549300JQF174JP0MM3822021-01-012021-12-31iso4217:SEK549300JQF174JP0MM3822020-01-012020-12-31iso4217:SEKxbrli:shares549300JQF174JP0MM3822021-12-31549300JQF174JP0MM3822020-12-31549300JQF174JP0MM3822019-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300JQF174JP0MM3822019-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300JQF174JP0MM3822019-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300JQF174JP0MM3822019-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300JQF174JP0MM3822019-12-31549300JQF174JP0MM3822020-01-012020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300JQF174JP0MM3822020-01-012020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300JQF174JP0MM3822020-01-012020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300JQF174JP0MM3822020-01-012020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300JQF174JP0MM3822020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300JQF174JP0MM3822020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300JQF174JP0MM3822020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300JQF174JP0MM3822020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300JQF174JP0MM3822021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300JQF174JP0MM3822021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300JQF174JP0MM3822021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300JQF174JP0MM3822021-01-012021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300JQF174JP0MM3822021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300JQF174JP0MM3822021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300JQF174JP0MM3822021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300JQF174JP0MM3822021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
2021
ÅRSREDOVISNING
PREVENT THE PREVENTABLE
2
Senzime | Årsredovisning | 2021
Senzime i korthet
Senzime är ett svenskt medicintekniskt före-
tag som utvecklar och marknadsför CE- och
FDA-godkända övervakningssystem för pa-
tienter som genomgår anestesi. Senzimes
anställda över hela världen är engagerade i
visionen om en värld utan narkosrelaterade
komplikationer. Sex av tio patienter som
vaknar upp efter operation har inte återtt
full muskelfunktion och riskerar därmed att
drabbas av kritiska andningskomplikationer.
TetraGraph
®
-systemet hjälper sjukvårds-
personalen att förbättra patientrden och
minska vårdkostnaderna genom att digitalt
och kontinuerligt mäta graden av neuromus-
kulär blockad under och efter operation.
I Senzimes utvecklingsportfölj ingår även
innovativa, patientorienterade lösningar som
möjliggör automatiserad och kontinuerlig
mätning av biologiska ämnen som glukos
och laktat i blod och vävnadsvätska –
CliniSenz
®
Analyzer och OnZurf
®
Probe.
Senzime verkar på en global växande
marknad som idag enbart i Europa och
USA värderas till över 15 miljarder SEK
KSEK 2021
1
2020
1
2019
1
2018
1
2017
2
Nettoomsättning 10 980 9 337 6 711 3 214 189
Resultat efter finansiella poster -84 289 -48 991 -34 266 -24 591 -13 027
Resultat per aktie (SEK) -1,31 -0,84 -0,65 -0,55 -0,33
Soliditet (%) 86,3 89,4 83,9 81,2 84,6
Bruttomarginal exkl. avskrivningar (%) 54,3 40,9 57,6 6,6 -
För definitioner av nyckeltal, se tilläggsupplysningar, not 16 och 17.
1) Enligt nya redovisningsprinciper (IFRS)
2) Enligt tidigare redovisningsprinciper (K3)
årligen. Senzimes viktigaste marknaderna
är USA, Tyskland, Frankrike, Italien, Stor-
britannien, Spanien, Schweiz, Sydkorea
och Japan. Bolagets aktie handlas på
NASDAQ Stockholms huvudmarknad
(ticker SEZI).
11
54 %
11
54 %
34
Nettoomsättning
MSEK
Bruttomarginal
Antal anställda
3
Senzime | Årsredovisning | 2021
» Stark tillväxt i USA
och Europa«
Innehåll
Innehåll
Året i korthet 4
VD har ordet 5
Behovet av objektiv monitorering 6
Marknaden 8
Innovation 10
Produktportfölj 11
Klinisk evidens och riktlinjer 14
Patent och varumärken 15
Styrelse 16
Ledande befattningshavare 18
Aktien och aktieägare 20
Hållbarhet och socialt ansvar 22
FINANSIELL RAPPORTERING
Förvaltningsberättelse 24
Bolagstyrningsrapport 28
Flerårsöversikt 34
Finansiell information 35
Noter till redovisningen 45
Styrelsens underskrifter 69
Revisionsberättelse 70
Information till aktieägare 74
Kontakt
Pia Renaudin, VD
Telefon: +46 (0)70 813 34 17
E-post: pia.renaudin@senzime.com
Adress
Senzime AB
Ulls väg 41
756 51 Uppsala
www.senzime.com
Årsstämma
Årsstämma i Senzime äger rum onsdag
den 18 maj kl. 16.00 i Uppsala. Se mer på
sidan 74.
4
Senzime | Årsredovisning | 2021
Etablering av verksamhet i Tyskland
I början av året startas Senzime GmbH i Tyskland och samtidigt
rekryteras en Country Manager och en Regional Clinical Mana-
ger. Universitetssjukhuset Katholisches Klinikum Bochum lägger
den första ordern på TetraGraph
®
system.
Nya riktlinjer kräver neuromuskulär
kvantitativ monitorering
I maj meddelas att den brittiska narkosläkarföreningen utfär-
dar nya riktlinjer för kvantitativ monitorering av neuromuskulär
blockad i Storbritannien och Irland. Riktlinjerna anger bland annat
att kvantitativ monitorering måste finnas tillgänglig på samtliga
operationssalar och användas på alla patienter som får muskel-
blockerande läkemedel.
Senzime noteras på Nasdaq Stockholms huvudmarknad
Nasdaq Stockholms bolagskommitté godkände den 23 juni 2021
Senzimes ansökan om att uppta bolagets aktier till handel på
Nasdaq Stockholms huvudmarknad. Första handelsdag var den
30 juni.
Stort antal utprövningar och strategiskt viktiga avtal i USA
Under tredje kvartalet meddelar Senzime pågående eller kon-
trakterade utprövningar vid mer än 60 sjukhus med en samman-
lagd potential om ca 750 TetraGraph
®
system. I USA tecknades
strategiskt viktiga avtal med några av de mest välrenommerade
sjukhusen i världen där bolaget under fjärde kvartalet installerar
monitorer i samtliga operationssalar.
Start av produktion i egen regi
Under det tredje kvartalet startat produktionen av TetraGraph
®
i
Senzimes egna lokaler. För att öka marginaler och förbättra effek-
tiviteten har produktionen av TetraGraph
®
flyttats hem till Uppsala
enligt plan.
Certifiering i enlighet med MDR
I december meddelar Senzime att företagets produkter samt
Senzimes kvalitetssystem och tillverkningsanläggning har certifie-
rats i enlighet med den nya europeiska förordningen om medicin-
tekniska produkter (MDR).
Ackumulerat fler än 1 000 TetraGraph levererade
Vid årsslutet 2021 hade Senzime totalt ackumulerat levererat ut
fler än 1 000 monitorer till kunder och distributörer. Detta driver
i sin tur sensorförsäljningen och globalt uppgick försäljningen av
antalet TetraSens
®
sensorer för heret 2021 till ca 45 000 styck-
en, vilket var en ökning med 25% jämfört med föregående år.
Stark försäljningstillväxt i USA och Europa
Senzimes totala försäljningsökning uppgick till 18 procent under
2021. I USA ökade förljningen med mer än 200 procent och
marknaden stod för 37 procent av den totala försäljningen. Även
förljningen i Europa visade en god tillväxt och ökningen för
helåret uppgick där till 52 procent.
Året i korthet
Året i korthet
5
Senzime | Årsredovisning | 2021
Vår totala försäljningsökning
uppgick till 18 procent under
2021. I USA ökade försäljning-
en med mer än 200 procent
och marknaden stod för mer
än en tredjedel av vår totala
försäljning. Även försäljningen
i Europa visade en god tillväxt
och ökningen för helåret upp-
gick där till 52 procent.
Den installerade basen av TetraGraph
®
– som i sin tur driver sensorrsäljningen –
fortsätter att växa. Vi har tecknat strate-
giskt viktiga avtal i USA med några av de
mest välrenommerade sjukhusen i världen
där vi under frde kvartalet 2021 installe-
rade monitorer i samtliga operationssalar.
Totalt har Senzime nu levererat ut
mer än 1 000 monitorer till kunder och
distributörer. Globalt uppgick försäljningen
av antalet TetraSens
®
sensorer för helåret
2021 till ca 45 000 stycken, vilket var en
ökning med 25% mot föregående år.
Storbritannien införde i maj nya riktlinjer
för kvantitativ monitorering vilket innebär
att utrustning måste finnas tillgänglig i
samtliga operationssalar och användas på
alla patienter som får muskelblockerande
läkemedel innan, under och efter opera-
tion. Vår försäljning av TetraGraph
®
är inte
beroende av riktlinjer, men de påskyndar
utrullningstakten.
Under det första kvartalet 2021 eta-
blerade vi vårt dotterbolag i Tyskland och
tillsatte en landschef. Senzime tyska för-
säljningsorganisation gör stora framsteg
och vi har vunnit 13 utprövningar och har
idag ytterligare tio pågående.
En av höjdpunkterna under det gångna
året var givetvis noteringen för handel på
Nasdaq Stockholms huvudlista i slutet av
juni. Det är ett viktigt steg inom ramen för
vår vision att eliminera narkosrelaterade
komplikationer och samtidigt bygga ett
världsledande bolag som skapar lång-
siktiga värden för kunder, aktieägare och
samhället i stort. Vi hoppas också att det
ska bredda vår investerarbas och bidra till
ökad synlighet och exponering för bolaget.
För att öka våra marginaler och förbätt-
ra effektiviteten flyttade vi under frde
kvartalet hem produktionen, samtidigt
som såväl produktionslokalerna som våra
produkter och kvalitetssystem certifie-
rades enligt MDR, den nya regulatoriska
standarden i Europa. Ett helt fantastiskt
arbete av teamet!
Att driva utveckling och tillverkning av
medicintekniska produkter medför ett stort
hållbarhetsansvar. På Senzime utgår vi
från vår hållbarhetspolicy vilken beslutas
av vår styrelse och utgör grunden för vårt
hållbarhetsarbete. Genom hållbarhetsar-
betet har vi identifierat och analyserat de
områden och hållbarhetsaspekter som har
störst påverkan på verksamheten. Detta
gäller främst våra produktutvecklings- och
tillverkningsprocesser.
Vid utgången av 2021 hade vi pågå-
ende eller kontrakterade utprövningar vid
mer än 74 sjukhus världen över. Den sam-
manlagda potentialen för dessa utpröv-
ningar uppr till ca 1 150 TetraGraph
®
system. Vi fortsätter också att vinna
majoriteten av utprövningarna – under det
fjärde kvartalet vann vi upphandlingar på
16 av 17 sjukhus.
I början av 2022 fattade fem universi-
tetssjukhus i USA beslut om att köpa in
TetraGraph
®
system. Vi räknar generellt
med att sjukhusen nu återgår till ett mer
normalt läge efter pandemin och börjar
arbeta av de långa köerna till operation.
Senzime lanserar nu även TetraSens
®
Pediatric – en ny engångssensor av-
sedd att användas på barn. Studier visar
att barn löper lika hög risk som vuxna
för komplikationer vid användning av
muskelparalyserande läkemedel. Produk-
ten är CE-märkt och i slutet av februari
2022 lämnade vi in en ansökan till det
amerikanska läkemedelsverket FDA för
godkännande.
Baserat på antalet pågående utpröv-
ningar och utfallet i de senaste upphand-
lingarna står vi fast vid vårt finansiella mål
om att nå en försäljning om 200 miljoner
kronor 2023 och uppnådd lönsamhet. Vi
anser också att en långsiktig målsättning
om en 10-procentig marknadsandel på en
marknad som bedöms omsätta omkring
15 miljarder kronor årligen fortsatt är
högst relevant.
Under mars månad 2022 har jag rest
runt i USA och träffat våra kunder. Jag är
återigen upplyft av det stora medicinska
behov som vår produkt fyller och åter-
kopplingen från våra kunder är fantastisk.
Med ett fantastiskt produkterbjudande,
ett starkt team och ett stort marknadsbe-
hov ser jag med tillförsikt fram emot 2022!
Uppsala i april 2022
Pia Renaudin, VD
Jag är återigen upplyft av det stora medicinska behov som vår
produkt fyller och återkopplingen från våra kunder är fantastisk”
VD har ordet
6
Senzime | Årsredovisning | 2021
Nedstängning och restriktioner världen
över i spåren av pandemin ledde till mins-
kad access till sjukhus och läkare. I takt
med att samhället nu öppnas upp väntar
en globalt växande vårdskuld. Enbart i Sve-
rige har 170 000 färre operationer utförts
sedan pandemins början att jämföras mot
ett årligt genomsnitt av 560 000 operatio-
ner , varav 40 % av patienter som står i kö
har väntat längre än vårdgarantin utlovar.
Vi förntar oss att vården framöver
kommer att intensifiera arbetet med att
optimera operationsflöden för att minska
väntetiden för patienter med behov av
kirurgi, och här kan TetraGraph
®
spela en
viktig roll. I 60-70% av dagens operationer
används muskelrelaxerande läkemedel
vilket underlättar för kirurgen att genomföra
den utan att patienten har spända muskler,
hostar eller ofrivilligt rör på sig. När det är
dags för patienten att väckas igen ger man
ett reverserande läkemedel som gör att pa-
tienten återfår sin normala muskelfunktion.
Genom att mäta djupet av muskelre-
lax hos patienten, och därmed vägleda
narkosläkaren avseende hur stor mängd
läkemedel som bör administreras under
operationens olika faser, kan TetraGraph
®
bidra till en ökad patientsäkerhet, tillika en
ökad genomströmning av patienter vid och
efter operation. Utan en noggrann mätning
riskerar man att antingen hålla patienten
intuberad och kvar på operation onödigt
länge, alternativt ta ut andningstuben för
tidigt med risk för allvarliga patientkompli-
kationer av kvarstående muskelblockad.
Anestesiförbund världen över har under
de senaste åren publicerat riktlinjer rörande
objektiv monitorering när ett muskelre-
laxerande läkemedel används, vilket är
rekommenderat i Norden sedan länge.
I takt med att mer precis och lättanvänd
teknologi har blivit tillgänglig, baserad
Elektromyografi (EMG) som i TetraGraphs
fall, ser vi nu mer detaljerade nationella
riktlinjer som pekar på vilken typ av tek-
nologi som fungerar för samtliga typer av
operationer. Tillsammans med övrig klinisk
evidens som visar på EMG’s fördelar jäm-
fört med äldre konkurrerande teknologier,
bl.a. när det gäller att avgöra korrekt dos
av läkemedel, talar mycket för att denna
» Getting ready for my
first case this morning.
I know when the patient
leaves the OR today, he’ll
be adequately reversed
to at TOFr of > 0.90. No
residual paralysis.
You can guarantee this
too. Adopt quantitative
monitoring into your
practice and elevate your
patient’s safety.«
användarvänliga teknik kommer att vara
världsledande inom en snar framtid.
Jen Sanders RN, BSN
Clinical Product Specialist
Senzime, Inc.
Behovet av objektiv monitorering
Behovet har aldrig varit större
7
Senzime | Årsredovisning | 2021
2021 avslutades med fler
pågående utprövningar än någonsin
visar att de inte fungerar tillfredställande
eller patientsäkert.
Idag är det stort fokus från såväl nar-
kosläkarföreningar som patientsäkerhets-
förbund på implementering av objektiv
monitorering. Det vanligaste området där
objektiva monitorer används är under
operation, men i takt med att användning-
en av muskelrelaxerande läkemedel har
ökat inom andra områden som t.ex. på
intensivvårdsavdelningar och inom barnki-
rurgi ser vi nya marknader växa fram.
Muskelrelaxerande läkemedel används
i flertalet länder i lika hög grad inom
barnkirurgi som på vuxna. TetraGraphs
teknologiplattform är fördelaktig för barn.
Barn har kortare tummar än vuxna, och
då fungerar rörelsebaserade mätningar
mre. Med TetraGraphs teknologi mäter
man muskelresponsen oberoende av
rörelse vilket gör den mer exakt.
TetraGraph
®
är en mobil monitor vilket
innebär att den kan användas för att följa
patienten under hela operationsflödet, och
övervaka muskelstyrkan även efter opera-
tionen. Studier visar att patienter ofta har
kvarstående muskelblockad vid uppvaket
om inte en objektiv monitor används.
Inköpsprocesserna i USA har relativt
långa ledtider fn start till avslut - fn
godkänt budgetutrymme, initial utprövning
till en genomlysning av sjukhusens value
committees som fattar gemensamma be-
slut om vilken utrustning som ska köpas
in. En lokal förespkare av objektiv moni-
torering underlättar i dessa processer, för
att säkerslla att korrekt fakta om risker
och behov sprids samt att implemente-
ringen sker i samtliga operationssalar.
Under året har säljorganisationen utö-
kats i USA och består nu av tretton perso-
ner, tio säljare och ytterligare tre personer
som kombinerar försäljning med klinisk
support och ledningsfunktioner. Kombina-
tionen av direktförsäljning och en välre-
nommerad distributör, Mercury Medical,
gör att Senzime har en bra täckning över
de mest sjukhustäta regionerna i USA.
Vid utgången av 2021 hade vi pågående
eller kontrakterade utprövningar vid mer
än 74 sjukhus världen över. Den samman-
lagda potentialen för dessa utprövningar
uppr till ca 1 150 TetraGraph
®
-system.
Vi fortsätter också att vinna majoriteten av
utprövningarna – under det fjärde kvarta-
let 2021 vann vi upphandlingar på 16 av
17 sjukhus.
Fokusmarknader
Senzimes största marknader är idag USA,
Tyskland, England, Frankrike, Spanien och
Italien utgör Europas fem största mark-
nader samt Sydkorea och Japan i Asien.
Totalt finns vi i 29 länder antingen via
direktförsäljning eller distributör.
I USA är sjukhusen ofta stora med
fler operationssalar än i Europa. Gamla
subjektiva tekniker som att läkaren ber
patienten att lyfta huvudet, klämma en
hand etc., alternativt att man använder en
Perifer nervstimulator, PNS, är fortfarande
vanliga trots den stora andel studier som
Vår Vision
En värld utan narkosrelaterade
komplikationer.
Vår Mission
Att utveckla högteknologiska
och digitala lösningar för att
rädda liv, optimera patienthälsan,
minska komplikationer och sänka
vårdkostnader i samband med
kirurgiska ingrepp.
Behovet av objektiv monitorering
8
Senzime | Årsredovisning | 2021
Affärsuppdatering Tyskland
Senzime etablerade i januari 2021 en direkt
försäljningsorganisation i Tyskland genom
dotterbolaget Senzime GmbH som leds av
Country Manager André Ludwig. Tysk-
land är Europas största medicintekniska
marknad med en befolkning på 82 miljoner
människor och mer än 2000 sjukhus.
Tysklandschefen, André Ludwig har
arbetat mer än 30 år inom Anestesi och
intensivrd och har ett stort nätverk
genom sina tidigare chefspositioner i såväl
tyska som internationella bolag. Detta
är särskilt värdefullt i Tyskland där större
inköpsorganisationer, GPOs (Group Pur-
chasing Organisations), fått ökat inflytan-
de. Hans kunskaper om medicinsktek-
nisk utrustning och engångsprodukter är
omfattande, och han har stor erfarenhet
av produktlanseringar av banbrytande
teknologi inom anestesi och patientdata-
system.
Tyskland har ca 9 000 operationssalar
där det årligen utrs omkring 17 miljo-
ner operationer och muskelblockerande
läkemedel används i omkring 11,9 miljoner
av dessa operationer.
Idag övervakas patienterna med en
kvantitativ monitor i ungefär 60% av fallen,
flertalet med den äldre rörelsebaserade
teknologin AMG. I 40% av operationerna
använder man sig fortfarande av subjek-
tiva metoder för att försöka avgöra hur
djupt paralyserad patienten är. Med sin
överlägsna EMG-teknologi som fungerar
vid alla typer av operationer och bidrar till
patientsäkerheten har TetraGraph en stor
potential att bli marknadsledande, säger
André Ludwig.
Tyskland lägger 411 miljarder Euro
årligen på sjukvårdssystemet, vilket mot-
svarar 11,9 % av BMP. Förbundsstaterna
står för investeringskostnaderna, men
varje medborgare måste betala till sjuk-
vårdsförkringen, som kan vara offentlig
eller privat, vilket finansierar sjukhusens
driftskostnader.
Försäljningsprocessen från första kon-
takt till order brukar ta någonstans mellan
8-17 veckor, ibland något längre bero-
ende på pandemins påverkan. Vi är för
närvarande 3 i teamet som säljer och ger
klinisk support på plats, vilket kommer att
utökas med ytterligare två säljare under
andra respektive tredje kvartalet. Förutom
vårt rena säljarbete arbetar vi för närva-
rande med att etablera referenssjukhus
och sprida kunskap om TetraGraph och
behovet av neuromuskulär monitorering
via webinarer och lokala workshops samt
konferenser, säger André Ludwig.
Senzime etablerade i januari 2021 en egen
försäljningsorganisation i Tyskland genom
dotterbolaget Senzime GmbH som leds av
Country Manager André Ludwig.
Hälsoekonomi
Under 2021 har en mängd studier
publicerats vilka belyser sambandet
mellan kvarstående muskelblockad och
ökad risk för komplikationer. Syftet med
en studie från Temple University Hospital,
USA, var att fastställa kostnadseffektivite-
ten av universell kvantitativ TOF-övervak-
ning när det gäller inköp och användning
av kvantitativa TOF-monitorer i jämfö-
relse med kostnaderna för att hantera
komplikationer till följd av kvarstående
neuromuskulär blockad, t.ex. reintubation
och lunginflammation. Kostnaderna för
sjukhusbaserad vård och för behandling
av komplikationer kan variera avsevärt från
sjukhus till sjukhus och fn land till land.
Med tanke på den robusta karakren hos
de kostnadsbesparingar som identifierats
i denna studie är det dock osannolikt att
även måttliga variationer i dessa kost-
nader skulle förändra de gynnsamma
ekonomiska resultaten man sett i studien
av att införa allmän kvantitativ NMB-över-
vakning. Denna analys visar på en stor
besparing för det akademiska medicinska
centret efter implementering av kvantita-
tiv TOF-övervakning. Slutsatsen var att
införandet av standardiserad kvantitativ
TOF-övervakning kan vara motiverat
enbart av ekonomiska skäl.
Referens: Edwards et al; Universal quantitati-
ve neuromuscular blockade monitoring at an
academic medical center- A multimodal analysis
of the potential impact on clinical outcomes
and total cost of care, Perioperative Care and
Operating Room Management, Volume 24,
2021 Sept, 100184
Marknaden
9
Senzime | Årsredovisning | 2021
Paradigmskifte
Medvetenhet om riskerna vid användning
av muskelblockerande läkemedel samt
behov av att monitoreringen sker objektivt
har ökat dramatiskt på senare tid. Flera
studier visar på risk för allvarliga konse-
kvenser när endast en Perifer nervstimu-
lator (PNS) används, vilket fortfarande är
den vanligast förekommande metoden i
USA.
1
TetraGraphs grundteknologi Elek-
tromyografi (EMG) innebär nu en ny
gyllene standard inom monitorering av
neuromuskulär blockad och Senzime
förväntar sig nya rekommendationer under
det kommande året såväl i USA via det
amerikanska narkosläkarförbundet, The
American Society of Anesthesiology som i
Europa via det europeiska anestesiförbun-
det, The European Society of Anesthesio-
logy. Förbunden har sedan något år tillba-
ka tillsatt arbetsgrupper inom området för
att utarbeta rekommendationer.
2021 var TetraGraph
®
på framsidan av
det amerikanska narkosläkarförbundets
tidskrift Anesthesiology (oktober) samt
utsedd till Editor’s choice, vilket visar på
det stora fokus som finns på området.
Stor vikt läggs förutom på repeterbara
värden även på användarnlighet som en
viktig parameter för att utrustningen skall
användas i praktiken.
Senzimes strategiska
fokusområden
Senzime har identifierat fyra strategis-
ka områden som viktiga för att skapa
tillväxt
Stark marknadsnärvaro på viktiga
marknader
Fortsatta investeringar i produktion
och utveckling
Utveckla partnerskap / samarbeten
Selektiva strategiska initiativ
Marknaden
1)
J. Ross Renew et al, Ease of Application of
Various Neuromuscular Devices for Routine
Monitoring, Anesthesia & Analgesia, 2020.
10
Senzime | Årsredovisning | 2021
Innovation i fokus
Hej Anders, och grattis till din nya roll
som Chief Innovation Officer (CINO)!
Berätta lite mer om din nya tjänst
Innovation är ett prioriterat område på
Senzime som ska genomsyra allt vi gör,
och syftet med den här tjänsten är att se
till att detta fokus inte bara finns i teorin
utan även i praktiken.
Jag får en betydligt friare roll där syftet
är att jag ska få tid att fokusera på nya
innovativa ier och produkter för fram-
tidens behov. För att hitta de här idéerna
kommer jag att arbeta såväl internt som
externt med fokus på slutanvändares
olösta problem.
Vad är innovation för dig?
Innovation är att hitta kreativa lösningar
på ett givet problem som adderar värde till
våra kunder men även till oss såklart. Det
är inte nödvändigtvis en ny produkt utan
kan också vara ett sätt att arbeta som
löser ett behov på ett annat och bättre
sätt. Kontinuerlig innovation är ingenting
som bara händer, utan man kan skapa
processer som ger rätt förutsättningar för
att ta hand om kreativa idéer. I min nya roll
kommer jag att ta fram dessa.
Varför fick just du den här
möjligheten?
Jag har en bredd och ett djup i min
bakgrund både som specialist, konsult
och chef över olika verksamheter inom
forskning och utveckling.
Dessutom är jag nyfiken som person
och tycker om att ifrågasätta traditionella
smarta lösningar.
Jag ser verkligen fram emot att vaska
fram guldkorn för fortsatt värdeskapande
inom Senzime.
Innovation
11
Senzime | Årsredovisning | 2021
Senzimes Produktportfölj
TetraGraph
®
TetraGraph
®
är ett CE-märkt och
FDA-godkänt, innovativt och användar-
vänligt digitalt system för övervakning
av patienter som genomgår narkos
med muskelavslappnande läkemedel.
TetraGraph är avsedd att enkelt och
exakt mäta effekterna av muskelav-
slappnande läkemedel vilket hjälper
läkaren att fatta beslut om graden av
neuromuskulär funktion i realtid och
ledes när det är säkert att väcka
patienten efter operation. Systemet består av en bärbar, handhållen patienvervak-
ningsenhet och engångssensorer.
Genom att förebygga komplikationer och möjliggöra för vårdpersonal att följa
riktlinjer och läkemedelsrekommendationer bidrar TetraGraph till kortare sjukhusvis-
telser och lägre vårdkostnader. Den potentiella globala marknaden för TetraGraph är
beräknad till 166 000 operationssalar som årligen genomför 80 miljoner operationer.
TetraSens
®
TetraSens
®
elektroden är CE-märkt och
FDA-godkänd och används tillsammans
med TetraGraph
®
. Den består av t
stimuleringselektroder, en registrerande
elektrod och en distal referenselektrod.
Det är enkelt och snabbt att applicera
TetraSens som är gjord för engångsbruk
för att undvika korskontaminering mellan
patienter. Elektroderna kan fästas på valfri
hand med stimuleringselektroderna över
n. ulnaris närmast handleden och den
registrerande elektroden från antingen
hypotenarmusklerna nedanför lillfingret (m.
abductor digiti minimi) eller från tenar-
musklerna nedanför tummen (m. adductor
pollicis).
CliniSenz
®
Analyzer
CliniSenz
®
Analyzer är framtidens system
för postoperativ och kontinuerlig övervak-
ning av patienter i sjukhusmiljö, och del i
Senzimes utvecklingsportfölj. Systemet
behöver endast små provvolymer för
analys och resultaten fn CliniSenz Ana-
lyzer är specifika och har hög precision.
Analysatorn arbetar med enzymbase-
rat värmeflöde vilket minskar risken för
störningar fn andra substanser såsom
läkemedel. CliniSenz Analyzer används
tillsammans med OnZurf Probe och andra
mikrodialyskatetrar.
OnZurf
®
Probe
CliniSenz
®
Analyzer är framtidens system för postoperativ och kontinuerlig övervakning
av patienter i sjukhusmiljö. Systemet behöver endast små provvolymer för analys och
resultaten från CliniSenz
®
Analyzer är specifika och har hög precision. Analysatorn arbetar
med enzymbaserat värmeflöde vilket minskar risken för störningar fn andra substanser
såsom läkemedel. CliniSenz
®
Analyzer används tillsammans med OnZurf
®
Probe och
andra mikrodialyskatetrar.
TetraSens
®
Pediatric
TetraSens
®
Pediatric elektroden är
speciellt framtagen för mindre barn från
4 veckor gamla och används tillsam-
mans med TetraGraph. Produkten är
CE-märkt och ansökan om godkän-
nande har inlämnats till amerikanska
FDA. TetraSens Pediatric består av t
stimuleringselektroder, en registrerande
elektrod och en distal referenselektrod.
TetraSens Pediatric är i genomskinligt och
följsamt material som gör det enklare att
placera elektroden på rätt sätt över nerv
och muskel på ett litet barn. Elektroderna
kan fästas på valfri hand med stimule-
ringselektroderna över n. ulnaris närmast
handleden och den registrerande elek-
Förbrukningsartiklar/Disposables
Produkter/Devices
troden från antingen hypotenarmusklerna
nedanför lillfingret (m. abductor digiti
minimi) eller från tenarmusklerna nedanför
tummen (m. adductor pollicis).
Produkter
12
Senzime | Årsredovisning | 2021
Data fn TetraGraph monitor kan
överföras till utvalda patient-monitore-
ringssystem där den integreras i befintlig
infrastruktur vilket möjliggör uppladdning
av patientdata till en lokal elektronisk
patientjournal.
TetraGraph Philips Interface
TetraGraph Philips Interface möjliggör överföring av neuromuskulära parametrar till
Philips patientmonitorer där den visas på Philips IntelliVue monitor. Data från TetraGraph
hanteras på samma sätt som övrig Philipsdata och överförs och sparas automatiskt i
sjukhusens patientdatasystem då dessa finns.
TetraConnect
Med molntjänsten TetraConnect är det
enkelt för läkare och sjukvårdspersonal att
se och exportera data fn TetraGraph i
såväl PDF- som Excelformat. Webbporta-
len ger användaren tillng till omfattande
data för kliniskt användande eller för
forskningssyfte. Det är också möjligt att
markera händelser, göra annoteringar och
att se den under kirurgin uppmätta neuro-
muskulära responsen i detaljerade grafer.
Gränssnitt – och datahanteringssystem/Connectivity & Data management systems
Produkter
13
Senzime | Årsredovisning | 2021
Gränssnitt – och datahanteringssystem/Connectivity & Data management systems
Produkter
Studier visar att barn löper
lika hög risk för komplikatio-
ner som vuxna vid användning
av paralyserande läkemedel.
Källa: J Klucka et al, Residual
neuromuscular block in paediatric
anaesthesia
14
Senzime | Årsredovisning | 2021
Klinisk evidens
Kliniska studier är en viktig del av
Senzimes strategiska arbete för att visa
på TetraGraphs
®
konkurrensfördelar där
vetenskaplig och klinisk evidens validerar
de många fördelarna med TetraGraph.
Nya regulatoriska förordningar som till ex-
empel det nya europeiska regelverket för
medicintekniska produkter (MDR) ställer
även de högre krav på klinisk evidens.
Intresset för TetraGraph har varit stort
hos forskare världen över under det gång-
na året. Ett flertal studier har publicerats i
de mest kända anestesi-tidskrifterna samt
presenterats som abstracts på de stora
internationella kongresserna.
TetraGraphs EMG-teknologi erkänns
numera brett som ny guldstandard ba-
serat på sin precision och användbarhet.
En studie av Nemes et al, påvisade att
TetraGraphs elektromyografi (EMG) tekno-
logi medför en bättre patientsäkerhet då
den har en högre precision och repe-
terbarhet än acceleromyografi-monitorn
TOF-Watch SX. TetraGraph gav ett bättre
svar på adekvat återhämtning från neur-
omuskulär blockad och beredskap för att
kert ta ut andningstuben då patienten
med säkerhet har återfått funktionen i
andningsmuskulaturen.
Att TetraGraph är en bättre indika-
tor på adekvat återmtning än AMG
konfirmerades även i en studie från Japan
av Iwasaki et al som drar slutsatsen att
TetraGraph EMG är en bättre indikator för
att bedöma adekvat reverseringsdos av
sugammadex och återhämtning av neur-
omuskulär funktion än konventionell över-
vakning med acceleromyografi- (AMG)
-baserade TOF-Watch SX. Genom att
monitorera kan man säkerställa att patien-
ter inte får en odigt stor läkemedelsdos
vilket är associerat med en hel del risker,
samtidigt som man minskar kostnaden för
dessa relativt dyra läkemedel.
En italiensk studie jämförde TetraGraph
med TOF-watch och dess äldre accele-
rationsbaserade AMG-teknik. Resulta-
ten från denna studie ligger i linje med
tidigare forskning på området som visar
att AMG-teknik överestimerar graden av
återhämtning vilket kan leda till att and-
ningstuben tas ut för tidigt hos intuberade
patienter, samt att TetraGraph levererar
mer repeterbara resultat under återhämt-
ning från neuromuskulär blockad.
I tillägg till de ovan nämnda publika-
tionerna har även ett antal abstracts där
TetraGraph studerats presenterats under
årets stora internationella kongresser. Vi
förntar oss att ett flertal av dessa stu-
dier också kommer att publiceras i någon
av de största tidskrifterna inom anestesi
de närmsta 12 månaderna.
Under den största amerikanska
anestesi-kongressen, ASA (American
Society of Anesthesia) i oktober 2021,
presenterades forskning kring användan-
det av TetraGraphs EMG-teknologi på
barn, vilket är en för oss ny och oerrt
spännande marknad. En annan forskar-
grupp presenterade även möjligheten att
använda TetraGraph vid monitorering på
foten i de fall armen och handen inte är ett
möjligt alternativ.
Under den europeiska kongressen
ESAIC presenterade Senzime resultatet av
den senaste utvecklingen av TetraGraphs
mjukvara där man förfinat känsligheten
ytterligare. Tack vare den nya algoritmens
klarar TetraGraphs nuvarande mjukvara
av att ge utmärkta mätdata i fler typer av
situationer, även där det historiskt varit
svåra att monitorera.
Internationella riktlinjer och konsensus
Det finns allt större behov av att fastställa
riktlinjer för övervakning av neuromuskulär
funktion, eftersom postoperativ kvarståen-
de svaghet fortsätter att vara ett problem
för patientsäkerheten.
Ett flertal länder har under de senaste
åren tagit fram och publicerat nationella
riktlinjer med ett förstärkt krav på objektiv
monitorering. Under 2021 publicerades
riktlinjer fn Spanien och Storbritannien. I
riktlinjerna från Association of Anaesthet-
ists of Great Britain and Ireland (AAGBI)
anges att kvantitativ neuromuskulär
övervakning ska användas när NMBA
administreras såväl innan, under som efter
operation samt att en monitor ska finnas
tillgänglig i varje operationssal.
ESAIC (European Society for Anest-
hesiology & Intensive Care) har tillsatt en
arbetsgrupp för att ta fram europeiska
rekommendationer för hantering av neuro-
muskulär blockad. Nästa uppdatering från
arbetsgruppen förväntas komma under
den europeiska anestesi-kongressen i juni
2022.
ASA (American Society for Anesthe-
siology) förväntas också presentera sina
riktlinjer för monitorering av neuromuskulär
blockad under 2022.
2021 EI Grupo Espanol de Reha-
bilitacion Multimodal
2021 Association of Anesthetists
of Great Britain and Ireland
2020 Canadian Anesthesiology
Society
2020 Sociéte Fraaise d’ Anest-
hésie et de Réanimation
2019 Italian Society of Anest-
hesia, Analgesia, Reanimation
and Intensive Care
2019 Japanese Society of Anest-
hesiologists (JSA)
Klinisk evidens och riktlinjerKlinisk evidens och riktlinjer
15
Senzime | Årsredovisning | 2021
Senzimes biosensorplattform (inklusive sensorn) med enzymreaktionen skyddas genom
patent i Tyskland, Storbritannien, USA, Schweiz, Frankrike, Nederländerna och Sverige.
Senzime har beviljade patent avseende Methods and device (OnZurf
®
Probe)
i Japan, USA, Tyskland, Storbritannien och Sverige
Senzime har beviljade patent avseende Improved microdialysis probe (OnZurf
®
Probe) i
Sverige, USA och Europa. Handläggning av validering i specifika länder i Europa pågår.
Senzime har patent på TetraSens
®
i USA. Handläggning för Europa pågår.
Senzime har även pågående patentansökningar för TetraGraph
®
i såväl Europa som i
USA.
För den framtida utvecklingen av verksamheten är patentskydd fortsatt viktigt och Senzime kommer nyttja sina
immateriella rättigheter som ett kommersiellt instrument samt för att skydda sina investeringar i forskning och
utveckling.
Senzime har registrerade varumärken för OnZurf
®
, CliniSenz
®
, TetraGraph
®
och TetraSens
®
i EU och USA.
För ”Senzime” har ansökan inmnats till berörda myndig heter i EU och USA.
Patent och varumärken
Senzime skyddar sin affär genom en aktiv IP-strategi. De immateriella rättigheterna utgör en viktig del av Senzimes
verksamhet och företaget arbetar kontinuerligt med såväl patent- som varumärkesregistrering. Patentskydd söks
för strategiskt viktiga resultat, inkluderande processer, produkter och applikationer. Utöver patentansökningar
registrerar bolaget immateriella rättigheter i form av mönsterskydd och varumärken. Företagets IP-kommitté har en
aktiv omvärldsbevakning och övervakar tredje parts immateriella rättigheter för att säkerställa dels att bolaget inte
gör intrång i andras rättigheter, dels att andra inte gör intrång i bolagets immateriella rättigheter. Under året bevilja-
des två nya patent och en patentansökning lämnades in. Registrering av mönsterskydd för produkten TetraSens
®
Pediatric har också gjorts.
Pågående BeviljadAnsökan
Pågående BeviljadAnsökan
Pågående BeviljadAnsökan
Pågående BeviljadAnsökan
Pågående BeviljadAnsökan
Pågående BeviljadAnsökan
Pågående BeviljadAnsökan
USA
EUROPA
EUROPASVERIGE OCH USA
Patent
16
Senzime | Årsredovisning | 2021
Styrelse
Philip Siberg
Styrelseordförande
Styrelseordförande sedan 2016
Ort: Stockholm, Sverige
Född: 1973
Utbildning: Civilingenjörsexamen, Kungliga
tekniska högskolan (1997)
Huvudsaklig sysselsättning: Philip Sibergs
huvudsakliga sysselsättning är som Partner i
Southbloom AB samt som Co-founder, Chief
Strategy & IR Officer i Coala Life.
Andra uppdrag: Philip Siberg är styrelseord-
förande i Acarix AB (publ.), VD och styrel-
sesuppleant i Longmeadow Farm AB, samt
rådgivare till entreprenörer och startupbolag
inom health- och medtech.
Tidigare uppdrag: Under de senaste fem
åren har Philip Siberg bland annat grundat
och varit VD för Coala Life AB (publ.), varit
bosatt i USA och etablerat Coala Life Inc
som President, VD med medgrundare av
Acacia Designs BV (förvärvat av Senzime
år 2016), VD för Stille AB (publ.) samt VD
och styrelseordförande i Dipylon Medical AB
(tidigare CMA Microdialysis AB).
Innehav i bolaget: Philip Siberg äger per-
sonligen och genom Longmeadow Farm AB
sammanlagt 607 989 aktier i Senzime.
Sorin J. Brull
Styrelseledamot
Styrelseledamot sedan 2016
Ort: Florida, USA
Född: 1956
Utbildning: Medical School, WVU (1984),
Residency (Anesthesia), Yale University
(1987), Fellowship, Yale University (1988)
Huvudsaklig sysselsättning: Sorin J. Brull
arbetar som överläkare inom anestesiologi.
Han är professor vid Mayo Clinic College
of Medicine och var tidigare prefekt vid
University of Arkansas for Medical Sciences
(UAMS) och chef för avdelningen för aneste-
siologi vid Yale School of Medicine.
Andra uppdrag: Sorin J. Brull är
styrelseledamot i Anethesia Patient Safety
Foundation (APSF) och konsult för US Food
and Drug Administration (FDA).
Tidigare uppdrag: Sorin J. Brull är även
grundare av Acacia Designs vilket förvärvades
av Senzime AB under 2016.
Innehav i bolaget: Sorin J. Brull äger
personligen och genom Pershing Trustee
sammanlagt 3 233 528 aktier i bolaget.
Övrigt: Sorin J. Brull förvärvade aktier i
bolaget som en del av sammanslagning-
en mellan Senzime och Acacia Designs.
Sorin J. Brull har även ingått ett avtal med
Senzime AB avseende konsulttjänster.
Adam Dahlberg
Styrelseledamot
Styrelseledamot sedan 2000
Ort: Oskarshamn, Sverige
Född: 1973
Utbildning: Civilekonomprogrammet,
Handelshögskolan i Stockholm (1998)
Huvudsaklig sysselsättning: Adam
Dahlberg bedriver investeringsverksamhet
inom högteknologi samt fastighetsägande.
Andra uppdrag: Adam Dahlberg är
styrelseordförande i PiezoMotor Uppsala
AB (publ) och Corline Biomedical AB (publ),
styrelseledamot i bland annat Corline Pharma
AB, Silotornet AB och Wirums Säteri AB.
Tidigare uppdrag: Under de senas-
te fem åren har Adam Dahlberg varit
styrelseordförande i Senzime AB (publ).
Innehav i bolaget: Adam Dahlberg äger
3 601 344 aktier i Senzime. Därtill äger
Ebba Fischer 2 048 409 aktier, Crafoordska
stiftelsen 1 606 943 aktier, Margareta Nilsson
1 587 544 aktier, Anna Manhusen 1 358 230
aktier, AB Pethle 244 663 aktier samt Carl
Rosenblad 271 546 aktier i bolaget, vilka
samtliga är närstående till Adam Dahlberg.
StyrelseStyrelse
17
Senzime | Årsredovisning | 2021
Lennart Kalén
Styrelseledamot
Styrelseledamot sedan 2018
Ort: Stockholm, Sverige
Född: 1947
Utbildning: Master of Science, MBA and
studies at IMI Geneve. Engineer in Building
Technologies.
Huvudsaklig sysselsättning: Lennart Kalén
är Vice ordförande för AB Segulah, och
ordförande i Segulah Venture AB.
Andra uppdrag: Lennart Kalén är ordförande
i Optolexia AB, samt styrelseordförande i
Fruholmen Invest AB.
Tidigare uppdrag: Lennart Kalén har arbetat
i företagsledande roller internationellt inom
SKF, ABB Fläkt, Alfa Laval, Dahl Sverige/Saint
Gobain samt varit ordförande i Balco Group
AB (Nasdaq), DoCu Nordic AB, NEA AB,
Previa AB, Sankt Eriks AB.
Innehav i bolaget: Lennart Kalén represen-
terar Segulah-gruppen med 5 588 966 aktier,
av vilka 1 161 240 aktier ägs via eget bolag
(Fruholmen Invest AB), 2 480 000 aktier via
Segulah Venture AB och 1 947 726 aktier via
AB Segulah.
Övrigt: Lennart Kalén har de senaste 20 åren
varit engagerad bland annat som Indu-
strial partner för Segulah Advisor AB med
rådgivning för Private Equityfonder.
Eva Walde
Styrelseledamot
Styrelseledamot sedan 2021
Ort: Stockholm, Sverige
Född: 1963
Utbildning: Civilekonom, Handelshögskolan i
Göteborg (1989).
Huvudsaklig sysselsättning: Eva Walde är
VP Marketing på Olink AB.
Andra uppdrag: Eva Walde är
styrelseledamot i Sedana Medical AB (publ.).
Tidigare uppdrag: Mer än 20 års erfarenhet
i ledande roller i företag som Johnson &
Johnson, Pfizer och Thermo Fisher.
StyrelseStyrelse
18
Senzime | Årsredovisning | 2021
Ledande befattningshavare
Pia Renaudin
Chief Executive Officer
sedan 2019
Ort: Bromma
Född: 1967
Bakgrund: : MBA, Göteborgs universitet (1992), Examen från
INSEAD. Pia Renaudin har en bred erfarenhet inom Life Science
industrin med fokus på marknadsföring och försäljning. Hon har
tidigare haft ledande roller både globalt och regionalt i Sverige
och Frankrike. Pia Renaudin har varit ansvarig för många stra-
tegiska produktlanseringar i globala företag som Astra Zeneca,
Bristol Myers Bristol Myers, Squibb, Gilead Sciences och Stryker.
Innehav i bolaget: Pia Renaudin med familj äger 312 000
aktier i Senzime. Hon äger också teckningsoptioner berätti-
gande till teckning av 400 000 aktier.
Johanna Faris
Director Quality Assurance and
Regulatory Affairs
sedan 2018
Ort: Uppsala
Född: 1975
Bakgrund: Johanna Faris har 20 års erfarenhet av arbete med
medicintekniska produkter, och har arbetat med produk-
tutveckling samt produktionsutveckling. Johanna har bred
erfarenhet från positioner som kvalitetschef och regulatorisk
chef och som konsult inom QA/RA och validering.
Slavoljub Grujicic
Chief Financal Officer
sedan 2022
Ort: Danderyd
Född: 1970
Bakgrund: Bachelor of Business administration (BBA) och
financial management. Slavoljub Grujicic har mer än 20 års
erfarenhet från större börsnoterade bolag inom medicinteknik.
Erfarenheterna omfattar bland annat finansiell styrning och
affärsutveckling, samt erfarenhet av att integrera förvärvade
verksamheter.
Innehav i bolaget: 3 000 aktier
Christopher J. Estes
President & General Manager Senzime, Inc.
sedan 2020
Ort: Naples, Florida, USA
Född: 1969
Bakgrund: Christopher Estes har mer än tjugo års erfarenhet
från ledande befattningar inom det medicintekniska området.
Chris var under 10 år Regional Vice President inom Medtro-
nic med försäljningsansvar för Respiratory and Monitoring
Solutions. Senast kommer Chris från SenTec Inc, ett bolag
inom narkosmonitorering, där han var verkställande direktör
och chef för den nordamerikanska verksamheten. Chris har en
examen i respiratorisk vård och företagsledning från University
of Missouri, Columbia, USA.
Ledande befattningshavare
19
Senzime | Årsredovisning | 2021
Anders Jacobson
Chief Innovation Officer
sedan 2022 (CTO 2018-22)
Ort: Uppsala
Född: 1967
Bakgrund: Anders Jacobson har bred erfarenhet av FoU
och har i över 15 år innehaft olika ledande befattningar i
företag inom Life Science och teknisk konsultverksamhet. I
sina tidigare positioner har han arbetat i ledande positioner
inom forskning och utveckling, tillverkning, service och teknisk
försäljning i en internationell miljö.
Innehav i bolaget: Anders Jacobson äger 6 750 aktier i
Senzime.
Johanna Tulkki
Chief Operating Officer/Chief Technology Officer
sedan 2020
Ort: Uppsala
Född: 1970
Bakgrund: Johanna Tulkki har över 20 års erfarenhet av
arbete med medicintekniska produkter, och har arbetat
större delen med produktionsuppbyggnad och Supply
chain. Tidigare befattningar innefattar roller som COO på
Coala Life och Senior Operations Manger Cavidi and St
Jude Medical.
Anders Selin
Vice President Global Sales
sedan 2019
Ort: Stockholm
Född: 1962
Bakgrund: Anders Selin har 30 års
erfarenhet av att arbeta i globala börsnoterade
medicintekniska företag inom försäljning, marknadsföring,
teknisk service och produktutveckling. Han har bland annat
innehaft roller som VP och GM i EMEA, Asien och LATAM
med ett P&L ansvar på över 500 miljoner USD och 1 500
anställda.
Catrin Molund
Executive Vice President Business Development
sedan 2016
Ort: Uppsala
Född: 1970
Bakgrund: Catrin Molund har över 20 års
erfarenhet inom Life Science-sektorn från företag som
Orexo, Phadia, Amersham Biosciences och Pyrosequencing.
Tidigare befattningar innefattar roller som IT-chef, Internatio-
nell marknadsföring och projektkontor.
Innehav i bolaget: Catrin Molund äger
1 297 aktier i Senzime.
Ledande befattningshavare
20
Senzime | Årsredovisning | 2021
Senzimes aktie är sedan den 30 juni 2021 noterad på NASDAQ
Stockholms huvudmarknad och handlas under kortnamnet
”SEZI. Aktien var tidigare noterad vid NASDAQ First North
Growth Market.
Aktiekapital
Enligt bolagsordningen för Senzime AB skall aktiekapitalet uppgå
till lägst 4,5 MSEK och högst 18,0 MSEK. Aktiekapitalet per 31
december 2021 uppgick till 7,8 MSEK. Kvotvärdet är 0,125 SEK
per aktie. Det totala antalet aktier uppgår till 62 493 290 st. Det
finns endast ett aktieslag. Samtliga aktier berättigar till lika andel
i bolagets tillgångar. En aktie ger rätt till en röst på årsstämman
och eventuella extra bolagsstämmor och det finns inte några
begränsningar i fråga om hur många röster varje aktieägare kan
avge vid årsstämma/bolagsstämma. Det finns ingen bestämmel-
se i bolagsordningen som begränsar rätten att överlåta aktier.
Aktiehandel
Sista betalkurs för Senzimes aktie per den 31 december 2021
var 22,80 SEK, vilket gav ett börsvärde om ca 1 425 MSEK.
Totalt omsattes 14 379 926 (14 306 761) aktier under året vilket
motsvarade ett värde om cirka 319,2 MSEK (286,9). Kursen
sjönk under året med 5%. Högsta kurs som noterades under
2021 var 25,80 SEK (4 januari) och lägsta kurs var 19,70 SEK
(6 december).
Utdelningspolicy
Då Senzime under de närmaste åren kommer att befinna sig
i en fas av fortsatt utveckling av bolagets marknader kommer
eventuellt överskott av kapital att investeras i verksamheten.
Styrelsen har till följd av detta, samt att bolaget inte tidigare har
lämnat någon utdelning till sina aktieägare inte för avsikt att före-
slå någon utdelning för innevarande år eller binda sig vid en fast
utdelningsandel. Om Senzimes kassaflöden fn den löpande
verksamheten därefter överstiger bolagets kapitalbehov avser
styrelsen föreslå årsstämman att besluta om utdelning.
Utdelningsförslag
Styrelsen föreslår årsstämman att ingen utdelning lämnas för
verksamhetsåret 2021.
Aktiemarknadsinformation
Senzime eftersträvar att ge aktigare, analytiker och andra
intressenter relevant, tydlig och aktuell finansiell information.
Finansiell information lämnas i första hand i årsredovisning, bok-
slutskommuniké samt tre delårsrapporter. Senzimes årsredovis-
ningar, delårsrapporter och pressmeddelanden finns tillgängliga
på www.senzime.com.
Aktieägare
Antalet aktieägare i Senzime uppgick per den 31 december 2021
till 2 343 (2 325) enligt Euroclears uppgifter. Senzimes tio största
ägare innehade aktier motsvarande 60,7% (60,1) procent av rös-
ter och kapital i bolaget. Största aktieägare är Familjen Crafoord
med 14,6% (14,6) av antalet aktier och röster.
0
5
10
15
20
25
30
jan–mar 2021 apr–jun 2021 jul–sep 2021 okt–dec 2021jan–mar 2020
Genomsnittlig kurs
apr–jun 2020 jul–sep 2020 okt–dec 2020
0
200 000
400 000
600 000
800 000
1 000 000
1 200 000
Volym
Aktien
Aktien
21
Senzime | Årsredovisning | 2021
Aktiekapitalets utveckling
Datum Händelse Antal aktier Aktiekapital (SEK) Kvotvärde (SEK)
1 jan 2020
Ingående 52 448 290 6 556 036 0,125
21 april 2020 Nyemission 4 900 000 612 500 0,125
25 november 2020 Teckningsoptioner 600 000 75 000 0,125
7 december 2020 Nyemission 4 545 000 568 125 0,125
Summa 31 december 2020 62 493 290 7 811 661 0,125
1 jan 2021 Ingående 62 493 290 7 811 661 0,125
Summa 31 december 2021 62 493 290 7 811 661 0,125
Tio största aktieägare per 31 december 2021
Ägare Antal aktier (st.) Andel av kapital (%)
Familjen Crafoord
9 111 736 14,6
Handelsbanken Fonder AB
4 661 314 7,5
Segulah Venture AB och AB Segulah
4 418 085 7,1
Pershing Llc.
3 765 535 6,0
Sorin J. Brull
3 233 528 5,2
TIN Ny teknik
3 000 000 4,8
Fjärde AP-fonden
2 700 000 4,3
Swedbank Robur Microcap
2 600 000 4,2
Familjen Lindskog
2 243 188 3,6
Stone Bridge Biomedical
2 172 030 3,5
Övriga
24 587 874 39,3
Totalt
62 493 290 100,0
Senzime-aktiens kursutveckling (SEK)
0
5
10
15
20
25
30
jan–mar 2021 apr–jun 2021 jul–sep 2021 okt–dec 2021jan–mar 2020
Genomsnittlig kurs
apr–jun 2020 jul–sep 2020 okt–dec 2020
0
200 000
400 000
600 000
800 000
1 000 000
1 200 000
Volym
Aktien
22
Senzime | Årsredovisning | 2021
Året i korthet
Under året som gick har vi tagit hem produktionen av vår mo-
nitor TetraGraph
®
till Uppsala, och ett viktigt sl var att kunna
producera produkten på ett än mer hållbart sätt. Härigenom har
vi t ex kunnat minska våra transporter, förminskat storleken på
förpackningar och därigenom reducerat vårt klimatavtryck. Under
pandemin har vi genomfört möten och utbildningar på distans och
på så sätt minskat betydligt på resandet. Vi kommer även fortsätt-
ningsvis pröva behovet av varje enskild affärsresa.
Senzime AB har övergått till att endast använda elbilar som
tjänstebilar under 2022.
Under 2022 kommer vi att genomföra en förstudie av ISO
14001 för att förbereda en hållbarhetscertifiering.
Senzimes hållbarhetsarbete
Att driva utveckling och tillverkning av medicintekniska produkter
medför ett stort hållbarhetsansvar. På Senzime utgår vi fn vår håll-
barhetspolicy vilken beslutas av vår styrelse och utgör grunden för
vårt hållbarhetsarbete. Genom hållbarhetsarbetet har vi identifierat
och analyserat de områden och hållbarhetsaspekter som har störst
påverkan på verksamheten. Detta gäller främst våra produktutveck-
lings- och tillverkningsprocesser.
Utveckling och tillverkning av medicintekniska produkter
medför ett stort ansvar. Läkare och patienter förlitar sig på vår
utrustning och det förutsätter att vår utveckling och tillverkning
motsvarar förntningarna avseende kvalité och säkerhet.
Vår verksamhet medverkar till förbättrad global hälsa och respekt
för miljö och människor. Senzimes vägledande princip är att aktivt
bidra till en hållbar utveckling genom att bedriva verksamheten på
ett ansvarsfullt sätt och i linje med våra grundläggande värdering-
ar. Vi har policyer för etik, hållbarhet och uppförandekod och i vårt
godkända certifierade kvalitetssystem följer vi upp vårt hållbarhets-
arbete.
Tillsammans med våra leverantörer strävar vi efter att erbjuda
goda villkor och respektera mänskliga rättigheter.
Uppförandekod ”Code of Conduct”
Senzimes ”Code of Conduct” innehåller riktlinjer som överens-
stämmer med lagar såsom respekt för mänskliga rättigheter och
arbetsrätt, rättvisa anställningsrutiner och bedrägeri-bekämpning.
Leverantörer och samarbetspartners är en viktig och integrerad
del av den totala värdekedjan för våra produkter och tjänster. Vårt
krav på alla våra partners är att de bedriver sin verksamhet med
samma höga standard som Senzime gällande afrsetik.
Senzime stöder grundläggande arbetsrättigheter, fören-
ingsfriheten och ett effektivt erkännande av rätten till kollektiva
förhandlingar. Vi accepterar inte någon form av tngsarbete eller
barnarbete.
Senzime accepterar inte diskriminering på grund av ras, etniskt
eller nationellt ursprung, färg, kön, familjestatus, sexuell läggning,
funktionshinder, ålder, politiska övertygelser eller andra egenskaper
som skyddas av lagen. Senzime fmjar lika möjligheter och vid nya
anställningar behandlas alla utifn deras förmågor och meriter. Vi
accepterar inte någon form av diskriminering eller trakasserier.
Alla våra anställda har utbildats och fått information om uppfö-
randekoder, samt intygat att de har läst dem.
Policy och riktlinjer för social hållbarhet
Passion
“We work inspired”
Passion är hur vi beskriver vår motivation. Vi har en drivkraft, en am-
bition och en passion att överträffa förntningarna hos våra kunder,
patienter och ägare. Vi är dedikerade till att leverera högkvalitativa
anestesilösningar som ökar den kliniska precisionen vilket leder till
förbättrad patientsäkerhet.
Integrity
We do what is right
Integritet innebär för oss att vara ärliga och transparenta. Vi be-
handlar varandra med respekt. Pålitliga relationer med kunder och
kollegor är viktiga för oss. Vi följer regelverk, företagspolicyer och
rutiner. Vi delar kompetens och kunskap på ett professionellt sätt
och skyddar konfidentiell information. Vi tror på en etisk och hållbar
strategi för afrer.
Accountability
”We deliver on promises”
Ägarskap är att ta ansvar och leverera enligt tidsplan. Vi levererar
enligt plan, i tid och med rätt kvalitet. Vi arbetar med ständiga för-
bättringar. Vi leder och driver nya marknadsbehov. Vi informerar och
engagerar våra team.
Performance
”We focus on what matters”
Vi prioriterar det som betyder mest! Samtidigt som vi balanserar kort-
och långsiktiga mål tappar vi inte det övergripande företagsmålet ur
sikte. Vi vet vad som förväntas av oss och levererar och överträffar
våra ekonomiska mål. Vi vill attrahera spetskompetens då vi vet att
rätt människor som arbetar tillsammans kommer att uppnå det bästa
resultatet. Senzime ska vara spännande och lätt att göra afrer med.
Vi är ledare och inte följare.
Senzimes verksamhet bidrar till en förbättrad global hälsa. Vi skall aktivt bidra till en
llbar utveckling genom att bedriva företagets verksamhet på ett ansvarfullt sätt och
i linje med våra grundläggande värderingar.
Hållbarhet
Hållbarhet och socialt ansvar
23
Senzime | Årsredovisning | 2021
Social hållbarhet och ledarskap
Senzime stävar efter att vara en attraktiv arbetsplats. Våra medarbe-
tare är vår mest värdefulla resurs, och bolaget strävar efter att vara
en attraktiv arbetsplats för att kunna attrahera rätt kompetenser. Vi
erbjuder stora utvecklingsmöjligheter och personliga utmaningar i en
internationell organisation.
Varje år genomför Senzime en medarbetarundersökning för att
utrdera företagets arbetsmiljö och för att identifiera förbättrings-
områden. Under året arbetar vi därefter löpande med uppföljning och
utifrån resultatet arbetar vi vidare med frågor som kan förbättras.
På den årliga medarbetarenkäten hade vi 100 % svarsfrekvens.
Och vi fick ett högt resultat på medarbetarengagemang, 8,85 (8,58)
vilket motsvarar en ökning på 3 % från ett redan högt resultat under
år 2020.
ngfald är en mycket viktig fråga för oss. Se nedan nsfördelning
2020/2021 och resultatindex fn vår medarbetarenkät:
2021 2020
Anställning Moderbolaget Koncernen Moderbolaget Koncernen
Antal anställda 20 34 12 18
- totalt kvinnliga anställda 55% 44% 67% 50%
- andel kvinnor i ledningsgrupp 57% 50% 57% 50%
- andel kvinnor i styrelse 20% 20% 0% 0%
Index medarbetarnöjdhet 8,85 8,58
En viktig del av vårt ledarskap är att stödja alla anställdas
utveckling och främja en transparent kultur där alla åsikter
räknas. Utvecklingssamtal genomförs för att ge de anställda
och berörda chefer möjlighet till en konstruktiv dialog och
uppföljning av medarbetarens individuella mål och företagets
mål. Målen följs upp halvårsvis och uppdateras vid behov.
Senzime är en matrisorganisation med linje/projekt, och
rför sker även årligen en medarbetarkalibrering med chefer
och projektledare för att samtliga delar av medarbetarens
bidrag ska uppmärksammas. Syftet med detta är att väga
in även cross-funktionella aspekter som är en viktig del i
samspelet.
Senzime arbetar med ständiga förbättringar av arbets-
miljön i enlighet med svensk lag, och följer utvecklingen på
området.
GDPR/Informationssäkerhet
Informationssäkerhet handlar framför allt om att hindra information
från att läcka ut, förvanskas och förstöras. Det handlar också om att
rätt information ska finnas tillgänglig för rätt person vid rätt tidpunkt.
Information ska inte kunna hamna i orätta händer och missbrukas.
Senzimes Informationssäkerhetspolicyn beskriver hur vi arbetar
aktivt för att skydda företagets affärskritiska tillgångar såsom kun-
skap och information som förekommer i olika former (fysiska, digitala
och muntliga) samt informationssystem, IT-system och annan IT-infra-
struktur. Företagets framgång bygger på högt kvalificerade medarbe-
tare med unik kunskap och vetenskaplig expertis inom forskning och
utveckling.
Det är viktigt att operativa risker relaterade till människor, proces-
ser och system som kan ha en negativ inverkan på Senzime kontinu-
erligt identifieras och utvärderas i den dagliga verksamheten. Det är
också viktigt att risker reduceras till en nivå som företagsledningen
beslutar om.
Visselblåsardirektivet
Senzime följer det nya visselblåsardirektivet (Europaparlamentets och
rådets direktiv (EU) 2019/1936 av den 23 oktober 2019) som skyddar
inte bara anställda, utan även praktikanter, leverantörer och tidigare
anställda. Företaget uppmuntrar alla anställda, kunder och andra
afrspartners att rapportera avvikelser, oegentligheter eller allvarliga
incidenter relaterade till företaget utan rädsla för repressalier. Senzime
har ett skyddsombud som hanterar dessa incidenter och inga över-
trädelser rapporterades under 2021.
Produktion i Sverige
I Senzime hållbarhetsarbete har flytten av produktionen till
Sverige inneburit en mycket positiv inverkan på både mil
och transporter. Lokala leverantörer används i mycket stor
utsträckning vilket bidrar till minskade transporter och kortare
leveranstider.
Vi väljer våra leverantörer och samarbetspartners med
omsorg och de utvärderas årligen. Utvärderingen fokuserar
bl. a på ekonomi, leveransprecision, prestation, kvalitet och
hållbarhet.
Under året har nya förpackningar införts för att minska vår
inverkan på miljö och transporter. Transportvolymer för våra
produkter har minskat med> 50 %.
Alla komponenter och ingående materia uppfyller RoHS-di-
rektivet vilket syftar till att minska riskerna för människors hälsa
och för miljön genom att ersätta och begränsa farliga kemiska
ämnen i elektrisk och elektronisk utrustning. RoHS står för
Restriction of the use of certain Hazardous Substances in
electrical and electronic equipment.
Senzime undviker djurrsök, såvida det inte krävs enligt lag
eller i våra regulatoriska processer.
Senzime följer förpackning, WEEE och batteri direktiven och
rapporterar in allt avfall som placerar på våra marknader.
Hållbarhet
24
Senzime | Årsredovisning | 2021
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Senzime AB med organisationsnummer
5565655734, avger härmed följande årsredovisning och koncernredovisning för verk-
samhetsår 2021. Om inte särskilt anges, redovisas alla belopp i KSEK och avser koncer-
nen. Uppgifter inom parentes avser verksamhetr 2020, om inget annat anges.
Verksamhet
Senzime är ett medicintekniskt bolag verksamt inom patientmo-
nitorering. Senzime grundades 1999 med affärsidén att utveckla
patientnära system för mätning av livskritiska ämnen. År 2001
gick medlemmar av familjen Crafoord, representerade av Adam
Dahlberg, in som delägare i bolaget. Under år 2004 färdigsller
Senzime en första prototyp för kliniska blodsockermätningar till
vården.
Företaget MD Biomedical AB förvärvades under 2015.
MD Biomedical AB grundades 2011 och har utvecklat och
patenterat OnZurf
®
Probe, en ny generation av mikrodialyskateter.
Senzimes produkter CliniSenz
®
Analyzer och OnZurf
®
Probe gör
det bland annat möjligt att upptäcka postoperativa komplikationer
väsentligt tidigare än med konventionella metoder och kan därmed
bidra till högre patientsäkerhet och lägre vårdkostnader.
Under våren 2016 förvärvades Acacia Designs B.V. och verk-
samheten bredda des därmed till att även innefatta lösningar för
monitorering av patienter som undergår narkos, vilket ofta omfattar
en likartad patientgrupp som för Senzimes övriga produkter. Sen-
zimes produktportfölj består idag av tre produktfamiljer, men fokus
ligger på monitorering av patienter som får muskelrelaxerande
läkemedel vid narkos.
Inom detta segment har Senzime utvecklat ett system för att
monitorera graden av muskelförlamning hos patienter som un-
dergår narkos i syfte att minska komplikationer. Senzimes system
TetraGraph
®
gör det möjligt att säkerställa rätt läkemedelsdos och
att objektivt avgöra när det är säkert att väcka patienten och tillåta
spontan andning. TetraGraph
®
är utvecklat för att enkelt och med
hög precision förbättra övervakningen av dessa patienter med
minskade postoperativa komplikationer och vårdkostnader som
följd.
Under hösten 2019 erll Senzime godnnande från den
amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA vilket innebär att företa-
get kan marknadsföra och sälja TetraGraph
®
i USA. I januari 2020
registrerades det amerikanska dotterbolaget Senzime Inc. i Flori-
da. Försäljningsverksamheten i USA kommer att ske såväl genom
det helägda dotterbolaget som via lokala distributörer.
Under det första kvartalet 2021 startade det tyska dotterbola-
get Senzime GmbH sin verksamhet, inriktad på direktförljning
på den tyska marknaden.
Väsentliga händelser under verksamhetsåret
14 januari: ETABLERING AV VERKSAMHET I TYSKLAND
Rekrytering av Country Manager samt Regional Clinical Manager
genomförs. Universitetssjukhuset Katholisches Klinikum Bochum
lägger den första ordern på TetraGraph
®
-system.
4 mars: TETRASENS
®
ENGÅNGSSENSOR ERHÅLLER RÄTT
TILL STATLIG ERSÄTTNING I SYDKOREA
Sydkoreas statliga sjukvårdssystem ersätter från och med
den 1 mars 2021 för användningen av Senzimes TetraSens
®
engångssensorer vid anestesi med hjälp av muskelavslappnande
medel hos patienter med ASA-PS 3 eller högre.
10 mars: INTERNATIONELL MULTICENTER-STUDIE
STYRKER VÄRDET AV SENZIMES TETRAGRAPH
®
En klinisk studie med 120 patienter som genomförts av Mayo
Clinic Jacksonville, USA, the University of Debrecen, Hungary och
NorthShore University Health System, Chicago, USA, public-
eras i Journal of Clinical Anesthesia. Studien styrker värdet av
EMG-teknik vs. AMG-teknik.
20 april: UTÖKAR SIN KOMMERSIELLA KAPACITET I USA
Senzime fortsätter sin expansion i enlighet med sin kommersiella
strategi genom rekrytering av ytterligare säljare och undertecknan-
det av ett distributionsavtal med Mercury Medical Enterprises, Inc.
11 maj: ÅRSSTÄMMA
Vid Senzimes årsstämma omvaldes den sittande styrelsen och
fattades beslut om valberedning inför nästkommande årsstämma,
antogs regler för ersättning till ledande befattningshavare, ny bo-
lagsordning och fattades beslut om emissionsbemyndigande och
ett nytt incitamentsprogram.
22 maj: NYA RIKTLINJER KRÄVER NEUROMUSKULÄR
KVANTITATIV MONITORERING
Senzime meddelar att organisationen för brittiska experter i anes-
tesiologi, Association of Anaesthetists, har utfärdat nya riktlinjer för
kvantitativ monitorering av neuromuskulär blockad i Storbritannien
och Irland. Riktlinjerna anger bland annat att kvantitativ monito-
rering måste finnas tillgänglig på samtliga operationssalar och
användas på alla patienter som får muskelblockerande läkemedel.
30 juni: SENZIME NOTERAS PÅ NASDAQ STOCKHOLMS
HUVUDMARKNAD
Nasdaq Stockholms bolagskommitté godkände den 23 juni 2021
Senzimes ansökan om att uppta bolagets aktier till handel på Nas-
daq Stockholms huvudmarknad. Första handelsdag var den 30 juni.
Förvaltningsberättelse
25
Senzime | Årsredovisning | 2021
13 september: STUDIER VISAR PÅ EKONOMISKA BESPARING-
AR OCH PATIENTFÖRDELAR MED EMG TEKNOLOGI
Nyligen publicerade studier visar att EMG-monitorering kan bidra
till att minska allvarliga komplikationer vid användning av muskelre-
laxerande läkemedel, samtidigt som införande av kvantitativ neur-
omuskulär monitorering resulterar i en nettokostnadsbesparing
genom att reducera ovan nämnda respiratoriska komplikationer.
15 oktober: SENZIME MEDVERKAR VID AMERICAN
SOCIETY OF ANESTHESIOLOGISTS ÅRSMÖTE
Senzimes TetraGraph
®
-system erhöll stort fokus vid det år-
liga amerikanska anestesimötet. En studie som utförts med
TetraGraph
®
blev utsedd till redaktörens val av deras tidskrift
Anesthesiology och fyra TetraGraph
®
-studier presenterades. Två
av dessa med fokus på användning till barn, en vid användning på
olika muskelgrupper och en prospektiv studie för operationer där
patientens arm är immobiliserad.
6 december: CERTIFIERING I ENLIGHET MED MDR
Senzime meddelar att företagets produkter samt Senzimes
kvalitetssystem och tillverkningsanläggning har certifierats i en-
lighet med den nya europeiska förordningen om medicintekniska
produkter (MDR).
22 december: SENZIME REKRYTERAR NY CFO
Senzime meddelar att bolagets CFO Erik Bergman kommer gå
i pension under våren och lämnar över till Slavoljub Grujicic som
tillträder som bolagets CFO under det första kvartalet 2022.
Väsentliga händelser efter årets utgång
3 januari: SENZIME VANN UPPHANDLING PÅ 16 SJUKHUS I
KVARTAL 4
Senzime meddelar i en affärsuppdatering att 16 sjukhus har gått
vidare med inköp under frde kvartalet, ett sjukhus valde en
konkurrerande produkt.
27 januari: JAPANSK STUDIE BEKRÄFTAR FÖRDELAR MED
TETRAGRAPH
®
Senzime meddelar att en japansk studie publicerad i tidskrif-
ten Anesthesia & Analgesia drar slutsatsen att TetraGraphs
®
EMG-baserade teknik är en bättre indikator för att bedöma adek-
vat reverseringsdos av läkemedlet Sugammadex och återhämt-
ning av neuromuskulär funktion än konventionell övervakning med
acceleromyografi-baserade (AMG) produkten TOF-Watch SX.
1 februari: PERSONALOPTIONER TILLDELAS
Årsstämman den 11 maj 2021 beslutade om ett personaloptions-
program omfattande 456 050 optioner, vilka kan tilldelas anställda
– dock ej VD eller de som inr i bolagets ledningsgrupp. Totalt
har 435 000 av dessa 456 050 optioner tilldelats i februari 2022.
4 februari: PATIENTORGANISATION REKOMMENDERAR
KVANTITATIV MONITORERING
Senzime meddelar att APSF, Anesthesia Patient Safety Founda-
tion, reviderar sina rekommendationer för patientövervakning och
rekommenderar kvantitativ monitorering när muskelrelaxerande
läkemedel ges till patient.
10 februari: KLINISKA EXPERTER TALAR OM VIKTEN AV ATT
MONITORERA NEUROMUSKULÄR BLOCKAD
Senzime meddelar att patientsäkerhetsorganisationen APSF
släppt en Podcast som betonar vikten av att övervaka neuro-
muskur blockad då detta är lika viktigt som att övervaka blod-
tryck, syresättning och ventilation under anestesivård.
23 februari: ANSÖKER OM FDA-GODKÄNNANDE FÖR EN-
NGSSENSORER TILL BARN
Senzimes system för övervakning av neuromuskur blockad –
TetraGraph
®
– med dess engångssensor TetraSens
®
är sedan
2019 godkänt för försäljning på den amerikanska marknaden. Nu
lanseras Senzimes första EMG-baserade engångssensor avsedd
för användning på små barn, TetraSens
®
Pediatric, för vilken
bolaget nu sökt godkännande.
Bolagets förväntade framtida
utveckling och väsentliga risker
Ett antal riskfaktorer kan ha en negativ inverkan på verksamheten
i Senzime. Det är därr av stor vikt att beakta relevanta risker vid
sidan av Senzimes tillxtmöjligheter. Nedan beskrivs ett antal
riskfaktorer utan inbördes ordning och utan anspråk på att vara
heltäckande.
Nyckelpersoner
Senzime är ett litet och kunskapsintensivt företag och är beroen-
de av ett antal nyckelpersoner för att nå framng. Om en eller
flera nyckelpersoner lämnar Senzime kan det medföra negativa
konsekvenser för verksamhet och resultat.
Distributörer, leverantörer och andra samarbetspartners
Senzime bygger sin strategi på bland annat utveckling och
försäljning tillsammans med distributörer, licenstagare och andra
samarbetspartners eller i egen regi. Om befintliga eller framtida
samarbeten inte kan etableras, inte kan uppnås eller inte fung-
erar som avsett kan Senzimes kommersialiseringsmöjligheter
påverkas negativt. Senzime har även samarbeten med leveran-
törer. Om en eller flera av dessa aktörer väljer att avbryta sitt
samarbete skulle det inverka negativt på verksamheten.
Teknik- och produktutveckling
Senzimes produkter befinner sig i en kommersialiseringsfas.
Även om åtskilligt arbete inriktats på att säkerställa den teknik
som används, kan det inte till fullo uteslutas att kompletterande
eller alternativa tekniska lösningar kommer att bli nödvändiga.
Det skulle innebära att utvecklingsarbete, utöver det som redan
är planerat, måste genomföras.
Patent och immaterial rättsliga frågor
Värdet på Senzime är till viss del beroende av förmågan att
erhålla och försvara patent och andra immateriella rättigheter.
Patentskydd kan vara osäkert och omfatta komplicerade rättsliga
och tekniska frågor. Det finns risk att patent inte beviljas på
patentsökta uppfinningar, att beviljade patent inte ger tillräckligt
patentskydd eller att beviljade patent krings eller upphävs.
För redan godnda patent är det normalt förenat med stora
kostnader att driva process om giltigheten av dessa, samt om
Förvaltningsberättelse
26
Senzime | Årsredovisning | 2021
gränsdragningar kring eventuella intrång fn Senzimes sida i
konkurrerande bolags patent eller gällande intrång fn externa
parter i Senzimes dito. Konkurrenter kan genom tillgång till större
ekonomiska resurser ha bättre förutsättningar än Senzime att
hantera sådana kostnader. Om Senzime inte lyckas erhålla eller
försvara patentskydd för sina uppfinningar kan konkurrenter ges
möjlighet att fritt använda Senzimes teknologi, vilket skulle påver-
ka förmågan att kommersialisera verksamheten negativt.
Sekretess och företagshemligheter
Senzime är beroende av att sådana företagshemligheter som
inte omfattas av patent, patentansökningar eller andra immateri-
alrätter kan skyddas. Till sådana företagshemligheter hör bland
annat information om uppfinningar som ännu inte patentsökts.
Även om anställda och samarbetspartners normalt omfattas av
tystnadsplikt i förhållande till Senzime finns en risk att någon som
har tillgång till företagshemlig information sprider eller annars an-
vänder denna på ett sätt som skadar Senzime, vilket kan påverka
verksamheten, den finansiella ställningen och resultatet negativt.
Finansiella risker
Senzimes kundfordringar är förknippade med en kreditrisk, där
en kund riskerar betala för sent eller inte alls. Senzime verkar
internationellt och en stor del av förljningen sker i andra valutor
än svenska kronor, framför allt i EUR och USD. Om en kund
inte betalar eller valutakurserna utvecklas negativt för Senzimes
del kan detta påverka den finansiella ställningen och resultatet
negativt.
Genom förrvet av Acacia Designs B.V. har koncernen även
betydande immateriella tillgångar redovisade i EUR. Förändringar
i förhållandet mellan SEK och EUR kan därav komma att påverka
koncernens redovisade eget kapital negativt.
Senzime har för närvarande inga räntebärande tillgångar eller
skulder.
COVID-19
Precis som många andra företag har Senzime stått inför stora ut-
maning från Covid-19-pandemin. Det grundläggande behovet av
neuromuskulär övervakning har inte minskat, även om operationer
har skjutits på framtiden för att tillmötesgå och möjliggör tillgången
på medicinsk personal.
Pandemin har påverkat antal utprövningar under 2020 och
2021. Accessen till sjukhusen har varierat mellan olika länder.
Senzime har dock sett en ökad tillgång till sjukhusen under början
av 2022.
Ukrainakriget
Senzime har ingen verksamhet i Ukrania. Samtidigt är det för
tidigt att bedöma de konsekvenser som en långvarig konflikt kan
innebära.
Finansierings- och rörelsekapital behov
Senzime befinner sig i ett etableringsskede där förväntade intäk-
ter inte täcker planerade kostnader. Det finns risk att företaget
även i framtiden kan komma att behöva anskaffa ytterligare
kapital.
Tillgången till ytterligare finansiering påverkas av ett flertal
faktorer som marknadsvillkor, den generella tillgången till krediter
samt Senzimes kreditvärdighet och kreditkapacitet. Störningar
och osäkerhet på kapital- och kreditmarknaderna kan också
begränsa tillngen till det kapital som krävs för att bedriva
verksamheten. I det fall Senzime i framtiden misslyckas med
att anskaffa nödvändigt kapital på för bolaget rimliga villkor kan
verksamheten, den finansiella ställningen och resultatet komma
att påverkas negativt.
I den mån Senzime skaffar ytterligare finansiering genom att
emittera aktier eller aktierelaterade instrument kommer Senzimes
aktigare att drabbas av utspädning i den mån sådana nyemis-
sioner sker med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt.
Vid utgången av 2021 uppgick koncernens likvida medel till
74,9 MSEK. Styrelsens bemning är att denna finansiering
är tillräcklig för att säkerställa driften av verksamheten under
åtminstone en tolvmånadersperiod antaget att investeringar och
satsningar balanseras mot de finansiella medel som kan göras
tillngliga vid var tidpunkt. Styrelsen bemer att ytterligare
expansion kräver ytterligare finansiering. Sådan finansiering kan
erhållas genom exempelvis lån eller emission av aktier.
Förvaltningsberättelse
27
Senzime | Årsredovisning | 2021
Kommentarer till finansiell information
Intäkter och resultat för helåret 2021
Koncernens nettoomsättning för heret 2021 uppgick till 10 980
KSEK (9 337) vilket motsvarar en tillväxt på 18 procent jämfört
med 2020. För USA uppgick tillxten till mer än 200 procent och
marknaden stod för 37 procent av koncernens totala förljning.
Även förljningen i Europa visade en god tillväxt och ökningen
för heret var 52 procent.
Bruttomarginalen före avskrivningar uppgick till 54,3 procent
(40,9).
Koncernens totala omkostnader uppgick till 80 235 KSEK
(39 331). Uppbyggnad av försäljningsorganisationer i USA och
Tyskland och byte av noteringslista för bolagets aktie har medfört
ökade kostnader för perioden. Även arbete med anpassningar
av verksamheten till nya regulatoriska krav (MDR) bidrog till kost-
nadsökningen. Samtliga kostnadsökningar är inom plan.
Finansiella kostnader består i allt väsentligt av räntekostnader
på leasingskuld.
Periodens rörelseresultat uppgick till -84 191 KSEK (-48 866).
Finansiell ställning
Vid utgången av 2021 uppgick koncernens egna kapital till 150,6
MSEK (231,3). Soliditeten uppgick till 86,3 procent (89,4). Vid
periodens utgång uppgick bolagets likvida medel till 74,9 MSEK
(160,3).
Bolagets likvida medel bedöms täcka verksamhetens behov
för den kommande 12-månadersperioden.
Kassaflöde och investeringar
Kassaflödet från den löpande verksamheten inklusive föränd-
ring av rörelsekapital för helåret 2021 uppgick till -81 328 KSEK
(-38 335). Det negativa kassaflödet beror till största del på det
negativa resultatet.
Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick för helåret
2021till -2 974 KSEK (-327). Investeringarna under perioden beror
till stor del på uppbyggnad av egen produktionslokal.
Kassaflödet från finansieringsverksamheten för helåret 2021
uppgick till -945 KSEK (167 689). Under föreende verksam-
hetsår (2020) genomförde Senzime två riktade nyemissioner vilka
sammanlagt tillförde ca 164 MSEK efter emissionskostnader.
Optioner
Personaloptioner
Årsstämman den 11 maj 2021 beslutade om ett personaloptions-
program omfattande 456 050 optioner, vilka kan tilldelas anställda
– dock ej VD eller de som ingår i bolagets ledningsgrupp. Totalt
har 435 000 av dessa 456 050 optioner tilldelats i februari 2022.
Koncernen har nu totalt tre personaloptionsprogram om
sammanlagt 1 381 050 optioner. Optionerna utges vederlagsfritt
och förutsätter fortsatt anställning i bolaget. Se även under not
10. Aktierelaterade ersättningar.
Teckningsoptioner
Verkställande direktören Pia Renaudin innehar sedan i maj 2019
400 000 st. teckningsoptioner. Varje teckningsoption berättigar
till teckning av en ny aktie i bolaget till en kurs om 12,00 SEK
med inlösendag senast den 7 maj 2022.
Utspädning
Baserat på befintligt antal aktier och utestående personal- och
teckningsoptioner beräknas utspädningen till följd av programmen
med antagande att samtliga optioner (inklusive ännu ej tilldelade)
utnyttjas för nyteckning av aktier uppgå till högst 2,8 procent.
Moderföretag och dotterföretag
Merparten av koncernens verksamhet bedrivs i moderbolaget.
För kommentarer till moderbolagets resultat hänvisas till de kom-
mentarer som lämnas för koncernen.
Det amerikanska dotterbolaget Senzime, Inc. startade sin
operativa verksamhet under det andra kvartalet 2020. Försälj-
ningen i USA sker såväl i egen regi som via lokala distributörer.
Under det första kvartalet 2021 startade det tyska bolaget
Senzime GmbH sin verksamhet.
Koncernens två andra dotterbolag innehar endast vissa
rättigheter vilka licensierats till moderbolaget mot betalning i form
av royalty.
Framtidsutsikter
Precis som många andra företag har Senzime stått inför stora ut-
maning från Covid-19-pandemin. Det grundläggande behovet av
neuromuskulär övervakning har inte minskat, även om operationer
har skjutits på framtiden för att tillmötesgå och möjliggör tillgången
på medicinsk personal.
Pandemin har påverkat antal utprövningar under 2020 och
2021. Accessen till sjukhusen har varierat mellan olika länder.
Senzime har dock sett en ökad tillgång till sjukhusen under de
senaste veckorna.
Baserat på antalet pågående utprövningar och utfallet i de
senaste upphandlingarna står bolaget fast vid sitt tidigare kommu-
nicerade finansiella mål om att nå en försäljning om 200 miljoner
kronor 2023 och uppnådd lönsamhet. Bolaget anser också att
en långsiktig målsättning om en 10-procentig marknadsandel på
en marknad som bedöms omsätta omkring 15 miljarder kronor
årligen fortsatt är högst relevant.
Utdelning
Styrelsen föreslår årsstämman att ingen utdelning lämnas för
verksamhetsåret.
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel (SEK):
Överkursfond 376 425 631
Balanserat resultat -213 890 483
Årets resultat -71 870 610
Summa 90 664 538
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras så att (SEK):
Till aktigarna utdelas 0 SEK per aktie, totalt 0 SEK
I ny räkning överres 90 664 538
Summa 90 664 538
Förvaltningsberättelse
28
Senzime | Årsredovisning | 2021
Organisation och styrning
Syftet med Senzimes bolagsstyrning är att skapa en tydlig
fördelning av roller och ansvar mellan ägare, styrelse och ledning.
Intern styrning, kontroll och riskhantering avseende den finansiel-
la rapporteringen är grundläggande i Senzimes verksamhetsstyr-
ning.
Senzimes bolagsorgan består av bolagsstämma, styrelse,
verkställande direktör och revisor och baseras på svensk lag,
interna regler och föreskrifter, bolagsordningen och följer Nasdaq
OMX (Small Cap) regelverk för emittenter.
Aktieägare
Den 30 juni 2021 noterades Senzime AB på Nasdaq Main
Market. Bolaget var sedan tidigare noterat på Nasdaq First North
Growth Market.
Vid årets slut uppgick det totala antalet aktier till 62 493 290
(62 493 290) fördelat på 2 343 (2 325) aktieägare. Senzimes tio
största ägare innehade aktier motsvarande 60,7 (60,1) procent av
röster och kapital i bolaget. Största aktigare i Senzime är famil-
jen Crafoord med 14,6 (14,6) procent av antalet aktier och röster.
En aktie ger rätt till en röst på årsstämman och eventuella extra
bolagsstämmor och det finns inte några begränsningar i fråga
om hur många röster varje aktieägare kan avge vid årsstämma/
bolagsstämma. Det finns ingen bestämmelse i bolagsordningen
som begnsar rätten att överlåta aktier.
Bolagsstämma
Senzimes högsta beslutande organ är bolagsstämman där ock-
så varje aktieägare har rätt att delta och få ett ärende behandlat.
Vid ordinarie årsstämma väljs bolagets styrelse och styrelsearvo-
den fastställs. Till årsstämmans övriga obligatoriska uppgifter hör
Senzime AB är ett svenskt publikt aktiebolag med säte i Uppsala. Bolagets aktie är noterad
på Nasdaq Stockholms huvudmarknad (Small Cap) under symbolen SEZI.
Bolagsstyrningen inom Senzime baseras på tillämpliga lagar, regler och rekommendationer.
Denna bolagstyrningsrapport beskriver bolagets tillämpning av Svensk Kod för bolagsstyr-
ning (Koden).
Exempel på externa regelverk som
påverkar
Senzimes bolagsstyrning:
Aktiebolagslagen
Redovisningslagstiftning såsom
Bokföringslagen och
Årsredovisningslagen
Nasdaqs regelverk för emittenter
Svensk kod för bolagsstyrning
Exempel på interna regelverk som har
betydelse för bolagsstyrningen:
Senzimes bolagsordning
Styrelsens arbetsordning
VD-instruktion
Riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare
Finanspolicy
Kommunikationspolicy
IT-policy
Ekonomihandbok
Valberedning
Revisor
Aktieägare genom
bolagstämman
Styrelsen
VD
Ersättningsutskott
Revisionsutskott
FoU-utskott
Koncernledning
Förslag Val
Val
Val
Rapportering
Kontroll
Kontroll
Rapportering
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningsrapport
29
Senzime | Årsredovisning | 2021
bland annat att fastställa bolagets balans- och resultaträkningar,
besluta om disposition av resultatet av verksamheten, besluta om
riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare samt besluta
om ansvarsfrihet för styrelseledamöter och VD. Årsstämman
väljer också bolagets revisor och fastställer revisionsarvoden.
Årsstämma hålls årligen inom sex månader efter räkenskaprets
utgång. Kallelse till årsstämma samt till extra bolagsstämma där
frågan om ändring av bolagsordningen kommer att behandlas
skall utfärdas tidigast sex och senast fyra veckor före stämman.
Kallelse till annan extra bolagsstämma skall utfärdas tidigast sex
och senast två veckor före stämman.
Kallelse till bolagsstämma sker genom annonsering i Post-
och Inrikes Tidningar och genom att kallelsen hålls tillgänglig på
bolagets webbplats. Samtidigt som kallelse sker ska bolaget
genom annonsering i Svenska Dagbladet upplysa om att kallelse
har skett.
Årsstämma 2021
På Årsstämman 2021 behandlades bolagets resultat- och
balansräkning, val av styrelse, arvode till styrelseledamöterna,
övriga lagstadgade ärenden, införande av valberedning och
ändring av bolagsordningen. Vidare beslutades om generellt
emissionsbemyndigande för styrelsen samt beslut om att införa
ett personaloptionsprogram avsett för Bolagets anställda.
Det av Årsstämman beslutade emissionsbemyndigandet ger
styrelsen möjlighet att, vid ett eller flera tillllen under tiden fram
till årsstämman 2022, fatta beslut om att öka Bolagets aktieka-
pital med högst tio (10) procent av Bolagets vid var tid regist-
rerade aktiekapital genom nyemission av aktier, utgivande av
teckningsoptioner och/eller upptagande av konvertibelt lån, med
eller utan avvikelse från aktigarnas företrädesrätt och/eller med
bestämmelse om apport eller kvittning.
Fullständig information avseende Årsstämman 2021och dess
beslut finns på bolagets webbplats, www.senzime.com.
Ersättning till styrelse
Årsstämman 2021 beslutade att att styrelsearvode ska utgå
med 400 000 kronor till ordföranden och 200 000 kronor till varje
annan ledamot av styrelsen. Beslutades vidare att inget
styrelsearvode ska utgå till styrelseledamot som under räken-
skapsåret 2021 erhållit konsultersättning från Bolaget som
sammanlagt överstiger ett belopp motsvarande dubbla styrelse-
arvodet.
Extra bolagsstämma 2021
Vid en extra bolagsstämma den 5 mars 2021 valdes Eva Walde
in som ny styrelseledamot.
Årsstämma 2022
Aktieägarna i Senzime AB har kallats till årsstämma onsdagen
den 18 maj 2022 kl.16.00 i Uppsala. Beran fn aktieägare att
få ärende behandlat skall vara bolaget tillhanda senast den 4
april 2022.
Valberedning
Valberedningen representerar bolagets aktieägare. Den har till
uppgift att skapa ett så bra underlag som möjligt för bolags-
stämmans beslut om val av styrelse och styrelsearvoden samt
lämna förslag om bland annat beslut om val av revisor samt om
ersättning till dessa.
Valberedningen inför Årsstämman 2022 har bestått av de tre
till röstetalet största aktieägarna vilka per den 1 september 2021
är Adam Dahlberg med familj, AB Segulah och Handelsbanken
Fonder. Dessa har utsett varsin ledamot att tillsammans med sty-
relsens ordförande utgöra Senzimes valberedning. Ledamöterna
är: Adam Dahlberg (ordförande), Lennart Kalén, AB Segulah, Ma-
lin Björkmo, Handelsbanken Fonder och Philip Siberg, styrelsens
ordförande i Senzime AB (publ). Valberedningen kommer att
presentera sina förslag inför kallelse till Årsstämman den 18 maj.
Inget arvode har utgått till ledamöterna i valberedningen.
Majoriteten av medlemmarna i valberedningen är styrelsele-
damöter vilket är en avvikelse mot Koden. Adam Dahlberg och
Lennart Kalén representerar större ägare i Senzimes styrelse. Av
praktiska sl ingår även styrelseordföranden i valberedningen.
Bolagsordning
Bolagsordningen beslutas av årsstämman och innehåller ett
antal obligatoriska uppgifter av grundläggande natur för bolaget.
Ledamot Funktion Invald
Närvaro
styrelsemöten
Närvaro revi-
sionsutskott
Närvaro
ersättnings-
utskott
Närvaro
FoU-utskott
Oberoende i
förhållande till
bolaget
Oberoende i
förhållande
till större
aktieägare
Philip Siberg
Styrelseordförande 2016 17/17 7/7 1/1 1/1 Ja Ja
Sorin J. Brull
Ledamot 2016 17/17 1/1 Nej Ja
Adam Dahlberg
Ledamot 2000 17/17 7/7 1/1 Ja Nej
Lennart Kalén
Ledamot 2018 17/17 7/7 1/1 Ja Ja
Eva Walde
Ledamot 5 mars 2021 15/17 1/1 Ja Ja
Styrelsens närvaro och oberoende 2021
Bolagsstyrning
30
Senzime | Årsredovisning | 2021
Bolagsordning antogs av årsstämman den 11 maj 2021och finns
tillgänglig på bolagets webbplats, www.senzime.com.
Styrelsen och styrelsens arbete
Styrelsen ska årligen hålla konstituerande sammanträde efter
årsstämma. Därutöver ska styrelsen sammanträda minst fem
nger årligen. Vid det konstituerande styrelsemötet ska bland
annat styrelsens ordförande utses i det fall stämman ej utsett
ordförande, bolagets firmatecknare fastställas samt styrelsens
arbetsordning gås igenom och fastställas.
På bolagets ordinarie styrelsemöten behandlas normalt bola-
gets finansiella situation samt framsteg i förhandlingar med sam-
arbetspartners, distributörer, kunder och leverantörer. Bolagets
utvecklingsverksamhet diskuteras vid behov. Bolagets revisor
rapporterar vid behov, men dock minst en gång per år direkt till
styrelsen vid ett styrelsemöte.
Styrelsen är beslutsför när minst hälften av ledamöterna är
närvarande. Bolaget har för närvarande inga av bolagsstämman
valda suppleanter. Verkställande direktören skall närvara vid
styrelsemötena och bereda och föredra de ärenden som framgår
av dagordningen.
Arbetsordningen stadgar också vilka frågor som alltid skall
beslutas av styrelsen i bolaget och dessa frågor utgörs ex-
empelvis av publiceringen av företagets årsredovisning och
kvartalsrapporter, årsbudget för bolaget ingående av avtal som
är av väsentlig betydelse för bolaget, till exempel långsiktiga
leasing- eller samarbetsavtal, beslut avseende anställning av
verkställande direktör. För närvarande består Senzimes styrelse
av fem ledamöter, vilka presenteras mer detaljerat under avsnittet
”Styrelse”, sid 16. Styrelsens ersättning framgår av Tilläggsupp-
lysningar, Not 9.
Under 2021 höll styrelsen sammanlagt 17 (18) möten varav 9
(5) ordinarie och 8 (13) per capsulam eller telefonmöten. VD och
Finanschef (CFO) har deltagit vid samtliga styrelsemöten.
STYRELSEKOMMITTÉER OCH UTSKOTT
Revisionsutskott
Revisionsutskottet bereder ärende för styrelsebeslut. Utskottet
skall bland annat övervaka Bolagets finansiella ställning, över-
vaka effektiviteten i Bolagets interna kontroll och riskhantering,
hålla sig informerad om revisionen av årsredovisningen och
koncernredovisningen samt att granska och övervaka revisorns
opartiskhet och självständighet. Revisionsutskottet ska också bi-
stå valberedningen vid förslag till val och arvodering av Bolagets
revisor samt fortlöpande träffa Bolagets revisor.
Medlemmar utses av styrelsen för varje verksamhetsår och
har för 2021 bestått av Adam Dahlberg (ordförande), Lennart
Kan och Philip Siberg. Bolagets CFO har deltagit och varit
föredragande vid revisionsutskottets samtliga möten.
Bolagets revisor är närvarande vid revisionsutskottets möten
två till tre gånger per år. Revisionsutskottet har sammanträtt vid
7 tillfällen under 2021. Revisor har varit närvarande vid tre av
utskottets möten.
Ersättningsutskott
Ersättningsutskottet granskar och förbereder frågor som rör
löner, andra anställningsvillkor, pensionsförmåner och bonus för
VD och medlemmar i ledningsgruppen som rapporterar direkt
till VD, samt andra ersättningsfrågor av huvudintresse. Ersätt-
ningsutskottet ska också följa och utvärdera pågående och
under året avslutade program för rörliga ersättningar till bolags-
ledningen samt följa och utrdera tilmpningen av de riktlinjer
för ersättningar till ledande befattningshavare som årsstämman
beslutat om. Ersättningsutskottet har sammanträtt vid 1 tillfälle
under 2021.
Medlemmar utses av styrelsen för varje verksamhetsår och
har för 2021 bestått av Lennart Kalén (ordförande), Adam Dahl-
berg och Ewa Walde.
FoU-utskott
FoU-utskottet har till uppgift att granska företagets forsknings-
och utvecklingsplaner p en övergripande nivå. Utskottet ska
också se till att företagets forskningsaktiviteter stämmer överens
med de långsiktiga strategiska företagsmålen.
Medlemmar utses av styrelsen för varje verksamhetsår och
har för 2021 bestått av Sorin J. Brull (ordförande), Philip Siberg
och Ewa Walde.
Utvärdering av styrelsens arbete
Bolagets styrelseutrdering ägde rum i november 2021 och
presenterades för styrelsen i december 2021. Utrdering
genomfördes i form av en enkät omfattande tre huvudområden
som samtliga styrelseledamöter och VD besvarade. Styrelsens
ordförande har inte besvarat några frågor rörande honom själv.
Utvärderingen beskriver styrelseledamöternas uppfattning om
hur styrelsearbetet bedrivits och om åtgärder behöver vidtas
för att utveckla förbättra arbetet. Resultatet av utvärderingen
utgör också ett viktigt underlag för valberedningens arbete inför
kommande årsstämma. Resultatet har presenterats för både
styrelsen och valberedningen.
Verkställande direktör
Senzimes verkställande direktör ansvarar för bolagets löpande
förvaltning i enlighet med reglerna i aktiebolagslagen. Styrelsen
har upprättat en instruktion för verkställande direktören innehål-
lande en beskrivning av dennes ansvarsområden samt en rap-
porteringsinstruktion. Bolagets verkställande direktör har enligt
instruktionen ansvar för att bolagets bokföring fullgörs i överens-
stämmelse med gällande lagstiftning och att medelsförvaltningen
sköts på ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska
också upprätta delegationsföreskrifter för olika befattningshavare
i bolaget samt anställa, entlediga och fastställa villkor för bolagets
personal.
För detaljerad beskrivning av VD, se avsnitt Ledande befatt-
ningshavare sid 18 i denna Årsredovisning
Koncernledningen
Koncernens ledningsgrupp består av 8 personer inklusive VD.
Se sidan 18 för ytterligare information om respektive person i
Bolagsstyrning
31
Senzime | Årsredovisning | 2021
Former av ersättning
Bolagets ersättningssystem ska vara marknadsmässigt och
konkurrenskraftigt. Ersättning får utbetalas i form fast lön, rörlig
ersättning, pension och andra förmåner.
Fast lön ska vara individuell för varje enskild befattningshavare
och baseras på befattningshavarens befattning, ansvar, kompe-
tens, erfarenhet och prestation. Den ledande befattningshavaren
får erbjudas möjlighet till löneväxling mellan fast lön och pension
respektive övriga förmåner, under förutsättning att det är kost-
nadsneutralt för Bolaget.
Rörlig ersättning ska relateras till utfallet av Bolagets mål och
strategier och ska baseras på förutbestämda och mätbara kriteri-
er utformade i syfte att främja ett långsiktigt värdeskapande. Den
andel av den totala ersättningen som utgörs av rörlig ersättning
ska kunna variera beroende på befattning. Vad gäller VD och
övriga ledande befattningshavare får den rörliga ersättningen
motsvara högst 25 procent av den årliga fasta lönen. Den rörliga
ersättningen ska inte vara pensionsgrundande, i den mån inte
annat följer av tvingande kollektivavtalsbestämmelser. Styrelsen
ska ha möjlighet att enligt lag eller avtal, med de begränsningar
som följer därav, helt eller delvis återkräva rörlig ersättning som
utbetalats på felaktiga grunder.
Pensionsförmåner ska vara premiebestämda, i den mån
befattningshavaren inte omfattas av förmånsbestämd pension
enligt tvingande kollektivavtalsbestämmelser. Pensionspremierna
för premiebestämd pension får uppgå till högst 40 procent av
den ledande befattningshavarens årliga fasta lön.
Övriga förmåner får innefatta bilförmån, företagshälsovård,
liv- och sjukrsäkring samt andra liknande förner. Övriga
förner ska utgöra en mindre andel av den totala ersättningen
och får motsvara högst 10 procent av den ledande befattnings-
havarens årliga fasta lön.
Konsultarvode ska vara marknadsmässigt. I den mån kon-
sulttjänster utförs av styrelseledamot i Bolaget har den berörda
styrelseledamoten inte rätt att delta i styrelsens (eller ersättnings-
utskottets) beredning av frågor rörande erttning för de aktuella
konsulttjänsterna.
Kriterier för utbetalning av rörlig ersättning
Kriterierna som ligger till grund för utbetalning av rörlig ersätt-
ning ska fastställas årligen av styrelsen i syfte att säkerställa att
kriterierna ligger i linje med Senzimes aktuella affärsstrategi och
resultatmål. Kriterierna kan vara individuella eller gemensamma,
finansiella eller icke-finansiella och ska vara utformade på ett
sådant sätt att de främjar Bolagets afrsstrategi, hållbarhetsstra-
tegi och långsiktiga intressen. Kriterierna kan exempelvis vara
kopplade till att Bolaget uppnår vissa verksamhetsrelaterade mål,
exempelvis avseende försäljning och tillstånd. Kriterierna kan
även vara kopplade till den ansllde själv, exempelvis att perso-
nen behöver ha arbetat inom Bolaget under en viss tid.
Perioden som ligger till grund för bedömningen om kriterierna
ledningsgruppen. Ledningsgruppen sammanträder kontinuerligt
och avhandlar då i huvudsak koncernens finansiella utveckling,
pågående projekt och andra strategiska frågor.
Riktlinjer för ersättning till VD och övriga
ledande befattningshavare
Ersättningsfrågor behandlas av styrelsens ersättningsutskott och
beslutas av styrelsen. Styrelsen lägger fram förslag till riktlinjerför
ersättning till ledande befattningshavare som årsstämman fattar
beslut om. Vid Årsstämman 2021 antogs nedanstående riktlinjer
för ersättning till VD och övriga ledande befattningshavare.
Styrelsen har för avsikt att förelägga samma riktlinjer till
årsstämman 2022 men dock med undantaget att den rörliga
ersättningsdelen höjs fn 25 till 50 procent av den årliga fasta
lönen. Motivet till detta är att underlätta bolagets rekrytering av
nyckelpersoner framförallt i USA.
Riktlinjernas omfattning och tillämplighet
Dessa riktlinjer omfattar Bolagets VD samt de personer som vid
var tid ingår i Senzimes ledningsgrupp. I den mån styrelseleda-
mot i Bolaget utför arbete för Bolaget vid sidan av sitt styrelse-
uppdrag ska dessa riktlinjer tillämpas även för eventuell ersätt-
ning som betalas till styrelseledamot för sådant arbete.
Riktlinjerna ska tilmpas på ersättningar som avtalas, och på
ändringar som görs i redan avtalade ersättningar, efter det
att riktlinjerna antagits av årsstämman 2022. Med ersättning
jämställs överlåtelse av värdepapper och upplåtelse av rätt att i
framtiden förvärva värdepapper från Bolaget.
Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som beslutas av bolags-
stämman, exempelvis aktierelaterade incitamentsprogram.
Befattningshavare som upprätthåller post som ledamot eller
suppleant i koncernbolags styrelse ska inte erhålla särskild sty-
relseersättning för detta.
Hur riktlinjerna bidrar till Bolagets affärsstrategi, långsik-
tiga intressen och hållbarhet
Senzime är ett svenskt medicintekniskt företag som utvecklar
och marknadsför CE- och FDA-godkända övervakningssystem
för patienter som genomgår anestesi. Senzimes anställda över
hela världen är engagerade i visionen om en värld utan narkos-
relaterade komplikationer. Sex av tio patienter som vaknar upp
efter operation har inte återfått full muskelfunktion och riskerar
därmed att drabbas av kritiska andningskomplikationer. Te-
traGraph-systemet hjälper sjukvårdspersonalen att förbättra pa-
tientvården och minska vårdkostnaderna genom att digitalt och
kontinuerligt mäta graden av neuromuskulär blockad under och
efter operation. Senzime verkar på världens ledande marknader
med en marknadspotential på över 15 miljarder SEK per år.
En framngsrik implementering av Bolagets strategi samt till-
varatagandet av Bolagets långsiktiga intressen förutsätter att Bo-
laget kan rekrytera och bella en ledning med god kompetens
och kapacitet att nå uppställda mål. För detta krävs att Bolaget
kan erbjuda konkurrenskraftig ersättning. Dessa riktlinjer bidrar
till Bolagets afrsstrategi, långsiktiga intressen och hållbarhet
genom att ge Bolaget möjlighet att erbjuda ledande befattnings-
havare en konkurrenskraftig ersättning.
Bolagsstyrning
32
Senzime | Årsredovisning | 2021
har uppfyllts eller inte ska uppgå till minst ett år. Bedömningen av
i vilken utsträckning kriterierna har uppfyllts ska göras när mätpe-
rioden har avslutats. Bedömningen av om finansiella kriterier har
uppfyllts ska baseras på den av Bolaget senast offentliggjorda
finansiella informationen. Styrelsen beslutar om utbetalning av
eventuell rörlig ersättning efter beredning i ersättningsutskottet.
Lön och anställningsvillkor för anställda
I syfte att bedöma sligheten av riktlinjerna har styrelsen vid be-
redningen av förslaget till dessa riktlinjer beaktat lön och anställ-
ningsvillkor för Bolagets anställda. Härvid har styrelsen tagit del
av uppgifter avseende anställdas sammanlagda ersättning, vilka
former ersättningen består i, hur ersättningsnin har förändrats
över tid och i vilken takt.
Uppsägningstid och avgångsvederlag
Avseende vd ska uppgningstiden vid uppsägning från Bolaget
vara högst tolv månader medan uppsägningstiden vid uppsäg-
ning från vd ska vara högst sex månader.
Avseende andra ledande befattningshavare än vd ska
uppsägningstiden vid uppsägning från Bolaget vara lägst tre
månader och högst tolv månader medan uppsägningstiden vid
uppgning från den ledande befattningshavaren ska vara lägst
tre månader och högst sex månader, om inte annat följer av lag.
Avgångsvederlag kan utgå till ledande befattningshavare vid
uppsägning från Bolagets sida. Fast lön under uppsägningstid
och avgångsvederlag ska sammantaget inte överstiga ett belopp
motsvarande den fasta lönen för ett år.
Ersättning kan utgå för åtagande om konkurrensbegränsning.
Sådan ersättning ska kompensera för eventuellt inkomstbortfall
och ska endast utgå i den utsträckning som den tidigare ledande
befattningshavaren saknar rätt till avgångsvederlag. Ersättningen
får uppgå till högst 60 procent av den ledande befattningshava-
rens fasta lön vid tidpunkten för uppsägningen, om inte annat
följer av tvingande kollektivavtalsbestämmelser. Sådan ersättning
får utgå under den tid som åtagandet om konkurrensbegräns-
ning gäller, vilket får vara högst 12 månader efter anställningens
upprande, med möjlighet till avkning mot andra inkomster av
tjänst eller enligt konsultavtal.
Beslutsprocess för att fastställa, se över och
genomföra riktlinjerna
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott med uppgift att
bereda styrelsens beslut i frågor om ersättningsprinciper, ersätt-
ningar och andra anställningsvillkor för bolagsledningen, följa
och utvärdera pågående och under året avslutade program för
rörliga erttningar till bolagsledningen, samt följa och utrdera
tillämpningen av de riktlinjer för ersättningar till ledande befatt-
ningshavare som bolagsstämman ska besluta om samt gällande
ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i Bolaget. I utskottets
uppgifter ingår också att bereda styrelsens beslut om förslag till
riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt fngå riktlinjerna, om det i ett
enskilt fall finns särskilda sl för det och ett avsteg är nödvän-
digt för att tillgodose Senzimes långsiktiga intressen och hållbar-
het eller för att säkerställa Bolagets ekonomiska bärkraft.
Särskilda sl kan till exempel bestå i att en avvikelse bedöms
vara nödvändig för att rekrytera eller bella nyckelpersoner eller
vid extraordinära omständigheter som att Bolaget uppnår ett
visst önskat resultat på kortare tid än planerat, att Bolaget lyckas
ingå ett visst avtal inom kortare tid och på bättre villkor än vad
som förutsetts eller att Bolaget ökar i värde eller ökar sin omsätt-
ning eller vinst i större omfattning än vad som prognostiserats.
Revisorer
Bolagets revisor skall granska Senzimes årsredovisning och
räkenskaper samt styrelsens och VD:s förvaltning. Efter varje
räkenskapr ska revisorn lämna en revisionsberättelse och en
koncernrevisionsberättelse till årsstämman. Revisor i Senzime
är sedan årsstämman 2016 det registrerade revisionsbolaget
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB. Huvudansvarig revisor är
Leonard Daun, auktoriserad revisor och medlem av FAR. Ansva-
rig revisor kan nås på adress: Box 179, 751 04 Uppsala.
Internkontroll avseende den finansiella rapporteringen
Styrelsen i Senzime ansvara för bolagets interna kontroll. Den
interna kontrollen ska säkerställa:
- Tillförlitlig finansiell rapportering och information om verksam-
heten
- Efterlevnad av tillämpliga lagar, föreskrifter, riktlinjer med mera
- Ändamålsenlig och kostnadseffektiv verksamhet.
Kontrollmiljö
För att säkerställa att Senzime följer gällande lagar, samt att
bolagets värderingar och arbetssätt gäller i hela organisationen
har Senzime gjort en kartläggning och utifrån detta utvecklat ett
antal policyer och rutiner.
Styrelsen ansvarar enligt aktiebolagslagen för den interna
kontrollen och styrningen av bolaget. CEO ansvarar årligen för
rapportering om policyefterlevnad till styrelsen. Eventuella un-
dantag som noterats från koncernpolicyportföljen rapporteras av
CFO till revisionsutskottet omgående. Bolagets CFO deltar och är
föredragande i revisionsutskottets möten.
Insynspolicy
Senzime har antagit en insynspolicy som ett komplement till
gällande insynslagstiftning (MAR). Insynspolicyn fastställer bland
annat vilka personer som omfattas av policyn och tidsperioder
under vilka handel med bolagets finansiella instrument är förbjud-
na. Policyn inneller även riktlinjer för beslut om processer kring
uppskjuten publicering av nyheter och definition av vilka befatt-
ningar som omfattas av personer i ledande ställning (PDMR).
Riskbedömning
Riskerna kopplade till företagets mål utvärderas och dokumente-
ras av företagets ledningsgrupp. Riskbedömningen görs när målen
har kommunicerats (årligen) men ses över om målen ändras eller
om ny information kommer in som kan påverka bedömningen.
Riskbedömningen genomförs av ledningsgruppen i september
varje år och granskas av revisionsutskottet vid möte i november.
Bolagsstyrning
33
Senzime | Årsredovisning | 2021
Kontrollaktiviteter
grundval av den riskbedömning och de bedömningar som
utförs ska interna kontroller utformas och genomföras för att
täcka riskerna i förekommande fall. De interna kontrollerna ska
formuleras som krav för att beskriva den miniminivå av insatser
som förntas för att skapa en effektiv intern kontrollmiljö i res-
pektive affärsprocesser.
Processerna spelar en nyckelroll i verksamheten och genom
att identifiera potentiella hot och fastställa mildrande åtgärder
och en intern kontrollmiljö hlper till att förebygga eller ge förvar-
ning av störningar. Riskbemningar kopplar risker till de aktivite-
ter som driver afrsverksamhet och bygger upp motståndskraft
i organisationen.
Information och kommunikation
Verkställande direktören ansvarar för att driva bolagets dagliga
verksamhet och dess operativa beslutsfattande. Verkställande
direktören ska hålla styrelsen uppdaterad om alla relevanta frågor
vid samtliga styrelsemöten och mellan dessa möten vid behov.
Sammansättningen av ledningsgruppens team beslutas av VD
och i samråd med styrelsen.
Det finansiella teamet består av CFO och andra relevanta
kompetenser för aktuell redovisning, konsolidering och finansiell
rapportering. Det är obligatoriskt för alla medlemmar i det finan-
siella teamet att ha deltagit i utbildningen för börshantering.
Uppföljning
För att säkerställa att lämpliga åtgärder har vidtagits för att mins-
ka de operativa riskerna ska ledningen varje år i oktober göra en
själv bedömning där det görs en kontroll av de kritiska proces-
serna och systemen, särskilt för Finans och IT.
I detta sammanhang bör också ramen för intern kontroll ses över
och uppdateras. Resultatet av utrda och dokumenterade tester
med slutsats om effektivitet i riskhantering och intern kontroll ska
presenteras för revisionsutskottet vid mötet i november.
Intern revision
Bolaget har inte någon funktion för intern revision vilket är ett
avsteg fn Koden. Styrelsen har under 2021 utvärderat kon-
cernens behov av internrevision vilket resulterade i att styrelsen
gjort bedömningen att Senzime, utöver befintliga processer
och funktioner för intern kontroll, inte behöver införa en intern-
revisionsfunktion under år 2022. Styrelse har bemt att den
övervakning och granskning som utförs internt, tillsammans med
den externa revisionen är tillräcklig för att upprätthålla en effektiv
intern kontroll avseende den finansiella rapporteringen
25 februari
Rapport för fjärde kvartalet
Revisors granskningsrapport till
styrelsen
5 maj
Rapport för första kvartalet
27 augusti
Rapport för andra
kvartalet
September
Ledningens årliga
riskutvärdering
Oktober
Ledningens årliga utvärdering
av interna kontrollrutiner
3 november
Revisionskommitténs årliga
genomgång av risker och effek-
tivitet i interna kontrollrutiner
11 november
Rapport tredje kvartalet
14 december
Beslut om budget för 2022
Uppdatering av policydokument
J
A
N
U
A
R
I
F
E
B
R
U
A
R
I
M
A
R
S
A
P
R
I
L
M
A
J
J
U
N
I
J
U
L
I
A
U
G
U
S
T
I
V
S
E
P
T
E
M
B
E
R
O
K
T
O
B
E
R
N
O
V
E
M
B
E
R
D
E
C
E
M
B
E
R
Styrelsearbetet 2021
Bolagsstyrning
11 maj
Årsstämma
30 juni
Byte av noteringslista till
NASDAQ Stockholms
huvudmarknad
34
Senzime | Årsredovisning | 2021
Flerårsöversikt
RESULTATRÄKNING 2021 2020 2019 2018 2017
1
)
KSEK
Nettoomsättning
10 980 9 337 6 711 3 214 189
Kostnad såld vara -15 903 -17 236 -13 650 -6 748 -745
Bruttoresultat -4 923 -7 899 -6 939 -3 534 -556
Totala omkostnader -80 235 -39 331 -27 179 -21 119 -12 456
Övriga rörelseintäkter och övriga rörelsekostnader
967 -1 636 -111 112 -13
Rörelseresultat
-84 191 -48 866 -34 229 -24 541 -13 025
Finansnetto -98 -125 -37 -50 -2
Resultat efter finansiella poster -84 289 -48 991 -34 266 -24 591 -13 027
Inkomstskatt
2 146 1 547 1 548 516
Årets resultat -82 143 -47 444 -32 718 -24 075 -13 027
BALANSRÄKNING 2021 2020 2019 2018 2017
1
KSEK
Immateriella anläggningstillgångar 74 159 82 168 93 533 99 261 154 599
Materiella anläggningstillgångar 1 286 238 120 179 238
Nyttjanderättstillgångar 1 884 2 632 542 909 -
Övriga finansiella anläggningstillgångar 1 735 - - - -
Varulager 8 834 3 950 2 437 961 1 063
Kundfordringar 4 936 3 285 2 528 2 731 3
Övriga omsättningstillgångar 6 916 6 310 1 049 1 288 1 391
Likvida medel 74 872 160 310 30 898 32 666 8 738
Summa tillgångar 174 622 258 893 131 107 137 995 166 032
Eget kapital 150 580 231 346 109 970 111 984 140 459
Långfristiga skulder och avsättningar 12 064 13 106 13 457 15 225 21 123
Kortfristiga skulder 11 978 14 441 7 680 10 786 4 450
Summa eget kapital och skulder 174 622 258 893 131 107 137 995 166 032
KASSAFLÖDE 2021 2020 2019 2018 2017
1
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändring av rörelsekapital -71 655 -36 591 -22 608 -20 585 -12 406
Kassaflöde från förändring av rörelsekapital -9 673 -1 744 -3 961 3 161 114
Kassaflöde från den löpande verksamheten -81 328 -38 335 -26 569 -17 424 -12 292
Kassaflöde från investeringsverksamheten -2 974 -327 -3 766 -9 269 -10 028
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -945 167 689 28 565 50 621 21 031
Årets kassaflöde -85 247 129 027 -1 770 23 928 -1 289
Likvida medel vid årets slut 74 872 160 310 30 898 32 666 8 738
NYCKELTAL 2021 2020 2019 2018 2017
1
Bruttomarginal exkl avskrivningar (%) 54,3 40,9 57,6 6,6 -115,9
Rörelseresultat exkl avskrivningar -73 303 -37 148 -21 823 -19 103 -12 688
Soliditet (%) 86,3 89,4 83,9 81,2 85,0
Vägt antal aktier, före utspädning 62 493 290 56 199 776 50 098 102 44 154 382 39 372 828
Vägt antal aktier, efter utsdning 62 679 957 56 353 496 50 160 009 44 154 382 39 500 048
Resultat per aktie, före utspädning, kr -1,31 -0,84 -0,65 -0,55 -0,33
Resultat per aktie, efter utspädning, kr -1,31 -0,84 -0,65 -0,55 -0,33
Medelantal antal anställda 29 15 12 10 8
1) Enligt K3s regelverk.
Finansiell utveckling i sammandrag - koncernen
Finansiell information koncernen
35
Senzime | Årsredovisning | 2021
KSEK Not 2021 2020
Nettoomsättning 5 10 9 80 9 337
Kostnad för sålda varor 6,19,20 -15 9 0 3 -17 2 3 6
Bruttoresultat -4 923 -7 8 99
Utvecklingskostnader 7,9,10 -12 52 7 -8 187
Försäljningskostnader 7,9,10 -39 533 -16 0 51
Administrationskostnader 7,8,9,10 -2 8 175 -15 0 9 3
Övriga rörelseintäkter 12,15 2 884 1 122
Övriga rörelsekostnader
11,15 -1 917 -2 758
Rörelseresultat -84 191 -48 866
Finansiella kostnader 13 -98 -12 5
Finansiella poster -98 -12 5
Resultat efter finansiella poster -84 289 -48 991
Inkomstskatt 14 2 14 6 1 5 47
Årets resultat -82 14 3 -47 444
Övrigt totalresultat:
Poster som kan komma att omföras till årets resultat
Valutakursdifferenser vid omräkning av utlandsverksamheter -580 -36
Övrigt totalresultat för året -580 -36
Summa totalresultat för året -82 723 -47 480
Årets resultat och summa totalresultat är i sin helhet hänförligt till moderföretagets aktieägare.
Resultat per aktie, räknat på periodens resultat hänförligt till moderföretagets aktieägare Not 2021 2020
Vägt genomsnittligt antal aktier- före utspädning, st 62 493 290 56 199 776
Vägt genomsnittligt antal aktier- efter utspädning, st 62 679 957 56 353 496
Resultat per aktie, före och efter utspädning, kr 16 -1 , 3 1 -0,8 4
Noterna på sidorna 45 till 68 utgör en integrerad del av denna koncernredovisning.
Finansiell information
Koncernens rapport över totalresultat
Finansiell information koncernen
36
Senzime | Årsredovisning | 2021
Finansiell information koncernen
Koncernens balansräkning
KSEK Not 2021-12-31 2020-12-31
TILLGÅNGAR
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar 19 74 15 9 82 16 8
Materiella anläggningstillgångar 20 1 286 238
Nyttjanderättstillgångar 21 1 884 2 632
Övriga finansiella anläggningstillgångar 22 1 735 -
Summa anläggningstillgångar 79 064 85 03 8
OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
Varulager 24 8 834 3 950
Kundfordringar 23,25 4 936 3 285
Övriga fordringar 26 5 644 5 868
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 27 1 272 442
Likvida medel
23,28 74 8 72 160 310
Summa omsättningstillgångar 95 558 17 3 8 5 5
SUMMA TILLGÅNGAR 174 6 2 2 25 8 893
Noterna på sidorna 45 till 68 utgör en integrerad del av denna koncernredovisning.
37
Senzime | Årsredovisning | 2021
Koncernens balansräkning, fortsättning
KSEK Not 2021-12-31 2020-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 29
Aktiekapital 7 812 7 812
Övrigt tillskjutet kapital 397 553 397 553
Reserver 1 333 1 913
Balanserat resultat inklusive årets resultat -25 6 118 -17 5 9 3 2
Summa eget kapital 150 580 231 346
SKULDER
Långfristiga skulder och avsättningar
Avsättningar 22 1 735 -
Leasingskuld 21,35 6 17 1 24 8
Uppskjutna skatteskulder 30 9 712 11 8 5 8
Summa långfristiga skulder och avsättningar 12 0 64 13 10 6
Kortfristiga skulder
Leasingskuld 21,35 1 017 1 148
Leverantörsskulder 23 3 9 41 4 718
Övriga kortfristiga skulder 31 2 062 5 450
Upplupna kostnader 32 4 958 3 125
Summa kortfristiga skulder 11 9 78 14 441
Summa skulder 24 042 27 547
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 174 6 2 2 25 8 893
Noterna på sidorna 45 till 68 utgör en integrerad del av denna koncernredovisning.
Finansiell information koncernen
38
Senzime | Årsredovisning | 2021
Koncernens förändring av eget kapital
Hänförligt till Moderbolagets aktieägare
KSEK Not Aktiekapital
Övrigt
tillskjutet
kapital Reserver
Balanserat vinst
inklusive årets
resultat
Summa
eget kapital
Ingående balans per 1 januari 2020 6 556 229 891 1 949 -12 8 42 6 10 9 970
Periodens resultat -47 444 -47 444
Övrigt totalresultat -36 -36
Summa totalresultat för året 0 0 -36 -47 444 -47 48 0
Transaktioner med aktieägare i deras egenskap av
ägare
Aktierelaterade ersättningar 10 -61 -61
Nyemission 29 1 256 177 515 178 771
Emissionskostnader 29 -9 853 -9 853
Utgående balans per 31 december 2020 7 812 397 553 1 913 -175 9 3 2 231 346
Ingående balans per 1 januari 2021 7 812 397 553 1 913 -175 9 3 2 231 346
Periodens resultat -8 2 14 3 -82 143
Övrigt totalresultat -580 -580
Summa totalresultat för året 0 0 -58 0 -82 14 3 -82 723
Transaktioner med aktieägare i deras egenskap av
ägare
Aktierelaterade ersättningar 10 1 957 1 957
Utgående balans per 31 december 2021 7 812 397 553 1 333 -2 5 6 118 150 580
Noterna på sidorna 45 till 68 utgör en integrerad del av denna koncernredovisning.
Finansiell information koncernen
39
Senzime | Årsredovisning | 2021
KSEK Not 2021 2020
Kassaflöde från den löpande verksamheten1
Rörelseresultat -84 191 -48 866
Justering för poster som inte inr i kassaflödet:
- Avskrivningar 10 987 11 9 0 1
- Övriga ej kassaflödespåverkande poster 1 920 498
Betald ränta -98 -1 2 4
Betald inkomstskatt -273 0
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital -71 655 -36 591
Kassaflöde från förändring av rörelsekapital
Ökning/minskning av varulager -5 086 -1 513
Ökning/minskning av kundfordringar -1 6 51 -7 5 5
Ökning/minskning av övriga rörelsefordringar -413 -5 422
Ökning/minskning av leverantörsskulder -777 1 770
Ökning/minskning av övriga rörelseskulder -1 746 4 176
Summa förändring av rörelsekapital -9 673 -1 744
Kassaflöde från den löpande verksamheten -81 328 -38 335
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Investeringar i materiella tillgångar 20 -1 171 -1 9 2
Investeringar i immateriella tillgångar 19 -1 8 0 3 -1 3 5
Kassaflöde från investeringsverksamheten -2 9 74 -327
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Utbetalningar som avser amorteringar av leasingskulder 21 -945 -1 218
Nyemission, netto efter transaktionskostnader - 16 8 9 07
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -945 167 689
Minskning/ökning av likvida medel -8 5 247 12 9 0 27
Likvida medel vid årets början 16 0 310 30 898
Kursdifferenser i likvida medel -19 1 385
Likvida medel vid årets slut 74 8 72 160 310
Noterna på sidorna 45 till 68 utgör en integrerad del av denna koncernredovisning.
Koncernens rapport över kassaflöden
Finansiell information koncernen
40
Senzime | Årsredovisning | 2021
KSEK Not 2021 2020
Nettoomsättning 5 15 450 10 756
Kostnad för sålda varor 6 -9 316 -7 670
Bruttoresultat 6 134 3 086
Utvecklingskostnader
7,9,10 -12 527 -8 187
Försäljningskostnader 7,9,10 -28 173 -14 578
Administrationskostnader 7,8,9,10 -37 994 -18 917
Övriga rörelseintäkter 12, 15 2 788 1 060
Övriga rörelsekostnader 11, 15 -2 085 -2 635
Rörelseresultat -71 857 -40 171
Resultat från finansiella poster
Räntekostnader och liknande resultatposter 13 -14 -2
Summa resultat från finansiella poster -14 -2
Resultat efter finansiella poster -71 871 -40 173
Inkomstskatt 14 - -
Årets resultat -71 871 -40 173
I moderföretaget återfinns inga poster som redovisas som övrigt totalresultat varför summa totalresultat överensstämmer med årets resultat.
Noterna på sidorna 45 till 68 utgör en integrerad del av redovisningen för moderföretaget.
Moderföretagets resultaträkning
Finansiell information moderföretaget
41
Senzime | Årsredovisning | 2021
Moderföretagets balansräkning
KSEK Not 2021-12-31 2020-12-31
TILLGÅNGAR
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar 19 18 579 18 527
Materiella anläggningstillgångar 20 984 238
Finansiella anläggningstillgångar 18,34
34 78634 786 11 452
Summa anläggningstillgångar 54 349 30 217
OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
Varulager 24 7 153 3 488
Kundfordringar 25 3 436 2 752
Fordringar hos koncernföretag 34 3 180 1 529
Aktuell skattefordran 26 1 166 5 111
Övriga fordringar 26 3 835 421
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 27 1 329 711
Kassa och bank 28 74 173 159 386
Summa omsättningstillgångar 94 272 173 398
SUMMA TILLGÅNGAR 148 621 203 615
Noterna på sidorna 45 till 68 utgör en integrerad del av redovisningen för moderföretaget.
Finansiell information moderföretaget
42
Senzime | Årsredovisning | 2021
Moderföretagets balansräkning, fortsättning
KSEK Not 2021-12-31 2020-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 29 7 812 7 812
Reservfond 3 839 3 839
Fond för utvecklingsutgifter 17 289 16 921
28 940 28 572
Fritt eget kapital
Överkursfond 376 426 376 794
Balanserat resultat -213 891 -175 675
Årets resultat -71 871 -40 173
90 664 160 946
Summa eget kapital 119 604 189 518
Långfristiga skulder
Avsättningar 22 1 735 -
Summa långfristiga skulder
1 735 -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 3 852 4 671
Skulder till koncernföretag 34
16 83716 837 1 490
Övriga kortfristiga skulder 31 1 889 5 442
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 32 4 704 2 494
Summa kortfristiga skulder 27 282 14 097
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 148 621 203 615
Noterna på sidorna 45 till 68 utgör en integrerad del av redovisningen för moderföretaget.
Finansiell information moderföretaget
43
Senzime | Årsredovisning | 2021
Moderföretagets förändring av eget kapital
KSEK Not Aktiekapital Reservfond
Fond för utveck-
lingsutgifter Överkursfond
Balanserad vinst/
förlust inkl årets
resultat Summa eget kapital
Ingående balans per 1 januari 2020 6 556 3 839 18 546 207 507 -175 615 60 833
Årets resultat tillika övrigt totalresultat -40 173 -40 173
Summa totalresultat 0 0 0 0 -40 173 -40 173
Transaktioner med aktieägare i deras
egenskap av ägare
Avsättning till fond för utvecklingsutgifter -1 626 1 626 0
Aktierelaterade ersättningar 10 -60 -60
Nyemission 29 1 256 177 515 178 771
Emissionskostnader 29 -9 853 -9 853
Summa transaktioner med aktigare i
deras egenskap av ägare
1 256 0 -1 626 169 288 -60 168 858
Utgående balans per 31 december 2020 7 812 3 839 16 920 376 795 -215 848 189 518
Ingående balans per 1 januari 2021 7 812 3 839 16 920 376 795 -215 849 189 518
Årets resultat tillika övrigt totalresultat -71 871 -71 871
Summa totalresultat 0 0 0 0 -71 871 -71 871
Transaktioner med aktieägare i deras
egenskap av ägare
Avsättning till fond för utvecklingsutgifter 369 -369 0
Aktierelaterade ersättningar 10 1 957 1 957
Summa transaktioner med aktigare i
deras egenskap av ägare
0 0 369 -369 1 957 1 957
Utgående balans per 31 december 2021 7 812 3 839 17 289 376 426 -285 762 119 604
Noterna på sidorna 45 till 68 utgör en integrerad del av redovisningen för moderföretaget.
Finansiell information moderföretaget
44
Senzime | Årsredovisning | 2021
KSEK Not 2021 2020
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat -71 857 -40 171
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
- Avskrivningar 1 867 1 663
- Övriga ej kassaflödespåverkande poster 1 957 498
Betald ränta -14 -2
Betald inkomstskatt -273 0
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring i rörelsekapitalet -68 320 -38 012
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Förändring av varulager -3 665 -1 050
Förändring kundfordringar -684 -373
Förändring kortfristiga övriga rörelsefordringar
-1 465 -6 739
Förändring leverantörsskulder -819 1 711
Förändring kortfristiga övriga rörelseskulder 14 004 5 007
Summa förändring av rörelsekapital 7 371 -1 444
Kassaflöde från den löpande verksamheten -60 949 -39 456
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Investeringar i immateriella tillgångar 20 -1 803 -137
Investeringar i materiella tillgångar 19 -862 -194
Ökning långfristiga finansiella placeringar -21 345 0
Förvärv av andelar i dotterbolag 18 -254 -209
Kassaflöde från investeringsverksamheten -24 264 -540
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Nyemission - 178 760
Emissionskostnader - -9 853
Kassaflöde från finansieringsverksamheten - 168 907
Förändring kassa och bank -85 213 128 911
Kassa och bank vid årets början 159 386 30 475
Kassa och bank vid årets slut 74 173 159 386
Noterna på sidorna 45 till 68 utgör en integrerad del av redovisningen för moderföretaget.
Moderföretagets kassaflödesanalys
Finansiell information moderföretaget
45
Senzime | Årsredovisning | 2021
Not 1 Noter till koncernredovisningen
Allmän information
Denna årsredovisning omfattar moderföretaget Senzime AB (publ),
organisationsnummer 556565-5734 samt dess dotterföretag. Senzime
AB (publ) är ett moderbolag registrerat i Sverige med säte i Uppsala med
adress Ulls väg 41, 756 51, Uppsala, Sverige.
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i tusentals kronor
(KSEK). Uppgift inom parentes avser jämförelseåret.
Styrelsen har den 25 april 2022 godnt denna koncernredovisning för
offentliggörande.
Not 2
Sammanfattning av viktiga
redovisningsprinciper
Noten inneller en förteckning över de väsentliga redovisningsprinciper
som tillämpats när denna koncernredovisning upprättats. Dessa principer
har tilmpats konsekvent för alla presenterade år, om inte annat anges.
i) Grund för rapporternas upprättande
Koncernredovisningen för Senzime AB-koncernen har upprättats
i enlighet med Årsredovisningslagen, RFR 1 Kompletterande redovis-
ningsregler för koncerner, samt International Financial Reporting Stan-
dards (IFRS) och tolkningar från IFRS Interpretations Committee (IFRS IC)
sådana de antagits av EU.
Denna årsredovisning är upprättad enligt IFRS samt Årsredovis-
ningslagen. Koncernredovisningen har upprättats enligt anskaffningsvär-
demetoden. Att upprätta rapporter i överenssmmelse med IFRS kräver
användning av en del viktiga uppskattningar för redovisningsändamål.
Vidare krävs att ledningen gör vissa bedömningar vid tillämpningen av
koncernens redovisningsprinciper. De områden som innefattar en hög
grad av bemning, som är komplexa eller sådana områden där anta-
ganden och uppskattningar är av väsentlig betydelse för koncernredovis-
ningen anges i not 4.
ii) Nya standarder som ska tillämpas från 1 januari 2021
Inga nya standarder, tolkningar eller ändringar som trätt i kraft 1 januari
2021 har haft någon inverkan på koncernens finansiella rapporter.
iii) Nya och ändrade standarder som ännu ej tilmpas av koncernen
Ett antal nya standarder och tolkningar träder i kraft för räkenskapr
som börjar 1 januari 2022 och senare och har inte tillämpats vid upp-
rättandet av denna finansiella rapport. Inga publicerade standarder och
tolkningar som ännu ej trätt i kraft har påverkat koncernen.
2.1 Koncernredovisning
(a) Dotterretag
Dotterretag är alla företag över vilka koncernen har bestämmande
inflytande. Koncernen kontrollerar ett företag när den exponeras för eller
har rätt till rörlig avkastning fn sitt innehav i företaget och har möjlighet
att påverka avkastningen genom sitt inflytande i företaget. Dotterretag
inkluderas i koncernredovisningen från och med den dag då det besm-
mande inflytandet överförs till koncernen. De exkluderas ur koncern-
redovisningen fn och med den dag då det bestämmande inflytandet
upphör.
Koncerninterna transaktioner, balansposter samt orealiserade vin-
ster och förluster på transaktioner mellan koncernföretag elimine-
ras. Redovisningsprinciperna för dotterföretag har i förekommande
fall ändrats för att garantera en konsekvent tillämpning av koncernens
principer.
Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernens
rörelseförvärv.
2.2 Segmentsrapportering
För Senzime utgörs högste verksllande beslutsfattaren av VD då det
främst är denne som är ansvarig för att fördela resurser och utrdera
resultat. Bedömningen av koncernens rörelsesegment ska baseras på
den finansiella information som rapporteras till VD. Den finansiella infor-
mation som rapporteras till VD, som underlag för fördelning av resurser
och bedömning av koncernens resultat, avser koncernen som helhet.
Mot bakgrund av detta har företagsledningen fastställt att koncernen
som helhet utgör ett rörelsesegment.
2.3 Omräkning av utländsk valuta
(i) Funktionell valuta och rapportvaluta
De olika enheterna i koncernen har den lokala valutan som funktionell
valuta då den lokala valutan har definierats som den valuta som används
i den primära ekonomiska miljö där respektive enhet huvudsakligen är
verksam. I koncernredovisningen används svenska kronor (SEK), som är
moderföretagets funktionella valuta och koncernens rapportvaluta.
(ii) Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan
enligt de valutakurser som gäller på transaktionsdagen. Valutakursvin-
ster och förluster som uppkommer vid betalning av sådana transak-
tioner och vid omkning av monetära tillngar och skulder i utndsk
valuta till balansdagens kurs, redovisas i rörelseresultatet i rapporten över
totalresultat.
Valutakursvinster och -förluster som hänför sig till lån och likvida medel
redovisas i rapporten över totalresultat som finansiella intäkter eller kost-
nader. Alla övriga valutakursvinster och – förluster redovisas i postern
”Övriga rörelsekostnader” respektive ”Övriga rörelseintäkter” i rapporten
över totalresultat.
(iii) Omräkning av utländska koncernföretag
Resultat och finansiell ställning för alla koncernföretag som har en annan
funktionell valuta än rapportvalutan, omräknas till koncernens rap-
portvaluta. Tillgångar och skulder för var och en av balansräkningarna
omräknas från utlandsverksamhetens funktionella valuta till koncer-
nens rapporteringsvaluta, svenska kronor, till den valutakurs som råder
på balansdagen. Inkter och kostnader för var och en av resultatk-
ningarna omräknas till svenska kronor till den genomsnittskurs som
förelegat för respektive redovisningsperiod. Omräkningsdifferenser som
uppstår vid valutaomkning av utlandsverksamheter redovisas i övrigt
totalresultat.
Ackumulerade vinster och förluster i eget kapital redovisas i resultaträk-
ningen när utlandsverksamheten avyttras helt eller delvis.
2.4 Intäktsredovisning
Licensrättighet till Senzimes immateriella tillgångar
Intäkter fn licenser avser en exklusiv rättighet, en licens, för en kund
att på vissa specificerade marknader använda koncernens IP-rättigheter
kopplade till systemet TetraGraph
®
. För att intäktsredovisa en utlicensie-
ring av en IP-rättighet tillämpar koncernen nedan principer och gör nedan
beskrivna bedömningar.
Distinkt licens eller integrerat åtagande
En bedömning görs av om en licensrättighet i ett kundkontrakt är distinkt
och därr ska särredovisas, eller om licensen är integrerad med tjänster
i kontraktet och därför redovisas ihop som ett åtagande. För att en licens
ska bemas som ett distinkt åtagande och redovisas för sig ska kunden
kunna dra nytta av licensen utan att Senzime utr andra åtaganden i
kontraktet. För intäktsredovisning av ej distinkta licenser i kundkontrakt,
se nedan under tnster.
Redovisning av distinkta licenser i kundkontrakt;
rätt att använda eller rätt till åtkomst
För distinkta licenser görs en bedömning av om licensen som motparten
erller under avtalstiden inner en rätt att använda (right-to use) den
immateriella tillngen som den är när licensen upplåts, eller en rätt till
åtkomst (right-to access) av den immateriella tillngen under hela licens-
perioden. Bedömningen görs utifrån avtalets ekonomiska innebörd. En
Noter
46
Senzime | Årsredovisning | 2021
Noter
motpart som får en licensrättighet till en fast avgift under ett icke uppg-
ningsbart avtal som tilter licenstagaren att utnyttja rättigheten fritt och
r Senzime inte har några kvarstående förpliktelser att utra bedöms
vara en rättighet att använda licensen (right-to-use) och redovisas vid en
given tidpunkt. Om avtalet isllet inner att motparten har en rätt till
åtkomst under hela licensperioden (beroende på att Senzime utr aktivi-
teter som påverkar värdet och nyttan av licensen) periodiseras ersätt-
ningen linjärt över avtalstiden.
Vanligtvis är distinkta licenser s k rätt att använda licenser då de tjänster
som skulle kunna påverka värdet och nyttan av licensen redovisas separat
som ett eget distinkt prestationsåtagande.
Tidpunkt för redovisning av fast transaktionspris
för distinkta licenser
Transaktionspriset som ska erllas för det utrda åtagandet att över-
föra en licens till en kund kan, beroende på villkoren i avtalet vara fast
eller rörligt. Ett fast transaktionspris för en rätt att använda licens inkts-
redovisas vid en given tidpunkt. Denna tidpunkt är när kunden erller
kontroll över licensen och kan dra nytta av den. Ett fast transaktionspris
för en rätt till åtkomst-licens redovisas över den tidsperiod som Senzime
har ett åtagande att ge kunden rätt till åtkomst.
Tidpunkt för redovisning av rörligt transaktionspris
(milstolpar) för distinkta licenser
Avtal om utlicensiering av Senzimes immateriella tillgångar innehåller ofta
en plan för när i tiden betalning ska ske. Vid avtalets inende erggs
ofta en engångsbetalning. Denna intäktsredovisas enligt beskrivningen
ovan när motparten erllit kontroll över licensen. Tillkommande poten-
tiella ersättningar, d v s rörliga ersättningar som beror på vissa framtida
ndelser, intäktsredovisas först när det bemts mycket sannolikt att en
väsentlig återföring av ackumulerade intäkter som redovisas inte uppstår
när de framtida osäkerheterna upphör. Denna tidpunkt bedöms inträffa
först när motparten har bekräftat att en viss händelse uppnåtts. En sådan
händelse kan t ex vara slutligt myndighetsgodkännande av produkten.
Tidpunkt för redovisning av rörligt transaktionspris
(royalty) för distinkta licenser
Royalty är också en form av rörligt transaktionspris kopplat till en kunds
licens. Royalty redovisas enligt en speciell princip. Inkter för försälj-
ningsbaserad royalty som utlovas i utbyte mot en licens för immateriell
egendom redovisas endast när efterföljande försäljning sker.
Försäljning av varor
Koncernen utvecklar, tillverkar och säljer medicintekniska lösningar.
Koncernens kunder består i allt väsentligt av olika distributörer men
mindre förljning sker även direkt till slutkund. Förljningen redovisas
som intäkt när kontrollen över varorna överrs till kunden, vilket normalt
sammanfaller med leverans av produkten. Leverans sker när varorna har
transporterats till den specifika platsen, riskerna för föråldrade eller för-
komna varor har överförts till kunden och kunden har antingen accepte-
rat varorna i enlighet med avtalet, tidsrymden för invändningar mot avta-
let har gått ut, eller koncernen har objektiva bevis för att alla kriterier för
acceptans har uppfyllts. Ingen finansieringskomponent bedöms föreligga
vid försäljningstidpunkten av Koncernens varor.
I Senzime Inc finns s k ”Placeringsavtal” vilket inner att monitorer lånas I Senzime Inc finns s k ”Placeringsavtal” vilket inner att monitorer lånas
ut till sjukhus mot att sjukhuset förbinder sig att köpa ett visst minimiantal ut till sjukhus mot att sjukhuset förbinder sig att köpa ett visst minimiantal
sensorer. Intäktsströmmen från dess avtal utgör betalning för användan-sensorer. Intäktsströmmen från dess avtal utgör betalning för användan-
de av monitorerna och betalning för köpet av sensorer. Inkterna för de av monitorerna och betalning för köpet av sensorer. Inkterna för
sensorerna bokförs löpande. Monitorerna hyrs ut som korttidskontrakt sensorerna bokförs löpande. Monitorerna hyrs ut som korttidskontrakt
dvs operationell leasing. Monitorerna bokförs ut ur varulagret och bokförs dvs operationell leasing. Monitorerna bokförs ut ur varulagret och bokförs
som anläggningstillgång med en avskrivningsperiod på 7 år. Avskrivning-som anläggningstillgång med en avskrivningsperiod på 7 år. Avskrivning-
arna bokförs som kostnad såld vara.arna bokförs som kostnad såld vara.
2.5 Aktuell och uppskjuten inkomstskatt
Periodens skattekostnad omfattar aktuell och uppskjuten skatt. Skatt
redovisas i koncernens rapport över totalresultat, utom när skatten avser
poster som redovisas i övrigt totalresultat eller direkt i eget kapital. I
sådana fall redovisas även skatten i övrigt totalresultat respektive eget
kapital.
Den aktuella skattekostnaden beknas på basis av de skatteregler som
på balansdagen är beslutade eller i praktiken beslutade i de länder där
moderretaget och dess dotterretag är verksamma och genererar
skattepliktiga inkter. Ledningen utrderar regelbundet de yrkanden
som gjorts i självdeklarationer avseende situationer där tillämpliga skat-
teregler är förel för tolkning. Den gör, när så bems lämpligt, avsätt-
ningar för belopp som troligen ska betalas till skattemyndigheten.
Uppskjuten skatt redovisas på alla temporära skillnader som upp-
kommer mellan det skattessiga värdet på tillgångar och skulder och
dessas redovisade värden i koncernredovisningen. Uppskjuten skatt
redovisas inte om den uppstår till följd av en transaktion som utgör den
första redovisningen av en tillgång eller skuld som inte är ett rörelseför-
värv och som, vid tidpunkten för transaktionen, varken påverkar redovi-
sat eller skattemässigt resultat. Uppskjuten inkomstskatt beräknas med
tilmpning av skattesatser (och –lagar) som har beslutats eller aviserats
per balansdagen och som förväntas gälla när den berörda uppskjutna
skattefordran realiseras eller den uppskjutna skatteskulden regleras.
Uppskjutna skattefordringar redovisas i den omfattning det är troligt
att framtida skattemässiga överskott kommer att finnas tillgängliga, mot
vilka de tempora skillnaderna kan utnyttjas.
Uppskjutna skattefordringar och -skulder kvittas när det finns en legal
kvittningsrätt för aktuella skattefordringar och skatteskulder och när de
uppskjutna skattefordringarna och skatteskulderna hänför sig till skat-
ter debiterade av en och samma skattemyndighet och avser antingen
samma skattesubjekt eller olika skattesubjekt, där det finns en avsikt att
reglera saldona genom nettobetalningar.
2.6 Leasing
Koncernens leasingavtal avser i allt väsentligt lokaler för kontor. Koncer-
nen agerar endast som leasetagare.
Leasingavtalen redovisas som nyttjanderättstillgångar och en motsva-
rande skuld, den dagen som den leasade tillngen finns tillgänglig för
användning av koncernen. Varje leasingbetalning fördelas mellan amor-
tering av skulden och finansiell kostnad. Den finansiella kostnaden ska
fördelas över leasingperioden så att varje redovisningsperiod belastas
med ett belopp som motsvarar en fast räntesats för den under respektive
period redovisade skulden.
Nyttjanderättstillngar skrivs av linrt över det kortare av tillgångens
nyttjandeperiod och leasingavtalets längd.
Tillgångar och skulder som uppkommer från leasingavtal redovisas
initialt till nuvärde.
Leasingskulderna inkluderar nuvärdet av följande leasingbetalningar:
• fasta avgifter och
• variabla leasingavgifter som beror på ett index.
Leasingbetalningarna diskonteras med den marginella låneräntan.
Tillngarna med nyttjanderätt värderas till anskaffningsvärde och inklu-
derar följande:
• den initiala värderingen av leasingskulden och
betalningar gjorda vid eller innan den tidpunkt då den leasade till-
gången görs tillgänglig för leasetagaren.
Leasingavgifter hänförliga till korttidsleasingavtal och leasingavtal för vilka
den underliggande tillgången har ett lågt värde, redovisas som en kost-
nad linrt över leasingperioden. Leasingavtal för vilka den underliggande
tillgången har ett lågt värde avser i allt väsentlighet kontorsutrustning.
Optioner att förnga och säga upp avtal
Optioner att förlänga eller säga upp avtal finns inkluderade i koncernens
47
Senzime | Årsredovisning | 2021
Noter
leasingavtal gällande kontor. Villkoren används för att maximera flexibili-
teten i hanteringen av avtalen. Optioner att förnga eller säga upp avtal
inkluderas i tillngen och skulden då det är rimligt säkert att de kommer
att utnyttjas.
2.7 Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar innefattar inventarier. Materiella anlägg-
ningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för avskriv-
ningar. I anskaffningsvärdet ingår utgifter som direkt kan hänföras till
förvärvet av tillgången.
Avskrivningar på tillgångar, för att fördela deras anskaffningsvärde ner
till det beräknade restvärdet över den beräknade nyttjandeperioden, görs
linjärt enligt följande:
• Inventarier – 60 - 84 månader
Tillngarnas restrden och nyttjandeperiod prövas vid varje rapportpe-
riods slut och justeras vid behov.
En tillgångs redovisade värde skrivs omende ner till dess återvin-
ningsvärde om tillgångens redovisade värde överstiger dess bedömda
återvinningsvärde. Vinster och förluster vid avyttring fastställs genom
en jämförelse mellan förljningsintäkten och det redovisade värdet och
redovisas i övriga rörelseintäkter/övriga rörelsekostnader netto i rappor-
ten över totalresultat.
2.8 Immateriella tillgångar
Goodwill
Goodwill uppsr vid förrv av dotterföretag och avser det belopp var-
med köpeskillingen, eventuellt innehav utan bestämmande inflytande
i det förvärvade företaget samt verkligt värde per förvärvsdagen på
tidigare eget kapital andel i det förrvade företaget, överstiger verkligt
värde på identifierbara förrvade nettotillgångar. Om beloppet understi-
ger verkligt värde för det förrvade dotterföretagets nettotillgångar, i
ndelse av ett förvärv till lågt pris, redovisas mellanskillnaden direkt i
rapporten över totalresultat.
I syfte att testa nedskrivningsbehov, fördelas goodwill som förrvats
i ett rörelseförvärv till kassagenererande enheter eller grupper av kassa-
genererande enheter som förväntas bli gynnade av synergier från förvär-
vet. Varje enhet eller grupp av enheter som goodwill har fördelats till mot-
svarar den lägsta nivå i koncernen på vilken goodwillen i fråga övervakas i
den interna styrningen. Goodwill övervakas på rörelsesegmentnivå.
Patent och liknande rättigheter
Patent och liknande rättigheter som förvärvats separat redovisas till
anskaffningsvärde. Patent och liknande rättigheter har en besmbar
nyttjandeperiod och redovisas till anskaffningsvärde minskat med acku-
mulerade av- och nedskrivningar. Utgifter för patent hänförliga till imma-
teriella tillgångar som bedöms uppfylla kriterierna för aktivering nedan
redovisas som en tillgång i balanskningen.
Avskrivningar på tillgångar, för att fördela deras anskaffningsvärde över
den beräknade nyttjandeperioden, görs linjärt enligt följande:
• Patent och liknande rättigheter – 120-140 månader
Nyttjandeperioden för patent bedöms överenssmma med respektive
patents registreringsperiod.
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten
Kostnader för underhåll kostnadsförs när de uppstår. Utvecklingskost-
nader som är direkt hänförliga till utveckling av medicinskt tekniska
lösningar som kontrolleras av koncernen, redovisas som immateriella till-
ngar när följande kriterier är uppfyllda:
det är tekniskt möjligt att färdigslla dem så att de kan användas,
företagets avsikt är att färdigställa dem och att använda eller sälja dem,
• det finns förutsättningar att använda eller sälja dem,
det kan visas hur de genererar troliga framtida ekonomiska fördelar,
adekvata tekniska, ekonomiska och andra resurser för att fullfölja
utvecklingen och för att använda eller sälja dem finns tillgängliga, och
• de utgifter som är hänförliga till dem under dess utveckling kan beräk-
nas på ett tillförlitligt sätt.
Direkt hänförbara utgifter som balanseras som en del av utvecklingsarbe-
ten innefattar utgifter för anställda och externa konsulter.
Övriga utvecklingskostnader, som inte uppfyller dessa kriterier, kostnads-
förs när de uppstår. Utvecklingskostnader som tidigare kostnadsförts
redovisas inte som tillgång i efterljande period.
Balanserade utvecklingskostnader som mött aktiveringskriterierna
ovan har en besmbar nyttjandeperiod. Avskrivningar påbörjas från den
tidpunkt då tillgången är färdig att användas. Avskrivningar görs linrt
över nyttjandeperioden. Nyttjandeperioden uppgår till 120 - 140 måna-
der. Koncernen har gjort bedömningen att immateriella anläggningstill-
ngar har nyttjandeperiod om 10 år och i de fall det finns en legal rät-
tighet (exempelvis ett patent) som har en kvarvarande livsngd om mer
än 10 år så bedöms istället den maximala nyttjandetiden och därmed
avskrivningstiden löpa under resterande livstid för dessa legala rättigheter
- dock aldrig längre än 20 år.
Anskaffningsvärdet för balanserade utgifter för utvecklingsarbeten
som förvärvats i ett rörelseförvärv är verkligt värde vid förvärvstillllet.
Tillkommande utgifter redovisas på samma sätt som beskrivs ovan. I
efterföljande perioder redovisas dessa immateriella tillgångar till anskaff-
ningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar.
2.9. Nedskrivningar av icke-finansiella tillgångar
Immateriella tillgångar som har en obestämbar nyttjandeperiod (good-
will) eller immateriella tillngar som inte är färdiga för användning
(balanserade utgifter för utvecklingsarbeten), skrivs inte av utan prövas
årligen avseende eventuellt nedskrivningsbehov. Tillgångar som skrivs
av bems med avseende på värdenedng närhelst händelser eller
förändringar i förhållanden indikerar att det redovisade värdet kanske
inte är återvinningsbart. En nedskrivning görs med det belopp varmed
tillgångens redovisade värde överstiger dess återvinningsvärde. Åter-
vinningsvärdet är det högre av tillngens verkliga värde minskat med
försäljningskostnader och dess nyttjandevärde. Vid bedömning av ned-
skrivningsbehov grupperas tillgångar på de lägsta nivåer där det finns i
allt väsentligt oberoende kassaflöden (kassagenererande enheter). För
tillgångar (andra än goodwill) som tidigare har skrivits ner görs per varje
balansdag en prövning av om återföring bör göras.
2.10 Finansiella instrument
Koncernens finansiella tillgångar och skulder utgörs av posterna; kund-
fordringar, upplupna intäkter, likvida medel, leverantörsskulder och
upplupna kostnader.
a) Första redovisningstillfället
Finansiella tillgångar och finansiella skulder redovisas när koncernen blir
part i instrumentets avtalsssiga villkor. Köp och förljning av finan-
siella tillngar och skulder redovisas på afrsdagen, det datum då kon-
cernen förbinder sig att köpa eller sälja tillngen.
Finansiella instrument redovisas vid första redovisningstillfället till verk-
ligt värde plus, för en tillng eller finansiell skuld som inte redovisas till
verkligt värde via resultaträkningen, transaktionskostnader som är direkt
hänförliga till förvärv eller emission av finansiell tillgång eller finansiell
skuld, till exempel avgifter och provisioner. Transaktionskostnader för
finansiella tillngar och skulder som redovisas till verkligt värde via resul-
taträkningen kostnadsförs i rapporten över totalresultat.
b) Finansiella tillgångar - Klassificering och värdering
Koncernen klassificerar och värderar sina finansiella tillgångar i kategorin
upplupet anskaffningsvärde. Klassificeringen av investeringar i skuldin-
strument beror på koncernens affärsmodell för hantering av finansiella
tillgångar och de avtalsenliga villkoren för tillgångarnas kassaflöden.
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Tillngar som innehas med syftet att inkassera avtalsenliga kassaflöden
och där dessa kassaflöden endast utgör kapitalbelopp och ränta värde-
48
Senzime | Årsredovisning | 2021
Noter
ras till upplupet anskaffningsvärde. Det redovisade värdet av dessa till-
gångar justeras med eventuella förväntade kreditförluster som redovisats
(se Nedskrivning av finansiella tillgångar nedan). Koncernens finansiella
tillgångar som värderas till upplupet anskaffningsvärde utgörs av pos-
terna andra kundfordringar, upplupna intäkter och likvida medel.
c) Finansiella skulder - Klassificering och värdering
Finansiella skulder är värderade till upplupet anskaffningsvärde.
Koncernens finansiella skulder värderas efter det första redovisningstillfäl-
let till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemeto-
den. Finansiella skulder består av leverantörsskulder.
d) Bortbokning av finansiella tillgångar och finansiella skulder
Finansiella tillgångar tas bort från rapporten över finansiell ställning när
rätten att erhålla kassaflöden från instrumentet har löpt ut eller överförts
och koncernen har överfört i stort sett alla risker och förner som är
förknippade med äganderätten. Finansiella skulder tas bort från rappor-
ten över finansiell ställning när förpliktelsen i avtalet har fullgjorts eller på
annat sätt utsläckts. Då villkoren för en finansiell skuld omförhandlas,
och inte bokas bort från balansräkningen, redovisas en vinst eller förlust
i rapport över totalresultat vinsten eller förlusten beräknas som skillna-
den mellan de ursprungliga avtalsenliga kassaflödena och de modifierade
kassaflödena diskonterade till den ursprungliga effektiva räntan.
e) Kvittning av finansiella instrument
Finansiella tillngar och skulder kvittas och redovisas med ett netto-
belopp i balansräkningen, endast när det finns en legal rätt att kvitta de
redovisade beloppen och en avsikt att reglera dem med ett nettobelopp
eller att samtidigt realisera tillngen och reglera skulden. Den legala rät-
tigheten får inte vara beroende av framtida händelser och den måste vara
rättsligt bindande för företaget och motparten både i den normala afrs-
verksamheten och i fall av betalningsinställelse, insolvens eller konkurs.
f) Nedskrivning av finansiella tillgångar
Tillgångar som redovisas till upplupet anskaffningsvärde
Koncernen bedömer de framtida förväntade kreditförluster som är kopp-
lade till tillgångar redovisade till upplupet anskaffningsvärde. Koncernen
redovisar en kreditförlustreserv för sådana förväntade kreditförluster vid
varje rapporteringsdatum. För kundfordringar tillämpar koncernen den
förenklade ansatsen för kreditreservering, det vill säga, reserven kommer
att motsvara den förväntade förlusten över hela kundfordrings livslängd.
För att mäta de förväntade kreditförlusterna har kundfordringar grupperats
baserat på fördelade kreditriskegenskaper och förfallna dagar. Koncernen
använder sig utav framåtblickande variabler för förväntade kreditförluster.
Förväntade kreditförluster redovisas i koncernens rapport över totalresultat
i posten övriga rörelsekostnader.
g) Bekning av samt upplysning om verkligt värde
För koncernens finansiella tillgångar och skulder bedöms deras redo-
visade värde, vara en rimlig uppskattning av det verkliga värdet då de
avser kortfristiga fordringar och skulder varmed diskonteringseffekten är
oväsentlig.
2.11 Kundfordringar
Kundfordringar är belopp hänförliga till kunder avseende sålda varor som
utförs i den löpande verksamheten. Kundfordringar klassificeras som
omsättningstillgångar. Kundfordringar redovisas initialt till transaktions-
priset. Koncernen innehar kundfordringarna i syfte att insamla avtal-
senliga kassaflöden. Kundfordringar värderas därmed vid efterföljande
redovisningstidpunkter till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av
effektivräntemetoden.
2.12 Likvida medel
I likvida medel inr, i såväl balansräkningen som i rapporten över kassa-
flöden, banktillgodohavanden.
2.13 Aktiekapital
Stamaktier klassificeras som eget kapital. Transaktionskostnader som
direkt kan hänföras till emission av nya aktier eller optioner redovisas,
netto efter skatt, i eget kapital som ett avdrag fn emissionslikviden.
2.14 Leverantörsskulder
Leverantörsskulder är finansiella instrument och avser förpliktelser att
betala för varor och tjänster som har förvärvats i den löpande verksam-
heten från leverantörer. Leverantörsskulder klassificeras som kortfristiga
skulder om de förfaller inom ett år. Om inte, redovisas de som långfristiga
skulder.
Leverantörsskulder redovisas inledningsvis till verkligt värde
och därefter till upplupet anskaffningsvärde med tilmpning av
effektivräntemetoden.
2.15 Offentliga bidrag
Offentliga bidrag redovisas till verkligt värde då det föreligger rimlig säker-
het att bidragen kommer att erhållas och koncernen kommer att uppfylla
de villkor som är förknippade med bidragen. Bidrag som mottagits före
dess att villkoren för att redovisa det som intäkt har uppfyllts, redovisas
som en skuld.
2.16 Varulager
Varulagret redovisas, med tillämpning av först-in först-ut-principen, till det
lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet. Nettoförsälj-
ningsvärdet är det uppskattade försäljningspriset i den löpande verksam-
heten, med avdrag för tillämpliga rörliga försäljningskostnader.
2.17 Ersättningar till anställda
a) Kortfristiga ersättningar till anställda
Skulder för löner och ersättningar, inklusive icke-monetära förmåner
och betald frånvaro, som förntas bli reglerade inom 12 månader efter
kenskapsårets slut, redovisas som kortfristiga skulder till det odiskon-
terade belopp som förväntas bli betalt när skulderna regleras. Kostnaden
redovisas i rapporten över totalresultat i takt med att tjänsterna utförs av
de anställda. Skulden redovisas som förpliktelse avseende erttningar
till anställda i koncernens balansräkning.
b) Pensionsförpliktelser
Koncernen har enbart avgiftsbestämda pensionsplaner. En avgiftsbe-
stämd pensionsplan är en pensionsplan enligt vilken företaget betalar
fasta avgifter till en separat juridisk enhet. Koncernen har inte några rätts-
liga eller informella förpliktelser att betala ytterligare avgifter om denna
juridiska enhet inte har tillräckliga tillgångar för att betala alla ersättningar
till anställda som hänger samman med de anställdas tjänstgöring under
innevarande eller tidigare perioder. Avgifterna redovisas som personal-
kostnader i rapporten över totalresultat när de förfaller till betalning.
Utöver detta har Senzime ställt ut ett pensionslöfte till VD och t
övriga ledande befattningshavare och i samband med detta tecknat kapi-
talrsäkringar som ställts som säkerhet för dessa anslldas pensioner.
Pensionsförpliktelsen innebär att individerna erhåller värdet i kapitalför-
kringen med avdrag för särskild löneskatt varför förpliktelsen redovisas
till det redovisade värdet av kapitalförsäkringen.
Dessa kapitalförsäk- Dessa kapitalförsäk-
ringar anses vara förvaltningstillngar och redovisas som tillgång och ringar anses vara förvaltningstillngar och redovisas som tillgång och
förpliktelsen som en avsättning i balanskningen vilket inner att det förpliktelsen som en avsättning i balansräkningen vilket innebär att det
redovisade nettot av dessa alltid kommer att vara noll men där bolaget redovisade nettot av dessa alltid kommer att vara noll men där bolaget
valt att inte nettoredovisa dessa.valt att inte nettoredovisa dessa.
49
Senzime | Årsredovisning | 2021
Noter
2.18 Aktierelaterade ersättningar
Koncernen har personaloptionsprogram. Verkligt värde på den tjänstgö-
ring som berättigar ansllda till tilldelning av optioner genom koncernens
personaloptionsprogram redovisas som en personalkostnad med en
motsvarande ökning i eget kapital. Det totala beloppet som ska kost-
nadsföras baseras på det verkliga värdet på de optioner som tilldelas:
• inklusive alla marknadsrelaterade villkor (t ex aktiemålkurs)
exklusive eventuell inverkan fn tjänstgöringsvillkor och icke mark-
nadsrelaterade villkor för intjänande (t ex lönsamhet, mål för försäljning-
sökningar och att den ansllde kvarstår I företagets tjänst under en
angiven tidsperiod),
inklusive inverkan av villkor som inte utgör intjänandevillkor (exempel-
vis krav att anställda ska spara eller bella aktierna under en angiven
tidsperiod).
Den totala kostnaden redovisas över intjänandeperioden; perioden
över vilken alla de specificerade intjänandevillkoren ska uppfyllas. Vid
varje rapportperiods slut omprövar koncernen sina bedömningar av hur
nga aktier som förväntas bli intjänade baserat på de icke marknads-
relaterade intjänandevillkoren och tjänstgöringsvillkoren. Den eventuella
avvikelse mot de ursprungliga bedömningarna som omprövningen ger
upphov till, redovisas i resultaträkningen och motsvarande justeringar
rs i eget kapital.
De sociala avgifter som uppkommer på tilldelningen av aktieoptioner
betraktas som en integrerad del av tilldelningen, och kostnaden behand-
las som en kontantreglerad aktierelaterad erttning.
2.19 Resultat per aktie
(i) Resultat per aktie före utspädning
Resultat per aktie före utspädning beräknas genom att dividera:
resultat hänförligt till moderretagets aktigare, exklusive utdelning
som är hänförlig till preferensaktier
med ett vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier under perio-
den, justerad för fondemissionselementet i stamaktier som emitterats
under perioden och exklusive återköpta aktier som innehas som egna
aktier av moderretaget.
(ii) Resultat per aktie efter utspädning
För beräkning av resultat per aktie efter utsdning justeras beloppen
som använts för beräkning av resultat per aktie före utspädning genom
att beakta:
effekten efter skatt av utdelningar och räntekostnader på potentiella
stamaktier och
det vägda genomsnittliga antalet stamaktier som tillkommer om samt-
liga potentiella stamaktier, som ger upphov till en utspädningseffekt,
konverteras till stamaktier.
2.20 Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod. Det redovi-
sade kassaflödet omfattar endast transaktioner som medfört in- eller
utbetalningar.
2. 21 Moderföretagets redovisningsprinciper
De viktigaste redovisningsprinciperna som tillämpats när denna årsredo-
visning har upprättats anges nedan. Dessa principer har tillämpats kon-
sekvent för alla presenterade år, om inte annat anges.
Årsredovisningen för moderretaget är uppttad i enlighet med RFR
2 Redovisning för juridiska personer och Årsredovisningslagen. I de fall
moderföretaget tillämpar andra redovisningsprinciper än koncernens
redovisningsprinciper, som beskrivs i not 2 i koncernredovisningen,
anges dessa nedan.
Årsredovisningen har upprättats enligt anskaffnings värde metoden.
Att upptta rapporter i överenssmmelse med RFR 2 kräver använd-
ning av en del viktiga uppskattningar för redovisningsändal. Vidare
krävs att ledningen gör vissa bemningar vid tilmpningen av moder-
retagets redovisningsprinciper. De områden som innefattar en hög grad
av bemning, som är komplexa eller sådana områden där antaganden
och uppskattningar är av väsentlig betydelse för årsredovisningen anges i
koncernredovisningens not 4.
Moderretaget uttts genom sin verksamhet för en mängd olika
finansiella risker: marknadsrisk (valutarisk och ränterisk), kreditrisk och likvi-
ditetsrisk. Moderföretagets övergripande riskhanteringspolicy fokuserar på
oförutsägbarheten på de finansiella marknaderna och eftersträvar att mini-
mera potentiella ogynnsamma effekter på koncernens finansiella resultat.
För mer information om finansiella risker hänvisas till koncernredovisningen
not 3.
Moderföretaget tillämpar andra redovisningsprinciper än koncernen i
de fall som anges nedan:
Andelar i dotterföretag
Andelar i dotterretag redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag för
eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet inkluderas förvärvsrelate-
rade kostnader.
r det finns en indikation på att andelar i dotterföretag minskat i
värde görs en beräkning av återvinningsvärdet. Är detta lägre än det
redovisade värdet görs en nedskrivning. Nedskrivningar redovisas i pos-
ten ”Resultat från andelar i koncernföretag.
Uppställningsformer
Resultat- och balansräkning följer årsredovisningslagens uppställnings-
form. Rapport över förändring av eget kapital följer koncernens upp-
ställningsform men ska innella de kolumner som anges i ÅRL. Vidare
inner det skillnad i bemningar, jämfört med koncernredovisningen,
främst avseende finansiella intäkter och kostnader och eget kapital.
Aktieägartillskott
mnat aktigartillskott redovisas i moderbolaget som en ökning av
andelens redovisade värde och i det mottagande företaget som en
ökning av eget kapital.
Finansiella instrument
IFRS 9 tillämpas ej i moderföretaget. Moderföretaget tillämpar istället de
punkterna som anges i RFR 2 (IFRS 9 Finansiella instrument, p. 3 - 10).
Finansiella instrument värderas med utgångspunkt till anskaffningsvärde.
Inom efterföljande perioder kommer finansiella tillngar som är anskaf-
fade med avsikt att innehas kortsiktigt att redovisas i enlighet med lägsta
värdets princip till det lägsta av anskaffningsvärde och marknadsvärde.
Derivatinstrument med negativt verkligt värde redovisas till detta värde.
Vid bekning av nettoförsäljningsvärdet på fordringar som redovisas
som omsättningstillgångar ska principerna för nedskrivningsprövning och
förlustriskreservering i IFRS 9 tillämpas. För en fordran som redovisas till
upplupet anskaffningsvärde på koncernnivå innebär detta att den för-
lustriskreserv som redovisas i koncernen i enlighet med IFRS 9 även ska
tas upp i moderföretaget.
Leasade tillgångar
Moderbolaget har valt att inte tillämpa IFRS 16 Leasingavtal, utan har
istället valt att tillämpa RFR 2 IFRS 16 Leasingavtal p. 2 - 12 vilket inne-
r att samtliga leasingavgifter redovisas som en kostnad linrt över
leasingperioden.
Not 3
Finansiell riskhantering
3.1 Finansiella riskfaktorer
Koncernen utsätts genom sin verksamhet för en mängd olika finansiella
risker såsom: marknadsrisk (valutarisk), kreditrisk, likviditetsrisk och refi-
nansieringsrisk. Koncernen eftersträvar att minimera potentiella ogynn-
samma effekter på koncernens finansiella resultat. Målsättningen med
koncernens finansverksamhet är att:
• säkerställa att koncernen kan fullgöra sina betalningsåtaganden,
• hantera finansiella risker,
• säkerställa tillgång till erforderlig finansiering, och
• optimera koncernens finansnetto.
50
Senzime | Årsredovisning | 2021
Noter
Det är styrelsen som är ytterst ansvarig för exponering, hantering och
uppföljning av Senzimes risker. De ramar som gäller för exponering, han-
tering och uppföljning av finansiella risker fastställs av styrelsen och revi-
deras årligen i Senzimes fastställda finanspolicy. Styrelsen har delegerat
ansvaret för den dagliga riskhanteringen till VD. Styrelsen har möjlighet
att besluta om tillfälliga avsteg från de fastställda ramarna i finanspolicyn.
(a) Marknadsrisk
Valutarisk
Koncernen utsätts för valutarisker som uppstår från olika valutaexpone-
ringar, framför allt avseende EUR, USD och GBP då företaget har huvud-
delen av sin försäljning i dessa valutor. I Senzime AB uppstår valutarisk
framförallt av gränsöverskridande handel, där prissättning och fakturering
oftast sker i EUR och USD. Även om huvuddelen av ABs kostnader upp-
står i SEK finns inköp av framförallt råmaterial i GBP och EUR. Expone-
ring för valutarisk i transaktioner ska fmst begränsas genom match-
ning av företagets inkommande och utgående betalningar. Återstående
nettoexponering, nettoflöde, kan valutakurssäkras enligt finanspolicyn.
Dock får högst 50% av nettoflödet säkras. Tillåtna säkringsinstrument är
valutaterminer och valutaoptioner (köp- och säljoptioner). Sådana instru-
ment får dock enbart tecknas med godkännande av styrelsen. Per 31
december 2021 samt för samtliga jämrelseperioder fanns inga utestå-
ende derivatinstrument
I nedanstående tabell framgår koncernen valutaexponering hänför-
lig till transaktionsrisk utifn de poster i utländsk valuta som återfinns i
balansräkningen vid respektive rapportperiods slut. Samtliga belopp är
uttryckta i KSEK.
GBP EUR USD
2021-12-31
Kundfordringar 52 3 225 1 351
Leverantörsskulder -756 -320 -85
Netto -704 2 905 1 266
2020-12-31
Kundfordringar 18 2 729 533
Leverantörsskulder -1 606 -1 018 -82
Netto -1 588 1 711 451
Känslighetsanalys – transaktionsexponering
Den väsentliga delen av koncernens verksamhet bedrivs i det svenska
moderbolaget. Under 2020 fanns ett mindre holndskt bolag och ett
amerikanskt dotterbolag i koncernen. Under 2021 har ett tyskt dotter-
bolag bildats. Dotterbolagen utsätter koncernen för valutarisk hän-
förlig till EUR och USD vid omräkning av dess balansräkningar och
resultaträkningar.
Om den svenska kronan hade försvagats/förstärkts med 10% i förhål-
lande till USD med alla andra variabler konstanta, hade eget kapital per
den 31 december 2021 varit 2 389 KSEK lägre/högre (2020: 78 KSEK),
främst till följd av omkning av det amerikanska dotterbolagets resulta-
träkning och balansräkning.
Om den svenska kronan hade försvagats/förstärkts med 10% i
förllande till EUR med alla andra variabler konstanta, hade eget
kapital per den 31 december 2021 varit 2 824 KSEK (2020: 2 258
KS
EK) lägre/gre fmst till följd av omräkning av de tyska och EK) lägre/gre fmst till följd av omräkning av de tyska och
holländska dotterbolagens resultat- och balansräkningar.
Om den svenska kronan hade försvagats/förstärkts med 10% i för-
llande till GBP skulle den omknade vinsten efter skatt vara 2021
70 KSEK (2020: 159 KSEK) lägre/gre, de
tta är till följd av vinster/förlus-tta är till följd av vinster/förlus-
ter vid omräkning av kundfordringar och leverantörsskulder.ter vid omräkning av kundfordringar och leverantörsskulder.
(b) Kreditrisk
Kreditrisk uppstår genom tillgodohavanden hos banker och kreditinstitut
samt kundkreditexponeringar inklusive utestående fordringar. Kreditrisk
hanteras av koncernledningen. Endast banker och kreditinstitut som av
oberoende värderare fått lägst kreditrating “A” accepteras. Koncernen
har inte några avtalstillgångar.
Kreditrisk hanteras på koncernnivå. I de fall då ingen oberoende kre-
ditbedömning finns, görs en riskbedömning av kundens kreditvärdighet
r dennes finansiella ställning beaktas, liksom tidigare erfarenheter och
andra faktorer. Individuella risklimiter fastställs baserat på interna eller
externa kreditbedömningar i enlighet med de gnser som satts av styrel-
sen. Användningen av kreditgränser följs upp regelbundet.
Inga kreditgränser överskreds under rapportperioden och ledningen
förväntar sig inte några förluster till följd av utebliven betalning från dessa
motparter. Koncernens kreditrluster har historiskt varit oväsentliga och
kundernas betalningshistorik god. Med beaktande av detta samt fram-
åtblickande information om makroekonomiska faktorer som kan påverka
kundernas möjligheter att betala fordran, har även koncernens förvän-
tade kreditförluster bedömts som oväsentliga
(c) Likviditetsrisk
Koncernen säkerställer genom en försiktig likviditetshantering att tillräck-
ligt med kassamedel finns för att möta behoven i den löpande verksam-
heten. Enligt finanspolicyn ska det alltid finnas tillgängliga likvida medel
för att täcka en period om minst tre månader frat. Ledningen följer
rullande prognoser för koncernens likviditetsreserv och likvida medel
baserade på förntade kassaflöden. I prognoserna har även eventuell
påverkan av situationen med COVID-19 beaktats. Överskottslikviditet får
endast investeras i tillngar som kan omvandlas till likvida medel inom
tre bankdagar. Den maximala löptiden för en enskild tillng i vilken över-
skottslikviditet är placerad är max ett år.
(d) Refinansieringsrisk
Refinansieringsrisk definieras som risken att det uppsr svårigheter att
refinansiera bolaget, att finansiering inte kan erllas, eller att den endast
kan erllas till ökade kostnader. Såväl storleken som tidpunkten för kon-
cernens potentiella framtida kapitalbehov beror på ett antal faktorer, där-
ibland möjligheterna att ingå samarbets- eller licensieringsavtal och vilka
framsteg som görs i forsknings- och utvecklingsprojekten. För att trygga
finansieringen av forskning och utvecklingsprojekt har nyemissioner
genomförts. Risken begränsas genom att koncernen löpande utrderar
olika finansieringslösningar.
Nedanstående tabell analyserar koncernens finansiella skulder upp-
delade efter den tid som på balansdagen återstår fram till den avtalsen-
liga förfallodagen. De belopp som anges i tabellen är de avtalsenliga,
odiskonterade kassaflödena. Framtida kassaflöden i utländsk valuta
har beknats med utgångspunkt fn den valutakurs som gällde per
balansdagen.
51
Senzime | Årsredovisning | 2021
Noter
Mindre än
3 månader
Mellan
3 månader och
1 år
Mellan
1 och 2 år
Mellan
2 och 5 år Mer än 5 år
Summa avtal-
senliga kassa-
flöden
Redovisat
värde
Per 31 december 2020
Finansiella skulder
Leasingskuld 285 863 1 025 223 - 2 396 2 396
Leverantörsskulder 4 718 - - - - 4 718 4 718
Summa 5 003 863 1 025 223 - 7 114 7 114
Per 31 december 2021
Finansiella skulder
Leasingskuld 250 788 537 59 - 1 634 1 634
Leverantörsskulder 3 941 - - - - 3 941 3 941
Summa 4 191 788 537 59 5 575 5 575
3.2 Beräkning av samt upplysning om verkligt värde
De olika nierna av finansiella instrument värderade till verkligt värde
definieras enligt följande:
(a) Finansiella instrument i nivå 1
Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för identiska tillgångar
eller skulder.
(b) Finansiella instrument i nivå 2
Andra observerbara data för tillgången eller skulden än noterade priser
inkluderade i nivå 1, antingen direkt (dvs. som prisnoteringar) eller indirekt
(dvs. härledda från prisnoteringar).
(c) Finansiella instrument i nivå 3
I de fall ett eller flera väsentliga indata inte baseras på observerbar mark-
nadsinformation klassificeras det berörda instrument i nivå 3.
Koncernen har inga poster som redovisas till verkligt värde för något av
kenskapsåren som omfattas av denna årsredovisning.
För koncernens finansiella tillgångar och skulder (utöver leasingskul-
den) bems deras redovisade värde vara en rimlig uppskattning av det
verkliga värdet då de avser kortfristiga fordringar och skulder varmed dis-
konteringseffekten är oväsentlig.
3.3 Hantering av kapital
Koncernens mål avseende kapitalhanteringen är att trygga koncernens
förga att fortsätta sin verksamhet så att den kan fortsätta att generera
avkastning till aktigarna och nytta för andra intressenter och att upp-
rätthålla en optimal kapitalstruktur för att hålla kostnaderna förkapitalet
nere.
För att övertid upprätthålla forskningsportföljen och därmed generera
framtida värden behövs en stark kapitalbas.
Koncernens kapital bedöms på basis av koncernens soliditet.
Soliditet per den 31 december 2021 och 2020 framgår av nedanstå-
ende tabell:
2021 2020
Eget kapital 150,6 231,3
Summa tillgångar 174,6 258,9
Soliditet 86,3% 89,4%
Not 4
Viktiga uppskattningar och bedömningar för
redovisningsändamål
Koncernen gör uppskattningar och antaganden om framtiden. De upp-
skattningar för redovisningsändal som blir följden av dessa kommer,
definitionsmässigt, sällan att motsvara det verkliga resultatet. De upp-
skattningar och antaganden som inner en betydande risk för väsent-
liga justeringar i redovisade värden för tillngar och skulder under näst-
kommande räkenskapsår behandlas i huvuddrag nedan.
a) Uppskattningar och bedömningar kopplade till skattessiga
underskott
Uppskjuten skattefordran avseende underskottsavdrag eller andra fram-
tida skattemässiga avdrag redovisas i den utsträckning det är sannolikt
att avdraget kan avknas mot överskott vid framtida beskattning. Efter-
som koncernen inte redovisar positivt resultat måste koncernen enligt
IFRS-regelverket även påvisa s.k. övertygande faktorer om att framtida
skattepliktiga vinster kommer att skapas, inte bara göra det sannolikt, för
att uppskjuten skattefordran ska redovisas. Sådana övertygande faktorer
är för närvarande inte möjliga att påvisa och därmed redovisas inte heller
någon uppskjuten skattefordran.
b) Uppskattningar och bedömningar kopplade till
balanserade utvecklingsutgifter
Koncernen undersöker varje år om något nedskrivningsbehov föreligger
för balanserade utvecklingsutgifter. Nedskrivningstest har gjorts på pro-
duktnivå för CliniSenz
®
, OnZurf
®
Probe och TetraGraph
®
. Återvinningsvär-
det har fastställts genom bekning av nyttjandevärde. Nedskrivningstest
har visat att inget nedskrivningsbehov föreligger per 2021-12-31.
c) Licensavtal
Koncernen har ingått kontrakt där kunder erhåller rätten att använda
TetraGraph
®
på en marknadsplats. Licensen i hittills ingångna kundav-
tal har bemts som distinkt från andra prestationsåtaganden (tjänster)
i kontraktet. Kunden kan nämligen dra nytta av licensen utan de tjänster
som erbjuds i kontraktet. Licensens fasta ersättning har redovisats som
intäkt när kunden erllit kontroll över den eftersom licenstagaren fritt
kunnat utnyttja rättigheten och Senzime inte haft några kvarstående för-
pliktelser att utföra (s k rätt att använda licenser). Tillkommande rörliga
erttningar i dessa kontrakt som beror av framtida händelser redovi-
sas enligt koncernens principer först när Senzime utfört åtagandet och
motparten har bekräftat att en viss händelse uppnåtts.
52
Senzime | Årsredovisning | 2021
Noter
Not 5 Nettoomsättning
Intäkter
De intäkter från externa parter som rapporteras till VD värderas på samma sätt som i koncernens rapport över totalresultat.
Koncernen Moderbolaget
Intäkter från externa kunder 2021 2020 2021 2020
Royaltyintäkter 270 -
270 -
Försäljning av varor 10 710 9 337
15 180 10 756
Summa 10 980 9 337
15 450 10 756
Intäkter fn externa kunder fördelade per land, baserat på var kunderna är lokaliserade:
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Sverige 462 158 462 -
USA 4 092 1 330 8
632 2
749
Europa/Oceanien 3 153 2 226 3
083 2 384
Asien 3 273 5 623 3 273 5 623
Summa 10 980 9 337 15
450 10 756
Intäkter om cirka 2 983 KSEK (2020: 5 375 KSEK) avser en enskild extern kund.
Anläggningstillgångar utöver finansiella instrument och uppskjuten skattefordran, fördelat på tillgångens fysiska placering, framgår av
nedanstående tabell:
Koncernen Moderbolaget
2021-12-31 2020-12-31 2021-12-31 2020-12-31
Nederländerna 63 771 73 213 - -
USA 302 - - -
Sverige 10 177 7 993 10 177 7 993
Summa 74 251 81 206 10 177 7 993
Not 6 Kostnad sålda varor
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Materialkostnader 4 507 5 054 7 051 5 622
Personalkostnader 144 170 147 170
Externa tjänster 365 294 361 294
Avskrivningar 10 887 11 718 1 757 1 584
Summa 15 903 17 236 9 316 7 670
Not 7 Försäljning- administrations- och utvecklingskostnader per kostnadsslag
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Personalkostnader 46 894 23 706 29 487 17 711
Konsultkostnader 22 063 11 510 20 927 11 230
Avskrivningar 99 184 100 74
Övriga kostnader 11 179 3 932 28 179 12 667
Summa 80 235 39 332 78 694 41 682
53
Senzime | Årsredovisning | 2021
Noter
Not 8 Ersättning till revisorerna
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
PwC
– Revisionsuppdraget 1 339* 421 1 339* 421
– Andra revisionstjänster än revisionsuppdraget 60 - 60 -
– Skatterådgivning 973 870 973 870
– Övriga tjänster 532 624 532 624
Summa 2 904 1 915 2 904 1 915
*) I årets arvode ingår en ökad reserv om 450 KSEK.
Not 9 Ersättning till anställda, m.m.
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Löner och andra ersättningar 31 899 16 221 16 771 10 838
Sociala avgifter 7 309 5 080 5 929 4 581
Pensionskostnader – avgifts bestämda planer 5 247 2 117 4 772 2 023
Summa ersättningar till anställda 44 455 23 418 27 472 17 442
Löner och andra ersättningar samt sociala kostnader
2021 2020
Löner och andra
ersättningar
Sociala kostnader
(varav pensions-
kostnader)
Löner och andra
ersättningar
Sociala kostnader
(varav pensions-
kostnader)
Styrelseledamöter, verkställande direktörer och andra
ledande befattningshavare 11 851 8 293 8 828 4 422
– varav pensionskostnad 3 677 1 337
Övriga anställda 20 048 4 263 7 393 2 775
– varav pensionskostnad 1 570 780
Koncernen totalt 31 899 12 556 16 221 7 197
2021 2020
Löner och andra
ersättningar
Sociala kostnader
(varav pensions-
kostnader)
Löner och andra
ersättningar
Sociala kostnader
(varav pensions-
kostnader)
Styrelseledamöter, verkställande direktörer och andra
ledande befattningshavare 8 922 7 095 6 328 4 420
– varav pensionskostnad 3 454 1 337
Övriga anställda 7 849 3 605 4 510 2 184
– varav pensionskostnad 1 318 686
Moderbolaget totalt 16 771 10 700 10 838 6 604
54
Senzime | Årsredovisning | 2021
Noter
Not 9 Ersättning till anställda, m.m. (forts.)
Medelantal anställda med geografisk fördelning per land
2021 2020
Medelantal anställda Varav män Medelantal anställda Varav män
Sverige 19 8 12 4
USA 8 7 3 3
Tyskland 2 1 - -
Koncernen totalt 29 16 15 7
2021 2020
Medelantal anställda Varav män Medelantal anställda Varav män
Sverige 19 8 12 4
Moderbolaget totalt 19 8 12 4
Könsfördelning i koncernen (inkl dotterföretag) för styrelseledamöter och övriga ledande befattningshavare
2021 2020
Antal på balansdagen Varav män Antal på balansdagen Varav män
Styrelseledamöter 5 4 4 4
Verkställande direktör och övriga ledande befattningshavare 8 4 8 4
Koncernen totalt 13 8 12 8
Ersättningar och övriga förmåner 2021
Grundlön/
Styrelsearvode
Rörlig
ersättning
Övriga
förmåner
Aktierelaterade
ersättningar
Pensions-
kostnad
Konsult-
arvode Summa
Styrelsens ordförande – Philip Siberg 400 - - - - - 400
Styrelseledamot – Adam Dahlberg 200 - - - - - 200
Styrelseledamot – Sorin J Brull - - - - - 1 072 1 072
Styrelseledamot – Lennart Kalén 200 - - - - - 200
Styrelseledamot - Eva Walde 200 - - - - - 200
Verkställande direktör – Pia Renaudin 1 528 200 91 223 993 - 3 035
Andra ledande befattningshavare
(7 personer) 7 858 1 015 18 1 212 2 684 - 12 787
Summa 10 386 1 215 109 1 435 3 677 1 072 17 894
Konsultarvoden avser medicinsk expertis.
Ersättningar och övriga förmåner 2020
Grundlön/
Styrelsearvode
Rörlig
ersättning
Övriga
förmåner
Aktierelaterade
ersättningar
Pensions-
kostnad
Konsult-
arvode Summa
Styrelsens ordförande – Philip Siberg 100 - - - - - 100
Styrelseledamot – Adam Dahlberg 50 - - - - - 50
Styrelseledamot – Sorin J Brull - - - - - 1 127 1 127
Styrelseledamot – Lennart Kalén 50 - - - - - 50
Verkställande direktör – Pia Renaudin 1 619 315 83 - 737 - 2 754
Andra ledande befattningshavare
(7 personer) 8 629 - 6 706 955 1 222 11 518
Summa 10 448 315 89 706 1 692 2 349 15 599
Konsultarvoden avser finansiella tjänster och medicinsk expertis.
Övriga förmåner avser bilförmån och sjukvårdsförmån.
55
Senzime | Årsredovisning | 2021
Noter
Riktlinjer för ersättning till VD och övriga ledande befattningshavare
Ersättning till verksllande direkren och andra ledande befattningshavare utgörs av fast lön, rörlig ersättning, övriga förner, pension m.m. Med
andra ledande befattningshavare avses de 7 personer som tillsammans med verkställande direkren utgör koncernledningen.
Rörlig ersättning ska relateras till utfallet av Bolagets mål och strategier och ska baseras på förutbesmda och mätbara kriterier utformade i syfte att
främja ett långsiktigt värdeskapande. För VD och övriga ledande befattningshavare får den rörliga erttningen motsvara högst 25 procent av den årliga
fasta lönen.
Koncernen har endast avgiftsbestämda pensionsplaner. Pensionsförmåner ska vara premiebestämda, i den mån befattningshavaren inte omfattas av
förmånsbestämd pension enligt tvingande kollektivavtalsbestämmelser. Pensionspremierna för premiebestämd pension får uppgå till högst 40 procent
av den ledande befattningshavarens årliga fasta lön.
Inga pensionsåtaganden är träffade för styrelseledamöter som ej har fast ansllning i något koncernföretag.
För VD och två övriga ledande befattningshavare har Senzime tecknat kapitalförsäkringar som ställts som säkerhet för det pensionsfte som lämnats
till dessa personer. Pensionskostnader kopplade till dessa ingår pensionskostnader i upplysningen om ersättningar till VD samt övriga ledande befatt-
ningshavare oven. För ytterligare upplysningar se avsnitt 2.17 b).
Övriga förmåner får innefatta bilförmån, företagshälsovård, liv- och sjukförsäkring samt andra liknande förmåner. Övriga förmåner ska utgöra en min-
dre andel av den totala ersättningen och får motsvara högst 10 procent av den ledande befattningshavarens årliga fasta lön.
Avseende VD skall uppsägningstiden vid uppsägning fn Bolaget vara högst tolv månader medan uppsägningstiden vid uppsägning fn VD skall
vara högst sex månader. Avseende andra ledande befattningshavare än VD ska uppsägningstiden vid uppsägning fn Bolaget vara lägst tre månader
och högst tolv månader medan uppsägningstiden vid uppsägning fn den ledande befattningshavaren ska vara lägst tre månader och högst sex måna-
der, om inte annat följer av lag. Avgångsvederlag kan utgå till ledande befattningshavare vid uppsägning fn Bolagets sida. Fast lön under uppsäg-
ningstid och avgångsvederlag ska sammantaget inte överstiga ett belopp motsvarande den fasta lönen för ett år.
Verkställande direktören innehar följande antal teckningsoptioner per respektive balansdag:
2021-12-31 400 000
2020-12-31 400 000
Verkställande direktören innehar följande antal personaloptioner per respektive balansdag:
2021-12 31 100 000
2020-12-31 -
Ledande befattningshavare innehar följande antal personaloptioner per respektive balansdag:
2021-12 31 700 000
2020-12-31 100 000
För mer information om programmen se not 10.
Not 10 Aktierelaterade ersättningar
Optionsprogram
Nedan följer en sammanfattning av optionsprogram som återfinns/återfanns i koncernen under någon av perioderna som omfattas av årsredovisningen
2021.
Teckningsoptioner
VD innehar 400 000 teckningsoptioner. Teckningspriset var 0,54 kr per option baserat på värdering upprättad enligt Black&Scholes på tilldelningsda-
gen. Teckningsoptionerna förvärvades till marknadsvärde. Varje teckningsoption ger rätt att teckna en ny aktie i Senzime AB mot kontant betalning till en
teckningskurs om 12 kr per aktie. Optionsrätten kan utnyttjas till och med 7 maj 2022.
Personaloptioner
Personaloptionsprogram omfattande samtliga tillsvidareanställda godkändes av aktieägarna på extra bolagsstämma 15 september 2017. Varje option
berättigade under perioden till och med den 30 november 2020 till teckning av en ny aktie till en kurs om 8,80 SEK. Optionerna gavs ut vederlagsfritt.
Optionerna förutsatte fortsatt ansllning i bolaget och var inte överlåtbara. Samtliga av dessa personaloptioner utnyttjades i november 2020. Därmed
emitterades 600 000 nya aktier till optionsinnehavarna och bolaget tillfördes ca 5,3 MSEK.
56
Senzime | Årsredovisning | 2021
Noter
Personaloptionsprogram 2020/2023
Extra bolagssmma den 2 juli 2020 beslutade om ett program omfattande 100 000 personaloptioner. Programmet riktar sig till en ledande befattnings-
havare och tilldelades vederlagsfritt i juli 2020. De tilldelade personaloptioner tjänas in under tre år enligt följande: 20 % av tilldelade personaloptioner
intjänas den 1 juli 2021; 20 % av tilldelade personaloptioner intjänas den 1 juli 2022; och 60 % av tilldelade personaloptioner intjänas den 1 juli 2023.
Förutsatt intjäning och fortsatt anställning i bolaget kan varje option utnyttjas för teckning av aktier under perioden 1 juli 2023 till 30 september 2023.
Teckningskurs är satt till 24,70 SEK vilket motsvarar 125 % av den volymvägda genomsnittliga betalkursen för Bolagets aktie på NASDAQ Stockholms
huvudmarknad under en period om 20 handelsdagar fn och med dagen för bolagsstämman beslut.
Personaloptionsprogram 2020/2024
Den extra bolagsstämman den 2 juli 2020 beslutade även om ett program vilket omfattar 1 100 000 optioner. Personaloptioner ska erbjudas och tillde-
las anställda i Bolaget baserat på deltagarnas individuella prestation under en utrderingsperiod som skall pågå till och med den 31 december 2020
(”Utvärderingsperioden”).
Tilldelade personaloptioner tjänas in under tre år enligt följande: 20 % av tilldelade personaloptioner intjänas den 1 februari 2022; 20 % av tilldelade
personaloptioner intnas den 1 februari 2023; och 60 % av tilldelade personaloptioner intjänas den 1 februari 2024. Deltagare kan utöva tilldelade och
intjänade personaloptioner under perioden 1 februari 2024 till 30 april 2024.
Teckningskurs är satt till 24,70 SEK vilket motsvarar 125 % av den volymvägda genomsnittliga betalkursen för Bolagets aktie på NASDAQ Stockholms
huvudmarknad under en period om 20 handelsdagar fn och med dagen för bolagsstämmans beslut.
Totalt har 825 000 av dessa 1 100 000 optioner tilldelats i februari 2021 och fördelningen är enligt följande: VD: 100 000 personaloptioner; medlemmar
i Ledningsgrupp sammanlagt: 500 000 personaloptioner (högsta individuella tilldelning 90 000); övriga anställda: 225 000 (högsta individuella tilldelning
30 000). Marknadsvärdet vid tilldelningen var 4,70 SEK per option.
Personaloptionsprogram 2021/2025
Årsstämman den 11 maj 2021 beslutade om ett ytterligare personaloptionsprogram omfattande 456 050 optioner. Dessa personaloptioner ska erbjudas
och tilldelas ansllda - dock ej VD eller de som ingår i bolagets ledningsgrupp - baserat på deltagarnas individuella prestation under en utrderingspe-
riod som skall pågå till och med den 31 december 2021 (”Utrderingsperioden”). Tilldelning kan emellertid ske tidigare eller senare efter särskilt beslut
härom av styrelsen. Det högsta antal personaloptioner som ska kunna tilldelas deltagare är 50 000 personaloptioner per person.
Tilldelade personaloptioner tjänas in under tre år enligt följande: 20 % av tilldelade personaloptioner intjänas den 1 februari 2023; 20 % av tilldelade
personaloptioner intnas den 1 februari 2024; och 60 % av tilldelade personaloptioner intnas den 1 februari 2025. Deltagare kan utöva tilldelade och
intjänade personaloptioner under perioden 1 februari 2025 till 30 april 2025.
Teckningskurs är satt till 28,10 SEK vilket motsvarar 125 % av den volymvägda genomsnittliga betalkursen för Bolagets aktie på NASDAQ Stockholms
huvudmarknad under en period om 20 handelsdagar fn och med dagen för tilldelningen.
Totalt har 435 000 av dessa 456 050 optioner tilldelats i februari 2022. Samtliga optioner har tilldelats övriga ansllda. Marknadsvärdet vid tilldelningen
var 2,68 SEK per option.
Nedan är en sammanställning över utestående teckningsoptioner:
2021 2020
Genomsnittligt
lösenpris
i kr per option
Antal optioner
(tusental)
Genomsnittligt
lösenpris
i kr per option
Antal optioner
(tusental)
Per 1 januari 12,00 400 12,00 400
Tilldelade - - - -
Förverkade - - - -
Per 31 december 12,00 400 12,00 400
Utesende personaloptioner vid årets slut har följande förfallodatum och lösenpriser:
2021 2020
Genomsnittligt
lösenpris
i kr per option
Antal optioner
(tusental)
Genomsnittligt
lösenpris
i kr per option
Antal optioner
(tusental)
Per 1 januari 24,70 100 7,0 0 600
Tilldelade 24,70 880 24,70 100
Förverkade 24,70 -55 - -
Utnyttjade - - 8,80 -600
Per 31 december 24,70 925 24,70 100
57
Senzime | Årsredovisning | 2021
Noter
Tilldelningstidpunkt Förfallodag Lösenpris
Personaloptioner 31 december
2021(tusental)
Personaloptioner
31 december 2020 (tusental)
2020-07-02 2023-09-30 24,70 100 100
2021-02-01 2024-04-30 24,70 825 -
Totalt 925 100
Återstående vägd genomsnittlig kontraktstid för utestående
optioner vid slutet av perioden
2,10
Verkligt värde på tilldelade personaloptioner
Det beknade verkliga värdet på tilldelningsdagen avseende optioner tilldelade under 2021 var 4,87 kr per option (2020: 2,40 kr). Verkligt värde på till-
delningsdagen beknas med hjälp av en anpassad version av Black-Scholes värderingsmodell.
Indata i modellen för optioner som tilldelats under året var:
a) optionerna tilldelas vederlagsfritt och intjänas över en treårsperiod. Intjänade optioner kan lösas in inom två månader efter intjänandet
b) lösenpris: 24,70 kr
c) tilldelningsdatum: 2021-02-01
d) förfallodatum: 2024-04-30
e) aktiepris på tilldelningsdagen: 23 kr
f) förntad volatilitet i företagets aktiekurs: 35 %
g) riskfri ränta: 0 %
Den förväntade volatiliteten i aktiekursen är baserad på den historiska volatiliteten (baserat på kvarstående löptid på optionen), justerat för de förväntade
förändringarna i framtida volatilitet till följd av tillgänglig offentlig information.
Den totala kostnad som redovisats i resultaträkningen för personaloptioner uppr till 2 362 KSEK (2020 1 480 KSEK). Det sammanlagda redovisade
värdet på balansdagen för skulder till följd av aktierelaterade erttningar uppr till 419 KSEK (2020: 14 KSEK).
Not 11 Övriga rörelsekostnader
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Förlust vid avyttring av materiella anläggningstillgångar - 2 - 2
Förlust vid avyttring av immateriella anläggningstillgångar - 498 - 498
Valutakursförluster 1 917 2 258 2 085 2 135
Summa 1 917 2 758 2 085 2
635
Not 12 Övriga rörelseintäkter
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Vinst avyttring immateriella anläggningstillgångar
22 - - -
Valutakursvinster 2 784 1 122 2 778 1 060
Övriga rörelseintäkter 78 0 10 0
Summa 2 884 1 122 2 788 1 060
Not 13 Finansiella kostnader
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Räntekostnader leasingskuld 79 122 - -
Övriga finansiella kostnader 19 3 14 2
Summa finansiella kostnader 98 125 14 2
58
Senzime | Årsredovisning | 2021
Noter
Not 14 Inkomstskatt
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Aktuell skatt:
Aktuell skatt på årets resultat - - - -
Justeringar avseende tidigare år - - - -
Summa aktuell skatt - - - -
Uppskjuten skatt (not 30)
Uppkomst och återföring av temporära skillnader 2 146 1 547 - -
Effekt av ändrad skattesats - - - -
Summa uppskjuten skatt 2 146 1 547 - -
Summa inkomstskatt 2 146 1 547 - -
Inkomstskatten på koncernens resultat före skatt skiljer sig fn det teoretiska belopp som skulle ha framkommit vid användning av den svenska skatte-
satsen för resultaten i de konsoliderade företagen enligt följande:
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Resultat före skatt -84 289 - 48 991 -71
871 -40
173
Inkomstskatt beräknad enligt skattesats i Sverige 2021
(2020: 20,6 %) 17 364 10 484 14 805 8 597
Skatteeffekter av:
Ej avdragsgilla kostnader -554 -13 -554 -13
Skatteeffekt av utländska skattesatser -391 88 - -
Ej värderade temporära skillnader, underskottsavdrag -14 272 -9 013 -14 251 -8 584
Förändring av uppskjuten skatt - - - -
Inkomstskatt 2 146 1 547 0 0
Vägd genomsnittlig skattesats för koncernen var 21,1% (2020 21,6 %).
Not 15 Valutakursdifferenser - netto
Valutakursdifferenser har redovisats i rapporten över totalresultat enligt följande:
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Övriga rörelsekostnader (not 11) -1 917 -2 258 -2 085 -2 135
Övriga rörelseintäkter (not 12) 2 784 1 122 2 778 1 060
Summa 867 -1 136 693 -1 075
59
Senzime | Årsredovisning | 2021
Noter
Not 16 Resultat per aktie
Resultat per aktie beknas genom att årets resultat divideras med ett vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier under perioden.
Senzime har haft potentiella stamaktier i form av teckningsoptioner och personaloptioner. Dessa har dock ej gett upphov till någon utspädningseffekt
för 2020 och 2021 eftersom en konvertering till stamaktier medr en lägre förlust per aktie.
Koncernen
2021 2020
Kronor
Resultat per aktie före utspädning -1 31 -0,84
Resultat per aktie efter utsdning -1 31 -0,84
Resultatmått som använts i bekningen av resultat per
aktie
Resultat hänförligt till moderföretagets aktieägare som
används vid beräkning av resultat per aktie före och efter
utspädning
Resultat hänförligt till moderföretagets aktieägare, tusen
kronor -82 143 -47 444
Antal
Vägt genomsnittligt antal stamaktier vid bekning av resultat
per aktie före utsdning 62 493 290 56 199 776
Justering för bekning av resultat per aktie efter utsdning:
- Optioner 186 667 153 719
Vägt genomsnittligt antal stam aktier och potentiella sta-
maktier använts som nämnare vid beräkning av resultat per
aktie efter utsdning 62 679 957 56 353 495
Not 17 Alternativa nyckeltal
Senzime har definierat alternativa nyckeltal enligt nedan. Beräkningar publiceras på hemsida www.senzime.com.
Nyckeltal Definition Motiv för användande
Bruttomarginal exkl avskrivningar Bruttoresultat exklusive avskrivningar
på immateriella tillgångar dividerat med
nettoomsättning
Koncernen använder sig av det alternativa nyckeltalet brut-
tomarginal exkl. avskrivningar då det visar hur stor påver-
kan avskrivningar av balanserade utvecklingsutgifter har på
bruttomarginalen.
Rörelseresultat exklusive avskrivningar Rörelseresultat exklusive avskrivningar
på immateriella tillgångar
Koncernen använder sig av det alternativa nyckeltalet Rörel-
seresultat exklusive avskrivningar då det visar hur stor påver-
kan avskrivningar av balanserade utvecklingskostnader har
på rörelseresultatet.
Soliditet Periodens utgående eget kapital
dividerat med periodens utgående
balansomslutning
Koncernen använder sig av det alternativet nyckeltalet soli-
ditet då det visar hur stor del av balansomslutningen som
utgörs av eget kapital och har inkluderats för att investerare
skall kunna bedöma koncernens kapitalstruktur.
60
Senzime | Årsredovisning | 2021
Noter
Not 18 Investeringar i dotterföretag
Koncernen hade följande dotterretag den 31 december 2021:
Namn
Registrerings- och
verksamhetsland Verksamhet
Andel stam aktier som direkt
ägs av moderföretaget (%)
Andel stam aktier som
ägs av koncernen (%)
Acacia Designs B.V Nederländerna Medicinteknik 100 100
MD Biomedical AB Sverige Medicinteknik 100 100
Senzime Inc USA Medicinteknik 100 100
Senzime GmbH Tyskland Medicinteknik 100 100
Moderbolaget innehar andelar i följande dotterbolag:
Namn Org-nr
Säte samt registrerings-
och verksamhetsland
Antal
aktier
Bokfört värde
2021-12-31
Bokfört värde
2020-12-31
Direkt ägda
Acacia Designs B.V. 59697059 Maastricht, Nederländerna 6 333 4 783 4 812
MD Biomedical AB 556837-0273 Umeå, Sverige 50 000 1 983 1 954
Senzime Inc 003433-4748 Florida, USA 1 000 9 9
Senzime GmbH DE342219347 Geisenhausen, Tyskland 100 254 0
Senzime AB Ltd 13631085 Braintree, Storbritannien 1 0 0
2021 2020
Ingående anskaffningsvärde 19 875 6 566
Anskaffning under året 254 9
Lämnade aktieägartillskott - 200
Årets nedskrivningar - -
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde 20 129 19 875
Utgående ackumulerade nedskrivningar -13 100 -13 100
Utgående redovisat värde 7 029 6 775
Under 2016 förvärvades 100% av Acacia Designs av moderbolaget och inkluderades i koncernredovisningen med belopp avseende tiden efter för-
värvstidpunkten den 17 maj 2016. Acacia Designs är ett medicinteknikbolag med säte i Nederländerna. Merparten av koncernens verksamhet bedrivs
i moderbolaget och de fyra dotterbolagen innehar endast vissa rättigheter vilka licensierats till moderbolaget mot betalning i form av royalty. Den kon-
cerninterna omstruktureringen har i moderbolaget medfört att aktierna i Acacia Designs B.V. nedskrivits med 13 100 KSEK 2018. Under 2020 startade
dotterretaget Senzime Inc sin verksamhet i USA och inkluderades i koncernredovisningen till 100%. I mars 2021 bildades dotterretaget Senzime
GmbH i Tyskland, Senzime GmbH har inkluderats i koncernredovisningen till 100%. Senzime AB Ltd
bildades under hösten 2021, bolaget har idag ingen bildades under hösten 2021, bolaget har idag ingen
operativ verksamhet.operativ verksamhet.
Not 19 Immateriella tillgångar
Koncern Goodwill
Balanserade
utvecklingsutgifter
Patent och
liknande rättigheter Summa
Räkenskapsåret 2020
Ingående redovisat värde 770 92 059 705 93 534
Årets anskaffningar - 136 - 136
Avyttringar och utrangeringar - -497 - -497
Årets avskrivningar - -10 255 -144 -10 399
Valutaomräkningsdifferenser - -607 - -607
Utgående redovisat värde 770 80 836 561 82 167
Per 31 december 2020
Anskaffningsvärde 770 112 342 1 744 114 856
Ackumulerade avskrivningar - -31 506 -1 183 -32 689
Redovisat värde 770 80 836 561 82 167
61
Senzime | Årsredovisning | 2021
Noter
Räkenskapsåret 2021
Ingående redovisat värde 770 80 836 561 82 167
Årets anskaffningar - 1 803 - 1 803
Avyttringar och utrangeringar - - -
Årets avskrivningar - -9 889 -137 -10 391
Valutaomräkningsdifferenser - 215 580
Utgående redovisat värde 770 72 965 424 74 159
Per 31 december 2021
Anskaffningsvärde 770 114 725 1 744 117 239
Ackumulerade avskrivningar - -41 760 -1 320 -43 080
Redovisat värde 770 72 965 424 74 159
Moderbolaget
Balanserade
utvecklingsutgifter
Patent och
liknande rättigheter Summa
Räkenskapsåret 2020
Ingående redovisat värde 19 770 705 20 475
Årets anskaffningar 136 - 136
Avyttringar och utrangeringar -498 - -498
Årets avskrivningar -1 442 -144 -1 586
Utgående redovisat värde 17 966 561 18 527
Per 31 december 2020
Anskaffningsvärde 26 768 1 744 28 874
Ackumulerade avskrivningar -8 802 -1 183 -10 347
Redovisat värde 17 966 561 18 527
Räkenskapsåret 2021
Ingående redovisat värde 17 966 561 18 527
Årets anskaffningar 1 803 - 1 803
Avyttringar och utrangeringar - -
Årets avskrivningar
-1 614 -137 -1 751
Utgående redovisat värde 18 155 424 18 579
Per 31 december 2021
Anskaffningsvärde 28 571 1 744 30 315
Ackumulerade avskrivningar -10 416 -1 320 -11 736
Redovisat värde 18 155 424 18 579
Balanserade utvecklingsutgifter
Den väsentliga delen av balanserade utvecklingsutgifter utgörs av TetraGraph (63,7 MSEK). Balansen är i sin helhet färdigslld och har börjat skrivas
av. Även om det inte funnits någon indikation på nedskrivning undersöker koncernen varje år om något nedskrivningsbehov föreligger för balanserade
utvecklingsutgifter. Nedskrivningstest utförs på produktnivå och de mest väsentliga antaganden i nedskrivningstestet utgörs av förljningstillxt och
diskonteringsränta.
62
Senzime | Årsredovisning | 2021
Noter
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
Senzime bedömer verksamhetens prestation utifrån koncernen som helhet då hela koncernen bedöms utgöra ett segment. Goodwill övervakas på kon-
cernen som helhet.
Återvinningsbart belopp för goodwill har fastsllts baserat på bekningar av nyttjandevärde. Senzime har bedömt att omsättningstillväxt, EBIT-
DA-marginal, diskonteringsntan och långsiktig tillväxt är de viktigaste antagandena i nedskrivningsprövningen. Beräkningar av nyttjandevärdet utgår
från uppskattade framtida kassaflöden efter skatt baserade på finansiella budgetar som godnts av företagsledningen. Bekningen baseras på led-
ningens erfarenhet och historiska data. Den långsiktigt uthålliga tillxttakten har för rörelsesegmenten bestämts utifn koncernledningens bemning.
För respektive rörelsesegment enligt ovan till vilket ett belopp för goodwill har fördelats, anges nedan de väsentliga antagandena som använts när
nyttjandevärdet beräknats: diskonteringsnta och långsiktig tillväxttakt.
Vid nedskrivningstestet har använts en tioårig prognos utan restvärde. Tillväxten under prognosperioden upp går i genomsnitt till 29%. Diskonte-Vid nedskrivningstestet har använts en tioårig prognos utan restvärde. Tillväxten under prognosperioden upp går i genomsnitt till 29%. Diskonte-
ringsränta före skatt som använts vid nedskrivningtstestet uppr till 18%. Nedskrivningstestet har visat att inget nedskrivningsbehov föreligger.ringsränta före skatt som använts vid nedskrivningtstestet uppr till 18%. Nedskrivningstestet har visat att inget nedskrivningsbehov föreligger.
Det totala beloppet av utgifter för utveckling som kostnadsförts under året uppgår till 12 527 KSEK (2020: 8 187 KSEK).
Not 20 Materiella anläggningstillgångar
Koncern Maskiner och inventarier
Räkenskapsåret 2020
Ingående redovisat värde 120
Årets anskaffningar 194
Avyttringar och utrangeringar -114
Årets avskrivningar -38
Utgående redovisat värde
238
Per 31 december 2020
Anskaffningsvärde 435
Ackumulerade avskrivningar -197
Redovisat värde 238
Räkenskapsåret 2021
Ingående redovisat värde
238
Årets anskaffningar 1 171
Årets avskrivningar -123
Utgående redovisat värde 1 286
Per 31 december 2021
Anskaffningsvärde 1 610
Ackumulerade avskrivningar -324
Redovisat värde 1 286
63
Senzime | Årsredovisning | 2021
Noter
Moderbolaget Maskiner och inventarier
Räkenskapsåret 2020
Ingående redovisat värde 120
Årets anskaffningar 194
Årets avskrivningar -76
Utgående redovisat värde 238
Per 31 december 2020
Anskaffningsvärde 435
Ackumulerade avskrivningar -197
Redovisat värde 238
Räkenskapsåret 2021
Ingående redovisat värde
238
Årets anskaffningar 862
Årets avskrivningar -116
Utgående redovisat värde 984
Per 31 december 2021
Anskaffningsvärde 1 297
Ackumulerade avskrivningar -313
Redovisat värde 984
Not 21 Leasingavtal
Koncernens leasingavtal besr i allt väsentligt av lokaler för kontor. Leasingkontrakten har en löptid på ca 3 år.
I resultaträkningen redovisas följande belopp relaterade till leasingavtal:
Koncernen
2021 2020
Avskrivningar på nyttjanderätter:
Fastigheter 701 1 238
Fordon 126 61
Summa 827 1 299
Räntekostnader (ingår i finansiella kostnader) 79 122
Utgifter hänförliga till leasingavtal för vilka den underliggande tillgången är av lågt värde som inte är korttidsleasingavtal (inr i
administrationskostnader).
Det totala kassaflödet gällande leasingavtal under 2021 var 945 KSEK (2020: 1 218 KSEK). För information om leasingskuldens förfallotid se not 3.
Tillkommande nyttjandetter under 2021 uppgick till 939 KSEK (2020: 3 218 KSEK).
64
Senzime | Årsredovisning | 2021
Noter
I balansräkningen redovisas följande belopp relaterade till leasingavtal:
Koncernen
2021-12-31 2020-12-31
Tillgångar med nyttjanderätt:
Fordon 560 67
Fastigheter 1 324 2 565
Summa 1 884 2 632
Leasingskulder:
Långfristiga 617 1 248
Kortfristiga 1 017 1 148
Summa 1 634 2 396
Åtaganden avseende leasing
Moderbolaget hyr lokaler enligt ej uppgningsbara leasingavtal. Leasingperioderna är oftast tre år och de flesta leasingavtalen kan vid leasingperio-
dens slut förngas till en avgift som överensstämmer med en marknadsssig avgift.
Leasingkostnaderna uppgår 2021 till 970 KSEK (2020: 857 KSEK) avseende leasing av lokaler inr i rapport över totalresultat.
Framtida sammanlagda minimileaseavgifter för icke-uppsägningsbara operationella leasingavtal är som följer:
Moderbolaget
2021 2020
Inom 1 år 680 733
Mellan 1 och 5 år 227 907
Senare än 5 år 0 0
Summa 907 1 640
Not 22 Avsättningar
Koncernen Moderbolaget
2021-12-31 2020-12-31 2021-12-31 2020-12-31
Långfristiga avsättningar personal
Per 1 januari - - - -
– Avsättning pension 1 735 - 1 735 -
Per 31 december 1 735 - 1 735 -
De långsiktiga avsättningarna avser kostnader för tjänstepensioner.
Not 23 Finansiella instrument per kategori
Koncernen
2021-12-31 2020-12-31
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Kundfordringar 4 936 3 285
Likvida medel 74 872 160 310
Summa 79 808 163 595
Samtliga koncernens finansiella tillgångar redovisas i kategorin ”finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde.
Koncernen
2021-12-31 2020-12-31
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Leverantörsskulder 3 941 4 718
Summa 3 941 4 718
Samtliga koncernens finansiella skulder redovisas i kategorin ”finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde”.
Utöver de finansiella instrument som anges i tabellerna (ovan) har koncernen finansiella skulder i form av leasingskulder vilka redovisas och värderas
enligt IFRS 16 (se not 3)
65
Senzime | Årsredovisning | 2021
Noter
Not 24 Varulager
Koncernen Moderbolaget
2021-12-31 2020-12-31 2021-12-31 2020-12-31
Omsättningstillgångar
– Råvaror redovisade till anskaffningsvärde 1 035 - 1 035 -
– Färdiga varor redovisade till anskaffningsvärden 7 799 3 950 6 118 3 488
Summa 8 834 3 950 7 153 3 488
Det belopp för varor i lager som redovisas som en kostnad under perioden uppr för koncernen till 4 914 KSEK (5 045 KSEK) och för moderbolaget till
7 051 KSEK (5 622 KSEK).
Not 25 Kundfordringar
Koncernen Moderbolaget
2021-12-31 2020-12-31 2021-12-31 2020-12-31
Kundfordringar 4 936 3 285 3 436 2 752
Minus: reservering för förväntade kreditförluster
Kundfordringar - netto 4 936 3 285 3 436 2 752
Den maximala exponeringen för kreditrisk per balansdagen för kundfordringar är det redovisade värdet enligt ovan.
Det verkliga värdet på kundfordringarna motsvarar dess redovisade värde, eftersom diskonteringseffekten inte är väsentlig.
Inga kundfordringar har ställts som säkerhet för någon skuld.
Not 26 Övriga fordringar
Koncernen Moderbolaget
2021-12-31 2020-12-31 2021-12-31 2020-12-31
Fordran mervärdesskatt 999 757 999 757
Skattefordran 222 4 409 167 4 354
Övriga kortfristiga fordringar 4 423 702 3 835 421
Summa 5 644 5 868 5 001 5 532
Not 27 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Koncernen Moderbolaget
2021-12-31 2020-12-31 2021-12-31 2020-12-31
Förutbetalda hyror - - 276 175
Förutbetalda försäkringar 401 208 340 174
Övriga förutbetalda kostnader 871 234 713 362
Summa 1 272 442 1 329 711
Not 28 Likvida medel
Koncernen Moderbolaget
2021-12-31 2020-12-31 2021-12-31 2020-12-31
Banktillgodohavanden 74 872 160 310 74 173 159 386
Summa 74 872 160 310 74 173 159 386
66
Senzime | Årsredovisning | 2021
Noter
Not 29 Aktiekapital och övrigt tillskjutet kapital
Antal aktier Aktiekapital Övrigt tillskjutet kapital
Per 1 januari 2020 52 448 290 6 556 036 229 891 000
Nyemission 4 900 000 612 500 68 279 625
Aktieteckning med stöd av teckningsoptioner 600 000 75 000 4 960 000
Nyemission 4 545 000 568 125 94 422 375
Per 31 december 2020 62 493 290 7 811 661 397 553 000
Per 31 december 2021 62 493 290 7 811 661 397 553 000
Aktiekapitalet besr per den 31 december 2021 av 62 493 290 stamaktier med kvotrdet 0,125 kr.
Alla aktier som emitterats av moderföretaget är till fullo betalda.
Information om Senzimes aktieoptionsplaner, inklusive ytterligare detaljer om emitterade, utnyttjade och förfallna optioner under räkenskapsåret,
samt utestående optioner vid räkenskapsårets slut, återfinns i not 10.
Not 30 Uppskjuten skatt
Uppskjutna skattefordringar redovisas för skattemässiga underskottsavdrag eller andra avdrag i den utsträckning som det är sannolikt att de kan
tillgodogöras genom framtida beskattningsbara vinster. Ingen uppskjuten skattefordran redovisas då koncernen inte har bedömt att kriterierna för att
redovisa uppskjuten skatt i IAS 12 är uppfyllda.
Uppskjutna skatteskulder Immateriella tillgångar
Per 1 januari 2020 13 405
Redovisat i rapport över totalresultat -1 547
Per 31 december 2020 11 858
Redovisat i rapport över totalresultat -2 146
Per 31 december 2021 9 712
Outnyttjade underskottsavdrag för vilka ingen uppskjuten skattefordran har redovisats uppr till 314 275 KSEK per 2021-12-31 (2020-12-31: 239 041
KSEK). För 278 474 KSEK förfaller underskottsavdragen ej vid någon tidpunkt, för övriga underskottsavdrag förfaller de mellan åren 2023 till 2029.
Not 31 Övriga kortfristiga skulder
Koncernen Moderbolaget
2021-12-31 2020-12-31 2021-12-31 2020-12-31
Personalens källskatt 655 4 403 655 4 403
Avräkning sociala avgifter 473 245 473 245
Avräkning särskild löneskatt 761 794 761 794
Övriga kortfristiga skulder 173 8 0 0
Summa 2 062 5 450 1 889 5 442
Not 32 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Koncernen Moderbolaget
2021-12-31 2020-12-31 2021-12-31 2020-12-31
Upplupna löner 676 884 486 315
Upplupna semesterlöner 1 694 1 138 1 694 1 138
Uppluna sociala avgifter 1 100 487 1 100 470
Övriga upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 1 488 616 1 424 571
Summa 4 958 3 125 4 704 2 494
67
Senzime | Årsredovisning | 2021
Noter
Not 33 Eventualförpliktelser och ställda säkerheter
Koncernen Moderbolaget
2021-12-31 2020-12-31 2021-12-31 2020-12-31
Företagsinteckningar 300 000 300 000 300 000 300 000
Borgensåtagande 850 000 850 000 850 000 850 000
Summa 1 150 000 1 150 000 1 150 000 1 150 000
Den ställda säkerheten avser en tidigare rörelsekredit hos SEB, denna är idag avslutad. Företagsinteckningen är uttagen men nyttjas inte idag.
Borgensförbindelsen avser Senzime Inc och är en limitallokering hos SEB New York kort och betalningslimit för ACH.
Moderretaget har intt ett avtal med dotterföretaget Acacia Designs B.V. om erläggande av royalty på försäljning av vissa produkter.
Not 34 Transaktioner med närstående
Utöver erttningar till ledande befattningshavare och konsulttjänster som köpts av dessa vilka framr av not 9 finns inga transaktioner med närstående.
Senzime AB är det högsta moderbolaget i koncernen. Närstående parter är dotterföretagen samt ledande befattningshavare i koncernen och deras när-
stående. Transaktioner sker på marknadsmässiga villkor. Följande transaktioner har skett med närstående:
2021 2020
(a) Försäljning av varor
Senzime GmbH 194 -
Senzime Inc 8 631 2 343
Summa 8 825 2 343
(b) Köp av tjänster
Acacia Designs B.V. 946 813
Senzime Inc 21 584 7 924
Summa 22 530 8 755
Fordringar och skulder vid årets slut
2021-12-31 2020-12-31
Fordringar på närstående:
Senzime GmbH 3 425 -
Senzime Inc 20 818 1 529
Skulder till närstående:
Senzime GmbHSenzime GmbH
Senzime IncSenzime Inc -14 372 -
MD Biomedical AB -230 -210
Acacia Designs B.V. -2 235 -1 280
7 406 39
Lån från närstående 2021-12-31 2020-12-31
n från Acacia Designs B.V.
Vid årets början 4 677 4 587
n som upptagits under året 31 90
Vid årets slut 4 708 4 677
Skuld till Acacia Designs B.V. avser löpande licensavgifter.
Moderbolaget har inte några avsättningar för osäkra fodringar hänförliga till närstående. Moderbolaget har inte heller redovisat några kostnader avse-
ende okra fordringar på närstående under perioden. Ingen säkerhet är ställd för fordringarna.
Fordringar på närstående härr till största delen fn försäljningstransaktioner och förfaller en månad efter förljningsdagen.
Skulderna till närstående härrör till största delen från inköpstransaktioner och förfaller en månad efter inköpsdagen.
Ersättningar till ledande befattningshavare framr av not 9.
68
Senzime | Årsredovisning | 2021
Noter
Not 35
Förändringar i skulder som tillhör finansieringsverksamheten
2020-01-01 Kassainflöde Kassautflöde
Inte kassaflödes-
påverkande poster 2020-12-31
Leasingskuld 388 - - 2 007 2 395
Summa 388 2 007 2 395
2021-01-01 Kassainflöde Kassautflöde
Inte kassaflödes-
påverkande poster 2021-12-31
Leasingskuld 2 395 - - -761 1 634
Summa 2 395 -761 1 634
Not 36 Väsentliga händelser efter periodens utgång
Årssmman den 11 maj 2021 beslutade om ett personaloptionsprogram omfattande 456 050 optioner, vilka kan tilldelas anställda – dock ej VD eller de
som ingår i bolagets ledningsgrupp. Totalt har 435 000 av dessa 456 050 optioner tilldelats i februari 2022.
Not 37 Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:
Överkursfond 376 425 631
Balanserat resultat -213 890 483
Årets resultat -71 870 610
SEK 90 664 538
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras så att:
i ny räkning överrs 90 664 538
SEK 90 664 538
69
Senzime | Årsredovisning | 2021
Styrelsens underskrifter
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncernredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisnings-
standarder IFRS sådana de antagits av EU och ger en rättvisande bild av koncernens ställning och resultat. Årsredovisningen har
upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och
moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget
och de företag som inr i koncernen står inför.
Uppsala 2022-04-25
Philip Siberg Adam Dahlberg Sorin J Brull
Styrelseordförande Styrelseledamot Styrelseledamot
Lennart Kalén Eva Walde Pia Renaudin
Styrelseledamot Styrelseledamot Verkställande Direktör
Vår revisionsberättelse har lämnats 2022-04-25
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Leonard Daun
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Styrelsens underskrifter
70
Senzime | Årsredovisning | 2021
Noter
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Senzime AB (publ.), org.nr 556565-5734
Rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen för Senzime AB (publ.) för år 2021 med undantag för bo-
lagsstyrningsrapporten på sidorna 28-33. Bolagets årsredovisning
och koncernredovisning ingår på sidorna 24-69 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning
per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat och
kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovis-
ningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och
ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens
finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess
finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International
Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de antagits av EU,
och årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte bolags-
styrningsrapporten på sidorna 28-33. Förvaltningsberättelsen
är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens
övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträk-
ningen och balansräkningen för moderbolaget och rapport över
totalresultat och balansräkningen för koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den kom-
pletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets och
koncernens revisionsutskott i enlighet med revisorsförordningens
(537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing
(ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa
standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bäs-
ta kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i
revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det
granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag
eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå
och bedöma risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella
rapporterna. Vi beaktade särskilt de områden där verkställande
direktören och styrelsen gjort subjektiva bedömningar, till exem-
pel viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts
med utgångspunkt från antaganden och prognoser om framtida
händelser, vilka till sin natur är okra. Liksom vid alla revisioner
har vi också beaktat risken för att styrelsen och verkställande
direktören åsidosätter den interna kontrollen, och bland annat
övervägt om det finns belägg för systematiska avvikelser som
givit upphov till risk för väsentliga felaktigheter till följd av oegent-
ligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig
granskning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella rappor-
terna som helhet, med hänsyn tagen till koncernens struktur,
redovisningsprocesser och kontroller samt den bransch i vilken
koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår be-
dömning av väsentlighet. En revision utformas för att uppnå en
rimlig grad av säkerhet om huruvida de finansiella rapporterna
innehåller några väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan uppstå
till följd av oegentligheter eller misstag. De betraktas som väsent-
liga om enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka
de ekonomiska beslut som användarna fattar med grund i de
finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa kvanti-
tativa väsentlighetstal, däribland för den finansiella rapportering
som helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa överganden
fastställde vi revisionens inriktning och omfattning och våra
granskningtgärders karaktär, tidpunkt och omfattning, samt att
bedöma effekten av enskilda och sammantagna felaktigheter på
de finansiella rapporterna som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som
enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för
revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den
aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för
revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden.
Revisionsberättelse
71
Senzime | Årsredovisning | 2021
Noter
Särskilt betydelsefullt område Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla
området
Balanserade utvecklingsutgifter
Koncernens redovisade värde hänförligt till balanserade utgifter
för utveckling uppgår till 73 MSEK. Posten är väsentlig utifn
ett finansiellt rapporteringsperspektiv.
Koncernen bedriver löpande ett utvecklingsarbete. Projek-
ten syftar till att utveckla nya produkter och vidareutveckla exis-
terande produkter.
Viktiga uppskattningar och bedömningar omfattar bland
annat att kraven för aktivering är uppfyllda. Vid bedömning av
nedskrivningsbehov har koncernen behövt bedöma ett antal
faktorer så som exempelvis framtida kassaflöden. På grund av
graden av bedömningar har vi bedömt att balanserade utgifter
för utvecklingsarbeten är ett särskilt betydelsefullt område i
revisionen.
Av koncernens årsredovisning not 2.8 och not 19 fram-
går hur koncernens har redovisat och värderat balansposten
och av not 4 Uppskattningar och bedömningar framgår vilka
bedömningar koncernen gjort.
Vår granskning omfattar bland annat:
- Vi har skapat oss en förståelse för koncernens processer för
att redovisa utvecklingskostnader som en tillng samt efter-
följande värdering.
- Vi har granskat under året aktiverade utgifter för att säkerställa
aktiverbarhet.
- Vi har granskat bolagets analys av eventuellt
nedskrivningsbehov.
- Vi har granskat lämnade upplysningar lämnas i de finansiella
rapporterna.
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovis-
ningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-23
och 74. Informationen i ”Senzime AB:s ersättningsrapport 2021,
vilken publiceras på bolagets hemsida samtidigt med denna
rapport, utgör också annan information. Det är styrelsen och verk-
ställande direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernre-
dovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget
uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som
identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig ut-
sträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredo-
visningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi
i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informatio-
nen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utrts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller
en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har
inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direkrens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och
att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och,
vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS, så som de antagits
av EU, och årsredovisningslagen. Styrelsen och verkställande
direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer
är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredo-
visning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för
bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta
verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållan-
den som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och
att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt
drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direk-
ren avser att likvidera bolaget, uppra med verksamheten eller
inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar
styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka
bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberät-
telse som inneller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög
grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som
utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktig-
heter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och
anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen
kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen finns på Revisorsin-
spektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisorns-
ansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Revisionsberättelse
72
Senzime | Årsredovisning | 2021
Noter
Rapport om andra krav enligt lagar och andra
författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till
disposition av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisning-
en har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning för Senzime AB (publ.) för år 2021 samt av
förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt försla-
get i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och
verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt an-
svar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi
är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av mo-
derbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov,
likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltning-
en av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat
att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska
situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så
att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den
verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta
de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska
fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvalt-
ningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för
att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon
styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummel-
se som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsre-
dovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är
att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti
för att en revision som utrs enligt god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med
aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av
förvaltningen finns på Revisorsinspektionens webbplats: www.
revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en
del av revisionsberättelsen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande
direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovis-
ningen i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
(Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde-
pappersmarknaden för Senzime AB (publ.) för år 2021.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstad-
gade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten #[checksumma] upp-
rättats i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektro-
nisk rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi
är oberoende i förhållande till Senzime AB (publ.) enligt god revi-
sorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamål-
senliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a
§ lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det
finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande
direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten
utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentlighe-
ter eller misstag.
Revisionsberättelse
73
Senzime | Årsredovisning | 2021
Noter
Uppsala den 25 april 2022
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Leonard Daun
Auktoriserad revisor
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rappor-
ten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i
16 kar. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på
grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransk-
ningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är
upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund
av oegentlig heter eller misstag och anses vara väsentliga om de
enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekono-
miska beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för revi-
sionsföretag som utför revision och översiktlig granskning av finan-
siella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och näraliggande
tjänster och har därmed ett allsidigt system för kvalitetskontroll
vilket innefattar dokumenterade riktlinjer och rutiner avseende
efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen
och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen
och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska
utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de
delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen
och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma
granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om ef-
fektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också
en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens
och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen en teknisk valide-
ring av Esef-rapporten, dvs. om filen som innehåller Esef-rappor-
ten uppfyller den tekniska specifikation som anges i kommissio-
nens delegerade förordning (EU) 2019/815 och en avstämning av
att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade årsredo-
visningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
Esef-rapporten har märkts med iXBRL som möjliggör en rättvisan-
de och fullständig maskinläsbar version av koncernens resultat-,
balans- och egetkapitalräkningar samt kassaflödesanalysen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
på sidorna 28–33 och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär
att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den
inriktning och omfattning som en revision enligt International Stan-
dards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att
denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i
enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovis-
ningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga
med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar
samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, Vaksalagatan 6, 753 20
Uppsala, utsågs till Senzime AB (publ)s revisor av bolagsstämman
den 11 maj 2021 och har varit bolagets revisor sedan 27 April
2016.
Revisionsberättelse
74
Senzime | Årsredovisning | 2021
Information till aktieägareInformation till aktieägare
Årsstämma
Årsstämma kommer att hållas den 18 maj 2022. Årsredovisning-
en kommer att finnas tillgänglig för allmänheten senast fr.o.m.
den 27 april 2022 på bolagets kontor med adress Ulls väg 41,
Uppsala. Årsredovisningen kommer även att publiceras på www.
senzime.com.
Anmälan
Aktieägare som önskar delta i årsstämman skall:
dels vara registrerad i eget namn (inte förvaltarregistrerad) i
den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken tisdagen den
10 maj 2022 (avstämningsdagen),
dels senast fredagen den 13 maj 2022 anla sig till Bolaget.
Förvaltarregistrerade aktier
Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier måste, för att få
utöva sin rösträtt och delta i stämman, dels anla sig till stäm-
man, dels tilllligt inregistrera aktierna i eget namn hos Euroclear
Sweden (så kallad rösträttsregistrering), så att vederbörande är
införd i den av Euroclear Sweden förda aktieboken per avstäm-
ningsdagen, dvs tisdagen den 10 maj 2022. Detta innebär att
aktigare i god tid före denna dag behöver meddela sin önskan
härom till förvaltaren.
Ombud
Aktieägare som företräds genom ombud ska utfärda skriftlig och
daterad fullmakt för ombudet. Fullmakten får inte vara utrdad
tidigare än fem år före dagen för stämman. Fullmakten i origi-
nal samt registreringsbevis och andra behörighetshandlingar
utvisande berig företrädare för juridisk person bör insändas till
Bolaget på ovan angiven adress. Bolaget tillhandahåller full-
maktsformulär på beran och detta finns också tillngligt på
Bolagets webbplats, www.senzime.com.
Utdelning
Styrelsen föreslår årsstämman att ingen utdelning lämnas för
verksamhetsåret.
Kommande informationstillfällen
Delårsrapport januari–mars 2022: 5 maj 2022
Delårsrapport januari–juni 2022: 15 juli 2022
Delårsrapport januari–september 2022: 10 november 2022
Information till aktieägare
75
Senzime | Årsredovisning | 2021
www.senzime.com
Senzime AB, Ulls väg 41, 756 51 Uppsala