Mäkitie 3 Kurikka Kurikka Lager/Industri
539 539 11 013
Ansiokatu 8 (398-23-116-7) Ansiokatu 8 Lahtis Lahtis Lager/Industri
1 711 700 2 411 9 801
Jatkokatu 1 (398-9-9050-2) Jatkokatu 1 Lahtis Lahtis Lager/Industri
4 980 4 980 30 006
Vanhanradankatu 42 (398-20-246-8) Vanhanradankatu 42 Lahtis Lahtis Lager/Industri
26 441 646 27 087 99 837
Metsäkiventie 4 (408-14-1413-6) Metsäkiventie 4 Lappo Lappo Lager/Industri
5 799 314 6 113 43 148
Kerantie 25 (422-9-124-1) Kerantie 25 Lieksa Lieksa Lager/Industri
529 529 21 210
Gunnarlankatu 5 (444-13-662-1) Gunnarlankatu 5 Lojo Lojo Lager/Industri
7 507 976 8 483 27 886
Ratakatu 26 (444-15-360-6) Ratakatu 26 Lojo Lojo Lager/Industri
1 168 385 1 553 9 867
Ratakatu 28 (444-15-360-1) Ratakatu 28 Lojo Lojo Lager/Industri
1 224 1 224 5 047
Teollisuustie 9 (541-134-4-3) Teollisuustie 9 Nurmes Nurmes Lager/Industri
519 519 11 516
Välttitie 7 (895-18-7-4-L1)* Välttitie 7 Nystad Nystad Lager/Industri
520 520 12 412
Outokummuntie 8 (309-11-1105-1) Outokummuntie 8 Outokumpu Outokumpu Lager/Industri
540 540 20 000
Äyhönjärventie 5 (684-11-1104-1) Äyhönjärventie 5 Raumo Raumo Lager/Industri
999 153 1 152 3 148
Teollisuustie 28 (698-9-9025-10)* Teollisuustie 28 Rovaniemi Rovaniemi Lager/Industri
1 019 268 1 287 14 831
Teollisuustie 29 (698-9-9038-9-L1)* Teollisuustie 29 Rovaniemi Rovaniemi Lager/Industri
4 856 4 856 18 689
Ratakatu 2 (491-1-25-1) Ratakatu 2 S:t Michel S:t Michel Lager/Industri
334 334 3 479
Yrittäjänkatu 10 (491-6-34-8) Yrittäjänkatu 10 S:t Michel S:t Michel Lager/Industri
474 474 2 562
Perämiehenkatu 7 (734-4-8-32-L1)* Perämiehenkatu 7 Salo Salo Lager/Industri
1 039 1 039 15 747
Yrittäjäntie 2 (743-5-24-8) Yrittäjäntie 2 Seinäjoki Seinäjoki Lager/Industri
2 435 534 2 969 10 528
Verstastie 3 (791-421-5-66) Verstastie 3 Siikalatva Siikalatva Lager/Industri
574 574 28 260
Lohitie 3 (777-406-27-66) Lohitie 3 Suomussalmi Suomussalmi Lager/Industri
573 573 13 606
Autotehtaantie 1 (109-40-103-10) Autotehtaantie 1 Tavastehus Tavastehus Obebyggd tomt
5 100
Autotehtaantie 1 (109-40-103-15) Autotehtaantie 1 Tavastehus Tavastehus Lager/Industri
10 652 1 090 11 742 29 612
Larin Kyöstinkatu 30 (109-8-38-3) Larin Kyöstinkatu 30 Tavastehus Tavastehus Lager/Industri
2 398 267 2 665 6 510
Ruununmyllyntie 13 (109-16-86-8) Ruununmyllyntie 13 Tavastehus Tavastehus Lager/Industri
17 715 17 715 66 445
Köpingintie 7 (905-451-33-0) pingintie 7 Vasa Vasa Lager/Industri
535 535 13 573
Hiidenmäentie 20 (927-401-2-731) Hiidenmäentie 20 Vichtis Vichtis Obebyggd tomt
36 070
Hiidenmäentie 20 (927-454-4-0) Hiidenmäentie 20 Vichtis Vichtis Lager/Industri
16 956 3 316 20 272 78 480
Mustasuontie 9 (931-401-1-362) Mustasuontie 9 Viitasaari Viitasaari Lager/Industri
487 487 14 650
Kettukallionkatu 3 (977-10-26-2) Kettukallionkatu 3 Ylivieska Ylivieska Bilhandel
2 265 2 265 20 320
Kiskotie 2 (977-3-7-1) Kiskotie 2 Ylivieska Ylivieska Lager/Industri
724 324 1 048 5 524
Totalt Övriga Finland 230 541 31 833 262 374 1 439 537
Totalt Finland 1 199 458 242 375 16 115 1 457 948 4 894 480
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
136
Paris
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
202 Route de Pontoise Argenteuil Paris Lager/Industri
2 189 521 2 710 6 671
51 Rue de Presles** Aubervilliers Paris Lager/Industri
9 375 9 375 8 175
39 Boulevard du Général Delambre Bezons Paris Lager/Industri
700 650 1 350 3 296
24-26 Rue Gutenberg Bondoufle Paris Lager/Industri
6 187 130 6 317 12 520
6 Rue Gustave Madiot Bondoufle Paris Lager/Industri
880 30 910 1 750
73 à 79 Avenue du 14 juillet et 48 à 54
Avenue Andrei Sakharov Bondy Paris Lager/Industri 3 677 1 519 5 196 8 672
6 Rue des Prés d'Aulnay Brétigny-sur-Orge Paris Lager/Industri
515 515 14 345
423 Rue Audemars Buc Paris Lager/Industri
1 470 1 470 2 000
6 Rue de la Guyonnerie Bures-sur-Yvette Paris Lager/Industri
170 667 837 8 865
13 Avenue Gutenberg Bussy-Saint-Georges Paris Lager/Industri
5 303 2 383 7 686 20 979
29 Rue du Marché Rollay Champigny-sur-Marne Paris Lager/Industri
945 945 1 017
477 Rue Marcel Paul Champigny-sur-Marne Paris Lager/Industri
1 589 1 589 2 488
16 Bis Rue de Paris Champlan Paris Lager/Industri
250 400 650 5 878
16 Rue Condorcet Chennevières-sur-Marne Paris Lager/Industri
1 863 1 863 6 590
22 Rue Aman Jean Chevry-Cossigny Paris Lager/Industri
2 400 2 400 10 373
17 Avenue du Parc** Chilly-Mazarin Paris Lager/Industri
1 685 309 1 994 7 848
32 Rue des Osiers Coignières Paris Lager/Industri
4 379 1 219 5 598 11 884
Rue René Laennec Coignières Paris Lager/Industri
928 928 6 296
2/3/5 Allée de la Butte du Moulin,
ZA de la Porte de la Forêt Collégien Paris Handel 3 831 1 169 5 000 10 698
51 Allée du Clos des Charmes Collégien Paris Lager/Industri
2 651 543 3 194 6 583
Allée des Portes de la Forêt Collégien Paris Övrigt
635 635 4 316
2 Boulevard de France Combs-la-Ville Paris Lager/Industri
5 885 1 145 7 030 17 513
2 Rue de la Borne Blanche Combs-la-Ville Paris Lager/Industri
6 582 835 7 417 16 568
1 Rue Fernand Raynaud Corbeil-Essonnes Paris Lager/Industri
19 360 19 360 55 042
3-5 Avenue du 8 mai 1945 Corbeil-Essonnes Paris Övrigt
538 538 3 182
14 Rue Georges Mélies Cormeilles-en-Parisis Paris Lager/Industri
2 590 830 3 420 7 082
2 Allées des Terres Rouges Cormeilles-en-Vexin Paris Lager/Industri
1 762 684 2 446 5 149
2 Rue de la Basse Quinte Créteil Paris Övrigt
658 658 2 549
6-8 Rue Ambroise Croizat Croissy-Beaubourg Paris Lager/Industri
10 614 10 614 23 561
9 Rue Louis Armand Eaubonne Paris Lager/Industri 1 631 177 1 808 4 291
65 Avenue Georges Politzer** Elancourt Paris Lager/Industri
4 405 1 593 5 998 16 257
28-48 Rue Vladimir Jankelevitch** Émerainville Paris Lager/Industri 3 421 2 144 5 565 9 199
35 Boulevard de Beaubourg Émerainville Paris Lager/Industri
2 379 1 556 3 935 5 851
56 Boulevard de Beaubourg Émerainville Paris Lager/Industri
837 162 999 5 799
Route de Brières-les-Scellés Étampes Paris Lager/Industri
1 852 676 2 529 42 900
8-10 Rue de Chevilly Fresnes Paris Lager/Industri
5 563 975 6 538 11 104
6 Rue de Chevilly Fresnes Paris Lager/Industri
1 020 1 020 5 595
3 Avenue des Morillons Garges-lès-Gonesse Paris Lager/Industri
2 853 815 3 668 6 253
125 Avenue Louis Roche** Gennevilliers Paris Lager/Industri
333 322 655 6 695
141 Avenue Laurent Cély Gennevilliers Paris Lager/Industri
1 305 867 2 172 2 095
16-18 Boulevard Gallieni Gennevilliers Paris Lager/Industri
6 798 1 141 7 939 12 109
84 Avenue Paul Vaillant Couturier, 8-20-26
Rue Traversière
Gennevilliers Paris Lager/Industri
2 706 2 214 4 920 6 276
Rue Jean Pierre Timbaud Goussainville Paris Lager/Industri
810 170 980 6 819
7 Rue Jean-Jacques Rousseau Grigny Paris Lager/Industri
1 854 2 444 4 298 8 128
16 Rue de la Patelle Herblay Paris Lager/Industri
6 600 800 7 400 19 611
21-23 Rue du Gros Murger Herblay Paris Lager/Industri
10 151 2 174 12 325 22 769
10 Rue Ampere Igny Paris Lager/Industri
1 932 370 2 302 3 570
135 Rue Freycinet Lagny-sur-Marne Paris Lager/Industri
1 000 1 000 6 275
17 Rue Branly et 28 Rue Jacquard Lagny-sur-Marne Paris Lager/Industri
2 327 796 3 123 7 552
11 Rue Freycinet Lagny-sur-Marne Paris Lager/Industri
1 562 748 2 310 5 697
19 Avenue Albert Einstein Le Blanc-Mesnil Paris Lager/Industri
10 931 2 635 13 566 26 233
17 Rue Levassor et Les Garennes Les Mureaux Paris Obebyggd tomt
5 460
Frankrike
**) Innehas i ett delägarskap.
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
137
Paris
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
2 Rue Levassor Les Mureaux Paris Lager/Industri 1 120 1 120 6 174
62 Rue Pierre Curie Les Mureaux Paris Lager/Industri
5 640 360 6 000 13 304
10 Avenue des Tropiques Les Ulis Paris Lager/Industri
765 1 347 3 639 5 751 5 812
12-14 Avenue des Tropiques Les Ulis Paris Lager/Industri 3 426 1 730 5 156 9 378
3 Avenue de l'Atlantique Les Ulis Paris Lager/Industri 1 510 190 1 700 4 000
4 Avenue du Parana Les Ulis Paris Lager/Industri 3 643 520 4 163 7 272
4 Avenue du Parana Les Ulis Paris Lager/Industri 2 461 395 2 856 4 833
12 Avenue des Tropiques Les Ulis Paris Lager/Industri 1 056 4 900 5 956 12 409
La Mare aux Plantards Lieusaint Paris Lager/Industri 1 996 2 488 4 484 10 710
Route de Meulan Limay Paris Lager/Industri 312 233 545 4 698
Rue des Longs Rideaux Limeil-Brévannes Paris Lager/Industri 7 109 1 167 8 276 33 340
14-16 Rue des Cerisiers - ZA des Églantiers Lisses Paris Lager/Industri 1 079 277 1 356 2 923
5-7-9 Rue des Cerisiers - ZA des Églantiers Lisses Paris Lager/Industri 2 655 1 836 4 491 6 502
8 Rue Léonard de Vinci Lisses Paris Lager/Industri 2 400 808 3 208 14 482
14 Rue des Campanules Lognes Paris Lager/Industri 2 459 641 3 100 5 434
9 Avenue du Beaumontoir Louvres Paris Lager/Industri 3 050 1 149 4 199 100 468
10-12-14, 15-15 bis Rue Gutenberg Magny-en-Vexin Paris Lager/Industri 5 709 165 5 874 10 373
4 Rue Galvani Massy Paris Övrigt 544 259 803 1 373
4 Rue Galvani Massy Paris Lager/Industri 3 106 1 551 4 657 7 966
9 Rue du Buisson aux Fraises Massy Paris Lager/Industri 4 257 4 224 8 481 32 858
4 Rue Léon Foucault Mitry-Mory Paris Lager/Industri 4 519 220 4 739 6 942
107 Rue Marcellin Berthelot Moissy-Cramayel Paris Kontor 1 229 1 229 5 373
Chemin de Greve - Route de Sens –
ZAC de la Sucrerie** Montereau Paris Övrigt 441 441 743
51-53 Avenue de Sénart, 8-10
Allée du bois Renaud Montgeron Paris Lager/Industri 881 4 468 5 349 15 682
97 Avenue Jean Jaurès Montgeron Paris Lager/Industri 137 137 1 498
98 Avenue Jean Jaurès Montgeron Paris Lager/Industri 1 170 788 1 958 6 950
121 Rue Paul Fort Montlhéry Paris Lager/Industri 2 350 1 160 3 510 14 694
33-35 Route de Calais, RN1 Montmagny Paris Övrigt 609 609 2 777
1 ter Rue du Marais** Montreuil Paris Lager/Industri 840 200 1 040 2 402
3 Avenue Ferdinand de Lesseps Morangis Paris Lager/Industri 3 890 639 4 529 6 681
8 Rue du Docteur Jean Charcot Morangis Paris Lager/Industri 1 268 1 366 2 634 3 425
3 Rue du Docteur Schweitzer Morangis Paris Lager/Industri 1 241 708 1 949 7 610
39 Avenue des Guilleraies Nanterre Paris Lager/Industri 1 450 793 2 243 7 346
6 Rue des Peupliers Nanterre Paris Lager/Industri 1 432 1 433 2 865 4 624
ZAC des Hautes Patures** Nanterre Paris Övrigt 635 635 7 346
9 Avenue de la Foulée, ZAC
des Saints Pères Nanteuil-s-Meaux Paris Övrigt 516 516 1 600
164 Avenue Jean Jaurès** Neuilly-sur-Marne Paris Övrigt 635 635 1 078
49 Rue des frères Lumière Neuilly-sur-Marne Paris Lager/Industri 6 700 6 700 13 251
8-10 Rue de la Mare Blanche** Noisiel Paris Lager/Industri 1 847 575 2 422 6 358
8-10 Rue de la Mare Blanche** Noisiel Paris Lager/Industri 461 247 708 1 859
20-24 Rue du Ballon Noisy-le-Grand Paris Lager/Industri 5 398 433 5 831 12 121
1540 Rte de Quarante Sous,
Route Nationale 13 Orgeval Paris Övrigt 635 635 2 350
166-168 Rue Denis Diderot Pantin Paris Lager/Industri 977 475 1 452 5 848
85 et 87 Rue Cartier Bresson Pantin Paris Lager/Industri 6 528 714 7 242 11 227
3 Rue Rouvet et 18 Rue Barbanègre** Paris Paris Kontor 473 473 150
ZA Porte Ouest, CD91 Pierrelaye Paris Övrigt 1 202 1 202 3 275
7 Avenue Ozanne Porcheville Paris Lager/Industri 3 514 328 3 842 12 232
6 Rue Barthelemy Thimonnier Rambouillet Paris Lager/Industri 128 133 262 2 513
1 Rue Denis Papin Roissy-en-Brie Paris Lager/Industri 154 264 418 3 947
12 Chemin du Moulin Basset** Saint-Denis Paris Kontor 4 429 8 692 13 121 14 360
32 Avenue Amilcar Cabral Saint-Denis Paris Kontor 315 1 491 1 806 2 836
110 Rue de Paris Saint-Ouen-l'Aumone Paris Lager/Industri 2 077 173 2 250 12 232
2 Rue André Ampère** Saint-Ouen-l'Aumone Paris Lager/Industri 2 200 330 2 530 3 990
1 Avenue de la Pépinière Saint-Witz Paris Lager/Industri 2 041 1 341 3 382 9 432
**) Innehas i ett delägarskap.
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
138
Paris
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
2 à 4 Rue de la Sablière et Rue du Petit Fief
Sainte-
Geneviève-des-Bois Paris Lager/Industri 295 342 637 3 315
9 Rue de I'Escouvrier Sarcelles Paris Lager/Industri 4 404 1 792 6 196 11 292
Lieu-dit L'Arpent Ferré, 13 N19 Servon Paris Övrigt 483 483 1 789
1-5 Rue de la Sablière Sucy-en-Brie Paris Lager/Industri 2 620 436 3 056 5 897
63 Grande Rue Survilliers Paris Lager/Industri 36 325 3 428 39 753 135 941
10-13 Avenue Jean d'Alembert Trappes Paris Lager/Industri 2 300 2 300 9 000
25 Rue Henri Farman** Tremblay-en-France Paris Lager/Industri 1 315 478 1 793 4 253
1-3 Place Thomas Edison Valenton Paris Lager/Industri 3 880 1 331 5 211 5 500
2 Rue Midi-Pyrénées Valenton Paris Lager/Industri 4 311 747 5 058 9 305
26 Chemin du Port Brun Vigneux-sur-Seine Paris Lager/Industri 2 076 2 076 8 092
16/18 Avenue de la Baltique Villebon-sur-Yvette Paris Lager/Industri 1 505 1 063 2 568 6 600
Zone industrielle de la Prairie,
Rue de la Prairie** Villebon-sur-Yvette Paris Lager/Industri 5 090 1 210 6 300 9 984
46 Avenue des Gardes Messiers Villemoisson-sur-Orge Paris Lager/Industri 2 368 2 368 4 489
18 bis Voie de Mons Villeneuve-le-Roi Paris Lager/Industri 550 550 7 270
5 Rue Louis Armand Villeneuve-Saint-Georges Paris Lager/Industri 1 393 410 1 803 3 757
98 Avenue de Choisy, Zone
d'Activités des Flandres Villeneuve-Saint-Georges Paris Lager/Industri 15 709 2 025 17 734 40 982
4 Route de Paray Wissous Paris Lager/Industri 2 250 2 250 4 588
Totalt Paris 365 088 103 585 10 625 479 298 1 319 543
Övriga Frankrike
Universitetsstäder i Frankrike
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Avenue de l'Ile-de-France Artigues Bordeaux Lager/Industri
1 365 1 365 9 852
54 Chemin des Barmettes Béligneux Lyon Lager/Industri
3 050 430 3 480 6 762
96 Rue Gustave Eiffel, ZAC des Chabauds Bouc-Bel-Air Marseille Lager/Industri
1 188 1 188 8 901
20 Route d'Irigny Brignais Lyon Lager/Industri
2 163 591 2 754 3 226
43 Rue Mère Elise Rivet Brignais Lyon Lager/Industri
1 000 450 1 450 10 584
8 Rue de Bel Air Carquefou Nantes Lager/Industri
1 238 1 238 11 605
36 Rue de Bray Césson-Sévigné Rennes Lager/Industri
1 414 1 414 9 200
7 Avenue Louis Blériot Chassieu Lyon Lager/Industri
1 655 746 2 401 11 4 51
35-37 Avenue des Frères Montgolfier Chassieu Lyon Lager/Industri
7 344 600 7 944 16 200
42 Avenue du Progrès Chassieu Lyon Lager/Industri
16 106 216 16 322 39 024
Zone d'Activité de Chemin de Beauchêne Cissac-doc Bordeaux Lager/Industri
982 266 1 248 16 214
2 Avenue de l'Industrie Corbas Lyon Lager/Industri
5 834 5 834 8 344
42 Rue Vaucanson cines Lyon Lager/Industri
1 725 1 430 3 155 6 182
La Rougeraie Domloup Rennes Lager/Industri
1 646 750 2 395 39 539
19 Rue Leblond Dourges Lille Lager/Industri
1 788 347 2 135 16 214
2 Avenue Jean Jaurès Feyzin Lyon Lager/Industri
5 237 850 6 087 21 749
572 Chemin des Agries Labarthe-sur-Lèze Toulouse Lager/Industri
962 651 1 613 27 387
33 Route de Douai –
141 Rue Gustave Delouy Lesquin Lille Övrigt 558 558 4 148
5737 Chemin des Tuileries Limonest Lyon Övrigt
504 504 3 949
59 à 63 Boulevard Barry Marseille Marseille Lager/Industri
770 770 1 276
34 Avenue de la Grange Noire Mérignac Bordeaux Lager/Industri
700 700 11 000
**) Innehas i ett delägarskap.
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
139
Övriga Frankrike
Universitetsstäder i Frankrike
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
42 Avenue de la Grange Noire Mérignac Bordeaux Lager/Industri
1 142 1 142 9 129
200 Avenue Marcel Dassault Mérignac Bordeaux Lager/Industri
2 577 1 312 3 888 44 247
5 Boulevard Monge Meyzieu Lyon Lager/Industri
4 989 261 5 250 9 930
Lotissement Les Meurières, Route d'Heyrieux Mions Lyon Övrigt
543 543 4 028
18 ter, 98 et 100 Rue de Reckem,
Rue de Vertuquet Neuville-en-Ferrain Lille Lager/Industri 16 000 1 397 17 397 27 074
38 Avenue Gustave Eiffel Pessac Bordeaux Lager/Industri
806 806 5 496
Impasse Denis Papin Rognac Marseille Lager/Industri
684 274 958 9 024
Rue de Tourcoing, Quai de Gand,
Rue Turgot Roubaix Lille Lager/Industri 3 129 277 3 406 4 995
202 Route de Paris Saint-Denis-de-Pile Bordeaux Lager/Industri 620 270 890 9 471
25 Chemin de la Mouche Saint-Genis-Laval Lyon Lager/Industri
775 775 3 166
300 Rue Théophraste Renaudot,
ZAC de Grille Saint-Jean-de-Vedas Montpellier Lager/Industri 1 495 1 495 8 971
3 Rue de la Boucle Saint-Laurent-de-Mure Lyon Lager/Industri
3 050 3 050 6 014
9 Rue Alfred Kastler Saint-Nazaire Nantes Lager/Industri
502 194 696 14 672
20 Rue Boudeville, Zone Industrielle Thibaud Toulouse Toulouse Lager/Industri
1 103 1 103 8 744
101 Rue de Fenouillet Toulouse Toulouse Lager/Industri
2 068 738 2 807 37 549
Rue Gay Lussac Valenciennes Lille Övrigt
635 635 3 129
114 Avenue Franklin Roosevelt Vaulx-en-Velin Lyon Lager/Industri
2 000 2 000 3 588
4 Rue des Alpes Vaulx-en-Velin Lyon Lager/Industri
2 658 91 2 749 4 479
5 Avenue Karl Marx Vaulx-en-Velin Lyon Lager/Industri
1 740 400 2 140 3 473
6 Allée des Savoies Venissieux Lyon Övrigt
712 712 4 316
619 Rue Delbecque Verquigneul Lille Lager/Industri
1 050 1 050 8 733
Rue François Meunier Vial Villefranche-sur-Saône Lyon Övrigt
635 635 4 494
Totalt Universitetsstäder i Frankrike 102 554 12 540 3 587 118 681 517 529
Övriga Frankrike
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Les Plantons la Grotte Airvault Airvault Lager/Industri
1 387 277 1 664 42 381
41 Rue Lazare Carnot Alençon Alençon Lager/Industri
681 247 928 14 474
Rue des Alisiers Argiésans Belfort Lager/Industri
1 458 1 458 9 130
46 Rue Copernic,
Zone Industrielle Nord Arles Arles Lager/Industri 830 830 3 307
1208 Avenue des Souspirous Avignon Avignon Lager/Industri
1 145 1 145 5 728
Lieu-Dit Obergrund Baltzenheim Baltzenheim Lager/Industri
1 974 214 2 188 24 012
22 Avenue Marcel Dassault Biard Poitiers Lager/Industri
905 269 1 174 10 770
Lieu-Dit Varennes Bon-Encontre Bon-Encontre Lager/Industri
1 254 430 1 683 11 20 8
Route Nationale 76 Bourges Bourges Lager/Industri
2 736 827 3 563 86 516
19 Rue Hervé Dannemont Brix Cherbourg Lager/Industri
928 258 1 186 10 853
1075 Rue Louis Breguet Calais Calais Lager/Industri
1 080 1 080 3 000
25 Rue de l'Avenir Carpiquet Caen Lager/Industri
1 196 488 1 683 8 399
31 Rue de Mélou Castres Castres Lager/Industri
870 870 6 014
2 Route de Laigneville Caufry Caufry Lager/Industri
9 600 9 600 21 710
Rue Georges Derrien Chalon-sur-Saône Chalon-sur-Saône Lager/Industri
1 175 1 175 6 689
346 Rue Pierre et Laurent Ramus Chambery Chambery Lager/Industri
920 920 6 300
Route de Paris Champagné Le Mans Lager/Industri
3 638 824 4 462 117 782
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
140
Övriga Frankrike
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
63 Route de Prix Charleville-Mézières Charleville-Mezieres Lager/Industri
905 905 7 243
337 Chemin des Jonchères Charnay-lès-Mâcon Charnay-lès-Mâcon Lager/Industri
119 146 265 11 838
3 Rue René Cassin Chartres Chartres Lager/Industri
300 300 8 112
Route de Nonnes Châtellerault Châtellerault Lager/Industri
2 425 555 2 980 116 80 3
582 Route de Paris Chauray Niort Lager/Industri
1 455 369 1 824 18 651
6 Rue de Cobrelle Chavelot Epinal Lager/Industri
1 057 1 057 6 300
281 Rue de Sauxmarais Cherbourg-en-Cotentin Cherbourg Lager/Industri
824 824 5 766
8 Rue de l'Artisanat Cognac Cognac Lager/Industri
102 57 160 5 000
Zone D'activités Jean Monnet Condat-sur-Vienne Limoges Lager/Industri
975 495 1 470 88 664
17 Rue Paul Sabatier Crissey Chalon-sur-Saône Lager/Industri
355 177 532 9 958
Lieu-Dit La Croisette Dolus-d'Oléron Dolus-d'Oléron Lager/Industri
496 222 718 6 287
Lieu-Dit Dompierre-sur-Mer La Rochelle Lager/Industri
3 502 814 4 316 19 565
3 Allée au Poirier Écouflant Angers Lager/Industri
1 641 540 2 181 34 749
1130 Avenue Oehmichen-Technoland Etupes Etupes Lager/Industri
2 635 439 3 074 21 486
71 Rue de Bruxelles Evreux Evreux Lager/Industri
1 040 1 040 8 595
15 Rue Michel Dugast Fontenay-le-Comte Fontenay-le-Comte Lager/Industri
924 294 1 218 32 058
7 Rue Fernand Forest Gouesnou Brest Lager/Industri
1 181 1 181 7 591
Rue des Frères Chappe Grentheville Caen Lager/Industri
1 510 1 510 6 864
Zone Industrielle de la Garderie Guidel Guidel Lager/Industri
368 167 535 31 672
1 Rue Denis Papin Joue-les-Tours Tours Lager/Industri
1 990 1 990 9 760
3 Rue rue Denis Papin Joue-les-Tours Tours Kontor
2 240 2 240 4 469
2 Route Des Chênes Labarthe-Inard Saint-Gaudens Lager/Industri
629 203 832 13 425
26 Rue Jean Baptiste Colbert La Chapelle-Saint-Luc Troyes Lager/Industri
1 025 1 025 6 678
2 Rue René Descartes La-Chaussée-Saint-Victor
La-Chause-Saint-
Victor
Lager/Industri
586 254 840 7 795
Parc d’activité de Lahonce,
Rue Errecart Lahonce Bayonne Lager/Industri 1 057 393 1 450 14 000
Rue des Genets Langueux Saint-Brieuc Lager/Industri
1 090 1 090 7 340
21 Boulevard Joseph Cugnot La-Roche-sur-Yon La-Roche-sur-Yon Lager/Industri
1 344 301 1 645 20 069
Rue Jean Rostant, Zone
Industrielle des Touches Laval Laval Lager/Industri 1 107 1 107 7 069
11 Rue du 19 Mars 1962 Le Coudray Chartres Lager/Industri
1 100 439 1 539 8 351
273 Boulevard Jules Durand Le Havre Le Havre Lager/Industri
1 000 1 000 6 089
50 Rue Pierre Martin Le Mans Le Mans Lager/Industri
1 004 1 004 7 260
Le Poinconnet Le Poinçonnet Châteauroux Lager/Industri
1 331 301 1 631 63 285
14 Rue Louis Lagrange Les Sables-d'Olonne Les Sables-d'Olonne Lager/Industri
612 308 920 19 590
56 Rue Philippe Lebon Limoges Limoges Lager/Industri
1 314 1 314 9 750
111 Rue de la Quintinie L'Isle-d'Espagnac Angouléme Lager/Industri
1 177 1 177 5 143
Zone d'Activités de Poulvern Locoal-Mendon Locoal-Mendon Lager/Industri
897 349 1 245 13 048
2 Rue Paquier Longvic Dijon Lager/Industri
1 359 1 359 10 529
5 Avenue Gay Lussac Lons Pau Lager/Industri
620 620 4 939
165 Rue René Maire Lons-le-Saunier Lons-le-Saunier Lager/Industri
720 720 6 000
Les Parpareux Loudéac Loudéac Lager/Industri
777 483 1 259 25 552
2 Rue de la Plaine Mettray Tours Lager/Industri
1 646 593 2 239 75 596
5 Rue des Drapiers Metz Metz Lager/Industri
1 898 1 898 18 044
1005 Avenue de Cos Montauban Montauban Lager/Industri
1 213 267 1 480 6 796
Rue du Bois Clair Montceau-les-Mines Montceau-les-Mines Lager/Industri
842 245 1 086 60 613
212 Rue Baron Buquet, Zone
d'Activités Marcel Brot Nancy Nancy Lager/Industri 1 108 1 108 8 000
7 Rue de la Boette Niort Niort Lager/Industri
1 081 1 081 8 557
Rue des Métiers Onet-le-Château Onet-le-Château Lager/Industri
1 188 482 1 670 9 056
1 Rue des Fauvettes Ostwald Strasbourg Kontor
2 233 2 233 6 225
Rue Tanguy Prigent Pau Pau Lager/Industri
1 386 562 1 948 30 470
Rue de la Forêt, Zone d'Acvtivités
l'Orée du Bois Pirey Besancon Lager/Industri 1 075 1 075 8 000
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
141
Övriga Frankrike
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Rue Bernard Perrot Ploërmel Ploërmel Lager/Industri
640 311 951 42 519
Rue des Mottes Plouflagran Plouflagran Lager/Industri
2 453 495 2 948 41 626
1 Rue du Général Leclerc Plougastel-Daoulas Brest Lager/Industri
658 304 962 10 030
4 Rue Rontgen Quimper Quimper Lager/Industri
851 377 1 227 9 668
5 Rue Albert Stephan Quimper Quimper Lager/Industri
1 089 1 089 8 759
5 Rue Louise Michel Reims Reims Lager/Industri
1 018 1 018 8 406
7 Rue de la Poudrière Richwiller Mulhouse Lager/Industri
935 935 6 283
Lieu-dit Le Four à Chaux Roullet-Saint-Estèphe Angouléme Lager/Industri
1 311 477 1 787 42 960
Rue Louis d'Acquin Rouvignies Rouvignies Obebyggd tomt
1 952
Rue de la Brasserie Saint-Amand-Montrond
Saint-Amand-
Montrond Obebyggd tomt 8 119
51 Rue de Montanceix Saint-Astier Saint-Astier Lager/Industri
1 466 447 1 913 18 517
280 Allée du Broc Saint-Avit Mont-de-Marsan Lager/Industri
997 997 5 724
461 Allée de Lagacé Saint-Avit Mont-de-Marsan Lager/Industri
1 093 380 1 473 16 350
101 Rue des Généraux Altmayer Saint-Avold Saint-Avold Lager/Industri
586 689 1 275 3 315
8 Rue Maurice Geslin Saint-Barthélémy d'Anjou Angers Lager/Industri
878 878 6 919
325 Chemin du Moulin Neuf Saint-Denis-lès-Bourg Bourg-en-Bresse Lager/Industri
1 582 388 1 970 20 937
878 Rue de Vauce Saint-Doulchard Bourges Lager/Industri
420 110 530 9 880
7 Rue de la Cote de Beauté Saintes Saintes Lager/Industri
1 066 1 066 7 212
4 Rue Frédéric Bait Saint-Étienne Saint-Étienne Lager/Industri
1 683 401 2 083 36 644
7 Rue des Haveurs Saint-Etienne Saint-Etienne Lager/Industri
1 015 1 015 7 356
Rue Jules Vallès Saint- Saint-Lô Lager/Industri
1 365 314 1 679 14 718
Rue de la Ville es Cours Saint-Malo Saint-Malo Lager/Industri
1 191 1 191 7 965
457 Rue Bernard Palissy Saint-Paul-lès-Dax Saint-Paul-lès-Dax Lager/Industri
532 244 776 10 000
12 Rue André Rausch Sarreguemines Sarreguemines Lager/Industri
1 047 1 047 9 146
108 Rue Kléber Tarbes Tarbes Lager/Industri
839 293 1 132 23 588
11 Rue Jean Renoir Thionville Metz Lager/Industri
1 059 1 059 6 702
Route de Verdun Toul Toul Lager/Industri
2 793 586 3 379 84 837
Rue D'Epreville Val-de-Reuil Rouen Lager/Industri
1 227 590 1 817 17 625
16 Rue Dutenos le Verger Vannes Vannes Lager/Industri
1 378 523 1 902 18 316
Avenue de Foix Varilhes Varilhes Lager/Industri
1 276 333 1 609 8 966
Zone Industrielle De Fagia Vic-Fezensac Vic-Fezensac Lager/Industri
1 502 185 1 688 60 068
Totalt Övriga Frankrike 117 814 27 104 144 918 1 912 080
Totalt Frankrike 585 457 143 230 14 212 742 898 3 749 152
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
142
Randstad & Eindhoven
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Parelweg 5-5a Alkmaar Amsterdam Bilhandel
4 411 4 411 8 507
Bolderweg 33-35 Almere Amsterdam Lager/Industri
3 347 829 4 176 6 610
Rondebeltweg 21 Almere Amsterdam Obebyggd tomt
10 560
Rondebeltweg 31 Almere Amsterdam Kontor
2 635 2 635 12 585
Rondebeltweg 41-43-49-51 Almere Amsterdam Lager/Industri
20 068 3 100 23 168 50 420
Transistorstraat 80 Almere Amsterdam Lager/Industri
1 238 932 173 2 343 4 000
Veluwezoom 15 Almere Amsterdam Lager/Industri
4 094 1 289 5 383 9 003
Veluwezoom 22 Almere Amsterdam Lager/Industri
2 623 2 152 295 5 070 8 214
Versterkerstraat 10 Almere Amsterdam Lager/Industri
6 522 4 327 10 849 26 802
Ruimtevaart 30 Amersfoort Utrecht Bilhandel
5 026 5 026 11 721
Bolstoen 6c* Amsterdam Amsterdam Lager/Industri
175 78 253 364
Bolstoen 6d* Amsterdam Amsterdam Lager/Industri
170 40 210 371
Pleimuiden 7* Amsterdam Amsterdam Lager/Industri
757 100 857 1 829
Radarweg 8 Amsterdam Amsterdam Lager/Industri
3 186 3 186 8 800
Kolding 9 Barendrecht Rotterdam Lager/Industri
526 143 216 885 629
De Maas 40 Best Eindhoven Lager/Industri
2 257 468 2 725 4 013
De Rijn 7a-7c, 9 Best Eindhoven Lager/Industri
2 192 844 3 036 4 183
Handelsweg 23, Hallenstraat 16 Bladel Eindhoven Lager/Industri
6 100 900 7 000 12 698
Kruisbroeksestraat 7-15, Ladonkseweg 26 Boxtel Eindhoven Lager/Industri
5 789 300 6 089 8 955
Aventurijn 600 Dordrecht Rotterdam Lager/Industri
376 632 1 008 3 435
Debijestraat 5, Röntgenstraat 1 Dordrecht Rotterdam Lager/Industri
1 917 500 2 417 6 075
Donker Duyvisweg 301 Dordrecht Rotterdam Lager/Industri
8 966 8 966 25 750
Laan van Kopenhagen 100 Dordrecht Rotterdam Lager/Industri
866 1 245 2 111 3 420
Labradoriet 300-320 Dordrecht Rotterdam Lager/Industri
1 663 183 1 846 3 010
Pieter Zeemanweg 17* Dordrecht Rotterdam Lager/Industri
21 411 1 928 23 339 44 752
De Witbogt 22-22a Eindhoven Eindhoven Lager/Industri
1 080 843 1 923 3 499
Dillenburgstraat 12-14 Eindhoven Eindhoven Lager/Industri
2 623 2 197 4 820 6 915
Dillenburgstraat 35 Eindhoven Eindhoven Lager/Industri
2 320 805 3 125 6 577
Esp 100 Eindhoven Eindhoven Lager/Industri
2 356 1 314 3 670 4 150
Esp 125 Eindhoven Eindhoven Lager/Industri
2 951 790 3 741 5 490
Esp 241 Eindhoven Eindhoven Lager/Industri
2 510 408 2 918 2 810
Hoev e nw e g 11-11a Eindhoven Eindhoven Lager/Industri
2 976 2 923 5 899 7 005
Hurksestraat 20-22 Eindhoven Eindhoven Lager/Industri
11 608 988 12 596 16 138
Meerenakkerweg 18-20 Eindhoven Eindhoven Lager/Industri
17 583 1 695 19 278 24 897
Pisanostraat 59 Eindhoven Eindhoven Lager/Industri
998 513 1 511 2 318
Wekkerstraat 37-53 Eindhoven Eindhoven Bilhandel
7 465 7 465 12 500
De Hooge Akker 21 Geldrop-Mierlo Eindhoven Lager/Industri
1 750 390 2 140 3 209
Buys Ballotstraat 3 Gorinchem Rotterdam Lager/Industri
795 795 1 850
Franklinweg 35 Gorinchem Rotterdam Lager/Industri
2 477 530 3 007 5 045
Kerketuinenweg 35* Haag Haag Lager/Industri
6 493 1 532 – 8 025 9 007
Zilverstraat 27* Haag Haag Lager/Industri
596 133 – 729 924
Zilverstraat 35 Haag Haag Lager/Industri
500 106 – 606 637
Oudeweg 42 Haarlem Amsterdam Lager/Industri
5 312 1 920 7 232
10 035
Diamantlaan 10 Haarlemmermeer Amsterdam Lager/Industri
2 668 709 3 377 5 190
Diamantlaan 14-16 Haarlemmermeer Amsterdam Lager/Industri
811 898 1 709 2 545
Jacobus Ahrendlaan 1 Haarlemmermeer Amsterdam Lager/Industri
3 997 2 222 6 219 11 320
Liebrugweg 1 Haarlemmermeer Amsterdam Lager/Industri
480 930 1 410 3 000
Opaallaan 31 Haarlemmermeer Amsterdam Lager/Industri
500 620 1 120 3 510
Opaallaan 35 Haarlemmermeer Amsterdam Lager/Industri
1 563 609 2 172 3 062
Grasbeemd 12 Helmond Eindhoven Lager/Industri
2 400 340 2 740 6 330
Franciscusweg 4 Hilversum Utrecht Bilhandel
1 546 112 1 658 3 415
Zeverijnstraat 16-18 Hilversum Utrecht Bilhandel
5 362 5 362 5 000
Bergveste 12-14 Houten Utrecht Lager/Industri
2 537 850 3 387 5 170
Voorveste 1-3 Houten Utrecht Lager/Industri
1 824 685 2 509 3 173
Christiaan Huygensstraat 35 Lansingerland Rotterdam Lager/Industri
3 675 3 675 5 006
Benelux
*) Innehas med tomträtt
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
143
Randstad & Eindhoven
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Nijverheidsweg 25 Mijdrecht Amsterdam Lager/Industri
3 500 44 3 544 4 684
Kelvinweg 1 Nissewaard Rotterdam Lager/Industri
1 113 66 1 179 2 483
Kelvinweg 3 Nissewaard Rotterdam Lager/Industri
2 430 135 2 565 4 034
Ketelweg 18a-22 Papendrecht Rotterdam Lager/Industri
5 620 4 550 10 170 16 881
Groothandelsweg 5 Pijnacker-Nootdorp Haag Lager/Industri
3 153 560 3 713 7 175
Weteringweg 7-9 Pijnacker-Nootdorp Haag Lager/Industri
2 059 422 283 2 764 3 250
Driemansteeweg 66 Rotterdam Rotterdam Lager/Industri
448 848 1 296 2 420
Linschotenstraat 100* Rotterdam Rotterdam Lager/Industri
1 035 480 1 515 2 010
Schrijnwerkerstraat 30 Rotterdam Rotterdam Lager/Industri
2 822 1 630 4 452 6 794
Stadionweg 39 Rotterdam Rotterdam Handel
6 073 6 073 6 415
Waalhaven Z.z 6, Pottumstraat 3-7, 17 Rotterdam Rotterdam Lager/Industri
4 210 611 4 821 5 140
Admiraal de Ruyterstraat 2* Schiedam Rotterdam Lager/Industri
8 116 4 022 12 138 15 200
Fo r t u n a weg 11 Schiedam Rotterdam Lager/Industri
970 142 1 112 1 135
Ekkersrijt 4301-4309 Son en Breugel Eindhoven Lager/Industri
2 821 2 546 5 367 8 892
Ekkersrijt 4302 Son en Breugel Eindhoven Lager/Industri
2 907 878 3 785 6 497
Ekkersrijt 4304 Son en Breugel Eindhoven Lager/Industri
2 875 608 3 483 5 460
Ekkersrijt 4311-4313 Son en Breugel Eindhoven Lager/Industri
1 859 463 2 322 3 508
Ekkersrijt 7501 Son en Breugel Eindhoven Lager/Industri
1 794 1 708 3 502 8 497
Damzigt 54-58 Utrecht Utrecht Lager/Industri
1 514 675 2 189 3 000
Nevadadreef 72-78 Utrecht Utrecht Lager/Industri
900 510 1 410 897
Proostwetering 30* Utrecht Utrecht Lager/Industri
8 259 244 8 503 16 915
Reactorweg 160 Utrecht Utrecht Lager/Industri
3 200 660 3 860 4 173
Savannahweg 57-59 Utrecht Utrecht Lager/Industri
1 323 599 1 922 2 660
Savannahweg 63-65 Utrecht Utrecht Lager/Industri
2 983 542 3 525 4 135
Zonnebaan 23-45 Utrecht Utrecht Lager/Industri
9 383 8 004 17 387 20 835
De Vest 62 Valkenswaard Eindhoven Lager/Industri
7 121 2 425 9 546 9 416
John F. Kennedylaan 38 Valkenswaard Eindhoven Lager/Industri
1 562 500 2 062 3 945
De Run 4242 Veldhoven Eindhoven Lager/Industri
4 346 974 152 5 472 10 850
De Run 8421 Veldhoven Eindhoven Lager/Industri
1 421 169 1 590 2 550
Marconiweg 6 Vijfheerenlanden Utrecht Lager/Industri
1 069 340 93 1 502 1 907
Coenecoop 395 Waddinxveen Rotterdam Lager/Industri
984 79 1 063 1 741
Warmoezenierstraat 17-21 Westland Haag Bilhandel
2 200 2 200 4 087
Symon Spiersweg 4 Zaandam Amsterdam Lager/Industri
1 470 856 2 326 3 204
Rechte Tocht 10 Zaanstad Amsterdam Lager/Industri
439 268 707 2 625
Huis ter Heideweg 18-58 Zeist Utrecht Lager/Industri
14 180 5 446 19 626 35 946
Chroomstraat 91 Zoetermeer Haag Lager/Industri
2 242 921 3 163 8 040
Chroomstraat 140 Zoetermeer Haag Lager/Industri
5 751 1 467 7 218 13 555
Koperstraat 44 Zoetermeer Haag Lager/Industri
2 162 428 2 590 4 077
Philipsstraat 13-15 Zoetermeer Haag Lager/Industri
1 031 281 1 312 1 545
Totalt Randstad & Eindhoven 324 708 92 788 7 285 424 781 723 011
Övriga Nederländerna och Belgien
Övriga Nederländerna
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Van Den Broekeweg 15
Almelo Almelo Lager/Industri
3 714 607 4 321 10 635
Lange Amerikaweg 76
Apeldoorn Apeldoorn Lager/Industri
625 140 765 1 770
Snelliusweg 10
Arnhem Arnhem Lager/Industri
1 794 295 2 089 3 395
Veemweg 17-35
Barneveld Barneveld Lager/Industri
3 533 3 645 7 178 11 773
Gildestraat 29
Borne Borne Lager/Industri
1 279 75 1 354 1 896
Brugsteen 13
Breda Breda Lager/Industri
460 74 534 1 000
Goeseelsstraat 3
Breda Breda Lager/Industri
725 725 1 740
Goeseelsstraat 34
Breda Breda Lager/Industri
892 269 1 161 3 075
Minervum 7147
Breda Breda Lager/Industri
672 577 1 249 2 498
Takkebijsters 8
Breda Breda Lager/Industri
2 587 1 221 3 808 7 315
Trekpot 2a-2e
Breda Breda Lager/Industri
1 948 1 948 3 753
*) Innehas med tomträtt
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
144
Övriga Nederländerna och Belgien
Övriga Nederländerna
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Het Sterrenbeeld 26-30
Den Bosch Den Bosch Lager/Industri
2 108 808 2 916 4 729
Het Zuiderkruis 11
Den Bosch Den Bosch Lager/Industri
4 000 270 4 270 9 280
Sigarenmakerstraat 2-2a
Den Bosch Den Bosch Lager/Industri
1 750 493 2 243 3 381
Roelofshoeveweg 19
Duiven Arnhem Lager/Industri
1 622 399 2 021 8 459
Nijbracht 90
Emmen Emmen Bilhandel
1 976 1 976 8 399
Kopersteden 1
Enschede Enschede Lager/Industri
18 227 2 379 20 606 28 503
Gotenburgweg 38
Groningen Groningen Lager/Industri
780 490 1 270 2 274
Wismarweg 3
Groningen Groningen Lager/Industri
805 204 1 009 1 483
David Ricardostraat 5
Hengelo Hengelo Lager/Industri
433 482 915 2 360
Buitenvaart 2101-2102
Hoogeveen Hoogeveen Bilhandel
3 325 3 325 13 626
De Marowijne 4
Hoorn Hoorn Lager/Industri
9 353 1 460 10 813 21 700
Vestaweg 5
Leeuwarden Leeuwarden Lager/Industri
7 441 1 120 8 561 32 111
Schoenerweg 45
Maastricht Maastricht Lager/Industri
8 838 350 9 188 16 950
Kwartelweg 1
Moerdijk Moerdijk Lager/Industri
3 220 262 3 482 10 594
Majoraan 9
Montferland Arnhem Lager/Industri
640 140 780 1 291
Konstruktieweg 7
Roermond Roermond Lager/Industri
5 721 823 6 544 14 145
Belder 1
Roosendaal Roosendaal Lager/Industri
2 912 764 3 676 10 017
Borchwerf 39
Roosendaal Roosendaal Lager/Industri
6 100 900 7 000 11 490
Dr. Nolenslaan 126
Sittard-Geleen Sittard-Geleen Lager/Industri
3 522 1 203 4 725 8 190
Vouersweg 110
Sittard-Geleen Sittard-Geleen Lager/Industri
1 000 220 1 220 2 023
Innovatieweg 4
Terneuzen Terneuzen Lager/Industri
3 024 700 3 724 12 435
Innovatieweg 6
Terneuzen Terneuzen Lager/Industri
5 002 1 901 6 903 13 260
Innovatieweg 8
Terneuzen Terneuzen Lager/Industri
2 679 1 953 4 632 11 165
Innovatieweg 10
Terneuzen Terneuzen Lager/Industri
1 907 1 838 3 745 14 440
Innovatieweg 12
Terneuzen Terneuzen Kontor
608 2 018 2 626 4 729
Innovatieweg 14
Terneuzen Terneuzen Lager/Industri
4 953 2 800 7 753 11 765
Magalhaesweg 6
Venlo Venlo Lager/Industri
12 614 12 614 19 377
Magalhaesweg 10
Venlo Venlo Lager/Industri
14 177 618 14 795 23 494
Magalhaesweg 16
Venlo Venlo Lager/Industri
10 114 228 10 342 29 825
Noorderpoort 4
Venlo Venlo Lager/Industri
727 1 063 1 790 3 028
Van Heemskerckweg 9
Venlo Venlo Lager/Industri
4 589 1 064 5 653 12 785
De Amfoor 1
Venray Venray Lager/Industri
4 532 1 124 5 656 11 420
Bijsterhuizen 2511
Wijchen Nijmegen Lager/Industri
3 387 689 4 076 8 405
Trawlerweg 8-12
Zwolle Zwolle Lager/Industri
855 75 930 1 647
Totalt Övriga Nederländerna 171 170 35 741 206 911 437 630
Övriga Nederländerna och Belgien
Belgien
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Nachtegaalstraat 6
Aalst Aalst Bilhandel
7 483 7 483 32 277
Katwilgweg 4
Antwerpen Antwerpen Bilhandel
4 359 4 359 16 352
Ringlaan 2
Brecht Brecht Bilhandel
1 322 1 322 2 779
Antwerpseweg 83
Geel Geel Bilhandel
2 138 2 138 8 465
Brakelsesteenweg 398
Ninove Ninove Bilhandel
2 543 2 543 12 342
Kortrijksesteenweg 108
Sint-Martens-Latem Gent Bilhandel
6 794 6 794 9 412
Bergensesteenweg 706b
Sint-Pieters-Leeuw Bryssel Bilhandel
1 412 1 412 4 882
Bergensesteenweg 707
Sint-Pieters-Leeuw Bryssel Bilhandel
3 560 3 560 21 445
Totalt Belgien 29 611 29 611 107 954
Totalt Benelux 525 489 128 529 7 285 661 303 1 268 595
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
145
Madrid & Barcelona
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Calle Louis Pasteur 4
Alcalá Madrid Lager/Industri 6 500 6 500 10 967
Av Reyes Católicos 8
Alcobendas Madrid Lager/Industri 4 442 971 5 413 7 993
Calle Valdelaparra 29
Alcobendas Madrid Lager/Industri 7 632 4 328 11 960 15 380
Francisco Gervas 7. P.I. Valportillo
Alcobendas Madrid Lager/Industri 4 142 1 368 5 510 5 761
Valportillo Primera, 20
Alcobendas Madrid Lager/Industri 788 788 3 588
Av Conde Romanones 7
Azuqueca Madrid Lager/Industri 13 411 587 13 998 22 117
Calle Or 14
Cerdanyola Barcelona Lager/Industri 904 106 1 010 1 375
Calle del Progrés 139
Cornellà Barcelona Lager/Industri 375 183 558 817
Diaz del Castillo 3, 5, 7
Coslada Madrid Lager/Industri 2 348 2 348 4 123
Paseo Flores 7
Coslada Madrid Lager/Industri 9 343 2 199 11 542 12 180
Paseo Flores 36
Coslada Madrid Lager/Industri 444 25 90 559 961
Paseo Flores 38
Coslada Madrid Lager/Industri 437 25 33 495 961
Paseo Flores 48
Coslada Madrid Lager/Industri 2 197 2 197 2 309
Calle Raurell 36, P.I. Camí Ral
Gava Barcelona Lager/Industri 1 599 460 2 059 3 506
Ps del Ferrocarril 383
Gava Barcelona Lager/Industri 4 235 878 5 113 7 571
Calle Bell 7
Getafe Madrid Lager/Industri 2 392 2 392 3 297
Calle Juan Jose Vidal 4, P.I. Las Mezquitas
Getafe Madrid Lager/Industri 7 081 7 081 13 130
Av Sant Julià 104
Granollers Barcelona Lager/Industri 8 236 1 011 9 247 12 509
Av Sant Julià 97
Granollers Barcelona Lager/Industri 6 273 905 7 178 9 689
Calle Can Cabanyes 50
Granollers Barcelona Lager/Industri 5 437 1 222 6 659 11 025
Calle Daza Valdes 7 pta 1-22
Leganes Madrid Lager/Industri 9 698 9 698 10 997
Calle Irlanda 6
Les Franqueses Barcelona Lager/Industri 6 576 1 524 192 8 292 13 123
Calle Ingeniero Torres Quevedo 20
Madrid Madrid Lager/Industri 773 256 1 029 1 818
Calle Ingeniero Torres Quevedo 22
Madrid Madrid Lager/Industri 773 256 1 029 1 818
Calle Ingeniero Torres Quevedo 24
Madrid Madrid Lager/Industri 773 256 1 029 1 818
Calle Ingeniero Torres Quevedo 26
Madrid Madrid Lager/Industri 995 321 1 316 1 818
Calle Ingeniero Torres Quevedo 28
Madrid Madrid Lager/Industri 929 248 1 177 1 818
Calle Lagunda Del Marquesade 37-41
Madrid Madrid Lager/Industri 4 988 4 988 6 008
Calle Resina 34
Madrid Madrid Lager/Industri 5 365 5 365 5 658
Calle Roso de Luna 33-35
Madrid Madrid Lager/Industri 948 297 1 245 1 818
Calle Roso de Luna 37-39
Madrid Madrid Lager/Industri 952 296 1 248 1 818
Calle Roso de Luna 41-43
Madrid Madrid Lager/Industri 995 297 1 292 1 818
Calle San Dalmacio 49-59
Madrid Madrid Lager/Industri 8 076 8 076 10 626
Calle San Erasmo 20-26
Madrid Madrid Lager/Industri 8 862 8 862 11 188
Calle San Erasmo 42
Madrid Madrid Lager/Industri 728 728 2 384
Calle San Norberto 42-44
Madrid Madrid Lager/Industri 7 340 7 340 7 146
Mario Roso de Luna 31
Madrid Madrid Lager/Industri 1 111 129 325 1 565 1 818
Calle Octave Lecante 8, P.I Can Magarola
Mollet Barcelona Lager/Industri 4 107 572 4 679 8 276
Av La Ferreria 28
Montcada Barcelona Lager/Industri 779 245 1 024 1 406
Av La Ferreria 30
Montcada Barcelona Lager/Industri 789 244 1 033 1 406
Av La Ferreria 57
Montcada Barcelona Lager/Industri 638 1 698 2 336 1 592
Av La Ferreria 76-78
Montcada Barcelona Lager/Industri 1 792 311 80 2 183 3 008
Calle del Téxtil 6
Montcada Barcelona Lager/Industri 1 131 1 087 10 2 228
1 702
Calle Muga 2
Montcada Barcelona Lager/Industri 1 972 304 2 276 2 833
Av Prat de la Riba 186
Pallejà Barcelona Lager/Industri 3 479 3 479 10 058
Calle Galileo 2 Nave 1-2
Parets Barcelona Lager/Industri 2 372 600 2 972 3 572
Calle Galileo 2 Nave 7-9, 12
Parets Barcelona Lager/Industri 4 075 1 112 5 187 7 144
Calle Marconi 3
Parets Barcelona Lager/Industri 3 080 230 3 310 10 557
Paseo Fluvial 10
Parets Barcelona Lager/Industri 2 923 262 3 185 10 300
Calle Las Arenas 10-12
Pinto Madrid Lager/Industri 1 491 360 1 851 2 888
Calle Metalurgia 1-3
Pinto Madrid Lager/Industri 730 180 910 2 888
Calle Metalurgia 4
Pinto Madrid Lager/Industri 800 54 854 1 444
Calle Metalurgia 6
Pinto Madrid Lager/Industri 800 81 881 1 444
Calle Metalurgia 8-10
Pinto Madrid Lager/Industri 1 600 108 1 708 2 888
Spanien
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
146
Madrid & Barcelona
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Calle Metalurgia 9
Pinto Madrid Lager/Industri 867 160 1 027 1 444
Cormoranes, 5-9
Pinto Madrid Lager/Industri 6 056 6 056 7 531
Av de Sentmenat 47
Polinya Barcelona Lager/Industri 3 222 388 3 610 5 346
Calle Pintor Fortuny 13 Polinya Barcelona Lager/Industri
7 975 1 060 9 035 10 634
Calle Antoni Gaudi 12 Ru Barcelona Lager/Industri
9 562 9 562 11 352
P.I. Can San Joan Parc 17 Rubí Barcelona Lager/Industri
5 404 2 558 7 962 16 338
Calle Técnica 71 Sant Andreu Barcelona Lager/Industri
505 152 657 802
Calle Técnica 73 Sant Andreu Barcelona Lager/Industri
495 152 647 802
Calle Técnica 75 Sant Andreu Barcelona Lager/Industri
486 152 638 802
Calle Técnica 77 Sant Andreu Barcelona Lager/Industri
476 152 628 802
Calle Técnica 79-83 Sant Andreu Barcelona Lager/Industri
1 486 533 2 019 2 406
Calle Torre Bovera 21 Nave 15 Sant Andreu Barcelona Lager/Industri
590 250 840 802
Calle Doctor Josep Castells 5 Sant Boi Barcelona Lager/Industri
1 043 351 1 394 2 990
Calle Enric Prat de la Riba 2 Sant Boi Barcelona Lager/Industri
2 852 2 852 4 417
Calle de la Masía 1-3-5 Sant Esteve Sesrovires Barcelona Lager/Industri
8 095 300 8 395 14 529
Calle Mataró 57-63, P. I. Les Grases Sant Feliu Barcelona Lager/Industri
2 729 356 3 085 9 002
Calle Bronce 2 Seseña Madrid Obebyggd tomt
3 592
Calle Monte Naranco 9 Seseña Madrid Lager/Industri
2 700 2 700 2 700
Calle Monte Naranco 10 Seseña Madrid Lager/Industri
2 700 2 700 2 700
Calle Monte Naranco 11 Seseña Madrid Lager/Industri
2 700 2 700 2 700
Calle Monte Naranco 12 Seseña Madrid Lager/Industri
2 700 2 700 2 700
Calle Monte Naranco 13 Seseña Madrid Lager/Industri
2 700 2 700 2 700
Calle Monte Naranco 14 Seseña Madrid Lager/Industri
2 698 2 698 2 698
Calle Tejada del Tietar 2 Seseña Madrid Lager/Industri
2 431 2 431 2 431
Calle Tejada del Tietar 3 Seseña Madrid Lager/Industri
2 999 2 999 2 999
Av Can Vinyalets Nave 4 Sta Perpetua Barcelona Lager/Industri
1 752 590 2 342 3 585
Av Can Vinyalets Nave 6 Sta Perpetua Barcelona Lager/Industri
1 752 590 2 342 3 665
Av Can Vinyalets Nave 7 Sta Perpetua Barcelona Lager/Industri
2 172 476 2 648 3 665
Av Real de Pinto 91 A Villaverde Madrid Lager/Industri
8 776 8 776 21 613
Av Real de Pinto 91 B Villaverde Madrid Lager/Industri
1 985 1 985 2 161
Calle Caldereros 4, P.I. Mohedano Yunquera Madrid Lager/Industri
4 500 4 500 4 998
Calle Caldereros 5, P.I. Mohedano Yunquera Madrid Lager/Industri
6 800 200 7 000 9 968
Calle Caldereros 6, P.I. Mohedano Yunquera Madrid Lager/Industri
3 298 3 298 6 396
Totalt Madrid & Barcelona 285 162 34 016 730 319 908 477 427
Övriga Spanien
Regionala städer i Spanien
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Calle Laguna Larga Seis 3
Alcalá de Guadaíra Sevilla Lager/Industri 5 390 1 011 6 401 10 019
Calle Turdetanos 1
Dos Hermanas Sevilla Lager/Industri 12 964 1 373 121 14 458 25 519
Calle Amboto 1
Echévarri Bilbao Lager/Industri 4 540 500 5 040 8 511
Av Alqueria de Moret 25
Picaña Valencia Lager/Industri 4 320 1 483 5 803 5 627
Calle Gramil 4
Sevilla Sevilla Lager/Industri 3 404 930 4 334 5 630
Calle M 72
Zaragoza Zaragoza Lager/Industri 9 069 1 200 10 269 10 286
Totalt Regionala städer i Spanien 39 687 6 497 121 46 305 65 592
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
147
Övriga Spanien
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Calle Sierra de Cazorla s/n
Almería Almería Lager/Industri 3 271 106 3 377 4 239
Calle Camí Borriol s/n
Castellón Castellón Lager/Industri 3 618 510 4 128 7 650
Calle Caterina Albert s/n
Gerona Gerona Lager/Industri 2 859 462 3 321 9 629
Calle Santa Fe s/n
Granada Granada Lager/Industri 3 107 382 3 489 7 913
Calle Felipe Mínguez Serrano 8
Ledoño La Coruña Lager/Industri 2 861 576 3 437 4 211
Vial C Parcela 4
Lerida Lerida Lager/Industri 4 171 460 4 631 18 678
Calle Peña Santa 75
Llanera Oviedo Lager/Industri 4 876 514 5 390 13 905
Calle 3 Parcela G10
Onzonilla León Lager/Industri 2 634 387 3 021 10 421
Calle Textil 3
Palma Palma Övrigt 2 090 390 478 2 958 3 880
Hort de Ses Animes 2
Palma Palma Handel 3 669 816 10 951 15 436 23 630
Calle Soto Aizoáin s/n
Pamplona Pamplona Lager/Industri 4 994 1 020 6 014 15 470
Calle Pinar de Valsain 91
Salamanca Salamanca Lager/Industri 1 890 180 2 070 4 467
Calle Montsant, P.I. Casanova
Sant Fruitós Manresa Lager/Industri 2 646 2 646 3 887
Calle Ferro 14-16
Tarragona Tarragona Lager/Industri 3 195 860 4 055 5 777
Calle Plom 7
Tarragona Tarragona Lager/Industri 1 857 470 2 327 3 568
Calle Plom 9
Tarragona Tarragona Lager/Industri 2 128 517 2 645 3 795
Calle Plom 11
Tarragona Tarragona Lager/Industri 1 720 421 2 141 3 101
Calle Plom 30, P.I. Riu Clar
Tarragona Tarragona Lager/Industri 3 735 356 4 091 11 253
Calle Helio 21
Valladolid Valladolid Lager/Industri 2 513 450 2 963 4 349
Calle Harria 10
Vitoria Vitoria Lager/Industri 6 241 725 6 966 11 704
Totalt Övriga Spanien 64 075 9 602 11 429 85 106 171 527
Totalt Spanien 388 924 50 115 12 280 451 319 714 546
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
148
Fastighetsförteckning – Tyskland
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Schutterwälder Strasse 13
Bautzen Dresden Lager/Industri 4 036 527 4 563 15 319
Weiherstrasse 28
Bayreuth Bayreuth Lager/Industri 2 220 795 3 015 5 133
Holger-Crafoord Strasse 26
Hechingen Hechingen Lager/Industri 8 836 287 1 083 10 206 35 795
Holger-Crafoord Strasse 26
Hechingen Hechingen Lager/Industri 10 213 10 12 10 235 12 123
Holger-Crafoord Strasse 26
Hechingen Hechingen Lager/Industri 18 205 91 865 19 161 38 148
Holger-Crafoord Strasse 26
Hechingen Hechingen Lager/Industri 6 644 4 074 1 680 12 398 15 506
Holger-Crafoord Strasse 26
Hechingen Hechingen Lager/Industri 10 531 1 456 11 987 20 094
Schulze Detlitzsch Strassse 3-9
Heiden Heiden Lager/Industri 7 590 805 8 395 21 965
Van-Heukelum-Strasse 5
Bremerhaven Bremerhaven Lager/Industri 13 672 13 672 20 371
Totalt Tyskland 81 947 8 045 3 640 93 632 184 454
Tyskland
Fastighetsförteckning – Övriga Europa
Uthyrningsbar area i kvm
Adress Kommun Marknad Fastighetstyp
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Skjernvej 6
Ålborg, Danmark Ålborg Lager/Industri 3 055 514 3 569 18 997
Lokesvej 1
Hilleröd, Danmark Hilleröd Lager/Industri 2 003 887 2 890 13 000
Totalt Övriga Europa 5 058 1 401 6 459 31 997
Övriga Europa
Fastighetsförteckning – Sagax
Uthyrningsbar area i kvm
Segment
Lager/
industri Kontor Övrigt Totalt
Markarea
(kvm)
Sverige 777 514 133 948 6 146 917 608 2 024 667
Finland 1 199 458 242 375 16 115 1 457 948 4 894 480
Frankrike 585 457 143 230 14 212 742 898 3 749 152
Benelux 525 489 128 529 7 285 661 303 1 268 595
Spanien 388 924 50 115 12 280 451 319 714 546
Tyskland 81 947 8 045 3 640 93 632 184 454
Övriga Europa 5 058 1 401 6 459 31 997
Totalt Sagax 3 563 847 707 643 59 678 4 331 167 12 867 891
Sagax
FASTIGHETSFÖRTECKNING
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
149
Definitioner
Sagax tillämpar de av European Securities and Market Authority (ESMA) utgivna riktlinjerna för alternativa nyckeltal. Med alternativa nyckeltal
avses finansiella mått över historisk eller framtida resultatutveckling, finansiell sllning, finansiellt resultat eller kassaflöden som inte definieras eller
anges i tillämpliga regler för finansiell rapportering, i Sagax fall IFRS. Utgångspunkten för lämnade alternativa nyckeltal är att de används av företags-
ledningen för att bedöma den finansiella utvecklingen och därmed bedöms ge aktieägarna och andra intressenter värdefull information.
Nedanstående tabell redogör för definitionen av Sagax nyckeltal. Bekningen av de alternativa nyckeltalen framgår på efterföljande sidor.
Nyckeltal Beskrivning Motivering av alternativt nyckeltal
Avkastning på eget kapital Årets resultat i förhållande till genomsnittligt
eget kapital ((IB+UB)/2) under året.
Nyckeltalet åskådliggör hur ägarnas kapital förräntats
under perioden.
Avkastning på totalt kapital Årets förvaltningsresultat efter återläggning av finansiella kostnader i förhållande
till genomsnittliga totala tillgångar under året.
Nyckeltalet åskådliggör förmågan att generera resultat
på koncernens tillgångar oaktat finansieringskostnader.
Areamässig uthyrningsgrad Uthyrd area vid årets utgång i förhållande till total uthyrningsbar area direkt efter
årets utgång.
Nyckeltalet belyser uthyrningssituationen.
Belåningsgrad Räntebärande skulder vid årets utgång i förhållande till totala tillgångar vid årets
utgång.
Nyckeltalet belyser finansiell risk.
Direktavkastning Årets driftnetto (inklusive fastighetsadministration) med återläggning av tomträtts-
avgälder, justerat för fastigheternas innehavstid under perioden och omräknat till
balansdagens valutakurser i för hållande till fastigheternas redovisade värden vid
periodens utgång.
Nyckeltalet åskådliggör verksamhetens resultat-
generering före finansiella kostnader och kostnader
för central administration.
EBITDA Driftnetto minskat med kostnader för central administration med tillägg för erhållna
utdelningar från joint venture och intresseföretag.
Sagax använder EBITDA för att med nyckeltalet
Nettoskuld/EBITDA åskådliggöra finansiell risk.
Eget kapital per A- och B-aktie Eget kapital vid årets utgång i relation till antal A- och B-aktier vid årets utgång efter
att hänsyn tagits till eget kapital hänförligt till D-aktier.
Nyckeltalet belyser ägarnas andel av eget kapital.
Eget kapital per D-aktie Eget kapital vid årets utgång i relation till antal stamaktier vid årets utgång. Eget
kapital är begränsat till 35,00 kronor per D-aktie.
Nyckeltalet belyser ägarnas andel av eget kapital.
Ekonomisk uthyrningsgrad Kontrakterad årshyra direkt efter årets utgång i förhållande till hyresvärde
direkt efter årets utgång.
Nyckeltalet åskådliggör den ekonomiska utnyttjande-
graden i koncernens fastigheter.
Fastighet Avser fastighet som innehas med äganderätt eller tomträtt. Ej alternativt nyckeltal.
Framåtriktad direktavkastning Driftnetto (inklusive fastighetsadministration) enligt aktuell intjäningsförmåga med
återläggning av tomträttsavgälder, i förhållande till fastigheternas redovisade
värden vid årets utgång.
Nyckeltalet åskådliggör verksamhetens resultat-
generering före finansiella kostnader och kostnader
för central administration
Framåtriktad EBITDA Driftnetto enligt aktuell intjäningsförmåga minskat med central administration med
tillägg för erhållna utdelningar från joint venture och intresseföretag rullande 12
månader.
Sagax använder EBITDA för att med nyckeltalet
Nettoskuld/EBITDA, framåtriktad åskådliggöra
finansiell risk.
Förvaltningsresultat Resultat exklusive värdeförändringar från dotterbolag, intresseföretag och joint
ventures samt skatt.
Ett mått på verksamhetens resultatgenerering oaktat
värdeförändringar.
Förvaltningsresultat per A-
och B-aktie efter utspädning
Förvaltningsresultatet för året reducerat med utdelning till D-aktier, dividerat
med vägt genomsnittligt antal A- och B-aktier efter utspädning.
Ett mått på tillgångarnas resultatgenerering oaktat värde-
rändringar som tillfaller ägarna av A- och B-aktier.
Förvaltningsresultat per A-
och B-aktie, årlig tillväxttakt
Förvaltningsresultatet för året reducerat med utdelning till D-aktier, dividerat
med vägt genomsnittligt antal A- och B-aktier efter utspädning. Utfall för året
i relation till föregående år.
Ett mått på tillgångarnas resultatgenerering oaktat värde-
rändringar som tillfaller ägarna av A- och B-aktier.
Hyresduration Återstående löptid på hyresavtal. Nyckeltalet åskådliggör risk för framtida vakanser.
Hyresvärde Kontrakterad årshyra som löper direkt efter årets utgång med
tillägg för bedömd marknadshyra för vakanta lokaler.
Nyckeltalet åskådliggör koncernens intäktspotential.
Hyresintäkter i jämförbart
bestånd
Hyresintäkter från fastigheter som ingått i beståndet under hela rapporterings-
perioden samt under hela jämförelseperioden. Projektfastigheter samt fastigheter
som förvärvats eller sålts ingår ej.
Nyckeltalet belyser utvecklingen av hyresintäkter
exklu sive engångseffekter, exempelvis för förtida
avflyttningar, opåverkat av förvärvade och sålda
fastigheter
Kassaflöde per A- och B-aktie Resultat före skatt justerat för poster ej ingående i kassaflödet samt minskat med
betald skatt i relation till vägt genomsnittligt antal A- och B-aktier efter utspädning.
Från resultatet före skatt har även dragits utdelning till D-aktier för perioden.
Erhållen utdelning från joint venture och intresseföretag har lagts till resultat före skatt.
Nyckeltalet åskådliggör hur stor del av årets kassa flöde
som kan betraktas som tillhörigt ägarna av A- respektive
B-aktier.
Nettoinvesteringar Nettot av fastighetsförvärv, investeringar i befintligt fastighetsbestånd samt
fastighetsförsäljningar.
Nyckeltalet belyser investeringsvolymen
Nettoskuld Räntebärande skulder minskade med räntebärande tillgångar, likvida medel samt
börsnoterade instrument inklusive noterade intresseföretag och joint ventures.
Nyckeltalet belyser koncernens skuldsättning.
Nettoskuld enligt
EMTN-program
Finansiella förpliktelser minskade med börsnoterade aktier och likvida medel. Nyckeltalet belyser koncernens skuldsättning.
Nettoskuld enligt EMTN-
program/Totala tillgångar
Finansiella förpliktelser minskade med börsnoterade aktier och likvida medel
i förhållande till totala tillgångar.
Nyckeltalet belyser finansiell risk.
DEFINITIONER
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
150
Nyckeltal Beskrivning Motivering av alternativt nyckeltal
Nettoskuld/Totala tillgångar Räntebärande skulder minskade med räntebärande tillgångar, likvida medel och
börsnoterade aktier i förhållande till totala tillgångar.
Nyckeltalet belyser finansiell risk.
Resultat per A- och B-aktie Årets resultat i relation till vägt genomsnittligt antal A- och B-aktier efter att hänsyn
tagits till D-aktiers del av resultatet för perioden.
Nyckeltalet belyser aktieägarnas andel av resultatet.
Resultat per D-aktie D-aktier ger rätt till fem gånger den sammanlagda utdelningen på A- och B-aktier,
dock högst 2,00 kronor per aktie och år.
Nyckeltalet belyser aktieägarnas andel av resultatet.
Räntederivat Avtal beträffande låneräntor som bland annat kan inbegripa faktorerna tid, inflation
och/eller maximala räntenivåer. Träffas normalt för att säkerställa räntenivåer för
räntebärande lån.
Ej alternativt nyckeltal.
Ränteswap Ränteswap är ett avtal mellan två parter om byte av räntevillkor på lån i samma
valuta. Bytet innebär att den ena parten får byta sin rörliga ränta mot en fast ränta,
medan den andra parten får fast ränta i byte mot en rörlig ränta. Avsikten med en
ränteswap är att reducera ränterisken.
Ej alternativt nyckeltal.
Räntetäckningsgrad Förvaltningsresultat, exklusive förvaltningsresultat från joint venture och intresse-
retag men inklusive utdelningar från joint venture och intresseföretag, efter
återläggning av finansiella kostnader i relation till finansiella kostnader (inklusive
leasingkostnader).
Nyckeltalet åskådliggör finansiell risk.
Räntetäckningsgrad enligt
EMTN-program
Förvaltningsresultat efter återläggning av finansiella intäkter och kostnader i
relation till finansnetto.
Nyckeltalet åskådliggör finansiell risk.
Rörelsekapital Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder Nyckeltalet beskriver det kapital som Sagax har
tillgängligt, exklusive tillgängliga kreditfaciliteter,
r att bedriva sin dagliga verksamhet.
Soliditet Eget kapital i relation till totala tillgångar. Nyckeltalet belyser finansiell risk.
Substansvärde (NAV) Redovisat eget kapital enligt balansräkningen efter avdrag för eget kapital hänförligt
till D-aktier med återläggning av reserveringar för räntederivat, uppskjuten skatt
avseende temporära skillnader på fastighetsvärden och uppskjuten skatt avseende
reserveringar för räntederivat.
Ett etablerat mått på koncernens substansvärde som
möjliggör analyser och jämförelser med EPRA NAV.
Säkerställda skulder/
Totala tillgångar
Skulder säkerställda med pantsatta tillgångar i förhållande till totala tillgångar. Nyckeltalet belyser finansiell risk för obligations -
inne havare.
Totalavkastning på fastigheter Summan av justerat driftnetto och orealiserad värdeförändring på fastigheter
under året, i relation till fastighetsvärde vid årets utgång justerat för orealiserade
värdeförändringar under året.
Nyckeltalet åskådliggör resultatgenerering och
värde tillväxt för fastigheterna under en period.
Triple net–avtal Typ av hyresavtal där hyresgästen, utöver hyran, betalar samtliga kostnader som
belöper på fastigheten och som normalt hade belastat fastighetsägaren. Dessa
inkluderar driftskostnader, underhåll, fastighetsskatt, tomträttsavgäld, försäkring,
fastighetsskötsel, etc.
Ej alternativt nyckeltal.
Utspädning Utspädning till följd av utestående teckningsoptioner har i enlighet med IAS 33
beräknats som det antal A- och B-aktier vilka ska emitteras för att täcka skillnaden
mellan lösenkurs och börskurs för samtliga utestående potentiella A- och B-aktier
(teckningsoptioner), till den del det är sannolikt att de kommer att utnyttjas.
Ej alternativt nyckeltal.
Överskottsgrad Årets driftnetto i relation till årets hyresintäkter. Nyckeltalet åskådliggör fastigheternas lönsamhet.
Belopp i miljoner kronor om inte annat anges 2023 2022
Avkastning på eget kapital
Resultat efter skatt –13 2 718
Genomsnittligt eget kapital 35 020 32 272
Avkastning på eget kapital
0,0 % 8,4 %
Avkastning på totalt kapital
Förvaltningsresultat 3 881 3 339
Finansiella kostnader
765 520
Resultat före finansiella kostnader 4 646 3 859
Genomsnittliga totala tillgångar
72 751 67 264
Avkastning på totalt kapital
6,4 % 5,7 %
Areamässig uthyrningsgrad
Kontrakterad area, tusental kvm 4 182 3 719
Totalt uthyrningsbar area, tusental kvm
4 331 3 895
Areamässig uthyrningsgrad
97 % 95 %
Belopp i miljoner kronor om inte annat anges 2023 2022
Belåningsgrad
Räntebärande skulder 30 343 32 294
Totala tillgångar
1)
73 410 72 092
Belåningsgrad 41 % 45 %
Direktavkastning
Driftnetto 3 551 3 032
Återläggning av tomträttsavgäld
–27 –25
Innehavsjustering, förvärv/försäljningar
232 –77
Valutaomräkning till balansdagskurs
–100 112
Justerat driftnetto 3 656 3 042
Fastigheternas redovisade värde
57 061 52 682
Direktavkastning
6,4 % 5,8 %
Beräkning av de alternativa nyckeltalen framgår av nedanstående tabeller.
1) Jämförelsetal avseende totala tillgångar uppdaterade från 71 831 miljoner
kronor till 72 092 miljoner kronor.
DEFINITIONER / ALTERNATIVA NYCKELTAL
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
151
Belopp i miljoner kronor om inte annat anges 2023 2022
EBITDA
Driftnetto 3 551 3 032
Central administration
–182 174
Utdelningar från joint venture och intresseföretag
653 577
EBITDA 4 023 3 435
Eget kapital per A- och B-aktie
Eget kapital 36 578 33 463
Eget kapital tillhörande D-aktier 4 419 4 419
Eget kapital hänförligt till A- och B-aktier 32 159 29 044
Antal aktier, st 338 334 655 318 020 017
Antal aktier efter utspädning, st 338 477 071 318 459 519
Eget kapital per A- och B-aktie, kr 95,05 91,33
Eget kapital per A- och B-aktie efter utspädning, kr 95,01 91,20
Ekonomisk uthyrningsgrad
Kontrakterad årshyra 4 557 4 024
Hyresvärde 4 738 4 195
Ekonomisk uthyrningsgrad 96 % 96 %
Framåtriktad direktavkastning
Driftnetto enligt aktuell intjäningsförmåga 3 785 3 319
Återläggning av tomträttsavgäld –25 –25
Justerat driftnetto 3 760 3 294
Fastigheternas redovisade värde 57 061 52 682
Framåtriktad direktavkastning 6,6 % 6,3 %
Framåtriktad EBITDA
Driftnetto enligt aktuell intjäningsförmåga 3 785 3 319
Central administration –182 174
Utdelningar från joint venture och intresseföretag 653 577
Framåtriktad EBITDA 4 256 3 722
Förvaltningsresultat
Resultat efter skatt –13 2 718
Skatt 158 937
Värdeförändringar 3 737 316
Förvaltningsresultat 3 881 3 339
Förvaltningsresultat per A- och B-aktie efter utspädning
Förvaltningsresultat 3 881 3 339
Utdelning hänförligt till D-aktier –253 –253
Justerat förvaltningsresultat 3 628 3 086
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 325 122 902 318 301 177
Förvaltningsresultat per A- och B-aktie efter
utspädning, kr 11,16 9,70
Förvaltningsresultat per A- och B-aktie, årlig tillväxttakt
Förvaltningsresultat per A- och B-aktie efter
utspädning föregående år, kr 9,70 7,9 9
Förvaltningsresultat per A- och B-aktie efter
utspädning nuvarande år, kr 11,16 9,70
Årlig tillväxttakt 15 % 21 %
Belopp i miljoner kronor om inte annat anges 2023 2022
Hyresduration
Avtalade framtida hyresintäkter 21 285 19 049
Kontrakterad årshyra 4 557 4 024
Hyresduration, år 4,7 4,7
Hyresintäkter i jämförbart bestånd
Hyresintäkter 4 293 3 696
Förvärvade och sålda fastigheter 456 –299
Valutajustering
1)
201
Hyresintäkter i jämförbart bestånd exklusive
valutaeffekter 3 837 3 599
Kassaflöde per A- och B-aktie
Resultat före skatt 159 3 305
Ej kassaflödespåverkande poster 3 456 141
Betald skatt –130 –149
Utdelning hänförligt till D-aktier –253 –253
Kassaflöde 3 232 2 762
Kassaflöde per A- och B-aktie efter utspädning, kr 9,94 8,68
Nettoskuld
Räntebärande skulder 30 343 32 294
Räntebärande tillgångar –729 822
Börsnoterade instrument 8 782 –7 032
Likvida medel 28 76
Nettoskuld 20 804 24 364
Nettoskuld enligt EMTN-program
Räntebärande skulder 30 343 32 294
rsnoterade aktier i anläggningstillgångar
2)
8 030 3 141
rsnoterade aktier i omsättningstillgångar 3 786
Likvida medel 28 76
Nettoskuld enligt EMTN-program 22 285 25 291
Nettoskuld enligt EMTN-program/Totala tillgångar
Nettoskuld enligt EMTN-program 22 285 25 291
Totala tillgångar
3)
73 410 72 092
Nettoskuld enligt EMTN-program/
Totala tillgångar 30 % 35 %
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld 20 804 24 364
EBITDA 4 023 3 435
Nettoskuld/EBITDA 5,2 x 7,1 x
Nettoskuld/framåtriktad EBITDA
Nettoskuld 20 804 24 364
EBITDA, framåtriktad 4 256 3 722
Nettoskuld/EBITDA framåtriktad 4,9 x 6,5 x
Beräkning av de alternativa nyckeltalen framgår av nedanstående tabeller, forts.
1) Föregående period justeras så att valutakurs är densamma som
innevarande period.
2) Avser börsnoterade aktier i bolag som redovisas som intresseföretag.
Intresseföretag redovisas i balansräkningen enligt kapitalandelsmetoden.
3) Jämförelsetal avseende totala tillgångar uppdaterade från 71 831 miljoner
kronor till 72 092 miljoner kronor.
ALTERNATIVA NYCKELTAL
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
152
Utbetalningar av utdelning till ägare av D-aktier
Juni 2024
1)
Sista dag för handel inklusive rätt till utbetalning
av utdelning 26 juni 2024
Första dag för handel exklusive rätt till utbetalning
av utdelning 27 juni 2024
Avstämningsdag för utbetalning av utdelning 28 juni 2024
September 2024
1)
Sista dag för handel inklusive rätt till utbetalning
av utdelning 26 september 2024
Första dag för handel exklusive rätt till utbetalning
av utdelning 27 september 2024
Avstämningsdag för utbetalning av utdelning 30 september 2024
December 2024
1)
Sista dag för handel inklusive rätt till utbetalning
av utdelning 26 december 2024
Första dag för handel exklusive rätt till utbetalning
av utdelning 27 december 2024
Avstämningsdag för utbetalning av utdelning 30 december 2024
Mars 2025
1)
Sista dag för handel inklusive rätt till utbetalning
av utdelning 27 mars 2025
Första dag för handel exklusive rätt till utbetalning
av utdelning 28 mars 2025
Avstämningsdag för utbetalning av utdelning 31 mars 2025
Kalendarium
Delårsrapport januari-mars 2024 8 maj 2024
Årsstämma 2024 8 maj 2024
Delårsrapport januari-juni 2024 15 juli 2024
Delårsrapport januari-september 2024 25 oktober 2024
1) Av styrelsen föreslagna.
Belopp i miljoner kronor om inte annat anges 2023 2022
Nettoskuld/Totala tillgångar
Nettoskuld 20 804 24 364
Totala tillgångar
1)
73 410 72 092
Nettoskuld/Totala tillgångar 28 % 34 %
Resultat per A- och B-aktie efter utspädning
Resultat efter skatt –13 2 718
Utdelning tillhörande D-aktier –253 –253
Justerat resultat efter skatt –266 2 465
Resultat per A- och B-aktie, kr 0,82 7, 75
Räntetäckningsgrad
Förvaltningsresultat 3 881 3 339
Återläggning förvaltningsresultat joint venture
och intresseföretag –937 –766
Utdelning från joint venture och intresseföretag 653 577
Finansiella kostnader 765 520
Justerat förvaltningsresultat före finansiella
kostnader 4 362 3 670
Räntetäckningsgrad 5,7 x 7,1 x
Räntetäckningsgrad enligt EMTN-program
Förvaltningsresultat 3 881 3 339
Finansnetto 550 285
Förvaltningsresultat före finansnetto 4 431 3 624
Räntetäckningsgrad 8,1 x 12,7 x
Soliditet
Eget kapital 36 578 33 463
Totala tillgångar
1)
73 410 72 092
Soliditet
2)
50 % 46 %
Beräkning av de alternativa nyckeltalen framgår av nedanstående tabeller, forts.
Belopp i miljoner kronor om inte annat anges 2023 2022
Substansvärde (NAV)
Eget kapital 36 578 33 463
Eget kapital tillhörande D-aktier 4 419 4 419
Återläggning av derivat 21 –14
Återläggning av uppskjuten skatt på temporära
skillnader 3 882 3 991
Återläggningar hänförliga till joint venture 1 474 930
Substansvärde (NAV) 37 537 33 951
Substansvärde (NAV) per A- och B-aktie efter
utspädning, kr 110,90 106,61
Säkerställda skulder/Totala tillgångar
Säkerställda skulder 2 309 1 895
Totala tillgångar
1)
73 410 72 092
Säkerställda skulder/Totala tillgångar 3 % 3 %
Totalavkastning på fastigheter
Justerat driftnetto 3 656 3 042
Orealiserad värdeförändring –1 306 1 709
Summa 2 351 4 751
Fastigheternas redovisade värde 57 061 52 682
Orealiserad värdeförändring 1 306 –1 709
Summa 58 367 50 973
Totalavkastning på fastigheter 4,0 % 9,3 %
Överskottsgrad
Driftnetto 3 551 3 032
Hyresintäkter 4 293 3 696
Överskottsgrad 83 % 82 %
1) Jämförelsetal avseende totala tillgångar uppdaterade från 71 831 miljoner
kronor till 72 092 miljoner kronor.
2) Jämförelsetal avseende soliditet uppdaterad från 47 % till 46 %.
ALTERNATIVA NYCKELTAL / KALENDARIUM
llbarhetsrapport
2023
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
154
Hållbarhetsåret i korthet 155
llbarhetsstrategi och styrning 156
Hållbarhetsmål
158
Sagax fyra fokusområden
159
EU-taxonomin
163
Rapport enligt TCFD
164
Fördjupad information avseende hållbarhet 166
Revisorns yttrande 178
Innehåll
Sagax utgår från den definition av hållbarhet som
följer av FN:s rapport "Vår gemensamma framtid"
i vilken hållbar utveckling definieras som "en utveckling som
tillfredsställer dagens behov utan att äventyra
kommande generationers möjligheter
att tillfredsställa sina behov".
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
155
ENERGIANVÄNDNING
Sagax mål är att minska energi-
användningen i fastighetsbeståndet
med 2 % per år fram till 2030 i
jämförbart besnd där data för
energianvändningen är tillgänglig
r de senaste två åren. Under 2023
har energianvändningen i jämförbart
bestånd minskat med 1 %.
Energianvändningen
minskade med
1 % under 2023
SOLCELLSANLÄGGNINGAR
Under 2023 har Sagax installerat
10 solcellsanläggningar. För de 48
installerade solcellsanläggningarna i
fastighetsbesndet uppgår den totala
årliga produktionen till 10 002 MWh.
Totalt installerad effekt uppr till
10 MWp.
10 solcellsanläggningar
installerades under 2023
MILJÖCERTIFIERING
Totalt slutfördes 48 miljöcertifieringar
omfattande 482 000 kvadratmeter
under året. Vid årsskiftet var 32 miljö
certifieringar pågående omfattande
420 000 kvadratmeter. Vid utgången
av 2023 var fastigheter motsvarande
777 000 kvadrat meter av fastighets-
besndet miljöcertifierat.
Miljöcertifieringar
motsvarande 1 197 000
kvadratmeter har slutförts
och är pågående
llbarhetsåret i korthet
Nybyggnation på fastigheten
13 Rue Gutenberg i
Bussy-Saint-Georges, Frankrike.
Fastigheten är belägen 30 km
öster om centrala Paris och
kommer att certifieras enligt
BREEAM New construction med
ambition att nå nivå Very Good.
Tulkinitie 29, i Vanda utanför Helsingfors,
Finland. Fastigheten är certifierad enligt
BREEAM In-Use Very Good.
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
156
TRENDER OCH DRIVKRAFTER INOM HÅLLBARHETSOMRÅDET
Förändringar inom hållbarhetsområdet drivs till stor del av globala
överenskommelser med tillhörande mål såsom EU:s hållbarhets agenda,
Global Compacts tio principer, FN:s globala mål för en hållbar utveck-
ling samt Parisavtalet. Det sistnämnda innebär att länderna som är par-
ter i avtalet åtagit sig att begränsa den globala uppvärmningen till under
2 °C och strävar efter att begränsa den till 1,5 °C genom att minska
utsläppen av växthusgaser. Därutöver finns ett flertal regelverk och stan-
darder som ger vägledning kring hur verksamheter kan mäta och följa
upp sitt hållbarhetsarbete såsom till exempel Task Force on Climate-
related Financial Disclosures (TCFD), Greenhouse Gas Protocol (GHG
protocol) samt EU:s taxonomi för hållbar finansiering (EUtaxonomin).
rutöver förbereder EU, genom Corporate Sustainability Reporting
Directive (CSRD), revideringar och ytterligare skärpta krav på hållbar-
hetsrapportering. Sagax kommer att omfattas av rapporteringskraven i
CSRD som kommer att gälla 2026 avseende räkenskapr 2025. Sagax
rapporterar årligen sina koldioxidutsläpp enligt GHG-protokollet.
EUtaxonomin är en del av EU:s handlingsplan för finansiering av
llbar tillväxt. Handlingsplanen har tre övergripande mål: Att styra
kapitalflöden mot hållbara finansieringar, att göra hållbarhet till en
standardfaktor vid riskhantering samt att uppmuntra till transparens
och långsiktighet. EUtaxonomin kommer att bli central för finansiella
institutioner och banker för att identifiera hållbara investeringar. EU
taxonomin och hur den påverkar Sagax beskrivs närmare på sidan 163.
Bygg- och fastighetssektorn sr för ungefär en femtedel av Sveriges
klimatpåverkan och pekas inom ramen för EU-taxonomin ut som en
av de sektorer med störst miljöpåverkan. En byggnads klimatpåverkan
över dess livscykel uppsr vid uppförande, rivning, förvaltning samt
vid renoveringar och ombyggnationer. Klimatverkan är störst vid
nybyggnation. Sagax investeringsverksamhet är huvudsakligen inriktad
på förrv av befintliga byggnader. Sagax genomför få nybyggnations-
projekt. När det gäller Sagax klimatpåverkan är det således framförallt
val av energikällor, försörjningssystem och material vid ombyggnation
som fmst är betydelsefulla. Sagax hyresgäster ansvarar till största del
för energiförsörjningen.
Investeringar i energi- och miljöförbättrande åtgärder förutsätter
lönsamhet. Sagax uppvisade under 2023 en fortsatt stark ekonomisk
utveckling, vilket skapar förutsättningar för fortsatta investeringar i
energi- och miljöåtrder. Avkastning på eget kapital har i genomsnitt
uppgått till 17 % under de senaste fem åren samtidigt som förvalt-
ningsresultatet per A och B aktie har ökat med i genomsnitt 22 % per
år under samma period. Sagax har under 2023 investerat 18 miljoner
kronor i bland annat solcells- och bergvärmeanläggningar, uppgradering
av styr system för värme och ventilation, byte till LED-belysning samt
tilggsisolering. Arbetet med att miljö certifiera fastigheter har fortsatt
under året. Under året slutfördes 48 miljö certifieringar och vid utgången
av året pågick 32 miljöcertifieringar.
HÅLLBARHETSSTRATEGI
Sagax hållbarhetsstrategi tar sin utgångspunkt i bolagets affärsidé,
policyer, externa ramverk samt väsentlighetsanalys vilken uppdateras
årligen.
Sagax följer aktiebolagslagens huvudregel (3 kap. 3 §) i fråga om
syfte. Det övergripande verksamhetsmålet är att långsiktigt, det vill säga
llbart, generera högsta möjliga riskjusterade avkastning till aktie-
ägarna. För att nå detta mål bedrivs bolagets verksamhet genomgående
med ett långsiktigt perspektiv. Sagax uppfattning är att vinstsyftet inte
står i konflikt med ett hållbart företagande: Att vara en bra arbetsgivare,
en bra leverantör, en uppskattad kund och att bolaget upptder på ett
anständigt sätt i samllet och försöker begnsa sin miljöpåverkan
är alla grundläggande förutsättningar för att Sagax, över lång tid, ska
kunna bereda vinst för sina aktieägare.
Det långsiktiga förhållningssättet illustreras av att det i förvalt-
ningsstrategin ingår att arbeta med att bygga långsiktiga kundrelationer
HÅLLBARHETSARBETET TAR SIN UTGÅNGSPUNKT I
LAGAR EXTERNA RAMVERK OCH INITIATIV
INTERNA RIKTLINJER
Aktiebolagslagen FN:s globala hållbarhetsmål Hållbarhetspolicy
Miljöbalken FN:s Global Compact Arbetsmiljöpolicy
Årsredovisningslagen Global Reporting Initiative (GRI) Anti-korruptionspolicy
Övriga tillämpliga lagar Miljöcertifiering av fastigheter Uppförandekod för leverantörer
Task force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD) Övriga policyer
Hållbarhetsstrategi och styrning
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
157
samt av det begnsade inslaget av fastighetshandel i bolagets verk-
samhet. Bolaget väljer att avstå från att vid varje tidpunkt maximera
hyresnivån om istället hyresavtal med längre löptider med solventa
hyresgäster kan uppnås. Detta leder till minskad risk för vakanser samt
lägre uthyrnings- och lokalanpassningskostnader.
Bolaget är beroende av kompetenta och professionella medarbetare.
Det är därför viktigt att företaget är en attraktiv arbetsgivare som attra-
herar och har förgan att långsiktigt behålla kompetent personal.
Sammantaget är bolagets strategier utformade för att Sagax ska
generera långsiktigt uthållig avkastning och starka kassaflöden. Sagax
llbarhetsarbete är ledes en naturlig del i företagets affärsmodell
och bidrar till att uppnå företagets mål. I fråga om upplysningar om
Sagax utveckling, ställning och resultat hänvisas till årsredovisningen
r 2023.
Sagax hållbarhetsarbete bygger på en tydlig intern kommunikation
och ansvarsfördelning.
STYRNING AV HÅLLBARHETSARBETET
Planering, styrning och uppföljning av hållbarhetsarbetet följer bolagets
organisationsstruktur med tydlig delegering av ansvar och befogenheter.
llbarhetsarbetet tar sin utgångspunkt i policyer, riktlinjer, över-
gripande mål samt lagar, externa riktlinjer och regelverk. Bolagets sty-
relse är ytterst ansvarig för hållbarhetsfrågorna och fastställer årligen
hållbarhetspolicyn.
Sagax betraktar försiktighetsprincipen i miljöbalken samt lagar och
rordningar som minimikrav. Sagax följer FN:s Global Compacts prin-
ciper, vilket omfattar mänskliga rättigheter, arbetsrätt, miljö och anti-
korruption.
En analys har tidigare genomförts gällande vilka av FN:s 17 globala
l för hållbar utveckling som följer av Agenda 2030 som Sagax verk-
samhet har möjlighet att bidra till. Hållbarhetsarbetet bedöms bidra till
luppfyllelse främst avseende delmål hänförliga till:
God hälsa och välbefinnande (mål 3)
llbar energi för alla (mål 7)
Ansndiga arbetsvillkor och ekonomisk tillväxt (mål 8)
llbara städer och samhällen (mål 11)
llbar konsumtion och produktion (mål 12)
Bekämpa klimatförändringarna (mål 13)
Fredliga och inkluderande samllen (mål 16)
POLICYER
Sagax policyer fastslls årligen av bolagets styrelse. Aktuella policyer
och riktlinjer finns tillgängliga på Sagax hemsida www.sagax.se och
inkluderar:
Anti-diskrimineringspolicy
Anti- korruptionspolicy
Arbetsmiljöpolicy
Finanspolicy
Informationspolicy
Insiderpolicy
Policy avseende investeringar i andra bolag
Policy avseende styrelse uppdrag
Policy avseende bening av aktier i Sagax
Hållbarhetspolicy
Riktlinjer för visselblåsartjänst
Uppförandekod för leverantörer
RISKHANTERING
Miljöinriktade politiska beslut kan påverka Sagax genom exempelvis
högre skatter eller krav på investeringar. Därtill kan bolagets verksam-
het, resultat och finansiella sllning påverkas av ökade miljörelaterade
krav från tillsynsmyndigheter, investerare, hyresgäster eller andra
intressenter.
Bolagets långsiktiga kapitalrsörjning och kapitalkostnader kan
påverkas negativt om Sagax hållbarhetsarbete inte uppfyller markna-
dens krav. Det finns även risk för tillkommande kostnader för investe-
ringar i fastighetsbeståndet till följd av bland annat ändrad lagstiftning
eller ändrat kundbeteende. Därutöver kan Sagax fastighetsportfölj
påverkas av klimatförändringar såsom ökad risk för översmning.
Övriga risker utgörs bland annat av risk för korruption, miljöförore-
ningar eller ökade kostnader för energi. Därutöver är Sagax utsatt för
risker relaterade till att bolagets leverantörer inte efterlever Sagax upp-
förandekod.
Sagax hantering av miljö- och klimatrisker samt övriga risker och
bolagets riskhantering beskrivs närmare på sidorna 5053. Sagax rap-
port enligt TCFD beskrivs på sidorna 164165.
Agenda 2030 och Globala målen är en agenda för hållbar utveckling som antagits av FN:s general rsamling. Sagax hållbarhetsarbete
har främst påverkan på följande hållbarhetsmål: 3, 7, 8, 11-13 och 16.
FN:S GLOBALA MÅL FÖR HÅLLBAR UTVECKLING
GOD HÄLSA OCH
LBEFINNANDE
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
158
llbarhetsmål
MÅL UTFALL
FOKUSOMRÅDEN
Miljö- och
resurseffektivitet
Sagax ska minska energianvändningen i fastighetsbeståndet
med 2 % per år fram till 2030 i jämförbart bestånd där data
för energianvändningen är tillgänglig för de senaste två åren.
Minskning 1 % under 2023.
Sagax ska minska direkta och indirekta koldioxid utsläpp
(Scope 1 och 2) med 42 % till 2030 (basår 2022) samt mäta
och minska övriga indirekta utsläpp (Scope 3).
Utsläpp i Scope 1 och 2 har minskat med 36 % i jämförelse med
basåret. Under 2023 har Sagax samlat in ytterligare data i Scope 3.
Sagax elavtal ska, i den mån det är möjligt, vara gröna. Sagax har avtalat om grön el i Sverige, Finland, Benelux och Frankrike.
Sagax ska sträva efter att avtala om gröna hyresavtal vid
nyuthyrning och omförhandlingar.
Gröna hyresavtal är sedan 2023 implementerade i samtliga länder.
182 nya gröna hyresavtal tecknades 2023. Vid årets utgång omfatta-
des 10 % av total uthyrningsbar area av gröna hyresavtal.
Sagax ska öka produktionen av el från solceller ifastighets-
beståndet till 15 000 MWh till 2025.
Sagax ska utvärdera möjligheten att installera solceller vid alla
nybyggnationsprojekt.
10 nya solcellsinstallationer färdigställdes under 2023. Totalt antal
installerade solcellsanläggningar uppgick till 48 vid årets utgång.
Årlig förväntad elproduktion från samtliga solcellsanläggningar uppgår
till 10 002 MWh.
Sagax ska öka andelen miljöcertifierade fastigheter i fastighets-
beståndet till 30 % av uthyrningsbar area till 2025.
Nyproduktion och större ombyggnationer ska miljöcertifieras
enligt Miljöbyggnad, som lägst nivå silver, BREEAM Very
Good, LEED gold eller motsvarande.
48 fastigheter miljöcertifierades under 2023 och 32 miljöcertifieringar
var pågående vid årets utgång. Totalt antal miljöcertifierade fastigheter
uppgick till 78 motsvarande 18 % av total uthyrningsbar area. De
pågående miljöcertifieringarna motsvarade ytterligare 10 % av total
uthyrningsbar area. Merparten av dessa bedöms slutföras under 2024.
Affärsetik
Sagax ska ha noll incidenter av korruption. Inga korruptionsincidenter rapporterades under 2023.
Sagax huvudleverantörer ska implementera och efterleva
Sagax uppförandekod för leverantörer.
Sagax har implementerat uppförandekoden för samtliga huvudleveran-
törer. Under 2023 har Sagax följt upp efterlevnaden av uppförande-
koden iFrankrike och Spanien.
Ekonomisk
uthållighet
Sagax avkastning på eget kapital ska under en femårsperiod
uppgå till lägst 15 %.
2023: 0 %. Femårigt genomsnitt: 17 %
Förvaltningsresultatet per A- och B-aktie ska öka med minst
15 % per år.
2023: 15 %. Femårigt genomsnitt: 22 %
Professionella
och engagerade
medarbetare
Sagax ska ha noll incidenter av diskriminering. Inga incidenter av diskriminering rapporterades under 2023.
Sagax ska ha noll olycksfall avseende medarbetare, hyres-
gäster samt leverantörer relaterade till fastigheterna.
Inga olycksfallsincidenter rapporterades under 2023.
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
159
Sagax fyra fokusområden
Sagax väsentlighetsanalys har identifierat fyra fokusområden för Sagax
llbarhetsarbete. För detaljerad information avseende väsentlighets-
analysen hänvisas till sidan 167.
MIL- OCH RESURSEFFEKTIVITET
Energianvändning
Uppvärmning av lokaler samt elanvändning sr för den största andelen
av fastigheternas energianvändning.
Majoriteten av Sagax hyresgäster sr själva för abonnemangen för
rme- och/eller elförsörjning. Att hyresgästerna själva står för dessa
kostnader inner att de direkt påverkas av eventuella besparingar.
Då användning av elektricitet och uppvärmning vanligtvis utgör en
betydande andel av hyresgästernas driftskostnader för lokalen är det
av intresse för hyresgästen att genomföra energibesparande åtgärder.
Det är därmed viktigt för Sagax att tillsammans med hyresgästerna
åstadkomma energibesparingar och att effektivisera hyresgästernas
energi användning och därmed minska klimatavtrycket. Sagax tecknar
så kallade gröna hyresavtal, vilket syftar till att fmja samarbetet med
hyres sterna i miljö- och hållbarhetsfrågor genom att bland annat för-
bättra förutsättningarna för att samla in energidata. Under 2023 teckna-
des 182 gröna hyresavtal. Vid utgången av 2023 omfattades 10 % av total
uthyrningsbar area av gröna hyresavtal.
Sagax ambition är att samla in energidata för alla fastigheter oavsett
om Sagax eller hyresgästen ansvarar för energiförsörjningen. Sagax har
implementerat energiuppföljningssystem för automatiserad insamling
av data i flera länder, och utreder möjligheterna i pilotprojekt för att
samla in data via smarta mätare. För 2023 hade Sagax tillgänglig energi-
data för 44 % av den uthyrningsbara arean. Sagax arbetar även med att
utveckla uppföljningen av vattenförbrukningen i fastighetsbeståndet.
Fjärravlästa och smarta vattenmätare har installerats i delar av fastig-
hetsbesndet, vilket även minskar riskerna för läckage.
För omkring hälften av Sagax fastigheter sker upprmningen med
frrvärme. Vid utngen av 2023 hade frrvärme som uppvärmnings-
lla minskat till 49 % (50 %) av bolagets uthyrningsbara area, samtidigt
som eluppvärmning ökat till 24 % (21 %). Gas och bergvärmes andel
av uppvärmning är oföndrad på 22 % (22 %) respektive 3 % (3 %).
Förändringarna av uppvärmningskällor är hänförliga till en ändrad
sammansättning av fastighetsportföljen. Den vanligaste uppvärmnings-
llan är el i Frankrike och Spanien, frrrme i Sverige och Finland
samt gas i Benelux och Tyskland. Utfasningen av oljeuppvärmning har
fortsatt under 2023 genom utbyte av oljeuppvärmning till bergrme.
Andelen av den uthyrningsbara arean med olje uppvärmning uppgick till
1 % (1 %).
Andelen förnybar energi för fastighetsportföljen uppskattas till 40 %
r 2023. Estimat har använts för den del av fastighetsportföljen där för-
brukningsdata inte har varit tillgänglig.
Energieffektivisering och investering i förnybar energi
Sagax fastigheter har betydande inslag av horistontella tak med areor
som lämpar sig för solcellsanggningar. Under 2023 har 10 solcells-
anggningar installerats och förstudier har påbörjats för ytterligare
solcells investeringar. Sammanlagt hade Sagax vid årets utng 48
installerade solcellsanläggningar. Den årliga förntade elproduktionen
genererar 10 002 MWh. Detta motsvarar 2,3 kWh/kvm i förhållande till
Sagax totala uthyrningsbara area.
Sagax har under året installerat laddstationer för elfordon åt hyres-
ster i ett antal fastigheter i Sverige, Finland, Benelux, Frankrike och
Spanien. Vid årets utgång hade laddstationer sammanlagt installerats på
97 fastigheter. Sagax arbetar även för att minimera utsläppen fn bola-
gets egna fordon. Samtliga Sagax tnstefordon är el- eller hybridfordon.
Sagax resepolicy anger att kortare resor företrädesvis ska ske med tåg i
syfte att minimera verksamhetens miljöpåverkan.
Sagax genomför löpande åtgärder för att minska energianvänd-
ningen. Under 2023 har Sagax investerat 18 miljoner kronor i projekt
som syftar till att minska klimatavtrycket såsom installation av solcells-
och bergrmeanggningar, uppgradering av styr system för värme
och ventilation, byte till LED-belysning samt tilggsisolering. Under
Uppvärmingskällor i Sagax fastighetsbestånd
Bergvärme 3 %
Olja 1 %
El 24 %
Gas 22 %
Fjärrvärme 49 %
Övrigt (inkl. spillvärme) 2 %
FOKUSOMRÅDEN
Miljö och
resurseffektivitet
Affärsetik
Ekonomisk
uthållighet
Professionella och
engagerade medarbetare
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
160
2022 uppdaterade Sagax uppdaterat målsättningarna avseende energi
effektivisering. Målet är att minska energianvändningen i fastighets
beståndet med 2 % per år fram till 2030 i jämförbart bestånd där data är
tillgänglig för de senaste två åren. Denna andel av fastighetsportföljen
motsvarade 36 % av uthyrningsbar area. I jämförbart besnd minskade
energi användningen fn 141 kWh/kvm under 2022 till 140 kWh/kvm
under 2023, vilket motsvarar en minskning med 1 %. Variationen i utfall
påverkas av hyresgästernas användning av lokalerna samt att hyres-
ster tillkommit eller avflyttat.
Koldioxidutsläpp och klimatpåverkan
Under 2022 uppdaterade Sagax sitt mål relaterat till koldioxidutsläpp.
let är att minska direkta och indirekta utsläpp (Scope 1 och 2) med
42 % till 2030 samt att mäta och minska övriga indirekta utsläpp
(Scope 3). Målet har validerats av Scienced Based Targets initiative
(SBTi). SBTi är ett samarbete mellan FN:s Global Compact, World
Resource Institute (WRI), Världsnaturfonden (WWF) och Carbon
Disclosure Project som syftar till att sätta vetenskapligt baserade
klimatl som ligger i linje med kraven för att nå målsättningarna i
Parisavtalet. Merparten av utsläppen i Scope 1 och 2 utgörs av utsläpp
relaterade till energianvändning på Sagax egna kontor. Utsläpp i Scope 3
är till största delen hänförlig till uthyrda lokaler.
Åtgärder som bidragit till att minska utsläppen var bland annat
energieffektivisering och byte till förnybar energi.
För frrvärme är Sagax hänvisat till den lokala leverantören och
variationen i miljöprestanda är stor. Sedan 2021 har Sagax avtal om
rnybar frrrme för delar av det svenska beståndet som ett led i att
minska fastigheternas klimatpåverkan. För de fastigheter där Sagax för-
ser hyres sterna med el används endast urspungsgaranterad förnybar
eller koldioxidfri el i Sverige, Finland samt Benelux. Under 2023 teckna-
des även ett avtal om grön el i Frankrike. Målsättningen är att samtliga
elavtal som Sagax tecknar ska vara gröna.
Under 2023 har Sagax fortsatt arbetet med att samla in data från fler
utsläppsllor, i synner het för övriga indirekta utsläpp (Scope 3), som ett
led i att få en korrekt och heltäckande kartläggning av utsläppen fn både
den egna verksamheten och värdekedjan. Utsläpp från resor, avfall och
transporter sr för en mindre del av utsläppen i Scope 3. Utsläppen från
kategorin uthyrda lokaler står för den största delen av de totala utsläppen.
Rapporterade utsläpp påverkas av tillgången till data. Data för energi-
användningen avseende 2023 omfattade 44 % av den uthyrningsbara
arean.
Miljöcertifiering av byggnader
Sagax har för närvarande 78 (32) miljöcertifieringar, fördelat på 77
fastig heter, omfattande 18 % (8 %) av total uthyrningsbar area. 17 %
av total uthyrningsbar area är miljöcertifierad enligt åtminstone ni
BREEAM Very Good eller motsvarande. 2 fastig heter är miljöcertifierade
enligt Green Building, 3 fastigheter enligt Miljöbyggnad Silver och 74
fastigheter enligt BREEAM InUse. Sagax hade vid utngen av 2023
totalt 32 pågående miljöcertifieringar omfattande ytterligare 10 % av
den uthyrningsbara arean. Flertalet av dessa är enligt BREEAM InUse
med målet att nå nivå Very Good. Övriga pågående miljöcertifieringar är
enligt BREEAM för nyproduktion samt Miljöbyggnad.
Sagax mål är att all nybyggnation ska miljöcertifieras. Sagax miljö
certifierar även befintliga fastigheter. Sagax utvärderar löpande fastig
heter som är lämpliga att miljöcertifiera. Fokus är att miljöcertifiera
fastigheter som har ett betydande marknadsvärde eller som har en
uthyrningsbar area överstigande 5 000 kvadratmeter. Målet är att 30 %
av fastighets beståndet ska vara miljöcertifierat 2025.
Miljöcertifieringarna bidrar till bättre miljöprestanda. De miljö-
certifieringar som är aktuella är Miljö byggnad, som lägst nivå Silver,
BREEAM Very Good och LEED Gold. BREEAM bedömer miljöprestan-
dan inom till exempel energianvändning, inomhusklimat, vattenhus-
llning, avfallshantering samt markanvändning och påverkan på
rmiljön. Med BREEAM bedöms och poängsätts även byggnadens läge
i förhållande till allmänna kommunikations medel, val av byggmaterial
och vilka föroreningar byggnaden kan ge upphov till. Miljöcertifieringen
Miljöbyggnad ställer krav avseende energi, material användning och
inomhusmiljö. LEED poängsätter ett antal kriterier inom energiförbruk-
ning, val av bygg material, vatten hushållning och avfallshantering som
vägs samman till en bedömning av hur stor miljö verkan fastig heten
har. Miljöcertifieringen är en oberoende granskning och betygsättning.
Vid sidan av miljöcertifieringar är fastigheternas energiklassning
(EU-EPC) ett sätt att följa upp fastigheternas energiprestanda. Standar-
den och regelverken för hur EU-EPC implementeras varierar per land.
Sagax arbetar med att öka andelen fastigheter i fastighetsportföljen som
är energiklassade. Vid årets utgång hade 81 % av den uthyrningsbara
arean en energiklassning. Andelen av fastighetsportföljen som vid årets
utgång var energiklassad samt hade betyg EPC A eller B motsvarade 18 %.
Material och resurseffektivitet
Sagax fastigheter är främst belägna i etablerade industriområden med
relativt låga naturvärden och begnsad biologisk mångfald. Utöver
miljöcertifieringar genomför Sagax kontroller avseende förekomst av
skadliga ämnen och föroreningar i byggnader och mark i samband med
ny-, till- eller ombyggnad. Vid förekomst av skadliga ämnen såsom till
exempel asbest eller PCB genomför Sagax nödndig sanering.
Avfall vid byggnadsplatsen sorteras i fraktioner vilket möjliggör
återvinning och återanvändning av icke-farligt avfall. Sagax strävar efter
att minst 70 % av ickefarligt avfall vid nyproduktion och större ombygg-
nationer sorteras för att möjliggöra återanvändning.
I Sverige använder Sagax Byggvarubedömningen för att genomföra
en miljöbedömning av byggvaror och material i större ombyggnationer
och nyproduktionsprojekt. Syftet är att fmja miljömässigt bra
material val.
Certifierade fastigheter
0
200 000
400 000
600 000
800 000
1 000 000
1 200 000
1 400 000
20232022202120202019
Uthyrningsbar area, kvm Andel av Sagax fastighetsbestånd, %
0
5
10
15
20
25
30
35
Certifierad
Pågående
% av total portfölj % av total (inkl. pågående)
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
161
Under 2023 har Sagax använt återbrukat material i flera ombyggnationer
samt ett nyproduktionsprojekt. Exempel på material som har kunnat
återanvändas är armaturer, dörrpartier och fönster samt köpt armering
r återvunnet sl. Utöver att bidra till minskade koldioxid utsläpp kan
återbruk även medra minskade materialkostnader.
AFFÄRSETIK
Anti-korruption
Sagax följer lagstiftning och regler på bolagets olika marknader. Bolagets
ambition är att vara transparent och tro värdigt.
God affärsmoral är en grundförutsättning för Sagax långsiktiga
rde maximering. Bolaget bedriver ingen verksamhet i länder med omfat-
tande korruptionsproblem. Sagax arbetar aktivt med att motverka risker
r mutor, korruption, diskriminering och brott mot mänskliga rättig-
heter. Sagax anti-korruptionspolicy är fastslld av Sagax styrelse och
omfattar alla medarbetare. Bolaget ska aldrig medverka till eller t illåta
korruption. Bolaget accepterar inte att medarbetare tar emot gåvor som
kan liknas vid mutor. Belopps gnser för mottagna och lämnade gåvor
följer fastsllda riktlinjer för gåvor i bolagets anti-korruptionspolicy.
Anti-korruptionspolicyn kommuniceras till organisationen vid en årlig
personal konferens och hålls kontinuerligt tillgänglig för personalen. Kor-
ruption har historiskt inte varit ett problem i verksamheten och under
2023 kom inga korruptionsincidenter till bolagets kännedom.
Visselblåsarfunktion
Sagax har en anonym visselblåsarfunktion som nås via koncernens hem-
sida och som är administrerad av en extern part. Visselblåsarfunktionen
syftar till att hjälpa såväl medarbetare som externa parter att kunna
påtala eventuella missförhållanden. Alla visselblåsar ärenden hanteras
enligt fastställda rutiner. Sagax ledning gör i samråd med en represen-
tant fn den externa visselblåsarfunktionen en bedömning av inkomna
ärenden. Ett ärende utreds inte av någon som är berörd av den rapporte-
rade miss tanken. Via visselblåsarfunktionen kan personer som utreder
ärendet kommunicera med anlaren. Bolagets ambition är att den som
anler ett visselblåsarärende får en skyndsam återkoppling. Alla ären-
den hanteras konfidentiellt.
Några visselblåsarärenden har inte förekommit under 2023 eller
dessförinnan.
Uppförandekod och uppföljning av krav på leverantörer
Sagax har tagit fram en uppförandekod för leverantörer för att säker-
ställa att arbetsförhållandena hos de företag som levererar varor och
tjänster till bolaget uppfyller Sagax krav avseende arbetsmiljö och etisk
standard samt att uppdragen bedrivs på ett miljömedvetet sätt. När
ramavtal ingås undertecknas uppförandekoden och bifogas som en
bilaga till ramavtalet.
Uppförandekoden är sedan 2023 implementerad för huvud
leverantörerna i samtliga verksamhetsländer. Huvudleverantörerna
har identifierats baserat på en riskbedömning utifrån storlek på inköp
respektive verksamhet. Under 2023 har Sagax även genomfört en upp-
följning av huvudleverantörernas efterlevnad av uppförandekoden i
Frankrike och Spanien. Undersökningen omfattande alla områden i upp-
randekoden såsom affärsetik, antikorruption, antidiskriminering,
olycksfall och säkerhet, arbetsmiljö, miljö, lojalitet och service.
Undersökningen visade att samtliga granskade leverantörer hade
rutiner och arbetssätt på plats för att säkerslla efterlevnaden av upp-
förandekoden. Under de senaste tre åren har Sagax granskat huvud-
leverantörernas efterlevnad i samtliga länder.
EKONOMISK UTHÅLLIGHET
Affärsmodell
Sagax är ett börsnoterat fastighetsbolag vars affärsidé är att investera i
kommersiella fastigheter fmst inom segmentet lager och lätt industri.
Sagax affärsmodell präglas i alla delar av långsiktighet. Kortsiktiga
vinster är underordnade bolagets långsiktiga, det vill säga hållbara,
rde skapande. Således är hållbarhetsarbetet integrerat i affärsmodellen.
Hög direktavkastning i kombination med låg nyproduktionstakt och
stabila uthyrningsgrader gör fastigheter för lager och lätt industri till
intressanta investeringsobjekt. Sagax genomr löpande kompletterings-
rrv och investeringar i befintliga fastigheter. Fastighetsförvärven
och investeringarna i befintligt bestånd syftar till att öka kassaflödet och
diversifiera hyresintäkterna och därmed minska bolagets operationella
och finansiella risker.
Sagax finansiella struktur är utformad med tydligt fokus på löpande
kassaflöde och räntetäckningsgrad. Detta bedöms skapa goda förutsätt-
ningar för såväl expansion som attraktiv avkastning på aktieägarnas
kapital.
Sagax eftersträvar långsiktighet och effektivitet i förvaltningen. I
rvaltningsstrategin ingår att arbeta aktivt med att bygga långsiktiga
kundrelationer. Bolaget väljer att avstå fn att vid varje tidpunkt maxi-
mera hyresnivån om istället hyresavtal med längre löptider med solventa
hyresgäster kan uppnås. Detta bedöms vara fördelaktigt då det leder till
minskad risk för vakanser samt lägre uthyrnings- och lokalanpassnings-
kostnader.
Sagax eftersträvar att ha välrenommerade och kreditvärdiga hyres-
ster. Bolaget tecknar huvudsakligen kallhyresavtal där hyresgästen
betalar fastighetskostnader som annars hade belastat fastighetsägaren.
Sagax investerar huvudsakligen i regioner som har stabil befolk-
ningstillväxt och ett diversifierat näringsliv.
Skapat och fördelat direkt värde
ngsiktigt värdeskapande är centralt i bolagets strategi. Ekonomiska
dell är att Sagax avkastning på eget kapital under en femårsperiod
ska uppgå till lägst 15 % per år och att förvaltningsresultatet per A och
Baktie ska öka med minst 15 % på årsbasis.
Styrelsen har det övergripande ansvaret för att verksamheten styrs
mot de finansiella målen inom ramarna för vad bolagets policyer med-
ger. Utfallet följs upp kvartalsvis i samband med dersrapporter.
Detaljerad information om Sagax finansiella ställning finns i bolagets
finansiella rapporter på sidorna 73119. Det skapade ekonomiska värdet
uppgick till 1,8 (4,9) miljarder kronor under 2023 och utgörs prirt
av hyresintäkter och resultat från joint venture och intresseföretag. För
ytterligare information hänvisas till sidan 169.
Grönt ramverk
Sagax etablerade ett ramverk för grön finansiering under 2019. Ram-
verket uppdaterades under 2023 i syfte att reflektera rådande mark-
nadspraxis samt för att bredda tillgångsbasen för grön finansiering.
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
162
Ramverket är framtaget i enlighet med ICMA Green Bond Principles och
2023 LMA, APLMA och LSTA Green Loan Principles. ISS ESG Corpo-
rate Solutions Inc. har genomfört en granskning och bekftat att det
uppdaterade ramverket överensstämmer men nämnda standarder.
Tillgångar som är möjliga att finansiera enligt det gröna ramverket
utgörs främst av gröna byggnader, såsom miljöcertifierade eller energi
effektiva fastigheter. Däruöver möjliggör ramverket finansiering för
investeringar i energi effektivisering, laddstolpar samt förnybar energi
som solcellsanläggningar. För ytterligare information om det gröna
ramverket hänvisas till Sagax hemsida www.sagax.se.
PROFESSIONELLA OCH ENGAGERADE MEDARBETARE
Bolagets utveckling är beroende av kompetenta medarbetare. Det är där-
r viktigt att företaget är en attraktiv arbetsgivare som kan rekrytera
och har förmågan att behålla kompetent personal. I utbyte förväntas
Sagax medarbetare ta ansvar för sina arbetsuppgifter och även vara goda
representanter för före tagets värderingar och kultur.
En attraktiv arbetsgivare
Sagax sätter värde på att erbjuda goda anställningsvillkor för sina med-
arbetare. Utöver att erbjuda konkurrenskraftiga anställnings villkor
har bolaget sedan 2011 erbjudit samtliga medarbetare att delta i incita-
mentsprogram, se sidan 59 i årsredovisningen för 2023. Syftet är att öka
medarbetarnas delaktighet i bolagets utveckling. Det är positivt att med-
arbetarna äger aktier i bolaget och i Sagax mångfalds policy för styrelsen
understryks vikten av att även styrelse medlemmar har ett betydande
aktieinnehav i bolaget.
Under 2023 anslldes 5 (15) medarbetare och 3 (8) med arbetare
mnade sin ansllning. Vid årets slut hade koncernen 96 (94)
anställda.
Flexibel och kreativ arbetsmil
Sagax erbjuder en flexibel och kreativ miljö som kännetecknas av korta
beslutsvägar och stort eget ansvar för att planera och utföra sina arbets-
uppgifter samt i den mån det är möjligt också sin arbetstid.
Kompetensutveckling och kompetensförsörjning
En viktig aspekt för verksamheten är att tillse att medarbetarna har
rätt kompetens och möjlighet att utvecklas. Sagax medarbetare har i
genomsnitt 11 års erfarenhet fn relevanta arbetsuppgifter varav 6
års erfarenhet från Sagax. Organisationens kompetens är avgörande
r bolagets utveckling och kompetensutveckling är en aspekt som kan
vara avgörande för om högpresterande medarbetare stannar kvar i
verksamheten. Att nyckelpersoner slutar är en naturlig verksamhetsrisk
r ett företag av Sagax karakr. Bolaget försöker minimera den risken
med marknadsmässiga ersättningar och en löpande dialog med bolagets
medarbetare.
Under 2023 har medarbetarsamtal genomförts med samtliga ansllda.
Under samtalen diskuteras bland annat medarbetarens utveckling
under året och behov av fortsatt kompetensutveckling. Medarbetare som
uttrycker önskan att genomföra kurser, eller på annat sätt utveckla sin
kompetens, uppmuntras av bolaget.
Sagax genomför årligen en konferens för samtliga medarbetare
r bolagets utveckling, utmaningar och möjligheter diskuteras under
två dagar. Konferensens syfte är att skapa en gemensam värde- och
kunskapsgrund för hela organisationen samt att informera om Sagax
policyer. Årets konferens genomfördes i september. Därutöver har Sagax
kvartalsvisa presentationer av dersrapporter för medarbetarna.
Icke-diskriminering
Förmågan att attrahera och bella kompetenta och kunniga medarbe-
tare är betydelsefull för Sagax utveckling. Utöver de principiella slen
mot diskriminering är det följaktligen viktigt att ingen diskriminering
rekommer även av det skälet att det annars kan uppstå en risk att
kompetenta medarbetare lämnar Sagax. Vid nyansllningar läggs stor
vikt vid kompetens och relevant erfarenhet samt personliga egenskaper
och kvaliteter. Rekrytering sker alltid i konkurrens. Som ett led i Sagax
rekryteringsprocess tffar slutkandidater alltid medarbetare fn olika
delar av bolaget och nyckelpersoner utrderas även av VD och minst en
styrelseledamot. Sagax har en tydlig anti-diskrimineringspolicy enligt
vilken Sagax fortlöpande ska vidta åtgärder för att motverka diskrimi-
nering och särbehandling och verka för lika rättigheter och möjlig heter
oavsett kön, köns överskridande identitet eller uttryck, etnisk tillhörig-
het, religion eller annan trosuppfattning, funktionsnedsättning, sexuell
läggning eller ålder. Det gäller exempelvis vid rekrytering, lönesättning,
möjlighet till befordran och kompetensutveckling.
Under 2023 inkom inga anlningar om diskriminering baserat på
någon av diskrimineringsgrunderna.
Medarbetarundersökning
I samband med medarbetarsamtalen genomfördes en medarbetar-
undersökning i syfte att undersöka om det förekommit diskriminering
eller repressalier, eller risk härför, samt för att genomföra uppföljning
och utrdering av arbetsmiljön. Undersökningen och uppföljningen
genomfördes med Sagax arbetsmiljöpolicy, anti-diskrimineringspolicy
och antikorruptionspolicy som grund. Medarbetarna svarade på ett
antal fgor rörande trivsel, sam arbete, stress, arbetsbelastning, jäm-
ställdhet, mångfald och likabehandling där de fick gradera sina svar
fn 1 till 5 där 1 motsvarar mycket bra och 5 motsvarar mycket dåligt.
Under sökningen resulterade i ett genomsnittligt betyg om 1,7 (1,7).
Ingen av de tillfrågade har utsatts för diskriminering. 91 % (95 %) av alla
tillfrågade vet hur de ska gå tillväga om de slva eller någon kollega blir
diskriminerad.
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
163
EU-taxonomin
ANALYS OCH RAPPORTERING ENLIGT EU-TAXONOMIN
Sagax analyserar löpande utvecklingen av EU-taxonomin och dess impli-
kationer för bolaget. Enligt regelverket omfattas Sagax för närvarande
inte av krav på att rapportera i enlighet med EU-taxonomin till följd av
färre antal ansllda än tskelrdet för krav på rapportering.
Sagax uppfattning är emellertid att det finns ett värde i att redogöra
r i vilken omfattning bolagets verksamhet omfattas av samt är förenlig
med EU-taxonomin.
I tabellerna nedan redogörs för i vilken omfattning bolagets verk-
samheter 2023 omfattas av EUtaxonomin (eng. ”Eligibility”) för delat på
omsättning, kapitalutgifter samt driftsutgifter för verksamhetret och i
vilken omfattning dessa har bedömts vara förenliga med EU-taxonomin.
Joint venture eller intresseföretag omfattas ej. Förenlighet utvärderas
och rapporteras enbart för mål avseende: "Begränsningar av klimatför-
ändringar" respektive "Anpassning till klimatförändringar". För 2023
omfattas även "Cirkur ekonomi". Sagax verksamheter omfattar för
rvarande ej övriga mål.
Omsättning” utgörs av Sagax hyresintäkter. ”Kapitalutgifter
består av Sagax bruttoinvesteringar, se not 13. ”Drifts utgifter” utgörs
av Sagax kostnader för underhåll av fastigheterna, se not 4.
Sagax har analyserat i vilken omfattning bolagets så kallade
verksamheter förhåller sig till EU-taxonomin (eng. Alignment"). De
verksamheter som omfattades av analysen var: Förvärv och ägande av
byggnader, nyproduktion och renoveringar av byggnader samt projekt
och åtgärder beskrivna i EU-taxonomins delegerade akter avseende
bygg- och fastighetsverksamhet.
Fastigheternas energiklass påverkar förenligheten med EU-
taxonomin. Förenlighet uppnås för fastigheter med energiklass ”A” enligt
EU:s Energy Performance Certificate (EPC) eller fastigheter som tillhör
de 15 % mest energieffektiva fastigheterna i regionen eller landet. Av kri-
teriet ”att inte orsaka skada” följer att fastighetsbesndets förenlighet
med EU-taxonomin även påverkas av om en klimatrisk- och sårbarhets-
analys genomförts.
Vissa verksamheter som omfattas av EU-taxonomin saknar ännu tyd-
liga definitioner. Därutöver saknas gränsrden för energiprestanda
r flera länder där Sagax är verksamt. Således kan Sagax inte bedöma
vissa fastig heters förenlighet med EU-taxonomin enligt detta kriterium.
Sagax har i sådana fall klassificerat fastigheterna som ickeförenliga med
EU-taxonomin. Detta förhållande var aktuellt för Spanien, Frankrike
och Tyskland, vilket för 2023 motsvarade cirka 25 % av hyresintäkterna.
För verksamheter avseende installation av energieffektiv utrust-
ning är bedömningen att kriteriet ”att inte orsaka skada” avseende
r oreningar inte har kunnat utvärderas. Sagax har således klassificerat
dem som icke-förenliga med EU-taxonomin.
Förenlighet med EU-taxonomin har, för de verksamheter som
berörs, bidragit till mål 1 i EUtaxonomin: Begnsningar av klimatför-
ändringar (eng. ”Mitigation”). Andelen av omsättning, kapitalutgifter
samt driftutgifter som bedömts vara förenligt har ökat till 16 % (10 %),
14 % (11 %) respektive 17 % (10 %) i jämförelse med föregående år. För-
ändringen är fmst hänförlig till en högre andel energieffektiva fastig-
heter. Nyckeltal per verksamhet och verksamheternas förenlighet med
EUtaxonomin redovisas på sidorna 172175. Sagax har säkersllt att
ingen verksamhet har bedömts mer än en gång.
De sociala minimiskyddsåtgärderna enligt EU-taxonomin omfattar
nskliga rättigheter, anti-korruption, konkurrens och skatt. Sagax sty-
rande dokument och processer för upprätthållande av mänskliga rättig-
heter, skatt, konkurrens uppfyller kriterierna för minimiskyddsåtgärder
enligt EUtaxonomins definition. Inga rättsprocesser eller anlningar
mot Sagax relaterat till dessa områden har förekommit under 2023 eller
dessförinnan. Information om bolagets policyer och processer återfinns
på sidorna 156157.
Andel av omsättning / Total omsättning
Taxonomiförenligt
per mål
Omfattning av
Taxonomin per mål
CCM 16 % 100 %
CCA n/a
WTR n/a
CE n/a
PPC n/a
BIO n/a
Andel av kapitalutgifter / Totala kapitalutgifter
Taxonomiförenligt
per mål
Omfattning av
Taxonomin per mål
CCM 14 % 100 %
CCA 0 % 100 %
WTR n/a
CE n/a 14 %
PPC n/a
BIO n/a
Andel av driftsutgifter / Totala driftsutgifter
Taxonomiförenligt
per mål
Omfattning av
Taxonomin per mål
CCM 17 % 100 %
CCA n/a
WTR n/a
CE n/a
PPC n/a
BIO n/a
Koderna ovan utgörs av förkortningar av relevanta mål till vilken den ekonomiska aktiviteten kan ge ett väsentligt bidrag: Begränsning av klimatförändringar (CCM),
Anpassning till klimatförändringar (CCA), Vattenresurser och marina resurser (WTR), Cirkulär ekonomi (CE), Förebyggande och begränsning av föroreningar (PPC),
Biologisk mångfald och ekosystem (BIO).
Andel taxonomiförenligt och omfattning per mål 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
164
Rapport enligt TCFD
Nedan följer Sagax rapport om klimatrelaterade finansiella risker och
möjligheter. Rapporten utr fn ramverket Task force on Climate-
related Financial Disclosures (TCFD). Sagax ambition är att följa rekom-
mendationerna. Ramverket innefattar områdena: Styrning, strategi,
riskhantering samt mål och mätetal.
STYRNING OCH STRATEGI
Sagax styrelse är ansvarig för hållbarhetsfrågor och fastställer årligen
llbarhetspolicyn. Risker och riskhantering, inklusive klimatrisker,
diskuteras på styrelsens möten vid behov. Hållbarhetsfrågor rapporteras
kvartalsvis till styrelsen. Väsentlighets analysen uppdateras årligen.
llbarhetschefen är ansvarig för att klimat risker och möjligheter iden-
tifieras.
Sagax arbetar löpande med att effektivisera energianvändningen i
fastighetsbesndet och med att minska koldioxidavtrycket. Sagax arbe-
tar även med att investera i förnybar energi och installationer av solcells-
anggningar på fastigheterna.
Sagax miljöcertifierar nyproduktion och miljöcertifierar även befint-
liga byggnader. Därutöver analyserar Sagax risker i fastighetsbeståndet
löpande.
Under 2022 uppdaterade Sagax målet för minskning av koldioxid-
utsläpp. Målet validerades och godkändes av Scienced Based Targets
(SBTi) under 2023. SBTi är ett partnerskap mellan Carbon Disclosure
Project, FN:s Global Compact, World Resources Iniative och Världs
naturfonden. Dess syfte är att säkerställa att målsättningar för minskat
koldioxidutsläpp har vetenskaplig grund samt är i linje med målsätt-
ningarna i Paris- avtalet.
För närmare information om styrning och strategi respektive arbete
med miljö och resurseffektivtet hänvisas till sidorna 156157 och 159.
För information om Sagax hållbarbarhetsmål hänvisas till sidan 158
samt sidorna 6469 avseende bolagsstyrning.
RISKHANTERING
Sagax är exponerat för risker som kan påverka bolagets verksamhet,
lönsamhet eller finansiella ställning. Riskhantering, inklusive hantering
av klimatrisker, är integrerat i bolagets interna processer. Olika metoder
används för att identifiera, utvärdera och, om möjligt, hantera risker.
Sagax styrelse ansvarar för analys och förebyggande av risker. Led-
ningen sammanställer relevant beslutsunderlag på styrelsens uppdrag.
Styrelsen utvärderar bolagets risker utifrån potentiell påverkan och
sanno likhet för att inträffa.
De klimatrelaterade riskerna enligt TCFD kan delas in i fysiska
klimatrisker och omställningsrisker. Med fysiska risker avses risk
ndelser såsom risk för översmning eller extrema väderhändelser.
Med omställningsrisker avses risker såsom regulatorisk risk eller risk för
förändrade kundbeteenden.
För närmare information om Sagax arbete med riskhantering och
klimatrisker se sidorna 5053.
SCENARIOANALYS
Under 2022 genomförde Sagax en scenarioanalys för att identifiera
klimatrelaterade risker och hur dessa kan komma att påverka bolaget.
Utgångspunkten för analysen har varit en tidshorisont till 2050 och t
möjliga scenarier "Representative Concentration Pathways" (RCP):
RCP 2,6 och RCP 8,5 som är framtagna av FN:s klimatpanel IPCC. IPCC
använder scenarierna för att ge information om möjliga klimatföränd-
ringar som kan inträffa vid olika nivåer på koldioxidutsläpp i atmosfären.
RCP 2,6 ”Parisavtalet” är ett scenario där omsllningen sker rela-
tivt snabbt, utsläppen minskas och temperaturökningen begränsas till
1,52 grader Celsius. RCP 8,5 ”Business as usual” är ett scenario där
utsläppen fortsätter att öka i nuvarande takt och samllet inte lyckas
ställa om och minska koldioxidutsläppen. Sannolikheten för omställ-
ningsrisker är, allt annat lika, större i scenario RCP 2,6 och sannolik
heten för fysiska risker är större i scenario RCP 8,5.
OMSTÄLLNINGSRISKER
Omställningsriskerna är mer omfattande i scenariot RCP 2,6 ”Paris
avtalet” till följd av att striktare regulatoriska krav och ökade kostnader
bedöms intffa.
Omställningsriskerna innefattar bland annat införandet av striktare
regleringar kring byggnormer och energieffektivitet. Även ökade skatter
och andra politiska beslut skulle kunna innera ökade kostnader. Änd-
rade krav och preferenser fn kunder och investerare, såsom höga krav
på klimatanpassning, kan också innebära ökade kostnader eller behov av
investeringar.
FYSISKA RISKER
Klimatförändringar orsakar över tid föndrade väderförhållanden,
stigande havsnivåer och annan påverkan på den fysiska miljön. Detta
ökar risken för skador på egendom. För fastighetgare kan dessa risker
ha en väsentligt negativ inverkan på verksamheten. Klimatförändringar
kan även medföra högre driftskostnader. Investeringar riskerar därmed
att bli olönsamma om klimatrisker inte beaktas på ett lämpligt sätt.
Fysiska klimatrelaterade risker är större i scenario RCP 8,5 ”Busi-
ness as usual” än i RCP 2,6 ”Parisavtalet. I RCP 8,5 föreligger generellt
något högre risk för extrema väderndelser, havsnivåhöjningar, över-
svämningsrisker och värmeböljor än i scenario RCP 2,6. Länder expone-
ras olika för fysiska klimatrisker. I centrala och södra Europa föreligger
högre risker för bland annat värmeböljor, skogsbränder och torka. I cen-
trala och norra Europa föreligger högre risk för översmningar.
Sagax gör löpande utrderingar av fastigheternas skick och even-
tuellt behov av anpassningar av fastigheternas prestanda för att uppfylla
regulatoriska krav och kundernas förväntningar. Bedömning av eventu-
ell klimatanpassning är del av projektplanen för kommande nyproduk-
tionsprojekt och större ombyggnationer.
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
165
Under 2022 genomförde Sagax en analys av fastighetsbeståndet för att
identifiera fysiska klimatrelaterade risker. En utgångspunkt för ana-
lysen var en klassificering av de klimatrelaterade riskerna enligt fyra
kategorier. Dessa utgjordes av klimatrelaterade risker kopplade till för-
ändringar i temperatur, vind, vatten eller fast massa. Undersökningen
genomfördes per land och på fastighetsni. Analysen fördjupades och
uppdaterades under 2023. Inga eller låg fysisk klimatrisk identifierades
r 89 % av fastighetsbeståndet. Vissa fysiska klimatrisker identifierades
r 11 % av fastighetsbeståndet om inga åtgärder vidtas (9 % till risknivå
medel och 2 % risknivå medel till hög). Av de 10 fastigheter med högst
marknadsrde bedömdes risknin vara inga eller låg för 8 fastigheter,
medel för 1 fastighet samt mellan medel till hög för 1 fastighet. De iden-
tifierade riskerna i fastighetsbesndet var fmst relaterade till föränd-
rad temperatur, höjd vattennivå och land erosion. Analysen kommer att
följas upp och anpassningsåtgärder kommer att genomföras för att kon-
trollera eller minska riskerna om det anses möjligt och genomförbart.
Exempel på dylika åtgärder som vidtagits eller planeras är att säkerslla
tillräcklig dagvattenavrinning, skydd mot solinstrålning samt övervak-
ning av marknivån. Inga fastigheter bedömdes riskera att bli obsoleta på
grund av permanent översmningsrisk. Utifn analysen och de iden-
tifierade riskerna är bedömningen att de klimatrisker som föreligger för
Sagax inte kommer att få någon väsentlig påverkan på Sagax finansiella
ställning på kort sikt.
Eftersom klimatförändringarna är pågående och det råder en
osäkerhet kring hur dessa kommer att utvecklas, kan dessa risker öka
på längre sikt. Detta kan innebära ett större behov av investeringar i
fastigheter i klimatutsatta områden. Sagax avser att vidareutveckla och
förbättra klimatriskanalysen för fastighetsbeståndet.
JLIGHETER
Sagax har analyserat vilka möjligheter som energieffektivisering,
miljöcertifiering och användning av energillor med låga eller inga
koldioxid utsläpp kan medra.
Genom energieffektivisering bedömer Sagax att fastighetsbestån-
dets driftnetto kan förbättras, vilket förntas kunna leda till ökat
marknadsrde för fastigheterna. Produktion av förnybar energi via
exempelvis solceller kan även leda till ökade intäkter.
Sagax bedömning är vidare att miljöcertifieringar kan leda till ökad
efterfrågan på Sagax lokaler. Därutöver kan gröna eller miljöcertifierade
fastigheter bli mer attraktiva på sål investerings- som kapitalmark-
naden, vilket således kan leda till ökade fastighetsvärden respektive
förmånligare finansieringsvillkor.
MÅL OCH MÄTETAL
För närmare information om Sagax mål och mätetal avseende minsk-
ning av koldioxidutsläpp hänvisas till sidan 158 (Hållbarhetsl) samt
sidorna 160 och 169170 (Koldioxidutsläpp och klimatpåverkan
respektive GRI-rapportering).
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
166
Fördjupad information
avseende hållbarhet
ALLMÄN INFORMATION
I enlighet med 6 kap 11 § ÅRL har Sagax valt att upprätta den lag-
stadgade hållbarhetsrapporten som en från årsredovisningen avskild
rapport. Sidhänvisningar i intervallet sidorna 3152 avser Sagax års
redovisning 2023. Hållbarhetsrisker beskrivs i de avsnitt där väsentliga
risker identifierats, se sidorna 5053 samt 115116. Styrelsen är ytterst
ansvarig för Sagax hållbarhetsarbete. Ernst & Young har yttrat sig om
att den lagstadgade hållbarhetsrapporten har upprättats.
2019 genomförde Sagax en anpassning av hållbarhetsarbetet för att
kunna redovisa enligt Global Reporting Initiative (GRI) Standards ni
core. 2022 genomförde Sagax en anpassning till GRI Standards 2021.
nsyn har tagits till GRI:s branschspecifika tillägg för bygg och fastig-
hetssektorn. I rapporten presenteras jämförelsetal för 2022 och 2021.
Sagax styrelse fastsller bolagets övergripande hållbarhets policy
och relaterade policyer, vilka uppdateras årligen. Samtliga policyer finns
tillgängliga på Sagax hemsida www.sagax.se. Sagax hållbarhets policy
tydliggör målsättningar inom hållbarhetsområdet. Målen följs upp samt
utrderas och uppdateras av bolaget årsvis. Därutöver utrderas
llbarhets riskerna årligen.
Avgränsningar
llbarhetsrapporten omfattar Sagax jämte dotterbolag. Joint venture
och intresseföretag omfattas inte av hållbarhetsrapporten.
INTRESSENTDIALOG OCH VÄSENTLIGHETSANALYS
Utgångspunkten för redovisningen är intressentdialoger som regelbundet
genomförs i bolagets normala verksamhet samt en väsentlighetsanalys.
Sagax ska följa gällande lagar och föreskrifter samt arbeta långsiktigt och
enligt principer som garanterar hög moral och etik i interna och externa
relationer.
Intressentanalys
Sagax verksamhet påverkar och påverkas av olika intressent grupper
och det är därför viktigt att intressenternas perspektiv tas i beaktande
i Sagax hållbarhetsarbete. Interaktionen med Sagax intressenter ger
Sagax möjlighet att erhålla fördjupad kunskap om bolagets intressen-
ters förväntningar och angelägenheter och därigenom erhålla bättre
insikt i såväl risker som möjligheter. Bolagets intressenter ingår i fem
kategorier och dialogen med intressenterna tar olika former och sker
löpande, se tabellen nedan. Utöver direkt dialog med Sagax intressenter
har med arbetare deltagit i seminarier om hållbarhet i syfte att bredda
sin kunskap. Under 2023 genomfördes likt tidigare år en medarbetar
undersökning med fokus på arbetsmiljö och anti-diskriminering.
INTRESSENTANALYS
INTRESSENTGRUPP DIALOGFORM VIKTIGASTE FRÅGOR
Aktieägare
Styrelsemöten, varav ett om året är ett strategimöte
ten med ägarrepresentanter för särskild diskussion om
ägarstyrning
Bolagsstämma
Finansiella rapporter
Finansiell utveckling
Effektiviserad energiförbrukning
Anti-korruption
Myndighetskrav
Kompetens hos medarbetarna
Attraktiv arbetsgivare
Medarbetare
Medarbetardialog
Workshops
Affärsplanering
Årlig konferens för samtliga medarbetare
Återkommande genomgångar med alla medarbetare avseende
bolagets policyer
Finansiell utveckling
Effektiviserad energiförbrukning
Professionell utveckling
Professionell arbetsmiljö
Långivare
Enskilda möten med banker och representanter från
kapitalmarknaden
Dialog avseende finansiella rapporter
Finansiell stabilitet
Effektiviserad
energiförbrukning
Anti-korruption
Klimatanpassning
Mångfald och jämställdhet
Miljöcertifiering av byggnader
Myndighetskrav
Hyresgäster
Kundmöten
Löpande dialog avseende förvaltning med respektive
fastighetsskötarbolag
Dialog mellan hyresgäster och en för varje fastighet utsedd
förvaltare
Effektiviserad energiförbrukning
Bra förutsättningar för återvinning/avfallshantering
Bra förutsättningar för laddning av elfordon
Miljöcertifiering av byggnader
Leverantörer
Vid upphandling, uppföljning av ramavtal och beställningar
Vid leverantörsmöten
Anti-korruption
Följa lagar och regler
Miljöcertifiering av byggnader
Bra förutsättningar för återvinning/avfallshantering
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
167
Väsentlighetsanalys
Sagax utrderar regelbundet de hållbarhetsområden som har bedömts
vara mest väsentliga. Vid utrderingen beaktas över gripande strate-
gier, synpunkter fn bolagets intressenter samt inom vilka områden
Sagax har störst möjlighet att bidra till en hållbar utveckling. Den första
sentlighetsanalysen genomfördes under 2018 och har därefter upp
daterats årligen.
Samtliga frågor som Sagax intressenter har utpekat som viktiga har
utrderats. Sagax har sedan rangordnat dessa utifrån följande kriterier:
sentlighet för Sagax övergripande strategi
Sagax möjlighet att påverka en hållbar utveckling i frågan
Sagax påverkan på ekonomi, miljö, sociala frågor och mänskliga
rättigheter
Fokusområden
Miljö- och
resurseffektivitet Affärsetik
Ekonomisk
uthållighet
Professionella
och engagerade
medarbetare
De väsentligaste
frågorna
Klimatanpassning
Effektiviserad
energiförbrukning
Investera i förnybar energi
Miljöcertifiering av byggnader
Anti-korruption
Upprandekod för
leverantörer
Finansiell stabilitet
och utveckling
Kompetenta
medarbetare
Attraktiv
arbetsgivare
De globala målen
GRI områden
Miljö (300)
Ekonomi (200)
Ekonomi (200)
Social (400)
GRI standards
GRI 302-3
GRI 305-1
GRI 305-2
CRE8
GRI 205-3
GRI 201-1
GRI 401-1
GRI 404-3
GRI 406-1
HÅLLBARHETSOMRÅDEN
Utifn väsentlighetsanalysen baserad på koncernens strategier, påverkan på omvärld och intressenters förväntningar har fyra fokus områden för
Sagax hållbarhetsarbete identifierats. Dessa bedöms vara mest relevanta utifn såväl intressenternas som Sagax perspektiv.
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
GOD HÄLSA OCH
LBEFINNANDE
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
FÖLJANDE FRÅGOR HAR VALTS UT EFTER GENOMFÖRD VÄSENTLIGHETSANALYS:
Finansiell stabilitet
Anti-korruption
Klimatanpassning
Effektiviserad energiförbrukning
Investera i förnybar energi
Kompetens hos medarbetarna
Attraktiv arbetsgivare
Miljöcertifiering av byggnader
Uppförandekod för leverantörer
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
168
FN:s
gobala mål Delmål Sagax påverkan
3.9 Minska antalet dödsfall till följd
av skadliga kemikalier.
Sagax fastigheter ska vara utformade för den verksamhet som bedrivs där och för de männ-
iskor som vistas där. I samband med ny-, till- eller ombyggnad genomförs kontroller avseende
förekomst av skadliga ämnen och föroreningar i byggnader och mark. Sanering genomförs
vid behov. Genom miljöcertifiering av byggnader bidrar Sagax ytterligare till att undvika
föroreningar av luft, vatten och mark.
7.2 Öka andelen förnybar energi i
världen
7.3 Öka energieffektiviteten.
Genom att öka användningen av fjärrvärme och grön el i fastigheterna samt installera
solcellsanläggningar bidrar Sagax till en ökad användning av förnybar energi. Därutöver
ökar energieffektiviteten i fastigheterna genom att Sagax, som ett led i underhållsarbetet,
genomför åtrder såsom byte av styr- och reglerutrustning, installation av energieffektivare
ventilations- eller värmesystem, driftoptimering av ventilation, optimering av värmter vinning
samt byte av belysningsarmaturer och justering av belysningsstyrning.
8.1 Hållbar ekonomisk tillväxt.
8.5 Full sysselsättning och anständiga
arbetsvillkor med lika lön för
likvärdigt arbete.
8.8 Skydda arbetstagares
rättigheter och främja trygg
och säker arbetsmiljö.
Att vara en bra arbetsgivare, en bra leverantör, en uppskattad kund och att bolaget upp-
träder på ett acceptabelt sätt i samhället och försöker begränsa sin miljöpåverkan är alla
grundläggande förutttningar för att Sagax, över tid, ska kunna bereda vinst för sina
aktieägare.
Sagax affärsmodell präglas i alla delar av långsiktighet. Kortsiktiga vinster är underordnade
bolagets långsiktiga värdeskapande. Således är hållbarhetsarbetet integrerat i affärsmodellen.
Sagax sätter värde på att erbjuda goda och konkurrenskraftiga anställningsvillkor för samt-
liga medarbetare. Därutöver har bolaget sedan flera år erbjudit samtliga medarbetare att
delta i incitamentsprogram.
Sagax gör regelbundna uppföljningar och vidtar aktiva åtgärder för att motverka diskrimi-
nering och särbehandling samt verkar för lika rättigheter och möjligheter oavsett kön, köns-
överskridande identitet eller uttryck, etnisk tillhörighet, religion eller annan trosupp fattning,
funktionsnedsättning, sexuell läggning eller ålder.
11.3 Inkluderande och hållbar
urbanisering.
11.6 Minska städers miljöverkan.
I planering, byggande och förvaltning av fastigheter samarbetar Sagax nära med hyres-
gäster, leverantörer och kommuner och bidrar därmed till ändamålsenliga och långsiktigt
hållbara städer och samhällen.
12.2 Hållbar förvaltning och
användning av naturresurser.
12.4 Ansvarsfull hantering av
kemikalier.
12.5 Minska mängden avfall.
Genom att samarbeta med hyresgäster kring möjligheten till källsortering av avfall och
återvinningslösningar samt genom att miljöcertifiera fastigheter bidrar Sagax till en
mer hållbar konsumtion och produktion.
13.1 Stärk motståndskraften mot och
anpassningsförmågan till klimat-
relaterade katastrofer.
Sagax bidrar till minskad klimatpåverkan genom att bland annat arbeta med att minska
energianvändningen, installera solcellsanläggningar och genom användningen av grön el
i fastigheterna. Sagax arbetar med att klimatanpassa fastigheterna såsom att förebygga
översvämningsrisker och analysera riskerna i beståndet.
16.5 Bekämpa korruption och mutor. God afrsmoral är en grundförutsättning för Sagax långsiktiga värdemaximering. Bolaget
ska aldrig medverka till eller tillåta korruption. Bolaget accepterar inte att medarbetare låter
sig mutas eller ta emot gåvor som kan liknas vid mutor.
Sagax leverantörer ses delvis som en förlängning av Sagax egen verksamhet varför Sagax
har tagit fram en uppförandekod för leverantörer för att säkerställa att arbetsförhållandena
hos de företag som levererar varor och tjänster till bolaget uppfyller Sagax krav avseende
arbetsmiljö och etisk standard.
FN:S GLOBALA MÅL
Sagax följer FN:s Global Compacts tio principer om mänskliga rättigheter, arbetsrätt, miljö och anti-korruption. Sagax har analyserat vilka
av FN:s 17 globala mål och delmål för hållbar utveckling där Sagax kan påverka genom sitt hållbarhetsarbete.
GOD HÄLSA OCH
LBEFINNANDE
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
169
GLOBAL REPORTING INITIATIVE
I denna del redogörs för de metoder, antaganden och omvandlings-
faktorer som använts för att ta fram Sagax GRI-upplysningar. Utöver
ovanstående redovisas kompletterande tabeller och information till års-
redovisningen samt beskrivning av utelämnad information.
GRI 201-1 SKAPAT OCH FÖRDELAT EKONOMISKT VÄRDE
2023 2022 2021
Skapat ekonomiskt värde Mkr % Mkr % Mkr %
Hyres- och övriga intäkter 4 657 253 3 962 80 3 236 26
Förvaltningsresultat, joint venture 937 51 766 16 713 6
Värdeförändringar 3 752 –204 209 4 8 306 68
Summa 1 842 100 4 937 100 12 255 100
Fördelat ekonomiskt värde
Operativa kostnader 950 52 734 15 578 5
Medarbetare 154 84 135 3 119 1
Skatter 65 35 937 19 1 294 11
Kreditgivare 734 40 492 10 419 3
Ägare (föreslagen utdelning) 1 301 71 1 111 23 936 8
Behållet ekonomiskt värde 1 362 74 1 528 31 8 909 73
GRI 205-3 ANTAL KONFIRMERADE FALL AV KORRUPTION
OCH VIDTAGNA ÅTGÄRDER
2023 2022 2021
Antal anmälningar till visselblåsartjänsten
Antal vidtagna åtgärder
Antal anmälningar som anmälts på annat
sätt, direkt till chef eller styrelse
Antal vidtagna åtgärder
GRI 401-1 ANTAL NYANSTÄLLNINGAR OCH
PERSONALOMSÄTTNING
Sagax redovisar inte antal anställda eller personalomsättning nedbruten
på kön eller ålder då bolaget anser att dessa faktorer saknar betydelse
r bolagets möjligheter att nå uppsatta mål. Sagax mäter personal-
omsättning baserat på antalet medarbetare som slutat och ersatts av
nya medarbetare.
2023 2022 2021
Anställda vid årets början 94 87 77
Antal nyanställningar 5 15 17
Antal avslutade anställningar 3 8 7
Anställda vid årets slut 96 94 87
Personalomsättning 3 % 9 % 9 %
GRI 404-3 MEDARBETARSAMTAL
2023 2022 2021
Andel av personalen som genomfört
medarbetarsamtal 100 % 100 % 100 %
GRI 406-1 ANTAL RAPPORTERADE FALL AV DISKRIMINERING
OCH VIDTAGNA ÅTGÄRDER
2023 2022 2021
Antal anmälningar till visselblåsartjänsten
Antal vidtagna åtgärder
Antal anmälningar som anmälts på annat
sätt, direkt till chef eller styrelse
Antal vidtagna åtgärder
GRI 302-3 ENERGIANVÄNDNING
Sagax rapporterar energianvändning för de fastigheter där det finns
tillgänglig data. Ambitionen är att samla in data på energianndningen
r så stor del av fastighetsbeståndet som möjligt. För den största delen
av beståndet ansvarar hyresgästerna för energiförsörjningen. Till viss
del kan variation i utfall på energianvändningen bero på förändringar i
fastighetsbesndet samt att tillgången på data har ökat och förbättrats.
Elanvändningen inkluderar till viss del verksamhetsel. För en del fastig-
heter innefattar den eluppvärmning. Total energianvändning, uttryckt i
MWh rapporteras för fastigheter där det finns tillgänglig data, vilket för
2023 motsvarade 44 % (39 %) av total uthyrningsbar area. Ökningen av
energianvändningen uttryckt i MWh är hänförlig till ökning av tillgäng-
lig energidata för fastighetsbeståndet. I jämförbart bestånd minskade
energi användningen 2023 med 1 %.
2023
MWh
2022
MWh
2021
MWh
Elektricitet 120 194 145 595 125 896
Uppvärmning 120 027 84 057 89 441
Total energianvändning 240 221 229 652 215 337
2023
kWh/kvm
2022
kWh/kvm
2021
kWh/kvm
Elektricitet 67 67 *
Uppvärmning 74 74 *
Total energianvändning 140 141 *
* Jämförbar data saknas. Utfallet redovisas för jämförbart bestånd med tillgäng-
lig data senaste två åren.
GRI 305-1, 305-2, 305-3 UTSLÄPP AV VÄXTHUSGASER
Sagax redovisar utsläpp av växthusgaser för Scope 1, 2 och 3 enligt
GHG-protokollet. För merparten av fastigheterna ansvarar Sagax hyres-
ster för energiförsörjningen. För de fall Sagax ansvarar för elförsörj-
ning till hyresgästerna är den ursprungsrkt grön el i Sverige, Finland
samt Benelux. Förvärvade och avyttrade fastig heter ingår i förhållande
till ägandetid. Utsläpp i Scope 1 och 2 utgörs till största delen av utsläpp
nförlig till energianvändning på Sagax kontor. Utsläpp som redovisas i
Scope 3 innefattar utsläpp relaterat till uthyrda lokaler. Från 2022 redo-
visas utsläpp relaterat till energianvändning i uthyrda lokaler i samtliga
fastigheter där det finns tillnglig data i Scope 3 och baseras på faktisk
rbrukning. Data för 2021 har följaktligen uppdaterats på motsva-
rande sätt för att skapa jämförbarhet. Ökningen av utsläpp i Scope 3
r uthyrda lokaler är hänförlig till ökad tillgång till data för energian-
ndningen. I Scope 3 rapporteras även utsläpp relaterade till frakt och
godstransporter och returpapper på huvudkontoret samt tnsteresor.
Utsläpp som redovisas för produktion av energibärare avser uppströms
utsläpp fn livscykeln av bränsle och el, inklusive förluster vid över-
ring i elnätet.
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
170
Utsläpp av växthusgaser, ursprung
Scope Aktivitet Datakälla Omvandlingsfaktor
Scope 1 Köldmedia Beräknat baserat på schablon UK Department for Business, Energy and Industrial Strategy (BEIS) 2023
Scope 1 Mobil förbränning Internt inhämtad information BEIS 2023, Green Deal NL 2023
Scope 2 Fjärrvärme och fjärrkyla Data från leverantör samt
schablon
Energimyndigheten 2023, Finsk energistatistik 2023, faktor härledd av South
Pole, Stockholm Exergi 2023, Naturrdsverket 2023, Green Deal NL 2023
Scope 2 Elektricitet Data från leverantör Energimarknadsinspektionen 2023, IPCC 2014, Association of Issuing
Bodies (AIB) 2023, Ecoinvent v3.10, Tyska Umweltsbundesamt 2023, Green
Deal NL 2021, International Energy Agency (IEA) 2023, IEA Renewable
Energy Progress Tracker 2024
Scope 3 Tjänsteresor Internt inhämtad information Avser flygresor, utsläpp från fordon (bil, taxi) och hotell. BEIS 2023, Green
Deal NL 2023, ADAME 2023, BC V8.9, Cornell Hotel Sustainability
Benchmarking 2023
Scope 3 Inköpta varor och tjänster Data från leverantör ADAME 2023, BC V8.9, BEIS 2023, faktor baserat på Ecoinvent v3.10, RISE
open list 2022, Industry data 2.0
Scope 3 Uppströms transporter och distribution Data från leverantör Okänd (direktrapporterade utsläpp från leverantör)
Scope 3 Avfall Data från leverantör och
internt inhämtad information
BEIS 2023, Ecoinvent v3.10
Scope 3 Uthyrda lokaler Data från leverantör Se källorna för köldmedia, bränsle, fjärrvärme, fjärrkyla och elektricitet ovan
Scope 3 Produktion av energibärare Data från leverantör Se källorna för köldmedia, bränsle, fjärrvärme, fjärrkyla och elektricitet ovan
Miljöcertifierade byggnader
2023 2022 2021 Pågående
Antal kvm Antal kvm Antal kvm Antal kvm
Green Building 2 10 051 2 10 051 2 10 051
BREEAM In-Use 74 750 192 28 271 868 22 202 919 24 360 206
BREEAM 6 37 468
Miljöbyggnad 3 24 641 2 21 176 1 19 158 2 23 200
Totalt 78 777 694 32 295 895 25 232 128 32 420 874
CRE 8 – MILCERTIFIERINGAR FÖR NY-, OM- OCH TILLBYGGNATION
Med miljöcertifierade byggnader avses byggnader som är miljöcertifie-
rade från fri stående certifieringsorgan. De miljöcertifieringar som inklu-
deras i Sagax uppföljning är BREEAM, BREEAM InUse, LEED, Green
Building och Miljöbyggnad.
Utsläpp av växthusgaser
2023 2022 2021
Scope Aktivitet Utsläpp tCO
2
e Utsläpp tCO
2
e Utsläpp tCO
2
e
Scope 1 Direkta utsläpp 6 11 16
Scope 1
Direkta utsläpp
Köldmedia 6 10 0
Scope 1
Direkta utsläpp
Stationär förbränning 0 0 7
Scope 1
Direkta utsläpp
Mobil förbränning 0 2 9
Scope 2 Indirekta utsläpp 42 62 22
Scope 2
Indirekta utsläpp
Elektricitet (marknadsbaserad metod) 15 34 6
Scope 2 Indirekta utsläpp Elektricitet (platsbaserad metod) 10 14 4
Scope 2 Indirekta utsläpp Elektricitet för elbilar 0 0 0
Scope 2
Indirekta utsläpp
Fjärrvärme och fjärrkyla 27 29 16
Scope 3 Övriga indirekta utsläpp 49 498 45 874 16 121
Scope 3
Övriga indirekta utsläpp
Tjänsteresor 97 79 44
Scope 3
Övriga indirekta utsläpp
Inköpta varor och tjänster 2 1 0
Scope 3
Övriga indirekta utsläpp
Uppströms transporter 0 0 0
Scope 3
Övriga indirekta utsläpp
Avfallshantering i egna verksamheten 0 0 0
Scope 3
Övriga indirekta utsläpp
Uthyrda lokaler 49 390 45 780 16 072
Scope 3
Övriga indirekta utsläpp
Produktion av energibärare 9 14 5
Totalt CO
2
utsläpp 49 542 45 948 16 159
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
171
BREEAM bedömer miljöprestandan
inom en rad olika områden till exempel
energianvändning, inomhusklimat,
vatten husllning, avfallshantering samt
markanvändning och påverkan på när-
miljön. BREEAM finns både för nybygg-
nad och som certifiering för befintligt
bestånd, BREEAM InUse.
Green Building certifiering finns för både
bostäder och lokaler. För att certifieras
ska byggnaden använda 25 % mindre
energi än tidigare eller jämfört med
nybyggnadskraven i BBR (Boverkets
Byggregler).
Miljöbyggnad är ett svenskt certifierings-
system som administreras av Sweden
Green Building Council. Miljöbyggnad
fokuserar på energi, inomhusmiljö och
material.
MILJÖCERTIFIERINGSSYSTEM
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
172
Omsättning
Andel av omsättningen
från produkter eller tjänster
som är förknippade med
ekonomiska verksamheter
som är förenliga med
taxonomikraven
Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avsedda att inte orsaka betydande skada
(DNSH)
Ekonomiska aktiviteter (1)
Kod/koder (2)
Absoluta tal
omsättning (3)
Andel av
omsättning (4)
Begränsning av
klimatförändring (5)
Anpassning till
klimatförändring (6)
Vatten och
marina resurser (7)
Cirkulär
ekonomi (8)
Föroreningar (9)
Biologisk mångfald
och ekosystem (10)
Begränsning av kli-
matförändring (11)
Anpassning till
klimatförändring
(12)
Vatten och
marina resurser (13)
Cirkulär
ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald
och ekosystem (16)
Minimiskydds-
åtgärder (17)
Taxonomiförenlig
del av omsättningen
år 2022 (18)
Kategori
möjlig görande
verk samhet (19)
Kategori
omställnings-
verksamhet (20)
Mkr %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. Verksamheter som om-
fattas av Taxonomin %
A.1. Miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga)
verksamheter
Äga och förvalta
fastigheter
CC M 7. 7 697 16 % J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J 10 %
De miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga)
verksamheternas
omsättning (A.1)
697 16 % 16 % 10 %
varav möjliggörande
varav omställning
A.2. Verksamheter som
omfattas av taxonomin
men som inte är
miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
verksamheter
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Äga och förvalta
fastigheter
CCM 7.7 3 596 84 % EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 90 %
Omsättningen hos de verk-
samheter som omfattas av
taxonomin men som inte
är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
(A.2)
3 596 84 % 90 %
Totalt (A.1 + A.2)
4 293 100 %
B. Verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
0 0 %
Totalt (A+B)
4 293 100 %
EU-taxonomin
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
173
Kapitalutgifter
Andel av kapitalutgifterna
från produkter eller tjänster
som är förknippade med
ekonomiska verksamheter
som är förenliga med
taxonomikraven
Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avsedda att inte orsaka betydande skada
(DNSH)
Ekonomiska aktiviteter (1)
Kod/koder (2)
Absoluta tal
kapitalutgifter (3)
Andel av
kapitalutgifter (4)
Begränsning av
klimatförändring (5)
Anpassning till
klimatförändring (6)
Vatten och
marina resurser (7)
Cirkulär
ekonomi (8)
Föroreningar (9)
Biologisk mångfald
och ekosystem (10)
Begränsning av kli-
matförändring (11)
Anpassning till
klimatförändring
(12)
Vatten och
marina resurser (13)
Cirkulär
ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald
och ekosystem (16)
Minimiskydds-
åtgärder (17)
Taxonomiförenlig
del av kapital-
utgifter år 2022 (18)
Kategori
möjliggörande
verk samhet (19)
Kategori
omställnings-
verksamhet (20)
Mkr %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. Verksamheter som om-
fattas av Taxonomin %
A.1. Miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verk-
samheter
Uppförande av nya
byggnader
CCM 7.1
67 1 % J N N/EL N/EL N/EL J J J J J J 0 %
Laddstationer för elfordon C C M 7. 4 1 0 % J N N/EL N/EL N/EL J J J J J J 0 %
Tekniker för förnybar
energi
CC M 7. 6 2 0 % J N N/EL N/EL N/EL J J J J J J 0 %
Äga och förvalta
fastigheter
CC M 7. 7 794 13 % J N N/EL N/EL N/EL J J 11 %
De miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga)
verksamheternas
kapitalutgifter (A.1)
864 14 % 14 % 11 %
varav möjliggörande
varav omställning
A.2. Verksamheter som
omfattas av taxonomin
men som inte är
miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
verksamheter
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Uppförande av nya
byggnader
CCM/
CCA 7.1,
CE 3.1 294 5 % EL EL N/EL EL N/EL N/EL 6 %
Renovering av befintliga
byggnader
CCM/
CCA 7.2,
CE 3.2 430 7 % EL EL N/EL EL N/EL N/EL 9 %
Energieffektiv utrustning
CCM/
CCA 7.3 23 0 % EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 1 %
Äga och förvalta
fastigheter
CCM/
CCA 7.7 4 379 73 % EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 73 %
Kapitalutgifter hos de verk-
samheter som omfattas av
taxonomin men som inte
är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
(A.2)
5 126 86 % 89 %
Totalt (A.1 + A.2) 5 990 100 %
B. Verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
0 0 %
Totalt (A+B)
5 990 100 %
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
174
Driftsutgifter
Andel av driftsutgifterna
från produkter eller tjänster
som är förknippade med
ekonomiska verksamheter
som är förenliga med
taxonomikraven
Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avsedda att inte orsaka betydande skada
(DNSH)
Ekonomiska aktiviteter (1)
Kod/koder (2)
Absoluta tal
driftsutgifter (3)
Andel av
driftsutgifter (4)
Begränsning av
klimatförändring (5)
Anpassning till
klimatförändring (6)
Vatten och
marina resurser (7)
Cirkulär
ekonomi (8)
Föroreningar (9)
Biologisk mångfald
och ekosystem (10)
Begränsning av kli-
matförändring (11)
Anpassning till
klimatförändring
(12)
Vatten och
marina resurser (13)
Cirkulär
ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald
och ekosystem (16)
Minimiskydds-
åtgärder (17)
Taxonomiförenlig
del av driftsutgifter
år 2022 (18)
Kategori
möjliggörande
verk samhet (19)
Kategori
omställnings-
verksamhet (20)
Mkr %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A.1. Miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga)
verksamheter
Äga och förvalta
fastigheter
CC M 7. 7 17 17 % J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J 10 %
De miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga)
verksamheternas
driftsutgifter (A.1)
17 17 % 17 % 10 %
varav möjliggörande
varav omställning
A.2. Verksamheter som
omfattas av taxonomin
men som inte är
miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
verksamheter
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Äga och förvalta
fastigheter
CCM 7.7 87 83 % EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 90 %
Driftsutgifter hos de verk-
samheter som omfattas av
taxonomin men som inte
är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
(A.2)
87 83 % 90 %
Totalt (A.1 + A.2) 104 100 %
B. Verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
0 0 %
Totalt (A+B) 104 100 %
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
175
Kärnenergi- och fossilgasrelaterade verksamheter
Kärnenergirelaterade verksamheter
1
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och utbyggnad av
innovativa elproduktionsanläggningar som producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt avfall från
bränslecykeln.
Nej
2
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya kärntekniska anläggningar
för produktion av el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom
vätgasproduktion, samt för säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa tillgängliga teknik.
Nej
3
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska anläggningar som
producerar el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion
från kärnenergi, samt säkerhetsuppgraderingar av dessa.
Nej
Fossilgasrelaterade verksamheter
4
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av elproduktionsanläggningar som
producerar el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
5
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av anläggningar för
kombinerad produktion av värme/kyla och el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
6
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av
värmeproduktionsanggningar som producerar värme/kyla med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
176
GRI Standardnummer Läshänvisning Kommentar/Avsteg
Tillämpad GRI 1:
Foundation 2021
Generella upplysningar
GRI 2: Generella
upplysningar 2021
2-1 Organisationsdetaljer Sidorna 54-57, 58
och 84
2-2 Enheter som omfattas av hållbarhets-
redovisningen
Sidan 58
2-3 Redovisningsperiod, frekvens och kontaktperson Sidan 84
2-4 Förändringar i tidigare rapporterad information Sidan 166
2-5 Externt bestyrkande Sidan 178
2-6 Aktiviteter, värdekedja och andra
affärsrelationer
Sidorna 3-35, 59 och 161 Inga väsentliga förändringar har skett i sek-
torerna där Sagax är aktiv, värdekedjan eller
andra relevanta affärsrelationer.
2-7 Medarbetare Sidorna 58-59, 70-72, 90-91
och 169
Sagax mäter inte antal anställda nedbrutet på
kön eller ålder då bolaget anser att dessa fakto-
rer saknar betydelse för bolagets möjligheter att
uppnå uppsatta mål.
2-8 Medarbetare som inte är anställda Sidorna 58-59 och 90-91
2-9 Sammansättning och struktur för styrning Sidorna 64-69
2-10 Nominering och val av styrelse Sidorna 64-65
2-11 Styrelsens ordförande Sidorna 65 och 70
2-12 Styrelsens roll gällande översyn av hantering
av påverkan
Sidorna 8-10
2-13 Delegering av ansvar för att hantera påverkan Sidorna 8-10
2-14 Styrelsens roll gällande hållbarhets-
rapportering
Sidan 157
2-15 Intressekonflikter Sidan 67
2-16 Kommunikation av kritiska frågeställningar Sidan 68
2-17 Samlad kunskap hos styrelsen Sidorna 70-71
2-18 Utvärdering av styrelsens arbete Sidorna 4-7
2-19 Ersättningspolicy Sidorna 67 och 90-91
2-20 Process för att fastställa ersättningar Sidorna 59, 66-67 och 90-91
2-21 Total ersättningsgrad Sidorna 64 och 90-91
2-22 Uttalande om strategi för hållbar utveckling Sidorna 4-7
2-23 Policyåtaganden Sidorna 69 och 156-157 Försiktighetsprincipen är grundläggande i
Sagax hållbarhetsarbete och finns inskriven i
Sagax hållbarhetspolicy samt uppförandekod
för leverantörer. För polictaganden se även
Sagax uppförandekod för leverantörer och
hållbarhetspolicy.
2-24 Uppföljning och efterlevnad av policy Sidorna 66-67
2-25 Processer för att åtgärda negativ påverkan Sidorna 161
2-26 Mekanismer för att söka råd och
rapportera farhågor
Sidorna 68 och 161
2-27 Efterlevnad av lagar och förordningar Sidorna 52-53 och 156
2-28 Medlemskap i organisationer Sidan 176 Sagax är medlem i SNS.
2-29 Metod för intressentdialog Sidorna 166-167
2-30 Kollektivavtal Sidan 176 Inga anställda omfattas av kollektivavtal.
GRI KORSREFERENSLISTA
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
177
GRI Standardnummer Läshänvisning Kommentar/Avsteg
Väsentliga frågor
GRI 3: Väsentliga frågor
2021
3-1 Process för att fastställa väsentliga frågor Sidorna 166-167
3-2 Väsentliga frågor Sidorna 166-167
Ekonomiskt
GRI 3: Väsentliga frågor
2021
3-3 Hantering av väsentlig fråga Sidorna 156-167
GRI 205: Anti-korruption
2016
205-3 Konfirmerade fall av korruption och
vidtagna åtgärder
Sidorna 161 och 169
Miljö
GRI 3: Väsentliga frågor
2021
3-3 Hantering av väsentlig fråga Sidorna 156-162 och
166-167
GRI 302: Energi 2016 302-3 Energiintensitet Sidorna 159-160 och 169
GRI 305: Utsläpp 2016 305-1 Direkta utsläpp av växthusgaser (Scope 1) Sidorna 169-170
305-2 Indirekta utsläpp av växthusgaser (Scope 2) Sidorna 169-170
305-3 Övriga indirekta utsläpp av växthusgaser
(Scope 3)
Sidorna 169-170
Socialt
GRI 3: Väsentliga frågor
2021
3-3 Hantering av väsentlig fråga Sidorna 156-162, 166-167
GRI 401: Anställning
2016
401-1 Nyanställningar och personalomsättning Sidan 169
GRI 406: Icke-
diskriminering 2016
406-1 Fall av diskriminering och vidtagna åtgärder Sidan 169
Produktansvar
CRE8 CRE8 Hållbarhetscertifieringar för ny- om- och
tillbyggnation
Sidorna 160 och 170
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB SAGAX ÅRSREDOVISNING 2023
178
Revisorns yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
TILL BOLAGSSTÄMMAN I AB SAGAX (PUBL), ORG.NR 556520-0028
UPPDRAG OCH ANSVARSFÖRDELNING
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten på sidorna 153178 och för att den är
upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
GRANSKNINGENS INRIKTNING OCH OMFATTNING
r granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12 Revisorns yttrande om den lag-
stadgade hållbarhetsrapporten. Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en
annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfatt-
ning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige
har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
UTTALANDE
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den 15 april 2024
Ernst & Young AB
Jonas Svensson
Auktoriserad revisor
HÅLLBARHETSRAPPORT
AB Sagax (publ), Engelbrektsplan 1, 114 34 Stockholm
Org. nr. 556520-0028
Telefon 08 – 545 83 540
www.sagax.se
NORDIC ECOLABEL 3041 0001
Produktion: Sagax i samarbete med Addira. Tryck: Åtta45, Sverige, 2024