Belopp i MSEK | Not | 2023 | 2022 |
Periodens resultat | |||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen | |||
Omräkningsdifferenser av utlandsverksamhet | - | ||
| Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen | |||
Omvärdering av nettopensionsskuld | - | ||
Summa | - | ||
PERIODENS TOTALRESULTAT | |||
Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Belopp i MSEK | Not | 2023 | 2022 |
Nettoomsättning | 5, 6 | ||
Övriga intäkter | 7 | ||
Personalkostnader | 8 | - | – |
Övriga externa kostnader | 9 | - | – |
Andelar av intressföretags resultat | 14 | ||
EBITDA | |||
Av- och nedskrivningar av anläggningstillgångar | 10, 13, 23 | - | – |
EBITA | |||
Förvärvsrelaterade poster | - | – | |
Rörelseresultat (EBIT) | |||
Finansiella intäkter | 15 | ||
Finansiella kostnader | 16 | - | – |
Resultat efter finansnetto | |||
Inkomstskatt | 17 | - | – |
Periodens resultat kvarvarande verksamhet | |||
Hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Hänförligt till aktieägare utan bestämmande inflytande | |||
Genomsnittligt antal aktier | |||
Antal aktier vid periodens slut | |||
Antal aktier efter utspädning | |||
Resultat per aktie före utspädning, kr, kvarvarande verksamhet | 18 | ||
Resultat per aktie efter utspädning, kr, kvarvarande verksamhet | 18 |
Belopp i MSEK | Not | 2023 | 2022 |
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | |||
| Balanserade utgifter för | |||
programutveckling och varumärke | 10 | ||
Kundvärden | 11 | ||
Goodwill | 12 | ||
| Summa immateriella | |||
anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
Nyttjanderätter | 23 | ||
| Inventarier, verktyg och | |||
installationer | 13 | ||
| Summa materiella | |||
anläggningstillgångar | |||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
Andelar i intresseföretag | 14 | ||
Långfristiga värdepappersinnehav | 19 | ||
Andra långfristiga fordringar | 20 | ||
| Summa finansiella | |||
anläggningstillgångar | |||
Uppskjuten skattefordran | 17 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
| Kortfristiga fordringar | |||
Kundfordringar | 21 | ||
Aktuella skattefordringar | |||
Övriga fordringar | |||
| Förutbetalda kostnader och | |||
upplupna intäkter | 22 | ||
Summa kortfristiga fordringar | |||
Likvida medel | |||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
Belopp i MSEK | Not | 2023 | 2022 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Reserver | |||
| Balanserat resultat inklusive | |||
årets resultat | |||
| Summa eget kapital hänförligt till | |||
moderbolagets aktieägare | |||
| Eget kapital hänförligt till aktieägare | |||
utan bestämmande inflytande | - | ||
Summa eget kapital | |||
| Långfristiga skulder | |||
Skulder till kreditinstitut | 24 | ||
Leasingskulder | 23 | ||
Konvertibla skuldebrev | |||
Uppskjuten skatteskuld | 17 | ||
Pensionsskuld | 25 | ||
Övriga skulder | 29 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Skulder till kreditinstitut | 24 | ||
Konvertibla skuldebrev | |||
Leasingskulder | 23 | ||
Leverantörsskulder | |||
Aktuella skatteskulder | |||
Övriga skulder | 29 | ||
| Upplupna kostnader och | |||
förutbetalda intäkter | 26 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
| SUMMA EGET KAPITAL | |||
OCH SKULDER |
| Balanserat | |||||||
| Övrigt | resultat | Innehav utan | Totalt | ||||
| tillskjutet | inkl årets | bestämmande | eget | ||||
Belopp i MSEK | Aktiekapital | kapital | Reserver | resultat | Summa | inflytande | kapital |
Ingående eget kapital 2022-01-01 | - | ||||||
Periodens totalresultat | - | - | - | ||||
| Förändringar hänförliga till transaktioner | |||||||
| med ägarna | |||||||
Apportemission | - | - | - | ||||
Konvertering av konvertibler | - | - | - | ||||
Utdelning | - | - | - | – | – | - | – |
Utgående eget kapital 2022-12-31 | - | ||||||
Ingående eget kapital 2023-01-01 | - | ||||||
Periodens totalresultat | - | - | - | - | |||
| Förändringar hänförliga till transaktioner med | |||||||
| ägarna | |||||||
Nyemission | - | - | - | ||||
Emissionskostnad | - | - | - | - | - | - | - |
Skatt nyemissionkostnad | - | - | - | - | |||
Utdelning | - | - | - | - | - | - | - |
UTGÅENDE EGET KAPITAL 2023-12-31 | - |
Belopp i MSEK | Not | 2023 | 2022 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
Rörelseresultat | |||
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | |||
Avskrivningar på anläggningstillgångar | 10–13 | ||
Övriga poster | 32 | ||
Summa icke kassaflödespåverkande poster | |||
Erlagda räntor | - | – | |
Erhållna räntor | |||
Betald inkomstskatt | - | – | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital | |||
| Förändring av rörelsekapital | |||
Ökning/minskning av kortfristiga fordringar | - | – | |
Ökning/minskning av kortfristiga skulder | |||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | - | – | |
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | - | – | |
Förvärv av rörelser | 28 | - | – |
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | – | |
| Finansieringsverksamheten | |||
Upptagna lån | |||
Amortering av lån | 31 | - | – |
Amortering av leasing skuld enligt IFRS 16 | - | – | |
Nyemission | |||
Konvertibler programmet | – | ||
Utbetald utdelning till aktieägare | - | – | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | – | ||
Årets kassaflöde | - | – | |
Likvida medel vid årets början | |||
Kursdifferens i likvida medel | - | ||
Likvida medel vid årets slut |
Påverkan på resultat efter skatt, MSEK | 2023 | 2022 |
| Ränteförändring | ||
+ 1% | -4,0 | –2,4 |
– 1% | 4,0 | 2,4 |
| mindre | mellan | mellan | mer | |
| 2023 | än 1 år | 1 och 2 år | 2 och 5 år | än 5 år |
| Skulder till | ||||
kreditinstitut, MSEK | 439,1 | - | - | - |
IFRS 16 leasing | 105,2 | 105,2 | 49,9 | - |
| Leverantörsskulder och | ||||
andra skulder, MSEK | 246,5 | - | - | - |
| mindre | mellan | mellan | mer | |
| 2022 | än 1 år | 1 och 2 år | 2 och 5 år | än 5 år |
| Skulder till | ||||
kreditinstitut, MSEK | 72,9 | 69,5 | 108,8 | - |
IFRS Leasing 16 | 91,4 | 83,7 | 63,6 | 93,6 |
| Leverantörsskulder och | ||||
andra skulder, MSEK | 1 57,7 | - | - | - |
| Påverkan på resultat efter skatt, MSEK | 2023 | 2022 |
| Valutakursförändring EUR/SEK | ||
+ 10% | 7, 3 | 7, 2 |
– 10% | -7, 3 | –7, 2 |
| Valutakursförändring NOK/SEK | ||
+ 10 % | 0,4 | 1,4 |
– 10 % | -0,4 | –1,4 |
2023 | 2022 | |
Räntebärande skulder | 686,8 | 536,1 |
| Eget kapital hänförligt till | ||
moderbolagets aktieägare | 1 801,8 | 1 487,1 |
Skuldsättningsgrad, ggr | 0,4 | 0,4 |
| Koncern- | ||||||||||||
Sverige | Finland | Norge | gemensamt | Elimineringar | Koncernen | |||||||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Nettoomsättning | 2 480,5 | 2 060,9 | 1 335,5 | 1 186,1 | 302,7 | 302,8 | 38,0 | 36,8 | -68,4 | -73,6 | 4 088,3 | 3 513,0 |
Övriga intäkter | 18,1 | 9,0 | 3,2 | 2,8 | 1,2 | 1,1 | - | 0,1 | -2,8 | -2,5 | 19,7 | 10,5 |
Summa intäkter | 2 498,6 | 2 069,9 | 1 338,7 | 1 188,9 | 303,9 | 303,9 | 38,0 | 36,9 | -71,2 | -76,1 | 4 108,0 | 3 523,5 |
Avskrivningar | -120,3 | –91,0 | -73,9 | – 67,1 | -17,6 | –19,6 | -1,2 | –4,2 | - | - | -213,0 | –181,9 |
Övriga rörelse- kostnader | -2 215,4 | –1 815,6 | -1 181,8 | –1 027,8 | -277,4 | –266,4 | -56,6 | –73,5 | 71,2 | 76,1 | -3 660,0 | –3 107,3 |
Rörelseresultat | 162,9 | 163,3 | 83,0 | 93,8 | 8,9 | 17,9 | -19,8 | –40,7 | - | - | 235,0 | 234,3 |
Finansiella intäkter | - | - | - | - | - | - | 65,5 | 60,0 | - | - | 60,0 | |
Finansiella kostnader | - | - | - | - | - | - | -73,8 | –48,9 | - | - | 48,9 | |
Resultat före skatt | 162,9 | 163,3 | 83,0 | 93,8 | 8,9 | 17, 9 | -28,1 | –29,4 | - | - | 226,7 | 245,8 |
Investeringar | 16,1 | 8,5 | 8,7 | 11,6 | - | - | 1,5 | 0,5 | - | 26,3 | 20,6 | |
| Koncern- | |||||
2023 | Sverige | Finland | Norge | justeringar Koncernen | |
Arvodes intäker | 2 198,7 | 1 278,7 | 302,7 | -30,4 | 3 749,7 |
Övriga intäker | 281,8 | 56,8 | - | - | 338,6 |
Summa netto- omsättning | 2 480,5 | 1 335 ,5 | 302,7 | -30,4 | 4 088,3 |
| Koncern- | |||||
2022 | Sverige | Finland | Norge | justeringar Koncernen | |
Arvodes intäker | 1 802,7 | 1 177, 1 | 2 97,7 | –29,8 | 3 247,7 |
Övriga intäker | 258,2 | 9,0 | 5,1 | –7, 0 | 265,3 |
Summa netto- omsättning | 2 060,9 | 1 186,1 | 302,8 | –36,8 | 3 513,0 |
| Löner | |||||
| och andra | Rörliga | ||||
| ersättning- | ersätt- | Sociala | Pensions - | ||
| MSEK | ar | ningar | avgifter | kost nader | Summa |
| Styrelse och | |||||
andra ledan- de befatt- ningshavare | 18,1 | 10,6 | 7, 2 | 4,4 | 40,3 |
Övriga med- arbetare | 1 533,4 | 18,7 | 270,5 | 226,2 | 2 048,8 |
Summa | 1 551,5 | 29,3 | 277,7 | 230,6 | 2 089,2 |
| Ersättningar | Övriga ledande | |
| MSEK | till VD | befattningshavare |
Lön och övriga förmåner | 5,0 | 14,3 |
Rörlig ersättning | 6,4 | 1,9 |
Pensionskostnader | 1,7 | 4,0 |
Sociala avgifter | 3,6 | 3,8 |
Summa | 16,6 | 24,0 |
| Ersättningar | Övriga ledande | |
| MSEK | till VD | befattningshavare |
Lön och övriga förmåner | 4,8 | 11,0 |
Rörlig ersättning | 6,7 | 3,9 |
Pensionskostnader | 1,7 | 2,7 |
Sociala avgifter | 3,6 | 2,9 |
Summa | 16,8 | 20,5 |
MSEK | 2023 | 2022 |
Uthyrning av lokaler | 2,0 | 0,4 |
Offentliga bidrag | 3,4 | - |
Realisationsresultat anläggningstillgångar | 0,7 | - |
Andra rörelseintäkter | 13,6 | 10,1 |
Summa | 19,7 | 10,5 |
2023 | 2022 | |||||
Årsanställda | Kvinnor | Män | Totalt | Kvinnor | Män | Totalt |
| Moderbolaget | ||||||
Sverige | 6 | 4 | 10 | 5 | 4 | 9 |
| Dotterbolagen | ||||||
Sverige | 383 | 1 246 | 1 629 | 314 | 920 | 1 234 |
Finland | 213 | 819 | 1 032 | 193 | 830 | 1 023 |
Norge | 25 | 146 | 171 | 22 | 140 | 162 |
Övriga | 30 | 132 | 162 | 21 | 104 | 125 |
Koncernen totalt | 657 | 2 347 | 3 004 | 555 | 1 998 | 2 553 |
| Löner | Rörliga | ||||
| och andra | ersätt- | Sociala | Pensions - | ||
| ersättningar | ningar | avgifter | kost nader Summa | ||
| Styrelse och | |||||
andra ledan- de befatt- ningshavare | 21,7 | 8,3 | 8,1 | 5,7 | 43,8 |
Övriga med- arbetare | 1 863,2 | 81,5 | 358,6 | 279,2 | 2 582,4 |
Summa | 1 884,9 | 89,9 | 366,7 | 284,9 | 2 626,2 |
Styrelsearvode i TSEK | Arvode | Utskott |
Peter Rejler, ordförande | 700 | 110 |
Jan Samuelsson, vice ordf | 400 | 100 |
Helena Levander, ledamot | 300 | 60 |
Patrik Boman, ledamot | 300 | 30 |
Martina Rejler, ledamot | 150 | 15 |
Lisa Rejler, ledamot | 150 | 15 |
Peter Johansson, ledamot | 150 | - |
Summa | 2 150 | 330 |
Styrelsearvode i TSEK | Arvode | Utskott |
Peter Rejler, ordförande | 700 | 110 |
Jan Samuelsson, vice ordf | 400 | 100 |
Helena Levander, ledamot | 300 | 60 |
Patrik Boman, ledamot | 300 | 30 |
Martina Rejler, ledamot | 300 | 30 |
Summa | 2 000 | 330 |
| Konvertibla skulde- | ||
| brev utfärdat | ||
| 2019-12-31 | ||
| Inbetalningar från emitterade konvertibla | ||
skuldebrev | 24,0 | |
Emissionskostnader | –0,1 | |
| Nettoinbetalningar från emitterade | ||
konvertibla skuldebrev | 23,9 | |
Egetkapitaldel | 1,1 | |
| Emissionskostnader relaterade till eget | ||
kapitaldelen | 0,0 | |
| Belopp klassificerat som | ||
eget kapital | 1,1 | |
| Skulddel vid utfärdande | ||
(emissionskostnader netto) | 22,8 | |
| Debiterad ränta | ||
(tillämpad effektiv ränta) | 0,0 | (1,4%) |
| Betald ränta | ||
(ränta på skuldebrev) | 1,8 | (0,2%) |
| Redovisat värde av skulddel vid | ||
utfärdandet (2020) | 22,8 | |
Diskonteringseffekt | 1,8 | |
Redovisat värde 2023 | 24,6 |
| Konvertibla | Konvertibla | ||||
| skuldebrev | skuldebrev | ||||
| utfärdat | utfärdat | ||||
| 2019-06-30 | 2019-12-31 | Totalt | |||
| Inbetalningar från emitterade | |||||
konvertibla skuldebrev | 24,4 | 24,0 | 48,4 | ||
Emissionskostnader | –0,4 | –0,1 | –0,5 | ||
Nettoinbetalningar från emit- terade konvertibla skuldebrev | 24,0 | 23,9 | 47,9 | ||
Egetkapitaldel | 0,7 | 1,1 | 1,8 | ||
Emissionskostnader relatera- de till eget kapitaldelen | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||
| Belopp klassificerat som | |||||
eget kapital | 0,7 | 1,1 | 1,8 | ||
| Skulddel vid utfärdande | |||||
(emissionskostnader netto) | 23,3 | 22,8 | 46,1 | ||
| Debiterad ränta | |||||
(tillämpad effektiv ränta) | 0,2 | (1,9%) | 0,0 | (1,4%) | 0,8 |
| Betald ränta | |||||
(ränta på skuldebrev) | 0,0 | (0,3%) | 0,0 | (0,2%) | 0,0 |
| Redovisat värde av skulddel | |||||
vid utfärdandet (2020) | 23,5 | 22,8 | 46,3 | ||
Effekt av årets konvertering | –23,5 | 0,0 | –23,5 | ||
Redovisat värde 2022 | 0,0 | 22,8 | 22,8 |
| 31/12/2023 | ||
| Summa | Konverterings- | |
| konvertibler, msek | kurs, sek | |
| Konvertibelprogram | ||
2019/2024 | 24,0 | 128,7 |
Tilldelade under året | 0 | |
| Summa utstående vid | ||
årets början | 24,0 | |
| Utestående vid årets slut | ||
| Konvertibelprogram | ||
2019/2024 | 24,6 | 128,7 |
| 31/12/2022 | |||
| Summa | Konverterings- | ||
| konvertibler, msek | kurs, sek | ||
| Konvertibelprogram | |||
2019/2022 | 24,4 | 95,0 | |
| Konvertibelprogram | |||
2019/2024 | 24,0 | 128,7 | |
Tilldelade under året | 0 | ||
| Summa utstående vid | |||
årets början | 48,4 | ||
| Inlösta under året | |||
(2019/2022) | 22,2 | 95,0 | |
| Återbetalda/ | |||
| förfallna under året | |||
(2019/2022) | 2,2 | ||
| Totalt inlöst och återbetalt | |||
2022 | (2019/2022) | –24,2 | |
| Utestående vid årets slut | |||
| Konvertibelprogram | |||
2019/2024 | 24,0 | 128,7 | |
2023 | 2022 | |
E&Y | E&Y | |
| Ersättning för | ||
revisionsuppdrag | 4,2 | 3,2 |
| Ersättning för | ||
| revisionsverksamhet utöver | ||
revisionsuppdraget | 0,1 | 0,1 |
| Ersättning för | ||
skatterådgivningen | - | - |
Ersättning för övriga uppdrag | 0,4 | 1,3 |
Summa | 5,3 | 4,6 |
MSEK | 2023 | 2022 |
Ingående anskaffningsvärden | 550,7 | 419,9 |
Omräkningsdifferens | -8,8 | 15,6 |
Kundvärden via rörelseförvärv | 173,3 | 115,2 |
| Utgående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 715,2 | 550,7 |
Ingående avskrivningar | -195,7 | –145,6 |
Omräkningsdifferens | 5,7 | –3,8 |
Årets avskrivningar | -57,0 | –46,3 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -247,0 | –195,7 |
Utgående restvärde | 468,2 | 355,0 |
MSEK | 2023 | 2022 |
Ingående anskaffningsvärde | 62,0 | 59,3 |
Omräkningsdifferens | -0,6 | –3,2 |
Årets internt utvecklade programvaror | 15,2 | 5,9 |
Försäljningar/utrangeringar | -4,7 | - |
| Utgående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 71,9 | 62,0 |
Ingående avskrivningar | -42,7 | –37,0 |
Omräkningsdifferens | 0,2 | 4,2 |
Årets avskrivningar | -8,2 | –9,9 |
Försäljningar/utrangeringar | 4,7 | - |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -46,0 | –42,7 |
Utgående restvärde | 25,9 | 19,3 |
MSEK | 2023 | 2022 |
Ingående anskaffningsvärden | 1 078,2 | 753,3 |
Omräkningsdifferens | -11,9 | 32,7 |
Rörelseförvärv | 383,1 | 292,2 |
| Utgående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 1 449,4 | 1 078,2 |
Ingående nedskrivningar | -2,5 | –2,5 |
Årets nedskrivningar | - | - |
Utgående ackumulerade nedskrivningar | -2,5 | –2,5 |
Utgående restvärde | 1 446,9 | 1 075,7 |
MSEK | 2023 | 2022 |
Ingående anskaffningsvärde | 137,8 | 124,6 |
Omräkningsdifferens | -0,6 | 7, 9 |
Inköp | 20,6 | 15,3 |
Utrangeringar | - | –13,5 |
Ökning via rörelseförvärv | 5,8 | 3,5 |
| Utgående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 163,6 | 137,8 |
Ingående avskrivningar | -93,7 | –84,2 |
Omräkningsdifferens | -0,8 | –4,0 |
Årets avskrivningar | - 17,1 | –14,5 |
Utrangeringar | - | 9,0 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -111,6 | –93,7 |
Utgående restvärde | 52,0 | 44,1 |
| Redovisat värde | ||||
goodwill | Nyttjandevärde | |||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Segment Sverige | 851,0 | 537,2 | 4 873,7 | 3 197,3 |
Segment Finland | 402,3 | 378,1 | 3 967,5 | 2 724,2 |
Segment Norge | 193,6 | 160,4 | 810,8 | 581,5 |
Summa | 1 446,9 | 1 075,7 | 9 652,0 | 6 503,0 |
MSEK | 2023 | 2022 |
Ingående redovisat värde | 6,9 | 6,3 |
Andel i intresseföretaget resultat | 2,3 | 1,6 |
Uttag från intressebolag | -1,0 | –1,0 |
Utgående redovisat värde | 8,2 | 6,9 |
| Koncernens andel av | |||||||
| Kapitalandel | årets resultat, MSEK | ||||||
Org nr | Säte | Verksamhet | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Mirakelbolaget AB | 556835-4350 | Stockholm | Programutveckling | 50% | 50% | 0,5 | 0,8 |
| Datakonsult- | |||||||
NESP AB | 556287-7711 | Stockholm | verksamhet | 40% | 40% | 0,4 | 0,8 |
IEW Group AB | 556905-5790 | Göteborg | Konsultverksamhet | 50% | - | 1,4 | - |
Intäkter | Årets resultat | Tillgångar | Skulder | |||||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Mirakelbolaget AB | 13,3 | 12,5 | 1,0 | 1,4 | 7, 0 | 8,0 | 2,1 | 5,9 |
NESP AB | 153,2 | 210,8 | 1,0 | 2,1 | 49,1 | 67, 8 | 21,6 | 76,8 |
IEW Group AB | 30,1 | - | 2,8 | - | 13,6 | - | 13,1 | - |
MSEK | 2023 | 2022 |
| Följande poster ingår i skattekostnaden: | ||
Aktuell skatt | -53,0 | –51,0 |
Uppskjuten skatt | 11,2 | 1,7 |
Aktuell skatt hänförligt till föregående år | 0,5 | –0,1 |
Summa | -41,3 | –49,4 |
MSEK | 2023 | 2022 |
Resultat före skatt | 226,7 | 245,9 |
| Skatt enligt gällande skattesats 20,6% | ||
(20,6) | -46,7 | –50,6 |
Effekt av utländska skattesatser | 0,4 | 0,3 |
Effekt av ej avdragsgilla kostnader | -1,2 | –2,5 |
Effekt av ej skattepliktiga intäkter | 5,7 | 0,3 |
Effekt av ej redovisad uppskjuten skatt | - | 3,9 |
Aktuell skatt hänförligt till föregående år | 0,5 | –0,1 |
Övrigt | - | -0,7 |
Redovisad skatt | -41,3 | –49,4 |
MSEK | 2023 | 2022 |
Ränteintäkter | 4,9 | 0,9 |
Valutakursvinster | 30,8 | 44,0 |
Värdeförändring tilläggsköpeskilling | 29,8 | 16,5 |
Summa | 65,5 | 60,0 |
MSEK | 2023 | 2022 |
Räntekostnader | -30,5 | –11,7 |
Valutakursförluster | -40,4 | –35,6 |
Övriga finansiella kostnader | -2,9 | –1,2 |
Summa | -73,8 | -48,5 |
| MSEK | 2023 | 2022 |
Ingående balans | -76,8 | 48,9 |
Omräkningsdifferens | 1,4 | 2,5 |
Genom rörelseförvärv | -37,9 | 23,6 |
Redovisning i resultaträkningen | 11,2 | 1,7 |
Redovisat i övrigt totalresultat | 1,8 | - |
| Utgående balans uppskjutna | ||
skatteskulder netto | -100,4 | 76,7 |
Uppskjutna skatteskulder | Obeskattade reserver | Kundvärden | Varumärke | Övrigt | Summa |
Per 2023-01-01 | -18,4 | -55,1 | - 17, 1 | -90,7 | |
Redovisat i resulträkningen | 2,2 | 8,8 | 0,1 | 1,8 | 12,9 |
Ökning genom rörelseförvärv | - | -36,0 | -1,9 | - | -37,9 |
Omräkningsdifferens | -0,2 | 1,2 | 0,3 | 1,4 | |
Per 2023-12-31 | -16,3 | -81,1 | -1,8 | -15,1 | -114,3 |
Uppskjutna skatteskulder | Obeskattade reserver | Kundvärden | Övrigt | Summa |
Per 2022-01-01 | 18,8 | 37, 3 | 13,7 | 69,8 |
Redovisat i resulträkningen | –0,6 | –6,9 | 2,5 | –5,0 |
Ökning genom rörelseförvärv | - | 23,6 | - | 23,6 |
Omräkningsdifferens | 0,2 | 1,0 | 1,1 | 2,3 |
Per 2022-12-31 | 18,4 | 55,0 | 17, 3 | 90,7 |
| Skattemässiga | Förmånsbestämd | |||
| Uppskjutna skattefordringar | underskott | pensionsskuld | Övrigt | Summa |
Per 2023-01-01 | 8,6 | 1,8 | 3,5 | 13,9 |
Redovisat i resulträkningen | -3,2 | - | 1,5 | -1,7 |
Redovisat i övrigt totalresultat | - | 1,8 | - | 1,8 |
Omräkningsdifferens | - | - | - | - |
Per 2023-12-31 | 5,4 | 3,6 | 5,0 | 14,0 |
| Skattemässiga | Förmånsbestämd | |||
| Uppskjutna skattefordringar | underskott | pensionsskuld | Övrigt | Summa |
Per 2022-01-01 | 9,1 | 6,9 | 4,9 | 20,9 |
Redovisat i resulträkningen | –1,9 | - | –1,4 | –3,3 |
Ökning genom företagsförvärv | - | - | - | - |
Redovisat i övrigt totalresultat | - | –4,1 | - | –4,1 |
Omräkningsdifferens | 1,4 | –1,0 | 0,1 | 0,5 |
Per 2022-12-31 | 8,6 | 1,8 | 3,6 | 14,0 |
2023 | 2022 | |
| Resultat hänförligt till moderbolagets | ||
aktieägare, MSEK | 185,4 | 196,4 |
Genomsnittligt antal aktier, st | 21 675 599 | 20 207 411 |
Antal aktier före utspädning | 22 106 849 | 20 381 849 |
Antal aktier efter utspädning | 22 293 329 | 20 568 329 |
Resultat per aktie (kr per aktie), före utspädning | 8,39 | 9,64 |
Resultat per aktie (kr per aktie), efter utspädning | 8,32 | 9,55 |
2023 | 2022 | |||||||
MSEK | SEK | EUR | NOK | TOT | SEK | EUR | NOK | TOT |
Kundfordringar | 475,3 | 254,3 | 62,4 | 792,0 | 377, 1 | 221,7 | 45,3 | 644,1 |
Reservation för förväntade kreditförluster | -22,9 | -1,5 | - | -24,4 | –0,6 | –0,1 | –0,2 | –0,9 |
Summa | 452,4 | 252,8 | 62,4 | 767, 6 | 376,5 | 221,6 | 45,1 | 643,2 |
2023 | 2022 | |||||||
Åldersanalys, MSEK | SEK | EUR | NOK | TOT | SEK | EUR | NOK | TOT |
Ej förfallna fordringar | 416,8 | 216,4 | 61,0 | 694,2 | 332,8 | 199,8 | 43,8 | 576,4 |
Förfallna < 30 dagar | 19,9 | 22,0 | 1,6 | 43,4 | 37, 6 | 17, 8 | 0,9 | 56,3 |
Förfallna 30–90 dagar | -2,0 | 10,8 | - | 8,8 | –0,7 | 3,6 | 0,6 | 3,5 |
Förfallna > 90 dagar | 40,6 | 5,1 | -0,1 | 45,6 | 7, 4 | 0,5 | - | 7, 9 |
Summa | 475,3 | 254,3 | 62,4 | 792,0 | 377,1 | 221,7 | 45,3 | 644,1 |
| Avsättningar för förväntade | ||
kreditförluster, MSEK | 2023 | 2022 |
Avsättningar vid årets början | -0,9 | –1,9 |
Omräkningsdifferenser | - | - |
Reserveringar och återföringar under året | -23,5 | 1,0 |
Konstaterade förluster | - | - |
Avsättningar vid årets slut | -24,4 | –0,9 |
MSEK | 2023 | 2022 |
Ingående anskaffningsvärde | 25,0 | 18,9 |
Årets ökning | 1,6 | 6,1 |
Omräkningsdifferens | - | - |
Utgående redovisat värde | 26,9 | 25,0 |
MSEK | 2023 | 2022 |
Ingående anskaffningsvärde | 14,5 | 15,4 |
Årets värdeförändring | 1,3 | - |
Nedskrivning | - | –1,2 |
Omräkningsdifferens | -0,4 | 0,3 |
Utgående redovisat värde | 15,4 | 14,5 |
MSEK | 2023 | 2022 |
Upplupna leasingavgifter | 4,7 | 3,6 |
Upplupna intäkter (avtalstillgångar) | 274,1 | 222,8 |
Övriga poster | 92,0 | 72,9 |
Summa | 370,6 | 299,3 |
| MSEK | |
IB 1 januari 2022 | 270,7 |
Årets anskaffning | 77, 4 |
Avskrivningar | -104,3 |
Utrangeringar | 22,4 |
Valutapåverkan | 8,9 |
UB 31 december 2022 | 275,1 |
Årets anskaffning | 68,0 |
Omvärdering | 44,9 |
Avskrivningar | -117,1 |
Valutapåverkan | -0,7 |
UB 31 december 2023 | 270,2 |
Löptidsanalys | 2023-12-31 |
År 1 | 108,4 |
År 2 | 89,3 |
År 3 | 51,9 |
År 4 | 24,7 |
År 5 och senare | 40,4 |
| Fördelning leasingskulder | |
Långfristiga skulder | 155,1 |
Kortfristiga skulder | 105,2 |
Belopp redovisade i resultatet | 2023 | 2022 |
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | -117,1 | –104,3 |
Räntekostnader för leasingskulder | -6,2 | –5,8 |
Kostnader hänförliga till korttidsleasing- avtal och leasingavtal av lågt värde | -39,9 | –32,7 |
| Kostnader hänförliga till variabla | ||
leasingavgifter som inte inkluderas i värderingen av leasingskulden | - | - |
| Intäkter från vidareuthyrning av | ||
nyttjanderättstillgångar | - | - |
Summa | -163,2 | –142,8 |
Långfristiga, MSEK | 2023 | 2022 |
Banklån | - | 170,0 |
Summa | - | 170,0 |
Kortfristiga, MSEK | 2023 | 2022 |
Banklån | 396,7 | 67, 3 |
Summa | 396,7 | 67,3 |
| 89 | ||||
| 88 |
2023 | 2022 | |
Nuvärde av förpliktelser | -166,6 | –167,8 |
Verkligt värde förvaltningstillgångar | 161,4 | 159,7 |
Redovisad avsättning i balansräkn | -5,2 | –8,1 |
Ingående balans 1 januari | -8,1 | –31,1 |
Redovisad pensionskostnad, netto | -1,6 | –3,0 |
Redovisad aktuariell vinst/förl | -8,6 | 20,1 |
Inbetalda arb giv avg | 1,6 | 0,9 |
Inbetalda premier | 11,9 | 6,0 |
Omräkningsdifferens | -0,4 | –1,0 |
Utgående balans 31 december | -5,2 | –8,1 |
ans | -167,8 | – 17 7,7 |
Förvärvade pensionsföpliktelser | - | - |
Kostnader för tjänstgöring under innevarande år | -1,4 | –2,2 |
Räntekostnader | -4,6 | –3,5 |
Avkastning på förvaltningstillgångar | - | - |
Aktuariella vinster/förluster | -13,4 | 16,4 |
Planändringar | - | - |
Utbetalda ersättningar | 8,4 | 8,1 |
| Arbetsgivaravgifter på inbetalda | ||
pensionsmedel | 1,7 | 0,9 |
Omräkningsdifferens | 10,3 | –9,6 |
Summa förmånsbestämda förpliktelser | -166,6 | –167,8 |
MSEK | 2023 | 2022 |
Ingående balans | 159,7 | 146,3 |
Förvärvade förvaltningstillgångar | - | - |
Avgifter från arbetsgivaren | 11,9 | 6,1 |
Avkastning på förvaltningstillgångar, exkl ränta | 4,4 | 3,2 |
Aktuariella vinster/förluster | 4,7 | 3,7 |
Utbetalda ersättningar | -8,4 | –8,1 |
| Arbetsgivaravgifter på utbetalda | ||
pensionsmedel | -0,7 | - |
Omräkningsdifferens | -10,2 | 8,5 |
Summa förvaltningstillgångar | 161,4 | 159,7 |
Förvaltningstillgångarnas fördelning | 2023 | 2022 |
Likvida medel | 4,5% | 4,3% |
Aktier | 11,4% | 29,2% |
Obligationer | 60,0% | 40,2% |
Utlåning | 10,7% | 11,8% |
Fastigheter | 13,4% | 14,5% |
Summa | 100% | 100% |
Aktuariella antaganden | 2023 | 2022 |
Diskonteringsränta, % | 3,0 | 3,0 |
Förväntad framtida årlig löneökning, % | 3,5 | 3,5 |
Känslighetsanalys, % | 2023 | 2022 |
Diskonteringsränta +1%/–1% | 19,2 | 18,8 |
Framtida årlig löneökning +1%/–1% | 2,2 | 2,1 |
MSEK | 2023 | 2022 |
Upplupna löner | 198,8 | 189,3 |
Upplupna social avgifter | 115,8 | 80,3 |
Förutbetalda intäkter (avtalsskulder) | 76,0 | 35,7 |
Övrigt | 25,6 | 51,0 |
Summa | 416,2 | 356,4 |
MSEK | 2023 | 2022 |
Företagsinteckningar | 64,0 | 64,0 |
Inventarier med äganderättsförbehåll | 47, 8 | 62,0 |
| Köpe- | |||||
| Förvärv | Tran s - | Kapital | Röst | skilling, | |
| 2023 | a k tion | Datum | andel | andel | MSEK |
ClimaConsult Oy | Aktier | 2023-01-01 | 100% | 100% | 18,3 |
Malmö | Inkråm | 2023-02-01 | 100% | 100% | 3,5 |
Three King | Inkråm | 2023-02-01 | 100% | 100% | 16,6 |
Eurocon koncernen | Aktier | 2023-04-01 | 100% | 100% | 432,3 |
LK Oy | Aktier | 2023-09-01 | 100% | 100% | 10,2 |
Karl Knudsen | Aktier | 2023-10-01 | 100% | 100% | 62,4 |
Summa | 543,3 |
| Köpe- | |||||
| Förvärv | Tran s - | Kapital | Röst | skilling, | |
| 2022 | a k tion | Datum | andel | andel | MSEK |
Infralog AB | Aktier | 2022-01-04 | 100% | 100% | 8,3 |
Helenius AB | Akiter | 2022-02-01 | 100% | 100% | 212,7 |
Omega Holtan AS | Aktier | 2022-04-01 | 100% | 100% | 69,3 |
SRT Oy | Aktier | 2022-04-01 | 100% | 100% | 80,6 |
Arsatek Oy | Aktier | 2022-04-01 | 100% | 100% | 6,0 |
Loiste-koncernen | Inkråm | 2022-06-01 | 100% | 100% | 9,0 |
Summa | 385,9 |
2023 | 2022 | |
| Bidrag till omsättningen i årets | ||
räkenskaper | 274,3 | 160,5 |
| Bidrag till omsättningen ifall rörelsen | ||
varit ägd hela året | 393,8 | 193,6 |
Bidrag till rörelseresultatet i årets räkenskaper | 28,5 | 38,4 |
| Bidrag till rörelseresultatet ifall rörelsen | ||
varit ägd hela året | 41,6 | 46,4 |
2023 | 2022 | |
Materiella anläggningstillgångar | 5,8 | 3,5 |
Nyttjanderättstillgångar | 17, 2 | - |
Finansiella anläggningstillgångar | 1,5 | - |
Omsättningstillgångar | 111,3 | 35,7 |
Likvida medel | 51,7 | 28,2 |
Kortfristig skuld IFRS Leasing | -9,0 | - |
Övriga kortfristiga skulder | -92,2 | –35,7 |
Långfrisig skuld IFRS Leasing | -8,2 | - |
Långfristiga skulder | -11,1 | - |
Netto identifierbara tillgångar och skulder | 67,0 | 31,7 |
Goodwill | 383,1 | 290,9 |
Kundvärden | 173,3 | 115,2 |
Varumärke | 9,5 | - |
Uppskjuten skatt på immateriella tillgångar | -37,9 | –23,6 |
Summa | 595,0 | 414,2 |
| Köpeskilling, MSEK | ||
| Avgår: | ||
Likvida medel i förvärvade bolag | -51,7 | –28,2 |
Ännu ej utbetalda tilläggsköpeskillingar | -30,8 | –99,5 |
Utbetalda tilläggsköpeskillingar | 12,9 | - |
Minskning av likvida medel | 525,4 | –125,7 |
| Köpeskilling, MSEK | |||
| Avgår: | |||
Likvida medel i förvärvade bolag | -40,0 | -11,7 | -51,7 |
Beräknade tilläggsköpeskillingar | -30,8 | -30,8 | |
Utbetalda tilläggsköpeskillingar | 12,9 | 12,9 | |
Minskning av likvida medel | 432,3 | 93,1 | 525,4 |
| Tillgångar värde- | Finansiella | Finansiella skulder | Finansiella skulder | |||
| rade till verkligt | tillgångar värde- | redovisade till | värderadet till | Summa | Summa | |
| värde via result- | rade till upplupet | verkligt värde via | upplupet anskaff- | redovisat | verkligt | |
| aträkningen | anskaffningsvärde | resultaträkningen | ningsvärde | värde | värde | |
Finansiella placeringar | 15,4 | 15,4 | 15,4 | |||
Långfristiga fordringar | - | 26,9 | 26,9 | 26,9 | ||
Kundfordringar | - | 767, 6 | 767, 6 | 767, 6 | ||
Övriga kortfristiga fodringar | - | 55,8 | 55,8 | 55,8 | ||
Likvida medel | - | 59,2 | 59,2 | 59,2 | ||
Summa | 15,4 | 909,5 | 924,9 | 924,9 | ||
| Långfristiga räntebärande | ||||||
skulder | - | - | - | - | ||
Tilläggsköpeskilling | 100,6 | - | 100,6 | 100,6 | ||
Övriga långfrisitiga skulder | 11,2 | - | 11,2 | 11,2 | ||
| Kortfristiga räntebärande | ||||||
skulder | - | 421,3 | 421,3 | 421,3 | ||
Övriga kortfristiga skulder | - | 245,3 | 245,3 | 245,3 | ||
Leverantörsskulder | - | 186,7 | 186,7 | 186,7 | ||
Summa | 111,8 | 853,3 | 965,1 | 965,1 | ||
| Tillgångar värdera- | Finansiella | Finansiella skulder | Finansiella skulder | |||
| de till verkligt | tillgångar värderade | redovisade till | värderadet till | Summa | Summa | |
| värde via resultat- | till upplupet anskaff- | verkligt värde via | upplupet anskaff- | redovisat | verkligt | |
| räkningen | ningsvärde | resultaträkningen | ningsvärde | värde | värde | |
Finansiella placeringar | 14,5 | - | - | - | 14,5 | 14,5 |
Långfristiga fordringar | - | 25,0 | - | - | 25,0 | 25,0 |
Kundfordringar | - | 643,2 | - | - | 643,2 | 643,2 |
Övriga kortfristiga fodringar | - | 35,8 | - | - | 35,8 | 35,8 |
Likvida medel | - | 144,8 | - | - | 144,8 | 144,8 |
Summa | 14,5 | 848,8 | - | - | 863,3 | 863,3 |
| Långfristiga räntebärande | ||||||
skulder | - | 170,0 | 170,0 | 170,0 | ||
Tilläggsköpeskilling | 109,5 | - | 109,5 | 109,5 | ||
Övriga långfrisitiga skulder | - | 7, 5 | 7, 5 | 7, 5 | ||
| Kortfristiga räntebärande | ||||||
skulder | - | 67, 3 | 6 7, 3 | 67, 3 | ||
Övriga kortfristiga skulder | - | 212,5 | 212,5 | 212,5 | ||
Leverantörsskulder | - | 152,7 | 152,7 | 152,7 | ||
Summa | 109,5 | 610,0 | 719,5 | 719,5 | ||
| Förändring av finansiella skulder | Omvärdering/ | ||||||
nivå 3, MSEK | IB | Förvärv Ned skrivning | Utbetalt | Diskontering | Valuta effekt | UB | |
Villkorade tilläggsköpeskillingar 2023 | 109,6 | 34,5 | -29,8 | -12,9 | -3,7 | 2,9 | 100,6 |
| Försäljning till | Fordran på | |||
| närståendetransaktioner | närstående | närstående | ||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Intressebolag | 8,5 | 14,3 | - | - |
Familjen Rejler | - | - | - | - |
| Ej kassaflödespåverkade poster | |||||
2022 | Kassaflöde | Omklassificering | Andra förändringar | 2023 | |
Långfristiga skulder till kreditinstitut | 170,0 | - | -170,0 | - | |
Skulder IFRS 16 Leasing | 266,4 | -104,8 | 98,7 | 260,3 | |
Kortfristiga konvertibla skuldebrev | 24,3 | - | 0,3 | 24,6 | |
Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 67, 3 | 158,8 | 170,0 | 0,6 | 396,7 |
| Avstämning av skulder hänförliga till | |||||
finansieringsverksamheten | 528,0 | 54,0 | - | 99,6 | 681,6 |
| Ej kassaflödespåverkade poster | |||||
2021 | Kassaflöde | Omklassificering | Andra förändringar | 2022 | |
Långfristiga skulder till kreditinstitut | 43,7 | 118,0 | - | 8,3 | 170,0 |
Skulder IFRS 16 Leasing | 264,4 | –93,9 | - | 95,9 | 266,4 |
Kortfristiga konvertibla skuldebrev | 48,1 | –2,2 | –21,6 | 24,3 | |
Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 69,2 | –1,9 | - | - | 67, 3 |
| Avstämning av skulder hänförliga till | |||||
finansieringsverksamheten | 425,4 | 20,0 | - | 82,6 | 528,0 |
ritt eget kapital i moderbolaget uppgår till: | 778 443 843 |
| Styrelsen föreslår att till | |
aktieägarna utdelas: | |
I ny räkning balanseras | 678 963 022 |
MSEK | 2023 | 2022 |
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | 104,8 | 104,3 |
Avsättning pensioner | -5,7 | –23,0 |
Orealiserade kursdifferenser | -5,0 | –8,4 |
Övriga avsättningar | -0,8 | - |
Avgår resultatandel i intresseföretag | -2,4 | –1,5 |
Återläggning nedskrivning | - | 1,2 |
Övrigt | - | –10,8 |
Summa | 90,9 | 61,8 |
Bokfört värde, MSEK | 2023 | 2022 |
| Sverige (säte Stockholm) | ||
Rejlers Sverige AB | 165,4 | 125,1 |
Rejlers International Engineering Solution AB | 70,9 | 70,9 |
Helenius Ingenjörsbyrån AB | 200,9 | 210,7 |
| Finland | ||
Rejlers Finland Oy (fd Rejlers Oy) | 44,4 | 44.4 |
| Norge | ||
Rejlers Holding AS | 155,8 | 155,8 |
Summa | 637,4 | 606,9 |
Indirekt ägda bolag 2023 | Ägarandel |
| Sverige | |
Rejlers Energiprojekt AB | 100% |
Security Rejlers Defence AB | 100% |
Geosigma Holding AB | 100% |
C3 Konsult AB | 100% |
Eurocon koncernen | 100% |
| Finland | |
Rejlers Building Oy | 100% |
PM Oy | 100% |
SRT Oy | 100% |
LK Oy | 100% |
| Norge | |
Rejlers AS | 100% |
Rejlers Elsikkerhet AS | 100% |
Kantech AS | 100% |
AJL AS Omega Holtan AS | 100% |
Karl Knudsen AS | 100% |
Indirekt ägda bolag 2022 | Ägarandel |
| Sverige | |
Rejlers Energiprojekt AB | 100% |
Security Rejlers Defence AB | 100% |
Geosigma Holding AB | 100% |
C3 Konsult AB | 100% |
Hydroterra Ingenjörer AB | 100% |
Kraftkon Sverige AB | 100% |
Infralog & Partners AB | 100% |
| Finland | |
| Rejlers Building Oy | |
JETS Counsulting Oy | 100% |
PM Oy | 100% |
SRT Oy | 100% |
| Norge | |
Rejlers Engineering AS | 100% |
Rejlers Elsikkerhet AS | 100% |
Kantech AS | 100% |
AJL AS | 100% |
Omega Holtan AS | 100% |