Års- och
hållbarhets-
redovisning 2024
Vi föryttar människor,
material och företag
till nya höjder på ett
säkert sätt
I korthet
Alimak Group i korthet 4
Viktiga händelser för Alimak Group 2024 6
Året i nyckeltal 7
VD-ord 2024 8
Alimak Group som investering 9
Strategi och mål
Generera hållbar och lönsam tillväxt 11
Alimak Groups resa mot CSRD 18
New Heights-programmet 19
Megatrender 20
Koncernens mål och resultat 2024 21
Divisioner
Facade Access 24
Construction 27
Height Safety & Productivity Solutions 30
Industrial 33
Wind 36
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse 40
— Hållbarhetsrapport 45
Risker och riskhantering 78
Bolagsstyrning 85
Styrelse 92
Ledningsgrupp 94
Finansiella rapporter
Koncernen 97
— Rapport över totalresultat 97
— Rapport över nansiell ställning 98
— Kassaödesanalys 99
— Sammanställning över förändringen av eget kapital 100
— Noter 101
Moderbolaget 121
— Resultaträkning 121
— Rapport över totalresultat 121
— Balansräkning 122
— Kassaödesanalys 123
— Rapport över förändringar i moder bolagets eget kapital 124
— Noter 125
Styrelsens underskrifter 129
Revisionsberättelse 130
Övrigt
Nyckeltal 135
Denitioner 136
Aktien 137
Information till aktieägare 139
Innehåll
Alimak Group
Fototävling
Alimak Group har en fototävling där medarbetarna
deltar med egna foton från sitt dagliga arbetsliv.
Varje månad väljs en vinnare i varje division.
I den här årsredovisningen kan ni se några av de
vinnande bilderna.
Denna symbol anger att det är ett foto från tävlingen.
I händelse av avvikelser mellan den svenska och den engelska versio-
nen av årsredovisningen har den svenska versionen företräde.
Juni 2024
London, Storbritannien
Juan Martín Andrés
Maj 2024
London, Storbritannien
Yuriy Pryymachuk
Augusti 2024
Hamburg, Tyskland
Kai Filipiak
2Års- och hållbarhetsredovisning 2024
I korthet
I korthet
Alimak Group i korthet 4
Viktiga händelser för Alimak Group 2024 6
Året i nyckeltal 7
VD-ord 2024 8
Alimak Group som investering 9
Februari 2024
Boston, USA
Per Elmfeldt
3Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Det här är vi Här nns vi
Geografisk närvaro
Antal länder
120
+
Alimak Group är en global leverantör av hållbara ver-
tikala transportlösningar och lösningar för arbete på
höjd. Med närvaro i mer än 120 länder utvecklar, till-
verkar, säljer och utför vi service på koncernens trans-
portlösningar och lösningar för arbete på höjd, med
fokus på att tillföra kundvärde genom högre säkerhet,
ökad produktivitet och bättre kostnadseffektivitet.
Koncernen grundades 1948, har sitt huvudkontor i
Stockholm och omkring 3 000 medarbetare globalt.
Alimak Group är noterat på Nasdaq Stockholm.
Alimak Group har ett globalt nätverk av försälj-
ningskontor, distributörer och servicepartners. Det
ger oss närhet till kunderna, vilket ger god känne-
dom om deras verksamheter och skapar långsiktiga
relationer. Dessutom gynnas kunderna av en unik
kombination av internationell och lokal service och
support.
Intäkter
MSEK
7 099
Per region
A
B
C
A) EMEA, 49
B) APAC, 19
C) Americas, 32
Medeltal anställda
31 dec. 2024
2 957
Per region, genomsnitt 2024
AB
C
A) EMEA, 65
B) APAC, 21
C) Americas, 14
Våra varumärken
Global närvaro
I korthet
Alimak Group i korthet
Viktiga händelser 2024
Året i nyckeltal
VD-ord 2024
Alimak Group som investering
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
I korthet 4Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Det här gör vi
Våra divisioner
Facade Access Construction
Height Safety &
Productivity Solutions Industrial Wind
Facade Access tillhandahåller
utrustning och system som installe-
ras permanent för tillgång till olika
typer av konstruktioner, främst
byggnader men även broar, tunnlar
och industrianläggningar. Erbju-
dandet omfattar försäljning av ny
utrustning i nyckelfärdiga installa-
tionslösningar samt tjänster för
befintlig utrustning.
Läs mer på sidan 24
27%
Andel av
koncernens
intäkter
41%
Andel service-
intäkter
12%
EBITA-
marginal
Construction säljer och hyr ut ny
och begagnad utrustning för tem-
porärt bruk i bygg-, industri- och
renoveringsprojekt. Utbudet är
brett och omfattar bygghissar,
transportplattformar, hängställ-
ningar och mastklättringsplattfor-
mar. Det finns dessutom en rad
servicetjänster kopplat till utrust-
ningen.
Läs mer på sidan 27
23%
Andel av
koncernens
intäkter
38%
Andel service-
intäkter
14%
EBITA-
marginal
HSPS största produktområde är
linhissanordningar för person- och
materiallyft. Erbjudandet omfattar
även personlig skyddsutrustning,
utrustning för trånga utrymmen
och räddningsutrustning samt sys-
tem för livlinor, säkerhetsstegar
och skyddsräcken samt annan lyft-
utrustning.
Läs mer på sidan 30
19%
Andel av
koncernens
intäkter
14%
Andel service-
intäkter
18%
EBITA-
marginal
Industrial arbetar med permanent
installerade hissar. Utrustningen
används för underhåll och säker
åtkomst för människor och gods
inom olika industrier, ofta i krä-
vande miljöer. Erbjudandet omfat-
tar lin- och kuggstångshissar, där
kuggstångshissar är den största
kategorin.
Läs mer på sidan 33
21%
Andel av
koncernens
intäkter
55%
Andel service-
intäkter
25%
EBITA-
marginal
Wind är en specialiserad aktör
med bred geografisk täckning.
Produkterna är konstruerade för
användning i vindkraftsparker
och säkerställer tillförlitlig drift
under vindkraftverkens livslängd.
Erbjudandet omfattar servicehissar,
stegar och säkerhetslösningar samt
servicetjänster och reservdelar.
Läs mer på sidan 36
10%
Andel av
koncernens
intäkter
32%
Andel service-
intäkter
19%
EBITA-
marginal
I korthet
Alimak Group i korthet
Viktiga händelser 2024
Året i nyckeltal
VD-ord 2024
Alimak Group som investering
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
I korthet 5Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Viktiga händelser 2024
för Alimak Group
Förbättrad Employee
Net Promoter Score,
eNPS
Medarbetarundersökningen The
Voice har funnits i närmare tre
år. Under den tiden har eNPS
ökat från –2 till +26. Vi är stolta
över den förbättringen och är
fortsatt fokuserade på att nå
vårt mål att överträffa 40.
Fortsatt genomförande av
New Heights-programmet
Sedan New Heights-programmet lanserades 2020 har vi etable-
rat en starkare och stabilare industrikoncern som levererar
betydligt högre resultat och marginaler. Vi nådde våra tidigare
finansiella mål och är nu på väg att uppfylla de mål vi satte upp
2023. Sedan 2021 har Wind-divisionen vänt sitt resultat och
Facade Access-divisionen har gjort betydande framsteg.
Construction-divisionen har stärkts, Industrial har blivit en
snabbväxande och mycket lönsam division och Tractel, som för-
värvades 2022, har integrerats på ett bra sätt i vår verksamhet.
Digitala innovationer
Säkerhet är en grundsten även i
våra digitala innovationer. Via
nätet kan kunderna effektivt
övervaka maskinernas prestanda
och säkerhet i realtid. Onlineverk-
tyget AliCalc förenklar dessutom
beräkning av påfrestningen från
bygghissar på byggnader och
mark, vilket säkerställer exakt
bedömning för en säker och till-
förlitlig installation.
Produktutveckling för ökad säkerhet
I Alimak Group är säkerhet en central del av produktutvecklingen. Vi eftersträvar
att utforma och tillverka vertikala transportlösningar som inte endast uppfyller
utan också överträffar branschens säkerhetsstandarder. Vi deltar aktivt i standard-
kommittéer och driver utvecklingen av nya standarder. Under året har vi också
samarbetat med viktiga intressenter, bland annat hyresföretag, byggfirmor,
intressegrupper, inspektionsorgan, fackföreningar och myndigheter för att
utveckla lösningar som förbättrar säkerheten på byggarbetsplatser. Ett exempel
är möjligheten att förhindra användning av maskiner om inte en certifierad
tekniker har utfört de inspektioner som krävs.
I korthet
Alimak Group i korthet
Viktiga händelser 2024
Året i nyckeltal
VD-ord 2024
Alimak Group som investering
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
I korthet 6Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Året
i nyckeltal
Nyckeltal
2024 2023 2022 2021 2020
Orderingång*, MSEK 6 947 7 027 4 784 3 772 3 761
Intäkter, MSEK 7 099 7 097 4 512 3 728 3 740
Rörelseresultat just. (EBITA just.)*, MSEK 1 221 1 150 616 483 396
Rörelseresultat (EBITA just.)*, % 17,2% 16,2% 13,6% 13,0% 10,6%
Rörelseresultat (EBITA)*, MSEK 1 198 1 145 603 483 319
Rörelseresultat (EBITA)*, % 16,9% 16,1% 13,4% 13,0% 8,5%
EBIT*, MSEK 998 945 546 448 278
Periodens resultat, MSEK 623 515 376 307 183
Resultat per aktie, före utspädning* (SEK)
5,89 5,25 5,26
1)
4,24
1)
2,52
1)
Resultat per aktie, efter utspädning* (SEK) 5,87 5,25 5,26
1)
4,24
1)
2,52
1)
Resultat per aktie just., före utspädning* (SEK) 7,45 6,76 5,90 4,57 2,92
Kassaflöde från den löpande verksamheten, MSEK 1 149 1 067 501 646 505
Utdelning, SEK 3,00
2)
2,50 1,82
3)
2,46
1)
2,24
1)
Skuldsättningsgrad (nettoskuld/EBITDA)* 1,79 2,26 8,00
4)
0,55 1,50
1)
Jämförelseperioderna har räknats om för att beakta företrädesemissionen.
2)
Enligt styrelsens förslag, baserat på antal utestående aktier vid årets slut, justerat för antal egna aktier.
3)
Utdelning per aktie baserat på antal utestående aktier per utdelningstillfället.
4)
Skuldsättningsgrad inkluderar EBITDA för endast 5 veckor från Tractel.
* Definitioner, se sidan 136.
Hållbarhetsnyckeltal
2024 2023 2022 2021 2020
Energiintensitet, total energi Mwh/intäkter i MSEK
1)
5,0 n/a n/a n/a n/a
Andel förnybar energi, %
1)
35 n/a n/a n/a n/a
CO
2
e-utsläpp, ton/intäkter i MSEK
2)
1,52 1,53 1,65 2,05 1,98
Andel av produktutbud som omfattas av livscykelanalyser, % 81 52 50 8 0
Antal olycksfall med frånvaro per miljon arbetade timmar
(LTIFR), samtliga anläggningar 4 6 5 9 7
Totalt antal registrerade olycksfall per miljon arbetade
timmar (TRIFR
3)
), samtliga anläggningar 8 12 10 17 12
eNPS +26 +15 +6
4)
n/a
6
ESG-kartläggning för direkta materialleverantörer, % 77 66 n/a n/a n/a
ESG-kartläggning för direkta materialkostnader, % 67 60 n/a n/a n/a
1)
Nya nyckeltal i enlighet med kraven i ESRS-redovisningen, inga uppgifter från tidigare år.
2)
Uppgifter för 2020–2023 innefattar inte utsläpp från pendling.
3)
I TRIFR ingår MTI, LTI och FTI.
4)
Genomsnitt för tre undersökningar (–2, +7, +13)
Kassaflöde från den löpande verk-
samheten
Kassaflödet från den löpande verk-
samheten uppgick till 1 149 MSEK.
EBITA EBITA marginal
EBITA ökade till 1 198 MSEK, med en
marginal på 16,9%.
Orderingång Intäkter
Orderingången minskade med 1%, men
var oförändrad i konstant valuta. Intäk-
terna var oförändrade med en ökning om
1% i konstant valuta.
Utan pendling Pendling
Koldioxidavtryck, Scope 1, Scope 2 och
Scope 3 (tjänsteresor och pendling) per
intäkt. Utsläpp kopplade till pendling
började mätas 2024.
Kassaflöde
Lönsamhet Orderingång och intäkter
Koldioxidavtryck
0
2 000
4 000
6 000
8 000
202420232022
MSEK
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
202420232022
Ton CO
2
e/Intäkter MSEK
0
200
400
600
800
1 000
1 200
202420232022
MSEK
0
200
400
600
800
1 000
1 200
0
5
10
15
20
202420232022
MSEK
%
I korthet
Alimak Group i korthet
Viktiga händelser 2024
Året i nyckeltal
VD-ord 2024
Alimak Group som investering
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
I korthet 7Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Vi bygger motståndskraft och driver
lönsam tillväxt mot nya höjder
Under 2024 tog vi ytterligare ett vik-
tigt steg i koncernens utveckling och
genomförandet av vår strategi.
Sedan lanseringen av New Heights-program-
met 2020 har vi etablerat en starkare och mer
motståndskraftig industrikoncern som levere-
rar betydligt högre resultat och marginaler.
Framgången bygger på en enkel men tydlig
strategi som lanserades i slutet av 2020 med
våra fyra strategiska drivkrafter: kundfokus,
tekniskt ledarskap, operativ effektivitet och
engagemang i våra medarbetare.
Strategin kompletteras
av en effektiv, decentrali-
serad organisationsstruk-
tur med tydliga befogen-
heter, vilket säkerställer
att beslut fattas nära våra
kunder. Det gör det möj-
ligt för oss att vara
snabba och flexibla och
ger motståndskraftiga, hållbara resultat.
Sedan 2021 har Wind-divisionen vänt sitt
resultat och Facade Access-divisionen gjort
stora framsteg. Dessutom har vi stärkt
Construction-divisionen, Industrial har blivit
en snabbväxande och mycket lönsam division
och Tractel, som förvärvades 2022, har integre-
rats på ett bra sätt i vår verksamhet.
Kundfokuserade lösningar
Vi utvecklar kontinuerligt vårt kundfokus
genom att jobba nära kunderna för att förstå
deras behov. För att kunna göra det på bästa
sätt satsar vi på att ha de bästa medarbetarna i
branschen. I kombination med vårt decentrali-
serade arbetssätt kan vi fatta beslut under rätt
förutsättningar och agera snabbt. Hållbarhet är
integrerat i vårt innovationsarbete, vilket säker-
ställer att våra produkter är utvecklade för att
hålla över tid, är säkra att använda, energief-
fektiva och att material kan återvinnas i slutet
av deras livscykel. Dessutom är våra lösningar
utformade för att öka kundernas produktivitet.
Några exempel på produktutveckling under
året är den kostnadseffektiva hissen Alimak
SL-Ex och bygghissen Alimak Medius 350, som
har tagits fram för små och medelstora pro-
jekt. Till en början utveckla-
des och användes Medius
för ett lokalt projekt i
Frankrike, men ingår nu
i det globala erbjudandet.
Inom Facade Access-
divisionen säkrade vi flera
viktiga infrastrukturprojekt,
framför allt stora bropro-
jekt. Detta är ett tydligt bevis på vår förmåga
att expandera till nya marknader och att
utveckla produkter och lösningar som möter
komplexa kundbehov.
Vi fortsätter också att utveckla nya digitala
lösningar, ett område som får allt större bety-
delse. AliCalc är ett verktyg som erbjuder våra
kunder möjligheten att göra exakta kraftberäk-
ningar vid bygghissinstallationer. Verktyget är
ett stöd vid projektplanering som garanterar
att säkerhetsstandarder följs och som bidrar
till en säkrare och mer effektiv byggarbets-
plats. Sammantaget visar detta hur Alimak
VD-ord 2024
Group satsar på innovation och möter de för-
änderliga behoven inom bygg och industri.
Strategi för accelererad lönsamhet
Den 20 november 2024 höll Alimak Group ett
investerarmöte för att ge investerare, analyti-
ker och media en uppdatering om koncernens
utveckling och arbete för att nå de finansiella
mål som sattes i juni 2023. Vi presenterade
även våra planer för "New Heights 2.0", en
vidareutveckling av New Heights-programmet
som ytterligare kommer att accelerera lönsam
tillväxt under 2026–2030.
Under 2024 har varje division kartlagt sina
respektive marknader och fått en djupare för-
ståelse för dem. Kartläggningen kommer att
ligga till grund för divisionernas uppdaterade
strategier. Under 2024 skickade vi även in vårt
åtagandebrev till Science Based Targets och
bekräftade vårt åtagande om en målsättning
baserad på nettonoll utsläpp.
Stark finansiell ställning
skapar möjligheter
Med en stark finansiell ställning driver vi på
utvecklingen inom hela koncernen för att öka
den lönsamma tillväxten. I takt med att rän-
torna sjunker förväntar vi oss en positiv utveck-
ling av byggmarknaden under 2025, och vi
investerar fortsatt i produktutveckling, försälj-
ning, marknadsföring och tjänster för att driva
organisk tillväxt. På förvärvssidan ser vi goda
möjligheter och vi är väl positionerade för att
agera. Sammantaget är jag övertygad om att
vår resa mot nya höjder kommer att accelerera.
Ett särskilt tack till alla våra medarbetare,
som varje dag arbetar tillsammans för att bidra
till att koncernen når sin fulla potential. Jag vill
också tacka alla våra kunder, leverantörer, part-
ners och aktieägare för deras fortsatta stöd.
Ole Kristian Jødahl
VD och koncernchef
”Med en stark finansiell
ställning driver vi på
utvecklingen inom hela
koncernen för att öka den
lönsamma tillväxten
I korthet
Alimak Group i korthet
Viktiga händelser 2024
Året i nyckeltal
VD-ord 2024
Alimak Group som investering
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
I korthet 8Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Alimak Group
som investering
Till följd av globala megatrender, inklusive urbanisering och hållbarhet, och ett ökat fokus på säkerhet, är Alimak
Group väl rustat för att dra nytta av den växande efterfrågan på innovativa och effektiva lösningar. Med en stark
närvaro på utvalda nischmarknader, global räckvidd och en kundfokuserad affärsmodell levererar Alimak Group
innovativa, hållbara och effektiva lösningar och är väl positionerat för ökad lönsam tillväxt.
Starka trender ger stöd
I takt med att urbaniseringen ökar fortsätter
världens städer att växa vilket skapar en ökad
efterfrågan på modernisering och renovering
av byggnader. Dessutom läggs allt större vikt
vid arbetsmiljö på arbetsplatserna runt om i
världen och vi är fast beslutna att bidra till
dessa behov genom innovativa, hållbara lös-
ningar och branschledande metoder. Samtidigt
ökar efterfrågan på effektiva åtkomstlösningar
som minimerar våra kunders klimatavtryck och
förbättrar produktiviteten. Tillsammans utgör
dessa trender en stark grund för en fortsatt till-
växt av vår verksamhet.
Ledande marknadsposition genom tekniskt
ledarskap
Alimak Group har en lång historia av och ett
marknadsledande utbud inom högkvalitativa
produkter och tjänster på utvalda nischmark-
nader. Genom vårt tekniska ledarskap utveck-
lar vi skräddarsydda lösningar som är säkra,
byggda för att hålla, energieffektiva och bidrar
till högre produktivitet och lägre koldioxid-
avtryck. Denna starka grund gör att vi kan
upprätthålla konkurrensfördelar, driva innova-
tion och leverera skräddarsydda lösningar
som möter våra kunders krav.
Digital utveckling
Automation, big data och AI-verktyg skapar
smartare, mer effektiva och säkrare sätt att
utveckla, producera, driva och underhålla våra
produkter. Genom uppkopplade tjänster kan
kunder effektivt övervaka maskinernas pre-
standa och säkerhet i realtid.
Global närvaro med stor installerad bas
Med närvaro i mer än 120 länder levererar Ali-
mak Group en mångsidig portfölj av produkter
och tjänster avsedda att förbättra kundvärdet.
Genom att prioritera säkerhet och hållbarhet,
öka produktiviteten och optimera kostnads-
effektiviteten har koncernen en stark kund-
lojalitet genom det omfattande erbjudandet.
Ökande intäkter från service och
eftermarknad
Varje division har en global serviceorganisa-
tion som ger support under utrustningens hela
livscykel, bland annat genom att utföra rutin-
underhåll, reparationer, renoveringar, efter-
monteringar och utbyten. Vårt breda utbud av
tjänster spelar en avgörande roll i att förlänga
produktlivslängden, minska miljöpåverkan,
säkerställa säker drift av produkterna och öka
kundernas utnyttjandegrad och kostnadseffek-
tivitet.
Beprövad affärsmodell
Alimak Group är organiserad i fem decentrali-
serade, kundfokuserade divisioner som ansva-
rar för hela kundupplevelsen: originalutrust-
ning, utrustningens livscykel, reservdelar samt
service. Med en hög grad av eget ansvar och
nära relationer med våra kunder utvecklar vi
effektiva och hållbara lösningar som gynnar
kunderna och driver en stabil lönsamhet för
koncernen.
Attraktiva finansiella mått och stark
finansiell ställning
Alimak Group har en kapitaleffektiv affärsmo-
dell med en lång historik av lönsam och stabil
kassagenerering drivet av goda resultat, fokus
på förbättringar av rörelsekapitalet och ett
begränsat behov av kapitalutgifter.
Förvärvsmöjligheter
Den fragmenterade marknaden erbjuder goda
möjligheter till kompletterande förvärv som
ligger i linje med Alimak Groups strategiska
prioriteringar. Genom att integrera komplette-
rande verksamheter och tekniker kan koncer-
nen utöka produktportföljen, förbättra kund-
värdet och stärka marknadsnärvaron globalt.
Läs mer om New Heights-programmet på
sidan 19.
Vårt uppdrag
Vi föryttar människor,
material och företag
till nya höjder på ett
säkert sätt.
Det är vad vi lovar att leverera
till våra kunder. Alimak Group har en
marknadsledande position och vi ser
goda möjligheter att växa och öka
lönsamheten, samt förbättra värde-
skapandet för alla intressenter.
Genom våra produkter och tjänster
hjälper vi kunderna att förbättra
säkerheten och produktiviteten och
minska deras klimatavtryck.
I korthet
Alimak Group i korthet
Viktiga händelser 2024
Året i nyckeltal
VD-ord 2024
Alimak Group som investering
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
I korthet 9Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Strategi och mål
Generera hållbar och lönsam tillväxt 11
Alimak Groups väg mot CSRD 18
New Heights-programmet 19
Megatrender 20
Koncernens mål och resultat 2024 21
Strategi och mål
April 2024
The Netherlands
Frank van Ballegooij
Års- och hållbarhetsredovisning 2024 10
Våra värderingar
Generera hållbar
och lönsam tillväxt
1
Utveckling av
medarbetarna
Vår mest
värdefulla tillgång”
Läs mer på sidan 12.
2
Tekniskt
ledarskap
”Banbrytande
utveckling”
Läs mer på sidan 13.
3
Effektivitet i
verksamheten
”Maximera alla
möjligheter”
Läs mer på sidan 14.
4
Kundcentrering
Att sätta kunden
i fokus
Läs mer på sidan 15.
Ta ansvar
Vi tar ansvar och ägarskap
– lämna saker i bättre skick än
när du fann dem.
Våra kollegor och kunder kan lita på
oss.
Vi är alla ansvariga för kvaliteten och
resultatet av vårt arbete.
Agera snabbt och
leverera
Vi får saker gjorda på det mest
effektiva sättet.
Vi är lyhörda för kundernas behov.
Vi levererar det vi lovar, snabbt och
i tid.
Utmana gränserna
Vi går utanför våra komfort-
zoner och tar in alternativa perspektiv,
men kompromissar aldrig med säker-
heten.
Vi strävar efter ständig förbättring och
tillväxt.
Vi hanterar risker för att nå så bra
resultat som möjligt.
Var inkluderande
Vi bejakar mångfald och olika
perspektiv.
Vi ser till att alla behandlas rättvist och
har samma möjligheter.
Vi ser till att kommunikationen alltid är
transparent och tillgänglig.
Vi samarbetar effektivt inom hela
verksamheten.
Vår strategi utgår från de fyra pelarna i New Heights-programmet: Utveckling av medarbetare, Tekniskt ledarskap, Effektivitet i verksamheten och Kund-
centrering. De fyra pelarna, tillsammans med koncernens kärnvärden, definierar resultatet och det värde som skapas i termer av "Vilka vi är" (Hållbara
relationer), "Hur vi arbetar" (Hållbara verksamheter) och "Vad vi levererar" (Hållbara lösningar).
”Vilka vi är”
Hållbara relationer
”Hur vi arbetar”
Hållbara verksamheter
”Vad vi levererar”
Hållbara lösningar
I korthet
Strategi och mål
Generera hållbar
och lönsam tillväxt
Utveckling av medarbetarna
Tekniskt ledarskap
Effektivitet i verksamheten
Kundcentrering
Alimak Groups väg mot CSRD
New Heights-programmet
Megatrender
Koncernens mål och resultat
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
Strategi och mål 11Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Utveckling av
medarbetarna
Motiverande arbetsmiljöer
Divisionernas arbete baseras på decentralisering, som
ger rätt kundfokus och tydliggör ansvaret för varje chef.
Samtidigt känner medarbetarna ansvar för sina projekt
och för att ta fram de bästa lösningarna för kunden. Med-
arbetarutvecklingen bygger även på att alla känner sig
sedda och värdesätts utifrån sina talanger. Detta följs
upp via medarbetarsamtal med individuella utvecklings-
mål och feedback i en process där individen har stort
eget ansvar.
Tydligt chefsansvar
Koncernstrategin ger riktningen för medarbetarutveck-
lingen och säkrar förståelsen för vart verksamheten är på
väg. Mycket kraft läggs på att alla ska känna ansvar för
de gemensamma målen. Cheferna formar de lokala
arbetsmiljöer som driver utveckling och måste därför
vara goda förebilder i verksamheterna de ansvarar för.
Inom Alimak Group finns ett program för successions-
och talangplanering som gör arbetet strukturerat.
Genom att identifiera potentiella ledare stärker vi våra
medarbetare i deras kommande utvecklingssteg och
minskar samtidigt affärsriskerna.
Tryggt och säkert
Alimak Group strävar efter att vara en attraktiv arbetsgi-
vare. Arbetsmiljön är trygg och präglas av ett väl utveck-
lat och hållbart säkerhetstänkande. Vi minimerar risken
för direkta skador, samt förebygger långsiktiga arbets-
miljöproblem. Hälsoaktiviteter som Active Together upp-
muntrar till motion, minskar stress och ökar den sociala
interaktionen. Medarbetarundersökningen The Voice
mäter hälsa och välbefinnande. eNPS-poängen ökade
från 15 till 26 under 2024. Vi fortsätter vårt förbättrings-
arbete – både på lokal och global nivå – med målet att
nå över 40.
När alla medarbetare delar Alimak Groups
vision skapas driv och utveckling som ökar
vårt hållbara värdeskapande. Därför har vi
byggt en företagskultur, där gemensamma
mål tydliggörs och medarbetare ges
utrymme att utnyttja sina styrkor och
egenskaper.
Cheferna formar
de lokala arbets-
miljöer som driver
utveckling.
Ökat engagemang
Medarbetarundersökningar görs
regelbundet för att uppmuntra
alla att bidra till koncernens
utveckling. Resultaten samman-
fattas i ett Employee Net Promo-
ter Score (eNPS), som förbättrats
kraftigt. En rad åtgärder har bidra-
git till detta, exempelvis övergri-
pande kommunikationsinsatser
och lokala förbättringsplaner som
gjort att allt fler förstår koncer-
nens inriktning. Till detta läggs det
strategiska arbetet i divisionerna,
där individuella utvecklingsmål
och koncernmål kopplas samman.
Globala initiativ som Sustaina-
bility Week bidrar till att stärka
engagemanget för att hantera
olika miljö mässiga, sociala och
styrningsrelaterade aspekter.
I praktiken
Stark ökning av eNPS
26 (15)
I korthet
Strategi och mål
Generera hållbar
och lönsam tillväxt
Utveckling av medarbetarna
Tekniskt ledarskap
Effektivitet i verksamheten
Kundcentrering
Alimak Groups väg mot CSRD
New Heights-programmet
Megatrender
Koncernens mål och resultat
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
Strategi och mål 12Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Tekniskt
ledarskap
Bred, kundanpassad portfölj
Produktportföljen har blivit allt bredare och mer behovs-
anpassad. Kundcentreringen innebär att vi lyssnar på
kunderna och utvecklar produkter som matchar deras
krav och önskemål. Denna lyhördhet gör oss träffsäkra
i framtagandet av tekniska lösningar som ger enklare och
bättre åtkomst på fler platser. Miljöaspekter integreras
i våra utvecklingsprocesser genom livscykelanalyser för
att minska koldioxidavtrycket under hela livscykeln. Lika
viktigt är det att våra lösningar ökar produktiviteten för
våra kunder.
Utveckla rätt lösningar
Inriktningen på tekniskt ledarskap har gjort oss till en stark-
are och mer diversifierad koncern. Industrial-divisionen
utvecklar fler produkter och lösningar som möter speci-
fika kundbehov. Wind har breddat sortimentet och ökat
andelen säkerhetslösningar, något som förbättrat till-
växten. Facade Access erbjuder innovativa lösningar för
infrastruktur, inklusive nya lösningar för bro- och tunnel-
projekt. HSPS har vidareutvecklat Volt Trac, en dubbel-
växlad elektrisk kättingtelfer, i nära samarbete med kun-
derna. Construction utökar verksamheten för mastklätt-
ringsplattformar med målet att ersätta konventionella
byggställningar.
Intelligenta maskiner
Tekniskt ledarskap innebär också att vi utvecklar allt intel-
ligentare maskiner, som är utrustade med dataåtkomst
i realtid och smarta serviceverktyg. Det gör att använd-
ningen av en hiss kan skräddarsys till specifika kund-
behov, vilket ökar både energieffektiviteten och produkti-
viteten hos kunderna. Att bli mer digitala möjliggör också
insamling av fler datapunkter, vilket ytterligare kommer
att stärka vår förmåga att tillhandahålla bättre tjänster för
våra kunder när det gäller den totala ägandekostnaden
och lägre koldioxidavtryck.
Genom tekniskt ledarskap tar vi fram
kundanpassade lösningar som är säkra,
energieffektiva och bidrar till högre pro-
duktivitet. Vi står för ett smart och håll-
bart nyttjande av teknik och tjänster. Det
stärker kundernas verksamheter och
driver lönsam tillväxt i Alimak Group.
Inriktningen på
tekniskt ledarskap
har gjort oss till
en starkare och
mer diversifierad
koncern.
Hållbart hela livscykeln
Livs cykelanalyser görs av de
flesta produktlinjerna, där klimat-
avtryck mäts i varje steg – från
utvinningen av produktens råva-
ror, via tillverkning, installation
och användning tills den en dag
återvinns eller skrotas.
Service, förebyggande under-
håll och reparationer ger en säker
drift och förlängd livslängd. Arbe-
tet bygger även på ett cirkulärt
tänkande, där begagnad utrust-
ning köps tillbaka för att renoveras
eller uppgraderas med mer avan-
cerad teknik för att sedan säljas
vidare till nya kunder.
I praktiken
Maskiner med egenutvecklade
mjukvarubaserade styrsystem
>
25 000
I korthet
Strategi och mål
Generera hållbar
och lönsam tillväxt
Utveckling av medarbetarna
Tekniskt ledarskap
Effektivitet i verksamheten
Kundcentrering
Alimak Groups väg mot CSRD
New Heights-programmet
Megatrender
Koncernens mål och resultat
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
Strategi och mål 13Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Effektivitet
i verksamheten
Tydliga resultat
Den ökade effektiviteten har stärkt Alimak Group. Vi har
lyft marginalerna på många områden och levererar som
en effekt av detta högre lönsamhet. Produktiviteten har
ökat i divisionerna samtidigt som vårt koldioxidavtryck
har minskat. Att vi har fokus på förbättringar inom alla
delar av organisationen är viktigt. Lika viktigt är ”walk
the talk” – att vi faktiskt gör det vi säger vi ska göra och
konkret ökar effektiviteten över tid.
Arbeta nära kunder
En grundsten i effektivitetsarbetet är vår decentralise-
ring. Alimak Group drivs på ett entreprenöriellt sätt nära
våra kunder och marknader. Att medarbetarna ges
ansvar och förtroende att utveckla varje lokal verksamhet
gör organisationen kraftfull och ökar tempot i arbetet
med kontinuerliga effektivitetsförbättringar.
Använda egna resurser
Som en följd av ökad effektivitet åstadkommer vi mer
fast med mindre resurser. Det är en besparing som sam-
tidigt gör oss mer hållbara och förbättrar kostnadseffekti-
viteten. Vi är också skickliga på att lära av varandra och
använda egna resurser i utvecklingen av bättre lösningar.
Att i möjligaste mån använda interna resurser – snarare
än att använda konsulter – ökar kontrollen och ägar-
skapet över den produkt eller tjänst vi tar fram eller
förbättrar.
Säkra kompetens
I effektiviseringsarbetet måste vi vara duktiga på att
rekrytera och utveckla kompetenta medarbetare. Till
vår hjälp har vi strukturerade metoder för succes-
sionsplanering och prestationsstyrning. Vi lyfter även
hur viktig varje individ är i arbetet med ständiga för-
bättringar. I våra kommunikationskanaler klargörs
strategier och mål. Det ökar förståelsen för organisa-
tionens väg framåt och för hur enskilda medarbetare
förväntas bidra på denna resa.
Vi fokuserar på att öka effektiviteten i hela
organisationen. Genom att använda våra
resurser på nya, smarta sätt stärks verk-
samheten, produktiviteten ökar och vårt
klimatavtryck minimeras. I detta arbete
lär vi av varandra och drar nytta av de-
centraliseringen, som tillsammans skapar
incitament för ständiga förbättringar.
Produktiviteten har
ökat i divisionerna
som är resultat-
orienterade och har
rätt kunskap om
kundbehoven.
Innovativa lösningar
Inom Alimak Group finns idag
många exempel på produkter
och tjänster som sparar tid, samt
ökar prestandan och produktivi-
teten hos kunder. Digitaliseringen
är en stark drivkraft som ger fler
smarta lösningar. Den ger oss
även tillgång till mängder av
intressant data kring hur vår
utrustning används av kunder
världen över. I nästa steg kom-
mer artificiell intelligens att
användas. Kunskapen kan sedan
omsättas i nya lösningar som
stärker vårt tekniska ledarskap
och ökar effektiviteten ytterligare.
I praktiken
Högre rörelsemarginal
+5,9 p.p.
I korthet
Strategi och mål
Generera hållbar
och lönsam tillväxt
Utveckling av medarbetarna
Tekniskt ledarskap
Effektivitet i verksamheten
Kundcentrering
Alimak Groups väg mot CSRD
New Heights-programmet
Megatrender
Koncernens mål och resultat
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
Strategi och mål 14Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Kund-
centrering
Lyssna, anpassa och leverera
I praktiken innebär kundcentrering att vi – oavsett kund,
segment eller geografisk marknad – alltid är lyhörda, kan
tolka behoven och omsätta dessa i rätt tekniska lösningar.
Det förutsätter att vi har en bred förståelse för hur styr-
ningen, flödena, hållbarhetaspekterna och logistikhante-
ringen ser ut i kundens verksamhet. Denna förståelse
gör oss träffsäkra när erbjudanden utformas och bekräf-
tar samtidigt för kunderna att vi verkligen förstår deras
behov.
Eget ansvarstagande
Kundcentrering bygger på att vi är organiserade på rätt
sätt och uppmuntrar till tydligt ansvarstagande för varje
enskild affär. Decentralisering är avgörande och gör att
de som sitter närmast kunder och marknad kan agera
och ta beslut utifrån rätt förutsättningar. Lika viktigt är
det att stimulera samverkan där medarbetare – baserat
på samsyn kring vad som ska uppnås – tillsammans
utvecklar, trimmar och förfinar det som ska levereras till
kunden.
Ökat värdeskapande
Den strategiska inriktningen på kundcentreringen har
tagit koncernen till en ny nivå, med en omsättningstill-
växt från 4 miljarder SEK till 7 miljarder SEK på fyra år.
Vårt fokus på minskat koldioxidavtryck genom hela vär-
dekedjan har också stärkts, vilket i vårt fall handlar om
allt från materialanvändning och energieffektivitet till
säkerhetsaspekter och livslängden på våra produkter.
Kundfokus, i kombination med en decentraliserad
struktur och stark marknadsanpassning, har positionerat
Alimak Group som en motståndskraftig, hållbar och
mycket lönsam marknadsledare med en tydlig väg för
fortsatt tillväxt.
Kundcentrering innebär att vi alltid nns
nära kunderna och förutser vilka behov
de i varje givet läge har. När vi gör detta
förverkligas er affärsmöjligheter som
hjälper till att driva på tillväxten och ökar
lönsamheten inom Alimak Group.
Kundcentrering
bygger på att vi är
organiserade på
rätt sätt och upp-
muntrar till ett
tydligt ansvars-
tagande.
Divisionernas främsta
drivkrafter
Ett konkret exempel på vår kund-
centrering är utvecklingen inom
Industrial-divisionen, där seg-
menten är många och behoven
därför varierar. Genom att arbeta
strukturerat med att förstå kun-
dens förutsättningar inom varje
segment har divisionen förbättrat
sin förmåga att leverera rätt pro-
dukter och lösningar. I ett utma-
nande marknadsläge har också
Wind-divisionen framgångsrikt
jobbat nära kunderna och utveck-
lat anpassade lösningar för spe-
cifika behov. På samma sätt job-
bar alla divisioner strategiskt och
systematisk med att identifiera
nya affärsmöjligheter. Det har
ökat lönsamheten och driver på
tillväxten framåt för koncernen.
I praktiken
Antalet länder
120+
I korthet
Strategi och mål
Generera hållbar
och lönsam tillväxt
Utveckling av medarbetarna
Tekniskt ledarskap
Effektivitet i verksamheten
Kundcentrering
Alimak Groups väg mot CSRD
New Heights-programmet
Megatrender
Koncernens mål och resultat
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
Strategi och mål 15Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Leda varaktig omställning och garantera säker verksamhet
Vi sätter säkerheten främst i allt vi gör. De som arbetar med eller i närheten av vår utrustning ska aldrig utsättas för
onödiga risker, och vi vidtar alla tänkbara åtgärder för att garantera deras säkerhet.
I december 2023 inträffade en allvarlig arbetsplats-
olycka i Sverige med en bygghiss tillverkad av Alimak.
En utredning av Statens haverikommission visade
att fem av de skruvar och muttrar som krävs för att
hålla mastsektionerna på plats saknades på grund
av felaktig installation av uthyrningsföretaget. Den
här tragiska olyckan har gjort att vi nu satsar ännu
mer på att leda och utveckla säkerhetsarbetet i
branschen.
Samarbete för systeminnovation
För att få till stånd en verklig och varaktig förändring
krävs samarbete över hela värdekedjan.
Vår ambition är att införa en ny säkerhetsstan-
dard genom att främja samarbete mellan olika
intressenter, system och komponenter. Tillsammans
kan vi skapa lösningar som gör det lätt att göra rätt
– till exempel system som förhindrar att maskiner
används om inte en certifierad tekniker har gjort de
inspektioner som krävs.
Fallstudie
För att fortsätta vara en
ledande aktör måste vi
påverka hela systemet
Ekosystem
Användare
Produkt
Vårt uppdrag: Vi för-
flyttar människor,
material och företag
till nya höjder på ett
säkert sätt.
Vi strävar efter att
hitta en gemensam
grund, leda innova-
tionsarbetet och driva
förbättringar som gyn-
nar hela branschen.
Peter Lindelöf
Business Development Manager
Digitalisation
Alimak Group tillhandahåller innovativa verktyg och funktioner för att garantera säker och hållbar drift.
Här är några exempel:
Tillgång till viktig information:
Våra system bekräftar att dag-
liga inspektioner görs och ger
tillgång till viktig data för säker
verksamhet.
Plattformarna My Alimak/
BMU/Avanti: De här verktygen
ger en översikt över maskin-
information, däribland
prestanda data, manualer och
användningsstatistik, vilket för-
bättrar säkerheten och produk-
tiviteten.
AliCalc: Förenklar beräkningen
av krafter som utövas av bygg-
hissar i byggnader och på mar-
ken för att säkerställa säkra
installationer och driftstabilitet.
Tvingande säkerhetsfunktioner:
Funktioner hos utrustningen
som innebär att obligatoriska
dagliga inspektioner och god-
kännanden måste göras innan
maskinerna kan användas,
vilket understryker vikten av
proaktiva säkerhetskontroller.
För oss är det viktigt att en arbetsplats är så säker
som möjligt. Vi har därför startat diskussionsforum
och öppnat kanaler för dialog med branschpart-
ners. Tillsammans strävar vi efter att hitta en
gemensam grund, leda innovationsarbetet och
driva förbättringar som gynnar hela branschen,
säger Peter Lindelöf, Business Development
Manager Digitalisation, Alimak Group.
Teknik som minskar mänskliga misstag
Ett annat viktigt fokusområde är att minimera risk-
erna till följd av mänskliga misstag. Alimak Group
har utvecklat ett antal digitala verktyg och tjänster
som gör säkerhetsrutiner intuitiva och lättanvända.
Säkerhet och produktivitet går hand i hand. Vi är
inte bara engagerade i våra produkter, utan vi arbe-
tar för att främja en kultur av ansvarstagande och
säkerhet i hela branschen.
I korthet
Strategi och mål
Generera hållbar
och lönsam tillväxt
Utveckling av medarbetarna
Tekniskt ledarskap
Effektivitet i verksamheten
Kundcentrering
Alimak Groups väg mot CSRD
New Heights-programmet
Megatrender
Koncernens mål och resultat
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
Strategi och mål 16Års- och hållbarhetsredovisning 2024
En säkrare, smartare framtid
Ökad säkerhet, produktivitet och lägre koldioxidavtryck. Det är några av målen med den digitaliseringssatsning som pågår för fullt inom Alimak
Group. Digital teknik skapar nya kundvärden i hela värdekedjan, samtidigt som koncernens eget arbete kan effektiviseras.
Liksom hos andra maskintillverkare var Alimak Groups
produktutveckling länge inriktat mot mekanik och elektro-
nik. Lanseringen av New Heights-programmet markerade
en ny riktning, då stora satsningar även började göras på
digital teknik.
– Målet är att öka kundvärdet under produkternas hela
livscykel – från att hitta rätt utrustning, under installation
och användning, vid service, underhåll och fram till den
dag då utrustningen fasas ut, säger Charlotte Brogren,
CTO inom Alimak Group.
Idag används bland annat QR-koder i maskinerna. De
ger tillgång till information om att exempelvis daglig
inspektion genomförts. Plattformen My Alimak ger en över-
blick över all relevant information för maskinen som pre-
standa, manualer och användning. On-line verktyget
AliCalc gör det möjligt att lätt beräkna vilka krafter en
bygghiss utövar på byggnader och mark. Detta är viktigt
för att göra en säker installation.
Säkerheten i fokus
Frågan om säkerhet är central och präglar även den digi-
tala utvecklingen. Digitala installationsguider är tillgängliga
för kunderna, och via uppkopplade tjänster samlas använ-
dardata löpande in. Det gör att kunden kan följa att his-
sarna fungerar på ett effektivt och säkert sätt.
Samtidigt läggs alltmer kraft på att utveckla mjukvaran
i kontrollsystemen som styr utrustningen. De är hjärnan i
teknologin som får ökad betydelse i frågor som gäller
användarvänlighet, hållbarhet och operationell flexibilitet.
Kunnandet om just kontrollsystem har ökat kraftigt. Ett
stort steg togs med förvärvet av Dataline 2019. Företaget är
specialiserat på utveckling av smarta, kostnadseffektiva
Fallstudie
inbyggda system för styrning av hissapplikationer. Med för-
värvet skapades en intern, digital utvecklingshubb. Den har
vidareutvecklats och banat väg för nya lösningar som ökat
prestanda och funktionalitet i produkter och tjänster i hela
koncernen.
Ett sådant exempel gäller Wind-divisionen som nu
erbjuder möjlighet för kunderna att övervaka servicehis-
sarna. Baserat på information om hur hissarna används
optimeras sedan service- och underhållsinsatserna. Rätt
underhåll vid rätt tid ökar kostnadseffektiviteten, men
minskar också risken för driftstopp i en grön energikälla,
vilket är viktigt för klimatet.
– Gemensamt för våra digitala lösningar är att de ökar
säkerhet, effektivitet, hållbarhet och kunskap om hur
användningen av utrustningen kan optimeras, sammanfat-
tar Charlotte Brogren. Den här resan har bara börjat, så
den mest spännande digitala utvecklingen har vi fortfa-
rande framför oss.
Våra digitala lös-
ningar ökar säkerheten,
effektiviteten och kun-
skapen om hur använd-
ningen av utrustningen
kan optimeras.
Charlotte Brogren
Chief Technology Officer
I korthet
Strategi och mål
Generera hållbar
och lönsam tillväxt
Utveckling av medarbetarna
Tekniskt ledarskap
Effektivitet i verksamheten
Kundcentrering
Alimak Groups väg mot CSRD
New Heights-programmet
Megatrender
Koncernens mål och resultat
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
Strategi och mål 17Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Rapportering i ÅR 2024
Hållbarhetsredovisning i årsredovisningen
för 2024 med fokus på konsekvenser, risker
och möjligheter, ESRS 2 (Allmänna upplys-
ningar) och E1 (Klimatförändringar).
Q3 2024/Q1 2025
Alimak Groups
väg mot CSRD
För att säkerställa att vi uppfyller kraven i CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) har vi tagit fram en implementeringsplan. Planen
speglar vårt åtagande att integrera hållbarhet i vår verksamhet och rapportering. Sverige implementerade CSRD den 1 juli 2024 och den första
obligatoriska rapporteringen i enlighet med direktivet sker för räkenskapsåret 2025.
Vår implementeringsplan
Utnämning av team
Utnämning av en intern expertgrupp
inom områdena bolagsstyrning,
inköp, miljö, HR och arbetsmiljö.
Q4 2023
Utbildning
Utbildning av gruppen i
CSRD/ESRS och andra rele-
vanta standarder så att de kan
dela med sig och involvera
andra nyckelpersoner från
divisionerna.
Q4 2023
Beslut om struktur
Beslut om styrningsstruktur
med ansvariga personer
från varje anläggning för att
säkerställa att alla divisioner
är involverade.
Q1 2024
Dubbel väsentlighetsanalys
En dubbel väsentlighetsanalys
(DMA) har genomförts där potenti-
ell och faktisk finansiell väsentlighet
och påverkan av koncernens aktivi-
teter på människor och miljö identi-
fierades utifrån dialoger med intres-
senter.
Q3 2024
Granska och godkänna
Koncernledningen har gått
igenom och godkänt den
dubbla väsentlighetsanalysen.
Q3 2024
1
2
3
5
6
Investering i ESG datasystem
Investering i ett nytt system för rapportering av ESG-data
för att förbereda korrekt dokumentation och information om
ESRS samt insamling av ESG-data från varje division och
anläggning.
Q1 2024
4
E1
Klimatförändringar
E5
Resursanvändning och cirkulär ekonomi
S1
Den egna arbetskraften
S2
Medarbetare i värdekedjan
S4
Konsumenter och slutanvändare
G1
Affärsetik
Under 2025
Under 2025 fortsätter arbetet med att
utveckla implementeringsplanen och
finjustera rapporteringsprocessen för att
säkerställa att kraven i CSRD efterlevs.
7
I korthet
Strategi och mål
Generera hållbar
och lönsam tillväxt
Utveckling av medarbetarna
Tekniskt ledarskap
Effektivitet i verksamheten
Kundcentrering
Alimak Groups väg mot CSRD
New Heights-programmet
Megatrender
Koncernens mål och resultat
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
Strategi och mål 18Års- och hållbarhetsredovisning 2024
New Heights-programmet
en strategisk plan för lönsam tillväxt
New Heights-programmet är en strategisk inriktning som inleddes 2020 med målet att
bygga en motståndskraftig industrikoncern med fokus på hållbar och lönsam tillväxt. Under
de senaste fyra åren har den drivit en betydande utveckling i organisationen, understödd av
tydliga mål, effektiv implementering och fokus på att leverera resultat.
Centrala framsteg inom New Heights-programmet
1
Strategisk omstrukturering
Övergång från ett centraliserat, produktfoku-
serat arbetssätt till en decentraliserad, mark-
nadsdriven affärsmodell.
Fem divisioner har införts med fullt ansvar
för resultat, balansräkning och kassaflöde.
Stärkt beslutsfattande på lokal nivå samtidigt
som ett centralt ramverk ger strategisk väg-
ledning
2
Lönsamhet och tillväxt
Koncernens omsättning har ökat från cirka
4 miljarder till 7 miljarder SEK.
Förbättrad lönsamhet och en ökad justerad
EBITA-marginal från 13% till 17,2%, drivet av
såväl organisk tillväxt som effektiva förvärv.
3
Effektivitet i verksamheten
Ökat fokus på operativ effektivitet och mark-
nadsbehov, vilket resulterat i stabila margi-
nalförbättringar.
Underpresterande divisioner har genomgått
en transformation. Wind-divisionen har gjort
en turnaround och Facade Access-divisionen
gör stora framsteg.
Construction-divisionen har stärkts, Industri-
al-divisionen växer snabbt med hög lönsam-
het, och Tractel har framgångsrikt integrerats
i verksamheten.
Läs mer om divisionerna på sidorna 24–38.
4
Marknads- och produktdiversifiering
Produkt- och tjänsteportföljen har utökats.
Innovativa produkter har lanserats för att nå
och expandera inom nya marknadssegment.
5
Hållbarhet och säkerhet
Digitala lösningar är inbyggda i produkterna
för att garantera säker användning.
Samarbete med viktiga intressenter för att
införa en ny standard inom säkerhet. Tillsam-
mans kan vi skapa lösningar som gör det lätt
att göra rätt.
6
Kulturförändring
Utvecklat en kultur med inriktning på kund-
centrering, tekniskt ledarskap, effektivitet i
verksamheten och medarbetarutveckling.
Tack vare samarbete, ägarskap och flexi bilitet
har medarbetarna kunnat leverera mätbara
resultat.
Planen framåt
New Heights-programmet sträckte sig från
2020 till 2025, och Alimak Group har fram-
gångsrikt genomfört de tre första stegen.
Förberedelser för nästa fas, New Heights 2.0
pågår för fullt. Denna strategi syftar till att
ytterligare accelerera vår lönsamma tillväxt.
Under 2024 kartlade varje division sin marknad
och fick djupare insikter om sina marknadsför-
hållanden. Kartläggningen kommer att ligga till
grund för de uppdaterade divisionsstrategier
som ska tas fram under 2025. Strategierna är
inriktade på att driva hållbar och lönsam till-
växt och kommer att innehålla mål för perio-
den 2026–2030.
2020 2021 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030
2020 Etablera basen
2021 Säkerställa marginalförbättringar
2024 Marknadsanalyser
2025 Uppdaterade divisionsstrategier
2026–2030 Accelererad lönsam tillväxt
2022–2025 Lönsam tillväxt
New Heights-programmet
New Heights 2.0 – Nästa nivå
I korthet
Strategi och mål
Generera hållbar
och lönsam tillväxt
Utveckling av medarbetarna
Tekniskt ledarskap
Effektivitet i verksamheten
Kundcentrering
Alimak Groups väg mot CSRD
New Heights-programmet
Megatrender
Koncernens mål och resultat
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
Strategi och mål 19Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Megatrender,
hur de påverkar och våra åtgärder
Globala trender som påverkar vår bransch är urbanisering, digitalisering och hållbarhet.
Alimak Group genomför ett antal aktiviteter för att möta dessa trender.
Makroutmaningar 2024
Under 2024 fortsatte vi att se motvind i
byggbranschen. Ihållande geopolitiska
spänningar var också en utmaning, men
med en flexibel och diversifierad inköps-
strategi kunde vi minska dessa risker.
Alimak Groups regionala produktions-
och monteringsorganisation, med 26 pro-
duktionsanläggningar i 15 länder, gör att
vi kommer närmare slutkunden och bidrar
till att minska riskerna i leveranskedjan.
Under 2024 var det globala inflations-
trycket fortsatt högt och även om räntorna
var ihållande höga på många marknader
kunde vi hantera kostnadsinflationen
genom aktiv prishantering och effektivi-
tetsförbättringar i verksamheten. Året
präglades också av en fortsatt framgångs-
rik hantering av våra finansiella tillgångar
med ett starkt kassaflöde som resulterade
i minskad skuldsättning och en skuldsätt-
ningsgrad som ligger i linje med våra
finansiella mål.
Urbanisering Digitalisering Hållbarhet
Påverkan på vår bransch
Urbaniseringen driver ökade infra-
strukturinvesteringar och en ökad akti-
vitet inom byggbranschen, särskilt vad
gäller byggande på höjd. Det leder till
ökad efterfrågan på vertikala transport-
lösningar, både under byggfasen och
vid löpande underhåll av byggnader
och konstruktioner.
Verktyg för automatisering, big data
och AI ger smartare och effektivare sätt
att utveckla, tillverka, driva och under-
hålla avancerade maskiner.
De skapar också möjligheter att
optimera och vidareutveckla interna
processer.
Ökad efterfrågan från kunder på
produkter med lågt klimatavtryck.
Striktare regulatoriska krav på ökad
resurseffektivitet och minskat klimat-
avtryck.
Ökade regulatoriska krav på hälsa och
säkerhet.
Exempel på hur Alimak bemöter trenden
Alimak Group har ett brett utbud av
vertikala transportlösningar till bygg-
nation och underhåll av byggnader,
främst inom divisionerna Facade
Access och Construction.
Alimak Group har också ett brett erbju-
dande av produkter till infrastruktur-
projekt, främst inom divisionerna
Height Safety & Productivity Solutions
och Industrial.
Nya funktioner har lagts till i kundpor-
talerna för att ge enkel tillgång till vik-
tig data och information om maskiner.
För att lätt kunna komma åt viktig tek-
nisk information, t ex manualer, finns
QR-koder nu på de flesta produkter.
Generativ AI har införts för att förbättra
interna arbetsprocesser.
Ett nytt bibliotek med BIM-modeller
med över 90 standardprodukter lanse-
rades.
Säkerhet för medarbetarna och använ-
darna av bolagets produkter och lös-
ningar har högsta prioritet.
Under 2024 tog koncernen de första
stegen mot ESRS-rapportering.
Alimak Group har definierat fyra håll-
barhetsmål som omfattar miljö, sociala
aspekter och bolagsstyrning.
Under 2024 lämnades en ansökan in
till initiativet Science Based Targets.
I korthet
Strategi och mål
Generera hållbar
och lönsam tillväxt
Utveckling av medarbetarna
Tekniskt ledarskap
Effektivitet i verksamheten
Kundcentrering
Alimak Groups väg mot CSRD
New Heights-programmet
Megatrender
Koncernens mål och resultat
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
Strategi och mål 20Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Koncernens mål
och resultat 2024
Alimak Group arbetar målmedvetet för att
uppnå de finansiella målen och har tagit
betydande steg i rätt riktning.
Finansiella mål
Intäktstillväxt 6–10% Justerad EBITA-marginal
>
18%
1)
Skuldsättningsgrad
<
2,5x
Utdelnings-
policy
4060%
av nettovinsten
CFO:s kommentar till de finansiella målen
”Det är tillfredsställande att organisa-
tionen levererade en organisk förbätt-
ring av lönsamheten och uppnådde en
historiskt hög justerad EBITA-marginal
om 17,2 % under 2024. Ett starkt kassa-
flöde resulterade i en skuldsättningsgrad
om 1,79, väl inom vårt mål att hålla den
under 2,5.
Under 2024 mötte vi motvind på marknaden inom vissa
av våra divisioner, särskilt de som är kopplade till bygg-
branschen. Tack vare vår diversifierade och servicefoku-
serade modell kunde vi dock hantera dessa utmaningar.
Vi är övertygade om att vi är väl positionerade inför en
eventuell marknadsåterhämtning.
Vi arbetar kontinuerligt med att integrera ett starkt
finansiellt fokus i våra processer och vår företagskultur,
vilket ger oss trygghet i att nå våra finansiella mål. Vi
kommer att fortsätta minska vår skuldsättning för att
skapa utrymme att finansiera kompletterande och
värdeskapande förvärv.
Sylvain Grange, Chief Financial Officer
MÅL
0
10
20
30
40
50
60
202420232022
%
Intäkterna för 2024 ökade med 0,03% till 7 099
MSEK.
Marginalen för 2024 ökade med 1,0 procentenhe-
ter till 17,2%.
1)
Som kommunicerat i juni 2023: Koncernens mål är
att uppnå en justerad EBITA-marginal som översti-
ger 18% inom 2–3 år.
Skuldsättningsgraden (nettoskuld/EBITDA)
minskade till 1,79 vid slutet av 2024, till följd av
ökad vinst samt starkt kassaflöde.
Styrelsen föreslår en utdelning om 3,00 SEK per
aktie (2,50) baserat på det aktuella antalet utestå-
ende aktier vid årets slut.
1)
Föreslagen utdelning
0
3
6
9
12
15
18
202420232022
%
MÅL
MÅL
0
1
2
3
4
5
6
7
8
202420232022
%
MÅL
0
20
40
60
80
100
2024
1)
20232022
%
I korthet
Strategi och mål
Generera hållbar
och lönsam tillväxt
Utveckling av medarbetarna
Tekniskt ledarskap
Effektivitet i verksamheten
Kundcentrering
Alimak Groups väg mot CSRD
New Heights-programmet
Megatrender
Koncernens mål och resultat
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
Strategi och mål 21Års- och hållbarhetsredovisning 2024
1)
Scope 1, 2, 3, normaliserade baserade på omsättning, minskning jämfört med 2019.
2)
Olycksfall per miljon arbetstimmar.
3)
Motsvarar 80% av utgifter för direkt material.
Hållbarhetsmål
Minska CO
2
e
1)
till 2025 30% eNPS
>
40 LTIFR
2)
<
2
ESG-granskning av
leverantörer
3)
>
80%
Kommentar till hållbarhetsmålen
”Hållbarhet står i centrum inom Alimak Group. Under 2024 började kon-
cernledningen och våra ESG-experter att implementera de nya rapporte-
ringskraven kopplade till CSRD/ESRS för att anpassa våra hållbarhetsmål
efter intressenternas förväntningar och för att säkerställa våra hållbarhets-
åtaganden genom hela värdekedjan.
Charlotte Brogren Annika Haaker Rhys Baker
Chief Technology Officer Chief People & Culture Officer Senior HSEQ Manager
MÅL
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
2,5
202420232022
ton/intäkter i MSEK
Alimak Group har som mål att minska totala
CO
2
e-utsläpp i relation till intäkter med 30% till
2025, jämfört med 2019. Utsläppen från koncer-
nens verksamhet minskade med 35% mellan
2019 och 2024. Analys av utsläppen kopplade till
värde kedjan pågår.
Employee Net Promoter Score är den genomsnittliga
poäng som ges av deltagarna i medarbetarundersök-
ningen som svar på frågan ”Hur sannolikt är det att
du skulle rekommendera Alimak Group som arbets-
plats?” eNPS 26 är en förbättring jämfört med tidi-
gare år och har tagit företaget närmare det långsik-
tiga målet på 40, vilket anses placera företaget bland
de 25% högst rankade arbetsgivarna.
Lost Time Injury Frequency Rate (LTIFR) kan
kopplas till effektiviteten i koncernens förbätt-
ringsprogram inom hälsa och säkerhet. Det aktu-
ella LTIFR-målet för Alimak Group är <2 LTIFR,
och vi gör bra framsteg mot vår nollvision vad
gäller skador.
Sedan 2023 utvärderas koncernens leveran törer
av direkta material ur ett ESG-perspektiv. Under
2024 förbättrade vi kartläggningen ytterligare och
täcker nu 66% av materialkostnaderna.
100
100
202420232022
0
10
20
30
40
MÅL
MÅL
0
2
4
6
8
10
202420232022
0
10
20
30
40
50
60
70
80
202420232022
%
N/A
MÅL
Exklusive pendling Pendling
I korthet
Strategi och mål
Generera hållbar
och lönsam tillväxt
Utveckling av medarbetarna
Tekniskt ledarskap
Effektivitet i verksamheten
Kundcentrering
Alimak Groups väg mot CSRD
New Heights-programmet
Megatrender
Koncernens mål och resultat
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
Strategi och mål 22Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Divisioner
Divisioner
Facade Access 24
Construction 27
Height Safety & Productivity Solutions 30
Industrial 33
Wind 36
Maj 2024
Nederländerna
Piet Weber
23Års- och hållbarhetsredovisning 2024
May 2023, Jakarta
Hana Rahimin
Facade Access
2024 var det andra året med en fram-
gångsrik transformation av Facade
Access-divisionen. Trots stark motvind
på byggmarknaden och låg order-
ingång för ny utrustning, kompensera-
des det till stor del av ordrar inom
infrastruktur och service. I kombination
med strikta anbudsgranskningar och
disciplin i projektgenomförandet för-
bättrades lönsamheten väsentligt,
vilket har skapat en god grund för
2025 och framåt.
”Ingenjörskunnande används för
att utveckla rätt lösning för varje
projekt.
Philippe Gastineau
Senior EVP, Facade Access
Varumärken
Nyckeltal
MSEK 2024 2023 2022
Orderingång 1 720 1 815 1 389
Intäkter 1 985 1 992 1 372
EBITA 233 125 56
EBITA-marginal, % 11,7 6,3 4,1
2024 i korthet
Orderingång 5%
Intäkter 0%
EBITA-marginal 11,7%
Andel av koncernen
Intäkter
1)
27%
1)
Externa intäkter
EBITA
19%
Fördelning 2024
Orderingång
AB
Utrustning, 50%
Service, 50%
Intäkter
AB
Utrustning, 59%
Service, 41%
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Facade Access
Construction
Height Safety & Productivity Solutions
Industrial
Wind
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
24Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Starka globala varumärken
Facade Access tillhandahåller utrustning och system som instal-
leras permanent för access till olika typer av byggnader, samt
broar, energianläggningar och industriella anläggningar. De
olika lösningarna används under konstruktionsfasen, men även
för rengöring, regelbundet underhåll och reparationer. Erbju-
dandet omfattar försäljning av ny utrustning, som vanligtvis
säljs som nyckelfärdiga projekt, samt servicetjänster. Försälj-
ningen av ny utrustning riktas till generalentreprenörer, medan
servicetjänster levereras till kunder som äger eller förvaltar fast-
igheter eller infrastruktur. Verksamheten är global och har delats
in i tre regioner: Nordamerika, Europa-Mellanöstern-Afrika-
Indien samt Asien-Stillahavsregionen och Kina. Divisionen har
tre starka globala varumärken – Manntech, CoxGomyl och
Tractel – samt en stor installerad bas om 20 000 anläggningar
i de tre regionerna. Nya produkter utvecklas löpande i en pro-
cess där digitala och hållbara lösningar får allt större betydelse.
Divisionen använder livscykelanalyser för att identifiera vilka
åtgärder som ska vidtas för att ytterligare minska koldioxid-
avtrycket från de lösningar vi tillhandahåller.
Försäljning av ny utrustning: från enkla till komplexa
åtkomstlösningar
En av de viktigaste delarna i transformationsprogrammet, som
inleddes 2023, var att skapa specialiserade team som hanterar
antingen ny utrustning eller servicetjänster. Detta har gjort att
teamen, som antingen arbetar regionalt med ny utrustning eller
lokalt med servicetjänster, kan fokusera på sina marknader, den
kompetens som krävs och lönsamhetskraven.
Inom försäljning av ny utrustning har åtkomstlösningarna
olika komplexitet – från enkla fäst- eller förankringspunkter och
davitsystem, till komplexa underhållsenheter för byggnader
(BMU) och skräddarsydda åtkomstlösningar för infrastruktur, till
exempel på Sydney Harbour Bridge.
Ingenjörskunnande används för att ta fram rätt lösning för
varje projekt utifrån byggnadens eller infrastrukturens specifika
arkitektur. Detta avgör till exempel vilken höjd eller räckvidd
som utrustningen måste klara av. Förmågan att identifiera
dessa och andra kundbehov – och omvandla dem till innovativa
lösningar – är en av de två främsta konkurrensfördelarna för
Facade Access. Den andra är förmågan att underhålla produk-
ten under hela dess livscykel.
Att erbjuda rätt teknik till rätt kund ligger i linje med vår håll-
barhetsagenda, som bland annat innebär att vi minskar vårt
koldioxidavtryck. Ett aktuellt exempel är Advanced Mechatronic
Systems (AMS), en teknik som använder nya avancerade kon-
troller för att optimera maskinens rörelser. Maskinen blir mycket
lättare, kräver färre mekaniska delar och kan användas på ett
mer flexibelt sätt än den traditionella BMU-designen. Den lägre
vikten har en positiv inverkan på materialanvändning, transport,
installation och service, vilket minskar det totala koldioxidav-
trycket med 30 procent under hela livslängden (Scope 3-utsläpp).
Digitaliseringen av produkterna blir också allt viktigare för
våra kunder som vill kunna hantera sina tillgångar mer effektivt.
Inledningsvis handlar det om att kunna ladda ner en stor del av
våra utrustningslösningar som BIM-filer redan under konstruk-
tionsfasen. Genom att ansluta utrustningen till My BMU har
kunden tillgång i realtid till all data som rör pågående drift och
serviceintervall. Detta underlättar felsökning och underhåll på
distans på ett sätt som förbättrar prestanda, säkerhet och miljö.
Integrated Design Services: ett nytt erbjudande för design
av åtkomstlösningar som möter ett tydligt marknadsbehov
Ett av de nyare tillväxtområdena är Facade Access nya tjänst,
Integrated Design Services (IDS), där divisionen erbjuder kon-
sulttjänster inom design av åtkomstlösningar. Fördelen för kun-
derna är att de sparar tid och pengar jämfört med när arbetet
utförs av externa konstruktionsbyråer. IDS stärker relationen
med kunderna och ökar sannolikheten för att divisionen också
kommer att leverera de föreslagna lösningarna när IDS-arbetet
är slutfört. IDS har främst erbjudits i Nordamerika under 2024,
men målet är att rulla ut det till EMEAI- och APAC-regionerna
under 2025. Hittills har reaktionen från marknaden i Nordame-
rika varit mycket positiv, vilket visar att lösningen tillgodoser
ett tydligt marknadsbehov från kunderna och ger ett starkt mer-
värde: att leverera den bästa åtkomstlösningen snabbare, till
en lägre kostnad och från den marknadsledande aktören.
Infrastrukturprojekt: mycket specifika kundbehov
tillgodoses av specialiserade Facade Access-team
Facade Access har gjort betydande framsteg under 2024 inom
stora infrastrukturprojekt, främst relaterade till offentliga kunder
inom segment som broar, energitillgång och kärnkraftverk.
Dessa segment betjänas av specialiserade team som förstår de
specifika egenskaperna hos kunderna och komplexiteten i pro-
jekten. Flera projekt pågår i de tre regionerna, bland annat det
fortsatta arbetet med Sydney Harbour Bridge, Gordie Howe-
bron mellan USA och Kanada samt Houston Ship Channel-bron.
Facade Access-divisionen är väl positionerad för att ta tillvara
Journal Squared
New Jersey USA
på den framtida tillväxten inom infrastruktur, till exempel inom
kärnkraftssektorn, genom att ha den kompetens, de referenser
och den certifiering som krävs för att leverera framgångsrika
projekt.
Servicetjänster: identifiera rätt kundbehov och förbättra
hållbarheten
Under 2024 har större satsningar gjorts inom serviceområdet.
Utöver att ta en större marknadsandel av den installerade basen
för regelbundet underhåll, har lokala serviceteam arbetat aktivt
med att marknadsföra renovering, uppgradering och utbyte
(Refurbishment, Retrofit and Replacement, RRR) mot kunderna.
Tjänsterna utförs på varje marknad av specialiserade med-
arbetare i respektive lokal Facade Access-organisation. Detta
var en viktig faktor till den framgångsrika utvecklingen för verk-
samhetens servicedel under 2024. Erfarenheterna hittills visar
att försäljningen ökar när tjänsterna erbjuds nära kunderna och
är anpassade till rätt behov.
Genom RRR-strategin erbjuder Facade Access säker och
kostnadseffektiv användning av utrustningen under hela dess
livscykel. Det främjar en hållbar verksamhet för våra kunder och
säkerställer att vi förbättrar utsläppsmålen inom Scope 3. Reno-
vering och eftermontering säkerställer att löpande underhåll
och eventuell uppgradering av utrustningen sker enligt högsta
professionella standard, vilket gör att kunden får en låg total
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Facade Access
Construction
Height Safety & Productivity Solutions
Industrial
Wind
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
Divisioner: Facade Access 25Års- och hållbarhetsredovisning 2024
ägandekostnad (TCO) under utrustningens livslängd. När
utrustningen har nått slutet av sin livslängd innebär utbytet en
fortsatt säker och effektiv drift med ny och modernare teknik.
Hållbar tillverkning
Koncentrationen av tillverkningen till fabriken i Spanien har haft
en positiv inverkan på den interna effektiviteten, då det möjlig-
gör strömlinjeformning av våra tillverkningsprocesser både
ekonomiskt och ur ett hållbarhetsperspektiv. Som ett resultat av
detta har den tyska monteringsanläggningen stängts i ett ratio-
naliseringsprojekt med återbetalningstid som är mindre än ett
år. Arbete pågår också med att standardisera användningen av
komponenter i varumärkesportföljen. Målet är att skapa syner-
gier inom inköp och tillverkning mellan de tre varumärkena –
CoxGomyl, Manntech och Tractel – för att öka kostnadseffektivi-
teten.
Medarbetarnöjdhet driver förbättringar
Den tydliga strategin för Facade Access, tillsammans med
specialiseringen av teamen inom service och försäljning av ny
utrustning, har haft positiv inverkan på medarbetarnas utveck-
ling. Roller och ansvarsområden har förtydligats och vägen
framåt är tydlig. Detta har ökat medarbetarnas engagemang,
vilket framgår av att divisionens eNPS (Employee Net Promoter
Score) har förbättrats under 2024.
Hållbar affärsmodell driver lönsamheten
Även om byggmarknaden har präglats av stark motvind under
2024 har förutsättningarna för att accelerera lönsamheten inom
Facade Access-divisionen spelat en viktig roll för de förbätt-
ringar som har gjorts. Detta innebär en tydlig strategi, regionali-
sering och specialisering av våra team med fokus på en hållbar
verksamhet, vilket inkluderar den nödvändiga och väl genom-
förda stängningen av monteringsanläggningen i Tyskland.
Ut över detta lägger vi stor vikt vid kommunikation och med-
arbetarnöjdhet, har ett innovationsteam som arbetar med att
harmonisera teknologier mellan våra tre varumärken och introdu-
cerar nya hållbara teknologier på marknaden, såsom Articulated
Mechatronic Systems (AMS). Vi har även en disciplinerad pro-
cess för anbudsgranskning och genomförande av nya projekt,
samt ett starkt fokus på RRR-strategin inom service. Allt detta
har bidragit till Facade Access lönsamhetsförbättringar under
2024. Vi ser fram emot ytterligare förbättringar under 2025.
Affärshändelser under 2024
Fortsatt stark utveckling för RRR-strategin som lyft
serviceförsäljningen, bland annat med projekt som
The Shard i London samt för Radio France i Paris.
RRR gör användningen av åtkomstlösningarna säker
genom hela livscykeln och ger en konkurrenskraftig
total ägandekostnad (TCO).
Nya stora infrastrukturprojekt, bland annat inom
underhåll av broar. Under året lanserades också en
ny konsulttjänst som kallas IDS. Via den designas
skräddarsydda åtkomstlösningar åt kunderna.
Lansering av gemensam webbplats
(facadeacessolutions.com) för divisionens tre varu-
märken – Manntech, CoxGomyl och Tractel.
Smart teknologi för komplext underhåll
FOUR är ett stort, exklusivt fastighetskom-
plex som består av fyra skyskrapor i Frank-
furt. Byggnadernas form var en utmaning
vid utvecklingen av utrustningen för löpande
fastighetsunderhåll. Uppdraget gick till
Facade Access som med ny teknologi utveck-
lade en innovativ lösning till kunden. Det
handlar om tre Building Maintenance Units
(BMU:s) som på ett smart sätt anpassats till
de komplext utformade fasadelementen på
byggnaderna.
För att klara de tuffa kraven användes en
teknologi som kallas Articulated Mechatronic
System (AMS). Utrustad med flera sensorer
och genom en intelligent synkronisering av
drivsystemen kunde de lutande fasaddelarna
nås med en linjär horisontell rörelse av
knogfocken. För att automatiskt komma åt de
känsliga, tvärgående fasadutsprången ingår
också en särskild lyftmekanism i lösningen.
Därmed kan samtliga rörelsesekvenser pro-
grammeras i alla dimensioner. Det ökar
säkerheten och förhindrar kollisioner med
byggnaden. Åtkomstlösningarna för FOUR är
dessutom designade för att vara lättare och
mer kompakta, samtidigt som de bibehåller
sin robusta funktionalitet.
Frankfurt, Tyskland
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Facade Access
Construction
Height Safety & Productivity Solutions
Industrial
Wind
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
Divisioner: Facade Access 26Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Oktober 2023
Tony Dragone
Construction
I ett svagare marknadsläge var order-
ingången för ny utrustning och uthyr-
ningsverksamhet fortsatt stabil på
flera marknader. Samtidigt stärker
divisionen sin verksamhet via bre-
dare geografisk täckning och förbätt-
rade produkterbjudanden som stöds
av fler digitaliserade tjänster.
Vår decentraliserade modell
uppmuntrar medarbetare att
ta ansvar och fatta beslut som
skapar värde för såväl aktie-
ägare som kunder.
David Batson
EVP Construction
Varumärken
Nyckeltal
MSEK 2024 2023 2022
Orderingång 1 756 1 753 1 466
Intäkter 1 626 1 748 1 346
EBITA 228 315 243
EBITA-marginal, % 14,0 18,0 18,1
2024 i korthet
Orderingång 0%
Intäkter –7%
EBITA-marginal 14,0%
Andel av koncernen
Intäkter
1)
23%
1)
Externa intäkter.
EBITA
19%
Fördelning 2024
Orderingång
A
B
Utrustning, 62%
Service, 38%
Intäkter
A
B
Utrustning, 62%
Service, 38%
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Facade Access
Construction
Height Safety & Productivity Solutions
Industrial
Wind
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
27Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Digital utveckling i fokus
Divisionen driver tillväxten genom att utveckla temporära
åtkomstlösningar som är säkra, hållbara och innovativa.
Utrustningen förbättrar kundernas produktivitet genom att de
kan flytta människor och material på ett optimalt sätt. Med
förbättrad logistik ökar effektiviteten i stora, komplexa bygg-
projekt. Utvecklingsarbetet är globalt och nära kopplat till den
egna tillverkningen. Den breda geografiska täckningen säkrar
närhet till alla större marknader. Det gör att tekniska lösningar
kan tas fram som matchar krav och behov hos olika kunder,
inte minst gällande hälsa och säkerhet. Bygghissar gör det
möjligt att nå arbetsområden på ett tryggt och ergonomiskt
sätt. Det förbättrar både produktivitet och hälsa.
Den högteknologiska utrustningen kopplas i allt högre
grad till digitala tjänster, som blivit en självklar del i divisio-
nens produktutvecklingsplaner. Dessa hjälpmedel bidrar till
att tekniken installeras och används på ett säkert sätt, men
också till att service- och underhållsinsatserna förenklas. Med
verktyget AliCalc kan kunderna online göra tekniska beräk-
ningar, som via portalen My Alimak sammanställs i en rapport.
Alimaks Building Information Modelling (BIM) innehåller
3D- modeller med information om bygghissar, inklusive kapa-
citet, hastighet och utrymmeskrav. Modellerna kan konfigure-
ras efter behov och gör det enkelt för kunderna att välja rätt.
Kundnära utveckling
De senaste åren har divisionen breddat produktutbudet och
marknadsstrategin. Bakgrunden är ett mer systematiskt
arbete för att identifiera och anpassa sig till kundernas behov,
samt att använda livscykelanalys för att fastställa rätt åtgärder
för att minska koldioxidavtrycket. Regelbundna kundunder-
sökningar genomförs för att fastställa krav och behov som
sedan omsätts i det interna arbetet. I framtagandet av ny eller
förbättrad teknik används även färdplaner som ofta utvecklas
i samverkan med kunderna. Det gör att behov tillgodoses på
ett kundnära sätt. Samtidigt är divisionens perspektiv globalt
och gör att hela organisationen drar nytta av lokala utveck-
lingsprojekt. Det gäller exempelvis Alimak Medius 350. Denna
bygghiss för mindre och medelstora projekt användes första
gången i ett lokalt projekt i Frankrike, men har nu blivit en del
av det globala erbjudandet.
Vid sidan om nya produkter har divisionen en uthyrnings-
verksamhet samt försäljning av begagnad utrustning. Dessa
marknadskanaler ger en närhet till fler typer av kunder, bland
annat byggentreprenörer och fastighetsutvecklare som
erbjuds specialanpassade, innovativa lösningar. Med dessa
följer även hållbarhetsaspekter då behoven av att klättra
fysiskt – eller flytta material manuellt – försvinner. Det ökar
tryggheten och minskar risken för skador.
Idag är uthyrning och försäljning av begagnad utrustning
globala verksamheter som distribueras via distributörer eller
egna säljbolag. Arbetet med dessa produkter breddar den
geografiska expansionen. Samtidigt är det positivt ur ett håll-
barhetsperspektiv eftersom utrustningens tekniska livslängd
förlängs.
Uppmuntra ansvarstagande
Koncernens decentraliserade arbetssätt är en grundsten i
medarbetarutvecklingen. Vår decentraliserade modell upp-
muntrar medarbetare att ta ansvar och fatta beslut som
skapar värde för såväl aktieägare som kunder. Lika viktigt är
det att medarbetarna förstår strategier, affärsmål och arbe-
tar i linje med dessa. Därför läggs mycket kraft på att skapa
en stark kultur, genom bland annat intern kommunikation,
dels via medarbetarundersökningen The Voice, dels genom
nyhetsbrev och andra kommunikationsvägar. Dessa insatser
har gett resultat, vilket divisionens förbättringar gällande
Employee Net Promotor Score (eNPS) bekräftar. Som en del
Affärshändelser under 2024
I uthyrningsverksamheten levererades 16 arbetsplatt-
formar till ett fastighetsprojekt i Zürich. Fyra sky-
skrapor har genomgått en fasadrenovering och för-
setts med nya fönster. Insatser har också gjorts för att
energioptimera fastigheterna som är cirka 95 meter
höga. Under arbetets gång har fyra plattformar
använts vid varje fastighet.
Ett australiensiskt företag inom infrastrukturutveck-
ling köpte under året in en större mängd begagnad
och renoverad utrustning. Det handlar om ett större
antal arbetsplattformar med 19 drivenheter och sam-
manlagt cirka 1 000 mastsektioner. Dessutom levere-
rade divisionen också ett antal support- och säker-
hetslösningar till kunden.
Oktober 2024
Stockholm, Sverige
Cecilia Colling
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Facade Access
Construction
Height Safety & Productivity Solutions
Industrial
Wind
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
Divisioner: Construction 28Års- och hållbarhetsredovisning 2024
av med arbetarutvecklingen erbjuder en global verksamhet
spännande karriärmöjligheter. Det kan handla om medarbe-
tare som ges möjligheter att arbeta i nya länder eller i nya
yrkesroller runt om i organisationen.
Större kostnadsflexibilitet
Högsta möjliga kvalitet till lägsta möjliga kostnad – så kan
målet med att säkra hög intern effektivitet sammanfattas. I den
svagare marknadsutveckling som präglat verksamheten det
gångna året har översyner gjorts för att sänka de fasta kostna-
derna. Ett konkret exempel gäller verksamheten i den polska
fabriken i Gniezno, som drivs tillsammans med Industrial-
divisionen. En genomgång vid anläggningen har dels resulte-
rat i att andelen outsourcing ökat och att en översyn gjorts av
leveranskedjan. Som ett resultat har de fasta kostnaderna i
verksamheten minskats väsentligt.
Kunder och marknad
Det breda erbjudandet innefattar bygghissar, transport- och
arbetsplattformar samt hängställningar. Utrustningen kopplas
allt mer till digitala verktyg som stärker kundens produk tivitet
och säkerhet i alla led – från installation och användning till
service/underhåll och nedmontering. Huvudmarknader är
Europa, Nordamerika och Australien.
Utvecklingen 2024
Marknadsförhållandena var fortsatt utmanande, där inflations-
trycket i byggbranschens leveranskedjor bromsat investering-
arna. Samtidigt har divisionen en starkare verksamhet med en
bredare geografisk täckning och förbättrade produkterbjudan-
den som stöds av fler digitaliserade tjänster.
Arbetsplattformar
förenklade modulbygge
Wood Wharf B2 är ett unikt byggprojekt i Canary
Wharf, London. Det är den första modulbyggnaden
och består av lägenheter, butiker och restauranger.
Modulärt byggande innebär att lägenhetsenheterna
prefabriceras, inklusive utrustade badrum, kök och
möbler. Därefter transporteras modulerna till bygg-
platsen där allting sätts samman. För att klara detta
installerades tio Alimak MC 650 och MC 450 arbets-
plattformar. Kunden valde både enkel- och dubbel-
mastade konfigurationer med flera drivenheter. På
så sätt kunde plattformarna användas oberoende av
varandra, vilket ökade effektiviteten på bygg platsen.
Eftersom varje lägenhetsenhet lyftes upp på bygg-
naden med en kran kunde byggteamet stå på platt-
formarna och styra enheterna på plats. Arbetsplatt-
formarna underlättade dessutom installationen av
glas panelerna på byggnadens fasad, något som
minskade den totala byggtiden. Glaspaneler monteras
vanligtvis sist i denna typ av projekt. Via arbetsplatt-
formarna kunde paneler installeras på de nedre
våningarna samtidigt som de övre våningarna fort-
farande byggdes.
London, Storbritannien
Juni 2024
Stockholm, Sverige
Per Elmfeldt
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Facade Access
Construction
Height Safety & Productivity Solutions
Industrial
Wind
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
Divisioner: Construction 29Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Height Safety
& Productivity
Solutions
Även om vi upplevde viss motvind
inom bygg och industri under 2024
riktade vi oss framgångsrikt in på
specifika segment och slutkunder,
såsom hissar, kommuner samt
brand- och räddningstjänster, för att
utveckla skräddarsydda lösningar.
Varumärken
Nyckeltal
MSEK 2024 2023 2022
1
Orderingång 1 337 1 407 111
Intäkter 1 360 1 410 111
EBITA 250 269 30
EBITA-marginal, % 18,4 19,1 27,2
1)
Återspeglar 5 veckor med Tractel.
2024 i korthet
Orderingång 5%
Intäkter 3%
EBITA-marginal 18,4%
Andel av koncernen
Intäkter
1)
19%
1)
Externa intäkter
EBITA
21%
Fördelning 2024
Orderingång
A
B
Utrustning, 87%
Service, 13%
Intäkter
A
B
Utrustning, 86%
Service, 14%
”Efterfrågan drivs av trender
såsom industrialisering, högre
säkerhetsstandarder och efter-
frågan på hög produktivitet och
hållbara lösningar.
Philippe Gastineau
Senior EVP,
Height Safety & Productivity Solutions
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Facade Access
Construction
Height Safety & Productivity Solutions
Industrial
Wind
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
30Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Brett produktutbud
Divisionen Height Safety & Productivity Solutions (HSPS)
erbjuder ett brett utbud av i huvudsak standardiserade pro-
dukter inom segmenten höjdsäkerhet, lyft och hantering samt
mätning och kontroll, med ett stort antal olika slutanvända-
rapplikationer. Divisionens största produktområde är manu-
ella och elektriska linhissanordningar för lyft. Det starka,
breda erbjudandet omfattar också personlig skyddsutrust-
ning, utrustning för trånga utrymmen och räddningsutrust-
ning samt säkerhetssystem för livlinor, säkerhetsstegar,
skyddsräcken och skyddsgrindar.
Eftermarknadsverksamheten omfattar service, underhåll
och utbildning. Produkterna samlas i en konkurrenskraftig
portfölj med erkända varumärken som Tirfor, Minifor, Tirak,
Faba och Dynafor.
Efterfrågan drivs av trender som industrialisering, högre
säkerhetsstandarder samt krav på hög produktivitet och håll-
bara lösningar. Cirka 60 procent av försäljningen sker via ett
nätverk av omkring 8 000 distributörer, medan återstoden av
försäljningen sker direkt till slutkunderna. Slutkunderna är
diversifierade och innefattar branscher som energi, bygg,
industri, infrastruktur och telekom. Via detta breda nätverk når
divisionen kunder i 120 länder. I takt med att distributörerna
blir mer digitala anpassas säljstöd och marknadsföring för att
fortsätta öka tillväxten i denna kundgrupp.
Innovation och marknadsföring viktiga drivkrafter för
tillväxt
Kopplingen mellan marknadsföring och innovation gör pro-
duktutvecklingen, som leds av divisionens MIT-organisation
(Marketing, Innovation & Transformation), mer effektiv och
anpassad till kundernas behov. HSPS har en löpande innova-
tionspipeline med cirka 50 projekt, av vilka cirka tio nya pro-
dukter lanseras varje år, som bidrar till divisionens tekniska
ledarskap. Precis som i de övriga divisionerna inom Alimak
Group bygger produktutvecklingen på en nära dialog med
kunderna, ett ökat fokus på hållbarhet, säkerhetsaspekter och
de möjligheter som ny teknik erbjuder. Allt detta leder till en
process där behov och krav omvandlas till skräddarsydda
lösningar. Säkerhetsaspekterna är avgörande i den tekniska
utvecklingen. Våra produkter ökar säkerheten vid arbete på
höjd, minimerar riskerna vid komplicerade lyft och förbättrar
säkerheten vid arbete i trånga utrymmen. En annan viktig
hållbarhetsaspekt är utrustningens långa livslängd, som för-
längs genom service och underhåll via HSPS nätverk av lokala
servicecenter och servicepartners.
Affärshändelser under 2024
Ny marknadsföringsstrategi i samverkan med lokala
distributörer. Fokus ligger på att identifiera behoven
i utvalda kundsegment, vilket ska öka försäljningen
och stärka marknadspenetrationen.
Lansering av ett utrustningspaket för personligt
skydd, som utvecklats tillsammans med en av divi-
sionens större hisskunder. Under året lanserades
även en förbättrad version av kättingtelfern Volt Trac
med dubbel hastighet. Med nya Volt Trac förbättras
dessutom ergonomin i service- och underhållsarbetet.
För kunder inom kärnkraftsindustrin har en ny typ av
krokblock tagits fram och certifierats. Den används
för lyft i reaktorinneslutningen. Till ett kranföretag på
den amerikanska marknaden levererades en innova-
tiv lösning med synkroniserade, dubbla hissar.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Facade Access
Construction
Height Safety & Productivity Solutions
Industrial
Wind
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
Divisioner: Height Safety & Productivity Solutions 31Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Exempel på nya produkter under 2024 är ett kit för personlig
skyddsutrustning, som utvecklats tillsammans med en av divi-
sionens större hisskunder. En förbättrad version av den elek-
triska kättingtelfern Volt Trac med dubbel hastighet lanserades
också. En ny typ av krokblock har utvecklats och certifierats för
kunder inom kärnkraftsindustrin. Utrustningen används för lyft
i reaktorinneslutningen. Till en kund på den amerikanska mark-
naden levererades under året en innovativ, synkroniserad lyft-
lösning med dubbla telfrar.
Kännedom om slutkunderna i viktiga vertikala segment
HSPS har en stabil verksamhet, med närvaro i många olika
branscher och en hög andel återkommande affärer. Nytt för
2024 var ett ökat fokus på digital marknadsföring för att nå nya
kunder. Eftersom cirka 60 procent av all utrustning säljs via
distributörer är det viktigt att veta vad slutkunden vill ha för
att stärka produkterbjudandet och öka försäljningen.
För att uppnå detta har ett antal kundsegment identifierats,
där divisionen fördjupar dialogen med specifika företag och
nyckelpersoner. Arbetet sker i samarbete med distributörerna
som också lär sig mer om kundernas behov. Samtidigt får slut-
kunden en tydligare bild av vilken utrustning HSPS kan erbjuda.
Denna breda kundbearbetning och marknadsutveckling stöds
också av kampanjer i sociala medier och andra informations-
insatser.
Nära till medarbetare och marknader
Integrationsarbetet efter förvärvet av Tractel i slutet av 2022 har
slutförts, vilket har gjort att divisionen har kunnat behålla med-
arbetare och kärnkompetenser. Den låga personalomsättningen
visar att medarbetarna trivs och är måna om att verksamheten
fortsätter utvecklas.
Divisionens eNPS (Employee Net Promoter Score) har för-
bättrats avsevärt sedan mätningarna inleddes 2022 och visar att
intresset och engagemanget har stärkts. Den nyligen etablerade
regionala organisationen har också gjort att medarbetarengage-
manget har ökat. Det regionala ledarskapet har kommit när-
mare marknaden och HSPS-teamen, vilket har haft en positiv
inverkan på hela verksamheten.
Bättre service
Divisionens leveranskedja har setts över, vilket har förbättrat
hastigheten och kvaliteten (on-time in-full, OTIF) på divisionens
leveranser till kunderna. Arbetet har koncentrerats till logistik-
hubbarna i Frankrike, Tyskland och USA. De lokala serviceorga-
nisationerna, som erbjuder lokala lager för snabbare leveranser
samt underhålls- och utbildningstjänster, har också fortsatt att
förbättra kvaliteten på sina tjänster.
Arbetet med att optimera verksamheten främjar även håll-
barheten: servicen som levereras av den lokala HSPS-organisa-
tionen ligger nära kunderna, och majoriteten av leverantörerna
finns nära divisionens tillverkningsanläggningar. Allt detta
bidrar till att minska miljöpåverkan.
Hållbarhet som existensberättigande
Hållbarhet är en integrerad del av det som HSPS levererar till
marknaden. Förbättrad säkerhet vid arbete på höjd är ett fokus-
område för hållbarhet. Ett annat område är teknikernas produk-
tivitet, som säkerställs genom att använda teknisk utrustning
som minimerar risken för belastningsskador och underlättar
hanteringen av tunga laster.
Det är också viktigt att divisionen kan erbjuda robusta pro-
dukter som kan underhållas effektivt, vilket säkerställer att de
har en lång livslängd och en konkurrenskraftig total ägandekost-
nad. Livscykelanalys används för att identifiera rätt åtgärder för
att ytterligare minska koldioxidavtrycket kopplat till divisionens
produktportfölj.
Utvecklingen 2024
Distributionsverksamheten fortsatte att utvecklas relativt väl
trots viss motvind inom bygg och industri. Lägre orderingång
från hisskunder och industriella slutanvändare kompenserades
delvis av en starkare distributörsförsäljning inom specialiserade
lyft- och hanteringslösningar.
Ny order från nyckelkund
Alimak Group samarbetar med företag som är
specialiserade på tillverkning, installation och
underhåll av lyftutrustning för kunder inom
kärnkraftsindustrin. Våra produkter kan till
exempel användas vid hantering av bränsle
i ett kärnkraftverk, men även för att avlägsna
eller byta ut reaktorhuvudet.
Under året fick HSPS-divisionen en order
på ett nytt krokblock till ett kärnkraftverk.
Kroken används för att greppa och lyfta laster
med en kran och har en kapacitet på 190 ton.
Kärnkraftsindustrin är ett attraktivt tillväxt-
område. HSPS-divisionens styrkor inkluderar
förmågan att leverera säker lyftutrustning
med hög kapacitet. Som en del av leverans-
kraven är verksamheten certifierad enligt ISO
19443, ett kvalitetsledningssystem för organi-
sationer inom kärnenergins leveranskedja.
Alimak Group har samarbetat med nyckel-
aktörer inom kärnkraftssektorn i många år.
Leveransen av den nya utrustningen förväntas
ske i slutet av 2025.
Frankrike
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Facade Access
Construction
Height Safety & Productivity Solutions
Industrial
Wind
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
Divisioner: Height Safety & Productivity Solutions 32Års- och hållbarhetsredovisning 2024
April 2024, Nederländerna
Frank van Ballegooij
Industrial
Divisionen visar tydlig tillväxt och expan-
derar till fler geografiska marknader och
kundsegment. En anledning till detta är
att behoven hos respektive kundsegment
analyseras systematiskt. Samtidigt fortsät-
ter Industrial att decentralisera besluten
så att de fattas närmare kunderna.
Varumärken
Nyckeltal
MSEK 2024 2023 2022
Orderingång 1 548 1 457 1 303
Intäkter 1 535 1 386 1 140
EBITA 378 322 217
EBITA-marginal, % 24,6 23,2 19,0
2024 i korthet
Orderingång
+
7%
Intäkter
+
11%
EBITA-marginal 24,6%
Andel av koncernen
Intäkter
1)
21%
1)
Externa intäkter
EBITA
32%
Fördelning 2024
Orderingång
AB
Utrustning, 47%
Service, 53%
Intäkter
AB
Utrustning, 45%
Service, 55%
“Inom Industrials
globala verksamhet finns
det en betydande
tillväxtpotential på de
flesta marknader och
inom många
kundsegment.
Jens Holmberg
EVP Industrial
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Facade Access
Construction
Height Safety & Productivity Solutions
Industrial
Wind
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
33Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Kunddriven teknikutveckling
Merparten av teknikutvecklingen drivs av kundernas krav, behov
eller problem. Parallellt är det också viktigt att investera i mer
långsiktiga möjligheter, till exempel nya drivtekniker, material
och mjukvarulösningar, för att säkerställa framtida tillväxt och
lönsamhet. Genom en strukturerad plan för utveckling av pro-
duktportföljen prioriteras de initiativ som bedöms skapa mest
värde på såväl kort som lång sikt.
Under 2024 lanserade divisionen två nya produkter. Den för-
sta är den amerikanska versionen av instegshissen SE240L,
som erbjuder ett alternativ till trappor för vertikal åtkomst i olika
industriella applikationer inom cement-, livsmedels-, jordbruks-
och energiindustri. SE240L medför betydande säkerhetsfördelar
för kunder, då risken för fall är avsevärt högre på industrian-
läggningar där stegar eller trappor används. Enbart i USA inträf-
far varje år cirka en miljon arbetsolyckor i samband med fall
från höjd.
Den andra nya produkten är en kostnadseffektiv ersättnings-
produkt för Scando Mini- och Alicom-hissarna som finns i över
2 000 installationer globalt. Genom att ersätta den gamla hissen
med den nya lösningen minskar driftavbrottstiden och installa-
tionskostnaderna blir lägre i och med att den befintliga mast-
strukturen återanvänds. Möjligheten att återanvända mycket av
materialet, såsom master och infästningar, är inte bara kost-
nadseffektivt utan även positivt ur ett hållbarhetsperspektiv.
Livscykelanalyser används för att bedöma olika åtgärder utifrån
deras påverkan på koldioxidavtrycket.
Eftermarknaden spelar en viktig roll för att säkerställa pre-
standan över tid. Inom serviceverksamheten blir fjärranslutning
allt vanligare. Divisionen arbetar aktivt för att ansluta både nya
och befintliga enheter, vilket förbättrar kundsupporten och drift-
tiden för utrustningen, samtidigt som hållbarheten ökar genom
färre resor. Därför är Alimak den självklara servicepartnern för
de flesta industrikunder.
Säker drift på kundernas anläggningar
Att leverera säkra produkter till kunderna är självklart en priori-
tet, men divisionen fokuserar även på att se bortom själva pro-
dukten för att säkerställa säker användning på kundernas
anläggningar. Divisionen utvecklar ett e-learningprogram för
operatörer för att säkerställa att det alltid finns minst en utbil-
dad och certifierad operatör som använder produkten vid varje
tillfälle.
September 2021
Tongchuan, Shanxi-provinsen, Kina
Victor Wu
Affärshändelser under 2024
Divisionen har stärkt marknadspositionerna i Syd-
europa och Latinamerika. Även på den nordameri-
kanska marknaden har tillväxten varit påtaglig i fler-
talet kundsegment. En förklaring till detta är att mer
säljresurser tillförts.
Serviceaffären har fortsatt att växa. Reservdelsaffä-
ren uppvisar också tillväxt, drivet av de pågående
effektiviseringarna av logistikflödena. En översyn av
de egna transporterna har även genomförts, vilket
har lett till en fortsatt minskning av andelen flyg-
transporter.
En annan positiv förändring kopplas till arbetsmiljö-
arbetet vid fabrikerna, där genomförda åtgärder
bidragit till att det inte förekommit några arbets-
skador alls. Motsvarande åtgärder genomförs i
nästa steg i den övriga organisationen.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Facade Access
Construction
Height Safety & Productivity Solutions
Industrial
Wind
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
Divisioner: Industrial 34Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Tillväxt i nya kundsegment
Det finns en betydande tillväxtpotential på de flesta marknader
och inom de flesta kundsegment. Säljorganisationen har redan
stort fokus på rätt segment och vad som driver efterfrågan inom
dessa. Tack vare den stora volymen installerad utrustning har
divisionen en tydlig bild av behoven hos olika industrikunder.
Under 2024 har mer kraft lagts på att fånga upp tillväxtmöjlig-
heter på nya marknader och kundsegment runt om i världen,
till exempel inom gruv- och kraftindustrin i regioner som Latin-
amerika och Afrika.
Utveckling av medarbetare driver försäljning
I och med att service- och underhållsverksamheten är storskalig
har serviceteknikerna en central roll. De har regelbunden kon-
takt med kunderna och följer noga upp deras verksamhet. I för-
längningen driver detta försäljning inom eftermarknadsverk-
samheten. Att ha välutbildade och engagerade tekniker genom
fortlöpande utbildning av medarbetarna är därför en stark kon-
kurrensfördel. Inom divisionen pågår ett arbete med att införa
en global standardiserad kompetensbedömning. Det kommer
att ge serviceteknikerna en tydlig karriärväg, samtidigt som
deras teoretiska och praktiska färdigheter successivt utvecklas,
vilket gör att de bättre kan tillgodose kundernas behov. Hög
-
kvalitativa tjänster, utförda av skickliga servicetekniker, är ett
exempel på hållbarhet i praktiken, i och med att livslängden för
varje hiss förlängs genom att arbeta proaktivt med tillstånds-
baserat underhåll.
Säkerhet leder till effektivitet
Säkerhet är en prioriterad fråga som genomsyrar all verksam-
het och som säkerställer att alla våra medarbetare kommer hem
välbehållna efter arbetsdagens slut. Riktade åtgärder har vidta-
gits för att minska antalet olyckor, tillbud och incidenter. Omfat-
tande utbildningar har genomförts under året, och fortsätter att
genomföras, för att öka medvetenheten om och förståelsen för
säkra arbetsmetoder. Dessutom har större insatser gjorts för att
skapa en starkare säkerhetskultur som alla står bakom och föl-
jer. Dessa initiativ har lett till att inga arbetsolyckor med förlorad
arbetstid inträffade vid divisionens tillverkningsenheter under
året.
Kunder och marknad
Verksamheten är global och de största marknaderna är Europa
och Nordamerika. Utöver befintliga marknader och segment
finns betydande tillväxtmöjligheter i regioner där divisionen
idag har en svagare närvaro. Kundbasen är diversifierad och
omfattar bland annat marina sektorn, hamnar, vind, kraft-
industrin, olje- och gasindustrin, cementindustrin, gruvor och
infrastruktur.
Utvecklingen under 2024
Intäkterna och orderingången ökade under året. Efterfrågan
ökade inom flera segment, där den största ökningen skedde
inom kraftindustrin, hamnar och infrastruktur. Divisionen fick
också sin första order på utrustning till datacenter. Eftermarkna-
den utvecklades överlag stabilt, även om renoveringsmarkna-
den var svagare, då kunder i större utsträckning valde att ersätta
sina produkter. Nord- och Latinamerika redovisade den högsta
relativa tillväxten.
Industrihiss i utmanande gruvmiljö
Två specialanpassade industrihissar har installe-
rats i gruvanläggningen WoodSmith i brittiska
North York Moors. I gruvan utvinns mineralet
polyhalit som används som jordbruksgödsel.
Hissarna används för att transportera gruv-
arbetarna från marknivå till 370 meter under
jord på ett säkert och effektivt sätt. Till utmaning-
arna hörde storleken på de bägge hisschakten.
De tillät bara en hissbredd på cirka en och halv
meter. För att lösa detta utvecklade Alimaks
ingenjörer skräddarsydda "dubbeldäckade"
kuggstångshissar. Varje hiss består av två hiss-
korgar som är sammankopplade ovanför varan-
dra och kan ta nio passagerare vardera.
En annan utmaning var att hiss schakten är stål-
fodrade, vilket påverkade installationen av mast-
förankringarna. Det vanliga alternativet att
svetsa var inte möjligt. Därför utvecklades en ny
förankringslösning, som byggde på att metall-
dubbar sköts fast i hiss schaktet. I upphandlingen
av leverantör var också hållbarheten viktig för
kunden. Det gjorde Alimak till det perfekta valet.
Hissen tillverkades i vår fabrik som drivs med
förnybar energi och som guldklassats av håll-
barhetsverktyget EcoVadis.
North York Moors, Storbritannien
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Facade Access
Construction
Height Safety & Productivity Solutions
Industrial
Wind
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
Divisioner: Industrial 35Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Juni 2023,
Merkur Offshore Vindpark, Nordsjön
Matthias Rawolle
Wind
Wind-divisionen fortsatte att öka sin
lönsamhet. På den snabbt utvecklande
marknaden för grön energi är innova-
tionsförmåga en nyckelfaktor. Divisio-
nen utvecklar åtkomstlösningar som
förbättrar säkerheten, prestandan och
effektiviteten i kundernas vindkrafts-
parker.
Varumärken
Nyckeltal
MSEK 2024 2023 2022
Orderingång 670 689 514
Intäkter 693 674 542
EBITA 133 120 69
EBITA-marginal, % 19,1 1 7, 9 12,7
2024 i korthet
Orderingång 3%
Intäkter
+
3%
EBITA-marginal 19,1%
Andel av koncernen
Intäkter
1)
10%
1)
Externa intäkter
EBITA
11%
Fördelning 2024
Orderingång
A
B
Utrustning, 68%
Service, 32%
Intäkter
A
B
Utrustning, 68%
Service, 32%
”Den kunddrivna strategin
är en framgångsfaktor, vilket
innebär att stöd och tekniska
lösningar anpassas efter
kundens strategier och mål.
José Maria Nevot
EVP Wind
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Facade Access
Construction
Height Safety & Productivity Solutions
Industrial
Wind
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
36Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Teknisk utveckling driver tillväxt och lönsamhet
Avancerade åtkomstlösningar möter behoven på en vind-
kraftsmarknad präglad av snabb teknikutveckling och hög för-
ändringstakt. Divisionens starka innovationsförmåga gör att
nya och förbättrade lösningar lanseras kontinuerligt. Detta har
varit en viktig faktor bakom den starka tillväxten och ökade
lönsamheten de senaste åren.
Det tekniska arbetet inriktas på förbättrad säkerhet samt
på ökad effektivitet och prestanda i de ofta specialanpassade
lösningar kunden använder. Säkra åtkomstlösningar är också
en viktig hållbarhetsfråga som minskar risken för arbetsska-
dor. Förlängd teknisk livslängd är ytterligare ett område, där
divisionen flyttat fram positionerna på ett tydligt sätt. Via mål-
medveten produktutveckling har livslängden på en servicehiss
ökat från 20 till dagens 30 – 35 år.
Ett aktuellt utvecklingsprojekt fokuserar på användningen
av batterier i servicehissarna, något som minskar behovet av
komplicerade kabeldragningar i vindkraftstornen. När hissen
körs nedåt i ett torn genereras dessutom energi som används
till att ladda batteriet på ett smart och hållbart sätt. Tekniska
förbättringar kan även ta sikte på att minska behovet av kost-
samma serviceinsatser i ett vindkrafttorn. Det gör kundens
verksamhet mer kostnadseffektiv. Alltmer av servicen hanteras
på distans via digitala hjälpmedel, som underlättar och sparar
resurser. Utvecklingen av uppkopplade serviceverktyg har
bara börjat och skapar nya möjligheter vad gäller analys av
September 2024
Utbildning i Indien
Sebastián Jacquez Burgos
driftdata och val av serviceinsatser. Att optimera servicen är
samtidigt positivt ur ett hållbarhetsperspektiv eftersom det
ökar utnyttjandegraden i en grön, förnybar energikälla som
vindkraften.
Kunddrivet arbete
Det kunddrivna arbetssättet är en annan framgångsfaktor.
Med det följer att stöd och tekniska lösningar anpassas till
kundens strategier och mål. Detta arbete är heltäckande – från
idé- och utvecklingsarbetet och vidare i produktens hela livs-
cykel. Strategier utformas också för att möta behoven på
utvalda marknader. Ett sådant exempel är initiativet ”China-
for-China” som lanserades 2022 och som har förändrat såväl
sälj- och marknadsarbetet som produktförsörjning och service.
Effekten är tydlig och innebär att divisionen ökat tillväxten,
lönsamheten och marknadsandelen på denna nyckelmarknad.
Kundhanteringen är nära kopplad till det interna kommuni-
kationsarbetet, där medarbetarna engageras och får möjlighet
att följa projektutvecklingen på nära håll. Denna interna för-
ankring stärker kundcentreringen i hela divisionen. Samarbe-
tet utvärderas genom regelbundna kundundersökningar, och
de senaste årens resultat visar på tydliga förbättringar – en
viktig faktor bakom den påtagligt positiva utvecklingen inom
Wind-divisionen.
Till detta läggs satsningarna på kundspecifik utbildning.
Här spelar e-learning en viktig roll, där kunderna själva
genomför utbildningarna när det passar dem. Innehållet kan
fokusera på användande, installation, inspektion och underhåll
av Avantis produkter. Intresset har ökat stegvis och gör att
divisionen under 2024 förmedlade 11 000 digitala utbildnings-
licenser.
Engagemang stärker innovationsförmågan
Via talang- och kompetensutveckling säkerställs att medarbe-
tare och organisation möter rätt kundkrav och ligger steget
före när marknaden förändras. Stödet till medarbetarna kopp-
las till affärsmålen inom Wind-divisionen och till behoven
inom vindkraftsindustrin. Målet är medarbetare som tar
ansvar, känner sig engagerade och stärker innovationsförmå-
gan, bland annat inom områden som digitalisering, analys av
data och AI som växer i betydelse. Det uppnås genom att
erbjuda utmanande projekt, men också nya karriärvägar. Det
finns många exempel på medarbetare som bytt arbetsuppgif-
ter och utvecklats i nya roller runt om i divisionen.
Medarbetar utvecklingen följs upp regelbundet via interna
Affärshändelser under 2024
Produktlansering av Barracuda XL – en rymlig
service hiss som är avsedd för tre personer. Efter-
frågan har hittills varit god på denna produkt som
är utvecklad för offshore-kunder i norra Europa. I
nästa steg certifieras Barracuda XL för den ameri-
kanska marknaden.
Breddning av produktsegmentet Octopus via lanse-
ringen av Octopus L80 – en hiss som används i den
nedre delen av ett vindkraftstorn. Octopus L80 är
framtagen för kunder i Kina. Den har också desig-
nats och tillverkats i Kina, vilket reducerat utveck-
lingskostnaderna med 30 procent.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Facade Access
Construction
Height Safety & Productivity Solutions
Industrial
Wind
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
Divisioner: Wind 37Års- och hållbarhetsredovisning 2024
medarbetarundersökningar. Sedan mätningarna infördes 2022
har resultaten förbättrats kraftigt.
Säkerheten i fokus
I arbetet med effektivitet är säkerhetsfrågan viktigast och präg-
lar insatser på alla nivåer i organisationen. Att minimera kvali-
tetsbrister i den tekniska utrustningen är exempel på detta.
Anpassade aktivitetsplaner säkrar hög produktivitet, kostnads-
effektivitet, leveransprecision samt konkurrenskraftiga inköp i
leveranskedjan. Kontinuerlig utvärdering har lett till samarbe-
ten med nya leverantörer i Asien och USA, vilket har resulterat
i kostnadsbesparingar. Successiva anpassningar görs även för
att hantera uppkomna handelshinder och för att effektivisera
leveransflödena. Som en del av effektiviseringsarbetet ökar
dessutom andelen återanvänt material i tillverkningen. För
aluminium var denna siffra 25 procent under 2024. År 2025
är ambitionen att öka andelen upp till 50 procent.
Investeringar görs i ökad automatisering, bland annat vid
fabrikerna i Danmark och Kina. Även vid anläggningen i
Spanien har förbättringar gjorts som optimerat produk tions -
flödena. I hållbarhetsarbetet har målen för koldioxidavtryck
redan uppnåtts. Livscykelanalys används för att bedöma
Scope 3-utsläpp och säkerställa att rätt åtgärder vidtas. Även
målen för leverantörsutvärderingar har uppnåtts. Detta inne-
bär att leverantörsföretagen, som representerar 80 procent av
divisionens direkta utgifter, har hanterats inom ESG-arbetet.
Förnybar elektricitet används i alla fabriker, förutom den ame-
rikanska anläggningen som är under utvärdering. Solpaneler
har installerats på flera platser i samarbete med anläggningar-
nas fastighetsägare.
Kunder och marknad
Den största kundgruppen är OEM:s (Original Equipment
Manufacturers), som står för ungefär 65 procent av försälj-
ningen. Fram till idag har divisionen installerat cirka 43 000
hissar i vindkraftverk världen över. De största marknaderna är
Europa, Asien, Nordamerika och Sydamerika. Med den ökande
efterfrågan på vindenergi – särskilt i offshoreinstallationer och
via växande behov av renovering och inspektion av befintliga
installationer – väntas en fortsatt tillväxt också kommande år.
Utvecklingen 2024
De senaste årens starka utveckling präglade även 2024. På
samtliga huvudmarknader var orderingången för ny utrust-
ning stabil, särskilt i Kina. Eftermarknaden visade också på ett
positivt resultat, tack vare den växande installerade basen.
Försäljningen var stark i alla regioner, särskilt i Nordeuropa
och Kina. Den stabila marginalen upprätthölls genom en fort-
satt positiv utveckling av verksamheten och med fokus på
intern och operationell effektivitet.
Formar framtidens
vindenergi
Wind-divisionen har utvecklat en innovativ service-
hiss för en av världens högsta vindkraftturbiner, i
nära samarbete med kunden genom hela produkt-
utvecklingsprocessen. Slutresultatet är en produkt
som uppfyller kundens exakta krav och behov, med
fokus på optimerad säkerhet, hållbarhet och pre-
standa. Den nya servicehissen, Barracuda XL, är
särskilt framtagen för vindkraftmarknaden i norra
Europa. Det är en linhiss för tre personer, konstrue-
rad av vattenbeständigt aluminium, vilket gör den
perfekt för offshoreinstallationer och extrema miljöer.
Barracuda XL är dessutom designad för att möta
behoven hos större och mer komplexa vindturbiner.
Det flexibla trådstyrda systemet innebär låga
totala ägandekostnader (TCO) för kunden, samtidigt
som det förbättrar driftseffektivitet och tillförlitlighet.
Med en livslängd på 30 år erbjuder Barracuda XL en
säker, hållbar och kostnadseffektiv lösning som
möter utmaningarna i alla moderna vindkraftinstalla-
tioner.
Nordeuropa
Maj 2021
Arkona Becken,Östersjön
Armin Asmus
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Facade Access
Construction
Height Safety & Productivity Solutions
Industrial
Wind
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
Divisioner: Wind 38Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Styrelserapport
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse 40
– Hållbarhetsrapport 45
Risker och riskhantering 78
Bolagsstyrning 85
Styrelse 92
Ledningsgrupp 94
Januari 2024
Delingha, Qindao province, Kina
Andrea Yu
39Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Förvaltningsberättelse
Styrelsen samt VD:n och koncernchefen för Alimak Group AB
avger härmed årsredovisning och koncernredovisning för
räkenskapsåret 2024. Alimak Group AB är ett publikt aktiebolag
med säte i Stockholm med organisationsnummer 556714–1857.
Verksamhet och operativ struktur
Alimak Group AB är moderbolag i en koncern som är en global
leverantör av vertikala fasadåtkomstlösningar för professionellt
arbete på höjd.
Koncernen har 26 produktions- och monteringsanläggningar
i 15 länder runtom i världen, samt ett internt försäljnings- och
servicenätverk och externa distributörer som levererar och
underhåller vertikala transportlösningar i fler än 120 länder.
Verksamheten är indelad i fem divisioner: Facade Access,
Construction, Height Safety & Productivity Solutions, Industrial
och Wind.
Divisionen Facade Access erbjuder permanent installerad
utrustning och system som möjliggör regelbunden åtkomst till
byggnadsfasader. Erbjudandet omfattar även tjänster i form av
exempelvis reservdelar, certifiering och renovering.
Divisionen Construction utvecklar, tillverkar, säljer, under-
håller och hyr ut ett brett utbud av bygghissar, transportplatt-
formar och mastklättringsplattformar. Dessa används temporärt
i samband med bygg- och renoveringsprojekt över hela världen.
Erbjudandet omfattar även tjänster som reservdelar och
certifieringar.
Divisionen Height Safety & Productivity Solutions erbjuder
tillförlitliga, innovativa och högkvalitativa lösningar och tjänster
för arbete på höjd.
Divisionen Industrial har ett brett utbud av permanent instal-
lerade hissar inom ett brett spektrum av branscher och krävande
miljöer. Utbudet omfattar även servicekontrakt för att bibehålla
tillförlitligheten hos lösningarna som kan vara i drift i över 20 år.
Divisionen Wind erbjuder produkter, lösningar och utbildning
för säkert arbete i vindkraftverk, till exempel servicehissar och
stegar, som hjälper kunderna att göra vindkraften kostnads-
mässigt konkurrenskraftig. Utbudet omfattar även tjänster.
Inköp och materialförsörjning
För sin tillverkning köper koncernen både specialanpassade
och standardiserade material, komponenter och tjänster från
såväl regionala som globala leverantörer. Vissa nyckelkom-
ponenter tillverkas även inom koncernen. När det är möjligt
använder koncernen flera olika leverantörer och försöker alltid
undvika att bli beroende av en enda leverantör. Koncernen
strävar efter att förhandla fram koncernomfattande leverans-
avtal med huvudleverantörerna. Alla leverantörer måste upp-
fylla de krav som koncernen ställer avseende såväl leverans-
precision och finansiell stabilitet som efterlevnad i fråga
om ESG.
Hållbarhet och ansvarsfullt företagande
Koncernens uppförandekod är baserad på de tio principerna i
FN:s Global Compact och omfattar områdena mänskliga rättig-
heter, arbetsrätt, miljö och antikorruption. I koden definieras
även hur koncernen ska arbeta för att säkerställa att all verk-
samhet och samverkan med intressenter utförs med hög inte-
gritet. Koncernen har tagit fram ett hållbarhetsramverk med tre
fokusområden: Hållbara relationer, Hållbara lösningar och Håll-
bara verksamheter. Koncernen har fastställt hållbarhetsmål
kopplade till koldioxidavtryck, ESG-bedömning av leverantörer,
medarbetarnöjdhet och arbetsmiljö.
Under 2024 togs de första stegen mot framtida ESRS-
rapportering.
Väsentliga händelser under året
Fortsatt genomförande av New Heights-programmet
Under året har Alimak Group tagit viktiga steg mot att leverera
utifrån New Heights-programmet och de finansiella målen. Vi
har gemensamt flyttat fram våra marknadspositioner globalt och
redovisat rekordhöga marginaler och kassaflöden för koncernen.
Förändringar i styrelsen
Heléne Mellquist valdes till ny styrelseledamot på årsstämman
den 29 april 2024.
Åtaganden för Science Based Targets initiative
Sedan april 2024 har Alimak Group åtagit sig att följa Science
Based Targets initiative (SBTi), vilket utgör ett naturligt nästa
steg för koncernen. Det stärker vårt arbete för att minska miljö-
påverkan och driva positiva förändringar genom hela värde-
kedjan. SBTi är ett samarbete mellan Carbon Disclosure Project,
FN:s Global Compact, World Resources Institute och Världs-
naturfonden. Initiativet hjälper företag att sätta upp ambitiösa
vetenskapsbaserade mål för att minska växthusgasutsläppen.
Produktutveckling för ökad säkerhet
Inom Alimak Group är säkerhet en central del av produktut-
vecklingen. Vi eftersträvar att utforma och tillverka vertikala
lösningar som inte endast uppfyller utan också överträffar
branschens säkerhetsstandarder. Under året har vi samarbetat
med viktiga intressenter, bland annat hyres företag, byggfirmor,
intressegrupper, inspektionsorgan, fackföreningar och myndig-
heter för att utveckla lösningar som förbättrar säkerheten på
byggarbetsplatser. Ett exempel är möjligheten att förhindra
användning av maskiner om inte en certifierad tekniker har
utfört de inspektioner som krävs.
Digitala innovationer
Säkerhet och hållbarhet är en grundsten även i våra digitala
innovationer. Service- och underhållsscheman kan optimeras
baserat på faktisk användning och på så sätt öka maskinernas
livslängd, något som har en väsentlig påverkan på Scope
3-utsläpp. Via uppkopplade tjänster kan kunderna effektivt över-
vaka hissars prestanda och säkerhet i realtid. Onlineverktyget
AliCalc förenklar dessutom beräkning av mekaniska krafter från
bygghissar på byggnader och mark, vilket säkerställer exakt
bedömning för en säker och tillförlitlig installation.
Förbättrad Employee Net Promoter Scor
Medarbetarundersökningen The Voice har funnits i närmare tre
år. Under den tiden har eNPS ökat från -2 till +26. Vi är stolta
över förbättringen och är fortsatt fokuserade på att nå vårt mål
att överträffa 40.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 40Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Investerarpresentation
Alimak Group höll en investerarpresentation den 20 november
2024. VD och koncernchef Ole Kristian Jødahl gav tillsammans
med andra medlemmar i ledningsgruppen en uppdatering av
koncernens framsteg och pågående verksamhet som syftar till
att nå de finansiella mål och hållbarhetsmål som aviserades
i juni 2023.
Investering i ny teknik
Den 19 december 2024 meddelades att Alimak Group och
Skyline Robotics har undertecknat ett femårigt exklusivt avtal
om att utveckla automatiska lösningar för underhåll av fasader.
Alimak Group investerade också ett mindre, ej uppgivet, belopp
i Skyline Robotics.
Finansiell översikt
Flerårsöversikt
MSEK 2024 2023 2022 2021 2020
Intäkter 7 099 7 097 4 512 3 728 3 740
Rörelseresultat (EBIT) 998 945 546 448 278
Resultat före skatt (EBT) 810 681 485 410 241
Årets resultat 623 515 376 307 183
Balansomslutning 14 317 13 683 14 327 5 902 5 619
Soliditet, % 53 51 31 65 63
Genomsnittligt antal
anställda 2 957 2 956 2 134 2 057 2 049
Intäkter och rörelseresultat (EBIT)
Intäkter för koncernen uppgick till totalt 7 099 MSEK (7 097).
Rörelseresultatet (EBIT) ökade till 998 MSEK (945), motsvarande
en rörelsemarginal på 14,1 procent (13,3). År 2024 påverkades
av jämförelsestörande poster om -23 MSEK (–5).
Analys per segment
2024 2023
MSEK Intäkter
Rörelse-
resultat Intäkter
Rörelse-
resultat
Facade Access 1 985 146 1 992 51
Construction 1 626 202 1 748 288
Height Safefy &
Productivity Solutions 1 360 172 1 410 197
Industrial 1 535 375 1 386 320
Wind 693 127 674 95
Divisionsinterna elimineringar –99 112
Jämförelsestörande poster –23 –5
Summa 7 099 998 7 097 945
För divisionen Facade Access minskade omsättningen med 0,3
procent till 1 985 MSEK (1 992), en ökning med 0,1 procent i
konstant valuta. EBIT ökade till 146 MSEK (51). Transformations-
programmet med förbättrad prissättning och projektledning,
liksom moderniserings-, eftermonterings- och ersättnings-
strategi, påverkade marginalen positivt.
För divisionen Construction minskade omsättningen med 7,0
procent till 1 626 MSEK (1 748), en minskning med 6,6 procent
i konstant valuta. EBIT minskade till 202 MSEK (288) drivet av
lägre intäkter och produktmix.
För divisionen Height Safety & Productivity Solutions mins-
kade omsättningen med 3,5 procent till 1 360 MSEK (1 410), en
minskning med 3,1 procent i konstant valuta. EBIT uppgick till
172 MSEK (197).
För divisionen Industrial ökade omsättningen med 10,8 pro-
cent till 1 535 MSEK (1 386), en ökning med 11,5 procent i kon-
stant valuta. EBIT ökade till 375 MSEK (320). Utvecklingen var
stark, särskilt för ny utrustning där bolaget förstärkte närvaron
i vissa geografiska regioner och expanderade till nya kund-
segment. Rörelseresultatet ökade till följd av högre intäkter,
stark projektledning och genomförande.
För divisionen Wind ökade omsättningen med 2,8 procent till
693 MSEK (674), en ökning med 3,7 procent i konstant valuta.
EBIT ökade till 127 MSEK (95) till följd av marginalförbättringar
genom kostnadseffektivitet, produktivitet och god hantering av
leveranskedjan.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansnettot för året uppgick till –188 MSEK (–265). Räntenettot
var –186 MSEK (– 234). Effekten från IFRS 16, leasing, var
–15 MSEK (–11) och återstoden berodde i stor utsträckning på
valutapåverkan. Det lägre räntenettot beror på minskad skuld
till kreditinstitut efter återbetalning av lån under perioden och
lägre marknadsräntor.
Skatt
Den totala skattekostnaden för året uppgick till 187 MSEK (165),
motsvarande en effektiv skattesats på 23,1 procent (24,3).
Skatte kostnaden varierar beroende på den geografiska fördel-
ningen av var koncernens vinster uppstår och möjligheten att
utnyttja förlustavdrag framåt.
Årets resultat
Årets resultat uppgick till 623 MSEK (515). Årets totalresultat
uppgick till 901 MSEK (365). Skillnaden mellan årets resultat och
årets totalresultat utgörs huvudsakligen av en ökning av valuta-
kursreserven för utländska verksamheter och omvärderingen
av pensionsplaner.
Kassaflöde
Likvida medel uppgick den 31 december 2024 till 1 095 MSEK
(739). Kassagenereringen fortsätter att vara stark. Koncernens
kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 1 149
MSEK (1 067). Koncernens kassaflöde från investeringsverk-
samheten uppgick till –130 MSEK (–193). Koncernens kassaflöde
från finansieringsverksamheten uppgick till –686 MSEK (986).
Finansiering och finansiell ställning
Koncernens balansomslutning uppgick till 14 317 MSEK (13 683)
vid årets slut. Nettoskulden uppgick till 2 599 MSEK (3 105),
främst bestående av lån hos kreditinstitut (se not 18 och 21).
Goodwill och immateriella tillgångar
Vid årets slut uppgick det bokförda värdet av immateriella till-
gångar till 8 545 MSEK (8 420), varav goodwill utgjorde 6 109
MSEK (5 882). Den årliga nedskrivningsprövningen visade inte
att det föreligger något nedskrivningsbehov av det bokförda
goodwillvärdet.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 41Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Eget kapital
Koncernen hade per den 31 december 2024 ett eget kapital på
7 600 MSEK (6 955). Utöver resultatet från årets verksamhet
speglar förändringen i eget kapital den utdelning på –265 MSEK
som betalades ut och övriga förändringar om 287 MSEK, varav
298 MSEK härrörde från valutakursreserven. Resterande här-
rörde från aktierelaterad ersättning, kassaflödessäkring samt
omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner.
Personal
Koncernen prioriterar att ha egna fast anställda medarbetare
och arbetar proaktivt och målmedvetet för att medarbetarna ska
må bra och ha säkra arbetsplatser. Varje juridisk enhet i koncer-
nen har sin egen lokala personalpolicy som följer lokala lagar,
regler och avtal, i kombination med en gemensam policy för
hela koncernen. Bemanningen under året bedömdes vara väl
avvägd för de aktuella ordervolymerna och anpassningar sker
löpande för att möta behoven. Medelantal anställda under 2024
var 2 957 (2 956). Vid årets slut uppgick antalet anställda till
sammanlagt 3 042 (3 046). Löner och ersättningar uppgick
under året till 1 894 MSEK (1 858).
Forskning och utveckling
Målet med koncernens forsknings- och utvecklingsarbete är att
öka kundernas produktivitet, minska miljöpåverkan, förbättra
arbetsmiljön och sänka kostnaderna. FoU-arbetet är högt priori-
terat inom koncernen och omfattar även utveckling av produk-
tionsteknik, produktionsprocesser och IT-system där så behövs.
Arbetet bedrivs huvudsakligen på eller i nära anslutning till
produktionsanläggningarna och i nära samverkan med kun-
derna. Det pågår ett omfattande erfarenhetsutbyte mellan divi-
sionerna för att skapa synergieffekter och nya idéer för framti-
den. Årets kostnader för forskning och utveckling uppgick till
166 MSEK (150).
Framåtblick
Alimak Group har ett marknadsledande utbud inom högkvali-
tativa produkter och tjänster på utvalda nischmarknader. Med
närvaro i mer än 120 länder utvecklar, tillverkar och säljer vi
koncernens transportlösningar och lösningar för arbete på höjd,
med ett brett utbud av användningsområden som tillför kund-
värde genom högre säkerhet, ökad produktivitet, hållbarhet och
bättre kostnadseffektivitet. Produkterbjudandet kompletteras av
en global serviceorganisation som ger support under utrust-
ningens hela livscykel, bland annat rutinunderhåll, reparationer,
renoveringar, eftermonteringar och utbyten. Den globala
service organisationen är behjälplig för att säkerställa en lång
livslängd för våra produkter vilket är en central del i att minska
koncernens Scope 3-utsläpp. Trots en fortsatt utmanande
affärsmiljö 2024 levererade koncernen ett stabilt resultat. I takt
med att räntorna sjunker bör byggmarknaden förbättras under
2025. Vi är övertygade om att vi har goda förutsättningar att dra
nytta av de positiva effekter som följer. Vår verksamhet stöds av
de starka trenderna urbanisering, vertikalisering av städer (att
bygga på höjden), digitalisering och ett ökat globalt fokus på
arbetsmiljö. Det finns också en ökande efterfrågan på effektiva
åtkomstlösningar som minskar kundernas klimatavtryck och
ökar produktiviteten. Allt detta ger en grundläggande tillväxt
till vår verksamhet.
Miljöpåverkan
Alimak Groups påverkan på den globala uppvärmningen är för-
delad över hela värdekedjan, med den mest betydande påver-
kan inom scope 3. Jämfört med vårt basår 2019 har koncernen
minskat utsläppen i scope 1, scope 2 och affärsresor i scope 3
med 42 procent. Inom värdekedjan sker stora delar av utsläp-
pen uppströms inom extraktion och förädling av material. Det
sker även utsläpp nedströms genom energiförbrukningen
under användningen av produkterna på kundernas anlägg-
ningar och vid underhåll av produkterna. Koncernen arbetar
aktivt för att minska sin miljöpåverkan, med fokus på att köpa
in mer hållbara material. Det pågår forskning och utveckling för
att minska påverkan från underhåll, sänka produkternas vikt
och öka deras energieffektivitet.
Alla stora produktions- och monteringsanläggningar är certi-
fierade enligt ISO 14001 och flera arbetsplatser är även certi-
fierade enligt OHSAS 18001/ISO 45001. Koncernen har genom-
fört en omfattande kartläggning av värdekedjan och identifierat
påverkan, risker och möjligheter som en del av den dubbla
väsentlighetsanalysen som föreskrivs i ESRS. Koncernen har
infört ett hållbarhetsmål – att minska koldioxidavtrycket med 30
procent inom hela värdekedjan till 2025 jämfört med 2019 års
nivå, och vi har sedan april 2024 ”åtagandestatus” för Science
Based Targets.
Hållbarhetsredovisning
I enlighet med 6 kap. 11 § i årsredovisningslagen och Euro-
pean Sustainability Reporting Standards (ESRS) har Alimak
Group tagit de första stegen i riktning mot ESRS-rapportering.
I arbetet har det ingått en sammanfattning av processen för att
implementera ESRS, kartläggning av värdekedjan och detaljer
om teman som är väsentliga för Alimak Group. Hållbarhets-
rapporten i årsredovisningen följer strukturen i den nya förord-
ningen, men vissa upplysningar och data behöver fortfarande
tas fram för att överensstämma med CSRD. Arbetet kommer att
fortsätta under 2025 för att säkerställa att koncernen uppfyller
de nya rapporteringskraven senast i slutet av 2025.
Aktiekapital och ägarförhållanden
Vid årets slut uppgick Alimak Groups aktiekapital till 2 151 462
SEK, fördelat på 107 573 111 aktier. Koncernen har bara ett
aktieslag och alla aktier ger rätt till en röst.
Den 31 december 2024 innehade Investment AB Latour, som
är den enskilt största aktieägaren i Alimak Group, 32 033 618
aktier, vilket motsvarar 29,8 procent av såväl rösterna som
aktiekapitalet. Alantra EQMC Asset Management innehade
10 769 868 aktier, motsvarande 10,0 procent av aktierna. NN
Group N.V. innehade 9 000 000 aktier vilket motsvarar 8,4 pro-
cent av aktierna. Alimak Group innehade 1 742 611 egna aktier
per den 31 december 2024, med ett kvotvärde om 0,02 SEK,
vilket motsvarar 1,6 procent av det totala antalet aktier.
Det föreligger inga begränsningar i aktiernas överlåtbarhet
enligt lag eller enligt bolagsordningen. Det finns inga begräns-
ningar i fråga om hur många röster varje aktieägare kan avge
vid en årsstämma. Mer information om koncernens aktier och
ägarförhållanden finns på sidorna 137–139.
Bolagsstyrning
Alimak Group har i enlighet med årsredovisningslagen upp-
rättat en bolagsstyrningsrapport som innefattar styrelsens
rapport om intern kontroll. Den återfinns på sidorna 85–95 i
detta dokument.
Styrelsens aktuella riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare
På årsstämman 2022 beslutades att anta följande riktlinjer för
lön och annan ersättning till styrelseledamöter, VD och koncern-
chef (CEO) och andra ledande befattningshavare, i enlighet med
styrelsens förslag. Med ”ledande befattningshavare” avses
ledande befattningshavare i koncernens ledningsgrupp. Riktlin-
jerna gäller för avtal som ingås efter bolagsstämmans beslut,
samt när ändringar görs i befintliga avtal efter denna tidpunkt.
Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som beslutas av bolags-
stämman, exempelvis styrelsearvoden och aktierelaterade
incitamentsprogram.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 42Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Riktlinjernas främjande av bolagets affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
Information om koncernens affärsstrategi finns på sidorna
11–22.
Det är av grundläggande betydelse för koncernen och dess
aktieägare att dessa riktlinjer, både i ett kortsiktigt och ett lång-
siktigt perspektiv, skapar goda förutsättningar för att attrahera
och behålla kompetenta ledande befattningshavare. Syftet med
riktlinjerna är att öka transparensen i ersättningsfrågorna och
att genom relevanta ersättningsstrukturer skapa incitament för
ledande befattningshavare att genomföra strategiska planer och
leverera goda operativa resultat som stödjer koncernens affärs-
strategi och långsiktiga intressen, däribland dess hållbarhet. För
att klara detta är det viktigt att upprätthålla rättvisa och internt
balanserade villkor som samtidigt är marknadsmässigt konkur-
renskraftiga i fråga om struktur, omfattning och ersättnings-
nivåer. Riktlinjerna säkerställer att ledande befattningshavare,
oavsett geografisk marknad, kan erbjudas en konkurrenskraftig
total ersättning.
Ersättning och ersättningsformer
Anställningsvillkoren för ledande befattningshavare bör utgöras
av en väl avvägd kombination av fast lön, rörlig lön, pensions-
förmåner och andra förmåner, samt villkor vid uppsägning/
avgångsvederlag. En sådan kombination av ersättningar främ-
jar en både kortsiktig och långsiktig målstyrning och målupp-
fyllelse. Nedan beskrivs de olika former av ersättningar som
kan komma att betalas ut.
Fast lön
Den fasta lönen ska vara individuell och baserad på varje
individs ansvar och roll, liksom på individens kompetens och
erfarenhet inom relevant befattning.
Rörlig lön
Den rörliga lönen ska mätas under en period om ett år och vara
strukturerad som en procentsats av den fasta lönen. Den rörliga
lönen kan uppgå till maximalt 70 procent av den fasta lönen för
VD och maximalt 50 procent för övriga ledande befattningsha-
vare.
Rörlig lön ska vara kopplad till förutbestämda och mätbara
mål som kan vara finansiella eller icke-finansiella och som
främjar bolagets långsiktiga och hållbara utveckling. Mål-
formuleringen ska vara konstruerad så att ingen rörlig lön utgår
om en lägsta prestationsnivå inte uppfyllts.
När den årliga mätperioden har avslutats ska det bedömas
i vilken utsträckning målen har uppnåtts genom en helhets-
bedömning av prestationen. Ersättningsutskottet ansvarar för
bedömningen avseende rörlig lön till VD och övriga ledande
befattningshavare. I fråga om finansiella mål ska utvärderingen
baseras på den reviderade finansiella informationen som
koncernen har offentliggjort.
Pension
Huvudregeln är att pensionsavsättningar baseras på kollektiv-
avtalsbestämmelser på respektive geografisk marknad. Vid
ingående av nya pensionsavtal ska ledande befattningshavare
som är pensionsberättigade ha avgiftsbestämda pensionsavtal
baserade på fast lön. Rörlig lön ska vara pensionsgrundande
endast när så krävs av tvingande kollektivavtalsbestämmelser
som gäller för den ledande befattningshavaren. Pensionering
sker för ledande befattningshavare i enlighet med respektive
lands pensionsregler.
Pensionsavtal för VD ska vara avgiftsbestämda och får inte
överstiga 40 procent av den fasta lönen.
För anställningar som lyder under andra regler än de
svenska får, i fråga om pensionsförmåner, vederbörliga anpass-
ningar göras för att följa tvingande regler eller etablerad lokal
praxis, varvid dessa riktlinjers övergripande syften så långt som
möjligt ska tillgodoses.
Övriga förmåner
Övriga förmåner, såsom sjukvårds- och sjukförsäkring, ska
utgöra en mindre del av den totala ersättningen och överens-
stämma med vad som bedöms marknadsmässigt brukligt på
respektive geografisk marknad.
För anställningar som lyder under andra regler än de
svenska får, i fråga om pensionsförmåner, vederbörliga anpass-
ningar göras för att följa tvingande regler eller etablerad lokal
praxis, varvid dessa riktlinjers övergripande syften så långt som
möjligt ska tillgodoses.
Särskilda ersättningar
Ytterligare särskild ersättning kan beviljas vid extraordinära
omständigheter, förutsatt att sådana arrangemang är tids-
begränsade och beviljas på individnivå. Exempel på situationer
där det kan vara aktuellt med särskild ersättning är när det gäl-
ler att rekrytera eller behålla befattningshavare, vid extraordi-
nära arbetsinsatser utöver personens ordinarie arbetsuppgifter,
och för att förmå individer att flytta till nya tjänstgöringsorter
eller acceptera nya befattningar. Beslut om sådan ersättning ska
fattas av styrelsen baserat på förslag från ersättningsutskottet.
Långsiktigt incitamentsprogram
Bolagsstämman kan besluta och har under ett antal år beslutat
om andra långsiktiga incitamentsprogram, utöver och obero-
ende av dessa och tidigare riktlinjer. Under 2024 beslutade
bolagsstämman exempelvis om införandet av ett långsiktigt
aktierelaterat incitamentsprogram i form av ett köpoptions-
program. För mer information om dessa program, se respektive
års kallelse till årsstämma.
Villkor för uppsägning m.m.
Villkoren för uppsägning och avgångsvederlag ska överens-
stämma med vad som bedöms vara praxis på respektive geo-
grafisk marknad. VD har en uppsägningstid om sex månader
om uppsägningen sker från hans/hennes sida och tolv måna-
ders uppsägningstid om den sker från bolagets sida. Mellan
bolaget och övriga ledande befattningshavare gäller normalt en
ömsesidig uppsägningstid om sex månader. Vid ingående av
nya anställningsavtal kan överenskommelse träffas med
ledande befattningshavare om avgångsvederlag motsvarande
maximalt tolv månaders fast lön. Detta gäller enbart vid upp-
sägning från bolagets sida och i övrigt gäller praxis på den
geografiska marknad där befattningshavaren verkar.
Ersättning till styrelseledamöter
Styrelseledamöter som valts av bolagsstämman ska i särskilda
fall kunna erhålla arvode och annan ersättning för arbete som
utförs för koncernens räkning vid sidan av styrelsearbetet. För
sådana tjänster ska ett marknadsmässigt arvode kunna utgå,
som ska godkännas av de övriga styrelseledamöterna. Arvode
ska inte utgå till koncernens anställda som innehar styrelse-
uppdrag i koncernbolag.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 43Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Lön och anställningsvillkor för övriga anställda
Vid framtagningen av detta förslag till riktlinjer har lön och
anställningsvillkor för bolagets anställda beaktats genom att
uppgifter om anställdas totala ersättning, ersättningens kompo-
nenter samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid har
samlats in.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över och genomföra
riktlinjerna
Styrelsen beslutar, efter beredning av ersättningsutskottet, om
utformningen av ersättningssystemen samt om storlek och
former för ersättning till ledande befattningshavare. Styrelsen
ska upprätta ett förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde
år och lägga fram förslaget för beslut vid bolagsstämman.
Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer har antagits av
bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska följa upp och utvär-
dera program gällande rörlig lön för koncernens ledningsgrupp,
tillämpningen av riktlinjerna samt de gällande ersättnings-
strukturerna och ersättningsnivåerna inom koncernen.
Ersättningsutskottets ledamöter är oberoende i förhållande
till koncernen och koncernens ledningsgrupp. När styrelsen
behandlar och beslutar i ersättningsfrågor närvarar inte VD eller
andra personer i koncernens ledningsgrupp i den mån de
berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller
delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och
ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga
intressen, däribland dess hållbarhet, eller för att säkerställa
bolagets ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det
i ersättningsutskottets uppgifter att bereda styrelsens beslut
i ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om att frångå
riktlinjerna.
Övrigt
I årsredovisningen anges den totala ersättning och de övriga
förmåner som har utgått till bolagets ledande befattningshavare
under året.
Moderbolaget
Moderbolaget Alimak Group AB:s verksamhet består i att utföra
vissa koncerngemensamma, aktieägarrelaterade tjänster.
Endast VD är anställd i moderbolaget.
Vidare är koncernens samlade upplåning centraliserad till
moderbolaget, som också är huvudkontohavare för ett koncern-
gemensamt transaktionskonto hos ett kreditinstitut (en så kallad
cash pool).
Årets intäkter uppgick till 9 MSEK (11) och en rörelseförlust
om –33 MSEK (–41) redovisades. Finansnettot uppgick till
44 MSEK (389) och resultatet före skatt för året uppgick
till 8 MSEK (413). Årets resultat uppgick till 7 MSEK (408).
Soliditeten uppgick vid årets slut till 61,4 procent (63,2).
Utdelning till aktieägare har, enligt beslut på årsstämman 2024,
betalats ut med 265 MSEK vilket motsvarar 2,50 SEK per aktie.
Likvida medel inklusive outnyttjade kreditlöften och konto-
krediter uppgick för moderbolaget till 2 973 MSEK (1 858) vid
årets slut.
Föreslagen vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel (SEK)
Balanserade vinstmedel 5 559 712 376
Årets resultat 6 996 851
5 566 709 227
Styrelsen föreslår att dessa vinstmedel disponeras enligt följande
Utdelning på 3,00 SEK per aktie till aktieägare
1)
317 491 500
I ny räkning balanseras 5 249 217 727
5 566 709 227
1)
Som avstämningsdag för utdelning föreslås den 5 maj 2025. Föreslaget belopp
för utdelning motsvarar 3,00 SEK per aktie, baserat på det befintliga antalet aktier
som är 107 573 111, men exklusive de 1 742 611 aktier som innehas av koncernen
per avstämningsdagen.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 44Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Hållbarhets-
rapport
Innehåll
Inledning 46
Alimak Groups värdekedja 47
Översikt väsentliga tematiska standarder 48
ESRS2 – Allmänna upplysningar 51
E1 – Klimatförändringar 56
Inverkningar, risker och möjligheter (IRO) 61
Övriga nyckeltal 70
EU-taxonomin 73
45Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Hållbarhetsrapport
Inledning
Under 2024 tog Alimak Group sina första steg mot ESRS-rap-
portering. Koncernledningen utnämnde en grupp ämnesexper-
ter på områdena bolagsstyrning, inköp, miljö, HR och arbets-
miljö för att leda arbetet i hela organisationen. Expertgruppen
fick utbildning i CSRD/ESRS och andra relevanta standarder för
att kunna dela med sig och involvera annan viktig personal från
divisionerna. En styrningsstruktur inrättades där ansvariga per-
soner utnämndes för varje anläggning så att samtliga divisioner
involverades. Koncernen investerade i ett nytt rapporteringssys-
tem för ESG-data för att utarbeta korrekt dokumentation och
upplysningar om ESRS-ämnen och samla in ESG-data från alla
divisioner och anläggningar. Ett nytt globalt HR-system installe-
rades också för att hantera uppgifter om koncernens egen
arbetskraft på ett bättre sätt. Flera nya hållbarhetsmått, särskilt
när det gäller förbrukad energi, har införts.
Utvecklingen för de utnämnda experterna och för respektive
division kontrollerades noga av koncernens ledningsgrupp och
rapporterades regelbundet till styrelsen.
Hållbarhetsrapporten följer strukturen i det nya regelverket
men fokuserar mest på ESRS 2 och E1. De aktuella standarderna
E5, S1, S2, S4 och G1 är också väsentliga men rapporteras
endast delvis eftersom vi ännu inte är helt anpassade till CSRD
och de underliggande ESRS-kraven. Detta arbete kommer att
fortsätta under 2025 för att säkerställa att koncernen uppfyller
de nya rapporteringskraven vid slutet av 2025.
Dubbel väsentlighetsbedömning
Som en viktig del i vårt arbete med att förbereda för CSRD-
rapporteringen genomfördes en dubbel väsentlighetsanalys
(”DMA”). DMA-processen följde det som beskrivs i ESRS 1 & 2,
men anlade också ett brett perspektiv genom att beakta andra
relevanta internationella standarder som GRI, TCFD och
GHG-protokollet. Potentiell och faktisk finansiell och konsekven-
tiell väsentlighet av koncernens verksamhet för människor och
miljö identifierades med hjälp av en riskbaserad metod där
fokus låg på de mest allvarliga eller sannolika effekterna.
Relevanta intressenter för DMA identifierades för respektive
division, exempelvis Alimak Groups medarbetare, arbetstagare
i värdekedjan och slutanvändare, koncernens ägare, leveran-
törer och kunder. Intressenter fick möjlighet att vägleda DMA-
processen, vilket innebar att de kunde identifiera områden som
var relevanta. Det var emellertid koncernens ämnesexperter
som slutligen beslutade huruvida en tematisk standard var
väsentlig baserat på deras kunskap om både ämnet och Alimak
Group, men beaktade också internationella standarder, vägled-
ningar och rapporter samt andra relevanta datapunkter.
För varje ämne genomförde experterna en bedömning av in-
verkan, risker och möjligheter (IRO), vilket resulterade i en
omfattande förteckning över IRO:er för varje tematisk standard
i ESRS. Utfallet granskades därefter en andra gång av andra
experter från respektive division med relevant kompetens. Den
slutgiltiga förteckningen över IRO:er användes som grund för
den dubbla väsentlighetsanalysen för varje tematisk standard
i ESRS. Vissa tematiska standarder i ESRS uteslöts även om de
innehöll IRO:er med stor inverkan av ett eller flera av följande
skäl:
Koncernens huvudsakliga bidrag till den negativa inverkan
täcktes redan in av en annan tematisk standard
Inverkan låg mycket långt från koncernen i värdekedjan och
koncernens totala andel av inverkan var försumbar.
DMA godkändes av koncernledningen i september 2024.
Resultatet av DMA visas i illustrationen av värdekedjan på nästa sida
och de följande sidorna innehåller en sammanfattning av de väsentliga
tematiska standarderna.
Alimak Groups verksamhet är starkt kopplad till hållbarhet där produkter och tjänster säkerställer att arbete på höjd kan
utföras säkert och effektivt. Koncernens affärsmodell och strategi är nära förknippade till lösningar som kan bibehållas och
användas i många årtionden. Hållbarhet är en del av koncernens strategihus – och omfattar allt vi gör från relationer med
intressenter och vår verksamhet till de lösningar vi erbjuder marknaden.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
46Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Råvaror
Leverantörers
tillverkning Transport till oss Våra fabriker
Transport
till kunder Användningsfas Underhåll Slutet på livscykeln
E
Cirkulära affärsmodeller
Eftermarknadserbjudande
Produkter/lösningar med låga
koldioxidavtryck
Växthusgasutsläpp i värdekedjan
AG direkta utsläpp
Energieffektivitet i verksamheten
Materialavfall
S
Arbetsmiljö slutanvändare
Produktkvalitet
Arbetsmiljö anställda vid AG
Attraktionskraft för att locka talanger
Utbildning/kompetensutveckling
Anställningsförhållanden
Medarbetares föreningsfrihet
Jämställdhet
Barnarbete/tvångsarbete i leveranskedjan
Lika möjligheter i leveranskedjan
G
Företagskultur
Visselblåsning
Korruption & mutor
Relationer med leverantörer
Alimak Groups värdekedja
Miljö BolagsstyrningSamhällsansvar
Översikten av värdekedjan visar
var vår väsentliga hållbarhets-
inverkan och risker uppstår genom
hela värdekedjan.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 47Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Väsentlig inverkan eller risk Beskrivning
Anpassning till klimatförändringar
Risk Risk för minskad konkurrenskraft
om koncernens produktutbud
inte anses hållbart.
Så gott som samtliga marknader där koncernen är
verksam försöker fasa ut fossila bränslen i olika grad. Det
gäller särskilt EU (27) och Storbritannien. För att fortsatt
vara konkurrenskraftiga på dessa marknader behöver vi
kunna uppfylla kundernas efterfrågan genom att
tillhandahålla produkter med lägre koldioxidavtryck
utifrån ett värdekedjeperspektiv.
Begränsning av klimatförändringar
Negativ
inverkan
Faktisk negativ inverkan på
grund av utsläpp kopplade till vår
egen verksamhet.
För att minska utsläppen kopplade till koncernens egen
verksamhet kartlägger vi vår energianvändning och vidtar
åtgärder genom att köpa in grön energi, minska vår
energiförbrukning eller elektrifiera fossildrivna fordon,
maskiner och utrustning.
Negativ
inverkan
Faktisk negativ inverkan på
grund av utsläpp både upp-
ströms och nedströms i
värdekedjan.
Koncernen har betydande utsläpp kopplade till utsläpp
både uppströms och nedströms i värdekedjan. För att
minska dessa utsläpp genomför koncernen en livscykel-
analys på alla stora produktgrupper i syfte att identifiera
rätt åtgärder för att minska utsläppen – från anskaffning av
material med lägre miljöpåverkan, förändrad produkt-
design till ökad livslängd för våra produkter.
Risk Risk för höjda priser på
importerade stål- och aluminium-
varor på grund av CBAM.
Koncernen och dess chefer för leveranskedjan kommer
att behöva övervaka och hitta alternativa lösningar för att
minska risken för ökad råvarukostnad.
Energi
Risk Risk för högre energiförbrukning
än nödvändigt på grund av
ineffektiv energianvändning vid
koncernens större fabriker.
Energikartläggningar genomförs för att hitta kostnads-
effektiva sätt att minska energiförbrukningen vid
koncernens större fabriker och för att byta till energikällor
med lägre koldioxidavtryck.
Möjlighet Möjlighet att öka intäkterna inom
vindkraftsindustrin och förnybar
energi.
Många branscher som stöder den gröna omställningen
kommer att behöva lösningar för vertikal transport,
exempelvis vindkraftsparker till havs, etc.
Väsentlig inverkan och risk Beskrivning
Resursinöden, inklusive resursanvändning
Negativ
inverkan
Negativ inverkan från använd-
ning av nya material i leverans-
kedjan. Relevanta identifierade
grupper av material hittills
innefattar: Stål, aluminium,
koppar, betong, textil (huvudsak-
ligen polyester), plast, bioplast,
kartong, trä, elektronik, andra
farliga material.
För att minska den negativa miljöpåverkan avser
koncernen att öka mängden återanvänt och återbrukat
material i sitt materialinflöde.
Resursutöden relaterade till produkter och tjänster
Negativ
inverkan
Inverkan från avfallsgenerering
under tillverkningsprocessen.
Våra tillgångar har en förväntad livslängd på cirka 20–35
år, och upp till ungefär 90% av totala materialflöden som
används i dessa tillgångar kan återbrukas i slutet av
livscykeln. Det finns fortfarande potential att öka den
totala återbrukbarheten av förnybara energitillgångar, så
att värdet av alla material kan behållas till slutet av
livscykeln. Vi undersöker aktivt möjligheter att reparera,
modernisera och återanvända nyckelkomponenter.
Avfall
Negativ
inverkan
Inverkan från avfallsgenerering
under drift och avveckling.
Koncernen avser att endast arbeta med välrenommerade
avfallshanteringsföretag för att säkerställa att avfallet
hanteras korrekt på alla anläggningar, särskilt när det
gäller farligt material.
Anpassning till cirkulära affärsmodeller
Möjlighet Möjlighet att öka cirkulariteten i
koncernens verksamhet inom
divisionerna Facade Access,
Construction och Industrial.
Koncernens produkter är tillverkade för att hålla. Med ny
teknik och en global serviceorganisation kan äldre
maskiner moderniseras och byggas om för att ytterligare
förlänga livslängden.
E1
Klimatförändringar
E5
Resursanvändning och cirkulär ekonomi
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 48Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Väsentlig inverkan eller risk Beskrivning
Arbetsvillkor
Negativ
inverkan
Potentiell negativ inverkan på
arbetsmiljön för vår egen
arbetskraft.
Arbetsuppgifterna riskbedöms av behöriga personer för
att identifiera betydande faror och fastställa risknivå.
Kontrollåtgärder införs för att minska väsentliga arbets-
miljörisker och sänka dem till en acceptabel nivå. Säkra
arbetsmetoder dokumenteras och kommuniceras för att
tillämpas av medarbetare. Koncernens positiva inställning
till ”säkerheten främst” har skapat en stark arbetsmiljö-
kultur och lett till en minskning av arbetsskador sedan
2019.
Likabehandling och lika möjligheter för alla
Risk Risk för att inte erbjuda lämplig
utbildning eller kompetensutveck-
ling vilket potentiellt kan leda till
en ineffektiv personalstyrka.
Koncernen uppmuntrar en kultur med ständiga förbätt-
ringar och utbildning för sina medarbetare. Vi har infört
program som erbjuder möjlighet att sätta upp mål,
utveckling och återkoppling som ligger i linje med
företagets mål. Koncernen är dedikerad till att tillhanda-
hålla nödvändig utbildning för att höja kompetensen och
bredda kunskapen hos den befintliga arbetsstyrkan. Detta
för att säkerställa att förmågan finns att möta förändrade
kompetenskrav både nu och i framtiden.
Risk Risk för trakasserier – fysiska eller
psykologiska skador på arbetet.
Koncernen har en skyldighet att se till att medarbetarna är
trygga på arbetet, både psykiskt och fysiskt. Koncernen har
därför infört tydliga policyer för att minska risken för
trakasserier och våld mot medarbetare och på så sätt
skapa en arbetsplats fri från psykosociala risker. Koncer-
nen har också en visselblåsarpolicy och ett program för att
säkerställa att det finns en kanal där medarbetarna kan
rapportera alla incidenter på arbetsplatsen.
Andra arbetsrelaterade rättigheter
Risk Risk för rättsliga konsekvenser
och renommékonsekvenser vid
bristfällig kontroll av skydd för
privatlivet bland vår egen
arbetskraft.
GDPR är implementerat i hela koncernen som minimistan-
dard och existerar tillsammans med alla lokala integritets-
lagar och krav. Utbildning och undervisning tillhandahålls
för att säkerställa medvetenhet inom hela verksamheten.
Under 2024 inrättades en ny GDPR-organisation. Ett
koncernövergripande HR-system infördes också i hela
koncernen 2024 för att kunna erbjuda bättre kontroller och
ett system för att lagra känsliga medarbetaruppgifter, och
därmed minska risken.
Väsentlig inverkan eller risk Beskrivning
Arbetsvillkor
Negativ
inverkan
Potentiell negativ inverkan
(rättslig och renommé) med att
samarbeta med leverantörer som
inte respekterar mänskliga
rättigheter och OECD:s vägledning
om tillbörlig aktsamhet för
ansvarsfullt företagande och som
inte förbinder sig att säkerställa
anständiga och rättvisa arbetsför-
hållanden.
Koncernen arbetar aktivt för att säkerställa att alla
leverantörers medarbetare har ett anställningskontrakt
med tydliga villkor som följer lokal lagstiftning. Om vi
upptäcker att så inte är fallet, uppmanas leverantören att
införa en handlingsplan för att efterleva reglerna. Vi
kommer att kontrollera genomförandet av planen och om
detta inte sker kommer koncernen att avsluta samarbetet
med leverantören.
S1
Den egna arbetskraften
S2
Arbetstagare i värdekedjan
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 49Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Väsentlig inverkan eller risk Beskrivning
Personlig säkerhet för konsumenter och/eller slutanvändare
Negativ
inverkan
Potentiellt negativ inverkan på
slutanvändare som arbetar på
hög höjd om säkerhetsföreskrifter
inte följs.
Koncernens produkter är certifierade i enlighet med
relevanta standarder för att säkerställa att relevanta
säkerhetsnivåer uppfylls. För att ytterligare förbättra
säkerheten deltar koncernen i standardkommittéer som
driver nya säkerhetsstandarder och investerar i ny teknik
som kan förbättra säkerheten ytterligare.
S4
Konsumenter och slutanvändare
Väsentlig inverkan eller risk Beskrivning
Företagskultur
Möjlighet Möjlighet att driva företaget i
riktning mot att nå målen genom
en stark företagskultur.
Vår vision, strategihus och kärnvärden kommuniceras
aktivt till personalstyrkan. Att förstå och agera i enlighet
med våra gemensamma värderingar kommer att skapa
en sund och inspirerande arbetsplats för alla våra
medarbetare.
Skydd för visselblåsare
Möjlighet Bra rutiner för visselblåsarfunktio-
nen uppmuntrar människor att
säga vad de tycker och rapportera
problem.
Genom att hantera visselblåsarärenden på ett korrekt sätt
och skydda visselblåsare skapar vi förtroende och
människor blir inte rädda för att rapportera misstankar om
oegentligheter.
Korruption och mutor
Risk Risk för både renomméskada och
ekonomisk skada (böter) om våra
medarbetare eller distributörer är
delaktiga i mutor eller korruption.
I Uppförandekoden och Riktlinjerna för etisk affärsverk-
samhet fastställs koncernens allmänna principer när det
gäller affärsetik. Dokumenten anger tydligt att all
inblandning i mutor och korruption är förbjuden.
Koncernens utbildningsprogram består av både en digital
utbildning och workshoppar där diskussioner om olika
dilemman ingår.
G1
Ansvarsfullt företagande
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 50Års- och hållbarhetsredovisning 2024
1 – GRUND FÖR UTARBETANDE
BP-1
Allmän grund för utarbetandet
av hållbarhetsrapporten
Rapportperioden omfattar 1 januari 2024 till 31 december 2024.
Alimak Group AB (publ), organisationsnr 556714-1857, har
sitt säte i Stockholm, Sverige. Huvudkontorets adress är Blek-
holmstorget 30, SE-111 64 Stockholm. Aktiebolaget Alimak
Group AB och dess dotterbolag bildar tillsammans Alimak
Group, som nedan kallas ”Alimak Group” eller ”koncernen”.
Alimak Group är listat på Nasdaq Nordic under kortnamnet
ALIG. Alimak Group är en global marknadsledare inom vertikala
transportlösningar för professionellt bruk. Koncernen har även
ett omfattande utbud av eftermarknadstjänster med försäljning
i mer än 120 länder. Denna hållbarhetsrapport godkändes för
publicering av styrelsen den 18 mars 2025.
Hållbarhetsrapporten har utarbetats på konsoliderad grund,
på samma sätt som de finansiella rapporterna. Som huvudregel
ingår samtliga dotterbolag i den konsoliderade hållbarhets-
rapporteringen.
Värdekedjan i hållbarhetsrapporten ingår på följande sätt:
För tematiska miljöstandarder har hela värdekedjan beaktats:
från utvinning och raffinering av råvaror, leverantörers tillverk-
ning, transport till oss, egen tillverkning och montering, trans-
port till kund, produktens användningsfas, underhåll av produk-
ten, till slutet av livscykeln.
När det gäller tematiska sociala standarder omfattas, utöver
vår egen arbetskraft, leverantörer på nivå 1, liksom sociala
känsliga platser i värdekedjan som gruvor, produktionsanlägg-
ningar och personer som arbetar på höjd.
För tematiska styrningsstandarder omfattas vår egen arbets-
kraft, leverantörer på nivå 1 och vårt distributionsnätverk.
Rapporter om policyer, åtgärder och mål är inte tillämpliga
detta år.
Uppgifter gällande vilken information om värdekedjan som
ingår i måttuppgifterna kommer att utvecklas ytterligare nästa år.
BP-2
Upplysningar med avseende
på särskilda omständigheter
Följande mått i E1 innefattar uppskattningar av värdekedjan:
Scope 1: För utsläpp/energi från den egna/leasade fordons-
flottan, på platser där rapport om bränsleförbrukning saknas
har de uppskattats via bränslefakturor och/eller körsträckor.
Scope 2: En genomsnittlig energiförbrukning per m
2
har
använts på platser där energikostnaden inte baseras på faktiskt
förbrukning utan på en fast kostnad.
Scope 3: För affärsresor med bil där information om utsläpp
inte är tillgänglig har samma metod tillämpats som för
Scope 1. Koncernen använder livscykelanalyser för att upp-
skatta Co
2
e-utsläppen i fråga om Scope 3 (med undantag för
affärsresor). Livscykelanalyserna genomförs i enlighet med ISO
14040-standarden där produktspecifika uppgifter hämtas in från
erfaren personal. Koncernen tillämpar ett viktat genomsnitt som
representerar de olika miljöerna och förhållandena för respek-
tive specifik produktgrupp. Specifika produktdata kombineras
med påverkansfaktorer från tillförlitliga källor, exempelvis Eco-
invent LCIA databas och Our world in data. Många datauppsätt-
ningar bygger på branschgenomsnitt och är inte direkt kopplade
till den faktiska leverantören.
Precisionsnivån för Scope 3 bedöms vara +/- 25%, men är
tillräcklig för att prioritera åtgärder för att minska utsläpp utmed
värdekedjan.
Noggrannheten när det gäller uppgifter kommer att förbätt-
ras genom införandet av CBAM – särskild avseende använd-
ningen av stål och aluminium i Koncernens produkter.
Ökningen av antalet anslutna maskiner kommer dessutom att
tillhandahålla internet-data, som möjliggör bättre uppskatt-
ningar när det gäller användningsfasen.
Årsredovisningslagen 6 kap. 10–16 § har tillämpats vid ut -
arbetandet av hållbarhetsrapporten.
ESRS 2 — Allmänna upplysningar
2 – STYRNING
GOV-1
Förvaltnings-, lednings- och
tillsynsorganens roll
Alimak Groups modell för bolagsstyrning beskrivs i avsnittet
Bolagsstyrning i denna årsredovisning.
I våra upplysningar har vi gjort följande tolkningar:
Förvaltningsorgan är styrelsen
Ledningsorgan är koncernledningen
Tillsynsorgan är revisionsutskottet
Styrelsen består av åtta ledamöter, fyra kvinnor och fyra män,
som valts vid årsstämman i april 2024. Könsfördelningen mel-
lan ledamöterna som valts vid årsstämman är 50% kvinnor och
50% män.
En av de åtta styrelseledamöterna är anställd av Alimak
Group; VD och koncernchef Ole Kristian Jødahl. Utöver de åtta
ledamöter som valts av årsstämman ingår två arbetstagarrepre-
sentanter som utsetts av de fackliga organisationerna. Fem av
de åtta valda styrelseledamöterna (62,5%) är oberoende i för-
hållande till bolaget och aktieägarna.
Ledningsgruppen har tio medlemmar, tre kvinnor och sju
män. Samtliga tio medlemmar i ledningsgruppen är anställda
av koncernen.
Styrelseledamöterna och ledningsgruppens medlemmar
presenteras på sidorna 92–95 i denna årsredovisning.
Vid det konstituerande styrelsemötet som hålls efter års-
stämman varje år antar styrelsen sin arbetsordning och instruk-
tioner för revisionsutskottet och VD och koncernchef. Dessa
handlingar innehåller instruktioner avseende respektive parts
ansvarsområde inom hållbarhetsområdet.
Styrelsen har utsett Tomas Carlsson och Helena Nordman -
Knutson till ledamöter i revisionsutskottet, se sidan 88. Revi-
sionskommittén är ett organ inom styrelsen med uppdraget att
agera som ett utskott i frågor som avser riskbedömning, intern-
kontroll, finansiell rapportering, hållbarhetsredovisning och
revision. Utskottet fungerar som tillsynsorgan för frågor som
avser hållbarhetsredovisning, bland annat IRO-analysen och
den dubbla väsentlighetsanalysen.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 51Års- och hållbarhetsredovisning 2024
På koncernnivå ligger det yttersta ansvaret för hållbarhet hos
VD och koncernchef. Koncernens Chief Technology Officer (CTO)
ansvarar för IRO-frågor avseende E1, E5 och S4, Chief People &
Culture Officer (CPCO) för S1 medan Chief Financial Officer
(CFO) ansvarar för S2 och G1. Interna och externa experter stöd-
jer ledningsgruppen i IRO- och DMA-processerna, strategi,
implementering, uppföljning och rapportering.
CTO, CPCO och CFO är ansvariga för uppföljning och förvalt-
ning samt för att övervaka inverkan, risker och möjligheter. De
har stöd av ett internt expertteam bestående av:
Senior HSEQ Manager,
Lead Engineer Sustainability,
Head of Group Tax & Legal,
Group Sourcing Manager och
Head of Group Reporting.
Arbetets status rapporteras till koncernledningen, revisions-
utskottet och styrelsen.
CTO, CPCO och CFO rapporterar till VD och koncernchef.
Vd och koncernchef rapporterar till styrelsens ordförande.
De interna experterna i CSRD-arbetsgruppen har valts ut
baserat på deras expertkunskaper inom områden som är hän-
förliga till väsentliga IRO. Rapporteringsvägar för det interna
expertteamet:
Senior HSEQ Manager rapporterar till CPCO
Lead Engineer Sustainability rapporterar till CTO
Head of Group Tax & Legal rapporterar till CFO
Group Sourcing Manager rapporterar till CFO
Head of Group Reporting rapporterar till CFO.
Detaljerade åtgärder, mål och mått för varje väsentlig fråga
håller fortfarande på att utvecklas. Arbetet omfattar även fram-
tagning av lämpliga kontrollmekanismer.
Förslag på nya mål avseende väsentliga IRO lämnas först av
CTO, CFO och CPCO (beroende på vilken fråga det hänförs till)
till koncernledningen och därefter till styrelsen för godkän-
nande.
Hållbarhetsstrategin för de väsentliga frågorna och även
resurserna och den specifika kompetens som krävs för att verk-
ställa planerna diskuteras vid revisionsutskottets möten.
Ambitionen de senaste åren har varit att bygga upp god
kompetens internt kring ESG-frågor som är av betydelse för
Alimak Group.
GOV-2
Information som lämnas och hållbarhetsfrågor
som tas upp av företagets förvaltnings-,
lednings- och tillsynsorgan
CTO, CPCO och CFO är ansvariga för uppföljning och förvalt-
ning samt för att övervaka inverkan, risker och möjligheter.
Arbetets status rapporteras till koncernledningen, revisions-
utskottet och styrelsen.
Två av revisionsutskottets fyra möten har hållbarhetsrelate-
rade ämnen på dagordningen. Ett av mötena tar upp hållbar-
hetsredovisning och revisorns återkoppling och det andra tar
upp mål och åtgärder för hållbarhetsarbetet som en punkt på
dagordningen. Informationen lämnas vanligtvis till revisions-
utskottet av CTO, CPCO och/eller CFO, beroende på vilken fråga
det gäller.
Den globala ledningsgruppen, revisionsutskottet och styrel-
sen följer upp samtliga överenskomna åtgärder, rapporterade
mätvärden och andra åtgärder för att se att framsteg skett. Om
inga framsteg skett genomförs korrigerande åtgärder.
De IRO som identifierats genom DMA-processen och deras
väsentlighetsnivå har diskuterats och överenskommits av kon-
cernledningen under 2024. När strategi och risk ses över
används resultatet av DMA som indata.
Under 2024 har fokus legat på att identifiera IROs och
genomföra DMA. En översikt över väsentliga IROs finns på
sidorna 61–69.
GOV-3
Integrering av hållbarhetsrelaterade resultat
i incitamentssystem
Sedan 2024 innehåller koncernens kortfristiga incitaments-
program (STI) ett hållbarhetsmål med 10% av det maximala
STI- resultatet.
Under 2024 har hållbarhetsmålet tre beståndsdelar som hän-
för sig till koncernens åtagande om vetenskapsbaserade mål
och framstegen med kartläggningen av Co
2
e-utsläpp i scope 1,
2 och 3.
Målen föreslås av koncernledningen och godkänns av ersätt-
ningsutskottet, se sidan 88.
GOV-3
Förklaring om
due diligence
Koncernens tillbörliga aktsamhet är inriktad på två områden:
leverantörer och tredjeparts försäljningskanaler (distributörer).
Due diligence avseende leverantörer görs genom frågeformulär
för självutvärdering med hjälp av Worldfavor-plattformen. Base-
rat på resultatet av självutvärderingen genomförs specifika revi-
sioner. Due diligence avseende försäljningskanaler genom
tredje part (säljdistributörer) sker genom en utvärdering när en
ny distributör utses.
GOV-5
Riskhantering och intern kontroll
över hållbarhetsrapportering
Alimak Group har en årlig riskhanteringsprocess som också
omfattar risker på hållbarhetsområdet, bland annat hållbarhets-
rapportering. Riskhanteringsprocessen beskrivs i detalj på sid-
orna 78–84. Dessa risker utvärderas varje år utifrån sannolikhet
för att de inträffar och finansiell påverkan. Den inledande
bedömningen görs av divisionerna och koncernfunktionerna.
Senare utförs en prioriteringsprocess av koncernledningen för
att fastställa vilka risker som ska vara i fokus. Riskansvariga och
tidsramar för riskreducerande åtgärder fastställs.
I riskbedömningarna från 2023 och 2024 identifierades håll-
barhetsrapportering som en risk som krävde riskreducerande
åtgärder. Det ledde till att CSRD-arbetsgruppen inrättades som
består av interna experter inom relevanta områden i organisa-
tionen. Arbetsgruppen har en styrkommitté som består av CTO,
CPCO och CFO och regelbundna möten genomförs för att säker-
ställa framsteg.
Under 2024 har investeringar gjorts i två webbaserade platt-
formar för att förbättra insamling, kvalitet och kontroll när det
gäller hållbarhetsmått. Rapporteringsstrukturen kommer att
utvecklas ytterligare – både när det gäller detaljnivå för uppgif-
terna och interna kontrollåtgärder.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 52Års- och hållbarhetsredovisning 2024
3 – STRATEGI
SBM-1
Strategi, affärsmodell
och värdekedja
Koncernens hållbarhetsstrategi innefattar att främja arbetsmil-
jön – för sin egen personal och arbetstagare i värdekedjan,
minska koldioxidavtrycket i hela värdekedjan och främja före-
tagskultur och -ledarskap baserat på koncernens styrningsmo-
dell.
Koncernen utvecklar, tillverkar, säljer och erbjuder service på
maskiner och tillbehör för vertikala lösningar och arbete på höjd
i mer än 120 länder. Koncernens kundbas består av industri- och
byggföretag som installerar/hyr maskinerna på anläggningar
som behöver tillfälliga eller permanenta vertikala lösningar.
Koncernen erbjuder maskiner för transport av människor och
material på höjd, bygghissar, plattformar, industrihissar och
BMU-enheter. Koncernen erbjuder också produkter för säkert
arbete på höjd. På vissa marknader säljer koncernen inte endast
produkter utan erbjuder också hyrestjänster med lösningar
utformade för kunderna genom avancerade tekniska tillämp-
ningar. Koncernen har en global serviceorganisation som till-
handahåller service på de produkter som erbjuds men också
renovering och vidareförsäljning av begagnade maskiner.
Koncernens hela värdekedja kan sammanfattas som utvin-
ning och raffinering av råvaror, leverantörers tillverkning, trans-
port till oss, egen tillverkning och montering, transport till kund,
produktens användningsfas, underhåll av produkten, och slutet
av livscykeln.
Utvinning av råvaror
o Oljekällor/raffinaderier, skogsbolag, gruvor/metall-
raffinaderier
Leverantörers tillverkning
o Förädlare av metaller, plasttillverkare, tillverkare av kar-
tong/träförpackningar, tillverkare av elektronik
Transport/logistik
o Logistikföretag
Egen tillverkning
o Skärning, fräsning, svetsning, bortledning
Mellanhänder
o Uthyrningsföretag
Slutanvändare
o Företag och personer som använder våra produkter
Återvinning och avfallshantering
Koncernen har 26 produktions- och monteringsanläggningar i
15 länder runtom i världen, samt ett internt försäljnings- och
servicenätverk och externa distributörer som levererar och
underhåller vertikala transportlösningar i fler än 120 länder.
Produktions- och monteringsanläggningarna utför huvudsak-
ligen svetsning, böjning och montering.
Koncernen är organiserad i fem självständiga divisioner:
Facade Access, Construction, Height Safety & Productivity
Solutions, Industrial samt Wind. Varje division är ansvarig för
hela värdekedjan, från leverans, utveckling, tillverkning, försälj-
ning och tjänster såsom reservdelar, certifieringar och renove-
ringar. Inom divisionen Construction är uthyrning också en
viktig del av affärsmodellen.
För sin tillverkning köper koncernen in både specialanpas-
sade och standardiserade material, komponenter och tjänster
från såväl regionala som globala leverantörer. Vissa nyckel-
komponenter tillverkas även inom koncernen. När det är möjligt
använder koncernen flera olika leverantörer och försöker alltid
undvika att bli beroende av en enda leverantör. Alla leveran-
törer måste uppfylla de krav som koncernen ställer avseende
såväl leveransprecision och finansiell stabilitet som efterlevnad
i fråga om ESG (miljömässigt, socialt och styrning). Relevanta
insatsvaror innefattar, men är inte begränsade till, stål, alumi-
nium, koppar, betong, zink, textil, plast, kartong, trä, elektronik
och hydraul/smörjolja.
Koncernen har egna FoU-enheter som utvecklar och äger
immaterialrättigheterna till de produkter som levereras. Material,
komponenter etc. köps in och de slutliga produkterna tillverkas/
monteras i koncernens fabriker innan de skickas till kunderna.
Produkterna levereras till kunder över hela världen, och instal-
lation utförs ofta med hjälp av koncernens serviceorganisation.
Koncernen tillämpar samma hållbarhetsmål på alla delar av
verksamheten och på alla marknader.
Arbetet pågår för att minska koldioxidavtrycket i vår egen
verksamhet genom åtgärder för energieffektivitet och omställ-
ning till energi/elektricitet med lägre koldioxidavtryck. Livscykel-
analyser genomförs för att identifiera områden relaterade till
Scope 3 och en färdplan för genomförande kommer att utarbe-
tas under 2025.
För att uppnå sina mål investerar koncernen i ny teknik,
produktutveckling, automatisering av produktionen, arbets-
miljöåtgärder, utveckling av medarbetarna och ledarskap. En
koncernomfattande hållbarhetsvecka hålls varje år för att göra
det möjligt för samtliga medarbetare att arbeta med hållbarhets-
frågor som exempelvis avfall, arbetsmiljö, energieffektivitet.
SBM-2
Intressenters intressen
och uppfattningar
Affärsmodell och strategi granskas och uppdateras varje år
baserat på marknadsutveckling, feedback från kunder, framtag-
ning av nya standarder för maskinsäkerhet, nya växande tekni-
ker och nya lösningar från våra leverantörer.
Medarbetarundersökningar genomförs 3–4 gånger per år för
att ta del av synpunkter från koncernens egna medarbetare.
Undersökningsresultaten diskuteras på alla ledningsnivåer och
handlingsplaner utarbetas. Resultatet av handlingsplanerna
följs upp vid nästa undersökning.
Intressen och uppfattningar hos arbetstagare i värdekedjan
beaktas indirekt via självutvärderingen av ESG för våra leveran-
törer och leverantörsrevisioner.
Feedback från kunder och användare samlas in av respektive
divisions produktledningsgrupp, gällande exempelvis funktio-
nalitet, kostnad, kvalitet, etc. Denna feedback ingår sedan i färd-
planen för produkten som prioriterar framtida FoU-verksamhet.
Koncernen genomför både regelbundnaoch tillfälliga möten
med viktiga intressenter som leverantörer, medarbetare, kunder,
slutanvändare och investerare. Feedback från huvudintressenter
är viktig för att utveckla och förbättra koncernens stra tegi.
Leverantörer: självutvärdering, möten och revisioner
Medarbetare: medarbetarundersökningar
Kunder: deltagande i standardkommittéer, deltagande i
utvecklingsprojekt, analys av kundklagomål, konferenser, etc.
Investerare: finansiella rapporter och presentationer
Kontakt med intressenter organiseras genom:
Leverantörer: Global Supply Chain Coordinator
Medarbetare: Chief People & Culture Officer
Kunder: Head of Product Management
Investerare: Chief Financial Officer
Syftet med intressentengagemanget är att:
Bygga mer hållbara relationer i hela vår värdekedja med våra
viktigaste intressenter.
Få synpunkter från alla relevanta parter inklusive den egna
arbetskraften för att förbättra hållbarheten i vår verksamhet.
Få synpunkter och förstå hur vi kan skapa mer värde och
erbjuda hållbara lösningar.
Förstå den generella efterfrågan på marknaden och finansiella
krav för att fortsätta att bygga en hållbar verksamhet.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 53Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Synpunkter från intressentdialoger har resulterat i ökat fokus på
hållbarhet – från koldioxidavtryck, leverantörers engagemang,
arbetsmiljö för den egna arbetskraften till utbildning i styrning.
Under 2022 fastställdes nya hållbarhetsmål och 2024 skickade vi
koncernens åtagande till Science-Based Targets.
Koncernens affärsmodell och strategi uppdateras kontinuer-
ligt baserat på marknadsvillkor, dialog med intressenter, tek-
niska förändringar, nya bestämmelser, etc. Koncernen presente-
rar sin strategi – både finansiella mål och hållbarhetsmål – för
marknaden minst vart tredje år.
Att utarbeta koncernens agenda för hållbarhet är en förut-
sättning för att vara relevant för samtliga intressenter i framti-
den. Agendan – som omfattar E-, S- och G-frågor – kan endast
utarbetas genom kännedom om de olika intressenternas behov,
intressen och uppfattningar. Den globala ledningsgruppen god-
känner agendan för hållbarhet.
SBM-3
Väsentliga inverkningar risker och möjligheter
och deras förhållande till strategi och
affärsmodell
För att fortsatt vara en relevant aktör på marknaden – för kun-
der, egna medarbetare, leverantörer och finansmarknaden –
måste koncernen hela tiden anpassa och förbättra sina proces-
ser, sin affärsmodell, sina produkterbjudanden och tjänster, etc.
för att uppfylla finansiella förväntningar men också förbättra
samtliga relevanta hållbarhetsfrågor. I IRO-tabellen på sidorna
61–69 anges identifierade inverkningar, risker och möjligheter.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 54Års- och hållbarhetsredovisning 2024
4 – HANTERING AV INVERKNINGAR, RISKER OCH MÖJLIGHETER
IRO-1
Beskrivning av arbetsgången för att fastställa
och bedöma väsentliga inverkningar, risker och
möjligheter
Antaganden:
Alimak Group är ett globalt företag med låg vertikal integration
i sin leveranskedja. Det innebär att koncernen inte har en per-
fekt översikt över hela sin värdekedja och måste använda kvali-
ficerade antaganden när det gäller inverkningar för miljön och
mänskliga rättigheter i värdekedjan. Om detaljerade uppgifter
saknas förlitar sig koncernen på genomsnitt från länder och
ibland regioner samt expertutlåtanden. I de fall antaganden
gjordes försökte koncernen få tillgång till så exakt data som
möjligt. Uppgifterna samlades in från statliga och mellanstatliga
källor, branschorganisationer, icke-statliga organisationer och
experter.
Processen för den dubbla väsentlighetsanalysen som
genomfördes 2024 kan beskrivas enligt följande:
En eller flera experter utsågs för varje område inom miljö,
samhällsansvar och bolagsstyrning
Experterna satte sig in i CSRD/ESRS och andra relevanta
standarder samt intressenters uppfattningar
Potentiell och faktisk finansiell och konsekventiell väsentlighet
av koncernens verksamhet och affärsförhållanden för
människor och miljö identifierades med hjälp en riskbaserad
metod som prioriterar de mest allvarliga eller sannolika
effekterna
Koncernen övervakar förändringarna i sin finansiella och kon-
sekventiella väsentlighet och genomförandet av sina åtgärder
över tid i förhållande till koncernens position i branschen, för
att säkerställa att koncernen samlar in och analyserar relevant
information och följer relevanta standarder och bestämmelser.
I DMA-processen låg fokus på framför allt följande områden:
Miljö: Fokus på områden i värdekedjan som bedöms ha
största miljöpåverkan baserat på livscykelanalysen.
Samhällsansvar: Särskilt fokus lades på åtgärder som har
potentiell negativ påverkan på människor.
Avseende värdekedjan lades särskilt fokus på länder med
högriskprofil.
Bolagsstyrning: Särskilt fokus låg på leverantörer, egen verk-
samhet och distributörsnätverket.
Följande information/dialoger med intressenter användes
i DMA-processen:
Relevanta internationella standarder som GRI, TCFD och
GHG-protokollet
Medarbetarundersökningar
Leverantörers självutvärdering av ESG, revisioner och ILO
Intern kunskap inom företaget om HR, miljö, hantering av
leveranskedja, arbetsmiljö och den juridiska avdelningen
Dialoger med kunder och användare har genomförts antingen
direkt eller indirekt via deltagande i standardkommittéer
Vi har regelbundet direktkontakt med Alimak Groups ägare
via styrelsemöten och kvartalsrapporter
Marknadstrender och konkurrenter
IRO prioriterades baserat på deras betyg. Betygen använder
bedömd relativ allvarlighetsgrad, omfattning och sannolikhet
som grund för beräkningen. Varje IRO fick ett betyg baserat på
hur allvarlig inverkan eller den finansiella omfattningen var,
multiplicerat med sannolikheten. När betyget för en IRO eller en
samling av IRO kopplade till ett ämne var lika med eller högre
än det fastställda tröskelvärdet bedömdes ämnet vara väsent-
ligt.
Den finansiella påverkan från en risk eller möjlighet har upp-
skattats med hjälp av samma metod som för den övergripande
processen för riskbedömning som koncernen infört. Hållbar-
hetsrelaterade risker har prioriterats på samma grund som alla
övriga risker. Processen för att identifiera IRO är i linje med och
använder liknande faktorer som koncernens normala process
för riskhantering men den behövde anpassas till ESRS-lagstift-
ningen. Vi ser inga stora beroenden kopplat till de risker och
möjligheter som identifierats. Ytterligare utvärdering kommer
att ske under 2025.
När gruppen av interna experter hade färdigställt sin bedöm-
ning presenterades resultatet för koncernledningen som fick
möjlighet att ge återkoppling. Koncernledningen fastställde den
slutliga DMA:n i september 2024. DMA kommer att uppdateras
på årlig basis.
IRO som avser koncernens egen verksamhet övervakas nog-
grant via månadsvisa och/eller kvartalsvisa rapporter för varje
anläggning. Utvecklingen och de faktiska siffrorna presenteras
för koncernledningen och åtgärder vidtas vid behov.
Koncernens process för beslutsfattande ser ut som följer:
Koncernen föreslår de övergripande strategiska utvecklings-
målen, med hänsyn till både hållbarhetsrelaterade risker och
möjligheter.
Styrelsen godkänner de strategiska mål som påverkar koncer-
nens långsiktiga värdeskapande och resultat.
Varje division tar fram en detaljerad strategisk plan för sin verk-
samhet, anpassad efter koncernens kort- och långsiktiga mål.
Koncernledningen kontrollerar genomförandet av strategin
och policyerna och övervakar de hållbarhetsrelaterade inverk-
ningarna och resultatet från företagets verksamhet, produkter
och tjänster.
Utvärderingen av möjligheter ur ett hållbarhetsperspektiv och
andra perspektiv ingår i den årliga uppdateringen av koncer-
nens strategi.
IRO-2
Upplysningskrav enligt ESRS som omfattas av
företagets hållbarhetsrapportering
Väsentlighetsanalysen resulterade i att följande områden
bedömdes som väsentliga, ESRS 2, E1, E5, S1, S2, S4 and G1.
I 2024 års årsredovisning lämnas ESRS2 och E1 i hållbarhets-
rapporten.
Följande områden bedömdes inte vara väsentliga: E2, E3, E4
and S3. Ytterligare upplysningar lämnas nedan.
Koncernens huvudsakliga påverkan relaterad till E2 är verk-
samhet uppströms från avrinning från gruvdrift/kemikalier som
läcker ut i grundvattnet. Koncernens användning av nytillverkat
material är marginell jämfört med användningen globalt och
åtgärder pågår för att öka användningen av återvunnet material
som omfattas av E5.
Koncernens huvudsakliga påverkan relaterat till E3 är försur-
ning av hav som orsakas av koldioxidavtryck som omfattas av E1.
Koncernens huvudsakliga påverkan relaterad till E4 är verk-
samhet uppströms från avrinning från gruvdrift/kemikalier som
läcker ut i grundvattnet samt utsläpp av växthusgaser. Koncer-
nens användning av nytillverkat material är marginell jämfört
med användningen globalt och åtgärder pågår för att öka
användningen av återvunnet material som omfattas av E5 och
växthusgasutsläpp omfattas av E1.
Koncernens verksamhet är huvudsakligen monterings-
anläggningar och servicekontor. Påverkan på kringliggande
samhällen bedöms inte vara väsentlig.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 55Års- och hållbarhetsredovisning 2024
1 – INLEDNING
Avsnittet ESRS E1 i hållbarhetsrapporten fokuserar på hur före-
taget påverkar klimatförändringar, i form av väsentliga inverk-
ningar, och på företagets planer och förmåga att anpassa sin
strategi och affärsmodell, i linje med omställningen till en håll-
bar ekonomi och att bidra till att begränsa den globala upp-
värmningen till 1,5°C. Avsnittet beaktar även kraven i relaterad
EU-lagstiftning och -förordningar.
Det omfattar också klimatrelaterade risker som kan leda till
fysiska klimatrisker för företaget och dess anpassningslösningar
för att minska dessa risker, utöver omställningsrisker som uppstår
från den nödvändiga anpassningen till klimatrelaterade risker.
2 GOV-3: E1 – INTEGRATION AV HÅLLBARHETS-
RELATERADE RESULTAT I INCITAMENTSSYSTEM
Under 2024 var tio procent (10%) av det kortsiktiga incitaments-
programmet för koncernledningen kopplat till klimatrelaterade
frågor. Ersättningen är kopplad till framstegen för SBTi-åtag-
anden/tillämpningar som kommer att fastställa ett mål för
minskning av växthusgasutsläpp på medellång sikt, som kont-
rolleras av tredje part och som gäller för hela koncernen.
ESRS E1 – Klimatförändringar
2 IRO-1: E1 – BESKRIVNING AV ARBETSGÅNGEN FÖR ATT FASTSTÄLLA OCH BEDÖMA VÄSENTLIGA
KLIMATRELATERADE INVERKNINGAR, RISKER OCH MÖJLIGHETER
Processen kan beskrivas i följande steg:
Förtrogenhet med ESRS 1 och andra relevanta rapporter från
mellanstatliga organisationer som OECD, IPCC, FN och EU
Bedömning av inverkan, risker och möjligheter (IRO), varje
IRO gavs ett betyg för extern påverkan och/eller finansiell
inverkan baserat på de standardiserade tabellerna för betyg
och godkändes sedan av den globala ledningsgruppen.
DMA-processen: synpunkter från relevanta intressenter, inter-
nationella standarder och stödjande uppgifter
DMA godkändes av koncernledningen i september 2024
För att bedöma koncernens inverkan på klimatförändringar
använder koncernen de rapporterade utsläppen från sina
anläggningar kopplade till den egna verksamheten inklusive
pendling och affärsresor.
För att bedöma utsläppen i värdekedjan använder koncernen
en aktivitetsbaserad metod: genom att utföra livscykelanalyser
av sina stora produktkategorier och koppla dem till försäljnings-
data kan koncernen bedöma totala utsläpp kopplade till värde-
kedjan från materialinköp, tillverkning, transport, installation,
drift, underhåll och slutet av livscykeln.
Koncernen har ännu inte fullt ut undersökt vilka anlägg-
ningar som är i riskzonen för extrema väderhändelser.
Målet är att säkerställa att koncernens större anläggningar är
korrekt försäkrade och att tillverkningsanläggningarna har en
acceptabel risknivå i förhållande till extrema väderhändelser.
Koncernens affärsverksamhet bedöms inte vara exponerad
för klimatrelaterade risker. Ytterligare undersökningar kommer
att genomföras under 2025.
Koncernen är verksam på många marknader där fokus ligger
på att minska koldioxidavtrycket i varierande grad, på kort till
lång sikt. För att uppnå både de finansiella målen och hållbar-
hetsmålen måste koncernen möta kundernas efterfrågan
genom att erbjuda kostnadseffektiva lösningar med låga kol-
dioxidavtryck ur ett värdekedjeperspektiv. Politiska och juridiska
förändringar som EU:s CBAM-förordning kan tvinga koncernen
att ändra hur tillförseln av vissa råmaterial ska hanteras.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 56Års- och hållbarhetsredovisning 2024
2 SBM-3: E1 – VÄSENTLIGA INVERKNINGAR, RISKER OCH MÖJLIGHETER OCH DERAS FÖRHÅLLANDE TILL
STRATEGI OCH AFFÄRSMODELL
2.46.E1.1
Väsentliga inverkningar risker och möjligheter
och deras förhållande till strategi och
affärsmodell – klimatförändringar
Se IRO tabell på sidorna 61-69.
E1.18.1
För varje klimatrelaterad risk har företaget
identifierat huruvida enheten anser att risken
är en klimatrelaterad fysisk risk eller
klimatrelaterad omställningsrisk
Fysiska IRO
Risk för exponering för klimatrelaterade fysiska risker vid
fabriker och i kontor
Övergångs-IRO
Risk för minskad marknadsattraktivitet och konkurrenskraft
om koncernens produktutbud inte betraktas som hållbart
Faktisk negativ inverkan på grund av utsläpp kopplade till vår
egen verksamhet
Faktisk negativ inverkan på grund av utsläpp kopplade till
både uppströms och nedströms utsläpp i värdekedjan.
Risk för höjda priser på importerade stål- och aluminiumvaror
på grund av CBAM
Risk för högre energikostnader än nödvändigt på grund av
ineffektiv energi vid koncernens större fabriker
Risk för minskade intäkter inom olje- och gasverksamheten
när förnybar energi blir vanligare
Möjlighet att öka intäkterna inom segmenten vindkraft,
industri- och gruvverksamhet när införandet av förnybar
energi tar fart
E1.19.1
Beskrivning av resiliensen i strategi och
affärsmodell vad gäller klimatförändringar
Alimak Group har inte genomfört någon resiliensanalys av
affärsstrategin. Den förväntas vara genomförd senast 2026.
E1-1 – OMSTÄLLNINGSPLAN FÖR BEGRÄNSNING AV
KLIMATFÖRÄNDRINGAR
Alimak Group har ingen fullständig omställningsplan för att
begränsa klimatförändringar. Vi arbetar med kartläggningen av
koldioxidavtryck och anpassar vårt arbete till Science-based tar-
gets initiative. Vi räknar med att ha en omställningsplan på plats
i 2026.
Det nuvarande koncernövergripande målet är att minska
scope 1-3-utsläppen i förhållande till intäkter med 30% till slutet
av 2025.
Koncernens mål är ambitiöst men kräver ändå inte en abso-
lut minskning och kanske inte uppfyller målet på 1,5°C eller lig-
ger mycket under 2°C-vägen, om koncernens marknadsandel
skulle öka väsentligt.
Koncernen har åtagit sig och arbetar på att utveckla ett veten-
skapligt baserat mål. Förfarandet kommer att fastställa ett mål
för 2030-31 i linje med 1,5°C-vägen eller betydligt under 2 gra-
ders uppvärmning, som ska kontrolleras av en tredje part, SBTi.
För scope 1 och 2 står fabrikerna för den största andelen av
koncernens utsläpp och vi har identifierat energieffektivitet,
användning av förnybar energi och elektrifiering av fossildrivna
maskiner och fordon som de mest relevanta drivkrafterna för att
fasa ut fossila bränslen.
För scope 3-utsläpp, som utgör majoriteten av koncernens
utsläpp, är cirkulära affärsmodeller, utfasning av fossila bräns-
len i leveranskedjan, produktdesign och produktunderhåll de
väsentligaste drivkrafterna för att fasa ut fossila bränslen.
Merparten av koncernens utsläpp är relaterade till scope 3.
De inlåsta utsläppen som finns i scope 1 och 2 är inte tillräckligt
omfattande för att koncernen ska riskera att inte nå sina mål för
att minska växthusgasutsläppen.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 57Års- och hållbarhetsredovisning 2024
E1-4 – MÅL FÖR BEGRÄNSNING AV OCH ANPASSNING
TILL KLIMATFÖRÄNDRINGARNA
Koncernen har som mål att minska sina totala utsläpp inom
scope 1-3 avseende intäkter med 30% senast 2025, jämfört med
basåret 2019. Minskningen på 30% senast 2025 jämfört med
2019 har inte godkänts av SBTi men den stämmer i stort sett
överens med ett mål på 1,5°C till betydligt under 2°C.
Koncernen arbetar med att:
övergå till energikällor med låga koldioxidavtryck för upp-
värmning, kylning och elektrifiering av den egna verksam-
heten
elektrifiera bilflottan
förbättring av produktdesign och därmed minskad påverkan
av utsläpp från råvaror, energianvändning och underhåll
inköp av återanvänt och återbrukat material eller andra
hållbara material
E1-5 – ENERGIANVÄNDNING OCH ENERGIMIX
E1.37*
Total energianvändning
relaterad till den egna verksamheten
Energianvändning (marknadsbaserad) MWh
Fossil energi total förbrukning 21 594
Olje- & bensinprodukter 12 957
Naturgas 6 498
Övriga fossila källor 88
Fossilbaserad el, värme, ånga, kyla 2 051
Kärnenergi total förbrukning 1 377
Förnybar energi total förbrukning 12 467
Förnybar energi: Biobränsle 300
Förnybar energi: El, värme, ånga, kyla 12 130
Förnybar energi: Egenproducerad, ej bränsle 37
TOTALT 35 438
E1.39
Produktion av energi
Produktion av energi MWh
Produktion av icke förnybar energi 0
Produktion av förnybar energi 46
E1.40*
Energiintensitet (total energianvändning per
nettoinkomst) som är kopplad till verksamheter
i sektorer med hög klimatpåverkan
Energiintensitet
Energiintensitet, total energi Mwh/intäkter i MSEK 5
E1.42.1
Sektorer med hög klimatpåverkan som används
för att avgöra den energiintensitet som krävs
i punkt 40
Enligt NACE-registret är sannolikt denna verksamhet den som
har högst påverkan på koncernen:
C28.2.2 - Tillverkning av lyft- och godshanteringsanordningar
Annan relevant verksamhet med stor påverkan:
C33 – Reparation och installation av maskiner och apparater
C33.1.2 – Reparation av maskiner
C33.2.0 – Installation av industrimaskiner och -utrustning
Verksamhet med låg påverkan inom Alimak Group:
N77 – Uthyrning och leasing
N77.2.9 – Uthyrning och leasing av andra hushållsartiklar och
varor för personligt bruk
N77.3.2 – Uthyrning och leasing av bygg- och anläggnings-
maskiner
N77.3.9 – Uthyrning och leasing av övrig utrustning och övriga
maskiner och materiella tillgångar
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 58Års- och hållbarhetsredovisning 2024
E1-6 – BRUTTOVÄXTHUSGASUTSLÄPP INOM SCOPE 1, 2, 3 OCH TOTALA VÄXTHUSGASUTSLÄPP
E1.44*
Växthusgasutsläpp
Basår
Utsläpp (tCO
2
e) 2024 2023 2019
Scope 1 4 642 5 400 7 645
Fordon 3 173 3 482 n/a
Fossildriven utrustning (summa) 1 469 1 918 n/a
– Fossildriven utrustning gasvärme 1 170 n/a n/a
– Fossildriven utrustning övrigt 300 n/a n/a
Scope 2-utsläpp från inköpt energi (marknadsbaserad) 1 300 2 370 4 566
Scope 3 affärsresor
1)
3 568 3 092 4 529
Bil som inte ägs 106 214 n/a
Flygresor 3 262 2 639 n/a
Övriga affärsresor 200 239 n/a
Scope 3 pendling 1 310 n/a n/a
TOTALT 10 821 10 863 16 740
Basår
Utsläpp (tCO
2
e/MSEK intäkter) 2024 2023 2019
Scope 1 0,65 0,76 1,07
Fordon 0,45 0,49
Fossildriven utrustning (summa) 0,21 0,27
– Fossildriven utrustning gasvärme 0,16 n/a
– Fossildriven utrustning övrigt 0,04 n/a
Scope 2-utsläpp från inköpt energi (marknadsbaserad) 0,18 0,33 0,64
Scope 3 affärsresor 0,50 0,44 0,64
Bil som inte ägs 0,01 0,03
Flygresor 0,46 0,37
Övriga affärsresor 0,03 0,03
Scope 3 pendling 0,18 n/a
TOTALT 1,52 1,53 2,35
E1.44*.C.17
Upplysning om varför
bruttoväxthusgasutsläpp inom scope 3 är
utelämnade från inventeringen
Under 2024 har ett omfattande arbete bedrivits för att kartlägga
Scope 3 växthusgasutsläpp både uppströms och nedströms.
Fördelningen av utsläppen utmed värdekedjan visas på sidan
72. Under 2025 kommer vi att ytterligare kvalitetssäkra siffrorna
och utarbeta planer för hur dessa utsläpp ska minskas. Från
2025 och framåt kommer siffrorna att offentliggöras som en del
av hållbarhetsrapporten.
E1.53*
Intensiteten i växthusgasutsläpp (totala utsläpp
av växthusgaser per nettoinkomst)
Intensitet
Intensiteten i växthusgasutsläpp (tCO
2
e/MSEK intäkter) 1,52
E1.55.1
Avstämning av nettoinkomstbeloppen
(nämnaren i den beräkning av intensiteten i
växthusgasutsläppen som krävs i punkt 53)
mot relevant post i bokslutet eller boksluts-
kommentarer och noter i bokslutet (den
finansiella rapporten)
Se koncernredovisningen på sidan 98 och följande.
De 3-kategorier som fortfarande är under kartläggning är köpta varor och tjänster, kapitalvaror, transport och distribution, avfall som genereras i verksamheten, användning av sålda produkter,
uttjänt behandling av sålda produkter.
Irrelevanta scope 3-kategorier är bränsle- och energirelaterade tjänster, leasingtillgångar, bearbetning av sålda produkter, franchiseavtal och investeringar.
Se sidan 72 för uppgifter om Scope 3 för respektive division.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 59Års- och hållbarhetsredovisning 2024
E1-9 – FÖRVÄNTADE FINANSIELLA EFFEKTER GENOM VÄSENTLIGA FYSISKA RISKER OCH OMSTÄLLNINGSRISKER
OCH POTENTIELLA KLIMATRELATERADE MÖJLIGHETER
E1.67.E.7
Nettointäkterna från kunder till företaget som
sysslar med kol-, olje- och gasrelaterade
verksamheter
Divisionen Industrial har vissa intäkter från kunder i olje-, gas-
och kolsektorn. Intäkterna från dessa under 2024 uppgick till
502 MSEK.
E1.67.E.8
Andel (i procent) av nettointäkterna från
kunder till företaget som sysslar med kol-,
olje- och gasrelaterade verksamheter
Koncernens intäkter uppgick till 7 099 MSEK och intäkterna
från kunder i dessa segment uppgick till 502 MSEK, dvs. cirka
7 procent.
E1.69*
Potentialen att genomdriva klimatrelaterade
möjligheter
Det förväntas att marknaden för produkter med låga kol-
dioxidavtryck successivt kommer att öka genom att arbeta med:
förbättring av produktdesign och därmed minskad påverkan
av utsläpp från råvaror, energianvändning och underhåll
förlängd livslängd för maskiner
inköp av återanvänt och återbrukat material eller andra
hållbara material
modernisering av äldre maskiner
renovering och vidareförsäljning av begagnad utrustning
utökad uthyrningsverksamhet
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 60Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Klimatförändringar
Koppling till
värdekedja
Tidshorisont
Uppströms
Egen
verksamhet
Nedströms
Nuvarande
Närtid
Långsiktigt
Namn Beskrivning
Effekter och respons, och koppling till strategi
affärsmodell och värdekedja (ESRS2.48.a–c)
Risk för exponering för klimatrela-
terade fysiska risker vid fabriker
och kontor
Undersökning pågår huruvida koncernens utsläpp från tillverkning kan vara i
riskzonen på grund av extrema väderhändelser.
Koncernen har ännu inte fullt ut undersökt vilka anläggningar som är i
riskzonen för extrema väderhändelser. Målet är att säkerställa att koncernens
större anläggningar som är i riskzonen är korrekt försäkrade och att tillverk-
ningsanläggningarna har en acceptabel risknivå för extrema väderhändelser.
Risk för minskad marknadsattrakti-
vitet och konkurrenskraft om
koncernens produktutbud inte
betraktas som hållbart
Ett globalt skifte mot en mer hållbar ekonomi med nettonollutsläpp noteras
inom alla sektorer. Förändringar av regelverket, kunders påtryckningar/
preferenser och investerares förväntningar skapar alla omställningsrisker för
verksamma företag som inte anpassar sitt produktutbud till dessa förändrade
förväntningar.
Nästan alla marknader där koncernen är verksam försöker fasa ut fossila
bränslen i olika grad. Det gäller särskilt EU 27 och Storbritannien. För att
kunna fortsätta att vara konkurrenskraftiga på dessa marknader behöver vi
kunna uppfylla kundernas efterfrågan genom att tillhandahålla produkter
med lägre koldioxidavtryck ur ett värdekedjeperspektiv.
Faktisk negativ inverkan på grund
av utsläpp kopplade till vår egen
verksamhet
Koncernen har scope 1 och 2-utsläpp kopplade till användning av fossildrivna
fordon, annan fossildriven utrustning och användning av inköpt energi.
Alimak Groups andel av de globala växthusgasutsläppen är liten/försumbar.
Den negativa inverkan är emellertid global till sin natur, svår att stoppa och
koncernen har potential att påverka den.
För att minska utsläppen kopplade till koncernens egen verksamhet
kartlägger vi vår energianvändning och vidtar åtgärder genom att köpa in
grön energi, minska vår energiförbrukning eller elektrifiera fossildrivna
fordon, maskiner och utrustning.
Faktisk negativ inverkan på grund
av utsläpp både uppströms och
nedströms i värdekedjan
Koncernen har väsentliga scope 3-utsläpp kopplade till utsläpp både
uppströms och nedströms i värdekedjan. Dessa utsläpp är betydligt större än
de som är kopplade till koncernens egen verksamhet. Inverkan är global till
sin natur, svår att stoppa och koncernen kan påverka den i viss utsträckning.
För att minska dessa utsläpp genomför koncernen en livscykelanalys på alla
stora produktgrupper för att identifiera rätt åtgärder för att minska utsläppen
från anskaffning av material med lägre miljöpåverkan, förändrad produktde-
sign och ökad livslängd för våra produkter.
Risk för höjda priser på importe-
rade stål- och aluminiumvaror på
grund av CBAM
Från och med 2026 kommer CBAM att sätta ett pris på importerade koldiox-
idintensiva varor som kan höja priset på många av koncernens produkter.
Koncernen och dess chefer för leveranskedjan kommer att behöva övervaka
och hitta alternativa lösningar för att minska risken för ökad råvarukostnad.
Risk för högre energiförbrukning
än nödvändigt på grund av
ineffektiv energi vid koncernens
större fabriker
Koncernen löper risk för högre energiförbrukning än nödvändigt på grund av
ineffektiv energianvändning i äldre byggnader etc. (energiineffektiva
maskiner, dåligt isolerade uppvärmda/kylda områden, etc.).
Energikartläggningar genomförs för att hitta kostnadseffektiva sätt att minska
energiförbrukningen vid Koncernens större fabriker och för att byta till
energikällor med lägre koldioxidavtryck.
Risk för minskade intäkter inom
olje- och gasverksamheten när
förnybar energi blir vanligare
Lägre investeringar i olje- och gassektorn långsiktigt kan påverka behovet av
nya vertikala transportsystem.
Risken hanteras av divisionen Industrial som söker nya marknader att sälja
till, exempelvis tillgång till havsbaserade vindkraftsparker, etc.
Möjlighet att öka intäkterna inom
vind- och industrisegmenten när
införandet av förnybar energi tar
fart
I takt med att förnybar energi fortsätter att införas kommer koncernens stora
division Wind att gynnas, som ett resultat av en ökad andel global vindkraft.
Koncernens division Industrial räknar också med att öka försäljningen till
gruvor till följd av de metaller som behövs för omställningen till förnybar
energi.
Många industrier som stöder den gröna omställningen kommer att behöva
lösningar för vertikal transport, exempelvis vindkraftsparker till havs, etc.
Inverkningar, risker och möjligheter (IRO)
E1
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 61Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Resursanvändning och cirkulär ekonomi
Koppling till
värdekedja
Tidshorisont
Uppströms
Egen
verksamhet
Nedströms
Nuvarande
Närtid
Långsiktigt
Namn Beskrivning
Effekter och respons, och koppling till strategi
affärsmodell och värdekedja (ESRS2.48.a–c)
Faktisk negativ inverkan på grund
av användning av icke-återvunnet
inflöde av material
Koncernen handlar med en lång rad olika material och produkter och alla har
olika inverkan på miljön och leveranskedjan. Relevanta identifierade grupper
av material hittills innefattar: stål, aluminium, koppar, betong, textil (huvud-
sakligen polyester), plast, bioplast, kartong, trä, elektronik, övriga farliga
material.
För att minska den negativa miljöpåverkan avser koncernen att öka mängden
återanvänt och återbrukat material i sitt materialinflöde.
Risk för prisfluktuationer på
råvaror
Tillgänglighet och pris för de råvaror som behövs för att tillverka koncernens
produkter är avgörande för verksamheten. Relevanta identifierade grupper av
material hittills innefattar: stål, aluminium, koppar, betong, textil (huvudsakli-
gen polyester), plast, bioplats, kartong, trä, elektronik, övriga farliga material.
Hantering av tillgänglighet och pris för viktiga material för koncernens
verksamhet ingår i Effektivitet i verksamheten, som är en av grundstenarna i
koncernens strategi.
Potentiell negativ inverkan på
miljön om koncernen inte ökar
sitt cirkulära erbjudande
Det är avgörande för merparten av koncernens hållbarhetsmål att produktut-
budet blir allt mer cirkulärt över tid, det påverkar utsläpp, föroreningar, vatten
och marina resurser samt biologisk mångfald.
Våra tillgångar har en förväntad livstid på cirka 20–35 år, och upp till ungefär
90% av totala materialflöden som används i dessa tillgångar kan återbrukas i
slutet av livscykeln. Det finns fortfarande potential att öka den totala
återbrukbarheten av förnybara energitillgångar, så att värdet av alla material
kan behållas till slutet av livscykeln. Vi undersöker aktivt möjligheter att
reparera, modernisera och återanvända nyckelkomponenter.
Inverkan från avfallsgenerering
under tillverkningsprocessen
Koncernen handlar med en rad olika material som har olika inverkan på
miljön. Eftersom koncernen är global och är verksam i många länder behöver
korrekt avfallshantering införas. Koncernen avser att endast arbeta med välre-
nommerade avfallshanteringsföretag för att säkerställa att avfallet hanteras
korrekt på alla anläggningar, särskilt när det gäller farligt material.
En policy för avfallshantering kommer tas fram under 2025.
Möjlighet att öka intäkter kopplade
till koncernens tjänster samt
strategi för återanvändning och
modernisering.
Det finns en stor installerad bas av utrustning som närmar sig slutet av
livscykeln. Med rätt expertkunskaper kan livslängden för dessa tillgångar
förlängas.
Investeringar i expertkunskaper och tekniker för modernisering och förläng-
ning av livslängden för den installerade basen är en del av koncernens
strategi.
Risk för att produkterbjudanden
inte är relevanta för marknaden
om de inte är cirkulärt utformade
Det är avgörande att koncernen håller sig uppdaterad med förändrade
trender på marknaden och samtidigt når sina hållbarhetsmål och är fortsatt
lönsam.
Koncernens produkter är tillverkade för att hålla. Med ny teknik och en global
serviceorganisation kan äldre maskiner moderniseras och byggas om för att
ytterligare förlänga livslängden.
E5
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 62Års- och hållbarhetsredovisning 2024
S1
Den egna arbetskraften
Koppling till
värdekedja
Tidshorisont
Uppströms
Egen
verksamhet
Nedströms
Nuvarande
Närtid
Långsiktigt
Namn Beskrivning
Effekter och respons, och koppling till strategi
affärsmodell och värdekedja (ESRS2.48.a–c)
Potentiellt negativ inverkan på den
egna arbetskraften vid visstidsan-
ställningar eller osäkra anställ-
ningsvillkor och -förhållanden
Emellanåt har koncernen behov av att rekrytera tillfällig arbetskraft eller
visstidsanställa för att klara verksamhetens kapacitetskrav.
Koncernen har inte tillfälliga anställningar eller visstidsrekrytering som ett
standardförfarande.
Potentiellt negativ inverkan på den
egna arbetskraften i händelse av
alltför många arbetade timmar
Om medarbetarna är överarbetade, eller arbetar timmar som de inte får
betalt för, kan de må dåligt, skadas och inte kunna arbeta och försörja sina
familjer.
Koncernen har lokala handböcker för medarbetarna på plats för att säker-
ställa att de får tillräckligt med ledig tid och ersätts för övertid.
Risk för att medarbetare lämnar
koncernen eller rättsliga åtgärder
vid alltför mycket övertid, stress
och begränsad tid borta från
arbetet
Medarbetare riskerar att lämna företaget på grund av alltför mycket övertid,
stress, begränsad tid borta från arbetet och en total negativ upplevelse som
medarbetare. Om medarbetarna är utarbetade riskerar de också att skada sig,
vilket eventuellt kan leda till rättsliga åtgärder. Det finns också risk för att
bryta mot lokala anställningsregler vilket eventuellt kan leda till rättsliga
åtgärder på just dessa platser.
Utvecklingssamtal genomförs regelbundet för att kontrollera medarbetarnas
stressnivåer och minska eventuella risker för negativa medarbetarupplevel-
ser. Verktyget används också för att identifiera eventuella risker för att
medarbetare slutar på grund av att de är överansträngda. Regelbundna
medarbetarundersökningar (3–4 per år) fångar in synpunkter om arbetsbe-
lastning, hälsa och stöd från ledningen. Avslutningssamtal hålls med
medarbetare som lämnar för kontinuerlig förbättring.
Risk för förseningar i arbete och
leveranser vid brist på social dialog
med arbetstagarråd och lokala
fackföreningar
Koncernen riskerar potentiella förseningar i sin verksamhet om arbetstagar-
råd och fackföreningar inte informeras/konsulteras vid förändringar och
åtgärder som kan påverka medarbetarna. Det kan eventuellt leda till att
arbete och leveranser läggs ned eller saktar ned.
Koncernen har en tradition av att samarbeta med lokala fackföreningar och
följa förfaranden för samråd med arbetarråden, vilket krävs vid större beslut.
Potentiellt negativ inverkan på den
egna arbetskraften i händelse av
att kollektivavtal inte tillåts
Genom att förhandla tillsammans kan arbetstagarna förhandla med betydligt
mer tyngd än om de skulle ha gjort det ensamma. Om kollektivavtal inte
tillåts begränsas denna möjlighet.
Koncernen stöder allas rätt till kollektiva förhandlingar eftersom det ger en
stabil arbetsmiljö både för medarbetare och företaget.
Potentiell negativ inverkan från
bristande ergonomi på den egna
arbetskraften bidrar till belast-
ningsskador och andra skador om
de inte åtgärdas
Ergonomiska risker och potentiell negativ inverkan är arbetsplatsfaktorer som
kan bidra till belastningsskador och andra skador. De innefattar:
Repetition: Utföra samma rörelse eller serier av rörelser kontinuerligt eller
ofta kan leda till muskelsvaghet och belastningsskador.
Obekväm ställning: Arbeta i ställningar som påfrestar kroppen, såsom
vridningar och böjningar, kan orsaka belastning av muskler och leder.
Kraftfull rörelse: Att använda alltför mycket kraft i arbetsmoment kan öka
risken för skada.
Stillastående position: Att stå i samma position under långa perioder kan
minska blodflödet och ökar risken för belastningsskador.
Direkt tryck: Att utöva tryck på delar av kroppen, som att vila handlederna mot
en hård kant, kan orsaka nervskador eller problem med blodflödet.
Vibration: Regelbunden exponering för vibration, från verktyg eller maskiner,
kan leda till nervskador eller vaskulär sjukdom.
Extrem temperatur: Att arbeta i varm eller kall miljö kan leda till värmestress
eller skador på grund av kyla.
Buller: Exponering för starkt buller kan orsaka hörselförlust och öka
stressnivåerna.
Arbetsstress: Höga stressnivåer kan leda till psykiska och fysiska problem,
bland annat belastningsskador.
Varje arbetsuppgift bedöms utifrån ett riskperspektiv baserat på sannolikhets-
och allvarlighetsaspekter för respektive uppgift (risk = sannolikhet *allvarlig-
het). Kontrollåtgärder, baserade på en kontrollhierarki (eliminering, ersätt-
ning, tekniska kontroller, administrativa kontroller, PPE/FPE) genomförs för
att minska väsentliga arbetsmiljörisker och sänka dem till en acceptabel nivå.
Säkra arbetsmetoder (SSoW,JSA,SWMS) dokumenteras och kommuniceras
för att användas av medarbetare på lokal nivå. Dessa riskbedömningar
genomförs av behörig person inom arbetsmiljö och baseras på synpunkter
från medarbetare som utför uppgiften/uppgifterna. Koncernens positiva syn
på inställningen ”Säkerheten främst” har skapat en stark arbetsmiljökultur
och lett till en minskning av arbetsskador sedan 2022.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 63Års- och hållbarhetsredovisning 2024
S1
Den egna arbetskraften forts.
Koppling till
värdekedja
Tidshorisont
Uppströms
Egen
verksamhet
Nedströms
Nuvarande
Närtid
Långsiktigt
Namn Beskrivning
Effekter och respons, och koppling till strategi
affärsmodell och värdekedja (ESRS2.48.a–c)
Potentiell negativ inverkan på
medarbetare vid biologisk olycka
Potentiell risk för medarbetare att komma i kontakt med:
* Biologiska agenser på kunders anläggningar (fågelguano, infekterad person
vid utövande av första hjälpen)
* Biologiska agenser/blodburna patogener i våra lokaler genom infekterad
person vid utövande av första hjälpen
* biologiska agenser (virus/sjukdomar) vid resor utomlands för företagets
räkning”
Varje arbetsuppgift bedöms utifrån ett riskperspektiv baserat på sannolikhets-
och allvarlighetsaspekter för respektive uppgift (risk = sannolikhet *allvarlig-
het). Kontrollåtgärder, baserade på en kontrollhierarki (eliminering, ersätt-
ning, tekniska kontroller, administrativa kontroller, personlig
skyddsutrustning/brandskyddsutrustning) genomförs för att minska
väsentliga arbetsmiljörisker och sänka dem till en acceptabel nivå. Säkra
arbetsmetoder (SSoW,JSA,SWMS) dokumenteras och kommuniceras för att
användas av medarbetare på lokal nivå. Dessa riskbedömningar genomförs
av behörig person inom arbetsmiljö och baseras på synpunkter från
medarbetare som utför uppgiften/uppgifterna. Koncernens positiva syn på
inställningen ”Säkerheten främst” har skapat en stark arbetsmiljökultur och
lett till en minskning av arbetsskador sedan 2022.
Potentiell negativ inverkan på
medarbetare vid fysiska risker
(höjd, buller, strålning och tryck)
Fysiska risker är miljöfaktorer som kan skada en medarbetare utan att hen
nödvändigtvis rör dem och innefattar höjder, buller, strålning och tryck Dessa
risker skapar osäkra arbetsförhållanden. De innefattar:
Halk- och snubbelolyckor: Ojämna ytor, våta golv eller belamrade gångar kan
leda till halk- och fallolyckor.
Fall från hög höjd: Att arbeta på hög höjd utan korrekt fallskydd kan orsaka
svåra skador.
Trånga utrymmen: Dåligt ventilerade eller små utrymmen innebär risker.
Implementera förfarande för säker ingång, ventilation och övervakning i
trånga utrymmen.
Elolyckor: Exponering för högspänning eller skadad utrustning kan orsaka
elchocker eller bränder. Inspektera och underhåll elsystem, använd korrekt
personlig skyddsutrustning och följ praxis för säkert arbete.
Brand och explosioner: Brännbart material, skadade kablar eller osäkra
handhavanden kan leda till bränder och explosioner. Installera brandlarm och
brandsläckare och utbilda medarbetare för nödsituationer.
Exponering för extrem temperatur (inklusive inverkan på den globala
uppvärmningen) Extremt varm eller kall miljö kan skada arbetstagarna. Se till
att det finns korrekt isolering, ventilation och skyddskläder.
Maskiner och utrustning: Rörliga delar, skarpa kanter och maskiner som inte
fungerar korrekt innebär risker. Använd skydd, följ underhållsscheman och
genomför utbildning.
Fordonsolyckor: Kollisioner, vältning eller olyckor med fotgängare kan
inträffa. Inför säkra körvanor, underhåll fordonen och använd reflexkläder.
Buller: Exponering för starkt buller under lång till kan skada hörseln. Använd
hörselskydd, begränsa exponeringen och genomför bullerkontroller.
Vibration: Vibrationer i arm-hand eller hela kroppen kan orsaka hälsopro-
blem. Använd antivibrationsverktyg, ta pauser och erbjud ergonomiska
sittplatser.
Varje arbetsuppgift bedöms utifrån ett riskperspektiv baserat på sannolikhets-
och allvarlighetsaspekter för respektive uppgift (risk = sannolikhet *allvarlig-
het). Kontrollåtgärder, baserade på en kontrollhierarki (eliminering, ersätt-
ning, tekniska kontroller, administrativa kontroller, personlig
skyddsutrustning/brandskyddsutrustning) genomförs för att minska
väsentliga arbetsmiljörisker och sänka dem till en acceptabel nivå. Säkra
arbetsmetoder (SSoW,JSA,SWMS) dokumenteras och kommuniceras för att
användas av medarbetare på lokal nivå. Dessa riskbedömningar genomförs
av behörig person inom arbetsmiljö och baseras på synpunkter från
medarbetare som utför uppgiften/uppgifterna. Koncernens positiva syn på
inställningen ”Säkerheten främst” har skapat en stark arbetsmiljökultur och
lett till en minskning av arbetsskador sedan 2022.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 64Års- och hållbarhetsredovisning 2024
S1
Den egna arbetskraften forts.
Koppling till
värdekedja
Tidshorisont
Uppströms
Egen
verksamhet
Nedströms
Nuvarande
Närtid
Långsiktigt
Namn Beskrivning
Effekter och respons, och koppling till strategi
affärsmodell och värdekedja (ESRS2.48.a–c)
Potentiell negativ inverkan på
medarbetare vid psykosociala
risker som bidrar till stress och
belastningsskador
Utformning och ledning av arbetet, liksom den sociala och organisatoriska
kontexten, riskerar att orsaka psykosociala eller fysiska skador. Denna
potentiellt negativa inverkan är relaterad till arbetstagarnas psykosociala
reaktion på sitt arbete och på villkoren på arbetsplatsen, inklusive deras
interaktion med överordnade och kolleger. Exempel på psykosociala risker är:
Hög arbetsbelastning: Alltför höga krav på arbetet kan leda till stress och
negativt påverka den mentala hälsan.
Korta deadlines: Orealistisk tidspress kan orsaka oro och negativt påverka det
totala välbefinnandet.
Brist på kontroll: När medarbetarna inte har så mycket att säga till om när det
gäller arbete eller metoder kan det leda till stress.
Arbetsrelationer: Interaktion med kolleger och överordnade spelar roll vid
psykosociala risker.
Psykosociala risker kan bidra till både stress (som i sig är en risk) och
belastningsskador. Några exempel är:
Stressrelaterade förändringar i kroppen (exempelvis ökad muskelspänning)
som kan göra människor mer utsatta för belastningsskador.
Mekanismer för att klara arbetet, såsom att hoppa över raster för att klara
deadlines, vilket kan påverka den fysiska hälsan.
Koncernen har antagit ett holistiskt synsätt för att hantera både fysiska och
psykosociala faktorer för att främja medarbetarnas välbefinnande och uppnå
den bästa balansen mellan arbete, miljö och arbetstagarnas behov. Det finns
kontrollåtgärder som innefattar samråd och samarbete med arbetstagarna.
Ytterligare åtgärder innefattar:
Minska monotona arbetsuppgifter.
Se till att arbetsbelastning och deadlines är rimliga.
Förbättra kommunikation och samarbete.
Övervaka skiftarbete och betalningssystem.
Potentiell negativ inverkan på
medarbetare vid kemisk skada
En arbetstagare kan skadas vid hantering av kemikalier i koncernens
tillverkningslokaler och ute på kundernas anläggningar.
Varje arbetsuppgift bedöms utifrån ett riskperspektiv baserat på sannolikhets-
och allvarlighetsaspekter för respektive uppgift (risk = sannolikhet *allvarlig-
het). Kontrollåtgärder, baserade på en kontrollhierarki (eliminering, ersätt-
ning, tekniska kontroller, administrativa kontroller, personlig
skyddsutrustning/brandskyddsutrustning) genomförs för att minska
väsentliga risker och sänka dem till en acceptabel nivå. Säkra arbetsmetoder
(SSoW,JSA,SWMS) dokumenteras och kommuniceras för att användas av
medarbetare på lokal nivå. Dessa riskbedömningar genomförs av behörig
person inom arbetsmiljö och baseras på synpunkter från medarbetare som
utför uppgiften/uppgifterna. Koncernens positiva syn på inställningen
”Säkerheten främst” har skapat en stark arbetsmiljökultur och lett till en
minskning av arbetsskador sedan 2022.
Risk för att kvinnliga anställda
lämnar koncernen om de utsätts
för diskriminering
Om medarbetare diskrimineras utifrån kön får det en negativ inverkan på
verksamheten som helhet. Risken ökar i takt med kravet på att rapportera
dessa uppgifter framöver. Om kvinnliga medarbetare diskrimineras kommer
de att söka sig till företag som har jämställdhet i sina anställningsvillkor. Det
finns dessutom en risk för renomméskada om koncernen inte har en jämn
könsfördelning och står för jämlikhet när det gäller ersättning.
Vi riskerar renomméskada och att medarbetare slutar om vi inte har en jämn
könsfördelning och lika lön. Det här behöver också gälla för möjligheter bland
medarbetarna och att ha en rättvis representation av kvinnor i alla roller och
på alla nivåer i organisationen.
Att minska den här risken innebär att säkerställa lika möjligheter för
medarbetarna och att ha en rättvis representation av kvinnor i alla roller och
på alla nivåer i organisationen.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 65Års- och hållbarhetsredovisning 2024
S1
Den egna arbetskraften forts.
Koppling till
värdekedja
Tidshorisont
Uppströms
Egen
verksamhet
Nedströms
Nuvarande
Närtid
Långsiktigt
Namn Beskrivning
Effekter och respons, och koppling till strategi
affärsmodell och värdekedja (ESRS2.48.a–c)
Risk för att inte erbjuda lämplig
utbildning eller kompetensutveckling
vilket potentiellt kan leda till en
ineffektiv personalstyrka som inte
kan leverera
Att inte utbilda eller utveckla medarbetare kan leda till en ineffektiv
personalstyrka där koncernen inte kan leverera och där medarbetarna
lämnar företaget. I takt med att den globala kompetensen förändras och
digitaliseras är det avgörande att koncernen kan anpassa och tillhandahålla
nödvändig kompetensutveckling för den befintliga personalstyrkan snarare
än att förlita sig på nyrekryteringar. Brist på lämplig utbildning kan också
skapa en situation där man kompromissar med säkerheten.
Koncernen uppmuntrar en kultur med kontinuerliga förbättringar och
personalutbildning. Utbildning är möjligheten till kompetensutveckling och
tvärkompetenser för att möta behovet av förändring i verksamheten.
Risk för trakasserier – fysiska eller
psykologiska skador på arbetet
Mobbning, våld, aggressivitet och trakasserier är exempel på psykosociala
risker. Den potentiellt negativa inverkan på enskilda kan vara betydande om
de utsätts för våld och trakasserier på arbetsplatsen, och om det visar sig att
koncernen inte kan erbjuda en trygg arbetsmiljö med en tydlig policy kan
det resultera i rättsliga konsekvenser.
Koncernen är skyldig att se till att medarbetarna är trygga på arbetet, både
psykiskt och fysiskt, och att det finns policyer för att minska risken för
trakasserier och våld mot medarbetare och skapa en arbetsplats utan
psykosociala risker. Koncernen har en visselblåsarpolicy och ett program för
att säkerställa att det finns en kanal där medarbetarna kan rapportera
incidenter på arbetsplatsen.
Potentiellt negativ inverkan på
medarbetare vid vid otillräckligt
skydd av integritet
Den potentiellt negativa inverkan på enskilda av att koncernen inte kan
skydda deras personuppgifter kan få långtgående konsekvenser som inte
kan åtgärdas när uppgifterna väl har delats.
Koncernens samtliga anläggningar har lagstiftning för skydd av personupp-
gifter och GDPR är en av de strängaste förordningar som finns. Koncernen
tillämpar GDPR-kraven på alla anläggningar som ett minimum.
Risk för rättsliga konsekvenser och
renommékonsekvenser vid
bristfälliga kontroller av integritet
bland den egna arbetskraften
Koncernen riskerar både rättsliga konsekvenser och renommékonsekvenser
om det inte finns en stark integritetspolicy som skyddar personuppgifter
och privatlivet.
GDPR implementeras i hela koncernen som en minimistandard och gäller
tillsammans med alla lokala lsekretesslagar och krav.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 66Års- och hållbarhetsredovisning 2024
S4
Konsumenter och slutanvändare
Koppling till
värdekedja
Tidshorisont
Uppströms
Egen
verksamhet
Nedströms
Nuvarande
Närtid
Långsiktigt
Namn Beskrivning
Effekter och respons, och koppling till strategi
affärsmodell och värdekedja (ESRS2.48.a–c)
Potentiellt negativ inverkan på
slutanvändare som arbetar på höjd
om säkerhetsföreskrifter inte följs
Koncernen erbjuder en mängd utrustning som används av slutanvändare
som arbetar på höjd. Säkerhetsproblem eller incidenter kan potentiellt leda
till allvarliga kroppsskador eller död för slutanvändare
Koncernens produkter är certifierade i enlighet med relevanta standarder för
att säkerställa att relevanta säkerhetsnivåer uppfylls. För att ytterligare
förbättra säkerheten deltar koncernen i standardkommittéer som driver nya
säkerhetsstandarder och investerar i ny teknik som kan förbättra säkerheten
ytterligare.
Risk för regulatoriska böter, åtal och
förlust av verksamhetstillstånd vid
bristande säkerhet för slutanvändare
Koncernen erbjuder en mängd utrustning för att förenkla och säkerställa
säkerhet vid arbete på höjd. Eftersom dessa produkter används på höjd kan
problem eller incidenter potentiellt leda till allvarliga kroppsskador eller
död, orsaka allvarlig renomméskada, böter och potentiellt leda till åtal.
Slutanvändarnas säkerhet är därför avgörande för att verksamheten ska
kunna fortsätta.
Koncernens produkter är certifierade i enlighet med relevanta standarder för
att säkerställa att relevanta säkerhetsnivåer uppfylls. För att ytterligare
förbättra säkerheten deltar koncernen i standardkommittéer som driver nya
säkerhetsstandarder och investerar i ny teknik som kan förbättra säkerheten
ytterligare.
Positiv inverkan som ger tillgång till
vertikala transportlösningar för
arbetstagare inom industri och
byggnation
Hälsa, säkerhet och ett långt arbetsliv kan förbättras genom att inte behöva
använda trappor på hög höjd.
Koncernens strategi är att transportera människor och material vertikalt på ett
säkert sätt.
S2
Arbetstagare i värdekedjan
Koppling till
värdekedja
Tidshorisont
Uppströms
Egen
verksamhet
Nedströms
Nuvarande
Närtid
Långsiktigt
Namn Beskrivning
Effekter och respons, och koppling till strategi
affärsmodell och värdekedja (ESRS2.48.a–c)
Risk (rättslig och renommé) att
samarbeta med leverantörer som
inte respekterar mänskliga rättighe-
ter och OECD:s vägledning om due
diligence för ansvarsfullt företa-
gande och som inte förbinder sig att
säkerställa anständiga och rättvisa
arbetsförhållanden
Att samarbeta med leverantörer som inte respekterar mänskliga rättigheter
och OECD:s vägledning om due diligence för ansvarsfullt företagande kan
leda till att kunder avbeställer sin order och stryker vår koncern som
leverantör. Det skulle allvarligt skada koncernens rykte.
Koncernen vidtar åtgärder för att säkerställa att alla leverantörers medarbe-
tare har ett anställningskontrakt med tydliga villkor som följer företagets
riktlinjer och lokal lagstiftning. Vid överträdelser på området får leverantören
en kort tid på sig för att inrätta en handlingsplan för att följa reglerna. Om det
inte sker kommer koncernen att stryka leverantören från sin förteckning över
leverantörer.
Potentiellt negativ inverkan på
arbetstagare i värdekedjan vid
samarbete med leverantörer som
inte respekterar mänskliga rättighe-
ter och OECD:s vägledning om due
diligence för ansvarsfullt företa-
gande och inte förbinder sig att
säkerställa anständiga och rättvisa
arbetsförhållanden
Att samarbeta med leverantörer som inte respekterar mänskliga rättigheter
och OECD:s vägledning om tillbörlig aktsamhet för ansvarsfullt företagande
skulle få en allvarlig negativ inverkan på arbetstagare i värdekedjan och
deras rätt till anständiga arbets- och levnadsvillkor.
Koncernen vidtar åtgärder för att säkerställa att alla leverantörers medarbe-
tare har ett anställningskontrakt med tydliga villkor som följer företagets
riktlinjer och lokal lagstiftning. Vid överträdelser på området får leverantören
en kort tid på sig för att inrätta en handlingsplan för att följa reglerna. Om det
inte sker kommer koncernen att stryka leverantören från sin förteckning över
leverantörer.
Risk att förlora kunskap om
tillverkning på grund av leverantö-
rers bristande utbildning och
kompetensutveckling
Leverantörers bristande utbildning och kompetensutveckling kan leda till att
kunskap om tillverkning går förlorad och att leverantörers medarbetare
eventuellt slutar, vilket negativt kan påverka koncernens möjligheter att
leverera kvalitetsprodukter i tid. Om en viktig leverantör förlorar välutbildad
personal kan det hända att de inte kan leverera till koncernen.
Koncernen vidtar åtgärder för att säkerställa att alla leverantörer ger
medarbetarna relevant utbildning inriktad på att förbättra deras kompetens
och utöka deras kunskaper. Vid överträdelser på området får leverantören en
kort tid på sig för att inrätta en handlingsplan för att följa reglerna. Om det
inte sker kommer koncernen att stryka leverantören från sin förteckning över
leverantörer.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 67Års- och hållbarhetsredovisning 2024
G1
Ansvarsfullt företagande
Koppling till
värdekedja
Tidshorisont
Uppströms
Egen
verksamhet
Hela värde-
kedjan
Nuvarande
Närtid
Långsiktigt
Namn Beskrivning
Effekter och respons, och koppling till strategi
affärsmodell och värdekedja (ESRS2.48.a–c)
Risk för att medarbetare inte
agerar i enlighet med våra
värderingar och uppförandekod
Risk för att medarbetare inte agerar i enlighet med våra värderingar och
uppförandekod vilket kan leda till:
* Omotiverade medarbetare
* Bristande kontroll och anpassning
* Dåligt verksamhetsresultat och ekonomiskt resultat
* Dåligt renommé
En stark företagskultur och respekt för vår uppförandekod krävs för att
företaget ska kunna uppnå sina mål. Vår vision, strategi och kärnvärderingar
bidrar till att koncernen kan uppnå sina mål. Genom att aktivt se till att våra
medarbetare känner till våra gemensamma värderingar och agerar i enlighet
med dem kan vi dessutom utveckla en sund och inspirerande arbetsplats för
alla medarbetare.
Risk för att medarbetare i nyligen
förvärvade verksamheter inte
agerar i enlighet med våra
värderingar och uppförandekod
(M&A)
Alimak Group har en aktiv M&A-agenda och gör regelbundna förvärv i olika
delar av världen. Det är därför nästan säkert att några medarbetare i en
förvärvad verksamhet inte följer uppförandekoden.
Integreringen av M&A-processen innehåller flera åtgärder som syftar till att
ge de nya medarbetarna en korrekt introduktion till Alimak Groups uppfö-
randekod, kärnvärden och strategi.
Inverkan på den enskilda
medarbetare vid felaktigt
uppsägning
Om en visselblåsare inte skyddas korrekt kan det leda till en felaktig
uppsägning.
Koncernens visselblåsarkanal, WhistleB, erbjuder möjlighet att konfidentiellt
varna organisationen om misstänkta oegentligheter. Samtliga meddelanden
krypteras. För att säkerställa anonymitet för den person som sänder ett
meddelande raderar WhistleB alla metadata, inklusive IP-adresser. Den
person som sänder meddelandet förblir anonym i den fortsatta dialogen med
ansvariga mottagare av rapporten. Tillgången till meddelanden som mottas
via WhistleB är begränsad till utsedda personer med befogenhet att hantera
visselblåsarärenden. Deras åtgärder loggas och hanteringen är konfidentiell.
Risk för minskad rapportering av
misstänkta oegentligheter utan
korrekt skydd för visselblåsare
Utan skydd för visselblåsare finns det risk för att människor inte rapporterar
misstänkta oegentligheter via den kanal som tillhandahålls och det ligger i
företagets intresse att få dessa varningar. Bra rutiner för visselblåsare
uppmuntrar människor att säga vad de tycker och rapportera problem.
Målet med våra riktlinjer är att uppmuntra medarbetare och andra som hyser
allvarlig oro om misstänkta oegentligheter att stiga fram och berätta om oron.
Om människor känner att vi hanterar visselblåsarärenden korrekt och att vi
skyddar visselblåsare, skapar vi tillit och människor är inte rädda för att
rapportera misstänkta oegentligheter. Vi tar den här risken på allvar och det är
en begränsad grupp av personer som hanterar dessa ärenden. Vi anser
därför att sannolikheten för den här risken är låg.
Risk för att leverantörer inte agerar
i enlighet med våra värderingar
och uppförandekoden för
leverantörer
Att samarbeta med leverantörer som inte respekterar mänskliga rättigheter
kan leda till att kunder avbryter sina ordrar och stryker koncernen som
leverantör. Det skulle skada koncernens rykte allvarligt.
Genom vår uppförandekod för leverantörer vill vi säkerställa att våra
leverantörer fullt ut följer minimikraven när det gäller hållbarhet på följande
områden:
1 Mänskliga rättigheter och arbetsvillkor
2 Miljö, arbetsmiljö, ledning
3 Affärsetik
4 Efterlevnad när det gäller material och ansvarsfulla mineraler, samt
5 Ansvarsfulla inköp.
Om det sker en överträdelse på något av dessa områden och om leverantö-
rerna inte kan följa reglerna inom en acceptabel tidsrymd, stryks de från
koncernens förteckning över leverantörer.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 68Års- och hållbarhetsredovisning 2024
G1
Ansvarsfullt företagande forts.
Koppling till
värdekedja
Tidshorisont
Uppströms
Egen
verksamhet
Hela värde-
kedjan
Nuvarande
Närtid
Långsiktigt
Namn Beskrivning
Effekter och respons, och koppling till strategi
affärsmodell och värdekedja (ESRS2.48.a–c)
Potentiell negativ inverkan på
leverantörers medarbetare och
arbetstagare i värdekedjan om de
avtalsenliga och överenskomna
betalningsvillkoren inte följs
Om de avtalsenliga betalningsvillkoren som överenskommits med våra
leverantörer inte följs kan det orsaka svårigheter för dem, vilket kan leda till
konkurs och/eller uppsägningar, både för leverantörernas egna medarbe-
tare och för deras arbetstagare i värdekedjan i värsta fall.
Koncernen har dotterbolag i 28 länder och betalningsvillkoren är olika i olika
delar av världen. Koncernens filosofi i det här området är först och främst att
vi ska följa tillämpliga lagar avseende betalningsmetoder. Om det inte finns
några sådana bestämmelser är vår strävan att uppfylla överenskomna
betalningsvillkor under förutsättning att det inte föreligger några kvalitets-
eller garantiproblem som hindrar oss från att betala fakturan.
Risk för avbrott i leveranskedjan,
böter och renomméskada om de
betalningsvillkoren som överens-
kommits med leverantörerna inte
följs
Om betalningsvillkoren som överenskommits med koncernens leverantörer
inte följs kan det leda till ekonomiska svårigheter för dem, vilket kan
resultera i avbrott i leveranskedjan för koncernen.
Vid försenad betalning kan koncernen dessutom tvingas betala försenings-
avgift.
Ett företag som ständigt betalar för sent kan dessutom drabbas av negativ
publicitet och renomméskada.
Koncernen har dotterbolag i 28 länder och betalningsvillkoren är olika i olika
delar av världen. Koncernens filosofi i det här området är först och främst att
vi ska följa tillämpliga lagar avseende betalningsmetoder. Om det inte finns
några sådana bestämmelser är vår strävan att uppfylla överenskomna
betalningsvillkor under förutsättning att det inte föreligger några kvalitets-
eller garantiproblem som hindrar oss från att betala fakturan.
Potentiell negativ inverkan på de
samhällen vi verkar i vid fall av
korruption
I OECD:s riktlinjer erkänns att korruption skadar demokratiska institutioner,
försvagar bolagsstyrning, undergräver genomförande av miljömässiga och
sociala standarder och på ett oproportionerligt sätt påverkar marginalise-
rade eller sårbara grupper. Företagen förväntas undvika och hantera skada
från alla former av korruption kopplade till deras verksamhet.
Koncernens uppförandekod är baserad på de tio principerna i FN:s Global
Compact och omfattar områdena mänskliga rättigheter, arbetsrätt, miljö och
antikorruption. Koncernens digitala utbildning i uppförandekoden finns på
många språk. Uppförandekoden ingår också i alla avtal med tredje parts
försäljningskanaler.
Risk för både renomméskada och
finansiell skada (böter) om
medarbetare eller tredje parts
försäljningskanaler är delaktiga i
mutor eller korruption
Risk för korruption och mutor föreligger i många länder där koncernen är
verksam. Om våra egna medarbetare eller distributörer är delaktiga i
handlingar som rör mutor kan det orsaka både renomméskada och
finansiell skada för bolaget.
Utöver uppförandekoden och den digitala utbildningen har koncernen infört
en utbildning mot mutor i form av diskussioner om olika dilemman.
Medarbetare som arbetar med inköp, försäljning och i ledande roller bjuds in
till utbildningen.
Koncernen har en visselblåsarkanal där det anonymt går rapportera
misstänkta oegentligheter. WhistleB-kanalen är tillgänglig både internt och
externt och vem som helst kan rapportera via kanalen.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 69Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Övriga nyckeltal
E5 – Resursanvändning och cirkulär ekonomi
Avfall, ton 2024
Icke-farligt avfall skickat till återanvändning 64,80
Icke-farligt avfall skickat till återvinning 1 810,16
Icke-farligt avfall skickat till annan återvinning 12,50
Icke-farligt avfall skickat till förbränning 145,65
Icke-farligt avfall skickat till deponi 101,80
Icke-farligt avfall skickat till annat bortskaffande 26,10
Farligt avfall skickat till återanvändning 0,00
Farligt avfall skickat till återvinning 25,47
Farligt avfall skickat till annan återvinning 108,60
Farligt avfall skickat till förbränning 106,00
Farligt avfall skickat till deponi 0,00
Farligt avfall skickat till annat bortskaffande 60,70
S1 – Den egna arbetskraften
Antal medarbetare vid årets slut 2024
Totalt antal medarbetare 3 042
Män
2 488
Kvinnor 534
Övrigt 20
Totalt antal fast anställda 2 966
Män 2 432
Kvinnor 520
Övrigt 14
Totalt antal tillfälligt anställda 76
Män 56
Kvinnor 14
Övrigt 6
Omfattas av kollektivavtal och social dialog 2024
Andel av totalt antal medarbetare som omfattas av kollektivavtal 54%
Total andel medarbetare som omfattas av kollektivavtal i EES,
för varje land där Alimak Group har ett betydande antal
anställda:
1)
Spanien 100%
Sverige 87%
Utanför EES, andel av egna medarbetare som omfattas av
kollektivavtal per region:
APAC 31%
Americas 24%
EMEA (exkl. EEA) 40%
1)
Länder med mer än 10% av koncernens samtliga medarbetare
Mångfaldsmått 2024
Antal kvinnor på högsta ledningsnivå (koncernledning) 3
Andel kvinnor på högsta ledningsnivå (koncernledning) 30%
Medarbetarnas åldersfördelning:
Andel under 30 år 9%
Andel 30–50 år 54%
Andel över 50 år 37%
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 70Års- och hållbarhetsredovisning 2024
S2 – Arbetstagare i värdekedjan
2024
Antal leverantörer som identifierats relaterade till 80% av
direkta materialkostnader 479
Andel leverantörer som har besvarat frågeformuläret om
ESG-självutvärdering i sin helhet 77%
Andel leverantörer med extrem eller hög risk 23%
Antal leverantörer där ESG-revision genomförts på plats 12
Andel leverantörer baserade i länder med hög risk avseende
följande index:
Mänskliga rättigheter 19%
Korruption 19%
Modernt slaveri 1%
Arbetstagarrättigheter 31%
Barn som berövas sin barndom 0%
G1 – Ansvarsfullt företagande
2024
Förebyggande arbete mot, och upptäckt av, korruption och
mutor (G1-3)
Totalt antal medarbetare (anställda) vid årets slut 3 042
Totalt antal medarbetare som erhållit utbildning mot korruption
och mutor, under perioden
1)
358
Antal utbildningstimmar i klassrumsundervisning
2)
358
Fall av korruption och mutor (G1-4)
3)
Antal fällande domar för brott mot lagar mot korruption och
mutor 0
Bötesbelopp för brott mot lagar mot korruption och mutor 0
Antal bekräftade fall av korruption eller mutor 0
Antalet bekräftade fall då egna medarbetare har avskedats eller
ålagts disciplinåtgärder för korruptions- eller mutrelaterade
incidenter 0
Antalet bekräftade fall som rör avtal med affärspartner som har
sagts upp eller inte förnyats på grund av brott relaterade till
korruption och mutor 0
Politiskt inytande och lobbyverksamhet (G1-5)
4)
n/a
Betalningspraxis (G1-6)
Den genomsnittliga tid i antal dagar som det tar för Alimak
Group att betala en faktura från den dag som beräkningen av
betalningstiden påbörjas enligt avtal eller lag
5)
Andel av betalningar i enlighet med Alimak Groups
standardvillkor för betalning
5)
Antalet rättsliga förfaranden som för närvarande är utestående
avseende sena betalningar 0
1)
Utbildningen var inriktad på funktioner som är utsatta för risk, till exempel med-
arbetare som arbetar inom inköp, försäljning och ledning.
2)
Baserat på antagandet att varje utbildningstillfälle pågick en timme
3)
Vi baserar dessa siffror på de ärenden som vi hanterar via visselblåsarkanalen och
på information som samlats in vid de styrelsemöten som genomförs i våra dotter-
bolag.
4)
Inte relevant för Alimak Group
5)
Vi håller på att införa den rapportering som krävs och bör kunna rapportera om
dessa mått under 2025.
S1– Den egna arbetskraften forts.
Arbetsmiljö 2024
Antal registrerade olycksfall med frånvaro 23
Antal registrerade skador som krävde medicinsk behandling 21
Arbetade timmar 5 281 342
LTIFR
1)
4
TRIFR
2)
8
Genomförda inspektioner/”safety walks” vid anläggningar 5 817
Säkerhetsobservationer 5 406
Genomförda möten med lokalt säkerhetsråd/kommitté
(Minst 1 per kvartal) 178
1)
Mål<2 LTIFR (Lost Time Injuries per 1 miljon arbetade timmar)
2)
(Lost Time Injuries + Medical Treatment Injuries per 1 miljon arbetade timmar).
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 71Års- och hållbarhetsredovisning 2024
H
1)
.
Övrigt
Uppskattad fördelning av totala Scope 3-utsläpp – per division
Division Facade Access
3%
49%
5%6%
10%
27%
A
B
C
D
E
H
Divisionen levererar och utför service på
BMU-enheter som används för åtkomst till
fasader för olika syften, till exempel ren-
göring och underhåll. Omkring 60 procent
av koldioxid avtrycket sker i områden upp-
ströms från vår verksamhet. De flesta
BMU-enheter är stora, skrymmande
maskiner, vilket gör att det material som
används för att bygga maskinerna den
största bidragande orsaken till koldioxid-
avtrycket, särskilt stål. Underhåll svarar
också för en stor del av utsläppen, främst
på grund av transport av reservdelar och
tekniker till anläggningarna.
Division Construction
A
C
F
E
H
6%
26%
5%
18%
45%
Omkring 63 procent av koldioxid avtrycket
kommer från områden nedströms i vår
verksamhet. Divisionens produkter är
kritiska komponenter i en logistikkedja på
byggarbetsplatser där använd nings fasen
är den största bidragande orsaken till kol-
dioxidavtrycket. Den näst största är mate-
rial som används för att bygga maskin-
erna, är i synnerhet förädling av järnmalm
till olika stållegeringar och för vissa pro-
duktseriers aluminiumlegeringar.
Division HSPS
A
B
E
F
G
7%
5%
47%
16%
12%
13%
H
HSPS-divisionen levererar
pro dukt ivitetsverktyg och produkter för att
garantera säkerhet vid arbete på höjd.
HSPS har ett mycket brett utbud av
produkt kategorier, med varierande kol-
dioxidavtryck över hela värdekedjan. De
flesta utsläppen genereras uppströms i vår
verksamhet. Förbättringsområden för divi-
sionen är att öka andelen koldioxidsnåla
eller återvunna metaller, öka energieffekti-
viteten i användnings fasen och optimera
produkternas innehåll.
Division Industrial
A
B
D
E
F
5%
46%
6%5%
19%
19%
H
Divisionen erbjuder industrihissar
för permanenta installationer i bland annat
gruvor, kraftverk, cementindustri och
broar. Om kring 56 procent av koldioxid-
avtrycket vid gruvor, kraftverk, cement-
anläggningar, broar, etc. baseras på områ-
den uppströms i vår egen verksamhet.
Den största bidragande orsaken är det
material som används för att tillverka
maskinen, särskilt stål och aluminum-
legeringar. Andra förbättringsområden är
underhåll, bland annat tillverkning av
reservdelar.
Divsion Wind
A
E
3%
16%
81%
H
Divisionen producerar lösningar
som möjliggör säkert och effektivt
underhåll av vindkraftverk. Omkring 81
procent av koldioxidavtrycket sker i områ-
den nedströms från vår egen verksamhet,
eftersom kraftverken av säkerhetsskäl
måste stängas av under underhållet av
våra servicehissar
1)
. Att minska hissarnas
underhållstid är därför avgörande för att
säkerställa att det produceras så mycket
vindkraft som möjligt, både ur miljösyn-
punkt och för att minska de totala ägande-
kostnaderna.
1)
Observera att dessa utsläpp klassificeras
som utsläpp möjliga att undvika enligt
GHG-protokollet och är inte en direkt del
av vår Scope 3.
Upp- och nedströms aktiviteter för Alimak Groups verksamhet
A.
Utvinning och föräd-
ling av material
B.
Metallarbeten
hos leverantörer
C.
Transport
till fabrik
D.
Transport
till kunder
E.
Installation och
underhåll
F.
Användning
G.
Slutet av livscy-
keln
Alimak Groups
verksamhet
Renovering
1)
Aktiviteter 4% eller mindre rapporteras under H
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 72Års- och hållbarhetsredovisning 2024
EU-taxonomin
Omsättning
Kapitalutgifter
Driftsutgifter
10%
8%
15%
Andel av ekonomiska verk-
samheter som är taxonomi-
förenliga
Ekonomiska verksamheter som omfattas av
EU-taxonomin
Den regulatoriska vägledningen och marknadspraxis
när det gäller EU-taxonomin är fortfarande begrän-
sad och ger utrymme för tolkningar. Våra upplys-
ningar för 2024 är baserade på vår nuvarande förstå-
else av reglerna och kan komma att ändras i framti-
den för att anpassas till nya regulatoriska riktlinjer.
En verksamhet ses som hållbar enligt EU-taxono-
min om den bidrar väsentligt till ett eller flera av
miljömålen utan att orsaka betydande skada för
något av de övriga målen och samtidigt uppfyller
vissa fastställda minimi skyddsåtgärder.
Alimak Groups division Wind erbjuder produkter,
lösningar och kurser för säkert arbete i vindkraftverk,
såsom underhållshissar, stegar och säkerhetsanord-
ningar. Erbjudandet omfattar även tjänster.
Det finns två verksamheter beskrivna i de dele-
gerade akterna som anses omfatta de verksamheter
som bedrivs av divisionen Wind:
Verksamhet 3.1 Tillverkning av teknik för förnybar
energi
Verksamhet 7.6 Installation, underhåll och
reparation av tekniker för förnybar energi.
Ovan aktiviteter som omfattas av taxonomin klassi-
ficeras som "möjliggörande" och är relaterade till
miljömålet Begränsning av klimatförändringar.
En översyn har genomförts av kriterierna för väsent-
ligt bidrag för följande miljömål; vatten, cirkulär eko-
nomi, förebyggande av föroreningar och biologisk
mångfald. De akti viteter som anges för vatten, före-
byggande av föroreningar och biologisk mångfald är
inte relevanta för Alimak Groups verksamhet.
Miljömålet cirkulär ekonomi beskriver några aktivite-
ter som kan vara relevanta för de service verksamheter
som bedrivs inom koncernens återstående fyra divi-
sioner, såsom försäljning av reservdelar samt repara-
tion och renovering. Det krävs dock en mer detaljerad
analys av beskrivningarna av dessa aktiviteter och
avsikten är att fortsätta det arbetet under 2025.
Alimak Group driver inte eller har ingen expone-
ring mot (utlåning till eller investeringar i) energi-
bolag som producerar energi med hjälp av kärnkraft
eller naturgas.
Väsentligt bidrag
Kriteriet för väsentligt bidrag för verksamhet 3.1 är
att den ekonomiska verksamheten tillverkar teknik
för förnybar energi. Med tanke på att alla de produk-
ter som tillverkas och säljs av divisionen Wind är
specialtillverkade för vindkraftverk anses kriteriet
vara uppfyllt.
För att uppfylla kriteriet för verksamhet 7.6 ska
den verksamhet som bolaget utför ingå i listan över
verksamheter som beskrivs i granskningskriterierna.
De tjänster som tillhandahålls av divisionen Wind
faller under följande verksamhet i listan: Installation,
underhåll och reparation av vindturbiner och till-
hörande teknisk utrustning.
Inte orsaka betydande skada (DNSH)
För att en aktivitet ska anses vara förenlig med taxo-
nomikraven krävs ett väsentligt bidrag till minst ett
av taxonomins miljömål samtidigt som ingen bety-
dande skada orsakas något av de andra målen.
Ledningsgruppen i divisionen Wind har arbetat med
att analysera och säkerställa att divisionens verksam-
het inte orsakar betydande skada på något av de
övriga fem miljömålen. Se tabell på nästa sida.
Minimiskyddsåtgärder
EU-taxonomin kräver att företag ska ha för faranden
och processer som följer OECD:s riktlinjer för multi-
nationella företag och FN:s vägledande principer för
företag och mänskliga rättigheter.
Som en del av vårt åtagande att hantera risker
relaterade till mänskliga rättigheter i leveranskedjan
samarbetar vi med Worldfavor. Plattformen som till-
handahålls av Worldfavor hjälper oss att utvärdera
våra leverantörer baserat på landspecifika risker
samt på de svar de lämnar i ett ESG-frågeformulär.
Landsriskbedömningen tar hänsyn till forskning från
flera internationellt erkända organisationer, såsom
Transparency International (korruption), Rädda
Barnen (barnarbete) och International Trade Union
Confederation (arbetstagares rättigheter). Risk-
poängen i Worldfavor ligger till grund för en hand-
lings- och revisionsplan.
En analys har även gjorts för att säkerställa att vi
har lämpliga förfaranden för att hantera risker för
mänskliga rättigheter i vår egen verksamhet. Exem-
pel på förfaranden som fungerar som skyddsåtgär-
der på området mänskliga rättigheter:
alla medarbetare har skriftliga anställningskontrakt
medarbetarundersökningar genomförs regelbunde
visselblåsarkanal, tillgänglig både internt och
externt, som medger anonym rapportering på
16 språk
EU-taxonomin för hållbara investeringar är ett klassificeringssystem som innehåller en lista över miljömässigt hållbara ekonomiska
verksamheter. Syftet med ramverket är att rikta investeringarna mot hållbara projekt och verksamheter som ger väsentliga bidrag
till EU:s klimatmål. Bolag ska redovisa sin andel av taxonomiförenliga verksamheter.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 73Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Inte orsaka betydande skada (DNSH) Kommentarer Utvärdering
Anpassning till klimatförändringar:
att identifiera och utvärdera fysiska klimatrisker
En riskbedömning av fysiska klimatrisker hänförliga til Winddivisionen har utförts. Analysen gjordes utifrån tre perspektiv:
vår egen verksamhet, vår leveranskedja och våra kunder. Både risker och möjligheter har identifierats och utvärderats. Den
största klimatrisken hänförlig till vår egen verksamhet och leveranskedjan är avbrott i verksamheten till följd av olika typer av
extremväder. Riskbegränsningsåtgärder och kontinuitetsplaner finns på plats för att hantera dessa risker. Från ett kund- och
produktperspektiv ser vi vissa möjligheter till följd av att vindmönstren förändras.
Förenlig
Hållbart användande och skydd av vatten och marina resurser Divisionen Wind har verksamhet i vissa länder med vattenbrist, till exempel Spanien, Brasilien och Kina. Alimak Group
strävar efter att gradvis minska sin vattenförbrukning och att ha processer för hantering av avloppsvatten i fabrikerna.
Mätningar av vattenförbrukningen har visat att Windproduktionen använder lite vatten då det rör sig om en monterings-
verksamhet.
Förenlig
Omställning till en cirkulär ekonomi
Återanvändning och användning av sekundära råvaror och
komponenter
Design för hög hållbarhet och återvinning
Avfallshantering
Information om och spårbarhet av potentiellt skadliga ämnen
Det pågår många initiativ inom division Wind som stöder omställningen till en cirkulär ekonomi.
Divisionen mäter hur mycket av varje produktkategori som är återvinningsbar och hur mycket återanvänt material som
varje fabrik använder. Många olika aktiviteter pågår för att höja andelen.
Livscykelanalyser ("LCA") har utförts för huvudprodukterna för att förstå vilka utvecklingsprojekt som bör prioriteras.
Avanti eftersträvar standardisering, modularisering och hållbarhet i sin produktdesign.
Inom tillverkningsprogrammet "Lean" pågår flera aktiviteter i syfte att minska avfallet från tillverknings- och logistik-
processerna.
Spårbarhetsregister förs i digitalt format för att följa Avantiprodukterna och vissa komponenter under inköp, produktion
och användarfaserna. Manualerna innehåller instruktioner kring hur produkten kan nedmonteras och återvinnas på ett
miljövänligt sätt
Förenlig
Förebygga och kontrollera föroreningar Divisionen Wind har en svart lista för kemikalier och material som leverantörer måste underteckna och följa. Uppförande-
koden för leverantörer kräver att våra leverantörer säkerställer att varor som säljs till Alimak Group uppfyller kraven i
relevanta lagar och förordningar, tex. REACH och RoHs. Winddivisionen använder inga potentiellt skadliga ämnen i den
egna verksamheten.
Förenlig
Skydd av biologisk mångfald och ekosystem
De platser där Windverksamheten bedrivs är inte belägna i områden som är känsliga utifrån ett biologiskt mångfalds-
perspektiv.
Förenlig
förfaranden för hälsa och säkerhet
uppförandekod och riktlinjer för etisk affärsverksamhet
digital utbildning om upp förandekoden
anti-korruptionsutbildning genom diskussioner av dilemman
uppförandekod för leverantörer samt processer för att säker-
ställa efterlevnad
Slutsatsen från den genomförda analysen av väsentligt bidrag,
kriterierna för att inte orsaka betydande skada och minimi-
skyddsåtgärderna är att alla verksamheter som bedrivs av
Alimak Groups division Wind är taxonomi förenliga.
Tillämpad redovisningsprincip
Samma redovisningsprinciper som användes 2023 har använts
i 2024 års rapportering. All omsättning som genereras av divisio-
nen Wind redovisas som taxonomiförenliga. Se även not 4 Seg-
mentsrapportering. Alla kapital- och driftsutgifter som hör ihop
med de aktiviteter som inkluderats i KPIn för omsättning, dvs
divisionen Winds omsättning.
När det gäller kapitalutgifter har bolaget använt information
från de specifikationer över materiella anläggningstillgångar
och immateriella tillgångar som redovisas av alla koncernbolag.
Nya leasingavtal enligt IFRS 16 som tillkommit under året har
också inkluderats. Täljaren innehåller kapitalutgifter hänförliga
till divisionen Wind.
Utgångspunkten för nyckeltalet driftsut gifter har varit alla
koncernens utgifter för FoU, underhåll och reparationer och
kortfristiga leasingavtal. Täljaren innehåller driftsutgifter hän-
förliga till divisionen Wind.
Uppgifterna för nyckeltalen kapitalutgifter och driftsutgifter
är fördelade utifrån omsättning mellan de två aktiviteterna där
huvud delen avser Verksamhet 3.1 Tillverkning av teknik för
förnybar energi.
Utveckling under rapportperioden
Divisionen Winds omsättning 2024 uppgår till 693 MSEK (2023
674 MSEK), vilket motsvarar 10% av koncernens omsättning
(jämfört med 9% 2023). Divisionen Winds kapitalutgifter 2024
uppgår till 19 MSEK (2023 20 MSEK), vilket motsvarar 8% av
koncernens kapital utgifter (7% 2023). Driftsutgifter för taxono-
miförenliga verksamheter uppgår till 40 MSEK (2023 31 MSEK).
Uttryckt i procent ökade koncernens driftsutgifter hänförliga till
taxonomiförenliga verksamheter från 12% till 15%.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 74Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Andel av omsättningen från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2024
Väsentligt
bidrag
Orsakar inte betydande skada
Ekonomiska verksamheter Kod
Andel av
omsättning
(MSEK)
Andel av
omsättning
(%)
Begräns-
ning av
klimatför-
ändringar
Begräns-
ning av
klimatför-
ändringar
Anpassning
till klimat-
förändringar
Vatten
och marina
resurser
Cirkulär
ekonomi
Miljöföro-
reningar
Biologisk
mångfald
och eko-
system
Minimi-
skydds-
åtgärder
Andel 2023
(%)
Kategori
(möjlig-
görande
verksamhet
eller) E
Kategori
(omställ-
ningsverk-
samhet) T
A. Verksamheter som omfattas av taxonomin
A.1 Taxonomiförenliga verksamheter
Tillverkning av teknik för förnybar energi 3.1 472 7% J N/A J J J J J J 6% E
Installation, underhåll och reparation
av teknik för förnybar energi
7. 6 221 3% J N/A J N/A N/A N/A N/A J 3% E
Omsättning för taxonomiförenliga verksamheter 693 10% 9%
Varav möjliggörande verksamheter 10% 9%
Varav omställningsverksamheter 0% 0%
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men inte är taxonomiförenliga
Inget att rapportera 0 0% 0%
Omsättning för verksamheter som omfattas av taxonomin
men inte är taxonomiförenliga
0 0%
0%
Total A.1 + A.2 693 10% 9%
B. Verksamheter som inte omfattas av taxonomin
Omsättning för verksamheter som inte omfattas 6 407 90%
Summa (A+B)
Summa omsättning 7 099 100%
Andel av omsättningen / total omsättning
Taxonomi-
förenlighet
per mål
Mål som
omfattas av
taxonomin
CCM 10% 0%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE 0% 0%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 75Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Andel av kapitalutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2024
Väsentligt
bidrag
Orsakar inte betydande skada
Ekonomiska verksamheter Kod
Andel av
kapital-
utgifterna
MSEK)
Andel av
kapital-
utgifterna
(%)
Begräns-
ning av
klimatför-
ändringar
Begräns-
ning av
klimatför-
ändringar
Anpassning
till klimat-
förändringar
Vatten
och marina
resurser
Cirkulär
ekonomi
Miljöföro-
reningar
Biologisk
mångfald
och eko-
system
Minimi-
skydds-
åtgärder
Andel 2023
(%)
Kategori
(möjlig-
görande
verksamhet
eller) E
Kategori
(omställ-
ningsverk-
samhet) T
A. Verksamheter som omfattas av taxonomin
A.1 Taxonomiförenliga verksamheter
Tillverkning av teknik för förnybar energi 3.1 13 5% J N/A J J J J J J 5% E
Installation, underhåll och reparation
av teknik för förnybar energi
7. 6 6 3% J N/A J N/A N/A N/A N/A J 2% E
Kapitalutgifter för taxonomiförenliga verksamheter
19 8% 7%
Varav möjliggörande verksamheter 8% 7%
Varav omställningsverksamheter 0% 0%
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men inte är taxonomiförenliga
Inget att rapportera 0 0% 0%
Kaptitalutgifter för verksamheter som omfattas av
taxonomin men som ej är taxonomiförenliga
0 0% 0%
Total A.1 + A.2
19 8% 7%
B. Verksamheter som inte omfattas av taxonomin
Kapitalutgifter för verksamheter som inte omfattas 223 92%
Summa (A+B)
Summa kapitalutgifter 242 100%
Andel av kapitalutgifter / totala kapitalutgifter
Taxonomi-
förenlighet
per mål
Mål som
omfattas av
taxonomin
CCM 8% 0%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE 0% 0%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 76Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Andel av driftsutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2024
Väsentligt
bidrag
Orsakar inte betydande skada
Ekonomiska verksamheter Kod
Andel av
drifts-
utgifterna
(MSEK)
Andel av
drifts
utgifterna
(%)
Begräns-
ning av
klimatför-
ändringar
Begräns-
ning av
klimatför-
ändringar
Anpassning
till klimat-
förändringar
Vatten
och marina
resurser
Cirkulär
ekonomi
Miljöföro-
reningar
Biologisk
mångfald
och eko-
system
Minimi-
skydds-
åtgärder
Andel 2023
(%)
Kategori
(möjlig-
görande
verksamhet
eller) E
Kategori
(omställ-
ningsverk-
samhet) T
A. Verksamheter som omfattas av taxonomin
A.1 Taxonomiförenliga verksamheter
Tillverkning av teknik för förnybar energi 3.1 27 10% J N/A J J J J J J 8% E
Installation, underhåll och reparation
av teknik för förnybar energi
7. 6 13 5% J N/A J N/A N/A N/A N/A J 4% E
Driftsutgifter för taxonomiförenliga verksamheter
40 15% 12%
Varav möjliggörande verksamheter 15% 12%
Varav omställningsverksamheter 0% 0%
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men inte är taxonomiförenliga
Inget att rapportera 0 0% 0%
Driftsutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin
men som ej är taxonomiförenliga
0%
Total A.1 + A.2
40 15% 12%
B. Verksamheter som inte omfattas av taxonomin
Driftsutgifter för verksamheter som inte omfattas 232 85%
Summa (A+B)
Summa driftsutgifter 272 100%
Andel av driftsutgifter / totala driftslutgifter
Taxonomi-
förenlighet
per mål
Mål som
omfattas av
taxonomin
CCM 15% 0%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE 0% 0%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
Styrelserapport 77Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Alimak Group övervakar och hanterar risker i sin verk-
samhet. Risk definieras som osäkerhet, både positiv och
negativ, som kan påverka resultatet av en aktivitet.
Genom riskhantering eftersträvar Alimak Group att
identifiera och kontrollera den riskexponering som kan
påverka organisationens förmåga att nå sina verksam-
hetsmål.
Riskhanteringsprocessen på Alimak Group börjar med
identifieringen av risker som påverkar koncernen. Dessa
risker utvärderas utifrån sannolikhet för att de inträffar
och finansiell påverkan. Denna inledande bedömning
görs av divisionerna och koncernfunktionerna. I ett
senare skede utförs en prioriteringsprocess av lednings-
gruppen för att fastställa vilka risker som är i fokus.
Åtgärder för riskreducering tas fram och en ny riskbedöm-
ning görs för att fastställa ett mål för riskpoängen. Risk-
ansvariga och tidsramar för riskreducerande åtgärder
fastställs. De riskreducerande åtgärderna implementeras
och riskerna fortsätter att övervakas efter behov.
Riskerna är indelade i strategiska risker, operativa
risker och finansiella risker. Koncernen är också expone-
rad för risker inom hållbarhetsområdet, till exempel risker
gällande hälsa och säkerhet, respekt för mänskliga rättig-
heter, mutor och korruption samt miljöfrågor och klimat-
förändringar. Dessa risker ingår i de operativa riskerna.
Riskhanteringsprocessen stöds av ett ramverk som
innefattar en årlig riskbedömningsprocess, koncern-
policyer, extern revision, självutvärderingar, ett vissel-
blåsarsystem, och av en strategisk sammansättning av
styrelserna i dotterbolagen.
Koncernens VD och finanschef (CFO) lämnar regelbun-
det riskuppdateringar till revisionsutskottet och styrelsen.
Styrelsen är ytterst ansvarig för att det finns en lämplig
och effektiv riskhanteringsprocess inom koncernen.
På följande sidor ges en översikt över relevanta risk-
områden och hur de hanteras av Alimak Group.
Risker och riskhantering
Riskhanteringsprocess
Identifiera
Begränsa
Ny bedömning och
riskberäkning
Bedömning och
riskberäkning
(prioritering)
Implementera
Övervaka
Översyn av befintliga
risker och identifiering
av nya risker
Riskbegränsningsåtgärder för högt rankade
risker tillsammans med ansvariga samt
tidsramar för implementering
Prioritering baserat
på sannolikhet och
finansiell påverkan
Implementering av
riskbegränsnings-
åtgärder
Uppföljning av risker
och införda risk-
begränsningsåtgärder
Fastställa ett nytt mål
för riskrankning efter
att riskbegränsnings-
åtgärder har vidtagits
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
78Års- och hållbarhetsredovisning 2024
STRATEGISKA RISKER
Central risk Vad innebär detta? Alimak Groups åtgärder
Marknad
och ekonomi
Allmänna ekonomiska förhållanden, den geopolitiska
situationen och de globala finansmarknaderna påverkar den
globala ekonomin och följaktligen efterfrågan på Alimak
Groups produkter, lösningar och tjänster. Koncernens
rmåga att generera vinst kan påverkas av en nedgång i
den allmänna ekonomin eller ekonomin i ett specifikt land,
en specifik region eller en specifik bransch.
Alimak Groups produkter säljs till kunder i fler än 120 länder varje år. Koncernen bedriver verksamhet genom egna dotterbolag i 28 länder och övriga
marknader täcks av ett distributörstverk. Sammantaget ger detta koncernen en gynnsam underliggande riskdiversifiering.
Under 2024 orsakade det instabila geopolitiska läget i flera delar av världen, bland annat Ukraina, Ryssland och Israel, utmaningar för världsekonomin
och därmed även Alimak Group.
Koncernen är beroende av efterfgan på de slutmarknader där koncernens produkter, lösningar och tjänster används, exempelvis inom bygg-
branschen, hamnar och skeppsvarv, energi och cement, vindkraftverk samt olja och gas. Dessa branscher påverkas av det allmänna ekonomiska
klimatet och investeringsnivåer, vilka i sin tur kan påverkas av flera faktorer, såsom räntesatser, politisk okerhet, BNP-tillxt och andra faktorer
som påverkar förtroendet för ekonomin. Bolaget forttter att på nära håll följa effekterna av den aktuella geopolitiska och ekonomiska instabiliteten
r att snabbt upptäcka tecken på en avmattning eller nedgång på koncernens slutmarknader.
Konkurrensläge
Koncernen står inr direkt konkurrens inom alla produkt-
linjer, prisklasser och geografiska marknader. Koncernen
konkurrerar, inom samtliga divisioner, främst med regionala
och lokala konkurrenter.
Eventuella förändringar i strukturen hos koncernens konkur-
renter, uppkomsten av nya konkurrenter eller ny teknik kan
resultera i en reducering av koncernens försäljning,
marknadsandel och intäkter.
Koncernen konkurrerar på grundval av säkerhet, kvalitet, hållbarhet, pris, de totala ägandekostnaderna, varumärkets igenkänning, kund service,
punktlig leverans och produktutbud. Koncernens konkurrenskraft är beroende av lanseringen av nya produkter, lösningar och tjänster, förbättrad
funktionalitet och kvalitet, samt god kostnadskontroll i produktionen. Koncernen har stort fokus på ny teknik under 2024. I slundan är det divisions-
cheferna och produktcheferna som ansvarar, i nära samarbete med sina försäljningsteam runt om i världen, för att bevaka konkurrenterna och
kerställa att koncernen inte blir alltför beroende av ett fåtal stora kunder.
Utveckling och
genomförande
av strategin
Koncernens strategi revideras varje år. Det finns alltid en
risk att det saknas tillrlitliga finansiella prognoser och
tillräckliga insikter i aktuella marknadstrender och
marknadshot för att framtagandet av strategin ska få ett
gott stöd. En annan risk på området handlar om genom-
randet av strategin och att koncernen inte lyckas
genomföra strategin på ett framgångsrikt sätt.
Koncernens strategi utvecklas gemensamt av koncernens ledningsgrupp och styrelsen. Processen samordnas av koncernens CSO (Chief Strategy
Officer). Divisionscheferna ansvarar för att driva utvecklingen av respektive divisions strategi. De ansvarar även för strategins genomförande och
arbetet följs upp vid månatliga verksamhetsgenomgångar.
r att stärka sin position och konkurrenskraft, utvärderar koncernen löpande, och implementerar fn tid till annan, olika initiativ för att minska
kostnaderna, struktutgärder och omorganisationsprojekt för att stärka sin position och konkurrenskraft. I oktober 2020 lanserades ett program för
lönsam tillväxt som benämns New Heights-programmet. Programmet har tre faser: Etablera basen, säkerslla marginalförttringar och lönsam
tillväxt. De två första faserna genomfördes under 2020 och 2021 och koncernen är nu inne i fasen för lönsam tillväxt.
Varumärken
och anseende
En viktig konkurrensfördel för koncernen är dess varu-
märken som förknippas med säkerhet, tillrlitlighet och
kvalitet. Alla verkliga eller uppfattade problem i fga om
produkter, verksamheter eller efter levnaden av regler och
rordningar, till exempel vad gäller marknadsmissbruks-
rordningen eller antikorruption, kan resultera i skada på
koncernens anseende.
Operativ säkerhet och produktkerhet är av största vikt för koncernen och ytterligare information lämnas nedan under Miljö, hälsa och säkerhet och
Produktsäkerhet.
Koncernens insiderpolicy, kommunikationspolicy och uppförandekod ger vägledning både internt och för koncernens affärspartner i frågor som rör
etik och efterlevnad med koppling till koncernens verksamhet.
M&A (fusioner
och förvärv)
Koncernens förvärvsstrategi är inriktad på ett antal viktiga
drivkrafter, såsom att selektivt bredda den befintliga
produkt- och tjänsteportlj, uka den geografiska
spridningen, bygga digitala erbjudanden och
att positionera koncernen för inträde på lönsamma nischer
av vertikala transportlösningar.
Tillväxt genom förrv är till sin natur riskfyllt på grund av
svårigheterna att utrdera den verksamhet som ska förvär-
vas och förverkliga synergier i integrationsfasen. Goodwill
från förrv prövas årligen för nedskrivning, och om de
redovisade värdena inte bedöms motiverade i prövningarna
kan det leda till en nedskrivning som påverkar koncernens
resultat.
rvärv samordnas av koncernens CSO (Chief Strategy Officer). Externa experter anlitas vid behov för juridiska, skattessiga, finansiella och
miljömässiga bedömningar. Förvärv utvärderas och genomrs i enlighet med en definierad M&A-process besende av förhandsutvärdering, due
diligence-förfarande samt planering och verkställande av integrering. I utvärderingsprocessen ingår även att gå igenom mål och affärsidé med VD
CFO och divisionenschef.
rvärvsobjekten utvärderas ur flera perspektiv, både strategiska och finansiella, och koncernen är selektiv när det gäller exempelvis tillxtmöjlighe-
ter, marginalnivå, skuldttningsgrad och avkastning på sysselsatt kapital.
Ett flertal utvärderingar av potentiella förvärvsobjekt genomfördes 2024. Inga väsentliga förvärv gjordes dock under året.
Integrationen av Tractel, som initialt var ett integrationsprojekt med 16 arbetsstmmar som inleddes direkt efter att transaktionen slutrdes i
november 2022, är nu helt avslutad.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
79Års- och hållbarhetsredovisning 2024
STRATEGISKA RISKER FORTS.
Central risk Vad innebär detta? Alimak Groups åtgärder
Lagstadgade
krav och
standarder
I egenskap av ett industriföretag med verksamhet i flera
jurisdiktioner är koncernen föremål för internationella,
nationella och lokala lagar och föreskrifter, såsom, men
inte begränsat till, lagar och föreskrifter om arbete och
anställning, hälsa, säkerhet, miljö, export, antikorruption,
handel, konkurrens och mänskliga rättigheter. Underlåten-
het att anta och implementera lämpliga interna policyer för
att säkerslla efterlevnad av lagar kan resultera i civil- eller
straffrättsliga sanktioner och skada koncernens anseende.
Verksllande direktören, eller den så kallade ”juridiska representanten” enligt koncernens interna bolagsstyrningspolicy (Corporate Governance
Policy) för respektive juridisk enhet i koncernen ansvarar för att säkerslla att lokala lagar och regelverk efterlevs.
Alla stora produktions- och monteringsanläggningar är certifierade enligt ISO 14001 och ISO 9001. Flera arbetsplatser är även certifierade enligt
ISO 45001.
Koncernen har aktiv representation i relevanta kommiter för framtagande av nya tekniska standarder, vilket gör att koncernen kan övervaka
utvecklingen inom detta område.
Under 2024 fortsatte koncernen att vidta åtgärder i syfte att efterleva de sanktioner och regler som antagits av bland annat EU till följd av det
geopolitiska läget i världen.
Koncernen har tillsatt en intern expertgrupp för att förbereda bolaget på att rapportera i enlighet med hållbarhetsrapportering CSRD. Betydande
framsteg har gjorts under året och Alimak Groups hållbarhetsredovisning i denna årsredovisning har uppttats i enlighet med ESRS (European
Sustainability Reporting Standards).
OPERATIVA RISKER, INKLUSIVE HÅLLBARHETSRISKER
Central risk Vad innebär detta? Alimak Groups åtgärder
Försäljnings-
kanaler och
prishantering
Ineffektiva pristtningsstrategier kan resultera i
krymp ande marginaler.
Plötsliga kostnadsökningar till följd av exempelvis högre
varu- och komponentpriser eller förändringar i tullar och
handelstariffer kan ha en negativ inverkan på det finansiella
resultatet.
Divisionscheferna ansvarar för prishanteringen inom sina respektive verksamheter. Koncernen strävar efter att inkludera prisjusteringsmekanismer
i avtal med kunderna. Vidare utr koncernen regelbundna genomgångar och uppdateringar av försäljningsprislistor. Vid komplexa projekt där
r handlingstiden är lång är de erbjudna priserna tidsbegränsade och priserna som anges i offerterna justeras vid behov.
Upphandlingsfunktionerna ansvarar för urvalet av leverantörer. I detta ansvar ingår det att ha en nära dialog med försäljningsavdelningarna för att
säkerställa att prishöjningar från leverantörer återspeglas i försäljningsprocessen.
Den finansiella rapporteringen är strukturerad så att den möjliggör en noggrann övervakning av marginalutvecklingen i olika regioner och på olika
marknader, så att lämpliga åtgärder kan vidtas om det sker en negativ trend i marginalerna på en viss marknad.
Produktion och
leveranskedja
Alimak Group har 26 produktions- och monteringsanlägg-
ningar i 15 länder. Produktionssrningar kan intffa på
grund av händelser som brand, extremt väder, epidemiut-
brott eller strejk på grund av arbetskonflikter.
Produktionsstörningar kan också inträffa som ett resultat av
problem i leveranskedjan, till exempel verksamhetsavbrott
hos en viktig leverantör.
Upphandlingsfunktionerna ansvarar för urvalet och hanteringen av leveranrer. Under 2024 fokuserade koncernens inköpssamordnare, Group
Sourcing Coordinator, på riskminimering inom inköp, logistik och lagerhållning. Under 2024 anordnades ett inköpsseminarium med deltagare från
samtliga koncernens stora inköpsavdelningar. Seminariet hade bland annat till mål att identifiera bästa praxis, studera koncernens hållbarhetspolicy
r leveranskedjan, påskynda inrlivandet av synergier inom inköp och förbättra koncernens inköpsorganisation.
Pandemin och på sistone även det instabila geopolitiska läget har lett till srningar i leveranskedjan och har även resulterat i prisjningar på vissa
material och transporter. Under 2024 stabiliserades läget med bättre leveranskerhet och mindre prisvolatilitet.
Riskbemningar görs fn ett affärsberedskapsperspektiv och lämpliga åtgärder vidtas baserat på riskbedömningen. Exempel på åtgärder avseende
leveranskedjan är att säkra flera inköpskanaler för kritiska delar och att samarbeta med FoU-funktioner för att uppdatera konstruktionen av vissa
produkter, för att undvika komponenter och material som är svåra att köpa.
Det finns planering för oförutsedda händelser på de största produktionsanläggningarna.
Koncernen har avbrottsförsäkringar.
Avtalsrutiner
Koncernen är exponerad för risken att avtal som tecknas
med kunder, distributörer och leverantörer inte förhandlas,
granskas och godkänns i enlighet med befintliga interna
policyer. Detta kan resultera i en exponering för exempelvis
skadeståndsanspråk och alltför omfattande åtaganden.
Alla avtal med externa försäljningskanaler, såsom distributörer och förljningsrepresentanter, hanteras i enlighet med en strukturerad process
som baseras på avtalsmallar.
I policyn för försäljnings- och avtalsrutiner samt godkännandepolicyn finns instruktioner om miniminivå för avtalsvillkor och eskaleringsvägar.
De inneller också verktyg för avtalsgenomgångar. Dessa policyer ses över och uppdateras regelbundet eller vid behov.
Framtagande
av nya kund-
erbjudanden
Det finns en risk att koncernen inte kan lansera nya
produkter och serviceerbjudanden som motsvarar
kundernas förväntningar, eller att koncernen inte lyckas dra
nytta av fördelarna med digitalisering och hållbarhet.
I början av 2020 inrättade Alimak Group ett digitalt centrum som sdjer divisionerna i deras arbete med att utveckla digitala lösningar. Sedan dess
har fler maskiner kopplats upp, vilket ger en större kontroll över och ett bättre utnyttjande av maskinerna.
Under 2022 förvärvade koncernen 45% av Service Protocol, ett webbaserat verktyg som hjälper oss att digitalisera våra serviceteknikers arbete och
utgör en bra plattform för maskininlärning. Just nu implementeras Service Protocol i hela koncernen.
Under 2023 lanserades My Alimak. My Alimak är en webbaserad kundportal där kunderna har tillgång till all relevant information, såsom tekniska
dokument, servicerapporter och operativa data. My Alimak utnämndes 2023 till bästa digitala lösning vid International Awards for Powered Access.
Under 2024 har ytterligare funktioner lagts till i My Alimak, såsom interaktiva installationsguider och en digital logg över dagliga inspektioner.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
80Års- och hållbarhetsredovisning 2024
OPERATIVA RISKER, INKLUSIVE HÅLLBARHETSRISKER FORTS.
Central risk Vad innebär detta? Alimak Groups åtgärder
Immateriella
tillgångar
Om koncernen inte kan dra fördel av, förttra och skydda
sina immateriella rättigheter, till exempel know-how,
produktinnovationer och varumärken, kan det leda till
oönskad konkurrens och förlorade intäkter.
Koncernen använder sig av en kombination av varumärken, patent och licenser för att skydda sina immateriella rättigheter. Även om koncernen inte är
beroende av några viktigare patent eller licenser för sin verksamhet, anser koncernen att dess varumärken, särskilt Alimak, Avanti, CoxGomyl,
Manntech, Scanclimber och Tractel spelar en viktig roll vid marknadsföringen av koncernens produkter och bibehållandet av dess konkurrensssiga
fördelar.
väl varumärkesregistreringar som varumärkesintng hanteras centralt tillsammans med utsedda representanter fn respektive division. Patent
hanteras av koncernens CTO tillsammans med produktcheferna från divisionerna. Externa rådgivare har utsetts som regelbundet hjälper till med dessa
frågor.
IT-säkerhet och
informations-
säkerhet
Obehörig åtkomst till koncernens IT-system kan resultera
i förlust av känsliga data och verksamhetsavbrott.
I takt med att våra kunderbjudanden blir alltmer digitala
och upp kopplade ökar mängden data och därigenom även
riskerna inom detta område.
IT-infrastrukturen och IT-säkerheten är CIO-funktionens ansvar. CIO-funktionen ansvarar för all maskinvara för infrastrukturen och hanterar även
skapande och borttagning av användarkonton, systetkomst och behörighetshantering samt säkerhetskontroller.
Utifn resultaten fn genomrda intrångstester har flera korrigerande åtgärder i de interna nätverken vidtagits. IT-organisationen har även infört
ytterligare kontroller av lokala arbetsstationer, mobila enheter och användarkonton för att öka säkerheten, och ytterligare åtgärder håller på att införas
r att motverka de många dynamiska cyberhoten och utbilda personalen.
System för upptäckt av hot finns på alla anläggningar i kombination med EDR-verktyg för att fånga upp hot innan de blir en incident. Central hantering
av alla anslutningspunkter ger bättre översikt över koncernen och möjliggör en proaktiv hantering av incidenter, ofta innan de blir till problem.
En e-utbildning om skadliga e-postmeddelanden är tillgänglig för samtliga medarbetare. CIO-funktionen skickar ut exempel på skadliga e-post-
meddelanden till alla medarbetare med jämna mellanrum, som en del av ett pågående utbildningsprogram för att utbilda medarbetarna om IT-
kerhetsrisker och hur man på bästa sätt ska hantera situationer som de kan råka ut för i det dagliga kontorsarbetet. Säkerhetsfrågorna inom ramen
r denna utbildning visar ett 31 procent högre resultat vid en branschjämförelse med andra tillverkningsföretag. Som en del av programmet genom-
rs regelbundet test av så kallat nätfiske (phishing) internt, vilket har resulterat i positiva resultat med kontinuerliga förttringar i efterljande
interna phishing-test.
Medarbetare
Personalen är bolagets viktigaste tillgång och är helt
avgörande för att nå de strategiska målen. Det är viktigt att
ha tillgång till kompetenta och motiverade medarbetare.
Under 2024 fortsatte den globala funktionen People & Culture att fokusera på att srka engagemanget och bygga en inkluderande kultur, och en
fortsatt prioritering var integrationen av Tractel.
Under året fortsatte det nya belöningsinitiativet globalt, det så kallade ”Years of Service Awards-programmet som belönar medarbetarna för lång
och trogen tjänst. Under 2024 arbetade många länder och anläggningar vidare på temat med att belöna medarbetare. De har inttat lokala program,
utmärkelser och tävlingar för att ytterligare öka motivationen och behålla medarbetare.
Koncernen fortsatte att använda den globala medarbetarundersökningen, "The Voice". Samtliga 3 000 medarbetare bjöds in att svara vid tre tillfällen,
med ambitionen att få ökade insikter i hur medarbetarna upplever koncernen som arbetsplats. Underkningen mätte engagemanget utifn individu-
ella, teambaserade och organisatoriska drivkrafter. I och med att The Voice pågår i realtid kunde ledarna ta fram handlingsplaner tillsammans med sina
team gällande verksamhetsförttringar och ett ökat engagemang. För att mäta engagemang använder undersökningen Net Promoter Score, som
konsekvent förttrades under alla tre undersökningsomgångar 2024.
Det var ett fortsatt stort fokus på en arbetsplats pglad av mångfald och icke-diskriminering. Varje enhet inom Alimak Group fortsatte att arbeta för
att säkerslla lika anställningsmöjligheter för alla kvalificerade individer, utan åtskillnad eller diskriminering på grund av ras, religion, hudrg, kön,
nationellt ursprung, funktionsnedsättning, ålder eller annan status som skyddas enligt tillämpliga lagar. Alla nyansllda fick under året genomgå den
globala utbildningen i uppförande koden som lanserades till alla medarbetare under 2023. Det genomförs regelbundna utvecklingssamtal med alla
medarbetare, där bland annat utvecklingsplaner tas fram.
Slutligen fortsatte koncernen under 2024 arbetet med att utveckla processer och arbetsmetoder för att hjälpa chefer ta ansvar för anställningscykeln,
exempelvis avslutande intervjuer och onboardingutbildning för alla nya chefer. Ett viktigt steg mot ökad datakerhet och effektivare hantering av
personalstyrkan togs i och med införandet av ett globalt HR-informationssystem.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
81Års- och hållbarhetsredovisning 2024
HÅLLBARHETSRISKER
Central risk Vad innebär detta? Alimak Groups åtgärder
Korruption och
bedrägerier
Risk för korruption och mutor finns i många länder där
Alimak Group bedriver verksamhet och därr är det av
stor vikt att säkerställa att såväl medarbetare som distri-
butörer och konsulter förstår och efterlever koncernens
uppförandekod.
Koncernens uppförandekod är baserad på de tio principerna i FN:s Global Compact och omfattar områdena mänskliga rättigheter, arbetstt, miljö
och antikorruption.
Koncernen erbjuder en e-utbildning i uppförandekoden på ett flertal spk, och verkställande direkren för varje juridisk enhet i Alimak Group ansvarar
r att säkerslla att alla medarbetare har fått korrekt utbildning i koden. Koncernens upprandekod ingår i alla avtal med distributörer och säljrepre-
sentanter.
Under 2024 införde koncernen en utbildning om mutor i form av dilemmadiskussioner. Medarbetare som arbetar med inköp, förljning och i ledande
befattningar bjöds in till utbildningen.
Koncernens uppförandekod ingår i alla avtal med distributörer och försäljningsrepresentanter.
Alimak Group har en visselblåsarkanal som möjliggör anonym rapportering av eventuella avvikelser från uppförandekoden. Visselblåsar kanalen lyfts
fram både internt och externt (informationen visas bland annat väl synligt både på intratet och på externa webbsidor) och alla kan göra en anmälan
via visselblåsarkanalen.
Hälsa och
säkerhet
Det är ofta bristen på ordentlig planering och riskhantering
som orsakar tillbud och olyckor som leder till personskador,
ohälsa och sakskador på arbetsplatsen. Det kan i sin tur
resultera i produktivitetsförluster och skador på varumär-
kets anseende.
Alla produktions- och monteringsanläggningar och vissa säljenheter är certifierade i enlighet med ISO 45001.
Den globala medarbetarunderkningen, The Voice, ger insikter i hur medarbetarna upplever Alimak Group som arbetsplats. Utifrån underknings-
resultatet genomrs workshops för att analysera resultatet och komma fram till lämpliga åtrder inom de identifierade förbättringsområdena.
Varje juridisk enhet har en person som ansvarar för att utra bedömningar av hälso- och säkerhetsrisker och det finns ett program med aktiviteter för
medvetenhet om riskbedömningar för att främja en säker arbetsmiljö och förhindra olyckor. För att identifiera förbättrings åtgärder har förebyggande
kerhetsrutiner införts på alla relevanta enheter, bland annat säkerhetskontroller (”Safety Walks”) och säkerhetsobservationer (”Safety Observations”).
Kravet på CSRD-rapportering som gäller från 2024 har lett till en ökning av antalet datapunkter som koncernen ska samla in och analysera varje månad.
Datan används för att mäta koncernens proaktiva arbetsmiljöarbete och möjliggöra sndiga förbättringar.
Miljö och klimat
Lagar och regler på miljöomdet är komplexa och
förändras över tid. Bristande efterlevnad kan resultera
i skador på miljön och straffavgifter.
reskrifter och krav, såväl från lagstiftare som kunder,
gällande koldioxidavtryck ökar successivt.
Klimatrelaterade händelser, till exempel stormar och
översmningar, kan sra vår verksamhet eller påverka
leveranskedjan.
Alla produktions- och monteringsanläggningar är certifierade enligt standarden ISO 14001 för att säkerställa en korrekt miljöledning.
Koncernen har satt upp ett mål om att minska bolagets koldioxidavtryck i hela värdekedjan med 30 procent till 2025 (jämfört med basåret 2019).
Koncernen har vidare åtagit sig att följa initiativet Science Based Targets (SBTi). SBTi kräver att en omfattande kartläggning görs av koncernens utsläpp
under hela livscykeln, och koncernen har därför fortsatt att systematiskt arbeta med livscykelanalyser (LCA). Målet var att kartlägga minst 70 % av alla
utsläpp under produkternas livscykel vid utgången av 2024. Livscykelanalyserna ger vägledning i vårt hållbarhetsarbete. Det pågår flera initiativ som
syftar till att minska miljöpåverkan fn våra verksamheter på områden som produkt utveckling, avfallshantering, energieffektivitet och interaktion med
våra leverantörer.
Genom energikartläggningar eller egna initiativ, söker koncernen aktivt efter olika sätt att minska energiförbrukningen vid våra tillverknings- och
monteringsanläggningar.
Mänskliga
rättigheter
Koncernen bedriver arbete i många länder och i vissa av
dem finns det en hög risk för brott mot de mänskliga
ttigheterna i form av dåliga arbetsrhållanden och
begränsad föreningsfrihet. Risker gällande koncernens
anseende kan uppstå genom relationer med affärspartner
som inte efterlever internationellt accepterade standarder
för mänskliga rättigheter.
Alimak Groups uppförandekod beskriver koncernens åtagande att behandla alla medarbetare på ett rättvist och jämlikt sätt. Bolaget förväntar sig att
dess affärspartner, exempelvis distributörer och leverantörer, gör detsamma.
Koncernens visselblåsarkanal möjliggör anonym rapportering och den kan användas av alla för att rapportera oro gällande brott mot uppförande koden.
rtill ger medarbetarundersökningen medarbetarna en möjlighet att lämna återkoppling kring hur väl koncernen uppfyller sitt åtagande om att
tillhandahålla rättvisa och jämlika anställningsmöjligheter.
Alimak Group integrerar hållbarhet i sin leveranskedja genom att utrdera nya leverantörer och årliga granskningar av befintliga leveranrer.
Leverantörer som representerar 80 % av Alimak Groups årliga utgifter för direkt material måste genomföra ett självutvärderingsformulär om hållbarhet
via den webbaserade plattformen Worldfavor. Detta krav gäller även nya leverantörer av direkt material. Svaren ligger till grund för riskbedömning av
leverantörer, och granskningar genomförs av leveranrer med hög eller extrem risk.
Under 2024 ökade engagemanget fn leverantörerna betydligt: 369 leverantörer (77% av de 479 som bedömdes ingå i målgruppen) fyllde i själv-
utvärderingsformuläret fullt ut, jämfört med 66% 2023. Dessutom genomfördes 16 granskningar.
Koncernens uppförandekod ingår i alla avtal med distributörer.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
82Års- och hållbarhetsredovisning 2024
FINANSIELLA RISKER
Central risk Vad innebär detta? Alimak Groups åtgärder
Valutarisk
Som en följd av koncernens globala verksamhet är Alimak
Group utsatt för valutarisker som kan påverka resultatk-
ningen, balansräkningen och kassaflödet. Över tid påverkar
valutakursfluktuationer även koncernens långsiktiga
konkurrenskraft och därmed dess intjäningsförmåga.
Valutaexponeringen uppkommer främst när inköp och
rsäljning sker i enhetens icke- funktionella valuta (transak-
tionsrisk) samt när resultaträkningar och balanskningar för
utländska dotterbolag omräknas till SEK (omräkningsrisk).
Eftersom en stor del av produktionen är koncentrerad till ett
tal länder medan försäljning sker i många länder
exponeras koncernen för ett nettoinflöde av utländska
valutor. De valutor som påverkas mest av valutaexpone-
ringen är USD, GBP och AUD, till följd av betydande
afrsaktiviteter i dessa valutor.
Det är koncernens treasuryfunktion som ansvarar för att övervaka koncernens finansiella risker och säkerslla att det finns åtgärder på plats i enlighet
med de riktlinjer som styrelsen har godkänt i koncernens finanspolicy.
Exponeringen koncentreras till de länder där produktionen är förlagd, genom att förljningsbolagen faktureras i sin respektive rapport valuta. På flera
marknader och för flera produkter är det dock försäljningsbolagen som står för valutaexponeringen. Koncernens säkringsstrategi täcker dock in båda
modellerna.
Alimak Groups mål när det gäller hanteringen av risker avseende utndsk valuta är att minska de kortsiktiga fluktuationerna i resultaträkningen och
öka förutsägbarheten i de finansiella resultaten. Detta görs genom att de kommersiella nettoflödena valutasäkras med valutaterminer och valuta-
swappar. Exponeringen säkras vid tiden för en bindande order för att skydda bruttomarginalen och investeringsbudgeten.
Omräkningsrisker, såsom valutakursrisker hänförliga till förljning och kostnader uppkomna i utländska enheter som konverteras till SEK säkras inte.
Alimak Group gör inga spekulationstransaktioner.
Ränterisk
Det finns en risk att koncernens nettoresultat påverkas till
ljd av förändringar i räntenivåer. Risken härrör fmst från
kassaflödet från räntebärande kortsiktiga investeringar i
likvida medel samt från utestående räntebärande lån med
rlig ränta. Alimak Groups upplåning sker till rörlig ränta
och räntebetalningar sker vanligtvis kvartalsvis.
Det är koncernens treasuryfunktion som ansvarar för att hantera och följa upp ränterisken i enlighet med riktlinjerna i koncernens finanspolicy.
Alimak säkrar för närvarande inte ränterisken utan hanterar istället räntebindningstiden för räntebärande tillgångar och skulder.
HÅLLBARHETSRISKER FORTS.
Central risk Vad innebär detta? Alimak Groups åtgärder
Produktsäkerhet
Alimak Group bidrar till en säkrare och tryggare arbetsmiljö
r människor som arbetar på höjd inom bygg- och
industrisektorerna genom att erbjuda bolagets vertikala
transportlösningar. Om produkterna inte fungerar korrekt
kan det leda till allvarliga kropps skador, vilket kan skada
bolagets anseende.
Produkt- och systemtestning ingår i FoU-projektmodellen.
rebyggande säkerhetsåtgärder är inbyggda i många produkter baserat på konstruktionsstandarder, riskbemningar och återkoppling fn
marknaden.
Det pågår flera utvecklingsprojekt avseende digitala lösningar och verktyg. Dessa är avsedda att göra det lättare att använda våra produkter på ett
korrekt och säkert sätt och att förttra våra kommunikationskanaler med kunderna. Exempel på lösningar:
• Digitala kundportaler, t.ex. My Alimak och My Avanti
• Digitala loggar för dagliga inspektioner
• 3D-visualisering av koncernens maskiner
• Interaktiva installationsguider
• Vårt galleri av BIM-modeller
• Alicalc, en nätbaserad lösning som underlättar för kunderna att bekna de mekaniska krafterna i våra byggmaskiner på marken och i byggnader
• Löpande arbete med förbättrad produktdokumentation och nätbaserade manualer
Ett internt resursteam ansvarar för att ta fram relevant utbildningsmaterial och e-utbildningar, för att säkerställa säker och korrekt hantering av
maskinerna i samband med installation, användning och underhåll. Utbildningarna tillhandahålls både internt och externt.
Koncernen har aktiv representation i relevanta kommiter för framtagning av nya tekniska standarder för produkter och lösningar.
Under 2024 har Alimak Group även initierat forum för diskussion och öppnat kanaler för dialog med branschpartners. Ambitionen är att etablera en ny
standard för säkerhet genom att främja samarbete mellan olika intressenter, system och komponenter. Målet är att tillsammans skapa lösningar som
gör det lätt att göra rätt – till exempel system som förhindrar att en maskin används om inte en certifierad tekniker har gjort de inspektioner som krävs.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
83Års- och hållbarhetsredovisning 2024
FINANSIELLA RISKER FORTS.
Central risk Vad innebär detta? Alimak Groups åtgärder
Likviditet och
renansierings-
risk
Det finns en risk för att koncernen inte kan uppfylla sina
betalnings förpliktelser till leveranrer och banker på grund
av otillräcklig likviditet eller oförmåga att erhålla tillräcklig
finansiering till godtagbara villkor vid varje given tidpunkt.
Det rådande geopolitiska läget och den globala finansmarknadens påverkan på världsekonomin har medfört en ökad likviditetsrisk för koncernen,
vilket har medrt längre betalningstider för kundfordringar och efterfrågan på kortare betalningstider fn leverantörer.
Alimak Group har tillgång till kreditfaciliteter uppgående till 2 802 MSEK (besende av en revolverande kreditfacilitet på 2 050 MSEK, en revolverande
kreditfacilitet på 50 MEUR och ytterligare kreditfaciliteter som uppgår till 178 MSEK. Den revolverande kreditfaciliteten på 50 MEUR togs i april 2024).
De revolverande kreditfaciliteterna förfaller i april 2027 respektive december 2028, och båda kan förnyas på ytterligare ett år. I samband med förvärvet
av Tractel säkrade Alimak Group två nya lån under ett kreditfacilitetsavtal med Handelsbanken. Kreditfacilitetsavtalet bestod av ett lån på 300 MEUR
som förfaller i oktober 2026 med möjlighet att förnya det på ett år.
Enligt finanspolicyn ska likviditetsreserven alltid uppgå till en sådan nivå att den kan hantera de fluktuationer som förväntas i den dagliga verksam-
heten under en sexmånadersperiod. För att utnyttja koncernens likviditet effektivt använder sig koncernens treasuryfunktion av en global cashpool
i flera valutor. För enheter som inte kan delta i poolen på grund av lokal lagstiftning hanteras överskottslikviditet och kortfristig finansiering via
koncerninterna låneavtal med koncernens treasuryfunktion.
Under 2024 behöll koncernen sitt fokus på att minska kundfordringarna och lagernivåerna genom att hålla nära kontakt med kunder och leverantörer.
Motparts- och
kreditrisk
Det finns en risk för negativa effekter på koncernens
finanser från bristllig kreditbedömning av nya och
befintliga kunder och en risk för osäkra fordringar till följd
av bristfälliga rutiner när det gäller inkassering av kund-
betalningar.
Kundfordringar hanteras lokalt av varje enskilt dotterbolag och följs upp på divisionsnivå och av koncernens treasuryfunktion. Som en del av kredit-
hanteringsprocessen genomförs kreditprövningar. Exempel på sådana prövningar är bedömning av motpartens finansiella situation, granskning av
kreditbetyg från lokala kreditvärderingsinstitut och analys av kommersiell data från privata institutioner som Dun & Bradstreet.
Under 2024 tecknade koncernen kreditförsäkringar i flera nya geografiska omden. Som en följd av detta har bland annat följande processer förbätt-
rats: kreditbedömning av kunderna, regelbundna kreditkontroller avseende befintliga kunder, regelbunden granskning av kreditlimiter och inkasso.
Vidare fortsatte det omfattande arbetet med att hantera förfallna kundfakturor. Nyckeltal finns på plats och följs upp löpande. Koncernen ser löpande
över och förbättrar indrivningsprocessen där det är nödvändigt.
Redovisnings-
och rapporter-
ingsrisk
Det finns en risk för att rapporter till investerare, långivare
och tillsynsmyndigheter inte ger en rättvisande bild av
koncernens finansiella ställning och resultat.
Bolagets finansiella rapporter tas fram i enlighet med tillämplig lagstiftning, gällande redovisningsstandarder och andra krav för börsnoterade företag.
Styrande dokument som avser finansiell rapportering, som redovisningspolicyer och riktlinjer för redovisning, genomgår regelbundna översyner
och uppdateringar, för att säkerställa att den finansiella rapporteringen från alla enheter är tillförlitlig och enhetlig, och i enlighet med gällande
redovisningsstandarder.
Kontrollverksamheten är integrerad i processerna för redovisning och finansiell rapportering. Controllers från koncernens finansfunktion och
divisionerna övervakar noggrant att den finansiella rapporteringen är korrekt.
Koncernen har upprättat interna forum där viktiga intressenter deltar för att säkerställa ett korrekt införande av eventuella redovisningsförändringar
och nya rutiner. Instruktioner och utbildning tillhandahålls av koncernens finansfunktion till de lokala finansorganisationerna. Eventuella förändringar
kommuniceras i månatliga nyhetsbrev.
Koncernen har tillsatt en intern expertgrupp för att förbereda bolaget på att rapportera i enlighet med hållbar hetsrapportering CSRD. Betydande
framsteg har gjorts under året och Alimak Groups hållbarhetsredovisning i denna årsredovisning har uppttats baserat på ESRS (European Sustaina-
bility Reporting Standards). Arbetet fortsätter under 2025 för att säkerställa att koncernen kan rapportera på alla väsentliga tematiska standarder i
årsredovisningen för 2025. En gapanalys har gjorts för vad som behöver förttras under 2025.
Skatterisk
Koncernen beskattas i de jurisdiktioner där verksamhet
bedrivs via dotterbolag och koncernens ambition är att
betala rätt skatt i rätt land. Det finns dock alltid en risk att
skattemyndigheterna gör en annan tolkning av skattelagar
och regelverk och pår ytterligare skatt och straffavgifter.
Finanschefen för respektive dotterbolag ansvarar för efterlevnaden av lokal skattelagstiftning. Efterlevnaden av skattelagstiftningen är också en punkt
på dagordningen vid det årliga styrelsemöte som hålls i dotterbolagen.
Koncernens centrala skattefunktion tillhandahåller policyer och vägledning för prissättning av koncerninterna transaktioner för att säkerslla en
konsekvent metod inom koncernen.
Stöd i samband med skatterevisioner tillhandahålls av koncernens centrala skattefunktion och, när så behövs, även av externa skattedgivare.
Bedrägeririsk
Det finns en risk för negativa effekter på koncernens
finanser som en följd av interna eller externa bedrägerier
eller misstag i de lokala finansprocesserna.
Koncernens finanspolicy kräver att alla betalningar godkänns av två personer, samt att alla dotterbolag inför en återuppringningsrutin för alla
förändringar av betalningsinformation eller ovanliga betalningskrav.
Koncernens treasuryfunktion är ansvarig för likviditetshantering och bankrelationer på koncernnivå och har ett nära samarbete med de lokala
finanscheferna. Många dotterbolag är inkluderade i koncernens koncernkonton (cashpooler), vilket gör att koncernens treasuryfunktion noggrant
kan övervaka alla transaktioner som äger rum i de olika enheterna. Arbetet med att inkludera de förvärvade enheterna inom Tractel i koncernkontona
(cashpooler) fortsatte under 2024 och flera enheter är nu inkluderade. Resterande enheter förväntas vara anslutna under 2025.
Påminnelser skickas ut till organisationen med exempel på försök till bedrägerier. Under 2024 tillhandahölls en e-utbildning om risk medvetenhet till
alla medarbetare. Koncernen tog även fram ett verktyg för att förebygga bedrägerier som rullades ut globalt under 2024. Verktyget beskriver bedrägeri-
risker inom olika finansprocesser och ger information om bästa sättet att minimera risken.
Försäkringsrisk
Ett otillräckligt förkringsskydd skulle kunna få en negativ
inverkan på koncernens finansiella resultat.
Det finns ett koncernomfattande försäkringsprogram inom Alimak Group som framr allt omfattar egendom, verksamhetsavbrott, affärs resor och
ansvarsrisker. Försäkringsprogrammet innefattar alla juridiska enheter inom Alimak Group. Försäkringsprogrammet hanteras av koncernens funktion
r skatter och juridiska frågor (Group Tax & Legal) och har utformats för att ge en rimlig balans mellan riskexponering och försäkringskostnad.
En genomgång av försäkringsskyddet görs en gång per år tillsammans med förkringsmäklaren.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
84Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Bolagsstyrningens struktur
Viktiga interna föreskrifter
Bolagsordningen
Styrelsens arbetsordning
Godkännandepolicy
Koncernövergripande policyer, exempelvis
uppförandekod, insiderpolicy och nanspolicy
Processer för intern kontroll och riskhantering
Viktiga externa föreskrifter
Aktiebolagslagen
Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter
Svensk kod för bolagsstyrning
Årsredovisningslagen
IFRS redovisningsstandarder
FN:s Global Compact
EU:s redovisningsregler
Aktieägare1
Styrelsens utskott
– Revisionsutskottet
– Ersättningsutskottet
5
Intern kontroll
8
Revisor
7
Valberedning
3
Koncernen ledningsgrupp
VD och koncernchef
– Ledande befattningshavare
6
Styrelse
4
Bolagsstämma
2
Bolagsstyrning
Alimak Group AB (”Bolaget”) är ett publikt aktie-
bolag som lyder under svensk lag och vars aktier
är noterade på Nasdaq Stockholm. Bolaget är
moderbolag för koncernen Alimak Group med
dotter bolag i 28 länder.
Alimak Group styrs och kontrolleras utifrån ett bolagsstyrnings-
system som baseras på den svenska aktiebolagslagen, Bolagets
bolagsordning, Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter
och Svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”) samt andra
relevanta externa och interna regler och förordningar. Bolags-
styrningen syftar till att säkerställa att beslutsprocessen är
effektiv och skapar värde, med en tydlig roll- och ansvars-
fördelning mellan Bolagets aktieägare, styrelsen, koncernens
lednings grupp och övriga medarbetare.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
85Års- och hållbarhetsredovisning 2024
1
Aktieägare
Bolagets aktiekapital den 31 december 2024 uppgick till cirka
2,2 MSEK. Antalet aktier var 107 573 111. Varje aktie ger inne-
havaren rätt till en röst på Bolagets stämmor. Enligt aktieboken
hade Bolaget 5 551 kända aktieägare den 31 december 2024.
Investment AB Latour var största ägare med cirka 29,8 procent
av aktie kapitalet. Alantra EQMC Asset Management SGIIC var
näst största ägare med cirka 10 procent av aktiekapitalet.
NN Group N.V. var Bolagets tredje största aktieägare med
8,4 procent av aktiekapitalet. Vid årets slut stod utländska aktie-
ägare för ungefär 51 procent av det totala aktiekapitalet. Det
finns inga begränsningar i fråga om hur många röster varje
aktieägare kan avge vid en bolagsstämma. Styrelsen känner
inte till några aktieägaravtal eller andra överenskommelser
mellan aktieägare i Bolaget.
2
Bolagsstämma
Enligt aktiebolagslagen är bolagsstämman Bolagets högsta
beslutsfattande organ där samtliga aktieägare gemensamt har
rätt att besluta i Alimak Group AB:s angelägenheter. Aktieägare
som är registrerade i aktieboken per avstämningsdagen och
som har anmält sitt deltagande i tid har rätt att delta på bolags-
stämman och utöva sin rösträtt för samtliga sina aktier. Beslut
på bolagsstämman brukar normalt sett fattas med enkel
majoritet, vilket innebär att det alternativ som får flest röster
vinner. Emellertid kan det i vissa fall finnas särskilda krav enligt
den svenska aktiebolagslagen. Det kan exempelvis krävas en
kvalificerad närvaro för att stämman ska vara beslutsför eller
en särskild röstmajoritet för att vissa beslut ska kunna fattas.
Dessa krav kan variera beroende på företagets stadgar och
omständigheterna kring det specifika mötet. Det är därför
viktigt för aktieägare att vara välinformerade om gällande
regler och bestämmelser inför varje bolagsstämma de avser
att delta i.
På årsstämman för Alimak Group AB fattas viktiga beslut
som rör Bolagets ekonomiska ställning och ledning. Dessa
beslut inkluderar fastställande av resultat- och balansräkningar
för koncernen som helhet. Dessutom beslutas det om eventuell
utdelning till aktieägarna samt beviljande av ansvarsfrihet för
styrelseledamöter och VD. Vidare diskuteras ersättning till
styrelsen och revisorn och det görs val av styrelseledamöter,
styrelseordförande och revisor. Årsstämman tar även beslut
om valberedningens sammansättning. Eventuella övriga
ärenden som omfattas av den svenska aktiebolagslagen kan
också behandlas.
På Alimak Group AB:s årsstämma ges varje aktieägare
möjlighet att ställa frågor angående Bolagets verksamhet och
resultat för det gångna året. För att kunna besvara dessa frågor
är styrelsen, bolagsledningen och revisorn närvarande på
årsstämman. Detta möjliggör en öppen och transparent dialog
mellan företagsledningen och aktieägarna.
Utöver årsstämman kan extra bolagsstämmor sammankallas.
Bolagets årsstämmor hålls i Stockholm, före juni månads
utgång varje kalenderår. Under 2024 hölls en bolagsstämma:
årsstämman i april.
Årsstämma 2024
Årsstämman hölls den 29 april 2024.
Besluten på årsstämman 2024 innefattade följande:
Fastställande av balans- och resultaträkningar, liksom av kon-
cernens balans- och resultaträkningar, för räkenskapsåret 2023.
Godkännande av styrelsens förslag att en aktieutdelning på
2,50 SEK per aktie skulle betalas ut, med avstämningsdag
torsdag den 2 maj 2024.
Beviljande av ansvarsfrihet för räkenskapsåret 2024 för styrelse-
ledamöter och VD.
Omval av Johan Hjertonsson (ordförande), Helena Nordman-
Knutson, Tomas Carlsson, Sven Törnkvist, Petra Einarsson,
Ole Kristian Jødahl och Zeina Bain som styrelseledamöter.
Nyval av Heléne Mellquist som styrelseledamot.
Omval av den registrerade revisionsfirman Ernst & Young AB
som revisor för Bolaget.
Godkännande av styrelsens ersättningsrapport.
Antagande av ett köpoptionsprogram 2024
Beslut att bemyndiga styrelsen att besluta om förvärv och/
eller överlåtelse av egna aktier.
Årsstämma 2025
Årsstämman 2025 kommer att hållas den 30 april 2025. Samt-
liga aktieägare som är registrerade i den av Euroclear Sweden
AB (”Euroclear”) förda aktieboken fem dagar före årsstämman
har rätt att delta på årsstämman. Dessa aktieägare måste ha
informerat Bolaget om sin avsikt att delta senast det datum
som anges i kallelsen till årsstämman. Mer information om
årsstämman finns på www.alimakgroup.com
3
Valberedning
Enligt Koden ska Bolaget ha en valberedning vars uppgift är
att förbereda och lägga fram förslag gällande tillsättningsfrågor
med syfte att skapa underlag för årsstämmans beslut i dessa
ärenden. Utöver att föreslå sammansättningen av styrelsen har
valberedningen ansvar att lämna förslag beträffande styrelse-
ordförande, styrelseledamöter samt styrelsearvode. Dessutom
ansvarar valberedningen för att föreslå val och arvodering av
revisor. Genom sitt arbete bidrar valberedningen således till en
effektiv och kompetent ledning och styrning av Bolaget.
Vid Bolagets årsstämma 2016 antogs en instruktion rörande
utnämnandet av valberedningen som gäller fram till dess att
stämman beslutar något annat. I enlighet med denna instruk-
tion ska valberedningen inför årsstämman utgöras av före-
trädare för de fyra största aktieägarna som är registrerade i
aktieboken som förs av Euroclear per den 31 augusti varje år
tillsammans med styrelseordföranden, som även ska samman-
kalla det första mötet för valberedningen. Den ledamot som
utses av den största aktieägaren ska vara ordförande i
val beredningen. Aktieägare som vill lämna förslag till valbered-
ningen inför årsstämman kan lämna dessa till valberedningens
ordförande, i enlighet med det förfarande som offentliggjorts
på Bolagets webbplats inför årsstämman. Förslagen bedöms
av valberedningen i enlighet med valberedningens instruktion
och Koden. Valberedningens förslag och motiverade yttrande
presenteras inför årsstämman. Bolagsordningen innehåller
inga bolagsspecifika bestämmelser om tillsättande och ent-
ledigande av styrelseledamöter eller om ändring av bolags-
ordningen.
Valberedning inför årsstämman 2025
Valberedningen inför årsstämman 2025 utgörs av följande
personer:
Ossian Ekdahl, Investment AB Latour, ordförande för val-
beredningen
Francisco De Juan, Alantra EQMC Asset Management
Jakob Rikwide, Bolero Holdings Sarl
Mats Larsson, Första AP-fonden (AP1)
Johan Hjertonsson, Alimak Groups styrelseordförande
Som utgångspunkt för sina förslag har valberedningen genom-
fört en utvärdering av styrelsens arbete. Valberedningen har
inför årsstämman 2025 haft ett antal möten, samtalat med
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
86Års- och hållbarhetsredovisning 2024
styrelseledamöterna och haft en hel del kontakt med varandra
mellan mötena. Dessutom har styrelseordföranden presenterat
resultaten av utvärderingen av det arbete som utförts av styrel-
sen för valberedningen. Valberedningen har diskuterat vilka
krav som bör ställas i fråga om kompetens, erfarenhet och bak-
grund. Frågor om oberoende har tagits upp och extra fokus har
lagts på frågan om en jämn könsfördelning. Valberedningen
har tillämpat en mångfaldspolicy, i enlighet med avsnitt 4.1 i
Svensk kod för bolagsstyrning.
4
Styrelse
Styrelsen ansvarar för att fastställa Bolagets övergripande mål,
utveckla och följa upp den övergripande strategin, besluta om
större förvärv, avyttringar och investeringar samt löpande följa
upp verksamheten. Styrelsen har en löpande skyldighet att
bedöma både Bolagets och koncernens ekonomiska situation
och säkerställa att Bolagets organisation är utformad på ett
sätt som möjliggör en betryggande kontroll av bokföringen,
medelsf örvaltningen och övriga ekonomiska förhållanden.
Styrelsens uppdrag innefattar därutöver fastställande av affärs-
planer, budgetar, delårsrapporter, årsbokslut och årsredovis-
ningar samt antagande av instruktioner, policyer och riktlinjer.
Styrelsens ska tillse att deras eget arbete utvärderas årligen
genom en systematisk och strukturerad process. Detta säker-
ställer att styrelsen är effektiv och kompetent i sin roll som
ledare och tillsynsorgan för Bolaget.
Styrelsens arbetsordning, som reglerar arbets- och ansvars-
fördelningen mellan styrelsens ledamöter, VD och koncern chef
samt utskotten, uppdateras och fastställs årligen. Vidare styrs
arbetsfördelningen mellan styrelsen och VD och koncernchef av
den VD-instruktion som styrelsen årligen antar. VD-instruktionen
innehåller även instruktioner för den finansiella rapporteringen.
Styrelseordföranden är ansvarig för styrelsearbetet och för
att säkerställa att det utförs effektivt och att styrelsen uppfyller
sina förpliktelser. Styrelseordföranden ska genom regelbunden
kontakt med VD och koncernchef följa Bolagets utveckling. Det
är styrelseordföranden som leder styrelsemötena, men dag-
ordningen tas fram och mötena förbereds i samråd med VD
och koncernchef. Styrelseordföranden är också ansvarig för
att styrelsen varje år utvärderar sitt arbete och för att styrelse-
ledamöterna fortlöpande får den information de behöver för
att utföra sitt arbete. Styrelseordföranden företräder Bolaget
gentemot dess aktieägare.
Styrelsens sammansättning
Bolagets styrelse består för närvarande av åtta styrelseleda-
möter som valts av årsstämman och två arbetstagarrepresen-
tanter. Inga suppleanter har utsetts till styrelsen. Vid års-
stämman den 29 april 2024 omvaldes Johan Hjertonsson,
Helena Nordman-Knutson, Tomas Carlsson, Sven Törnkvist,
Petra Einarsson, Ole Kristian Jødahl och Zeina Bain som styrel-
seledamöter. Heléne Mellquist valdes in som ny styrelseleda-
mot. Johan Hjertonsson valdes som styrelseordförande. Örjan
Fredriksson och Urban Granström utsågs till arbetstagarrepre-
sentanter av de fackliga organisationerna.
Styrelsens oberoende
Enligt Koden måste mer än hälften av styrelseledamöterna som
utses av stämman vara oberoende i förhållande till Bolaget och
koncernens ledningsgrupp. Minst två av styrelseledamöterna
som är oberoende i förhållande till Bolaget och koncernens
ledningsgrupp ska även vara oberoende i förhållande till
Bolagets större aktieägare. För att avgöra en styrelseledamots
oberoende ska i varje enskilt fall en samlad bedömning göras
av styrelseledamotens förhållande till Bolaget. En av Bolagets
styrelseledamöter som valts av stämman är anställd av
Bolaget. Sju av åtta styrelseledamöter som valts av stämman
bedöms vara oberoende i förhållande till Bolaget och koncer-
nens ledningsgrupp.
Vid bedömningen av huruvida en styrelseledamot är obero-
ende i förhållande till en större aktieägare ska omfattningen av
styrelseledamotens direkta och indirekta relationer med den
större aktieägaren beaktas. En styrelseledamot anses inte vara
oberoende i förhållande till Bolagets större aktieägare om han
eller hon är eller nyligen har varit anställd på, eller styrelse-
ledamot i, ett bolag som är en större aktieägare. Sex av åtta
styrelseledamöter som valts av stämman är oberoende i förhål-
lande till Bolagets större aktieägare. Därmed uppfyller Bolaget
Kodens krav på styrelsens oberoende i förhållande till Bolaget,
koncernens ledningsgrupp och Bolagets större aktieägare.
I tabellen på sidan 89 presenteras styrelseledamöterna med
uppgift om födelseår, året de för första gången valdes in i
styrelsen och huruvida de anses vara oberoende i förhållande
till Bolaget, koncernens ledningsgrupp och större aktieägare
såsom detta definieras i Koden.
Styrelsens arbete under året
Under 2024 sammanträdde styrelsen åtta gånger. Återkommande
frågor på styrelsens sammanträden var rapporter från Revisions-
utskottet, affärs- och finansiella uppdateringar, strategifrågor,
affärsplanering, revision, M&A och intern kontroll. Närvaron
vid styrelsesammanträden och kommittémöten under år 2024
framgår av tabellen på sidan 89.
Ersättning till styrelsen
På årsstämman den 29 april 2024 beslutades att ett arvode på
950 000 SEK ska utgå till styrelseordföranden och ett arvode
om 380 000 SEK till var och en av de övriga styrelseledamöter
som valts av bolagsstämman. Vidare ska 150 000 SEK utgå till
ord föranden för revisionsutskottet, 100 000 SEK till övriga
ledamöter i revisionsutskottet, 90 000 SEK till ordföranden
för ersättningsutskottet och 60 000 SEK till övriga ledamöter
i ersättningsutskottet.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
87Års- och hållbarhetsredovisning 2024
5
Styrelsens utskott
Utskottens primära uppgift är att förbereda ärenden som sedan
läggs fram för styrelsen för beslut. Arbetsuppgifter och instruk-
tioner för respektive utskott fastställs årligen av styrelsen.
Revisionsutskottet
Revisionsutskottet ska enligt styrelsens tillämpliga arbets-
ordning bestå av minst två ledamöter. Enligt aktiebolagslagen
får revisionsutskottets ledamöter inte vara anställda av Bolaget
och minst en ledamot ska ha redovisnings- och revisions-
kompetens. Revisionsutskottet har två ledamöter: Helena
Nordman- Knutson (ordförande) och Tomas Carlsson. Revisions-
utskottet är ett organ inom styrelsen som hanterar frågor
rörande riskbedömning, intern kontroll, revision, finansiell- och
hållbarhetsrapportering. Dess huvudsakliga uppgift är att se till
att principerna för finansiell rapportering och intern kontroll
följs och att Bolaget har lämpliga relationer till sina revisorer.
Utskottet ska identifiera och övervaka hanteringen av viktiga
revisionsfrågor och diskutera dem med Bolagets revisorer.
Utskottet ska granska processerna för övervakning av de ovan-
nämnda områdena och bilda sig en uppfattning om huruvida
Bolaget tillämpar reglerna för finansiell rapportering på ett
konsekvent och rättvisande sätt och i enlighet med relevanta
regler och rutiner. Revisionsutskottet ska också bilda sig en
uppfattning om risksituationen i Bolaget och bedöma huruvida
de tillämpade rutinerna för intern kontroll och styrning är ända-
målsenliga och effektiva, samt bedöma om Bolagets rapporte-
ring i årsredovisningen om risker och riskhantering är korrekt
och tillräcklig. Därutöver ska revisionsutskottet säkerställa att
revisorn är opartisk och oberoende och, i samråd med revisorn,
planera det årliga revisionsarbetet och se till att revisionen
genomförs i samband med detta. Revisionsutskottet ska också
bistå vid framtagningen av förslag till årsstämman om val av
revisor.
Ersättningsutskottet
Ersättningsutskottet ska enligt styrelsens tillämpliga arbets-
ordning bestå av minst två ledamöter. Ersättningsutskottet
har två ledamöter: Johan Hjertonsson (ordförande) och Petra
Einarsson. Ersättningsutskottets uppgift är att förbereda frågor
rörande ersättning och andra anställningsvillkor för VD och
koncernchef och Bolagets övriga ledande befattningshavare.
Arbetet innefattar att förbereda förslag till riktlinjer för anställ-
ningsvillkor, vilket inbegriper ersättning, förhållandet mellan
resultat och ersättning och huvudsakliga principer för incita-
mentsprogram. Det innefattar även att ta fram förslag på
individuella ersättningspaket till VD och koncernchef och andra
ledande befattningshavare. Ersättningsutskottet beslutar också
om riktlinjer för ersättnings- och incitamentsprogram för vissa
ledande befattningshavare som rapporterar direkt till VD och
koncernchef, och fattar även beslut om utfallet av dessa pro-
gram. Ersättningsutskottet ska därtill övervaka och utvärdera
hur Bolaget följer de riktlinjer om ersättning till ledande befatt-
ningshavare som har antagits av årsstämman. Ersättnings-
utskottet ansvarar också för att bistå styrelsen i dess årliga
översyn av ledande befattningshavare, inklusive VD och
koncernchef, samt för att utvärdera VD:s och koncernchefens
successionsplanering för ledande befattningshavare.
Styrelsens arbetsår 2024
På styrelsemötena behandlas även löpande frågor (vid sidan av
verksamheternas aktuella status), marknadsöversikter, investeringar,
avyttringar, nansiering, medarbetare, IT-system, uppdateringar om
integrationen av förvärvade verksamheter, rapporter från utskotts-
ordförandena om utskottens arbete, liksom frågor gällande arbets-
miljö, kundrelaterade frågor och rapportering av incidenter.
Jan
Feb Mar Apr Maj Juni Juli Aug Sep Okt Nov Dec
1. Uppdatering från revisions-
utskottet (inklusive års- och
hållbarhetsrapporter för 2023
samt cybersäkerhet), arbets-
miljö, affärs- och nansiella upp-
dateringar, utdelningsförslag,
styrelseutvärdering, ersättnings-
utskott, successionplanering och
divisionsstrategi.
3. Uppdatering från revisions-
utskottet (inklusive omfattning
av extern revision, delårsrap-
port för Q1, hållbarhetsrappor-
tering för 2024 och riskhante-
ring), arbetsmiljö, affärs- och
nansiella uppdateringar,
divisionsstrategi, M&A och
uppdatering från CTO.
4. Konstituerande möte.
7. Besök i Nordamerika,
uppdatering från
revisionsutskottet,
uppdateringar om
arbetsmiljö, affärs- och
nansiella uppdateringar,
uppdatering om ESRS/
CSRD, M&A-uppdatering,
divisionsuppdateringar
och strategifrågor.
6. Affärsuppdatering,
delårsrapport för Q2
och uppdatering om
M&A.
8. Arbetsmiljö,
affärs- och
ekonomiska
uppdateringar,
divisionsuppdate-
ringar, budget för
2025, M&A-uppda-
teringar.
5. Uppdatering från
revisions utskottet (inklusive
visselblåsar processen), arbets-
miljö, affärs- och nansiella
uppdateringar, riskbedömning,
M&A och strategiarbete,
godkännande av försäkrings-
program samt uppdatering om
ERP- projektet.
2. Fastställande av
årsredovisningen
för 2023, godkän-
nande av förslag
till årsstämman.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
88Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Styrelseledamöter, oberoende och närvaro 2024
Namn Född
Styrelse-
ledamot
sedan Befattning
Oberoende i
förhållande
till koncernen
Oberoende
i förhållande
till större
aktieägare
Närvaro vid
styrelse-
möten
Närvaro vid
revisions-
utskottets
möten
Närvaro vid
ersättnings -
utskottets
möten
Arvoden utbetalda under räkenskapsåret 2024
(Alla uppgifter i TSEK)
Grundarvode
Revisions
utskottet
Ersättnings-
utskottet Summa
Johan Hjertonsson 1968 2020 Ordförande Ja Nej 8/8 2/2 (Ordf.) 870 80 950
Helena Nordman-Knutson 1964 2016 Styrelseledamot Ja Ja 8/8 4/4 (Ordf.) 350 118 468
Tomas Carlsson 1965 2018 Styrelseledamot Ja Ja 8/8 4/4 350 86 436
Sven Törnkvist 1971 2019 Styrelseledamot Ja Ja 8/8 350 350
Petra Einarsson 1967 2020 Styrelseledamot Ja Ja 8/8 1/2 350 58 408
Zeina Bain 1977 2023 Styrelseledamot Ja Ja 6/8 350 350
Ole Kristian Jødahl 1971 2020 Styrelseledamot Nej Ja 8/8
Heléne Mellquist 1964 2024 Styrelseledamot Ja Nej 4/8
Örjan Fredriksson 1968 2016 Arbetstagar-
representant
Ja 8/8
Urban Granström 1972 2023 Arbetstagar-
representant
Ja 6/8
Summa 2 620 204 138 2 962
Styrelsens köns-
fördelning 2024
1)
Tid i styrelsen
1)
A) Kvinnor, 50%
B) Män, 50%
A) <2 år, 25%
B) 2–5 år, 50%
C) >5 år, 25%
1)
Stämmovalda ledamöter
2024 exklusive arbets-
tagarrepresentanter
AB
AC
B
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
89Års- och hållbarhetsredovisning 2024
6
VD och koncernchef samt övriga ledande
befattningshavare
Alimak Groups styrelse har överlåtit det operativa ansvaret för
såväl Bolagets som koncernens förvaltning till företagets VD
och koncernchef. Det är VD:s och koncernchefens ansvar att
leda verksamheten inom de ramar som styrelsen har fastställt
och styrelsen har formulerat tydliga instruktioner för fördel-
ningen av arbetsuppgifter mellan styrelsen och VD. Dessa
instruktioner uppdateras och fastställs årligen. Koncernen är
organiserad i fem divisioner: Facade Access, Construction,
Height Safety & Productivity Solutions, Industrial och Wind.
Divisions cheferna som ansvarar för affärsverksamheten inom
respektive division rapporterar direkt till VD och koncernchef.
De olika divisionerna är organiserade i funktioner som genom-
för strategiska och operativa divisionsinitiativ i hela den
globala organisationen. För mer information om koncernens
divisioner och verksamheter, besök koncernens webbplats
på www.alimakgroup.com.
Koncernens ledningsgrupp består av Bolagets VD och
koncernchef, CFO, CTO, CSO, CPCO och CCO samt divisions-
cheferna. VD och koncernchef rapporterar till styrelsen och
sköter den löpande förvaltningen av Bolaget enligt styrelsens
riktlinjer och anvisningar. VD och koncernchef ansvarar också
för att upprätta rapporter och sammanställa information inför
styrelsemöten, samt att föredra materialet på dessa styrelse-
möten. VD och koncern chef har ansvaret för den finansiella
rapporteringen inom Bolaget och måste säkerställa att styrel-
sen erhåller tillräcklig information för att den ska kunna
bedöma Bolagets finansiella ställning. VD och koncernchef ska
löpande bevaka och rapportera till styrelsen om utvecklingen
av Bolagets verksamheter, försäljningsutvecklingen, Bolagets
resultat och finansiella ställning, likviditeten, viktiga affärshän-
delser samt alla andra händelser, omständigheter eller förhål-
landen som kan antas vara av betydelse.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Enligt aktiebolagslagen ska styrelsen lägga fram förslag till
riktlinjer för ersättning till VD och koncernchef och övriga
ledande befattningshavare på årsstämman. Frågor rörande
ersättning till VD och koncernchef ska beredas av ersättnings-
utskottet och beslutas av styrelsen. Frågor rörande ersättning
till övriga ledande befattningshavare ska, efter rekommenda-
tioner från VD och koncernchef, beredas och beslutas av ersätt-
ningsutskottet. För mer information om förslag till rikt linjer för
ersättning till ledande befattningshavare samt utbetalda ersätt-
ningar under 2024, se förvaltningsberättelsen och not 7 i års-
redovisningen.
7
Extern revisor
Revisor utses av årsstämman årligen. Revisorn har till uppgift
att på aktieägarnas vägnar granska Bolagets bokföring och
årsredovisning samt styrelsens och VD:s förvaltning. På års-
stämman den 29 april 2024 valdes Ernst & Young AB (”EY”) till
Bolagets externa revisor till och med årsstämman 2025. EY
har utsett Henrik Jonzén till huvudansvarig revisor. Revisorn
närvarar vid minst ett styrelsemöte per år, där revisorn går
igenom revisionen för året och diskuterar denna med styrelsen,
utan närvaro av VD och koncernchef eller någon annan medlem
av koncernens ledningsgrupp. Under det senaste räkenskaps-
året har EY, utöver sitt revisionsarbete, tillhandahållit viss
skatterådgivning och annan rådgivning till Bolaget. Revisorn
erhåller ersättning för sitt arbete i enlighet med årsstämmans
beslut. Se not 8 för mer information om den ersättning som
betalats till Bolagets revisor under 2024.
8
Intern kontroll
Insynshandel och informationspolicy
Bolaget har upprättat policyer och tagit fram en e-utbildning
för att säkerställa att anställda och andra relevanta parter inom
koncernen är informerade om de regler och föreskrifter som
gäller för Bolagets informationsutlämnande, samt om de
särskilda krav som gäller för personer som verkar inom ett
börsnoterat bolag, till exempel i fråga om insiderinformation.
I detta sammanhang har Bolaget även tagit fram rutiner för
hantering av insynsinformation som ännu inte har offentlig-
gjorts. Dessa rutiner är i linje med marknadsmissbruks-
förordningen (MAR).
Intern kontroll över finansiell rapportering
Bolaget använder sig av ett riskhanteringsprogram som är en
viktig del av Bolagets strategiska process. Verksamheterna
utgår från ett ramverk för styrning som består av en upp-
förandekod, policyer och riktlinjer som reglerar hur Bolaget
styrs. Styrelsen samt VD och koncernchef är ytterst ansvariga
för att säkerställa att interna kontroller tas fram, kommuniceras
till och förstås av de anställda som ansvarar för de individuella
kontrollrutinerna, samt för att se till att kontrollrutinerna över-
vakas, verkställs, uppdateras och underhålls. Cheferna på de
olika nivåerna ansvarar för att säkerställa att interna kontroller
upprättas inom deras egna verksamhetsområden och att dessa
kontroller fyller sitt syfte.
I den interna kontrollen ingår kontroll av koncernen och
organisationen, rutiner och uppföljningsåtgärder. Syftet är att
se till att en tillförlitlig och korrekt finansiell rapportering sker,
för att säkerställa att Bolagets och koncernens finansiella
rapportering är upprättad i enlighet med lagstiftningen, tillämp-
liga redovisningsstandarder och övriga krav. Systemet för
intern kontroll syftar även till att övervaka efterlevnaden av
koncernens policyer, principer och instruktioner. Därutöver
säkrar systemet att Bolagets tillgångar skyddas och att Bolagets
resurser utnyttjas på ett kostnadseffektivt och lämpligt sätt.
Intern kontroll sker också genom uppföljning av de införda
informations- och affärssystemen samt genom riskanalys. För
att vidareutveckla och stärka den interna kontrollen har styrel-
sen infört en ”SAFE-metodik” för koncernen.
SAFE-metodiken kan beskrivas som ett sätt att
skydda rapporteringen och bolagstillgångarna (”Safe guard”),
stödja dotterbolagen att vara tydliga, rättvisa och tillmötes-
gående i sina roller och hjälpa dem att göra sina processer
så effektiva som möjligt (”Assist”),
åtgärda problem eller se till att kvarvarande problem från
förra årets revision åtgärdas under nuvarande kalenderår
samt lösa rapporteringsproblem i dotterbolagen (”Fix”),
säkerställa att koncernens riktlinjer betraktas som interna
regler och följs (”Ensure”).
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
90Års- och hållbarhetsredovisning 2024
SAFE-metodiken används för den interna kontrollen för alla
koncernens bolag. Efterlevnaden av koncernens policyer följs
upp i samband med dotterbolagens styrelsemöten.
Styrelsen har gjort bedömningen att Bolaget, utöver
befintliga processer och funktioner för intern styrning och
kontroll, för närvarande inte har behov av att införa en separat
intern revisionsfunktion. Uppföljning utförs av styrelsen och
koncernens ledningsgrupp och kontrollnivån bedöms uppfylla
Bolagets behov. En årlig bedömning genomförs för att fast-
ställa huruvida en separat internrevisionsfunktion behövs för
att bibehålla god intern kontroll.
Styrning hållbarhet
Hållbarhet är integrerat i alla delar av organisationen, från sty-
relsen till de lokala verksamheterna. Styrelsen är ansvarig för
bolagets förhållningssätt till hållbarhet samt dess medföljande
risker och möjligheter, vilka beskrivs i riskkapitlet i detta doku-
ment. Detta ansvar innefattar att övervaka efterlevnaden av
koncernens uppförandekod, som bygger på de tio principerna
i FN:s Global Compact rörande socialt ansvar, miljö och affärs-
etik. Styrelsen antar koncernens policyer, inklusive uppfö-
randekoden.
Styrelsen har utsett två av ledamöterna till medlemmar i revi-
sionsutskottet. Revisionsutskottet är ett organ inom styrelsen
som är tilldelat att fungera som ett utskott för frågor rörande
riskbedömning, intern kontroll, finansiell rapportering, hållbar-
hetsrapportering och revision. Utskottet fungerar därmed som
tillsynsorgan för frågor som rör hållbarhetsrapportering, inklu-
sive IRO-analysen och dubbel materialitetsbedömning.
Ansvar för att fastställa hållbarhetsmål och indikatorer samt
säkerställa efterlevnad av uppförandekoden ligger hos VD och
koncernchef och andra medlemmar i koncernens lednings-
grupp. Koncernens Chief Technology Officer ansvarar för håll-
barhetsfrågor kopplade till miljö och klimat, Chief People &
Culture Officer ansvarar för social hållbarhet, inklusive arbets-
miljö (OHS), och Chief Financial Officer ansvarar för styrning
och regelefterlevnad. Interna och externa experter stödjer kon-
cernledningen med strategi, implementering, uppföljning och
rapportering. Varje divisionschef ansvarar för att initiera, följa
upp och hantera relevanta hållbarhetsinitiativ inom sin divi-
sion.
Styrelsen
Stockholm 18 mars 2025
Mer information om koncernens bolagsstyrningsarbete finns på sidan om
bolagsstyrning på alimakgroup.com. De följande sidorna innehåller informa-
tion om styrelseledamöterna och ledningsgruppen.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
91Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Styrelse
JOHAN HJERTONSSON
Styrelseordförande sedan 2020, ordförande för
ersättningsutskottet.
Oberoende: Oberoende i förhållande till
Bolaget, inte oberoende i förhållande till en
större aktieägare (Investment AB Latour).
Född: 1968.
Utbildning: Civilekonom, Lunds universitet.
Övriga styrelseuppdrag: Styrelseordförande
för ASSA ABLOY AB och Tomra Systems
ASA samt styrelseledamot i Sweco AB och
Investment AB Latour.
Huvudsaklig arbetslivserfarenhet: VD och
koncernchef för Investment AB Latour. Tidigare
VD och koncernchef för AB Fagerhult och
Lammhults Design Group AB samt ett antal
ledande befattningar inom Electroluxkoncernen.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
90 000.
HELENA NORDMAN-KNUTSON
Styrelseledamot sedan 2016, ordförande för
revisionsutskottet.
Oberoende: Oberoende i förhållande till
Bolaget och större aktieägare.
Född: 1964.
Utbildning: Pol. mag., Helsingfors universitet.
Ekon. mag., Svenska Handelshögskolan,
Helsingfors.
Övriga styrelseuppdrag: Styrelseledamot i
Nivika Fastigheter AB (publ), Excel Composites,
Nidoco AB, USWE Sports AB och Karnell
Group.
Huvudsaklig arbetslivserfarenhet: Senior
rådgivare, Sar Communication. Tidigare
nansanalytiker på Enskilda Securities,
Orkla Securities, Öhman Fondkommission
samt Executive Director på Hallvarsson &
Halvarsson.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
2 200.
TOMAS CARLSSON
Styrelseledamot sedan 2018. Ledamot i
revisionsutskottet.
Oberoende: Oberoende i förhållande till
Bolaget och större aktieägare.
Född: 1965.
Utbildning: Civilingenjör, Chalmers tekniska
högskola och Executive MBA, London
Business School och Columbia Business
School.
Övriga styrelseuppdrag: Styrelseledamot i
Addval AB.
Huvudsaklig arbetslivserfarenhet: VD
och koncernchef för NCC. Tidigare chef för
affärsområdet Construction Sweden inom
NCC, VD och koncernchef för Sweco AB.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
13 400.
SVEN TÖRNKVIST
Styrelseledamot sedan 2019.
Oberoende: Oberoende i förhållande till
Bolaget och större aktieägare.
Född: 1971.
Utbildning: Civilekonom inom
företagsekonomi, Handelshögskolan i
Stockholm.
Övriga styrelseuppdrag: Styrelseordförande
för Normain AB, styrelseledamot i Swetorn
AB och ThornHold AB.
Huvudsaklig arbetslivserfarenhet: CDO &
Head of EQT Digital EQT AB. Tidigare Head
of Digital på Ericsson, landschef och Industry
Leader på Google Sverige.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
12 000.
PETRA EINARSSON
Styrelseledamot sedan 2020. Ledamot i
ersättningsutskottet.
Oberoende: Oberoende i förhållande till
Bolaget och större aktieägare.
Född: 1967.
Utbildning: Civilekonom, Uppsala universitet.
Övriga styrelseuppdrag: Styrelseledamot i
SSAB AB, Biokraft International AB och Norsk
Hydro ASA.
Huvudsaklig arbetslivserfarenhet: Tidigare
VD och koncernchef för Billerud Korsnäs.
Dessförinnan, en lång karriär inom Sandvik.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
5 000.
*
Aktieinnehav per 31 december 2024.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
92Års- och hållbarhetsredovisning 2024
OLE KRISTIAN JØDAHL
Styrelseledamot sedan 2020.
Oberoende: Beroende i förhållande till
Bolaget, oberoende i förhållande till större
aktieägare.
Född: 1971.
Utbildning: Ekonomi, NHH Norwegian
School of Economics.
Övriga styrelseuppdrag: Styrelseledamot i
Nilsk Holding A/S.
Huvudsaklig arbetslivserfarenhet: VD och
koncernchef för Alimak Group AB. Tidigare
VD och koncernchef för Hultafors Group AB.
Dessförinnan ett ertal ledande befattningar
inom AB SKF.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
104 905 aktier och 370 000 köpoptioner.
ZEINA BAIN
Styrelseledamot sedan 2023.
Oberoende: Oberoende i förhållande till
Bolaget och större aktieägare.
Född: 1977.
Utbildning: Oxford University, BA Honours
Degree i loso, politic och ekonomi.
Övriga styrelseuppdrag: Tracerco gruppen,
Oxford University Endowment Fund, St Paul's
Girls School (välgörenhet).
Huvudsaklig arbetslivserfarenhet: VD för
Sullivan Street Partners. Tidigare VD på ICG:s
European Subordinated debt och equity fund.
Dessförinnan ,en lång karriär på Carlyle Group.
Aktieinnehav, eget och via närstående*: 0.
HELÉNE MELLQUIST
Styrelseledamot sedan 2024.
Oberoende: Oberoende i förhållande till
bolaget, beroende i förhållande till största
aktieägare (Investment AB Latour)
Född: 1964
Utbildning: Kandidat i Internationell
ekonomi, Göteborgs universitet. Executive
Management, Stockholm School of
Economics.
Övriga styrelseuppdrag: Styrelseordförande
i Hultafors Group, Caljan A/S, Innovalift och
Latour Industries. Styrelseledamot i Atlas
Copco och Nord-Lock
Huvudsaklig arbetslivserfarenhet: EVP
och COO på Investment AB Latour. Tidigare
VD för AB Volvo Penta och har haft ett ertal
befattningar inom Volvo Group AB. VD för
Transatlantic AB
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
1 890
ÖRJAN FREDRIKSSON
Styrelseledamot sedan 2016.
Arbetstagarrepresentant.
Född: 1968.
Utsedd av: IF Metall.
Anställd sedan: 1989,
Produktionssamordnare.
Aktieinnehav, eget och via närstående*: 0.
URBAN GRANSTRÖM
Styrelseledamot sedan 2023.
Arbetstagarrepresentant.
Född: 1972.
Utsedd av: Unionen.
Anställd sedan: 2021, Quality Engineer.
Aktieinnehav, eget och via närstående*: 0.
*
Aktieinnehav per 31 december 2024.
Förändringar under året:
Heléne Mellquist valdes in i styrelsen i samband med årsstämman 2024.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
93Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Ledningsgrupp
OLE KRISTIAN JØDAHL
VD och koncernchef sedan 2020.
Född: 1971.
Utbildning: Ekonomi, NHH Norwegian
School of Economics.
Utvalda tidigare befattningar: VD och
koncernchef för Hultafors Group AB.
Dessförinnan, ett ertal ledande befattningar
inom AB SKF.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
104 905 aktier och 370 000 köpoptioner.
SYLVAIN GRANGE
CFO sedan 2022
Född: 1971.
Utbildning: EDHEC business school och
Chartered Accountant.
Utvalda tidigare befattningar: CFO för
Tractel Group. Tidigare CFO för en annan
industriell koncern (Penox).
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
29 742 aktier och 163 000 köpoptioner.
CHARLOTTE BROGREN
Chief Technology Ofcer sedan 2017.
Född: 1963.
Utbildning: Teknologie doktor i kemiteknik,
Lunds universitet.
Utvalda tidigare befattningar:
Generaldirektör Vinnova, Sveriges
Innovationsmyndighet, Teknologichef, ABB
Robotics, olika ledande befattningar inom
ABBs forsknings- och utvecklingsorganisation.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
5 200 aktier och 86 000 köpoptioner.
MATILDA WERNHOFF
Chief Strategy Ofcer sedan 2020.
Född: 1990.
Utbildning: Ekonomi vid Handelshögskolan
i Stockholm.
Utvalda tidigare befattningar: Chef för
affärsutveckling och M&A inom Alimak Group,
konsult på McKinsey & Company.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
1 806 aktier och 33 000 köpoptioner.
ANNIKA HAAKER
Chief People & Culture Ofcer sedan 2021.
Född: 1968.
Utbildning: Fil kand examen Personal
& Arbetslivsfrågor, 140 p, Stockholms
Universitet.
Utvalda tidigare befattningar: Group HR
Director för HL Display, Head of Leadership
& Talent på Nobia, Head of Organisation &
Performance Development på Nasdaq OMX
(nuvarande Nasdaq).
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
600 aktier och 70 000 köpoptioner.
*
Aktieinnehav per 31 december 2024.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
94Års- och hållbarhetsredovisning 2024
PHILIPPE GASTINEAU
Senior EVP Facade Access Division och
Height Safety & Productivity Solutions,
sedan 2022.
Född: 1966.
Utbildning: MSc. Ingenjör, Ecole Centrale de
Lyon och MBA, London Business School.
Utvalda tidigare positioner: VD Tractel,
seniora roller inom Nexans och Cegelec.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
0 aktier och 163 000 köpoptioner.
DAVID BATSON
EVP Construction Division sedan 2021.
Född: 1967.
Utbildning: Kandidatexamen i ekonomi, Royal
Melbourne Institute of Technology (RMIT).
Utvalda tidigare positioner: Landschef
Alimak Group Australia, General Manager
Equipment Sales Group William Adams Pty
Ltd, Rental Consultant Caterpillar Inc Asia
Pacic, olika seniora roller inom försäljning
och marknadsföring vid Wreckair Hire.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
0 aktier och 142 000 köpoptioner.
JENS HOLMBERG
EVP Industrial Division sedan 2023.
Född: 1980.
Utbildning: Civilingenjör maskinteknik,
Chalmers tekniska högskola.
Utvalda tidigare positioner: Divisionschef
för Sandvik Rock Tools, VP Sales Development
Rock Tools, managementkonsult på McKinsey
& Company.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
7 100 aktier och 92 000 köpoptioner.
JOSE MARIA NEVOT
EVP Wind Division sedan 2021.
Född: 1969.
Utbildning: Teknologie magister University
of Zaragoza, Civilekonom Chamber of
Commerce, Zaragoza.
Utvalda tidigare positioner: Chef för
affärsenheten Wind, Alimak Group, CSO
Avanti Wind Systems, VD AWS S.L., och VD
Oerlikon AB.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
5 200 aktier och 92 000 köpoptioner.
JOHNNY NYLUND
Chief Communications Ofcer sedan 2023.
Född: 1977.
Utbildning: Fil kand, kommunikation, juridik
och språk, Stockholms universitet.
Utvalda tidigare positioner: Press- och
Public Affairschef Sweco, har tidigare
haft liknande roller på Business Sweden,
AkzoNobel och Sveriges Radio.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
1 024 aktier och 92 000 köpoptioner.
*
Aktieinnehav per 31 december 2024.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
Finansiella rapporter
Övrigt
95Års- och hållbarhetsredovisning 2024
w
Finansiella
rapporter
Finansiella rapporter
Koncernen 97
— Rapport över totalresultat 97
— Rapport över nansiell ställning 98
— Kassaödesanalys 99
— Sammanställning över förändringen av eget kapital 100
— Noter 101
Moderbolaget 121
— Resultaträkning 121
— Rapport över totalresultat 121
— Balansräkning 122
— Kassaödesanalys 123
— Rapport över förändringar i eget kapitel 124
— Noter 125
Styrelsens underskrifter 129
Revisionsberättelse 130
96Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Belopp i MSEK Not 2024 2023
Intäkter 4, 5 7 099 7 097
Kostnad sålda varor 6 4 248 4 277
Bruttoresultat 2 852 2 820
Försäljningskostnader 911 916
Administrationskostnader 798 879
Utvecklingskostnader 166 150
Övriga rörelseintäkter 70 150
Övriga rörelsekostnader 49 81
Andel i intresseföretags resultat 0 0
Rörelseresultat (EBIT) 6, 7, 8, 9, 10 998 945
Finansiella intäkter 11 218 519
Finansiella kostnader 11 406 784
Resultat före skatt (EBT) 810 681
Skatter 12 187 165
Årets resultat 623 515
Hänförligt till moderbolagets ägare 623 515
Resultat per aktie, före utspädning (SEK) 22 5,89 5,25
Resultat per aktie, efter utspädning (SEK) 22 5,87 5,25
Belopp i MSEK Not 2024 2023
Årets resultat 623 515
ÖVRIGT TOTALRESULTAT
Poster som inte kommer att återföras till årets resultat
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner 23 35 28
Skatt avseende omvärdering av pensionsplaner 19 5
Summa 16 23
Poster som kan återföras till årets resultat
Valutaomräkningsdifferenser 298 163
Förändringar i verkligt värde på kassaflödessäkringar 5 11
Skatter hänförliga till förändringar i verkligt värde på
kassaflödes säkringar 1 0
Summa 294 174
Övrigt totalresultat 278 151
Totalresultat 901 365
Hänförligt till moderbolagets ägare 901 365
Koncernens rapport över totalresultat
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
Finansiella rapporter 97Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Belopp i MSEK Not 31 dec. 2024 31 dec. 2023
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar och goodwill
Goodwill 13 6 109 5 882
Immateriella tillgångar 13 2 436 2 538
Summa 8 545 8 420
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark 309 288
Maskiner och andra tekniska anläggningar 133 133
Inventarier, verktyg och installationer 49 46
Hyresutrustning 189 192
Nyttjanderättstillgångar 299 274
Summa 14, 15 978 933
Finansiella och övriga anläggningstillgångar
Andelar i intresseföretag 9 8
Uppskjuten skattefordran 12 148 160
Andra långfristiga fordringar 18 244 174
Summa 400 342
Summa anläggningstillgångar 9 923 9 695
Varulager 16 1 249 1 186
Avtalstillgångar 17 321 338
Kundfordringar 18, 19 1 341 1 330
Övriga fordringar 18, 21 210 217
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 20 133 143
Kortfristiga placeringar 18, 21 45 35
Summa 3 299 3 249
Likvida medel 1 095 739
Summa omsättningstillgångar 4 394 3 987
SUMMA TILLGÅNGAR 14 317 13 683
Belopp i MSEK Not 31 dec. 2024 31 dec. 2023
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Aktiekapital 2 2
Övrigt tillskjutet kapital 5 286 5 277
Reserver 608 313
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat 1 705 1 363
Summa eget kapital 22 7 600 6 955
Långfristiga låneskulder 18, 21 3 428 3 579
Leasingskulder 15 197 180
Avsättning för pensioner 23 174 117
Övriga avsättningar 24 118 103
Uppskjutna skatteskulder 12 849 876
Andra långfristiga skulder 11 53
Summa långfristiga skulder 4 777 4 907
Kortfristiga låneskulder 18, 21 28
Leasingskulder 15 113 92
Avtalsskulder 17 311 326
Förskott från kunder 251 201
Leverantörsskulder 18, 21 444 436
Skatteskulder 115 73
Övriga kortfristiga skulder 18, 21 336 282
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 25 370 382
Summa kortfristiga skulder 1 940 1 821
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 14 317 13 683
För information om koncernens ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se Not 26.
Koncernens rapport över nansiell ställning
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
Finansiella rapporter 98Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Koncernens kassaödesanalys
Belopp i MSEK Not 2024 2023
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt 810 681
Justeringar för:
Avskrivning och nedskrivning av
materiella anläggningstillgångar 9, 14, 15 252 228
Avskrivning och nedskrivning av immateriella tillgångar 9, 13 201 200
Valutaomräkningsdifferenser netto 27 17
Avsättningar och pensioner 13 90
Andel i intresseföretags resultat 0 0
Övriga icke kassapåverkande poster 5 14
Betald inkomstskatt 177 260
Kassaöde före förändringar i rörelsekapital 1 050 791
Förändring av rörelsekapital
Förändring av varulager 10 17
Förändring av avtalstillgångar 37 1
Förändring av kortfristiga fordringar 76 193
Förändring av kortfristiga skulder 4 101
Kassaöde från förändringar i rörelsekapital 99 276
Kassaöde från den löpande verksamheten 1 149 1 067
Investeringsverksamheten
Inköp av immateriella tillgångar 13 6 6
Inköp av materiella anläggningstillgångar 14 120 185
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 14 0
Förvärv av finansiella instrument 11
Nettoförändring i kortfristiga finansiella investeringar 7 2
Kassaöde från investeringsverksamheten 130 193
Belopp i MSEK Not 2024 2023
Finansieringsverksamheten
Företrädesemission netto 2 476
Upptagna lån 250 373
Amortering av lån 552 3 448
Förändring kontokredit 0
Återbetalning av leasingskuld 15 128 123
Återköp av egna aktier 75
Utställda köpoptioner 9 5
Utbetald utdelning 265 194
Kassaöde från nansieringsverksamheten 18 686 986
Nettoförändring av likvida medel 332 113
Likvida medel vid årets början 739 869
Valutakursdifferens i likvida medel 24 18
Likvida medel vid årets slut 1 095 739
TILLÄGGSUPPLYSNINGAR TILL KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS
Belopp i MSEK 2024 2023
Erhållen/erlagd ränta
Erhållen ränta 35 30
Erlagd ränta 201 271
Likvida medel
Följande delkomponenter
ingår i likvida medel
Kassa och bank 1 095 739
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
Finansiella rapporter 99Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Sammanställning över förändringen av eget kapital i koncernen
Eget kapital är i sin helhet hänförligt till moderbolagets ägare för både 2024 och 2023.
Se även Not 22.
2024
Belopp i MSEK
Aktie-
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Omräknings-
reserv
Säkrings-
reserv
Balanserade
vinstmedel
Inklusive årets
resultat
Summa
eget
kapital
Ingående eget kapital 1 januari 2024 2 5 277 324 11 1 363 6 955
Årets resultat 623 623
Övrigt totalresultat 298 4 16 278
Årets totalresultat 298 4 607 901
Utställda köpoptioner 9 9
Utdelning 265 265
Utgående eget kapital 31 december 2024 2 5 286 623 15 1 705 7 600
2023
Belopp i MSEK
Aktie-
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Omräknings-
reserv
Säkrings-
reserv
Balanserade
vinstmedel
Inklusive årets
resultat
Summa
eget
kapital
Ingående eget kapital 1 januari 2023 1 2 871 487 0 1 018 4 377
Årets resultat 515 515
Övrigt totalresultat 163 11 23 151
Årets totalresultat 163 11 539 365
Företrädesemission 1 2 476 2 477
Återköp av egna aktier 75 75
Utställda köpoptioner 5 5
Utdelning 194 194
Utgående eget kapital 31 december 2023 2 5 277 324 11 1 363 6 955
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser som uppstår vid
omräkning av finansiella rapporter från utländska verksamheter som har
upprättat sina finansiella rapporter i en annan valuta än den valuta som
koncernens finansiella rapporter presenteras i.
Säkringsreserv
Säkringsreserven avser valutasäkring efter skatt av framtida kassaflöden där
de säkrade posterna ännu inte finns i balansräkningen.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
Finansiella rapporter 100Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Noter till koncernredovisningen
Belopp i MSEK om inget annat anges.
Not 1. Allmän information
Alimak Group AB (publ), med organisationsnummer 556714-1857, har sitt säte
i Stockholm, Sverige. Huvudkontorets adress är Blekholmstorget 30, 111 64
Stockholm. Aktiebolaget Alimak Group AB och dess dotterbolag bildar
tillsammans Alimak Group, som nedan kallas ”Alimak Group” eller ”koncer-
nen”. Alimak Group är listat på Nasdaq Nordic under kortnamnet ALIG. Alimak
Group är en global marknadsledare inom vertikala transportlösningar för
professionellt bruk. Koncernen har även ett omfattande utbud av eftermark-
nadstjänster och försäljning i mer än 120 länder.
Dessa finansiella rapporter godkändes för publicering av styrelsen den
18 mars 2025. Koncernredovisningen kommer att fastställas slutligen av
årsstämman den 30 april 2025.
Not 2. Väsentliga redovisningsprinciper
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial
Reporting Standards (IFRS redovisningsstandarder). Alimak Group följer även
årsredovisningslagen och Rådet för hållbarhets- och finansiell rapporterings
rekommendation RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner.
Alimak Group AB:s (publ) årsredovisningshandlingar har upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och Rådet för hållbarhets- och finansiell rapporte-
rings rekommendation RFR 2 Redovisning för juridiska personer.
Koncernredovisningen har upprättats på basis av anskaffningsvärden,
förutom i fråga om poster för vilka IFRS redovisningsstandarder kräver
värdering till verkligt värde, huvudsakligen vissa finansiella instrument. I
koncernredovisningen och dess noter anges belopp i miljoner kronor (MSEK).
För detaljerad information om hur eventuellt nya redovisningsstandarder
har tillämpats av Alimak Group från 2024, se punkt 2.2 Tillämpning av nya
och ändrade standarder.
Koncernredovisningsprinciper
Koncernredovisningen omfattar Alimak Group AB och dess dotterbolag där
moderbolaget har bestämmande inflytande. Dotterbolagen är listade i not A8,
Dotterbolag.
Dotterbolagen redovisas enligt förvärvsmetoden. Dotterbolag som
förvärvats under räkenskapsperioden innefattas i koncernredovisningen från
och med det datum då koncernen får bestämmande inflytande över bolaget,
och avyttrade dotterbolag till dess att kontrollen upphör.
Eventuella vinster eller förluster till följd av omvärderingen redovisas
som vinst respektive förlust. Förvärvsrelaterade kostnader kostnadsförs när
de uppkommer.
Alla transaktioner, fordringar, skulder, orealiserade vinster och vinstutdel-
ningar inom koncernen elimineras i koncernredovisningen. Redovisnings-
principerna för dotterbolag har ändrats, för att säkerställa överensstämmelse
med de principer som antagits för koncernen.
Investeringar i intresseföretag redovisas initialt i balansräkningen genom
användning av förvärvskostnaden, som innefattar goodwill identifierad vid
förvärvet liksom kostnaderna för förvärv eller bildande av intresseföretag.
Transaktioner i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta redovisas till den valutakurs som gällde på
transaktionsdagen. Aktiva fordringar och skulder i utländsk valuta i slutet av
räkenskapsperioden, såväl interna som externa, omvärderas med användning
av balansdagens valutakurs från Riksbanken och de valutavinster/-förluster
som blir resultatet redovisas i resultaträkningen förutom när säkringsredovis-
ning tillämpas. Valutavinster och -förluster i samband med den normala
löpande verksamheten behandlas som justeringar av försäljningsintäkter och
kostnader. Valutakursdifferenser för derivat avsedda för kassaflödessäkring
eller framtida kassaflöden redovisas i rapporten över totalresultat till dess att
de överförs till resultaträkningen tillsammans med det underliggande
kassaflödet. Valutakursdifferenser för andra säkringar gällande den löpande
verksamheten redovisas i övriga rörelseintäkter/-kostnader. Valutavinster och
-förluster kopplade till finansiering inkluderas i finansiella poster.
Utländska dotterbolag
Poster för de olika dotterbolagen som ingår i koncernredovisningen redovisas
med användning av den valuta som bäst återspeglar verksamhetsmiljön för
detta dotterbolag (”den funktionella valutan”). Resultaträkningen och
kassaflödesanalysen för dotterbolag vars funktionella valuta är en annan än
svenska kronor omräknas med användning av Riksbankens genomsnittliga
valutakurs för räkenskapsperioden. Tillgångar och skulder på balansräkningar
omräknas till svenska kronor med användning av balansdagens valutakurs.
Omräkningsdifferenser orsakade av olika valutakurser redovisas via rapporten
över totalresultat under ackumulerad omräkningsdifferens i eget kapital. Vid
tillämpning av säkringsredovisning för en säkring av en nettoinvestering i en
utlandsverksamhet ska valutakursdifferenser för säkringsinstrumentet
gällande den effektiva delen av säkringen redovisas i övrigt totalresultat och
eventuell ineffektiv del redovisas direkt i resultaträkningen.
Justeringar av goodwill och verkligt värde till följd av förvärvet av en
utländsk enhet behandlas som tillgångar och skulder gällande den utländska
enheten och omräknas till balansdagens kurs. Uppkomna omräkningsdifferen-
ser redovisas i eget kapital.
Omräkningsdifferenser från eliminering av förvärvskostnader samt vinster
och förluster efter förvärv gällande dotterbolag och intresseföretag redovisas
i rapporten över totalresultat.
Segmentrapportering
Rörelsesegmenten redovisas i överensstämmelse med den interna rapporte-
ring som lämnas till den högste verkställande beslutsfattaren. Den högsta
verkställande beslutsfattaren, som ansvarar för att tilldela resurser och
bedöma rörelsesegmentens resultat, har identifierats som Alimak Groups VD.
Alimak Group har fem rörelsesegment kallade divisioner: Facade Access,
Construction, Height Safety & Productivity Solutions, Industrial samt Wind.
Segmenten följs upp och styrs baserat på rörelseresultatet, medan finans-
netto, skatter, balansräkning (förutom rörelsekapital) och kassaflöde inte
rapporteras per segment.
Intäktsredovisning
Alimak Group tillverkar, säljer och hyr ut lösningar för vertikal transport till
byggnads- och industrisektorn, liksom anpassade vertikala fasadåtkomst-
lösningar som används för infrastrukturer. Alimak Group tillhandahåller även
supporttjänster och övriga tjänster för installerade enheter. Intäkterna redo -
visas till ett belopp som avspeglar förväntad ersättning och den ersättning
företaget har rätt till för överlåtande av varor och/eller tjänster till kunder, när
kontrollen har överförts till kunden.
Försäljning av varor
Intäkter från försäljning av varor redovisas vid den tidpunkt när kontrollen
har överförts till kunden. Detta sker t.ex. när koncernen har rätt till betalning
för varan, kunden har äganderätt till varan, varan har levererats till kunden
och/eller kunden har övertagit de betydande risker och fördelar som är
förknippade med varornas ägande.
När de sålda varorna i hög grad är kundanpassade och det finns en legal
rätt till betalning, redovisas intäkter över tid. Nedlagda utgifter jämfört med
totala beräknade utgifter används för att beräkna i vilken grad överföring av
kontroll över varan har skett till kunden.
Utförande av tjänster
Intäkter från tjänster förekommer inom samtliga divisioner och avser service.
Tjänsterna utförs normalt under en mycket kort tidsperiod. Intäkterna
redovisas vid den tidpunkt som tjänsten utförs.
Uthyrning
Hyresintäkter från hyresmaskiner redovisas linjärt över hyresperioden.
Försäljning av hyresmaskiner och reservdelar redovisas som intäkt när de
väsentliga ekonomiska risker och fördelar som är förknippade med ägandet
överförts till köparen. Det redovisade värdet för de sålda hyresmaskinerna
redovisas som kostnad för sålda varor.
Avtalstillgångar och avtalsskulder
Intäkter från prestationsåtaganden som redovisas över en tidsperiod i takt
med att ett uppdrag färdigställs värderas genom metoden för successiv
vinstavräkning.
Skillnaderna mellan tidpunkterna för intäktsredovisning, fakturering och
inbetalningar leder till fakturerade kundfordringar, ofakturerade fordringar
(avtalstillgångar) samt kundförskott och kundinbetalningar (avtalsskulder) i
koncernens balansräkning. Fakturering sker antingen under arbetets gång
enligt överenskomna avtalsvillkor, när avtalade milstolpar uppnås eller när
kontrollen över varorna har överförts till kunden. Betalningsvillkoren varierar
från kontrakt till kontrakt och beror på vad som avtalats med kunden.
Kostnader för att erhålla kundkontrakt tillgångsbokförs inte då prestations-
åtagandena i kontrakten normalt uppfylls inom ett år.
Det ingår normalt ingen finansieringskomponent i kundkontrakten då tiden
från överförandet av varan/tjänsten till betalningen från kunden normalt är
kortare än ett år.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
Finansiella rapporter 101Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Finansieringskostnader
Finansieringskostnader debiteras resultaträkningen under den räkenskaps-
period då de uppkommer, med undantaget att upplåningskostnader som
direkt kan hänföras till förvärv, byggande eller produktion av en tillgång för
vilken lånekostnader kan inräknas i anskaffningsvärdet aktiveras som en del
av kostnaden för den aktuella tillgången.
Alimak Group har rörlig ränta både på lån med bestämd förfallodag och
den revolverande kreditfaciliteten. Det ger ett liknande utfall som den effektiva
räntan.
Skatter
Skattekostnaderna i resultaträkningen innefattar koncernföretagens skatter
baserat på periodens skattepliktiga intäkter, skattejusteringar gällande tidigare
räkenskapsperioder och ändringar i uppskjuten skatt. Rapporten över
totalresultat innefattar skatter på poster som presenteras i rapporten över
totalresultat. Temporära skillnader kan exempelvis uppkomma vid förmåns-
bestämda pensionsplaner, avsättningar, eliminering av koncerninterna
lagervinster, avskrivningsdifferenser för anläggningstillgångar, skattemässiga
underskottsavdrag och justeringar av verkligt värde för tillgångar och skulder
för förvärvade företag. Uppskjutna skatteskulder redovisas i sin helhet och
uppskjutna skattefordringar endast i den utsträckning det är sannolikt att
framtida skattepliktig vinst kommer att finnas mot vilken de temporära
skillnaderna kan användas.
Goodwill
Goodwill värderas initialt till det belopp som överstiger den sammanlagda
summan av den överförda köpeskillingen. Goodwill skrivs inte av, men prövas
minst en gång om året för nedskrivningsbehov eller så snart det finns
indikationer på värdeminskning.
Immateriella tillgångar
Till immateriella tillgångar räknas varumärken, teknologier, orderstockar och
kundrelationer. Dessa tillgångar redovisas i balansräkningen till sin ursprung-
liga kostnad minus ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar, förutom
för immateriella tillgångar som förvärvas i ett företagsförvärv som värderas till
verkligt värde per förvärvsdagen.
Immateriella tillgångar med en bestämd livslängd skrivs av linjärt över
livslängden, enligt följande:
Teknologier 4–15 år
Kundrelationer 5–16 år
Orderstock 1–3 år
Varumärken, separat förvärvade 10 år
Tillgångarnas livslängd granskas, och justeras vid behov, per varje balansdag.
Varumärken med obestämbar livslängd som förvärvats i företagsförvärv
prövas minst en gång om året för nedskrivningsbehov.
Nedskrivningar och nedskrivningsprövning
Goodwill och immateriella tillgångar med obestämbar livslängd skrivs inte av,
men prövas för nedskrivningsbehov när det finns indikation på nedskrivnings-
behov och minst en gång om året. Prövning av nedskrivningsbehov utförs på
den kassagenererande enhetens nivå. Goodwill allokeras till de enheter eller
grupper av enheter, identifierade i enlighet med rörelsesegmenten, som
förväntas kunna dra nytta av företagsförvärvet. Prövningen av andra
immateriella tillgångar med obestämbar livslängd utförs antingen som del av
en kassagenererande enhet eller på den enskilda tillgångens nivå om det är
möjligt att fastställa oberoende kassaflöden för denna. Det fastställda
återvinningsvärdet för en kassagenererande enhet baseras på beräkningar
av nyttjandevärdet. Nyttjandevärdet fastställs i sin tur genom beräkning av
kapitalvärdet för uppskattade framtida nettokassaflöden. Diskonteringsräntan
som används är den viktade genomsnittliga kapitalkostnaden före skatt som
återspeglar marknadens aktuella syn på pengars tidsvärde och de risker som
hänger samman med den prövade enheten.
En nedskrivning redovisas i resultaträkningen när det bokförda värdet
för den kassagenererande enheten överskrider dess återvinningsvärde.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas i balansräkningen till anskaffnings-
värde minus ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar, om sådana
finns. Avskrivningar redovisas linjärt så att kostnaden minus det uppskattade
restvärdet skrivs av över tillgångens beräknade ekonomiska livslängd, enligt
följande:
Maskiner och utrustning 3–10 år
Hyresutrustning 8–12 år
Byggnader 20–50 år
Tillgångarnas restvärden och livslängd granskas, och justeras vid behov,
varje balansdag.
Leasingavtal med Alimak Group som leasetagare
Alimak Group använder sig av hyrda materiella anläggningstillgångar och
fordon. Leasingavtal redovisas i rapporten över finansiell ställning som
nyttjanderättstillgångar och framtida betalningar av leasingavgifter som
leasingskulder. Vid fastställande av ovanstående belopp tas hänsyn till
leasingavtalens längd och om ett avtal är ett leasingavtal eller innehåller
leasing. När det gäller leasingavtalens längd innehåller de flesta leasingavtal
möjligheter att antingen förlänga eller säga upp avtalet. När leasingavtalets
längd fastställs tar Alimak Group hänsyn till alla fakta och omständigheter
som skapar ett ekonomiskt incitament att utnyttja en förlängningsoption, eller
att inte utnyttja en option för att säga upp ett avtal. Exempel på faktorer som
övervägs är bland annat strategiska planer, bedömning av framtida teknik-
förändringar, vikten av den underliggande tillgången för Alimak Groups
verksamhet och/eller kostnader som förknippas med att inte förlänga eller
inte säga upp avtalet.
Alimak Group redovisar avskrivning av nyttjanderättstillgångar och
räntekostnader i koncernens rapport över totalresultat. Leasingbetalningar
påverkar kassaflödet från den löpande verksamheten (t.ex. ränta) och
kassa flödet från finansieringsverksamheten (återbetalning av leasingskuld) i
kassaflödesanalysen. Leasingbetalningarna diskonteras med den marginella
låneräntan eftersom den implicita räntan i leasingavtalen inte kan fastställas.
Den marginella låneräntan beräknas per land och för olika durationer.
Moderbolaget tillämpar undantagen från IFRS 16 som medges enligt RFR 2,
och redovisar inte nyttjanderättstillgångar och leasingskulder.
Leasingavtal med Alimak Group som leasegivare
Alimak Group hyr ut utrustning under operationella leasingavtal med
varierande villkor och förlängningsrättigheter. Vid ett operationellt leasingavtal
stannar de risker och fördelar som är förknippade med ägarskap av tillgången
hos leasegivaren. Den leasade tillgången redovisas i balansräkningen i
enlighet med tillgångsslag. Inkomster från operationell leasing redovisas
linjärt över leasingperioden. Avskrivningen av den leasade tillgången följer
den normala avskrivningsprincipen för liknande tillgångar som används för
eget bruk.
Varulager
Varulagret värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och uppskattat
nettoförsäljningsvärde. Anskaffningsvärdet fastställs huvudsakligen genom
användning av metoden för vägt genomsnitt. Anskaffningsvärdet för
varulager innefattar såväl inköpskostnaden som transport- och förädlings-
kostnader. Anskaffningsvärdet för egentillverkade färdiga varor och pågående
arbeten innefattar råvaror, direkt arbetskostnad, andra direkta kostnader och
en andel av såväl indirekta kostnader med anknytning till tillverkning som
allmänna omkostnader. En reserv redovisas för inkurans. Nettoförsäljnings-
värdet är det uppskattade försäljningspriset i den löpande verksamheten, med
avdrag för uppskattade kostnader för färdigställande och kostnader som är
nödvändiga för att åstadkomma en försäljning.
Finansiella instrument
Initial redovisning och värdering
Finansiella tillgångar och finansiella skulder redovisas när enheten blir part
i instrumentets avtalsmässiga villkor. Köp och försäljningar av finansiella
tillgångar redovisas på affärsdagen, det datum då koncernen förbinder sig att
köpa eller sälja tillgången. Vid första redovisningstillfället värderar koncernen
en finansiell tillgång eller finansiell skuld till verkligt värde plus eller minus, för
en finansiell tillgång eller finansiell skuld som inte värderas till verkligt värde
via resultaträkningen, transaktionskostnader som är direkt hänförliga till
förvärv eller emission av den finansiella tillgången eller den finansiella
skulden, till exempel avgift och provision. Transaktionskostnader för finansiella
tillgångar och finansiella skulder som redovisas till verkligt värde via
resultaträkningen kostnadsförs i resultaträkningen.
Finansiella tillgångar
Klassificering och efterföljande värdering
Koncernen klassificerar sina finansiella tillgångar i följande värderings-
kategorier:
verkligt värde via resultatet,
verkligt värde via övrigt totalresultat, eller
upplupet anskaffningsvärde.
Klassificeringskraven för skuld- och egetkapitalinstrument beskrivs nedan.
Skuldinstrument är de instrument som uppfyller definitionen av en finansiell
skuld från emittentents perspektiv, såsom kundfordringar, lånefordringar samt
statsobligationer.
Koncernen klassificerar sina skuldinstrument i en av följande två värderings-
kategorier:
Upplupet anskaffningsvärde: Tillgångar som innehas i syfte att inkassera
avtalsenliga kassaflöden som endast utgör betalningar av kapitalbelopp och
ränta, och som inte är identifierade som värderade till verkligt värde via
resultatet, värderas till upplupet anskaffningsvärde. Det redovisade värdet av
dessa tillgångar justeras med eventuella redovisade förväntade kreditförluster
(se ”Nedskrivning” nedan). Ränteintäkter från dessa finansiella tillgångar
redovisas i finansnettot med tillämpning av effektivräntemetoden.
Verkligt värde via resultatet: Tillgångar som inte uppfyller kriterierna för
upplupet anskaffningsvärde värderas till verkligt värde via resultatet. Vinst
eller förlust på ett skuldinstrument som efter första redovisningen värderas till
verkligt värde via resultatet och inte ingår i ett säkringsförhållande redovisas i
finansnettot när den uppstår. Ränteintäkter från dessa finansiella tillgångar
redovisas i finansnettot med tillämpning av effektivräntemetoden. Ränteintäk-
ter från dessa finansiella tillgångar redovisas i finansnettot med tillämpning av
effektivräntemetoden. Kundfordringar som säljs utan regressrätt klassificeras
som ”Innehas för försäljning” med vinst eller förlust redovisad i rörelseresul-
tatet.
Skuldinstrument omklassificeras endast när koncernens affärsmodell för
hantering av dessa tillgångar ändras.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
Finansiella rapporter 102Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Nedskrivning och förväntad förlust
Alimak Group bedömer på lång sikt de förväntade kreditförluster som är
kopplade till dess tillgångar som är skuldinstrument och som inte redovisas
till verkligt värde. Koncernen redovisar en avsättning för sådana förluster vid
varje rapporteringstillfälle. Värderingen av förväntade kreditförluster
återspeglar ett opartiskt och sannolikhetsvägt belopp baserat på tillgänglig
rimlig och stödjande information, såsom tidigare händelser, nuvarande
förhållanden och prognoser för framtida ekonomiska förhållanden. För
kundfordringar tillämpar koncernen ”den förenklade metoden” vilket innebär
att avsättningen för osäkra kundfordringar motsvarar förväntade framtida
kreditförluster. För att värdera de förväntade kreditförlusterna har kundford-
ringarna grupperats i kategorier baserat på kreditrisk och förfallotid. Om en
avsättning anses otillräcklig på grund av individuella aspekter utökas
avsättningen för att täcka de ytterligare förluster som förväntas.
Borttagande från balansräkningen
En finansiell tillgång, eller del därav, tas bort från balansräkningen när de
avtalsenliga rättigheterna att erhålla kassaflöden från tillgången upphört
eller har överlåtits och antingen (i) Alimak Group överför väsentligen alla
risker och förmåner förknippade med ägandet eller (ii) koncernen varken
överför eller behåller väsentligen alla risker och fördelar förknippade med
ägande och inte behåller kontrollen över tillgången.
Finansiella skulder
Klassificering och efterföljande värdering
Klassificering och efterföljande värdering av koncernens finansiella skulder
exklusive derivatinstrument, görs till upplupet anskaffningsvärde. Derivat med
negativt verkligt värde klassificeras som verkligt värde via resultaträkningen
eller redovisas via rapporten över totalresultat under förutsättning att den
säkrade posten är en post utanför balansräkningen, exempelvis en order.
Borttagande från balansräkningen
En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när förpliktelsen i avtalet
fullgörs eller på annat sätt utsläcks.
Derivat och säkringsredovisning
Derivat redovisas initialt till verkligt värde per den dag då derivatavtalet ingås
och därefter omvärderas det till verkligt värde. Samtliga derivat redovisas som
tillgångar när verkligt värde är positivt och som skulder när verkligt värde är
negativt. Vinst eller förlust från förändring i verkligt värde avseende derivat
som inte identifierats som säkringsinstrument, och inte heller kvalificerat som
sådant, redovisas i resultatet.
Alimak Group tillämpar kraven i IFRS 9 avseende säkringsredovisning.
För derivat som identifierats och kvalificerar sig som säkringsinstrument beror
redovisningen av vinst eller förlust på vad som utgör den säkrade posten.
Derivat identifieras som antingen:
säkring av verkligt värde på redovisade tillgångar eller skulder eller
bindande åtagande (verkligt värdesäkringar),
säkring av mycket sannolika framtida kassaflöden hänförliga till en
redovisad tillgång eller skuld (kassaflödessäkringar) eller
säkring av nettoinvestering i utlandsverksamhet (nettoinvesterings-
säkringar).
Koncernen dokumenterar, vid säkringens början, förhållandet mellan den
säkrade posten och säkringsinstrumentet samt målet för riskhanteringen
och riskhanteringsstrategin för att genomföra olika säkringstransaktioner.
Koncernen dokumenterar även sin bedömning, både vid säkringens början
och löpande, av huruvida derivaten som används i säkringstransaktioner är
mycket effektiva avseende att kompensera förändringar i verkliga värden
eller kassaflöden för säkrade poster baserat på följande effektivitetskrav för
säkringar:
Det föreligger ett ekonomiskt samband mellan den säkrade posten och
säkringsinstrumentet.
Effekten av kreditrisken dominerar inte de förändringar som följer av det
ekonomiska sambandet.
Säkringskvoten för säkringsförhållandet är densamma som den som
följer av den kvantitet av den säkrade posten som koncernen faktiskt
säkrar och den kvantitet av säkringsinstrumentet som koncernen faktiskt
använder för att säkra mängden säkrade poster.
Säkring av verkligt värde
Förändringar i verkligt värde på derivat som identifierats och kvalificerar sig
som säkring av verkligt värde redovisas i rapporten över totalresultat
tillsammans med förändringar i verkligt värde på den säkrade tillgången eller
skulden som kan hänföras till den säkrade risken.
Kassaflödessäkring
Den effektiva delen av förändringar i verkligt värde på derivat som identifierats
och kvalificerar sig som kassaflödessäkring redovisas i eget kapital via övrigt
totalresultat. Vinst eller förlust hänförlig till den ineffektiva delen redovisas
direkt i rapport över totalresultat. Belopp som ackumuleras i eget kapital
överförs till resultatet då den säkrade posten påverkar resultatet. Redovisning
sker på den intäkts- eller kostnadsrad där intäkt eller kostnad för den säkrade
posten redovisas.
Säkring av nettoinvestering
Säkringar av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter redovisas på liknande
sätt som kassaflödessäkringar. Eventuell vinst eller förlust på säkringsinstru-
mentet avseende den effektiva delen av säkringen redovisas direkt i eget
kapital via övrigt totalresultat. Vinsten eller förlusten avseende den ineffektiva
delen redovisas direkt i rapport över totalresultat. Vinster och förluster som
ackumuleras i eget kapital överförs till resultatet när den utländska verksam-
heten avyttras och ingår som en del av vinsten eller förlusten vid avyttringen.
Pensionsförpliktelser
Alimak Group använder sig av olika pensionsplaner i enlighet med lokala
förhållanden och praxis. Planerna klassificeras antingen som avgiftsbestämda
planer eller som förmånsbestämda planer.
Avgifter till avgiftsbestämda planer belastas resultaträkningen direkt för
det år som avgifterna gäller.
En förmånsbestämd plan är en pensionsplan där det är koncernen själv
som har skyldighet att betala ut pensionsförmåner och bär risken för
värdeförändringar i planens skulder och tillgångar. Skulden som redovisas
i balansräkningen för förmånsbestämda pensionsplaner är nuvärdet på den
förmånsbestämda pensionsförpliktelsen i slutet av rapporteringsperioden
minus det verkliga värdet på planens tillgångar. Den förmånsbestämda
pensionsförpliktelsen för varje enskild plan beräknas årligen av en oberoende
aktuarie som använder sig av Projected Unit Credit-metoden. Nuvärdet för
den förmånsbestämda pensionsförpliktelsen fastställs genom diskontering av
de beräknade framtida kassautbetalningarna med användning av räntesatser
för förstklassiga företags- eller statsobligationer med ungefär motsvarande
löptid och i samma valuta som pensionsförmånerna förväntas betalas ut.
Om en tillgång redovisas i balansräkningen baserat på beräkningen ska det
redovisade värdet begränsas till nuvärdet för ekonomiska fördelar tillgängliga
i form av eventuella framtida återbetalningar från planen eller minskningar
i framtida avgifter till planen.
Om en plan ändras eller begränsas ska andelen av den ändrade förmånen
som gäller medarbetarnas tidigare tjänstgöring, eller vinsten eller förlusten
av begränsningen, redovisas direkt i resultaträkningen när förändringen eller
begränsningen av planen inträffar.
Avsättningar
Avsättningar för garantier täcker de uppskattade kostnaderna för att reparera
eller byta ut produkter som fortfarande omfattas av garantin på balansdagen.
Avsättningar för garantier beräknas baserat på tidigare erfarenhet av behovet
av reparationer och utbyten.
Avsättningar för kundfordringar gällande produkter utgörs av förväntade
kostnader för att reglera kundfordringar i de fall då värde, sannolikhet och
utfall kan uppskattas. En avsättning redovisas för ett förlustbringande kontrakt
när de oundvikliga kostnaderna som krävs för att uppfylla åtagandet
överskrider vinsterna som erhålls från kontraktet.
En omstruktureringsavsättning redovisas när Alimak Group har tagit fram
en detaljerad omstruktureringsplan och påbörjat genomförandet av planen
eller kommunicerat planen. En omstruktureringsplan ska innehålla följande
information: verksamheten som påverkas, de enheter och den personal som
huvudsakligen påverkas av omstruktureringen, liksom de kostnader som
kommer att uppstå och tidsschemat för planen. Relaterade omkostnader
bokförs till de kostnadsenheter de implicit tillhör. Vid mer omfattande omstruk-
tureringsprogram som rör Alimak Group eller dess affärsområden ska dock
omstruktureringskostnaderna redovisas separat i resultaträkningen.
Egna aktier
När Alimak Groups moderbolag eller dess dotterbolag köper aktier i Alimak
Group AB ska den erlagda köpeskillingen och direkt hänförbara kostnader
redovisas som en minskning i Övrigt tillskjutet kapital under eget kapital.
När sådana aktier säljs ska den mottagna köpeskillingen, borträknat direkt
hänförbara transaktionskostnader och skatteeffekter, räknas in i eget kapital.
För mer information se Aktien, sidan 138.
2.1 Uppskattningar och antaganden som kräver ledningens bedömning
De viktigaste posterna i koncernredovisningen som kräver ledningens
bedömning, och som kan innehålla en viss grad av osäkerhet, är följande:
Prövning av nedskrivningsbehov
Goodwill och immateriella tillgångar med obestämbar livslängd allokeras till
kassagenererande enheter och prövas för nedskrivningsbehov åtminstone en
gång om året. De kassagenererande enheternas återvinningsvärde baseras på
beräkningar av nyttjandevärdet. För dessa beräkningar krävs användning av
uppskattningar. Den 31 december 2024 uppgick Alimak Groups goodwill till
6 109 MSEK (5 882) och immateriella tillgångar med obestämbar livslängd till
sammanlagt 1 230 MSEK (1 182). Ytterligare information finns i not 13.
Skatter
Fastställande av skatter och uppskjutna skattefordringar och skatteskulder,
liksom hur stor uppskjuten skattefordran som ska redovisas, kräver ledning-
ens bedömning. Den 31 december 2024 uppgick uppskjuten skattefordran till
55 MSEK (61) i Alimak Groups balansräkning, hänförligt till skattemässiga
underskottsavdrag.
Alimak Group betalar skatt i ett antal olika jurisdiktioner. Det sker många
transaktioner och beräkningar där fastställandet av den slutliga skatten
innehåller osäkerheter. Alimak Group redovisar skulder för förväntade
skatterevisionsfrågor baserat på bedömningar av huruvida ytterligare skatt-
skyldighet kan komma att uppstå. Om den slutliga skatten för dessa skatte-
ärenden avviker från de belopp som initialt redovisades, kommer dessa
avvikelser att påverka aktuella och uppskjutna skattefordringar och skatte-
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
Finansiella rapporter 103Års- och hållbarhetsredovisning 2024
skulder för den period då fastställandet gjordes. Ytterligare information om
skatter finns i not 12, Skatter.
Företagsförvärv
Nettotillgångar som förvärvas genom företagsförvärv värderas till verkligt
värde. Den del av köpeskillingen som överskrider värdet på de förvärvade
nettotillgångarna redovisas som goodwill i enlighet med redovisningsprinci-
perna. Värderingen av verkligt värde för de förvärvade nettotillgångarna
baseras på marknadsvärdet för liknande materiella anläggningstillgångar eller
en uppskattning av de förväntade kassaflödena för immateriella tillgångar.
Värderingen, som baseras på det rådande återköpsvärdet, förväntade
kassaflöden eller uppskattat försäljningspris, kräver ledningens bedömning
och antaganden. Ledningen har förtroende för att de använda uppskattning-
arna och antagandena är tillräckligt tillförlitliga för att verkliga värden ska
kunna fastställas. Närmare information om värderingen av verkligt värde för
tillgångar som förvärvas genom företagsförvärv finns i not 28, Förvärv och
avyttringar.
Förmånsbestämda pensionsplaner
Nuvärdet för pensionsförpliktelserna beror på flera faktorer som fastställs på
aktuariell basis med hjälp av ett antal finansiella och demografiska antagan-
den, och förändringar i dessa antaganden påverkar pensionsförpliktelsernas
bokförda värde. Det viktigaste finansiella antagandet som används för att
fastställa nettokostnaden (-intäkten) för pensionerna är diskonteringsräntan.
Lämplig diskonteringsränta fastställs i slutet av varje år och används för att
beräkna nuvärdet på de uppskattade kassautbetalningarna för att fullgöra
pensionsförpliktelserna. Vid fastställandet av lämplig diskonteringsränta utgår
Alimak Group från avkastningen på förstklassiga företags- eller statsobligatio-
ner i respektive land, som är i samma valuta som pensionsförmånerna ska
betalas ut i och som har löptider som ungefär motsvarar dem för de aktuella
pensionsförpliktelserna. Andra viktiga antaganden i fråga om pensionsför-
pliktelser är finansiella antaganden som uppskattad höjning av löner och
pensioner och demografiska antaganden som dödstal. Ytterligare information
om dessa antaganden och de osäkerheter som är kopplade till dem finns i
not 23, Förmåner efter anställningens slut.
Intäktsredovisning
När de sålda varorna i hög grad är kundanpassade redovisas intäkter över tid.
Nedlagda utgifter jämfört med totala beräknade utgifter används för att
beräkna i vilken grad överföring av kontroll över varan har skett till kunden.
Detta förekommer främst inom divisionen Facade Access där s.k. ”building
maintenance units” tillverkas och säljs.
Tillämpningen av metoden kräver antingen en uppskattning av de verkliga
uppdragsutgifterna i förhållande till de uppskattade totala kostnaderna eller en
uppskattning av kontraktets färdigställandegrad. Om uppskattningen av
kontraktets resultat ändras ska dessutom redovisningen av intäkter och vinst
justeras för den period då förändringen har identifierats och kan bedömas.
Förväntad förlust kostnadsförs omedelbart.
Avsättningar
Avsättningar granskas regelbundet och justeras vid behov för att återspegla
bästa möjliga uppskattning i nuläget. De faktiska kostnaderna kan avvika från
de uppskattade kostnaderna. De viktigaste avsättningarna är garantiavsätt-
ningar, som omfattar kostnaderna för reparation och utbyte av produkter
under garantiperioden. Omstruktureringsavsättning redovisas när Alimak
Group har tagit fram en detaljerad omstruktureringsplan och påbörjat
genomförandet av planen eller kommunicerat planen. Omstruktureringskost-
nader är de förväntade kostnaderna som är direkt hänförliga till avsättningar
för omstruktureringar, liksom övriga uppkomna kostnader som ledningen
anser vara kopplade till omstruktureringsprogram men för vilka ingen
avsättning gjorts. Den 31 december 2024 uppgick avsättningarna till totalt 118
MSEK (103). Närmare information om avsättningar finns i not 24, Avsättningar.
Varulager
Alimak Group redovisar en reserv för inkurans vid rapporteringsperiodens
slut, baserat på bästa tillgängliga kunskap. Bedömningen bygger på en
systematisk och kontinuerlig övervakning av lagret. Hänsyn tas till artiklarnas
typ, skick, åldersstruktur och volymer sett till uppskattad efterfrågan vid
bedömningen av reservens belopp. Avsättningsbeloppet för inkurans uppgick
i balansräkningen till 160 MSEK (166). Närmare information om varulager
finns i not 16, Varulager.
Verkligt värde för finansiella tillgångar och skulder
Det verkliga värdet för finansiella instrument som inte handlas på en aktiv
marknad fastställs genom användning av värderingstekniker. Det verkliga
värdet för OTC-derivat som används för säkring fastställs genom sedvanliga
värderingstekniker och genom största möjliga användning av tillgängliga
marknadspriser. Vid tillämpningen av dessa tekniker används bedömningar
för att välja metod och, när så är tillämpligt, för att göra antaganden som
huvudsakligen baseras på befintliga marknadsförhållanden på balansdagen.
Alimak Group redovisar nedskrivningar av kundfordringar vid rapporte-
ringsperiodens slut, baserat på bästa tillgängliga kunskap, när det finns
sak liga bevis för att Alimak Group inte kommer att kunna inkassera alla
förfallna belopp. Bedömningarna baseras på systematisk och kontinuerlig
uppföljning som en del av kreditriskkontrollen. Nedskrivningsbeloppet i
balansräkningen den 31 december 2024 uppgick till 112 MSEK (103). Ytterligare
information om nedskrivningen av kundfordringar finns i not 19, Kundford-
ringar.
2.2 Tillämpning av nya och ändrade IFRS redovisningsstandarder och
IFRIC tolkningar
Nya och ändrade redovisningsstandarder som tillämpas 2024
Under 2024 har den ändrade IAS1 antagits av Alimak Group avseende
klassificering av skulder som kortfristiga eller långfristiga samt upplysning av
kovenanter. Inga andra nya eller ändrade standarder har haft någon väsentlig
inverkan på koncernen.
Nya eller ändrade redovisningsstandarder från och med 2025
I april 2024 utfärdade IASB IFRS 18 som ersätter IAS 1, Utformning av
finansiella rapporter. Ändringen av IFRS18 kommer att implementeras 2027.
Koncernen arbetar för närvarande med att identifiera all påverkan som
ändringarna kommer att ha på de primära finansiella rapporterna och noterna
till dessa. Inga av de IFRS redovisningsstandarder eller IFRIC-tolkningar som
ännu inte trätt i kraft bedöms ha någon väsentlig inverkan på koncernen.
Not 3. Finansiell riskhantering
Koncernen är genom sin globala verksamhet exponerad mot finansiella risker.
Styrelsen fastställer koncernens finanspolicy, som omfattar riktlinjer, mål och
ramar för finansförvaltningen samt hanteringen av finansiella risker.
Koncernens treasuryfunktion har till uppgift att hantera koncernens
finansiella risker. Funktionens främsta uppgift är att bidra till värdeskapandet
genom att hantera de finansiella risker som koncernen exponeras för i den
normala affärsverksamheten och att optimera koncernens finansnetto.
Koncernens treasuryfunktion tillhandahåller även tjänster till koncernens
bolag och har till uppgift att stödja dotterbolagen med lån, placeringsmöjlig-
heter och valutaaffärer, samt att verka som rådgivare i finansiella frågor.
Funktionen bedriver internbanksverksamhet och ansvarar även för koncernens
cash management (likviditetshantering).
Valutarisk
Valutarisk definieras som risken att fluktuationer i utländska valutor har en
negativ effekt på koncernens kassaflöde, resultaträkning eller balansräkning.
Valutakursfluktuationer påverkar koncernens resultat när försäljning och inköp
i dotterbolag görs i olika valutor (transaktionsexponering). Koncernens
resultat påverkas även när resultat- och balansräkningar för utländska
dotterbolag omräknas till svenska kronor (omräkningsexponering). De
utländska valutor som har störst påverkan på koncernens resultat och
nettotillgångar är AUD, GBP och USD. Valutarisken påverkar koncernens
konkurrenssituation på olika sätt.
Transaktionsexponering
Transaktionsexponeringen påverkar nettoresultatet av försäljning och inköp
i andra valutor än respektive enhets funktionella valuta. Eftersom en stor del
av produktionen är koncentrerad till ett fåtal länder medan försäljning sker
i många länder exponeras koncernen för ett stort nettoinflöde av utländska
valutor. Exponeringen koncentreras i möjligaste mån till de länder där
produktionen är förlagd, genom att försäljningsbolagen faktureras i sin
respektive rapportvaluta. Effekterna av valutakursförändringar minskas genom
att använda valutainflöden för betalningar i samma valuta samt valutasäkring.
Den årliga transaktionsexponeringen för väsentliga valutor visas i nedan-
stående tabell.
1)TRANSAKTIONSEXPONERING, NETTOKASSAFLÖDEValuta (MSEK) 2024 2023USD 790 826GBP 223 234AUD 140 97EUR 65 46CAD 54 33NOK 39 41CNY 36 82Övriga 69 147
1)
Tabellen illustrerar valutaexponeringen netto från kassaflöden i annan valuta än
de lokala enheternas rapporteringsvaluta, dvs. transaktionsexponeringen.
Valutasäkring sker med finansiella instrument för leverantörsskulder och
kundfordringar i annan valuta än dotterbolagens rapporteringsvaluta. Vidare
valutasäkras ordrar vid ordertillfället för att trygga bruttomarginalen och
investeringsbudget. Den 31 december 2024 användes valutaterminskontrakt
för att säkra dessa flöden. Orealiserade nettoresultat från utestående kontrakt
var vid årets slut -5 MSEK (4).
Omräkningsexponering
Omräkningsexponering påverkar årets resultat när dotterbolagens resultat
i olika valutor omräknas till SEK och övrigt totalresultat när dotterbolagens
nettotillgångar i olika valutor omräknas till SEK.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
Finansiella rapporter 104Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Ränterisk
Ränterisk definieras som risken att förändringar i marknadsräntan påverkar
koncernens räntenetto negativt. Hur snabbt en ränteförändring får genomslag
beror på tillgångarnas och skuldernas räntebindningstid. Den genomsnittliga
räntebindningstiden för koncernens upplåning uppgick vid årets slut till
1 månad (1). Lån under den seniora faciliteten är fasta med rörlig ränta. Den
genomsnittliga räntan för koncernens räntebärande lån uppgick vid årets slut
till 4,41 procent (5,39).
I koncernens låneavtal finns specifika villkor kopplade till finansiella nyckeltal,
så kallade kovenanter. Dessa kovenanter utgörs av följande finansiella
nyckeltal:
– Koncernens nettoskuld i förhållande till EBITDA.
– Koncernens nettoskuld i förhållande till eget kapital.
KÄNSLIGHETSANALYS AVSEENDE MARKNADSRISKER
2024 2023Effekt på Effekt påEffekt på Effekt påFöränd-åretseget åretseget ringresultatkapitalresultatkapital1)Marknadsräntor % −26 −26 −55 −552)Valutakurser SEK, % 91 966 82 1 424USD 19 84 23 71CNY 8 21 5 14EUR (inkl. DKK) 41 763 42 1 222AUD 6 46 0 62GBP 5 16 3 21AED 1 10 0 8HKD 1 4 2 4BRL 3 5 2 5Övriga 6 16 5 15
1)
Årseffekten av en höjning av samtliga räntor med 1 procentenhet.
2)
Effekten av en försvagning av de svenska kronan med 10 procent gentemot
samtliga valutor.
I tabellen ovan visas de bedömda effekterna i en situation där alla valutor-
respektive räntor förändras i samma riktning. Känslighetsanalysen visar den
bedömda effekten efter skatt, utan hänsyn till effekter av kassaflödessäkringar
och under antagande att alla andra parametrar förblir konstanta när valutakurs
respektive räntesats förändras.
Finansierings- och likviditetsrisk
Finansieringsrisken är risken att koncernen vid en given tidpunkt inte har
tillgång till tillräcklig finansiering till godtagbara villkor. Den 29 april 2024
tecknade koncernen en senior revolverande facilitet i flera valutor om 50
MEUR med en löptid på tre år och två förlängningsoptioner på ett år vardera.
Den senior revolverande kreditfaciliteten om 2 000 MSEK förfaller dessutom
i december 2028 och lånet med fast löptid om 300 MEUR förfaller i oktober
2027. Likviditetsrisken är risken att koncernen inte ska kunna uppfylla sina
kortfristiga betalningsåtaganden. Koncernens finanspolicy föreskriver att
likviditetsreserven alltid ska uppgå till en sådan nivå att reserven kan hantera
de fluktuationer som förväntas i den dagliga likviditeten inom en sex-
månaders period. Per december 2024 uppgick det totala beloppet för
outnyttjade kredit faciliteter tillgängligt för kortfristiga betalningsförpliktelser
till 2 802 MSEK.
Kreditrisk
Kreditrisk är risken att motparten i en transaktion inte fullgör sina förpliktelser
enligt avtalet.
Maximal kreditexponering motsvaras av det bokförda värdet på koncernens
finansiella tillgångar. Med tanke på koncernens spridning av kunder, samt att
kunderna är verksamma inom olika marknadssegment och olika geografiska
områden, bedöms den generella underliggande kreditrisken som relativt låg.
En stor del av kreditrisken täcks dessutom av en kreditförsäkring. För större
exponeringar görs individuella kreditbedömningar. Koncernens finansiella
tillgångar som varken är förfallna eller nedskrivna anses vara av god
kreditvärdighet.
MAXIMAL KREDITEXPONERING31 dec 2024 31 dec 2023Övriga långfristiga fordringar 243 172Kundfordringar 1 341 1 330Derivat, netto −4 4Övriga finansiella fordringar 125 143Kassa och bank 1 095 739Summa 2 799 2 388
Koncernen har ingått ISDA-avtal med alla finansiella motparter för handel med
finansiella derivatinstrument enligt vilka koncernen har kvittningsrätt om vissa
kredithändelser skulle inträffa. Det betyder att koncernens faktiska kreditrisk är
begränsad till nettotillgångarna per motpart.
Råvarurisk
Råvarurisk definieras som risken att fluktuationer i råvarupriser påverkar
koncernens resultat negativt. Koncernens risk i fråga om råvaror är i huvudsak
koncentrerat till stål. Råvaruprisrisker säkras inte.
Valutakurser
Resultaträkningarna för utländska dotterbolag omräknas till svenska kronor
med användning av periodens genomsnittskurs. Balansräkningarna omräknas
till svenska kronor till balansdagens kurs.
Balans-Balans - Genomsnitts-dagens kurs, Genomsnitts-dagens kurs, Valutakurs 202431 dec 2024kurs 202331 dec 2023AED 2,88 2,99 2,80 2,73AUD 6,97 6,86 7,05 6,82BRL 1,97 1,77 2,13 2,07CAD 7,71 7,64 7,86 7,58CNY 1,47 1,51 1,50 1,41EUR 11,43 11,49 11,48 11,10GBP 13,50 13,85 13,20 12,77HKD 1,35 1,42 1,36 1,29INR 0,13 0,13 0,13 0,12KRW 0,01 0,01 0,008 0,008MXN 0,58 0,54 0,60 0,60NOK 0,98 0,97 1,01 0,99PLN 2,66 2,69 2,53 2,56RUB 0,12 0,12 0,13 0,11SGD 7,91 8,11 7,90 7,60TRY 0,32 0,31 0,46 0,34USD 10,56 11,00 10,61 10,04
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
Finansiella rapporter 105Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Not 4. Segmentrapportering
Rörelsesegment
Alimak Group har fem rörelsesegment kallade divisioner: Facade Access,
Construction, Height Safety & Productivity Solutions, Industrial samt Wind.
Rörelsesegmenten utgör koncernens primära indelningsgrund.
Facade Access
Divisionen erbjuder permanenta system för byggnadsunderhåll och lösningar
för fasadunderhåll som passar alla byggnadskonstruktioner, oavsett hur enkla
eller komplicerade de är. Erbjudandet omfattar också service såsom reserv-
delar, certifiering och renovering.
Construction
Divisionen erbjuder ett brett utbud av bygghissar och plattformar baserade
på kuggstångsdriven teknik. De används temporärt i samband med bygg- och
renoveringsprojekt. Erbjudandet omfattar också service såsom reservdelar och
certifieringar.
Height Safety & Productivity Solutions
Divisionen erbjuder en världskänd fallskyddsportfölj som omfattar personlig
skyddsutrustning, utrustning för trånga utrymmen och räddningsutrustning
samt fasta system såsom säkerhetsstegar, skyddsräcken, och livlinor.
Industrial
Divisionen erbjuder ett brett utbud av hissar och plattformar för permanent
bruk inom en rad olika branscher och utmanande miljöer. Erbjudandet
omfattar också servicekontrakt för att upprätthålla tillförlitligheten hos
lösningarna som kan vara i drift upp till 20–30 år.
Wind
Divisionen erbjuder produkter, lösningar och kurser för säkert arbete i
vindkraftverk, till exempel servicehissar och stegar som hjälper kunderna
att göra vindkraften kostnadsmässigt konkurrenskraftig. Erbjudandet omfattar
också service.
Geografiska marknader
Koncernen är globalt verksam och normalt sett finns alla rörelsesegment
representerade inom de geografiska områdena EMEA, Americas och APAC.
INTÄKTER OCH RESULTAT PER RÖRELSESEGMENT
Elimine-Elimine-Facade Con-ringar och Totalt Facade Con-ringar och Totalt Jan–dec 2024Accessstruction HS&PS Industrial WindövrigtkoncernenJan–dec 2023Accessstruction HS&PS Industrial WindövrigtkoncernenExtern försäljning 1 978 1 617 1 276 1 535 693 7 099Extern försäljning 1 983 1 738 1 316 1 386 674 7 097Intern försäljning 7 8 84 −99 Intern försäljning 8 11 94 112 Summa intäkter 1 985 1 626 1 360 1 535 693 −99 7 099Summa intäkter 1 992 1 748 1 410 1 386 674 −112 7 097Bruttoresultat 631 605 700 695 254 −32 2 852Bruttoresultat 544 685 739 614 241 −2 2 820Bruttomarginal, % 31,8% 37,2% 51,4% 45,3% 36,7% 40,2%Bruttomarginal, % 27,3% 39,2% 52,4% 44,3% 35,7% 39,7%EBITA* 233 228 250 378 133 −23 1 198EBITA* 125 315 269 322 120 −5 1 145EBITA* % 11,7% 14,0% 18,4% 24,6% 19,1% 16,9%EBITA* % 6,3% 18,0% 19,1% 23,2% 17,9% 16,1%(Varav avskrivningar materiella (Varav avskrivningar materiella tillgångar) −53 −109 −43 −21 −26 −252tillgångar) −46 −103 −41 −22 −17 0 −228Avskrivningar immateriella Avskrivningar immateriella tillgångar −87 −26 −79 −2 −6 −201tillgångar 74 −27 −72 −2 −26 −200Rörelseresultat (EBIT) 146 202 172 375 127 −23 998Rörelseresultat (EBIT) 51 288 197 320 95 −5 945Finansnetto −188 −188Finansnetto −264 −264Resultat före skatt (EBT) 146 202 172 375 127 −210 810Resultat före skatt (EBT) 51 288 197 320 95 −270 681Kundfordringar 421 252 227 288 154 1 341Kundfordringar 455 241 231 274 129 1 330Varulager och avtalstillgångar 441 503 321 206 98 1 570Varulager och avtalstillgångar 443 448 302 241 90 0 1 524Leverantörsskulder −162 −93 −67 −59 −55 −8 −444Leverantörsskulder −151 −96 −69 −69 −52 0 −436Övriga fordringar/skulder −381 −202 −125 −138 −20 −21 −887Övriga fordringar/skulder −398 −109 −108 113 −19 −15 −762Rörelsekapital 320 460 357 297 177 −29 1 581Rörelsekapital 349 484 356 333 148 −15 1 655Investeringar 15 80 14 8 6 4 126Investeringar 15 88 65 16 8 191
* Definitioner, se sidan 136.
Fördelning av goodwill per segment redovisas i not 13.
Jämförelsestörande poster om –23 MSEK (−5) består av kostnader för nedläggningen av monteringsanläggningen i
Mammendorf −33 MSEK och köpeskillingen från Tall crane 9 MSEK.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
106Års- och hållbarhetsredovisning 2024
GEOGRAFISKA MARKNADER
Intäkter 2024 2023Australien 453 467Kanada 240 239Kina 474 451Danmark 273 258Frankrike 557 596Tyskland 356 372Indien 124 103Italien 141 145Luxemburg 172 175Nederländerna 300 253Norge 230 206Saudiarabien 134 134Singapore 94 97Spanien 219 193Sverige 58 81Förenade arabemiraten 268 84Storbritannien 552 567USA 1 906 2 044Övriga marknader 548 635Summa 7 099 7 097Ingen kund svarar för mer än 10 procent av koncernens totala intäkter.Immateriella och materiella anläggningstillgångar 2024 2023Australien 113 101Kanada 79 71Kina 14 20Danmark 23 24Frankrike 218 161Tyskland 133 142Luxemburg 98 140Nederländerna 11 2 114Spanien 76 62Sverige 114 96Storbritannien 28 33USA 42 42Övriga marknader 5 53Goodwill, varumärken och kundrelationer* 8 469 8 295Summa 9 523 9 353
*
Ej allokerat till geografiska marknader
Not 5. Intäkter
FÖRDELNING AV INTÄKTER
2024 2023RegionerEMEA 3 478 3 400APAC 1 327 1 279Americas 2 295 2 419Summa 7 099 7 097UtrustningFacade Access 1 178 1 314Construction 1 016 1 159Height Safety & Productivity Solutions 1 143 1 192Industrial 695 594Wind 472 454Internt −68 −86Summa Utrustning 4 435 4 627ServiceFacade Access 807 677Construction 610 589Height Safety & Productivity Solutions 217 218Industrial 840 792Wind 221 220Internt −30 −25Summa Service 2 664 2 471Summa 7 099 7 097
Not 6. Rörelsekostnader
2024 2023Råvaror och förnödenheter −2 387 −2 476Personalkostnader −2 470 −2 408Avskrivningar −453 −428Övriga kostnader −792 −840Summa 6 102 −6 152
REDOVISNINGSMETODER
2024 2023Över tidFacade Access 1 178 1 314Construction 324 306Height Safety & Productivity Solutions 5Industrial 94 98Wind Summa över tid 1 595 1 724Tidpunkt Facade Access 807 677Construction 1 302 1 442Height Safety & Productivity Solutions 1 360 1 404Industrial 1 441 1 288Wind 693 674Divisionsinterna elimineringar −99 112Summa tidpunkt 5 504 5 373Summa 7 099 7 097
Se även not 17 Avtalstillgångar och -skulder samt uppfyllda prestations-
åtaganden.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
107Års- och hållbarhetsredovisning 2024
2024 2023Antal Varav Antal Varav heltids- kvinnor heltids- kvinnor anställda%anställda%Australien 136 11 142 10Belgien 8 0 10 0Brasilien 32 19 33 15Kanada 160 20 163 21Kina 303 19 301 22Danmark 45 20 47 20Finland 19 16 19 16Frankrike 295 20 279 18Tyskland 223 26 250 20Indien 45 7 39 5Italien 32 29 32 27Sydkorea 12 8 12 8Luxemburg 58 23 71 20Malaysia 49 10 19 16Mexiko 19 58 20 45Nederländerna 80 11 81 13Norge 54 9 46 9Polen 104 14 135 11Portugal 12 17 11 18Singapore 67 13 69 13Spanien 321 14 323 13Sverige 350 19 331 19Schweiz 5 0 5 0Turkiet 19 58 21 43Förenade Arabemiraten 127 4 11 7 3Storbritannien 183 20 182 21USA 199 18 198 15Summa 2 957 18 2 956 17
2024 2023Löner och andra ersättningar fördelade mellan styrelseledamöter och övriga anställda Styrelse Övriga Styrelse Övriga (exkl. pensioner och sociala avgifter)och VDanställdaoch VDanställdaSverige 15 198 12 191(Varav tantiem o.d.) (4) (12) (3) (6)Utanför Sverige 1 684 1 659(Varav tantiem o.d.) (–) (75) (–) (64)Summa, Koncernen 15 1 882 12 1 850(Varav tantiem o.d.) (4) (86) (3) (70)
2024 2023Koncernens könsfördelning Varav Varav inom bolagets ledningkvinnor, %kvinnor, %Styrelse 50 43Övriga ledande befattningshavare 30 30Personalkostnader 2024 2023Löner och ersättningar 1 894 1 858Sociala kostnader 444 418Övriga personalkostnader 132 131Summa, Koncernen 2 470 2 408(Varav pensionskostnader ingående i sociala kostnader) (81) (75)
Av koncernens pensionskostnader avser −2 MSEK (2) kategorin styrelse och
VD. Koncernens utestående pensionsförpliktelser till den senare uppgår till
28 MSEK (23).
Långsiktigt incitamentsprogram (LTI)
2024 beslutade årsstämman om införandet av ett långsiktigt aktierelaterat
incitamentsprogram i form av ett köpoptionsprogram. Programmet infördes
under året och riktade sig till VD, medlemmar i koncernledningen, lednings-
grupperna i divisionerna och vissa medarbetare i koncernfunktioner. Totalt
köptes 755 000 optioner av de 47 deltagarna. VD köpte 110 000 optioner.
Värderingsmodeller från Black & Scholes används för lösenkursen. Mer
information om köpoptionsprogrammet finns i kallelsen till årsstämman 2024.
Antal utställda Options- Lösen- Åroptionerpriskurs2024/2028 755 000 11,43 132,002023/2027 723 000 7,57 80,352022/2026 369 000 7,90 63,90*2021/2025 358 000 14,00 118,50*
*
Under 2023 slutförde Alimak Group en företrädesemission. Lösenkursen har räk-
nats om för att spegla detta.
I programmen 2024/2028 och 2023/2027 ger varje option deltagaren rätt att
köpa en aktie.
I programmet 2021/2025 och 2022/2026 ger varje option deltagaren rätt att
köpa 1,35 aktier.
Totalt har 9 MSEK rapporterats som utställda köpoptioner i koncernens
egna kapital 2024 avseende det långsiktiga incitamentsprogrammet för 2024.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
108Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Not 7. Antal heltidsanställda och ersättningar till
anställda samt
till styrelse och ledande
befattningshavare
1) Avser rörlig ersättning som intjänats under 2024 och betalas ut under 2025.
Lön/Lön/styrelse-Rörlig Övriga Pensions- styrelse-Rörlig Övriga Pensions- 2024arvodeersättning 1)förmånerkostnad Totalt2023arvodeersättningförmånerkostnad TotaltStyrelseStyrelseJohan Hjertonsson, styrelseordförande 1,0 1,0Johan Hjertonsson, styrelseordförande 0,9 0,9Helena Nordman-Knutson 0,5 0,5Helena Nordman-Knutson 0,4 0,4Christina Hallin Christina Hallin 0,4 0,4Petra Einarsson 0,4 0,4Petra Einarsson 0,3 0,3Tomas Carlsson 0,4 0,4Tomas Carlsson 0,4 0,4Sven Törnkvist 0,4 0,4Sven Törnkvist 0,3 0,3Zeina Bain 0,4 0,4Zeina Bain Heléne Mellquist VD och koncernchefVD och koncernchefOle Kristian Jødahl 5,6 2,8 0,5 1,8 10,7Ole Kristian Jødahl 6,4 4,3 1,1 1,9 13,8Övriga ledande befattningshavare (9 personer) 23,4 7, 1 1,5 1,7 33,7Övriga ledande befattningshavare (9 personer) 25,0 8,1 1,8 2,4 37,3Övriga f.d. ledande befattningshavare 1,9 0,3 2,2Summa 34,4 12,4 2,9 4,3 54,0Summa 33,8 9,9 2,0 3,9 49,5
Styrelse
Arvode har erlagts till styrelseordförande och styrelseledamöterna i enlighet
med beslutet från årsstämman 2023. VD och koncernchef och arbetstagarre-
presentanter erhåller inget styrelsearvode.
Enligt beslut av årsstämman 2024 uppgår arvodet till styrelseledamöterna
som valts vid årsstämman till sammanlagt 3 630 000 SEK. Av detta belopp ska
950 000 SEK betalas till styrelseordföranden och 380 000 SEK till var och en av
de övriga styrelseledamöterna. Vidare beslutades att ett arvode på 150 000
SEK ska utgå till ordföranden för revisionsutskottet, 90 000 SEK till ordföran-
den för ersättningsutskottet, 100 000 SEK till varje ledamot i revisionsutskottet
(ordföranden undantagen) och 60 000 SEK till varje ledamot i ersättnings-
utskottet (ordföranden undantagen). Revisionsutskottet består av Helena
Nordman-Knutson (ordförande) och Tomas Carlsson. Ersättningsutskottet
består av Johan Hjertonsson (ordförande) och Petra Einarsson. Styrelsens
ledamöter har inte rätt till några förmåner efter att att deras uppdrag som
styrelseledamöter har upphört.
Koncernledning
Ersättning till VD och koncernchef och den övriga koncernledningen består av
fast lön, rörlig lön, övriga förmåner samt pension. Den rörliga lönen kan
uppgå till maximalt 70 procent av den fasta lönen för VD och koncernchef och
till maximalt 50 procent för övriga ledande befattningshavare.
VD och koncernchef
Under 2024 erhöll VD och koncernchef Ole Kristian Jødahl en lön på 6 429 000
SEK. Ole Kristian Jødahl erhöll ytterligare förmåner på 1 143 000 SEK.
Pensionsförpliktelsen har fullgjorts genom ett kontant lönetillägg. Fram till maj
2023 inbetalades pensionspremierna till en direktpensionsplan som är
klassificerad och redovisas som en avgiftsbestämd plan. Direktpensionsplanen
är säkerställd genom pantförskrivna företagsägda kapitalförsäkringar. Ole
Kristian Jødahls pensionsålder är 65 år. Vid egen uppsägning gäller en
uppsägningstid på 6 månader och vid uppsägning från bolagets sida tolv
månader. VD och koncernchef har rätt till ett avgångsvederlag motsvarande
12 månaders grundlön.
Övriga medlemmar i koncernledningen
De medlemmar i koncernledningen – ledande befattningshavare – som är
anställda i Sverige har pensionsrätt som i allt väsentligt motsvarar ITP-planen.
Medlemmar som inte är anställda i Sverige har i huvudsak avgiftsbestämda
pensionsplaner. Koncernledningens medlemmar har i de flesta fall en
pensionsålder på 65 år. För medlemmar i koncernledningen gäller en
uppsägningstid om sex månader om anställningen sägs upp av bolaget.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
109Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Not 8. Ersättning till revisorer
2024 2023Ernst & Young:Revisionsuppdrag 17 13Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 0 3Övriga tjänster 0 1Summa 17 17Övriga revisorer:Revisionsuppdrag 5 6Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 1 1Skatterådgivning 1 0Övriga tjänster 2 1Summa 9 8
Not 9. Avskrivningar
2024 2023Avskrivningar enligt plan fördelade per tillgångImmateriella anläggningstillgångar med obestämbar livslängd 201 200Byggnader och mark 10 10Maskiner och andra tekniska anläggningar 21 21Inventarier, verktyg och installationer 24 26Hyresutrustning 59 47Nyttjanderättstillgångar 138 123Summa 453 428Avskrivningar enligt plan fördelade per funktionKostnad för sålda varor 206 178Försäljningskostnader 197 197Administrationskostnader 49 52Utvecklingskostnader 2 2Summa 453 428
Not 10. Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader
2024 2023RörelsevinsterValutakursvinster 56 41Försäkringsersättning 55Tilläggsköpeskilling 9 48Övriga vinster 5 6Summa 70 150RörelseförlusterValutakursförluster −48 −65Övriga förluster −1 16Summa −49 −81
Not 11. Finansiella intäkter och kostnader
2024 2023Finansiella intäkterRänteintäkter 53 34Valutakursvinster 165 485Summa 218 519Finansiella kostnaderRäntekostnader −233 −264Räntekostnader leasing 14 11Övriga finansiella kostnader −14 −26Valutakursförluster −145 −483Summa −406 −784
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övriga
110Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Not 12. Skatter
Koncernens skattekostnad för året uppgick till –187 MSEK (–165), vilket
motsvarar en effektiv skattesats på 23,1% (24,3).
Skattekostnad 2024 2023Skatt för aktuellt år −219 −197Uppskjuten skatt 32 32Summa −187 −165Avstämning av effektiv skatt 2024 2023Resultat före skatt 810 681Skattekostnad enligt svensk skattesats 20,6 % −167 −140Effekt av olika skattesatser för utländska dotterbolag −17 10Skattekostnad för tidigare år 19 9Skattefria intäkter och ej avdragsgilla kostnader −7 15Tidigare ej redovisade skattemässiga underskott och temporära skillnader 8 8Ej redovisade skattemässiga underskott och temporära skillnader för det innevarande året −14 −1Effekt av ändrade skattesatser 0 0Källskatt −6 11Övrigt −3 −5Skattekostnad −187 −165Effektiv skattesats i % 23,1 24,3
Effekt av olika skattesatser för utländska dotterbolag hänför sig främst till
resultat genererat i Australien, Kanada, Tyskland och USA, där bolagsskatten
är högre än i Sverige.
Lagstiftningen kring pelare två har antagits eller i huvudsak antagits i vissa
jurisdiktioner där koncernen är verksam. Denna lagstiftning är dock inte
tillämplig på koncernen eftersom omsättningen underskrider 750 MEUR.
Uppskjuten skatt
I tabellen nedan redovisas uppskjutna skattefordringar och skatteskulder per
kategori vid slutet av respektive rapporteringsperiod och förändringen i
uppskjuten nettoskatt under året.
31 dec 2024 31 dec 2023 Uppskjuten skattefordranMateriella anläggningstillgångar 22 18Finansiella instrument 7 6Varulager 23 24Kortfristiga fordringar 10 Avsättningar 35 47Underskottsavdrag 51 61Övriga uppskjutna skattefordringar 3Summa 148 160Uppskjutna skatteskulderMateriella anläggningstillgångar 25 25Immateriella tillgångar 735 754Avsättningar 30 12Obeskattade reserver 52 52Övriga uppskjutna skatteskulder 7 33Summa 849 876
2024 2023Förändringar i uppskjutna skatter nettoIngående balans, 1 jan −716 −739Förvärv Redovisas i resultaträkningen 32 31Redovisas i övrigt totalresultat −21 −14Omräkningsdifferenser 4 6Utgående balans, 31 dec −701 −716
Uppskjutna skattefordringar avseende underskottsavdrag redovisas endast i
den utsträckning det är sannolikt att framtida skattepliktig vinst kommer att
finnas mot vilken de temporära skillnaderna kan användas.
Den 31 december, 2024 uppgick underskottsavdragen till 326 MSEK (309).
Uppskjuten skatt avseende redovisade underskott uppgick till 55 MSEK (61).
UNDERSKOTTSAVDRAG
Redovisade Ej redovisade31 dec 2024 31 dec 2023 31 dec 2024 31 dec 2023Förfaller inom fem år 14 25 38 37Förfaller efter mer än fem år 4 1 44Utan förfallodatum 177 166 92 37Summa underskott 195 191 131 118
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övriga
111Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Not 13. Goodwill och immateriella anläggningstillgångar
Kund- Utvecklings- 2024 Goodwill Varumärkerelationer Teknikkostnader TotaltAckumulerade anskaffningsvärdenIngående balans, 1 jan 6 109 1 193 1 532 135 146 9 116Förvärv 1 1Årets anskaffningar 1 5 6Avyttringar, utrangeringar −3 −5 −8Årets omräkningsdifferenser 234 48 53 5 10 350Utgående balans, 31 dec 6 344 1 243 1 585 138 155 9 465Ackumulerade avskrivningar och nedskrivningarIngående balans, 1 jan −227 −5 −333 −58 −73 −696Avyttringar, utrangeringar 3 5 7Årets avskrivningar −2 115 −29 −55 −201Årets omräkningsdifferenser −7 14 −2 −8 −31Utgående balans, 31 dec −235 −7 −461 −86 −131 −920Redovisat värde vid årets utgång 6 109 1 236 1 124 52 24 8 545Kund- Utvecklings- 2023 Goodwill Varumärkerelationer Teknikkostnader TotaltAckumulerade anskaffningsvärdenIngående balans, 1 jan 6 179 1 206 1 556 135 133 9 209Förvärv 5 5Årets anskaffningar 1 5 6 Avyttringar, utrangeringar −2 −2Omklassificeringar −1 13 1 11 −3Årets omräkningsdifferenser 74 11 11 −1 −2 −99Utgående balans, 31 dec 6 109 1 193 1 532 135 146 9 116Ackumulerade avskrivningar och nedskrivningarIngående balans, 1 jan −229 −3 −210 −37 −33 −512Avyttringar, utrangeringar 0 2 2Årets avskrivningar −3 −135 −22 −41 −200Omklassificeringar 2 −2 Årets omräkningsdifferenser 2 0 10 1 2 15Utgående balans, 31 dec 227 5 333 58 73 696Redovisat värde vid årets utgång 5 882 1 188 1 200 77 73 8 420
Varumärkena som förvärvats genom rörelseförvärv har värderats till verkligt värde i samband med förvärvet. Varumärkena till ett värde av 1 230 MSEK har
bedömts ha en obestämd livslängd och det uppskattas att de kommer att skapa kassaflöde under en obestämd tidsperiod. Uppskattningen är baserad på
deras marknadsledande ställning på globala, regionala eller kundspecifika marknader och deras långa historia. Varumärkena utvecklas kontinuerligt och
behovet av nedskrivning prövas varje gång koncernen gör en nedskrivningsprövning av goodwill. Övriga varumärken skrivs av över 10 år.
GOODWILL OCH IMMATERIELLA TILLGÅNGAR MED OBESTÄMBAR
LIVSLÄNGD HAR ALLOKERATS TILL FÖLJANDE KASSAGENERERANDE
ENHETER, MSEK
31 dec 202431 dec 2024GoodwillVarumärkeDivision Facade Access 1 530 600Division Construction 2 106 74Division Height Safety & Productivity Solutions 1 391 327Division Industrial 814 Division Wind 268 230Summa 6 109 1 230
Goodwill granskas med avseende på potentiellt nedskrivningsbehov när det finns
en indikation på att nuvärdet kan ha försämrats, eller åtminstone en gång om året.
Prövning av goodwills nedskrivningsbehov utförs genom att goodwill allokeras till
kassagenererande enheter på den lägsta nivå som genererar oberoende kassa-
flöden. Denna nivå har, i enlighet med den operativa organisationen, identifierats
vara rörelsesegmenten.
Återvinningsvärderna för de kassagenererande enheterna fastställs genom
berkning av nyttjandevärdet. Progonserna över framtida kassaflöden är baserade
på de strategiska planer som godkänts av koncernledningen och styrelse.
Prognoserna över klassaflöden sträcker sig över 5 år, där det sista året definierar
slutvärdet. Kassaflöden efter prognosperioden prognosticeras baserat på en
långsiktigt tillväxttakt om 2 procent.
De viktigaste antagandena som görs av ledningen i samband med prognoserna
gäller framtidsutsikterna för marknad och lönsamhet. Marknadsandelen och
tillväxtpotentialen på marknaderna för både ny utrustning och service har tagits i
beaktande vid definieringen av den framtida försäljningsökningen. Nyckelfaktorer
som påverkar lönsamheten är försäljningsvolym, konkurrenskraft och kostnads-
effektivitet. Utnyttjandegraden för fabriker och monteringsanläggningar och dess
konkurrenskraft ur ett kostnadsperspektiv påverkar lönsamheten. Det pågående
lönsamhetsförbättringsprogrammet förväntas förbättra lönsamheten ytterligare
under de kommande åren. Den diskonteringsränta som används vid prövningen
av nedskrivningsbehovet är en vägd genomsnittlig kapitalkostnad (WACC –
Weighted Average Cost of Capital) som återspeglar den totala kostnaden för eget
kapital och lån, samt de marknadsrisker som gäller för koncernen. WACC-kompo-
nenterna är den riskfria räntan, marknadens riskpremie, Alimak Groups betavärde,
förhållandet mellan skulder och eget kapital samt kreditspread. WACC som använts
uppgår till 9,8 procent (9,4).
De genomförda prövningarna av nedskrivningsbehovet har inte lett till någon
nedskrivning under 2024.
Nuvärdet av respektive kassagenererande enhet är beroende av de antaganden
som föreligger vid beräkningen av diskonterade kassaflöden. Alimak Group har
gjort simuleringar av nuvärdet om viktiga antaganden för beräkningen skulle
förändras.
Känslighetsanalysen visar att inga rimliga förändringar av diskonteringsräntan
skulle medföra att nuvärdet skulle understiga det redovisade värdet. Det finns ett
väsentligt utrymme innan förändringar i alla viktiga antaganden skulle leda till ett
nedskrivningsbehov. Även prognoser för försäljningstillväxt och EBIT-marginal
ingår i känslighetsanalysen och inga rimliga förändringar i dessa leder till ett
nedskrivningsbehov för någon av de kassagenererande enheterna.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övriga
112Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Not 14. Materiella anläggningstillgångar
Maskiner och Inventarier, Maskiner och Inventarier, Byggnader andra tekniska verktyg och Hyres- Byggnader andra tekniska verktyg och Hyres- 2024och markanläggningarinstallationerutrustning Totalt2023och markanläggningarinstallationerutrustning TotaltAckumulerade anskaffningsvärdenAckumulerade anskaffningsvärdenIngående balans, 1 jan 367 257 114 536 1 275Ingående balans, 1 jan 322 207 196 506 1 231Årets anskaffningar 23 19 26 53 120Årets anskaffningar 56 31 33 64 185Avytrtringar och utrangeringar, etc. −1 11 −29 −88 −129Avyttringar och utrangeringar, etc. 4 17 74 −31 −126Omklassificeringar 0 Omklassificeringar 5 40 40 5 Årets omräkningsdifferenser 14 8 23 11 55Årets omräkningsdifferenser 2 4 0 −9 −15Utgående balans, 31 dec 403 273 133 512 1 322Utgående balans, 31 dec 367 257 114 536 1 275Ackumulerade avskrivningar Ackumulerade avskrivningar Ingående balans, 1 jan −79 −124 −69 −344 −615Ingående balans, 1 jan 73 110 114 323 618Avyttringar och utrangeringar, etc. 1 10 28 77 116Avyttringar och utrangeringar, etc. 4 16 58 22 100Årets avskrivning enligt plan 10 −21 −24 −51 −106Årets avskrivning enligt plan 10 21 26 47 105Omklassificeringar Omklassificeringar 0 12 12 0 Årets omräkningsdifferenser −6 −6 −20 − 6 −37Årets omräkningsdifferenser 0 3 1 4 8Utgående balans, 31 dec −95 −141 −85 −323 −642Utgående balans, 31 dec 79 124 69 344 615Redovisat värde vid årets utgång 309 133 49 189 679Redovisat värde vid årets utgång 288 133 46 192 659
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övriga
113Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Not 15. Nyttjanderättstillgångar och leasingskulder
NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGARNYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGARÖvriga maskiner Övriga maskiner 2024 Lokaler Fordonoch utrustning Totalt2023 Lokaler Fordonoch utrustning TotaltAckumulerade anskaffningsvärdenAckumulerade anskaffningsvärdenIngående balans, 1 jan 352 108 11 471Ingående balans, 1 jan 366 94 12 472Nya avtal 125 52 3 180Nya avtal 49 51 3 103Avyttringar och utrangeringar −91 −32 −2 −125Avyttringar och utrangeringar −56 –35 −4 −96Årets omräkningsdifferenser 14 5 0 19Årets omräkningsdifferenser −6 −1 0 −8Utgående balans, 31 dec 400 133 13 545Utgående balans, 31 dec 352 108 11 471Ackumulerade avskrivningar Ackumulerade avskrivningar Ingående balans, 1 jan −145 −46 −6 −197Ingående balans, 1 jan −105 −45 −5 −156Årets avskrivning −97 −38 −3 −138Årets avskrivning −86 −34 −4 −123Avyttringar och utrangeringar 67 29 2 97Avyttringar och utrangeringar 42 32 3 77Årets omräkningsdifferenser −6 −2 0 −8Årets omräkningsdifferenser 4 0 0 5Utgående balans, 31 dec −181 −58 −7 −247Utgående balans, 31 dec −145 −46 −6 −197Redovisat värde vid årets utgång 219 75 5 299Redovisat värde vid årets utgång 207 62 5 274LEASINGSKULDERLEASINGSKULDERÖvriga maskiner Övriga maskiner 2024 Lokaler Fordonoch utrustning Totalt2023 Lokaler Fordonoch utrustning TotaltLångfristiga leasingskulder 151 43 3 197Långfristiga leasingskulder 141 36 3 180Kortfristiga leasingskulder 76 35 2 113Kortfristiga leasingskulder 60 29 2 92Summa redovisat värde av leasingskulder 227 78 5 310Summa redovisat värde av leasingskulder 202 65 5 272Löptidsanalys avseende ej diskonterade Löptidsanalys avseende ej diskonterade kontraktuella leasingbetalningarkontraktuella leasingbetalningar 1–12 månader 84 37 2 124 1–12 månader 77 32 2 111 13–36 månader 92 40 1 135 13–36 månader 88 35 2 124 37–60 månader 36 5 1 42 37–60 månader 42 5 0 47 > 60 månader 26 0 0 26 > 60 månader 31 0 0 32Summa 239 82 5 326Summa 237 72 5 313
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
114Års- och hållbarhetsredovisning 2024
EFFEKT PÅ KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT
2024 2023Avskrivning av nyttjanderättstillgångar ingår i följande:Kostnad sålda varor −97 82Försäljningskostnader −14 17Administrationskostnad −26 23Utvecklingskostnad −1 1Summa −138 −123Ingår i räntekostnader 14 11EFFEKT PÅ KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS2024 2023Ingår i kassaflöde från den löpande verksam-heten:Erlagd ränta 14 11Ingår i kassaflöde från finansieringsverksamheten:Återbetalning av leasingskulder −128 123
Alimak Group tillämpar inte undantagen för leasing med lågt värde eller
kortfristig leasing som medges enligt IFRS 16, utan all leasing redovisas i
tabellerna ovan. Alimak Group har ingen leasing av immateriella tillgångar.
Antalet kontrakt med rörliga leasingavgifter är få och beloppen oväsentliga.
Not 16. Varulager
31 dec 2024 31 dec 2023Råvaror och förnödenheter 404 360Varor under tillverkning 436 360Färdiga varor och handelsvaror 408 466Summa 1 249 1 186
I varulagervärdet ingår reserv för inkurans om 160 MSEK (166).
Not 17. Avtalstillgångar och avtalsskulder
AVTALSSALDON MED KUNDERAvtals-Avtals -2024tillgångarskulderIngående balans, 1 jan 338 326Nya förskott från kunder 79Ökning (+)/Minskning (–) beroende på redovisad intäkt 370 −103Ökning (+)/Minskning (–) beroende på överföring av kundfordringar −470 Omvärderingar 51 Omräkningsdifferenser 31 9Utgående balans, 31 dec 321 311Avtals-Avtals- 2023tillgångarskulderIngående balans, 1 jan 347 148Nya förskott från kunder 84Ökning (+)/Minskning (–) beroende på redovisad intäkt 695 −83Ökning (+)/Minskning (–) beroende på överföring av kundfordringar 690 Omvärderingar 9 Omklassificeringar* 13 185Omräkningsdifferenser 35 −8Utgående balans, 31 dec 338 326
Ökning/minskning i ovanstående tabell avser avtalstillgångar som speglas i
den totala justering som krävs för att anpassa intäktsredovisningen för arbete
som slutförts men ännu inte fakturerats vid årets slut. Av den totala summan
på 321 MSEK (338) beräknas 285 MSEK (338) faktureras inom ett år.
Not 18. Finansiella tillgångar och skulder
31 dec 2024 31 dec 2023Finansiella tillgångar och skulder Redovisat Redovisat värderade till upplupet anskaffningsvärdevärdevärdeTillgångarAndra långfristiga fordringar 243 172Kundfordringar 1 341 1 330Övriga kortfristiga fordringar 125 143Likvida medel 1 095 739Summa 2 804 2 384
SkulderLångfristiga låneskulder 3 428 3 579Långfristiga leasingskulder 197 180Kortfristiga låneskulder 0 28Kortfristiga låneskulder 113 92Leverantörsskulder 444 436Övriga finansiella skulder 476 470Summa 4 658 4 785
Finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde 31 dec 2024 31 dec 2023TillgångarÖvriga finansiella fordringar, Nivå 3 11 Derivat till verkligt värde via resultaträkningen, Nivå 2 0 1Derivat via säkringsredovisning, Nivå 2 4 7Summa 15 8SkulderDerivat, Nivå 2 8 3Övriga långfristiga skulder, Nivå 3 29 Övriga långfristiga skulder, Nivå 3 38Summa 37 41
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
115Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Räntesatsen på de räntebärande skulderna är i enlighet med marknadsmäs-
siga villkor per den 31 december 2024 och det verkliga värdet på balansdagen
motsvaras i allt väsentligt av det redovisade värdet. Verkligt värde för lång-
och kortfristiga skulder till kreditinstitut beräknas i upplysningssyfte genom att
framtida kassaflöden diskonteras med nu gällande ränta för den återstående
löptiden.
Koncernen kategoriserar finansiella tillgångar och finansiella skulder som
värderas till verkligt värde i en verkligt värde-hierarki, baserat på den
information som används vid värderingen av varje tillgång eller skuld. Under
räkenskapsåret har inga finansiella tillgångar eller finansiella skulder
omklassificerats mellan värderingskategorierna. Valutaderivat värderas till
verkligt värde genom en diskontering av skillnaden mellan den avtalade
terminskursen och den terminskurs som kan tecknas på balansdagen för den
återstående avtalsperioden. För diskonteringen används en riskfri ränta
baserad på statsobligationer.
Nivå 1 – Noterade priser för identiska tillgångar eller skulder på en aktiv
marknad.
Nivå 2 – Noterade priser på marknader som inte är aktiva, noterade priser för
liknande tillgångar eller skulder, annan information än noterade priser
som är observerbar direkt eller indirekt – huvudsakligen för instru-
mentets hela löptid – samt indata till värderingsmodeller som hämtas
från observerbara marknadsdata.
Nivå 3 – Information som är väsentlig för tillgångens eller skuldens nuvärde
finns inte att observera, utan koncernens egna bedömningar måste
tillämpas. Övriga finansiella fordringar är hänförliga till investeringar i
finansiella instrument och har beräkningar enligt verkligt värde. Övriga
kortfristiga skulder 2024 (Övriga långfristiga skulder 2023) är hän-
förliga till tilläggsköpeskillingen för förvärvet av Tall Crane Equipent
Ltd och har beräknats utifrån måluppfyllnad och är nuvärdes-
diskonterade. Det verkliga värdet av den villkorade köpe skillingen
hänförlig till tilläggsköpeskillingen för Tall Crane minskade med 9
MSEK och redovisades i resultaträkningen under året.
Inga överföringar genomfördes av värdering av verkligt värde mellan Nivå 2
och Nivå 3
ÄNDRINGAR I SKULDER TILL FÖLJD AV FINANSIERINGSVERKSAMHETENLångfristiga Långfristiga KortfristigaKortfristiga2024låneskulderleasingskulderlåneskulderleasingskulder Derivat TotaltIngående balans, 1 jan 3 579 180 28 92 3 3 882Kassaflöden −274 −106 −28 −22 7 −423Övriga förändringar av leasingskulder 125 46 171Ändringar i verkligt värde −1 −1Omräkningsdifferenser 123 −2 0 −2 119Utgående balans, 31 dec 3 428 197 0 113 8 3 747Långfristiga Långfristiga KortfristigaKortfristiga2023låneskulderleasingskulderlåneskulderleasingskulder Derivat TotaltIngående balans, 1 jan 4 537 210 2 133 105 4 6 990Kassaflöden −947 −105 −2 104 −17 −1 −3 175Övriga förändringar av leasingskulder 70 3 73Ändringar i verkligt värde 0 0Omräkningsdifferenser 11 5 −1 1 −6Utgående balans, 31 dec 3 579 180 28 92 3 3 882
Not 19. Kundfordringar
2024 2023Kundfordringar, brutto 1 453 1 433Ackumulerad reserv för kreditförluster, ingående balans, 1 jan −103 82Årets reserveringar −30 40Årets återförda reserveringar 26 16Valutakursdifferenser −4 3Ackumulerad reserv för kreditförluster, utgående balans, 31 dec −112 –103Kundfordringar, netto vid årets slut 1 341 1 330Åldersanalys av förfallna kundfordringar som inte anses vara osäkra 31 dec 2024 31 dec 2023ej förfallna 836 8231–30 dagar 219 22831–90 dagar 104 8391–120 dagar 88 104> 120 dagar 94 92Summa vid årets utgång 1 341 1 330
Not 20. Förutbetalda kostnader och upplupna
intäkter
31 dec 2024 31 dec 2023Förutbetald leasing och hyra 7 6Upplupna försäljningsintäkter 11 24Förutbetald försäkring 36 29Bankavgifter och advokatkostnader 1 1Transportstöd och avgifter 3 3IT-tjänster 16 17Förskott till leverantörer 55 54Övrigt 5 9Redovisat värde vid årets utgång 133 143
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
116Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Not 21. Löptidsanalys, fordringar och skulder
Upplåning
Totala långfristiga låneskulder är 3 428 MSEK, som består av ett banklån med
tre års löptid ock förfaller i oktober 2027. Den genomsnittliga räntebindnings-
tiden för den långfristiga upplåningen uppgick vid årets slut till 1 månad (1).
Den genomsnittliga räntan för koncernens räntebärande lån uppgick vid årets
slut till 4,4 procent (5,4).
I koncernens låneavtal med banker finns specifika villkor, så kallade
kovenanter. Dessa kovenanter utgörs av följande finansiella nyckeltal:
– Koncernens nettoskuld i förhållande till EBITDA.
– Koncernens nettoskuld i förhållande till eget kapital.
Kovenanterna beräknas för koncernen baserat på kvartalsvisa finansiella
rapporter vilket innebär 31 mars, 30 juni, 30 september och 31 december.
De totala utestående upplåningsbeloppen enligt låneavtal med bestämd
förfallodag och två avtal om revolverande kreditfacilitet omfattas av dessa
kovenanter.
Kapitalförvaltning
Kapital avser både eget kapital och lånat kapital. Koncernens mål för
kapitalförvaltningen är att trygga koncernens fortlevnad och handlingsfrihet
och att se till att ägarna erhåller avkastning på investerade medel. Fördel-
ningen mellan eget kapital och lånat kapital ska vara sådan att en god balans
erhålls mellan risk och avkastning. Kapitalstrukturen anpassas när detta är
nödvändigt för att möta förändrade ekonomiska förutsättningar och andra
omvärldsfaktorer. För att bibehålla och anpassa kapitalstrukturen kan
koncernen fördela medel, öka det egna kapitalet genom utgivande av nya
aktier eller kapitaltillskott eller sälja tillgångar för att minska skulderna,
alternativt öka skulderna för att förvärva tillgångar.
LÖPTIDSANALYS AVSEENDE KONTRAKTSENLIGA INBETALNINGAR/
UTBETALNINGAR
31 dec 2024<1 1–12 1–5 >5 Finansiella tillgångarmånadmånaderårårÖvriga långfristiga fordringar 67 97Kundfordringar inkl långfristiga 704 674 51 Derivat 3 1 Övriga finansiella fordringar 62 176 10 Upplupna intäkter 11 5 Likvida medel 35 5 Kassa och bank 1 019 36 Summa 1 831 899 129 97<1 1–12 1–5 >5 Finansiella skuldermånadmånaderårårUpplåning och leasingskulder 9 271 4 023 Leverantörsskulder 283 154 7 Derivat 1 7 Övriga finansiella skulder 110 89 25 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 125 384 50 2Summa 529 904 4 105 2
Finansiella skulder består av ej diskonterade belopp, inklusive framtida
räntebetalningar.
LÖPTIDSANALYS AVSEENDE KONTRAKTSENLIGA INBETALNINGAR/
UTBETALNINGAR
31 dec 2023<1 1–12 1–5 >5 Finansiella tillgångarmånadmånaderårårÖvriga långfristiga fordringar 20 79Kundfordringar inkl långfristiga 698 666 38 2Derivat 3 5 Övriga finansiella fordringar 41 176 22 1Upplupna intäkter 3 24 Likvida medel 34 7 Kassa och bank 692 2 4 Summa 1 471 879 84 81<1 1–12 1–5 >5 Finansiella skuldermånadmånaderårårUpplåning och leasingskulder 345 4 102 Leverantörsskulder 275 160 5 1Derivat 3 0 0 Övriga finansiella skulder 156 239 20 0Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 45 272 21 44Summa 479 1 016 4 149 45
RESERVEN FÖR KASSAFLÖDESSÄKRING BERÄKNAS PÅVERKA
VÄL RESULTATRÄKNINGEN SOM KASSAFLÖDET I NEDAN
ANGIVNA PERIODER
31 dec 2024 31 dec 2023Inom 1 år −5 4Mer än 1 år 0 0Summa −5 4
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
117Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Not 22. Eget kapital och resultat per aktie
Emitterat Antal aktiekapital emitterade Kvot- Aktiekapital(SEK)aktiervärde Emitterat aktiekapital 31 december 2023 2 151 462 107 573 111 0,02Emitterat aktiekapital 31 december 2024 2 151 462 107 573 111 0,02
Egna aktier
Per december 2024 äger Alimak Group 1 742 611 egna aktier (per den 31 dec
2023: 1 742 611).
Resultat per aktie och utdelning 2024 2023Hänförligt till moderbolagets aktieägare (MSEK) 623 515Genomsnittligt antal utestående aktier, före och efter utspädning (tusental) 107 573 107 573Resultat per aktie (före utspädning (SEK) 5,89 5,25Resultat per aktie (efter utspädning (SEK) 5,87 5,25Ordinarie kontantutdelning baserad på antal aktier* 3,00 2,50
* Utdelning per aktie baserat på antal utestående aktier per utdelningstillfället.
Not 23. Förmåner efter anställningens slut
Avgiftsbestämda pensionsplaner
Koncernens avgiftsbestämda pensionsplaner omfattar anställda inom alla
dotterbolag. Vissa anställda i vissa företag omfattas dock av förmånsbestämda
pensionsplaner. De avgiftsbestämda pensionsplanerna omfattar i huvudsak
ålderspension, sjukpension och familjepension. Premierna betalas löpande
under året av respektive koncernföretag till olika försäkringsbolag. Storleken
på premierna baseras på lönen.
VD och koncernchef omfattas av en direktpensionsplan som är klassificerad
och redovisas som en avgiftsbestämd plan. Direktpensionsplanen är
säkerställd genom en pantförskriven företagsägd kapitalförsäkring.
Förmånsbestämda pensionsplaner
Koncernens förmånsbestämda pensionsplaner omfattar främst medarbetare i
Sverige, Storbritannien, Luxemburg, Tyskland och Frankrike. Därutöver finns
förmånsbestämda pensionsplaner i mindre omfattning i Italien och Polen.
Enligt dessa förmånsbestämda planer har de anställda rätt till pensionsförmå-
ner baserat på deras pensionsgrundande inkomst och antal tjänstgöringsår.
Pensionsplanerna omfattar i huvudsak ålderspension, pensionsersättning,
sjukpension och familjepension.
Pensionsplanen i Storbritannien är fonderad och det finns inget tillgångstak.
Planen fungerar enligt en förmånsbestämd plan där pensioner betalas ut vid
pensioneringen baserat på tjänstgöring och slutlön. Försäkringssystemet
fungerar enligt brittisk stiftelselag och stiftelsen är en separat juridisk person.
Pensionsplanen i Frankrike täcker pensionsersättningen och är försäkrad.
Det finns inga försäkringsgränser eller krav på minimifinansiering.
Pensionsplanerna i Tyskland täcker pensioner, förtidspensioner och
ersättning vid jubileer. Planerna är ofonderade. Pensionsplanerna tillhanda-
håller en avgiftsbestämd plan med garanti och erbjuds till medarbetare som
arbetat minst 3 år i bolaget. Planerna som täcker pensionen är stängda,
medarbetarna tjänar inte längre in några pensionsrätter.
Den svenska pensionsplanen tryggas genom avsättningar i balansräk-
ningen i kombination med kreditförsäkring i PRI Pensionsgaranti och genom
pensionsförsäkring i Alecta.
I Luxemburg är pensionsplanen stängd. Medarbetarna tjänar inte längre in
några pensionsrätter, planen är ofonderad och tillhandahåller en slutlönebase-
rad pensionsplan.
En känslighetsanalys har genomförts för förmånsbestämda pensionsplaner.
Om diskonteringsräntan skulle minska med 0,5 procentenheter skulle värdet
av den svenska pensionsskulden öka med 2 MSEK, den tyska pensionsskul-
den med 2 MSEK, pensionsskulden i Luxemburg med 1 MSEK och skulden i
Frankrike med 1 MSEK och tillgången i Storbritannien minskar med 5 MSEK.
Inga förändringar i övriga relevanta aktuariella antaganden är rimligtvis
möjliga per datumet.
Pensionskostnader i resultaträkningen 2024 2023Förmånsbestämda pensionsplanerKostnad för pensioner intjänade under året 2 3Räntekostnad, netto 0 0Summa för perioden 2 3Kostnad för avgiftsbestämda pensioner 81 75Summa för perioden 83 78Pensionskostnader i övrigt totalresultat 2024 2023Förmånsbestämda pensionerOmvärdering av pensionsskulder 25 –21Omvärdering av förvaltningstillgångar 10 –7Summa för perioden 35 28
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
118Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Belopp som redovisas i balansräkningen 31 dec 2024 31 dec 2023StorbritannienNuvärde av pensionsåtagande, fonderade planer 89 75Verkligt värde på förvaltningstillgångar −168 −164Summa Storbritannien −79 −89SverigeNuvärde av pensionsåtagande, ofonderade planer 31 31Summa Sverige 31 31FrankrikeNuvärde av pensionsåtagande, försäkrade planer 16 18Verkligt värde för fond* 19Summa Frankrike 16 – 1TysklandNuvärde av pensionsåtagande, ofonderade planer 53 52Summa Tyskland 53 52LuxemburgNuvärde av pensionsåtagande, ofonderade planer 35 29Summa Luxemburg 35 29Övriga länderNuvärde av pensionsåtagande, ofonderade planer 8 6Summa övriga länder 8 6Redovisat värde vid periodens slut 64 28*Verkligt värde för PREDICA-fonden uppgår till 17 MSEK och redovisas som en långfristig tillgång.79 MSEK har redovisats som övrig långfristig tillgång och 143 MSEK har redovisats som avsättning för pensioner.Belopp som redovisas i balansräkningen 2024 2023Avgiftsbestämda planer (direkt pensionsplan) 32 0Utgående balans, 31 dec 32 0
Avstämning av belopp redovisat i balansräkningen 2024 2023Ingående balans, 1 jan 28 67Förvärv Kostnad för pensioner intjänade under året och administrationskostnader 2 3Räntekostnad, netto 0 0Omvärdering av pensionsskulder 25 −21Omvärdering av förvaltningstillgångar 10 −7Pensionsutbetalningar direkt från arbetsgivaren 11 11Inbetalningar från arbetsgivaren 5 1Övrigt 9 2Valutakursdifferenser −3 −6Utgående balans, 31 dec 64 28Avstämning av nuvärdet av pensionsskulder 2024 2023Ingående balans, 1 jan 192 172Förvärv Kostnad för pensioner intjänade under året och administrationskostnader 2 3Räntekostnad 8 5Omvärdering av pensioner:– demografiska antaganden −0– finansiella antaganden 27 19– erfarenhetsbaserade justeringar −2 −2Pensionsutbetalningar 11 11Pensionsutbetalningar från förvaltningstillgångar −4 0Försäkrade pensionsutbetalningar 42Övrigt 9 2Valutakursdifferenser 11 −2Utgående balans, 31 dec 232 192Avstämning av förvaltningstillgångar till verkligt värde 2024 2023Ingående balans, 1 jan 164 105Ränteintäkter 8 5Avkastning utöver ränteintäkt 10 7Inbetalningar från arbetsgivaren −5 1Försäkrade pensionsutbetalningar 42Pensionsutbetalningar från förvaltningstillgångar −3 0Valutakursdifferenser 14 4Utgående balans, 31 dec 168 164
Förvaltningstillgångarna utgörs av investeringar i Deferred Allocation Funding
With-Profits hos Aviva, Storbritanniens största försäkringsbolag. Fondens
medel investeras i en mix av aktier, obligationer och fast egendom, med en
samlad riskprofil på låg till medelhög nivå.
I Frankrike kan den fond som tecknats hos PREDICA ersätta bolaget för
utbetalning av pensionsförmåner. Denna investering löper med en fast ränta
om 3,5%.
Väsentliga aktuariella antaganden som tillämpats 2024 2023Sverige:Diskonteringsränta, % 3,40 3,20Framtida pensionshöjningar, % 1,80 1,60Livslängd DUS23 DUS23Storbritannien:Diskonteringsränta, % 5,15 4,50Framtida löneökningar, % 2,75 2,50Framtida pensionshöjningar, % 1,90 1,85Livslängd PxA16 PxA16Tyskland:Diskonteringsränta, % 3,33-1,96 3,85-1,83Framtida pensionshöjningar, % 2,00-2,20 2,15-2,20Livslängd RT 2018 G RT 2018 GFrankrike:Diskonteringsränta, % 3,20 3,35Framtida pensionshöjningar, % 2,50-2,70 2,70Livslängd INSEE 18-20 INSEE 15-17Luxemburg:Diskonteringsränta, % 2,15 2,94Livslängd Statec 95-97 Statec 95-97
Prognos över det kommande årets kassaflöde, förmånsbestämda pensioner
De förväntade avgifterna till pensionsplanerna för nästkommande år uppgår
till 6 MSEK (4).
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
119Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Not 25. Upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter
31 dec 2024 31 dec 2023Personalkostnader 141 157Räntekostnader 28 32Förutbetalda intäkter 27 20Projektkostnader, installationsprojekt 124 114Konsultarvoden 22 17Försäljningsprovision 8 5Övriga poster 21 38Summa 370 382
Koncernen har direkta avgiftsbestämda pensionsplaner som omfattar både
nuvarande och tidigare VD & koncernchef. Pensionsplanerna är säkerställda
genom en pantförskriven företagsägd kapitalförsäkring vars värde vid
utgången av räkenskapsåret uppgick till 35 MSEK (29).
Övriga eventualförpliktelser avser i huvudsak utställda motförbindelser för
koncernföretags åtaganden gentemot kunder.
Not 27. Kreditfaciliteter i banker
31 dec 2024 31 dec 2023Beviljade kreditlimiter 2 802 2 234Outnyttjad del 2 802 1 937Utnyttjat kreditbelopp 297
Kreditfaciliteterna omfattar två seniora revolverande lånefaciliteter om 2 000
MSEK respektive 50 MEUR och en checkräkningskredit i koncernens cash pool
om 50 MSEK samt lokala kreditfaciliteter i Brasilien och Kina. De två avtalen
om revolverande kreditfaciliteter omfattar finansiella kovenanter med krav på
att förhållandet mellan total låneskuld och EBITDA respektive eget kapital inte
ska överstiga vissa nivåer som specificeras i kreditfacilitetsavtalen.
Not 28. Förvärv och avyttringar
Inga väsentliga förvärv har genomförts under 2024.
Not 29. Händelser efter balansdagen
Organisationsförändringar
Från och med den 1 mars 2025 kommer Philippe Gastineau att fullt ut fokusera
på division Facade Access och José Maria Nevot, för närvarande divisionschef
för division Wind, kommer att ta över ansvaret som divisionschef för division
HSPS. Rafael Peña Guinaliu, som för närvarande är COO i division Wind
kommer att ta över som divisionschef för Wind.
Not 24. Avsättningar
Slut Garanti-Personal Säkerhets-besiktnings-Övriga 2024åtagandenkostnader utrustning*kostnaderavsättningar** TotaltIngående balans, 1 jan 32 37 5 0 29 103Årets avsättning 28 58 37 3 15 142Ianspråktagna belopp 18 −58 −28 −2 −18 −125Återföring av ej ianspråktagna belopp −8 −0 −0 −9Omklassificeringar 0 5 0 5Valutakursdifferenser 1 3 0 −2 2Utgående balans, 31 dec 35 39 14 6 24 118varav kortfristigt 2 1 3Slut Garanti-Personal Säkerhets-besiktnings-Övriga 2023åtagandenkostnader utrustning*kostnaderavsättningar TotaltIngående balans, 1 jan 35 36 0 52 123Årets avsättning 11 18 5 3 11 47Ianspråktagna belopp 10 −12 −3 −28 −53Återföring av ej ianspråktagna belopp −7 −3 0 −6 −16Omklassificeringar 4 −1 −1 4 7Valutakursdifferenser −1 −1 0 −3 −5Utgående balans, 31 dec 32 37 5 0 29 103varav kortfristigt 2 1 3
*Under 2023 flyttades beloppet för säkerhetsutrustning från kolumnen Övriga avsättningar till kolumnen för Säkerhetsutrustning.
**Avsättningen på 6 MSEK som lämnats för nedläggningen av monteringsanläggningen i Mammendorf ingår i kolumnen för Övriga avsättningar 2024.
Not 26. Ställda panter och ansvarsförbindelser
31 dec 2024 31 dec 2023Ställda säkerheterKapitalförsäkring 35 29Övrigt 7 8Summa ställda säkerheter 42 37EventualförpliktelserGarantiåtaganden, FPG/PRI 1 1Övriga eventualförpliktelser 733 738Summa eventualförpliktelser 734 739
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
120Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Belopp i MSEK Not 2024 2023
Intäkter 9 11
Administrationskostnader A2, A3, A4 −42 52
Rörelseförlust 33 −41
Finansiella intäkter A5 431 667
Finansiella kostnader A5 −387 −277
Resultat efter nansiella poster 11 349
Bokslutsdispositioner
rändring av obeskattade reserver A7 −3
Koncernbidrag, erhållna A2 64
Resultat före skatt 8 413
Skatter A6 −1 −5
Årets resultat 7 408
Belopp i MSEK Not 2024 2023
Årets resultat 7 408
Övrigt totalresultat
Årets totalresultat 7 408
Moderbolagets resultaträkning Moderbolagets totalresultat
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
Finansiella rapporter 121Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Belopp i MSEK Not 31 dec. 2024 31 dec. 2023
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Finansiella tillgångar
Andelar i koncernföretag A8 5 198 5 198
Långfristiga fordringar hos koncernföretag 3 446 3 329
Andra långfristiga fordringar A6 42 17
Summa anläggningstillgångar 8 686 8 544
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Fordringar hos koncernföretag 287 867
Övriga kortfristiga fordringar A9 28 27
315 894
Kassa och bank 398 77
Summa omsättningstillgångar 714 971
SUMMA TILLGÅNGAR 9 399 9 515
Moderbolagets balansräkning
Belopp i MSEK Not 31 dec. 2024 31 dec. 2023
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital A14
Bundet eget kapital
Aktiekapital 2 2
Uppskrivningsfond 200 200
202 202
Fritt eget kapital
Överkursfond 4 227 4 227
Balanserade vinstmedel 1 333 1 181
Årets resultat 7 408
5 567 5 816
5 769 6 018
Obeskattade reserver A11 104 101
Långfristiga skulder
Långfristiga låneskulder A12 3 446 3 329
Övriga långfristiga skulder 21
3 467 3 329
Kortfristiga skulder
Skulder till koncernföretag 17 20
Övriga kortfristiga skulder A10 42 47
60 67
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 9 399 9 515
För information om moderbolagets ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se not A13.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
Finansiella rapporter 122Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Moderbolagets kassaödesanalys
Belopp i MSEK Not 2024 2023
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt 8 413
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet, m.m. 3 −15
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning (−)/minskning (+) av rörelsefordringar 517 −391
Ökning (+)/minskning (−) av rörelseskulder −13 31
Betald inkomstskatt −2 −17
Kassaöde från den löpande verksamheten 513 21
Investeringsverksamheten
Förvärv av finansiella tillgångar −3 300
Kassaöde från investeringsverksamheten −3 300
Finansieringsverksamheten
Företrädesemission 2 478
Upptagna lån 250 3 064
Amortering av lån −250 −2 090
Koncernbidrag, erhållna −64
rvärv av egna aktier −75
Utställda köpoptioner 9 5
Utbetald utdelning −265 −194
Kassaöde från nansieringsverksamheten −192 3 187
Nettorändring av likvida medel 321 91
Likvida medel vid årets början 77 168
Likvida medel vid årets slut 398 77
MODERBOLAGETS TILLÄGGSUPPLYSNINGAR TILL KASSAFLÖDESANALYS
Belopp i MSEK 2024 2023
Erhållen/erlagd ränta
Erhållen ränta 313 334
Erlagd ränta −255 −238
Erhållen utdelning 325
Justeringar för poster som inte ingår i kassaödet, m.m.
rändring av obeskattade reserver 3
Justeringar för övriga poster som inte ingår i kassaflödet, m.m. 0 −15
Totalt 3 −15
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
Finansiella rapporter 123Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Rapport över förändringar i moderbolagets eget kapital
2024
Belopp i TSEK
Aktie-
kapital
Uppskriv-
ningsfond Överkursfond
Balanserat
resultat inkl.
årets resultat
Summa
eget kapital
Ingående balans 1 jan. 2 151 200 000 4 227 255 1 588 404 6 017 810
Företrädesemission
Utdelning −264 576 −264 576
Återköp av egna aktier
Årets resultat 6 997 6 997
Utställda köpoptioner 8 630 8 630
Utgående eget kapital den 31 december 2 151 200 000 4 227 255 1 339 453 5 768 860
2023
Belopp i TSEK
Aktie-
kapital
Uppskriv-
ningsfond Överkursfond
Balanserat
resultat inkl.
årets resultat
Summa
eget kapital
Ingående balans 1 jan. 1 083 200 000 1 750 627 1 444 649 3 396 359
Företrädesemission 1 068 2 476 628 2 477 695
Utdelning −194 432 −194 432
Återköp av egna aktier −75 259 −75 259
Årets resultat 408 070 408 070
Utställda köpoptioner 5 378 5 378
Utgående eget kapital den 31 december 2 151 200 000 4 227 255 1 588 404 6 017 810
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
Finansiella rapporter 124Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Noter till moderbolagets redovisning
Belopp är i MSEK om inget annat anges.
Not A1. Redovisningsprinciper
INFORMATION OM BOLAGET
Alimak Group AB (publ), med organisationsnummer 556714-1857, bedriver
verksamhet i associationsformen aktiebolag. Bolaget har sitt säte i Stock-
holm. Huvudkontorets adress är Blekholmstorget 30, 111 64 Stockholm.
Moderbolaget tillämpar Rådet för finansiell rapporterings rekommenda-
tion RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Alimak Group AB tillämpar
de undantag fn IFRS 16 som medges enligt RFR 2. Leasing redovisas som
operationell leasing. Nyttjanderättstillgångar eller leasingskulder redovisas
inte i balansräkningen. Moderbolaget tillämpar i övrigt samma principer
som koncernen. Om avvikelser förekommer kommenteras de särskilt.
KONCERNBIDRAG OCH AKTIEÄGARTILLSKOTT
Aktigartillskott förs direkt mot eget kapital hos mottagaren och aktiveras
i aktier och andelar hos givaren, i den mån nedskrivning ej erfordras.
Koncernbidrag redovisas i resultatkningen som en bokslutsdisposition.
ANDELAR I DOTTERBOLAG
Andelar i dotterbolag redovisas enligt anskaffningsvärdemetoden.
Förvärvs relaterade kostnader för dotterbolag kostnadsförs i koncernredo-
visningen och inr som del i anskaffningsvärdet för andelar i dotterbolag.
Det redovisade värdet för andelar i dotterbolag prövas årligen avseende
eventuellt nedskrivningsbehov eller då indikation på nedskrivningsbehov
föreligger.
Not A2. Försäljning och inköp till och från
koncernföretag
Av nettoomttningen avser 100 procent (100) andra koncernföretag.
Av rörelse kostnaderna avser 33 procent (35) inköp fn andra koncern-
retag. Inget koncernbidrag har erhållits fn Alimak Group Manage-
ment AB under året, 0 MSEK (64 MSEK i 2023).
Not A3. Antal anställda och ersättningar till
anställda samt till styrelse och ledande
befattningshavare
2024 2023
Genomsnittligt antal anställda Antal
Varav
kvinnor,
% Antal
Varav
kvinnor,
%
Sverige 1 0 1 0
2024 2023
Andelen kvinnor i Alimak Groups
styrelse och ledning, % kvinnor, % kvinnor, %
Styrelse 50 43
Övriga ledande befattningshavare 30 30
2024 2023
Löner, ersättningar och
sociala kostnader
Styrelse
och VD
Övriga
anställda
Styrelse
och VD
Övriga
anställda
ner och erttningar 15 12 1
(varav tantiem o.d.) (5) (3) (0)
Sociala kostnader 5 5 0
(varav pensions kostnader) (2) (2) (0)
Summa 20 17 1
Årets kostnad för styrelsearvoden, enligt beslut på årssmman 2024 uppgick
till 3,6 MSEK (3,0) exklusive sociala avgifter.
VD och tidigare VD omfattas av en direktpensionsplan som är klassifi cerad
och redovisas som en avgiftsbestämd plan. Moderbolagets utesende
rpliktelse enligt denna plan uppgår till 21 MSEK (17). Direktpensions planen
är säkerställd genom en pantförskriven företagsägd kapitalförkring. För
ytterligare information om erttningar till styrelseledamöter, VD och övriga
medlemmar i koncernledningen, se not 7 till koncernredovisningen.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
Finansiella rapporter 125Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Not A4. Ersättning till revisorer
2024 2023
Ernst & Young AB
Revisionsuppdrag 3 3
Revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdraget 1
Summa 3 4
Not A7. Förändring av obeskattade reserver
2024 2023
Förändring periodiseringsfonder −3
Summa 3
Not A5. Finansiella intäkter och kostnader
2024 2023
Finansiella intäkter
Utdelning 0 325
Ränteintäkter från koncernföretag 287 317
Ränteintäkter, övriga 26 16
Valutakursvinster 118 8
Summa 431 667
Finansiella kostnader
Räntekostnader till koncernföretag 31 –20
Räntekostnader, kreditinstitut –220 225
Valutakursförluster 119 –7
Övriga finansiella kostnader –17 –25
Summa −387 −277
Ränteintäkter och kostnader till koncernföretag avser interna finansiella
mellanhavanden. Mellanhavandena hanteras via cash pool-strukturer
alternativt som fysiska lån.
Not A8. Andelar i koncernföretag
2024 2023Ackumulerade anskaffningsvärdenIngående balans 1 jan. 5 198 1 898Aktieägartillskott 3 300Utgående balans, 31 dec. 5 198 5 198Ackumulerade nedskrivningarIngående balans 1 jan. Årets nedskrivningar Utgående balans, 31 dec. Redovisat värde vid årets utgång 5 198 5 198
Not A6. Skatt
Skattekostnad 2024 2023
Aktuell skatt –2 –5
Uppskjuten skatt 1 1
Summa −1 −5
Avstämning av effektiv skatt 2024 2023
Resultat före skatt 8 413
Skattekostnad enligt svensk skattesats, 20,6% –2 85
Skatteeffekt ej skattepliktiga intäkter 1 67
Skatteeffekt ej avdragsgilla kostnader 0 0
Uppskjuten skatt föregående år 0 0
Aktuell skatt föregående år 0 13
Skattekostnad −1 −5
2024 2023
Uppskjutna skatte-
fordringar och
skatte skulder
Till-
gångar Skulder Netto
Till-
gångar Skulder Netto
Pensioner och liknande
förpliktelser 5 5 5 5
Summa 5 5 5 5
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
Finansiella rapporter 126Års- och hållbarhetsredovisning 2024
2024 2023
Dotterbolag/organisationsnummer/säte
Antal
andelar
Innehav,
%
Bokfört
värde
Bokfört
värde
Moderbolagets innehav
Alimak Group Management AB/556064-1739/ Stockholm, Sverige
6 378 000 100,0
5 198 5 198
Redovisat värde vid årets utgång
5 198
2024 2023
Dotterbolag/organisationsnummer/säte
Innehav,
%
Innehav,
%
Dotterbolags innehav, exkl. vilande och holdingbolag
Alimak do Brasil Elevadores Ltda /01.452.037/0001-13/ Sao Paulo, Brasilien 100,0 100,0
Alimak Group Australia Pty Ltd /ACN 005 538 947/ Victoria, Australien 100,0 100,0
Alimak Group Benelux BV /20094140/ Tillburg, Nederlänedrna 100,0 100,0
Alimak Group Benelux N.V /0479.695.484/ Wommelgem, Belgien 100,0 100,0
Alimak Group Denmark A/S /29215146/ Them, Danmark 100,0 100,0
Alimak Group Deutschland GmbH /HRB 229733 / Mammendorf, Tyskland 100,0 100,0
Alimak Group France SAS /348 000 480/ Neuilly En Thelle, Frankrike 100,0 100,0
Alimak Group HK Ltd /409200/ Hong Kong SAR, Kina 100,0 100,0
Alimak Group India Pvt Ltd /U52341TG2008PTC070216/ Secunderbad, Indien 100,0 100,0
Alimak Group Italy Srl /83514/ Colle di Val d’Elsa (SI), Italien 100,0 100,0
Alimak Group Korea CO. Ltd /134511-008266/ Seongnam-si, Sydkorea 100,0 100,0
Alimak Group Malaysia Sdn Bhd /199901025552 (500452-H)/ Bukit Kemuning, Shah Alam, Malaysia 100.0 100,0
Alimak Group Norway A/S /971171898/ Godvik, Norge 100,0 100,0
Alimak Group Rus Ltd /771001001/ Moscow, Ryssland
2)
0,0 100,0
Alimak Group Singapore Pte Ltd /199905041/ Singapore 100,0 100,0
Alimak Group Sweden AB /556033-7528/ Skellefteå, Sverige 100,0 100,0
Alimak Group Swiss AG /CHE-317.026.357/ Nänikon, Schweiz 100,0 100,0
Alimak Group UK Ltd /00930125/ Rushden, Storbritannien 100,0 100,0
Alimak Group US Inc /2018363415001/ Webster TX, USA 100,0 100,0
Alimak Group Vertical Access Equipment (Changshu)Co /913205817855800000/ Changshu, Kina 100,0 100,0
Avanti Brasil Sistemas Eólicos Ltda /13.821.193/0001-93/ Eusébio, Brasilien 100,0 100,0
Avanti Wind Systems Co. Ltd /91310000666001712P/ Shanghai, Kina 100,0 100,0
Avanti Wind Systems India Pvt Ltd /U45207TN2009PTC072550/ Chennai, Indien 100,0 100,0
Avanti Wind Systems Instalaciones Servicios S.L /B99432767/ La Muela (Zaragoza), Spanien 100,0 100,0
Avanti Wind Systems S.L. /B92721729/ La Muela (Zaragoza), Spanien 100,0 100,0
Avanti Wind Systems Technology S.L. /B99358095/ La Muela (Zaragoza), Spanien 100,0 100,0
Cox Gomyl Operations S.A.U /ESA-79247433/ Madrid, Spanien 100,0 100,0
Cox Gomyl Shanghai Ltd /91310115717861932C/ Shanghai, Kina 100,0 100,0
Cox Gomyl Shenzen Ltd /91440300550321829B/ Shenzen, Kina 100,0 100,0
CoxGomyl Macau Ltd/22994 SO / Macau, SAR, Kina 100,0 100,0
E W Cox Middle East LLC /521367/ Dubai, Förenade Arabemiraten 100,0 100,0
Financiere Mantra /B200478/ Luxembourg, Luxembourg
3)
0,0 100,0
Huesca Traccion y Elevacion S.L.U (Hutrel). /B22146800/ Huesca, Spanien 100,0 100,0
Ile de France Maintenance Service S.A.S./333676039/ Vaires sur Marne, Frankrike 100,0 100,0
James Hickey Industrial Training School Ltd./827348889/ Port Coquitlam, Kanada 100,0 100,0
2024 2023
Dotterbolag/organisationsnummer/säte
Innehav,
%
Innehav,
%
Dotterbolags innehav, exkl. vilande och holdingbolag, forts.
Knot Yapi Ve Is Guvenligi Sanayi TIC. A.S. /743967/ Istanbul, Turkiet 100,0 100,0
Lusotractel Lda. /503153516/ São Domingos de Rana, Portugal 100,0 100,0
Manntech (HK) Ltd /923086/ Hong Kong SAR, Kina 100,0 100,0
Scanclimber Deutschland GmbH /HRB3770/ Bad Nauheim, Tyskland 100,0 100,0
Scanclimber Oy /0795979-1/ Pirkkala, Finland 100,0 100,0
Scanclimber Sp. z.o.o. /7840003122/ Gniezno, Polen 100,0 100,0
Secalt India Pvt. Ltd /U29150MH2001PTC130772/ Mumbai, Indien 100,0 100,0
Shanghai Tractel Mech. Eq. Tech. Co. Ltd /91310115779313165Y/ Shanghai, Kina 100,0 100,0
Skywalk Oy /2177389-7/ Pirkkala, Finland 100,0 100,0
Tall Crane Equipment Ltd /105127138/ Port Coquitlam, Kanada 100,0 100,0
TI Developpement S.A. /B195154/ Foetz, Luxembourg 100,0 100,0
TI Expansion S.A. /B127506/ Foetz, Luxembourg
3)
0,0 100,0
TI Luxembourg S.A. /B195161/ Foetz, Luxembourg
3)
0,0 100,0
Tractel (UK) Limited /533669/ Sheffield, Storbritannien 100,0 100,0
Tractel Access Solutions Services LLC /2210168/ Dubai, Förenade Arabemiraten 100,0 0,0
Tractel Benelux BV /20086113/ Breda, Nederländerna 100,0 100,0
Tractel GmbH /HRB61514/ Bergisch Gladbach, Tyskland 100,0 100,0
Tractel Greifzug GmbH /HRB45528/ Bergisch Gladbach, Tyskland 100,0 100,0
Tractel Iberica S.A. /A08119836/ Barcelona, Spanien 100,0 100,0
Tractel Inc /42435010/ Houston, USA 100,0 100,0
Tractel International S.A.S. /490073897/ Paris, Frankrike 100,0 100,0
Tractel Italiana S.r.l. TIT /MI-569609/ Milano, Italien 100,0 100,0
Tractel Location Service S.A.S. /352469902/ Vaires sure Marne, France
1)
0,0 100,0
Tractel Ltd /1225195/ Toronto, Kanada 100,0 100,0
Tractel México S.A de C.V. /TME1403079H4/ Mexico City, Mexiko 100,0 100,0
Tractel North America Ltd /1215400/ Toronto, Kanada 100,0 100,0
Tractel Protection Individuelle S.A.R.L. /422439794/ Nogent sur Seine, Frankrike 100,0 100,0
Tractel Russia O.O.O. /1077762811092/ Moscow, Ryssland 100,0 100,0
Tractel S.A.S. /422197962/ Saint Hilaire sous Romilly, Frankrike 100,0 100,0
Tractel Secalt S.A. /B4179/ Foetz, Luxembourg 100,0 100,0
Tractel Singapore Private Ltd /199305624M/ Singapore, Singapore 100,0 100,0
Tractel Solutions S.A.S. /350732939/ Saint Genis Laval, Frankrike 100,0 100,0
Tractel Suomi Oy /2876616-3/ Pirkkala, Finland 100,0 100,0
Tractel Trading (Shanghai) Co. Ltd /9131000069292676XQ/ Shanghai, Kina 100,0 100,0
Tractel Trading Luxembourg S.A. /B121834/ Foetz, Luxembourg 100,0 100,0
1)
Fusionerad under året
2)
Avyttrats under året
3)
Upplösta under året
Bolag som är undantagna upplysningskrav:
I 2019 fusionerades Alimak Hek GmbH och Avanti Wind Systems GmbH in i Manntech Fassadenbefahrsysteme
GmbH, som bytte namn till Alimak Group Deutschland GmbH, med säte i Mammendorf i Tyskland. Bolaget är
undantaget från upplysningskrav enligt § 264 st. 3 i den tyska handelslagen (”HGB”).
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
Finansiella rapporter 127Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Not A9. Övriga kortfristiga fordringar
2024 2023
Skattefordran 21 21
rutbetalda kostnader upplupen inkt 7 6
Summa 28 27
Not A10. Övriga kortfristiga skulder
2024 2023
Leverantörsskulder 0 1
Moms-skuld –1
Övriga skulder 7 7
Upplupna löner 1 6
Upplupna kostnader 34 34
Summa 42 47
Not A14. Eget kapital
FÖRESLAGEN VINSTDISPOSITION, SEK
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel
Balanserade vinstmedel 5 559 712 376Årets resultat 6 996 8515 566 709 227Styrelsen föreslår att dessa vinstmedel disponeras enligt följande1)Utdelning på 3,00 SEK per aktie till aktieägare317 491 500I ny räkning balanseras 5 249 217 7275 566 709 227
1)
Som avstämningsdag för utdelning föreslås den 5 maj 2025. Föreslaget belopp
för utdelning motsvarar 3,00 SEK per aktie, baserat på det befintliga antalet aktier
som är 107 573 111, men exklusive de 1 742 611 aktier som innehas av koncernen.
Not A13. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
2024 2023
Ställda säkerheter
För direktpensionsåtaganden 26 21
Totalt 26 21
Eventualförpliktelser
Borgensåtagande för dotterbolags
pensionsskuld 39 40
Borgensåtagande för dotterbolags
skulder till kreditinstitut 297
Motförbindelser för dotterbolags garantier 347 459
Summa 386 796
Koncernen har en avgiftsbestämd pensionsplan som avser den VD och
tidigare VD. Pensionsplanen är säkerställd genom en pantförskriven
företagsägd kapitalförsäkring.
Not A12. Långfristiga låneskulder
31 Dec 2024
Förfallostruktur
Redo visat
värde <1 år
1 år–
5 år >5 år
Lån hos kreditinstitut 3 446 0 3 446 0
Redovisat värde vid årets utgång 3 446 0 3 446 0
31 Dec 2023
Förfallostruktur
Redo visat
värde <1 år
1 år–
5 år >5 år
Lån hos kreditinstitut 3 329 176 3 638
Redovisat värde vid årets utgång 3 329 176 3 638
Finansiella skulder består av ej diskonterade belopp, inklusive framtida
räntebetalningar.
Not A11. Obeskattade reserver
2024 2023
Periodiseringsfonder 104 101
Summa 104 101
Not A15. Händelser efter balansdagen
Se not 29 till koncernredovisningen för information om händelser efter
balansdagen.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
Finansiella rapporter 128Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Styrelsens underskrifter
Undertecknade försäkrar att koncern- och årsredovisningen har upp rättats i
enlighet med internationella redovisningsstandarder (IFRS), sådana de
antagits av EU, respektive god redovisningssed och ger en rättvisande bild
av koncernens och bolagets sllning och resultat, samt att koncernrvalt-
ningsberättelsen och förvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt
över utvecklingen av koncernens och bolagets verksamhet, finansiella
sllning och finansiella resultat samt beskriver de väsentliga risker och
osäkerhetsfaktorer som de företag som inr i koncernen står inför.
Årsredovisningen innehåller också koncernens och moderbolagets
lagstadgade hållbarhetsrapport.
Stockholm 18 mars 2025
Johan Hjertonsson
Styrelseordförande
Ole Kristian Jødahl
VD & koncernchef, styrelseledamot
Vår revisionsbettelse har lämnats den 20 mars 2025
Ernst & Young AB
Henrik Jonzén
Auktoriserad revisor
Helena Nordman-Knutson
Styrelseledamot
Heléne Mellquist
Styrelseledamot
Zeina Bain
Styrelseledamot
Örjan Fredriksson
Styrelseledamot och arbetstagarrepresentant
Urban Granström
Styrelseledamot och arbetstagarrepresentant
Tomas Carlsson
Styrelseledamot
Sven Törnkvist
Styrelseledamot
Petra Einarsson
Styrelseledamot
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
Finansiella rapporter 129Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Alimak Group AB (publ), org nr 556714–1857
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH
KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen för Alimak Group AB (publ) för år 2024 med undantag för
bolagsstyrningsrapporten på sidorna 85–95 och hållbarhetsrappor-
ten på sidorna 45–77. Bolagets årsredovisning och koncernredovis-
ning ingår på sidorna 39–129 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31
december 2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för
året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upp-
rättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsent-
liga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning
per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat och kas-
saflöde för året enligt IFRS Redovisningsstandarder, så som de
antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar
inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna 85–95 och hållbarhets-
rapporten på sidorna 45–77. Förvaltningsberättelsen är förenlig
med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträk-
ningen och balansräkningen för moderbolaget och resultaträk-
ningen och rapporten över finansiell ställning för koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och kon-
cernredovisningen är förenliga med innehållet i den komplette-
rande rapport som har överlämnats till moderbolagets revisions-
utskott i enlighet med Revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing
(ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa stan-
darder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är obero-
ende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revi-
sorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap
och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i Revisorsför-
ordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade
bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess
kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som
enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för
revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den
aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för
revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och
koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata utta-
landen om dessa områden. Beskrivningen nedan av hur revisionen
genomfördes inom dessa områden ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns
ansvar i vår rapport om årsredovisningen också inom dessa områ-
den. Därmed genomfördes revisionsåtgärder som utformats för att
beakta vår bedömning av risk för väsentliga fel i årsredovisningen
och koncernredovisningen. Utfallet av vår granskning och de
granskningsåtgärder som genomförts för att behandla de områden
som framgår nedan utgör grunden för vår revisionsberättelse.
Värdering av Goodwill och andra immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod
Beskrivning av området Hur detta område beaktades i revisionen
Redovisat värde för goodwill och immateriella tillgångar med obesmbar
nyttjandeperiod uppgick till 7 339 MSEK per den 31 december 2024, vilket
motsvarar 51% av bolagets totala tillgångar. Som framgår av not 13 testas goodwill
och immateriella tillgångar med obesmbar nyttjandeperiod med avseende på
potentiellt nedskrivningsbehov när det finns indikation på att värdet har förm-
rats, eller åtminstone en gång om året. Goodwill och immateriella tillgångar med
obestämbar nyttjandeperiod allokeras till kassagenererande enheter och i de fall
det redovisade värdet överstiger det beknade återvinningsvärdet skrivs
tillgången ned till sitt återvinningsvärde. Återvinningsvärdena för de kassagenere-
rande enheterna fastslls genom beräkning av nyttjandevärdet. I not 13 framgår
att prognoserna över kassaflöden sträcker sig över 5 år och är baserade på
koncernens strategiska planer som godkänts av koncernledningen och styrelsen
med antagande om en långsiktig tillxttakt om 2 procent. På grund av de
antaganden och bedömningar som krävs för att beräkna nyttjandevärdet har vi
bemt att värdering av goodwill är ett särskilt betydelsefullt område i vår revision.
I vår revision har vi utrderat bolagets process för att upptta
nedskrivningstest av goodwill och immateriella tillgångar med
obestämbar nyttjandeperiod. Vi har granskat hur kassagenere-
rande enheter identifieras mot fastställda kriterier och jämfört
med hur bolaget internt följer upp verksamheten. Vi har utvärde-
rat bolagets värderingsmetoder och beräkningsmodeller, bedömt
rimligheten i gjorda antaganden och känslighetsanalyser för
rändrade antaganden med hjälp av våra interna värderings-
specialister och gjort jämrelser mot historiska utfall samt
precision i tidigare gjorda prognoser. Rimligheten i använda
antaganden för respektive enhet har utrderats genom bl.a.
jämrelser med andra bolag i samma bransch och aktuella
marknadsdata.
Vi har även granskat lämnade upplysningar i årsredovisningen.
Intäktsredovisning
Beskrivning av området Hur detta område beaktades i revisionen
Inkterna uppgick för år 2024 till 7 099 MSEK i koncernens rapport över totalresul-
tat. Som framgår av not 2 redovisas intäkter fn försäljning av varor vid den
tidpunkt när kontrollen över varan har överförts till kunden. När de sålda varorna i
g grad är kundanpassade och det finns en legal rätt till betalning, redovisas
inkter över tid. Nedlagda utgifter jämrt med totala beräknade utgifter används
r att beräkna i vilken grad överföring av kontroll över varan har skett till kunden.
Inkter från utrda tjänster redovisas vid den tidpunkt som tjänsten är utrd.
Inkter från uthyrning av egentillverkad utrustning redovisas linjärt över
hyresperioden. Vi har bedömt redovisningen av intäkter som ett särskilt betydel-
sefullt område i revisionen baserat på att bolaget gör bedömningar genom
tolkning av avtal och leveransvillkor samt uppskattningar vid mätning av förlopp
mot ett fullsndigt uppfyllande av ett prestationsåtagande för intäkter redovisade
över tid, vilket i hög grad påverkar i vilken period intäktsredovisning sker.
I vår revision har vi utrderat bolagets intäktsredovisningsproces-
ser. Vi har utrt analytisk granskning, genomgång av avtal samt
utfört stickprovskontroller av periodiseringar i samband med
årsbokslutet per 31 december 2024 mot underliggande kundavtal
och leveransvillkor. För kundanpassade produkter där intäkter
redovisas över tid har vi för ett urval utvärderat ledningens
uppskattning av mätning av förlopp mot ett fullständigt uppfyl-
lande av ett prestationtagande samt stickprovsvis testat att
nedlagda kostnader enligt fakturor och arbetade timmar är
hänförliga till de kundanpassade produkterna.
Vi har även granskat lämnade upplysningar i årsredovisningen.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
Finansiella rapporter 130Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Revisionsberättelse
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovis-
ningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1–38
och 134–139. Den andra informationen består även av ersättnings-
rapporten för räkenskapsåret 2024 som vi inhämtade före datumet
för denna revisionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande
direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovis-
ningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande
med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernre-
dovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som identi-
fieras ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning
är oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid
denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat
under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar
innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller
en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har
inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att
den ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad
gäller koncernredovisningen, enligt IFRS Redovisningsstandarder
så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören
ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvän-
dig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som
inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen
av bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så
är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fort-
sätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift.
Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och
verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med
verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra
något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finan-
siella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovis-
ningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra
uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är
ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revi-
sionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktig-
het om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av
oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de
enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekono-
miska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen
och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela
revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i
årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag, utformar och utför gransknings-
åtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisions-
bevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en
grund för våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsent-
lig felaktighet till följd av oegentligheter är högre än för en
väsentlig felaktighet som beror på misstag, eftersom oegentlig-
heter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga
utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av intern
kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll
som har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåt-
gärder som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men
inte för att uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verkställande direktö-
rens uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkstäl-
lande direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprät-
tandet av årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi drar
också en slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen,
om det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana
händelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel
om bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slut-
satsen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revi-
sionsberättelsen fästa uppmärksamheten på upplysningarna i
årsredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om
sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om års-
redovisningen och koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras
på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för revi-
sionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden
göra att ett bolag inte längre kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och
innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen, däri-
bland upplysningarna, och om årsredovisningen och koncern-
redovisningen återger de underliggande transaktionerna och
händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
planerar och utför vi koncernrevisionen för att inhämta tillräckliga
och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den finansiella
informationen för företag eller affärsenheter inom koncernen som
grund för att göra ett uttalande avseende koncernredovisningen.
Vi ansvarar för styrning, övervakning och genomgång av det
revisionsarbete som utförts för koncernrevisionens syfte. Vi är
ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade
omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också
informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däri-
bland de eventuella betydande brister i den interna kontrollen som
vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har
följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla
relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt
oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att
eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi
vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revi-
sionen av årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de
viktigaste bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som
därför utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi
beskriver dessa områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar
eller andra författningar förhindrar upplysning om frågan.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
Finansiella rapporter 131Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Revisionsberättelse
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH ANDRA
FÖRFATTNINGAR
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision
av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning av Alimak
Group AB (publ) för år 2024 samt av förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt försla-
get i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och
verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov,
likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen
av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlö-
pande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och
att tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen,
medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i
övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Verkställande direktören
ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och
anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga
för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med
lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande
sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att
med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelse-
ledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försum-
melse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget.
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, års-
redovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är
att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti
för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige all-
tid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan för-
anleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med
aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige
använder vi professionellt omdöme och har en professionellt skep-
tisk inställning under hela revisionen. Granskningen av förvalt-
ningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust
grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkom-
mande granskningsåtgärder som utförs baseras på vår professio-
nella bedömning med utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det
innebär att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder, områden
och förhållanden som är väsentliga för verksamheten och där
avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse för bolagets
situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag,
vidtagna åtgärder och andra förhållanden som är relevanta för vårt
uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om
styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller
förlust har vi granskat styrelsens motiverade yttrande samt ett
urval av underlagen för detta för att kunna bedöma om förslaget är
förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande
direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovis-
ningen i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
(Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde-
pappersmarknaden för Alimak Group AB (publ) för år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format
som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi
är oberoende i förhållande till Alimak Group AB (publ) enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls-
enliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en
sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören
bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten
i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16
kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grund-
val av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransknings-
åtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprät-
tad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
Finansiella rapporter 132Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Revisionsberättelse
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund
av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de
enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekono-
miska beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 Kvalitetsstyrning för revi-
sionsföretag som utför revision och översiktlig granskning av finan-
siella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och näraliggande
tjänster som kräver att företaget utformar, implementerar och han-
terar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer och rutiner
avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutöv-
ningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis
om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör
enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen och koncern-
redovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland
annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rap-
porteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna
kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och verkställande
direktören tar fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgär-
der som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna,
men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna
kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärdering av ända-
målsenligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att
Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstäm-
ning av att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödes-
analys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet
med vad som följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på
sidorna 85–95 och för att den är upprättad i enlighet med årsredo-
visningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär
att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inrikt-
ning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inrikt-
ning och omfattning som en revision enligt International Standards
on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna
granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlig-
het med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2-6 årsredovisningsla-
gen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med års-
redovisningens och koncernredovisningens övriga delar samt i
överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade hållbarhets-
rapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten på sid-
orna 45–77 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovis-
ningslagen i enlighet med den äldre lydelsen som gällde före den
1 juli 2024.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12
Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en
annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med
den inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser
att denna granskning ger mig (oss) tillräcklig grund för vårt utta-
lande.
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Ernst & Young AB, Box 7850, 103 99 Stockholm, utsågs till Alimak
Group AB:s revisor av bolagsstämman den 29 april 2024 och har
varit bolagets revisor sedan den 3 oktober 2013.
Stockholm den 20 mars 2025
Ernst & Young AB
Henrik Jonzén
Auktoriserad revisor
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Koncernen
Rapport över totalresultat
Finansiell ställning
Kassaöde
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolaget
Resultaträkning
Totalresultat
Balansräkning
Kassaödesanalys
Rapport över förändringar i moder-
bolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
Övrigt
Finansiella rapporter 133Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Övrigt
Övrigt
Nyckeltal 135
Denitioner 136
Aktien 137
Information till aktieägare 139
August 2021, India
Pravin Kumar
Års- och hållbarhetsredovisning 2024 134
Nyckeltal
2024 2023 2022 2021 2020
Orderingång, MSEK 6 947 7 027 4 784 3 772 3 761
Intäkter, MSEK 7 099 7 097 4 512 3 728 3 740
EBITDA, MSEK 1 451 1 374 759 614 456
Just. EBITA, MSEK 1 221 1 150 616 483 396
Just. EBITA-marginal, % 17,2% 16,2% 13,6% 13,0% 10,6%
EBITA, MSEK 1 198 1 145 603 483 319
EBITA-marginal, % 16,9% 16,1% 13,4% 13,0% 8,5%
EBIT, MSEK 998 945 546 448 278
EBIT-marginal, % 14,1% 13,3% 12,1% 12,0% 7,4%
Periodens resultat, MSEK 623 515 376 307 183
Övrigt totalresultat, MSEK 901 365 743 487 63
Kassaflöde från den löpande verksamheten, MSEK 1 149 1 067 501 646 505
Periodens kassaflöde, MSEK 332 113 505 104 66
Kassaflöde från den löpande verksamheten/EBITDA 0,79 0,78 0,66 1,05 1,10
Antal aktier, i tusental 107 573 107 573 54 158 54 158 54 158
Genomsnittligt antal aktier, i tusental 105 831 98 106 71 547
1)
71 897
1)
72 150
1)
Resultat per aktie före utsdning, SEK 5,89 5,25 5,26
1)
4,24
1)
2,52
1)
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 5,87 5,25 5,26
1)
4,24
1)
2,52
1)
Resultat per aktie just. före utspädning, SEK 7,45 6,76 5,90 4,57 2,92
Kassaflöde per aktie, SEK
1)
10,68 –1,15 7,06
1)
1,43
1)
0,91
1)
Eget kapital per aktie, SEK
1)
70,65 70,89 61,17
1)
53,41
1)
48,90
1)
Summa tillgångar, MSEK 14 317 13 683 14 327 5 902 5 619
Likvida medel vid periodens slut, MSEK 1 095 739 869 348 226
Eget kapital, MSEK 7 600 6 955 4 377 3 840 3 528
Sysselsatt kapital, MSEK 10 200 10 059 10 451 4 179 4 208
Nettoskuld, MSEK 2 599 3 105 6 074 338 680
Nettoskuld exkl. leasingskuld (IFRS 16), MSEK 2 289 2 833 5 759 152 466
Soliditet, % 53,1% 50,8% 30,5% 65,1% 62,8%
Avkastning på eget kapital, % 8,2% 9,1% 8,6% 8,0% 5,0%
Avkastning på sysselsatt kapital exkl. goodwill, % 23,6% 21,8% 12,1% 24,7% 15,1%
Avkastning på sysselsatt kapital, % 9,7% 9,2% 5,2% 10,7% 6,2%
Räntetäckningsgrad, gånger 5,61 3,44 10,06 26,87 8,46
Nettoskuld/EBITDA-kvot(skuldsättningsgrad) 1,79 2,26 8,00 0,55 1,50
Nettoskuld exkl. leasingskuld/EBITDA-kvot 1,58 2,06 7,58 0,25 1,03
Antal anställda 2 957 2 956 3 100 2 057 2 049
1)
Jämförelseperioderna har omräknats för att beakta företrädesemissionen.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
Nyckeltal
Denitioner
Aktien
Information till aktieägare
Övrigt 135Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Denitioner
I denna rapport används alternativa nyckeltal, det vill säga nyckeltal och resultatmått som inte är definierade inom
IFRS redovisningsstandarder. De alternativa nyckeltalen används för att hjälpa såväl investerare som ledning
att analysera bolagets verksamhet. Nedan beskrivs de alternativa nyckeltal som används.
Genomsnittligt antal aktier
Viktat genomsnittligt antal utestående aktier under perioden
samt potentiella ytterligare aktier.
Resultat per aktie
Resultat efter skatt i förhållande till genomsnittligt antal aktier
före och efter utspädning, i enlighet med IAS33.
Justerat resultat per aktie
Resultat efter skatt justerat för jämförelsestörande poster och
förvärvsrelaterade avskrivningar, netto efter skatt i förhållande
till genomsnittligt antal aktier före och efter utspädning, i enlig-
het med IAS33.
EBITA
Rörelseresultat före avskrivningar av immateriella tillgångar.
EBITA just.
Rörelseresultat före avskrivningar av immateriella tillgångar.
Jämförelsestörande poster återförs.
Just. EBITA %
Justerad EBITA i relation till nettointäkterna.
EBITDA
Rörelseresultat före avskrivningar av materiella och immateri-
ella tillgångar.
Soliditet
Eget kapital i procent av totala tillgångar.
Eget kapital per aktie
Eget kapital i förhållande till antalet utestående aktier i slutet
av perioden.
Räntetäckningsgrad
Rörelseresultat i förhållande till räntekostnader.
Jämförelsestörande poster (IAC)
Resultatposter av engångskaraktär såsom förvärvsrelaterade
kostnader, omstruktureringskostnader eller andra poster med
en betydande inverkan på resultatet och av vikt för att förstå
resultatutvecklingen. Justering av dessa poster ger en bättre
förståelse för bolagets underliggande operativa verksamhet.
Nettoskuld
Räntebärande skulder minus likvida medel.
Nettoskuld/EBITDA-kvot
Räntebärande skulder netto (exklusive aktieägarlån) och till-
gångar samt likvida medel.
Nettoskuld/eget kapital-kvot
Nettoskuld i relation till eget kapital.
Justerat nettoresultat
Resultat efter skatt justerat för jämförelsestörande poster och
förvärvsrelaterade avskrivningar, netto efter skatt.
Rörelsemarginal (EBIT i %)
Rörelseresultat (EBIT) som procent av intäkter under perioden.
Rörelseresultat (EBIT)
Resultat före finansiella poster och skatt.
Orderingång
Alla ordrar där avtal tecknats under den aktuella redovisnings-
perioden och som bekräftats. Orderingång kan inte med säker-
het användas för att förutsäga framtida intäkter eller rörelse-
resultat. Ordrar kan annulleras, försenas eller modifieras av
kunden. Annullerade ordrar påverkar rapporterad orderingång
om de annulleras under bokningsåret.
Organisk tillväxt
Tillväxt justerad för förvärv/avyttringar och valutaeffekter.
Avkastning på sysselsatt kapital
Rörelseresultat (EBIT), värde av rullande 12-månader, i procent
av genomsnittligt sysselsatt kapital. Med sysselsatt kapital
menas nettoskuld plus eget kapital plus aktieägarlån. Genom-
snittligt sysselsatt kapital beräknas som genomsnittet av
innehaven per 1 januari, 31 mars, 30 juni, 30 september och
31 december.
Avkastning på eget kapital
Resultat efter skatt för perioden, värde av rullande 12-månader,
i procent av genomsnittligt eget kapital exklusive aktier utan
bestämmande inflytande.
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
Nyckeltal
Denitioner
Aktien
Information till aktieägare
Övrigt 136Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Aktien
STÖRSTA AKTIEÄGARNA 31 DECEMBER 2024
Aktieägare Antal aktier Kapital, % Röster, %
Investment AB Latour 32 033 618 29,8% 29,8%
Alantra EQMC Asset Management SGIIC 10 769 868 10,0% 10,0%
NN Group N.V. 9 000 000 8,4% 8,4%
Första AP-fonden 8 714 969 8,1% 8,1%
Bolero Holdings Sarl 6 997 491 6,5% 6,5%
C WorldWide Asset Management 2 867 074 2,7% 2,7%
Invesco 2 811 252 2,6% 2,6%
Sundt AS 2 150 000 2,0% 2,0%
RBC Global Asset Management 1 880 099 1,7% 1,7%
Alimak Group AB 1 742 611 1,6% 1,6%
Totalt aktieinnehav – 10 största 78 966 982 73,4% 73,4%
Övriga aktieägare 28 606 129 26,6% 26,6%
Totalt antal aktier 107 573 111 100,0% 100,0%
Källa: Monitor av Modular Finance AB.
Alimak Groups aktier noterades i juni 2015 och handlas på
Mid Cap-listan på Nasdaq Stockholm. Koncernens börsvärde
vid årets slut var 12,6 miljarder SEK.
Aktiekurs och handel
Aktiens kortnamn är ALIG och dess ISIN-kod är SE0007158910.
En handelspost är en aktie. Under 2024 handlades totalt
39 148 537 aktier för ett belopp om 4 029,3 MSEK på samtliga
handelsplatser. På Nasdaq Stockholm handlades 17 435 006
aktier för ett belopp om 1 835,0 MSEK. Stäng ningskursen vid
årets slut var117,00 SEK. Den högsta aktiekursen, 127,60 SEK,
noterades den 11 november och den lägsta, 80,20 SEK, den
2 januari. Den volymvägda genomsnittskursen för året var
105,30 SEK (Nasdaq Stockholm).
Ägarförhållanden
Vid årets slut hade Alimak Group 5 551 kända aktieägare. Den
största ägaren var Investment AB Latour med 29,8 procent.
De tio största aktie ägarna innehade omkring 73 procent av det
totala antalet utestående aktier. Vid årets slut innehade svenska
aktieägare ungefär 49 procent av det totala aktiekapitalet. Det
finns inga begränsningar i fråga om rösträtter eller bemyndi-
gande till styrelsen.
Aktiekapital och rösträtter
Vid årets slut uppgick Alimak Groups aktiekapital till totalt
2,2 MSEK, fördelat på 107 573 111 aktier. Alla aktier har samma
rösträtt och lika andel i koncernens vinst och kapital.
Återköp av aktier
Under året genomfördes inga återköp av aktier. Vid årets slut
2024 uppgick Alimak Groups eget innehav till 1 742 611 aktier,
motsvarande 1,6 procent av alla emitterade aktier.
Utdelning
Alimak Group har som mål att betala en utdelning på cirka
40–60 procent av sin nettovinst för den aktuella perioden till
aktie ägarna. Vid beslut om utdelning ska dock hänsyn tas till
bolagets finansiella ställning, kassaflöde, förvärvsmöjligheter,
strategiska överväganden och framtidsutsikter.
Villkorat av godkännande på årsstämman 2025 föreslår
styrelsen en utdelning för räkenskapsåret 2024 om 3,00 SEK (2,50)
per aktie baserat på det befintliga antalet aktier vid årets slut.
Aktieägare per land
31 december 2024
% av kapital
A
B
C
D
E
G
F
A) Sverige, 48,9
B) Spanien, 10,0
C) Nederländerna, 8,8
D) USA, 7,4
E) Luxemburg, 6,5
F) Övriga, 12,6
G) Anonyma ägare, 5,8
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
Nyckeltal
Denitioner
Aktien
Information till aktieägare
Övrigt 137Års- och hållbarhetsredovisning 2024
SEK/aktie 2024 2023 2022
5)
2021
5)
2020
5)
Resultat per aktie före utsdning
1)
5,89 5,25 5,26 4,24 2,52
Resultat per aktie efter utspädning
1)
5,87 5,25 5,26 4,24 2,52
Resultat per aktie just. före utspädning
1)
7,45 6,76 5,90 4,57 2,92
Utdelning
1)
3,00
2)
2,50 1,82
3)
2,46 2,24
Utdelning, % av resultat per aktie
1)
51
4)
48 35 58 89
Kassaflöde från den löpande verksamheten
1)
10,85 10,88 7,01 8,98 7,0 0
Aktiekurs vid årets slut 117,0 0 82,1 55,7 85,4 97,8
Högsta aktiekursen 127,60 85,3 87, 3 118,1 107,5
Lägsta aktiekursen 80,20 57,6 44,0 78,8 49,1
Genomsnittligt antal utestående
aktier, miljoner 105,8 98,1 71,5 71,9 72,1
1)
Beräknat utifrån aktuellt antal utestående aktier, justerat för antal egna aktier.
2)
Styrelsen föreslår en utdelning om 3,00 SEK per aktie baserat på antalet utestående aktier vid årets slut 2024.
3)
Utdelning per aktie är baserat på antalet aktier vid tidpunkten för utbetalning av utdelning, efter företrädesemmisionen.
4)
Baserat på total föreslagen utdelning.
5)
Jämförelseperioderna har räknats om för att beakta företrädesemissionen.
Totalavkastning
Aktiekurs och omsättning
Data per aktie
Utdelning och resultat per aktie
0
50
100
150
200
20242023202220212020
SEK
0
2 000 000
4 000 000
6 000 000
8 000 000
10 000 000
20242023202220212020
0
50
100
150
200
SEK
Antal
aktier
Resultat/aktie (SEK)
Utdelning/aktie (SEK)
Aktiekurs Alimak Group
Antal omsatta aktier per månad på samtliga handelsplatser.
1)
Jämförelseperioderna har räknats om för att beakta företrädesemissionen.
2)
Enligt styrelsens förslag.
Källa: Modular Finance AB
Källa: Modular Finance AB
0
1
2
3
4
5
6
202420232022
1)
2021
1)
2020
1)
SEK
2)
Totalavkastning Alimak Group
Aktiekurs Alimak Group
OMXSGI
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
Nyckeltal
Denitioner
Aktien
Information till aktieägare
Övrigt 138Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Information till aktieägare
Årsstämman för Alimak Group AB (publ) kommer att hållas
måndagen den 30 april 2025.
Valberedning
Inför årsstämman 2025 ska valberedningen förbereda förslag
beträffande stämmans ordförande, antalet styrelseledamöter,
ersättning som varje styrelseledamot ska erhålla, valet av
styrelseledamöter och styrelseordförande, ersättning till och
val av revisor, och om det behövs, förslag på förändringar av
instruktion till valberedningen.
Valberedningen inför årsstämman 2025 utgörs av följande
personer:
Ossian Ekdahl, Investment AB Latour, valberedningens
ordförande
Francisco De Juan, Alantra EQMC Asset Management
Jakob Rikwide, som företrädare för Bolero Holdings Sarl
aktieinnehav
Mats Larsson, Första AP-fonden
Johan Hjertonsson, Alimak Groups styrelseordförande
Utdelning
Den 5 maj 2025 föreslås som avstämningsdag. Om stämman
godkänner förslaget, 3,00 SEK per aktie, beräknas utdelningen
utbetalas av Euroclear Sweden AB den 8 maj 2025.
För mer information, kontakta investor@alimakgroup.com
Kalender
Årsstämman för räkenskapsåret 2024
kommer att hållas den 30 april 2025.
Delårsrapport för perioden januari–mars 2025
publiceras den 24 april 2025.
Delårsrapport för perioden januari–juni 2025
publiceras den 18 juli 2025.
Delårsrapport för perioden januari–september 2025
publiceras den 23 oktober 2025.
Kontakt
investor@alimakgroup.com
Tel +46 8 402 14 40
www.alimakgroup.com
Alimak Group AB
ALIG, SE0007158910
Finansiella rapporter är tillgängliga på begäran
från Alimak Group
Digitalt på koncernens webbplats: www.alimakgroup.com
Per telefon på: +46 8 402 14 40
Postadress: Alimak Group AB, Blekholmstorget 30,
111 64 Stockholm
Produktion: Alimak Group i samarbete med Addira.
Tryck: Larsson Offset, Linköping 2025
I korthet
Strategi och mål
Divisioner
Styrelserapport
Finansiella rapporter
Övrigt
Nyckeltal
Denitioner
Aktien
Information till aktieägare
Övrigt 139Års- och hållbarhetsredovisning 2024
alimakgroup.com
Alimak Group AB
Blekholmstorget 30, 111 64 Stockholm
Telefon: +46 8 402 14 40 E-post: investor@alimakgroup.com
549300LC2ER06GDV65652024-01-012024-12-31549300LC2ER06GDV65652023-01-012023-12-31549300LC2ER06GDV65652024-12-31549300LC2ER06GDV65652023-12-31549300LC2ER06GDV65652022-12-31549300LC2ER06GDV65652023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300LC2ER06GDV65652024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300LC2ER06GDV65652024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300LC2ER06GDV65652023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300LC2ER06GDV65652024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300LC2ER06GDV65652024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300LC2ER06GDV65652023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300LC2ER06GDV65652024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300LC2ER06GDV65652024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300LC2ER06GDV65652023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300LC2ER06GDV65652024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300LC2ER06GDV65652024-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300LC2ER06GDV65652023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300LC2ER06GDV65652024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300LC2ER06GDV65652024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300LC2ER06GDV65652022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300LC2ER06GDV65652023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300LC2ER06GDV65652022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300LC2ER06GDV65652023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300LC2ER06GDV65652022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300LC2ER06GDV65652023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300LC2ER06GDV65652022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300LC2ER06GDV65652023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300LC2ER06GDV65652022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300LC2ER06GDV65652023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares