549300LC2ER06GDV65652021-01-012021-12-31549300LC2ER06GDV65652019-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300LC2ER06GDV65652019-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300LC2ER06GDV65652019-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300LC2ER06GDV65652019-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300LC2ER06GDV65652020-01-012020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300LC2ER06GDV65652020-01-012020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300LC2ER06GDV65652020-01-012020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300LC2ER06GDV65652020-01-012020-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300LC2ER06GDV65652020-01-012020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300LC2ER06GDV65652020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300LC2ER06GDV65652020-01-012020-12-31549300LC2ER06GDV65652020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300LC2ER06GDV65652020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300LC2ER06GDV65652020-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300LC2ER06GDV65652020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300LC2ER06GDV65652020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300LC2ER06GDV65652021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300LC2ER06GDV65652021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300LC2ER06GDV65652021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300LC2ER06GDV65652021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300LC2ER06GDV65652021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300LC2ER06GDV65652021-12-31549300LC2ER06GDV65652021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300LC2ER06GDV65652021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300LC2ER06GDV65652021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300LC2ER06GDV65652021-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300LC2ER06GDV65652021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300LC2ER06GDV65652021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300LC2ER06GDV65652020-12-31549300LC2ER06GDV65652019-12-31549300LC2ER06GDV65652020-12-312021-12-31549300LC2ER06GDV65652019-12-312020-12-31549300LC2ER06GDV65652019-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300LC2ER06GDV65652019-12-31ifrs-full:SharePremiumMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares
Årsredovisning och
hållbarhetsrapport
2021
Förflyttar människor, material och företag
till nya höjder på ett säkert sätt.
Kalender
Årsstämman för räkenskapsåret 2021 hålls den 5 maj 2022.
Delårsrapporten för perioden januari–mars 2022
publiceras den 27 april 2022.
Delårsrapporten för perioden januari–juni 2022
publiceras den 19 juli 2022.
Delårsrapporten för perioden januari–september 2022
publiceras den 20 oktober 2022.
Kontakt
investor@alimakgroup.com
Tel +46 (0)8 402 14 40
www.alimakgroup.com
Alimak Group AB
ALIG, SE0007158910
Vid eventuella skillnader mellan den svenska och den
engelska versionen av årsredovisningen är det den svenska versionen som gäller.
På omslaget: Flera Alimak Scando 650- och Alimak Mammoth-bygghissar
– Newfoundland Tower i Canary Wharf, London, Storbritannien.
I KORTHET
Alimak Group i korthet
Koncernen i världen
Året i korthet
Året i nyckeltal
Brev från VD 2021
STRATEGI OCH MÅL
Trender och drivkrafter
Programmet New Heights
Våra kundlöften
Koncernens mål och resultat 2021
DIVISIONER
Divisioner – året i korthet
Divisionen Construction
Divisionen Industrial
Divisionen BMU
Divisionen Wind
MEDARBETARE
OCH KULTUR
Medarbetare och kultur
– så når vi våra strategiska mål
Viktiga initiativ under 2021
Framåtblick 2022
HÅLLBARHET
Hållbarhet – själva
DNA:et i vår strategi
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hantering av hållbarhetsfrågor
EU:s taxonomi
Styrelsens underskrifter för den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande om den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
STYRELSERAPPORT
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
FINANSIELLA RAPPORTER
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets kassaödesanalys
Rapport över förändringar i
moderbolagets eget kapital
Noter till
moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
ÖVRIGT
Nyckeltal
Aktien
Information till aktieägare
Denitioner
Det här är en interaktiv
och klickbar pdf.
Det går lätt att hoppa mellan
olika avsnitt med hjälp navi-
geringsmenyn överst på sidan
för de olika kapitlen och med
respektive undermeny
till vänster.
Via logotypen här ovan
kommer du tillbaka till den
här sidan.
Med pilsymbolen uppe i övre
högra hörnet
går du tillbaka
till sidan du var på innan.
Årsredovisning 20212
STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTI KORTHET
Alimak Group i korthet
Divisioner
Alimak Group, som är listat på Nasdaq OMX Stock-
holm, är en världsledande leverantör av vertikala
transportlösningar för professionellt bruk. Koncer-
nen, som har närvaro i er än 100 länder, utvecklar,
tillverkar, säljer och tillhandahåller service för verti-
kala transportlösningar, med fokus på att öka kund-
värdet med ökad säkerhet, högre produktivitet och
ökad resurseffektivitet.
Alimak Groups produkter och lösningar säljs
under varumärkena Alimak, CoxGomyl, Manntech,
Avanti och Alimak Service.
Koncernen, som grundades i Sverige 1948, har
sitt huvudkontor i Stockholm, tio produktions- och
monteringsanläggningar i åtta länder och 2 100
medarbetare globalt.
Andel av
koncernens
intäkter
30%
Andel av
koncernens
intäkter
24%
Andel av
koncernens
intäkter
18%
Andel av
koncernens
intäkter
28%
CONSTRUCTION
Construction utvecklar, tillverkar, säljer,
utför service och hyr ut ett brett utbud av
bygghissar, arbetsplattformar och klätter platt-
formar för temporärt bruk vid bygg- och
renoveringsprojekt över hela världen, under
varumärket Alimak. Dessutom erbjuds
för säljning av koncernens begagnade bygg
-
produkter, vilka huvudsakligen kommer från
den egna hyresottan. Även tjänster, som
montering, demontering, underhåll,
assistans under drift, transport och
försäkring, tillhandahålls.
INDUSTRIAL
Under varumärket Alimak, erbjuder Industrial
ett brett utbud av hissar och plattformar för
permanent bruk inom en rad olika branscher
med tuffa miljöer, däribland hamnar och varv,
energi, olja och gas och cement. Eftersom vi
arbetar nära kunderna och är representerade
i alla våra geograska regioner, både inom
försäljning och service, kan vi erbjuda våra
kunder ny utrustning i form av kompletta
lösningar som är anpassade efter deras
specika miljöer och behov – med en
livslängd på upp till 30 år.
WIND
Wind erbjuder åtkomstlösningar för säkert
arbete i vindkraftverk över hela världen, såväl
på land som till havs. Under varumärket
Avanti säljer vi tillförlitliga produkter som
servicehissar, stegar och fallskyddssystem.
Förutom att tillhandahålla kvalicerade
tjänster erbjuder vi även utbildningar i
underhåll. Den stora geograska närvaron
ger en effektiv leveranskedja till företaget
som tillverkar vindkraft samt till OEM-företag
som kan tillhandahålla snabb och exibel
respons vid behov av tjänster.
BMU
Varumärkena Manntech och CoxGomyl
erbjuder permanenta system för byggnads-
underhåll och lösningar för fasadåtkomst
som passar alla byggnader och konstruktioner,
oavsett hur stora eller komplicerade de är.
Vi kan erbjuda design, konstruktion, tillverk-
ning, testning, driftsättning och installation av
en lång rad specialanpassade lösningar och
tjänster. Till övriga tjänster hör underhålls-
program, inspektioner, certieringar, reserv-
delar, renoveringar, utbyte av utrustning,
utbildning, digital distansövervakning och
resursförvaltning.
Årsredovisning 20213
Alimak Group i korthet
Koncernen i världen
Året i korthet
Året i nyckeltal
Brev från vd:n 2021
STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTI KORTHET
Alimak Group har ett globalt nätverk av försäljningskontor och
distributörer som sträcker sig över er än 100 länder. Den
globala organisationen placerar Alimak Group nära kunderna,
vilket ger en god kännedom om deras verksamheter och
skapar långsiktiga relationer. Dessutom gynnas kunderna av
en unik kombination av internationell och lokal service och
support. Koncernen har en installerad bas på över 70000
enheter över hela världen.
Intäkter
MSEK
3 728
Intäkter per region %
A) Europa, 39
B) APAC, 35
C) Americas, 26
D) Övriga världen, 0
A
B
C
Medarbetare
2 057
Medarbetare per region %
A) Europa, 58
B) APAC, 32
C) Americas, 10
D) Övriga världen, 0
AB
C
Huvudkontor
100+ distributörer
54 egna försäljningskontor
10 produktions- och
monteringsanläggningar
Koncernen i världen
Årsredovisning 20214
Alimak Group i korthet
Koncernen i världen
Året i korthet
Året i nyckeltal
Brev från vd:n 2021
STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTI KORTHET
Viktiga händelser under 2021
Året i korthet
Sedan januari 2021 är Alimak Group organiserat i fyra kund-
centrerade divisioner: Construction, Industrial, BMU (Building
Maintenance Units) och Wind.
Tre nya kollegor har börjat på bolaget och i ledningsgruppen.
Thomas Hendel utsågs till Chief Financial Ofcer den 17 maj,
Salomeh Tafazoli utsågs till EVP (Executive Vice President) för
divisionen Industrial den 1 juni och Annika Haaker utsågs den
6 april till Chief People & Culture Ofcer (ansvarig för medar-
betare och kultur) för den nya funktionen People & Culture.
Mark Casey, som tidigare var EVP för BMU-divisionen har
lämnat bolaget och Cameron Reid, som var BMU Manager
Europe, har tagit rollen som tillförordnad EVP, från den 26 juli.
Under 2021 ökade vi takten i vår produktutvecklingsverk-
samhet och lanserade nya produkter i nära samarbete med
våra kunder. Denna strategi har tagits emot väl på marknaden.
I april lanserade vi våra nya industrihissar för tillväxtmarknader,
Alimak SL-H 2000 och Alimak SL-H 3000, som är baserade på
Alimaks beprövade kuggstångsteknik. Det helt nya Alimak
SL-H-sortimentet består av person- och frakthissar för tuffa
arbetsförhållanden. I november lanserades en ny byggnads-
ställnings produkt för byggbranschen. Alimak STS 300 är ett
innovativt transportsystem för byggnadsställningar med en
rad olika funktioner som förbättrar säkerheten samtidigt som
effektiviteten ökar.
Orderingång
MSEK
3 772
EBITA
MSEK
483
Kassaöde från den löpande verksamheten
MSEK
646
Årsredovisning 20215
Alimak Group i korthet
Koncernen i världen
Året i korthet
Året i nyckeltal
Brev från vd:n 2021
STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTI KORTHET
Den 17 juni uppdaterade styrelsen, som en del av New
Heights-strategin som lanserades i slutet av 2020, de
nansiella målen och utdelningspolicyn för att återspegla
värdeskapandepotentialen. Koncernen anordnade även för
första gången en kapitalmarknadsdag och fattade beslut om
ett hållbarhetsmål. Hållbarhetsmålet är att minska koldioxid-
utsläppen med 30% inom hela värdekedjan till 2025.
De uppdaterade nansiella målen på medellång sikt är:
En genomsnittlig årlig intäktstillväxt på 5–7%.
Mål för EBITA-marginalen på 14–16%.
Målsättning att betala ut en utdelning på 40–60% av
nettovinsten till aktieägarna.
Den 1 juli tillkännagav Alimak Group förvärvet av Cento
Engineering Group, en teknik- och serviceleverantör inom
fasadåtkomst i Storbritannien vars portfölj till stor del består
av Manntech-enheter.
Den 17 december fattades beslut att ändra namn på
divisionen BMU till Facade Access och att inleda genom-
förandeprocessen i januari 2022.
Minskat koldioxidutsläpp med 30% inom hela värdekedjan till 2025.
Årsredovisning 2021
6
Alimak Group i korthet
Koncernen i världen
Året i korthet
Året i nyckeltal
Brev från vd:n 2021
STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTI KORTHET
Året i nyckeltal
Orderingång
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
MSEK
202120202019
Orderingång
Orderingången var i linje med
föregående år, 3 772 MSEK med
en organisk ökning på 2%.
Intäkter
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
MSEK
202120202019
Intäkter
Intäkterna var i linje med året
innan, med en organisk ökning
på 1%, och hamnade på
3728 MSEK.
Lönsamhet
0
10 0
200
300
400
500
600
700
0
5
10
15
20
MSEK
%
202120202019
EBITA
EBITA-marginal
EBITA ökade till 483 MSEK,
med en marginal på 13,0%.
Kassaöde
0
10 0
200
300
400
500
600
700
MSEK
202120202019
Kassaöde från den löpande
verksamheten
Kassaödet från den löpande
verksamheten ökade till
646 MSEK.
Nyckeltal
2021 2020 2019 2018 2017
Orderingång, MSEK 3771,7 3761,3 4363,2 4621,1 4101,2
Intäkter, MSEK 3727,8 3740,3 4587,4 4320,4 4000,7
Rörelseresultat (EBITA), MSEK 482,8 318,9 608,1 490,5 464,7
Rörelseresultat (EBITA), % 13,0 8,5 13,3 11,4 11,6
EBIT, MSEK 448,1 277,5 565,1 439,4 416,8
Resultat för perioden, MSEK 307,5 182,8 394,0 344,0 291,6
Vinst per aktie, SEK 5,68 3,37 7,28 6,35 5,58
Kassaöde från den löpande verksamheten, MSEK 645,9 505,1 502,1 239,9 335,4
Utdelning, SEK 3,30
1
3,00 1,75
3
2,75 2,30
Leverage (nettoskuld/EBITDA) 0,55 1,50 1,33 1,55
2
1,72
2
1) Enligt styrelsens förslag.
2) Leverage-värdet (nettoskuld/EBITDA) ej justerat för effekterna av IFRS 16.
3) Sänkt till följd av osäkerhet på marknaden som orsakats av covid-19. Styrelsens tidigare förslag var en utdelning på 3,25 SEK per aktie.
Årsredovisning 20217
Alimak Group i korthet
Koncernen i världen
Året i korthet
Året i nyckeltal
Brev från vd:n 2021
STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTI KORTHET
Brev från VD 2021
Vår främsta prioritet under 2021 har varit att skapa förbättrade
marginaler och att påbörja genomförandet av våra strategier
för divisionerna för att nå en lönsam tillväxt framöver. Vi är
fast beslutna att skapa en branschledande koncern med lönsam
tillväxt i sitt DNA, och vi bygger upp den styrka som krävs för
att kunna göra fortsatta förbättringar under 2022 och framåt.
Jag är stolt över hur hela organisatinen har arbetat oförtröttligt
för att leverera de åtkomstlösningar som våra kunder runtom
i världen är beroende av och som en helt nödvändig del av
deras affärsverksamhet.
ÖKAD EFFEKTIVITET OCH FÖRBÄTTRADE MARGINALER
Koncernens vinst förbättrades avsevärt under året, som en
del av genomförandet av den andra fasen i New Heights-
programmet. Koncernens EBITA-marginal ökade till 13,0%
(8,5) under året tack vare förbättrade bruttomarginaler och
lägre SG&A-kostnader (dvs försäljningskostnader, allmänna
kostnader och administrationskostnader). Vår nya organisation
och våra kostnadsbesparingar resulterade i att vi kunde nå
målet om en årlig besparing på 60 MSEK under den andra
halvan av 2021. Organisationen har även lyckats kompensera
för större delen av kostnadsökningarna för frakt och råvaror
genom aktiv prishantering och andra åtgärder. Detta har vi
klarat av genom lagarbete med starkt lokalt ledarskap och
beslutsfattande där alla tar ägarskap och ansvar samt genom
att vi är nära våra kunder och marknader. Kassaödet var
starkt och kassagenereringen god under hela året och vi har
en stabil nansiell ställning som möjligggör investeringar för
framtida tillväxt.
UTNYTTJA HELA VÅR VÄRDEPOTENTIAL
Vi har en tydlig vision och en strategisk färdplan för att kunna
utnyttja Alimak Groups hela värdepotential. Våra uppdaterade
nansiella mål och hållbarhetsmål, som vi lanserade i juni
2021, återspeglar vår starka ambition att uppnå hållbar tillväxt
under de kommande åren. Våra lösningar har en livslängd på
20 till 30 år och vi kan optimera värdet för våra kunder under
hela denna tid. Genom uppkopplade lösningar kan såväl den
dagliga användningen som underhållet av våra hissar ske på
ett effektivare sätt. Vi kan även utöka livslängden för våra
accesslösningar, övervaka och felsöka på distans och skapa
förutsättningar för bättre planering och kontroll av ödet av
människor och material i våra kunders ekosystem. Genom att
erbjuda produktuppgraderingar och renoveringar som en del
av vårt tjänsteutbud kan vi dessutom förlänga livslängden för
alla lösningar. Detta tillför ett långsiktigt värde till våra kunder,
våra ägare och samhället i stort.
Alimak Group är en signatär till FN-initiativet Global Compact
och vi stödjer initiativets tio principer inom områdena mänskliga
rättigheter, arbetsrätt, miljö och antikorruption. Jag är mycket
stolt över att vi genom att ha 40% kvinnor i ledningsgruppen,
har listats på Allbrights gröna lista. Även EcoVadis, som
bedömer hur företag arbetar med hållbarhet, har uppmärksam-
mat vårt hållbarhetsarbete genom att i november ge Alimak
Group Sweden AB guldranking inom hållbarhets området. I
december 2021 ingick vi ett samarbete med Ingenjörer utan
gränser i Sverige (Engineers Without Borders Sweden, EWB-
SWE), som är en frivilligorganisation med ambitionen att
påverka på lång sikt genom att hantera utmaningar kopplade till
FN:s mål för hållbar utveckling. Ingenjörer utan gränser i Sverige
strävar efter att lösa tekniska problem kopplade till ojämlikhet
och global utveckling.
RUSTADE FÖR HÅLLBAR OCH LÖNSAM TILLVÄXT
Vår starka nansiella ställning gör det möjligt för oss att
investera i framtida tillväxt. Under året har våra divisioner tagit
fram och genomfört strategier och aktiviteter för att vi ska bli
bättre inom de områden där vi måste vara som bäst: Kund-
Årsredovisning 20218
Alimak Group i korthet
Koncernen i världen
Året i korthet
Året i nyckeltal
Brev från vd:n 2021
STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTI KORTHET
fokusering, tekniskt ledarskap, verksamhetsoptimering,
personal utveckling, digitalisering och hållbarhet.
Vi kommer att fortsätta arbetet för att nå hållbar och lönsam
tillväxt inom alla divisioner genom att fokusera på våra kunder,
produktutveckling, ökade intäkter från service, verksamhets-
optimering och snabbare tempo i vår M&A-verksamhet. Under
2021 ökade vi takten i vår produktutvecklingsverksam het och
lanserade nya produkter i nära samarbete med våra kunder.
Dessa produkter har tagits emot mycket väl på marknaden.
Inom Industrial har våra nya industrihissar för tillväxtmarknader,
Alimak SL-H 2000 och Alimak SL-H 3000, som är framtagna
för kunder inom cementindustrin, bidragit till en kraftig order-
ingång för divisionen under året. Vi fortsätter att utveckla våra
kund- och segmentfokuserade industriella lösningar.
Inom Construction har vi lanserat ett nytt transportsystem
för byggnadsställningar, STS 300, som har tagits fram i
samarbete med tyska företaget PERI. Alimak STS 300 är ett
innovativt system för transport, montering och demontering
av byggnads ställningar som både ökar säkerheten och förbättrar
effektiviteten för ställningsarbetare. Vi har en stark ställning
inom bygghissar och ser en god tillväxtpotential även inom
transportplattformar och klätterplattformar, som är områden
vi kommer att fokusera mer på i framtiden. Inom BMU ökar
vi våra satsningar på produkter för låga och medelhöga bygg-
nader för att bredda vår potentiella marknad för denna division.
Vi har inlett en strategisk översyn av divisionen Wind för att
undersöka framtida strategiska alternativ, inklusive en avyttring.
Beslutet baseras på vår bedömning att divisionen Wind kanske
kan få en mer gynnsam utveckling i en annan ägarstruktur
framöver.
Förvärv är ett annat viktigt område med stor potential för
oss inom områden där vi ser en möjlighet att utöka vårt produkt-
utbud, få tillgång till nya segment, tillföra ny teknik och att öka
antalet försäljningsorganisationer. Under 2021 förvärvade vi
Cento Engineering Group, ett teknik- och service retag inom
BMU-området i Storbritannien, och vi avser att göra ytterlig-
are förvärv framöver.
Vår viktigaste tillgång är våra medarbetare och jag vill ta det
här tillfället i akt att tacka alla våra anställda för deras engage-
mang och insatser under året. Jag är stolt över att få vara en
del av detta team.
Vi har en bra position för tillväxt och ytterligare marginal för-
bättringar under 2022 i en fortsatt osäker makromiljö. I en
växande värld behöver våra samhällen tillgång till infrastruktur,
bostäder och industrianläggningar. Genom våra access lösningar
går det att bygga och skapa detta på ett effektivt, hållbart och
säkert sätt via automatiserad vertikal transport på plats hos
kunden. Jag ser många möjligheter som går att förverkliga i
framtiden. Som organisation är vårt arbete ständigt fokuserat
på att ta Alimak Group till nya höjder och att vi ska nå våra
fastställda mål.
Ole Kristian Jødahl
VD och koncernchef
Vi har en tydlig vision och en strategisk färdplan för att kunna utnyttja Alimak Groups hela
värdepotential, med utgångspunkt i vår starka globala position som en ledande leverantör av
accesslösningar.
Årsredovisning 20219
Alimak Group i korthet
Koncernen i världen
Året i korthet
Året i nyckeltal
Brev från vd:n 2021
STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTI KORTHET
Strategi
och mål
Årsredovisning 202110
Trender och drivkrafter
Programmet New Heights
Våra kundlöften
Koncernens mål
och resultat 2021
I KORTHET DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTRATEGI OCH MÅL
Trender och drivkrafter
Koncernen har goda möjligheter att dra nytta av viktiga, globala makroekonomiska trender – både på
etablerade marknader och på tillväxtmarknader. Trenderna som utgör grunden för marknadstillväxt är:
demogra, digitalisering och hållbarhet.
Demografiska
förändringar
Världens befolkning fortsätter att växa.
Samtidigt driver urbaniseringen på trenden
mot förtätning i megastäder som domineras
av höga byggnader.
ALIMAK GROUPS ANSVAR
Breddad produktportfölj
Den växande befolkningen och framväxten av megastäder
genererar ökad aktivitet inom bygg- och industrisektorerna,
vilket driver upp efterfrågan på vertikala transportlösningar.
Alimak Group strävar efter att erbjuda en komplett portfölj
med lösningar och era nya produkter håller för närvarande
på att tas fram.
Digitalisering
Industri 4.0, automation och big data
skapar möjligheter till nya och förbättrade
produkter och tjänster, med syftet att öka
produktiviteten och förbättra hållbarheten
för produktägare.
ALIMAK GROUPS ANSVAR
Uppkopplade tjänster
Genom digital teknik kan kunderna få en mycket bättre
upplevelse av samarbetet med Alimak Group. Med BIM-
modeller kan exempelvis planeringsfasen för ett nybyggnads-
eller industriprojekt utföras på ett mer effektivt sätt. Tack vare
uppkopplade maskiner kan vi utföra support på distans, optim-
era användningen av maskinerna för att förbättra produktiviteten
och minska den totala ägandekostnaden, samt bli mer proak-
tiva i lösningen av problem. Under 2021 lanserade vi vår första
kundportal – My Alimak – som är en ny digital servicekanal
för våra kunder.
Hållbarhet
Den ökande globala fokuseringen på
hållbarhet manifesteras på olika sätt,
exempelvis genom övergången till förnybar
energi och högre säkerhetskrav på grund av
strängare arbetsmiljölagstiftning.
ALIMAK GROUPS ANSVAR
Minskad CO
2
med 30% och säkerhet i fokus
För Alimak Group kommer alltid säkerheten främst. Vi ser att
en ökad fokusering på säkerhet driver upp efterfrågan på våra
produkter. Det sker en övergång från enklare lösningar som
stegar till hissar, men även att kunder väljer varumärken som
har visat sig vara säkra. Hållbarhetsaspekten är en integrerad
del i allt vi gör – från hur vi interagerar med kunder och lever-
antörer till de produkter och tjänster vi erbjuder och hur vi
bygger upp våra verksamheter för att vara en attraktiv och
ansvarsfull arbetsgivare. Vi har satt som mål att till 2025 ha
minskat vårt koldioxidavtryck inom hela värdekedjan med
30%, vilket innebär att vi kommer att fokusera på Scope
1, 2 och 3.
MEGATRENDER
Årsredovisning 202111
Trender och drivkrafter
Programmet New Heights
Våra kundlöften
Koncernens mål
och resultat 2021
I KORTHET DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTRATEGI OCH MÅL
Programmet New Heights – vår strategiska plan
Ett program för lönsam tillväxt, New Heights, lanserades i oktober 2020. Programmet syftar till att
säkerställa att koncernen når sina nansiella mål och hållbarhetsmål. Själva grunden för programmet
är en decentraliserad och kundcentrerad organisation med ansvar att driva och utveckla den egna
verksamheten och bidra till en minimering av koldioxidavtrycket. Vårt uppdrag har under 2021 varit
att säkerställa marginalförbättringar.
New Heights-programmet består av tre steg:
1. ETABLERA BASEN
Under 2020 genomfördes en omorganisation som det första
steget i New Heights-programmet. Koncernen är nu organise-
rad i fyra kundcentrerade divisioner: Construction, Industrial,
BMU och Wind. Den nya organisationen, och den därigenom
förändrade rapporteringsstrukturen trädde i kraft den 1 januari
2021.
Målet var att upprätta en organisation med tydligt ägarskap,
ansvarstagande och mandat att agera med ett brett kundcen-
trerat synsätt. Divisionerna ansvarar för hela kundupplevelsen:
utrustningens livscykel, originalutrustning, reservdelar och
service – med stöd av resurs- och kostnadseffektiva centrala
funktioner.
Under 2021 har en funktion inrättats och en strategi tagits
fram för området medarbetare och kultur (People & Culture),
för att säkerställa en optimal utveckling av koncernens vikti-
gaste tillgång – våra medarbetare. Se kapitlet Medarbetare
och företagskultur för mer information.
2. SÄKERSTÄLLA MARGINALFÖRBÄTTRINGAR
Steg två, att säkerställa marginalförbättringar, har haft högsta
prioritet under förra året. I linje med programmet, ser nu
koncernen förbättrade marginaler inom samtliga divisioner.
Organisationen har även i hög grad lyckats kompensera för
kostnadsökningarna för frakt och råvaror genom aktiv pris-
hantering och andra åtgärder. Alla divisioner uppnådde för-
bättrade bruttomarginaler under året.
Omorganisationen, i kombination med omstruktureringar,
har resulterat i en nettominskning av personalen med cirka
120 anställda. De faktiska årliga besparingarna ligger runt
60 MSEK, med full effekt från slutet av 2021.
3. LÖNSAM TILLVÄXT
Steg tre kommer att vara vårt huvuduppdrag under perioden
2022–2025, med fokus på att skapa stark och lönsam tillväxt,
såväl organiskt som genom förvärv och sammanslagningar.
Under den första halvan av 2021 togs omfattande och lön-
samma tillväxtstrategier fram för var och en av divisionerna.
Dessa strategier kommunicerades på kapitalmarknads-
dagen i juni 2021 och under den andra halvan av 2021 har
divisionerna arbetat med att genomföra sina strategier.
1
ETABLERA BASEN
2020
2
SÄKERSTÄLLA
MARGINALFÖRBÄTTRINGAR
2021
3
LÖNSAM TILLVÄXT
2022–2025
Årsredovisning 202112
Trender och drivkrafter
Programmet New Heights
Våra kundlöften
Koncernens mål
och resultat 2021
I KORTHET DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTRATEGI OCH MÅL
INDUSTRIAL
De tre främsta prioriteringarna 2022–2025
1. Segmentfokus
– kundcentrerat perspektiv
Fortsatt utveckling av vårt globala erbjudande
med ett fokus på kundbehov för respektive
industrisegment.
2. Utnyttja situationen på etablerade
marknader och expandera på
tillväxtmarknader via:
Vidareutvecklad strategi för försäljnings-
kanaler.
Lansering av lokala planer inriktade på
bentliga enheter och anläggningar med
fokus på utbytes- och eftermarknads-
möjligheter, till exempel i form av service
och renoveringar.
Utökning av kompetensen inom linhissar
för att komma närmare kunderna och dra
nytta av möjligheter inom segment och
geograska områden där vi ser tillväxt-
potential.
3. Bästa tillgängliga service
Utveckla servicepaket och serviceförsäljnin-
gen. Förbättra den lokala servicenärvaron för
att komma närmare kunderna, genom att
skapa servicecenter. Ökad fjärrövervakning
och ökat förebyggande underhåll för att
främja hållbarheten.
CONSTRUCTION
De tre främsta prioriteringarna 2022–2025
1. Ökad geogrask närvaro
Förstärka våra egna försäljningsbolag och vår
distributionsmodell genom geogrask expan-
sion till marknader där vi ser tillväxt potential,
via nya produkter, använda delar, tjänster och
uthyrning.
2. Breddning av vårt kunderbjudande
Utöka produktportföljen och tjänsteutbudet
för att främja den cirkulära ekonomin.
Renovering, tekniska tillämpningar och
hantering av tekniska lösningar, installation,
demonteringstjänster, service och före-
byggande underhåll, reservdelar, operatörs-
och teknisk utbildning, samt lösningar för
resursförvaltning.
3. Digitalisering
Ge våra kunder större värde via en digital
upplevelse som utgår från webbportalen
My Alimak, med tillgång till viktiga data,
dokumentation och servicefunktioner av
kundens utrustning. Divisionen Construction
arbetar med digitaliserings projekt tillsammans
med viktiga intressenter, då branschen förän-
drar användande av data för att öka effektivi-
teten.
BMU
De tre främsta prioriteringarna 2022–2025
1. Effektivitet i verksamheten
Fortsätta att förbättra våra interna verksam-
heter och processer, både i fabrikerna och på
försäljningskontoren. Arbeta med effektiv
tillverkning – Lean Manufacturing, och
kvalitets ledningssystem – Total Quality
Management-system.
2. Utbyte och renovering
Utnyttja de ökade möjligheterna för utbyte
och renovering av äldre enheter på etablerade
marknader genom att börja med de äldre
enheterna som vi har under servicekontrakt.
3. Utökat produktutbud
Utvidga produktutbudet med lätta lösningar,
för att skapa ett komplett produktsortiment.
Därutöver ska det nuvarande produktutbudet
utvecklas med uppkopplade maskiner som
möjliggör fjärrövervakning och förebyggande
underhåll.
WIND
De tre främsta prioriteringarna 2022–2025
1. Ledarskap inom kärnverksamheten
Leda arbetet mot en mer effektiv och hållbar
generation hissar för vindkraftverk som är
utrustade med digital och innovativ teknik.
Utöka produktutbudet med nya produkter
som tillgodoser den lokala marknads efter-
frågan.
2. Tillxt inom säkerhet och tjänster
Bredda utbudet av säkerhetsprodukter och
uppgradering av hissar för ökad säkerhet och
längre livslängd på produkten. Se till att nya
mer avancerade tjänster utvecklas tillsam-
mans med kunder över hela världen.
3. Genomgång av potentiella
expansionsområden inom förnybar
energi
Utforska möjligheterna att expandera tjänster
till andra verksamheter och sektorer inom
förnybar energi, för att öka effektiviteten och
lönsamheten inom grön elproduktion genom
banbrytande teknik.
Strategi för lönsam tillväxt för varje division:
3
LÖNSAM TILLVÄXT, 2022–2025
Årsredovisning 202113
Trender och drivkrafter
Programmet New Heights
Våra kundlöften
Koncernens mål
och resultat 2021
I KORTHET DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTRATEGI OCH MÅL
Tillsammans täcker de fyra divisionerna in den bred-
aste teknikbasen och den största portföljen i bran-
schen. Vår nya kundcentrerade organisation fortsätter
sitt uppdrag för att förbättra kundernas upplevelse.
Nedan visas våra gemensamma strategiska priorite-
ringar.
Kundfokus nns i själva hjärtat av allt vi gör. Som
ett kundorienterat bolag på verkas alla våra beslut av
kundernas behov. Divisionerna – som benner sig
närmast kunderna och bäst förstår deras behov –
ansvarar för utrustningens hela livscykel, vilket inne-
fattar all service och andra tjänster.
Tekniskt ledarskap inom branschen handlar för oss
om att sätta agendan. Koncernen stärker sitt forsk-
nings- och utvecklingsarbete för att ta fram mer digi-
talt uppkopplade och hållbara lösningar. Alimak Group
kommer att fortsätta bredda sitt utbud av tjänste-
lösningar genom att utveckla och paketera nya tjänste-
erbjudanden som är skräddarsydda efter kundernas
behov. I detta ingår exempelvis övervakning och
felsökning på distans samt onlineutbildning.
Personalutveckling handlar om att attrahera,
utveckla och behålla de bästa medarbetarna.
Detta arbete underlättas av att lednings-
gruppen har utökats med en Chief People &
Culture Ofcer (ansvarig för medarbetare och
kultur). Under året har koncernen utvecklat
och implementerat och genomfört grund-
läggande processer och aktiviteter, som
erfarenhetsutbyte, introduktionsprogram,
en strategi och en plattform för e-utbildning,
mätning av medarbetarnas engagemang och
processer för prestationsstyrning, samt
många andra aktiviteter och processer.
”Föryttar människor, material och företag till nya höjder på ett säkert sätt.” Det här är det som är vårt
löfte till våra kunder. Alimak Group har en marknadsledande position och vi ser goda möjligheter till
tillväxt och förstärkning av lönsamheten samt till ökat värdeskapandet för alla intressenter.
Våra kundlöften
”Det är inspirerande att se
allt engagemang och alla
ambitioner i bolaget samt att
få vara en del av New Heights-
satsningen från start. Många
bra aktiviteter är igång och
skapar förändring i bolaget”.
Matilda Wernhoff, Chief Strategy Ofcer
Verksamhetsoptimering och effektivitet är mål som
koncernen strävar efter i alla processer och verksamheter.
Tankesättet att ständigt förbättra verksamheten nås genom
iterativ problemlösning och proaktivt ledarskap för att säker-
ställa att resurser används på det mest effektiva sättet.
Årsredovisning 202114
Trender och drivkrafter
Programmet New Heights
Våra kundlöften
Koncernens mål
och resultat 2021
I KORTHET DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTRATEGI OCH MÅL
Koncernens mål och resultat 2021
Alimak Group slutförde med gott resultat den
andra fasen i New Heights-programmet under
2021 med förbättrade marginaler. Koncernen
uppnådde ökad lönsamhet trots fortsatta
utmanande marknadsförhållanden och störningar
i leveranskedjorna. Covid-19-pandemin fortsatte
att påverka verksamheten.
Under kapitalmarknadsdagen den 17 juni 2021 presenterade
koncernen sina uppdaterade nansiella mål.
En total årlig intäktstillväxt på 5–7%.
En EBITA-marginal inom intervallet 14–16%.
Leverage (nettoskuld/EBITDA) på 2,0x.
Utdelningspolicy med en utdelning på 40–60%
av nettovinsten.
Därtill lanserade koncernen ett hållbarhetsmål – att minska
bolagets koldioxidavtryck inom hela värdekedjan med 30%
till 2025, jämfört med 2019.
UTVECKLING UNDER 2021
Orderingången ökade organiskt med 2% under året, trots
lägre volymer inom divisionen Wind som orsakades av
utmanande marknadsförhållanden i Kina och den planerade
avvecklingen av affärsområdet tower internals. Den rapport-
erade orderingången uppgick till 3772 MSEK (3761). Intäk-
terna ökade organiskt med 1% trots situationen för divisionen
Wind. De rapporterade intäkterna uppgick till 3728 MSEK
(3740).
Intäktstillväxt,
%
5–7
EBITA-marginal,
%
1416
Leverage
(nettoskuld/EBITDA)
2,0x
Utdelningspolicy,
%
40–60
Intäktstillväxt EBITA-marginal Leverage Utdelning,%
-15
-10
-5
0
5
%
202120202019
0
3
6
9
12
15
%
202120202019
0,0
0,3
0,6
0,9
1,2
1,5
202120202019
0
20
40
60
80
10 0
%
202120202019
Intäkter i linje med året innan.
Borträknat interna komponenter
för vindkraftverk var den organi-
ska tillväxten 4%, tack vare
ökade intäkter inom Construc-
tion, BMU och serviceverk-
samheten.
Marginalen ökade med 4,5 pro-
centenheter till 13,0%.
Leverage-värdet (nettoskuld/
EBITDA) minskade till 0,55,
vilket ligger väl under målet.
Extra utdelning
Ordinarie utdelning
Styrelsen föreslår en ordinarie
utdelning om 3,30 SEK per aktie
(3,00).
Finansiella mål
Resultat
Årsredovisning 202115
Trender och drivkrafter
Programmet New Heights
Våra kundlöften
Koncernens mål
och resultat 2021
I KORTHET DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTRATEGI OCH MÅL
MARGINALFÖRBÄTTRINGAR
EBITA för året uppgick till 483 MSEK (319), vilket motsvarar
en marginal på 13,0% (8,5), och samtliga kvartal uppvisade
bättre resultat än motsvarande kvartal 2020. Ökningen är ett
resultat av bättre bruttomarginal samt av lägre SG&A-kostnader
(dvs. försäljningskostnader, allmänna kostnader och adminis-
trationskostnader), i enlighet med kostnadsbesparings-
programmet som lanserades i slutet av 2020 som en del av
New Heights-programmet. Vinsten per aktie steg till 5,68 SEK
(3,37), vilket är en ökning med 68%.
LEVERAGE GOTT OCH VÄL INOM MÅLINTERVALLET
Koncernen avslutade 2021 med en leverage (nettoskuld/
EBITDA) på 0,55 (1,50). Förbättringen är ett resultat av högre
EBITDA och minskad nettoskuld. Den starka kassagenereringen
under året har minskat nettoskulden avsevärt och en
netto amortering på 190 MSEK har gjorts av den aktuella
revolverande lånefaciliteten. Koncernen behåller där igenom
sin starka nansiella ställning med en leverage som ligger väl
under målet på 2,0x. Prioriteringarna för kapital al lokeringen
är: Investeringar i lönsam tillväxt, det vill säga marknads-
aktiviteter, FoU och M&A-verksamhet, samt att följa utdel-
ningspolicyn.
Jag känner mig nöjd
över att vi uppnådde
marginalförbättringar
i enlighet med fas två i
New Heights-programmet.
Thomas Hendel, Chief Financial Ofcer
Årsredovisning 202116
Trender och drivkrafter
Programmet New Heights
Våra kundlöften
Koncernens mål
och resultat 2021
I KORTHET DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTRATEGI OCH MÅL
Divisioner
Årsredovisning 202117
Divisioner – året i korthet
Divisionen Construction
Divisionen Industrial
Divisionen BMU
Divisionen Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
Divisioner – året i korthet
Andel av koncernens
intäkter
%
Andel av koncernens
EBITA
%
A) Wind, 13
A) Wind, 18
Wind
Orderingången minskade med −28% till
594 MSEK (831), bland annat på grund av
beslutet att avveckla tower internals samt
på grund av lägre efterfrågan i Kina.
Intäkterna minskade med −21% till
676 MSEK (854), framför allt på grund av
beslutet att avveckla tower internals.
EBITA-marginalen i linje med föregående
år 9,3% (9,6) påverkat av lägre volymer
kompenserat av ökade serviceintäkter och
lägre kostnader.
Andel av koncernens
intäkter
%
Andel av koncernens
EBITA
%
A) BMU, 7A) BMU, 28
BMU
A
A
A
A
A
A
A
A
ConstructionBMU Industrial Wind
A
A
A
A
A
A
A
A
ConstructionBMU Industrial Wind
Construction
Kraftfull ökning av orderingången med
6% till 1156 MSEK (1088) med förbättrad
marknadsaktivitet.
Intäkterna ökade med 10% till 1104
MSEK (1008) med en kraftig utveckling
inom ny utrustning, tjänster och uthyrning.
EBITA-marginalen ökade till 18,1% (12,0)
tack vare högre volymer och god kostnads-
kontroll.
Andel av koncernens
intäkter
%
Andel av koncernens
EBITA
%
A) Construction, 41A) Construction, 30
Industrial
Stark orderingång upp 15% till
999 MSEK (867) tack vare en ökad efter-
frågan i de esta regioner.
I ntäkterna minskade med −3% till 885
MSEK (917) på grund av pandemirestrik-
tioner som begränsade besök på plats, i
kombination med effekterna av att året
inleddes med en låg orderstock.
EBITA-marginalen steg till 21,0% (16,3)
tack vare ökade serviceintäkter och lägre
kostnader.
Andel av koncernens
intäkter
%
Andel av koncernens
EBITA
%
A) Industrial, 39A) Industrial, 24
A
A
A
A
A
A
A
A
ConstructionBMU Industrial Wind
A
A
A
A
A
A
A
A
ConstructionBMU Industrial Wind
A
A
A
A
A
A
A
A
ConstructionBMU Industrial Wind
A
A
A
A
A
A
A
A
ConstructionBMU Industrial Wind
A
A
A
A
A
A
A
A
ConstructionBMU Industrial Wind
A
A
A
A
A
A
A
A
ConstructionBMU Industrial Wind
De uppgifter som publiceras för de nya divisionerna i detta dokument utgår från en omräkning som inte har granskats av bolagets revisorer.
Ökad orderingång upp 5% till 1023 MSEK
(975) med förbättrad marknads aktivitet inom
de esta regioner.
Intäkterna ökade med 10% till
1063 MSEK (962) tack vare en kraftfull
utveckling inom både utrustning och
tjänster.
EBITA-marginalen steg till 3,2% (−3,6) till
följd av högre volymer och lägre kostnader.
Årsredovisning 202118
Divisioner – året i korthet
Divisionen Construction
Divisionen Industrial
Divisionen BMU
Divisionen Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
Divisionen Construction
Under 2021 skedde det underliggande förbättringar på marknaderna i Europa och Australien. I USA
stannade försäljningen kvar på samma nivå som 2020, medan den asiatiska marknaden totalt sett
sjönk till följd av försenade projekt och nedstängningar. Constructions kunder behöll sin preferens att
hyra utrustning i stället för att köpa, vilket orsakades av den underliggande osäkerheten på marknaden.
Divisionen Construction utvecklar, tillverkar, säljer, utför service
på och hyr ut ett brett utbud av bygghissar och arbets platt-
formar för temporärt bruk vid bygg- och renoveringsprojekt
över hela världen. Uthyrning erbjuds på de utvalda marknaderna
Frankrike, Benelux-länderna, Tyskland, Schweiz och Australien.
Därtill erbjuds analys av kundens behov, identiering av lösnin-
gar och produkter och kundutbildning på plats. Divisionen
bedriver även försäljning av koncernens begagnade byggpro-
dukter, vilka huvudsakligen kommer från den egna uthyrnings-
ottan. Sist men inte minst utförs den viktiga tjänsteverksam-
heten med tjänster som montering, demontering, underhåll,
assistans under drift, transport och försäkring.
Produktutbudet sträcker sig från basprodukter till stora,
specialanpassade höghastighetslösningar. Bland produkterna
kan nämnas kuggstångsdrivna bygghissar för person- och
materialtransport, transportplattformar och materialhissar för
vertikal transport av människor och material, samt klätterplatt-
formar.
Alimak Group är en pionjär inom branschen och har varit
marknadsledande i över 70 år. Varumärket Alimak är väl eta-
blerat och respekterat inom byggsektorn och är i många
regioner synonymt med termen bygghissar.
VÄRDESKAPANDE
Construction skapar värde genom produkter som är fram-
tagna för en rad olika användningsområden, där säkerhet i
arbetet, tillförlitlighet, mångsidighet och rätt pris är viktiga fak-
torer. Användningen av en modulbaserad konstruktion som
en bas för vidare anpassning minskar monteringstiden och
underhållskostnaderna för kunden.
Hyresalternativet ger kunden större exibilitet, eftersom
användningen av utrustningen är projektbaserad och därför
sker under en begränsad tid. Att hyra utrustning är mindre
kapitalkrävande och innebär lägre risk och högre kostnads-
kontroll för kunden.
Genom att utveckla och tillhandahålla tjänster relaterade till
produkten, som baseras på insamlad driftsdata, kan vi lever-
era värde och kunskap till användarna. Data kan omvandlas
och bearbetas åt kunder och användare för att hjälpa dem att
få arbetet gjort på ett säkert, effektivt och hållbart sätt.
Genom den digitala övergången kan Construction hjälpa och
tillhandahålla värde till en större del av bygg sektorns ekosys-
tem.
Möjligheten att köpa begagnade produkter ger kunden ett
alternativ till att investera i nyproducerade produkter, när
marknadsförhållandena och användningen gör det möjligt att
använda enklare utrustning – i synnerhet på tillväxtmarknader.
MARKNAD OCH KONKURRENTER
Den underliggande drivkraften bakom efterfrågan på
Constructions installationer utgörs av global och regional
bygg verksamhet för byggarbetsplatser inom en rad olika
tillämpningar som inkluderar låga byggnader och höghusbygg-
nader, renoverings- och underhållsprojekt.
Orderingång split 2021 %
A
B
A) Utrustning, 66
B) Service, 34
Construction
2019 2020 2021
Orderingång, MSEK 1154,0 1088,4 1155,6
Intäkter, MSEK 1385,4 1007,7 1103,9
EBITA, MSEK 243,0 121,1 200,2
EBITA-marginal, % 17,5 12,0 18,1
EBIT, MSEK 243,0 119,4 198,0
EBIT-marginal, % 17,5 11,8 17,9
Intäkter split 2021 %
A
B
A) Utrustning, 68
B) Service, 32
Årsredovisning 202119
Divisioner – året i korthet
Divisionen Construction
Divisionen Industrial
Divisionen BMU
Divisionen Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
Varumärket Alimak är globalt närvarande på en relativt
fragmenterad marknad där konkurrenssituationen varierar
mellan olika regioner. På de esta utvecklade marknader har
varumärket en ledande ställning och koncernen tillhör även de
ledande aktörerna på många av tillväxtmarknaderna.
Alimak har en stark position inom segmentet för bygghissar
medan större tillväxtmöjligheter nns för plattformssegmentet.
På vissa marknader har kunderna historiskt sett varit mer
benägna att hyra utrustning än att köpa den och mindre bygg-
bolag har i allmänhet en större benägenhet att hyra utrustning
än större byggbolag. Alimak är en ledande aktör på en hand-
full uthyrningsmarknader där bolaget bedriver verksamhet.
Konkurrenterna är huvudsakligen andra tillverkare av bygg-
hissar och plattformar, samt ett antal små, specialiserade
uthyrningsföretag och några mer allmänna uthyrningsföretag.
UTVECKLING UNDER 2021
Under 2021 förbättrades orderingången för Construction i
Australien, Norden och Storbritannien jämfört med året innan,
men den minskade på marknaden i USA. Totalt ökade order-
ingången med 6% till 1156 MSEK (1088).
Generellt sett har Covid-19 fortsatt att påverka byggsektorn
under hela året, i synnerhet i vissa regioner. I Sydostasien och
Stillahavsområdet har era nedstängningar påverkat projekt-
lanseringar och möjligheten att tillhandahålla service på plats.
Transportbegränsningar och produktbrister i leveranskedjorna
påverkade såväl projektbeslut som projektlanseringar. En låg
beläggningsgrad i kontorsbyggnader bromsade in byggefter-
frågan, men detta har kompenserats av ökade investeringar i
offentliga byggnader och bostadsbyggnader, även i större
infrastrukturprojekt som vägar och järnvägstunnlar.
Trots fortsatta utmaningar i alla regioner till följd av pan-
demin förbättrade Construction intäkterna jämfört med året
innan – med en ökning med 10% till 1104 MSEK (1008).
Intäkterna från tjänster ökade också, men bara marginellt.
EBITA-marginalen ökade till 18,1% (12,0). Detta var resulta-
tet av en gynnsam kombination av produkter och geogrask
spridning, bra utnyttjande av fabriker och prissättningsåt-
gärder, samt med de positiva effekterna från kostnadsbespar-
ingsprogrammet som infördes i slutet av 2020.
”2021 har varit ett bra år då verksamheten har kunnat
återhämta sig. Vi har utvidgat vår geografiska närvaro
och vi lanserar nu ett bredare utbud av produkter och
tjänster för våra kunder.
David Batson, EVP för divisionen Construction
Höghastighetshissar och Mammoth-hissar från Alimak på South Quay
Plaza i London, Storbritannien.
Årsredovisning 202120
Divisioner – året i korthet
Divisionen Construction
Divisionen Industrial
Divisionen BMU
Divisionen Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
ALIMAK SCANDO 650 HISSAR och Alimak-klätterplatt-
formar genomförde den vertikala transporten av människor
och material i samband med bygget av nya Sara Kulturhus
i Skellefteå. Kulturhuset är en av de högsta träbyggnaderna
i världen hittills.
Mitt i hjärtat av Skellefteå ligger en av världens högsta träbyggnader
– nybyggda Sara Kulturhus. Detta kulturcentrum kommer att bli Skel-
lefteås nya mötesplats för föreställningar, utställningar, evenemang
och kongresser. Hela byggnaden kommer att sjuda av kreativitet och
det nya hotellet erbjuder spa, en restaurang med panoramautsikt
och förstklassigt boende.
Alimaks bygghissar och klätterplattformar tillhandahöll den vertikala
transporten under bygget av den 80 meter höga träbyggnaden.
Två Alimak Scando 650-bygghissar – en på vardera sidan av
byggnaden – har använts för att transportera arbetare och material
upp och ned längs den 20 våningar höga byggnaden.
Förutom Alimaks bygghissar har era klätterplattformar från Alimak
använts för att klä fasaden och montera fönster. Totalt användes 12
klätterplattformar med dubbelmastkonguration på olika höjder.
Det svenska uthyrningsbolaget Cramo ansvarade för leveransen
av Alimak-hissarna och vår uthyrningspartner Bennab levererade
alla klätterplattformar till Cramo för detta projekt.
Byggnaden består av en lägre del med fyra våningar och en
torn del som sträcker sig ytterligare 16 våningar upp. Byggnaden
har ett stort fokus på hållbarhet. På den 20:e våningen nns ett SPA
med utsikt över de skogar varifrån råvaran till Saga Kulturhus
ursprungligen kom, och byggnadens värme- och kylsystem regleras
med kraft från Skellefteälven.
Två bygghissar och tolv klätterplattformar från Alimak
utförde den vertikala transporten under bygget
av en av världens högsta träbyggnader.
CASESTUDIE: SARA KULTURHUS I SKELLEFTEÅ
Alimaks bygghissar på en av världens högsta träbyggnader
Årsredovisning 202121
Divisioner – året i korthet
Divisionen Construction
Divisionen Industrial
Divisionen BMU
Divisionen Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
Divisionen Industrial
Industrial har under året haft en positiv utveckling av orderingången till följd av en ny strategi med
ökat segmentfokus, framgångsrika produktlanseringar och utvecklingsarbete. Våra säljare är mycket
engagerade och divisionen är full av optimism.
Industrial förser sina kunder med permanent in stallerade
kuggstångs- och linhissar som ofta måste uppfylla strikta
regelverk. De används inom era olika slutsegment som
hamnar, energisektorn och cement för underhåll och åtkomst.
Service ingår som en viktig del av kunderbjudandet med
branschledande produkt- och kundsupport. Divisionen er bjuder
ett komplett utbud av servicelösningar, till exempel i form av
servicepaket, förebyggande underhåll och reparationer, ins-
pektioner, renoveringar, originalreservdelar och kundutbild-
ning. Lösningarna är framtagna för att hantera utrustningens
hela livscykel, vilket optimerar den totala ägandekostnaden.
Större delen av verksamheten gäller kundanpassade pro-
dukter där de vertikala transportlösningarna utgör en mindre
del av stora, komplexa investeringar som omfattar projekter-
ing, upphandling och byggande. Koncernens industrihissar är
därför ofta specialanpassade för att passa specika kundbe-
hov och kundkrav, i fråga om storlek, lastkapacitet, höjd, säk-
erhet och hastighet. Divisionens produkter har en lång förvän-
tad livslängd som i genomsnitt ligger runt 25 till 30 år. Servi-
cetjänster i form av bland annat underhåll, reservdelar, repara-
tioner och renoveringar kan stå för cirka 75% av de
potentiella livscykelintäkterna.
VÄRDESKAPANDE
Industrial skapar värde för sina kunder genom att leverera
säkra och tillförlitliga produkter och tjänster av hög kvalitet.
De tillhandahålls av yrkeskunniga experter som benner sig
nära kundernas verksamhet och förstår deras behov. Produk-
terna bygger på koncernens omfattande tekniska erfarenhet
och utformas i många fall för att användas under extrema
förhållanden och i korrosiva miljöer, samtidigt som de säker-
ställer en tillförlitlig och effektiv drift och en lång livslängd.
MARKNAD OCH KONKURRENTER
Efterfrågan på permanent installerade industrihissar följer den
allmänna investeringsnivån för slutanvändarnas branscher.
Marknaden för industriella kuggstångshissar är konsoliderad
med Alimak som branschens ledande aktör.
Marknaden för linhissar är mer fragmenterad eftersom
industriella tillämpningar levereras av såväl stora kommersi-
ella tillverkare som små lokala företag. För Alimak Group är
detta en positiv tillväxtmöjlighet.
UTVECKLING UNDER 2021
En ny industrihiss med hög kapacitet som framför allt är in -
riktad mot de kinesiska, sydostasiatiska och indiska marknad-
erna har lanserats under året. Den är utvecklad och tillverkad i
Kina och lanserades under en mässa för cementindustrin i
april 2021. En nylansering av den marina linhissen, ME-serien
– som utvecklats och tillverkats i Norge specikt för det
marina segmentet – genomfördes med en digital marknads-
föringsstrategi. Divisionen har sett en positiv utveckling av
orderingången för ny utrustning, som till stor del kan tillskrivas
ett framgångsrikt FoU-arbete och lyckade produktlanseringar.
Industrials orderingång ökade under 2021 med 15% till
999 MSEK (867). Ett ökat fokus på den nya högkapacitets-
Orderingång split 2021 %
AB
A) Utrustning, 46
B) Service, 54
Industrial
2019 2020 2021
Orderingång, MSEK 1056,0 867,3 999,2
Intäkter, MSEK 1140,4 917,1 885,1
EBITA, MSEK 225,9 150,1 186,0
EBITA-marginal, % 19,8 16,4 21,0
EBIT, MSEK 224,8 147,5 183,4
EBIT-marginal, % 19,7 16,1 20,7
Intäkter split 2021 %
A
B
A) Utrustning, 42
B) Service, 58
Årsredovisning 202122
Divisioner – året i korthet
Divisionen Construction
Divisionen Industrial
Divisionen BMU
Divisionen Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
hissen för industri och hissarna för det marina segmentet har
bidragit till förbättrad orderingång på nya marknadssegment.
Servicedelen har dock påverkats mer av pandemin. De
reserestriktioner som införts av myndigheter samt av kunder-
nas egna Covid-restriktioner har lett till att besök hos kunder
har försvårats samt förhindrat att vissa servicetjänster utförts,
i synnerhet inom offshore-verksamheten.
För Industrial har 2021 varit ett år fullt av utveckling och
möjligheter. En ny organisation och en ny strategi är på plats
– och har redan visat sina styrkor. Nya produkter har tagits
fram och lanserats, vilket har bidragit till möjligheter inom nya
segment och stärkt vår närvaro. Utvecklingen visar en EBI-
TA-ökning med 24,3 % till 186 MSEK (150) för helåret. Med
årets utveckling och resultat samt det starka avslut som lever-
erades är divisionen full av optimism.
Jag känner mig stolt över Industrial-teamets
kundorienterade tankesätt och att vi tillsammans
hittar lösningar som passar våra kunders behov.
Vi har breddat vår geografiska närvaro ytterligare
med stora framgångar i Asien och Mellanöstern och
vi är ett team på frammarsch.
Salomeh Tafazoli, EVP för divisionen Industrial
En industrihiss från Alimak vid världens största produktionslinje för blekt barrsulfatmassa
– pappersbruket Östrand i Timrå i Sverige.
Årsredovisning 202123
Divisioner – året i korthet
Divisionen Construction
Divisionen Industrial
Divisionen BMU
Divisionen Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
ENLIGT Global Cement Magazine har Tangshan Jidong
Cement Co., Ltd. rankats som världens sjätte största
cementproducent.
Den intensivt verksamma cementproduktionsanläggningen i Tong-
chuan kommer att få stor nytta av en industrihiss som är baserad på
Alimaks beprövade kuggstångsdrivteknik.
Precis som för många andra industriella tillämpningar måste den
vertikala transportlösningen för fabrikens viktiga förvärmartorn upp-
fylla en rad specika transportkrav för den krävande använd ningen.
Den levererade lösningen blev möjlig genom Alimaks innovativa kugg-
stångsdrivsystem som sitter monterat ovanför själva hisskorgen.
Som en följd av detta krävs inget schakt eller något separat maskin-
rum, vilket var avgörande på grund av det begränsade tillgängliga
utrymmet. Alimaks pålitliga och robusta konstruktion passar även
unikt bra för tuffa industrimiljöer, som vid cementproduktion, sam-
tidigt som underhållet är enkelt och drifts kost naderna låga under
hela livslängden.
Industrihissen Alimak SL-H med dubbla korgar har en lastkapacitet
på 2000 kg per korg och maximerar den tillgängliga transport-
kapaciteten för förvärmartornet som är 137 meter högt. Konstruk-
tionen med dubbla korgar innebär även betydande kostnadsbe-
sparingar jämfört med att använda två linhissar.
I det här fallet var en förkongurerad industrihiss från Alimak den
optimala lösningen, då en mycket krävande tidplan och begränsad
installationsyta var avgörande aspekter för projektet. Installationen
måste dessutom ske under regnperioden, vilket innebar ytterligare
utmaningar.
Ett pressat tidsschema följdes för att undvika onödiga störningar
av cementfabrikens verksamhet. Eftersom tornkranen endast var
tillgänglig under en kortare period användes hissen för att slutföra
montaget av hissens masttorn, förankringarna och vart och ett av de
tio stannplanen. Tre kunniga och erfarna tekniker lyckades där igenom
slutföra installationen på ett säkert och effektivt sätt på 35 dagar.
Tongchuan Cement Plant, Shaanxi, Kina
CASESTUDIE: TONGCHUAN CEMENT PLANT, SHAANXI, KINA
En industrihiss från Alimak med dubbla korgar maximerar produktiviteten vid en cementfabrik i Tongchuan
Årsredovisning 202124
Divisioner – året i korthet
Divisionen Construction
Divisionen Industrial
Divisionen BMU
Divisionen Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
Divisionen BMU
Under 2021 genomförde divisionen BMU verksamhetsförbättringar inom båda varumärkena,
med ökad orderingång och ett totalt sett bättre ekonomiskt resultat som följd.
BMU-divisionen erbjuder utrustning och system för permanent
installation som möjliggör regelbunden åtkomst till byggnads-
fasader, det som ofta kallas för BMU-enheter (Building Main-
tenance Units). I normalfallet används utrustningen för att ge
en permanent möjlighet att nå byggnaders och strukturers
fasader för underhåll, vilket innefattar rengöring och byte av
skadade fasadpaneler, lampor, fönster etc. Permanenta
åtkomstlösningar används även till infrastrukturer som idrotts-
arenor, ygplatser, sjukhus, broar och industrianläggningar i
samma syften.
VÄRDESKAPANDE
Varumärkena Manntech och CoxGomyl nns över hela världen
och har tillsammans över 120 års erfarenhet. De är pionjärer
och innovatörer inom branschen och tillhandahåller optimala
system för byggnadsunderhåll för alla typer av konstruktioner,
oavsett hur enkla eller komplicerade de är. Produkterna till-
handahåller pålitliga och effektiva accesslösningar för bygg-
nader som är baserade på beprövade tekniker och säkerställer
en exceptionell prestanda, samtidigt som de uppfyller de
strängaste säkerhets- och kvalitetskraven. Via det mycket
kunniga Alimak Service-teamet, som utför rutinunderhåll av
utrustningen under hela den beräknade livslängden på 25 år,
ger produkterna stöd under utrustningens hela livscykel. För
utom rutinunderhållet erbjuds även reparationer, renover ingar,
omanpassningar och utbyte av utrustning.
MARKNAD OCH KONKURRENTER
Efterfrågan på BMU-lösningar för fasadåtkomst och service
av desamma drivs av en fortsatt ökad bebyggelse i städer och
behovet av att på ett säkert sätt komma åt utsidan av bygg-
nader och konstruktioner för underhåll och inspektion. Cox-
Gomyl och Manntech är marknadsledare inom sin nisch av
branschen.
UTVECKLING UNDER 2021
Av divisionens intäkter har försäljningen av ny utrustning
tidigare stått för 75% och servicearbete för 25%. Under det
senaste året har, till följd av en strategiskt fokus på att öka
marknadsandelen för service för att främja hållbarhet och öka
divisionens lönsamhet, uppdelningen ändras till 67% respek-
tive 33% av intäkterna.
47% av försäljningen av ny utrustning utgjordes av mask-
iner med medelhög komplexitet, 17% av maskiner med hög
komplexitet och resten av lösningar med låg komplexitet.
Divisionen uppnådde en förbättrad EBITA på årsbasis, framför
allt tack vare en förbättrad affärsmix, bättre kapacitetsut-
nyttjande, lägre SG&A-kostnader och större försäljningsmarginaler.
Manntech och CoxGomyl fortsätter att ha en mycket impo-
nerande projektportfölj, med en stor mängd unika referens-
projekt som innefattar sådana ikoniska byggnader som Burj
Khalifa, Shanghai Tower och One World Trade Centre. Det
största projektet som vårt Manntech-team arbetar med för
närvarande är det mycket komplexa utbytet av AMU-enheter
(Arch Maintenance Unit) på Sydney Harbour Bridge. Utform-
ningen, tillverkningen och installationen av de mekaniserade
AMU-enheterna har nått tillverknings- och testfasen. Ett annat
viktigt utbytesprojekt var 17 fasadunderhållssystem på Lloyd’s
of Londons berömda byggnad i Stor britannien. Vid sidan av
dessa berömda projekt säkrade divisionen era nya service-
Orderingång split 2021 %
A
B
A) Utrustning, 59
B) Service, 41
BMU
2019 2020 2021
Orderingång, MSEK 1246,2 975,0 1022,7
Intäkter, MSEK 1165,6 961,8 1063,1
EBITA, MSEK 54,0 34,1 33,9
EBITA-marginal, % 4,6 –3,54 3,2
EBIT, MSEK 35,4 47, 2 26,9
EBIT-marginal, % 3,0 4,9 2,5
Intäkter split 2021 %
A
B
A) Utrustning, 67
B) Service, 33
Årsredovisning 202125
Divisioner – året i korthet
Divisionen Construction
Divisionen Industrial
Divisionen BMU
Divisionen Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
kontrakt under 2021. Nämnas kan exempelvis nya servicekon-
trakt för fasadunderhållssystemen för One World Trade Center
i New York, Lakhta Tower i Sankt Petersburg och 2020 Expo i
Dubai.
Framöver kommer divisionen att fortsätta att fokusera på
att utveckla dessa produkter inom områden som konstruk-
tionsoptimering, digitalisering, hållbarhet och allmänna för-
bättringsåtgärder, samt att satsa på kostnadsbesparingar
inom produktionsanläggningarna. Mer specikt har ytterligare
möjligheter identierats inom områdena utbyte och renover-
ing av utrustning av fasadunderhåll. Varumärkena kommer att
fortsätta expansionen av det lätta produktsortimentet, för att
ytterligare öka intäkterna inom segmentet låga och medel-
höga byggnader. Eftermarknadstjänster kommer också att
fortsätta vara ett viktigt fokusområde för divisionen, för att
verksamheten ska kunna rikta in sig på den installerade
basen av bentlig fasadunderhållsutrustning. Eftersom viktiga
trender som urbanisering och digitalisering förväntas skapa
möjligheter för utveckling av BMUs serviceverksamhet,
omfattar strategin för lönsam tillväxt fyra av görande
förbättrings områden: Effektivt arbete, fokus på effektiv
produktion, utbyten och renoveringar av den bentliga install-
erade basen, tillväxt inom service, samt slutligen expandering
av sortimentet av produkter med låg komplexitet.
Tack vare starka varumärken, vårt värdeskapande för
kunderna, ett branschledande tekniskt team och en stabil
ledningsgrupp klarar vi att ta steget in i framtiden med
fantastiska kundlösningar. Vi har en bra utgångspunkt
för att klara den växande efterfrågan efter pandemin.
Cameron Reid, interim EVP för divisionen BMU
Årsredovisning 202126
Divisioner – året i korthet
Divisionen Construction
Divisionen Industrial
Divisionen BMU
Divisionen Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
SOM EN BRANSCHLEDANDE LEVERANTÖR av lösningar
för fasadunderhåll ck CoxGomyl i uppgift att lösa de
otaliga utmaningar som ställdes av Al Wasl Plazas kupol –
själva huvudattraktionen för Expo 2020 i Dubai.
Den unika kupolkonstruktionen, som ritades av Adrian Smith +
Gordon Gill Architecture, är hela 130 meter bred och 67 meter hög.
Kupolen har designats för att efterlikna logotypen för Expo 2020 i
Dubai. Formen består av en ramstruktur av stålrör som bildar ett
komplext mönster av ringar av varierande storlek och form. Den
halvgenomskinliga fasaden fungerar även som duk för projiceringar,
vilka skapar en heltäckande 360-gradersupplevelse och kan ses av
besökare både i och utanför kupolen.
Genom åtkomstlösningen måste det gå att ta sig fram genom och
runt konstruktionens komplexa utformning, samtidigt som det ska
gå snabbt och enkelt att utföra en rad olika rengörings- och under-
hållsarbeten både på de inre och på de yttre fasadytorna.
CoxGomyls expertteam utvecklade ett tekniskt avancerat spår-
system för de båda portalkranarna, där den största portalkranen
sträcker sig hela 78 meter – vilket gör den till en av de största i
världen. Spåren har specialutvecklats för att följa stålkonstruktionens
komplexa former och minimera den visuella påverkan, med både
horisontella och böjda sinusformade former. Byggnadens utsida har
ett system med fyra separata spår, varav två innefattar kuggstångs-
system och två är specialframtagna för att följa och komplettera de
sinusformade sektionerna med en friktionsdriftsmekanism. På
liknande sätt nås kupolens insida genom ett system som består av
tre spår: två med kuggstångsdrift och ett med friktionsdrift för de
böjda sinusformade sektionerna.
En mångårig erfarenhet av framgångsrikt genomförda fasadunder-
hållslösningar, i kombination med vårt teams uppenbara tekniska
expertis under samrådsprocessen, gjorde CoxGomyl till det perfekta
valet av lösningsleverantör för detta imponerande projekt.
Al Wasl Plazas kupol, för världsutställningen i Dubai.
CASESTUDIE: BMU-STUDIE – AL WASL PLAZAS KUPOL
Avancerat system för byggnadsaccess för Expo 2020 i Dubai
Årsredovisning 202127
Divisioner – året i korthet
Divisionen Construction
Divisionen Industrial
Divisionen BMU
Divisionen Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
Divisionen Wind
Trots de globala leveransproblemen under 2021 har Wind lyckats fortsätta tillhandahålla vertikala trans-
portlösningar och säkerhetsprodukter till stora västerländska OEM-företag som Vestas och SGRE,
samt relevanta kinesiska OEM-företag. Under året har divisionen samarbetat med ägarna av vind-
kraftsparker för att nå högsta möjliga säkerhetsnivå genom förbättrade tjänster och distansutbildning.
Wind erbjuder åtkomstlösningar för säkert arbete i vindkraft-
verk över hela världen, såväl på land som till havs. Under var-
umärket Avanti säljer divisionen mycket tillförlitliga produkter
som servicehissar, stegar och fallskyddssystem. Förutom att
tillhandahålla mycket kvalicerade tjänster erbjuder Wind även
utbildningar i underhåll. Den stora geograska närvaron ger
en effektiv leveranskedja till torntillverkare och OEM företag,
snabb och exibel respons vid behov av tjänster.
Med ett stort utbud av vertikala transportlösningar, som alla
är fokuserade på maximal säkerhet, kan Avantis servicehissar
tillgodose de skiftande och föränderliga behoven hos kunder
inom förnybar energi. Detta sker genom tre tekniska system:
linbaserade hissar, kuggstångshissar och servicehissar som
följer tornets stege.
VÄRDESKAPANDE
Genom säkerhetsprodukter och säkerhetslösningar av hög
kvalitet för vindkraftstorn kan Avanti hjälpa sina kunder att
göra vindkraften mer konkurrenskraftig. Divisionen Wind har
en installerad bas på över 40000 servicehissar globalt. Runt
30000 servicetekniker som arbetar inom vindkraftsbranschen
har utbildats i säkerhet av Avanti.
MARKNAD OCH KONKURRENTER
Trenden mot ren, prisvärd och tillförlitlig energi fortsätter att
vara en av de viktigaste drivkrafterna bakom tillväxten inom
förnybar energi, däribland vindkraft. Efterfrågan på koncern-
ens produkter för denna bransch, där varumärket Avanti har
en marknadsledande position, hänger samman med de glo-
bala investeringarna i vindkraft. Kunderna är huvudsakligen
OEM-företag inom vindkraftverk, vilka har genomgått en
konsolidering under de senaste åren.
UTVECKLING UNDER 2021
2021 har varit ett utmanande år för divisionen Wind. Den
globala närvaron nära våra kunder och skicklig ledning av
verksamheten kompenserade i viss mån osäkerheten i rå -
varuförsörjningen och de ökade fraktkostnaderna. Divisionen
beslöt 2020 att avveckla internal towers som har en låg vinst-
marginal, vilket har påverkat resultatet för 2021 med ungefär
80 MSEK i orderingångar och runt 110 MSEK i intäkter. rtill
har vindkraftsmarknaden i Kina bromsat in till följd av minskat
investeringsstöd från mydig heterna, något som kraftigt påver-
kade marknadsandelen traditionella kunder. Wind-enheten i
Kina har anpassat verksamheten efter den nya situationen
och ökat sitt fokus på specialanpassat utbud för den kinesiska
marknaden för att behålla en stark position.
Orderingång split 2021 %
A
B
A) Utrustning, 67
B) Service, 33
Wind
2019 2020 2021
Orderingång, MSEK 907,0 830,7 594,2
Intäkter, MSEK 896,1 853,8 675,7
EBITA, MSEK 85,1 81,8 62,6
EBITA-marginal, % 9,5 9,6 9,3
EBIT, MSEK 62,0 57,8 39,9
EBIT-marginal, % 6,9 6,8 5,9
Intäkter split 2021 %
A
B
A) Utrustning, 71
B) Service, 29
Årsredovisning 202128
Divisioner – året i korthet
Divisionen Construction
Divisionen Industrial
Divisionen BMU
Divisionen Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
Divisionen Wind har nått framgångar på andra tillväxtmark-
nader, till exempel Brasilien, med stora ordrar av hissar och
stegar under året. Verksamheten i Europa förblev relativt
stabil medan serviceverksamheten ökade i både Storbritan-
nien och Australien. Allt detta har sammantaget lett till en
total orderingång på 594 MSEK (831) och intäkter på 676
MSEK (854). Trots lägre försäljning och andra faktorer, som
kostnader för avgångsvederlag och ökade kostnader för frakt
och råvaror, bibehöll Wind en EBITA på 9,3% (9,6).
”Som global ledare inom
vindsegmentet befinner vi oss
i en mycket intressant tid, där
vi ser åtskilliga möjligheter
att tillföra värde till våra
intressenter och kunder i
takt med att vi breddar våra
lösningar och utökar vårt
produkt- och serviceutbud.
José Maria Nevot,
EVP för divisionen Wind
Säkert servicearbete inuti ett vindkraftverk.
Årsredovisning 202129
Divisioner – året i korthet
Divisionen Construction
Divisionen Industrial
Divisionen BMU
Divisionen Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
HISSEN AVANTI SHARK lanserades med stor
framgång 2005 och under åren har den upp-
daterats och justerats efter kundernas behov.
I dag är den en av de mest kostnadseffektiva
och exibla linbaserade servicehissarna för vind-
kraftsindustrin globalt.
Förstahandsval för framtidens vindkraft
Hissen Avanti Shark har med sin höga kvalitetsnivå och
anpassningsbarhet i kombination med globala certi-
eringar och godkännanden, återigen visat sin styrka.
Avanti Shark nådde en ny rekordnivå av beställningar
på 11 MSEK i Spanien när hissen valdes för Siemens
Gamesas nya och moderna landbaserade vindkraftverk
som kallas 5.X-plattformen. Vindkraftverken har en
nominell kapacitet på 5,8 MW och den största till-
gängliga rotorn för landbaserad vindkraft på 170 meter.
Shark-hissen valdes också för den första etappen av
det största landbaserade vindkraftsparksprojektet i
Skaftåsen och Björnberget i Sverige med sammanlagt
95 enheter. När vindkraftsparkerna är klara kommer de
att leverera 603 MW per år, vilket räcker för att försörja
ungefär 486000 hushåll. Alimak Group har också nått
betydande framgångar med stora installationer i såväl
Brasilien som Kanada.
Goda prognoser för hissen Avanti Shark under 2022
Det nns höga förväntningar på marknaden i Vietnam
eftersom myndigheterna främjar förnybar energi, med
målet att nå cirka 20% grön energi 2030. Myndig-
heternas stöd för ökad förnybar energiproduktion har
resulterat i beställningar på er än 65 Shark-hissar för
olika projekt i Vietnam under det första kvartalet 2022.
CASESTUDIE: HISSEN AVANTI SHARK
Nya höjder för försäljningen, tack vare hög kvalitet, kundanpassning och global närvaro
Årsredovisning 202130
Divisioner – året i korthet
Divisionen Construction
Divisionen Industrial
Divisionen BMU
Divisionen Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
Medarbetare
& kultur
Årsredovisning 202131
Medarbetare och kultur
– så når vi våra strategiska mål
Viktiga initiativ under 2021
Framåtblick 2022
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTMEDARBETARE & KULTUR
Medarbetare och kultur – så når vi våra strategiska mål
Alimak Group har inlett arbetet med att bygga upp en ny global funktion för medarbetare och kultur
(People & Culture) och Alimak Groups första Chief People & Culture Ofcer (CPCO) utsågs i april 2021.
Denna Chief People & Culture Ofcer leder den nya centrala funktionen med målet att trygga en opti-
merad utveckling av koncernens viktigaste tillgång – alla medarbetare inom Alimak Group.
Alimak Group har cirka 2100 medarbetare i 24 länder. Den
expanderande globala verksamheten och den stora mängden
medarbetare och enheter visar på behovet av en global funk-
tion med fokus på medarbetare och kultur (People & Culture).
Den första uppgiften för denna nya funktion, med Annika
Haaker som Chief People & Culture Ofcer, har varit att ta
fram en strategi för medarbetare och kultur och fastställa pri-
oriteringar för de närmaste åren.
STRATEGI FÖR MEDARBETARE OCH KULTUR
För att kunna attrahera, utveckla och behålla kompetenta och
begåvade medarbetare, låg fastställandet av koncernens för-
sta gemensamma strategi för medarbetare och kultur högt på
agendan under 2021. Ambitionen med strategin är att bidra
långsiktigt till organisationens produktivitet och lönsamhet,
medarbetarnas upplevelse och engagemang, samt ryktet
som arbetsgivare och kundernas tillfredsställelse. Den nya
strategin för medarbetare och kultur stödjer vårt förändring-
sarbete och det fortsatta genomförandet av New Heights-
programmet. I den ingår planer och prioriteringar för att bygga
upp en framgångsrik företagskultur där begåvade medarbe-
tare kan växa, öka sina kunskaper och utvecklas, där hälsa
och säkerhet har högsta prioritet och där verksamhetens mål
och värderingar är tydliga för alla.
Strategin för medarbetare och kultur kommer att genom-
föras under de närmaste fyra åren och fokus kommer att ligga
på både strategiska och på verksamhetsmässiga initiativ.
STRATEGI FÖR OMRÅDET
MEDARBETARE OCH KULTUR
Strategiska initiativ
Kommunikation och varumärken
Utbildning och kompetensutveckling
Engagemang och återkoppling
Kärnvärden och företagskultur
Digitalisering och processförbättring
Verksamhetsmässiga initiativ
Etablera funktionen för medarbetare och företagskultur
Säkerhet på arbetsplatsen
Talanger och successionsplanering
Incitament och belöningar
Organisationens uppbyggnad
VÅRT FÖRÄNDRINGSARBETE:
Från Till
Fokus på HR och administration till förstärkning av det strategiska stödet med globala P&C-partners.
Tillbakablickande resultatutvärderingar till framåtblickande prestationssamtal.
Gissningar till mätningar för att kunna välja rätt åtgärder.
Fokus på nöjda medarbetare till medarbetare med engagemang och eget inytande.
Öar av ”lokala företag” till ökat samarbete över gränser.
Fokus på arbete som utförs manuellt till digitala HR-processer.
Årsredovisning 202132
Medarbetare och kultur
– så når vi våra strategiska mål
Viktiga initiativ under 2021
Framåtblick 2022
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTMEDARBETARE & KULTUR
HÖG TAKT I ARBETET – VIKTIGA INITIATIV UNDER 2021
Arbetet och planeringen inom funktionen för medarbetare
och kultur har gått snabbt framåt och det nya teamet har
framgångsrikt genomfört era högprioriterade initiativ under
bara några få månader. Bland dessa viktiga initiativ kan nämnas:
1. Ett nytt globalt introduktionsprogram har tagits
fram och lanserats. Programmet omfattar de strategiska,
sociala och verksamhetsmässiga perspektiven i samband
med att nya medarbetare introduceras. Det innehåller check-
listor, meddelanden från VD:n och bolagsövergripande online-
utbildningar kring vision, värderingar och affärsstrategier.
2. En ny prestationsstyrningsmodell har inneburit en reell
förändring från tidigare arbetssätt. Med den nya processen
säkerställs att alla medarbetare genomför regelbundna
prestationssamtal med tydliga mål och förväntningar. Tidigare
har detta endast gällt tjänstemän, men för att skapa en inklud-
erande företagskultur måste vi säkerställa att det nns ett
program som möjliggör fullständigt deltagande inom alla
nivåer i organisationen. En annan förändring var formen för
mötet och frekvens – de är nu kortare och sker oftare, för att
främja vårt omvandlingsarbete på ett bättre sätt.
3. Som ett svar på medarbetarundersökningen och baserat
på verksamhetens prioriteringar har den interna kommuni-
kationen stärkts under året. Framtagandet och implement-
eringen av ett nytt globalt intranät the New Heights Net –
ägde rum under hösten 2021. På många av våra fabriker har
tv-skärmar installerats och informationsmöten har hållits. Nya
kommuni kationsverktyg, som Yammer, har också införts med
stor framgång. Våra medarbetare började snabbt dela
kunskap, erfarenheter och bilder tvärs över geograska,
avdelningsmässiga och kulturella gränser.
4. Utvecklingen av organisationen fortsatte och fyra
divisioner har ersatt den tidigare strukturen. Nya roller och
funktioner har skapats medan andra har tagits bort. Förtydli-
gandet av det lokala verksamhetsansvaret fortsatte: divisions-
ledare har utsetts och den juridiska representationen och
driftsledningen har fastställts, samtidigt som de tidigare land-
schefsrollerna har fasats ut. På den högsta ledningsnivån har
koncernens ledningsgrupp fått tre nya medlemmar: Thomas
Hendel, CFO, Salomeh Tafazoli, EVP divisionen Industrial och
Annika Haaker, CPCO. Andelen kvinnor i
koncernens ledningsgrupp har ökat till
40% (från 20% 2020), vilket har gjort att
Alimak Group har hamnat på Allbrights
gröna lista över jämställda företag.
”Proaktiv strategisk
kommunikation är nyckeln
till att stärka Alimak Groups
position bland alla intressenter,
både internt och externt.
Charlotte Holmbergh,
Head of Corporate Communications
Viktiga initiativ under 2021
Årsredovisning 202133
Medarbetare och kultur
– så når vi våra strategiska mål
Viktiga initiativ under 2021
Framåtblick 2022
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTMEDARBETARE & KULTUR
5. I januari 2021 genomförde Alimak Group en global med-
arbetar- och kulturdag för alla anställda som ett sätt att inra
våra nya kärnvärden. Aktiviteten visar på Alimak Groups
engagemang för sina medarbetare, genom att säkerställa att
all personal förstår den strategiska riktningen och målen, lik-
som vilka förväntningar koncernen har på sina medarbetare.
Under hela 2021 genomfördes kvartalsvisa aktiviteter på alla
arbetsplatser för att sprida medvetenhet om våra kärnvärden
och främja tillämpningen av dem i det dagliga arbetet. Enligt
bolaget medför tydliga värderingar att alla medarbetare arbe-
tar mot samma mål. Våra kärnvärden stödjer vår vision och
formar vår företagskultur.
6. Säkerhet på arbetsplatsen har högsta prioritet vid alla
processer och för alla yrkesgrupper inom Alimak Group.
Under året har koncernen fortsatt att stärka arbetsmiljö-
kulturen, för att säkerställa att alla medarbetare alltid agerar
på ett säkert sätt. Varje juridisk enhet har en lokal person som
är utsedd att ansvara för arbetsmiljön (hälsa och säkerhet) och
Alimak Group tillhandahåller regelbundet säkerhetsutbild ningar
för medarbetarna.
Att trygga medarbetarnas säkerhet under Covid-19-pandemin
har varit en prioriterad fråga under hela 2021. På alla arbets-
platser har era satsningar gjorts för att hålla våra medarbe-
tare friska och säkra, till exempel i form av anpass ningar av
den personliga skyddsutrustningen, främjande av vaccinations-
program, införande av tydliga policybeslut kring återgång till
arbetsplatsen efter perioder med distansarbete och fram-
tagande av nya sätt att interagera med kunder via digitala
verktyg. Koncernen satsade även på internkommunikation
och videosamtal via MS Teams. I vissa länder genomfördes
uppföljningsundersökningar med personalen, med frågor om
arbetsmiljö och medarbetarnas upplevelser under pandemin.
På det stora hela var återkopplingen från medar betarna posi-
tiv och åtgärder har vidtagits för ytterligare förbättringar. Se
kapitlet Hållbarhet för närmare information.
Vi strävar efter att ha en
högpresterande och innovativ
företagskultur med kraftfulla
och välkända kärnvärden som
vägleder oss.
Lisa Shields, Global Project Lead P&C
Utmana gränserna
Vi går utanför våra bekväm-
lighetszoner, men tummar
aldrig på säkerheten.
Vi strävar efter konti nu-
erliga förbättringar.
Vi är nykna och letar efter
alternativa perspektiv.
Var inkluderande
Vi välkomnar mångfald och
olika perspektiv.
Vi ser till att alla behandlas
rättvist.
Vi samarbetar på ett
effektivt sätt.
Ta ansvar
Vi levererar de resultat
vi utlovar.
Våra kollegor och kunder
kan lita på oss.
Vi tar fullständigt ansvar
för vårt arbete.
Agera snabbt
Vi får saker gjorda på det
mest effektiva sättet.
Vi är lyhörda för kundens
behov.
Vi driver utvecklingen.
För Alimak Group kommer alltid säkerheten främst.
Årsredovisning 202134
Medarbetare och kultur
– så når vi våra strategiska mål
Viktiga initiativ under 2021
Framåtblick 2022
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTMEDARBETARE & KULTUR
ETABLERING AV DET NYA TEAMET FÖR P&C
Under 2021 började det nya centrala teamet att formas,
bestående av följande roller:
Head of Corporate Communications – Charlotte Holmbergh
började arbeta i koncernen i augusti 2021.
Global Project Lead P&C – Lisa Shields rekryterades till
denna tjänst internt under 2021.
Fyra P&C Business Partners från de olika divisionerna – tre
av dessa rekryterades internt inom bolaget under 2021.
MEDARBETARNAS TOTALA UPPLEVELSE
Att utveckla Alimak Groups medarbetare och kultur handlar
om att deniera och kontinuerligt förbättra med ar betarnas
upplevelser inom verksamheten.Syftet är att driva arbetet
mot högre verksamhetseffektivitet, bättre resultat, starkt
ledarskap och engagerade medarbetare. Medarbetarnas
upplevelse av Alimak Group som arbetsgivare börjar ofta med
rekrytering och introduktion, fortsätter med personlig utveck-
ling inom bolaget genom kontinuerlig kompetens utveckling
och följs av vidareutbildning samt upp muntran under resten
av anställningen. Satsningarna inom området medarbetare
och kultur syftar till att stärka, berika eller modernisera varje
del av upplevelsecykeln.
UTVECKLING UNDER 2022
Under 2022 kommer fokus att ligga på medarbetarnas
engage mang och på uppbyggnaden av en återkopplingskultur.
Detta ska ske genom lanseringen av en ny global under-
sökning av medarbetarnas engagemang – The Voice. Ett annat
fokusområde under 2022 kommer att vara att fortsätta stärka
den interna kommunikationen och Alimak Groups varumärke.
Rekrytering
och
förvärv
Introduktion,
upplärning och
integrering
Kompetens-
och personlig
utveckling
Belöning och
incitament
Lämna bolaget
och bli
ambassadörer
Medarbetarnas totala upplevelse
Jag är glad över att få ingå i och leda ett så kunnigt och rutinerat team. Vi skapar
en ny funktion – People & Culture – som ett stöd för koncernen och divisionerna
att nå och överträa de fastställda målen.
Annika Haaker, Chief People & Culture Ofcer
Servicearbete – Höga kusten, Sverige.
Framåtblick 2022
Årsredovisning 202135
Medarbetare och kultur
– så når vi våra strategiska mål
Viktiga initiativ under 2021
Framåtblick 2022
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTMEDARBETARE & KULTUR
Hållbarhet
Årsredovisning 202136
Hållbarhet
– själva DNA:et i vår strategi
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hantering av
hållbarhetsfrågor
EU:s taxonomi
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER MEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
Som en del av New Heights-programmet är hållbarhet en av de viktigaste framgångsfaktorerna för
att vi ska nå de affärsmål som fastställts för framtiden. Miljöaspekter, sociala aspekter och lednings-
mässiga aspekter är alla avgörande delar av vårt DNA och påverkar allt vi gör. Till 2025 har vi satt som
mål att minska vårt koldioxidavtryck över hela värdekedjan med 30%.
Den globala uppvärmningen och obalansen i ekosystemet har
en negativ inverkan på vår planet. Samtidigt nns det stora
sociala orättvisor världen runt och vi har, tillsammans med
övriga industriföretag, ett ansvar att bemöta dess orättvisor
genom att utveckla lösningar som gör världen till en bättre
plats – på ett sätt som inte äventyrar planetens framtid.
Alimak Group utvecklar lösningar som möter behoven hos
en växande global population och kraven från en allt högre
urbanisering. Nya megastäder ökar behovet av ny infra-
struktur, smarta bostäder och mer förnybara energilösningar.
Under mer än 70 år har Alimak Group varit ledande inom sin
bransch och levererat toppmoderna lösningar för att möta
dessa behov – genom att lyfta människor, material och före-
tag till nya höjder. Säkerhet, produktivitet och effektivitet har
alltid funnits i själva hjärtat av vår verksamhet. Alimak Groups
nya organisation, där varje division ansvarar för hela värdekedjan
för deras verksamhet, gör att vi kan driva hållbarhetsfrågorna
inom hela värdekedjan på ett effektivare sätt än förr.
Genom att integrera hållbarhet i kärnan av vår strategi ser vi
möjligheter att förbättra vårt arbetssätt inom era riskområden,
som miljöfrågor, arbetsmiljö (hälsa och säkerhet), respekt för
mänskliga rättigheter, mutor och korruption. Dessa risker
beskrivs i kapitlet Risker och riskhantering på sidan 65.
Hållbarhet är dock även en katalysator för innovation i fråga
om produktdesign, affärsmodeller och servicelösningar, vilket
ökar vår konkurrensförmåga. Därutöver är vårt fokus på håll-
barhet viktigt för att vi ska vara en attraktiv arbetsgivare för
såväl bentliga som framtida skickliga medarbetare, vilket är
avgörande för en hållbar tillväxt och Alimak Groups utveckling.
Alimak Group stärkte sin kompetens inom hållbarhetsfrågor
under 2021 genom att anställa en Lead Engineer Sustainability
(tekniskt ansvarig inom hållbarhet) från Linköpings universitet.
Hållbarhet – själva DNA:et i vår strategi
OM DEN HÄR RAPPORTEN
Den här och följande sidor utgör koncern-
ens lagstadgade hållbarhetsrapport i
enlighet med årsredovisningslagen (ÅRL).
Alimak Group är signatär till FN-initia-
tivet Global Compact, som syftar till att
göra mänskliga rättigheter, rättvisa
arbetsnormer, miljöansvar och antikorrup-
tion till kärnvärden i de deltagande företa-
gens verksamheter. Dessa sidor utgör
även Alimak Groups presentation av de
framsteg som gjorts.
Föryttar människor, material och företag till nya höjder på säkert sätt.
Årsredovisning 202137
Hållbarhet
– själva DNA:et i vår strategi
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hantering av
hållbarhetsfrågor
EU:s taxonomi
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER MEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
Analys av väsentliga aspekter
Miljömässiga aspekter
1. Energieffektivitet
2. Påverkan på klimatförändringar
3. Avfallshantering
4. Hållbart kunderbjudande
5. Vattenförvaltning
6. Hållbara material
Sociala aspekter
7. Säker och hälsosam arbetsmiljö
8. Mångfald, inkludering och
icke-diskriminering
9. Rättvisa och anständiga
arbetsförhållanden
10. Medarbetarutbildning
Ledningsmässiga aspekter
11. Etiska affärsmetoder
12. Cybersäkerhet
13. Ansvarstagande leveranskedja
14. Bolagsstyrning
Väsentlighetsanalysen
iden tierade vilka frågor som
är mest väsentliga för Alimak
Groups externa och interna
intressenter
AvgörandeViktigt
Viktigt Avgörande
1 2
3
4
5
6
7
11
8
12
9
13
10
14
Alimak Groups påverkan på hållbarhetsfrågorna
RAMVERK FÖR HÅLLBARHETSARBETET
Under 2021 beslöt Alimak Group att anta ett ramverk för vårt
framtida strategiska hållbarhetsarbete ur ett miljömässigt,
socialt och ledningsmässigt perspektiv. Ramverket är baserat
på en dialog med intressenter och en väsentlighetsanalys
som genomfördes 2020. Bland intressenterna i dialogfasen
fanns kunder, medarbetare, investerare, leverantörer, distri-
butörer och samhället som helhet. Analysen resulterade i
ökat fokus på värdeskapande verksamhet, lägre miljö påverkan
och bättre social utveckling.
Väsentlighet för intressenter
RAMVERKET BESTÅR AV FÖLJANDE
TRE OMRÅDEN:
Hållbara relationer – vilka vi är.
Hållbara lösningar – vad vi levererar.
Hållbara verksamheter – hur vi arbetar.
Årsredovisning 202138
Hållbarhet
– själva DNA:et i vår strategi
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hantering av
hållbarhetsfrågor
EU:s taxonomi
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER MEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
Område/ansvar Vad? Fokusområden
Hållbara relationer
(koncernens ledningsgrupp)
Vi utför vår verksamhet på ett ansvars-
fullt sätt och försöker skapa en inklu-
derande och engagerande arbetsplats,
och vi förväntar oss att våra affärspart
-
ners gör detsamma.
Vi engagerar oss i relevanta ekosystem
för att kunna vara en del i omvandlingen
mot större hållbarhet inom de sektorer vi
är verksamma i.
Bolagsstyrning
Etiska affärsmetoder
Mångfald, inkludering och
icke-diskriminering
Rättvisa och anständiga arbets
-
förhållanden
Motiverade och engagerade
med arbetare
Samhällsengagemang
Hållbara lösningar
(divisionernas ledningsgrupper)
Våra produkter och lösningar är
framtagna för att minimera påverkan på
miljön under hela livslängden.
Vi hjälper våra kunder att öka produk-
tiviteten och minimera koldioxid-
avtrycket genom innovativa produkter
och lösningar.
Säkra och tillförlitliga lösningar är en del
av Alimak Groups DNA och kärnvärden.
Energi- och resurseffektiva lösningar
och livscykelanalyser
Kvalitet på produkter och tjänster
Slutanvändarens säkerhet
Produktinnovation och digitalisering
Tjänsteering, till exempel utökad
livslängd för produkter genom
erbjudanden om servicetjänster
Föryttning mot cirkulära affärs-
modeller
Hållbara verksamheter
(divisionernas ledningsgrupper)
Vi minimerar klimatpåverkan inom alla
våra verksamheter.
Vårt fokus är att förbättra resurs-
effektiviteten genom digitala medel.
Våra arbetsplatser är säkra, inkluderande
och engagerande.
Verksamhetsoptimering
Säker och hälsosam arbetsmiljö
Övergång till förnybar energi
Resurseffektivitet
Avfallshantering
FOKUS PÅ KOLDIOXIDAVTRYCKET
FRÅN 2022 OCH FRAMÅT
Under 2021 fattades beslut om att ändra nyckeltalen inom
miljöområdet för att – från 2022 och framåt – enbart fokusera
på det samlade koldioxidavtrycket inom värdekedjan. Vi kommer
också att ändra vår rapportering. Från att i dag rapportera
Scope 1 och 2 kommer vi att rapportera Scope 1 till 3, för att
ta med hela livscykeleffekten av vår verksamhet. Ändringen
av fokuseringen och rapporteringen kommer att kräva ett
betydande arbete. Den här förändringen påbörjades 2021
och kommer att slutföras 2022.
En livscykelanalys för fyra av våra stora produktgrupper,
som utfördes av Linköpings universitet, bekräftar att detta är
rätt sätt att prioritera våra insatser och minska vår miljö på-
verkan på, utöver vårt arbete för att använda grön energi i vår
verksamhet.
Vårt fokus ligger på att
integrera hållbarhetsfrågorna
i alla aspekter av vår
verksamhet, hitta vägar till
framtida aärsframgångar,
leda innovationsarbetet och
vara relevanta för alla våra
intressenter – både i dag och i
framtiden.
Charlotte Brogren,
Chief Technology Ofcer
Årsredovisning 202139
Hållbarhet
– själva DNA:et i vår strategi
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hantering av
hållbarhetsfrågor
EU:s taxonomi
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER MEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
Alimak Group har kunder i er än 100 länder med runt 2100 anställda som bistår dem. Koncernen
utför sin verksamhet på ett ansvarsfullt sätt och främjar en inkluderande och engagerande arbetsplats.
Med en förväntan att koncernens affärs partner gör detsamma. Genom att engagera oss i relevanta
ekosystem bidrar vi till nya innovationer och en hållbar utveckling.
MEDARBETARE OCH FÖRETAGSKULTUR
– ETT STRATEGISKT OMRÅDE
Alimak Groups medarbetare är helt avgörande för koncernens
framgång. Vi strävar efter att vara en attraktiv arbetsgivare och
vårt mål är att attrahera, utveckla och behålla kompetenta och
motiverade medarbetare i en professionell och utvecklande
arbetsmiljö. En arbetsmiljö där alla verksamheter utförs med
respekt för såväl mänskliga rättigheter som människors hälsa
och säkerhet, i linje med uppförandekoden. Under 2021
utökades koncernens ledningsgrupp med en Chief People &
Culture Ofcer för att optimera medarbetarnas utveckling och
säkerställa en högpresterande företagskultur som lever upp
till våra kärnvärden.
INFÖRANDE AV KÄRNVÄRDEN
Alimak Groups kärnvärden har en vital roll vid utvecklingen av
bolagets företagskultur. Genom att agera i enlighet med kärn-
värdena kan alla medarbetare ingå i och bidra till hållbara rela-
tioner, såväl inom Alimak Group som med våra affärspartner
och leverantörer. Kärnvärdena är:
Ta ansvar Agera
snabbt
Utmana
gränserna
Var
inkluderande
Under 2021 arrangerade vi kvartalsvisa workshops på alla
arbetsplatser för att skapa en kontext åt Alimak Groups kärn-
värden inom all verksamhet. Kärnvärdena bör vara grundläg-
gande vägledande principer för medarbetarna i det dagliga
beslutsfattandet och agerandet.
FOKUS PÅ LIKA MÖJLIGHETER
Varje enhet inom Alimak Group arbetar för att säkerställa att
alla behöriga sökande har samma möjlighet till anställning,
utan åtskillnad eller diskriminering på grund av etnicitet,
religion, hudfärg, kön, nationellt ursprung, funktionshinder,
ålder eller annan status som skyddas under gällande lag-
stiftning.
Andelen kvinnor i koncernen var vid slutet av året 15%.
Andelen kvinnor i den globala ledningsgruppen ökade under
2021 till 40% från 20% i 2020, vilket har gjort att Alimak
Group har hamnat på Allbrights lista. Allbright är en politiskt
oberoende och icke vinstdrivande stiftelse som främjar
jämställdhet och mångfald på chefsnivå i Sverige. Dessutom
har könsfördelningen i styrelsen förbättrats under 2021 till
44% kvinnor från 33% i 2020.
Eftersom mångfald är en avgörande faktor för innovation
lanserades ett globalt internt nätverk mellan kvinnliga tekniker
inom Alimak Group under 2021. Nätverket heter ”Women
lifting women” och används för att dela erfarenheter och öka
samarbetet mellan koncernens olika FoU-avdelningar. Under
2021 hölls fyra digitala möten som omfattade era olika
ämnen som strategi och hållbarhet.
Hållbara relationer
Alimak Group bedriver fortfarande verksamhet
i Skellefteå där bolaget grundades 1948.
Årsredovisning 202140
Hållbarhet
– själva DNA:et i vår strategi
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hantering av
hållbarhetsfrågor
EU:s taxonomi
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER MEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
ENGAGEMANG I EKOSYSTEM
Engagemang i relevanta ekosystem identierades som en
viktig faktor under Alimak Groups strategiarbete. Oavsett hur
dominerande du är i sektorn där du verkar kan en hållbar
förändring endast uppnås genom samarbete mellan många
olika parter i värdekedjan. Därför engagerar vi oss, inom alla
större marknader där vi bedriver verksamhet, i relevanta
industriella och akademiska sam arbeten för att ta fram stand-
arder och nya tekniker och sätt att främja säkerhet, produktivi-
tet och hållbarhet i våra sektorer.
I Sverige är vi till exempel aktiva i tre större universitets-
samarbeten, tillsammans med många andra industriföretag:
Produktion2030 – ett strategiskt innovationsprogram som
syftar till att främja utvecklingen av nya tekniker för en
konkurrenskraftig och motståndskraftig tillverkningsindustri.
Smart Built Environment – ett strategiskt innovations-
program för digitalisering av byggindustrin, i syfte att öka
produktiviteten och hållbarheten.
Mistra REES – ett FoU-program för att hjälpa industri-
företag att gå över till cirkulära affärsmodeller.
Därutöver ingick Alimak Group 2021 partnerskap med frivillig-
organisationen, Ingenjörer utan gränser i Sverige för att ytter-
ligare stärka våra hållbarhetsambitioner. Ingenjörer utan
gränser i Sverige är en icke-statlig frivilligorganisation som
strävar efter att göra en långsiktig insats genom att bemöta
utmaningar kopplade till FN:s mål för hållbar utveckling. Med
teknisk expertis från industrin och den akademiska världen är
organisationen aktiv både i Sverige och internationellt för att
lösa tekniska utmaningar kopplade till ojämlikhet och global
utveckling.
EFTERLEVNAD AV UPPFÖRANDEKODEN
Alimak Groups uppförandekod bygger såväl på FN-initiativet
Global Compacts principer och internationell och nationell
lagstiftning som på internationella normer och konventioner,
inklusive OECD:s riktlinjer för multinationella företag. När nya
medarbetare börjar på Alimak Group, oavsett om det skett via
rekrytering eller förvärv, måste de genomföra en utbildning
om uppförandekoden och sedan upprepa den vartannat år.
För medarbetare med e-post och tillgång till dator är utbildnin-
gen digital och för medarbetare utan tillgång till dator
översätts utbildningen och hålls av lokala chefer eller HR-
personal på de lokala språken.
Alimak Group kräver att alla leverantörer, distributörer och
återförsäljare följer uppförandekoden och koncernens övriga
riktlinjer och krav. Uppförandekoden ingår i alla nya och för nyade
avtal med fristående försäljningskanaler och många större
distributörer har egna denierade riktlinjer som upp fyller, eller
ibland till och med överträffar, de krav som fastställts av
Alimak Group. För leverantörer ingår uppförandekoden som
standard i alla beställningar som görs. Alimak Group gör inköp
från över 900 huvudleverantörer. Antalet leverantörer och de
varierande affärskulturerna i olika länder kan innebära en
utmaning när det handlar om att säkerställa kvalitet, tillför-
litlighet och regelefterlevnad. För vissa leverantörsländer är
det allmänt bekant att det nns problem med korruption, brott
mot mänskliga rättigheter eller miljö påverkan och när så är
fallet använder sig koncernen av striktare rutiner för utvärder-
ing och kontroll för att säkerställa regelefterlevnaden.
Medarbetare utifrån region %
A) Europa, 58
B) APAC, 32
C) Americas, 10
D) Övriga världen, 0
AB
C
Medarbetare utifrån kön %
A) Män, 86
B) Kvinnor, 14
A
B
Koncernledning utifrån kön %
A) Män, 60
B) Kvinnor, 40
AB
Medarbetare utifrån arbetsuppgifter %
A) Tillverkning och tjänster, 73
B) Forskning och utveckling, 5
C) Försäljning, 12
D) Administration, 10
A
B
C
D
Årsredovisning 202141
Hållbarhet
– själva DNA:et i vår strategi
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hantering av
hållbarhetsfrågor
EU:s taxonomi
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER MEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
Hållbara lösningar
Genom bolagets produkter och tjänster hjälper Alimak Group sina kunder att öka säkerheten och
produktiviteten och minska klimatpåverkan. Lösningarna skapar åtkomst inom parker för förnybar
energi, förenklar logistiken på byggarbetsplatser och skapar bättre arbetsförhållanden inom de
branscher som bygger framtidens infrastruktur.
Urbaniseringen, framväxten av nya megastäder och det
globala behovet av större vindkraftsparker ställer krav på nya,
innovativa och säkra lösningar för tillgång till och arbete på
höga höjder. Koncernens långa erfarenhet av att leverera
kvalitetsprodukter som backas upp av omfattande efter-
marknadssupport gör det möjligt att bygga, driva och under-
hålla framtidens hållbara städer, samhällen och industriella
verksamheter på ett säkert och mer hållbart sätt, för att möta
behoven som dessa globala trender skapar.
SÄKERHETEN HAR HÖGSTA PRIORITET
Alimak Group bidrar till en säkrare arbetsmiljö inom alla
segment där vi bedriver verksamhet, inte bara genom att till-
handahålla kvalitetstestade accesslösningar utan även via
fortlöpande servicetjänster som ger hjälp och stöd för driften
och råd om hur utrustningen ska användas på rätt sätt.
Koncernen arbetar ständigt med att förbättra produkternas
säkerhet, effektivitet, användarvänlighet och livslängd genom
strukturerade system och processer för kvalitetskontroll –
som till lämpas under hela utvecklings- och tillverknings-
processerna. Fallstudier från utmanande installationer, som
visar på toppmoderna lösningar, sprids bland bentliga och
potentiella kunder för att dela kunskapen om förbättrade och
säkra lösningar.
Bolaget följer upp alla branschrelaterade incidenter, oavsett
tillverkare och orsak, för att säkerställa att de erfarenheter och
lärdomar som kan dras införlivas i processerna och bidrar till
nya lösningar. Lokala bestämmelser kräver ofta regelbundna
inspektioner, utförda av certierad personal, vilket Alimak
Group erbjuder som en del av våra tjänster. Alimak Group
bidrar även aktivt till bättre standarder genom att vara med i
era branschorganisationer för att fastställa standarder för
säkrare utrustning och dess användning. Bland åtgärderna för
ökad produktsäkerhet kan nämnas bedömning av konstruk-
tionsrisker, DFMEA (Design Failure Mode & Effect Analysis),
uppfyllande av olika produktstandarder och prestandanivåer,
extern certiering av tredje part och produktdokumentation
för slutanvändare, liksom produktutbildning för användare,
installatörer och servicepersonal.
NYA PRODUKTLANSERINGAR
I många utvecklingsländer, där enklare, manuell och mindre
säker utrustning har använts för att transportera människor
och material vertikalt, kan Alimak Groups produkter och
lösningar innebära en avsevärd förändring till det bättre.
Under 2021 lanserade Alimak Group tre nya produktfamiljer
för att bredda vår portfölj av hållbara lösningar för marknaden:
STS 300 – ett transportsystem för byggnadsställningar som
förbättrar arbetsförhållandena för ställningsarbetarna,
samtidigt som säkerheten förbättras och tiden för att resa
och demontera byggnadsställningarna minskar. Med STS 300
kan ställningsarbetarna alltid arbeta i ergonomiskt lämpliga
ställningar och tunga och farliga lyft av byggnadsställnings-
I dag tillverkar och monterar koncernen sina
produkter i åtta länder över hela världen.
Årsredovisning 202142
Hållbarhet
– själva DNA:et i vår strategi
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hantering av
hållbarhetsfrågor
EU:s taxonomi
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER MEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
material elimineras. Vid användning av Alimak STS 300
krävs endast två personer i byggnadsställning steamet,
medan det i normalfallet krävs minst tre. Detta ökar pro-
duktiviteten och säkerheten på byggarbetsplatser som
använder byggnadsställningar. STS 300 har utvecklats i
nära samarbete med PERI, som är ett ledande tyskt bygg-
nadsställningsföretag.
SL-H 2000 – en ny smart industrihiss för icke-reglerade
marknader. Hissen ger en säker vertikal transport av
människor på cementanläggningar och kraftverk och i
gruvindustrier i Asien, Afrika, Sydamerika etc. SL-H 2000
är byggd med samma säkerhetskomponenter som andra
permanenta Alimak-hissar, men med ett attraktivt pris som
kan konkurrera med enklare och mindre säker utrustning.
BMU 1000-serien – ett nytt produkterbjudande för bygg-
nader med enkel arkitektur och höjder på upp till 200 meter.
Serien består av modulbaserade självdrivna plattformar,
monorailbanor, vridbara kranar, stegar och portalkranar.
BMU 1000-serien, som är EN 1808-certierad, har tagits
fram för att möjliggöra snabb och säker åtkomst av fasa-
den, samtidigt som den kan konkurrera med mindre säker
utrustning. Dessutom har energiförbrukningen för att köra
plattformen upp och ned längs fasaden minimerats genom
användning av lätta material.
LIVSCYKELANALYS
Under 2021 genomförde Alimak Group livscykelanalyser av
koncernens större produktlinjer:
BMU-enheter (Building Maintenance Units)
Bygghissar
Industrihissar
Servicehissar för vindkraftverk
Studien genomfördes av experter från Linköpings universitet.
Livscykelanalys är en vida accepterad metod för att under-
söka en produkts eller tjänsts påverkan under hela livscykeln.
Livscykelanalysen utfördes i enlighet med ISO-standarderna
14040 och 14044.
Studien från Linköpings universitet identierade följande
områden och åtgärder för att minska koncernens framtida
koldioxidavtryck:
Minskning av produktvikten
Proportionen mellan nytt och återvunnet material
Drivsystemets teknik
Transportmetoder
Servicemetoder och serviceintervall
Förlängd produktlivslängd
Digitala lösningar
Ovanstående områden och åtgärder har olika påverkan på
olika produktlinjer, eftersom konstruktionen och användningen
varierar beroende på tillämpningsområdet. Förlängd produkt-
livslängd, effektiv service och övergång mot cirkularitet är
några av de viktigaste åtgärderna inom samtliga produktlinjer
för att bidra till en minskning av koncernens koldioxidavtryck.
Under studien togs ett verktyg för livscykelanalys fram i
samarbete med Linköpings universitet. Verktyget kommer att
användas vid alla nya produktutvecklingsprojekt för att säker-
ställa att koncernens lösningar är optimerade, inte bara sett
till säkerheten och prestandan utan även i fråga om hållbarhet.
”Genom att använda en livscykelstrategi när vi bedömer våra produkter
och värdekedjor kommer vi att kunna upptäcka och genomföra viktiga
förbättringar. Livscykelstrategin kommer att öka vår konkurrenskraft, då den
går hand i hand med andra satsningar som ökad digitalisering. I framtiden kan
livscykelstrategin dessutom komma att ändra det sätt på vilket vi bedriver vår
verksamhet.
Max Bäck, Lead Engineer Sustainability
Användningsfas
Livslängdens
slut
Råvaror
Transport
LIVSCYKELANALYS
Produktion
Livscykeltänkande
Årsredovisning 202143
Hållbarhet
– själva DNA:et i vår strategi
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hantering av
hållbarhetsfrågor
EU:s taxonomi
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER MEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
ALIMAK SERVICE
VÄGEN TILL ÖKAD HÅLLBARHET
Alimak Group tillhandahåller produkter av hög kvalitet som är
konstruerade för en lång livslängd. Eftersom många av
produkterna ofta används i miljöer som innebär stora påfrest-
ningar, till exempel i form av värme, kyla, vibrationer, korrosion
och damm, krävs korrekt, effektiv och professionell service
för att hantera en viktig faktor i livscykelanalysen: att garan tera
och förlänga den förväntade produktlivslängden.
Alimak Group har en kraftfull global serviceorganisation
med er än 450 professionella servicetekniker. Koncernens
serviceorganisation tillhandahåller kvalicerade servicearbeten,
reparationer, reservdelar och renoveringar för att möjliggöra
en säker drift och förlängd livslängd hos Alimak Groups
lösningar. Tack vare kunnigheten och professionalismen hos
Alimak Service kan våra kunder öka sin produktivitet
samtidigt som de förbrukar mindre resurser över tid.
ALIMAK RENTAL
– EN CIRKULÄR AFFÄRSMODELL
På utvalda marknader, som Tyskland, Nederländerna, Frankrike
och Australien, säljer koncernen inte bara produkter utan
erbjuder även en komplett lösning genom divisionen Construc-
tions uthyrningsverksamhet. På dessa marknader kan koncer-
nen förse våra kunder med de bästa lösningarna utifrån deras
behov för specika projekt – ur ett prestanda-, säkerhets- och
hållbarhetsperspektiv.
Uthyrningsverksamheten inom divisionen Construction är
ett första viktigt steg mot mer cirkulära affärsmodeller för
Alimak Group, där vi kan erbjuda lösningar i stället för att sälja
produkter.
DIGITALISERING
– ETT STÄTT FÖR ATT NÅ HÅLLBARHETSMÅLEN
Som identierades av livscykelanalyserna som utfördes av
Linköpings universitet under 2021 har tillgång till korrekt
driftsdata för produkter en stor potential att både förbättra
produkternas användning och öka produktiviteten. Dessutom
kan dessa data säkerställa att service tillhandahålls på det
mest effektiva sättet. Sedan förvärvet av Dataline i Borås AB
2019, som under lång tid har levererat styrsystem, har
k oncernen ökat sina investeringar för att kunna ta nästa steg i
digitaliseringen av koncernens produkter och lösningar. Data-
line skapar elektronik som säkerställer att Alimak Groups pro-
dukter kan köras på ett optimalt och säkert sätt. Elektro niken
gör det även möjligt att samla in viktiga data om användningen
och maskinernas status.
2023 kommer alla stora produktlinjer från Alimak Group att
ha programvarubaserad styrning, digital datainsamling och
produktåtkomst på distans. Dessutom kommer Alimak Groups
samtliga kunder digitalt kunna komma åt relevanta produkt-
data, som teknisk information, driftsdata, serviceinformation
etc., för att enkelt kunna använda Alimak Groups produkter på
ett säkert, effektivt och hållbart sätt. De viktigaste fördelarna
ur ett hållbarhetsperspektiv är följande:
Förbättrad drift ute hos kunderna.
Minskad mängd pappersbaserad teknisk information som
skickas med maskinerna.
Större mängd service som kan utföras på distans vilket
minskar resorna.
Bättre möjligheter att ha rätt reservdelar etc. tillgängliga,
så att ygfrakt kan undvikas.
Under 2021 testkörde vi de första kundportalerna med
tillgång till produktdata med mycket positiva resultat. Under
2022 kommer de första färdiga kundportalerna att lanseras.
My Alimak är en kundportal som ska förbättra kundernas upplevelse
och göra det enklare att interagera med Alimak. Med hjälp av data,
verktyg och kunskap kan koncernen öka kundvärdet.
Årsredovisning 202144
Hållbarhet
– själva DNA:et i vår strategi
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hantering av
hållbarhetsfrågor
EU:s taxonomi
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER MEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
Hållbara verksamheter är en grundläggande del i arbetet med att leverera världsledande accesslösningar. Alimak Group
arbetar aktivt för att minska klimatpåverkan från den egna verksamheten och för att åstadkomma en säker arbetsplats.
ALIMAK GROUPS VÄRDEKEDJA
Alimak Groups verksamhet omfattar en stor del av värde kedjan.
Produktutvecklingen är integrerad med marknadsföring,
försäljning och produktion – allt för att maximera kundnyttan.
Koncernen tillverkar och monterar sina produkter i åtta länder
över hela världen och distribuerar dem till er än 100 länder
genom ett eget försäljnings- och servicenätverk och olika dis-
tributörer.
Tillverkningsprocesserna handlar huvudsakligen om mon-
tering, men innefattar även verksamheter som svetsning,
kapning, bearbetning och målning. Specialbehandlingar, som
förzinkning, utförs framför allt av underleverantörer. Alimak
Group arbetar aktivt för att minska miljöpåverkan från kon-
cernens verksamheter och för att säkerställa att leverantörs-
nätverket gör detsamma.
Koncernens produktions- och monteringsanläggningar är
certierade enligt standarden ISO 14001 för att säkerställa en
korrekt miljöstyrning inom alla delar av organisationen och
gentemot intressenter. I produktions- och monteringsanlägg-
ningarna fortsätter det dagliga arbetet för att minska miljö-
påverkan genom införande av energibesparande teknik.
Energibesparingar och minskad användning av förbruknings-
material ingår alltid i utvärderingen och LEAN-projekt genom-
förs för att förbättra och optimera processerna.
ÖKAD ANVÄNDNING AV GRÖN EL
Flera av Alimak Groups större produktionsanläggningar, som
de i Skellefteå i Sverige, Mammendorf i Tyskland och Zaragoza
i Spanien, använder grön el för sina verksamheter.
Hållbara verksamheter
Servicearbete – Höga Kusten, Sverige.
Årsredovisning 202145
Hållbarhet
– själva DNA:et i vår strategi
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hantering av
hållbarhetsfrågor
EU:s taxonomi
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER MEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
Därtill har produktionsanläggningen i
Skellefteå erhållit guldrankning inom
hållbarhetsområdet av det väl-
renommerade analysorganet EcoVadis.
Bolaget har av EcoVadis rankats bland de
översta 2 procenten av de företag som arbetar inom till verk-
ning av allmän maskinutrustning. EcoVadis står för den
ledande lösningen inom granskning av hållbarhet i globala
leveranskedjor. Organet tillhandahåller hållbarhetspoäng som
visar hur företag presterar inom fyra olika områden: miljö,
arbetsrätt och mänskliga rättigheter, etik och hållbar upp-
handling. Guldrankningen innebär att koncernens anläggning i
Skellefteå når höga poäng inom samtliga bedömningsområden.
OPTIMERING AV TILLVERKNINGENS KLIMATAVTRYCK
För att minska transporterna och de tillhörande negativa
koldioxidutsläppen har tillverkningen av lätta byggprodukter
yttats från Kina till koncernens tillverkningsanläggning i
Zaragoza i Spanien. Ytterligare balansering och optimering av
tillverkningens klimatavtryck kommer att göras under 2022,
som en del av genomförandet av New Heights-programmet.
ANSVARSFULLA INKÖP
Närhet till kunden, punktliga leveranser och tjänster av hög
kvalitet är viktiga element i Alimak Groups kunderbjudande
och av avgörande betydelse för att skapa långsiktiga kund-
relationer. Att ha leverantörer som kan hjälpa koncernen att
nå denna vision är oerhört viktigt och därför följs relevanta
nyckeltal gällande såväl leveransnoggrannhet som andra
resultatparametrar för leverantörer noggrant upp. Alimak
Group strävar efter att vara en tillförlitlig affärspartner, efter-
strävar långvariga affärsrelationer och använder kommersiella
ramavtal med nyckelleverantörer.
Hållbarhetsdata
2021 2020 2019 2018
1
Energiförbrukning (borträknat fjärrvärme), MWh/intäkter i MSEK
1
2,40 2,60 2,88 3,10
Koldioxidutsläpp, ton/intäkter i MSEK
1
2,09** 2,26** 2,53** 2,63**
Vattenförbrukning (uppskattad), m
3
/intäkter i MSEK
1
3,79 3,86 3,59 4,32
Förbrukat kontorspapper, kg/intäkter i MSEK 2,78 2,88 3,36 2,53
Antal rapporterade olycksfall med förlorad arbetstid (LTI & FTI),
samtliga anläggningar 36 24 44 49
Totalt antal registrerade olycksfall per miljon arbetade timmar
(TRIFR*), samtliga anläggningar 16,56 5,02 16,34 18,33
1) Produktions- och monteringsanläggningar. * I TRIFR ingår MTI, LTI och FTI. ** Justerat för att innefatta hela verksamheten och allt resande.
Kommentar: Under 2020 ledde pandemin till minskade affärsvolymer, personal permitterades etc. vilket hade en positiv inverkan på antalet olyckor. Under 2021 återhämtade sig
verksamheten och vi är tillbaka på 2019 års nivå.
Årsredovisning 202146
Hållbarhet
– själva DNA:et i vår strategi
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hantering av
hållbarhetsfrågor
EU:s taxonomi
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER MEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
GRÖN TRANSPORT
Vad gäller transport och resor är målet att minimera såväl
direkta som indirekta utsläpp av växthusgaser. Alimak Group
väljer ”gröna” transporter, föredrar sjöfrakt framför ygfrakt
och använder kombinerade transporter när så är möjligt.
Leveransmetoden avgörs ofta av kundens krav, men i största
möjliga mån levereras utrustning från fabrikerna via det
miljövänligaste transportmedlet och lokala resurser används
för installation och service. I fråga om reservdelar säkerställer
lokala eller regionala lagercentraler snabb service och lägsta
möjliga miljöpåverkan.
HÄLSA OCH SÄKERHET (ARBETSMILJÖ)
Säkerhet är en systemfråga som påverkar samtliga av Alimak
Groups processer – från vårt interna arbete till vad vi erbjuder
på marknaden och hur vi utför service på lösningarna under
hela deras livslängd. Koncernen arbetar för att stärka hälso-
och säkerhetskulturen på arbetsplatserna och för att främja
säkerhet som ett tänkesätt. Varje juridisk enhet har en person
som är utsedd att ansvara för hälsa och säkerhet, liksom för
samordningen av projekt som utförs tillsammans med
leverantörer, kunder och entreprenörer för att förhindra risker
och olyckor.
Alimak Group tillhandahåller utbildning för att säkerställa att
alla medarbetare har de färdigheter som krävs för att hantera
nuvarande och framtida utmaningar på ett tillfredsställande
sätt. Utbildningsplaner tas fram i de årliga medarbetarsamtalen
för att:
säkerställa att alla medarbetare har nödvändiga färdig heter
och kompetens.
möjliggöra kontinuerliga förbättringar.
På alla relevanta enheter har det införts åtgärder, till exempel
lokala interna granskningar, säkerhetskontroller (”Safety
Walks”) och säkerhetsobservationer (”Safety Observations”),
för att upptäcka förbättringsmöjligheter. Under 2021 inträffade
36 (24 2020) arbetsplatsolyckor som resulterade i förlorad
arbetstid. Under året har era åtgärder genomförts för att öka
säkerhetsmedvetenheten bland medarbetarna, till exempel
ytterligare säkerhetsgranskningar på riskfyllda platser, nyintro-
ducerade säkerhetskampanjer och utbildningar i förebyg-
gande verktyg som ”Safety Observations”. Varje incident som
rapporteras följs upp lokalt och åtgärder vidtas för att förhindra
orsaken till incidenten. Koncernens arbets miljöarbete är fok-
userat på förebyggande åtgärder och snabb rehabilitering för
att undvika längre sjukskrivningar.
Operations in Skellefteå, Sweden. Today, the Group manufactures
and assembles its products in eight countries across the world.
Årsredovisning 202147
Hållbarhet
– själva DNA:et i vår strategi
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hantering av
hållbarhetsfrågor
EU:s taxonomi
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER MEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
Hantering av hållbarhetsfrågor
Hållbarhet – sett ur alla aspekter – ligger högt på agendan för Alimak Group. Ledningsstrukturen för
detta område löper genom hela organisationen – från samtliga anläggningar, via divisionerna och upp
till koncernens ledningsgrupp och styrelsen.
Med en global närvaro följer ett globalt ansvar och Alimak
Group följer alla lagar och regler i de områden där verksam-
heten utförs.
Hållbarhetsarbetet är en del av det dagliga arbetet ute i
verksamheterna, där hälso- och säkerhetsfrågor ständigt
övervakas och rapporteras av enheterna till ledningsgruppen.
Regler för eskalering inom koncernen och agerande och
samverkan vid eventuella incidenter har fastställts.
Ansvaret för hållbarhetsfunktionen ligger inom koncernen
hos bolagets CTO, Chief Thechology Ofcer. Därifrån styrs
framtagningen av lednings- och rapporteringssystem och
nyckeltal och därifrån hanteras övervaknings- och granskning-
sarbetet och lämpliga åtgärder vidtas.
Nyckeltal som gäller hälsa och säkerhet, som TRIFR, säker-
hetsobservationer och LTI:er, rapporteras varje månad medan
övriga nyckeltal för hållbarhet rapporteras minst en gång per
kvartal av alla koncernens enheter. Trender och utvecklingar
inom hållbarhetsområdet övervakas även av revisionsutskottet
på uppdrag av styrelsen.
Alimak Groups uppförandekod är det viktigaste styrinstru-
mentet inom hållbarhetsområdet. Uppförandekoden bygger
såväl på FN-initiativet Global Compacts principer rörande
mänskliga rättigheter, arbetsvillkor, miljö, affärsetik och anti-
korruption som på koncernens kärnvärden, internationell och
nationell lagstiftning och internationella normer och konven-
tioner, inklusive OECD:s riktlinjer för multinationella företag.
Alimak Group har en formaliserad implementeringsprocess
för uppförandekoden som gäller medarbetare, leverantörer
och distributörer. Den är baserad på koncernens policybeslut
inom relevanta områden som HR och kvalitetsstyrning, där
mer detaljerade krav nns denierade. Koncernen tillhand-
ahåller en e-utbildning om uppförandekoden och det ligger på
de lokala verksamhetschefernas ansvar att se till att alla med-
arbetare inom landet erhåller korrekt och regelbunden utbild-
ning om Alimak Groups uppförandekod.
VISSELBLÅSARSYSTEM
Genom Alimak Groups visselblåsarsystem kan kunder,
leverantörer och medarbetare anonymt rapportera eventuella
avvikelser från Alimak Groups uppförandekod och affärsetiska
riktlinjer. Visselblåsarformuläret och funktionen beskrivs
närmare på koncernens webbplats och systemet hanteras
externt för ökad sekretess och säkerhet.
Oavsett vilken rapporteringskanal som används ska alla
rapporter om potentiella överträdelser av riktlinjerna som görs
i god tro erhålla en snabb, rättvis och heltäckande utredning
som utförs med relevant intern och/eller extern support.
Koncernens CFO, Chief Financial Ofcer tillsammans med
koncernens Chief People and Culture Ofcer ansvarar för att
ärendena hanteras på ett korrekt sätt. Rapporter ska lämnas
vid styrelsemöten och till revisionsutskottet. Under 2021 mot-
tog Alimak Group fem nya rapporter via visselblåsarkanalen.
Alla ärenden under söktes och återkoppling gavs inom rimlig
tid, varpå de hant erades och löstes.
Ämnen som omfattas av upprandekoden
Rättsliga krav
Föreningsfrihet och kollektivavtal
Förbud mot diskriminering
Löner och ersättningar
Arbetstid
Hälsa och säkerhet på arbetsplatsen (arbetsmiljö)
Boendeförhållanden
Förbud mot barnarbete
Anställningsvillkor
Förbud mot tvångsarbete och disciplinära åtgärder
Miljöskydd och miljöarbete
Affärsetik
Årsredovisning 202148
Hållbarhet
– själva DNA:et i vår strategi
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hantering av
hållbarhetsfrågor
EU:s taxonomi
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER MEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
EU:s taxonomi
EU:s taxonomi är ett klassiceringssystem som fastställer en förteckning över miljömässigt
hållbara ekonomiska verksamheter. Ramverket kräver att vissa företag tillkännager hur stor andel
av verksamheten som är i linje med taxonomin.
Som ett första steg ska företag presentera hur stor andel av
verksamheten som omfattas av taxonomin. Nedanstående
tabell innehåller information om andelen av Alimak Groups
omsättning, capex och opex som avser verksamhet som
omfattas av taxonomin.
2021
Total
(MSEK)
Andel som
omfattas av
taxonomi (%)
Andel som inte
omfattas av
taxonomi (%)
Omsättning 3728 18,1 81,9
Capex 184 9,1 90,9
Opex 123 18,0 82,0
BEDÖMNING AV EFTERLEVNADEN AV FÖRORDNING
(EU) 2020/852
EU:s taxonomikompass har använts som utgångspunkt för
analysen. Alimak Groups division Wind erbjuder produkter,
lösningar och utbildningar som främjar säkert arbete i vind-
kraftverk, till exempel servicehissar, stegar och fångapparater.
Utbudet omfattar även tjänster. Det nns två aktiviteter som
beskrivs i de delegerade akterna som bedöms gälla de
verksamheter som utförs av divisionen Wind:
Aktivitet 3.1 Tillverkning av teknik för förnybar energi.
Aktivitet 7.6 Installation, underhåll och reparation av teknik
för förnybar energi.
TILLÄMPAD REDOVISNINGSPOLICY
Baserat på analysen har bolaget ansett att alla intäkter som
genereras av divisionen Wind omfattas av taxonomin. Se
även not 4, Segmentrapportering.
I fråga om capex har bolaget använt information från
specikationerna av materiella anläggningstillgångar och
immateriella tillgångar som rapporterats av samtliga koncern-
företag. Nya leasingkontrakt enligt IFRS 16 som lagts till
under året har också inkluderats. Beräkningen utgår från
capex rörande divisionen Wind.
Startpunkten för nyckeltalet opex har varit koncernens
samtliga omkostnader gällande FoU, underhåll och
reparationer, samt kortfristiga leasingavtal. Täljaren i
beräk ningen innehåller opex rörande divisionen Wind.
Årsredovisning 202149
Hållbarhet
– själva DNA:et i vår strategi
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hantering av
hållbarhetsfrågor
EU:s taxonomi
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER MEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
Styrelsen, VD:n och koncernchefen avger härmed hållbarhetsredovisning för verksamhetsåret 2021. Hållbarhetsredovisningen
beskriver Alimak Groups hållbarhetsarbete och är upprättad i enlighet med den svenska årsredovisningslagens (ÅRL) krav på
hållbarhetsrapportering, kap 6, paragraf 11.
Stockholm, den 16 mars 2022
Johan Hjertonsson
Styrelseordförande
Styrelsens underskrifter för den lagstadgade hållbarhetsrapporten
Helena Nordman-Knutson
Styrelseledamot
Christina Hallin
Styrelseledamot
Örjan Fredriksson
Styrelseledamot och arbetstagarrepresentant
Cristina Lindberg Ghimpu
Styrelseledamot och arbetstagarrepresentant
Ole Kristian Jødahl
VD & koncernchef, styrelseledamot
Tomas Carlsson
Styrelseledamot
Sven Törnkvist
Styrelseledamot
Petra Einarsson
Styrelseledamot
Årsredovisning 202150
Hållbarhet
– själva DNA:et i vår strategi
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hantering av
hållbarhetsfrågor
EU:s taxonomi
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER MEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten
Till bolagsstämman för Alimak Group AB (publ), org. nr 556714–1857
UPPDRAG OCH ANSVARSFÖRDELNING
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för
år 2021 på sidorna 36–50 och för att den är upprättad i
enlighet med årsredovisningslagen.
GRANSKNINGENS INRIKTNING OCH OMFATTNING
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12
Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en
annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört
med den inriktning och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och god revisionssed i
Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig
grund för vårt uttalande.
UTTALANDEN
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm, den 18 mars 2022
Ernst & Young AB
Henrik Jonzén
Auktoriserad revisor
Årsredovisning 202151
Hållbarhet
– själva DNA:et i vår strategi
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hantering av
hållbarhetsfrågor
EU:s taxonomi
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER MEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
Styrelse-
rapport
Årsredovisning 202152
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
Styrelsen och VD:n och koncernchefen för Alimak Group AB avger
härmed årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret
2021. Alimak Group AB är ett publikt aktiebolag med säte i Stockholm
med organisationsnummer 556714-1857.
VERKSAMHET OCH OPERATIV STRUKTUR
Alimak Group AB är moderbolag i en koncern som är en världsledande
leverantör av accesslösningar för professionellt arbete på höga höjder.
Koncernen har produktions- och monteringsanläggningar i åtta
länder i Europa, Mellanöstern, Americas och Kina, samt ett eget
försäljnings- och servicenätverk och distributörer som levererar och
underhåller vertikala transportlösningar i er än 100 länder. För
närvarande är över 70000 hissar, BMU-enheter och plattformar
installerade över hela världen.
Under 2021 var verksamheten uppdelad i fyra nya divisioner: BMU,
Construction, Industrial och Wind, vilka även utgjorde koncernens
rörelsesegment. Rapportering för divisionerna skedde för första
ngen i delårsrapporten för det första kvartalet 2021 och tidigare
data för 2020 har omräknats för att återspegla den nya organisationen.
Divisionen BMU erbjuder permanenta system för byggnads underhåll
och lösningar för fasadunderhåll som passar alla byggnadskonstruk
-
tioner, oavsett hur enkla eller komplicerade de är. Utbudet om fattar
även tjänster i form av exempelvis reservdelar, certiering och
renovering.
Divisionen Construction erbjuder ett brett utbud av hissar och
plattformar baserade på kuggstångsdriven teknik. De används temporärt
i samband med bygg- och renoveringsprojekt. Utbudet omfattar även
tjänster i form av exempelvis reservdelar och certiering.
Divisionen Industrial erbjuder ett brett utbud av hissar och platt-
formar för permanent bruk inom en rad olika branscher och för
utmanande miljöer. Utbudet omfattar även servicekontrakt för att
bibehålla tillförlitligheten hos lösningarna som kan vara i drift i upp till
2030 år.
Divisionen Wind erbjuder produkter, lösningar och kurser för säkert
arbete i vindkraftverk, till exempel servicehissar och stegar, som
hjälper kunderna att göra vindkraften kostnadsmässigt konkurrens-
kraftig. Utbudet omfattar även tjänster.
Inköp och materialförsörjning
För sin tillverkning köper koncernen både specialanpassade och stand-
ardiserade material, komponenter och tjänster från såväl regionala
som globala leverantörer. Vissa nyckelkomponenter tillverkas även
inom koncernen. Koncernen använder, när så är möjligt, era olika
leverantörer och försöker alltid undvika att bli beroende av en enda
leverantör. Koncernen strävar efter att förhandla fram koncernom
-
fattande leveransavtal med huvudleverantörerna. Alla leverantörer
måste uppfylla de krav som koncernen ställer avseende såväl
leverans precision och nansiell stabilitet som miljömässiga och sociala
mål.
Ansvarsfullt företagande
Koncernens uppförandekod sammanfattar koncernens grundläggande
riktlinjer och direktiv gällande medarbetarnas samverkan med varandra,
intressenter och andra parter. Där denieras även hur koncernen ska
arbeta, för att säkerställa att all verksamhet utförs på ett redbart och
hederligt sätt. Koncernen har höga interna krav och strikta regler i
fråga om sociala frågor, miljöfrågor och affärsetik.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
sta steg i programmet New Heights
I 2020 oktober lanserade Alimak Group programmet New Heights,
som består av tre steg: 1. Etablera basen, 2. Säkerställa marginalför
-
bättringar och 3. Lönsam tillväxt. De två första stegen i programmet är
slutförda och koncernen kommer nu att gå in i det tredje steget:
Lönsam tillväxt.
Som en del av programmet ingick en lansering av fyra kundcentrerade
divisioner: BMU, Construction, Industrial och Wind. Därigenom
ändrades rörelsesegmenten. Omorganisationen, i kombination med
omstruktureringar, har som planerat resulterat i årliga besparingar på
runt 60 MSEK, med full effekt från andra halvåret 2021.
Förändringar inom ledningen
Den 9 februari 2021 utsåg Alimak Group Thomas Hendel till CFO, med
tillträde den 17 maj 2021. Thomas Hendel gick över till Alimak Group
från rollen som biträdande CFO på Saab Group, en position han inne
-
haft sedan 2016. Han har 30 års erfarenhet från olika roller inom nans
och ledning på Saab och ABB, bland annat som tillförordnad CFO på
Saab mellan maj och september 2020.
Den 12 mars 2021 utsåg Alimak Group Salomeh Tafazoli som EVP
för divisionen Industrial, med tillträde den 1 juni 2021. Salomeh
Tafazoli var tidigare Vice President Sales and Marketing EMEA för
Snap-on Equipment, ett amerikanskt bolag listat på New York Stock
Exchange. Hon har en omfattande erfarenhet från bilindustrin, där hon
har arbetat både med produkter och tjänster, och har tidigare haft olika
strategiska och kommersiella roller inom Volvo Group och Car-O-Liner
Group.
Den 26 juli meddelade Mark Casey att han beslutat att lämna sin roll
som EVP för divisionen BMU. Cameron Reid, som var BMU Manager
Europe, antog rollen som tillförordnad EVP.
rvärv av Cento Engineering Group
Den 1 juli 2021 ingick Alimak Group ett avtal att förvärva aktierna i
Cento Engineering Group, en teknik- och serviceleverantör inom BMU-
området i Storbritannien vars serviceportfölj till stor del består av
Manntech-enheter. Cento Engineering Groups intäkter under 2020
uppgick till 5,1 MGBP (ungefär 60 MSEK) och företaget ingår som en
del av Alimak Groups BMU-division. Köpeskillingen var inte väsentlig i
förhållande till Alimak Groups börsvärde.
Uppdaterade nansiella mål
Den 17 juni 2021 beslöt styrelsen för Alimak Group, som en del av
New Heights-programmet som lanserades i oktober 2020, att upp-
datera de nansiella målen och utdelningspolicyn för att återspegla
den identierade värdeskapandepotentialen. Därtill har koncernen
fattat beslut om ett nytt hållbarhetsmål. De uppdaterade nansiella
målen på medellång sikt och utdelningspolicyn är enligt följande:
rvaltningsberättelse
Årsredovisning 202153
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
l för inktstillxt: 5–7%
Koncernens mål på medellång sikt är att ha en genomsnittlig årlig
intäktstillxt på 5–7% (tidigare mål: en genomsnittlig organisk
intäktstillväxt på minst 6%).
l för EBITA-marginal: 14–16%
Koncernens mål på medellång sikt är att nå en EBITA-marginal på
14–16% (tidigare mål: en EBITA-marginal på minst 15%).
l för nettoskuld/EBITDA (leverage): ~2,0x
Bolaget ska upprätthålla en effektiv kapitalstruktur med en nettoskuld
på cirka 2,0 x EBITDA över en konjunkturcykel. Kapitalstrukturen ska
vara exibel och möjliggöra strategiska satsningar (oförändrat).
Utdelningspolicy: 4060%
Alimak Group har som mål att betala ut en utdelning på 4060% av
nettovinsten till aktieägarna (tidigare mål: bolaget har som mål att ge
en utdelning på cirka 50% av nettovinsten för den aktuella perioden
till aktieägarna).
Hållbarhetsmål:
let är att minska koldioxidutsläppen med 30%, jämfört med 2019,
inom hela värdekedjan till 2025.
Återköp av egna aktier
Den 17 december 2021 beslöt styrelsen att använda den befogenhet
den fått av årsstämman och köpa tillbaka egna aktier. Huvudsyftet
med återköpet är att trygga Alimak Groups åtagande att tillhandahålla
aktier i enlighet med koncernens köpoptionsprogram. Fram till den 31
december 2021 har 147000 aktier återköpts för MSEK 16,3.
Kvotvärdet för de återköpta aktierna uppgår till 0,02 SEK.
FINANSIELL ÖVERSIKT
Flerårsöversikt
MSEK 2021 2020 2019 2018
Intäkter 3727,8 3740,3 4587,4 4320,4
Rörelseresultat, EBIT 448,1 277,5 565,1 439,4
Resultat före skatt, EBT 409,6 240,6 508,6 396,6
Årets resultat 307,5 182,8 394,0 344,0
Balansomslutning 5901,7 5619,4 6416,9 6032,3
Soliditet, % 65 63 57 57
Genomsnittligt antal anställda 2057 2049 2286 2377
Intäkter och rörelseresultat (EBIT)
Koncernens intäkter uppgick till 3727,8 MSEK (3740,3).
Rörelseresultatet (EBIT) ökade till 448,1 MSEK (277,5), vilket motsvarar
en rörelsemarginal på 12,0 % (7,4). Resultatet 2020 påverkades av
engångsposter på –77 MSEK.
Fördelning per segment
2021 2020
MSEK Intäkter
Rörelse-
resultat Intäkter
Rörelsere-
sultat
BMU 1063,1 26,9 961,8 47,3
Construction 1103,9 198,0 1007,7 119,4
Industrial 885,1 183,4 917,1 147,2
Wind 675,7 39,9 853,8 57,8
Totalt 3727,8 448,1 3740,3 277,5
Intäkterna för divisionen BMU ökade med 10%, tack vare en kraftfull
utveckling inom både utrustning och tjänster. EBIT ökade till 27 MSEK
till följd av högre volymer och lägre kostnader.
Divisionen Construction ökade intäkterna med 10%, tack vare en
kraftfull utveckling inom ny utrustning, tjänster och uthyrning. God
kostnadskontroll och högre volymer resulterade i såväl ökat rörelse-
resultat som högre rörelsemarginal.
För divisionen Industrial minskade intäkterna med −3% till 885 MSEK
på grund av pandemirestriktioner som hindrade tillträdet till arbets-
platser, i kombination med effekterna av att året inleddes med en låg
orderstock. Rörelseresultatet ökade tack vare lägre kostnader.
För divisionen Wind minskade intäkterna med −21% till 676 MSEK,
bland annat på grund av beslutet att lämna området tower internals
och lägre efterfrågan i Kina. Rörelseresultatet minskade också till följd
av marknadsförhållandena i Kina och lämnandet av tower internals.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansnettot för året uppgick till −38,5 MSEK (−36,9). Räntenettot var
–10.7 MSEK (20.9). Påverkan från tillämpningen av IFRS 16, Leasing,
var −5,4 MSEK (−8,0) och resten berodde i hög grad på valutaeffekter.
Skatt
Den totala skattekostnaden för året uppgick till 102,1 MSEK (57,9),
vilket motsvarar en effektiv skattesats på 24,9% (24,1). Skatte-
kostnaden varierar beroende på den geograska fördelningen av var
koncernens vinster uppstår och möjligheten att utnyttja förlustavdrag
framåt.
Årets resultat
Årets resultat uppgick till 307,5 MSEK (182,7). Årets totalresultat
uppgick till 486,6 MSEK (−62,5). Skillnaden mellan årets resultat och
årets totalresultat utgörs huvudsakligen av en ökning av valutakurs-
reserven och omvärderingen av förmånsbestämda pensionsplaner.
Kassaöde
Likvida medel uppgick den 31 december 2021 till 348,5 MSEK (225,6).
Koncernens kassaöde från verksamheten uppgick till 645,9 MSEK
(505,1), till följd av hög EBITDA och fortsatt minskning av rörelse-
kapitalet. Koncernens kassaöde från investeringsverksamheten
uppgick till –103,8 MSEK (55,5). Koncernens kassaöde från
nansieringsverksamheten uppgick till –438,4 MSEK (515,5).
Årsredovisning 202154
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER LLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
Finansiering och nansiell ställning
Koncernens balansomslutning uppgick till 5901,7 MSEK (5619,4) vid
årets slut. Nettoskulden uppgick till 338,0 MSEK (680,4), främst
bestående av lån hos kreditinstitut (se not 18 och 21). Jämfört med
den 31 december 2020 minskade kundfordringarna från 769,2 MSEK
till 722,1 MSEK. Varulager ökade från 439,0 MSEK till 525,4 MSEK.
Investeringar
Koncernens investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till
63,1 MSEK (59,4). Avskrivningarna under perioden uppgick till 62,5
MSEK (63,0).
Immateriella tillgångar
Vid årets slut uppgick det bokförda värdet av immateriella tillgångar till
2919,4 MSEK (2831,8), varav goodwill utgjorde 2362,0 MSEK
(2260,4). Den årliga nedskrivningsprövningen visade inte att det före
-
ligger något nedskrivningsbehov av det bokförda goodwillvärdet.
Eget kapital
Koncernen hade per den 31 december 2021 ett eget kapital på 3840,4
MSEK (3527,9). Utöver resultatet från årets verksamhet speglar
förändringen i eget kapital den utdelning på 161,6 MSEK som betalades
ut och övriga förändringar om 166,6 MSEK, varav 178,4 MSEK härrörde
från valutakursreserven, –16,3 från återköp av aktier och resterande
från aktierelaterad ersättning, kassaödes säkring samt omvärdering
av förmånsbestämda pensionsplaner.
PERSONAL
Koncernen prioriterar att ha egna fast anställda medarbetare och arbetar
proaktivt och målmedvetet för att medarbetarna ska må bra och ha
säkra arbetsplatser. Varje juridisk enhet i koncernen har sin egen lokala
personalpolicy som följer lokala lagar, regler och avtal, i kombination
med en gemensam policy för hela koncernen.Bemanningen under året
bedömdes vara väl avvägd för de aktuella ordervolymerna och
anpassningar sker löpande för att möta behoven. Under 2021 var det
genomsnittliga antalet anställda 2057 personer (2049). Vid årets slut
uppgick antalet anställda till sammanlagt 2103 (2162). Löner och
ersättningar uppgick under året till 1123,4 MSEK (1030,3).
FORSKNING OCH UTVECKLING
let med koncernens forsknings- och utvecklingsarbete är att öka
kundernas produktivitet, minska miljöpåverkan, förbättra arbetsmiljön
och kapa kostnaderna. FoU-arbetet är högt prioriterat inom koncernen
och omfattar även utveckling av produktionsteknik, produktions-
processer och IT-system där så behövs. Arbetet bedrivs huvudsakligen
på eller i nära anslutning till produktionsanläggningarna och i nära
samverkan med kunderna. Det pågår ett omfattande erfarenhets-
utbyte mellan divisionerna för att skapa synergieffekter och nya idéer
för framtiden. Årets kostnader för forskning och utveckling uppgick till
101,2 MSEK (101,3).
FRAMTIDSUTSIKTER
Alimak Group har en ledande ställning inom branschen för vertikala
transportlösningar för professionellt bruk med produkter som passar
för både temporärt och permanent bruk för olika branscher. Produkt-
portföljen kompletteras med ett brett utbud av eftermarknadstjänster
riktade till koncernens installerade bas på över 70000 enheter. Genom
egna försäljningskontor och ett omfattande distributörsnätverk har
koncernen en global räckvidd till er än 100 länder. Dessutom är
koncernen väl positionerad för att dra nytta av viktiga globala trender
som främjar en ökning av efterfrågan på koncernens produkter och
tjänster.
New Heights-programmet, som består av tre steg: 1. Etablera
basen, 2. Säkerställa marginalförbättringar och 3. Lönsam tillväxt, går
nu in i det tredje steget – Lönsam tillväxt – då de två första stegen i
programmet är genomförda.
Baserat på det ovanstående är koncernens nansiella mål på
medellång sikt att nå en genomsnittlig årlig intäktstillväxt på 5–7%,
en EBITA-marginal på 14–16%, samt en leverage (nettoskuld/EBITDA)
på 2,0x. Alimak Group kommer även fortsatt att satsa på att nå en
hållbar lönsam tillväxt genom att fokusera på bolagets kunder,
produkt utveckling, ökade intäkter från service och snabbare tempo i
M&A-verksamheten. Alimak Group är väl rustade för tillxt och ytter
-
ligare förttringar av marginalerna under 2022 i en fortsatt osäker
makromiljö.
MILJÖPÅVERKAN
Alimak Groups största påverkan på miljön kommer från driften av
produkterna på kundernas anläggningar, men även från produktion och
montering. Koncernen arbetar aktivt för att minska sin miljöpåverkan
med fokus på försörjning och produktion, men även på forskning och
utveckling för att till exempel minska vikten på de vertikala transport-
lösningarna. Alla stora produktions- och monteringsanläggningar är
certierade enligt ISO 14001 och era arbetsplatser är även certierade
enligt OHSAS 18001/ISO 45001.
Koncernen har tagit ett helt nytt grepp om intressentdialogen och
väsentlighetsanalysen – vilket har resulterat i ett uppdaterat ramverk
för hållbarhetsfokusområden och nya nyckeltal och mål. Koncernen
har även infört ett hållbarhetsmål – att minska koldioxidutsläppen med
30% inom hela värdekedjan till 2025, jämfört med 2019 års nivå.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
I enlighet med kapitel 6 paragraf 11 i den svenska årsredovisnings-
lagen har Alimak Group valt att upprätta den lagstadgade hållbarhets
-
rapporten separat från förvaltningsberättelsen. Hållbarhetsrapporten
skickades in till revisorn för granskning samtidigt med årsredovis-
ningen. Hållbarhetsrapporten nns på sidorna 3650 i detta dokument
och på sidorna 61–67 där hållbarhetsriskerna och dess hantering
beskrivs.
AKTIEKAPITAL OCH ÄGANDE
Vid årets slut uppgick Alimak Groups aktiekapital till 1083157 SEK,
fördelat på 54157861 aktier. Det nns bara ett aktieslag och alla
aktier har en röst. Den 31 december 2021 innehade Latour, som är
den enskilt största aktieägaren i Alimak Group, 16016809 aktier, vilket
motsvarar 29,6% av såväl rösterna som aktiekapitalet. Alantra EQMC
Asset Management innehade 6630091 aktier, vilket motsvarar
12,2% av aktierna. Koncernen innehade 439 611 egna aktier per den
31 december 20201 med ett kvotvärde om 0,02 SEK som utgör 0,8%
av det total antalet aktier.
Det föreligger inga begränsningar i aktiernas överlåtbarhet enligt lag
eller enligt bolagsordningen. Det nns inga begränsningar i fråga om
hur många röster varje aktieägare kan avge vid en årsstämma.
Mer information om koncernens aktier och ägarrhållanden nns
på sidorna 127–128.
Årsredovisning 202155
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER LLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
BOLAGSSTYRNING
Alimak Group har i enlighet med den svenska årsredovisningslagen
utarbetat en bolagsstyrningsrapport som innefattar styrelsens rapport
om intern kontroll. Denna kan åternnas på sidorna 68–79 i detta
dokument.
STYRELSENS AKTUELLA RIKTLINJER FÖR ERTTNING
TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Med ”ledande befattningshavare” avses ledande befattningshavare i
koncernens ledningsgrupp. Riktlinjerna gäller för avtal som ingås efter
bolagsstämmans beslut, samt när ändringar görs i bentliga avtal efter
denna tidpunkt. Dessa riktlinjer gäller inte för eventuella arvoden till
styrelseledamöter som beslutats eller godkänts av bolagsstämman
eller sådana överlåtanden eller överringar som omfattas av kapitel 16
i aktiebolagslagen (SFS 2005:551).
Riktlinjernas främjande av bolagets affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
I korthet är bolagets affärsstrategi följande:
Alimak Group ska stärka sin position som en global, marknads-
ledande leverantör av vertikala transportlösningar för professionellt
bruk, i syfte att uppnå hållbar och lönsam tillväxt. Detta kommer att
göras genom marknadsexpansion, tillväxt inom eftermarknadsom-
rådet och optimerad verksamhet.
För närmare information om koncernens affärsstrategi, se
alimakgroup.com samt den senaste årsredovisningen inklusive
hållbarhetsrapporten.
Det är av grundläggande betydelse för koncernen och dess
aktieägare att dessa riktlinjer, både i ett kortsiktigt och ett långsiktigt
perspektiv, skapar goda förutsättningar för att attrahera och behålla
ledande befattningshavare och andra medarbetare med stor kompetens.
Syftet med riktlinjerna är att öka transparensen i ersätt ningsfrågorna
och att genom relevanta ersättningsstrukturer skapa incitament för
ledande befattningshavare att genomföra strategiska planer och lever
-
era goda operativa resultat som stödjer koncernens affärsstrategi och
långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet. För att klara detta är
det viktigt att vidmakthålla rättvisa och internt balanserade villkor som
samtidigt är marknadsmässigt konkurrens kraftiga i fråga om struktur,
omfattning och ersättningsnivåer. Dessa riktlinjer säkerställer att
ledande befattningshavare, oavsett geogrask marknad, kan erbjudas
en konkurrenskraftig total ersättning.
Ersättning och ersättningsformer
Anställningsvillkoren för ledande befattningshavare bör utgöras av en
väl avvägd kombination av fast lön, rörlig lön, pensionsförmåner och
andra förmåner, samt villkor vid uppsägning/avgångsvederlag.
Styrelsen kan dessutom ta fram och stämman besluta om aktie- och
aktiekursrelaterade incitamentsprogram. En sådan kombination av
ersättningar främjar en både kortsiktig och långsiktig målstyrning och
måluppfyllelse. Nedan beskrivs de olika former av ersättningar som
kan komma att betalas ut.
Fast lön
Den fasta lönen ska vara individuell och baserad på varje individs
ansvar och roll, liksom på individens kompetens och erfarenhet inom
relevant befattning. Vid maximalt utfall av den rörliga lönen ska den
fasta lönen utgöra mellan 45 och 55 procent av den totala ersättningen
till ledande befattningshavare.
Rörlig lön
Ledande befattningshavare har en årlig rörlig lön som betalas ut efter
varje årsslut. Den årliga rörliga lönen är uppbyggd som en procentsats
av den fasta lönen. Mål för rörlig lön ska i första hand vara relaterade
till utfallet av koncernens nansiella mål samt tydligt denierade indivi
-
duella mål som avser specika arbetsuppgifter eller koncernens
hållbar hetsarbete. Målen ska vara utformade så att de främjar koncern
-
ens affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet,
genom att de har en direkt koppling till affärsstrategin och främjar den
ledande befattningshavarens långsiktiga utveckling.
Den rörliga lönen varierar beroende på befattningen och kan upp
till högst 70 procent av den fasta lönen för VD:n och högst 50 procent
av den fasta lönen för övriga ledande befattningshavare. Målformu ler-
ingen är så konstruerad att ingen rörlig lön utgår om inte en viss gsta
prestationsnivå har uppnåtts. Vid maximalt utfall av den rörliga lönen
utgör den rörliga lönen mellan 25 och 30 procent av den totala ersätt-
ningen till ledande befattningshavare.
r den årliga mätperioden har avslutats ska det bedömas i vilken
utsträckning målen har uppnåtts genom en helhetsbedömning av
prestationen. Ersättningsutskottet ansvarar för bedömningen
avseende rörlig lön till VD:n och övriga ledande befattningshavare. I
fråga om nansiella mål ska utvärderingen baseras på den senaste
reviderade och av koncernen offentliggjorda nansiella informationen.
Koncernen har inte några uppskovsperioder eller möjlighet att enligt
avtal återkräva rörlig lön.
Pensioner
Huvudregeln är att pensionsavsättningar baseras på kollektiv avtals-
bestämmelser inom respektive geogrask marknad. Vid inende av
nya pensionsavtal ska ledande befattningshavare som är pensions
-
berättigade ha avgiftsbestämda pensionsavtal baserade på fast lön.
Rörlig lön ska vara pensionsgrundande endast i den mån detta krävs
av tvingande kollektivavtalsbestämmelser som gäller för befattnings-
havaren. Pensionering sker för ledande befattningshavare i enlighet
med respektive lands pensionsregler.
Pensionsavtal för VD:n kan överstiga gällande lokala kollektivavtal
men ska vara avgiftsbestämda och får inte överstiga mellan 30 och 40
procent av den fasta lönen.
För anställningar som lyder under andra regler än de svenska får, i
fråga om pensionsförmåner, vederbörliga anpassningar göras för att
följa tvingande regler eller etablerad lokal praxis, varvid dessa
riktlinjers övergripande syften så långt som möjligt ska tillgodoses.
Vid maximalt utfall av den rörliga lönen ska pensionerna utgöra
mellan 15 och 20 procent av den totala ersättningen till ledande
befattningshavare.
Övriga förmåner
Övriga förmåner, såsom tjänstebil, bidrag för boende, ersättning för
friskvård och sjukrds- och sjukförsäkring, ska utgöra en mindre del
av den totala ersättningen och överensstämma med vad som bems
marknadsmässigt brukligt på respektive geogrask marknad.
För anställningar som lyder under andra regler än de svenska får, i
fråga om övriga förmåner, vederbörliga anpassningar göras för att följa
tvingande regler eller etablerad lokal praxis, varvid dessa riktlinjers
övergripande syften så långt som möjligt ska tillgodoses.
Vid maximalt utfall av den rörliga lönen ska de övriga förmånerna
utgöra mellan 5 och 10 procent av den totala ersättningen till ledande
befattningshavare.
Årsredovisning 202156
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER LLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
Särskilda ersättningar
Ytterligare särskild ersättning kan beslutas, förutsatt att sådana
extraordinära arrangemang är tidsbegränsade och inte överstiger 36
månader, men detta får då endast göras på individnivå, antingen i syfte
att rekrytera eller behålla befattningshavare eller för att förmå individer
att ytta till nya tjänstgöringsorter eller acceptera nya befattningar,
eller som ersättning för extraordinära arbetsinsatser som går utanför
personens ordinarie arbetsuppgifter. Dessa ersättningar får inte
överstiga en summa som motsvarar dubbla den ersättning som den
ledande befattningshavaren skulle ha erhållit om sådan överens-
kommelse om särskild ersättning inte träffats. Denna typ av ersättning
får inte utges mer än en gång per år och per individ. Beslut om sådan
ersättning ska fattas av styrelsen baserat på förslag av
ersättningsutskottet.
Långsiktigt incitamentsprogram
Styrelsen har föreslagit stämman att anta ett resultatbaserat aktiespar-
program, då styrelsen anser att ett sådant program erbjuder bästa
möjlighet att knyta ledande befattningshavares och nyckelpersoners
belöning till bolagets framtida resultat- och värdeutveckling.
Det aktuella programmet ställer krav på en egen investering i
bolagets aktier och att dessa aktier behålls under en tjänstgörings
-
period på tre år. Efter tjänstgöringsperiodens slut kommer deltagarna
att kostnadsfritt tilldelas aktier i bolaget, förutsatt att vissa tjänst-
göringsvillkor som fortsatt anställning och ett specikt nansiellt
prestationsmål är uppfyllda.
Dessa långsiktiga incitamentsprogram främjar koncernens
affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet,
genom att de stärker koncernens förmåga att rekrytera och behålla
medarbetare, sprida och öka aktieägandet bland nyckelpersoner samt
säkerställa ett gemensamt fokus på långsiktig värdetillväxt för
aktieägarna.
Villkor för uppsägning m.m.
Villkoren för uppsägning och avgångsvederlag ska överensstämma
med vad som bedöms vara marknadsmässigt brukligt på respektive
geogrask marknad. För en majoritet av medlemmarna i koncernens
ledningsgrupp gäller en uppsägningstid på sex till tolv månader om
anställningen sägs upp av bolaget. VD:n har rätt till ett avgångsvederlag
som motsvarar tolv fasta månadslöner.
Ersättning till styrelseledamöter
Styrelseledamöter som omvalts av stämman ska i särskilda fall kunna
erhålla arvode och annan ersättning för arbete som utförs för koncern
-
ens räkning vid sidan av styrelsearbetet. För sådana tjänster ska ett
marknadsmässigt arvode kunna utgå, som ska godkännas av de övriga
styrelseledamöterna.
Lön och anställningsvillkor för övriga anställda
Vid framtagningen av detta förslag till riktlinjer har lön och anställnings-
villkor för bolagets anställda beaktats genom att uppgifter om anställdas
totala ersättning, ersättningens komponenter samt ersättningens
ökning och ökningstakt över tid har utgjort en del av ersättningsut
-
skottets och styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen av skälig heten
av riktlinjerna och de begränsningar som följer av dessa.
Beslutsprocessen för att fastställa,
se över och genomföra riktlinjerna
Styrelsen beslutar, efter beredning av ersättningsutskottet, om
utformningen av ersättningssystemen samt om storlek och former för
ersättning till ledande befattningshavare. Styrelsen ska upprätta ett
förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram
för slaget för beslut vid stämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya
riktlinjer har antagits av stämman. Ersättningsutskottet ska följa och
utvärdera program gällande rörlig lön för koncernens ledningsgrupp,
tillämpningen av riktlinjerna samt de gällande ersättningsstrukturerna
och ersättningsnivåerna inom koncernen.
Ersättningsutskottets ledamöter är oberoende i förhållande till
koncernen och koncernens ledningsgrupp. Vid styrelsens behandling
av och beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte VD:n eller
andra personer i koncernens ledningsgrupp i den mån de berörs av
frågorna. Vid alla beslut säkerställs att intressekonikter motverkas
och even tuella intressekonikter som uppstår hanteras i enlighet med
koncernens ramverk för styrning som består av en uppförandekod,
policyer och riktlinjer.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis, om
det i ett enskilt fall nns särskilda skäl för det och ett avsteg är nöd -
vändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft. Som
angivits ovan ingår det i ersättningsutskottets uppgifter att bereda
styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om
frångående av riktlinjerna.
Beskrivning av betydande förändringar av riktlinjerna
Beskrivning av betydande förändringar av riktlinjerna och hur aktie-
ägarnas åsikter har beaktats
Riktlinjernas innehåll har setts över och anpassats med anledning av
de rättsliga krav som uppkommit till följd av Europaparlamentets och
rådets direktiv (EU) 2017/828 om ändring av direktiv 2007/36/EG vad
gäller uppmuntrande av aktieägares långsiktiga engagemang.
Övrigt
I årsredovisningen anges den totala ersättning och de övriga förmåner
som har utgått till bolagets ledande befattningshavare under året.
Årsredovisning 202157
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER LLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
STYRELSENS FÖRSLAG TILL RIKTLINJER FÖR ERTTNING
TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Styrelsen föreslår att stämman beslutar om följande riktlinjer för
bestämmande av lön och annan ersättning till styrelseledamöter, VD
och koncernchef (VD) och andra ledande befattningshavare. Med
ledande befattningshavare avses medlemmar i koncernledningen.
Riktlinjerna gäller för avtal som ingås efter stämmans beslut samt för
det fall ändringar görs i bentliga avtal efter denna tidpunkt. Rikt linjerna
omfattar inte ersättningar som beslutas av stämman, exempelvis
styrelsearvoden och aktierelaterade incitamentsprogram.
Riktlinjernas främjande av bolagets affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
Koncernens affärsstrategi är i korthet följande:
Alimak Group kommer att stärka sin position som en global,
marknadsledande leverantör av vertikala transportlösningar för pro
-
fessionellt bruk för att uppnå hållbar, lönsam tillväxt. Detta genom
marknadsutvidgning, tillväxt av eftermarknadsaffären och genom
optimerad affärsverksamhet.
För ytterligare information om koncernens afrsstrategi, se
alimakgroup.com samt den senaste hållbarhets- och årsredovisning.
Det är för koncernen och dess aktieägare av grundläggande
betydelse att dessa ersättningsriktlinjer i ett kort- och långsiktigt
perspektiv skapar goda förutsättningar för att attrahera och behålla
kompetenta medarbetare och chefer. Syftet med riktlinjerna är att
skapa ökad transparens i ersättningsfrågor och att genom relevanta
ersättningsstrukturer skapa incitament för ledande befattningshavare
att verkställa strategiska planer och leverera goda operativa resultat
för att stödja koncernens affärsstrategi samt långsiktiga intressen,
inklusive dess hållbarhet. För att uppnå detta är det viktigt att vid makt-
hålla rättvisa och internt balanserade villkor som samtidigt är
marknadsmässigt konkurrenskraftiga vad avser struktur, omfattning
och nivå på ersättning. Dessa riktlinjer möjliggör att ledande
befattningshavare, oavsett geogrask marknad, kan erbjudas en
konkurrenskraftig totalersättning.
Ersättning och ersättningsformer
Anställningsvillkoren för ledande befattningshavare bör innehålla en
väl avvägd kombination av fast lön, rörlig lön, pensionsförmåner och
andra förmåner samt villkor vid uppsägning/avgångsvederlag. En
sådan kombination av ersättning ger möjlighet till både en kort och
långsiktig målstyrning och verkar också för måluppfyllelse. Nedan
beskrivs de olika former av ersättning som kan komma att betalas ut.
Fast lön
Den fasta lönen ska vara individuell och baserad på varje individs
ansvar och roll såväl som individens kompetens och erfarenhet i
relevant befattning.
Rörlig lön
Den rörliga lönen ska mätas under en period om ett år och vara struk-
turerad som en procentsats av den fasta lönen. Den rörliga lönen kan
uppgå till maximalt 70 % av den fasta lönen för VD och maximalt 50 %
för övriga ledande befattningshavare.
Rörlig lön ska vara kopplad till förutbestämda och mätbara mål som
kan vara nansiella eller icke-nansiella och som främjar bolagets
långsiktiga och hållbara utveckling. Målformuleringen ska vara
konstruerad så att ingen rörlig lön utgår om en lägsta prestationsnivå
inte uppfyllts.
r den årliga mätperioden avslutats ska en bedömning göras av i
vilken utsträckning målen uppnåtts. Ersättningsutskottet ansvarar för
bedömningen avseende rörlig lön till VD och övriga ledande be fattnings -
havare. Vad avser nansiella mål ska bedömningen baseras på den av
koncernen offentliggjorda, reviderade nansiella informationen.
Pensioner
Huvudregeln är att pensionsavsättningar baseras på kollektivavtal eller
marknadsmässiga pensionsförmåner inom respektive geogrask
marknad. Vid ingående av nya pensionsavtal ska ledande befattnings-
havare som är pensionsberättigade ha avgiftsbestämda pensionsavtal
baserade på fast lön. Rörlig lön ska vara pensionsgrundande endast i
den mån detta krävs av tvingande kollektivavtalsbestämmelser som
gäller för befattningshavaren. Pensionering sker för ledande befattnings-
havare i enlighet med respektive lands pensionsregler.
Pensionsavtal för VD:n ska vara avgiftsbestämda och får inte över
-
stiga 40% av den fasta lönen.
Beträffande anställningsregler som lyder under andra regler än
svenska får, såvitt avser pensionsförmåner, vederbörliga anpassningar
ske för att följa tvingande sådana regler eller fast lokal praxis, varvid
dessa riktlinjers övergripande ändamål så långt möjligt ska tillgodoses.
Övriga förmåner
Övriga förmåner, såsom livförsäkring och sjukvårdsförsäkring, ska
utgöra en mindre del av den totala ersättningen och överensstämma
med vad som bedöms marknadsmässigt på respektive geogrask
marknad.
I fråga om övriga förmåner för ledande befattningshavare utanför
Sverige får vederbörliga anpassningar göras för att följa gällande regler
eller etablerad lokal praxis, varvid dessa riktlinjers övergripande syften
så långt som möjligt ska tillgodoses.
Årsredovisning 202158
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER LLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
Särskilda ersättningar
Ytterligare särskild ersättning kan utgå vid extraordinära omständig-
heter, förutsatt att sådana arrangemang är tidsbegränsade och görs på
individnivå. Exempel på situationer där det kan vara aktuellt med
särskild ersättning är för att rekrytera eller behålla befattningshavare,
vid extraordinära arbetsinsatser utöver personens ordinarie arbets-
uppgifter, i samband med ytt till ny tjänstgöringsort eller befattning.
Beslut om särskild ersättning ska fattas av styrelsen baserat på förslag
av ersättningsutskottet
Långsiktigt incitamentsprogram
Stämman kan och har under ett antal år, utöver och oberoende av
dessa och tidigare riktlinjer, beslutat om andra långsiktiga incitaments-
program. 2021 beslutade bolagsstämman exempelvis om införandet
av ett långsiktigt aktierelaterat incitamentsprogram i form av ett
köpoptionsprogram. För mer information om dessa program se
respektive års kallelse till årsstämma.
Villkor för uppsägning m.m.
Villkor vid uppsägning och avgångsvederlag ska överensstämma med
vad som är brukligt på respektive geogrask marknad. VD ska ha en
egen uppsägningstid om 6 månader och 12 månaders uppsägningstid
från bolagets sida. Mellan bolaget och övriga ledande befattnings-
havare gäller normalt en ömsesidig uppsägningstid om 6 månader. Vid
ingående av nya anställningsavtal kan överenskommelse träffas med
ledande befattningshavare om avgångsvederlag motsvarande maximalt
12 månaders fast lön. Detta gäller enbart vid uppsägning från bolagets
sida och i övrigt gäller praxis i den geograska marknad där
befattnings havaren verkar.
Ersättning till styrelseledamöter
Stämmovalda styrelseledamöter ska i särskilda fall kunna erhålla
arvode och annan ersättning för arbete som utförs för koncernens
räkning, vid sidan av styrelsearbetet. För sådana tjänster ska kunna
utgå ett marknadsmässigt arvode som ska godkännas av övriga i
styrelsen. Arvode ska inte utgår till koncernens anställda som innehar
styrelseuppdrag i koncernens bolag
Lön och anställningsvillkor för övriga anställda
Vid framtagandet av detta förslag till riktlinjer har lön och anställnings-
villkor för bolagets anställda beaktats genom att uppgifter om anställdas
totalersättning, ersättningens komponenter samt ersättningens
ökning och ökningstakt över tid har beaktats.
Beslutsprocessen för att fastställa,
se över och genomföra riktlinjerna
Styrelsen beslutar, efter beredning av ersättningsutskottet, om
utformning av ersättningssystem samt storlek och former för
ersättning till ledande befattningshavare. Styrelsen ska upprätta
förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram för-
slaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya
riktlinjer antagits av stämman. Ersättningsutskottet ska följa och
utvärdera program för rörliga ersättningar för koncernledningen,
tillämpningen av riktlinjerna samt gällande ersättningsstrukturer och
ersättningsnivåer inom koncernen.
Ersättningsutskottets ledamöter är oberoende i förhållande till
koncernen och koncernledningen. Vid styrelsens behandling av och
beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte VD eller andra
personer i koncernledningen, i den mån de berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis, om
det i ett enskilt fall nns särskilda skäl för det och ett avsteg är nöd-
vändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft. Som
angivits ovan ingår det i ersättningsutskottets uppgifter att bereda
styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg
från riktlinjerna.
Övrigt
I not 7 i årsredovisningen anges den totala ersättning och de övriga
förmåner som har utgått till bolagets ledande befattningshavare under
året.
Årsredovisning 202159
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER LLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
MODERBOLAGET
Moderbolaget Alimak Group AB:s verksamhet består i att utföra vissa
koncerngemensamma, aktieägarrelaterade tjänster. Sedan den 1 januari
2019 är endast VD:n och nanschefen (CFO) anställda i moder bolaget.
Vidare är koncernens samlade upplåning centraliserad till moder
-
bolaget, som också är huvudkontohavare för ett koncerngemensamt
transaktionskonto hos ett kreditinstitut (en så kallad cash pool).
Årets intäkter uppgick till 12,4 MSEK (20,9) och rörelseresultatet
uppgick till −23,3 MSEK (−27,4). Finansnettot uppgick till 380,3 MSEK
(267,5) och resultatet före skatt för året uppgick till 453,4 MSEK
(299,2). Årets resultat uppgick till 431,8 MSEK (288,4).
Soliditeten uppgick vid årets utgång till 83,6% (86,4). Utdelning till
aktieägare har, enligt beslut på årsstämman 2021, betalats ut med
161,6 MSEK vilket motsvarar 3,00 SEK per aktie.
Likvida medel inklusive outnyttjade kreditlöften och kontokredit
uppgick för moderbolaget till 1837,2 MSEK (1636,5) vid årets slut.
HÄNDELSER EFTER RÄKENSKAPSÅRETS UTGÅNG
Tillförordnad divisionschef för BMU
Den 1 januari 2022 antog Ole Kristian Jødahl, som är VD för Alimak
Group, rollen som tillförordnad chef för divisionen. Rekryteringen för
att hitta en permanent EVP för divisionen BMU pågår.
Återköp av egna aktier
Återköpsprocessen började den 17 december 2021 och slutfördes den
7 januari 2022. Huvudsyftet med återköpet är att trygga Alimak
Groups åtagande att tillhandahålla aktier i enlighet med koncernens
köpoptionsprogram. Sammanlagt 450000 aktier återköptes enligt
mandatet, varav 303000 aktier återköptes 2022. Det genomsnittliga
priset per aktie var 113 SEK.
Strategisk översyn av divisionen Wind
Den 10 februari inledde Alimak Group en strategisk översyn av
divisionen Wind. För att säkerställa bästa möjliga förhållanden för
koncernen, så att den på ett effektivt sätt kan genomföra sin strategi
och optimera aktieägarrdet, har styrelsen fattat beslut om en
strategisk översyn av divisionen Wind. Detta för att undersöka fram
-
tida strategiska alternativ för divisionen Wind, där ett av alternativen är
en potentiell avyttring.
Den strategiska översynen kommer att slutföras under 2022. Det är
på inget sätt säkert att den strategiska översynen kommer att result
-
era i några väsentliga förändringar för bolaget.
Information gällande situationen i Ukraina
Kriget i Ukraina är en mänsklig tragedi och våra tankar går till alla de
som drabbats av den fruktansvärda situtationen.
Alimak Group följer utvecklingen noga och de konsekvenser den
kan få för bolagets anställda, partners, kunder och för bolagets verk
-
samhet. Alimak Group hade per 31 december 2021 inga för koncernen
väsentliga tillgångar, avtal eller leverantörer med koppling till Ukraina
eller Ryssland. Bolaget har beslutat att stoppa alla leveranser till
Ryssland tills vidare och gör inga nya affärer i området.
FÖRESLAGEN VINSTDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel (SEK)
Balanserade vinstmedel 2659039334
Årets resultat 431840652
3090879986
Styrelsen föreslår att dessa vinstmedel disponeras enligt följande
Utdelning på 3,30 SEK per aktie till aktieägare* 176 270 325
Avgår återp av egna aktier januari 2022 34 397 523
I ny räkning balanseras 2880 212 138
3090879986
* Som avstämningsdag för utdelning föreslås den 9 maj 2022. Föreslaget belopp för
utdelning motsvarar 3,30 SEK per aktie, baserat på det bentliga antalet aktier som är
54157861, men borträknat de 742 611 aktier som innehas av koncernen per avstämnings-
dagen.
Årsredovisning 202160
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER LLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
Riskexponering är en naturlig del av att bedriva en verksam-
het och syftet med riskhantering är inte att undvika risker
utan att ha en kontrollerad strategi för att hantera de risker
som verksamheten är utsatt för. Alimak Group tillämpar en
riskhanteringsprocess som syftar till att identiera, bedöma
och hantera viktiga risker.
Riskerna är indelade i strategiska risker, operativa risker och
nansiella risker. Koncernen är också exponerad för risker
inom hållbarhetsområdet, till exempel risker gällande miljö-
frågor, klimatförändringar, hälsa och säkerhet, respekt för
mänskliga rättigheter, mutor och korruption. Dessa risker
ingår bland de operativa riskerna.
Koncernens ledningsgrupp ser över koncernens riskprol
årligen och säkerställer att identierade viktiga risker hanteras
och att informationen används som indata i strategiprocessen.
Styrelsen är ytterst ansvarig för att det nns en lämplig och
effektiv riskhanteringsprocess inom koncernen, och VD:n
samt nanschefen (CFO) lämnar regelbundet riskuppdateringar
till revisionsutskottet och styrelsen.
Under 2021 fortsatte Covid-19 att orsaka utmaningar för
den globala ekonomin och därigenom även för Alimak Group.
Många ansträngningar har gjorts för att minska riskerna som
är kopplade till pandemins effekter. Koncernens högsta prioritet
var de anställdas säkerhet, aktiviteter för att minska riskerna
har genomförts inom era områden som förklaras i närmare
detalj på följande sidor.
Risker och riskhantering
Riskhanteringsprocess
Identiera
Granska bentliga och
nya risker
Hantera
Riskreducerande aktiviteter
för viktiga risker
Övervaka
lj upp effekterna av
riskreducerande aktiviteter
Utvärdera
Utvärdera riskerna baserat
på sannolikhet och effekt
Årsredovisning 202161
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER LLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
STRATEGISKA RISKER
Riskområde Beskrivning Alimak Groups ansvar
Marknad och
ekonomi
Koncernens förga att generera vinst kan påverkas av en nedgång i
den allmänna ekonomin eller ekonomin i ett specikt land, en specik
region eller en specik bransch. Politisk och social instabilitet kan
också ha en negativ påverkan på koncernens förmåga att generera
vinst.
Alimak Groups produkter säljs till kunder i er än 100 länder varje
år. Koncernen bedriver verksamhet genom egna dotterbolag i
24 länder och övriga marknader täcks av ett distribursnätverk.
Sammantaget ger detta koncernen en gynnsam underliggande
riskdiversiering.
Under 2021 fortsatte Covid-19-pandemin att påverka den globala
ekonomin och därigenom även Alimak Group. Som svar på de
utmaningar som uppstått till följd av Covid-19 har koncernen haft
fokus på åtgärder för att säkra lönsamheten och betalningen av
fordringar. Detta smmer väl överens med programmet för lönsam
tillväxt New Heights programmet, som lanserades i oktober 2020.
Under 2021 har programmet fokuserat på att säkerställa marginal-
förbättringar.
Den nuvarande instabila geopolitiska situationen i Ukraina och
Ryssland skapar nya utmaningar för den globala ekonomin och
följaktligen även för Alimak Group. Koncernen har inga betydande
tillgångar, kontrakt eller leverantörer i Ryssland och Ukraina men
framtida indirekta effekter på till exempel leveranskedjan och
prisnivåer på råvaror förväntas och övervakas noga av bolaget.
Fortsatta reserestriktioner och nedstängningar på grund av både
covid-19 och krisen i Ukraina och Ryssland har på ett tydligt sätt
visat vikten av koncernens digitaliseringsstrategi och många
aktiviteter har genomförts för att säkerställa ett fortsatt starkt
stöd åt kunderna.
Konkurrens Koncernen konkurrerar med regionala och lokala konkurrenter
inom samtliga affärsområden och på alla marknader. Eventuella
rändringar i strukturen av koncernens bentliga konkurrenter eller
uppkomsten av nya konkurrenter kan resultera i en minskning av
koncernens försäljning, marknadsandelar och intäkter.
De fyra divisionernas EVP:er ansvarar för att, i nära samarbete med
sina försäljningsteam runt om i världen, övervaka konkurrenterna
och säkerställa att koncernen inte blir alltr beroende av ett fåtal
stora kunder.
Utveckling och
genomförande av
strategin
Koncernens strategi revideras varje år. Det nns alltid en risk om
man saknar nansiella prognoser och tillräckliga insikter i aktuella
marknadstrender och marknadshot för att utvecklingen av strategin
ska få ett gott stöd. En annan risk inom detta omde handlar om
utförandet av strategin och att man inte lyckas genomföra strategin
på ett framgångsrikt sätt.
Koncernens strategi utvecklas gemensamt av koncernens lednings-
grupp och styrelsen. Processen samordnas av koncernens CSO
(Chief Strategy Ofcer).
De fyra divisionernas EVP:er ansvarar för att driva utvecklingen
av respektive divisions strategier. De ansvarar även för strategins
genomförande och arbetet följs upp vid de verksamhetsgenom-
gångar som hålls varje månad.
Varumärken och
anseende
En viktig konkurrensrdel för koncernen är dess varumärken som
rknippas med säkerhet, tillförlitlighet och kvalitet. Alla verkliga
eller uppfattade problem i fråga om produkter, verksamheter eller
efterlevnaden av regler och förordningar, till exempel vad gäller
marknadsmissbruksförordningen eller antikorruptionsarbetet, kan
resultera i skada på koncernens anseende.
Operativ säkerhet och produktsäkerhet är av största vikt för
koncernen och ytterligare information lämnas nedan under Miljö,
hälsa och säkerhet och Produktsäkerhet.
Koncernens insiderpolicy, kommunikationspolicy och uppförandekod
ger vägledning både internt och för koncernens affärspartner i
frågor som rör etik och efterlevnad med koppling till koncernens
verksamhet.
M&A (fusioner
och förvärv)
Koncernen har under tidigare år stärkt sin marknadsposition genom
organisk tillväxt, förrv av verksamheter och förttring av effek-
tiviteten. Tillxt genom förrv är till sin natur riskabelt på grund av
svårigheterna att utrdera den verksamhet som ska förvärvas, men
också när det gäller att kunna förverkliga synergier under integrerings-
fasen.
rvärv samordnas av koncernens CSO (Chief Strategy Ofcer).
Externa experter anlitas vid behov för juridiska, skattemässiga,
nansiella och miljömässiga bedömningar.
rvärv genomförs i enlighet med en denierad M&A-process
bestående av förhandsutvärdering, due diligence-förfarande samt
planering och verkställande av integrering.
Det nns även processer för hantering av kondentiell och känslig
information. Alla förrv kver styrelsegodkännande innan de
undertecknas.
Den 1 juli 2021 meddelade Alimak Group sitt förvärv av det brittiska
retaget Cento Engineering Group.
Lagstadgade krav
och normer
Koncernens verksamhet är global till sin natur, vilket betyder att den
omfattas av ett stort antal lagar och regelverk inom omden som
miljö, hälsa och säkerhet, handelsbegränsningar, valutakontroll och
konkurrens. Att säkerställa efterlevnaden av lagar och regelverk och
följa upp utvecklingen inom detta område är en utmaning.
gsta chefen för respektive juridisk enhet i koncernen ansvarar för
att säkerställa att lokala lagar och regelverk efterlevs.
Koncernen har aktiv representation i relevanta kommittéer för
framtagning av nya tekniska standarder, vilket gör att koncernen
kan övervaka utvecklingen inom detta omde.
Alla stora produktions- och monteringsanläggningar är certierade
enligt ISO 14001 och era platser är även certierade enligt ISO
45001.
Årsredovisning 202162
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER LLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
OPERATIVA RISKER, INKLUSIVE HÅLLBARHETSRISKER
Riskområde Beskrivning Alimak Groups ansvar
Försäljningskanaler
och prishantering
Ineffektiva pristtningsstrategier kan resultera i krympande
marginaler.
Plötsliga kostnadsökningar till följd av exempelvis högre råvaru- och
komponentpriser eller föndringar i tullar och handelstariffer kan ha
en negativ inverkan på det ekonomiska resultatet.
De fyra divisionernas EVP:er ansvarar för prishanteringen inom sina
respektive verksamheter. Prisjusteringsmekanismer bör ingå i avtal
med kunderna och regelbundna genomgångar och uppdateringar av
försäljningsprislistor utförs. Vid komplexa projekt där förhandlings-
tiden är lång är de erbjudna priserna tidsbegränsade och priserna
som anges i offerterna justeras vid behov.
Upphandlingsfunktionerna ansvarar för valet och hanteringen
av leverantörer och det är viktigt att ha en nära dialog mellan
upphandlings- och försäljningsavdelningarna för att säkerställa att
prishöjningar från leverantörernas sida återspeglas i försäljnings-
processen.
Den nansiella rapporteringen är strukturerad för att möjliggöra
noggrann övervakning av marginalutvecklingen i olika regioner och
på olika marknader, så att lämpliga åtgärder kan införas om det
nns en negativ trend i marginalerna på en viss marknad.
Hantering av
produktion och
leveranskedjor
Alimak Group har tio produktions- och monteringsanläggningar i åtta
länder och produktionssrningar kan intffa på grund av händelser
som brand, extremt väder, epidemiutbrott eller strejk på grund av
arbetskonikter.
Produktionsstörningar kan också inträffa som ett resultat av problem
i leveranskedjan, till exempel verksamhetsavbrott hos en viktig
leverantör.
Pandemin och på senare tid även den osäkra situationen i Ukraina
och östra Europa, har orsakat störningar i leveranskedjan och har
även lett till prisökningar på vissa material och för frakt. Åtgärder
har vidtagits för att öka lagernierna av kritiska komponenter och
gå över till mer regionala och lokala leverantörer för att undvika
långa transporter.
Lokala beredskapsplaner nns på de större produktionsanläggnin-
garna.
Koncernen har försäkringsskydd mot srningar i verksamheten.
Upphandlingsfunktionerna ansvarar för urvalet och hanteringen av
leverantörer.
Riskbedömningar görs baserat på en analys av vad som skulle
kunna hända verksamheten och lämpliga åtgärder inleds baserat på
riskbedömningen. Exempel på åtgärder inom området hantering av
leveranskedjor är att säkra era inköpskanaler för kritiska delar och
att samarbeta med FoU-funktioner för att uppdatera konstruktionen
av vissa produkter, så att komponenter och material som är svåra att
köpa in kan undvikas.
Rutiner för att
teckna avtal
Koncernen är utsatt för en risk att avtal som tecknas med kunder,
distriburer och leverantörer inte förhandlas, granskas och godkänns
i enlighet med bentliga interna policyer. Detta kan resultera i
en exponering för exempelvis ansvarskrav och alltr omfattande
åtaganden.
Alla avtal med externa försäljningskanaler, till exempel distriburer
och försäljningsrepresentanter, hanteras i enlighet med en struk-
turerad process som baseras på avtalsmallar.
Det nns standardavtalsmallar för avtal med leverantörer och
kunder.
Koncernen har även en policy för försäljnings- och avtalsrutiner,
som innefattar instruktioner om miniminivå för handelsvillkor.
Framtagande av nya
kunderbjudanden
Inom detta område nns en risk att koncernen inte ska kunna lansera
nya produkter och serviceerbjudanden som motsvarar kundernas
rntningar, eller att koncernen inte ska lyckas dra nytta av
fördelarna med digitalisering och hållbarhet.
I början av 2020 inttade Alimak Group ett digitalt centrum som
stödjer arbetet med att ta fram digitala lösningar för alla fyra
divisioner.
Under 2021 har er maskiner kopplats upp, vilket ger en större kontroll
över och ett bättre utnyttjande av maskinerna. Uppkopplade
maskiner skapar även möjlighet för service på distans.
BIM-galleriet som lanserades 2020 har nu er än 2500 nedladd-
ningar. Användningen av BIM-modeller hjälper kunderna att
optimera och simulera produktanndningen under ett projekt och
skapar därigenom förutsättningar för bättre planering av komplexa
projekt och minskad risk.
Den nya organisationen som lanserades i början av 2021 skapar
förutsättningar för en förbättrad ledningsprocess för FoU-projekt.
Immateriella
tillgångar
Koncernen riskerar att misslyckas med att dra fördel av, förbättra och
skydda koncernens immateriella rättigheter, till exempel know-how,
produktinnovationer och varumärken.
Såväl varumärkesregistreringar som varumärkesintrång hanteras
av koncernens funktion för skatter och rättsliga fgor (Group Tax
& Legal) tillsammans med utsedda representanter fn de olika
divisionerna.
Domännamn hanteras av koncernens CIO.
Patent hanteras av koncernens CTO tillsammans med produkt-
cheferna från de fyra divisionerna.
Externa rådgivare har utsetts som regelbundet hjälper till med
dessa frågor.
Årsredovisning 202163
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER LLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
Riskområde Beskrivning Alimak Groups ansvar
Cybersäkerhet och
informationssäkerhet
Obehörig åtkomst till koncernens IT-system kan resultera i förlust av
nsliga data och verksamhetsavbrott.
I takt med att våra kunderbjudanden blir alltmer digitala och upp-
kopplade ökar mängden data och därigenom även riskerna inom
detta område.
IT-infrastrukturen och IT-säkerheten ligger på CIO-funktionens
ansvar. CIO-funktionen ansvarar för all maskinvara för infra-
strukturen och hanterar även skapande och borttagning av
användarkonton, systetkomst och behörighetshantering, samt
säkerhetskontroller.
Under 2021 har processen för att ytterligare stärka motstånds-
kraften i koncernens IT-infrastruktur fortsatt. Ett intrångstest
genomfördes av ett externt företag med goda resultat.
En e-utbildning om skadliga e-postmeddelanden nns att tillgå
r samtliga medarbetare. CIO-funktionen skickar ut exempel på
skadliga e-postmeddelanden till alla medarbetare med jämna
mellanrum.
Medarbetare Koncernen måste ha tillgång till och kunna attrahera kunniga och
motiverade medarbetare och säkra tillgången på skickliga ledare, så
att de fastställda strategiska målen kan uppnås.
En ny global funktion för medarbetare och företagskultur (People
& Culture) skapades under 2021. Funktionen leds av bolagets Chief
People & Culture Ofcer (CPCO), som ingår i koncernens lednings-
grupp.
r att hantera identierade risker och behov har en strategi för
medarbetare och företagskultur (People & Culture) tagits fram
under året och era aktiviteter som omfattas av strategin har redan
genomförts, exempelvis:
• Införande av en ny prestationsstyrningsmodell
• Lansering av ett nytt intranät och nya verktyg för intern komm-
unikation
• Workshop-träffar om koncernens kärnvärden har genomförts på
alla arbetsplatser
• Lansering av ett nytt globalt introduktionsprogram
Se avsnittet om Medarbetare och kultur i denna års redovisning för
ytterligare information.
Årsredovisning 202164
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER LLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
HÅLLBARHETSRISKER
Riskområde Beskrivning Alimak Groups ansvar
Korruption och
bedrägerier
Risk för korruption och mutor nns i många länder där Alimak Group
bedriver verksamhet och därr är det av stor vikt att säkerställa att
väl medarbetare som distriburer och konsulter förstår koncern-
ens uppförandekod och följer den.
Koncernens upprandekod är baserad på de tio principerna i
FN-initiativet Global Compact och omfattar områdena mänskliga
ttigheter, arbetstt, miljö och antikorruption.
Koncernen erbjuder en onlinekurs om uppförandekoden och den
gsta chefen för varje juridisk enhet i Alimak Group ansvarar för
att
kerställa att alla medarbetare har fått korrekt utbildning om
koden.
Koncernens upprandekod ingår i alla avtal med distributörer och
försäljningsrepresentanter.
Alimak Group har en visselblåsarkanal som möjliggör anonym rapp-
ortering av eventuella avvikelser fn uppförandekoden. För mer
information, se Hållbarhetsavsnittet i denna årsredovisning.
Miljö, hälsa och
säkerhet
Lagarna och reglerna inom området miljö, hälsa och säkerhet är
komplexa och föndras över tid. Bristande efterlevnad kan resultera
i personskador och olyckor, skador på miljön och straffavgifter.
reskrifterna och kraven, såväl från lagstiftare som kunder, gällande
koldioxidutsläpp ökar succesivt.
Alla produktions- och monteringsanläggningar är certierade i
enlighet med ISO 14001 för att säkerställa korrekt miljöstyrning.
Under 2021 har koncernen satt som mål att minska sitt koldioxid-
avtryck inom hela värdekedjan med 30% till 2025. Bra exempel på
åtgärder som stödjer detta mål är att frågan tas upp i de månatliga
chefsmötena och i interna kommunikationskanaler.
Varje juridisk enhet har en person som ansvarar för att utra
bemningar av hälso- och säkerhetsrisker och det sker ett aktivt
arbete för att främja en säker arbetsmiljö och förhindra olyckor.
Alla produktions- och monteringsanläggningar och vissa av för-
säljningsenheterna är certierade enligt ISO 45001.
Utbrottet av Covid-19 utlöste en ny typ av säkerhetsrisk som
retaget behövde hantera. Medarbetarnas säkerhet har haft
gsta prioritet under hela pandemin. De lokala ledningsgrupperna
har följt utvecklingen av föreskrifterna och rekommendationerna
kring Covid-19 noga och genomfört lämpliga åtrder utifn dessa.
Därigenom har många medarbetare som haft möjlighet, arbetat
hemifrån och era produktions- och monteringsanlägg ningar har
infört kraftfullare säkerhettgärder i form av skydds utrustning,
nya scheman och testningsrfaranden.
Utbildningen av kunder via onlineutbildning och användningen av
videoinstruktioner på distans ökade under 2021, för att vi skulle
kunna interagera med kunderna på ett säkert sätt.
Mänskliga
rättigheter
Koncernen bedriver arbete i många länder och i vissa av dem nns
det en hög risk för brott mot de mänskliga rättigheterna i form av
dåliga arbetsförhållanden och begränsad föreningsfrihet. Risker
gällande koncernens anseende kan uppstå genom relationer med
affärspartner som inte tillämpar internationellt accepterade stand-
arder för mänskliga rättigheter.
Alimak Groups uppförandekod beskriver koncernens åtagande att
behandla alla medarbetare på ett rättvist och jämlikt sätt. Bolaget
rntar sig att dess afrspartner, exempelvis distributörer och
leverantörer, gör detsamma.
Koncernens visselblåsarkanal möjliggör anonym rapportering och
den kan användas av alla för att rapportera oro gällande brott mot
uppförandekoden. Därtill ger medarbetarundersökningen
medarbetarna en möjlighet att lämna återkoppling kring hur väl
koncernen uppfyller sitt åtagande om att tillhandahålla rättvisa och
jämlika anställningsmöjligheter.
Koncernens granskningsenkät för leverantörer innehåller frågor
rörande anställningsrutiner.
Koncernens upprandekod ingår i alla avtal med distributörer.
Produktsäkerhet Alimak Group bidrar till en säkrare och tryggare arbetsmiljö för
människor som arbetar inom bygg- och industrisektorerna genom att
erbjuda bolagets vertikala transportlösningar. Om produkterna inte
fungerar som de ska kan detta leda till allvarliga kroppsskador, vilket
kan skada bolagets anseende.
Produkt- och systemtestning ingår i FoU-projektmodellen.
rebyggande säkerhetsåtgärder är inbyggda i många produkter
baserat på konstruktionsstandarder, riskbedömningar och åter-
koppling från marknaden.
Under 2021 har vi testat de första digitala kundportalerna för att
tillhandahålla snabbare och bättre kommunikationskanaler.
Koncernen har kontinuerligt arbetat med att förttra produkt-
dokumentationen (till exempel manualer) för att göra det lätt att
använda våra produkter på rätt sätt. Under 2021 lanserades de
första digitala beräkningsmodellerna för kunder.
Ett internt resursteam ansvarar för att ta fram relevant utbildnings-
material och e-utbildningar, för att säkerställa säker och korrekt
hantering av maskinerna i samband med installation, användning
och underhåll. Utbildningarna tillhandahålls såväl inom bolaget för
vår egen personal som för externa affärspartner och kunder.
Koncernen har aktiv representation i relevanta kommittéer för
framtagning av nya tekniska standarder för produkter och lösningar.
Årsredovisning 202165
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER LLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
FINANSIELLA RISKER
Riskområde Beskrivning Alimak Groups ansvar
Valutarisk Som en följd av koncernens globala verksamhet är Alimak Group
utsatt för valutarisker som kan påverka resultaträkningen, balans-
kningen och kassaödet. Över tid påverkar valutakursuktuationer
även koncernens långsiktiga konkurrenskraft och därmed dess
intjäningsförmåga.
Valutaexponeringen uppkommer främst när inköp och försäljning
inte sker i den funktionella valutan för den enhet som genomför
transaktionen (transaktionsrisk) samt när resultaträkningar och
balansräkningar för utländska dotterbolag omknas till svenska
kronor (omräkningsrisk).
Eftersom en stor del av produktionen är koncentrerad till ett fåtal
länder medan försäljning sker i många länder exponeras koncernen
r ett nettoinöde av utländska valutor. Valutorna med srst
verkan på valutaexponeringen är AUD, GBP och USD, till följd av
betydande affärsaktiviteter i dessa valutor.
Det är koncernens treasuryfunktion som ansvarar för att hantera
de nansiella riskerna i enlighet med de riktlinjer som styrelsen har
fastställt i koncernens nanspolicy.
Exponeringen koncentreras i möjligaste mån till de länder där produk-
tionen är lokaliserad genom fakturering av försäljnings bolagen i
deras respektive rapporteringsvaluta.
Alimak Groups mål när det gäller hanteringen av risker som
omfattar utländsk valuta är att minska de kortsiktiga uktuation-
erna i resultatkningen och öka förutsägbarheten i de nansiella
resultaten. Detta görs genom att de kommersiella nettoödena
valutasäkras med valutaterminer och valutaswappar. Exponeringen
kras vid tiden för en bindande order för att skydda bruttomarginalen
och investeringsbudgeten.
Valutakursrisker hänrliga till försäljning och kostnader uppkomna
i utländska enheter som konverteras till svenska kronor säkras inte.
Alimak Group gör inga spekulationstransaktioner.
Ränterisk Alimak Groups ränterisk härrör främst från kassaödet från
ntebärande kortsiktiga investeringar i likvida medel samt fn
utestående räntebärande lån med rörlig ränta. Alimak Groups
upplåning sker till rörlig ränta och räntebetalningar sker vanligtvis
kvartalsvis.
Koncernens ränterisk är begränsad mot bakgrund av den relativt
låga skuldsättningsgraden (leverage). Leveragemålet ligger på 2,0x
och fastställs av styrelsen. Det är koncernens treasuryfunktion som
ansvarar för att hantera och följa upp ränterisken i enlighet med
riktlinjerna i koncernens nanspolicy.
Likviditet och åter-
nansieringsrisk
Det nns en risk för att koncernen inte kan uppfylla betalnings-
rpliktelser till leverantörer och banker på grund av otillräcklig likvid-
itet eller oförmåga att erhålla tillräcklig nansiering till godtagbara
villkor vid en given tidpunkt.
Den rådande marknadsosäkerheten som orsakats av Covid-19 har
medfört en ökad likviditetsrisk på grund av en mer utmanande
situation när det gäller insamlingen av kundfordringar.
Alimak Group har tillgång till en senior kreditfacilitet på 2500
MSEK med en löptid på tre år som förfaller 2024.
Med en leverage på 0,55 den 31 december 2021 har koncernen gott
om utrymme i förhållande till de covenanter som anges i låne-
avtalet och risken är begränsad.
Finanspolicyn föreskriver att likviditetsreserven alltid ska uppgå till
en sådan nivå att den kan hantera de uktuationer som förntas
i den dagliga verksamheten under en sexmånadersperiod. För
att klara detta krav har koncernen checkräkningskrediter och
bekräftade kreditfaciliteter på 213 MSEK.
r ett effektivt utnyttjande av koncernens likviditet hanterar
koncernens treasuryfunktion en global pool med era valutor. För
enheter som inte kan delta i poolen på grund av lokal lagstift-
ning hanteras överskottslikviditet och kortfristig nansiering via
koncern interna låneavtal med koncernens treasuryfunktion.
r att minska den ökade likviditetsrisken till följd av Covid-19 har
Alimak Groups treasuryfunktion lagt extra fokus på att säkerställa
ett nära samarbete och god kommunikation med koncernens
externa banker samt att säkerställa god kvalitet i kassaödes-
prognoser från koncernens dotterbolag.
Årsredovisning 202166
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER LLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
Riskområde Beskrivning Alimak Groups ansvar
Motparts- och
kreditrisk
Risken för negativa effekter på koncernens nanser fn bristfällig
kreditbemning av nya och bentliga kunder och risken för osäkra
fordringar till följd av bristfälliga rutiner när det gäller inkassering av
kundbetalningar.
Risken för osäkra fordringar ökade på grund av den negativa eko-
nomiska påverkan som många företag upplevde från Covid-19.
Kundfordringar hanteras lokalt av varje enskilt dotterbolag och följs
upp på divisionsnivå och av koncernens treasuryfunktion. Både
lokala kreditvärderingsinstitut och Dun & Bradstreet används för
bemning av motparters nansiella styrka.
Under 2021 lades extra arbete ned på att hantera förfallna
kundfakturor. Indrivningsprocessen sågs över och förttrades vid
behov. Ämnet togs även upp och diskuterades vid de månatliga
chefsmötena med chefer från samtliga dotterbolag.
Redovisnings- och
rapporteringsrisk
Risken att rapporter till investerare, långivare och tillsyns-
myndigheter inte ger en rättvisande bild av koncernens nansiella
ställning och resultat.
Bolagets nansiella rapporter tas fram i enlighet med tillämplig
lagstiftning, gällande redovisningsstandarder och andra krav för
börsnoterade företag. Styrande dokument som avser nansiell
rapportering, som redovisningspolicyer och redovisningshand-
cker, genomgår regelbundna översyner och uppdateringar, för att
kerställa att den nansiella rapporteringen från alla enheter är
tillförlitlig och enhetlig, och i enlighet med gällande redovisnings-
standarder.
Kontrollverksamhet är integrerad i processerna för redovisning och
nansiell rapportering. Controllers från koncernens nansfunktion
och divisionerna övervakar den nansiella rapporteringens korrekt-
het noggrant.
Koncernen har även upprättade interna forum med deltagande
från viktiga intressenter för att säkerställa ett korrekt införande av
eventuella redovisningsndringar och nya rutiner. Instruktioner
och utbildning tillhandahålls av koncernens nansfunktion till de
lokala nansorganisationerna. Eventuella förändringar komm uniceras
i nyhetsbrev från koncernens redovisningsfunktion.
Skatterisk Koncernen beskattas i de jurisdiktioner där verksamhet bedrivs via
dotterbolag och koncernens ambition är att betala rätt skatt i rätt
land. Det nns dock alltid en risk att skattemyndigheter gör en annan
tolkning av skattelagar och -regelverk och påför ytterligare skatt och
straffavgifter.
Finanschefen för respektive koncernenhet ansvarar för efter-
levnaden av lokal skattelagstiftning.
Koncernens centrala skattefunktion tillhandahåller policyer och
gledning för pristtning av koncerninterna transaktioner för att
kerställa en konsekvent metod inom koncernen.
Skatterevisionsstöd tillhandahålls av koncernens centrala skatte-
funktion och, när så behövs, även av externa skatterådgivare.
Bedrägeririsk Risken för negativa effekter på koncernens nanser som en följd av
interna eller externa bedgerier eller misstag i de lokala nans-
processerna.
Koncernens nanspolicy kräver att alla betalningar godkänns av två
personer.
Koncernens treasuryfunktion är ansvarig för kontanthantering och
bankrelationer på koncernnivå och har ett nära samarbete med de
lokala nanscheferna. De esta dotterbolag är inkluderade i
koncernens koncernkonton (cash pooler), vilket gör att koncernens
treasuryfunktion noggrant kan övervaka alla transaktioner som
äger rum i de olika enheterna.
minnelser skickas ut till nansorganisationen med exempel på
påhittade försök till VD-bedrägerier.
Försäkringsrisk Ett otillräckligt försäkringsskydd kan ha en negativ påverkan på
koncernens nansiella resultat.
Ett koncernomfattande försäkringsprogram nns framtaget som
framr allt omfattar egendom, verksamhetsavbrott, resor och
ansvarsrisker.
rsäkringsskyddet hanteras av koncernens funktion för skatter
och rättsliga fgor (Group Tax & Legal) och har inrättats för att
skapa en rimlig balans mellan riskexponering och försäkrings-
kostnad.
rsäkringsskyddet gås igenom en gång per år tillsammans med
försäkringsmäklaren.
Årsredovisning 202167
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER LLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
Alimak Group AB är ett publikt aktiebolag som
lyder under svensk lagstiftning och vars aktier är
noterade på Nasdaq OMX Stockholm. Bolaget
är moderbolag för koncernen Alimak Group med
dotterbolag i 24 länder.
Alimak Group styrs och kontrolleras utifrån ett bolags-
styrningssystem som omfattar ett antal policyer, riktlinjer,
strukturer och processer som beskrivs i denna rapport.
Bolagsstyrningen syftar till att säkerställa ett värdeskapande
och effektivt beslutsfattande med tydlig roll- och ansvars-
fördelning mellan bolagets aktieägare, styrelsen, koncernens
ledningsgrupp och övriga medarbetare.
Bolagets bolagsstyrning är baserad på aktiebolagslagen,
Nasdaq OMX Stockholms regelverk för emittenter och
Svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”) samt andra
relevanta externa och interna regler och förordningar.
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningens struktur
Viktiga interna föreskrifter
Bolagsordningen
Styrelsens arbetsordning
Policy rörande befogenheter
Koncernövergripande policyer, exempelvis
uppförandekod, insiderpolicy och nanspolicy
Processer för intern kontroll och riskhantering
Viktiga externa regelverk och föreskrifter
Aktiebolagslagen
Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter
Svensk kod för bolagsstyrning
Årsredovisningslagen
IFRS-standarder
FN-initiativet Global Compact
EU:s redovisningsregler
Aktieägare1
Styrelsens utskott
– Revisionsutskottet
– Ersättningsutskottet
5
Intern kontroll
8
Revisor
7
Valberedning
3
Koncernens ledningsgrupp
VD och koncernchef
– Övriga ledande befattningshavare
6
Styrelse
4
Bolagsstämma
2
Årsredovisning 202168
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER LLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
1
AKTIEÄGARE
Bolagets aktiekapital den 31 december 2021 uppgick till cirka
1,1 MSEK. Antalet aktier var 54157861. Varje aktie har en
röst vid omröstning på bolagets årsstämmor. Enligt aktie-
boken hade bolaget 4403 kända aktieägare den 31 december
2021. Investment AB Latour var största ägare med 29,6% av
aktiekapitalet. Alantra EQMC Asset Management var näst
största ägare med 12,2% av aktiekapitalet. Vid årets slut
stod utländska aktieägare för ungefär 33,8% av det totala
aktiekapitalet. Det nns inga begränsningar i fråga om hur
många röster varje aktieägare kan avge vid en bolagsstämma.
Styrelsen känner inte till några aktieägaravtal eller andra över-
enskommelser mellan aktieägare i bolaget.
2
BOLAGSSTÄMMA
Enligt aktiebolagslagen är bolagsstämman bolagets högsta
beslutsfattande organ. Utöver årsstämman kan extraordinära
bolagsstämmor sammankallas. Bolagets årsstämmor hålls i
Stockholm, före juni månads utgång varje kalenderår. På
årsstämman utövar aktieägarna sin rösträtt i viktiga frågor,
som fastställande av resultat- och balansräkningar, disposition
av bolagets resultat, beviljande av ansvarsfrihet för styrelse-
ledamöter samt VD:n och koncernchefen, val av styrelse-
ledamöter och revisorer och beslut om ersättning till styrelsen
och revisorerna, liksom i andra frågor i enlighet med aktie-
bolagslagen, bolagsordningen och Koden. Under 2021 hölls
en bolagsstämma.
Årsstämman 2021
Årsstämman 2021 hölls den 6 maj 2021. Till följd av risken för
spridning av covid-19 och på grund av myndigheternas före-
skrifter och rekommendationer utfördes stämman enbart via
poströstning i enlighet med den tillfälliga lagstiftningen.
Besluten vid årsstämman 2021 innefattade:
Fastställande av balans- och resultaträkningar, lik-
som av koncernens balans- och resultaträkningar, för
räkenskapsåret 2020.
Godkännande av styrelsens förslag att en aktieutdelning
på 3,00 SEK per aktie ska betalas ut, med avstämningsdag
måndagen den 14 maj 2021.
Beviljande av ansvarsfrihet för räkenskapsåret 2020 för
styrelseledamöter och VD.
Omval av Johan Hjertonsson (ordförande), Helena
Nordman-Knutson, Christina Hallin, Tomas Carlsson,
Sven Törnkvist, Petra Einarsson och Ole Kristian Jødahl
som styrelseledamöter.
Återval av den registrerade revisionsrman Ernst & Young
AB som revisor för bolaget.
Godkännande av styrelsens ersättningsrapport.
Antagande av ett optionsprogram 2021.
Ett beslut att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller era till-
fällen fram till nästa årsstämma 2022, besluta om förvärv
och/eller överlåtelse av egna aktier.
Ett beslut att ändra bolagsordningen.
Årsstämman 2022
Årsstämman 2022 kommer att hållas den 5 maj 2022. Alla
aktieägare som är registrerade i aktieboken som förs av
Euroclear Sweden AB (”Euroclear”) fem dagar före års-
stämman har rätt att delta i årsstämman. Dessa aktieägare
måste ha informerat bolaget om sin avsikt att delta senast
det datum som anges i kallelsen till årsstämman. Närmare
information om årsstämman nns på www.alimakgroup.com.
3
VALBEREDNING
Enligt Koden ska bolaget ha en valberedning vars uppgift är
att lämna förslag på ordförande för årsstämman. Valberedningen
ska även lämna förslag rörande antalet styrelseleda möter,
vilka arvoden som ska betalas ut till olika styrelseledamöter,
val av styrelseledamöter och styrelseordförande, arvode till
revisorn och val av revisor samt, vid behov, förslag på föränd-
ringar av valberedningens instruktioner.
Vid bolagets årsstämma 2016 antogs en instruktion rörande
utnämnandet av valberedningen som gäller fram till dess att
stämman beslutar något annat. I enlighet med denna instruk-
tion ska valberedningen inför årsstämman utgöras av personer
som utses av de fyra största aktieägarna som är registrerade
i aktieboken som förs av Euroclear per den 31 augusti varje
år, tillsammans med styrelseordföranden som även ska
samman kalla det första mötet för valberedningen. Den leda-
mot som utses av den största aktieägaren ska utses till ord-
förande i valberedningen. Aktieägare som vill lämna förslag till
valberedningen inför årsstämman kan lämna dessa till val-
beredningens ordförande, i enlighet med det förfarande som
offentliggjorts på bolagets webbplats inför årsstämman.
Förslagen kommer att bedömas av valberedningen i enlighet
med valberedningens instruktion och Koden. Valberedningens
förslag och motiverade yttrande kommer att redovisas inför
års stämman. Bolagsordningen innehåller inga bolagsspecika
bestämmelser om tillsättande och entledigande av styrelse-
ledamöter eller om ändring av bolagsordningen.
Årsredovisning 202169
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER LLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
Styrelseledamöter, oberoende och närvaro 2021
Namn Född
Styrelse-
ledamot
sedan Befattning
Oberoende
i förhållande
till koncernen
Oberoende i
förhållande
till större
aktieägare
Närvaro
vid styrelse-
möten
Närvaro vid
revisions-
utskottets
möten
Närvaro vid
ersättningsut-
skottets möten
Arvoden utbetalda under räkenskapsåret 2021
(Alla uppgifter i TSEK)
Grundarvode
Revisions-
utskottet
Ersättnings-
utskottet Totalt
Johan Hjertonsson 1968 2020 Ordförande Ja Nej 10/10 2/2 (Ordf.) 640 70 710
Helena Nordman-Knutson 1964 2016 Styrelseledamot Ja Ja 10/10 4/4 (Ordf.) 310 100 410
Christina Hallin 1960 2018 Styrelseledamot Ja Ja 10/10 2/2 310 50 360
Tomas Carlsson 1965 2018 Styrelseledamot Ja Ja 10/10 4/4 310 75 385
Sven Törnkvist 1971 2019 Styrelseledamot Ja Ja 9/10 310 310
Petra Einarsson 1967 2020 Styrelseledamot Ja Ja 10/10 310 310
Ole Kristian Jødahl 1971 2020 Styrelseledamot Nej Ja 10/10
Örjan Fredriksson 1968 2016 Arbetstagar-
representant
Ja 9/10
Greger Larsson
1
1959 2009 Arbetstagar-
representant
Ja 4/4
Cristina Lindberg Ghimpu
2
1981 2021 Arbetstagar-
representant
Ja 6/6
Totalt 2190 175 120 2485
1. Arbetstagarrepresentant till mars 2021. 2. Arbetstagarrepresentant sedan april 2021.
Årsredovisning 202170
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER LLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
Valberedning inför årsstämman 2022
Valberedningen inför årsstämman 2022 utgörs av följande
personer:
Johan Menckel, Investment AB Latour, valberedningens
ordförande
Francisco De Juan, Alantra EQMC Asset Management
Jonas Ståhl, Lannebo Fonder
Erik Malmberg som representerar Peder Pråhls
aktieinnehav
Johan Hjertonsson, Alimak Groups styrelseordförande
Som utgångspunkt för sina förslag har valberedningen
genomfört en utvärdering av styrelsens arbete. Valbered-
ningen har inför årsstämman 2022 haft ett antal möten,
samtalat med styrelseledamöterna och haft en hel del kontakt
med varandra mellan mötena. Dessutom har styrelse-
ordföranden presenterat resultaten av utvärderingen av det
arbete som utförts av styrelsen för valberedningen. Vilka krav
som bör ställas i fråga om kompetens, erfarenhet och bak-
grund har diskuterats i detalj. Frågor om oberoende har tagits
upp och extra fokus har lagts på frågan om balans mellan
könen.
Valberedningen har tillämpat en mångfaldspolicy, i enlighet
med avsnitt 4.1 i Svensk kod för bolagsstyrning.
4
STYRELSE
Styrelsens uppgifter regleras framför allt i aktiebolagslagen
och Koden. Därutöver regleras styrelsens arbete i en av
styrelsen årligen fastställd arbetsordning. Styrelsens arbet-
sordning reglerar arbets- och ansvarsfördelningen mellan
styrelsens ledamöter, VD:n och koncernchefen och utskotten.
Vidare styrs arbetsfördelningen mellan styrelsen och VD:n
och koncernchefen av instruktionerna för VD:n och koncern-
chefen som styrelsen årligen antar. Instruktionerna för VD:n
och koncernchefen innehåller även instruktioner för den nan-
siella rapporteringen. Styrelsens uppgifter innefattar fastställ-
ande av strategier, affärsplaner, budgetar, delårsrapporter, års-
bokslut och årsredovisningar, samt antagande av instruk-
tioner, policyer och riktlinjer. Styrelsen ska också följa den
ekonomiska utvecklingen och säkra kvaliteten på den nans-
iella rapporteringen och den interna kontrollen, samt utvärdera
verksamheten mot de mål och riktlinjer som styrelsen
fastställer. Slutligen fattar styrelsen beslut om betydande
investeringar och förändringar i bolagets organisation och
verksamhet.
Styrelseordföranden är ansvarig för arbetet i styrelsen och
för att tillse att dess arbete utförs effektivt och att den upp-
fyller sina förpliktelser. Styrelseordföranden ska genom
regelbundna kontakter med VD:n och koncernchefen följa
bolagets utveckling. Det är styrelseordföranden som leder
styrelsemötena, men dagordningen tas fram och mötena
förbereds i samråd med VD:n och koncernchefen. Styrelse-
ordföranden är också ansvarig för att styrelsen varje år
utvärderar sitt arbete och för att styrelseledamöterna
fortlöpande får den information de behöver för att utföra sitt
arbete. Styrelseordföranden företräder bolaget gentemot
dess aktieägare.
Styrelsens sammansättning
Bolagets styrelse består för närvarande av sju styrelse-
ledamöter som väljs av årsstämman och två arbetstagar-
representanter. Inga suppleanter har utsetts att ingå i
styrelsen. Vid årsstämman den 6 maj 2021 omvaldes Johan
Hjertonsson, Helena Nordman- Knutson, Christina Hallin,
Tomas Carlsson, Sven Törnkvist, Petra Einarsson och Ole
Kristian Jødahl som styrelseledamöter. Johan Hjertonsson
valdes som styrelseordförande. Arbetstagarrepresentanterna,
Cristina Lindberg Ghimpu och Örjan Fredriksson, utsågs av de
fackliga organisationerna.
Styrelsens oberoende
Enligt Koden måste mer än hälften av styrelseledamöterna
som utses av stämman vara oberoende i förhållande till
bolaget och koncernens ledningsgrupp. Minst två av styrelse-
ledamöterna som är oberoende i förhållande till bolaget och
koncernens ledningsgrupp ska även vara oberoende i för-
hållande till bolagets större aktieägare. För att avgöra en
styrelse ledamots oberoende ska i varje enskilt fall en samlad
bedömning göras av styrelseledamötens förhållande till bolaget.
En av bolagets styrelseledamöter som valts av stämman är
anställd av bolaget. Sex av sju styrelseledamöter som valts av
stämman bedöms vara oberoende i förhållande till bolaget
och koncernens ledningsgrupp. Vid bedömningen av om en
styrelseledamot är oberoende i förhållande till en större
aktieägare ska omfattningen av styrelseledamötens direkta
och indirekta relationer med den större aktieägaren beaktas.
En styrelseledamot anses inte vara oberoende i förhållande
till bolagets större aktieägare om han eller hon är eller nyligen
har varit anställd på, eller styrelseledamot i, ett bolag som är
en större aktieägare. Sex av sju styrelseledamöter som valts
av stämman är oberoende i förhållande till bolagets större
aktieägare. Därmed uppfyller bolaget Kodens krav på styrels-
ens oberoende i förhållande till bolaget, koncernens lednings-
grupp och bolagets större aktieägare. I tabellen på sidan 70
presenteras styrelseledamöterna med uppgift om födelseår,
året de för första gången valdes in i styrelsen och huruvida de
anses vara oberoende i förhållande till bolaget, koncernens
ledningsgrupp och större aktieägare såsom detta denieras i
Koden.
Årsredovisning 202171
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER LLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
Styrelsens arbete under året
Under 2021 sammanträdde styrelsen tio gånger. Den nu -
varande styrelsen utsågs av årsstämman som hölls den 6 maj
2021 och sammanträdde sex gånger under året. Styrelsen har
under räkenskapsåret förutom att fastställa nansiella
rapporter även behandlat frågor rörande strategisk inriktning,
budget, affärsplanering, revision, investeringar, incitaments-
program, successionsplanering, hållbarhetsagenda, för-
säkringsskydd och intern kontroll, samt frågor kopplade till
förvärvsagendan. Effekterna av covid-19 på verksamheten
och åtgärder för att bemöta denna utmaning var ett åter-
kommande ämne. Mötet i september hölls i Skellefteå och i
anslutning till detta möte besökte styrelsen koncernens fabrik.
Ersättning till styrelsen
På årsstämman den 6 maj 2021 beslutades att ett arvode på
820000 SEK ska utgå till styrelseordföranden och ett arvode
på 330000 SEK till var och en av de övriga styrelseledamöter
som valts av bolagsstämman. Vidare ska 105000 SEK utgå
till ordföranden för revisionsutskottet, 80000 SEK till övriga
ledamöter i revisionsutskottet, 75000 SEK till ordföranden för
ersättningsutskottet och 55000 SEK till övriga ledamöter i
ersättningsutskottet.
Styrelsens arbetsår 2021
På styrelsemötena behandlas även löpande frågor (vid sidan av verksam-
heternas aktuella status), marknadsöversikter, investeringar, försäljningar,
nansiering, medarbetare, IT-system, uppdateringar om integrationen
av förvärvade verksamheter, rapporter från utskottens ordföranden om
ut skottens arbete, liksom frågor gällande arbetsmiljö, kundrelaterade frågor
och rapportering av incidenter.
Styrelsemöte
Helårsresultat och rapport för fjärde kvartalet
Revisionsrapport
Utdelningsförslag
Översyn av incitamentsprogram
Översyn av resultat och ersättning
för VD och högre ledning
Konstituerande styrelsemöte
Beslut om rmateckningsrätt
Utnämnande av ledamöter i utskotten
Antagande av styrelsens arbetsordning
Antagande av instruktioner för VD:n, revisionsutskottet och
ersättningsutskottet
Antagande av uppförandekod och insiderpolicy
Beslut om styrelsens schema under det kommande året
Styrelsemöte
Uppdatering om strategins
genomförande
Fabriksbesök i Skellefteå
Styrelsemöte
Rapport för andra
kvartalet
Styrelsemöte
Antagande av budget 2022
Intern kontroll
Jan
Feb Mar Apr Maj Juni Juli Aug Sept Okt Nov Dec
Styrelsemöte
Antagande av
årsredovisningen
Styrelsemöte
Fortsatt genomgång
av strategin
Uppdatering kring
M&A
Godkännande av
mål för minskade
koldioxidutsläpp
Styrelsemöte
Översyn av risker och
försäkringsskydd
Styrelsemöte
Frågor gällande
årsstämman
Styrelsemöte
Genomgång av
strategin
Årsredovisning 202172
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER LLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
5
STYRELSENS UTSKOTT
Utskottens primära uppgift är att förbereda ärenden som
sedan föredras för styrelsen för beslut. Arbetsuppgifter och
instruktioner för respektive utskott denieras årligen av
styrelsen.
Revisionsutskottet
Revisionsutskottet ska enligt styrelsens tillämpliga arbetsord-
ning bestå av minst två ledamöter. Enligt aktiebolagslagen får
revisionsutskottets ledamöter inte vara anställda av bolaget och
minst en ledamot ska ha redovisnings- och revisions-
kompetens. Revisionsutskottet har två ledamöter: Helena
Nordman-Knutson (ordförande) och Tomas Carlsson. Revision-
sutskottet är ett organ inom styrelsen som hanterar frågor
rörande riskbedömning, intern kontroll, nansiell rapportering
och revision. Dess huvudsakliga uppgift är att se till att
principerna för nansiell rapportering och intern kontroll följs och
att bolaget har lämpliga relationer till sina revisorer. Utskottet
ska identiera och övervaka hanteringen av viktiga revisions-
frågor och diskutera dem med bolagets revisorer. Utskottet ska
granska processerna för övervakning av de ovan nämnda om -
rådena och bilda sig en uppfattning huruvida bolaget tillämpar
reglerna för nansiell rapportering på ett konsekvent och rätt-
visande sätt och i enlighet med relevanta regler och rutiner.
Revisionsutskottet ska också bilda sig en uppfatt ning om risk-
situationen i bolaget och bedöma huruvida de tillämpade rutin-
erna för intern kontroll och styrning är ända målsenliga och effek-
tiva, samt bedöma om bolagets rapportering i årsredovisningen
om risker och riskhantering är korrekt och tillräcklig. Därutöver
ska revisionsutskottet säkerställa att revisorn är opartisk och
oberoende och, i samråd med revisorn, planera det årliga revi-
sionsarbetet och se till att revisionen genomförs i samband
därmed. Revisionsutskottet ska också bistå vid framtagningen
av förslag till årsstämman om val av revisor.
Ersättningsutskottet
Ersättningsutskottet ska enligt styrelsens tillämpliga arbets-
ordning bestå av minst två ledamöter. Ersättningsutskottet
har två ledamöter: Johan Hjertonsson (ordförande) and
Christina Hallin. Ersättningsutskottets uppgift är att förbereda
frågor rörande ersättning och andra anställningsvillkor för VD:n
och koncernchefen och bolagets övriga ledande befattnings-
havare. Arbetet innefattar att förbereda förslag till riktlinjer för
anställningsvillkor, vilket inbegriper ersättning, förhållandet
mellan resultat och ersättning och huvudsakliga principer för
incitamentsprogram. Dessutom ska förslag förberedas för
individuella ersättningspaket för VD:n och koncernchefen och
andra ledande befattningshavare. Ersättningsutskottet beslutar
vidare om riktlinjer för ersättnings- och incitamentsprogram
för vissa ledande befattningshavare som rapporterar direkt till
VD:n och koncernchefen, och fattar även beslut om utfallet av
dessa program. Ersättningsutskottet ska därtill övervaka och
utvärdera hur bolaget följer de riktlinjer om ersättning till
ledande befattningshavare som har antagits av årsstämman.
Ersättningsutskottet ansvarar också för att bistå styrelsen i
dess årliga översyn av ledande befattningshavare, inklusive
VD:n och koncernchefen, och för att utvärdera VD:ns och
koncernchefens successionsplanering för ledande
befattnings havare.
6
VD OCH KONCERNCHEF OCH
ÖVRIGA LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Sedan den 1 januari 2021 är koncernen organiserad i fyra
divisioner: BMU, Construction, Industrial och Wind. Divisions-
cheferna, som ansvarar för affärsverksamheten inom respek-
tive område, rapporterar direkt till VD:n och koncernchefen.
De olika divisionerna är organiserade i funktioner som driver
strategiska och operativa divisionssatsningar som omfattar
hela den globala organisationen. För närmare information om
koncernens divisioner och verksamheter, besök koncernens
webbplats på www.alimakgroup.com.
Ledningsgruppen består av bolagets VD och koncernchef,
CFO, CTO, CSO, CPCO och CSDO, samt EVP:erna för de fyra
divisionerna. VD:n och koncernchefen rapporterar till styrelsen
och sköter den löpande förvaltningen av bolaget enligt
styrelsens riktlinjer och anvisningar. Arbetsfördelningen mellan
styrelsen och VD:n och koncernchefen anges i styrelsens
instruktioner för VD:n och koncernchefen. VD:n och koncern-
chefen ansvarar också för att upprätta rapporter och samman-
ställa information inför styrelsemöten, liksom för att föredra
materialet på dessa styrelsemöten. VD:n och koncernchefen
har ansvaret för den nansiella rapporteringen inom bolaget
och måste se till att styrelsen erhåller tillräcklig information
för att den ska kunna bedöma bolagets nansiella ställning.
VD:n och koncernchefen ska löpande bevaka och rapportera
till styrelsen om utvecklingen av bolagets verksamheter,
försäljningsutvecklingen, bolagets resultat och nansiella
ställning, likviditeten, viktiga affärshändelser samt alla andra
händelser, omständigheter eller förhållanden som kan antas
vara av betydelse.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Enligt aktiebolagslagen ska styrelsen lägga fram förslag till
riktlinjer för ersättning till VD:n och koncernchefen och övriga
ledande befattningshavare på årsstämman. Frågor rörande
ersättning till VD:n och koncernchefen ska beredas av ersät-
tningsutskottet och beslutas av styrelsen. Frågor rörande
ersättning till övriga ledande befattningshavare ska, efter
rekommendationer från VD:n och koncernchefen, beredas och
beslutas av ersättningsutskottet. För närmare information om
förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
samt utbetalda ersättningar under 2021, se förvaltnings-
berättelsen och not 7 till redovisningarna.
Årsredovisning 202173
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER LLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
7
EXTERN REVISOR
På årsstämman den 6 maj 2021 valdes Ernst &Young AB
(”EY”) till bolagets externa revisor till och med årsstämman
2022. EY har utsett Henrik Jonzén till huvudansvarig revisor.
Revisorn närvarar vid minst ett styrelsemöte per år, där revi-
sorn går igenom revisionen för året och diskuterar denna med
styrelsen, utan närvaro av VD:n och koncernchefen eller
någon annan medlem av koncernens ledningsgrupp. Under
det senaste räkenskapsåret har EY, utöver sitt revisionsar-
bete, tillhandahållit skatterådgivning och annan rådgivning till
bolaget. Revisorn erhåller ersättning för sitt arbete i enlighet
med årsstämmans beslut. Se not 8 för närmare information
om den ersättning som betalts till bolagets revisor under
2021.
8
INTERN KONTROLL
Insider- och informationspolicy
Bolaget har upprättat policydokument och tagit fram online-
utbildningar i syfte att informera anställda och andra relevanta
parter inom koncernen om de regler och föreskrifter som
gäller för bolagets informationsutlämnande, samt om de
särskilda krav som gäller för personer som verkar inom ett
börsnoterat bolag, till exempel i fråga om insiderinformation.
I detta sammanhang har bolaget även tagit fram rutiner för
hantering av spridningen av information som inte har offent-
liggjorts. Dessa rutiner är i linje med marknadsmissbruks-
förordningen (MAR).
Intern kontroll över nansiell rapportering
Bolaget använder sig av ett riskhanteringsprogram som är en
viktig del av bolagets strategiska process. Verksamheterna
utgår från ett ramverk för styrning som består av en
uppförandekod, policyer och riktlinjer som reglerar hur bola-
get styrs. Styrelsen och VD:n och koncernchefen är ytterst
ansvariga för att säkerställa att interna kontroller utvecklas,
kommuniceras till och förstås av de anställda som ansvarar
för de individuella kontrollrutinerna, samt för att se till att
kontrollrutinerna övervakas, verkställs, uppdateras och under-
hålls. Chefer på de olika nivåerna ansvarar för att säkerställa
att interna kontroller upprättas inom deras egna verksamhet-
sområden och att dessa kontroller fyller sitt syfte.
I den interna kontrollen innefattas kontroll av koncernen och
organisationen, rutiner och uppföljningsåtgärder. Syftet är att
se till att en tillförlitlig och korrekt nansiell rapportering sker –
för att säkerställa att bolagets och koncernens nansiella
rapportering är upprättad i enlighet med lagstiftningen,
tillämpliga redovisningsstandarder och övriga krav. Systemet
för intern kontroll syftar även till att övervaka efterlevnaden av
koncernens policyer, principer och instruktioner. Därutöver
säkrar systemet att bolagets tillgångar skyddas och att bola-
gets resurser utnyttjas på ett kostnadseffektivt och lämpligt
sätt.
Intern kontroll sker också genom uppföljning av de införda
informations- och affärssystemen, samt genom riskanalys.
För att vidareutveckla och stärka den interna kontrollen har
styrelsen infört en ”SAFE-metodik” för koncernen.
SAFE-metodiken kan beskrivas som ett sätt att:
Skydda rapporteringen och bolagstillgångarna (”Safe-
guard”).
Stödja dotterbolagen att vara bestämda, rättvisa och till-
mötesgående i sina roller och hjälpa dem att göra sina
processer så effektiva som möjligt (”Assist”).
Åtgärda problem eller se till att kvarvarande problem
från förra årets revision åtgärdas inom det nuvarande
kalenderåret, samt lösa rapporteringsproblem i dotter-
bolagen (”Fix”).
Säkerställa att koncernens riktlinjer betraktas som interna
regler och följs (”Ensure”).
SAFE-metodiken används för den interna kontrollen för alla
koncernens bolag. Till följd av covid-19-pandemin har det
mesta av stödet till dotterbolagen i form av utbildning och
support behövt ytta till digitala kanaler. Efterlevnaden av
koncernens policyer verieras av den högsta lokala chefen i
kvartalsvisa intyg. En uppföljning görs även vid dotterbolagens
styrelsemöten.
Styrelsen har gjort bedömningen att bolaget, utöver bent-
liga processer och funktioner för intern styrning och kontroll,
för närvarande inte har behov av att införa en separat intern-
revisionsfunktion. Uppföljning utförs av styrelsen och
koncernens ledningsgrupp och kontrollnivån bedöms uppfylla
bolagets behov. En årlig bedömning utförs för att fastställa
huruvida en separat internrevisionsfunktion behövs för att
bibehålla god intern kontroll.
Årsredovisning 202174
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER LLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
Hållbar styrning
Styrelsen ansvarar för bolagets hållbarhetsstrategi och för
hanteringen av de tillhörande riskerna och möjligheterna, vilka
beskrivs i kapitlet om risker i detta dokument. I styrelsens
ansvar ingår att övervaka efterlevnaden av koncernens upp-
förandekod som bygger på FN-initiativet Global Compacts tio
principer inom områdena socialt ansvar, miljö och affärsetik.
Styrelsen antar koncernens policyer, däribland uppförande-
koden, och bolagets ledningsgrupp fastställer hållbarhetsmål
och -indikatorer. Uppförandekoden kommuniceras regel-
bundet genom information till och utbildning av koncernens
anställda.
Ansvaret för att införa uppförandekoden och följa upp dess
efterlevnad ligger på VD:n och koncernchefen och övriga
medlemmar i koncernens ledningsgrupp. Det praktiska
införandet av uppförandekoden har delegerats till koncernens
inköpsorganisation, produktionsorganisation och försäljnings-
och serviceorganisation och följs upp av koncernens lednings-
grupp och avrapporteras till styrelsen. Närmare information
om koncernens hållbarhetssatsningar och prioriteringar nns i
avsnittet om hållbarhet i denna årsredovisning.
Styrelsen, Stockholm, den 16 mars 2022
Närmare information om koncernens bolagsstyrningsarbete kan hittas på sidan om
bolagsstyrning på alimakgroup.com. De följande fyra sidorna innehåller information
om styrelseledamöterna och ledningsgruppen.
Årsredovisning 202175
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER LLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
JOHAN HJERTONSSON
Styrelseordförande sedan 2020.
Oberoende i förhållande till bolaget, inte
oberoende i förhållande till en större
aktieägare (Investment AB Latour).
Född: 1968.
VD och koncernchef för Investment AB Latour.
Utbildning: Civilekonom, Lunds universitet.
Aktuella styrelseuppdrag:
Styrelseordförande för Nederman Holding AB,
Swegon Group AB, Hultafors Group AB, Nord-
Lock International AB, Caljan AS och Latour
Industries AB, samt styrelseledamot i Sweco
AB och Assa Abloy AB.
Tidigare befattningar, urval: VD och
koncernchef för AB Fagerhult och Lammhults
Design Group AB, ett antal ledande
befattningar inom Electrolux Group.
Utskottsarbete: Ordförande för
ersättningsutskottet.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
45000.
HELENA NORDMAN-KNUTSON
Styrelseledamot sedan 2016.
Oberoende i förhållande till bolaget och större
aktieägare.
Född: 1964.
Senior rådgivare, Sar Communication.
Utbildning: Pol. mag., Helsingfors universitet.
Ekon. mag., Svenska Handelshögskolan
(Hanken) i Helsingfors.
Aktuella styrelseuppdrag: Styrelseledamot
i Exel Composites, Lexington Company, IAR
Systems och Catella Fonder.
Tidigare befattningar, urval: Finansanalytiker
på Enskilda Securities, Orkla Securities och
Öhman Fondkommission, Executive Director
på Hallvarsson & Halvarsson.
Utskottsarbete: Ordförande för
revisionsutskottet.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
1100.
CHRISTINA HALLIN
Styrelseledamot sedan 2018.
Oberoende i förhållande till bolaget och större
aktieägare.
Född: 1960.
VD för SEM AB.
Utbildning: Civilingenjör, Chalmers tekniska
högskola.
Aktuella styrelseuppdrag: Styrelseledamot i
SEM (Swedish Electromagnet), Sensysgatso
AB och Bulten AB.
Tidigare befattningar, urval: Senior Vice
President för Dong Feng Commercial Vehicles,
era ledande befattningar inom Volvo Group.
Utskottsarbete: Ledamot i
ersättningsutskottet.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
2180.
TOMAS CARLSSON
Styrelseledamot sedan 2018.
Oberoende i förhållande till bolaget och större
aktieägare.
Född: 1965.
VD och koncernchef för NCC.
Utbildning: Civilingenjör, Chalmers tekniska
högskola. Executive MBA, London Business
School och Columbia Business School.
Aktuella styrelseuppdrag:
Tidigare befattningar, urval: Chef för
affärsområdet NCC Construction Sweden, VD
och koncernchef för Sweco.
Utskottsarbete: Ledamot i revisionsutskottet.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
6700.
SVEN TÖRNKVIST
Styrelseledamot sedan 2019.
Oberoende i förhållande till bolaget och större
aktieägare.
Född: 1971.
Head of Digital Business Development på
EQT AB Group.
Utbildning: Civilekonom företagsekonomi,
Handelshögskolan i Stockholm.
Aktuella styrelseuppdrag:
Tidigare befattningar, urval: Vice President
Head of Digital på Ericsson, olika ledande
befattningar på Google Sweden.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
4000.
Styrelse
*Aktieinnehav den 31 december 2021.
Årsredovisning 202176
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER LLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
PETRA EINARSSON
Styrelseledamot sedan 2020.
Oberoende i förhållande till bolaget och större
aktieägare.
Född: 1967.
Utbildning: Civilekonom, Uppsala universitet.
Aktuella styrelseuppdrag: Styrelseledamot
i SSAB, ordförande för revisionsutskottet
i Scandinavian Biogas Fuels International
AB och ordförande för revisionsutskottet i
Svenska Aerogel AB.
Tidigare befattningar, urval: VD och
koncernchef för förpackningsbolaget
Billerud Korsnäs. Dessförinnan era ledande
befattningar inom verkstadskoncernen
Sandvik.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
2500.
OLE KRISTIAN JØDAHL
Styrelseledamot sedan 2020.
Inte oberoende i förhållande till bolaget,
oberoende i förhållande till större aktieägare.
Född: 1971.
VD och koncernchef för Alimak Group AB.
Utbildning: Ekonomi, NHH Norwegian
School of Economics.
Aktuella styrelseuppdrag:
Tidigare befattningar, urval: VD och
koncernchef för Hultafors Group AB.
Dessförinnan ett ertal ledande befattningar
inom AB SKF.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
21170 aktier och 120000 köpoptioner.
ÖRJAN FREDRIKSSON
Styrelseledamot sedan 2016.
Arbetstagarrepresentant.
Född: 1968.
Utsedd av: IF Metall.
Aktieinnehav, eget och via närstående*: 0.
CRISTINA LINDBERG GHIMPU
Styrelseledamot sedan 2021.
Arbetstagarrepresentant
Född: 1981
Utsedd av: PTK.
Utbildning: LLM.
Aktieinnehav, eget och via närstående*: 0.
*Aktieinnehav den 31 december 2021.
Årsredovisning 202177
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER LLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
Ledningsgrupp
*Aktieinnehav den 31 december 2021.
OLE KRISTIAN JØDAHL
VD och koncernchef sedan 2020.
Född: 1971.
Utbildning: Ekonomi, NHH Norwegian
School of Economics.
Tidigare befattningar, urval: VD och
koncernchef för Hultafors Group AB.
Dessförinnan ett ertal ledande befattningar
inom AB SKF.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
21170 aktier och 120000 köpoptioner.
THOMAS HENDEL
Chief Financial Ofcer sedan 2021.
Född: 1966.
Utbildning: Civilekonomexamen, Uppsala
universitet.
Tidigare befattningar, urval: Biträdande
Chief Financial Ofcer på Saab Group.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
2100 aktier och 25000 köpoptioner.
CHARLOTTE BROGREN
Chief Technology Ofcer sedan 2017.
Född: 1963.
Utbildning: Teknologie doktor i kemiteknik,
Lunds universitet.
Tidigare befattningar, urval: Generaldirektör
för Vinnova (Verket för innovationssystem),
teknologichef på ABB Robotics, olika ledande
befattningar inom ABB:s forsknings- och
utvecklingsorganisation.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
2000 aktier och 14000 köpoptioner.
MATILDA WERNHOFF
Chief Strategy Ofcer sedan 2020 och anställd
inom koncernen sedan 2016.
Född: 1990.
Utbildning: Ekonomi, Handelshögskolan i
Stockholm.
Tidigare befattningar, urval: Chef för
affärsutveckling och M&A på Alimak Group,
konsult på McKinsey & Company.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
603 aktier och 8000 köpoptioner.
ANNIKA HAAKER
Chief People & Culture Ofcer sedan 2021.
Född: 1968.
Utbildning: Fil. kand. inom personal och
arbetslivsfrågor, Stockholms universitet.
Tidigare befattningar, urval: Group HR
Director för HL Display, Head of Leadership
& Talent på Nobia, Head of Organisation &
Performance Development på Nasdaq.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
339 aktier och 25000 köpoptioner.
Årsredovisning 202178
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER LLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
*Aktieinnehav den 31 december 2021.
PATRIK SUNDQVIST
Chief Service Delivery Ofcer, arbetat inom
koncernen sedan 2008.
Född: 1975.
Utbildning: Service management,
Handelshögskolan i Umeå.
Tidigare befattningar, urval: Tillförordnad
interim EVP Industrial Division,
affärsområdeschef för After Sales på Alimak
Group, General Manager After Sales på Alimak
Hek AB i Skellefteå, affärsområdeschef och
produktchef på Franke Futurum i Skellefteå.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
3700 aktier och 25000 köpoptioner.
DAVID BATSON
EVP för divisionen Construction sedan 2021.
Född: 1967.
Utbildning: Kandidatexamen i ekonomi, Royal
Melbourne Institute of Technology (RMIT).
Tidigare befattningar, urval: Landschef för
Alimak Group Australia, General Manager
Equipment Sales Group på William Adams Pty
Ltd, Rental Consultant på Caterpillar Inc Asia
Pacic, olika seniora roller inom försäljning och
marknadsföring vid Wreckair Hire.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
0 aktier och 25000 köpoptioner.
SALOMEH TAFAZOLI
EVP för divisionen Industrial sedan 2021.
Född: 1979.
Utbildning: Internationell business, Johnson
& Wales University.
Tidigare befattningar, urval: Vice President
Sales and Marketing EMEA för Snap-on
Equipment.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
0 aktier och 25000 köpoptioner.
CAMERON REID
Tillförordnad EVP för divisionen BMU 26 juli –
31 december 2021.
Född: 1973.
Utbildning: Fil. kand. i ekonomi, University
of Aberdeen.
Tidigare befattningar, urval: Divisional
Manager Europe på Alimak Group, divisionen
BMU.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
0 aktier och 25000 köpoptioner.
JOSÉ MARIA NEVOT
EVP för divisionen Wind sedan 2021.
Född: 1969.
Utbildning: Civilingenjör i maskinteknik,
University of Zaragoza. Civilekonom, Chamber
of Commerce Zaragoza.
Tidigare befattningar, urval: Chef för
affärsenheten Wind på Alimak Group, CSO på
Avanti Wind Systems, VD för AWS S.L., VD för
Oerlikon AB.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
2000 aktier och 25000 köpoptioner.
Årsredovisning 202179
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER LLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
Finansiella
rapporter
Årsredovisning 202180
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT ÖVRIGTHÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTERFINANSIELLA RAPPORTER
Belopp i MSEK Not 2021 2020
Intäkter 4, 5 3 727,8 3 740,3
Kostnad sålda varor 6 2 456,3 2 550,7
Bruttoresultat 1 271,5 1 189,6
Försäljningskostnader -356,5 357 ,8
Administrationskostnader 382,2 457 ,1
Utvecklingskostnader 1 0 1,2 1 0 1,3
Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader 1 6,5 4,1
Rörelseresultat (EBIT) 6, 7, 8, 9, 10 448,1 277 ,5
Finansiella intäkter 11 34,0 7, 1
Finansiella kostnader 11 72,5 44,0
Resultat före skatt (EBT) 409,6 240,6
Skatter 12 1 02,1 57 ,9
Årets resultat 307 ,5 182,7
Hänförligt till moderbolagets ägare 307 ,5 1 82,7
Vinst per aktie SEK 22 5,68 3,37
Belopp i MSEK Not 2021 2020
ÖVRIGT TOTALRESULTAT
Poster som inte kommer att återföras till årets resultat
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner 23 9,1 23,7
Skatt avseende omvärdering av pensionsplaner 2,4 4,1
Totalt 6,7 19,6
Poster som kan återföras till årets resultat
Valutaomräkningsdifferenser 1 78,4 223,2
Förändringar i verkligt värde på kassaödessäkringar -8,0 2,7
Skatter hänförliga till förändringar i verkligt värde på
kassaödessäkringar 2,0 0,3
Totalt 172,4 225,6
Övrigt totalresultat 1 79,1 245,2
Summa totalresultat 486,6 62,5
Hänförligt till moderbolagets ägare 486,6 62,5
Koncernens rapport över totalresultat
Årsredovisning 202181
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT ÖVRIGTLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER
Belopp i MSEK Not 31 dec. 2021 31 dec. 2020
TILLGÅNGAR
Immateriella tillgångar
Goodwill 13 2 362,0 2 260,4
Övriga immateriella tillgångar 13 557 ,4 571,4
Totalt 2 919,4 2 831,8
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark 1 1 5,6 123,6
Maskiner och andra tekniska anläggningar 65,9 7 4,3
Inventarier, verktyg och installationer 26,2 27 ,4
Hyresutrustning 1 40,7 126,1
Nyttjanderättstillgångar 1 82,0 207 ,9
Totalt 14, 15 530,4 559,3
Finansiella och övriga anläggningstillgångar
Uppskjuten skattefordran 12 123,9 142,9
Andra långfristiga fordringar 18 1 44,1 72,2
Totalt 268,0 215,1
Summa anläggningstillgångar 3 717,8 3 606,2
Varulager 16 525,4 439,0
Avtalstillgångar 17 284,4 291,5
Kundfordringar 18, 19 722,1 7 69,2
Övriga fordringar 18, 21 182,4 1 99,5
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 20 71,3 64,3
Kortfristiga placeringar 18, 21 49,8 24,1
Totalt 1 835,4 1 787,6
Likvida medel 348,5 225,6
Summa omsättningstillgångar 2 183,9 2 013,2
SUMMA TILLGÅNGAR 5 901,7 5 619,4
Belopp i MSEK Not 31 dec. 2021 31 dec. 2020
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Aktiekapital 1,1 1,1
Övrigt tillskjutet kapital 2 902,6 2 915,1
Reserver 1 71,4 1,0
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat 7 65,3 61 2,7
Summa eget kapital 22 3 840,4 3 527,9
Långfristiga låneskulder 18, 21 490,6 666,8
Leasingskulder 15 1 1 5,6 158,1
Avsättning för pensioner 23 91,5 97 ,3
Övriga avsättningar 24 80,3 7 4,0
Uppskjutna skatteskulder 12 224,8 205,6
Övriga långfristiga skulder 1 3,9 6,0
Summa långfristiga skulder 1 016,7 1 207,8
Kortfristiga låneskulder 18, 21 60,0 48,7
Leasingskulder 15 70,4 56,5
Avtalsskulder 17 1 1 0,3 75,8
Förskott från kunder 1 25,3 96,7
Leverantörsskulder 18, 21 291,5 246,1
Skatteskulder 60,7 56,4
Övriga kortfristiga skulder 18, 21 1 32,8 1 1 5,1
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 25 1 93,6 1 88,4
Summa kortfristiga skulder 1 044,6 883,7
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 5 901,7 5 619,4
För information om koncernens ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se not 26.
Koncernens rapport över nansiell ställning
Årsredovisning 202182
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT ÖVRIGTLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER
Koncernens kassaödesanalys
Belopp i MSEK Not 2021 2020
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt 409,6 240,6
Justeringar för:
Avskrivning och nedskrivning av materiella
anläggningstillgångar 9, 14, 15 1 31,5 1 37 ,5
Avskrivning och nedskrivning av immateriella tillgångar 9, 13 34,7 41,4
Valutaomräkningsdifferenser netto 7, 2 7, 9
Avsättningar och pensioner 1,6 1 6,0
Övriga icke kassapåverkande poster 2,4 4,6
Betald inkomstskatt 59,8 1 55,0
Kassaöde före förändringar i rörelsekapital 524,0 283,8
Förändring av rörelsekapital
Förändring av varulager 54,1 136,1
Förändring av avtalstillgångar 30,7 31,8
Förändring av kortfristiga fordringar 81,4 11 1,8
Förändring av kortfristiga skulder 63,9 58,4
Kassaöde från förändringar i rörelsekapital 1 21,9 221,3
Kassaöde från den löpande verksamheten 645,9 505,1
Investeringsverksamheten
Inköp av immateriella tillgångar 13 4,2 1 4,5
Inköp av materiella anläggningstillgångar 14 63,1 61,5
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 14 1 6,7
Förvärv av dotterbolag, efter förvärvade likvida medel 28 24,2 1 4,9
Nettoförändring i kortfristiga nansiella investeringar 29,0 35,4
Kassaöde från investeringsverksamheten 1 03,8 55,5
Belopp i MSEK Not 2021 2020
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån 1 64,8 1 79,4
Amortering av lån 351,8 523,3
Förändring kontokredit 4,1 6,7
Återbetalning av leasingskuld 15 7 4,4 70,6
Återköp av egna aktier 1 6,3
Utställda köpoptioner 5,0
Utbetald utdelning 1 61,6 94,3
Kassaöde från nansieringsverksamheten 18 -438,4 515,5
Nettoförändring av likvida medel 1 03,7 65,9
Likvida medel vid årets början 225,6 31 3,6
Valutakursdifferens i likvida medel 1 9,2 22,1
Likvida medel vid årets slut 348,5 225,6
TILLÄGGSUPPLYSNINGAR TILL KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS
Belopp i MSEK 2021 2020
Erhållen/erlagd ränta
Erhållen ränta 0,4 4,1
Erlagd ränta 1 7 ,1 32,6
Likvida medel
Följande delkomponenter ingår i likvida medel:
Kassa och bank 348,5 225,6
Årsredovisning 202183
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT ÖVRIGTLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER
Sammanställning över förändringen av eget kapital i koncernen
Eget kapital är i sin helhet hänförligt till moderbolagets ägare för både 2020 och 2021.
Se även not 22.
2020
Belopp i MSEK
Aktie-
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Om-
räknings-
reserv
Säkrings-
reserv
Balanserade
vinstmedel
inklusive årets
resultat
Summa
eget
kapital
Ingående eget kapital den 1 januari 2020 1,1 2 914,6 227,8 3,2 543,9 3 684,2
Årets resultat 182,7 182,7
Övrigt totalresultat 223,2 2,4 19,6 245,2
Årets totalresultat 223,2 2,4 163,1 62,5
Aktiebaserad ersättning 0,5 0,5
Återköp av egna aktier
Utdelning 94,3 94,3
Utgående eget kapital den 31 december 2020 1,1 2 915,1 4,6 5,6 612,7 3 527,9
2021
Belopp i MSEK
Aktie-
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Om -
räknings-
reserv
Säkrings-
reserv
Balanserade
vinstmedel
inklusive årets
resultat
Summa
eget
kapital
Ingående eget kapital den 1 januari 2021 1,1 2 915,1 4,6 5,6 612,7 3 527,9
Årets resultat 307,5 307,5
Övrigt totalresultat 178,4 6,1 6,7 179,1
Årets totalresultat 178,4 6,1 314,2 486,6
Aktiebaserad ersättning 1,3 1,3
Återköp av egna aktier 16,3 16,3
Utställda köpoptioner 5,0 5,0
Utdelning 161,6 161,6
Utgående eget kapital den 31 december 2021 1,1 2 902,6 183,0 11,7 765,3 3 840,4
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser som uppstår
vid omräkning av nansiella rapporter från utländska verksamheter
som har upprättat sina nansiella rapporter i en annan valuta än den
valuta som koncernens nansiella rapporter presenteras i.
Säkringsreserv
Säkringsreserven avser valutasäkring efter skatt av framtida kassa-
öden där de säkrade posterna ännu inte nns i balansräkningen.
Årsredovisning 202184
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT ÖVRIGTLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER
Noter till koncernredovisningen
Belopp är i MSEK om inget annat anges.
Not 1. Allmän information
Alimak Group AB (publ), med organisationsnummer 556714-1857, har sitt säte i
Stockholm, Sverige. Huvudkontorets adress är Blekholmstorget 30, 111 64
Stockholm. Aktiebolaget Alimak Group AB och dess dotterbolag bildar
tillsammans Alimak Group, som nedan kallas ”Alimak Group” eller ”koncernen”.
Alimak Group är listat på Nasdaq Nordic under kortnamnet ALIG. Alimak Group
är en global marknadsledare inom vertikala transportlösningar för professionellt
bruk. Koncernen har även ett omfattande utbud av eftermarknadstjänster och
rsäljning i mer än 100 länder.
Dessa nansiella rapporter godkändes för publicering av styrelsen den
16 mars 2022. Koncernredovisningen kommer att fastställas slutligen av
årsstämman den 5 maj 2022.
Not 2. Redovisningsprinciper
Koncernredovisningen har uppttats i enlighet med IFRS-standarder
(International Financial Reporting Standards) och tolkningar från IFRIC, sådana
de antagits av EU. Alimak Group följer även årsredovisningslagen och Rådet för
nansiell rapporterings rekommendation RFR 1 Kompletterande redovisnings-
regler för koncerner. Alimak Group AB:s (publ) årsredovisningshandlingar har
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och Rådet för nansiell
rapporterings rekommendation RFR 2 Redovisning för juridiska personer.
Koncernredovisningen har uppttats på basis av anskaffningsvärden,
rutom i fråga om poster för vilka IFRS kräver värdering till verkligt värde,
huvudsakligen vissa nansiella instrument. I koncernredovisningen och dess
noter anges belopp i miljoner kronor (MSEK) med en decimal.
r detaljerad information om hur eventuellt nya standarder har tillämpats
av Alimak Group från 2021, se punkt 2.2 Tillämpning av nya och ändrade
standarder.
Koncernredovisningsprinciper
Koncernredovisningen omfattar Alimak Group AB och dess dotterbolag där
moderbolaget uvar kontroll. Kontroll föreligger när Alimak Group exponeras
r, eller har rätt till, rörlig avkastning fn sitt engagemang i investerings-
objektet och har möjligt att påverka avkastningen genom sitt inytande över
investeringsobjektet. Dotterbolagen är listade i not A7, Dotterbolag.
Dotterbolagen redovisas enligt förvärvsmetoden. Köpeskillingen för
rrvet av ett dotterbolag utrs av det verkliga värdet på de överlåtna
tillgångarna, de skulder som koncernen ådrar sig och de aktier som emitterats
av koncernen. I köpeskillingen ingår det verkliga värdet på alla eventuella
tillgångar eller skulder som följer av en överenskommelse om villkorad
köpeskilling. Om den villkorade köpeskillingen klassiceras som en nansiell
skuld värderas denna till verkligt värde på varje balansdag och ändringen i
verkligt värde redovisas i resultaträkningen. Villkorad köpeskilling som
klassicerats som eget kapital omvärderas inte.
Identierbara förvärvade tillgångar och övertagna skulder i samband
med ett företagsförvärv värderas inledningsvis till deras verkliga värde på
förvärvsdatumet. Innehav utan bestämmande inytande i det förvärvade
retaget redovisas antingen till verkligt värde eller till innehavets proportio-
nella andel av det förrvade företagets nettotillgångar – vilket avrs från
förvärv till förvärv. Dotterbolag som förvärvats under räkenskapsperioden
innefattas i koncernredovisningen från och med det datum då koncernen får
kontroll över bolaget, och avyttrade dotterbolag till dess att kontrollen uppr.
Om ett företagsrrv genomrs i steg, omvärderas den tidigare
egetkapitalandelen till verkligt värde på förvärvsdatumet. Eventuella vinster
eller förluster till följd av omvärderingen redovisas som vinst respektive
förlust. Förvärvsrelaterade kostnader kostnadsförs när de uppkommer.
Transaktioner med innehav utan besmmande inytande som inte leder till
en förändring av kontrollen behandlas som egetkapitaltransaktioner. Vid
rrv av aktier i dotterbolag avseende innehav utan besmmande inytande
redovisas skillnaden mellan eventuell betald köpeskilling och andelen av de
rrvade nettotillgångarna i dotterbolaget som eget kapital. Vinster och
rluster som realiseras vid avyttrande av innehav utan besmmande
inytande redovisas också som eget kapital. Fördelningen av nettoinkterna
r perioden till moderbolaget Alimak Groups aktieägare och till innehav utan
bestämmande inytande presenteras i resultaträkningen. Eget kapital som
gäller innehav utan bestämmande inytande redovisas som en separat post
i balansräkningen.
Alla transaktioner, fordringar, skulder, orealiserade vinster och vinstutdel-
ningar inom koncernen elimineras i koncernredovisningen. Redovisningsprinci-
perna för dotterbolag har ändrats, för att säkerställa överenssmmelse med
de principer som antagits för koncernen.
Investeringar i intresseföretag över vilka Alimak Group har ett betydande
inytande men varken kontroll eller gemensamt bestämmande inytande,
liksom joint venture-företag där Alimak Group har ett gemensamt bestäm-
mande inytande och rätt till joint venture-företagets nettotillgångar
tillsammans med de övriga ägarna, redovisas i koncernredovisningen enligt
kapitalandelsmetoden. Investeringar i intresseföretag och joint venture-före-
tag redovisas initialt i balansräkningen med användning av förrvskostnaden,
som innefattar goodwill identierad vid förvärvet liksom kostnaderna för
förvärv eller bildande av intresseföretaget eller joint venture-företaget.
Transaktioner i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta redovisas till den valutakurs som gällde på
transaktionsdagen. Aktiva fordringar och skulder i utländsk valuta i slutet av
kenskapsperioden, såväl interna som externa, räknas om med användning av
valutakursen på balansdagen och de resulterande valutavinsterna/-förlusterna
redovisas i resultatkningen förutom när säkringsredovisning tillämpas.
Valuta vinster och -förluster i samband med den normala löpande verksam-
heten behandlas som justeringar av försäljningsinkter och kostnader.
Valutakursdifferenser för derivat avsedda för kassaödeskring eller framtida
kassaöden redovisas i rapporten över totalresultat till dess att de överförs till
resultaträkningen tillsammans med det underliggande kassaödet. Valutakurs-
differenser för andra säkringar gällande den löpande verksamheten redovisas i
övriga rörelseintäkter/-kostnader. Valutavinster och -förluster kopplade till
nansiering inkluderas i nansiella poster.
Utländska dotterbolag
Poster för de olika dotterbolagen som inr i koncernredovisningen redovisas
med användning av den valuta som bäst återspeglar verksamhetsmiljön för
detta dotterbolag (”den funktionella valutan”). Resultaträkningen och
kassa ödesanalysen för dotterbolag vars funktionella valuta är en annan än
svenska kronor omräknas med användning av den genomsnittliga valutakursen
r räkenskapsperioden. Tillgångar och skulder på balansräkningar omknas
till svenska kronor med användning av balansdagens valutakurs. Omknings-
differenser orsakade av olika valutakurser redovisas via rapporten över
totalresultat under ackumulerad omräkningsdifferens i eget kapital. Vid
tillämpning av säkringsredovisning för en säkring för en nettoinvestering
i en utlandsverksamhet ska valutakursdifferenser för säkringsinstrumentet
gällande den effektiva delen av säkringen redovisas i övrigt totalresultat och
eventuell ineffektiv del redovisas omedelbart i resultatkningen.
Justeringar av goodwill och verkligt värde till följd av förrvet av en
utländsk enhet behandlas som tillgångar och skulder gällande den utländska
enheten och omräknas till balansdagens kurs. Uppkomna omräkningsdifferen-
ser redovisas i eget kapital.
Årsredovisning 202185
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT ÖVRIGTLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER
Omräkningsdifferenser fn eliminering av förvärvskostnader och vinster och
rluster efter förvärv gällande dotterbolag, intresseföretag och joint ventu-
re-företag redovisas i rapporten över totalresultat. När en utländsk enhet eller
en del av den avyttras ska de ackumulerade omräkningsdifferenserna som
tidigare redovisats i övrigt totalresultat omklassiceras till resultaträkningen
som en del av försäljningens vinst eller förlust.
Segmentrapportering
Rörelsesegmenten redovisas i överensstämmelse med den interna rapporte-
ring som lämnas till den högste verkställande beslutsfattaren. Den högste
verkställande beslutsfattaren, som ansvarar för att tilldela resurser och
bema rörelsesegmentens resultat, har identierats som Alimak Groups vd.
Under 2021 har rörelsesegmenten ändrats och Alimak Group har nu fyra
relsesegment kallade Divisioner; BMU, Construction, Industrial och Wind.
Segmenten följs upp och styrs baserat på rörelseresultatet, medan nans-
netto, skatter, balansräkning (förutom rörelsekapital) och kassaöde inte
rapporteras per segment. I samband med introduktionen av de nya rörelseseg-
menten har öven jämrelsetalen för tidigare år justerats.
Intäktsredovisning
Alimak Group tillverkar, säljer och hyr ut lösningar för vertikal transport till
byggnads- och industrisektorn. Alimak Group tillhandahåller även support-
och övriga tjänster för installerade enheter. Verksamheten är organiserad i
fyra divisioner: BMU, Construction, Industrial samt Wind.
Intäktsredovisning
Inkter redovisas till ett belopp som avspeglar förväntad erttning och den
erttning företaget har rätt till för överlåtande av varor och/eller tjänster till
kunder, när kontrollen har överförts till kunden.
Försäljning av varor
Inkter från försäljning av varor redovisas vid den tidpunkt när kontrollen har
överförts till kunden. Detta sker t.ex. när koncernen har rätt till betalning för
varan, kunden har äganderätt till varan, varan har levererats till kunden och/
eller kunden har de betydande risker och fördelar som är förknippade med
varornas ägande.
När de sålda varorna i hög grad är kundanpassade och det nns en legal rätt
till betalning, redovisas inkter över tid. Nedlagda utgifter jämrt med totala
beräknade utgifter annds för att bekna i vilken grad överföring av kontroll
över varan har skett till kunden.
Utförande av tjänster
Inkter från tjänster förekommer inom samtliga divisioner och avser service.
Tjänsterna utförs normalt under en mycket kort tidsperiod. Intäkterna
redovisas vid den tidpunkt som tjänsten är utförd.
Uthyrning
Hyresintäkter fn hyresmaskiner redovisas linjärt över hyresperioden.
rsäljning av hyresmaskiner redovisas som intäkt när de väsentliga
ekonomiska risker och fördelar som är förknippade med ägandet överförts till
köparen. Det redovisade värdet för de sålda hyresmaskinerna redovisas som
kostnad för sålda varor.
Avtalstillgångar och avtalsskulder
Tidpunkten för intäktsredovisning, fakturering och inbetalningar leder till
fakturerade kundfordringar, ofakturerade fordringar (avtalstillgångar) samt
kundförskott och kundinbetalningar (avtalsskulder) i koncernens balansräkning.
Fakturering sker antingen under arbetets gång enligt överenskomna
avtalsvillkor, när avtalade milstolpar uppnås eller när kontrollen över varorna
har överrts till kunden. Alimak Group erhåller ibland förskott eller inbetal-
ningar av kunder, innan intäkter redovisas, vilket leder till avtalsskulder.
Dessa avtalstillgångar och avtalsskulder redovisas i koncernens balansräkning
på kontraktsbasis per slutet av varje rapportperiod. Betalningsvillkoren
varierar från kontrakt till kontrakt och beror på vad som avtalats med kunden.
Kostnader för att erhålla kundkontrakt tillgångsbokförs inte då prestations-
åtagandena i kontrakten normalt uppfylls inom ett år.
Det ingår normalt ingen nansieringskomponent i kundkontrakten då tiden
från överförandet av varan/tjänsten till betalningen från kunden normalt är
kortare än ett år.
Statliga bidrag
Ett statligt bidrag utan villkor redovisas i resultaträkningen när bidraget kan
betalas ut. Andra statliga bidrag redovisas initialt som en förutbetald intäkt till
verkligt värde när det kan antas med rimlig säkerhet att de kommer att erhållas
och att Alimak Group kommer att uppfylla villkoren som är förknippade med
bidraget, varefter de redovisas i resultaträkningen systematiskt under den
period då kostnaderna som bidraget gäller uppkommer. Ett statligt bidrag
redovisas i resultatkningen som en minskning av den kostnad det är avsett
att täcka.
Finansieringskostnader
Finansieringskostnader debiteras resultaträkningen under den räkenskapspe-
riod då de uppkommer, med undantaget att upplåningskostnader som direkt
kan hänföras till förvärv, byggande eller produktion av en tillgång för vilken
lånekostnader kan inräknas i anskaffningsvärdet aktiveras som en del av
kostnaden för den aktuella tillgången.
Skatter
Skattekostnaderna i resultaträkningen innefattar koncernföretagens skatter
baserat på periodens skattepliktiga inkter, skattejusteringar gällande
tidigare räkenskapsperioder och ändringar i uppskjuten skatt. Rapporten över
totalresultat innefattar skatter på poster som presenteras i rapporten över
totalresultat. Skattefordringar och -skulder redovisas till de belopp som
rntas betalas eller erhållas. Uppskjuten skattefordran eller skatteskuld
beräknas utifrån de temporära skillnaderna mellan den nansiella rapporte-
ringen och den beskattning som räknas ut med användning av beslutade
skattesatser. Temporära skillnader kan exempelvis uppkomma vid förmåns-
bestämda pensionsplaner, avsättningar, eliminering av interna lagervinster,
avskrivningsdifferenser för anläggningstillgångar, skattemässiga underskotts-
avdrag och justeringar av verkligt värde för tillgångar och skulder för
rrvade företag. Uppskjutna skatteskulder redovisas i sin helhet och
uppskjutna skattefordringar endast i den utstckning det är sannolikt att
framtida skattepliktig vinst kommer att nnas mot vilken de tempora
skillnaderna kan användas.
Goodwill
Goodwill värderas initialt som det belopp varmed den sammanlagda summan
av köpeskillingen, det verkliga värdet på tidigare ägd andel och det verkliga
värdet på innehav utan bestämmande inytande överstiger nettot av de
identierbara förvärvade tillgångarna och övertagna skulderna. Om beloppet
understiger det verkliga värdet på det förvärvade dotterbolagets nettotill-
gångar, i händelse av ett förrv till lågt pris (”bargain purchase”), redovisas
mellanskillnaden direkt i resultatkningen. Goodwill avskrivs inte, men prövas
åtminstone en gång om året för nedskrivningsbehov. Prövning av nedskriv-
ningsbehov beskrivs i detalj i avsnittet Nedskrivningar. Goodwill värderas till
anskaffningskostnad minus nedskrivning. Nedskrivningar redovisas i
resultaträkningen.
Årsredovisning 202186
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT ÖVRIGTLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER
Övriga immateriella tillgångar
Till övriga immateriella tillgångar räknas varumärken, teknologier, orderstockar
och kundrelationer. Dessa tillgångar redovisas i balanskningen till deras
ursprungliga kostnad minus ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar,
om sådana nns, förutom för immateriella tillgångar som förvärvas i ett
företagsförvärv som värderas till verkligt värde på förvärvsdagen.
Immateriella tillgångar med en bestämd livslängd avskrivs linjärt över
livslängden, enligt följande:
Teknologier 5–15 år
Kundrelationer 5–15 år
Orderstock 1–3 år
Varumärken, separat förvärvade 10 år
Tillgångarnas livslängd granskas, och justeras vid behov, varje balansdag.
Varumärken med obestämd livslängd eller immateriella tillgångar under
utveckling avskrivs inte, men pvas åtminstone en gång om året för
nedskrivningsbehov. Prövning av nedskrivningsbehov beskrivs i detalj i
avsnittet Nedskrivningar.
Kostnader för forskning och utveckling
Kostnader för forskning och utveckling kostnadsförs när de uppkommer.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas i balanskningen till anskaffnings-
kostnad minus ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar, om sådana
nns. Avskrivningar redovisas linjärt så att kostnaden minus det uppskattade
restvärdet skrivs av över tillgångens beräknade ekonomiska livslängd, enligt
följande:
Maskiner och utrustning 3–10 år
Hyresutrustning 8–12 år
Byggnader 2050 år
Tillgångarnas restvärden och användbara livslängd granskas, och justeras vid
behov, varje balansdag. Kostnaden för omfattande renoveringar inkluderas
antingen i tillgångens bokförda värde eller redovisas som en separat tillgång,
efter vad som är lämpligt, men enbart om det är sannolikt att posten kommer
att innebära framtida ekonomiska fördelar för Alimak Group och kostnaden för
posten kan särskiljas från kostnader för vanligt underhåll och reparationer.
Vinster och förluster från försäljning av materiella anläggningstillgångar
inkluderas i rörelseresultatet.
Nedskrivningar
De bokförda värdena för materiella anläggningstillgångar, immateriella
tillgångar och andra tillgångar granskas med avseende på potentiell
nedskrivning varje balansdatum. Om någon indikation uppcks prövas
tillgångens nedskrivningsbehov. Prövning av nedskrivningsbehov fastställer
återvinningsrdet för en tillgång. Återvinningsrdet är det verkliga värdet
minus försäljningskostnader, alternativt det kassaödesbaserade nyttjande-
värdet om det är högre. Om återvinningsrdet för en enstaka tillgång inte kan
fastställas på ett tillförlitligt sätt, bems nedskrivningsbehovet utifrån den
kassagenererande enhet på lägsta nivå som är huvudsakligen oberoende av
övriga enheter och vars kassaöden är separat identierbara fn kassaö-
dena för övriga enheter.
En nedskrivning redovisas i resultaträkningen när det bokförda värdet för en
tillgång överskrider dess återvinningsrde. En tidigare redovisad nedskrivning
återförs endast om det har skett en betydande förändring i de bedömningar
som användes för att fastställa återvinningsvärdet, och nedskrivningen kan
endast återföras i den utsträckning det bokrda värdet för en tillgång återförs
till en nivå där det skulle ha legat utan den redovisade nedskrivningen.
Goodwill och immateriella tillgångar med obestämbar livslängd avskrivs
inte, men prövas för nedskrivningsbehov när det nns indikation på nedskriv-
ningsbehov och åtminstone en gång om året. Pvning av nedskrivningsbehov
utförs på den kassagenererande enhetens nivå. Goodwill allokeras till de
enheter eller grupper av enheter, identierade i enlighet med rörelseseg-
menten, som förväntas dra nytta av företagsförvärvet. Pvningen av andra
immateriella tillgångar med obestämbar livslängd utrs antingen som del
av en kassagenererande enhet eller på den enskilda tillgångens nivå om det
är möjligt att fastställa oberoende kassaöden för denna. Det fastställda
återvinningsvärdet för en kassagenererande enhet baseras på beräkningar
av nyttjandevärdet. Nyttjandevärdet fastställs i sin tur genom beräkning av
kapitalvärdet för uppskattade framtida nettokassaöden. Diskonteringsräntan
som används är den viktade genomsnittliga kapitalkostnaden före skatt som
återspeglar marknadens aktuella syn på pengars tidsvärde och de risker som
hänger samman med den prövade enheten.
En nedskrivning redovisas i resultaträkningen när det bokförda värdet för
den kassagenererande enheten överskrider dess återvinningsvärde. Nedskriv-
ningen allokeras först till goodwill och därefter till andra tillgångar enligt en
proportionerlig fördelning. Nedskrivningar som redovisats för goodwill kan inte
återföras i ett senare skede.
Leasingavtal med Alimak Group som leasetagare
Alimak Group använder sig av hyrda materiella anläggningstillgångar och
fordon. Leasingavtal redovisas i rapporten över nansiell ställning som
nyttjanderättstillgångar och framtida betalningar av leasingavgifter som
leasingskulder. Vid fastställande av ovanstående belopp tas hänsyn till
leasingvillkoren och om ett avtal är ett leasingavtal eller innehåller leasing.
När det gäller leasingvillkoren innehåller de esta leasingavtal möjligheter att
antingen förlänga eller säga upp avtalet. Vid fastställande av leasingvillkoren
tar Alimak Group hänsyn till alla fakta och omständigheter som skapar ett
ekonomiskt incitament att utnyttja en förlängningsmöjlighet eller inte utnyttja
en uppsägningsmöjlighet. Exempel på faktorer som övergs är bland annat
strategiska planer, bemning av framtida teknikndringar, vikten av den
underliggande tillgången för Alimak Groups verksamhet och/eller kostnader
som förknippas med att inte förlänga eller säga upp avtalet.
Alimak Group redovisar avskrivning av nyttjanderättstillgångar och ränte-
kostnader i koncernens rapport över totalresultat. Leasebetalningar påverkar
kassaödet fn den löpande verksamheten (t.ex. ränta) och kassaödet
från nansieringsverksamheten (återbetalning av leasingskuld) i kassaöde-
sanalysen. Leasingbetalningarna diskonteras med den marginella låneräntan
eftersom den implicita räntan i leasingkontrakten inte kan fastställas. Den
marginella låneräntan beräknas per land och för olika durationer.
Alimak Group tillämpar inte IFRS 16 på immateriella tillgångar. Moderbola-
get tillämpar undantagen fn IFRS 16 som medges enligt RFR 2, och redovisar
inte nyttjandettstillgångar och leasingskulder.
Leasingavtal med Alimak Group som leasegivare
Alimak Group hyr ut utrustning under operationella leasingavtal med
varierande villkor och förlängningsttigheter. Vid ett operationellt leasing-
avtal stannar de risker och fördelar som är förknippade med ägarskap av
tillgången hos leasegivaren. Den leasade tillgången redovisas i balansräk-
ningen i enlighet med tillgångens slag. Inkomster fn operationell leasing
redovisas linjärt över leasingperioden. Avskrivningen av den leasade tillgången
följer den normala avskrivningsprincipen för liknande tillgångar som annds
r eget bruk.
Vid nansiella leasingavtal överförs riskerna och fördelarna som är
förknippade med ägarskap till leasetagaren. Försäljningsvinsten redovisas
på liknande sätt som vinsten fn en regelrätt försäljning. Fordringar gällande
nansiell leasing redovisas i balansräkningen till nuvärde. De nansiella
intäkterna från nansiella leasingavtal redovisas i resultaträkningen över
leasingperiodens förlopp, så att en konstant räntesats för utestående saldo
erhålls.
Årsredovisning 202187
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT ÖVRIGTLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER
Varulager
Varulager värderas till det lägsta värdet av anskaffningskostnad och
uppskattat nettoförsäljningsvärde. Anskaffningskostnaden fastställs
huvudsakligen genom användning av metoden för vägt genomsnitt.
Anskaffningskostnaden för varulager innefattar såväl inköpskostnaden som
transport- och förädlingskostnader. Anskaffningskostnaden för egentillverkade
färdiga varor och varor under tillverkning innefattar råvaror, direkt arbetskost-
nad, andra direkta kostnader och en andel av såväl indirekta kostnader med
anknytning till tillverkning som allmänna omkostnader. En reserv redovisas
för varulagerinkurans. Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade försäljnings-
priset vid ett normalt affärsförlopp, borträknat de uppskattade kostnaderna
r färdigställandet och de nödvändiga kostnaderna för att genomföra
försäljningen.
Finansiella instrument
Initial redovisning och värdering
Finansiella tillgångar och nansiella skulder redovisas när enheten blir part
till instrumentets avtalsmässiga villkor. Köp och försäljning av nansiella
tillgångar redovisas normalt på afrsdagen, det datum då koncernen
r binder sig att köpa eller sälja tillgången. Vid första redovisningstillfället
värderar koncernen en nansiell tillgång eller nansiell skuld till verkligt värde
plus eller minus, för en nansiell tillgång eller nansiell skuld som inte värderas
till verkligt värde via resultaträkningen, transaktionskostnader som är direkt
hänrliga till förvärv eller emission av den nansiella tillgången eller den
nansiella skulden, till exempel avgift och provision. Transaktionskostnader för
nansiella tillgångar och nansiella skulder som redovisas till verkligt värde via
resultaträkningen kostnadsförs i resultaträkningen.
Finansiella tillgångar
Klassicering och efterföljande värdering
Koncernen klassicerar sina nansiella tillgångar i följande värderingskategorier:
verkligt värde via resultatet,
verkligt värde via övrigt totalresultat, eller
upplupet anskaffningsvärde.
Klassiceringskraven för skuld- och egetkapitalinstrument beskrivs nedan:
Skuldinstrument är de instrument som uppfyller denitionen av en nansiell
skuld från emittentens perspektiv, såsom kundfordringar, lånefordringar samt
statsobligationer.
Koncernen klassicerar sina skuldinstrument i en av följande två värderings-
kategorier:
Upplupet anskaffningsvärde: Tillgångar som innehas i syfte att inkassera
avtalsenliga kassaöden som endast utr betalningar av kapitalbelopp och
nta, och som inte är identierade som värderade till verkligt värde via
resultatet, värderas till upplupet anskaffningsvärde. Det redovisade värdet av
dessa tillgångar justeras med eventuella redovisade förväntade kreditförluster
(se ”Nedskrivning” nedan). Ränteintäkter från dessa nansiella tillgångar
redovisas i nansnettot med tillämpning av effektivräntemetoden.
Verkligt värde via resultatet: Tillgångar som inte uppfyller kriterierna för
upplupet anskaffningsvärde värderas till verkligt värde via resultatet. Vinst
eller förlust på ett skuldinstrument som efter första redovisningen värderas till
verkligt värde via resultatet och inte ingår i ett säkringsförhållande redovisas i
nansnettot när den uppstår. Ränteinkter från dessa nansiella tillgångar
redovisas i nansnettot med tillämpning av effektivräntemetoden. Ränteintäk-
ter från dessa nansiella tillgångar redovisas i nansnettot med tillämpning av
effektivräntemetoden. Kundfordringar som säljs utan regressrätt klassiceras
som ”Hold to Sell” med vinst eller förlust redovisad i rörelseresultatet.
Skuldinstrument omklassiceras endast när koncernens affärsmodell för
hantering av dessa tillgångar ändras.
Egetkapitalinstrument är instrument som uppfyller denitionen av eget
kapital ur emittentens perspektiv, vilket innebär instrument utan kontrakts-
mässig skyldighet att betala och som belägger en residual rätt i emittentens
nettotillgångar. Vinst eller förlust på egetkapitalinstrument som redovisas till
verkligt värde via resultatet redovisas i rapport över totalresultat under
nansnetto. Koncernen har inga väsentliga investeringar i egetkapital-
instrument.
Nedskrivning och förväntad förlust
Alimak Group bedömer de på lång sikt förväntade kreditförluster som är
kopplade till dess tillgångar som är skuldinstrument och som inte redovisas till
verkligt värde. Koncernen redovisar en avttning för sådana förluster vid varje
rapporteringstillfälle. Värderingen av förväntade kreditförluster återspeglar
ett opartiskt och sannolikhetsvägt belopp baserat på tillgänglig rimlig och
stödjande information, såsom tidigare händelser, nuvarande förhållanden och
prognoser för framtida ekonomiska förhållanden. För kundfordringar tillämpar
koncernen ”den förenklade metoden”, vilket innebär att avsättningen för
osäkra kundfordringar motsvarar förväntade framtida kreditrluster. För att
värdera de förväntade kreditförlusterna har kundfordringarna grupperats
i kategorier baserat på kreditrisk och förfallotid. Om en avsättning anses
otillräcklig på grund av individuella aspekter ukas avsättningen för att täcka
de ytterligare förluster som förväntas.
Borttagande från balansräkningen
En nansiell tillgång, eller del därav, tas bort från balansräkningen när de
avtalsenliga rättigheterna att erhålla kassaöden från tillgången upprt eller
har överlåtits och antingen (i) Alimak Group överr väsentligen alla risker och
rmåner förknippade med ägandet eller (ii) koncernen varken överför eller
behåller väsentligen alla risker och fördelar förknippade med ägande och inte
beller kontrollen över tillngen.
Finansiella skulder
Klassicering och efterföljande värdering
Klassicering och efterföljande värdering av koncernens nansiella skulder,
exklusive derivatinstrument, görs till upplupet anskaffningsvärde. Derivat med
negativt verkligt värde klassiceras som verkligt värde via resultaträkningen.
Borttagande från balansräkningen
En nansiell skuld tas bort från balansräkningen när förpliktelsen i avtalet
fullgörs eller på annat sätt utsläcks.
Årsredovisning 202188
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT ÖVRIGTLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER
Derivat och säkringsredovisning
Derivat redovisas initialt till verkligt värde per den dag då derivatavtalet ingås
och därefter omvärderas det till verkligt värde. Samtliga derivat redovisas som
tillgångar när verkligt värde är positivt och som skulder när verkligt värde är
negativt. Vinst eller förlust från förändring i verkligt värde avseende derivat
som inte identierats som säkringsinstrument, och inte eller kvalicerat som
sådant, redovisas i resultatet.
Koncernen tillämpar kraven i IFRS 9 avseende säkringsredovisning. För
derivat som identierats och kvalicerar sig som säkringsinstrument beror
redovisningen av vinst eller förlust på vad som utgör den säkrade posten.
Derivat identieras som antingen:
säkring av verkligt värde på redovisade tillgångar eller skulder eller bindande
åtagande (verkligt värde-säkringar),
säkring av mycket sannolika framtida kassaöden hänförliga till en
redovisad tillgång eller skuld (kassaödessäkringar) eller
säkring av nettoinvestering i utlandsverksamhet (nettoinvesteringssäkringar).
Koncernen dokumenterar, vid säkringens början, förhållandet mellan den säkrade
posten och säkringsinstrumentet samt målet för riskhanteringen och riskhante-
ringsstrategin för att genomföra olika säkringstransaktioner. Koncernen
dokumenterar även sin bedömning, både vid säkringens början och löpande,
huruvida derivaten som annds i säkringstransaktioner är mycket effektiva
avseende att kompensera förändringar i verkliga värden eller kassaöden
r säkrade poster baserat på följande effektivitetskrav för säkringar:
det föreligger ett ekonomiskt samband mellan den säkrade posten och
säkringsinstrumentet,
effekten av kreditrisken dominerar inte de förändringar som följer av det
ekonomiska sambandet och
säkringskvoten för säkringsrhållandet är densamma som den som följer
av den kvantitet av den säkrade posten som koncernen faktiskt säkrar och
den kvantitet av säkringsinstrumentet som koncernen faktiskt använder för
att säkra mängden säkrade poster.
kring av verkligt värde
rändringar i verkligt värde på derivat som identierats och kvalicerar sig
som säkring av verkligt värde redovisas i rapport över totalresultat tillsam-
mans med förändringar i verkligt värde på den säkrade tillgången eller skulden
som kan hänföras till den säkrade risken.
Kassaödessäkring
Den effektiva delen av föndringar i verkligt värde på derivat som identierats
och kvalicerar sig som kassaödessäkring redovisas i eget kapital via övrigt
totalresultat. Vinst eller förlust hänrlig till den ineffektiva delen redovisas
direkt i rapport över totalresultat. Belopp som ackumuleras i eget kapital
överförs till resultatet då den säkrade posten påverkar resultatet. Redovisning
sker på den inkts- eller kostnadsrad där intäkt eller kostnad för den säkrade
posten redovisas.
Säkring av nettoinvestering
kring av nettoinvesteringar i utlandsverksamhet redovisas på samma sätt
som kassaödessäkringar. Eventuell vinst eller förlust på säkringsinstrumentet
avseende den effektiva delen av säkringen redovisas direkt i eget kapital via
övrigt totalresultat. Vinsten eller förlusten avseende den ineffektiva delen
redovisas direkt i rapport över totalresultat. Vinster och förluster som
ackumuleras i eget kapital överförs till resultatet när den utländska verksam-
heten avyttras och ingår som en del av vinsten eller förlusten vid avyttringen.
Likvida medel
I likvida medel inr kassa, kortfristiga banktillgodohavanden och andra
kortfristiga likvida placeringar med en förfallotid på upp till tre månader.
Checkräkningskrediter räknas in i övriga kortfristiga skulder.
Kvittning av nansiella tillgångar och skulder
Finansiella tillgångar och skulder kvittas och nettobeloppet redovisas i
koncernens balansräkning när det föreligger en laglig rätt att kvitta de
redovisade beloppen och när det nns en avsikt att reglera posterna på
nettobasis eller att samtidigt realisera tillgångarna och reglera skulderna.
Pensionsförpliktelser
Alimak Group använder sig av olika pensionsplaner i enlighet med lokala
rhållanden och lokal praxis. Planerna klassiceras antingen som avgiftsbe-
stämda planer eller som förmånsbestämda planer.
En avgiftsbesmd plan är en pensionsplan där koncernen betalar fasta
avgifter till en separat enhet utan några legala eller informella förpliktelser att
betala ytterligare avgifter om fonden inte har tillräckliga tillgångar för att
kunna betala alla medarbetare de pensionsförner som sammanhänger med
medarbetarnas tjänstgöring under nuvarande eller tidigare perioder. Avgifter
till avgiftsbestämda planer belastas resultaträkningen direkt för det år som
avgifterna gäller.
En förnsbestämd plan är en pensionsplan där det är koncernen själv som har
skyldighet att betala ut pensionsförner och bär risken för värdendringar
i planens skulder och tillgångar. Skulden som redovisas i balansräkningen
för förmånsbestämda pensionsplaner är nuvärdet på den förmånsbestämda
pensionsförpliktelsen i slutet av rapporteringsperioden minus det verkliga
värdet på planens tillgångar. Den förmånsbestämda pensionsförpliktelsen för
varje enskild plan beräknas årligen av en oberoende aktuarie som använder
sig av PUC-metoden (Projected Unit Credit). Nuvärdet för den förnsbe-
stämda pensionsförpliktelsen fastställs genom diskontering av de beräknade
framtida kassautbetalningarna med användning av räntesatser för förstklas-
siga företags- eller statsobligationer med ungefär motsvarande löptid och i
samma valuta som pensionsförmånerna förväntas betalas ut i. De tillämpade
diskonteringsräntorna fastställs i varje land av en extern aktuarie. Om en till-
gång redovisas i balansräkningen baserat på beräkningen, ska det redovisade
värdet begränsas till nuvärdet för ekonomiska fördelar tillgängliga i form av
eventuella framtida återbetalningar från planen eller minskningar i framtida
avgifter till planen.
Aktuariella vinster och förluster relaterade till omvärderingar av en förmåns-
bestämd pensionsplan och effekten av tillgångstaket, om sådant nns,
redovisas direkt i rapporten över totalresultat. Ränta och alla andra kostnader
relaterade till förnsbestämda planer redovisas direkt i resultaträkningen.
Om en plan ändras eller begränsas ska andelen av den ändrade förnen som
gäller medarbetarnas tidigare tjänstgöring, eller vinsten eller förlusten av
begränsningen, redovisas direkt i resultaträkningen när föndringen eller
begränsningen av planen inträffar.
Avsättningar
Avsättningar redovisas när Alimak Group har en rättslig eller informell
rpliktelse till följd av inträffade händelser och det är sannolikt att ett utöde
av resurser kommer att krävas för att fullgöra denna förpliktelse och en
tillförlitlig uppskattning av förpliktelsens belopp kan göras. Avsättningar
redovisas med anndning av bästa möjliga uppskattning av de kostnader som
kommer att kvas för att fullgöra förpliktelsen som kan göras på balansdagen.
Om pengars tidsvärde är av betydelse ska avttningarna anges i nuvärde.
Avsättningar för garantier täcker de uppskattade kostnaderna för att
reparera eller byta ut produkter som fortfarande omfattas av garanti på
balansdagen. Avsättningar för garantier beknas baserat på tidigare
erfarenhet av behovet av reparationer och utbyten.
Avsättningar för kundfordringar gällande produkter utgörs av förväntade
kostnader för att reglera kundfordringar i de fall då värde, sannolikhet och
Årsredovisning 202189
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT ÖVRIGTLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER
utfall kan uppskattas. En avsättning redovisas för ett förlustbringande
kontrakt när de oundvikliga kostnaderna som krävs för att uppfylla åtagandet
överskrider vinsterna som erhålls från kontraktet.
En omstruktureringsavsättning redovisas när Alimak Group har tagit fram
en detaljerad omstruktureringsplan och påbörjat genomförandet av planen
eller kommunicerat planen. En omstruktureringsplan ska innehålla följande
information: verksamheten som påverkas av omstruktureringen, de enheter
och den personal som huvudsakligen påverkas av omstruktureringen, liksom
de kostnader som kommer att uppstå och tidsschemat för planen. Omstruktu-
reringsavsättning och övriga omstruktureringsrelaterade omkostnader bokförs
till de kostnadsenheter de implicit tillhör. Vid mer omfattande omstrukture-
ringsprogram som rör Alimak Group eller dess affärsomden ska dock
omstruktureringskostnaderna redovisas separat i resultaträkningen.
Vinstutdelning
Vinstutdelning innefattar utdelningar och donationer som beslutas av
bolagsstämman. Vinstutdelningen som föreslås av styrelsen redovisas inte
i de nansiella rapporterna förn den har godkänts av Alimak Group AB:s
aktieägare på årsstämman.
Egna aktier
När Alimak Groups moderbolag eller dess dotterbolag köper aktier i Alimak
Group AB ska den erlagda köpeskillingen och direkt hänförbara kostnader
redovisas som en minskning i övrigt tillskjutet kapital under eget kapital.
När sådana aktier säljs ska den mottagna köpeskillingen, borträknat direkt
hänrbara transaktionskostnader och skatteeffekter, räknas in i eget kapital.
2.1 UPPSKATTNINGAR OCH ANTAGANDEN DÄR
LEDNINGENS BEDÖMNING MÅSTE INHÄMTAS
När koncernredovisningen sammanställs gör ledningen uppskattningar och
antaganden som får en påverkan på de redovisade tillgångarna och skulderna,
presentationen av eventualtillgångar och eventualförpliktelser i noter och de
redovisade intäkterna och utgifterna för räkenskapsåret. Därtill kan
ledningens bedömning krävas vid tillämpningen av redovisningsprinciperna.
Uppskattningar och antaganden där ledningens bedömning måste inhämtas
ska baseras på ledningens tidigare erfarenhet, bästa tillgängliga kunskap om
händelserna i fråga, samt andra faktorer, till exempel förväntningar om
framtida händelser, som uppfattas som sannolika. De faktiska beloppen kan
avvika avsevärt från de uppskattningar som annds i de nansiella
rapporterna. Alimak Group följer förändringarna i uppskattningar och
antaganden, liksom de faktorer som påverkar dessa, genom användning
av ett ertal interna och externa informationskällor. Eventuella förändringar av
uppskattningar och antaganden redovisas i den räkenskapsperiod som
uppskattningen eller antagandet föndras. De viktigaste posterna i
koncernredovisningen som kräver ledningens bedömning, och som kan
innehålla en viss grad av osäkerhet, är följande:
Prövning av nedskrivningsbehov
Immateriella tillgångar och materiella anläggningstillgångar prövas alltid för
nedskrivningsbehov när det nns någon indikation på att nedskrivningsbehov
religger. Vid bedömningen av nedskrivningsbehovet används både externa
och interna informationskällor. Till externa informationskällor hör en
betydande minskning av marknadsvärdet som inte är en följd av tidens gång,
normalt bruk av tillgångarna eller en höjning av räntesatsen. Till interna
informationskällor hör bevis på inkurans hos, eller fysiska skador på, tillgångar.
När återvinningsvärdet för en tillgång är lägre än det bokrda värdet
redo visas en nedskrivning omedelbart som en kostnad och det bokförda värdet
minskas till tillgångens återvinningsvärde.Goodwill och andra immateriella
tillgångar med obestämd livslängd allokeras till kassagenererande enheter och
prövas för nedskrivningsbehov åtminstone en gång om året. De kassagenere-
rande enheternas återvinningsvärde baseras på beräkningar av nyttjandevär-
det. För dessa beräkningar kvs användning av uppskattningar. Den 31
december 2021 uppgick Alimak Groups goodwill till 2362,0 (2260,4) och
övriga immateriella tillgångar med obestämd livslängd till sammanlagt 449,9
(430,2). Ytterligare information nns i not 13.
Skatter
Fastsllande av skatter och uppskjutna skattefordringar och skatteskulder,
liksom hur stor uppskjuten skattefordran som ska redovisas, kräver ledningens
bemning. Den 31 december 2021 uppgick uppskjuten skattefordran till 58,5
(64,9) i Alimak Groups balansräkning, hänförligt till skattemässiga under-
skottsavdrag.
Alimak Group betalar skatt i ett antal olika jurisdiktioner.
Det sker många transaktioner och beräkningar där fastställandet av den
slutliga skatten innehåller osäkerheter. Alimak Group redovisar skulder för
förväntade skatterevisionsfrågor baserat på bedömningar av huruvida
ytterligare skattskyldighet kan komma att uppstå. Om den slutliga skatten för
dessa skattrenden avviker från de belopp som initialt redovisades, kommer
dessa avvikelser att påverka aktuella och uppskjutna skattefordringar och
skatteskulder för den period då fastställandet gjordes. Ytterligare information
om skatter nns i not 12, Skatter.
Företagsförvärv
Nettotillgångar som förvärvas genom företagsrvärv värderas till verkligt
värde. Den del av köpeskillingen som överskrider värdet på de förvärvade
nettotillgångarna redovisas som goodwill i enlighet med redovisningsprinci-
perna. Värderingen av verkligt värde för de förvärvade nettotillgångarna
baseras på marknadsrdet för liknande tillgångar (materiella anläggnings-
tillgångar) eller en uppskattning av de förntade kassaödena (immateriella
tillgångar). Värderingen, som baseras på det rådande återköpsvärdet,
förväntade kassaöden eller uppskattat försäljningspris, kräver ledningens
bedömning och antaganden. Ledningen har förtroende för att de använda
uppskattningarna och antagandena är tillräckligt tillförlitliga för att verkliga
värden ska kunna fastställas. Närmare information om värderingen av verkligt
värde för tillgångar som förvärvas genom företagsförvärv nns i not 28,
rvärv och avyttringar.
Förmånsbestämda pensionsplaner
Nuvärdet för pensionsförpliktelserna beror på era faktorer som fastställs på
aktuariell basis med hjälp av ett antal nansiella och demograska antagan-
den, och förändringar i dessa antaganden påverkar pensionsförpliktelsernas
bokrda värde. Det viktigaste nansiella antagandet som annds för att
fastställa nettokostnaden (-inkten) för pensionerna är diskonteringsräntan.
Lämplig diskonteringsnta fastställs i slutet av varje år och annds för att
beräkna nuvärdet på de uppskattade kassautbetalningarna för att fullgöra
pensionsförpliktelserna. Vid fastställandet av lämplig diskonteringsränta utgår
Alimak Group från avkastningen på förstklassiga företags- eller statsobligatio-
ner i respektive land, som är i samma valuta som pensionsrmånerna ska
betalas ut i och som har löptider som unger motsvarar dem för de aktuella
pensionsförpliktelserna. Andra viktiga antaganden i fråga om pensionsförplik-
telser är nansiella antaganden som uppskattad höjning av löner och pensioner
och demograska antaganden som dödstal. Ytterligare information om dessa
antaganden och de osäkerheter som är kopplade till dem nns i not 23,
Förmåner efter anställningens slut.
Intäktsredovisning
När de sålda varorna i hög grad är kundanpassade redovisas intäkter över
tid. Nedlagda utgifter jämfört med totala beräknade utgifter används för att
beräkna i vilken grad överföring av kontroll över varan har skett till kunden.
Årsredovisning 202190
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT ÖVRIGTLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER
Detta förekommer fmst inom divisionen BMU där s.k. ”building maintenance
units” tillverkas och säljs.
Tillämpningen av metoden kver antingen en uppskattning av de verkliga
uppdragsutgifterna i förhållande till de uppskattade totala kostnaderna eller
en uppskattning av kontraktets färdigsllandegrad. Om uppskattningen av
kontraktets resultat ändras ska dessutom redovisningen av intäkter och vinst
justeras för den period då förändringen har identierats och kan bemas.
Förväntad förlust kostnadsförs omedelbart.
Avsättningar
En avsättning redovisas när Alimak Group har en rättslig eller informell
rpliktelse till följd av inträffade händelser och det är sannolikt att ett ut-
öde av resurser kommer att kvas för att fullgöra denna förpliktelse. En
avttning får endast redovisas när beloppet kan uppskattas på ett tillförlitligt
tt. Beloppet som ska redovisas är den bästa möjliga uppskattningen av den
kostnad som kommer att krävas för att fullgöra förpliktelsen som kan göras
på balansdagen. Uppskattningen av tidigare händelsers nansiella påverkan
kräver ledningens bedömning, som baseras på tidigare liknande händelser och,
när så är tillämpligt, på externa experters åsikter. Avsättningarna granskas
regelbundet och justeras vid behov för att återspegla bästa möjliga uppskatt-
ning i nuläget. De faktiska kostnaderna kan avvika från de uppskattade kostna-
derna. De viktigaste avsättningarna är garantiavsättningar, som omfattar
kostnaderna för reparation och utbyte av produkter under garantiperioden.
Omstruktureringsavsättning redovisas när Alimak Group har tagit fram en
detaljerad omstruktureringsplan och pårjat genomrandet av planen eller
kommunicerat planen. Omstruktureringskostnader är de förväntade kostna-
derna som är direkt hänförliga till omstruktureringsavsättningar, liksom övriga
uppkomna kostnader som ledningen anser vara kopplade till omstrukturerings-
program men för vilka ingen avsättning gjorts. Den 31 december 2021 uppgick
avttningarna till totalt 85,5 MSEK (87,4). Närmare information om
avttningar nns i not 24, Avsättningar.
Varulager
Alimak Group redovisar en reserv för varulagerinkurans vid rapporteringsperio-
dens slut, baserat på bästa tillgängliga kunskap. Bedömningen bygger på en
systematisk och kontinuerlig övervakning av lagret. Hänsyn tas till artiklarnas
typ, skick, åldersstruktur och volymer sett till uppskattad efterfrågan vid
bedömningen av reservens belopp. Avsättningsbeloppet för varulagerinkurans
uppgick i balansräkningen till 64,5 (73,6). Närmare information om varulager
nns i not 16, Varulager.
Verkligt värde för nansiella tillgångar och skulder
Det verkliga värdet för nansiella instrument som inte handlas på en aktiv
marknad fastställs genom användning av värderingstekniker. Det verkliga
värdet för OTC-derivat som används för säkring fastställs genom sedvanliga
värderingstekniker och genom största möjliga anndning av tillgängliga
marknadspriser. Vid tillämpningen av dessa tekniker används bedömningar
r att välja metod och, när så är tillämpligt, för att göra antaganden som
huvudsakligen baseras på bentliga marknadsförhållanden på balansdagen.
Alimak Group redovisar nedskrivningar av kundfordringar vid rapporterings-
periodens slut, baserat på bästa tillgängliga kunskap, när det nns sakliga
bevis för att Alimak Group inte kommer att kunna inkassera alla förfallna
belopp. Bemningarna baseras på systematisk och kontinuerlig uppföljning
som en del av kreditriskkontrollen. Nedskrivningsbeloppet i balansräkningen
den 31 december 2021 uppgick till 48,2 MSEK (53,5). Ytterligare information
om nedskrivningen av kundfordringar nns i not 19, Kundfordringar.
2.2 TILLÄMPNING AV NYA OCH ÄNDRADE
IFRS- STANDARDER OCH IFRIC-TOLKNINGAR
Nya eller ändrade redovisningsstandarder
som tillämpas från 2021
Det nns inga nya eller ändrade standarder som antagits av Alimak Group från
och med den 1 januari 2021 som har haft en väsentlig inverkan på koncernen.
Inga andra IFRS eller IFRIC som ännu inte trätt i kraft förväntas medföra någon
väsentlig påverkan på koncernens nansiella rapporter.
Årsredovisning 202191
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT ÖVRIGTLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER
Not 3. Finansiell riskhantering
Koncernen är genom sin globala verksamhet exponerad för nansiella risker.
Styrelsen fastställer koncernens nanspolicy, som omfattar riktlinjer, mål och
ramar för nansförvaltningen samt hanteringen av nansiella risker.
Koncernens treasuryfunktion har till uppgift att hantera koncernens
nansiella risker. Funktionens främsta uppgift är att bidra till värdeskapandet
genom att hantera de nansiella risker som koncernen exponeras för i den
normala affärsverksamheten och att optimera koncernens nansnetto.
Koncernens treasuryfunktion tillhandahåller även tjänster till koncernens bolag
och har till uppgift att sdja dotterbolagen med lån, placeringsmöjligheter och
valutaaffärer, samt att verka som rådgivare i nansiella frågor. Funktionen
bedriver internbanksverksamhet och ansvarar även för koncernens cash
management (likviditetshantering).
VALUTARISK
Med valutarisk avses risken att valutakursuktuationer inverkar negativt på
koncernens kassaöde, resultaträkning eller balansräkning. Valutakursuktua-
tioner påverkar koncernens resultat när försäljning och inköp i dotterbolag görs
i olika valutor (transaktionsexponering). Koncernens resultat påverkas även
negativt när resultat- och balansräkningar för utländska dotterbolag räknas
om till svenska kronor (omräkningsexponering). De utländska valutor som har
störst påverkan på koncernens resultat och nettotillgångar är AUD, GBP, EUR
och USD. Valutarisken påverkar koncernens konkurrenssituation på olika sätt.
Transaktionsexponering
Transaktionsexponeringen påverkar nettoresultatet av försäljning och inköp
i andra valutor än respektive enhets funktionella valuta. Eftersom en stor del
av produktionen är koncentrerad till ett fåtal länder medan försäljning sker i
många länder exponeras koncernen för ett stort nettoöde av utländska
valutor. Exponeringen koncentreras i möjligaste mån till länder där produktio-
nen är lokaliserad genom fakturering av försäljningsretagen i deras
respektive rapporteringsvaluta. Effekterna av valutakursförändringar minskas
genom att man använder valutainöden för betalningar i samma valuta samt
valutasäkring. Den årliga transaktionsexponeringen för väsentliga valutor
redovisas i nedanstående tabell.
TRANSAKTIONSEXPONERING, NETTOKASSAFLÖDE
Valuta (MSEK) 2021 2020
AUD 134,4 107,7
CNY 33,4 26,0
DKK 20,4 88,5
EUR 80,5 108,9
GBP 164,7 101,9
USD 389,0 378,4
Övriga länder 26,0 134,7
Valutasäkring sker med nansiella instrument för leverantörsskulder och
kundfordringar i annan valuta än dotterbolagens rapporteringsvaluta. Vidare
valutasäkras ordrar också vid ordertillfället för att trygga bruttomarginalen och
investeringsbudget. Den 31 december 2021 användes valutaterminskontrakt
r att säkra dessa öden. Det nominella beloppet av säkringarna var 580,2
MSEK (314,4) och förfallotiden var i genomsnitt sex månader (sex månader).
Orealiserade nettoresultat från utestående kontrakt var vid årets slut -17,6
MSEK (1,2), varav -15,8 MSEK med förfall 2022 och -1,7 med förfall 2023 och
senare.
Omräkningsexponering
Omräkningsexponeringen påverkar årets resultat när dotterretagens resultat
i olika valutor räknas om till SEK och övrigt totalresultat när dotterföretagens
nettotillgångar i olika valutor omräknas till SEK.
RÄNTERISK
Med ränterisk avses risken att föndringar i marknadsntan påverkar
koncernens räntenetto negativt. Hur snabbt en ränteförändring får genomslag
beror på tillgångarnas och skuldernas räntebindningstid. Den genomsnittliga
ntebindningstiden för koncernens upplåning uppgick vid årets slut till 3,1
månader (2,8).
Koncernen ingick den 29 juni 2018 en senior revolverande lånefacilitet
avseende era valutor om 2500 MSEK.
Lån under den seniora lånefaciliteten är fasta med rörlig ränta. Den genom-
snittliga räntan för koncernens ränterande lån uppgick vid årets slut till
1,2% (0,9).
I koncernens låneavtal nns specika villkor kopplade till nansiella nyckel-
tal, så kallade covenanter. Dessa covenanter utgörs av följande nansiella
nyckeltal:
Koncernens rörelseresultat före avskrivningar i förhållande till nettoskuld-
ttning och räntebetalningar.
– Koncernens nettoskuld i förhållande till eget kapital.
KÄNSLIGHETSANALYS AVSEENDE MARKNADSRISKER
2021 2020
För-
ändring
Effekt
på årets
resultat
Effekt
på eget
kapital
Effekt
på årets
resultat
Effekt
på eget
kapital
Marknadsräntor
1
% -4,2 -4,2 5,4 5,4
Valutakurser
2
SEK % 32,9 245,2 18,9 220,5
AED 0,5 8,4 0,5 4,2
AUD 6,0 59,7 4,1 71,1
BRL 1,3 2,3 0,7 1,2
CNY -0,7 14,9 2,9 16,0
EUR (inkl. DKK) 15,2 104,6 2,6 83,5
GBP 3,7 12,4 1,7 4,8
HKD 0,9 3,9 1,1 3,9
USD 4,4 31,7 3,9 26,3
Övriga länder 1,7 7,2 1,4 9,7
1. Årseffekten av en höjning av samtliga räntor med en procentenhet.
2. Effekten av en försvagning av den svenska kronan med 10% gentemot samtliga valutor.
I tabellen ovan visas de bedömda effekterna i den situation att alla valutor
respektive räntor förändras i samma riktning. Känslighetsanalysen visar den
bemda effekten efter skatt, utan hänsyn till effekter av kassaödessäk-
ringar och under antagande att alla andra parametrar förblir konstanta när
valutakurs respektive räntesats förändras.
Årsredovisning 202192
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT ÖVRIGTLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER
FINANSIERINGS- OCH LIKVIDITETSRISK
Finansieringsrisken är risken att koncernen vid en given tidpunkt inte har
tillgång till tillräcklig nansiering till godtagbara villkor. Den seniora revolve-
rande lånefaciliteten om 2500 MSEK har en löptid om fyra år och förfaller
2024. Likviditetsrisken är risken att koncernen inte ska kunna uppfylla sina
kortfristiga betalningsåtaganden. Koncernens nanspolicy föreskriver att
likviditetsreserven alltid ska uppgå till en sådan nivå att reserven kan hantera
de uktuationer som förntas i den dagliga likviditeten inom en sexmånaders-
period. För att klara detta krav har koncernen checkräkningskrediter och
bekräftade kreditfaciliteter. Koncernens checkräkningskrediter uppgår till
213,1 MSEK (192,6).
KREDITRISK
Kreditrisk är risken att motparten i en transaktion inte fullgör sina förpliktelser
enligt avtalet.
Maximal kreditexponering motsvaras av det bokrda värdet på koncernens
nansiella tillgångar. Med tanke på koncernens spridning av kunder, samt att
kunderna är verksamma inom olika marknadssegment och olika geograska
områden, bedöms den generella underliggande kreditrisken som relativt låg.
För större exponeringar görs individuella kreditbedömningar. Koncernens
nansiella tillgångar som varken är förfallna eller nedskrivna anses vara av
god kreditvärdighet.
MAXIMAL KREDITEXPONERING
31 dec. 2021 31 dec. 2020
Andra långfristiga fordringar 144,1 72,3
Kundfordringar 722,1 769,2
Derivat, netto -17,6 1,2
Övriga nansiella fordringar 179,0 168,6
Kassa och bank 348,5 225,6
Totalt 1 376,1 1236,9
Koncernen har ingått ISDA-avtal med alla nansiella motparter för handel med
nansiella derivatinstrument enligt vilka koncernen har kvittningstt om vissa
kredithändelser skulle inträffa. Det betyder att koncernens faktiska kreditrisk
är begränsad till nettotillgångarna per motpart.
VARURISK
Med råvarurisk avses risken att ändrade råvarupriser påverkar koncernens
resultat negativt. Koncernens risk i fga om råvaror är i huvudsak koncen-
trerad till stål. Råvaruprisrisker säkras inte.
VALUTAKURSER
Resultaträkningarna för utländska dotterbolag omräknas till svenska kronor
med användning av periodens genomsnittskurs. Balansräkningarna omräknas
till svenska kronor till balansdagens kurs.
Valuta
Genom-
snitts-
kurs 2021
Balansdagens
kurs,
31 dec. 2021
Genom-
snitts-
kurs 2020
Balansdagens
kurs,
31 dec. 2020
AED 2,34 2,46 2,51 2,23
AUD 6,44 6,56 6,34 6,26
BRL 1,59 1,58 1,82 1,57
CAD 6,85 7,06 6,86 6,40
CNY 1,33 1,42 1,33 1,25
EUR 10,15 10,23 10,49 10,04
GBP 11,80 12,18 11,8 11,09
HKD 1,10 1,16 1,19 1,06
INR 0,12 0,12 0,12 0,11
KRW 0,008 0,008 0,008 0,008
NOK 1,00 1,03 0,98 0,95
RUB 0,12 0,12 0,13 0,11
SGD 6,38 6,68 6,67 6,18
USD 8,58 9,04 9,20 8,19
Not 4. Segmentrapportering
RÖRELSESEGMENT
Under 2021 har rörelsesegmenten ändrats och koncernen består nu av följande
fyra rörelsesegment (divisioner): BMU, Construction, Industrial och Wind.
Jämrelsetalen för 2020 har med anledning av de ny segemten justerats.
Rörelsesegmenten utgör koncernens primära indelningsgrund. Koncernintern
rsäljning mellan segmenten förekommer ej.
BMU
Divisionen erbjuder permanenta system för byggnadsunderhåll och lösningar
r fasadunderhåll som passar alla byggnads konstruktioner, oavsett hur enkla
eller komplicerade de är. Erbjudandet om fattar också service så som
reservdelar, certi ering och renovering.
Construction
Divisionen erbjuder ett brett utbud av hissar och plattformar baserade på
kuggstångsdriven teknik. De används temporärt i samband med bygg- och
renoveringsprojekt. Erbjudandet omfattar också service så som reservdelar
och certi  ering.
Industrial
Divisionen erbjuder ett brett utbud av hissar och plattformar för permanent
bruk inom en rad olika branscher och utmanande miljöer. Erbjudandet omfattar
också servicekontrakt för att upptthålla tillförlitligheten hos lös ning arna
som kan vara i drift upp till 20-30 år.
Wind
Divisionen erbjuder produkter, lösningar och kurser för säkert arbete i
vindkraftverk, till exempel servicehissar och stegar som hjälper kunderna att
göra vind - kraften kostnadsmässigt konkurrenskraftig. Erbjudandet omfattar
också service.
Geograska marknader
Koncernen är globalt verksam och normalt sett nns alla rörelsesegment
representerade inom de geograska områdena Europa, Asien och Australien,
Syd- och Nordamerika samt Övriga marknader.
Årsredovisning 202193
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT ÖVRIGTLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER
INKTER OCH RESULTAT PER RÖRELSESEGMENT
2021 BMU Construction Industrial Wind Koncernen totalt
Externa intäkter 1 063,1 1 103,9 885,1 675,7 3 727,8
EBITA 33,9 200,2 186,0 62,6 482,8
EBITA % 3,2 18,1 21,0 9,3 13,0
Rörelseresultat 26,9 198,0 183,4 39,9 448,1
Rörelseresultat % 2,5 17,9 20,7 5,9 12,0
(varav avskrivningar ) (-33,5) (-63,1) (-27,1) (-42,5) (-166,2)
Kundfordringar 182,1 201,6 189,4 149,0 722,1
Varulager 347,8 191,0 156,4 114,6 809,8
Leverantörsskulder 81,3 –78,1 –52,5 –79,6 291,5
Rörelsekapital 448,5 314,5 293,3 184,0 1 240,4
Investeringar 11,2 48,1 3,5 4,5 67,3
2020 BMU Construction Industrial Wind Koncernen totalt
Externa intäkter 961,8 1007,7 917,1 853,8 3740,3
EBITA 34,2 121,1 149,8 81,8 318,9
EBITA % 3,6 12,0 16,3 9,6 8,5
Rörelseresultat 47,3 119,4 147,2 57,8 277,5
Rörelseresultat % 4,9 11,8 16,0 6,8 7,4
(varav avskrivningar) (–38,8) (–63,0) (–25,5) (–48,0) (–175,3)
Kundfordringar 194,5 184,4 197,2 193,2 769,2
Varulager 346,6 137,4 127,3 119,3 730,6
Leverantörsskulder 51,2 –70,1 43,7 81,1 246,1
Rörelsekapital 489,8 251,7 280,8 231,4 1 253,7
Investeringar 17,8 43,6 8,1 6,6 76,0
Finansnetto, skatter och räntebärande skulder och tillgångar fördelas inte per
segment. Fördelning av Goodwill per segment redovisas i not 13.
GEOGRAFISKA MARKNADER
Intäkter 2021 2020
Australien 471,6 431,5
Kina 447,4 541,3
Danmark 209,9 195,7
Frankrike 179,4 169,8
Tyskland 153,3 152,2
Nederländerna 129,3 120,2
Norge 95,0 66,0
Spanien 59,5 79,7
Sverige 123,0 94,5
Förenade Arabemiraten 154,1 116,2
Storbritannien 377,7 295,8
USA 851,5 832,1
Övriga marknader 476,2 645,3
Totalt 3 727,8 3740,3
Ingen kund svarar för mer än 10% av koncernens totala intäkter.
Immateriella och materiella
anläggningstillgångar 2021 2020
Australien 310,0 312,4
Kina 170,4 183,5
Danmark 555,1 557,9
Frankrike 37,5 41,8
Tyskland 111,6 109,4
Nederländerna 161,7 152,8
Norge 46,8 44,4
Spanien 94,4 107,7
Sverige 1 066,2 1093,1
Förenade Arabemiraten 59,3 53,9
Storbritannien 89,6 69,2
USA 715,2 652,7
Övriga marknader 31,9 12,3
Totalt 3 449,8 3391,1
Årsredovisning 202194
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT ÖVRIGTLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER
Not 5. Intäkter
INTÄKTERNA DELAS UPP ENLIGT FÖLJANDE REDOVISNINGSMETODER:
2021 2020
Över tid
BMU
716,8 669,5
Construction 182,0 194,3
Industrial
24,8 22,9
Wind
Summa över tid 923,6 886,7
Tidpunkt
BMU 346,2 292,3
Construction 921,9 813,4
Industrial 860,4 894,2
Wind 675,7 853,8
Summa tidpunkt 2 804,2 2 853,7
Totalt 3 727,8 3740,3
Se även not 17 för Kontraktstillgångar- och skulder samt uppfyllda prestations-
åtaganden.
Not 6. Rörelsekostnader
2021 2020
Råvaror och förnödenheter –1 363,5 –1485,1
Personalkostnader 1 437,7 –1367,0
Avskrivningar –166,2 178,9
Övriga kostnader 329,0 431,8
Totalt –3 296,2 3462,8
Not 7. Antal ansllda och ersättningar till anställda samt till styrelse och ledande befattningshavare
2021 2020
Genom-
snittligt
antal
anställda
Varav
kvinnor, %
Genom-
snittligt
antal
anställda
Varav
kvinnor, %
Australien 139 9 146 10
Belgien 8 0 8 0
Brasilien 48 13 49 8
Kina 347 18 381 28
Danmark 48 16 47 16
Frankrike 62 14 53 13
Tyskland 156 15 161 19
Indien 33 3 31 3
Italien 7 14 8 7
Sydkorea 11 9 12 8
Malaysia 15 13 14 14
Nederländerna 67 13 67 10
Norge 35 14 37 14
Ryssland 13 24 12 26
Singapore 17 24 16 25
Spanien 305 13 315 12
Sverige 346 17 297 15
Schweiz 4 0 4 0
Förenade Arabemi-
raten
107 4 102 5
Storbritannien 134 14 132 13
USA 154 14 157 14
Totalt 2 057 14 2049 16
2021 2020
Koncernens könsfördelning
inom bolagets ledning
Varav
kvinnor, %
Varav
kvinnor, %
Styrelse 44 33
Övriga ledande befattningshavare 44 22
Personalkostnader 2021 2020
ner och ersättningar 1 123,4 1030,3
Sociala kostnader 214,5 252,2
Övriga personalkostnader 91,7 84,5
Koncernen totalt 1 429,6 1367,0
(Varav pensionskostnader ingående i
sociala kostnader) (47,1) (55,7)
Av koncernens pensionskostnader avser 1,8 MSEK (1,7) kategorin styrelse och
vd. Koncernens utestående pensionsförpliktelser till den senare uppgår till
27,9 MSEK (21,2).
Årsredovisning 202195
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT ÖVRIGTLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER
2021 2020
Löner och andra ersättningar fördelade mellan
styrelseledamöter och övriga anställda
(exkl. pensioner och sociala avgifter)
Styrelse
och vd
Övriga
anställda
Styrelse
och vd
Övriga
anställda
Sverige 9,2 219,2 7,8 174,9
(varav tantiem o.d.) (1,7) (1,9) (0,5) (2,7)
Utanför Sverige 897,8 847,6
(varav tantiem o.d.) (–) (33,7) (–) (30,2)
Koncernen totalt 9,2 1 117,0 7,8 1022,5
(varav tantiem o.d.) (1,7) (35,6) (0,5) (32,9)
Långfristigt incitamentsprogram (LTI)
Under 2021 beslutade årsstämman om införandet av ett långsiktigt
aktierelaterat incitamentsprogram i form av ett köpoptionsprogram.
Programmet infördes under året och riktade sig till verkställande direktörer och
ledande befattningshavare, ledningsgrupperna i divisionerna och vissa
medarbetare på huvudkontoret. Totalt köptes 358 000 optioner av de 34
deltagarna. Verkställande direkren köpte 55 000 optioner. Mer information
om köpoptionsprogrammet nns i kallelsen till årsstämman 2021.
År
Antal uställda
optioner Optionspris Lösenkurs
2021/2025 358 000 14,00 160,00
Antalet utllda optioner motsvara samma antal aktier. Totalt har 5,0 MSEK
rapporterats som utställda köpoptioner i koncernens egna kapital 2021.
Under 2018 respektive 2019 introducerade Alimak Group aktiesparprogram
för ledande befattningshavare och andra nyckelpersoner. Intjänandeperioden
r 2018 års program avslutades 2021 vilket resulterade i att 4 500 aktier
tilldelades deltagarna. Intjänandeperioden för 2019 års program slutar under
2022 men redan 2021 stod det klart att prestationsvillkoret avseende vinst per
aktie (EPS) inte är uppfyllt och inga aktier kommer således att tilldelas inom
detta program. Det inner att de två aktiesparprogrammen nu är avslutade.
Koncernens egna kapital har under 2021 påverkats med -1,3 MSEK till följd av
aktiesparprogrammet för LTI 2018.
Årsredovisning 202196
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT ÖVRIGTLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER
2021
Lön/
styrelse-
arvode
Variabel
lön
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad Totalt
Styrelse
Johan Hjertonsson, styrelseordförande 0,9 0,9
Helena Nordman-Knutson 0,4 0,4
Christina Hallin 0,4 0,4
Petra Einarsson 0,3 0,3
Tomas Carlsson 0,4 0,4
Sven Törnkvist 0,3 0,3
Verkställande direktör
Ole Kristian Jödahl 4,7 1,2 0,5 1,8 8,2
Övriga ledande befattningshavare (8 personer) 17,2 1,8 4,3 2,5 25,8
Övriga f.d. ledande befattningshavare 2,2 2,2
Totalt 26,8 3,0 4,8 4,3 39,0
2020
Lön/
styrelse-
arvode
Variabel
lön
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad Totalt
Styrelse
Johan Hjertonsson, styrelseordförande (från maj 2020) 0,4 0,4
Helena Nordman-Knutson 0,4 0,4
Christina Hallin 0,3 0,3
Petra Einarsson 0,2 0,2
Jan Svensson, styrelsens ordförande (till maj 2020) 0,3 0,3
Anders Jonsson 0,1 0,1
Tomas Carlsson 0,4 0,4
Sven Törnkvist 0,3 0,3
Verkställande direktör
Ole Kristian Jödahl (från 1 juni) 2,6 0,7 0,9 4,2
Tormod Gunleiksrud (till 1 juni) 2,0 0,1 0,8 2,9
Tormod Gunleiksrud (i egenskap av tidigare vd) 5,5 1,5 7,0
Stefan Rinaldo, vice vd (till 31 oktober) 3,3 0.6 3,9
Övriga ledande befattningshavare (8 personer) 14,1 2,3 0,1 4,4 20,9
Övriga f.d. ledande befattningshavare 2,0 0,7 2,7
Totalt 31,9 2,3 0,9 8,9 44,0
Styrelse
Till styrelsens ordförande och ledamöter utr arvode enligt årssmmans
beslut. Den verkställande direktören och arbetstagarrepresentanterna erhåller
inte styrelsearvode. Enligt beslut av årsstämman 2021 uppgår arvodet till
styrelseledamöterna som valts vid årsstämman till sammanlagt 2785000 SEK
på årsbasis. Av detta belopp betalas 820000 SEK till styrelsens ordförande
och 330000 SEK till var och en av de övriga styrelseledaterna. Vidare
beslutades att ett arvode på 105000 SEK ska utgå till ordföranden för revi-
sionsutskottet, 75000 SEK till ordföranden för erttningsutskottet, 80000
SEK till varje ledamot i revisionsutskottet (ordföranden undantagen) och
55000 SEK till varje ledamot i ersättningsutskottet (ordranden undantagen).
Revisionsutskottet besr av Helena Nordman-Knutson (ordrande) och Tomas
Carlsson. Ersättningsutskottet besr av Johan Hjertonsson (ordförande) och
Christina Hallin. Styrelsens ledamöter har inte rätt till några förmåner efter
att deras uppdrag som styrelseledamöter har upphört.
Koncernledningen
Ersättningen till vd:n och den övriga koncernledningen utgörs av fast lön,
rlig lön, övriga förmåner samt pension. Den rörliga lönen uppgår generellt
till maximalt 40% av den årliga fasta lönen och är kopplad till bolagets
resultat.
Verkställande direktör och koncernchef
r vd:n och koncernchefen Ole Kristian Jödahl kostnadsfördes under 2021
en årlig fast lön på 4680000 SEK. Ole Kristian Jödahl erhöll ytterligare
rmåner på 481000 SEK. Till pension avtts varje år en premie om 35% av
den årliga fasta lönen, som inbetalas till en direktpensionsplan som är
klassicerad och redovisas som en avgiftsbestämd plan. Direktpensionsplanen
är säkerställd genom pantförskrivna företagsägda kapitalförsäkringar. Ole
Kristian Jödahls pensions ålder är 65. Vid egen uppgning gäller en uppsäg-
ningstid på sex månader och vid uppsägning från bolagets sida tolv månader.
Vd:n har rätt till ett avgångsvederlag motsvarande tolv fasta månadslöner. För
f.d. vd och koncernchef Tormod Gunleiksrud kostnadsrdes under 2020 en fast
årslön på 1956000 (fem månader) efter att han lämnade bolaget. Utöver
detta kostnadsfördes ett avgångs vederlag på 5481000 SEK under 2020.
Årsredovisning 202197
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT ÖVRIGTLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER
Övriga medlemmar i koncernledningen
De medlemmar i koncernledningen som är anställda i Sverige har pensionsrätt
som i allt väsentligt motsvarar ITP-planen.
Medlemmar som inte är anställda i Sverige har i huvudsak avgiftsbestämda
pensionsplaner. Koncernledningens medlemmar har i de esta fall en pensions-
ålder på 65 år. För medlemmarna i koncernledningen gäller en uppsägningstid
om sex till tolv månader om anställningen sägs upp av bolaget.
Not 8. Ersättning till revisorer
2021 2020
Ernst & Young:
Revisionsuppdrag 9,9 9,3
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 0,7 0,9
Skatterådgivning 0,2
Övriga tjänster 0,3 0,2
Totalt 10,9 10,6
Övriga revisorer:
Revisionsuppdrag 0,5 1,0
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 0,0 0,2
Skatterådgivning 0,3 0,8
Övriga tjänster 0,4 0,3
Totalt 1,3 2,3
Not 9. Avskrivningar
2021 2020
Avskrivningar enligt plan fördelade per tillgång
Övriga immateriella tillgångar 34,7 41,4
Byggnader och mark 6,3 6,4
Maskiner och andra tekniska anläggningar 15,9 20,4
Inventarier, verktyg och installationer 13,5 12,4
Hyresutrustning 26,9 24,0
Nyttjanderättstillgång 68,9 74,3
Totalt 166,2 178,9
Avskrivningar enligt plan fördelade per funktion
Kostnad för sålda varor 92,9 104,6
Försäljningskostnader 35,8 42,9
Administrationskostnader 34,5 29,2
Utvecklingskostnader 3,0 2,2
Totalt 166,2 178,9
Not 10. Övriga rörelseresultat
2021 2020
Rörelsevinster
Valutakursvinster 20,9 22,8
Övriga vinster 14,1 7,4
Totalt 35,0 30,2
Rörelseförluster
Valutakursförluster -18,5 -26,1
Totalt -18,5 –26,1
Not 11. Finansiella intäkter och kostnader
2021 2020
Finansiella intäkter
Ränteintäkt 0,6 4,5
Valutakursvinster 33,4 2,6
Totalt 34,0 7,1
Finansiella kostnader
Räntekostnad 11,3 –25,4
Räntekostnad leasing 5,4 8,0
Övriga nansiella kostnader –10,7 8,0
Valutakursförluster 45,2 –2,6
Totalt –72,5 –44,0
Årsredovisning 202198
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT ÖVRIGTLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER
Not 12. Skatter
Koncernens skattekostnad för året uppgick till –102,1 MSEK (–57,9),
vilket motsvarar en effektiv skattesats på 24,9% (24,1).
Skattekostnad 2021 2020
Skatt för aktuellt år –82,9 44,8
Uppskjuten skatt –19,2 13,1
Totalt –102,1 57,9
Avstämning av effektiv skatt 2021 2020
Resultat före skatt 409,6 240,6
Skattekostnad enligt svensk skattesats, 20,6 (21,4)% 84,4 51,5
Effekt av olika skattesatser för utländska dotterbolag 8,8 6,5
Skattekostnad för tidigare år 5,5 0,4
Skattefria intäkter och ej avdragsgilla kostnader 0,8 –2,0
Tidigare ej bokförda skattemässiga underskott och
temporära skillnader
2,0 3,8
Ej redovisade skattemässiga underskott och temporära
skillnader för det innevarande året
4,6 0,7
Effekt av ändrade skattesatser 1,5
Övriga (inklusive källskatt) 3,1 0,6
Skattekostnad –102,1 –57,9
Effektiv skattesats i % 24,9 24,1
Effekt av olika skattesatser för utländska dotterbolag hänför sig fmst till
resultat genererat i Australien och USA, där bolagsskatten är högre än i
Sverige.
Uppskjuten skatt
I tabellen nedan redovisas uppskjutna skattefordringar och skatteskulder per
kategori vid slutet av respektive rapporteringsperiod och förändringen i
uppskjuten nettoskatt under året.
31 dec. 2021 31 dec. 2020
Uppskjuten skattefordran
Materiella anläggningstillgångar 16,5 12,8
Finansiella instrument 5,5 1,2
Varulager 12,9 12,3
Kortfristiga fordringar 6,8 13,0
Avsättningar 23,2 42,5
Underskottsavdrag 58,5 64,9
Övriga uppskjutna skattefordringar 0,5 3,8
Totalt 123,9 142,9
Uppskjutna skatteskulder
Materiella anläggningstillgångar 11,5 11,0
Immateriella anläggningstillgångar 167,0 163,6
Avsättningar 1,1 0,8
Obeskattade reserver 40,4 29,9
Övriga uppskjutna skatteskulder 4,8 0,3
Totalt 224,8 205,6
2021 2020
Förändringar i uppskjutna skatter, netto
Ingående balans 1 jan. 62,7 38,5
Redovisat i resultaträkningen –19,2 –11,9
Redovisat i övrigt totalresultat 0,5 4,4
Omklassiceringar –13,0 –22,7
Omräkningsdifferenser 5,5 6,0
Utgående balans, 31 dec. –100,9 62,7
Omklassiceringarna hänr sig främst till de spanska dotterbolagen där
omklassicering gjorts mellan uppskjuten och aktuell skatt.
Uppskjutna skattefordringar redovisas endast i den utsträckning det är
sannolikt att framtida skattepliktig vinst kommer att nnas mot vilken de
temporära skillnaderna kan användas.
Den 31 december 2021 uppgick underskottsavdragen till 311,3 MSEK
(313,7). Uppskjuten skatt avseende redovisade förluster uppgick till 58,5 MSEK
(64,9). Skattessiga underskott för vilka uppskjuten skatt redovisats hänför
sig fmst till Australien, Nederländerna och Spanien. Skattemässiga
underskott för vilka ingen uppskjuten skatt redovisats hänför sig främst till
Kina, Brasilien och Italien.
UNDERSKOTTSAVDRAG
Redovisade Ej redovisade
31 dec. 2021 31 dec. 2020 31 dec. 2021 31 dec. 2020
rfaller inom fem år 26,8 68,9 56,1 34,2
rfaller efter mer än fem år 2,5 5,2
Utan förfallodatum 183,8 182,0 39,4 26,1
Summa underskott 210,6 253,4 100,7 60,3
Årsredovisning 202199
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT ÖVRIGTLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER
Not 13. Goodwill och övriga immateriella anläggningstillgångar
2021 Goodwill
Varu-
märken
Kund-
relationer Teknik
Utveck-
lings-
kostnader Totalt
Ackumulerade
anskaffningsvärden
Ingående balans 1 jan. 2 469,7 431,4 204,7 47,0 45,7 3 198,5
rvärv 7,9 7,9
Årets anskaffningar 4,2 4,2
Avyttringar, utrangeringar –8,9 8,9
Omklassiceringar 0,5 0,5
Årets omräkningsdifferenser 98,3 20,2 11,4 1,9 2,3 134,1
Utgående balans, 31 dec. 2 576,0 451,6 216,1 48,9 43,8 3 336,4
Ackumulerade av- och
nedskrivningar
Ingående balans 1 jan. –209,3 1,2 –130,6 –19,0 6,6 366,7
Avyttringar, utrangeringar
Årets avskrivningar 0,6 20,1 5,7 8,3 34,7
Omklassiceringar 0,5 0,5
Årets omräkningsdifferenser 4,7 0,0 7,5 –0,9 2,1 –15,1
Utgående balans, 31 dec. –214,0 –1,7 –158,2 –25,5 –17,5 –417,0
Redovisat värde vid årets utgång 2 362,0 449,9 57,9 23,3 26,3 2 919,4
2020 Goodwill
Varu -
märken
Kund-
relationer Teknik
Utveck-
lings-
kostnader Totalt
Ackumulerade
anskaffningsvärden
Ingående balans 1 jan. 2 583,6 454,1 207,3 49,6 39,6 3 334,2
rvärv 9,5 12,1 0.1 21,7
Årest anskaffningar 4,3 10,1 14,4
Avyttringar, utrangeringar
Omklassiceringar 1,9 –1,9
Årets omräkningsdifferenser –123,4 -27,0 −14,7 –2,6 –2,2 –169,9
Utgående balans, 31 dec. 2469,7 431,4 204,7 47,0 45,7 3198,5
Ackumulerade av- och
nedskrivningar
Ingående balans 1 jan. −216,9 0,7 −111,0 14,3 –2,9 −345,8
Avyttringar, utrangeringar
Årets avskrivningar 0,5 27,5 5,9 7,5 41,4
Omklassiceringar 1,5 1,5
Årets omräkningsdifferenser 7,6 0,0 7,9 1,2 2,3 19,0
Utgående balans, 31 dec. –209,3 –1,2 –130,6 –19,0 –6,6 –366,7
Redovisat värde vid årets utgång 2260,4 430,2 74,1 28,0 39,1 2831,8
Varumärkena som förvärvats genom rörelseförvärv har värderats till verkligt värde i samband med förvärvet. Varu-
märkena har bemts ha obestämd livslängd och det uppskattas att de kommer att skapa kassaöde under en obesmd
tidsperiod. Uppskattningen är baserad på deras marknadsledande ställning på globala, regionala eller kundspecika
marknader och deras långa historia. Varumärkena utvecklas kontinuerligt och behovet av nedskrivning prövas varje gång
koncernen gör en nedskrivningspvning av goodwill. Övriga varumärken skrivs av över 10 år.
Årsredovisning 202110 0
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT ÖVRIGTLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER
GOODWILL HAR ALLOKERATS TILL
FÖLJANDE KASSAGENERERANDE ENHETER, MSEK:
31 dec. 2021
Division BMU 506,7
Division Construction 876,8
Division Industrial 743,3
Division Wind 235,2
Totalt 2 362,0
Goodwill granskas med avseende på potentiellt nedskrivningsbehov när det
nns en indikation på att nurdet kan ha försämrats, eller åtminstone en gång
om året. Pvning av goodwillens nedskrivningsbehov utförs genom att
goodwill allokeras till kassagenererande enheter på den lägsta nivå som
genererar oberoende kassaöden. Denna nivå har, i enlighet med företags-
organisationen, identierats att vara de redovisade rörelsesegmenten. Under
2021 har Goodwill omallokerats till de nya divisionerna BMU, Construction,
Industrial och Wind. Allokeringen har gjorts i enlighet med IAS 36 och är
baserade på framtida kassaöden. Tabellen ovan visar goodwill fördelat på de
nyakassagenerende enheterna.
Återvinningsvärdena för de kassagenererande enheterna fastställs genom
beräkning av nyttjandevärdet. Prognoserna över framtida kassaöden är
baserade på de strategiska planer som godnts av koncernledningen och
styrelsen. Prognoserna över kassaöden stcker sig över 5 år, där det sista
året annds för att deniera slutvärdet. Kassaöden efter prognosperioden
prognostiseras baserat på en långsiktig tillväxttakt om 2%.
De viktigaste antagandena som görs av ledningen i samband med progno-
serna gäller marknadens och lönsamhetens framtidsutsikter. Marknadsande-
len och tillväxtpotentialen inom marknaderna för både ny utrustning och
service har tagits i beaktandet vid denieringen av den framtida försäljnings-
ökningen. Nyckelfaktorer som påverkar lönsamheten är försäljningsvolym,
konkurrenskraft och kostnadseffektivitet. Utnyttjandegraden för fabriker och
monteringsanläggningar och dessas konkurrenskraft ur ett kostnadsperspektiv
har en inverkan på lönsamheten. Det pågående lönsamhetsförbättringspro-
grammet förväntas förbättra lönsamheten ytterligare under de kommande
åren.
Den diskonteringsnta som används vid prövningen av nedskrivnings behovet
är en vägd genomsnittlig kapitalkostnad (WACC – Weighted Average Cost of
Capital) som återspeglar den totala kostnaden för eget kapital och lån, samt
de marknadsrisker som gäller för koncernen. WACC-komponenterna är den
riskfria räntan, marknadens riskpremie, Alimak Groups beta-värde, förhållan-
det mellan skulder och eget kapital och kreditspread. Diskonteringsräntan som
används vid prövningen av nedskrivningsbehovet har fastställts på liknande
tt som 2020. WACC som annts uppgår för 2021 till 6,8%.
De genomförda prövningarna av nedskrivningsbehovet har inte lett till att
någon nedskrivning har redovisats under 2021 eller 2020.
Nuvärdet av respektive kassagenererande enhet är beroende av de
antaganden som föreligger vid beräkningen av diskonterade kassaöden.
Alimak Group har gjort simuleringar av nuvärdet om viktiga antaganden för
beräkningen skulle förändras.
nslighetsanalysen visar att inga rimliga förändringar i dessa skulle
medföra att nuvärdet skulle understiga det bokrda värdet. För enheterna
nns ett väsentligt utrymme innan föndringar i alla viktiga antaganden skulle
leda till att ett nedskrivnings behov skulle upps. Genomförd känslighetsana-
lys visar att värdet på goodwill och tillgångar med obestämbar livslängd ligger
under nuvärdet, även om dis konteringsräntan ökas med två procentenhet, eller
om tillväxttakten bortom prognosperioden minskas med en procentenhet för
samtliga kassagenererande enheter. Även prognoser för försäljningstillväxt
och EBIT-marginal ingår i känslighetsanalysen och inga rimliga föndringar i
dessa leder till ett ned s krivningsbehov för någon av de kassagenererande
enheterna.
Årsredovisning 2021101
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT ÖVRIGTLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER
Not 14. Materiella anläggningstillgångar
2021
Byggnader
och mark
Maskiner
och andra
tekniska
anläggningar
Inventarier,
verktyg och
installationer
Hyres-
utrustning Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 1 jan. 199,5 162,7 109,0 408,8 880,0
rvärv 0,1 0,0 3,8 3,9
Årets anskaffningar 4,8 7,0 10,6 40,6 63,1
Avyttringar och utrangeringar m.m. –14,2 0,7 0,0 31,3 46,2
Omklassiceringar 0,0 0,8 0,8 0,1 0,0
Årets omräkningsdifferenser 4,3 5,9 8,5 5,7 24,4
Utgående balans, 31 dec. 194,5 174,2 132,7 423,8 925,3
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans 1 jan. –75,9 88,4 81,6 282,7 –528,6
rvärv 0,0 3,3 –3,3
Avyttringar och utrangeringar m.m. 5,2 0,4 0,0 28,7 34,3
Årets avskrivning enligt plan 6,3 –15,9 –13,5 –26,9 62,5
Omklassiceringar 0,0 0,8 0,8 0,0 0,0
Årets omräkningsdifferenser –1,8 5,3 7,2 –2,3 –16,7
Utgående balans, 31 dec. –78,8 –108,3 –106,5 –283,2 –576,8
Redovisat värde vid årets utgång 115,6 65,9 26,3 140,7 348,4
2020
Byggnader
och mark
Maskiner
och andra
tekniska an-
läggningar
Inventarier,
verktyg och
installationer
Hyres-
utrustning Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 1 jan. 192,8 183,3 90,6 388,2 854,9
rvärv 2,1 2,1
Årets anskaffningar 13,4 1,5 8,3 36,2 59,4
Avyttringar och utrangeringar m.m. 0,5 3,0 1,9 5,4
Omklassiceringar 1,1 24,9 19,0 0,1 4,9
Årets omräkningsdifferenser 7,8 3,6 8,0 –13,6 26,1
Utgående balans, 31 dec. 199,5 162,7 109,0 408,8 880,0
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans 1 jan. 71,2 89,4 60,6 –264,8 486,0
rvärv 1,3 1,3
Avyttringar och utrangeringar m.m. 0,1 3,0 1,2 4,3
Årets avskrivning enligt plan 6,4 20,5 12,8 –23,5 63,2
Omklassiceringar −1,6 19,6 –15,8 1,0 3,3
Årets omräkningsdifferenser 3,3 1,8 5,9 3,4 14,3
Utgående balans, 31 dec. –75,9 –88,4 –81,6 –282,7 –528,6
Redovisat värde vid årets utgång 123,6 74,3 27,4 126,1 351,4
Årsredovisning 2021102
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT ÖVRIGTLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER
Not 15. Nyttjanderättstillgångar och leasingskulder
2021 Lokaler Fordon
Övriga maskiner
och utrustning Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 1 jan. 234,0 57,0 15,0 306,0
Nya avtal 87,3 26,8 2,9 116,9
Avyttringar och utrangeringar –128,2 –12,3 6,9 147,4
Årets omräkningsdifferenser 13,1 3,1 0,5 16,6
Utgående balans, 31 dec. 206,1 74,6 11,5 292,2
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans 1 jan. 65,1 –25,5 7,5 98,1
Årets avskrivning 43,3 20,7 4,0 68,0
Avyttringar och utrangeringar 44,6 11,1 6,3 62,1
Årets omräkningsdifferenser 4,5 1,4 0,2 6,1
Utgående balans, 31 dec. –68,3 –36,5 –5,4 –110,2
Redovisat värde vid årets utgång 137,8 38,0 6,1 182,0
LEASINGSKULDER
2021 Lokaler Fordon
Övriga maskiner
och utrustning Totalt
Långfristiga leasingskulder 91,9 19,3 4,4 115,6
Kortfristiga leasingskulder 45,6 22,4 2,5 70,4
Summa redovisat
värde av leasingskulder
137,4 41,7 6,9 186,0
ptidsanalys avseende ej diskonterade
kontraktuella leasingbetalningar
1–12 månader 47,0 22,6 2,4 72,1
13–36 månader 60,3 16,8 2,8 79,9
37–60 månader 19,2 2,6 1,2 23,0
>60 månader 22,5 0,0 0,2 22,7
Totalt 149,0 42,0 6,6 197,6
2020 Lokaler Fordon
Övriga maskiner
och utrustning Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 1 jan. 245,5 58,0 30,7 334,2
Nya avtal 28,5 13,5 2,8 44,8
Avyttringar och utrangeringar 21,5 11,2 17,3 50,0
Årets omräkningsdifferenser –18,5 3,3 1,2 –23,0
Utgående balans, 31 dec. 234,0 57,0 15,0 306,0
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans 1 jan. −38,2 17,7 15,4 −71,3
Årets avskrivning 44,4 20,1 9,8 –74,3
Avyttringar och utrangeringar 12,1 10,9 17,3 40,2
Årets omräkningsdifferenser 5,4 1,4 0,4 7,4
Utgående balans, 31 dec. –65,1 −25,5 –7,5 –98,1
Redovisat värde vid årets utgång 168,9 31,5 7,5 207,9
LEASINGSKULDER
2020 Lokaler Fordon
Övriga maskiner
och utrustning Totalt
Långfristiga leasingskulder 134,4 19,4 4,3 158,1
Kortfristiga leasingskulder 39,0 13,9 3,6 56,5
Summa redovisat
värde av leasingskulder
173,4 33,3 7,9 214,6
ptidsanalys avseende ej diskonterade
kontraktuella leasingbetalningar
1–12 månader 47,6 15,3 3,4 66,3
13–36 månader 86,8 18,9 3,1 108,8
37–60 månader 46,2 1,1 1,6 48,9
>60 månader 20,5 0,3 0,2 21,0
Totalt 201,1 35,6 8,3 245,0
Årsredovisning 2021103
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT ÖVRIGTLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER
EFFEKT PÅ KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT
2021 2020
Avskrivning av
nyttjanderättstillgångar ingår i följande:
Försäljningskostnad –39,6 49,6
Försäljningskostnader 8,8 8,8
Administrationskostnad –20,0 –15,3
Utvecklingskostnad –0,6 0,6
Totalt 68,9 –74,3
Ingår i räntekostnader 5,4 8,0
EFFEKT PÅ KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS
2021 2020
Ingår i kassaöde från den löpande verksamheten
Erlagd ränta –5,4 8,0
Ingår i kassaöde från nansieringsverksamheten
Återbetalning av leasingskulder –74,4 –70,6
Alimak Group tillämpar inte undantagen för leasing med lågt värde eller
kortfristig leasing som medges enligt IFRS 16, utan all leasing redovisas i
tabellerna ovan. Alimak Group har ingen leasing av immateriella tillgångar.
Antalet kontrakt med rörliga leasingavgifter är få och beloppen oväsentliga.
Not 16. Varulager
31 dec.
2021
31 dec.
2020
Råvaror och förnödenheter 281,3 248,3
Varor under tillverkning 97,7 74,7
rdiga varor och handelsvaror 146,5 116,0
Totalt 525,4 439,0
I varulagervärdet ingår reserv för inkurans om 64,5 MSEK (73,6).
Not 17. Avtalstillgångar och avtalsskulder
AVTALSSALDON MED KUNDER
2021
Avtals-
tillgångar
Avtals-
skulder
Ingående balans 1 jan. 291,5 75,8
Nya förskott från kunder 153,4
Ökning (+)/minskning (–) beroende på redovisad
intäkt
578,0 –123,7
Ökning (+)/minskning (–) beroende på överföring av
kundfordringar
628,7
Omvärderingar 2,7
Omräkningsdifferenser 40,8 4,8
Utgående balans, 31 dec. 284,4 110,3
AVTALSSALDON MED KUNDER
2020
Avtals-
tillgångar
Avtals-
skulder
Ingående balans 1 jan. 357,9 99,4
Nya förskott från kunder 109,2
Ökning (+)/minskning (–) beroende på redovisad
intäkt
421,4 –125,8
Ökning (+)/minskning (–) beroende på överföring av
kundfordringar
428,0
Omvärderingar 0,3
Omräkningsdifferenser –59,8 7,3
Utgående balans, 31 dec. 291,5 75,8
Ökning/minskning i ovanstående tabell avser avtalstillgångar som speglas i
den totala justering som kvs för att anpassa intäktsredovisningen för arbete
som slutförts men ännu inte fakturerats vid årets slut. Av den totala summan
på 284,4 MSEK (291,5) beknas 283,1 MSEK (287,0) faktureras inom ett år.
Not 18. Finansiella skulder och tillgångar
31 dec.
2021
31 dec.
2020
Finansiella tillgångar och skulder
värderade till upplupet anskaffningsvärde
Bokfört
värde
Bokfört
värde
Tillgångar
Andra långfristiga fordringar 144,1 72,3
Kundfordringar 722,1 769,2
Övriga kortfristiga fordringar 179,0 168,6
Likvida medel 348,5 225,6
Totalt 1 393,7 1235,7
Skulder
Långfristiga låneskulder 490,6 666,8
Långfristiga leasingskulder 115,6 158,1
Kortfristiga låneskulder 60,0 48,7
Kortfristiga leasingskulder 70,4 56,5
Leverantörsskulder 291,5 246,1
Övriga nansiella skulder 212,9 194,0
Totalt 1 241,0 1370,2
31 dec.
2021
31 dec.
2020
Finansiella tillgångar och
skulder värderade till verkligt värde Nivå2 Nivå 2
Tillgångar
Finansiella tillgångar till verkligt
värde via resultatkningen
0,0 3,9
Derivat via säkringsredovisning 0,4 2,3
Totalt 0,4 6,2
Skulder
Derivat 18,0 5,0
Totalt 18,0 5,0
Årsredovisning 2021104
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT ÖVRIGTLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER
ÄNDRINGAR I SKULDER TILL FÖLJD AV FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
2021
Långfristiga
låneskulder
Långfristiga
leasingskulder
Kortfristiga
låneskulder
Kortfristiga
leasingskulder Derivat Totalt
Ingående balans 1 jan. 666,8 158,1 48,7 56,5 5,0 935,1
Kassaöden 191,1 67,6 7,5 –22,6 6,6 –267,2
Övriga förändringar av leasingskulder 16,0 33,4 49,4
Ändringar i verkligt värde 6,4 6,4
Omklassiceringar
Omräkningsdifferenser 14,9 9,1 3,8 3,1 30,9
Utgående balans, 31 dec. 490,6 115,6 60,0 70,4 18,0 754,6
2020
Långfristiga
låneskulder
Långfristiga
leasingskulder
Kortfristiga
låneskulder
Kortfristiga
leasingskulder Derivat Totalt
Ingående balans 1 jan. 1034,9 202,9 84,0 64,1 5,3 1391,2
Kassaöden 319,8 53,0 30,8 17,6 0,3 –420,9
Övriga förändringar av leasingskulder 20,0 13,9 33,9
Ändringar i verkligt värde 0,6 0,6
Omklassiceringar
Omräkningsdifferenser 48,3 11,8 4,5 3,9 68,5
Utgående balans, 31 dec. 666,8 158,1 48,7 56,5 5,0 935,1
ntesatsen på de räntebärande skulderna är i enlighet med marknadsmässiga
villkor per den 31 december 2021 och det verkliga värdet på balansdagen, i allt
sentligt, motsvaras av det redovisade värdet. Verkligt värde för lång- och
kortfristiga skulder till kreditinstitut beräknas i upplysningssyfte genom att
framtida kassaöden diskonteras med nu gällande ränta för den återstående
löptiden.
Koncernen kategoriserar nansiella tillgångar och nansiella skulder
som värderas till verkligt värde i en verkligt värde-hierarki, baserat på den
information som används vid värderingen av varje tillgång eller skuld.
Under räkenskapret har inga nansiella tillgångar eller nansiella skulder
omklassicerats mellan värderingskategorierna.
Valutaderivat värderas till verkligt värde genom en diskontering av
skillnaden mellan den avtalade terminskursen och den terminskurs som
kan tecknas på balansdagen för den återstående avtalsperioden. För
diskonteringen används en riskfri ränta baserad på statsobligationer.
Nivå 1Noterade priser för identiska tillgångar eller skulder på en aktiv
marknad.
Nivå 2Noterade priser på marknader som inte är aktiva, noterade priser
r liknande tillgångar eller skulder, annan information än noterade
priser som är observerbar direkt eller indirekt – huvudsakligen för
instrumentets hela löptid – samt indata till värderingsmodeller som
hämtas från observerbara marknadsdata.
Nivå 3 Information som är väsentlig för tillgångens eller skuldens nuvärde
nns inte att observera, utan koncernens egna bemningar måste
tillämpas.
Not 19. Kundfordringar
2021 2020
Kundfordringar, brutto 770,3 822,7
Ackumulerad reserv för kreditrluster,
ingående balans 1 jan.
53,5 48,6
Årets reserveringar –18,9 20,7
Årets återförda reserveringar 28,3 10,9
Valutakursdifferenser 4,0 4,9
Ackumulerad reserv för kreditförluster,
Utgående balans, 31 dec. –48,2 –53,5
Kundfordringar, netto vid årets slut 722,1 769,2
Åldersanalys av förfallna kundfordringar
som inte anses vara osäkra
31 dec.
2021
31 dec.
2020
1–30 dagar 100,3 126,8
31–90 dagar 42,4 62,6
91–120 dagar 43,4 60,3
>120 dagar 62,5 54,9
Summa vid årets utgång 248,6 303,9
Årsredovisning 2021105
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT ÖVRIGTLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER
Not 20. Förutbetalda kostnader
och upplupna intäkter
31 dec.
2021
31 dec.
2020
rutbetald leasing och hyra 1,9 1,7
Upplupna försäljningsintäkter 20,1 23,4
Förutbetald försäkring 12,6 10,0
Bankavgifter och advokatkostnader 0,1 3,0
Transportsd och avgifter 4,6 2,6
IT-tjänster 10,9 13,8
rskott till leverantörer 12,9 0,8
Övrigt 8,3 9,0
Redovisat värde vid årets utgång 71,3 64,3
Not 21. Löptidsanalys, fordringar och skulder
UPPLÅNING
Långfristiga låneskulder om 495 MSEK ligger inom ramen för den seniora
revolverande faciliteten om 2500 MSEK. Faciliteten har en löptid på tre
år med förfall 2024.
Den genomsnittliga räntebindningstiden för den långfristiga upplåningen
uppgick vid årets slut till 2,4 månader (2,8). Den genomsnittliga räntan för
koncernens ränterande lån uppgick vid årets slut till 0,8% (0,9).
I koncernens låneavtal med banker nns specika villkor, så kallade
covenanter. Dessa covenanter utrs av följande nansiella nyckeltal vilka ej
har överskridits:
– Koncernens nettoskuld i förhållande till EBITDA.
– Koncernens nettoskuld i förhållande till eget kapital.
KAPITALFÖRVALTNING
Kapital avser både eget kapital och lånat kapital. Koncernens mål för
kapitalförvaltningen är att trygga koncernens fortlevnad och handlingsfrihet
och att se till att ägarna erhåller avkastning på investerade medel. Fördel-
ningen mellan eget kapital och lånat kapital ska vara sådan att en god balans
erhålls mellan risk och avkastning. Kapitalstrukturen anpassas när detta är
dvändigt för att möta förändrade ekonomiska förutsättningar och andra
omvärldsfaktorer. För att bibehålla och anpassa kapitalstrukturen kan
koncernen fördela medel, öka det egna kapitalet genom utgivande av nya
aktier eller kapitaltillskott eller sälja tillgångar för att minska skulderna,
alternativt öka skulderna för att förvärva tillgångar.
LÖPTIDSANALYS AVSEENDE KONTRAKTSENLIGA
INBETALNINGAR/UTBETALNINGAR
31 dec. 2021
Finansiella tillgångar <1 månad
1–12
månader
1–5
år >5 år
Andra långfristiga fordringar 7,0 15,4 1,1
Kundfordringar 373,0 416,2 53,5
Derivat 0,0 0,4
Övriga nansiella fordringar 45,4 166,8 14,0 0,9
Upplupna intäkter 6,9 5,1 0,2
Likvida medel 3,4 1,0
Kassa och bank 296,8 44,8 2,4
Totalt 722,2 643,8 84,2 4,3
Finansiella skulder <1 månad
1–12
månader
1–5
år >5 år
Upplåning och leasingskulder 9,1 129,1 596,4 12,3
Leverantörsskulder 116,0 176,0 4,9 0,8
Derivat 6,9 10,7 0,4
Övriga nansiella skulder 58,3 141,2 7,4
Totalt 190,3 457,0 609,1 13,0
Finansiella skulder avser odiskonterade belopp, inklusive framtida räntebetal-
ningar.
31 dec. 2020
Finansiella tillgångar <1 månad
1–12
månader
1–5
år >5 år
Andra långfristiga fordringar
0,1 16,0 1.1
Kundfordringar
266,3 502,9 55,1
Derivat
6,2
Övriga fordringar
7,8 145,1
Upplupna intäkter
1.1 14,6
Likvida medel
0,8
Kassa och bank
224,8
Totalt
500,0 669,7 71,1 1.1
Finansiella skulder <1 månad
1–12
månader
1–5
år >5 år
Upplåning
66,3 945,3 21,0
Leverantörsskulder
102,9 140,9
Derivat
3,1 1,9
Övriga skulder
35,7 158,7 1,4
Totalt
138,6 369,0 948,6 21,0
RESERVEN FÖR KASSAFLÖDESSÄKRING BERÄKNAS PÅVERKA SÅVÄL
RESULTATRÄKNINGEN SOM KASSAFLÖDET I NEDAN ANGIVNA PERIODER
31 dec.
2021
31 dec.
2020
Inom 1 år -9,8 1,9
Mer än 1 år -1,6 7,5
Totalt -11,4 5,6
Den realiserade effekten av kassaödessäkringar redovisas i kostnad för sålda
varor i resultaträkningen.
Årsredovisning 2021106
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT ÖVRIGTLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER
Not 22. Eget kapital och resultat per aktie
Aktiekapital
Emitterat
aktiekapital
(SEK)
Antal
emitterade
aktier Kvotvärde
Nyemission 2017 216 631 10831572 0,02
Emitterat aktiekapital 31
december 2018
1083157 54157861 0,02
Emitterat aktiekapital 31
december 2019
1083157 54157861 0,02
Emitterat aktiekapital 31
december 2020
1083157 54157861 0,02
Emitterat aktiekapital 31
december 2021
1 083 157 54 157 861 0,02
EGNA AKTIER
I december 2021 förvärvade Alimak Group 147000 av sina egna aktier till
genomsnittskursen 111 SEK för att täcka åtaganden för aktieoptionsprogram-
met. Per 31 december 2021 äger Alimak Group 439611 egna aktier (per den
31 december 2020, 297111).
Resultat per aktie och utdelning 2021 2020
Resultat hänrligt till moderbolagets
ägare (MSEK)
307,5 182,7
Genomsnittligt antal utestående aktier,
re och efter utspädning (tusental)
54 158 54158
Resultat per aktie före och efter utspädning (SEK) 5,68 3,37
Ordinarie kontantutdelning (för 2021 enligt styrel-
sens förslag)
3,30 3,00
Not 23. Förmåner efter anställningens slut
AVGIFTSBESTÄMDA PENSIONSPLANER
Koncernens avgiftsbestämda pensionsplaner omfattar anställda inom alla
dotterbolag. Vissa anställda i vissa länder omfattas dock av förmånsbestämda
pensionsplaner. De avgiftsbesmda pensionsplanerna omfattar i huvudsak
ålderspension, sjukpension och familjepension. Premierna betalas löpande
under året av respektive koncernretag till olika förkringsbolag. Storleken
på premierna baseras på lönen.
Vd:n och koncernchef omfattas av en direktpensionsplan som är klassi-
cerad och redovisas som en avgiftsbesmd plan. Direktpensionsplanen är
säkerställd genom en pantförskriven företagsägd kapitalförsäkring.
FÖRMÅNSBESTÄMDA PENSIONSPLANER
Koncernens förmånsbestämda pensionsplaner omfattar främst medarbetare
i Alimak Group Sweden AB, Alimak Group UK och Alimak Group Deutschland
GmbH. Därutöver nns förmånsbestämda pensionsplaner i mindre omfattning
i Norge, Italien och Frankrike. Enligt dessa förmånsbestämda planer har de
anställda rätt till pensionsförmåner baserat på deras pensionsgrundande
inkomst och antal tjänstgöringr. Pensionsplanerna omfattar i huvudsak
ålderspension, sjukpension och familjepension.
Pensionsplanen i Storbritannien är fonderad. Den svenska pensionsplanen
tryggas genom avsättningar i balansräkningen i kombination med kreditförsäk-
ring i PRI Pensionsgaranti och genom pensionsförkring i Alecta. I den
svenska planen tryggas all nyintjänad pension genom premier till en avgifts-
bestämd pensionsplan i Alecta. Enligt ett uttalande fn Rådet för nansiell
rapportering, UFR10, klassiceringen för ITP-planer, som nansieras gernom
rsäkring av Alecta, är detta en förnsbestämd plan som omfattar era
arbetsgivare. För räkenskapret (liksom tidigare år) hade företaget inte
tillgång till all information för tt kunna räkna ut sin proportionella andel av
planens förpliktelse, tillgångar och administationskostnader, vilket resulterar
i att det inte varit möjligt att redovisa planen som en förnsplan. Pensions-
planen ITP2 som skyddas genom en försäkring av Alecta redovisas därför som
en avgiftsbestämd plan. Årets avgifter för pensionsrsäkringar till Alecta
uppgick till 3,5 MSEK (3,9). De förväntade avgifterna för 2022 uppr till 3,2
MSEK. Koncernens andel av de totala sparpremierna för ITP2 i Alecta uppgår
till 0,01814% (0,02268). Den 31 december 2021 uppgick Alectas överskott,
uttryckt som den kollektiva konsolideringsnin, till 172% (148). Den kollektiva
konsolideringsnivån utgörs av marknadsrdet på Alectas tillgångar i procent
av försäkringsåtagandena som beräknas enligt Alectas försäkringstekniska
beräkningsantaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Alectas
kollektiva konsolideringsnivå tillåts normalt variera mellan 125 och 175%; om
den understiger 125% eller överstiger 175% ska åtgärder vidtas i syfte att
skapa förutsättningar för att konsolideringsnivån ska återgå till normalinterval-
let. Vid låg konsolidering kan en åtrd vara att höja det avtalade priset för
nyteckning och ukning av bentliga förner. Vid hög konsolidering kan en
åtgärd vara att införa premiereduktioner. Diskonteringsntan ska spegla den
riskfria räntan för den period som bolaget förväntas ha risken. Detta uppnås
genom att tillämpa räntan på hypoteksobligationer med en varaktighet
motsvarande den återstående varaktigheten för pensionsförpliktelsen.
En känslighetsanalys har genomförts för förmånsbestämda pensionsplaner.
Om diskonteringsräntan skulle minska med 0,5 procent-enheter skulle värdet
av den svenska pensionsskulden öka med 2,6 MSEK, den tyska skulden med
2,9 MSEK och den brittiska med 13,1 MSEK.
Pensionskostnader i resultaträkningen 2021 2020
Förmånsbestämda pensionsplaner
Kostnad för pensioner intjänade under året 0,2
Räntekostnad, netto 1,3 0,5
Summa för perioden 1,5 0,5
Kostnad för avgiftsbestämda pensioner 47,1 55,8
Summa för perioden 48,6 56,3
Pensionskostnader i övrigt totalresultat 2021 2020
Förmånsbestämda pensioner
Omvärdering av pensionsskulder 5,9 31,7
Omvärdering av förvaltningstillgångar 3,2 7,9
Summa för perioden –9,1 23,7
Årsredovisning 2021107
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT ÖVRIGTLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER
Belopp som redovisas i balansräkningen 31 dec. 2021 31 dec. 2020
Storbritannien
Nuvärde av pensionsåtagande, fonderade planer 90,4 88,4
Verkligt värde på förvaltningstillgångar 97,3 83,7
Nettotillgång, fonderade planer –6,9 4,7
Summa Storbritannien –6,9 4,7
Sverige
Nuvärde av pensionsåtagande, ofonderade planer 41,4 42,7
Summa Sverige 41,4 42,7
Tyskland
Nuvärde av pensionsåtagande, ofonderade planer 43,5 44,1
Summa Tyskland 43,5 44,1
Övriga länder
Nuvärde av pensionsåtagande, ofonderade planer 6,6 5,8
Summa övriga länder 6,6 5,8
Redovisat värde vid periodens slut 84,6 97,3
6,9 MSEK har redovisats som Övrig långfristig tillgång och 91,5 MSEK har
redovisats som avttning för pensioner.
Avstämning av belopp redovisat
i balansräkningen 2021 2020
Ingående balans 1 jan. 97,3 82,1
Kostnad för pensioner intjänade under året och
administrations kostnader
0,2
Räntekostnad, netto 1,3 0,5
Omvärdering av pensionsskulder 5,8 31,7
Omvärdering av förvaltningstillgångar 3,2 7,9
Pensionsutbetalningar direkt av arbetsgivaren 3,6 4,0
Inbetalningar från arbetsgivaren 3,2 3,0
Övrigt 0,6 0,3
Valutakursdifferenser 1,1 −1,8
Utgående balans, 31 dec. 84,6 97,3
Avstämning av nuvärdet av pensionsskulder 2021 2020
Ingående balans 1 jan. 181,0 161,4
Kostnad för pensioner intjänade under året och
administrationskostnader
0,2
Räntekostnad 2,5 2,1
Omvärdering av pensioner;
– demograska antaganden 0,7 4,3
– nansiella antaganden –5,7 17,3
– erfarenhetsbaserade justeringar 0,6 10,1
Pensionsutbetalningar 3,6 4,0
Pensionsutbetalningar från förvaltningstillgångar –2,4
Övrigt 0,6 0,3
Valutakursdifferenser 9,5 9,9
Utgående balans, 31 dec. 181,9 181,0
Avstämning av förvaltningstillgångar
till verkligt värde 2021 2020
Ingående balans 1 jan. 83,7 79,3
Ränteintäkt 1,2 1,6
Avkastning utöver ränteintäkt 3,2 7,9
Inbetalningar från arbetsgivaren 3,2 3,0
Pensionsutbetalningar från förvaltningstillgångar –2,4
Valutakursdifferenser 8,4 8,1
Utgående balans, 31 dec. 97,3 83,7
Förvaltningstillgångarna utgörs av investeringar i Deferred Allocation Funding
With-Prots hos Aviva, Storbritanniens största försäkringsbolag. Fondens
medel investeras i en mix av aktier, obligationer och fast egendom, med en
samlad riskprol på låg till medelhög ni.
Väsentliga aktuariella
antagandena som tillämpats 2021 2020
Sverige:
Diskonteringsränta, % 1,55 0,85
Framtida pensionshöjningar, % 2,20 2,00
Livslängd DUS14 DUS14
Storbritannien:
Diskonteringsränta, % 1,80 1,35
Framtida löneökningar, % 2,45 2,00
Framtida pensionshöjningar, % 2,20 2,05
Livslängd PxA08 PxA08
Tyskland:
Diskonteringsränta, % 0,65 0,35
Framtida pensionshöjningar, % 2,00 1,60
Livslängd RT 2018 G RT 2018 G
PROGNOS ÖVER DET KOMMANDE ÅRETS
KASSAFLÖDE, FÖRMÅNSBESTÄMDA PENSIONER
De förväntade avgifterna till pensionsplanerna för nästkommande år uppgår
till 6,8 MSEK (6,8).
Årsredovisning 2021108
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT ÖVRIGTLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER
Not 24. Avsättningar
2021
Garanti-
åtaganden
Personal-
kostnader
Slut -
besiktnings-
kostnader
Övriga
avsättningar Totalt
Ingående balans 1 jan. 23,9 39,4 2,9 21,2 87,4
Årets avsättning 8,8 24,0 2,7 7,7 43,3
Ianspråktagna belopp 6,1 19,8 –2,3 –12,9 41,1
Återring av ej ianspråktagna belopp 3,9 3,8 0,1 0,7 8,4
Omklassiceringar
Valutakursdifferenser 0,8 1,8 1,8 3,3
Utgående balans, 31 dec. 23,6 41,6 3,2 17,1 85,5
Varav av kortfristigt 0,0 2,0 3,2 0,0 5,2
2020
Garanti-
åtaganden
Personal-
kostnader
Slut-
besiktnings-
kostnader
Övriga
avsättningar Totalt
Ingående balans 1 jan. 22,3 25,1 3,8 25,1 76,3
Årets avsättning 9,2 22,0 0,9 6,7 38,8
Ianspråktagna belopp 7,4 4,7 −1,8 6,5 –20,4
Återring av ej ianspråktagna belopp –2,0 1,1 0,1 3,2
Omklassiceringar 2,7 0,2 3,1 0,2
Valutakursdifferenser 0,9 2,1 0,9 3,9
Utgående balans, 31 dec. 23,9 39,4 2,9 21,2 87,4
Varav av kortfristigt 0,5 10,0 2,9 13,4
Övriga avsättningar inkluderar villkorad köpeskilling avseende förrvet av Alimak Group CSS AB, 10 MSEK (10 MSEK). Avttningen förväntas utnyttjas 2024.
Resterande långfristiga avsättningar beräknas utnyttjas inom 3 år.
Årsredovisning 2021109
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT ÖVRIGTLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER
Not 25. Upplupna kostnader
och förutbetalda intäkter
31 dec.
2021
31 dec.
2020
Personalkostnader 93,2 87,5
Förutbetalda intäkter 4,8 13,8
Projektkostnader, installationsprojekt 37,6 27,0
Konsultarvoden 14,2 8,7
rsäljningsprovision 4,4 5,1
Övriga poster 39,3 46,3
Totalt 193,6 188,4
Not 26. Ställda säkerheter och
eventualförpliktelser
31 dec.
2021
31 dec.
2020
Ställda säkerheter
Kapitalförsäkring 27,9 21,2
Övrigt 4,1 3,3
Summa ställda säkerheter 32,0 24,5
Eventualförpliktelser
Garantiåtaganden, FPG/PRI 0,6 0,6
Övriga eventualförpliktelser 400,1 361,0
Summa eventualförpliktelser 400,7 361,6
Koncernen har direkta avgiftsbestämda pensionsplaner som omfattar både
nuvarande och tidigare vd & koncernchefen. Pensionsplanerna är säkerställda
genom en pantförskriven företagsägd kapitalförsäkring vars värde vid
utngen av räkenskapret uppgick till 27,9 MSEK (21,2).
Övriga eventualförpliktelser avser i huvudsak utställda motförbindelser
för koncernföretags åtaganden gentemot kunder.
Not 27. Checkräkningskredit
31 dec.
2021
31 dec.
2020
Beviljade kreditlimiter 213,1 192,6
Outnyttjad del 153,1 143,9
Utnyttjat kreditbelopp 60,0 48,7
Not 28. Förvärv och avyttringar
Alimak Group ingick den 1 juli 2021 ett avtal om att förvärva aktierna i Cento
Engineering Group, en brittisk BMU-installations- och serviceleveranr med
en stor andel av serviceportföljen bestående av Manntechenheter. Cento Eng-
ineering Groups omttning år 2020 uppgick till 5,1 MGBP (cirka 60 MSEK) och
retaget kommer att bli en del av Alimak Groups BMU-division. Köpeskillingen
var inte väsentlig i förhållande till Alimak Groups börsrde.
Not 29. Händelser efter balansdagen
TILLFÖRORDNAD CHEF FÖR BMU-DIVISIONEN
Per den 1 januari 2022 har Ole Kristian Jødahl, VD och koncernchef för Alimak
Group, även tagit rollen som tillförordnad chef för BMU-divisionen. Rekryte-
ringsprocessen för att hitta en permanent EVP för divisionen pågår.
ÅTERKÖP AV AKTIER
Processen för återköp av egna aktier som inleddes den 17 december 2021,
slutfördes den 7 januari 2022. Huvudsyftet med återköpet av aktier var att
kerställa Alimak Groups åtagande att leverera aktier enligt koncernens
aktieoptionsprogram. Totalt återköptes 450 000 aktier i enlighet med bemyn-
digandet varav 303 000 aktier återköptes under 2022. Snittpriset per aktie
uppgick till 113 SEK.
STRATEGISK ÖVERSYN AV WIND-DIVISIONEN
Den 10 februari initierade Alimak Group en strategisk översyn av Wind
divisionen. För att säkerställa bästa möjliga förutttning för koncernen
att effektivt utra bolagets strategi samt optimera värdet för bolagets
aktieägare, har styrelsen beslutat att genomföra en strategisk översyn av
Wind divisionen genom att se framtida alternativa strategier för division,
inklusive en eventuell avyttring.
Processen kommer att genomföras under 2022 och det är inte säkerställt
att det kommer resultera i några betydande förändringar för koncernen.
INFORMATION GÄLLANDE SITUATIONEN I UKRAINA
Kriget i Ukraina är en mänsklig tragedi och våra tankar går till alla de
som drabbats av den fruktansrda situtationen. Alimak Group följer
utvecklingen noga och de konsekvenser den kan få för bolagets anställda,
partners, kunder och för bolagets verksamhet. Alimak Group hade per 31
december 2021 inga för koncernen väsentliga tillgångar, avtal eller leverantörer
med koppling till Ukraina eller Ryssland. Bolaget har beslutat att stoppa alla
leveranser till Ryssland tills vidare och gör inga nya affärer i området.
Årsredovisning 2021110
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT ÖVRIGTLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR FINANSIELLA RAPPORTER
Belopp i MSEK Not 2021 2020
Intäkter 12,4 20,9
Administrationskostnader A2, A3, A4 –35,6 –48,3
Rörelseförlust –23,3 –27,4
Finansiella intäkter A5 418,4 286,4
Finansiella kostnader A5 –38,7 –18,9
Resultat efter nansiella poster 356,4 240,1
Bokslutsdispositioner
Förändring av obeskattade reserver A7 –33,0 –15,9
Koncernbidrag, erhållna A2 130,0 75,0
Resultat före skatt 453,4 299,2
Skatter A6 -21,5 –10,8
Årets resultat 431,8 288,4
Belopp i MSEK Not 2021 2020
Årets resultat 431,8 288,4
Övrigt totalresultat
Årets totalresultat 431,8 288,4
Moderbolagets resultaträkning Moderbolagets totalresultat
Årsredovisning 2021111
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Belopp i MSEK Not 31 dec. 2021 31 dec. 2020
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Finansiella tillgångar
Andelar i koncernföretag A8 1 898,4 1 898,4
Uppskjuten skattefordran A6 4,2 3,1
Andra långfristiga fordringar 4,1 6,9
Summa anläggningstillgångar 1 906,8 1 908,4
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Fordringar hos koncernföretag 1 946,1 1 617,0
Övriga kortfristiga fordringar A9 17, 1 28,1
1 963,1 1 645,1
Kassa och bank 67,6 11,0
Summa omsättningstillgångar 2 030,7 1 656,1
SUMMA TILLGÅNGAR 3 937,5 3 564,5
Belopp i MSEK Not 31 dec. 2021 31 dec. 2020
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital A14
Bundet eget kapital
Aktiekapital 1,1 1,1
Uppskrivningsfond 200,0 200,0
201,1 201,1
Fritt eget kapital
Överkursfond 1 750,6 1 750,6
Balanserade vinstmedel 908,5 792,2
Årets resultat 431,8 288,4
3 090,9 2 831,2
3 292,0 3 032,3
Obeskattade reserver A11 96,2 63,2
Långfristiga skulder
Långfristiga låneskulder A12 50,0
50,0
Kortfristiga skulder
Skulder till koncernföretag 464,6 438,3
Övriga kortfristiga skulder A10 34,7 30,7
499,4 469,0
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 3 937,5 3 564,5
För information om moderbolagets ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se not A11.
Moderbolagets balansräkning
Årsredovisning 202111 2
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Belopp i MSEK 2021 2020
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt 453,4 299,2
Justeringar för poster som inte ingår i kassaödet, m.m. -97,1 –59,0
Kassaöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning (−)/minskning (+) av rörelsefordringar 23,1 –21,4
Ökning (+)/minskning (−) av rörelseskulder –6,1 7, 1
Betald inkomstskatt –2,9 –53,7
Kassaöde från den löpande verksamheten 370,3 172,2
Investeringsverksamheten
Förvärv av nansiella tillgångar 0,0
Kassaöde från investeringsverksamheten 0,0
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån 150,0 90,0
Amortering av lån –365,9 –436,3
Koncernbidrag, erhållna 75,0 190,0
Förvärv av egna aktier –16,4
Utställda köpoptioner 5,1
Utbetald utdelning –161,6 –94,3
Kassaöde från nansieringsverksamheten –313,6 –250,6
Nettoförändring av likvida medel 56,6 –78,4
Likvida medel vid årets början 11,0 89,4
Likvida medel vid årets slut 67,6 11,0
MODERBOLAGETS TILLÄGGSUPPLYSNINGAR TILL KASSAFLÖDESANALYS
Belopp i MSEK 2021 2020
Erhållen/erlagd ränta
Erhållen ränta 41,9 36,3
Erlagd ränta –2,9 –8,7
Erhållen utdelning 350,0 250,0
Justeringar för poster som inte ingår i kassaödet, m.m.
Erhållet ej inbetalt koncernbidrag –130,0 –75,0
Förändring av obeskattade reserver 33,0 15,9
Justeringar för övriga poster som inte ingår i kassaödet, m.m. –0,1 0,1
Totalt –97,1 –59,0
Moderbolagets kassaödesanalys
Årsredovisning 202111 3
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
2020
Belopp i TSEK
Aktie-
kapital
Uppskriv-
ningsfond Överkursfond
Balanserat
resultat inkl.
årets resultat
Summa
eget kapital
Ingående balans 1 jan. 1083 200000 1750627 886 443 2 838153
Utdelning –94256 –94256
Återköp av egna aktier
Årets resultat 288426 288426
Utgående eget kapital den 31 december
1083 200000 1750627 1080613 3032323
2021
Belopp i TSEK
Aktie-
kapital
Uppskriv-
ningsfond Överkursfond
Balanserat
resultat inkl.
årets resultat
Summa
eget kapital
Ingående balans 1 jan. 1 083 200 000 1 750 627 1 080 613 3 032 323
Utdelning –161 593 –161 593
Återköp av egna aktier – 16 292 –16 292
Årets resultat 431 841 431 841
Aktierelaterade ersättningar 667 667
Utställda köpoptioner 5 017 5 017
Utgående eget kapital den 31 december 1 083 200 000 1 750 627 1 340 253 3 291 963
Rapport över förändringar i moderbolagets eget kapital
Årsredovisning 202111 4
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Not A1. Redovisningsprinciper
INFORMATION OM BOLAGET
Alimak Group AB (publ), med organisationsnummer 556714-1857, bedriver
verksamhet i associationsformen aktiebolag. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Huvudkontorets adress är Blekholmstorget 30, 111 64 Stockholm.
Moderbolaget tillämpar Rådet för nansiell rapporterings rekommendation
RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Alimak Group AB tillämpar de
undantag fn IFRS 16 som medges enligt RFR 2. Leasing redovisas som
operationell leasing. Nyttjanderättstillgångar eller leasingskulder redovisas
inte i balansräkningen. Moderbolaget tillämpar i övrigt samma principer som
koncernen. Om avvikelser förekommer kommenteras de särskilt.
KONCERNBIDRAG OCH AKTIEÄGARTILLSKOTT
Aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital hos mottagaren och aktiveras
i aktier och andelar hos givaren, i den mån nedskrivning ej erfordras.
Koncernbidrag redovisas i resultaträkningen som en bokslutsdisposition.
ANDELAR I DOTTERBOLAG
Andelar i dotterbolag redovisas enligt anskaffningsvärdemetoden. Förvärvs-
relaterade kostnader för dotterbolag kostnadsförs i koncernredovisningen och
ingår som del i anskaffningsvärdet för andelar i dotterbolag. Det redovisade
värdet för andelar i dotterbolag prövas årligen avseende eventuellt nedskriv-
ningsbehov eller då indikation på nedskrivningsbehov föreligger.
Not A2. Försäljning och inköp
till och från koncernföretag
Av nettoomsättningen avser 100% (100) andra koncernföretag.
Av rörelsekostnaderna avser 16% (15) inköp fn andra koncernföretag.
Koncernbidrag har erhållits fn Alimak Group Management AB med
130,0 (75,0) MSEK.
Not A3. Antal anställda och ersättningar till
anställda samt till styrelse och ledande
befattningshavare
Genomsnittligt antal
anställda
2021 2020
Antal
Varav
kvinnor, % Antal
Varav
kvinnor, %
Sverige 2 0 3 33
Andelen kvinnor i Alimak Groups
styrelse och ledning, %
2021
kvinnor, %
2020
kvinnor, %
Styrelse 44 33
Övriga ledande befattningshavare 44 22
2021 2020
Löner, ersättningar och
sociala kostnader
Styrelse
och vd
Övriga
anställda
Styrelse
och vd
Övriga
anställda
ner och erttningar 9,2 3,2 7,8 11,0
(varav tantiem o.d.) (1,7) (0,2) (0,5) (0,4)
Sociala kostnader 3,4 1,7 4,2 5,9
(varav pensionskostnader) (1,8) (0,1) (1,7) (4,1)
Totalt 12,6 4,9 12,0 16,9
Årets kostnad för styrelsearvoden, enligt beslut på årsstämman 2021, uppgick
till 2,8 MSEK (2,5) exklusive sociala avgifter.
Vd:n och tidigare vd:n omfattas av en direktpensionsplan som är klassi-
cerad och redovisas som en avgiftsbestämd plan. Moderbolagets utesende
rpliktelse enligt denna plan uppgår till 20,0 MSEK (14,5). Direktpensions-
planen är säkerställd genom en pantförskriven företagsägd kapitalförsäkring.
r ytterligare information om ersättningar till styrelseledamöter, vd och
övriga medlemmar i koncernledningen, se not 7 till koncernredovisningen.
Noter till moderbolagets redovisning
Belopp är i MSEK om inget annat anges.
Årsredovisning 202111 5
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Not A4. Ersättning till revisorer
2021 2020
Ernst & Young AB
Revisionsuppdrag 1,3 1,2
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 0,2 0,5
Totalt 1,5 1,7
Not A5. Finansiella intäkter och kostnader
2021 2020
Finansiella intäkter
Utdelning 350,0 250,0
Ränteintäkter från koncernföretag 41,8 35,1
Ränteintäkter, övriga 0,0 1,3
Valutakursvinster 26,5
Totalt 418,4 286,4
Finansiella kostnader
Räntekostnader till koncernföretag 0,0 0,8
Räntekostnader, kreditinstitut –2,9 7,9
Valutakursförluster –26,4 –1.6
Övriga nansiella kostnader 9,4 8,6
Totalt –38,7 –18,9
nteintäkter och kostnader till koncernföretag avser interna nansiella
mellanhavanden. Mellanhavandena hanteras via cash pool strukturer
alternativt som fysiska lån.
Not A6. Skatt
Skattekostnad 2021 2020
Aktuell skatt –22,7 11,5
Uppskjuten skatt 1,1 0,7
Totalt –21,5 –10,8
Avstämning av effektiv skatt 2021 2020
Resultat före skatt 453,4 299,2
Skattekostnad enligt svensk skattesats, 20,6%
(21,4%)
93,4 –64,0
Skatteeffekt ej skattepliktiga intäkter 72,1 53,5
Skatteeffekt ej avdragsgilla kostnader
Uppskjuten skatt föregående år 0,5 –0,3
Aktuell skatt föregående år 0,7
Skattekostnad –21,5 –10,8
2021 2020
Uppskjutna skatte-
fordringar och skat-
teskulder
Till-
gångar Skulder Netto
Till-
gångar Skulder Netto
Pensioner och liknande
förpliktelser
4,2 4,2 3,1 3,1
Totalt 4,2 4,2 3,1 3,1
Not A7. Förändring av obeskattade reserver
2021 2020
rändring periodiseringsfonder 33,0 15,9
Totalt –33,0 –15,9
Årsredovisning 202111 6
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Not A8. Andelar i koncernföretag
2021 2020
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 1 jan. 1 898,4 1898,4
Utgående balans, 31 dec. 1 898,4 1898,4
Ackumulerade nedskrivningar
Ingående balans 31 jan.
Årets nedskrivningar
Utgående balans, 31 dec.
Redovisat värde vid årets utgång 1 898,4 1898,4
2021 2020
Dotterbolag/organisationsnummer/säte
Antal
andelar Innehav, %
Bokfört
värde
Bokfört
värde
Moderbolagets innehav
Alimak Group Management AB/556064-1739/ Stockholm, Sverige 6378000 100,0 1 898,4 1898,4
Dotterbolags innehav, exkl. vilande och holdingbolag
E W Cox Middle east LLC/521637/ Dubai, Förenade Arabemiraten
Alimak Group Australia Pty Ltd/ACN 005 538 947/ Victoria, Australien
Alimak Group Benelux N.V/0479.695.484/ Wommelgem, Belgien
Alimak do Brasil Elevadores LLtda/01.452.037/0001-13/ Sao Paulo, Brasilien
Avanti Brasil Sistemas Eólicos Ltd/13.821.193/0001-93/ Sao Paolo, Brasilien
Alimak Group Swiss AG/CHE-317.026.357/ Nänikon, Schweiz
Alimak Group Vertical Access Equipment (Changshu)Co/913205817855800000/ Changshu, Kina
Avanti Wind Systems Co. Ltd/91310000666001712P/ Shanghai, Kina
Avanti Wind Systems Co. Manufacturing Ltd/911201165864046420/ Tianjin, Kina
Cox Gomyl Shanghai Ltd/91310115717861932C/ Shanghai, Kina
Cox Gomyl Shenzen Ltd/91440300550321829B/ Shenzen, Kina
Alimak Group Deutschland GmbH/ HRB 229733 / Mammendorf, Tyskland
Årsredovisning 202111 7
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
2021 2020
Dotterbolag/organisationsnummer/säte
Antal
andelar Innehav, %
Bokfört
värde
Bokfört
värde
Alimak Group Denmark A/S/29215146/ Them, Danmark
Avanti Wind Systems S.L./B92721729/ La Muela (Zaragoza), Spanien
Avanti Wind Systems Technology S.L./B99358095/ La Muela (Zaragoza), Spanien
Avanti Wind Systems Instalaciones Servicios S.L./B99432767/ La Muela (Zaragoza), Spanien
Cox Gomyl Operations S.A.U/ESA-79247433/ Madrid, Spanien
Alimak Group France SAS/348 000 480/ Neuilly En Thelle, Frankrike
Alimak Group UK Ltd/00930125/Rushden, Storbritannien
Alimak Group HK Ltd/409200/Hong Kong SAR, Kina
Manntech (HK) Ltd/923086/Hong Kong SAR, Kina
Alimak Group India Pvt Ltd/U52341TG2008PTC070216/ Secunderbad, Indien
Avanti Wind Systems India Pvt Ltd/U45207TN2009PTC072550/ Chennai, Indien
Alimak Group Italy Srl/83514/ Colle di Val d’Elsa (SI), Italien
Alimak Group Korea CO. Ltd/134511-008266/ Seongnam-si, Sydkorea
CoxGomyl Macau Ltd/22994 SO/ Macau, SAR, Kina
Alimak Group Malaysia Sdn Bhd/199901025552 (500452-H)/ Bukit Kemuning, Shah Alam, Malaysia
Alimak Group Benelux BV/20094140/ Tillburg, Nederländerna
Alimak Group Norway A/S/971171898/ Godvik, Norge
Alimak Group Rus Ltd/Moscow/771001001/ Moscow, Ryssland
Alimak Group Singapore Pte Ltd/199905041/ Singapore
Alimak Group Sweden AB/556033-7528/ Skellefteå, Sverige
Alimak Group US Inc /2018363415001/ Webster TX, USA
Redovisat värde vid årets utgång 1 898,4 1898,4
Bolag som är undantagna upplysningskrav:
I 2019 fusionerades Alimak Hek GmbH och Avanti Wind Systems GmbH in i
Manntech Fassadenbefahrsysteme GmbH, som bytte namn till Alimak Group
Deutschland GmbH, med säte i Mammendorf i Tyskland. Bolaget är undantaget
från upplysningskrav enligt § 264 st. 3 i den tyska handelslagen (”HGB”).
Årsredovisning 202111 8
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Note A9. Övriga kortfristiga fordringar
2021 2020
Skattefordran 14,2 23,7
Övriga fordringar
Förutbetalda kostnader upplupen intäkt 2,8 4,4
Total 17,1 28,1
Note A10. Övriga kortfristiga skulder
2021 2020
Leverantörsskulder 0,7 2,3
Skatteskulder 21,8 11,5
Moms-skuld 1,3 1,9
Semesterskuld 1,3 0,6
Övriga skulder 2,0 2,6
Upplupna löner 3,7 3,1
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 4,0 8,7
Total 34,7 30,7
Note A11. Obeskattade reserver
2021 2020
Periodiseringsfonder 96,2 63,2
Total 96,2 63,2
Not A12. Långfristiga låneskulder
31 dec. 2021
Förfallostruktur
Redo-
visat
värde <1 år
1 år–
5 år >5 år
Lån hos kreditinstitut 50,0 0,4 50,5
Redovisat värde vid årets utgång 50,0 0,4 50,5
31 dec. 2020
Förfallostruktur
Redo-
visat
värde <1 år
1 år–
5 år >5 år
Lån hos kreditinstitut
Redovisat värde vid årets utgång
Under 2020 återbetalades alla lån. För 2021 har lån om 50,0 MSEK upptagits.
Belopp som förfaller inom ett år avser kontraktuella räntebetalningar.
Not A13. Ställda säkerheter och
eventualförpliktelser
2021 2020
Ställda säkerheter
För direktpensionsåtaganden 20,0 14,5
Totalt 20,0 14,5
Eventualförpliktelser
Borgensåtagande för dotterbolags skulder till
kreditinstitut
654,7 833,8
Motförbindelser för dotterbolags garantier 286,1 213,6
Totalt 940,9 1 047,4
Koncernen har en avgiftsbestämd pensionsplan som avser den verkställande
direktören och tidigare verkställande direktör. Pensionsplanen är säkerställd
genom en pantförskriven företagsägd kapitalförsäkring.
Not A14. Eget kapital
FÖRESLAGEN VINSTDISPOSITION, KRONOR
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel
Balanserade vinstmedel 2 659 039 334
Årets resultat 431 840 652
Styrelsen föreslår att
dessa vinstmedel disponeras enligt följande
Utdelning på 3,30 kronor per aktie till aktieägare
1
176 270 325
Avgår återköp av egna aktier 34 397 523
I ny räkning balanseras 2 880 212 138
1. Som avstämningsdag för utdelning föreslås den 5 maj 2022. Föreslaget belopp för
utdelning motsvarar 3,30 kronor per aktie, baserat på det bentliga antalet aktier som
är 54157861, men exklusive de 742 611 aktier som innehas av koncernen.
Not A15. ndelser efter balansdagen
Se not 29 till koncernredovisningen för information om händelser efter
balansdagen.
Årsredovisning 2021119
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Undertecknade försäkrar att koncern- och årsredovisningen har upp-
rättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder (IFRS),
sådana de antagits av EU, respektive god redovisningssed och ger en
rättvisande bild av koncernens och bolagets ställning och resultat,
samt att koncernförvaltningsberättelsen och förvaltningsberättelsen
ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och
bolagets verksamhet, nansiella ställning och nansiella resultat samt
beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som de företag
som ingår i koncernen står inför.
Stockholm, 16 mars 2022
Styrelsens underskrifter
Helena Nordman-Knutson
Styrelseledamot
Christina Hallin
Styrelseledamot
Örjan Fredriksson
Styrelseledamot och arbetstagarrepresentant
Christina Lindberg Ghimpu
Styrelseledamot och arbetstagarrepresentant
Ole Kristian Jødahl
Vd & koncernchef, styrelseledamot
Vår revisionsberättelse har lämnats den 18 mars 2022
Ernst & Young AB
Henrik Jonzén
Auktoriserad revisor
Johan Hjertonsson
Styrelseordförande
Tomas Carlsson
Styrelseledamot
Sven Törnkvist
Styrelseledamot
Petra Einarsson
Styrelseledamot
Årsredovisning 2021120
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Alimak Group AB (publ), org nr 556714-1857
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN
OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen för Alimak Group AB (publ) för år 2021 med undantag för
bolagsstyrningsrapporten på sidorna 6879. Bolagets årsredovisning
och koncernredovisning ingår på sidorna 52–120 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av moderbolagets nansiella ställning per den 31 december 2021
och av dess nansiella resultat och kassaöde för året enligt årsredo
-
visningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med års-
redovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av koncernens nansiella ställning per den 31 december 2021 och
av dess nansiella resultat och kassaöde för året enligt International
Financial Reporting Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och
årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrnings
-
rapporten på sidorna 68–79. Förvaltningsberättelsen är förenlig med
årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen
och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncern
-
redovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rap-
port som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlig-
het med Revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA)
och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhål
-
lande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta
innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga för
-
bjudna tjänster som avses i Revisorsförordningens (537/2014) artikel
5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande
fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända
-
målsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
rskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som
enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för
revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den
aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för revi
-
sionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och kon-
cernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden
om dessa områden. Beskrivningen nedan av hur revisionen genomför
-
des inom dessa områden ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns
ansvar i vår rapport om årsredovisningen också inom dessa områden.
Därmed genomfördes revisionsåtgärder som utformats för att beakta
vår bedömning av risk för väsentliga fel i årsredovisningen och kon
-
cernredovisningen. Utfallet av vår granskning och de granskningsåt-
gärder som genomförts för att behandla de områden som framgår
nedan utgör grunden för vår revisionsberättelse.
Annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovis-
ningen och koncernredovisningen och åternns på sidorna 1–51 samt
125–129. Även ersättningsrapporten för räkenskapsåret 2021 utgör
annan information. Det är styrelsen och verkställande direktören som
har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovis
-
ningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med
bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredo
-
visningen är det vårt ansvar att läsa den information som identieras
ovan och överga om informationen i väsentlig utsträckning är oför
-
enlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna
genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under
revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla
väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna infor
-
mation, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en
Värdering Goodwill
Beskrivning av området Hur detta område beaktades i revisionen
Redovisat värde för goodwill uppgick till 2 362,0 MSEK per den 31 december
2021, vilket motsvarar 40% av bolagets totala tillgångar. Som framgår av not
13 testas goodwill med avseende på potentiellt nedskrivningsbehov när det
nns indikation på att värdet har försämrats, eller åtminstone en gång om året.
Goodwill allokeras till kassagenererande enheter och i de fall det redovisade
värdet överstiger det beräknade återvinningsvärdet skrivs tillgången ned
till sitt återvinningsvärde. Återvinningsvärdena för de kassagenererande
enheterna fastställs genom beräkning av nyttjandevärdet. I not 13 framgår att
prognoserna över kassaöden sträcker sig över 5 år och är baserade på kon-
cernens strategiska planer som godkänts av koncernledningen och styrelsen
med antagande om en långsiktig tillväxttakt om 2 procent. Vidare framgår i
not 13 att goodwill under 2021 har allokerats om mellan de kassagenererande
enheterna till följd av den nya divisionsstrukturen. På grund av de antaganden
och bedömningar som kvs för att beräkna nyttjandevärdet har vi bedömt att
värdering av goodwill är ett särskilt betydelsefullt område i vår revision.
I vår revision har vi utvärderat bolagets process för att upprätta nedskriv-
ningstest av goodwill. Vi har granskat hur kassagenererande enheter
identieras mot fastställda kriterier och jämfört med hur bolaget internt
följer upp verksamheten. Vi har utvärderat bolagets värderingsmetoder
och beräkningsmodeller, bedömt rimligheten i gjorda antaganden och
nslighetsanalyser för förändrade antaganden med hjälp av våra interna
värderingsspecialister och gjort jämförelser mot historiska utfall samt pre-
cision i tidigare gjorda prognoser. Rimligheten i använd diskonteringsränta
och långsiktig tillxt för respektive enhet har utvärderats genom bl.a.
jämförelser med andra bolag i samma bransch och aktuella marknadsdata.
Vidare har vi granskat årets omallokering av goodwill. Vi har även granskat
lämnade upplysningar i årsredovisningen.
Årsredovisning 2021121
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att
rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att den ger
en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncern
-
redovisningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen och
verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de
bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncern
-
redovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av
bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är
tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta
verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift.
Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och
verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verk
-
samheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av
detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets nansiella
rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovis-
ningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra utta
-
landen. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan nns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rim
-
ligen kan förntas påverka de ekonomiska beslut som användare fat-
tar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revi
-
sionen. Dessutom:
identierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i års
-
redovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, utformar och utför granskningsåtgär
-
der bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis
som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund för
våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet
till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet
som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta age
-
rande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig
information eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll
som har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåtgär
-
der som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för
att uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används
och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskatt
-
ningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande
direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet
av årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi drar också en
slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om det nns
någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller
förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets för
-
måga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det
nns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen
fästa uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen om
den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är
otillräckliga, modiera uttalandet om årsredovisningen och koncern
-
redovisningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som
inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan fram
-
tida händelser eller förhållanden göra att ett bolag inte längre kan
fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och inne
-
hållet i årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland upp-
lysningarna, och om årsredovisningen och koncernredovisningen
återger de underliggande transaktionerna och händelserna på ett
sätt som ger en rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende
den nansiella informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna
inom koncernen för att göra ett uttalande avseende koncernredo
-
visningen. Vi ansvarar för styrning, övervakning och utförande av
koncernrevisionen. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Intäktsredovisning
Beskrivning Hur detta område beaktades i revisionen
Intäkterna uppgick för år 2021 till 3 727,8 MSEK i koncernens rapport över
totalresultat. Som framgår av not 2 redovisas intäkter från försäljning av
varor vid den tidpunkt när kontrollen över varan har överrts till kunden. När
de sålda varorna i hög grad är kundanpassade och det nns en legal rätt till
betalning, redovisas intäkter över tid. Nedlagda utgifter jämfört med totala
beräknade utgifter används för att beräkna i vilken grad överföring av kontroll
över varan har skett till kunden. Intäkter från utförda tjänster redovisas vid
den tidpunkt som tjänsten är utförd. Inkter fn uthyrning av egentillverkad
utrustning redovisas linjärt över hyresperioden. Vi har bedömt redovisningen
av inkter som ett särskilt betydelsefullt område i revisionen baserat på att
bolaget gör bedömningar genom tolkning av avtal och leveransvillkor samt
uppskattningar vid mätning av förlopp mot ett fullständigt uppfyllande av ett
prestationtagande för inkter redovisade över tid, vilket i hög grad påverkar
i vilken period intäktsredovisning sker.
I vår revision har vi utvärderat bolagets intäktsredovisningsprocesser. Vi
har utfört analytisk granskning, genomgång av avtal samt utrt stickprov-
skontroller av periodiseringar i samband med årsbokslutet per 31 december
2021 mot underliggande kundavtal och leveransvillkor. För kundanpassade
produkter där intäkter redovisas över tid har vi för ett urval utvärderat led-
ningens uppskattning av mätning av förlopp mot ett fullständigt uppfyllande
av ett prestationsåtagande samt stickprovsvis testat att nedlagda kostna-
der enligt fakturor och arbetade timmar är hänförliga till de kundanpassade
produkterna. Vi har även granskat lämnade upplysningar i årsredovisningen.
Årsredovisning 2021122
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade
omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också
informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland
de eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi
identierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt
relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relatio
-
ner och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt oberoende,
samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att eliminera hoten
eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka
av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste
bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör
de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa
områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författ
-
ningar förhindrar upplysning om frågan.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT
LAGAR OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
REVISORNS GRANSKNING AV FÖRVALTNING
OCH FÖRSLAGET TILL DISPOSITIONER AV
BOLAGETS VINST ELLER FÖRLUST
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision
av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning av Alimak
Group AB (publ) för år 2021 samt av förslaget till dispositioner beträf
-
fande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i
förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkstäl
-
lande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är obero
-
ende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisors-
sed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända
-
målsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträf-
fande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar
detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med
hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart,
omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och kon
-
cernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i
övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande
bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse
att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsför
-
valtningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontroll-
eras på ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den
löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och
bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bok
-
föring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medels-
förvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med
en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot
eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredo
-
visningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att
med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med
aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för
att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kom
-
mer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använ
-
der vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställ-
ning under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och försla-
get till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst
på revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgär
-
der som utförs baseras på vår professionella bedömning med
utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar
granskningen på sådana åtgärder, områden och förhållanden som är
väsentliga för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle
ha särskild betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar
fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållan
-
den som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som under-
lag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträf-
fande bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade
yttrande samt ett urval av underlagen för detta för att kunna bedöma
om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har
vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direk
-
ren har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett for-
mat som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten)
enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för
Alimak Group AB (publ) för år 2021.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten #[checksumma] upprät
-
tats i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till Alimak Group AB (publ) enligt god revisors
-
sed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsen
-
liga som grund för vårt uttalande.
Årsredovisning 2021123
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det nns en sådan
intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer
nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktighe
-
ter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i
allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4
a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår
granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgär
-
der för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett
format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för
att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan nns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rim
-
ligen kan förntas påverka de ekonomiska beslut som användare fat-
tar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för revisionsfö
-
retag som utför revision och översiktlig granskning av nansiella rap-
porter samt andra bestyrkandeuppdrag och näraliggande tjänster och
har därmed ett allsidigt system för kvalitetskontroll vilket innefattar
dokumenterade riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av yrkese
-
tiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar
och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om
att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering av årsredovisningen och koncernredovisning.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att
bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för
hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte
att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn
till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effek
-
tiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också en
utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen en teknisk valide
-
ring av Esef-rapporten, dvs. om len som innehåller Esef-rapporten
uppfyller den tekniska specikation som anges i kommissionens dele
-
gerade förordning (EU) 2019/815 och en avstämning av att Esef-
rapporten överensstämmer med den granskade årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida Esef-
rapporten har märkts med iXBRL som möjliggör en rättvisande och
fullständig maskinläsbar version av koncernens resultat-, balans- och
egetkapitalräkningar samt kassaödesanalysen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på sid-
orna 66–77 och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att
vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning
och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing
och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger
oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet
med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen
samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovis
-
ningens och koncernredovisningens övriga delar samt i överensstäm-
melse med årsredovisningslagen.
Ernst & Young AB, Box 7850, 103 99 Stockholm, utsågs till Alimak
Group (publ) ABs revisor av bolagsstämman den 6 maj 2021 och har
varit bolagets revisor sedan 3 oktober 2013.
Stockholm den 18 mars 2021
Ernst & Young AB
Henrik Jonzén
Auktoriserad revisor
Årsredovisning 2021124
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över nansiell ställning
Koncernens
kassaödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till
koncernredovisningen
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets
totalresultat
Moderbolagets
balansräkning
Moderbolagets
kassaödesanalys
Rapport över
förändringar
i moderbolagets
eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Övrigt
Årsredovisning 2021125
Nyckeltal
Aktien
Information till aktieägare
Denitioner
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGT
Nyckeltal
2021 2020 2019 2018 2017
Orderingång, MSEK 3 771,7 3 761,3 4 363,2 4 621,1 4 101,2
Intäkter, MSEK 3 727,8 3 740,3 4 587,4 4 320,4 4 000,7
EBITDA, MSEK 614,2 456,4 762,2 557,5 529,4
EBITA, MSEK 482,8 318,9 608,2 490,5 464,7
EBITA-marginal, % 13,0 8,5 13,3 11,4 11,6
EBIT, MSEK 448,1 277,5 565,1 439,4 416,8
EBIT-marginal, % 12,0 7, 4 12,3 10,2 10,4
Periodens resultat, MSEK 307,5 182,8 394,0 344,0 291,6
Periodens totalresultat, MSEK 486,6 –62,5 447,3 447,0 208,4
Kassaöde från den löpande
verksamheten, MSEK 645,9 505,1 502,1 239,9 335,4
Kassaöde för perioden, MSEK 103,7 –65,9 –55,5 1,2 114,8
Kassaöde från den löpande
verksamheten/EBITDA 1,05 1,10 0,66 0,43 0,63
Antal aktier, i tusental 54 157,9 54 157,9 54 157,9 54 157,9 43 326,3
Genomsnittligt antal aktier, i tusental 54 157,9 54 157,9 54 157,9 54 157,9 51 130,9
Vinst per aktie SEK 5,68 3,37 7,28 6,35 5,58
Kassaöde per aktie, SEK 1,92 –1,21 –1,02 0,02 2,12
Eget kapital per aktie, SEK 70,91 65,14 68,03 62,96 57,23
2021 2020 2019 2018 2017
Summa tillgångar, MSEK 5 901,7 5 619,4 6 416,9 6 032,3 5 577,0
Likvida medel vid periodens slut, MSEK 348,5 225,6 313,6 355,6 341,3
Eget kapital, MSEK 3 840,4 3 527,9 3 684,2 3 409,7 3 099,3
Sysselsatt kapital, MSEK 4 178,7 4 208,3 4 691,5 4 276,5 4 009,0
Nettoskuld, MSEK 338,3 680,4 1 007,3 866,7 909,7
Nettoskuld exkl. leasingskuld
(IFRS 16), MSEK 152,4 465,8 740,3 866,7 909,7
Soliditet, % 65,1 62,8 57,4 56,5 55,6
Avkastning på eget kapital, % 8,0 5,0 11,1 10,6 11,0
Avkastning på sysselsatt kapital,
exkl. goodwill, % 24,7 15,1 26,4 23,4 33,5
Avkastning på sysselsatt kapital, % 10,7 6,2 12,6 10,6 12,8
Räntetäckningsgrad, gånger 26,87 8,46 9,31 15,63 5,0
Nettoskuld/EBITDA-kvot (Leverage) 0,55 1,50 1,33 1,55 1,72
Nettoskuld exkl. leasingskuld/EBITDA-kvot 0,25 1,03 0,97 1,55 1,72
Antal anställda 2 057 2 049 2 286 2 360 2 438
Årsredovisning 2021126
Nyckeltal
Aktien
Information till aktieägare
Denitioner
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGT
Aktien
Alimak Groups aktie börsnoterades i juni 2015 och handlas på Mid
Cap- listan på Nasdaq Stockholm. Börsvärdet uppgick vid årets slut
till cirka 6,2 miljarder SEK.
AKTIEKURS OCH HANDEL
Aktiens kortnamn är ALIG och ISIN-koden är SE0007158910.
En handelspost omfattar en aktie. Under 2021 omsattes totalt
27 335 584 aktier till ett värde av 3 548 MSEK på Nasdaq Stockholm.
Det genomsnittliga antalet omsatta aktier per handelsdag uppgick
till 108 046 och det genomsnittliga antalet transaktioner uppgick till
605,5 per handelsdag. Vid årets slut uppgick kursen till 114,40 SEK,
vilket motsvarar ett börsvärde på cirka 6,2 miljarder SEK för bolaget.
Den högsta aktie kursen, 158,2 SEK, registrerades den
31 augusti och den lägsta, 105,6 SEK, den 6 december. Den volymvik-
tade genomsnittskursen för året var 129,8 SEK.
ÄGARSTRUKTUR
Vid årets slut hade Alimak Group 4403 kända aktieägare. Den största
aktieägaren var Investment AB Latour med 29,6%. De tio största
aktieägarna stod för ungefär 76% av det totala antalet aktier.
Vid årets slut uppgick andelen svenskt ägande till cirka 62%.
Det föreligger inga rösträttsbegränsningar eller bemyndiganden till
styrelsen.
AKTIEKAPITAL OCH RÖSTRÄTTER
Vid årets slut uppgick Alimak Groups aktiekapital till sammanlagt
1,1 MSEK, fördelat på 54157861 aktier. Samtliga aktier ger samma
rösträtt och lika del i koncernens vinst och kapital.
ÅTERKÖP AV AKTIER
Sedan 2018 har styrelsen begärt och fått mandat från årsstämman
att återköpa och överlåta aktier i Alimak Group. Syftet har bland annat
varit att säkerställa koncernens förpliktelser i samband med
LTI-programmen.
Årsstämman 2021 befullmäktigade styrelsen att fram till nästa
årsstämma förvärva aktier till ett sådant antal att bolagets innehav av
egna aktier aldrig överstiger 1/10 av samtliga aktier i bolaget. Styrelsen
får inte utnyttja rösträtten för eventuella aktier som Alimak Group har
förvärvat och inte heller ska någon utdelning betalas ut för dessa
aktier. Under 2021 återköpte Alimak Group 147 000 aktier. Vid årets
slut innehade Alimak Group 0,81 procent av alla emitterade aktier som
egna aktier.
UTDELNING
Alimak Group har som mål att betala ut en utdelning på cirka 4060%
av nettovinsten för den aktuella perioden till aktieägarna. Vid beslut
om utdelning ska hänsyn dock tas till koncernens nansiella ställning,
kassaöde, förvärvsmöjligheter, strategiska överväganden och
framtidsutsikter.
Med förbehåll för godkännande av årsstämman 2022 föreslår
styrelsen för räkenskapsåret 2021 en utdelning på 3,30 SEK (3,00)
per aktie, baserat på det bentliga antalet aktier.
Största aktieägare 2021-12-31
Ägare Antal aktier Kapital, % Röster, %
Investment AB Latour 16016809 29,6 29,6
Alantra EQMC Asset Management SGIIC 6630091 12,2 12,2
Lannebo Fonder 5295079 9,8 9,8
Peder Pråhl 2902543 5,4 5,4
Första AP-fonden 2590775 4,8 4,8
Swedbank Robur Fonder 1968658 3,6 3,6
C WorldWide Asset Management 1869324 3,5 3,5
La Financière de l’Echiquier 1466316 2,7 2,7
Royce & Associates LLC 1335800 2,5 2,5
RBC Global Asset Management 1277025 2,4 2,4
Totalt aktieinnehav – 10 största 41 352 420 76,4 76,4
Övriga aktieägare 12365830 22,8 22,8
Aktier som innehas av Alimak Group 439 611 0,8 0,8
Totalt antal aktier 54157861 100,0 100,0
Aktieägare per land
31 december 2021,
% av kapitalet
A) Sverige, 62,53
B) Spanien, 12,46
C) USA, 5,74
D) Frankrike, 4,31
E) Danmark, 4,24
F) Övriga, 7,03
G) Anonymt ägande, 3,69
A
B
C
D
E
G
F
Årsredovisning 2021127
Nyckeltal
Aktien
Information till aktieägare
Denitioner
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGT
The Alimak Group (SEK). Källa: Web Financial Group
OMX Stockholm Industrial Goods & Services GI (SEK).
Antal omsatta aktier per månad, i tusental.
Alimak Group-aktien och omsättning senaste fem åren
SEK
Antal
aktier
10 000
8 000
6 000
4 000
2 000
0
250
200
150
100
50
0
Data per aktie
SEK/aktie 2021 2020 2019 2018 2017
Resultat per aktie
1
5,68 3,37 7,28 6,35 5,38
Utdelning
1
3,30
2
3,00 1,75 2,75 2,30
Utdelning, % av VPA
1
58
3
89 44 43 43
Kassaöde från verksamheten
1
11,96 9,33 9,27 4,43 6,19
Aktiekurs vid årets slut 114,4 131,0 140,0 110,0 128,0
Högsta aktiekurs 158,2 144,0 159,2 148,0 157,0
Lägsta aktiekurs 105,6 65,7 107,6 106,6 106,3
Genomsnittligt antal
utelöpande aktier, miljoner. 54,2 54,2 54,2 54,2 51,1
1) Beräknat baserat på aktuellt antal utelöpande aktier, 54157861.
2) Styrelsen föreslår en utdelning om 3,30 SEK per aktie (3,00).
3) Baserat på den totala föreslagna utdelningen, 3,30 SEK.
SEK
Utdelning och resultat per aktie
Summa aktieägaravkastning
200
150
100
50
0
1
2
3
4
5
6
7
8
2020 20212018 20192017
8
6
4
2
0
Resultat/aktie (SEK)
Utdelning/aktie (SEK)
1)
2)
1) Styrelsen föreslog initialt 3,25 SEK, men sänkte beloppet
på grund av marknadsosäkerhet till följd av covid-19.
2) Styrelsens förslag.
0
1000
2000
3000
4000
5000
6000
7000
8000
9000
10000
202120202019201820170
0
25
50
75
10 0
125
150
175
200
225
250
200
150
100
50
2017 2018 2019 2020 2021
2017 2018 2019 2020 2021
50
10 0
150
200
20212020201920182017
Årsredovisning 2021128
Nyckeltal
Aktien
Information till aktieägare
Denitioner
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGT
Information till aktieägare
Årsstämma för Alimak Group AB (publ) hålls torsdagen den 5 maj
2022.
VALBEREDNING
Valberedningen har till uppgift att inför årsstämman 2022 förbereda
förslag rörande val av stämmans ordförande, antalet styrelseleda-
möter, vilka arvoden som ska betalas ut till olika styrelseledamöter,
val av styrelseledamöter och styrelseordförande, arvode till revisorn
och val av revisor samt, vid behov, förslag på förändringar av val-
beredningens instruktioner. Valberedningen inför årsstämman 2022
utgörs av:
Johan Menckel, Latour, valberedningens ordförande
Francisco De Juan, Alantra EQMC Asset Management
Johan Ståhl, Lannebo Fonder
Erik Malmberg, som representerar Peder Pråhls aktieinnehav
Johan Hjertonsson, Alimak Groups styrelseordförande
UTDELNING
Som avstämningsdag för utdelning föreslås den 9 maj 2022.
Om årsstämman beslutar i enlighet med förslaget, beräknas det att
utdelningen kommer att betalas ut genom Euroclear Sweden AB:s
försorg den 13 maj 2022.
För ytterligare information, kontakta investor@alimakgroup.com
FINANSIELLA RAPPORTER KAN
BESTÄLLAS FRÅN ALIMAK GROUP
Digitalt på koncernens webbplats: www.alimakgroup.com
Telefon: 08-402 14 40
Postadress: Alimak Group AB,
Blekholmstorget 30, 111 64 Stockholm
Årsredovisning 2021129
Nyckeltal
Aktien
Information till aktieägare
Denitioner
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGT
Denitioner
I denna rapport används alternativa nyckeltal, det vill säga nyckeltal och resultatmått som inte är denierade
inom IFRS. De alternativa nyckeltalen används för att hjälpa såväl investerare som ledning att analysera
bolagets verksamhet. Nedan beskrivs de alternativa nyckeltal som används.
R12M
Siffrorna för de senaste tolv månaderna räknat
bakåt från rapporteringsperioden
Genomsnittligt antal aktier
Viktat genomsnittligt antal utestående aktier under
perioden samt potentiella ytterligare aktier.
Resultat per aktie
Resultat efter skatt i förhållande till genomsnittligt
antal aktier före och efter utspädning.
EBITA
Rörelseresultat före avskrivningar av immateriella
tillgångar.
EBITA just.
Rörelseresultat före avskrivningar av immateriella
tillgångar. Jämförelsestörande poster återförs.
EBITDA
Rörelseresultat före avskrivningar av materiella
och immateriella tillgångar.
Soliditet
Eget kapital i procent av totala tillgångar.
Eget kapital per aktie
Eget kapital i förhållande till antalet utestående
aktier i slutet av perioden.
Nettoskuld
Räntebärande skulder minus likvida medel
Räntetäckningsgrad
Rörelseresultat i förhållande till räntekostnader
Engångsposter
Resultatposter av engångskaraktär med en
betydande inverkan på resultatet och av vikt för
att förstå resultatutvecklingen.
Nettoskuld/EBITDA-kvot
Räntebärande skulder netto (exklusive aktieägarlån)
och tillgångar samt likvida medel.
Nettoskuld/eget kapital-kvot
Nettoskuld i relation till eget kapital.
Organisk tillväxt
Tillväxt justerad för förvärv/avyttringar
och valutaeffekter.
relsemarginal (EBIT i %)
Rörelseresultat (EBIT) som procent av intäkter
under perioden.
Rörelseresultat (EBIT)
Resultat före nansiella poster och skatt.
Orderingång
Alla ordrar där avtal tecknats under den aktuella
redovisningsperioden och som bekräftats.
Orderingång kan inte med säkerhet användas för
att förutsäga framtida intäkter eller rörelseresultat.
Ordrar kan annulleras, försenas eller modieras av
kunden. Annullerade ordrar påverkar rapporterad
order ingång om de annulleras under bokningsåret.
Avkastning på sysselsatt kapital
Rörelseresultat (EBIT), värde av rullande 12-månader,
i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital. Med
sysselsatt kapital menas nettoskuld plus eget
kapital plus aktieägarlån.
Avkastning på eget kapital
Resultat efter skatt för perioden, värde av rullande
12-nader, i procent av genomsnittligt eget kapital
exklusive aktier utan bestämmande inytande.
Produktion: Springtime-Intellecta
Fotograer: Rosie Alm, Tim Granlund,
Alimak Group, Hultafors/Latour, Pam Hutchinson,
Peter Karlsson and Renata Xavier
Tryck: TMG Sthlm AB, 2022
Årsredovisning 2021130
Nyckeltal
Aktien
Information till aktieägare
Denitioner
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHETMEDARBETARE & KULTUR STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGT
alimakgroup.com
Alimak Group AB
Blekholmstorget 30, SE 111 64 Stockholm
Telefon: +46 (0)8 402 14 40 E-post: investor@alimakgroup.com