| KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT | |||
Tkr | Not | 2023 | 2022* |
| RÖRELSENS INTÄKTER | |||
Nettoomsättning | 6 | ||
Övriga rörelseintäkter | 7 | ||
| RÖRELSENS KOSTNADER | |||
Aktiverat arbete för egen räkning | |||
Plattformsavgifter | - | - | |
Övriga externa kostnader | 8,9 | - | - |
Personalkostnader | 11 | - | - |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar | - | - | |
Övriga rörelsekostnader | - | - | |
Rörelseresultat | 10,12,13 | ||
| FINANSIELLA POSTER | |||
Finansiella intäkter | 14 | ||
Finansiella kostnader | 15 | - | - |
Resultat före skatt | |||
Skatt på årets resultat | 16 | - | - |
Årets resultat | |||
Övrigt totalresultat | |||
Årets totalresultat | |||
Resultat per aktie före utspädning, kr | 17 | ||
Resultat per aktie efter utspädning, kr | |||
Genomsnittligt antal utestående aktier före utspädning | |||
Genomsnittligt antal utestående aktier efter utspädning |
Tkr | Not | 2023–12–31 | 2022–12–31* |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Imateriella anläggningstillgångar | |||
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 18 | ||
Patent | 19 | ||
Summa immateriella anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
Tillgångar med nyttjanderätt | 20 | ||
Förbättringsutgift på annans fastighet | 21 | ||
Inventarier och datorer | 22 | ||
Summa materiella anläggningstillgångar | |||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
Andra långfristiga fordringar | 24 | ||
Summa finansiella anläggningstillgångar | |||
| Uppskjutna skatter | |||
Uppskjuten skattefordran | 16 | ||
Summa uppskjutna skatter | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Kundfordringar | 25 | ||
Övriga fordringar | 26 | ||
Aktuella skattefordringar | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 27 | ||
Likvida medel | 28 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR | |||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
Eget kapital | 29 | ||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | |||
Summa eget kapital hänförligt till moderföretagets aktieägare | |||
| Långfristiga skulder | |||
Leasingskulder | 30 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Leasingskulder | 30 | ||
Leverantörsskulder | |||
Övriga skulder | |||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 31 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Övrigt tillskjutet | Balanserat resultat | Summa Eget | |||
Tkr | Not | Aktiekapital | kapital | inkl årets resultat | kapital |
Ingående balans per 1 januari 2022 enligt fastställd balansräkning | |||||
Rättelse av fel (efter skatt) | 36 | - | - | ||
Justerad ingående balans per 1 januari 2022 | |||||
Årets resultat (omräknat*) | |||||
Övrigt totalresultat (omräknat*) | |||||
Summa totalresultat (omräknat*) | |||||
| Övriga förändringar i eget kapital | |||||
Optionspremier | 29 | ||||
Nyemissioner efter emissionsutgifter och skatt | 29 | ||||
Justerad utgående balans per 31 december 2022 (omräknat*) | |||||
Balans per 31 december 2022 enligt fastställd balansräkning | |||||
Rättelse av fel (efter skatt) | - | - | |||
Justerat eget kapital per 31 december 2022 | |||||
Årets resultat | |||||
Övrigt totalresultat | |||||
Summa totalresultat | |||||
| Övriga förändringar i eget kapital | |||||
Utdelning | 5 | - | - | - | |
Optionspremier | 29 | ||||
Utgående balans per 31 december 2023 |
Tkr | Not | 2023 | 2022 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
Rörelseresultat | |||
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet: | |||
Avskrivningar och nedskrivningar | |||
Erhållen ränta | |||
Erlagd ränta | - | - | |
Betald skatt | - | - | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring i rörelsekapital | |||
| Förändring i rörelsekapital | |||
Förändring av rörelsefordringar | - | - | |
Förändring av rörelseskulder | |||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Aktivering av utvecklingsutgifter | 18 | - | - |
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | 20, 21 | - | - |
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| Finansieringsverksamheten | |||
Amortering av leasingskulder | 30 | - | - |
Optionspremier | 29 | ||
Utdelning | 5 | - | |
Nyemissioner | 29 | ||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | ||
Årets kassaflöde | - | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Omklassificering av likvida medel | - | ||
Likvida medel vid årets slut | 28 |
2023–12–31 | 2022–12–31 | |
EUR | 932 | 2 136 |
USD | 276 | 1 884 |
GBP | -640 | - |
JPY | 7 074 | 6 012 |
Valutaexponering | 2023 | 2022 |
EUR -/+5% | -/+ 303 | -/+ 657 |
USD -/+5% | -/+ 450 | -/+ 649 |
GBP -/+5% | -/+ 60 | - |
JPY -/+ 5% | -/+ 354 | -/+ 301 |
| 2023–12–31 | ||||||
Inom 3 mån | 3–12 mån | 1–2 år | 3–5 år | Över 5 år | Totalt | |
Leasingskulder | 1 198 | 3 594 | 4 793 | 7 742 | - | 17 328 |
Leverantörsskulder | 13 908 | - | - | - | - | 13 908 |
Övriga kortfristiga skulder | 10 560 | - | - | - | - | 10 560 |
Totalt | 25 666 | 3 594 | 4 793 | 7 742 | - | 41 796 |
| 2022–12–31 | ||||||
Inom 3 mån | 3–12 mån | 1–2 år | 3–5 år | Över 5 år | Totalt | |
Leasingskulder | 665 | 1 014 | 1 351 | 1 351 | - | 4 381 |
Leverantörsskulder | 14 203 | - | - | - | - | 14 203 |
Övriga kortfristiga skulder* | 11 861 | - | - | - | - | 11 861 |
Totalt | 26 729 | 1 014 | 1 351 | 1 351 | - | 30 445 |
| Koncernen | ||
2023–12–31 | 2022–12–31 | |
Kundfordringar | 38 224 | 22 388 |
Övriga fordringar | 3 013 | 1 496 |
Upplupna intäkter | 233 | - |
Likvida medel | 133 471 | 232 862 |
Maximal exponering för kreditrisk | 174 941 | 256 746 |
| Koncernen | ||
2023–12–31 | 2022–12–31 | |
| Finansiella tillgångar | ||
Kundfordringar | 38 224 | 22 388 |
Övriga fordringar | 3 013 | 1 496 |
Likvida medel | 133 471 | 232 862 |
Summa finansiella tillgångar | 174 708 | 256 746 |
| Finansiella skulder | ||
Leverantörsskulder | 13 908 | 14 203 |
Upplupna kostnader* | 10 560 | 11 861 |
Summa finansiella skulder | 24 468 | 26 064 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
Nettoomsättningens fördelning | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Prenumerationsintäkter | 234 948 | 211 297* | 234 948 | 211 297* |
Övriga intäkter | 1 198 | 737 | 1 198 | 737 |
Totalt | 236 146 | 212 034 | 236 146 | 212 034 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
Information om geografiska marknader | 2023 | 2022* | 2023 | 2022* |
Sverige | 236 146 | 212 034 | 236 146 | 212 034 |
Andra länder | - | - | - | - |
Totalt | 236 146 | 212 034 | 236 146 | 212 034 |
| Moderföretaget | ||
Uppgift om inköp och försäljning inom samma koncern | 2023 | 2022 |
Försäljning | 0,00% | 0,00% |
Inköp | 0,00% | 0,00% |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Valutakursvinster | 804 | 37 | 804 | 37 |
Erhållna bidrag | – | 32 | – | 32 |
Övriga intäkter | 61 | 461 | 61 | 461 |
Totalt | 864 | 529 | 864 | 529 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Lokalkostnader | 1 248 | 597 | 5 508 | 3 633 |
| Förbrukningsinventarier, programvaror | ||||
och förbrukningsmaterial | 6 230 | 5 642 | 6 230 | 5 642 |
Marknadsföringskostnader | 22 727 | 34 786 | 22 727 | 34 786 |
Konsultarvode, produktutveckling | 9 823 | 7 973 | 9 823 | 7 973 |
Server- och teknikkostnader | 3 620 | 2 725 | 3 620 | 2 725 |
Övriga externa tjänster | 6 388 | 10 528 | 6 388 | 10 528 |
Övriga kostnader | 3 091 | 1 133 | 3 082 | 1 127 |
Totalt | 53 127 | 63 383 | 57 378 | 66 413 |
| Koncernen | ||
| Belopp redovisade | ||
i resultaträkningen | 2023 | 2022 |
Avskrivningar på nyttjanderätter | -3 898 | -2 920 |
| Räntekostnader för | ||
leasingskulder | -612 | -137 |
| Kostnader hänförliga till | ||
leasingavtal av lågt värde | -14 | -14 |
Totalt | -4 524 | -3 072 |
| Koncernen | ||
Kassaflöde | 2023 | 2022 |
Amortering av leasingskulder | -3 647 | -2 899 |
Räntekostnader leasingskulder | -612 | -137 |
| Korttidsleasingavtal samt | ||
leasingavtal av lågt värde | -14 | -14 |
Totalt | -4 274 | -3 050 |
2023–12–31 | 2022–12–31 | |
Inom 1 år | 4 793 | 1 678 |
Mellan 1–5 år | 12 535 | 2 703 |
Senare än 5 år | - | - |
Totalt | 17 328 | 4 381 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| PwC | ||||
Revisionsuppdrag | 1 100 | - | 1 100 | - |
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | 11 | - | 11 | - |
Skatterådgivning | 581 | - | 581 | - |
Totalt | 1 692 | - | 1 692 | - |
| Mazars AB | ||||
Revisionsuppdrag | - | 800 | - | 800 |
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | - | 100 | - | 100 |
Totalt | - | 900 | - | 900 |
Total kostnad för ersättning till revisor | 1 692 | 900 | 1 692 | 900 |
| Koncernen | Moderföretaget | |||
| Medelantal anställda | Medelantal anställda | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Män | 26 | 29 | 26 | 29 |
Kvinnor | 19 | 17 | 19 | 17 |
Totalt | 45 | 46 | 45 | 46 |
| Koncernen | Moderföretaget | |||
| Antal | Antal | |||
| Styrelseledamöter och andra ledande | ||||
befattningshavare | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Kvinnor; | ||||
Styrelseledamöter | 1 | 2 | 1 | 2 |
Övriga ledande befattningshavare | 1 | 2 | 1 | 2 |
| Män; | ||||
Styrelseledamöter | 4 | 3 | 4 | 3 |
Övriga ledande befattningshavare | 4 | 4 | 4 | 4 |
Totalt | 10 | 11 | 10 | 11 |
| Kostnader för ersättning | ||
till anställda | 2023 | 2022 |
| Moderföretaget; | ||
Löner och andra ersättningar | 37 652 | 33 700 |
Sociala avgifter | 11 689 | 10 506 |
Pensionskostnader | 6 338 | 6 179 |
| Dotterföretaget; | ||
Löner och andra ersättningar | - | - |
Sociala avgifter | - | - |
Pensionskostnader | - | - |
| Totala löner och | ||
ersättningar i koncernen | 37 652 | 33 700 |
| Totala sociala avgifter | ||
i koncernen | 11 689 | 10 506 |
| Totala pensionskostnader | ||
i koncernen | 6 338 | 6 179 |
Totalt koncern | 55 678 | 50 385 |
Löner och andra ersättningar | 2023 | 2022 |
| Koncern och moderföretag; | ||
| Löner och andra ersättningar till | ||
| styrelseledamöter, vd och andra | ||
ledande befattningshavare | 12 153 | 10 653 |
| varav tantiem och liknande | ||
| ersättningar till ledande | ||
befattningshavare | 474 | – |
| Löner och andra ersättningar | ||
till övriga anställda | 27 303 | 24 741 |
Totalt | 39 456 | 35 394 |
| Löner och andra ersättningar | ||
| samt pensioner | ||
till ledande befattningshavare | 2023 | 2022 |
| Koncern och moderföretag; | ||
| Löner och andra ersättningar | ||
till ledande befattningshavare | 10 349 | 8 959 |
| varav tantiem och liknande | ||
| ersättningar till ledande | ||
befattningshavare | 474 | - |
| Pensionskostnader till | ||
ledande befattningshavare | 2 377 | 2 283 |
Totalt | 12 726 | 11 242 |
| Grundlön/ | Rörlig | Övriga | |||
| Ersättningar till ledande befattningshavare 2023 | arvode | ersättning | förmåner | Pensioner | Totalt |
| Anne Broeng, styrelseordförande fr.o.m årsstämma 2023. | |||||
Styrelseledamot och ordförande revisionsutskott sedan 2020 | 613 | 613 | |||
| Lars Berg, styrelseordörande och ordförande | |||||
ersättningsutskott t.o.m årsstämma 2023 | 229 | 229 | |||
| Olof Nilsson, styrelseledamot, ledamot | |||||
| revisionsutskott t.o.m årsstämma 2023. Ordförande | |||||
ersättningsutskott fr.o.m årsstämma 2023 | 300 | 300 | |||
| Mathias Høyer, styrelseledamot och ledamot | |||||
revisionsutskott fr.o.m årsstämma 2023 | 175 | 175 | |||
Rasmus Järborg, styrelseledamot och ledamot ersättningsutskott | 275 | 275 | |||
Ödgärd Andersson, styrelseledamot t.o.m årsstämma 2023 | 104 | 104 | |||
| Maciej Drejak, styrelseledamot fr.o.m extra | |||||
bolagsstämma 2023–07–26 | 108 | 108 | |||
Carl Johan Hederoth, verkställande direktör t.o.m 2023–09–30* | 3 751 | 4 | 775 | 4 530 | |
Erik Jivmark, verkställande direktör fr.o.m 2023–11–01 | 440 | 1 | 115 | 556 | |
Andra ledande befattningshavare (4 personer) | 5 663 | 474 | 16 | 1 487 | 7 640 |
Totala ersättningar | 11 659 | 474 | 20 | 2 377 | 14 530 |
| Grundlön/ | Rörlig | Övriga | |||
| Ersättningar till ledande befattningshavare 2022 | arvode | ersättning | förmåner | Pensioner | Totalt |
Lars Berg, styrelseordörande och ordförande ersättningsutskott | 550 | 550 | |||
Anne Broeng, styrelseledamot och ordförande revisionsutskott | 329 | 329 | |||
Olof Nilsson, styrelseledamot och ledamot revisionsutskott | 290 | 290 | |||
Rasmus Järborg, styrelseledamot och ledamot ersättningsutskott | 275 | 275 | |||
Ödgärd Andersson, styrelseledamot | 250 | 250 | |||
Carl Johan Hederoth, verkställande direktör | 2 425 | 4 | 632 | 3 060 | |
Andra ledande befattningshavare (5 personer) | 6 512 | 18 | 1 651 | 8 181 | |
Totala ersättningar | 10 631 | - | 22 | 2 283 | 12 935 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Övriga externa kostnader | ||||
Externa konsulter och tjänster | -381 | -2 802 | -381 | -2 802 |
| Personalkostnader | ||||
Löner och andra ersättningar | - 4 450 | - | - 4 450 | - |
Totalt | -4 831 | - 2 802 | -4 831 | - 2 802 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Aktuell skatt | ||||
Aktuell skatt på årets resultat | -12 119 | -8 851* | -12 119 | -8 851* |
| Uppskjuten skatt | ||||
Uppskjuten skatt hänförlig till temporära skillnader | 70 | 4 | 18 | - |
| Uppskjuten skatt hänförligt till | ||||
skattereduktion inventarier | - | -39 | - | -39 |
Totalt | -12 050 | -8 886 | -12 101 | -8 890 |
Avstämning av årets skattekostnad | 2023 | 2022* | 2023 | 2022* |
Redovisat resultat före skatt | 58 192 | 42 827 | 58 451 | 42 855 |
Skatt enligt gällande skattesats 20,6% | -11 988 | -8 821 | -12 041 | -8 828 |
Effekt av ej avdragsgilla kostnader | -69 | -65 | -69 | -64 |
Effekt av övriga ej skattepliktiga intäkter | 9 | 1 | 9 | 1 |
| Underskott för vilka uppskjuten | ||||
skattefordran inte har redovisats | -2 | -1 | - | - |
Årets redovisade skattekostnad | -12 050 | -8 886 | -12 101 | -8 890 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
Uppskjutna skattefordringar | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Temporär skillnad förbättringsutgift | ||||
på annans fastighet | 18 | - | 18 | - |
Temporär skillnad tillgångar med nyttjanderätt | -3 215 | -851 | - | - |
Temporär skillnad leasingskulder | 3 280 | 864 | - | - |
Totalt | 83 | 13 | 18 | - |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Räntekostnader | 1 207 | 137 | 594 | - |
Totalt | 1 207 | 137 | 594 | - |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Ränteintäkter | 2 793 | 157 | 2 793 | 157 |
Totalt | 2 793 | 157 | 2 793 | 157 |
| Koncernen | ||
Resultat per aktie före utspädning | 2023 | 2022* |
| Årets resultat hänförligt till | ||
moderföretagets aktieägare | 46 142 | 33 941 |
| Vägt genomsnittligt antal | ||
stamaktier före utspädning | 20 277 203 | 19 729 788 |
Resultat per aktie före utspädning, kr | 2,28 | 1,72 |
| Koncernen | ||
Resultat per aktie efter utspädning | 2023 | 2022* |
| Årets resultat hänförligt till | ||
moderföretagets aktieägare | 46 142 | 33 941 |
| Vägt genomsnittligt antal | ||
stamaktier före utspädning | 20 277 203 | 19 729 788 |
| Effekt av potentiella stamaktier | ||
avseende optioner | - | 326 803 |
| Vägt genomsnittligt antal | ||
stamaktier efter utspädning | 20 277 203 | 20 056 591 |
| Resultat per aktie efter | ||
utspädning, kr | 2,28 | 1,69 |
| Koncern och moderföretag | ||
2023–12–31 | 2022–12–31 | |
Ingående anskaffningsvärden | 11 931 | 5 013 |
Årets anskaffningar | 5 086 | 6 918 |
Utgående ack. anskaffningsvärden | 17 017 | 11 931 |
Ingående avskrivningar | -2 336 | -376 |
Årets avskrivningar | -3 865 | -1 960 |
Utgående ack. avskrivningar | -6 201 | -2 336 |
Ingående nedskrivningar | - | - |
Årets nedskrivningar | -6 341 | - |
Utgående ack. nedskrivningar | -6 341 | - |
Utgående redovisat värde | 4 474 | 9 595 |
| Koncern och moderföretag | ||
2023–12–31 | 2022–12–31 | |
Ingående anskaffningsvärden | 714 | 714 |
Årets anskaffningar | - | - |
| Utgående ack. | ||
anskaffningsvärden | 714 | 714 |
Ingående avskrivningar | -714 | -714 |
Årets avskrivningar | - | - |
Utgående ack. avskrivningar | -714 | -714 |
Utgående redovisat värde | - | - |
| Koncernen | ||
Lokaler | 2023–12–31 | 2022–12–31 |
Ingående anskaffningsvärde | 10 085 | 5 484 |
Tillkommande nyttjanderätter | 15 370 | 4 601 |
Avgående nyttjanderätter | -3 224 | - |
| Utgående ack. | ||
anskaffningsvärden | 22 231 | 10 085 |
Ingående avskrivningar | -5 953 | -3 032 |
Avgående nyttjanderätter | 3 224 | - |
Årets avskrivningar | -3 898 | -2 920 |
Utgående ack. avskrivningar | -6 626 | -5 953 |
Redovisat värde | 15 605 | 4 132 |
| Koncern och moderföretag | ||
Lokaler | 2023–12–31 | 2022–12–31 |
Ingående anskaffningsvärden | - | - |
Årets anskaffningar | 868 | - |
Utgående ack. anskaffningsvärden | 868 | - |
Ingående avskrivningar | - | - |
Årets avskrivningar | -130 | - |
Utgående ack. avskrivningar | -130 | - |
Utgående redovisat värde | 738 | - |
| Koncern och moderföretag | ||
2023–12–31 | 2022–12–31 | |
Ingående anskaffningsvärden | 2 286 | 1 434 |
Årets anskaffningar | 943 | 852 |
Utrangeringar | -324 | - |
Utgående ack. anskaffningsvärden | 2 904 | 2 286 |
Ingående avskrivningar | -817 | -438 |
Utrangeringar | 241 | - |
Årets avskrivningar | -624 | -380 |
Utgående ack. avskrivningar | -1 201 | -818 |
Utgående redovisat värde | 1 703 | 1 468 |
| Koncern och moderföretag | ||
2023–12–31 | 2022–12–31 | |
Bankgaranti | 411 | 411 |
Totalt | 411 | 411 |
| Koncern och moderföretag | ||
2023–12–31 | 2022–12–31 | |
Kundfordringar, brutto | 38 224 | 22 388 |
Reserv för osäkra fordringar | - | - |
Summa kundfordringar, netto efter reserv för | ||
osäkra fordringar | 38 224 | 22 388 |
| Förfallna men ej nedskrivna | ||
kundfordringar | 2023–12–31 | 2022–12–31 |
Förfallna sedan 1–30 dagar | 158 | 10 |
Förfallna sedan 31–60 dagar | 56 | - |
Förfallna sedan 61–90 dagar | - | - |
Förfallna 91–120 dagar | - | - |
Förfallna mer än 121 dagar | - | - |
Totalt | 214 | 10 |
| Koncernen | ||
2023–12–31 | 2022–12–31 | |
Fordran moms | 689 | 741 |
Saldo skattekonto | 1 905 | 343 |
Övriga poster | 8 | - |
Totalt | 2 602 | 1 084 |
| Moderföretaget | ||
2023–12–31 | 2022–12–31 | |
Fordran moms | 689 | 741 |
Saldo skattekonto | 1 905 | 343 |
Övriga poster | 8 | - |
Totalt | 2 602 | 1 084 |
| Koncernen | ||
2023–12–31 | 2022–12–31 | |
Förutbetalda plattformsavgifter | 27 118 | 23 671 |
Upplupna intäkter | 233 | - |
Övriga poster | 3 735 | 4 272 |
Totalt | 31 086 | 27 943 |
| Moderföretaget | ||
2023–12–31 | 2022–12–31 | |
Förutbetalda plattformsavgifter | 27 118 | 23 671 |
Upplupna intäkter | 233 | - |
Övriga poster | 3 735 | 4 272 |
Totalt | 31 086 | 27 943 |
| 2023–12–31 | 2022–12–31 | 2023–12–31 | 2022–12–31 | ||
Företag, organisationsnummer | Säte | Kapitalandel %* | Kapitalandel %* | Redovisat värde | Redovisat värde |
Sleep Cycle Sverige AB (559278–9688) | Göteborg | 100% | 100% | 50 | 50 |
| Moderföretaget | ||
2023–12–31 | 2022–12–31 | |
Ingående anskaffningsvärden | 150 | 150 |
Lämnade aktieägartillskott | - | - |
Utgående anskaffningsvärden | 150 | 150 |
Ingående nedskrivningar | -100 | -100 |
Årets nedskrivningar | - | - |
Utgående ackumulerade nedskrivningar | -100 | -100 |
Utgående redovisat värde | 50 | 50 |
| Koncernen | ||
2023–12–31 | 2022–12–31 | |
Banktillgodohavanden | 133 471 | 232 862 |
Totalt | 133 471 | 232 862 |
| Moderföretaget | ||
2023–12–31 | 2022–12–31 | |
Banktillgodohavanden | 133 363 | 232 746 |
Totalt | 133 363 | 232 746 |
| Övrigt | |||
| Aktiekapital och Övrigt | Antal | Aktiekap | tillskjutet |
| tillskjutet kapital | stamaktier | (Tkr) | kapital (Tkr) |
| Per den 1 januari 2022 | 19 428 571 | 540 | 102 292 |
Optionspremier | 368 | ||
Nyemission efter emissionsutgifter | 848 992 | 23 | 16 569 |
Per den 31 december 2022 | 20 277 563 | 563 | 119 229 |
Utdelning | -119 229 | ||
Optionspremier | 288 | ||
Per den 31 december 2023 | 20 277 563 | 563 | 288 |
| Koncernen | |||
| Leasings- | Övriga | ||
| kulder | låneskulder | Totalt | |
Ingående balans 2022 | 2 494 | - | 2 494 |
| Kassaflödespåverkande poster: | |||
Amortering av leasingskulder | -2 899 | -2 899 | |
| Icke-kassaflödespåverkande | |||
| poster: | |||
Tillkommande leasingavtal | 4 601 | 4 601 | |
Per den 31 december 2022 | 4 196 | - | 4 196 |
| Kassaflödespåverkande poster: | |||
Amortering av leasingskulder | -3 647 | -3 647 | |
| Icke-kassaflödespåverkande | |||
| poster: | |||
Tillkommande leasingavtal | 15 370 | 15 370 | |
Per den 31 december 2023 | 15 918 | - | 15 918 |
| Koncernen | ||
2023–12–31 | 2022–12–31 | |
| Avtalsskuld (förutbetalda | ||
intäkter) | 116 732 | 104 430* |
Upplupna löner | 2 193 | - |
Upplupna semesterlöner | 4 935 | 5 236 |
Upplupna sociala avgifter | 2 183 | 1 645 |
Övriga poster | 3 357 | 7 405 |
Totalt | 129 399 | 118 716 |
| Moderföretaget | ||
2023–12–31 | 2022–12–31 | |
| Avtalsskuld (förutbetalda | ||
intäkter) | 116 732 | 104 430* |
Upplupna löner | 2 193 | - |
Upplupna semesterlöner | 4 935 | 5 236 |
Upplupna sociala avgifter | 2 183 | 1 645 |
Övriga poster | 3 357 | 7 405 |
Totalt | 129 399 | 118 716 |
| Koncern och moderföretag | ||
2023–12–31 | 2022–12–31 | |
| Ställda säkerheter | ||
| Spärrade bankmedel som | ||
säkerhet för bankgaranti | 411 | 411 |
Eventualförpliktelser | Inga | Inga |
| Moderföretaget | |
| Till årsstämmans förfogande står | |
| följande vinstmedel (kr) | |
Överkursfond | 288 147 |
Balanserade vinstmedel | 9 513 685 |
Årets resultat | 46 349 605 |
Summa fritt eget kapital | 56 151 437 |
| | |
I ny räkning balanseras | 9 513 042 |
Summa | 56 151 437 |
| Koncernen | ||||||
| 31 december 2022 | 1 januari 2022 efter | |||||
Balansräkning (utdrag) | 31 december 2022 | Ökning/Minskning | efter rättelse | 31 december 2021 | Ökning/Minskning | rättelse |
Aktuella skattefordringar | 1 474 | 1 154 | 2 628 | 5 015 | 886 | 5 901 |
Övriga skulder | -2 889 | -6 012 | -8 900 | -1 908 | -4 782 | -6 690 |
| Upplupna kostnader och | ||||||
förutbetalda intäkter | -119 250 | 534 | -118 716 | -104 707 | 607 | -104 100 |
Nettotillgångar | 160 834 | -4 324 | 156 510 | 108 898 | -3 289 | 105 609 |
| Balanserad vinst inklusive | ||||||
årets resultat | -41 042 | 4 324 | -36 719 | -6 066 | 3 289 | -2 777 |
Summa eget kapital | -160 834 | 4 324 | -156 510 | -108 898 | 3 289 | -105 609 |
Resultaträkning (utdrag) | 2022 | Ökning/Minskning | 2022 efter rättelse |
Nettoomsättning | 213 271 | -1 237 | 212 034 |
Övriga rörelsekostnader | -329 | -66 | -395 |
Resultat före skatt | 44 130 | -1 303 | 42 827 |
Skatt på årets resultat | -9 155 | 268 | -8 886 |
Årets resultat | 34 976 | -1 035 | 33 941 |
Övrigt totalresultat | - | - | - |
Summa totalresultat | 34 976 | - | 33 941 |
Resultat per aktie före utspädning | 1,77 | 1,72 | |
Resultat per aktie efter utspädning | 1,74 | 1,69 | |
Genomsnittligt antal utestående aktier före utspädning | 19 729 788 | 19 729 788 | |
Genomsnittligt antal utestående aktier efter utspädning | 20 056 591 | 20 056 591 |
| Moderföretaget | ||||||
| 31 december 2022 | 1 januari 2022 efter | |||||
Balansräkning (utdrag) | 31 december 2022 | Ökning/Minskning | efter rättelse | 31 december 2021 | Ökning/Minskning | rättelse |
Aktuella skattefordringar | 1 474 | 1 154 | 2 628 | 5 015 | 886 | 5 901 |
Övriga skulder | -2 889 | -6 012 | -8 900 | -1 908 | -4 782 | -6 690 |
| Upplupna kostnader och | ||||||
förutbetalda intäkter | -119 250 | 534 | -118 716 | -104 702 | 607 | -104 095 |
Nettotillgångar | 160 819 | -4 324 | 156 495 | 108 859 | -3 289 | 105 570 |
| Balanserad vinst inklusive | ||||||
årets resultat | -31 431 | 4 324 | -27 108 | -1 389 | 3 289 | 1 900 |
Summa eget kapital | -160 818 | 4 324 | -156 494 | -108 859 | 3 289 | -105 570 |
Resultaträkning (utdrag) | 2022 | Ökning/Minskning | 2022 efter rättelse |
Nettoomsättning | 213 271 | -1 237 | 212 034 |
Övriga rörelsekostnader | -329 | -66 | -395 |
Resultat före skatt | 44 158 | -1 303 | 42 855 |
Skatt på årets resultat | -9 159 | 268 | -8 890 |
Årets resultat | 34 999 | -1 035 | 33 964 |