549300K5464VN6QLVB642024-01-012024-12-31549300K5464VN6QLVB642023-01-012023-12-31549300K5464VN6QLVB642024-12-31549300K5464VN6QLVB642023-12-31549300K5464VN6QLVB642022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300K5464VN6QLVB642022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300K5464VN6QLVB642022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300K5464VN6QLVB642022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300K5464VN6QLVB642022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberiso4217:SEKxbrli:sharesiso4217:SEKxbrli:shares549300K5464VN6QLVB642022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300K5464VN6QLVB642022-12-31549300K5464VN6QLVB642023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300K5464VN6QLVB642023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300K5464VN6QLVB642023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300K5464VN6QLVB642023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300K5464VN6QLVB642023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300K5464VN6QLVB642023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300K5464VN6QLVB642023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300K5464VN6QLVB642023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300K5464VN6QLVB642023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300K5464VN6QLVB642023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300K5464VN6QLVB642023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300K5464VN6QLVB642023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300K5464VN6QLVB642024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300K5464VN6QLVB642024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300K5464VN6QLVB642024-01-012024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300K5464VN6QLVB642024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300K5464VN6QLVB642024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300K5464VN6QLVB642024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300K5464VN6QLVB642024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300K5464VN6QLVB642024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300K5464VN6QLVB642024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300K5464VN6QLVB642024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300K5464VN6QLVB642024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300K5464VN6QLVB642024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
Vår vision ”Home
of the learning minds”
vägleder oss till
kontinuerligt lärande,
utveckling och tillväxt.
HOME of the
LEARNING
MINDS
REJLERS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Rejlers är ett av Nordens största teknikkonsultföretag.
Våra 3300 experter inom energiomställning,
industriomvandling och framtidssäkring av
samhällen hjälper företag, offentliga myndigheter
och andra organisationer att möta dagens globala
hållbarhetsutmaningar.
KATALYSATOR FÖR
MORGONDAGENS
HÅLLBARA
SAMHÄLLE
INNEHÅLLSRTECKNING
Om rapporten
Den granskade års- och koncern-
redovisningen finns på sidorna 37–114.
Den lagstadgade hållbarhetsrapporten
finns på sidorna 4481. Den officiella
versionen av års- och hållbarhets-
rapporten är framtagen på svenska i
det europeiska enhetliga elektroniska
rapporteringsformatet (Esef).
Inledning
Kort om Rejlers ..................................................... 4
Vision och värderingar ......................................... 5
VD-ord .................................................................... 6
Strategi
En hållbar affärsstrategi ....................................10
Vårt värdeskapande
Energiomställning ................................................14
Industriomvandling ..............................................17
Framtidssäkring av samhällen .......................... 20
Hållbarhet
Hållbarhetschefen har ordet ............................. 25
Hållbarhetspelare ...............................................26
Klimatåtgärder .................................................27
Affärsetik .......................................................... 27
Inkluderande arbetsplats ...............................28
Välmående medarbetare ................................28
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningsrapport .....................................30
Styrelse ................................................................34
Ledning ................................................................35
Revisors yttrande ...............................................36
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse ....................................... 38
Risker och riskhantering ...................................42
Hållbarhetsrapport ............................................44
Allmän information ......................................... 44
Miljöinformation .............................................. 52
Information om samhällsansvar .................... 67
Information om bolagsstyrning .....................78
Bilaga .................................................................81
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen ...................................83
Noter – koncernen .............................................87
Räkenskaper moderbolaget ........................... 106
Noter – moderbolaget .......................................110
Försäkran ..........................................................114
Revisionsberättelse ........................................... 115
Övrig information
Femårsöversikt ................................................. 120
Alternativa nyckeltal ........................................ 120
Motivering, definition och beräkning
av nyckeltal .........................................................121
Aktien ................................................................ 122
Årsstämma 2025.............................................. 124
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 3
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Ladda ned
utskriftsvänlig pdf
Rejlers är ett av Nordens största teknikkonsultföretag.
Våra 3300 experter inom energiomställning, industriom-
vandling och framtidssäkrade samhällen hjälper företag,
offentliga myndigheter och andra organisationer att möta
dagens globala hållbarhetsutmaningar.
Rejlers grundades 1942. Sedan dess har vi byggt vår
framgång på förmågan att ständigt ta till oss ny kunskap.
Vi samarbetar mellan de länder där vi har verksamhet
och mellan olika kompetensområden för att säkerställa
att vi skapar värde för våra kunder. Genom vår spetskom-
petens fungerar vi som en katalysator för våra kunders
omställning mot morgondagens hållbara samhälle.
Rejlers nettoomsättning har fördubblats sedan 2018, vilket
återspeglar vår starka tillväxt och marknadsposition. Under de
senaste fem åren har vi uppnått en genomsnittlig organisk till-
xt på mer än 5 procent – en av de högsta nivåerna i branschen.
Sverige, 61%
Finland inkl. UAE, 32%
Norge, 7%
OM OSS GEOGRAFI NETTOOMSÄTTNING
Rejlers har internationell närvaro med verksamhet i
Sverige, Finland, Norge och Abu Dhabi. Med verksamhet
på 80 orter finns vi alltid nära våra kunder och kombinerar
lokal kompetens med gränsöverskridande samarbete.
Nettoomsättning
per segment
KATALYSATOR FÖR MORGONDAGENS
HÅLLBARA SAMHÄLLE
Helsingfors
Abu Dhabi
StockholmOslo
Sverige
1 867
medarbetare
47
orter
Finland inkl UAE
1 214
medarbetare
23
orter
Norge
200
medarbetare
10
orter
2020 2024202320222021
5000
4000
3000
2000
1000
0
MSEK
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 4
Kort om Rejlers
Inledning
→ Kort om Rejlers
Vision och värderingar
VD-ord
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Rejlers är ett varmt och välkomnande hem för våra medarbe-
tare, kunder och partners. Vi främjar en öppen, tillitsfull och
uppmuntrande kultur. Detta bidrar till att göra oss till ett fram-
ngsrikt företag. På Rejlers är alla inkluderade, delaktiga och
har lika viktiga roller i teamet.
Rejlers sätter medarbetarnas kontinuerliga lärande i centrum
för vår vision. Genom de nätverk som genomsyrar vår verksam-
het, vår värdekedja och samarbetet med kunder och partners
skapar vi rätt förutsättningar för att vi alla ska lära oss nya
saker varje dag. Detta gör det möjligt att dela kunskap och hela
tiden utvecklas.
Rejlers fäster lika stor vikt vid våra medarbetares, kunders och
partners erfarenhet och kunskap, och strävar efter att använda
den samlade kompetensen hos alla involverade. Vi uppmuntrar
innovativt tänkande och utmanar varandra att hela tiden växa.
Vi har både snabbheten och anpassningsförmågan som ett
mindre företag och storskalig expertis.
HOME LEARNING MINDS
Vår vision ”Home of the learning minds” vägleder oss till
kontinuerligt lärande, utveckling och tillväxt. De tre nyckelorden i
vår vision, där varje ord har sin egen betydelse, visar vilka vi är och
stakar ut vår riktning mot morgondagens hållbara samhälle.
HOME of the
LEARNING
MINDS
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 5
Vision och värderingar
Inledning
Kort om Rejlers
→ Vision och värderingar
VD-ord
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
VI FORTSÄTTER ATT
SLÅ NYA REKORD
Jag är mycket stolt över att berätta att Rejlers avslutade 2024
på topp och jag upplever en stark känsla av optimism inom
företaget. Detta känns mycket bra, särskilt med tanke på de
utmanande förhållandena i världen med ett pågående krig i
Europa och osäkra internationella relationer.
Marknaden 2024 var varierande, med en fortsatt stark
efterfrågan inom energi och infrastruktur, samt relativt god
efterfrågan inom industrin. Bygg- och fastighetsbranschen var
dock utmanande, även om den visade tecken på stabilisering.
Efterfrågan var stark i Sverige och Finland (vilket inkluderar
vår snabbt växande verksamhet i Förenade Arabemiraten).
Vår minsta marknad Norge visade upp svaga resultat, vilket
till viss del beror på exponering mot bygg- och fastighets-
branschen och en intern omstrukturering. Vi är övertygade om
att resultatet kommer att förbättras under 2025 tack vare de
insatser vi har genomfört.
Trots tuffa tider under 2024 gör våra framgångar mig
mycket optimistisk inför framtiden. Framgångarna syns tydligt
i siffrorna. Vi avslutade 2024 genom att för första gången
uppnå en EBITA som översteg 100 MSEK för ett enskilt kvartal.
Rejlers årsomsättning ökade till rekordhöga 4 430,7 MSEK
(4 088,3), en tillväxt på 8,4 procent. EBITA för helåret ökade
dessutom med 15,1 procent till 352,3 MSEK (306,2), ännu ett
nytt rekord.
Ständig utveckling
En stor del av vår tillväxt har varit organisk och beror delvis på
bra debiteringsgrad och förbättrade timarvoden. Våra fram-
ngar under 2024 är inte resultatet av något nytt och omväl-
vande. Vi har under de senaste åren varit på en pågående resa
r vi hela tiden optimerar verksamheten, till exempel prissätt-
ning och sänkning av våra driftskostnader. Det är gradvisa,
kontinuerliga förbättringar av många små saker som gör det
möjligt för oss att ta stora steg.
Siffrorna talar återigen för sig själva. Under de senaste
fem åren har vi haft en organisk tillväxt på över 5 procent i
Med rekordstor omsättning och tillväxt var 2024 ytterligare
ett fantastiskt år för Rejlers. Detta ger oss en stark grund för
att gå vidare med en uppdaterad strategi med fokus på 2030.
Trots en utmanande global situation ger våra framgångar oss
självförtroende att sätta upp nya ambitiösa mål som främjar
våra kunders omställning till morgondagens hållbara samhälle.
Viktor Svensson
VD och koncernchef
Nettoomsättning
4,4 MDR SEK
EBITA
352,3 MSEK
Antal medarbetare
3 281
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 6
VD-ord
Inledning
Kort om Rejlers
Vision och värderingar
→ VD-ord
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
genomsnitt, vilket är bland de högsta nivåerna i branschen. Vår
omsättning har fördubblats sedan 2018 och EBITA-marginalen
har ökat till cirka 8 procent, från ett femårigt genomsnitt på
2,5 procent (2012–2017). Vinsten per aktie har ökat med mer
än 1 000 procent. Vi har uppnått de flesta av de mål som vi
2018 satte upp för 2025. Detta ger oss en mycket stabil grund
för att sätta upp nya ambitiösa mål i vår uppdaterade strategi.
Nya, ambitiösa mål
Vår uppdaterade strategi fokuserar på 2030. Bland de nya
len finns en fördubbling av omsättningen till över 8 miljarder
kronor, samt att uppnå den högsta organiska tillväxten i
branschen. Dessa mål kommer vi att uppnå genom att stän-
digt fortsätta att göra finjusteringar. Vi vet också att det finns
ännu fler möjligheter för oss. Bland annat finns det utrymme
att växa inom energisektorn. Vi tror också att vi kan vara mer
affärsorienterade inom hela företaget och prata ännu mer om
alla fantastiska projekt som vi dagligen levererar. Under 2024
lanserade vi en ny webbplats till stöd för ett mer afrsoriente-
rat arbetssätt. Vi fokuserar också mer på större projekt och på
att vara lösningsorienterade högre upp i kundens värdekedja.
Även om organisk tillväxt kommer att förbli en hög prioritet,
strävar vi också efter att uppnå hälften av vår tillväxt under
de kommande fem åren genom förvärv. Under 2024 stärkte vi
vår position inom energisektorn genom att förvärva Solvina,
ett ledande energikonsultföretag med omfattande kompe-
tens inom det växande kärnkraftsområdet. Vi söker nu nya
förvärvsmöjligheter.
Vårt främsta mål är att vara en katalysator för våra kunders
omställning till morgondagens hållbara samhälle. Som ett led
i det arbetet integrerade vi under 2024 hållbarhetsstrategin
genomgående i vår affärsstrategi. Vi fokuserar mer på hållbar-
het än någonsin tidigare, både när det gäller att arbeta med
våra kunder för att öka takten i deras gröna omställning och för
oss själva. Under 2024 validerades våra klimatmål av Science
Based Targets initiative. Detta innebär att vi är i linje med
Parisavtalet. Våra mål är ambitiösa och nödvändiga, och jag är
oerhört stolt över våra nya åtaganden.
Vår unika kultur
Våra medarbetare och värdet de tillför våra kunder, är det
viktigaste för våra framgångar och drivkraften bakom våra
nya ambitiösa mål. Vi är stolta över Rejlers unika kultur, vilket
återspeglas i den uppdaterade strategin med nya mätbara mål
för företagskulturen.
Den uppdaterade strategin bygger på information från
hela företaget och var huvudämnet för ledarkonferensen
som vi hade i Stockholm i november. Att få träffa 275 ledare
från våra fyra länder var ett av årets mest minnesvärda och
viktiga ögonblick för mig. Stämningen präglades av lagkänsla,
engagemang, energi och framtidstro och var så stark att jag får
shud bara av att tänka på det.
Kontinuerligt lärande
rnan i vår strategi är vår vision, Home of the Learning Minds,
som sätter lärande för våra medarbetare i centrum. Detta inklu-
derar mitt eget lärande. Sedan jag blev VD för sju år sedan har
jag en gång i veckan rest till något av våra 100 kontor. Mötena
med Rejlers medarbetare är både det jag lär mig mest av och
det som är absolut roligast. Ett besök som utmärkte sig särskilt
för mig under 2024 var det nya Eurocon Rejlers-kontoret i
Kiruna. Rejlers förvärvade Eurocon 2023 och det var fantas-
tiskt att få träffa teamet där och få en inblick i de investeringar
som nu görs av företag som till exempel LKAB. Mitt besök hos
våra 250 anställda i Abu Dhabi var också mycket inspirerande
och hjärtligt, precis som varje år.
Det är samarbetet och kunskapsutbytet med våra kunder
som driver Rejlers. Under 2024 har vi haft många otroligt
spännande samarbeten, till exempel byggandet av ett vatten-
reningsverk vid Stegra-anläggningen i Boden där fossilfritt stål
ska produceras.
EBITA marginal Antal medarbetare
10
8
6
4
2
0
3 500
3 000
2 500
2 000
1 500
1 000
500
0
ANTAL
Q1
2023 2024
Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1
2023 2024
Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4
EBITA Nettoomsättning
100
80
60
40
20
0
1 200
1 000
800
600
400
200
0
MSEK
Q1
2023 2024
Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1
2023 2024
Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4
”Vår uppdaterade strategi fokuserar på 2030. Bland de
nya målen finns en fördubbling av omsättningen till över
8 miljarder kronor, samt att uppnå den högsta organiska
tillväxten i branschen.”
MDR SEK %
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 7
VD-ord
Inledning
Kort om Rejlers
Vision och värderingar
→ VD-ord
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
2024 rankades Rejlers återigen högt upp på listan över
Sveriges bästa arbetsgivare och det bästa teknikkonsultföre-
taget inom kategorin stora arbetsgivare. Denna årliga rank-
ning från Universum bygger på utvärderingar från företagets
egna anställda. Det är inte förnande att vår rekrytering är
mycket stark och att vi får in många ansökningar till våra lediga
tjänster. Detta är ytterligare ett mått på vår framgång och i för-
ngningen även våra kunders framgång. Tack vare vår kultur
kan vi rekrytera de bästa konsulterna i branschen, vilket är en
enorm styrka.
Optimism
Jag är fylld av optimism inför framtiden. Självklart tack vare
våra starka siffror, men framför allt beror det på den energi och
framåtanda som finns i hela företaget. Det var väldigt tydligt på
ledarkonferensen i Stockholm och märks på varje kontor jag
besöker varje vecka. Jag är oerhört glad över den tillväxtresa
vi gett oss ut på tillsammans, och jag är övertygad om att vi
kommer att uppfylla våra mål för 2030. Min känsla är att resan
bara har börjat.
Till sist vill jag tacka alla våra medarbetare för deras fort-
satta fantastiska insatser under 2024. Jag hoppas jag har lyck-
ats framföra att alla våra framgångar är er förtjänst. Och jag
vill verkligen tacka alla våra kunder och aktieägare för deras
fortsatta förtroende för oss. Även med våra ambitiösa planer
för ökad tillxt kommer vi att förbli det ”stora, lilla” företaget –
stort nog att göra skillnad och tillräckligt litet för att värna om
varje medarbetare och kund.
Jag är fylld av optimism inför framtiden. Självklart tack vare
våra starka siffror, men framför allt beror det på den energi
och framåtanda som finns i hela företaget. Det var väldigt
tydligt på ledarkonferensen i Stockholm och märks på varje
kontor jag besöker varje vecka.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 8
VD-ord
Inledning
Kort om Rejlers
Vision och värderingar
→ VD-ord
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
STRATEGI
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 9
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Sedan 2018 har Rejlers levererat på en strategi med fokus
på 2025. Detta har tnat Rejlers väl och har varit en viktig
drivkraft för våra framngar.
Nu när vi har nått 2025 blickar vi mot 2030. Vi finslipar
och uppdaterar vår framgångsrika strategi för att uppnå nya
ambitiösa mål. Vi anpassar oss till ständigt föränderliga globala
förutsättningar och tekniska framsteg. Vi säkerställer att vi
fortsätter att vara en katalysator för våra kunders omsllning
mot morgondagens hållbara samhälle.
Vår vision, Home of the Learning Minds, förblir kärnan i vår
strategi och fortsätter att forma vårt företag och kultur.
Vår uppdaterade strategi inneller ambitiösa, nya och
långsiktiga mål:
Lönsamhet +10% (EBITA-marginal)
Omsättning +8 miljarder SEK
gsta organiska tillxten i branschen
Kulturindex 10/10
Klimat: Minska de absoluta utsppen av växthusgaser
(GHG) i scope 1 och 2 med 42 % och nå nettonollutsläpp
av växthusgaser i hela värdekedjan fram till 2050.
För att uppnå dessa mål fokuserar vår strategi på det viktigaste:
våra kunder, våra medarbetare och vår omvärld.
Vår uppdaterade strategi inneller också ett nytt kulturin-
dex för att mäta vår företagskultur. Vi vet att vår kultur är en
ovärderlig tillgång som verkligen skiljer Rejlers från mängden.
Den förtjänar därr att fortsätta att vårdas och utvecklas med
specifika mål som utvärderas regelbundet.
En gemensam insats
Utvecklingen av vår uppdaterade strategi har involverat
närmare 350 medarbetare, där övningar och diskussioner har
format resultatet. Detta bidrar till att säkerställa att strategin
är väl förankrad i verksamheten. Med tanke på våra höga
hållbarhetsambitioner har det varit ett naturligt steg för oss att
integrera hållbarhet i vår uppdaterade strategi. Från och med
nu har Rejlers en hållbar affärsstrategi.
Med vår hållbara afrsstrategi är vi övertygade om att Rejlers
är väl positionerat för att blomstra, skapa värde, nå våra mål
och ha en positiv inverkan på våra kunder, våra medarbetare
och vår omvärld.
Genom en uppdaterad strategi med fokus på 2030 och nya
ambitiösa mål, anpassar sig Rejlers till en föränderlig värld för
att säkerställa våra kunders omställning mot morgondagens
hållbara samhälle.
VI TAR SIKTE PÅ
FRAMTIDEN MED
VÅR UPPDATERADE
STRATEGI
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 10
En hållbar affärsstrategi
Inledning +
Strategi
→ En hållbar affärsstrategi
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
HOME of the LEARNING MINDS
VISION
Som katalysator för våra kunders omställning
omfamnar och anpassar vi oss till ny teknik, tar
tillvara möjligheter och spelar en avgörande roll
för att bygga en mer motståndskraftig framtid.
VÅR OMVÄRLD
Genom långsiktiga partnerskap som bygger på förtro-
ende och ömsesidig lönsamhet uppnår vi framgång
tillsammans med våra kunder. Vi prioriterar kunder
med hållbara ambitioner och ett djärvt tankesätt.
RA KUNDER
Genom en kultur av kontinuerligt lärande och
ett konkurrenskraftigt och stolt tankesätt, iden
-
tifierar våra medarbetare viktiga utmaningar
och omvandlar dem till affärsmöjligheter.
VÅRA MEDARBETAREKÄRNAN
Rejlers bidrar till ett hållbart samhälle genom
att stödja våra kunders viktiga investeringar i
samhällsbyggnad, städer och infrastruktur.
Den ständiga och snabba omställningen inom
industrisektorn är ett område där Rejlers kan
göra stor skillnad i arbetet med att skapa ett
hållbart samhälle.
Rejlers skapar värde i energivärdekedjan,
och tillsammans med våra kunder möjliggör
vi en hållbar och effektiv omställning av de
globala energisystemen.
FRAMTIDSSÄKRING AV SAMHÄLLENINDUSTRIOMVANDLINGENERGIOMSTÄLLNINGSTRATEGISKA
FOKUSOMRÅDEN
MÅL 2030
8 MDR SEK+
OMSÄTTNING
Nr 1
HÖGSTA ORGANISKA
TILLVÄXTEN I BRANSCHEN
+10 %
LÖNSAMHET
ABSOLUTA UTSLÄPP
SCOPE 1 OCH 2 (2023–2030)
NETTONOLLUTSLÄPP AV VÄXTHUSGASER I
HELA VÄRDEKEDJAN TILL 2050
VÅR UPPDATERADE STRATEGI
MED FOKUS PÅ 2030
–42 %
KULTUR 10/10
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 11
En hållbar affärsstrategi
Inledning +
Strategi
→ En hållbar affärsstrategi
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
SÅ SKAPAR
VI VÄRDE
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 12
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Att minska utsläppen av växthusgaser är avgörande för att
begränsa och motverka klimatförändringarna. För att lyckas
med den nödvändiga globala omställningen från energisystem
som bygger på fossila bränslen till energisystem som bygger
på koldioxidsnåla och förnybara energikällor krävs stora
strukturella förändringar. Många av våra kunder driver denna
energiomställning genom stora investeringar och projekt som
bidrar till minskade utspp och omformar hur vi producerar
och förbrukar energi. Rejlers hjälper både nya och etablerade
företag att bygga en framtid med ren energi. Tillsammans med
våra kunder säkerställer vi en effektiv energiomställning.
Överkonsumtion av resurser, onödigt avfall, miljöförstöring och
klimatförändringar måste vändas för att uppnå en hållbar fram-
tid. Detta kräver en snabb industriomvandling mot automatise-
ring och digitalisering, cirkulär ekonomi och utfasning av fossila
bränslen. Våra kunder genomför redan denna omvandling
genom stora investeringar inom områden som innovativ digital
teknik, till exempel AI, samt fossilfria lösningar som bygger på
elektrifiering och vätgas. Resurseffektiva cirkulära affärsmo-
deller, minskat avfall och ny lagringsteknik är andra områden
som utvecklas. Med vår djupgående och långa erfarenhet inom
industrisektorn hjälper Rejlers nya och etablerade företag att
ställa om sin verksamhet.
Vår byggda miljö, inklusive byggnader, vattenförsörjning samt
transport- och kommunikationssystem, står inför ökade risker
till följd av klimatförändringar, geopolitisk instabilitet och nya
kerhetshot. Vi måste framtidssäkra våra samhällen för att
säkerställa att de blir motståndskraftiga och hållbara. Våra
kunder driver redan viktiga förändringar i de byggnader där vi
bor och arbetar samt i de transport- och kommunikationssystem
vi dagligen förlitar oss på. Med vår tekniska expertis stärker
Rejlers samhällen genom att leverera lösningar för automati-
sering, elektrifiering, energieffektivitet och cybersäkerhet. Vi
bidrar till att återuppbygga, renovera, anpassa och skydda den
byggda miljön för en hållbar framtid.
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande
Energiomställning
Industriomvandling
Framtidssäkring av samhällen
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
ENERGIOMSTÄLLNING INDUSTRIOMVANDLING FRAMTIDSSÄKRING AV SAMHÄLLEN
I vår hållbarhetsstrategi prioriterar vi tre fokusområden:
energiomställning, industriomvandling och framtidssäkring
av samhällen. Det är inom dessa områden vi har störst
verkan och skapar mest värde för våra kunder.
STÖRSTA
MÖJLIGA
PÅVERKAN
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 13
Vårt värdeskapande
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande
→ Energiomställning
Industriomvandling
Framtidssäkring av samhällen
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
ÖKAR TAKTEN I
ENERGIOMSTÄLLNINGEN
Tillsammans med våra kunder ökar Rejlers takten i den
globala energiomställningen. Vi skapar värde i hela
energisystemet och bidrar till morgondagens hållbara
samhälle genom att staka ut vägen för hur ren energi
produceras, överförs och förbrukas.
Omställningen från energisystem som bygger på fossila
bränslen till energisystem som bygger på koldioxidsnåla och
förnybara energikällor är avgörande för att begränsa klimatför-
ändringarna. Många nya lösningar krävs för att våra kunder ska
kunna göra denna omställning, inklusive ny innovativ teknik och
anläggningar för produktion, lagring, överring och distribution
av ren energi.
Rejlers hjälper både nya och etablerade företag att skapa
en framtid med ren energi. Vi har kompetens inom alla delar
av energiproduktionen, inklusive alternativa källor som vätgas,
vind, sol och kärnkraft.
Genom att samarbeta i de olika länder där vi har verksamhet
kan vi använda vår kompetens inom alla aspekter av energi-
produktion, lagring och leverans. Vi har experter på allt från
kraftverk och solcellsparker till vätgas och batterienergilagring.
Vi har också experter på elnät, kraftledningar samt över-
rings- och distributionssystem för transport av el till företag
och konsumenter. Rejlers har även specialister inom avance-
rade digitala lösningar och AI-lösningar för systemstyrning
och optimering.
Som tekniska konsulter rådger och stödjer vi våra kunder
genom hela projektets livscykel. Vi skapar värde och tar ansvar
genom hela projektet, från förstudier och teknikutveckling till
genomförandet och optimering, med fokus på att lösa våra
kunders utmaningar.
Förutom den traditionella energibranschen samarbetar vi
också i allt högre grad med företag som bygger egna kraft-
produktions- och lagringsanläggningar för att möta sina
energibehov och därigenom optimera styrning, effektivitet
och energikostnader.
Den globala energiomställningen går snabbt, med nya
sektorer, ny teknik och en sndigt föränderlig lagstiftning. Vår
spetskompetens, expertis och kultur av kontinuerligt lärande
och utveckling gör det möjligt för oss att stödja våra kunder i
den viktiga energiomställning som krävs för en hållbar framtid.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 14
Energiomställning
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande
→ Energiomställning
Industriomvandling
Framtidssäkring av samhällen
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
FRÄMJAR VIND-
OCH SOLKRAFT
I FINLAND
”Genom att öka vind- och
solkraften, samtidigt som
vi avslutar torvutvinningen,
minskar vi koldioxidutsläppen
och bidrar till Finlands
energiomställning.”
Ett ledande företag inom förnybar energi
Med teknisk rådgivning hjälpte Rejlers under 2024
Rabbalshede Kraft, ett ledande företag inom förnybar
energi, att expandera till Finland. Sedan starten 2005
har Rabbalshede Kraft investerat över 4 miljarder kronor i
utveckling av svensk vindkraft. Idag har företaget över 20
vindparker som 2023 hade en total produktionskapacitet
på 1,1 TWh. Företaget satsar också stort på internationell
expansion samt på att utveckla erbjudandet inom sol-
energi, grön vätgas och system för batterienergilagring.
Ökning av vind- och solkraft
Rejlers levererade teknisk rådgivning till Rabbalshede
Kraft under due diligence-fasen vid förvärvet av en
50-procentig andel i en portfölj av sol- och vindkrafts-
projekt i Finland. De nio projektområden som inr i
portföljen är huvudsakligen belägna på markområden
som tidigare använts för torvutvinning. Förbränning av
torv har historiskt sett varit en viktig del av Finlands
energimix, men på grund av de höga koldioxidutsläppen
har den finska regeringen satt upp mål för att minska sitt
beroende av torv.
– Genom att öka produktionen av vind- och solkraft,
samtidigt som vi avslutar torvutvinningen och återsller
marken, minskar vi koldioxidutsläppen och bidrar därmed
till Finlands energiomställning, säger Peter Wesslau, vd
för Rabbalshede Kraft.
Tekniska konsulttjänster
Rabbalshede Kraft förlitade sig på Rejlers för teknisk råd-
givning vid förvärvet, inklusive teknisk-ekonomisk analys
och riskbedömning av projektportföljen. Rejlers tekniska
ledningskonsulter ansvarade för projektleveransen i nära
samarbete med våra ämnesexperter.
– Vi samarbetar ständigt med markägare, kommuner
och företag i syfte att skapa långsiktiga, ansvarsfulla
lösningar som gynnar klimatet, säger Katharina Strömseng,
hållbarhetschef på Rabbalshede Kraft.
– Det här är ett nytt område för oss, så det har varit
avgörande för oss att engagera oberoende experter som
hjälper oss att avgöra hur vi bäst kan ta hand om marken
sam tidigt som vi ökar mängden förnybar energi.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 15
Energiomställning—Case Rabbalshede Kraft
UTVECKLING
AV FINLANDS
DISTRIBUTIONSNÄT
FÖR METAN
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande
→ Energiomställning
Industriomvandling
Framtidssäkring av samhällen
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
”Vårt samarbete med Rejlers
syftar till att säkerställa att
distributionsnätet för metan
tillgodoser nuvarande och
framtida behov på ett säkert,
tillförlitligt och effektivt sätt.”
En viktig roll i övergången till ren energi
Ett ramavtal som undertecknades mellan Rejlers och
Gasgrid Finland 2024 markerade början på ett långsiktigt
partnerskap mellan de två parterna. Samarbetet omfat-
tar stöd till underhåll och utveckling av Gasgrid Finlands
distributionsnät för metan. Detta kommer att leda till nya
rörledningssträckor och en utbyggnad av nätet för att
tillgodose nya producenter och användare.
Gasgrid Finland är ett finskt statligt företag och ansva-
rig operatör för distributionsnätet. Det erbjuder kunderna
ker, tillförlitlig och kostnadseffektiv överföring av gaser,
samtidigt som det främjar framtidens koldioxidneutrala
energi- och råmaterialsystem. Ett tillförlitligt distributions-
nät för metan kommer att spela en viktig roll i övergången
till ren energi och för att stödja en trygg och tillförlitlig
elförsörjning i Finland.
Uppfylla nuvarande och framtida behov
– Avtalet om utveckling av distributionsnätet är en del
av vårt långsiktiga och omfattande utvecklingsarbete,
säger Janne Grönlund, Senior Vice President på
Gasgrid Finland.
– Vi arbetar steg för steg mot ett rent och hållbart
energisystem. Vårt samarbete med Rejlers syftar till att
kerslla att distributionsnätet för metan tillgodoser
nuvarande och framtida behov på ett säkert, tillförlitligt
och effektivt sätt, och gör det möjligt för nya producenter
och användare att ansluta till nätet.
Distributionsnätet för metan kommer att möjliggöra
transport av biogas och syntetisk metan. Eftersom synte-
tisk metan produceras med förnybar energi och infångad
koldioxid och kan användas som lagring för grön vätgas,
stöttar det utvecklingen av vätgasekonomin.
Omfattande erfarenhet inom naturgas
– Ett pålitligt distributionsnät för metan är en viktig del
av Finlands energisystem, säger Kari Kanninen, Vice
President och ansvarig för projekt inom cirkulär ekonomi
och förnybara råvaror hos Rejlers.
– Det är fantastiskt att tillsammans med Gasgrid
Finland kunna utforma lösningar som säkerställer nätets
drift- och leveranssäkerhet i framtiden.
Rejlers långa erfarenhet av naturgasprojekt, i kombina-
tion med företagets expertis inom teknik och projektled-
ning, gjorde Rejlers till den föredragna partnern i Gasgrid
Finlands konkurrensutsatta urvalsprocess.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 16
Energiomställning—Case Gasgrid Finland
Industriomvandlingen är avgörande för att bevara världens
knappa naturresurser och minimera miljöpåverkan och klimat-
förändringar. Den är också viktig för att industriföretag ska
förbli konkurrenskraftiga. Många nya lösningar och afrs-
modeller krävs för att våra kunder ska vara resurseffektiva,
minska avfall och kostnader, minimera koldioxidutsläppen och
följa det ständigt föränderliga regelverket.
Rejlers hjälper såväl väletablerade stora företag som små-
skaliga startups med innovation, anpassning och omställning.
Vi har experter inom alla industrisektorer, såsom kemikalier,
gruvdrift och metaller, biovetenskap, livsmedel, tillverkning
och teknik.
Genom att samarbeta i de olika länder där vi är verksamma
drar vi nytta av vår kompetens inom hela spektrumet av
industriomvandlingen. Det inkluderar digitalisering, automati-
sering och optimering, cirkularitet, förnybar energi, elektrifie-
ring, koldioxidminskning, avfall samt avskiljning och lagring
av koldioxid.
Vi skapar värde med vår spetskompetens inom den senaste
tekniken. Vi tillför innovation, teknikutveckling och nya sätt
att tänka och driver på omvandlingen tillsammans med våra
kunder. Vi erbjuder allt fn kompletta nyckelfärdiga lösningar
till projektledning och tekniska tjänster. Vi samarbetar med
våra kunder både för att omvandla befintlig verksamhet och
skapa nya anläggningar från grunden. Vi tar fullt ansvar som
leverantör av teknik, upphandling och bygghantering under
varje steg av projektets livscykel.
Industriomvandlingen kräver nya affärsmodeller, förändrade
processer, hållbara material och en cirkulär ekonomi som gör
det möjligt att återvinna och återanvända industriellt avfall.
Detta gör det möjligt för nya aktörer att ta sig in på olika
industrimarknader.
Industrin förändras snabbt, med nya företag, ny teknik och
nya affärsmodeller. Vår djupgående och långvariga erfarenhet
av att arbeta inom industrin och vår kultur av ständigt lärande
och utveckling gör det möjligt för oss att stötta etablerade och
nya företag i att driva på den industriomvandling som krävs för
en hållbar framtid.
DRIVER
INDUSTRIOMVANDLINGEN
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande
Energiomställning
→ Industriomvandling
Framtidssäkring av samhällen
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Rejlers driver, tillsammans med våra kunder, på en
snabb industriomvandling. Vi skapar värde inom hela
industrisektorn och bidrar till morgondagens hållbara
samhälle genom att staka ut vägen mot en resurseffektiv,
cirkulär, optimerad och koldioxidsnål verksamhet.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 17
Industriomvandling
ÖKAD VATTENRENINGS-
KAPACITET I
STOCKHOLMSREGIONEN
”Genom att uppgradera Käppala-
anläggningen bidrar vi i hög grad
till att förbättra miljön i Östersjön.
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande
Energiomställning
→ Industriomvandling
Framtidssäkring av samhällen
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Ombyggnationen av den biologiska reningsbassängen,
linje 7 i Käppalaverket.
Omfattande samarbete
Genom att bidra till moderniseringen av vattenreningsver-
ket Käppala i Lidingö bidrar Rejlers till att minska förore-
ningarna i Östersjön. Käppala-anläggningen behandlar
för närvarande avloppsvatten fn över 500000 invånare
samt företag från elva kommuner norr och öster om
Stockholm. För att klara de striktare utsläppskraven
byggs anläggningen om och uppgraderas med en ny
biologisk reningsprocess. Kapaciteten ökar också, vilket
ger kommunerna tillväxtmöjligheter.
Rejlers inledde ett omfattande samarbete med
ppalaförbundet 2024 och bidrog till moderniseringen
av anläggningen genom att projektera all elkraft, allmän
kraft, belysning, styrning, automation och processelek-
tricitet för den nya biologiska reningsprocessen. Flera av
Rejlers divisioner och vårt helägda dotterbolag Eurocon
bidrar med kompetens.
Bred kompetens och innovation
Eftersom anläggningen fortsätter att vara i drift under
moderniseringen och arbetsutrymmet är begränsat, krävs
innovation för att hitta genomförbara lösningar. Särskild
vikt har därför lagts vid samordning mellan alla parter
som deltar i projektet.
– Det här är ett viktigt projekt som visar på den breda kom-
petens Rejlers har, och styrkan i att arbeta tillsammans mot
ett gemensamt mål, säger Mats Molander, projektledare med
utökat projektledningsansvar på Rejlers division Industry.
– Det är helt enkelt fantastiskt att få vara med och
bygga denna viktiga infrastruktur för framtiden.
Ett viktigt bidrag till miljön
Projektet kommer att pågå fram till 2028 och förväntas
minska utsläppen av kväve, fosfor och organiskt material
avsevärt. Detta bidrar till ett renare Östersjön.
– Genom att uppgradera Käppala-anläggningen gör
vi en viktigt insats för miljön i Östersjön, samtidigt som
vi ger våra medlemskommuner möjlighet att växa, säger
Josefin Larsson, projektledare på Käppalaförbundet.
– Vi ser fram emot att arbeta tillsammans med Rejlers
under det här projektet, som är både komplext, tidspres-
sat och mycket omfattande.
Titta casefilmen.
Foto: Johan Strandqvist
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 18
Industriomvandling—Case Käppala
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande
Energiomställning
→ Industriomvandling
Framtidssäkring av samhällen
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
KVALITETSSÄKRING AV
KOLDIOXIDINFÅNGNING
OCH LAGRING I NORGE
”Vårt mål är att säkerställa en
smidig övergång till det nya
övervakningssystemet för
koldioxid och att stödja Northern
Lights i deras uppdrag att
minska och eliminera industriella
koldioxidutsläpp i Europa
och Norge.
Koldioxidinfångning och lagring
Rejlers implementerar ett nytt övervaknings- och filtre-
ringssystem för koldioxid (CO₂) vid Northern Lights Joint
Venture anläggning, som är en del av Norges storskaliga
projekt för koldioxidinfångning och lagring, Longship. Det
nya övervaknings- och filtreringssystemet kommer att
kerslla noggrann kvalitetskontroll av den koldioxid
som transporteras till anläggningen med fartyg.
Koldioxidinfångning och lagring betraktas som en
nyckelprocess för att minska storskaliga koldioxidutsläpp
till atmosfären och för att minska utsläpp inom industrin.
Processen innebär att koldioxid fångas upp vid utsläpp-
skällor, vanligtvis från stora kraftverk eller industrianlägg-
ningar, och därefter transporteras till säker och permanent
lagring i lämpliga geologiska formationer djupt under jord.
Northern Lights Joint Venture utvecklar en öppen och
flexibel infrastruktur för att transportera koldioxid med
fartyg, från infångningsanläggningar till en mottagnings-
terminal i västra Norge för mellanlagring. Koldioxiden
kommer sedan att transporteras via pipeline för säker
och permanent lagring i en reservoar 2 600 meter under
havsbotten. Longship kommer att möjliggöra säker och
permanent lagring av koldioxid från företag i Norge och
övriga Europa.
Säkerställa säker förvaring av koldioxid
Det nya övervaknings- och filtreringssystemet för kol-
dioxid som Rejlers installerar för Northern Lights Joint
Venture ska säkerslla anläggningens pålitlighet och
möjliggöra trygg lagring av koldioxid. Rejlers har fått i
uppdrag att integrera den valda lösningen i de befintliga
lagringsanläggningarna.
Rejlers-teamet påbörjade arbetet under 2024 med
en Front-End Engineering Design (FEED)-studie för att
utvärdera och planera implementeringen av det nya
övervakningssystemet för koldioxid. Ett deltagande i den
efterföljande fasen med Engineering, Procurement och
Construction (EPC) kan också bli en del av uppdraget.
Banbrytande projekt
– Vi är stolta över att vara en del av detta banbrytande
projekt för koldioxidlagring, säger Ragnar Holtan, lands-
chef för Rejlers Norge.
– Vårt mål är att säkerställa en smidig övergång till det
nya övervakningssystemet för koldioxid och att stödja
Northern Lights i deras uppdrag att minska och eliminera
industriella koldioxidutsläpp i Europa och Norge.
Foto: Ruben Soltvedt
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 19
Industriomvandling—Case Northern Lights
Det är viktigt att framtidskra våra samhällen mot effekterna
av klimatförändringar, geopolitisk instabilitet och nya säker-
hetshot. Våra kunder behöver nya lösningar för att göra bygg-
nader, transport- och kommunikationssystem mer motstånds-
kraftiga mot klimatförändringar och säkerhetshot.
Rejlers hjälper offentliga myndigheter och privata företag
att hålla våra samhällen trygga för kommande generationer.
Vi har experter inom alla områden av infrastruktur och stads-
planering, inklusive väg- och järnvägsnät, vattenförsörjning,
telekom- och IT-nät, stadsplanering och byggnation samt
strukturella system som uppvärmning, ventilation, luftkonditio-
nering, brandsäkerhet och elteknik. Vi har även försvars- och
säkerhetsspecialister.
Genom att samarbeta mellan de olika länder där vi har
verksamhet använder vi vår kompetens inom hela spektrumet
av krav för framtidssäkrade samhällen. Detta omfattar elek-
trifiering av transport- och värmesystem, skydd mot extrem-
väder, resurseffektivitet under hela byggnadernas livslängd,
optimering av robusta mobil- och IT-nät som kan stå emot
cyberhot och andra digitala sårbarheter samt civilförsvar
och krisberedskap.
Vi tillför värde innan projekten ens börjar och hjälper våra
kunder att utvärdera vilka investeringar som kommer att skapa
mest nytta ur ett livscykelperspektiv. Därefter tar vi fullt ansvar
från början till slut av ett projekt, genomför förstudier, design,
planering, driftsättning av byggnader samt övervakning och
leverans av kompletta tekniska lösningar. Vi åtar oss också
ansvarsfull avveckling av föråldrade byggnader, infrastrukturer
och kommunikationsnät, vilket främjar återvinning och åter-
användning i syfte att minimera miljöpåverkan.
Våra experter tillgodoser de växande behoven hos kom-
muner, byggföretag, fastighetsägare, kommunikationsnät,
transportleverantörer och försvarsorganisationer. Förutom
att säkerslla motståndskraft hjälper vi även våra kunder att
minska sitt koldioxidavtryck och sin miljöpåverkan.
Vår byggda miljö blir alltmer motståndskraftig mot nya och
framväxande hot. Vår tekniska kompetens och säkerhets-
kompetens gör, tillsammans med vår kultur av kontinuerligt
rande och utveckling, det möjligt för oss att hjälpa våra
kunder att framtidssäkra våra samhällen för morgondagens
hållbara framtid.
FRAMTIDSSÄKRAR
SAMHÄLLEN
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande
Energiomställning
Industriomvandling
→ Framtidssäkring av samhällen
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Rejlers framtidssäkrar samhällen tillsammans med våra
kunder. Vi skapar värde i hela den byggda miljön, inklusive
infrastruktur och kommunikation, vattenförsörjning och
transportsystem samt bidrar till morgondagens hållbara
samhälle genom att staka ut vägen mot motståndskraftiga,
säkra och trygga samhällen.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 20
Framtidssäkring av samhällen
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande
Energiomställning
Industriomvandling
→ Framtidssäkring av samhällen
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
UPPFÖRANDET AV
SVERIGES NYA
TOPPMODERNA
RIKSARKIVBYGGNAD
Alla discipliner har behövts
och har kunnat bidra med
sin spetskompetens för att
uppfylla miljökraven.
© Tengbom
Generalkonsult och huvudprojektledare
År 2025 kommer en ny toppmodern byggnad för
Riksarkivet att färdigsllas. Rejlers har varit projektets
generalkonsult sedan programhandlingsskedet. I den
rollen har Rejlers genomfört utredningar samt ansvarat
för programhandling, systemhandling och bygghandling
för utrandeentreprenaden. Därutöver är vi huvudpro-
jektledare, projekteringsledare och kontrollansvariga
för byggnaden. Projektet genomförs i samarbete mellan
hyressterna Riksarkivet och Skatteverket och byggher-
ren Specialfastigheter.
Riksarkivet ansvarar för arkiveringen av handlingar
från Sveriges offentliga myndigheter. Riksarkivet har
funnits i över 400 år och idag omfattar arkiven 750 000
meter hyllor med dokument.
Bygga för framtiden
Den nya byggnaden är belägen utanför Härnösand och
är utformad med framtiden i åtanke. Den kommer att ge
plats åt ytterligare 250 000 hyllmeter arkiv och bidra till
att bevara landets kollektiva minne och kulturarv för kom-
mande generationer. Byggnaden delas med Skatteverket
och blir Sveriges största arkivbyggnad.
Rejlers uppdrag som generalkonsult i projektet omfattar
bl.a. el, tele, data, säkerhet, värme, ventilation och luft-
konditionering, geoteknik, akustik, lås och beslag samt
fukt- och miljösamordning. Det sistnämnda är särskilt
viktigt eftersom inomhusklimatet ska ligga stadigt på 18°C
med 45 % relativ luftfuktighet. Vissa arkivrum måste ha
temperaturer på 3°C eller till och med –10°C.
Teknisk spetskompetens
– I all planering och utformning handlar det om att ligga
steget före, säger Åke Forslund, huvudprojektledare,
Rejlers Buildings.
– En fråga, till exempel, är hur ett framtida underhåll
ska fungera i säkerhetsklassad byggnad, där det inte går
att släppa in folk hur som helst.
Hela fastigheten är byggd med framtiden i åtanke.
Det finns möjlighet att bygga ut arkivdelen till nästan
dubbel storlek.
– Det handlar om en tekniskt avancerad byggnad som
kräver en hel del energi, fmst i form av kylning och upp-
värmning, säger Åke Forslund.
– Alla discipliner har behövts och har kunnat bidra med
sin spetskompetens för att uppfylla miljökraven.
Titta casefilmen.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 21
Framtidssäkring av samhällen—Case Riksarkivet
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande
Energiomställning
Industriomvandling
→ Framtidssäkring av samhällen
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
UPPFYLLA KRAVEN FRÅN
HELSINGFORS VÄXANDE
STADSTRAFIK
De energilösningar vi
utformar kommer att ha
en betydande inverkan på
projektets koldioxidutsläpp.”
Hjälper Helsingfors att bli klimatneutralt
Moderniseringen av srvagnsden i Forsby är ett
viktigt steg mot Helsingfors ambition att vara klimatneu-
tralt senast 2030. I projektet samarbetar Rejlers med
Huvudstadsregionens Stadstrafik, som ansvarar för att
driva spårvagnsnätet i Helsingfors. Rejlers ansvarar för
depåns tekniska utformning, inklusive energi samt elek-
trisk och mekanisk design.
Den nya spårvagnsdepån i Forsby ska möta de snabbt
ökande spårvagnstrafikvolymerna och bidra till en hållbar
förflyttning i staden. Den kommer att ha plats för uppställ-
ning av cirka femtio spårvagnar på en bruttogolvyta om
41 000 kvadratmeter samt fungera som en av två huvud-
depåer för spårvagnstrafik i Helsingfors.
En pionjär inom hållbarhet
Spårvagnsdepåprojektet siktar på att bli en föregångare
inom hållbarhet, med fokus på cirkulär ekonomi, energi-
lösningar och miljöcertifiering. De ambitiösa målen
för att minska koldioxidutsläppen kommer att bidra till
Helsingfors mål om klimatneutralitet.
– Det här projektet är ett utrkt exempel på hur vi bidrar
till att uppnå våra kunders hållbarhetsmål, säger Malin
Ljung Eiborn, hållbarhetschef på Rejlers.
– Vi optimerar för närvarande depåns energieffektivi-
tet för att hitta de bästa tekniska lösningarna i syfte att
uppfylla kundens miljö- och energimål. Vi är stolta över att
vara del av detta viktiga projekt där vi kan bidra till att för-
bättra hållbarhetsavtrycket i Forsby-depån, både genom
ökad cirkularitet och minskade koldioxidutsläpp.
Tillför stark kompetens
Rejlers bidrar med gedigen expertis inom installationsteknik
och energiprojektering samt ansvarar för utformningen av
VVS-, automations-, energi-, el- och sprinklersystemen
i projektet.
– Forsby spårvagnsdepå blir en central del av den håll-
bara kollektivtrafiken i huvudstadsregionen. De energilös-
ningar vi utformar kommer att ha en betydande inverkan
på projektets koldioxidutspp, säger Topi Tissari, chef för
Business Operations, Buildings, Rejlers Finland.
Färdigsllandet av den nya Forsby-depån planeras
till 2029.
© APRT Architects
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 22
Framtidssäkring av samhällen—Case Huvudstadsregionens Stadstrafik
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande
Energiomställning
Industriomvandling
→ Framtidssäkring av samhällen
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
UTFORMAR
JÄRNVÄGSSPÅR FÖR
OSLOS FRAMTIDA
TRAFIKBEHOV
Projektet har ambitiösa
hållbarhetsmål och flera
krav har ställts i kontraktet
relaterat till hållbarhet,
klimat och miljö.
Hållbart järnvägsspår
Genom ett samarbete med Aas-Jakobsen, ett ledande
ingenjörsföretag inom bygg- och anläggningsteknik,
stödjer Rejlers utformningen av ett nytt hållbart järn-
vägsspår för Bane NOR, den statliga myndighet som
ansvarar för Norges järnvägar. Det 5,2 km långa dubbel-
spåret ligger utanför Ski, cirka 25 km söder om Oslo, och
kommer att avhjälpa dagens flaskhals samt säkerställa en
stark och hållbar infrastruktur som kan hantera framti-
dens trafikbehov.
Det nya sret ska ge en kapacitetseffektiv förbindelse
mellan de västra och östra grenarna av Østfold-linjen, den
huvudsakliga järnvägslinjen i södra Norge som betjänar
pendeltåg, regionala tåg och godståg. Detta kommer att
möjliggöra nödvändig extra tågkapacitet.
Rejlers ansvar
Det nya sret är en viktig del av arbetet med att förbättra
järnvägsinfrastrukturen i Osloregionen, och kommer att
bidra till att öka tågtrafikens kapacitet, tillförlitlighet och
kerhet. Projektet omfattar alla relevanta discipliner
inom järnvägsbyggande. Rejlers ansvarar för järnvägs-
tekniken, som omfattar signalering, luftkontaktledningar,
telekommunikation och elförsörjning till hjälpsystem.
Kompetens från flera divisioner
– Vi kommer att bidra med expertis från flera divisioner
och med ytterligare resurser fn Rejlers i Sverige för
att leverera modellbaserad projektering, säger Ragnar
Holtan, landschef på Rejlers Norge.
– Jag är stolt över att vara del av det här viktiga järn-
vägsprojektet tillsammans med Aas-Jakobsen ViaNova-
nätverket, som vi har ett långt samarbete med.
Projektet kommer att pågå under många år och srker
ytterligare Rejlers position inom järnväg och infrastruktur.
– Projektet har ambitiösa hållbarhetsmål och flera
krav har ställts i kontraktet relaterat till hållbarhet, klimat
och miljö, säger Lars Narvestad, direktör Infrastruktur på
Aas-Jakobsen.
Aas-Jakobsen, ViaNova och Rejlers har tillsammans
vunnit uppdraget baserat på bra lösningar och dokumen-
terad kompetens, vilket säkerställer ett mycket motiverat
team som ska arbeta tillsammans med Bane NOR för att
uppfylla de angivna kraven och målen.
Foto: Bane NOR
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 23
Framtidssäkring av samhällen—Case Bane NOR
HÅLLBARHET
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 24
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
STEG FÖR STEG MOT EN
HÅLLBAR FRAMTID
Nu när hållbarhet för första gången är införlivat i hela vår affärsstrategi,
har Rejlers större fokus på hållbarhet än någonsin. Detta är viktigt
eftersom vi vill fortsätta att vara en katalysator för våra kunders
omställning mot morgondagens hållbara samhälle.
Malin Ljung Eiborn
llbarhetschef
Vi är mitt uppe i stora förändringar. Både när det gäller vad
som händer i omvärlden och inom Rejlers. Även om klimatkri-
sen framstår allt tydligare i den fysiska världen omkring oss
och den svaga globala ekonomin flyttar hållbarhet längre ned
på dagordningen, är klimatåtgärder fortfarande en pågående
trend. Våra kunder engagerar sig allt mer när det gäller att
sätta upp ambitiösa hållbarhetsmål. Nästan allt vi gör för våra
kunder idag präglas i hög grad av den hållbarhetsomställning
som vi alla är en del av.
Integrerade strategier
Under det år som har gått sedan lanseringen av vår hållbar-
hetsstrategi har vi haft ett starkt fokus på att integrera den i
hela organisationen och få alla medarbetare med ombord. Det
är en förändringsresa, och precis som för alla förändringar
görs framstegen steg för steg. Genom att skapa engagemang
internt tar vi hållbarhetsstrategin från idé till implementering.
Nu har vi som nästa steg integrerat hållbarhetsstrategin
i vår nya hållbara affärsstrategi. Det inner att Rejlers är
mer fokuserat på hållbarhet ur ett långsiktigt, strategiskt och
motståndskraftigt perspektiv än någonsin tidigare.
Att arbeta med våra kunder för att stötta dem i att bidra till en
hållbar framtid är naturligtvis redan en mycket stor del av Rejlers
verksamhet. Men integreringen av hållbarhet i hela verksam-
heten kommer även att hjälpa oss att koppla samman hållbarhet
och kundpåverkan, särskilt inom våra tre fokusområden: energi-
omställning, industriomvandling och framtidssäkring av sam-
hällen. Detta ger oss bästa möjliga förutsättningar att hjälpa våra
kunder att uppnå sina hållbarhetsmål, vilket är avgörande för att
vi ska fortsätta att vara ett lönsamt och framgångsrikt företag.
Säkerställa att vi gör framsteg
I år har vi använt ett nytt verktyg för att hjälpa oss göra fram-
steg. Att rapportera enligt EU:s nya direktiv om hållbarhets-
rapportering (CSRD) har varit ett stort steg. Det har krävt en
enorm mängd arbete i hela företaget, något som kommer att
fortsätta under många år framöver. Men det har definitivt varit
värt det. Kravet enligt CSRD att rapportera både processer,
l och handlingsplaner har visat oss vilka luckor vi be-
ver fylla i vårt hållbarhetsarbete. Vi ser därför CSRD som ett
mycket praktiskt verktyg för att säkerställa att vi visar framsteg,
även inom vissa områden där vi inte redan hade allt på plats.
SBT:s – en betydelsefull milstolpe
Valideringen av våra klimatmål genom Science Based Targets
initiative (SBTi) är ytterligare en betydelsefull prestation i år.
Vi har gått med i SBTi eftersom vi passionerat känner att vi vill
bidra till att mildra klimatförändringarna. Det låter oss också
anpassa oss till många av våra kunder som också har SBTi-
l, och som förntar sig att även vi ska ha sådana. SBTi är
den mest ambitiösa standarden på marknaden, med en tydligt
definierad färdplan för att minska utsläppen i linje med målen i
Parisavtalet. Engagemanget för SBTi har visat på mod fn vår
ledning, och det är något vi alla bör vara stolta över.
Som ett kunskapsbaserat företag är det avgörande att
våra investerare, anställda och kunder är övertygade om att vi
har största möjliga inverkan på våra kunders omställning mot
morgondagens hållbara samhälle. Vi är inte bara mitt uppe i
stora förändringar, vi är i högre grad än någonsin på rätt väg
mot framtiden.
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet
→ Hållbarhetschefen har ordet
Hållbarhetspelare
Klimatåtgärder
Affärsetik
Inkluderande arbetsplats
Välmående medarbetare
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 25
Hållbarhetschefen har ordet
VARA ETT FÖREDÖME
För att kunna vara en katalysator för våra kunders hållbarhetsomställning
är det mycket viktigt att vi föregår med gott exempel. Vi har därför byggt
vår hållbarhetsstrategi på fyra pelare som var och en har mätbara mål.
Detta hjälper oss att uppnå de högsta och mest ambitiösa målen och
standarderna för hållbarhet.
AFFÄRSETIK
INKLUDERANDE
ARBETSPLATS
VÄLMÅENDE
MEDARBETARE
KLIMAT-
ÅTGÄRDER
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 26
Hållbarhetspelare
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet
Hållbarhetschefen har ordet
→ Hållbarhetspelare
Klimatåtgärder
Affärsetik
Inkluderande arbetsplats
Välmående medarbetare
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
VÅRA MÅLVÅRA MÅL
KLIMATÅTGÄRDER
ringslivet spelar en avgörande roll i kampen
mot klimatförändringarna. Vi stödjer våra kunders
arbete med att utveckla koldioxidneutral teknik,
system och processer som minskar deras klimat-
påverkan. Men för att visa att vi är en pålitlig
partner för våra kunders omställning har vi också
våra egna ambitiösa klimatmål.
Under 2024 validerades våra mål för att minska vår egen
klimatpåverkan av Science Based Targets initiative (SBTi),
den mest ambitiösa standarden på marknaden. Detta är i
linje med Parisavtalets mål att uppnå nettonollutsläpp av
xthusgaser (GHG) i hela vår värdekedja senast 2050. Det
är också i linje med många av våra kunder som har åtagit sig
att införa SBTi-mål. Dessutom visar det hur allvarligt vi tar
vårt eget klimatansvar.
Genom att lära oss av vårt eget arbete med att minska
utsppen av växthusgaser, utvecklar vi ännu större teknisk
expertis till stöd för våra kunders koldioxidomställning.
s mer om vårt arbete i Hållbarhetsrapporten, avsnittet
Miljö, på sidan 52.
AFFÄRSETIK
I takt med att världen blir allt mer sammankopplad,
blir integritet allt viktigare. Vi vill visa våra kunder
att vi är en ansvarsfull partner. Vi gör detta genom
att ha ett starkt fokus på affärsetik i hela företaget
samt genom att arbeta nära våra leverantörer i
syfte att säkerställa efterlevnad i vår leveranskedja.
Genom Rejlers uppförandekod följer vi FN:s Global Compact
och dess tio principer om mänskliga rättigheter, arbetsvillkor,
miljö och åtgärder mot korruption. Vår uppförandekod beskri-
ver de krav vi ställer på vårt eget uppförande och agerande.
Vi kräver också att våra kunder och partners respekterar vårt
arbetssätt. Efterlevnad av vår särskilda uppförandekod för
leverantörer är därför obligatorisk för alla leverantörsavtal.
Vi har en visselblåsarfunktion, en policy för afrsetik och en
klassificering av alla leverantörer och underleverantörer i olika
risknivåer som ligger till grund för ytterligare handlingsplaner.
Vi följer också kraven i EU-taxonomin för hållbar verksamhet.
Genom dessa olika åtgärder säkerställer vi att vi är en etisk och
ansvarsfull afrspartner för våra kunder.
s mer om vårt arbete i Hållbarhetsrapporten, avsnitten
Samhällsansvar och Bolagsstyrning, på sidorna 67 och 78.
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet
Hållbarhetschefen har ordet
Hållbarhetspelare
→ Klimatåtgärder
→ Affärsetik
Inkluderande arbetsplats
Välmående medarbetare
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
”Vi vill visa våra kunder att
vi är en ansvarsfull partner.
Detta gör vi genom att ha ett
starkt fokus på affärsetik.”
Nya mål kommer att formuleras och
implementeras under 2025, med fokus
på utbildning i och uppföljning av vår
uppförandekod och vår uppförandekod
för leverantörer.
42% absoluta utsläpp i scope 1 och 2
(2023–2030).
Nettonollutsläpp av växthusgaser i hela
värdekedjan till 2050.
Detaljerade mål på kort och lång sikt finns på
sidan 60.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 27
Hållbarhetspelare
INKLUDERANDE
ARBETSPLATS
Vi hjälper våra kunder att uppfylla dagens
hållbarhetsutmaningar genom kunskap och
kompetens. Det innebär att vi måste rekrytera,
utveckla och behålla de skarpaste hjärnorna.
Detta gör vi genom att skapa en mångfaldig
och inkluderande arbetsplats. Det gör oss till
en attraktiv arbetsgivare med bästa möjliga
förutsättningar för att skapa innovativa lösningar.
Under 2024 genomförde våra anställda en omfattande inklu-
deringsundersökning. Vi skapade ett inkluderingsindex baserat
på detta och började ta upp inkluderingsfrågor i våra vecko-
visa medarbetarundersökningar. Genom dessa verktyg mäter
vi löpande mångfald och inkludering och hanterar luckor på
olika sätt, till exempel genom transparenta rekryterings- och
utvecklingsprocesser.
Som familjeföretag betonar Rejlers vikten av att vara ett
varmt och välkomnande hem för alla våra anställda. Vi arbe-
tar hårt för att skapa en stark social gemenskap och bygga
relationer internt. På Rejlers bör alla bli sedda och hörda på
samma sätt. Vi värdesätter vår kultur med mångfald, inklude-
ring och respekt mycket högt och förstår hur viktigt detta är
för att skapa de mest innovativa lösningarna och kontinuerliga
affärsframgångar.
VÄLMÅENDE
MEDARBETARE
Varje generation av Rejler-familjen har varit enga-
gerade för hälsa, och ett starkt fokus på fysisk och
psykisk hälsa är en hörnsten i vår kultur. Vi priorite-
rar skapandet av en god arbetsmiljö så att våra med-
arbetare kan vara välmående, nöjda och få möjlighet
att lära sig. Detta hjälper oss också att rekrytera,
utveckla och behålla de bästa medarbetarna.
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet
Hållbarhetschefen har ordet
Hållbarhetspelare
Klimatåtgärder
Affärsetik
→ Inkluderande arbetsplats
→ Välmående medarbetare
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
”Som familjeföretag betonar
Rejlers vikten av att vara ett
varmt och välkomnande hem
för alla våra anställda.
s mer om vårt arbete i Hållbarhetsrapporten, avsnittet
Samhällsansvar, på sidan XX.
25% kvinnor i organisationen
Jämställdhet i koncernledningen
och i ländernas ledningsteam
Inkluderingsindex 10/10
VÅRA MÅL
eNPS >20 (2025)
Sjukfrånvaro <3 % (2025)
10/10 i medarbetarundersökning
om lärande
VÅRA MÅL
Vi mäter våra anställdas fysiska och psykiska hälsa på olika
sätt och med relevanta mål. Genom vår vision Home of the
Learning Minds betonar vi vikten av att vara en kunskaps-
baserad organisation. Vi fokuserar på utbildning och personlig
utveckling, vilket vi anser är avgörande för individens välbe-
finnande. Det hjälper oss också att anta nya perspektiv och
arbetssätt, vilket är avgörande för att utveckla de innovativa
lösningar som våra kunder behöver för att göra framsteg mot
morgondagens hållbara samhälle.
Generösa hälsoförner, friskvårdsdagar för alla medarbe-
tare och lokala initiativ med fokus på fysisk och mental hälsa
bidrar till ökat välbefinnande på Rejlers. Vår ambition är att
hålla sjukfrånvaron under 3 procent till 2025.
Vi mäter vårt arbete genom ett Employee Net Promoter
Score (eNPS). Detta visar hur sannolikt det är att våra medar-
betare skulle rekommendera Rejlers som en bra arbetsplats till
en vän eller bekant. Vårt mål för 2025 är ett resultat över 20.
Läs mer om vårt arbete i Hållbarhetsrapporten,
avsnittet Samhällsansvar, på sidan 67.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 28
Hållbarhetspelare
Bolagsstyrningsrapport
BOLAGSSTYRNING
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 29
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Bolagsstyrningsrapport
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Rejlers är ett svenskt publikt aktiebolag och regleras av
svensk lagstiftning. Bolagets aktie av serie B är upptagen till
handel på Nasdaq Stockholm, varr bolaget tilmpar Nasdaq
Stockholms regelverk.
Rejlers bolagsstyrning regleras bland annat i aktiebolagsla-
gen, den av aktigarna beslutade bolagsordningen samt åtag-
anden som Rejlers ingått genom avtal såsom noteringsavtalet
med Nasdaq OMX. Av noteringsavtalet följer även att Rejlers
sedan den 1 juli 2008 tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning.
rutöver har Rejlers att följa andra tilmpliga svenska och
utländska lagar och regler. Rejlers bedömning är att bolaget
följer de regler som anges i Svensk kod för bolagsstyrning
(www.bolagsstyrning.se/koden/gallande-kod).
Aktieägare
Rejlers aktie av serie B är sedan den 18 december 2006
noterad på Nasdaq OMX, Nordiska listan vilket är en regle-
rad marknadsplats för aktiehandel. Aktien var dessförinnan
noterad på Nordic Growth Market, NGM, sedan den 8 maj
2003. Fr o m 1 jan 2021 flyttades Rejlers upp till Nasdaqs Mid
Capsegment där bolag med ett börsvärde mellan 150 MEUR
och 1 000 MEUR inr.
Det totala antalet aktier i bolaget uppgår till 22 106 849
aktier, varav 1 749 250 aktier av serie A och 20 357 599 aktier
av serie B. Antalet röster i Rejlers uppgår till totalt 37 850 099
röster. Aktiekapitalet uppr till 44 213 698 kr. Aktier av serie
A kan efter beran fn aktieägaren omvandlas till aktier av
serie B. Det föreligger ingen begränsning av hur många röster
en aktieägare får avge på stämman. Aktier av serie A berättigar
till 10 röster per aktie och aktier av serie B berättigar till 1 röst
per aktie. Aktieägare med mer än 10 procent av rösterna är
Peter Rejler samt Jangunnar AB (Familjen Rejler).
Årsstämma
Bolagsstämman är Rejlers högsta beslutande organ där
samtliga aktieägare har rätt att delta i besluten. Om en enskild
aktieägare önskar få ett beslutrende behandlat på stämman
ska detta skriftligen anmälas till styrelsen senast sju veckor
före årsstämman. Kallelse ska i enlighet med bolagsordningen
införas i Post och Inrikes tidningar samt på Rejlers webbplats.
Information om att kallelse utfärdats ska ske genom annons i
Dagens Nyheter.
Rejlers årsstämma avseende räkenskapsåret 2023 ägde
rum den 25 april 2024, i bolagets lokaler på Lindhagensgatan
126 i Stockholm. På smman närvarade 56 aktieägare, dessa
representerade 62,7 % av bolagets röster och 59,0 % av kapi-
talet. Protokollet från årsstämman finns tillgängligt på Bolagets
webbplats, www.rejlers.com/se.
På stämman beslöts bland annat:
Att i enlighet med styrelsens förslag, disponera Bolagets
resultat såtillvida att av förfogade stående medel om
778 443 843 kronor, totalt 99 480 821 kronor utdelades
till aktigarna, varav totalt 7 871 625 kronor utdelades
till innehavare av aktier av serie A och 91 609 196 kronor
utdelades till innehavare av aktier av serie B och återsto-
den balanserades i ny räkning. Således beslutades en
vinstutdelning om 4,50 kronor per aktie, oavsett serie. Som
avstämningsdag för erhållandet av utdelning beslutades
3 maj 2024.
Att i enlighet med styrelsens förslag fastslla resultat-
räkning och balansräkning samt koncernresultaträkning
och koncernbalansräkning.
Att i enlighet med revisors förslag bevilja styrelsens
ledamöter och vd ansvarsfrihet.
Att i enlighet med valberedningens förslag fastslla arvode
åt styrelsen och enligt godkänd räkning till revisorer.
Att i enlighet med valberedningens förslag att styrelsen för
tiden intill slutet av nästa årsstämma ska bestå sex ordinarie
ledamöter utan suppleanter. Arbetstagarrepresentanter
ingår ej i antalet.
Att i enlighet med valberedningens förslag att styrelsen
intill slutet av nästa årsstämma ska bestå av omval av Peter
Rejler, Jan Samuelsson, Patrik Boman, Lisa Rejlers och
Peter Johansson samt nyval av Susanne Blanke.
Att i enlighet med valberedningens förslag intill slutet av
sta årssmma välja revisionsbolaget Ernst & Young AB
som bolagets revisorer.
Att i enlighet med styrelsen förslag besluta om ändring av
riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare, inne-
bärande att, utöver vissa redaktionella ändringar, begräns-
ningen för extraordinär ersättning ändras från 65 procent
av den fasta årliga lönen, sammanräknad med den rörliga
ersättningen, till 100 procent av den fasta årliga lönen.
Att i enlighet med styrelsens förslag besluta om att ändra
gränserna för antalet aktier och aktiekapitalet samt att
genomföra vissa ytterligare redaktionella ändringar av
bolagsordningen
Att bemyndiga styrelsen att besluta om förrv och över-
låtelse av egna aktier. Förvärv får ske av högst så många
aktier av serie B att det egna innehavet vid var tid inte över-
stiger tio (10) procent av samtliga aktier i Bolaget samt att
antal aktier av serie B som får överlåtas ska uppgå till högst
tio (10) procent av det totala antalet aktier i Bolaget.
Att bemyndiga styrelsen att besluta om nyemission av
sammanlagt högst ett antal aktier av serie B motsvarande
en utspädning om högst 10 procent.
Samtliga beslut på årsstämman fattades av enhälligt eller av
erforderlig majoritet.
Årssmman 2025 avseende räkenskapsåret 2024 kommer att
genomföras den 24 april 2025 i bolagets lokaler i Stockholm.
Valberedning
Bolagsstämman antar riktlinjer för tillsättande av
valberedningen.
Valberedningen nominerar ledamöter till Rejlers styrelse som
sedan föreslås för årssmman. Valberedningens arbete inleds
med en utrdering av sittande styrelse. I nomineringen av
kommande styrelse tar valberedningen hänsyn till de poten-
tiella ledamöternas strategiska kompetens, utbildning och
eventuellt annat styrelsearbete.
Valberedningen inhämtar även synpunkter från de större
ägarna. På årsstämman lämnar valberedningen förslag på
ersättning till styrelseledamöterna. Valberedningen lämnar
även förslag på val av revisorer.
Valberedningen, som har att bereda ärenden inför 2025 års
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 30
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning
→ Bolagsstyrningsrapport
Styrelse
Ledning
Revisors yttrande
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Bolagsstyrningsrapport
årssmma, består av Martina Rejler, ordförande som repre-
sentant för Peter Rejler samt Jangunnar AB, Mats Andersson
som representant för Nordea Fonder samt Johan Lannebo som
representant för Lannebo Fonder. Valberedningen skall ta fram
förslag till ordförande på stämman, förslag till antal styrelse-
ledamöter, förslag till arvode till styrelseledamöter, förslag till
styrelse, styrelseordförande, vice styrelseordförande, förslag
till antal revisorer och val av revisorer samt förslag till hur
valberedningen skall utses inför årsstämman 2026 jämte dess
uppdrag. Som underlag för valberedningens arbete har styrel-
sens ordförande och vd redogjort för styrelsens arbete under
året. Vidare har en årlig utvärdering av styrelsen genomförts på
uppdrag av valberedningen.
Mångfald
Samtliga ledamöters bidrag i styrelsen syftar till att vidmakt-
hålla och förbättra styrelsens effektivitet totalt sett. Vid val
av styrelseledamöter eftersträvar Rejlers därför att styrelsen
har tillräckligt expertis bl a inom bolagets verksamhet, affärs-
områden, marknader och utveckling. För att uppfylla detta
eftersträvas en bred fördelning av egenskaper och kompeten-
ser. Dessutom är mångfald, avseende bl a ålder, kön, geogra-
fisk härkomst, utbildning och yrkesmässig bakgrund, viktiga
omsndigheter att beakta. Rejlers arbetar aktivt med att söka
mångfald i styrelsen.
Styrelse
Rejlers styrelse och styrelseordförande utses av bolagstäm-
man. Styrelsen fastställer Rejlers strategi och målsättning,
utfärdar styrdokument, säkerställer en effektiv utvärdering
av verksamheten och kontrollerar bolagets utveckling och
finansiella situation. Styrelsen har under verksamhetret
2024 bestått av sex ledamöter, vilka presenteras närmare
på sidan 34. Under verksamhetsåret 2024 avhöll styrelsen
10 protokollförda sammanträden, varav ett var per capsulam
protokoll för beslut om kallelse till årssmma. Representanter
från koncernledningen och annan ledningspersonal har under
året regelbundet deltagit på styrelsemöten för att redogöra för
frågor inom sina respektive områden. Styrelsen ansvarar vidare
för större förrv och avyttringar av verksamheter, större
investeringar samt tillsättning av och ersättning till koncern-
chef. Styrelsen fastställer också affärsplan och årsbokslut
samt övervakar vd:s arbete. I samband med utökat regelverk
avseende hållbarhetsrapportering from 2025 (Taxonomi, CSRD
mm) har styrelsen även ett ansvar över årlig hållbarhetsrap-
portering och övervakning av effektivitet, intern kontroll och
riskhantering avseende den rapporteringen.
Peter Rejler valdes av årsstämman till styrelsens ordförande.
Till vice ordförande valdes Jan Samuelsson. Revisionsutskottet
består av Jan Samuelsson (ordf.), Susanne Blanke och Peter
Rejler. Ersättningsutskottet består av Peter Rejler (ordf.), Lisa
Rejler och Patrik Boman. Till styrelsen har de fackliga organisa-
tionerna utsett Björn Lauber.
VD Viktor Svensson ingår inte i styrelsen men deltar som
föredragande på samtliga styrelsemöten. Vidare deltar koncer-
nens CFO på samtliga styrelsemöten samt även andra tjänste-
n från organisationen såsom föredragande i särskilda frågor.
Styrelsens arbetsordning
Styrelsen har inte fördelat några särskilda ansvarsområden
mellan ledamöterna, utöver två utskott, ersättnings- och revi-
sionsutskott. Utöver den ansvarsfördelning som allmänt gäller
enligt aktiebolagslagen, bolagsordningen och Svensk kod för
bolagsstyrning regleras styrelsens arbete av dess arbetsord-
ning, vilken bland annat stadgar att styrelsen ska:
Utöver konstituerande sammanträde hålla minst fem
ordinarie sammanträden
Fastställa de övergripande målen för bolagets verksamhet
och besluta om bolagets strategi
Godkänna budget och motsvarande långsiktiga planer
inklusive investeringsbudget
Behandla och godkänna ärenden avseende anbud och
projekt med större fastprisbelopp
Besluta om köp och förljning av fast egendom,
aktier eller förvärv av annat bolags rörelse
Utse ett revisionsutskott
Utse ett ersättningsutskott
Avlämna års- och hållbarhetsredovisning,
förvaltningsberättelse och delårsrapporter
Godkänna upptagande av lån
Inleda processer eller uppgörelser av tvister av
väsentlig betydelse
Behandla andra frågor av väsentlig ekonomisk eller
annan betydelse
Vid varje ordinarie styrelsesammanträde ska följande ärenden
behandlas:
En rapport om bolagets verksamhet inklusive
finansförvaltning
En rapport om extraordinära åtgärder eller händelser som
vidtagits mellan styrelsens sammanträden
En rapport om utvecklingen av pågående större projekt och
förväntade affärshändelser
En rapport om föreliggande eller potentiella tvister som kan
ha betydande inverkan på bolagets verksamhet
Styrelsens sammansättning
Namn Funktion Oberoende Invald Närvaro
Peter Rejler
1)
Ordförande Nej 2010 10/10
Jan Samuelsson Vice ordförande Ja 2010 10/10
Helena Levander Ledamot Ja 2018 5/5
Patrik Boman Ledamot Ja 2018 10/10
Lisa Rejler
2)
Ledamot Ja 2023 10/10
Peter Johansson Ledamot Ja 2023 10/10
Susanne Blanke Ledamot Ja 2024 5/5
Björn Lauber Arbetstagarrepresentant - 1998 10/10
1) Beroende i förhållande till bolaget samt till större aktieägare.
2) Beroende i förhållande till större aktieägare.
Styrelseordförande utgör länken mellan Rejlers VD och
övriga ledamöter.
Ordförande har till uppgift att leda styrelsens arbete och
rja för att styrelsen följer uppsatta lagar, regler och rekom-
mendationer. Utvärderingen av styrelsen sker fortlöpande
dels avseende den totala sammansättningen dels avseende
enskilda ledamöter. Utvärderingen har under 2024 genomförts
under ledning av valberedningen i form av en styrelseenkät.
Hela styrelsen har tagit del av enkäten och diskuterat utvär-
deringen. Vid samma tillfälle skedde även styrelsens utrde-
ring av VD och bolagets ledning utan deras närvaro, men med
närvaro av bolagets revisor. Bolagets revisor har deltagit på
ett styrelsemöte i samband med årsbokslut. Bolagets ders-
rapport för tredje kvartalet granskades översiktligt av bolagets
revisor och rapporterades till styrelsens revisionsutskott.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 31
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning
→ Bolagsstyrningsrapport
Styrelse
Ledning
Revisors yttrande
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Bolagsstyrningsrapport
Hållbarhet
För att klara de globala hållbarhetsutmaningarna behöver
dagens samhälle en snabb omställning där infrastruktur,
industrier och byggnader måste bli smartare och effektivare.
Den brådskande, pågående klimatkrisen kräver idag ett absolut
fokus på åtgärder för att bygga ett hållbart samlle som
minimerar koldioxidutsläppen. Ett starkt fokus på hållbarhet
har därmed blivit en förutsättning för framgång för ett ambitiöst
och värdeskapande företag som Rejlers. Det är i våra kund-
uppdrag som vi kan göra störst skillnad. Här har teknikexperter
som Rejlers möjlighet att fungera som en katalysator för våra
kunders förändringsresa.
Under 2024 har Rejlers arbete med att uppfylla de nya legala
kraven i CSRD fortskridit, och vår hållbarhetsrapport presenteras
enligt ESRS-ramverket så långt det varit möjligt. Rapporten för
2024 uppfyller dock inte alla krav i ramverket och kan därför inte
betraktas som en fullständig hållbarhetsrapport enligt kraven i
CSRD, utan är en förberedelse för rapporteringsåret 2025, då
vi avser att rapportera i linje med lagens krav. Även arbetet med
EU:s taxonomi har fortskridit, vilket bl.a. innebär att vi i år rappor-
terar förenlighet med minimikraven för sociala skyddsåtgärder.
Som grund för vår hållbarhetsstrategi, som sedan 2023 utgör
del i vår övergripande afrsstrategi, har vi fyra prioriteringar:
klimatåtgärder, afrsetik, inkluderande arbetsplats och friska
nniskor. Dessa prioriteringar är alla avgörande för att vi ska
kunna uppfylla de ambitsa hållbarhetsmål som både Rejlers
och våra kunder har satt upp. Varje prioritering är kopplad till
specifika, mätbara mål som vi noggrant följer upp för att säker-
ställa det praktiska genomförandet av vår strategi.
Strategin inner en ökad ambitionsnivå och fokus på
energi omställningen, industriomvandlingen och att framtids-
kra våra samllen. För mer information se sidorna 10–23.
Styrning av vårt hållbarhetsarbete
llbarhet är integrerat i Rejlers afrsstrategi och central för vår
dagliga verksamhet och vårt kunderbjudande. Strategisk inrikt-
ning och koordinering beslutas på koncernnivå, medan affärs-
områdena är ansvariga för att utveckla actionplaner, genomföra
initiativ och uppföljning. Styrelsen och revisionsutskottet följer
löpande utvecklingen avseende upprättad strategi och våra mål.
Ledningen inom Rejlers ansvarar för och säkerställer att Rejlers
fortsätter att utvecklas i linje med strategin och för att uppfylla
målen. Rejlers har under året antagit nya vetenskapligt baserade
l för minskad klimatpåverkan enligt Science Based Target
Initiative (SBTi).
Internkontroll
I dagsläget är styrelsens bemning att bolagets storlek och
komplexitet ej motiverar en särskild internrevisionsenhet, utan
ekonomifunktionen sköter löpande uppföljning och driver
förbättringsprojekt inom ekonomisk styrning och kontroll, vilket
styrelsen finner tillfredsställande. Internt genomförs uppföljning
av uppdragsverksamheten, uppföljning av utfall och eventuellt
behov av förändrade rutiner.
Revisionsutskott
Styrelsen utg i samband med det konstituerande styrelse-
mötet efter årsstämman 2024 ett revisionsutskott som
utgörs av Jan Samuelsson (ordf), Susanne Blanke och Peter
Rejler. Revisionsutskottet har under året haft åtta möten.
Föredragande i utskottet är bolagets finanschef.
Revisionsutskottet har till huvuduppgift att säkerställa att
fastlagda principer för den finansiella rapporteringen och interna
kontrollen efterlevs. I samband med utökat regelverk avseende
hållbarhetsrapportering from 2025 (Taxonomi, CSRD mm)
har revisionsutskottets uppgifter utökats med övervakning av
årlig hållbarhetsrapportering och övervakning av effektivitet,
intern kontroll och riskhantering avseende den rapporteringen.
Revisionsutskottet bevakar även företagets löpande riskhante-
ring, fastställer kompletterande instruktioner till revisorerna för
revisionsinsatsen, bevakar att lagar, förordningar, noteringsavtal
och Svensk kod för bolagsstyrning följs.
Revisionsutskottet ser också till att andra uppdrag, förutom
revision, som utförs av bolagets revisorer ligger inom ramen för
fastslld policy. Revisionsutskottet har under året genomarbetat
styrdokument och policyer. I tillägg bevakar revisionsutskottet
bland annat ändringar av redovisningsregler som kan få inverkan
på bolagets finansiella rapportering och den externa finansiella
informationsgivningen samt utrderar årligen behovet av en
internrevisionsfunktion.
Ersättningsutskott
Styrelsen utg i samband med det konstituerande styrelse-
mötet efter årsstämman 2024 ett ersättningsutskott som
utgörs av Peter Rejler (ordf), Lisa Rejler och Patrik Boman.
Ersättningsutskottet har under året haft fem protokollförda
möten. Utskottet bereder bland annat ersättnings- och anställ-
ningsfrågor för främst VD och i viss mån för övriga ledande
befattningshavare baserat på de riktlinjer som årsstämman
fastslagit. Ersättningsutskottet företräds av styrelsens ord-
förande vid förhandlingar med VD.
Ersättningar
På årsstämman 2024 beslöts det om nya riktlinjer för
ersättning till vd och ledande befattningshavare, vilka följer
EU-direktiv samt utökade krav enligt Svensk kod för bolags-
styrning. Riktlinjerna omfattar ledande befattningshavare
samt eventuell ersättning till styrelseledamöter utöver sty-
relsearvode. Riktlinjerna för ersättningar till ledande befatt-
ningshavare ska främja bolagets affärsstrategi, långsiktiga
intressen och hållbarhet. Formerna för ersättning är fast och
rörlig ersättning, vilka ska vara konkurrenskraftiga och rörlig
lön ska kopplas till ett eller flera förutbestämda och mätbara
kriterier. Riktlinjerna omfattar även övriga villkor som pension,
övriga förmåner samt uppsägning från den anställdes och
bolagets sida. Styrelsen får besluta att frångå riktlinjerna helt
eller delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda sl för det.
Riktlinjerna omprövas på årsstämma vart frde år och på
årssmman 2024 presenterade styrelsen, enligt regelverket,
årlig rapport över utbetald och innestående ersättning till den
verkställande direktören och styrelseledamöter som omfat-
tas av riktlinjerna. För fullständiga riktlinjer se sidorna 40-41 i
Förvaltningsberättelsen.
Ersättningen till styrelsen fastställdes på årsstämman till
oförändrade jämfört med föregående år, dvs 700 000 kronor till
styrelsens ordförande, 400 000 till vice ordförande och 300 000
kronor vardera till övriga ledamöter som inte är ansllda i
Rejlers. Därutöver avsätts totalt 330 000 kronor för utskottsar-
bete, vilken är oförändrad jämfört med föregående år. Se not 8 i
årsredovisningen för styrelsens ersättningar.
VD och koncernledning
Verkställande direkr, VD utses av styrelsen och har som
uppdrag att sköta den löpande förvaltningen i bolaget enligt de
riktlinjer och anvisningar som uppställs i lag, bolagsordningen
och den interna arbetsinstruktionen. Till den löpande förvalt-
ningen hör alla åtgärder som inte med hänsyn till omfattningen
och arten av bolagets verksamhet är av osedvanlig beskaffen-
het eller stor betydelse eller uttryckligen har definierats såsom
under styrelsens ansvar.
Viktor Svensson började som VD och koncernchef på Rejlers
den 22 februari 2018. VD leder koncernledningens arbete och
fattar beslut i samråd med övriga ledningsmedlemmar.
Koncernledningen har regelbundna möten under året
under VD:s ledning. Mellan dessa möten har bolaget löpande
avstämning gällande status för respektive verksamhet. Under
2019 har vision, strategi och finansiella mål fastställts vilka är
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 32
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning
→ Bolagsstyrningsrapport
Styrelse
Ledning
Revisors yttrande
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Bolagsstyrningsrapport
vägledande för styrning och den löpande uppföljningen. Utifrån
dessa har respektive segment en beslutad årlig afrsplan. VD
skriver månatligen VD-rapport till styrelsen där uppföljningen
är fokuserad på tillväxt, lönsamhet, förvärv, kostnadskontroll
samt kassaflöde.
Koncernledningen har bestått av verkställande direkr,
finanschef, landscheferna för Sverige, Finland och Norge,
kommunikationschef samt hållbarhetschef, totalt sju leda-
möter. Information om VD och koncernledningens medlem-
mar, ålder, utbildning och aktieinnehav framgår av avsnittet
Ledningsgruppen på sidan 35.
Revision
I bolagssmmans uppgifter ingår att välja revisor. På stämman
2024 beslutades om omval av revisionsbolaget Ernst & Young
för en tid om ett år med Åsa Lundvall som huvudansvarig
revisor. Till årsstämman 2025 föreslår valberedningen, efter
rekommendation från revisionsutskottet, omval av revisions-
bolaget Ernst & Young.
Ernst & Young har reviderat flertalet av Rejlers aktiva bolag
i Sverige, Finland och Norge som varit hegda av Rejlers
under 2024.
Revisorn arbetar utifn en revisionsplan och rapporterar
sina iakttagelser till revisionsutskottet löpande under året.
Rapportering till styrelsen sker i samband med att årsbokslutet
upprättas. I samband med revisionen görs också en genomgång
av interna rutiner och kontrollsystem.
Utöver revisionsgranskningen har Ernst & Young även
anlitats för andra uppdrag. Detta har bland annat avsett diverse
redovisningsfrågor och extra granskning av förvärv. Samtliga
uppdrag ligger inom ramen för av revisionsutskottet fastlagd
policy. Ersättningen till bolagets revisorer för år 2024 framgår av
årsredo visningen, not 9.
Finansiell rapportering och information
Bolaget hanterar offentliggöranden enligt marknadsmissbruks-
förordning, samt ger marknaden löpande information om före-
tagets utveckling och finansiella ställning. Information lämnas
regelbundet i form av:
Delårsrapporter
Årsredovisning
Pressmeddelanden om nyheter och händelser som
väsentligt kan påverka företagets värdering och
framtidsutsikter. Rejlers policy är att offentliggöra order
som är av strategiskt värde
Presentationer för finansanalytiker, investerare och media
Rejlers webbplats – www.rejlers.se – där information enligt
ovan hålls tillgänglig
Styrelsens beskrivning av det interna kontrollsystemet
samt riskhantering
Kontrollmiljö
Kontrollmiljön utgör basen för den interna kontrollen.
Kontrollmiljön skapar den kultur som Rejlers verkar utifrån och
definierar styrdokument, normer och riktlinjer för verksamhet-
ens agerande. Kontrollmiljön består av policyer, dokumente-
rade riktlinjer, manualer och instruktioner som kommunicerats
ut i hela organisationen.
Kvalitetssystemet kompletteras av en serie dokumenterade
direktiv, som inkluderar bland annat en ekonomihandbok, inne-
hållande riktlinjer för redovisning och finansiell hantering, samt en
informationspolicy.
Rejlers upprätthåller ett kvalitetssystem som inkluderar rutiner,
instruktioner och mallar för relevanta processer. Rejlers arbetar
fortpande med att utveckla och förbättra kvalitet och processer
för att uppfylla de krav kunder, leverantörer och anställda förn-
tar sig av ett konsultbolag.
Organisationsstrukturen är transparent med definierade roller
och ansvar som kommuniceras via dokumenterade arbetsinstruk-
tioner för styrelsen, utskott, VD samt till chefer inom koncernen.
Arbetsordningen för styrelsen och instruktion för VD finns för
varje bolag i gruppen och bygger på samma principer som för
Rejlers AB. I respektive bolag finns en styrelse vars uppgift är
att löpande säkerställa att övergripande riktlinjer och policyer
följs samt att löpande bema bolagets ekonomiska situation.
Respektive styrelse har till sitt förfogande en VD som i de större
dotterföretagen även har en ledningsgrupp.
Rejlers har i respektive land en organisation där varje lokal
enhet har stor slvsndighet. Chefer på alla nivåer har tydligt
delegerat ansvar och befogenheter att utveckla sina verksamheter
efter lokala förutsättningar och kundens behov.
Regelbundna utvärderingar genomförs i organisationen på
såväl funktion som avdelningsnivå för att säkerslla relevant kun-
skap avseende finansiell rapportering inom organisationen. Syftet
är att med rimlig säkerhet kunna garantera att Rejlers kortsiktiga
och långsiktiga mål uppnås. Syftet med riskhanteringen och
internkontrollen i samband med finansiell rapportering är att med
rimlig säkerhet kunna garantera att den externa finansiella rappor-
teringen är tillförlitlig i fråga om delårsrapportering, årsrapporte-
ring och årsredovisning, och säkerställa att den externa finansiella
rapporteringen upprättas enligt lagar, gällande redovisnings-
normer och andra krav på börsnoterade företag.
Information och kommunikation
De viktigaste styrdokumenten avseende den finansiella rap-
porteringen uppdateras kontinuerligt och kommuniceras till
relevanta medarbetare via bolagets intranät, informationsbrev,
regelbundna möten etc. Informationskanaler är etablerade för
att så effektivt som möjligt kommunicera till berörda medarbe-
tare inom organisationen. Rejlers har även informationspolicyer
avseende såväl intern som extern kommunikation.
Kontrollaktiviteter
Kontrollstrukturen har utformats för att hantera de risker som
styrelsen och företagsledningen anser är betydande för den
operativa verksamheten, efterlevnaden av lagar och regelverk
samt för den finansiella rapporteringen. Definierade besluts-
procedurer, inklusive attestinstruktioner är etablerade för
till exempel investeringar och tecknande av avtal. Där så är
mpligt har automatiska kontroller speciellt relaterade till den
finansiella rapporteringen etablerats. Flertalet kontrollaktivite-
ter är integrerade i företagets nyckelprocesser, såsom order-
bokning, intäktsredovisning, investeringar, leverantörskontrakt
och inköp. Rejlers har en begränsad del av uppdragen till fast
pris. Dessa hanteras enligt särskild beslutsordning och färdig-
ställandegraden följs upp månadsvis. IT-strukturen är utformad
för att hantera potentiella risker i hela verksamheten. Särskilda
kontroller finns i IT-system relaterade till de processer som
påverkar den finansiella rapporteringen.
Varje chef har ansvaret för att säkerställa adekvat intern
kontroll i respektive enhet och ansvarar för att enheterna följer
koncernens direktiv för finansiell rapportering. För att säker-
ställa att koncernens rutiner och direktiv för finansiell rap-
portering efterlevs genomför koncernens CFO årligen interna
kontroller. Styrelsen anser att Rejlers signifikanta riskområden
cks av granskningarna och kontrollerna som genomförs.
I dagsläget ser styrelsen därr inget behov av att inrätta en
separat funktion för internrevision.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 33
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning
→ Bolagsstyrningsrapport
Styrelse
Ledning
Revisors yttrande
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Bolagsstyrningsrapport
STYRELSE
Patrik Boman
Styrelseledamot
dd: 1964 Invald: 2018
Civilekonom. VD och koncernchef för Dynamant Group AB.
Övriga väsentliga uppdrag:
Styrelseledamot Dynamant AB, Dynamant Group AB,
Race ID, MasterIT Group och 20NINE. Senior advisor
Stella Group.
Aktieinnehav i Rejlers:
4 000 B-aktier.
Jan Samuelsson
Vice styrelseordförande
dd: 1950 Invald: 2010
Civilekonom. Tidigare koncernchef för Kraftringen AB.
Övriga väsentliga uppdrag:
Styrelseledamot i Brittedalskoncernen.
Aktieinnehav i Rejlers:
3 583 B-aktier.
Peter Rejler
Styrelseordförande
dd: 1966 Invald: 2010
Civilingenjör. Tidigare VD och koncernchef för
Rejlers AB.
Övriga väsentliga uppdrag:
Aktieinnehav i Rejlers:
1 159 750 A-aktier. 485 250 A-aktier och
163 638 B-aktier via bolag, Jangunnar AB.
Lisa Rejler
Styrelseledamot
Född: 1968 Invald: 2023
Magisterexamen i Internationella relationer och Ekonomi
från Göteborgs Universitet. Tidigare ledamot i Rejlers
AB 2019–2021. Ansvar för Investor Relations, kommu-
nikation och hållbarhet inom Rejlerkoncernen under
perioden 2001–2018.
Övriga väsentliga uppdrag:
Partner på Forever Sustainable Business.
Styrelseledamot i Save a Coordinate (SAC).
Aktieinnehav i Rejlers:
13 125 A-aktier och 871 226 B-aktier. 485 250 A-aktier
och 163 638 B-aktier via bolag, Jangunnar AB.
Björn Lauber
Arbetstagarrepresentant
Född: 1965 Invald: 1998
Kandidatexamen i ekonomi.
Övriga väsentliga uppdrag:
Ekonom på Rejlers Sverige AB.
Aktieinnehav i Rejlers:
Susanne Blanke
Styrelseledamot
Född: 1979 Invald: 2024
Civilingenjör från KTH samt innehar en
Master of Science i Business and Economics.
Övriga väsentliga uppdrag:
VP AI Adoption, leder arbetet med att skala och
integrera AI inom Husqvarna Group.
Aktieinnehav i Rejlers:
450 B-aktier.
Peter Johansson
Styrelseledamot
Född: 1957 Invald: 2023
Gymnasieingenjör Elkraft och tidigare VD och
koncernchef på Eurocon Consulting AB.
Övriga väsentliga uppdrag:
Styrelseledamot i Teknisk Fastighetsservice AB.
Aktieinnehav i Rejlers:
3 310 B-aktier.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 34
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningsrapport
→ Styrelse
Ledning
Revisors yttrande
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
LEDNING
Viktor Svensson
VD och koncernchef, Rejlers AB
dd: 1975
Medarbetare sedan: 2018
Civilekonom, Blekinge Tekniska Högskola.
15 år i Afrykoncernens koncernledning, bla som
vice VD samt divisionschef för Technology AB
Övriga väsentliga uppdrag:
Aktieinnehav i Rejlers:
101 000 B-aktier.
Anna Jennehov
Finanschef, Rejlers AB
Född: 1964
Medarbetare sedan: 2019
Övriga väsentliga uppdrag:
Styrelseledamot CAG Group AB.
Aktieinnehav i Rejlers:
6 000 B-aktier.
Malin Sparf Rydberg
Kommunikationschef, Rejlers AB
dd: 1969
Medarbetare sedan: 2018
Övriga väsentliga uppdrag:
Styrelseledamot i Gomero Group AB.
Aktieinnehav i Rejlers:
3 000 B-aktier.
Jenny Edfast
Landschef, Rejlers Sverige AB
Född: 1975
Medarbetare sedan: 2015
Övriga väsentliga uppdrag:
Styrelseledamot Innovationsföretagen,
Acuvi och Ferroamp.
Aktieinnehav i Rejlers:
2 800 B-aktier.
Mikko Vaahersalo
Landschef, Rejlers Finland Oy
dd: 1979
Medarbetare sedan: 2021
Övriga väsentliga uppdrag:
Styrelseledamot i Venda Partners.
Aktieinnehav i Rejlers:
2 945 B-aktier.
Ragnar Holtan
Landschef, Rejlers Norge AS
dd: 1983
Medarbetare sedan: 2022
Övriga väsentliga uppdrag:
Aktieinnehav i Rejlers:
3 630 B-aktier.
Malin Ljung Eiborn
Hållbarhetschef, Rejlers AB
Född: 1976
Medarbetare sedan: 2022
Övriga väsentliga uppdrag:
Styrelseledamot och ordförande i Cradlenet.
Aktieinnehav i Rejlers:
2 000 B-aktier.
Bolagsstyrningsrapport
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 35
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningsrapport
Styrelse
→ Ledning
Revisors yttrande
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Bolagsstyrningsrapport
REVISORS YTTRANDE OM BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
för år 2024 på sidorna 2935 och för att den är upprättad i
enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR
16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta
innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en
annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört
med den inriktning och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och god revisionssed i
Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig
grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i
enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 års-
redovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag
är förenliga med årsredovisningen och koncernredovisningen
samt är i överenssmmelse med årsredovisningslagen.
Stockholm den 2 april 2025
Ernst & Young AB
Åsa Lundvall
Auktoriserad revisor
Till bolagssmman i Rejlers AB (publ), org. nr 556349-8426
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 36
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningsrapport
Styrelse
Ledning
→ Revisors yttrande
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
FÖRVALTNINGS-
BERÄTTELSE
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 37
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Rejlers AB (publ)
Organisationsnummer 556349-8426.
Styrelsen och verkställande direktören för Rejlers AB
(publ) avger härmed årsredovisning för räkenskapsåret
2024-01-01–2024-12-31.
2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsättning, MSEK 4 430,7 4 088,3 3 513,0 2 898,7 2 366,9
Rörelseresultat, MSEK 288,2 235,0 234,3 129,7 83,8
Rörelsemarginal, % 6,5% 5,7 % 6,7 % 4,5 % 3,5 %
Verksamhet
Rejlers grundades 1942 och erbjuder teknikkonsulttjänster till
kunder inom energi, industri, bygg och fastighet samt infra-
struktur. Rejlers hade vid årets utgång totalt 3 281 medarbe-
tare (3 254) fördelat på flera orter i Sverige, Finland, Norge och
Förenade Arabemiraten. Huvudkontoret ligger i Stockholm.
Sedan 2018 är Rejlers verksamhet indelad i tre segment,
Rejlers Sverige, Rejlers Finland och Rejlers Norge.
Koncernens omsättning och resultat
Rejlers marknad har likt föregående år varit påverkat av hög
inflation och höga räntor, om än med avtagande inflationstakt
och lägre räntor, vilket har lett till en fortsatt avvaktande mark-
nad. Efterfrågan och beslutsprocesser inom främst branscher
som privat fastighet och delvis industri har varit låg och på
samma nivå som föregående år. Däremot har Rejlers under
året haft en mycket god marknad inom branscher som energi
och infrastruktur. Trots en svagare efterfrågan inom vissa
branscher har marknaden varit relativt bra, drivet av ett behov
av förändring och därmed efterfrågan på ny digital teknik,
automatisering, elektrifiering av tillverkning med stort koldiox-
idavtryck samt att skapa hållbara försörjningskedjor. Rejlers
efterfrågan drivs av denna pågående förändring, som har blivit
än mer aktuell med ökat regelverk från EU. Den avtagande
inflationstakten har medfört lägre kostnadsökningar för Rejlers
avseende tex lokaler och jämfört med föregående år. Under
året har den avtagande inflationstakten medfört räntesänk-
ningar och därmed lägre räntekostnader för banklån, om än
fortsatt höga. Läs mer i not 3 om Rejlers ränteexponering.
Nettoomsättningen uppgick till 4 430,7 MSEK (4 088,3) en
ökning med 8,4 procent jämfört med motsvarande period
föregående år. Den organiska tillväxten exklusive valutakurs-
förändringar uppgick till 4,8 procent och förvärvad tillväxt upp-
gick till 3,9 procent. Rörelseresultatet (EBIT) ökade till 288,2
MSEK (235,0). Rörelseresultat för 2024 är negativt påverkat av
omstruktureringskostnader i Norge, 10 MSEK. Rörelseresultatet
för 2023 var negativt påverkat av integrationskostnader i sam-
band med förrvet av Eurocon, nedskrivning av projekt samt
omstruktureringskostnader, totalt 20 MSEK. Rörelseresultatet
är även påverkat av förvärvskostnader om 2,0 MSEK (13,5),
vilka redovisas i resultatkningen under raden förvärvsrelate-
rade poster. Se även not 28 ”Förrvsrelaterade poster”.
Periodens finansnetto uppgick till 4,2 MSEK (–8,3), positivt
påverkat med 26,4 MSEK (29,3) avseende omvärdering av
skuld för ej utbetalda tilläggsköpeskillingar samt valutakursför-
ändringar. Räntekostnader avseende IFRS 16 Leasing uppick
till –6,5 MSEK (–6,2). Periodens skattekostnad uppgick till
–70,6 MSEK (–41,3), motsvarande en effektiv skattesats om
24,1 procent (18,1). Den höga effektiva skatten hänförs främst
till uppbokad uppskjuten skatt på pensioner i Norge, avseende
rättningar från tidigare år.
Periodens resultat efter skatt uppgick till 221,8 MSEK
(185,4). Resultat per aktie före utspädning uppgick till 10,03
SEK (8,39) och efter utspädning till 10,03 SEK (8,32).
Kassaflöde och finansiell ställning
Koncernen genererade under året ett kassafde från den
löpande verksamheten om 407,7 MSEK (265,9), inklusive
effekter av IFRS 16 Leasing. Kassaflödet från den löpande
verksamheten ökar tack vare högre resultat och trots högre
inbetald skatt. Förändringen av rörelsekapitalet är posi-
tivt påverkat av minskade kundfordringar, där förändringen
föregående år hade en negativ effekt och positivt påverkat av
ökade kortfristiga skulder, där förändringen är lägre jämfört
med föregående år. Koncernens likvida medel, inklusive nyttjad
checkkredit om 12,1 MSEK (9,2), uppgick vid årets slut till 68,6
MSEK jämfört med 59,2 MSEK den 31 december 2023, bland
annat påverkat av utdelning om 99,5 MSEK. Likviditeten är
påverkad av återbetalning av konvertibler, högre utdelning samt
högre utbetalningar för förvärv och tilläggsköpeskillingar.
ntebärande skulder har minskat med 16,5 MSEK jämfört
med den 31 december 2023 och uppgick vid årets utgång till
670,3 MSEK. Banklån har under året ökat med 36,0 MSEK,
i samband med förvärvet av Solvina AB. Under året har
83,2 MSEK amorterats på samtliga lån samt att 24,0 MSEK
återbetalats avseende ej utnyttjade konvertibla skuldebrev.
ntebärande skulder avseende IFRS 16 Leasing uppgår till
315,9 MSEK och har ökat med 55,6 MSEK jämfört med 31
december 2023. Kortfristiga ränterande skulder till kreditin-
stitut uppgår till 349,5 MSEK jämfört med 396,7 MSEK den 31
december 2023 och långfristiga räntebärande skulder till kredit-
institut uppgår till 0 MSEK jämfört med 0 MSEK den 31 december
2023. Kortfristiga skulder har ökat då tidigare långfristiga skulder
löper ut under 2024. Under frde kvartalet har samtliga skulder
till kreditinstitut omförhandlats och löper under 12 månader fram
till och med januari 2026, för att uppnå en effektiv räntenivå.
Nettoskulden uppgick till 601,7 MSEK jämfört med 627,6 per
den 31 december 2023. Nettoskuld i förhållande till EBITDA
rullande 12 uppgick vid periodens utgång till 1,2 jämfört med
1,4 den 31 december 2023. Nettoskulden i förhållande till
EBITDA rullande 12 exklusive IFRS 16 Leasing uppgår till 0,8
mfört med 1,1 den 31 december 2023.
Soliditeten uppgick till 52,4 procent, jämfört med 49,4 per
den 31 december 2023.
Eget kapital per aktie uppgick till 87,6 SEK vid periodens
utgång jämfört med 81,5 SEK per den 31 december 2023.
Koncernens checkräkningskredit i Danske Bank på 250,0
MSEK (200,0) är utnyttjad med 12,1 MSEK (9,2).
Investeringar
Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till
20,3 MSEK (20,6) och avser i huvudsak inventarier och
IT-utrustning. Investeringar i immateriella anläggningstillgångar,
främst hänförliga till utvecklingen av IT-plattformar uppgick
till 17,7 MSEK (5,7). Investeringar i dotterbolag och rörelser
uppgick till 71,7 MSEK (525,4), främst hänförliga till förvärvet
av Solvina AB samt utbetalningar av tilläggsköpeskillingar.
Avskrivningar uppgick till 212,2 MSEK (199,5), varav avskriv-
ningar enligt IFRS 16 uppgår till 120,2 MSEK (117,2).
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 38
Förvaltningsberättelse
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
→ Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
Miljöinformation
Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Debiteringsgrad
Debiteringsgraden uppgick till 79,3 procent (79,6).
Medarbetare
Antalet medarbetare uppgick vid periodens slut till 3 281
(3 254), negativt påverkat av genomförda omstruktureringar
under fjärde kvartalet 2023.
Antal årsanställda uppgick till 3 090 (3 004).
Nettoomsättning, rörelseresultat och rörelsemarginal per segment
Nettoomsättning,
MSEK
Rörelseresultat,
MSEK
Rörelsemarginal,
%
Jan-dec
2024
Jan-dec
2023
Jan-dec
2024
Jan-dec
2023
Jan-dec
2024
Jan-dec
2023
Rejlers Sverige 2 720,8 2 480,5 212,8 162,9 7, 8 6,6
Rejlers Finland 1 429,2 1 335,5 120,7 83,0 8,4 6,2
Rejlers Norge 317,5 302,7 –10,7 8,9 –3,4 2,9
Elimineringar –36,8 –30,4 –34,6 –19,8 - -
Totalt koncernen 4 430,7 4 088,3 288,2 235,0 6,5 5,7
Rejlers Sverige
Den svenska marknaden har under året präglas av viss oker-
het. Efterfrågan inom infrastruktur har varit stabil och områden
som energiomställning och stora delar av industrin uppvisar
stark tillväxt. Särskilt försvars-, energi- och kemiindustrin
framträder som sektorer med en fortsatt positiv utveckling.
Den osäkra konjunkturen, tillsammans med faktorer som ökade
materialkostnader, har dämpat kundernas investeringsvilja,
särskilt inom fastighetssektorn.
Som helhet har Rejlers Sverige en gynnsam position tack vare
en differentierad kundbas och förmågan att kunna anpassa
erbjudandet mot områden med större efterfrågan.
Division Buildings har, trots en svagare marknad, haft en stabil
utveckling tack vare stor andel uppdrag mot offentlig sektor med
fortsatt hög efterfrågan, samt tack vare ett fördjupat samarbete
med övriga divisioner. Bostadsmarknaden har i högre utsträck-
ning påverkats av inflationen och högt ränteläge. Rejlers är väl
positionerade tack vare efterfrågad specialistkompetens inom
bl a hållbara byggnader och energieffektivisering.
Division Energy har hela året haft en stark efterfrågan tack
vare den pågående energiomställningen, främst inom energ-
verring, vind- och solkraft, flexibla lösningar avseende energi-
lagring samt uppgradering av elnät och distribution av elkraft.
För division Industry drivs efterfrågan av industrins gröna
omställning samt ökade investeringar på grund av höga frakt-
kostnader och ökad osäkerhet i världen. Efterfrågan på Rejlers
expertis och projektleveranser har varit extra god inom kemi-,
gruv-, sl-, VA- och försvarsindustri, trots ett något mer avvak-
tande marknadsläge.
Divisionen Infrastructure har vunnit en rad järnvägs- och väg-
uppdrag med fokus på omställning till en hållbar transportsektor.
Det finns ett stort behov av utbyggnad av det svenska transport-
nätet när fler företag satsar på inhemsk produktion.
Nettoomsättningen i Sverige ökade till 2 720,8 MSEK
(2 480,5). EBITA ökade till 246,3 MSEK (200,0) och EBITA-
marginalen uppgick till 9,1 % (8,1).
Nyckeltal – Rejlers Sverige
Jan-dec
2024
Jan-dec
2023
Nettoomsättning, MSEK 2 720,8 2 480,5
EBITA-resultat, MSEK 246,3 200,0
EBITA-marginal, % 9,1 8,1
Antal medarbetare 1 857 1 822
Rejlers Finland
Marknaden för Rejlers tjänster i Finland har under året präglats
av viss återllsamhet och hård konkurrens, särskilt kring
nya investeringar. Långsiktigt drivs efterfrågan av den gröna
omställningen, fossilfri energiproduktion, innovativa energilag-
ringslösningar och elektrifiering. Rejlers Finland har stärkt sin
position genom att framgångsrikt ta sig an större industripro-
jekt som stödjer kundernas omställning.
Divisionen Industry har under året, trots att marknaden har
präglats av hård konkurrens, ökat beläggningsgraden avsevärt
i kombination med högre timarvoden, vilket har resulterat i goda
och ökade marginaler. Befintliga ramavtal och stora projekt
med nyckelkunder inom kemikalier, raffinering och biomaterial
bidrar till att upprätthålla en stabil och hög beläggningsgrad.
Division Buildings har trots en svagare marknad inom
byggteknik och arkitektur, haft en stabil utveckling under
året. Områden som värme, ventilation, sanitet och elteknik har
utvecklats positivt med en god efterfrågan.
Tillväxten inom Rejlers division Sustainable Energy Solution
drivs av utmaningar inom energimarknaden och pågående
energitransformation, vilket skapar efterfrågan på nätverks-
tjänster såsom elnät, energimätning, telekom och säkerhet.
Division Infrastructure utvecklats positivt under året, tack
vare det interna förändringsarbetet som genomfördes under
2023. Marknaden har präglats av låg aktivitet under året men
förntas återmta sig och växa under 2025, drivet av ökad
offentlig finansiering.
Rejlers verksamhet i Abu Dhabi, som ingår i segment Finland, har
utvecklats starkt under året. Tack vare sedan tidigare breddad
kundbas med fler lokala kunder har Rejlers vunnit nya projekt, bla
med fler ingenjörstjänster i projekt med EPC-entreprenörer.
Nettoomsättningen i Finland ökade till 1 429,2 MSEK
(1 355,5). EBITA uppgick till 144,3 MSEK (107,0) och EBITA-
marginalen uppgick till 10,1 % (8,0).
Nyckeltal – Rejlers Finland
Jan-dec
2024
Jan-dec
2023
Nettoomsättning, MSEK 1 429,2 1 355,5
EBITA-resultat, MSEK 144,3 107,0
EBITA-marginal, % 10,1 8,0
Antal medarbetare 1 214 1 220
Rejlers Norge
Den norska marknaden har varit utmanande med låg aktivi-
tet inom byggsektorn, särskilt för bostäder och kommersi-
ella fastigheter. Samtidigt är utsikterna starka inom Industry
och Infrastructure, där stora nationella projekt driver tillxt.
Energisegmentet väntas gynnas av betydande infrastruktur-
investeringar de närmaste åren.
Under frde kvartalet har en ny ledning tillträtt, med Ragnar
Holtan som tillförordnad landschef och Josefin Hafsteen som
CFO. From 2025 tillträder Ragnar Holtan permanent som roll
som landschef vilket innebär att vårt erbjudande framöver
kommer att fokusera än mer på industri och infrastruktur. Den
nya ledningen har och kommer vidta åtgärder för att stärka lön-
samheten från och med 2025, där redan genomförda omstruk-
tureringar förntas bidra med ca 10 MSEK lägre kostnader på
årsbasis, med effekt från januari 2025
Divisionen Buildings har anpassat sig till nya, svagare mark-
nadsförllanden då projekt inom byggsektorn skjutits på fram-
tiden. Dock visar marknaden på vissa förbättringar under 2025, i
takt med att räntor sänks.
Division Industry & Energy har haft en positiv utveckling under
året, tack vare högre andel stora projekt. Två tidigare divisioner
har slagits samman vilket resulterade i starkare tillväxt och högre
lönsamhet. Efterfrågan för divisionens tjänster har ökat och för
att möte detta har divisionen framngsrikt nyttjat kapacitet från
division Buildings samt resurser fn Sverige och Finland.
Marknaden för Infrastruktur har varit god, fmst drivet av
tillväxt inom järnvägssektorn och långsiktiga ramavtal som ger en
stabil grund. För att möta kapacitetsbehovet nyttjas resurser från
Rejlers Sverige, vilket visar på Rejlers styrka att leverera resurser
från hela koncernen och som därmed stärker divisionens erbju-
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 39
Förvaltningsberättelse
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
→ Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
Miljöinformation
Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
dande inför en växande efterfrågan.
Nettoomsättningen i Norge uppgick till 317,5 MSEK (302,7).
EBITA uppgick till 3,7 MSEK (18,8), påverkat av engångskostnader
för omorganisation, 10 MSEK och EBITA-marginalen uppgick till
–1,2 % (6,2).
Nyckeltal – Rejlers Norge
Jan-dec
2024
Jan-dec
2023
Nettoomsättning, MSEK 317,5 302,7
EBITA-resultat, MSEK –3,7 18,8
EBITA-marginal, % –1,2 6,2
Antal medarbetare 200 202
rvärv
Under 2024 har Rejlers genomfört ett förrv. Vid förrv,
brukar dessa komplettera Rejlers erbjudande och kunder och
rmed förntas en ökad försäljning i såväl de förrvade
bolagen som Rejlers. Då bolagen drivs med relativt liten over-
head och administration är synergieffekter på kostnadssidan
små. På sikt kan vissa kostnadssynergier uppstå bland annat
tack vare flytt till gemensamma lokaler. Den goodwill som upp-
kommer vid förvärven består huvudsakligen av humankapital,
dvs den kunskap och erfarenhet konsulterna i det förrvade
bolaget tillför, som inte förväntas vara avdragsgill. Goodwillen
utgörs även av de synergier förvärven medför, som bredare
erbjudanden, nya kunder, nya regioner och nya gemensamma
uppdrag. Därav att huvuddelen av det förrvade bolagens
immateriella tillgångar är hänförliga till goodwill.
Rejlers Sverige har förrvat Solvina, ett ledande kunskaps-
bolag inom elkraftbranschen med hög kompetens och erfa-
renhet inom elkraft och kärnkraft. Bolaget, som är lokaliserat
i Göteborg, har 25 medarbetare och omsätter cirka 35 MSEK
med god lönsamhet. Förvärvet bidrar till att förstärka Rejlers
ställning inom energisektorn genom att erbjuda expertis och
specialkunskaper inom elkraft och anläggningsfunktion, sär-
skilt inom det växande området för kärnkraft. Bolaget konsoli-
derades från och med 2 april 2024.
Känslighet
Rejlers resultat är känsligt för förändringar av debiteringsgrad,
timpris och lönekostnadsutveckling. Varje procentuell föränd-
ring av dessa parametrar ger följande påverkan på Rejlers
rörelseresultat i MSEK:
Debiteringsgrad 48,0 (44,4)
Timpris 38,1 (35,3)
Lönekostnadsökning 26,3 (22,2)
Personalkostnaderna uppgår till 64 procent (65) av intäkterna
medan övriga rörelsekostnader är 25 procent (25) av intäkterna.
Framåtriktad information
Alla framåtriktade uttalanden i denna årsredovisning baseras
på bolagets bästa bedömning vid tidpunkten för offentliggöran-
det. I likhet med alla framtidsbedömningar innehåller sådana
antaganden risker och okerheter som kan innera att verk-
ligt utfall blir annorlunda än förntad utveckling.
Moderbolaget
Moderbolagets verksamhet består av gemensamma koncern-
funktioner för finans, investerarrelationer och marknadsföring.
Ingen rörelsedrivande verksamhet bedrivs i moderbolaget.
Nettoomsättningen i moderbolaget uppgick under året till
44,2 MSEK (38,0), vilken främst avser fakturerad management
fee till dotterbolag. Moderbolagets rörelseresultat uppgick
till –35,2 MSEK (–19,2), negativt påverkat av högre koncern-
gemensamma kostnader. Finansiellt netto uppgick till 85,6
MSEK (46,4), där koncernbidrag från dotterbolag uppgår till
70,4 MSEK (36,5). Resultat efter skatt uppgick till 39,8 MSEK
(20,3). Moderbolagets likvida medel uppgick vid periodens slut
till –12,1 MSEK (utnyttjad checkräkningskredit) jämfört med
–9,2 MSEK den 31 december 2023. Likviditeten är påverkad
av högre utbetalningar av kortfristiga skulder, återbetalning
av konvertibler, högre utdelning samt högre utbetalningar till-
läggsköpeskillingar. Det egna kapitalet uppgick till 792,5 MSEK
(852,2). Räntebärande skulder uppgick till 132,0 MSEK (195,3)
varav 0 MSEK (0) var långfristiga och 132,0 MSEK (195,3) var
kortfristiga. Under fjärde kvartalet har samtliga skulder till kre-
ditinstitut omförhandlats och löper under 12 månader framåt till
och med januari 2026, för att uppnå en effektiv räntenivå.
Aktien
Totalt antal aktier i Rejlers AB är 22 106 849 st, varav
1 749 250 aktier av serie A (10 röster per aktie) och
20 357 599 aktier av serie B (1 röst per aktie). Totalt antal
röster uppr till 37 850 099 fördelat på 17 492 500 för aktier
av serie A och 20 357 599 för aktier av serie B. Aktiekapitalet
uppr till 44 213 698 kronor.
I maj 2023 genomfördes, med stöd av emissionsbemyndigan-
det från årsstämman 2023, en riktad nyemission av 1 725 000
B-aktier till en teckningskurs om 145 kronor per aktie. Emissionen
tillförde därmed bolaget ca 250 MSEK, vilka till största del
använts för återbetalning av kreditfaciliteter som Rejlers AB
upptog i samband med förvärvet av Eurocon Consulting AB.
Under 2019 gav koncernen ut riktade konvertibler till anställda
i ledande befattning. I augusti 2022 emitterades 233 220 aktier
av serie B, i samband med att delar av konvertibelprogrammet
konverterades. Kvarstående utestående konvertibelprogam från
2019 uppgick till 24 MSEK och vid sista dag för teckning, 14
februari 2024 konverterades inga konvertibler till aktier. Därmed
är inga aktierelaterade program pågående.
På årsstämman 2024 beslutades om ny bolagsordning i
enlighet med styrelsens förslag. Beslutet avsåg ändring av
gränserna för antal aktier och aktiekapitalet. Bolagsordningen
finns att läsa på bolagets hemsida.
Bolagsstyrning
Avseende styrelsearbete och bolagsstyrning hänvisas till
bolagsstyrningsrapporten i denna årsredovisning, se sid
29–35.
Riktlinjer för ersättningar och andra anställningsvillkor för
ledande befattningshavare
Årssmman den 25 april 2024 fattade beslut om nya riktlinjer
för ersättning till VD och övriga medlemmar av koncernled-
ningen. Riktlinjerna omprövas på årssmman var fjärde år,
dvs till årsstämman 2028. Riktlinjerna omfattar även eventuell
ersättning till styrelseledamöter utöver styrelsearvode.
Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som avtalas efter
årsstämman 2024 samt på ändringar i redan avtalade ersätt-
ningar som görs därefter. Riktlinjerna omfattar inte emissioner
eller överlåtelser som omfattas av 16 kap. aktiebolagslagen eller
arvode samt annan ersättning som beslutas av bolagsstämman.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder under andra
regler än svenska får, såvitt avser pensionsförner och andra
förmåner, vederbörliga anpassningar ske för att följa tvingande
sådana regler eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers
övergripande ändamål så långt som möjligt ska tillgodoses.
Riktlinjernas främjande av Bolagets affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
En framgångsrik implementering av Bolagets affärsstrategi
och tillvaratagandet av Bolagets långsiktiga intressen, inklu-
sive dess hållbarhet, förutsätter att Bolaget kan rekrytera och
behålla kvalificerade medarbetare. Bolagets vision är att vara
en plattform för kontinuerligt lärande, utveckling och tillväxt för
att på så vis vara konkurrenskraftig och attrahera de mest kvali-
ficerade medarbetarna. Bolaget strävar efter att erbjuda en total
ersättning som är rimlig och konkurrenskraftig och som därige-
nom förmår attrahera och behålla kvalificerade medarbetare.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 40
Förvaltningsberättelse
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
→ Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
Miljöinformation
Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Formerna för ersättning m.m.
Ersättningen ska vara marknadsmässig, stå i relation till ansvar
samt befogenheter och bestå av följande komponenter: fast lön,
eventuell rörlig ersättning samt annan ersättning enligt över-
enskommelse, pension och övriga förmåner. Bolagsstämman
kan därutöver – och oberoende av dessa riktlinjer – besluta om
exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade ersättningar.
Fast lön
Den fasta lönen ska utgöra grunden för den totala ersättningen
och bestå av fast kontant lön, vilken ska omprövas årligen. Den
fasta lönen ska vara konkurrenskraftig och återspegla de krav
som ställs på befattningen avseende kompetens, ansvar, kom-
plexitet och på vilket sätt den bidrar till att uppnå affärsmålen.
Rörlig ersättning
Utöver fast lön kan VD och övriga medlemmar av koncernled-
ningen, enligt separat överenskommelse, erhålla rörlig målbase-
rad ersättning vid uppfyllande av beslutade kriterier. Eventuell
rörlig ersättning ska bestå av årlig rörlig kontant lön och får
som högst motsvara 65 procent av den fasta årliga lönen.
Den rörliga lönen ska vara kopplad till ett eller flera för-
utbesmda och mätbara kriterier. Kriterierna kan vara dels
kvantitativa, vilka ska vara i linje med långsiktiga finansiella mål
så som koncernens resultattillväxt, budgetmål och marginal-
l, samt dels kvalitativa, vilka ska vara mål som är inriktade
på att uppnå Bolagets vision och strategi och som bland annat
kan inkludera aktiviteter som berör ledarskap, varurke,
afrsmässighet och rekrytering. Genom att målen kopplar de
ledande befattningshavarnas ersättning till Bolagets resultat
och vision fmjar de inte enbart genomförandet av Bolagets
affärsstrategi utan även Bolagets långsiktiga intressen, hållbar-
het och konkurrenskraft.
r mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbetalning
av rörlig lön avslutats ska det bemas i vilken utsträck-
ning kriterierna har uppfyllts. Såvitt avser finansiella mål ska
bedömningen baseras på den av Bolaget senast offentliggjorda
finansiella informationen.
Annan ersättning
Ytterligare ersättning som inte är baserad på måluppfyllelse i
enlighet med den rörliga ersättningen kan utges vid extraordinära
omständigheter, förutsatt att sådana extraordinära arrangemang
endast görs på individnivå antingen i syfte att rekrytera eller
behålla befattningshavare, eller som ersättning för extraordinära
arbetsinsatser utöver personens ordinarie arbetsuppgifter. Sådan
ersättning ska utges i undantagsfall och får högst motsvara 100
procent av den fasta årliga lönen. Beslut om sådan ersättning
ska fattas av styrelsen på förslag av ersättningsutskottet.
Pension
För VD och övriga medlemmar av koncernledningen som inte
omfattas av förmånsbestämd pension enligt tvingande kollek-
tivavtalsbestämmelser ska pensionsförmåner, innefattande
sjukförsäkring, vara avgiftsbesmda och premierna ska inte
överstiga 35 procent av den fasta årliga lönen.
Övriga förmåner
Övriga förmåner, som bland annat kan omfatta bilförmån och
sjukvårdsförsäkring, ska vara marknadsssiga och endast
utgöra en begnsad del av den sammanlagda ersättningen.
Villkor vid uppsägning
För VD och övriga medlemmar av koncernledningen ska upp-
sägningstiden vara maximalt tolv månader vid uppsägning från
befattningshavarens sida. Vid uppsägning från Bolagets sida
ska uppsägningstiden normalt vara sex månader men kan max-
imalt uppgå till tolv månader. Vid uppsägning fn Bolagets sida
ska avgångsvederlag kunna utgå med belopp motsvarande
gst tolv månaders fast lön.
Arvode till styrelseledamöter
Bolagets stämmovalda styrelseledamöter ska i särskilda fall
kunna arvoderas för tjänster inom deras respektive kompe-
tensområde, som ej utgör styrelsearbete, under en begränsad
tid. För dessa tnster (inklusive tjänster som utrs genom av
styrelseledamot helägt bolag) ska utgå ett marknadsmässigt
arvode förutsatt att sådana tnster bidrar till implementeringen
av Bolagets afrsstrategi och tillvaratagandet av Bolagets
långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättnings-
riktlinjer har lön och anställningsvillkor för Bolagets anställda
beaktats genom att uppgifter om anställdas totalersättning,
ersättningens komponenter samt ersättningens ökning och
ökningstakter över tid har utgjort en del av ersättningsutskot-
tets och styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen av skälig-
heten av riktlinjerna och de begränsningar som följer av dessa.
Berednings- och beslutsprocess
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I utskottets upp-
gifter ingår bland annat att bereda principer för ersättning till
koncernledningen och styrelsens beslut om förslag till riktlinjer
för ersättning till ledande befattningshavare. Styrelsen ska
upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och
lägga fram förslaget för beslut vid årssmman. Riktlinjerna ska
lla till dess att nya riktlinjer antagits av bolagssmman.
Ersättningsutskottet ska även följa och utvärdera program
för rörliga ersättningar till koncernledningen, tillämpningen
av riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare samt
gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i Bolaget.
Vid styrelsens behandling av och beslut i erttningsrelaterade
frågor närvarar inte VD eller andra personer i koncernled-
ningen, i den mån de berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att frångå riktlinjerna helt eller delvis, om
det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg
är nödvändigt för att tillgodose Bolagets långsiktiga intressen,
inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerslla Bolagets
ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det i ersättnings-
utskottets uppgifter att bereda styrelsens beslut i ersättnings-
frågor, vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
Hållbarhetsrapport
Koncernens hållbarhetsrapport i enlighet med ÅRL finns i
denna rapport på sidorna 4481.
Utdelning
Rejlers långsiktiga policy är att cirka 50 procent av bolagets
resultat efter skatt ska delas ut. Styrelsen för Rejlers föresr
årssmman en utdelning om 5,00 kronor per aktie (4,50) för
kenskapsåret 2024, vilket motsvarar 49,9 procent av resultat
per aktie före utspädning. Utdelningsbeloppet uppgår till 110,5
MSEK (99,5). Med anledning av styrelsens förslag om vinstut-
delning ovan, får styrelsen härmed avge följande yttrande
enligt 18 kap. 4 § aktiebolagslagen. Styrelsen bedömer att
utdelningen är rimlig med hänsyn till de krav som verksamhet-
ens art ställer på finansieringen med eget kapital, förmågan att
på både kort och lång sikt fullgöra gruppens åtaganden samt
bedömningen av koncernens kommande utveckling.
Förslag till vinstdisposition
Fritt eget kapital i moderbolaget uppr till 718 794 581 kr
Styrelsen föresr utdelning om
5,00 SEK per aktie 110 534 245 kr
I ny räkning balanseras 608 260 336 kr
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 41
Förvaltningsberättelse
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
→ Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
Miljöinformation
Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Beskrivning Hantering
Strategiska och operativa risker
Marknad
Rejlers är verksamt i Sverige, Finland, Norge och Abu Dhabi och är därigenom beroende av konjunkturen
på dessa marknader. Bolaget är också konkurrensutsatt, både av stora internationella konkurrenter samt
ett antal mindre, lokala konkurrenter på varje enskild marknad. Politiska beslut kan också få ett avgörande
inflytande på kundernas investeringsvilja
Rejlers hanterar marknadsriskerna genom att ha en bred kundbas, med en jämn fördelning av privata och
offentliga beställare, hög kunskapsnivå om teknisk utveckling inom verksamhetsområdet och ett brett
tjänsteutbud för att minimera känsligheten för avmattning i enskilda sektorer.
Uppdrag
Uppdragsrisker inbegriper risker kopplade till ett enskilt uppdrag. Rejlers arbetar med olika former av
avtalsvillkor. Ett fastprisuppdrag kan innebära en ökad risk om tidsåtgången för att fullfölja uppdraget
har missbedömts. Den stora volymen av bolagets uppdrag är på löpande räkning varför risken i uppdrag
är begränsad.
Kvalitetssäkring av uppdragen sker i det koncerngemensamma verksamhetssystemet som är certifierat i
verksamheterna i Sverige, Finland och Norge enligt standarderna ISO 9001:2008 och ISO 14001:2004.
Rejlers för en nära dialog med kunder inför, under och efter projektgenomförden och regelbundet genomförs
också kundundersökningar. Flertalet av Rejlers kunder är återkommande med ramavtal och vi arbetar i långa
relationer med våra kunder. Rejlers har en begränsad del av uppdragen till fast pris. Dessa hanteras enligt
särskild beslutsordning och samtliga fastpris följs upp månadsvis avseende färdigställandegrad.
Medarbetare
En risk finns alltid att kompetenta medarbetare lämnar Rejlers och går till konkurrenter eller kunder, eller star-
tar egna verksamheter. För bolagets tillväxt är det viktigt att behålla befintliga medarbetare, men även att re-
krytera nya. I pandemins spår ser vi att en större andel av medarbetarna än tidigare efterfrågar mer flexibilitet
och vilja att arbeta hemifrån oftare. En snabbrörlighet bland medarbetare inom branschen och striktare lagar
kring anställning kan utgöra en risk när det gäller att hitta kompetens och rekrytera kvalificerade medarbeta-
re, vilket riskerar att leda till ökade kostnader för rekrytering och ge lägre effektivitet i verksamheten.
För att säkerställa en god arbetsmiljö har Rejlers ett arbetsmiljöledningssystem och policyer för arbetsmiljö
och antidiskriminering. Rejlers sätter stort fokus på medarbetarnas trivsel, hälsa och säkerhet. Att kunna
erbjuda en stimulerande och inkluderande arbetsplats för medarbetarna samt att ge goda möjligheter till
utbildning och personlig utveckling bidrar till företagets tillväxt. Genom visionen Home of the Learning Minds
visar vi den stora vikt vi fäster vid att vara en lärande organisation, vilket i slutändan stärker Rejlers position
som en attraktiv arbetsgivare.
Förvärv
Förvärv av konsultbolag innebär alltid en risk för personalavgångar från det förvärvade bolaget.
Ett större förvärv anstränger organisationen och sätter fokus på interna frågor vilket kan vara
hämmande för marknadsbearbetningen.
Rejlers har som ambition att vid förvärv snabbt integrera nya medarbetare och verksamheter så att
mervärden skapas både i det köpande och förvärvade bolaget. Genom att potentiella förvärv förankras
lokalt i organisationen minskar också risken för felinvesteringar.
Media exponering
och varumärke
Med en ökad exponering och kännedom kring Rejlers och Rejlers varumärke ökar även risken för exempelvis
medial granskning och negativ publicitet.
Rejlers har ett strukturerat sätt att arbeta med att bevaka och följa vad som skrivs och rapporteras om företaget
och de stora projekt vi är involverade i, både i mer traditionell media och i sociala medier. Det finns riktlinjer
framtagna för hur företagets medarbetare ska agera i förhållande till olika medier.
Informationssäkerhet
Rejlers löper risk för cyberattacker genom våra produkter och tjänster, vilket kan leda till potentiella intrång i
informationssäkerheten.
Det finns en risk för intrång i informationssäkerheten, inklusive integritetsbrott och överträdelser av
sekretessavtal (NDA). Otillräckligt dataskydd kan leda till obehörig åtkomst, läckor och missbruk,
med allvarliga konsekvenser.
Rejlers informationssäkerhetspolicy är en förlängning av vår uppförandekod och betonar vårt åtagande att
skydda känslig information samt följa lagar och kundkrav. För att minimera risken för säkerhetsintrång utvärderar
och förbättrar vi kontinuerligt våra rutiner, processer och system. Genom regelbundna riskbedömningar
identifierar vi sårbarheter och vidtar proaktiva åtgärder. Vi satsar på avancerad teknik samt kontinuerlig
kompetensutveckling och omvärldsanalys.
Antikorruption
Rejlers är beroende av att företagets medarbetare, leverantörer och samarbetspartners respekterar och följer
rådande lagstiftning kring bestickning och korruption. Handlingar som strider mot rådande lagar kan påverka
Rejlers rykte och verksamhet.
Alla medarbetare och leverantörer ska följa Rejlers uppförandekod. Uppförandekoden innehåller regler för
Rejlers affärsmässiga uppträdande och företagets ansvar gentemot kollegor, kunder, aktieägare och andra
intressenter. I anställningsavtalet som undertecknas av våra medarbetare ingår vår uppförandekod. Vi har även
ett system för visselblåsning där en oberoende, extern aktör hjälper oss att hantera inkomna ärenden och där
ingen riskerar repressalier för att ha rapporterat.
Mänskliga rättigheter
Vi bedömer risken för brott mot mänskliga rättigheter inom vår egen verksamhet som låg. Risker finns framför
allt i leverantörskedjan och kan uppstå vid inköp i uppdrag och inom vår egen verksamhet. Lagstiftningen
skärps nu inom området och vi behöver säkerställa att vi efterlever den.
Rejlers respekterar FN:s Global Compact och dess tio principer avseende mänskliga rättigheter, arbetsvillkor,
miljöhänsyn och antikorruption. Dessa riktlinjer ska efterlevas internt i verksamheten och Rejlers arbetar med
bolagets leverantörer för att säkerställa efterlevnad i leverantörskedjan. Det är obligatoriskt för alla anställda och
leverantörer att följa Rejlers uppförandekod.
Miljö
Rejlers bedriver inte tillstånds- eller anmälningspliktig verksamhet enligt gällande miljölagstiftning. Rejlers
egen påverkan sker genom verksamheten på våra kontor, affärsresor samt inköp av varor och tjänster. Vår
indirekta påverkan sker genom våra kundprojekt. Vi måste möta kundernas krav på kompetens inom till
exempel hur infrastruktur och byggnader kan anpassas till klimatrisker. Vi ser också en risk att inte kunna
leverera i enlighet med kundernas behov i förhållande till energiomställningen, där behoven är mycket
stora som en konsekvens av ökade energipriser och inflation. Vi ser även detta som en möjlighet att hjälpa
kunder att göra hållbara val när det gäller områden där vi har störst påverkan genom våra projekt, såsom
klimatpåverkan, materialval och cirkulära system. Det finns också risk kopplat till denna möjlighet, om vi inte
säkerställer att vi besitter rätt kompetens när det gäller teknisk utveckling, cirkulära metoder etc inom den
hållbara samhällsomställningen.
Rejlers har ett certifierat miljöledningssystem och en miljöpolicy för att säkerställa att vi beaktar miljöpåverkan
i vår verksamhet, liksom den påverkan som våra uppdrag står för. Detta innebär också rutiner som säkerställer
att gällande miljölagstiftning följs inom hela koncernen. Vi behöver ständigt bevaka utvecklingen och kundernas
behov kopplat till miljö och klimatförändringar och agera proaktivt för att möta ökade behov drivna av den
hållbara samhällsomställningen.
RISKER OCH RISKHANTERING
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 42
Förvaltningsberättelse
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
→ Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
Miljöinformation
Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Beskrivning Hantering
Finansiella risker
Likviditetsrisk
Rejlers likviditet påverkas av resultatintjäningen samt de åtaganden som koncernen har avseende tex
tilläggsköpeskillingar för förvärv, lån till kreditinstitut, räntor mm. Likviditeten kan också komma att påverkas
av mängden förfallna kundfordringar.
Koncernens finanspolicy, vilken löpande uppdateras, omfattar hantering av koncernens likviditetsrisker. Likvi-
ditetsprognoser rapporteras löpande till styrelsen i Rejlers AB, inkl kovenantprognoser. Framtida åtagandens
relation till resultatintjäningen följs löpande upp samt att rutiner för indrivning av förfallna kundfordringar finns.
Valuta-, och ränterisk
Ändringar i räntor och valutakurser har inverkan på kassaflödet, resultatet och balansräkningen.
Koncernens kostnader och intäkter är i huvudsak i de lokala valutorna, svenska kronor, norska kronor och
euro. Även vid kraftiga förändringar i valutakurser är bedömningen att koncernens balansräkning endast till
liten del exponeras.
Koncernens finanspolicy, vilken löpande uppdateras, omfattar hantering av koncernens valuta- och ränterisrisker.
Bolagets likviditet hanteras via koncernvalutakonto i banken, för att optimera utnyttjandet av respektive valuta
samt för att hantera räntekostnader avseende utnyttjandet av checkkredit. Räntevillkor för övriga banklån
bedöms vara marknadsmässiga och kan komma att förhandlas om det skulle förändras.
Kreditrisk
Kreditrisk innebär risker kopplade till kundernas betalningsförmåga. Rejlers har en stor exponering mot
offentliga kunder där kreditrisken är låg.
Koncernens finanspolicy, vilken löpande uppdateras, omfattar hantering av koncernens kreditrisker. Kunder
faktureras löpande varför den upparbetade kreditrisken blir relativt begränsad även i de stora uppdragen.
Flertalet av Rejlers kunder är stora och återkommande, b la inom offentlig sektor. Vi arbetar i långa relationer
med våra kunder, vilket minskar kreditrisken. För nya, tidigare ej kända kunder tas kreditupplysning samt att
betalningsvillkor kan förkortas till kunder som bedöms ha högre kreditrisk.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 43
Förvaltningsberättelse
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
→ Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
Miljöinformation
Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
HÅLLBARHETSRAPPORT
ESRS 2 ALLMÄN INFORMATION
GRUND FÖR UTARBETANDET
BP-1 Allmän grund för utarbetandet
av hållbarhetsrapporten
BP-1
Denna rapport bygger på vår dubbla väsentlighetsbedömning
(DMA), och säkerställer att vi hanterar både inverkningar av vår
verksamhet på miljön och samhället samt de risker och möjlig-
heter som dessa områden utgör för vår verksamhet. I denna
rapport har vi försökt ge en meningsfull översikt över våra
hållbarhetsresultat, med målet att så långt det är praktiskt möj-
ligt hantera kraven i ESRS-ramverket. Vi är medvetna om att
rapporten inte uppfyller samtliga krav eller täcker alla aspekter
helt och hållet, och att den inte bör anses vara helt kompatibel
i detta skede. Vi är fast beslutna att anpassa oss till ESRS till
rapporteringsår 2025 i enlighet med svensk lagstiftning.
Konsolideringen för denna hållbarhetsrapport överensstäm-
mer med den i våra räkenskaper. Detta inkluderar alla dotter-
bolag och verksamheter inom Rejlers Group.
Upplysningar med avseende på
särskilda omständigheter
BP-2
Denna hållbarhetsrapport tillämpar ESRS-definitionerna för
tidshorisonter: kort sikt motsvarar rapporteringsperioden i
våra finansiella rapporter (ett år), medellång sikt avser fem år
och lång sikt avser perioder som överstiger fem år. Dessutom
innehåller rapporten upplysningar i linje med EU:s taxonomi-
förordning, som finns på sidan 52.
Värdekedjans omfattning i denna rapport täcker flera nyckel-
områden. I värdekedjan uppströms tar vi hänsyn till leverantörer
av produkter och material på nivå 1 och nivå 2/3, tillsammans
med de produktions-, tillverknings- och inköpsprocesser som
levererar de material och produkter som används i vår egen
verksamhet. Andra afrspartner anses också ingå i omfatt-
ningen. För den egna verksamheten tar vi hänsyn till hela
Rejlers Group, vilket omfattar dotterbolag på våra nyckelmark-
nader Sverige, Finland, Norge och Abu Dhabi. Värdekedjan
nedströms omfattar våra kunder som använder våra tjänster
och de samhällen eller konsumenter som drar nytta av de
färdiga produkter och tjänster vi tillhandahåller. Denna breda
ckning säkerställer att vi fångar upp hela omfattningen av vår
hållbarhetsinverkan och resultaten i både vår verksamhet och
den bredare värdekedjan.
Vår verksamhet i Abu Dhabi faller under vårt afrssegment
i Finland och ingår i alla rapporter som hänvisar till Finland, om
inget annat anges.
Vår verksamhet i Norge omfattas av den norska öppenhets-
lagen. Läs mer om Rejlers rapport på www.rejlers.no.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 44
Hållbarhetsrapport
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
→ Allmän information
Miljöinformation
Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
REJLERS ÖVERGRIPANDE HÅLLBARHETSL OCH FRAMSTEG 2024
Våra strategiska hållbarhetspelare utgör grunden för vårt hållbarhetsarbete och hjälper oss att sätta upp mål och
mäta våra resultat. Vi har satt vetenskapsbaserade mål som driver våra ambitioner inom klimatåtrder, vi har ett
starkt fokus på ansvarsfullt företagande och betonar vikten av att vara ett varmt och välkomnande hem för alla
våra anställda i syfte att säkerställa en inkluderande arbetsplats med välmående medarbetare.
Klimatåtgärder: Vi stödjer våra kunders arbete
med att utveckla koldioxidneutral teknik,
system och processer som minskar deras
klimatpåverkan. Som en pålitlig partner för
våra kunders koldioxidomställning har vi satt
upp våra egna ambitiösa klimatmål.
Affärsetik: Vi strävar efter att vara en
ansvarsfull partner till våra kunder. Vi har
ett starkt fokus på ansvarsfullt företagande
i hela företaget och arbetar nära våra leve-
rantörer i syfte att säkerställa efterlevnad i
vår leveranskedja.
Inkluderande arbetsplats: Vi måste rekrytera,
utveckla och behålla de skarpaste sinnena
i branschen och sträva efter att skapa en
ngsidig och inkluderande arbetsplats. Det
gör oss till en attraktiv arbetsgivare med bästa
möjliga förutsättningar för att skapa innova-
tiva lösningar.
Välmående medarbetare: Vi prioriterar
skapandet av en god arbetsmiljö så att våra
medarbetare kan vara välmående, nöjda och
få möjlighet att lära sig mer. Detta hjälper oss
också att rekrytera, utveckla och behålla de
bästa talangerna.
Mål 2024
–42% absolut scope 1 och 2 senast
2030 (basår 2023)
+12%
Mål 2024
Nya mål kommer att antas och
implementeras under 2025 med
fokus på utbildning och uppföljning
av vår uppförandekod och
uppförandekoden för leverantörer.
Pågående
Mål 2024
25% kvinnor i organisationen 22,1
Jämställdhet i koncernledningen
och i ledningsteamen
3 av 4 team
10/10 inkluderingsindex 7, 8
Mål 2024
eNPS >20 21
Sjukfrånvaro <3% 2,9
Learning 10/10 7,7
AFFÄRSETIK
INKLUDERANDE
ARBETSPLATS
VÄLMÅENDE
MEDARBETARE
KLIMAT-
ÅTGÄRDER
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 45
Hållbarhetsrapport
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
→ Allmän information
Miljöinformation
Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
STYRNING
Förvaltnings-, lednings- och tillsynsorganens
roll, och information som lämnas till förvaltnings-,
lednings- och tillsynsorgan
GOV-1/GOV-2
llbarhet är helt integrerat i Rejlers strategi och förblir
centralt för vår dagliga verksamhet och vårt kunderbjudande.
Strategisk inriktning och samordning utarbetas på koncern-
nivå, medan enskilda affärssegment ansvarar för att ta fram
handlingsplaner, implementera initiativ och genomföra upp-
följningar. Koncernen övervakarllbarhetsrapporteringen,
medan segmenten bidrar med lokala insikter och data i
syfte att säkerställa en omfattande och korrekt överblick.
Hållbarhetsrapportering hanteras av koncernen och leds av
hållbarhetschefen. Våra ansträngningar formas av lagkrav,
branschstandarder och inspireras av globala ramverk, frivilliga
initiativ och vetenskapsdrivna mål för klimatåtgärder.
Styrelse
Styrelse och styrelseordförande utses av årsstämman.
Styrelsen godkänner strategin och målen, utrdar styrdoku-
ment, säkerställer en effektiv utvärdering av verksamheten
och övervakar bolagets utveckling, ekonomiska situation och
hållbarhetsresultat. Styrelsen antar även den dubbla väsentlig-
hetsbedömningen (DMA) och kommer från och med rapporte-
ringsåret 2025 att ha det yttersta ansvaret för hållbarhetsredo-
visning i linje med CSRD. Tillsammans med revisionsutskottet
följer styrelsen kontinuerligt upp framstegen mot fastställda
ramar och mål, inklusive hållbarhetsmål. Styrelsen består av sju
ledamöter: fem män och två kvinnor.
Revisionsutskottet
Revisionsutskottets ansvarsområde omfattar att säkerställa
efterlevnad av principerna för hållbarhetsrapportering, över-
vaka företagets hållbarhetsresultat och spåra lagändringar
relaterade till hållbarhet. Detta inkluderar att övervaka imple-
menteringen av ramverk som CSRD från och med 2024, säker-
ställa att hållbarhetsmålen uppfylls och övervaka effektiviteten
hos interna kontroller och riskhantering avseende hållbarhets-
rapportering. Utskottet har ett nära samarbete med hållbar-
hetschefen och andra relevanta intressenter, till exempel CFO,
kommunikationschefen och VD vid behov. Revisionutskottet
kommer också att hålla sig informerad om revisionerna av års-
och hållbarhetsredovisningarna och kommer att rapportera till
styrelsen om resultaten av dessa revisioner, inklusive deras
bidrag till hållbarhetsrapporteringens tillförlitlighet.
Koncernledning
Vår ledning ansvarar för att driva företagets utveckling i linje
med hållbarhetsstrategin och säkerställa framsteg mot våra
l. Under 2022 utökades koncernledningen till att omfatta
en afrsdriven hållbarhetschef som leder företagets strate-
giska arbete med att förbättra vårt hållbarhetserbjudande och
integrera hållbarhetsmål i den övergripande företagsstrategin.
Koncernledningen består nu av sju medlemmar, fyra kvinnor
och tre män.
Hållbarhetsrådet
Hållbarhetsrådet är ett rådgivande organ till hållbarhetschefen
med ansvar för att säkerställa att den strategiska utvecklingen
driver verksamheten mot en hållbar framtid och att affärsper-
spektivet integreras i de strategiska hållbarhetsfrågorna. Den
består av två divisionschefer från varje affärssegment.
HÅLLBARHETSRÅD
KVALITETS OCH HÅLLBARHETSKOMMITTÉ
KONCERNLEDNING
REVISIONSUTSKOTT
Strategisk riktning,
målsättning, rapportering
etc på koncernnivå
Segmentsanpassning
och genomförande
av strategi, uppföljning
HÅLLBARHET SVERIGE
HÅLLBARHET FINLAND HÅLLBARHET NORGE
STYRELSE
Hållbarhetsorganisation
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 46
Allmän information
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
→ Allmän information
Miljöinformation
Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Kvalitets- och hållbarhetskommittén
Kvalitets- och hållbarhetskommittén består av representanter
från företagets stödfunktioner, till exempel Finance och
Quality. Det primära målet är att säkerställa implementeringen
av policyer, ledningssystem och processer som garanterar
efterlevnad av ISO-standarder, relevant lagstiftning och andra
hållbarhetsrelaterade krav. Kommittén övervakar också genom-
förandet av hållbarhetsinitiativ inom respektive segment, vilket
kerställer korrekt uppföljning och kontinuerlig förbättring i
hela organisationen.
Integrering av hållbarhet i Rejlers strategi och organisation
llbarhet är helt integrerat i Rejlers strategi och organisation.
Vår upphandlingsprocess säkerställer att alla leverantörer och
partners följer vår uppförandekod som en minimistandard.
llbarhetsmål är integrerade i vår kärnverksamhet och våra
processer, vilket bidrar till både vår egen utveckling och stödjer
våra kunders hållbarhetsmål. Genom regelbunden dialog med
intressenter identifierar vi de områden som är mest värdefulla
för våra primära intressenter – kunder, anställda, aktieägare
och partners (inklusive leverantörer). Deras synpunkter har haft
ett starkt inflytande på vår hållbarhetsstrategi. Denna strategi
ska säkerställa att alla funktioner och divisioner bidrar effektivt
till våra hållbarhetsmål. Nedbrutna, mätbara mål som syftar till
att uppnå de övergripande målen ska fastställas på alla rele-
vanta nivåer i organisationen.
Policyer
Nedanstående tabell visar en översikt över våra policyer och
deras relation till våra väsentliga ämnen. Koncernledningen
fastställer policyer, förutom uppförandekoden, finanspolicyn,
insiderpolicyn och riskpolicyn, som fastställs av styrelsen. VD
ansvarar för tillgänglighet, verkställande och dokumentation av
efterlevnaden, medan koncernledningen har det övergripande
ansvaret för implementering, med lokala riktlinjer inom varje
affärssegment för att ytterligare srka den lokala implemente-
ringen. Policyerna gäller alla anställda på alla nivåer i orga-
nisationen, såväl som alla som agerar på uppdrag av Rejlers.
Uppförandekoden för leverantörer gäller för alla leverantörer
och partners. Policyerna granskas och uppdateras årligen och
finns tillgängliga på koncernens webbplats och intranät. Läs
mer om våra policyer under E1-2, E5-1, S1-1, S2-1, G1-1 och på
sidan 80.
Integration av hållbarhetsrelaterade
resultat i incitamentssystem
GOV-3
Rejlers har för närvarande inget incitamentssystem kopplat
till hållbarhetsrelaterade resultat, men kommer att undersöka
framtida möjligheter för ett sådant system.
Policy Fastställs av Policyägare E1 E5 S1 S2 G1
Uppförandekod Styrelsen VD
Uppförandekod för leverantörer Koncernledning VD
Policy för affärsetik Koncernledning VD
Miljöpolicy Koncernledning VD
Policy för hälsa och säkerhet på arbetsplatsen Koncernledning VD
Policy för att motverka diskriminering Koncernledning VD
Policy för informationssäkerhet Koncernledning VD
Policy för resor och möten Koncernledning VD
Finanspolicy Styrelsen VD
Riskpolicy Styrelsen VD
Insiderpolicy Styrelsen VD
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 47
Allmän information
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
→ Allmän information
Miljöinformation
Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Förklaring om tillbörlig aktsamhet
GOV-4
Kärnelement i tillbörlig aktsamhet Avsnitt i hållbarhetsrapporten Sida
a) Inbäddning av tillbörlig
aktsamhet i styrning,
strategi och affärsmodell
GOV-1/GOV-2 Förvaltnings-, lednings- och tillsynsorganens roll, och information som lämnas till
förvaltnings-, lednings- och tillsynsorgan
46
SBM-1 Strategi, affärsmodell och värdekedja 49
SBM-3 Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter och deras förhållande till strategi och affärsmodell 50
b) Engagera berörda
intressenter i alla viktiga
steg i processen för
tillbörlig aktsamhet
GOV-1/GOV-2 Förvaltnings-, lednings- och tillsynsorganens roll, och information som lämnas till
förvaltnings-, lednings- och tillsynsorgan
46
SBM-2 Intressenters intressen och synpunkter 50
SBM-3 Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter och deras förhållande till strategi och affärsmodell 50
IRO-1 Beskrivning av arbetsgången för att fastställa och bedöma väsentliga inverkningar, risker och möjligheter 51
c) Identifiera och bedöma
negativa inverkningar
SBM-3 Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter och deras förhållande till strategi och affärsmodell 50
IRO-1 Beskrivning av arbetsgången för att fastställa och bedöma väsentliga inverkningar, risker och möjligheter 51
E1 SBM-3 Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter och deras förhållande till strategi och affärsmodell 58
E5 Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter och deras förhållande till strategi och affärsmodell 61
S1 SBM-3 Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter och deras förhållande till strategi och affärsmodell 67
S2 SBM-3 Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter och deras förhållande till strategi och affärsmodell 75
G1 Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter och deras förhållande till strategi och affärsmodell 79
d) Vidta åtgärder för att
hantera denna negativa
inverkningar
E1-3 Åtgärder och resurser med avseende på klimatförändringspolicyer 59
E5-2 Åtgärder och resurser för resursanvändning och cirkulär ekonomi 66
S1-4 Vidta åtgärder avseende väsentliga inverkningar på den egna arbetskraften 69
S2-4 Åtgärder avseende väsentliga inverkningar, risker och möjligheter 77
G1-1 Policyer för ansvarsfullt företagande och företagskultur 79
Enhetsspecifika upplysningar: Informationssäkerhet – Vidta åtgärder mot negativa inverkningar och risker 80
e) Följa upp effektiviteten
i dessa insatser och
kommunicera
E1-4 Mål för begränsning av och anpassning till klimatförändringarna 60
E5-3 Mål för resursanvändning och cirkulär ekonomi 66
S1-5 Mål för hur väsentliga negativa inverkningar ska hanteras, positiva inverkningar stärkas och väsentliga
risker och möjligheter hanteras
70
S2-5 Mål för hur väsentliga negativa inverkningar ska hanteras, positiva inverkningar stärkas och väsentliga
risker och möjligheter hanteras
77
G1-4 Fall av korruption eller mutor 80
Enhetsspecifika upplysningar: Mått och mål relaterade till informationssäkerhet 80
Riskhantering och intern kontroll över
hållbarhetsrapportering
GOV-5
Koncernen styr centralt den övergripande processen för
hållbarhetsrapportering, genom hållbarhetschefen, med
ansvariga projektkoordinatorer för varje hållbarhetsämne som
samordnar med relevanta funktioner inom varje affärssegment.
Data samlas in på relevant segmentsnivå och konsolideras på
koncernnivå. Interna kontrollfunktioner inkluderar kvalitetskon-
troll av data vid relevant insamlingsnivå, löpande uppföljningar
för utrdering och bedömning av tillförlitlighet och relevanta
antaganden, samt slutgiltiga dataavstämningar. Koncernen
fastställer också miniminivå på datakvalitet och dokumentation
för att möjliggöra spårbara och harmoniserade beräkningar,
och avgör också behov av gränsvärden eller relevanta omräk-
ningar när eventuella beräkningsfel upptäcks. För beräkning
av växthusgasutsläpp i E1 följer Rejlers riktlinjer inom GHG-
protokollet samt från SBTi för att bedöma signifikansen av
eventuella förändringar i vårt utsläppsinventarium.
Styrelsen har tidigare bedömt att bolagets storlek och
komplexitet inte motiverar en särskild internrevisionsenhet
för rapportering. I stället har kontinuerliga uppföljningar och
processförbättringar övervakats av redovisningsfunktionen,
med stöd av hållbarhets rådet och kvalitets- och hållbarhets-
kommittén. Med tanke på de striktare regler som följer med
CSRD kommer vi att utveckla och stärka våra interna kontroller
och dokumentationen som relaterar till rapporteringsprocesser
och riktlinjer under 2025, i linje med rekommendationer från
våra revisorer.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 48
Allmän information
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
→ Allmän information
Miljöinformation
Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
STRATEGI OCH AFFÄRSMODELL
Strategi, affärsmodell och värdekedja
SBM-1
Rejlers är ett ledande teknikkonsultföretag i Norden med
inriktning på energi, industri, infrastruktur och fastigheter.
Med över 3300 experter i Sverige, Finland, Norge och Abu
Dhabi bygger vår strategi på att driva energiomställningen,
industriomvandlingen och framtidssäkringen av samhällen
i samarbete med våra kunder. Vi hjälper dem att minska
utsläppen, förbättra hållbarheten och införa metoder för
cirkulär ekonomi. Vårt hållbarhetsarbete bygger på fyra pelare:
klimatåtgärder, ansvarsfull affärsverksamhet, inkluderande
arbetsplats och välmående medarbetare.
Viktiga marknader är energi, industri, infrastruktur och
byggnader, med ett starkt fokus på att leverera storskaliga,
hållbara lösningar. Vi hanterar kritiska hållbarhetsutmaningar
genom projekt inom energieffektivitet, elektrifiering och
cirkularitet, till stöd för övergången till ett hållbart och resurs-
effektivt samhälle.
Våra största utmaningar är att anpassa infrastrukturen för att
stödja energiomställningen och göra det möjligt för industrier
att införa grönare teknik. Genom att fokusera på hållbara ener-
gisystem och cirkulära industrimodeller strävar vi efter att driva
effektiva projekt som överensstämmer med våra åtaganden för
klimatåtgärder, ansvarsfull affärsverksamhet och främjande av
en inkluderande och hälsosam arbetsplats.
Nivå 1 och 2/3, leve-
rantörer och affärspartner
Rejlers Group Kunder Konsumenter
Samhällen
UPPSTRÖMS EGEN VERKSAMHET NEDSTRÖMS
Energiomställning
Industriomvandling
Framtidssäkring av samhällen
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 49
Allmän information
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
→ Allmän information
Miljöinformation
Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
VÅRA INTRESSENTER VÄSENTLIGA INVERKNINGAR, RISKER OCH MÖJLIGHETER
Viktiga intressenter Exempel på engagemang Prioriterade ämnen
Aktieägare Engagemang sker genom
årsstämmor, ekonomiska
rapporter och hållbarhets-
rapporter, webbplatsen och
sociala medier.
Lönsamhet, tillväxt,
långsiktig utveckling,
nöjda kunder och
medarbetare, hållbar
utveckling och en
hållbar värdekedja.
Kunder Engagemang sker genom
kundundersökningar, webb-
platsen och sociala medier
samt genom regelbunden
dialog med kundansvariga.
Kompetens,
leveranskvalitet,
proaktivitet, an-
passningsförmåga,
transparens, hållbara
lösningar, arbetsmiljö
och säkerhet.
Anställda Engagemang sker genom
pulsundersökningar, intranät,
sociala medier, säkerhets-
representanter och kom-
mittéer, fackföreningar och
genom regelbunden dialog
med chefer.
En attraktiv arbets-
plats, en hälsosam
arbetsmiljö, personlig
utveckling, flexibilitet
och välbefinnande.
Partners och leve-
rantörer
Engagemang sker genom
partnerintranät, validerings-
process för leverantörer,
avtalsförhandlingar och
löpande kontakt med Rejlers
affärsområden, samt via
webbplatsen och sociala
medier.
Professionell affärs-
verksamhet, kommu-
nikation, betalningar
i tid, beställningar i
tid, arbetsmiljö och
säkerhet.
Dubbel väsentlighetsbedömning
Intressenters intressen och synpunkter
SBM-2
Våra intressenters åsikter och intressen är avgörande för att
styra vår strategi och säkerställa anpassning till deras priorite-
ringar. Genom dialog identifierades viktiga fokusområden som
begränsning av klimatförändringar, en ansvarsfull värdekedja,
inkludering och personlig utveckling. Hållbarhet är avgörande
för att locka till sig talanger, medan våra aktieägare prioriterar
långsiktig finansiell stabilitet. Viktiga ämnen för engagemang
sammanfattas i tabellen nedan. Engagemanget med det bre-
dare samhället sker genom informella dialoger, med planer på
att se över och ytterligare formalisera denna samverkan under
2025. Vi avser också att ge en mer robust presentation av våra
intressenters engagemang i nästa års rapport.
Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter och
deras förhållande till strategi och affärsmodell
SBM-3
Rejlers har identifierat de ämnen och områden där vår organi-
sation har störst inverkan, både inom vår egen verksamhet och
genom våra kundsamarbeten och projekt. Genom vår dubbla
väsentlighetsbedömning identifierade vi följande väsentliga
ämnen, som alla är väsentliga ur ett dubbelt perspektiv:
klimatförändringar (E1), resursanvändning och cirkulär ekonomi
(E5), den egna arbetskraften (S1), arbetstagare i värdekedjan
(S2) och ansvarsfullt företagande (G1). Vi identifierade också
informationssäkerhet som ett enhetsspecifikt ämne, som vi har
kategoriserat under G1.
s mer om våra inverkningar, risker och möjligheter inom
dessa ämnen i deras respektive avsnitt. För att förstå hur de
integreras i vår affärsstrategi och modell, se avsnitt SBM-1
samt ämnesspecifika SBM-3 och dess motsvarighet i respek-
tive avsnitt.
Väsentliga ämnen
E1
Klimatförändringar
E5
Resursanvändning och cirkulär ekonomi
S1
Egen arbetskraft
S2
Arbetare i värdekedjan
G1
Ansvarsfullt företagande
Icke-väsentlig
S3
Berörda samhällen
S4
Konsumenter och slutanvändare
E2
Föroreningar
E3
Vattenresurser och marina resurser
E4
Biologisk mångfald och ekosystem
E1 E5 S1
S2 G1
Väsentliga inverkningar
Finansiell väsentlighet
Icke-väsentlig Väsentlig
Icke-väsentlig Väsentlig
S3 S4 E2
E3 E4
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 50
Allmän information
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
→ Allmän information
Miljöinformation
Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
ARBETSGÅNG FÖR VÅR INLEDANDE BEDÖMNING UNDER 2023 OCH GRANSKNING 2024
PROCESS FÖR VÄSENTLIGHETSBEDÖMNING
Beskrivning av arbetsgången för att fastställa och
bedöma väsentliga inverkningar, risker och möjligheter
IRO-1
Vår process introducerades 2023 och våra befintliga metoder
för väsentlighetsbedömningar anpassades till kraven i utkastet
till ESRS som fanns tillgängligt vid den tidpunkten. Dessa har
sedan dess anpassats för att återspegla de motsvarigheter
som har införts. Vi granskar vår väsentlighetsbedömning
årligen och den uppdaterade bedömningen godkänns av
revisionskommittén och slutligen av styrelsen.
Ytterligare information om klimatförändringar, föroreningar,
vattenresurser och marina resurser, biologisk mångfald och
ekosystem, resursanvändning och cirkulär ekonomi och
ansvarsfullt företagande:
Klimatförändringar (E1)
Miljöinverkningar, risker och möjligheter, till exempel relaterade
till utsläpp av växthusgaser och andra klimatrelaterade risker,
föroreningar och vatten, kartlades genom miljöutredningen,
Rejlers analysmodell för hållbarhet samt klimatscenarier,
Rejlers system för företagsriskhantering och den pågående
dialogen med intressenter.
Föroreningar (E2)
Rejlers gjorde en genomlysning av sin affärsverksamhet för att
identifiera föroreningsrelaterade inverkningar, risker och möjlig-
heter. På grund av egenskaperna för vårt arbete som konsultfö-
retag ansågs föroreningarna inom vår egen verksamhet och våra
platser vara låga, varför ingen platsspecifik undersökning ansågs
var nödvändig. För kundprojekt inom vår värdekedja bedöms
en detaljerad undersökning kring föroreningsrelaterade inverk-
ningar, risker och möjligheter inte vara väsentlig för Rejlers 2024.
Vattenresurser och marina resurser (E3)
Som konsultbolag har Rejlers begränsat direkt inflytande inom
detta område inom den egna verksamheten. Potentiell negativ
inverkan kan dock uppstå genom våra kunder och kundprojekt, till
exempel verksamhet i områden med sötvattenbrist, byggnation av
vindkraft till havs eller industriella aktiviteter som involverar vatte-
nutsläpp. Efter att ha utvärderat denna potentiella inverkan under
väsentlighetsbedömningen drogs slutsatsen att omfattningen och
sannolikheten var otillräckliga för att göra en bedömning av vat-
tenresurser och marina resurser som väsentlig för Rejlers 2024.
Biologisk mångfald och ekosystem (E4)
Som konsultbolag har vi begränsat direkt inflytande på den
biologiska mångfalden genom vår egen verksamhet. Vår
verksamhet är baserad i centralt belägna stadskontor i Sverige,
Finland, Norge och Abu Dhabi. Dessa områden klassificeras
inte som känsliga för biologisk mångfald och ingen verksamhet
som utförs direkt av Rejlers påverkar sådana områden nega-
tivt. Indirekta inverkningar, risker och möjligheter relaterade till
biologisk mångfald och ekosystem kan dock uppstå nedströms
i vår värdekedja genom kunder och kundprojekt. Efter att ha
utvärderat dessa potentiella inverkningar, risker och möjligheter
under väsentlighetsbedömningen drogs slutsatsen att deras
sannolikhet och allvarlighetsgrad var otillräckliga för att Reijlers
ska beakta biologisk mångfald och ekosystem som väsentliga för
Rejlers 2024, men vi kommer att integrera dessa överväganden i
vårt projektanalysverktyg för löpande bedömning.
Resursanvändning och cirkulär ekonomi (E5)
Resursanvändning och cirkulär ekonomi ansågs vara ett väsent-
ligt ämne i vår dubbla väsentlighetsbedömning och vi följde
samma process som för alla väsentliga ämnen, enligt nedan.
Ansvarsfullt företagande (G1)
Ansvarsfullt företagande ansågs vara ett väsentligt ämne i vår
dubbla väsentlighetsbedömning och följde samma process som
för alla väsentliga ämnen, enligt nedan.
01
En första bedömning gjordes av
hållbarhetsfrågor som omfat-
tas av ESRS, inklusive Rejlers
affärsverksamhet, platser, sektor
och värdekedja. Ämnen utanför
ESRS-omfattningen som kan
vara väsentliga för Rejlers över-
vägdes också.
02
Interna granskningar och inter-
vjuer genomfördes med viktiga
representanter. Miljömässig och
social inverkan, risker och möj-
ligheter bedömdes genom olika
verktyg, bland annat Rejlers håll-
barhetsmodell, klimatscenarier,
riskhanteringssystem och dialog
med intressenter. Befintliga
metoder anpassades till utkastet
till ESRS-kraven för ekonomiska
väsentlighetsbedömningar och
konsekvensbedömningar.
03
Negativ inverkan poängsattes
baserat på allvarlighetsgrad
(skala, omfattning, avhjälpande)
och sannolikhet, med prioritering
av allvarlighetsgrad, särskilt för
mänskliga rättigheter. Positiv
inverkan bedömdes utifrån skala,
omfattning och sannolikhet.
Tröskelvärden fastställdes i linje
med befintligt riskhanterings-
system och inverkan med medel-
ga eller höga poäng ansågs
vara väsentlig.
04
Ekonomiska inverkningar bedöm-
des utifrån potentiell storlek
och sannolikhet, i linje med det
befintliga riskhanteringssys-
temet. Risker och möjligheter
som poängsattes som medel-
ga eller höga ansågs vara
väsentliga.
05
Preliminära resultat validerades
av ledningsgruppen och slutliga
justeringar genomfördes.
06
2023 års dubbla väsentlighets-
bedömning (DMA) granskades
och justerades. Justeringar
inkluderar hantering av informa-
tionssäkerhet, ett ämne som inte
omfattas av ESRS-standarderna,
vilket innebar enhetsspecifika
punkter för Rejlers för ökad
transparens. Information om vår
hantering och våra processer
för informationssäkerhet finns i
avsnitt G1.
IDENTIFIERING
AV ESG-ÄMNEN
GRANSKNING AV PROCESS
OCH INTRESSENTER
VÄSENTLIGHETSBEDÖM-
NING AV INVERKNINGAR
FINANSIELL VÄSENTLIG-
HETSBEDÖMNING
VÄSENTLIGHETS-
KARTLÄGGNING OCH
DOKUMENTATION
UPPDATERINGAR AV
BEDÖMNINGEN 2024
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 51
Allmän information
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
→ Allmän information
Miljöinformation
Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
MILJÖINFORMATION
EU-TAXONOMI
EU-taxonomin är ett regelverk som fastställer gemensamma
kriterier för att definiera hållbarhet i ekonomiska aktiviteter.
Syftet är att möjliggöra bättre jämförelser mellan företag och
hjälpa investerare att identifiera och rikta investeringar mot
hållbara projekt och aktiviteter.
Taxonomin omfattar sex miljömål: begränsning av klimatför-
ändringar, anpassning till klimatförändringar, hållbar användning
och skydd av vattenresurser och marina resurser, övergång till
en cirkulär ekonomi, förebyggande och begränsning av föro-
reningar samt skydd och återställande av biologisk mångfald
och ekosystem. För varje mål har tekniska granskningskriterier
fastställts och kopplats till en rad ekonomiska aktiviteter.
Rejlers omfattas av kraven i EU-taxonomin och är skyldiga
att rapportera i vilken utsträckning verksamheten är anpassad
till taxonomin, om aktiviteter som omfattas uppfyller de tek-
niska granskningskriterierna för varje aktivitet samt att rappor-
tera relaterad nettoomsättning samt belopp för driftskostnader
(OpEx) och kapitalutgifter (CapEx).
Taxonomin anger att förenliga aktiviteter ska bidra väsentligt
till minst ett av de fastställda miljömålen och inte orsaka bety-
dande skada för något av de övriga fem miljömålen. Den rap-
porterande organisationen ska följa sociala minimiskyddsåtgär-
der avseende områden som mänskliga rättigheter, arbetsrätt,
mutor/korruption, rättvisa konkurrensmetoder och beskattning.
Detta innebär processer för att säkerställa att verksamheten
bedrivs i enlighet med ”OECD:s riktlinjer om tillbörlig aktsamhet
inom ansvarsfullt företagande” och ”FN:s vägledande principer
för företag och mänskliga rättigheter” genom hela värdekedjan.
Bedömning av omfattning och förenlighet
Rejlers genomförde en granskning av den ekonomiska verk-
samheten 2023, med hänsyn till de tekniska gransknings-
kriterierna för aktiviteter inom de fyra återstående miljömål
som offentliggjordes av EU-kommissionen tidigare samma år.
Resultaten visade att ingen av de nya ekonomiska aktiviteterna
som beskrivs i taxonomin gäller för Rejlers nuvarande verk-
samhet jämfört med bedömningen 2022. Vår taxonomirapport
för 2024 bygger på resultaten från denna granskning eftersom
den nuvarande omfattningen och utformningen av vår verk-
samhet är jämförbar med 2023.
Taxonomiomfattande aktiviteter
De ekonomiska aktiviteterna i tabellen till höger har identi-
fierats som tillämpliga för Rejlers, vilket innebär att 9,6% av
Rejlers omsättning är omfattas av taxonomin.
Konsekvens och revideringar i rapporteringen
Tolkningen av taxonomin för 2024 är samma som för 2023.
Aktiviteter som tidigare redovisats under 7.2 och 7.5 år 2022,
reviderades i 2023 års rapport till att falla under 7.3. Samma
sak gäller för årets rapport. För 9.1 ansågs uppdragen vara av
så liten skala att de inte utvärderades ytterligare i årets analys.
Kartläggning av uppdrag
För att kartlägga uppdrag som omfattas av taxonomin har ett
antal affärsområden identifierats, främst inom divisionerna
Infrastructure och Buildings. Uppdrag som inte faller under
beskrivningen av taxonomiaktiviteten togs bort genom en kvali-
tetskontrollprocess, medan de återstående uppdragen inom de
relevanta afrsområdena ansågs omfattas av taxonomin.
Bedömning av väsentliga bidrag
En bedömning av uppdragens väsentliga bidrag till miljömålen
utfördes av interna experter inom alla relevanta affärsområden.
Bedömningen visar att det viktigaste bidraget finns inom
området för begränsning av klimatförändringar.
Tillämplig ekonomisk verksamhet Kommentar KPI
6.14 Infrastruktur för
järnvägstransporter.
Uppdragen omfattar allt
från komplett projekt-
ledning till förstudier för
projektering av installa-
tioner för järnvägs-, el-,
signal-, tele-, kanal- och
säkerhetssystem och
byggplatsuppföljning
och ledning.
Omsättning
7.3 Installation, underhåll och
reparation av energieffektiv
utrustning.
Vi utvecklar energieffek-
tiva system med åtgärder
såsom energieffektiva
fönster, dörrar, belysning
och ventilation vid renove-
ring av byggnader.
Omsättning
7.6 Installation, underhåll
och reparation av teknik för
förnybar energi.
Uppdragen sträcker sig
från planering och pro-
jektering till besiktning av
nya installationer inom för-
nybar energi. Det främsta
bidraget ligger i etablering
av små och storskaliga
solcellsinstallationer.
Omsättning
7.7 Förvärv och ägande
av byggnader.
Rejlers hyr kontorslokaler,
vilket vanligtvis redovisas
som nyttjanderätter enligt
IFRS 16. Med investeringar
avses investeringar i mate-
riella anläggningstillgång-
ar, immateriella tillgångar
och årets tillkommande
nyttjanderätter.
Kapital-
utgifter
(CapEx)
9.1 Tekniska aktiviteter och
tillhörande teknisk rådgivning
med inriktning på anpassning
till klimatförändringar
Vi utför riskanalyser och
anpassningar till framtida
klimatförändringar.
Omsättning
9.3 Professionella tjänster
avseende byggnadernas
energiprestanda
Tjänster inom byggna-
dernas energieffektivitet
och prestanda, inklusive
kartläggning, samordning,
beräkningar och uppfölj-
ningssystem för mätning
och effektivisering.
Omsättning
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 52
Miljöinformation
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
→ Miljöinformation
Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
r det gäller de tekniska granskningskriterierna för
CCM-målet bedömdes alla rapporterade aktiviteter utom
7.3 och en del av 9.3 vara helt i linje med de angivna
aktivitetsbeskrivningarna.
Kriterier för att inte orsaka betydande skada (DNSH)
För 2024 har vi antagit samma DNSH-strategi som 2023. För
anpassningen till klimatförändringarna är den bedömning av
fysiska klimatrisker och sårbarheter som genomfördes förra
året fortsatt relevant för all vår verksamhet. Denna förenklade
bedömning fokuserade på faror och sårbarheter på aktivi-
tetsnivå och täckte de nordiska länderna (Sverige, Norge och
Finland). Inga väsentliga klimatrisker identifierades, vilket bety-
der att inga anpassningsåtgärder krävs enligt EU:s taxonomi.
För vår verksamhet som bedöms bidra väsentligt till CCM-
let fortsätter vi att säkerställa efterlevnad av DNSH-
kriterierna för vattensystem och marina system, förebyggande
och begränsning av föroreningar samt återställande av biolo-
gisk mångfald och ekosystem, genom beskrivningar i nationella
lagar och förordningar där vår verksamhet äger rum.
Sociala minimiskyddsåtgärder
För att en ekonomisk aktivitet ska vara i linje med EU:s tax-
onomi måste organisationen följa de sociala minimiskydds-
åtgärder som bygger på OECD:s riktlinjer för multinationella
företag, FN:s vägledande principer för företag och mänskliga
rättigheter, Internationella arbetsorganisationens (ILO) åtta
grundläggande konventioner och FN:s konventioner om mänsk-
liga rättigheter. Dessutom måste tillbörlig aktsamhet avseende
nskliga rättigheter integreras i hanteringen av organisatio-
nens värdekedja.
Under 2024 slutförde vi kategoriseringen av våra leveran-
törer och vidareutvecklade riskhanteringssystemet för sociala
skyddsåtgärder enligt planerna från 2023. Detta system utvär-
derar potentiella risker och inverkningar för mänskliga rättig-
heter i hela vår värdekedja och inkluderar en process för att
bedöma, identifiera och hantera dessa risker. Med de åtgärder
som vidtagits i år, tillsammans med de styrningsmetoder och
policyer som redan finns, bedömer vi att vi uppfyller kraven på
minimiskyddsåtgärder.
Redovisningsprinciper och allokering
I 2024 års rapportering för Rejlers ingår hur stor del av
verksamhetens nettoomsättning, driftskostnader (OpEx) och
kapitalutgifter (CapEx) som omfattas av och är förenlig med
taxonomin.
Total omsättning: Den totala omsättningen bedöms enligt
samma principer som den nettoomsättning som redovisas i
Rejlers årsredovisning för räkenskapsåret 2024. För infor-
mation om Rejlers AB:s nettoomsättning, se not 5 och 6.
Definitionen av omsättning följer redovisningsdirektivet
(2013/34/EU) och inkluderar intäkter som redovisas i enlighet
med IAS 1.82a. Omfattad nettoomsättning utgör intäkter från
aktiviteter som uppfyller taxonomikraven.
Totala kapitalutgifter (CapEx): Kapitalutgifter inkluderar
förvärv av materiella och immateriella tillgångar och ytterligare
nyttjanderätter som gjorts under räkenskapsåret 2024. Detta
redovisas i noterna 10, 11, 13, 23 och 28. Kapitalutgifterna
omfattar investeringar i tillgångar som redovisas enligt IAS 16,
IAS 38, IAS 40, IAS 41 och IFRS 16. I beloppet ingår tillgångar
som tillförs genom rörelseförvärv, exklusive kassaflöde.
Totala driftskostnader (OpEx): Rejlers har inga driftskost-
nader (OpEx) enligt taxonomin, eftersom vi är ett konsult-
företag. Kostnader som forskning, utveckling, renovering
och förvaltning av anläggningar redovisas av våra kunder i
deras räkenskaper.
Resultat och kommentarer
Av Rejlers omfattade andel av omsättningen på 9,6 %,
bedömdes 7,3 % det här året vara förenlig med kraven i EU:s
taxonomi. Följaktligen anses 90,4 % av Rejlers omsättning
inte omfattas av det angivna ramverket och vår tolkning av
aktivitetsbeskrivningarna och de tekniska granskningskriteri-
erna. Vi fortsätter att välkomna en utveckling av de delegerade
akterna för att bättre omfatta rådgivnings-, design- och ingen-
jörstjänster inom de ekonomiska aktiviteterna.
Verksamhet relaterad till kärnteknik och fossilgas
Verksamhet relaterad till kärnenergi
1. Företaget utför, finansierar eller har exponering mot
forskning, utveckling, demonstration och utbyggnad av
innovativa anläggningar för elproduktion som producerar
energi från kärntekniska processer med minimalt avfall
från bränslecykeln.
NEJ
2. Företaget utför, finansierar eller har exponering mot
byggande och säker drift av nya kärntekniska anläggnin -
gar för produktion av el eller processvärme, inklusive för
fjärrvärme eller industriprocesser såsom vätgasproduktion,
samt säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa
tillgängliga teknik.
NEJ
3. Företaget utför, finansierar eller har exponering mot säker
drift av befintliga kärntekniska anläggningar för produktion
av el eller processvärme, inklusive för fjärrvärme eller
industriprocesser såsom vätgasproduktion från kärnenergi,
samt säkerhetsuppgraderingar av dessa
NEJ
Verksamhet relaterad till fossilgas
4. Företaget utför, finansierar eller har exponering mot
byggande eller drift av anläggningar för elproduktion som
producerar el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
NEJ
5. Företaget utför, finansierar eller har exponering
mot byggande, renovering och drift av kombinerade
anläggningar för värme/kylning och kraftgenerering med
hjälp av fossila gasformiga bränslen.
NEJ
6. Företaget utför, finansierar eller har exponering
mot byggande, renovering och drift av kombinerade
anläggningar för värmegenerering som producerar värme/
kyla med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
NEJ
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 53
Miljöinformation
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
→ Miljöinformation
Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Total omsättning
Andel av omsättningen/total omsättning
Taxonomiförenlig per mål Omfattas av taxonomin per mål
CCM 7,3% 9,6%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE 0% 0%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
Räkenskapsåret 2024 2024 Kriterier för väsentliga bidrag
DNSH-kriterier
(orsakar inte betydande skada)
Ekonomiska aktiviteter (1)
Kod (2)
Omsättning (3)
Andel av omsättningen, år 2024 (4)
Begränsning av klimatförändringar (5)
Anpassning till klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anpassning till klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel taxonomiförenlig (A.1) eller
omfattad (A.2) omsättning, år 2023 (18)
Kategorin möjliggörande verksamhet (19)
Kategorin övergångsverksamhet (20)
(MSEK) % J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. Verksamhet som omfattas av taxonomin
A.1. Miljömässigt hållbara aktiviteter (taxonomiförenliga)
Omsättning för miljömässigt hållbara aktiviteter (taxonomiförenliga) (A.1)
Infrastruktur för järnvägstransporter
CCM 6.14/
CCA 6.14 276,3 6,2% J N N/EL N/EL N/EL N/EL - J J J J J J 7,0% E
Installation, underhåll och reparation av teknik för förnybar energi
CCM 7.6/
CCA 7.6 1,1 0,0% J N N/EL N/EL N/EL N/EL - J - - - - J 0,1% E
Professionella tjänster avseende byggnadernas energiprestanda CCM 9.3 46,3 1,0% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - J - - - - J 0,8% E
Omsättning för miljömässigt hållbara verksamheter (taxonomianpassade) (A.1) 323,8 7,3% 7,3% 0% 0% 0% 0% 0% - J J J J J J 7,8 %
Varav möjliggörande 323,8 7,3% 7,3% 0% 0% 0% 0% 0% - J J J J J J 0,0% E
Varav övergående 0 0% 0% - - - - - - - 0,0% T
A.2. Aktiviteter som omfattas av taxonomin, men som inte är miljömässigt hållbara (aktiviteter som inte är taxonomiförenliga)
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
Installation, underhåll och reparation av energieffektiv utrustning
CCM 7.3/
CCA 7.3 72,7 1,6% N N N/EL N/EL N/EL N/EL - J - N - - J 2,4%
Professionella tjänster avseende byggnadernas energiprestanda CCM 9.3 29,8 0,7% N N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - J - - - - J 0,8%
Omsättning för aktiviteter som omfattas av taxonomin, men som inte är miljömässigt hållbara
(aktiviteter som inte är taxonomiförenliga) (A.2) 102,5 2,3% 2,3% 0% 0% 0% 0% 0% 3,1%
A. Omsättning för aktiviteter som omfattas av taxonomin
(A.1 + A.2) 426,2 9,6% 9,6% 0% 0% 0% 0% 0% 11,0%
B. Verksamhet som inte omfattas av taxonomin
Omsättning för aktiviteter som inte omfattas av taxonomin (B) 4004,4 90,4%
Totalt (A+B) 4430,7 100%
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 54
Miljöinformation
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
→ Miljöinformation
Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Totala kapitalutgifter (CapEx)
Räkenskapsåret 2024 2024 Kriterier för väsentliga bidrag
DNSH-kriterier
(orsakar inte betydande skada)
Ekonomiska aktiviteter (1)
Kod (2)
CapEx (3)
Andel av CapEx, år 2024 (4)
Begränsning av klimatförändringar (5)
Anpassning till klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anpassning till klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimigarantier (17)
Andel taxonomiförenliga (A.1) eller
omfattade (A.2) kapitalutgifter (CapEx),
år 2023 (18)
Kategorin möjliggörande verksamhet (19)
Kategorin övergångsverksamhet (20)
(MSEK) %
J; N; N/EL
J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. Verksamhet som omfattas av taxonomin
A.1. Miljömässigt hållbara aktiviteter (taxonomiförenliga)
Kapitalutgifter för miljömässigt hållbara aktiviteter (taxonomiförenliga) (A.1) 0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% - - - - - - - 0%
Varav möjliggörande 0 0% 0% E
Varav övergående 0 0% 0% T
A.2. Aktiviteter som omfattas av taxonomin, men som inte är miljömässigt hållbara (aktiviteter som inte är taxonomiförenliga)
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
Förvärv och ägande av byggnader
CCM 7.7/
CCA 7.7 162,6 69,5% N N N/EL N/EL N/EL N/EL - N - - - - J 23,1%
Kapitalutgifter för aktiviteter som omfattas av taxonomin, men som inte är miljömässigt
hållbara (aktiviteter som inte är taxonomiförenliga) (A.2) 162,6 69,5% 69,5% 0% 0% 0% 0% 0% 23,1%
A. Kapitalutgifter för aktiviteter som omfattas av taxonomin (A.1 + A.2) 162,6 69,5% 69,5% 0% 0% 0% 0% 0% 23,1%
B. Verksamhet som inte omfattas av taxonomin
Kapitalutgifter för aktiviteter som inte omfattas av taxonomin (B) 71,3 30,5%
Totalt (A+B) 233,9 100,0%
Andel kapitalutgifter/totala kapitalutgifter
Taxonomiförenlig per mål Omfattas av taxonomin per mål
CCM 0% 69,5%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE 0% 0%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 55
Miljöinformation
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
→ Miljöinformation
Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Totala driftskostnader (OpEx)
Räkenskapsåret 2024 2024 Kriterier för väsentliga bidrag
DNSH-kriterier
(orsakar inte betydande skada)
Ekonomiska aktiviteter (1)
Kod (2)
OpEx (3)
Andel av OpEx, år 2024 (4)
Begränsning av klimatförändringar (5)
Anpassning till klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anpassning till klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimigarantier (17)
Andel taxonomiförenliga (A.1) eller
omfattade (A.2) driftskostnader (OpEx),
år 2023 (18)
Kategorin möjliggörande verksamhet (19)
Kategorin övergångsverksamhet (20)
(MSEK) %
J; N; N/EL
J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. Verksamhet som omfattas av taxonomin
A.1. Miljömässigt hållbara aktiviteter (taxonomiförenliga)
Driftskostnader för miljömässigt hållbara verksamheter (taxonomiförenliga) (A.1) 0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% - - - - - - - 0%
Varav möjliggörande 0 0% 0% E
Varav övergående 0 0% 0% T
A.2. Aktiviteter som omfattas av taxonomin, men som inte är miljömässigt hållbara (aktiviteter som inte är taxonomiförenliga)
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
Driftskostnader för aktiviteter som omfattas av taxonomin, men som inte är miljömässigt
hållbara (aktiviteter som inte är taxonomiförenliga) (A.2) 0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
A. Driftskostnader för aktiviteter som omfattas av taxonomin (A.1 + A.2) 0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
B. Verksamhet som inte omfattas av taxonomin
Driftskostnader för aktiviteter som inte omfattas av taxonomin (B) 22,0 100%
Totalt (A+B) 22,0 100%
Andel driftskostnader/totala driftskostnader
Taxonomianpassad per mål Omfattas av taxonomin per mål
CCM 0% 0%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE 0% 0%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 56
Miljöinformation
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
→ Miljöinformation
Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Vi är beslutna om att minska vår klimatpåverkan och driva på övergången till ett nettonollsamhälle.
Med vetenskapsbaserade mål som styr vårt arbete ska vi minska koldioxidutsläppen från vår egen
verksamhet, samtidigt som vi samarbetar över hela vår värdekedja för att stödja leverantörer och
utgöra en katalysator för våra kunders omställning mot en mer hållbar framtid.
E1 KLIMATFÖRÄNDRINGAR
STRATEGI
Omställningsplan för begränsning av
klimatförändringarna
E1-1
Rejlers omställningsplan för begränsning
av klimatförändringarna
Rejlers övergripande strategiska mål är att bidra till att skapa
ett hållbart samhälle genom vår affärsverksamhet. En förut-
sättning för framgångsrikt värdeskapande och tillväxt är ett
starkt fokus på hållbarhet, både i vår egen verksamhet och i
det arbete vi gör för våra kunder. Genom att prioritera hållbar-
hetsfokuserade projekt inom energiomställning, industriom-
vandling och framtidssäkring av samhällen, fungerar vi som en
katalysator för våra kunders omställning och fokuserar våra
ansträngningar där vi kan ha störst inverkan.
Under 2024 tog vi flera viktiga steg i vårt klimatarbete. Ett av
de viktigaste är att sätta upp och validera våra vetenskapsbase-
rade klimatmål. Dessa spelar en viktig roll i vårt arbete framöver
och samtliga afrssegment har infört lokala handlingsplaner
baserade på dessa och på vår övergripande hållbarhetsstrategi
under 2024. Dessa planer kommer att implementeras under 2025
och medarbetare kommer att bjudas in för att engagera sig och
bidra till att förbättra interna processer, riktlinjer och system till
stöd för våra reduktionsmål i den dagliga verksamheten.
Parallellt med utvecklingen av de lokala handlingsplanerna
utvärderar vi behovet av investeringar och stöd för att säker-
ställa ett effektivt och framgångsrikt genomförande. Vi strävar
efter att ha en mer detaljerad plan för interna investeringar och
finansiering under 2025.
Åtagande för att uppnå vetenskapsbaserade mål
för utsläppsminskning av växthusgaser
Rejlers åtagande att uppnå nettonollutsläpp av växthusgaser
i hela värdekedjan till 2050 har validerats av Science Based
Targets-initiativet (SBTi), och överensstämmer med den
senaste forskningen för att uppfylla Parisavtalets mål på 1,5°C.
Scope 1- och 2-mål
Minska de absoluta utsläppen av växthusgaser i scope 1
och scope 2 med 42% fram till räkenskapsåret 2030 och
med 90% fram till 2050, från basåret 2023: minskningarna
kommer att fokusera på de kategorier som har störst inver-
kan, d.v.s. mobil förbränning (företagsbilar), inköpt värme och
inköpt el. Vi kommer att fortsätta ställa om vår fordonspark
till elfordon, granska energiavtal och prioritera förnybara
energikällor för nuvarande och framtida platser.
Scope 3-mål
Minska utsläppen av växthusgaser i scope 3 från tjänste-
resor med 52 % per miljon SEK mervärde till 2030, från
basåret 2023: definieras utifrån utsläppskategorin tjänste-
resor, med en reduktionsplan som inkluderar uppdaterade
resepolicyer och riktlinjer, kontinuerlig dialog med anställda
och incitament för att ändra och främja resevanor i linje med
Rejlers hållbarhetsstrategi.
77% av Rejlers leverantörer sett till kostnad som omfattar
inköpta varor och tjänster och kapitalvaror ska ha veten-
skapsbaserade mål till räkenskapsåret 2028: engagemanget
kommer att fokusera på en dialog med leverantörskedjan
för att säkerställa klimatmål i linje med Parisavtalet, genom
samarbete och stöd till leverantörer i de tidiga skedena av
detta arbete.
Minska utsläppen av växthusgaser med 97% per miljon SEK
mervärde till 2050: reduktionsåtgärderna inkluderar flera
utsläppskategorier med fokus på kategorier som har störst
inverkan – inköpta varor och tjänster, tjänsteresor och arbets-
pendling. Fokus kommer att bli stärkt dialog och samarbete
med våra befintliga leverantörer för att minska utsläppen och
fastställa kriterier för urval av nya leverantörer. De kortsiktiga
handlingsplanerna kommer att utvecklas för att inkludera arbets-
pendling och styrning mot mindre utsläppsintensiva fordon.
Åtgärder för att begränsa klimatförändringarna
För att nå vårt mål om nettonoll år 2050 har vi identifierat och
arbetar aktivt med följande utfasningsmekanismer för fossila
bränslen. Läs mer om de åtgärder och resurser som är kopp-
lade till dessa mekanismer under E1-3.
Definiera vår nettonollstrategi och mål
Validerade vetenskapsbaserade mål på kort och lång sikt för
nettonoll år 2050.
Minska koldioxidutsläppen från vår egen verksamhet
Slutföra våra övergripande klimathandlingsplaner för alla
affärssegment och belysa stegen för att förverkliga interna
l inom varje kategori i GHG-protokollet.
Vara en katalysator för våra kunders omställning
Fokusera på uppdrag som bidrar till våra kunders hållbar-
hetsmål och fungera som en katalysator för deras hållbara
omställning inom energiomställning, industriomvandling och
framtidssäkring av samhällen.
Arbeta nära vår värdekedja
Stärka vårt fokus på engagemang i värdekedjan och dialog
med leverantörerna för att minska utsläppen.
Rejlers har för närvarande ingen betydande, dedikerad mängd
CapEx/OpEx tilldelad till våra mål för utsläppsminskning.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 57
Miljöinformation
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
→ Miljöinformation
Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
INVERKNINGAR, RISKER OCH MÖJLIGHETER
Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter och
deras förhållande till strategi och affärsmodell
E1 SBM-3
Rejlers är medvetna om de betydande risker och negativa
effekter som är förknippade med underlåtenhet att anpassa
vår verksamhet till klimatförändringarna, inklusive potentiell
inverkan på vår affärsmodell, våra processer och vår efterlev-
nad. Risken för bristande efterlevnad av ständigt förändrade
regelverk är också en faktor. Det finns dock även möjligheter
att bidra positivt genom våra kundsamarbeten, uppdrag och
förbättringar i vår egen verksamhet. Genom att hantera dessa
utmaningar proaktivt vill vi minska både negativ inverkan och
risker, samtidigt som vi skapar värde genom hållbara arbetsätt.
Mer information om vår process för väsentlighetsbedömning
finns i IRO-1.
Plats i
värdekedjan Tidshorisont
E1 Klimatförändringar
Uppströms
Egen verksamhet
Nedströms
Kort sikt
Medellång sikt
Lång sikt
Anpassning till klimatförändringar
Främja anpassning till klimatförändringar – Som global aktör inom flera branscher kan Rejlers ha en positiv
inverkan på samhällsutvecklingen och främja klimatanpassning i våra kundprojekt och partnerskap.
Positiv
inverkan
Frekvens av extremväderhändelser – När klimatkrisen blir allt mer akut har Rejlers möjlighet att bidra till
klimatanpassning i flera branscher globalt genom vår verksamhet och våra kundsamarbeten.
Möjligheter
Anpassning av affärsmodeller och processer – Det finns ett ökat tryck på de branscher där Rejlers
har verksamhet för att anpassa affärsmodeller och processer till nya väderförhållanden. I kombination
med brist på råvaror kan detta leda till ökade materialkostnader, böter för bristande efterlevnad av nya
miljöbestämmelser o.s.v. Det finns också en ökad risk för strandsatta tillgångar inom fastighetssektorn.
Risk
Ökad risk för konkurser bland Rejlers kunder – Risken för konkurser bland Rejlers kunder, särskilt när det
gäller byggnader, ökar under utmanande ekonomiska tider. Detta kan påverka kundernas vilja att köpa
Rejlers tjänster och leda till att kunderna nedprioriterar hållbarhet på kort sikt.
Risk
Begränsning av klimatförändringar
Minskning av globala utsläpp – Rejlers kan bidra till global utsläppsminskning och den gröna omställningen
genom våra tjänster och kundsamarbeten.
Positiv
inverkan
Utsläpp av växthusgaser – Rejlers bidrar till utsläpp av växthusgaser genom våra utsläpp i scope 1, 2 och 3.
Detta inkluderar de anställdas pendling, affärsresor och inköp internt samt för våra kunduppdrag.
Negativ
inverkan
Minimera kundernas utsläpp – Genom att tillhandahålla produkter och tjänster som prioriterar åtgärder för
utsläppsminskning, inklusive automatisering och digitalisering, kan Rejlers aktivt bidra till att minska våra
kunders utsläpp. Genom att utnyttja vår kompetens kan Rejlers spela en viktig roll för att hjälpa industrier och
företag att övergå till mer hållbara metoder.
Möjligheter
Underlåtenhet att anpassa verksamheten till klimatförändringarna – Om Rejlers misslyckas med att anpassa
sin verksamhet till en koldioxidsnål ekonomi finns det potential för väsentliga negativa effekter på samhället
från klimatförändringar på grund av höga utsläppsnivåer.
Negativ
inverkan
Energi
Energioptimering genom kunduppdrag – Genom våra kunduppdrag har Rejlers möjlighet att påverka
energioptimeringen positivt genom processer, materialval, automation och digitalisering.
Positiv
inverkan
Energiförbrukning – Rejlers har verksamhet inom flera branscher med hög energiförbrukning. Beroende
på energikälla och effektivitet i produktionen kan elförbrukningen bidra i hög grad till yttre miljöeffekter, till
exempel klimatförändringar, vilket skapar hållbarhetsrisker för industrin.
Negativ
inverkan
Möjligheter från en växande efterfrågan på elektrifiering och energieffektivisering – Rejlers är väl positionerat
för att svara på den växande efterfrågan på elektrifiering och energieffektivisering. Att utnyttja vår kunskap
och erfarenhet inom detta område öppnar möjligheter för Rejlers.
Möjligheter
Ökad press på att leverera uppdrag inom elektrifierings- och energisektorn – Rejlers står inför en ekonomisk
risk kopplad till ökade energipriser på grund av konflikter i Europa, särskilt i Ukraina, samt inflationstrycket
i regionen.
Risk
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 58
Miljöinformation
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
→ Miljöinformation
Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
HANTERING AV INVERKNINGAR, RISKER OCH MÖJLIGHETER
Policyer för begränsning av och anpassning
till klimatförändringarna
E1-2
Rejlers policyer som beskrivs nedan styr vårt arbete för att
hantera begränsning av och anpassning till klimatförändringar,
energieffektivitet och användning av förnybar energi. De
skapar ett ramverk för att driva hållbar verksamhet och stödja
övergången till ett samhälle med låga koldioxidutsläpp, vilket
återspeglar vårt engagemang för långsiktigt miljöansvar.
r miljöpolicy erkänner vikten av miljöansvar och behovet
av strategiska, systematiska och proaktiva insatser för att
begränsa klimatförändringarna. Den beskriver vårt åtagande
att aktivt arbeta med miljöinitiativ, kontinuerligt övervaka effek-
ter och risker och fortsätta med kontinuerliga förbättringar.
Dessutom belyser policyn den viktiga roll våra kunduppdrag
och kunder spelar i vårt arbete för att begränsa klimatföränd-
ringarna, eftersom det är inom dessa områden som vårt företag
kan ha störst inverkan. Denna policy har uppdaterats efter vår
dubbla väsentlighetsbedömning som genomfördes tidigare i år,
så att den bättre återspeglar de effekter, risker och möjligheter
som identifierats under processen.
r uppförandekod för leverantörer utökar våra miljö-
åtaganden till våra leverantörer och partners. Den anger att
våra leverantörer är skyldiga att vidta försiktighetsåtgärder när
det gäller miljö- och klimatutmaningar, implementera ansvars-
fulla metoder, följa relevanta lagar och standarder och främja
miljövänlig teknik. Leverantörer måste också ha ett miljöled-
ningssystem i linje med internationella standarder i förekom-
mande fall. Vi förväntar oss att våra partners förstår och följer
vår miljöpolicy, bedömer sin miljöpåverkan på ett tillförlitligt sätt
och delar denna information med oss på begäran.
r policy för resor och möten beskriver vår inställning till
tjänsteresor och hjälper de anställda att välja mötesformat,
transporter och boenden som överensstämmer med våra
hälso-, säkerhets- och hållbarhetsmål. Tjänsteresor ska ersät-
tas av digitala möten när det är möjligt och nödvändiga resor
ska samordnas med kollegor för att minska utsläppen.
Mer information om interna policyprocesser finns i GOV-1/2.
Åtgärder och resurser med avseende
på klimatförändringspolicyer
E1-3
Vår handlingsplan för nettonollutsläpp år 2050 fokuserar på
fyra nyckelområden: att definiera vår strategi och våra mål
för nettonollutsläpp, minska koldioxidutsläppen från vår egen
verksamhet, driva på omställningen för våra kunder och sam-
arbeta nära med vår värdekedja för att uppnå hållbara fram-
steg. Dessa åtgärder tar upp aktiviteter uppströms, vår egen
verksamhet samt aktiviteter nedströms inom alla våra afrs-
segment och geografiska områden.
Definiera vår nettonollstrategi och mål
Under 2024 följde vi upp vårt åtagande från 2023 att sätta upp
vetenskapsbaserade mål för vårt klimatarbete. Efter att ha gjort
en grundlig inventering av vårt fullständiga avtryck i år har vi nu
SBTi-validerade kort- och långsiktiga mål för scope 1, 2 och 3,
vilket säkerställer att vårt arbete är i linje med 1,5-gradersmålet
i Parisavtalet. Dessa mål kommer att styra våra övergripande
klimatåtgärdsplaner för varje afrssegment framöver.
Förväntat resultat: En ny uppsättning interna åtgärder som har-
moniserar med målen för varje segment för åren fram till 2030.
Minska koldioxidutsläppen från vår egen verksamhet
Under året har våra affärssegment arbetat med att definiera
sina övergripande klimatåtgärdsplaner. På övergripande nivå
omfattar dessa åtgärdsplaner aktiviteter som:
Granska våra policyer för tjänsteresor och interna riktlinjer
för företagsfordon, så att vi prioriterar elektrifiering och
lågutsläppsbränsle.
En systematisk strategi för energikällor och effektivitet
på våra kontor, inklusive övergång till förnybara källor och
hänsyn till andra hållbarhetsfaktorer som att möjliggöra
tillgång till kollektivtrafik vid nya kontorsetableringar.
Förväntat resultat: En minskning av utsläppen till följd av
affärsresor och inköpt el på kort sikt och förbättrad synlighet
i kontorsportföljen samt prioriteringar för fokuserade åtgärder
för minskning av utsläpp i scope 2 relaterat till uppvärmning.
Vara en katalysator för våra kunders omställning
Rejlers tre strategiska fokusområden energiomställning,
industriomvandling och framtidssäkring av samhällen är de
områden där vi har störst påverkan och skapar värde för våra
kunder. Vi prioriterar uppdrag som fokuserar på ren energi,
utsläppsminskning och energibesparingar, och som bidrar
till att bygga motståndskraftig infrastruktur och städer. På så
sätt är vi en del av våra kunders hållbarhetsomställning och
hjälper dem att nå sina hållbarhetsmål. Ett viktigt verktyg i vårt
arbete är vårt analysverktyg Sustainalyzer, som vi utvecklat
vidare och färdigställt under året. Sustainalyzer är ett verktyg
som hjälper oss att mäta och följa upp uppdrag ur ett håll-
barhetsperspektiv. Detta ska säkerställa att vi levererar de
mest hållbara lösningarna till våra kunder avseende områdena
klimatpåverkan, klimatanpassning, energianvändning, biolo-
gisk mångfald, material och processer, hälsa och säkerhet,
mänskliga rättigheter och leverantörsutvärderingar. Verktyget
lanserades internt 2024, med ett mer omfattande genomför-
ande som fortsätter under 2025.
Förväntat resultat: Fler Sustainalyzer-projekt och lärdomar
så att vi kan fortsätta utveckla medarbetarstöd och relevanta
milstolpar. Ökat hållbarhetsfokus i alla uppdrag samt ökad
allmän medvetenhet om vår inverkan i uppdragen.
Att arbeta nära vår värdekedja
Rejlers nätverk av leverantörer och partners är oerhört viktigt
för oss, och vi för en proaktiv dialog om ett brett spektrum av
hållbarhetsfrågor med dem. Vi förbättrar vår dialog avseende
utsläpp av växthusgaser och våra nyligen antagna veten-
skapsbaserade mål för att proaktivt göra våra leverantörer
delaktiga, förbättra kvaliteten på utsläppsdata vid inköp som
en del av vår egen utsläppsinventering och driva på föränd-
ringar tillsammans med våra partners. Under 2024 arbetade
en tvärfunktionell fokusgrupp med att stärka och harmonisera
interna processer och verktyg för inköp och utrdering av
leverantörer. Under 2025 kommer vi att utöka detta projekt
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 59
Miljöinformation
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
→ Miljöinformation
Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
till att omfatta mer detaljerade bedömningar av ESG-resultat i
våra leverantörsutvärderingar.
Förväntat resultat: Bättre synlighet och uppföljning med
leverantörer, inklusive dialog om våra nya mål avseende
leverantörsengagemang (se E1-4). En uppsättning kriterier
kopplade till utsläppsdata som ska användas i urvalsprocessen
för leverantörer.
Planer för 2025
De första viktiga åtgärderna kopplade till affärssegmentens
lokala handlingsplaner kommer att införas under 2025,
inklusive åtgärder som uppdatering av policyer, riktlinjer för
resor, förbättrad spårbarhet av leverantörer och inköpsstra-
tegi samt införande av Sustainalyzer. På koncernnivå kommer
Rejlers att fortsätta prioritera klimatrelaterade åtgärder, med
ett starkare ramverk för rapportering nästa år för att säker-
ställa korrekt rapportering av utsläppsminskningar och klimat-
relaterade inverkningar.
TT OCH MÅL
Mål för begränsning av och anpassning till
klimatförändringarna
E1-4
Vi har satt upp klimatrelaterade mål för begränsning av klimat-
förändringar och utsläppsminskning, allt med 2023 som basår.
Dessa mål har fastställts med hjälp av GHG-protokollet och
ramverket för Science Based Targets initiative, och de långsik-
tiga målen är i linje med SBTi:s sektoröverskridande färdplan:
Rejlers har åtagit sig att nå nettonollutsläpp av växthusgaser
i hela värdekedjan till 2050.
l på kort sikt:
Minska de absoluta utsläppen av växthusgaser i scope
1 och 2 med 42% för räkenskapsåret 2030 räknat från
basåret 2023.
Minska utsläppen av växthusgaser i scope 3 från
tjänsteresor med 52% per MSEK mervärde för
räkenskapsåret 2030 räknat från basåret 2023.
77% av Rejlers leverantörer sett till kostnad som
omfattar inköpta varor och tjänster och kapitalvaror ska
ha vetenskapsbaserade mål till räkenskapsåret 2028.
l på lång sikt:
Minska de absoluta utsläppen av växthusgaser i scope
1 och 2 med 90% för räkenskapsåret 2050 räknat från
basåret 2023.
Minska utsläppen av växthusgaser i scope 3 med 97%
per MSEK merrde inom samma tidsram.
För framsteg mot våra mål, se E1-6.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 60
Miljöinformation
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
→ Miljöinformation
Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Energianvändning och energimix
E1-5
Redovisningsprinciper E1-5
Vår rapportering om energiförbrukning bygger huvudsakligen på
regionala energimixar, eftersom detaljerade data per organisations-
enhet inte fanns tillgängliga i hela organisationen för 2024. När
certifikat eller ursprungsgarantier finns tillgängliga med andelar
angivna för respektive energikälla, har dessa utnyttjats för den
aktuella organisationsenheten. När certifikat endast specificerar
fossilfria källor har en 50/50-fördelning mellan kärnkraft och
förnybar energi tillämpats.
Fossila källor
Rejlers energiförbrukning från fossila källor härrör främst från vår
fordonsflotta, inklusive el som används för laddning av elfordon,
samt el- och fjärrvärmeförbrukning relaterad till våra kontor där
fossila källor är en del av den regionala energimixen.
Kärnkraftskällor
Rejlers energiförbrukning från kärnkraftskällor handlar främst om
el- och fjärrvärmeförbrukning kopplat till våra kontor. Laddning
av elfordon där kärnkraftskällor ingår i den regionala energimixen
ingår också.
Förnybara källor
Rejlers förnybara energiförbrukning är förknippad med el- och
fjärrvärmeförbrukning på våra kontor. Laddning av elfordon där
förnybara källor ingår i den regionala energimixen ingår också.
Energianvändning och energimix
Energianvändning och energimix 2024
Fossil energiförbrukning 2 319,5 MWh
Andel fossila källor i den totala energiförbrukningen 24,4%
Förbrukning från kärnkraftskällor 1 442,8 MWh
Andel av förbrukningen från kärnkraftskällor i den
totala energiförbrukningen
15,2%
Förbrukning av köpt eller förvärvad el, värme, ånga och
kylning från förnybara källor
5 743,3 MWh
Andel förnybara källor i den totala energiförbrukningen 60,4%
Total energiförbrukning 9 505,7 MWh
Genom 2024 års rapporteringsarbete för ESRS-anpassning är
det första gången vi konsoliderar siffror om energiförbrukning
och energimix separat från våra beräkningar av växthusgaser
och tillhörande utsläppsfaktorer. När vi genomför åtgärder från
våra klimatåtgärdsplaner i linje med våra vetenskapsbaserade
l strävar vi efter att öka andelen förnybara källor gradvis
(läs mer i E1-3 och E1-4).
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 61
Miljöinformation
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
→ Miljöinformation
Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Bruttoväxthusgasutsläpp inom scope 1, 2, 3 och totala växthusgasutsläpp
E1-6
Utsläpp av växthusgaser uppdelade efter scope 1 och 2 och väsentliga scope 3-kategorier (E1-4 och E1-6)
Basår och
jämförelse
(2023) 2024 % N / N-1 2030 2050
Årligt %
mål /
Basår
Scope 1
Utsläpp av
växthusgaser
Bruttoutsläpp av växthusgaser scope 1 (tCO
2
eq) 250,9 316,1 20,6% 145,4 25,1 –6,0%
Scope 2
Utsläpp av
växthusgaser
Bruttoväxthusgasutsläpp scope 2 (tCO
2
eq, platsbaserat) 460,7 554,8 17,0%
Bruttoväxthusgasutsläpp scope 2 (tCO
2
eq, marknadsbaserat) 656,3 703,9 6,8% 380,7 65,4 –6,0%
Väsentliga
utsläpp av
växthusgaser
i scope 3
Totala indirekta bruttoutsläpp av växthusgaser scope 3 (tCO
2
eq) 16251,1 17448,6 6,9% 973,0
1)
–3,5 %
1)
1. Inköpta varor och tjänster 10851 11891,9 8,8%
2. Kapitalvaror 448,6 703,6 36,2%
3. Bränsle- och energirelaterade aktiviteter
(som inte ingår i scope 1 eller scope 2)
168,7 227,0 25,7%
5. Avfall som genereras i verksamheten 0,8 1,1 29,5%
6. Tjänsteresor 2575,5 2614,6 1,5% 2467,3
1)
–0,6 %
1)
7. Arbetspendling 2206,5 2010,3 –9,8%
Totala utsläpp
av växthusgaser
Totala utsläpp av växthusgaser (platsbaserat) (tCO
2
eq) 16962,7 18319,5 7,4%
Totala utsläpp av växthusgaser (marknadsbaserat) (tCO
2
eq) 17158,3 18468,6 7,1% 1063,5
1)
–3,7 %
1)
1) Det absoluta målvärdet för 2030 är en uppskattning baserad på tillväxtprognosen i mervärde fram till 2030 och målintensiteten. Det absoluta målvärdet för 2050 uppskattas baserat på samma tillväxtprognos fram
till 2030, förutsatt att mervärdesnivån förblir stabil fram till 2050. Eftersom vi inte har en fullständig affärsstrategi med en prognos som sträcker sig till 2050, bör den absoluta reduktionsnivån på lång sikt betraktas
som ett väsentligt antagande. Se följande tabeller för framsteg mot intensitetsmålen.
Sedan 2020 har Rejlers rapporterat växthusgasutsläpp från
scope 1, 2 och 3 baserat på GHG-protokollet, samtidigt som
vi successivt förbättrat metodiken, datakvaliteten och omfatt-
ningen. Som förberedelse för våra nu validerade vetenskaps-
baserade mål under 2024 har vi vidtagit ytterligare åtgärder för
att förbättra vår rapportering. I år redovisar vi hela scope 1, 2
och 3 med 2023 som basår för våra nya mål. Eftersom redovis-
ning av växthusgasutsläpp är en iterativ process strävar vi efter
kontinuerlig förbättring och transparens.
Som framgår av tabellen ovan har våra totala utsläpp ökat
med 7,1% (marknadsbaserat) sedan 2023. Tabellen presente-
rar också resultaten i förhållande till absoluta utsläppsvärden
för varje scope och kategori för våra målår. Eftersom 2024 var
året då vi introducerade våra nya vetenskapsbaserade mål och
handlingsplaner, förväntar vi oss att se resultat av våra första
interna åtgärder under 2025.
Scope 1: Ökningen av utsläpp i scope 1 avser främst interna
systemförändringar för förbättrad datakvalitet och omfattning
inom delar av vår fordonsflotta. Utsläppsfaktorerna för fossilt
bränsledrivna bilar har också ökat under 2024.
Scope 2: Ökningen av utsläppen i scope 2 härrör främst från
bättre datatillgänglighet och beräkningar av inköpt kyla för de
relevanta kontorsenheterna. Utsläppen från både inköpt el och
uppvärmning har minskat sedan förra året.
Scope 3: Eftersom en stor del av scope 3-inventeringen
är kostnadsbaserad innebär ökade inköp under 2024 natur-
ligt också ökade utsläpp i dessa beräkningar. Vårt mål är att
övergå från rena kostnadsbaserade beräkningsmetoder för
att säkerställa transparens när det gäller reduktionsåtgärder.
Utsläpp av växthusgaser per nettoomsättning
Metrisk 2023 2024
Totala utsläpp av växthusgaser (platsbaserat) per
nettoomsättning (tCO
2
eq/MSEK)
4,1 4,1
Totala utsläpp av växthusgaser (marknadsbaserat)
per nettoomsättning (tCO
2
eq/MSEK)
4,2 4,2
Utsläppen från tjänsteresor ökade med 1,5%, enligt förvän-
tan på grund av vår organiska tillväxt, medan pendling av
anställda har minskat med 9,8 % på grund av nya medarbetare
främst i segment med mindre utsläppsintensiva pendlings-
alternativ baserat på pendlingsundersökningen från 2023.
Se mer information om metodik och datakällornas kvalitet i
Redovisningsprinciper.
Utsläppsintensiteten per nettoomsättning är densamma som
för 2023.
Utsläpp av växthusgaser per mervärde
Kort sikt Lång sikt
Metrisk 2023 2024 Målår 2030 Målår 2050
Scope 3.6 Utsläpp
av växthusgaser från
tjänsteresor per mervärde
(tCO
2
eq/MSEK)
0,8 0,8 0,4
Totala utsläpp av
växthusgaser i scope 3 per
mervärde (tCO
2
eq/MSEK)
5,2 5,2 0,2
Tabellen ovan visar våra tjänstereserelaterade utsläpp i scope
3.6 och våra totala utsläpp i scope 3 per MSEK mervärde,
med hjälp av GEVA-metodiken (EBITDA + personalkostnader).
Intensiteterna både för vårt kortsiktiga mål och nettonollmålet
utföll likvärdigt som för 2023.
Leverantörsengagemang
Metrisk 2023 2024 Målår 2028
Leverantörer sett till kostnad som
täcker kategori 3.1 och 3.2 med
vetenskapsbaserade mål (%)
10 9 77
Ovanstående tabell visar procentandelen av Rejlers leveran-
törer sett till kostnad av inköpta varor och tjänster och kapi-
talvaror med vetenskapsbaserade mål. I år har vi förbättrat
inventeringen av leverantörer för att bättre anpassa oss till
beräkningarna för kategorierna 3.1 och 3.2. Andelen för vår
omfattning 2024 är 9 %.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 62
Miljöinformation
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
→ Miljöinformation
Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Redovisningsprinciper E1-6
Våra beräkningar av växthusgaser följer kraven och vägledningen i
GHG-protokollet (GHG Protocol Corporate Standard). Under 2024
slutförde vi vår inventering av växthusgasutsläpp i scope 3 och lade
till fem nya kategorier för att täcka hela Rejlers utsläppsomfattning.
Denna inventering fungerar som utgångspunkt för våra nya validerade
vetenskapsbaserade mål. Som ett resultat av detta rapporterar vi hela
inventeringen för 2024 och återger vårt basår för 2023, inklusive vissa
metodförbättringar. Rapporteringens omfattning ligger i linje med kon-
cernens strategi för finansiell konsolidering, inklusive dotterbolag.
Vårt mål är att ständigt förbättra kvaliteten på våra data och vår
metodik. Vi strävar efter att övergå från kostnadsbaserade tillvägagångs-
sätt till mer specifika leverantörsbaserade eller genomsnittsbaserade
metoder, och prioriterar våra största utsläppskategorier när vi förfinar
vår metodik över tid.
Scope 1: Direkta utsläpp av växthusgaser
Vår rapporterade scope 1 inkluderar utsläpp av växthusgaser som
härrör från Rejlers företagsfordon (mobil förbränning) och användning
av köldmedier på våra kontor (flyktiga utsläpp). Data samlas in genom
fastighetsförvaltare och för företagsfordon genom interna loggsystem.
Utsläppsfaktorer från DEFRA (2024) och Trafikverket (2022) används.
Scope 2: Indirekta utsläpp av växthusgaser
Rejlers scope 2 avser utsläpp av växthusgaser från inköpt el (inklusive
laddning av elfordon), uppvärmning och kylning. Uppgifter om konsum-
tion samlas in antingen via fastighetsförvaltare, energileverantörsportaler
eller fakturor. Vi använder AIB-faktorer (2024) för både marknads- och
platsbaserade elberäkningar i Sverige, Finland och Norge, och justerar
för urpsrungsgarantier eller certifikat i vår marknadsbaserade rapporte-
ring för att fånga upp inköp av förnybar energi. För underenheten i Abu
Dhabi i det finska segmentet tillhandahåller IEA (2024) nationella ut-
släppsfaktorer. För uppvärmning och kylning används Energiföretagens
(2023) utsläppsfaktorer i Sverige, med nationella medelvärden i Norge
och Finland och globala medelvärden för Abu Dhabi.
Som förberedelse för ESRS-linjering har vi sedan 2023 uppdaterat
vår metodik och relevanta utsläppsfaktorer avseende beräkningar från
elförbrukning av elfordon för att harmonisera med lokala elmarknader is-
tället för ett genomsnitt baserat på körda kilometer. Vi har också i större
utsträckning introducerat marknads- och platsbaserade utsläppsfaktorer
för el och uppvärmning. De rapporterade utsläppen för 2024 är i linje
med denna metod och scope 2-utsläppen från 2023 är därför omräkna-
de i årets rapport.
Scope 3 Indirekta utsläpp av växthusgaser
Rejlers scope 3-inventering bygger på den granskning som slutfördes
2024 och omfattar indirekta utsläpp av växthusgaser som tillskrivs
våra inköpta varor och tjänster, kapitalvaror, bränsle- och energirela-
terade aktiviteter, avfall som genereras i verksamheten, tjänsteresor
och arbetspendling.
Kategori 3.1 Inköpta varor och tjänster
Utsläpp av växthusgaser som härrör från Rejlers inköp av varor
och tjänster. På grund av nuvarande datatillgänglighet är metoden
kostnadsbaserad och använder en kartläggning till Exiobase (2019)
med aggregerade sektorer och deras respektive utsläppsfaktorer.
Kategori 3.2 Kapitalvaror
Utsläpp av växthusgaser förknippade med Rejlers tillgångar i fastigheter,
anläggningar och utrustning samt immateriella tillgångar främst relate-
rade till investeringar i IT-utveckling. På grund av aktuell datatillgång är
metoden kostnadsbaserad och använder en kartläggning till Exiobase
(2019) med aggregerade sektorer och deras respektive utsläppsfaktorer.
Kategori 3.3 Bränsle- och energirelaterade aktiviteter
Utsläpp av växthusgaser i samband med bränsle- och energirelaterade
aktiviteter som inte redovisas i scope 1 och 2. Beräkningarna bygger
på förbrukning i scope 1 och 2 med genomsnittliga utsläppsfaktorer
främst från DEFRA (2024), AIB (2024), IEA (2024) och Trafikverket
(2022; 2023).
Kategori 3.5 Avfall som genereras i verksamheten
Utsläpp av växthusgaser som härrör från forsling och behandling av av-
fall inom Rejlers verksamhet. På grund av datatillgänglighet extrapoleras
data för närvarande med hjälp av avfallsmedelvärden från koncernens
huvudkontor baserat på antalet anställda i alla segment. Utsläppsfakto-
rer för DEFRA (2024) används för beräkningarna.
Kategori 3.6 Tjänsteresor
Utsläpp av växthusgaser i samband med Rejlers tjänsteresor över hela
koncernen. Beräkningarna använder blandade metoder med leverantörs-
specifika eller avståndsbaserade data där så är möjligt, och kostnadsba-
serade metoder vid behov. Data samlas in från resebyråer, upphandlade
reseleverantörer och system för utläggsrapportering. Milersättnings-
rapportering används för privata bilresor. För vissa utläggsuppgifter där
informationen om resesätt är begränsad i våra nuvarande system, har
vi utgått från en blandning av resesätt baserat på våra tillgängliga data
som en uppskattning. Majoriteten av utsläppsfaktorerna kommer från
DEFRA (2024), AIB (2024) och Trafikverket (2023), kompletterat med
olika medelvärden för kostnadsbaserade beräkningar.
För potentiella dataöverlapp gäller försiktighetsprincipen och det högsta
beloppet väljs och kontrolleras för att undvika dubbelräkning. När det
gäller 2023 års metod upptäcktes vissa fall av dubbelräkning i de
historiska beräkningarna under datainsamlingen 2024. Detta har jus-
terats genom omräkning av 2023 års scope 3-siffror för att säkerställa
fortsatt jämförbarhet.
Kategori 3.7 Arbetspendling
Utsläpp av växthusgaser relaterade till våra anställdas pendling till och
från våra kontor. Baserat på en pendlingsundersökning som genom-
fördes under hösten 2023 med en svarsfrekvens på 50 % av koncer-
nens medarbetare, uppskattas och aggregeras data baserat på antalet
anställda för 2024 och beräknas med användning av genomsnittliga
avståndsbaserade utsläppsfaktorer.
Utsläpp av växthusgaser per nettoomsättning
Intensiteten av växthusgasutsläpp per nettoomsättning beräknas baserat
på total scope 1, scope 2 plats- respektive marknadsbaserat och totala
scope 3-utsläpp, dividerat med våra nettoomsättning i SEK (se finansiel-
la noter 5 och 6).
Observera att våra intensitetsbaserade vetenskapsbaserade mål för
scope 3 är relativa till mervärde (EBITDA + personalkostnader). Se E1-4
och E1-6 för ytterligare information.
Scope 3-datakällor
För kategorierna 3.1 och 3.2 bygger beräkningarna på kostnader.
Kategori 3.3 bygger på primära uppgifter om energiförbrukning från
scope 1 och 2. Kategori 3.5 bygger på sekundära genomsnittsdata från
vårt huvudkontor och används för att uppskatta data för hela vår organi-
sation. Kategori 3.6 är en blandning mellan både primära och sekundära
data, beroende på om indata är leverantörsspecifika eller kostnads- eller
avståndsbaserade från data inom våra system. Slutligen bygger kategori
3.7 på sekundära indata från 2023 års medarbetarundersökning, aggre-
gerad med 2024 års antal anställda som en uppskattning.
Eftersom 2024 är det första året vi har tagit fram en fullständig invente-
ring förutom basårsberäkningarna för 2023, förväntar vi oss att förbättra
dataspecificiteten och kvaliteten när vi utvecklar våra system för insam-
ling och beräkning ytterligare.
Trender för datakvalitet (%), scope 3
Serie Primär Sekundär
2024 10,6% 89,4%
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 63
Miljöinformation
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
→ Miljöinformation
Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Växthusgasupptag och begränsningsprojekt
för växthusgaser som finansieras genom
koldioxidkrediter
E1-7
Som en del av våra planer för att minska koldioxidutsläppen så
att vi kan uppnå målen för 2050 överväger Rejlers att investera
i teknik för avskiljning och lagring av koldioxid (CCS) i syfte att
fånga upp utsläpp direkt från våra anläggningar eller andra
utsläppsintensiva processer. Detta säkerställer att de tas bort
permanent genom säker geologisk lagring. Rejlers kommer
också att utforska naturbaserade lösningar som beskogning
och återplantering av skog för att förbättra koldioxidbindningen
och främja den biologiska mångfalden. Dessa initiativ syftar till
att kompensera för eventuella återstående utsläpp inom Rejlers
växthusgasinventering som inte kan elimineras på annat sätt.
Rejlers har inte tidigare genomfört några projekt för att
avskilja eller begränsaxthusgaser genom koldioxidkrediter.
Efter valideringen av våra vetenskapsbaserade mål förfinar
vi vår plan för nettonoll ytterligare och undersöker hur bästa
praxis inom CCS-teknik och naturbaserade lösningar ska
tillämpas för att hantera framtida kvarvarande utsläpp. Med
tanke på den långa tidsramen (nettonoll år 2050) ligger fokus
inledningsvis på de direkta aktiviteter för utsläppsminskning
som krävs för att uppnå målen på kort och lång sikt.
Direkta utsläppsreduktioner kommer att prioriteras och
eventuella kvarvarande utsläpp ska neutraliseras i enlighet
med SBTi-kriterierna innan nettonollstatus uppnås.
Intern koldioxidprissättning
E1-8
Under 2024 har våra affärssegment fokuserat på att godkänna
landsspecifika milstolpar för vetenskapsbaserade mål på kort
sikt, tillsammans med motsvarande åtgärder. Detta arbete
kommer att accelereras under 2025, inklusive en grundlig
utvärdering av nuvarande planer och deras effektivitet.
Även om det för närvarande inte finns något internt prissätt-
ningssystem för koldioxid, undersöker vi aktivt dess potential
som ett framtida verktyg för att förbättra beslutsfattandet och
stimulera anpassningen till våra policyer och våra klimatmål.
Inget koncernövergripande beslut har ännu fattats om tids-
planen eller omfattningen för ett sådant genomförande.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 64
Miljöinformation
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
→ Miljöinformation
Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
INVERKNINGAR, RISKER OCH MÖJLIGHETER
Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter och
deras förhållande till strategi och affärsmodell
Resursanvändning och cirkulär ekonomi har länge varit viktigt
för oss. Nu formaliserar vi dem som ett väsentligt ämne för
rapportering, och de fortsätter de att vara centrala för vår
strategi. Det här området innefattar både negativa och positiva
inverkningar samt risker och möjligheter för Rejlers. Vi foku-
serar på att förbättra resurseffektiviteten och minska avfallet,
stödja våra miljömål och skapa förbättringar i verksamheten.
r vi integrerar principerna för den cirkulära ekonomin
ytterligare strävar vi efter att förbättra hållbarheten i hela vår
affärsmodell. Se IRO-1 för mer information om vår process
för väsentlighetsbedömning.
E5 RESURSANVÄNDNING OCH CIRKULÄR EKONOMI
I Rejlers fokusområden industriomvandling och framtidssäkring av samhällen är resurs-
användning och cirkularitet avgörande för att driva övergången till en resurseffektiv,
cirkulär industri. Dessa principer stöder övergången till mer hållbara metoder och spelar
en viktig roll för att forma framtiden för både industri och samhällen.
Plats i
värdekedjan Tidshorisont
E5 Resursanvändning och cirkulär ekonomi
Uppströms
Egen verksamhet
Nedströms
Kort sikt
Medellång sikt
Lång sikt
Resursinflöden, inklusive resursanvändning
Beroende av resurser under produktion och implementering – Rejlers strävar efter att främja hållbarhet
och resurseffektivitet, men verksamheten som är kopplad till våra tjänster är fortfarande beroende av
resursförbrukning, och då specifikt icke-förnybara resurser.
Negativ
inverkan
Engagemang för den cirkulära ekonomin – Rejlers kan bidra till en mer hållbar och effektiv användning av
resurser som prioriterar resursoptimering, avfallsminskning och främjande av mer hållbara metoder i våra
kunduppdrag. Dessutom kan vi undvika produkter som innehåller hälso- och miljöskadliga ämnen.
Positiv
inverkan
Kundstöd – Ett ökat fokus på och engagemang för att anskaffa hållbara material och bidra till en cirkulär
ekonomi kan ge Rejlers möjlighet att tillhandahålla kompetens och stöd till kunder inom olika branscher,
särskilt inom byggnader, industri och infrastruktur.
Möjligheter
Otillräcklig kunskap om branschutveckling – Att byta och utveckla nya material, metoder och processer kan
utgöra en risk för Rejlers om det inte finns tillräcklig kunskap om utvecklingen.
Risk
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 65
Miljöinformation
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
→ Miljöinformation
Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
HANTERING AV INVERKNINGAR,
RISKER OCH MÖJLIGHETER
Policyer för resursanvändning och cirkulär ekonomi
E5-1
r miljöpolicy har uppdaterats efter granskningen av vår
dubbla väsentlighetsbedömning som genomfördes tidigare i
år. Uppdateringarna återspeglar ett starkare fokus på resur-
sanvändning och principer för cirkulär ekonomi. Detta gäller
rskilt i våra kunduppdrag, där vi har vår viktigaste inverkan.
Policyn betonar metoder som materialval, avfallsminskning och
ansvarsfull anskaffning av nya och förnybara material. Genom
att integrera principer för cirkulär ekonomi säkerställer vi att
våra projekt fokuserar på att minimera avfall, optimera resurs-
effektivitet och stödja hållbara materialcykler. Mer information
om interna policyprocesser finns i GOV-1/2.
Åtgärder och resurser för resursanvändning
och cirkulär ekonomi
E5-2
Vårt projektanalysverktyg Sustainalyzer gör det möjligt för oss
att identifiera lösningar och åtgärder som ökar hållbarhets-
aspekterna i våra kunduppdrag, inklusive resursanvändning
och cirkularitet. Under 2024 har koncernövergripande mål för
implementering och användning fastställts.
För att säkerställa ytterligare framsteg har vi åtagit oss att
utveckla och genomföra åtgärdsplaner med fokus på resurs-
användning och den cirkulära ekonomin, och integrera dessa i
vårt övergripande hållbarhetsstrategiarbete 2025.
MÅTT
OCH MÅL
Mål för resursanvändning och cirkulär ekonomi
E5-3
Vårt mål att implementera vårt analysverktyg Sustainalyzer i
alla projekt som överstiger 1 miljon SEK till 2030 omfattar flera
hållbarhetsaspekter, inklusive resursanvändning och cirkularitet.
Genom att använda detta verktyg kommer datainsamling rela-
terad till cirkularitet att stödjas i våra projekt. Detta kommer att
användas vid fastställandet av mål inom detta område.
Att fastställa relevanta och mätbara mål för resursanvänd-
ning, specifikt inom ramen för en cirkulär ekonomi, är en viktig
prioritet för oss och är integrerat i våra planer för 2025.
Resursinflöden
E5-4
Som konsultföretag är resursinflödena som hör samman med
vår verksamhet främst kopplade till våra kunduppdrag, vilket
gör att rapportering av inflöden är beroende av våra kunders
aktiviteter. På grund av nuvarande begränsningar kan vi inte
rapportera om detta i sin helhet i vår rapport för 2024, men
vi har åtagit oss att ytterligare undersöka och utveckla detta
område, inklusive tolkningar som rör våra identifierade väsent-
liga inverkningar, risker och möjligheter.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 66
Miljöinformation
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
→ Miljöinformation
Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Plats i
värdekedjan Tidshorisont
S1 Den egna arbetskraften
Uppströms
Egen verksamhet
Nedströms
Kort sikt
Medellång sikt
Lång sikt
Arbetsvillkor
Hälsa och säkerhet på arbetsplatsenRejlers anställda kan utsättas för hälso- och säkerhetsrisker, inklusive
fysiska risker, vid besök och arbete på plats vid projektanläggningar, till exempel aktiva byggzoner, projekt
för förnybar energi och utveckling av infrastruktur.
Negativ
inverkan
Hälso- och säkerhetsrisker på kontoret – Hälso- och säkerhetsrisker på kontoret och under hybridarbete kan
omfatta icke-ergonomisk arbetsmiljö, stress eller bristande balans mellan arbete och privatliv.
Negativ
inverkan
Sysselsättningsmöjligheter – Rejlers har en positiv inverkan genom att skapa sysselsättningsmöjligheter via
organisk tillväxt och genom att öppna lokala kontor.
Positiv
inverkan
Skapa goda arbetsvillkor – Rejlers har en positiv inverkan genom att skapa goda arbetsvillkor och bidra till
god fysisk och psykisk hälsa, bland annat genom en flexibel arbetsplats och olika personalförmåner.
Positiv
inverkan
Otillräcklig hantering av arbetsvillkoren – Potentiell otillräcklig hantering av arbetsvillkoren kan utgöra en
risk för att behålla anställda samt försämra varumärkesprofileringen som arbetsgivare och förmågan att
attrahera rätt kompetenser. Dessutom kan det medföra hälso- och säkerhetsrisker.
Risk
Likabehandling och möjligheter för alla
Diskriminering – Risk för diskriminering av Rejlers anställda i vår egen verksamhet och vid projekt på plats
hos kunden, inklusive omedvetna fördomar vid rekrytering och intern karriärutveckling.
Negativ
inverkan
Kompetensutveckling – Rejlers har en positiv inverkan på kompetensutveckling och utbildning genom t.ex.
Rejlers interna utbildningsplattformar.
Positiv
inverkan
Brist på nödvändig kompetens – Branscher som utvecklas kan i kombination med striktare anställningslagar
göra det svårare att förvärva talanger. Dessutom ökar risken för förlorad kompetens, högre kostnader och
minskade intäkter till följd av ineffektivitet och missnöjda kunder.
Risk
INVERKNINGAR, RISKER
OCH MÖJLIGHETER
Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter och
deras förhållande till strategi och affärsmodell
S1 SBM-3
Som konsultföretag har våra medarbetare alltid hög prioritet.
Vår dubbla väsentlighetsbedömning identifierade arbetsför-
hållanden samt likabehandling och möjligheter för alla som
väsentliga områden, både ur inverkansperspektiv och ekono-
miskt perspektiv. För att stödja vår fortsatta tillväxt fokuserar
vi på att behålla befintliga medarbetare och attrahera nya
talanger. En mångsidig och inkluderande arbetsplats gör inte
bara Rejlers till en mer attraktiv arbetsgivare, utan främjar även
innovativa team och lösningar som i slutändan gynnar våra
kunder. Detta leder till ökad lönsamhet. Vi är fast beslutna att
förbättra jämställdhet och inkludering som ett löpande arbete.
På Rejlers prioriterar vi också att skapa en sund arbetsmiljö
som stödjer både det fysiska och mentala välbefinnandet
hos våra medarbetare, eftersom hållbarhet börjar med oss.
Se IRO-1 för mer ingående information om vår process för
väsentlighetsbedömning.
nniskor är kärnan i vår verksamhet. Vi vill skapa en säker och inspirerande
arbetsplats där kontinuerligt lärande, utveckling och tillväxt är centrala för vår
vision. Med hjälp av vår vision Home of the Learning Minds har vi åtagit oss att
skapa en säker och stöttande miljö där våra anställda kan utvecklas.
INFORMATION OM SAMHÄLLSANSVAR
S1 DEN EGNA ARBETSKRAFTEN
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 67
Information om samhällsansvar
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
Miljöinformation
→ Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
HANTERING AV INVERKNINGAR, RISKER OCH MÖJLIGHETER
Policyer för den egna arbetskraften
S1-1
Våra policyer spelar en viktig roll för att forma hur vi stöttar och
stärker våra anställda och skapar en miljö där de kan utveck-
las. De vägleder oss också i arbetet med att skapa en arbets-
plats som prioriterar kontinuerlig utveckling, välmående och
inkludering för alla. Rejlers policyer är förenliga med relevanta
internationellt erkända ramverk som FN:s deklaration om de
nskliga rättigheterna och FN:s Global Compact, och följer
den norska öppenhetslagen, som kräver tillbörlig aktsamhet
när det gäller mänskliga rättigheter och arbetsförhållanden.
Mänskliga rättigheter
r uppförandekod fastslår förväntningarna på vårt beteende
både inom företaget och i vår samverkan med externa aktörer.
Rejlers är medlem i FN:s Global Compact och respekterar de
tio principerna för mänskliga rättigheter, inklusive arbetsrätts-
liga frågor som föreningsfrihet och förbud mot tvångsarbete,
slaveri, barnarbete och människohandel. Anställda och alla
som agerar på uppdrag av Rejlers måste hålla sig informerade
om kundkraven samt följa tillämpliga lagar och vår uppfö-
randekod. Vi förntar oss också att våra affärspartners ska
upprätthålla samma etiska standarder.
r policy för affärsetik återspeglar vårt engagemang för
etiskt ansvar inom organisationen och leveranskedjan. Vi har
nolltolerans mot mutor, korruption, otillbörlig marknadspåver-
kan och skatteflykt. Vi avvisar förfalskade produkter, respekte-
rar immateriella rättigheter, upprätthåller mänskliga rättigheter
och följer internationella standarder som FN:s deklaration om
de mänskliga rättigheterna.
Säker och hälsosam arbetsplats
r policy för hälsa och säkerhet på arbetsplatsen beskri-
ver Rejlers åtagande att ständigt förbättra arbetsvillkoren
för anställda, samt för dotterbolag, samarbetspartners och
leverantörer som arbetar i Rejlers regi. Den slår fast vikten av
att alla anställda kommer hem friska och med både mental
och fysisk energi kvar efter arbetsdagen. Policyn omfattar
förebyggande av olyckor på arbetsplatsen och ledningssystem
för förebyggande.
Vår uppförandekod fastställer också våra prioriteringar för
en hälsosam, trygg och säker arbetsplats, och vi inser att
god ledning och ett starkt samarbete mellan arbetsgivare och
anställda är avgörande för att främja positiva arbetsrelationer
och kontinuerligt förbättra välmåendet och säkerheten för alla
anställda, inklusive utsatta grupper.
r policy för resor och möten beskriver Rejlers syn på tjäns-
teresor och ska underlätta för de anställda att välja mötessätt,
transporter och boende som så långt det är möjligt bidrar till
Rejlers övergripande mål och policyer när det gäller hälsa och
kerhet samt miljömässig hållbarhet.
Inkluderande arbetsplats
r policy för att motverka diskriminering fastställer vårt
åtagande att inkludera och säkerställa lika värde och rättvis
behandling för alla, särskilt för grupper med högre risk för
rbarhet. Detta åtagande gäller rekrytering, utformning av
arbetsplatsen, kontinuerlig fortbildning och ledningsbeslut,
oavsett kön, sexuell läggning, könsidentitet, etnisk tillhörighet,
religion, funktionshinder eller ålder. Cheferna ansvarar för att
upprätthålla denna policy i syfte att förhindra diskriminering
och stödja en inkluderande arbetsmiljö.
Alla Rejlers anställda informeras om policyerna under sin
introduktion och förväntas hålla sig uppdaterade om aktuella
krav. Ledningen ansvarar för att säkerställa att policyerna
framförs, förstås och följs. Misstänkta eller faktiska överträdel-
ser måste rapporteras till ledningen eller via visselblåsarfunk-
tionen. Läs mer om vår visselblåsarfunktion under S1-3.
Ytterligare information om interna policyprocesser finns i
GOV-1/2.
ENGAGEMANG MED VÅR ARBETSSTYRKA
Rutiner för kontakter med den egna arbetskraften
och deras arbetstagarrepresentanter angående
inverkningar
S1-2
Rejlers strävar efter att delta i möten med hälso- och säker-
hetsrepresentanter och fackliga representanter minst en
ng var tredje månad, med ytterligare möten planerade
efter behov. Dessa möten syftar till deltagande, samråd och
informationsutbyte.
Vi mäter medarbetarnas nöjdhet genom veckovisa pulsun-
dersökningar med återkommande frågor, så att vi kan följa upp
den övergripande stämningen inom organisationen. Resultaten
analyseras efter division, affärsområde, team och ort för att
identifiera trender, hantera problem och lära av positiva för-
hållanden. Två gånger om året ska anställda och chefer hålla
medarbetarsamtal för att diskutera prestationer, sätta upp mål
och identifiera möjligheter för lärande och utveckling.
Vi deltar aktivt i det fackliga samarbetet inom de affärs-
segment som omfattas av kollektivavtal genom löpande kom-
munikation och samverkan. Syftet är att ta itu med de anställ-
das problem och säkerställa ömsesidig förståelse mellan facket
och ledningen.
Chefen för funktionen People & Culture ansvarar för att
aktiviteter kring engagemang genomförs och följs upp i varje
affärssegment.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 68
Information om samhällsansvar
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
Miljöinformation
→ Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Rutiner för att gottgöra för negativa inverkningar
och kanaler genom vilka den egna arbetskraften
kan uppmärksamma problem
S1-3
Förutom att upprätthålla en kontinuerlig dialog med anställda
genom veckovisa pulsundersökningar, utvärderingar av presta-
tionen och öppna diskussioner mellan medarbetare och chefer,
informerar och uppmuntrar vi aktivt medarbetare att ta upp
problem, antingen genom vår visselblåsarprocess, de vecko-
visa pulsundersökningarna eller direkt med funktionen People
& Culture. Vi anser att det är viktigt att våra medarbetare
känner att de kan rapportera eventuella oegentligheter. Dessa
kanaler är utformade för att främja en öppen och förtroende-
skapande miljö, så att medarbetarna kan känna sig trygga med
att uttrycka sina frågor och tankar. Genom dessa arbetssätt
förstärker vi vårt engagemang för etiskt uppförande och främ-
jar en sttande arbetsplats.
Visselblåsning
Vår visselblåsarprocess, som helt och hållet hanteras av en
tredje part, gör det möjligt för anställda att ta upp problem
konfidentiellt och följer säkerhetsstandarder som säkerställer
visselblåsarens anonymitet.
Genom visselblåsningssystemet kan alla Rejlers anställda
anonymt och säkert rapportera information om överträdelser av
lagar, etik, moral eller företagspolicyer. Förutsatt att visselblå-
sarna inte är inblandade i brottslig aktivitet, kommer de inte att
drabbas av negativa konsekvenser för att de tar upp problem.
Ärenderegistrering och löpande dialog sköts genom ett säkert
tredjepartssystem och anmälningar hanteras i samråd med
Rejlers visselblåsningskommitté, som inkluderar kommuni-
kationschefen, HR-representanter och en medlem av Rejlers
styrelse. Se även G1-1 för mer information om vår visselblåsar-
process och system.
Pulsundersökningar och förbättringssystem
Våra veckovisa pulsundersökningar för medarbetare
samlar in synpunkter på ämnen som ledning, ledarskap,
inkludering, eNPS (employee Net Promoter Score) och annat.
Undersökningen fungerar också som ett verktyg för dialog,
som uppmuntrar medarbetare att dela med sig av synpunk-
ter, anmälningar, problem och feedback till chefer och HR.
Alla kommentarer och nyckeltal följs upp och utgör grund
för vilka åtgärder som ska vidtas för att förbättra medar-
betarnas nöjdhet och arbetsmiljö, hantera problem samt
förbättra ledarskapet.
Vi uppmuntrar också våra medarbetare att lämna in avvikel-
ser och observationer genom vårt förbättringssystem Let Us
Learn, en kanal som används för att rapportera avvikelser, lyfta
fram god praxis och dela med oss av idéer för förbättringar i
vår organisation.
Information om våra processer och kanaler för att ta upp pro-
blem och hur man använder dem ingår i introduktionen av ny
personal och finns även på vårt intranät. Några av våra interna
kurser, till exempel antikorruptionskursen, innehåller informa-
tion om vår visselblåsarfunktion och är från och med 2024
obligatoriska i både Sverige och Finland. Abu Dhabi och Norge
förväntas introducera sina motsvarigheter under 2025.
VIDTA ÅTGÄRDER
Åtgärder avseende väsentliga
inverkningar för den egna arbetskraften
S1-4
För att säkerställa en säker och hälsosam arbetsmiljö för
Rejlers anställda har vi certifierat majoriteten av all verksamhet
inom företaget i enlighet med enligt den internationella arbets-
miljöstandarden ISO 45001. Vår ansökan om medlemskap i
FN:s Global Compact lämnades in och godkändes 2024. Under
nga år har vi följt dess principer, och nu formaliseras vårt
åtagande med medlemsskap i detta globala ramverk.
Vi arbetar med många lokala initiativ som syftar till att främja
välmående och skapa en positiv inverkan för våra medarbetare.
Dessa inkluderar ofta friskvårdsprogram, lokala nätverk och
liknande aktiviteter. Vi mäter de anställdas engagemang och
nöjdhet varje vecka, med målet att omedelbart upptäcka om
välbefinnandet minskar, så att vi kan vidta snabba åtgärder.
Alla våra aktiviteter är i linje med våra handlingsplaner, vilket
driver framsteg inom områdena välmående medarbetare och
inkluderande arbetsplatser. Alla planer och åtgärder utvärderas
årligen. Utifrån detta fastställs nya handlingsplaner och mål för
det kommande året. Löpande utrderingar av åtgärder och
deras effektivitet genomförs också kontinuerligt genom våra
pulsundersökningar för anställda. Eftersom arbetsprocesserna
och behoven varierar mellan olika affärssegment, planeras och
implementeras även förebyggande åtgärder på olika sätt. Några
av de viktigaste aktiviteterna under 2024 inkluderar, men är inte
begränsade till:
Välmående medarbetare
Arbetsmiljö- och hälsoinitiativ
I Sverige genomfördes återkommande uppdateringar och rutiner
för ledare förtydligades för att skapa en säker och stödjande
arbetsmiljö, inklusive skyltning för mer inkluderande toalett-
utrymmen. Finland har en arbetsmiljökommitté med fokus på
psykisk hälsa och fysisk aktivitet. Anställda erbjuds omfattande
friskvård och aktivt arbete pågår löpande för att minska olyckor. I
Norge tillhandahålls obligatorisk säkerhetsutbildning, utvärderingar
av ergonomin utförs på kontoren och flexibla arbetstider erbjuds för
att minska stress och främja balansen mellan arbete och privatliv.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 69
Information om samhällsansvar
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
Miljöinformation
→ Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Välbefinnande och en stödjande arbetsplats
I Sverige främjas ett stöttande och respektfullt arbetsklimat
med regelbundnaminnelser om antidiskrimineringspolicyn.
Finland har infört nya dialogformat där ledningen svarar på
frågor, samt regelbundna frukostmöten för att stärka gemen-
skapen. I Norge uppdateras förmånspaketen för de anställda
regelbundet och en flexibel arbetsmiljöriktlinje har införts,
inklusive distansarbete.
Inkluderande arbetsplats
Motverka diskriminering och fördomar i
rekrytering och karriärutveckling
Sverige har implementerat riktlinjer för att minska fördomar i
rekryteringen och arbetar med att skapa en mer inkluderande
urvalsprocess. Finland planerar mångfaldsutbildning för ledare
och arbetar för att integrera principer om mångfald i rekry-
teringsprocessen. I Norge införs utbildning om omedvetna
fördomar för HR och ledningen, och revisioner genomförs för
att säkerställa rättvis rekrytering och karriärutveckling.
Främja mångfald och inkludering
I Sverige har chefer uppmanats att bredda rekryteringspoolen
och främja mångfald. Finland anställde sommarpraktikanter
för att utveckla nya talanger och skapa arbetstillfällen. I Norge
har marknadsföringskampanjer utvecklats för att rekrytera från
olika regioner och demografiska grupper, inklusive vid jobb-
mässor och lokala seminarier.
Kompetensutveckling och inlärningsinitiativ
I Sverige är planen att utöka användningen av matrisbaserade
diskussioner vid medarbetarsamtal och skapa en struktur för
successionsplanering och mentorskap. Finland har lanserat
en ny utbildningsplattform med fokus på ledarskapsutbildning
och regelbundna tillfällen för lärande i syfte att sprida kunskap
om viktiga ämnen. I Norge finns ett strukturerat karriärutveck-
lingsprogram som erbjuder möjligheter till kompetensutveckling
genom utbildningsplattformar.
Rejlers har för närvarande ingen betydande, dedikerad
ngd CapEx/OpEx avsatta till åtgärder avseende arbetskraf-
tens inverkan, risker och möjligheter.
RESULTAT, MÅTT OCH MÅL
Mål för hur väsentliga negativa inverkningar
ska hanteras, positiva inverkningar stärkas och
väsentliga risker och möjligheter hanteras
S1-5
Som en del av vår målsättningsprocess bidrog anställda och
personalrepresentanter aktivt via intervjuer och seminarier,
och identifierade viktiga ämnen som sjukfrånvaro,mställd-
het och de medarbetarnöjdhet. Detta samarbete säkerställer
att våra mål är relevanta och anpassade till medarbetarnas
behov. Inkluderingsmålet bygger på resultat från en undersök-
ning inom samtliga segment som genomfördes i februari 2024.
Undersökningen gav oss en baslinje för vårt löpande arbete med
att skapa inkluderande arbetsplatser framöver.
Välmående medarbetare
Sjukfrånvaro: Sjukfrånvaro på högst 3 procent i hela organi-
sationen, inklusive alla afrssegment och dotterbolag, senast
2025. Målet avser följande policyer:
lsa och säkerhet på arbetsplatsen
Motverka diskriminering
Uppförandekod
Sjukfrånvaro Mål, % 2024 2023 2022 2021 2020
Sverige <3 (till 2025) 3,5 3,3
1)
3,7
1)
3,2
1)
3,3
1)
Finland <2 (till 2025) 2,0 2,5 3,0 2,1 2,0
Norge <2,5 (till 2025) 3,1 2,9 4,0 4,0 n.d.
Koncern <3 (till 2025) 2,9 2,9 3,6 3,1 2,7
1) Data inkluderar inte alla dotterbolag.
Ändringar i beräkningsmetodiken som infördes 2024 har
påverkat data för Norge och koncernen. Se Förändringar i
våra mål och utfallsdata på sida 71 för mer information.
Inkluderande arbetsplats
Kvinnor i organisationen: Minst 25 procent kvinnor i hela
organisationen, inklusive alla affärssegment och dotterbolag,
senast 2025. Målet avser följande policyer:
lsa och säkerhet på arbetsplatsen
Motverka diskriminering
Uppförandekod
Kvinnor i
organisationen, % Mål, % 2024 2023 2022 2021 2020
Sverige >25 (2025) 23,7 23,8 25,6 24,8 20,0
Finland >25 (2025) 20,0 20,2 18,7 18,3 17,6
Norge >25 (2025) 1 7, 9 16,3 13,5 11,4 9,7
Moderbolag >25 (2025) 60,0 60,0 60,0 55,5 55,5
Koncern >25 (2025) 22,1 22,1 22,0 20,1 18,5
Könsfördelning i ledningsgrupper: Minst 40 procents repre-
sentation av båda könen över koncern- och affärssegmentens
ledningsgrupper senast 2025. Målet avser följande policyer:
lsa och säkerhet på arbetsplatsen
Motverka diskriminering
Uppförandekod
Könsfördelning i
ledningsgrupper
Mål, kön med lägst
representation, % Antal 2024 Antal 2023 Antal 2022 Antal 2021 Antal 2020
Segmentens ledningsteam
Sverige >40 (till 2025) 12 50 % kvinnor
50 % män
10 50 % kvinnor
50 % män
9 44 % kvinnor
56 % män
11 45 % kvinnor
55 % män
13 46 % kvinnor
54 % män
Finland >40 (till 2025) 9 44 % kvinnor
56 % män
10 50 % kvinnor
50 % män
10 40 % kvinnor
60 % män
8 25 % kvinnor
75 % män
8 12,5 % kvinnor
87,5 % män
Norge >40 (till 2025) 4 25 % kvinnor
75 % män
4 25 % kvinnor
75 % män
9 22 % kvinnor
78 % män
7 14 % kvinnor
86 % män
7 33 % kvinnor
67 % män
Koncernledning >40 (till 2025) 7 57 % kvinnor
43 % män
7 57 % kvinnor
43 % män
7 57 % kvinnor
43 % män
6 50 % kvinnor
50 % män
6 50 % kvinnor
50 % män
Alla data avrundas till närmaste heltal.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 70
Information om samhällsansvar
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
Miljöinformation
→ Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Inkludering: Uppnå 10/10 poäng på frågor som rör inkludering i
den veckovisa pulsundersökningen för anställda senast 2030.
Indexfrågorna avser respondenternas uppfattning om en
inkluderande arbetskultur, om hänsyn tas till olika perspektiv
och åsikter i beslutsfattandet, om medarbetare ges samma
rättigheter och möjligheter samt företagets insatser för att
främja mångfald, jämlikhet och inkludering. Målet avser
följande policyer:
lsa och säkerhet på arbetsplatsen
Motverka diskriminering
Uppförandekod
Inkludering
1)
Mål, indexpoäng 2024
Sverige 10 (till 2030) 8,2
2)
Finland 10 (till 2030) 7, 3
2)
Norge 10 (till 2030) 7,7
Koncern 10 (till 2030) 7, 8
2)
1) Baserat på frågor som rör inkludering i veckopulsundersökningen för anställda.
2) Data omfattar inte anställda i dotterbolag där veckovisa medarbetarundersökningar ännu inte
implementerats 2024 (Eurocon, Solvina och Helenius i Sverige) samt Rejlers Abu Dhabi i Finland.
Medarbetarnöjdhet: Medarbetarnöjdhet (Employee Net
Promotor Score) på minst 20 (eNPS >20) i hela organisationen,
inklusive alla afrssegment och dotterbolag, till 2025. Målet
avser följande policyer:
lsa och säkerhet på arbetsplatsen
Motverka diskriminering
Uppförandekod
eNPS Mål, poäng 2024 2023 2022
Sverige >20 (till 2025) 39
1)
34
1)
31
1)
Finland >20 (till 2025) –6 5 15
Norge >20 (till 2025) 30 38 31
Koncern >20 (till 2025) 21
1)
24
1)
n.d.
1) Data omfattar inte anställda i dotterbolag i Sverige där veckovisa medarbetarundersökningar ännu
inte implementerats 2024 (Eurocon, Solvina och Helenius).
Lärande: Få en poäng på 10/10 på frågan ”Anser du att du lär
dig nya saker på jobbet?” i den veckovisa pulsundersökningen
för medarbetare, till 2025. Mål avser uppförandekoden och
Rejlers visionHome of the learning minds”.
Känner du att du
lär dig nya saker
på jobbet?
1)
Mål, poäng 2024 2023 2022 2021 2020
Sverige 10 (till 2025) 7, 9
2)
7, 8
2)
7,7
2)
7, 6
2)
7, 2
2)
Finland 10 (till 2025) 7, 5 7, 0 n.d. n.d. n.d.
Norge 10 (till 2025) 8,0 7,7 7, 8 7,7 n.d.
Koncern 10 (till 2025) 7,7 n.d. n.d. n.d. n.d.
1) Genomsnittligt värde beräknat utifrån de anställdas svar på en tiogradig skala, där 10 betyder
högsta poäng.
2) Data omfattar inte anställda i dotterbolag där veckovisa medarbetarundersökningar ännu inte
genomförts 2024 (Eurocon, Solvina och Helenius i Sverige).
n.d. indikerar att inga data är tillgängliga eftersom mätningar ännu inte har startat för detta segment.
Förändringar i våra mål och utfallsdata
Vår veckovisa pulsundersökning för anställda har implemente-
rats i majoriteten av organisations- och affärssegmenten under
2024. Detta innebar en övergång från årlig till veckovis mätning
i Finland, vilket både resulterade i en harmoniserad arbets-
process över olika segment och jämförbara och mer frekventa
mätningar. Under 2025 kommer arbetet med att implementera
verktyget i de återstående dotterbolagen att fortsätta. Under
2024 fastställde och godkände vi också vårt inkluderingsmål
som kompletterar våra jämställdhetsmål. Detta innebär en
ytterligare anpassning till vårt arbete och våra ambitioner inom
mångfald och inkludering.
Våra utfallsdata för sjukfrånvaro i Norge har justerats,
eftersom de tidigare inkluderade ledighet för vård av barn
(VAB). Det har nu korrigerats så att sådan ledighet exklude-
ras, vilket säkerställer enhetlighet med sjukfrånvarodata från
andra segment. Denna justering gäller både data för 2024
och historiskadata.
Redovisningsprinciper S1-5
På grund av GDPR-restriktioner som gäller för alla EU-medlems-
stater och EES-länder, kan vi inte skilja mellan arbetsrelaterade
sjukdomar enligt beskrivningen i ILO. Följaktligen rapporterar vi om
alla registrerade sjukdomsfall utan att skilja mellan arbetsrelaterade
och icke-arbetsrelaterade fall.
Uppgifter om företagets anställda
S1-6
Anställda efter kontraktstyp, uppdelade efter kön
Kvinna Man Annat Ej angivet Totalt
Antal anställda 735 2593 2 0 3330
Antal fast anställda 703 2406 2 0 3111
Tillfälligt anställda 7 16 0 0 23
Antal behovsanställda
timanställda
25 171 0 0 196
Anställda efter kontraktstyp, uppdelade efter region
Sverige Finland Norge
Förenade
Arab-
emiraten Totalt
Antal anställda 1899 1011 201 219 3330
Antal fast anställda 1784 912 196 219 3111
Tillfälligt anställda 15 6 2 0 23
Antal behovsanställda 100 93 3 0 196
De totala medarbetarsiffrorna ovan avser personalstyrkan
inklusive alla Rejlers-segment.
Antal anställda per kön
Kön Antal anställda
Man 2592
Kvinna 736
Annat 2
Ej rapporterat 0
Totalt antal anställda 3330
Antal anställda per land
Land Antal anställda
Andra länder 420
Finland 1011
Sverige 1899
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 71
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
Miljöinformation
→ Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Information om samhällsansvar
Uppgifter om icke-anställda
i företagets egna arbetskraft
S1-7
Icke-anställda arbetstagare
2024
Antal icke-anställda arbetstagare i den egna
arbetskraften (uppskattade siffror)
48
Antal icke-anställda arbetstagare i den egna
arbetskraften (absoluta siffror)
-
Totalt 48
På grund av begränsningar i våra HR-system rapporteras
endast ett uppskattat antal icke-anställda arbetstagare i den
egna arbetskraften för 2024. Se definitioner i redovisnings-
principerna för S1-7.
Redovisningsprinciper S1-7
Rejlers tillämpar definitionen av icke-anställda arbetstagare som
externa konsulter från bemanningsföretag eller inhyrd personal
som bedriver intern verksamhet. Underkonsulter för våra kund-
uppdrag definieras som leverantörer som ingår i vår värdekedja
och ingår inte i omfattningen för S1.
Kollektivavtalstäckning och social dialog
S1-8
Kollektivavtalstäckning och social dialog
Kollektiv-
avtalstäckning
Kollektiv-
avtalstäckning Social dialog
Täcknings-
grad
Anställda – EES
(för länder med
>50 anställda
som represente-
rar >10 % totala
anställda.)
Anställda – Utanför
EES (uppskattning
för regioner med
>50 anställda som
representerar >10
% av företagets
totala anställda)
Arbetsplatsrepre-
sentation (endast
EES) (för länder
med >50 anställda
som representerar
>10 % av företagets
totala anställda)
0–19 %
20–39 %
40–59 %
60–79 %
80–100 % Finland, Sverige Finland, Sverige
Andel anställda som omfattas av kollektivavtal
År
Täckningsgrad för
kollektivavtal (%)
2024 91,8
Ovanstående tabeller visar medarbetaruppgifter som rör
kollektivavtal och social dialog för enheter med mer än 50
anställda, eller som representerar mer än 10 % av vår perso-
nalstyrka, Finland och Sverige. Totalt omfattas en majoritet av
Rejlers organisation av kollektivavtal – 91,8 %.
Kollektivavtal
För Sverige omfattar antalet anställda som omfattas av
kollek tivavtal inte VD:n för respektive dotterbolag i landet.
För dotterbolag utan kollektivavtal följer bolaget föreskrifterna
från tillämpliga kollektivavtal, utan någon formell anknytning.
I Finland styrs VD och styrelseledamöter av enskilda
verkställande avtal, vilket innebär att de inte omfattas av
kollektivavtalet.
För länder utanför EES, som Abu Dhabi-enheten, beskrivs
arbetstagarbestämmelserna främst i de enskilda
anställningsavtalen.
Angående arbetstagarrepresentanter
I Finland representeras inte stabsfunktioner, VD och styrelse-
ledamöter av arbetstagarrepresentanterna.
Redovisningsprinciper S1-8
Kollektivavtal
Andelen anställda som omfattas av kollektivavtal beräknas utifrån
det totala antalet anställda som är berättigade till sådana avtal,
delat med det totala antalet anställda per respektive land. De pre-
senterade enheterna följer ESRS-strukturen för länder med mer än
50 anställda per antal, eller som representerar mer än 10 % av det
totala antalet anställda.
Angående arbetstagarrepresentanter
Arbetstagarrepresentanter tolkas som arbetsmiljöombud, som re-
presenterar den anställdes arbetsmiljö. Täckningsgraden beräknas
utifrån det totala antalet anställda som omfattas av representatio-
nen, delat med det totala antalet anställda per respektive land. De
presenterade enheterna följer ESRS-strukturen för länder med mer
än 50 anställda personer, eller där de utgör mer än 10 % av det
totala antalet anställda.
Redovisningsprinciper S1-6
Antalet anställda i personalstyrkan anges efter kön, land,
kontrakts typ och region. Uppgifterna kommer från HR-system
och återspeglar antalet aktiva anställda i slutet av rapporterings-
perioden. Kontraktstyper inkluderar tillsvidareanställda, tillfälligt
anställda och behovsanställda (timanställda).
Andra länder” i tabell 2 avser verksamheten i Norge och UAE,
enligt ESRS-strukturen för länder med färre än 50 anställda eller
som representerar mindre än 10 % av det totala antalet anställda.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 72
Information om samhällsansvar
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
Miljöinformation
→ Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Mångfaldsindikatorer
S1-9
Mångfald efter ålder
2024
Antal
anställda Andel (%)
Anställda under 30 år 456 13,7%
Anställda 30–50 år 1770 53,2%
Anställda över 50 år 1104 33,2%
Mångfald efter kön på högsta nivå
2024
Antal
anställda Andel (%)
Kvinnor i högsta ledningen 4 57,1%
Män i högsta ledningen 3 42,9%
Redovisningsprinciper S1-9
Könsfördelning för högsta ledningen
Högsta ledningen definieras som Rejlers Groups ledningsgrupp.
För fördelningen av affärssegmentens ledningsgrupper, se S1-5.
Åldersfördelning för anställda
Åldersfördelningen beräknas utifrån samtliga medarbetares födel-
seår vid rapportperiodens slut, utifrån antal medarbetare i S1-6.
Tillräckliga löner
S1-10
Alla Rejlers medarbetare har en tillräcklig lön i enlighet med
tillämpliga referensindex.
Socialt skydd
S1-11
Majoriteten av våra medarbetare omfattas av socialt skydd
mot inkomstbortfall på grund av större livshändelser, antingen
genom offentliga program eller genom företagsförmåner.
Dessa inkluderar sjukdom, arbetslöshet, arbetsskada, förldra-
ledighet och pensionering. I vår Abu Dhabi-underenhet omfat-
tas icke-medborgare inte av statligt finansierad pension, utan
erhåller istället en engångsersättning när befattningen upphör.
Mått för utbildning och kompetensutveckling
S1-13
Procentandel anställda som deltog i regelbundna medarbetar-
och utvecklingsamtal, efter kön
Kvinna Man Annat Totalt
Andel anställda som deltog i
regelbundna medarbetar- och
utvecklingssamtal (%)
66,6 67, 8 100,0 67, 5
Totalt deltog 67,5 % av våra medarbetare i medarbetar- och
utvecklingssamtal under 2024. Vi granskar för närvarande pro-
cesserna för att kunna implementera en koncernövergripande
beräkning av utbildningstimmar per medarbetare i förhållande
till informationen i S1-13. Detta arbete kommer att fortsätta
under 2025.
Redovisningsprinciper S1-13
Deltagande definieras här som anställda som har haft ett medar-
betarsamtal med sin chef, extraherat från HR-system eller beräknat
manuellt i varje dotterbolag med vissa uppskattningar. Procent-
andelen beräknas baserat på totalt antal anställda, inklusive
anställda som inte är berättigade till medarbetarsamtal, vilket
innebär att andelen med nuvarande metod inte kan nå 100 %.
Mått för arbetsmiljö
S1-14
Mått för arbetsmiljö – Egen arbetskraft
Mått 2024
Procentandel egna arbetstagare som täcks av företagets
ledningssystem för arbetsmiljö baserat på lagkrav och/eller
erkända standarder eller riktlinjer
100,0
Procentandel egna arbetstagare som omfattas av ett
ledningssystem för arbetsmiljö som är baserat på lagkrav och/
eller erkända standarder eller riktlinjer och som har reviderats
internt och/eller reviderats eller certifierats av en extern part
91,5
Antal dödsfall till följd av arbetsrelaterade skador och
arbetsrelaterad ohälsa
0,0
Antal registreringsbara arbetsrelaterade olyckor
(exklusive dödsfall)
30,0
Frekvens för registreringsbara arbetsrelaterade olyckor 5,4
Antal fall av registreringsbar arbetsrelaterad ohälsa -
Antal förlorade arbetsdagar till följd av arbetsrelaterade
skador och dödsfall, arbetsrelaterad ohälsa och dödsfall till
följd av ohälsa
21,0
Redovisningsprinciper S1-14
Ledningssystem för arbetsmiljö
All vår verksamhet omfattas av ett ledningssystem för arbetsmiljö,
där majoriteten granskas externt och certifieras av en tredje part.
Arbetsrelaterade olyckor
Arbetsrelaterade olyckor inkluderar skador som leder till dagar med
frånvaro från arbetet, begränsade arbetsuppgifter och/eller medi-
cinsk behandling. Olyckor som inträffar under pendling ingår också.
Data samlas in via HSE- eller incidentrapporteringssystemen.
Frekvensen avser arbetsrelaterade olycksfallsfall per en miljon
arbetade timmar. Detta beräknas genom att antalet olyckor delas
med det sammanlagda antalet arbetade timmar i alla länder,
multiplicerat med en miljon.
Registeringsbar arbetsrelaterad ohälsa
Datapunkten mäts för närvarande inte på grund av begränsningar
kopplat till insamling av personuppgifter.
Förlorade dagar
Antal förlorade dagar bygger på data för arbetsrelaterade olyckor
och omfattar inte ohälsa eller allmänna sjukdagar. För information
om sjukfrånvaro, se S1-5.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 73
Information om samhällsansvar
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
Miljöinformation
→ Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Mått för balans mellan arbete och fritid
S1-15
Alla våra anställda har rätt till ledighet av familjeskäl.
Ersättningsindikatorer
(löneskillnader och total ersättning)
S1-16
Aggregerad löneklyfta mellan könen
2024
Aggregerad löneklyfta mellan könen, [%] 11,4
Ersättningsgrad
2024
Årlig total ersättningsgrad [%] 874,9
Den redovisade löneklyftan mellan könen avser den genom-
snittliga lönenivån för alla Rejlers medarbetare inom alla
segment utom koncernchefen, oavsett medarbetarkategori.
Redovisningsprinciper S1-16
Ersättningsgrad
Den årliga totala ersättningsgraden jämför den totala årslönen för
företagets högst betalda medarbetare med den totala median-
årslönen för alla medarbetare, exklusive den högst betalda
medarbetarem. Den totala ersättningen för den högst betalda
medarbetaren hos Rejlers återspeglar den årliga grundlönen.
Beräknad enligt formel: Årlig total ersättning för företagets högst
betalda person/medianvärdet för den totala ersättningen för alla
medarbetare (exklusive den högst betalda personen)
Löneklyfta mellan könen
Definieras som skillnaden i genomsnittliga lönenivåer mellan kvinn-
liga och manliga anställda, uttryckt i procent av de manliga arbets-
tagarnas genomsnittliga lönenivå. Beräknad enligt denna formel:
(Bruttomedellön per timme för manliga medarbetare – bruttomedellön
per timme för kvinnliga medarbetare) / genomsnittlig bruttomedel-
lön per timme för medarbetare anställda x 100
Incidenter, anmälningar och allvarliga
inverkningar på mänskliga rättigheter
S1-17
Incidenter, anmälningar och allvarliga inverkningar
på mänskliga rättigheter
2024
Totalt antal incidenter av diskriminering, inklusive trakasserier 2
Antal anmälningar som lämnats in via kanaler
där egen arbetskraft kan ta upp problem
(inklusive klagomålsmekanismer)
115
Antal anmälningar som lämnats in via kanaler där
egen arbetskraft kan ta upp problem (inklusive
klagomålsmekanismer) till OECD:s nationella
kontaktpunkter för multinationella företag
0
Totalt belopp för böter, straffavgifter och ersättning för skador
till följd av incidenter och anmälningar [SEK]
0
Totalt antal allvarliga incidenter kring mänskliga rättigheter
kopplade till företagets personalstyrka
0
Under 2024 lämnades 115 anmälningar in via våra HR-system
och visselblåsarkanalen, varav två krävde ytterligare åtgärder
efter utredning. Inga böter, påföljder eller ersättningar utfärda-
des och inga allvarliga incidenter kring mänskliga rättigheter
eller OECD-anmälningar rapporterades under 2024. Se mer
information om våra processer som medarbetare kan använda
för att lyfta problem i S1-3 och kring vårt visselblåsarsystem
i G1-1.
Redovisningsprinciper S1-17
Antal anmälningar inkluderar problem som tas upp i interna
HR-system och våra visselblåsarkanaler. Alla problem som tas
upp hanteras och utreds. Incidenter inkluderar fall där ytterligare
åtgärder har vidtagits av organisationen.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 74
Information om samhällsansvar
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
Miljöinformation
→ Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Plats i
värdekedjan Tidshorisont
S2 Arbetstagare i värdekedjan
Uppströms
Egen verksamhet
Nedströms
Kort sikt
Medellång sikt
Lång sikt
Arbetsvillkor
Sociala krav på leverantörer – Rejlers kan ha en positiv inverkan och kräva att leverantörer upprätthåller sociala,
miljömässiga och hälsorelaterade standarder, vilket säkerställer arbetstagarnas välbefinnande genom riskreducering.
Positiv
inverkan
Hälsa och säkerhet på arbetsplatsen för arbetstagare i värdekedjan – De olika underkonsulterna och
arbetstagarna i vår värdekedja kan utgöra risker för hälsa och säkerhet på arbetsplatsen, inklusive för deras
egen fysiska, mentala och sociala välbefinnande.
Negativ
inverkan
Kränkningar av de mänskliga rättigheterna – Rejlers identifierar främst risker för de mänskliga rättigheterna i
leveranskedjan, särskilt vid materialinköp. Underlåtenhet att hantera dessa risker och anpassa sig till lagstift-
ning som CSDDD och den norska öppenhetslagen kan leda till bristande efterlevnad och skadat anseende.
Risk
Likabehandling och möjligheter för alla
Sociala krav på leverantörer – Rejlers kan ha en positiv inverkan när vi kräver att leverantörer
uppfyller sociala och miljömässiga standarder, inklusive hälsa och säkerhet på arbetsplatsen, för att
säkerställa arbetstagarnas välbefinnande. Risker identifieras och förebyggs med de krav som beskrivs
i leverantörsavtalen.
Positiv
inverkan
Kränkningar av de mänskliga rättigheterna – Rejlers identifierar främst risker för de mänskliga rättigheterna i
leveranskedjan, särskilt vid materialinköp. Underlåtenhet att hantera dessa risker och anpassa sig till lagstift-
ning som CSDDD och den norska öppenhetslagen kan leda till bristande efterlevnad och skadat anseende.
Risk
Övriga arbetsrelaterade rättigheter
Mineralinköp – Rejlers maskinvaru- och projektkomponenter är beroende av råvaror, ofta kopplade till värde-
kedjor med risk för mänskliga rättigheter i form av barnarbete och konflikter. Mineraler som tenn, tantal, volfram,
guld, kobolt och koppar medför risker, med ökande konflikter och brist på transparens som förvärrar problemen.
Negativ
inverkan
Kränkningar av de mänskliga rättigheterna – Rejlers identifierar främst risker för de mänskliga rättigheterna
i leveranskedjan, särskilt vid materialinköp och verksamhet. Underlåtenhet att hantera dessa risker och
anpassa sig till lagstiftning som CSDDD och den norska öppenhetslagen kan leda till bristande efterlevnad
och skadat anseende.
Risk
INVERKNINGAR, RISKER OCH MÖJLIGHETER
Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter och
deras förhållande till strategi och affärsmodell
S2 SBM-3
Att ta ansvar för hela värdekedjan, inklusive människorna i den,
har hög prioritet för oss. Frågor som rör arbetsvillkor, mänsk-
liga rättigheter och rätten till likabehandling och möjligheter är
centrala för vår strategi. Vår dubbla väsentlighetsbedömning
identifierar dessa som väsentliga ämnen, både ur inverkansper-
spektiv och ekonomiskt perspektiv. Vi inser också vikten av att
proaktivt hantera inköp av material, särskilt mineraler, efter-
som detta ofta väcker frågor om mänskliga rättigheter i form
av barnarbete, hälsa och säkerhet, arbetstider och konflikter.
Genom att ta itu med dessa problem kan vi bidra till mer håll-
bara arbetssätt i hela vår värdekedja. Alla arbetare i värdeked-
jan enligt definitionen i BP-1 som sannolikt kommer att påver-
kas av vår verksamhet, ingår i omfattningen av den information
som tillhandalls i denna rapport. Se IRO-1 för mer detaljerad
information om vår väsentlighetsbedömningsprocess.
S2 ARBETSTAGARE I VÄRDEKEDJAN
Vår verksamhet är uppbyggd kring människor och vi utökar detta åtagande till arbetstagare i vår
värdekedja. Med hjälp av vår vision Home of the Learning Minds strävar vi efter att säkerställa rättvisa
arbetsförhållanden och lika möjligheter för alla. Vi har ett nära samarbete med våra leverantörer för att
upprätthålla dessa värderingar och främja respekt och rättvisa i hela vår leveranskedja.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 75
Information om samhällsansvar
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
Miljöinformation
→ Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
HANTERING AV INVERKNINGAR,
RISKER OCH MÖJLIGHETER
PROCESSER FÖR ATT SAMARBETA
MED ARBETARE I VÄRDEKEDJAN
KLAGOMÅLSMEKANISMER
Policyer för arbetstagare i värdekedjan
S2-1
Rejlers uppförandekod för leverantörer gäller för alla våra leve-
rantörer, som ska underteckna och följa den. Policyn beskriver
nyckelprinciper för arbetarnas rättigheter inom värdekedjan, för
att säkerställa överensstämmelse med internationella standar-
der som Internationella arbetsorganisationens (ILO) kärnkon-
ventioner och ILO:s deklaration om grundläggande principer
och rättigheter i arbetslivet. Den följer också den norska
öppenhetslagen, som kräver tillbörlig aktsamhet när det gäller
nskliga rättigheter och arbetsförhållanden.
Policyn föreskriver rättvisa och säkra arbetsvillkor, förbjuder
barnarbete, tvångsarbete och diskriminering och förespråkar
lika möjligheter och föreningsfrihet. Detta omfattar att säker-
ställa ansvarsfulla rutiner för mineralanskaffning och ta itu
med kränkningar av de mänskliga rättigheterna, vilket kräver
att leverantörer respekterar arbetstagarnas rättigheter och
implementerar etiska arbetsmetoder i hela sin verksamhet.
Dessa åtgärder syftar till att upprätthålla värdighet, rättvisa
och hållbarhet i hela leveranskedjan.
Dessutom berör policyn miljöaspekter, som beskrivs i E1-2
och aspekter av affärsetik, som beskrivs i G1-1. Policyn är i
linje med bredare ramverk som FN:s deklaration om mänskliga
rättigheter, FN:s mål för hållbar utveckling (SDG) och FN:s
vägledande principer för företag och mänskliga rättigheter.
Alla leverantörer måste underteckna koden innan de ingår avtal
med Rejlers, och leverantörer utvärderas baserat på deras
efterlevnad av policyn, inklusive revisioner på plats när det är
relevant. Ytterligare information om interna policyprocesser
finns i GOV-1/2.
Rutiner för kontakter med arbetstagare i
värdekedjan angående inverkningar
S2-2
Rejlers processer för att samarbeta med arbetstagare i värde-
kedjan kring inverkan innebär främst att samla in synpunkter
genom våra processer för leverantörsutvärdering. Denna
utvärdering omfattar undertecknande av vår uppförandekod
för leverantörer, kontroller av leverantörsansvar och riskbe-
dömningar. Kommunikationen är vanligtvis indirekt och sker
genom avtalsförhandlingar och leverantörernas kundansvariga.
Dagliga frågor hanteras av Rejlers affärsområden.
Affärssegmenten är organiserade på olika sätt i de olika
nderna. Därr varierar den högsta rollen som har operativt
ansvar för Rejlers engagemang med medarbetare i värdeked-
jan mellan olika regioner. I Sverige är det inköpschefen, i Norge
ekonomichefen och i Finland delas ansvaret mellan inköpsche-
fen, inköps- och anläggningschefen, affärsteamen och CTO.
Rutiner för att gottgöra för negativa inverkningar
och kanaler genom vilka arbetstagare i värdekedjan
kan uppmärksamma problem
S2-3
Kanaler för att lyfta problem
Arbetstagare i värdekedjan uppmuntras att använda vårt
visselblåsarsystem, som hanteras av en betrodd tredje part
för att säkerställa sekretess och opartiskhet. Denna obero-
ende hantering av rapporter ger en säker plattform för att lyfta
problem relaterade till tjänstefel eller etiska överträdelser, vilket
säkerställer transparens och ansvarsskyldighet. Alla rapporter
behandlas med största allvar och i enlighet med vårt engage-
mang för en rättvis och etisk arbetsmiljö. Se S1-3 och G1 för
mer information om vårt visselblåsarsystem och hantering av
anmälningar. I Sverige finns vårt program för att rapportera
arbetsmiljörelaterade incidenter också tillgänglig för våra
underleverantörer som en kanal för att lyfta problem.
Praxis för åtgärdande
En ny eskaleringsprocess har etablerats under 2024 för att
hantera leverantörsrisker och avvikelser, inklusive sådana som
är relaterade till högriskbranscher, regioner med förhöjda risker
eller långsiktiga projekt, och kommer att implementeras fullt ut
under 2025. Problem kommer att flaggas i vårt CRM-system
och eskaleras till inköpsteamen för preliminär undersökning.
Om betydande problem identifieras föreslår teamet en åtgärds-
plan eller avstängning, med sista instans för godkännande hos
hållbarhetsrådet. Rådet fastställer avstängningsvillkor baserat
på ärendets allvarlighetsgrad och korrigerande åtgärder.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 76
Information om samhällsansvar
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
Miljöinformation
→ Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
ÅTGÄRDER OCH RESURSER RESULTAT, MÅTT OCH MÅL
Åtgärder avseende väsentliga inverkningar,
risker och möjligheter
S2-4
Vi vidtar proaktiva åtgärder avseende materiella effekter som
påverkar arbetstagare i värdekedjan, genom att fokusera på
effektiv hantering av risker, driva möjligheter och regelbundet
utvärdera effektiviteten av dessa initiativ.
Våra leverantörer genomgår en utvärderings- och valide-
ringsprocess och måste underteckna och följa vår uppfö-
randekod för leverantörer och villkoren i våra kontrakt. De är
också skyldiga att följa standarder, krav och ramverk, exem-
pelvis praxisen Engineering, Procurement and Construction
Management (EPCM), samt lagen om entreprenörsansvar där
så är tillämpligt.
Leverantörer kategoriseras i tre prioritetsnivåer som tar
hänsyn till faktorer som inköpstyp, bransch, verksamhetsland
och total kostnad. För leverantörer med högsta prioritetsnivå
krävs ytterligare utvärderingar och åtgärder, inklusive revi-
sioner, utbildning eller förbättringsplaner i förekommande fall.
Åtgärder under 2024 och planer för 2025
Under året har vi vidtagit flera åtgärder för att ytterligare
formalisera och stärka våra processer och vår hantering
avseende våra leverantörer och arbetstagare i vår värdekedja.
Detta omfattar upprättande av en strukturerad process i fyra
steg inklusive uppförandekoden för leverantörer, en checklista
för riskbedömning i tidiga faser, ett frågeformulär för leveran-
törsutvärdering och en eskaleringsmekanism för hantering av
risker och avvikelser som beskrivs under S2-3. Denna process
kommer att färdigställas och implementeras i Sverige under
2025, där Finland, Abu Dhabi och Norge antar liknande pro-
cesser för att säkerställa enhetlighet genom vår verksamhet.
Mål för hur väsentliga negativa inverkningar
ska hanteras, positiva inverkningar stärkas och
väsentliga risker och möjligheter hanteras
S2-5
2024 har vi inte fastställt några mål på koncernnivå relaterat
till arbetstagare i värdekedjan, men vi arbetar aktivt med vår
hantering och kommer att fortsätta vårt arbete under 2025 för
att utarbeta relevanta och mätbara mål inom detta område i
linje med processerna inom våra segment.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 77
Information om samhällsansvar
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
Miljöinformation
→ Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
INFORMATION OM BOLAGSSTYRNING
INVERKNINGAR, RISKER
OCH MÖJLIGHETER
Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter och
deras förhållande till strategi och affärsmodell
Företagskultur, informationssäkerhet, korruption och mutor är
viktiga ämnen för oss, som medför både negativ och positiv
inverkan och risker för vårt företag. Detta är grundläggande för
ett ansvarsfullt företagande och för vår strategi. En positiv före-
tagskultur främjar samarbete och etiskt beteende, samtidigt
som hantering av korruption och mutor minskar riskerna när det
ller vårt anseende och vår verksamhet. Informationssäkerhet
är avgörande för att skydda både intern data och våra kunders
förtroende. Dessa ämnen är centrala för vår strategi, vägleder
beslutsfattande och hantering av risker samt främjar tillväxt,
förtroende och efterlevnad i hela organisationen.
Förvaltnings-, lednings- och
tillsynsorganens ansvar
GOV-1
Se GOV-1 under Allmän information.
G1 ANSVARSFULLT FÖRETAGANDE
Affärsetik är en viktig prioritering i vårt hållbarhetsarbete. Vi fokuserar på att främja etiska principer och
upprätthålla förtroende inom företaget, med våra kunder och i hela vår leveranskedja. Dessa värderingar är
centrala för vår verksamhet och hjälper oss att skapa en ansvarsfull affärsmiljö som uppfyller gällande krav.
Plats i
värdekedjan Tidshorisont
G1 Ansvarsfullt företagande
Uppströms
Egen verksamhet
Nedströms
Kort sikt
Medellång sikt
Lång sikt
Företagskultur
Företagskultur med återkoppling – Rejlers har en positiv inverkan på anställda genom en företagskultur
med återkoppling.
Positiv
inverkan
Uppförandekod och andra metoder för ansvarsfullt företagande – Att ha en uppförandekod och andra
metoder för ansvarsfullt företagande som inte överensstämmer med kommande lagstiftning eller inte följs av
anställda och leverantörer i värdekedjan uppströms, kan ha en negativ inverkan på människor.
Negativ
inverkan
Ökad reglering – Ökad reglering, till exempel CSRD, taxonomin och CSDDD, innebär ökat tryck och ökade
driftskostnader för att möta och uppfylla nya regulatoriska krav, vilket utgör en risk för Rejlers.
Risk
Korruption och mutor
Risk för mutor, korruption och konkurrensbegränsande metoder – Vi står inför risker för mutor, korruption och
konkurrensbegränsande metoder, ofta kopplade till underleverantörer eller projekt. Dessa risker förstärks av
faktorer som lokala agenter, komplex finansiering, stora kontrakt och begränsad insyn i underleverantörerna.
Negativ
inverkan
Regleringsefterlevnad, mutor och korruption – Vi är beroende av efterlevnad av antikorruptionslagar för att
undvika ökade kostnader, rättsliga påföljder och skadat anseende, särskilt inom sektorer som är benägna
att drabbas av korruption. Otillräcklig juridisk kunskap kan påverka verksamheten, och vi ställs också inför
finansiella risker från insiderhandel.
Risk
Informationssäkerhet
Risk för överträdelser på grund av cyberattacker – Rejlers riskerar att utsättas för cyberattacker genom våra
produkter och tjänster, vilket kan leda till potentiella avvikelser i informationssäkerheten.
Negativ
inverkan
Risk för incidenter kopplat till informationssäkerhet – Det finns en risk för informationssäkerhetsincidenter,
inklusive brott mot integritet eller sekretessavtal. Potentiellt otillräckligt dataskydd kan leda till obehörig
åtkomst, läckor och missbruk, vilket kan få allvarliga konsekvenser.
Risk
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 78
Information om bolagsstyrning
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
Miljöinformation
Information om samhällsansvar
→ Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
HANTERING AV INVERKNINGAR, RISKER OCH MÖJLIGHETER
Policyer för ansvarsfullt företagande
och företagskultur
G1-1
Våra policyer för affärsetik och företagskultur utgör en stark
grund som vägleder vår verksamhet och säkerställer etiska
principer, efterlevnad av lagar och anpassning till hållbarhets-
len. De formar beslutsfattande och beteende i hela orga-
nisationen, samtidigt som de främjar öppenhet och ansvar.
Dessa policyer omfattar även åtgärder mot korruption, rutiner
för informationssäkerhet och ett visselblåsarsystem som
säkerställer att eventuella problem kan rapporteras säkert och
konfidentiellt. De återspeglar också vårt fokus på miljömässiga
och sociala faktorer och integrerar etiska och hållbara aspekter
av vår verksamhet.
Uppförandekod och uppförandekod för leverantörer
Uppförandekoden är Rejlers riktlinjer för hur vi ska bedriva vår
verksamhet på ett etiskt, socialt och miljömässigt sunt sätt,
med respekt för principerna i FN:s Global Compact. Koden
innehåller regler för Rejlers ansvarsfulla företagande och
företagets ansvar gentemot kollegor, kunder, aktieägare och
andra intressenter. Rejlers uppförandekod beskriver de krav vi
ställer på vårt eget uppförande och agerande. Detta inkluderar
styrelsen, ledningen, alla anställda och alla som agerar på upp-
drag av Rejlers. Vi kräver också att våra kunder och partners
respekterar uppförandekoden.
Dessutom utvecklar vår policy för affärsetik de principer som
beskrivs i uppförandekoden och ger detaljerad vägledning om
viktiga områden som penningtvätt, beskattning, förfalskade
produkter och ekonomiskt ansvar. Detta stärker vårt åtagande
att bedriva verksamhet på ett etiskt och transparent sätt.
I S1-1 finns mer information om vår uppförandekod och policy
för afrsetik.
Uppförandekoden kompletteras av vår uppförandekod för
leverantörer, som beskrivs i avsnitt E1-2 och S2-1. Den bygger
på internationella konventioner, såsom FN:s deklaration om
de mänskliga rättigheterna och FN:s globala mål för hållbar
utveckling. Dess syfte är att betona Rejlers engagemang för
nskliga rättigheter, hälsa och säkerhet, miljö och företags-
information. Det är obligatoriskt för alla våra partners och
leverantörer att respektera och följa denna kod.
Beteende som strider mot våra policyer om ansvarsfullt
företagande kan rapporteras och åtgärdas genom vårt vissel-
blåsarsystem och våra interna system för avvikelser. Läs mer
under Visselblåsarprocessen och system i detta avsnitt samt i
avsnitten S1-3 och S2-3.
Mer information om interna policyprocesser finns i GOV-1/2.
Visselblåsarprocess och system
Vår visselblåsarprocess, som hanteras av en tredje part, gör
det möjligt för anställda och andra intressenter, till exempel
partners och leverantörer, att konfidentiellt rapportera pro-
blem och säkerställer samtidigt anonymitet genom strikta
kerhetsstandarder. De kan rapportera överträdelser av
lagar, etik, moral eller företagspolicyer anonymt, säkert och
utan negativa konsekvenser, förutsatt att visselblåsarna inte
personligen är inblandade i brottslig verksamhet. Överträdelser
kan rapporteras till ledningen eller via visselblåsarsystemet,
vilket möjliggör anonym ärenderegistrering och löpande dialog
via en säker plattform. Ärenden hanteras i samråd med Rejlers
visselblåsningskommitté, inklusive kommunikationschefen,
HR-representanter och en styrelseledamot. Vi uppmuntrar
också våra anställda att lämna in avvikelser och observationer
genom vårt förbättringssystem Let Us Learn, en kanal som
används för att rapportera avvikelser, lyfta fram god praxis och
dela med oss av idéer för förbättringar i vår organisation.
Information om våra processer och kanaler för att rappor-
tera problem och hur de används ingår i introduktionen för ny
personal och finns också på vårt intranät. Några av våra interna
kurser, till exempel antikorruptionskursen, innehåller också
information om vår visselblåsarfunktion och är från och med
2024 obligatoriska i både Sverige och Finland. Abu Dhabi och
Norge förväntas introducera sina motsvarigheter under 2025.
Åtgärder mot korruption och mutor (inklusive G1-3)
Våra policyer är utformade för att ta adressera och hantera
eventuella problem med korruption och mutor i hela företaget.
Uppförandekoden fastställer tydliga förväntningar på integritet
och etiskt beteende, inklusive nolltolerans mot korruption och
mutor. På samma sätt kräver vår uppförandekod för leveran-
törer att leverantörerna följer dessa standarder för arbete mot
korruption, vilket säkerställer konsekvens i hela vår värdekedja.
Policyn för afrsetik beskriver uttryckligen företagets inställ-
ning till korruption och ger detaljerad vägledning för anställda
om hur man känner igen och undviker sådana risker. Dessa
policyer är förenliga med principerna i FN:s konvention mot
korruption, vilket länkar vårt engagemang till globala insatser
mot korruption. Dessutom fastställer vår finanspolicy, riskpolicy
och insiderpolicy tillsammans en ram för transparens, riskhan-
tering och efterlevnad, vilket ytterligare stärker våra åtgärder
mot korruption.
Vår interna antikorruptionskurs är från och med 2024
obligatorisk i både Sverige och Finland. Abu Dhabi och Norge
förväntas introducera sina motsvarigheter under 2025. Dessa
kurser bidrar till att säkerställa att våra anställda förblir infor-
merade och följer vårt pågående engagemang för att förhindra
korruption. För att upptäcka och åtgärda incidenter använder
vi vårt visselblåsningssystem enligt beskrivningen i föregående
avsnitt och i S1-3.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 79
Information om bolagsstyrning
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
Miljöinformation
Information om samhällsansvar
→ Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
TT OCH MÅL ENHETSSPECIFIKA UPPLYSNINGAR: INFORMATIONSSÄKERHET
Bekräftade fall av korruption eller mutor
G1-4
Bekräftade fall av korruption eller mutor
2024
Antal domar för brott mot lagar mot korruption och mutor 0
Bötesbelopp för brott mot lagar mot korruption och mutor (SEK) 0
Nya mål relaterade till affärsetik kommer att antas och imple-
menteras under 2025, vilket presenteras i nästa års rapport.
Dessa mål kommer fokusera på utbildning och uppföljning av
vår uppförandekod och vår uppförandekod för leverantörer.
Policy relaterad till informationssäkerhet
Rejlers policy för informationssäkerhet är en förlängning av vår
uppförandekod och belyser vårt åtagande att skydda känslig
information och säkerställa efterlevnad av lagar och kundkrav.
Policyn gäller för alla anställda, dotterbolag, partner och leve-
rantörer som arbetar under Rejlers ledning och ska läsas och
bekräftas av alla anställda som en årlig rutin. Mer information
om interna policyprocesser finns i GOV-1/2.
Processer för att hantera negativa inverkningar och risker
Våra processer för informationssäkerhet är utformade för att
kerställa skyddet för våra kunder och intressenter genom
att minimera risken för säkerhetsincidenter. Vi utvärderar och
förbättrar kontinuerligt våra processer, rutiner och system
för att möta föränderliga krav. Regelbundna bedömningar av
informationssäkerhetsrisker utförs för att identifiera potentiella
rbarheter, och vi vidtar proaktiva åtgärder för att hantera
dessa risker. Vi investerar i avancerad teknik och kontinuerlig
kompetensutveckling för att uppfylla våra mål, samtidigt som
vi upprätthåller en hög medvetenhetsnivå genom regelbundna
utbildningsprogram för anställda och leverantörer. Dessutom
genomför vi årliga utbildningssessioner för att säkerställa att
vårt team håller sig uppdaterat om den senaste utvecklingen
inom informationssäkerhet. Vårt afrssegment Finland är
certifierat enligt ISO 27001, en internationell standard för
hantering av informationssäkerhetsrisker. Det fastställer ett
ramverk för att upprätta, genomföra och kontinuerligt förbättra
ett ledningssystem för informationskerhet.
Åtgärder avseende negativa inverkningar och risker
Under 2024 har både Rejlers Sverige och Norge proaktivt
arbetat med ett initiativ för att ytterligare stärka kunskapen och
de krav vi sätter upp för oss själva, genom anpassning till de
krav som beskrivs i ISO-standarden.
Mått ochl relaterade till informationssäkerhet
För 2024 har vi inte fastställt några mål på koncernnivå för vårt
enhetsspecifika väsentliga område Informationssäkerhet, men
vi kommer att fortsätta vårt arbete under 2025 för att utveckla
tydliga och mätbara mål inom detta område, i linje med proces-
serna inom våra segment.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 80
Information om bolagsstyrning
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
Miljöinformation
Information om samhällsansvar
→ Information om bolagsstyrning
Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
BILAGA
ESRS-standard Upplysningskrav Sida
ESRS –
Allmän
information
BP-1 Allmän grund för utarbetandet av
hållbarhetsrapporten
44
BP-2 Upplysningar med avseende på särskilda
omständigheter
44
GOV-1/GOV-2 Förvaltnings-, lednings- och
tillsynsorganens roll, och information som lämnas
till förvaltnings-, lednings- och tillsynsorgan
46
GOV-3 Integration av hållbarhetsrelaterade
resultat i incitamentssystem
47
GOV-4 Förklaring om tillbörlig aktsamhet 48
GOV-5 Riskhantering och intern kontroll över
hållbarhetsrapportering
48
SBM-1 Strategi, affärsmodell och värdekedja 49
SBM-2 Intressenters intressen och synpunkter 50
SBM-3 Väsentliga inverkningar, risker och
möjligheter och deras förhållande till strategi
och affärsmodell
50
IRO-1 Beskrivning av arbetsgången för att
fastställa och bedöma väsentliga inverkningar,
risker och möjligheter
51
E1 Klimat-
förändringar
E1-1 Omställningsplan för begränsning av
klimatförändringarna
57
E1 SBM-3 Väsentliga inverkningar, risker och
möjligheter och deras förhållande till strategi
och affärsmodell
58
E1-2 Policyer för begränsning av och anpassning
till klimatförändringarna
59
E1-3 Åtgärder och resurser med avseende på
klimatförändringspolicyer
59
E1-4 Mål för begränsning av och anpassning till
klimatförändringarna
60
E1-5 Energianvändning och energimix 61
E1-6 Bruttoväxthusgasutsläpp inom scope 1, 2, 3
och totala växthusgasutsläpp
62
E1-7 Växthusgasupptag och begränsningsprojekt
för växthusgaser som finansieras genom
koldioxidkrediter
64
E1-8 Intern koldioxidprissättning 64
ESRS-standard Upplysningskrav Sida
E5 Resurs-
användning
och cirkulär
ekonomi
Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter
och deras förhållande till strategi och affärsmodell
65
E5-1 Policyer för resursanvändning och
cirkulär ekonomi
66
E5-2 Åtgärder och resurser för resursanvändning
och cirkulär ekonomi
66
E5-3 Mål för resursanvändning och
cirkulär ekonomi
66
E5-4 Resursinflöden 66
S1 Den egna
arbetskraften
S1 SBM-3 Väsentliga inverkningar, risker och
möjligheter och deras förhållande till strategi
och affärsmodell
67
S1-1 Policyer för den egna arbetskraften 68
S1-2 Rutiner för kontakter med den egna
arbetskraften och arbetstagarrepresentanter
angående inverkningar
68
S1-3 Rutiner för att gottgöra för negativa
inverkningar och kanaler genom vilka de egna
arbetstagarna kan uppmärksamma problem
69
S1-4 Vidta åtgärder avseende väsentliga
inverkningar på den egna arbetskraften
69
S1-5 Mål för hur väsentliga negativa inverkningar
ska hanteras, positiva inverkningar stärkas och
väsentliga risker och möjligheter hanteras
70
S1-6 Uppgifter om företagets anställda 71
S1-7 Uppgifter om icke-anställda i företagets
egna arbetskraft
72
S1-8 Kollektivavtalstäckning och social dialog 72
S1-9 Mångfaldsindikatorer 73
S1-10 Tillräckliga löner 73
S1-11 Socialt skydd 73
S1-13 Mått för utbildning och kompetensutveckling 73
S1-14 Mått för arbetsmiljö 73
S1-15 Mått för balans mellan arbete och fritid 74
S1-16 Ersättningsindikatorer (löneskillnader och
total ersättning)
74
S1-17 Incidenter, anmälningar och allvarliga
inverkningar på mänskliga rättigheter
74
ESRS-standard Upplysningskrav Sida
S2 Arbets-
tagare i
värdekedjan
S2 SBM-3 Väsentliga inverkningar, risker och
möjligheter och deras förhållande till strategi
och affärsmodell
75
S2-1 Policyer för arbetstagare i värdekedjan 76
S2-2 Rutiner för kontakter med arbetstagare i
värdekedjan angående inverkningar
76
S2-3 Rutiner för att gottgöra för negativa inverk-
ningar och kanaler genom vilka arbetstagare i
värdekedjan kan uppmärksamma problem
76
S2-4 Åtgärder avseende väsentliga inverkningar,
risker och möjligheter
77
S2-5 Mål för hur väsentliga negativa inverkningar
ska hanteras, positiva inverkningar stärkas och
väsentliga risker och möjligheter hanteras
77
G1 Ansvarsfullt
företagande
GOV-1 Förvaltnings-, lednings- och
tillsynsorganens ansvar
78
Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter
och deras förhållande till strategi och affärsmodell
78
G1-1 Policyer för ansvarsfullt företagande och
företagskultur
79
G1-3 Förebyggande arbete mot, och upptäckt av,
korruption och mutor
79
G1-4 Bekräftade fall av korruption eller mutor 80
Enhetspecifikt
för Rejlers:
Informations-
säkerhet
Policy relaterad till informationssäkerhet 80
Processer för att hantera negativa inverkningar
och risker
80
Åtgärder avseende negativa inverkningar
och risker
80
Mått och mål relaterade till informationssäkerhet 80
Upplysningskrav i ESRS-standarden som omfattas av Rejlers hållbarhetsrapport
IRO-2
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 81
Bilaga
Inledning +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Hållbarhetsrapport
Allmän information
Miljöinformation
Information om samhällsansvar
Information om bolagsstyrning
→ Bilaga
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
RÄKENSKAPER
OCH NOTER
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 82
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
Räkenskaper koncernen
Resultaträkning – Koncernen
Belopp i MSEK
Not
2024
2023
Nettoomsättning
5, 6
4 430,7
4 088,3
7
16,5
19, 7
Personalkostnader
8
2 823,5
2 648,4
Övriga externa kostnader
9
1 122,3
1 014,0
Andelar av intressföretags resultat
14
1,0
2,4
EBITDA
502,4
448,0
Av- och nedskrivningar av anläggningstillgångar
10, 13, 23
150, 1
141,8
EBITA
352,3
306,2
Förvärvsrelaterade poster
64, 1
71,2
Rörelseresultat (EBIT)
288,2
235,0
Finansiella intäkter
15
53, 1
65,5
Finansiella kostnader
16
48,9
73,8
Resultat efter finansnetto
292,4
226,7
Inkomstskatt
17
70,6
41,3
Årets resultat
221,8
185,4
Hänförligt till moderbolagets aktieägare
221,8
185,4
Hänförligt till aktieägare utan bestämmande inflytande
-
-
Genomsnittligt antal aktier
22 106 849
21 675 599
Antal aktier vid periodens slut
22 106 849
22 106 849
Antal aktier efter utspädning
22 106 849
22 293 329
Resultat per aktie före utspädning, kr
18
10,03
8,39
Resultat per aktie efter utspädning, kr
18
10,03
8,32
Rapport över totalresultat – Koncernen
Belopp i MSEK
Not
2024
2023
Årets resultat
221,8
185,4
ÖVRIGT TOTALRESULTAT
Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen
Omräkningsdifferenser av utlandsverksamhet
15, 7
13, 1
Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen
Omvärdering av nettopensionsskuld
3,0
8 ,7
Summa övrigt totalresultat
12, 7
21,8
ÅRETS TOTALRESULTAT
234,5
163,6
Hänförligt till moderbolagets aktieägare
234,5
163,6
RÄKENSKAPER KONCERNEN
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 83
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
→ Räkenskaper koncernen
Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Räkenskaper koncernen
Balansräkning – Koncernen
Belopp i MSEK
Not
2024
2023
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Balanserade utgifter för programutveckling och varumärke
10
36,2
25,9
Kundvärden
11
427 ,6
468,2
Goodwill
12
1 489,4
1 446,9
Summa immateriella anläggningstillgångar
1 953,2
1 941,0
Materiella anläggningstillgångar
Nyttjanderätter
23
326,8
2 7 0,2
Inventarier, verktyg och installationer
13
53, 7
52,0
Summa materiella anläggningstillgångar
380,5
322,2
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i intresseföretag
14
8,3
8,2
Långfristiga värdepappersinnehav
19
14,1
15,4
Andra långfristiga fordringar
20
20, 1
26,9
Summa finansiella anläggningstillgångar
42,5
50,5
Uppskjuten skattefordran
17
4,3
14,0
Summa anläggningstillgångar
2 380,5
2 327,7
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar
21
7 26,0
7 6 7, 6
Aktuella skattefordringar
7 8,6
68,0
Övriga fordringar
2 7, 1
55,8
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
22
418,2
370 , 6
Summa kortfristiga fordringar
1 249,9
1 262,0
Likvida medel
68,6
59,2
Summa omsättningstillgångar
1 318,5
1 321,2
SUMMA TILLGÅNGAR
3 699,0
3 648,9
Belopp i MSEK
Not
2024
2023
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Aktiekapital
44,2
44,2
Övrigt tillskjutet kapital
829,4
829,4
Reserver
51,3
38,6
Balanserat resultat inklusive årets resultat
1 011,9
889,6
Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
1 936,8
1 801,8
Eget kapital hänförligt till aktieägare utan bestämmande inflytande
-
-
Summa eget kapital
1 936,8
1 801,8
Långfristiga skulder
Leasingskulder
23
192,0
155, 1
Uppskjuten skatteskuld
17
109,2
114,3
Pensionsskuld
25
4,9
5,2
Övriga skulder
29
66,1
83,1
Summa långfristiga skulder
37 2,2
3 5 7, 7
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut
24
349,5
396, 7
Konvertibla skuldebrev
-
24,6
Leasingskulder
23
123,9
105,2
Leverantörsskulder
182, 7
186, 7
Aktuella skatteskulder
5 7, 6
7 6,5
Övriga skulder
29
229,0
283,5
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
26
447 ,3
416,2
Summa kortfristiga skulder
1 390,0
1 489,4
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
3 699,0
3 648,9
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 84
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
→ Räkenskaper koncernen
Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Räkenskaper koncernen
Rapport över förändringar i eget kapital – Koncernen
Övrigt Balanserat resultat Innehav utan Totalt eget
Belopp i MSEK
Aktiekapital
tillskjutet kapital
Reserver
1)
inkl årets resultat
Summa
bestämmande inflytandekapital
Ingående eget kapital 2023-01-01
40,8
590, 1
60,4
795,8
1 487,1
-
1 487,1
Årets resultat
-
-
21,8
185,4
163,6
-
163,6
Förändringar hänförliga till transaktioner med ägarna
Nyemission
3,4
246, 7
-
-
250, 1
-
250, 1
Emissionskostnad
-
9,3
-
-
9,3
-
9,3
Skatt nyemissionkostnad
-
1,9
-
-
1,9
-
1,9
Utdelning
-
-
-
91, 7
91,7
-
91, 7
Utgående eget kapital 2023-12-31
44,2
829,4
38,6
889,6
1 801,8
-
1 801,8
Ingående eget kapital 2024-01-01
44,2
829,4
38,6
889,6
1 801,8
-
1 801,8
Årets resultat
-
-
12, 7
221,8
234,5
-
234,5
Förändringar hänförliga till transaktioner med ägarna
Nyemission
-
-
-
-
-
-
-
Emissionskostnad
-
-
-
-
-
-
-
Skatt nyemissionkostnad
-
-
-
-
-
-
-
Utdelning
-
-
-
99,5
99,5
-
99,5
Utgående eget kapital 2024-12-31
44,2
829,4
51,3
1 011,9
1 936,8
-
1 936,8
1) Reserver består av omräkningsdifferenser av utlandsverksamhet 44,0 MSEK (28,3) samt aktuariella vinster och förluster 7 ,3 MSEK (10,3)
Styrelsen föresr en utdelning om 5,0 0 SEK per aktie (4,50)
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 85
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
→ Räkenskaper koncernen
Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Räkenskaper koncernen
Kassaflöde – Koncernen
Belopp i MSEK
Not
2024
2023
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat
288,2
235,0
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
Avskrivningar på anläggningstillgångar
10–13
88,2
82,3
Övriga poster
32
122,4
90,9
Summa icke kassaflödespåverkande poster
210,6
173,2
Erlagda räntor
28,2
30,4
Erhållna räntor
2,5
4,9
Betald inkomstskatt
101,9
65,5
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital
371,2
317 ,2
Förändring av rörelsekapital
Ökning/minskning av kortfristiga fordringar
30, 1
156,6
Ökning/minskning av kortfristiga skulder
6,4
105,3
Kassaflöde från den löpande verksamheten
4 0 7, 7
265,9
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
20,3
20,6
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar
1 7, 7
5,7
Förvärv av rörelser
28
7 1 ,7
525,4
Finansiella anläggningtillgångar
2,0
-
Kassaflöde från investeringsverksamheten
1 0 7, 7
551, 7
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån
36,0
474 , 7
Amortering av lån
31
83,2
315,9
Amortering av leasing skuld enligt IFRS 16
121, 1
104,8
Nyemission
-
240,8
Konvertibler programmet
24,0
-
Utbetald utdelning till aktieägare
99,5
91,7
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
291,8
203, 1
Årets kassaflöde
8,2
82,7
Likvida medel vid årets början
59,2
144,8
Kursdifferens i likvida medel
1,2
2,9
Likvida medel vid årets slut
68,6
59,2
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 86
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
→ Räkenskaper koncernen
Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Noter – koncernen
NOTER KONCERNEN
NOT 1
Allmän information
Rejlers AB (publ) (556349-8426) (moderbolaget) och dess
dotterföretag (sammantaget koncernen) är en nordisk koncern
som erbjuder tjänster till kunder inom områdena bygg och
fastighet, energi, industri samt infrastruktur.
Moderbolaget är ett publikt aktiebolag registrerat i Sverige
med säte i Stockholm. Adressen till huvudkontoret är Box
30233, Lindhagensgatan 126, 104 25 Stockholm. Bolagets
aktie av serie B är noterad på Nasdaq Stockholm.
Årsredovisningen och koncernredovisningen har godkänts
för utfärdande av styrelsen den 2 april 2025. Koncernens
resultat- och balansräkning samt moderbolagets resultat- och
balansräkning föress bli föremål för fastställelse på årsstäm-
man den 24 april 2025.
NOT 2
sentliga redovisningsprinciper
Grunder för rapporternas upprättande
Rejlers upprättar sin koncernredovisning i enlighet med IFRS
Redovisningsstandarder utgivna av International Accounting
Standards Board (IASB) sådana de antagits av EU. Vidare
tillämpas årsredovisningslagen samt den av Rådet för finansiell
rapportering utgivna rekommendationen RFR1, Kompletterande
redovisningsregler för koncerner.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som
koncernen förutom i de fall som anges under ”Moderbolagets
redovisningsprinciper” i not A.
Kommande regelverksförändringar
Den nya standarden IFRS 18 Presentation and Disclosure in
Financial Statements träder i kraft den 1 januari 2027, med möj-
lighet till tidigare tillämpning. Koncernen utreder för närvarande
effekterna av de kommande förändringarna på de finansiella
rapporterna, inklusive nödvändiga anpassningar av primära
finansiella rapporter och notupplysningar.
Segmentsrapportering
Segmentinformationen presenteras baserat på företagsled-
ningens perspektiv och rörelsesegmenten identifieras utifrån
den interna rapporteringen till företagets högste verksllande
beslutsfattare.
Rejlers har identifierat koncernchefen som dess högste
verkställande beslutsfattare och den interna rapporteringen
som används av denne för att följa upp verksamheten och fatta
beslut om resursfördelning ligger till grund för den segmentin-
formation som presenteras.
Då den interna uppföljningen är per land redovisar Rejlers
tre rörelsesegment, Sverige, Finland och Norge. Filialen i Abu
Dhabi redovisas inom segment Finland då den är nära sam-
mankopplad med Finlands verksamhet och således följs upp
inom ramen för den verksamheten.
Konsolideringsprinciper
Dotterföretag
Dotterföretag är företag som sr under ett bestämmande
inflytande från Rejlers AB.
Varje villkorad köpeskilling som ska överras av koncernen
redovisas till verkligt värde vid förrvstidpunkten. När den
villkorade köpeskillingen är klassificerad som ett skuldinstru-
ment omvärderas denna vid varje rapportdag och förändringen
redovisas i finansnettot i resultaträkningen.
Omräkning av utländsk valuta
De utländska dotterretagen redovisas i sin funktionella
valuta, vilken motsvarar valutan i den primära ekonomiska
miljö i vilken respektive dotterretag bedriver verksamhet.
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella
valutan enligt de valutakurser som gäller transaktionsdagen
eller den dagen posterna omvärderas. Valutakursvinsterna och
-förlusterna som uppkommer vid betalning av sådana transak-
tioner och vid omräkning av monetära tillngar och skulder i
utländsk valuta till balansdagens kurs redovisas i resultaträk-
ningen, där valutaeffekter hänförliga till rörelsefordringar -skul-
der såsom kundfordringar och leverantörsskulder redovisas i
rörelseresultatet medan valutaeffekter hänförliga till finansiella
poster redovisas i finansnettot.
I koncernredovisningen har dotterretagens redovisningar
omräknats till svenska kronor som är koncernens rapporte-
ringsvaluta. r omräkning av intäkter och kostnader används
genomsnittskursen för perioden.
Förvärvsrelaterade poster
I förrvsrelaterade poster ingår av- och nedskrivning av
goodwill och immateriella anläggningstillgångar relaterade till
rörelseförrv, resultat vid avyttring av bolag och verksamheter
samt förrvskostnader. Av- och nedskrivningar av immateriella
anläggningstillgångar som inte är relaterade till rörelseförvärv
(Balanserade utgifter för programutveckling) ingår således
inte i denna post utan inr i posten Av- och nedskrivningar av
anläggningstillgångar .
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffnings-
värde med avdrag för avskrivningar och eventuella nedskriv-
ningar. I anskaffningsvärdet ingår utgifter som direkt kan
hänföras till förrvet av tillgången.
Inga avskrivningar görs på mark. Avskrivningar på andra
tillgångar, för att fördela deras anskaffningsvärde ner till det
beräknade restvärdet över den beräknade nyttjandeperioden
görs linjärt enligt följande:
– Fordon 5 år
– Inventarier och installationer tre till fem år
Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperiod prövas varje
balansdag och justeras vid behov.
Immateriella tillgångar
Goodwill
Det belopp varmed köpeskillingen, eventuellt innehav utan
bestämmande inflytande samt verkligt värde på förvärvsdagen
på tidigare innehav överstiger verkligt värde på identifierbara
förrvade nettotillgångar, redovisas som goodwill. Goodwill på
förrv av dotterföretag redovisas som immateriella tillngar.
Goodwill på förvärv av intresseföretag inr i värdet på inne-
hav i intresseföretag och prövas med avseende på eventuellt
nedskrivningsbehov som en del av värdet på det totala inne-
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 87
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
→ Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Noter – koncernen
Not 2. Väsentliga redovisningsprinciper, forts.
havet. Goodwill redovisas till anskaffningsvärde minskat med
ackumulerade nedskrivningar. Vinst eller förlust vid avyttring
av en enhet inkluderar kvarvarande redovisat värde på den
goodwill som avser den avyttrade enheten. Fördelningen av
goodwill görs på de grupper av kassagenererande enheter som
förntas bli gynnade av det rörelseförrv som gett upphov
till goodwillposten.
Kundvärden
Förrvade kundvärden avser kundrelationer, kundavtal
mm och har en begränsad nyttjandeperiod och redovisas till
anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar.
Avskrivningar görs linjärt för att fördela kostnaden för kund-
värden över deras bedömda nyttjandeperiod (tio till femton år).
Varumärken
Varumärken är hänförligt till rörelseförvärv av Eurocon vari
varumärket med samma namn utgör en identifierbar tillng.
Varumärket redovisas till anskaffningsvärde minskat med
ackumulerade avskrivningar eftersom det bedöms ha en
begränsad nyttjandeperiod som uppr till 10 år och skrivs av
linjärt under denna period.
Programvaror
Programlicenser aktiveras på basis av de kostnader som
uppstått då den aktuella programvaran förrvats och satts
i drift. Dessa aktiverade kostnader skrivs av linjärt under den
bedömda nyttjandeperioden (tre till fem år).
Balanserade utgifter för programutveckling
Utgift för utveckling och underll av programvara kostnads-
förs när de uppstår. Utgifter som är direkt förknippade med
utveckling av identifierbara och unika programvaruprodukter
som kontrolleras av koncernen och som har sannolika ekono-
miska fördelar under mer än ett år och som överstiger kostna-
derna, redovisas som immateriella tillgångar, I kostnaden ingår
de kostnader för ansllda som uppkommit genom utvecklingen
av programvaruprodukter och en skälig andel av indirekta
kostnader. Ränteutgifter i samband med utvecklingsprojekt
aktiveras. Utvecklingskostnader för programvara skrivs av
linjärt under sin bemda nyttjandeperiod (tre till fem år) .
Nedskrivningar av icke-finansiella tillgångar
Tillgångar bedöms med avseende på värdenedng närhelst
händelser eller föndringar i förhållanden indikerar att det
redovisade värdet kanske inte är återvinningsbart. Utöver detta
nedskrivningsprövas goodwill årligen vid årets slut, även om
ingen indikation på nedskrivningsbehov föreligger. En ned-
skrivning görs med det belopp varmed tillngens redovisade
värde överstiger dess återvinningsvärde. Återvinningsvärdet är
det högre av tillgångens verkliga värde minskat med förlj-
ningskostnader och dess nyttjandevärde. Vid bedömning av
nedskrivningsbehov grupperas tillgångar på de lägsta nivåer
av enheter som har väsentligen oberoende kassainflöden
(kassagenererande enheter), goodwill fördelas på en grupp av
kassagenererande enheter, denna grupp utgörs av respektive
segment eftersom goodwill följs upp på segmentsnivå. För
tillgångar, förutom goodwill, som tidigare har skrivits ner under-
ks per varje balansdag om det föreligger en indikation på om
nedskrivningen inte längre är motiverad, i så fall prövas om en
återring ska göras .
Finansiella instrument
Klassificering och värdering
Finansiella tillgångar klassificeras utifrån den affärsmodell som
tillgången hanteras i och karakren på de kassaflöden som
tillgången genererar. Om den finansiella tillgången innehas
inom ramen för en affärsmodell vars mål är att inkassera
kontraktsenliga kassafden (hold to collect) och de avtalade
villkoren för den finansiella tillngen vid besmda tidpunkter
ger upphov till kassaflöden som enbart består av betalningar
av kapital belopp och ränta på det utestående kapitalbeloppet
redovisas tillgången till upplupet anskaffningsvärde.
Koncernen tillämpar affärsmodellen hold to collect för
samtliga finansiella tillgångar. Koncernens finansiella till-
ngar redovisas inledningsvis till verkligt värde och därefter
till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektiv-
räntemetoden, minskat med reservering för värdeminskning.
Finansiella skulder värderas till verkligt värde via resultat-
räkningen om de är en villkorad köpeskilling i samband med
rörelseförrv . Övriga finansiella skulder värderas till upplupet
anskaffningsvärde.
Nedskrivningar
Koncernen redovisar en förlustreserv för förntade kredit-
förluster på finansiella tillgångar som värderas till upplupet
anskaffningsvärde. Per varje balansdag redovisar koncernen
förändringen i förntade kreditförluster sedan det första redo-
visningstillfället i resultatet i posten övrigt externa kostnader.
För samtliga finansiella tillgångar värderar koncernen förlus-
treserven till ett belopp som motsvarar 12 månaders förväntade
kreditrluster. För finansiella instrument för vilka det har skett
betydande ökningar av kreditrisken sedan det första redovis-
ningstillfället redovisas en reserv baserad på kredit rluster för
tillgångens hela löptid (den generella modellen).
För kundfordringar och avtalstillgångar finns förenklingar
som inneär att koncernen direkt redovisar förntade
kreditrluster för tillgångens återstående löptid (den
förenklade modellen).
Likvida medel omfattas av den generella modellen för
nedskrivningar. För likvida medel tillämpas undantaget för låg
kreditrisk. Koncernens kundfordringar och avtalstillgångar
omfattas av den förenklade modellen för nedskrivningar.
De förväntade kreditrlusterna för kundfordringar beräk-
nas med hlp av en reserveringsmatris som är baserad på
tidigare händelser, nuvarande förllanden och prognoser för
framtida ekonomiska förutsättningar och pengarnas tidsvärde
om applicerbart.
Koncernen definierar fallissemang som att det bedöms
osannolikt att motparten kommer att möta sina åtaganden på
grund av indikatorer som finansiella svårigheter och missade
betalningar. Oavsett anses fallissemang föreligga när betal-
ningen är 90 dagar sen. Koncernen skriver bort en fordran
när inga möjligheter till ytterligare kassaflöden bedöms
föreligga. Bedömning görs löpande, och återföring sker när
nedskrivnings behovet inte längre bedöms finnas.
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 88
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
→ Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Noter – koncernen
Not 2. Väsentliga redovisningsprinciper, forts.
Skatter
Skattekostnad eller skatteintäkt utgörs av aktuell skatt
och uppskjuten skatt. Aktuell skatt är den skatt som ska
betalas eller erhållas avseende aktuellt år med tillämpning
av de skattesatser som är beslutade per balansdagen.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden.
Balansräkningsmetoden innebär att beräkningen görs utifrån
skattesatser per balansdagen applicerat på skillnader mellan en
tillgångs eller en skulds bokföringsmässiga respektive skatte-
ssiga värde samt förlustavdrag. Dessa förlustavdrag kan
nyttjas för att minska framtida beskattnings bara inkomster. I de
fall det bedöms att sådana förlustavdrag kan komma utnyttjas
bokas en uppskjuten skattefordran på sådana förlustavdrag.
Ersättningar till medarbetare
Pensionsförpliktelser
De pensionslösningar som finns inom koncernen har klassif-
icerats såsom avgiftsbestämda respektive förmånsbestämda
pensionsplaner. För avgiftsbestämda pensionslösningar
kostnadsförs som personalkostnader premier i takt med den
period de avser. För förmånsbestämda pensionsplaner fast-
ställs kostnaden för pensionsförmånen baserat på aktuariella
beräkningar enligt den så kallade Projected Unit Credit Method.
Omvärderingar, inklusive aktuariella vinster och förluster,
effekter från förändringar av tillgångstaket (asset ceiling) och
avkastningen på förvaltningstillgångarna (exklusive räntekom-
ponenten som redovisas i resultaträkningen) redovisas direkt
i balansräkningen med en intäkt eller kostnad motsvarande
periodens förändring i rapporten över totalresultatet i poster
som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen den
period de uppkommer. Omvärderingar, som redovisas i övrigt
totalresultat påverkar balanserat resultat och kommer inte att
omklassificeras till resultaträkningen. Tjänstgöringskostnader
från tidigare perioder redovisas i resultaträkningen i den period
då planen ändras. Nettoräntan beräknas med tillämpning av
diskonteringsräntan vid periodens början på den förnsbe-
stämda nettoskulden eller tillgången.
De förmånsbestämda kostnaderna är indelade i
följande kategorier:
tjänstgöringskostnader (inklusive tjänstgöringskostna-
der innevarande period, tjänstgöringskostnader i tidigare
perioder samt vinster och förluster avseende reduceringar
och/eller regleringar)
nettoräntekostnad eller nettonteintäkt
omvärderingar
De första två kategorierna redovisas i resultaträkningen som
personalkostnad (tjänstgöringskostnad) respektive finans-
netto (nettoräntekostnaden). Vinster och förluster relaterade
till reduceringar och regleringar redovisas som tjänstgörings-
kostnader från tidigare perioder. Omvärderingar redovisas i
övrigt totalresultat.
Enligt Rådet för finansiell rapporterings uttalande UFR 10
Redovisning av pensionsplanen ITP 2 som finansieras genom
förkring i Alecta så ska UFR 10 tillämpas till dess att Alecta
kan redovisa grunddata för bekning av förnsbesmda
pensionsåtaganden. UFR 10 inner att pensionssning hos
Alecta klassas som avgiftbestämd plan tills vidare.
Ersättningar vid uppsägning
Ersättningar vid uppsägning utgår när en anställds anställning
sagts upp av koncernen före normal pensionstidpunkt eller
då en anslld accepterar frivillig avgång i utbyte mot sådana
ersättningar. Koncernen redovisar avgångsvederlag när den
bevisligen är förpliktad endera att säga upp anställda enligt en
detaljerad formell plan utan möjlighet till återkallande, eller att
mna ersättningar vid uppgning som resultat av ett erbju-
dande som gjorts för att uppmuntra till frivillig avgång.
Bonusplaner
Koncernen redovisar en skuld och en kostnad för bonus.
Koncernen redovisar en avsättning när det finns en legal
förpliktelse eller en informell förpliktelse på grund av
tidigare praxis.
Konvertibla skuldebrev
Konvertibla skuldebrev redovisas som ett sammansatt
finansiellt instrument uppdelat på en skulddel och en eget-
kapitaldel i enlighet med innellet i avtalet och definitio-
nerna av en finansiell skuld och ett egetkapitalinstrument.
Egetkapitalinstrumentet utgörs av en inbyggd optionsrätt att
omvandla skuldinstrumentet till aktier.
Intäkter från avtal med kund
Koncernens förljning består i allt väsentligt av konsulttjänster
inom bygg och fastighet, energi, industri samt infrastruktur.
Intäkter redovisas baserat på avtalet med kund och värderas
utifrån den ersättning som företaget förntar sig ha rätt till i
utbyte mot att överra utlovade tjänster, exklusive belopp som
tas emot för tredje parts räkning. Intäkter redovisas när kunden
erhåller kontroll över den sålda tjänsten.
Konsulttjänster utförs på löpande räkning eller till fast pris och
intäkter redovisas över tid i takt med att arbetet utrts. Avtalet
med kund inneller normalt endast ett prestationsåtagande.
Intäkter från avtal på löpande räkning baseras vanligtvis på
ett pris per timme och intäkter redovisas i den period tjänsten
levereras. För intäkter från tjänster som utförs mot fast pris,
tillämpas successiv vinstavräkning, dvs. intäkter redovisas
i förhållande till respektive projekts färdigställandegrad per
balansdagen. Färdigställandegraden beräknas på basis av upp-
arbetad kostnad i förhållandet till total kostnad för projektet.
Om de totala kostnaderna för ett projekt bems överstiga den
totala intäkten, redovisas omgående den befarade förlusten i
sin helhet. När utfallet av ett projekt inte rimligen kan mätas,
men koncernen förväntar sig att få täckning för nedlagda
kostnader, redovisas intäkter med ett belopp som motsvarar de
uppkomna utgifter som förväntas ersättas av kunden.
För ändringar och tilläggsarbeten gör koncernen en bedöm-
ning om dessa ska redovisas som ett separat avtal eller om de
ska anses vara en del av det ursprungliga avtalet. Ändringar
och tilläggsarbeten som inner, att avtalets omfattning ökar
och dessa tjänster är distinkta samt att priset stiger med ett
belopp som motsvarar ett frisende förljningspris, redovisas
som ett separat avtal. Garantier tillhandalls på vissa av de
genomförda arbetena, för dessa görs en bedömning om de ska
redovisas som ett separat avtal eller om de ska anses vara en
del av det ursprungliga avtalet.
I avtal till fast pris faktureras kunden ofta vid vissa överens-
komna så kallade milstolpar. I avtal till löpande räkning fakture -
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 89
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
→ Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Noter – koncernen
Not 2. Väsentliga redovisningsprinciper, forts.
ras kunden vanligtvis månadsvis i efterskott. Normal kredittid
är 30 dagar. Om summan av det som upparbetats överstiger
fakturerat belopp, redovisas skillnaden som upplupna intäk-
ter (avtalstillgångar). Om fakturerat belopp överstiger vad
som har upparbetats, redovisas skillnaden som förutbetalda
intäkter (avtalsskulder).
Leasing
Leasingavtal redovisas initialt som nyttjanderätter med
tillhörande skuld den dagen som den leasade tillgången
finns tillgänglig för användning av koncernen, förutom för
korttidsleasingavtal, (leasingavtal med en leasingperiod om
maximalt 12 månader) samt för leasingavtal där den underlig-
gande tillngen är av lågt värde(50 tkr). För leasingavtal vilka
uppfyller kriterierna för lättnadsreglerna redovisar koncernen
leasingavgifter som en rörelsekostnad linjärt över leasingperi-
oden, om ingen annan systematisk metod för periodisering av
leasingavgiften ger en mer rättvisande bild med hänsyn till hur
de ekonomiska förmånerna från den underliggande tillgången
konsumeras av leasetagaren. Leasingavtal där den underlig-
gande tillngen är av lågt värde (50 tkr) avser huvudsakligen
IT-utrustning och kontorsutrustning.
Leasingskulden värderas initialt till nuvärdet av de framtida
leasingavgifter vilka inte har erlagts per inledningsdatum för
leasingavtalet, diskonterade med den implicita räntan, eller
om denna inte kan fastställas med lätthet, den marginella
låneräntan. Rejlers använder generellt koncernens marginella
låneränta. Den marginella låneräntan är den räntesats som en
leasetagare skulle behöva betala för en finansiering genom lån
under en motsvarande period, och med motsvarande säkerhet,
för nyttjanderätten av en tillng i en liknande ekonomisk miljö.
Den marginella låneräntan fastställs
Genom att använda den aktuella låneräntan mot externa
parter om möjligt,
Genom en modell som bygger på en riskfri ränta justerat för
Rejlers kreditrisk och
Anpassningar för löptider, land, valuta och säkerheter
Föreligger flera leasingkomponenter i ett leasingavtal allokeras
leasingavgiften enligt IFRS 16 med hjälp av fristående priser.
IFRS 16 innehåller en praktisk lättnadsregel vilken medför att
leasetagaren inte behöver separera ut service komponenter
ur leasingavgiften och istället redovisa som en enda leasing-
komponent. Koncernen har tilmpat denna lättnadsregel för
leasade lokaler och behandlar servicekomponenter som en del
av leasingavgiften.
Nyttjanderättstillgången redovisas initialt till värdet av
leasingskulden den dagen som den leasade tillgången finns
tillgänglig för användning i koncernen, med tillägg för leasing-
avgifter erlagda vid eller före inledningsdatum för leasing-
avtalet samt initiala direkta utgifter. Nyttjanderättstillgångar
skrivs av över beräknad nyttjande period eller, om den är
kortare, över den avtalade leasingtiden.
Leasingskulden redovisas till upplupet anskaffningsvärde
enligt effektivräntemetoden och minskas med gjorda leasing-
betalningar. Leasingskulder omvärderas med en motsvarande
justering av nyttjanderättstillgången enligt de reglerna som
återfinns i standarden. Rejlers har till exempel för ett antal lea-
singavtal framtida leasingavgifter som baserar på ett index som
inte inkluderas i leasingskulden så länge förändringen i index
eller pris inte har skett.
Likvida medel
Likvida medel består av kassa och bank samt kortfristiga
placeringar med en löptid från anskaffningstidpunkten
understigande tre månader vilka är utsatta för endast en
obetydlig risk för värdeföndring.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt
Årsredo vis ningslagen och redovisningsrådets rekommen-
dation RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Se not A
Redovisningsprinciper.
NOT 3
Finansiella riskfaktorer och andra risker
Det övergripande målet med Rejlers finansverksamhet är att
stödja den operativa verksamheten genom att säkerställa
finansiering och kreditlöften samt effektiv likviditetshantering
både lokalt och centralt samt att hantera de finansiella risker
som koncernen exponeras för. Hantering av Rejlers finansiella
riskexponering är centraliserad till bolagets koncernekono-
miavdelning. Bolaget har en av styrelsen fastställd finanspo-
licy, vilken beskriver målen för och ansvarsfördelningen inom
finansfunktionerna. Finanspolicyn syftar till att kontrollera
och begränsa de finansiella risker koncernen exponeras för
genom att lägga fast mål, riktlinjer och regler för hanteringen
av finansiell riskexponering och likviditetshantering. I Rejlers
verksamhet bedöms följande finansiella risker föreligga.
Valutarisk, risken för värdeförändring av en valuta i förhållande
till andra valutor innebär en valutarisk. Valutakursriskerna är
begränsade då den största delen av betalningarna sker i res-
pektive bolags lokala valuta. När dotterföretagens balansräknin-
gar i lokal valuta omräknas till svenska kronor så upp står en
omräkningsdifferens beroende på att innevarande år omräknas
till en annan valutakurs än föregående år och att resultaträknin-
garna omräknas till en annan valutakurs än balansräkningarna.
Rejlers policy är att inte kurssäkra omräkningsdifferenserna.
Koncernens policy är att i förekommande fall begränsa valutar-
isken om den i påtaglig utsträckning kan påverka likviditeten i
koncernen. En bemning av risken ska göras i aktuella fall.
Påverkan på resultat efter skatt, MSEK
1)
2024
2023
Valutakursförändring EUR/SEK
+ 10%
7,7
7, 3
– 10%
7,7
Valutakursförändring NOK/SEK
+ 10 %
1,2
0,4
– 10 %
–1,2
–0,4
1) Då koncernen inte redovisar några värdeförändringar i övrigt totalresultat eller eget kapital
uppkommer motsvarande effekt i eget kapital.
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 90
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
→ Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Noter – koncernen
Not 3. Finansiella riskfaktorer och andra risker, forts.
Kreditrisk, motpartsrisk, risken att en motpart inte fullgör sina
förpliktelser. Denna risk begränsas genom att vid i första hand
större affärer kontrollera motpartens betalningsförmåga. Rejlers
har en stor kundexponering mot statliga och andra offentliga
myndigheter där kreditrisken är mycket låg. För privata besl-
lare görs vid behov en individuell bemning av varje kund
avseende betalningsförmågan. Normalt faktureras kunderna
varje månad varr exponeringen mot en enskild kund i de fallen
är relativt liten. Vid placering av medel ska detta ske i stat,
kommun, bank eller vissa utvalda företagscertifikat.
Ränterisk, värdeförändring på en räntebärande position till
följd av förändringar i marknadsntan.
Placeringstiden på tillgångar styrs av finanspolicyn och
koncernens förvärvsplaner. Vid förvärv gäller att återbetaln-
ingstiden på lån med bundna räntor ska spegla kalkylssig
avskrivningstid för förrvet. Kortfristiga lån tas normalt med
rörliga räntor för att koncernen vid överskottslikviditet ska
kunna lösa dessa utan kostnad.
Påverkan på resultat efter skatt, MSEK
2024
2023
Ränteförändring
+ 1%
–3,5
–4,0
– 1%
3,5
4,0
Likviditetsrisk, dvs. risk att få svårighet att fullgöra sina
betalningar. Denna risk ska begränsas genom en god likviditet-
splanering med vars hlp Rejlers i god tid kan försäkra sig om
t.ex. kreditlöften. Säsongsmässiga nedgångar i likviditeten pare-
ras med förändringar i limiten på checkkrediten. Koncernen efter-
strävar att ha garanterade kreditfaciliteter och likvida medel mots-
varande summan av alla låneförfall de närmaste sex naderna.
Nedanstående tabell analyserar koncernens finansiella skulder
uppdelade efter den tid som på balansdagen återsr fram till
den kontraktsenliga förfallodagen. Se även not 25 och 26.
mindre mellan mellan mer
2024 än 1 år 1 och 2 år 2 och 5 år än 5 år
Skulder till kreditinstitut, MSEK
371,2
-
-
-
IFRS 16 leasing
123,9
123,9
68,1
00
Leverantörsskulder och andra
skulder, MSEK
190,1
00
00
00
mindre mellan mellan mer
2023 än 1 år 1 och 2 år 2 och 5 år än 5 år
Skulder till kreditinstitut, MSEK
439,1
-
-
-
IFRS Leasing 16
105,2
105,2
49,9
-
Leverantörsskulder och andra
skulder, MSEK
246,5
-
-
-
Hantering av kapital
Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att trygga
koncernens rmåga att fortsätta sin verksamhet, så att den
kan fortsätta att generera avkastning till aktieägarna och nytta
för andra intressenter och att upprättlla en optimal kapital-
struktur för att hålla kostnaderna för kapitalet nere.
För att upprätthålla eller justera kapitalstrukturen, kan
koncernen förändra den utdelning som betalas till aktieägarna,
återbetala kapital till aktieägarna, utfärda nya aktier eller sälja
tillgångar för att minska skulderna. På samma sätt som andra
företag i branschen bedömer koncernen kapitalet på basis
av soliditet och skuldsättningsgrad. Skuldsättningsgraden
beräknas som nettoskuld dividerad med eget kapital.
Nettoskuld beräknas som total upplåning (omfattande posterna
Kortfristiga skulder till kreditinstitut” och ”Långfristiga skulder
till kreditinstitut” i koncernens balansräkning och pensionss-
kuld minskat med likvida medel.
Under 2024 var koncernens strategi, som var oförändrad
mfört med 2023, att upprätthålla en stark balansräkning
med lägst 30 procent soliditet och en låg skuldsättningsgrad.
Soliditeten var vid utgången av året 52,4 procent (49,4).
Skuldsättningsgraden uppgick vid slutet av året till 0,3 (0,4):
2024
2023
Räntebärande skulder
670,3
686,8
Eget kapital hänförligt till moderbolagets
aktieägare
1 936,8
1 801,8
Skuldsättningsgrad, ggr
0,3
0,4
För koncernens upplåning gäller vanligtvis vissa särskilda
villkor, sk covenants. De covenants som koncernen har att
hålla sig till är nettoskuld/EBITDA. Dessa convenater beräknas
varje kvartal och rapporteras till banken och lånevillkoren har
uppfyllts hela året.
NOT 4
Viktiga uppskattningar och bedömningar
Det finns inte några bedömningar, som företagsledningen har
gjort när den har tillämpat företagets redovisningsprinciper,
som har en betydande effekt på de redovisade beloppen i de
finansiella rapporterna. Koncernen gör antaganden och upp-
skattningar om framtiden. De uppskattningar för redovisnings-
ändamål som blir följden av dessa kommer, definitionsssigt,
llan att motsvara det verkliga resultatet. De uppskattningar
och antaganden som, om de ändras, innebär en betydande risk
för väsentliga justeringar i redovisade värden för tillgångar och
skulder under nästkommande räkenskapsår anges nedan.
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
Koncernen utvärderar minst varje år, eller oftare om någon
nedskrivningsindikation föreligger, om något nedskrivnings-
behov föreligger för goodwill. Återvinningsvärden för kass-
agenererande enheter har fastställts genom beräkning av
nyttjandevärdet. Vid beräkning av nyttjandevärdet har flera
antaganden gjorts om framtida förhållanden. Ändringar av
dessa förhållanden skulle kunna ha effekt på det redo visade
värdet av goodwill. I not 12 finns en känslighetsanalys som visar
på känsligheten i nyttjandevärdet vid förändringar i omsättnin-
gen respektive rörelsemarginalen.
För att bedöma framtida kassaflöden används av styrelsen
beslutad budget för kommande år samt prognos för ytterligare
två år. Med stöd av dessa så görs en prognos för ytterligare
två år, dvs en total bedömning på fem år. I genomsnitt används
en tillväxt på 7 till 10 (10) procent i de kalkyler som upprättats.
Prognostiserade kassaflöden har därefter nuvärdesbeknats
med en diskonteringsränta på 9 procent (9) efter skatt vilket
motsvarar 10 procent (10) före skatt.
Om den uppskattade diskonteringsntan före skatt som
tillämpats för diskonterade kassaflöden hade varit en procent-
enhet lägre skulle nyttjandevärdet för koncernen öka med cirka
2 612,4 MSEK (2 562,2).
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 91
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
→ Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Noter – koncernen
Not 4. Viktiga uppskattningar och bedömningar, forts.
Intäktsredovisning
Värdering av pågående projekt görs för fastprisuppdrag enligt
successiv vinstavräkning. I balansräkningen är upptaget uppar-
betade ej fakturerade arvoden på löpande räkningsuppdrag
samt fastprisuppdrag som har värderats till utfaktureringspris
efter avdrag för eventuella avvikelser mellan upparbetning
och färdigställandegrad. Löpande uppdrag faktureras normalt
månadsvis. Färdigställandegraden i fastprisuppdrag bedöms
genom att uppdragsansvarig får göra en bedömning av utrt
och återstående arbete. Intäkten redovisas inte om det finns en
osäkerhet avseende värdet.
NOT 5
Nettoomsättning
Koncern-
2024
Sverige
Finland
Norge
justeringar
Koncernen
Arvodes intäker
2 454,1
1 414,1
298,5
–36,8
4 129,9
Övriga intäker
266,7
15,1
19,0
-
300,8
Summa netto-
omsättning
2 720,8
1 429,2
317,5
–36,8
4 430,7
Koncern-
2023
Sverige
Finland
Norge
justeringar
Koncernen
Arvodes intäker
2 198,7
1 278,7
302,7
–30,4
3 749,7
Övriga intäker
281,8
56,8
-
-
338,6
Summa netto-
omsättning
2 480,5
1 335 ,5
302,7
–30,4
4 088,3
Rejlers intäktsflöden är uppdelade i två delar, Arvodesintäkter
och Övriga intäkter. Arvodesintäkter besr av intäkter för
anställda konsulter samt underkonsulter.
Dessa upparbetas och intäktsförs normalt för nedlagd tid
under perioden, oavsett om faktureringen sker månadsvis
på löpande räkning, fast månadsfakturering enligt avtal
eller
fastpris där en faktureringsplan är upprättad med kunden.
Övriga intäkter består av intäkter för material och utlägg,
vilka inktsförs vid leverans.
NOT 6
Segmentinformation
Resultaträkning i sammandrag per segment, MSEK
Koncern-
Sverige
Finland
Norge
gemensamt
Elimineringar
Koncernen
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Nettoomsättning
2 720,8
2 480,5
1 429,2
1 335,5
317,5
302,7
44,2
38,0
–81,0
–68,4
4 430,7
4 088,3
Övriga intäkter
13,6
18,1
4,6
3,2
1,4
1,2
-
-
–3,1
–2,8
16,5
19,7
Summa intäkter
2 734,4
2 498,6
1 433,8
1 338,7
318,9
303,9
44,2
38,0
–84,1
71,2
4 447,2
4 108,0
Avskrivningar
–118,0
–120,3
78,9
73,9
–16,1
–17,6
–1,2
–1,2
-
-
–214,2
–213,0
Övriga rörelse kostnader
–2 403,6
–2 215,4
–1 234,2
–1 181,8
–313,5
–277,4
7 7, 6
–56,6
84,1
71,2
–3 944,8
–3 660,0
Rörelseresultat
212,8
162,9
120,7
83,0
–10,7
8,9
–34,6
–19,8
-
-
288,2
235,0
Finansiella intäkter
-
-
-
-
-
-
53,1
65,5
-
-
53,1
-
Finansiella kostnader
-
-
-
-
-
-
–48,9
73,8
-
-
–48,9
-
Resultat före skatt
212,8
162,9
120,7
83,0
–10,7
8,9
–30,4
–28,1
-
-
292,4
226,7
Investeringar
10,7
16,1
23,3
8,7
2,0
-
2,0
1,5
-
-
38,0
26,3
Rejlers verksamhet är uppdelad i tre segment, det är på detta
sätt styrelsen och ledningen följer upp intäkterna i koncernen.
Segment Sverige består i huvudsak av tekniska konsulttjäns-
ter som bedrivs i dotterbolagen Rejlers Sverige AB, Rejlers
Energiprojekt AB, Rejlers Defence AB, Helenius AB, Solvina
AB och Eurocon-koncernen.
Segment Finland besr i huvudsak av tekniska konsult-
tjänster som bedrivs i dotterbolagen Rejlers Finland Oy,
Rejlers Building Oy, PM Rejlers Oy, SRT Oy, LK Palionsinöörit
Oy samt filial i Abu Dhabi.
Segment Norge består i huvudsak av tekniska konsult-
tjänster som bedrivs i dotterbolagen Rejlers Norge AS, Rejlers
Engineering AS, Rejlers Elsikkerhet AS, Omega Holtan AS, AJL
AS och Karl Knudsen AS.
Koncerngemensamt avser i huvudsak moderbolagets
intäkter, kostnader, tillgångar och skulder.
Elimineringar avser transaktioner mellan segmenten.
All försäljning mellan segmenten sker på marknadss-
siga villkor. Uppföljningen av koncernens segment sker på
rörelseresultat, rörelsemarginal och debiteringsgrad. Samma
redovisningsprinciper gäller för rörelsesegmenten som för
koncernen i övrigt.
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 92
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
→ Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Noter – koncernen
NOT 7
Övriga rörelseintäkter
MSEK
2024
2023
Uthyrning av lokaler
1,2
2,0
Offentliga bidrag
1,2
3,4
Realisationsresultat anläggningstillgångar
0,7
0,7
Andra rörelseintäkter
13,4
13,6
Summa
16,5
19,7
NOT 8
Medarbetare
2024
2023
Årsanställda
Kvinnor
Män
Totalt
Kvinnor
Män
Totalt
Moderbolaget
Sverige
6
4
10
6
4
10
Dotterbolagen
Sverige
398
1 275
1 673
383
1 246
1 629
Finland
212
815
1 027
213
819
1 032
Norge
29
155
184
25
146
171
Övriga
43
153
196
30
132
162
Koncernen totalt
688
2 402
3 090
657
2 347
3 004
Ersättningar till verkställande direktör/koncernchef
Ersättning till VD bereds av ersättningsutskottet och beslutas
av styrelsen. Pensionsålder för VD har inte reglerats i avtal utan
följer gällande lagstiftning. Pensionspremien för VD uppgår till
30 procent av den fasta månadsnen. Mellan företaget och VD
ller en ömsesidig uppsägningstid om 6 månader. Vid upp-
sägning från företagets sida är VD därutöver berättigad till ett
avgångsvederlag på 12 gånger den fasta månadsnen.
Ersättningar till övriga ledande befattningshavare
VD förhandlar och avtalar med övriga ledande befattningsha-
vare om deras ersättningar i samråd med styrelsens ord-
rande enligt den s k farfarsprincipen. Pensionldern för övriga
ledande befattningshavare är 6567 år. Pensionspremien för
övriga ledande befattningshavare är avgiftsbestämd. Mellan
företaget och övriga ledande befattningshavare gäller nor-
malt en uppsägningstid på 6 månader från arbetstagarens
sida. Från företagets sida gäller normalt en uppsägningstid på
6 nader samt ett avgångsvederlag på 6–12 månadslöner.
Löner, andra ersättningar, pensioner
och sociala kostnader – 2024
Löner Rörliga
och andra ersätt- Sociala Pensions -
MSEK ersättningar ningar avgifter
kost nader
Summa
Styrelse och
andra ledande
befattningshavare
22,7
8,9
8,3
5,7
45,6
Övriga medarbetare
1 982,8
25,1
393,1
282,2
2 683,1
Summa
2 005,5
34,0
401,4
287,9
2 728,8
Löner, andra ersättningar, pensioner
och sociala kostnader – 2023
Löner Rörliga
och andra ersätt- Sociala Pensions -
MSEK ersättningar ningar avgifter
kost nader
Summa
Styrelse och
andra ledande
befattningshavare
21,7
8,3
8,1
5,7
43,8
Övriga medarbetare
1 863,2
81,5
358,6
279,2
2 582,4
Summa
1 884,9
89,9
366,7
284,9
2 626,2
Ersättning till styrelse
Ersättning till styrelsen utgår enligt beslut på årsstämma.
För perioden mellan årsstämman 2024 och årssmman 2025
så utgår ett styrelsearvode på 700 TSEK (700) till styrelsens
ordförande, 400 TSEK (400) till vice ordförande och ett arvode
på 300 TSEK (300) till ledamöter som inte är anställda i bola-
get. Därutöver utgår ersättning med 100 TSEK (100) till ord-
föranden och med 60 TSEK (60) till var och en av leda möterna
i styrelsens revisionsutskott. Arvodet till ordförande i ersät-
tningsutskottet utgår med 50 TSEK (50) och med 30 TESK (30)
till var och en av ledamöterna i styrelsen. Pensionsavtal och
avtal om avgångsvederlag finns inte för styrelsens medlemmar.
Ersättning till vd, ledande befattningshavare – 2024
Ersättningar Övriga ledande
MSEK
till VD
1)
befattningshavare
2)
Lön och övriga förmåner
5,3
14,8
Rörlig ersättning
6,4
2,6
Pensionskostnader
1,7
4,0
Sociala avgifter
3,7
3,8
Summa
1 7, 1
25,1
2) Övriga ledande befattningshavare består av 7 (7) personer vid utgången av 2024.
Ersättning till vd, ledande befattningshavare – 2023
Ersättningar Övriga ledande
MSEK till VD
befattningshavare
1)
Lön och övriga förmåner
5,0
14,3
Rörlig ersättning
6,4
1,9
Pensionskostnader
1,7
4,0
Sociala avgifter
3,6
3,8
Summa
16,6
24,0
1) Övriga ledande befattningshavare består av 7 (7) personer.
Ersättning till styrelse – 2024
Styrelsearvode i TSEK
Arvode
Utskott
Peter Rejler, ordförande
700
110
Jan Samuelsson, vice ordf
400
100
Helena Levander, ledamot
150
30
Patrik Boman, ledamot
300
30
Lisa Rejler, ledamot
300
30
Peter Johansson, ledamot
300
-
Susanne Blank, ledamot
150
30
Summa
2 300
330
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 93
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
→ Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Noter – koncernen
Not 8. Medarbetare, forts.
Ersättning till styrelse – 2023
Styrelsearvode i TSEK
Arvode
Utskott
Peter Rejler, ordförande
700
110
Jan Samuelsson, vice ordf
400
100
Helena Levander, ledamot
300
60
Patrik Boman, ledamot
300
30
Martina Rejler, ledamot
150
15
Lisa Rejler, ledamot
150
15
Peter Johansson, ledamot
150
-
Summa
2 150
330
Konvertibla skuldebrev till anställda
Under 2024 har inga konvertibler utfärdats. Efter beslut fn
extra bolagssmma 2019-11-18 utfärdades konvertibla skul-
debrev till anställda i ledande befattning och nyckelpersoner
inom koncernen den 31 december 2019. Skuldebreven har ett
nominellt värde om 24 000 KSEK och kan konverteras till aktier
av serie B i moderbolaget under tiden från den 19 december
2023 till den 14 februari 2024. Konvertiblerna förföll utan
konvertering till aktier, och därmed har lånen återbetalts till
konvertibelinnehavarna den 1 mars 2024. Konvertibla skulde-
breven emitteras till marknadspris och omfattas inte av några
intjäningsvillkor, vilket bland annat innebär att skuldebreven
inte är förenade med några villkor om fortsatt anställning eller
prestationer från de anställdas sida. Nettoinbetalningar som
erhållits från emissionen av konvertibla skuldebrev till anställda
har delats upp mellan en skulddel och eget-kapitaldel (vilket
representerar verkligt värde på den inbäddade optionen att
konvertera den finansiella skulden till företagets eget kapital)
enligt följande.
Konvertibla skuldebrev utfärdat 2019-12-31
Inbetalningar från emitterade konvertibla skuldebrev
24,0
Emissionskostnader
–0,1
Nettoinbetalningar från emitterade konvertibla skuldebrev
23,9
Egetkapitaldel
1,1
Emissionskostnader relaterade till eget kapitaldelen
0,0
Belopp klassificerat som eget kapital
1,1
Skulddel vid utfärdande (emissionskostnader netto)
22,8
Debiterad ränta (tillämpad effektiv ränta)
0,0
(1,4%)
Betald ränta (ränta på skuldebrev)
1,8
(0,2%)
Redovisat värde av skulddel vid utfärdandet (2020)
22,8
Diskonteringseffekt
1,8
Redovisat värde 31 december 2023
24,6
Återbetalning till konvertibelinnehavare
–24,6
Redovisat värde 31 december 2024
0
Årets ränta beräknas genom att tillämpa en effektivränta på
1,9 respektive 1,4 procent på skulddelen under 6 respektive 0
månaders period sedan skuldebreven emitterades. Skulddelen
värderas till upplupet anskaffningsvärde. Skillnaden mellan det
redovisade värdet på skulddelen vid utgivningsdagen och det
belopp som redovisas i rapporteringen den 31 december 2019
representerar den effektiva räntan minus ränta som betalats till
det datumet. Koncernen har under räkenskapsåret redovisat
ntekostnader om totalt 0,2 MSEK (0,2) relaterade till konvertibla
skuldebrev till anställda, motsvarande debiterad effektiv ränta.
Detaljer kring utestående konvertibler presenteras nedan.
31/12/2024
Summa Konverterings-
konvertibler, msek kurs, sek
Konvertibelprogram 2019/2024
24,6
128,7
Tilldelade under året
0
Summa utstående vid årets början
24,6
Återbetalt under året
–24,6
Utestående vid årets slut
0
31/12/2023
Summa Konverterings-
konvertibler, msek kurs, sek
Konvertibelprogram 2019/2024
24,0
128,7
Tilldelade under året
0
Summa utstående vid årets början
24,0
Utestående vid årets slut
24,0
Konvertibelprogram 2019/2024
24,6
128,7
NOT 9
Revisionsarvoden
2024
2023
E&Y
E&Y
Ersättning för revisionsuppdrag
5,6
4,2
Ersättning för revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdraget
0,8
0,1
Ersättning för skatterådgivningen
0,2
-
Ersättning för övriga uppdrag
0,5
0,4
Summa
7,1
5,3
Med revisionsuppdrag avses granskningen av årsredovisnin-
gen och bokringen samt styrelsens och VD:s förvaltning,
övriga arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets revisor
att utra samt rådgivning eller annat biträde som föranleds
av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförande av
sådana övriga arbetsuppgifter. E&Y har varit vald till huvud-
ansvarig revisor sedan årsstämman 2021.
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 94
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
→ Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Noter – koncernen
NOT 10
Balanserade utgifter för programutveckling
och varumärke
MSEK
2024
2023
Ingående anskaffningsvärde
71,9
62,0
Omräkningsdifferens
2,2
–0,6
Årets investering
20,3
15,2
Ökning via rörelseförvärv
0,2
-
Försäljningar/utrangeringar
–12,3
–4,7
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
82,3
71,9
Ingående avskrivningar
–46,0
–42,7
Omräkningsdifferens
–1,6
0,2
Årets avskrivningar
–10,8
–8,2
Försäljningar/utrangeringar
12,3
4,7
Utgående ackumulerade avskrivningar
–46,1
–46,0
Utgående restvärde
36,2
25,9
NOT 11
Kundvärden
MSEK
2024
2023
Ingående anskaffningsvärden
715,2
550,7
Omräkningsdifferens
6,9
–8,8
Kundvärden via rörelseförvärv
17, 5
173,3
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
739,6
715,2
Ingående avskrivningar
–247,0
–195,7
Omräkningsdifferens
–3,8
5,7
Årets avskrivningar
–61,2
–57,0
Utgående ackumulerade avskrivningar
–312,0
–247,0
Utgående restvärde
427,6
468,2
Årets ökning av kundvärden kommer från förrv av Solvina AB.
I förrvsanalyserna identifierades verkliga värden på förvär-
vade nettotillgångar. Resterande del av köpeskillingarna är
förrvade separerbara kundvärden samt goodwill. Kundvärden
skrivs av över en period på tio till tretton år.
NOT 12
Goodwill
MSEK
2024
2023
Ingående anskaffningsvärden
1 449,4
1 078,2
Omräkningsdifferens
10,3
–11,9
Rörelseförvärv
32,2
383,1
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
1 491,9
1 449,4
Ingående nedskrivningar
–2,5
–2,5
Årets nedskrivningar
-
-
Utgående ackumulerade nedskrivningar
–2,5
–2,5
Utgående restvärde
1 489,4
1 446,9
Nedskrivningsprövningar för kassagenererande
enheter med goodwill
Koncernens goodwill är förvärvad och finns inom rörelseseg-
menten Rejlers Sverige, Rejlers Finland och Rejlers Norge.
Dessa värden prövas löpande och bekningarna baseras på
femåriga prognoser där hänsyn tas till tidigare erfarenheter
av verksamheten och externa informationskällor. De kass-
agenererande enheterna är desamma som Rejlers segment.
Prövningen har skett med förändringar i de variabler som
bedöms vara viktigast för verksamheten. Dessa är:
1) Omsättningstillväxt
Omsättningstillväxten baseras på prognos om bolagens och
branschens utveckling kommande åren samt timprisets utveck-
ling. För den inledande femårsperioden har ett antagande om i
genomsnitt 6 till 10 (10) procents tillväxt använts och därefter 2 (2)
procents evig tillväxt.
2) Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen påverkas, förutom av intäkterna, av bolagets
kostnader. Dessa antas öka i nivå med inflationen samt en viss
reallöneökning. I bekningen av nyttjandevärdet har ett anta-
gande om 2 (2) procent årlig ökning av kostnader tillämpats.
3) Diskonteringsfaktorn (WACC)
Diskonteringsfaktorn före skatt är beräknad till 11 procent (11)
för Rejlers Sverige, 11 procent (9) för Rejlers Finland och 11
procent (11) för Rejlers Norge. Diskonteringsfaktorn efter skatt
är beräknad till 9 procent (9) för Rejlers Sverige, 9 procent (8)
för Rejlers Finland och 9 procent (9) för Rejlers Norge.
Redovisat värde goodwill
Nyttjandevärde
MSEK
2024
2023
2024
2023
Segment Sverige
883,3
851,0
4 903,0
4 873,7
Segment Finland
415,9
402,3
2 698,4
3 967,5
Segment Norge
190,2
193,6
499,9
810,8
Summa
1 489,4
1 446,9
8 101,3
9 652,0
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 95
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
→ Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Noter – koncernen
Not 12. Goodwill, forts.
I tabellen nedan visas känsligheten för förändringar i antagna
värden i en procentenhet.
Känslighets analys
Omsättningstillväxt
Rörelsemarginal
WACC före skatt
MSEK
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Rejlers Sverige
Ändrat värde +/– +/– +/– +/– +/– +/–
MSEK +/– 1 % 388,6 381,4 51,2 51,2 817,3 820,0
Rejlers Finland
Ändrat värde +/– +/– +/– +/– +/– +/–
MSEK +/– 1 % 196,0 311,3 28,0 40,5 446,3 810,3
Rejlers Norge
Ändrat värde +/– +/– +/– +/– +/– +/–
MSEK +/– 1 % 53,6 58,1 5,0 8,2 88,7 138,8
Slutsatsen av prövningen är att det inte föreligger något
nedskrivningsbehov.
NOT 13
Inventarier, verktyg och installationer
MSEK
2024
2023
Ingående anskaffningsvärde
163,6
137,8
Omräkningsdifferens
1,3
–0,6
Inköp
17,7
20,6
Utrangeringar
–9,2
-
Ökning via rörelseförvärv
3,9
5,8
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
177,3
163,6
Ingående avskrivningar
–111,6
–93,7
Omräkningsdifferens
–0,8
–0,8
Årets avskrivningar
–20,2
17,1
Utrangeringar
9,0
-
Utgående ackumulerade avskrivningar
–123,6
–111,6
Utgående restvärde
53,7
52,0
NOT 14
Intresseföretag
För uppgift om koncernens dotterföretag se not N sid 99.
MSEK
2024
2023
Ingående redovisat värde
8,2
6,9
Andel i intresseföretaget resultat
1,1
2,3
Uttag från intressebolag
–1,0
–1,0
Utgående redovisat värde
8,3
8,2
Kapitalandel
Koncernens andel av årets resultat, MSEK
Org nr
Säte
Verksamhet
2024
2023
2024
2023
Mirakelbolaget AB
556835-4350
Stockholm
Programutveckling
50%
50%
0,7
0,5
NESP AB
556287-7711
Stockholm
Datakonsult verksamhet
40%
40%
0,2
0,4
IEW Group AB
556905-5790
Göteborg
Konsultverksamhet
50%
50%
0,2
1,4
Sammanfattning av intresseföretagens finansiella information, MSEK
Intäkter
Årets resultat
Tillgångar
Skulder
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Mirakelbolaget AB
14,7
13,3
1,4
1,0
9,2
7, 0
3,0
2,1
NESP AB
102,4
153,2
0,4
1,0
43,3
49,1
22,5
21,6
IEW Group AB
28,7
30,1
2,8
2,8
5,7
13,6
2,8
13,1
NOT 15
Finansiella intäkter
MSEK
2024
2023
Ränteintäkter
2,7
4,9
Valutakursvinster
18,5
30,8
Värdeförändring tilläggsköpeskilling
26,3
29,8
Övriga finansiella intäkter
5,6
-
Summa
53,1
65,5
NOT 16
Finansiella kostnader
MSEK
2024
2023
Räntekostnader
–28,2
–30,5
Valutakursförluster
–15,9
–40,4
Övriga finansiella kostnader
–4,8
–2,9
Summa
48,9
73,8
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 96
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
→ Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Noter – koncernen
NOT 17
Skatt på årets resultat
MSEK
2024
2023
Följande poster ingår i skattekostnaden:
Aktuell skatt
71,8
–53,0
Uppskjuten skatt
1,4
11,2
Aktuell skatt hänförligt till föregående år
–0,2
0,5
Summa
70,6
–41,3
MSEK
2024
2023
Resultat före skatt
292,4
226,7
Skatt enligt gällande skattesats 20,6% (20,6)
–60,2
–46,7
Effekt av utländska skattesatser
0,6
0,4
Effekt av ej avdragsgilla kostnader
–1,2
Effekt av ej skattepliktiga intäkter
0,5
5,7
Effekt av ej redovisad uppskjuten skatt
–4,0
-
Aktuell skatt hänförligt till föregående år
–0,2
0,5
Övrigt
-
Redovisad skatt
70,6
–41,3
Totala underskott i koncernen är 31,6 MSEK (23,6).
Underskotten i Sverige uppr till 8,5 MSEK (9,1) och beräknas
utnyttjas i de svenska verksam heterna. Underskotten i Norge
uppr till 23,1 MSEK (14,5). Dessa underskott kan utnyttjas
omgående. Underskottsavdragen har ingen förfallotidpunkt. Det
är upp bokad uppskjuten skattfordran på alla underskott.
Bruttoförändringen avseende netto
uppskjutna skatter är enligt följande:
MSEK
2024
2023
Ingående balans
–100,4
76,8
Omräkningsdifferens
–0,4
1,4
Genom rörelseförvärv
–3,3
–37,9
Redovisning i resultaträkningen
–1,4
11,2
Redovisat i övrigt totalresultat
0,6
1,8
Utgående balans uppskjutna skatteskulder netto
–104,9
–100,4
Förändringen av uppskjutna skatteskulder och -fordringar framgår nedan, MSEK:
Uppskjutna skatteskulder
Obeskattade reserver
Kundvärden
Varumärke
Övrigt
Summa
Per 2024-01-01
–16,3
–81,1
–1,8
–15,1
–114,3
Redovisat i resulträkningen
0,9
9,7
0,2
–2,0
8,8
Ökning genom rörelseförvärv
-
–3,3
-
-
–3,3
Omräkningsdifferens
–0,5
–0,2
-
0,4
–0,3
Per 2024-12-31
–15,9
74,9
–1,7
–16,7
–109,2
Uppskjutna skatteskulder
Obeskattade reserver
Kundvärden
Varumärke
Övrigt
Summa
Per 2023-01-01
–18,4
–55,1
-
1 7,1
–90,7
Redovisat i resulträkningen
2,2
8,8
0,1
1,8
12,9
Ökning genom rörelseförvärv
-
–36,0
–1,9
-
–37,9
Omräkningsdifferens
–0,2
1,2
-
0,3
1,4
Per 2023-12-31
–16,3
–81,1
–1,8
–15,1
–114,3
Skattemässiga Förmånsbestämd
Uppskjutna skattefordringar underskott
pensionsskuld
Övrigt
Summa
Per 2024-01-01
5,4
1,8
6,8
14,0
Redovisat i resulträkningen
–2,0
–2,1
–6,1
–10,2
Redovisat i övrigt totalresultat
-
0,6
-
0,6
Omräkningsdifferens
0,1
–0,1
–0,1
–0,1
Per 2024-12-31
3,5
0,2
0,6
4,3
Skattemässiga Förmånsbestämd
Uppskjutna skattefordringar underskott
pensionsskuld
Övrigt
Summa
Per 2023-01-01
8,6
1,8
3,5
13,9
Redovisat i resulträkningen
–3,2
-
1,5
–1,7
Redovisat i övrigt totalresultat
-
-
1,8
1,8
Omräkningsdifferens
-
-
-
-
Per 2023-12-31
5,4
1,8
6,8
14,0
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 97
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
→ Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Noter – koncernen
NOT 18
Vinst per aktie
2024
2023
Resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare, MSEK
221,8
185,4
Genomsnittligt antal aktier, st
22 106 849
21 675 599
Antal aktier före utspädning
22 106 849
22 106 849
Antal aktier efter utspädning
22 106 849
22 293 329
Resultat per aktie (kr per aktie),
före utspädning
10,03
8,39
Resultat per aktie (kr per aktie),
efter utspädning
10,03
8,32
NOT 19
Långfristiga värdepappersinnehav
MSEK
2024
2023
Ingående anskaffningsvärde
15,4
14,5
Årets värdeförändring
–1,2
1,3
Nedskrivning
-
-
Omräkningsdifferens
–0,1
–0,4
Utgående redovisat värde
14,1
15,4
Posten avser ägande understigande 10% i olika aktiebolag,
föreningar mm.
NOT 20
Andra långfristiga fordringar
MSEK
2024
2023
Ingående anskaffningsvärde
26,9
25,0
Årets förändring
–6,9
1,6
Omräkningsdifferens
0,1
-
Utgående redovisat värde
20,1
26,9
Avser fmst depositioner i Abu Dhabi 11,3 MSEK (22,5).
NOT 21
Kundfordringar
2024
2023
MSEK
SEK
EUR
NOK
TOT
SEK
EUR
NOK
TOT
Kundfordringar
467,9
231,7
47, 8
74 7, 4
475,3
254,3
62,4
792,0
Reservation för förväntade kreditförluster
–19,2
–0,6
–1,6
–21,4
–22,9
–1,5
-
–24,4
Summa
448,7
231,1
46,2
726,0
452,4
252,8
62,4
767, 6
2024
2023
Åldersanalys, MSEK
SEK
EUR
NOK
TOT
SEK
EUR
NOK
TOT
Ej förfallna fordringar
410,0
214,5
40,4
664,9
416,8
216,4
61,0
694,2
Förfallna < 30 dagar
9,9
7, 8
6,0
23,7
19,9
22,0
1,6
43,4
Förfallna 30–90 dagar
2,2
5,0
–0,8
6,4
–2,0
10,8
-
8,8
Förfallna > 90 dagar
45,8
4,4
2,2
52,4
40,6
5,1
–0,1
45,6
Summa
467,9
231,7
47, 8
74 7, 4
475,3
254,3
62,4
792,0
Avsättningar för förväntade kreditförluster, MSEK
2024
2023
Avsättningar vid årets början
–24,4
–0,9
Omräkningsdifferenser
-
-
Reserveringar och återföringar under året
3,0
–23,5
Konstaterade förluster
-
-
Avsättningar vid årets slut
–21,4
–24,4
Avsättning för förntade kreditförluster ligger inom intervallet
fordringar i SEK förfallna >90 dagar.
NOT 22
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
MSEK
2024
2023
Förutbetalda leasingavgifter
1,8
4,7
Upplupna intäkter (avtalstillgångar)
400,8
274,1
Övriga poster
15,6
92,0
Summa
418,2
370,6
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 98
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
→ Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Noter – koncernen
NOT 23
Leasingavtal
Koncernen leasar huvudsakligen lokaler och personbilar.
Leasingavtalen är normalt skrivna för fasta perioder om 3 till
5 år. Den genomsnittliga leasingperioden är 5 år. Kortidsavtal
omfattar i de flesta fall kontorsutrustning. Leasingavtal av lågt
värde avser IT-utrustning och kontorsutrustning.
Leasingavtal för lokaler förhandlas lokalt och separat för
varje avtal och innehåller ett stort antal olika avtalsvillkor.
Koncernen har inga köpoptioner eller garanterar inte heller
restvärden. Leasingavtalen innehåller inga särskilda villkor,
covenants eller restriktioner som skulle innebära att avtalen
skulle sägas upp, men de leasade tillngarna får inte säljas
eller pantsättas eller användas som säkerhet för lån.
Rejlers förpliktar sig att förkra leasade bilar. Gällande
leasingavtal för lokaler måste Rejlers hålla dessa fastigheter i
gott skick och återställer lokalen i godtagbart skick vid leasin-
gavtalets upphörande. Vidare måste koncernen utföra och
bekosta erforderligt underhåll i enlighet med hyreskontrakten.
Optioner att förlänga avtal finns inkluderade i ett antal av kon-
cernens leasingavtal gällande lokaler för att öka flexi biliteten
i verksamheten. När leasingavtalets längd fastställs, beaktar
ledningen all tillgänglig information som ger ett ekonomiskt
incitament att utnyttja en förngningsoption, eller att inte utny-
ttja en option för att säga upp ett avtal. Möjligheter att förlänga
ett avtal inkluderas endast i leasing avtalets längd om det är
rimligt att anta att avtalet förlängs (eller inte avslutas). Per den
31 december 2024 finns både förngnings perioder som inklud-
erats i leasingperioden och förlängningsoptioner som bedöms
som ej rimligt säkra och inte inkluderas i leasingskulden.
Leasingavgifterna är till största del fasta avgifter. Det finns
för ett antal leasingavtal framtida leasingavgifter som baserar
på ett konsumentprisindex och som inte inkluderas i leasing-
skulden så länge förändringen i konsument prisindex eller
variabel ränta inte har skett. Kostnader för fastighetskatt
och förkring anses inte som en komponent eftersom dessa
överr varken en tjänst eller en vara till Rejlers och inkluderas
därför inte i leasingsskulden.
Nyttjanderätter
MSEK
IB 1 januari 2023
275,1
Årets anskaffning
68,0
Omvärdering
44,9
Avskrivning
–117,1
Valutapåverkan
–0,7
UB 31 december 2023
270,2
Årets anskaffning
119,5
Omvärdering
54,5
Avskrivningar
–120,2
Valutapåverkan
2,9
UB 31 december 2024
326,9
Leasingskulder
Koncernen är inte exponerad för någon väsentlig likviditetsrisk
till följd av leasingskulderna. Nedan presenteras en löptids-
analys av koncernens leasingskulder.
Löptidsanalys
2024-12-31
År 1
123,9
År 2
92,9
År 3
48,8
År 4
26,0
År 5 och senare
24,3
Fördelning leasingskulder
Långfristiga skulder
192,0
Kortfristiga skulder
123,9
Belopp redovisade i resultatet
2024
2023
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar
–120,2
–117,1
Räntekostnader för leasingskulder
–6,5
–6,2
Kostnader hänförliga till korttidsleasing avtal och
leasingavtal av lågt värde
–43,8
–39,9
Kostnader hänförliga till variabla leasingavgifter som
inte inkluderas i värderingen av leasingskulden
-
-
Intäkter från vidareuthyrning av
nyttjanderättstillgångar
-
-
Summa
–170,5
–163,2
NOT 24
Skulder till kreditinstitut
Långfristiga, MSEK
2024
2023
Banklån
-
-
Summa
-
-
Kortfristiga, MSEK
2024
2023
Banklån
349,5
396,7
Summa
349,5
396,7
Koncernen har en checkkredit med en limit på 250 MSEK
(200), vilken är utnyttjad med 12,1 MSEK (9,2). I samband med
förrv av Solvina AB upptogs nytt lån fn kreditinstitut om
36 MSEK. Under året har 83,2 MSEK (90,9) amorterats på
samtliga lån. Under året har kvartalsvis kovenantrapportering
till låneinstitut fastställt räntemarginalen för kommande kvartal
inom räntesatserna 1,15 procent som lägst och 2,15 procent
som högst med tillägg för STIBOR 3 månader. Samtliga lån
omförhandlats och löper under 12 månader framåt till och med
januari 2026, för att uppnå en effektivare räntenivå.
Löptidsanalys skulder till kreditinstitut, MSEK
2024
2023
Inom ett år
349,5
439,1
1–2 år
-
-
2–3 år
-
-
3–4 år
-
-
4–5 år
-
-
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 99
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
→ Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Noter – koncernen
NOT 25
Pensionsförpliktelser
Sverige
För tjänstemän i Sverige tryggas ITP 2-planens förns-
bestämda pensionsåtaganden för ålders- och familjepension
(alternativt familjepension) genom en försäkring i Alecta.
Enligt ett uttalande fn Rådet för finansiell rapportering,
UFR 10 Klassificering av ITP-planer som finansieras genom
förkring i Alecta, är detta en förmånsbestämd plan som
omfattar flera arbetsgivare.
För räkenskapsåret 2024 har bolaget inte haft tillgång till infor-
mation för att kunna redovisa sin proportionella andel av planens
förpliktelser, förvaltningstillgångar och kostnader vilket medfört
att planen inte varit möjlig att redovisa som en förnsbesmd
plan. Pensionsplanen ITP 2 som tryggas genom en försäkring i
Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan. Premien för
den förmånsbestämda ålders- och familjepensionen är indiv-
iduellt beknad och är bland annat beroende av lön, tidigare
intjänad pension och förväntad återstående tjänstgöringstid.
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvär-
det på Alectas tillngar i procent av förkringsåtagandena
beräknade enligt Alectas försäkringstekniska metoder och
antaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Den
kollektiva konsolideringsnivån ska normalt tillåtas variera
mellan 125 och 155 procent. Om Alectas kollektiva konsolider-
ingsnivå understiger 125 procent eller överstiger 155 procent
ska åtgärder vidtas i syfte att skapa förutsättningar för att
konsolideringsnivån återgår till normalintervallet. Vid låg
konsolidering kan en åtgärd vara att höja det avtalade priset
för nyteckning och utökning av befintliga förmåner. Vid hög
konsolidering kan en åtgärd vara att införa premiereduktioner.
Norge
I Rejlers Norge AS och Rejlers Elsikkerhet AS finns förmåns-
bestämda pensionsplaner för de som är ansllda före 2007. 10
(10) aktiva personer och 49 (49) pensionerade omfattas av planen.
Pensionsplanen ger en bestämd framtida pension baserat på antal
intjäningsår och lönenivå vid pensionstillfället. Förvaltningen av
förvaltnings tillgångarna hanteras av extern förvaltare.
Finland
I Finland finns inga förmånsbestämda planer.
Förmånsbestämda pensionsplaner i balansräkningen
2024
2023
Nuvärde av förpliktelser
–160,8
–166,6
Verkligt värde förvaltningstillgångar
155,9
161,4
Redovisad avsättning i balansräkn
4,9
–5,2
Ingående balans 1 januari
–5,2
8,1
Redovisad pensionskostnad, netto
–1,5
–1,6
Redovisad aktuariell vinst/förl
–2,7
–8,6
Inbetalda arb giv avg
0,6
1,6
Inbetalda premier
4,5
11,9
Omräkningsdifferens
–0,6
–0,4
Utgående balans 31 december
4,9
–5,2
Förändring av den förmånsbestämda pensionsförpliktelsen
MSEK
2024
2023
Ingående balans
–166,6
–167,8
Förvärvade pensionsföpliktelser
-
-
Kostnader för tjänstgöring under innevarande år
–1,3
–1,4
Räntekostnader
–5,0
–4,6
Avkastning på förvaltningstillgångar
-
-
Aktuariella vinster/förluster
0,2
–13,4
Planändringar
-
-
Utbetalda ersättningar
8,4
8,4
Arbetsgivaravgifter på inbetalda pensionsmedel
0,6
1,7
Omräkningsdifferens
2,9
10,3
Summa förmånsbestämda förpliktelser
–160,8
–166,6
Förändring av förvaltningstillgångarnas verkliga värde
MSEK
2024
2023
Ingående balans
161,4
159,7
Förvärvade förvaltningstillgångar
-
-
Avgifter från arbetsgivaren
4,5
11,9
Avkastning på förvaltningstillgångar, exkl ränta
4,8
4,4
Aktuariella vinster/förluster
–2,9
4,7
Utbetalda ersättningar
–8,3
8,4
Arbetsgivaravgifter på utbetalda pensionsmedel
–0,7
–0,7
Omräkningsdifferens
–2,9
–10,2
Summa förvaltningstillgångar
155,9
161,4
Förvaltningstillgångarnas fördelning
2024
2023
Likvida medel
3,5%
4,5%
Aktier
10,9%
11,4%
Obligationer
61,7%
60,0%
Utlåning
11,0%
10,7%
Fastigheter
12,9%
13,4%
Summa
100%
100%
Aktuariella antaganden
2024
2023
Diskonteringsränta, %
3,9
3,0
Förväntad framtida årlig löneökning, %
4,0
3,5
Känslighetsanalys, %
2024
2023
Diskonteringsränta +1%/–1%
23,2
19,2
Framtida årlig löneökning +1%/–1%
2,5
2,2
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 100
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
→ Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Noter – koncernen
Not 25. Pensionsförpliktelser, forts.
nslighetsanalysen baseras på förändringar av ett antagande
medan alla andra antaganden hålls konstanta.
Vid årsskiftet uppgick den genomsnittliga löptiden för
pensionsplanen till 4,6 (4,6) år. Avgifter till pensionsplanen
beräknas uppgå till 1,8 (1,6) MSEK för nästkommande år.
Genom de förmånsbestämda pensionsplanerna exponeras
koncernen mot ett antal aktuariella risker såsom investerings-
risk, ränterisk, risk avseende livslängd och löneökningsrisk.
Företagsledningen bedömer dock att med hänsyn till den
förmåns besmda pensionsplanens omfattning så är dessa
risker begränsade. Nuvärde av den förnsbesmda pen-
sionsskulden beräknas med användning av en diskonter-
ingsränta som fastställs baserat på räntesatsen för företags-
obligationer i Norge. Om avkastningen på förvaltningstillgångar
understiger denna ränta kommer det att skapa ett underskott
i planen. För närvarande har planen en relativt balanserad
spridning av investeringar fördelat på aktier och ränterande
värdepapper. En ökning av räntan på företagsobligationer
skulle medföra en minskning av pensionsförpliktelsen. En
ökning av antaganden om återstående livsngd skulle också
medföra en ökning av pensionsskulden. Eftersom beräkningen
av pensionsskulden beaktar framtida löneökningar så medför
en ökning av de anställdas löner en ökning av pensionsskulden.
NOT 26
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
MSEK
2024
2023
Upplupna löner
226,0
198,8
Upplupna social avgifter
108,1
115,8
Förutbetalda intäkter (avtalsskulder)
92,7
76,0
Övrigt
20,5
25,6
Summa
447,3
416,2
I allt väsentligt har de poster som fanns i den ingående balansen
för Förutbetalda intäkter (avtalsskulder) blivit intäktsförda under
året. Prestationsåtagandena för den utgående balansen för
avtalsskulder beknas uppfyllas under kommande år.
NOT 27
Ställda säkerheter och Eventualförpliktelser
MSEK
2024
2023
Företagsinteckningar
64,0
64,0
Inventarier med äganderättsförbehåll
56,1
4 7, 8
NOT 28
Rörelseförvärv
Verkligt värde och redovisat värde
redovisas i balansräkningen nedan:
Köpe-
Tran s - Kapital Röst skilling,
Förvärv 2024
a k tion
Datum
andel andel MSEK
Solvina AB
Aktier
2024-04-01
100%
100%
4 7, 4
Summa
47, 4
Köpe-
Tran s - Kapital Röst skilling,
Förvärv 2023
a k tion
Datum
andel andel MSEK
ClimaConsult Oy
Aktier
2023-01-01
100%
100%
18,3
Malmö
Inkråm
2023-02-01
100%
100%
3,5
Three King
Inkråm
2023-02-01
100%
100%
16,6
Eurocon koncernen
Aktier
2023-04-01
100%
100%
432,3
LK Oy
Aktier
2023-09-01
100%
100%
10,2
Karl Knudsen
Aktier
2023-10-01
100%
100%
62,4
Summa
543,3
De förvärvade rörelsernas bidrag till omsättning och resultat
MSEK
2024
2023
Bidrag till omsättningen i årets räkenskaper
33,2
274,3
Bidrag till omsättningen ifall rörelsen varit ägd
hela året
44,3
393,8
Bidrag till rörelseresultatet i årets räkenskaper
5,8
28,5
Bidrag till rörelseresultatet ifall rörelsen varit
ägd hela året
7,7
41,6
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 101
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
→ Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Noter – koncernen
Not 28. Rörelseförvärv, forts.
Summa förvärvade rörelsers nettotillgångar vid förvärvstidpunkten
MSEK
2024
2023
Materiella anläggningstillgångar
4,4
5,8
Nyttjanderättstillgångar
6,9
1 7, 2
Finansiella anläggningstillgångar
-
1,5
Omsättningstillgångar
9,8
111,3
Likvida medel
5,2
51,7
Kortfristig skuld IFRS Leasing
–1,8
–9,0
Övriga kortfristiga skulder
–12,9
–92,2
Långfrisig skuld IFRS Leasing
–5,1
8,2
Långfristiga skulder
-
–11,1
Netto identifierbara tillgångar och skulder
6,5
6 7, 0
Goodwill
32,2
383,1
Kundvärden
17, 5
173,3
Varumärke
-
9,5
Uppskjuten skatt på immateriella tillgångar
–3,6
–37,9
Summa
52,6
595,0
Köpeskilling, MSEK
Avgår:
Likvida medel i förvärvade bolag
–5,2
–51,7
Ännu ej utbetalda tilläggsköpeskillingar
–12,4
–30,8
Utbetalda tilläggsköpeskillingar
36,7
12,9
Minskning av likvida medel
71,7
525,4
Vid förrv identifieras övervärden. Övervärden är fördelade på
kundvärden och varurke, restposten utgör goodwill. Under
året har övervärden fördelade på kundvärden med 17,5 MSEK
(173,3) och goodwill med 32,2 MSEK (383,1) tillkommit. I good-
willvärdet, som inte är skattemässigt avdragsgillt vid förrv av
bolag (men avdragsgillt vid inkmsförvärv) inr personalens
tekniska kompetens och förvärvade kundrelationer, som ej är
separerbara, samt synergieffekter. I övrigt överensstämmer
tillgångarnas och skuldernas verkliga värden vid förrvet
med redovisade värden i de förrvade bolagen. Det finns
inga osäkra fordringar bland de tillgångar som förvärvats.
Förrvsrelaterade kostnader har kostnadsförts som förrvs-
relaterade kostnader när de uppstått. Summan av dessa
belopp har uppgått till 2,0 MSEK (13,5). Tilläggsköpeskillingen
fastställs huvudsakligen utifrån framtida omsättningstillväxt
och resultat, kommande två till tre år. Tilläggsköpeskillingarna
värderas till verkligt värde, skulden har minskat med 52,4
MSEK pga ej fullt uppfyllda kriterier och har redovisats som
finansiella intäkter. Maximalt utfall av tilläggsköpeskillingarna
är 48,2 MSEK. Redovisad skuld beknas utifrån bedömd
sannolikhet av utfall.
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 102
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
→ Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Noter – koncernen
NOT 29
Finansiella instrument per kategori
Verkligt värde och redovisat värde redovisas i balansräkningen nedan, MSEK:
Tillgångar värderade Finansiella tillgångar Finansiella skulder Finansiella skulder Summa Summa
till verkligt värde via värderade till upplupet redovisade till verkligt värderadet till upplupet redovisat verkligt
2024 result aträkningen anskaffningsvärde värde via resultaträkningen anskaffningsvärde värde värde
Finansiella placeringar
14,1
-
-
14,1
14,1
Långfristiga fordringar
-
20,1
-
-
20,1
20,1
Kundfordringar
-
726,0
-
-
726,0
726,0
Övriga kortfristiga fodringar
-
27,1
-
-
27,1
27,1
Likvida medel
-
68,6
-
-
68,6
68,6
Summa
14,1
841,8
-
-
855,9
855,9
Långfristiga räntebärande skulder
-
-
-
Tilläggsköpeskilling
-
-
48,2
-
48,2
48,2
Övriga långfrisitiga skulder
-
-
11,4
-
11,4
11,4
Kortfristiga räntebärande skulder
-
-
-
349,5
349,5
349,5
Övriga kortfristiga skulder
-
-
0,4
221,2
221,6
221,6
Leverantörsskulder
-
-
-
182,7
182,7
182,7
Summa
-
-
60,0
753,4
813,4
813,4
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 103
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
→ Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Noter – koncernen
Not 29. Finansiella instrument per kategori, forts.
Tillgångar värderade Finansiella tillgångar Finansiella skulder Finansiella skulder Summa Summa
till verkligt värde via värderade till upplupet redovisade till verkligt värderadet till upplupet redovisat verkligt
2023 resultat räkningen anskaffningsvärde värde via resultaträkningen anskaffningsvärde värde värde
Finansiella placeringar
15,4
-
-
-
15,4
15,4
Långfristiga fordringar
-
26,9
-
-
26,9
26,9
Kundfordringar
-
767, 6
-
-
767, 6
767, 6
Övriga kortfristiga fodringar
-
55,8
-
-
55,8
55,8
Likvida medel
-
59,2
-
-
59,2
59,2
Summa
15,4
909,5
-
-
924,9
924,9
Långfristiga räntebärande skulder
-
-
-
-
-
-
Tilläggsköpeskilling
-
-
100,6
-
100,6
100,6
Övriga långfrisitiga skulder
-
-
11,2
-
11,2
11,2
Kortfristiga räntebärande skulder
-
-
-
421,3
421,3
421,3
Övriga kortfristiga skulder
-
-
-
245,3
245,3
245,3
Leverantörsskulder
-
-
-
186,7
186,7
186,7
Summa
-
-
111,8
853,3
965,1
965,1
Förändring av finansiella skulder nivå 3, MSEK
IB
Förvärv
Ned /uppskrivning
Utbetalt
Omvärdering/ Diskontering
Valuta effekt
UB
Villkorade tilläggsköpeskillingar 2024
100,6
11,0
–27,4
–36,9
0,9
-
48,2
Villkorade tilläggsköpeskillingar 2023
109,6
34,5
–29,8
–12,9
–3,7
2,9
100,6
Finansiella placeringar värderade till verkligt värde via resultat-
kningen är värderade till verkligt värde enligt nivå ett (verkligt
värde fastsllt utifn noterade priser på en aktiv marknad för
samma instrument). En beräkning av verkligt värde baserat på
diskonterade framtida kassaflöden, där en diskonteringsränta
som speglar motpartens kreditrisk utgör den mest väsent-
liga indatan bems inte ge någon väsentlig skillnad jämfört
med redovisat värde för finansiella tillgångar och finansiella
skulder som ingår i nivå t. För samtliga finansiella tillgångar
och skulder anses därför det redovisade värdet vara en god
approximation av det verkliga värdet.
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 104
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
→ Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Noter – koncernen
NOT 30
Transaktioner med närstående
Som närstående har Rejlers identifierat familjen Rejler med 53
procent av rösterna och intressebolag. Köp och försäljningar
mellan både koncernbolag och närstående sker på marknads-
ssiga villkor, se även not 8 Löner styrelsen.
Sammanställning över
Försäljning till närstående
Fordran på närstående
närståendetransaktioner
2024
2023
2024
2023
Intressebolag
7, 6
8,5
-
-
Familjen Rejler
-
-
-
-
NOT 31
Skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
Ej kassaflödespåverkade poster
2023
Kassaflöde
Omklassificering
Andra förändringar
2024
Skulder IFRS 16 Leasing
260,3
–121,1
-
176,7
315,9
Kortfristiga konvertibla skuldebrev
24,6
–24,0
-
–0,6
-
Kortfristiga skulder till kreditinstitut
396,7
–47,2
-
-
349,5
Avstämning av skulder hänförliga till
finansieringsverksamheten
681,6
–192,3
-
176,1
665,4
Ej kassaflödespåverkade poster
2022
Kassaflöde
Omklassificering
Andra förändringar
2023
Långfristiga skulder till kreditinstitut
170,0
-
–170,0
-
Skulder IFRS 16 Leasing
266,4
–104,8
98,7
260,3
Kortfristiga konvertibla skuldebrev
24,3
-
0,3
24,6
Kortfristiga skulder till kreditinstitut
67, 3
158,8
170,0
0,6
396,7
Avstämning av skulder hänförliga till
finansieringsverksamheten
528,0
54,0
-
99,6
681,6
Kassaflöde
Det totala kassaflödet för IFRS 16 leasing under 2024 var 121,1 MSEK (150,9).
NOT 32
Övriga poster i kassaflödesanalysen
MSEK
2024
2023
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar
120,2
104,8
Avsättning pensioner
-
–5,7
Orealiserade kursdifferenser
–5,1
–5,0
Övriga avsättningar
5,7
–0,8
Avgår resultatandel i intresseföretag
1,1
–2,4
Återläggning nedskrivning
-
-
Övrigt
0,5
-
Summa
122,4
90,9
NOT 33
Förslag till vinstdisposition
Fritt eget kapital i moderbolaget uppgår till:
718 794 581
Styrelsen föreslår att till aktieägarna utdelas:
110 534 245
I ny räkning balanseras
608 260 336
NOT 34
Väsentliga händelser efter periodens utgång
Inga väsentliga händelser har skett efter periodens utgång.
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 105
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
→ Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Räkenskaper moderbolaget
RÄKENSKAPER MODERBOLAGET
Resultaträkning – Moderbolaget
Belopp i MSEK Not 2024 2023
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning B, C
44,2 38,0
Summa rörelseintäkter 44,2 38,0
Rörelsens kostnader
Övriga externa kostnader C, D
–36,0 –18,1
Personalkostnader E –42,4 –39,0
Av- och nedskrivningar på materiella och immateriella anläggningstillgångar K, L –1,2 –1,1
Rörelseresultat –35,4 –20,2
Resultat från finansiella poster
Resultat från andelar i koncernbolag F
70,4 36,5
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter G 49,5 61,2
Räntekostnader och liknande resultatposter H –34,3 –51,3
Resultat efter finansiella poster 50,2 26,2
Bokslutsdispositioner I
Skatt på årets resultat J
–10,4 –5,9
ÅRETS RESULTAT 39,8 20,3
Rapport över totalresultat – Moderbolaget
Belopp i MSEK Not 2024 2023
Årets resultat 39,8 20,3
Årets totalresultat 39,8 20,3
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 106
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
Noter – koncernen
→ Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Räkenskaper moderbolaget
Balansräkning – Moderbolaget
Belopp i MSEK Not 2024 2023
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Balanserade utgifter för programutveckling K 2,2 2,5
Pågående projekt 2,4 1,2
Summa immateriella anläggningstillgångar 4,6 3,7
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer L 0,2 0,3
Summa materiella anläggningstillgångar 4,8 4,0
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i intresseföretag M 0,0 0,0
Andelar i koncernföretag N 620,8 637,4
Övriga långfristiga fordringar koncernföretag 221,3 211,3
Övriga långfristiga fordringar 5,6 4,8
Summa finansiella anläggningstillgångar 8 47,7 853,5
Summa anläggningstillgångar 852,5 857,5
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Fordringar hos koncernföretag 479,8 506,2
Övriga fordringar 2,0 0,6
Aktuella skattefordringar 2,0 3,4
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter O 5,7 2,1
Summa kortfristiga fordringar 489,5 512,3
Kassa och bank - -
Summa omsättningstillgångar 489,5 512,3
SUMMA TILLGÅNGAR 1 342,0 1 369,8
Belopp i MSEK Not 2024 2023
Eget Kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 44,2 44,2
Reservfond 29,6 29,6
Summa bundet eget kapital 73,8 73,8
Fritt eget kapital
Balanserat resultat –150,5 71,3
Överkursfond 829,4 829,4
Årets resultat 39,8 20,3
Summa fritt eget kapital 718,7 778,4
Summa eget kapital 792,5 852,2
Obeskattade reserver P - -
Skulder
Långfristiga skulder
Övriga långfristiga skulder 5,1 21,0
Summa långfristiga skulder 5,1 21,0
Kortfristiga skulder
Leverantörskulder 3,1 4,3
Checkkredit 12,1 9,2
Skulder hos koncernföretag 372,5 270,9
Skulder till kreditinstitut 132,0 170,7
Konvertibla skuldebrev - 24,6
Övriga skulder 11,1 7, 8
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter Q 13,6 9,1
Summa kortfristiga skulder 544,4 496,6
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 342,0 1 369,8
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 107
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
Noter – koncernen
→ Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Räkenskaper moderbolaget
Rapport över förändringar i eget kapital – Moderbolaget
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
Belopp i MSEK Aktiekapital Reservfond Överkursfond
Balanserat resultat
inkl årets resulat Summa eget kapital
Ingående balans 2023-01-01 40,8 29,6 590,1 20,3 680,8
Årets resultat - - - 20,3 20,3
Transaktioner med aktieägarna -
Nyemission 3,4 - 246,7 - 250,1
Emissionskostnad - - –9,3 - –9,3
Uppskjuten skatt på emissionskostnad - - 1,9 - 1,9
Utdelning avseende 2023 - - - –91,7 –91,7
Utgående balans 2023-12-31 44,2 29,6 829,4 –51,0 852,2
Ingående balans 2024-01-01 44,2 29,6 829,4 –51,0 852,2
Årets resultat - - - 39,8 39,8
Transaktioner med aktieägarna -
Nyemission - - - - -
Emissionskostnad - - - - -
Uppskjuten skatt på emissionskostnad - - - - -
Utdelning avseende 2024 - - - –99,5 –99,5
Utgående balans 2024-12-31 44,2 29,6 829,4 –110,7 792,5
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 108
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
Noter – koncernen
→ Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Räkenskaper moderbolaget
Kassaflöde – Moderbolaget
Belopp i MSEK Not 2024 2023
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat –35,4 –20,2
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet –0,3 0,1
Avskrivningar på anläggningstillgångar 1,2 1,1
Utdelning från koncernföretag 0,2 1,0
Erhållna räntor 35,1 32,1
Erlagda räntor –21,6 –18,6
Betald inkomstskatt –0,1 –1,0
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital –20,9 –5,5
Förändring av rörelsekapital
Ökning/minskning av kortfristiga fordringar 11,6 –28,4
Ökning/minskning av kortfristiga skulder 107,2 –107,8
Kassaflöde från den löpande verksamheten 97, 9 73,9
Investeringsverksamheten
Förvärv av dotterbolag 7, 0 –5,0
Förvärv av materiella tillgångar –2,0 –1,5
Utlåning till koncernföretag - –225,0
Kassaflöde från investeringsverksamheten –9,0 –231,5
Finansieringsverksamheten
Nya lån - 225,0
Amorteringar S –38,7 –292,2
Checkkredit 2,9 –9,2
Konvertibler programmet –24,0 -
Nyemission - 240,8
Mottagna koncernbidrag 70,4 36,5
Utbetald utdelning –99,5 –91,7
Kassaflöde från finansieringsverksamheten –88,9 109,2
Årets kassaflöde 0,0 –48,4
Likvida medel vid årets början 0,0 48,4
Kursdifferens i likvida medel - -
Likvida medel vid årets slut 0,0 0,0
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 109
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
Noter – koncernen
→ Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Noter – moderbolaget
NOTER MODERBOLAGET
NOT A
Redovisningsprinciper
Tilläggsupplysningar
Dessa redovisningsprinciper avser moderbolaget Rejlers AB.
Moderbolaget upprättar sin årsredovisning i enlighet med
årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska per-
soner. De skillnader mot IFRS som detta medför redovisas här.
Ändringar i RFR 2
Ingen av de ändringar i RFR 2 som ska tillämpas från och med
1 januari 2024 har någon väsentlig påverkan på moderbolagets
finansiella rapporter.
Aktier och andelar i dotterföretag
Aktier och andelar i dotterföretag redovisas till anskaffnings-
värde efter avdrag för eventuella nedskrivningar. När det finns
en indikation på att aktier och andelar i dotterföretag minskat i
värde görs en beräkning av återvinningsvärdet. Är detta lägre
än det redovisade värdet görs en nedskrivning. Nedskrivningar
redovisas i posten ”Resultat från andelar i koncernföretag”.
Koncernbidrag och aktieägartillskott
Erhållna koncernbidrag från dotterföretag redovisas som
finansiell intäkt. Lämnade koncernbidrag och aktieägartillskott
från moderföretag till dotterföretag redovisas som ökning av
andelar i koncernföretag. Koncernbidrag och aktieägartill-
skott som dotterföretag erhåller från moderföretag redovisas i
dotterretaget i eget kapital. Koncernbidrag som dotterföretag
mnar till moderföretag redovisas i eget kapital.
Finansiella garantier
För redovisning av finansiella garantier tillämpar moderbola-
get RFR 2, som innebär en lättnad jämfört med IFRS 9 när det
ller finansiella garantiavtal utställda till förmån för dotter-
företag och intresseföretag.
Finansiella instrument
I RFR 2 finns undantag från att tillämpa IFRS 9 i juridisk person
och detta undantag tillämpas. Det innebär att finansiella
anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minus
eventuell nedskrivning och finansiella omsättningstillgångar
redovisas enligt lägsta värdets princip. Nedskrivningskraven i
enlighet med IFRS 9 tillämpas dock även av företag som väljer
att tillämpa undantaget.
Leasing
Moderbolaget tillämpar undantaget från tillämpning av IFRS
16. IFRS 16 påverkar därmed inte moderföretagets finansiella
rapporter. Leasingavgifter redovisas som kostnad linjärt över
redovisningsperioden såvida inte ett annat systematiskt sätt
bättre återspeglar användarens ekonomiska nytta över tiden.
Nyttjanderätten och leasingskulden redovisas således inte i
moderbolagets balansräkning.
NOT B
Intäkter
MSEK 2024 2023
Upparbetade arvoden 44,2 38,0
Summa 44,2 38,0
NOT C
Inköp och försäljning mellan koncernföretag
MSEK 2024 2023
Inköp (i % av Övriga externa kostnader) 19,0 23,4
Försäljning (i % av Summa rörelseintäkter) 100 100
NOT D
Revisionsarvoden
MSEK 2024 2023
Ersättning för revisionsupppdrag EY 1,5 1,1
Ersättning för revisionsverksamhet
utöver revisionsuppdraget, EY 0,6 0,1
Ersättning för skatterådgivning, EY 0,1 -
Ersättning för övriga uppdrag, EY 0,4 0,4
Summa 2,6 1,3
Revisionsbolag EY 2,6 1,3
NOT E
Medarbetare
Medeltal anställda 2024 2023
Män 4 4
Kvinnor 6 6
Summa 10 10
Löner, andra ersättningar, pensioner och sociala kostnader 2024
MSEK
Löner och
andra
ersättningar
Rörliga
ersätt ningar
Sociala
avgifter
Pensions -
kost nader
Styrelse och verk-
ställande direktör 8,0 6,4 4,5 1,7
Övriga anställda 11,4 1,7 4,2 5,8
Summa 19,4 8,1 8,8 7, 5
Löner, andra ersättningar, pensioner och sociala kostnader 2023
MSEK
Löner och
andra
ersättningar
Rörliga
ersätt ningar
Sociala
avgifter
Pensions -
kost nader
Styrelse och verk-
ställande direktör 7, 4 6,4 4,3 1,7
Övriga anställda 11,6 1,2 4,7 4,7
Summa 19,0 7, 6 9,1 6,4
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 110
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
→ Noter – moderbolaget
Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Noter – moderbolaget
Resultatandelar koncernbolag
NOT F
MSEK 2024 2023
Koncernbidrag 70,4 36,5
Summa 70,4 36,5
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter
NOT G
MSEK 2024 2023
Valutakursvinst 11,2 28,1
Utdelning från intressebolag 0,2 1,0
Ränteintäkt, extern 33,4 1,5
Ränteintäkt, intern 1,7 30,6
Övriga finansiella intäkter 3,0 -
Summa 49,5 61,2
Övriga räntekostnader och liknande resultatposter
NOT H
MSEK 2024 2023
Valutakursförlust –12,7 –32,7
Räntekostnad, extern –10,5 –12,2
Räntekostnad, intern –11,1 –6,4
Summa –34,3 –51,3
Bokslutsdispositioner
NOT I
MSEK 2024 2023
Årets förändring av överavskrivningar - -
Summa - -
Skatt på årets resultat
NOT J
MSEK 2024 2023
Följande poster ingår i skattekostnaden:
Skatt på årets resultat –10,4 –1,8
Uppskjuten skatt - –4,0
Skatt från tidigare år - -
Summa –10,4 –5,8
Resultat före skatt 50,2 26,4
Skatt enligt gällande skattesats
20,6% (20,6%) –10,3 –5,4
Skatteeffekt av:
Ej avdragsgilla kostnader –0,5 –0,4
Ej skattepliktiga intäkter 0,4 0,2
Räntekvittning - 0,2
Ej redovisad uppskjuten skatt
från tidigare år - –0,4
Skatt från tidigare år - -
Redovisad skatt –10,4 –5,8
Balanserade utgifter för programutveckling
NOT K
MSEK 2024 2023
Ingående anskaffningsvärde 6,1 6,0
Pågående, omklassificering 0,8 0,1
Årets anskaffning - -
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 6,9 6,1
Ingående avskrivningar –3,6 –2,7
Årets avskrivningar –1,1 –0,9
Utgående ackumulerade avskrivningar –4,7 –3,6
Utgående restvärde 2,2 2,5
Inventarier, verktyg och installationer
NOT L
MSEK 2024 2023
Ingående anskaffningsvärde 1,2 1,1
Inköp - 0,1
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 1,2 1,2
Ingående avskrivningar –0,9 –0,7
Årets avskrivningar –0,1 –0,2
Utgående ackumulerade avskrivningar –1,0 –0,9
Utgående restvärde 0,2 0,3
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 111
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
→ Noter – moderbolaget
Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Noter – moderbolaget
Andelar i intresseföretag
NOT M
Kapitalandel Bokfört värde, MSEK
Org nr Säte Verksamhet 2024 2023 2024 2023
Mirakelbolaget AB 556835-4350 Stockholm Programutveckling 50% 50% 0,0 0,0
NOT N
Andelar i koncernföretag
Bokfört värde, MSEK
2024
2023
Sverige (säte Stockholm)
Rejlers Sverige AB
165,4
165,4
Rejlers International Engineering Solution AB
70,9
70,9
Helenius Ingenjörsbyrån AB
184,3
200,9
Finland
Rejlers Finland Oy (fd Rejlers Oy)
44,4
44,4
Norge
Rejlers Holding AS
155,8
155,8
Summa
620,8
637,4
Samtliga bolag i ovanstående tabell ägs till 100 procent av
Rejlers AB.
Indirekt ägda bolag 2024
Ägarandel
Sverige
Rejlers Energiprojekt AB
100%
Security Rejlers Defence AB
100%
Solvina AB
100%
C3 Konsult AB
100%
100%
Finland
Rejlers Building Oy
100%
PM Oy
100%
SRT Oy
100%
LK Oy
100%
Norge
Rejlers AS
100%
Rejlers Elsikkerhet AS
100%
AJL AS
100%
Omega Holtan AS
100%
Karl Knudsen AS
100%
Indirekt ägda bolag 2023
Ägarandel
Sverige
Rejlers Energiprojekt AB
100%
Security Rejlers Defence AB
100%
Geosigma Holding AB
100%
C3 Konsult AB
100%
100%
Finland
Rejlers Building Oy
100%
PM Oy
100%
SRT Oy
100%
LK Oy
100%
Norge
Rejlers AS
100%
Rejlers Elsikkerhet AS
100%
Kantech AS
100%
AJL AS
Omega Holtan AS
100%
Karl Knudsen AS
100%
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 112
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
→ Noter – moderbolaget
Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Noter – moderbolaget
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
NOT O
MSEK 2024 2023
Förutbetalda hyror - -
Övrigt 5,7 2,1
Summa 5,7 2,1
Obeskattade reserver
NOT P
MSEK 2024 2023
Överavskrivningar - -
Summa - -
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
NOT Q
MSEK 2024 2023
Upplupna löner 5,2 5,0
Upplupna social avgifter 2,7 1,7
Övrigt 5,7 2,4
Summa 13,6 9,1
Eventualförpliktelser och ställda säkerheter
NOT R
MSEK 2024 2023
Eventualförpliktelser Inga Inga
Borgensåtagande 51,3 54,8
Skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
NOT S
Ej kassaflödes-
påverkade poster
2023 Kassaflöde Omklassificering 2024
Kortfristiga skulder till kreditinstitut, MSEK 170,7 –38,7 - 132,0
Konvertibler 24,6 –24,0 –0,6 -
Avstämning av skulder hänförliga till finansieringsverksamheten, MSEK 195,3 62,7 –0,6 132,0
Ej kassaflödes-
påverkade poster
2022 Kassaflöde Omklassificering 2023
Långfristiga skulder till kreditinstitut, MSEK 170,0 –170,0 -
Kortfristiga skulder till kreditinstitut, MSEK 67, 3 –67,2 170,6 170,7
Konvertibler 24,3 0,3 24,6
Avstämning av skulder hänförliga till finansieringsverksamheten, MSEK 261,6 –67,2 0,9 195,3
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 113
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
→ Noter – moderbolaget
Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Försäkran
FÖRSÄKRAN
Styrelsen och VD förkrar att koncernredovisningen har
upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandar-
der IFRS sådana de antagits av EU och ger en rättvisande bild
av koncernens ställning och resultat. Årsredovisningen har
upprättats i enlighet med god redo visningssed och ger en rätt-
visande bild av moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget
ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens
och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt
beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moder-
bolaget och de företag som ingår i koncernen sr inför.
Stockholm den 2 april 2025 Rejlers AB (publ)
PETER REJLER
Ordförande
JAN SAMUELSSON
Vice ordförande
LISA REJLER
Styrelseledamot
SUSANNE BLANKE
Styrelseledamot
PATRIK BOMAN
Styrelseledamot
PETER JOHANSSON
Styrelseledamot
BJÖRN LAUBER
Arbetstagarrepresentant
VIKTOR SVENSSON
VD och koncernchef
Vår revisionsberättelse har lämnats den 2 april 2025
Ernst & Young AB
ÅSA LUNDVALL
Auktoriserad revisor
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 114
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
→ Försäkran
Revisionsberättelse
Övrigt +
Revisionsberättelse
REVISIONSBERÄTTELSE
Till bolagsstämman i Rejlers AB (publ)
organisationsnummer 556349-8426
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH
KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utrt en revision av årsredovisningen och koncernre-
dovisningen för för Rejlers AB (publ) för 2024 med undantag
för hållbarhetsrapporten på sidorna 4481. Bolagets årsre-
dovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 37–114 i
detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsent-
liga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella
ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella
resultat och kassafde för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med års-
redovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den
31 december 2024 och av dess finansiella resultat och kas-
safde för året enligt IFRS Redovisningsstandarder, så som
de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalan-
den omfattar inte hållbarhetsrapporten på sidorna 4481.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och
koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträk-
ningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen
och koncern-redovisningen är förenliga med innehållet i den
kompletterande rapport som har överlämnats till moderbola-
gets revisionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens
(537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utrt revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och kon-
cernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort
vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att,
baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna
tjänster som avses i Revisorsförordningens (537/2014) artikel
5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekom-
mande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag
inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
rskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden
som enligt vår professionella bedömning var de mest betydel-
sefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades
inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande
till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet,
men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.
Beskrivningen nedan av hur revisionen genomfördes inom
dessa områden ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet
Revisorns ansvar i vår rapport om årsredovisningen också inom
dessa områden. Därmed genomfördes revisionsåtgärder som
utformats för att beakta vår bemning av risk för väsentliga
fel i årsredovisningen och koncernredovisningen. Utfallet av vår
granskning och de granskningsåtgärder som genomförts för
att behandla de områden som framr nedan utgör grunden för
vår revisionsberättelse.
Intäktsredovisning för fastprisprojekt
Beskrivning av området
En del av koncernens intäkter härrör från projekt där
koncernen åtagit sig att utra projekten till ett fast pris.
Intäktsredovisning av fastprisprojekt innebär att vissa bedöm-
ningar måste göras, i synnerhet bedömningar om den totala
kostnaden och intäkten i respektive projekt. Förändrade
bedömningar under projektens genomförande kan ge upphov
till en väsentlig påverkan på koncernens resultat och finansiella
ställning. Rejlers tillämpar successiv vinstavräkning för fast-
prisprojekt vilket motsvaras av faktureringspris efter avdrag för
eventuella avvikelser mellan upparbetning och färdigställande-
grad. Projektprognoserna utvärderas regelbundet av koncer-
nen under respektive projekts löptid och justeras vid behov.
Då intäktsredovisningen för fastprisprojekt innebär att
bolaget behöver göra olika bedömningar och antaganden har vi
bedömt detta som ett särskilt betydelsefullt område.
Se not 2 för redovisningsprinciper avseende redovisning av
intäkter samt not 4 för bolagets beskrivning av de bedömningar
som görs i samband med årsbokslut.
Hur detta område beaktades i revisionen
I vår revision har vi utrderat koncernens processer för
intäktsredovisning inklusive genomgång av projekt samt rutiner
för att identifiera förlustprojekt och/eller projekt med hög risk.
Vidare har vi utvärderat bolagets redovisningsprinciper för
intäktsredovisning och bedömt huruvida dessa är i enlighet
med gällande redovisningsstandarder. Vi har även gjort ett
urval av projekt för att bema de mest väsentliga uppskatt-
ningarna. För dessa projekt har vi gjort projektgenomngar
med ansvariga controllers, verifierat existens av avtal, utma-
nat bedömningar avseende färdigställandegrad, prognoser
och projektreserver samt erhållit förklaringar till förfallna
men ej betalda fakturor. Vi har även utfört detaljerad test-
ning av intäktstransaktioner samt dataanalys för att bedöma
intäktsredovisningen.
Slutligen har vi granskat de till det särskilt betydelse-
fulla området hänförliga upplysningarna som lämnas i
årsredovisningen.
Värdering av goodwill
Beskrivning av området
Per 31 december 2024 uppgår det totala värdet på goodwill
till 1 489 miljoner SEK vilket allokeras till koncernens kas-
sagenererande enheter. Nedskrivningsprövning för goodwill
genomförs årligen och så snart det finns indikationer på
nedskrivningsbehov. Prövningen genomförs genom att beräkna
återvinningsvärdet och jämföra det med det bokförda värdet.
För att beräkna återvinningsvärdet krävs väsentliga uppskatt-
ningar och bedömningar gällande framtida kassafden, ter-
minaltillväxt och diskonteringsränta. Nedskrivningsprövningen
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 115
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
Försäkran
→ Revisionsberättelse
Övrigt +
Revisionsberättelse
för 2024 resulterade inte i någon nedskrivning. Upplysningar
relaterade till koncernens redovisningsprinciper framgår av
not 2, väsentliga uppskattningar och bedömningar framgår av
not 4 och upplysningar relaterade till goodwill och nedskriv-
ningstest lämnas i not 12. Då det bokrda värdet på goodwill
är väsentligt och till följd av den höga grad av bedömningar
som krävs i genomförandet av nedskrivningsprövningar har vi
bedömt att värderingen av goodwill är ett särskilt betydelsefullt
område i vår revision.
Hur detta område beaktades i revisionen
I vår revision har vi utrderat koncernens process för genom-
förande av nedskrivningsprövningar. Vi har även granskat
hur koncernen, baserat på etablerade kriterier, identifierar
kassagenererande enheter. Med stöd av våra interna värde-
ringsspecialister har vi utvärderat de värderingsmetoder som
har använts. Vi har bedömt rimligheten i väsentliga antaganden
samt granskat dessa genom att upprätta känslighetsanalyser,
mförelser mot historiskt utfall och externa källor samt jämfö-
relseanalyser mot andra jämförbara bolag.
Slutligen har vi granskat de till det särskilt betydelse-
fulla området hänförliga upplysningarna som lämnas i
årsredovisningen.
Annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredo-
visningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna
1-28 och 119-124. Den andra informationen besr även av
ersättningsrapporten som vi inhämtade före datumet för denna
revisionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande direktö-
ren som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernre-
do-visningen omfattar inte denna information och vi gör inget
uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och kon-
cernredovis-ningen är det vårt ansvar att läsa den information
som identifieras ovan och överväga om informationen i väsent-
lig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och kon-
cernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den
kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bemer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende
denna information, drar slutsatsen att den andra informationen
innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera
detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upp-
rättas och att den ger en rättvisande bild enligt årsredovis-
ningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS
Redovisningsstandarder så som de antagits av EU. Styrelsen
och verksllande direktören ansvarar även för den interna
kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en års-
redovisning och koncernredovis-ning som inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen an-svarar styrelsen och verksllande direktören för
bedömningen av bolagets förmåga att fortsätta verksamheten.
De upplyser, när så är tillämpligt, om förllanden som kan
påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda
antagandet om fortsatt drift. An-tagandet om fortsatt drift
tillämpas dock inte om styrelsen och verk-sllande direkren
avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller
inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar
styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka
bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att
årsredovis-ningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsbe-
rättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en
g grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision
som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan
finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter
eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller
tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska
beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under
hela revisionen. Dessutom:
identifierar och bemer vi riskerna för väsentliga felaktig-
heter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar
och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa
risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och
ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden.
Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd
av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet
som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta
agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden,
felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna
kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma
granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till
omsndigheterna, men inte för att uttala oss om effektivite-
ten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens uppskattningar i redovisningen och
tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och
verkställande direkren använder antagandet om fortsatt
drift vid upprättandet av årsredovisningen och koncern-
redo-visningen. Vi drar också en slutsats, med grund i de
inhämtade revisionsbevisen, om det finns någon väsentlig
osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller för-
hållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets
förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen
att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revi-
sionsberättelsen fästa uppmärksamheten på upplysningarna
i årsredovisningen om den väsentliga okerhetsfaktorn
eller, om sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 116
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
Försäkran
→ Revisionsberättelse
Övrigt +
Revisionsberättelse
uttalandet om årsredovisningen och koncernredovisningen.
Våra slutsatser baseras på de revisions-bevis som inhämtas
fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida
händelser eller förllanden göra att ett bolag inte längre kan
fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen
och innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen,
ribland upplysningarna, och om årsredovisningen och kon-
cernredovisningen återger de underliggande transaktionerna
och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
planerar och utr vi koncernrevisionen för att inhämta
tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den
finansiella informationen för företag eller afrsenheter inom
koncernen som grund för att göra ett uttalande avseende
koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning, övervak-
ning och genomgång av det revisionsarbete som utförts
för koncernrevisionens syfte. Vi är ensamt ansvariga för
våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens
planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den.
Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under
revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den
interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi
har följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och
ta upp alla relationer och andra förhållanden som rimligen kan
påverka vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som
har vidtagits för att eliminera hoten eller motåtgärder som
har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer
vi vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för
revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen,
inklusive de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga felak-
tigheter, och som därför utgör de för revisionen särskilt bety-
delsefulla områdena. Vi beskriver dessa områden i revisionsbe-
rättelsen såvida inte lagar eller andra författningar förhindrar
upplysning om frågan.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR
OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en
revision av styrelsens och verksllande direktörens förvaltning
av Rejlers AB (publ) för år 2024 samt av förslaget till dispositio-
ner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt
förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens
ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för
räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utrt revisionen enligt god revisionssed i Sverige.
Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till disposi-
tioner be-träffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till
utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om
utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets
och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer
på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital,
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvalt-
ningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland
annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens
ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är
utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets
ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryg-
gande sätt. Verksllande direkren ska sköta den löpande
förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och
bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bola-
gets bokföring ska fullgöras i överenssmmelse med lag och
för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisions-
bevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma
om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i
något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet
mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om
detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget
är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen
garanti för att en revision som utrs enligt god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att
ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är
förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige
använder vi professionellt omdöme och har en professionellt
skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av
förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna.
Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras
på vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk och
väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på
sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga
för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha
rskild betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och
prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 117
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
Försäkran
→ Revisionsberättelse
Övrigt +
Revisionsberättelse
andra förllanden som är relevanta för vårt uttalande om
ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens
förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust
har vi granskat styrelsens motiverade yttrande samt ett urval
av underlagen för detta för att kunna bedöma om förslaget är
förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och
verkställande direkren har upprättat årsredovisningen och
koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig elek-
tronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden Rejlers AB (publ) för
år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstad-
gade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett
format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utrt granskningen enligt FARs rekommendation RevR
18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt
denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Rejlers AB (publ) för år
2024 enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort
vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända-
lsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a
§ lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att
det finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkstäl-
lande direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-
rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-
rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller
kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmark-
naden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra
gransk-ningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-
rapporten är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utrs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på
grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsent-
liga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med
grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 Kvalitetsstyrning för
revisionsföretag som utr revision och översiktlig granskning
av finansiella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och
näraliggande tjänster som kräver att företaget utformar, imple-
menterar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive
riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav,
standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och
andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen
och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska
utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsent-
liga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbemning beaktar
revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för
hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget
i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsen-
liga med hänsyn till omsndigheterna, men inte i syfte att
göra ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar ock en utvärdering av ändamålsen-
ligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande direktö-
rens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av
att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en
avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huru-
vida koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar,
kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med
iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten på
sidorna 44-81 och för att den är upprättad i enlighet med årsre-
dovisningslagen i enlighet med den äldre lydelsen som gällde
före den 1 juli 2024.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR
12 Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrappor-
ten. Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten
har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning
mfört med den inriktning och omfattning som en revision
enligt International Standards on Auditing och god revisionssed
i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig
grund för vårt uttalande.
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Ernst & Young AB, Box 7850, 103 99 Stockholm, utsågs till
Rejlers ABs revisor av bolagsstämman den 25 april 2024 och
har varit bolagets revisor sedan 22 april 2021.
Stockholm den 2 april 2025
Ernst & Young AB
ÅSA LUNDVALL
Auktoriserad revisor
Rejlers års - och hållbarhetsredovisning 2024 | 118
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter
Räkenskaper koncernen
Noter – koncernen
Räkenskaper moderbolaget
Noter – moderbolaget
Försäkran
→ Revisionsberättelse
Övrigt +
ÖVRIGT
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 119
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt +
FEMÅRSÖVERSIKT
Resultaträkningar i sammandrag, Mkr 2024 2023 2022 2021 2020
1)
Nettoomsättning 4 430,7 4 088,3 3 513,0 2 898,7 2366,9
Övriga intäkter 16,5 19,7 10,5 8,8 15,3
Personalkostnader –2 823,5 –2 648,4 –2 141,5 –1 801,1 –1 587,0
Övriga externa kostnader –1 122,3 –1 014,0 –967,3 –829,8 –583,5
Andelar i intresseföretags resultat 1,0 2,4 1,5 2,5 2,3
Av- och nedskrivningar av anläggningstillgångar –150,1 –141,8 –128,9 –114,8 –103,8
EBITA 352,3 306,2 287,3 164,3 110,2
Förvärvsrelaterade poster –64,1 71,2 –53,0 –34,6 –26,4
EBIT 288,2 235,0 234,3 129,7 83,8
Finansnetto 4,2 –8,3 11,5 6,3 –34,0
Resultat efter finansnetto 292,4 226,7 245,8 136,0 49,8
Skatt 70,6 –41,3 –49,4 –25,8 –17,3
ÅRETS RESULTAT KVARVARANDE VERKSAMHET
1)
221,8 185,4 196,4 110,2 32,5
ÅRETS RESULTAT AVYTTRAD VERKSAMHET - - - - 252,5
SUMMA KVARVARANDE OCH
AVYTTRAD VERKSAMHET 221,8 185,4 196,4 110,2 285,0
1) 2020, kvarvarande verksamhet efter avyttring av Embriq.
Balansräkningar i sammandrag, Mkr 2024 2023 2022 2021 2020
Immateriella tillgångar 1 953,2 1 941,0 1 450,0 1 047,3 912,9
Materiella tillgångar 53,7 52,0 44,1 40,4 34,2
Nyttjanderätter 326,8 270,2 275,1 270,7 283,5
Finansiella tillgångar 42,5 50,5 46,4 40,6 29,6
Uppskjuten skattefordran 4,3 14,0 14,0 20,9 20,9
Kortfristiga fordringar 1 249,9 1 262,0 1 010,0 777,9 621,1
Likvida medel 68,6 59,2 144,8 151,9 336,6
Summa tillgångar 3 699,0 3 648,9 2 984,4 2 349,7 2 238,9
Eget kapital 1 936,8 1 801,8 1 487,1 1 215,5 1 156,2
Långfristiga skulder 372,2 3 57,7 559,5 3 7 7, 2 424,5
Kortfristiga skulder 1 390,0 1 489,4 937,8 757, 0 658,2
Summa skulder och eget kapital 3 699,0 3 648,9 2 984,4 2 349,7 2 238,9
Kassaflöde i sammandrag, Mkr 2024 2023 2022 2021 2020
2)
Kassaflöde från den löpande verksamheten 4 07, 7 265,9 275,2 170,0 331,6
Kassaflöde från investeringsverksamheten –107,7 –551,7 –245,6 –132,4 70,7
Kassaflöde från finansieringsverksamheten –291,8 203,1 –40,4 –223,5 –206,4
ÅRETS KASSAFLÖDE 8,2 –82,7 –10,8 –185,9 195,9
2) Inkl Embriq tom aug 2020.
Alternativa nyckeltal
Alternativa nyckeltal
1)
2024 2023 2022 2021 2020
2)
IFRS-nyckeltal
Resultat per aktie före utspädning, kr/aktie 10,03 8,39 9,64 5,60 1,65
Resultat per aktie efter utspädning, kr/aktie 10,03 8,32 9,55 5,47 1,61
Genomsnittligt antal aktier, st 22 106 849 21 675 599 20 207 411 19 687 909 19 687 909
Antal aktier vid periodens slut, st 22 106 849 22 106 849 20 381 849 19 687 909 19 687 909
Tillväxt
Organisk tillväxt, % 4,8 5,0 11,7 11,8 –2,2
Förvärvad tillväxt, % 3,9 8,7 7, 4 11,8 11,2
Valutaeffekt , % –0,3 2,7 2,1 –1,1 –1,9
Resultat
Justerad EBITA, MSEK 362,3 326,2 287,3 182,5 128,6
Justerad EBITA-marginal, % 8,2 8,0 8,2 6,3 5,4
Jämförelsestörande post, MSEK 10,0 20,0 - 18,2 18,4
EBITA, MSEK 352,3 306,2 287,3 164,3 110,2
EBITA-marginal, % 8,0 7, 5 8,2 5,7 4,7
Rörelseresultat (EBIT), MSEK 288,2 235,0 234,3 129,7 83,8
Rörelsemarginal, % 6,5 5,7 6,7 4,5 3,5
Nyckeltal per anställda
Omsättning per årsanställd, TSEK 1 434 1 361 1 376 1 290 1 121
Rörelseresultat per årsanställd, TSEK 93 78 92 58 40
Balansräkning
Nettoskuld, MSEK 601,7 627,6 391,3 304,1 213,8
Nettoskuld/EBITDA, ggr 1,20 1,40 0,94 1,09 1,08
Soliditet, % 52,4 49,4 49,8 51,7 51,6
Eget kaptial per aktie vid periodens slut, kr 87, 6 81,5 73,0 61,7 58,7
Avkastning på eget kapital, % 15,6 13,8 18,2 11,5 26,1
Avkastning på sysselsatt kapital, % 13,4 13,7 14,5 10,3 28,9
Övrigt
Utdelning per aktie, kr
3)
4,5 4,5 3,0 6,5 0,0
Antal årsanställda, st 3 090 3 004 2 553 2 247 2 110
Antal medarbetare vid periodens slut, st 3 281 3 254 2 773 2 464 2 330
Debiteringsgrad, % 79,3 79,6 80,7 79,2 76,0
1) Defintioner, syfte och beräkning/avstämningar finns på sidan 121 samt på rejlers.se.
2) 2020, kvarvarande verksamhet efter avyttring av Embriq.
3) Inför stämma 2025 föreslår styrelsen en utdelning på 5,00 kr per aktie.
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 120
Övrigt
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt
→ Femårsöversikt
→ Alternativa nyckeltal
Motivering, definition och
beräkning av nyckeltal
Aktien
Årsstämma 2025
Nyckeltal Motivering Definition Beräkning, 2024 Beräkning, 2023
Tillväxt
Organisk tillväxt, % Bolagets förmåga att växa med befintliga resurser Förändring av nettoomsättning i lokal valuta jfm föregående
års period, exkl förvärvade bolag
196,3/4 088,3=4,8 174,3/3 513,0=5,0
Förvärvad tillväxt, % Bolagets förmåga att växa med förvärv Förändring av nettoomsättning i lokal valuta i förvärvade
bolag, jfm föregående års period
158,2/=4 088,3=3,9 304,5/3 513,0=8,7
Valutaeffekt, % Bolagets tillväxt pga valuta Förändring av nettoomsättning hänförlig till valutaeffekter -12,0/4 088,3=-0,3 96,5/3 513,0=2,7
Resultat
Justerad EBITA, MSEK Mått på bolagets operativa och underliggande resultat exklusive
jämförelsestörande poster
EBITA exklusive jämförelse störande poster 352,3+10,0=362,3 306,2+20,0=326,2
Justerad EBITA-marginal, % Mått på effektiviteten i bolaget Justerad EBITA/Netto omsättning 362,3/4 430,7=8,2 326,2/4 088,3=8,0
Jämförelsestörande post, MSEK Det tydliggör utvecklingen i den underliggande verksamheten och
förbättrar jämförelsen mellan olika perioder
Intäkter och kostnader som inte förväntas uppkomma
regelbundet i den löpande verksamheten
10,0 20,0
EBITA, MSEK Mått på operativt och kassa genererande resultat EBIT med återläggning av förvärvsrelaterade poster 288,2+64,1=352,3 306,2
EBITA-marginal, % Mått på effektiviteten i bolaget EBITA/Nettoomsättning 352,3/4 430,7=8,0 306,2/4 088,3=7,5
Rörelseresultat (EBIT), MSEK Mått på operativt resultat exkl finansiella poster, dvs oavsett
skuldsättning
EBITA med avdrag av förvärvsrelaterade poster 352,3+64,1=288,2 235,0
Rörelsemarginal, % Mått på effektiviteten i bolaget EBIT/Nettoomsättning 288,2/4 430,7=6,5 235,0/4 088,3=5,7
Nyckeltal per anställda
Omsättning per års anställd, TSEK Mått på effektiviteten i bolaget Nettoomsättning/Antal årsanställda 4 430,7/3 090=1 433,9 4 088,3/3 004=1 361,9
Rörelseresultat per årsanställd, TSEK Mått på effektiviteten i bolaget Rörelseresultat/Antal årsanställda 288,2/3 090=93,3 235,0/3 004=78,2
Balansräkning
Nettoskuld, MSEK Mått på bolagets betalnings förmåga och kreditrisker Kort- och långfristiga ränte bärande skulder samt
pensionsskuld minskat med likvida medel
Se not ovan Se not ovan
Nettoskuld/EBITDA rtm, ggr Mått på bolagets betalnings förmåga och kreditrisker Nettoskuld/EBITDA senaste 12 månader 601,7/502,4=1,20 627,6/449,0=1,40
Soliditet, % Mått på andel av tillgångar som är finansierade med eget kapital Eget kapital/Totala tillgångar 1 936,8/3 699,0=52,4 1 801,8/3 648,9=49,4
Eget kaptial per aktie vid periodens slut, kr Mått på bolagets effektivitet och indikation på aktiens värde Eget kapital/antal aktier vid periodens slut 1 936,8/ 22 106 849=87,6 1 801,8/22 106 849=81,5
Avkastning på eget kapital, % Mått på bolagets effektivitet av kapital Resultat före skatt/Genomsnittligt Eget kapital 292,4/((1 936,8
+1 801,8)/2)=15,6
226,7/
((1 801,8+1 487,1)/2)=13,8
Avkastning på sysselsatt kapital, % Mått på bolagets finansiering genom eget kapital samt övrigt
räntekrävande kapital
EBIT inkl finansiella intäkter/Genomsnittligt sysselsatt
kapital (=Eget kapital inkl ränte bärande skulder)
(288,2+53,1)
/(1 936,8+601,7)=13,4
(235,0+65,5)/
(1,801,8+396,7)=13,7
Övrigt
Utdelning per aktie, kr Mått på bolagets effektivitet och värdeskapande till aktieägarna - 4,5*22 106 849=99,5 4,5*20 381 849=91,7
Antal årsanställda, st Mått anställdas totala arbetsvolym Total närvarotid/standardtid - -
Antal medarbetare vid periodens slut, st Mått på bolagets förmåga att rekrytera Antalet anställda vid periodens slut oavsett tjänstgöringsgrad - -
Debiteringsgrad, % Mått på effektiviteten i bolaget Debiterad tid/Total närvarotid - -
MOTIVERING, DEFINITION OCH BERÄKNING AV NYCKELTAL
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 121
Övrigt
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt
Femårsöversikt
Alternativa nyckeltal
Motivering, definition och
beräkning av nyckeltal
Aktien
Årsstämma 2025
Rejlers totala antal utestående aktier uppgår vid årsskiftet till
22 106 849 aktier, varav 1 749 250 aktier av serie A och
20 357 599 aktier av serie B. Totalt antal röster uppr till
37 850 099 fördelat på 17 492 500 för aktier av serie A och
20 357 599 för aktier av serie B. Aktiekapitalet uppgår till
44 213 698 kronor.
Utdelningspolicy
Rejlers långsiktiga utdelningspolicy är att cirka 50 procent av
bolagets resultat efter skatt ska delas ut till bolagets aktieägare.
Föreslagen utdelning
Styrelsen i Rejlers föreslår årssmman 2025 en utdelning om
5,00 kronor per aktie (4,50) för räkenskapsåret 2024 vilket
motsvarar 50,0 procent av resultat per aktie efter utspädning.
Utdelningsbeloppet uppgår till 110,5 MSEK (99,5).
Emission
Under 2024 har inga emissioner genomförts.
I maj 2023 genomfördes, med stöd av emissionsbemyn-
digandet från årsstämman 2023, en riktad nyemission av
1 725 000 B-aktier till en teckningskurs om 145 kronor per
aktie. Emissionen tillförde därmed bolaget ca 250 MSEK, vilka
till största del använts för återbetalning av kreditfaciliteter
som Rejlers AB upptog i samband med förvärvet av Eurocon
Consulting AB.
Konvertibelprogram
Under 2019 gav koncernen ut riktade konvertibler till ansllda i
ledande befattning. I augusti 2022 emitterades 233 220 aktier
av serie B, i samband med att delar av konvertibelprogrammet
konverterades. Kvarstående utestående konvertibelprogam
från 2019 uppgick till 24 MSEK och vid sista dag för teckning,
14 februari 2024 konverterades inga konvertibler till aktier.
rmed är inga aktierelaterade program pågående.
Notering och handel
Bolagets aktie av serie B är sedan den 18 december 2006
noterad på Nasdaq Stockholm efter att ha varit noterad på
Nordic Growth Market, NGM sedan den 8 maj 2003. Under år
2024 har 3,4 (3,7) miljoner aktier till ett sammanlagt värde om
499,3 MSEK (510,7) omsatts på Nasdaq OMX. Sista betalkurs
for Rejlers serie B var 141,80 kronor (122,50) per aktie vid årets
slut, en ökning med 16 procent jämfört med 31 december 2023.
gsta respektive högsta kurs under året var 117,0 kr den 22
januari 2024 respektive 166,60 kronor den 17 juli 2024.
Ägarförhållanden
Vid utgången av 2024 var antalet aktieägare 5 450 (4 990)
stycken. Finansiella företag, fonder, organisationer och juri-
diska personer ägde 35 (35) procent av rösterna och 40 (41)
procent av kapitalet. Utlandsboende ägare stod för 21 (20)
procent av rösterna och 33 (32) procent av kapitalet. Familjen
Rejler ägde 50 (50) procent av rösterna och 17 (17) procent av
AKTIEN
Rejlers aktiekursutveckling jan 2020 – dec 2024
0
200
400
600
800
1 000
1 200
Omsatt antal aktier i 1000-tal per månad
20242023202220212020
0
40
80
120
160
200
240
OMX Nordic 40OMX Stockholm Mid Cap PIRejlers B
REJLERS AKTIEKURSUTVECKLING JAN 2020 – DEC 2024
Kurs Volym
Källa:
kapitalet, varav huvudägaren Peter Rejler ägde 31 (31) pro-
cent av rösterna och 5 (5) procent av kapitalet samt ägde via
bolag 13 (13) procent av rösterna och 3 (3) procent av kapita-
let. Stora ägare vid sidan av familjen Rejler är Nordea Fonder,
Lannebo Fonder, Handelsbanken Fonder, Carnegie Fonder
samt Northern Trust Company London. De tio största ägarna
framgår av tabellen på nästa sida.
Aktieägarkontakter
Rejlers informerar aktivt om bolaget för att underlätta värde-
ringen av bolagets aktie. Kontaktpersoner för detta är förutom
VD även koncernens finanschef, som även innehar rollen som
IR-ansvarig.
0
200
400
600
800
1 000
1 200
Omsatt antal aktier i 1000-tal per månad
20232022202120202019
0
30
60
90
120
150
180
OMX Nordic 40
OMX Stockholm Mid Cap PIRejlers B
REJLERS AKTIEKURSUTVECKLING JAN 2019 – DEC 2023
Kurs Volym
Källa:
0
200
400
600
800
1 000
1 200
Omsatt antal aktier i 1000-tal per månad
20232022202120202019
0
30
60
90
120
150
180
OMX Nordic 40
OMX Stockholm Mid Cap PIRejlers B
REJLERS AKTIEKURSUTVECKLING JAN 2019 – DEC 2023
Kurs Volym
Källa:
0
200
400
600
800
1 000
1 200
Omsatt antal aktier i 1000-tal per månad
20232022202120202019
0
30
60
90
120
150
180
OMX Nordic 40
OMX Stockholm Mid Cap PIRejlers B
REJLERS AKTIEKURSUTVECKLING JAN 2019 – DEC 2023
Kurs Volym
Källa:
0
200
400
600
800
1 000
1 200
Omsatt antal aktier i 1000-tal per månad
20232022202120202019
0
30
60
90
120
150
180
OMX Nordic 40
OMX Stockholm Mid Cap PIRejlers B
REJLERS AKTIEKURSUTVECKLING JAN 2019 – DEC 2023
Kurs Volym
Källa:
0
200
400
600
800
1 000
1 200
Omsatt antal aktier i 1000-tal per månad
20232022202120202019
0
30
60
90
120
150
180
OMX Nordic 40
OMX Stockholm Mid Cap PIRejlers B
REJLERS AKTIEKURSUTVECKLING JAN 2019 – DEC 2023
Kurs Volym
Källa:
Källa: Allfunds
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 122
Övrigt
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt
Femårsöversikt
Alternativa nyckeltal
Motivering, definition och
beräkning av nyckeltal
→ Aktien
Årsstämma 2025
Data per aktie
Namn 2024 2023
Resultat per aktie efter utspädning, kr 10,03 8,32
Eget kapital per aktie, kr 87, 6 81,5
Utdelning per aktie, kr
1)
5,00 4,50
1) Inför stämma 2025 föreslår styrelsen en utdelning på 5,00 kr per aktie.
Fördelning av aktieinnehav
Antal aktier Antal ägare Antal aktier
Andel av
kapital (%)
Andel av
röster (%)
1 – 500 4 573 460 249 2,08 1,22
501 – 1 000 358 276 471 1,25 0,73
1 001 – 5 000 346 802 283 3,63 2,12
5 001 – 10 000 69 487 882 2,21 1,33
10 001 – 15 000 24 294 965 1,33 0,78
15 001 – 20 000 8 140 237 0,63 0,37
20 001 – 72 19 644 762 88,86 93,45
Summa 5 450 22 106 849 100,0 100,0
Aktiekapitalets utveckling
År Händelse Ökning av aktie kapital, kr Totalt aktie kapital, kr Ökning av antal aktier Summa antal aktier
2003 Nyemission 1 090 000 18 140 000 109 000 1 814 000
2005 Nyemission 3 219 510 21 359 510 321 951 2 135 951
2006 Split 5:1 - 21 359 510 8 543 804 10 679 755
2006 Nyemission 142 040 21 501 550 71 020 10 750 775
2007 Nyemission 66 452 21 568 002 33 226 10 784 001
2008 Nyemission 75 440 21 643 442 37 720 10 821 721
2010 Nyemission 1 000 000 22 643 442 500 000 11 321 721
2013 Nyemission 200 000 22 843 442 100 000 11 421 721
2014 Nyemission 1 800 000 24 643 442 900 000 12 321 721
2015 Nyemission 1 200 000 25 849 442 600 000 12 921 721
2017 Nyemission 10 332 376 36 175 818 5 166 188 18 087 909
2019 Nyemission 3 200 000 39 375 818 1 600 000 19 687 909
2022 Nyemission 921 440 40 297 258 460 720 20 148 629
2022 Nyemission 466 440 40 763 698 233 220 20 381 849
2023 Nyemission 3 450 000 44 213 698 1 725 000 22 106 849
Rejlers 10 största aktieägare – Tabellen visar förhållandet per 2024-12-30
Namn A-aktier B-aktier Innehav (%) Röster (%)
Peter Rejler 1 159 750 0 5,2 30,6
Jangunnar AB (Familjen Rejler) 485 250 163 638 2,9 13,3
Nordea Fonder - 3 962 839 1 7, 9 10,5
Lannebo Fonder - 1 929 063 8,7 5,1
Handelsbankens fonder - 1 713 907 7, 8 4,5
Carnegie Fonder - 1 258 996 5,7 3,3
Lauri Valkonen 70 000 389 000 2,1 2,9
Lisa Rejler 13 125 871 226 4,0 2,6
Martina Rejler 13 125 800 458 3,7 2,5
Northern Trust Company, London - 767 758 3,5 2,0
Summa 10 största aktieägarna 1 741 250 11 856 885 61,5 77,3
Summa övriga aktieägare 8 000 8 500 714 38,5 22,7
Summa 1 749 250 20 357 599 100,0 100,0
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 123
Övrigt
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt
Femårsöversikt
Alternativa nyckeltal
Motivering, definition och
beräkning av nyckeltal
→ Aktien
Årsstämma 2025
ÅRSSTÄMMA 2025
Årssmma i Rejlers AB (publ) genomförs den 24 april 2025
kl16.00 i bolagets lokaler, Lindhagensgatan 126 i Stockholm.
Anmälan
Rätt att delta i årssmma har den aktieägare som är
registrerad i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken
avstämningsdagen som är måndagen den 14 april 2025.
Densom har för avsikt att delta i årsstämma ska anmäla
sig senast onsdagen den 16 april 2025, antingen via e-post
arsstamman@rejlers.se eller skriftligen till Rejlers AB
underadress:
Årssmman Rejlers AB (publ)
Box 30233
104 25 Stockholm
Vid anmälan ska uppges fullständigt namn, person- eller
organisationsnummer, adress, telefonnummer dagtid samt, i
förekommande fall, uppgift om ställföreträdare, ombud och
biträden. Kallelse till årsstämman återfinns på Rejlers webb-
plats, www.rejlers.com/se samt införs i tidningar på det sätt
som bolagsordningen föreskriver.
Förvaltarregistrerade aktier
Den som låtit förvaltarregistrera sina aktier måste, för att ha
rätt att delta i stämman, genom förvaltares försorg låta regist-
rera aktierna i eget namn, så att vederbörande är registrerad
i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken per avsm-
ningsdagen måndagen den 14 april 2025. Sådan registrering
kan vara tillfällig (s.k. rösträttsregistrering). Aktieägare som
önskar registrera aktierna i eget namn måste, i enlighet med
respektive förvaltares rutiner, begära att förvaltaren gör sådan
rösträttsregistrering. Rösträttsregistrering som av aktieägare
har begärts i sådan tid att registreringen har gjorts av relevant
förvaltare senast onsdagen den 16 april 2025 kommer att
beaktas vid framställningen av aktieboken.
Form och produktion: Année Advisory.
Foto: Mattias Bardå, Peter Jönsson, Rejlers bildbank.
Fullmakt för ombud
Aktieägare som företräds genom ombud ska utrda skriftlig
av aktieägaren undertecknad och daterad fullmakt för ombu-
det. Om fullmakten utrdats av juridisk person ska kopia av
registreringsbevis bifogas eller, om sådan handling inte finns,
motsvarande behörighetshandling. Fullmakten bör i god tid före
stämman inndas till bolaget under ovanstående adress.
Utdelning
Styrelsen föresr att utdelning till aktieägarna lämnas med
5,00 kronor per aktie. Som avstämningsdag föreslås mån-
dagen den 28april 2025 med utbetalningsdag fredagen den
2 maj 2025.
Kalendarium
24 april 2025 Delårsrapport januari-mars 2025
24 april 2025 Årssmma
15 juli 2025 Delårsrapport januari-juni 2025
23 oktober 2025 Delårsrapport januari-september 2025
5 februari 2026 Bokslutskommuniké januari-december 2025
Rejlers års- och hållbarhetsredovisning 2024 | 124
Övrigt
Introduktion +
Strategi +
Vårt värdeskapande +
Hållbarhet +
Bolagsstyrning +
Förvaltningsberättelse +
Räkenskaper och noter +
Övrigt
Femårsöversikt
Alternativa nyckeltal
Motivering, definition och
beräkning av nyckeltal
Aktien
→ Årsstämma 2025
REJLERS AB (PUBL)
ORG NR 556349-8426 | BOX 30233 | 104 25 STOCKHOLM
TEL 0771-78 00 00 | FAX 08-654 33 39 | WWW.REJLERS.COM/SE