MSEK | Not | 2024 | 2023 |
Nettoomsättning | 3 | ||
Kostnad för sålda varor och tjänster | 5 | - | - |
Bruttoresultat | |||
Forsknings- och utvecklingskostnader | 5, 6 | - | - |
Försäljningskostnader | 5, 6 | - | - |
Administrationskostnader | 5, 6 | - | - |
Transaktionsrelaterade kostnader | 5, 6, 24 | - | |
Övriga rörelseintäkter | 4 | ||
Övriga rörelsekostnader | 4 | - | - |
Rörelseresultat (EBIT) | 5, 6, 7 | ||
Finansiella intäkter | 8 | ||
Finansiella kostnader | 8 | - | - |
Finansnetto | |||
Resultat före skatt | |||
Skatt | 9 | - | - |
Årets resultat | |||
Resultat per aktie, före utspädning, (SEK) | |||
Resultat per aktie, efter utspädning, (SEK) | |||
Vägt genomsnittligt antal aktier, före utspädning, milj | 22 | ||
Vägt genomsnittligt antal aktier, efter utspädning, milj | 22 |
Årets resultat | ||
| Övrigt totalresultat | ||
| Poster som kan komma att omklassificeras till årets resultat | ||
Omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter | - | |
Skatt hänförlig till omräkningsdifferenser | ||
Årets totalresultat |
MSEK | Not | 2023-12-31 | MSEK | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Tillgångar | Eget kapital | ||||||
| Anläggningstillgångar | Aktiekapital | ||||||
Immateriella anläggningstillgångar | 10 | Omräkningsreserv | |||||
Materiella anläggningstillgångar | 11 | Övrigt tillskjutet kapital | |||||
Långfristiga fordringar | Balanserat resultat inkl årets resultat | ||||||
Summa Eget kapital | |||||||
Uppskjuten skattefordran | 9 | ||||||
Summa anläggningstillgångar | Skulder | ||||||
| Omsättningstillgångar | Långfristiga skulder | 17 | |||||
Varulager | 13 | Långfristiga räntebärande skulder | 17 | ||||
Kundfordringar | 14 | Långfristiga leasingskulder | 12, 17 | ||||
Aktuell skattefordran | 9 | Övriga långfristiga skulder | |||||
Övriga fordringar | Uppskjuten skatteskuld | 9 | |||||
Summa långfristiga skulder | |||||||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 15 | ||||||
Likvida medel | 17, 19 | Kortfristiga skulder | |||||
Summa omsättningstillgångar | Kortfristiga räntebärande skulder | 17 | |||||
Summa tillgångar | Kortfristiga leasingskulder | 12, 17 | |||||
Förskott från kunder | 3 | ||||||
Leverantörsskulder | |||||||
Aktuell skatteskuld | 9 | ||||||
Övriga skulder | 17 | ||||||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 16 | ||||||
Summa kortfristiga skulder | |||||||
Totala skulder | |||||||
Summa eget kapital och skulder |
MSEK | Not | 2024 | 2023 | MSEK | Not | 2024 | 2023 |
Den löpande verksamheten | 19 | Finansieringsverksamheten | |||||
Resultat före skatt | Inlösta aktieoptioner | ||||||
Övriga ej likviditetspåverkande poster | Nyemission | ||||||
Betald skatt | - | - | Upptagna lån | ||||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring | Amorteringar av lån | - | - | ||||
av rörelsekapital | |||||||
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare | 24 | - | |||||
| Förändringar i rörelsekapitalet | Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | ||||
Förändring av varulager | - | - | Årets kassaflöde | ||||
Förändring av kundfordringar | - | Likvida medel | |||||
Förändring av övriga kortfristiga fordringar | Vid årets ingång | ||||||
Förändring av leverantörsskulder | - | - | Periodens kassaflöde | ||||
Förändring av övriga kortfristiga skulder | - | Valutakursdifferens i likvida medel | - | ||||
Summa förändring av rörelsekapital | - | - | Likvida medel vid årets utgång | ||||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||||||
| Investeringsverksamheten | |||||||
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | - | - | |||||
Investeringar i materiella anläggningstillgångar | - | - | |||||
Förvärv av dotterföretag/rörelse, netto likvidpåverkan | 24 | ||||||
Avyttring immateriella och materiella anläggningstillgångar | |||||||
Övriga poster | - | ||||||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - |
| Övrigt | Balanserat | Aktiekapital, | Övrigt | Balanserat | ||||||||||
| tillskjutet | Omräknings | resultat inkl. | Summa | pågående | tillskjutet | Omräknings | resultat inkl. | Summa eget | ||||||
2024, | MSEK | Aktiekapital | kapital | reserv | årets resultat | eget kapital | 2023, | MSEK | nyemission | kapital | reserv | årets resultat | kapital | |
Ingående balans 1 jan 2024 | Ingående balans 1 jan 2023 | - | ||||||||||||
Årets resultat | Årets resultat | |||||||||||||
| Övrigt totalresultat | Övrigt totalresultat | |||||||||||||
Omräkningsdifferens | Omräkningsdifferens | - | - | |||||||||||
Årets totalresultat | Årets totalresultat | - | ||||||||||||
| Transaktioner med koncernens | Transaktioner med koncernens | |||||||||||||
| ägare | ägare | |||||||||||||
Nyemission | - | Nyemission, inlösta optioner | ||||||||||||
| Personaloptioner - värde på | Registrering av nyemission, inlösta | |||||||||||||
anställdas intjäning | optioner | |||||||||||||
Totalt transaktioner med ägare | Personaloptioner - värde på | |||||||||||||
Utgående balans 31 dec 2024 | anställdas intjäning | |||||||||||||
| Fusionsrelaterade transaktioner | ||||||||||||||
Nyemission | ||||||||||||||
Fusionsjustering | - | |||||||||||||
| Inlösen av personal- och | ||||||||||||||
teckningsoptioner | ||||||||||||||
| Marknadsvärde på ACQ Bure I | ||||||||||||||
fusionen 1 | ||||||||||||||
Vederlag till Yubicos aktieägare 1 | - | - | ||||||||||||
| Totalt fusionsrelaterade | ||||||||||||||
transaktioner | ||||||||||||||
Totalt transaktioner med ägare | ||||||||||||||
Utgående balans 31 dec 2023 | ||||||||||||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Nettoomsättning per geo- | ||||
grafisk marknad | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Sverige | 20,6 | 25,3 | 20,5 | 25,3 |
| Övriga Europa, Mellanöstern | ||||
och Afrika | 569,7 | 443,0 | 521,2 | 297,8 |
Amerika | 1 577,0 | 1 201,6 | 485,2 | 497,2 |
Asien-Stillahavsregionen | 158,9 | 157,3 | 156,5 | 155,6 |
2 326,2 | 1 827,3 | 1 183,4 | 976,0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Nettoomsättning per land | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
USA | 1 403,6 | 1 123,5 | 485,1 | 497,1 |
Tyskland | 187,5 | 189,5 | 141,1 | 46,4 |
Övriga | 735,1 | 514,3 | 557,2 | 432,5 |
2 326,2 | 1 827,3 | 1 183,4 | 976,0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Anläggningstillgångar | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Sverige | 57,3 | 24,2 | 25,6 | 24,2 |
USA | 25,2 | 38,8 | – | – |
Övrigt | 0,0 | 0,0 | – | – |
82,5 | 63,1 | 25,6 | 24,2 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Nettoomsättning per | ||||
affärsmodell | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Licensförsäljning | 2 064,3 | 1 589,0 | 1 179,6 | 972,6 |
Prenumerationer | 261,9 | 238,2 | 3,8 | 3,4 |
2 326,2 | 1 827,3 | 1 183,4 | 976,0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Övriga rörelseintäkter | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Valutakursvinster | 108,5 | 44,7 | 108,4 | 44,6 |
Övrigt | 2,0 | 3,0 | 0,1 | 1,7 |
110,5 | 47,8 | 108,5 | 46,3 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Övriga rörelsekostnader | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Valutakursförluster | -104,8 | -47,4 | -103,2 | -47,0 |
Övrigt | -0,1 | -0,3 | -0,1 | -0,4 |
-104,9 | -47,8 | -103,4 | -47,4 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Handelsvaror | 312,8 | 266,3 | 258,3 | 294,9 |
Övriga externa kostnader | 364,3 | 289,5 | 330,8 | 232,9 |
Personalkostnader | 1 181,2 | 971,8 | 250,6 | 202,0 |
| Avskrivningar av materiella | ||||
| och immateriella | ||||
anläggningstillgångar | 35,9 | 33,4 | 8,8 | 9,2 |
| Transaktionsrelaterade | ||||
kostnader | – | 87,2 | – | 63,7 |
1 894,3 | 1 648,2 | 848,6 | 802,7 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Återstående prestationså- | ||||
taganden fördelat på åter- stående kontraktstid | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
1-2 år | 269,5 | 186,6 | 1,6 | 3,6 |
2-3 år | 195,3 | 115,9 | 1,0 | 1,0 |
3-5 år | 153,8 | 42,6 | 0,2 | 0,5 |
| Summa återstående | ||||
prestationsåtaganden | 618,6 | 345,1 | 2,8 | 5,1 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Avtalsskulder | 2024-12-31 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Förskott från | ||||
kunder | 7,5 | 33,8 | – | – |
| Förutbetalda | ||||
intäkter | 36,1 | 274,3 | 5,0 | 2,4 |
Summa | 43,5 | 308,2 | 5,0 | 2,4 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Kostnader för ersättningar till anställda | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Löner och ersättningar | ||||
Styrelse och koncernledning | 31,4 | 37,9 | 15,2 | 10,9 |
Övriga anställda | 932,8 | 788,4 | 149,4 | 140,9 |
Totala löner och ersättningar | 964,2 | 826,3 | 164,6 | 151,8 |
Sociala avgifter exklusive pensionskostnader | 90,6 | 79,3 | 42,7 | 38,3 |
Pensionskostnader | 34,8 | 31,6 | 15,4 | 14,2 |
Totala kostnader | 1 089,6 | 937,2 | 222,8 | 204,3 |
2024 | 2023 | |||||
| Styrelse- | Arvode | Styrelse- | Arvode | |||
| Ersättningar till styrelsen | arvode | utskott | Summa | arvode | utskott | Summa |
Patrik Tigerschiöld, styrelse- ordförande | 0,7 | 0,1 | 0,8 | 0,3 | – | 0,3 |
Stina Ehrensvärd | – | – | – | 0,1 | – | 0,1 |
Gösta Johannesson | 0,4 | 0,1 | 0,4 | 0,1 | – | 0,1 |
Paul Madera | 0,4 | 0,0 | 0,4 | 0,1 | – | 0,1 |
Eola Änggård Runsten, ordförande revisionsutskott | 0,4 | 0,2 | 0,5 | 0,2 | 0,0 | 0,2 |
Ramanujam Shriram | 0,4 | – | 0,4 | 0,1 | – | 0,1 |
Jaya Baloo | 0,3 | – | 0,3 | – | – | – |
Summa ersättningar till styrelsen | 2,5 | 0,3 | 2,9 | 0,7 | 0,0 | 0,8 |
| 2024 | |||||
| Rörlig | Pensions- | Aktierelaterad | |||
Ersättningar till koncernledningen | Grundlön | ersättning | kostnad | ersättning | Summa |
Mattias Danielsson, vd | 5,1 | 1,2 | 0,5 | – | 6,9 |
Övriga koncernledningen (5 personer) | 15,8 | 6,5 | 1,3 | 0,0 | 23,5 |
Summa ersättningar | 20,9 | 7,7 | 1,8 | 0,0 | 30,4 |
| 2023 | |||||
| Rörlig | Pensions- | Aktierelaterad | |||
| Grundlön | ersättning | kostnad | ersättning | Summa | |
Mattias Danielsson, vd | 4,0 | 0,4 | 0,6 | 0,0 | 5,0 |
Övriga koncernledningen (8 personer) | 28,2 | 4,6 | 2,4 | 0,1 | 35,2 |
Summa ersättningar | 32,2 | 4,9 | 3,0 | 0,1 | 40,3 |
Medelantal anställda | 2024 | varav kvinnor i % | 2023 | varav kvinnor i % |
| Moderbolaget | ||||
Sverige | 136 | 32 | 118 | 31 |
Totalt i moderbolaget | 136 | 32 | 118 | 31 |
USA | 287 | 30 | 263 | 30 |
Storbritannien | 9 | 28 | 8 | 19 |
Tyskland | 13 | 0 | 8 | 0 |
Kanada | 8 | 31 | 8 | 13 |
Australien | 3 | 20 | 3 | 20 |
Totalt i dotterbolagen | 320 | 29 | 290 | 28 |
Totalt i koncernen | 456 | 30 | 408 | 28 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Andel kvinnor, % | ||||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Styrelsen | 43 | 33 | 43 | 33 |
Övriga ledande befattningshavare | 32 | 31 | 42 | 34 |
2024 | 2023 | |||
| Antal | Genomsn. | Antal | Genomsn. | |
| Personaloptioner | optioner | lösenkurs | optioner | lösenkurs |
Utestående vid årets början | – | – | 1 658 215 | 230,0 |
Inlösta under året | – | – | -1 235 050 | 202,6 |
Förverkade under året | – | – | -423 165 | 317,9 |
Utestående vid årets slut | – | – | – | – |
Prestationsaktierätter, PSU | PSU 2024 | PSU 2023 |
Utestående vid årets början | – | 698 637 |
Tilldelade under året | 676 500 | – |
Intjänade under året | – | -220 430 |
Förfallna under året | -11 100 | -47 000 |
Utestående vid årets slut | 665 400 | 431 207 |
| Prestationsaktierättsprogram, (PSU) | ||
Antal | 676 500 | 698 637 |
Förväntad utdelning | Nej | Nej |
Verkligt värde per aktierätt på startdagen, kr 1 | 237,2 | 38.5 |
Betalningsmetod | Aktier | Aktier |
Belopp redovisade i resultat- och balansräkning | 2024 | 2023 |
Redovisad kostnad för aktierelaterade ersättningar, inkl. sociala avgifter | -59,3 | -30,3 |
Skuld för sociala avgifter relaterat till aktierelaterade ersättningar | 8,1 | 0,0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Redovisad i resultaträkningen | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Aktuell skattekostnad | ||||
Årets skattekostnad | -114,9 | -56,8 | -83,1 | -43,9 |
Justering av skatt hänförlig till tidigare år | 5,9 | – | 5,9 | - |
-109,0 | -56,8 | -77,3 | -43,9 | |
| Uppskjuten skatt | ||||
Uppskjuten skatt på temporära skillnader | 18,6 | 7,3 | 2,9 | - |
18,6 | 7,3 | 2,9 | – | |
Totalt redovisad skatt | -90,4 | -49,6 | -74,4 | -43,9 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Avstämning effektiv skatt | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Resultat före skatt | 462,1 | 180,2 | 386,8 | 186,6 |
Skatt enligt skattesats moderbolaget 20,6% (20,6) | -95,2 | -37,1 | -79,7 | -38,5 |
Effekt av andra skattesatser i dotterbolag | -10,4 | -1,4 | – | – |
Ej skattepliktiga intäkter | 0,6 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Ej avdragsgilla kostnader | -0,8 | -12,0 | 0,0 | -5,4 |
| Avdragsgilla kostnader som inte redovisas | ||||
via resultaträkningen | 9,7 | – | -0,7 | – |
Justering av skatt hänförligt till tidigare år | 5,9 | -0,1 | 5,9 | – |
Temporära skillnader i utländska dotterbolag | -0,3 | 1,0 | – | – |
Redovisad effektiv skatt | -90,4 | -49,6 | -74,4 | -43,9 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Uppskjuten skattefordran/skuld | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Uppskjuten skattefordran | ||||
Underskottsavdrag | 47,6 | 47,6 | 47,6 | 47,6 |
Temporära skillnader | 37,5 | 13,6 | 2,9 | - |
Uppskjuten skattefordran | 85,1 | 61,2 | 50,4 | 47,6 |
| Uppskjuten skatteskuld | ||||
Temporära skillnader anläggningstillgångar | 3,0 | 2,6 | – | – |
Övriga temporära skillnader | 3,6 | – | – | – |
Uppskjuten skatteskuld | 6,6 | 2,6 | – | – |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Ränteintäkter på koncernfordringar | – | – | 10,4 | 11,3 |
Ränteintäkter på banktillgodohavanden | 22,6 | 12,4 | 22,5 | 12,4 |
Valutakursvinster, netto | 5,8 | 0,0 | 16,0 | – |
Finansiella intäkter | 28,4 | 12,4 | 48,9 | 23,7 |
| Räntekostnader på finansiella skulder värderade till | ||||
upplupet anskaffningsvärde | -2,0 | -3,1 | -2,0 | -3,1 |
Räntekostnader på leasingskulder | -1,8 | -2,1 | – | – |
Valutakursförluster, netto | 0,0 | -6,2 | – | -6,2 |
Finansiella kostnader | -3,8 | -11,3 | -2,0 | -9,3 |
Finansnetto | 24,6 | 1,1 | 46,9 | 14,4 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| KPMG AB | ||||
Revisionsuppdrag | – | 0,2 | – | 0,2 |
| PwC | ||||
Revisionsuppdrag | 1,8 | 1,0 | 1,8 | 1,0 |
Skatterådgivning | 2,5 | 0,6 | 2,5 | 0,6 |
Andra uppdrag | 0,5 | 0,8 | 0,5 | 0,8 |
| Övriga | ||||
Revisionsuppdrag | 0,1 | 0,3 | 0,1 | 0,3 |
Patent och varumärken | Affärssystem | Avtalstillgångar | ||||
Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||||
Ingående balans 1 januari | 9,4 | 9,5 | 9,4 | 9,4 | – | – |
Investeringar under året | 0,3 | 0,2 | – | – | 12,0 | – |
Avyttringar och utrangeringar | 0,0 | -0,3 | – | – | – | – |
| Utgående ackumulerade | ||||||
anskaffningsvärden 31 december | 9,7 | 9,4 | 9,4 | 9,4 | 12,0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||||
Ingående balans 1 januari | -5,5 | -4,5 | -6,1 | -4,2 | – | – |
Årets avskrivningar | -1,0 | -1,0 | -1,5 | -1,9 | -2,1 | – |
| Utgående ackumulerade | ||||||
avskrivningar 31 december | -6,6 | -5,5 | -7,6 | -6,1 | -2,1 | – |
Redovisat värde 31 december | 3,1 | 3,9 | 1,8 | 3,3 | 9,9 | – |
Patent och varumärken | Affärssystem | |||
Moderbolaget | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||
Ingående balans 1 januari | 9,4 | 9,5 | 9,4 | 9,4 |
Investeringar under året | 0,3 | 0,2 | – | – |
Avyttringar och utrangeringar | 0,0 | -0,3 | – | – |
| Utgående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden 31 december | 9,7 | 9,4 | 9,4 | 9,4 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||
Ingående balans 1 januari | -5,5 | -4,5 | -6,1 | -4,2 |
Årets avskrivningar | -1,0 | -1,0 | -1,5 | -1,9 |
| Utgående ackumulerade | ||||
avskrivningar 31 december | -6,6 | -5,5 | -7,6 | -6,1 |
Redovisat värde 31 december | 3,1 | 3,9 | 1,8 | 3,3 |
| Inventarier, verktyg och | ||||
installationer | Nyttjanderättstillgångar | |||
Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||
Ingående balans 1 januari | 68,5 | 60,7 | 69,5 | 69,5 |
Investeringar under året | 14,4 | 13,3 | 33,2 | 2,0 |
Avyttringar och utrangeringar | -2,3 | -4,4 | -13,5 | – |
Omklassificeringar | -0,2 | – | – | – |
Årets valutakursdifferenser | 2,9 | -1,1 | 5,3 | -2,0 |
| Utgående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden 31 december | 83,2 | 68,5 | 94,5 | 69,5 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||
Ingående balans 1 januari | -38,8 | -28,4 | -36,1 | -18,6 |
| Återförda avskrivningar på avyttringar | ||||
och utrangeringar | 2,2 | 0,5 | 13,5 | – |
Årets avskrivningar | -12,5 | -11,7 | -18,8 | -18,7 |
Årets valutakursdifferenser | -2,1 | 0,8 | -2,6 | 1,2 |
| Utgående ackumulerade | ||||
avskrivningar 31 december | -51,2 | -38,8 | -44,0 | -36,1 |
Redovisat värde vid årets slut | 32,0 | 29,7 | 50,5 | 33,4 |
| Inventarier, verktyg och | ||
| installationer | ||
Moderbolaget | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||
Ingående balans 1 januari | 39,2 | 34,2 |
Investeringar under året | 12,3 | 5,6 |
Avyttringar och utrangeringar | -2,3 | -0,6 |
| Utgående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden 31 december | 49,2 | 39,2 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||
Ingående balans 1 januari | -19,5 | -13,4 |
Återförda avskrivningar på avyttringar och utrangeringar | 2,1 | 0,2 |
Årets avskrivningar | -6,3 | -6,3 |
| Utgående ackumulerade | ||
avskrivningar 31 december | -23,6 | -19,5 |
Redovisat värde vid årets slut | 25,6 | 19,7 |
| Koncernen | ||
Leasingtillgångar | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Nyttjanderättstillgångar | 50,5 | 33,4 |
Summa leasingtillgångar | 50,5 | 33,4 |
| Leasingskulder | ||
Kortfristiga skulder | 15,8 | 16,3 |
Långfristiga skulder | 36,5 | 18,7 |
Summa leasingskulder | 52,2 | 35,0 |
| Koncernen | ||
Belopp redovisade i resultaträkningen | 2024 | 2023 |
Avskrivningar på nyttjanderätter | 18,8 | 18,8 |
Räntekostnader på leasingskulder | 1,8 | 2,1 |
Variabla leasingavgifter som inte ingår i värderingen av leasingskulden | 0,6 | 0,5 |
Kostnader för korttidsleasing | 1,3 | 1,2 |
| Moderbolaget | ||
2024 | 2023 | |
Under året kostnadsförda leasingavgifter | 7,6 | 6,9 |
varav variabla avgifter | 0,9 | 0,5 |
| Framtida betalningsåtaganden avseende leasingavtal (nominellt) | ||
Inom ett år | 7,0 | 6,3 |
Mellan ett och fem år | 30,4 | – |
Senare än fem år | – | – |
Totalt | 37,4 | 6,3 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Råvaror och förnödenheter | 233,1 | 202,3 | 232,2 | 198,8 |
Varor under tillverkning | 333,9 | 263,7 | 270,8 | 156,5 |
Färdiga varor och handelsvaror | 123,2 | 35,0 | 38,6 | 2,7 |
690,1 | 501,0 | 541,6 | 358,0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Kundfordringar | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Kundfordringar, brutto | 424,4 | 196,3 | 76,1 | 86,0 |
Avsättning för förväntade kreditförluster | -9,2 | -4,4 | – | – |
| Kundfordringar, netto efter avsättning | ||||
för osäkra fordringar | 415,1 | 191,9 | 76,1 | 86,0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Avsättning för förväntade kreditförluster | 2023-12-31 | 2023-12-31 | 2023-12-31 | 2023-12-31 |
Avsättning för förväntade kreditförluster, IB | -4,4 | – | – | – |
Avsättning för förväntade kreditförluster för året | -4,8 | -4,4 | – | – |
Summa | -9,2 | -4,4 | – | – |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Förutbetalda hyror | 1,9 | 2,3 | 1,7 | 1,7 |
Förutbetald produktionskostnad | 7,2 | 15,8 | 7,2 | 15,8 |
Övriga förutbetalda poster och upplupna intäkter | 48,3 | 34,7 | 8,9 | 12,5 |
57,4 | 52,8 | 17,8 | 30,1 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Upplupna löner | 1,2 | 2,9 | 0,0 | – |
Upplupna semesterlöner | 38,5 | 31,8 | 9,7 | 9,0 |
Sociala avgifter på semesterlöneskuld samt löner | 8,6 | 5,5 | 4,7 | 4,1 |
Upplupna provisioner och bonusar | 52,4 | 45,8 | 8,0 | 8,0 |
Upplupna räntekostnader | – | 0,2 | – | 0,2 |
Övriga upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 304,6 | 55,4 | 25,7 | 12,6 |
405,3 | 141,6 | 48,2 | 33,9 |
Valuta | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
US-dollar | + 321.9 | + 286.7 |
Euro | + 100.4 | + 130.7 |
Valuta 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
US-dollar | 167,1 | 75,9 |
Euro | 13,2 | 9,3 |
Brittiska pund | 6,3 | 4,5 |
Kanadensiska dollar | 4,0 | 1,1 |
Australienska dollar | 1,3 | 1,0 |
Valuta | 2024 | 2023 |
US-dollar | 78,0 | 18,5 |
Euro | 5,1 | 4,8 |
Brittiska pund | 1,9 | 1,4 |
Kanadensiska dollar | 3,3 | 1,0 |
Australienska dollar | 0,5 | 0,3 |
2024 | 2024-12-31 | 2023 | 2023-12-31 | |
| Effekt på | Effekt på | Effekt på | Effekt på | |
| Känslighetsanalys av valutarisk | resultatet | eget kapital | resultatet | eget kapital |
| Transaktionsexponering | ||||
USD (+/- 10%) | 32,2 | 28,7 | ||
Euro (+/- 10%) | 10,0 | 13,1 | ||
| Omräkningsexponering | ||||
US-dollar (USD) (+/-10%) | 16,7 | 7,6 | ||
Euro (EUR) (+/-10%) | 1,3 | 0,9 | ||
Brittiskt pund (GBP) (+/-10%) | 0,6 | 0,5 | ||
Kanadensiska dollar (CAD) (+/-10%) | 0,4 | 0,1 | ||
Australienska dollar (Aud) (+/-10%) | 0,1 | 0,1 |
| Koncernen | |||||
31 december 2024 | Inom 3 månader | 3-12 månader | 1-2 år | 3-5 år | Summa |
Leasingskulder | 4,0 | 11,8 | 16,1 | 19,9 | 51,8 |
Leverantörsskulder | 44,9 | 0,3 | – | – | 45,2 |
Övriga skulder | 114,9 | 24,0 | 7,2 | – | 146,1 |
Summa | 163,9 | 36,1 | 23,3 | 19,9 | 243,1 |
| Koncernen | |||||
31 december 2023 | Inom 3 månader | 3-12 månader | 1-2 år | 3-5 år | Summa |
Skulder till kreditinstitut | 3,9 | 37,2 | – | – | 41,2 |
Leasingskulder | 3,7 | 9,3 | 20,2 | – | 33,2 |
Leverantörsskulder | 66,7 | – | – | – | 66,7 |
Övriga skulder | 89,0 | 25,8 | 4,0 | – | 118,8 |
Summa | 163,3 | 72,3 | 24,2 | – | 259,9 |
| Moderbolaget | |||||
31 december 2024 | Inom 3 månader | 3-12 månader | 1-2 år | 3-5 år | Summa |
Leverantörsskulder | 39,2 | – | – | – | 39,2 |
Övriga skulder | 42,8 | 8,3 | 3,8 | – | 54,9 |
Summa | 82,0 | 8,3 | 3,8 | – | 94,1 |
| Moderbolaget | |||||
31 december 2023 | Inom 3 månader | 3-12 månader | 1-2 år | 3-5 år | Summa |
Skulder till kreditinstitut | 3,9 | 37,2 | – | – | 41,2 |
Leverantörsskulder | 61,7 | – | – | – | 61,7 |
Övriga skulder | 29,4 | 7,3 | 3,5 | – | 40,2 |
Summa | 95,1 | 44,6 | 3,5 | – | 143,1 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Kundfordringar | 415,1 | 191,9 | 76,1 | 86,0 |
Övriga kortfristiga fordringar | 22,1 | 49,2 | 14,0 | 40,6 |
Långfristiga fordringar | 7,1 | 6,1 | 4,8 | 4,0 |
Likvida medel | 824,1 | 547,3 | 746,9 | 476,6 |
Maximal kreditriskexponering | 1 268,5 | 794,5 | 841,8 | 607,2 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Åldersfördelningsanalys för kundfordringar | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ej förfallna | 331,7 | 119,6 | 62,0 | 70,1 |
Förfallna <30 dagar | 41,5 | 46,2 | 12,1 | 14,2 |
Förfallna 30-60 dagar | 8,1 | 15,6 | 0,1 | 1,6 |
Förfallna 60-90 dagar | 11,8 | 1,0 | – | 0,2 |
Förfallna >90 dagar | 22,0 | 9,5 | 1,9 | -0,1 |
Summa | 415,1 | 191,9 | 76,1 | 86,0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Ställda säkerheter för egna skulder och | ||||
avsättningar | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Övriga skulder till kreditinstitut | ||||
Företagsinteckningar | – | 30,0 | – | 30,0 |
Bankgaranti | 2,7 | 2,7 | 2,7 | 2,7 |
2,7 | 32,7 | 2,7 | 32,7 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Avskrivningar | 35,9 | 33,3 | 8,8 | 9,2 |
Orealiserade kundförluster | – | -4,7 | – | 17 |
Orealiserad kursdifferenser | -11,6 | – | -11,9 | – |
Kostnader avseende aktierelaterade ersättningar | 51,2 | 30,3 | – | – |
Fusionsresultat | – | 26,1 | – | 26,1 |
Övriga ej kassaflödespåverkande poster | -8,8 | 9,7 | – | 0,4 |
66,8 | 94,7 | -3,1 | 52,7 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Erhållen och erlagd ränta | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Erhållen ränta | 22,6 | 12,4 | 22,5 | 12,4 |
Erlagd ränta inkl ränta leasingskuld | -4,0 | -5,1 | -2,3 | -3,0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Leasing- | Skulder till | Leasing- | Skulder till | |
| 2024-12-31 | skulder | kreditinstitut | skulder | kreditinstitut |
Ingående balans 1 januari | 35,0 | 39,0 | – | 39,0 |
Kassaflöden | 17,2 | -39,0 | – | -39,0 |
Redovisat värde 31 december | 52,2 | – | – | – |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Leasing- | Skulder till | Leasing- | Skulder till | |
| 2023-12-31 | skulder | kreditinstitut | skulder | kreditinstitut |
Ingående balans 1 januari | 51,5 | 52,0 | – | 52,0 |
Kassaflöden | -16,5 | -13,0 | – | -13,0 |
Redovisat värde 31 december | 35,0 | 39,0 | – | 39,0 |
| Antal | ||
2024 | 2023 | |
Vägt genomsnittligt antal aktier vid beräkning av resultat per aktie före utspädning | 86 128 938 | 59 698 135 |
| Justeringar för beräkning av resultat per aktie efter utspädning: | ||
Prestationsaktierätter, PSU | 650 452 | – |
Teckningsoptioner | 1 782 882 | – |
| Vägt genomsnittligt antal aktier och potentiella aktier vilka använts som | ||
nämnare vid beräkning av resultat per aktie efter utspädning | 88 562 272 | 59 698 135 |
Moderbolaget | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Vid årets början | 133,0 | 137,6 |
Reglerade fordringar | -143,9 | – |
Årets omräkningsdifferenser | 10,9 | -4,7 |
Redovisat värde vid årets slut | – | 133,0 |
Ackumulerade anskaffningsvärden | 2024 | 2023 |
Vid årets början | 0,3 | 0,3 |
Aktierelaterade incitamentsprogram | 37,3 | – |
Redovisat värde vid årets slut | 37,6 | 0,3 |
| Redovisat värde TSEK | ||||
Dotterföretag / Org nr / Säte | Antal andelar | Andel i % | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Yubico Inc/ 333070-9324 / Delaware | 10 003 000 | 100,0 | 35 218 | 69 |
Yubico Ltd / 7007100 / Surrey | 1 000 | 100,0 | 532 | 12 |
Yubico GmbH / HRB 11426 / Laer | 2 500 | 100,0 | 1 119 | 246 |
Yubico Canada Ltd / 1000178316 / Toronto | 100 | 100,0 | 527 | 1 |
Yubico Pty Ltd / ACN623392576 / Melbourne | 100 | 100,0 | 216 | 1 |
37 612 | 329 |