549300HXIG611R7YBT332022-09-012023-08-31549300HXIG611R7YBT332021-09-012022-08-31549300HXIG611R7YBT332023-08-31549300HXIG611R7YBT332022-08-31549300HXIG611R7YBT332021-08-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300HXIG611R7YBT332021-08-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300HXIG611R7YBT332021-08-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300HXIG611R7YBT332021-08-31549300HXIG611R7YBT332021-09-012022-08-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEK549300HXIG611R7YBT332021-09-012022-08-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300HXIG611R7YBT332021-09-012022-08-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300HXIG611R7YBT332022-08-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300HXIG611R7YBT332022-08-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300HXIG611R7YBT332022-08-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300HXIG611R7YBT332022-09-012023-08-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300HXIG611R7YBT332022-09-012023-08-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300HXIG611R7YBT332022-09-012023-08-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300HXIG611R7YBT332023-08-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300HXIG611R7YBT332023-08-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300HXIG611R7YBT332023-08-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 1
ÅRSREDOVISNING 2022-2023
1 SEPTEMBER 2022 - 31 AUGUSTI 2023
Nivika Fastigheter AB (publ)
Med småländsk klokskap ska vi äga och
förvalta högavkastande fastigheter för
generationer och vara det självklara valet
för hyresgästen.
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 2
INLEDNING ................................................................................................ 2
Perioden i sammandrag .......................................................................................3
VD har ordet ....................................................................................................... 4
Detta är Nivika ....................................................................................................5
Väsentliga händelser ............................................................................................6
Vision, affärsidé & mål ........................................................................................ 8
FASTIGHETSPORTFÖLJ ........................................................................... 12
Hyresgäster och avtalsportfölj .........................................................................14
Fastighetsvärdering ..........................................................................................15
Fastighetstransaktioner ....................................................................................16
Fastighetsmarknaden ........................................................................................18
NIVIKAS AFFÄRSOMRÅDEN ................................................................. 22
Affärsområde Jönköping .................................................................................. 23
Affärsområde Värnamo .................................................................................... 24
Affärsområde Växjö ...........................................................................................27
Affärsområde Västkusten .................................................................................30
Affärsområde Mitt Lager .................................................................................33
PROJEKTVERKSAMHETEN ..................................................................34
HÅLLBARHETSRAPPORT .........................................................................36
Hållbart företagande ........................................................................................42
Klimatansvar ...................................................................................................... 48
Socialt ansvar .................................................................................................... 56
Uppföljning grönt ramverk - investerarrapport .............................................64
GRI-Index ......................................................................................................... 67
AKTUELL INTJÄNINGSFÖRMÅGA ....................................................... 70
FINANSIERING..........................................................................................71
AKTIEN OCH ÄGARNA ........................................................................... 72
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT .............................................................. 73
INTERN STYRNING OCH KONTROLL ................................................. 78
RISKER OCH RISKHANTERING ............................................................ 79
FINANSIELLA RAPPORTER .....................................................................85
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 3
PERIODEN I SAMMANDRAG
September 2022 -augusti 2023
Siffror inom parentes avser motsvarande period föregående år.
Under 2022/2023 ökade de totala hyresintäkterna till 612 miljoner kronor och driftnettot till 415 miljoner kronor.
Fastighetsvärdet på Nivikas
portfölj uppgår vid periodens slut till 10,6 miljarder kronor. Portföljen har under året främst vuxit via färdigställda och pågående byggnationer
och minska i värde via värdeminskning och avyttringar. Totalt har cirka 12 000 m2 lokaler och 289 lägenheter färdigställts och tillsammans
tillför projekten cirka 38 miljoner kronor i driftnetto per år. Fastighetsportföljen har under året även ökat med två mindre förvärv samt minskat
via avyttring av åtta fastigheter.
Portföljen utgörs till 92 procent av förvaltningsfastigheter, där två tredjedelar av hyresvärdet kommer från
kommersiella fastigheter.
Efter period har Nivika återbetalt hela det utestående obligationslånet med ISIN: SE0015949631, med ett totala belopp om 650 miljoner
kronor. Nivika har därmed inga obligationslån.
Nivika har även efter perioden beslutat om att genomföra en företrädesemission om cirka 511 miljoner kronor, utökat sina kreditfaciliteter
med
totalt 400 miljoner kronor hos Nordea, SEB och Danske Bank. Vidare har även avyttringar av fastigheter genomförts, dessa har tillfört 120
miljoner kronor i likviditet, samtliga transaktioner till- eller över fastigheternas bokförda värden.
Refinansieringsåtgärderna skapar förutsättningar för att Nivika åter ska bli ett förvärvande bolag med lönsam tillväxt. Detta avspeglas i de
nya finansiella mål och den utdelningspolicy som styrelsen tagit beslut om. Nivika har, och kommer också fortsatt att genomföra, strategiska
förändringar i fastighetsportföljen med syfte att geografiskt konsolidera fastighetsportföljen och optimera förvaltningen. Fastighetsportföljen
består i dag främst av högavkastande fastigheter, ambitionen är att renodla ytterligare.
0
100
200
300
400
500
600
700
2017 2018 2019 2020 2021 2022 2
023
Fastighetsvärde, Mkr Totala intäkter, Mkr
2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023
0
2000
4000
6000
8000
10000
12000
Perioden i sammandrag
Mkr
2022/23
12 mån
sep-aug
2021/22
12 mån
sep-aug
Nyckeltal
Hyresintäkter 612 528
Driftnetto 415 354
Förvaltningsresultat 134 170
Periodens totalresultat -283 627
Fastighetsvärde 10 629 10 699
Uthyrbar area, 559 418 558 276
Ekonomisk uthyrningsgrad bostäder, % 98 98
Ekonomisk uthyrningsgrad lokaler, % 97 96
Antal fastigheter, st 182 187
Antal lägenheter, st 2 458 2 169
Eget kapital 4 919 4 472
Likvida medel 66 187
Soliditet, % 45 40
Nettobelåningsgrad*, % 50 53
Räntetäckningsgrad, ggr 1,6x 2,2x
Långsiktigt substansvärde per aktie** 69,9 86,7
Resultat per aktie** -4,4 11,7
*) Inkluderar obligationslån.
**) Omnd split genomrd i november 2021 och nyemission genomförd i maj 2023
- De totala hyresintäkterna ökade med 16 % till 612 Mkr (528)
- Driftnettot ökade med 17 % till 415 Mkr (354)
- Förvaltningsresultatet minskade till 134 Mkr (170)
- Värdeförändring fastigheter uppgick till -458 Mkr (558) varav realiserade värdeförändringar uppgick
till 38 Mkr (14)
- Periodens resultat minskade till -283 Mkr (627)
- Resultat per aktie -4,39 kr (11,68)**
- Långsiktigt substansvärde per aktie 69,86 kr (86,75)**
- Styrelsen föreslår att ingen utdelning lämnas för verksamhetsåret. Utdelningsförslaget är enlighet
med Nivikas utdelningspolicy.
- Årsstämma 2022/2023 hålls den 5 februari 2024
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 4
VD HAR
ORDET
Niclas Bergman, VD
Ökade hyresintäkter och förbättrat driftnetto
Under det gånga året, 2022/2023, ökade hyresintäkterna med
16 procent till 612 (528) och driftnettot ökade med 17 procent till
415 (354). Det ökade driftnettot drevs i huvudsak av ett större
fastighetsbestånd. Under året färdigställdes 289 lägenheter samt
fem kommersiella fastigheter på totalt 12 000 m2. Samtliga
färdigställda fastigheter är fullt uthyrda och tillsammans tillför de
cirka 44 miljoner kronor i årligt hyresvärde och cirka 38 miljoner
kronor i driftnetto per år.
Efterfrågan är fortsatt god på Nivikas marknader, den ekonomiska
uthyrningsgraden var 97 procent för kommersiella fastigheter och
98 procent för bostäder.
Fokus på konsolidering
Nivika har under det gångna året konsoliderat organisationen och
står väl rustat för att hantera en större fastighetsportfölj. Ett av
bolagets finansiella mål är att fastighetsportföljens värde i slutet
av år 2028 skall uppgå till 15 miljarder kronor varav två tredjedelar
skall vara kommersiella fastigheter.
Under året har Nivika avyttrat fastigheter, exempelvis hela
fastighetsportföljen i Helsingborg. Bolaget kommer också fortsatt
att genomföra strategiska förändringar i fastighetsportföljen med
syfte att geografiskt konsolidera fastighetsportföljen och därmed
optimera förvaltningen. Efter räkenskapsårets slut, under hösten
2023, har Nivika avyttrat fastigheter med ett totalt underliggan-
de fastighetsvärde om 176 miljoner kronor, vilket har tillfört 120
miljoner kronor i likviditet. Transaktionerna har genomförts till, eller
över, bokfört värde.
Fastighetsportföljen består främst av högavkastande fastigheter
och ambitionen är att renodla portföljen ytterligare. I nuvarande
marknadsläge startas inga nya bostadsprojekt, däremot så kan kom-
mersiella projekt startas förutsatt att det fortsatt finns lönsamhet i
projektet.
Finansieringspaket skapar förutsättningar för lönsam tillväxt
Nivika utformade under sommaren, tillsammans med ägare och
finansiärer, ett finansieringspaket innehållande en garanterad före-
trädesemission om cirka 511 miljoner kronor, en utökad finansiering
via banker, samt likvida medel från avyttrade fastigheter. Före-
trädesemissionen är fullt ut garanterad av befintliga aktieägare.
Niclas Bergman, VD
Finansieringspaketet omfattade utökade kreditfaciliteter om
totalt 400 miljoner kronor. 235 miljoner kronor i utökad grund-
finansiering samt 165 miljoner kronor i byggnadskreditiv med
beviljad slutfinansiering. Finansieringspaketet möjliggjorde även
en återbetalning av utestående obligationslån, där Nivika under
hösten 2023 har löst hela den återstående obligationen på 650
miljoner kronor.
Genom refinansieringen stärks balansräkningen och bolagets
finansiella ställning. I samband med att finansieringspaketet togs
fram uppdaterades även Nivikas finansiella mål och hållbarhetsmål
samt bolagets utdelningspolicy med fokus på lönsam tillväxt och
finansiell stabilitet.
Refinansiering möjliggör fler lönsamma förvärv
Genom refinansieringen skapas också möjlighet för Nivika att
genomföra selektiva kompletteringsförvärv och återigen bli mer
offensiva genom förvärv av fastigheter i en attraktiv förvärvsmark-
nad med geografiskt fokus på Jönköping, Värnamo, Växjö och på
Västkusten.
Fortsatt värdetillväxt
Nivikas affärsmodell går ut på att utveckla och skapa värde i
fastighetsportföljen genom förädling av befintliga fastigheter,
framtagning av detaljplaner för att skapa byggrätter, projektut-
veckling i attraktiva lägen samt genom strategiska förvärv.
Utifrån Nivikas affärsmodell med stabila kassaflöden, förväntade
ökning av hyresintäkter från färdigställande av projekt tillsammans
med en balanserad finansiell risk, är jag övertygad om att vi står
starkt rustade och ser möjligheterna att ytterligare stärka bolagets
marknadsposition.
Avslutningsvis vill jag passa på att rikta ett stort tack till våra
duktiga och engagerade medarbetare, och till styrelse och ägare
för ert stöd!
Nivika väl rustat för tillväxt framåt
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 5
JÖNKÖPING
VÄRNAMO
VÄSTKUSTEN
Laholm
Höganäs
Båstad
Halmstad
Falkenberg
Varberg
Vetlanda
Göteborg
Gislaved
VÄXJÖ
Kalmar
Borås
Eksjö
Sävsjö
Nybro
Ljungby
Ulricehamn
Jönköping 32 %
Värnamo 29 %
Växjö 20 %
Västkusten 16 %
Övriga 3 %
Fördelning fastighetsvärde per geografi, %
24
9
39
9
2
3
3
11
Industri/lager 24 %
Kontor 11 %
Handel 9 %
Samhällsfastigheter 9 %
Hotell/restaurang 3 %
Mark 2 %
Bostäder 39 %
Övrigt 3 %
Fördelning fastighetsvärde per objektstyp, %
Fördelning hyresvärde per objektstyp, %
Industri/lager 25 %
Kontor 13 %
Handel 10 %
Samhällsfastigheter 10 %
Hotell/restaurang 4 %
Mark - %
Bostäder 33 %
Övrigt 5 %
25
10
33
10
5
4
13
"Långsiktigt ägande, förvaltning i
egen regi, lokal närvaro och korta
beslutsgar.
32
16
20
3
29
10 629 Mkr
ANDEL KOMMERSIELLA FASTIGHETER
(AV FASTIGHETSVÄRDET)
FASTIGHETSVÄRDE
61 %
49,6 %
1,56 X
-34 %
Mål: ≤50 %
Mål: 2/3-delar
Mål: 15 000 Mkr
vid utgången av 2028
Mål: ≥2,0 x
Mål: ≥15 %
Med småländsk klokskap ska vi
äga och förvalta högavkastande
fastigheter för generationer och
vara det självklara valet för
hyresgästen.
NYTT MÅL
Mål: -25 %
vid utgången av 2025
HÅLLBARHETSMÅL:
Minska utsläpp inoM scope 1 och 2 Med 25% till
slutet av år 2025
DETTA ÄR NIVIKA
TILLVÄXT I FÖRVALTNINGSRESULTAT
PER AKTIE
RÄNTETÄCKNINGSGRAD
NETTOBELÅNINGSGRAD
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 5
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 6
Väsentliga händelser
VÄSENTLIGA HÄNDELSER 2022/23
Q1
Q2
FORTS.
Nivika förvärvade den 1 september Bikupan 2, en fullt uthyrd
kommersiell fastighet på industriområdet Varberg Nord. Fast-
igheten är belägen i anslutning till befintlig fastighetsportfölj.
Nivika förvärvade den 27 september Ämbaret 3, en fullt
uthyrd kommersiell fastighet på Ljungarums industriområde i
Jönköping. Fastigheten gränsar till befintlig fastighet Ämbaret 8.
Nivi
ka upptog under oktober 2022 nya lån samt refinansierat
drygt 10 procent av den kommersiella portföljen i samband med ny
finansiär, Nordea Bank.
Nivika tecknade ett 15-årigt hyresavtal med DS Smith
avseende uppförande av en ny industribyggnad på Bredasten
industriområde i Värnamo. Tomten ligger på Bredastens nya
etapp med skyltläge mot E4:an. Avtalet avser en industribygg-
nad med en yta på totalt cirka 18 000 m² fördelade på kontor,
produktion och lager. Byggnationen har ett hållbarhetsfokus
och omfattar bland annat en solcellsanläggning på 400 kWp
samt ett tiotal laddstationer för elfordon. Markarbete är
uppstartat och anläggningen beräknas inflyttningsklar till första
kvartalet 2024.
Nivika fick i slutet av december positivt besked om att sökt
investeringsstöd för hyresbostäder avseende projekten Sadel-
makaren 1 i Värnamo med 130 lägenheter samt Värendsvallen
12 i Växjö med 159 lägenheter, har beviljats
.
Q3 FORTS.
Q2
Nivika avyttrade den 1 december 2022 en fastighets-
portfölj om fem kommersiella fastigheter i Helsingborg och en
industrifastighet i Jönköping. Portföljen hade ett årligt hyres-
värde om 26 miljoner kronor och en total uthyrningsbar yta
om 32 000 m². Transaktionen gjordes i linje med värdering.
Nivika avyttrade den 29 december 2022 fastigheten Bikupan
19 i Varberg. Fastigheten är en kontors- och lagerfastighet
med ett årligt hyresvärde om 2,7 miljoner kronor och en
uthyrningsbar yta om 2 500 m². Transaktionen gjordes 35
procent över värdering.
Nivika beslutade att avveckla sin industriella tillverkning av
moduler efter att den pågående produktionen till Hovslätts
Ängar var färdigproducerad. Detta var ett led i översynen av
verksamheten i samband med att Nivikas framtida bostadspro-
jekt lagts på is på grund av den vikande konjunkturen med ökad
inflation och höjda räntor.
Q3
Nivika avyttrade den 13 mars 2023 en tomt på Stigamo Indu-
striområde, strax söder om Jönköping. Försäljningen avsåg en
byggklar tomt med en yta på cirka 85 000 m² och försäljningen
gjordes 54 procent över värdering.
Nivika genomförde den 27 mars en riktad nyemission av
B-aktier med en teckningskurs om 38 kronor. Emissionen var
föremål för efterföljande godkännande från extra bolagsstäm-
ma. Emissionen tillförde bolaget cirka 750 miljoner kronor före
emissionskostnader. Ett antal professionella och institutionella
investerare deltog i emissionen, däribland Swedbank Robur, Öh-
man Fonder, Weland, Santhe Dahl, VD Niclas Bergman, Benny
Holmgren och Håkan Eriksson.
Nivika erhöll den 28 april obligationsinnehavarnas godkännande
för villkorsändringar i enlighet med förslagen i de skriftliga för-
farandena som inleddes den 30 mars 2023 avseende bolagets
gröna obligationslån 2020/2023 (ISIN: SE0014855763)
med ett utestående nominellt belopp om 600 MSEK samt
2021/2024 (ISIN: SE0015949631) med ett utestående
nominellt belopp om 650 MSEK. Meddelandet om de skriftliga
förfarandena inklusive de föreslagna villkorsändringarna finns
tillgängliga på bolagets hemsida.
Nivika höll den 2 maj 2023 en extra bolagsstämma. Stämman
beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att godkänna
styrelsens två beslut om riktade nyemissioner.
De riktade nyemissionerna utgjordes av en emission om högst
17 763 159 B-aktier (Emission 1), samt en emission om högst
1 973 683 B-aktier (Emission 2). Sammanlagt innebar de två
riktade nyemissionerna att 19 736 842
B-aktier emitteras.
Sammanlagt ökade Nivikas aktiekapital med högst 9 868
421 kronor, från 29 085 102,50 till 38 953 523,50 kronor.
Antalet aktier ökade med
19 736 842, från 58 170 205 till 77
907 047, och antalet röster ökade med 19 736 842, från 282
133 405 till 301 870 247
I och med bolagsstämmans godkännande enligt ovan uppfylldes
även villkoret för att ändringar av villkoren avseende Nivikas
utestående obligationer med ISIN SE0014855763 respektive
SE0015949631.
Nivika återbetalade den 17 maj, i helhet, obligationslån
2020/2023 (ISIN: SE0014855763) med ett utestående
nominellt belopp om 600 MSEK.
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 7
VÄSENTLIGA HÄNDELSER
Q1 2023/24
Händelser efter räkenskapsperiodens slut
Styrelsen för Nivika beslutade den 22 september 2023 att genom-
föra en, fullt garanterad, nyemission av B-aktier om cirka 511 mil-
joner kronor med företrädesrätt för Bolagets befintliga aktieägare.
Syftet med företrädesemissionen är att stärka Bolagets finansiella
ställning, genomföra en förtida återbetalning av utestående obliga-
tionslån samt möjliggöra fortsatt lönsam tillväxt. Nivika fortsätter
samtidigt sin strategiska översyn och geografiska konsolidering av
fastighetsportföljen.
I anslutning till företrädesemissionen har Bolaget refinansierat och
utökat sina kreditfaciliteter hos Nordea, SEB och Danske Bank.
Totalt har finansieringen utökats med 400 miljoner kronor varav
235 miljoner kronor i utökad grundfinansiering och 165 miljoner
kronor i byggnadskreditiv med beviljad slutfinansiering.
Nivika har även uppdaterat sina finansiella måla, hållbarhetsmål samt
Bolagets utdelningspolicy, med fokus på lönsam tillväxt och finansiell
stabilitet. De finansiella målen ska säkerställa att Nivika över tid
fortsatt skapar värde för aktieägarna, samt ger verksamheten en
tydlig målbild. För att öka tydligheten och avspegla Bolagets för-
stärkta fokus på lönsamhet och värdeskapande, har styrelsen valt att
minska antalet finansiella mål till fyra samt addera ett hållbarhetsmål.
Nivika har den 12 oktober respektive den 16 november återbetalt
cirka 600 miljoner kronor respektive cirka 50 miljoner kronor av
det utestående obligationslånet med ISIN: SE0015949631, med
ett totala belopp om 650 miljoner kronor. Nivika har därmed inga
obligationslån.
Nivika har efter beslut om företrädesemission även genomfört en
extra bolagsstämma den 26 oktober 2023. Stämman beslutade att
godkänna styrelsens beslut om företrädesemission samt reviderad
Väsentliga händelser
Q4
Händelser under perioden juni till augusti
2023
Inga väsentliga händelser under perioden.
valberedningsinstruktion.
Nivika har den 1 september 2023 avyttrat fyra fastigheter,
Vesslan 18-21, i Vetlanda. Fastigheterna har ett årligt hyres-
värde om 1,3 miljoner kronor och en total uthyrningsbar yta om
1 345 m2. Transaktionen har gjorts till fastigheternas bokförda
värden.
Nivika har den 15 september 2023 avyttrat fastigheten
Släggan 11 i Gislaved. Fastigheten har ett årligt hyresvärde om
2,1 miljoner kronor och en uthyrningsbar yta om 2 966 m2.
Transaktionen har gjorts strax över fastighetens bokförda värde.
Nivika har den 5 oktober 2023 avyttrat tre fastigheter,
Ämbaret 3, Ämbaret 8 och Ödlan 20 i Jönköping. Fastigheter-
na har ett årligt hyresvärde om 11 miljoner kronor och en total
uthyrningsbar yta om 11 000 m2. Transaktionen har gjorts till
fastigheternas bokförda värden.
Nivika har den 16 oktober förvärvat en fastighetsportfölj i
Ulricehamn/Borås. Fastigheterna har ett årligt hyresvärde om 11
miljoner kronor och en total uthyrningsbar yta om
9 200 m2. Genom förvärvet har Nivika ett fastighetsbestånd i
Ulricehamn och Borås om 700 miljoner kronor.
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 8
Detta är Nivika
Vision
Med småländsk klokskap ska vi
äga och förvalta högavkastande
fastigheter för generationer och vara
det självklara valet för hyresgästen.
Affärsidé
Med hyresgästen i fokus ska Nivika vara en attraktiv, trygg och långsiktig
fastighetsägare. Med lokal förankring, närvaro och kännedom skapar vi
förutsättning för lönsam tillväxt.
Mål för verksamheten
Fastighetsportföljens värde i slutet av år 2028 skall uppgå till
15 miljarder kronor varav 2/3 kommersiella fastigheter
Belåningsgraden för koncernen ska långsiktigt vara under 50 procent
Räntetäckningsgraden för koncernen ska långsiktigt vara minst 2,0 ggr
Årlig tillväxt i förvaltningsresultat per aktie ska långsiktigt vara minst 15
procent
Minska utsläpp inom Scope 1 och 2 med 25 procent till slutet av år 2025
Utdelningspolicy
Nivikas övergripande mål är att skapa värde för bolagets aktieägare.
Bolagets långsiktiga målsättning är att dela ut 30-50 procent av förvaltningsresultatet
efter betald skatt.
Utdelningens storlek anpassas till koncernens investeringsbehov, konsolideringsbehov och
ekonomiska ställning i övrigt för att säkerställa att koncernens framtida utveckling sker
med bibehållen finansiell styrka och fortsatt god handlingsfrihet.
Styrelsen för Nivika Fastigheter AB (publ) har efter räkenskapsårets utgång, den 22 september 2023, uppdaterat Bolagets finansiella mål, hållbarhetsmål samt Bolagets
utdelningspolicy, med fokus på lönsam tillväxt och finansiell stabilitet. De finansiella målen ska säkerställa att Nivika över tid fortsatt skapar värde för aktieägarna, samt
ger verksamheten en tydlig målbild. För att öka tydligheten och avspegla Bolagets förstärkta fokus på lönsamhet och värdeskapande, har styrelsen valt att minska antalet
finansiella mål till fyra.
VISION, AFFÄRSIDÉ OCH MÅL
Strategisk inriktning
Fastighetsförvaltning
Nivika bedriver förvaltning med lokal närvaro och egen personal på varje ort med tillräcklig
förvaltningsvolym. Den lokala förvaltningen skapar möjlighet till effektivitet och hållbarhet med nära
relationer till stabila och långsiktiga hyresgäster.
Utifrån varje fastighets unika förusättningar sker energieffektivisering, hyresgästanpassningar,
renoveringar och fastighetsutveckling med mål att öka fastighetsvärdet och avkastningen. Det
långsiktiga perspektivet stärker Nivikas lokala position.
Framtagning av byggrätter, projektering och nybyggnation för egen
förvaltning
Nivika tar fram byggrätter på befintliga fastigheter och arbetar aktivt med kommunerna för att
kunna utveckla kommersiell yta till bostäder eller möjliggöra fler bostäder på aktuell fastighet i nya
detaljplaner. Befintliga fastigheter bidrar som regel med kassaflöde ända fram till byggstart.
Hållbarhet och resursanvändning är centrala vid nybyggnation. Miljöcertifiering av bostäder,
energieffektiva byggnader, långsiktig kvalitet enligt ”Nivika-standard” för att skapa attraktiva miljöer
och hållbar förvaltning. Långsiktig förvaltning skapar stabila kassaflöden som i sin tur ger möjlighet till
ytterligare investering och expansion.
Fastighetsaffärer
Nivika arbetar löpande med att identifiera nya och intressanta fastighetsaffärer. Helst affärer som
förtätningar beståndet på befintliga orter och därmed skapar lokala kluster. Lokal förankring och
kunskap om marknaden skapar affärsmöjligheter.
Nivika ska fortsätta växa lönsamt och utveckla fastighetsbestånden på den småländska och västkustska
kärnmarknaden.
Nivikas affärsmodell grundas på långsiktig förvaltning och hållbar värdetillväxt
Fastighetsförvaltning med förädling av befintliga fastigheter är basen för Nivikas verksamhet. Verksamheten
kompletteras med framtagning av detaljplaner för att skapa byggrätter, projektutveckling i attraktiva lägen samt
strategiska förvärv. Detta skapar förutsättningar för en egen och hållbar långsiktig förvaltning!
AFFÄRSMODELL
Vision
Med småländsk klokskap ska vi äga och förvalta högavkastande fastigheter för
generationer och vara det självklara valet för hyresgästen.
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 9
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 10
Strategisk inriktning
Operationella mål
Nivikas långsiktiga mål är att ha en uthyrningsgrad för kommersiella lokaler på minst 90 procent och för bostäder minst
95 procent. Bolagets fastigheter ligger på en relativt hög uthyrningsnivå vilket bolaget har haft under flera år.
Uthyrningsgrad, bostäder, skall uppgå
till 95 %
Per bokslutsdag var uthyrningsgraden
98 procent (98) för bostäder.
Uthyrningsgrad, lokaler, skall
uppgå till 90 %
Per bokslutsdag var uthyrningsgraden
97 procent (96) för lokaler.
Andel kommersiella fastigheter i fastig-
hetsportföljen skall 2028 uppgå till 2/3 av
fastighetsvärdet
Finansiella mål
Fastighetsportföljens värde i slutet av år 2028 skall uppgå till 15 miljarder kronor varav 2/3 kommersiella fastigheter
Belåningsgraden för koncernen ska långsiktigt vara under 50 procent
Räntetäckningsgraden för koncernen ska långsiktigt vara minst 2,0 ggr
Årlig tillväxt i förvaltningsresultat per aktie ska långsiktigt vara minst 15 procent
Nivikas övergripande mål är att skapa värde för bolagets aktieägare. Bolagets långsiktiga målsättning är att dela ut
30-50 procent av förvaltningsresultatet efter betald skatt.
Utdelningens storlek anpassas till koncernens investeringsbehov, konsolideringsbehov och ekonomiska ställning i
övrigt för att säkerställa att koncernens framtida utveckling sker med bibehållen finansiell styrka och fortsatt god
handlingsfrihet.
Belåningsgraden för koncernen ska
långsiktigt vara under 50 %
Nivikas mål, som reviderades i september 2023, är
att belåningsgraden inte skall överstiga 50 procent
(65). Netto räntebärande skulder, efter avdrag för
likviditet, i förhållande till fastighetsvärde ger en
belåningsgrad om 50 procent (53).
Räntetäckningsgraden för koncernen
ska långsiktigt vara minst 2,0 ggr
Nivikas mål, som reviderades i september 2023,
är att räntetäckningsgraden över tid inte skall
understiga 2,0 ggr (1,75). Per den 31 augusti 2023
uppgick räntetäckningsgraden till 1,6x (2,2).
Utdelningspolicy
MÅL
UPPNÅTT
MÅL
UPPNÅTT
MÅL
UPPNÅTT
Nivikas mål, som reviderades i september 2023,
innebär att fastighetsportföljen år 2028 skall upp
-
gå till 15 miljarder kronor varav 2/3 kommersiella
fastigheter
Per 31 augusti 2023 uppgick värdet på fastig-
hetsportföljen till 10 629 Mkr (10 699) varav 61
procent (64) utgörs av kommersiella fastigheter.
Årlig tillväxt i förvaltningsresultat per
aktie ska långsiktigt vara minst 15 %
Nivika har som mål att årlig tillväxt i förvaltnings-
resultatet per aktie långsiktigt ska vara minst 15
procent . Per den 31 augusti 2023 uppgick den
årliga tillväxten i förvaltningsresultatet till -34
procent (24).
2 379
3 472
5 165
6 795
6 515
1 133
1 591
1 745
3 904
4 114
20%
30%
40%
50%
60%
70%
80%
-
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
12 000
18/19 19/20 20/21 21/22 22/23
Kommersiella fastigheter, mkr Bostäder, mkr
Andel kommersiella fastigheter
-40%
-30%
-20%
-10%
0%
10%
20%
30%
-
0,50
1,00
1,50
2,00
2,50
3,00
3,50
18/19 19/20 20/21 21/22 22/23
Förvaltningsresultat Årlig tillväxt
2,5x
2,1x
1,8x
2,2x
1,6x
57%
59%
58%
53%
50%
0,0x
1,0x
2,0x
3,0x
40%
50%
60%
70%
18/19 19/20 20/21 21/22 22/23
ICR Net LTV
99%
100%
98% 98% 98%
80%
82%
84%
86%
88%
90%
92%
94%
96%
98%
100%
18/19 19/20 20/21 21/22 22/23
Uthyrningsgrad Bostäder Mål
96% 96%
94%
96%
97%
80%
82%
84%
86%
88%
90%
92%
94%
96%
98%
100%
18/19 19/20 20/21 21/22 22/23
Uthyrningsgrad kommersiella lokaler Mål
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 11
Strategisk inriktning
Hållbarhetsmål
Nivikas hållbarhetsarbete är integrerat i verksamheten och präglar såväl förvaltning som utveckling av fastighetsportföljen. Som långsiktig aktör är det en självklarhet att vara en del i utvecklingen av det hållbara samhället.
Minska energianvändningen med 10 %
Bolaget har som mål att minska energianvänd-
ningen med 10 procent. Jämfört med 2021/22
är det en minskning med fyra procent. Målet nås
inte för året. Trots flera större energieffektivise
-
ringsprojekt påverkas Nivika fortsatt av tidigare
genomförda förvärv av äldre fastigheter med hög
förbrukning.
Andel gröna fastigheter i portföljen skall
uppgå till 20 %
Bolaget har som mål att minst 20 procent av
fastighetsportföljen skall vara grön enligt definition
i Nivikas Gröna Ramverk, se sidan 66. Per sista
augusti 2023 var 38 procent av portföljen grön.
Nyprodukton bostäder ska ske i enlighet
med Miljöbyggnad Silver
Miljöcertifieringar är ett verktyg för att
säkerhetsställa att våra fastigheter är hållbara
och minskar sin miljöpåverkan. Sedan 2020
bygger Nivika alla sina bostäder i enlighet med
Miljöbyggnad Silver.
Installation av solenergi
Målet nyinstallerad solenergi med produktions-
kapacitet om minst 1 GWp innebär för bolaget
fortsatt fokus på förnybar el. Vi sätter solpaneler
på våra tak, både nybyggnation och befintliga
fastigheter. Under 2022/23 har solcellsanlägg
-
ningar installerats på elva fastigheter med en
total produktionskapacitet om 1,3 GWp. Under
2022/23 har Nivikas solcesslanläggningar produ
-
cerat 1,6 GWh.
Nyinstallation laddplatser
Bolaget har som mål att installera 100 laddplatser
för el- och hybridfordon under året. Målet har inte
nåtts då 87 laddplatser driftsattes under 2022/23.
Mål
fanns
ej
Mål
fanns
ej
MÅL
UPPNÅTT
MÅL
UPPNÅTT
MÅL
UPPNÅTT
MÅL
UPPNÅTT
Mål för verksamheten
Styrelsen för Nivika Fastigheter AB (publ) har den 22 september 2023 uppdaterat de finansiella
målen, hållbarhetsmålen samt utdelningspolicyn, med fokus på lönsam tillväxt och finansiell
stabilitet. För att öka tydligheten och avspegla Bolagets förstärkta fokus på lönsamhet och
värdeskapande, har styrelsen valt att minska antalet finansiella mål till fyra och lyfta fram ett
hållbarhetsmål som femte mål. Nytt övergripande hållbarhetsmål är att:
Minska utsläpp inom Scope 1 och 2 med 25 procdent till slutet av år 2025
-12%
-10%
-8%
-6%
-4%
-2%
0%0
20
40
60
80
100
120
19/20 20/21 21/22 22/23
Energianvändning Förändring jmf med fg år
0%
5%
10%
15%
20%
25%
30%
35%
40%
19/20 20/21 21/22 22/23
Andel gröna fastigheter
0%
20%
40%
60%
80%
100%
19/20 20/21 21/22 22/23
Andel av nyproduktion
0
200
400
600
800
1000
1200
1400
1600
1800
0,0
0,2
0,4
0,6
0,8
1,0
1,2
1,4
1,6
1,8
19/20 20/21 21/22 22/23
Installerad GWp Producerad MWh
-
50
100
150
200
250
300
350
400
19/20 20/21 21/22 22/23
Befintliga laddplatser Nyinstallerade laddplatser
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 12
JÖNKÖPING
VÄRNAMO
VÄSTKUSTEN
Laholm
Höganäs
Båstad
Halmstad
Falkenberg
Varberg
Vetlanda
Göteborg
Gislaved
VÄXJÖ
Kalmar
Borås
Eksjö
Sävsjö
Nybro
Ljungby
nköping 32 %
Värnamo 29 %
Växjö 20 %
Västkusten 16 %
Övriga 3 %
Industri/Lager 24 %
Kontor 11 %
Handel 9 %
Samhällsfastighet 9 %
Hotell/Restaurang 3 %
Mark 2 %
Bostäder 39 %
Övrigt 3 %
32
16
20
3
29
11
39
24
9
9
2
3
3
Värnamo
Industri/Lager 26 %
Kontor 9 %
Handel 13 %
Samhällsfastighet 12 %
Hotell/Restaurang 6 %
Mark - %
Bostäder 34 %
Västkusten
Industri/Lager 29 %
Kontor 11 %
Handel 7 %
Samhällsfastighet 2 %
Hotell/Restaurang 3 %
Mark 1 %
Bostäder 47 %
Jönköping
Industri/Lager 26 %
Kontor 13 %
Handel 12 %
Samhällsfastighet 2 %
Hotell/Restaurang 3 %
Mark 4 %
Bostäder 40 %
Växjö
Industri/Lager 18 %
Kontor 11 %
Handel 3 %
Samhällsfastighet 23 %
Hotell/Restaurang 1 %
Mark 2 %
Bostäder 42 %
Övriga
Övrigt 100 %
*) Fastigheter tillrande Mitt Lager utanför orterna ovan **) Ekonomisk uthyrningsgrad
***) Totala hyresintäkter under perioden
Vid periodens utgång ägde Nivika 182 (187) fastigheter med en
sammanlagd uthyrbar yta om cirka 559 000 m². Vårt fastighetsbe-
stånd är huvudsakligen koncentrerat till centrala lägen i tillväxtorterna
Jönköping, Värnamo och Växjö samt marknadsområdet Västkusten.
Värdet på fastigheterna uppgick sammantaget till 10,6 miljarder kronor
(10,7), vilket motsvarar en minskning av portföljen med 0,6 procent
jämfört med samma period föregående år. Förändringen består i
huvudsakligen av värdeminskning och avyttringar i portföljen i kombi-
nation med pågående byggprojekt och värdehöjande investeringar.
Nivikas fastighetsbestånd är uppdelat i kategorierna industri, kontor,
handel, samhällsfastigheter, hotell/restaurang, bostäder samt övrigt. I
kategorin övrigt ingår bland annat två sportarenor.
Vårt geografiska fokus ligger på Småland samt Västkusten, områden
med goda tillväxtmöjligheter och stabila hyresmarknader. Fastighets-
portföljens värde i slutet av år 2028 skall uppgå till 15 miljarder kronor
varav två tredjedelar kommersiella fastigheter. Fastighetsbeståndet
utvecklas med ett
långsiktigt perspektiv så att hyrespotentialen i de
olika fastigheterna maximeras och drifts- och förvaltningskostnader
effektiviseras. Därmed skapas god värdetillväxt över tid.
Ulricehamn
Totalt, tkr 31 aug 2023 31 aug 2022
Fastighetsvärde 10 628 500 10 698 539
Hyresintäkter*** 611 913 528 082
Uthyrningsgrad**, % 97 97
Antal fastigheter 182 187
Area, m² 559 418 558 276
Jönköping, tkr 31 aug 2023 31 aug 2022
Fastighetsvärde 3 419 300 3 480 339
Hyresintäkter*** 195 927 185 863
Uthyrningsgrad**, % 97 98
Antal fastigheter 41 39
Area, m² 150 793 159 246
Värnamo, tkr 31 aug 2023 31 aug 2022
Fastighetsvärde 3 091 000 2 829 100
Hyresintäkter*** 177 613 143 484
Uthyrningsgrad**, % 98 96
Antal fastigheter 64 65
Area, m² 178 297 163 504
Växjö, tkr 31 aug 2023 31 aug 2022
Fastighetsvärde 2 143 100 2 127 800
Hyresintäkter*** 103 044 93 829
Uthyrningsgrad**, % 93 92
Antal fastigheter 35 37
Area, m² 107 961 99 333
Västkusten, tkr 31 aug 2023 31 aug 2022
Fastighetsvärde 1 647 600 1 945 000
Hyresintäkter*** 111 966 81 911
Uthyrningsgrad**, % 99 98
Antal fastigheter 35 41
Area, m² 98 963 113 120
Övriga*, tkr 31 aug 2023 31 aug 2022
Fastighetsvärde 327 500 316 300
Hyresintäkter*** 23 364 22 995
Antal fastigheter 7 5
Area, m² 23 404 23 073
Fastighetsportfölj
FASTIGHETS-
PORTFÖLJ
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 13
Aktuell fastighetsportfölj om 10,6 miljarder kronor där förvaltningsfastigheter utgör 92 %
Förvaltningsfastigheter 9 740
Pågående byggnation 558
Framtida projektportfölj 104
Obebyggd mark 227
9 214
Bokfört värde, Mkr
I tabellen nedan är information om pågående byggnation samt pågående projektutveckling baserat på bedömningar om projektens storlek, inriktning och omfattning.
Framtida projektportfölj är egenägd vilket gör att vi helt och hållet
själva styr tidsplanerna för framtida projekt.
Entreprenaderna upphandlas i regel som totalentreprenad för att minimera risken för oförutsedda kostnader. Informationen baseras på bedömningar om framtida projektkostnader
och hyresvärde, vilket innebär osäkerhetsfaktorer både avseende projektens genomförande, projektkostnader och framtida hyresvärde. Informationen omprövas regelbundet och bedömningar justeras till följd av att pågående projekt
färdigställs eller att förutsättningarna förändras.
10 629
Mkr
100 %
Framtida projektportfölj, andel
egenägd
Framtid projektutveckling, andel
med kassaflöde
Ägd
Markanvisning el likn. med byggkrav
Kassaflöde
Ej kassaflöde
100 %
Sammanställning
Uthyrbar yta /
potentiell yta
Fastighetsvärde /
potentiellt värde
Hyresvärde /
potentiellt värde
Bokfört
värde
m2 Mkr kr/m2 Mkr kr/m2 Mkr
Förvaltnings- och rörelsefastig-
heter
559 418 9 740 17 410 663 1 185 9 740
Pågående byggnation 40 464 802 19 820 45 1 110 558
Framtida projektportfölj 345 060 8 883 25 743 530 1 537 104
Obebyggd mark - - - - - 227
Totalt 944 942 19 425 20 556 1 238 1 310 10 629
Förvaltnings- och
rörelsefastigheter Uthyrbar yta
Fastighetsvärde Hyresvärde
Kontrakterad
hyra
m2 Mkr kr/m2 Mkr kr/m2 Mkr
Kommersiella lokaler, förvaltningsfast-
igheter
427 233 6 067 14 201 442 1 034 427
Kommersiella lokaler, rörelsefastighet 625 20 31 520 1 2 317 1
Bostäder 131 560 3 653 27 763 220 1 670 215
Totalt 559 418 9 740 17 410 663 1 185 642
Pågående byggnation Uthyrbar yta
Fastighetsvärde Hyresvärde
Investering (inkl. mark) Mkr
m2 Mkr kr/m2 Mkr kr/m2
Bedömd
Bokfört
värde
Kommersiella lokaler 28 484 315 16 409 19 678 285 186
Bostäder 11 980 487 40 651 26 2 137 501 371
Totalt pågående byggnation 40 464 802 19 820 45 1 110 786 558
Aktuell fastighetsportfölj
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 14
Diversifierad fastighetsportfölj med en bred avtalsportfölj
Hyresavtal
Nivika strävar efter att teckna långa hyresavtal med sina hyresgäster med
en spridd förfallostruktur. I kombination med spridning på många olika
hyresgäster, kundstorlekar och branscher minskar risken för vakanser
och hyresförluster. Per den sista augusti 2023 uppgick den vägda åter-
stående kontraktstiden, exklusive bostäder och parkering, till 4,8 år
(4,8).
Uthyrning
Nivikas långsiktiga mål är att ha en uthyrningsgrad för kommersiella
lokaler på 90 procent och för bostäder på 95 procent över tid. Bolagets
fastigheter har en relativt hög uthyrningsgrad och har så haft under
flera år. Efterfrågan är fortsatt god på de flesta av Nivikas orter och
uthyrningsgraden är fortsatt hög, 97 procent sett över hela beståndet,
inklusive projektfastigheter. 97 procent (96) för kommersiellt och 98
procent (98) för bostäder. Nivikas nettouthyrning uppgick perioden juni
till augusti till +/- 0 miljoner kronor. Aktiviteten är fortsatt hög i uthyr-
ningsverksamheten.
Hyresgäster
Hyresgästerna i fastighetsportföljen utgörs av såväl väletablerade små till
medelstora företag, som till stora multinationella företag. Intäktsbasen
är väl diversifierad med 620 (630) kommersiella kontrakt. Per den sista
augusti 2023 stod de tio största hyreskontrakten för drygt 16 procent
(15) av den samlade årliga grundhyran från bolagets hyresgäster. Genom-
snittslängden för dessa hyreskontakt är 10,0 år (9,9).
En hög andel av Nivikas hyresvärde uppräknas årligen med en nivå
motsvarande konsumentprisindex KPI. Vid periodens utgång utgjorde
dessa avtal knappt 70 procent av Nivikas kontrakterade årshyra och
där resterande avtal huvudsakligen utgörs av hyresavtal för bostäder,
parkeringsytor samt avtal med kortare löptid än ett år vilka uppräknas på
annat sätt.
Kontraktsvärde hyresavtal lokaler, förfallofördelning, Mkr
Fördelning kontraktsvärde hyresavtal per typ, 2023-08-31 Fördelning kontraktsvärde hyresavtal per ort, 2023-08-31
Holmgrens Bil AB, Jönköping 5,8
1337 Logistics AB 1,5
Holmgrens Bil AB, Värnamo 1,5
Racketcentrum Sports Business AB 1,5
Rasta Sverige AB 1,1
Polismyndigheten 1,0
Växjö Kommun 1,0
Mantum Holding 1,0
Värnamo Kommun 0,9
Riverty Sweden AB 0,9
Övriga 83,7
Hyreskontrakt Andel av
kommersiella lokaler total årshyra, %
Jönköping 30%
Värnamo 31 %
Växjö 19 %
Västkusten 16 %
Övriga 5 %
30
5
17
18
30
33
10
25
10
5
4
13
Industri/Lager 25 %
Kontor 13 %
Handel 10 %
Samhällsfastighet 10 %
Hotell/Restaurang 4 %
Bostäder 33 %
Övrigt 5 %
642
Mkr
0
50
100
150
200
2023 2024 2025 2026 2027+
642
Mkr
Hyresgäster och avtalsportfölj
De 10 största hyresgästernas andel av hyresvärdet 2023-08-31
De 10 största hyresgästerna per 2023-08-31
Ort
Antal
lägenheter
Bostäder
yta, m²
Lokaler
yta, m²
Total uthyrningsbar
yta, m²
Jönköping 889 32 941 117 852 150 793
Värnamo
675 47 699 130 598 178 297
Växjö
441 22 387 85 574 98 963
Västkusten
453 28 533 70 430 98 963
Övrigt
- - 23 404 23 404
Summa
2 458 131 560 427 858 559 418
Antal lägenheter och uthyrningsbar yta, 2023-08-31
0%
20%
40%
60%
80%
100%
0
100
200
300
400
500
600
700
2017/18 2018/19 2019/20 2020/21 2021/22 2022/23
Hyresvärde 10 största hyresgästernas andel av hyresvärdet, %
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 15
Fastighetsvärdering
Nivika genomför varje kvartal värdering av hela fastighetsportföljen. Per
den 31 augusti 2023 har Newsec värderat hundra procent av beståndet.
Värderingen ligger till grund för de verkliga värden som redovisas i kon-
cernens rapport över finansiell ställning och värdeförändringen redovisas
i koncernens resultaträkning. Varje fastighet i beståndet externvärderas
minst en gång under en rullande tolvmånadersperiod.
Värderingsmodellen som används av såväl extern värderare som Nivika
är avkastningsbaserad enligt kassaflödesmodell, kompletterad med och
delvis baserad på ortsprisanalyser. Värderingen sker i enlighet med nivå
3 i värdehierarkin enligt IFRS 13 Värdering till verkligt värde. Med ett
undantag, fastigheten Almen 12 i Värnamo, som är Nivikas huvudkontor,
vilken redovisas som rörelsefastighet från 1 september 2022.
Möjligheter och risker i fastigheternas värde
Värdeförändring fastigheter har historiskt haft en betydande påverkan
på periodens/årets resultat och bidrar till att resultaten kan bli mer
volatila. Fastigheternas värde bestäms av utbud och efterfrågan, där
priset främst är beroende av fastigheternas förväntade driftsöverskott
och köparens avkastningskrav. En ökad efterfrågan medför lägre avkast-
ningskrav och därmed en prisjustering uppåt, medan en vikande efter-
frågan får motsatt effekt. På samma sätt medför en positiv utveckling av
driftöverskottet en prisjustering uppåt och vice versa.
Förändringar i hyreskontrakt och med hyresgäster inkluderas i värde-
ringar så snart de tillkännages.
I Växjö har byggnationen av Nivika Center på Värendsvallen 12 färdig-
ställts. Byggnaden inrymmer 159 lägenheter samt lokaler och en skola
med cirka 350 elever. Lägenheterna är fullt uthyrda och lokalerna är
inflyttade från juli.
I Jönköping pågår byggnation av trygghetsboende om 82 lägenheter
på Hisingstorp som kommer att färdigställas till sommaren 2024. Det
pågår också en byggnation på Hovslätts Ängar, ett fyrtiotal hyresrätter
kommer att färdigställas under första kvartalet 2024. Hovslätts Ängar
ligger naturskönt strax söder om Jönköping med endast några kilometer
från Jönköpings centrum.
För selfstorageverksamheten Mitt Lager har anläggningen i Göteborg
byggts ut med nästan 300 nya förrådsenheter och verksamheten har nu
totalt cirka 3 100 förrådsenheter fördelade på 15 anläggningar.
Känslighetsanalys
Känslighetsanalysen beräknas per fastighet och sammanställs sedan för
hela portföljen. Nedan redovisas effekterna på fastigheternas värde, vid
förändringar av ett antal faktorer. Redovisade effekter skall endast ses
som en indikation och inkluderar inte någon effekt av de kompenserande
åtgärder som bolaget skulle kunna vidta.
Värderingsparametrar
Förändring förvaltningsfastigheter
Fastighetsportföljen 2022/23
Fastighetsvärdet på Nivikas portfölj uppgår vid periodens slut till 10,6
miljarder kronor. Portföljen har under året främst vuxit via färdigställda
och pågående byggnationer och minskat i värde via värdeminskning
och avyttringar. Totalt har cirka 12 000 m2 lokaler och 289 lägenhe-
ter färdigställts tillsammans tillför projekten cirka 38 miljoner kronor i
driftnetto per år. Fastighetsportföljen har under året även ökat med två
mindre förvärv samt minskat via avyttring av åtta fastigheter.
I december 2022 avyttrades en fastighetsportfölj om fem kommersiella
fastigheter i Helsingborg och en industrifastighet i Jönköping. I en sep-
arat affär avyttrades även en kontors- och lagerfastighet i Varberg. I mars
2023 avyttrades en byggklar industritomt på Stigamo Industriområde,
strax söder om Jönköping. Samtliga avyttringar har skett till, eller över,
bokfört fastighetsvärde.
I Värnamo har nybyggnationen av Sadelmakaren 1 färdigställts, en bygg-
nation av 130 lägenheter, samtliga lägenheter var uthyrda från första
inflyttningsdag i juni respektive augusti 2023. I Värnamo har även två
kommersiella fastigheter färdigställts, Klynnan 12, en logistikanläggning
till PostNord, och Porfyren 3, en industri- och lagerlokal till Sporda
Nonwowen. Värnamo har även två pågående nybyggnationer, Graniten
39 som är en industrilokal med kontor och lager till Boxess (tidigare
BåfiPac) som färdigställdes efter periodens slut, i september 2023,
samt Hematiten 1 som är en industrilokal med kontor och lager till DS
Smith med inflyttning beräknad till första kvartalet 2024. Även en större
renovering pågår på Rosen 1 till Polismyndigheten vilken beräknas färdig-
ställas under första kvartalet 2024.
Förändring rörelsefastigheter
Fastighetsvärdering
Från 1 september 2022 redovisas fastigheten Almen 12 i Värnamo som
rörelsefastighet. Fastigheten är Nivikas huvudkontor, och omklassifice-
ringen sker efter att Nivika utnyttjar majoriteten av ytan.
Mkr
31 aug 2023 31 aug 2022
Fastighetsbestånd vid årets början
10 699 6 910
Förvärv av fastigheter
84 2 673
Försäljning av fastigheter
-549 -76
Omklassificering till rörelsefastighet
-20 -
Investeringar i befintliga fastigheter
843 634
Värdeförändring i befintliga fastigheter
-428 558
Fastighetsbestånd vid periodens slut
10 629 10 699
Ändring indata Värdeförändring
Parameter
enhet antal Mkr %
Marknadshyra för lokal
(ej bostäder)
%-enheter
10 502 4,7
Vakansgrad
%-enheter
10 -1 277 -12,0
Drift & underhåll
kr/m² 10 -155 -1,5
Inflation
%-enheter
1 +625 +5,9
Kalk.ränta & Direktavk. Vid kalk.slut %-enheter
1 -1 507 -14,2
Kalk.ränta & Direktavk. Vid kalk.slut %-enheter
-1 +2 283 +21,5
Värderingsantagande
Värderingstidpunkt 2023-08-31 (2022-08-31)
Inflationsantagande 6,0 % 2023, därefter 2 % per år
Kalkylperiod, år 5-25 år, median 10 år (5-25 år, median 10 år)
Direktavkastning bostäder, % 3,0 -7,0, medel 4,4 (2,5 -5,3, medel 3,7)
Direktavkastning kommersiellt, % 5,5 - 8,5, medel 6,6 (4,8 - 7,5 medel 5,7)
Långsiktig vakans, % 0-20 %
Hyresantagande Befintlig hyra och marknadshyra
Drift- och underhållskostnader
Individuellt anpassat utifrån utfall för
respektive fastighet och värderingsinstitutets
erfarenhet av likartade objekt
Mkr
31 aug 2023 31 aug 2022
Fastighetsbestånd vid årets början
- -
Omklassificering
19,7 -
Avskrivning
-0,4 -
Fastighetsbestånd vid periodens slut
19,3 -
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 16
Fastighetsportfölj
Fastighetstransaktioner
Förvärvade fastigheter med tillträde under 2022/23
Fastighetsnamn Ort
Hyresvärde,
Mkr
Yta, m² Tillträde Kommentarer
Bikupan 2 Varberg 2,8 5 505 2022-09-02 Kommersiell fastighet på Varberg Nord ligger i anslutning till befintligt bestånd, fullt uthyrd
Ämbaret 3 Jönköping 1,8 2 290 2022-09-27 Kommersiell fastighet på Ljungarums Industriområde ligger i anslutning till befintligt bestånd, fullt uthyrd
Totalt 4,6 7 795
Förvärvade fastigheter med tillträde från Q1 2023/24 och framåt
Fastighetsnamn Ort
Hyresvärde,
Mkr
Yta, m² Tillträde Kommentarer
Båten 3 & 4 Ulricehamn 0,7 576 2023-10-16 Bostadsfastighet i Ulricehamn
Laxen 5,6 & 13 Ulricehamn 1,6 1 298 2023-10-16 Bostadsfastighet i Ulricehamn
Petersberg 11 Borås 1,3 825 2023-10-16 Bostadsfastighet i Borås
Brännebo 1:32 Borås 2,3 2 182 2023-10-16 Bostadsfastighet utanför Borås
Ljung 1:27 & 1:73 Ulricehamn 2,4 2 171 2023-10-16 Bostadsfastighet utanför Ulricehamn
Smörbollen 3 Ulricehamn 0,6 352 2023-10-16 Bostadsfastighet i Ulricehamn
Linnean 9 Ulricehamn 0,4 292 2023-10-16 Bostadsfastighet i Ulricehamn
Hästhoven 10 Ulricehamn 0,4 348 2023-10-16 Bostadsfastighet i Ulricehamn
Gulsippan 3 Ulricehamn 0,3 259 2023-10-16 Bostadsfastighet i Ulricehamn
Björkdungen 2 Ulricehamn 0,8 454 2023-10-16 Bostadsfastighet i Ulricehamn
Aspen 10 Ulricehamn 0,5 424 2023-10-16 Bostadsfastighet i Ulricehamn
Byggrätter Jönköping - - Prel. vinter 23/24 Byggrätt för framtida byggnation av ca 300 bostäder i Jönköpingsområdet
Totalt 11,0 9 181
Genomförda fastighetsavyttringar med frånträde under 2022/23
Fastighetsnamn Ort
Hyresvärde,
Mkr
Yta, m² Frånträde Kommentarer
Ametisten 2 Helsingborg 5,2 5 438 2022-12-01 Industrifastighet i Helsingborg
Ametisten 7 Helsingborg 2,7 3 100 2022-12-01 Industrifastighet i Helsingborg
Briljanten 4 Helsingborg 4,1 4 555 2022-12-01 Industrifastighet i Helsingborg
Kruthornet 3 Helsingborg 2,7 3 053 2022-12-01 Industrifastighet i Helsingborg
Opalen 2 Helsingborg 2,7 3 247 2022-12-01 Industrifastighet i Helsingborg
Stigamo 1:47 Jönköping 8,8 12 906 2022-12-01 Logistikfastighet i Jönköping
Bikupan 19 Varberg 2,7 2 530 2022-12-29 Lager- och kontorsfastighet i Varberg
Stigamo 1:49 Jönköping - - 2023-03-13 Tomt på Stigamo Industriområde i Jönköping om ca 85 000 m2
Totalt 28,9 34 829
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 17
Fastighetsportfölj
Fastighetstransaktioner
Genomförda fastighetsavyttringar med frånträde från Q1 2023/24 och framåt
Fastighetsnamn Ort
Hyresvärde,
Mkr
Yta, m² Frånträde Kommentarer
Vesslan 18-21 Vetlanda 1,3 1 345 2023-09-01
Bostadsfastighet i centrala Vetlanda, avyttrad till bokfört värde
Släggan 11 Gislaved 2,1 2 966 2023-09-15
Kommersiell fastighet i Gislaved, avyttrad över bokfört värde
Ämbaret 3 Jönköping 1,8 2 920 2023-10-05
Kommersiell fastighet på Ljungarums Industriområde i Jönköping, avyttrad över bokfört värde
Ämbaret 8 Jönköping 8,9 7 668 2023-10-05
Kommersiell fastighet på Ljungarums Industriområde i Jönköping, avyttrad över bokfört värde
Ödlan 20 Jönköping 0,2 300 2023-10-05
Kommersiell fastighet belägen i södra Munksjöområdet, en ny stadsdel i Jönköping, avyttrad över bokfört värde
Totalt 14,3 15 199
Stigamo 1:47, Jönköping
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 18
0,00%
1,00%
2,00%
3,00%
4,00%
5,00%
6,00%
7,00%
2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Bostäder
Jönköping Väx Värnamo Västkusten
0,00%
2,00%
4,00%
6,00%
8,00%
10,00%
2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Industri/lager
Jönköping Växjö Värnamo Västkusten
0,00%
2,00%
4,00%
6,00%
8,00%
10,00%
2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Kontor
Jönköping Växjö Värnamo Västkusten
0
10 000
20 000
30 000
40 000
50 000
60 000
2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023
YTD
Total transaktionsvolym (MSEK):
Jönköping, Värnamo, Växjö, Västkusten
(Transaktioner >= 40 MSEK)
FASTIGHETSMARKNADEN
Nivikas affärsmodell går ut på att utveckla och skapa värde i fastighetsportföljen genom förädling av befintliga
fastigheter, framtagning av detaljplaner för att skapa byggrätter, projektutveckling i attraktiva lägen samt genom
strategiska förvärv.
Nivikas huvudmarknader är Jönköping, Växjö, Värnamo och Västkusten.
Den svenska fastighetsmarknaden
Efter ett mycket starkt 2021 har den svenska transaktionsmarknaden
svalnat. De första tecknen på inbromsning noterades redan under
2022, men förstärktes under 2023. Under de första tre kvartalen
2023 uppgick transaktionsvolymen till omkring 76 miljarder kronor,
med drygt 200 avslutade affärer. Det motsvarar en nedgång jämfört
med det genomsnittliga utfallet för samma period 2021 och 2022,
men är i linje med tidigare år. Affärsprocesserna tar nu längre tid och
glappet mellan säljare och köpare är fortsatt stort. Andelen transak-
tioner av högavkastande fastighetsslag har ökat och detsamma gäller
andelen transaktioner av mindre storlekar. De förhöjda räntorna som
medför utmaningar i finansieringsmöjligheter för nya förvärv har re-
sulterat i en avmattning under det tredje kvartalet, då volymen nådde
13,3 miljarder kronor. Andelen internationella investerare har sett en
ökning hittills under 2023, i jämförelse med det genomsnittliga utfallet
från 2015 och framåt, från ett genomsnitt på 21 procent till hela 32
procent i år.
Nivikas specifika marknader
Nivikas huvudmarknader inkluderar Jönköping, Växjö, Värnamo och
Västkusten. Utvecklingen av transaktionsvolymen inom dessa markna-
der sedan 2015 återspeglas i utvecklingen av den totala transaktions-
volymen i Sverige och har sett en stabil tillväxt. Nivikas marknader såg
en mindre nedgång i transaktionsvolym än Sverige som helhet under
helåret 2022, och är i linje med 2023 års minskning i landet hittills.
Det indikerar att dessa marknader har visat motståndskraft under
perioder med ett mer restriktivt ekonomiskt klimat.
Total transaktionsvolym Jönköping, Värnamo, Växjö, Västkusten
Transaktioner >= 40 Mkr, Mkr
Jönköpings transaktionsmarknad drivs främst av industri- och logis
-
tiksegmentet, medan Värnamo huvudsakligen har sett bostadsaffärer
sedan 2015. Växjös transaktionsmarknad har också haft den största
andelen bostadsaffärer, men inkluderar även en stor andel industri-
och logistikfastigheter. Västkustens transaktionsmarknad liknar Växjö,
men med största andelen industri- och logistiksegmentet, följt av
bostadssegmentet. I likhet med den totala svenska transaktions-
marknaden är bostads- och industri- och logistiksegmenten de mest
dominerande på Nivikas främsta marknader, vilket förklarar Nivikas
marknaders stabilitet under en tid av snabba förändringar.
Yieldutvecklingen i Sverige
Yieldutvecklingen i Sverige har varit en konsekvens av både nationella
och globala ekonomiska påverkansfaktorer under en längre tidsperiod.
Med anledning av de gradvisa sänkningarna av räntesatser som tilläts
tack vare den expansiva räntepolitiken var det lätt för investerare att
erhålla kostnadseffektiv finansiering. Denna finansieringsmöjlighet
resulterade i att yieldnivåer komprimerades och nådde sin lägsta punkt
under 2021.
I och med utbrottet av Covid-19 och dess efterföljande ekonomiska
konsekvenser började dessa yieldnivåer gradvis att visa tecken på ök-
ning. Detta i samband med att en mer restriktiv räntepolitik börjat ut-
kristallisera sig, vilket har resulterat i tydliga förändringar under 2022
och 2023. Denna utveckling inkluderar en ökande räntenivå, skärpta
finansieringskrav och stigande finansieringskostnader som en följd –
något som visar sig i samtliga diagram oberoende geografisk plats.
Etablerade platser för specifika segment, som exempelvis Jönköping
inom industri- och lagerfastigheter, särskiljer sig påtagligt i denna
kontext. Detta specifika läge anses vara ett av de mest gynnsamma
områdena i Sverige för den typen av verksamhet. Detta framgår tydligt
i diagrammet genom de jämförelsevis låga yieldnivåer som observeras
och som pekar på den höga efterfrågan och attraktiviteten i denna
region för investerare inom industrifastigheter.
Newsec bedömer att yielderna kommer stiga något i början av 2024
och därefter komprimeras under det andra halvåret. Detta innebär att
yieldnivåerna vid årsskiftet 2024/2025 väntas vara samma som vid
årsskiftet 2023/2024.
Yieldutvecklingen i Sverige
0,00%
2,00%
4,00%
6,00%
8,00%
10,00%
2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Samhällsfastigheter
Jönköping Växjö Värnamo Västkusten
INDUSTRI / LAGERSAMHÄLLS-
FASTIGHETER
BOSTÄDER KONTOR
Källa: Newsec 2023
Källa: Newsec 2023
Fastighetsmarknaden
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 19
NIVIKAS
SEGMENT
Nivikas fastighetsportfölj består utifrån hyresvärde
till två tredjedelar kommersiella fastigheter och en
tredjedel bostadsfastigheter. Fastighetsportföljen har en
låg vakansnivå och återfinns på marknader med starkt
näringsliv och växande befolkning.
Årlig genomsnittlig befolkningstillväxt i Nivikas regioner och Sverige
genomsnitt, %
Arbetslöshet i Nivikas regioner och Sverige i genomsnitt, %
Utvecklingen i Nivikas orter kontra andra orter i Sverige
Utvecklingen i Nivikas orter har generellt varit god och i linje med Rikets
utveckling. Detta är delvis ett resultat av att geografiska skillnader
mellan olika regioner i landet minskat över tid, vilket har gynnat tillväxten
i Nivikas mindre orter när investerare har vidgat sina investeringshori-
sonter och sökt avkastning utanför de traditionella storstadsområdena.
En stabil hyresutveckling har kunnat bibehållas i dessa orter på grund av
brist på lokaler och låg vakansgrad, vilket överensstämmer med utveck-
lingen i övriga delar av landet. Dessa faktorer har skapat möjligheter och
potential för tillväxt i Nivikas orter och gapet har minskat mellan Nivikas
välbelägna städer samt mer etablerade marknader.
Framtidsutsikter
I Nivikas orter råder brist på tillgängliga lokaler inom industri- och
logistiksegmentet. Det, i samband med en låg vakansgrad i städerna,
indikerar en kontinuerlig efterfrågan som förväntas bestå på lång sikt.
Dessutom präglas de flesta av orterna av en mer industriell karaktär, vil-
ket understryker efterfrågan på sådana typer av lokaler. I nuläget byggs
främst logistikfastigheter vilket har skapat ett behov av att komplettera
utbudet med nya lager- och lättindustrilokaler för att möta de krav som
framtiden ställer på städer med stark tillväxt.
Framtidsutsikterna för kontorssegmentet på Nivikas orter är goda till
följd av bristen på nybyggda kontor i mindre städer, trots låg vakans och
hög efterfrågan. Återgången till kontoren är särskilt stark i mindre städer
och nyttjandet av kontorslokaler förväntas därför vara fortsatt stabilt.
Det finns en kortsiktig risk för temporära vakansökningar och sjunkande
hyresnivåer som ett resultat av hög inflation och kortare avtal som
oftare kan omförhandlas, men på lång sikt förväntas stabilitet råda inom
kontorssegmentet på Nivikas orter.
Efterfrågan på samhällsfastigheter av demografiska faktorer, och med
en starkt växande befolkning i samtliga åldersgrupper, genereras ett
framtida behov av vårdlokaler och utbildningslokaler såväl som lokaler
för offentlig verksamhet av olika slag. Utöver den rådande bristen på
samhällsfastigheter i flera av landets orter, inklusive Nivikas marknader,
identifieras segmentet som något försummat där en stor andel befintliga
byggnader har eftersatt underhåll. Det ökar ytterligare behovet av ny-
byggda samhällsfastigheter och utvecklingsmöjligheterna för segmentet
bedöms därför vara goda i Nivikas orter.
Baserat på nuvarande förutsättningar och prognoser om stark be-
folkningstillväxt i Sverige är framtidsutsikterna för bostadssegmentet
positiva. Den pågående bostadsbristen som råder i hela landet skapar
en efterfrågan som inte motsvarar nybyggnationstakten, vilket skapar
ett underliggande bostadsbehov. Inflyttning till regionstäder och mindre
städer är en växande trend som gynnar Nivikas orter och bostads-
segment i dessa regioner bedöms därför ha en fortsatt ökande tillväxt.
Industri/Lager
De senaste åren har en stark underliggande efterfrågan uppdagats inom
industri/lagersegmentet. Detta har blivit påtagligt i samband med städers
expansion där tidigare industriområden omvandlas till bostadsområden.
Trycket ökar då vidare på dessa typer av fastigheter då efterfrågan på snabba
leveranser, i samband med E-handelns framfart, skapar ett behov bland ak
-
törer att infinna sig nära konsumenten. Flera industrier kräver stora lagerlo-
kaler, distributionscentraler och produktionsytor för att hantera den ökande
konsumtionen och de snabbt föränderliga kundpreferenserna. Resultatet blir
en stadigt tilltagande efterfrågan som i närtid kommer bestå.
Efterfrågan drivs även av Sveriges fortsatta satsningar på industriell utveck-
ling och teknologisk innovation. Regeringen och företag har gemensamt
investerat i forskning och utveckling för att främja teknologisk utveckling
och innovation inom industrin. Detta har ökat produktiviteten och konkur-
renskraften hos svenska företag, vilket i sin tur har ökat behovet av moderna
produktions- och lagerlokaler.
Den ökande efterfrågan på industri- och lagerlokaler i expansiva områden
som Jönköping och Västkusten har resulterat i en stabil ökning av mark-
nadshyrorna. Dessa regioner lockar företag på grund av sitt strategiska läge
och tillgång till välutvecklad infrastruktur, vilket skapar en positiv effekt där
fler företag vill etablera sig nära centrala nav såsom hubbar och industri-
ella parker. Denna effekt ökar konkurrensen om fastighetsytor och driver
därmed upp hyrorna. Sammantaget visar detta exempel på hur den ökande
efterfrågan på industri- och lagerlokaler kan generera en stabil tillväxt av
marknadshyrorna i expansiva områden med god infrastruktur och kommuni-
kation till resten av landet.
Vakansnivåerna inom industri/lager segmentet är för närvarande låga och
förväntas fortsätta att ligga på dessa nivåer under en tid framöver. De nya
investeringarna och satsningarna som görs inom segmentet, till följd av
en stark underliggande efterfrågan, kommer sannolikt att ytterligare driva
denna positiva utveckling. En låg vakansnivå är ofta ett tecken på en stark
och växande marknad, och den underliggande efterfrågan fungerar som en
viktig drivkraft för denna utveckling.
0,9%
0,3%
1,1%
0,7%
0,6%
1,1%
0,5%
1,3%
1,1%
0,9%
0,0%
0,2%
0,4%
0,6%
0,8%
1,0%
1,2%
1,4%
Jönköping Värnamo Växjö Västkusten Sverige
1995-2022 2010-2022
0%
2%
4%
6%
8%
10%
12%
2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
Jönköping Värnamo Växjö Sverige Västkusten
Källa: SCB, Statistikdatabasen, Befolkning 1995 till 2022
Källa: Arbetsförmedlingen, Arbetsmarknadsdata, 2010-2022
Fastighetsmarknaden
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 20
0
500
1000
1500
2000
2500
2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Samhällsfastigheter
Jönköping Växjö Värnamo Västkusten
Samhällsfastigheter
Under pandemin omfokuserade många investerare sin portfölj mot
mer defensiva områden, inklusive samhällsfastigheter, som en riskmi-
nimeringsstrategi. Det tyder på att samhällsfastigheter har fungerat
som en stabil investering i tider av ekonomisk osäkerhet. Segmentet
erbjuder ofta långa hyreskontrakt med offentliga aktörer, vilket mins-
kar risken för hög vakans.
Samhällsfastigheter kan dock vara komplicerade att hantera på grund
av deras specialanpassning för offentliga institutioners behov, vilket
kan leda till högre bygg- och underhållskostnader. Dessutom kan
politiska förändringar och besparingar från offentliga institutioner
påverka segmentets attraktivitet för investerare.
Marknadshyrorna för samhällsfastigheter har visat en stadig ökning
de senaste åren, och detta förväntas fortsätta framöver. Denna trend
beror på flera faktorer, inklusive stabila offentliga hyresgäster, långa
hyresavtal och ökad efterfrågan på samhällstjänster och infrastruktur.
Investeringar i samhällsfastigheter har blivit attraktiva på grund av
deras stabila natur och riskminimerande egenskaper, särskilt under
ekonomisk osäkerhet som under pandemin. Framtiden för mark-
nadshyrorna för samhällsfastigheter förväntas fortsätta vara positiv
med en fortsatt ökning på grund av den konstanta efterfrågan och
stabiliteten inom detta investeringssegment.
Hyresmarknad för samhällsfastigheter, SEK/m2
Samhällsfastighetssegmentet i fastighetsmarknaden har utmärkt sig
genom att visa en mycket begränsad vakansnivå. Detta återspeglar
den starka efterfrågan och stabiliteten inom dessa segment. Brist
på nybyggnation inom dessa segment, underhållsbehov samt stark
demografi bidrar till att hålla vakansen på en låg nivå och upprätthålla
en stabil investeringsmiljö.
0
200
400
600
800
1000
2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Industri/lager
Jönköping Väx Värnamo Västkusten
Hyresmarknad för industri/lager, SEK/m2
Vakanser inom industri/lager, %
Kontor
Under hösten har hyresmarknaden för kontor i vissa områden blivit
mer avvaktande, en förändring jämfört med den tidigare sommaren.
Det finns fortsatt ett stort intresse för kontorslokaler som är väl beläg-
na och har hög kvalitet, medan efterfrågan i mindre attraktiva områden
har minskat. För att locka hyresgäster blir det allt vanligare att erbjuda
hyresrabatter som incitament i stället för att sänka den grundläggan-
de hyran för vakanta lokaler. Samtidigt har Newsec noterat en stark
återgång till kontoren, där beläggningen på vissa håll i Sverige uppgår
till 80–85 procent av beläggningen innan pandemin, vilket medför att
många hyresgäster fortsatt är i stort behov av kontorslokaler.
Hyresökningarna har under de senaste åren varit betydande, men de
förväntas nu stabilisera sig, i linje med den försämrade ekonomiska
konjunkturen. Samtidigt genomgår kontorsmarknaden en transfor-
mation som återspeglar effektiviseringsåtgärder, där en växande andel
hyresgäster efterfrågar mindre och mer funktionella utrymmen som
exakt motsvarar deras specifika behov.
0,0%
2,0%
4,0%
6,0%
8,0%
10,0%
2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Jönköping Växjö Värnamo Västkusten
0
500
1000
1500
2000
2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Kontor
Jönköping Växjö Värnamo Västkusten
Fastighetsägare står därför inför kravet att optimera användningen
av sina ytor och anpassa sig till de föränderliga kraven från hyresgäs-
terna för att bibehålla sin konkurrenskraft. Samtidigt kan det, som
nämndes ovan, börja tydas en trend om att beläggningsgraderna för
kontor börjar återfinnas på nivåer som liknar nivåer innan ankomsten
av Covid-19. Detta talar för en fortsatt stabil efterfrågan på kontor
med marknadshyror som ligger på stabila nivåer. Särskilt gynnas de
områden som erbjuder utbredd service med stadsliknande karaktär.
Den utökade yteffektiviseringstrenden inom kontorsmarknaden har
lett till ökade vakansnivåer, både i perifera områden och i stadskärnor.
Många företag strävar efter att minska sina kontorsytor och kostna-
der, vilket skapar ett tryck på mer attraktiva och centrala kontorsom-
råden som kan locka arbetare till kontoret igen. Speciellt anmärk-
ningsvärt är Göteborgs vakansnivåer som i samband med utbyggnad
av kontorsområden har skapat en hög vakans som speglar sig i sifforna
för Västkusten. Det är viktigt för fastighetsägare och aktörer inom
kontorssektorn att anpassa sig till dessa förändringar och överväga
flexibla lösningar för att möta de nya behoven hos hyresgästerna.
Hyresmarknad för kontor, SEK/m2
Vakanser inom kontor, %
0,0%
2,0%
4,0%
6,0%
8,0%
10,0%
2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024E
Kontor
Jönköping Växjö Värnamo Västkusten
Källa: Newsec, 2023
Källa: Newsec, 2023
Källa: Newsec, 2023
Källa: Newsec, 2023
Källa: Newsec, 2023
Nivikas segment
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 21
0
500
1000
1500
2000
2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Bostäder
Jönköping Väx Värnamo Västkusten
Bostadssituationen i Jönköping, Värnamo, Växjö och Västkusten
Bostadssitutionen i Sveriges kommuner
Sveriges bostadsmarknad är för närvarande präglad av en påtaglig
utbudsbrist. Denna brist på bostäder har resulterat i en ökad efterfrå-
gan. Däremot har marknadshyrorna inte stigit i samma utsträckning
som inom andra segment, på grund av den svenska hyreslagstiftning-
en inom bostadssegmentet. Bostadshyrorna har i stort ökat någor-
lunda i linje med KPI över en längre period, men under 2022 steg
hyrorna i snitt mellan 4-5 procent. Bostadshyrorna väntas öka med
en liknande nivå under 2023 och således kommer hyresökningen
understiga KPI-ökningen för andra året i rad. På sikt väntas hyrorna
öka något mer än KPI.
Bostadssegmentet i fastighetsmarknaden har utmärkt sig genom att
visa en mycket begränsad vakansnivå. Detta återspeglar den starka
efterfrågan och stabiliteten inom dessa segment. Brist på nybygg-
nation inom dessa segment, underhållsbehov samt stark demografi
bidrar till att hålla vakansen på en låg nivå och upprätthålla en stabil
investeringsmiljö.
44%
54%
63%
83%
88%
84%
83%
74%
73%
72%
62%
43%
34%
28%
14%
12%
15%
16%
23%
21%
23%
34%
14% 12%
9%
3%
0%
1% 1%
3%
6%
5%
4%
2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023
Underskott Balans Överskott
Hyresmarknaden för bostäder, SEK/m2 Bostäder
Den svenska bostadsmarknaden står inför betydande utmaningar.
Faktorer som stigande räntor, ökade byggnationskostnader, slopat in-
vesteringsstöd och nya regler om presumtionshyror har negativ påver-
kan på antalet nya bostäder som kommer att byggas. Den förväntade
befolkningstillväxten i Sverige fram till 2029 medför ett behov av cirka
60 000 nya bostäder per år. Under 2022 påbörjades byggandet av
59 000 bostäder i Sverige, inräknat nettotillskott genom ombyggnad
av 2 500 bostäder, vilket kan jämföras med byggandet av 71 500
bostäder under 2021. Under 2023 förväntas 27 000 bostäder att
byggas, varav 25 000 genom nybyggnad, vilket innebär en minskning
med 55 procent jämfört med 2022.
Den nuvarande ekonomiska osäkerheten och ökade finansierings-
kostnader har lett till en snabb avmattning av byggandet av bostä-
der. Många privata företag bedöms fortsätta vara försiktiga med
nyproduktion på grund av osäkerheten som råder på marknaden. Det
allmännyttiga byggandet kan fortsätta att växa något starkare, men
utgör en mindre del av den planerade produktionen.
I Bostadsmarknadsenkäten 2023 bedömer 180 av landets 290 kom-
muner underskott på bostadsmarknaden som helhet. Totalt bor cirka
90 procent av Sveriges befolkning i kommuner som uppger att de har
underskott på bostäder. I enkäten uppgav 80 procent av kommunerna
att de höga produktionskostnaderna är en viktig orsak till den bety-
dande bostadsbristen vilket är en ökning från 48 procent i 2022. Strax
över hälften av kommunerna anger svårigheter för privatpersoner att
beviljas lån som annan orsak för bostadsbrist vilket är en ökning med
nära 20 procentenheter från 34 procent år 2022. Boverket estimerar
att cirka 538 000 bostäder behöver byggas fram till och med år
2030. Boverkets prognos innebär ett årligt byggbehov om cirka 67
300 bostäder, att jämföras med prognos om nybyggnation av 20 000
bostäder under 2024, vilket är betydligt lägre än det faktiska behovet.
Under 2023 bedömde Jönköpings kommun som helhet ett under-
skott av bostäder medan kommunerna Värnamo och Växjö bedömde
balans. I figurerna nedan visas bostadssituationen i Nivikas regioner
och i Sveriges kommuner. Då samtliga av Nivikas kommuner uppvisar
underskott eller balans bedömer Newsec att efterfrågan på bostads-
segmentet kommer att fortsätta vara stark i Nivikas regioner.
75% 75%
83%
100% 100% 100%
92% 92% 92% 92%
58%
25%
17%
8%
0% 0% 0%
8% 8% 8% 8%
42%
0%
8% 8%
0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023
Underskott Balans Överskott
lla: Boverkets bostadsmarknadsenkät (BME), 2023
lla: Boverkets bostadsmarknadsenkät (BME), 2023
Källa: Newsec, 2023
Nivikas segment
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 22
JÖNKÖPING
VÄRNAMO
VÄSTKUSTEN
Laholm
Höganäs
Båstad
Halmstad
Falkenberg
Varberg
Vetlanda
Göteborg
Gislaved
VÄXJÖ
Kalmar
Borås
Eksjö
Sävsjö
Nybro
Ljungby
NIVIKAS
AFFÄRSOMRÅDEN
Ulricehamn
Nivikas verksamhet är uppdelad i fyra affärsområden baserat på bolagets geografiska
närvaro; Jönköping, Värnamo, Växjö och Västkusten. Bolaget har sitt huvudsakliga
geografiska fokus i Småland vilket framåt innebär att förtäta befintliga affärsområden samt
överväga förvärv på nya orter där utvecklingspotentialen bedöms vara gynnsam.
JÖNKÖPING
INKLUSIVE MULLSJÖ
VÄRNAMO
INKLUSIVE VETLANDA, EKSJÖ, SÄVSJÖ,
GISLAVED OCH LJUNGBY
VÄSTKUSTEN
HÖGANÄS, BÅSTAD, LAHOLM, HALMSTAD,
FALKENBERG, VARBERG, GÖTEBORG, BORÅS OCH
ULRICEHAMN
VÄXJÖ
INKLUSIVE NYBRO OCH KALMAR
Jönköping 32 %
Värnamo 29 %
Växjö 20 %
Västkusten 16 %
Övriga 3 %
Fördelning fastighetsvärde per geografi, %
32
16
20
3
29
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 23
Jönköping är en kommun med stark arbetsmarknad och god befolkningstillväxt. Staden har ett fördelaktigt
geografiskt läge och anses vara ett logistiskt nav i södra Sverige. Förra året blev Jönköping utsedd till årets
superkommun i kategorin Städer och stadsnära kommuner och 2023 blev det en tredjeplats vilket visar på
Jönköpings attraktivitet och starka utveckling.
Befolkningstillväxten i Jönköping förväntas öka med 6 procent fram till 2040 och har även ett positivt
flyttnetto, det vill säga att fler flyttar till Jönköping än därifrån. Då den historiska bostadsproduktionen inte
mött den växande befolkningsmängden har Boverkets bedömt att det fram till 2027 finns ett byggbehov på
upp till 1 650 nya bostäder per år.
Jönköping har sedan 2010 varit ett affärsområde i Nivika, idag är marknadsområdet det största. Per den 31
augusti 2023 står Jönköping för 32 procent av bolagets totala fastighetsvärde vilket motsvarar 3,4 miljarder
kronor och 32 procent av de totala hyresintäkterna, motsvarande 196 miljoner kronor. Fastighetsbeståndet
i Jönköping består av 41 fastigheter där de kommersiella fastigheterna utgör 60 procent och bostäder 40
procent. Den ekonomiska uthyrningsgraden har ökat till hela 97 procent i snitt för Jönköpingsbeståndet per
bokslutsdagen.
Inom det kommersiella segmentet är, likt Nivika som helhet, industri den mest förekommande typen av
fastighet. Den relativt höga andelen industrilokaler i Jönköping förklaras genom Jönköpings geografiska
läge som ses som ett logistiskt nav i södra Sverige, där diverse typer av lagerlokaler fyller en viktig funktion.
Utöver industrilokaler är även andelen lokaler med hyresgäster inom handel något högre än i bolagets andra
affärsområden. Det beror på att Jönköping är en handelsstad samt att bilförsäljning klassas som handel.
Bostäder i Jönköpingsportföljen finns i centrala Jönköping, på Ekhagen, Kungsängen och Valplatsen med
totalt närmare 900 lägenheter varav 540 studentbostäder. Samtliga bostäder var uthyrda per den 31 augusti
2023.
I Jönköping pågår byggnation av trygghetsbostäder, 82 lägenheter på Hisingstorp som kommer att färdigställas
till sommaren 2024. Fastigheten byggs i enlighet med Mijlöbyggnad silver och får därmed en väldigt låg
energiförbrukning. Det pågår också byggnation på Hovslätts Ängar, ett fyrtiotal hyresrätter kommer att
färdigställas under första kvartalet 2024. Hovslätts Ängar ligger naturskönt strax söder om Jönköping med
endast några kilometer från Jönköpings centrum.
Projektverksamheten i Jönköping består främst av utveckling av befintligt kommersiellt fastighetsbestånd men
även arbete med aktuella detaljplaner för att skapa framtida byggrätter. I portföljen finns byggklar mark på
Stigamo industriområde, utmed E4:an söder om Jönköping. Nivika har några av de få tomter som ännu inte
är bebyggda på området. Nivika har fem detaljplaner, både för kommersiella fastigheter och bostäder, i olika
skeden för Jönköping.
Fastighetsportfölj
AFFÄRSOMRÅDE
JÖNKÖPING
Industri/Lager 26 %
Kontor 13 %
Handel 12 %
Samhällsfastighet 2 %
Hotell/Restaurang 3 %
Mark 4 %
Bostäder 40 %
Jönköping, tkr 31 aug 2023 31 aug 2022
Fastighetsvärde 3 419 300 3 480 339
Hyresintäkter 195 927 185 863
Uthyrningsgrad, % 97 98
Antal fastigheter 41 39
Area, m² 150 793 159 246
JÖNKÖPING
Andel fastghetsvärde,
Jönköping
Vinkeln 6, Jönköping
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 24
Fastighetsportfölj
Fastigheter i Jönköping
Fastighet Nr Ort
Abborren 6 6 Jönköping
Advokaten 14 6 Jönköping
Advokaten 5 6 Jönköping
Arkadien 2 6 Jönköping
Barnarps Kråkebo 1:73 14 Jönköping
Barnarps Kråkebo 1:58 14 Jönköping
Brunstorp 1:55 1 Jönköping
Budkaveln 21 2 Huskvarna
Bäret 1 6 Jönköping
Bäret 2 6 Jönköping
Ekhagen 1:1, del av 8 Jönköping
Hedenstorp 2:30 17 Jönköping
Häljaryd 1:294 18 Tenhult
Hällstorp 1:20 m.fl. 7 Jönköping
Roten 2 21 Jönköping
Stigamo 1:51, 1:52 och 1:53 15 Jönköping
Stigamo 1:66 15 Jönköping
Vakten 8 9 Jönköping
Vakten 10 9 Jönköping
Valplatsen 2 3 Huskvarna
Valplatsen 3 3 Huskvarna
Valplatsen 5 3 Huskvarna
Valplatsen 8 3 Huskvarna
Varbygeln 1 19 Jönköping
Vigören 1 13 Jönköping
Vinkeln 6 5 Jönköping
Vombaten 2 & Vråken 2 4 Jönköping
Vråken 1 4 Jönköping
Västergöken 1 4 Jönköping
Åkerfältet 3 & 5 16 Jönköping
Ämbaret 3* 12 Jönköping
Ämbaret 11 20 Jönköping
Ämbaret 8 12 Jönköping
Ödlan 20 11 Jönköping
Överkanten 1 10 Jönköping
Överljudet 4 10 Jönköping
Överljudet 5 10 Jönköping
E4
E4
E4
E4
E4
40
47
40
Huskvarna
JÖNKÖPING
Taberg
Hedenstorp
Hisingstorp
Österängen
Ljungarum
Norrahammar
Hovslätt
Tenhult
Stigamo
Barnarp
Torsvik
15
1
2
3
4
5
16
6
7
8
9
10
11
12
20
17
21
18
19
13
14
*) Fastighet/erförvärvad under verksamhetsåret.
Fastigheter i Mullsjö
Fastighet Ort
Gyljeryd 1:57 Mullsjö
Byggrätter och byggklar mark
Område Ort Typ
BOA/
LOA, m2
Lägenheter,
antal
Hällstorp Jönköping Bostäder 9 400 100
Stigamo 1:51 Jönköping Kommersiell 6 250 -
Stigamo 1:52 Jönköping Kommersiell 5 400 -
Stigamo 1:53 Jönköping Kommersiell 7 600 -
Stigamo 1:66 Jönköping Kommersiell 15 000 -
Gyljeryd 1:57 Mullsjö Bostäder 20 000 310
Detaljplaner, pågående och framtida
Område Ort Typ
BOA/
LOA, m2
Lägenheter,
antal
Valplatsen Jönköping Bostäder 42 500 630
Åkerfältet 3 & 5 Jönköping Kommersiell 40 000 -
Vakten 8 & 10 Jönköping Kommersiell 8 000 -
Budkaveln 21 Huskvarna Bostäder 9 000 120
Brunstorp 1:55 Huskvarna Bostäder 11 000 140
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 25
Med en bred och mångfacetterad flora av tillverkande företag, låg arbetslöshet och stark tillväxt, är Värnamo
en attraktiv ort att etablera och driva företag i och allt fler ser fördelarna med det gynnsamma geografiska
läget. Här samarbetar näringsliv och kommun för att utvecklas framåt på det sätt som är signifikant för den
småländska företagsamheten. Det är ingen slump att Värnamo hamnar högt när näringslivets organisationer
och branschtidningar jämför landets kommuner.
Värnamo ligger väl placerat vid knutpunkten det ”Sydsvenska krysset” där E4:an och riksväg 27 korsas.
Utöver goda kommunikationer har Värnamo ett gott företagsklimat, kommunen placerade sig på fjärde plats
över Bästa Tillväxt i Jönköpings län 2022. Vidare låg arbetslösheten på 4,3 procent vilket kan jämföras med
genomsnittet i Sverige där arbetslösheten var 6,4 procent per augusti 2023. Boverket noterar att det i Vär-
namo råder brist på bostäder och prognosticerar ett byggbehov om cirka 145 bostäder per år fram till 2030.
Värnamo var Nivikas första affärsområde när Bolaget grundades år 2000. Per den 31 augusti 2023 står
Värnamo för 29 procent av bolagets totala fastighetsvärde vilket motsvarar 3,1 miljarder kronor och 29
procent av de totala hyresintäkterna, motsvarande 178 miljoner kronor. Fastighetsbeståndet i Värnamo består
av 64 fastigheter varav kommersiella fastigheterna utgör 66 procent och bostäder 34 procent. Inom det
kommersiella segmentet är, likt Nivika som helhet, industri den mest förekommande typen av fastighet. Den
relativt höga andelen industrilokaler i Värnamo förklaras genom Värnamos starka näringsliv med tyngdpunkt
på tillverkande företag. Uthyrningsgraden var 98 procent sett till ekonomisk uthyrning per bokslutsdag. Under
året har två kommersiella nybyggnationer färdigställts, med en total uthyrbar yta om knappt 7 000 m2.
Bostäderna i Värnamoportföljen ligger i centrala Värnamo, totalt finns det 675 lägenheter och samtliga var
uthyrda per den 31 augusti 2023. Under året färdigställdes 130 hyresrätter på Sadelmakaren 1 i Värnamo,
byggd i enlighet med Miljöbyggnad Silver och fullt uthyrda vid färdigställandet.
Projektverksamheten i Värnamo är främst utveckling av befintligt kommersiellt fastighetsbestånd samt kom-
mersiell nybyggnation men även arbete med aktuella detaljplaner för att skapa framtida byggrätter. Nivika har
tre pågående nybyggnationer med en total uthyrbar yta om 24 000 m2 varav 22 000 m2 färdigställs under
räkenskapsåret 2023/2024.
Nivika har tre detaljplaner i olika skeden för Värnamo, Kärleken och Aftonfalken 1, två pågående detaljplaner
för bostäder, samt Tre Liljor 17, en framtida detaljplan för bostäder. Samtliga detaljplaner är bostäder i
centrala lägen.
Fastighetsportfölj
AFFÄRSOMRÅDE
VÄRNAMO
Andel fastghetsvärde,
Värnamo
Industri/Lager 26 %
Kontor 9 %
Handel 13 %
Samhällsfastighet 12 %
Hotell/Restaurang 6 %
Mark - %
Bostäder 34 %
Värnamo, tkr 31 aug 2023 31 aug 2022
Fastighetsvärde 3 091 000 2 829 100
Hyresintäkter 177 613 143 484
Uthyrningsgrad, % 98 96
Antal fastigheter 64 65
Area, m² 178 297 163 504
VÄRNAMO
Porfyren 2. Värnamo
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 26
E4
27
27
27
E4
E4
E4
19
15
18
14
17
13
20
16
12
VÄRNAMO
Bredasten
Hornaryd
23
11
7
3
22
10
6
2
9
1
8
4
Fastighetsportfölj
Fastigheter i Värnamo
Fastighet Nr Ort
Aftonfalken 1 3 Värnamo
Almen 12 10 Värnamo
Bautastenen 1 17 Värnamo
Bautastenen 3 18 Värnamo
Broarna 4 4 Värnamo
Diabasen 4 11 Värnamo
Duvelund 1 & 2 2 Värnamo
Duvelund 4 2 Värnamo
Falken 25 20 Värnamo
Flundran 6 1 Värnamo
Folkets Hus 1 16 Värnamo
Golvläggaren 1 8 Värnamo
Graniten 2 11 Värnamo
Graniten 39 11 Värnamo
Hematiten 1 11 Värnamo
Hovslagaren 4 22 Värnamo
Kalkstenen 2 11 Värnamo
Klynnan 12 23 Värnamo
Kärleken 1 4 Värnamo
Kärleken 2 4 Värnamo
Kärleken 3 4 Värnamo
Kärleken 4 4 Värnamo
Lejonet 18 14 Värnamo
Lejonet 5 13 Värnamo
Porfyren 2 11 Värnamo
Porfyren 3 11 Värnamo
Refugen 1 11 Värnamo
Refugen 6 11 Värnamo
Rosen 1 7 Värnamo
Rödspättan 2 1 Värnamo
Sadelmakaren 1 6 Värnamo
Sandstenen 1 11 Värnamo
Sandstenen 2 11 Värnamo
Sandstenen 5 11 Värnamo
Smeden 3 9 Värnamo
Smeden 5 9 Värnamo
Snickaren 1-3 19 Värnamo
Snipen 13 12 Värnamo
Snipen 18 12 Värnamo
Snipen 19 12 Värnamo
Snipen 20 12 Värnamo
Tre Liljor 17 15 Värnamo
Fastighet Ort
Trädet 6 Ljungby
Vinkelhaken 13 Ljungby
Fastighet Ort
Hjorten 23 Gislaved
Jerusalem 3 Gislaved
Fastigheter i Gislaved
Fastigheter i Ljungby
Område Ort Typ
BOA/
LOA, m2
Lägenheter,
antal
Diabasen 4 Värnamo Kommersiell 4 000 -
Graniten 39 Värnamo Kommersiell 4 500 -
Hygiea 1 Vetlanda Bostäder 8 800 130
Kalkstenen 2 Värnamo Kommersiell 3 000 -
Porfyren 2 Värnamo Kommersiell 5 000 -
Porfyren 3 Värnamo Kommersiell 10 200 -
Refugen 6 Värnamo Kommersiell 1 200 -
Sandstenen 2 Värnamo Kommersiell 5 000 -
Vinkelhaken 13 Ljungby Bostäder 5 000 80
Byggrätter och byggklar mark
Detaljplaner, pågående och framtida
Område Ort Typ
BOA/
LOA, m2
Lägenheter,
antal
Aftonfalken 1 Värnamo Bostäder 4 500 75
Kärleken 1-4 Värnamo Bostäder 30 000 400
Tre Liljor 17 Värnamo Bostäder 7 000 100
Fastighetsportfölj
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 27
Fastighetsportfölj
VETLANDA, SÄVSJÖ, EKSJÖ
AFFÄRSOMRÅDE VÄRNAMO
Småländska höglandet, ofta enbart Höglandet, är benämningen på den del av
höglandsområdet Sydsvenska höglandet som ligger inom Småland. På det småländska
höglandet finner vi de tre tätorterna Vetlanda, Sävsjö och Eksjö som är en del av Nivikas
affärsområde "Värnamo".
Vetlanda har ett starkt näringsliv med ursprung i träindustrin. Idag finns ett stort antal
företag etablerade på orten, både större tillverkningsindustrier med internationella
verksamheter och mindre företag. Orten har utvecklats till ett handelsnav för denna del
av norra Småland med livskraftiga handelsområden. Vetlanda kommun har cirka 28 000
invånare och en positiv befolkningsutveckling. Sävsjö präglas av småindustri inom främst trä-
, livsmedels- och metallindustrin medan sjukhus, regemente, polis och tingsrätt utgör viktiga
verksamheter i Eksjö.
VETLANDA
Nydala
Brunnsgård
Brogårds
Industriområde
31/47
31/47
31/47
8
2
9
5
7
6
3
4
1
Fastighet Nr Ort
Banken 14 1 Vetlanda
Banken 16 1 Vetlanda
Banken 17 1 Vetlanda
Banken 18 1 Vetlanda
Bävern 1 & 2 2 Vetlanda
Hygiea 1 3 Vetlanda
Hygiea 3 4 Vetlanda
Lejonet 14 5 Vetlanda
Norra delfin 1 6 Vetlanda
Stationen 2 7 Vetlanda
Svanen 8 8 Vetlanda
Vesslan 18-21 9 Vetlanda
Fastigheter i Vetlanda
Fastighet Ort
Granliden 4 Sävsjö
Kräftan 7 Sävsjö
Ljuset 9 Sävsjö
Örnen 1 Sävsjö
Fastigheter i Sävsjö
Fastighet Ort
Apoteket 2 Eksjö
Bokhandeln 2 Eksjö
Fastigheter i Eksjö
Banken 14, Vetlanda
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 28
Fastighetsportfölj
Växjö är en universitetsstad med stark tillväxt. Näringslivet är diversifierat och präglas här av nyfikenhet,
vilket har bidragit till att Växjö är ett av Sveriges största IT-kluster. En kreativ kraft i en miljö som tror på
hållbart företagande och långsiktighet - både för klimat och näringsliv. Växjö kommuns devis är att en hållbar
utveckling är allas ansvar. Växjö kommun arbetar för att ta sitt ansvar i frågor om miljö, mångfald, folkhälsa
och tillgänglighet. Detta ligger i linje med Nivikas eget arbete inom hållbarhet. Växjö är också känt för att vara
ett av Sveriges starkaste IT-kluster och IT-sektorn växer starkt.
Växjö kommun har fortsatt en positiv befolkningsutveckling och Växjö stad har en genomsnittlig
befolkningstillväxt de senaste 10-åren på 1,5 procent. Kommunen växer och beräknas inom ett par år vara
100 000 invånare.
2017 tog Nivika ett första steg in på fastighetsmarknaden i Växjö. I april 2020 genomfördes ett
större förvärv av en kommersiell fastighetsportfölj om 72 000 m2. Nivika etablerade därmed en lokal
förvaltningsorganisation för fortsatt expansion i staden och samtidigt bildades affärsområdet Växjö. Beståndet
har sedan dess vuxit till att bli Nivikas tredje största affärsområde. Per sista augusti 2023 är det sammanlagda
fastighetsvärdet 2,1 miljarder kronor, vilket motsvarar 20 procent av Nivikas totala fastighetsvärde och
17 procent av hyresintäkterna. Fastighetsbeståndet i Växjö består av 35 fastigheter där de kommersiella
fastigheterna utgör 58 procent och bostäder 42 procent. Den ekonomiska uthyrningsgraden är 93 procent i
snitt för Växjöbeståndet per bokslutsdagen.
Inom det kommersiella segmentet är samhällsfastigheter den mest förekommande typen av fastighet följd av
industrilokaler.
Bostäder i Växjöportföljen finns dels i centrala Växjö, ett bestånd i Räppe några kilometer utanför centrum
och i Kalmar, totalt 441 lägenheter. Under året färdigställdes 159 hyresrätter på Nivika Center i Arenastaden
i Växjö, fastigheten är byggd i enlighet med Miljöbyggnad Silver och fullt uthyrd vid bokslutsdagen. I
Nybro pågår nybyggnation av trygghetsboende med 62 lägenheter mitt i centrum. Byggnationen beräknas
färdigställas under andra kvartalet 2024.
Projektutvecklingen i Växjö är främst utveckling av befintligt kommersiellt fastighetsbestånd samt kommersiell
nybyggnation. Under året har en högstadieskola till Prolympia, inrymmandes 350 elever färdigställts på
fastigheten Värendsvallen som ligger i Arenastaden. I portföljen finns även byggklar industrimark på Nylanda
industriområde, nära väg 23, 25 och 30 nordväst om Växjö.
VÄXJÖ
AFFÄRSOMRÅDE
VÄXJÖ
Industri/Lager 18 %
Kontor 11 %
Handel 3 %
Samhällsfastighet 23 %
Hotell/Restaurang 1 %
Mark 2 %
Bostäder 42 %
Växjö, tkr 31 aug 2023 31 aug 2022
Fastighetsvärde 2 143 100 2 127 800
Hyresintäkter 103 044 93 829
Uthyrningsgrad, % 93 92
Antal fastigheter 35 37
Area, m² 107 961 99 333
Andel fastghetsvärde,
Växjö
Värendsvallen 12, Växjö
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 29
Fastighetsportfölj
Fastighetsportfölj
Fastigheter i Växjö
Fastighet Nr Ort
Argus 6 25 Växjö
Drängen 2 15 Växjö
Eko 6 25 Växjö
Elefanten 1 4 Växjö
Garvaren 5 11 Växjö
Gasellen 11 5 Växjö
Geologen 5 7 Växjö
Gravören 18 17 Växjö
Illern 3 4 Växjö
Juveleraren 7 20 Växjö
Kopparslagaren 2 18 Växjö
Kopparslagaren 3 18 Växjö
Krysspricken 1 21 Växjö
Kvasten 7 9 Växjö
Minken 3 1 Växjö
Mjälan 8 23 Växjö
Nyckelharpan 2 2 Växjö
Repslagaren 1 18 Växjö
Rättaren 4 12 Växjö
Rättaren 5 12 Växjö
Sanden 2 3 Växjö
Skogskärret 1 24 Växjö
Skomakaren 1 11 Växjö
Skräddaren 7 11 Växjö
Snöflingan 16 6 Växjö
Snörmakaren 4 16 Växjö
Sotaren 3 10 Växjö
Sågaren 3 19 Växjö
Tunnbindaren 7 14 Växjö
Värendsvallen 12 22 Växjö
Växjö 12:15 8 Växjö
Fastigheter i Kalmar
Fastighet Ort
Eklövet 1 Kalmar
Lingonet 1 & 2 Kalmar
Råstenen 1 Kalmar
Fastigheter i Nybro
Fastighet Ort
Tor 3 Nybro
Fastigheter i Alvesta
Fastighet Ort
Alvesta 15:13, 13:20, 13:21 Alvesta
VÄX
25
25
25
23
25
37
25
13
12
11
10
21
9
17
16
15
14
22
20
19
18
5
8
4
7
3
23
24
6
2
1
25
Öjaby
Sandsbro
Hovshaga
Teleborg
Hov
Räppe
Byggrätter och byggklar mark
Område Ort Typ
BOA/LOA,
m² m2
Lägenheter,
antal
Eko 6 Växjö Bostäder 540 7
Kopparslagaren 2 Växjö Kommersiellt 2 500 -
Skogskärret 1 Växjö Kommersiellt 30 000 -
Detaljplaner, pågående och framtida
Område Ort Typ
BOA/
LOA, m2
Lägenheter,
antal
Växjö 12:15 Växjö Bostäder 2 800 80
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 30
Fastighetsportfölj
Västkusten är Nivikas nyaste affärsområde, via ett flertal mindre förvärv under våren 2021 utökades Nivika
med ytterligare ett affärsområde, Västkusten, vilket för bolaget omfattar från Höganäs i söder till Göteborg i
norr och Ulricehamn i öster.
Västkusten är ett affärsområde som passar väl in i Nivikas affärsmodell. Samtliga orter där Nivika etablerat
sig har expansiva näringsliv samt en stadig befolkningsökning. Enligt Länsstyrelsen i Halland och Skåne, råder
det på alla orter inom affärsområdet, brist på bostäder. Samtidigt har båda länen, Skåne och Halland, positiva
befolkningsutvecklingar som ligger över genomsnittet för Sverige i helhet, och bedöms fortsatt öka fram till
år 2030.
Per den 31 augusti 2023 står Västkusten för 16 procent av bolagets totala fastighetsvärde vilket motsvarar
1,6 miljarder kronor och 18 procent av de totala hyresintäkterna, motsvarande 112 miljoner kronor.
Fastighetsbeståndet som är beläget i Höganäs, Båstad, Laholm, Halmstad, Falkenberg, Varberg samt
Göteborg, består av 35 fastigheter varav kommersiella fastigheter utgör 53 procent och bostäder 47
procent. Inom det kommersiella segmentet, likt Nivika som helhet, är industri den mest förekommande
typen av fastighet. Den ekonomiska uthyrningsgraden var 99 procent per bokslutsdagen. Under året har en
kommersiell fastighet färdigställts, en snabbmatsrestaurang till ChopChop belägen på Varberg Nord. Nivika
har avyttrat en fastighet i Varberg, där hyresgästen förvärvade fastigheten över bokfört värde, samt avyttrat
en fastighetsportfölj bestående av fem fastigheter i Helsingborg till bokfört värde.
Bostäderna i Västkustportföljen ligger i Båstad, Höganäs, Haverdal strax utanför Halmstad och Ulricehamn,
totalt finns det 450 lägenheter och samtliga var uthyrda per den 31 augusti 2023.
Projektverksamheten på Västkusten är främst utveckling av befintligt kommersiellt fastighetsbestånd samt
kommersiell nybyggnation men även arbete med aktuella detaljplaner för att skapa framtida byggrätter.
Bolaget har en pågående detaljplan i affärsområdet, för framtida bostäder, på Eftra 3:3 strax utanför
Falkenberg.
Båstad, Laholm
Halmstad
Höganäs
Falkenberg
Varberg
Göteborg
Borås Ulricehamn
AFFÄRSOMRÅDE
VÄSTKUSTEN
Industri/Lager 29 %
Kontor 11 %
Handel 7 %
Samhällsfastighet 2 %
Hotell/Restaurang 3 %
Mark 1 %
Bostäder 47 %
Västkusten, tkr 31 aug 2023 31 aug 2022
Fastighetsvärde 1 647 600 1 945 000
Hyresintäkter 111 966 81 911
Uthyrningsgrad, % 99 98
Antal fastigheter 35 41
Area, m² 98 963 113 120
Andel fastghetsvärde,
Västkusten
Schaktet 1, Höganäs
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 31
AFFÄRSOMRÅDE
VÄSTKUSTEN
Fastighetsportfölj
Fastigheter Höganäs
Fastighet Ort
Bergbunken 1 Höganäs
Schaktet 1 Höganäs
Fastigheter Båstad och Laholm
Fastighet Ort
Hemmeslöv 10:208 Båstad
Tandborsten 7 Laholm
Falkenberg
Skrea
Långasand
Skrea strand
Ringsegård
Skogstorp
Vinberg
Vinberg Kyrkby
E6/E20
E6/E20
154
150
FALKENBERG
5
1
3
2
4
Fastigheter Falkenberg
Fastighet Nr Ort
Eftra 3:3 1 Falkenberg
Faktorn 10 2 Falkenberg
Företagaren 2 3 Falkenberg
Töringe 7:40 4 Falkenberg
Vinberg 2:104 5 Falkenberg
Fastigheter Halmstad
Fastighet Ort
Fyllinge 20:412 Halmstad
Havredal 22:16 Halmstad
Stegen 1 Halmstad
Sylen 3 Halmstad
Varberg
VARBERG
Varberg
Nord
Tofta
Trönninge
Getterön
Träslöv
E6/E20
E6/E20
153
153
41
41
9
6, 7, 8
1, 2, 3
4, 5
10, 11
Fastigheter Göteborg
Fastighet Ort
Hjällbo 150:1 Gunnilse, Göteborg
Fastigheter Varberg
Fastighet Nr Ort
Bikupan 2* 1 Varberg
Bikupan 4 4 Varberg
Bikupan 5 5 Varberg
Bikupan 20 2 Varberg
Bikupan 22 3 Varberg
Bälgen 4 6 Varberg
Bälgen 6 7 Varberg
Bälgen 15 8 Varberg
Stålet 2 9 Varberg
Vagnen 10 10 Varberg
Vagnen 7 11 Varberg
Båstad, Laholm
Halmstad
Höganäs
Falkenberg
Varberg
Göteborg
*) Fastighet/er förvärvad under verksamhetsåret.
Byggrätter och byggklar mark
Område Ort Typ
BOA/
LOA, m2
Lägenheter,
antal
Bikupan 4 Varberg Kommersiell 4 400 -
Detaljplaner, pågående och framtida
Område Ort Typ
BOA/
LOA, m2
Lägenheter,
antal
Eftra 3:3 Falkenberg Bostäder 15 000 200
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 32
Fastighetsportfölj
AFFÄRSOMRÅDE VÄSTKUSTEN
Fastigheter Borås
Fastighet Ort
Lagern 9 Borås
Myrten 2 Borås
Fastigheter Ulricehamn
Fastighet
Nr.
Ort
Avenboken 1 1 Ulricehamn
Björkdungen 1 2 Ulricehamn
Ekan 3 3 Ulricehamn
Norra Amerika 1 4 Ulricehamn
Pionen 6 5 Ulricehamn
Solrosen 12 6 Ulricehamn
Syd-Afrika 1 7 Ulricehamn
Täljstenen 1 8 Ulricehamn
Hester
Höghult
Fredriks-
berg
Fållorna
Paradiset
Skarpås
Bronäs
Karlsnäs
Villastaden
40
40
ULRICEHAMN
2
1
7
4
6
3
5
8
BORÅS OCH ULRICEHAMN
Under slutet av räkenskapsåret 2021/22 breddade Nivika affärsområde Västkusten genom
förvärv i Borås och Ulricehamn. Dessa båda städer är strategisk belägna längs riksväg 40
i Västergötland och för Nivika också en förbindelse mellan Göteborg/Västkusten och
Jönköping.
Borås, en handels-och textilstad, är efter Göteborg, den näst störta staden i den folktäta
Västra Götalandsregionen, med både ett positivt flytt- och födelsenetto. En positiv
utveckling har även Borås näringsliv då intresset för etablering är fortsatt stor, mer
industrimark har tagits fram och utveckling fortsätter bl a utefter riksväg 40. I Borås har
Nivika två centrala fastigheter, båda ligger i samma område med kommersiell verksamhet.
Totalt har dessa en uthyrbar yta på drygt 12 000 m².
Ulricehamn är en stad som lever och utvecklas året om. Under vintertid erbjuder kom-
munen skidspår och skidbackar som även gjort att staden blivit en aktör för interna-
tionella skidtävlingar. Antalet invånare har de senaste åren ökat i snabb takt och enligt
kommunens prognoser kommer den fortsatt att öka med sex procent fram till år 2028.
Fastighetsportföljen i Ulricehamn består av bostäder med kommersiella inslag i centrala
Ulricehamn och är fullt uthyrda.
Avenboken 1, Ulricehamn
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 33
Göteborg
Motala
Gislaved
Lysekil
Hunnebostrand
Strömstad
Jönköping
Borås
Värnamo
Växjö
Vetlanda
Selfstorageverksamheten Mitt Lager har sedan dess start 2016 bedrivits
med syftet att utnyttja vakanser i Nivikas fastighetsbestånd. Mitt Lager
startades till följd av två lediga lokaler i Jönköping och Värnamo som
lämpade sig för selfstorageverksamhet. Beståndet har sedan vuxit med
cirka två anläggningar per år, genom etableringar i Nivikas fastighetsbe-
stånd i Småland samt genom strategiska förvärv av liknande verksamhe-
ter på orter i västra Sverige, såsom Lysekil och Strömstad.
Nivika har en fortsatt tillväxtstrategi för selfstorageverksamheten och
har som mål att växa med två anläggningar per år, antingen genom
etablering på flera orter och eller att utöka verksamheten på befintliga
orter.
Mitt Lager bedriver verksamheten med en för branschen låg bemanning
tack vare sitt digitala system med bokning och betalning vilket även ger
kunden snabb tillgång till den lokal de bokat. Kunden skall kunna hyra och
få tillgång till ett förråd på mindre än två minuter.
Verksamheten omsätter drygt 20 miljoner kronor i årstakt och drivs av
två medarbetare.
Per den 31 augusti 2023 har Mitt Lager 15 anläggningar på tolv orter i
södra Sverige. Anläggningarna har tillsammans cirka 3 100 förråd, med
en genomsnittlig ekonomisk uthyrningsgrad på 53 procent. Uthyrnings-
graden är påverkad av säsongsvariation men även av utbyggnationen av
anläggningen i Göteborg och den hårdnande konkurrensen där.
Fördelning av förråd per geografi
2023-08-31, %
Omsättning och Ekonomisk uthyrningsgrad 2023-08-31, %
Borås 75
Falkenberg 185
Gislaved 101
Göteborg 676
Hunnebostrand 242
Jönköping, 3 anl. 339
Lysekil 212
Motala 93
Strömstad 144
Vetlanda 116
Värnamo 142
Växjö, 2 anl. 756
Anläggning Antal förråd
24
2
6
22
8
11
3
7
5
4
5
41
68
48
78
29
55
53
Falkenberg
59
41
61
3 081 st
52
58
3
0%
10%
20%
30%
40%
50%
60%
70%
-
5 000
10 000
15 000
20 000
25 000
2020-08-31 2021-08-31 2022-08-31 2023-08-31
Omsättning totalt Ekonomisk uthyrningsgrad
0%
10%
20%
30%
40%
50%
60%
70%
80%
-
500
1 000
1 500
2 000
2 500
3 000
3 500
2020-08-31 2021-08-31 2022-08-31 2023-08-31
Antal förråd Uthyrningsgrad antal förräd
Antal förråd och uthyrningsgrad 2023-08-31, %
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 34
Projektverksamheten
PROJEKTVERKSAMHETEN
Projektverksamheten i Nivika omfattar förädling av befintlig fastighetsportfölj och hela kedjan från
råmark till färdig fastighet.
Nivika arbetar löpande med att identifiera utvecklingsmöjligheter och outnyttjade byggrätter inom portföljen. Målet med projektverksam-
heten är att öka avkastningen och skapa värdetillväxt genom nöjda kunder med långa avtal och förbättrade kassaflöden för långsiktigt hållbar
förvaltning.
Nivika har kompetens genom hela kedjan - från första idé till förvaltning och kan driva och förvalta ett projekt eller en fastighet genom hela
dess utveckling och alla dess faser.
Detaljplaneprocessen innebär att byggrätterna konkretiseras och definieras. Arbetet sker i dialog med kommuner som tillsammans med
Nivikas medarbetare arbetar för att definiera hur marken kan och får användas. Som engagerad fastighetsägare kan vi påverka planprocessen,
men den är också beroende av den kommunala översiktsplaneringen och eventuella överklaganden. Det är i detta skede – när idéerna för
den obrutna marken ska realiseras och förvandlas till konkreta planer för attraktiva bostäder eller kommersiella lokaler – som första delen av
värdeskapandet sker. Vi tar utgångspunkt i de lokala förutsättningarna och skapar projekt som tillför mervärde för hela närområdet, inte bara
för de som bor, studerar, arbetar eller besöker lokalerna. Vi arbetar aktivt för att tillföra hållbara värden och höga boendekvaliteter till staden.
För fastigheter med antagna detaljplaner tar vi fram de handlingar som behövs för bygglov och för att bygga. Vår projektavdelning fungerar
som beställare under entreprenadtiden. Projektledare leder den interna projektgruppen, koordinerar de externa konsulter som engageras i
projektet och har ansvar för att de uppställda ekonomiska och tidsmässiga målen i projekten uppnås.
Produktion och färdigställande pågår fram till tillträde. Därefter tar Nivikas förvaltning över fastigheterna och håller kontakt med hyresgästen.
Projektportfölj
Nivikas långsiktiga arbete med fastighetsutveckling förutsätter en projektportfölj. Projektportföljen består dels av pågående byggnationer och
dels av framtida projekt. Per den 31 augusti 2023 har Nivika sju större pågående byggnationer om total 41 777 kvardratmeter, 44,5 miljoner
kronor i tillkommande hyresintäkter och projekten beräknas tillföra 40 miljoner kronor i driftnetto. Den framtida projektportföljen innehåller cirka
160 000 kvadratmeter kommersiella ytor och cirka 2 800 lägenheter fördelat över ett trettiotal fastigheter.
Förvaltningsfastigheter 9 740
Pågående byggnation 558
Framtida projektportfölj 104
Obebyggd mark 227
9 214
Bokfört värde, Mkr
Framtida projektportfölj, andel
egenägd
Framtid projektutveckling, andel
med kassaflöde
Ägd
Markanvisning el likn. med byggkrav
Kassaflöde
Ej kassaflöde
10 629
Mkr
100 %
100 %
Refugen 6, Värnamo
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 35
289
lägenheter
Graniten 39
VÄRNAMO
Nybyggnation kommersiellt
Hyresgäst Boxess
Investering 44 Mkr
Refugen 6
VÄRNAMO
Nybyggnation kommersiellt
Hyresgäst Nivika
Investering 75 Mkr
PÅGÅENDE
JÖNKÖPING
VÄRNAMO
Nivikas pågående ny- och ombyggnationer -upphandlade till fastpris- kommer tillsammans att tillföra ett årligt hyresvärde om 45 miljoner
kronor. Cirka 40 miljoner kronor av dessa tillkommer redan innan räkenskapsårets slut, den 31 augusti 2024.
Framtida projektportfölj är egenägd vilket gör att vi helt och hållet själva styr tidsplanerna för framtida projekt.
Entreprenaderna upphandlas i
regel som totalentreprenad för att minimera risken för oförutsedda kostnader.
PÅGÅENDE
FÄRDIGSTÄLLD
SEPTEMBER 2023
Grön fastighet enligt Nivikas
gröna ramverk.
Hematiten 1
VÄRNAMO
Nybyggnation kommersiellt
Hyresgäst DS Smith
Investering 152 Mkr
PÅGÅENDE
Pågående projekt
Färdigställande av pågående projekt tillför ett årshyresvärde om
+40 Mkr under räkenskapsåret 2023/2024
Räkenskapsåret
2022/2023
Under det gångna året har Nivika färdigställt 289 lägenheter
och fem kommersiella fastigheter på totalt 12 000 m2 i
följande större projekt:
Q1
Avenboken 1, Ulricehamn, 45 lägenheter
Q3
Bikupan 22, Varberg, LOA 490 m²
Klynnan 12, Värnamo, LOA 1 900 m²
Kärleken 3, Värnamo, LOA 1 136 m²
Porfyren 3, Värnamo, LOA 4 799 m²
Q4
Sadelmakaren 1, Värnamo, 130 lägenheter
Värendsvallen 12, Växjö, 159 lägenheter
Värendsvallen 12, Växjö, LOA 3 678 m2
Samtliga fastigheter är fullt uthyrda och tillsammans tillför de
färdigställda projekten 44 miljoner kronor i årligt hyresvärde
och 38 miljoner kronor i driftnetto per år.
Tor 3
NYBRO
Nybyggnation bostäder
Investering 140 Mkr
PÅGÅENDE
Roten 2 - Hisingstorp
JÖNKÖPING
Nybyggnation bostäder
Investering 246 Mkr
Hovslätts Ängar
JÖNKÖPING
Nybyggnation bostäder
Investering 115 Mkr
PÅGÅENDE
Pågående projekt
Fastighet Ort Projekttyp Kategori
Planeras
vara
färdigställt
Bemd
investering
investering,
Mkr
Bemt
återstående
belopp
Energi-
prestanda,
% av BBR
Bostäder
Uthyrbar
yta, m2
Lokaler
Uthyrbar
yta, m2
Hyres-
värde,
Mkr
Antal
lägenheter
Hematiten 1 Värnamo Nybyggnation Industri/Lager Q1 2024 152 39 80 % - 18 000 10,7 -
Refugen 6 Värnamo Nybyggnation Kontor Q1 2025 75 61 80 % - 2 050 4,5 -
Graniten 39 Värnamo Nybyggnation Industri/Lager Q3 2023 44 - 80 % - 3 999 3,1 -
Rosen 1 (Polisen) Värnamo Ombyggnation Samhällsfastighet Q1 2024 14 10
-
- 4 435 0,5 -
Roten 2 "Hisingstorp" Jönköping Nybyggnation Bostäder Q2 2024 246 62 80 % 6 002 - 13,1 82
Hovslätts ängar Jönköping Nybyggnation Bostäder Q1 2024
115
35 80 % 2 539
-
5,3 42
Tor 3 Nybro Nybyggnation Bostäder Q2 2024 140 33 80 % 3 752
-
7,2 62
786 239 12 293 28 484 44,5 186
Informationen om projekt baseras på bedömningar om projektens storlek, inriktning och omfattning, så även det planerade färdigställandet av projektet. Informationen baseras på bedömningar om framtida projektkostnader och hyresvärde, vilka innebär osäkerhetsfaktorer både avseende projektens genomförande,
tidsplaner, projektkostnader samt framtida hyresvärde. Informationen om pågående projekt omprövas regelbundet och bedömningar justeras till följd av att pågående projekt färdigställs eller att förutsättningar förändras.
NYBRO
LÄGENHETER
289
MILJONER KRONOR
I DRIFTNETTO
38
LOKALER
12 000
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 36
Hållbarhetsrapport
Hållbarhetsrapport
Inga betydande förändringar har skett i organisation eller vår leverantörskedja. Under året förändrades
Nivikas fastighetsbestånd på grund av försäljning, förvärv och färdigställande av nya fastigheter/projekt.
Förändringarna påverkar inte hållbarhetsredovisningen nämnvärt, men bör beaktas vid jämförelser av
energianvändning och utsläpp över tid.
Nivikas ambition är att integrera hållbarhetsarbetet i all verksamhet, varför delar av hållbarhetsarbetet
återfinns i årsredovisningens ordinarie struktur. Hållbarhetsrapporten omfattar hela koncernens verksam-
het; Nivika Fastigheter AB (publ) och samtliga helägda dotterbolag, om inget annat anges. Rapporten
omfattar inte verksamheter som kontrolleras av enskilda hyresgäster eller leverantörer.
Nivikas hållbarhetsredovisning följer det finansiella räkenskapsåret och publiceras årligen. Ingen extern
granskning har gjorts men revisorn har bestyrkt att en hållbarhetsrapport har upprättats enligt årsredovis-
ningslagen (ÅRL).
Årsredovisningen 2022/2023 inkluderar Nivikas hållbarhetsredovisning
2022/2023 som också utgör bolagets lagstadgade hållbarhetsrapport. Nivikas
hållbarhetsredovisning är upprättad i enlighet med Global Reporting Initiative
(GRI) Standards från 2021 och omfattar perioden 1 september 2022 till och med
31 augusti 2023. Det är Nivikas andra GRI redovisning.
KONTAKTPERSON
Emelie Regnell, Hållbarhetschef
emelie.regnell@nivika.se
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 37
Hållbarhetsrapport
När vi nu summerar 2022/23 ser vi ett aktivt hållbarhetsår för Nivika. Samtidigt ett
fortsatt omvälvande år och utmanande tider för många. Nivika utgår från visionen
att med småländsk klokskap ska vi äga och förvalta högavkastade fastigheter för
generationer och vara det självklara valet för hyresgäster. Nivikas hållbarhetsarbete
är integrerat i verksamheten och präglar såväl förvaltning som utveckling av
fastighetsportföljen. Den övergripande målsättningen är att säkra en attraktiv
fastighetsportfölj med ett långsiktigt uthålligt värde som inte har en negativ påverkan på
människor eller miljön.
Nivika har ett antal prioriterade hållbarhetsfrågor som ligger till grund för följande fyra fokusområden:
långsiktig värdeutveckling, miljö och resursanvändning, hållbar stadsutveckling och hållbara medarbetare.
Målen med att minska energianvändningen i våra fastigheter, bygga bostäder i enlighet med Miljöbyggnad
Silver, installera fler laddplatser och öka produktionskapaciteten från installerade solpaneler bidrar till att
minska såväl klimatpåverkan som driftkostnaderna.
ÅRET I KORTHET
Energi, extremväder och kund i fokus
Nivika sätter ramarna för hela byggnadens livscykel i projekteringsstadiet, redan där skapas energieffektiva
byggnader med långsiktig kvalitet enligt Nivika-standard. Byggnaden utformas för att skapa flexibilitet
genom att ta hänsyn till framtida alternativ användning och behov av förändring. Byggskedet är den fas i
livscykeln med störst miljöpåverkan. För att säkerhetsställa ett gott inomhusklimat bygger Nivika i enlighet
med Miljöbyggnad, där fokus läggs på hållbara material och en effektiv energianvändning. Under året har
bostadsfastigheterna Sadelmakaren i Värnamo och Värendsvallen 12 i Växjö färdigställts i enlighet med
Miljöbyggnad Silver liksom logistikanläggningen Klynnan 12 i Värnamo.
Minskad energianvändning är en viktig del i att minimera vår klimatpåverkan. Tillsammans med hyresgästerna
arbetar vi målmedvetet för att minska energiförbrukningen. Flera större energibesparande projekt har
genomförts, bland annat i fastigheterna Rättaren 5, Växjö och Folkets hus 1, Värnamo - som lett till minskad
elförbrukning på 70 procent respektive en energibesparing på 13 procent.
Parallellt med Nivikas arbete för en minskad klimatpåverkan behöver fysiska risker hanteras som följd av
förändrat klimat och en förändrad omvärld. Under året har Nivika genomfört analyser av hållbarhetsrisker på
samtliga fastigheter i beståndet. Analysen identifierade ökad nederbörd och översvämningar som en av de
största framtida potentiella riskerna. Vid förvaltning samt pågående och framtida ombyggnationer säkerställs
att nödvändiga åtgärder vidtas för att hantera identifierade hållbarhetsrisker.
Kundfokus är en av Nivikas strategier för att skapa goda och långa kundrelationer. Under hösten 2022
genomförde bolaget för första gången en kundundersökning för sina bostadshyresgäster. 93 procent trivs
bra med sitt boende och 90 procent kan rekommendera Nivika som hyresvärd, 80 procent tycker att de får
möjlighet att agera miljömedvetet och 83 procent tycker att Nivika anstränger sig för att bidra till en hållbar
utveckling.
Medarbetarna är avgörande för företagskulturen, affärerna och den pågående utvecklingen. Kunniga,
engagerade och välmående medarbetare ger nöjdare hyresgäster och en effektivare verksamhet. Engagemang,
ärlighet, glädje och hållbarhet är de kärnvärden som ligger till grund för företagskulturen. För att vara en hållbar
arbetsplats ingår jämställdhet som ett av de tre prioriterade arbetsområdena. I juni publicerades Allbrights
årliga granskning av jämställdheten inom Sveriges börsnoterade bolag. Då Nivika har uppnått en jämn
könsfördelning i ledningsgruppen har bolaget i år placerat sig på Allbrights gröna börslista.
Sadelmakaren 1, Värnamo
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 38
Hållbarhetsrapport
HÅLLBART FÖRETAGANDE
MED NÄRHET OCH ENGAGEMANG
Vi utgår från vår vision att med småländsk klokskap ska vi äga och förvalta högavkastande fastigheter för generationer
och vara det självklara valet för hyresgästen. Nivikas hållbarhetsarbete är integrerat i verksamheten och präglar
såväl förvaltning som utveckling av fastighetsportföljen. Vår övergripande målsättning är att säkra en attraktiv
fastighetsportfölj med ett långsiktigt uthålligt värde som inte har en negativ påverkan på människor eller miljön.
För att Nivika ska lyckas med sitt hållbarhetsarbete är det viktigt att vara en attraktiv arbetsgivare med engagerade medarbetare. Vi ska även ställa krav
och involvera kommuner, leverantörer och hyresgäster i arbetet. Tillsammans når vi längre än vad vi hade gjort var och en för sig.
För Nivika utgår hållbarhetsarbetet från ett långsiktigt ansvar för ekonomisk, miljömässig och social utveckling. Nivika ska vara ett fastighetsbolag som
driver på utvecklingen och bidrar till ett hållbart samhälle. Det handlar om hållbar utveckling, att göra våra fastigheter bättre för miljön och hyresgästen
och bli mer lönsamma på en och samma gång.
Med lokal förankring och med hyresgästen i fokus förvaltar, förädlar, bygger och förvärvar vi såväl bostäder som fastigheter för kommersiellt bruk.
Nybyggnation av bostäder skall med fördel ske i trä med industriellt byggande, vilket är hållbart och ekonomiskt fördelaktigt.
En integrerad del i Nivikas verksamhet
ngsiktigt och hållbart värdeskapande är en central del av den övergripande bolagsstyrningen för vilken styrelsen och VD är ytterst ansvariga. Nivikas
styrelse antar årligen hållbarhetspolicy och uppförandekod samt följer kvartalsvis upp hållbarhetsarbetet. Varje år rapporteras bolagets riskanalys till
styrelsen, en process som beskrivs på sidan 79-82, vilket innefattar hållbarhetsrisker och möjligheter kopplade till klimat & miljö, sociala förhållanden,
mänskliga rättigheter och anti-korruption.
Styrelsen ansvarar för att årligen upprätta och ge ut hållbarhetsredovisningen och är tillsammans med koncernledningen ansvarig för att anta Nivikas
hållbarhetsmål. VD och koncernledning verkställer och driver igenom styrelsens beslut samt ansvarar för att den egna verksamheten hanterar
hållbarhetsarbetet. Att det finns rutiner i enlighet med policyer och regelverk samt att de efterlevs och följs upp.
Hållbarhetsarbetet i organisationen leds av hållbarhetschefen som rapporterar löpande till koncernledningen. Hållbarhetsarbetet ingår som en naturlig
och integrerad del i all verksamhet. Ansvaret för det dagliga arbetet med klimatrelaterade frågor såsom planering, genomförande och uppföljning följer
organisationsstrukturen.
Styrdokument för hållbarhetsarbetet
Regelverk som styr, inspirerar och vägleder Nivikas
hållbarhetsarbete med försiktighetsprincipen i be-
aktande. Bolaget beaktar samhällets krav enligt lagar
och förordningar som minimikrav och strävar efter
ständiga förbättringar med tydliga mål att främja en
hållbar utveckling.
Externa lagar och riktlinjer
Svenska Aktiebolagslagen
Årsredovisningslagen
Miljöbalken
Arbetsmiljölagen
Boverkets byggregler (BBR-krav)
FN:s vägledande principer för företag och mänskliga
rättigheter
EU:s taxonomiförordning
Övriga tillämpliga lagar och regler
Externa initiativ
GRI Standards
FN:s globala hållbarhetsmål
Parisavtalet
TCFD
Hållbarhetscertifieringar, t ex miljöbyggnad
Lokala hållbarhetsprogram och klimatanpassningsplaner
Interna regelverk
Hållbarhetspolicy
Arbetsmiljöpolicy
Uppförandekod
Övriga rutiner och instruktioner
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 39
Hållbarhetsrapport
Hållbarhetsfrågan är central och det finns stora förväntningar på hur frågan hanteras. Vår intressentanalys
omfattar de intressenter som Nivika i huvudsak påverkar, samverkar med och/eller blir påverkad av. Vi för en
löpande dialog för att fånga in åsikter och förväntningar från intressenterna. Intressentdialogen är viktig då den ger
oss underlag för hur vi ska utveckla vårt hållbarhetsarbete. Nedan presenteras intressenternas nyckelfrågor och hur
dialog har förts.
I DIALOG MED
OMVÄRLDEN
HYRESGÄSTER - BOENDE
Dialogform
Möten (visning, uthyrning, in-& utflytt)
Kundtjänst & serviceanmälan
Hyresgästenkät
Nyckelfråga
Trygghet och trivsel
Bra boendemiljö
Möjliggöra för de boende att agera hållbart
KREDITGIVARE/
FINANSIÄRER
Dialogform
Finansiella rapporter (kvartalsvis)
Enskilda möten med banker och
investerare
Kapitalmarknads- och investerar-
presentationer
Nyckelfråga
Långsiktig och stabil ekonomisk
förvaltning
Låg klimatpåverkan
Nöjda och stabila hyresgäster
Transparent rapportering
HYRESGÄSTER - KOMMERSIELLA
Dialogform
Kundmöten
Avtalsförhandlingar
Kundtjänst, serviceanmälan och löpande dialog kring
förvaltning
Nyckelfråga
Lokaler med god arbetsmiljö
Långsiktig fastighetsförvaltning
Möjliggöra för hyresgästen att agera hållbart
MEDARBETARE
Dialogform
Medarbetarsamtal (årligen)
Utbildningar
Företagsevents
Avdelnings-, projekts- och skyddskommittémöten
Nyckelfråga
Stabil arbetsgivare med goda arbetsvillkor
God arbetsmiljö
Engagerad i lokala föreningslivet och samhället
SAMHÄLLSAKTÖRER
Dialogform
Möten med kommunala tjänstepersoner och
förtroendevalda rörande byggnationer, stadsutveckling,
detaljplaner etcetera.
Samverkansmöten vid nätverk, intresse- och bransch-
organisationer
Nyckelfråga
Byggnationer med ett starkt hållbarhetsperspektiv
Bidra till hållbar stadsutveckling
LEVERANTÖRER
Dialogform
Vid upphandling av ramavtal
Beställningar och leverantörsmöten
Avstämning och kontroll av ramavtals-
leverantörer (årligen)
Nyckelfråga
Kravställare när det gäller kvalitet, arbets-
villkor och arbetsmiljö hos våra leverantörer
Samverkan för ökad hållbarhet
ÄGARE OCH STYRELSE
Dialogform
Styrelsemöten (6-8 per år)
Bolagsstämma (årligen)
Nyckelfråga
Långsiktig avkastning med hänsyn till
människor och miljö
Transparent rapportering
Kundnöjdhet
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 40
Hållbarhetsrapport
VÅRA VIKTIGASTE FRÅGOR
- FOKUSOMRÅDEN
Långsiktig värdeutveckling
Vi skapar långsiktig värdeutveckling genom
ansvarsfulla affärer. Att ta ansvar i våra
relationer med kunder, leverantörer och
partners är avgörande för vårt förtroende
och för vår förmåga att skapa långsiktigt
framgångsrika affärer. Vi lägger stor vikt vid
att säkerställa en god ekonomisk stabilitet,
ansvarsfulla relationer i hela värdekedjan och
efterlevnad av Nivikas uppförandekod.
Finansiell stabilitet
Grön finansiering
Affärsetik och anti-korruption
Miljö och resursanvändning
Vi bygger, förvaltar och utvecklar fastigheter
resurseffektivt och med klimatet i fokus. Att
våra fastigheter är energieffektiva, har låg
klimatpåverkan och bidrar till en funktionell
och god inomhusmiljö är viktigt. Det är i och
kring våra fastigheter vi kan göra mest för
att minimera vår påverkan på omgivningen,
och vi fokuserar på att redovisa och förbättra
fastigheternas klimatpåverkan, miljöprestanda
och energianvändning.
Resurseffektivitet – material, energi och avfall
Klimatpåverkan och anpassning till ett förändrat
klimat
Hållbar stadsutveckling
Vi är en lokal samhällsbyggare som erbjuder
attraktiva och trivsamma lokaler/boen-
den för våra hyresgäster. Nivika bidrar till
regionens utveckling genom vår kärn-
verksamhet. Att skapa förutsättningar för
våra hyresgäster att agera hållbart. Också
genom att engagera oss i initiativ, såsom
infrastruktur, innovation och utbildning
samt att välja lokala leverantörer.
Trygghet och trivsel
Påverka hyresgästen att agera mer hållbart
Hållbara medarbetare
Vi är en inkluderande arbetsplats med friska
och engagerade medarbetare. Att våra
medarbetare trivs, är engagerade och ut-
vecklas har en direkt påverkan på kundernas
upplevelse av relationen med Nivika, liksom
vår förmåga att leverera goda resultat. I vår
strävan att vara en attraktiv arbetsgivare
prioriterar vi särskilt aspekterna arbetsmiljö,
kompetensutveckling, jämställdhet och
mångfald.
God arbetsmiljö
Jämställdhet och mångfald
Kompetensutveckling
Utifrån de globala hållbarhetsmålen, resultatet från intressentdialogen, tidigare strategiarbete, en omvärldsanalys som inkluderade viktiga branschspecifika frågor samt en analys över
Nivikas hållbarhetsrelaterade risker genomfördes en väsentlighetsanalys. Syftet med väsentlighetsanalysen är att identifiera och prioritera viktiga frågor för Nivika ur ett miljömässigt,
socialt och ekonomiskt perspektiv. Ett antal prioriterade hållbarhetsfrågor identifierades och ligger till grund för Nivikas fokusområden. Grunden till väsentlighetsanalysen gjordes
2021 och har uppdaterats och utvecklats över tid. Under våren 2023 genomfördes en workshop med fokusgrupper av Nivikas medarbetare där fokusområden och de väsentligaste
hållbarhetsfrågorna arbetades igenom.
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 41
Hållbarhetsrapport
Agenda 2030
Vi fokuserar vårt hållbarhetsarbete på de områden där
vi har störst påverkan och därmed störst möjlighet att
bidra till positiv utveckling. Nivika bidrar till att uppfylla
Agenda 2030, med särskilt fokus på utvalda delmål.
LOKAL NÄRVARO FÖR
GLOBALA MÅL
Mål 16 - Fredliga och inkluderande samhällen
För oss är det viktigt att ha ett proaktivt arbete för att minimera
alla former av korruption och mutor, både bland medarbetarna, hos
leverantörer och kunder. Detta är vårt sätt att bidra till ett fredligt
och inkluderande samhälle. (Delmål 16.5)
Mål 11 - Hållbara städer och samhällen
Genom vårt arbete är vi en aktiv part i utvecklingen av städer. I
planering, byggande- och förvaltning av fastigheter och stadsdelar
samarbetar vi med kunder, leverantörer och kommuner och skapar
tillsammans hållbara städer och samhällen. Med varsam blandning av byggnader,
utformning av offentliga miljöer och gröna områden skapar vi stadsliv, gröna
oaser, trygghet och trivsel som inkluderar alla. Vi är också med och utvecklar
industriområden och skapar möjligheter för ett expanderande näringsliv i och
runt våra kommuner. (Delmål 11.6, 11.7)
Mål 5 - Jämställdhet
Nivika tror på styrkan i mångfald. Vi välkomnar medarbetare med olika
bakgrund, läggning, egenskaper och kompetenser. Att vara öppen och
nyfiken har varit en viktig del av Nivikas framgång, därför uppmunt
-
rar vi olikheter och unikitet. Vi arbetar konsekvent för att öka jämställdhet och
motverka diskriminering på arbetsplatsen. Generellt sett har Nivika en övervikt av
män. Speciellt inom förvaltningsverksamheten arbetar vi för en jämnare fördelning.
(Delmål 5.1, 5.5)
Mål 7 - Hållbar energi för alla
Genom att köpa el från vatten- och vindkraft samt installera solcel-
ler på våra fastigheter bidrar vi till att öka andelen förnybar energi
i den globala energimixen. Med hjälp av olika åtgärder minskar vi
energianvändningen i våra byggnader, uppmuntrar till en effektivare användning av
lokalytor och bidrar på så sätt till att öka energieffektiviteten. (Delmål 7.2, 7.3)
Mål 12 - Hållbar konsumtion och produktion
Vår ambition är att bidra till en mer hållbar konsumtion och
produktion. Detta gör vi genom att arbeta aktivt med vår egen, våra
leverantörers och våra kunders resurseffektivitet. Vi strävar efter
att minska energianvändningen, uppnå en miljövänlig hantering av kemikalier och
avfall samt att minska utsläpp, genom miljöklassning av byggnader och ställa krav
på leverantörerna.
(Delmål 12.2, 12.4, 12.5)
Mål 3 - God hälsa och välbefinnande
Våra fastigheter utformas för att skapa välbefinnande hos våra hyres-
gäster. Genom att bygga bostäder enligt Miljöbyggnad Silver och välja
närproducerade material bidrar vi till minskad användning av skadliga
kemikalier och byggmaterial samt att undvika föroreningar i luft, mark och vatten.
Bra inomhusklimat i våra fastigheter är viktigt för våra hyresgästers hälsa och bidrar
till att minska antalet sjukdomsfall i samhället. Vi arbetar också för att säkra en god
hälsa bland våra medarbetare. (Delmål 3.4, 3.9)
Mål 13 - Bekämpa klimatförändringarna
Att minska energianvändningen och nyttjandet av fossila bränslen
för att därigenom minska koldioxidutsläppen och på så sätt bekämpa
klimatförändringarna är en viktig del i vårt arbete. Vi vill också stärka
städernas och fastigheternas motståndskraft mot, och förmåga till anpassning till
klimatrelaterade faror och naturkatastrofer. (Delmål 13.1, 13.3)
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
Mål 8 - Anständiga arbetsvillkor och ekonomisk tillväxt
Hållbar ekonomisk tillväxt säkrar och skapar nya arbetstillfällen
samtidigt som engagerade, kompetenta och friska medarbetare är
en förutsättning för att åstadkomma bra resultat. Vi arbetar för att
främja en trygg och säker arbetsmiljö och goda arbetsvillkor för såväl egna medar
-
betare som leverantörer. Målsättningen är låg sjukfrånvaro samt noll arbetsplats-
olyckor. Vi satsar också på kompetensutveckling för våra anställda. Med hållbara
medarbetare läggs grunden till utveckling och lönsamhet.
(Delmål 8.4, 8.5, 8.8)
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 42
Hållbarhetsrapport
EKONOMISKT ANSVAR
- LÅNGSIKTIG VÄRDEUTVECKLING
Nivika bygger och investerar för egen långsiktig förvaltning och till grund för vår hållbarhetssyn ligger en strävan efter
att skapa långsiktiga värden. Både ekonomiska och mänskliga. Att skapa värde över tid förutsätter ett hållbart synsätt,
långsiktigt ansvarstagande, sund affärsmässighet och stabil finansiell ställning.
Att vara en finansiellt stabil affärspartner främjar relationen med våra intressenter och är också en förutsättning för att driva hållbar utveckling. Lång-
siktig värdeutveckling innebär också att all verksamhet genomsyras av ett långsiktigt arbete för en hållbar leverantörskedja samt transparent redovis-
ning av hållbarhetsdata. Syftet är att äga, förvalta och utveckla fastigheterna under lång tid och det har sedan länge därför varit naturligt att redan från
start lägga stor vikt vid hållbarhet. Att skapa attraktiva boendemiljöer i resurseffektiva fastigheter med beständiga material till en rimlig kostnad, lägger
grunden för ett varaktigt värdeskapande. Vi investerar inte för kortsiktig vinst eftersom vi sällan säljer de fastigheter vi bygger. Vi vill skapa en ekono-
misk stabilitet som går över och bortanför konjunkturer.
Hållbarhetsrapport | Ekonomiskt ansvar - långsiktig värdeutveckling
GRÖNA FASTIGHETER
38%
DELMÅL:
Utbildning Anti-korruption, fördjupning
Måluppfyllnad:
Ej genomförd
Ram- och leverantörsavtal med fokus på tjänsteleverantörer i Växjö, Vetlanda och på Västkusten, inklusive hållbarhet och uppförandekod
Måluppfyllnad:
Arbete pågår
Informationstillfälle krisplan Nivika utifrån nya marknadsområden och många nya medarbetare
Måluppfyllnad:
Allmän genomgång för samtliga medarbetare under året
Uppstart, planering och omfattning hållbarhetsinventering fastighetsportfölj
Måluppfyllnad:
100 % hållbarhetsinventerade fastigheter
Sadelmakaren 1, Värnamo
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 43
Hållbarhetsrapport
Finansiell stabilitet
Koncernen eftersträvar en god resultatutveckling, ekonomisk uthållighet och en stark finansiell ställning. De
ekonomiska och finansiella målen är satta för att ge en kombination av god avkastning på eget kapital, hög
tillväxtkapacitet och finansiell stabilitet. Att vara en finansiellt stabil affärspartner främjar relationen med våra
intressenter och är också en förutsättning för att driva en hållbar utveckling.
Strategin stöds av en stabil bas av intäkter som ger ett stabilt operativt kassaflöde och ligger till grund för en
sund ekonomisk ställning. Den långsiktiga finansiella hållbarheten styrs av de finansiella målen. Utfallet i
förhållande till mål, se avsnitt Mål och utfall samt i koncernens Rapport över resultat och totalresultat i
koncernen i sammandrag. Dessutom finns de finansiella nyckeltalen redovisade i slutet av rapporten. För mer
information kring skapat ekonomiskt värde för Nivika se företagets resultaträkning.
Vägen mot en hållbar framtid
– grön finansiering
Grön finansiering är en naturlig fortsättning del av det hållbarhetsarbete som bedrivs i hela organisationen. Det
ger oss en ansvarsfull finansiering, förtroendefulla relationer med våra finansiärer samt stolthet och engage-
mang hos våra medarbetare. Nivika gav ut sitt Gröna Ramverk i september 2020 och emitterade i samband
med det sin första gröna obligation. Nivikas ramverk följer Green Bond Principles där ambitionen är att bidra
till målen enligt Agenda 2030, ramverket är granskat av Cicero med betyget ”Medium Green”. För vidare
läsning se avsnitt Uppföljning grönt ramverk – Investerarrapport 2023-08-31 i årsredovisningen.
Ansvarsfull samarbetspartner
- affärsetik och anti-korruption
På Nivika värdesätter vi vår position som ett respekterat företag oavsett var vi bedriver vår verksamhet.Vi
stödjer och respekterar de internationellt erkända mänskliga rättigheterna där vi verkar. Mutor, bestickningar
eller otillbörliga förmåner får inte förekomma och vi arbetar för att motverka alla former av korruption i verk-
samheten och i affärsrelationer.
Uppförandekod
Uppförandekoden (Koden) beskriver hur Nivikas medarbetare ska agera på arbetsplatsen och hur vi gör affärer.
Koden beskriver även vad Nivika förväntar sig av sina medarbetare och affärspartners samt vad intressenterna
kan förvänta sig av oss. Koden gäller för alla Nivikas medarbetare. Alla helägda dotterbolag till Nivika är bundna
av koden, leverantörer och andra affärspartners förväntas följa liknande principer som ingår i koden. Att dessa
principer efterlevs är en viktig faktor när val av affärspartners görs.
Information om uppförandekoden ingår som en del av introduktionsprogrammet för alla nyanställda. Utöver
uppförandekoden finns styrdokument innehållande principer för bolagsstyrning och efterlevnadsprocedurer,
som beslutats av styrelsen.
Visselblåsare
Vi är angelägna om att både våra egna medarbetare och våra externa intressenter känner sig trygga med att vi
fångar upp eventuella missförhållanden i organisationen redan på ett tidigt stadium, antingen via dialog eller via
företagets visselblåsarfunktion, som sköts av Nivikas styrelseordförande. Repressalier mot eller diskriminering
av någon medarbetare som i god tro gjort en anmälan är inte tillåtet. Under året finns inga rapporterade fall av
korruption, mutor eller brott mot uppförandekoden.
För hållbarhet i leverantörskedjan
Nivikas leverantörer har en viktig roll i värdekedjan och som beställare av varor och tjänster har Nivika ett stort
ansvar och möjlighet att ställa krav med koppling till hållbarhet. Exempelvis kravställs leverantörer på att följa
bolagets uppförandekod. Nivika eftersträvar lokala leverantörer, nära och långsiktiga samarbeten med affärs-
partners för att tillsammans främja hållbarhet genom hela värdekedjan.
Hållbarhetsrapport | Ekonomiskt ansvar - långsiktig värdeutveckling
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 44
Hållbarhetsrapport
EU-taxonomin - för hållbara byggnader
Syftet med EU-taxonomin är att definiera vilka tillgångar som anses vara hållbara i placerings- och
investeringshänseende och bidrar till att uppfylla EU:s miljömål. Två av sex miljömål har i dagsläget definierats.
Under räkenskapsåret 2021/2022 bedömde vi att 100 procent av Nivikas omsättnig, driftsutgifter och
kapitalutgifter är tillämpliga i enlighet med EU:s taxonomiförordning.
Nivika omfattas inte initialt av rapporteringskravet, men väljer frivilligt att presentera en bedömning av hur
verksamheten överensstämmer med EU-taxonomin och hur stor del av våra tillgångar som definieras som
hållbara då dessa väsentligt bidrar till miljömål 1: Begränsning av klimatförändringar.
Nivika äger, förvaltar och utvecklar fastigheter. Verksamheten återfinns i huvudgrupp 7, Bygg och
fastighetsverksamhet, i taxonomin. Vår bedömning är att verksamheten därmed motsvarar det som i
taxonomin benämns 7.7 Förvärv och ägande av byggnader. Nivika utför inte några entreprenader i egen regi,
utan har endast rollen som beställare i samband med nyproduktion, varför vi bedömer att verksamheten inte
omfattas av ytterligare artiklar.
Samtliga Nivikas fastigheter har utvärderats utifrån väsentligt bidrag till miljömål 1. Där omfattas
fastigheter som har energiklass A enligt energideklarationen eller tillhör topp 15 procent av det nationella
byggnadsbeståndet i enlighet med Fastighetsägarnas upprättade gränsvärden (2022).
En hållbarhetskartläggning med tillhörande klimatriskanalys har gjorts på hela Nivikas bestånd. Denna klargör att
verksamheten inte orsakar betydande skada på övriga miljömål.
Taxonomin är tillämplig för 100 procent av Nivikas verksamhet. Av omsättningen är 33 procent förenligt med
taxonomin, för driftutgifterna är utfallet minst 33 procent och av årets kapitalutgifter är minst 54 procent förenligt
med taxonomins krav.
Nivika har valt en måttfull tolkning av kriterierna, och hellre valt att definiera färre ekonomiska aktiviteter som
gröna, snarare än fler. Följande antaganden och avgränsningar har gjorts:
Ett antal energideklarationer gällande nyproducerade fastigheter är utförda på energiberäkningar.
Nivika redovisar nedan endast miljömål 1 och 2, vilket innebär att vi gjort avsteg från FAR:s tabellformat.
I omsättningen ingår endast hyra, inte hyrestillägg i form av debitering av exempelvis el och vatten.
Andel av omsättningen från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska
verksamheter som är förenliga med taxonimkraven.
Kod
Absolut
omsättning,
Mkr
Absolut
omsättning,
%
Absolut
omsättning,
%
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Förvärv och ägande av byggnader 7.7 199,1 32,5 100
De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheternas
omsättning
199,1 32,5 100
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som ej är
miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
Förvärv och ägande av byggnader 7.7 412,8 67,5
Omsättning hos de verksamheter De miljömässigt hållbara (tax-
onomiförenliga) verksamheternas omsättning A2
412,8 67,5
Totalt (A.1 + A.2) Summa 611,9
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättning hos verksamhet som inte omfattas av taxonomin (B)* -
Totalt (A + B) Summa 611,9
Andel av kapitalutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska
verksamheter som är förenliga med taxonomikraven.
Kod
Absolut
omsättning,
Mkr
Absolut
omsättning,
%
Absolut
omsättning,
%
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Förvärv och ägande av byggnader 7.7 229,7 54,0 100
Kapitalutgifter för de miljömässigt hållbara (taxonomi-förenliga)
verksamheterna (A.1)
229,7 54,0 100
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som ej är
miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
Förvärv och ägande av byggnader 7.7 195,9 46,0
Kapitalutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin men som
inte är mijömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) A2
195,9 46,0
Totalt (A.1 + A.2) Summa 425,7
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter hos verksamhet som inte omfattas av taxonomin (B) -
Totalt (A + B) Summa 425,7
Hållbarhetsrapport | Ekonomiskt ansvar - långsiktig värdeutveckling
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 45
Hållbarhetsrapport
Andel av omsättningen från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska
verksamheter som är förenliga med taxonimkraven.
Kod
Absolut
omsättning,
Mkr
Absolut
omsättning,
%
Absolut
omsättning,
%
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Förvärv och ägande av byggnader 7.7 199,1 32,5 100
De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheternas
omsättning
199,1 32,5 100
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som ej är
miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
Förvärv och ägande av byggnader 7.7 412,8 67,5
Omsättning hos de verksamheter De miljömässigt hållbara (tax-
onomiförenliga) verksamheternas omsättning A2
412,8 67,5
Totalt (A.1 + A.2) Summa 611,9
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättning hos verksamhet som inte omfattas av taxonomin (B)* -
Totalt (A + B) Summa 611,9
Andel av kapitalutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska
verksamheter som är förenliga med taxonomikraven.
Kod
Absolut
omsättning,
Mkr
Absolut
omsättning,
%
Absolut
omsättning,
%
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Förvärv och ägande av byggnader 7.7 229,7 54,0 100
Kapitalutgifter för de miljömässigt hållbara (taxonomi-förenliga)
verksamheterna (A.1)
229,7 54,0 100
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som ej är
miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
Förvärv och ägande av byggnader 7.7 195,9 46,0
Kapitalutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin men som
inte är mijömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) A2
195,9 46,0
Totalt (A.1 + A.2) Summa 425,7
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter hos verksamhet som inte omfattas av taxonomin (B) -
Totalt (A + B) Summa 425,7
Andel av driftsutgifterna från produkter eller tänster som är förknippade med ekonomiska
verksamheter som är förenliga med taxonomikraven.
Kod
Absolut
omsättning,
Mkr
Absolut
omsättning,
%
Absolut
omsättning,
%
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Förvärv och ägande av byggnader 7.7 64,1 32,5 100
Driftutgifter för de miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksam-
heterna (A.1)
64,1 32,5 100
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som ej är
miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
Förvärv och ägande av byggnader 7.7 132,9 67,5
Driftutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin men som
inte är mijömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) A2
132,9 67,5
Totalt (A.1 + A.2) Summa 197,0
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftutgifter hos verksamhet som inte omfattas av taxonomin (B) -
Totalt (A + B) Summa 197,0
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 46
Hållbarhetsrapport
TCFD-vägleder
För att ha ett tydligt fokus på klimatfrågan och hantera riskerna men också
möjligheterna kring dem har vi börjat arbeta i linje med TCFD (Task Force on Climate-
related Financial Disclosures). Ambitionen är att följa rekommendationerna i största
möjliga utsträckning. TCFD riktar sig till både bolag och investerare.
Beskrivningen hjälper intressenterna att skapa sig en bild av hur verksamheten kommer att påverkas av klimat-
förändringarna. Nedan beskrivs kortfattat hur Nivika arbetar med de olika delarna i ramverket, vissa upplys-
ningar presenteras även i andra delar av årsredovisningen, vilket framgår av hänvisningar i texten nedan.
Styrning
Nivikas styrelse har ett övergripande ansvar för styrningen av hållbarhetsfrågorna. Koncernledningen ansvarar
för att ta fram förslag på policys, mål och strategier. Resultat för mål och klimatrelaterade frågor presenteras
för styrelsen och diskuteras vid planerade möten under hela året.
Hållbarhetsarbetet ingår som en naturlig och integrerad del i all verksamhet. Ansvaret för det dagliga arbetet
med klimatrelaterade frågor såsom planering, genomförande och uppföljning följer organisationsstrukturen.
Frågor relaterade till klimatet ingår som en del av de affärsplaner som tas fram. Hållbarhetschefen har det
operativa ansvaret för att driva, utveckla, samt följa upp Nivikas klimatarbete och rapportera utfallet till kon-
cernledningen.
Strategi
Nivikas affärsmodell och verksamhet är anpassad för att ta vara på möjligheter som följer av omställningen till
ett hållbart samhälle. Vårt arbete med minskad energianvändning och klimatpåverkan från verksamheten är ett
sätt att framtidssäkra fastigheterna, minska våra kostnader och möta framtida lagar. Nivika är ett fastighetsbo-
lag som arbetar med lokala kontakter och har ett nära samarbete med kommuner gällande utvecklingsprojekt
och framför hållbarhetsaspekter även där. Därigenom förblir vi ett attraktivt bolag för våra intressenter, inte
minst framtida hyresgäster.
Riskhantering
Identifiering och analys av klimatrelaterade risker är en förlängning av vårt ordinarie riskarbete – en process
som beskrivs på sidorna 79-82. Miljöaspekter, inklusive klimat, ingår denna process liksom alla de andra av
bolagets risker och möjligheter.
Under året har Nivika dessutom genomfört analyser och genomlysning av hela fastighetsbeståndet. Analysen
har gjorts både på en geografisk nivå samt på fastighetsnivå och identifierat de största framtida potentiella
riskerna. Vid förvaltning samt pågående och framtida ombyggnationer säkerställs att nödvändiga åtgärder
vidtas för att hantera identifierade hållbarhetsrisker.
Syftet med risk- och möjlighetsanalysen är att få koll på hur Nivika påverkas finansiellt av klimatförändringarna;
dels rent fysiskt, dels av styrmedel för att begränsa växthusgasutsläpp – men även att tillvarata de möjligheter
som identifieras under processen.
Skyfall och översvämning
Inomhusklimat
Vattentillgång
Storm
Ras, skred och erosion
Stora snömängder
Jordbävning
Riskkartläggning - hållbarhetsrisker
Radon
Förorenat område
Invasiva arter
Byggnadsminne
Energiklass F och högre
Skyddsrum
Hög nivå av felanmälningar
NIS-direktivet
Utsatt område
Riskområde
Särskilt utsatt område
Nivika har under året inventerat samtliga fastigheter i det befintliga beståndet med
avseende på följande hållbarhetsrisker:
Varje risk har graderats enligt sannolikhet och påverkan med skalan
låg, medel och hög. Det är viktigt att anpassa verksamheten och
hantera de fysiska risker som ett förändrat klimat och en förändrad
omvärld innebär.
Analysen identifierade ökad nederbörd och översvämningar som
en av de största framtida potentiella riskerna. Vid förvaltning samt
pågående och framtida ombyggnationer säkerställs att nödvändiga
åtgärder vidtas för att hantera identifierade hållbarhetsrisker.
Mål och mätetal
Energianvändningen i fastigheter är en stor bidragande orsak till utsläppen av växthusgaser. Nivika har sedan
2020/21 haft ett årligt mål att minska energiförbrukningen med 10 procent, läs mer på sidan 54.
Bolaget har som mål att 20 procent av fastigheterna i portföljen ska vara ”gröna”, att andelen nyinstallerad
förnybar energi ska ha en produktionskapacitet(solenergi) på 1 GWp och att all nyproduktion av bostäder ska
byggas i enlighet med Miljöbyggnad Silver.
FASTIGHETER
HÅLLBARHETSINVENTERADE
100%
Hållbarhetsrapport | Ekonomiskt ansvar - långsiktig värdeutveckling
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 47
Hållbarhetsrapport
Styrning Strategi Riskhantering Mätetal och mål
A. Styrelsens översyn av
klimatrelaterade risker och
möjligheter.
Se sid. 46
A. Klimatrelaterade risker och
möjligheter organisationen har
identifierat på kort, medel och
lång sikt.
Se sid. 46
A. Organisationens processer
för att identifiera och bedöma
klimatrelaterade risker.
Se sid. 46
A. Organisationens mätetal
för att bedöma klimatrelate-
rade risker och möjligheter
i linje med sin strategi och
riskhanteringsprocess.
Se sid. 46
B. Ledningens roll i be-
dömning och hantering av
klimatrelaterade risker och
möjligheter.
Se sid. 46
B. Påverkan från klimatrelate-
rade risker och möjligheter på
organisationens verksamhe-
ter, strategi och finansiella
planering.
Se sid. 46
B. Organisationens processer
för att hantera klimatrelate-
rade risker.
Se sid. 46
B. Scope 1, Scope 2 och
Scope 3-utsläpp av växthus-
gaser och relaterade risker.
Se sid. 46
C. Organisationsstrategins
anpassningsförmåga med
hänsyn till olika klimatrelate-
rade scenarios – inkluderat
ett scenario för 2 grader eller
lägre.
Se sid. 46
C. Processer för att identi-
fiera, bedöma och hantera
klimatrelaterade risker är in-
tegrerade i organisationens
övergripande riskhantering.
Se sid. 46
C. Mål som organisationen
använder för att hantera
klimatrelaterade risker och
möjligheter och utveckling
mot mål.
Se sid. 46
TCFD-index
Hållbarhetsrapport | Ekonomiskt ansvar - långsiktig värdeutveckling
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 48
HållbarhetsrapportHållbarhetsrapport | Klimatansvar - miljö och resursanvändning
KLIMATANSVAR
- MILJÖ OCH RESURSANVÄNDNING
Bygg- och fastighetsbranschen står för en betydande del av Sveriges totala energianvändning och en stor andel av
koldioxidutsläppen, vilket har en negativ påverkan på vårt klimat. Nivika ska erbjuda hållbara fastigheter, bolaget
förvaltar och utvecklar därför fastigheter resurseffektivt och med klimatet i fokus. Vi arbetar ständigt för att minska vår
egen och våra hyresgästers klimatavtryck samtidigt som vi arbetar med att effektivisera vår resursanvändning.
DELMÅL:
Minska energianvändningen med 10 % (jämfört med 2021/22)
Måluppfyllnad:
-4 %
Andel ”gröna” fastigheter i portföljen: 20 %
Måluppfyllnad:
38 %
Nyproduktion av bostäder ska ske i enlighet med Miljöbyggnad Silver
Måluppfyllnad:
100 %
Nyinstallerad produktionskapacitet (solenergi): 1 GWp
Måluppfyllnad:
1,3 GWp
1,3 GWp
NYINSTALLERAD
PRODUKTIONSKAPACITET
AV SOLENERGI
Snöflingan 16, Växjö
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 49
Hållbarhetsrapport
Resurseffektivitet - material, energi och avfall
Nivika lägger stort fokus på att skapa hållbara byggnader över tid. Det är långsiktiga satsningar som leder till
minskad klimatpåverkan och lägre energiförbrukning. Materialförbrukning, effektiv energianvändning och
avfallshantering är viktiga områden för Nivika när det gäller resurseffektivitet.
Byggnadens livscykel
PROJEKTERING
Nivika sätter ramarna för hela byggnadens livscykel i projekteringsstadiet, redan där skapas energieffektiva
byggnader med långsiktig kvalitet enligt Nivika-standard. Byggnaden utformas för att för att skapa flexibilitet
genom att ta hänsyn till framtida alternativ användning och behov av förändring.
NYBYGGNATION
Byggskedet är den fas i livscykeln med störst klimatpåverkan. För att säkerhetsställa ett gott inomhusklimat
bygger Nivika i enlighet med Miljöbyggnad Silver, där fokus läggs på hållbara material och en effektiv energian-
vändning. Tillsammans med rätt leverantör möjliggörs flexibilitet, resursoptimering och materialval som skapar
förutsättningar för hållbarhet i hela livscykeln. Att kravställa och optimera transporter under byggskedet är
ytterligare ett sätt att minska klimatavtryck.
DRIFT- OCH FÖRVALTNING
Genom att arbeta löpande med driftoptimering, energieffektivisering samt utbyte av föråldrad teknik minime-
rar vi klimatavtrycket från verksamheten. Genom att skapa förutsättningar för Nivikas hyresgäster att bo eller
bedriva sin verksamhet med så låg klimatpåverkan som möjligt kan utsläppen dessutom minska ytterligare i
drift- och förvaltningsskedet. Att erbjuda hållbara lösningar såsom delningstjänster, laddningsmöjligheter, men
också vägledning kring materialval och återbruk är ytterligare sätt att minska klimatavtrycket.
RIVNING
Nivika ska bara riva om det verkligen är nödvändigt och i stället eftersträva att förlänga byggnadens livslängd.
Om byggnaden trots allt rivs är ambitionen att återbruka byggmaterial och återvinna rivningsmaterial. Material
som måste deponeras ska undvikas i möjligaste mån.
Hållbarhetsrapport | Klimatansvar - miljö och resursanvändning
Collaboration for Climate neutral Constuction i Jönköpings län
Nivika har under året anslutit sig till CCC i Jönköpings län (Collaboration for Climate
neutral Construction), ett initiativ som samlar aktörer från bygg- och fastighets-
branschen, för att tillsammans arbeta för att nå klimatneutralitet till år 2045.
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 50
Hållbarhetsrapport
Nivika standard - med material för långsiktig förvaltning
För att ta ytterligare ett steg vidare mot ett mer hållbart samhälle behöver vi gemensamt tänka ett
steg längre gällande återbruk och långtidsbruk, och därmed lämna slit- och slängtänket bakom oss och
minska klimatpåverkan. Material och produkter behöver användas längre, av fler eller i nya sammanhang.
Omställningen till en cirkulär ekonomi har stor potential i att minska resursanvändningen och är också ett
verktyg för att påverka de globala hållbarhetsmålen i Agenda 2030.
Sedan Nivika startades har långsiktig förvaltning varit en grundförutsättning för materialval och
specifikationer oavsett om det gäller renovering eller nyproduktion. Nivika ska ha fastigheter av hög
kvalitet för att attrahera hyresgäster, det är lika viktigt nu som när bolaget startade för drygt 20 år
sedan. Vid nyproduktion av hyresrätter ingår alltid Nivika teknisk beskrivning standard som en del av
beställningsunderlaget. När du kliver in i lägenheterna ligger det granit eller keramik klinkers på hallgolvet,
tåligt och underhållsfritt. På övriga golv ligger ekparkett, ett vackert och tämligen tåligt golv som även
ger en varm träkänsla och är skönt att gå på. Samtliga golvlister är i ek, nästan lika snygga efter ett par års
dammsugning som när de är nya.
Fönsterbänkar är i sten eller vit marmor som ger ett tidlöst och fräscht intryck. Köket är vitt med tåligt
kompaktlaminat på bänkarna och vitvarorna är rostfria. Toalett och badrum har granit eller keramiskt
klinkers på golvet och det är kakel på väggarna. Lägenheten har mekanisk till- och frånluftsventilation
med värmeåtervinning med FTX-aggregat i samtliga lägenheter. Våra fastigheter utformas så långt
som möjligt för att vara flexibla och lätta att anpassa till förändrade behov, vilket minskar behovet av
ombyggnation.
Miljöcertifiering – en väg till hållbara byggnader
Miljöcertifiering är ett verktyg för att säkerhetsställa att våra fastigheter är hållbara och har en minimerad
miljöpåverkan. Sedan 2020 bygger Nivika alla sina bostäder i enlighet med Miljöbyggnad Silver.
Miljöbyggnad är Sveriges mest använda miljöcertifieringssystem för byggnader. Standarden omfattar
de viktigaste miljöpåverkande byggnadsaspekterna och kvalitetssäkrar samtidigt inomhusklimatet. En
byggnad bedöms inom områdena energi, inomhusmiljö och material.
Färdigställda projekt under året 2022/23 som byggts i enlighet med Miljöbyggnad Silver:
Bostadsfastigheterna Sadelmakaren 1, Värnamo och Värendsvallen 12, Växjö samt logistikanläggningen
Klynnan 12, Värnamo.
2023/22 2021/22 2020/21
Utfall 100 % 100 % 100 %
Andel bostäder byggda i enlighet med Miljöbyggnad Silver
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 51
Hållbarhetsrapport
Ett hållbarhetsprojekt i framkant
Under året har första spadtaget tagits till Nivikas nya huvudkontor.
Kontoret är ett pilotprojekt inom material, hållbarhet och klimat.
En signaturbyggnad i Värnamo
Nivika bygger en ny, modern kontorsfastighet utmed E4:an på
Bredasten i Värnamo. Här planerar vi för vårt eget huvudkontor på två
av planen, det nedre planet för gemensamma ytor och plats för andra
hyresgäster på de övriga tre våningsplanen.
Ambitionen är att ta ytterligare steg i Nivikas arbete med en mer hållbar
byggnadsteknik genom att prova en helt ny standard för hur vi vill bygga
i framtiden.
Ny typ av hybridstomme
Vi kommer bland annat använda en ny typ av hybridstomme i betong
och trä, vilket leder till en reducerad betongmängd. Ytterfasadsystemet
är ersatt mot limträsystem och bjälklag kompletteras med en tunnare
betongskiva samtidigt som inslaget av trä ökar.
Fastigheten förses med solpaneler som kommer att minska mängden
köpt energi.
Hållbarhetsrapport | Klimatansvar - miljö och resursanvändning
Refugen 6, Värnamo
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 52
Hållbarhetsrapport
Effektiv energianvändning
Under senare år har elbehovet i Sverige ökat kraftigt. De stigande elpriserna ledde till att uppmärksamheten
riktades mot energimarknaden. Stora delar av samhället fokuserade på energibesparande åtgärder, både för att
minska kostnader och klimatpåverkan men även för att stödja hela energisystemet. Arbetet med energi-
effektivisering och driftoptimering av fastigheterna är något som ständigt pågår. En ökad installation av exem-
pelvis solcellsanläggningar bidrar också till att minska såväl klimatpåverkan som driftskostnaderna.
Att ha kontroll på och påverka energiförbrukningen i våra fastigheter är en viktig del i energieffektiviseringen.
Nivikas tekniska förvaltning använder olika system för att övervaka fastigheterna med fokus på att följa upp,
utveckla och optimera energianvändningen.
Hållbarhetsrapport | Klimatansvar - miljö och resursanvändning
Energianvändning, kWh
2023/22 2021/22 2020/21
El 14 081 088 13 418 621 10 896 223
Fjärrvärme 24 193 749 19 532 531 12 275 865
Fjärrkyla 9 378 10 852 21 298
Total förbrukning 38 284 215 32 962 004 23 193 386
Energiintensiteten har minskat med 4 procent - jämfört med 21/22 har vi minskat från 97 till 93 kWh/m2
Atemp. Målet med att minska energiintensiteteten med 10 procent nås inte för året då vi har avyttrat
fastigheter med låg förbrukning.
Energiintensitet, kWh/m2 Atemp
2023/22 Förändring % 2022/21 Förändring % 2020/21
Total energiintensitet 93 -4 97 -5 102
Resurseffektiviseringar som gjorts på våra fastigheter under 2022/23
Nyinstallerade solpaneler på bostadsfastigheterna Sadelmakaren, Nivika Center och på de kommersiella
fastigheterna Klynnan 12, Porfyren 3, Budkaveln 21, Hematiten 1, Diabasen 4, Kopparslagaren 3, Mjälan
8, Skräddaren 7 och Drängen 2.
Byte av fjärrvärme- och styrcentral på Folkets hus 1, Värnamo, har gjort en energibesparing på 12,8
procent.
Konvertering till fjärrvärme på Barnarps Kråkebo, Jönköping.
Byte av äldre ventillationsaggregat och konvertering av uppvärmning från direktverkande el till fjärrvärme
på Rättaren 5, Växjö, har gett en minskad elförbrukning med 70 procent vilket motsvarar 120 000 kWh.
Ett löpande arbete med uppkoppling av överordnat system via Webbport och energidata till Mestro för
befintliga fastigheter.
Pågående arbete med att byta ut gamla ljuskällor till nya LED-armaturer på fastigheterna
Tunnbindaren 7, Drängen 2, Fyllinge 20:412 och Stålet 2.
Vatten
2023/22 2021/22 2020/21
Vattenanvändning, m3 207 128 159 122 95 039
Vattenintensitet, m3/m2 0,5 0,5 0,4
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 53
HållbarhetsrapportHållbarhetsrapport | Klimatansvar - miljö och resursanvändning
Solenergi
Målet nyinstallerad solenergi med produktionskapacitet om minst 1 GWp innebär fortsatt fokus på förnybar el.
Vi sätter solpaneler på våra tak, både vid nybyggnation och på befintliga fastigheter. Under året har solcellsan-
läggningar installerats på elva fastigheter med en total produktionskapacitet om 1,3 GWp.
Nivikas solcellsanläggningar har under året producerat 1 553 MWh, vilket motsvarar 11 procent av den totala
elanvändningen.
Den producerade elen från egna anläggningar under året har jämfört med 2021/22 minskat med sju procent.
Orsaken till minskningen är avyttring av fastigheter med solenergi samt sämre väder under året.
Producerad solenergi, MWh
2023/22 Förändring % 2021/22 Förändring %
2020/21
(basår)
Producerad el från egna solcellsanläggningar 1 553 -7 1 678 136 710
Egenproducerad solel som används på plats 1 553 - 1 678 - 710
Producerad solenergi, MWh
Minskade avfallsmängder - ökad återvinning
Arbetet med avfall handlar om att minska mängden avfall som går till deponi och förbränning – och att öka
andelen återvunnet avfall. Nivikas verksamhet genererar avfall i våra byggprojekt, nyproduktion och hyresgäst-
anpassningar men också från verksamhetens hyresgäster.
Vad det gäller avfall från byggnation är det viktigt att det ställs krav på exempelvis avfallsplaner i projekt. Men
även att öka återvinningsgraden på byggarbetsplatser och hos våra hyresgäster. Här krävs samverkan med våra
avfallsleverantörer samt entreprenörer vid byggprojekt.
Byggavfallet som uppstår vid våra egna ombyggnadsprojekt och lokalanpassningar sorteras på arbetsplatsen
enligt fastställda rutiner.
Avfallet från avslutade byggprojekt 2022/23, ton
2023
Avfall exkl. farligt avfall
Materialåtervinning
207
Energiåtervinning/förbränning
730
Deponi
205
Farligt avfall
Deponi
3
Total mängd avfall
1 145
De redovisade byggprojekten är: Broarna 4, Avenboken 1, Repslagaren 1, Smeden 5, Hygiea 3, Rosen 1, Tingstadsvassen,
Klynnan 12, Bikupan 22, Porfyren 3, Sadelmakaren, Nivika Center och ombyggnad av Kärleken 3.
Totalt uppgick avfallet från avslutade byggprojekt under året till 1 145 ton.
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 54
Hållbarhetsrapport
Klimatpåverkan och anpassning till ett
förändrat klimat
Att mäta och redovisa utvecklingen av Nivikas klimatpåverkan är ett sätt att identifiera, prioritera och följa upp
åtgärder för att minska klimatutsläppen. Genom ökad kunskap om direkta och indirekta utsläpp kan klimatpla-
ner och metoder tas fram för att prioritera de åtgärder som ger störst påverkan.
Nivika rapporterar utsläppen av växthusgaser med hjälp av GHG-protokollet (Green House Gas Protocol), i
enlighet med modellen Financial Control approach. För beräkningarna 2022/23 tillämpar Nivika
Fastighetsägarna Sveriges vägledning för scope 3-rapportering.
Beräkningarna av Nivikas klimatpåverkande utsläpp utvecklas kontinuerligt för mer tillförlitliga nyckeltal och för
att inkludera fler utsläppsposter. En del av beräkningarna är baserade på faktisk data och en del på schabloner.
De senaste årens ökning av utsläpp beror framför allt på en förbättrad mätning och uppföljning.
Scope 1
Avser direkta utsläpp som kontrolleras
av verksamheten själva och där Nivika
har direkt kontroll över sin klimatpå
-
verkan, till exempel utsläpp från egna
fordon.
Scope 2
Avser indirekta utsläpp från inköpt en-
ergi. Utsläppen sker då hos producenten
men räknas in i Nivikas utsläppssiffror.
Några exempel är inköpt el, värme
och kyla.
Scope 3
Omfattar indirekta utsläpp uppströms
och nedströms i värdekedjan som
Nivika ger upphov till men inte kon-
trollerar direkt.
Hållbarhetsrapport | Klimatansvar - miljö och resursanvändning
SCOPE 3
SCOPE 1
SCOPE 3
DIREKTA UTSLÄPP
INDIREKTA UTSLÄPP
INDIREKTA UTSLÄPP
UPPSTRÖMS NEDSTRÖMS
Egna
värmepannor
Utsläpp av
köldmedia
Egna och
leasade fordon
Fastighetsel Fjärrvärme Fjärrkyla
INDIREKTA UTSLÄPP
SCOPE 2
Affärsresor
Hyresgästernas el.
Leasade tillgångar,
nedströms
Kapitalvaror
Avfall genererat
i verksamheten
INKÖPT ENERGI
Hyresgästernas
bilkörning.
Leasade tillgångar,
nedströms
Investeringar
Slutbehandling av
sålda produkter
Användning av
sålda produkter
Anställdas
pendling
Bränsle och
energirelaterade
aktiviteter
Transport och
distribution,
uppströms
Leasade tillgångar,
uppströms
Köpta varor
och tjänster
För att få en riktigt heltäckande bild av våra utsläpp i hela värdekedjan är även hyresgästernas energiförbruk-
ning och bilkörning med i mätningarna i vårt arbete mot att bli klimatneutrala. Nivikas största utsläpp i scope 3
återfinns i kategori 3.2 Kapitalvaror, Nybyggnationer samt större hyresgästanpassningar och från kategori 3.13
Leasade tillgångar – nedströms, hyresgästernas bilkörning. Vilket påvisar att samverkan över leverantörsled är
en viktig förutsättning för att tillsammans göra skillnad.
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 55
Hållbarhetsrapport
Klimatutsläpp
2022/23 2021/22
Aktivitet Datakälla Omvandlingsfaktor
Absoluta utsläpp,
ton CO₂e
Intensitet, kg
CO₂e/m2
Absoluta
utsläpp
Intensitet
Scope 1
Service/driftbilar och poolbilar Intern inhämtning från körjournaler Emissionsfaktor för respektive fordon, bränslebaserad 26 0,05 21 0,04
Köldmedia
Utsläpp från köldmedia hämtas från respektive fastighet enligt
lag omobligatorisk köldmediarapport
*Statistik från Svensk Kyl & Värmepumpsförening 0 0 0 0
Summa direkta utsläpp 26 0,05 21 0,04
Scope 2
Marketbased Förbrukning av el i fastigheter Data från leverantör 30 55,0
Locationbased Förbrukning av el i fastigheter Data från leverantör
Emissionsfaktor,
Nordisk mix 2021: 0,0547
939 734,0
Förbrukning av fjärrvärme i fastigheter Data från leverantör 608 558,3
Förbrukning av fjärrkyla i fastigheter Data från leverantör 0 0,13
Marketbased Summa indirekta utsläpp från produktion av inköpt energi 638 1,1 613 1,1
Locationbased Summa indirekta utsläpp från produktion av inköpt energi 1 547 2,8 1 292 2,3
Scope 1+2 Marketbased 664 1,2 634 1,14
Locationbased 1 573 2,9 1 313 2,34
Scope 3
1. Köpta varor och tjänster Ingen data Ingen data 2022/23
2. Kapitalvaror IVL´s vägledningscope 3 för bostadsföretag
Schablonvärden från rapporten ”Referensvärden för
klimatpåverkan vid uppförande av byggnader”
6 139 11,0
3. Bränsle och energirelaterade aktiviteter Inte aktuell 2022/23 Inte aktuellt 2022/23
4. Transport och distribution, uppströms Inte aktuell 2022/23 Inte aktuellt 2022/23
5. Avfall genererat i verksamheten
Blandat avfall till förbränning: Avfall Sverige.
Materialåtervinning: DEFRA. Deponi: DEFRA.
Blandat avfall till förbränning: 0,45. Materialåtervinning: 0,02.
Deponi: 0,47.
430 0,8
6. Affärsresor Intern inhämtning från körjournaler Emissionsfaktor för respektive fordon, bränslebaserad 18 0,03
7. Anställdas pendling Inte aktuell 2022/23 Inte aktuellt 2022/23
8. Leasade tillgångar, uppströms Inte aktuell 2022/23 Inte aktuellt 2022/23
9. Transport och distribution, nedströms Inte relevant för Nivika
10. Bearbetning av sålda produkter Inte relevant för Nivika
11. Användning av sålda produkter Inte aktuell 2022/23 Inte aktuell 2022/23
12. Slutbehandling av sålda produkter Inte aktuell 2022/23 Inte aktuell 2022/23
13. Hyresgästernas el. Leasade tillgångar, nedströms
Schablon årsförbrukning: Konsumenternas energimarknadsbyrå.
Nordisk mix: Miljöbarometern.
Uppskattad data. Nordisk mix 2022 0,0667 kgCO₂e/kWh 549 1,0
13. Hyresgästernas bilkörning. Leasade tillgångar, nedströms
Bilar per hushåll: Allmännyttans mobilitetsprojekt. Körsträcka:
Trafa 2021. Snitt klimatpåverkan personbilar: Trafikverket.
Schablon. 0,76 bilar/hushåll. Snittsträcka 11 000 km.
Klimatpåverkan pesonbilar 0,150 kgCO₂/km
3 472 6,2
14. Franshiser Inte relevant för Nivika
15. Investeringar Inte aktuell 2022/23 Inte aktuell 2022/23
10 608 19,0
Hållbarhetsrapport | Klimatansvar - miljö och resursanvändning
*Beräkningen avser kalenderår. Beräkningen från 2022 redovisas i 2022/23 års redovisning.Intensitet anges i: kg CO₂ e/m2 (total uthyrbar yta per 230831)
Locationbased – Metoden återspeglar genomsnittlig utsläppsintensitet för nätet på vilken energiförbrukningen inträffar. Emissionsfaktorn är för hela leveransen i kraft-, värme- eller kylnätet. Ingen skillnad görs för om organisationen har gjort ett aktivt miljöval för sin inköpta el, värme eller kyla.
Marketbased – Metoden skiljer på ursprungsmärkt inköpt el, värme och kyla och ospecificerad inköpt el, värme och kyla. För den ursprungsmärkta elen, värmen och kylan används specifika emissionsfaktorer för ett specifikt energislag, medan för ospecificerad el, värme och kyla används den nordiska residualmixen.
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 56
HållbarhetsrapportHållbarhetsrapport | Socialt ansvar – Hållbar stadsutveckling
KAN REKOMMENDERA NIVIKA
SOM HYRESVÄRD
90%
TRIVS MED SITT BOENDE
93%
SOCIALT ANSVAR
HÅLLBAR STADSUTVECKLING
Nivika vill att de som bor i husen och kvarteren trivs, känner sig trygga och mår bra. Vi är en lokal samhällsbyggare som
erbjuder attraktiva och trivsamma lokaler och boenden för våra hyresgäster. Vi skapar hållbara kvarter och områden
med fastigheter där människor ska leva och arbeta i många år framöver. Områdena ska klara klimatförändringar och
samhällsomvandling. Vi tar långsiktigt ansvar när vi bygger, utvecklar och förvaltar.
I detaljplanearbetet ingår förutom att gestalta området även att bidra till en blandad stadsmiljö. En blandad stadsmiljö skapar förutsättningar för stor
mångfald och variation mellan gammal och ny bebyggelse, både i gestaltning och funktion för boende, handel, service, rekreation, kultur och arbets-
platser. Blandstaden utgår ifrån att människans välbefinnande står i centrum, vilket bidrar till ökad trygghet och gemenskap.
DELMÅL:
Antal nyinstallerade laddplatser: 100 st
Måluppfyllnad:
87 st
Genomföra kundnöjdhetsundersökning bostadshyresgäster
Måluppfyllnad:
Nollmätningsundersökning genomförd november 2022
Ta fram arbetsmetoder för att säkerhetsställa trygghet och trivsel
Måluppfyllnad:
Åtgärdsplaner utifrån hyresgästenkät på respektive område har tagits fram
Visa energiförbrukning för lägenhetshyresgäster i ”Mina sidor” i Incit, alla fastigheter som
är uppkopplade via Elvaco
Måluppfyllnad:
Ej genomfört, avvaktar utbyte av fastighetssystem
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 57
Hållbarhetsrapport
Kund i fokus - för trygghet och trivsel
Att ha nöjda kunder skapar förutsättningar för långsiktiga affärsrelationer och kan ge goda ambassadörer.
Ett viktigt mått på kundnöjdhet är rekommendationsvilja. För att kunna skapa ett bättre boende är bolaget
beroende av att få veta vad hyresgästerna tycker om Nivikas service, lägenheten, huset och området de bor i.
Genom att skapa en bra dialog kan vi tillsammans göra skillnad.
I november 2022 skickades en hyresgästenkät ut till drygt 2 000 hushåll. Det kom in cirka 1 340 svar, vilket
ger en svarsfrekvens på hela 66 procent. Resultatet av hyresgästenkäten har samtliga medarbetare hos Nivika
fått ta del av. Baserat på resultatet har fastighetsskötare, fastighetstekniker, uthyrare och förvaltare på res-
pektive förvaltningsområde deltagit i framtagandet av handlingsplaner över vad som ska göras samt prioritering
inom respektive bostadsområde. Vi ser att det framför allt finns förbättringsbehov inom följande övergripande
områden som vi kommer arbeta vidare med:
Utemiljö
Rent & snyggt
Information till er hyresgäster
Totalt sett ligger Nivika väl till i jämförelse med branschen,
i tabellen nedan finns utfallen i utvalda väsentliga områden
från enkäten. Vi är mycket nöjda med resultatet men
vill ändå ständigt förbättra oss för att bibehålla Nivikas
attraktivitet och göra nöjda hyresgäster än mer nöjda.
Hållbarhetsrapport | Socialt ansvar – Hållbar stadsutveckling
Nivika Fastigheter AB
( 2041 lägenheter), %
Medelvärde i branschen,
%
Ta kunden på allvar 87 86
Trygghet 86 80
Rent och snyggt 74 76
Lägenheternas standard 81 77
Almänna utrymmen 83 83
Utemiljö 67 74
Underlätta för hyresgästen att agera mer hållbart
Förutom uppvärmningen av våra fastigheter och våra byggprojekt bidrar våra hyresgäster med utsläpp från
exempel biltransporter, avfall och konsumtion. Hyresgästernas intresse för att bidra till hållbara lösningar och
effektiviseringar ökar. Som hyresvärd kan Nivika bidra genom att göra det enkelt för våra hyresgäster att göra
rätt, underlätta för att skapa en mer hållbar livsstil och engagera dem att göra mer klimatsmarta val i vardagen
kopplat till sitt boende. Det kan vara allt från att erbjuda odlingsmöjligheter intill fastigheterna, enkla system
för avfallshantering till att erbjuda laddplatser för elbilar. I våra nybyggda bostadsfastigheter mäts el- och
vattenförbrukningen individuellt, vilket ökar kunskapen om den faktiska förbrukningen hos våra hyresgäster.
Arbetet med att erbjuda våra hyresgäster möjligheter till en hållbar mobilitet fortsätter.
Laddplatser
87 stycken laddplatser för el- och hybridfordon driftsattes under året.
Antal laddplatser
Ort 2022/23 2021/22 2020/21
Värnamo 47 12 14
Jönköping 5 52 33
Växjö 11 26 12
Varberg 13 12 0
Ulricehamn 11 0 0
Totalt 87 102 59
Närhet till hyresgästen
Våra hyresgäster står i centrum för vår verksamhet och det är viktigt att kunna erbjuda rätt produkt och service
till bostadshyresgäster såväl som till lokalhyresgäster. Nöjda hyresgäster som trivs är lojala och hyr länge hos
oss, vilket bland annat bidrar till lägre omflyttning och ökad trygghet. En nöjd hyresgäst är också en god
ambassadör för bolaget. Vi möter våra hyresgäster dagligen, genom telefonsamtal, mejl och personliga
kontakter. Vi månar om en hög tillgänglighet för våra kunder och de kan nå oss via telefon och mejl. På
den kommersiella sidan har lokalansvariga nära kontakt med hyresgästerna för att snabbt kunna fånga upp
förändrade behov och önskemål.
Under året har vi tecknat våra två första gröna hyresavtal som i ett led att öka takten i hyresgästernas
klimatomställning. Internt har vi under året påbörjat arbetet kring hur vi ska arbeta med gröna hyresavtal och
uppföljningen kring dessa.
Digital teknik möjliggör nya beteenden och nya funktioner. Hyresgästen kan redan idag underteckna
bostadskontrakt, garagekontrakt och parkeringsavtal digitalt. I selfstorageverksamheten Mitt Lager finns
smidiga digitala låslösningar där manuell nyckelhantering helt har upphört.
Önskar kunna bo
kvar här så länge
som livet tillåter.
HYRESGÄSTKOMMENTAR
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 58
HållbarhetsrapportHållbarhetsrapport | Socialt ansvar – Hållbar stadsutveckling
Biologisk mångfald
Klimatrisker, klimatpåverkan och biologisk mångfald är tätt sammankopplat. Samtidigt som klimatavtrycket ska
minska ska den biologiska mångfalden öka. Ju fler växter som finns, desto större kapacitet att ta upp koldioxid
i atmosfären. Fler växter och träd skapar även skugga, vilket lindrar effekten av värmeböljor och bidrar till
naturlig dagvattenhantering genom upptag av vatten via rötterna.
När ett område nyexploateras kan det medföra att vissa ekologiska värden på platsen påverkas. Nivika arbetar
med att stötta biologisk mångfald bland annat genom att anlägga gröna tak, skapa gröna innergårdar men också
prioritera växter och träd som blommar för att förstärka det biologiska värdet kring fastigheterna.
Vi förespråkar ängar framför gräsmatta på de ytor där möjligheten finns. Ängarna binder både dagvatten och
koldioxid. Jämfört med en gräsmatta som har behov av att klippas en gång per vecka under sommarhalvåret
behöver ängen bara slås en gång per år, färre antal gräsklippningar gör dessutom att utsläppen minskar. Ängen
är inte bara vacker att titta på utan uppskattas även av pollinerande insekter som humlor, bin och fjärilar.
AV VÅRA HYRESGÄSTER TYCKER
ATT VI GER DEM MÖJLIGHET ATT
AGERA MILJÖMEDVETET
80%
TYCKER ATT NIVIKA
ANSTRÄNGER SIG FÖR ATT
BIDRA TILL EN HÅLLBAR
UTVECKLING
83%
Kungsängen, Jönköping
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 59
HållbarhetsrapportHållbarhetsrapport | Socialt ansvar – Hållbar stadsutveckling
Engagemang för Småland och Västkusten med tillhörande stadsutveckling
Att en region är attraktiv för näringslivet är en förutsättning för vår verksamhet. Vi bidrar till regionens
utveckling genom vår kärnverksamhet men också genom att engagera oss i initiativ som bidrar till att stärka
regionen, såsom arbete, innovation, utbildning och inkludering.
Att välja lokala leverantörer bidrar också till regionens utveckling. I egenskap av att vara en kommersiell
fastighetsägare i regionen är vi delaktiga i många stadsplanerings- och stadsutvecklingsprojekt. Vi arbetar även
med att få områden att bli mer attraktiva och trygga genom att skapa en blandning mellan kontor, bostäder
och butiker.
Genom våra partnerskap med Fastighetsägarna och näringslivet får vi fakta och kunskap om regionen och
stöttar deras arbete med utveckling av och information om regionen. Många av våra anställda engagerar
sig i nätverk och styrelser för att få kunskap om behov, förutsättningar och trender i regionen. ID06,
Citysamverkan, CCC Jönköpings län och CSR Småland är några exempel.
Med lokalt samhällsengagemang
En viktig del i Nivikas strategi är att arbeta lokalt och bygga långsiktiga relationer och vara en
samhällsutvecklare. Nära dialog med kommun och näringsliv är viktigt men också att vara engagerad lokalt.
Nivika engagerar sig bland annat genom att stötta olika idrottsföreningar och evenemang i de geografiska
områden där vi finns. Det kan bidra till en positiv utveckling av samhället och stärkt trygghet och säkerhet men
också motverka utanförskap.
ETT URVAL AV FÖRENINGAR SOM NIVIKA STÖDJER
Värnamobygdens Ryttarförening Växjö IBK Utveckling Lager 157 Ski Team Växjö Damfotbollsförening
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 60
HållbarhetsrapportHållbarhetsrapport | Socialt ansvar – Hållbara medarbetare
SOCIALT ANSVAR
- HÅLLBARA MEDARBETARE
Medarbetarna är avgörande för företagskulturen, affärerna och den pågående utvecklingen. Kunniga, engagerade och
välmående medarbetare ger nöjdare hyresgäster och en effektivare verksamhet. Att arbeta mot gemensamma mål,
respektera varandra och varandras olikheter samtidigt som vi har kul på jobbet är några av de egenskaper som ligger till
grund för vår företagskultur och som knyter an till våra kärnvärden: engagemang, ärlighet, glädje och hållbarhet.
DELMÅL:
<2 % korttidssjukfrånvaro
Måluppfyllnad:
1,1 %
Ökad jämställdhet
Måluppfyllnad:
37 % kvinnor och 63 % män (2021/22: 31 % kvinnor och 69 % män)
Noll olycksfall
Måluppfyllnad:
5 st som ledde till frånvaro
AV LEDNINGSGRUPPEN ÄR
KVINNOR
50%
AV SAMTLIGA MEDARBETARE
ÄR KVINNOR
37%
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 61
Hållbarhetsrapport
Frisknärvaro 2022/23
Frisknärvaron är hög och ligger på 98,9
procent. Under året har korttidsfrånvaron
sjunkt till 1,1 procent (3,1). Nivika är nu
tillbaka på den historiskt låga sjukfrånvaron
kring en procent.
96,9 %96,9 %98,9 % 98,1 %
VÅRA KÄRNVÄRDEN
ENGAGEMANG ÄRLIGHET
GLÄDJE HÅLLBARHET
Vi arbetar mot verksamhetens
gemensamma mål med ett genuint
engagemang och tar tillvara på
möjligheter som är av godo för Nivika.
Vi respekterar varandra och varandras
olikheter och tror på goda relationer
i och utanför företaget med en tydlig
god ton.
Vi har kul på jobbet och gläds med
varandras framgångar, när vi lyckas
gynnar det både oss själva och
företaget.
Vi har en inställning att hållbarhet är
en grundläggande drivkraft som ska
genomsyra företaget som en grundsten
i beslut och i vår dagliga verksamhet.
Sund arbetsmiljö
Nivika ska erbjuda medarbetarna en trygg, säker och hälsosam arbetsmiljö. Bolaget arbetar förebyggande med
säkerhet genom bland annat interna rutiner och verktyg. Den dagliga verksamheten bedrivs med bakgrund
av våra kärnvärden. Information och tillvägagångssätt hur vi ska agera beskrivs i företagets policys och
uppförandekod.
Arbetsmiljöfrågor är viktiga för att minimera tillbud och olyckor. Uppkomna tillbud dokumenteras och
rapporteras till närmsta chef som i sin tur lyfter tillbudet upp till ledningen. Vi har en nollvision för
arbetsplatsolyckor, den gäller alla som arbetar för eller utför uppdrag åt Nivika. Detta innebär att ingen ska
komma till skada på jobbet. För att uppnå vårt mål måste vi arbeta förebyggande, minimera och åtgärda
säkerhets- och hälsorelaterade risker samt främja medarbetarnas välmående. Jämfört med 2021/22 då vi hade
två olycksfall hade vi i år fem olycksfall som föranledde frånvaro.
Alla medarbetare erbjuds friskvårdsbidrag och samtliga anställda omfattas även av en vårdförsäkring.
Friskvård sker både förebyggande och i rehabiliteringssyfte för att främja hälsa och välmående. Under året
har 42 procent av medarbetarna använt sitt friskvårdsbidrag, vilket är nästan en dubblering jämfört med
2021/22 då nyttjandet låg på 23 procent. Nivikas medarbetare uppmuntras till att transportera sig med så låg
klimatpåverkan som möjligt. Alla tillsvidareanställda erbjuds personalcykel, elcyklar finns tillgängliga för kortare
resor i tjänst, därtill finns bilpool med elbilar.
Våra värderingar beskriver det som är allra viktigast i våra initiativ och handlingar. Värderingarna guidar oss i vårt
dagliga arbete och i de relationer vi bygger med kollegor, kunder och partners.
Stark företagskultur
Nivika fortsätter att utvecklas, vilket gör att behovet av nya medarbetare och kunskap ökar. Därför är det
viktigt att vi tillsammans fortsätter arbetet med att förstärka vår värdegrundsplattform och den familjära
företagskultur som vi har inom Nivika - för att vara en hållbar arbetsplats och en attraktiv arbetsgivare. För
att vara en hållbar arbetsplats har vi valt att prioritera tre områden: god arbetsmiljö, jämställdhet och mångfald
samt kompetensutveckling.
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 62
Hållbarhetsrapport
Lika värde, jämställdhet och mångfald
Vårt grundläggande synsätt är att alla människor har lika värde och rätt till lika behandling. Medarbetarna skall
ges samma möjligheter gällande anställningsvillkor, kompetensutveckling och befordran, inom ramen för sin
kompetens och vilja. Arbetsvillkoren styrs av kollektivavtal och samtliga medarbetare omfattas. Vi är medlem-
mar i Almega. Lönesättningar tar hänsyn till branschstatistik och medarbetarnas individuella prestation. His-
toriskt sett är bygg- och fastighetsbranschen en mansdominerad bransch. Idag ser vi att fler och fler kvinnor
söker sig in i branschen, vilket vi välkomnar. Under året har vi gått från 31 procent kvinnor till 37 procent. Inga
fall av diskriminering har inrapporterats.
I september 2023 hade Nivika 62 medarbetare. De områden som legat i fokus för rekrytering har varit
marknad, ekonomi- och förvaltningsavdelningen. Vi har även under året lyft upp en del medarbetare till nya
utmanande roller. Personalomsättningen uppgår till 22 procent, vilket motsvarar 14 personer som avslutat sin
anställning.
Fördelningen av Nivikas medarbetarbetare per den sista augusti 2023 är 63 procent män och 37 procent
kvinnor. Av de anställda är 45 personer tjänstemän och 17 personer kollektivanställda.
I juni publicerades Allbrights årliga granskning av jämställdheten inom Sveriges börsnoterade bolag. Då Nivika
har uppnått en jämn könsfördelning i ledningsgruppen har bolaget i år placerat sig på Allbrights gröna börslista.
Köns- och åldersfördelning styrelse
7 (3 kvinnor, 4 män)
30-50år
Kvinnor: 0
Män:0
Kvinnor
>50år
Kvinnor: 3
Män: 4
Män
0%
100%
43%
57%
Köns- och åldersfördelning koncernledning
4 (2 kvinna, 2 män)
Kvinnor
Män
33%
50%
67%
50%
30-50år
Kvinnor: 1
Män: 0
>50år
Kvinnor: 1
Män: 2
Köns- och åldersfördelning hela organisationen
62 (23 kvinnor, 39 män)
Kvinnor
Män
37%
12%
63%
52%
36%
<30 år
Kvinnor: 3
Män: 5
30-50år
Kvinnor: 10
Män: 24
>50år
Kvinnor: 7
Män: 16
Åldersfördelning
2022/23
Antal
Fördelning
%
2021/22
Antal
Fördelning
%
< 30 år 5 8 6 9
30-50 år 29 47 36 55
> 50 år 28 45 23 35
Totalt 62 65
Könsfördelning
2022/23
Kvinnor Män
Fördelning
(kvinnor)
%
Förändring
%
2021/22
Kvinnor Män
Fördelning
(kvinnor)
%
Styrelse 3 4 43 0 3 4 43
Koncernledning 2 2 50 25 1 3 25
Hela organisationen 23 39 37 6 20 45 31
Hållbarhetsrapport | Socialt ansvar – Hållbara medarbetare
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 63
Hållbarhetsrapport
Kompetensutveckling
Medarbetarsamtal genomförs för att stödja den personliga utvecklingen, följa upp gemensamt satta mål,
stämma av arbetssituationen och planera framtida kompetensutveckling. För oss handlar kompetensutveckling
om att utveckla våra medarbetares kunskaper och färdigheter. Medarbetare ska ges samma möjligheter
gällande anställningsvillkor, kompetensutveckling och befordran inom ramen för sin kompetens och egna vilja.
Utbildningsbehovet kartläggs och anpassas individuellt för varje medarbetare, rätt kompetens för respektive
arbetsuppgifter. Under året har utbildningar genomförts inom bland annat klimatberäkningar, hyresrätt,
entreprenadjuridik, IT-säkerhet och arbetsrätt.
Kunskapsutbyte
Vi har också fokus på framtida medarbetare för att bidra till deras utveckling. Nivika har ett långsiktigt utbyte
med studenter på Campus i Värnamo och Jönköping University, som strävar efter att ge studenter möjlighet
till praktiska erfarenheter och utbildning kopplat till bygg- och fastighetsbranschen. Under året har vi tagit
emot sju feriearbetare och en praktikant.
AV LEDNINGSGRUPPEN ÄR
KVINNOR
50%
AV SAMTLIGA MEDARBETARE
ÄR KVINNOR
37%
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 64
Hållbarhetsrapport
Uppföljning grönt ramverk – investor report
Hösten 2020 gav Nivika ut ett Grönt Ramverk i samband med att bolagets första gröna
obligation emitterades. Det gröna ramverket innebär att grön finansiering ska användas
till projekt och tillgångar som är gröna, såsom gröna och energieffektiva byggnader, men
kan också vara investeringar i energieffektiviseringsåtgärder och förnybar energi. Som en
del av ramverket ingår också uppföljning och rapportering av hur den gröna finansieringen
utnyttjas och KPI’er.
Kriterier enligt ramverket
Det gröna ramverket innebär att grön finansiering ska användas till projekt och tillgångar som är gröna, såsom
gröna och energieffektiva byggnader, men kan också vara investeringar i energieffektiviseringsåtgärder och
förnybar energi. Nivikas Gröna Ramverk innehåller fyra investeringskategorier varav gröna och energieffektiva
byggnader är den största;
1. Gröna och energieffektiva byggnader - nybyggnation
Nybyggnation De kriterier som skall vara uppfyllda för finansiering av nybyggnation av en fastighet är att
byggnaden skall ha en energiprestanda som ligger minst 20 procent under Boverkets energikrav (BBR-krav)
alternativt vara byggd i enlighet med Miljöbyggnad Silver eller bättre.
Träbyggnation skall byggas med svenskt trä, med märkning FSC/PEFC.
Befintlig fastighetsportfölj (för byggnader byggda före 2021) Byggnader med en energiprestanda som enligt
energideklarationen erhållit energiklass A eller B.
Större renoveringar Renoveringskostnader som leder till en energiprestanda i enlighet med befintlig
fastighetsportfölj alternativt leder till en energiförbättring på minst 30 procent per kvadratmeter och år
jämfört med före investeringen.
2. Energieffektivitet
Direkta kostnader för installation av energieffektiviseringsteknik såsom smarta styrsystem, förbättrad isolering,
värmeväxlare, gröna tak, energieffektiv belysning m.m., förutsatt att åtgärderna uppfyller nationella minimikrav
och att investeringen är kopplat till åtgärder som syftar till en förbättrad energiprestanda och /eller minskade
utsläpp av växthusgaser.
3. Förnybar energi
Förnybar energi, främst installation av solenergianläggningar, hållbara transporter, eldrivna fordon och/eller
infrastruktur för eldrivna fordon.
Grön finansiering
Per 31 augusti 2023 har Nivika ett utestående obligationslån, vilket är kategoriserat som grönt. Efter periodens
slut, den 12 oktober samt den 16 november 2023, har bolaget löst hela det utestående obligationslånet med
ISIN: SE0015949631, lånets totala belopp var 650 miljoner kronor.
I juni 2021 erhöll Nivika sin första gröna bankfinansiering vilket sedan dess har utvecklats till att omfatta totalt
777 miljoner kronor per 2023-08-31 vilket utgör 54 procent av den totala gröna finansieringen 1 427 miljoner
kronor. Bolaget har under perioden ökat grön bankfinansiering med 175 miljoner kronor.
Nivika har under året 2022/2023 färdigställt två projekt med grön finansiering, Sadelmakaren 1 i Värnamo och
Nivika Center i Växjö, fastigheter som är byggda i enlighet med Miljöbyggnad Silver.
Utveckling grön finansiering per kvartal, Mkr
0
500
1000
1500
2000
20-11-30
Gröna banklån Gröna obligationer
21-02-28
21-05-31
21-08-31
21-11-30
22-02-28
22-05-31
23-02-28
54 %
46 %
22-08-31
23-05-31
Övriga upplysningar
Den miljödata som redovisas är framtagen enligt samma principer och metoder som vår hållbarhetsrapport.
Investeringar i ny- och ombyggnadsprojekt motsvarar det belopp som per balansdagen har investerats i
den aktuella fastigheten. Befintliga fastigheter tas upp till marknadsvärde. Marknadsvärdet uppdateras
varje kvartal då interna och externa värderingar genomförs. Redovisningen av marknadsvärden följer de
redovisningsprinciper som framgår av årsredovisningen.
23-08-31
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 65
Hållbarhetsrapport
Upparbetade investeringar i pågående projekt per 2023-08-31, tkr
Sadelmakaren 1, Värnamo
Nivika Center, Värendsvallen 12, Växjö
Beläget på Arenastaden i Växjö
Uppförd i enlighet med Miljöbyggnad Silver
Högdelen inrymmer totalt 161 lägenheter fördelat på främst ettor och tvåor samt några treor
5 laddplatser finns intill fastigheten
184 solcellspaneler, installerad effekt 61 kWp
I ett projekt med så hög utnyttjande grad av tomten har vi valt att skapa utemiljöer på våra takytor på plan 20 på hög delen samt
taket på lågdelen. Där har vi med gröna växter, sittytor samt pergola skapat miljöer för rekreation och samvaro
Värendsvallen 12, Växjö
Exempel på tillgångar i den gröna poolen
Slutförda ny- och ombyggnadsprojekt 2022/2023, tkr
Fastigheter Ort Projekt Typ Energiprestanda, BBR Energiklass Summa
Graniten 39 Värnamo Nybyggnation Kommersiellt Planerad energiklass B - 53 100
Hematiten 1 Värnamo Nybyggnation Kommersiellt
80 % av BBr-krav
B 115 000
Hällstorp 1:20,
Jönköping Nybyggnation Bostäder Planerad energiklass A - 140 196
Refugen 6 Värnamo Nybyggnation Kommersiellt
80 % av BBr-krav
B 16 400
Tor 3 Nybro Nybyggnation Bostäder Planerad energiklass A - 107 000
Roten 2 Jönköping Nybyggnation Bostäder Planerad energiklass B - 184 000
Vinkelhaken 13 Ljungby Nybyggnation Plan. bostäder Planerad energiklass B - 6 600
Summa 622 296
Sadelmakaren 1, Värnamo
Beläget i centrala Värnamo
Uppförd i enlighet med Miljöbyggnad Silver
Inom kvarteret finns totalt 130 lägenheter, fördelat på ettor, tvåor, treor och några fyror
10 laddplatser finns i fastighetens garage och det är förberett för ytterligare laddplatser om hyresgäster önskar fler
Fastigheterna är utrustade med 288 solcellspaneler, installerad effekt 132 kWp
Nivikas första cirkulära projekt, den tidigare Ö&B-byggnaden plockades ned i olika steg och har sedan används till att bygga upp två nya byggnader
Fastigheter Ort Projekt Typ Summa
Avenboken 1 Ulricehamn Nybyggnation Bostäder 97 000
Bikupan 22 Varberg Nybyggnation Kommersiellt 25 400
Klynnan 12 Värnamo Nybyggnation Kommersiellt 40 700
Porfyren 2 Värnamo Nybyggnation Kommersiellt 44 700
Porfyren 3 Värnamo Nybyggnation Kommersiellt 67 700
Sadelmakaren 1 Värnamo Nybyggnation Bostäder 290 000
Värendsvallen 12 Växjö Nybyggnation
Bostäder och
Kommersiellt
460 000
Tidigare färdigställda ny- och ombyggnationsprojekt
1 205 400
Summa 2 230 900
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 66
Hållbarhetsrapport
Befintliga fastigheter som ligger till grund för investering
* Utnyttjat innebär att grön finansiering har använts till investeringskategorin.
Fastighet
Fastighets-
värde
kWh/m2,
år
Energi–
klass
Undvikna
utsläpp, ton CO₂
Advokaten 5 Grön 69% B -9 882
Avenboken 1 Grön 65% B -8 565
Barnarps-Kråkebo 1:58 Grön 75% B -16 002
Bergbunken 1 Grön 56% A -5 816
Bikupan 22 Grön 80% B -719
Diabasen 4 Grön 69% B -25 664
Drängen 2 Grön 50% A -34 708
Eklövet 1 Grön 71% A -3 714
Graniten 39 (under uppförande) Grön 80% 0
Gyljeryd 1:57, "Kärleksudden" (tomt) Grön 0
Hemmeslöv 10:208 Grön 69% B -8 129
Hematiten 1 Grön 80% 0
Hjortonet 7 Grön 75% B -4 110
Hällstorp 1:107 (tomt) Grön 0
Hällstorp 1:20 (tomt) Grön 0
Klynnan 12 Grön 38% A -9 012
Norra Amerika 1 Grön 62% B -13 977
Nyckelharpan 2 Grön 96% B -918
Pionen 6 Grön 70% B -932
Porfyren 2 Grön 80% B -7 463
Porfyren 3 Grön 80% B -7 344
Refugen 6 (under uppförande) Grön 80% 0
Roten 2 (under uppförande) Grön 80% 0
Råstenen 1 Norra Grön 69% B -4 819
Råstenen 1 Västra Grön 69% B -6 147
Sadelmakaren 1 Grön 56% A -27 308
Schaktet 1 Grön 56% A -7 526
Snöflingan 16 Grön 75% B -9 685
Stålet 2 Grön 75% A -9 669
Tor 3 (under uppförande) Grön 80% 0
Trädet 6 Grön 75% B -4 687
Täljstenen 1 Grön 46% A -14 896
Valplatsen 8 Grön 61% A -19 100
Vinkelhaken 13 (tomt) Grön 0
Vombaten 2 & Vråken 2 Grön 56% A -8 624
Vråken 1 Grön 56% B -13 030
Värendsvallen 12, bostäder Grön 56% A -19 859
Värendsvallen 12, skola Grön 80% B -5 627
Västergöken 1 Grön 69% B -14 720
Totalt 4 076 796 -322 652
Gröna och energieffektiva byggnader KPI Utnyttjat*
NYA BYGGNADER
Miljöklassade och /eller energiprestandaklass se sid 65 Ja
Antal hus med trästomme, st 8 Ja
Årlig energiförbrukning jämfört med byggnorm se sid 65 Ja
Årlig minskning av växthusgasutsläpp se sid 65 Ja
BEFINTLIGA BYGGNADER
Miljöklassade och /eller energiprestandaklass se sid 66 Ja
Årlig energiförbrukning jämfört med byggnorm se sid 66 Ja
Årlig minskning av växthusgasutsläpp se sid 66 Ja
OMBYGGNATION/STÖRRE RENOVERINGAR
Årlig minskning av energiförbrukning jämfört med innan reno-
vering, MWh
- Nej
Årlig minskning av växthusgasutsläpp, ton CO₂ - Nej
ENERGIEFFEKTIVISERINGSÅRGÄRDER
Årlig minskning av energiförbrukning, MWh - Nej
Årlig minskning av växthusgasutsläpp, ton CO₂ - Nej
Förnybar energi KPI Utnyttjat*
Installerad förnybar kapacitet, GWp 1,3 Nej
Årlig produktion av förnybar energi, MWh 1 553 Nej
Årlig minskning av växthusgasutsläpp, ton CO₂ - Nej
Miljövänlig transport KPI Utnyttjat*
ELDRIVNA FORDON
Antal fordon, st
5 bilar
+ 3 cyklar
Nej
Årlig minskning av växthusgasutsläpp, ton CO₂ - Nej
INFRASTRUKTUR FÖR ELDRIVNA FORDON
Antal installerade/uppgraderade laddplatser 87 Nej
Årlig minskning av växthusgasutsläpp, ton CO₂
- Nej
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 67
Hållbarhetsrapport
GRI-INDEX
GRI Standard
Upp
-
lysning
Upplysningens namn
Sid-
hänvisning
GRI 2: ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR 2021
Organisationen och redovisningsprinciper
2-1 Information om organisationen 74
2-2
Enheter som är ingår i organisationens hållbarhets
-
rapport
36, 38, 74
2-3 Redovisningsperiod, frekvens och kontaktperson 36
2-4 Förändringar i tidigare rapporterade upplysningar 36
2-5 Extern granskning 36
Verksamhet och medarbetare
2-6 Aktiviteter, värdekedja och andra affärsrelationer
8-9, 38-39,
42-43
2-7 Medarbetare 60, 62
2-8 Medarbetare som inte är anställda1
Styrning
2-9 Sammansättning och struktur för styrning 74-77
2-10 Nominering och val av styrelse 74-77
2-11 Ordförande för högsta styrande organ 74-77
2-12
Det högsta styrelseorganets roll i att övervaka hante-
ringen av påverkan på hållbar utveckling
74-77
2-13
Delegering av beslutsfattande för att hantera
påverkan
38
2-14
Högsta styrande organets roll i relation till hållbar-
hetsredovisningen
38
2-15 Intressekonflikter 74-77
2-16 Kommunikation av kritiska frågeställningar 74-77
2-17
Den samlade kunskapen hos det högsta styrande
organet
74-77
2-18 Utvärdering av det högsta styrande organets arbete 74-77
2-19 Ersättningspolicy 74-77
2-20 Process för att fastställa ersättningar 74-77
2-21 Årlig total ersättning
74-77
1
Nivika rapporterar inte på medarbetare som inte är anställda.
Nivikas egna verksamhet drivs enbart med anställda.
GRI Standard
Upp-
lysning
Upplysningens namn
Sid-
hänvisning
Strategi, policyer och praxis
2-22 Uttalande om strategi för hållbar utveckling 38
2-23
Värderingar, principer, standarder och normer gällande
uppförande (Policyåtaganden)
38
2-24
Förankring av värderingar, principer, standarder och
normer gällande uppförande (Implementering av
policyer)
42-43
2-25 Processer för att avhjälpa negativ påverkan 42-43
2-26
Mekanismer för rådgivning och rapportering av ange
-
lägenheter för organisationen
42-43
2-27 Efterlevnad av lagar och förordningar 42-43
2-28 Medlemskap i organisationer 38, 39
Intressentengagemang
2-29 Metod för intressentengagemang 39
2-30 Kollektivavtal 62
GRI 3: VÄSENTLIGA ÄMNEN
Väsentliga frågor 2021
3-1 Process för att fastställa väsentliga frågor 40-41
3-2 Lista på väsentliga frågor 40-41
3-3 Styrning av väsentliga frågor 42-45
GRI 200, 300 & 400 ÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
GRI 200, Ekonomi
GRI
201
Ekonomiskt resultat
2016
201-1 Skapat och levererat direkt ekonomiskt värde 42-43
GRI
201
Ekonomiskt resultat
2016
201-2
Finansiell påverkan samt andra risker och möjligheter
orsakade av klimatförändringar
79-82
GRI
205
Anti-korruption 2016 205-2
Kommunikation kring och utbildning i antikorruptions
-
policyer och rutiner
42-43
GRI
205
Anti-korruption 2016 205-3 Bekräftade fall av korruption och vidtagna åtgärder 42-43
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 68
Hållbarhetsrapport
GRI Standard
Upplys
-
ning
Upplysningens namn
Sidhänvis
-
ning
GRI 300, Miljö
GRI
302
Energi 2016 302-1 Energiförbrukning inom organisationen 52-53
GRI
302
Energi 2016 302-3 Energiintensitet 52-53
GRI
302
Energi 2016 302-4
Minskning av energianvändning genom energieffek
-
tivisering
52-53
GRI
305
Utsläpp (till luft) 2016 305-1 Direkta utsläpp av växthusgaser (Scope 1) 55
GRI
305
Utsläpp (till luft) 2016 305-2 Indirekta utsläpp av växthusgaser (Scope 2) 55
GRI
305
Utsläpp (till luft) 2016 305-3 Övriga indirekta utsläpp av växthusgaser (Scope 3) 55
GRI
305
Utsläpp (till luft) 2016 305-4 Intensitet avseende växthusgasutsläpp 55
GRI
306
Avfall 2020 306-2 Hantering av signifikant avfallsrelaterad påverkan 49-53
GRI-INDEX
GRI Standard
Upplys
-
ning
Upplysningens namn
Sidhänvis
-
ning
GRI 400, Socialt
GRI
401
Anställningsförhållan-
den 2016
401-1 Personalomsättning och nyanställningar 60-63
GRI
403
Hälsa och säkerhet
2018
403-2
Riskidentifiering, riskbedömning och incidentunder
-
sökning
60-63
GRI
403
Hälsa och säkerhet
2018
403-3 Arbetsrelaterad hälsovård 60-63
GRI
403
Hälsa och säkerhet
2018
403-4
Medarbetardeltagande, konsultation och kommunika
-
tion gällande hälsa och säkerhet
60-63
GRI
403
Hälsa och säkerhet
2018
403-5 Träning och utbildning gällande hälsa och säkerhet 60-63
GRI
403
Hälsa och säkerhet
2018
403-6 Främjande av medarbetares hälsa 60-63
GRI
403
Hälsa och säkerhet
2018
403-7
Förebyggande och hantering av hälso- och säker
-
hetspåverkan på arbetsplatsen direkt kopplade till
affärsrelationer
60-63
GRI
403
Hälsa och säkerhet
2018
403-9 Arbetsrelaterade skador 41, 61
GRI
405
Mångfald och jäm
-
ställdhet 2016
405-1
Sammansättning av styrelse, ledning och övriga med
-
arbetare utifrån ålder och kön
62
GRI
406
Icke-diskriminering
2016
406-1 Fall av diskriminering och vidtagna åtgärder 62
Företagsspecifika upplysningar
Produktansvar GRI-C1
Miljöcertifieringar/process som tillämpas vid uppföran
-
de av bostadsfastigheter
50
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 69
Hållbarhetsrapport
Rosen 1, Värnamo
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 70
AKTUELL INTJÄNINGSFÖRMÅGA
Nivikas aktuella intjäningsförmåga för förvaltningsverksamheten utgår från det f
astighetsbestånd som bolaget ägde per den 31 augusti 2023
och kommande tolvmånadersperiod. Intjäningsförmågan baseras på tecknade hyresavtal och visar vilken avkastning som bolaget kan genere-
ra med givna förutsättningar.
Följande information utgör grunden för den uppskattade intjäningsförmågan:
Hyresintäkterna baseras på undertecknade hyresavtal på årsbasis (inklusive tillägg och eventuella hyresrabatter) samt övriga fastighetsrelaterade
intäkter utifrån gällande hyresavtal per bokslutsdag.
Fastighetskostnader baseras på ett normalt verksamhetsår med underhåll för innehavda fastigheter per bokslutsdag. I driftkostnaderna ingår fastig-
hetsrelaterad administration. Fastighetsskatt ingår i posten Fastighetskostnader och beräknas utifrån fastigheternas aktuella taxeringsvärden.
Centrala administrationskostnader beräknas utifrån den aktuella organisationen, inklusive projektutveckling, och fastighetsportföljens storlek per
bokslutsdag. Kostnader av engångskaraktär är inte medtagna.
Finansiella intäkter och kostnader har beräknats utifrån bolagets faktiska genomsnittliga räntenivå och kreditportfölj per bokslutsdag.
Aktuell intjäningsförmåga, Mkr
2023-08-31
Hyresvärde
661
Vakans -19
Hyresintäkter 642
Fastighetskostnader 189
Driftnetto 453
Central förvaltning
35
Finansiella kostnader 278
Förvaltningsresultat 140
Intjäningsförmåga per 31 augusti 2023
Baserat på det fastighetsbestånd och de hyreskontrakt som
förelåg vid periodens utgång uppgår hyresintäkterna för den
kommande tolvmånadersperioden till 661 miljoner kronor och
fastighetskostnaderna beräknas utifrån aktuell driftmarginal,
justerad för tillkommande fastigheter, uppgå till 189 miljoner
kronor, vilket innebär ett driftnetto om 453 miljoner kronor.
Överskottsgradenberäknas uppgå till 70 procent utifrån
fastighetskostnader för ett normalt verksamhetsår inklusive
fastighetsrelaterad administration. Utifrån nuvarande
omfattning av organisation och verksamhet bedöms de centrala
administrationskostnaderna uppgå till 35 miljoner kronor.
Förvaltningsresultatet bedöms uppgå till 140 miljoner kronor.
Nivikas förvaltningsresultat per aktie beräknas då till 1,8 kronor.
I aktuell intjäningsförmåga är pågående byggnationer ej inräknade.
Enligt uppskattning, se avsnitt pågående projekt, tillför pågående
projekt hyresintäkter om 45 miljoner kronor. Utifrån bedömd
överskottsgrad tillför projekten ett driftnetto om cirka 40 miljoner
kronor. För mer information om pågående projekt se avsnitt
Fastighetsportfölj i delårsrapporten.
Det är viktigt att notera att den aktuella intjäningsförmågan inte är
en prognos utan visar på Nivikas intjäningsförmåga vid periodens
utgång och beaktar inte eventuella förändringar av variabler såsom
hyror, vakanser, fastighetskostnader, räntor med mera. Hänsyn
har ej heller tagits till händelser efter perioden såsom beslutad
företrädesemission och löst obligationslån.
289
lägenheter
Aktuell intjäningsförmåga
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 71
Finansiell ställning och likviditet
Nivika finansierar sina tillgångar med en kombination av bilaterala
banklån, obligationslån, övriga skulder samt eget kapital. Finansiering
sker genom lån, byggnadskreditiv och revolverande faciliteter hos ett
tiotal kreditgivare där tre storbanker utgör basen med tillkommande
finansiering hos lokala sparbanker samt SBAB.
En bra finansieringsstruktur innebär att bolaget löpande har tillgång
till kapital i tillräcklig mängd i relation till befintlig verksamhet till ett
riskavvägt pris. Bolaget har ett bra och nära samarbete med sina kredit-
givare och arbetar aktivt och kontinuerligt med att säkerställa bolagets
likviditet och framtida finansiering.
I maj 2023 löstes den första obligationen, 2020/2023, i sin helhet.
Obligationen hade ett utestående belopp om 600 miljoner kronor och
ett ursprungligt förfall i slutet av september 2023.
Under sommaren har Nivika fortsatt arbetet med att stärka den finan-
siella ställningen tillsammans med ägare och banker. Sedan tidigare har
Nivika anpassat organisation och kostnadsmassa till rådande marknads-
förutsättningar och högre ränteläge.
I september beslutades en fullt ut garanterad företrädesemission som
tillför bolaget cirka 511 miljoner kronor. Samtidigt annonserades ett
finansieringspaket med utökade säkerställda kreditfaciliteter om totalt
400 miljoner kronor hos Nordea, SEB och Danske Bank. 235 miljoner
kronor i utökad grundfinansiering samt 165 miljoner kronor i byggnads-
kreditiv med beviljad slutfinansiering.
Under oktober löstes cirka 600 miljoner kronor av den andra obliga-
tionen om 650 miljoner kronor, 2021/2024, som har förfall i början
av september 2024. Återstående belopp, 50 miljoner kronor, löstes i
mitten av novmeber och Nivika har därmed lämnat obligationsmarkna-
den och har enbart finansiering från Nordiska banker.
Genomsnittlig kapitallängd var 2,5 år per den 31 augusti (2,7). Bo-
laget har under perioden fortsatt att utöka sin låneportfölj avseende
finansiering av pågående byggnationer, dels i form av byggnadskreditiv,
dels i form av slutfinansiering. Även swap-portföljen har utökats under
perioden. Per den 31 augusti 2023 hade bolaget räntesäkrat totalt 1,6
miljarder kronor, vilket motsvarar 30 procent av låneportföljen.
Netto räntebärande skulder, efter avdrag för likviditet, i förhållande till
fastighetsvärde uppgick vid periodens slut till 50 procent (53). Samtliga
informations- och finansiella åtaganden vid periodens slut var uppfyllda.
FINANSIERING
0
10
20
30
40
50
60
2018 2019 2020 2021 2022 2023
2023–
2024
Eget kapital
45 %
Övriga poster
7%
2023-08-31
Obligationsfinansiering
6 %
Bankfinansiering
42 %
2024–
2025
2025–
2026
2026–
2027+
Nettobelåningsgrad, %
Kapitalstruktur förfall
per 2023-08-31
Kapitalstruktur*
0
2000
4000
6000
8000
10000
12000
4 919
744
650
4 648
0
500
1000
1500
2000
2500
3000
3500
*) Baserad på balansomslutning
De långfristiga räntebärande finansiella skulderna uppgick vid rapport-
dagen till 5 214 miljoner kronor (5 777) varav långsiktig bankfinansiering
uppgick till 4 520 miljoner kronor (4 355), obligationslån 650 miljoner
kronor (1 250) och övriga räntebärande skulder 43 miljoner kronor (171).
Minskningen i räntebärande skulder förklaras till största del av lösen av
obligation samt lösen av lån i samband med avyttring. Investeringar i ny-
och ombyggnationer påverkar i motsatt riktning. Total andel gröna lån i
portföljen uppgår vid periodens slut till knappt 30 procent.
Beviljad men ej nyttjad finansiering per sista augusti uppgick till
239 miljoner kronor och avser kontokredit och outnyttjade byggnads-
kreditiv. Efter periodens utgång har ett finansieringspaket beviljats med
utökade kreditfaciliteter som uppgår till 400 miljoner kronor.
Efter perioden har Nivika avyttrat fem fastigheter i tre separata affärer
vilket har tillfört 120 miljoner kronor i likviditet. Bolaget har även tecknat
avtal och genomfört ett förvärv av en bostadsportfölj i Ulricehamn och
Borås. Aktielikviden betalades genom kvittning mot utestående fordran
och är därmed likviditetsneutral för Nivika.
* 650 Mkr av obligationsförfall 650 Mkr september 2024, är löst under
oktober-november 2023
Finansiering
650 Mkr*
Finansiering
2023-08-31 2022-08-31
Säkerställd finansiering, Mkr
4 648 4 491
Obligationslån, Mkr
650 1 250
Genomsnittlig ränta, säkerställd finansiering, %*
5,6 2,5
Genomsnittlig ränta, icke säkerställd finansiering, %
7,8 5,4
Genomsnittlig ränta, total, %**
5,3 3,2
Kapitalbindningstid, år
2,5 2,7
Räntebindningstid, år
0,9 0,6
Likvida medel, Mkr
66 187
Nettobelåningsgrad, %
49,6 53,5
Räntetäckningsgrad, ggr
1,6 2,2
Soliditet, %
44,7 39,8
* Inklusive byggnadskreditiv
** Inklusive byggnadskreditiv och räntesäkringar
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 72
AKTIEN OCH ÄGARNA
Nivika Fastigheter AB:s B-aktie (kortnamn NIVI B) är noterat på Nasdaq Stockholm, Mid Cap, inom sektorn Real Estate. Nivikas
marknadsvärde uppgick den 31 augusti 2023 till 2 407 miljoner kronor och antalet aktieägare var 3 094 stycken.
Vid utgången av perioden uppgick antal aktier till 77 907 047 stycken, fördelat på 24 884 800 stycken av serie A och 53 022 247
stycken av serie B. Varje A-aktie berättigar till tio röster per aktie och varje B-aktie ger rätt till en röst per aktie. Samtliga aktier med-
för lika rätt till andel i bolagets tillgångar och vinst samt till utdelning.
Kursutveckling och handel
Under perioden 1 juni till 31 augusti 2023 omsattes på Nasdaq Stockholm cirka 320 000 NIVI B-aktier. Dagsomsättningen för
Nivika på Nasdaq Stockholm uppgick i genomsnitt till 5 003 aktier och det volymviktade genomsnittspriset uppgick till 33,71 kronor.
Högst betalkurs under perioden var 36,50 kronor den 1 juni och lägst betalkurs var 30,90 kronor den 31 augusti. Aktiekursen den 31
augusti uppgick till 30,90 kronor (senast betalt). Marknadsvärde på samtliga aktier i bolaget, baserat på senast betalt pris för B-aktien
31 augusti 2023, uppgick till 2 407 miljoner kronor. Information om aktiens utveckling finns även på www.nivika.se.
Aktiekapital
Styrelsen för Nivika har den 22 september 2023 beslutat, villkorat av bolagsstämmans efterföljande godkännande, att genomföra en
fullt garanterad nyemission av B-aktier om cirka 511 miljoner kronor med företrädesrätt för Bolagets befintliga aktieägare. Företrädes-
emissionen omfattar högst 17 978 547 B-aktier i Bolaget och kan innebära en ökning av Bolagets aktiekapital om högst 8 989 273,50
kronor från 38 953 523,50 kronor till 47 942 797 kronor. Sammantaget kan Nivikas aktiekapital öka till 38 953 523,50 kronor.
De tio största aktieägare (röstsorterat) per den 31 augusti 2023
Källa: Euroclear Sweden och Bolaget
* A-aktier berättigar till tio röster per aktie och B-aktier bettigar till en röst per aktie.
*Marknadsvärdet på samtliga aktier i bolaget, baserat på senast betalt pris för B-aktier per datum ovan.
Aktien och ägarna
Namn Antal A-aktier* Antal B-aktier* Totalt antal aktier Andel av kapital Andel av röster
Värnanäs AB 7 435 600 2 135 746 9 571 746 12,3 25,3
Santhe Dahl Invest AB 3 852 000 10 453 373 14 305 373 18,4 16,2
Holmgren Group AB 3 900 000 2 027 631 5 927 631 7,6 13,6
Husleden Förvaltning AB 3 000 000 4 894 736 7 894 736 10,1 11,6
Skandinavkonsult i Stockholm AB 3 108 600 1 854 407 4 963 007 6,4 10,9
Planch AB 3 108 600 933 400 4 042 000 5,2 10,6
Pollock Invest AB 480 000 745 000 1 225 000 1,6 1,8
Nordnet Pensionsförsäkring AB - 4 100 946 4 100 946 5,3 1,4
Nordea Livförsäkring Sverige AB - 4 021 396 4 021 396 5,2 1,3
Tredje AP-Fonden - 3 618 420 3 618 420 4,6 1,2
10 största aktieägare 24 884 800 34 785 055 59 669 855 76,6 94,0
Övriga aktieägare - 18 237 192 18 237 192 23,4 6,0
Totalt 24 884 800 53 022 247 77 907 047 100,0 100,0
Varav styrelse och koncernledning 18 776 200 17 355 557 36 131 757 46,4 67,9
2023-08-31
Handelsplats Nasdaq Stockholm
Aktienamn Nivika
Kortnamn (ticker) NIVI B
ISIN-kod SE0017083272
Segment Nasdaq, Mid Cap
Sektor Real Estate
Valuta SEK
Totalt utestående aktier 77 907 047 st
Totalt antal B-aktier 53 022 247 st
Stängningskurs 31 augusti 2023 30,90 kr
Marknadsvärde 31 augusti 2023* 2 407 Mkr
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 73
Bolagsstyrningsrapport
STYRELSEORDFÖRANDE HAR ORDET
Omvärlden under räkenskapsåret 2022/2023 var turbulent med pågående krig i Ukraina, hög inflation och fortsatta räntehöjningar.
Nivikas styrelseordförande Elisabeth Norman beskriver styrelsens arbete och strategi i en intervju.
Vad har präglat styrelsens arbete under 2022/2023?
Styrelsens arbete under året har varit intensivt och fokuserat mycket på
att hantera den snabbt förändrade marknadssituationen som inflationen
och de snabba räntehöjningarna för med sig.
Under året togs flera initiativ i syfte att stärka balansräkningen och säkra
finansiering, bland annat avyttring av utvalda fastigheter, genomförd
nyemission, lösen av utestående obligationslån, anpassad organisation
och utökning av räntesäkringsportfölj.
Nivika har under sommaren tillsammans med ägare och finansiärer ut-
format ett finansieringspaket som kommunicerades efter räkenskapsårets
slut, i slutet av september. Paketet innehållande en av ägare garanterad
företrädesemission om cirka 511 miljoner kronor, en utökad finansiering
via banker, samt likvida medel från avyttrade fastigheter.
Som styrelseordförande har jag, som alltid, ett nära samarbete med
bolaget och dess ledning, ett samarbete som varit än närmre under detta
år. Ur styrelsens perspektiv har ledning och organisation hanterat årets
utmaningar på ett bra och balanserat sätt. Arbetat metodiskt, haft bra
uppföljning både på omvärldsutvecklingen och den egna verksamheten.
Jag känner ett starkt positivt engagemang och det finns hög kompetens
och målinriktning inom företaget.
Det är under utmanande tider som ett företag och dess ledarskap kan visa
sitt värde och sin kvalitet.
Å styrelsens vägnar vill jag tacka alla Nivikas anställda för deras fantastiska
arbete och aktieägarna för deras fortsatta förtroende.
Hur ser strategin för Nivikas utveckling ut
kommande år?
Nivika fortsätter att befästa sin lokala styrka och närvaro på sin marknad i
Småland och på Västkusten områden med stark tillväxt.
Arbetet att strategiskt och förvaltningsmässigt förfina fastighetsportföl-
jen fortlöper för att maximera starka kassaflöden och hög kvalitet i fastig-
hetsportföljen. Fastighetsportföljen består i dag främst av högavkas-
tande fastigheter och ambitionen är att renodla ytterligare. I nuvarande
marknadsläge startas inga nya bostadsprojekt, däremot så startar vi upp
kommersiella projekt där det fortsatt finns lönsamhet.
Nivika har genom refinansieringen möjlighet att genomföra selektiva
kompletteringsförvärv framöver och återigen bli mer offensiva genom
förvärv av fastigheter i en attraktiv förvärvsmarknad med geografiskt
fokus på Jönköping, Värnamo, Växjö och på Västkusten.
Refinansieringen är ett viktigt steg i Nivikas fortsatta tillväxt och ambitio-
nen om fortsatt lönsam tillväxt avspeglas i de nya finansiella mål och den
utdelningspolicy som styrelsen tagit beslut om.
Hållbarhetsarbetet har under året fokuserat på minskad energianvänd-
ning, dels via nyinstalltion av solcellsanläggningar dels via flera stora
energibesparingsprojekt som har genomförts. Under året har Nivika ge-
nomfört analyser av hållbarhetsrisker på samtliga fastigheter i beståndet.
Analysen identifierade ökad nederbörd och översvämningar som en av de
största framtida potentiella riskerna. Vid förvaltning samt pågående och
framtida ombyggnationer säkerställs att nödvändiga åtgärder vidtas för
att hantera identifierade hållbarhetsrisker.
Efter årets utgång har även ett nytt hållbarhetsmål beslutats, målet är att
minska utsläpp inom Scope 1 och 2 med 25 procent till slutet av år 2025.
Kommer Nivika att bli ett utdelande bolag?
Vi är ett utdelande bolag, men utdelningen har dock varit låg eller noll de
senaste två åren.
Nivikas övergripande mål är att skapa värde för bolagets aktieägare.
Bolagets långsiktiga målsättning är att dela ut 30-50 procent av förvaltnings-
resultatet efter betald skatt.
Utdelningens storlek anpassas till koncernens investeringsbehov, konsolide-
ringsbehov och ekonomiska ställning i övrigt för att säkerställa att koncernens
framtida utveckling sker med bibehållen finansiell styrka och fortsatt god
handlingsfrihet.
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 74
Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstyrning
Nivika Fastigheter AB (publ) är ett svenskt publikt aktiebolag med säte i Värnamo. Bolaget har till föremål för
sin verksamhet att äga och förvalta mindre och medelstora företag, bedriva handel och förvaltning av aktier och
andra värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Bolagsordningen finns i sin helhet att tillgå på bolagets
webbplats www.nivika.se.
Bolagsstyrning avser det regelverk och den struktur som etablerats för att effektivt och kontrollerat styra och
leda verksamheten i Nivika Fastigheter. Bolagsstyrningen syftar även till att säkerställa att bolaget lever upp till
sina åtaganden gentemot aktieägare, kunder, medarbetare, leverantörer och omvärlden i övrigt.
Bolagsstyrningen i Nivika Fastigheter baseras bland annat på aktiebolagslagen, årsredovisningslagen,
bokföringslagen, bolagsordningen, regelverk för emittenter (räntebärande instrument) på de marknadsplatser där
Nivika Fastigheter är noterat, policyer samt interna regler och riktlinjer.
Svensk kod för bolagsstyrning
Bolagsstyrning omfattar olika beslutssystem genom vilket ägarna direkt och indirekt styr bolaget. Bolagsstyrningen i
svenska börsbolag har utvecklats genom lagstiftning, rekommendationer och uttalanden samt genom självreglering.
Svensk kod för bolagsstyrning (Koden) är betydelsefull för bolagsstyrningen i svenska börsbolag.
Efterlevnad av Koden
Enligt styrelsens uppfattning har Nivika i alla avseenden följt Koden under verksamhetsåret och har ingen
avvikelse att förklara.
Ägarstruktur och rösträtt
Nivika Fastigheter AB:s B-aktie (kortnamn NIVI B) är noterad på Nasdaq Stockholm, Mid Cap, inom sektorn
Real Estate. Nivikas marknadsvärde uppgick den 31 augusti 2023 till 2 407 miljoner kronor och antalet aktie-
ägare var cirka 3 100 stycken.
Vid utgången av perioden uppgick antal aktier till 77 907 047 stycken, fördelat på 24 884 800 stycken av serie
A och 53 022 247 stycken av serie B. Varje A-aktie berättigar till tio röster per aktie och varje B-aktie ger rätt
till en röst per aktie. Samtliga aktier medför lika rätt till andel i bolagets tillgångar och vinst samt till utdelning.
Mer information om ägarstrukturen finns på sidan 72 avsnitt Aktien och ägarna.
Valberedning
Valberedningen representerar aktieägarna. Valberedningen har till uppgift att före bolagsstämman lägga fram
förslag till styrelse och revisorer inklusive ersättning.
Enligt svensk kod för Bolagsstyrning ska bolaget ha en valberedning som har till syfte att lämna förslag avseende
ordförande på bolagsstämmor, kandidater till styrelseledamöter (inklusive ordföranden), arvoden och övrig
ersättning till varje styrelseledamot samt ersättning för utskottsarbete, val av och ersättning till externa revisorer
samt förslag till valberedning för den nästföljande årsstämman. Valberedningens förslag redovisas i kallelse till
årsstämman.
Vid extra bolagsstämma den 26 oktober 2023 antog aktieägarna följande principer för utseende av
valberedningen.
Valberedningen ska utgöras av representanter för de till röstetalet fem största aktieägarna i Nivika Fastigheter
AB (publ) (”Bolaget”) baserat på den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken per den sista bankdagen i
april varje år och övrig tillförlitlig ägarinformation som tillhandahållits Bolaget vid denna tidpunkt. Om någon av
de fem till röstetalet största aktieägarna väljer att avstå från sin rätt att utse ledamot till valberedningen, eller
annars får anses ha avstått från sådan rätt, ska nästa aktieägare i turordning beredas tillfälle att utse ledamot. Vid
bedömningen av vilka som utgör de fem till röstetalet största aktieägarna ska en grupp aktieägare anses utgöra
en ägare om de (i) ägargrupperats i Euroclearsystemet eller (ii) offentliggjort och till Bolaget meddelat att de
träffat skriftlig överenskommelse att genom samordnat utövande av rösträtten inta en långsiktig gemensam
hållning i fråga om Bolagets förvaltning. Valberedningens ordförande ska vara den ledamot som utsetts av den till
röstetalet största aktieägaren, såvida inte valberedningen beslutar annat. Sammansättningen av valberedningen
ska offentliggöras på Bolagets hemsida senast sex månader före årsstämma. I de fall ledamot är utsedd av viss
ägare ska detta framgå. Valberedningens mandatperiod sträcker sig fram till dess att ny valberedning utsetts.
Ledamöterna i valberedningen erhåller ingen ersättning.
Baserat på valberedningsinstruktionen har Nivikas valberedning erhållit följande sammansättning:
Victoria Skoglund, valberedningens ordförande, utsedd av Värnanäs AB, Erik Dahl, utsedd av Santhe Dahl Invest
AB, Bo Sandberg, utsedd av Holmgren Group AB, Göran Larsson, utsedd av Husleden Förvaltning AB och
Jörgen Olsson, utsedd av Skandinavkonsult i Stockholm AB.
Bolagsstämma
Aktieägarnas rätt att besluta i bolagets angelägenheter utövas vid bolagsstämman. En gång per år hålls
årsstämman som bland annat beslutar om styrelsens sammansättning, ansvarsfrihet för verkställande direktör
och styrelsens ledamöter, utdelning och val av styrelse och revisorer, samt ersättningsprinciper för ledande
befattningshavare. Årsstämman 2022/2023 kommer att hållas i Värnamo, den 5 februari 2024 kl. 16.00.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 75
Styrelsens arbete
Aktieägarna utser styrelsen vid årsstämman. Styrelsens övergripande
uppgift är att ansvar för koncernens organisation och förvaltning samt
för att kontrollen av bokföring, medelförvaltning och ekonomiska
förhållanden i övrigt är betryggande.
Det åligger styrelsen att tillse att det finns fungerande
rapporteringssystem och att styrelsen erhåller erforderlig information
om bolagets ställning, resultat, finansiering och likviditet genom
periodisk rapportering. Styrelsen svarar också för att fatta beslut i
strategiska frågor såsom fastställande av strategiska planer, affärs- och
lönsamhetsmål samt policys. Vidare fattar styrelsen beslut om större
förvärv och försäljningar av fastigheter och bolag. Detta skall göras på
ett hållbart sätt med ett väl avvägt risktagande för att säkerställa en
långsiktigt positiv utveckling för bolaget.
Styrelsen arbetar enligt en arbetsordning för styrelsen och utfärdar
en VD-instruktion som bland annat anger rapporteringsskyldigheter
mot styrelsen. Arbetsordningen anger bland annat styrelsens ansvar,
arbetsfördelning samt vilka ärenden som skall föreläggas styrelsen.
Styrelsens utskott
Utskottens arbetsuppgifter och arbetsordning fastställs av styrelsen i
skriftliga instruktioner. Utskottens huvudsakliga uppgift är att bereda
ärenden som föreläggs styrelsen för beslut.
Ersättningsutskott
Enligt styrelsens arbetsordning ska ersättningsutskottets uppgifter
fullgöras av hela styrelsen. Ersättningsutskottet är främst ett
förberedande organ och tar fram förslag till styrelsen och arbetar enligt
en styrelsens arbetsordning. Huvudsaklig uppgift är att behandla frågor
avseende ersättnings- och anställningsvillkor för verkställande direktör
samt andra ledande befattningshavare baserat på de riktlinjer för
ersättning och anställningsvillkor för verkställande direktör och övriga
ledande befattningshavare som beslutats av årsstämman.
Revisionsutskott
Styrelsen har på det konstituerande styrelsemötet den 26 januari 2023
beslutat att inrättat ett revisionsutskott. Revisionsutskottet består av
Håkan Eriksson (ordförande), Elisabeth Norman, Thomas Lindster och
Helena Nordman-Knutsson.
Revisionsutskottet är främst ett förberedande organ som tar fram
förslag till styrelsen och arbetar enligt en styrelsens arbetsordning.
Huvudsaklig uppgift är att övervaka processerna kring Nivikas finansiella
rapportering och interna kontroll för att säkerställa kvaliteten i den
externa rapporteringen.
Styrelsens sammansättning per 2023-08-31
1) Avser Värnanäs AB i vilket Viktoria Bergmans innehav uppgår till 44 procent och Niclas Bergmans innehav uppgår till 44 procent
Namn Funktion Invald,
år
Oberoende
gentemot större
ägare
Oberoende
gentemot
bolaget och
bolagets
ledning
Revisions-
utskottet
A-aktier
(privat eller
genom bolag)
B-aktier
(privat eller
genom bolag)
Elisabeth Norman Styrelseordförande 2017 Ja Ja Ledamot - 35 000
Viktoria Bergman Styrelseledamot 2018 Nej Nej - 7 435 6001 2 135 7461
Santhe Dahl Styrelseledamot 2020 Nej Ja - 3 852 000 10 453 373
Håkan Eriksson Styrelseledamot 2008 Nej Ja Ordförande 3 108 600 1 854 407
Benny Holmgren Styrelseledamot 2016 Nej Nej - 4 380 000 2 772 631
Thomas Lindster Styrelseledamot 2020 Ja Ja Ledamot - 20 000
Helena Nordman-Knutsson Styrelseledamot 2023 Ja Ja Ledamot - 300
Namn Närvaro styrelse-
möten
Närvaro revi-
sionsutskottet
Elisabeth Norman 18/18 2/2
Viktoria Bergman 18/18 -
Anna Carendi1 5/5 -
Santhe Dahl 17/18 -
Håkan Eriksson 18/18 2/2
Benny Holmgren 18/18 -
Thomas Lindster 18/18 2/2
Helena Nordman-Knutsson2 12/13 2/2
Närvaro vid styrelse- och utskottsmöten under 2022/2023
1) Anna Carendi var styrelseledamot till och med årsstämman 2023-01-26
2) Helena Nordman-Knutsson vald till styrelseledamot på årsstämma 2023-01-26
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 76
Bolagsstyrningsrapport
Styrelsens sammansättning
Styrelsen skall bestå av lägst tre och högst nio ledamöter med högst fem suppleanter. Om styrelsen består av
tre ledamöter skall minst en suppleant utses. Ledamöterna väljs årligen för tiden intill slutet av nästa
årsstämma. Styrelsen har under året utgjorts av sju ledamöter.
Styrelsens oberoende
Enligt Koden skall majoriteten av de bolagstämmovalda styrelseledamöterna vara oberoende i förhållande
till bolaget och bolagsledningen. Enligt koden skall vidare minst två av de ledamöter som är oberoende i
förhållande till bolaget och bolagsledningen också vara oberoende i förhållande till större aktieägare. Med större
aktieägare avses aktieägare som direkt eller indirekt kontrollerar 10 procent eller mer av samtliga aktier eller
röster i bolaget. Styrelsens bedömning är att majoriteten av styrelsen, fem av sju, ledamöter är oberoende i
förhållande till bolaget och dess ledning. Av dessa är tre även oberoende i förhållande till större aktieägare.
Styrelsens ordförande
Styrelsens ordförande har till uppgift att leda styrelsens arbete samt att tillse att styrelsens arbete
bedrivs effektivt och att styrelsen fullgör sina åligganden. Ordföranden ska genom kontakter med VD
följa utvecklingen i bolaget samt tillse att styrelsens ledamöter genom VD:s försorg fortlöpande får den
information som behövs för att kunna följa bolagets ställning, ekonomiska planering och utveckling.
Ordföranden ska vidare samråda med VD i strategiska frågor samt kontrollera att styrelsens beslut verkställs
på ett effektivt sätt. Styrelseordföranden ansvarar för kontakter med ägarna i ägarfrågor och för att förmedla
synpunkter från ägarna till styrelsen. Ordföranden deltar inte i det operativa arbetet inom bolaget. Hon ingår
inte heller i koncernledningen.
Styrelsens arbete under 2022/23
Styrelsen har under 2022/23 haft arton styrelsemöten inklusive ett konstituerande styrelsemöte. Styrelsen
får genom månadsrapporter och vid styrelsemöten löpande information om såväl den affärsmässiga som den
finansiella utvecklingen samt hållbarhetsarbete. Varje styrelsemöte har följt en godkänd agenda, som
tillsammans med underlag, har tillhandahållits ledamöterna inför respektive styrelsemöte.
VD och CFO deltar vid styrelsemöten, VD som föredragande och CFO är styrelsens sekreterare.
Andra medarbetare i koncernen deltar i styrelsens sammanträden såsom föredragande i särskilda frågor när
styrelsen så finner motiverat. Till de fasta punkterna som behandlas på styrelsemötena hör VD-rapport,
Rapport om bolagets skatter och avgifter samt eventuella tvister, Likviditet och Potentiella förvärv och
investeringar.
Därutöver behandlade styrelsen ett antal andra frågor vid sina möten där särskild uppmärksamhet ägnades åt
Strategi och affärsplan, stigande räntor, finansiering och refinansiering med tillhörande effekt på verksam-
heten, Hållbarhet, Revisionsutskottsfrågor, Ersättningsutskottsfrågor, Bolagsstyrningsfrågor, samt Årsbokslut
och delårsrapporter.
Med avseende på revisionsutskottet rapporterades frågor såsom redovisningsprinciper, ekonomiskt utfall, risk-
hantering, regelefterlevnad, eventuell visselblåsning och uppförandekoden, intern kontroll samt resultatet av den
externa revisionen.
Styrelsens utvärdering
Styrelsen genomför årligen en utvärdering av sitt utförda arbete. Samtliga styrelseledamöter tillställs en länk
till ett utvärderingsformulär med frågor avseende arbetsformer och arbetsklimat, inriktning för styrelsens
arbete samt tillgång till och behovet av särskild kompetens i styrelsen. Styrelseledamöternas svar samman-
ställs i en rapport som skickas till styrelseordföranden. I enlighet med arbetsordningen presenteras rapporten
och resultatet av utvärderingen diskuteras på ett ordinarie styrelsemöte. Utvärderingen används som ett
verktyg för att utveckla styrelsens arbete.
Ersättning till styrelsen
Arvodet till styrelsens ledamöter beslutas av årsstämman. På årsstämman den 26 januari 2023 beslutades att
arvode till styrelsens ledamöter för tiden fram till nästa årsstämma skulle uppgå till 415 000 kronor på års-
basis för styrelseordföranden och 200 000 kronor på årsbasis för respektive styrelseledamot. Stämman
beslutade även att införa ersättning för utskottsarbete i revisionsutskottet som för tiden fram till nästa
årsstämma skulle uppgå till 50 000kronor på årsbasis för ordföranden i revisonsutskottet och 25 000
vardera till övriga ledamöter i revisionsutskottet. För vidare information om ersättning till styrelsens ledamöter
hänvisas till Not 8.
Revisorer
Den externa revisorn är en oberoende granskare av räkenskaperna för att säkerställa att den i allt väsentligt
ger en korrekt, rättvisande och fullständig bild av bolagets ställning och resultat. Revisorn granskar också
styrelsens- och verkställande direktörens förvaltning och redovisar sina iakttagelser för styrelsen utan
ledningens närvaro.
Efter varje räkenskapsår lämnar revisorn en revisionsberättelse och en koncernrevisionsberättelse till
årsstämman. Enligt bolagsordningen ska bolaget ha en till två revisorer, med eller utan suppleanter. Vid
årsstämman 26 januari 2023 valdes Ernst & Young Aktiebolag till bolagets revisor med Jonas Svensson som
huvudansvarig revisor. Ersättning till revisorerna utgår enligt godkänd räkning. För vidare information om
arvoden till revisorerna hänvisas till Not 6.
VD och koncernledning
VD och koncernchef är ansvarig för den löpande förvaltningen av koncernens verksamheter i enlighet med
styrelsens riktlinjer och anvisningar. VD förser styrelsen med erforderligt underlag för dess arbete både inför
och mellan styrelsens sammanträden.
VD utser i sin tur övriga medlemmar i den verkställande ledningen. Den verkställande ledningen utgörs av VD,
CFO, COO, fastighetschef, Uthyrningschef samt Transaktion- och finansieringsansvarig. Den verkställande
ledningen har ett övergripande exekutivt ansvar.
Den verkställande ledningen har ett övergripande ansvar för Nivika i frågor av långsiktig och strategisk karak-
tär såsom koncernens organisation, förvärv, varumärke, investeringar och finansiering. Utöver de schemalagda
mötena stämmer koncernledningen löpande av frågor vid behov. Centrala funktioner som hållbarhetschef och
inköp samt förvaltningsansvariga för respektive ort ansvarar för sitt respektive område.
Förvaltningscheferna tillsammans med COO, Uthyrningschef och fastighetschef har förvaltningsmöte minst
varannan månad för att följa upp verksamheten och diskutera övergripande frågor. COO har också enskilt
månadsmöte med respektive förvaltningschef.
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 77
Bolagsstyrningsrapport
Riskbedömning
Omfattning och bedömning av bolagets riskhantering i sin helhet, och den finansiella rapporteringen i
synnerhet, görs kontinuerligt av bolagsledningen, styrelsen och revisorer. Genom bolagets hållbarhetsarbete
identifieras risker löpande och åtgärder föreslås och vidtas.
Riskhantering är en viktig aktivitet för Nivika. Det är av väsentlig vikt för långsiktig överlevnad, lönsamhet och
stabilitet att Nivika har en fungerande riskhanteringsprocess inom koncernen. Riskarbete förekommer på
koncernövergripande nivå vilket går under benämningen Enterprise Risk Management (ERM), samt dels på
en processnivå vilket går under benämningen Intern Kontroll för Finansiell Rapportering (IKFR).
Riskbedömning, ERM, Nivika genomför på årsbasis en koncernövergripande riskanalys av hela verksamheten.
För att bedöma och hantera risker har Nivika etablerat en process som innefattar fyra huvudsakliga proces-
steg: identifiering av risker, utvärdering av risker, hantering av risker i form av etablerandet av åtgärdsplaner
samt uppföljning och rapportering av risker och åtgärder. De fyra processtegen beskrivs kort i ekonomihand-
boken och en ingående beskrivning går att finna i koncernens Riskpolicy.
Riskbedömning IKFR, Identifiering, bedömning och hantering av risker inom Nivika är även centralt i arbetet
med koncernens finansiella rapportering. Koncernen ska årligen utföra en IKFR-riskbedömning enligt instruk-
tionerna som beskrivs i ekonomihandboken för att identifiera var väsentliga risker existerar i den finansiella
rapporteringen inom koncernen. Väsentliga finansiella processer ska definieras med hjälp av kvalitativ och
kvantitativ analys på koncernnivå. Väsentliga processer dokumenteras i processkartor som redogör flöden,
risker som uppstår inom dessa samt tillhörande kontrollaktiviteter. Varje process har en ägare som ansvarar
för att processen avspeglar verkligheten samt att samtliga väsentliga risker och kontroller har identifierats och
dokumenterats. I ekonomihandboken beskrivs kvantitativ och kvalitativ analys samt proceduren att identifiera
väsentliga processer och risker på flera nivåer inom koncernen.
Inom styrelsen ingår ansvaret i arbetet med frågor för revisionsutskottet att löpande utvärdera bolagets risksi-
tuation varefter styrelsen även gör en årlig genomgång av risksituationen.
Kontrollaktiviteter
Ekonomiavdelning och fastighetsavdelning arbetar sida vid sida för att säkerställa att riktlinjer följs. Ett
begränsat antal personer har firmateckningsrätt och en attestordning finns upprättad.
Representanter ur bolagsledningen närvarar regelbundet vid styrelsemöten, och styrelsen följer då upp
aktuella frågor och bedömningar direkt med ledningspersoner.
Till varje identifierad risk på koncernövergripande nivå samt inom IKFR ska kontroller kopplas tills dess att
risken anses eliminerad alternativt reducerad till acceptabel nivå. Framtagna åtgärder respektive dokumenterade
processkartor och risk/kontrollmatriser är exempel på hur kontrollaktiviteter hanteras inom koncernen.
Bolaget ska säkerställa att nyckelkontroller finns implementerade och efterlevs. Varje kontroll ska utföras
med spårbarhet, vilket innebär att kontrollbevis ska arkiveras och dokumenteras på lämpligt vis vid varje enskilt
kontrollutförande.
Relevanta kontrollaktiviteter utförs för de risker som identifierats inom de väsentliga processerna. Syftet
med dessa kontrollaktiviteter är att säkerställa att det inte uppstår väsentliga fel i den finansiella rapporte-
ringen. Respektive nyckelkontroll ska tilldelas en ägare som ansvarar för att nyckelkontrollen utförs. Det är
koncernledningens ansvar att säkerställa att de lägsta kraven avseende IKFR är känd genom organisationen
och att tillräcklig ansvarsfördelning är på plats (Segregations of Duties, SoD). Koncernen har identifierat de
minimikrav som ska gälla för ansvarsfördelning vilka framgår i processkartorna för respektive väsentlig process.
Information och kommunikation
Relevant information ska kommuniceras på rätt sätt, till rätt mottagare och vid rätt tidpunkt. Att kommunicera
betydelsefull information, både uppåt och nedåt i en organisation och till externa parter är en viktig del av god
intern kontroll. Koncernledningens möten ska användas som ett forum för kommunikation och informations-
spridning kopplat till riskhantering i koncernen. Likaså åligger det koncernledningen att säkerställa att de
processansvariga kopplat till den finansiella rapporteringen har tillräcklig kunskap om de väsentliga riskerna
samt relaterade kontrollaktiviteter i den specifika processen.
IKFR-koordinator, tillika ekonomichef på Nivika, ansvarar för att varje medarbetare har tillräcklig kunskap om
intern kontroll för att kunna utföra sina arbetsuppgifter på ett tillfredsställande sätt från ett internkontrollper-
spektiv, exempelvis kunskap om applicerbara lagar och regler eller hur kontroller skall utföras och dokumen-
teras.
Styrelsen i Nivika säkerställer kvaliteten i den finansiella rapporteringen genom att tillse att bolaget har en
ändamålsenlig organisation samt rutiner och instruktioner för sitt arbete med den finansiella rapporteringen.
Rutinerna för den externa informationsgivningen syftar till att förse marknaden med relevant, tillförlitlig och
korrekt information om Nivikas utveckling och finansiella ställning. Nivika har en informations- och kommuni-
kationspolicy som uppfyller de krav som ställs på ett noterat bolag. Finansiell rapportering och verksamhetsin-
formation lämnas regelbundet i form av:
Boksluts- och delårsrapporter, vilka publiceras som pressmeddelanden
Årsredovisningar
Pressmeddelanden om viktiga nyheter och händelser som väsentligt kan påverka
värderingen av bolaget och bolagets aktie och obligationer
Presentationer, möte och telefonkonferenser för finansanalytiker, investerare och media
Alla rapporter, presentationer och pressmeddelanden publiceras på koncernens hemsida;
www.nivika.se samtidigt som de kommuniceras till marknaden
Uppföljning
Koncernledningen ska utvärdera att den koncernövergripande riskutvärderingen och hanteringen samt de
specifika kontrollaktiviteter som utförs i respektive väsentlig process kopplad till den finansiella rapporteringen är
fortsatt relevanta för att hantera de väsentliga riskerna Nivika står inför. Kontrollaktiviteter ska dokumenteras så
att spårbarhet finns av utförandet.
Systemet för koncernövergripande riskhantering och IKFR ska följas upp kontinuerligt och syftar till att
säkerställa att systemet upprätthålls, att förändringar sker vid behov och att utvärdera förändringar i arbetssätt.
Detta innefattar att styrelsen i arbetet med revisionsutskottets frågor åtminstone årligen ska granska den interna
kontrollen och avrapportera till styrelsen.
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 78
Bolagsstyrningsrapport
INTERN STYRNING OCH KONTROLL
Omfattning och bedömning av bolagets riskhantering i sin helhet, och den finansiella rapporteringen i
synnerhet, görs kontinuerligt av bolagsledningen, styrelsen och revisorer. Genom bolagets hållbarhetsarbete
identifieras risker löpande och åtgärder föreslås och vidtas.
Riskbedömning, ERM, Nivika genomför på årsbasis en koncernövergripande riskanalys av hela verksamheten.
För att bedöma och hantera risker har Nivika etablerat en process som innefattar fyra huvudsakliga processteg:
identifiering av risker, utvärdering av risker, hantering av risker i form av etablerandet av åtgärdsplaner samt
uppföljning och rapportering av risker och åtgärder. De fyra processtegen beskrivs kort i ekonomihandboken och
en ingående beskrivning går att finna i koncernens Riskpolicy.
Riskbedömning IKFR, Identifiering, bedömning och hantering av risker inom Nivika är även centralt i arbetet
med koncernens finansiella rapportering. Koncernen ska årligen utföra en IKFR-riskbedömning enligt instruk-
tionerna som beskrivs i ekonomihandboken för att identifiera var väsentliga risker existerar i den finansiella
rapporteringen inom koncernen. Väsentliga finansiella processer ska definieras med hjälp av kvalitativ och
kvantitativ analys på koncernnivå. Väsentliga processer dokumenteras i processkartor som redogör flöden,
risker som uppstår inom dessa samt tillhörande kontrollaktiviteter. Varje process har en ägare som ansvarar
för att processen avspeglar verkligheten samt att samtliga väsentliga risker och kontroller har identifierats och
dokumenterats. I ekonomihandboken beskrivs kvantitativ och kvalitativ analys samt proceduren att identifiera
väsentliga processer och risker på flera nivåer inom koncernen.
Intern kontroll
Styrelsens ansvar för den interna kontrollen regleras i aktiebolagslagen, årsredovisningslagen samt Koden, som
innehåller krav på att information om de viktigaste inslagen i Nivikas system för intern kontroll och riskhante-
ring i samband med den finansiella rapporteringen varje år ska ingå i bolagsstyrnings-rapporten. Styrelsen ska
bland annat se till att Nivika har god intern kontroll och formaliserade rutiner som säkerställer att fastlagda
principer för finansiell rapportering och intern kontroll efterlevs samt att det finns ändamålsenliga system för
uppföljning och kontroll av bolagets verksamhet och de risker som bolaget och dess verksamhet är förknippad
med. Den interna kontrollens övergripande syfte är att i rimlig grad säkerställa att bolagets operativa strategier
och mål följs upp och att ägarnas investering skyddas.
Den interna kontrollen ska vidare säkerställa att den externa finansiella rapporteringen med rimlig säkerhet är
tillförlitlig och upprättad i överensstämmelse med god redovisningssed, att tillämpliga lagar och förordningar
följs samt att krav på noterade bolag efterlevs.
Den interna kontrollmiljön inom Nivika Fastigheter följer det etablerade så kallade COSO*-ramverket *(COSO
– Committee of Sponsoring Organization of the Treadway Commision), och påverkar alla funktioner i bolaget
och omfattar såväl riskbedömning och rutiner som uppföljning av mål. Ramverket består av fem komponenter,
kontrollmiljö, riskbedömning, kontrollaktiviteter, information och kommunikation samt uppföljning.
Kontrollmiljö
Kontrollmiljö och kontrollåtgärder säkerställer effektiviteten i bolaget och utgör basen för den interna
kontrollen. Den formella beslutsordningen utgår ifrån ansvarsfördelning mellan styrelse och VD och omfattar
arbetsordning samt VD-instruktion. Övergripande policyer uppdateras löpande och fastställs av styrelsen en
gång per år.
Nivikas kontrollmiljö innefattar de värderingar och den etik som styrelsen, VD och koncernledningen
kommunicerar och verkar utifrån samt koncernens organisationsstruktur, ledarskap, ansvar och befogenheter
samt den kompetens som medarbetarna har. Styrelsen arbetar löpande med bedömning och hantering av
risker. Nivikas styrelse har valt att inte inrätta en internrevisionsfunktion för den interna kontrollen. Styrelsen
bedömer att den existerande organisationen och befintliga kontrollstrukturer inom Nivika möjliggör en
effektiv verksamhet, identifierar risker i den finansiella rapporteringen och säkerställer efterlevnaden av
tillämpliga lagar och regler.
Ansvar och befogenheter definieras i instruktioner för attesträtt, manualer, policyer, rutiner och
uppförandekod. Några exempel är bolagsordning, styrelsens arbetsordning, VD-instruktion, finanspolicy
och ekonomihandbok. Dessa riktlinjer utgör tillsammans med lagar och externa regelverk den så kallade
kontrollmiljön. Styrelsen prövar löpande dessa instruktioners relevans och aktualitet. Ansvaret för att
kontinuerligt upprätthålla en effektiv kontrollmiljö och det löpande arbetet med den interna kontrollen
avseende den finansiella rapporteringen är delegerat till den verkställande direktören. Koncernledningen och
övriga ledande befattningshavare har ansvaret för intern kontroll inom sina respektive ansvarsområden.
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 79
Bolagsstyrningsrapport
RISKER OCH RISKHANTERING
All affärsverksamhet innebär risktagande. En systematisk och strukturerad riskhantering i kombination med
Nivikas strategi och affärsmodell ger god riskspridning. Risker hanteras på flera nivåer inom koncernen och
styrelsen analyserar och säkerställer med underlag från VD och koncernledning vad som måste hanteras.
Koncernledningen har ansvar för den löpande riskhanteringen inom respektive ansvarsområde och ansvarar
för att den egna verksamheten hanterar möjligheter och risker, att det finns rutiner i enlighet med policyer
och regelverk samt att de efterlevs och följs upp.
Risker relaterade till Nivikas verksamhet, liksom bedömd sannolikhet och eventuell påverkan på bolaget,
identifieras och bedöms minst årligen i en strukturerad process.
Riskarbete utifrån Nivikas mål
Enligt COSO-ramverket ska bolagsövergripande riskarbete bidra till att säkerställa att företagets affärsmål
uppnås. Inom ramen för en organisations fastställda syfte eller vision fastställer ledningen strategiska mål,
väljer strategi och preciserar en uppsättning mål för verksamhetens olika delar.
Detta ramverk för företagsövergripande riskhantering är anpassat för att nå organisationens mål inom fyra
områden, strategiska- operationella-, finansiella- och legala risker.
Strategiska risker
Strategiska risker är långsiktiga och övergripande och omfattar bland annat koncernens styrning, planering
och resursallokering, marknadsförutsättningar, hållbarhet, kommunikation och relation till omvärlden.
Koncernen är exponerad för allmänna makroekonomiska trender och därav betingade förändringar i sina
kunders köpkraft och konsumtionsmönster. Makroekonomiska eller politiska beslut och händelser runt om
i världen påverkar koncernens verksamhet, såväl lokalt som på en global skala. Politisk osäkerhet och svaga
makroekonomiska förhållanden kan indirekt påverka efterfrågan på lokaler och bostäder.
Operationella risker
Operationella risker omfattar bland annat risker i koncernens förvärvs-, förvaltnings- och projektverksamhet,
inklusive uthyrning, HR och IT.
Finansiella risker
Finansiella risker omfattar bland annat risker i koncernens värdering av fastigheter, marknadsrisker,
likviditetsrisker, bokföring och rapportering, kapitalstruktur och skattefrågor. Koncernen är exponerad för
ett antal finansiella risker som hanteras inom ramen för den finanspolicy som godkänts av styrelsen. Det
övergripande målet är att ha en kostnadseffektiv finansiering inom koncernen. Koncernens främsta finansiella
skulder utgörs av externa lån. Koncernen är genom sin verksamhet exponerad för olika slag av finansiella
risker. Med finansiella risker avses fluktuationer i företagets resultat och kassaflöde till följd av förändringar
i till exempel räntenivåer. Bolaget utsätts framför allt för ränterisk, finansierings- och refinansieringsrisk,
likviditetsrisk och kredit- och motpartsrisk.
Legala risker
Legala risker är kopplade till regelefterlevnad och omfattar bland annat koncernens efterlevnad av etiska och
legala regler och krav på bokföring och rapportering.
Koncernen är exponerad för ett antal risker i samband med ändrad lagstiftning, överträdelser av lagar och
regler i verksamheten eller eventuella fel i avtal som bolaget har undertecknat. Bristande hantering av
relationer med intressenter skulle det kunna orsaka störningar i verksamheten och få en negativ påverkan
på koncernens anseende. Dessa krav omfattar bland annat lagar gällande miljö, priskontroller, efterlevnad av
konkurrenslagstiftning, data- skydd, mänskliga rättigheter samt arbetslagar. Hårdare miljökrav, återställning
av miljön i samband med stängda anläggningar eller brott mot olika tillstånd. Det finns en ökad efterfrågan
från investerare och regulatoriska organ för tydligare finansiella upplysningar från företagen när det gäller
klimatrelaterade risker och möjligheter.
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 80
Bolagsstyrningsrapport
Risköversikt
Strategiska risker
Hållbarhet
- Klimatförändringar kan leda till fysisk påverkan på fastigheterna som kan ge ökade kostnader och kräva större resurser vilket kan påverka Nivikas verksamhet, hyresgäster och leverantörer
- Bristande kontroll och uppföljning kan ge en klimatpåverkan i hela värdekedjan och påverka verksamhetens klimatpåverkan negativt
Planering och resursallokering
- Om strateg och affärsplan saknas eller otydlig kan det försvåra möjligheten att uppnå strategiska mål
- Fastigheter i Nivikas bestånd kan uppfattas som mindre attraktiva för hyresgäster om Nivika inte förstår hyresgästens behov av exempelvis läge, hyresnivå, storlek eller kvalitet och kan leda till lägre hyresintäkter och högre vakanser
- Brist i planering, budgetering, likviditet, organisation eller resurser kan leda till att Nivika inte kan fullfölja strategiska beslut, genomföra projektstart enligt plan eller fullfölja överenskommelser
Fastighetstransaktioner - Nivika förvärvar och avyttrar fastigheter i syfte att förädla fastighetsportföljen, om due diligens är bristfällig, dokumentation eller lagefterlevnad saknas kan det leda till ekonomiska konsekvenser eller utökade krav på resurser i form av tid.
Marknad och makrofaktorer
- Processer tillsammans med potentiella hyresgäster, leverantörer, kommuner eller länsstyrelser kan vara långdragna och kräva mer tid och resurser än planerat och kan även leda till ökade kostnader och eventuellt förseningar
- Konkurrens på lokal fastighetsmarknad kan öka och skulle kunna göra att projekt blir dyrare eller att Nivika inte har möjlighet att växa i de områden där bolaget vill växa
- Om det blir många aktörer på fastighetsmarknaden kan det leda till att utbudet blir högre än efterfrågan på lokaler och bostäder vilken kan ge högre vakanser och lägre hyresintäkter för Nivika
Kommunikation och relationer
- Om Nivikas kommunikation med intressenter skulle vara otillräcklig och bolaget därmed inte når ut med sitt budskap och strategi mot ägare och kreditgivare eller om Nivikas policys och riktlinjer är otillräckligt kommunicerade inom bolaget och därmed inte
efterföljs kan det skada Nivikas varumärke och lokala ställning
Operationella risker
Fastighetsutveckling
Nivika utvecklar fastighetsportföljen via renovering, om- och nybyggnation, om projektprocessen är bristfällig, dokumentation brister eller felbedömningar sker kan det leda till ekonomiska konsekvenser eller utökade krav på resurser i form av tid.
- Om Nivika inte klarar av att fullfölja projekt enligt plan, kan det leda till förlorade intäkter och vite
- Om Projekt försenade på grund av kulturskydd, miljöskydd, ändringar i planbestämmelser, överklaganden m.m.
- Miljörisker vid förvärv av mark, fastigheter och/eller andra bolag. Kan finnas i verksamheten, bland leverantörerna eller hyresgästernas verksamhet och vara kopplat till ex materialval, radon, föroreningar, upptäcks inte detta vid Due Diligense kan det leda till ökade
kostnader.
Fastighetsförvaltning
- Om Nivika brister i tillsyn, underhåll och förvaltning av sina fastigheter kan det skapa hyresgäster som är missnöjda med sin lokal eller bostad vilket kan skada Nivikas varumärke och lokalställning samt riskera utökad vakans
- Vakanser kan uppstå i beståndet vid te x minskning av fysisk handel eller rädsla för lågkonjunktur vilket innebär lägre hyresintäkter och högre vakanser
- Hyresgästanpassningar och ombyggnationer av kommersiella lokaler blir inte lönsamma vilket skulle kunna innebära lägre hyresintäkter och högre vakanser
- Extremt väder leder till ökade kostnader, ex. översvämningar, ökat snöfall, regn och storm m.m.
Uthyrning
- Nivika gör inte tillräcklig motpartskontroll och därmed riskerar att ta in hyresgäster som inte kan betala. hyresgäster som är stökiga och skapar otrivsel för omgivande hyresgäster kan innebära lägre hyresintäkter och ökad vakans.
- Hyresgäster som är missnöjda med sin lokal eller bostad kan skada Nivikas varumärke och lokalställning samt riskera utökad vakans
- Hyresgästanpassningar och ombyggnationer av kommersiella lokaler blir inte lönsamma vilket skulle kunna innebära lägre hyresintäkter och högre vakanser
Medarbetare
- Att inte kunna attrahera och behålla nyckelpersoner eller kompetenta medarbetare eller om den psykosociala påfrestningen eller arbetsbelastningen blir för hög kan det skada Nivikas varumärke och leda till högre kostnader
- Bristande efterlevnad av säkerhets- och hälsoföreskrifter kan leda till olycka eller orsaka på person och kan påverka produktivitet och varumärke negativt
IT- och cybersäkerhet
- Nivika kan råka ut för fel i, eller intrång i dess drift- och serversystem som kan orsaka problem med lagring eller hantering av personuppgifter
- Beroende av IT-system i verksamheten kan orsaka ökade kostnader och krav på resurser vid intrång eller problem i drift
Oförutsedda händelser - Om Nivika har bristande kontinuitetsplanering kan det leda till att bolaget förlorar viktigt information och har långsam återhämtningsprocess
Legala risker
Bolagskod - Om Nivikas enskilda medarbetare, av misstag eller avsiktligt, agerar i strid med Bolagskod och interna policy och processer kan det orsaka skada på Nivikas varumärke och trovärdighet
Lagstiftning, regler och politiska
beslut
- Om Nivikas hyresgäster bedriver illegal verksamhet kan det skada bolagets anseende och eventuellt ge rättsliga påföljder
- Om Nivika brister i att följa myndighetskrav, exempelvis el, brandföreskrifter, hissar, OVK m.m. kan det ge högre kostnader och orsaka skada på Nivikas varumärke och trovärdighet
- Tvist med kommersiell hyresgäst, leverantör eller bristfälligt utformade avtal skulle kunna ge en negativ ekonomisk påverkan via exempelvis skadestånd
- Om Nivika inte är förberedd på politiska beslut som kan påverka bolagets fortsatta utveckling, eller innehar bristande kunskap inom bidrags- och byggregler eller brister gäller mänskliga rättigheter, arbetsmiljö, svart arbetskraft etc. bland leverantörer och entrepre-
nörer, kan det orsaka ökade kostnader och skada Nivikas varumärke
Finansiella risker
Omvärld och marknad - Förändringar i marknadsvillkor för finansiering, marginaler och räntor kan påverka Nivikas möjlighet till refinansiering, avkastning och förändra den finansiella situationen
Finansiering - Om Nivika inte skulle kunna uppfylla sina åtaganden i enlighet med finansiärers covenantavtal kan innebära att Nivika inte kan erhålla finansiering eller att finansiering endast kan erhållas till avsevärt ökade kostnader
Rapportering och bokföring
- Bristfälliga processer för fastighetsvärdering och liknande marknadsvärderingar kan leda till missvisande värderingar och därmed för högt eller för låg resultat för Nivika och skada Nivikas förtroende på marknaden
- Om Nivikas finansiella rapportering skulle innehålla felaktigheter kan det leda till sanktioner från FI och/eller Nasdaq
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 81
Bolagsstyrningsrapport
Väsentliga risker
Koncernledningen har identifierat de väsentliga risker som bedöms föreligga. Riskerna har utvärderats, hanterats
och rapporterats till styrelsen. För risker som bedömts ha relativt hög sannolikhet för att inträffa kombinerat
med relativt stor inverkan på koncernen har ansvarig inom koncernen utsetts och handlingsplan upprättats.
Dessa handlingsplaner följs upp kontinuerligt av ledningsgruppen och rapporteras till styrelsen. Vidare har ett
antal styrdokument och policyer upprättats av ledningsgruppen och styrelsen och ändamålsenliga interna kon-
trollfunktioner och system har etablerats för att reducera, exportera och i möjligaste mån eliminera potentiella
risker i verksamheten.
Operationell risk
Finansiell risk
Några specifika risker och osäkerhetsfaktorer
Hållbarhet, miljöpåverkan och klimatförändringar
De främsta drivkrafterna för externa miljörisker är fysiska förändringar i klimat och naturtillgångar,
förändringar av lagar och regler, skatter och priser på olika resurser. Vidare finns det risker hänförliga till
brist på kontroll eller till exempel arbetsförhållanden hos underleverantörer, allvarliga miljöproblem eller
arbetsplatsolyckor.
Nivika gör bedömningen att koncernen kan påverkas på flera sätt och det kan även uppstå ett ökat
behov av investeringar för att möta faktiska, politiska, eller andra intressenters krav.
Geopolitik och säkerhet
Den globala geopolitiska situationen har blivit mer osäker i och med Rysslands invasion av Ukraina, men
påverkas även av händelser i andra delar av världen. Det har en potentiell påverkan på de normala inter-
nationella relationerna, vilket leder till mer komplexa situationer för företagen på flera sätt, bland annat i
form av inflation och den ekonomiska utvecklingen i stort, högre energipriser och räntor, en avmattning
på finansmarknaden och högre risk för cyberattacker. Nivika påverkas av det fluktuerande energipriset
viket har fått genomslag på energikostnader men också på serviceintäkter då en stor del av energin
vidaredebiteras våra hyresgäster. De kommersiella hyreskontrakten är i princip samtliga KPI-indexerade
och den hyreshöjningen har gett kompensation för inflationen, hyreshöjningen för bostadshyresgäster
låg däremot långt under inflationen och bolaget har inte kunnat kompensera sig för kostnadsökningarna
fullt ut.
Som en följd av att det geopolitiska läget snabbt förändrats har Nivika extra fokus på vilka makroeffekter
detta ger kort- och långsiktigt, främst gällande räntor och inflation.
Kapitalmarknad
Tillgången till lånat kapital har varierat med en relativt sett stängd kapitalmarknad, med stigande
kreditmarginaler som följd. Således är den generella finansieringskostnaden som marknaden erbjuder
klart högre än tidigare. Det högre ränteläget baserat på stigande styrränta har fått genomslag på
de finansiella kostnaderna i bolaget. Nivika har under året löst en av de utestående obligationerna,
600 miljoner kronor, som löstes i maj 2023. Efter perioden har Nivika löst det andra utestående
obligationslånet om 650 miljoner kronor, med ett ursprungligt förfall i september 2024
och bolaget har
i och med det inga utestående obligationer.
Organisation och medarbetare
Engagerade medarbetare med rätt kompetens är avgörande för om bolaget ska kunna konkurrera på
ett framgångsrikt sätt inom fastighetsbranschen. Det finns alltid en risk att kompetenta medarbetare
lämnar bolaget och att bolaget inte lyckas attrahera och rekrytera ny kompetens. Det finns också en risk
att medarbetares engagemang och prestation påverkas om bolaget inte på ett tydligt sätt kommunicerar
vad strategin innefattar, inte ger möjligheter till intern utveckling eller inte säkerställer en sund och
säker arbetsmiljö. Dessa risker hanteras bland annat genom etablerade processer som säkerställer
långsiktig kompetensförsörjning, inklusive successionsplanering för nyckelpersoner, ett gott ledarskap
och en öppenhet för internrekrytering när nya tjänster ska tillsättas. Bolaget arbetar även aktivt med
att erbjuda relevanta utvecklingsmöjligheter och att vårda varumärket som attraktiv arbetsgivare. Detta
innefattar bland annat att vara ett hållbart företag i alla dimensioner. Vad gäller förståelse för bolagets
strategi och värderingar säkerställs det på ett tidigt stadium genom det så kallade onboardingprogram
som alla nya medarbetare genomgår. Nivikas chefer och medarbetare har också en viktig roll i att
säkerställa att en bra arbetsmiljö erbjuds.
Kategori Riskbeskrivning Hantering
Marknad -
Vakanser
Den största risken anses vara att upp-
rätthålla Nivikas höga uthyrningsgrad
på framför allt kommersiella lokaler.
En generell konjunkturnedgång kan
medföra minskad efterfrågan på
lokaler, ökade kostnader och sänkta
hyresnivåer på bolagets samtliga
marknader.
Nivika är beroende av att hyresgästen
betalar avtalad hyra i tid, och att hy-
resgästen är i god ekonomisk situation
och kan fullgöra sina förpliktelser
Nivika ska:
- Ha kontinuerlig översikt av hyresgäststocken för att
på så sätt säkerställa att Nivika tidigt upptäcker en
hyresgäst med problem/önskan om minskade ytor eller
tankar på avflyttning
- Arbeta proaktivt och direkt ta kontakt med kommer-
siell hyresgäst som blir försenad med hyresbetalningen
- Följa uppsatt process vid utebliven betalning både för
kommersiell- och bostadshyresgäst
- Bibehålla lokal anknytning för att tidigt uppfatta
förändringar på den lokala marknaden
- Arbeta för att behålla Nivikas goda rykte som
attraktiv hyresvärd
- Nivika har förvaltningsansvariga på respektive ort
som skall vara nära hyresgästen och ha god lokal
kännedom.
Kategori Riskbeskrivning Hantering
Marknad -
ränta
Risken bedömdes ha en hög påverkan
om räntor skulle höjas signifikant, vilket
också har skett under året. Det har
även inneburit en stor påverkan på hela
branschen. Största påverkan på Nivika
är att expansionstakten minskar samt
att finansiella kostnader ökar.
Nivika ska:
- Fortsätta arbeta med beslutad andel bundna räntor
/räntesäkringar utifrån finanspolicy och styrelsens
instruktioner för att begränsa oförutsedda svängningar
- Se över möjligheten och utnyttja finansieringsal-
ternativ
Finansiering Risken bedömdes ha en hög påverkan
om finansiering endast skulle kunna
erhållas till avsevärt högre kostnader,
vilket också delvis har skett under året.
Det har inneburit en stor påverkan på
hela branschen. Största påverkan på
Nivika är att expansionstakten minskar
samt att finansiella kostnader ökar.
Nivika ska:
- Fortsätta arbeta med beslutad andel bundna räntor
/räntesäkringar utifrån finanspolicy och styrelsens
instruktioner för att begränsa oförutsedda svängningar
- Se över möjligheten och utnyttja finansieringsal-
ternativ
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 82
IT-säkerhet
Nivika är beroende av IT-system för driften av viktiga affärssystem, inklusive de som används av
administrativa och finansiella funktioner inom bolaget. Förknippat med detta finns det ett antal
underliggande risker i form av exempelvis driftstopp av servrar och virusattacker vilka skulle kunna ha en
stor negativ påverkan på bolagets verksamhet. Det finns även en risk att obehöriga genom intrång i bolagets
IT-system orsakar skada för bolaget eller bolagets hyresgäster. Digitalisering skapar nya affärsmöjligheter
men kan också innebära nya riskmoment, bland annat vad gäller hantering av persondata. Nivika bedriver ett
kontinuerligt proaktivt arbete med IT-säkerhet och bolagets IT-policy kombinerat med uppförandekod, som
ska ge en tydlig vägledning för alla medarbetare.
Bolagsstyrningsrapport
Revisorns yttrande över
bolagstyrningsrapporten
Till bolagsstämman i Nivika Fastigheter AB, org. nr 556735-3809
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för år 2022-09-01 – 2023-08-31
på sidorna 74-84 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyr-
ningsrapporten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning
och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision
enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna
granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6kap. 6§ andra stycket
punkterna 2–6 årsredovisnings lagen samt 7kap. 31§ andra stycket samma lag är förenliga med
årsredovisningen och koncernredovisningen samt är i överens stämmelse med årsredovisnings lagen.
Stockholm den 7 december 2023
Ernst & Young AB
Jonas Svensson
Auktoriserad revisor
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 83
Bolagsstyrningsrapport
STYRELSEN
Styrelsen i Nivika Fastigheter AB (publ) bestod per 31 augusti 2023 av sju ordinarie ledamöter.
Mer om bolagets finns på nivika.se/investor-relations/styrelsen.
THOMAS LINDSTER
Styrelseledamot
sedan 2020
Född: 1958
Utbildning och bakgrund
Civilekonom från Högskolan
i Växjö
Direktör Danske Bank, konsult
och rådgivare inom finansiering
Övriga väsentliga
styrelseuppdrag
Styrelseordförande Cellwood
Machinery AB, styrelseord-
förande Holmgren Fritid AB,
styrelseledamot Danske Bank
Jönköping och Holmgren Group
AB, med flera
Aktieinnehav i bolaget
20 000 B-aktier
(privat eller genom bolag)
VIKTORIA BERGMAN
Grundare och huvudägare,
styrelseledamot sedan 2000
Född: 1969
Utbildning och bakgrund
Civilekonom från Växjö
Universitet och grundare av
Nivika
Övriga väsentliga
styrelseuppdrag
Styrelseledamot Perfekta
Industrier AB, Värnanäs AB,
Tigbro AB, Yälp Facility AB,
Dinner Gruppen AB och Prefab i
Småland AB, med flera
Aktieinnehav i bolaget
7 435 600 A-aktier och
2 135 746 B-aktier
(privat eller genom bolag)
SANTHE DAHL
Delägare och styrelseledamot
sedan 2020
Född: 1954
Utbildning och bakgrund
Entreprenör
Övriga väsentliga
styrelseuppdrag
Styrelseordförande Vida AB,
Santhe Dahl Invest AB och
Växjö DFF AB. Styrelseledamot
i Limmared Holding AB, GBJ
Bygg AB, Industri arbetsgivarna i
Sverige service AB, med flera
Aktieinnehav i bolaget
3 852 000 A-aktier och
10 453 373 B-aktier
(privat eller genom bolag).
HELENA NORDMAN-
KNUTSON
Styrelseledamot
sedan 2023
Född: 1964
Utbildning och bakgrund
Pol.mag. från Helsingfors
universitet samt Ekon.mag från
Svenska Handelshögskolan i
Helsingfors
Övriga väsentliga
styrelseuppdrag
Styrelseledamot Alimak Group,
Exel Composites, Nidoco AB,
Naava OY och USWE Sports
AB. Ledamot i placeringskom-
mittén för Kungliga Vetenskap-
sakademien
Aktieinnehav i bolaget
300 B-aktier
(privat eller genom bolag)
BENNY HOLMGREN
Delägare och styrelseledamot
sedan 2016
Född: 1961
Utbildning och bakgrund
Huvudägare och VD
i familjeföretaget
Holmgren Group AB
Övriga väsentliga
styrelseuppdrag
Styrelseledamot och verk-
ställande direktör i Holmgren
Group AB, styrelseledamot Kabe
Group AB. Huvudägare och VD
i familjeföretaget Pollock Invest
AB, med flera
Aktieinnehav i bolaget
4 380 000 A-aktier och
2 772 631 B-aktier
(privat eller genom bolag).
ELISABETH NORMAN
Styrelseordförande
sedan 2017
Född: 1961
Utbildning och bakgrund
Fil.kand från Uppsala universitet
och Stockholms universitet
Entreprenör inom fastighets-
branschen, chef fastighet/
hållbarhet TV4
Övriga väsentliga
styrelseuppdrag
Styrelseledamot Cibus Nordic
Real Estate AB, styrelseord-
förande AB Enköpings Hyres-
bostäder, vice Styrelseordföran-
de Sveriges Allmännytta AB,
styrelseledamot i ByggPartner
Grtuppen AB (publ) och Bygg-
Partner i Dalarna AB, med flera
Aktieinnehav i bolaget
35 000 B-aktier
(privat eller genom bolag)
HÅKAN ERIKSSON
Delägare och styrelseledamot
sedan 2008
Född: 1962
Utbildning och bakgrund
Civilekonom från Luleå
Universitet
Investerare och rådgivare
inom företagsöverlåtelse
Övriga väsentliga
styrelseuppdrag
Styrelseledamot Skandinavkon-
sult AB, styrelseledamot
Ferronordic AB, med flera
Aktieinnehav i bolaget
3 108 600 A-aktier och
1 854 407 B-aktier
(privat eller genom bolag)
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 84
NICLAS BERGMAN
VD/CEO
Utbildning och bakgrund
Entreprenör och grundare
av Nivika, verksam som
CEO sedan start
Andra åtaganden
Styrelseledamot
Poplanäs Invest AB,
Med flera
Aktieinnehav i bolaget
7 435 600 A-aktier och
2 135 746 B-aktier
(privat eller genom bolag)
KRISTINA KARLSSON
CFO, IR & vice VD
Utbildning och bakgrund
Civilekonom från Växjö
Universitet, CFO på Rosti GP
(del av Nordstjernan)
Andra åtaganden
Styrelsesuppleant
Redo i Gnosjö AB
Aktieinnehav i bolaget
60 000 B-aktier
(privat eller genom bolag)
JERRY JOHANSSON
Fastighetschef
Utbildning och bakgrund
Plats-, Projekt– och
Regionchef på Elajo
Aktieinnehav i bolaget
38 000 B-aktier
(privat eller genom bolag)
LEDNINGEN
Koncernledning
KENT LILJEGREN
Förvaltningschef Värnamo
SIMON NUAY
Förvaltningschef Jönköping
ANNA SJÖBERG
Förvaltningschef Växjö
ANDREAS KÄLLSTRÖM
Förvaltningschef
Västkusten
EMELIE REGNELL
Hållbarhetschef
Förvaltningschefer,
avdelningsansvariga
Bolagsstyrningsrapport
STINA GOF
Operativ chef
Utbildning och bakgrund
Ingenjör i kemi-och miljöteknik
samt utbildad i hållbart ledarskap
på Jönköping University.
Andra åtaganden
Styrelseledamot i Värnamo
Energi, Värnamo Elnät AB,
Värnamo Energi Produktion AB
och huvudman för Sparbank-
stiftelsen Alfa
Aktieinnehav i bolaget
1 100 B-aktier
(privat eller genom bolag)
RASMUS OLSSON
SCHREWELIUS
Uthyrningschef
Utbildning och bakgrund
Marknad- och försäljning
business-to-business
Andra åtaganden
Styrelseledamot i Värnamo
City AB
Aktieinnehav i bolaget
5 500 B-aktier
(privat eller genom bolag)
JULIA ÖRBOM
Transaktions- och
finansieringsansvarig
Utbildning och bakgrund
Pol.kand. inom nationalekonomi
på Internationella Handelshög-
skolan i Jönköping
Andra åtaganden
Styrelseledamot i Nittonnie AB
Aktieinnehav i bolaget
9 840 B-aktier
(privat eller genom bolag)
Förvaltningschefer
och avdelnings-
ansvariga
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 85
ÅRSREDOVISNING OCH
KONCERNREDOVISNING
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 86
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE .............................................................. 87
FLERÅRSÖVERSIKT ...................................................................................90
KONCERNEN
Rapport över resultat och totalresultat i koncernen .....................................92
Koncernens rapport över finansiell ställning ...................................................93
Koncernens Egna Kapital .................................................................................94
Koncernens Kassaflödesanalys ........................................................................ 95
Noter .................................................................................................................96
MODERBOLAGET
Moderbolagets Resultaträkning i sammandrag .............................................. 115
Moderbolagets Balansräkning i sammandrag .................................................116
Moderbolagets Egna Kapital ............................................................................117
Moderbolagets Kassaflödesanalys ...................................................................118
Noter .................................................................................................................119
UNDERTECKNANDE ................................................................................ 129
REVISIONSBERÄTTELSEN ................................................................. 130
NYCKELTAL .............................................................................................. 141
INFORMATION FRÅN NIVIKA FASTIGHETER ...............................136
ÅRSREDOVISNING 2020/2021 Nivika Fastigheter AB (publ) 86
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 87
Förvaltningsberättelse
Värdeförändringar
Året har präglats av fortsatt stigande marknadsräntor och högre finansieringskostnader. Högre avkastningskrav har till viss del
motverkats av förbättrat kassaflöde, uppvägt med ökat indexantagande för 2024 utifrån underliggande inflation.
För perioden uppgick värdeförändringen till -458 Mkr (558) varav 38 Mkr (14) är realiserade och är hänförliga till försäljning-
en av Helsingborgsportföljen, Stigamo 1:47 och 1:49 i Jönköping samt Bikupan 19 i Varberg. Orealiserade värdeförändringar
uppgick till -496 Mkr (544).
Orealiserade värdeförändringar på derivat för perioden påverkade resultatet med 8 Mkr (48) och avser i sin helhet orealiserade
värdeförändringar drivet av stigande räntor.
Orealiserade värdeförändringar, fastigheter, Mkr
2022/23
2021/22
Förändring driftnetto 271 120
Pågående nybyggnation 224 227
Mark och outnyttjade byggrätter -82 2
Förändringar i avkastningskrav -919 196
Avtalad försäljning 10 -
Totalt -496 544
Finansiell ställning och likviditet
Nivika finansierar sina tillgångar med en kombination av bilaterala banklån, obligationslån, övriga skulder samt eget kapital.
Finansiering sker genom lån, byggnadskreditiv och revolverande faciliteter hos ett tiotal kreditgivare där tre storbanker utgör
basen med tillkommande finansiering hos lokala sparbanker samt SBAB.
En bra finansieringsstruktur innebär att bolaget löpande har tillgång till kapital i tillräcklig mängd i relation till befintlig verksam-
het till ett riskavvägt pris. Bolaget har ett bra och nära samarbete med sina kreditgivare och arbetar aktivt och kontinuerligt
med att säkerställa bolagets likviditet och framtida finansiering.
Genomsnittlig kapitalbindningstid var 2,5 år per den 31 augusti (2,7). Bolaget har under perioden fortsatt att utöka sin låne-
portfölj avseende finansiering av pågående byggnationer, dels i form av byggnadskreditiv, dels i form av slutfinansiering. Även
swap-portföljen har utökats under perioden. Per den 31 augusti 2023 hade bolaget räntesäkrat totalt 1,6 miljarder kronor,
vilket motsvarar 30 procent av låneportföljen.
Netto räntebärande skulder, efter avdrag för likviditet, i förhållande till fastighetsvärde uppgick vid periodens slut till 50 pro-
cent (53). Samtliga informations- och finansiella åtaganden vid periodens slut var uppfyllda.
De långfristiga räntebärande finansiella skulderna uppgick vid rapportdagen till 5 214 miljoner kronor (5 777) varav långsiktig
bankfinansiering uppgick till 4 520 miljoner kronor (4 355), obligationslån 650 miljoner kronor (1 250) och övriga räntebäran-
de skulder 43 miljoner kronor (171). Minskningen i räntebärande skulder förklaras till största del av lösen av obligation samt
lösen av lån i samband med avyttring. Investeringar i ny- och ombyggnationer påverkar i motsatt riktning. Total andel gröna lån
i portföljen uppgår vid periodens slut till knappt 30 procent.
Efter perioden har Nivika avyttrat fem fastigheter i tre separata affärer vilket har tillfört 120 miljoner kronor i likviditet. Bolaget
har även tecknat avtal och genomfört ett förvärv av en bostadsportfölj i Ulricehamn och Borås. Aktielikviden betalades genom
kvittning mot utestående fordran och är därmed likviditetsneutral för Nivika.
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Nivika Fastigheter AB (publ), 556735-3809, avger härmed årsredovisning och
koncernredovisning för verksamhetsåret 2022/23.
Efterföljande resultat- och balansräkningar, förändring i eget kapital, kassaflödesanalyser och noter utgör en integrerad del av
årsredovisningen och är granskad av bolagets revisor. Alla belopp redovisas, om inte annat anges, i tusentals kronor (tkr).
Resultatposter jämförs med motsvarande tidsperiod föregående år. Balansposter avser ställningen vid periodens utgång
augusti 2023 och jämförs med närmast föregående års period och året september-augusti.
Verksamhet
Nivika Fastigheter AB (publ) är koncernmoder i en småländsk fastighetskoncern med både kommersiella lokaler och bostä-
der, huvudsakligen belägna i Jönköping, Värnamo, Växjö samt på Västkusten. Visionen - Med småländsk klokskap ska vi äga
och förvalta högavkastande fastigheter för generationer - genomsyrar koncernens fokus på långsiktigt ägande och förvaltning.
Stark lokal närvaro och korta beslutsprocesser gör oss flexibla och konkurrenskraftiga på marknaden.
Fastighetsbeståndet består för närvarande av 182 fastigheter med cirka 559 000 m² uthyrningsbar yta. Med årets färdig-
ställda byggprojekt uppgår årshyresvärdet till 661 Mkr och fastighetsbeståndet värderades till 10 629 Mkr. Bolaget arbetar
ständigt med att skapa värde i fastighetsportföljen genom att förädla befintliga fastigheter, optimera fastighetsförvaltningen
samt genomföra strategiska förvärv.
Medarbetare
Vid periodens slut uppgick antalet medarbetare till 62 (65). Medarbetarna är anställda i moderbolaget.
Koncernens totalresultat
De totala hyresintäkterna, inklusive rörelseintäkterna, för året uppgick till 612 Mkr (528), vilket motsvarar en tillväxt på 16
procent i jämförelse med samma period föregående år. Intäkterna under perioden utgörs av hyresintäkter 580 Mkr (503),
serviceintäkter 32 Mkr (25). Serviceintäkter består huvudsakligen av vidaredebitering av värme, el, vatten och fastighetsskatt.
Ökningen av hyresintäkterna under året är framför allt hänförlig till att Nivika har färdigstället ett större antal projekt och
förvaltar nu 182 fastigheter per 31 augusti 2023. Även hyreshöjningar under året påverkar hyresintäkterna positivt. Den
uthyrbara ytan i Nivikas fastighetsbestånd uppgick till cirka 559 000 m² per 2023-08-31 jämfört med 558 000 m² 2022-
08-31. Det sammanlagda kontraktsvärdet för förvaltningsobjekten per 2023-08-31 uppgick, på årsbasis, till 661 Mkr (580),
vilket motsvarar en tillväxt om 14 procent.
Ökningen av driftskostnaderna för perioden förklaras främst av en större förvaltningsvolym samt av ökade kostnader för el.
Driftöverskottet för perioden september till augusti 2022/23 uppgick till 415 Mkr (354) vilket ger överskottsgrad om 68
procent (67).
Förvaltningsresultat
Förvaltningsresultatet, vilket är verksamhetens resultat efter finansnetto, minskade under perioden, september till augusti
med 21 procent jämfört med samma period föregående år och uppgick till 134 Mkr (170). Minskningen beror på högre finan-
sieringskostnader som en följd av ökade räntekostnader.
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 88
Förvaltningsberättelse
Hyresgäster och avtalsportfölj
Nivika strävar efter att teckna långa hyresavtal med sina hyresgäster med en spridd förfallostruktur. I kombination med
spridning på många olika hyresgäster, kundstorlekar och branscher minskar risken för vakanser och hyresförluster. Per den sista
augusti 2023 uppgick den vägda återstående kontraktstiden, exklusive bostäder och parkering, till 4,8 år (4,8).
En hög andel av Nivikas hyresvärde uppräknas årligen med en nivå motsvarande konsumentprisindex KPI. Vid periodens utgång
utgjorde dessa avtal knappt 70 procent av Nivikas kontrakterade årshyra och där resterande avtal huvudsakligen utgörs av
hyresavtal för bostäder, parkeringsytor samt avtal med kortare löptid än ett år vilka uppräknas på annat sätt.
Nivikas långsiktiga mål är att ha en uthyrningsgrad för kommersiella lokaler på 90 procent och för bostäder på 95 procent över
tid. Bolagets fastigheter har en relativt hög uthyrningsgrad och har så haft under flera år. Efterfrågan är fortsatt god på de
flesta av Nivikas orter och uthyrningsgraden är fortsatt hög, 97 procent sett över hela beståndet, inklusive projektfastigheter.
97 procent (96) för kommersiellt och 98 procent (98) för bostäder. Nivikas nettouthyrning uppgick perioden juni till augusti
till +/- 0 miljoner kronor. Aktiviteten är fortsatt hög i uthyrningsverksamheten.
Hyresgästerna i fastighetsportföljen utgörs av såväl väletablerade små till medelstora företag, som till stora multinationella
företag. Intäktsbasen är väl diversifierad med 620 (630) kommersiella kontrakt. Per den sista augusti 2023 stod de tio största
hyreskontrakten för drygt 16 procent (15) av den samlade årliga grundhyran från bolagets hyresgäster. Genomsnittslängden för
dessa hyreskontakt är 10,0 år (9,9).
Fastighetsportföljen
Fastighetsvärdet på Nivikas portfölj uppgår vid periodens slut till 10,6 miljarder kronor. Portföljen har under året främst vuxit
via färdigställda och pågående byggnationer, samt två mindre förvärv. Totalt har cirka 12 000 m2 lokaler och 289 lägenheter
färdigställts som tillsammans tillför projekten cirka 38 miljoner kronor i driftnetto per år. Fastighetsportföljen har under året
även minskat via avyttring av åtta fastigheter.
I december 2022 avyttrades fastighetsportföljen om fem kommersiella fastigheter i Helsingborg och en industrifastighet
i Jönköping. I en separat affär avyttrades även en kontors- och lagerfastighet i Varberg. I mars 2023 avyttrades en byggklar
industritomt på Stigamo Industriområde, strax söder om Jönköping. Samtliga avyttringar har skett till, eller över, bokfört
fastighetsvärde.
I Värnamo har nybyggnationen av Sadelmakaren 1 färdigställts, en byggnation av 130 lägenheter, samtliga lägenheter är uthyrda
från första inflyttningsdag i juni respektive augusti 2023. I Värnamo har även två kommersiella fastigheter färdigställts, Klynnan
12, en logistikanläggning till PostNord, och Porfyren 3, en industri- och lagerlokal till Sporda Nonwowen. Det finns även två
pågående nybyggnationer, Graniten 39 som är en industrilokal med kontor och lager till Boxess (tidigare BåfiPac) som färdig
-
ställdes efter periodens slut, i september 2023, samt Hematiten 1 som är en industrilokal med kontor och lager till DS Smith
med inflyttning beräknad till första kvartalet 2024. Även en större renovering pågår på Rosen 1 till Polismyndigheten vilken
beräknas färdigställas under första kvartalet 2024.
I Växjö har byggnationen av Nivika Center på Värendsvallen 12 färdigställts. Byggnaden inrymmer 159 lägenheter, lokaler och
en skola med cirka 350 elever. Lägenheterna är fullt uthyrda och lokalerna är inflyttade från juli.
I Jönköping pågår byggnation av trygghetsbostäder, 82 lägenheter på Hisingstorp som kommer att färdigställas till sommaren
2024. Det pågår också byggnation på Hovslätts Ängar, ett fyrtiotal hyresrätter som kommer att färdigställas under första
kvartalet 2024. Hovslätts Ängar ligger naturskönt strax söder om Jönköping med endast några kilometer från Jönköpings
centrum.
För selfstorageverksamheten Mitt Lager har anläggningen i Göteborg byggts ut med nästan 300 nya förrådsenheter och
verksamheten har nu totalt cirka 3 100 förrådsenheter fördelade på 15 anläggningar.
Finansiering
2023-08-31 2022-08-31
Säkerställd finansiering, Mkr
4 648 4 491
Obligationslån, Mkr
650 1 250
Genomsnittlig ränta, säkerställd finansiering, %*
5,6 2,5
Genomsnittlig ränta, icke säkerställd finansiering, %
7,8 5,4
Genomsnittlig ränta, total, %**
5,3 3,2
Kapitalbindningstid, år
2,5 2,7
Räntebindningstid, år
0,9 0,6
Likvida medel, Mkr
66 187
Nettobelåningsgrad, %
49,6 53,5
Räntetäckningsgrad, ggr
1,6 2,2
Soliditet, %
44,7 39,8
* Inklusive byggnadskreditiv
** Inklusive byggnadskreditiv och räntesäkringar
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 89
Förvaltningsberättelse
Investeringar och kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten i perioden uppgick till 123 Mkr (148). Förvärv av fastigheter, direkt eller via dot-
terbolag, påverkade kassaflödet i perioden med -84 Mkr (-2 673). Detta avser förvärv av två fastigheter, Bikupan 2 i Varberg
samt Ämbaret 3 i Jönköping. De avyttrade fastigheterna via dotterbolag har påverkat kassaflödet med 536 Mkr (69), avser
försäljning av Helsingborgsportföljen, Stigamo 1:47 och 1:49 i Jönköping samt Bikupan 19 i Varberg. Investeringar i befintliga
fastigheter uppgick till -843 Mkr (-637), avser främst nybyggnation, anpassningar och ombyggnationer för befintliga eller nya
hyresgästers behov.
Finansieringsverksamhetens förändring under året utgörs av nyemission 750 (1 472) samt upplåning netto om -573 Mkr (1
718), efter avdrag av utbetald utdelning 0 Mkr (24)
Sammantaget förändrades likvida medel under året med
-121 Mkr (-24) vilket gav utgående likvida medel om 66 Mkr (187).
Hållbarhet
Nivika utgår från visionen att med småländsk klokskap äga och förvalta högavkastande fastigheter för generationer och vara
det självklara valet för hyresgästen. Nivikas hållbarhetsarbete är integrerat i verksamheten och präglar såväl förvaltning som
utveckling av fastighetsportföljen. Den övergripande målsättningen är att säkra en attraktiv fastighetsportfölj med ett långsiktigt
uthålligt värde som inte har en negativ påverkan på människor eller miljön.
När året 2022/2023 summeras är det ett aktivt hållbarhetsår för Nivika, samtidigt som det är ett fortsatt omvälvande år
och utmanade tider för många.
Nivika sätter ramarna för hela byggnadens livscykel i projekteringsstadiet, redan där skapas
energieffektiva byggnader med långsiktig kvalitet enligt Nivika-standard. Under året har bostadsfastigheterna Sadelmakaren 1
i Värnamo och Värendsvallen 12 i Växjö färdigställts i enlighet med Miljöbyggnad Silver samt logistikanläggningen Klynnan 12 i
Värnamo.
Minskad energianvändning är en viktig del i att minimera Nivikas klimatpåverkan. Tillsammans med hyresgästerna arbetar
bolaget målmedvetet för att minska energiförbrukningen. Flera större energibesparande projekt har genomförts, bland annat
i fastigheterna Rättaren 5, Växjö och Folkets hus 1, Värnamo - som lett till minskad elförbrukning på 70 procent respektive en
energibesparing på 13 procent.
Parallellt med Nivikas arbete för en minskad klimatpåverkan behöver fysiska risker hanteras såsom ett förändrat klimat och en
förändrad omvärld. Under året har Nivika genomfört analyser av hållbarhetsrisker på samtliga fastigheter i beståndet. Analysen
identifierade ökad nederbörd och översvämningar som en av de största framtida potentiella riskerna. Vid förvaltning samt på
-
gående och framtida ombyggnationer säkerställs att nödvändiga åtgärder vidtas för att hantera identifierade hållbarhetsrisker.
Kundfokus är en av Nivikas strategier för att skapa goda och långa kundrelationer. Under hösten 2022 genomförde bolaget
för första gången en kundundersökning för sina bostadshyresgäster. 93 procent trivs bra med sitt boende och 90 procent kan
rekommendera Nivika som hyresvärd, 80 procent tycker att de får möjlighet att agera miljömedvetet och 83 procent tycker
att Nivika anstränger sig för att bidra till en hållbar utveckling.
Medarbetarna är avgörande för företagskulturen, affärerna och den pågående utvecklingen. Kunniga, engagerade och välmående
medarbetare ger nöjdare hyresgäster och en effektivare verksamhet. Engagemang, ärlighet, glädje och hållbarhet är de kärnvärden
som ligger till grund för företagskulturen. För att vara en hållbar arbetsplats ingår jämställdhet som ett av de tre prioriterade
arbetsområdena. I juni publicerades Allbrights årliga granskning av jämställdheten inom Sveriges börsnoterade bolag. Då Nivika har
uppnått en jämn könsfördelning i ledningsgruppen (40/60) har bolaget i år placerat sig på Allbrights gröna börslista.
Nivika upprättar en separat hållbarhetsrapport i enlighet med årsredovisningslagen. Rapporten finns på sidorna 36-68 och
ingår ej i den finansiella rapporten.
Eget kapital
Det egna kapitalet uppgick vid utgången av året till 4 919 Mkr (4 472). Soliditeten uppgick till 45 procent (40).
Förändringen under perioden september 2022 - augusti 2023 utgörs till största del av en nyemission som genom
-
fördes i mars 2023 och godkändes på en extra bolagsstämma i början av maj, samt årets resultat.
Moderbolaget
Moderbolagets verksamhet består av koncernövergripande funktioner samt organisation för förvaltning av de
fastigheter som ägs av dotterbolagen.
Intäkterna består i huvudsak av vidarebefordrade kostnader till dotterbolagen. Moderbolaget har en grön obli-
gation, detta tillsammans med ökade personalkostnader i samband med utökad organisation, har medfört ökade
kostnader. Balansräkning består i huvudsak av andelar i helägda dotterbolag och fordringar hos dessa samt eget
kapital. Risker och osäkerhetsfaktorer för moderbolaget är samma som för koncernen.
Framtidsutsikter
Nivika lämnar inte någon prognos avseende den finansiella utvecklingen. Bolaget kommer under 2023/24
fortsätta sin verksamhet likt tidigare - skapa värde genom att förvalta fastighetsbeståndet, driva en hållbar
verksamhet i linje med tillväxtstrategi och uppsatta mål samt ha fortsatt fokus på likviditet och fortsatt långsiktig
finansiering.
Nivika är ett bolag med goda förutsättningar också framgent med en stabil lokal grund i Småland med omnejd,
trakter kända för sin företagsamhet och tillväxt. Nivika följer fortsatt sin strategi. Det kan innebära färre transak-
tioner ett år och fler ett annat, men framför allt ska Nivika fortsätta att hitta affärer som ger mervärde. Det kan
vara i form av vakanta ytor att utveckla eller hyresnivåer som inte speglar marknaden. Nivika använder sin lokala
närhet till såväl fastigheter som hyresgäster för att finna dessa goda affärer.
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 90
Flerårsöversikt
FLERÅRSÖVERSIKT
Förslag till resultatdisposition, i kronor
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:
Flerårsöversikt koncern
tkr 2022/23 2021/22 2020/21 2019/20 2018/19
Resultaträkning
Intäkter 611 913 528 082 327 433 259 050 190 897
Fastigheternas driftnetto 414 910 354 370 236 359 178 191 128 534
Orealiserade värdeförändringar fastigheter -496 017 544 475 340 931 195 358 181 682
Resultat före skatt -282 610 775 609 475 556 300 709 227 126
Balansräkning
Balansomslutning 10 998 591 11 231 410 7 311 587 5 245 789 3 750 269
Förvaltningsfastigheter 10 619 100* 10 698 539 6 910 100 5 062 656 3 511 534
Rörelsefastigheter 19 306 - - - -
Fastighetsrelaterade och
finansiella nyckeltal
Uthyrningsgrad lokaler, % 97 96 94 96 96
Uthyrningsgrad bostäder, % 98 98 98 100 100
Soliditet, % 45 40 33 32 31
Direktavkastning, % 3,9 3,3 3,4 3,7 3,5
Antal anställda 62 65 46 - -
Kassaflödesanalys
Kassaflöde från den löpande verksamheten 169 388 173 007 156 331 131 643 93 814
Kassaflöde från investeringsverksamheten -389 469 -3 263 235 -1 582 500 -1 444 203 -626 381
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 145 407 3 095 596 1 542 082 1 216 949 657 661
*Förvaltningsfastigheter inkluderar tillgångar till försäljning
Överkursfond 3 098 808 202
Balanserade vinstmedel -55 480 342
Årets resultat 154 239 406
3 197 567 265
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras så att
till aktieägare utdelas (0 kronor per aktie) -
i ny räkning balanseras 3 197 567 265
3 197 567 265
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 91
KONCERNEN
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 92
Hållbarhetsrapport 2021/22
Koncernen
RAPPORT ÖVER RESULTAT OCH TOTALRESULTAT
I KONCERNEN
0
100
200
300
400
500
2017 2018 2019 2020 2021 2022
2023
Driftnetto, Mkr
0
100
200
300
400
500
600
700
2017 2018 2019 2020 2021 2022
2023
0
50
100
150
200
2017 2018 2019 2020 2021 2022
2023
Förvaltningsresultat, Mkr
2022/23 2021/22
12 mån 12 mån
tkr
Not
sep-augsep-aug
Hyresintäkter
3,4
578 078
494 984
Serviceintäkter
3,4
25 196
Övriga rörelseintäkter
7
1 959
7 901
Summa intäkter
611 913
528 082
Driftskostnader
5,6,8
-165 238
-137 096
Underhållskostnader
5,6,8
-13 342
-18 976
Fastighetsskatt
5,6,8
-18 423
-17 640
Summa fastighetskostnader
-197 002
-173 712
Driftnetto
414 910
354 370
Central administration
5,6,8
-40 117
-43 113
Övriga rörelsekostnader
7
-1 3
-81
Finansnetto
9
-241 004
-141 668
Förvaltningsresultat
133 777
169 508
Värdeförändring fastigheter, realiserade
10
37 832
14 000
Värdeförändring fastigheter, orealiserade
11
-496 017
544 475
Värdeförändring räntederivat
18,19
7 693
47 626
Summa värdeförändring
-450 492
606 101
Resultat före skatt
-316 714
775 609
Aktuell skatt
10
-3 427
-9 975
Uppskjuten skatt
10
37 531
-138 601
Periodens resultat
-282 610
627 033
Övrigt totalresultat
-
-
Övrigt totalresultat
-
-
Periodens totalresultat
-282 610
627 033
Hänförligt till
Moderföretagets aktieägare
-282 610
627 033
Innehav utan bestämmande inflytande
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 93
Koncernen
KONCERNENS RAPPORT ÖVER
FINANSIELL STÄLLNING
tkr
Not
31 aug 2023
31 aug 2022
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
Programvara/licenser
13
650
1 878
Summa immateriella anläggningstillgångar
650
1 878
Materiella anläggningstillgångar
Förvaltningsfastigheter
11
10 479 100
10 698 539
Rörelsefastigheter
12
19 306
-
Inventarier
14
64 844
70 777
Nyttjanderättstillgångar
15
25 405
19 630
Derivatinstrument
18,19,21
36 793
29 100
Andra långsiktiga värdepappersinnehav
18
11
11
Uppskjuten skattefordran
10
27 113
26 170
Andra långfristiga fordringar
16,18
48 300
45 794
Summa anläggningstillgångar
10 700 872
10 890 021
Omsättningstillgångar
Varulager
17
2 047
16 471
Hyresfordringar
18
16 285
26 393
Skattefordran
1 767
-
Övriga fordringar
18
54 224
82 187
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
18
16 723
27 712
Likvida medel
18,20
66 023
186 749
Summa omsättningstillgångar
157 069
339 511
Tillgångar till försäljning
140 000
-
SUMMA TILLGÅNGAR
10 998 591
11 231 410
kr
Not
31 aug 2023
31 aug 2022
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
22
Aktiekapital
38 954
29 085
Övrigt tillskjutet kapital
3 098 809
2 379 932
Balanserat resultat inklusive periodens resultat
1 780 846
2 063 457
Summa eget kapital hänförligt till
moderbolagets aktieägare
4 918 609
4 472 474
Långfristiga skulder
Uppskjuten skatteskuld
10
560 482
602 793
Räntebärande finansiella skulder
18,21
5 162 650
5 776 770
Leasingskulder
15,18,21
21 747
15 793
Summa långfristiga skulder
5 744 879
6 395 356
Kortfristiga skulder
Räntebärande finansiella skulder
18,21
126 523
136 107
Leasingskulder
15,18,21
3 626
2 791
Leverantörsskulder
18
36 187
92 725
Aktuella skatteskulder
-
13 297
Övriga skulder
18
41 459
37 700
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
18
76 434
80 960
Summa kortfristiga skulder
284 230
363 580
Skulder direkt hänförliga till tillgångar till försäljning
50 874
-
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
10 998 591
11 231 410
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 94
Hållbarhetsrapport 2021/22
Koncernen
FÖRÄNDRING AV EGET KAPITAL
2016 2017 2018 2019 2020 2021
Soliditet, %
Fastighetsvärde, Mkr
2016 2017 2018 2019 2020 2021
Övrigt Balanserat resultat Totalt
tkr
Aktiekapital
tillskjutet kapitalinkl. årets resultateget kapital
Ingående balans 2021-09-01
20 358
974 368
1 429 738
2 424 464
Årets resultat
627 033
627 033
Summa totalresultat
627 033
627 033
Transaktioner med ägare:
- Utdelning
-24 252
-24 252
- Nyemission
8 727
1 471 980
1 480 707
Kostnader för emission
-66 417
-66 417
Övrig förändring
30 938
30 938
Utgående balans 2022-08-31
29 085
2 379 932
2 063 457
4 472 474
Ingående balans 2022-09-01
29 085
2 379 932
2 063 457
4 472 474
Årets resultat
-282 610
-282 610
Summa totalresultat
-282 610
-282 610
Transaktioner med ägare:
- Nyemission
9 868
740 132
750 000
Kostnader för emission
-21 255
-21 255
Utgående balans 2023-08-31
38 954
3 098 809
1 780 846
4 918 609
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 95
Koncernen
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS
tkr Not
2022/23
12 mån
2021/22
12 mån
sep-augsep-aug
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat
374 781
311 176
Erhållen ränta
9
137
-
Betald ränta
9
-234 628
-138 510
Övriga poster som inte ingår i kassaflödet
26
38 590
10 316
Betald skatt
-9 492
-9 975
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital
169 388
173 007
Kassaflöde från förändringar av rörelsekapitalet
Förändring rörelsefordringar
61 715
-64 398
Förändring rörelseskulder
-107 765
39 004
Kassaflöde från den löpande verksamheten
123 336
147 613
Investeringsverksamheten
Förvärv av förvaltningsfastigheter
-84 000
-2 672 939
Avyttring av förvaltningsfastigheter
535 960
68 760
Investering i förvaltningsfastigheter
-842 901
-637 020
Förändring i materiella anläggningstillgångar
1 375
-20 880
Förändring i finansiella tillgångar
97
-5 156
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-389 469
-3 267 235
Finansieringsverksamheten
Utbetald utdelning
-
-24 252
Nyemission
22
750 000
1 471 980
Kostnader för emission
22
-26 769
-66 417
Upptagma lån
21
1 292 294
2 651 028
Amortering/lösen lån
21
-1 865 125
-932 976
Amortering av leasingskuld
-4 993
-3 767
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
145 407
3 095 596
Periodens kassaflöde
-120 726
-24 025
Likvida medel vid periodens början
186 749
210 774
Likvida medel vid periodens slut
66 023
186 749
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 96
Koncernen
Noter koncernen
Not 1 Företagsinformation
Nivika Fastigheter AB (publ), org.nr 556735-3809, är ett aktiebolag med säte i Värnamo. Bolaget är moderbolag i en
koncern med en fastighetsportfölj som består av 182 fastigheter i Sverige. Fastigheterna ägs genom 107 dotterbolag och
dotterdotterbolag. Det huvudsakliga syftet med verksamheten är att förvärva, förvalta och utveckla fastigheter i Jönköping,
Värnamo, Västkusten och Växjö med omnejd.
Koncernens besöksadress är:
Nivika Fastigheter AB (publ)
Ringvägen 38
331 32 VÄRNAMO
Företagets redovisningsvaluta: Svenska kronor (SEK).
Alla belopp redovisas, om inte annat anges, i tusentals kronor (tkr).
De finansiella rapporterna avser Nivika Fastigheter AB och har godkänts av styrelsen för offentliggörande vid styrelsesam-
manträdet den 30 november 2023 och kommer att läggas fram för antagande vid 2023 års årsstämma den 5 februari 2024.
Not 2 Grundläggande redovisningsprinciper
Not 2.1 Grundläggande redovisningsprinciper
Tillämpade regelverk
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) såsom de antagits
av Europeiska unionen (EU). Vidare har årsredovisningslagen och RFR 1 ”Kompletterande redovisningsregler för koncerner”
tillämpats.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen utom i de fall som anges under avsnittet ”Moderbola-
gets redovisningsprinciper”. Moderbolaget tillämpar Årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska personer. De
avvikelser som förekommer föranleds av begränsningar i möjligheterna att tillämpa IFRS i moderbolaget till följd av årsredo-
visningslagen samt gällande skatteregler.
Grunder för upprättandet av redovisningen
Koncernredovisningen har upprättats utifrån antagandet om fortlevnad (going concern). Tillgångar och skulder är värderade
till sina historiska anskaffningsvärden med undantag för derivatinstrument och förvaltningsfastigheter som är värderade till
verkliga värden (se not 11 och 17). Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med förvärvsmetoden och samtliga dotterfö-
retag, i vilka bestämmande inflytande innehas, konsolideras från och med det datum detta inflytande erhölls.
Att upprätta rapporter i överensstämmelse med IFRS kräver att flera uppskattningar görs av ledningen för redovisningsän-
damål. De områden som innefattar en hög grad av bedömning, som är komplexa eller sådana områden där antaganden och
uppskattningar är av väsentlig betydelse för koncernredovisningen, anges i not 2.3. Dessa bedömningar och antaganden
baseras på historiska erfarenheter samt andra faktorer som bedöms vara rimliga under rådande omständigheter. Faktiskt utfall
kan skilja sig från gjorda bedömningar om gjorda bedömningar ändras eller andra förutsättningar föreligger .
Bruttoredovisning tillämpas genomgående avseende redovisning av tillgångar och skulder, förutom i de fall där både en
fordran och en skuld existerar gentemot samma motpart och dessa på legala grunder är kvittningsbara och avsikten är att göra
detta. Bruttoredovisning tillämpas också avseende intäkter och kostnader om inget annat anges.
Klassificering av tillgångar och skulder
Anläggningstillgångar, långfristiga skulder förväntas återvinnas eller förfalla till betalning senare än tolv månader efter ba-
lansdagen. Omsättningstillgångar och kortfristiga skulder förväntas återvinnas eller förfalla till betalning inom mindre än tolv
månader efter balansdagen.
Not 2.2 Sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper
2.2.1 Koncernredovisning
Dotterbolag
Dotterbolag är alla de bolag där koncernen har rätt till rörlig avkastning från innehavet och en möjlighet att påverka avkast-
ningen genom sitt inflytande på ett sätt som vanligen följer av ett aktieinnehav uppgående till mer än hälften av rösträtterna.
Förekomsten och effekten av potentiella rösträtter som för närvarande är möjliga att utnyttja eller konvertera, beaktas vid
bedömningen av huruvida koncernen utövar bestämmande inflytande över ett annat företag. Dotterföretag inkluderas i
koncernredovisningen från och med den dag då det bestämmande inflytandet överförs till koncernen, och exkluderas ur
koncernredovisningen från och med den dag då det bestämmande inflytandet upphör.
2.2.1.2 Förvärv av dotterbolag / rörelseförvärv
Rörelseförvärv redovisas i enlighet med förvärvsmetoden. Köpeskillingen utgörs av verkligt värde på överlåtna tillgångar,
skulder och emitterade aktier. I köpeskillingen ingår även verkligt värde på alla tillgångar eller skulder som är en följd av
avtalad villkorad köpeskilling. Förvärvsrelaterade kostnader kostnadsförs när de uppstår. Identifierbara förvärvade tillgångar
och övertagna skulder värderas inledningsvis till verkliga värden på förvärvsdagen. För varje förvärv avgör koncernen om alla
innehav utan bestämmande inflytande i det förvärvade företaget, redovisas till verkligt värde (så kallad full goodwill) eller
till innehavets proportionella andel av det förvärvade företagets nettotillgångar. Det belopp varmed köpeskilling, eventuellt
innehav utan bestämmande inflytande samt verkligt värde på tidigare aktieinnehav, överstiger verkligt värde på koncernens
andel av identifierbara förvärvade nettotillgångar, redovisas som goodwill. Om beloppet understiger verkligt värde för det
förvärvade dotterföretagets tillgångar, i händelse av ett s.k. ”fördelaktigt förvärv” redovisas mellanskillnaden direkt i rapporten
över totalresultat. Goodwill skrivs inte av utan testas minst årligen för nedskrivning.
Koncerninterna transaktioner, balansposter samt orealiserade vinster och förluster på transaktioner mellan koncernföre-
tag elimineras. Redovisningsprinciperna för dotterföretag har i förekommande fall ändrats för att garantera en konsekvent
tillämpning av koncernens principer.
Förvärv av bolag som inte ses som rörelseförvärv
När förvärv av dotterföretag innebär förvärv av tillgångar som inte utgör rörelse, fördelas anskaffningskostnaden på de enskil-
da tillgångarna baserat på deras relativa verkliga värden vid förvärvstidpunkten. För klassificering av förvärv se not 2.3.3.
2.2.2 Omräkning av utländsk valuta
Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
De finansiella rapporterna i de enskilda enheterna i koncernen är värderade till den valuta som i huvudsak används i det eko-
nomiska område som enheten är verksam (funktionell valuta). Utländsk valuta är en annan valuta än den funktionella valutan
för den aktuella enheten. Koncernredovisningen är upprättad i SEK, som både är den funktionella valutan och presentations-
valutan i moderbolaget.
2.2.3 Förvaltningsfastigheter
Förvaltningsfastigheter innehas i syfte att erhålla hyresintäkter och värdestegring eller en kombination av dessa.
Förvaltningsfastigheter redovisas initialt till anskaffningsvärde, inkluderat direkt hänförbara transaktionskostnader. Därefter
redovisas förvaltningsfastigheter till sina respektive verkliga värden och redovisas i rapport över finansiell ställning som anlägg-
ningstillgång. Såväl orealiserade som realiserade värdeförändringar redovisas i resultatet.
Hyresintäkter och intäkter från fastighetsförsäljningar redovisas i enlighet med de principer som beskrivs under avsnittet
2.2.10 Intäkter. Tillkommande utgifter läggs till det redovisade värdet endast om det är sannolikt att de framtida ekonomiska
fördelar som är förknippade med tillgången kommer att tillfalla företaget. Alla andra tillkommande utgifter redovisas som
fastighetskostnader i den period de uppkommer.
Reparationer och underhållsåtgärder redovisas som fastighetskostnader i den period utgiften uppkommer.
Förvaltningsfastigheter under uppförande
Fastigheter under uppförande värderas till anskaffningskostnaden med tillägg eller avdrag för förväntad orealiserad värde-
förändring, beräknat som bedömt verkligt värde enligt avkastningsmetoden reducerat med bedömda anskaffningskostnader.
Värdeförändringen tas upp successivt under uppförandet i förhållande till nedlagda anskaffningskostnader. Fastigheter under
uppförande värderas till anskaffningskostnad i de fall de ej kan värderas externt på ett tillförlitligt sätt.
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 97
Koncernen
2.2.4 Materiella anläggningstillgångar utöver förvaltningsfastigheter
Materiella anläggningstillgångar utöver förvaltningsfastigheter är fysiska tillgångar som används i koncernens verksamhet och
har en förväntad nyttjandeperiod överstigande ett år. Materiella anläggningstillgångar värderas till sina respektive
anskaffningsvärden och skrivs av linjärt under sin uppskattade nyttjandeperiod. När materiella anläggningstillgångar redovisas
tas hänsyn till tillgångens eventuella restvärden när det avskrivningsbara beloppet fastställs.
Materiella anläggningstillgångar tas bort från balansräkningen när den avyttras eller om den inte kan förväntas tillföra några
ekonomiska fördelar i framtiden antingen genom att den nyttjas eller att den säljs. Vinst och förlust beräknas som skillnaden
mellan försäljningspriset och tillgångens redovisade värde. Vinst eller förlust redovisas i resultatet den redovisningsperiod då
tillgången avyttrats, såsom övrig kostnad eller övrig intäkt.
Tillgångarnas restvärde, nyttjandeperiod och avskrivningsmetod granskas i slutet av varje räkenskapsår och justeras om så
behövs framåtriktat i slutet av varje redovisningsperiod. Sedvanliga utgifter för underhåll och reparation kostnadsförs när
de uppstår, men utgifterna för betydande förnyelser och förbättringar redovisas i balansräkningen och skrivs av under den
återstående nyttjandeperioden för den underliggande tillgången. Se not 12, 13, 14 och 15.
Avskrivning beräknas enligt följande: Antal år
Inventarier, verktyg och installationer 5-10 år
Rörelsefastighet 50-100 år
2.2.5 Nedskrivning av icke finansiella tillgångar
Tillgångar som löpande skrivs av skall nedskrivningstestas närhelst händelser eller förändringar i förhållanden indikerar att det
redovisade värdet kanske inte är återvinningsbart.
En nedskrivning görs med det belopp varmed tillgångens redovisade värde överstiger dess återvinningsvärde. Återvinningsvär-
det är det högre av tillgångens verkliga värde minskat med försäljningskostnader och dess nyttjandevärde. Vid bedömning av
nedskrivningsbehov grupperas tillgångar på de lägsta nivåer där det finns separata identifierbara kassaflöden (kassagenereran-
de enheter). För tillgångar, andra än finansiella tillgångar och goodwill, som tidigare har skrivits ner görs per varje balansdag en
prövning av om återföring bör göras.
2.2.6 Varulager
Varulager i koncernen avser främst råvaror och PIA som finns hos dotterbolaget Nivika Byggsystem AB. Detta varulager
värderas till det lägsta av anskaffningsvärde och nettoförsäljningsvärde med beaktande av först in, först ut-metoden (FIFU)
2.2.7 Finansiella instrument
Finansiella instrument är varje form av avtal som ger upphov till en finansiell tillgång i ett företag och en finansiell skuld eller
ett eget kapitalinstrument i ett annat företag. Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar på tillgångs-
sidan; andra långfristiga värdepappersinnehav, hyresfordringar, övriga fordringar, upplupna intäkter (avtalstillgångar), likvida
medel, derivatinstrument och nyttjanderättstillgngar. Bland skulderna ingår; räntebärande skulder, leverantörsskulder, övriga
kortfristiga skulder, upplupna kostnader och leasingskulder vilket redovisas under not 18. Redovisningen beror på hur de finan-
siella instrumenten har klassificerats.
Redovisning och borttagande
Finansiella tillgångar och skulder redovisas när koncernen blir en part enligt instrumentets avtalsmässiga villkor. Transaktioner
med finansiella tillgångar redovisas på affärsdagen, som är den dag då koncernen förbinder sig att förvärva eller avyttra till-
gångarna. Hyresfordringarna tas upp i balansräkningen när faktura har skickats och koncernens rätt till ersättning är ovillkorlig.
Skulder redovisas när motparten har presterat och avtalsenlig skyldighet föreligger att betala, även om faktura ännu inte har
mottagits. Leverantörsskulder tas upp när faktura har mottagits.
En finansiell tillgång tas bort från balansräkningen (helt eller delvis) när rättigheterna i kontraktet har realiserats eller förfallit,
eller när koncernen inte längre har kontroll över dem. En finansiell skuld tas bort från balansräkningen (helt eller delvis) när
förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på annat sätt utsläcks. Vinster och förluster från borttagande ur balansräkning samt modi-
fiering redovisas i resultatet. Vid varje rapporttillfälle utvärderar företaget tillämpad nedskrivningsmodell avseende förväntade
kreditförluster för en finansiell tillgång eller grupp av finansiella tillgångar, samt eventuell övrig förekommande kredit-
exponering.
2.2.7.1 Finansiella tillgångar
Koncernens finansiella tillgångar delas in i följande kategorier:
- Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via årets resultat.
- Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via årets resultat
Koncernen använder derivatinstrument för att skydda sig mot finansiella risker. Ingångna derivatkontrakt består främst av
räntederivat. För närvarande tillämpar inte koncernen säkringsredovisning vilket föranleder att samtliga värdeförändringar
redovisas till sina verkliga värden via årets resultat. Värdeförändringar redovisas i resultatet på raden ”Värdeförändring derivat-
instrument” och specificeras i not 18.
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Finansiella tillgångar klassificerade till upplupet anskaffningsvärde innehas enligt affärsmodellen att inkassera avtalsenliga
kassaflöden som endast är betalningar av kapitalbelopp och ränta på det utestående kapitalbeloppet. De värderas inledningsvis
till verkligt värde med tillägg av transaktionskostnader och därefter till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effek-
tivräntemetoden. Frånsett derivatinstrument som värderas till verkligt värde via årets resultat, värderas koncernens finansiella
tillgångar till upplupet anskaffningsvärde.
Likvida medel
Likvida medel omfattar kassa och banktillgodohavanden.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde omfattas av nedskrivning för förväntade kreditförluster.
Nedskrivning för kreditförluster enligt IFRS 9 är framåtblickande och en förlustreservering görs när det finns en exponering
för kreditrisk, vanligtvis vid första redovisningstillfället för en tillgång eller fordran. Förväntade kreditförluster återspeglar
nuvärdet av alla underskott i kassaflöden hänförliga till fallissemang antingen för de nästkommande 12 månaderna eller för
den förväntade återstående löptiden för det finansiella instrumentet, beroende på tillgångsslag och på kreditförsämring sedan
första redovisningstillfället.
Den förenklade modellen tillämpas för hyresfordringar och avtalstillgångar (upplupna intäkter). En förlustreserv redovisas, i
den förenklade modellen, för fordrans eller tillgångens förväntade återstående löptid.
För övriga tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde, det vill säga andra långfristiga värdepappersinnehav, övriga
fordringar och likvida medel tillämpas den generella modellen. Koncernen tillämpar en en nedskrivningsmodell med tre stadier.
Initialt, samt per varje balansdag, redovisas en förlustreserv för de nästkommande 12 månaderna, alternativt för en kortare
tidsperiod beroende på återstående löptid (stadie 1). Om det har skett en väsentlig ökning av kreditrisk sedan första redovis-
ningstillfället, medförande en rating understigande investment grade, redovisas en förlustreserv för tillgångens återstående
löptid (stadie 2). För tillgångar som bedöms vara kreditförsämrade reserveras fortsatt för förväntade kreditförluster för den
återstående löptiden (stadie 3). För kreditförsämrade tillgångar och fordringar baseras beräkningen av ränteintäkterna på
tillgångens redovisade värde, netto av förlustreservering, till skillnad mot på bruttobeloppet som i föregående stadier. Koncer-
nens tillgångar har bedömts vara i stadie 1, det vill säga, det har inte skett någon väsentlig ökning av kreditrisk.
De finansiella tillgångarna redovisas i balansräkningen till upplupet anskaffningsvärde, det vill säga, netto av bruttovärde och
förlustreserv. Förändringar av förlustreserven redovisas i resultatet.
2.2.7.2 Finansiella skulder
Finansiella skulder, med undantag för derivatinstrument med negativt värde, klassificeras till upplupet anskaffningsvärde.
Finansiella skulder redovisade till upplupet anskaffningsvärde värderas initialt till verkligt värde inklusive transaktions-
kostnader. Efter det första redovisningstillfället värderas de till upplupet anskaffningsvärde enligt effektivräntemetoden.
Upplåning klassificeras som kortfristiga skulder om inte koncernen har en ovillkorlig rätt att skjuta upp betalning av skulden i
åtminstone 12 månader efter balansdagen. Lånekostnader redovisas i resultatet i den period till vilken de hänför sig. Upplupen
ränta redovisas som en del av kortfristig upplåning från kreditinstitut, i det fall räntan förväntas regleras inom 12 månader från
balansdagen.
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 98
Koncernen
Koncernens finansiella skulder delas in i följande kategorier:
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via årets resultat.
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde.
Finansiella skulder som värderats till upplupet anskaffningsvärde
Skulder redovisas inledningsvis till verkligt värde. I efterföljande perioder värderas dessa skulder till upplupet anskaffningsvärde
med tillämpning av effektivräntemetoden. Upplupet anskaffningsvärde beräknas med beaktande av eventuella rabatter, avgif-
ter och transaktionskostnader som är en del av effektivräntan. Eventuell vinst eller förlust, vid lösen redovisas som finansiell
kostnad eller intäkt i resultatet.
Avgifter som betalas för lånelöften redovisas som transaktionskostnader för upplåningen i den utsträckning det är sannolikt
att delar av eller hela kreditutrymmet kommer att utnyttjas. I sådana fall redovisas avgiften när kreditutrymmet utnyttjas. När
det inte föreligger några bevis för att det är sannolikt att delar av eller hela kreditutrymmet kommer att utnyttjas, redovisas
avgiften som en förskottsbetalning för finansiella tjänster och fördelas över det aktuella lånelöftets löptid som en del av
effektivräntan.
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via årets resultat
Koncernen använder derivatinstrument för att skydda sig mot finansiella risker. Ingångna derivatkontrakt består främst av
räntederivat. För närvarande tillämpar inte koncernen säkringsredovisning vilket föranleder att samtliga värdeförändringar
redovisas till sina verkliga värden över årets resultat. Värdeförändringar redovisas i resultatet på raden ”Värdeförändring
derivatinstrument” och specificeras i not 18 och 19.
2.2.8 Låneutgifter
Låneutgifter utgörs av ränta och liknande kostnader som uppstår när ett företag lånar pengar. Låneutgifter som är hänförliga
till finansiering av en tillgång, som tar en betydande tid i anspråk att färdigställa för avsedd användning eller försäljning, aktive-
ras som en del av tillgångens anskaffningsvärde. Övriga låneutgifter redovisas som en kostnad i den period de uppkommer.
2.2.9 Leasingavtal
Vid ingåendet av ett avtal fastställer koncernen om avtalet är, eller innehåller, ett leasingavtal baserat på avtalets substans. Ett
avtal är, eller innehåller, ett leasingavtal om avtalet överlåter rätten att under en viss period bestämma över användningen av
en identifierad tillgång i utbyte mot ersättning.
2.2.9.1 Koncernen som leasegivare
Leasingavtal där leasegivaren i huvudsak behåller alla risker och fördelar med äganderätten klassificeras som operationella.
Samtliga nuvarande hyreskontrakt hänförliga till koncernens förvaltningsfastigheter är, sett ur ett redovisningsperspektiv, att
betrakta som operationella leasingavtal. Redovisningsprincipen för dessa avtal framgår av nedan not 2.2.10 Intäkter.
2.2.9.2 Koncernen som leasetagare
Leasingavtal där Nivika är leasetagare avser tillgångsslagen tomträtter, inventarier (kontorsinventarier och maskiner) samt
fordon. Utifrån de allmänna väsentlighetsprinciperna har koncernen inte redovisat några leasingavtal i balansräkningen
för tidigare räkenskapsår, utan kostnadsfört leasingavgifterna linjärt över leasingperioden. Från och med räkenskapsåret
2020/2021 redovisar Nivika leasingavtal där koncernen är leasetagare i balansräkningen enligt följande redovisnings-
principer.
Leasingskulder
På inledningsdatumet för ett leasingavtal redovisar koncernen en leasingskuld motsvarande nuvärdet av de leasingbetalningar
som ska erläggas under leasingperioden. Leasingperioden bestäms som den icke-uppsägningsbara perioden tillsammans med
perioder att förlänga eller säga upp avtalet om koncernen är rimligt säkra på att nyttja de optionerna. Leasingbetalningar-
na inkluderar fasta betalningar (efter avdrag för eventuella förmåner i samband med tecknandet av leasingavtalet som ska
erhållas), variabla leasingavgifter som beror på ett index eller ett pris (t.ex. en referensränta) och belopp som förväntas betalas
enligt restvärdesgarantier. Leasingbetalningarna inkluderar dessutom lösenpriset för en option att köpa den underliggande
tillgången eller straffavgifter som utgår vid uppsägning i enlighet med en uppsägningsoption, om sådana optioner är rimligt
säkra att utnyttjas av Nivika. Variabla leasingavgifter som inte beror på ett index eller ett pris redovisas som en kostnad i den
period som de är hänförliga till.
För beräkning av nuvärdet av leasingbetalningarna använder koncernen den implicita räntan i avtalet om den kan fastställas
och i övriga fall används den marginella upplåningsräntan per inledningsdatumet för leasingavtalet. Efter inledningsdatumet
av ett leasingavtal ökar leasingskulden för att återspegla räntan på leasingskulden och minskar med utbetalda leasingavgifter.
Dessutom omvärderas värdet på leasingskulden till följd av modifieringar, förändringar av leasingperioden, förändringar i
leasingbetalningar eller förändringar i en bedömning att köpa den underliggande tillgången.
Nyttjanderättstillgångar
Koncernen redovisar nyttjanderättstillgångar i rapporten över finansiell ställning på inledningsdatumet för leasingavtalet (d.v.s.
det datum då den underliggande tillgången blir tillgänglig för användande). Nyttjanderättstillgångar värderas till anskaff-
ningsvärde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar, samt justerat för omvärderingar av
leasingskulden. Anskaffningsvärdet för nyttjanderättstillgångar inkluderar det initiala värdet som redovisas för den hänförliga
leasingskulden, initiala direkta utgifter, samt eventuella förskottsbetalningar som görs på eller innan inledningsdatumet för
leasingavtalet efter avdrag av eventuella erhållna incitament. Förutsatt att Nivika inte är rimligt säkra på att äganderätten till
den underliggande tillgången kommer att övertas vid utgången av leasingavtalet skrivs nyttjanderättstillgången av linjärt under
det kortare av leasingperioden och nyttjandeperioden.
Tillämpning av praktiska undantag
Nivika tillämpar det praktiska undantaget avseende icke-leasingkomponenter. För dessa leasingavtal redovisar Nivika både
leasingkomponenter och icke-leasingkomponenter som en enda leasingkomponent, vilket innebär att avgifterna för icke-lea-
singkomponenter inkluderas i leasingbetalningen vid beräkning av leasingskulden.
Tomträtter
Nivika har tomträttsavtal som anses utgöra s.k. eviga leasingavtal. Leasingskulden och nyttjanderättstillgången för dessa
leasingavtal värderas till verkliga värden, där diskonteringsräntan som använts har fastställts genom att använda Nivikas
genomsnittliga marginalränta för liknande tillgångar. Då tomträttsavtalen anses eviga sker ingen avskrivning av nyttjanderätten
och ingen amortering av leasingskulden. Leasingbetalningen anses därmed i sin helhet avse betalning av ränta. Leasingskulden
för de eviga tomträttsavtalen redovisas som långfristig skuld i rapporten över finansiell ställning.
2.2.10 Intäkter
Hyresintäkter
Hyresintäkter från förvaltningsfastigheter intäktsredovisas i resultatet linjärt över hyresperioden som en operationell leasing-
intäkt. Eventuella hyresrabatter periodiseras linjärt över hyresperioden även om betalning inte sker på samma sätt.
Serviceintäkter
I hyresavtalen ingår servicetjänster för vilka Nivika genererar intäkter. Hyresgästen får kontroll över servicetjänsterna i takt
med att Nivika presterar enligt hyresavtalet och därmed uppfyller Nivika sitt prestationsåtagande över tid. Intäktsredovisning
sker månatligen i den månad hyran avser.
Intäkter från fastighetsförsäljning
Intäkter från fastighetsförsäljning redovisas i samband med att kontrollen övergått till köparen från säljaren, vilket motsvarar
tillträdesdagen såvida det inte strider mot särskilda villkor i köpekontraktet. Resultatet vid försäljning av fastighet utgör en
realiserad värdeförändring, vilket motsvarar skillnaden mellan avtalad köpeskilling och fastighetens verkliga värde såsom det
beräknats/bedömts i den senaste finansiella rapporten.
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 99
Koncernen
Finansiella intäkter
Finansiella intäkter resultatförs i den period de avser med tillämpning av effektivräntemetoden.
2.2.11 Inkomstskatt
Periodens skattekostnad omfattar aktuell och uppskjuten skatt.
Aktuell inkomstskatt
Kortfristiga skattefordringar och skatteskulder för nuvarande och tidigare perioder, fastställs till det belopp som sannolikt
kommer att återfås från eller betalas till Skatteverket. De skattesatser och skattelagar som tillämpas för att beräkna beloppet
är de som är antagna eller aviserade på balansdagen.
Uppskjuten inkomstskatt
Uppskjuten skatt redovisas på balansdagen för temporära skillnader mellan tillgångars och skulders skattemässiga och redo-
visningsmässiga värden. Om den uppskjutna skatten uppstår till följd av en transaktion som utgör den första redovisningen av
en tillgång eller skuld, som inte är ett rörelseförvärv och som, vid tidpunkten för transaktionen, varken påverkat redovisat eller
skattemässigt resultat, redovisas den däremot inte. I de fall förvärv av tillgång (fastighet) genomförs, redovisas den uppskjutna
skatten som ett avdrag från verkligt värde på tillgången.
Uppskjutna skatteskulder i koncernen avser i huvudsak differenser mellan bedömt marknadsvärde och skattemässigt värde
gällande fastigheter.
Uppskjutna skattefordringar redovisas för alla avdragsgilla temporära differenser, däribland underskottsavdrag, i den mån det
är sannolikt att en beskattningsbar vinst kommer att vara tillgänglig mot vilken de avdragsgilla temporära differenserna kan
används.
Värderingen av uppskjutna skattefordringar skall bedömas på varje balansdag och justeras i den mån det inte längre är troligt
att tillräcklig med vinst kommer att genereras, så att hela eller en del av den uppskjutna skattefordran kan utnyttjas. Upp-
skjutna skattefordringar och skatteskulder fastställs till de skattesatser som gäller för den period då tillgången realiseras eller
skulden betalas, utifrån skattesatser (och lagstiftning) som är antagna eller aviserade på balansdagen.
Vid förvärv av ett bolag görs en bedömning huruvida förvärvet avser förvärv av rörelse eller förvärv av tillgång (fastighet).
Förvärv av rörelse innebär att förvärvet avser köp av ett bolag med fastigheter inklusive övertagande av personal och
processer. Vid förvärv av rörelse inklusive fastighet med personal eller processer redovisas uppskjuten skatt till nominellt
belopp på temporära skillnader. I de fall förvärv av tillgång (fastighet) genomförs, redovisas den uppskjutna skatten som ett
avdrag från verkligt värde på tillgången. Detta beskrivs under stycke 2.3.3 Klassificering av förvärv.
Uppskjutna skattefordringar och uppskjutna skatteskulder kvittas om det finns en legal rätt att kvitta kortfristiga skatte-
fordringar mot kortfristiga skatteskulder och den uppskjutna skatten är hänförlig till samma enhet i koncernen och samma
skattemyndighet.
2.2.12
Emissionskostnader
Transaktionskostnader som direkt kan hänföras till emission av nya stamaktier eller optioner redovisas, netto efter skatt, i eget
kapital som ett avdrag från emissionslikviden.
2.2.13 Utdelning
Utdelningar till bolagets aktieägare klassificeras som skuld från och med den tidpunkt utdelningen är fastställd på bolagsstäm-
man.
2.2.14 Redovisning av kassaflöde
Likvida medel utgörs av tillgänglig kassa och banktillgodohavanden till förfogande hos banken. Kassaflödesanalysen har upp-
rättats enligt den indirekta metoden.
2.2.15 Nya standarder och tolkningar
Nya och ändrade standarder som trätt i kraft
Nivika har ännu inte sett över effekterna av ändringen i IAS 1 som rör redovisningsprinciper och som är tillämplig för räken-
skapsår som börjar den 1 januari 2023 och senare. Av EU övriga godkända nya och ändrade standarder samt tolkningsuttalan-
den från IFRS Interpretations Committee bedöms inga för närvarande inte påverka Nivikas resultat eller finansiella ställning i
väsentlig omfattning, detsamma gäller svenska regelverk.
Kommande standarder och tolkningar som ännu inte har tillämpats av koncernen
Under 2022 blev det nya direktivet för hållbarhetsrapportering, CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) god-
känt av EU och börjar gälla för Nivikas räkenskapsår 2025/2026. Nivika Fastigheter bedömer att det nya direktivet kommer
att ha en väsentlig påverkan på företaget. Under 2022 har IASB även godkänt flera nya redovisningsstandarder samt tolk-
ningsuttalanden från IFRS IC. Nivika gör bedömningen att dessa ändrade standarder samt tolkningsuttalanden inte bedöms
ha någon väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter.
Not 2.3 Betydelsefulla redovisningsbedömningar, uppskattningar och antaganden
När styrelsen och verkställande direktören upprättar finansiella rapporter i enlighet med tillämpade redovisningsprinciper
måste vissa uppskattningar och antaganden göras som påverkar redovisade värdet av tillgångar, skulder, intäkter och kost-
nader. De områden där uppskattningar och antaganden är av stor betydelse för koncernen och som kan komma att påverka
resultat- och balansräkning om de ändras, beskrivs nedan.
2.3.1 Klassificering av fastigheter
En bedömning görs gällande klassificering av fastigheter som förvaltningsfastigheter, rörelsefastigheter eller omsättningsfast-
igheter. Förvaltningsfastigheter utgörs av byggnader och mark som i huvudsak inte nyttjas av koncernen eller används i dess
verksamhet, eller är till försäljning som en del av den löpande verksamheten, utan innehas i syfte att generera hyresintäkter
och värdestegring. Dessa fastigheter är i huvudsak uthyrda utan avsikt att säljas inom ramen för den löpande verksamheten.
Fastigheter som till betydlig del används av koncernen i den löpande verksamheten klassificeras som rörelsefastighet. Om-
sättningsfastigheter utgörs av fastigheter som innehas i syfte att säljas som en del av den löpande verksamheten. Samtliga
koncernens fastigheter utgörs av förvaltningsfastigheter med ett undantag, fastigheten Almen 12, Värnamo, som är Nivikas
huvudkontor och redovisas som rörelsefastighet från 1 september 2022.
2.3.2 Värdering förvaltningsfastigheter
Vid värdering av förvaltningsfastigheter kan bedömningar och antaganden påverka koncernens resultat och finansiella ställ-
ning. Värderingen kräver bedömning av och antaganden om det framtida kassaflödet samt fastställelse av diskonteringsfaktor
(avkastningskrav). För att avspegla den osäkerhet som finns i gjorda antaganden och bedömningar anges vid fastighetsvärde-
ring vanligtvis en känslighetsanalys. Information om detta samt de antaganden och bedömningar som har gjorts framgår av
not 11.
Ovanstående värderingsmodell innebär att värdering skett enligt nivå 3 i verkligt värdehierarkin, vilket innebär att modellen
baseras till stora delar på icke observerbar indata.
2.3.3 Klassificering av förvärv
En bedömning måste göras huruvida det rör sig om ett rörelseförvärv eller tillgångsförvärv. En rörelse består av resurser och
processer som kan resultera i produktion. Vid förvärv av bolag görs en bedömning av hur redovisning av förvärvet ska ske
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 100
Koncernen
baserat på bland annat följande kriterier: förekomsten av anställda, bolagets tillgångar och komplexiteten i interna processer.
Vidare beaktas antalet verksamheter och förekomsten av avtal med olika grader av komplexitet. Hög förekomst av dessa
kriterier innebär att förvärvet klassificeras som ett rörelseförvärv och låg förekomst som ett tillgångsförvärv.
När förvärv av dotterbolag innebär förvärv av tillgångar som inte utgör rörelse, fördelas anskaffningskostnaden på de enskilda
tillgångarna och skulderna baserat på deras relativa verkliga värden vid förvärvstidpunkten. Om istället bedömningen skulle
ha resulterat i klassificering som rörelseförvärv, skulle detta ha medfört att det initialt redovisade fastighetsvärdet skulle varit
högre liksom uppskjuten skatteskuld, sannolikt också goodwill.
2.3.4 Beräkning av verkligt värde av finansiella instrument
Finansiella instrument värderade till verkligt värde kategoriseras i enlighet med hierarkin för verkligt värde, vilken anges nedan,
och tar utgångspunkt i den lägsta nivå av datainput som är väsentlig vid värderingen av instrumentet i sin helhet:
Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för identiska tillgångar eller skulder (nivå 1).
Andra observerbara data för tillgången eller skulden än noterade priser antingen direkt (dvs. som prisnoteringar) eller
indirekt dvs. härledda från prisnoteringar) (nivå 2).
Data för tillgången eller skulden som inte baseras på observerbara marknadsdata (nivå 3) .
Likvida medel
Verkligt värde antas vara detsamma som bokfört värde.
Räntebärande skulder
Koncernen redovisar räntebärande skulder till upplupet anskaffningsvärde. Verkligt värde av räntebärande skulder anses vara
ungefärlig med bokfört värde då alla räntebärande skulder löper på rörlig ränta och koncernen inte ser några indikationer på
att marginalen har förändrats sedan upplåning.
Hyresfordringar, övriga kortfristiga fordringar, leverantörsskulder och övriga kortfristiga skulder
Initialt bokförs dessa poster till verkligt värde och i nästkommande perioder till upplupet anskaffningsvärde. Vanligtvis anses
diskontering inte ha någon signifikant effekt på denna typ av tillgångar och skulder.
Finansiella derivat
Bolaget har derivat i form av ränteswappar som värderas till verkligt värde via resultatet (nivå 2).
Not 3 Hyresintäkter
tkr
2022/23
2021/22
Hyresintäkter 578 079 494 985
Serviceintäkter 31 875 25 196
Summa 609 954 520 181
Samtliga hyreskontrakt klassificeras som operationella hyresavtal. Serviceintäkter består huvudsakligen av vidaredebitering av
värme, el, vatten och fastighetsskatt, debiteras månadsvis löpande under året.
Framtida minimiinbetalningar avseende icke uppsägningsbara operationella hyresavtal:
tkr
2022/23
2021/22
Mindre än 1 år 378 153 371 408
Mellan 1 och 2 år 278 028 297 675
Mellan 2 och 3 år 213 282 215 407
Mellan 3 och 4 år 163 068 158 577
Mellan 4 och 5 år 141 918 131 975
Mer än 5 år 766 623 685 354
Summa 1 941 072 1 860 396
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 85
Koncernen
Not 4 Segmentredovisning
Ledningen följer primärt upp segmenten på omsättning och driftöverskott. Alla intäkter är från externa kunder. Nivikakoncernen rapporterar en segmentredovisning där segmenten är uppdelade geografiskt: Jönköping, Värnamo, Växjö och Västkusten. Samma
redovisningsprinciper och beräkningsmetoder har använts i delårsrapporten som i den senaste årsredovisningen
.
Jönköping Värnamo Växjö Västkusten Övrigt Totalt
2022/23
sep-aug
2021/22
sep-aug
2022/23
sep-aug
2021/22
sep-aug
2022/23
sep-aug
2021/22
sep-aug
2022/23
sep-aug
2021/22
sep-aug
2022/23
sep-aug
2021/22
sep-aug
2022/23
sep-aug
2021/22
sep-aug
Totala hyresintäkter 195 927 185 863 177 613 143 484 103 044 93 829 111 966 81 911 23 364 22 995 611 913 528 082
Fastighetskostnader - Drift -56 181 -53 638 -51 224 -40 593 -23 133 -21 410 -26 438 -16 091 -8 262 -5 364 -165 238 -137 096
Fastighetskostnader - Underhåll -2 930 -4 271 -4 351 -8 168 -2 970 -2 852 -2 840 -3 523 -251 -161 -13 342 -18 976
Fastighetskostnader - Fastighetsskatt -7 282 -7 180 -5 714 -5 456 -2 139 -2 199 -2 778 -2 372 -511 -433 -18 423 -17 640
Driftnetto 129 535 120 774 116 323 89 267 74 801 67 368 79 910 59 925 14 340 17 037 414 910 354 370
Värdeförändring, förvaltningsfastigheter -94 767 190 597 -127 080 157 109 -110 544 53 656 -123 802 111 848 -1 993 45 265 -458 185 558 475
Resultat inkl. värdeförändringar 34 768 311 371 -10 756 246 376 -35 742 121 024 -43 892 171 773 12 347 62 302 -43 274 912 845
Ofördelade poster:
Central administration -40 117 -43 113
Övriga rörelseinäkter - -
Övriga rörelsekostnader -13 -81
Finansnetto -241 004 -141 668
Värdeförändring derivat 7 693 47 626
Resultat före skatt
-316 714 775 609
24
9
39
9
2
3
3
11
Industri/lager 24 %
Kontor 11 %
Handel 9 %
Samhällsfastigheter 9 %
Hotell/restaurang 3 %
Mark 2 %
Bostäder 39 %
Övrigt 3 %
Fördelning fastighetsvärde per objektstyp*, %
32
16
20
3
29
Jönköping 32 %
Värnamo 29 %
Växjö 20 %
Västkusten 16 %
Övriga 3 %
Fördelning fastighetsvärde per geografi, %
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 86
Koncernen
Not 5 Kostnader fördelade på kostnadsslag
tkr
2022/23
2021/22
Driftskostnader -165 238 -137 096
Underhållskostnader -13 342 -18 976
Fastighetsskatt -18 423 -17 640
Central administration -40 130 -43 194
Summa -237 132 -216 906
Driftskostnader, tkr
2022/23
2021/22
Mediakostnader* -75 056 -65 901
Underhållskostnader -13 342 -18 976
Försäkring och avgälder -2 298 -2 846
Fastighetsskatt -18 423 -17 640
Personal -35 999 -31 055
Övriga fastighetskostnader -51 884 -37 294
Summa -197 002 -173 712
Central administration, tkr
2022/23
2021/22
Personal -24 000 -20 704
Konsultkostnader -1 991 -2 043
Avskrivningar -1 855 -1 761
Övriga centrala kostnader -12 284 -18 605
Summa -40 130 -43 113
* I mediakostnader ingår uppvärmning, el, vatten och renhållning.
Not 6 Arvode till revisorer
tkr
2022/23
2021/22
Ernst & Young AB
Revisionsuppdraget 2 909 2 729
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 275 250
Skatterådgivning 149 360
Summa 3 333 3 339
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och bokföringen samt styrelsens och verkställande direktö-
rens förvaltning, övriga arbetsuppgifter som det ankommer på företagets revisor att utföra samt rådgivning eller annat
biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana övriga arbetsuppgifter .
Not 8 Anställda och personalkostnader
All personal, inklusive VD, är anställda av moderbolaget.
Styrelse, VD och övriga ledande befattningshavare, tkr
2022/23
2021/22
Löner och andra ersättningar 9 112 8 207
Sociala avgifter 3 272 2 578
Pensionskostnader 1 860 1 063
Summa 14 244 11 848
Övriga anställda, tkr 2022/23 2021/22
Löner och andra ersättningar
38 842 34 016
Sociala avgifter
13 505 12 690
Pensionskostnader
2 437 3 089
Summa
54 784 49 795
Summa personalkostnader 69 028 61 643
Ersättning styrelse
Styrelsens ersättning beslutades av årsstämman 2023 att utgå med 1 681 tkr (1 600), varav 415 tkr (400 till styrelsens
ordförande och 200 tkr (200) till envar av övriga styrelseledamöter. Ersättning för utskottsarbete tillkommer med totalt 125
tkr (0). Beloppen sträcker sig från årsstämman 2023-01-26 till och med årsstämman 2024-02-05.
Not 7 Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader
Övriga rörelseintäkter, tkr
2022/23
2021/22
Försäkringsersättningar, återvunna kundförluster, övrig försäljning 1 959 7 901
Summa 1 959 7 901
Övriga rörelsekostnader , tkr
2022/23
2021/22
Kostnader vid övrig försäljning -13 -81
Summa -13 -81
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 87
Koncernen
Not 10 Inkomstskatt
tkr
2022/23
2021/22
Aktuell skatt -3 427 -9 975
Uppskjuten skatt 37 531 -138 601
Skattekostnader som redovisats i resultaträkningen
34 104 -148 576
Avstämning av effektiv skattesats 2022/23 2021/22
Redovisat resultat före skatt -316 714 775 609
Skatt på redovisat resultat enligt gällande skattesats 20,6 % (20,6): 65 243 -159 775
Skatteeffekt av:
Ej skattepliktiga intäkter 25 14
Schablonintäkt periodiseringsfond -65 -51
Övriga ej avdragsgilla kostnader -1 559 -492
Skatteeffekt återföring av ränteavdrag -39 448 -16 358
Skatt vid fastighetsförsäljningar 7 793 -4 925
Skattemässigt avdrag för ej bokförda kostnader (emission) - 12 723
Skattemässigt underskott vid bolagsförvärv - 8 284
Ingående balans uppskjuten skatt - 12 158
Justering avseende skatter föregående år 2 342 328
Övrigt -228 -481
Total skattekostnad
34 104 -148 576
Effektiv skattesats
10,8 % 19,2 %
forts. Not 8 Anställda och personalkostnader
Grundlön/
styrelsearvode Pension Övriga förmåner
Ersättning till ledande
befattningshavare*
2022/23 2021/22 2022/23 2021/22 2022/23 2021/22
Elisabeth Norman, styrelseordförande
423 400 - - -
-
Viktoria Bergman, styrelseledamot 200 200 - - - -
Anna Carendi, styrelseledamot 83 200 - - - -
Santhe Dahl, styrelseledamot 200 200 - - - -
Håkan Eriksson, styrelseledamot 229 200 - - - -
Benny Holmgren, styrelseledamot 200 200 - - - -
Thomas Lindster, styrelseledamot
215 200 - - - -
Helena Nordman-Knutson, styrelseledamot
131 - - - - -
Niclas Bergman, VD
3 507 2 963 1 031 460 66 78
Andra ledande
befattningshavare (4(3) pers)
3 924 3 684 829 603 283 175
Summa 9 112 7 207 1 860 1 063 349 253
*Ingen rörlig ersättning har utgått
Könsfördelning bland ledande befattningshavare, %
2022/23
2021/22
Andel kvinnor i styrelsen
43
43
Andel män i styrelsen
57
57
Andel kvinnor bland övriga ledande befattningshavare
50
25
Andel män bland övriga ledande befattningshavare
50
75
Uppgifterna avser förhållandet på balansdagen.
Koncernledning
Vid årsskiftet ingick verkställande direktören, CFO, COO, Fastighetschef, Uthyrningschef och Transaktions- och finansie-
ringsansvarig i koncernledningen.
Ersättning och förmåner
Ersättning och förmåner till koncernledningen beslutas av styrelsen. Ersättningen ska vara marknadsmässig och får bestå
av följande komponenter: fast kontantlön, rörlig kontantersättning, pensionsförmåner och andra förmåner. Nivika har inga
beslutade eller föreslagna incitamentsprogram.
Uppsägning
Vid uppsägning från bolagets sida får uppsägningstiden vara högst 12 månader. Fast kontantlön under uppsägningstiden och
avgångsvederlag får sammantaget inte överstiga ett belopp motsvarande den fasta kontantlönen för två år. Vid uppsägning
från den ledande befattningshavarens sida får uppsägningstiden vara högst 12 månader, utan rätt till avgångsvederlag. Därutö-
ver kan ersättning för eventuellt åtagande om konkurrensbegränsning utgå.
Pensioner
Personer i koncernledningen har en avgiftsbestämd pension, utan några andra förpliktelser från bolaget än att under
anställningstiden erlägga en årlig premie, om inte befattningshavaren omfattas av förmånsbestämd pension enligt tvingande
kollektivavtalsbestämmelser. Detta innebär att efter avslutad anställning har den anställde rätt att själv bestämma under vilken
tid de tidigare avgiftsbestämda inbetalningarna och avkastning därpå tas ut som pension.
Not 9 Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter, tkr
2022/23
2021/22
Ränteintäkter 4 228 1 382
Övriga finansiella intäkter - -
Summa 4 228 1 382
Finansiella kostnader, tkr 2022/23 2021/22
Räntekostnader till kreditinstitut
-159 640 -75 476
Övriga räntekostnader*
-85 591 -67 540
Summa
-245 231 -143 016
* Avser främst obligationslån
Betalda och erhållna räntor
2022/23
2021/22
Under året erhållna ränteintäkter 137 1 382
Under året betalda räntekostnader -234 628 -121 829
Summa -234 492 -120 447
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 88
Koncernen
forts. Not 10 Inkomstskatt
Uppskjuten skatt enligt gällande skattesats har beräknats utifrån 20,6 procent. Uppskjutna skatter omvärderas utifrån sänkt
bolagsskatt i takt med att dessa träder i kraft. Den genomsnittliga effektiva skattesatsen är 10,8 procent (19,2).
Årets resultat överensstämmer med årets totalresultat varför det inte förekommer någon skatt redovisad mot övrigt
totalresultat .
Uppskjuten Inkomstskatt är
hänförligt till, tkr
Uppskjuten
skattefordran
2023-08-31
Uppskjuten
skatteskuld
2023-08-31
Uppskjuten
skattefordran
2022-08-31
Uppskjuten
skatteskuld
2022-08-31
Omvärdering av förvaltningsfastigheter
till verkligt värde
- -550 577 - -593 703
Omvärdering av ränteswap till verkligt värde
- -7 579 - -5 995
Aktiverade underskottsavdrag
27 113 - 26 170 -
Obeskattade reserver
- -2 326 - -3 095
Summa
27 113 560 482 26 170 -602 793
Redovisas enligt följande i Rapport
över finansiell ställning, tkr 2023-08-31 2022-08-31
Uppskjutna skattefordringar 27 113 26 170
Uppskjutna skatteskulder -560 482 -602 793
Summa -533 369 -576 623
2023-08-31 2022-08-31
Avstämning uppskjutna skatter, tkr
Uppskjuten
skatteskuld
Uppskjuten
skattefordran
Uppskjuten
skatteskuld
Uppskjuten
skattefordran
Ingående balans -602 793 26 170 -417 579 -
Omklassificering -5 445 5 445
Skattekostnader/intäkter redovisade i
resultaträkningen
36 618 943 -148 770 10 166
Justering pga förvärv/försäljning -30 999 10 559
Uppskjuten skatt i eget kapital 5 514
Utgående balans -560 482 27 113 -602 793 26 170
Uppskjuten skatt beräknas på alla temporära skillnader som uppkommer mellan redovisade och skattemässiga värden.
Fastigheter, derivatinstrument och underskottsavdrag är de huvudsakliga posterna som utgör uppskjuten skatt. Vid
värderingen av underskottsavdrag görs en bedömning av sannolikhet att underskotten kan utnyttjas i framtiden. Underskotts-
avdrag utgörs av tidigare års skattemässiga förluster. Förlusterna, som inte är tidsbegränsade, rullas vidare till nästkommande
år och nyttjas genom kvittning mot framtida skattemässiga vinster.
Not 11 Förvaltningsfastigheter
Förändring av
förvaltningsfastigheter, tkr 2023-08-31 2022-08-31
Fastighetsbestånd vid årets början 10 698 539 6 910 100
Förvärv av fastigheter 84 000 2 672 939
Försäljning av fastigheter -548 800 -76 000
Omklassificering till rörelsefastighet -19 700 -
Investeringar i befintliga fastigheter 842 901 633 025
Värdeförändring i befintliga fastigheter -428 440 558 475
Fastighetsbestånd vid periodens slut 10 628 500 10 698 539
Orealiserade värdeförändringar, Mkr
2022/23
sep-nov
2022/23
dec-feb
2022/23
mars-maj
2022/23
juni-aug
2022/23
Helår
Förändring driftnetto 22 240 7 2 271
Pågående nybyggnation - 8 26 190 224
Mark och outnyttjade byggrätter - - - -82 -82
Förändring avkastningskrav -203 -323 -62 -331 -919
Avtalad försäljning - - 10 10
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden -182 -75 -29 -211 -496
Årets förändring per kategori
Industri/
Lager
Handel/
Kontor
Samhälls-
fastigheter Bostäder
Övrigt/
Mark
Verkligt värde vid årets början
2021-09-01
3 107 816 1 372 869 684 232 1 568 3896 176 792
Förvärv 712 200 38 100 75 000 1 808 339 39 300
Förbättringsinvesteringar 304 813 23 292 171 777 29 102 108 891
Avyttringar -76 000 - - - -
Omklassificeringar 255 046 -23 569 -348 332 144 160 -27 304
Orealiserade värdeförändringar 355 725 88 108 37 623 85 952 -13 782
Verkligt värde vid årets slut
2022-08-31
4 659 600 1 498 800 620 300 3 635 939 283 901
Förvärv 40 000 - - 44 000 -
Förbättringsinvesteringar 223 504 62 493 95 789 420 093 41 021
Avyttringar -548 800 - - -
Omklassificeringar - -19 700 - - -
Orealiserade värdeförändringar -69 989 -72 763 -48 722 -229 962 -7 003
Verkligt värde vid årets slut
2023-08-31
4 304 314 1 468 830 667 367 3 870 070 317 919
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 89
Koncernen
forts. Not 11 Förvaltningsfastigheter
Värderingsmodell
Nivika genomför varje kvartal extern eller intern värdering av fastighetsportföljen. Värderingen ligger till grund för de verkliga
värden som redovisas i koncernens rapport över finansiell ställning och värdeförändringen redovisas i koncernens resultaträk-
ning. Varje fastighet i beståndet externvärderas minst en gång under en rullande 12-månadersperiod.
Värderingsmodellen som används av såväl extern värderare som Nivika är avkastningsbaserad enligt kassaflödesmodell, kom-
pletterad med och delvis baserad på ortsprisanalyser.
Av beståndets 182 fastigheter (187) har 182 (187) värderats externt, vilket motsvarar 100 procent (100) av det samlade
fastighetsbeståndet. Det värderingsinstitut som har anlitats är per den sista augusti 2023 är Newsec. Tidigare har främst JLL
och Forum fastighetsekonomi AB använts. Koncernen har till värderare lämnat information om bland annat gällande samt
nytecknade hyreskontrakt, löpande drifts- och underhållskostnader samt bedömda investeringar utifrån underhållsplaner och
bedömda framtida vakanser.
Värderingen grundar sig på nuvärdet av prognostiserade kassaflöden jämte restvärde under kalkylperioden. Antagandet avse-
ende de framtida kassaflödena har gjorts utifrån en analys av:
Nuvarande och historiska hyror samt kostnader
Marknadens/närområdets framtida utveckling
Fastighetens förutsättningar och position i respektive marknadssegment
Befintliga gällande hyreskontraktsvillkor
Marknadsmässiga hyresvillkor vid kontraktstidens slut
Drifts- och underhållskostnader i likartade fastigheter i jämförelse med dem i den aktuella fastigheten
Prognostiserade driftnetton under kalkylperioden, och ett prognostiserat restvärde vid kalkylperiodens slut, har diskonterats
baserat på bedömd kalkylränta. Restvärdet framräknas såsom fastighetens/tomträttens verkliga värde vid kalkylperiodens
slut och har sin grund i det prognostiserade driftnettot första året efter kalkylperiodens slut. Det prognostiserade driftnettot
evighetskapitaliseras med ett för fastigheten/tomträtten individuellt direktavkastningskrav för att beräkna restvärdet.
De parametrar som används i värderingen motsvarar värderingsinstitutens tolkning av hur investerare och andra aktörer på
marknaden resonerar och verkar. Grund för dessa bedömningar fås i ortsprisanalyser samt analyser av transaktioner av i övrigt
jämförbara fastigheter. Värderingsförfarandet för fastighetsbeståndet, med tillhörande underlagsinsamling och bearbetning,
följer god värderingssed, upprättad av Sektionen För Fastighetsvärdering inom Samhällsbyggarna. Ovanstående värderings-
modell innebär att värdering skett enligt nivå 3 i verkligt värdehierarkin vilket innebär att modellen baseras till stora delar på
icke observerbar indata .
Fastighetsbeståndets värdeförändring
Per den 31 augusti 2023 uppgick det samlade verkliga värdet på koncernens fastighetsportfölj till 10 629 Mkr
(10 699). Den orealiserade värdeförändringen för det ursprungliga beståndet och under året förvärvade fastigheterna,
uppgick totalt till -496 Mkr (544). Förändringen av fastigheternas värde motsvarar en värdeminskning om cirka -0,6 procent
(+5). Värdeminskningen förklaras främst av försäljningar samt ökade avkastningskrav, där pågående byggnationer verkar i
motsatt riktning.
Värderingsantagande
Värderingstidpunkt 2023-08-31 (2022-08-31)
Inflationsantagande 6 % för år 2023, därefter 2 % per år
Kalkylperiod, år 5-25 år, median 10 år (5-25 år, median 10 år)
Direktavkastning bostäder, % 3,0 -7,0, medel 4,4 (2,5 -5,3, medel 3,7)
Direktavkastning kommersiellt, % 5,5 - 8,5, medel 6,6 (4,8 - 7,5, medel 5,7)
Långsiktig vakans, % 0-20 %
Hyresantagande Befintlig hyra och marknadshyra
Drift- och underhållskostnader Individuellt anpassat utifrån utfall för respektive fastighet och värderingsin
-
stitutets erfarenhet av likartade objekt
Nedan redovisas effekterna på fastigheternas värde, vid förändringar av ett antal faktorer. Redovisade effekter skall endast ses
som en indikation och inkluderar inte någon effekt av de kompenserande åtgärder som bolaget skulle kunna vidta.
Ändring indata Värdeförändring
Känslighetsanalys Enhet Antal Mkr %
Marknadshyra för lokal (ej bostäder) %-enhet 10 +534 +5,0
Vakansgrad %-enhet 10 -1 302 -12,2
Drift- och underhållskostnader Kr/m2 10 -159 -1,5
Inflation %-enhet 1 +819 +7,7
Kalkylränta och direktavkastning, vid kalkylslut %-enhet 1 -1 697 -15,9
Kalkylränta och direktavkastning, vid kalkylslut %-enhet -1 +2 714 +25,4
Not 13 Immateriella anläggningstillgångar
tkr
2022/23
2021/22
Ingående anskaffningsvärden
4 800 4 425
Årets anskaffningar
- 375
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
4 800 4 800
Ingående avskrivningar
-2 922 -1 992
Årets avskrivningar
-1 228 -930
Utgående ackumulerade avskrivningar
-4 150 -2 922
Utgående redovisat värde
650 1 878
De immateriella anläggningstillgångarna består av programvaror.
Not 12 Rörelsefastigheter
Mkr
2022/23
Fastighetsbestånd vid årets början -
Omklassificering
19,7
Avskrivning
-0,4
Fastighetsbestånd vid årets slut
19,3
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 85
Koncernen
Not 14 Övriga materiella anläggningstillgångar
tkr
2022/23
2021/22
Ingående anskaffningsvärden
110 174 84 206
Årets anskaffningar
9 117 20 505
Försäljningar/utrangeringar
-3 082 -531
Förvärv/avyttring av dotterbolag
-6 222 5 994
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
109 988 110 174
Ingående avskrivningar
-39 397 -30 623
Försäljningar/utrangeringar
390 161
Förvärv/avyttring av dotterbolag
2717 -1 961
Årets avskrivningar
-8 855 -6 974
Utgående ackumulerade avskrivningar
-45 144 -39 397
Utgående redovisat värde
64 844 70 777
Not 15 Leasingavtal
Nivikas väsentliga leasingavtal utgörs av tomträtter, fordon och övriga inventarier, varför Nivika presenterar tre klasser av
underliggande tillgångar: tomträtter, fordon och övriga inventarier. I nedan tabell presenteras koncernens utgående balanser
avseende nyttjanderättstillgångar och leasingskulder samt rörelserna under året. Utifrån de allmänna väsentlighetsprinciperna
har koncernen inte redovisat några leasingavtal i balansräkningen för tidigare räkenskapsår, utan kostnadsfört leasingavgifterna
linjärt över leasingperioden. Från och med räkenskapsåret 2020/21 redovisar Nivika leasingavtal där koncernen är leasetagare
i balansräkningen .
Övriga 2022/23 2021/22
Nyttjanderättstillgångar, tkr Tomträtter Fordon inventarier Totalt Totalt
Ingående balans 2022-09-01 10 596 8 606 428 19 630 17 514
Tillkommande avtal 3 835 6 039 1 799 11 672 5 398
Avskrivningar - -1 519 562 -2 081 -2 283
Avslutade avtal - -2 658 1 157 -3 815 -998
Utgående balans 2023-08-31 14 431 10 468 507 24 405 19 630
Leasingskulder, tkr
Ingående balans 2022-09-01 9 362 8 652 570 18 584 16 974
Tillkommande avtal 3 835 6 039 1 799 11 672 5 398
Avslutade avtal - -2 178 - -2 178 -976
Räntekostnader 25 319 33 378 224
Betalda leasingavgifter -666 -2 352 946 -3 964 -3 036
Utgående balans 2023-08-31 12 556 10 480 1 457 24 493 18 584
Nivika har tre tomträttsavtal som anses utgöra s.k. eviga leasingavtal. Leasingskulden och nyttjanderättstillgången för dessa
leasingavtal värderas till verkliga värden. Då tomträttsavtalen anses eviga sker ingen avskrivning av nyttjanderätten och ingen
amortering av leasingskulden. Leasingbetalningen anses därmed i sin helhet avse betalning av ränta. Leasingskulden för de
eviga tomträttsavtalen redovisas som långfristig skuld i rapporten över finansiell ställning .
Nedan presenteras de belopp som har redovisats i koncernens rapport över resultatet under året hänförligt till leasingverk-
samheter:
tkr
2022/23
2021/22
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar
-3 357 -2 589
Räntekostnader fordringar
-378 -224
Summa
-3 735 -2 813
Not 16 Andra långfristiga fordringar
tkr
2022/23
2021/22
Ingående anskaffningsvärden 45 794 56 354
Tillkommande fordringar 5 412 2 975
Amorteringar, avgående fordringar -2 907 -13 535
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
48 300 45 794
Utgående redovisat värde 48 300 45 794
Not 17 Varulager
tkr
2022/23
2021/22
Råvaror och ej färdigställda volymer 2 047 16 471
Summa
2 047 16 471
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 86
Koncernen
Not 18 Finansiella instrument och finansiell riskhantering
Finansiell riskhantering
Koncernen är exponerad för ett antal finansiella risker som hanteras inom ramen för den finanspolicy som godkänts av styrelsen. Det övergripande målet är att ha en kostnadseffektiv finansiering inom
koncernen. Koncernens främsta finansiella skulder utgörs av säkerställda banklån.
Tabellerna nedan visar koncernens finansiella tillgångar och skulder som är föremål för finansiell riskhantering:
Finansiella tillgångar
2023-08-31
2022-08-31
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Redovisat värde Verkligt värde
Redovisat värde Verkligt värde
Andra långfristiga värdepappersinnehav 11 11 11 11
Hyresfordringar 16 285 16 285 26 393 26 393
Övriga fordringar 55 992 55 992 82 187 82 187
Upplupna intäkter 16 723 16 723 27 712 27 712
Likvida medel 66 023 66 023 186 749 186 749
Summa
155 034 155 034 323 051 323 051
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Räntebärande finansiella skulder 5 314 546 5 314 546 5 931 461 5 931 461
Leverantörsskulder 36 187 36 187 92 724 92 724
Övriga skulder 41 459 41 459 50 997 37 700
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 76 434 76 434 80 960 80 960
Summa
5 468 626 5 468 626 6 156 143 6 156 143
Finansiella tillgångar värderad till verkligt värde via resultatet
Derivatinstrumet 36 793 36 793 29 100 29 100
Finansiella skulder värderad till verkligt värde via resultatet
Derivatinstrument - - - -
Koncernen har derivatinstrument i form av olika typer av ränteswappar som utgör finansiella instrument värderade till verkligt värde (nivå 2). Nivå 2 innebär att jämfört med nivå 1 baseras värderingen på
annan indata än noterade priser som antingen direkt eller indirekt är observerbar för tillgången eller skulden. I Nivikas fall utgörs detta av marknadsvärdering från bankerna.
Per augusti månad 2023 påverkar en samtidig förändring av räntan, upp eller ned med en procentenhet, de årliga nettorän-
tekostnaderna med 53,4 Mkr (58,7), förutsatt att koncernens löptid och finansieringsstruktur förblir konstant under året.
Den genomsnittliga räntebindningsperioden för koncernens räntebärande nettoskulder, inbegripet samtliga räntederivat, men
exklusive kassa- och banktillgodohavanden, uppgick till 0,9 år (0,6).
Marknadsrisk
Exponering av finansiell marknadsrisk uppstår till följd av exponering mot ränteförändringar. Exponeringen hanteras i huvudsak
genom användning av finansiella derivat.
Valutarisk
Koncernens verksamhet bedrivs i Sverige, samtliga avtal och transaktioner görs i svenska kronor, bolaget är därmed inte
exponerat för någon valutarisk.
Ränterisk
Ränterisk är risken för fluktuationer i resultat och kassaflöde på grund av ränteförändringar. Koncernens upplåning sker
huvudsakligen med rörliga räntor. Eftersom verksamhetens intäkter inte samvarierar med räntenivån begränsas effekterna av
ränteförändringar genom räntebindningsåtgärder. Som säkringsinstrument används olika typer av ränteswappar vilket innebär
att koncernen erhåller rörlig ränta men betalar fast ränta.
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 87
Koncernen
Räntebärande skuld inkluderar både kortfristiga skulder och långfristiga skulder. Förväntat kassaflöde inkluderar ränta och
amorteringar. Kassaflöde från ränteswappar avser det tillkommande nettoutflödet från respektive swap
.
Riskhantering av kapital
Koncernens kapitalstruktur ska hållas på en nivå som säkerställer att dotterbolagen i koncernen efterlever fortlevnadsprinci-
pen, samtidigt som avkastningen optimeras. Styrelsen analyserar löpande förhållande mellan skuldsättning och eget kapital.
Nettoskulden innefattar räntebärande skulder med avdrag för likvida medel.
För att upprätthålla eller anpassa kapitalstrukturen kan koncernen, efter aktieägarnas godkännande när så är lämpligt, variera
utdelningen till aktieägarna, sätta ned aktiekapitalet för betalning till aktieägarna, emittera nya aktier eller sälja tillgångar
för att minska skuldsättningsgraden. Koncernen analyserar löpande förhållande mellan skuldsättning och eget kapital och
förhållandet mellan skuldsättning och eget kapital inklusive lån från aktieägarna utifrån uppsatta mål. I nettoskulden ingår
långfristiga och kortfristiga lån.
2023-08-31
2022-08-31
Räntebärande nettoskuld
5 314 546 5 931 461
Summa eget kapital
4 918 609 4 472 474
Förhållande mellan skuld och eget kapital
93 % 75 %
Covenanter (särskilda villkor) och risktagande
Nivikas finansiella ställning och risktagande kan utläsas av bland annat nyckeltalen soliditet, räntetäckningsgrad och belånings-
grad. I kreditavtal med banker och kreditinstitut samt i obligationsvillkoren finns det oftast fastlagda gränsvärden, så kallade
covenanter (särskilda villkor), för just dessa tre nyckeltal. Nivikas egna mål är högre än bankernas krav.
Nivika uppfyller samtliga krav under räkenskapsåret. Per 2023-08-31 uppgick soliditeten till 45 procent (40), ränteteck-
ningsgraden var 1,6x (2,2), och belåningsgraden uppgick till 50 procent (53).
SEB och Nordea har även en ägarförändringscovenant utifrån ägarandel avseende fyra av fem huvudägare.
forts. Not 18 Finansiella instrument och finansiell riskhantering
Kreditrisk
Med kreditrisk avses risken att bolaget hyresgäster inte kan fullgöra sina betalningsförpliktelser. Utvärdering sker löpande på
nya och befintliga hyresgästers förmåga att betala avtalad hyra. Vid behov kompletteras avtalet med ställda säkerheter i form
av deposition eller garantier. Risken är totalt sett liten då hyror faktureras i förskott, vilket ger små hyresfordringar. Genom ett
stort antal hyresgäster i flera olika branscher och ett medvetet urval, begränsas kreditrisken.
Avseende banktillgodohavanden är dessa endast placerade på bankkonto i stabila banker med god kreditrating. Totalt sett
uppgår möjliga förväntade kreditförluster till oväsentliga belopp för koncernen.
Likviditet och finansieringsrisk
Med likviditetsrisk avses risken för att det inte finns tillräcklig likviditet för att möta kommande betalningsåtaganden. I
samband med kvartalsvisa styrelsemöten upprättas interna likviditetsprognoser för kommande 36 månader. Syftet med likvi-
ditetsprognosen är att verifiera behovet av kapital med god framförhållning. Med finansieringsrisk avses risken att finansiering
inte kan erhållas eller endast erhållas till kraftigt ökade kostnader vid omförhandling av befintliga krediter och finansiering av
kommande investeringar.
Den externa låneportföljen följer koncernens finansieringspolicy och har en löptidsstruktur som innebär att koncernens
exponering för refinansieringsrisker minskar. Bolaget ska vara en attraktiv låntagare och ha en god framförhållning som
innebär att bolaget kan erbjudas finansiering till goda villkor. Bolaget har en god och löpande kontakt med bankerna och ett väl
fungerande samarbete .
Tabellen nedan visar avtalade återstående löptider (odiskonterade värden) på de finansiella skulderna.
Förväntat kassaflöde 2022/23
Finansiella skulder
År 1
År 2 År 3 År 4 < Summa
Räntebärande finansiella skulder1 1 897 215 1 986 241 712 853 565 343 5 161 652
Leasingskulder 3 626 2 825 1 839 17 084 25 373
Övriga långfristiga skulder 64 782 662 533 11 436 11 650 750 401
Leverantörsskulder 36 187 - - - 36 187
Övriga kortfristiga skulder 117 893 - - - 117 893
Summa
2 119 733 2 651 600 726 128 594 077 6 091 537
Förväntat kassaflöde 2021/22
Finansiella skulder
År 1
År 2 År 3 År 4 < Summa
Räntebärande finansiella skulder1 1 426 804 1 206 585 1 337 160 764 847 4 735 396
Leasingskulder 2 792 2 489 1 656 11 647 18 584
Derivatinstrument (ränteswappar) 877 877 877 877 3 508
Övriga långfristiga skulder 154 217 1 276 964 2 197 54 728 1 488 106
Leverantörsskulder 92 724 - - - 92 724
Övriga kortfristiga skulder 118 661 - - - 118 661
Summa
1 796 075 2 486 915 1 341 890 832 099 6 456 979
1)
Lånen är revolverande och omtecknas vid förfallodag, ses därför som en del av långfristig finansiering
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 88
Koncernen
Not 19 Finansiella instrument värderade till verkligt värde
Uppskattat verkligt värde för koncernens finansiella instrument baseras på marknadspriser och värderingsmetoder som
beskrivs nedan. Nivikas fall utgörs detta av marknadsvärdering från bankerna.
Tabellen nedan visar bolagets värdering till verkligt värde, redovisat som fordran i balansräkningen:
Värdering 2023-08-31
Nivå 1
Nivå 2 Nivå 3 Summa
Derivatinstrument (ränteswappar)
- 36 793 - 36 793
Summa
- 36 793 - 36 793
Värdering 2022-08-31
Nivå 1
Nivå 2 Nivå 3 Summa
Derivatinstrument (ränteswappar)
- 29 100 - 29 100
Summa
- 29 100 - 29 100
Tabellen nedan presenterar förändringar i finansiella instrument enligt nivå 2:
tkr
2023-08-31
2022-08-31
Ingående balans
29 100 -18 526
Värdeförändring
7 693 47 626
Utgående balans
36 793 29 100
Not 20 Likvida medel
tkr
2023-08-31
2022-08-31
Kassa och banktillgodohavanden
66 023 186 749
66 023 186 749
Not 21 Räntebärande krediter och lån
Specifikation över förändringar av skulder som uppkommer från finansieringsverksamheten
Räntebärande finansiella
skulder, långfristiga
Derivatinstrument,
långfristiga
Räntebärande finansiella
skulder, kortfristiga
Derivatinstrument,
kortfristiga
tkr
23-08-31
22-08-31 23-08-31 22-08-31 23-08-31 22-08-31 23-08-31 22-08-31
Ingående balans 5 792 563 4 107 361 - 18 526 138 898 157 980 - -
Kassaflöde - Upptagna lån 1 292 294 2 651 028 - - 126 523 136 107 - -
Kassaflöde - Amortering av lån -1 865 126 -981 618 - - -138 898 -157 980 - -
Leasingavtal 17 741 18 700 - - 6 417 3 830 - -
Kassaflöde - Amortering av leasingskuld -2 202 -2 728 - - -2 791 -1 039 - -
Förändring av verkligt värde - - - -18 526 - - - -
Utgående balans
5 235 271 5 792 563 - - 130 149 138 898 - -
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 89
Koncernen
forts. Not 21 Räntebärande krediter och lån
Tabellen nedan visar koncernens olika räntebärande krediter och lån.
tkr
2023-08-31
2022-08-31
Långfristiga
Banklån (rörlig ränta)
4 542 100 4 354 877
Övriga lån (främst rörlig ränta)
693 171 1 421 468
Derivatinstrument
- -29 100
Summa långfristiga skulder
5 235 271 5 747 245
Kortfristiga
Banklån (rörlig ränta)
130 149 100 898
Övriga lån (fast ränta)
- -
Summa kortfristiga skulder
130 149 100 898
Räntebärande skuld
5 365 420 5 848 143
Outnyttjad checkräkningskredit uppgår till 40 000 tkr (40 000).
Outnyttjad kredit (byggnadskreditiv) uppgår till 198 619 tkr (152 567).
I tabellen nedan sammanfattas återbetalningsplanen för koncernens krediter och lån.
Förfallostruktur lån per räkenskapsår, tkr
2023-08-31
2022-08-31
2023/2024 (2022/2023)
1 627 820 1 344 513
2024/2025 (2023/2024)
2 472 239 2 356 379
2025/2026 (2024/2025)
683 519 1 372 035
2026/2027 eller senare (2025/2026 eller senare)
556 468 839 526
Summa räntebärande skulder
5 340 047 5 912 453
Koncernens exponering, avseende lån, för ränteförändringar och kontraktsenliga datum när det gäller omförhandlingar av
räntor är följande:
Externa kreditgivare
Total portfölj
Ränteförfallostruktur 2023-08-31
Volym1
Ränta, %² Volym Ränta, %
Inom 1 år 1 627 820 3,8 1 627 820 3,8
1-2 år 2 472 239 6,0 2 472 239 6,0
2-3 år 683 519 5,3 683 519 5,3
3-4 år 405 041 4,5 405 041 4,5
4-5 år 77 599 3,7 77 599 3,7
> 5 år 73 829 3,6 73 829 3,6
Summa
5 340 047 5 340 047
Externa kreditgivare Total portfölj
Ränteförfallostruktur 2022-08-31
Volym1
Ränta, % Volym Ränta, %
Inom 1 år 1 344 513 2,7 1 344 513 2,7
1-2 år 2 356 379 4,2 2 356 379 4,2
2-3 år 1 375 035 2,6 1 375 035 2,6
3-4 år 419 692 2,4 419 682 2,4
4-5 år 363 321 2,2 363 321 2,2
> 5 år 56 513 2,9 56 513 2,9
Summa
5 915 453 5 915 453
1) Lånen är revolverande och omtecknas vid förfallodag, ses därför som en del av långfristig finansiering.
2) Genomsnittlig ränta vid årets utgång inkl derivat.
Den viktade genomsnittliga räntesatsen på externa krediter och lån, inbegripet marginaler och derivateffekter, uppgick till 5,3
procent (3,2) per den 31 augusti 2023.
I summan upplåning ingår banklån och annan upplåning mot säkerhet uppgående till 4 648 Mkr (4 491). De säkerheter som
ställts för lånen är koncernens förvaltningsfastigheter. Totalt 30 procent (8) av den räntebärande skulden är räntesäkrad med
olika typer av räntederivat.
Not 22 Eget kapital
Antal aktier
2023-08-31
2022-08-31
Ingående balans 58 170 205 203 565 179
Nyemission 19 736 842 19 024 616
Fondemission - -
Aktiespilt - -164 419 590
Utgående balans
77 907 047 58 170 205
Resultat per aktie
2022/23
2021/22
Årets resultat, tkr -282 610 627 033
Antal aktier
77 907 047 58 170 205
Genomsnittligt antal aktier under perioden
64 334 588 53 705 054
Resultat per aktie före och efter utspädning, kr
-4,39 11,68
Beräkningen av resultat per aktie före utspädning har baserats på årets resultat i koncernen, hänförligt till moderbolagets aktieägare,
och på ett vägt genomsnittligt antal aktier utestående under året. Några potentiella aktier, till exempel konvertibler, förekommer
inte, ej heller någon företrädesrätt till ackumulativ utdelning, så kallade preferensaktier.
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 90
Koncernen
Not 25 Upplysningar om transaktioner med närstående
Följande affärsförbindelser sköts på normala marknadsvillkor och krav (”på armlängds avstånd”), i tabellen nedan förtecknas
de företag som bolaget har affärstransaktioner med:
Namn
Enheter med betydande inflytande över företaget:
Relation % av kapitalandelar
Santhe Dahl Invest AB (559185-7122) Ägare 18,4
Värnanäs AB (556735-3783) Ägare 12,3
Husleden Förvaltning AB (556920-6765) Ägare 10,1
De finansiella rapporterna omfattar Nivika Fastigheter AB och de dotterbolag som förtecknas i tabellen i moderbolagets Not
17.
Närståendetransaktioner 2022/23:
Avtal med närstående omfattar under perioden 1 september 2022 till 31 augusti 2023:
Hyresavtal mellan Nivika-koncernens fastighetsägande bolag och Holmgrens Bil AB respektive Holgrens Fritid AB, där
styrelseledamot och aktieägare Benny Holmgren är delägare, avseende hyra av lokal i Vinkeln 6 Jönköping, Sandstenen
5 Värnamo och Gasellen 11 Växjö. Avtalet på Diabasen 4 Värnamo är avslutat under året.
Avtal mellan Nivika Fastigheter AB och Poplanäs Invest AB, där aktieägare Värnanäs AB är delägare, avseende inköp av
administrativa tjänster, lön med tillhörande löneadministration. Avtal mellan Nivika Fastigheter AB och Yälp Facility AB,
där aktieägare Värnanäs AB är delägare, avseende inköp av lokalvård.
Avtal mellan Nivika Byggsystem AB och Tigbro AB, där aktieägare Värnanäs AB är delägare, avseende inköp av
badrumsmoduler till byggnation, avslutat under året.
Tabellerna nedan visar omfattningen av de transaktioner med närstående parter under perioden september till augusti
2022/23:
Inköp Avser
2022/23
Mkr
2021/22
Mkr
Värnanäs AB Administrativa tjänster
0,9 0,5
Poplanäs Invest AB Administrativa tjänster
0,4 0,1
Yälp Facility AB Lokalvård
1,9 2,2
Tigbro AB Badrumsmoduler till byggnation
0,6 16,5
Holmgren Group AB Hyresgästanpassning
0,9 2,7
Totalt
4,7 22,0
Försäljning Avser
Värnanäs AB Hyra
4,2 0,3
Poplanäs Invest AB Hyra
6,3 0,1
Holmgren Group AB Hyra
40,7 38,5
Pollock Invest AB Hyra
2,1 1,3
Totalt
53,3 40,2
Ersättning till styrelseledamöter och ledande befattningshavare avseende utfört arbete framgår av Not 8.
Not 23 Ställda säkerheter
För egna avsättningar och skulder
Skulder till kreditinstitut
2023-08-31
2022-08-31
Företagsinteckningar 94 500 94 500
Fastighetsinteckningar 5 164 250 4 879 022
Summa
5 258 750 4 973 522
Not 24 Eventualförpliktelser
Skulder till kreditinstitut
2023-08-31
2022-08-31
Garantiförpliktelse 8 800 8 800
8 800 8 800
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 91
Koncernen
Not 26 Icke kassaflödespåverkande poster
Antal aktier
2022/23
2021/22
Avskrivning och nedskrivning av materiella
anläggningstillgångar
10 752 8 134
Kostnad och skatt IPO 26 769 -
Övrigt 1 069 2 182
Summa
38 590 10 316
Not 27 Väsentliga händelser efter balansdagen
Styrelsen för Nivika beslutade den 22 september 2023 att genomföra en, fullt garanterad, nyemission
av B-aktier om cirka 511 miljoner kronor med företrädesrätt för Bolagets befintliga aktieägare. Syftet
med företrädesemissionen är att stärka Bolagets finansiella ställning, genomföra en förtida återbetalning
av utestående obligationslån samt möjliggöra fortsatt lönsam tillväxt. Nivika fortsätter samtidigt sin
strategiska översyn och geografiska konsolidering av fastighetsportföljen.
I anslutning till företrädesemissionen har Bolaget refinansierat och utökat sina kreditfaciliteter hos
Nordea, SEB och Danske Bank. Totalt har finansieringen utökats med 400 miljoner kronor varav 235
miljoner kronor i utökad grundfinansiering och 165 miljoner kronor i byggnadskreditiv med beviljad
slutfinansiering.
Nivika har även uppdaterat sina finansiella mål, hållbarhetsmål samt Bolagets utdelningspolicy, med
fokus på lönsam tillväxt och finansiell stabilitet. De finansiella målen ska säkerställa att Nivika över tid
fortsatt skapar värde för aktieägarna, samt ger verksamheten en tydlig målbild. För att öka tydligheten
och avspegla Bolagets förstärkta fokus på lönsamhet och värdeskapande, har styrelsen valt att minska
antalet finansiella mål till fyra samt addera ett hållbarhetsmål.
Nivika har den 12 oktober respektive den 16 november återbetalt cirka 600 miljoner kronor respektive
cirka 50 miljoner kronor av det utestående obligationslånet med ISIN: SE0015949631, med ett totala
belopp om 650 miljoner kronor. Nivika har därmed inga obligationslån.
Nivika har efter beslut om företrädesemission även genomfört en extra bolagsstämma den 26 oktober
2023. Stämman beslutade att godkänna styrelsens beslut om företrädesemission samt reviderad valbe-
redningsinstruktion.
Nivika har den 1 september 2023 avyttrat fyra fastigheter, Vesslan 18-21, i Vetlanda. Fastigheterna har
ett årligt hyresvärde om 1,3 miljoner kronor och en total uthyrningsbar yta om 1 345 m2. Transaktionen
har gjorts till fastigheternas bokförda värden.
Nivika har den 15 september 2023 avyttrat fastigheten Släggan 11 i Gislaved. Fastigheten har ett årligt
hyresvärde om 2,1 miljoner kronor och en uthyrningsbar yta om 2 966 m2. Transaktionen har gjorts strax
över fastighetens bokförda värde.
Nivika har den 5 oktober 2023 avyttrat tre fastigheter, Ämbaret 3, Ämbaret 8 och Ödlan 20 i Jönkö-
ping. Fastigheterna har ett årligt hyresvärde om 11 miljoner kronor och en total uthyrningsbar yta om
11 000 m2. Transaktionen har gjorts till fastigheternas bokförda värden.
Nivika har den 16 oktober förvärvat en fastighetsportfölj i Ulricehamn/Borås. Fastigheterna har ett årligt
hyresvärde om 11 miljoner kronor och en total uthyrningsbar yta om 9 200 m2. Genom förvärvet har
Nivika ett fastighetsbestånd i Ulricehamn och Borås om 700 miljoner kronor.
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 113
Koncernen
ÅRSREDOVISNING 2020/2021 Nivika Fastigheter AB (publ) 113
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 114
MODERBOLAGET
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 115
Moderbolaget
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
tkr 2022/23 2021/22
Årets resultat enligt resultaträkningen 154 239 34 922
Övriga totalresultat - -
Årets totalresultat 154 239 34 922
Rapport över totalresultat moderbolaget
tkr Not
2022/23
12 mån
sep-aug
2021/22
12 mån
sep-aug
Nettoomsättning 4 81 202 61 957
Övriga rörelseintäkter 4 472 2 581
Totala intäkter 81 674 64 538
Administrationskostnader 5,6,7 -93 821 -83 674
Rörelseresultat -12 147 -19 136
Resultat från finansiella poster
Resultat från andelar i koncernföretag 8 138 121 68 735
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 9 76 997 31 141
Räntekostnader och liknande resultatposter 10 -83 970 -74 088
Finansnetto 131 148 25 788
Resultat efter finansiella poster 119 001 6 652
Bokslutsdispositioner 11 42 900 29 540
Resultat före skatt 161 901 36 192
Skatt på periodens resultat 12 -7 662 -1 270
Periodens resultat 154 239 34 922
Periodens totalresultat 154 239 34 922
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 116
Moderbolaget
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING
tkr Not 31 aug 2023 31 aug 2022
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Bundet eget kapital
Aktiekapital 21 38 954 29 085
Fritt eget kapital
Överkursfond 3 098 809 2 379 931
Balanserat resultat -55 480 -90 403
Årets resultat 154 239 34 922
Summa fritt eget kapital 3 197 567 2 324 450
Summa eget kapital 3 236 521 2 353 535
Långfristiga skulder
Räntebärande finansiella skulder 20,23, 22 681 435 1 340 252
Summa långfristiga skulder 681 435 1 340 252
Kortfristiga skulder
Räntebärande finansiella skulder 20,23, 22 10 717 205 216
Leverantörsskulder 20 1 548 1 570
Skulder till koncernföretag 20 - 25 624
Övriga skulder 20 5 130 6 925
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 20 21 741 24 787
Summa kortfristiga skulder 39 135 264 122
Summa skulder 720 571 1 604 374
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 3 957 091 3 957 909
tkr Not 31 aug 2023 31 aug 2022
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
Programvara/licenser 13 650 1 878
Summa immateriella anläggningstillgångar 650 1 878
Materiella anläggningstillgångar
Förvaltningsfastigheter 14 - -
Inventarier, verktyg, installationer och immateriella tillgångar 15 813 1 172
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella
anläggningstillgångar
16 1 750 801
Summa materiella anläggningstillgångar 2 563 3 851
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 17 2 364 038 2 616 901
Uppskjuten skattefordran 18 14 643 16 790
Summa finansiella anläggningstillgångar 2 378 681 2 633 691
Summa anläggningstillgångar 2 381 894 2 637 542
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 20 318 192
Fordringar hos koncernföretag 20 1 461 386 1 130 609
Aktuell skattefordran 20 416 1 403
Övriga fordringar 20 46 214 50 234
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 20 7 076 8 693
Summa kortfristiga fordringar 1 515 410 1 191 131
Kassa och bank 19,20 59 787 129 236
Summa omsättningstillgångar 1 575 197 1 320 367
SUMMA TILLGÅNGAR 3 957 091 3 957 909
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 117
Moderbolaget
RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I
MODERBOLAGETS EGNA KAPITAL
tkr
Aktie-
kapital Överkursfond
Balanserat
resultat Årets resultat
Totalt
eget kapital
Ingående balans 2021-09-01 20 358 974 368 -40 658 -25 494 928 575
Omföring resultat föregående år -25 494 25 494 -
Årets resultat 34 922 34 922
Summa totalresultat 34 922 34 922
Transaktioner med ägare:
- Utdelning -24 252 - 24 252
- Nyemission 8 727 1 471 980 1 480 707
Kostnader för emission -66 417 -66 417
Utgående balans 2022-08-31 29 085 2 379 931 -90 403 34 922 2 353 535
Ingående balans 2022-09-01
29 085 2 379 931 -90 403 34 922 2 353 535
Omföring resultat föregående år 34 922 -34 922 -
Årets resultat 154 239 154 239
Summa totalresultat 154 239 154 239
Transaktioner med ägare:
- Nyemission 9 868 740 132 750 000
Kostnader för emission -21 255 -21 255
Utgående balans 2023-08-31 38 954 3 098 809 -55 481 154 239 3 236 521
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 118
Moderbolaget
MODERBOLAGETS KASSAFLÖDESANALYS
tkr Not
2022-09-01
- 2023-08-31
2021-09-01
- 2022-08-31
Den löpande verksamheten
Resultat före finansiella intäkter och kostnader -12 147 -19 136
Övriga poster som inte ingår i kassaflödet 66 476 5 525
Erhållen ränta 9 72 899 31 141
Erlagd ränta -76 028 -74 088
Betald inkomstskatt - -621
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital 51 200 -57 179
Förändringar av rörelsekapitalet
Förändring rörelsefordringar -324 279 -411 145
Förändring rörelseskulder -30 487 -205 032
Kassaflöde från den löpande verksamheten -303 566 -673 356
Investeringsverksamheten
Förvärv av andelar i koncernföretag 17 -66 637 -1 152 541
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -1 301 -2 363
Avyttring materiella anläggningstillgångar 920 48 842
Avyttring av dotterbolag 431 220 68 810
Kassaflöde från investeringsverksamheten 364 202 -1 037 253
Finansieringsverksamheten
Nyemission 750 000 1 428 353
Kostnader emission -26 769 -
Upptagna lån - 401 468
Amortering/lösen lån -853 316 -153 520
Utbetald utdelning - -24 252
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -130 085 1 652 049
Årets kassaflöde -69 449 -58 560
Likvida medel vid årets början 129 236 187 796
Likvida medel vid årets slut 57 787 129 236
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 119
Moderbolaget
Noter moderbolaget
Not 1 Företagsinformation
Nivika Fastigheter AB (publ), org.nr 556735-3809, är ett aktiebolag registrerat i Sverige med säte i Värnamo. Nivikas B-ak-
tie är noterad på Nasdaq Stockholm sedan 2021. Bolaget är moderbolag i en koncern med en fastighetsportfölj som består
av 182 fastigheter i Sverige. Fastigheterna ägs genom 107 dotterbolag och dotterdotterbolag. Det huvudsakliga syftet med
verksamheten är att förvärva, förvalta och utveckla fastigheter i Jönköping, Värnamo, Växjö och på Västkusten med omnejd.
Koncernens besöksadress är:
Nivika Fastigheter AB (publ)
Ringvägen 38
331 32 VÄRNAMO
De finansiella rapporterna avser Nivika Fastigheter AB och har godkänts av styrelsen för offentliggörande vid styrelse-
sammanträdet den 30 november 2023 och kommer att läggas fram för antagande vid 2023 års årsstämma den 5 februari
2024.
Not 2 Grunder för årsredovisningens upprättande
2.1 Tillämpade regler och bestämmelser
Moderbolagets årsredovisning har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska perso-
ner som utarbetats av Rådet för finansiell rapportering. Detta innebär att samma principer som i koncernen tillämpas, med de
undantag och tillägg som framgår nedan.
2.2 Grunder för upprättandet av årsredovisningen
Tillgångar och skulder är värderade till sina historiska anskaffningsvärden.
Att upprätta rapporter i överensstämmelse med IFRS kräver att flera uppskattningar görs av ledningen för redovisningsän-
damål. De områden som innefattar en hög grad av bedömning, som är komplexa eller sådana områden där antaganden och
uppskattningar är av väsentlig betydelse för redovisningen anges i not 3.
Dessa bedömningar och antaganden baseras på historiska erfarenheter samt andra faktorer som bedöms vara rimliga under
rådande omständigheter. Faktiskt utfall kan skilja sig från gjorda bedömningar om gjorda bedömningar ändras eller andra
förutsättningar föreligger.
2.3 Andelar i koncernföretag
Andelar i koncernföretag redovisas i moderbolaget till anskaffningsvärde med avdrag för eventuella nedskrivningar. Om det
redovisade värdet på andelarna överstiger dess verkliga värde sker en nedskrivning av värdet till det verkliga värdet. Nedskriv-
ningen redovisas i resultaträkningen. I de fall nedskrivningen inte längre är erforderlig återförs nedskrivningen i resultaträk-
ningen.
2.4 Redovisning av koncernbidrag och aktieägartillskott
Lämnade respektive erhållna koncernbidrag redovisas som bokslutsdispositioner. Lämnade aktieägartillskott redovisas som en
ökning av andelens bokförda värde.
2.5 Moderbolaget som leasetagare
Moderbolaget klassificerar sina leasingavtal som operationella leasingavtal. Leasingavgifter vid operationella leasingavtal
kostnadsförs linjärt över leasingperioden, såvida inte ett annat systematiskt sätt bättre återspeglar användarens ekonomiska
nytta över tiden.
2.6 Finansiella instrument
Finansiella instrument är varje form av avtal som ger upphov till en finansiell tillgång i ett företag och en finansiell skuld
eller ett eget kapitalinstrument i ett annat företag. Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar på
tillgångssidan; andra långfristiga värdepappersinnehav, hyresfordringar, övriga fordringar, upplupna intäkter (avtalstillgång-
ar), likvida medel och derivatinstrument. Bland skulderna ingår; räntebärande skulder, leverantörsskulder, övriga kortfristiga
skulder, upplupna kostnader och derivatinstrument vilket redovisas under not 20. Redovisningen beror på hur de finansiella
instrumenten har klassificerats.
Not 3 Betydelsefulla redovisningsbedömningar, uppskattningar och antaganden
Vid upprättandet av finansiella rapporter i enlighet med IFRS måste vissa uppskattningar och antaganden göras som påverkar
redovisade värden av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. De områden där uppskattningar och antaganden är av stor
betydelse för moderbolaget och som kan komma att påverka resultat- och balansräkning om de ändras är följande (se även
not 10, 11 och 18 i koncern): Inkomstskatt, Förvaltningsfastigheter och Finansiella instrument och finansiell riskhantering.
3.1 Beräkning av verkligt värde
3.1.1 Likvida medel
Verkligt värde antas vara detsamma som bokfört värde.
3.1.2 Kundfordringar, leverantörsskulder och övriga skulder
Initialt bokförs dessa poster till historiskt anskaffningsvärde och i nästkommande perioder till upplupet anskaffningsvärde.
3.1.3 Verkligt värde på aktier i dotterbolag vid prövning av nedskrivningsbehov
För att beräkna verkligt värde på aktier i dotterbolag har Nivika använt sig av historiskt anskaffningsvärde i det enskilda dot-
terbolaget. Vid beräkningen av substansvärdet har det antagits att det verkliga värdet av förvaltningsfastigheterna och att det
bokförda värdet av övriga poster i dotterbolag är jämförligt med verkligt värde. Bolaget anser att detta är ett rimligt antagande
vid beräkning av verkligt värde på aktierna i dotterbolag.
Not 4 Totala intäkter
tkr
2022/23
2021/22
Fakturerade koncerngemensamma tjänster utförda
åt samtliga dotterbolag enligt not 17
81 202 64 538
Summa
81 202 64 538
Övriga rörelseintäkter , tkr
2022/23 2021/22
Försäkringsersättningar, återvunna kundförluster, övrig försäljning
472 2 581
Summa
472 2 581
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 120
Moderbolaget
Not 9 Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter
Not 8 Resultat från andelar i koncernföretag
Not 5 Kostnader fördelade på kostnadsslag
Not 7 Arvode till revisorer
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och bokföringen samt styrelsens och verkställande direktörens
förvaltning, övriga arbetsuppgifter som det ankommer på företagets revisor att utföra samt rådgivning eller annat biträde som
föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana övriga arbetsuppgifter.
Not 6 Anställda och personalkostnader
tkr 2022/23 2021/22
Personalkostnader -61 218 -52 701
Inhyrd personal - -
Avskrivningar -1 479 -1 288
Övriga centrala kostnader* -31 124 -29 685
Summa -93 821 -83 674
* Inkluderar kostnader för exempelvis förbrukningsmaterial, marknad, IT och programvaror, konsulter samt andra kostnader.
tkr 2022/23 2021/22
Ernst & Young AB
Revisionsuppdraget 1 318 1 241
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 275 250
Skatterådgivning 149 174
Summa 1 742 1 665
tkr 2022/23 2021/22
Ränteintäkter från koncernföretag 72 899 30 633
Övriga ränteintäkter 4 098 508
Summa 76 997 31 141
tkr 2022/23 2021/22
Avyttring dotterbolag 107 721 68 735
Utdelning dotterbolag 30 400 -
Summa 138 121 68 735
Löner och andra ersättningar, tkr 2022/23 2021/22
Styrelse och VD 5 189 4 522
Övriga anställda 36 711 30 966
Summa 41 900 35 488
Sociala kostnader, tkr
Pensionskostnader för styrelse och VD 1 031 460
Pensionskostnader övriga anställda 2 953 3 099
Övriga sociala kostnader 14 622 12 179
Summa 18 606 15 738
Könsfördelning bland ledande befattningshavare
Andel kvinnor i styrelsen, % 43 43
Andel män i styrelsen, % 57 57
Andel kvinnor bland övriga ledande befattningshavare, % 50 25
Andel män bland övriga ledande befattningshavare, % 50 75
Uppgifterna avser förhållandet på balansdagen.
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 121
Moderbolaget
tkr 2022/23 2021/22
Lämnat koncernbidrag - -2 460
Erhållet koncernbidrag 42 900 32 000
Summa 42 900 29 540
Nivika Aborren AB 2 000 -
Nivika Advokaten AB 7 000 2 000
Nivika Almen AB - 100
Nivika Arkadien AB 2 500 2 000
Nivika Bautastenen AB 2 200 -
Nivika Brunstorp AB - -850
Nivika Gasellen AB - -200
Nivika Handelsfastigheter AB 16 400 7 200
Nivika Hovslätt AB - -100
Nivika Industrifastigheter AB 1 800 2 500
Nivika Lokal AB - 6 000
Nivika LP Fastigheter AB 1 100 -
Nivika Mittlager AB - -510
Nivika RC AB - -100
Nivika Sadelmakaren AB 600 -
Nivika Sandstenen AB 8 300 5 000
Nivika Skogskärret AB - -700
Nivika Skåpvägen AB 500 3 000
Nivika Tre Liljor AB - 4 200
Nivika Överljudet 4 AB 500 -
Not 11 Bokslutsdispositioner
Not 12 Inkomstskatt
tkr 2022/23 2021/22
Aktuell skatt - -
Uppskjuten skatt -7 662 - 1 270
Skattekostnader som redovisats i resultaträkningen -7 662 -1 270
Redovisat resultat före skatt 161 901 36 193
Skatt på redovisat resultat enligt gällande skattesats 20,6% (20,6) -33 352 -7 456
Skatteeffekt av:
Ej avdragsgilla kostnader -110 -433
Ej skattepliktiga intäkter 2 -
Ej skattepliktigt resultat vid avyttring av andelar 22 191 14 224
Justering savseende skatt föregående år -1 466 -
Skattemässigt överskott/kapitalvinst -120 -
Utdelning aktier dotterbolag 6 262 -
Skatteeffekt återföring av ränteavdrag -1 067 -7 606
Total skattekostnad
-7 662
-1 270
Effektiv skattesats -4,7 % -3,5 %
Den genomsnittliga effektiva skattesatsen är -4,7 procent (-3,5).
Skatt enligt gällande skattesats har beräknats utifrån 20,6 procent (20,6).
Årets resultat överensstämmer med årets totalresultat varför det inte förekommer någon skatt redovisad mot övrigt totalre-
sultat.
Under året har ingen inkomstskatt redovisats i eget kapital.
Not 13 Programvara
tkr 2023-08-31 2022-08-31
Ingående anskaffningsvärden 4 800 4 425
Årets anskaffningar - 375
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 4 800 4 800
Ingående avskrivningar -2 922 -1 992
Årets avskrivningar -1 228 -930
Utgående ackumulerade avskrivningar -4 150 -2 922
Utgående redovisat värde 649 1 878
Not 10 Räntekostnader och liknande resultatposter
tkr 2022/23 2021/22
Räntekostnader till koncernföretag -74 -43
Övriga räntekostnader* -74 823 -68 019
Övriga finansiella kostnader -9 073 -6 026
Summa -83 970 -74 088
* Avser räntekostnad för obligation.
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 122
Moderbolaget
Not 16 Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella
anläggningstillgångar
Not 15 Inventarier, verktyg och installationer
Not 14 Byggnader och mark
Not 17 Andelar i koncernföretag
tkr 2023-08-31 2022-08-31
Ingående anskaffningsvärden 1 739 512
Årets anskaffningar 291 1 227
Årets avyttring -650 -
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 1 380 1 739
Ingående avskrivningar -567 -209
Årets avskrivningar -251 -358
Årets avyttringar 251
Utgående ackumulerade avskrivningar -567 -567
Utgående redovisat värde 813 1 172
tkr 2023-08-31 2022-08-31
Ingående anskaffningsvärden - 48 842
Årets anskaffningar - -
Årets avyttringar - -48 842
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden - -
Ingående avskrivningar - -
Årets avskrivningar - -
Utgående ackumulerade avskrivningar - -
Utgående redovisat värde - -
tkr 2023-08-31 2022-08-31
Ingående anskaffningsvärden 801 901
Årets anskaffningar 1 072 762
Årets aktiveringar -122 -863
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 1 750 801
tkr 2023-08-31 2022-08-31
Ingående anskaffningsvärden 2 616 900 1 464 434
Årets anskaffningar 70 637 1 152 541
Årets försäljningar -323 499 -75
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 2 364 038 2 616 900
Utgående redovisat värde 2 364 038 2 616 900
Namn Org.nr. Säte
Kapital-
andel
Rösträtts-
andel
Antal
andelar
Bokfört
värde
Nivika Aborren AB 556773-2028 Värnamo 100 % 100 % 1 000 8 832
Nivika Advokaten AB 556842-7362 Värnamo 100 % 100 % 500 50
Nivika Almen AB 556870-3150 Värnamo 100 % 100 % 500 778
Nivika Argussex AB 556736-9896 Värnamo 100 % 100 % 1 020 5 429
Nivika Arkadien AB 556756-8570 Värnamo 100 % 100 % 100 34 785
Nivika Avenboken AB 559276-4764 Värnamo 100 % 100 % 500 17 395
Nivika Bautastenen AB 556698-7664 Värnamo 100 % 100 % 1 000 276
Nivika Bikupan 20 AB 556756-3662 Värnamo 100 % 100 % 1 000 3 625
Nivika Bikupan 22 AB 556923-5988 Värnamo 100 % 100 % 1 000 376
Nivika Bikupan 4 AB 556865-9295 Värnamo 100 % 100 % 500 58
Nivika Bikupan 5 AB 556825-0202 Värnamo 100 % 100 % 50 9 356
Nivika Bikupan 2 AB 559088-5561 Värnamo 100 % 100 % 500 34 661
Nivika Bostadsutveckling AB 559368-2320 Värnamo 100 % 100 % 1 000 1 000
Nivika Brunstorp AB 559305-1245 Värnamo 100 % 100 % 250 25
Nivika Budkaveln AB 556928-1651 Värnamo 100 % 100 % 500 15 541
Nivika Byggsystem AB 559180-9487 Värnamo 100 % 100 % 11 765 10 000
Nivika Bälgen 15 AB 559015-0792 Värnamo 100 % 100 % 500 7 033
Nivika Center AB 556827-2891 Värnamo 100 % 100 % 1 000 33 592
Nivika Cityfastigheter AB 556306-4459 Värnamo 100 % 100 % 3 000 84 080
Nivika Compact Living AB 556831-2663 Värnamo 100 % 100 % 10 000 107 506
Nivika Eftra AB 559370-7788 Värnamo 100 % 100 % 250 10 677
Nivika Eko AB 556568-2316 Värnamo 100 % 100 % 3 500 59 636
Nivika Faktorn AB 559331-6630 Värnamo 100 % 100 % 250 12 249
Nivika Fyllinge KB 969632-8427 Värnamo - 100 % - 21 530
Nivika Företagaren 2 AB 556632-0940 Värnamo 100 % 100 % 4 000 11 525
Nivika Gasellen AB 559241-8247 Värnamo 100 % 100 % 500 10 834
Nivika Halmstadfastigheter AB 559067-3264 Värnamo 100 % 100 % 500 57 432
Nivika Handelsfastigheter AB 556923-1474 Värnamo 100 % 100 % 500 82 328
Nivika Haverdal AB 556983-1224 Värnamo 100 % 100 % 500 70 556
Nivika Hemmeslöv AB 559235-4525 Värnamo 100 % 100 % 500 4 314
Nivika Hisingstorp AB 559318-9045 Värnamo 100 % 100 % 250 24 600
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 123
Moderbolaget
Not 17 Andelar i koncernföretag, forts.
Namn Org.nr. Säte
Kapital-
andel
Rösträtts-
andel
Antal
andelar
Bokfört
värde
Nivika Holding 2 AB 559054-1776 Värnamo 100 % 100 % 10 000 107 542
Nivika Holding 3 AB 559149-8703 Värnamo 100 % 100 % 1 000 94 512
Nivika Holding 4 AB 559264-2168 Värnamo 100 % 100 % 10 000 40 857
Nivika Hovslätt AB 559160-3484 Värnamo 100 % 100 % 500 33 793
Nivika Hygiea AB 559164-4124 Värnamo 100 % 100 % 500 16 865
Nivika Höglandet AB 556515-1890 Värnamo 100 % 100 % 1 428 290 300
Nivika Industrifastigheter AB 556975-3931 Värnamo 100 % 100 % 500 50
Nivika Kalkstenen AB 556780-4595 Värnamo 100 % 100 % 4 000 13 474
Nivika Kungsängen AB 559188-8895 Värnamo 100 % 100 % 500 50
Nivika Kärleksudden AB 559338-0610 Värnamo 100 % 100 % 250 48 587
Nivika Lagern AB 556567-7852 Värnamo 100 % 100 % 1 000 56 035
Nivika Lokal AB 556746-9613 Värnamo 100 % 100 % 1 000 862
Nivika Mittlager AB 559054-1792 Värnamo 100 % 100 % 5 000 3 300
Nivika Myrten AB 556720-7450 Värnamo 100 % 100 % 1 000 34 181
Nivika Norra Amerika AB 559062-5827 Värnamo 100 % 100 % 500 42 368
Nivika Parkering Ulricehamn AB 559286-0620 Värnamo 100 % 100 % 500 54
Nivika Refugen AB 559398-2647 Värnmo 100 % 100 % 250
25
Nivika Sandstenen AB 556953-3838 Värnamo 100 % 100 % 500 50
Nivika Skogskärret AB 559154-5966 Värnamo 100 % 100 % 10 000 1 000
Nivika Skåpvägen 6 AB 556986-7764 Värnamo 100 % 100 % 500 13 269
Nivika Snöflingan AB 559189-1303 Värnamo 100 % 100 % 500 28 562
Nivika Stationen AB 559171-4240 Värnamo 100 % 100 % 500 20 229
Nivika Stenladan AB 559147-4324 Värnamo 100 % 100 % 1 000 6 236
Nivika Stigamo Syd AB 559097-7681 Värnamo 100 % 100 % 500 1 068
Nivika Stigamo Sydöst AB 559398-2688 Värnamo 100 % 100 % 250 25
Nivika Sågaren 3 AB 559102-2958 Värnamo 100 % 100 % 500 11 668
Nivika Tandborsten AB 556677-7354 Värnamo 100 % 100 % 1 000 2 305
Nivika Tor AB 559310-8623 Värnamo 100 % 100 % 1 000 7 150
Nivika Tre Liljor AB 556797-3994 Värnamo 100 % 100 % 1 000 1 867
Nivika Trädet AB 559213-3804 Värnamo 100 % 100 % 500 6 643
Nivika Täljstenen AB 559048-7384 Värnamo 100 % 100 % 500 66 482
Nivika Töringe AB 556917-4708 Värnamo 100 % 100 % 500 13 231
Nivika Ulricehamn AB 556365-8235 Värnamo 100 % 100 % 5 000 78 852
Nivika Vagnen 7 och 10 AB 556976-3195 Värnamo 100 % 100 % 50 000 47 192
Nivika Vakten AB 559174-9477 Värnamo 100 % 100 % 500 6 931
Nivika Varbygeln AB 556847-3200 Värnamo 100 % 100 % 50 000 23 858
Nivika Vinberg AB 556848-8471 Värnamo 100 % 100 % 500 11 172
Nivika Vinkelhaken AB 556728-7304 Värnamo 100 % 100 % 100 8 983
Nivika Västbofastigheter AB 559239-3457 Värnamo 100 % 100 % 2 000 000 5 517
Nivika Växjöfastigheter AB 556672-1683 Värnamo 100% 100 % 10 000 359 276
Nivika Åkerfältet AB 559289-5246 Värnamo 100 % 100 % 250 42 631
Namn Org.nr. Säte
Kapital-
andel
Rösträtts-
andel
Antal
andelar
Bokfört
värde
Nivika Ämbaret 3 AB
559386-2682 Värnamo 100 % 100 % 250
35 799
Nivika Ödlan AB 559087-3096 Värnamo 100 % 100 % 1 000 8 205
Nivika Överljudet 4 AB 556410-2696 Värnamo 100 % 100 % 10 000 9 300
Nivika Överljudet 5 AB 556686-8211 Värnamo 100 % 100 % 1 000 23 601
2 364 038
tkr 2023-08-31 2022-08-31
Belopp vid årets ingång 16 790 5 337
Årets förändring -2 147 11 453
Belopp vid årets utgång 14 643 16 790
tkr 2023-08-31 2022-08-31
Kassa och banktillgodohavanden 59 787 129 236
Belopp vid årets utgång 59 787 129 236
Not 18 Uppskjuten skattefordran
Not 19 Likvida medel
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 124
Moderbolaget
Not 20 Finansiella instrument
* Bolaget bedömer att det inte är någon väsentlig skillnad mellan redovisat värde och verkligt värde.
Finansiella tillgångar/skulder värderade till verkligt
värde via resultaträkningen*
Finansiella tillgångar/skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde
Totalt
Tillgångar 2023-08-31 2022-08-31 2023-08-31 2022-08-31 2023-08-31 2022-08-31
Andra långfristiga värdepappersinnehav - - - - - -
Kundfordringar - - 318 192 318 192
Fordringar hos koncernföretag - - 1 461 386 1 130 609 1 461 386 1 130 609
Övriga fordringar - - 46 630 51 637 46 630 51 637
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter - - 7 076 8 693 7 076 8 693
Kassa och bank - - 59 787 129 236 59 787 129 236
Summa - - 1 575 197 1 320 367 1 575 197 1 320 367
Skulder
Räntebärande finansiella skulder - - 42 152 295 468 42 152 295 468
Obligationslån - - 650 000 1 250 000 650 000 1 250 000
Leverantörsskulder - - 1 548 1 570 1 548 1 570
Skulder till koncernföretag - - - 25 624 - 25 624
Övriga skulder - - 5 130 6 925 5 130 6 925
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter - - 21 741 24 787 21 741 24 787
Summa - - 720 571 1 604 374 720 571 1 561 351
Not 21 Antal aktier
2023-08-31 2022-08-31 2023-08-31 2022-08-31
Kvotvärde Kvotvärde Antal Antal
Aktier 0,5 0,5 77 907 047 58 170 205
0,5 0,5 77 907 047 58 170 205
Not 22 Räntebärande krediter och lån
tkr
Räntebärande finansiella
skulder, långfristiga
Räntebärande finansiella
skulder, kortfristiga
Ingående balans 2022-09-01 1 340 252 205 216
Kassaflöde - Upptagna lån - -
Kassaflöde - Amortering av lån -658 817 -194 499
Utgående balans 2023-08-31 681 435 10 717
tkr
Räntebärande finansiella
skulder, långfristiga
Räntebärande finansiella
skulder, kortfristiga
Ingående balans 2021-09-01 1 244 200 53 320
Kassaflöde - Upptagna lån 401 468 205 216
Kassaflöde - Amortering av lån -305 416 -53 320
Utgående balans 2022-08-31 1 340 252 205 216
Specifikation över förändringar av skulder som uppkommer från finansieringsverksamheten:
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 125
Tabellen nedan visar moderbolagets olika räntebärande krediter och lån.
Tabellen nedan visar avtalade återstående löptider (odiskonterade värden) på de finansiella skulderna.
Förväntat kassaflöde 2022/23
Finansiella skulder År 1 År 2 År 3-5 Efter år 5 Summa
Skulder till kreditinstitut - - - - -
Övriga långfristiga skulder 64 782 661 540 13 731 9 065 749 118
Leverantörsskulder - - - - -
Övriga kortfristiga skulder - - - - -
Summa 64 782 661 540 13 731 9 065 749 118
Förväntat kassaflöde 2021/22
Finansiella skulder År 1 År 2 År 3-5 Efter år 5 Summa
Skulder till kreditinstitut 87 881 3 165 9 189 58 653 158 888
Övriga långfristiga skulder 193 934 1 285 872 24 934 11 045 1 515 785
Leverantörsskulder - - - - -
Övriga kortfristiga skulder - - - - -
Summa 281 815 1 289 037 34 124 69 698 1 674 673
Räntebärande skuld inkluderar både kortfristiga skulder och långfristiga skulder. Förväntat kassaflöde inkluderar ränta och
amorteringar.
forts. Not 22 Räntebärande krediter och lån
För egna avsättningar och skulder:
Skulder till kreditinstitut 2023-08-31 2022-08-31
Ställda säkerheter, aktier i dotterbolag 866 985 578 135
Summa 866 985 578 135
Not 23 Ställda säkerheter
Långfristiga 2023-08-31 2022-08-31
Övriga lån (fast ränta) 31 435 42 152
Banklån (rörlig ränta) - 48 100
Obligationslån 650 000 1 250 000
Summa långfristiga skulder 681 435 1 340 252
Kortfristiga
Räntebärande finansiella skulder 10 717 205 216
Summa kortfristiga skulder 10 717 205 216
Räntebärande skuld 692 152 1 545 468
Outnyttjad checkräkningskredit uppgår till 40 000 tkr (40 000).
Tabellen nedan visar moderbolagets olika räntebärande krediter och lån.
Förfallostruktur lån per räkenskapsår, tkr 2023-08-31 2022-08-31
2023/2024 (2022/2023) 10 717 205 217
2024/2025 (2023/2024) 660 717 1 262 417
2025/2026 (2024/2025) 10 717 12 417
2026/2027 eller senare (2025/2026 eller senare) 10 000 65 417
Summa räntebärande skulder 692 152 1 545 468
Skulder till kreditinstitut 2023-08-31 2022-08-31
Borgensförbindelser till förmån för koncernföretag 4 488 975 4 357 985
4 488 975 4 357 985
Not 24 Eventualförpliktelser
Nivika Aborren AB 21 850 22 890
Nivika Advokaten AB 173 020 181 460
Nivika Almen AB 6 800 6 960
Nivika Ametisten 2 AB - 41 856
Nivika Ametisten 7 AB - 22 000
Nivika Argussex AB 19 310 20 330
Nivika Arkadien AB 28 575 29 575
Nivika Avenboken AB 66 586 80 000
Nivika Bautastenen AB 79 200 81 000
Nivika Bergbunken AB 43 890 44 250
Nivika Bikupan 19 AB - 18 957
Nivika Bikupan 20 AB 10 504 10 903
Moderbolaget
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 126
Nivika Bikupan 22 AB 879 912
Nivika Bikupan 4 AB 1 474 1 530
Nivika Bikupan 5 AB 6 099 6 331
Nivika Bikupan 2 AB 11 013 -
Nivika Bredasten Norra AB 39 000 -
Nivika Briljanten AB - 35 486
Nivika Brunstorp AB 3 735 3 915
Nivika Budkaveln AB 12 040 12 600
Nivika Byggsystem AB - 2 200
Nivika Bälgen 15 AB 19 751 20 502
Nivika Bälgen 6 AB 6 270 7 150
Nivika Center AB 268 625 181 965
Nivika Cityfastigheter AB 82 037 83 820
Nivika Compact Living AB 58 795 64 255
Nivika Duvelund AB 9 433 9 833
Nivika Eklövet AB 39 200 40 000
Nivika Eko AB 22 756 23 722
Nivika Faktorn AB 17 560 18 318
Nivika Fyllinge KB 23 145 24 005
Nivika Företagaren 2 AB 9 100 9 500
Nivika Gasellen AB 9 967 -
Nivika Geologen AB 19 441 19 641
Nivika Halmstadfastigheter AB 38 374 39 806
Nivika Handelsfastigheter AB 169 515 177 735
Nivika Haverdal AB 71 032 72 480
Nivika Hemmeslöv AB 79 200 80 000
Nivika Hisingstorp AB 75 881 -
Nivika Hovslagaren AB 529 899
Nivika Höglandet AB 209 105 158 354
Nivika Industrifastigheter AB 15 610 16 590
Nivika Inkassohuset KB 30 725 31 236
Nivika Kalkstenen AB - 12 350
Nivika Kruthornet AB - 22 000
Nivika Kungsängen AB 297 300 303 500
Nivika Kärleken AB 103 255 105 395
Nivika Lagern AB 29 250 5 900
Nivika Lingonet AB 56 840 58 000
Nivika Lokal AB 168 113 171 923
Nivika LP Fastigheter AB - 38 175
Nivika Mittlager AB 42 263 43 955
Nivika MittLager Göteborg AB 55 800 58 200
Nivika Myrten AB 31 452 31 770
Nivika Norra Amerika AB 80 552 82 196
Nivika Norra Delfin AB 39 109 25 211
Nivika Opalen AB - 21 134
Nivika Rosen AB 60 858 62 126
Nivika Råstenen AB 113 680 116 000
Nivika Rättaren 4 KB 5 741 5 771
Nivika Sadelmakaren 1 AB 193 500 83 943
Nivika Sandstenen AB 286 237 221 825
Nivika Schaktet AB 55 049 55 500
Nivika Skåpvägen 6 AB 10 995 11 695
Nivika Snöflingan AB 141 120 144 060
Nivika Stenladan AB 12 540 12 670
Nivika Stigamo Öst AB - 68 000
Nivika Stålet AB 26 851 28 750
Nivika Sågaren 3 AB 15 522 15 680
Nivika Sävsjöfastigheter AB 39 126 29 033
Nivika Tandborsten AB 9 015 9 355
Nivika Tre Liljor AB 70 613 73 128
Nivika Trädet AB 8 100 8 614
Nivika Täljstenen AB 73 181 63 481
Nivika Töringe AB 11 375 11 875
Nivika Ulricehamn AB 53 625 29 300
Nivika Vagnen 7 och 10 AB 40 221 42 455
Nivika Vakten AB 3 637 3 873
Nivika Varbygeln AB - 14 700
Nivika Vetlanda 16 & 17 AB 5 345 5 714
Nivika Vetlanda 18 AB 20 647 12 873
Nivika Vigören AB 16 740 17 540
Nivika Vinberg AB 9 500 9 900
Nivika Västbofastigheter AB 29 278 30 214
Nivika Växjöfastigheter AB 381 719 393 583
Nivika Åkerfältet AB 57 361 58 555
Nivika Ödlan AB 3 234 3 402
Nivika Överljudet 4 AB 13 275 17 800
Nivika Överljudet 5 AB 16 960 13 895
4 488 975 4 357 985
forts. Not 24 Eventualförpliktelser
Moderbolaget
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 127
Moderbolaget
Förslag till resultatdisposition, kr
Styrelsen föreslår att till förfogande stående medel 2023-08-31 2022-08-31
Överkursfond 3 098 808 202 kr 2 379 932 460 kr
Balanserat resultat -55 480 342 kr -90 403 291 kr
Årets resultat 154 239 406 kr 34 922 948 kr
3 197 567 265 kr 2 324 452 117 kr
Disponeras så att
till aktieägare utdelas
(0 kronor per aktie /0 kronor per aktie) - kr - kr
i ny räkning överföres 3 197 567 265 kr 2 324 452 117 kr
3 197 567 265 kr 2 324 452 117 kr
Not 26 Disposition av vinst eller förlust
Styrelsen för Nivika beslutade den 22 september 2023 att genomföra en, fullt garanterad, nyemission
av B-aktier om cirka 511 miljoner kronor med företrädesrätt för Bolagets befintliga aktieägare. Syftet
med företrädesemissionen är att stärka Bolagets finansiella ställning, genomföra en förtida återbetalning
av utestående obligationslån samt möjliggöra fortsatt lönsam tillväxt. Nivika fortsätter samtidigt sin
strategiska översyn och geografiska konsolidering av fastighetsportföljen.
I anslutning till företrädesemissionen har Bolaget refinansierat och utökat sina kreditfaciliteter hos
Nordea, SEB och Danske Bank. Totalt har finansieringen utökats med 400 miljoner kronor varav 235
miljoner kronor i utökad grundfinansiering och 165 miljoner kronor i byggnadskreditiv med beviljad
slutfinansiering.
Nivika har även uppdaterat sina finansiella mål, hållbarhetsmål samt Bolagets utdelningspolicy, med
fokus på lönsam tillväxt och finansiell stabilitet. De finansiella målen ska säkerställa att Nivika över tid
fortsatt skapar värde för aktieägarna, samt ger verksamheten en tydlig målbild. För att öka tydligheten
och avspegla Bolagets förstärkta fokus på lönsamhet och värdeskapande, har styrelsen valt att minska
antalet finansiella mål till fyra samt addera ett hållbarhetsmål.
Nivika har den 12 oktober respektive den 16 november återbetalt cirka 600 miljoner kronor respektive
cirka 50 miljoner kronor av det utestående obligationslånet med ISIN: SE0015949631, med ett totala
belopp om 650 miljoner kronor. Nivika har därmed inga obligationslån.
Nivika har efter beslut om företrädesemission även genomfört en extra bolagsstämma den 26 oktober
2023. Stämman beslutade att godkänna styrelsens beslut om företrädesemission samt reviderad valbe-
redningsinstruktion.
Nivika har den 1 september 2023 avyttrat fyra fastigheter, Vesslan 18-21, i Vetlanda. Fastigheterna har
ett årligt hyresvärde om 1,3 miljoner kronor och en total uthyrningsbar yta om 1 345 m2. Transaktionen
har gjorts till fastigheternas bokförda värden.
Nivika har den 15 september 2023 avyttrat fastigheten Släggan 11 i Gislaved. Fastigheten har ett årligt
hyresvärde om 2,1 miljoner kronor och en uthyrningsbar yta om 2 966 m2. Transaktionen har gjorts strax
över fastighetens bokförda värde.
Nivika har den 5 oktober 2023 avyttrat tre fastigheter, Ämbaret 3, Ämbaret 8 och Ödlan 20 i Jönkö-
ping. Fastigheterna har ett årligt hyresvärde om 11 miljoner kronor och en total uthyrningsbar yta om
11 000 m2. Transaktionen har gjorts till fastigheternas bokförda värden.
Nivika har den 16 oktober förvärvat en fastighetsportfölj i Ulricehamn/Borås. Fastigheterna har ett årligt
hyresvärde om 11 miljoner kronor och en total uthyrningsbar yta om 9 200 m2. Genom förvärvet har
Nivika ett fastighetsbestånd i Ulricehamn och Borås om 700 miljoner kronor.
Not 25 Väsentliga händelser efter balansdagen
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 128
Moderbolaget
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 129
Undertecknande
UNDERTECKNANDE
Undertecknande
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att årsredovisningen ger en rättvisande översikt av moderbolagets och
koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbola-
get och de företag som ingår i koncernen står inför.
Värnamo 2023-12-06
Elisabeth Norman
Styrelseordförande
Håkan Eriksson
Styrelseledamot
Helena Nordman-Knutson
Styrelseledamot
Thomas Lindster
Styrelseledamot
Viktoria Bergman
Styrelseledamot
Benny Holmgren
Styrelseledamot
Santhe Dahl
Styrelseledamot
Vår revisionsberättelse har lämnats den 7 december 2023
Ernst & Young AB
Jonas Svensson
Auktoriserad revisor
ÅRSREDOVISNING 2020/2021 Nivika Fastigheter AB (publ) 129
Niclas Bergman
VD
Oscar Welandson
Styrelseledamot
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 130
Revisionsberättelse
REVISIONSBERÄTTELSE
Rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Nivika
Fastigheter AB (publ) för räkenskapsåret 2022-09-01 – 2023-08-31. Bolagets
årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 85–129 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovis-
ningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets
finansiella ställning per den 31 augusti 2023 och av dess finansiella resultat och
kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upp-
rättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 augusti 2023 och
av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International Financial
Reporting Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovis-
ningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräk-
ningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har överlämnats till
moderbolagets revisionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens (537/2014)
artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och
god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare
i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och
övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i Revisorsförordningens (537/2014)
artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess
moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som
grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår pro-
fessionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisning-
en och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandla-
des inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om
dessa områden. Beskrivningen nedan av hur revisionen genomfördes inom dessa
Till bolagsstämman i Nivika Fastigheter AB (publ), org nr 556735-3809
områden ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns ansvar i vår
rapport om årsredovisningen också inom dessa områden. Därmed genomfördes
revisionsåtgärder som utformats för att beakta vår bedömning av risk för väsent-
liga fel i årsredovisningen och koncernredovisningen. Utfallet av vår granskning
och de granskningsåtgärder som genomförts för att behandla de områden som
framgår nedan utgör grunden för vår revisionsberättelse
Värdering av förvaltningsfastigheter
Beskrivning av området
Det verkliga värdet för koncernens förvaltningsfastigheter redovisade i Rapport
över finansiell ställning uppgick den 31 augusti 2023 till 10 619 mkr vilket utgör
97% av koncernens totala tillgångar per 31 augusti 2023.
Förvaltningsfastigheter värderas till verkligt värde på balansdagen och värdering till
verkligt värde är till sin natur behäftat med subjektiva bedömningar. Värderingarna
är avkastningsbaserade enligt kassaflödesmodellen, vilket innebär att framtida
kassaflöden prognostiseras.
Värderingen är beroende av en rad olika antaganden och bedömningar. Fastighe-
ternas direktavkastningskrav bedöms utifrån varje fastighets unika risk samt gjorda
transaktioner på marknaden för objekt av liknande karaktär.
Värdering av fastigheter sker enligt koncernens principer varje kvartal och viss
andel värderas av externt värderingsbolag och viss andel internt och innebär
att varje fastighet i beståndet värderas externt minst en gång under en rullande
12-månadersperiod.
Med anledning av det väsentliga värdet och de antaganden och bedömningar
som sker i samband med värderingen av förvaltningsfastigheter anser vi att detta
område är att betrakta som ett särskilt betydelsefullt område i vår revision.
Beskrivning av värdering av fastighetsinnehavet framgår av stycke 2.2.3 Förvalt-
ningsfastigheter på sid 96 och 2.3.2 Värdering Förvaltningsfastigheter på sid 99
samt i not 11 Förvaltningsfastigheter på sid 104-105.
Annan information än årsredovisningen och koncern
redovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-73. Det är styrelsen och verk-
ställande direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar
inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende
denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-ningen är
det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och överväga om
informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i
övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar
innehålla väsentliga felaktigheter.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredo-
visningen och koncernredovisningen upprättas och att den ger en rättvisande bild
enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så
som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för
den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredo-
visning och koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar
styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets förmåga att
fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som
kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om
fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och
verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten
eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och upp-
gifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella raportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovisningen och
koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisions-
berättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av
säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag
och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen
och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme och har en
professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredo-
visningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån
dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamål-
senliga för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte
upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre än för
en väsentlig felaktighet som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 131
Revisionsberättelse
innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig
information eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som
har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåtgärder som är
lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för att uttala oss om
effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och
rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i redo-
visningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande direktö-
ren använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av årsredovis-
ningen och koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats, med grund i de
inhämtade revisionsbevisen, om det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor
som avser sådana händelser eller förhållanden som kan leda till betydande
tvivel om bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsat-
sen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättel-
sen fästa uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen om den
väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otillräckliga,
modifiera uttalandet om årsredovisningen och koncernredovisningen. Våra
slutsatser baseras på de revisions-bevis som inhämtas fram till datumet för
revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra
att ett bolag inte längre kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i
årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland upplysningarna, och
om årsredovisningen och koncernredovisningen återger de underliggande
transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den
finansiella informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna inom
koncernen för att göra ett uttalande avseende koncernredovisningen. Vi
ansvarar för styrning, övervakning och utförande av koncernrevisionen. Vi
är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfattning
och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också informera om betydelse-
fulla iakttagelser under revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den
interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt relevanta
yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relationer och andra förhål-
landen som rimligen kan påverka vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder
som har vidtagits för att eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka av dessa
områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och
koncernredovisningen, inklusive de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga
felaktigheter, och som därför utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla
områdena. Vi beskriver dessa områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller
andra författningar förhindrar upplysning om frågan.
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens
och verkställande direktörens förvaltning av Nivika Fastigheter AB (publ) för
räkenskapsåret 2022-09-01 – 2023-08-31 samt av förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvalt-
ningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören
ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som
grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en
bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets
och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och
ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets
angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets
och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är
utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska ange-
lägenheter i övrigt kont-rolleras på ett betryggande sätt. Verkställande direktören
ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och
bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska
fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas
på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om an-
svarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna
bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen
eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller
förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet
bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som
utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller för
-
summelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Gransk
-
ningen av förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust
grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande gransknings
-
åtgärder som utförs baseras på vår professionella bedömning med utgångspunkt i
risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder,
områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten och där avsteg och
överträdelser skulle ha särskild betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och
prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som
är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande
om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi
granskat om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 132
Revisionsberättelse
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även
utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direktören har upprättat
årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden för Nivika Fastigheter AB (publ) för räkenskapsåret
2022-09-01 – 2023-08-31.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt
väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns
granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation beskrivs
närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Nivika
Fastigheter AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund
för vårt uttalande
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att Esef-rap-
porten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde-
pappersmarknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen
och verkställande direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten
utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt väsentligt
är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värde¬pappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransk-ningsåtgärder för att
uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller
dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en gransk-
ning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på
grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller
tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för revisionsföretag som
utför revision och översiktlig granskning av finansiella rapporter samt andra
bestyrkandeuppdrag och näraliggande tjänster och har därmed ett allsidigt system
för kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade riktlinjer och rutiner avseende
efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga
krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att Esef-rap-
porten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
av årsredovisningen och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som
ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter
i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna
riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta
för hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utfor-
ma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna,
men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimlighe-
ten i styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-rapporten
upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstämning av att Esef-rapporten
överensstämmer med den granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncernens resul-
tat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter i Esef-rap-
porten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Ernst & Young AB, Box 7850, 103 99 Stockholm, utsågs till Nivika Fastigheters
ABs revisor av bolagsstämman den 26 januari 2023 och har varit bolagets revisor
sedan 26 oktober 2007.
Stockholm den 7 december 2023
Ernst & Young AB
Jonas Svensson
Auktoriserad revisor
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 133
Nyckeltal
2022/23
12 mån
sep-aug
2021/22
12 mån
sep-aug Definition Syfte
Ekonomisk uthyrningsgrad bostäder
A Kontraktsrde på årsbasis vid periodens slut,
Mkr
215,1 180,0
Kontrakterade hyror i förhållande till hyresvärdet, vid
periodens utgång.
Nyckeltalet åskådliggör den ekonomiska utnyttjandegraden i Koncernens bo-
stadsfastigheter samt ett effektivitetsmått för uthyrningen.
B Hyresvärde bostäder, Mkr
219,7 184,0
A / B Ekonomisk uthyrningsgrad bostäder, % 97,9 97,8
Ekonomisk uthyrningsgrad lokaler
A Kontraktsrde på årsbasis vid periodens slut,
Mkr
426,9 400,0
Kontrakterade hyror i förhållande till hyresvärdet, vid
periodens utgång.
Nyckeltalet åskådliggör den ekonomiska utnyttjandegraden i Koncernens
lokalfastigheter samt ett effektivitetsmått för uthyrningen.
B Hyresvärde lokaler, Mkr
441,7 417,7
A / B Ekonomisk uthyrningsgrad lokaler, % 96,7 95,8
Hyresvärde, bostäder
A Kontraktsrde på årsbasis vid periodens slut,
Mkr
215,1 180,0
Hyresintäkter på aktuella avtal med tillägg för bemd
marknadshyra för eventuellt outhyrda ytor 12 månader framåt
vid rapporttillfället.
Nyckeltalet används för att visa Koncernens intäktspotential.
B Vakansvärde på årsbasis vid periodens slut, Mkr
4,6 4,0
(A+B) Hyresvärde bostäder, Mkr 219,7 184,0
Hyresvärde, lokaler
A Kontraktsrde på årsbasis vid periodens slut,
Mkr
426,9 400,0
Hyresintäkter på aktuella avtal med tillägg för bemd
marknadshyra för eventuellt outhyrda ytor 12 månader framåt
vid rapporttillfället.
Nyckeltalet används för att visa Koncernens intäktspotential.
B Vakansvärde på årsbasis vid periodens slut, Mkr
14,8 17,7
(A+B) Hyresvärde lokaler, Mkr 441,7 417,7
Överskottsgrad
A Periodens driftnetto,
Mkr
414,9 354,4
Driftsöverskott i procent av hyresinkter.
Nyckeltalet visar hur stor andel av intjäningen som Nivika får bella och är ett
effektivitetsmått som är jämförbart över tid men också mellan fastighetsbolag.
B Periodens hyresintäkter, Mkr
611,9 528,1
A / B Överskottsgrad, % 67,8 67,1
Driftnetto
414,9 354,4
Hyresintäkter för fastigheter reducerat med fastigheternas
driftskostnader.
Nyckeltalet visar förvaltningens lönsamhet före det att centrala administra-
tionskostnader, finansnetto samt orealiserade värdeförändringar beaktats.
Antal färdigställda lägenheter
289 5
Antal färdigställda lägenheter under perioden. Nyckeltalet visar antalet lägenheter som färdigställts.
Antal lägenheter i pågående byggnation
187 480
Antal lägenheter vid periodens slut som är under byggnation. Nyckeltalet visar antalet lägenheter under byggnation.
Antal lägenheter under projektutveckling
2 774 2 807
Antal lägenheter vid periodens slut som är under
projektutveckling.
Nyckeltalet visar antalet lägenheter som är i ett projektstadie.
Uthyrbar yta samhällsfastigheter och bostäder
189 407 164 284
Totalyta för samhällsfastigheter och bostäder som är
tillgänglig för uthyrning.
Nyckeltalet visar på den yta från samhällsfastigheter och bosder som är
jlig att hyra ut.
Total uthyrbar yta
559 419 558 276
Totalyta (m²) som är tillnglig för uthyrning.
Nyckeltalet visar på den totala area i Nivikas fastighetsbestånd som är möjlig
att hyra ut.
AVSTÄMNINGSTABELLER OCH DEFINITIONER
Fastighetsrelaterade nyckeltal
Nivika tilmpar de av ESMA utgivna riktlinjerna för alternativa nyckeltal, mått som inte definieras eller anges i de tilmpliga reglerna för finansiell rapportering, dvs IFRS. Utgångspunkten för lämnade alternativa nyckeltal är att de annds av företagsledningen för att bedöma den
finansiella utvecklingen och därmed bems ge aktigarna och andra intressenter värdefull information. Tabellen nedan redor för beräkningen samt definitionen av de alternativa nyckeltalen.
Nyckeltal
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 134
Finansiella nyckeltal
Nyckeltal
2022/23
12 mån
sep-aug
2021/22
12 mån
sep-aug Definition Syfte
Långsiktigt substansvärde, Mkr
A Eget kapital vid periodens slut, Mkr
4 918,6 4 472,5
Redovisat eget kapital enligt balansräkningen med
återläggning av reserveringar för räntederivat, uppskjuten
skatt avseende temporära skillnader på fastighetsvärden och
uppskjuten skatt avseende reserveringar för räntederivat.
Nyckeltalet visar nettotillgångarnas verkliga värde ur ett långsiktigt perspektiv.
B Derivatinstrument vid periodens slut, Mkr
-36,8 -29,1
C Uppskjuten skatteskuld vid periodens slut,
Mkr
560,5 602,8
A+B+C Långsiktigt substansvärde,
Mkr
5 442,3 5 046,2
Avkastning på eget kapital
A Periodens totalresultat,
Mkr
-282,6 627,0
Resultat för rullande tolv månaders resultat i förhållande till
genomsnittligt eget kapital.
Nyckeltalet belyser Koncernens förmåga att generera avkastning på ägarnas
kapital.
B Eget kapital vid periodens början, Mkr
4 472,5 4 193,1
C Eget kapital vid periodens slut,
Mkr
4 918,6 4 472,5
A / ((B+C) / 2) Avkastning på eget kapital,
%
-6,0 14,5
Soliditet
A Eget kapital vid periodens slut,
Mkr
4 918,6 4 472,5
Eget kapital i procent av totala tillgångar.
Nyckeltalet visar hur stor andel av tillgångarna som är finansierade med eget
kapital.
B Balansomslutning vid periodens slut, Mkr
10 998,6 11 231,4
A / B Soliditet, % 44,7 39,8
Nettobelåningsgrad
A (A.1+A.2) Räntebärande skulder vid periodens slut,
Mkr
5 340,0 5 912,5
Räntebärande nettoskuld i procent av förvaltnings-
fastigheternas verkliga värde av periodens slut.
A.1 Långfristiga Räntebärande skulder vid periodens slut, Mkr
5 213,5 5 776,3
Nyckeltalet belyser Koncernens finansiella risk.
A.2 Kortfristiga Räntebärande skulder vid periodens slut, Mkr
126,5 136,1
B Likvida medel vid periodens slut,
Mkr
66,0 186,8
C Fastighetsvärde vid periodens slut,
Mkr
10 628,5 10 698,5
(A-B) / C Nettobelåningsgrad, % 49,6 53,5
Genomsnittlig ränta säkerställd finansiering vid periodens utgång
A Räntekostnader uppräknat till årstakt vid utgången av perioden
Genomsnittlig kontrakterad ränta för samtliga krediter i
skuldportföljen med säkerställd finansiering uppräknat till
årstakt vid periodens utgång.
Nyckeltalet visar Koncernens räntenivå relaterad till säkerställda räntebärande
skulder.
säkerställd finansiering inkl byggnadskreditiv, Mkr
262,3 113,4
B Räntebärande skulder säkerställd finansiering vid periodens slut,
Mkr
4 647,9 4 491,0
A / B Genomsnittlig ränta säkerställd finansiering vid periodens utgång, % 5,6 2,5
Genomsnittlig ränta icke säkerställd finansiering vid periodens utgång
A Räntekostnad uppräknat till årstakt vid utgången av perioden
Genomsnittlig kontrakterad ränta för samtliga krediter i
skuldportföljen med icke säkerställd finansiering uppräknat till
årstakt vid periodens utgång.
Nyckeltalet visar Koncernens räntenivå relaterad till icke säkerställda
räntebärande skulder.
för icke säkerställd finansiering, Mkr
54,1 76,1
B Räntebärande skulder icke säkerställd finansiering vid periodens slut, Mkr
692,2 1 421,5
A / B Genomsnittlig ränta icke säkerställd finansiering vid periodens utng, %
7,8 5,4
Räntetäckningsgrad
A Periodens förvaltningsresultat 12 månader, Mkr 133,8 169,5
Ett viktat snitt av återstående kapitalbindningstid avseende
räntebärande skulder.
Nyckeltalet åskådliggör finansiell risk samt visar hur känsligt bolagets resultat
är för ränteförändringar.
B Periodens finansiella kostnader 12 månader, Mkr -241,0 -141,7
(A-B) / (-B) Ränteckningsgrad, ggr 1,6 2,2
Förvaltningsresultat
133,8 169,5
Periodens totalresultat före värdeförändringar och skatt.
Förvaltningsresultatet är ett relevant nyckeltal för att mäta förvaltningens
lönsamhet efter att finansiella intäkter och kostnader beaktas men ej
orealiserade värdeförändringar.
Räntebindningstid
0,9 0,6
Viktad återstående räntebindningstid för räntebärande
skulder och derivat.
Nyckeltalet visar ränterisken för Nivikas räntebärande skulder.
Kapitalbindningstid
2,5 2,7
Ett viktat snitt av återstående kapitalbindningstid avseende
räntebärande skulder.
Nyckeltalet belyser långsiktigheten i finansieringen och behovet av
refinansiering.
Nyckeltal
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 135
Aktierelaterade nyckeltal
Nyckeltal
2022/23
12 mån
sep-aug
2021/22
12 mån
sep-aug Definition Syfte
Förvaltningsresultat per aktie
A Periodens förvaltningsresultat, Mkr 133,8 169,5
Förvaltningsresultat exklusive värdeföndringar och skatt per
aktie under perioden.
Nyckeltalet ger en ökad förståelse för Nivikas resultatgenerering med hänsyn
till utestående aktier.
B Genomsnittligt antal aktier under perioden 64 334 588 53 705 054
A / B Förvaltningsresultat per aktie, kr 2,1 3,2
Tillväxt i förvaltningsresultat per aktie
A Förvaltningsresultat per aktie under perioden, kr 2,08 3,16
Procentuell förändring i förvaltningsresultat per aktie under
perioden.
Nyckeltalet används för att belysa utvecklingen av förvaltningsresultat per
aktie.
B Förvaltningsresultat per aktie under motsvarande period, kr 3,16 2,54
(A / B) -1 Tillväxt i förvaltningsresultat per aktie, % -34,2 24,1
Resultat per aktie, kr
A Periodens resultat, Mkr -282,6 627,0
Årets resultat i relation till vägt antal genomsnittliga
utestående aktier under perioden.
Nyckeltalet visar utvecklingen av årets resultat relativt antalet utesende
aktier.
B Genomsnittligt antal aktier under perioden 64 334 588 53 705 054
A / B Resultat per aktie, kr -4,39 11,68
Eget kapital hänförligt till moderföretagets aktieägare per aktie, kr
A Eget kapital hänförligt till moderföretagets aktieägare vid periodens
slut, Mkr
4 918,6 4 472,5
Eget kapital hänförligt till aktieägarna i förhållande till antal
utestående aktier vid periodens slut.
Nyckeltalet visar Nivikas egna kapital per aktie.
B Justerat antal utestående aktier vid periodens slut 77 907 047 58 170 205
A / B Eget kapital per aktie, kr 63,1 76,9
Långsiktigt substansvärde per aktie
A (A.1+A.2+A.3) Långsiktigt substansrde vid periodens slut, Mkr 5 442,3 5 046,2
Redovisat eget kapital med återggning av räntederivat samt
uppskjuten skatt i relation till antal aktier vid periodens utgång.
Nyckeltalet visar nettotillgångarnas verkliga värde ur ett långsiktigt perspektiv
per aktie.
A.1 Eget kapital vid periodens slut, Mkr 4 918,6 4 472,5
A.2 Derivatinstrument vid periodens slut, Mkr -36,8 -29,1
A.3 Uppskjuten skatteskuld vid periodens slut, Mkr 560,5 602,8
B Justerat antal utestående aktier vid periodens slut 77 907 047 58 170 205
A / B Långsiktigt substansvärde per aktie, kr 69,9 86,7
Justerat antal utestående aktier vid periodens slut 77 907 047 58 170 205
Antalet registrerade aktier med avdrag för återköpta
egna aktier vid viss tidpunkt justerade för fondemissioner,
aktiesplittar och aktie-
sammanslagningar.
Nyckeltalet visar hur antalet utestående aktier utvecklas på ett jämförbart
sätt.
Genomsnittligt antal utestående aktier 64 334 588 53 705 054
Vägt genomsnittligt antal utestående aktier under viss period. Nyckeltalet visar hur det genomsnittliga antalet utestående aktier utvecklas.
Tillväxt i långsiktigt substansrde per aktie. % -19,5 23,5
Procentuell förändring i substansvärde per aktie under
perioden. Nyckeltalet används för att belysa utvecklingen av substansvärde per aktie.
Nyckeltal
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 136
Information Nivika
INFORMATION FRÅN NIVIKA FASTIGHETER
Den information vi sänder ut till marknaden om vår verksamhet ska vara öppen, tydlig och korrekt samt syfta
till att skapa förtroende för vårt företag och varumärke.
Som publikt bolag lyder Nivika under de regler som finns i noteringsavtalet med Nasdaq Stockholm. Viktiga
händelser, delårsrapporter och bokslutskommuniké offentliggörs omedelbart via pressmeddelande och finns
också tillgängligt på vår webbplats; www.nivika.se
Vi informerar löpande om vårt bolag, aktuella händelser och förändringar i verksamheten genom att regelbun-
det träffa såväl analytiker, investerare och finansiärer som kunder och samarbetspartners.
På www.nivika.se finns även möjlighet att prenumerera på finansiella rapporter och pressmeddelanden.
Kontakt
För ytterligare information, vänligen kontakta
KRISTINA KARLSSON, CFO/IR
Tfn: 070-614 20 20 E-post: kristina@nivika.se
FÖLJ OSS I SOCIALA MEDIER
https://www.instagram.com/nivikafastigheter
https://www.facebook.com/nivika
https://se.linkedin.com/company/nivika-fastigheter
Finansiell kalender Rapporter publiceras i regel kl 08.30 om inget annat anges.
Delårsrapport Q1 2023/2024 .......................................................................................................... 2024-01-25
Årsstämma 2022/2023 ....................................................................................................................2024-02-05
Delårsrapport Q2 2023/2024 .........................................................................................................2024-04-25
Delårsrapport Q3 2023/2024 .........................................................................................................2024-07-04
Bokslutskommuniké 2023/2024 .....................................................................................................2024-10-24
Årsredovisning 2023/2024 ..............................................................................................................December 2024
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 137ÅRSREDOVISNING 2020/2021 Nivika Fastigheter AB (publ) 137
ÅRSREDOVISNING 2022/2023 Nivika Fastigheter AB (publ) 138
Tfn. +46 (0)10-26 36 100
www.nivika.se info@nivika.se
VÄRNAMO / HUVUDKONTOR
Nivika Fastigheter AB (publ)
Ringvägen 38
331 32 Värnamo
JÖNKÖPING
Nivika Fastigheter AB (publ)
Österängsvägen 2A
554 63 Jönköping
VÄXJÖ
Nivika Fastigheter AB (publ)
Hjalmar Petris väg 40
352 46 Växjö
Nivika reserverar sig för eventuella tryckfel och förbehåller sig rätten till ändringar. Vissa bilder är visuali seringar och anger inte i detalj det slutliga utförandet.