549300KHWL6KK1XGUO812023-01-012023-12-31iso4217:SEK549300KHWL6KK1XGUO812022-01-012022-12-31iso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares549300KHWL6KK1XGUO812023-12-31549300KHWL6KK1XGUO812022-12-31549300KHWL6KK1XGUO812021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300KHWL6KK1XGUO812021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300KHWL6KK1XGUO812021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300KHWL6KK1XGUO812021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300KHWL6KK1XGUO812021-12-31549300KHWL6KK1XGUO812022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300KHWL6KK1XGUO812021-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300KHWL6KK1XGUO812021-01-012022-12-31549300KHWL6KK1XGUO812022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300KHWL6KK1XGUO812022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300KHWL6KK1XGUO812022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300KHWL6KK1XGUO812022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300KHWL6KK1XGUO812022-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300KHWL6KK1XGUO812021-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300KHWL6KK1XGUO812021-01-012023-12-31549300KHWL6KK1XGUO812020-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300KHWL6KK1XGUO812020-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300KHWL6KK1XGUO812020-01-012022-12-31549300KHWL6KK1XGUO812023-01-012023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300KHWL6KK1XGUO812023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300KHWL6KK1XGUO812023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300KHWL6KK1XGUO812023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300KHWL6KK1XGUO812023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
ÅRSREDOVISNING
2023
2
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Nya Immunovia
växer fram
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
3
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Innehåll
Viktiga händelser 2023 ...............................................................................................4
Detta är Immunovia ..................................................................................................... 5
Vd-kommenterar ............................................................................................................ 7
Hållbarhetsrapport ...................................................................................................... 10
Revisors yttrande avseende hållbarhetsrapporten ............................................ 14
Bolagsstyrningsrapport ............................................................................................15
Aktiedata .......................................................................................................................21
Styrelse ........................................................................................................................ 24
Koncernledning ......................................................................................................... 27
Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten ................................................ 31
Förvaltningsberättelse .............................................................................................. 32
Finansiella rapporter .................................................................................................35
Nyckeltal för koncernen ...........................................................................................36
Koncernens resultaträkning ................................................................................... 37
Koncernens rapport över totalresultat .................................................................. 37
Kommentarer till resultaträkningen ...................................................................... 37
Koncernens balansräkning ...................................................................................... 38
Kommentarer till balansräkningen ........................................................................ 39
Koncernens rapport över förändringar i eget kapital ....................................... 39
Koncernens kassaflödesanalys ............................................................................. 40
Kommentarer till kassaflödesanalysen .................................................................40
Moderbolagets resultaträkning ............................................................................... 41
Moderbolagets rapport över totalresultat ............................................................ 41
Moderbolagets balansräkning ................................................................................42
Moderbolagets rapport över förändringar i eget kapital ................................. 43
Moderbolagets kassaflödesanalys ........................................................................ 44
Tilläggsupplysningar ................................................................................................45
Styrelsens och verkställande direktörens
intygande ......................................................................................................................66
Revisionsberättelse ................................................................................................... 67
Definitioner .................................................................................................................. 72
Ordlista .......................................................................................................................... 73
Aktieägarinformation ................................................................................................. 75
Om rapporten
Informationen lämnades för offentliggörande den 29 april 2024, klockan 08.30
Denna årsredovisning har upprättats enligt IFRS och avser koncernen Immunovia som består av Immunovia AB samt de
helägda dotterbolagen Immunovia, Inc, Immunovia GmbH och Immunovia Incentive AB.
Kontakt
Immunovia AB (publ), organisationsnummer 556730-4299, Medicon Village,
Scheelevägen 8, 223 63 Lund
• helloir@immunovia.com • +46 46 2756 000
För ytterligare information kontakta
Jeff Borcherding, vd och koncernchef
• jeff.borcherding@immunovia.com
Karin Almqvist Liwendahl, CFO
• karin.almqvist.liwendahl@immunovia.com
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
4
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
VIKTIGA HÄNDELSER 2023
Fokus på omvandling av Immunovia och
vidareutveckling av nästa generations test
Omvandling av bolaget
I juli 2023 meddelade bolaget beslutet att dra tillbaka IMMray® PanCan-d-testet från marknaden
och under andra halvåret genomgick bolaget en omfattande rekonstruktion personalstyrkan mins-
kade med 80%.
Ett steg i bolagets omvandling har varit att frångå den egenutvecklade plattformen IMMray till
förmån för ledande laboratorieplattformar för att kunna sänka produktionskostnaderna och uppnå
kortare ledtider.
Dessa beslut har resulterat i avsevärt lägre kostnader för bolaget och möjligheten att säkra finan-
siering av verksamheten betydligt längre.
Partnerskap och tillgång till expertis
Immunovias avsevärt slimmande organisation är också en mer snabbfotad, där partnerskap har
blivit ett komplement till Immunovias egen expertis inom testning för bukspottkörtelcancer.
Under 2022 ingick bolaget ett strategiskt samarbete med Proteomedix (ett Onconetix bolag), som
har ett expertiskunnande när det gäller att utveckla och förfina proteinbaserade analyser. Detta
samarbete har fortsatt och intensifierats under året.
Bolaget har också starka samarbetsrelationer med ledande läkare och forskare inom området buk-
spottkörtelcancer sedan lång tid tillbaka. Under året har en fördefinierad målproduktprofil (TPP) för
nästa generations test definierats, ett arbete som utförts i nära samarbete med tongivande kliniker
för att säkerställa at vår produktprofil matchar vad som behövs i det dagliga kliniska arbetet.
Framgångsrik discovery studie
Under året genomfördes en discovery studie som var den hittills mest omfattande pankreatis-
ka proteomikstudien samt en viktig milstolpe i utvecklingen av nästa generations test. I studien
utvärderade nästan 3 000 proteiner och identifierades 15 lovande proteinbiomarkörer för nästa
generations test för att upptäcka bukspottkörtelcancer i ett tidigt i stadie I och II.
Nästa milstolpe i utvecklingen av nästa generations test som Immunovia, i samarbete med forsk-
nings- och utvecklingspartnern Proteomedix, kunde informera om under våren 2024 var utveckling-
en av noggranna och tillförlitliga analyser för att mäta de mest lovande proteinerna som identifie-
rats i discovery studien. Dessa kommer att gå vidare till en modellutvecklingsstudie.
Fokus 2024
Under 2024 är Immunovias viktigaste prioriteringar att slutföra utvecklingen av det nya testet,
bevisa dess värde i kliniska studier och säkra de resurser och kommersiella partnerskap som krävs
för att föra ut testet på marknaden 2025.
Nyckeltal
TSEK om inget annat anges
Helår
2023
Helår
2022
Helår
2021
Helår
2020
Nettoomsättning
1 575 1 145 844 362
Rörelseresultat
-296 460 -191 150 -166 628 -134 343
Resultat före skatt
-309 438 -168 092 -155 966 -146 033
Nettoresultat
-309 438 -168 092 -155 966 - 146 033
Resultat per aktie före utspädning (SEK)
-7,95 -7,43 -6,89 -6,84
Resultat per aktie efter utspädning (SEK)
-7,95 -7,43 -6,89 -6,84
Soliditet (%)
68 81 88 91
Antal aktier vid periodens utgång
45 287 498 22 631 581 22 631 581 22 631 581
5
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Detta är Immunovia
Immunovias vision är att revolutionera den blodbaserade diagnostiken och öka överlevnads-
frekvensen för patienter med cancer.
Immunovia är ett diagnostikföretag i utvecklingsfas med målet att öka överlevnaden för patienter
med bukspottkörtelcancer genom att upptäcka cancern i stadium 1 eller 2. Immunovia utvecklar för
närvarande sitt nästa generations blodtest för att upptäcka bukspottkörtelcancer hosindivider med
hög risk. En utmaning med bukspottkörtelcancer är att sjukdomen vanligtvis upptäcks i ett sent
skede när tumören har vuxit eller spridit sig till andra organ, vilket gör den svår att behandla kirur-
giskt. Bolaget anser att det finns ett stort behov av bättre diagnostiska verktyg för att sjukdomen
ska kunna upptäckas i ett tidigare skede, så att behandling kan påbörjas tidigt, vilket möjliggör en
högre överlevnadsgrad.
Immunovia utvecklade och lanserade IMMray® PanCan-d, det första blodtestet för tidig upp-
täckt av bukspottkörtelcancer, under 2021. IMMray® PanCan-d-testet användes och antogs,
i hela USA, vid många monitoreringscenter för personer med förhöjd risk.
Under 2023 meddelade bolaget beslutet att dra tillbaka IMMray® PanCan-d-tes-
tet från marknaden för att fokusera sina resurser på vidareutveckling och klinisk
testning av bolagets lovande nästa generations test för upptäckt av pankreascan-
cer. Nästa generations test, som för närvarande är under utveckling, är avsedd
att fungera lika bra för patienter från samtliga riskgrupper. Nästa generations
test förväntas ge rättvisande resultat hos patienter som inte producerar CA19-9
och minska beroendet av CA19-9, vilket har varit en begränsning för IMMray®
PanCan-d-testet.
Genom utvecklingen och lanseringen av IMMray® PanCan-d har Immunovia ini-
tierat relationer med ledande kliniker vid institutioner som University of Pittsburgh
Medical Center, Honor Health, Mount Sinai, Sahlgrenska University, Ramon y Cajal, Er-
langen med flera. Dessa relationer är en viktig tillgång för Immunovia när företa-
get utvecklar sitt nästa generations test. Erfarenheten av att utveckla och lansera
IMMray® PanCan-d-testet har också varit avgörande för Immunovias förståelse av
biomarkörer för bukspottkörtelcancer, klinisk praxis och marknadens efterfrågan på
tidig upptäckt.
I utvecklingen av nästa generations test för tidig upptäckt av bukspottkör-
telcancer har bolaget nyligen avslutat discovery phase (sv. upptäcktsfasen)
för detta test. Testet, som baseras på identifiering av specifika protein-
biomarkörer i blodet, visar lovande resultat när det gäller att upptäcka
bukspottkörtelcancer i stadium 1 och 2. Bolaget har också övergått till
att använda den kommersiellt tillgängliga ELISA-plattformen för att
möjliggöra en snabbare och mer kostnadseffektiv produktion av testet
jämfört med den tidigare egenutvecklade IMMray®-plattformen. Under
återstoden av 2024 kommer Immunovia att fokusera på att genomföra
analytiska validitetstester och en klinisk valideringsstudie av det nya
testet.
6
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Immunovia har ackumulerat en omfattande och värdefull biobank med nästan 8 500 blodprover,
inklusive över 850 prover från patienter med bukspottkörtelcancer. Denna biobank är en viktig
tillgång för bolagets forskning och utveckling. Bland dessa prover finns sällsynta fall av duktalt
adenokarcinom i bukspottkörteln (PDAC) i stadium 1 och 2. Biobanken innehåller också prover från
individer med olika riskfaktorer för bukspottkörtelcancer, vilket möjliggör forskning inom en rad
riskgrupper.
Immunovia avser att introducera sitt nästa generationens test på marknaden under 2025. USA
kommer att vara den första marknaden för kommersialisering. Bolaget har gjort betydande fram-
steg i utvecklingen av testet under 2023. Genom att omstrukturera och effektivisera sin verksam-
het har Immunovia påskyndat framstegen inom forskning och utveckling, och är väl positionerat
att slutföra utvecklingen av nästa generations test, bevisa dess kliniska värde och föra ut det på
marknaden under 2025.
Immunovia AB har sitt huvudkontor i Lund, Sverige, och bedriver en distribuerad affärsmodell där
anställda och och andra medarbetare finns i Sverige och USA. Bolagets verksamhet i USA bedrivs
genom dotterbolaget Immunovia, Inc. Dessutom samarbetar bolaget inom FoU med Proteomedix,
som har sitt säte i Zürich, Schweiz.
Antalet anställda vid slutet 2023 var 11 (64).
Immunovias aktie noterades på Nasdaq Stockholm First North Growth Market den 1 december
2015 och har handlats på Nasdaq Stockholm sedan den 3 april 2018 (ticker: IMMNOV)
7
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
FRÅN VD
Nya Immunovia växer fram
Jag är stolt över att få berätta om den förvandling som Immunovia genomgått under 2023.
Vi gjorde snabba och väsentliga framsteg med att utveckla vårt nästa generations test. Vi
har fått en ny ledning och en betydligt mindre, agilare och mer produktiv organisation. Vi har
dragit nytta av externa partnerskap för att säkra expertis och öka produktiviteten, samtidigt
som vi utforskar partnerskap för att ta vårt nästa generations test till marknaden. Vi har gått
över från vår egen plattform IMMray till en ledande laboratorieplattform för att sänka kost-
naderna och kunna agera snabbare. Samtidigt har våra framsteg påskyndats av Immunovias
befintliga tillgångar i form av relationer med framstående forskare och vår branschledande
biobank med blodprover. Våra interaktioner med viktiga opinionsbildare, kliniker och personer
som löper ökad risk för bukspottkörtelcancer har visat att det finns en robust efterfrågan på
ett blodtest för tidig detektion.
Under 2024 blir våra viktigaste prioriteringar att slutföra utvecklingen av vårt nya test, bevisa dess
värde i kliniska studier och säkra de resurser och kommersiella partnerskap som krävs för att föra
ut testet på marknaden 2025. Den omfattande marknaden för monitorering av bukspottkörtelcancer
och det växande behovet av tidig detektion, liksom vår lovande FoU-verksamhet, ger oss optimism
att möta de resursutmaningar vi står inför.
Marknaden för tidig detektion av bukspottkörtelcancer hos högriskpersoner är stor och växan-
de, och det finns en bevisad efterfrågan på ett enkelt prisvärt blodtest
Immunovia riktar sig till en mycket stor total adresserbar marknad. Bara i USA beräknar vi att över
1,8miljoner människor löper hög risk att drabbas av bukspottkörtelcancer. Vårt omedelbara fokus
ligger på de över 600000personer som löper hög risk att drabbas på grund av ärftlig bukspott-
körtelcancer samt genmutationer. Av dessa står över 80procent utan regelbunden monitorering
på grund av bristande medvetenhet, dålig efterlevnad när det gäller att gå på bilddiagnostiska
undersökningar, brist på tillgång till monitoreringscenter för högriskpatienter samt missnöje med
befintliga monitoreringsmetoder. Ett enkelt blodtest som kan upptäcka bukspottkörtelcancer skulle
övervinna dessa hinder, upptäcka sjukdomen tidigare och rädda liv.
Marknaden för monitorering av bukspottkörtelcancer växer. Antalet fall av sjukdomen ökar, vilket
medför att många familjemedlemmar också riskerar att drabbas. Tillväxten inom gentestning iden-
tifierar allt fler personer som löper risk att få bukspottkörtelcancer på grund av ärftliga mutationer.
Ett blodtest för bukspottkörtelcancer är en skalbar lösning som kan tillgodose det växande behovet
av monitorering.
Vår erfarenhet de senaste åren gör det tydligt att det finns ett stort och betydande otillfredsställt
behov av tidig upptäckt av bukspottkörtelcancer. Vi har länge trott på denna potential baserat på
våra djupa samarbeten med viktiga opinionsbildare inom bukspottkörtelcancer. Antagandet av
IMMray® PanCan-d-testet vid ledande akademiska institutioner och högriskövervakningscenter
förstärkte vår övertygelse om att personer med risk för cancer i bukspottkörteln och deras läkare
har en stark önskan om ett enkelt, exakt blodprov för tidig upptäckt . IMMray® PanCan-d-testet
banade väg för vår nästa generationstest.
Immunovia är i besittning av verkligt unika tillgångar, expertis och partnerskap som är av-
görande för att kunna driva en framgångsrik produktutveckling snabbare och effektivare än
någonsin förr
Tillgång till ledande key opinion leaders och experter inom bukspottkörtelcancer
Immunovias långa erfarenhet inom tidig detektion driver bolaget vidare in i framtiden. Vi har starka
samarbetsrelationer med ledande läkare och forskare inom området bukspottkörtelcancer sedan
8
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
lång tid tillbaka. Deras synpunkter ligger till grund för vår produktutveckling och utformning av kli-
niska prövningar. Vi har nu definierat en så kallad målproduktprofil (TPP) för vårt nästa generations
test, ett arbete som utförts i nära samarbete med tongivande key opinion leaders. I januari 2024
hade vi ett möte med vår vetenskapliga Advisory Board där vi fick expertrådgivning i flera viktiga
frågor som rör vårt nästa generations test. Vi ingår också partnerskap med ledande forskare för att
genomföra kliniska prövningar av vårt test, ofta till betydligt lägre kostnader eftersom forskningen
ingår i en finansierad studie. Ett exempel är en studie som finansieras av den amerikanska myn-
digheten National Institutes of Health (NIH), där vi kommer att kunna undersöka testets prestanda.
Studien leds av två av våra rådgivare, professorerna Diane Simeone och Randy Brand. När testet väl
är redo att lanseras kommer våra viktiga opinionsbildare att få en betydelsefull roll i att upplysa
andra läkare om testet. Relationerna med viktiga opinionsbildare är en unik tillgång som Immuno-
via har skaffat sig genom det arbete som bolaget har utfört inom området under de senaste 4–5
åren.
Vår unika provbank
Genom vår omfattande forskning har vi byggt upp en stor och värdefull biobank med närmare
8500 blodprover. Bland dessa finns över 850 blodprover från patienter med bukspottkörtelcancer,
varav 400 prover med sällsynta fall av adenokarcinom i pankreasgång (PDAC) i stadium I och II.
Biobanken innehåller prover från en stor och varierad grupp individer med familjeanamnes på
bukspottkörtelcancer, genmutationer, diabetes, pankreatit och andra riskfaktorer. Tack vare den
omfattande biobanken kommer vi att snabbt kunna utveckla och genomföra kliniska pröv-
ningar av nästa generations test.
Vår utvecklingspartner
Slutligen fortsätter vårt partnerskap inom utveckling med Proteomedix, ett Oncometix
företag, att ge utdelning. Expertisen hos Proteomedix,-teamet när det gäller att utveck-
la och förfina proteinbaserade analyser har blivit ett starkt komplement till Immunovi-
as egen expertis inom testning för bukspottkörtelcancer.
Med hjälp av våra befintliga tillgångar och starka partnerskap kan vi utveckla vårt
nästa generations test på en bråkdel av den tid det tog att utveckla IMMray® PanCan-d
Under de senaste nio månaderna har vi gjort enorma framsteg i utvecklingen av Immuno-
vias nästa generations test för tidig detektion av PDAC. Vi har utformat och genomfört den
största studien hittills på proteiner vid bukspottkörtelcancer: vi har screenat över 3000 anti-
kroppar och identifierat 15 proteiner som ser mycket lovande ut när det gäller att kunna upptäcka
PDAC. Patentjurister har utfört en Freedom to Operateanalys som visade att det inte finns några
risker med att kommersialisera ett test med dessa biomarkörer. Utöver detta har Immunovia inlett
ett samarbete med proteinanalysexperterna på Proteomedix för att identifiera och förfina analyser
för dessa 15 lovande proteinmarkörer. Efter räkenskapsårets slut var vi glada över att meddela att
vårt nästa generations test fungerade mycket bra i modellutvecklingsstudien och uppnådde de
primära och sekundära slutpunkterna. Testet visade en specificitet på 98 procent och en sensitivitet
på 75 procent för att upptäcka tidigt stadium (steg 1 och 2) pankreatiskt duktalt adenokarcinom
(PDAC), som är den vanligaste formen av bukspottkörtelscancer. Immunoviatestet var också betyd-
ligt mer exakt i studien än CA19-9, den biomarkör som vanligtvis används för att upptäcka cancer
i bukspottkörteln. Vårt nya tests starka prestanda för att skilja PDAC från kontroller var särskilt
imponerande eftersom kontrollproverna representerade ett brett spektrum av försökspersoner,
inklusive personer med hög risk för ärftlig och familjär bukspottkörtelcancer, diabetiker, patienter
med maligna bukspottkörtelskador som äri riskzonen för PDAC, och friska individer. Med dessa
resultat har vi nu ett test som inkluderar mer exakta biomarkörer, vilka överträffar CA19-9, vilket
utökar marknaden i förhållande till IMMray-testet och erbjuder en mycket bättre chans att säkra
kostnadsersättning (reimbursement) och leder till kommersiell framgång.
En analytisk valideringsstudie kommer att genomföras för att bekräfta att vi mäter målproteinerna
på ett korrekt sätt. Slutligen kommer vi att utföra en klinisk valideringsstudie i slutet av 2024 för
att bekräfta sensitivitet och specificitet för vårt nya test. Parallellt med detta arbetar vi med att
utforma och förbereda för ytterligare kliniska studier under 2025 för att understödja kostnadser-
sättning.
9
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Nya Immunovia växer fram snabbt: vi har omvandlat vårt bolag till att fokusera på att nå
framgång med nästa generations test
Men början i juli 2023 genomförde vi flera viktiga förändringar för att stödja utvecklingen av
Immunovias nya test. Vi drog tillbaka IMMray® PanCan-d-testet från marknaden, vilket gjorde att vi
kunde minska vår kassaförbränningshastighet kraftigt. Vi gick över från vår egen kostsamma platt-
form IMMray till den nyare och innovativa plattformen Olink för proteinforskning. Vi övergick också
till att använda den diagnostiska testplattformen ELISA, som är väl beprövad. Den nya plattformen
ger lägre fasta kostnader liksom lägre kostnad per test, samtidigt som den bidrar med ökad tillför-
litlighet, mindre svinn och ökad skalbarhet. Dessa förändringar gjorde att vi kunde minska perso-
nalstyrkan med 80procent, och vid utgången av 2023 hade vi endast elva anställda. Genom dessa
förändringar har vi minskat vår månatliga kassaförbränningshastighet med 50–60procent. Viktigt
att notera är att vi slutförde dessa viktiga förändringar utan att det hindrade snabba framsteg i
utvecklingen av vårt nya test. Vi kunde också bibehålla och även förstärka våra relationer med
tongivande forskare, kliniker och patientföreningar trots förändringarna.
Vi arbetar fokuserat på att uppnå våra milstolpar och föra ut det nya testet på marknaden
Vi har minskat vår burn rate till under 10MSEK per månad och är fullt fokuserade på utveckling
och klinisk prövning av vårt spännande nästa generations test. Vid sidan av detta är det avgörande
att vi lyckas säkra de resurser som krävs för att finansiera vår FoU-verksamhet, kliniska studier och
framtida kommersiellt arbete. I nuläget har bolaget finansiering en bit in på fjärde kvartalet 2024.
Vi förhandlar också om att kunna reducera eller avsäga oss långsiktiga finansiella förpliktelser som
är kopplade till den avvecklade produkten IMMray® PanCan-d. Immunovias styrelse och lednings-
grupp undersöker flera olika finansiella och strategiska möjligheter, däribland strategiska transak-
tioner som sammanslagning eller försäljning av bolaget, anskaffning av kapital och avyttring av
tillgångar.
Nya Immunovia brinner för att föra ut nästa generations test på marknaden och uppnå
ekonomisk avkastning för våra aktieägare
Sedan jag tillträdde som vd i april 2023 har engagemanget och passionen hos våra medarbetare,
styrelsen och våra samarbetspartners gjort ett starkt intryck på mig. Dessa människor brinner verk-
ligen för att lansera ett blodtest för tidig detektion som uppfyller behoven hos riskpersoner och
deras läkare. Deras hängivenhet har drivit fram enorma framsteg trots betydande förändringar och
hinder längs vägen. Vi ska göra allt vi kan för att säkra ytterligare finansiering, slutföra produktut-
vecklingen, bevisa det nya testets exakthet och värde och säkra en kommersiell partner som kan
bana väg för en framgångsrik kommersiell lansering. Jag talar för var och en av våra medarbetare
när jag riktar ett varmt tack till dig som aktieägare för ditt fortsatta stöd. Jag är tacksam för möjlig-
heten att få leda detta enastående bolag. Vi satsar helhjärtat på att uppfylla nya Immunovias löfte
både för personer som löper risk att drabbas av bukspottkörtelcancer och för våra aktieägare.
29 april 2024
Jeff Borcherding
President & CEO, Immunovia AB
10
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Hållbarhetsrapport
Immunovias inställning till hållbarhet utgår från miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning (ESG).
Immunovia arbetar med detta såväl internt tillsammans med sina medarbetare som externt i
samhället i stort, samt genom att hantera styrningsrelaterade frågor på ett sätt som tillförsäk-
rar att verksamheten bedrivs på ett rättvist och transparent sätt i enlighet med högsta etiska
standarder.
Denna hållbarhetsrapport avser räkenskapsåret 2023 och gäller för moderbolaget Immunovia AB
(publ.) (org. nr 556730-4299) och samtliga enheter som konsolideras i Immunovias koncernredo-
visning för samma period. Dessa framgår av not 22 i årsredovisningen 2023. Denna rapport har
upprättats utan att Immunovia har något legalt obligatoriskt krav att göra det. Rapporten baseras
inte på någon specifik hållbarhetsstandard utan på årsredovisningslagens regelverk.
Styrelsen och verkställande direktören har också godkänt hållbarhetsredovisningen vid underteck-
nandet av årsredovisningen och koncernredovisningen.
Förhållningssätt
Immunovia har implementerat en uppsättning företagspolicyer som vägledning för hållbarhets-
arbetet. I och med beslutet i juli 2023 att dra tillbaka IMMray® PanCan-d-testet från marknaden
och att omstrukturera och dra ner verksamheten i såväl Sverige som i USA, har omfattningen av
Immunovias verksamhet och antalet anställda minskat avsevärt och därmed också omfattningen
av hållbarhetsredovisningen. Mot denna bakgrund är hållbarhetsrapporten för 2023 mycket kortare
jämfört med tidigare år.
Immunovia utvecklar för närvarande nästa generations test och använder i stor utsträckning exter-
na partnerskap för att säkra expertis.
Immunovia utvärderar kontinuerligt fokusområden gällande hållbarhetsarbetet. Därmed tittar
företaget också på relevanta globala mål för hållbar utveckling och stödjer FN:s 2030 Agenda och
Sustainable Development Goals (SDG).
Fokusområden
Immunovias hållbarhetsarbete är inriktat på tre
fokusområden: samhällsnytta, hållbara produkter
och processer och en hållbar arbetsplats.
11
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
SAMHÄLLSNYTTA
Immunovias ambition är att skapa värde genom att kunna diagnostisera komplexa cancersjukdomar
betydligt tidigare och mer exakt än vad som nu är möjligt.
Vision och mission
Immunovias vision är att revolutionera den blodbaserade diagnostiken och öka överlevnadsfrekven-
sen för patienter med cancer. Immunovia är ett diagnostikföretag i utvecklingsfas med missionen
att öka överlevnadsfrekvensen hos individer med bukspottkörtelcancer genom att upptäcka cancer i
stadium 1 eller 2. Immunovia utvecklar för närvarande sitt nästa generations test för tidig upptäckt
av bukspottkörtelcancer hos högriskindivider.
Immunovia AB har sitt huvudkontor i Lund, Sverige, och bedriver en distribuerad affärsmodell där
anställda och andra medarbetare finns i Sverige och USA. Dessutom samarbetar företaget inom FoU
med Proteomedix (ett Onconetix-företag), som är baserat i Zürich, Schweiz.
Social värdeskapande
Förutsättningen för hållbar affärsutveckling och framgång ligger i att skapa långsiktiga relationer
med våra medarbetare, kunder och leverantörer.
Samarbete med partners är nyckeln till Immunovias framgång. Att arbeta med internationellt
erkända forskningscentra och kliniker ger den nödvändiga tillgången till patientprover och
data, liksom avgörande klinisk expertis. Pågående nära relationer med Key Opinion Le-
aders och patientorganisationer är också väsentligt, eftersom de ger viktiga insikter, kun-
skap och förmåga att påverka förändring.
Dessa partnerskap och andra har som exempel gjort det möjligt för Immunovia att för-
värva de prover som behövs för att utveckla nästa generations test. Dessa relationer är
också viktiga för en kostnadseffektiv, snabb studie av nästa generations test eftersom dessa
viktiga opinionsbildare kan införliva Immunovias test i större kliniska studier som de i sin tur
genomför.
Anti-korruption
Solid affärsetik är väsentligt, och riktlinjerna regleras i Immunovias uppförandekod. Företaget har
uttalat nolltolerans mot korruption och accepterar inte mutor eller orättvisa konkurrensbegränsande
åtgärder.
Inga fall av korruption eller annat oetiskt affärsbeteende har upptäckts under året.
12
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
HÅLLBARA PRODUKTER OCH PROCESSER
Immunovia utvecklar för närvarande sitt nästa generations blodprov för att upptäcka bukspottkör-
telcancer hos högriskindivider. I detta sammanhang samarbetar företaget med Proteomedix (ett
Onconetix-företag), och kan därmed dra nytta av den senaste forskningen samt användningen av
ledande laboratorieplattformar. Vidare har företaget gått över till att använda den kommersiellt till-
gängliga ELISA-plattformen för det nya testet för att möjliggöra snabbare och mer kostnadseffektiv
produktion av testet jämfört med den tidigare egenutvecklade IMMray®-plattformen.
Under återstoden av 2024 kommer Immunovia att fokusera på att genomföra tester för att visa
analytisk och klinisk validitet av det nya testet.
Kommersialisering av nästa generations test i USA
Bolaget kommer att sträva efter att först kommersialisera sitt nästa generations test i USA. Den
amerikanska marknadens attraktionskraft och prioritet beror främst på tre faktorer. För det första är
den potentiella marknaden mycket stor. För det andra kan regelverket göra det möjligt för bolaget
att lansera testet som ett laboratorieutvecklat test, vilket är en kortare och mindre rigorös regulato-
risk väg till lansering. För det tredje är priserna för diagnostiska tester i allmänhet högre i USA än i
Europa eller Asien.
För att kommersialisera testet förväntar sig Immunovia att samarbeta med ett stort diagnostikfö-
retag som har en befintlig säljkår. Partnerskap för att kommersialisera testet kommer att minska
företagets kostnader och kommer att kräva mindre investeringar än att bygga upp ett eget säljteam.
Det bör också påskynda tillämpning genom att nyttja befintliga relationer mellan kommersialise-
ringspartnerns representanter och deras kliniker.
Ersättning för nästa generations test
Ersättning från offentliga och privata försäkringsgivare på den amerikanska marknaden
är avgörande för marknadsintroduktion av nya tester. Immunovia kommer att genom-
föra studier i slutet av 2024 och under 2025 och därefter för att säkra de kliniska
data som krävs för att säkra ersättning från amerikanska betalare.
Risker Riskhantering
Immunovias produktutveckling
misslyckas med att möta mark-
nads- och/eller kvalitetskrav
Genom ett kontinuerligt proaktivt arbete nyttja intern
och extern expertis för att kunna möta de marknads-
och regulatoriska krav som ställs.
Bolagets tester kommer inte att
omfattas av nationella riktlinjer
för behandling eller av kostnads-
ersättningsprogram
Genom ett aktivt arbete för att få tester inom cancer-
området täckta av nationella och medicinska organi-
satoriska riktlinjer för testning i högriskgrupper. Detta
arbete utförs bland annat i form av lobbying och
genom företagets nätverk av Key Opinion Leaders.
Betydande risker
13
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
HÅLLBAR ARBETSPLATS
Våra anställda
Under 2023 var medelantalet anställda 36 (64). Som ett resultat av omstruktureringen av verksam-
heten har antalet anställda minskat kraftigt och vid utgången av 2023 var antalet anställda 11 (64).
Immunovias medarbetare är en absolut förutsättning för att företaget ska bli framgångsrikt, speci-
ellt med tanke på var företaget befinner sig just nu med en mycket slimmad organisation.
Immunovia verkar i en global miljö med anställda från olika bakgrunder. Jämställdhet och mångfald
handlar om en rättvis fördelning av makt, inflytande och resurser och är nyckelfaktorer som avgör
företagets framgång.
Kontinuerlig anpassning sker till lagstiftningen kring GDPR (General Data Protection Regulation)
och Data Protection Officer (DPO) för Immunovia finns på plats.
Risker Riskhantering
Att nyckelpersoner läm-
nar organisationen
Genom att aktivt arbeta med att identifiera möjligheter
som speglar medarbetarnas kunskap och expertis inom de
områden som Immunovia verkar. Genom att skapa en bra,
intressant och utmanande arbetsplats där nyckelpersoner ges
möjlighet att utvecklas
Sammanfattning
Hållbar utveckling - ett gemensamt koncept för miljön, det sociala sammanhanget som involverar
människor, produkter, regler, praxis, processer och efterlevnad men också långsiktig ekonomisk
avkastning som ett kriterium för gemensamt hållbart välbefinnande.
Hållbarhetsredovisningen 2023 för Immunovia ger en kort sammanfattning av bolagets syn på och
hur arbetet med hållbarhetsfrågor bedrivs, vilket speglar bolagets nuvarande status.
14
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Revisors yttrande avseende
hållbarhetsrapporten
Till bolagsstämman i Immunovia AB (publ), organisationsnummer 556730-4299
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för år 2023-01-01 2023-12-31 på
sidorna 10–13 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Min granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstad-
gade hållbarhetsrapporten. Detta innebär att min granskning av hållbarhetsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en
revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Jag anser att
denna granskning ger mig tillräcklig grund för mitt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Lund den 29 april 2024
Mats-Åke Andersson
Auktoriserad revisor
15
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstyrningsrapporten är upprättad enligt 6 kap. 6 § årsredovisningslagen och Svensk
kod för bolagsstyrning (”Koden”). En god bolagsstyrning är viktig för att stödja Immunovias
vision och skapa värde för aktieägarna genom proaktiv riskhantering och en välfungerande
företagskultur.
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten. Bolagsstyrningsrapporten för
verksamhetsåret har granskats av företagets revisor som beskrivs i ”Revisorns yttrande om Bolags-
styrningsrapporten”.
Immunovia är ett svenskt publikt aktiebolag, vars aktier är upptagna till handel på Nasdaq Stock-
holms huvudlista sedan 3 april 2018. Immunovia följer de riktlinjer och externa styrinstrument för
bolagsstyrning som återfinns både i interna och externa regler och bestämmelser. I egenskap av ett
aktiebolag noterat på Nasdaq Stockholms huvudlista lyder Immunovia under den svenska aktie-
bolagslagen, årsredovisningslagen, andra tillämpliga svenska och utländska lagar och regler samt
Nasdaq Stockholms AB:s regelverk.
För att säkerställa efterlevnad av alla tillämpliga legala krav har Immunovia även antagit interna
instruktioner och policyer, vilka beskrivs nedan. Styrelsen har även antagit och implementerat en
arbetsordning för sitt styrelsearbete samt fastställt en instruktion för den verkställande direktören
med instruktioner för den ekonomiska rapporteringen.
Efterlevnad av Svensk kod för bolagsstyrning
Immunovias aktier är upptagna till handel på Nasdaq Stockholms huvudlista, vilket innebär att
Bolaget är skyldigt att tillämpa Svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”). Koden utgör en del av
det svenska systemet för självreglering och anger normen för god bolagsstyrning. Den aktuella
versionen av Koden finns på Kollegiet för svensk bolagsstyrnings webbplats www.bolagsstyrning.
se. Koden bygger på principen ”följ eller förklara, vilket innebär att bolagen inte alltid måste följa
Koden utan har möjlighet att välja alternativa lösningar som fungerar bättre för dem, men då är
skyldiga att öppet redovisa avvikelsen och skälet till denna. På extra bolagsstämma den 21 novem-
ber 2023 beslutade att anta ett aktierelaterat incitamentsprogram för bolagets styrelseledamöter,
bakgrund till beslutet att ett aktierelaterat incitamentsprogram i form av optioner är en central del
i ett konkurrenskraftigt ersättningspaket för att kunna attrahera, behålla och motivera kvalificerade
styrelseledamöter i Immunovia samt för att stimulera dessa personer till att prestera sitt yttersta,
vilket bidrar till värdeskapande för samtliga aktieägare. Det föreslagna programmet är utformat
för att motsvara marknadspraxis i USA och är framtaget för att attrahera styrelseledamöter i USA.
Immunovia hade ingen övrig avvikelse från Koden under räkenskapsåret 2023.
Valberedning
ErsättningsutskottRevisionsutskott
Revisorer
Aktieägare
Bolagsstämma
Styrelsen
Vd
Ledningsgrupp
Bolagets styrande organ
16
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Per december 2023 hade Immunovia fyra utestående teckningsoptionsprogram som riktar sig till
anställda samt styrelseledamöter i Bolaget. I länder där tilldelning av teckningsoptionsprogram av
olika skäl inte är lämpligt har det beslutats att införa alternativa kontantbaserade incitamentspro-
gram för anställda i Bolaget. De alternativa incitamentsprogrammen är utformade på så sätt att de
till sin ekonomiska effekt motsvarar villkoren i motsvarande teckningsoptionsprogram.
Bolagsordning
Immunovias bolagsordning utgör grunden för styrningen av Bolagets verksamhet och anger Bo-
lagets namn, styrelsens säte, målet med affärsverksamheten, Bolagets aktier och aktiekapital. Den
innehåller även regler avseende bolagsstämmorna. Bolagsordningen innehåller inga begränsningar
beträffande hur många röster varje aktieägare har rätt att avge på bolagsstämmorna, och inte hel-
ler några bestämmelser gällande utnämning och entledigande av styrelseledamöter eller ändringar
av bolagsordningen. Bolagsordningen återfinns på Immunovias webbplats, www.immunovia.com.
Aktien och aktieägarna
Det totala antalet aktier och röster i Bolaget per den 31 december 2023 uppgick till 45 287 498.
Aktierna är denominerade i SEK och varje aktie har ett kvotvärde på 0,05 SEK. Det totala aktieka-
pitalet uppgick till 2 264 374,90 SEK. Aktierna i Bolaget har emitterats i enlighet med svensk lag.
Samtliga emitterade aktier är fullt betalda och kan överlåtas fritt. Aktierna i Bolaget är av samma
slag och varje aktie ger en röst. Samtliga aktier har lika del i Bolagets tillgångar och vinst. Bolaget
hade drygt 10 000 aktieägare per den 31 december 2023. Bolagets största ägare i Bolaget per den
31 december 2023 redovisas på sidan 22.
Samtliga övriga väsentliga relationer mellan Immunovia och Bolagets största aktieägare, så långt
som Bolaget har kännedom om dessa, beskrivs i not 30 med titeln ”Transaktioner med närstående”.
Styrelsen har ingen kännedom om eventuella aktieägaravtal eller andra avtal avseende rösträtt
eller andra aktieägarrättigheter.
Bolagsstämma
Bolagsstämman är Bolagets högsta beslutande organ. Bolagsstämman ska hållas inom sex måna-
der från utgången av räkenskapsåret. Bolagsstämman väljer styrelse och revisorer. Dessutom fast-
ställs Bolagets resultat- och balansräkning och frågor prövas avseende utdelning, ansvarsfrihet för
styrelseledamöter och verkställande direktör samt fastställande av arvode till styrelse och revisor.
Bolagsstämman har också att behandla andra frågor som är obligatoriska enligt aktiebolagslagen
och bolagsordningen.
Det är Bolagets ambition att bolagsstämman ska vara ett adekvat organ för aktieägarna varför mål-
sättningen är att hela styrelsen, minst en representant från valberedningen, verkställande direktör
och övriga personer ur ledningen samt revisor ska närvara vid bolagsstämman.
Styrelsen ska kalla till extra bolagsstämma om revisorn eller en minoritet av aktieägarna som mot-
svarar minst tio procent av Bolagets aktier begär detta. Styrelsen kan också på eget initiativ kalla
till extra bolagsstämma.
I enlighet med Immunovias bolagsordning sker kallelse till bolagsstämma respektive extra bolags-
stämma genom annonsering i Post- och Inrikes Tidningar samt genom att kallelsen görs tillgänglig
på Bolagets webbplats. Att kallelse skett annonseras i Dagens Industri. Beslut fattade på stämman
offentliggörs genom pressmeddelande och finns på Bolagets webbplats.
Bolagsstämman 2024 hålls den 4 juni på Medicon Village i Lund.
17
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Rätten att närvara vid bolagsstämman
fem vardagar före bolagsstämman och som har meddelat Bolaget sin avsikt att delta (med even-
tuella biträden) i bolagsstämman senast det datum som anges i kallelsen till bolagsstämman har
rätt att närvara vid bolagsstämman och rösta för det antal aktier de äger. Aktieägare kan delta
i bolagsstämman personligen eller genom ombud och kan även biträdas av högst två personer. Nor-
malt kan aktieägarna registrera sig till bolagsstämman på flera olika sätt, vilka anges i kallelsen till
stämman.
Initiativ från aktieägare
Varje aktieägare, oavsett antal aktier vederbörande äger, har rätt att få ärenden tillagda i dagord-
ningen för bolagsstämman. Förutsättningen är att begäran har skickats till styrelsen i tillräckligt
god tid för att ärendet ska hinna inkluderas i kallelsen till stämman.
Valberedning
bolagsstämmans, och i förekommande fall extra bolagsstämmas, beslut i val- och arvodesfrågor
samt, i förekommande fall, procedurfrågor för nästkommande valberedning. Valberedningen skall
föreslå:
Ordförande vid årsstämman
Kandidater till posten som ordförande och andra ledamöter av styrelsen
Arvode och annan ersättning för styrelseuppdrag till var och en av styrelseledamöterna
Arvode till ledamöter av utskott inom styrelsen
Val och arvodering av Bolagets revisor
Principer för valberedningen
Valberedningen ska vid bedömningen av styrelsens utvärdering och i sitt förslag särskilt beakta
kravet på mångsidighet och bredd i styrelsen samt kravet på att eftersträva en jämn könsfördelning.
Valberedningens ledamöter ska, oavsett hur de utsetts, tillvarata Bolagets aktieägares intressen.
Eventuella ändringar i valberedningens sammansättning ska omedelbart offentliggöras.
Valberedningen, som ska tillsättas för tiden intill dess att ny valberedning utsetts, ska bestå av fyra
ledamöter, av vilka tre ska utses av Bolagets till röstetalet tre största aktieägare och den fjärde ska
vara styrelseordföranden. Vid bedömningen av vilka som ska anses vara de största aktieägarna i
Bolaget ska, vid beräkningen av ägarandel, hänsyn tas till ägande utifrån grupper av aktieägare som
samverkar om Bolagets förvaltning. Styrelseordföranden ska så snart det rimligen kan ske efter
utgången av det tredje kvartalet varje år på lämpligt sätt kontakta de tre största aktieägarna vid
denna tidpunkt och uppmana dessa att, inom en med hänsyn till omständigheterna rimlig tid som
inte får överstiga 30 dagar, skriftligen till valberedningen namnge den person aktieägaren önskar
utse till ledamot av valberedningen. Om en av de tre största aktieägarna inte önskar utnyttja sin
rätt att utse en ledamot av valberedningen ska nästa aktieägare i turordningen erbjudas rätten att
utse en ledamot av valberedningen. För det fall flera aktieägare avstår från sin rätt att utse ledamö-
ter av valberedningen ska styrelsens ordförande inte behöva kontakta fler än åtta aktieägare, såvida
det inte är nödvändigt för att få ihop en valberedning bestående av minst tre ledamöter.
Om inte annat har avtalats mellan ledamöterna ska valberedningens ordförande representera den
största aktieägaren. Styrelsens ordförande eller annan styrelseledamot ska inte vara valberedning-
ens ordförande. Anställda i Koncernen får inte ingå i valberedningen.
Om en aktieägare som har utsett en ledamot i valberedningen upphör att vara en av Bolagets tre
största aktieägare under året ska den ledamot som valts av en sådan aktieägare avgå från valbered-
ningen. I stället ska en ny aktieägare bland de tre största aktieägarna ha rätt att självständigt och
efter eget gottfinnande utse en ledamot av valberedningen. Dock ska inga marginella skillnader i
aktieinnehav och ändringar i aktieinnehav som uppstår senare än tre månader före bolagsstämman
leda till några ändringar i sammansättningen av valberedningen, såvida inte särskilda omständig-
heter föreligger.
18
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Om en ledamot av valberedningen avgår innan valberedningen har fullföljt sitt uppdrag, på grund
av andra skäl än de som anges i stycket ovan, ska den aktieägare som utsåg en sådan ledamot ha
rätt att självständigt och enligt eget gottfinnande utse en ersättningsledamot. Om styrelsens ordfö-
rande avgår från styrelsen, ska ersättaren till denne även ersätta styrelsens ordförande i valbered-
ningen. Arvode utgår ej till valberedningens ledamöter. Bolaget ska dock svara för kostnader som av
valberedningen bedömts som nödvändiga för fullgörandet av uppdraget.
Valberedningen består för närvarande av:
Carl Borrebaeck, representerande Carl Borrebaeck
Sara Ek, representerande Sara Ek, ordförande i valberedningen
Peter Høngaard Andersen, styrelsens ordförande i Immunovioa AB
Mats Leifland, representerande Mats Ohlin
Valberedningens sammansättning ska offentliggöras på Bolagets webbplats senast sex månader
före bolagsstämman.
Bolagsstämman 2023
Bolagsstämman hölls den 26 maj 2023. Mötet beslutade att styrelsen ska ha fyra ledamöter och
inga suppleanter. Mötet beslutade också om omval av styrelseledamöterna Directors Peter Høng-
aard Andersen, Hans Johansson and Martin Møller.Vidare beslutade mötet om nyval av Michael
Löfman som ny styrelseledamot.
Bolagsstämman beslutade om omval av auktoriserade revisorn Mats-Åke Andersson, HLB Audito-
riet AB, som Bolagets revisor, med Martin Gustafsson, HLB Auditoriet AB, som revisorssuppleant för
perioden fram till Bolagsstämman 2024.
Stämman beslutade att arvodet till styrelsen ska uppgå till 1 510 000 SEK, varav 550 000 SEK till
styrelseordföranden och 240 000 SEK vardera till övriga styrelseledamöter. Därutöver utgår 50 000
SEK till ordföranden för revisionsutskottet, 50 000 SEK till ordföranden för ersättningsutskottet och
30 000 SEK vardera till övriga ledamöter av dessa utskott. Vidare beslutade stämman att revisorsar-
vode ska utgå enligt godkänd faktura.
Förslaget att ingen utdelning ska lämnas för verksamhetsåret 2023 godkändes.
Vidare beslutades att inrätta en valberedning inför nästa bolagsstämma, i enlighet med ovanståen-
de avsnitt ”Valberedning”.
Bolaget beslutade vidare att, i syfte att möjliggöra för styrelsen att tillföra Bolaget rörelsekapi-
tal och/eller nya ägare av strategisk betydelse för Bolaget och/eller förvärva andra företag eller
verksamheter, bemyndiga styrelsen att under tiden fram till nästa bolagsstämma vid ett eller flera
tillfällen besluta om en nyemission motsvarande högst 20 procent baserat på antalet aktier vid
tidpunkten för bolagsstämman 2023, med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt samt
med eller utan bestämmelse om apport.
Extra stämma 2023
En extra stämma hölls den 21 november, 2023. Mötet beslutade i enlighet med valberedningens
förslag, att styrelsen skulle bestå av sex ledamöter utan suppleanter, och om nyval av Melissa
Farina och Valerie Bogdan-Powers, båda som ordinarie ledamöter. För tiden intill nästa ordinarie
bolagsstämma kommer styrelsen att bestå av Peter Høngaard Andersen (styrelseordförande), Hans
Johansson, Michael Löfman, Martin Møller, Melissa Farina samt Valerie Bogdan-Powers.
19
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Det beslutades att ersättningen som beslutades av årsstämman 2023 ska utgå till de styrelseleda-
möter som valdes av årsstämman 2023, för tiden från valet av dem till den extra bolagsstämman,
ska utgå i proportion till längden av deras respektive mandattider. Stämman beslutade vidare i
enlighet med valberedningens förslag att ersättning för arbetet i styrelsen till var och en av de
nuvarande styrelseledamöterna som valdes vid årsstämman 2023 och till var och en av de styrel-
seledamöter som valdes stämman ska vara 180 000 kronor (på årsbasis) och för styrelseordförande
420 000 kronor (på årsbasis), och att ersättning till dessa ledamöter för tiden från det att valet av
dem har verkan till slutet av nästa årsstämma ska utgå i proportion till längden av deras respektive
mandattider.
Stämman beslutade att ordföranden i revisions-, forsknings- och ersättningsutskottet ersätts med
40 000 kronor och övriga ledamöter i nämnda utskott ersätts med 25 000 kronor (på årsbasis),
och att ersättning till dessa ledamöter för tiden från det att valet av dem har verkan till slutet av
nästa årsstämma ska utgå i proportion till längden av deras respektive mandattider. Avslutningsvis
beslutade stämman att styrelseledamöterna ska få ersättning för skäliga resekostnader i enlighet
med bolagets resepolicy.
Med en lägre kontant ersättning, beslutades att anta ett aktierelaterat incitamentsprogram för
bolagets befattningshavare och nyckelpersoner, innefattande beslut att emittera högst 2 597 234
teckningsoptioner för att säkra leverans av aktier till deltagarna och för att täcka sociala avgifter.
Incitamentsprogrammet innebär att deltagare tilldelas optioner vilka berättigar innehavaren till
förvärv av aktier i bolaget till ett i förväg bestämt pris, motsvarande 100 procent av den volym-
vägda genomsnittskursen för Immunovias aktie på Nasdaq Stockholm under de fem (5) handels-
dagar som föregår dagen för tilldelning. Extra stämman beslutade även att anta ett aktierelaterat
incitamentsprogram för bolagets styrelseledamöter, innefattande beslut att emittera högst 649 309
teckningsoptioner för att säkra leverans av aktier till deltagarna och för att täcka sociala avgifter.
Incitamentsprogrammet innebär att deltagare tilldelas optioner vilka berättigar innehavaren till
förvärv av aktier i bolaget till ett i förväg bestämt pris, motsvarande 100 procent av den volymväg-
da genomsnittskursen för Immunovias aktie på Nasdaq Stockholm under de fem (5) handelsdagar
som föregår dagen för tilldelning. Av de två programmen som beslutats har vid utgången av 2023
endast styrelseprogrammet tilldelats.
Utnämnande av VD
Den 29 maj 2023 utnämndes Jeff Borcherding till VD.
Styrelsen
Styrelsen är högsta beslutande organ efter bolagsstämman. Styrelsens ansvar regleras bland annat
i aktiebolagslagen, Bolagets bolagsordning och andra lagar och förordningar samt i styrelsens
arbetsordning och övriga interna policyer.
Enligt aktiebolagslagen är styrelsen ansvarig för Bolagets förvaltning och organisation, vilket bety-
der att styrelsen är ansvarig för att bland annat fastställa mål och strategier, säkerställa rutiner och
system för utvärdering av fastställda mål, fortlöpande utvärdera Immunovias finansiella ställning
och resultat samt utvärdera den operativa ledningen. Styrelsen ansvarar också för att säkerställa att
årsredovisningen och koncernredovisningen samt delårsrapporterna upprättas i rätt tid. Styrelsen
utser också Bolagets verkställande direktör.
Styrelseledamöterna väljs varje år på bolagsstämman, eller i förekommande fall på extra bolags-
stämma, för tiden fram till slutet av nästa bolagsstämma. Styrelseordförande väljs av bolagsstäm-
man, eller i förekommande fall av extra bolagsstämma eller inom styrelsen, och har ett särskilt
ansvar för ledningen av styrelsens arbete och att styrelsens arbete är välorganiserat och genomförs
på ett effektivt sätt.
20
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Styrelsen följer en skriftlig arbetsordning som revideras årligen och fastställs på det konstituerande
styrelsemötet varje år eller vid behov. Arbetsordningen fastställer fördelningen av styrelsens arbete
mellan styrelsen och styrelsens utskott samt mellan styrelsen och verkställande direktören. Enligt
arbetsordningen ska styrelsen besluta om strategi och budget, fastställa årsredovisning och andra
finansiella rapporter, viktiga policyer och attestinstruktion, utse verkställande direktör och utvärdera
verkställande direktörens arbete, fastställa regler för intern kontroll samt följa upp hur den interna
kontrollen fungerar, besluta om större investeringar och långtgående överenskommelser, besluta
om inriktningen för styrelsens arbete, utse revisionsutskott och ersättningsutskott samt utvärdera
utskottens arbete.
Styrelsens ordförande leder styrelsens arbete. Styrelseordföranden ska följa företagets utveckling och
säkerställa att styrelsen får den information som krävs för att styrelsen ska kunna fullfölja sitt åtagande.
Styrelsen sammanträder enligt ett årligt schema som fastställs i förväg. Utöver dessa möten kan yt-
terligare möten anordnas för att hantera frågor som inte kan hänskjutas till ett ordinarie möte. Utöver
styrelsemöten har styrelseordförande och vd en fortlöpande dialog rörande ledningen av Bolaget.
Styrelsens arbete
Styrelsens möten förbereds av styrelsens ordförande tillsammans med Bolagets verkställande
direktör. Inför varje möte får styrelsen ett skriftligt material. Vissa frågor bereds i revisionsutskottet
som utgörs av Hans Johansson, Melissa Farina och Michael Löfman. Återkommande ärenden vid
styrelsemöte är genomgång av affärsläge samt finansiell rapportering. Styrelseprotokoll förs av
Bolagets CFO.
Utvärdering av styrelsens arbete
Styrelsen utvärderar styrelsearbetet årligen i enlighet med arbetsordningen. Detta görs genom en
årligen systematisk och strukturerad process som bland annat syftar till att få fram ett bra under-
lag för förbättringar av styrelsens eget arbete. Utvärderingen görs dels individuellt, dels genom
diskussioner vid styrelsemöten. Utvärderingen syftar till att ge styrelsens ordförande information
om hur styrelseledamöterna upplever styrelsens effektivitet och gemensamma kompetens samt om
det finns behov av förändringar i styrelsen. Utvärderingen av styrelsens ordförande görs av övriga
ledamöter. Styrelsens ordförande informerar valberedningen om resultatet av utvärderingarna.
Sammandrag av styrelsens möten under året
Under 2023 hade styrelsen 27 möten. De externa revisorn har under året deltagit vid ett styrelse-
möte. Frågor som behandlats, förutom återkommande punkter, omfattar bland annat kontinuerliga
genomgångar av långsiktiga strategier, genomgång av nya produktmöjligheter samt budget för
2024.
Styrelsesammansättning och styrelsens oberoende
Enligt Bolagets bolagsordning ska styrelsen till den del den väljs av bolagsstämman bestå av minst
tre ledamöter och högst tio ledamöter med högst tio suppleanter. I övrigt finns ingen reglering i
bolagsordningen avseende tillsättande eller entledigande av styrelseledamöter. Enligt Koden ska
en majoritet av de stämmovalda ledamöterna vara oberoende i förhållande till Bolaget och dess
ledning. Minst två av dessa ska även vara oberoende i förhållande till Bolagets större aktieägare.
Immunovias styrelse har bedömts uppfylla kraven på oberoende.
För närvarande består Bolagets styrelse av sex ordinarie stämmovalda ledamöter.
21
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Aktiedata
Antalet registrerade aktier uppgick vid rapporteringsperiodens utgång till 45 287 894 aktier. Ak-
tiens kvotvärde är 0,05 SEK.
Aktiekapitalets utveckling
År Händelse
Totalt aktie-
kapital (SEK)
Förändring
(SEK)
Totalt antal
aktier
Förändring
aktier
Kvotvärde
(SEK)
2007-05-24 Nybildning 100 000,00 100 000,00 1 000 000 1 000 000 0,10
2011-10-19 Nyemission 105 263,00 5 263,00 1 052 630 52 630 0,10
2011-10-27 Aktiesplit 5:1 105 263,00 - 5 263 150 4 210 520 0,02
2012-07-05 Nyemission 108 869,92 3 606,92 5 443 496 180 346 0,02
2013-05-21 Nyemission 122 483,76 13 613,84 6 124 188 680 692 0,02
2013-09-10 Nyemission 124 899,76 2 416,00 6 244 988 120 800 0,02
2014-06-05 Nyemission 220 924,32 96 024,56 11 046 216 4 801 228 0,02
2015-08-13 Fondemission 552 310,80 331 386,48 11 046 216 - 0,05
2015-12-17 Nyemission 714 560,80 162 250,00 14 291 216 3 245 000 0,05
2016-09-15 Nyemission 823 728,40 109 167,60 16 474 568 2 183 352 0,05
2016-10-17 Nyemission 840 202,95 16 474,55 16 804 059 329 491 0,05
2017-10-04
Nyemission
via optioner 865 902,95 25 700,00 17 318 059 514 000 0,05
2018-06-08 Nyemission 974 042,65 108 139,70 19 480 853 2 162 794 0,05
2018-09-19
Nyemission
via optioner 976 567,65 2 525,00 19 531 353 50 500 0,05
2019-09-09
Nyemission
via optioner 982 742,65 6 175,00 19 654 853 123 500 0,05
2020-06-04 Nyemission 1 130 154,05 147 411,40 22 603 081 2 948 228 0,05
2020-10-04
Nyemission
via optioner 1 131 579,05 1 425,00 22 631 581 28 500 0,05
2023-04-12 Nyemission 2 264 374,90 1 132 795,85 45 287 498 22 655 917 0,05
Vid periodens utgång 2 264 374,90 45 287 498 0,05
22
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Incitamentsprogram
Immunovia har fyra utestående teckningsoptionsprogram som omfattar 1 055 309 optioner med rätt till
teckning av 1 055 309 aktier. Någon utspädningseffekt på resultatet per aktie föreligger inte så länge kon-
cernens resultat är negativt.
För mer information om teckningsoptionsprogrammen se not 10.
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
De 10 enskilt största ägarna den 31 december 2023
Namn Antal aktier Aktiekapital och röster
Avanza Pension 4 713 411 10,41%
Carl Borrebaeck 1 709 900 3,78%
Caceis Bank, Switzerland Branch, WBIMY 1 319 706 2,91%
Nordnet Pensionsförsäkring AB 938 127 2,07%
Vincent Saldell 924 000 2,04%
Mats Ohlin 848 950 1,87%
Sara Andersson Ek 848 907 1,87%
Christer Wingren 748 525 1,65%
Åhlandsbanken ABP (Finland), Svensk filial 692 027 1,53%
EFG Bank/Geneva 481 387 1,06%
Summa 10 största ägarna 13 224 940 29,20%
Övriga ägare 32 062 558 70,80%
Totalt 45 287 498 100,00%
Källa: Monitor av Modular Finance AB. Sammanställd och bearbetad data från bland annat Euroclear, Morningstar och Finansinspektionen
23
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Namn Befattning
Ledamot
sedan
Bolaget och bo-
lagsledningen
Större aktieägare Aktieinnehav
Peter Høngaard Andersen
Styrelseordfö-
rande
2020
Ja
Ja
11 730 aktier
138 176 optioner
Hans Johansson Styrelseledamot
2016
Ja
Ja
312 432 aktier
69 088 optioner
Martin Møller Styrelseledamot
2021
Ja
Ja
1 056 aktier
69 088 optioner
Michael Löfman
Invald maj 2023
Styrelseledamot
2023
Ja
Ja
692 027 aktier
69 088 optioner
Melissa Farina
Invald november 2023
Styrelseedamot)
2023
Ja
Ja
0 aktier
69 088 optioner
Valerie Bogdan-Powers
Invald november 2023
Styrelseledamot
2023
Ja
Ja
0 aktier
69 088 optioner
Namn Befattning
Ledamot
sedan
Närvaro
styrelsemöte
Närvaro er-
sättnings-
utskott
Närvaro
revisions-
utskott
Närvaro
forsknings-
utskott
Peter Høngaard Andersen
Styrelseordfö-
rande
2020
27/27
1/1 4/4
Hans Johansson Styrelseledamot
2016
27/27
3/3 4/4
Martin Møller Styrelseledamot
2021
27/27
3/3 2/2
Michael Löfman
Invald maj 2023
Styrelseledamot
2023
13/13
1/1
Melissa Farina
Invald november 2023
Styrelseedamot
2023
3/3
1/1
Valerie Bogdan-Powers
Invald november 2023
Styrelseledamot
2023
3/3
Styrelse
Immunovias styrelse av består av sex ordinarie ledamöter, inklusive styrelseordföranden. Sty-
relsens medlemmar och dess oberoende samt aktieinnehav visas i nedanstående tabell och
avser kalenderåret 2023 och utifrån val på ordinarie årsstämma i maj respektive extra stämma i
november.
Oberoende i förhållande till
24
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
PETER HØNGAARD ANDERSEN
Född 1956. Styrelseledamot sedan 2020.
1
Utbildning
B.Sc. i kemi, M.Sc. i biokemi och doktor i medicin.
Övriga nuvarande befattningar
Styrelseordförande i KyNexis BV och Sidera ApS. Ägare och VD i Hongaard Consulting Aps och
Hongaard Holding. Styrelseledamot i Immunovia Incentive AB och operation partner i Forbion.
Tidigare befattningar
Grundare och Managing Parttner för Innovationsfonden Danmark, medlem av verkställande
kommittén för IC Permed (the International Consortium of Personalized Medicine). Styrelseordfö-
rande i Scandion Oncology A/S, Prexton Therapeutics Ltd och Edvince AB, samt styrelseledamot i
Monsenso A/S.
1
Peter Høngaard Andersen valdes som styrelseledamot den 7 maj 2020 och valdes som styrelseordförande den 26
maj 2023.
HANS JOHANSSON
Född 1954. Styrelseledamot sedan 2016.
Utbildning
Civilingenjör i kemiteknik.
Övriga nuvarande befattningar
Styrelseordförande i Doloradix Clinics AB och Myrtila AB. Styrelseledamot i Q-linea AB och Dolo-
radix AB. Styrelsesuppleant i Duvbo Projektkonsult AB.
Tidigare befattningar
Styrelseledamot i Single Technologies AB, Uppsala Innovation Centre AB och Swelife. VD för Per-
sonal Chemistry/Pyrosequencing (nuvarande Biotage AB), VD för Sidec AB, Vice President, ansvarig
för Companion Diagnostics”, inom ThermoFishers Speciality Diagnostics Group, global marknads-
chef och ansvarig för Marketing och kommersiell utveckling inom ThermoFish¬ers Immuno-Di-
agnostik Division samt ansvarig för Laboratorie-affärsområdet inom Pharmacia Biotechnology AB.
Styrelseordförande i Doloradix AB.
MARTIN MØLLER
Född 1975. Styrelseledamot sedan 2021.
Utbildning
Universitetsexamen inom humaniora.
Övriga nuvarande befattningar
Styrelseordförande i Scandion Oncology A/S och Re-Zip ApS. Styrelseledamot i Rehaler ApS samt
ägare och VD i MM Advisory v/ Martin Møller.
Tidigare befattningar
Senior Partner, McKinsey & Company. Styrelseordförande i McKinsey & Company Denmark P/S och
styrelseledamot i Edvince AB.
Styrelse
25
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
MICHAEL LÖFMAN
Född 1963. Styrelseledamot sedan 2023.
Utbildning
Master of Science in Economics and Business Administration, Uppsala universitet.
Övriga nuvarande befattningar
Styrelseordförande i Roeshults Group AG.
Tidigare befattningar
CEO, Fat Tail Capital AG, senioranalytiker, SEB Investment Management, senioranalytiker,
Trygg-Hansa Insurance, investeringsanalytiker Swedbank Markets.
MELISSA FARINA
Född 1979. Styrelseledamot sedan 2023.
Utbildning
M.B.A. från Rice University, Houston, Texas.
Övriga nuvarande befattningar
CFO i Conformal Medical Inc.
Tidigare befattningar
CFO och tillförordnad VD i Neuspera, Med Tech Sector CFO i Halma PLC. VP för finansiering och
investerarrelationer i LivaNova PLC.
VALERIE BOGDAN-POWERS
Född 1967. Styrelseledamot sedan 2023.
Utbildning
Kandidatexamen i amerikansk historia från Harvard University.
Övriga nuvarande befattningar
VD för Hub Heartland, inom Hub International.
Tidigare befattningar
Marknadschef för Procter & Gamble Pharmaceuticals, VD för HORAN Health.
26
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Revisionsutskottet
Revisionsutskottet utgörs av Hans Johansson (ordförande) och Michael Löfman samt Melissa Farina.
Utskottets främsta uppgift är att säkra kvaliteten i den finansiella rapporteringen, vilket omfattar
intern kontroll, genomgång av väsentliga redovisnings- och värderingsfrågor samt genomgång av
Bolagets externa rapporter. Utskottet ska även inför årsstämma till valberedningen bereda förslag
avseende arvode till revisorerna. Revisionsutskottet fastställer även vilka andra tjänster än revision
som Bolaget får upphandla av Bolagets revisorer.
Revisorerna träffar årligen styrelsen och revisionsutskottet i dess helhet, både med och utan före-
tagsledningen närvarande.
Revisionsutskottets möten protokollförs och distribueras till styrelsens samtliga ledamöter. Ut-
skottet lämnar vidare löpande rapporter till styrelsen avseende sitt arbete genom att utskottets
ordförande muntligen rapporterar vid nästkommande styrelsemöte
Revisionsutskottet följer företagets internkontrollarbete genom kontinuerlig återkoppling och har
löpande kontakt med de externa revisorerna.
Vid extra stämma november 2023 beslutades att revisionsutskottets ordförande ska ersättas med
40 000 SEK och att övriga ledamöter ska ersättas med 25 000 SEK vardera samt resekostnader enl.
bolagets policy.
Ersättningsutskottet
Martin Møller är ordförande i ersättningsutskottet med Peter Høngaard Andersen som medlem i
ersättningsutskottet. Den främsta uppgiften är att föreslå lön, andra ersättningar och anställnings-
villkor för verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare samt incitamentsprogram
för respektive grupper. Ersättningsutskottet ska säkerställa efterlevnad av de fastställda riktlinjerna
för ersättningar till ledande befattningshavare.
Ersättningsutskottets möten protokollförs och distribueras till styrelsens samtliga ledamöter.
Utskottet lämnar vidare löpande rapporter till styrelsen avseende sitt arbete genom att utskottets
ordförande muntligen rapporterar vid nästkommande styrelsemöte.
Vid extra stämman november 2023 beslutades att ersättningsutskottets ordförande ska ersättas
med 40 000 SEK och att övriga ledamöter ska ersättas med 25 000 SEK vardera samt resekostnader
enl. bolagets policy.
Forskningsutskott
Hans Johansson är ordförande i forskningsutskottet med Peter Høngaard Andersen samt Valerie
Bogdan-powers som medlemmar. Den främsta uppgiften är utvärdera de projekt som ledning och
styrelse har att ta ställning till samt i övrigt monitorera bolagets forskning och utveckling ur ett
vetenskapligt perspektiv.
Forskningsutskottets möten protokollförs och distribueras till styrelsens samtliga ledamöter.
Utskottet lämnar vidare löpande rapporter till styrelsen avseende sitt arbete genom att utskottets
ordförande muntligen rapporterar vid nästkommande styrelsemöte.
Vid extra stämman november 2023 beslutades att forskningsutskottets ordförande ska ersättas
med 40 000 SEK och att övriga ledamöter ska ersättas med 25 000 SEK vardera samt resekostnader
enl. bolagets policy
Revisorer
Vid årsstämman 2023 utsågs auktoriserade revisorn Mats Åke Andersson som revisor med auktori-
serade revisorn Martin Gustafsson som revisorssuppleant för tiden intill slutet av årsstämman 2024,
båda HLB Auditoriet AB. Bolaget har anlitat Mazars Revisionsbyrå AB inom olika redovisningsfrågor.
Uppgifter om arvode framgår av not 9.
27
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Koncernledningen
VD och koncernledningen
VD utses av styrelsen och har främst ansvar för Bolagets löpande förvaltning och den dagliga
driften. Arbetsfördelningen mellan styrelsen och VD anges i arbetsordningen för styrelsen och
instruktionen för VD. VD och koncernledningen ansvarar också för att upprätta rapporter och sam-
manställa information från koncernledningen inför styrelsemöten och är föredragande av materi-
alet på styrelsesammanträden. Enligt instruktionerna för finansiell rapportering är VD ansvarig för
finansiell rapportering i Bolaget och ska följaktligen säkerställa att styrelsen inhämtar tillräckligt
med information för att styrelsen fortlöpande ska kunna utvärdera Bolagets finansiella ställning.
VD ansvarar härigenom tillsammans med övriga koncernledningen, för efterlevnad av koncernens
övergripande strategi, finansiell kontroll och verksamhetskontroll, kapitalstruktur, riskhantering
samt förvärv. Detta omfattar bland annat upprättande av finansiella rapporter och kapitalmarknads-
kommunikation.
Under 2023 genomfördes succesiva förändringar i koncernledningen. I maj utnämndes Jeff Bor-
cherding som VD och koncernchef. Han hade tidigare varit ansvarig för Immunovias amerikanska
verksamhet.
Per 2023-12-31 bestod koncernledningen av VD och 2 ytterligare medlemmar.
Under hösten 2023 beslutades att Karl Stone skulle lämna som COO, vilket skedde 1 april 2024.
KARIN ALMQVIST LIWENDAHL
Född 1962. Chief Financial Officer sedan 2022.
Utbildning
Kandidatexamen från Lunds universitet.
Övriga nuvarande befattningar
Styrelseledamot Nitator Stainless Steel AB och Almqvist Liwendahl AB.
Tidigare befattningar
CFO på Dignitana AB och CFO på Sprint Bioscience AB. Ledande befattningar, chef för Investor Re-
lations på Ericsson. Styrelseledamot i Modelon AB samt styrelsesuppleant i Fragment Finans AB.
Innehav i Bolaget per 2023-12-31: 0 aktier och inga teckningsoptioner.
JEFF BORCHERDING
Född 1973. VD och Koncernchef sedan 2023.
Utbildning
Studier på Indiana University, B.S. i business samt en M.B.A. från Kellogg Graduate School of Mana-
gement vid Northwestern University.
Övriga nuvarande befattningar
-
Tidigare befattningar
Marknadschef på Myriad Genetics, varumärkesansvarig på Procter & Gamble.
Innehav i Bolaget per 2023-12-31: 350 000 aktier samt 100 000 teckningsoptioner.
28
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
KARL STONE
Född 1963. Chief Operating Officer sedan 2023.
Utbildning
Doktorsexamen i biokemisk teknik från University College London, en M.Sc. i medicinsk elektronik
och fysik från University of London och en B.Sc. i elektro- och elektronikteknik från King’s College
London
Övriga nuvarande befattningar
-
Tidigare befattningar
Chief Operating Officer för Microtest Matrices Limited
Innehav i Bolaget per 2023-12-31: 0 aktier och inga teckningsoptioner.
Ersättning till koncernledningen
Den totala ersättningen och övriga ersättningar som beviljas, direkt eller indirekt, av Bolaget till
medlemmarna i koncernledningen anges i not 10. Bolaget har inte beviljat några lån till medlem-
marna i koncernledningen.
Styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Styrelsen ska utarbeta förslag till nya riktlinjer vid behov av väsentliga ändringar av riktlinjerna,
dock minst vart fjärde år. Årsstämman 2023 beslutade om följande riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare, vilka är oförändrade jämfört med föregående år.
Ersättning till ledande befattningshavare ska utgöras av fast lön, eventuell rörlig ersättning, övriga
sedvanliga förmåner samt pension. Den sammanlagda årliga ersättningen ska vara marknadsmässig
och konkurrenskraftig på den arbetsmarknad där befattningshavaren är placerad och ta hänsyn
till individens kvalifikationer och erfarenheter samt att framstående prestationer ska reflekteras i
den totala ersättningen. Den fasta lönen ska revideras årsvis. Med ledande befattningshavare avses
verkställande direktören och övriga medlemmar i bolagsledningen.
Fast lön och rörlig ersättning ska vara relaterad till befattningshavarens ansvar och befogenhet.
Den rörliga ersättningen ska utgå kontant och/eller i aktier/teckningsoptioner/konvertibler eller
andra aktierelaterade instrument såsom syntetiska optioner eller personaloptioner och baseras på
utfallet i förhållande till uppsatta mål och utformas så att ökad intressegemenskap uppnås mellan
befattningshavaren och bolagets aktieägare. Intjänandeperioden alternativt tiden från avtalets
ingående till dess att en aktie får förvärvas ska inte understiga tre år. Rörlig kontant ersättning ska
inte överstiga den fasta lönen.
Villkor för rörlig ersättning bör utformas så att styrelsen, om särskilt svåra ekonomiska förhållanden
råder, har möjlighet att begränsa eller underlåta att ge ut rörlig ersättning om ett sådant utgivande
bedöms som orimligt och oförenligt med bolagets ansvar i övrigt gentemot aktieägarna. För årlig
bonus bör det finnas möjlighet att begränsa eller underlåta att utge rörlig ersättning, om styrelsen
bedömer att det är motiverat av andra skäl.
Om styrelseledamot utför arbete för bolagets räkning, utöver styrelsearbetet, ska konsultarvode och
annan ersättning för sådant arbete kunna utgå efter särskilt beslut av styrelsen.
Pensionsförmåner ska så långt möjligt vara avgiftsbestämda. Verkställande direktören och övriga
ledande befattningshavare ska ha en uppsägningstid på högst 18 månader. Fast lön under uppsäg-
ningstid och avgångsvederlag ska sammantaget inte överstiga ett belopp motsvarande den fasta
lönen för två år.
29
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Styrelsen i bolaget ska verka för att samtliga dotterbolag i koncernen tillämpar dessa principer.
Styrelsen ska äga rätt att frångå ovanstående riktlinjer om styrelsen bedömer att det i ett enskilt
fall finns särskilda skäl som motiverar det.
Frågor om lön och annan ersättning till verkställande direktören och andra ledande befattningsha-
vare bereds av ersättningsutskottet och beslutas av styrelsen.
Intern revision
Koncernen är liten med en enkel juridisk och operativ struktur med utarbetade styr- och internkon-
trollsystem. Styrelsen har mot bakgrund av detta valt att inte ha en särskild internrevision.
Styrelsens rapport avseende intern kontroll över den finansiella rapporteringen
Styrelsens ansvar för intern kontroll och styrning regleras i aktiebolagslagen och i årsredovis-
ningslagen, därutöver tillämpas Koden. Immunovia eftersträvar att driva verksamheten på ett
så effektivt sätt som möjligt. Den finansiella rapporteringen ska vara tillförlitlig och återspegla
Bolagets verksamhet på ett korrekt sätt samt vara upprättad i enlighet med tillämpliga lagar och
förordningar. Styrelsen fastställer vilka rapporter som ska tas fram för att styrelsen ska kunna följa
Bolagets utveckling. Kvaliteten i den finansiella rapporteringen till styrelsen utvärderas i första
hand av revisionsutskottet.
Intern kontroll och kontrollmiljö
Styrelsens ansvar för den interna kontrollen regleras i aktiebolagslagen, årsredovisningslagen, som
innehåller krav på att information om de viktigaste inslagen i Bolagets system för intern kontroll
och riskhantering i samband med den finansiella rapporteringen varje år ska ingå i bolagsstyr-
ningsrapporten, samt Koden. Styrelsen ska bland annat se till att Bolaget har god intern kontroll
och formaliserade rutiner som säkerställer att fastlagda principer för finansiell rapportering och
intern kontroll efterlevs samt att det finns ändamålsenliga system för uppföljning och kontroll av
Bolagets verksamhet och de risker som Bolaget och dess verksamhet är förknippad med. En viktig
del i kontrollmiljön är att beslutsvägar, befogenheter och ansvar är tydligt definierade och kommu-
nicerade mellan olika nivåer i organisationen samt att styrande dokument i form av policyer och
riktlinjer omfattar alla väsentliga områden och att dessa ger vägledning till olika befattningshavare
i koncernen.
En viktig del i styrelsens arbete är att utarbeta och godkänna ett antal grundläggande policyer,
riktlinjer och ramverk. Dessa inkluderar styrelsens arbetsordning, VD-instruktion, attestinstruktion.
Syftet med dessa policyer är bland annat att skapa grunden för en god intern kontroll. Samtliga
policyer revideras årligen av och fastställs av företagsledning eller styrelse. Vidare arbetar styrelsen
för att organisationsstrukturen ska ge tydliga roller, ansvar och processer som gynnar en effektiv
hantering av verksamhetens risker och möjliggör måluppfyllelse.
Den interna kontrollens övergripande syfte är att i rimlig grad säkerställa att Bolagets operativa
strategier och mål följs upp och att ägarnas investering skyddas. Den interna kontrollen ska vidare
säkerställa att den externa finansiella rapporteringen med rimlig säkerhet är tillförlitlig och upprät-
tad i överensstämmelse med god redovisningssed, att tillämpliga lagar och förordningar följs samt
att krav på noterade bolag efterlevs.
30
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Finansiell rapportering
Styrelsen har det övergripande ansvaret för den interna kontrollen avseende den finansiella rap-
porteringen. I syfte att skapa och vidmakthålla en fungerande kontrollmiljö har styrelsen antagit
ett antal policys och styrdokument som reglerar den finansiella rapporteringen. Dessa utgörs
huvudsakligen av styrelsens arbetsordning, instruktion för den VD samt instruktion för finansiell
rapportering. Styrelsen har också antagit en särskild attestordning samt en finanspolicy. Bolaget har
en ekonomihandbok som innehåller principer, riktlinjer och processbeskrivningar för redovisning
och finansiell rapportering. Styrelsen har vidare inrättat ett revisionsutskott som har som huvud-
saklig uppgift att säkerställa att fastlagda principer för den finansiella rapporteringen och interna
kontrollen efterlevs samt att löpande kontakter med Bolagets revisor upprätthålls. Ansvaret för att
upprätthålla en effektiv kontrollmiljö och det löpande arbetet med den interna kontrollen avseen-
de den finansiella rapporteringen har delegerats till Bolagets VD. Denna rapporterar löpande till
styrelsen i enlighet med den fastlagda instruktionen för VD och instruktionen för finansiell rap-
portering. Styrelsen får även rapporter från Bolagets revisor. Styrelsen har, baserat på bedömd god
kontrollmiljö och extern granskning av revisorer, bedömt att det inte finns särskilda omständigheter
i verksamheten eller andra förhållanden som motiverar att en funktion för internrevision inrättas.
Riskbedömning
I riskbedömningen ingår att identifiera risker som kan uppstå om de grundläggande kraven på den
finansiella rapporteringen i Bolaget inte uppfylls. Bolagets ledningsgrupp har i ett särskilt riskut-
värderingsdokument identifierat och utvärderat de risker som aktualiseras i Bolagets verksamhet
samt utvärderat hur riskerna kan hanteras. Inom styrelsen ansvarar primärt revisionsutskottet för
att löpande utvärdera Bolagets risksituation varefter styrelsen även gör en årlig genomgång av
risksituationen. Nedskrivningstest görs när omständigheterna påkallar detta.
Kontrollaktiviteter
Kontrollaktiviteter begränsar identifierade risker och säkerställer korrekt och tillförlitlig finansiell
rapportering. Styrelsen ansvarar för den interna kontrollen och uppföljning av bolagsledningen.
Detta sker genom både interna och externa kontrollaktiviteter samt genom granskning och uppfölj-
ning av Bolagets styrdokument som är relaterade till riskhantering.
Information och kommunikation
Bolaget har informations- och kommunikationsvägar som syftar till att främja riktigheten av den
finansiella rapporteringen och möjliggöra rapportering och återkoppling från verksamheten till
styrelse och ledning, exempelvis genom att styrande dokument i form av interna policies, riktlinjer
och instruktioner avseende den ekonomiska rapporteringen gjorts tillgängliga och är kända för
berörda medarbetare. Styrelsen har också antagit en informationspolicy som reglerar Bolagets
informationsgivning för bland annat extern finansiell information i form av delårsrapporter, bok-
slutsrapport, årsredovisning samt pressmeddelande i samband med väsentliga händelser som kan
ha kurspåverkan. Informationsgivningen följer de krav som anges i Nasdaq Stockholms Regelverk
för emittenter. Styrelsen behandlar de externa finansiella rapporterna innan de publiceras. Infor-
mationspolicyn fastställer också hur kommunikationen ska ske och vilka som företräder Bolaget.
Information som distribueras genom pressmeddelanden finns även på Bolagets webbplats, liksom
annan information som bedöms vara värdefull.
Uppföljning
Efterlevande och effektiviteten i de interna kontrollerna följs upp löpande. VD ser till att styrelsen
löpande erhåller rapportering om utvecklingen av Bolagets verksamhet, däribland utvecklingen av
Bolagets resultat och ställning samt information om viktiga händelser, såsom exempelvis forsk-
ningsresultat och viktiga avtal. VD avrapporterar också dessa frågor på varje styrelsemöte.
31
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
Till bolagsstämman i Immunovia AB (publ), organisationsnummer 556730-4299
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för räkenskapsåret 2023-01-01–
2023-12-31 på sidorna 15–30 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Min granskning har skett enligt FARs uttalande Rev R16 Revisorns granskning av bolagsstyrnings-
rapporten. Detta innebär att min granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning
och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision
enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Jag anser att denna
granskning ger mig tillräcklig grund för mina uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap 6§ andra stycket
punkterna 2-6 årsredovisningslagen samt 7 kap 31§ andra stycket samma lag är förenliga med
årsredovisningen och koncernredovisningen samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Lund den 29 april 2024
Mats-Åke Andersson
Auktoriserad revisor
32
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Immunovia AB (publ), organisationsnummer
556730-4299, avger härmed årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret
2023. Där inget annat anges avser uppgifterna koncernen och uppgifter inom parentes avser
föregående år. Belopp anges i kronor (TSEK) om inget annat anges. Avrundningsdifferenser
kan förekomma. Moderbolagets verksamhet sammanfaller under perioden i allt väsentligt
med koncernens. Kommentarerna till koncernens utveckling är därför också tillämpliga på
moderbolagets utveckling.
Verksamheten
Immunovias mål är att öka överlevnadsgraden för patienter med bukspottkörtelcancer genom
tidig upptäckt. Immunovia utvecklar för närvarande sitt nästa generations blodtest för att kunna
upptäcka bukspottkörtelcancer hos högriskindivider. Verksamheten bedrivs i såväl moderbolaget
Immunovia AB samt dotterbolaget Immunovia Inc. och kommentarerna avser koncernen när inget
annat anges.
Den första produkten, IMMray® PanCan-d, lanserades under 2021. Testet, vars initiala fokusområde
var högriskpersoner med ärftlig/familjär risk för cancer i bukspottskörteln, antogs och användes vid
många monitoreringscenter i hela USA. Erfarenheten av att utveckla och lansera IMMray® Pan-
Can-d-testet har varit avgörande för kunskapen bolaget besitter kring biomarkörer för bukspottkör-
telcancer, klinisk praxis och marknadens efterfrågan på test för tidig upptäckt av cancer.
Verksamhetens utveckling och väsentliga händelser under räkenskapsåret
Under sommaren 2023 togs beslutet att upphöra med kommersialiseringen av IMMray® PanCan-d
testet i USA för att fokusera resurser på vidareutveckling och klinisk testning av bolagets nästa
generations test för upptäckt av pankreascancer.
Det nya testet förväntas ge korrekta resultat hos patienter som inte producerar CA19-9, vilket har
varit en begränsning för IMMray PanCan-d-testet. Testet kommer att utföras på en allmänt använd
kommersiell plattform, vilket förväntas ge väsentligt lägre fasta produktionskostnader och därmed
lägre kostnad per test.
Immunovias beslut att fokusera på sin nästa generations test resulterade i betydande omstrukture-
ring av verksamheten och omfattande uppsägningar i både Sverige och USA i flertalet funktioner.
Som en effekt av omstruktureringen har kostnaderna i bolaget succesivt minskat under andra halv-
året 2023 och därmed har bolagets möjlighet att finansiera sin verksamhet under 2024 förbättrats.
Strategiskt partnerskap
Under 2022 lanserades ett strategiskt partnerskap med Proteomedix (ett Onconetix-bolag), ett
Schweiz-baserat företag med expertis inom utveckling av proteinbaserade analyser. Detta sam-
arbeta har fortsatt och utvecklats under 2023 och Immunovia har tillsammans med Proteomedix
genomfört en studie där man screenat över 3000 antikroppar och identifierat 15 proteiner som ser
lovande ut när det gäller att upptäcka bukspottkörtelcancer.
Byte av VD
I maj beslutade styrelsen att utse Jeff Borcherding som VD och koncernchef. Han hade tidigare varit
ansvarig för Immunovias amerikanska verksamhet.
33
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Verksamhetsrisker
Immunovias verksamhet och marknad är föremål för ett antal risker som helt eller delvis är utanför
dess kontroll men som påverkar eller kan komma att påverka bolaget. Riskerna är relaterade till Im-
munovias verksamhet, industri och marknad, legala och regulatoriska risker samt finansiella risker.
Då Immunovia är ett utvecklingsbolag med relativt kort verksamhetshistorik, där IMMray® Pan-
Can-d testet dragits tillbaka, är företagets framgång inom överskådlig framtid mycket beroende av
framgångsrik utveckling och kommersialisering av nästa generations test. Nedanstående riskfakto-
rer beskrivs utan inbördes rangordning och utan anspråk på att vara heltäckande.
Om Immunovia inte kan utveckla och kommersialisera sitt nästa generations test kan bolagets
verksamhet, framtidsutsikter, finansiella situation, prestanda och utveckling påverkas avsevärt.
Utvecklingen av nästa generations test har hittills krävt och kommer forsatt att kräva betydande
investeringar i tid, ekonomiska resurser och kvalificerad personal. Immunovias förmåga att generera
intäkter kommer att bero på den tekniska och kommersiella framgången för dess framtida pro-
dukter. Det finns då risker förknippade med utvecklings- och valideringsstudier som kan resultera
i oförutsedda eller negativa forskningsresultat. Risker relaterade till bolagets beroende av samar-
bets- och licensavtal. Risker relaterade till möjligheten att erhålla nödvändiga ackrediteringar och
registreringar för att kunna kommersialisera nästa generations test.
Risk att Immunovia inte kan försvara beviljade patent, registrerade varumärken och andra immate-
riella rättigheter eller att inlämnade registreringsansökningar inte beviljas
Det finns en risk att bolagets tester inte kommer att omfattas av nationella riktlinjer för behandling,
reimburesment eller andra kostnadsersättningsprogram.
Fortsatt drift
Med en kassa på 77 MSEK kan Immunovia trygga verksamheten utifrån nuvarande planer in i fjärde
kvartalet 2024 men kommer att behöva finansiering för att avsluta 2024 samt driva verksamheten
2025. Företaget har utvärderat riskerna och möjligheterna för att säkra finansiering och ser en
tydlig väg framåt.
Finansiella risker
För beskrivning av de finansiella riskerna hänvisas till not 3.
Anställda
Antalet anställda i koncernen har under perioden i genomsnitt uppgått till 36 (64) och i slutet av
perioden uppgick antalet anställda till 11 (64) personer.
Incitamentsprogram
Detaljerad information om bolagets utestående optionsprogram finns under not 10 nedan.
Hållbarhet och miljö
Immunovia bedriver inte någon miljöfarlig verksamhet som kräver tillstånds- eller anmälningsplikt
enligt miljöbalken. Hållbarhetsrapport upprättas separat på sidan 10-13.
Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstyrningsrapport upprättas separat och återfinns på sidan 15-30.
Utdelning
Styrelsen föreslår att ingen utdelning lämnas för räkenskapsåret 2023.
Väsentliga händelser efter årets utgång
Den 9 april meddelade företaget att Immunovia framgångsrikt hade utvecklat noggranna och exak-
ta analyser för att mäta proteiner för nästa generations test.
Den 22 april tillkännagav företaget positiva resultat från modellutvecklingsstudien för nästa gene-
rations test för upptäckt av bukspottkörtelcancer.
34
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
TSEK om inget annat anges
2023
helår
2022
helår
2021
helår
2020
helår
2019
helår
Nettoomsättning 1 575 1 145 844 362 356
Rörelseresultat -296 460 -191 150 -166 628 -134 343 -114 248
Resultat före skatt -309 438 -168 092 -155 966 -146 033 -114 517
Nettoresultat -309 438 -168 092 -155 966 - 146 033 -114 521
Resultatet per aktie före utspädning -7,95 -7,43 -6,89 -6,84 -5,85
Resultatet per aktie efter utspädning -7,95 -7,43 -6,89 -6,84 -5,85
Soliditet (%) 68 81 88 91 85
Antalet aktier vid periodens utgång 45 287 498 22 631 581 22 631 581 22 631 581 19 654 853
2023
helår
2022
helår
2021
helår
2020
helår
2019
helår
Nettoomsättning (TSEK) 12 977 24 725 9 987 362 356
Resultat efter finansnetto (TSEK) -292 750 -331 785 -107 009 -108 902 -90 868
Balansomslutning (TSEK) 80 587 252 345 591 306 699 486 425 363
Soliditet (%) 78 93 96 96 95
Förslag till disposition av bolagets resultat
Till bolagsstämmans förfogande står (kronor):
Överkursfond 120 110 564
Balanserad vinst 233 307 689
Årets resultat -292 750 051
60 668 202
Styrelsen föreslår att:
I ny räkning överföres 60 668 202
60 668 202
Ekonomisk översikt koncernen
Ekonomisk översikt moderbolaget
Utsikter för 2024
Under 2024 blir är bolagets viktigaste prioriteringar att slutföra utvecklingen av nästa generations
test för tidig upptäckt av bukspottkörtelcancer, bevisa dess värde i kliniska studier och säkra de resur-
ser och kommersiella partnerskap för att få testet ut på marknaden 2025.
35
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Finansiella rapporter
Finansiella rapporter .................................................................................................35
Nyckeltal för koncernen ...........................................................................................36
Koncernens resultaträkning ................................................................................... 37
Koncernens rapport över totalresultat .................................................................. 37
Kommentarer till resultaträkningen ...................................................................... 37
Koncernens balansräkning ...................................................................................... 38
Kommentarer till balansräkningen ........................................................................ 39
Koncernens rapport över förändringar i eget kapital ....................................... 39
Koncernens kassaflödesanalys ............................................................................. 40
Kommentarer till kassaflödesanalysen .................................................................40
Moderbolagets resultaträkning ............................................................................... 41
Moderbolagets rapport över totalresultat ............................................................ 41
Moderbolagets balansräkning ................................................................................ 43
Moderbolagets rapport över förändringar i eget kapital ................................. 43
Moderbolagets kassaflödesanalys ........................................................................ 44
Tilläggsupplysningar ................................................................................................45
Styrelsens och verkställande direktörens
intygande ......................................................................................................................66
Revisionsberättelse ................................................................................................... 67
Definitioner .................................................................................................................. 72
Ordlista .......................................................................................................................... 73
Aktieägarinformation ................................................................................................. 75
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
36
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
TSEK om inget annat anges
2023
helår
2022
helår
2021
helår
2020
helår
2019
helår
Rörelseresultat -296 460 -191 150 -166 628 -134 343 -114 248
Periodens resultat -309 439 -168 092 -155 966 -146 033 -114 521
Resultat per aktie före utspädning (SEK) -7,95 -7,43 -6,89 -6,84 -5,85
Resultat per aktie efter utspädning (SEK) -7,95 -7,43 -6,89 -6,84 -5,85
FoU-kostnader -28 207 -47 902 -42 850 -48 078 -34 273
FoU-kostnader i procent av rörelsekostnader (%) 9 25 25 27 24
Likvida medel vid periodens slut 76 788 106 041 287 406 468 462 263 345
Kassaflöde från den löpande verksamheten -147 057 -175 582 -152 648 -120 704 -91 952
Periodens kassaflöde -29 117 -182 313 -181 743 205 918 -122 797
Eget kapital 66 991 243 803 433 903 599 403 357 604
Eget kapital per aktie (SEK) 1,48 10,77 19,17 26,49 18,19
Soliditet (%) 68 81 88 91 85
Genomsnittligt antal anställda 36 64 67 63 48
Genomsnittligt antal anställda inom FoU 7 18 23 21 19
TSEK om inget annat anges
2023
helår
2022
helår
2021
helår
2020
helår
2019
helår
Årets resultat -309 439 -168 092 -155 966 -146 033 -114 521
Genomsnittligt antal aktier före och efter
utspädning 38 931 255 22 631 581 22 631 581 21 340 672 19 569 089
Resultat per aktie före utspädning (SEK) -7,95 -7,43 -6,89 -6,84 -5,85
Rörelsens kostnader 298 262 192 354 167 584 135 329 115 062
Aktiverat arbete för egen räkning 0 0 18 502 40 020 26 716
298 262 192 354 169 609 175 349 141 778
Administrativa kostnader, marknadskostna-
der och övriga rörelsekostnader -270 055 -144 452 -124 675 -127 271 -107 505
FoU-kostnader 28 207 47 902 42 850 48 078 34 273
FoU-kostnader i procent av rörelsens
kostnader (%) 9 25 25 27 24
Eget kapital 66 991 243 803 433 903 599 403 357 604
Registrerat antal aktier per balansdagen 45 287 498 22 631 581 22 631 581 22 631 581 19 654 853
Eget kapital per aktie 1,48 10,77 19,17 26,49 18,19
Eget kapital 66 991 243 803 433 903 599 403 357 604
Totala tillgångar 98 681 300 589 493 809 661 178 419 366
Soliditet (%) 68 81 88 91 85
Nyckeltal för koncernen
Koncernen bildades 2015 i och med bildandet av dotterföre-
taget Immunovia Inc. Under 2018 startades ett dotterbolag i
Tyskland, Immunovia GmbH, och år 2019 startades Immunovia
Incentive AB. Verksamheten bedrivs huvudsakligen i moderbola-
get varför koncernens nyckeltal väsentligen speglar moderbola-
gets nyckeltal.
Alternativa nyckeltal
Av ovanstående nyckeltal är det endast nyckeltalet Resultat
per aktie före och efter utspädning som är obligatoriskt och
definierat enligt IFRS. Av övriga nyckeltal är Årets resultat,
Likvida medel vid periodens slut, Kassaflöde från den löpande
verksamheten, Periodens kassaflöde och Eget kapital hämtade
från en av IFRS definierad ekonomisk uppställning.
Tabellen nedan härleder beräkningen av IFRS obligatoriska
nyckeltalen Resultat per aktie före och efter utspädning, Eget
kapital per aktie samt Soliditet.
Tabellen nedan härleder nyckeltalet FoU-kostnader, FoU-kost-
nader i procent av rörelsens kostnader, Bolagets verksamhet är
att bedriva forskning och utveckling (FoU) varför FoU-kostnader
i procent av rörelsens kostnader exkl. nedskrivningar är ett
väsentligt nyckeltal som mått på effektivitet och hur stor andel
av kostnaderna i Bolaget som används inom FoU. För definitio-
ner se stycket Definitioner nedan. Bolagets verksamhet är sådan
att den inte har ett jämt flöde av intäkter utan dessa kommer
oregelbundet i samband med tecknande av licensavtal och
uppnådda milstolpar. Därför följer Bolaget nyckeltalen Soliditet
och Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare per
aktie för att kunna bedöma Bolagets finansiella ställning och
stabilitet. Tillsammans med dessa nyckeltal följs även de olika
måtten på kassaflöden som följer av koncernens rapport över
kassaflöde.
37
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Koncernens resultaträkning
20232022
TSEK
Not
helårhelår
Rörelsens intäkter m. m.
Nettoomsättning
5
1 575
1 145
Övriga rörelseintäkter
7
59
Summa
1 802
1 204
Rörelsens kostnader
Råvaror och förnödenheter
-6 682
-4 211
Övriga externa kostnader
8,9
-68 723
-77 749
Personalkostnader
10
-79 580
-85 222
Av- och nedskrivningar av immateriella och
materiella anläggningstillgångar
14,15, 16, 17,18
-141 719
-24 913
Övriga rörelsekostnader
-1 558
-259
Summa rörelsekostnader
-298 262
-192 354
Rörelseresultat
-296 460
-191 150
Resultat från finansiella poster
Finansiella intäkter
11
6 278
41 259
Finansiella kostnader
8, 12
-19 257
-18 201
Summa finansiella poster
-12 979
23 058
Resultat efter finansiella poster
-309 439
-168 092
Skatt på årets resultat
13
0
0
Årets resultat
-309 439
-168 092
Resultat per aktie före och efter utspädning
(SEK)
-7 ,95
-7 ,43
Genomsnittligt antal aktier
38 931 255
22 631 581
Antal aktier vid periodens slut
45 287 498
22 631 581
Koncernens rapport över totalresultat
20232022
TSEKhelårhelår
Årets resultat
-309 439
-168 092
Poster som senare kan komma att omklassificeras till resultaträk-
ningen
Valutakursdifferenser utländska nettoinvesteringar
11 383
-22 647
Årets övriga resultat
11 383
-22 647
Totalresultat för året
-298 056
-190 739
Kommentarer till resultat–
räkningen
Rörelsens intäkter
Nettoomsättningen för 2023 uppgick
till 1 575 TSEK (1 145). Omsättningen
består huvudsakligen av försäljning av
test 800 TSEK (468) och royaltyintäkter
775 TSEK (677).
Rörelsens kostnader och resultat
Årets resultat uppgår till
-309 439 TSEK (–168 092). Förändring-
en av nettoresultat beror huvusakligen
på nedskrivning av immateriella anlägg-
ningstillgångar som gjorts under
2023 med -141 MSEK och att finans-
nettot för 2023 är -36 MSEK sämre än
föregående år. Övriga externa kostnader
och personalkostnader minskade med
totalt 14 668 TSEK jämfört med före-
gående år och uppgick under 2023 till
148 303 TSEK. Minskningen beror på
på att organisationen och den operativa
verksamheten dragits ner.
Forskning- och utvecklings– arbete
Totala kostnader för forskning och
utveckling för året 2023 före av-och
nedskrivningar uppgick till 28 207
TSEK (47 902), vilket motsvarar 9 % av
koncernens totala kostnader.
38
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Koncernens balansräkning
20232022
TSEK
Not
31 dec31 dec
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Balanserade utvecklingsutgifter
14
0
110 073
Patent
15
20 816
Licenser
16
1 883
2 707
2 547
133 597
Materiella anläggningstillgångar
Förbättringar på annans fastighet
17
4 453
5 647
Inventarier, verktyg och installationer
18
5 525
Nyttjanderättstillgång leasing
19
10 180
36 705
15 117
47 877
Finansiella anläggningstillgångar
Andra långfristiga fordringar
20
3 500
Summa anläggningstillgångar
18 170
184 974
Omsättningstillgångar
Varulager
0
2 016
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar
146
253
Övriga fordringar
797
2 957
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
21
2 780
4 348
3 723
9 574
Likvida medel
27
76 788
106 041
Summa omsättningstillgångar
80 511
115 615
SUMMA TILLGÅNGAR
98 681
300 589
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
23
Aktiekapital
2 264
1 132
Övrigt tillskjutet kapital
1 136 480
1 016 369
Reserver
-12 923
-24 306
Balanserat resultat inklusive årets resultat
-1 058 830
-749 392
Summa eget kapital
66 991
243 803
Långfristiga skulder
Leasingskuld
26
1 787
32 700
Summa långfristiga skulder
1 787
32 700
Kortfristiga skulder
Leverantörsskuld
2 499
4 874
Leasingskuld
26
8 478
1 577
Övriga skulder
3 915
2 464
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
24
15 011
15 171
Summa kortfristiga skulder
29 903
24 086
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
98 681
300 589
39
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Rapport över förändring i koncernens eget kapital
Kommentarer till balansräkningen
Investeringar
Under perioden januari till december 2023 förvärvades imma-
teriella tillgångar om totalt 1 061 TSEK (368), bestående av
balanserade utgifter för utvecklingsarbeten 0 TSEK (0), patent
35 TSEK (368) samt licenser 1026 TSEK (0).
Nedskrivningsprövningar har genomförts löpande. Väsentliga
faktorer att bedöma har varit kassaflöden för de kommande
fem åren, tillväxt bortom prognosperioden och den viktade
kapitalkostnade.
Med beslutet att upphöra med kommersialiseringen av IMM-
Ray® Pancan -d, bekräftas de osäkerheter som funnits avseende
upprättat nedskrivningstest per 30 juni 2023. Detta har lett till
fullständig nedskrivning, per 30 juni 2023, av balanserade
utvecklingskostnader.
Under året anskaffades materiella anläggningstillgångar i form
av inventarier och förbättringsutgifter på annans fastighet för
0 TSEK, motsvarande period föregående år 1 256 TSEK.
Inga investeringar i finansiella anläggningstillgångar gjordes
under verksamhetsåret 2023.
Eget kapital
Eget kapital uppgick vid periodens slut 66 991 TSEK (243 803)
och soliditeten var 68 procent (81).
Övrigt till-Balanserat resul-
skjutet eget tat inkl. periodens Summa eget
TSEK
Aktiekapital
kapital
Reserver
totalresultatkapital
Ingående balans 1 januari 2022
1 132
1 015 730
-1 658
-581 300
433 904
Periodens totalresultat
-22 648
-168 092
-190 740
Transaktioner med ägare i deras egen-
skaper av ägare
Erhållen optionspremie
639
Utgående balans 31 december 2022
1 132
1 016 369
-24 306
-749 392
243 803
Periodens totalresultat
11 383
-309 438
-298 055
Transaktioner med ägare i deras egen-
skaper av ägare
Nyemission
1 132
150 662
151 794
Emissionskostnader
-30 551
-30 551
Utgående balans 31 december 2023
2 264
1 136 480
-12 923
-1 058 830
66 991
40
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
20232022
TSEK
Not
helårhelår
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat
-296 460
-191 150
Justeringar för poster som ej ingår i kassaflödet
25
140 522
23 471
Erhållen ränta
2 912
745
Betald ränta
-1 166
-1 494
Betald skatt
0
0
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändringar av rörelsekapital
-154 191
-168 428
Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital
Förändring varulager
1 995
438
Förändring av rörelsefordringar
4 730
Förändring av rörelseskulder
409
-7 890
Kassaflöde från den löpande verksamheten
-147 057
-175 582
Investeringsverksamheten
Investering i immateriella anläggningstillgångar
-1 061
-368
Investering i materiella anläggningstillgångar
0
-1 256
Försäljning av materiella anläggningstillgångar
1 329
0
Andra långfristiga fordringar
2 929
0
Kassaflöde från investeringsverksamheten
3 197
-1 624
Finansieringsverksamheten
Amortering av leasingskuld
26
-6 500
-5 746
Erhållna teckningsoptionspremier
0
Nyemission
121 243
0
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
114 743
-5 107
Årets kassaflöde
-29 117
-182 313
Likvida medel vid årets början
106 041
287 406
Kursdifferens i likvida medel
-136
948
Likvida medel vid årets slut
27
76 788
106 041
Koncernens kassaflödesanalys
Kommentarer till kassaflödesanalysen
Kassaflödet för 2023 från den löpande verksamheten uppgår till -147 057 TSEK (-175 582)
och totala kassaflödet uppgår till -29 117 TSEK (-182 313).
Likvida medel
Med en kassa på 77 MSEK kan Immunovia trygga verksamheten utifrån nuvarande planer
in i fjärde kvartalet 2024 men kommer att behöva finansiering för att avsluta 2024 samt
driva verksamheten 2025. Företaget har utvärderat riskerna och möjligheterna för att säkra
finansiering och se en tydlig väg framåt.
41
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
TSEK Not
2023
helår
2022
helår
Rörelsens intäkter m. m. 6
Nettoomsättning 5 12 978 24 725
Övriga rörelseintäkter 7 227 59
Summa rörelsens intäkter 13 205 24 784
Rörelsens kostnader 6
Råvaror och förnödenheter -3 948 -3 598
Övriga externa kostnader 8,9 -51 321 -61 700
Personalkostnader 10 -37 309 -48 376
Av- och nedskrivningar av immateriella och materiella
anläggningstillgångar 14,15, 16, 17,18 -134 186 -16 928
Övriga rörelsekostnader -389 -313
Summa rörelsens kostnader -227 152 -130 915
Rörelseresultat -213 948 -106 131
Resultat från finansiella poster
Resultat från andelar i koncernföretag
11 -75 858 -256 321
Ränteintäkter och liknande poster 11 12 130 47 271
Räntekostnader och liknande poster 12 -15 074 -16 604
Summa finansiella poster -78 802 -225 654
Resultat efter finansnetto
-292 750 -331 785
Bokslutsdispositioner
Koncernbidrag
0 638
Summa bokslutsdispositioner
0 638
Resultat före skatt -292 750 -331 147
Skatt på årets resultat 13 0 0
Årets resultat -292 750 -331 147
TSEK
2023
helår
2022
helår
Årets resultat -292 750 -331 147
Övrigt totalresultat
Årets övriga totalresultat 0 0
Årets summa totalresultat -292 750 -331 147
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets rapport över totalresultat
42
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
TSEK Not
2023
helår
2022
helår
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Balanserade utvecklingsutgifter 14 0 110 073
Patent 15 664 20 816
Licenser 16 975 1 445
1 639 132 335
Materiella anläggningstillgångar
Förbättringar på annans fastighet 17 3 682 4 772
Inventarier, verktyg och installationer 18 82 2 720
3 764 7 492
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar koncernföretag 22 303 328
Summa anläggningstillgångar 5 706 140 155
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 146 0
Varulager 0 1 546
Fordringar hos koncernföretag 660 684
Övriga fordringar 782 2 881
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 21 2 203 3 126
3 791 8 237
Kassa och bank 27 71 090 103 953
Summa omsättningstillgångar 74 881 112 190
SUMMA TILLGÅNGAR 80 587 252 345
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 23
Bundet eget kapital
Aktiekapital 2 264 1 132
Fond för utvecklingsutgifter 0 105 323
2 264 106 455
Fritt eget kapital
Överkursfond 120 111 0
Balanserat resultat 233 308 459 132
Årets resultat -292 750 -331 147
60 669 127 985
Summa eget kapital 62 933 234 439
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 2 069 992
Övriga skulder 2 044 2 464
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 24 13 541 14 450
Summa kortfristiga skulder 17 654 17 906
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 80 587 252 345
Moderbolagets balansräkning
43
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Rapport över förändringar i moderbolagets eget kapital
TSEK
Aktie-
kapital
Fond för utveck-
lingsavgifter
Över-
kursfond
Balanserat
resultat
Årets
resultat
Summa
eget kapital
Ingående balans 1 januari 2022 1 132 117 376 0 553 850 -106 572 565 586
Omföring av föregående års resultat -106 572 106 572 0
Årets totalresultat -331 147 -331 147
Årets aktiverade utvecklingsutgifter -11 854 11 854 0
Transaktioner med ägare i deras egen-
skap av ägare
Utgående balans 31 december 2022 1 132 105 322 0 459 132 -331 147 234 439
Ingående balans 1 januari 2023 1 132 105 322 0 459 132 -331 147 234 439
Omföring av föregående års resultat -331 147 331 147 0
Årets totalresultat -292 750 -292 750
Avskrivningar aktiverade utvecklings-
utgifter -105 322 105 322 0
Transaktioner med ägare i deras egen-
skap av ägare
Nyemission 1132 150 662 151 794
Emissionskostnader -30 551 30 551
Utgående balans 31 december 2023 2 264 0 120 111 233 308 -292 750 62 933
44
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
TSEK Not
2023
helår
2022
helår
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat -213 948 -106 131
Justeringar för poster som ej ingår i kassaflödet 25 134 181 16 928
Erhållen ränta 2 880 744
Betald ränta -5 -2
Betald skatt 0 0
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändringar av rörelsekapital -76 892 -88 461
Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital
Förändring av varulager 1 546 175
Förändring av rörelsefordringar -78 801 -78 346
Förändring av rörelseskulder -227 -7 814
Kassaflöde från den löpande verksamheten -154 374 -174 446
Investeringsverksamheten
Investering i immateriella anläggningstillgångar -1 061 -368
Investering i materiella anläggningstillgångar 0 -424
Investering i finansiella anläggningstillgångar 0 0
Försäljning av anläggningstillgångar 1 329 0
Kassaflöde från investeringsverksamheten 268 -792
Finansieringsverksamheten
Nyemission 121 243 0
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 121 243 0
Årets kassaflöde -32 863 -175 238
Likvida medel vid årets början 103 953 279 191
Likvida medel vid årets slut 27 71 090 103 953
Moderbolagets kassaflödesanalys
45
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Tilläggsupplysningar
NOT 1 ALLMÄN INFORMATION
Immunovia AB (Publ) med säte i Lund registrerat i Sverige med organisationsnummer
556730-4299, är moderföretag till de tre helägda dotterbolagen Immunovia Incentive AB, org
nr 559198-2870 med säte i Lund, Immunovia Inc, org nr 350589-6, med säte i Wilmington,
USA och Immunovia GmbH, org nr HRB 111 597, med säte i Frankfurt am Main.
Dessa bolag benämns gemensamt koncernen eller Immunovia. Adressen är Medicon Village,
223 68 Lund. Koncernen bildades i september 2015 genom bildandet av Immunovia Inc. Koncer-
nens verksamhet består av utvecklande av nya och förbättrade metoder för diagnostik av komplexa
sjukdomar inom cancer. Styrelsen har den 30 april 2024 godkänt denna koncernredovisning för
offentliggörande.
NOT 2 REDOVISNINGSPRINCIPER
Koncernredovisningen upprättas i enlighet med årsredovisningslagen, RFR 1 Kompletterande re-
dovisningsregler för koncerner, International Financial Reporting Standards (IFRS) samt tolkningar
från IFRS Interpretations Committee (IFRS IC) sådana de antagits av EU. Moderföretagets årsredo-
visning har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska
personer. Rekommendationen innebär att moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper
som koncernen förutom i de fall årsredovisningslagen eller gällande skatteregler begränsar möj-
ligheterna att tillämpa IFRS. Skillnader mellan moderbolagets och koncerns redovisningsprinciper
redogörs för under moderbolagets redovisningsprinciper nedan.
Grunder för redovisningen
Koncernredovisningen har upprättats enligt anskaffningsvärdemetoden. De balansposter som rubri-
ceras omsättningstillgångar och kortfristiga skulder förväntas återvinnas och betalas inom
12 månader. Alla andra balansposter förväntas återvinnas eller betalas senare. Koncernens funktio-
nella redovisningsvaluta är svenska kronor. Koncernredovisningen och årsredovisningen är avgiven
i tusental svenska kronor (TSEK) där inget annat anges.
Nya och ändrade standarder som tillämpas av koncernen
Inga standarder som ska tillämpas av koncernen för första gången den 1 januari 2023 haft eller
beräknas få någon påverkan på koncernens redovisning.
Nya standarder och tolkningar som ännu inte har tillämpats av koncernen
Ett antal nya standarder och tolkningar träder i kraft för räkenskapsår som börjar efter den 1 januari
2023 och har inte tillämpats vid upprättandet av denna årsredovisning. De nya standarder och
tolkningar som ännu inte trätt i kraft förväntas inte få någon påverkan på koncernens finansiella
rapporter.
Koncernredovisning
Dotterföretag är alla företag över vilka koncernen har bestämmande inflytande. Koncernen kon-
trollerar ett företag när den exponeras för eller har rätt till rörlig avkastning från sitt innehav i före-
taget och har möjlighet att påverka avkastningen genom sitt inflytande i företaget. Dotterföretag
inkluderas i koncernredovisningen från och med den dag då det bestämmande inflytandet överförs
till koncernen. De exkluderas ur koncernredovisningen från och med den dag då det bestämmande
inflytandet upphör.
Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernens rörelseförvärv. Köpeskillingen för förvär-
vet av ett dotterföretag utgörs av verkligt värde på överlåtna tillgångar och skulder som koncernen
ådrar sig till tidigare ägare av det förvärvade bolaget och de aktier som emitterats av koncernen. I
köpeskillingen ingår även verkligt värde på alla tillgångar eller skulder som är en följd av en över-
enskommelse om villkorad köpeskilling. Identifierbara förvärvade tillgångar och övertagna skulder
i ett rörelseförvärv värderas inledningsvis till verkliga värden på förvärvsdagen. Förvärvsrelaterade
kostnader kostnadsförs när de uppstår.
46
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Koncerninterna transaktioner, balansposter samt orealiserade vinster och förluster på transaktioner
mellan koncernföretag elimineras. Redovisningsprinciperna för dotterföretag har i förekommande
fall ändrats för att garantera en konsekvent tillämpning av koncernens principer.
Omräkning av utländsk valuta
Funktionell valuta och rapportvaluta
Poster som ingår i de finansiella rapporterna för de olika enheterna i koncernen är värderade i
den valuta som används i den ekonomiska miljö där respektive företag huvudsakligen är verksamt
(funktionell valuta). I koncernredovisningen används svenska kronor (SEK), som är koncernens
rapportvaluta.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan enligt de valutakurser som
gäller på transaktionsdagen eller den dag då posterna omvärderas. Valutakursvinster och valuta-
kursförluster som uppkommer vid betalning av sådana transaktioner och vid omräkning av mone-
tära tillgångar och skulder i utländsk valuta till balansdagens kurs, redovisas i resultaträkningen.
Undantag är då transaktionerna utgör säkringar som uppfyller villkoren för säkringsredovisning av
kassaflöden eller av nettoinvesteringar, då vinster/förluster redovisas i övrigt totalresultat.
Valutakursvinster och valutakursförluster som hänför sig till lån och likvida medel redovisas i
resultaträkningen som finansiella intäkter eller kostnader. Alla övriga valutakursvinster och va-
lutakursförluster redovisas netto i posterna Övriga rörelseintäkter eller Övriga rörelsekostnader i
resultaträkningen.
Koncernföretag
Resultat och finansiell ställning för alla koncernföretag som har en annan funktionell valuta än
rapportvalutan, omräknas till koncernens enligt följande:
Tillgångar och skulder för var och en av balansräkningarna omräknas till balansdagens kurs
Intäkter och kostnader för var och en av resultaträkningarna omräknas till genomsnittlig
valutakurs
Alla valutakursdifferenser som uppstår redovisas i övrigt totalresultat
Immateriella och materiella anläggningstillgångar
Immateriella och materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för
avskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår utgifter som direkt kan hänföras till förvärvet av tillgång-
en. Tillkommande utgifter läggs till tillgångens redovisade värde eller redovisas som en separat
tillgång, beroende på vilket som är lämpligt, endast då det är sannolikt att de framtida ekonomiska
förmåner som är förknippade med tillgången kommer att komma koncernen tillgodo och tillgång-
ens anskaffningsvärde kan mätas på ett tillförlitligt sätt.
Utgifter för reparationer och underhåll redovisas som kostnader i resultaträkningen under den
period de uppkommer. Avskrivningar görs linjärt enligt följande:
Balanserade utvecklingsutgifter 10 år
Patent 16 år
Förbättring på annans fastighet 10 år
Licenser 5 år
Inventarier, verktyg och installationer 5 år
För utvecklingsutgifter påbörjas avskrivning så snart tillgången färdigställts och kan användas på
avsett sätt.
Utvecklingsutgifter som tillför funktionalitet och värde redovisas som immateriella tillgångar när
följande kriterier är uppfyllda:
Det är tekniskt och ekonomiskt möjligt att färdigställa tillgången
Avsikt och förutsättning finns att sälja eller använda tillgången
Det är sannolikt att tillgången kommer att generera intäkter eller leda till kostnadsbesparingar
Utgifterna kan beräknas på ett tillfredsställande sätt.
47
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Direkt hänförbara utgifter som balanseras som en del av en immateriell tillgång, innefattar utgifter
för anställda och en skälig andel av indirekta kostnader. Övriga utvecklingskostnader, som inte
uppfyller ovanstående kriterier, kostnadsförs när de uppstår. Utvecklingskostnader som tidigare
kostnadsförts redovisas inte som tillgång i efterföljande period. Tillgångarnas restvärden och
nyttjandeperiod prövas vid varje rapportperiods slut och justeras vid behov. En tillgångs redovisade
värde skrivs omgående ner till dess återvinningsvärde om tillgångens redovisade värde överstiger
dess bedömda återvinningsvärde.
Nedskrivningar
Immateriella tillgångar som inte är färdiga för användning, skrivs inte av utan prövas årligen avse-
ende eventuellt nedskrivningsbehov. Tillgångar som skrivs av bedöms med avseende på värdened-
gång närhelst händelser eller förändringar i förhållanden indikerar att det redovisade värdet kanske
inte är återvinningsbart. En nedskrivning görs med det belopp varmed tillgångens redovisade värde
överstiger dess återvinningsvärde. Återvinningsvärdet är det högre av tillgångens verkliga värde
minskat med försäljningskostnader och dess nyttjandevärde. Vid beräkning av nyttjandevärdet
diskonteras uppskattade framtida kassaflöden till nuvärde med en diskonteringsränta före skatt
som återspeglar aktuell marknadsbedömning av pengars tidsvärde och de risker som förknippas
med tillgången. Vid bedömning av nedskrivningsbehov grupperas tillgångar på de lägsta nivåer där
det finns i allt väsentligt oberoende kassaflöden (kassagenererande enheter). För tillgångar som
tidigare har skrivits ner görs per varje balansdag en prövning om återföring bör göras.
Finansiella tillgångar
Koncernen klassificerar och värderar sina finansiella tillgångar utifrån den affärsmodell som hante-
rar tillgångens kontrakterade kassaflöden samt karaktären på tillgången. De finansiella tillgång-
arna klassificeras i någon av följande kategorier: finansiella tillgångar som värderas till upplupet
anskaffningsvärde, finansiella tillgångar värderade till verkligt värde över övrigt totalresultat samt
finansiella tillgångar som värderas till verkligt värde över resultaträkningen.
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
För närvarande har koncernen endast finansiella tillgångar som normalt inte säljs utanför koncer-
nen och där syftet med innehavet är att erhålla kontraktsenliga kassaflöden. Samtliga finansiella
tillgångar klassificeras som finansiella tillgångar som värderas till upplupet anskaffningsvärde med
tillämpning av effektivräntemetoden.
Likvida medel
I likvida medel ingår, i såväl balansräkningen som i rapporten över kassaflöden, kassa, banktillgodo-
havanden och övriga kortfristiga placeringar med förfallodag inom tre månader från anskaffnings-
tidpunkten.
Vid anskaffning av finansiella tillgångar redovisas förväntade kreditförluster löpande under
innehavstiden, normalt med beaktande av kreditförlustrisk inom de närmaste 12 månaderna. I det
fall kreditrisken ökat väsentligt reserveras för de kreditförluster som förväntas inträffa under hela
tillgångens löptid. Immunovia tillämpar den förenklade metoden för beräkning av kreditförluster
som bygger på historiska data gällande betalningsmönster och betalningsförmåga hos motparten.
Utifrån historiska data bedöms de förväntade kreditförlusterna vara ytterst begränsade.
Eget kapital
Aktiekapital
Stamaktier klassificeras som aktiekapital.
Emissionskostnader
Transaktionskostnader som direkt kan hänföras till emission av nya stamaktier eller optioner redo-
visas, netto efter skatt, i eget kapital som ett avdrag från emissionslikviden.
Utdelning
Utdelning till aktieägare redovisas som skuld i de finansiella rapporterna i den period då utdelning-
en fastställs av Bolagets aktieägare.
48
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Finansiella skulder
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde. Koncernen har endast finansiella
skulder som klassificeras och värderas till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektiv-
räntemetoden. Redovisning sker inledningsvis till verkligt värde, netto efter transaktionskostnader.
Inkomstskatt
Redovisning av inkomstskatt inkluderar aktuell skatt och uppskjuten skatt. Skatten redovisas i
resultaträkningen, förutom i de fall den avser poster som redovisas direkt i eget kapital. I sådana
fall redovisas även skatten i eget kapital. Uppskjuten skatt redovisas enligt balansräkningsmeto-
den på alla väsentliga temporära skillnader. En temporär skillnad finns när det bokförda värdet på
en tillgång eller skuld skiljer sig från det skattemässiga värdet. Uppskjuten skatt beräknas med
tillämpning av den skattesats som har beslutats eller aviserats per balansdagen och som förväntas
gälla när den berörda skattefordran realiseras eller skatteskulden regleras. Uppskjutna skatteford-
ringar redovisas i den omfattning det är troligt att framtida skattemässiga överskott kommer att
finnas mot vilka de temporära skillnaderna kan nyttjas.
Under 2023 har ett förtydligande kommit gällande IAS 12 inkomstskatter gällande redovisning av
uppskjutna skatter hänförligt till enskilda transaktioner. För Immunovia innebär detta redovisning
av uppskjuten skatt på sina leasingavtal. Detta innebär att uppskjuten skattefordran ska beräknas
på leasingskulden samt uppskjuten skatteskuld på nyttjanderättstillgången. Då båda posterna upp-
kommer ur samma avtal är kvittning av posterna tillåten. Följden av detta är att, för 2023 uppkom-
men uppskjuten skattefordran på leasingskuld om 2 097 TSEK kvittas mot uppskjuten skatteskuld
på nyttjanderätttstillgång om 2 114 TSEK, nettot om 17 TSEK har ej redovisats med hänsyn till
att motsvarande uppskjuten skattefordran på skattemässigt underskott ej redovisas. Motsvarande
värden föregående år uppgår till, uppskjuten skatteskuld om 7 561 TSEK kvittas mot uppskjuten
skattefordran om 7 740 TSEK. Nettot 179 TSEK har ej redovisats då motsvarande uppskjuten skatte-
fordran på skattemässigt underskott ej har redovisats.
Intäkter från avtal med kunder
Nettoomsättningen består av intäkter från försäljning av testresultat samt royaltyersättning, fördel-
ning anges i not 5.
Intäkter från avtal med kunder redovisas när prestationsåtagandet uppfyllts och kontrollen över en
vara eller tjänst överförts till kunden. Denna bedömning ska betraktas från kundens perspektiv med
beaktande av indikationer som överföring av ägande och risker, kundacceptans, fysisk åtkomst och
rätt att fakturera. Bedömning måste även göras om kontrollen överförs vid en viss tidpunkt eller
över tid. Immunovia har inga kundavtal där prestationsåtagandet infaller senare än tolv månader
efter balansdagen.
Prestationsåtaganden och tidpunkt för redovisning
Ett kontrakt avseende försäljning av ett testresultat innehåller ett prestationsåtagande, vilket
innebär att utföra test på blodprov åt en kund, dvs. patienten. Testresultatet sänds till patienterna
omedelbart efter att analysen har utförts. Intäktsredovisning sker när testresultatet överförts till
patienterna, dvs. vilket i praktiken är den dag då testet skickas via post till patient. Intäktsredovis-
ningen sker således vid en viss tidpunkt. Priset per test är vid varje tillfälle fast. Inga rabatter eller
liknande utgår i efterhand.
Royaltyersättningen intäktsredovisas enligt den ekonomiska innebörden i respektive royaltyavtal.
För nuvarande avtal innebär detta redovisning vid viss tid dvs. när villkoren för att erhålla ersätt-
ningen är uppfyllda, vilket i huvudsak baseras på respektive parts försäljningsvolymer.
Ränteintäkter intäktsredovisas över löptiden med tillämpning av effektivräntemetoden.
Avtalstillgångar och avtalsskulder
Tidpunkten för intäktsredovisning, fakturering och inbetalningar leder till fakturerade kundford-
ringar samt ofakturerade kundfordringar. Ofakturerade kundfordringar (avtalstillgångar) redovisas i
balansposten Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter. Fakturerade men ännu inte tillhan-
dahållna tjänster (avtalsskulder) redovisas i balansposten Upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter.
49
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Redovisning av offentliga bidrag
Offentliga bidrag redovisas till verkligt värde så snart det föreligger rimlig säkerhet att de villkor
som är förknippade med bidraget kommer att uppfyllas och därmed att bidraget kommer att erhål-
las. Bidrag som erhålls för täckande av kostnader redovisas under rubriken övriga intäkter samma
period som kostnaderna uppkommer. Bidrag som är hänförliga till en tillgång reducerar tillgångens
värde i balansräkningen.
Leasingavtal
Vid tecknandet av nya leasingavtal redovisas en nyttjanderättstillgång samt en leasingskuld i ba-
lansräkningen. Anskaffningsvärdet utgörs av de diskonterade återstående leasingavgifterna för icke
uppsägningsbara leasingperioder. Möjliga förlängningsperioder inkluderas om koncernen är rimligt
säker på att dessa kommer att nyttjas.
Leasingavtalet kan komma att förändras under leasingperioden varvid omvärdering av leasingskul-
den och nyttjanderättstillgången sker. Leasingavgifter fördelas mellan amortering på leasingskul-
den och betalning av ränta. Koncernens väsentliga leasingavtal utgörs av avtal avseende hyra av
kontorslokaler.
Bolaget tillämpar lättnadsreglerna avseende leasingavtal där den underliggande tillgången har
ett lågt värde samt kortidsleasingavtal. Dessa leasingavtal redovisas som kostnad den period som
nyttjandet sker.
Ersättning till anställda
Skulder för löner och ersättningar och betald frånvaro, som förväntas bli reglerad inom 12 månader
efter räkenskapsårets slut, redovisas som kortfristiga skulder till det belopp som förväntas bli betalt
när skulderna regleras, utan hänsyn till diskontering. Koncernen har endast pensionsförpliktelser
enligt avgiftsbestämda planer. I avgiftsbestämda planer betalar företaget fastställda avgifter till
ett fristående pensionsinstitut. När avgiften är betalad har företaget inga ytterligare förpliktelser.
Ersättning till anställda såsom lön och pension redovisas som kostnad under den period när de
anställda utfört de tjänster som ersättningen avser.
Låneutgifter
Låneutgifter som är direkt hänförbara till inköp, uppförande eller produktion av kvalificerade
tillgångar, redovisas som en del av dessa tillgångars anskaffningsvärde. Kvalificerade tillgångar
är tillgångar som det med nödvändighet tar en betydande tid i anspråk att färdigställa för avsedd
användning eller försäljning. Aktivering upphör när alla aktiviteter som krävs för att färdigställa
tillgången för dess användning eller försäljning huvudsakligen har slutförts. Alla andra låneutgifter
kostnadsförs när de uppstår.
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen är upprättad enligt den indirekta metoden vilket innebär att nettoresulta-
tet justeras för transaktioner som inte medfört in- eller utbetalningar under perioden, samt för
eventuella intäkter och kostnader som hänförs till investerings- eller finansieringsverksamhetens
kassaflöden. I likvida medel ingår kassa och omedelbart tillgängliga tillgodohavanden hos bank.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen med nedanstående avvikel-
ser. Moderbolagets redovisningsprinciper är oförändrade jämfört med föregående år.
Andelar i dotterföretag
Andelar i dotterföretag redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag för eventuella nedskrivningar.
I anskaffningsvärdet inkluderas förvärvsrelaterade kostnader och eventuella tilläggsköpeskillingar.
När det finns indikation på att andelar i dotterföretag minskat i värde görs en beräkning av återvin-
ningsvärdet. Är återvinningsvärdet lägre än det redovisade värdet görs nedskrivning. Nedskrivningar
redovisas i posten Resultat från andelar i koncernföretag.
Finansiella instrument
Moderbolaget tillämpar inte IFRS 9 förutom vad gäller reglerna för bedömning och beräkning av
nedskrivningsbehov för finansiella tillgångar. I moderbolaget värderas finansiella anläggningstill-
gångar till anskaffningsvärde minus eventuella nedskrivningar och finansiella omsättningstillgång-
ar till det lägsta av anskaffningsvärdet och verkligt värde med avdrag för försäljningskostnader.
50
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Leasingavtal
Moderbolaget använder undantaget gällande tillämpning av IFRS 16 Leasingavtal, vilket innebär
att all leasing redovisas som kostnad linjärt över leasingperioden.
Koncernbidrag och aktieägartillskott
Moderbolaget tillämpar alternativregeln för koncernbidrag och redovisar såväl lämnade som
mottagna koncernbidrag som bokslutsdispositioner i resultaträkningen. Aktieägartillskott förs
direkt mot eget kapital hos mottagaren och aktiveras i aktier och andelar hos givaren, i den mån
nedskrivning ej erfordras.
NOT 3 FINANSIELL RISKHANTERING OCH KAPITALRISK
FINANSIELL RISKHANTERING
Koncernen utsätts genom sin verksamhet för olika finansiella risker så som marknadsrisk (omfat-
tande valutarisk och ränterisk i kassaflödet), kreditrisk och likviditetsrisk. Koncernens övergripande
riskhanteringspolicy, vilken fastställts av styrelsen, är att eftersträva minimala ogynnsamma effekter
på finansiellt resultat och ställning.
Marknadsrisk
Valutarisker
Koncernen verkar så väl nationellt som internationellt vilket innebär exponering för fluktuatio-
ner i olika valutor och då framförallt avseende USD och EUR. Valutarisk uppstår genom framtida
affärstransaktioner samt redovisade tillgångar och skulder. Omfattningen av Bolagets verksamhet
innebär för närvarande att nettoexponeringen i utländska valutor är begränsad. Det finns därför ingen
policy som föreskriver säkring av exponeringen.
Om den svenska kronan hade försvagats eller förstärkts med 10 procent, med alla andra variabler
konstanta, skulle det omräknade resultatet efter skatt per den 31 december 2023 varit 201 TSEK (199)
lägre/högre, till största delen som en följd av vinster och förluster vid omräkning av kortfristiga ford-
ringar och skulder. Motsvarande påverkan på moderbolaget skulle varit 158 TSEK (132).
Ränterisk i kassaflödet
Ränterisk är risken att värdet på finansiella instrument varierar på grund av förändringar i mark-
nadsräntor. Koncernen har för närvarande endast räntebärande finansiella tillgångar i form av
banktillgodohavanden och räntebärande skulder i form av leasingskulder. Beräknat utifrån
finansiella räntebärande tillgångar och skulder som löper med rörlig ränta per den 31 december
2023 skulle en procentenhetsförändring av marknadsräntan påverka koncernens resultat med
670 TSEK (764). För moderbolaget är motsvarande påverkan 717 TSEK (1 075).
Kreditrisk
Kreditrisken är risken att en part i en transaktion med ett finansiellt instrument inte kan fullgöra
sitt åtagande. Den maximala exponeringen för kreditrisker avseende finansiella tillgångar
uppgick den 31 december 2023 till 79 497 TSEK (112 199). Motsvarande siffra för moderbolaget var
73 952 TSEK (110 644).
Likviditetsrisk
Försiktighet i hanteringen av likviditetsrisk innebär att inneha tillräckliga likvida medel alternativt
avtalade kreditmöjligheter för att kunna stänga marknadspositioner. Med en kassa på 77 MSEK kan
Immunovia trygga verksamheten utifrån nuvarande planer in i fjärde kvartalet 2024 men kommer
att behöva finansiering för att avsluta 2024 samt driva verksamheten 2025.
51
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Mellan 3 mån. Mellan 1 år Mellan 2 år Senare än
TSEK
Inom 3 mån
och 1 år och 2 år och 5 år 5 år
Leasingskuld
1 458
4 375
373
0
0
Leverantörsskulder
2 499
0
0
0
0
Upplupna kostnader
15 011
0
0
0
0
Summa
18 968
4 375
373
0
0
Hantering av kapitalrisk
Koncernens mål avseende kapitalstruktur, definierad som eget kapital, är att trygga Bolagets förmåga att
fortsätta sin verksamhet för att kunna generera avkastning till aktieägarna och nytta till andra intressenter
samt att kapitalstrukturen är optimal med hänsyn till kostnaden för kapitalet. Utdelning till aktieägarna, in-
lösen av aktier, utfärdande av nya aktier eller försäljning av tillgångar är exempel på åtgärder som Bolaget
kan använda sig av för att justera kapitalstrukturen.
Finansiella skulder per 31 december 2023 förfaller till betalning:
TSEK
2023
2022
Totalt räntebärande skulder (TSEK)
10 265
37 574
Avgår: räntebärande tillgångar (TSEK)
-76 788
-112 199
Nettoskuld (TSEK)
-66 523
-74 625
Totalt eget kapital (TSEK)
66 991
243 803
Nettoskuldsättningsgrad (%)
-99
-31
Koncernens skuldsättningsgrad
Nettoskuld
Räntebärande skulder minskat med räntebärande tillgångar (inkl. likvida medel).
Nettoskuldsättningsgrad
Nettoskuld i förhållande till eget kapital.
NOT 4 VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
FÖR REDOVISNINGSÄNDAMÅL
Nedan redogörs för de viktigaste antagandena om framtiden, och andra viktiga källor till osäkerhet
i uppskattningar per balansdagen, som innebär en betydande risk för väsentliga justeringar i redovisade värden
för tillgångar och skulder under nästkommande räkenskapsår. Den största osäkerheten återfinns i de immateri-
ella anläggningstillgångarna. Balanserade utvecklingsutgifter som ännu ej börjat skrivas av ska formellt årligen
nedskrivningsprövas. Immunovia påbörjade avskrivning av de balanserade utvecklingsutgifterna per 1 juni 2021.
Men, då intäktsflödet ännu är begränsat fortsätter koncernen att kontinuerligt, minst årligen, att nedskrivnings-
pröva tillgången.
Nedskrivningsprövningar baseras på en genomgång av återvinningsvärdet som uppskattas utifrån tillgångar-
nas nyttjandevärde. Företagsledningen gör beräkningar av framtida kassaflöden enligt interna affärsplaner och
prognoser. Vid denna genomgång används även uppskattningar av bland annat diskonteringsränta och framtida
tillväxttakt bortom fastställda budgetar och prognoser. Nedskrivningsprövningar har genomförts löpande. Vä-
sentliga faktorer att bedöma har varit kassaflöden för de kommande fem åren, tillväxt bortom prognosperioden
och den viktade kapitalkostnaden. Med beslutet att upphöra med kommersialiseringen av IMMRay® Pancan -d,
bekräftas de osäkerheter som funnits avseende upprättat nedskrivningstest per 30 juni 2023. Detta har lett till
fullständig nedskrivning per 30 juni 2023 av balanserade utvecklingskostnader.
52
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
NOT 5 SEGMENTINFORMATION
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med den interna rapportering som lämnas till den
högste verkställande beslutsfattaren. Den högste verkställande beslutsfattaren är den funktion som ansva-
rar för tilldelning av resurser och bedömning av rörelsesegmentens resultat. I koncernen har denna funktion
identifierats som ledningsgruppen, vilken består av tre personer inklusive vd. Ledningsgruppen har fastställt att
koncernen som helhet utgör ett segment baserat på den information som behandlas i samråd med styrelsen
används som underlag för att fördela resurser och utvärdera resultat. Av koncernens immateriella och materiella
anläggningstillgångar finns 5 403 TSEK (140 155) i Sverige, 2 082 TSEK (8 438) i USA och 0 TSEK (0) i Tyskland.
Av koncernens nettoomsättning består 800 TSEK av intäkter från försäljning av tester och 775 TSEK av royaltyin-
täkter. Intäkterna från royaltyn har i sin helhet fakturerats från Sverige till kunder i USA. Testresultaten utföres åt
kunder i USA och faktureras från vårt bolag i USA.
NOT 6 INKÖP OCH FÖRSÄLJNING INOM KONCERNEN
NOT 7
ÖVRIGA RÖRELSEINTÄKTER
2023
2022
2022
2022
Övriga diverse intäkter
72
0
72
0
Valutakursvinster
59
155
59
Summa
227
59
227
59
ModerbolagetKoncernen
De mest betydelsefulla bedömningarna vid redovisning av leasingavtal är leasingperiodens längd samt vilken
diskonteringsränta som ska användas.
Koncernen har leasingavtal, främst i form av avtal om nyttjande av kontorslokaler, där ett av avtalen sträcker sig
till 31 oktober 2028 med en kvartalsvis avgift om 1 557 kkr. I och med beslutet att upphöra med kommersiali-
seringen av IMMray® PanCan-d-testet och att avveckla verksamheten har det funnits behov av omförhandling av
nämnda leasingavtal.
Baserat på en undertecknad avsiktsförklaring med en hyresvärd, med den ömsesidiga avsikten och det sannolika
utfallet att det långsiktiga hyresavtalet kommer att avslutas under Q2 2024, har Bolaget omvärderat nämnda lea-
singavtal. Omvärderingseffekten i koncernbalansräkningen innebär att nyttjanderättstillgång som leasingskulden
minskar med ca 20 MSEK. Återstående nyttjanderättstillgången samt leasingskulden per 31 december 2023 har
redovisats utifrån en beräknad och bedömt sannolik leasingförpliktelse för 2024 sammantaget om ca 8 MSEK.
2023 2022
Andel av försäljningen som avser koncernföretag 92% 97%
Andel av inköpen som avser koncernföretag 0% 7%
Moderbolaget
53
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
NOT 8 LEASINGAVTAL
Koncernen har leasingavtal, främst i form av avtal om nyttjande av kontorslokaler. Följande belopp har redo-
visats i resultaträkningen.
Den 31 december 2023 har koncernen förpliktelser gällande korttidsleasingavtal om 0 TSEK (0).
Det totala kassaflödet för leasingavtal uppgick till 8 129 (7 636) TSEK.
2023 2022
Leasingavgifter, årets kostnad 5 566 5 520
Återstående leasingavgifter förfaller enligt
följande:
Inom ett år 3 547 5 395
Senare än ett år men inom fem år 0 18 421
Senare än fem år 0 3 369
Summa 3 547 27 185
Belopp som redovisats i resultatet
2023
2022
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar
-6 456
- 6 440
Räntekostnader för leasingskulder
-1 166
-1 597
Kostnader hänförliga till leasingavtal av lågt
värde
0
-54
Kostnader hänförliga till variabla avgifter som
inte ingår i värderingen av leasingskulden
0
-24
Moderbolaget
Moderbolaget
Koncernen
NOT 9 ERSÄTTNING TILL REVISORER
2023 2022 2023 2022
Arvoden och kostnadsersättningar
HLB Auditoriet AB
Revisionsuppdraget 396 399 396 399
Övriga tjänster 10 10 10 10
406 409 406 409
Summa 406 409 406 409
Koncernen
54
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
NOT 10 ANSTÄLLDA OCH PERSONALKOSTNADER
Kvinnor
Män
Kvinnor
Män
Styrelsen
2
4
0
6
VD och övriga företagsledningen
1
2
1
3
2022
20222023
Medelantalet anställda
Könsfördelning ledande befattningshavare
Löner och Sociala Löner och Sociala
ersättningar kostnader ersättningar kostnader
Moderbolaget
Styrelse och VD
6 045
2 544
8 407
2 642
(varav pensionskostnad)
(519)
(360)
Övriga anställda
20 415
7 576
25 586
6 552
(varav pensionskostnad)
(2 714)
(2 945)
Dotterföretag
VD
5 550
303
0
0
(varav pensionskostnad)
(116)
(0)
Övriga anställda
26 812
1 426
27 963
1 538
(varav pensionskostnad)
(670)
(623)
Koncernen totalt
58 822
11 849
61 956
10 732
(varav pensionskostnad)
(4 019)
(3 928)
2022
Personalkostnader
Antalet anställda
Varav män
Antalet anställda
Varav män
Moderbolaget
Sverige
24
7
42
14
Dotterföretag
USA
12
4
22
8
Tyskland
0
0
0
0
Totalt dotterföretag
12
4
22
8
Koncernen totalt
36
11
64
22
2023
2023
55
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Verkställande direktören har en uppsägningstid på 3 månader vid egen uppsägning. Vid uppsägning
från företagets sida gäller en uppsägningstid om 3 månader samt ett avgångsvederlag motsvarande 12 måndslöner. Annan
ersättning till ledande befattningshavare avser i sin helhet fakturerade arvode och ersättningar för ledningsgrupparbete.
Ledande befattningshavare ingår i teckningsoptionsprogram vars villkor framgår nedan.
Koncernen har endast pensionsförpliktelser enligt avgiftsbestämda planer. I avgiftsbestämda planer
betalar företaget fastställda avgifter till försäkringsbolag. Pensionsålder är 67 år.
Lön, förmåner/ Pensions- Annan
Namn
Befattning
styrelsearvode kostnader
ersättning
Totalt
Peter Høngaard Andersen
Ordf fr o m maj
475
0
0
475
Hans Johansson
Ledamot
280
0
0
280
Valerie Bogdan-Powers
Ledamot
16
0
0
16
Melissa Farina
Ledamot
16
0
0
16
Martin Møller
Ledamot
0
0
302
Michael Löfman
Ledamot
0
0
175
Carl Borrebaeck
Ordf t o m april
193
0
0
193
Philipp von Hugo
Ledamot
270
0
0
270
Totalt styrelsen
1 727
0
0
1 727
Jeff Borcherding/Philipp Mathieu
Vd
9 867
635
0
10 502
Övriga ledande befattningshavare
(3)
3 586
0
4 251
Totalt vd och ledande
befattningshavare
15 180
1 300
0
16 480
Personalkostnader 2023. Styrelse, vd och ledande befattningshavare
Lön, förmåner/ Pensions- Annan
Namn
Befattning
styrelsearvode kostnader
ersättning
Totalt
Carl Borrebaeck
Ordf
580
0
0
580
Hans Johansson
Ledamot
280
0
0
280
Peter Høngaard Andersen
Ledamot
288
0
0
288
Christofer Sjögren
Ledamot
97
0
0
97
Martin Møller
Ledamot
314
0
0
314
Mimmi Ekberg
Ledamot
80
0
0
80
Ann-Christine Sundell
Ledamot
106
0
0
106
Totalt styrelsen
1 745
0
0
1 745
Philipp Mathieu/Patrik Dahlen
Vd
6 663
0
7 023
Övriga ledande befattnings-
havare
(3)
4 141
255
314
4 710
Totalt vd och ledande
befattningshavare
12 549
615
314
13 478
Personalkostnader 2022. Styrelse, vd och ledande befattningshavare
Med övriga ledande befattningshavare avses de personer som tillsammans med verkställande direktören utgör Bolagets led-
ning. Antalet personer i gruppen är tre. Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode i enlighet med årsstämmans
beslut. Nedanstående tabell visar erhållna ersättningar. I kostnaden är inte sociala avgifter inkluderat.
56
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Incitamentsprogram
Immunovia har fyra utestående teckningsoptionsprogram som omfattar 1 055 309 optioner med rätt till teck-
ning av 1 055 309 aktier. Någon utspädningseffekt på resultatet per aktie föreligger inte så länge koncernens
resultat är negativt.
Teckningsoptionsprogram
Teckningsoptionsprogrammen riktas till anställda och nyckelpersoner i bolaget. Samtliga teckningsoptioner
har vid tilldelningstidpunkten värderats enligt Black & Scholes värderingsmodell.
En sammanställning av bolagets teckningsoptionsprogram finns nedan.
Alternativa kontantbaserade incitamentsprogram
I länder där tilldelning av teckningsoptionsprogram inte är lämpligt av olika skäl har det beslutats att införa
alternativa kontantbaserade incitamentsprogram för anställda och nyckelpersoner i bolaget. De alternativa
incitamentsprogrammen är utformade på så sätt att det till sin ekonomiska effekt motsvarar villkoren i mot-
svarande teckningsoptionsprogram. Den totala kostnaden för Bolaget för de kontantbaserade incitamentspro-
grammen framgår av sammanställningen nedan.
Samtliga optionsprogram är föremål för sedvanliga omräkningsvillkor i samband med emissioner mm.
Aktierelaterat incitamentsprogram
På extra bolagsstämma den 21 november 2023 beslutades att anta ett aktierelaterat incitamentsprogram
för bolagets befattningshavare och nyckelpersoner, innefattande beslut att emittera högst 2 597 234 teck-
ningsoptioner för att säkra leverans av aktier till deltagarna och för att täcka sociala avgifter. Incitamentspro-
grammet innebär att deltagare tilldelas optioner vilka berättigar innehavaren till förvärv av aktier i bolaget
till ett i förväg bestämt pris, motsvarande 100 procent av den volymvägda genomsnittskursen för Immunovias
aktie på Nasdaq Stockholm under de fem (5) handelsdagar som föregår dagen för tilldelning. Den extra stäm-
man beslutade även att anta ett aktierelaterat incitamentsprogram för bolagets styrelseledamöter, innefatt-
ande beslut att emittera högst 649 309 teckningsoptioner för att säkra leverans av aktier till deltagarna och
för att täcka sociala avgifter. Incitamentsprogrammet innebär att deltagare tilldelas optioner vilka berättigar
innehavaren till förvärv av aktier i bolaget till ett i förväg bestämt pris, motsvarande 100 procent av den vo-
lymvägda genomsnittskursen för Immunovias aktie på Nasdaq Stockholm under de fem (5) handelsdagar som
föregår dagen för tilldelning. Av de två programmen som beslutats har endast styrelseprogrammet tilldelats.
Sammanställning av utestående incitamentsprogram
Incitamentsprogram Beslutsdatum
Teckningsperiod/
mätperiod
Antal
utestående
tecknings
-optioner
Teck-
nings-
kurs/
aktie
Förändring av
aktiekapitalet
vid fullt utnytt-
jande
Total kostnad
alternativt
kontantbaserat
incitamentspro-
gram (USD)
Teckningsoptionsprogram
2020/2024 2020-09-23
1 juni 2024 --
30 juni 2024 280 000 455,59 14 000,00
Teckningsoptionsprogram
2022/2026 2022-04-07
1 juni 2026 --
30 juni 2026 126 000 88,69 6 300,00
Alternativt kontantbase-
rat incitamentsprogram
2020/2024 2020-09-23
1 juni 2024 --
30 juni 2024 39 812
Alternativt incitaments-
baserat program för
styrelsen 2023-11-21
T o m
28 dec 2033 649 309 32 465,45
Totalt 1 055 309 52 765,45 39 812
57
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
NOT 11 FINANSIELLA INTÄKTER/RÄNTEINTÄKTER OCH LIKNANDE RESULTAT-
POSTER SAMT RESULTAT FRÅN KONCERNFÖRETAG
FINANSIELLA INTÄKTER/RÄNTEINTÄKTER OCH LIKNANDE RESULTATPOSTER
2023
2022
2023
2022
Resultat från koncernföretag
0
0
-75 858
-256 321
Summa
0
0
-75 858
-256 321
2023
2022
2023
2022
Ränteintäkter koncernföretag
0
0
8 893
6 013
Valutakursvinster
3 363
40 514
346
40 513
Ränteintäkter övriga
2 915
745
2 891
744
Summa
6 278
41 259
12 130
47 271
Moderbolaget
Moderbolaget
Koncernen
Koncernen
Koncerninterna mellanhavande
Utifrån en bedömning av kassaflödena i dotterbolaget Immunovia Inc. för de kommande fem åren har den
koncerninterna fordran i moderbolaget skrivits ned i sin helhet.
NOT 12 FINANSIELLA KOSTNADER/RÄNTEKOSTNADER OCH LIKNANDE
RESULTATPOSTER SAMT RESULTAT FRÅN KONCERNFÖRETAG
Finansiella kostnader/räntekostnader
2023
2022
2023
2021
Valutakursförluster
-18 096
-16 601
-15 069
-16 601
Räntekostnader leasingskuld
-1 166
-1 597
0
0
Räntekostnader övriga
-5
-3
-5
-3
Summa
-19 257
-18 201
-15 074
-16 604
Koncernen
Moderbolaget
58
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
NOT 13 SKATT PÅ ÅRETS RESULTAT
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
Aktuell skatt
0
0
0
0
Uppskjuten skatt
0
0
0
0
Summa
0
0
0
0
Koncernen
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
Teoretisk skatt
Redovisat resultat före skatt
-309 438
-168 092
-292 750
-331 147
Skatt enligt gällande skattesats, 20,6 %
(21,4%)
63 744
34 627
60 307
68 216
Avstämning av redovisad skatt
Effekt av ej avdragsgilla kostnader
-167
-163
-15 793
-52 965
Emissionskostnader redovisade över eget
kapital
6 293
0
6 293
0
Effekt av att underskottsavdrag inte värderats
-69 870
-34 464
-50 807
-15 251
Effekt hänförlig till tidigare år
0
0
0
0
Summa
0
0
0
0
Koncernen
Skattemässiga underskottsavdrag i koncernen uppgår per den 31 december 2023 till 1 138 537 TSEK (798 356).
För moderbolaget uppgår skattemässiga underskottsavdrag per den 31 december 2023 till 822 439 TSEK
(575 805). Den huvudsakliga andelen av underskottsavdragen löper utan tidsbegränsning. Effekt av emissions-
kostnaderna redovisade över eget kapital. Inga skattemässiga underskottsavdrag har värderats.
Moderbolaget
Moderbolaget
59
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Under andra kvartalet 2021 färdigställdes utvecklingen av bolagets test för tidig detektion av bukspottkörtelcancer i och
med detta slutade aktiveringen av utvecklingskostnaderna för detta och avskrivning av de aktiverade kostnaderna påbörja-
des.
Nedskrivningsprövningar har genomförts löpande. Väsentliga faktorer att bedöma har varit kassaflöden för de kommande
fem åren, tillväxt bortom prognosperioden och den viktade kapitalkostnaden.
Med beslutet att upphöra med kommersialiseringen av IMMRay® Pancan -d, bekräftas de osäkerheter som funnits avseen-
de upprättat nedskrivningstest per 30 juni 2023. Detta har lett till fullständig nedskrivning, per 30 juni 2023, av balansera-
de utvecklingskostnader.
NOT 14 BALANSERADE UTVECKLINGSUTGIFTER
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
Ingående anskaffningsvärde
173 878
173 878
173 878
173 878
Investering
0
0
0
0
Summa
173 878
173 878
173 878
173 878
Ingående avskrivningar
-19 682
-7 244
-19 682
-7 244
Årets avskrivningar
-6 209
-12 418
-6 209
-12 418
Utgående ackumulerade avskrivningar
-25 871
-19 662
-25 871
-19 662
Ingående nedskrivningar
0
0
0
0
Årets nedskrivningar
-103 864
0
-103 864
0
Utgående ackumulerade nedskrivningar
-103 864
0
-103 864
0
Nationella och europeiska bidrag till
utvecklingsutgifter
Ingående värde
-44 142
-44 142
-44 142
-44 142
Summa
-44 142
-44 142
-44 142
-44 142
Redovisat värde
0
110 073
0
110 073
ModerbolagetKoncernen
60
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Koncernen
NOT 15 PATENT
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
Ingående anskaffningsvärde
24 121
23 815
24 121
23 815
Investering
35
35
368
Försäljningar/utrangeringar
0
-62
0
-62
Årets omräkningsdifferens
0
0
0
0
Utgående ackumulerade anskaffnings-
värden
24 156
24 121
24 156
24 121
Ingående avskrivningar
-2 707
-1 549
-2 707
-1 549
Årets avskrivningar
-742
-1 158
-742
-1 158
Årets omräkningsdifferens
0
0
0
0
Utgående ackumulerade avskrivningar
-3 448
-2 707
-3 448
-2 707
Ingående nedskrivningar
-598
-598
-598
-598
Nedskrivningar
-19 446
0
-19 446
0
Utgående ackumulerade nedskrivningar
-20 044
-598
-20 044
-598
Redovisat värde
664
20 816
664
20 816
Moderbolaget
För patent utgörs basen för avskrivning 1,9 (24,1 ) MSEK. Kvarvarande patent är kopplade till
basen för royaltyintäkter och återstående avskrivningstid 5 år utgörs av patentens livslängd.
Med hänsyn till nedskrivning av balanserade utvecklingskostnader (se Not 14) leder detta till
nedskrivning av relaterade patent.
NOT 16 LICENSER OCH LIKNANDE RÄTTIGHETER
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
Ingående anskaffningsvärde
3 911
3 675
2 146
2 146
Investering
1 026
0
1 026
0
Årets omräkningsdifferens
-67
235
0
0
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
4 870
3 911
3 172
2 146
Ingående avskrivningar
-1 203
-689
-701
-529
Årets avskrivningar
-364
-480
-51
-172
Årets omräkningsdifferens
25
-33
0
0
Utgående ackumulerade avskrivningar
-1 542
-1 203
-752
-701
Ingående nedskrivningar
0
0
0
0
Årets nedskrivningar
-1 359
0
-1 359
0
Årets omräkningsdifferens
-86
0
-86
0
Utgående ackumulerade nedskrivningar
-1 445
0
-1 445
0
Redovisat värde
1 883
2 708
975
1 445
ModerbolagetKoncern en
För licenser utgörs basen för avskrivning 3,2 (3,9) MSEK. Redovisat värde för licenser är 2,1 MSEK och avser hantering av
patientprover. Med hänsyn till nedskrivning av balanserade utvecklingskostnader (se Not 3) leder detta till nedskrivning av
relaterade licenser. Kvarvarande licenser har en avskrivningstid på 3-5 år.
61
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
NOT 17 FÖRBÄTTRINGAR PÅ ANNANS FASTIGHET
Koncernen Moderbolaget
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
Ingående anskaffningsvärde
9 269
9 105
8 044
8 044
Inköp
0
0
0
0
Årets omräkningsdifferens
-45
164
0
0
Utgående ackumulerade anskaffnings-
värden
9 222
9 269
8 044
8 044
Ingående avskrivningar
-3 622
-2 422
-3 273
-2 183
Årets avskrivningar
-1 162
-1 161
-1 089
-1 090
Årets omräkningsdifferens
15
-39
0
0
Utgående ackumulerade avskrivningar
-4 769
-3 622
-4 362
-3 273
Redovisat värde
4 453
5 647
3 682
4 772
NOT 18 INVENTARIER, VERKTYG OCH INSTALLATIONER
KoncernenModerbolaget
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
Ingående anskaffningsvärde
23 174
20 920
15 507
15 083
Inköp
0
1 256
0
424
Försäljningar/utrangeringar
-20 351
0
-15 263
0
Omklassificeringar
0
0
0
0
Årets omräkningsdifferens
-176
858
0
0
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
2 647
23 174
144
15 507
Ingående avskrivningar
-17 649
-13 931
-12 787
-10 759
Årets avskrivningar
-2 031
-3 193
-1 339
-2 027
Försäljningar/utrangeringar
17 394
0
14 063
0
Omklassificeringar
0
0
0
0
Årets omräkningsdifferens
124
-524
0
0
Utgående ackumulerade avskrivningar
-2 163
-17 649
-62
-12 787
Redovisat värde
484
5 525
82
2 720
62
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
NOT 20 ANDRA LÅNGFRISTIGA FORDRINGAR
2023-12-31 2022-12-31
Ingående anskaffningsvärde 3 500 3 033
Årets utlåning -2 972 0
Årets omräkningsdifferens -23 467
NOT 19
NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNG LEASING
Koncernen
2023-12-31
2022-12-31
Ingående anskaffningsvärde
59 466
49 117
Omvärdering av avtal
-31 227
9 665
Omklassificeringar mot avskrivningar
-11 765
0
Årets omräkningsdifferens
-273
684
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
16 201
59 466
Ingående avskrivningar
-22 761
-16 262
Omvärdering av avtal
11 376
0
Omklassificering mot anskaffningsvärde
11 765
0
Årets avskrivningar
-6 456
-6 439
Årets omräningsdifferens
54
-60
Utgående ackumulerade avskrivningar
-6 021
-22 761
Redovisat värde
10 180
36 705
Koncernen
de
505
3 500
NOT 21
FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH UPP
2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
Förutbetalda hyror 892 504 887 1 526
Förutbetald försäkring 699 703 454 390
Övriga förutbetalda kostnader 684 2 703 357 772
Upplupna intäkter 505 438 505 438
Redovisat värde 2 780 4 348 2 203 3 126
Moderbolaget
Koncernen
63
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
NOT 24 UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
Kon
Moderbolaget
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
Personrelaterade kostnader
8 702
6 206
7 357
5 755
Upplupna studiekostnader
5 784
6 138
5 784
6 138
Övriga upplupna kostnader
524
2 827
2 557
Redovisat värde
15 010
15 171
13 541
14 450
NOT 25 EJ KASSAFLÖDESPÅVERKANDE POSTER
Kon
Moderbolaget
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
Avskrivningar
141 719
24 913
134 186
16 928
Rearesultat anläggningstillgångar
-2 985
0
-5
0
Omräkningsdifferens interna
transaktioner
1 788
-1 442
0
0
Summa
140 522
23 471
134 181
16 928
NOT 22 ANDELAR KONCERNFÖRETAG
NOT 23 EGET KAPITAL
öretag
Org.nummer
Säte
Antal
Kapitalandel
2023-12-31
2022-12-31
Immunovia Inc
350589-6
Wilmington, USA
1 000
100 %
1
1
Immunovia Incentive AB
559198-2870
Lund
100 %
50
50
Immunovia Dx Laboratories AB
559244-6503
Lund
0%
0
25
Immunovia GmbH
HRB 111 597
Frankfurt am Main
1
100 %
253
253
303
328
Redovisat värde
Datum
Händelse
Antal aktier
Aktiekapital
2020-01-01
Vid periodens ingång
19 654 853
982 742,65
2020-06-04
Nyemission
2 948 228
147 411,40
2020-10-04
Nyemission vid optioner
28 500
1 425,00
2020-12-31
Vid periodens utgång
22 631 581
1 131 579,05
2021-12-31
Vid periodens utgång
22 631 581
1 131 579,05
2022-12-31
Vid periodens utgång
22 631 581
1 131 579,05
2023-04-12
Nyemission
22 655 917
1 132 795,85
2023-12-31
Vid periodens utgång
45 287 498
2 264 374,90
Antalet aktier uppgår till 45 287 498, vardera med en röst. Kvotvärdet uppgår till 0,05 SEK per aktie.
64
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
NOT 28 FINANSIELLA INSTRUMENT PER KATEGORI
Koncer
Moderbolaget
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
Finansiella tillgångar värderade till
upplupet anskaffningsvärde
Övriga långfristiga fordringar
505
3 500
0
0
Övriga fordringar
0
0
0
684
Kundfordringar
146
253
146
0
Upplupna intäkter
278
438
Likvida medel
76 788
106 041
71 090
103 953
77 717
110 232
71 514
105 075
Finansiella skulder värderade till upp-
lupet anskaffningsvärde
Leasingskuld
10 265
37 574
0
0
Leveranstörsskulder
2 499
1 577
2 069
992
Upplupna kostnader
15 011
12 944
13 541
12 944
Summa
28 135
52 095
15 610
13 936
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
För närvarande har koncernen endast finansiella tillgångar som normalt inte säljs utanför koncernen och där
syftet med innehavet är att erhålla kontraktsenliga kassaflöden. Samtliga finansiella tillgångar klassificeras som
finansiella tillgångar som värderas till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden.
Koncernen tillämpar den förenklade metoden för beräkning av förväntade kreditförluster. Metoden innebär att
förväntade förluster under fordringarnas hela löptid används som utgångspunkt för förlustriskreservering. Kon-
cernen har för närvarande mycket begränsat med kundfordringar och avtalstillgångar varför ingen förlustriskre-
serv beräknats. Moderbolaget har fordringar på dotterföretag för vilka det inte bedöms finnas någon väsentlig
förväntad förlustrisk.
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Koncernen har endast finansiella skulder som klassificeras och värderas till upplupet anskaffningsvärde med
tillämpning av effektivräntemetoden. Redovisning sker inledningsvis till verkligt värde, netto efter transaktions-
kostnader.
Redovisat värde på finansiella tillgångar och skulder bedöms i allt väsentligt överensstämma med verkligt värde.
2023-12-31
2022-12-31
Ingående skuld
37 574
33 262
Omvärdering av leasingskuld
-20 594
9 665
Årets omräkningsdifferens
-215
393
Amortering under året, kassaflödespåverkande
-6 500
-5 746
Redovisat värde
10 265
37 574
NOT 26 LEASINGSKULD
NOT 27 LIKVIDA MEDEL
Koncernen Moderbolaget
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
Kassa
0
0
0
0
Banktillgodohavanden
76 788
106 041
71 090
103 953
Summa likvida medel
76 788
106 041
71 090
103 953
Koncernen
65
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
NOT 30 TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
NOT 31 RESULTATDISPOSITION
Ersättning till styrelse och ledande befattningshavare redovisas i not 10.
Från tid till annan åtar sig styrelsemedlemmar specifika uppdrag som inte tillhör styrelsen normala
arbetsuppgifter, vilka antingen beslutas vid årsstämma eller av styrelsen gemensamt.
Förutom löner och andra ersättningar till företagsledningen samt styrelsearvode, har enligt stämmobeslut,
konsultavtal ingåtts 2018 med CB Ocean Capital AB för tjänster som utförs av Immunovias
styrelseordförande och dess största ägare Carl Borrebaeck avseende vetenskapligt och strategiskt
stöd. Avtalet löper tills vidare med tre månaders ömsesidig uppsägningstid och ger en kvartalsvis
ersättning på 41 TSEK. Avtalet avslutat under kvartal 3 2023.
Till bolagsstämmans förfogande står
(kronor):
Överkursfond
120 110 564
Balanserad vinst
233 307 689
Årets resultat
-292 750 051
60 668 202
Styrelsen föreslår att:
i ny räkning överföres
60 668 202
60 668 202
Förslag till disposition av Bolagets vinst
NOT 29 SENTLIGA HÄNDELSER EFTER ÅRETS UTGÅNG
Den 9 april meddelade företaget att Immunovia framgångsrikt hade utvecklat noggranna och exakta analyser för
att mäta proteiner för nästa generations test.
Den 22 april tillkännagav företaget positiva resultat från modellutvecklingsstudien för nästa generations test för
upptäckt av bukspottkörtelcancer.
66
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Styrelsens och verkställande
direktörens intygande
Koncernens resultaträkning och balansräkning kommer att föreläggas årsstämman den 4 juni 2024 för faststäl-
lande. Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och ger en rättvisande bild av koncernens
ställning och resultat. Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en rättvisan-
de bild av moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en rättvisande översikt över utvecklingen av kon-
cernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhets-
faktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Lund den 29 april 2024
Koncernens resultat- och balansräkning samt moderbolagets resultat- och balansräkning blir
föremål för fastställelse på årsstämman.
Mats-Åke Andersson
Auktoriserad revisor
Min revisionsberättelse har lämnats den 2024-04-29
Peter Høngaard Andersen
Styrelseordförande
Jeff Borcherding
Verkställande direktör
Hans Johansson
Ledamot
Michael Löfman
Ledamot
Melissa Farina
Ledamot
Martin Møller
Ledamot
Valerie Bogdan-Powers
Ledamot
67
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Immunovia AB (publ). Org.nr. 556730-4299
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Jag har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Immunovia AB (publ)
för räkenskapsåret 2023-01-01– 2023-12-31. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning
ingår på sidorna 32-66 i detta dokument. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats
i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av
moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat och
kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens
finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat och kassaflöde
för året enligt International Financial Reporting Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och
årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredo-
visningens övriga delar.
Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för
moderbolaget och koncernen.
Mina uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen är förenliga med
innehållet i den kompletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i
enlighet med Revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i
Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i
övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på min bästa
kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i Revisorsförordningens (537/2014/
EU) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderfö-
retag eller dess kontrollerade företag inom EU. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är
tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Väsentlig osäkerhetsfaktor avseende antagandet om fortsatt drift
Jag vill fästa uppmärksamhet på vad som i de finansiella rapporterna, på flertalet olika ställen, re-
dovisas avseende fortsatt drift, fokus 2024, likvida medel och likviditetsrisk. På sidan 33 rapporteras
att med kassan på 77 MSEK kan bolaget trygga verksamheten utifrån nuvarande planer in i fjärde
kvartalet 2024 men kommer att behöva finansiering för att avsluta 2024 samt för att driva verk-
samheten 2025. Vidare redovisas på sidan 40 att bolaget har utvärderat riskerna och möjligheterna
för att säkra finansiering och se en tydlig väg framåt. På sidan nio redovisas att bolaget förhandlar
om att kunna reducera eller avsäga sig långsiktiga finansiella förpliktelser och att bolagets styrelse
och ledningsgrupp undersöker flera olika finansiella och strategiska möjligheter. Även om finans-
marknaden i nuläget bjuder på utmaningar är styrelsen övertygad om att lyckas säkra de strategis-
ka resurser som krävs. Enligt vad som anges ovan tyder dessa händelser och förhållanden på att det
finns en väsentlig osäkerhetsfaktor som kan leda till betydande tvivel om företagets förmåga att
fortsätta verksamheten. Jag har inte modifierat mitt uttalande på grund av detta.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt min professionella be-
dömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen
för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i mitt
ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men jag gör inga
separata uttalanden om dessa områden. Förutom den fråga som beskrivs i avsnittet Väsentlig
osäkerhetsfaktor avseende antagandet om fortsatt drift har jag fastställt att det inte finns några
särskilt betydelsefulla områden som jag behöver kommunicera i min rapport.
68
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
och återfinns på sidorna 2–31 respektive sidorna 72-75. Det är styrelsen och verkställande
direktören som har ansvaret för denna andra information. Mitt uttalande avseende årsredovisning-
en och koncernredovisningen omfattar inte denna information och jag gör inget uttalande med
bestyrkande avseende denna andra information. I samband med min revision av årsredovisningen
och koncernredovisningen är det mitt ansvar att läsa den information som identifieras ovan
och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar jag även den kunskap jag i övrigt inhämtat
under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om jag, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar slutsatsen att den
andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är jag skyldig att rapportera detta. Jag har
inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen och kon-
cernredovisningen upprättas och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och,
vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande
direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en
årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrelsen och verkställan-
de direktören för bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De
upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksam-
heten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte
om styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten
eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta. Styrelsens revisionsutskott
ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets
finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Mina mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen och koncernredo-
visningen som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegent-
ligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller mina uttalanden. Rimlig
säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA
och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan
finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga
om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som använ-
dare fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder jag professionellt omdöme och har en professionellt
skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom:
Identifierar och bedömer jag riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen och
koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar och
utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är
tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund för mina uttalanden. Risken för att inte
upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig fel-
aktighet som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi, för-
falskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.
Skaffar jag mig en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som har betydelse för min
revision för att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till omständighet-
erna, men inte för att uttala mig om effektiviteten i den interna kontrollen.
Utvärderar jag lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och rimligheten i styrel-
sens och verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
Drar jag en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande direktören använder
antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen.
69
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Jag drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om huruvida det finns
någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller förhållanden som kan leda
till betydande tvivel om bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. Om jag
drar slutsatsen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste jag i revisionsberättelsen fäs-
ta uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen och koncernredovisningen om den
väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalan-
det om årsredovisningen och koncernredovisningen. Mina slutsatser baseras på de revisionsbe-
vis som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller
förhållanden göra att ett bolag och en koncern inte längre kan fortsätta verksamheten.
Utvärderar jag den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i årsredovisningen
och koncernredovisningen, däribland upplysningarna, och om årsredovisningen och koncernre-
dovisningen återger de underliggande transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en
rättvisande bild.
Inhämtar jag tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den finansiella informa-
tionen för enheterna eller affärsaktiviteterna inom koncernen för att göra ett uttalande avse-
ende koncernredovisningen. Jag ansvarar för styrning, övervakning och utförande av koncernre-
visionen. Jag är ensam ansvarig för mina uttalanden.
Jag måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfattning och inriktning
samt tidpunkten för den. Jag måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under revision-
en, däribland de eventuella betydande brister i den interna kontrollen som jag identifierat.
Jag måste också förse styrelsen med ett uttalande om att jag har följt relevanta yrkesetiska krav
avseende oberoende, och ta upp alla relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka
mitt oberoende, samt i tillämpliga fall tillhörande motåtgärder.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer jag vilka av dessa områden som varit
de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de
viktigaste bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör de för revisionen sär-
skilt betydelsefulla områdena. Jag beskriver dessa områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar
eller andra författningar förhindrar upplysning om frågan.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Uttalanden
Utöver min revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har jag även utfört en revision
av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för Immunovia AB (publ.) för räkenskapsåret
2023-01-01–2023-12-31 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Jag tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och
beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Jag har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt denna beskrivs närma-
re i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för
mina uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller
förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och
risker ställer på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov,
likviditet och ställning i övrigt. Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen
av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och
koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så att bokfö-
ringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett
betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens
riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets
bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på
ett betryggande sätt.
70
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Revisorns ansvar
Mitt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed mitt uttalande om ansvarsfrihet, är
att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrel-
seledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
Företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda ersätt-
ningsskyldighet mot bolaget
På något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsord-
ningen
Mitt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och
därmed mitt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är
förenligt med aktiebolagslagen. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för
att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder
eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen. Som en del av
en revision enligt god revisionssed i Sverige använder jag professionellt omdöme och har en pro-
fessionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna.
Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras på min professionella bedömning med
utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att jag fokuserar granskningen på sådana åtgär-
der, områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten och där avsteg och överträdel-
ser skulle ha särskild betydelse för bolagets situation. Jag går igenom och prövar fattade beslut,
beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som är relevanta för mitt uttalande om
ansvarsfrihet. Som underlag för mitt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust har jag granskat om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
REVISORNS UTTALANDE OM ESEF-RAPPORTEN
Uttalande
Utöver min revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har jag även utfört en gransk-
ning av att styrelsen och verkställande direktören har upprättat årsredovisningen och koncernre-
dovisningen i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt
16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för Immunovia AB (publ) för räken-
skapsåret 2023-01-01 - 2023-12-31. Min granskning och mitt uttalande avser endast det lagstad-
gade kravet. Enligt min uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt väsentligt
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Jag har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns granskning av
Esef-rapporten. Mitt ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Immunovia AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och
har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de bevis jag har inhäm-
tat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mitt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att Esef-rapporten har upprät-
tats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns
en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer nödvändig för att
upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag.
71
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Revisorns ansvar
Min uppgift är att uttala mig med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad
i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden,
grundval av min granskning. RevR 18 kräver att jag planerar och genomför mina granskningsåtgär-
der för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller dessa
krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en granskning som utförs
enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet
om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses
vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska
beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality Management 1, som kräver att före-
taget utformar, implementerar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller
rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga
krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att Esef-rapporten har upprät-
tats i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisning och koncernre-
dovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna
för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för
hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgär-
der som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett utta-
lande om effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärdering av
ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-rapporten upprättats i ett
giltigt XHTML-format och en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den granska-
de årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncernens resultat-, balans- och
egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlig-
het med vad som följer av Esef-förordningen.
Mats-Åke Andersson, HLB Auditoriet AB, Stora Södergatan 25, 222 23 Lund, utsågs till Immunovia
ABs revisor av bolagsstämman 26 maj 2023 och har varit bolagets revisor sedan 26 maj 2023 samt
har tidigare varit huvudansvarig revisor i bolaget sedan april 2017.
Lund den 29 april 2024
Mats-Åke Andersson
Auktoriserad revisor
72
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Nyckeltal
Definition
Motiv för användande av finansiella nyckeltal
som inte är definierade enligt IFRS
Nettoomsättning
Intäkter för sålda varor och tjäns-
ter samt erhållen royalty hänförlig
till huvudverksamheten under
aktuell period.
Rörelseresultat Resultat före finansiella poster
och skatt.
Rörelseresultatet ger en bild av det resul-
tat som bolagets ordinarie verksamhet har
genererat.
Resultat per aktie före
och
efter utspädning
Resultatet dividerat med vägt
genomsnittligt antal
aktier under perioden före respek-
tive efter utspädning.
Genomsnittligt antal
aktier före och efter
utspädning
Genomsnittligt antal uteståen-
de aktier under perioden före
respektive efter utspädning.
koncernens resultat är negativt
föreligger ingen utspädning trots
att teckningskursen är lägre än
börskursen.
FoU-kostnader
Bolagets direkta kostnader för
forskning och utveckling. Avser
kostnader för personal, material
och externa tjänster.
Bolagets huvudsakliga verksamhet är forsk-
ning och utveckling. Ledningen anser att dess
FoU-kostnader är en viktig parameter att följa
som en indikator på aktivitetsnivån i bolaget.
FoU-kostnader i procent
av rörelsekostnader
FoU-kostnader dividerat med rö-
relsens kostnader, vilka innefattar
övriga externa kostnader, perso-
nalkostnader och avskrivningar.
Ledningen anser att bolagets FoU-kostnader
i relation till totala kostnader är en viktig
parameter att följa som en indikator på hur
stor del av totala kostnader som används för
bolagets huvudsakliga verksamhet.
Likvida medel vid perio-
dens slut
Kassa och banktillgodohavanden.
Kassaflöde från den
löpande verksamheten
Kassaflöde före kassaflöde från
investerings och finansierings-
verksamheterna.
Periodens kassaflöde
(TSEK)
Periodens förändring av likvida
medel exklusive påverkan av
orealiserade kursvinster och
kursförluster.
Eget kapital per aktie
(SEK)
Eget kapital dividerat med antal
aktier vid periodens slut.
Ledningen följer detta tal för att övervaka hur
stort värde eget kapital är per aktie.
Soliditet
Eget kapital i procent av totala
tillgångar.
Ledningen följer detta tal som en indikator på
den finansiella stabiliteten i bolaget
Genomsnittligt antal
anställda
Genomsnittet av antal anställda
beräknas som summan av arbetad
tid under perioden dividerat med
normalarbetstid för perioden.
Genomsnittligt antal
anställda inom FoU
Genomsnittet av antal anställda
inom bolagets forsknings- och
utvecklingsavdelningar.
Definitioner
73
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Antigen. Ett kroppsfrämmande ämne som framkallar en reaktion hos immunförsvaret vid kontakt
med organismen. Ämnet kan vara en kemisk substans, ett protein eller en kolhydrat.
Antikroppar. Antikroppar, eller immunglobuliner, är en typ av proteiner vilka används av kroppens
immunsystem för att upptäcka och identifiera främmande ämnen såsom virus, bakterier eller para-
siter.
Benign. Att en tumör är benign innebär att tumören är godartad och inte sprider sig.
Bioinformatik. Tvärvetenskaplig disciplin inom vilken algoritmer för analys av biologiska (särskilt
molekylärbiologiska) data utvecklas.
Biomarkör. Kan definieras som en biologisk respons på en förändring orsakad av sjukdom eller
främmande ämne. Biomarkörer kan användas som tidiga varningssignaler för biologiska förändring-
ar i en organism.
CAP. College of American Pathologists. CAP har befogenhet under CLIA-förordningen att ackredite-
ra laboratorier som utför tester på prover från människa eller djur med metoder och klinisk
tillämpning som ligger inom programmets expertområde. Laboratorierna måste vara licensierade
för att utföra tester när lagen kräver detta.
CLIA. Clinical Laboratory Improvement Amendments. Den amerikanska myndigheten Centers for
Medicare & Medicaid Services (CMS) reglerar all laboratorietestning på människor i USA via förord-
ningen Clinical Laboratory Improvement Amendments (CLIA). Syftet med CLIA-programmet är att
säkerställa kvaliteten på all laboratorietestning. Alla kliniska laboratorier måste vara certifierade för
att få utbetalningar via Medicare eller Medicaid.
Discovery-studie. Forskning som bedrivs i syfte att verifiera en särskild hypotes.
Histologi. Histologi är läran om biologisk vävnad.
Invasiv. Begreppet invasivt innebär att tränga in eller att angripa. Med invasiva medicinska under-
sökningar avses sådana undersökningar som innefattar någon form av inträngning genom kropps-
hål eller kirurgiskt ingrepp.
Känslighet. Ett statistiskt mått för tillförlitligheten hos ett binärt diagnostiskt test och anger san-
nolikheten för att ett genererat positivt resultat är korrekt.
Malign. Maligna tumörer tenderar att förvärras och bli dödliga och benämns till skillnad från be-
nigna tumörer som cancer.
Metastas. En metastas är en tumör som spridit sig till andra organ.
Mikromatris (mikroarray). En mikromatris är ett molekylär-biologiskt testformat för samtidig mät-
ning av de relativa koncentrationerna av proteiner.
Molekylär diagnostik. En samling tekniker som används för att analysera biologiska markörer på
gennivå och proteinnivå, (dvs individernas genetiska kod och hur deras celler uttrycker deras gener
som proteiner i kroppen), genom att använda molekylär biologi för medicinsk testning. Teknikerna
används för att diagnostisera och monitorera sjukdom, upptäcka risk för sjukdom och för att avgöra
vilken behandling som sannolikt fungerar bäst för individen.
NOD typ 2. Nydebuterad diabetes typ 2.
Ordlista
74
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
NPV. Negativt prediktivt värde.
NSCLC. Non Small Cell Lung Cancer , (icke-småcelligt lungkarcinom ) den mest vanliga typen av
lungcancer, 80-85 procent av alla lungcancerfall.
Palliativ vård. Används synonymt med lindrande vård och sätts in när patientens sjukdom är bort-
ommöjlighet till bot. Syftet med palliativ vård är att ge stöd åt patient och närstående med både
psykologiska och medicinska metoder.
Pankreas. Bukspottkörtel.
Pankreatolog. Specialistläkare med fokus på sjukdomar som har någon form av anknytning till
pankreas (bukspottkörteln).
PanDIA-1. Prospektiv studie för diabetesriskgruppen med patienter över 50 år som nyligen diag-
nostiserats ed typ ll-diabetes.
PanFAM-1. Prospektiv studie för familjära och ärftliga riskgruppen.
PanSYM-1. Prospektiv studie för tidiga symptom riskgruppen.
PDAC. Pancreatic ductal adenocarcinoma, (adenokarcinom i pankreasgång ) den vanligaste formen
av bukspottkörtelcancer.
Prospektiv studie. En studie där en grupp av individer studeras och följs under en tid, ofta lång
tid, för att se hur en viss sjukdom utvecklas. En prospektiv studie används för att studera samband
mellan olika riskfaktorer och en viss sjukdom. Man följer individer med och utan riskfaktorer framåt
i tiden. Vid studiens slut jämförs andelen individer som insjuknat i de båda grupperna.
Proteomik. Gren av biologin som innefattar undersökningar av stora mängder data om proteiner.
Reproducerbarhet. Beskrivs inom statistiken som överensstämmelsen mellan resultat vid uppre-
pade mätningar utförda av olika observatörer med olika exemplar av mätinstrument av samma typ,
som utförs i syfte att kunna avfärda eventuella mätfel på grund av material och personal.
Resektabel. Möjlig att operativt avlägsna.
Retrospektiv studie. En studie där man i efterhand tittar tillbaka på sådant som redan har skett,
d.v.s. historiska mätdata letas fram. En retrospektiv studie utgår från svaret”, d.v.s. där man redan vet
vilka individer som blivit sjuka eller inte.
Screening. Med screening avses medicinska undersökningar för att identifiera sjukdom och ge-
nomförs i regel innan patienten uppvisat tydliga symptom.
Selfpay-kunder. Patienter eller organisationer som betalar utan kostnadsersättning från försäk-
ringsbolag eller myndigheter.
Serum. Gulaktig transparent vätska som erhålls genom att låta blod koagulera och sedan avlägsna
blodkroppar och koagulationsproteiner. Serum innehåller proteiner, däribland antikroppar.
Specificitet. Ett statistiskt mått för tillförlitligheten hos ett binärt diagnostiskt test som anger
sannolikheten för att ett genererat negativt resultat de facto är negativt.
75
ÅRSREDOVISNING 2023 IMMUNOVIA – EARLY DETECTION
Aktieägarinformation
Kontaktinformation:
Immunovia AB (publ)
Medicon Village
Scheelevägen 8
223 63 Lund
Tel: 046-2756 000
helloir@immunovia.com
www.immunovia.com
Bolagets årsredovisning finns att hämta på Bolagets hemsida:
www.immunovia.com
Årsstämma 2024
Aktieägarna i Immunovia AB (publ) kallas till årsstämma den 4 juni 2024.
Finansiell kalender
Delårsrapport Q2 2024 torsdag den 22 augusti 2024
Delårsrapport Q3 2024 torsdagen den 14 november 2024
Bokslutskommuniké 2024 tisdagen den 25 februari 2025
www.immunovia.com