Belopp i mkr | Not | 2024 | 2023 | Belopp i mkr Not 2024 2023 |
Hyresintäkter | 2 | |||
Fastighetskostnader, varav | 3 | - | - | |
Driftkostnader | - | - | ||
Underhållskostnader | - | - | ||
Fastighetsskatt | - | - | ||
Uthyrnings- och fastighetsadministration | - | - | ||
Driftöverskott | ||||
Central administration | 4–6 | - | - | |
Resultat före finansiella poster | ||||
| Finansiella poster | ||||
Finansiella intäkter | 7 | |||
Finansiella kostnader | 7 | - | - | |
Räntekostnader leasingskuld | 7 | - | - | |
Resultat från andelar i intressebolag | - | |||
Förvaltningsresultat | ||||
| Värdeförändringar | ||||
Förvaltningsfastigheter, orealiserade | 9 | - | ||
Derivatinstrument, orealiserade | 17 | - | ||
Resultat före skatt | - | |||
Skatt | 8 | - | ||
Årets resultat | - |
| Årets resultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | - | ||
Innehav utan bestämmande inflytande 1) | - | ||
Årets resultat 2) | - | ||
Resultat per A- och B-aktie 3) | - | ||
Resultat per D-aktie 3) |
| 31 dec | 31 dec | ||
Belopp i mkr | Not | 2024 | 2023 |
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Förvaltningsfastigheter | 9 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 15 | ||
Övriga anläggningstillgångar | 10 | ||
Andelar i intressebolag | 12 | ||
Fordran på intressebolag | |||
Derivat | 17 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Kortfristiga fordringar | 13 | ||
Likvida medel | |||
Tillgångar som innehas för försäljning | 18 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
Summa tillgångar |
| 31 dec | 31 dec | ||
Belopp i mkr | Not | 2024 | 2023 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | |||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Balanserat resultat inklusive årets resultat | |||
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande 1) | |||
Summa eget kapital | |||
| Långfristiga skulder | |||
Uppskjuten skatteskuld | 8 | ||
Räntebärande skulder | 14 | ||
Leasingskuld | 15 | ||
Avsättningar | |||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Räntebärande skulder | 14 | ||
Övriga kortfristiga skulder | 16 | ||
Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning | 18 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa eget kapital och skulder |
| Eget kapital hänförligt | Innehav utan | |||||
| Övrigt tillskjutet | Balanserat resultat | till moderbolagets | bestämmande | |||
Belopp i mkr | Aktiekapital 1) | kapital | inkl. årets resultat | aktieägare | inflytande | Summa eget kapital |
Ingående eget kapital 2023-01-01 | ||||||
Årets totalresultat 2) | - | - | - | - | ||
| Transaktioner med ägare | ||||||
Utdelning | - | - | - | - | ||
Utgående eget kapital 2023-12-31 |
Ingående eget kapital 2024-01-01 | ||||||
Årets totalresultat 2) | ||||||
| Transaktioner med ägare | ||||||
Nyemission 3) | ||||||
Utdelning 4) | - | - | - | - | ||
Utgående eget kapital 2024-12-31 |
| 31 dec | 31 dec | |||
Belopp i mkr | Not | 2024 | 2023 | Belopp i mkr Not |
| Den löpande verksamheten | ||||
Resultat före finansiella poster | ||||
Återläggning avskrivningar och nedskrivningar | ||||
Erhållna räntor 1) | ||||
Erlagda räntor 1) | - | - | ||
Betald inkomstskatt | - | - | ||
Kassaflöde före förändring i rörelsekapital | ||||
| Förändring av rörelsekapital | ||||
Förändring av kortfristiga fordringar | - | - | ||
Förändring av kortfristiga skulder | ||||
Summa förändring rörelsekapital | - | |||
Kassaflöde från den löpande verksamheten |
| 31 dec | 31 dec | ||
| 2024 | 2023 | ||
| Investeringsverksamheten | |||
Förvärv av förvaltningsfastigheter | 9 | - | - |
Investeringar i befintliga fastigheter 2) | 9 | - | - |
Reglering långsiktig fordran intressebolag | |||
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | 10 | - | - |
Avyttring materiella anläggningstillgångar | 10 | ||
Utlåning till intressebolag | - | ||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - |
| Finansieringsverksamheten | |||
Nyupptagning av lån | 21 | ||
Nyemission | |||
Utgifter för nyemission | - | ||
Amortering av lån | 21 | - | - |
Amortering av leasingskuld | - | - | |
Utdelning | - | - | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
Årets kassaflöde | |||
Likvida medel vid årets början | |||
Likvida medel vid årets slut |
Belopp i mkr | 2024 | 2023 | Förändring, % |
Jämförbart bestånd | 1 097 | 1 029 | 6,7 |
Elstöd | — | 7 | — |
Projektfastigheter | 91 | 11 | — |
Förvärvade fastigheter | 6 | — | — |
Övrigt | 6 | 11 | — |
Hyresintäkter | 1 201 | 1 057 | 13,6 |
Belopp i mkr | 2024 | 2023 |
Kontrakterade hyresintäkter | 1 160 | 1 019 |
Serviceintäkter | 33 | 28 |
Övriga intäkter | 8 | 10 |
Totalt | 1 201 | 1 057 |
Belopp i mkr | 2024 | 2023 |
Rättsväsende | 42 % | 34 % |
Högre utbildning | 30 % | 34 % |
Sjukvård | 12 % | 12 % |
Offentlig förvaltning | 12 % | 15 % |
Icke-offentliga | 4 % | 5 % |
| Hyres- | Uthyr- | Kontrak - | ||
| avtal, | ningsbar | terad års hyra, | Andel, | |
| antal | area, tkvm | mkr | % | |
| Offentliga, löptid | ||||
2025 | 66 | 12 | 25 | 1,9 |
2026 | 65 | 41 | 83 | 6,4 |
2027 | 43 | 63 | 109 | 8,3 |
2028 | 52 | 82 | 199 | 15,2 |
2029 | 22 | 53 | 98 | 7,5 |
2030 | 26 | 82 | 198 | 15,2 |
>2030 | 34 | 179 | 537 | 41,2 |
Summa offentliga | 308 | 512 | 1 250 | 95,7 |
Icke-offentliga | 181 | 31 | 56 | 4,3 |
Totalt | 489 | 543 | 1 305 | 100,0 |
Belopp i mkr | 2024 | 2023 | Förändring, % |
Jämförbart bestånd | 183 | 183 | 0,1 |
Projektfastigheter | 6 | 1 | — |
Förvärvade fastigheter | 1 | 0 | — |
Övrigt | 13 | 7 | — |
Direkta fastighetskostnader | 203 | 191 | 6,5 |
Fastighetsadministration | 6 | 6 | — |
Fastighetskostnader | 209 | 197 | 6,5 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Belopp i mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Personalkostnader | -32 | -35 | -32 | -35 |
Avskrivningar | -5 | -9 | 0 | -0 |
Övriga centrala kostnader | -45 | -23 | -50 | -33 |
Omklassificerade kostnader 1) | 13 | 13 | — | — |
Jämförelsestörande poster | — | -3 | — | -3 |
Summa | -68 | -57 | -82 | -71 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Belopp i mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Löner och andra ersättningar | ||||
| Arvode till styrelsens | 0,5 | 0,5 | 0,5 | 0,5 |
| ordförande | ||||
| Arvoden till övriga | 1,2 | 1,3 | 1,2 | 1,3 |
| styrelseledamöter | ||||
| Ersättning och förmåner | 3,8 | 2,9 | 3,8 | 2,9 |
| till verkställande direktör | ||||
| Ersättning och förmåner | 6,7 | 11,2 | 6,7 | 11,2 |
| till övriga befattningshavare | ||||
| Ersättning och förmåner | 28,4 | 24,7 | 9,6 | 8,2 |
| till övriga anställda | ||||
Totalt | 40,6 | 40,6 | 21,8 | 24,1 |
| Sociala kostnader | ||||
| inklusive löneskatt | ||||
Styrelsens ordförande | 0,2 | 0,2 | 0,2 | 0,2 |
Övriga ledamöter | 0,4 | 0,4 | 0,4 | 0,4 |
Verkställande direktör | 1,4 | 1,1 | 1,4 | 1,1 |
Övriga befattningshavare | 2,4 | 4,1 | 2,4 | 4,1 |
Övriga anställda | 9,7 | 8,4 | 3,2 | 2,7 |
Totalt | 14,1 | 14,2 | 7,6 | 8,5 |
| Pensionskostnader | ||||
Verkställande direktör | 1,0 | 0,8 | 1,0 | 0,8 |
Övriga befattningshavare | 1,3 | 2,2 | 1,3 | 2,2 |
Övriga anställda | 3,1 | 3,2 | 0,9 | 0,7 |
Totalt | 5,4 | 6,2 | 3,2 | 3,7 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Belopp i mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Ledande befattningshavare | ||||
Kvinnor | 2 | 2 | 1 | 1 |
Män | 7 | 10 | 3 | 6 |
Totalt | 9 | 12 | 4 | 7 |
| Övriga anställda | ||||
Kvinnor | 17 | 15 | 13 | 11 |
Män | 29 | 24 | 3 | 4 |
Totalt | 46 | 39 | 16 | 15 |
| KÖNSFÖRDELNING BLAND STYRELSEN | ||
Antal | 2024 | 2023 |
| Styrelseledamöter | ||
Kvinnor | 2 | 2 |
Män | 6 | 5 |
Totalt | 8 | 7 |
| Styrelse- | Sociala | |||
Belopp i tkr | Befattning | arvode | avgifter | Totalt |
Caesar Åfors | Styrelseordförande | 500 | 157 | 657 |
Håkan Sandberg | Styrelseledamot | 200 | 63 | 263 |
Mattias Grahn | Styrelseledamot | - | - | - |
Kristina Alvendal | Styrelseledamot | 350 | 110 | 460 |
Christian Haglund | Styrelseledamot | 200 | 63 | 263 |
Pernilla Ramslöv | Styrelseledamot | 350 | 110 | 460 |
Peter Ragnarsson | Styrelseledamot | - | - | - |
Henrik Lindekrantz Styrelseledamot | 117 | 37 | 154 | |
Totalt | 1 717 | 540 | 2 257 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Belopp i mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Revision KPMG | 2 | 2 | 2 | 2 |
Andra uppdrag | 2 | 0 | 2 | 0 |
Totalt | 4 | 2 | 4 | 2 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Belopp i mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Finansiella intäkter | ||||
Finaniella intäkter, övriga | 19 | 21 | 18 | 20 |
Ränteintäkter, koncernbolag | — | — | 521 | 473 |
Summa | 19 | 21 | 539 | 493 |
| Finansiella kostnader | ||||
Räntekostnader, kreditinstitut | -390 | -310 | -482 | -367 |
Räntekostnader, leasingskuld | -1 | -4 | — | — |
Övriga finansiella kostnader | -10 | -5 | -10 | -5 |
Summa | -401 | -319 | -492 | -371 |
Resultat från andelar i koncernföretag | ||||
Utdelning | — | — | 11 | — |
Nedskrivning | — | — | — | -51 |
Summa | — | — | 11 | -51 |
Resultat från andelar i intressebolag | ||||
Avyttring | -6 | — | -6 | — |
Summa | -6 | — | -6 | — |
| Styrelse- | Sociala | |||
Belopp i tkr | Befattning | arvode | avgifter | Totalt |
Caesar Åfors | Styrelseordförande | 500 | 157 | 657 |
Håkan Sandberg | Styrelseledamot | 263 | 82 | 345 |
Mattias Grahn | Styrelseledamot | - | - | - |
Kristina Alvendal | Styrelseledamot | 350 | 110 | 460 |
Christian Haglund | Styrelseledamot | 263 | 82 | 345 |
Pernilla Ramslöv | Styrelseledamot | 350 | 110 | 460 |
Peter Ragnarsson | Styrelseledamot | 117 | 37 | 153 |
Totalt | 1 842 | 579 | 2 420 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Belopp i mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Aktuell skattekostnad | ||||
Skatt på årets resultat | -10 | -10 | — | — |
Skatt hänförligt till tidigare år | 10 | 4 | 4 | — |
Summa aktuell skatt | 0 | -6 | 4 | — |
| Uppskjuten skattekostnad | ||||
| eller skatteintäkt | ||||
| Uppskjuten skatt avseende | -50 | -23 | — | — |
| obeskattade reserver | ||||
| Uppskjuten skatt avseende | -90 | 55 | — | — |
| temporära skillnader på | ||||
| fastigheter | ||||
| Uppskjuten skatt avseende | -9 | 73 | — | — |
temporära skillnader i finansiella derivat | ||||
Övriga | 0 | 2 | 0 | — |
Summa uppskjuten skatt | -149 | 108 | 0 | — |
Totalt redovisad skatte- kostnad eller skatteintäkt | -149 | 102 | 4 | — |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Belopp i mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Resultat före skatt | 740 | -741 | 82 | 96 |
| Skatt enligt gällande | -152 | 153 | -17 | -20 |
| skattesats 20,6 % | ||||
Ej avdragsgilla kostnader | -57 | -26 | -1 | -11 |
Ej skattepliktiga intäkter | 1 | 22 | 9 | 25 |
| Utnyttjat underskott, tidigare | 8 | 12 | 6 | — |
| ej aktiverat | ||||
| Förändring temporär skillnad | 44 | -61 | — | — |
| förvaltningsfastigheter | ||||
Skatt hänförligt till tidigare år | 10 | 4 | 4 | — |
| Övriga skattemässiga | -3 | -2 | 2 | 6 |
| justeringar | ||||
Redovisad skattekostnad | -149 | 102 | 4 | — |
Effektiv skattesats, % | 20,2 | 13,8 | -4,9 | — |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Belopp i mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Obeskattade reserver | ||||
Vid årets ingång | -151 | -128 | — | — |
Redovisat i årets resultat | -50 | -23 | — | — |
Vid årets utgång | -201 | -151 | — | — |
| Förvaltningsfastigheter | ||||
Vid årets ingång | -1 015 | -1 070 | — | — |
Redovisad i årets resultat | -90 | 55 | — | — |
Vid årets utgång | -1 105 | -1 015 | — | — |
| Derivat | ||||
Vid årets ingång | -68 | -142 | — | — |
Redovisad i årets resultat | -9 | 73 | — | — |
Vid årets utgång | --77 | -68 | — | — |
| Övrigt | ||||
Vid årets ingång | 5 | 5 | 5 | 5 |
Redovisad i årets resultat | 0 | — | 0 | — |
Vid årets utgång | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Uppskjuten skatteskuld/ | -1 378 | -1 229 | 5 | 5 |
| skattefordran (-/+) netto |
| 31 dec | 31 dec | |
| Belopp i mkr | 2024 | 2023 |
Fastighetsvärde vid årets början | 21 406 | 20 158 |
Förvärvade fastigheter | 473 | 420 |
Investeringar i ny- till- och ombyggnation 1) | 1 555 | 1 721 |
Värdeförändringar | 166 | -893 |
Fastighetsvärde vid årets slut, varav | 23 600 | 21 406 |
| Förvaltningsfastigheter exkl. pågående | 21 329 | 17 955 |
| projekt och byggrätter | ||
Pågående projekt | 2 195 | 3 385 |
Outnyttjade byggrätter | 76 | 66 |
Fastighetsvärde vid årets slut | 23 600 | 21 406 |
Belopp i mkr | 2024 | 2023 |
Förändring avkastningskrav/kalkylränta | 90 | -969 |
Förändring driftöverskott 1) | 17 | 29 |
Projekt | 53 | 47 |
Förvärv | 6 | — |
Summa | 166 | -893 |
Värdeförändring, % | Direk tavkastning, % | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Per fastighetskategori | ||||
Rättsväsende | 4,2 | 0,5 | 4,9 | 5,1 |
Högre utbildning | -0,4 | -6,5 | 5,4 | 5,5 |
Sjukvård | -6,4 | -4,5 | 5,8 | 5,2 |
Övriga offentliga | 1,1 | -16,2 | 5,4 | 6,1 |
Icke-offentliga | -1,0 | -4,4 | 4,4 | 4,1 |
Summa förvaltning | 0,6 | -5,2 | 5,2 | 5,3 |
Projektfastigheter | 1,7 | 2,1 | — | — |
Totalt, % | 0,8 | -4,4 | — | — |
| Per geografi | ||||
Syd | -0,3 | -3,7 | 5,1 | 5,2 |
Öst | 1,1 | 8,7 | 5,3 | 5,2 |
Väst | 1,1 | -3,5 | 5,4 | 5,6 |
Nord | 2,2 | -3,9 | 5,5 | 5,9 |
Summa förvaltning | 0,6 | -5,2 | 5,2 | 5,3 |
Projektfastigheter | 1,7 | 2,1 | — | — |
Totalt, % | 0,8 | -4,4 | — | — |
Belopp i mkr | 2024 | 2023 |
| Mark | 344 | 318 |
| Byggnad | 1 705 | 1 656 |
| Summa | 2 049 | 1 973 |
| VÄRDERINGSANTAGANDEN | ||||||||||||||||||||
Rättsväsende | Högre utbildning | Sjukvård | Övriga offentliga | Totalt | ||||||||||||||||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |||||||||||
| Kalkylperiod, år | 10 - 25 | 10 - 25 | 10 | 10 | 10 - 20 | 10 - 15 | 10 - 25 | 10 - 25 | 10 - 25 | 10 - 25 | ||||||||||
| Inflationsantagande, % | 1% år 1, sedan 2% | 2% | 1% år 1, sedan 2% | 2% | 1% år 1, sedan 2% | 2% | 1% år 1, sedan 2% | 2% | 1% år 1, sedan 2% | 2% | ||||||||||
| Kalkylränta, % | 6,48 | - 7,88 | 6,49 | - 8,12 | 6,40 - | 8,87 | 6,59 | - 9,14 | 6,46 | - 7,60 | 6,54 | - 7,81 | 7,04 - | 9,20 | 7,23 - | 9,40 | 6,38 - | 9,20 | 6,49 - | 9,40 |
| Direktavkastningskrav, % | 4,40 - | 6,00 | 4,40 - | 6,00 | 4,55 | - 7,00 | 4,50 - | 7,00 | 4,50 - | 5,74 | 4,45 - | 5,71 | 5,18 - | 7,25 | 5,13 - | 7,25 | 4,40 - | 7,25 | 4,40 - | 7,25 |
| Bedömd hyresnivå, kr/kvm | 1 564 | - 3 600 | 1 461 - | 3 207 | 1 345 - 3 | 128 | 1 333 | - 3 077 | 1 527 - 5 | 144 | 1 510 - | 5 142 | 1 250 - | 5 500 | 1 250 - | 4 000 | 1 250 - 5 | 500 | 1 250 - 5 | 142 |
| Fastighetskostnader, kr/kvm | 200 - | 400 | 200 - | 343 | 165 | - 390 | 165 | - 360 | 150 - | 364 | 150 - | 364 | 165 | - 470 | 165 | - 470 | 150 - | 470 | 150 - | 470 |
Syd | Öst | Nord | Väst | Totalt | ||||||||||||||||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |||||||||||
| Kalkylperiod, år | 10 - 25 | 10 - 25 | 10 - 15 | 10 - 15 | 10 - 20 | 10 - 20 | 10 - 25 | 10 - 25 | 10 - 25 | 10 - 25 | ||||||||||
| Inflationsantagande, % | 1% år 1, sedan 2% | 2% | 1% år 1, sedan 2% | 2% | 1% år 1, sedan 2% | 2% | 1% år 1, sedan 2% | 2% | 1% år 1, sedan 2% | 2% | ||||||||||
| Kalkylränta, % | 6,38 | - 8,87 | 6,49 | - 9,14 | 6,46 | - 7,47 | 6,54 - | 7,51 | 6,65 | - 9,20 | 6,85 | - 9,40 | 6,61 - | 8,45 | 6,85 | - 8,63 | 6,38 - | 9,20 | 6,49 | - 9,40 |
| Direktavkastningskrav, % | 4,40 - | 7,00 | 4,40 - | 7,00 | 4,50 - | 5,60 | 4,45 | - 5,40 | 4,75 | - 7,25 | 4,75 | - 7,25 | 4,75 | - 6,55 | 4,75 | - 6,50 | 4,40 - | 7,25 | 4,40 - | 7,25 |
| Bedömd hyresnivå, kr/kvm | 1 345 - | 3 251 | 1 333 | - 3 171 | 1 712 - | 5 144 | 1 692 - | 5 142 | 1 250 - 3 | 250 | 1 250 - 3 | 207 | 1 527 | - 5 500 | 1 510 | - 4 000 | 1 250 - 5 | 500 | 1 250 - 5 | 142 |
| Fastighetskostnader, kr/kvm | 150 - | 317 | 150 - | 298 | 225 | - 400 | 225 | - 364 | 324 | - 400 | 225 | - 400 | 165 | - 470 | 165 | - 470 | 150 - | 470 | 150 - | 470 |
Värdeförändringar | 2024 | 2023 |
| Årets orealiserade värdeförändringar, mkr | 166 | -893 |
| Genomsnittligt avkastningskrav, % | 5,22 | 5,33 |
| Vägd kalkylränta, kassaflödet, % | 6,95 | 7,04 |
| Vägd kalkylränta, restvärde, % | 6,95 | 7,04 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Belopp i mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Ackumulerade | ||||
| anskaffningsvärden | ||||
Vid årets ingång | 143 | 33 | 1 | 2 |
Nyanskaffningar | 1 | 111 | 0 | — |
Avyttring | -5 | — | — | — |
Utrangering | — | -1 | — | -1 |
Summa | 139 | 143 | 1 | 1 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||
Vid årets ingång | -9 | -8 | -1 | -1 |
Årets avskrivningar | -2 | -2 | 0 | 0 |
Summa | -11 | -9 | -1 | -1 |
| Redovisat värde | 128 | 134 | 0 | 0 |
| vid årets slut |
| Moderbolaget | ||
Belopp i mkr | 2024 | 2023 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||
Vid årets början | 6 950 | 6 399 |
Inköp | 0 | 419 |
Lämnade aktieägartillskott | 191 | 132 |
Utgående balans | 7 141 | 6 950 |
| Ackumulerade nedskrivningar | ||
Vid årets början | -51 | — |
Årets nedskrivning | — | -51 |
Utgående balans | -51 | -51 |
Summa redovisat värde | 7 091 | 6 899 |
| Föregående års nedskrivning om -51 mkr gjordes med anledning av | ||
| bedömd bestående värdenedgång i Intea Jälla AB. Nedskrivningen har | ||
| minskat redovisat värde på andelar i koncernföretag. |
Känslighetsanalys | Förändring +/- | Resultateffekt (mkr) |
| Direktavkastningskrav | 0,5 procentenhet | -2 456/3 183 |
| Hyresintäkter | 5,0 procent | 878/-878 |
| Fastighetskostnader | 5,0 procent | -163/163 |
| Vakansgrad | 1,0 procentenhet | -171/171 |
| Kalkylränta driftnetto | 0,5 procentenhet | -301/317 |
| Redovisat värde, mkr | Redovisat värde, mkr | ||||||||||
Bolag | Org. nr | Säte | Ägarandel | 2024 | 2023 | Bolag | Org. nr | Säte | Ägarandel | 2024 | 2023 |
Intea AB | 559056-7755 | Stockholm | 100 | 39 | 39 | Rönneholm Slott AB | 556533-0122 | Stockholm | 100 | 38 | 38 |
Intea Garnisonen AB | 556547-8756 | Stockholm | 100 | 1 272 | 1 225 | Kalkstenen Fastighets AB | 556064-1838 | Stockholm | 57 | 400 | 400 |
Intea Eldaren AB | 556832-2670 | Stockholm | 100 | 277 | 277 | Intea Kristianstad Holding AB | 559473-0888 | Stockholm | 100 | 1 | — |
Intea Östersund AB | 559085-0037 | Stockholm | 100 | 200 | 188 | Intea Göteborg Holding AB | 559488-8033 | Stockholm | 100 | 30 | — |
Intea Eric Uggla AB | 559086-0762 | Stockholm | 100 | 90 | 87 | Intea Storstockholm Holding AB 559486-5502 | Stockholm | 100 | 65 | — | |
Intea Karlsro AB | 556558-0494 | Stockholm | 100 | 228 | 226 | Intea Norr Holding AB | 559497-4197 | Stockholm | 100 | 0 | — |
Intea Bygg AB | 559056-3804 | Stockholm | 100 | 2 | 0 | Intea Skåne Holding AB | 559499-0334 | Stockholm | 100 | 0 | — |
Intea Fanan 62 AB | 559028-8279 | Stockholm | 100 | 22 | 22 | Intea Småland Holding AB | 559508-4152 | Stockholm | 100 | 0 | — |
Intea Kristianstad AB | 559148-6625 | Stockholm | 100 | 112 | 111 | Totalt | 7 091 | 6 899 | |||
Intea Tullen AB | 556760-9580 | Stockholm | 100 | 74 | 72 | ||||||
Intea Seglet AB | 559172-7424 | Stockholm | 100 | 16 | 12 | ||||||
Intea Vänersborg AB | 556557-9603 | Stockholm | 100 | 29 | 29 | ||||||
Intea Lund AB | 556753-3483 | Stockholm | 100 | 557 | 557 | ||||||
Intea Duvan AB | 559267-7362 | Stockholm | 100 | 93 | 93 | ||||||
Depå Falköping AB | 559174-4668 | Stockholm | 100 | 163 | 163 | ||||||
Intea Fanborgen AB | 556879-6998 | Stockholm | 100 | 201 | 201 | ||||||
Intea Fanan 49 AB | 559282-8643 | Stockholm | 100 | 12 | 12 | ||||||
Intea Fanan 51 AB | 559282-8619 | Stockholm | 100 | 29 | 29 | ||||||
Intea Niagara AB | 559210-5687 | Stockholm | 100 | 599 | 587 | ||||||
Intea Näsby AB | 559281-7281 | Stockholm | 100 | 280 | 276 | ||||||
Intea Berga AB | 559343-1199 | Stockholm | 100 | 1 869 | 1 865 | ||||||
Intea Viskan AB | 559267-7370 | Stockholm | 100 | 205 | 205 | ||||||
Intea Jälla AB | 556747-4985 | Stockholm | 100 | 171 | 171 | ||||||
Intea Kraft AB | 559344-5504 | Stockholm | 100 | 12 | 8 | ||||||
Intea Fanan 63 AB | 559028-8287 | Stockholm | 100 | 6 | 6 | ||||||
| Antal aktier | |||||
Bolag | Org. nr | Säte | Ägarandel | 2024 | 2023 |
Intea Fanorna AB | 559056-7524 | Stockholm | 100 | 500 | 500 |
Intea Fanan 57 KB | 916835-3663 | Stockholm | 100 | — | — |
Intea Fanan 60 KB | 916835-4430 | Stockholm | 100 | — | — |
Intea Fanan 54 KB | 916847-3529 | Stockholm | 100 | — | — |
Intea Campus AB | 556538-8716 | Stockholm | 100 | 10 000 | 10 000 |
Intea Åkeriet AB | 556735-0045 | Stockholm | 100 | 100 000 | 100 000 |
Intea Tingshuset AB | 556735-0037 | Stockholm | 100 | 100 000 | 100 000 |
Intea Onkel Adam AB | 556735-0029 | Stockholm | 100 | 100 000 | 100 000 |
Intea Lagmannen AB | 556735-0011 | Stockholm | 100 | 100 000 | 100 000 |
Intea Fanan 55 KB | 916835-4398 | Stockholm | 100 | — | — |
Intea Vänerparken AB | 556557-9538 | Stockholm | 100 | 1 000 | 1 000 |
Vänerparken Förvaltning KB | 969646-8488 | Stockholm | 100 | — | — |
Vänerparken Utveckling KB | 969646-5344 | Stockholm | 100 | — | — |
Intea Haren AB | 556962-6350 | Stockholm | 100 | 500 | 500 |
Väst El Hydropower AB | 559414-9378 | Stockholm | 100 | 500 | 500 |
Forsnacken AB | 556806-0924 | Stockholm | 100 | 500 | 500 |
Gökalid Vatten AB | 556843-2719 | Stockholm | 100 | 500 | 500 |
Gökalid Kraft KB | 916837-4859 | Stockholm | 100 | — | — |
Intea Kristianstad Vä AB | 559473-0896 | Stockholm | 100 | 25 000 | — |
Intea Göteborg Mark 1 AB | 559488-8041 | Stockholm | 100 | 25 000 | — |
Intea Göteborg Mark 2 AB | 559488-8058 | Stockholm | 100 | 25 000 | — |
Intea Grimmered AB | 556733-7810 | Stockholm | 100 | 1 000 | — |
Intea Kulspetsen KB | 969705–9898 | Stockholm | 100 | — | — |
Intea Bläckspetsen KB | 969700-4886 | Stockholm | 100 | — | — |
Intea Mopsen AB | 559192-0664 | Stockholm | 100 | 500 | — |
Intea Signalisten AB | 556982-2330 | Stockholm | 100 | 1 000 | — |
Intea Norr Fastighets AB | 559497-4205 | Stockholm | 100 | 25 000 | — |
Intea Malmö 1 AB | 559499-0342 | Stockholm | 100 | 25 000 | — |
Intea Värnamo AB | 559508-4160 | Stockholm | 100 | 25 000 | — |
Koncernen | Moderbolaget | ||||||
Bolag | Org. nr | Säte | Ägarandel, % | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Vitartes Intea Holding AB | 559015-3564 | Göteborg | 30 | 0 | — | 0 | 4 |
| ÖVRIGA FORDRINGAR | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
Belopp i mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Kundfordringar | 87 | 24 | 1 | 2 |
Skatt och mervärdeskatt | 60 | 130 | 3 | 4 |
Deposition | — | 4 | — | 4 |
Övrigt | 51 | 36 | 1 | 3 |
Summa | 198 | 194 | 5 | 13 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Belopp i mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Förutbetalda räntekostnader | 25 | 24 | 25 | 42 |
| Förutbetalda | 16 | 4 | 16 | 4 |
| finansieringskostnader | ||||
| Övriga förutbetalda kostnader | 11 | 15 | 3 | 5 |
| och upplupna intäkter | ||||
Summa | 52 | 43 | 44 | 51 |
Kortfristiga fordringar | 250 | 237 |
| Koncernen genomsnittlig ränta | ||||
Belopp i mkr | 2024 | 2024 | 2023 | 2023 |
| Långfristiga skulder | ||||
Obligationer | 4 600 | 3,70 % | 3 350 | 5,50 % |
Säkerställda banklån | 3 579 | 3,72 % | 4 532 | 5,00 % |
Summa | 8 179 | 7 882 | ||
| Kortfristiga skulder | ||||
Obligation | 960 | 4,21 % | 300 | 4,72 % |
Företagscertifikat 1) | 2 865 | 3,34 % | 1 884 | 4,91 % |
Säkerställt banklån | 215 | 3,77 % | 2 730 | 5,21 % |
Summa | 4 040 | 4 914 | ||
1) Upptagna banklån har säkerställts med aktier i dotterbolag, pantbrev i fastigheter samt rättigheter avseende försäkring i fastighet kompletterat med | ||||
| covenanter avseende belånings- och räntetäckningsgrad. |
| Moderbolagets genomsnittlig ränta | ||||
Belopp i mkr | 2024 | 2024 | 2023 | 2023 |
| Långfristiga skulder | ||||
Obligationer | 4 600 | 3,70 % | 3 350 | 5,50 % |
Säkerställt banklån | 3 579 | 3,74 % | 4 532 | 5,00 % |
Summa | 8 179 | 7 882 | ||
| Kortfristiga skulder | ||||
Obligation | 960 | 4,21 % | 300 | 4,72 % |
Företagscertifikat | 2 865 | 3,34 % | 1 884 | 4,91 % |
Säkerställt banklån | 130 | 3,74 % | 2 630 | 5,20 % |
Summa | 3 955 | 4 814 |
| Moderbolaget | ||
Belopp i mkr | 2024 | 2023 |
Intea Änggården AB | — | 254 |
Vitartes Intea Holding AB | 0 | 3 |
Vitartes utveckling Göteborg AB | — | 165 |
Summa | 0 | 422 |
| Moderbolaget | ||
Belopp i mkr | 2024 | 2023 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||
Vid årets ingång | 422 | 130 |
Tillkommande poster | — | 292 |
Reglering av fordran | -422 | — |
Redovisat värde vid årets slut | 0 | 422 |
| Koncernen | Tomt- | Arrende- | |||
| Belopp i mkr | rätt | avtal | Lokaler | Fordon Totalt | |
Ingående balans 2024 | 109 | 3 | 8 | 2 | 122 |
| Omvärdering/justering | -35 | — | 2 | — | -32 |
| anskaffnings värde | |||||
Tillkommande | — | — | — | 1 | 1 |
| Avskrivningar | — | 0 | -4 | -1 | -5 |
| under året | |||||
Utgående balans 2024 | 74 | 3 | 6 | 2 | 85 |
| Koncernen | Tomt- | Arrende- | |||
| Belopp i mkr | rätt | avtal | Lokaler | Fordon Totalt | |
Ingående balans 2023 | 109 | 3 | 24 | 1 | 137 |
| Justering | — | 1 | -17 | 1 | -15 |
| anskaffnings värde | |||||
Tillkommande | — | — | 9 | 2 | 11 |
| Justering | — | — | -1 | 0 | -1 |
| avskrivningar | |||||
| Avskrivningar | — | 0 | -8 | -1 | -9 |
| under året | |||||
Utgående balans 2023 | 109 | 3 | 8 | 2 | 122 |
| Koncernen | ||
Belopp i mkr | 2024 | 2023 |
Räntekostnader leasingskuld | -1 | -4 |
Avskrivningar på tillgångar med nyttjanderätt | -5 | -9 |
Avyttring | 0 | 0 |
Fastighetsskatt | 0 | 0 |
Uppskjuten skatt | 0 | 0 |
Summa | -6 | -13 |
| 2024 | |||
Belopp i mkr | Tomträtt | Övriga | Summa |
Långfristiga | 74 | 5 | 79 |
Kortfristiga | — | 5 | 5 |
Summa | 74 | 10 | 84 |
| 2023 | |||
Belopp i mkr | Tomträtt | Övriga | Summa |
Långfristiga | 109 | 9 | 118 |
Kortfristiga | 2 | 4 | 6 |
Summa | 111 | 13 | 124 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Belopp i mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Leverantörsskulder | 100 | 106 | 8 | 1 |
Skatter | 0 | 50 | 1 | 5 |
Leasingskuld | 5 | 6 | — | — |
Övriga skulder | 67 | 38 | 59 | 8 |
Summa | 172 | 200 | 68 | 15 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Belopp i mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Upplupna utgiftsräntor | 49 | 68 | 49 | 68 |
Förskottsbetalda hyror | 355 | 253 | — | — |
Övriga interimsskulder | 90 | 136 | 31 | 11 |
Summa | 494 | 457 | 80 | 79 |
Övriga kortfristiga skulder | 666 | 656 |
| Finansiella tillgångar | Finansiella tillgångar | Finansiella skulder | ||||
| och skulder värderade till | värderade till upplupet | värderade till upplupet | ||||
| verkligt värde via resultatet | anskaffningsvärde | anskaffningsvärde | ||||
Belopp i mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Derivat | 372 | 334 | — | — | — | — |
Kundfordringar | — | — | 87 | 24 | — | — |
Kortfristiga fordringar | — | — | 163 | 213 | — | — |
Likvida medel | — | — | 241 | 225 | — | — |
Totalt | 372 | 334 | 491 | 462 | — | — |
Långfristiga räntebärande skulder | — | — | — | — | 8 179 | 7 882 |
Kortfristiga räntebärande skulder | — | — | — | — | 4 040 | 4 914 |
Leverantörsskulder | — | — | — | — | 100 | 106 |
Övriga kortfristiga skulder | — | — | — | — | 561 | 544 |
Totalt | — | — | — | — | 12 880 | 13 447 |
| Koncernen | ||||
Belopp i mkr | <1 år | 1–5 år | >5 år | Summa |
Räntebärande skulder | -4 040 | -7 479 | -700 | -12 219 |
Ränta krediter | -346 | -462 | -128 | -937 |
Ränta derivat | 103 | 252 | 62 | 417 |
Leasingskulder | -5 | -2 | -77 | -84 |
Leverantörsskulder | -100 | — | — | -100 |
Övriga skulder | -561 | — | — | -561 |
Totalt | -4 949 | -7 692 | -843 | -13 483 |
| Moderbolaget | ||||
Belopp i mkr | <1 år | 1–5 år | >5 år | Summa |
Räntebärande skulder | -3 955 | -7 479 | -700 | -12 134 |
Ränta krediter | -343 | -462 | -128 | -934 |
Ränta derivat | 103 | 252 | 62 | 417 |
Leverantörsskulder | -8 | — | — | -8 |
Övriga skulder | -60 | — | — | -60 |
Totalt | -4 263 | -7 689 | -766 | -12 719 |
| Koncernen | ||||
Belopp i mkr | <1 år | 1–5 år | >5 år | Summa |
Räntebärande skulder | -4 914 | -7 178 | -704 | -12 796 |
Ränta krediter | -497 | -603 | -214 | -1 314 |
Ränta derivat | 237 | 610 | 233 | 1 081 |
Leasingskulder | -6 | -6 | -112 | -124 |
Leverantörsskulder | -106 | — | — | -106 |
Övriga skulder | -544 | — | — | -544 |
Totalt | -5 829 | -7 177 | -797 | -13 803 |
| Moderbolaget | ||||
Belopp i mkr | <1 år | 1–5 år | >5 år | Summa |
Räntebärande skulder | -4 814 | -7 178 | -704 | -12 696 |
Ränta krediter | -491 | -599 | -214 | -1 305 |
Ränta derivat | 237 | 610 | 233 | 1 081 |
Leverantörsskulder | -1 | — | — | -1 |
Övriga skulder | -13 | — | — | -13 |
Totalt | -5 082 | -7 168 | -685 | -12 934 |
| Totalt | Summa | ||||
| Kredit- | MTN/ | räntebärande | Outnyttjade | tillgängliga | |
avtal | Bank | Cert | skulder | krediter | krediter |
0–1 år | 215 | 3 825 | 4 040 | 2 570 | 6 610 |
1–2 år | 825 | 2 200 | 3 025 | 0 | 3 025 |
2–3 år | 2 054 | 1 100 | 3 154 | 1 850 | 5 004 |
3–4 år | 0 | 800 | 800 | 1 000 | 1 800 |
4–5 år | 0 | 500 | 500 | 1 000 | 1 500 |
>5 år | 700 | 700 | 0 | 700 | |
Totalt | 3 794 | 8 425 | 12 219 | 6 420 | 18 639 |
| Belopp, | Genomsnittlig | Genomsnittlig | |
| Förfallotidpunkt | mkr, | ränta, % | räntebindning, år |
0-1 år | 2 979 | 3,49 | 0,8 |
1-2 år | 1 500 | 3,13 | 1,7 |
2-3 år | 800 | 2,12 | 2,7 |
3-4 år | 1 000 | 2,31 | 3,6 |
4-5 år | 940 | 1,68 | 4,7 |
>5 år | 5 000 | 2,64 | 7,8 |
Summa/genomsnitt | 12 219 | 2,77 | 3,9 |
| Outnyttjade | 6 420 | 0,33 | - |
| kreditfaciliteter | |||
| Inklusive outnyttjade | 18 639 | 2,89 | 3,9 |
| kreditfaciliteter |
| Fast | Nominellt | Verkligt | |
| ränta, | belopp, | värde, | |
| Räntederivat, år | % | mkr | mkr |
2025 | 2,18 | 2 500 | -15 |
2026 | 1,07 | 1 500 | 21 |
2027 | 0,75 | 800 | 27 |
2028 | 0,93 | 1 000 | 51 |
2029 | 0,61 | 500 | 38 |
2030 | 0,32 | 500 | 53 |
2031 | 0,80 | 500 | 50 |
2032 | 1,33 | 1 000 | 81 |
2033 | 2,43 | 1 000 | 15 |
2034 | 2,34 | 2 000 | 52 |
Totalt | 11 300 | 372 |
| KONCERNEN | ||
Belopp i mkr | 2024 | 2023 |
Andelar i intressebolag | — | 4 |
Fordran på intressebolag | — | 440 |
Summa | — | 444 |
| KONCERNEN | ||
Belopp i mkr | 2024 | 2023 |
Skulder till intressebolag | — | 4 |
Summa | — | 4 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
Belopp i mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Aktier i dotterbolag | 9 753 | 10 177 | 6 077 | 6 006 |
| Ställda säkerheter, pant brev | 7 510 | 7 262 | 7 425 | 7 162 |
| för lån hos kreditinstitut | ||||
Totalt | 17 263 | 17 439 | 13 502 | 13 168 |
| Eventualförpliktelser | ||||
Borgen för dotterbolag | - | - | - | 908 |
Borgen för intressebolag | - | 200 | - | 200 |
Summa | - | 200 | - | 1 108 |
| Icke kassaflöde | |||||
2024 | 2023-12-31 | Kassaflöde | Upplåningskostnader | Omklassificering | 2024-12-31 |
Kortfristiga räntebärande skulder | 4 914 | -1 964 | — | 1 090 | 4 040 |
Långfristiga räntebärande skulder | 7 882 | 1 387 | — | -1 090 | 8 179 |
Leasingskuld | 124 | -5 | — | -35 | 84 |
| Icke kassaflöde | |||||
2023 | 2022-12-31 | Kassaflöde | Upplåningskostnader | Omklassificering | 2023-12-31 |
Kortfristiga räntebärande skulder | 2 715 | 918 | 1 | 1 280 | 4 914 |
Långfristiga räntebärande skulder | 7 858 | 1 303 | 1 | - 1 280 | 7 882 |
Leasingskuld | 137 | -7 | — | -6 | 124 |
| Icke kassaflöde | |||||
2024 | 2023-12-31 | Kassaflöde | Upplåningskostnader | Omklassificering | 2024-12-31 |
Kortfristiga räntebärande skulder | 4 814 | -1 949 | — | 1 090 | 3 955 |
Långfristiga räntebärande skulder | 7 882 | 1 387 | — | -1 090 | 8 179 |
| Icke kassaflöde | |||||
2023 | 2022-12-31 | Kassaflöde | Upplåningskostnader | Omklassificering | 2023-12-31 |
Kortfristiga räntebärande skulder | 2 615 | 918 | 1 | 1 280 | 4 814 |
Långfristiga räntebärande skulder | 7 858 | 1 303 | 1 | - 1 280 | 7 882 |
| MODERBOLAGET | ||
Belopp i mkr | 2024 | 2023 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||
Vid årets ingång | 9 104 | 8 333 |
Tillkommande poster | 1 904 | 774 |
Avgående poster | -48 | -2 |
Utgående balans 31 december | 10 960 | 9 104 |
| MODERBOLAGET | ||
Belopp i mkr | 2024 | 2023 |
Försäljning till dotterbolag | 76 | 73 |
Försäljning till I Know a Place AB | 1 | 4 |
Ränteintäkter från dotterbolag | 521 | 473 |
Fordringar på dotterbolag | 13 985 | 14 550 |
Skulder till dotterbolag | 2 844 | 4 852 |