549300K5464VN6QLVB642022-01-012022-12-31549300K5464VN6QLVB642021-01-012021-12-31549300K5464VN6QLVB642022-12-31549300K5464VN6QLVB642021-12-31549300K5464VN6QLVB642020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300K5464VN6QLVB642020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300K5464VN6QLVB642020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300K5464VN6QLVB642020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300K5464VN6QLVB642020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberiso4217:SEKxbrli:sharesiso4217:SEKxbrli:shares549300K5464VN6QLVB642020-12-31549300K5464VN6QLVB642021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300K5464VN6QLVB642021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300K5464VN6QLVB642021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300K5464VN6QLVB642021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300K5464VN6QLVB642021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300K5464VN6QLVB642021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300K5464VN6QLVB642021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300K5464VN6QLVB642021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300K5464VN6QLVB642022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300K5464VN6QLVB642022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300K5464VN6QLVB642022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300K5464VN6QLVB642022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300K5464VN6QLVB642022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300K5464VN6QLVB642022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300K5464VN6QLVB642022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300K5464VN6QLVB642022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300K5464VN6QLVB642022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300K5464VN6QLVB642022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember
24
ÅRSREDOVISNING 2022 RÄKENSKAPER OCH NOTER
INNEHÅLLSRTECKNING
26 Femårsöversikt
27 Alternativa nyckeltal
28 Aktien
30 Förvaltningsberättelse
35 Risker
36 Bolagsstyrningsrapport
36 Styrelse
37 Ledning
42 Räkenskaper koncernen
46 Noter koncernen
70 Räkenskaper moderbolaget
73 Noter moderbolaget
77 Försäkran
78 Revisionsberättelse
82 Motivering, definition och beräkning av nyckeltal
83 Årsstämma
Sid 30–77 Reviderad årsredovisning
25
RÄKENSKAPER OCH NOTER ÅRSREDOVISNING 2022
Resultaträkningar i sammandrag, Mkr 2022 2021 2020
1
2019
1
2018
Nettoomsättning 3 513,0 2 898,7 2366,9 2 136,7 2 365,2
Övriga intäkter 10,5 8,8 15,3 4,0 1,8
Personalkostnader –2 141,5 –1 801,1 –1 587,0 –1 413,7 –1460,8
Övriga externa kostnader –967,3 –829,8 –583,5 –538,0 –828,1
Andelar i intresseföretags resultat 1,5 2,5 2,3 1,2 0,8
Av- och nedskrivningar av anläggningstillgångar –128,9 –114,8 –103,8 76,8 –34,8
EBITA 287,3 164,3 110,2 113,4 44,1
Förvärvsrelaterade poster –53,0 –34,6 –26,4 –33,9 –8,0
EBIT 234,3 129,7 83,8 79,5 36,1
Finansnetto 11,5 6,3 –34,0 –4,5 –6,0
Resultat efter finansnetto 245,8 136,0 49,8 75,0 30,1
Skatt –49,4 –25,8 –17,3 –15,4 –13,9
ÅRETS RESULTAT KVARVARANDE VERKSAMHET
1
196,4 110,2 32,5 59,6 16,2
ÅRETS RESULTAT AVYTTRAD VERKSAMHET - - 252,5 18,0 -
SUMMA KVARVANDE OCH AVYTTRAD VERKSAMHET 196,4 110,2 285,0 77, 6 16,2
1)
2020 och 2019, kvarvarande verksamhet efter avyttring av Embriq.
Balansräkningar i sammandrag, Mkr 2022 2021 2020 2019 2018
2
Immateriella tillgångar 1 450,0 1 047,3 912,9 836,8 606,3
Materiella tillgångar 44,1 40,4 34,2 20,3 24,8
Nyttjanderätter 275,1 270,7 283,5 272,0 -
Finansiella tillgångar 46,4 40,6 29,6 24,2 13,7
Uppskjuten skattefordran 14,0 20,9 20,9 44,1 36,5
Kortfristiga fordringar 1 010,0 777,9 621,1 764,2 679,2
Likvida medel 144,8 151,9 336,6 142,0 38,2
Summa tillgångar 2 984,4 2 349,7 2 238,9 2 103,6 1398,7
Eget kapital 1 487,1 1 215,5 1 156,2 930,2 707, 3
Långfristiga skulder 559,5 37 7, 2 424,5 450,4 238,1
Kortfristiga skulder 937,8 757, 0 658,2 723,0 453,3
Summa skulder och eget kapital 2 984,4 2 349,7 2 238,9 2 103,6 1398,7
2)
Är inte omräknat enligt IFRS 16.
Kassaflöde i sammandrag, Mkr 2022 2021 2020
3
2019 2018
Kassaflöde från den löpande verksamheten 275,2 170,0 331,6 245,9 123,1
Kassaflöde från investeringsverksamheten –245,6 –132,4 70,7 –317,6 –67,9
Kassaflöde från finansieringsverksamheten –40,4 –223,5 –206,4 176,9 –38,1
ÅRETS KASSAFLÖDE –10,8 –185,9 195,9 105,2 17,1
3)
Inkl Embriq tom aug 2020.
FEMÅRSÖVERSIKT
26
FEMÅRSÖVERSIKTÅRSREDOVISNING 2022
Alternativa nyckeltal
1
2022 2021 2020
2)
2019
2
2018
3
IFRS-nyckeltal
Resultat per aktie före utspädning, kr/aktie 9,64 5,60 1,65 3,50 0,85
Resultat per aktie efter utspädning, kr/aktie 9,55 5,47 1,61 3,42 -
Genomsnittligt antal aktier, st 20 207 411 19 687 909 19 687 909 18 487 909 18 087 909
Antal aktier vid periodens slut, st 20 381 849 19 687 909 19 687 909 19 687 909 18 087 909
Tillväxt
Organisk tillväxt, % 11,7 11,8 –2,2 8,2 –4,2
Förvärvad tillväxt, % 7, 4 11,8 11,2 3,9 1,7
Valutaeffekt , % 2,1 –1,1 –1,9 0,1 2,2
Resultat
Justerad EBITA, MSEK 287,3 182,5 128,6 113,4 97, 5
Justerad EBITA-marginal, % 8,2 6,3 5,4 5,3 4,1
Jämförelsestörande post, MSEK - 18,2 18,4 - 53,4
EBITA, MSEK 287,3 164,3 110,2 113,4 44,1
EBITA-marginal, % 8,2 5,7 4,7 5,3 1,9
Rörelseresultat (EBIT), MSEK 234,3 129,7 83,8 79,5 36,1
Rörelsemarginal, % 6,7 4,5 3,5 3,8 1,5
Nyckeltal per anställda
Omsättning per årsanställd, TSEK 1 376 1 290 1 121 1 176 1 270
Rörelseresultat per årsanställd, TSEK 92 58 40 44 19
Balansräkning
Nettoskuld, MSEK 391,3 304,1 213,8 405,5 119,8
Nettoskuld/EBITDA, ggr 0,94 1,09 1,08 1,5 1,4
Soliditet, % 49,8 51,7 51,6 44,2 50,6
Eget kaptial per aktie vid periodens slut, kr 73,0 61,7 58,7 47, 3 39,1
Avkastning på eget kapital, % 18,2 11,5 26,1 11,7 4,2
Avkastning på sysselsatt kapital, % 14,5 10,3 28,9 9,4 4,5
Övrigt
Utdelning per aktie, kr
4)
3,0 6,5 0,0 1,5 1,0
Antal årsanställda, st 2 553 2 247 2 110 1 820 1 863
Antal medarbetare vid periodens slut, st 2 773 2 464 2 330 2 218 1 953
Debiteringsgrad, % 80,7 79,2 76,0 76,8 7 7,1
1)
Dentioner och syfte finns på sidan 82 samt på rejlers.se.
2)
2020 och 2019, kvarvarande verksamhet efter avyttring av Embriq.
3)
Alternativa nyckeltal 2019 är påverkat av IFRS 16 Leasing, nyckeltalen för 2018 är inte omknade.
4)
Inr smma 2023 föresr styrelsen en utdelning på 4,50 kr per aktie.
ALTERNATIVA NYCKELTAL
27
FEMÅRSÖVERSIKT ÅRSREDOVISNING 2022
Rejlers totala antal utestående aktier uppgår vid årsskiftet
till 20 381 849 aktier, varav 1 749 250 aktier av serie A och
18632 599 aktier av serie B. Totalt antal röster uppgår till
36125 099 fördelat på 17 492 500 för aktier av serie A och
18632 599 för aktier av serie B. Aktiekapitalet uppr till
40763 698 kronor.
Utdelningspolicy
Rejlers långsiktiga utdelningspolicy är att cirka 50 procent av
bolagets resultat efter skatt ska delas ut till bolagets aktieägare.
Föreslagen utdelning
Styrelsen i Rejlers föresr årssmman 2023 en utdelning om
4,50 kronor per aktie (3,00) för räkenskapsåret 2022 vilket
motsvarar 47 procent av resultat per aktie efter utspädning.
Utdelningsbeloppet uppgår till 91,7 MSEK (60,4).
Emission
I februari 2022 genomfördes en emission på 460 720 B-aktier
som del av köpeskilling vid förrvet av Helenius Ingenrsbyrå
AB. Under 2019 gav koncernen ut riktade konvertibler till
anställda i ledande befattning. I augusti emitterades 233 220
aktier av serie B, i samband med att delar av konvertibel-
programmet konverterades.
0
200
400
600
800
1 000
1 200
Omsatt antal aktier i 1000-tal per månad
20222021202020192018
0
30
60
90
120
150
180
OMX Nordic 40OMX Stockholm Mid Cap PIRejlers B
Kurs Volym
REJLERS AKTIEKURSUTVECKLING JAN 2018  DEC 2022
Konvertibelprogram
2019 utställde koncernen riktade konvertibler till anställda i
ledande befattning och nyckelpersoner inom koncernen enligt
beslut på bolagsstämman 2019-05-03 samt extra bolagsstäm-
man 2019-11-18. Konvertibeln delas upp i ett skuldbelopp samt
en konverteringsrätt varvid den senare redovisas inom eget
kapital. Programmen medförde inte några personalkostnader.
I augusti förll det första programmet och 233 220 aktier
emitterades av serie B. Kvarstående utestående konvertibel-
program från 2019 uppgår till 24 000 000 SEK med möjlighet
till konvertering under februari 2024.
Notering och handel
Bolagets aktie av serie B är sedan den 18 december 2006
noterad på Nasdaq Stockholm efter att ha varit noterad på
Nordic Growth Market, NGM sedan den 8 maj 2003. Under
år 2022 har 2,5 (4,6) miljoner aktier till ett sammanlagt värde
om 332,8 MSEK (703,1) omsatts på Nasdaq OMX. Sista
betalkurs for Rejlers serie B var 137 kronor (145,80) per aktie
vid årets slut, en minskning med 6 procent jämfört med 31
december 2021. Lägsta respektive högsta kurs under året var
113,80kr den 28 september 2022 respektive 155 kronor den
25april2022.
AKTIEN
28
AKTIENÅRSREDOVISNING 2022
REJLERS 10 SRSTA AKTIEÄGARE
Tabellen visar förhållandet per 2022-12-30
Namn A-aktier B-aktier
Innehav
(%)
Röster
(%)
Peter Rejler 1 159 750 0 5,7 % 32,1 %
Jangunnar AB
(Familjen Rejlers) 483 500 148 663 3,1 % 13,8 %
Nordea småbolagsfond,
Norden - 2 448 146 12,0 % 6,8 %
Lannebo Fonder - 1 871 834 9,2 % 5,2 %
Didner & Gerge Fonder
Aktiebolag - 1 667 416 8,2 % 4,6 %
Lauri Valkonen 70 000 410 000 2,4 % 3,1 %
Lisa Rejler 13 125 871 226 4,3 % 2,8 %
Handelsbanken Microcap
Sverige - 950 000 4,7 % 2,6 %
Martina Rejler 13 125 802 294 4,0 % 2,6 %
Nordea småbolagsfond
Sverige - 738 551 3,6 % 2,0 %
Summa 10 största
aktieägarna 1 739 500 9 908 130 57,1 % 75,6 %
Summa övriga aktieägare 9 750 8 724 469 42,9 % 24,4 %
Summa 1 749 250 18 632 599 100,0 % 100,0 %
Ägarförhållanden
Vid utgången av 2022 var antalet aktieägare 3 973 (4 096).
Finansiella företag, fonder, organisationer och juridiska perso-
ner ägde 34 (43) procent av rösterna och 39 (36) procent av
kapitalet. Utlandsboende ägare stod för 19 (17) procent av rös-
terna och 31 (28) procent av kapitalet. Familjen Rejler ägde 52
(53) procent av rösterna och 18 (19) procent av kapitalet, varav
huvudägaren Peter Rejler ägde 32 (33) procent av rösterna
och 6 (6) procent av kapitalet samt ägde via bolag 14 (0)
procent av rösterna och 3 (0) procent av kapitalet. Stora ägare
vid sidan av familjen Rejler är Nordea Sbolagsfond Norden,
Lannebo Fonder, Didner & Gerge Fonder, Handelsbanken
Microcap Sverige samt Nordea Småbolagsfond Sverige. De tio
största ägarna framgår av tabellen nedan.
Aktieägarkontakter
Rejlers informerar aktivt om bolaget för att underlätta värde-
ringen av bolagets aktie. Kontaktpersoner för detta är förutom
VD även koncernens finanschef, som även innehar rollen som
IR-ansvarig.
DATA PER AKTIE
2022 2021
Resultat per aktie efter utspädning, kr 9,64 5,47
Eget kapital per aktie, kr 9,55 61,74
Utdelning per aktie, kr
1
4,50 3,00
1)
Inr stämma 2023 föreslår styrelsen en utdelning på 4,50 kr per aktie.
AKTIEKAPITALETS UTVECKLING
År Händelse
Ökning av
aktie kapital, kr
Totalt
aktie kapital, kr
Ökning av
antal aktier
Summa
antal aktier
2003 Nyemission 1 090 000 18 140 000 109 000 1 814 000
2005 Nyemission 3 219 510 21 359 510 321 951 2 135 951
2006 Split 5:1 - 21 359 510 8 543 804 10 679 755
2006 Nyemission 142 040 21 501 550 71 020 10 750 775
2007 Nyemission 66 452 21 568 002 33 226 10 784 001
2008 Nyemission 75 440 21 643 442 37 720 10 821 721
2010 Nyemission 1 000 000 22 643 442 500 000 11 321 721
2013 Nyemission 200 000 22 843 442 100 000 11 421 721
2014 Nyemission 1 800 000 24 643 442 900 000 12 321 721
2015 Nyemission 1 200 000 25 843 442 600 000 12 921 721
2017 Nyemission 10 332 376 36 175 818 5 166 188 18 087 909
2019 Nyemission 3 200 000 39 375 818 1 600 000 19 687 909
2022 Nyemission 921 440 40 297 258 460 720 20 148 629
2022 Nyemission 466 440 40 763 698 233 220 20 381 849
FÖRDELNING AV AKTIEINNEHAV
Antal aktier
Antal
ägare
Antal
aktier
Andel av
kapital (%)
Andel av
röster (%)
1 – 500 3 162 349 365 1,71 % 0,97 %
501 – 1 000 308 242 298 1,19 % 0,67 %
1 001 – 5 000 335 771 377 3,78 % 2,18 %
5 001 – 10 000 65 462 738 2,27 % 1,32 %
10 001 – 15 000 25 316 136 1,55 % 0,88 %
15 001 – 20 000 11 193 100 0,95 % 0,53 %
20 001 – 67 18 046 835 88,54 % 93,45 %
Summa 3 973 20 381 849 100,00 % 100,00 %
29
AKTIEN ÅRSREDOVISNING 2022
Rejlers AB (publ)
Organisationsnummer 556349-8426
Styrelsen och verkställande direktören för Rejlers AB
(publ) avger härmed årsredovisning för räkenskapret
2022-01-01–2022-12-31.
2022 2021 2020 2019 2018
Nettoomsättning, MSEK 3 513,0 2 898,7 2 366,9 2 557,1 2 365,2
Rörelseresultat, MSEK 234,3 129,7 83,8 103,5 36,1
Rörelsemarginal, % 6,7 % 4,5 % 3,5 % 4,0 % 1,5 %
Verksamhet
Rejlers grundades 1942 och erbjuder teknikkonsulttjänster
till kunder inom energi, industri, bygg och fastighet samt
infrastruktur. Rejlers hade vid årets utgång totalt 2 773
medarbetare (2 464) fördelat på flera orter i Sverige, Finland,
Norge och Förenade Arabemiraten. Huvudkontoret ligger i
Stockholm. Sedan 2018 är Rejlers verksamhet indelad i tre
segment, Rejlers Sverige, Rejlers Finland och Rejlers Norge.
Koncernens omsättning och resultat
Rejlers marknad har under året varit god, trots kriget i Ukraina
och den ökade inflationen som kriget har fört med sig. Kriget
har accelererat behovet för en förändring där hela industrier
efterfrågar ny digital teknik, automatisering, elektrifiering av
tillverkning med stort koldioxidavtryck samt att skapa hållbara
förrjningskedjor och det planeras för stora investeringar.
Rejlers efterfrågan drivs av denna pågående föndring,
som har blivit än mer aktuell på grund av kriget. Hög infla-
tion medför även ökade kostnader för Rejlers avseende bla
lokalhyror och lön, vilka vi bevakar och hålls på rimlig nivå
tack vare stark organisk tillxt, dvs kostnad per anställd ökar
inte samma takt som total kostnadkning. Hög inflation har
medfört ökade räntekostnader för banklån. Läs mer i not 3 om
Rejlers ränteexponering. Under året har Rejlers inga finan-
siella konsekvenser pga kriget och hög inflation, dvs avseende
uppskjutna projekt eller uteblivna betalningar. Rejlers har inga
anställda i Ryssland eller Ukraina. Konsekvenserna av kriget är
oförutsägbara och vi följer utvecklingen noga.
Nettoomsättningen uppgick till 3 513,0 MSEK (2 898,7) en
ökning med 21,2 procent jämfört med motsvarande period
föregående år. Den organiska tillväxten exklusive valutakurs-
förändringar uppgick till 11,7 procent och förvärvad tillxt
uppr till 7,4 procent. Rörelseresultatet (EBIT) ökade till
234,3 MSEK (129,7). Rörelseresultatet för 2021 är påverkat av
omstruktureringskostnader om 18,2 MSEK. Rörelseresultatet
är påverkat av förrvskostnader om 6,7 MSEK (6,6). Det
ökade resultatet är främst hänförligt till ökad debiteringsgrad,
ökade priser, fler anställda samt förvärv.
Periodens finansnetto uppgick till 11,5 MSEK (6,3), positivt
påverkat av omvärdering av skuld avseende ej utbetalad
tilläggsköpeskilling 16,5 MSEK och negativt påverkat av ökad
ntekostnad IFRS 16 Leasing uppgående till –5,8 MSEK
(–5,7) och ökade räntekostnader för lån.
Periodens skattekostnad uppgick till –49,4 MSEK (–25,8),
motsvarande en effektiv skattesats om 20,1 procent (19,0).
Periodens resultat efter skatt ökade till 196,4 MSEK (110,2).
Resultat per aktie före utspädning ökade till 9,64 SEK (5,60)
och efter utspädning till 9,55 SEK (5,47).
Kassaflöde och finansiell ställning
Koncernen genererade under året ett kassaflöde fn den
löpande verksamheten om 275,2 MSEK (170,0). Kassaflödet
från rörelsen är positivt påverkat av ökat resultat och rörelse-
skulder samt negativt påverkat av ökade kundfordringar och
upparbetade intäkter. Koncernens likvida medel uppgick vid
årets slut till 144,8 MSEK jämfört med 151,9 MSEK den 31
december 2021. Under året har inga kundförluster uppkommit
pga kriget i Ukraina samt ökad inflation och värderingsprin-
cipen avseende tillgångar och skulder är oförändrad jämfört
med föregående år.
ntebärande skulder har ökat med 80,1 MSEK jämfört
med den 31 december 2021 och uppgick vid årets utgång
till 536,1MSEK. I samband med förvärven av Helenius
AB, Omega Holtan AS och SRT Oy har lån i bank ökat.
Leasingdelen, med hänsyn till IFRS 16 Leasing av räntebä-
rande skulder, uppr till 266,4 MSEK och har ökat med
2,0MSEK jämfört med 31 december 2021. Kortfristiga rän-
tebärande skulder till kreditinstitut uppr till 67,3 MSEK och
långfristiga räntebärande skulder till kreditinstitut uppgår till
170,0 MSEK. Fördelningen mellan korta och långa skulder är
anpassad för att uppnå en effektiv räntenivå. Under året har
amortering skett med 85,7 MSEK.
Nettoskulden uppgick till 391,1 MSEK jämfört med 304,1 per
den 31 december 2021. Ökningen av nettoskulden hänförs till
en ökning av lån i samband med förrv. Nettoskuld i förl-
lande till EBITDA rullande 12 uppgick vid periodens utgång till
0,94 jämfört med 1,09 den 31 december 2021. Nettoskulden i
förhållande till EBITDA rullande 12 exkl IFRS 16 Leasing är 0,4.
Soliditeten uppgick till 49,8 procent, jämfört med 51,7 per den
31 december 2021.
Eget kapital per aktie uppgick till 73,0 SEK vid periodens
utgång jämfört med 61,7 SEK per den 31 december 2021.
Koncernens checkräkningskredit på 150,0 MSEK (150,0)
äroutnyttjad.
Investeringar
Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick
till 15,3 MSEK (17,9) och avser i huvudsak inventarier och
IT-utrustning. Investeringar i immateriella anläggningstill-
ngar, främst hänförliga till utvecklingen av IT-plattformar
uppgick till 5,9 MSEK (5,1). Investeringar i dotterbolag och
rörelser uppgick till 224,4 MSEK (108,5), fmst hänförliga
till förrven av Helenius Ingenjörsbyrå AB, Infralog AB,
Omega Holtan AS, Arsatek Oy och SRT Oy. Avskrivningar och
nedskrivningar uppgick till 175,2 MSEK (143,8), varav avskriv-
ningar enligt IFRS 16 uppgår till 106,6 MSEK (94,5).
Debiteringsgrad
Debiteringsgraden uppgick till 80,7 procent (79,2).
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
30
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSEÅRSREDOVISNING 2022
Medarbetare
Antalet medarbetare uppgick vid periodens slut till 2 773
(2464). Antal årsanställda uppgick till 2 553 (2 247).
Definitionen av antal årsansllda är ändrad from 2022 och
exkluderar nu långtidsfrånvaro. Beräkningen för 2021 är
omräknad enligt nydefinition.
Kriget i Ukraina
Med bestörtning följer vi den dagliga rapporteringen från den
ryska krigföringen i Ukraina och dess djupt tragiska följder.
Rejlers stödjer ekonomiskt Röda Korsets arbete på plats.
Kriget i Ukraina har lett till ökad inflation samt sanktioner för
Ryssland, vilket kan komma att påverka den marknad Rejlers
verkar i. Kriget har accelererat behovet för en föndring där
hela industrier efterfrågar ny digital teknik, automatisering,
elektrifiering av tillverkning med stort koldioxidavtryck samt att
skapa hållbara förrjningskedjor och det planeras för stora
investeringar. Rejlers efterfrågan drivs av denna pågående
förändring, som har blivit än mer aktuell på grund av kriget.
g inflation medför även ökade kostnader för Rejlers avse-
ende bla lokalhyror och lön, vilka vi bevakar och hålls på rimlig
nivå tack vare stark organisk tillväxt, dvs kostnad per anslld
ökar inte samma takt som total kostnadkning. Hög inflation
har medfört ökade räntekostnader för banklån. Läs mer i not
3 för Rejlers ränteexponering. Vi har under året inte sett några
marknadsmässiga eller finansiella konsekvenser avseende tex
uppskjutna projekt eller uteblivna betalningar. Rejlers har inga
anställda i Ryssland eller Ukraina. Konsekvenserna av kriget är
oförutsägbara och vi följer utvecklingen noga.
Nettoomsättning, rörelseresultat och
rörelsemarginal per segment
Nettoomsättning,
MSEK
Rörelse-
resultat, MSEK
Rörelse-
marginal, %
Jan-
dec
2022
Jan-
dec
2021
Jan-
dec
2022
Jan-
dec
2021
Jan-
dec
2022
Jan-
dec
2021
Rejlers Sverige 2 060,9 1 684,5 163,3 99,4 7, 9 5,9
Rejlers Finland 1 186,1 1 028,4 93,8 46,1 7, 9 4,5
Rejlers Norge 302,8 194,7 17, 9 9,5 5,9 4,9
Elimineringar –36,8 –8,9 –40,7 –25,3 - -
Totalt koncernen 3 513,0 2 898,7 234,3 129,7 6,6 4,5
Rejlers Sverige
Den svenska marknaden har under året varit stark inom samt-
liga segment då vi ser att våra kunders fokus på omställningen
till ett mer hållbart samhälle ökar. Efterfrågan på specialist-
kompetens inom bla infrastruktur, industri och energi stärker
vår marknadsposition. Ökad försäljning, hög beläggning i kom-
bination med högre prissättning samt ökad organisk tillväxt har
bidragit till ökade resultat och visar att Rejlers står sig stark i
konkurrensen på marknaden.
Inom division Buildings ökar efterfrågan tack vare offent-
liga investeringar samt investeringar i industrifastigheter.
Bostadsmarknaden har i högre utsträckning påverkats av
inflationen och högt ränteläge. Rejlers positionerar sig starkt
tack vare efterfrågad specialistkompetens inom bla hållbara
byggnader och energieffektivisering. I februari förvärvades
Helenius Ingenjörsbyrå, som är ledande installationskonsult
inom miljö-, VVS- och energiområdet och innebär att Rejlers
stärker erbjudandet inom byggsektorn.
Division Energy har en stark efterfrågan tack vare den pågå-
ende energiomställningen, främst inom energiöverföring, vind-
och solkraft, flexibla lösningar avseende energilagring samt
uppgradering av elnät och distribution av elkraft.
För division Industry drivs efterfrågan av industrins gröna
omställning samt ökade investeringar på grund av höga frakt-
kostnader och ökad osäkerhet i världen. Under året tillträdde
Mikael Fränckel som ny divisionschef, med lång erfarenhet av
processindustri och Rejlers stärker därmed erbjudandet inom
processteknik samt mot massa- och pappersindustrin. Inom
Life Science växer Rejlers under året med nya viktiga kunder
inom läkemedelsindustrin.
Divisionen Infrastructure har vunnit en rad uppdrag inom
järnvägssektorn med fokus på omställning till en hållbar
transportsektor. Det finns ett stort behov av utbyggnad
av det svenska transportnätet när fler företag satsar på
inhemskproduktion.
Nettoomsättningen i Sverige ökade till 2 060,9 MSEK
(1684,5). EBITA ökade till 182,6 MSEK (107,5) och EBITA-
marginalen ökade till 8,9 % (6,4). Resultatet för 2021 är belas-
tat med omstruktureringskostnader bland annat för uppsagd
personal, 4,6 MSEK.
Nyckeltal – Rejlers Sverige
Jan-dec
2022
Jan-dec
2021
Nettoomsättning, MSEK 2 060,9 1 684,5
EBITA-resultat, MSEK 182,6 107,5
EBITA-marginal, % 8,9 6,4
Antal medarbetare 1 417 1 249
Rejlers Finland
Den finska marknaden uppvisar god efterfrågan tack vare
ökade investeringsbehov inom bla förnyelsebar energi och
projekt inom energieffektivisering. Fler större projekt och
framgångsrika projektleveranser samt effektivisering och hög
debiteringsgrad har bidragit till ökade resultat i Rejlers Finland.
Divisionen Industry växer med god lönsamhet, som ett resul-
tat av fortsatt förtroende från befintliga kunder samt ett utökat
projekterbjudande med större åtaganden. Omställningen till ett
hållbart samhälle samt utmaningar inom energiförsörjningen
bidrar till ökad efterfgan av våra tnster.
Division Buildings har haft en stabil marknad under året, även
om vissa tecken på en minskad marknadsefterfrågan anas
under slutet av året. Rejlers har ett starkt erbjudande inom
bostadsbyggande och komplexa offentliga projekt, marknads-
områden där vi ser en ökad efterfrågan av våra tjänster. I april
förrvades SRT OY som är specialiserade inom avancerade
betong- och stålkonstruktioner samt Arsatek OY, som är
specialister inom byggnadsdesign, landskapsplanering och
byggledning. Där med breddar Rejlers erbjudandet till byggs-
ektorn och offentlig sektor.
Tillväxten inom Rejlers division Energy & Infrastructure drivs
av utmaningar inom energimarknaden samt ökad efterfrågan
på tjänster inom bla vindkraft och frrvärme.
Rejlers verksamhet i Abu Dhabi, som ingår i segment Finland,
har under året breddat kundbasen till fler lokala kunder och
har vunnit nya projekt, bla med fler ingenrstnster i projekt
med EPC-entreprenörer.
Nettoomsättningen i Finland ökade till 1 186,1 MSEK
(1028,4). EBITA ökade till 113,1 MSEK (62,3) och EBITA-
marginalen ökade till 9,5 % (6,1). Resultatet för 2021 är belas-
tat med omstruktureringskostnader bla för uppsagd personal,
8,6 MSEK.
31
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE ÅRSREDOVISNING 2022
Nyckeltal – Rejlers Finland
Jan-dec
2022
Jan-dec
2021
Nettoomsättning, MSEK 1 186,1 1 028,4
EBITA-resultat, MSEK 113,1 62,3
EBITA-marginal, % 9,5 6,1
Antal medarbetare 1 167 1 066
Rejlers Norge
Marknaden har likt i Sverige och Finland varit god under
hela året och tillxten har varit stark samtidigt som
lönsamhetenökar.
Divisionen Buildings har haft en positiv utveckling under året,
trots osäkerhet med ökade byggkostnader och ökade räntor,
tack vare starka kundrelationer. Förrvet av Omega Holtan
som konsolideras from april breddar vårt erbjudande mot
kunderna och ger Rejlers en starkare position inom elteknik
och automation och gör Rejlers till en av de största norska
rådgivarna inom elteknik, automation, energi och klimat.
Division Energy har ökat omsättning och resultat succe-
sivt under året där marknaden drivs av elektrieringen och
energiomsllningen med bla offentliga kunder. Nya ramavtal
och avtal har tecknats med befintliga och nya kunder och
divisionen har stor potential inom energiområdet tack vare de
förändringar som planeras.
Inom Infrastruktur har marknaden varit god och den karaktä-
riseras av stora och långa projekt. Inom Infra ökar samarbetet
mellan Sverige och Norge, där kompentens och resurser från
respektive land förstärker leveransen till kunderna.
Nettoomsättningen i Norge ökade till 302.8 MSEK (194,7).
EBITA ökade till 29,0 MSEK (16,6) och EBITA-marginalen
ökade till 9,6 % (8,5).
Nyckeltal – Rejlers Norge
Jan-dec
2022
Jan-dec
2021
Nettoomsättning, MSEK 302,8 194,7
EBITA-resultat, MSEK 29,0 16,6
EBITA-marginal, % 9,6 8,5
Antal medarbetare 179 140
rvärv
Rejlers Sverige har förvärvat Infralog & Partners AB som
tillhandahåller tjänster inom samhällssäkerhet, såsom extrem-
väder, organiserad brottslighet, cyberangrepp och terrorism.
Förvärvet innebär att Rejlers förstärker med två seniora med-
arbetare och förntas växa framåt med fler säkerhetsråd-
givare. Förrvet konsoliderades fn och med 1 januari 2022.
Rejlers Sverige har förvärvat Helenius Ingenjörsbyrå AB, som
levererar tjänster inom miljö, VVS och energi. Med Helenius
stärker Rejlers sin marknadsposition väsentligt och erbjudan-
det till kunderna blir betydligt mer komplett med både bred och
djup expertis inom el, VVS-, miljö-, energi- och projektledning.
Förrvet konsoliderades från och med 1 februari 2022.
Rejlers Norge har förvärvat Omega Holtan AS, ett tekniskt
konsultföretag inom elteknik och automation. Förvärvet gör
Rejlers till en av de största norska rådgivningsaktörerna inom
elteknik, automation, energi och klimat. Bolaget konsolidera-
des från och med 1 april 2022.
Rejlers Finland har förvärvat det finska konstruktionsteknik-
bolaget SRT Oy som är specialiserade på avancerade betong-
och stålkonstruktioner. Förvärvet av SRT, som ingår i division
Buildings i Finland, medför att Rejlers breddar erbjudandet till
byggsektorn och ökar vår konkurrenskraft på den finska mark-
naden. Bolaget konsoliderades från och med 1 april 2022.
Rejlers Finland har förvärvat den finska arkitektbyrån ArsatekOy
och stärker erbjudandet inom byggnadsdesign genomArsateks
specialistkunskap inom byggnadsdesign, landskapsplanering
samt byggledning. Förrvet konsoliderades fn och med
1april 2022.
Rejlers Finland har förvärvat Loiste-koncernens verksamhet
för övervakning. Den förvärvade verksamheten för vindöver-
vakning består idag av övervakning av 14 vindkraftparker
och genom förvärvet kan Rejlers nu hjälpa kunder över hela
Norden i energiomställningen, där stora investeringar görs
inom vindkraft. Verksamheten konsoliderades från och med
1juli 2022.
Rejlers förvärvar ClimaConsult Finland Oy, en teknisk kon-
sultbyrå med tjänster inom värme, ventilation, luftkonditione-
ring, sanitet och automation. Bolaget har en årlig omsättning
på drygt 1 miljon EURO och 14 medarbetare. ClimaConsult och
Rejlers har framngsrikt samarbetet i över tio år i ett flertal
projekt och med förvärvet blir bolagen en del av Rejlers divi-
sion Buildings. Verksamheten kommer att konsoliderades från
och med 1 januari 2023.
Känslighet
Rejlers resultat är känsligt för förändringar av debiteringsgrad,
timpris och lönekostnadsutveckling. Varje procentuell föränd-
ring av dessa parametrar ger följande påverkan på Rejlers
rörelseresultat i MSEK:
Debiteringsgrad 33,5 (27,0)
Timpris 27,3 (21,5)
Lönekostnadsökning 18,5 (16,8)
Personalkostnaderna uppgår till 61 procent (62) av intäk-
terna medan övriga rörelsekostnader är 27 procent (28)
avintäkterna.
Framåtriktad information
Alla framåtriktade uttalanden i denna årsredovisning baseras
på bolagets bästa bedömning vid tidpunkten för offentlig-
görandet. I likhet med alla framtidsbedömningar innehåller
sådana antaganden risker och osäkerheter som kan innebära
att verkligt utfall blir annorlunda än förväntad utveckling.
Moderbolaget
Moderbolagets verksamhet består av gemensamma koncern-
funktioner för finans, investerarrelationer och marknadsföring.
Ingen rörelsedrivande verksamhet bedrivs i moderbolaget.
Nettoomsättningen i moderbolaget uppgick under året till
36,9 MSEK (36,2), vilken fmst avser fakturerad mana-
gement fee till dotterbolag. Moderbolagets rörelseresultat
uppgick till –38,3 MSEK (–22,2). Finansiellt netto uppgick
till 16,9 MSEK (22,1), där koncernbidrag från dotterbolag
uppr till 9,6 MSEK (7,2). Resultat efter skatt uppgick till
–17,5MSEK (–1,0). Moderbolagets likvida medel uppgick till
48,4 MSEK (82,6). Det egna kapitalet uppgick till 680,8 MSEK
(675,5). Räntebärande skulder uppgick till 261,6 MSEK (112,9)
varav 194,3 MSEK (43,7) var långfristiga och 67,3 MSEK
(69,2)kortfristiga.
Aktien
Totalt antal aktier i Rejlers AB är 20 381 849 st, varav
1749250 aktier av serie A (10 röster per aktie) och
18632599 aktier av serie B (1 röst per aktie). Totalt antal
röster uppgår till 36 125 099 fördelat på 17 492 500 för aktier
av serie A och 18632 599 för aktier av serie B. Aktiekapitalet
uppr till 40 763 698 kronor. I februari 2022 genomfördes en
32
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSEÅRSREDOVISNING 2022
emission på 460 720 B-aktier som del av köpeskilling vid för-
värvet av Helenius Ingenjörsbyrå AB. Under 2019 gav koncer-
nen ut riktade konvertibler till ansllda i ledande befattning.
I augusti 2022 emitterades 233 220 aktier av serie B, i sam-
band med att delar av konvertibelprogrammet konverterades.
Kvarstående utestående konvertibelprogram från 2019 uppr
till 24 000 000 SEK med konvertering under februari 2024.
Bolagsstyrning
Avseende styrelsearbete och bolagsstyrning hänvisas till
bolagsstyrningsrapporten i denna årsredovisning, se sid
3641.
Riktlinjer för ersättningar och andra anställningsvillkor
för ledande befattningshavare
Årssmman den 22 april 2020 fattade beslut om nya riktlinjer
för ersättning till VD och övriga medlemmar av koncernled-
ningen. Riktlinjerna omprövas på årsstämman var fjärde år,
dvs ingen omprövning gjordes på stämman 2022. Riktlinjerna
omfattar även eventuell ersättning till styrelseledamöter utöver
styrelsearvode.
Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som avtalas efter
årsstämman 2020 samt på ändringar i redan avtalade ersätt-
ningar som görs därefter. Riktlinjerna omfattar inte emissioner
eller överlåtelser som omfattas av 16 kap. aktiebolagslagen
eller arvode samt annan ersättning som beslutas av bolags-
stämman. Beträffande anställningsförhållanden som lyder
under andra regler än svenska får, såvitt avser pensionsför-
ner och andra förner, vederbörliga anpassningar ske för
att följa tvingande sådana regler eller fast lokal praxis, varvid
dessa riktlinjers övergripande ändal så långt som möjligt
ska tillgodoses.
Riktlinjernas främjande av Bolagets affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
En framngsrik implementering av Bolagets afrsstrategi
och tillvaratagandet av Bolagets långsiktiga intressen, inklu-
sive dess hållbarhet, förutsätter att Bolaget kan rekrytera
och behålla kvalificerade medarbetare. Bolagets vision är att
vara en plattform för kontinuerligt lärande, utveckling och
tillväxt för att på så vis vara konkurrenskraftig och attrahera
de mest kvalificerade medarbetarna. Bolaget strävar efter
att erbjuda en total ersättning som är rimlig och konkurrens-
kraftig och som därigenom förmår attrahera och bella
kvalificerademedarbetare.
Formerna för ersättning m.m.
Ersättningen ska vara marknadsmässig, stå i relation till
ansvar samt befogenheter och bestå av följande komponen-
ter: fast lön, eventuell rörlig ersättning samt annan ersätt-
ning enligt överenskommelse, pension och övriga förmåner.
Bolagssmman kan därutöver – och oberoende av dessa
riktlinjer – besluta om exempelvis aktie- och aktiekursrelate-
rade ersättningar.
Fast lön
Den fasta lönen ska utgöra grunden för den totala ersättningen
och ska bestå av fast kontant lön, vilken ska omprövas årligen.
Den fasta lönen ska vara konkurrenskraftig och återspegla
de krav som slls på befattningen avseende kompetens,
ansvar, komplexitet och på vilket sätt den bidrar till att
uppnåaffärsmålen.
Rörlig ersättning
Utöver fast lön kan VD och övriga medlemmar av koncern-
ledningen, enligt separat överenskommelse, erhålla rörlig
lbaserad ersättning vid uppfyllande av beslutade kriterier.
Eventuell rörlig ersättning ska bestå av årlig rörlig kontant
lön och får som högst motsvara 65 procent av den fasta
årligalönen.
Den rörliga lönen ska vara kopplad till ett eller flera förut-
bestämda och mätbara kriterier. Kriterierna kan vara dels
kvantitativa, vilka ska vara i linje med långsiktiga finansiella
l så som koncernens resultattillxt, budgetl och
marginalmål, samt dels kvalitativa, vilka ska vara mål som är
inriktade på att uppnå Bolagets vision och strategi och som
bland annat kan inkludera aktiviteter som berör ledarskap,
varumärke, afrsssighet och rekrytering. Genom att
målen kopplar de ledande befattningshavarnas ersättning till
Bolagets resultat och vision främjar de inte enbart genom-
förandet av Bolagets affärsstrategi utan även Bolagets
långsiktiga intressen, hållbarhet och konkurrenskraft.
r mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbetalning av
rörlig lön avslutats ska bedömas i vilken utsträckning krite-
rierna har uppfyllts. Såvitt avser finansiella mål ska bedöm-
ningen baseras på den av Bolaget senast offentliggjorda
finansiella informationen.
Annan ersättning
Ytterligare ersättning som inte är baserad på måluppfyllelse
i enlighet med den rörliga ersättningen kan utges i syfte att
rekrytera eller behålla befattningshavare. Sådan ersättning
ska utges i undantagsfall och ska falla inom ramen för den
maximala målbaserade rörliga ersättningen beskriven ovan,
innebärande att denna ersättning tillsammans med den rörliga
ersättningen högst får motsvara 65 procent av den fasta
årligalönen.
Pension
För VD och övriga medlemmar av koncernledningen som inte
omfattas av förmånsbestämd pension enligt tvingande kollek-
tivavtalsbestämmelser ska pensionsförmåner, innefattande
sjukförsäkring, vara avgiftsbesmda och premierna ska inte
överstiga 35 procent av den fasta årliga lönen.
Övriga förmåner
Övriga förner, som bland annat kan omfatta bilförn och
sjukvårdsförkring, ska vara marknadsssiga och endast
utgöra en begränsad del av den sammanlagda ersättningen.
Villkor vid uppsägning
För VD och övriga medlemmar av koncernledningen ska
uppsägningstiden vara maximalt tolv månader vid uppsägning
från befattningshavarens sida. Vid uppsägning från Bolagets
sida ska uppgningstiden normalt vara sex månader men
kan maximalt uppgå till tolv månader. Vid uppgning från
Bolagets sida ska avgångsvederlag kunna utgå med belopp
motsvarande högst tolv månaders fast lön.
Arvode till styrelseledamöter
Bolagets stämmovalda styrelseledamöter ska i särskilda
fall kunna arvoderas för tjänster inom deras respektive
kompetensområde, som ej utgör styrelsearbete, under en
begränsad tid. För dessa tnster (inklusive tnster som
utrs genom av styrelseledamot helägt bolag) ska utgå
ett marknad smässigt arvode förutsatt att sådana tnster
33
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE ÅRSREDOVISNING 2022
bidrar till implementeringen av Bolagets affärsstrategi och
tillvaratagandet av Bolagets långsiktiga intressen, inklusive
desshållbarhet.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättnings-
riktlinjer har lön och anställningsvillkor för Bolagets anställda
beaktats genom att uppgifter om anställdas totalersättning,
ersättningens komponenter samt ersättningens ökning och
ökningstakter över tid har utgjort en del av ersättningsut-
skottets och styrelsens beslutsunderlag vid utrderingen av
skäligheten av riktlinjerna och de begränsningar som följer
avdessa.
Berednings- och beslutsprocess
Styrelsen utg i samband med det konstituerande styrelse-
mötet efter årsstämman 2022 ett ersättningsutskott som
utgörs av Peter Rejler (ordf), Martina Rejler och Patrik Boman.
I utskottets uppgifter ingår bland annat att bereda principer
för ersättning till koncernledningen och styrelsens beslut om
förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningsha-
vare. Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone
vart frde år och lägga fram förslaget för beslut vid årsstäm-
man. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits
avbolagsstämman.
Ersättningsutskottet ska även följa och utvärdera program
för rörliga ersättningar till koncernledningen, tillämpningen
av riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
samt gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer
i Bolaget. Vid styrelsens behandling av och beslut i ersätt-
ningsrelaterade frågor närvarar inte VD eller andra personer i
koncernledningen, i den mån de berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att frångå riktlinjerna helt eller delvis, om
det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg
är nödvändigt för att tillgodose Bolagets långsiktiga intressen,
inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerslla Bolagets
ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det i ersätt-
ningsutskottets uppgifter att bereda styrelsens beslut i ersätt-
ningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
Information om beslutade ersättningar som ännu inte
har förfallit till betalning
Den 10 juni 2019 infördes nya regler i aktiebolagslagen bland
annat gällande ersättningsriktlinjernas utformning. Enligt
övergångsbesmmelserna till de nya reglerna ska förslaget
till ersättningsriktlinjer innehålla information om tidigare
beslutade ersättningar som ännu inte förfallit till betalning.
Utöver de åtaganden att betala löpande ersättning såsom
lön, pension och andra förner, finns inga tidigare beslutade
ersättningar till någon ledande befattningshavare som inte har
förfallit till betalning.
Hållbarhetsrapport
Koncernens hållbarhetsrapport finns att tillgå på koncernens
webbplats www.rejlers.com/se.
Utdelning
Rejlers långsiktiga policy är att cirka 50 procent av bolagets
resultat efter skatt ska delas ut. Styrelsen för Rejlers föreslår
årssmman en utdelning om 4,50 kronor per aktie (3,00) för
kenskapret 2022, vilket motsvarar 47 procent av resultat
per aktie före utspädning. Utdelningsbeloppet uppr till
91,7MSEK (60,4). Med anledning av styrelsens förslag om
vinstutdelning ovan, får styrelsen härmed avge följande ytt-
rande enligt 18 kap. 4 § aktiebolagslagen. Styrelsen bemer
att utdelningen är rimlig med hänsyn till de krav som verksam-
hetens art ställer på finansieringen med eget kapital, förmågan
att på både kort och lång sikt fullgöra gruppens åtaganden
samt bedömningen av koncernens kommande utveckling.
Förslag till vinstdisposition
Fritt eget kapital i moderbolaget uppr till 610 498 859 kr
Styrelsen föreslår utdelning 4,50 SEK aktier 91 718 321 kr
I ny räkning balanseras 518 780 538 kr
34
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSEÅRSREDOVISNING 2022
Risker och riskhantering
Strategiska och
operativa risker Beskrivning Hantering
Marknad
Rejlers är verksamt i Sverige, Finland, Norge och Abu Dhabi
och är därigenom beroende av konjunkturen på dessa
marknader. Bolaget är också konkurrensutsatt, både av
stora internationella konkurrenter samt ett antal mindre,
lokala konkurrenter på varje enskild marknad. Politiska
beslut kan också få ett avgörande inflytande på kundernas
investeringsvilja.
Rejlers hanterar marknadsriskerna genom att ha en bred kund-
bas, med en jämn fördelning av privata och offentliga beställare,
och ett brett tjänsteutbud för att minimera känsligheten för
avmattning i enskilda sektorer.
Uppdrag
Uppdragsrisker inbegriper risker kopplade till ett enskilt
uppdrag. Rejlers arbetar med olika former av avtalsvillkor.
Ett fastprisuppdrag kan innebära en ökad risk om
tidsåtgången för att fullfölja uppdraget har missbedömts.
Den stora volymen av bolagets uppdrag är på löpande
räkning varför risken i uppdrag är begränsad.
Kvalitetssäkring av uppdragen sker i det koncerngemensamma
verksamhetssystemet som är certifierat i verksamheterna i
Sverige, Finland och Norge enligt standarderna ISO 9001:2008
och ISO 14001:2004. Rejlers för en nära dialog med kunder inför,
under och efter projektgenomförden och regelbundet genomförs
också kundundersökningar. Flertalet av Rejlers kunder är åter-
kommande med ramavtal och vi arbetar i långa relationer med
våra kunder. Rejlers har en begränsad del av uppdragen till fast
pris. Dessa hanteras enligt särskild beslutsordning och samtliga
fastpris följs upp månadsvis avseende färdigställandegrad.
Medarbetare
En risk finns alltid att kompetenta medarbetare lämnar
Rejlers och går till konkurrenter eller kunder, eller startar
egna verksamheter. För bolagets tillväxt är det viktigt att
behålla befintliga medarbetare, men även att rekrytera nya.
Ipandemins spår ser vi att en större andel av medarbetarna
än tidigare efterfrågar mer flexibilitet och vilja att arbeta
hemifrån oftare.
För att säkerställa en god arbetsmiljö har Rejlers ett arbetsmiljö-
ledningssystem och policyer för arbetsmiljö och antidiskrimine-
ring. Rejlers sätter stort fokus på medarbetarnas trivsel, hälsa
och säkerhet. Att kunna erbjuda en stimulerande arbetsplats för
medarbetarna samt att ge goda möjligheter till utbildning och
personlig utveckling bidrar till företagets tillväxt. Genom visionen
Home of the Learning Minds visar vi den stora vikt vi fäster vid att
vara en lärande organisation, vilket i slutändan stärker Rejlers
position som en attraktiv arbetsgivare.
Förvärv
Förvärv av konsultbolag innebär alltid en risk för personal-
avgångar från det förvärvade bolaget. Ett större förvärv
anstränger organisationen och sätter fokus på interna frågor
vilket kan vara hämmande för marknadsbearbetningen.
Rejlers har som ambition att vid förvärv snabbt integrera nya
medarbetare och verksamheter så att mervärden skapas både i
det köpande och förvärvade bolaget. Genom att potentiella
förvärv förankras lokalt i organisationen minskar också risken
förfelinvesteringar.
Media exponering
och varumärke
Med en ökad exponering och kännedom kring Rejlers och
Rejlers varumärke ökar även risken för exempelvis medial
granskning och negativ publicitet.
Rejlers har ett strukturerat sätt att arbeta med att bevaka och
följa vad som skrivs och rapporteras om företaget och de stora
projekt vi är involverade i, både i mer traditionell media och i
sociala medier. Det finns riktlinjer framtagna för hur företagets
medarbetare ska agera i förhållande till olika medier.
Antikorruption
Rejlers är beroende av att företagets medarbetare,
leverantörer och samarbetspartners respekterar och följer
rådande lagstiftning kring bestickning och korruption.
Handlingar som strider mot rådande lagar kan påverka
Rejlers rykte och verksamhet.
Alla medarbetare och leverantörer ska följa Rejlers uppförande-
kod. Uppförandekoden innehåller regler för Rejlers affärsmässiga
uppträdande och företagets ansvar gentemot kollegor, kunder,
aktieägare och andra intressenter. I anställningsavtalet som
undertecknas av våra medarbetare ingår vår uppförandekod. Vi
har även ett system för visselblåsning där en oberoende, extern
aktör hjälper oss att hantera inkomna ärenden och där ingen ris-
kerar repressalier för att ha rapporterat.
Mänskliga
rättigheter
Vi bedömer risken för brott mot mänskliga rättigheter inom
vår egen verksamhet som låg. Risker finns framför allt i
leverantörskedjan och kan uppstå vid inköp i uppdrag och
inom vår egen verksamhet. Lagstiftningen skärps nu inom
området och vi behöver säkerställa att vi efterlever den.
Rejlers respekterar FN:s Global Compact och dess tio principer
avseende mänskliga rättigheter, arbetsvillkor, miljöhänsyn och
antikorruption. Dessa riktlinjer ska efterlevas internt i verksam-
heten och Rejlers arbetar med bolagets leverantörer för att
säkerställa efterlevnad i leverantörskedjan. Det är obligatoriskt
för alla anställda och leverantörer att följa Rejlers uppförandekod.
Miljö
Rejlers bedriver inte tillstånds eller anmälningspliktig verk-
samhet enligt gällande miljölagstiftning. Rejlers egen påver-
kan sker genom verksamheten på våra kontor, affärsresor
samt inköp av varor och tjänster. Vår indirekta påverkan sker
genom våra kundprojekt. Vi måste möta kundernas krav på
kompetens inom till exempel hur infrastruktur och byggnader
kan anpassas till klimatrisker. Vi ser även detta som en möj-
lighet att hjälpa kunder att göra hållbara val när det gäller
områden där vi har störst påverkan genom våra projekt,
såsom klimatpåverkan, materialval och cirkulära system.
Rejlers har ett certifierat miljöledningssystem och en miljöpolicy
för att säkerställa att vi beaktar miljöpåverkan i vår verksamhet,
liksom den påverkan som våra uppdrag står för. Detta innebär
också rutiner som säkerställer att gällande miljölagstiftning följs
inom hela koncernen. Vi behöver ständigt bevaka utvecklingen
och kundernas behov kopplat till miljö och klimatförändringar.
Finansiella risker Beskrivning Hantering
Likviditetsrisk
Rejlers likviditet påverkas av resultatintjäningen samt de
åtaganden som koncernen har avseende tex tilläggs-
köpeskillingar för förvärv, lån till kreditinstitut, räntor mm.
Likviditeten kan också komma att påverkas av mängden
förfallna kundfordringar.
Koncernens finanspolicy, vilken löpande uppdateras, omfattar
hantering av koncernens likviditetsrisker. Likviditetsprognoser
rapporteras löpande till styrelsen i Rejlers AB, inkl kovenant-
prognoser. Framtida åtagandens relation till resultatintjäningen
följs löpande upp samt att rutiner för indrivning av förfallna
kundfordringar finns.
Valuta-, och
ränterisk
Ändringar i räntor och valutakurser har inverkan på kassa-
flödet, resultatet och balansräkningen. Koncernens
kostnader och intäkter är i huvudsak i de lokala valutorna,
svenska kronor, norska kronor och euro. Även vid kraftiga
förändringar i valutakurser är bedömningen att koncernens
balansräkning endast till liten del exponeras.
Koncernens finanspolicy, vilken löpande uppdateras, omfattar
hantering av koncernens valuta- och ränterisrisker. Bolagets
likviditet hanteras via koncernvalutakonto i banken, för att
optimera utnyttjandet av respektive valuta samt för att hantera
räntekostnader avseende utnyttjandet av checkkredit.
Räntevillkor för övriga banklån bedöms vara marknadsmässiga
och kan komma att förhandlas om det skulle förändras.
Kreditrisk
Kreditrisk innebär risker kopplade till kundernas betalnings-
förmåga. Rejlers har en stor exponering mot offentliga
kunder där kreditrisken är låg.
Koncernens finanspolicy, vilken löpande uppdateras, omfattar
hantering av koncernens kreditrisker. Kunder faktureras löpande
varför den upparbetade kreditrisken blir relativt begränsad även i
de stora uppdragen. Flertalet av Rejlers kunder är stora och
återkommande, bla inom offentlig sektor. Vi arbetar i långa
relationer med våra kunder, vilket minskar kreditrisken. För nya,
tidigare ej kända kunder tas kreditupplysning samt att
betalningsvillkor kan förkortas till kunder som bedöms ha
högre kreditrisk.
35
RISKER OCH RISKHANTERING ÅRSREDOVISNING 2022
STYRELSE
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
PATRIK BOMAN
Styrelseledamot
Född: 1964
Invald: 2018
Civilekonom. VD och koncern-
chef för Dynamant Group AB.
Övriga väsentliga uppdrag:
Styrelseledamot Dynamant AB,
Dynamant Group AB och
20NINE TECH AB. Styrelse-
rådgivare i DEK Technologies.
Aktieinnehav i Rejlers:
2 700 B-aktier.
JAN SAMUELSSON
Vice styrelseordförande
Född: 1950
Invald: 2010
Tidigare koncernchef för
Kraftringen AB.
Övriga väsentliga uppdrag:
Styrelseledamot i
Brittedalskoncernen.
Aktieinnehav i Rejlers:
3 583 B-aktier.
MARTINA REJLER
Styrelseledamot
Född: 1971
Invald: 2021
Kandidatexamen i internatio-
nella relationer och ekonomi.
Tidigare ledamot i Rejlers
valberedning.
Övriga väsentliga uppdrag:
Styrelseledamot i Jangunnar
AB. Styrelseledamot i
Jacobssons Fastighetsbyrå AB.
Styrelsesuppleant i Next Home
Fastighetsbyrå AB.
Aktieinnehav i Rejlers:
13 125 A-aktier och 802 364
B-aktier. 483 500 A-aktier
och 148 663 B-aktier via bolag
Jangunnar AB.
BJÖRN LAUBER
Arbetstagarrepresentant
Född: 1965
Invald: 1998
Kandidatexamen i ekonomi.
Ekonom på Rejlers Sverige AB.
Aktieinnehav i Rejlers:
TORE GREGORSSON
Arbetstagarrepresentant
Född: 1959
Invald: 2016
Teknisk högskoleingenjör.
Konsult i Rejlers Sverige AB.
Aktieinnehav i Rejlers:
505 B-aktier.
HELENA LEVANDER
Styrelseledamot
Född: 1957
Invald: 2018
Civilekonomexamen,
Handelshögskolan i Stockholm.
Övriga väsentliga uppdrag:
Styrelseordförande i
Factoringgruppen och Caroline
Svedbom AB. Styrelseledamot
i Stendörren Fastigheter
AB, Cinclus Pharma AB och
Occlutech AG.
Aktieinnehav i Rejlers:
5 000 B-aktier.
PETER REJLER
Styrelseordförande
Född: 1966
Invald: 2010
Civilingenjör/Tidigare VD och
koncernchef för Rejlers AB.
Aktieinnehav i Rejlers:
1 159 750 A-aktier. 483500
A-aktier och 148663 B-aktier
via bolag, Jangunnar AB.
36
STYRELSEÅRSREDOVISNING 2022
LEDNING
VIKTOR SVENSSON
VD och koncernchef, Rejlers AB
Född: 1975
Medarbetare sedan: 2018
Aktieinnehav i Rejlers:
92 500 B-aktier.
Konvertibelprogram 2019/2024:
nominellt belopp: SEK 4000000.
ANNA JENNEHOV
Finanschef, Rejlers AB
Född: 1964
Medarbetare sedan: 2019
Övriga väsentliga uppdrag:
Styrelseledamot i Hypergene
AB. Styrelseledamot i Next One
Technology AB
Aktieinnehav i Rejlers:
4 700 B-aktier.
Konvertibelprogram 2019/2024:
nominellt belopp: SEK 1 500 000.
MIKKO VAAHERSALO
VD, Rejlers Finland Oy
Född: 1979
Medarbetare sedan: 2021
Övriga väsentliga uppdrag:
Styrelseledamot i SKOL.
Styrelse ledamot i Venda
Partners
Aktieinnehav i Rejlers:
2 945 B-aktier.
PETTER ARNESEN
VD, Rejlers Norge AS
Född: 1970
Medarbetare sedan: 2011
Aktieinnehav i Rejlers:
2 190 B-aktier.
MALIN SPARF RYDBERG
Kommunikationschef, Rejlers AB
Född: 1969
Medarbetare sedan: 2018
Övriga väsentliga uppdrag:
Styrelseledamot i Gomero
Group AB.
Aktieinnehav i Rejlers:
3 000 B-aktier.
Konvertibelprogram 2019/2024:
nominellt belopp: SEK 1 500 000.
MALIN LJUNG EIBORN
Hållbarhetschef, Rejlers AB
Född: 1976
Medarbetare sedan: 2022
Övriga väsentliga uppdrag:
Styrelseledamot i Nätverket
för Hållbart Näringsliv
Aktieinnehav i Rejlers:
2 000 B-aktier.
JENNY EDFAST
VD, Rejlers Sverige AB
Född: 1975
Medarbetare sedan: 2015
Aktieinnehav i Rejlers:
2 026 B-aktier.
37
LEDNING ÅRSREDOVISNING 2022
Rejlers är ett svenskt publikt aktiebolag och regleras av
svensk lagstiftning. Bolagets aktie av serie B är upptagen till
handel på Nasdaq Stockholm, varför bolaget tillämpar Nasdaq
Stockholms regelverk.
Rejlers bolagsstyrning regleras bland annat i aktiebolags-
lagen, den av aktieägarna beslutade bolagsordningen samt
åtaganden som Rejlers ingått genom avtal såsom noterings-
avtalet med Nasdaq OMX. Av noteringsavtalet följer även
att Rejlers sedan den 1 juli 2008 tillämpar Svensk kod för
bolagsstyrning. Därutöver har Rejlers att följa andra tillämpliga
svenska och utndska lagar och regler. Rejlers bemning är
att bolaget följer de regler som anges i Svensk kod för bolags-
styrning (www.bolagsstyrning.se/koden/gallande-kod).
Aktieägare
Rejlers aktie av serie B är sedan den 18 december 2006
noterad på Nasdaq OMX, Nordiska listan vilket är en regle-
rad marknadsplats för aktiehandel. Aktien var dessförinnan
noterad på Nordic Growth Market, NGM, sedan den 8 maj
2003. From 1 jan 2021 flyttades Rejlers upp till Nasdaqs Mid
Capsegment där bolag med ett börsvärde mellan 150 MEUR
och 1 000 MEUR ingår.
Det totala antalet aktier i bolaget uppr till 20381849aktier,
varav 1 749 250 aktier av serie A och 18632 599 aktier av serie
B. Antalet röster i Rejlers uppgår till totalt 36125099röster.
Aktiekapitalet uppgår till 40763698kr. Aktier av serie A kan
efter begäran från aktieägaren omvandlas till aktier av serie B.
Det föreligger ingen begränsning av hur många röster en aktie-
ägare får avge på smman. Aktier av serie A berättigar till 10
röster per aktie och aktier av serie B berättigar till 1 röst per aktie.
Aktigare med mer än 10 procent av rösterna är Peter Rejler.
Årsstämma
Bolagsstämman är Rejlers högsta beslutande organ där samtliga
aktigare har rätt att delta i besluten. Om en enskild aktieägare
önskar få ett beslutsärende behandlat på stämman ska detta
skriftligen anmälas till styrelsen senast sju veckor före årsstäm-
man. Kallelse ska i enlighet med bolagsordningen införas i Post
och Inrikes tidningar samt på Rejlers webbplats. Information om
att kallelse utrdats ska ske genom annons i Dagens Nyheter.
Rejlers årsstämma avseende räkenskapret 2021 ägde
rum den 21 april 2022, helt utan fysisk närvaro av aktigare,
ombud eller utomstående. Aktieägare kunde före stämman
enbart utöva sin rösträtt per post eller e-post, enligt 20 och
22§§ lagen (2020:198) om tillfälliga undantag för att under-
lätta genomförandet av bolag- och föreningssmmor med
anledning av den då pågående pandemin. På stämman närva-
rade 24 aktigare, dessa representerade 64,7 % av bolagets
röster och 41,3 % av kapitalet. Protokollet fn årssmman
finns tillgängligt på Bolagets webbplats, www.rejlers.com/se.
På stämman beslöts bland annat:
Att i enlighet med styrelsens förslag, disponera Bolagets
resultat såtillvida att av förfogade stående medel om
606594 081 kronor, totalt 60 445 887 kronor utdelades till
aktigarna, varav totalt 5 247 750 utdelades till innehavare
av aktier av serie A och 55 198 137 kronor utdelades till
innehavare av aktier av serie B och återstoden balanserades
i ny räkning. Således beslutades en vinstutdelning om
3,00kronor per aktie, oavsett serie. Som avsmningsdag
för erllandet av utdelning beslutades 25 april 2022.
Att i enlighet med styrelsens förslag fastställa resultat-
räkning och balansräkning samt koncernresultaträkning
och koncernbalansräkning.
Att i enlighet med revisors förslag bevilja styrelsens
ledamöter och vd ansvarsfrihet.
Att i enlighet med valberedningens förslag fastslla arvode
åt styrelsen och enligt godkänt räkning till revisorer.
Att i enlighet med valberedningens förslag att styrelsen
för tiden intill slutet av nästa årssmma ska bestå fem (5)
ordinarie ledamöter utan suppleanter.
Att i enlighet med valberedningens förslag att styrelsen
intill slutet av nästa årssmma ska bestå av omval av Peter
Rejler, Jan Samuelsson, Helena Levander, Patrik Boman och
Martina Rejler.
Att i enlighet med valberedningens förslag intill slutet av
sta årsstämma välja revisionsbolaget Ernst & Young AB
som bolagets revisorer.
Att i enlighet med styrelsens förslag ändra bolagsordningen
så att gränserna för antalet aktier och aktiekapitalet höjs
samt att genomföra vissa ytterligare redaktionella ändringar
av bolagsordningen.
Att bemyndiga styrelsen att besluta om förrv och över-
låtelse av egna aktier. Förrv får ske av högst så många
aktier av serie B att det egna innehavet vid var tid inte över-
stiger tio (10) procent av samtliga aktier i Bolaget samt att
antal aktier av serie B som får överlåtas ska uppgå till högst
tio (10) procent av det totala antalet aktier i Bolaget.
Att bemyndiga styrelsen att besluta om nyemission av
sammanlagt högst ett antal aktier av serie B motsvarande
en utspädning om högst 10 procent.
Samtliga beslut på årsstämman fattades av enhälligt eller av
erforderlig majoritet.
Årssmman 2023 avseende räkenskapsåret 2022 kommer att
genomföras den 20 april 2023 i Stockholm.
Valberedning
Bolagsstämman antar riktlinjer för tillsättande av valberedningen.
Valberedningen nominerar ledamöter till Rejlers styrelse som
sedan föreslås för årsstämman. Valberedningens arbete inleds
med en utrdering av sittande styrelse. I nomineringen av
kommande styrelse tar valberedningen hänsyn till de poten-
tiella ledamöternas strategiska kompetens, utbildning och
eventuellt annat styrelsearbete.
Valberedningen inhämtar även synpunkter från de större
ägarna. På årsstämman lämnar valberedningen förslag på
ersättning till styrelseledamöterna. Valberedningen lämnar
även förslag på val av revisorer.
Valberedningen, som har att bereda ärenden inför 2023
års årssmma, besr av Kent Hägglund som representant
för Peter Rejler, Lisa Rejler som representant för Jan Rejler
och Mats Andersson som representant för Nordea Fonder.
Valberedningen skall ta fram förslag till ordförande på stäm-
man, förslag till antal styrelseledamöter, förslag till arvode till
styrelseledamöter, förslag till styrelse, styrelseordförande, vice
styrelseordförande, förslag till antal revisorer och val av revi-
sorer samt förslag till hur valberedningen skall utses inför års-
stämman 2024 jämte dess uppdrag. Som underlag för valbe-
redningens arbete har styrelsens ordförande och vd redogjort
för styrelsens arbete under året. Vidare har en årlig utvärde-
ring av styrelsen genomförts på uppdrag avvalberedningen.
BOLA GSSTYRNINGSRAPPORT
38
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTÅRSREDOVISNING 2022
38
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTÅRSREDOVISNING 2022
Mångfald
Samtliga ledarmöters bidrag i styrelsen syftar till att vidmakt-
hålla och förbättra styrelsens effektivitet totalt sett. Vid val av
styrelse ledamöter eftersträvar Rejlers därför att styrelsen har
tillräckligt expertis bl.a inom bolagets verksamhet, affärsområ-
den, marknader och utveckling. För att uppfylla detta efter-
strävas en bred fördelning av egenskaper och kompe tenser.
Dessutom är mångfald, avseende bl.a ålder, kön, geografisk
härkomst, utbildning och yrkesmässig bakgrund, viktiga
omsndigheter att beakta. Rejlers arbetar aktivt med att söka
ngfald istyrelsen.
Styrelse
Rejlers styrelse och styrelseordförande utses av bolagstäm-
man. Styrelsen fastställer Rejlers strategi och målsättning,
utfärdar styrdokument, säkerställer en effektiv utvärdering
av verksamheten och kontrollerar bolagets utveckling och
finansiella situation. Styrelsen har under verksamhetret
2022 bestått av fem ledamöter, vilka presenteras närmare
på sidan 36. Under verksamhetret 2022 avhöll styrelsen
13proto kollförda sammanträden, varav fyra var per capsulam
protokoll för beslut om kallelse till årsstämma samt emissioner
i samband med förvärv och lösen av konvertibelprogram.
Representanter från koncernledningen och annan lednings-
personal har under året regelbundet deltagit på styrelsemöten
för att redogöra för frågor inom sina respektive områden.
Styrelsen ansvarar vidare för större förrv och avyttringar
av verksamheter, större investeringar samt tillsättning av
koncern chef. Styrelsen fastställer också affärsplan och års-
bokslut samt övervakar vd:s arbete.
Till styrelsen har de fackliga organisationerna utsett Brn
Lauber och Tore Gregorsson som ledamöter samt Martin
Gradin som suppleant.
Peter Rejler valdes av årsstämman till styrelsens ordförande.
Till vice ordförande valdes Jan Samuelsson. Revisionsutskottet
består av Jan Samuelsson (ordf.), Helena Levander och Peter
Rejler. Styrelsen har from 2022 utsett ett ersättningsutskott som
består av Peter Rejler (ordf.), Martina Rejler och PatrikBoman.
VD Viktor Svensson ingår inte i styrelsen men deltar som
föredragande på samtliga styrelsemöten. Vidare deltar
koncernens CFO på samtliga styrelsemöten samt även
andra tjänstemän fn organisationen såsom föredragande
isärskildafrågor.
Styrelsens arbetsordning
Styrelsen har inte fördelat några särskilda ansvarsområden
mellan ledamöterna, utöver två utskott, erttnings- och revi-
sionsutskott. Utöver den ansvarsfördelning som allmänt gäller
enligt aktiebolagslagen, bolagsordningen och Svensk kod för
bolagsstyrning regleras styrelsens arbete av dess arbetsord-
ning, vilken bland annat stadgar att styrelsen ska:
Utöver konstituerande sammanträde hålla minst
fem ordinarie sammanträden
Fastställa de övergripande målen för bolagets verksamhet
och besluta om bolagets strategi
Godkänna budget och motsvarande långsiktiga planer
inklusive investeringsbudget
Behandla och godkänna ärenden avseende anbud
och projekt med större fastprisbelopp
Besluta om köp och försäljning av fast egendom,
aktier eller förrv av annat bolags rörelse
Utse ett revisionsutskott
Utse ett ersättningsutskott
Avlämnar årsredovisning, förvaltningsberättelse
och delårsrapporter
Godkänna upptagande av lån
Inleda processer eller uppgörelser av tvister av
väsentlig betydelse
Behandla andra frågor av väsentlig ekonomisk
eller annan betydelse
Vid varje ordinarie styrelsesammanträde ska följande
ärenden behandlas:
En rapport om bolagets verksamhet inklusive
finansförvaltning
En rapport om extraordira åtgärder eller händelser
som vidtagits mellan styrelsens sammanträden
En rapport om utvecklingen av pågående större projekt
och förntade affärshändelser
En rapport om föreliggande eller potentiella tvister som
kan ha betydande inverkan på bolagets verksamhet
STYRELSENS SAMMANSÄTTNING
Namn Funktion Oberoende Invald Närvaro
Peter Rejler
1)
Ordförande Nej 2010 13/13
Jan Samuelsson Vice ordförande Ja 2010 13/13
Helena Levander Ledamot Ja 2018 13/13
Patrik Boman Ledamot Ja 2018 13/13
Martina Rejler
2)
Ledamot Ja 2021 13/13
Björn Lauber
Arbetstagar-
representant - 1998 13/13
Tore Gregorsson
Arbetstagar-
representant - 2016 13/13
1)
Beroende i förhållande till bolaget samt till större aktieägare.
2)
Beroende i förhållande till större aktieägare.
Styrelseordförande utgör länken mellan Rejlers VD och
övriga ledamöter.
Ordförande har till uppgift att leda styrelsens arbete och
rja för att styrelsen följer uppsatta lagar, regler och rekom-
mendationer. Utvärderingen av styrelsen sker fortlöpande
dels avseende den totala sammansättningen dels avseende
enskilda ledamöter. Utvärderingen har under 2022 genomförts
under ledning av valberedningen i form av en styrelseenkät.
Hela styrelsen har tagit del av enkäten och diskuterat utvärde-
ringen. Vid samma tillfälle skedde även styrelsens utrdering
av VD och bolagets ledning utan deras närvaro, men med
närvaro av bolagets revisor. Bolagets revisor har deltagit på
ett styrelsemöte i samband med årsbokslut. Bolagets ders-
rapport för tredje kvartalet granskades översiktligt av bolagets
revisor och rapporterades till styrelsens revisionsutskott.
Hållbarhet
För att klara de globala hållbarhetsutmaningarna behöver
dagens samhälle en snabb omställning där infrastruktur,
industrier och byggnader måste bli smartare och effektivare.
Rejlers är delaktiga i och bidrar till denna omställning. Vi har
ett affärsdrivet förhållningssätt till hållbarhet genom att våra
lösningar stärker våra kunders konkurrenskraft och samtidigt
framtidskrar deras verksamheter och våra samhällen.
39
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT ÅRSREDOVISNING 2022
39
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT ÅRSREDOVISNING 2022
Rejlers hållbarhetsramverk syftar till att bidra till FN:s Globala
l för hållbar utveckling genom uppsatta mål och aktiviteter
och är integrerad i strategin för 2025 så väl som vår löpande
verksamhet. Ramverket täcker in tre områden; People, Projects
och Partners. Hållbarhetsramverket täcker in de områden där
vi kan göra störst skillnad genom vår unika kompetens.
Styrning av vårt hållbarhetsarbete
Rejlers har from december 2022 utökat ledningsgruppen med
en affärsdrivande hållbarhetschef, vars nyinrättade roll är att
leda Rejlers strategiska arbete med att utveckla vårt håll-
barhetserbjudande samt att säkerställa att hållbarhetsmålen
är en del av den övergripande företagsstrategin. Styrelsen
och revisionsutskottet följer löpande utvecklingen avseende
upprättat ramverket och våra mål. Vårt hållbarhetsramverk ska
kerslla att alla funktioner och divisioner bidrar på bästa
sätt till hållbarhetsarbetet. Nedbrutna, mätbara mål som syftar
till att uppnå de övergripande målen ska finnas på alla nivåer
i organisationen. Rejlers ledare och HR-avdelningar arbetar
kontinuerligt med att medarbetarna ska utvecklas, trivas och
bli utmanade i sitt arbete. Ledningen inom Rejlers ansvarar
för och säkerställer att Rejlers fortsätter att utvecklas som
en attraktiv arbetsgivare. I vår rekryteringsprocess fokuserar
vi särskilt på att öka jämslldhet och mångfald i organisatio-
nen. Rejlers inköpsprocess ska säkerställa att leverantörer
och partners följer och respekterar vår uppförandekod som
en självklar miniminivå. Vårt hållbarhetsramverk och våra
hållbarhetsl är integrerade i vår kärnverksamhet och våra
processer för att bidra såväl till vår egen utveckling som till
våra kunders hållbarhetsresa.
Internkontroll
I dagsläget är styrelsens bedömning att bolagets storlek och
komplexitet ej motiverar en särskild internrevisionsenhet,
utanekonomifunktionen sköter löpande uppföljning och driver
förbättringsprojekt inom ekonomisk styrning och kontroll,
vilketstyrelsen finner tillfredsställande. Internt genomförs
uppföljning av uppdragsverksamheten, uppföljning av utfall
och eventuellt behov av förändrade rutiner.
Revisionsutskott
Styrelsen utsåg i samband med det konstituerande styrelse-
mötet efter årssmman 2022 ett revisionsutskott som
utgörs av Jan Samuelsson (ordf), Helena Levander och
Peter Rejler. Revisionsutskottet har under året haft åtta
möten. Föredragande i utskottet är bolagets finanschef.
Revisionsutskottet har till huvuduppgift att säkerställa att
fastlagda principer för den finansiella rapporteringen och
interna kontrollen efterlevs. Revisionsutskottet bevakar även
företagets löpande riskhantering, fastställer kompletterande
instruktioner till revisorerna för revisionsinsatsen, bevakar att
lagar, förordningar, noteringsavtal och Svensk kod för bolags-
styrning följs.
Revisionsutskottet ser också till att andra uppdrag, förutom
revision, som utrs av bolagets revisorer ligger inom ramen
för fastställd policy. Revisionsutskottet har under året genom-
arbetat styrdokument och policyer. I tillägg bevakar revisions-
utskottet bland annat ändringar av redovisningsregler som
kan få inverkan på bolagets finansiella rapportering och den
externa finansiella informationsgivningen samt utvärderar
årligen behovet av en internrevisionsfunktion.
Ersättningsutskott
Styrelsen utsåg i samband med det konstituerande styrelse-
mötet efter årssmman 2022 ett ersättningsutskott som
utgörs av Peter Rejler (ordf), Martina Rejler och Patrik Boman.
Ersättningsutskottet har under året haft tre möten. Utskottet
bereder bland annat ersättnings- och anställningsfrågor för
främst VD och i viss mån för övriga ledande befattnings-
havare baserat på de riktlinjer som årsstämman fastslagit.
Ersättningsutskottet företräds av styrelsens ordförande vid
förhandlingar med VD.
Ersättningar
På årsstämman 2020 beslöts det om riktlinjer för ersättning
till vd och ledande befattningshavare enligt ändrat regelverk.
Riktlinjerna följer nya EU-direktiv samt utökade krav enligt
Svensk kod för bolagsstyrning. Riktlinjerna omfattar ledande
befattningshavare samt eventuell ersättning till styrelseleda-
möter utöver styrelsearvode. Riktlinjerna för ersättningar till
ledande befattningshavare ska främja bolagets afrsstrategi,
ngsiktiga intressen och hållbarhet. Formerna för ersättning
är fast och rörlig ersättning, vilka ska vara konkurrenskraftiga
och rörlig lön ska kopplas till ett eller flera förutbestämda och
mätbara kriterier. Riktlinjerna omfattar även övriga villkor som
pension, övriga förner samt uppsägning från den anställdes
och bolagets sida. Styrelsen får besluta att frångå riktlinjerna
helt eller delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för
det. Riktlinjerna omprövas på årsstämma vart fjärde år och på
årssmman 2022 presenterade styrelsen, enligt regelverket,
årlig rapport över utbetald och innestående ersättning till den
verkställande direktören och styrelseledamöter som omfattas
av riktlinjerna. För fullständiga riktlinjer se sidorna 33–34 i
Förvaltningsberättelsen.
Ersättningen till styrelsen fastställdes på årsstämman till
700 000 kronor till styrelsens ordförande, 400 000 till vice
ordförande och 300 000 kronor vardera till övriga ledamöter
som inte är ansllda i Rejlers. Därutöver avsätts totalt
330 000 kronor för utskottsarbete. Ersättningarna är oföränd-
rade jämfört med föregående år. Se not 8 i årsredovisningen
för styrelsens ersättningar.
VD och koncernledning
Verkställande direkr, VD utses av styrelsen och har som
uppdrag att sköta den löpande förvaltningen i bolaget enligt de
riktlinjer och anvisningar som uppställs i lag, bolagsordningen
och den interna arbetsinstruktionen. Till den löpande förvalt-
ningen hör alla åtgärder som inte med hänsyn till omfattningen
och arten av bolagets verksamhet är av osedvanlig beskaffen-
het eller stor betydelse eller uttryckligen har definierats såsom
under styrelsens ansvar.
Viktor Svensson började som VD och koncernchef på Rejlers
den 22 februari 2018. VD leder koncernledningens arbete och
fattar beslut i samråd med övriga ledningsmedlemmar.
Koncernledningen har regelbundna möten under året
under VD:s ledning. Mellan dessa möten har bolaget löpande
avstämning gällande status för respektive verksamhet. Under
2019 har vision, strategi och finansiella mål fastställts vilka
är vägledande för styrning och den löpande uppföljningen.
Utifrån dessa har respektive segment en beslutad årlig
afrsplan. VD skriver månatligen VD-rapport till styrelsen
r uppföljningen är fokuserad på tillxt, lönsamhet, förrv,
kostnadskontroll samt kassaflöde.
40
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTÅRSREDOVISNING 2022
Koncernledningen har bestått av verksllande direktör,
finanschef, landscheferna för Sverige, Finland och Norge
samt kommunikationschef, totalt sex stycken ledamöter. Fn
och med december 2022 utökades ledningsgruppen med en
nyinrättad roll, hållbarhetschef för koncernen. Information om
VD och koncernledningens medlemmar, ålder, utbildning och
aktieinnehav framgår av avsnittet Ledningsgruppen på sidan 37.
Revision
I bolagsstämmans uppgifter ingår att välja revisor. På stämman
2022 beslutades om omval av revisionsbolaget Ernst & Young
för en tid om ett år med Åsa Lundvall som huvudansvarig
revisor. Till årsstämman 2023 föreslår valberedningen, efter
rekommendation från Revisionsutskottet, omval av revisions-
bolaget Ernst & Young.
Ernst & Young har reviderat flertalet av Rejlers aktiva bolag
i Sverige, Finland och Norge som varit helägda av Rejlers
under2022.
Revisorn arbetar utifrån en revisionsplan och rapporterar
sina iakttagelser till revisionsutskottet löpande under året.
Rapportering till styrelsen sker i samband med att årsbokslutet
upprättas. I samband med revisionen görs också en genom-
gång av interna rutiner och kontrollsystem.
Utöver revisionsgranskningen har Ernst & Young även anli-
tats för andra uppdrag. Detta har bland annat avsett diverse
redovisningsfrågor och extra granskning av förvärv. Samtliga
uppdrag ligger inom ramen för av revisionsutskottet fastlagd
policy. Ersättningen till bolagets revisorer för år 2022 framgår
av årsredovisningen, not 9.
Finansiell rapportering och information
Bolaget hanterar offentliggöranden enligt marknadsmissbruks-
förordning, samt ger marknaden löpande information om före-
tagets utveckling och finansiella ställning. Information lämnas
regelbundet i form av:
– Dersrapporter
Årsredovisning
Pressmeddelanden om nyheter och händelser som väsentligt
kan påverka företagets värdering och framtidsutsikter. Rejlers
policy är att offentlig göra order som är av strategiskt värde
Presentationer för finansanalytiker, investerare och media
Rejlers webbplats – www.rejlers.se – där information enligt
ovan hålls tillgänglig
Styrelsens beskrivning av det interna
kontrollsystemet samt riskhantering
Kontrollmiljö
Kontrollmiljön utgör basen för den interna kontrollen.
Kontrollmiljön skapar den kultur som Rejlers verkar utifrån och
definierar styrdokument, normer och riktlinjer för verksamhet-
ens agerande. Kontrollmiljön består av policyer, dokumente-
rade riktlinjer, manualer och instruktioner som kommunicerats
ut i hela organisationen.
Kvalitetssystemet kompletteras av en serie dokumenterade
direktiv, som inkluderar bland annat en ekonomihandbok,
innehållande riktlinjer för redovisning och finansiell hantering,
samt en informationspolicy.
Rejlers upprätthåller ett kvalitetssystem som inkluderar ruti-
ner, instruktioner och mallar för relevanta processer. Rejlers
arbetar fortlöpande med att utveckla och förbättra kvalitet
och processer för att uppfylla de krav kunder, leverantörer och
anställda förväntar sig av ett konsultbolag.
Organisationsstrukturen är transparent med definierade
roller och ansvar som kommuniceras via dokumenterade
arbetsinstruktioner för styrelsen, utskott, VD samt till chefer
inomkoncernen.
Arbetsordningen för styrelsen och instruktion för VD finns för
varje bolag i gruppen och bygger på samma principer som för
Rejlers AB. I respektive bolag finns en styrelse vars uppgift är
att löpande säkerställa att övergripande riktlinjer och policyer
följs samt att löpande bedöma bolagets ekonomiska situation.
Respektive styrelse har till sitt förfogande en VD som i de
större dotterföretagen även har en ledningsgrupp.
Rejlers har i respektive land en organisation där varje lokal
enhet har stor slvständighet. Chefer på alla nivåer har tydligt
delegerat ansvar och befogenheter att utveckla sina verksam-
heter efter lokala förutsättningar och kundens behov.
Regelbundna utvärderingar genomförs i organisationen
såväl funktion som avdelningsnivå för att säkerställa relevant
kunskap avseende finansiell rapportering inom organisationen.
Syftet är att med rimlig säkerhet kunna garantera att Rejlers kort-
siktiga och långsiktiga mål uppnås. Syftet med riskhanteringen
och internkontrollen i samband med finansiell rapportering är att
med rimlig säkerhet kunna garantera att den externa finansiella
rapporteringen är tillförlitlig i fråga om delårsrapportering, års-
rapportering och årsredovisning, och säkerslla att den externa
finansiella rapporteringen upprättas enligt lagar, gällande
redovisningsnormer och andra krav på börsnoterade företag.
Information och kommunikation
De viktigaste styrdokumenten avseende den finansiella rap-
porteringen uppdateras kontinuerligt och kommuniceras till
relevanta medarbetare via bolagets intranät, informationsbrev,
regelbundna möten etc. Informationskanaler är etablerade för
att så effektivt som möjligt kommunicera till berörda medar-
betare inom organisationen. Rejlers har även informations-
policyer avseende såväl intern som extern kommunikation.
Kontrollaktiviteter
Kontrollstrukturen har utformats för att hantera de risker
som styrelsen och företagsledningen anser är betydande
för den operativa verksamheten, efterlevnaden av lagar och
regelverk samt för den finansiella rapporteringen. Definierade
beslutsprocedurer, inklusive attestinstruktioner är etablerade
för till exempel investeringar och tecknande av avtal. Där så
är lämpligt har automatiska kontroller speciellt relaterade till
den finansiella rapporteringen etablerats. Flertalet kontroll-
aktiviteter är integrerade i företagets nyckelprocesser, såsom
orderbokning, intäktsredovisning, investeringar, leverantör-
skontrakt och inköp. Rejlers har en begnsad del av uppdra-
gen till fast pris. Dessa hanteras enligt särskild beslutsordning
och färdigställandegraden följs upp månadsvis. IT strukturen är
utformad för att hantera potentiella risker i hela verksamheten.
rskilda kontroller finns i IT system relaterade till de processer
som påverkar den finansiella rapporteringen.
Varje chef har ansvaret för att säkerställa adekvat intern
kontroll i respektive enhet och ansvarar för att enheterna följer
koncernens direktiv för finansiell rapportering. För att säker-
ställa att koncernens rutiner och direktiv för finansiell rap-
portering efterlevs genomför koncernens CFO årligen interna
kontroller. Styrelsen anser att Rejlers signifikanta riskområden
cks av granskningarna och kontrollerna som genomförs.
Idagsläget ser styrelsen därför inget behov av att inrätta en
separat funktion för internrevision.
41
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT ÅRSREDOVISNING 2022
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT  KONCERNEN
Belopp i MSEK
Not
2022
2021
Periodens resultat
196,4
110,2
Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen
Omräkningsdifferenser av utlandsverksamhet
35,9
14,2
Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen
Omvärdering av nettopensionsskuld
15,8
3,8
Summa
51, 7
18,0
PERIODENS TOTALRESULTAT
248,1
128,2
Hänförligt till moderbolagets aktieägare
248, 1
128,2
RESULTATRÄKNING  KONCERNEN
Belopp i MSEK
Not
2022
2021
Nettoomsättning
5, 6
3 513,0
2 898,7
7
10,5
8,8
Personalkostnader
8
2 141,5
1 801,1
Övriga externa kostnader
9
967 ,3
829,8
Andelar av intressföretags resultat
14
1,5
2,5
EBITDA
416,2
279,1
Av- och nedskrivningar av anläggningstillgångar
10, 13, 23
128,9
114,8
EBITA
28 7 ,3
164,3
Förvärvsrelaterade poster
53,0
34,6
Rörelseresultat (EBIT)
234,3
129,7
Finansiella intäkter
15
60,0
40,4
Finansiella kostnader
16
48,5
34, 1
Resultat efter finansnetto
245,8
136,0
Skatt
17
49,4
25,8
Periodens resultat kvarvarande verksamhet
196,4
110,2
Hänförligt till moderbolagets aktieägare
196,4
110,2
Hänförligt till aktieägare utan bestämmande inflytande
-
-
Genomsnittligt antal aktier
20 207 411
19 687 909
Antal aktier vid periodens slut
20 381 849
19 687 909
Antal aktier efter utspädning
20 568 329
20 131 231
Resultat per aktie före utspädning, kr, kvarvarande verksamhet
18
9,64
5,60
Resultat per aktie efter utspädning, kr, kvarvarande verksamhet
18
9,55
5,47
RÄKENSKAPER KONCERNEN
42
RÄKENSKAPER KONCERNENÅRSREDOVISNING 2022
BALANSRÄKNING  KONCERNEN
Belopp i MSEK
Not
2022
2021
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Balanserade utgifter för
programutveckling
10
19,3
22,2
Kundvärden
11
355,0
2 7 4,3
Goodwill
12
1 075,7
7 50,8
Summa immateriella
anläggningstillgångar
1 450,0
1 047,3
Materiella anläggningstillgångar
Nyttjanderätter
23
275 ,1
270 ,7
Inventarier, verktyg och
installationer
13
44, 1
40,4
Summa materiella
anläggningstillgångar
319,2
311,1
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i intresseföretag
14
6,9
6,3
Långfristiga värdepappersinnehav
19
14,5
15,4
Andra långfristiga fordringar
20
25,0
18,9
Summa finansiella
anläggningstillgångar
46,4
40,6
Uppskjuten skattefordran
17
14,0
20,9
Summa anläggningstillgångar
1 829,6
1 419,9
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar
21
643,2
475,7
Aktuella skattefordringar
31, 7
18,1
Övriga fordringar
35,8
8 ,7
Förutbetalda kostnader och
upplupna intäkter
22
299,3
2 7 5,4
Summa kortfristiga fordringar
1 010,0
777 ,9
Likvida medel
144,8
151,9
Summa omsättningstillgångar
1 154,8
929,8
SUMMA TILLGÅNGAR
2 984,4
2 349,7
Belopp i MSEK
Not
2022
2021
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Aktiekapital
40,8
39,4
Övrigt tillskjutet kapital
590, 1
50 7 ,5
Reserver
60,4
8 ,7
Balanserat resultat inklusive
årets resultat
7 95,8
659,9
Summa eget kapital hänförligt till
moderbolagets aktieägare
1 487,1
1 215,5
Eget kapital hänförligt till aktieägare
utan bestämmande inflytande
-
-
Summa eget kapital
1 487,1
1 215,5
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut
24
1 7 0,0
43,7
Leasingskulder
23
1 7 0,9
177,6
Konvertibla skuldebrev
24,3
23,8
Uppskjuten skatteskuld
17
90, 7
69,8
Pensionsskuld
25
8 ,1
31, 1
Övriga skulder
95,5
31,2
Summa långfristiga skulder
559,5
377,2
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut
24
6 7, 3
69,2
Konvertibla skuldebrev
-
23,8
Leasingskulder
23
95,5
86,8
Leverantörsskulder
152, 7
124,8
Aktuella skatteskulder
53,4
10,6
Övriga skulder
29
212,5
152,0
Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter
26
356,4
289,8
Summa kortfristiga skulder
93 7 ,8
757,0
SUMMA EGET KAPITAL
OCH SKULDER
2 984,4
2 349,7
43
RÄKENSKAPER KONCERNEN ÅRSREDOVISNING 2022
RAPPORT ÖVER FÖNDRINGAR I EGET KAPITAL  KONCERNEN
1)
Balanserat
Övrigt resultat inkl Innehav utan Totalt
tillskjutet årets bestämmande eget
Belopp i MSEK
Aktiekapital
kapital
Reserver
resultat
Summa
inflytandekapital
Ingående eget kapital 2021-01-01
39,4
50 7 ,5
9,3
618,6
1 156,2
-
1 156,2
Periodens totalresultat
-
-
18,0
110,2
128,2
128,2
Förändringar hänförliga till transaktioner med ägarna
Utdelning
-
-
-
68,9
68,9
68,9
Utgående eget kapital 2021-12-31
39,4
50 7 ,5
8 ,7
659,9
1 215,5
1 215,5
Ingående eget kapital 2022-01-01
39,4
507 ,5
8 ,7
659,9
1 215,5
1 215,5
Periodens totalresultat
-
-
51, 7
196,4
248,1
248,1
Förändringar hänförliga till transaktioner med ägarna
Apportemission
0,9
61,4
-
-
62,3
62,3
Konvertering av konvertibler
0,5
21,2
-
-
21, 7
21, 7
Utdelning
-
-
-
60,4
60,4
60,4
UTGÅENDE EGET KAPITAL 20221231
40 ,8
590,1
60,4
7 95,8
1 487,1
1 487,1
1) Reserver består av omräkningsdifferenser av utlandsverksamhet samt aktuariella vinster och förluster
Styrelsen föresr en utdelning om 4,5 SEK per aktie (3,0)
44
RÄKENSKAPER KONCERNENÅRSREDOVISNING 2022
KASSAFLÖDE  KONCERNEN
Belopp i MSEK
Not
2022
2021
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat
234,3
129,7
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
Avskrivningar på anläggningstillgångar
10–13
68,6
51,2
Övriga poster
32
61,8
65,3
Summa icke kassaflödespåverkande poster
130,4
116,5
Erlagda räntor
48,5
34,1
Erhållna räntor
60,0
40,4
Betald inkomstskatt
23,6
18,8
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital
352,6
233,7
Förändring av rörelsekapital
Ökning/minskning kundfordringar
131,8
84,7
Ökning/minskning av kortfristiga fordringar
41,2
56,7
Ökning/minskning av leverantörsskulder
2 7, 9
6,2
Ökning/minskning av övriga korta skulder
6 7, 7
71,5
Kassaflöde från den löpande verksamheten
27 5,2
17 0,0
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
15,3
1 7 ,9
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar
5,9
5,1
Förvärv av rörelser
28
224,4
108,5
Förvärv av övriga finansiella anläggningstillgångar
-
0,9
Kassaflöde från investeringsverksamheten
245,6
132,4
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån
201,8
-
Amortering av lån
31
85, 7
7 6,0
Amortering av leasing skuld enligt IFRS 16
93,9
7 8,6
Konvertibler programmet
2,2
-
Utbetald utdelning till aktieägare
60,4
68,9
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
40,4
223,5
Årets kassaflöde
10,8
185,9
Likvida medel vid årets början
151,9
336,6
Kursdifferens i likvida medel
3 ,7
1,2
LIKVIDA MEDEL VID ÅRETS SLUT
144,8
151,9
45
RÄKENSKAPER KONCERNEN ÅRSREDOVISNING 2022
NOT 1. ALLMÄN INFORMATION
Rejlers AB (publ) (556349-8426) (moderbolaget) och dess
dotterföretag (sammantaget koncernen) är en nordisk koncern
som erbjuder tjänster till kunder inom områdena bygg och
fastighet, energi, industri samt infrastruktur.
Moderbolaget är ett publikt aktiebolag registrerat i Sverige
med säte i Stockholm. Adressen till huvudkontoret är Box
30233, Lindhagensgatan 126, 104 25 Stockholm. Bolagets
aktie av serie B är noterad på Nasdaq Stockholm.
Årsredovisningen och koncernredovisningen har godkänts
för utfärdande av styrelsen den 30 mars 2023. Koncernens
resultat- och balansräkning samt moderbolagets resultat- och
balansräkning föreslås bli föremål för fastsllelse på års-
stämman den 20 april 2023.
Då den interna uppföljningen är per land redovisar Rejlers
tre rörelsesegment, Sverige, Finland och Norge. Filialen i
Abu Dhabi redovisas inom segment Finland då den är nära
sammankoppland med Finlands verksamhet. De rapporterbara
segmentens redovisningsprinciper överensstämmer med de
principer som tillämpas av koncernen i dess helhet .
Klassificeringar
Som anläggningstillgångar och långfristiga skulder avses
sådana tillgångar och skulder som förntas återvinnas dvs.
genom nyttjande eller förbrukning, eller betalas senare än
12mån12 månader efter balansdagen. Som omsättningstillgångar och
kortfristiga skulder räknas belopp som förntas återvinnas
eller betalas inom 12 månader från balansdagen.
Konsolideringsprinciper
Dotterföretag
Dotterföretag är företag som står under ett bestämmande
inflytande från Rejlers AB. Bestämmande inflytande föreligger
om Rejlers har inflytande över investeringsobjektet, är expone-
rad för eller har rätt till rörlig avkastning från sitt engagemang
samt kan använda sitt inflytande över investeringen till att
påverka avkastningen. Vid bedömningen om ett bestämmande
inflytande föreligger, beaktas potentiella röstberättigande
aktier samt om de facto kontroll föreligger. Dotterretag inklu-
deras i koncernredovisningen från och med den dag då det
bestämmande inflytandet överförs till koncernen. De exklu-
deras ur koncernredovisningen från och med den dag då det
bestämmande inflytandet upphör.
Förrvsmetoden används för redovisning av koncernens
rörelseförvärv. Köpeskillingen för förrvet av ett dotter-
företag utgörs av verkligt värde på överlåtna tillgångar och
skulder samt värdet av de egetkapitalinstrument som lämnats
som vederlag. I köpeskillingen inr även verkligt värde på
alla tillgångar eller skulder som är en följd av en överenskom-
melse om villkorad köpeskilling. Förvärvsrelaterade kostna-
der kostnadsförs när de uppstår. Identifierbara förvärvade
tillgångar och övertagna skulder i ett rörelseförvärv värderas
inledningsvis till verkliga värden på förvärvsdagen. För varje
förrv avgör koncernen om innehavet utan bestämmande
inflytande i det förvärvade företaget redovisas till verkligt
värde eller till innehavets proportionella andel av det förvär-
vade företagets nettotillgångar.
Det belopp varmed köpeskillingen, eventuellt innehav utan
bestämmande inflytande samt verkligt värde på förrvsdagen
på tidigare aktieinnehav överstiger verkligt värde på koncer-
nens andel av identifierbara förvärvade nettotillgångar, redo-
visas som goodwill. Om skillnaden är negativ redovisas denna
som en vinst på ett förrv till lågt pris direkt i resultatet efter
omprövning av skillnaden.
Transaktioner med innehavare utan bestämmande inflytande
som inte leder till förlust av kontroll redovisas som egetkapital-
transaktioner – dvs. som transaktioner med ägarna i deras roll
som ägare. Vid förrv från innehavare utan besmmande
inflytande redovisas skillnaden mellan verkligt värde på erlagd
köpeskilling och den faktiska förvärvade andelen av det
redovisade värdet på dotterföretagets nettotillgångar i eget
kapital. Vinster och förluster på avyttringar till innehavare utan
bestämmande inflytande redovisas också i eget kapital .
NOT 2. SAMMANFATTNING AV VIKTIGA
REDOVISNINGSPRINCIPER
Grunder för rapporternas upprättande
Rejlers upprättar sin koncernredovisning i enlighet med
International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna
av International Accounting Standards Board (IASB) samt
tolkningsuttalanden från IFRS Interpretations Committee
(IFRS IC) sådana de antagits av EU. Vidare tillämpas
Årsredovisningslagen samt de av Rådet för finansiell rappor-
tering utgivna rekommendationerna RFR1, Kompletterande
redovisningsregler för koncerner.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som
koncernen förutom i de fall som anges under ”Moderbolagets
redovisningsprinciper” i not A.
Nya eller ändrade IFRS standarder och nya tolkningar 2022
Ingen av de nya och ändrade standarder och tolkningar som
ska tillämpas den 1 januari 2022 har någon väsentlig inverkan
på koncernens eller moderbolagets finansiella rapportering.
Nya eller ändrade standarder eller tolkningar som IASB har
publicerat och som ännu inte trätt i kfraft förntas inte ha
någon väsentlig påverkan på koncernens eller moderbolagets
finansiella rapporter.
Kommande regelverksförändringar
Företagsledningens bedömning är att de standarder och
tolkningar som ska tillämpas från och med 1 januari 2023
inte kommer att få någon väsentlig effekt på koncernens
finansiellarapporella rapporter.
Segmentsrapportering
Segmentinformationen presenteras baserat på företags-
ledningens perspektiv och rörelsesegmenten identifieras
utifrån den interna rapporteringen till företagets högste
verkställande beslutsfattare.
Rejlers har identifierat koncernchefen som dess högste
verkställande beslutsfattare och den interna rapporteringen
som används av denne för att följa upp verksamheten och fatta
beslut om resursfördelning ligger till grund för den segment-
information som presenteras .
NOTER KONCERNEN
46
NOTER KONCERNENÅRSREDOVISNING 2022
Om rörelseförrvet genomförs i flera steg omvärderas de
tidigare egetkapitalandelarna i det förvärvade företaget till
dess verkliga värde vid förvärvstidpunkten. Eventuellt upp-
kommen vinst eller förlust till följd av omvärderingen redovisas
i resultatet.
Varje villkorad köpeskilling som ska överföras av koncernen
redovisas till verkligt värde vid förvärvstidpunkten.
Efterföljande ändringar av verkligt värde av en villkorad
köpeskilling som klassificerats som en tillgång eller skuld
redovisas i enlighet med IFRS 9 i resultaträkningen. Villkorad
köpeskilling som klassificeras som eget kapital omvärderas
inte och efterljande reglering redovisas i eget kapital.
Koncerninterna transaktioner och balansposter samt oreali-
serade vinster mellan koncernföretag elimineras. Även oreali-
serade förluster elimineras, men eventuella förluster betraktas
som en indikation på att ett nedskrivningsbehov föreligger för
den överlåtna tillgången. Redovisningsprinciperna i förvärvade
dotterretag har i förekommande fall ändrats för att garantera
en konsekvent tillämpning av koncernens principer .
Intresseföretag
Med intresseföretag avses alla de företag där koncernen
har ett betydande men inte bestämmande inflytande, vilket i
regel gäller för alla aktieinnehav som omfattar mellan 20 och
50 procent av rösterna. Innehav i intresseföretag redovisas
enligt kapitalandelsmetoden och värderas inledningsvis till
anskaffningsvärde. Koncernens redovisade värde på innehav
i intresseföretag inkluderar goodwill som identifieras vid för-
värvet, netto efter eventuella nedskrivningar.
Koncernens andel av det resultat efter skatt som uppkommer
i intresseföretaget efter förvärvet redovisas i resultaträkningen
under ”Andelar i intresseföretags resultat” och som en del av
rörelseresultatet. Koncernens andel av förändringar i reserver
efter förrvet redovisas i posten reserver. Ackumulerade
förändringar efter förvärvet redovisas som ändringar av
innehavets redovisade värde. När koncernens andel i ett
intresseföretags förluster uppgår till eller överstiger dess
innehav i intresseföretaget, inklusive eventuella fordringar utan
kerhet, redovisar inte koncernen ytterligare förluster, om inte
koncernen har påtagit sig förpliktelser eller gjort betalningar
för intresseföretagets räkning.
Orealiserade vinster på transaktioner mellan koncernen
och dess intresseföretag elimineras i förhållande till koncer-
nens innehav i intresseföretaget. Även orealiserade förluster
elimineras, om inte transaktionen utgör ett bevis på att ett
nedskrivningsbehov föreligger för den överlåtna tillgången.
Redovisningsprinciperna i förvärvade intresseföretag har i
förekommande fall ändrats för att garantera en konsekvent
tillämpning av koncernens principer.
Omräkning av utländsk valuta
De utländska dotterretagen redovisas i sin funktionella
valuta, vilken motsvarar valutan i den primära ekonomiska
miljö i vilken respektive dotterföretag bedriver verksamhet.
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella
valutan enligt de valutakurser som gäller transaktionsdagen
eller den dagen posterna omvärderas. Valutakursvinsterna
och -förlusterna som uppkommer vid betalning av sådana
transaktioner och vid omräkning av monetära tillgångar och
skulder i utländsk valuta till balansdagens kurs redovisas i
resultaträkningen.
I koncernredovisningen har dotterföretagens redovisningar
omräknats till svenska kronor som är koncernens rapporte-
ringsvaluta. Omräkning till svenska kronor av utländska dotter-
företags resultat och balansräkningar görs enligt följande:
tillgångar och skulder omräknas till balansdagskurs,
intäkter och kostnader omräknas till genomsnittlig valuta-
kurs (såvida inte denna genomsnittliga kurs inte är en rimlig
approximation av den ackumulerade effekten av de kurser
som gäller på transaktionsdagen, i vilket fall intäkter och
kostnader omräknas till transaktionsdagens kurs), samt
alla valutakursdifferenser som uppstår redovisas som en
separat del av övrigt totalresultat.
Vid konsolideringen förs valutakursdifferenser, som uppstår till
följd av omräkning av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter
till övrigt totalresultat. Vid avyttring av en utlandsverksam-
het, helt eller delvis förs de kursdifferenser som redovisats i
eget kapital till resultaträkningen och redovisas som en del
av realisationsvinsten eller realisationsförlusten. Goodwill och
justeringar av verkligt värde som uppkommer vid förvärv av en
utlandsverksamhet behandlas som tillngar och skulder hos
denna verksamhet och omräknas till balansdagens kurs .
Förvärvsrelaterade poster
I förrvsrelaterade poster ingår av- och nedskrivning av
goodwill och immateriella anläggningstillgångar relaterade till
förrv, resultat vid avyttring av bolag och verksamheter samt
förvärvskostnader .
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffnings-
värde med avdrag för avskrivningar och eventuella nedskriv-
ningar. I anskaffningsvärdet ingår utgifter som direkt kan
hänföras till förvärvet av tillgången.
Tillkommande utgifter läggs till tillngens redovisade värde
eller redovisas som en separat tillgång, beroende på vilket som
är lämpligt, endast då det är sannolikt att de framtida ekono-
miska förmåner som är förknippade med tillngen kommer
att komma koncernen tillgodo och tillgångens anskaffnings-
värde kan mätas på ett tillförlitligt sätt. Redovisat värde för
den ersatta delen tas bort från balansräkningen. Alla andra
former av reparationer och underhåll redovisas som kostnader
i resultaträkningen under den period de uppkommer.
Inga avskrivningar görs på mark. Avskrivningar på andra
tillgångar, för att fördela deras anskaffningsvärde eller
omvärderat belopp ner till det beräknade restvärdet över den
beräknade nyttjandeperioden görs linjärt enligt följande:
Fordon 5 år
Inventarier och installationer 35 å r
Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperiod prövas varje
balansdag och justeras vid behov.
En tillgångs redovisade restvärde skrivs omgående ner
till dess återvinningsvärde om tillgångens redovisade värde
överstiger dess återvinningsvärde .
Not 2. Sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper, forts.
47
NOTER KONCERNEN ÅRSREDOVISNING 2022
Immateriella tillgångar
Goodwill
Det belopp varmed köpeskillingen, eventuellt innehav utan
bestämmande inflytande samt verkligt värde på förrvsdagen
på tidigare innehav överstiger verkligt värde på identifierbara
förrvade nettotillgångar, redovisas som goodwill. Goodwill
på förrv av dotterretag redovisas som immateriella till-
ngar. Goodwill på förvärv av intresseföretag ingår i värdet
på innehav i intresseföretag och prövas med avseende på
eventuellt nedskrivningsbehov som en del av värdet på det
totala innehavet. Goodwill testas vid behov eller minst årligen
för att identifiera eventuellt nedskrivningsbehov och redovisas
till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade nedskriv-
ningar. Nedskrivningar av goodwill återförs inte. Vinst eller
förlust vid avyttring av en enhet inkluderar kvarvarande redo-
visat värde på den goodwill som avser den avyttrade enheten.
Goodwill fördelas på kassagenererande enheter vid prövning
av eventuellt nedskrivningsbehov. Fördelningen görs på de
kassagenererande enheter eller grupper av kassagenererande
enheter som förntas bli gynnade av det rörelseförvärv som
gett upphov till goodwillposten .
Kundvärden
Förrvade kundvärden avser kundrelationer, kundavtal
mm och har en begränsad nyttjandeperiod och redovisas till
anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar.
Avskrivningar görs linjärt för att fördela kostnaden för kund-
värden över deras bedömda nyttjandeperiod.
Programvaror
Programlicenser aktiveras på basis av de kostnader som
uppstått då den aktuella programvaran förvärvats och satts
i drift. Dessa aktiverade kostnader skrivs av under den
bedömda nyttjandeperioden (tre till fem år).
Balanserade utgifter för programutveckling
Utgift för utveckling och underhåll av programvara kostnads-
förs när de uppstår . Utgifter som är direkt förknippade med
utveckling av identifierbara och unika programvaruproduk-
ter som kontrolleras av koncernen och som har sannolika
ekonomiska fördelar under mer än ett år och som överstiger
kostnaderna, redovisas som immateriella tillgångar, I kostna-
den ingår de kostnader för anställda som uppkommit genom
utvecklingen av programvaruprodukter och en skälig andel av
indirekta kostnader. Ränteutgifter i samband med utvecklings-
projekt aktiveras. Utvecklingskostnader för programvara skrivs
av under sin bedömda nyttjandeperiod (tre till fem år).
Nedskrivningar av icke-finansiella tillgångar
Tillgångar som har en obestämbar nyttjandeperiod, exempelvis
goodwill, skrivs inte av utan prövas årligen avseende eventuellt
nedskrivningsbehov. Tillgångar som skrivs av bedöms med
avseende på värdenedgång närhelst händelser eller föränd-
ringar i förhållanden indikerar att det redovisade värdet kanske
inte är återvinningsbart. En nedskrivning görs med det belopp
varmed tillgångens redovisade värde överstiger dess åter-
vinningsvärde. Återvinningsvärdet är det högre av tillgång-
ens verkliga värde minskat med försäljningskostnader och
dess nyttjandevärde. Vid bedömning av nedskrivningsbehov
grupperas tillgångar på de lägsta nivåer där det finns separata
identifierbara kassaflöden (kassagenererande enheter). För
tillgångar, andra än finansiella tillgångar och goodwill, som
tidigare har skrivits ner görs per varje balansdag en prövning
av om återring bör göras .
Finansiella instrument
En finansiell tillng eller finansiell skuld redovisas i balansräk-
ningen när koncernen blir part till instrumentets avtalsenliga
villkor. En finansiell tillgång bokas bort från balansräkningen
när den avtalsenliga rätten till kassaflödet fn tillngen
upphör, regleras eller när koncernen förlorar kontrollen över
den. En finansiell skuld, eller del av finansiell skuld, bokas bort
från balansräkningen när den avtalade förpliktelsen fullgörs
eller på annat sätt upphör .
Klassificering och värdering
Finansiella tillgångar klassificeras utifrån den affärsmodell
som tillgången hanteras i och karakren på de kassaflöden
som tillgången genererar. Om den finansiella tillgången inne-
has inom ramen för en affärsmodell vars mål är att inkassera
kontraktsenliga kassaflöden (hold to collect) och de avtalade
villkoren för den finansiella tillgången vid besmda tidpunkter
ger upphov till kassaflöden som enbart består av betalningar
av kapital belopp och ränta på det utestående kapitalbeloppet
redovisas tillgången till upplupet anskaffningsvärde.
Om affärsmodellens mål istället uppnås genom att både
inkassera avtalsenliga kassaflöden och sälja finansiella till-
ngar (hold to collect and sell), och de avtalade villkoren för
den finansiella tillgången vid bestämda tidpunkter ger upphov
till kassaflöden som enbart består av betalningar av kapital-
belopp och ränta på det utestående kapitalbeloppet redovisas
tillgången till verkligt värde via övrigt totalresultat.
Alla övriga afrsmodeller (other) där syftet är spekulation,
innehav för handel eller där kassaflödeskaraktären utesluter
andra afrsmodeller innebär redovisning till verkligt värde via
resultaträkningen.
Koncernen tillämpar affärsmodellen hold to collect för
samtliga finansiella tillgångar. Koncernens finansiella till-
ngar redovisas inledningsvis till verkligt värde och därefter
till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektiv-
räntemetoden, minskat med reservering för värdeminskning.
Finansiella skulder värderas till verkligt värde via resultat-
räkningen om de är en villkorad köpeskilling på vilken IFRS 3
appliceras, innehav för handel eller om de initialt identifieras
som skulder till verkligt värde via resultaträkningen. Övriga
finansiella skulder värderas till upplupet anskaffningsvärde .
Finansiella instrumentens verkliga värde
Det verkliga värdet för finansiella tillgångar och skulder som
handlas på en aktiv marknad bestäms med hänvisning till
noterat marknadspris. Det verkliga värdet på andra finansiella
tillgångar och skulder bestäms enligt allmänt accepterade
värderingsmodeller såsom diskontering av framtida kassa-
flöden och användning av information hämtad från aktuella
marknadstransaktioner.
För samtliga finansiella tillgångar och skulder bems det
redovisade värdet vara en god approximation av dess verkliga
värde, om inte annat särskilt anges .
Upplupet anskaffningsvärde och effektivräntemetoden
Upplupet anskaffningsvärde för en finansiell tillgång är det
belopp till vilket den finansiella tillgången värderas vid det
Not 2. Sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper, forts.
48
NOTER KONCERNENÅRSREDOVISNING 2022
f örsta redovisningstillfället minus kapitalbelopp, plus den
ackumulerade avskrivningen med effektivräntemetoden av
eventuell skillnad mellan det kapitalbeloppet och det utestå-
ende kapitalbeloppet, justerat för eventuella nedskrivningar.
Redovisat bruttovärde för en finansiell tillgång är det upplupna
anskaffningsvärdet för en finansiell tillgång före justeringar
för en eventuell förlustreserv. Finansiella skulder redovisas till
upplupet anskaffningsvärde med användning av effektivränte-
metoden eller till verkligt värde via resultaträkningen.
Effektivräntan är den ränta som vid en diskontering av
samtliga framtida förntade kassaflöden över den förväntade
löptiden resulterar i det initialt redovisade värdet för den finan-
siella tillgången eller den finansiella skulden .
Nedskrivningar
Koncernen redovisar en förlustreserv för förntade kredit-
förluster på finansiella tillgångar som värderas till upplupet
anskaffningsvärde. Per varje balansdag redovisar koncernen
förändringen i förntade kreditförluster sedan det första
redovisningstillfället i resultatet.
För samtliga finansiella tillgångar värderar koncernen förlus-
treserven till ett belopp som motsvarar 12 månaders förn-
tade kreditförluster. För finansiella instrument för vilka det har
skett betydande ökningar av kreditrisken sedan det första
redovisningstillfället redovisas en reserv baserad på kredit-
förluster för tillgångens hela löptid (den generella modellen).
För kundfordringar och avtalstillngar finns förenk-
lingar som innebär att koncernen direkt redovisar förn-
tade kreditförluster för tillgångens återstående löptid (den
förenklademodellade modellen).
Likvida medel omfattas av den generella modellen för
nedskrivningar. För likvida medel tillämpas undantaget för låg
kreditrisk. Koncernens kundfordringar och avtalstillgångar
omfattas av den förenklade modellen för nedskrivningar.
DeföDe förväntade kreditförlusterna för kundfordringar beräknas
med hjälp av en reserveringsmatris som är baserad på tidi-
gare händelser, nuvarande förhållanden och prognoser för
framtida ekonomiska förutsättningar och pengarnas tidsvärde
omaom applicerbart.
Koncernen definierar fallissemang som att det bedöms
osannolikt att motparten kommer att möta sina åtaganden på
grund av indikatorer som finansiella svårigheter och missade
betalningar. Oavsett anses fallissemang föreligga när betal-
ningen är 90 dagar sen. Koncernen skriver bort en fordran när
inga möjligheter till ytterligare kassaflöden bedöms föreligga.
Bedömning görs löpande, och återföring sker när nedskrv-
ningsbehovet inte längre bedöms finnas .
Skatter
Skattekostnad eller skatteintäkt utgörs av aktuell skatt
och uppskjuten skatt. Aktuell skatt är den skatt som ska
betalas eller erhållas avseende aktuellt år med tillämpning
av de skattesatser som är beslutade per balansdagen.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden.
Balansräkningsmetoden innebär att beräkningen görs utifrån
skattesatser per balansdagen applicerat på skillnader mellan
en tillgångs eller en skulds bokföringsmässiga respektive skat-
temässiga värde samt förlustavdrag. Dessa förlustavdrag kan
nyttjas för att minska framtida beskattnings bara inkomster. I de
fall det bems att sådana förlust avdrag kan komma utnyttjas
bokas en uppskjuten skattefordran på sådana förlustavdrag.
Skatt redovisas i resultaträkningen, utom när skatten avser
poster som redovisas i övrigt totalresultat eller direkt i eget
kapital. I sådana fall redovisas även skatten i övrigt total-
resultat respektive eget kapital.
Kvittning sker av aktuell skattefordran mot aktuell skatte-
skuld i olika enheter i de fall där kvittning är möjlig mellan
skattemässiga resultat mellan motsvarande enheter och kon-
cernen avser att nyttja sådan kvittningsmöjlighet. Motsvarande
princip gäller för uppskjutna skattefordringar och skulder.
Ersättningar till medarbetare
Pensionsförpliktelser
De pensionslösningar som finns inom koncernen har klassif-
icerats såsom avgiftsbestämda respektive förmånsbestämda
pensionsplaner. För avgiftsbestämda pensionslösningar
kostnadsförs premier i takt med den period de avser. För
förmånsbestämda pensionsplaner fastslls kostnaden för
pensionsförmånen baserat på aktuariella beräkningar enligt
den så kallade Projected Unit Credit Method. Omvärderingar,
inklusive aktuariella vinster och förluster, effekter från för-
ändringar av tillgångstaket (asset ceiling) och avkastningen
på förvaltningstillgångarna (exklusive räntekomponenten som
redovisas i resultaträkningen) redovisas direkt i balansräk-
ningen med en intäkt eller kostnad motsvarande periodens
förändring i rapporten över totalresultatet i den period de upp-
kommer. Omvärderingar, som redovisas i övrigt totalresultat
påverkar balanserat resultat och kommer inte att omklassifice-
ras till resultaträkningen. Tjänstgöringskostnader från tidigare
perioder redovisas i resultaträkningen i den period då planen
ändras. Nettoräntan beräknas med tillämpning av diskonte-
ringsräntan vid periodens början på den förmånsbestämda
nettoskulden eller tillgången.
De förmånsbesmda kostnaderna är indelade i följande
kategorier:
tjänstgöringskostnader (inklusive tjänstgöringskostnader
innevarande period, tjänstgöringskostnader i tidigare
perioder samt vinster och förluster avseende reduceringar
och/eller regleringar)
nettoräntekostnad eller nettoränteintäkt
omvärderingar
De första två kategorierna redovisas i resultaträkningen som
personalkostnad (tjänstgöringskostnad) respektive finans-
netto (nettoräntekostnaden). Vinster och förluster relaterade
till reduceringar och regleringar redovisas som tjänstgörings-
kostnader fn tidigare perioder. Omvärderingar redovisas i
övrigt totalresultat.
Enligt Rådet för finansiell rapporterings uttalande UFR 10
Redovisning av pensionsplanen ITP 2 som finansieras genom
förkring i Alecta så ska UFR 10 tillämpas till dess att Alecta
kan redovisa grunddata för beräkning av förmånsbesmda
pensionsåtaganden. UFR 10 innebär att pensionslösning hos
Alecta klassas som avgiftbesmd plan tills vidare.
Ersättningar vid uppsägning
Ersättningar vid uppsägning utgår när en anställds anställning
sagts upp av koncernen före normalpensionstidpunkt eller
då en anställd accepterar frivillig avgång i utbyte mot sådana
ersättningar. Koncernen redovisar avgångsvederlag när den
bevisligen är förpliktad endera att säga upp anställda enligt
en detaljerad formell plan utan möjlighet till återkallande, eller
Not 2. Sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper, forts.
49
NOTER KONCERNEN ÅRSREDOVISNING 2022
att lämna ersättningar vid uppsägning som resultat av ett
erbjudande som gjorts för att uppmuntra till frivillig avgång.
Förmåner som förfaller mer än 12 månader efter balansdagen
diskonteras till nuvärde.
Vinstandels- och bonusplaner
Koncernen redovisar en skuld och en kostnad för bonus och
vinstandelar, baserat på en formel som beaktar den vinst
som kan hänföras till moderbolagets aktieägare efter vissa
justeringar. Koncernen redovisar en avsättning när det finns
en legal förpliktelse eller en informell förpliktelse på grund av
tidigare praxis.
Konvertibla skuldebrev
Konvertibla skuldebrev redovisas som ett sammansatt
finansiellt instrument uppdelat på en skulddel och en eget-
kapitaldel i enlighet med innehållet i avtalet och definitio-
nerna av en finansiell skuld och ett egetkapitalinstrument.
Egetkapitalinstrumentet utgörs av en inbyggd optionsrätt att
omvandla skuldinstrumentet till aktier.
Vid emissionsdagen beräknas det verkliga värdet på
skuld delen genom användning av marknadsntan på utgiv-
ningsdagen för en likvärdig icke konvertibel obligation. Efter
första redovisningstillfället redovisas skulden till upplupet
anskaffningsvärde till dess att den konverteras eller förfaller.
Värdet på egetkapitaldelen beräknas som skillnaden mellan
emissionslikviden och det verkliga värdet av den finansiella
skulden. Egetkapitaldelen redovisas netto efter skatt i eget
kapital och omvärderas inte. Ingen vinst eller förlust redovisas i
resultatet vid konvertering eller förfall av konverteringsrätten.
Transaktionskostnader som hänför till emissionen av konver-
tibla skuldebrev fördelas på skulddelen – och egetkapitaldelen
i samma proportion som emmissionslikviden allokerats mellan
skulddelen – och egetkapitaldelen. Transaktionskostnader
hänförlig till egetkapitaldelen redovisas direkt i eget kapital.
Transaktionskostnader hänförlig till skulddelen ingår i det
redovisade värdet på skulddelen och skrivs ner över instru-
mentets livslängd med hjälp av effektivräntemetoden.
Avsättningar
Avsättningar redovisas när koncernen har en legal eller infor-
mell förpliktelse till följd av tidigare händelser, det är sannolikt
att ett utöde av resurser kommer att krävas för att reglera
åtagandet, och beloppet har beräknats på ett tillförlitligt sätt.
Avsättningar för omstrukturering innefattar kostnader för
uppsägning av leasingavtal och för avgångsersättningar. Inga
avsättningar görs för framtida rörelseförluster. Om det finns ett
antal liknande åtaganden, bedöms sannolikheten för att det
kommer att krävas ett utflöde av resurser vid regleringen sam-
mantaget för hela denna grupp av åtaganden. Avsättningarna
värderas till nuvärdet av det belopp som förväntas krävas för
att reglera förpliktelsen. Härvid används en diskonteringsnta
före skatt som återspeglar en aktuell marknadsbedömning
av det tidsberoende värdet av pengar och de risker som är
förknippade med avsättningen.
Den ökning av avsättningen som beror på att tid föryter
redovisas som räntekostnad.
Intäkter från avtal med kund
Koncernens försäljning består i huvudsak av konsulttnster
inom bygg och fastighet, energi, industri samt infrastruktur.
Intäkter redovisas baserat på avtalet med kund och värderas
utifrån den ersättning som företaget förntar sig ha rätt till
i utbyte mot att överföra utlovade tjänster, exklusive belopp
som tas emot för tredje parts räkning. Intäkter redovisas när
kunden erhåller kontroll över den sålda tjänster.
Konsulttjänster utförs på löpande räkning eller till fast
pris och intäkter redovisas över tid i takt med att arbetet
utförts. Avtalet med kund innehåller normalt endast ett
prestationsåtagande.
Intäkter från avtal på löpande räkning baseras vanligtvis på
ett pris per timme och intäkter redovisas i den period tjänsten
levereras. För intäkter från tjänster som utförs mot fast pris,
tillämpas successiv vinstavräkning, dvs. intäkter redovisas
i förhållande till respektive projekts färdigställandegrad per
balansdagen. Färdigställandegraden beräknas på basis av
upparbetad kostnad i förhållandet till total kostnad för projek-
tet. Om de totala kostnaderna för ett projekt bems över-
stiga den totala intäkten, redovisas omgående den befarade
förlusten i sin helhet. När utfallet av ett projekt inte rimligen
kan mätas, men koncernen förntar sig att få täckning för
nedlagda kostnader, redovisas intäkter med ett belopp som
motsvarar de uppkomna utgifter som förväntas ersättas
avkundav kunden.
För ändringar och tilläggsarbeten gör koncernen en bedöm-
ning om dessa ska redovisas som ett separat avtal eller om de
ska anses vara en del av det ursprungliga avtalet. Ändringar
och tilläggsarbeten som innebär, att avtalets omfattning ökar
och dessa tjänster är distinkta, samt att priset stiger med ett
belopp som motsvarar ett fristående försäljningspris, redovisas
som ett separat avtal.
I avtal till fast pris faktureras kunden ofta vid vissa överens-
komna så kallade milstolpar. I avtal till löpande räkning fakture-
ras kunden vanligtvis månadsvis i efterskott. Normal kredittid
är 30 dagar. Om summan av det som upparbetats överstiger
fakturerat belopp, redovisas skillnaden som en upplupna
intäkter (avtalstillngar). Om fakturerat belopp överstiger vad
som har upparbetats, redovisas skillnaden som förutbetalda
intäkter (avtalsskulder) .
Ränteintäkter och utdelningar
nteintäkter redovisas löpande i takt med intjänande till
den effektiva räntesats som gäller för var tillgång. Utdelning
från investeringar redovisas när rätten att erhålla betalning
harfaststähar fastställts.
Leasing
Ett leasingavtal föreligger om koncernen har rätt att erhålla
ekonomiska fördelar från användningen av en identifierbar
tillgång för en besmd tidsperiod i utbyte mot en ersättning
samt att koncernen kan bestämma över användningen av
tillgången. Ett serviceavtal faller inte under definitionen av ett
leasingavtal. Leasingperioden avser den icke uppsägningsbara
avtalstiden inklusive rimlig säkra förlängningsoptioner eller ej
rimlig säkra termineringsoptioner.
Leasingavtal redovisas initialt som nyttjanderätter med
tillhörande skuld den dagen som den leasade tillgången finns
tillgänglig för användning av koncernen, förutom för korttids-
leasingavtal, (leasingavtal med en leasingperiod om maximalt
12 månader) samt för leasingavtal där den underliggande till-
ngen är av lågt värde. För leasingavtal vilka uppfyller kriteri-
erna för lättnadsreglerna redovisar koncernen leasingavgifter
Not 2. Sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper, forts.
50
NOTER KONCERNENÅRSREDOVISNING 2022
som en rörelsekostnad linjärt över leasingperioden, om ingen
annan systematisk metod för periodisering av leasingavgiften
ger en mer rättvisande bild med hänsyn till hur de ekonomiska
förmånerna från den underliggande tillgången konsumeras
av leasetagaren. Leasingavtal där den underliggande till-
gången är av lågt värde avser huvudsakligen IT-utrustning
ochkoch kontorsutrustning.
Leasingskulden värderas initialt till nuvärdet av de framtida
leasingavgifter vilka inte har erlagts per inledningsdatum för
leasingavtalet, diskonterade med den implicita räntan, eller
om denna inte kan fastsllas med lätthet, den marginella
låneräntan. Rejlers använder generellt koncernens marginella
låneränta. Den marginella låneräntan är den räntesats som en
leasetagare skulle behöva betala för en finansiering genom lån
under en motsvarande period, och med motsvarande säkerhet,
för nyttjanderätten av en tillgång i en liknande ekonomisk miljö.
Den marginella låneräntan fastställs
Genom att använda den aktuella låneräntan mot externa
parter om möjligt,
Genom en modell som bygger på en riskfri ränta justerat för
Rejlers kreditrisk och
Anpassningar för löptider, land, valuta och säkerheter
Leasingavgifter som inkluderas i värderingen av leasingskulder
omfattar följande:
fasta avgifter (inklusive till sin substans fasta avgifter),
efter avdrag för eventuella förmåner i samband med
tecknandet av leasingavtalet som ska erhållas,
variabla leasingavgifter som beror på ett index eller
ett pris, initialt värderade med hjälp av index eller pris
vid inledningsdatumet,
belopp som förntas betalas ut av leasetagaren
enligt restvärdesgarantier,
lösenpriset för en option att köpa om leasetagaren är
rimligt säker på att utnyttja en sådan möjlighet, och
straffavgifter som utgår vid uppsägning av leasingavtalet,
om leasingperioden återspeglar att leasetagaren kommer
att utnyttja en möjlighet att säga upp leasingavtalet.
Leasingskulder presenteras på egen rad i rapport över
nansiell ställning med specifikation i not 23.
Föreligger flera leasingkomponenter i ett leasingavtal
allokeras leasingavgiften enligt IFRS 16 med hjälp av fristå-
ende priser. IFRS 16 innehåller en praktisk lättnadsregel vilken
medför att leasetagaren inte behöver separera ut service-
komponenter ur leasingavgiften och istället redovisa som
en enda leasingkomponent. Koncernen har tillämpat denna
lättnadsregel för leasade lokaler och behandlar servicekompo-
nenter som en del av leasingavgiften.
Nyttjanderättstillgången redovisas initialt till värdet av
leasingskulden den dagen som den leasade tillgången finns
tillgänglig för användning i koncernen, med tillägg för leasing-
avgifter erlagda vid eller före inledningsdatum för leasing avtalet
samt initiala direkta utgifter. Om koncernen ådrar sig förplik-
telser för nedmontering av en leasad tillgång, återställning av
mark eller återställning och renovering av tillgång till skick över-
enskommet i kontrakt redovisas en avsättning för sådana för-
pliktelser i enligt med IAS 37. Sådana avsättningar inkluderas i
anskaffningsvärdet för nyttjanderättstillgången såvida de inte
är kopplade till produktion av varulager. Nyttjanderättstillgångar
skrivs av över beräknad nyttjande period eller, om den är
kortare, över den avtalade leasingtiden. Om ett leasingavtal
överför äganderätten vid slutet av leasingperioden eller om
anskaffningsvärdet inkluderar en sannolik exercis av en köpop-
tion, skrivs nyttjanderättstillgången av över nyttjandeperioden.
Avskrivningen påbörjas per inlednings datum för leasingavtalet.
Nyttjanderättstillgångar presenteras på egen rad i rapport över
finansiell ställning med specifikation i not 23.
I efterföljande perioder redovisas nyttjanderätten till anskaff-
ningsvärde med avdrag för avskrivningar och eventuella
nedskrivningar samt justerat för eventuella omvärderingar av
leasingskulden. Koncernen tillämpar principerna i IAS 36 för
nedskrivning av nyttjanderättstillgångar och redovisar detta på
samma sätt som beskrivs i principerna för materiella anlägg-
ningstillgångar redovisade enligt IAS 16.
Leasingskulden redovisas till upplupet anskaffningsvärde
enligt effektivräntemetoden och minskas med gjorda leasing-
betalningar. Leasingskulder omvärderas med en motsvarande
justering av nyttjanderättstillgången enligt de reglerna som
åternns i standarden. Rejlers har till exempel för ett antal
leasingavtal framtida leasingavgifter som baserar på ett index
som inte inkluderas i leasingskulden så länge förändringen i
index eller pris inte har sket t .
Utdelningar
Utdelning till moderbolagets aktieägare redovisas som skuld
i koncernens finansiella rapporter i den period då utdelningen
godkänns av moderbolagets aktieägare.
Lånekostnader
Lånekostnader som är direkt hänförbara till inköp, konstruk-
tion eller produktion av en tillgång och som tar betydande tid i
anspråk att färdigställa för avsedd användning eller försäljning
aktiveras som en del av tillgångens anskaffningsvärde när det
är sannolikt att de kommer att leda till framtida ekonomiska
fördelar för koncernen och utgifterna kan mätas på ett till-
förlitligt sätt. Övriga lånekostnader redovisas som kostnad i
den period som de uppkommer och klassificeras i sin helhet
som finansiella kostnader i resultaträkningen. Upplåning
klassificeras som kortfristiga skulder om inte koncernen
har rätt att skjuta upp betalning av skulden i åtminstone 12
nader efter balansdagen .
Statliga stöd
Statliga bidrag som erhållits har i sin helhet redovisats i resul-
taträkningen till verkligt värde då det föreligger rimlig säkerhet
att bidraget kommer att erhållas och att koncernen kommer
att uppfylla de villkor som är förknippade med bidraget. Bidrag
som gäller kostnader periodiseras och redovisas i samma peri-
oder som de kostnader som bidragen är avsedda att täcka.
Rejlers mottar i vissa fall bidrag för lönekostnader. Dessa har
i förekommande fall reducerat företagets personalkostnad.
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen är upprättad enligt indirekt metod.
Likvida medel i kassaflödesanalysen består av kassa och bank
samt kortfristiga placeringar med en löptid från anskaffnings-
tidpunkten understigande tre månader vilka är utsatta för
endast en obetydlig risk för värdeförändring.
Not 2. Sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper, forts.
51
NOTER KONCERNEN ÅRSREDOVISNING 2022
Likvida medel
Bolaget har likvida medel i form av kassabehållning i svenska
banker med rating på minst A-. Kreditreserveringen beräknas
enligt den generella modellen med antagande om låg kredit-
risk. Givet den korta löptiden och stabila motparter blir belop-
pet helt oväsentligt.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt
Årsredo vis ningslagen och redovisningsrådets rekommen-
dation RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Se not A
Redovisningsprinciper.
Kreditrisk, motpartsrisk, risken att en motpart inte fullgör
sina förpliktelser. Denna risk begränsas genom att vid i första
hand större affärer kontrollera motpartens betalningsförmåga.
Rejlers har en stor kundexponering mot statliga och andra
offentliga myndigheter där kreditrisken är mycket låg. För pri-
vata beställare görs vid behov en individuell bedömning av varje
kund avseende betalningsförmågan. Normalt faktureras kun-
derna varje månad varför exponeringen mot en enskild kund i
de fallen är relativt liten. Vid placering av medel ska detta ske i
stat, kommun, bank eller vissa utvalda företagscertifikat.
Ränterisk, värdeförändring på en räntebärande position till
följd av förändringar i marknadsräntan.
Placeringstiden på tillgångar styrs av finanspolicyn och
koncernens förvärvsplaner. Vid förvärv gäller att återbetal-
ningstiden på lån med bundna räntor ska spegla kalkylmässig
avskrivningstid för förrvet. Kortfristiga lån tas normalt med
rörliga räntor för att koncernen vid överskottslikviditet ska
kunna lösa dessa utan kostnad.
Påverkan på resultat efter skatt, MSEK 2022 2021
Ränteförändring
+ 1% –2,4 –1,1
– 1% 2,4 1,1
Likviditetsrisk, dvs. risk att få svårighet att fullgöra sina
betalningar. Denna risk ska begränsas genom en god likvidi-
tetsplanering med vars hjälp Rejlers i god tid kan försäkra sig
om t.ex. kreditlöften. Säsongsmässiga nedgångar i likvidi-
teten pareras med förändringar i limiten på checkkrediten.
Koncernen eftersträvar att ha garanterade kreditfaciliteter
och likvida medel motsvarande summan av alla låneförfall de
närmaste sexmånadernax månaderna.
Nedanstående tabell analyserar koncernens finansiella skul-
der uppdelade efter den tid som på balansdagen återstår fram
till den kontraktsenliga förfallodagen. Se även not 25 och 26.
2022
mindre
än 1 år
mellan
1 och 2 år
mellan
2 och 5 år
mer
än 5 år
Skulder till
kreditinstitut, MSEK 72,9 69,5 108,8 -
IFRS 16 leasing 91,4 83,7 63,6 93,6
Leverantörsskulder och
andra skulder, MSEK 1 5 7,7 - - -
2021
mindre
än 1 år
mellan
1 och 2 år
mellan
2 och 5 år
mer
än 5 år
Skulder till
kreditinstitut, MSEK 71,3 31,7 19,0 -
IFRS Leasing 16 86,8 86,8 90,8 -
Leverantörsskulder och
andra skulder, MSEK 124,8 - - -
NOT 3. FINANSIELLA RISKFAKTORER OCH ANDRA RISKER
Det övergripande målet med Rejlers finansverksamhet är att
stödja den operativa verksamheten genom att säkerställa
finansiering och kreditlöften samt effektiv likviditetshantering
både lokalt och centralt samt att hantera de finansiella risker
som koncernen exponeras för. Hantering av Rejlers finansiella
riskexponering är centraliserad till bolagets koncernekonomi-
avdelning. Bolaget har en av styrelsen fastställd finanspolicy,
vilken beskriver målen för och ansvarsfördelningen inom
finansfunktionerna. Finanspolicyn syftar till att kontrollera
och begränsa de finansiella risker koncernen exponeras för
genom att lägga fast mål, riktlinjer och regler för hanteringen
av finansiell riskexponering och likviditetshantering. I Rejlers
verksamhet bems följande finansiella risker föreligga.
Valutarisk, risken för värdeförändring av en valuta i förhållande
till andra valutor innebär en valutarisk. Valutakursriskerna är
begränsade då den största delen av betalningarna sker i respek-
tive bolags lokala valuta. När dotterföretagens balansräkningar i
lokal valuta omräknas till svenska kronor så upp står en omräk-
ningsdifferens beroende på att innevarande år omräknas till en
annan valutakurs än föregående år och att resultaträkningarna
omräknas till en annan valutakurs än balansräkningarna.
Rejlers policy är att inte kurssäkra omräkningsdifferenserna.
Koncernens policy är att i förekommande fall begränsa valuta-
risken om den i påtaglig utsträckning kan påverka likviditeten i
koncernen. En bedömning av risken ska göras i aktuella fall.
Påverkan på resultat efter skatt, MSEK
1)
2022 2021
Valutakursförändring EUR/SEK
+ 10% 7, 2 3,8
– 10% 7, 2 –3,8
Valutakursförändring NOK/SEK
+ 10 % 1,4 0,8
– 10 % –1,4 –0,8
1)
Då koncernen inte redovisar några värdeförändringar i övrigt totalresultat eller
eget kapital uppkommer motsvarande effekt i eget kapital.
Not 2. Sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper, forts.
52
NOTER KONCERNENÅRSREDOVISNING 2022
Hantering av kapital
Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att trygga
koncernens rmåga att fortsätta sin verksamhet, så att den
kan fortsätta att generera avkastning till aktieägarna och nytta
för andra intressenter och att upprätthålla en optimal kapital-
struktur för att hålla kostnaderna för kapitalet nere.
För att upprätthålla eller justera kapitalstrukturen, kan kon-
cernen förändra den utdelning som betalas till aktieägarna,
återbetala kapital till aktieägarna, utfärda nya aktier eller sälja
tillgångar för att minska skulderna. På samma sätt som andra
företag i branschen bedömer koncernen kapitalet på basis av
soliditet och skuldsättningsgrad. Skuldsättningsgraden beräk-
nas som nettoskuld dividerad med eget kapital. Nettoskuld
beräknas som total upplåning (omfattande posterna
Kortfristiga skulder till kreditinstitut” och ”Långfristiga skulder
till kreditinstitut” i koncernens balansräkning och pensions-
skuld minskat med likvida medel.
Under 2022 var koncernens strategi, som var oförändrad
mfört med 2021, att upprätthålla en stark balansräkning
med lägst 30 procent soliditet och en låg skuldsättnings-
grad. Soliditeten var vid utgången av året 49,8 procent (51,7).
Skuldsättningsgraden uppgick vid slutet av året till0,4 (0,4):
2022 2021
Räntebärande skulder 536,1 456,0
Eget kapital hänförligt till
moderbolagets aktieägare 1 487,1 1 215,5
Skuldsättningsgrad, ggr 0,4 0,4
För koncernens upplåning gäller vanligtvis vissa särskilda
villkor, sk covenants. De covenants som koncernen har att
hålla sig till är nettoskuld/EBITDA. Dessa covenanter beräknas
varje kvartal och rapporteras till banken .
av dessa förhållanden skulle kunna ha effekt på det redo-
visade värdet av goodwill. I not 12 finns en känslighetsanalys
som visar på känsligheten i nyttjandevärdet vid förändringar i
omsättningen respektive rörelsemarginalen.
För att bedöma framtida kassaflöden används av styrelsen
beslutad budget för kommande år samt prognos för ytterligare
två år. Med stöd av dessa så görs en prognos för ytterligare
två år, dvs en total bedömning på fem år. I genomsnitt används
en tillväxt på 7 till 9 (5) procent i de kalkyler som upprättats.
Prognostiserade kassaflöden har därefter nuvärdesberäknats
med en diskonteringsnta på 8 procent (8) efter skatt vilket
motsvarar 9 procent (9) före skatt.
Om den uppskattade diskonteringsräntan före skatt som
tillämpats för diskonterade kassaflöden hade varit en procent-
enhet lägre skulle nyttjandevärdet för koncernen öka med
cirka 1 326,5 MSEK (520) .
Intäktsredovisning
Värdering av pågående projekt görs för fastprisuppdrag enligt
successiv vinstavräkning. I balansräkningen är upptaget upp-
arbetade ej fakturerade arvoden på löpande räkningsuppdrag
samt fastprisuppdrag som har värderats till utfaktureringspris
efter avdrag för eventuella avvikelser mellan upparbetning
och färdigställandegrad. Löpande uppdrag faktureras normalt
månadsvis. Färdigställandegraden i fastprisuppdrag bedöms
genom att uppdragsansvarig får göra en bedömning av utrt
och återstående arbete. Intäkten redovisas inte om det finns
en osäkerhet avseende värdet.
Leasingperioder
Optioner inkluderas i leasingperioden endast om utnyttjan-
det av en förlängningsoption anses som rimligt säker eller
om utnyttjandet av en termineringsoption anses som ej rimlig
kert. För att minska osäkerheten för optioner som ligger långt
i framtiden tas endast med den tidsssigt första optionen i
ett avtal med i bedömningen. Ledningen beaktar all tillgänglig
information som ger ekonomiska incitament att utnyttja en
förlängnings- eller termineringsoption till exempel möjligheten
att hitta en lämplig ersättningslokal, flyttkostnader, befintliga
förbättringar på annans fastighet eller förhandlingskostnader
för att ingå ett nytt leasingavtal. För termineringsoptioner där
både leasingtagaren och leasinggivaren kan utnyttja optionen
bedömer ledningen att betydliga straffavgifter föreligger utifrån
leasingavtalets ekonomiska innebörd som inte fullständigt
beror på avtalets civilrättsliga form.Termineringsoptioner före-
kommer även om avtalsperioden inte är fastställd. Dessa avtal
bedöms som ej väsentliga och leasingperioden sätts med en
förntad avtalstid. En bedömning av leasingperioden omprö-
vas endast om en väsentlig händelse uppstår som är inom
leasatagarens kontroll. Leasingperioden bedöms på nytt om en
förlängningsoption utnyttjas eller förfaller .
NOT 4. VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
Koncernen gör antaganden och uppskattningar om framtiden.
De uppskattningar för redovisningsändal som blir följden
av dessa kommer, definitionsmässigt, sällan att motsvara
det verkliga resultatet. De uppskattningar och antaganden
som, om de ändras, innebär en betydande risk för väsentliga
justeringar i redovisade värden för tillngar och skulder under
nästkommande räkenskapsår anges nedan.
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
Koncernen utrderar varje år eller oftare om något nedskriv-
ningsbehov föreligger för goodwill. Återvinningsvärden för
kassagenererande enheter har fastställts genom beräkning
av nyttjandevärdet. Vid beräkning av nyttjandevärdet har
flera antaganden gjorts om framtida förhållanden. Ändringar
Not 3. Finansiella riskfaktorer och andra risker, forts.
53
NOTER KONCERNEN ÅRSREDOVISNING 2022
NOT 6. SEGMENTINFORMATION
RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG PER SEGMENT, MSEK
Sverige Finland Norge
Koncern-
gemensamt
Elimineringar Koncernen
2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021
Extern försäljning 2 034,1 1 684,5 1 173,3 1 028,4 302,8 194,7 2,8 - - –8,9 3 513,0 2 898,7
Försäljning mellan
segment 26,8 1,7 12,6 1,1 - - 34,1 36,2 73,5 –39,0 0,0 0,0
Övriga intäkter 9,0 7,2 2,8 1,4 1,1 0,2 0,1 –2,5 - 10,5 8,8
Summa intäkter 2 069,9 1 693,4 1 188,7 1 030,9 303,9 194,9 37,0 36,2 76,0 –47,9 3 523,5 2 907,5
Avskrivningar –91,0 70,2 67,1 –61,9 –19,6 –10,7 –4,2 –1,0 - - –181,9 –143,8
Övriga rörelse-
kostnader –1 815,6 –1 523,8 –1 027,8 –922,9 –266,4 –174,7 73,5 –60,5 76,0 47, 9 –3 107,3 –2 634,0
RÖRELSERESULTAT 163,3 99,4 93,8 46,1 17, 9 9,5 –40,7 –25,3 - - 234,3 129,7
Finansiella intäkter - - - - - - 60,0 40,5 - - 60,0 40,5
Finansiella kostnader - - - - - - –48,9 –34,2 - - 48,9 –34,2
Resultat före skatt 163,3 99,4 93,8 23,9 17,9 9,5 –29,4 –19,0 - - 245,8 136,0
Investeringar 8,5 13,8 11,6 7, 0 - 1,2 0,5 0,9 - - 20,6 22,9
Rejlers verksamhet är uppdelad i tre segment, det är på detta
sätt styrelsen och ledningen följer upp intäkterna i koncernen.
Segment Sverige besr i huvudsak av tekniska konsulttnster
som bedrivs i dotterbolagen Rejlers Sverige AB samt Rejlers
Energiprojekt AB, Rejlers Defence AB och Helenius AB.
Segment Finland består i huvudsak av tekniska konsult-
tjänster som bedrivs i dotterbolagen Rejlers Finland Oy,
Planetcon, JETS Consulting OY, SRT Oy samt filial i Abu Dhabi.
Segment Norge består i huvudsak av tekniska konsult-
tjänster som bedrivs i dotterbolagen Rejlers Norge AS, Rejlers
Engineering AS, Rejlers Elsikkerhet AS, Kantech AS. Omega
Holtan AS och AJL AS.
Koncerngemensamt avser i huvudsak moderbolagets
intäkter, kostnader, tillgångar och skulder.
Elimineringar avser transaktioner mellan segmenten.
All försäljning mellan segmenten sker på marknadsmässiga
villkor. Uppföljningen av koncernens segment sker på rörelse-
resultat, rörelsemarginal och debiteringsgrad. Samma redovis-
ningsprinciper gäller för rörelsesegmenten som för koncernen
i övrig t .
NOT 5. NETTOOMSÄTTNING
2022 Sverige Finland Norge
Koncern-
justeringar Koncernen
Arvodes intäker 1 802,7 1 177, 1 2 97,7 –29,8 3 247,7
Övriga intäker 258,2 9,0 5,1 7, 0 265,3
Summa net-
toomsättning 2 060,9 1 186,1 302,8 –36,8 3 513,0
Rejlers intäktsflöden är uppdelade i två delar, Arvodesintäkter
och Övriga intäkter. Ar. Arvodesintäkter består av intäkter för
anställda konsulter samt underkonsulter.
Dessa upparbetas och intäktsförs normalt för nedlagd tid
under perioden, oavsett om faktureringen sker månadsvis
på löpande räkning, fast månadsfakturering enligt avtal
eller
fastpris där en faktureringsplan är upprättad med kunden.
Övriga intäkter består av intäkter för material och utlägg,
vilkainvilka intäktsförs vid leverans .
54
NOTER KONCERNENÅRSREDOVISNING 2022
NOT 7. ÖVRIGA RÖRELSEINTÄKTER
MSEK 2022 2021
Uthyrning av lokaler 0,4 1,6
Realisationsresultat anläggningstillgångar - -
Andra rörelseintäkter 10,1 7, 2
Summa 10,5 8,8
LÖNER, ANDRA ERSÄTTNINGAR, PENSIONER
OCH SOCIALA KOSTNADER  2DER – 2021
MSEK
Löner
och andra
ersätt-
ningar
Rörliga
ersätt-
ningar
Sociala
avgifter
Pensions -
kost nader Summa
Styrelse och
andra ledande
befattnings-
havare 17, 4 13,3 6,1 5,3 42,1
Övriga med-
arbetare 1 232,0 9,6 255,5 188,7 1 685,8
Summa 1 249,4 22,9 261,6 194,0 1 727,9
Ersättning till styrelse
Ersättning till styrelsen utgår enligt beslut på årsstämma.
FörpFör perioden mellan årsstämman 2022 och årsstämman 2023
så utgår ett styrelsearvode på 700 TSEK (700) till styrelsens
ordförande, 400 TSEK (400) till vice ordförande och ett
arvode på 300 TSEK (300) till ledamöter som inte är anställda
i bolaget. Därutöver utgår ersättning med 100 TSEK (100) till
ordföranden och med 60 TSEK (60) till var och en av leda-
möterna i styrelsens revisionsutskott. Arvodet till ordförande i
ersättningsutskottet utgår med 50 TSEK(0) och med 30 TESK
(0) var och en av ledamöterna i stryelsens.Pensionsavtal och
avtal om avgångsvederlag finns inte för styrelsens medlemmar.
ERSÄTTNING TILL VD, LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE  20VARE – 2022
MSEK
Ersättningar
till VD
1)
Övriga ledande
befattningshavare
2)
Lön och övriga förmåner 4,8 11,0
Rörlig ersättning 6,7 3,9
Pensionskostnader 1,7 2,7
Sociala avgifter 3,6 2,9
Summa 16,8 20,5
2)
Övriga ledande befattningshavare består av 7 (6) personer vid utgången av 2022.
ERSÄTTNING TILL VD, LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE  20VARE – 2021
MSEK
Ersättningar
till VD
Övriga ledande
befattningshavare
1)
Lön och övriga förmåner 4,4 13,0
Rörlig ersättning 5,5 7, 8
Pensionskostnader 1,6 3,7
Sociala avgifter 3,1 3,0
Summa 14,6 27,5
1)
Övriga ledande befattningshavare besr av 6 (8) personer.
ERSÄTTNING TILL STYRELSE  202SE – 2022
Styrelsearvode i TSEK Arvode Utskott
Peter Rejler, ordförande 700 110
Jan Samuelsson, vice ordf 400 100
Helena Levander, ledamot 300 60
Patrik Boman, ledamot 300 30
Martina Rejler, ledamot 300 30
Summa 2 000 330
NOT 8. MEDARBETARE
2022 2021
Årsanställda Kvinnor Män Totalt Kvinnor Män Totalt
Moderbolaget
Sverige
5 4 9 5 4 9
Dotterbolagen
Sverige
314 920 1 234 260 816 1 076
Finland
193 830 1 023 171 799 970
Norge
22 140 162 14 107 121
Övriga
21 104 125 14 57 71
Koncernen totalt 555 1 998 2 553 464 1 783 2 247
Ersättningar till verkställande direktör/koncernchef
Ersättning till VD bereds av ersättningsutskottet och beslu-
tas av styrelsen. Pensionsålder för VD har inte reglerats i
avtal utan följer gällande lagstiftning. Pensionspremien för
VD uppgår till 30 procent av den fasta månadslönen. Mellan
företaget och VD gäller en ömsesidig uppgningstid om
6må6 månader. Vid uppsägning fn företagets sida är VD där
-
utöver berättigad till ett avgångsvederlag på 12 gånger den
fastamånadslönen.fasta månadslönen.
Ersättningar till övriga ledande befattningshavare
VD förhandlar och avtalar med övriga ledande befattningsha-
vare om deras ersättningar i samråd med styrelsens ordfö-
rande enligt den s k farfarsprincipen. Pensionsåldern för övriga
ledande befattningshavare är 6567 år. Pensionspremien för
övriga ledande befattningshavare är avgiftsbestämd. Mellan
företaget och övriga ledande befattningshavare gäller normalt
en uppsägningstid på 6 månader från arbetstagarens sida.
Från företagets sida gäller normalt en uppgningstid på
6må6 månader samt ett avgångsvederlag på 6–12 månadslöner.
LÖNER, ANDRA ERSÄTTNINGAR, PENSIONER
OCH SOCIALA KOSTNADER  2DER – 2022
MSEK
Löner
och andra
ersätt-
ningar
Rörliga
ersätt-
ningar
Sociala
avgifter
Pensions -
kost nader Summa
Styrelse och
andra
ledande
befattnings-
havare 18,1 10,6 7, 2 4,4 40,3
Övriga med-
arbetare 1 533,4 18,7 270,5 226,2 2 048,8
Summa 1 551,5 29,3 277,7 230,6 2 089,2
55
NOTER KONCERNEN ÅRSREDOVISNING 2022
ERSÄTTNING TILL STYRELSE  202SE – 2021
Styrelsearvode i TSEK Arvode Utskott
Peter Rejler, ordförande 550 60
Jan Samuelsson, vice ordf 350 100
Helena Levander, ledamot 265 60
Patrik Boman, ledamot 265 -
Lisa Rejler, ledamot 115 -
Martina Rejler, ledamot 150 -
Summa 1 695 220
Konvertibla skuldebrev till anställda
Under 2022 har inga konvertibler utrdats. 2019 har Rejlers
vid två tillfällen utrdat konvertibla skuldebrev till anställda
i ledande befattning och nyckelpersoner inom koncernen.
Syftet med emissionen av konvertibla skuldebrev till anställda
är att skapa incitament för nyckelpersoner att öka aktievärdet
i Rejlers, öka och sprida aktieägandet bland nyckelpersoner,
belöna prestation samt motivera nyckelpersoner att stanna
ikoncei koncernen.
Årsstämman 2019-05-03 beslutade att utrda de första
konvertibla skuldebreven den 30 juni 2019 med ett nominellt
värde om 24 400 KSEK. Skuldebreven emitterades till aktier
av serie B under augusti 2022. Totalt emitterades 233 220
B-aktier till konverteringskursen 95 SEK vilket baseras på
120% av den genomsnittliga betalkursen under perioden
2 maj 2019 till 21 maj 2019. Ej konverterade skuldebrev har
återbetalats till konvertibelinnehavaren den 1 augusti 2022.
nta på 0,34 procent har betalats årligen fram till reglerings-
datum. Konvertibla skuldebreven emitterades till marknadspris
och omfattas inte av några intjäningsvillkor, vilket bland annat
innebär att skuldebreven inte är förenade med några villkor om
fortsatt anställning eller prestationer från de anställdas sida.
Efter beslut från extra bolagsstämma 2019-11-18 utrda-
des ytterligare konvertibla skuldebrev till anställda i ledande
befattning och nyckelpersoner inom koncernen den 31 decem-
ber 2019. Skuldebreven har ett nominellt värde om 24000 e om 24 000
KSEK och kan konverteras till aktier av serie B i moderbolaget
under tiden från den 19 december 2023 till den 14 februari
2024. Skuldebreven emitteras till en teckningskurs om 100%
av nominellt belopp. Konverteringskursen är 129 SEK vilket
baseras på 120% av den genomsnittliga betalkursen under
perioden 19 november 2019 till 2 december 2019. Om skul-
debreven inte har konverterats till aktier kommer nominellt
värde att återbetalas konvertibelinnehavaren den 1 mars 2024.
nta på 0,20 procent betalas årligen fram till regleringsda-
tum. Konvertibla skuldebreven emitteras till marknadspris
och omfattas inte av några intjäningsvillkor, vilket bland annat
innebär att skuldebreven inte är förenade med några villkor om
fortsatt anställning eller prestationer från de anställdas sida.
Nettoinbetalningar som erhållits från emissionen av konverti-
bla skuldebrev till anställda har delats upp mellan en skulddel
och eget-kapitaldel (vilket representerar verkligt värde på den
inbäddade optionen att konvertera den finansiella skulden till
företagets eget kapital) enligt följande.
Konvertibla
skuldebrev
utfärdat
2019-06-30
Konvertibla
skuldebrev
utfärdat
2019-12-31 Totalt
Inbetalningar från emitterade
konvertibla skuldebrev 24,4 24,0 48,4
Emissionskostnader –0,4 –0,1 –0,5
Nettoinbetalningar från emit-
terade konvertibla skuldebrev 24,0 23,9 47, 9
Egetkapitaldel 0,7 1,1 1,8
Emissionskostnader relate-
rade till eget kapitaldelen 0,0 0,0 0,0
Belopp klassificerat som
eget kapital 0,7 1,1 1,8
Skulddel vid utfärdande
(emissionskostnader netto) 23,3 22,8 46,1
Debiterad ränta
(tillämpad effektiv ränta) 0,2 (1,9%) 0,0 (1,4%) 0,8
Betald ränta
(ränta på skuldebrev) 0,0 (0,3%) 0,0 (0,2%) 0,0
Redovisat värde av skulddel
vid utfärdandet (2020) 23,5 22,8 46,3
Effekt av årets konvertering –23,5 0,0 –23,5
Redovisat värde 2022 0,0 22,8 22,8
Årets ränta beräknas genom att tillämpa en effektivränta på
1,9 respektive 1,4 procent på skulddelen under 6 respektive 0
månaders period sedan skuldebreven emitterades. Skulddelen
värderas till upplupet anskaffningsvärde. Skillnaden mellan
det redovisade värdet på skulddelen vid utgivningsdagen och
det belopp som redovisas i rapporteringen den 31 december
2019 representerar den effektiva räntan minus ränta som
betalats till det datumet. Koncernen har under räkenskapsåret
redovisat räntekostnader om totalt 0,2 MSEK (0,2) relaterade
till konvertibla skuldebrev till anställda, motsvarande debiterad
effektiv ränta.
Detaljer kring utestående konvertibler presenteras nedan .
31/12/2022
Summa
konvertibler, msek
Konverterings-
kurs, sek
Konvertibelprogram
2019/2022 24,4 95,0
Konvertibelprogram
2019/2024 24,0 128,7
Tilldelade under året 0
Summa utstående vid
årets början 48,4
Inlösta under året
(2019/2022) 22,2 95,0
Återbetalda/
förfallna under året
(2019/2022) 2,2
Totalt inlöst och återbetalt
2022 (2019/2022) –24,2
Utestående vid årets slut
Konvertibelprogram
2019/2024 24,0 128,7
Not 8. Medarbetare, forts.
56
NOTER KONCERNENÅRSREDOVISNING 2022
NOT 9. REVISIONSARVODEN
2022 2021 2021
E&Y E&Y Deloitte
Ersättning för
revisionsuppdrag 3,2 1,9 1,4
Ersättning för
revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdraget 0,1 - -
Ersättning för
skatterådgivningen - 0,1 -
Ersättning för övriga uppdrag 1,3 - -
Summa 4,6 2,0 1,4
Med revisionsuppdrag avses granskningen av årsredovis-
ningen och bokföringen samt styrelsens och VD:s förvaltning,
övriga arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets revisor
att utföra samt rådgivning eller annat biträde som föranleds
av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförande av
sådana övriga arbetsuppgifter. E&Y har varit vald till huvud-
ansvarig revisor sedan årsstämman 2021 .
NOT 11. KUNDVÄRDEN
MSEK 2022 2021
Ingående anskaffningsvärden 419,9 351,1
Omräkningsdifferens 15,6 4,3
Kundvärden via företagsförvärv 115,2 64,5
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden 550,7 419,9
Ingående avskrivningar –145,6 –116,2
Omräkningsdifferens –3,8 –0,3
Årets avskrivningar –46,3 –29,0
Utgående ackumulerade avskrivningar –195,7 –145,6
Utgående restvärde 355,0 274,3
Årets ökning via kundvärden kommer från förrven av
Infralog AB, Helenius AB, Omega Holtan AS, SRT Oy, Arsatek
Oy och Tuulipuistopalvelut. I förvärvsanalyserna identifierades
verkliga värden på förrvade nettotillngar. Resterande del
av köpeskillingarna är förvärvade separerbara kundvärden
samt goodwill. Kundvärden skrivs av över en period på tio år.
NOT 10. BALANSERADE UTGIFTER FÖR PROGRAMUTVECKLING
MSEK 2022 2021
Ingående anskaffningsvärde 59,3 56,8
Omräkningsdifferens –3,2 0,8
Årets internt utvecklade programvaror 5,9 5,1
Försäljningar/utrangeringar - –3,4
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden 62,0 59,3
Ingående avskrivningar –37,0 –29,9
Omräkningsdifferens 4,2 –0,4
Årets avskrivningar –9,9 –10,1
Försäljningar/utrangeringar - 3,4
Utgående ackumulerade avskrivningar –42,7 –37,0
Utgående restvärde 19,3 22, 2
NOT 12. GOODWILL
MSEK 2022 2021
Ingående anskaffningsvärden 753,3 653,6
Omräkningsdifferens 32,7 11,1
Förvärv 292,2 88,6
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden 1 078,2 753,3
Ingående nedskrivningar –2,5 –2,5
Årets nedskrivningar - -
Utgående ackumulerade nedskrivningar –2,5 –2,5
Utgående restvärde 1 075,7 750,8
Nedskrivningsprövningar för kassagenererande
enheter med goodwill
Koncernens goodwill är förrvad och finns inom rörelse-
segmenten Rejlers Sverige, Rejlers Finland och Rejlers Norge.
Dessa värden prövas löpande och beräkningarna baseras på
femåriga prognoser där hänsyn tas till tidigare erfarenheter
av verksamheten och externa informationskällor. De kassa-
generaerande enheterna är desamma som Rejlers segment.
Prövningen har skett med förändringar i de variabler som
bedöms vara viktigast för verksamheten. Dessa är :
57
NOTER KONCERNEN ÅRSREDOVISNING 2022
1 ) Omsättningstillväxt
Omsättningstillxten baseras på prognos om bolagens
och branschens utveckling kommande åren samt timprisets
utveckling. För den inledande femårsperioden har ett anta-
gande om i genomsnitt 10 (10) procents tillväxt använts och
refter 2 (2) procents evig tillxt.
2) Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen påverkas, förutom av intäkterna, av
bolagets kostnader. Dessa antas öka i nivå med inflationen
samt en viss reallöneökning. I beräkningen av nyttjande-
värdet har ett antagande om 2 (2) procent årlig ökning av
kostnadertillämpats.kostnader tillämpats.
3) Diskonteringsfaktorn (WACC)
Diskonteringsfaktorn före skatt är beräknad till 9 procent (10)
för Rejlers Sverige, 9 procent (10) för Rejlers Finland och 9
procent (10) för Rejlers Norge. Diskonteringsfaktorn efter skatt
är beräknad till 8 procent (8) för Rejlers Sverige, 8 procent (8)
för Rejlers Finland och 8 procent (8) för Rejlers Norge .
Bokfört värde Nyttjandevärde
MSEK 2022 2021 2022 2021
Segment Sverige 537,2 365,1 3 197,3 1 960,1
Segment Finland 378,1 278,8 2 724,2 1 388,7
Segment Norge 160,4 106,9 581,5 329,4
Summa 1 075,7 750,8 6 503,0 3 378,2
I tabellen nedan visas känsligheten för förändringar i antagna
värden i en procentenhet.
Känslighetsanalys
Omsättnings -
tillväxt
Rörelse-
marginal
WACC
före skatt
MSEK 2022 2021 2022 2021 2022 2021
Rejlers Sverige
Ändrat värde
MSEK +/– 1 % +/–366 +/–270 +/–34 +/–60 +/–649 +/–280
Rejlers Finland
Ändrat värde
MSEK +/– 1 % +/–232 +/–165 +/–27 +/–41 +/–558 +/–194
Rejlers Norge
Ändrat värde
MSEK +/– 1 % +/–61 +/–44 +/–1 +/–8 +/–120 +/–46
Slutsatsen av prövningen är att det inte föreligger något
nedskrivningsbehov .
NOT 13. INVENTARIER, VERKTYG OCH INSTALLATIONER
MSEK 2022 2021
Ingående anskaffningsvärde 124,6 120,8
Omräkningsdifferens 7, 9 –0,1
Inköp 15,3 17, 9
Utrangeringar –13,5 –14,0
Ökning via företagsförvärv 3,5 -
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden 137,8 124,6
Ingående avskrivningar –84,2 –86,6
Omräkningsdifferens –4,0 –0,6
Årets avskrivningar –14,5 –12,2
Utrangeringar 9,0 14,0
Utgående ackumulerade avskrivningar –93,7 –84,2
Utgående restvärde 44,1 40,4
Not 12. Goodwill, forts.
58
NOTER KONCERNENÅRSREDOVISNING 2022
NOT 14. INTRESSEFÖRETAG
För uppgift om koncernens dotterföretag se not N sid 75.
MSEK 2022 2021
Ingående redovisat värde 6,3 3,8
Andel i intresseföretaget resultat 1,6 3,4
Uttag från intressebolag –1,0 –0,9
Utgående redovisat värde 6,9 6,3
Kapitalandel
Koncernens andel av
årets resultat, MSEK
Org nr Säte Verksamhet 2022 2021 2022 2021
Mirakelbolaget AB 556835-4350 Stockholm Programutveckling 50% 50% 0,8 0,8
NESP AB 556287-7711 Stockholm
Datakonsult-
verksamhet 40% 40% 0,8 1,7
SAMMANFATTNING AV INTRESSEFÖRETAGENS FINANSIELLA INFORMATION, MSEK
Intäkter Årets resultat Tillgångar Skulder
2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021
Mirakelbolaget AB 12,5 11,0 1,4 1,6 8,0 8,3 5,9 5,6
NESP AB 210,8 323,9 2,1 4,3 67, 8 101,5 76,8 80,3
NOT 17. SKATT PÅ ÅRETS RESULTAT
MSEK 2022 2021
Följande poster ingår i skattekostnaden:
Skatt hänförligt till året –51,0 –11,9
Uppskjuten skatt 1,7 –14,2
Aktuell skatt hänförligt till föregående år –0,1 0,5
Summa –49,4 –25,8
MSEK 2022 2021
Resultat före skatt 245,9 136,0
Skatt enligt gällande skattesats 20,6%
(20,6) –50,6 –28,0
Effekt av utländska skattesatser 0,3 0,5
Effekt av ej avdragsgilla kostnader –2,5 –1,0
Effekt av ej skattepliktiga intäkter 0,3 0,7
Effekt av ej redovisad uppskjuten skatt 3,9 1,5
Justering tidigare år –0,1 0,5
Övrigt -0,7 -
Redovisad skatt –49,4 –25,8
Totala underskott i koncernen är 48,8 MSEK (50.8)
Underskotten i Sverige uppr till 27,8 MSEK (10,9) och
beräknas utnyttjas i de svenska verksam heterna. Underskottet
i RIES AB 2,4 MSEK är spärrat till 2024. Underskotten i Norge
uppr till 21,0 MSEK (39,9).Dessa underskott kan utnyttjas
omgående. Underskottsavdragen har ingen förfallotidpunkt.
Det är upp bokad uppskjuten skattfordran på alla undersko tt.
NOT 15. FINANSIELLA INTÄKTER
MSEK 2022 2021
Ränteintäkter 0,9 0,8
Valutakursvinster 44,0 38,7
Övriga finansiella intäkter 16,5 0,9
Summa 60,0 40,4
NOT 16. FINANSIELLA KOSTNADER
MSEK 2022 2021
Räntekostnader –11,7 –9,3
Valutakursförluster –35,6 –23,8
Övriga finansiella kostnader –1,2 –1,0
Summa 48,5 –34, 1
59
NOTER KONCERNEN ÅRSREDOVISNING 2022
Bruttoförändringen avseende uppskjutna skatter är
enligtföigt följande:
BRUTTOFÖRÄNDRINGEN AVSEENDE NETTO UPPSKJUTNA
SKATTER ÄR ENLIGT FÖLJANDE:
MSEK
2022 2021
Ingående balans 48,9 35,6
Omräkningsdifferens 2,5 –0,3
Genom rörelseförvärv 23,6 13,8
Redovisning i resultaträkningen 1,7 –0,2
Redovisat i övrigt totalresultat - -
Utgående balans uppskjutna
skatteskulder netto 76,7 48,9
FÖRÄNDRINGEN AV UPPSKJUTNA SKATTESKULDER OCH FORDRINGAR FRAMGÅR NEDAN, MSEK:SKULDER OCH -FORDRINGAR FRAMGÅR NEDAN, MSEK:
Uppskjutna skatteskulder Obeskattade reserver Kundvärden Övrigt Summa
Per 2022-01-01 18,8 37, 3 13,7 69,8
Redovisat i resulträkningen –0,6 –6,9 2,5 –5,0
Ökning genom rörelseförvärv - 23,6 - 23,6
Omräkningsdifferens 0,2 1,0 1,1 2,3
Per 2022-12-31 18,4 55,0 17,3 90,7
Uppskjutna skatteskulder Obeskattade reserver Kundvärden Övrigt Summa
Per 2021-01-01 17,1 28,3 11,0 56,5
Redovisat i resulträkningen 1,7 –4,8 2,7 –0,4
Ökning genom rörelseförvärv - 13,8 - 13,8
Omräkningsdifferens 1,9 - - 1,9
Per 2021-12-31 18,8 37, 3 13,7 69,8
Uppskjutna skattefordringar
Skattemässiga
underskott
Förmånsbestämd
pensionsskuld Övrigt Summa
Per 2022-01-01 9,1 6,9 4,9 20,9
Redovisat i resulträkningen –1,9 - –1,4 –3,3
Ökning genom företagsförvärv - - - -
Redovisat i övrigt totalresultat - –4,1 - –4,1
Omräkningsdifferens 1,4 –1,0 0,1 0,5
Per 2022-12-31 8,6 1,8 3,6 14,0
Uppskjutna skattefordringar
Skattemässiga
underskott
Förmånsbestämd
pensionsskuld Summa
Per 2021-01-01 20,9 0,0 20,9
Redovisat i resulträkningen 0,2 - 0,2
Ökning genom företagsförvärv - - -
Redovisat i övrigt totalresultat - - -
Omräkningsdifferens –0,2 - –0,2
Per 2021-12-31 20,9 - 20,9
Not 17. Skatt på årets resultat, forts.
60
NOTER KONCERNENÅRSREDOVISNING 2022
NOT 18. VINST PER AKTIE
2022 2021
Resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare, MSEK 196,4 110,2
Genomsnittligt antal aktier, st 20 207 411 19 687 909
Antal aktier före utspädning 20 381 849 19 687 909
Antal aktier efter utspädning 20 568 329 20 131 231
Resultat per aktie (kr per aktie),
före utspädning 9,64 5,60
Resultat per aktie (kr per aktie),
efter utspädning 9,55 5,47
NOT 21. KUNDFORDRINGAR
2022 2021
MSEK SEK EUR NOK TOT SEK EUR NOK TOT
Kundfordringar 377, 1 221,7 45,3 644,1 278,0 174,4 25,2 47 7, 6
Reservation för förväntade kreditförluster –0,6 –0,1 –0,2 –0,9 –1,5 –0,2 –0,2 –1,9
Summa 376,5 221,6 45,1 643,2 276,5 174,2 25,0 475,7
2022 2021
Åldersanalys, MSEK SEK EUR NOK TOT SEK EUR NOK TOT
Ej förfallna fordringar 332,8 199,8 43,8 576,4 263,3 167,4 23,2 453,9
Förfallna < 30 dagar 37, 6 17, 8 0,9 56,3 10,3 3,3 1,9 15,5
Förfallna 30–90 dagar –0,7 3,6 0,5 3,3 –0,7 3,3 0,0 2,6
Förfallna > 90 dagar 6,8 0,4 - 7, 2 3,6 0,2 –0,1 3,7
Summa 376,5 221,6 45,1 643,2 276,5 174,2 25,0 475,7
Avsättningar för förväntade
kreditförluster, MSEK 2022 2021
Avsättningar vid årets början –1,9 –2,8
Omräkningsdifferenser - 0,3
Reserveringar och återföringar under året 1,0 0,6
Konstaterade förluster - -
Avsättningar vid årets slut –0,9 –1,9
NOT 20. ANDRA LÅNGFRISTIGA FORDRINGAR
MSEK 2022 2021
Ingående anskaffningsvärde 18,9 10,9
Årets ökning 6,1 8,0
Årets minskning - -
Omräkningsdifferens - -
Utgående redovisat värde 25,0 18,9
NOT 19. LÅNGFRISTIGA VÄRDEPAPPERSINNEHAV
MSEK 2022 2021
Ingående anskaffningsvärde 15,4 14,9
Årets inköp - 0,3
Nedskrivning –1,2 -
Årets försäljning - -
Omräkningsdifferens 0,3 0,2
Utgående redovisat värde 14,5 15,4
61
NOTER KONCERNEN ÅRSREDOVISNING 2022
NOT 22. FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH
UPPLUPNA INTÄKTER
MSEK 2022 2021
Förutbetalda hyror - -
Upplupna leasingavgifter 3,6 2,4
Upplupna intäkter (avtalstillgångar) 222,8 215,4
Övriga poster 72,9 57, 6
Summa 299,3 275,4
NYTTJANDERÄTTER
Lokaler Bilar IT-servrar Total
Anskaffningsvärde
Per 1 januari 2022 398,5 5,5 31,2 435,2
Årets investering 55,2 21,6 0,6 77, 4
Utrangeringar –30,2 - - –30,2
Valuta 15,0 - - 15,0
Per 31 december 2022 438,5 27,1 31,8 497,4
Ackumulerade avskrivningar
Per 1 januari 2022 –140,1 –4,7 –19,7 –164,5
Årets avskrivningar –83,4 –11,5 –9,5 –104,3
Utrangeringar 52,6 - - 52,6
Valuta –6,1 - - –6,1
Per 31 december 2022 –176,9 –16,2 –29,2 –222,3
Redovisat värde
Per 31 december 2022 261,6 10,9 2,6 275,1
Lokaler Bilar IT-servrar Total
Anskaffningsvärde
Per 1 januari 2021 392,3 3,9 28,9 425,1
Årets investering 75,5 1,6 2,3 79,8
Utrangeringar –69,3 - - –69,7
Per 31 december 2021 398,5 5,5 31,2 435,2
Ackumulerade avskrivningar
Per 1 januari 2021 –129,1 –1,9 –10,6 –141,6
Årets avskrivningar –80,3 –2,9 –9,1 –92,6
Utrangeringar 69,3 - - 69,3
Per 31 december 2021 –140,1 –4,7 –19,7 –164,5
Redovisat värde
Per 31 december 2021 258,3 0,8 11,5 270,7
Leasingskulder
Koncernen är inte exponerad för någon väsentlig likviditetsrisk
till följd av leasingskulderna. Nedan presenteras en löptidsana-
lys av koncernens leasingskulder.
Löptidsanalys 2022-12-31
År 1 91,4
År 2 83,7
År 3 63,6
År 4 39,8
År 5 och senare 53,9
Klassificeras som
Långfristiga skulder 170,9
Kortfristiga skulder 95,5
NOT 23. LEASINGAVTAL
Koncernen leasar huvudsakligen lokaler och personbilar.
Leasingavtalen är normalt skrivna för fasta perioder om 3 till
5 år. Den genomsnittliga leasingperioden är 5 år. Kortidsavtal
omfattar i de flesta fall kontorsutrustning. Leasingavtal av lågt
värde avser IT-utrustning och kontorsutrustning.
Leasingavtal för lokaler förhandlas lokalt och separat för
varje avtal och innehåller ett stort antal olika avtalsvillkor.
Koncernen har inga köpoptioner eller garanterar inte heller
restvärden. Leasingavtalen innehåller inga särskilda villkor,
covenants eller restriktioner som skulle innebära att avtalen
skulle sägas upp, men de leasade tillgångarna får inte säljas
eller pantsättas eller användas som säkerhet för lån.
Rejlers förpliktar sig att försäkra leasade bilar. Gällande
leasingavtal för lokaler måste Rejlers hålla dessa fastigheter
i gott skick och återställer lokalen i godtagbart skick vid lea-
singavtalets upphörande. Vidare måste koncernen utföra och
bekosta erforderligt underhåll i enlighet med hyreskontrakten.
Optioner att förlänga avtal finns inkluderade i ett antal av kon-
cernens leasingavtal gällande lokaler för att öka flexi biliteten
i verksamheten. När leasingavtalets längd fastställs, beaktar
ledningen all tillgänglig information som ger ett ekonomiskt
incitament att utnyttja en förlängningsoption, eller att inte
utnyttja en option för att säga upp ett avtal. Möjligheter att
förlänga ett avtal inkluderas endast i leasing avtalets längd om
det är rimligt att anta att avtalet förlängs (eller inte avslutas).
Per den 31 december 2022 finns både förlängnings perioder
som inkluderats i leasingperioden och förlängningsoptioner
som bedöms som ej rimligt säkra och inte inkluderas
ileasingski leasingskulden.
Leasingavgifterna är till största del fasta avgifter. Det finns
för ett antal leasingavtal framtida leasingavgifter som baserar
på ett konsumentprisindex och som inte inkluderas i leasing-
skulden så länge förändringen i konsument prisindex eller
variabel ränta inte har skett. Kostnader för fastighetskatt
och försäkring anses inte som en komponent eftersom dessa
överför varken en tjänst eller en vara till Rejlers och inkluderas
därför inte i leasingsskulden .
62
NOTER KONCERNENÅRSREDOVISNING 2022
Belopp redovisade i resultatet 2022 2021
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar –97,4 –92,5
Räntekostnader för leasingskulder –5,8 –5,7
Kostnader hänförliga till korttidsleasing-
avtal och leasingavtal av lågt värde –32,7 –27,4
Kostnader hänförliga till variabla
leasingavgifter som inte inkluderas i
värderingen av leasingskulden - -
Intäkter från vidareuthyrning av
nyttjanderättstillgångar - -
Summa –135,9 125,6
NOT 25. PENSIONSFÖRPLIKTELSER
Sverige
För tjänstemän i Sverige tryggas ITP 2-planens förmånsbe-
stämda pensionsåtaganden för ålders- och familjepension
(alternativt familjepension) genom en försäkring i Alecta.
Enligtetgt ett uttalande från Rådet för finansiell rapportering,
UFR10 KR 10 Klassificering av ITP-planer som finansieras genom
förkring i Alecta, är detta en förnsbestämd plan som
omfattar fleraaera arbetsgivare.
För räkenskapret 2022 har bolaget inte haft tillgång till
information för att kunna redovisa sin proportionella andel
av planens förpliktelser, förvaltningstillgångar och kostnader
vilket medfört att planen inte varit möjlig att redovisa som en
förmånsbestämd plan. Pensionsplanen ITP 2 som tryggas
genom en försäkring i Alecta redovisas därför som en avgifts-
bestämd plan. Premien för den förmånsbestämda ålders- och
familjepensionen är individuellt beräknad och är bland annat
beroende av lön, tidigare intjänad pension och förväntad åter-
stående tjänstgöringstid.
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvär-
det på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena
beräknade enligt Alectas försäkringstekniska metoder och
antaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Den kol-
lektiva konsolideringsnivån ska normalt tillåtas variera mellan
125 och 155 procent. Om Alectas kollektiva konsolideringsni
understiger 125 procent eller överstiger 155 procent ska åtgär-
der vidtas i syfte att skapa förutsättningar för att konsolide-
ringsnivån återgår till normalintervallet. Vid låg konsolidering
kan en åtgärd vara att höja det avtalade priset för nyteckning
och utökning av befintliga förmåner. Vid hög konsolidering kan
en åtgärd vara att införa premiereduktioner. Vid utgången av
2022 uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva konso-
lideringsnivån till 125 procent (125).
Norge
I Rejlers Norge AS och Rejlers Elsikkerhet AS finns förmånsbe-
stämda pensionsplaner för de som är anställda före 2007. 10 (10)
aktiva personer och 49 (49) pensionerade omfattas av planen.
Pensionsplanen ger en bestämd framtida pension baserat
antal intjäningsår och lönenivå vid pensionstillfället. Förvaltningen
av förvaltnings tillgångarna hanteras av extern förvaltare.
Finland
I Finland finns inga förmånsbestämda plane r.
NOT 24. SKULDER TILL KREDITINSTITUT
Långfristiga, MSEK 2022 2021
Banklån 170,0 43,7
Summa 170,0 43,7
Kortfristiga, MSEK 2022 2021
Banklån 67, 3 69,2
Summa 67, 3 69,2
Koncernen har en checkkredit med en limit på 150 MSEK (150).
Checkkrediten är under året outnyttjad. (2021 outnyttjad)
n i bank har ökat 2022 jämfört med 2021 med 124,4
MSEK, i samband medrvärv. Kvartalsvis kovenantrapporte-
ring till låneinstitut fastställer räntenivån för kommande kvartal
inom räntesatserna 1,2 procent som lägst och 2,15 procent
som högst. Förvärvsn upptaget under 2019 har en bind-
ningstid på 2 år och därefter förlängning om 1+1 år. Tidigare
upptagna lån har en bindningstid på 1 år.
Löptidsanalys skulder till kreditinstitut, MSEK 2022 2021
Inom ett år 67, 3 69,2
1–2 år 64,4 43,7
2–3 år 64,4 -
3–4 år 16,9 -
4–5 år - -
Not 23. leasingavtal, forts.
63
NOTER KONCERNEN ÅRSREDOVISNING 2022
FÖRMÅNSBESTÄMDA PENSIONSPLANER I BALANSRÄKNINGEN
2022 2021
Nuvärde av förpliktelser –167,8 17 7,7
Verkligt värde förvaltningstillgångar 159,7 146,3
Redovisad avsättning i balansräkn –8,1 –31,1
Ingående balans 1 januari –31,1 –34,1
Redovisad pensionskostnad, netto –3,0 –5,6
Redovisad aktuariell vinst/förl 20,1 2,5
Inbetalda arb giv avg 0,9 0,7
Inbetalda premier 6,0 5,4
Omräkningsdifferens –1,0 -
Utgående balans 31 december –8,1 –31,1
FÖRÄNDRING AV DEN FÖRMÅNSBESTÄMDA
PENSIONSFÖRPLIKTELSEN
MSEK 2022 2021
Ingående balans 17 7,7 –167,6
Förvärvade pensionsföpliktelser - -
Kostnader för tjänstgöring under
innevarande år –2,2 –2,5
Räntekostnader –3,5 –2,9
Avkastning på förvaltningstillgångar - -
Aktuariella vinster/förluster 16,4 –11,2
Planändringar - -
Utbetalda ersättningar 8,1 5,7
Arbetsgivaravgifter på inbetalda
pensionsmedel 0,9 0,8
Omräkningsdifferens –9,6 -
Summa förmånsbestämda förpliktelser –167,8 177,7
FÖRÄNDRING AV FÖRVALTNINGSTILLGÅNGARNAS
VERKLIGA VÄRDE
MSEK 2022 2021
Ingående balans 146,3 135,2
Förvärvade förvaltningstillgångar - -
Avgifter från arbetsgivaren 6,1 5,3
Avkastning på förvaltningstillgångar,
exkl ränta 3,2 2,0
Aktuariella vinster/förluster 3,7 9,8
Utbetalda ersättningar –8,1 –5,7
Arbetsgivaravgifter på utbetalda
pensionsmedel - -
Omräkningsdifferens 8,5 -
Summa förvaltningstillgångar 159,7 146,3
Förvaltningstillgångarnas fördelning 2022 2021
Likvida medel 4,3% 1,7%
Aktier 29,2% 30,4%
Obligationer 40,2% 42,0%
Utlåning 11,8% 12,3%
Fastigheter 14,5% 13,6%
Summa 100% 100%
Aktuariella antaganden 2022 202 1
Diskonteringsränta, % 3,0 1, 7
Förväntad framtida årlig löneökning, % 3,5 2,2 5
Känslighetsanalys, % 2022 202 1
Diskonteringsränta +1%/–1% 18,8 19, 1
Framtida årlig löneökning +1%/–1% 2,1 2, 0
nslighetsanalysen baseras på förändringar av ett antagand e
medan alla andra antaganden hålls konstanta.
Vid årsskiftet uppgick den genomsnittliga löptiden för
pensionsplanen till 5,6 (7,6) år. Avgifter till pensionsplanen
beräknas uppgå till 5,2 (4,3) MSEK för nästkommande år.
Genom de förmånsbestämda pensionsplanerna exponeras
koncernen mot ett antal aktuariella risker såsom investerings-
risk, ränterisk, risk avseende livslängd och löneökningsrisk.
Företagsledningen bedömer dock att med hänsyn till den
förmåns bestämda pensionsplanens omfattning så är dessa
risker begränsade. Nuvärde av den förmånsbestämda pen-
sionsskulden beräknas med användning av en diskonterings-
nta som fastställs baserat på räntesatsen för företags-
obligationer i Norge. Om avkastningen på förvaltningstillgånga r
understiger denna ränta kommer det att skapa ett underskott
i planen. För närvarande har planen en relativt balanserad
spridning av investeringar fördelat på aktier och räntebärande
värdepapper. En ökning av räntan på företagsobligationer
skulle medföra en minskning av pensionsförpliktelsen. En
ökning av antaganden om återstående livslängd skulle också
medföra en ökning av pensionsskulden. Eftersom beräkningen
av pensionsskulden beaktar framtida löneökningar så medför
en ökning av de anställdas löner en ökning av pensionsskulden .
NOT 26. UPPLUPNA KOSTNADER OCH
FÖRUTBETALDA INTÄKTER
MSEK 2022 2021
Upplupna löner 189,3 164,3
Upplupna social avgifter 80,3 70,1
Förutbetalda intäkter (avtalsskulder) 35,7 33,0
Övrigt 51,0 22,4
Summa 356,4 289,8
I allt väsentligt har de poster som fanns i den ingående balan-
sen för Förutbetalda intäkter (avtalsskulder) blivit intäktsförda
under året. Prestationsåtagandena för den utgående balansen
för avtalsskulder beräknas uppfyllas under kommande år .
NOT 27. STÄLLDA SÄKERHETER OCH EVENTUALFÖRPLIKTELSER
MSEK 2022 2021
Checkräkningskredit 150,0 150,0
Företagsinteckningar 64,0 77, 0
Skulder till kreditinstitut
Inventarier med leasing 24,1 18,3
Not 25. Pensionsförpliktelser, forts.
64
NOTER KONCERNENÅRSREDOVISNING 2022
NOT 28. RÖRELSEFÖRVÄRV
VERKLIGT VÄRDE OCH REDOVISAT VÄRDE
REDOVISAS I BALANSRÄKNINGEN NEDAN:
Förvärv
2022
Tran s -
a k tion Datum
Kapital
andel
Röst
andel
Köpe-
skilling,
MSEK
Infralog AB Aktier 2022-01-04 100% 100% 8,3
Helenius AB Akiter 2022-02-01 100% 100% 212,7
Omega Holtan AS Aktier 2022-04-01 100% 100% 69,3
SRT Oy Aktier 2022-04-01 100% 100% 80,6
Arsatek Oy Aktier 2022-04-01 100% 100% 6,0
Loiste-koncernen Inkråm 2022-06-01 100% 100% 9,0
Summa 385,9
Förvärv
2021
Tran s -
a k tion Datum
Kapital
andel
Röst
andel
Köpe-
skilling,
MSEK
Kantech AS Aktier 2021-01-04 100% 100% 35,3
C3 Konsult AB Akiter 2021-01-04 100% 100% 26,0
Hydroterra AB Aktier 2021-04-01 100% 100% 12,0
Kraftkon AB Aktier 2021-06-01 100% 100% 8,2
JETS
Counsulting OY Aktier 2021-11-01 100% 100% 14,3
AJL AS Aktier 2021-11-01 100% 100% 39,3
Summa 135,2
DE FÖRVÄRVADE RÖRELSERNAS BIDRAG
TILL OMSÄTTNING OCH RESULTAT
MSEK 2022 2021
Bidrag till omsättningen i årets räkenskaper 160,5 55,1
Bidrag till omsättningen ifall rörelsen
varit ägd hela året 193,6 121,0
Bidrag till rörelseresultatet i
årets räkenskaper 38,4 10,2
Bidrag till rörelseresultatet ifall rörelsen
varit ägd hela året 46,4 22,4
SUMMA FÖRVÄRVADE RÖRELSERS NETTOTILLGÅNGAR
VID FÖRVÄRVSTIDPUNKTEN
MSEK 2022 2021
Anläggningstillgångar 3,5 0,9
Omsättningstillgångar 35,7 25,6
Likvida medel 28,2 29,1
Övriga kortfristiga skulder –35,7 –30,6
Långfristiga skulder - -
Netto identifierbara tillgångar och skulder 31,7 25,0
Goodwill 290,9 88,6
Kundvärden 115,2 64,5
Uppskjuten skatt på immateriella tillgångar –23,6 –13,8
Summa 414,2 164, 2
KÖPESKILLING, MSEK
Avgår:
Likvida medel i förvärvade bolag –28,2 –29,1
Beräknade tilläggsköpeskillingar –99,5 –26,6
Utbetalda tilläggsköpeskillingar - -
Minskning av likvida medel –125,7 108,5
Vid förvärv identifieras övervärden. Överrden är fördelade
på kundvärden, restposten utgör goodwill. Under året har
övervärden fördelade på kundvärden med 115,2 MSEK (64,5)
och goodwill med 290,9 MSEK (88,6) tillkommit. I goodwill-
värdet, som inte är skattemässigt avdragsgillt vid förvärv av
bolag (men avdragsgillt vid inkråmsförrv) ingår personalens
tekniska kompetens och förvärvade kundrelationer, som ej är
separerbara, samt synergieffekter. I övrigt överensstämmer
tillgångarnas och skuldernas verkliga värden vid förvärvet
med redovisade värden i de förvärvade bolagen. Det finns
inga osäkra fordringar bland de tillngar som förvärvats.
Förrvsrelaterade kostnader har kostnadsförts som för-
värvsrelaterade kostnader när de uppstått. Summan av dessa
belopp har uppgått till 6,7 MSEK (6,6). Tilläggsköpeskillingen
fastställs huvudsakligen utifrån framtida omsättningstillväxt
och resultat, kommande två till tre år. Tilläggsköpeskillingarna
värderas till verkligt värde, skulden har minskat med 16,5
MSEK pga ej fullt uppfyllda kriterier. Redovisad skuld beräknas
utifrån bedömd sannolikhet av utfal l.
Helenius Ingenjörsbyrå AB förvärvades 31 januari 2022,
konsolideras från 1 februari 2022 .
MSEK
Helenius
Ingengörsbyrå AB
Övriga
förvärv Summa
Anläggningstillgångar 0,5 3,0 3,5
Omsättningstillgångar 14,8 20,9 35,7
Likvida medel 6,0 22,2 28,2
Övriga kortfristiga skulder –13,4 –22,3 –35,7
Långfristiga skulder - - -
Netto identifierbara
tillgångar och skulder 7, 9 23,8 31,7
Goodwill 163,2 1 27,7 290,9
Kundvärden 60,0 55,2 115,2
Uppskjuten skatt på
immateriella tillgångar –12,4 –11,2 –23,6
Summa 218,7 195,6 414,3
KÖPESKILLING, MSEK
Avgår:
Likvida medel i förvärvade bolag –6,0 –22,2 –28,2
Beräknade tilläggsköpeskillingar –50,0 –49,5 –99,5
Utbetalda tilläggsköpeskillingar - - -
Minskning av likvida medel 162,7 123,9 224,5
65
NOTER KONCERNEN ÅRSREDOVISNING 2022
NOT 29. FINANSIELLA INSTRUMENT PER KATEGORI
VERKLIGT VÄRDE OCH REDOVISAT VÄRDE REDOVISAS I BALANSRÄKNINGEN NEDAN, MSEK:
2022
Tillgångar värde-
rade till verkligt
värde via result-
aträkningen
Finansiella
tillgångar värde-
rade till upplupet
anskaffningsvärde
Finansiella skulder
redovisade till
verkligt värde via
resultaträkningen
Finansiella skulder
värderadet till
upplupet anskaff-
ningsvärde
Summa
redovisat
värde
Summa
verkligt
värde
Finansiella placeringar 14,5 - - - 14,5 14,5
Långfristiga fordringar - 25,0 - - 25,0 25,0
Kundfordringar - 643,2 - - 643,2 643,2
Övriga kortfristiga fodringar - 35,8 - - 35,8 35,8
Likvida medel - 144,8 - - 144,8 144,8
Summa 14,5 848,8 - - 863,3 863,3
Långfristiga räntebärande
skulder 170,0 170,0 170,0
Tilläggsköpeskilling 109,5 - 109,5 109,5
Övriga långfrisitiga skulder - 7, 5 7, 5 7, 5
Kortfristiga räntebärande
skulder - 67, 3 67, 3 67, 3
Övriga kortfristiga skulder - 212,5 212,5 212,5
Leverantörsskulder - 152,7 152,7 152,7
Summa 109,5 610,0 719,5 719,5
2021
Tillgångar värde-
rade till verkligt
värde via resultat-
räkningen
Finansiella
tillgångar värderade
till upplupet anskaff-
ningsvärde
Finansiella skulder
redovisade till
verkligt värde via
resultaträkningen
Finansiella skulder
värderadet till
upplupet anskaff-
ningsvärde
Summa
redovisat
värde
Summa
verkligt
värde
Finansiella placeringar 15,4 - - - 15,4 15,4
Långfristiga fordringar - 18,9 - - 18,9 18,9
Kundfordringar - 475,7 - - 475,7 475,7
Övriga kortfristiga fodringar - 8,7 - - 26,8 26,8
Likvida medel - 151,9 - - 151,9 151,9
Summa 15,4 655,2 - - 670,6 670,6
Långfristiga räntebärande
skulder - 43,7 43,7 43,7
Tilläggsköpeskilling 26,6 - 26,6 26,6
Övriga långfrisitiga skulder - 4,6 4,6 4,6
Kortfristiga räntebärande
skulder - 69,2 69,2 69,2
Övriga kortfristiga skulder - 152,0 152,0 152,0
Leverantörsskulder - 124,8 124,8 124,8
Summa - 420,9 420,9 420,9
Finansiella placeringar värderade till verkligt värde via resultat-
kningen är värderade till verkligt värde enligt nivå ett (verkligt
värde fastställt utifrån noterade priser på en aktiv marknad för
samma instrument). En beräkning av verkligt värde baserat på
diskonterade framtida kassaflöden, där en diskonteringsränta
som speglar motpartens kreditrisk utgör den mest väsent-
liga indatan bedöms inte ge någon väsentlig skillnad jämfört
med redovisat värde för finansiella tillngar och finansiella
skulder som ingår i nivå t. För samtliga finansiella tillgångar
och skulder anses därför det redovisade värdet vara en god
approximation av det verkliga värdet .
66
NOTER KONCERNENÅRSREDOVISNING 2022
NOT 30. TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Som närstående har Rejlers identifierat familjen Rejler med 53 procent av rösterna och intressebolag. Köp och försäljningar
mellan både koncernbolag och närstående sker på marknadsmässiga villkor, se även not 8 löner styrelsen.
Sammanställning över
närståendetransaktioner
Försäljning till
närstående
Fordran på
närstående
2022 2021 2022 2021
Intressebolag 14,3 27, 8 - 6,8
Familjen Rejler - - - -
NOT 31. SKULDER HÄNFÖRLIGA TILL FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Ej kassaflödespåverkade poster
2021 Kassaflöde Omklassificering Andra förändringar 2022
Långfristiga skulder till kreditinstitut 43,7 118,0 - 8,3 170,0
Skulder IFRS 16 Leasing 264,4 –93,9 - 95,9 266,4
Kortfristiga konvertibla skuldebrev 48,1 –2,2 –21,6 24,3
Kortfristiga skulder till kreditinstitut 69,2 –1,9 - - 67, 3
Avstämning av skulder hänförliga till
finansieringsverksamheten 425,4 20,0 - 82,6 528,0
Ej kassaflödespåverkade poster
2020 Kassaflöde Omklassificering Andra förändringar 2021
Långfristiga skulder till kreditinstitut 91,7 –33,0 - –15,0 43,7
Skulder IFRS 16 Leasing 277, 2 78,6 65,8 264,4
Kortfristiga skulder till kreditinstitut 100,5 –43,0 - 11,7 69,2
Avstämning av skulder hänförliga till
finansieringsverksamheten 469,4 –154,6 - 62,5 377, 3
Kassaflöde
Det totala kassaflödet för IFRS 16 leasing under 2022 var 93,9 MSEK (78,6) .
67
NOTER KONCERNEN ÅRSREDOVISNING 2022
NOT 33. FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Fritt eget kapital i moderbolaget uppgår till: 610 498 859
Styrelsen och VD föreslår att till
aktieägarna utdelas: 91 718 321
I ny räkning balanseras 518 780 538
NOT 32. ÖVRIGA POSTER I KASSAFLÖDESANALYSEN
MSEK 2022 2021
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar 104,3 78,6
Avsättning pensioner –23,0 –5,2
Orealiserade kursdifferenser –8,4 -
Övriga avsättningar - –5,7
Avgår resultatandel i intresseföretag –1,5 –2,5
Återläggning nedskrivning 1,2 1,2
Övrigt –10,8 –0,1
Summa 61,8 65,3
68
NOTER KONCERNENÅRSREDOVISNING 2022
NOT 34. VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER PERIODENS UTGÅNG
Efter periodens utgång, den 20 februari 2023, har Rejlers
Sverige, som ett direkt helägt dotterbolag till Rejlers AB
lämnatett rek ett rekommenderat offentligt uppköpserbjudande
till aktie ägarna i Eurocon Consulting AB (publ), att överlåta
samtliga sina aktier i Eurocon till Rejlers för 10,75kronos för 10,75 kronor
kontant per aktie. Erbjudandet, baserat på samtliga
43627279utes43 627 279 utestående aktier i Bolaget, värderar Eurocon
tillcirl cirka 469mka 469 miljonerkner kronor.
Erbjudandet är enhälligt rekommenderat av styrelsen i
Eurocon och aktieägare som kontrollerar 45,8 procent av
utestående aktier har åtagit sig att acceptera erbjudandet.
Erbjudandet är föremål för sedvanliga villkor, inklusive att
det accepteras i sådan utsträckning att Rejlers ägarandel
överstiger 90 procent av det totala antalet utestående aktier i
Eurocon. Erbjudandet är inte föremål för något finansierings-
villkor. Acceptfristen för Erbjudandet inleddes den 23 februari
2023 och avslutades omkring den 3 april 2023.
Rejlers ser en stark kommersiell och finansiell potential i ett
samgående mellan bolagen, där Eurocons specialistkompe-
tens inom process- och tillverkningsindustri, infrastruktur och
informationssystem samt erfarenhet av stora och komplexa
projektåtaganden väsentligt skulle stärka Rejlers-koncernens
ställning på marknaden. Vidare skulle en kombination av
Rejlers och Eurocon stärka Rejlers verksamhet inom affärsom-
råden som skogs-, kemi- och gruvindustri m.fl. Därutöver skulle
sammangåendet med Eurocon stärka Rejlers exponering
mot planerade och pågående hållbarhetsinvesteringar i norra
Sverige, ett omsllningsarbete som Rejlers tar på största
allvar och lägger mycket vikt på. Det är Rejlers avsikt att
Eurocon, under sin nuvarande ledning, väsentligt ska stärka
Rejlers affärsverksamhet i norra Sverige samt komplettera
erbjudandet i övriga Sverige. Med den gemensamma kompe-
tensen i Rejlers och Eurocon kommer erbjudandet till industri-
kunder att breddas, något som efterfrågas av marknaden.
69
NOTER KONCERNEN ÅRSREDOVISNING 2022
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT  MODERBOLAGET
Belopp i MSEK Not 2022 2021
Årets resultat –17,5 –1,0
Årets totalresultat –17,5 –1,0
RESULTATRÄKNING  MODERBOLAGET
Belopp i MSEK Not 2022 2021
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning B, C 36,9 36,2
Summa rörelseintäkter 36,9 36,2
Rörelsens kostnader
Övriga externa kostnader C, D –36,2 –26,8
Personalkostnader E –38,0 –31,5
Av- och nedskrivningar på materiella och immateriella anläggningstillgångar K, L –1,0 –1,0
Rörelseresultat –38,3 –22,2
Resultat från finansiella poster
Resultat från andelar i koncernbolag F 9,6 7, 2
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter G 44,5 40,2
Räntekostnader och liknande resultatposter H –37,2 –25,3
Resultat efter finansiella poster –21,4 –0,1
Bokslutsdispositioner I - -
Skatt på årets resultat J 3,9 –0,9
ÅRETS RESULTAT –17,5 –1,0
RÄKENSKAPER MODERBOLAGET
70
KENSKAPER MODERBOLAGETÅRSREDOVISNING 2022
BALANSRÄKNING  MODERBOLAGET
Belopp i MSEK Not 2022 2021
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Balanserade utgifter för
programutveckling K 3,3 3,2
Pågående projekt 0,2 0,9
Summa immateriella
anläggningstillgångar 3,5 4,1
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och
installationer L 0,4 0,3
Summa materiella
anläggningstillgångar 3,9 4,4
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i intresseföretag M - -
Andelar i koncernföretag N 606,9 396,4
Övriga långfristiga fordringar 8,0 5,0
Summa finansiella
anläggningstillgångar 614,9 401,4
Summa anläggningstillgångar 618,8 405,8
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Fordringar hos koncernföretag 478,4 409,4
Övriga fordringar 0,1 0,2
Aktuella skattefordringar 3,3 3,1
Förutbetalda kostnader och
upplupna intäkter O 2,0 1,0
Summa kortfristiga fordringar 483,8 413,7
Kassa och bank 48,4 82,6
Summa omsättningstillgångar 532,2 496,3
SUMMA TILLGÅNGAR 1 151,0 902,1
Belopp i MSEK Not 2022 2021
Eget Kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 40,8 39,4
Reservfond 29,6 29,6
Summa bundet eget kapital 70,4 69,0
Fritt eget kapital
Balanserat resultat 37, 8 100,0
Överkursfond 590,1 507,5
Årets resultat –17,5 –1,0
Summa fritt eget kapital 610,4 606,5
Summa eget kapital 680,8 675,5
Obeskattade reserver P -
Skulder
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut S 194,3 43,7
Övriga långfristiga skulder 25,2 26,8
Summa långfristiga skulder 219,6 70,5
Kortfristiga skulder
Leverantörskulder 5,5 1,9
Skulder hos koncernföretag 140,4 47, 8
Skulder till kreditinstitut 67, 3 69,2
Övriga skulder 17,7 24,5
Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter Q 19,7 12,5
Summa kortfristiga skulder 250,6 156,1
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 151,0 902,1
71
KENSKAPER MODERBOLAGET ÅRSREDOVISNING 2022
FÖRÄNDRINGAR EGET KAPITAL  MODERBOLAGET
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
Belopp i MSEK Aktiekapital Reservfond Överkursfond
Balanserat resultat
inkl årets resulat Summa eget kapital
Ingående balans 2021-01-01 39,4 29,6 507,5 168,9 745,4
Årets resultat - - - –1,0 –1,0
Transaktioner med aktieägarna
Utdelning avseende 2020 - - - –68,9 –68,9
Utgående balans 2021-12-31 39,4 29,6 507,5 99,0 675,5
Ingående balans 2022-01-01 39,4 29,6 507,5 99,0 675,5
Årets resultat - - - –17,5 –17,5
Transaktioner med aktieägarna
Apportemission 0,9 - 61,4 - 62,3
Konvertering av konvertibler 0,5 - 21,2 - 21,7
Utdelning avseende 2021 - - - –60,4 –60,4
Utgående balans 2022-12-31 40,8 29,6 590,1 20,3 680,8
KASSAFLÖDE  MODERBOLAGET
Belopp i MSEK Not 2022 2021
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat –38,3 –22,2
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 18,0 -
Avskrivningar på anläggningstillgångar 1,0 1,0
Utdelning från koncernföretag 1,0 0,9
Erhållna räntor 9,1 0,7
Erlagda räntor –6,2 –3,2
Betald inkomstskatt –0,3 –1,5
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital –15,7 –24,3
Förändring av rörelsekapital
Ökning/minskning av kortfristiga fordringar –67,5 –41,5
Ökning/minskning av kortfristiga skulder 96,6 –11,2
Kassaflöde från den löpande verksamheten 13,4 –52,7
Investeringsverksamheten
Förvärv av dotterbolag –110,2 -
Förvärv av materiella tillgångar –0,5 –0,9
Kassaflöde från investeringsverksamheten –110,7 –0,9
Finansieringsverksamheten
Nya lån 201,8 -
Amorteringar S –85,7 76,0
Konvertibler programmet –2,2 -
Mottagna koncernbidrag 9,6 7, 2
Utbetald utdelning –60,4 –68,9
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 63,1 –137,7
Årets kassaflöde –34,2 –215,6
Likvida medel vid årets början 82,6 296,2
Kursdifferens i likvida medel - 2,0
Likvida medel vid årets slut 48,4 82,6
72
KENSKAPER MODERBOLAGETÅRSREDOVISNING 2022
NOT A. REDOVISNINGSPRINCIPER
Tilläggsupplysningar
Dessa redovisningsprinciper avser moderbolaget Rejlers AB.
Moderbolaget upprättar sin årsredovisning i enlighet med års-
redovisningslagen och RFR 2 redovisning för juridska personer.
De skillnader mot IFRS som detta medför redovisas här.
Skatter
I moderbolaget redovisas obeskattade reserver inklusive upp-
skjuten skatteskuld. I koncernredovisningen har obeskattade
reserver delats upp i uppskjuten skatt och eget kapital.
Erhållna koncernbidrag fn dotterretag redovisas som
finansiell intäkt. Lämnade koncernbidrag från moderföretag till
dotterretag redovisas som ökning av andelar i koncernföretag.
Koncernbidrag som dotterföretag erhåller från moderföretag
redovisas i dotterretaget i eget kapital. Koncernbidrag som
dotterretag lämnar till moderföretag redovisas i eget kapital.
Långfristiga värdepappersinnehav
Långfristiga värdepappersinnehav redovisas till
anskaffningsvärde.
Andelar i intresseföretag
Andelar i intresseföretag redovisas till anskaffningsvärde enligt
anskaffningsvärdemetoden.
Finansiella garantier
För redovisning av finansiella garantier tillämpar moderbolaget
RFR 2, som inner en lättnad jämfört med IFRS 9 när det
ller finansiella garantiavtal utställda till förmån för dotter-
företag och intresseföretag.
RFR 2
De ändringar i RFR 2 som har trätt ikraft och gäller för räken-
skaps året 2020 och 2021 har inte haft/kommer inte att få någon
väsentlig påverkan på moderbolagets finansiella rapporter.
Ändrade redovisningsprinciper
I RFR 2 finns undantag fn att tillämpa IFRS 9 i juridisk
person. Ändringarna som trädde i kraft 1 januari 2018 innebär
att nedskrivningskraven i enlighet med IFRS 9 ska tillämpas
även av företag som väljer att tillämpa undantaget.
Leasing
Moderbolaget tillämpar undantaget från tillämpning av IFRS
16. IFRS 16 påverkar därmed inte moderretagets finansiella
rapporter. Leasingavgifter redovisas som kostnad linjärt över
redovisningsperioden såvida inte ett annat systematiskt sätt
bättre återspeglar användarens ekonomiska nytta över tiden.
Nyttjanderätten och leasingskulden redovisas således inte i
moderbolagets balansräkning.
NOT C. INKÖP OCH FÖRSÄLJNING MELLAN KONCERNFÖRETAG
MSEK 2022 2021
Inköp (i % av Övriga externa kostnader) 19,2 13,4
Försäljning (i % av Summa rörelseintäkter) 100 100
NOT B. INTÄKTER
MSEK 2022 2021
Upparbetade arvoden 36,9 36,2
Övriga intäkter hänförliga till
konsultverksamheten - -
Summa 36,9 36,2
NOT D. REVISIONSARVODEN
MSEK 2022 2021
Ersättning för revisionsuppdrag, Deloitte - 0,2
Ersättning för revisionsupppdrag EY 0,5 0,9
Ersättning för revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdraget, Deloitte - -
Ersättning för skatterådgivning, EY - 0,1
Ersättning för övriga uppdrag, EY 0,8 -
Summa 1,3 1,2
Revisionsbolag EY
NOT E. MEDARBETARE
Medeltal anställda 2022 2021
Män 4 4
Kvinnor 5 5
Summa 9 9
LÖNER, ANDRA ERSÄTTNINGAR, PENSIONER
OCH SOCIALA KOSTNADER 2022
MSEK
Löner och
andra
ersättningar
Rörliga
ersätt-
ningar
Sociala
avgifter
Pensions -
kost nader
Styrelse och verk-
ställande direktör 7,1 6,7 4,3 1,7
Övriga anställda 9,6 2,1 3,6 3,5
Summa 16,7 8,8 7,9 5,2
LÖNER, ANDRA ERSÄTTNINGAR, PENSIONER
OCH SOCIALA KOSTNADER 2021
MSEK
Löner och
andra
ersättningar
Rörliga
ersätt-
ningar
Sociala
avgifter
Pensions -
kost nader
Styrelse och verk-
ställande direktör 6,4 5,5 3,7 1,6
Övriga anställda 6,9 1,6 3,4 3,5
Summa 13,3 7,1 7,1 5,1
NOTER MODERBOLAGET
73
NOTER MODERBOLAGET ÅRSREDOVISNING 2022
NOT F. RESULTATANDELAR KONCERNBOLAG
MSEK 2022 2021
Realisationsresultat - -
Utdelning från dotterbolag - -
Koncernbidrag 9,6 7, 2
Summa 9,6 7, 2
NOT J. SKATT PÅ ÅRETS RESULTAT
MSEK 2022 2021
Följande poster ingår i skattekostnaden:
Skatt på årets resultat 4,0 –0,3
Skatt från tidigare år –0,1 -0,6
Summa 3,9 –0,9
Resultat före skatt –21,4 –0,1
Skatt enligt gällande skattesats 20,6%
(21,4% ) 4,4 0,0
Skatteeffekt av:
Ej avdragsgilla kostnader –0,7 –0,5
Ej skattepliktiga intäkter 0,3 0,2
Skatt från tidigare år –0,1 –0,6
Redovisad skatt 3,9 –0,9
NOT M. ANDELAR I INTRESSEFÖRETAG
Kapitalandel Bokfört värde, MSEK
Org nr Säte Verksamhet 2022 2021 2022 2021
Mirakelbolaget AB 556835-4350 Stockholm Programutveckling 50% 50% 0,0 0,0
NOT G. ÖVRIGA RÄNTEINTÄKTER OCH
LIKNANDE RESULTATPOSTER
MSEK 2022 2021
Valutakursvinst 34,4 35,1
Utdelning från intressebolag 1,0 0,9
Ränteintäkt, extern 0,7 0,6
Ränteintäkt, intern 8,4 3,6
Summa 44,5 40,2
NOT H. ÖVRIGA RÄNTEKOSTNADER OCH
LIKNANDE RESULTATPOSTER
MSEK 2022 2021
Valutakursförlust –29,6 –22,0
Räntekostnad, extern –5,5 –3,3
Räntekostnad, intern –0,8 -
Nedskrivning –1,3 -
Summa 37, 2 –25,3
NOT I. BOKSLUTSDISPOSITIONER
MSEK 2022 2021
Årets avsättning till periodiseringsfond - -
Årets återföring av periodiseringsfond - -
Årets förändring av överavskrivningar - -
Summa - -
NOT K. BALANSERADE UTGIFTER FÖR PROGRAMUTVECKLING
MSEK 2022 2021
Ingående anskaffningsvärde 5,0 5,0
Pågående, omklassificering 1,0 -
Årets anskaffning - -
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden
6,0 5,0
Ingående avskrivningar –1,8 –1,0
Årets avskrivningar –0,9 –0,8
Utgående ackumulerade avskrivningar –2,7 –1,8
Utgående restvärde 3,3 3,2
NOT L. INVENTARIER, VERKTYG OCH INSTALLATIONER
MSEK 2022 2021
Ingående anskaffningsvärde 0,8 0,8
Inköp 0,3 -
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden 1,1 0,8
Ingående avskrivningar –0,5 –0,4
Årets avskrivningar –0,2 –0,1
Utgående ackumulerade avskrivningar –0,7 –0,5
Utgående restvärde 0,4 0,3
74
NOTER MODERBOLAGETÅRSREDOVISNING 2022
NOT N. ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
Bokfört värde, MSEK 2022 2021
Sverige (säte Stockholm)
Rejlers Sverige AB 125,1 125,1
Rejlers International Engineering Solution AB 70,9 70,9
Helenius Ingenjörsbyrån AB 210,7 -
Finland
Rejlers Finland Oy (fd Rejlers Oy) 44.4 44,4
Norge
Rejlers Norge AS 155,8 155,8
Summa 606,9 396,4
Samtliga bolag i ovansende tabell ägs till 100 procent av
Rejlers AB.
Indirekt ägda bolag 2022 Ägarandel
Sverige
Rejlers Energiprojekter AB 100%
Security Rejlers Defence AB 100%
Geosigma Holding AB 100%
C3 Konsult AB 100%
Hydroterra Ingenjörer AB 100%
Kraftkon Sverige AB 100%
Infralog & Partners AB 100%
Finland
Rejlers Building Oy
JETS Counsulting Oy 100%
PM Oy 100%
SRT Oy 100%
Norge
Rejlers Engineering AS 100%
Rejlers Elsikkerhet AS 100%
Kantech AS 100%
ALJ AS 100%
OmegaHoltan AS 100%
Indirekt ägda bolag 2021 Ägarandel
Sverige
Rejlers Energiprojekter AB 100%
Security Rejers Defence AB 100%
Geosigma Holding AB 100%
C3 Konsult AB 100%
Hydroterra Ingenjörer AB 100%
Kraftkon Sverige AB 100%
Finland
JETS Counsulting Oy 100%
PM Oy 100%
Norge
Rejlers Engineering AS 100%
Rejlers Elsikkerhet AS 100%
Kantech AS 100%
ALJ AS 100%
NOT O. FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA INTÄKTER
MSEK 2022 2021
Förutbetalda hyror - -
Övrigt 2,0 1,0
Summa 2,0 1,0
NOT P. OBESKATTADE RESERVER
MSEK 2022 2021
Periodiseringsfond tax 15 - -
Periodiseringsfond tax 16 - -
Periodiseringsfond tax 17 - -
Periodiseringsfond tax 18 - -
Överavskrivningar - -
Summa - -
NOT Q. UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
MSEK 2022 2021
Upplupna löner 6,0 4,5
Upplupna social avgifter 1,5 1,3
Övrigt 12,2 6,7
Summa 19,7 12,5
NOT R. EVENTUALFÖRPLIKTELSER
MSEK 2022 2021
Eventualförpliktelser Inga Inga
75
NOTER MODERBOLAGET ÅRSREDOVISNING 2022
NOT S. SKULDER HÄNFÖRLIGA TILL FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Ej kassaflödes-
påverkade poster
2021 Kassaflöde Omklassificering 2022
Långfristiga skulder till kreditinstitut, MSEK 43,7 118,0 8,3 170,0
Kortfristiga skulder till kreditinstitut, MSEK 69,2 –1,9 - 67, 3
Konvertibler 48,1 –2,2 –21,6 24,3
Avstämning av skulder hänförliga till finansieringsverksamheten, MSEK 161,0 113,9 –13,3 261,6
Ej kassaflödes-
påverkade poster
2020 Kassaflöde Omklassificering 2021
Långfristiga skulder till kreditinstitut, MSEK 86,3 –42,6 - 43,7
Kortfristiga skulder till kreditinstitut, MSEK 100,5 –33,4 2,1 69,2
Avstämning av skulder hänförliga till finansieringsverksamheten, MSEK 186,8 76,0 2,1 112,9
76
NOTER MODERBOLAGETÅRSREDOVISNING 2022
Styrelsen och VD förkrar att koncernredovisningen har
upprättats i enlighet med internationella redovisningsstan-
darder IFRS sådana de antagits av EU och ger en rättvisande
bild av koncernens ställning och resultat. Årsredovisningen
har upprättats i enlighet med god redo visningssed och ger en
rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget
ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens
och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt
beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moder-
bolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 30 mars 2023 Rejlers AB (publ)
PETER REJLER
Ordförande
JAN SAMUELSSON
Vice ordförande
PATRIK BOMAN
Styrelseledamot
MARTINA REJLER
Styrelseledamot
BJÖRN LAUBER
Arbetstagarrepresentant
VIKTOR SVENSSON
VD och koncernchef
ÅSA LUNDVALL
Auktoriserad revisor
Vår revisionsberättelse har lämnats den 30 mars 2023
Ernst & Young AB
HELENA LEVANDER
Styrelseledamot
TORE GREGORSSON
Arbetstagarrepresentant
FÖRSÄKRAN
77
FÖRSÄKRAN ÅRSREDOVISNING 2022
TILL BOLAGSSTÄMMAN I REJLERS AB PUBL
ORGANISATIONSNUMMER 5563498426
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN
OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen för Rejlers AB (publ) för år 2022 med undantag
för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 3641. Bolagets
årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna
30–77i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsent-
liga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella
ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella
resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med års-
redovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31
december 2022 och av dess finansiella resultat och kassaflöde
för året enligt International Financial Reporting Standards
(IFRS), så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten
sidorna 3641. Förvaltningsberättelsen är förenlig med års-
redovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträk-
ningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den
kompletterande rapport som har överlämnats till moderbola-
gets revisionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens
(537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förllande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt full-
gjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar
att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga för-
bjudna tnster som avses i Revisorsförordningens (537/2014)
artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller,
iförekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrolle-
rade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändalsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
rskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden
som enligt vår professionella bedömning var de mest betydel-
sefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades
inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande
till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet,
men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.
Beskrivningen nedan av hur revisionen genomfördes inom
dessa områden ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet
Revisorns ansvar i vår rapport om årsredovisningen också
inom dessa områden. Därmed genomfördes revisionsåtgärder
som utformats för att beakta vår bedömning av risk för väsent-
liga fel i årsredovisningen och koncernredovisningen. Utfallet
av vår granskning och de granskningsåtgärder som genom-
förts för att behandla de områden som framgår nedan utgör
grunden för vår revisionsberättelse.
Intäktsredovisning för fastprisprojekt
Beskrivning av området
En del av koncernens intäkter härrör fn projekt där
koncernen åtagit sig att utra projekten till ett fast pris.
Intäktsredovisning av fastprisprojekt innebär att vissa bedöm-
ningar måste göras, i synnerhet bemningar om den totala
kostnaden och intäkten i respektive projekt. Förändrade
bedömningar under projektens genomförande kan ge upphov
till en väsentlig påverkan på koncernens resultat och finansiella
ställning. Rejlers tillämpar successiv vinstavräkning för fast-
prisprojekt vilket motsvaras av faktureringspris efter avdrag för
eventuella avvikelser mellan upparbetning och färdigställande-
grad. Projektprognoserna utvärderas regelbundet av koncer-
nen under respektive projekts löptid och justeras vid behov.
Då intäktsredovisningen för fastprisprojekt innebär att bola-
get behöver göra olika bedömningar och antaganden har vi
bemt detta som ett särskilt betydelsefullt område.
Se not 2 för redovisningsprinciper avseende redovisning av
intäkter samt not 4 för bolagets beskrivning av de bem-
ningar som görs i samband med årsbokslut.
Hur detta område beaktades i revisionen
I vår revision har vi utvärderat koncernens processer för
intäktsredovisning inklusive genomng av projekt samt
rutiner för att identifiera förlustprojekt och/eller projekt med
g risk. Vidare har vi utrderat bolagets redovisningsprin-
ciper för intäktsredovisning och bedömt huruvida dessa är i
enlighet med gällande redovisningsstandarder. Vi har även
gjort ett urval av projekt för att bedöma de mest väsentliga
uppskattningarna. För dessa projekt har vi gjort projektgenom-
ngar med ansvariga controllers, verierat existens av avtal,
utmanat bedömningar avseende färdigställandegrad, progno-
ser och projektreserver samt erhållit förklaringar till förfallna
men ej betalda fakturor. Vi har även utrt detaljerad testning
av intäktstransaktioner samt dataanalys för att bema
intäktsredovisningen.
Slutligen har vi granskat de till det särskilt betydelse-
fulla området hänförliga upplysningarna som lämnas i
årsredovisningen.
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredo-
visningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna
1–29 samt sidan 82-83. Det är styrelsen och verkställande
direk tören som har ansvaret för denna andra information.
REVISIONSBERÄTTELSE
78
REVISIONSBERÄTTELSEÅRSREDOVISNING 2022
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredo-
visningen omfattar inte denna information och vi gör inget utta-
lande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som
identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncern-
redovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den
kunskap vi i övrigt inmtat under revisionen samt bemer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende
denna information, drar slutsatsen att den andra informationen
innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera
detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas
och att den ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen
och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så som de
antagits av EU. Styrelsen och verksllande direktören ansva-
rar även för den interna kontroll som de bemer är nödvändig
för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som
inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen ansvarar styrelsen och verksllande direktören för
bemningen av bolagets förmåga att fortsätta verksamheten.
De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan
påverka förgan att fortsätta verksamheten och att använda
antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift
tilmpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören
avser att likvidera bolaget, uppra med verksamheten eller
inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar sty-
relsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka
bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredo-
visningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller
några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegent-
ligheter eller misstag, och att lämna en revisions berättelse som
innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av
kerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs
enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upp-
cka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter
kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses
vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan
förntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar
med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under
hela revisionen. Dessutom:
identierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktig-
heter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar
och utr granskningtgärder bland annat utifn dessa
risker och inmtar revisionsbevis som är tillräckliga och
ändalsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden.
Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd
av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet
som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta
agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden,
felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna
kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma
granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till
omsndigheterna, men inte för att uttala oss om effektivite-
ten i den interna kontrollen.
utrderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verksllande
direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande
upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verk-
ställande direktören använder antagandet om fortsatt drift vid
upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revi-
sionsbevisen, om det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor
som avser sådana händelser eller förllanden som kan
leda till betydande tvivel om bolagets förmåga att fortsätta
verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig
osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa upp-
rksamheten på upplysningarna i årsredovisningen om den
väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar
är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen
och koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på de
revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för revisions-
berättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden
göra att ett bolag inte längre kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen
och innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen,
ribland upplysningarna, och om årsredovisningen och kon-
cernredovisningen återger de underliggande transaktionerna
och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis
avseende den finansiella informationen för enheterna eller
afrsaktiviteterna inom koncernen för att göra ett uttalande
avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning,
övervakning och utförande av koncernrevisionen. Vi är
ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens
planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den.
Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under
revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den
interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har
följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp
alla relationer och andra förllanden som rimligen kan påverka
vårt oberoende, samt i tilmpliga fall åtgärder som har vidtagits
för att eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer
vi vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för
revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen,
inklusive de viktigaste bemda riskerna för väsentliga
felaktigheter, och som därr utgör de för revisionen sär-
skilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa områden i
revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författningar
förhindrar upplysning om frågan.
79
REVISIONSBERÄTTELSE ÅRSREDOVISNING 2022
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR
OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en
revision av styrelsens och verkställande direkrens förvaltning
av Rejlers AB (publ) för år 2022 samt av förslaget till disposi-
tioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar enligt förslaget i
förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och
verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige.
Vårtansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moder-
bolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och
hari övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändalsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till disposi-
tioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till
utdelning innefattar detta bland annat en bemning av om
utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets
och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer
på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital,
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvalt-
ningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland
annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens
ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation
är utformad så att bokringen, medelsförvaltningen och
bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på
ett betryggande sätt. Verkställande direkren ska sköta den
löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvis-
ningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga
för att bolagets bokring ska fullgöras i överenssmmelse
med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett
betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbe-
vis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om
någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något
väsentligt avseende:
retagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om
detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget
är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen
garanti för att en revision som utrs enligt god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummel-
ser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust
inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige
använder vi professionellt omdöme och har en professionellt
skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av
förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust grundar sig fmst på revisionen av räkenska-
perna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs
baseras på vår professionella bemning med utngspunkt
i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar gransk-
ningen på sådana åtgärder, områden och förllanden som är
väsentliga för verksamheten och där avsteg och överträdel-
ser skulle ha särskild betydelse för bolagets situation. Vi går
igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna
åtgärder och andra förllanden som är relevanta för vårt utta-
lande om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om
styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst
eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade yttrande
samt ett urval av underlagen för detta för att kunna bedöm om
förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkstäl-
lande direktören har upprättat årsredovisningen och koncernre-
dovisningen i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rap-
portering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden Rejlers AB (publ) för år 2022.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstad-
gade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett
format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR
18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt
denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förllande till Rejlers AB (publ) enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkese-
tiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända-
lsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap.
4a§ lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och
för att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen och
verkställande direktören bemer nödvändig för att upprätta
Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag.
80
REVISIONSBERÄTTELSEÅRSREDOVISNING 2022
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-
rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som
uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värde pappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransk-
ningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten
är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och
god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en
väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan
uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses
vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan
förntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar
med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för
revisionsföretag som utför revision och översiktlig granskning
av finansiella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och
näraliggande tjänster och har därmed ett allsidigt system
för kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade riktlinjer
och rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, stan-
darder för yrkesutövningen och tilmpliga krav i lagar och
andraförfattningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovis-
ningen och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder
som ska utföras, bland annat genom att bema riskerna för
väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är
relevanta för hur styrelsen och verkställande direktören tar
fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som
är ändamålsenliga med hänsyn till omsndigheterna, men inte
Stockholm den 30 mars 2023
Ernst & Young AB
ÅSA LUNDVALL
Auktoriserad revisor
i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna
kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärdering av
ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och verk-
ställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av
att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en
avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bemning av huru-
vida koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar,
kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med
iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrappor-
ten på sidorna 3641 och för att den är upprättad i enlighet
med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR
16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta
innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en
annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört
med den inriktning och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och god revisionssed i
Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig
grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i
enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 års-
redovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma
lag är förenliga med årsredovisningens och koncernredo-
visningens övriga delar samt i överenssmmelse med
årsredovisningslagen.
Ernst & Young AB, Box 7850, 103 99 Stockholm, utsågs till
Rejlers ABs revisor av bolagssmman den 21 april 2022 och
har varit bolagets revisor sedan 22 april 2021.
81
REVISIONSBERÄTTELSE ÅRSREDOVISNING 2022
MOTIVERING, DEFINITION OCH BERÄKNING AV NYCKELTAL
Nyckeltal Motivering Definition Beräkning 2022
Tillväxt
Organisk tillväxt, % Bolagets förmåga att växa
medbefintliga resurser
Förändring av nettoomsättning i
lokal valuta jfm föregående års
period, exkl förvärvade bolag
339,5/2 898,7=11,7
Förvärvad tillväxt, % Bolagets förmåga att växa
med förvärv
Förändring av nettoomsättning i
lokal valuta i förvärvade bolag,
jfm föregående års period
214,9/2 898,7=7,4
Valutaeffekt , % Bolagets tillväxt pga valuta Förändring av nettoomsättning
hänförlig till valutaeffekter
59,9/2 898,7=2,1
Resultat
Justerad EBITA, MSEK Mått på bolagets operativa och
underliggande resultat exklusive
jämförelsestörande poster
EBITA exklusive jämförelse störande
poster
-
Justerad EBITA-marginal, % Mått på effektiviteten i bolaget Justerad EBITA/Nettoomsättning -
Jämförelsestörande post,
MSEK
Det tydliggör utvecklingen i den
underliggande verksamheten och
förbättrar jämförelsen mellan
olikaperioder
Intäkter och kostnader som inte
förväntas uppkomma regelbundet
i den löpande verksamheten
-
EBITA, MSEK Mått på operativt och kassa-
genererande resultat
EBIT inkl samtliga avskrivningar
och förvärvskostnader
287,3
EBITA-marginal, % Mått på effektiviteten i bolaget EBITA/Nettoomsättning 287,3/3 513,0=8,2
Rörelseresultat (EBIT), MSEK Mått på operativt resultat exkl
finansiella poster, dvs oavsett
skuldsättning
EBITA exkl immateriella avskrivningar
och förvärvskostnader
234,3
Rörelsemarginal, % Mått på effektiviteten i bolaget EBIT/Nettoomsättning 234,3/3 513,0=6,7
Nyckeltal per anställda
Omsättning per årsanställd,
TSEK
Mått på effektiviteten i bolaget Nettoomästtning/Antal
årstanställda
3 513,0/2 553=1 376,0
Rörelseresultat per
årsanställd, TSEK
Mått på effektiviteten i bolaget Rörelseresultat/Antal
årstanställda
234,3/2 553=91,8
Balansräkning
Nettoskuld, MSEK Mått på bolagets betalnings förmåga
och kreditrisker
Kort- och långfristiga ränte bärande
skulder samt pensionsskuld minskat
med likvida medel
Se not ovan
Nettoskuld/EBITDA rtm, ggr Mått på bolagets betalnings förmåga
och kreditrisker
Nettoskuld/EBITDA senaste
12 månader
391,3/416,2=0,94
Soliditet, % Mått på andel av tillgångar som är
finansierade med eget kapital
Eget kapital/Totala tillgångar 1 487,1/2 984,4=49,8
Eget kaptial per aktie vid
periodens slut, kr
Mått på bolagets effektivitet och
indikation på aktiens värde
Eget kapital/antal aktier vid
periodens slut
1 487,1/20 381 849= 73,0
Avkastning på eget kapital,
%
Mått på bolagets effektivitet
av kapital
Resultat före skatt/Genomsnittligt
Eget kapital
245,8/((1 215,5+1
487,1)/2)=18,2
Avkastning på sysselsatt
kapital, %
Mått på bolagets finansiering
genomeget kapital samt övrigt
räntekrävande kapital
EBIT inkl finansiella intäkter/Genom-
snittligt sysselsatt kapital (=Eget
kapital inkl ränte bärande skulder)
(234,3+60,0)/
(1487,1+536,1)=14,5
Övrigt
Utdelning per aktie, kr Mått på bolagets effektivitet och
värdeskapande till aktie ägarna
- -
Antal årsanställda, st Mått anställdas totala arbets volym Total närvarotid/standardtid -
Antal medarbetare vid
periodens slut, st
Mått på bolagets förmåga
att rekrytera
Antalet anställda vid periodens slut
oavsett tjänstgöringsgrad
-
Debiteringsgrad, % Mått på effektiviteten i bolaget Debiterad tid/ Total närvarotid -
82
ÖVRIGTÅRSREDOVISNING 2022
Årsstämma i Rejlers AB (publ) genomförs den 20 april 2023
kl16.00 i bolagets lokaler, Lindhagensgatan 126 i Stockholm.
Anmälan
Rätt att delta i årssmma har den aktieägare som är
registrerad i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken
avstämningsdagen som är onsdagen den 12 april 2023.
Densom har för avsikt att delta i årssmma ska anmäla
sig senast fredagen den 14 april 2023, antingen via e-post
arsstamman@rejlers.se eller skriftligen till Rejlers AB
underadress:
Årsstämman Rejlers AB (publ)
Box 30233
104 25 Stockholm
Vid anlan ska uppges fullständigt namn, person- eller
organisationsnummer, adress, telefonnummer dagtid samt, i
förekommande fall, uppgift om ställföreträdare, ombud och
biträden. Kallelse till årsstämman återfinns på Rejlers webb-
plats, www.rejlers.com/se samt införs i tidningar på det sätt
som bolagsordningen föreskriver.
Förvaltarregistrerade aktier
Den som låtit förvaltarregistrera sina aktier måste, för att ha
rätt att delta i smman, genom förvaltares försorg låta regist-
rera aktierna i eget namn, så att vederbörande är registrerad
i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken per avsm-
ningsdagen onsdagen den 12 april 2023. Sådan registrering
kan vara tillfällig (s.k. rösträttsregistrering). Aktieägare som
önskar registrera aktierna i eget namn måste, i enlighet med
respektive förvaltares rutiner, bera att förvaltaren gör sådan
rösträttsregistrering. Rösträttsregistrering som av aktieägare
har berts i sådan tid att registreringen har gjorts av relevant
förvaltare senast fredagen den 14 april 2023 kommer att beak-
tas vid framställningen av aktieboken.
Fullmakt för ombud
Aktieägare som företräds genom ombud ska utrda skriftlig
av aktigaren undertecknad och daterad fullmakt för ombu-
det. Om fullmakten utrdats av juridisk person ska kopia av
registreringsbevis bifogas eller, om sådan handling inte finns,
motsvarande behörighetshandling. Fullmakten bör i god tid
före stämman inndas till bolaget under ovanstående adress.
Utdelning
Styrelsen föreslår att utdelning till aktieägarna lämnas med
4,50 kronor per aktie. Som avstämningsdag föreslås den
24april 2023 med utbetalningsdag den 27 april 2023.
Form och produktion:
Narva Communications
Foto:
Mattias Bardå
Peter Jönsson
Rejlers
ÅRSSTÄMMA 2023
83
ÅRSSTÄMMA ÅRSREDOVISNING 2022
REJLERS AB (PUBL)
ORG NR 556349-8426 | BOX 30233 | 104 25 STOCKHOLM
TEL 0771-78 00 00 | FAX 08-654 33 39 | WWW.REJLERS.COM/SE