549300HXIG611R7YBT332021-09-012022-08-31549300HXIG611R7YBT332020-09-012021-08-31549300HXIG611R7YBT332022-08-31549300HXIG611R7YBT332021-08-31549300HXIG611R7YBT332020-09-01ifrs-full:IssuedCapitalMember549300HXIG611R7YBT332020-09-01ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300HXIG611R7YBT332020-09-01ifrs-full:RetainedEarningsMember549300HXIG611R7YBT332020-09-01549300HXIG611R7YBT332020-09-012021-08-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKxbrli:sharesiso4217:SEKxbrli:shares549300HXIG611R7YBT332020-09-012021-08-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300HXIG611R7YBT332020-09-012021-08-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300HXIG611R7YBT332021-08-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300HXIG611R7YBT332021-08-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300HXIG611R7YBT332021-08-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300HXIG611R7YBT332021-09-012022-08-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300HXIG611R7YBT332021-09-012022-08-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300HXIG611R7YBT332021-09-012022-08-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300HXIG611R7YBT332022-08-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300HXIG611R7YBT332022-08-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300HXIG611R7YBT332022-08-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300HXIG611R7YBT332020-08-312021-08-31
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 1
Hållbarhetsrapport 2021/22
ÅRSREDOVISNING 20212022
1 SEPTEMBER 2021  31 AUGUSTI 2022
Nivika Fastigheter AB (publ)
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 2
Hållbarhetsrapport 2021/22
INLEDNING ................................................................................................ 2
Perioden i sammandrag .......................................................................................3
VD har ordet ....................................................................................................... 4
Detta är Nivika ....................................................................................................5
Väsentliga händelser ........................................................................................... 8
Strategisk inriktning ...........................................................................................10
Våra kärnvärden .................................................................................................14
FASTIGHETSPORTFÖLJ ........................................................................... 15
Hyresgäster och avtalsportfölj .........................................................................16
Fastighetsvärdering ..........................................................................................18
Fastighetstransaktioner ....................................................................................19
Aärsområde Jönköping .................................................................................. 22
Aärsområde Värnamo .................................................................................... 22
Aärsområde Växjö .......................................................................................... 28
Aärsområde Västkusten .................................................................................30
Aärsområde Mitt Lager .................................................................................33
PROJEKTVERKSAMHETEN ..................................................................34
Pågående och färdigställda projekt ................................................................ 35
Projektportfölj ..................................................................................................38
HÅLLBARHETSRAPPORT .........................................................................40
Ekonomiskt ansvar ............................................................................................50
Miljömässigt ansvar ..........................................................................................52
Socialt ansvar ....................................................................................................60
Uppföljning grönt ramverk - investerarrapport .............................................66
GRI-Index ......................................................................................................... 70
AKTUELL INTJÄNINGSFÖRMÅGA ....................................................... 75
FINANSIERING......................................................................................... 76
AKTIEN OCH ÄGARNA ............................................................................77
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT .............................................................. 78
INTERN STYRNING OCH KONTROLL .................................................82
RISKER OCH RISKHANTERING ............................................................83
FINANSIELLA RAPPORTER .....................................................................90
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 3
Perioden i sammandrag
PERIODEN I
SAMMANDRAG
September 2021–augusti 2022
Totala hyresintäkter ökade med dryga 60 procent till 528 miljoner kronor och driftnettot
med 50 procent till 354 miljoner kronor. Förvaltningsresultatet uppgick till 170 miljoner
kronor vilket är det bästa någonsin för Nivika. Hyresintäkterna uppgår till 580 miljoner kro-
nor i årstakt. 70 procent av hyresvärdet består av kommersiella kontrakt och 30 procent av
bostäder. Hyran på de kommersiella kontrakten följer konsumentprisindex och kompenserar
därmed för ökade fastighetskostnader på grund av inflation.
Fastighetsvärdet på Nivikas fastighetsportfölj uppgår vid periodens slut till 10,7 miljarder
kronor. Portföljen har under året vuxit främst via förvärv men även via pågående bygg-
projekt. Det har varit en fortsatt expansion på Västkusten med förvärv av både bostäder och
kommersiella fastigheter och tre större portföljer har förvärvats, Santhem, Riddarberget och
Ulricehamn. Utöver de större portföljförvärven har majoriteten förvärv varit kommersiella
fastigheter.
Den diversifierade portföljen består till 90 procent av förvaltningsfastigheter och pro-
jektportföljen är egenägd vilket gör att vi helt och hållet själva styr tidsplaner för framtida
projekt och på projektutvecklingsfastigheterna finns redan idag ett positivt kassaflöde.
0
100
200
300
400
500
600
0
50
100
150
200
2017 2018 2019 2020 2021 2022
2017 2018 2019 2020 2021 2022
Fastighetsvärde, Mkr Totala hyresintäkter, Mkr Förvaltningsresultat, Mkr
2021/22 2020/21
12 mån 12 mån
Mkr sep-aug sep-aug
Nyckeltal
Totala intäkter 528 327
Driftnetto 354 236
Förvaltningsresultat 170 91
Periodens totalresultat 627 363
Fastighetsvärde 10 699 6 910
Uthyrbar area, 558 276 428 850
Ekonomisk uthyrningsgrad bostäder, % 98 98
Ekonomisk uthyrningsgrad lokaler, % 96 94
Antal fastigheter, st 187 130
Antal lägenheter, st 2 169 1 127
Eget kapital 4 472 2 424
Likvida medel 187 211
Soliditet, % 40 33
Nettobelåningsgrad*, % 53 58
Räntetäckningsgrad, ggr 2,2x 1,8x
Långsiktigt substansvärde per aktie** 86,7 70,3
Totalresultat per aktie** 11,7 10,1
*) Inkluderar obligationslån.
**) Omnd split genomförd i november 2021.
- De totala intäkterna ökade med 61 % till 528 Mkr (327)
- Driftnettot ökade med 50 % till 354 Mkr (236)
- Förvaltningsresultatet uppgick till 170 Mkr (91)
- Värdeförändring fastigheter uppgick till 558 Mkr (378)
- Periodens resultat uppgick till 627 Mkr (363)
- Totalresultat per aktie 11,68 kr (10,11)**
- Styrelsens förslag till årsstämman 2022 är att ingen utdelning
lämnas för verksamhetsåret 2021/22. Resultatet föreslås
balanseras i ny räkning.
2017 2018 2019 2020 2021 2022
0
2000
4000
6000
8000
10000
12000
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 4
Hållbarhetsrapport 2021/22
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 1 SEP 202131 AUG 2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 4
VD HAR
ORDET
Niclas Bergman, VD
Stabilt resultat i en omvärld med nya spelregler
Årets förvaltningsresultat uppgick till 170 miljoner kronor vilket är
det högsta i Nivikas historia för ett enskilt verksamhetsår och en
ökning med 86 procent jämfört med föregående år. Det ökade
resultatet är framför allt drivet av ett större fastighetsinnehav som
per balansdag uppgick till 10,7 miljarder kronor.
Fastighetsportföljen utgörs till cirka 90 procent av förvaltnings-
fastigheter med en solid hyresgästbas och långa kontraktstider vil-
ket ger en stabil kassaflödesbas. Uthyrningsläget är fortsatt positivt
på våra orter med hög uthyrningsgrad, positiv nettouthyrning och
mycket förfrågningar.
Nivikas hyresvärde utgörs till 70 procent av kommersiella kontrakt
med indexklausul som följer konsumentprisindex vilket i okto-
ber sattes till 10,9 procent och därmed kan hyrorna höjas med
motsvarande från 1 januari 2023. Höjningen kompenserar för
ökade fastighetskostnader på grund av inflationen och delvis även
för ökade räntekostnader. Med vår lokala närvaro har vi goda och
nära relationer med våra hyresgäster och kan med fog påstå att
hyresgästerna fortsatt har god betalningsförmåga. Vi ser utifrån
gott uthyrningsläge och vår diversifierade hyresportfölj en stabil
grund för fortsatt hög uthyrningsgrad.
Nivikas pågående byggnationer är upphandlade till fastpris och
löper enligt plan. Dessa tillför, under kommande år, totalt 60
miljoner kronor i hyresvärde i takt med färdigställande. Framtida
projektportfölj är egenägd vilket gör att vi helt och hållet själva styr
tidsplanerna för framtida projekt.
Nivika har under alla år arbetat med en bred och flexibel finan-
siering där svenska aärsbanker är grunden och med en relativt
liten andel obligationsfinansiering. Vi för kontinuerlig dialog kring
finansiering, relationerna till bankerna och dess representanter är
många, långa, nära och goda, vilket är och har alltid varit en viktig
förutsättning för Nivika.
Niclas Bergman, VD
Nivika är ett bolag med goda förutsättningar också framgent med
en stabil lokal grund i Småland med omnejd, trakter kända för sin
företagsamhet och tillväxt. Nivika följer fortsatt sin strategi. Det
kan innebära färre transaktioner ett år och fler ett annat år, men
framför allt ska Nivika fortsätta att hitta aärer som ger mervärde.
Det kan vara i form av vakanta ytor att utveckla eller hyresnivåer
som inte speglar marknaden. Nivika använder sin lokala närhet till
såväl fastigheter som hyresgäster för att finna dessa goda aärer.
Utifrån Nivikas väl diversifierade fastighetsportfölj med stabila
kassaflöden, förväntade ökning av hyresintäkter från färdigställan-
de av projekt tillsammans med en balanserad finansiell risk, är jag
övertygad om att vi står starkt rustade och ser möjligheterna att
ytterligare stärka bolagets marknadsposition.
Avslutningsvis vill jag passa på att rikta ett stort tack till våra
duktiga och engagerade medarbetare som de facto gör jobbet,
till styrelse och ägare för ert stöd och för att ni får Nivika att
prestera bättre, ni gör alla vårt arbete till en intressant, lärorik och
spännande gemensam resa, stort tack!
stabil kassaflödesbas med
90 %rvaltningsfastigheter i
fastighetsporföljen
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 5
Hållbarhetsrapport 2021/22
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 6
JÖNKÖPING
VÄRNAMO
VÄSTKUSTEN
Helsingborg
Laholm
Höganäs
Båstad
Halmstad
Falkenberg
Varberg
Vetlanda
Göteborg
Gislaved
VÄXJÖ
Kalmar
Borås
Eksjö
Sävsjö
Nybro
Ljungby
Ulricehamn
33
18
20
3
26
nköping 33 %
Värnamo 26 %
Växjö 20 %
Västkusten 18 %
Övriga 3 %
Fördelning fastighetsvärde per geografi, %
27
8
36
8
3
2
3
12
Bostäder 36 %
Samhällsfastigheter 8 %
Industri/lager 27 %
Kontor 12 %
Handel 8 %
Hotell/restaurang 3 %
Mark 3 %
Övrigt 3 %
*) Beräkningsgrund uppdaterad Q1 -22.
Tidigare klassades fastigheten utifrån majoritetstyp av yta.
Nu uppdelat efter faktisk yta per objektstyp.
Fördelning fastighetsvärde per objektstyp*, %
Fördelning hyresvärde per objektstyp*, %
Bostäder 30 %
Samhällsfastigheter 8 %
Industri/lager 29 %
Kontor 14 %
Handel 10 %
Hotell/restaurang 4 %
Mark 0 %
Övrigt 5 %
29
8
30
10
5
4
14
Detta är Nivika
Hållbarhetsrapport 2021/22
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 7
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 8
Väsentliga händelser
VÄSENTLIGA HÄNDELSER 2021/22
Q1 Q2
Nivika har den 1 september förvärvat Hedenstorp 2:30, en
industrilokal på Hedenstorps Industriområde i Jönköping.
Fastigheten är fullt uthyrd.
.
Nivika har den 15 september förvärvat Tingstadsvassen 24:10
i Göteborg, en selfstorageanläggning i centrala Göteborg.
Det är en strategisk investering för dotterbolaget Mitt Lager,
som sedan tidigare har anläggningar längs kusten norr om
Göteborg och i och med denna aär tar klivet in i Göteborg.
Planerad tillbyggnation 2022 för att öka antalet förråd.
Nivika har i slutet av september tecknat avtal om förvärv av
Riddarberget, ett fastighetsbestånd med främst bostads
-
fastigheter på småländska höglandet med tyngdpunkt på
centrala Vetlanda. Beståndet utgörs av 18 fastigheter om
cirka 31 000 m² uthyrningsbar yta bestående av centrala
bostadsfastigheter med en andel kommersiella lokaler.
Hyresvärdet är cirka 33 miljoner kronor. Överenskommet
fastighetsvärde är cirka 500 miljoner kronor. Tillträdet
skedde den 9 november.
Nivika har den 27 oktober förvärvat Faktorn 10 i Falkenberg
som är en fullt uthyrd industrilokal med bl a Mekonomen
som hyresgäst.
Nivika har den 1 november förvärvat fastigheten Refugen 1 i
Värnamo. Fastigheten gränsar till befintlig fastighet Refugen
6 där byggnation av nytt huvudkontor är planerat. På fastig
-
heten finns en hotell- och restaurangbyggnad där det pågår
diskussioner med tilltänkta hyresgäster.
Nivika har den 29 oktober förvärvat två industrifastigheter
Häljaryd 1:294 i Tenhult och Alvesta 15:13, 13:20 och 13:21 i
Alvesta, två industrifastigheter som är fullt uthyrda. Transak-
tionen är en närståendetransaktion.
Nivika har den 1 november förvärvat Duvelund 4 i Värnamo,
en fullt uthyrd industrilokal med framtida potential till
bostadsbyggnation.
Nivikas B-aktie noterades den 3 december på Nasdaqs Stockholm
Mid Cap. Aktien handlas under kortnamnet (ticker) ”NIVI B”. Cor
-
nerstone-investerare var Tredje AP-fonden (AP3), Swedbank Robur
Fonder, Öhman Fonder och Weland AB. Nyemissionen tillförde
Bolaget cirka 1 150 miljoner kronor före transaktionskostnader.
Nivika har den 7 december förvärvat Hygiea 1 i Vetlanda,
en tomt med befintlig byggnad som ger kassaflöde och med en
detaljplan med byggrätt för cirka 130 lägenheter.
Nivika har den 17 december förvärvat Stationen 2 i Vetlanda,
Resecentrum, fastigheten är fullt uthyrd.
Nivika har den 17 december tecknat ett hyreskontrakt med Sporda
Nonwowen avseende uppförande av en ny produktionsanläggning på
Bredastens Industriområde i Värnamo. Avtalet omfattar en lokal på
cirka 4 800 m med produktionshall, lager och tillhörande kontor och
personalutrymmen. Första etappen beräknas inflyttningsklar under
vintern /. Projektet får en hög hållbarhetsprofil, fastigheten
byggs med energiförbrukning på endast 80 procent av BBR-
kravet, med bland annat solcellsanläggning och laddplatser. Sporda
Nonwowens utökade produktionskapacitet har också stöd från Na
-
turvårdsverkets projekt Klimatklivet.
Nivika har den 23 december förvärvat fastigheten Ämbaret 11 i Jön
-
köping. Fastigheten är nyrenoverad, fullt uthyrd och ligger i närheten
av befintligt ägd fastighet.
Nivika har den 11 januari tecknat ett 10-årigt hyresavtal med Post-
Nord avseende uppförande av en ny terminal/anläggning i Värnamo.
Avtalet omfattar en logistikanläggning på 1 900 m. Fastigheten
kommer att ha en hög miljöprestanda, energiförbrukningen uppfyller
krav enligt Miljöbyggnad Silver och byggnaden förbereds för både
elbilsladdare och solceller. Byggnationen startar under det första
kvartalet 2022 och anläggningen beräknas inflyttningsklar under
våren 2023.
Nivika har den 28 januari förvärvat tre kommersiella fastigheter i Var
-
berg. Fastigheterna är fullt uthyrda och två av fastigheterna angränsar
till befintlig ägd fastighet.
Nivika har den 28 januari förvärvat, Hjällbo 150:1, en fastighet i
Göteborg. Fastigheten har ett 40-tal hyresgäster och är fullt uthyrd.
Nivika har den 1 november förvärvat Hovslagaren 4 i Värna-
mo, en fullt uthyrd industrilokal.
Nivika har den 15 november förvärvat bolagen SantHem
Fastigheter AB och SantHem Heden AB som äger bostads-
fastigheter om totalt cirka 16 000 m uthyrningsbar yta i
Kalmar, Höganäs och Båstad. Överenskommet fastighets-
värde 585 miljoner kronor. Beståndet består av totalt cirka
16 000 m² uthyrningsbar yta med ett hyresvärde om drygt
28 miljoner kronor. Förvärvet är en närståendetransaktion
och var villkorat beslut bolagsstämma vilket också togs den
4 november.
Nivika har den 7 december förvärvat Hygiea 1, en tomt för
bostadsbyggnation i centrala Vetlanda. Det finns idag bygg-
nader på fastigheten med hyresgäster.
Nivika har tecknat avtal om förvärv av markområde med
pågående detaljplanarbete för framtida bostadsutveckling i
Jönköpings-området Detta förväntas ge möjlighet att bygga
300-400 bostäder, tillträde är planerat under senhöst
2022.
Extra bolagsstämma hållen 4 november beslutade att
genomföra en sammanläggning av aktier, en s.k. omvänd
split, varigenom fem (5) befintliga aktier av vardera Bolagets
aktieslag läggs samman till en (1) aktie av vardera Bolagets
aktieslag. Avstämningsdag för sammanläggningen var den 10
november 2021.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 9
Väsentliga händelser
Q3 FORTS.
Nivika har i april startat bostadsutvecklingbolag för att
bedriva utvecklings-, genomförande- samt säljprocess i ett
separat bolag inom Nivika-koncernen. Syftet är att utveckla
projektverksamheten vidare och samtidigt utöka projektka
-
paciteten för att på bästa sätt tillvarata möjligheterna inom
Nivikas projektportfölj. Första projektet blir Hovslätts Ängar
strax söder om Jönköping som omfattar främst bostadsrät
-
ter och villor.
Nivika har den 10 maj förvärvat Eftra 3:3, ett markområde
på cirka 23 hektar utanför Falkenberg. Detaljplanarbete för
bostäder är påbörjat för en del av fastigheten som omfattar
cirka 11 hektar.
Nivika har den 16 maj förvärvat Varbygeln 1, en fullt uthyrd
kommersiell fastighet på Asec-området i Jönköping. Fastig
-
heten ligger i anslutning till befintlig fastighetsportfölj.
Nivika har den 31 maj förvärvat Lagern 9, en fullt uthyrd
kommersiell fastighet i Borås belägen i samma område som
den nyligen förvärvade Myrten 2.
Nivika har den 31 maj avyttrat Sadelmakaren 6 i Växjö, en
industri- och lagerlokal med tillhörande byggrätt. Försälj
-
ningen sker till ett värde cirka 20 procent över senaste
värdering. Fastigheten frånträddes per 31 maj 2022.
Avtal har tecknats med Hedin Bil AB gällande uppförande
av en ny anläggning för Dacia och Renault bredvid hyres
-
gästens nuvarande Fordanläggning på Bredasten i Värnamo.
Byggnaden uppförs i två plan innehållande verkstad, försälj
-
ningshall och kontor, totalt cirka 3 000 m². Hyreskontrak-
tet är på 15 år och hyresavtalet på befintlig Fordanläggning
förlängs till samma löptid.
Ett 20-årigt hyresavtal har tecknats med ChopChop AB
gällande uppförande av en ny vägrestaurang på Varberg
Nord. Bygglov är sökt och byggnationen planeras starta
under hösten 2022. Anläggningen beräknas öppna vår/
försommar 2023.
Q4
Nivika har den 1 juni förvärvat en fastighetsportfölj bestå-
ende av bostäder med kommersiella inslag i centrala Ulrice-
hamn och breddar därmed marknadsområde Västkusten till
att omfatta även Ulricehamn. Fastighetsportföljen omfattar
åtta bostadsfastigheter och har en uthyrbar area om knappt
16 000 m. En av fastigheterna är nybyggd, med inves-
teringsstöd, och ytterligare en färdigställs under tidig
höst 2022. De färdigställda fastigheterna är fullt uthyrda
och hela portföljen har ett årligt hyresvärde om drygt 22
miljoner kronor.
Nivika har tecknat hyresavtal med BåfiPac AB avseende
uppförande av en ny logistikbyggnad på Bredasten industri
-
område i Värnamo. Avtalet omfattar en logistikbyggnad med
kontor och lager på cirka 4 000 m. BåfiPac, som är en del
av Boxon Group, är sedan tidigare hyresgäst hos Nivika och
tar nu steget till helt egna lokaler. Byggnationen startade
under det tredje kvartalet 2022 och anläggningen beräknas
inflyttningsklar till sommaren 2023.
Marknaden har under ärde kvartalet fortsatt präglats
av hög inflation och stigande räntor, vilket generellt har
försämrat villkoren för fiansiering och framför allt påverkat
obligationsmarknaden negativt. Detta har bidragit till en
generell kursnedgång på aktiemarknaden vilket i hög grad
har påverkat fastighetsaktier.
Q2 FORTS.
Nivika har den 10 feburari förvärvat projektet Hisingstorp i
Jönköping. Ett nyproduktionsprojekt med hyresrätter och
trygghetsboende, i ett av Jönköpings bästa lägen. Projektet
innebär byggnation och sedan förvaltning av 82 hyresrät
-
ter, varav 50 lägenheter utgör ett trygghetsboende med
gemensamhetslokal.
Nivika har den 28 februari förvärvat Argus 6, en samhälls-
fastighet i centrala Växjö, fullt uthyrd till en vårdcentral.
Fastigheten har även en potentiell byggrätt för bostäder.
Nivika har den 28 februari förvärvat Eko 6, en bostadsfast-
ighet med 40 lägenheter och en butikslokal i centrala Växjö,
fullt uthyrd.
Nivika har den 28 februari förvärvat Vinberg 2:104, en
kommersiell fastighet vid E6:an i Falkenberg.
Q3
Nivika har den 16 mars förvärvat Myrten 2, en fullt uthyrd
kommersiell fastighet i centrala Borås. Därmed breddade
Nivika sitt marknadsområde Västkusten till att omfatta
även Borås. Det är Nivikas första fastighetsförvärv i Borås,
en intressant tillväxtkommun där bolaget hoppas hitta
fler investeringsmöjligheter. Vi ser en potential för vidare
etablering på orten.
Nivika har den 1 april förvärvat Haverdal 22:16, en fullt
uthyrd bostadsfastighet med 88 lägenheter belägen i
centrala Haverdal strax utanför Halmstad.
Nivika har den 1 april förvärvat Trädet 6, en fullt uthyrd
kommersiell fastighet vid södra infarten till Ljungby.
Nivika har den 4 april tillträtt Gyljeryd 1:57, del av
”Kärleksudden”, ett markförvärv i Mullsjö om cirka
36 000 m² med byggrätt för nybyggnation av cirka 300
bostäder.
För information om eekter av Rysslands krig i Ukraina
och förändringar på kapitalmarknaden, se avsnitt Risker
och riskhantering.
För väsentliga händelser efter räkenskapsårets utgång, se
not 26.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 10
Hållbarhetsrapport 2021/22
Vår vision
Med småländsk klokskap och känsla för
kvalitet utvecklar och förvaltar vi hus för
generationer.
Vår aärsidé
Genom gott aärsmannaskap och snabba
beslutsvägar skapa förutsättningar för fortsatt
god expansion.
Nivika ska vara en långsiktig och trygg fastighets-
ägare med fokus på hållbarhet.
Nivika ska med lokal förankring och med hyres-
gästen i fokus förvalta, förädla, bygga och förvärva
fastigheter. Byggnation skall med fördel ske i trä
med industriellt byggande i egen regi, hållbart och
ekonomiskt fördelaktigt.
Mål för verksamheten
Styrelsens och bolagets mål är att nå 12 miljarder
i fastighetsportfölj 2025 varav 60 procent skall bestå av
bostäder och samhällsfastigheter. Expansion ska
ske med bibehållen lönsamhet.
Strategisk inriktning
STRATEGISK
INRIKTNING
ÅRSREDOVISNING 2020/2021 Nivika Fastigheter AB (publ) 10
Strategisk inriktning
Långsiktig förvaltning och hållbar
värdetillväxt är Nivikas grund i
aärsmodellen
Nivikas aärsmodell går ut på att utveckla och skapa värde
i fastighetsportföljen. Detta gör vi via förädling av befintliga
fastigheter, framtagning av detaljplaner för att skapa byggrätter,
projektutveckling i attraktiva lägen samt genom strategiska
förvärv. Detta skapar förutsättningar för en egen och hållbar
långsiktig förvaltning!
Fastighetsutveckling:
Utvecklingen bedrivs utifrån varje fastighets unika förutsätt-
ningar med mål att öka fastighetsvärde och avkastning.
Förvärv av fastigheter:
Nivika arbetar löpande med att identifiera nya och intressanta
fastigheter att utöka beståndet med. Utgångspunkten är att
tillkommande fastigheter ska bidra till ett högre fastighets-
värde.
Framtagning av byggrätter:
Nivika tar fram byggrätter på befintliga fastigheter och
arbetar aktivt med kommunerna för att kunna utveckla
kommersiell yta till bostäder eller möjliggöra fler bostäder på
aktuell fastighet i nya detaljplaner. Befintliga fastigheter bidrar
som regel med kassaflöde ända fram till byggstart.
Projektering och nybyggnation för egen förvaltning:
Miljö och resursanvändning är centrala vid nybyggnation.
Miljöcertifiering av bostäder, energieektiva byggnader, lång-
siktig kvalitet enligt ”Nivika-standard” för att skapa attraktiva
miljöer och hållbar förvaltning. Långsiktig förvaltning skapar
stabila kassaflöden som i sin tur ger möjlighet till ytterligare
investering och expansion.
Strategi
Nivikas fastighetsbestånd ska utvecklas vidare med ett långsiktigt perspektiv så att hyrespotentialen i de olika fastigheterna
maximeras och drifts- och förvaltningskostnader eektiviseras, därmed skapas god värdetillväxt över tid.
Nivika ska växa vidare med geografiskt fokus på Småland med omnejd. Det betyder dels att förtäta fastighetsbeståndet i
Jönköping, Växjö, Värnamo och på Västkusten, orter och områden med goda tillväxtmöjligheter och stabil hyresmarknad.
Vårt marknadsområde är stabilt och växande när det gäller efterfrågan på såväl bostäder som olika typer av kommersiella
lokaler. Genom att hålla samman beståndet geografiskt uppnås förvaltningsfördelar, vilket är gynnsamt för byggandet av ett
starkt lokalt varumärke. Detta leder till bra aärsmöjligheter.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 11
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 12
Strategisk inriktning
Operationella mål
Nivikas långsiktiga mål är att ha en uthyrningsgrad för kommersiella lokaler på minst 90 procent och för bostäder minst
95 procent. Bolagets fastigheter ligger kvar på en relativt hög uthyrningsnivå vilket bolaget har haft under flera år.
Uthyrningsgrad, bostäder skall uppgå
till 95 %
Uthyrningsgrad, lokaler skall
uppgå till 90 %
Andel bostäder och samhällsfastigheter i
fastighetsportföljen skall 2025 uppgå till
60 % av fastighetsvärdet
Nivika skall ha en genomsnittlig årlig
tillväxt av fastighetsvärdet om minst 15 %
Belåningsgraden för koncernen ska
långsiktigt vara under 65 %
Nivikas minimikassa ska över tid
uppgå till 1,5 % av fastighetsvärdet
Finansiella mål och KPI:er
Nivikas långsiktiga mål är att fastighetsportföljens värde i slutet av år 2025 skall uppgå till
l 12 miljarder kronor,
där 60 procent av portföljens värde ska bestå av bostäder och samhällsfastigheter.
Nivikas övergripande mål är att skapa värde för bolagets aktieägare. Under de kommande åren görs detta primärt genom att återinvestera i verksamheten för att skapa tillväxt genom investeringar
i
nybyggnation, existerande fastigheter samt i förvärv av nya fastigheter. Utdelningen kan därför komma att bli låg eller obefintlig under kommande år. Långsiktigt har bolaget som målsättning att
dela ut 20–40 procent av förvaltningsresultatet efter betald skatt.
Bolaget har som mål att belåningsgraden inte skall
överstiga 65 procent där finansieringskällorna är
en balans av lån i bank och obligationslån. Netto
räntebärande skulder, efter avdrag för likviditet, i
förhållande till fastighetsvärde ger en belåningsgrad
om 53 procent (58).
Bolaget har som mål att ränteteckningsgraden över
tid inte skall understiga 1,75 ggr. Per den 31 augusti
2022 uppgick ränteteckningsgraden till 2,2x (1,8).
Vår ambition är att fortsätta växa med bibehållet
geografiskt fokus på Småland med omnejd.
Nivikas mål, som reviderades i augusti 2021,
innebär att fastighetsportföljen år 2025 skall bestå
av 60
procent
bostäder och samhällsfastigheter.
Per 31 augusti 2022 uppgick värdet till 4 707
Mkr (2 424) vilket utgör 44
procent
(35) av
fastighetsvärdet.
**Beräkningsgrund uppdaterad jämfört med tidigare perioder. Tidigare klassific-
erades fastigheter utifrån majoritetstyp av yta. Nu uppdelat efter faktisk yta per
objektstyp.
För att säkerställa en god betalningsberedskap
och skapa finansiellt handlingsutrymme, har
bolaget ett mål för minimikassa.
Utdelningspolicy
MÅL
UPPNÅTT
MÅL
UPPNÅTT
MÅL
UPPNÅTT
MÅL
UPPNÅTT
MÅL
UPPNÅTT
MÅL
UPPNÅTT
Per bokslutsdag var uthyrningsgraden
98 procent (98) för bostäder.
Per bokslutsdag var uthyrningsgraden
96 procent (94) för lokaler.
2 748
3 512
5 063
6 910
10 699
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
12 000
17/18 18/19 19/20 20/21 21/22
Fastighetsvärde, mkr
99% 99%
100%
98% 98%
80%
82%
84%
86%
88%
90%
92%
94%
96%
98%
100%
17/18 18/19 19/20 20/21 21/22
Uthyrnings-grad Bostäder Mål
95%
96% 96%
94%
96%
80%
82%
84%
86%
88%
90%
92%
94%
96%
98%
100%
17/18 18/19 19/20 20/21 21/22
Uthyrnings-grad kommersiella lokaler Mål
65
190
95
211
187
0
50
100
150
200
250
0
50
100
150
200
250
17/18 18/19 19/20 20/21 21/22
Kassa och bank Mål (1,5% av fastighetsvärdet)
3,6x
2,5x
2,1x
1,8x
2,2x
55%
57%
59%
58%
53%
0,0x
1,0x
2,0x
3,0x
4,0x
40%
50%
60%
70%
17/18 18/19 19/20 20/21 21/22
ICR* Net LTV
Räntetäckningsgraden för koncernen
ska långsiktigt vara minst 1,75 ggr
730
1 133
1 591
1 745
3 904
-
310
384
679
803
0%
5%
10%
15%
20%
25%
30%
35%
40%
45%
50%
-
500
1 000
1 500
2 000
2 500
3 000
3 500
4 000
4 500
5 000
17/18 18/19 19/20 20/21 21/22
Bostäder, mkr Samhällsfastigheter Andel bostäder & samhällsfastigheter
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 13
Strategisk inriktning
Hållbarhetsmål
Nivikas hållbarhetsarbete är integrerat i verksamheten och präglar såväl förvaltning som utveckling av
fastighetsportföljen. Som långsiktig aktör är det en självklarhet att vara en del i utvecklingen av det hållbara
samhället.
Minska energianvändningen med 10 %
Bolaget har som mål att minska energianvänd-
ningen med 10 procent. Jämfört med 2020/21 har
vi minskat från 102 till 97 kWh/m² Atemp – vilket
motsvarar en minskning med fem procent. Målet
nås alltså inte för året då vi har förvärvat ett större
antal äldre fastigheter med hög förbrukning.
Andel gröna fastigheter i portföljen skall
uppgå till 20 %
Bolaget har som mål att minst 20 procent av
fastighetsportföljen skall vara grön enligt definition
i Nivikas Gröna Ramverk, se sidan 66. Per sista
augusti 2022 var 31 procent av portföljen grön.
Nyprodukton bostäder ska ske i enlighet
med Miljöbyggnad Silver
Miljöcertifieringar är ett verktyg för att säkerhets-
ställa att våra fastigheter är hållbara och minskar
sin miljöpåverkan. Sedan 2020 bygger Nivika alla
sina bostäder i enlighet med Miljöbyggnad Silver.
Installation av solenergi
Målet nyinstallerad solenergi med produktions-
kapacitet om minst 1 GWp innebär för bolaget
fortsatt fokus på förnybar el. Vi sätter solpaneler
på våra tak, både nybyggnation och befintliga
fastigheter. Under året har solcellsanläggningar
installerats på nio fastigheter med en total produk
-
tionskapacitet om 1,3 GWp.
Nyinstallation laddplatser
Bolaget har som mål att installera minst 25 ladd-
platser för el- och hybridfordon under året. Målet
har överträats fyra gånger om, 102 laddplatser
driftsattes under året.
114
102
97
-12%
-10%
-8%
-6%
-4%
-2%
0%0
20
40
60
80
100
120
19/20 20/21 21/22
Energianvändning Förändring jmf med fg år
-
20
40
60
80
100
120
19/20 20/21 21/22
Antal laddplatser
Mål
fanns
ej
Mål
fanns
ej
MÅL
UPPNÅTT
MÅL
UPPNÅTT
MÅL
UPPNÅTT
MÅL
UPPNÅTT
0%
20%
40%
60%
80%
100%
18/19 19/20 20/21
Andel av nyproduktion
0,0
0,2
0,4
0,6
0,8
1,0
1,2
1,4
19/20 20/21 21/22
Install erad GWp
0%
5%
10%
15%
20%
25%
30%
35%
19/20 20/21 21/22
Andel gröna fastigheter
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 14
Hållbarhetsrapport 2021/22
VÅRA KÄRNVÄRDEN
ENGAGEMANG
GLÄDJE
HÅLLBARHET
Vi arbetar mot verksamhetens
gemensamma mål med ett genuint
engagemang och tar tillvara på möjlighe
-
ter som är av godo för Nivika.
Vi har kul på jobbet och gläds med
varandras framgångar, när vi lyckas gynnar
det både oss själva och företaget.
Vi har en inställning att hållbarhet är en
grundläggande drivkraft som ska genomsyra
företaget som en grundsten i beslut och i vår
dagliga verksamhet.
ÄRLIGHET
Vi respekterar varandra och varandras
olikheter och tror på goda relationer i och
utanför företaget med en tydlig god ton.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 15
Fastighetsportfölj
JÖNKÖPING
VÄRNAMO
VÄSTKUSTEN
Helsingborg
Laholm
Höganäs
Båstad
Halmstad
Falkenberg
Varberg
Vetlanda
Göteborg
Gislaved
VÄXJÖ
Kalmar
Borås
Eksjö
Sävsjö
Nybro
Ljungby
nköping, 33 %
Värnamo, 26%
Väx, 20 %
Västkusten, 18 %
Övriga, 3 %
Bostäder 36 %
Samhällsfastighet 8 %
Industri/Lager 27 %
Kontor 12 %
Handel 8 %
Hotell/Restaurang 3 %
Mark 3 %
Övrigt 3 %
Totalt, tkr 31 aug 2022 31 aug 2021
Fastighetsvärde 10 698 539 6 910 100
Hyresintäkter*** 528 082 327 433
Uthyrningsgrad**, % 97 95
Antal fastigheter 187 130
Area, m² 558 276 428 850
33
18
20
3
26
8
27
36
12
8
3
3
3
Värnamo
Bostäder 34 %
Samhällsfastighet 9 %
Industri/Lager 24 %
Kontor 15 %
Handel 11 %
Hotell/Restaurang 6 %
Mark 1 %
rnamo, tkr 31 aug 2022 31 aug 2021
Fastighetsvärde 2 829 100 1 797 012
Hyresintäkter*** 143 484 100 303
Uthyrningsgrad**, % 96 95
Antal fastigheter 65 42
Area, m² 163 504 110 566
Västkusten
Bostäder 41 %
Samhällsfastighet 2 %
Industri/Lager 39 %
Kontor 10 %
Handel 4 %
Hotell/Restaurang 3 %
Mark 1 %
Jönköping
Bostäder 35 %
Samhällsfastighet 2 %
Industri/Lager 30 %
Kontor 13 %
Handel 12 %
Hotell/Restaurang 3 %
Mark 5 %
nköping, tkr 31 aug 2022 31 aug 2021
Fastighetsvärde 3 480 339 2 961 856
Hyresintäkter*** 185 863 140 693
Uthyrningsgrad**, % 98 96
Antal fastigheter 39 32
Area, m² 159 246 154 866
Växjö
Bostäder 43 %
Samhällsfastighet 20 %
Industri/Lager 22 %
Kontor 9 %
Handel 4 %
Hotell/Restaurang 0 %
Mark 2 %
Väx, tkr 31 aug 2022 31 aug 2021
Fastighetsvärde 2 127 800 1 436 132
Hyresintäkter*** 93 829 70 587
Uthyrningsgrad**, % 92 93
Antal fastigheter 37 32
Area, m² 99 333 97 723
Övriga*, tkr 31 aug 2022 31 aug 2021
Fastighetsvärde 316 300 84 732
Hyresintäkter*** 22 995 10 714
Antal fastigheter 5 4
Övriga
Övrigt 100 %
*) Fastigheter tillrande Mitt Lager utanför orterna ovan. **) Ekonomisk uthyrningsgrad.
***) Totala hyresintäkter under perioden.
stkusten, tkr 31 aug 2022 31 aug 2021
Fastighetsvärde 1 945 000 636 500
Hyresintäkter*** 81 911 10 072
Uthyrningsgrad**, % 98 92
Antal fastigheter 41 19
Area, m² 113 120 53 408
FASTIGHETS
PORTFÖLJ
Vid periodens utgång ägde Nivika 187 (130) förvaltningsfastigheter
med en sammanlagd uthyrbar yta om cirka 558 000 m². Vårt
fastighetsbestånd är huvudsakligen koncentrerat till centrala lägen i
tillväxtorterna Jönköping, Värnamo och Växjö samt marknads-
området Västkusten. Värdet på fastigheterna uppgick sammantaget
till 10,7 miljarder kronor (6,9), vilket motsvarar en ökning av portföljen
med 55 procent jämfört med samma period föregående år. Ökningen
förklaras främst av förvärv men även av pågående byggprojekt och
värdehöjande investeringar.
Nivikas fastighetsbestånd är uppdelat i kategorierna industri,
bostäder, kontor, handel, samhällsfastigheter, hotell/restaurang
samt övrigt. I kategorin övrigt ingår bland annat två sportarenor.
Vårt huvudsakliga geografiska fokus ligger på Småland samt
Västkusten. Vi fortsätter växa genom att förtäta fastighetsbeståndet.
Styrelsens och bolagets mål är att år 2025 nå en fastighetsportfölj
om 12 miljarder kronor. För att bibehålla vår tillväxt och nå detta mål,
överväger vi ytterligare förvärv på orter i och omkring våra regioner
där utvecklingspotentialen bedöms vara gynnsam. Fastighetsbestån-
det utvecklas med ett
långsiktigt perspektiv så att hyrespotentialen i
de olika fastigheterna maximeras och drifts- och förvaltningskostnader
eektiviseras. Därmed skapas god värdetillväxt över tid. Vi fortsätter
även med renovering och uthyrning av vakanta ytor.
Ulricehamn
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 16
Fastighetsportfölj
Aktuell fastighetsportfölj om 10,7 miljarder kronor där förvaltningsfastigheter utgör 89 %
Förvaltningsfastigheter, 9 502
Pågående byggnation, 760
Pågående projektutveckling, 161
Obebyggd mark, 275
9 214
Bokfört värde, Mkr
I tabellen nedan är information om pågående byggnation samt pågående projektutveckling baserat på bedömningar om projektens storlek, inriktning och
omfattning. Informationen baseras på bedömningar om framtida projektkostnader och hyresvärde, vilket innebär osäkerhetsfaktorer både avseende projektens
genomförande, projektkostnader och framtida hyresvärde. Informationen omprövas regelbundet och bedömningar justeras till följd av att pågående projekt
färdigställs eller att förutsättningarna förändras.
Förvaltningsfastigheter Uthyrbar yta Fastighetsvärde Hyresvärde Kontrakterad hyra
m
2
Mkr kr/m
2
Mkr kr/m
2
Mkr
Bostäder 117 504 3 135 26 682 184 1 566 180
Samhällsfastigheter 46 780 767 16 397 48 1 019 48
Kommersiella lokaler 393 992 5 600 14 214 370 939 353
Totalt förvaltningsfastigheter 558 276 9 502 17 021 602 1 078 580
Pågående byggnation Uthyrbar yta Fastighetsvärde Hyresvärde Investering (inkl. mark) Mkr
m
2
Mkr kr/m
2
Mkr kr/m
2
Bedömd Upparbetad Bokfört värde
Bostäder 26 964 1 156 42 872 51 1 880 995 561 638
Samhällsfastigheter 3 678 110 29 908 7 1 930 102 26 26
Kommersiella lokaler 15 808 288 18 219 22 1 366 223 74 96
Totalt pågående byggnation 46 450 1 554 33 455 79 1 709 1 320 661 760
10 699
Mkr
Sammanställning Uthyrbar yta / Fastighetsvärde / Hyresvärde Bokfört värde
potentiell yta, potentiellt värde potentiellt värde
m
2
Mkr kr/m
2
Mkr kr/m
2
Mkr
Förvaltningsfastigheter 558 276 9 502 17 021 602 1 078 9 502
Pågående byggnation 46 450 1 554 33 455 79 1 709 760
Pågående projektutveckling 418 766 10 446 24 945 592 1 414 161
Obebyggd mark - - - - - 275
Förvärvat men ej tillträtt 7 795 84 10 776 5 590 -
Totalt 1 031 287 21 586 20 932 1 278 1 239 10 699
100 %
Projektportfölj, andel egenägd
Projektutveckling, andel med
kassaflöde
Ägd
Markanvisning el likn. med byggkrav
Kassaflöde
Ej kassaflöde
100 %
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 17
Fastighetsportfölj
Hyresgäster och avtalsportfölj
Förfallostruktur hyresavtal
Nivika strävar efter att teckna långa hyresavtal med sina hyresgäster
med en spridd förfallostruktur. I kombination med spridning på många
olika hyresgäster, kundstorlekar och branscher minskar detta risken för
vakanser och hyresförluster. Per den sista augusti 2022 uppgick den
vägda återstående kontraktstiden, exklusive bostäder och parkering, till
4,8 år (4,8).
Uthyrning
Nivikas långsiktiga mål är att ha en uthyrningsgrad för kommersiella
lokaler på 90 procent och för bostäder på 95 procent över tid. Bolagets
fastigheter har en relativt hög uthyrningsgrad och har så haft under flera
år. Det är fortsatt hög aktivitet på förfrågningar och uthyrningar på
samtliga orter och per den 31 augusti 2022 var den ekonomiska uthyr-
ningsgraden för lokaler 96 procent (inklusive projektfastigheter) och
för bostäder 98 procent. Nettouthyrning för kvartal 4 var +3,7 miljoner
kronor.
Index
70 procent av hyresvärdet utgörs av kommersiella kontrakt och 30
procent av bostäder. De kommersiella kontrakten har KPI-index i
hyreskontraktet och därmed kommer 70 procent av hyresintäkterna
höjas med KPI index från årskiftet vilket kompenserar för ökningen i
fastigehtskostnader på grund av inflation. KPI-index för oktober 2022
blev 10,9 procent.
Våra största hyresgäster
Hyresgästerna i fastighetsportföljen utgörs av såväl väletablerade
små till medelstora företag, som till stora multinationella företag.
Intäktsbasen är väl diversifierad med 630 kommersiella kontrakt. Per
den sista augusti 2022 stod de tio största hyreskontrakten för 15
procent av den samlade årliga grundhyran från bolagets hyresgäster.
Genomsnittslängden för dessa hyreskontakt är 9,9 år (9,5).
Kontraktsvärde hyresavtal lokaler, förfallofördelning, Mkr
Fördelning kontraktsvärde hyresavtal per typ
2022-08-31
, %
Fördelning kontraktsvärde hyresavtal per ort
2022-08-31
, %
Holmgrens Bil AB, Jönköping 5,0
Brenderup AB 1,6
Racketcentrum Sports Business AB 1,3
Holmgrens Bil AB, Värnamo 1,3
1337 Logistics AB 1,3
Rasta Sverige AB 1,0
Beneli AB 1,0
Nivika Byggsystem 1,0
Polismyndigheten 0,9
Växjö Kommun 0,9
Övriga 84,8
85%
Antal lägenheter och uthyrningsbar yta, 2022-08-31
Antal Bostäder Lokaler Total
Ort lägenheter yta, m² yta, m²
uthyrningsbar yta, m²
Jönköping 889 32 941 126 305 159 246
Värnamo 545 39 566 123 938 163 504
Växjö 282 18 192 81 141 99 333
Västkusten 453 26 805 86 315 113 120
Övrigt 0 0 23 073 23 073
Summa 2 169 117 504 440 772 558 276
Hyreskontrakt Andel av
kommersiella lokaler total årshyra, %
Jönköping 31
Värnamo 28
Växjö 17
Västkusten 19
Övriga 5
33
5
18
15
29
29
8
30
10
5
4
14
Bostäder 30
Samhällsfastighet 8
Industri/Lager 29
Kontor 14
Handel 10
Hotell/Restaurang 4
Övrigt 5
580
Mkr
0
50
100
150
200
2022 2023 2024 2025 2026+
580
Mkr
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 18
Fastighetsportfölj
Fastighetsvärdering
Nivika genomför varje kvartal värdering av fastighetsportföljen. Dessa
värderingen ligger till grund för de verkliga värden som redovisas i kon-
cernens rapport över finansiell ställning och värdeförändringen redovisas
i koncernens resultaträkning. Varje fastighet i beståndet externvärderas
minst en gång under en rullande 12-månadersperiod.
Värderingsmodellen som används av såväl extern värderare som Nivika
är avkastningsbaserad enligt kassaflödesmodell, kompletterad med och
delvis baserad på ortsprisanalyser. Samtliga fastigheter har bedömts vara
i nivå 3 i värdehierarkin enligt IFRS 13 Värdering till verkligt värde.
Av den kommersiella projektportföljen har Porfyren 2 färdigställts med
inflyttning i februari och april 2022. Ett antal nybyggnationsprojekt är
uppstartade och under produktion med tecknade hyresavtal: Klynnan
12 med byggnation åt PostNord, Porfyren 3 med byggnation åt Sporda
Nonwowen, Graniten 39 åt Båfi-Pack samt Värendsvallen 12 åt
Prolympia.
För selfstorageverksamheten Mitt Lager har en fastighet förvärvats
i Göteborg, en strategisk investering för Mitt Lager, som tidigare har
anläggningar längs kusten norr om Göteborg, och med denna aär tar
klivet in i Göteborg. Anläggningen förvärvades i september 2021 och
har nyligen byggts ut med ytterligare förråd då anläggningen varit nästan
fullt uthyrd.
Känslighetsanalys
Nedan redovisas eekterna på fastigheternas värde, vid förändringar av
ett antal faktorer. Redovisade eekter skall endast ses som en indikation
och inkluderar inte någon eekt av de kompenserande åtgärder som
bolaget skulle kunna vidta.
Värderingsparametrar
Värderingsantagande
Värderingstidpunkt 2022-08-31 (2022-05-31)
Inflationsantagande 5 % för år 2022, därefter 2 % per år (2 %)
Kalkylperiod, år 5-25 år, median 10 år (5-25 år, median 10 år)
Direktavkastning bostäder, % 2,5 -5,25, medel 3,7
(2,5 -5,5, medel 3,7)
Direktavkastning kommersiellt, % 4,75 - 7,5, medel 5,7
(4,75 - 7,5, medel 5,7)
Långsiktig vakans, % 0-20 %
Hyresantagande Befintlig hyra och marknadshyra
Drift- och underhållskostnader Individuellt anpassat utifrån utfall för
respektive fastighet och värderingsinstitutets
erfarenhet av likartade objekt
Parameter enhet antal Mkr %
Marknadshyra för lokal
(ej bostäder) %-enheter 10 +534 +5,0
Vakansgrad %-enheter 10 -1 302 -12,2
Drift & underhåll kr/m 10 -159 -1,5
Inflation %-enheter 1 +819 +7,7
Kalk.ränta & Direktavk. Vid kalk.slut %-enheter 1 -1 697 -15,9
Kalk.ränta & Direktavk. Vid kalk.slut %-enheter -1 +2 714 +25,4
Ändring indata Värdeförändring
Mkr
31 aug 2022
31 aug 2021
Fastighetsbestånd vid årets början 6 910 5 063
Förvärv av fastigheter 2 673 1 131
Försäljning av fastigheter -76 -190
Investeringar i befintliga fastigheter 634 565
Värdeförändring i befintliga fastigheter 558 341
Fastighetsbestånd vid periodens slut 10 699 6 910
Förändring av förvaltningsfastigheter
Fastighetsportföljen 2021-2022
Fastighetsvärdet på Nivikas fastighetsportfölj uppgår vid periodens
slut till 10,7 miljarder kronor. Portföljen har under året vuxit främst via
förvärv men även via pågående byggprojekt. Totalt har 56 fastigheter
förvärvats, det har varit en fortsatt exspansion på Västkusten med både
bostadäder och kommersiella fastigheter och tre större portföljer har
förvärvast, Santhem, Riddarberget och Ulricehamn. Utöver de större
portföljförvärven har majoriteten förvärv varit kommersiella fastigheter.
Via förvärvet av Santhem expanderade Nivika sin bostadsportfölj med
bostäder i Kalmar, Höganäs och Båstad totalt sex fastigheter om
16 000 m, förvärvet skedde i november 2021. Samma månad förvärva-
des också Riddarberget, en blandad fastighetsportfölj med 18 fastigheter
på totalt 31 000 m på småländska höglandet med tyngdpunkt i centrala
Vetlanda. Den 1 juni förvärvades Ulricehamnsportföljen omfattande åtta
bostadsfastigheter i centrala Ulricehamn med en area om knappt
16 000 m.
I projektportföljen har på bostadssidan tillbyggnationen på fastigheten
Norra Amerika 1 i Ulricehamn och etapp 1 ett av nybyggnationen på
Avenboken 1 i Ulricehamn färdigställts i slutet av året.
Ökningen av pågående byggprojekt sker till stor del via pågående bygg-
nationer av hyresrätter i Värnamo och Växjö. I Värnamo pågår byggna-
tion av 130 hyresrätter på fastigheten Sadelmakaren 1 och är planerade
att färdigställas i två etapper under 2023. I Växjö byggs Nivika Center,
på Värendsvallen 12, byggnaden blir 19 våningar med takterrass och skall
inrymma 160 lägenheter, lokaler och en skola. Fastigheten färdigställs i
två etapper under 2023.
Möjligheter och risker i fastigheternas värde
Värdeförändring fastigheter har historiskt haft en betydande påverkan
på periodens/årets resultat och bidrar till att resultaten kan bli volatila.
Fastigheternas värde bestäms av utbud och efterfrågan, där priset
främst är beroende av fastigheternas förväntade driftsöverskott och
köparens avkastningskrav. En ökad efterfrågan medför lägre avkast-
ningskrav och därmed en prisjustering uppåt, medan en vikande efter-
frågan får motsatt eekt. På samma sätt medför en positiv utveckling av
driftöverskottet en prisjustering uppåt och vice versa.
Förändringar i hyreskontrakt och med hyresgäster inkluderas i värde-
ringar så snart de tillkännages.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 19
Fastighetsportfölj
Fastighetstransaktioner
Förvärvade fastigheter med tillträde under 2021/22
Fastighetsnamn Ort Hyresvärde, Yta, m² Tillträde Kommentarer
Mkr
Alvesta 15:13, 13:20 och 13:21 Alvesta 1,4 2 948 2021-10-29 Industrifastighet i Alvesta med byggtt
Gyljeryd 1:57, “rleksudden” Mullsjö - - 2022-04-04 Markförvärv, cirka 36 000 m, byggrätter för cirka 300 bostäder
Hedenstorp 2:30 Jönköping 1,4 1 545 2021-09-01 Industrilokal på Hedenstorps industriområde i Jönköping
Häljaryd 1:294 Tenhult 1,8 4 835 2021-10-29 Industrifastighet strax utanför Jönköping
Roten 2 “Hisingstorp Jönköping - - 2022-02-10 Nybyggnadsprojekt av 82 lägenheter, trygghetsboende och hyresrätter, på Hisingstorp, Jönköping
Varbygeln 1 nköping 2,3 1 588 2022-05-16 Kommersiell fastighet i Jönköping, i anslutning till befintligt bestånd
Ämbaret 11 Jönköping 3,1 2 241 2021-12-23 Totalrenoverad butik- och lagerfastighet på Solåsen i Jönköping
Argus 6 xjö 2,0 1 427 2022-02-28 Samhällsfastighet centralt i Växjö, uthyrd till vårdcentral
Eklövet 1 Kalmar 3,0 1 674 2021-11-15 Bostadsfastigheter byggda 2018-2019 i Kalmar
Eko 6 Väx 3,2 2 738 2022-02-28 Bostadsfastighet i centrala Väx
Lingonet 1 & 2 Kalmar 4,5 2 604 2021-11-15 Bostadsfastigheter byggda 2018-2019 i Kalmar
Råstenen 1 N & V Kalmar 8,8 4 624 2021-11-15 Bostadsfastigheter byggda 2018 och 2020 i Kalmar
Apoteket 2 Eks 1,9 1 754 2021-11-16 Centrumfastighet i Eksjö med bostäder och lokaler
Banken 14 Vetlanda 4,5 4 077 2021-11-16 Cemtrumfastighet med bostäder och lokaler, flertal hyresgäster såsom Swedbank och Fastighetsbyrån
Banken 16 Vetlanda - - 2021-11-16 Obebyggd tomt i centrala Vetlanda
Banken 17 Vetlanda 1,4 1 108 2021-11-16 Samllsfastighet i Vetlanda
Banken 18 Vetlanda 1,9 1 486 2021-11-16 Bostadsfastighet i centrala Vetlanda, med två mindre lokaler
Bokhandeln 2 Eks 1,4 1 492 2021-11-16 Centrumfastighet i Eksjö med bostäder och lokaler
vern 1 & 2 Vetlanda 1,9 1 296 2021-11-16 Bostadsfastigheter i Vetlanda
Duvelund 4 Värnamo 1,4 6 785 2021-11-01 Industrifastighet i Värnamo, fullt uthyrd, med potential till framtida bostadsmark
Granliden 4 vs 0,4 370 2021-11-16 Bostadsfastighet i Sävsjö
Hovslagaren 4 Värnamo 0,5 576 2021-11-01 Mindre industrifastighet i Värnamo
Hygiea 1 Vetlanda 0,8 2 104 2021-12-07 Tomt med befintlig byggnad i centrala Vetlanda, lagakraftvunnen detaljplan för framtida bosder
Hygiea 3 Vetlanda 5,6 4 805 2021-11-16 Centrumfastighet i Vetlanda med bostäder och lokaler, flertalet hyresgäster såsom SEB
Kräftan 7 Sävsjö 2,2 2 324 2021-11-16 Centrumfastighet i Sävjö med bostäder och lokaler, Swedbank och Postnord hyresgäster
Lejonet 14 Vetlanda 1,9 1 590 2021-11-16 Centrumfastighet i Vetlanda med bosder och lokal
Ljuset 9 Sävsjö 3,9 3 667 2021-11-16 Bostadsfastighet i Sävsjö
Norra Delfin 1 Vetlanda 2,1 2 155 2021-11-16 Bostads- och butiksfastighet vid Resecentrum i Vetlanda
Refugen 1 Värnamo 2,2 1 936 2021-11-01
Hotell- och restaurangbyggnad på Bredasten, angränsande till befintligt ägd tomt där nytt huvudkontor är planerat
Stationen 2 Vetlanda 3,4 2 129 2021-12-17 Resecentrum i Vetlanda
Svanen 8 Vetlanda 0,7 650 2021-11-16 Bostadsfastighet i centrala Vetlanda
Trädet 6 Ljungby 1,7 2 640 2022-04-01 Kommersiell fastighet vid södra infarten till Ljungby
Vesslan 18-21 Vetlanda 1,3 1 418 2021-11-16 Bostadsfastighet i centrala Vetlanda, lokaldel uthyrd till Vetlanda Kommun
Örnen 1 Sävsjö 2,8 2 630 2021-11-16 Bostadsfastighet i Sävs
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 20
Fastighetsportfölj
Förvärvade fastigheter med tillträde under 2021/22
Fastighetsnamn Ort Hyresvärde, Yta, m² Tillträde Kommentarer
Mkr
Avenboken 1 Ulricehamn 5,0 3 199 2022-06-01 Bostadsfastighet i centrala Ulricehamn, uppförd 2022 med inflytt sista etapp i oktober 2022
Bergbunken 1 ganäs 3,0 1 728 2021-11-15 Bostadsfastigheter byggda 2019 i Högas
Björkdungen 1 Ulricehamn 0,7 454 2022-06-01 Bostadsfastighet i centrala Ulricehamn
lgen 4 Varberg 4,2 2 400 2022-01-28 Kontorsfastighet, i anslutning till befintligt bestånd
lgen 6 Varberg 1,1 619 2022-01-28 Kontorsfastighet, i anslutning till befintligt bestånd
Eftra 3:3 Falkenberg - - 2022-05-10 Markförvärv, kommande detaljplan för bosder
Ekan 3 Ulricehamn 0,9 754 2022-06-01 Bostadsfastighet i centrala Ulricehamn
Faktorn 10 Falkenberg 2,0 1 456 2021-10-27 Industrilokal i Falkenberg, fullt uthyrd till bl a Mekonomen
Haverdal 22:16 Halmstad 6,9 6 675 2022-04-01 Bostadsfastighet i centrala Haverdal strax utanför Halmstad
Hemmeslöv 10:208 Båstad 5,4 3 428 2021-11-15 Bostadsfastigheter färdigställda oktober 2021 och april 2022 i Båstad
Hjällbo 150:1 teborg 5,3 8 036 2022-01-28 Kommersiell fastighet med fyrtiotal hyresgäster, belägen strax utanr Göteborg
Lagern 9 Bos 4,4 4 706 2022-05-31 Kommersiell fastighet i centrala Bos
Myrten 2 Bos 4,0 7 628 2022-03-16 Kommersiell fastighet i centrala Borås
Norra Amerika 1 Ulricehamn 7,3 4 783 2022-06-01 Bostadsfastighet med kommersiella inslag i centrala Ulricehamn
Pionen 6 Ulricehamn 0,4 406 2022-06-01 Bostadsfastighet i centrala Ulricehamn
Schaktet 1 ganäs 3,8 2 236 2021-11-15 Bostadsfastigheter byggda 2020 i Höganäs
Solrosen 12 Ulricehamn 1,6 1 457 2022-06-01 Bostadsfastighet i centrala Ulricehamn
Stålet 2 Varberg 4,5 5 065 2022-01-28 Industri- och lagerfastighet
Syd-Afrika 1 Ulricehamn 1,0 1 075 2022-06-01 Bostadsfastighet med kommersiella inslag i centrala Ulricehamn
Tingstadsvassen 24:10 Göteborg 4,5 5 785 2021-09-15 Selfstoragefastighet i centrala Göteborg
Täljstenen 1 Ulricehamn 5,5 3 606 2022-06-01 Bostadsfastighet i centrala Ulricehamn
Vinberg 2:104 Falkenberg 1,3 2 035 2022-02-28 Kommersiell fastighet vid E6:an, Falkenberg
Totalt 75,4 72 982
Förvärvade fastigheter med tillträde efter 2021/22
Fastighetsnamn Ort Hyresvärde, Yta, m² Tillträde Kommentarer
Mkr
Bikupan 2 Varberg 2,8 5 505 2022-09-01 Kommersiell fastighet på Varberg Nord, i anslutning till befintligt bestånd
Ämbaret 3 nköping 1,8 2 290 2022-09-27 Kommersiell fastighet i Jönköping, i anslutning till befintligt bestånd
Byggrätter nköping - - Prel. Vår 2023 Byggrätter för framtida byggnation av 300-400 bostäder i Jönköpingsområdet
Totalt 4,6 7 795
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 21
Hållbarhetsrapport 2021/22
JÖNKÖPING
VÄRNAMO
VÄSTKUSTEN
Helsingborg
Laholm
Höganäs
Båstad
Halmstad
Falkenberg
Varberg
Vetlanda
Göteborg
Gislaved
VÄXJÖ
Kalmar
Borås
Eksjö
Sävsjö
Nybro
Ljungby
NIVIKAS
AFFÄRSOMRÅDEN
Ulricehamn
Nivikas verksamhet är uppdelat i fyra aärsområden baserat på bolagets geografiska närvaro;
Jönköping, Värnamo, Växjö och Västkusten. Bolaget har sitt huvudsakliga geografiska fokus i
Småland vilket framåt innebär att förtäta befintliga aärsområden samt överväga förvärv på
nya orter där utveclingspotentialen bedöms vara gynsam.
JÖNKÖPING
INKLUSIVE HUSKVARNA, TENHULT OCH MULLSJÖ
VÄRNAMO
INKLUSIVE VETLANDA, EKSJÖ, SÄVSJÖ,
GISLAVED OCH LJUNGBY
VÄSTKUSTEN
HELSINGBORG, HÖGANÄS, BÅSTAD, LAHOLM,
HALMSTAD, FALKENBERG, VARBERG, GÖTEBORG,
BORÅS OCH ULRICEHAMN
VÄX
INKLUSIVE NYBRO OCH KALMAR
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 22
Hållbarhetsrapport 2021/22
Fastighetsportfölj
Jönköping är en kommun med stark arbetsmarknad, god befolkningstillväxt, hållbara samhällen och bra
skola, kultur och fritid. Staden har ett fördelaktigt geografiskt läge och anses vara ett logistiskt nav i södra
Sverige. Under 2022 har Jönköping utsetts till årets superkommun i kategorin Städer och stadsnära
kommuner vilket visar på Jönköpings attraktivtivitet och innebär att kommunen fungerar väl i nuläget, har
positiv utvecklingstakt och är väl rustad för framtiden.
Befolkningstillväxten i Jönköping förväntas öka med 6 procent fram till 2040 och har även ett positivt
flyttnetto, det vill säga att fler flyttar till Jönköping än därifrån. Då den historiska bostadsproduktionen
inte mött den växande befolkningsmängden har Boverkets bedömt att det fram till 2027 finns ett bygg-
behov på upp till 1 650 nya bostäder per år.
Jönköping har sedan 2010 varit ett av Nivikas aärsområden, idag är det vårt allra största. Per den 31
augusti 2022 står Jönköping för 33 procent av bolagets totala fastighetsvärde vilket motsvarar 3,5
miljarder kronor och 35 procent av de totala hyresintäkterna, motsvarande 186 miljoner kronor. Fast-
ighetsbeståndet i Jönköping består av 39 fastigheter där den kommersiella delen utgör 63 procent och
bostäder 35 procent. Uthyrningsgraden har ökat till hela 97 procent i snitt för Jönköpingsbeståndet.
Bostäder i Jönköpingsportföljen finns i centrala Jönköping, på Ekhagen, Kungsängen och Valplatsen med
totalt närmare 900 lägenheter. Av dessa lägenheter är det studentbostäder på två fastigheter med till-
sammans cirka 540 studentbostäder. Samtliga bostäder var uthyrda per den 31 augusti 2022. Under byggnation
finns 82 hyreslägenheter på fastigheten Roten 2 på Hisingstorp i Jönköping, detta blir ett så kallat trygghetboen-
de och beräknas vara klart för inflyttning under sommaren 2024.
Inom det kommersiella segmentet är, likt Nivika som helhet, industri den mest förekommande typen av fastighet.
Den relativt höga andelen industrilokaler i Jönköping förklaras genom Jönköpings geografiska läge som ses som
ett logistiskt nav i södra Sverige, där diverse typer av lagerlokaler fyller en viktig funktion. Utöver industrilokaler
är även andelen lokaler med hyresgäster inom handel något högre än i bolagets andra aärsområden. Detta då
Jönköping är en större stad med ett större behov samt att bilförsäljning klassas som handel.
Projektverksamheten i aärsområdet Jönköping är liksom för hela bolaget en central del för att skapa långsiktig
och hållbar värdetillväxt. Inom aärsområdet arbetar därför bolaget med att förädla befintliga fastigheter, ta fram
detaljplaner för att skapa byggrätter samt utveckla befintligt kommersiellt fastighetsbestånd. I portföljen finns
byggklar mark på Stigamo industriområde, utmed E4:an söder om Jönköping. Nivika har några av de få tomter
som ännu inte är bebyggda.
Nivika har fyra detaljplaner i olika skeden för Jönköping, Valplatsen en pågående detaljplan för bostäder, Maden i
Huskvarna en framtida detaljplan för bostäder, Brunstorp en framtida detaljplan för bostäder samt Åkerfältet en
pågående detaljplan för samhällsfastigheter gränsande till Elmiaområdet i Jönköping.
JÖNKÖPING
Fastighetsportfölj
AFFÄRSOMRÅDE
JÖNKÖPING
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 23
Fastighetsportfölj
Fastigheter i Jönköping
Befolkningsutveckling i Jönköping, antal tusen invånare
0
50
100
150
200
2022
aug
2030202020182016201420122010
Antal nyproducerade lägenheter i Jönköping, 2013-2021
0
200
400
600
800
1000
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019 2021
2020
Fastighet Nr Ort
Abborren 6 6 Jönköping
Advokaten 14 6 Jönköping
Advokaten 5 6 Jönköping
Arkadien 2 6 Jönköping
Barnarps Kråkebo 1:73 14 Jönköping
Barnarps Kråkebo 1:58 14 nköping
Brunstorp 1:55 1 Jönköping
Budkaveln 21 2 Huskvarna
ret 1 6 Jönköping
ret 2 6 Jönköping
Ekhagen 1:1, del av 8 Jönköping
Hedenstorp 2:30* 17 Jönköping
Hällstorp 1:20 7 Jönköping
Häljaryd 1:294* 18 Tenhult
Roten 2* 21 Jönköping
Stigamo 1:47 15 Jönköping
Stigamo 1:49 15 Jönköping
Stigamo 1:51, 1:52 och 1:53 15 Jönköping
Vakten 8 9 Jönköping
Vakten 9 9 Jönköping
Vakten 10 9 Jönköping
Valplatsen 2 3 Huskvarna
Valplatsen 3 3 Huskvarna
Valplatsen 5 3 Huskvarna
Valplatsen 8 3 Huskvarna
Varbygeln 1* 19 Jönköping
Vigören 1 13 Jönköping
Vinkeln 6 5 Jönköping
Vombaten 2 & Vråken 2 4 Jönköping
Vråken 1 4 Jönköping
Västergöken 1 4 Jönköping
Åkerfältet 3 & 5 16 Jönköping
Ämbaret 11* 20 Jönköping
Ämbaret 8 12 Jönköping
Ödlan 20 11 Jönköping
Överkanten 1 10 Jönköping
Överljudet 4 10 nköping
Överljudet 5 10 Jönköping
E4
E4
E4
E4
E4
40
47
40
Huskvarna
JÖNKÖPING
Taberg
Hedenstorp
Hisingstorp
Österängen
Ljungarum
Norrahammar
Hovslätt
Tenhult
Stigamo
Barnarp
Torsvik
15
1
2
3
4
5
16
6
7
8
9
10
11
12
20
17
21
18
19
13
14
*) Fastighet/erförvärvad under verksamhetsåret.
Fastigheter i Mullsjö
Fastighet Ort
Gyljeryd 1:57* Mullsjö
lla: SCB
lla: SCB
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 24
Hållbarhetsrapport 2021/22
Med en bred och mångfacetterad flora av tillverkande företag, låg arbetslöshet och stark tillväxt, är Värnamo
en attraktiv ort att etablera och driva företag i och allt fler ser fördelarna med det gynnsamma geografiska
läget. Här samarbetar näringsliv och kommun för att utvecklas framåt på det sätt som är signifikant för den
småländska företagsamheten. Det är ingen slump att Värnamo hamnar högt när näringslivets organisationer
och branschtidningar testar landets kommuner.
Värnamo ligger väl placerat vid knutpunkten det ”Sydsvenska krysset” där E4:an och riksväg 27 korsas.
Staden har även utpekats som en av stationerna för den planerade höghastighetsjärnvägen mellan Stockholm
och Malmö. Utöver goda kommunikationer har Värnamo ett gott företagsklimat, kommunen placerade sig
på första plats över Bästa Tillväxt i Jönköping län 2021. Vidare låg arbetslösheten på 5,8 procent i slutet av
2021 vilket kan jämföras med genomsnittet i Sverige där arbetslösheten är 7,9 procent. Boverket noterar att
det i Värnamo råder brist på bostäder och prognosticerar ett byggbehov om cirka 145 bostäder per år fram
till 2030.
Värnamo var Nivikas första aärsområde när Bolaget grundades år 2000. Per den 31 augusti 2022 står
Värnamo för 26 procent av bolagets totala fastighetsvärde vilket motsvarar 2,8 miljarder kronor och 27
procent av de totala hyresintäkterna, motsvarande 143 miljoner kronor. Fastighetsbeståndet i Värnamo be-
står av 65 fastigheter där den kommersiella delen utgör 66 procent och bostäder 34 procent. Den vanligast
Fastighetsportfölj
VÄRNAMO
förekommande fastighetstypen i Värnamo (inklusive Vetlanda med omnejd) är bostäder och per den 31
augusti 2022 upptar bostäder 34 procent av fastighetsbeståndet. Resterande bestånd består av kommer-
siella fastigheter inklusive mark 57 procent, samhällsfastigheter nio procent av fastighetsbeståndet. Uthyr-
ningsgraden var 96 procent sett till ekonomisk uthyrning vid årets utgång.
Bostäderna i Värnamoportföljen ligger i centrala Värnamo, totalt finns det 545 lägenheter och samtliga
var uthyrda per den 31 augusti 2022. Ytterligare 130 hyresrätter är under byggnation på Sadelmakaren 1 i
Värnamo och är planerade att färdigställas i två etapper under 2023.
Projektutvecklingen inom aärsområde Värnamo fokuserar på att förädla befintliga bostäder, bedriva pro-
jektutveckling i attraktiva lägen samt ta fram detaljplaner för att skapa fler byggrätter. Av bolagets pågående
projekt är 47 procent av den uthyrbara ytan koncentrerade till aärsområdet Värnamo, bestående av både
industrilokaler och bostäder.
Nivika har tre detaljplaner i olika skeden för Värnamo, Kärleken och Aftonfalken 1, två pågående detaljplaner
för bostäder, samt Tre Liljor 17, en framtida detaljplan för bostäder, samtliga detaljplaner är bostäder i
centrala lägen.
AFFÄRSOMRÅDE
VÄRNAMO
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 25
E4
27
27
27
E4
E4
E4
19
15
18
14
17
13
20
16
12
VÄRNAMO
Bredasten
Hornaryd
23
11
7
3
22
10
6
2
9
1
8
4
Fastighetsportfölj
Fastighetsportfölj
Fastigheter i Värnamo
Befolkningsutveckling i Värnamo, Gislaved och Ljungby,
antal tusen invånare
0
20
40
60
80
100
2022
aug
204020202018201620142012
2010
Gislaved
Värnamo
Ljungby
Antal nyproducerade lägenheter i Värnamo, Gislaved och
Ljungby, 2013-2020
0
50
100
150
200
2013
2014
2015
2016 2017
2018
2019
2020 2021
GislavedVärnamo
Ljungby
Fastighet Nr Ort
Aftonfalken 1 3 Värnamo
Almen 12 10 Värnamo
Bautastenen 1 17 Värnamo
Bautastenen 3 18 Värnamo
Broarna 4 4 Värnamo
Diabasen 4 11 Värnamo
Duvelund 1 & 2 2 Värnamo
Duvelund 4* 2 Värnamo
Falken 25 20 Värnamo
Flundran 6 1 Värnamo
Folkets Hus 1 16 Värnamo
Golvläggaren 1 8 Värnamo
Graniten 2 11 Värnamo
Hovslagaren 4* 22 Värnamo
Kalkstenen 2 11 Värnamo
Klynnan 12 23 Värnamo
Kärleken 1 4 Värnamo
Kärleken 2 4 Värnamo
Kärleken 3 4 Värnamo
Kärleken 4 4 Värnamo
Lejonet 18 14 Värnamo
Lejonet 5 13 Värnamo
Porfyren 2 11 Värnamo
Porfyren 3 11 Värnamo
Refugen 1* 11 Värnamo
Refugen 6 11 Värnamo
Rosen 1 7 Värnamo
Rödspättan 2 1 Värnamo
Sadelmakaren 1 6 Värnamo
Sandstenen 1 11 Värnamo
Sandstenen 2 11 Värnamo
Sandstenen 5 11 Värnamo
Smeden 3 9 Värnamo
Smeden 5 9 Värnamo
Snickaren 1-3 19 Värnamo
Snipen 13 12 Värnamo
Snipen 18 12 Värnamo
Snipen 19 12 Värnamo
Snipen 20 12 Värnamo
Tre Liljor 17 15 Värnamo
Fastigheter i Gislaved
*) Fastighet/erförvärvad under verksamhetsåret.
Fastigheter i Ljungby
lla: SCB
lla: SCB
Fastighet Ort
Hjorten 23 Gislaved
Jerusalem 3 Gislaved
Fastighet Ort
Trädet 6 Ljungby
Vinkelhaken 13 Ljungby
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 26
Fastighetsportfölj
VETLANDA, SÄVSJÖ, EKSJÖ
AFFÄRSOMRÅDE
VÄRNAMO
På det småländska höglandet finner vi de tre tätorterna Vetlanda, Sävsjö och Eksjö som
samtliga har en positiv befolkningsutveckling samtidigt som de är attraktiva orter inom
näringslivet.
Vetlanda har ett starkt näringsliv med ursprung i träindustrin. Idag finns ett stort antal företag
etablerade på orten, både större tillverkningsindustrier med internationella verksamheter och
mindre företag. Orten har utvecklats till ett handelsnav för denna del av norra Småland med
livskraftiga handelsområden. Vetlanda kommun har cirka 28 000 invånare och en positiv
befolkningsutveckling. Sävsjö präglas av småindustri inom främst trä-, livsmedels- och metal-
lindustrin medan sjukhus, regemente, polis och tingsrätt utgör viktiga verksamheter i Eksjö.
I november 2021 utökade Nivika sitt fastighetsbestånd i Värnamo med ett förvärv av Ridd-
arberget AB, en portfölj bestående av 18 fastigheter på det småländska höglandet, primärt i
Vetlanda, men även i Eksjö och Sävsjö. Portföljen innehåller 210 lägenheter vilka utgör cirka
två tredjedelar av portföljen sett till uthyrbar yta, medan resterande tredjedel består av kom-
mersiella fastigheter med stabila hyresgäster. Hyresvärdet i portföljen uppgår till 33 miljoner
kronor medan det överenskomna fastighetsvärdet uppgick till 500 miljoner kronor. Därefter
har ytterligare förvärv gjorts, dels en kommersiell fastighet, dels en tom med befintlig bygg-
nad som ger kassaflöde och med en detaljplan med byggrätt för cirka 130 bostäder, Hygiea 1.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 27
Fastighetsportfölj
VETLANDA, SÄVSJÖ, EKSJÖ
VETLANDA
Nydala
Brunnsgård
Brogårds
Industriområde
31/47
31/47
31/47
8
2
9
5
7
6
3
4
1
Fastighet Nr Ort
Banken 14* 1 Vetlanda
Banken 16* 1 Vetlanda
Banken 17* 1 Vetlanda
Banken 18* 1 Vetlanda
vern 1 & 2* 2 Vetlanda
Hygiea 1* 3 Vetlanda
Hygiea 3* 4 Vetlanda
Lejonet 14* 5 Vetlanda
Norra delfin 1* 6 Vetlanda
Stationen 2* 7 Vetlanda
Svanen 8* 8 Vetlanda
Vesslan 18-21* 9 Vetlanda
Fastigheter i Vetlanda
Fastighet Ort
Granliden 4* Sävsjö
Kräftan 7* Sävsjö
Ljuset 9* Sävsjö
Örnen 1* Sävsjö
Fastigheter i Sävsjö
Fastighet Ort
Apoteket 2* Eksjö
Bokhandeln 2* Eksjö
Fastigheter i Eksjö
Befolkningsutveckling i Vetlanda, Eksjö, Sävsjö, antal invånare
Antal nyproducerade lägenheter i Vetlanda, Eksjö och Sävsjö,
2013-2021
0
30
60
90
120
150
2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 20212020
EksjöVetlanda
Sävsjö
*) Fastighet/erförvärvad under verksamhetsåret.
lla: SCB
lla: SCB
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 28
Hållbarhetsrapport 2021/22
Fastighetsportfölj
Växjö, en universitetsstad med stark tillväxt med hög expansion. Näringslivet är diversifierat präglas här av ny-
fikenhet, vilket har bidragit till att Växjö är ett av Sveriges största it-kluster. En kreativ kraft i en miljö som tror
på hållbart företagande och långsiktighet - både för klimat och näringsliv. Växjö kommun arbetar tillsammans
med invånare, företag, organisationer och universitetet för en bättre miljö och för minskad klimatpåverkan.
Detta ligger i linje med Nivikas eget arbete inom hållbarhet.
Växjö kommun har fortsatt en positiv befolkningsutveckling och har så haft under de senaste åren. Kommunen
växer och beräknas inom ett par år vara 100 000 invånare. För att möta dagens och framtidens invånare byggs
det nytt samtidigt som det byggs om.
2017 tog Nivika ett första steg in på fastighetsmarknaden i Växjö och har sedan dess vuxit till att bli Nivikas
tredje största aärsområde. Per sista augusti 2022 är det sammanlagt fastighetsvärde 2,1 miljarder kronor,
vilket motsvarar 20 procent av Nivikas totala fastighetsvärde och 18 procent av hyresintäkterna.
Genom förvärvet av Alhansa beståndet i april 2020 etablerade Nivika en lokal förvaltningsorganisation för
fortsatt expansion i staden. Nivika har sedan dess expanderat med flera fastigheter i Växjö med omnejd, så som
Nybro och senast Kalmar genom förvärvet av fastighetsportföljen SantHem. Förvärvet skedde under det första
kvartalet av räkenskapsåret som avslutas den 31 augusti 2022. Portföljen består av fem nybyggda fastigheter
i Kalmar, samt en fastighet vardera i Båstad och Höganäs, där de sistnämnda hör till aärsområdet
Västkusten. I sin helhet uppgår portföljen till 16 000 BOA fördelade på 300 hyreslägenheter med
ett hyresvärde på 28 miljoner kronor.
Fastighetsbeståndet i Växjö (inklusive Kalmar) består till största del utav bostäder motsvarande 43
procent av det totala fastighetsbeståndet. Näst störst är industrilokaler, motsvarande 22 procent tätt
följt av samhällsfastigheter 20 procent, vilket innefattar en förskola samt lokaler som polismyndighe-
ten hyr. Utöver dessa bestod fastighetsbeståndet per årsbokslut i Växjö av 15 procent kommersiella
fastigheter, inklusive mark. Uthyrningsgraden sett till ekonomisk uthyrning var vid årsbokslutet 92
procent.
Projektutvecklingen inom aärsområdet Växjö sker genom förädling av befintliga fastigheter och
nyskapande av byggrätter. Ytterligare en del i projektutvecklingen är att bygga hållbart i enlighet med
kommunens målbild. I Växjö återfanns per den 31 augusti 2022 28 procent av den uthyrbara ytan av
bolagets pågående projekt i form av Värendsvallen 12, pågående byggnation av Nivika Center bestå-
ende av 159 hyresrätter och en friskola.
VÄXJÖ
AFFÄRSOMRÅDE
VÄX
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 29
Fastighetsportfölj
Fastighetsportfölj
Fastigheter i Växjö
Antal nyproducerade lägenheter i Växjö, Kalmar och
Nybro, 2013-2021
0
500
1000
1500
2000
2500
KalmarVäxjö
Nybro
2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 20212020
Befolkningsutveckling i Växjö, Kalmar och Nybro,
antal tusen invånare
0
50
100
150
200
2022
aug
20182016 2020201420122010
Kalmar
Växjö
Nybro
Fastighet Nr Ort
Argus 6* 25 Växjö
Drängen 2 15 Växjö
Eko 6* 25 Växjö
Elefanten 1 4 Växjö
Garvaren 5 11 Växjö
Gasellen 11 5 Växjö
Geologen 5 7 Växjö
Gravören 18 17 Växjö
Illern 3 4 Växjö
Juveleraren 7 20 Växjö
Kopparslagaren 2 18 Växjö
Kopparslagaren 3 18 Växjö
Krysspricken 1 21 Växjö
Kvasten 7 9 Växjö
Minken 3 1 Växjö
Mjälan 8 23 Växjö
Nyckelharpan 2 2 Växjö
Repslagaren 1 18 Växjö
Rättaren 4 12 Växjö
Rättaren 5 12 Växjö
Sanden 2 3 Växjö
Skogsrret 1 24 Växjö
Skomakaren 1 11 Växjö
Skräddaren 7 11 Växjö
Snöflingan 16 6 Växjö
Snörmakaren 4 16 Växjö
Sotaren 3 10 Växjö
garen 3 19 Växjö
Tunnbindaren 7 14 Växjö
Värendsvallen 12 22 Växjö
Växjö 12:15 8 Växjö
Fastigheter i Kalmar
Fastighet Ort
Eklövet 1* Kalmar
Lingonet 1 & 2* Kalmar
Råstenen 1* Kalmar
Fastigheter i Nybro
Fastighet Ort
Tor 3 Nybro
Fastigheter i Alvesta
Fastighet Ort
Alvesta 15:13, 13:20, 13:21 Alvesta
VÄXJÖ
25
25
25
23
25
37
25
13
12
11
10
21
9
17
16
15
14
22
20
19
18
5
8
4
7
3
23
24
6
2
1
25
Öjaby
Sandsbro
Hovshaga
Teleborg
Hov
Räppe
*) Fastighet/erförvärvad under verksamhetsåret.
lla: SCB
lla: SCB
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 30
Hållbarhetsrapport 2021/22
Fastighetsportfölj
Under föregående räkenskapsår 2020/21 utökade Nivika med ytterligare ett aärsområde, Västkusten,
vilket för bolaget omfattar Helsingborg i söder till Göteborg i norr.
Västkusten är ett aärsområde som passar väl in i Nivikas aärsmodell. Samtliga orter där Nivika etablerat
sig har expansiva näringsliv samt en stadig befolkningsökning. Enligt Länsstyrelsens Bostadsanalys 2022
i Halland och Skåne, råder det på alla orter inom aärsområdet, förutom Båstad och Höganäs, brist på
bostäder. Samtidigt har båda länen, Skåne och Halland, positiva befolkningsutvecklingar och kommer så
också ha fram till 2030.
Per den 31 augusti 2022 äger Nivika fastigheter i Helsingborg, Höganäs, Båstad, Laholm, Halmstad,
Falkenberg, Varberg samt Göteborg, totalt 41 fastigheter. Det sammanlagda fastighetsvärdet uppgår till 1,9
mdkr och har under året, genom förvärv, tredubblats.
Fastighetsbeståndet på Västkusten består utav bostäder motsvarande 41 procent av det totala fastig-
hetsbeståndet. Näst störst är industrilokaler, motsvarande 39 procent följt av kontor 10 procent. Den
ekonomiska uthyrningsgraden uppgick per den 31 augusti 2022 till 98 procent.
Nivika utökade aärsområdet Västkusten genom förvärvet av fastighetsportföljen SantHem under novem-
ber 2021, portföljen innefattade två bostadsfastigheter belägna i Båstad och Höganäs. Fastigheten i Båstad
var tidpunkten för förvärvet under produktion, med inflyttning som skett etappvis från oktober till april
2022. Bostäderna är fullt uthyrda vid årets utgång.
Likt övriga aärsområden är projektverksamheten på Västkusten en viktig del för att skapa långsiktig och
hållbar värdetillväxt. På Västkusten återfanns per den 31 augusti 2022 12 procent av den uthyrbara ytan av
bolagets pågående projekt i form av pågående byggnation av hyresrätter på Avenboken 1 i Ulricehamn samt
byggnation av en Chopchop-restaurang under uppstart på Bikupan 22 i Varberg.
Bolaget har en pågående detaljplan i aärsområdet, för framtida bostäder, på Eftra 3:3 strax utanför
Falkenberg.
Helsingborg
Båstad,
Halmstad
Höganäs
Falkenberg
Varberg
Göteborg
Borås Ulricehamn
Befolkningsutveckling i aärsområde Västkusten,
antal invånare
0
100000
200000
300000
400000
500000
2022
aug
20182016 2020201420122010
Falkenberg
Halmstad
Varberg
Höganäs
Helsingborg
Båstad
Laholm
Antal nyproducerade lägenheter i aärsområde
Västkusten, 2013-2021
0
500
1000
1500
2000
2500
2013 2014 2015 2016
2017
2018 2019 20212020
FalkenbergHalmstad
Varberg
Höganäs
Helsingborg
Båstad
Laholm
lla: SCBlla: SCB
AFFÄRSOMRÅDE
VÄSTKUSTEN
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 31
Fastighetsportfölj
Helsingborg
Dalhem
Berga
Väla
Statena
Fredriksdal
Ramlösa
HELSINGBORG
E4
E4
E4
E6/E20
E6/E20
111
111
3
5
4
1, 2
Fastigheter Helsingborg
Fastighet Nr Ort
Ametisten 2 1 Helsingborg
Ametisten 7 2 Helsingborg
Briljanten 4 3 Helsingborg
Kruthornet 3 4 Helsingborg
Opalen 2 5 Helsingborg
Fastigheter Höganäs
Fastighet Ort
Bergbunken 1* ganäs
Schaktet 1* Höganäs
Fastigheter Båstad och Laholm
Fastighet Ort
Hemmeslöv 10:208* Båstad
Tandborsten 7 Laholm
Falkenberg
Skrea
Långasand
Skrea strand
Ringsegård
Skogstorp
Vinberg
Vinberg Kyrkby
E6/E20
E6/E20
154
150
FALKENBERG
5
1
3
2
4
Fastigheter Falkenberg
Fastighet Nr Ort
Eftra 3:3* 1 Falkenberg
Faktorn 10* 2 Falkenberg
Företagaren 2 3 Falkenberg
Töringe 7:40 4 Falkenberg
Vinberg 2:104* 5 Falkenberg
Fastigheter Halmstad
Fastighet Ort
Fyllinge 20:412 Halmstad
Haverdal 22:16* Halmastad
Stegen 1 Halmstad
Sylen 3 Halmstad
Varberg
VARBERG
Varberg
Nord
Tofta
Trönninge
Getterön
Träslöv
E6/E20
E6/E20
153
153
41
41
9
6, 7, 8
1, 2, 3
4, 5
10, 11
Fastigheter Göteborg
Fastighet Ort
Hjällbo 150:1* Gunnilse, Göteborg
Fastigheter Varberg
Fastighet Nr Ort
Bikupan 19 1 Varberg
Bikupan 20 2 Varberg
Bikupan 22 3 Varberg
Bikupan 4 4 Varberg
Bikupan 5 5 Varberg
Bälgen 4* 6 Varberg
Bälgen 6* 7 Varberg
Bälgen 15 8 Varberg
Stålet 2* 9 Varbergt
Vagnen 10 10 Varberg
Vagnen 7 11 Varberg
*) Fastighet/erförvärvad under verksamhetsåret.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 32
Fastighetsportfölj
Totalt
AFFÄRSOMRÅDE
VÄSTKUSTEN
Fastigheter Borås
Fastighet Ort
Lagern 9* Borås
Myrten 2* Borås
Fastigheter Ulricehamn
Fastighet
Nr.
Ort
Avenboken 1* 1 Ulricehamn
Björkdungen 1* 2 Ulricehamn
Ekan 3* 3 Ulricehamn
Norra Amerika 1* 4 Ulricehamn
Pionen 6* 5 Ulricehamn
Solrosen 12* 6 Ulricehamn
Syd-Afrika 1* 7 Ulricehamn
Täljstenen 1* 8 Ulricehamn
Hester
Höghult
Fredriks-
berg
Fållorna
Paradiset
Skarpås
Bronäs
Karlsnäs
Villastaden
40
40
ULRICEHAMN
2
1
7
4
6
3
5
8
BORÅS OCH ULRICEHAMN
Befolkningsutveckling i Borås och Ulricehamn,
antal invånare
0
30000
60000
90000
120000
150000
2022
aug
20182016 2020201420122010
Ulricehamn
Borås
Antal nyproducerade lägenheter i Borås och
Ulricehamn, 2013-2020
0
100
200
300
400
500
2013 2014 2015 2016
2017
2018 2019 20212020
Borås
Ulricehamn
Under tredje och ärde kvartalet 2021/22 har Nivika breddat
aärsområde Västkusten genom förvärv i Borås och Ulricehamn.
Dessa båda städer är strategisk belägna längs riksväg 40 i Väster-
götland och för Nivika del en förbindelse mellan Göteborg/Väst-
kusten och Jönköping. Borås, en handels-och textilstad, är efter
Göteborg, den näst störta staden i folktäta Västra Götalandsre-
gionen, med både ett positivt flytt- och födelsenetto. En positiv
utveckling har även Borås näringsliv då intresset för etablering
är fortsatt stor, mer industrimark har tagits fram och utveckling
fortsätter bl a utefter riksväg 40.
Ulricehamns är en stad som lever och utvecklas året om. Under
vintertid erbjuder kommen skidspår- och backar som även gjort
att staden blivit en aktör för internationella skidtävlingar. Antalet
invånare har de senaste åren ökat i snabb takt och enligt kommu-
nens prognoser kommer den fortsatt att öka med sex procent fram
till år 2028.
I Borås har Nivika förvärvat två centrala fastigheter, båda ligger i
samma område med kommersiell verksamhet. Totalt har dessa en
uthyrbar yta på drygt 12 000 m².
Den 1 juni förvärvade Nivika en fastighetsportfölj bestående av bo-
städer med kommersiella inslag i centrala Ulricehamn. Fastighets-
portföljen omfattar åtta bostadsfastigheter och har en uthyrbar
area om knappt 16 000 m². En av fastigheterna är nybyggd och
inkluderar investeringsstöd, ytterligare en färdigställdes under ok-
tober 2022. De färdigställda fastigheterna är fullt uthyrda och hela
portföljen har ett årligt hyresvärde om drygt 22 miljoner kronor.
*) Fastighet/erförvärvad under verksamhetsåret.
lla: SCBlla: SCB
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 33
Hållbarhetsrapport 2021/22
Selfstorageverksamheten Mitt Lager har sedan dess start 2016 bedrivits
med syftet att utnyttja vakanser i Nivikas fastighetsbestånd. Mitt Lager
startades till följd av två lediga lokaler i Jönköping och Värnamo som läm-
pade sig för selfstorageverksamhet. Beståndet har sedan vuxit med cirka
två anläggningar per år, genom etableringar i Nivikas fastighetsbestånd
i Småland samt genom strategiska förvärv av liknande verksamheter på
orter i västra Sverige, såsom Lysekil och Strömstad. Anläggningarna Borås
och Vetlanda bedrivs i externt förhyrda lokaler.
Mitt Lager bedriver verksamheten med en för branschen låg bemanning
tack vare sitt digitala system med bokning och betalning vilket även ger
kunden snabb tillgång till den lokal de bokat. Kunden skall kunna hyra och
få tillgång till ett förråd på mindre än två minuter.
Nivika har en fortsatt tillväxtstrategi för selfstorageverksamheten och har
som mål att växa med två anläggningar per år, antingen genom etablering
på flera orter och eller att utöka verksamheten på befintliga orter.
Per den 31 augusti 2022 har Mitt Lager 15 anläggningar på tolv orter i
södra Sverige. Anläggningarna har tillsammans 2 800 förråd, med en
genomsnittlig uthyrningsgrad på 70 procent där anläggningarna i
Värnamo och Göteborg har en uthyrningsgrad över 80 procent.
1 juni har den nya anläggningen i Falkenberg öppnats vilken omfattar
1 500 m förråd fördelat på två plan och 190 förrådsenheter. I Göteborg
expanderas anläggningen med ytterligare 289 förråd som var klara för
uthyrning i december 2022. Under perioden har också hemsidan uppda-
terats för en än bättre kundupplevelse och än snabbare och enklare
bokningsprocess.
Under året har verksamheten vuxit med 3 anläggningar, Göteborg, Motala
och Falkenberg, tillsammans en utökning med +1 000 förråd. Uthyrnings-
graden bibehölls i tillväxten och var 70 procent (69) vid årets utgång. I
årstakt omsätter vi nu drygt 20 miljoner kronor på endast två anställda.
Göteborg
Motala
Gislaved
Lysekil
Hunnebostrand
Strömstad
Jönköping
Borås
Värnamo
Växjö
Vetlanda
Falkenberg
AFFÄRSOMRÅDE
MITT LAGER
Fördelning av förråd per
geografi, %
23
3
8
15
10
13
8
4
6
4
6
4
2 799 st
Anläggningar och uthyrningsgrad
* Falkenberg öppnades 2022-06-01.
Anläggning Uthyrningsgrad, %
Antal
förråd
Anläggning i fastighet
Borås
30 %
75 Myrten 2, Borås
Falkenberg*
6 %
191 Lokal i Nivika-ägd fastighet
Gislaved
18 %
101 Släggan 11, Gislaved
Göteborg
80 %
389 Tingstadsvassen 24:10, Göteborg
Hunnebostrand
71 %
242 Hedalen 1:6, Hunnebostrand
nköping - City
71 %
337
Lokal i Nivika-ägd fastighet
Jönköping - Ljungarum
Lokal i Nivika-ägd fastighet
Jönköping - Huskvarna
Lokal i Nivika-ägd fastighet
Lysekil
35 %
213 Dalskogen 3:15, Lysekil
Motala
26 %
95 Hjortronet 7, Motala
Strömstad
66 %
141 Erlandseröd 1:23, Strömstad
Vetlanda
29 %
116 Externt hyrd lokal
Värnamo
82 %
142 Lokal i Nivika-ägd fastighet
Växjö - Väster
63 %
757
Lokal i Nivika-ägd fastighet
Växjö - Norremark
Mjälan 8
Totalt
70 % 2 799
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 34
Hållbarhetsrapport 2021/22
Projektverksamheten
PROJEKTVERKSAMHETEN
Projektverksamheten i Nivika omfattar hela kedjan från råmark till
färdig fastighet samt förädling av befintlig fastighetsportfölj.
Vi arbetar löpande med att identifiera utvecklingsmöjligheter och outnyttjade byggrätter inom portföljen.
Målet med projektverksamheten är att öka avkastningen och skapa värdetillväxt genom nöjda kunder med långa
avtal och förbättrade kassaflöden för långsiktigt hållbar förvaltning.
Vi har kompetens genom hela kedjan - från första idé till förvaltning och kan driva och förvalta ett projekt eller
en fastighet genom hela dess utveckling och alla dess faser.
Detaljplaneprocessen innebär att byggrätterna konkretiseras och definieras. Arbetet sker i dialog med kom-
muner som tillsammans med våra medarbetare arbetar för att definiera hur marken kan och får användas.
Som engagerad fastighetsägare kan vi påverka planprocessen, men den är också beroende av den kommunala
översiktsplaneringen och eventuella överklaganden. Det är i detta skede – när idéerna för den obrutna marken
ska realiseras och förvandlas till konkreta planer för attraktiva bostäder eller kommersiella lokaler – som
första delen av värdeskapandet sker. Vi tar utgångspunkt i de lokala förutsättningarna och skapar projekt
som tillför mervärde för hela närområdet, inte bara för de som bor, studerar, arbetar eller besöker loka
-
lerna. Vi arbetar aktivt för att tillföra hållbara värden och höga boendekvaliteter till staden.
För fastigheter med antagna detaljplaner tar vi fram de handlingar som behövs för bygglov och för att
bygga. Vår projektavdelning fungerar som beställare under entreprenadtiden. Projektledare leder den
interna projektgruppen, koordinerar de externa konsulter som engageras i projektet och har ansvar för
att de uppställda ekonomiska och tidsmässiga målen i projekten uppnås.
Produktion och färdigställande pågår fram till tillträde. Därefter tar Nivikas förvaltning över fastigheterna
och håller kontakt med hyresgästen.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 35
Projektverksamheten
Pågående bostads- och
kommersiella projekt
Värendsvallen 12 - Nivika Center
VÄXJÖ
Nybyggnation samhällsfastighet
Investering 102 Mkr
Värendsvallen 12 - Nivika Center
VÄXJÖ
Nybyggnation bostäder
Investering 274 Mkr
Hematiten 1
VÄRNAMO
Nybyggnation kommersiellt
Hyresgäst Konfinentiellt
Investering ca 150 Mkr
Graniten 39
VÄRNAMO
Nybyggnation kommersiellt
Hyresgäst Båfi-Pack
Investering 44 Mkr
Roten 2 - Hisingstorp
JÖNKÖPING
Nybyggnation bostäder
Investering 246 Mkr
Avenboken 1
ULRICEHAMN
Nybyggnation bostäder
Investering 92 Mkr
Sadelmakaren 1
VÄRNAMO
Nybyggnation bostäder
Investering 253 Mkr
Porfyren 3
VÄRNAMO
Nybyggnation kommersiellt
Hyresgäst Sporda Nonwowen
Investering 53 Mkr
PÅGÅENDE
Bikupan 22
VARBERG
Nybyggnation kommersiellt
Hyresgäst Chopchop
Investering 24 Mkr
Klynnan 12
VÄRNAMO
Nybyggnation kommersiellt
Hyresgäst PostNord
Investering 35 Mkr
PÅGÅENDE
PÅGÅENDE
JÖNKÖPING
VÄRNAMO
VÄXJÖ
Vår kompetens sträcker sig från idé, till genomförande och förvaltning och vi ut-
vecklar allt från bostäder till alla typer av kommersiella fastigheter. För kommersiella
fastigheter tecknas hyreskontrakt innan byggstart sker. Bolaget stävar efter att, där
möjlighet finns, koppla hyresavtalet till entreprenadkostnaden.
Vid utveckling av bostäder ska god kännedom om marknadsutveckling, kundbehov
och efterfrågan finnas innan byggstart sker.
Framtida projektportfölj är egenägd vilket gör att vi helt och hållet själva styr
tidsplanerna för framtida projekt.
Entreprenaderna upphandlas i regel som totalentreprenad för att minimera risken
för oförutsedda kostnader.
PÅGÅENDE
PÅGÅENDE
PÅGÅENDE
PÅGÅENDE
PÅGÅENDE
VARBERG
ULRICEHAMN
PÅGÅENDE
Grön fastighet enligt Nivikas
gröna ramverk, se vidare på
sid 66.
KONFIDENTIELLT
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 36
Projektverksamheten
Sammanfattning pågående och slutförda projekt under perioden, >5 Mkr
Fastighet Ort Projekttyp Kategori Projektstart Planeras vara Bedömd Upparbetad Beräknat Energi- Bostäder Lokaler Hyres- Estimerat
färdigställt* investering, Mkr investering bofört värde prestanda** Uthyrbar Uthyrbar rde, fastighetsvärde, Antal
** yta, m² yta, m² Mkr Mkr lägenheter
Norra Amerika 1 Ulricehamn Nybyggnation Bostäder Q1 2022 Q3 2022 7 157 0,3 8 5
Tingstadsvassen 24:10 teborg Ombyggnation Industri/Lager Q1 2022 Q3 2022 13 4 4 1 725 6,5 45
Avenboken 1 Ulricehamn Nybyggnation Bosder Q3 2021 Q4 2022 92 56 % 3 199 5,0 115 45
Bikupan 22 Varberg Nybyggnation Restaurang Q2 2022 Q2 2023 24 0 4 80 % 485 1,5 25
Värendsvallen 12 Väx Nybyggnation Bosder Q1 2021 Q2 2023 274 191 225 56 % 5 900 14,1 330 160
Sadelmakaren 1 rnamo Nybyggnation Bostäder Q1 2021 Q1/Q3 2023 253 158 166 56 % 8 111 13,0 335 130
Värendsvallen 12 Väx Nybyggnation Samllsfastighet Q1 2022 Q2 2023 102 26 26 80 % 3 678 7,1 110
Klynnan 12 Värnamo Nybyggnation Industri/Lager Q1 2022 Q2 2023 35 19 23 80 % 1 900 2,6 44
Sandstenen 2 Värnamo Nybyggnation Industri/Lager Q2 2022 Q2 2023 53 2 2 80 % 2 900 3,9 64
Porfyren 3 Värnamo Nybyggnation Industri/Lager Q1 2022 Q2 2023 53 38 44 80 % 4 799 4,0 62
Graniten 39 Värnamo Nybyggnation Industri/Lager Q4 2022 Q3 2023 44 2 11 80 % 3 999 3,1 48
Tor 3 Nybro Nybyggnation Bosder Q4 2022 Q4 2023 130 83 91 56 % 3 200 5,9 130 60
Roten 2 “Hisingstorp nköping Nybyggnation Bostäder Q2 2022 Q2 2024 246 41 441 80 % 6 002 13,1 246 82
1 320 564 1 037 26 964 19 486 79,3 1 554 477
46 450
m
58%
33%
8%
46 450
13%
47%
28%
12%
1 320
Mkr
75%
15%
8%
2%
477
Pågående projekt,
antal bostäder, st
Pågående projekt,
projektbudget, Mkr
Pågående projekt, uthyrbar yta
per kategori, %
Pågående projekt, uthyrbar yta
fördelat per ort, m²
Bostäder 26 964 m
Industri/lager 15 323 m
Samhällsfastighet 3 678 m
Restaurang 485 m
Bostäder 995
Samhällsfastighet 102
Industri/lager 199
Restaurang 24
Jönköping 6 002 m
Värnamo 21 709 m
Växjö 13 330 m
Västkusten 5 409 m
Hyresbostäder 477
Studentbostäder 0
*) Planeras färdigställt, följer kvartal per kalenderår.
**) Boverket.se gällande BBR-krav.
Färdigställda fastigheter ej inkluderade
i totaler eller grafer.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 37
Projektverksamheten
Projektverksamheten
Projektportfölj
Projektverksamheten i Nivika omfattar hela kedjan från råmark till färdig fastighet
samt förädling av befintlig fastighetsportfölj.
Informationen om projekt baseras på bedömningar om projektens storlek,
inriktning och omfattning, så även det planerade färdigställandet av projek-
tet. Informationen baseras på bedömningar om framtida projektkostnader och
hyresvärde, vilka innebär osäkerhetsfaktorer både avseende projektens genomför-
ande, tidsplaner, projektkostnader samt framtida hyresvärde. Informationen om
pågående projekt omprövas regelbundet och bedömningar justeras till följd av att
pågående projekt färdigställs eller att förutsättningar förändras. För projekt som
ej byggstartats har finansiering ej upphandlats, vilket innebär att finansiering av
pågående projekt är en osäkerhetsfaktor.
Förvaltningsfastigheter, 9 502
Pågående byggnation, 760
Pågående projektutveckling, 161
Obebyggd mark, 275
Fastighetsportfölj, bokfört värde, Mkr
10 699
Mkr
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 38
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 39
Projektverksamheten
Aärsområde Jönköping
Mark
Stigamo 1:47, 1:49, 1:51, 1:52,
1;53,
Jönköping
INDUSTRIMARK
Potentiell LOA 19 200, 42 500,
6 250, 5 400, 7 600 m
Hovslätts Ängar, Jönköping
BOSTADSMARK
Potentiell BOA 14 000 m,
Ca 130 bostäder, främst
hyresrätter
Detaljplaner
Valplatsen, Jönköping
DETALJPLAN BOSTÄDER
Planarbete påbörjat
Potentiell BOA
50 000 - 70 000m
Ca 450 lägenheter
Åkerfältet 3 & 5, Jönköping
DETALJPLAN
SAMHÄLLSFASTIGHET
Planarbete påbörjat
Potentiell LOA 40 000m
Brunstorp 1:55, Huskvarna
DETALJPLAN BOSTÄDER
Framtida detaljplan
Potentiell LOA 6 000m
Ca 140 lägenheter
Aärsområde Värnamo
Mark
Detaljplaner
Refugen 6, Värnamo
MARK FÖR BYGGNATION
AV NIVIKAS
HUVUDKONTOR
Potentiell LOA 1 900 m
Porfyren 3, Värnamo
INDUSTRIMARK
Potentiell LOA 19 000 m
Aftonfalken 1, Värnamo
DETALJPLAN BOSTÄDER
Planarbete påbörjat
Potentiell BOA 5 000m
Ca 75 lägenheter
Kalkstenen 2, Värnamo
INDUSTRIMARK
Potentiell LOA 2 500 m
Kärleken 1-4, Värnamo
DETALJPLAN BOSTÄDER
Planarbete påbörjat
Potentiell BOA
30 000 - 35 000m
Tre Liljor 17, Värnamo
DETALJPLAN BOSTÄDER
Planarbete påbörjat
Potentiell BOA 4 000 - 5 000m
Aärsområde Växjö
Mark
Skogskärret 1, Växjö
INDUSTRIMARK
Potentiell LOA 30 000 m
Detaljplaner
Växjö 12:15 ”Stenladan”, Växjö
DETALJPLAN BOSTÄDER
Framtida detaljplan
Potentiell BOA 2 500m
Ca 90 lägenheter
Aärsområde Västkusten
Mark
Bikupan 4, Varberg
INDUSTRIMARK
Potentiell LOA 4 000 m
Detaljplaner
Eftra 3:3, Falkenberg
DETALJPLAN BOSTÄDER
Framtida detaljplan
Potentiell BOA 15 000m
Ca 200 lägenheter
Hållbarhetsrapport 2021/22
ÅRSREDOVISNING 2020/2021 Nivika Fastigheter AB (publ) 40
Hållbarhetsrapport
Inga betydande förändringar har skett i organisation eller vår leverantörskedja. Under året förändrades
Nivikas fastighetsbestånd på grund av försäljning, förvärv och färdigställande av nya fastigheter/projekt.
Förändringarna påverkar inte hållbarhetsredovisningen nämnvärt, men bör beaktas vid jämförelser av
energianvändning och utsläpp över tid.
Nivikas ambition är att integrera hållbarhetsarbetet i all verksamhet, varför delar av hållbarhetsarbetet
återfinns i årsredovisningens ordinarie struktur. Hållbarhetsrapporten omfattar hela koncernens verksam-
het; Nivika Fastigheter AB (publ) och samtliga helägda dotterbolag förutom Nivika Byggsystem AB, om
inget annat anges. Rapporten omfattar inte verksamheter som kontrolleras av enskilda hyresgäster eller
leverantörer.
Nivikas hållbarhetsredovisning följer det finansiella räkenskapsåret och publiceras årligen. Ingen extern
granskning har gjorts men revisorn har bestyrkt att en hållbarhetsrapport har upprättats enligt årsredovis-
ningslagen (ÅRL).
Hållbarhetsrapport 2021/22
Årsredovisningen 2021/22 inkluderr Niviks hllbrhetsredovisning
2021/22 som ocks utgör bolgets lgstdgde hllbrhetsrpport. Niviks
hllbrhetsredovisning r upprttd i enlighet med Globl Reporting Inititive
(GRI) Stndrds frn 2021 och omfttr perioden 1 september 2021 till och med
31 ugusti 2022. Det r Niviks först GRI redovisning.
KONTAKTPERSON
Emelie Regnell, hållbarhetschef
emelie.regnell@nivika.se
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 40
Hållbarhetsrapport 2021/22
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 41
Hållbarhetsrapport 2021/22
HÅLLBART
FÖRETAGANDE
MED NÄRHET OCH
ENGAGEMANG
Nivik Fstigheter AB r ett smlndskt fstighetsbolg. Med lokl förnkring och
med hyresgsten i fokus förvltr, fördlr, bygger och förvrvr vi svl bostder
som fstigheter för kommersiellt bruk. Nybyggntion v bostder skll med fördel ske
i tr med industriellt byggnde i egen regi, vilket r hllbrt och ekonomiskt fördelk-
tigt. Vr övergripnde mlsttning r tt skr en ttrktiv fstighetsportfölj med ett
lngsiktigt uthlligt vrde som inte hr en negtiv pverkn p mnniskor eller miljön.
Idag ställs vi inför de stora utmaningarna med klimatförändringar, urbanisering och ökande bo-
stadsbrist. Bygg- och fastighetssektorn står för en betydande del av samhällets klimatpåverkan.
Som företag blir vi alltmer medvetna om vilka val vi står inför och vad vi kan göra för att påverka.
Förutom detta står branschen även inför utmaningar vad gäller
säkerhet och hälsa, korruption
och brott mot de mänskliga rättigheter
na.
För att Nivika ska lyckas med sitt hållbarhetsarbete är det viktigt att vara en attraktiv arbetsgi-
vare med engagerade medarbetare. Vi ska även ställa krav och involvera kommuner, leverantö-
rer och hyresgäster i arbetet. Tillsammans når vi längre än vad vi hade gjort var och en för sig.
För Nivika utgår hållbarhetsarbetet från ett långsiktigt ansvar för ekonomisk, miljömässig och
social utveckling. Nivika ska vara ett fastighetsbolag som driver på utvecklingen och bidrar till ett
hållbart samhälle. Det handlar om hållbar utveckling, att göra våra fastigheter bättre för miljön
och hyresgästen och bli mer lönsamma på en och samma gång.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 42
Hållbarhetsrapport 2021/22
NYBYGGNATION
Byggskedet är den fas i livscykeln med störst klimatpåverkan. För att säkerhetsställa ett gott
inomhusklimat bygger Nivika i enlighet med Miljöbyggnad, där fokus läggs på hållbara mate-
rial och en eektiv energianvändning. Tillsammans med rätt leverantör möjliggörs flexibilitet,
resursoptimering och materialval som skapar förutsättningar för hållbarhet i hela livscykeln.
Att kravställa och optimera transporter under byggskedet är ytterligare ett sätt att minska
klimatavtryck.
PROJEKTERING
Nivika sätter ramarna för hela byggnadens livscykel i projekteringsstadiet, redan där skapas
energieektiva byggnader med långsiktig kvalitet enligt Nivika-standard. Byggnaden utfor-
mas för att för att skapa flexibilitet genom att ta hänsyn till framtida alternativ användning
och behov av förändring.
DRIFT OCH FÖRVALTNING
Genom att arbeta löpande med driftoptimering, energieektivisering samt utbyte av föråld-
rad teknik minimerar vi klimatavtrycket från verksamheten. Dessutom att skapa förutsätt-
ningar för Nivikas hyresgäster att bo eller bedriva sin verksamhet med så låg klimatpåverkan
som möjligt kan utsläppen minska ytterligare i drift- och förvaltningsskedet. Att erbjuda
hållbara lösningar såsom delningstjänster, laddningsmöjligheter, men också vägledning kring
materialval och återbruk.
RIVNING
Nivika ska bara riva om det verkligen är nödvändigt och i stället eftersträva att förlänga bygg-
nadens livslängd. Om byggnaden trots allt rivs är ambitionen att återbruka byggmaterial och
återvinna rivningsmaterial. Material som måste deponeras ska undvikas i möjligaste mån.
Byggnadens livscykel
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 43
Hållbarhetsrapport 2021/22
Styrdokument för hållbarhetsarbetet
Regelverk som styr, inspirerar och vägleder Nivikas hållbarhetsarbete med försiktighetsprincipen
i beaktande. Bolaget beaktar samhällets krav enligt lagar och förordningar som minimikrav och
strävar efter ständiga förbättringar med tydliga mål att främja en hållbar utveckling.
Externa lagar och riktlinjer
Svenska Aktiebolagslagen
Årsredovisningslagen
Miljöbalken
Arbetsmiljölagen
Boverkets byggregler (BBR-krav)
FN:s vägledande principer för företag och mänskliga rättigheter
EU:s taxonomiförordning
Övriga tillämpliga lagar och regler
Externa initiativ
GRI Standards
FN:s globala hållbarhetsmål
Parisavtalet
TCFD
Hållbarhetscertifieringar, t ex miljöbyggnad
Lokala hållbarhetsprogram och klimatanpassningsplaner
Interna regelverk
Hållbarhetspolicy
Arbetsmiljöpolicy
Uppförandekod
Övriga rutiner och instruktioner
HÅLLBARHET
EN INTEGRERAD DEL
I NIVIKAS VERKSAMHET
Långsiktigt och hållbart värdeskapande är en central del av den övergripande bolagsstyrningen
för vilken styrelsen och vd är ytterst ansvariga. Nivikas styrelse antar årligen hållbarhetspolicy och
uppförandekod samt följer kvartalsvis upp hållbarhetsarbetet. Varje år rapporteras bolagets riskanalys
till styrelsen, en process som beskrivs på sidan 83-87 – vilket innefattar hållbarhetsrisker och möjlig-
heter kopplade till klimat & miljö, sociala förhållanden, mänskliga rättigheter och anti-korruption.
Styrelsen ansvarar för att årligen upprätta och ge ut hållbarhetsredovisningen och är tillsammans med
koncernledningen ansvariga för att anta Nivikas hållbarhetsmål. Vd och koncernledning verkställer och
driver igenom styrelsens beslut samt ansvarar för att den egna verksamheten hanterar hållbarhetsarbe-
tet. Att det finns rutiner i enlighet med policyer och regelverk samt att de efterlevs och följs upp.
Nivika har anställt en hållbarhetschef som tillträdde i augusti 2022 med uppgift att driva, utveckla,
samt följa upp Nivikas hållbarhets- och klimatarbete. Hållbarhetschefen rapporterar löpande utfallet
till koncernledningen. Hållbarhetsarbetet ingår som en naturlig och integrerad del i all verksamhet.
Ansvaret för det dagliga arbetet med klimatrelaterade frågor såsom planering, genomförande och
uppföljning följer organisationsstrukturen.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 44
Hållbarhetsrapport 2021/22
Hllbrhetsfrgn r centrl och det finns stor förvntningr p hur frgn hnters. Under vren 2021 identifierdes Niviks
prioriterde intressentgrupper. De r hyresgster, medrbetre, kreditgivre/finnsirer, leverntörer, smhllsktörer smt
gre och styrelse. Vi för en löpnde dilog för tt fng in sikter och förvntningr frn intressentern. Intressentdilogen r
viktig d den ger oss underlg för hur vi sk utveckl vrt hllbrhetsrbete. Nedn presenters intressenterns nyckelfrgor
och hur dilog hr förts.
I DIALOG MED
OMVÄRLDEN
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 45
HYRESGÄSTER  BOENDE
DIALOGFORM
Möten (visning, uthyrning, in-, utflytt)
Kundtjänst & felanmälan
NYCKELFRÅGA
Trygghet och trivsel
Bra boendemiljö
Möjliggöra för de boende att agera hållbart
KREDITGIVARE/
FINANSIÄRER
DIALOGFORM
Finansiella rapporter (kvartalsvis)
Enskilda möten med banker
och investerare
Kapitalmarknads- och
investerarpresentationer
NYCKELFRÅGA
Långsiktig och stabil ekonomisk
förvaltning
Låg klimatpåverkan
Nöjda och stabila hyresgäster
Transparent rapportering
HYRESGÄSTER  KOMMERSIELLA
DIALOGFORM
Kundmöten
Avtalsförhandlingar
Kundtjänst, felanmälan och löpande dialog kring förvaltning
NYCKELFRÅGA
Lokaler med god arbetsmiljö
Långsiktig fastighetsförvaltning
Möjliggöra för hyresgästen att agera hållbart
MEDARBETARE
DIALOGFORM
Medarbetarsamtal (årligen)
Utbildningar
Företagsevents
Avdelnings- och projektmöten
NYCKELFRÅGA
Stabil arbetsgivare med goda arbetsvillkor
God arbetsmiljö
Engagerad i lokala föreningslivet och samhället
SAMHÄLLSAKTÖRER
DIALOGFORM
Möten med kommunala tjänstepersoner rörande
byggnationer, stadsutveckling, detaljplaner etcetera.
Samverkansmöten vid nätverk, intresse- och
branschorganisationer
NYCKELFRÅGA
Byggnationer med ett starkt hållbarhetsperspektiv
Bidra till hållbar stadsutveckling
LEVERANTÖRER
DIALOGFORM
Vid upphandling av ramavtal
Beställningar och leverantörsmöten
Avstämning och kontroll av
ramavtalsleverantörer (årligen)
NYCKELFRÅGA
Kravställare när det gäller kvalitet, arbetsvillkor
och arbetsmiljö hos våra leverantörer
Samverkan för ökad hållbarhet
ÄGARE OCH STYRELSE
DIALOGFORM
Styrelsemöten (6-8 per år)
Bolagsstämma (årligen)
NYCKELFRÅGA
Långsiktig avkastning med hänsyn till
människor och miljö
Transparent rapportering
Kundnöjdhet
Hållbarhetsrapport 2021/22
VÅRA VIKTIGASTE FRÅGOR
FOKUSOMRÅDEN
Långsiktig värdeutveckling
Vi skapar långsiktig värdeutveckling genom
ansvarsfulla aärer. Att ta ansvar i våra rela-
tioner med kunder, leverantörer och partners
är avgörande för vårt förtroende och för vår
förmåga att skapa långsiktigt framgångsrika
aärer. Vi lägger stor vikt vid att säkerställa en
god ekonomisk stabilitet, ansvarsfulla relatio-
ner i hela värdekedjan och efterlevnad
av Nivikas uppförandekod.
• Finansiell stabilitet
• Grön finansiering
• Aärsetik och anti-korruption
Miljö och resursanvändning
Vi bygger, förvaltar och utvecklar fastigheter
resurseektivt och med klimatet i fokus. Att
våra fastigheter är energieektiva, har låg
klimatpåverkan och bidrar till en funktionell
och god inomhusmiljö är viktigt. Det är i och
kring våra fastigheter vi kan göra mest för
att minimera vår påverkan på omgivningen,
och vi fokuserar på att redovisa och förbättra
fastigheternas klimatpåverkan, miljöprestanda
och energianvändning.
• Klimatpåverkan och anpassning till ett
förändrat klimat
• Resurseektivitet – energi, material
och avfall
• Påverka hyresgästen att agera mer hållbart
Hållbar stadsutveckling
Vi är en lokal samhällsbyggare som erbjuder
attraktiva och trivsamma lokaler/boen-
den för våra hyresgäster. Nivika bidrar till
regionens utveckling genom vår kärnverk-
samhet. Också genom att engagera oss i
initiativ, såsom infrastruktur, innovation
och utbildning samt att välja lokala leve-
rantörer.
• Trygghet och trivsel
Hållbara medarbetare
Vi är en inkluderande arbetsplats med friska
och engagerade medarbetare. Att våra
medarbetare trivs, är engagerade och ut-
vecklas har en direkt påverkan på kundernas
upplevelse av relationen med Nivika, liksom
vår förmåga att leverera goda resultat. I vår
strävan att vara en attraktiv arbetsgivare
prioriterar vi särskilt aspekterna arbetsmiljö,
kompetensutveckling, jämställdhet och
mångfald.
• God arbetsmiljö
• Jämställdhet och mångfald
• Kompetensutveckling
Under vren 2021 genomfördes en vsentlighetsnlys med syftet tt identifier och prioriter viktig frgor för
Nivik ur ett miljömssigt, socilt och ekonomiskt perspektiv. Som grund till vsentlighetsnlysen lg resulttet frn
intressentdilogen, tidigre strtegirbete, en omvrldsnlys som ven inkluderde viktig brnschspecifik frgor smt en
nlys över Niviks hllbrhetsrelterde risker. Ett ntl prioriterde hllbrhetsfrgor identifierdes och ligger till grund
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 46
Hållbarhetsrapport 2021/22
Pågående projekt, Nivika Center i Växjö.
Preliminärt färdigt för inflytt sommaren 2023.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 47
Hållbarhetsrapport 2021/22
Hållbarhetsrapport 2021/2022
Agenda 2030
Vi fokuserr vrt hllbrhetsrbete p de omrden dr
vi hr störst pverkn och drmed störst möjlighet tt
bidr till positiv utveckling. Nivik bidrr till tt uppfyll
Agend 2030, med srskilt fokus p utvld delml.
LOKAL NÄRVARO FÖR
GLOBALA MÅL
Mål 16 - Fredliga och inkluderande samhällen
För oss är det viktigt att ha ett proaktivt arbete för att minimera
alla former av korruption och mutor, både bland medarbetarna, hos
leverantörer och kunder. Detta är vårt sätt att bidra till ett fredligt
och inkluderande samhälle. (Delmål 16.5)
Mål 11 - Hållbara städer och samhällen
Genom vårt arbete är vi en aktiv part i utvecklingen av städer. I
planering, byggande- och förvaltning av fastigheter och stadsdelar
samarbetar vi med kunder, leverantörer och kommuner och skapar
tillsammans hållbara städer och samhällen. Med varsam blandning av byggnader,
utformning av oentliga miljöer och gröna områden skapar vi stadsliv, gröna oaser,
trygghet och trivsel som inkluderar alla. Vi är också med och utvecklar industri-
områden och skapar möjligheter för ett expanderande näringsliv i och runt våra
kommuner. (Delmål 11.6, 11.7)
Mål 5 - Jämställdhet
Nivika tror på styrkan i mångfald. Vi välkomnar medarbetare med
olika bakgrund, läggning, egenskaper och kompetenser. Att vara öp-
pen och nyfiken har varit en viktig del av Nivikas framgång, därför
uppmuntrar vi olikheter och unikitet. Vi arbetar konsekvent för att öka jämställd-
het och motverka diskriminering på arbetsplatsen. Generellt sett har Nivika en
övervikt av män. Speciellt inom förvaltningsverksamheten arbetar vi för en jämna-
re fördelning. (Delmål 5.1, 5.5)
Mål 7 - Hållbar energi för alla
Genom att köpa el från vattenkraft och installera solceller på våra
fastigheter bidrar vi till att öka andelen förnybar energi i den globala
energimixen. Med hjälp av olika åtgärder minskar vi energianvänd-
ningen i våra byggnader, uppmuntrar till en eektivare användning av lokalytor och
bidrar på så sätt till att öka energieektiviteten. (Delmål 7.2, 7.3)
Mål 12 - Hållbar konsumtion och produktion
Vår ambition är att bidra till en mer hållbar konsumtion och pro-
duktion. Detta gör vi genom att arbeta aktivt med vår egen, våra
leverantörers och våra kunders resurseektivitet. Vi strävar efter
att minska energianvändningen, uppnå en miljövänlig hantering av kemikalier och
avfall samt att minska utsläpp, genom miljöklassning av byggnader och ställa krav
på leverantörerna.
(Delmål 12.2, 12.4, 12.5)
Mål 3 - God hälsa och välbefinnande
Våra fastigheter utformas för att skapa välbefinnande hos våra hy-
resgäster. Genom att bygga bostäder enligt Miljöbyggnad Silver och
välja närproducerade material bidrar vi till minskad användning av
skadliga kemikalier och byggmaterial samt att undvika föroreningar i luft, mark och
vatten. Bra inomhusklimat i våra fastigheter är viktigt för våra hyresgästers hälsa
och bidrar till att minska antalet sjukdomsfall i samhället. Vi arbetar också för att
säkra en god hälsa bland våra medarbetare. (Delmål 3.4, 3.9)
Mål 13 - Bekämpa klimatförändringarna
Att minska energianvändningen och nyttjandet av fossila bränslen
för att därigenom minska koldioxidutsläppen och på så sätt bekämpa
klimatförändringarna är en viktig del i vårt arbete. Vi vill också stärka
städernas och fastigheternas motståndskraft mot, och förmåga till anpassning till
klimatrelaterade faror och naturkatastrofer. (Delmål 13.1, 13.3)
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
Mål 8 - Anständiga arbetsvillkor och ekonomisk tillväxt
Hållbar ekonomisk tillväxt säkrar och skapar nya arbetstillfällen
samtidigt som engagerade, kompetenta och friska medarbetare är
en förutsättning för att åstadkomma bra resultat. Vi arbetar för att
främja en trygg och säker arbetsmiljö och goda arbetsvillkor för såväl egna medar
-
betare som leverantörer. Målsättningen är låg sjukfrånvaro samt noll arbetsplats-
olyckor. Vi satsar också på kompetensutveckling för våra anställda. Med hållbara
medarbetare läggs grunden till utveckling och lönsamhet.
(Delmål 8.4, 8.5, 8.8)
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 48
Hållbarhetsrapport 2021/22
HÅLLBARHETSMÅL 2021/22
Vi rbetr stndigt med mest vsentlig hllbrhetsfrgorn och dess r kopplde till vr fyr fokusomrden.
I tbellen nedn redoviss utfll för de ml som gllde 2021/22 och hur vi kopplr dem till FN:s globl ml.
Långsiktig värdeutveckling
Miljö och resursanvändning
Hållbar stadsutveckling
Hållbara medarbetare
Aärsetik och anti-korruption
Aärsetik och anti-korruption
Aärsetik och anti-korruption
Resurseektivitet
Klimatpåverkan och anpassning till förändrat klimat
Resurseektivitet
Resurseektivitet
Påverka hyresgästen att agera mer hållbart
Trygghet och trivsel
Trygghet och trivsel
God arbetsmiljö
Jämställdhet och mångfald
God arbetsmiljö
Alla medarbetare ska informeras om Nivikas uppförandekod
Medarbetare ska utbildas i anti-korruption
Noll inrapporterade fall av korruption och mutor
Minska energianvändningen med 10 % (jämfört med 2020/21)
Andel ”gröna” fastigheter i portföljen: 20 %
Nyproduktion av bostäder ska byggas minst i enlighet med Miljöbyggnad Silver
Nyinstallerad produktionskapacitet, solenergi: 1 GWp
Antal nyinstallerade laddplatser: 25 st
Börja mäta kundnöjdhet bland hyresgäster
Ta fram arbetsmetoder för att säkerhetsställa trygghet och trivsel
< 2 % korttids-sjukfrånvaro
Ökad jämställdhet
Noll olycksfall
Allmän genomgång för samtliga medarbetare under året
Målet rullar vidare till nästa år
0 st
-5 %
31 %
100 %
1,3 GWp
102 st
NKI (nöjd kund index) -undersökning görs i slutet av 2022
Intern checklista framtagen för trygghetsrondering
3,1 %
69 % män 31 % kvinnor
9 st, varav 2 st ledde till frånvaro
Annat mål gällde
0 st
-10 % (jämfört med 2019/20
21 %
100 %
0,54 GWp
59 st
Annat mål gällde
Annat mål gällde
2,4 %
78 % män 22 % kvinnor
1 st
Koden togs fram, 100 %
av medarbetarna informerades
Delmål
Fokusområde Väsentlig hållbarhetsfråga Mål 2021/22 2020/21
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 49
Hållbarhetsrapport 2021/22
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 50
Vägen mot en hållbar framtid
– grön finansiering
Grön finansiering är en naturlig fortsättning på det hållbarhetsarbete som bedrivs i hela organisationen.
Det ger oss en ansvarsfull finansiering, förtroendefulla relationer med våra finansiärer samt stolthet och
engagemang hos våra medarbetare. Nivika gav ut sitt Gröna Ramverk i september 2020 och emitterade i
samband med det sin första gröna obligation. Nivikas ramverk följer Green Bond Principles där ambitionen
är att bidra till målen enligt Agenda 2030, det är granskad av Cicero med betyget ”Medium Green”. För
vidare läsning se avsnitt Uppföljning grönt ramverk – Investerarrapport 2022-08-31 i årsredovisningen.
EKONOMISKT ANSVAR
LÅNGSIKTIG VÄRDEUTVECKLING
Att vara en finansiellt stabil aärspartner främjar relationen med våra intressenter och är också en
förutsättning för att driva hållbar utveckling. Långsiktig värdeutveckling innebär också att all verksam-
het genomsyras av ett långsiktigt arbete för en hållbar leverantörskedja samt transparent redovisning av
hållbarhetsdata. Syftet är att äga, förvalta och utveckla fastigheterna under lång tid och det har sedan länge
därför varit naturligt att redan från start lägga stor vikt vid hållbarhet. Att skapa attraktiva boendemiljöer i
resurseektiva fastigheter med beständiga material till en rimlig kostnad, lägger grunden för ett varaktigt
värdeskapande. Vi investerar inte för kortsiktig vinst eftersom vi sällan säljer de fastigheter vi bygger. Vi vill
skapa en ekonomisk stabilitet som går över och bortanför konjunkturer.
Finansiell stabilitet
Koncernen eftersträvar en god resultatutveckling, ekonomisk uthållighet och en stark finansiell ställning. De
ekonomiska och finansiella målen är satta för att ge en kombination av god avkastning på eget kapital, hög
tillväxtkapacitet och finansiell stabilitet. Att vara en finansiellt stabil aärspartner främjar relationen med
våra intressenter och är också en förutsättning för att driva en hållbar utveckling.
Strategin stöds av en stabil bas av intäkter som ger ett stabilt operativt kassaflöde och ligger till grund för
en sund ekonomisk ställning. Den långsiktiga finansiella hållbarheten styrs av de finansiella målen. Utfallet
i förhållande till mål, se avsnitt Mål och utfall samt i koncernens Rapport över resultat och totalresultat i
koncernen i sammandrag. Dessutom finns de finansiella nyckeltalen redovisade i slutet av rapporten. För
mer information kring skapat ekonomiskt värde för Nivika se företagets resultaträkning.
Nivik bygger och investerr för egen lngsiktig förvltning och till grund för vr
hllbrhetssyn ligger en strvn efter tt skp lngsiktig vrden. Bde ekono-
misk och mnsklig. Att skp vrde över tid förutstter ett hllbrt synstt,
lngsiktigt nsvrstgnde, sund ffrsmssighet och stbil finnsiell stllning.
Hållbarhetsrapport 2021/22
Ansvarsfull samarbetspartner
- aärsetik och anti-korruption
På Nivika värdesätter vi vår position som ett respekterat företag oavsett
var vi bedriver vår verksamhet. Vi stödjer och respekterar de internatio-
nellt erkända mänskliga rättigheterna där vi verkar. Mutor, bestickningar
eller otillbörliga förmåner får inte förekomma och vi arbetar för att
motverka alla former av korruption i verksamheten och i aärsrela-
tioner. Fördjupad utbildning i anti-korruption är ej genomförd under
2021/22 utan ska genomföras under kommande år.
Uppförandekod
Uppförandekoden beskriver hur medarbetare ska agera på vår arbets-
plats, hur aärer görs och agera i samhället. Koden gäller för alla Nivikas
medarbetare. Alla helägda dotterbolag till Nivika är bundna av koden,
leverantörer och andra aärspartners förväntas följa liknande principer
som ingår i koden. Att dessa principer efterlevs är en viktig faktor när val
av aärspartners görs.
Information om uppförandekoden ingår som en del av introduktions-
programmet för alla nyanställda. Under året har repetition gjorts för
samtliga medarbetare i uppförandekoden. Utöver uppförandekoden
finns styrdokument innehållande principer för bolagsstyrning och efter-
levnadsprocedurer, som beslutats av styrelsen.
Visselblåsare
Vi är angelägna om att både våra egna medarbetare och våra exter-
na intressenter känner sig trygga med att vi fångar upp eventuella
missförhållanden i organisationen redan på ett tidigt stadium, antingen
via dialog eller via företagets visselblåsarfunktion, som sköts av Nivikas
styrelseordförande. Repressalier mot eller diskriminering av någon
medarbetare som i god tro gjort en anmälan är inte tillåtet. Under
året finns inga rapporterade fall av korruption, mutor eller brott mot
uppförandekoden.
För hållbarhet i leverantörskedjan
Nivikas leverantörer har en viktig roll i värdekedjan och som beställare
av varor och tjänster har Nivika ett stort ansvar och möjlighet att ställa
krav med koppling till hållbarhet. Exempelvis kravställs leverantörer på
att följa bolagets uppförandekod. Nivika eftersträvar lokala leverantörer,
nära och långsiktiga samarbeten med aärspartners för att tillsam-
mans främja hållbarhet genom hela värdekedjan. Nivika kommer under
kommande år se över ram- och leverantörsavtal med fokus på Växjö,
Vetlanda och Västkusten, där bland annat krav på hållbarhet och uppfö-
randekod ska tydliggöras.
EU-taxonomin
- för hållbara byggnader
I enlighet med EU:s taxonomi för hållbara investeringar förväntas större
börsnoterade företag i Europa lämna upplysningar i hållbarhetsrappor-
ten om hur deras verksamheter bidrar till att uppfylla EU:s miljömål.
Detta kommer framöver redovisas som andel av omsättningen, drifts-
utgifterna och kapitalutgifterna som anses ”hållbara” i enlighet med
kriterierna i taxonomin.
Nivika omfattas inte initialt av rapporteringskravet, men väljer ändå
att presentera en bedömning av hur vår verksamhet överensstämmer
med EU-taxonomin som vägledning för ägare och investerare. I ett
första steg har vi uppskattat hur stor del av vår omsättning, våra drifts-
och kapitalutgifter som avser ekonomiska aktiviteter som tas upp i
taxonomin, det vill säga är ”aligible”. Nivika äger, förvaltar och utvecklar
fastigheter. Vår verksamhet återfinns i huvudgrupp 7, Bygg och fast-
ighetsverksamhet, i taxonomin. Vår verksamhet motsvarar därmed det
som i taxonomin benämns ”Förvärv och ägande av byggnader” (7.7) och
i stort sett hela vår omsättning, alla våra driftsutgifter och en del av våra
kapitalutgifter kan kopplas till denna aktivitet.
Vid ny- eller ombyggnation kan kapitalutgifterna kopplas till aktivite-
terna ”Uppförande av nya byggnader” (7.1) respektive ”Renovering av
befintliga byggnader” (7.2). Härutöver genomför vi löpande ener-
gieektivisering av våra fastigheter, samt installerar laddplatser och
solcellsanläggningar. Dessa investeringar är förenliga med ”Installation,
underhåll och reparation av teknisk utrustning” (7.3-7.6) som avser just
denna typ av åtgärder för att begränsa klimatpåverkan.
Total, mkr
Andel ekonomiska
verksamheter
som omfattas av
taxonomin, %
Andel ekonomiska
verksamheter
som inte omfattas
av taxonomin, %
Omsättning – redovisningen av total omsättning motsvarar alla våra totala service- och
hyresintäkter i resultaträkningen.
Driftutgifter - avser direkta utgifter för skötsel, reparation och underhåll av våra fastigheter.
Kapitalutgifter – avser aktiverade utgifter som höjer värdet på våra fastigheter, inklusive
investeringar och förvärv.
Omsättning 528 100 % 0 %
Driftutgifter 19 100 % 0 %
Kapitalutgifter 3 164 100 % 0 %
Nivikas omfattning
av EU-taxonomin
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 51
Hållbarhetsrapport 2021/22
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 52
MILJÖMÄSSIGT ANSVAR
MILJÖ OCH RESURSANVÄNDNING
Bygg- och fstighetsbrnschen str för en betydnde del v Sveriges totl
energinvndning och en stor ndel v koldioxidutslppen, vilket hr en negtiv pverkn
p vrt klimt. Nivik sk erbjud hllbr fstigheter, bolget förvltr och utvecklr
drför fstigheter resurseektivt och med klimtet i fokus. Vi rbetr stndigt för tt
minsk vr egen och vr hyresgsters klimtvtryck smtidigt som vi rbetr med tt
eektiviser vr resursnvndning. Inom vrt miljömssig nsvr hr vi prioritert tre
vsentlig hllbrhetsfrgor:
- Klimtpverkn/npssning
- Resurseektivitet
- Underltt för hyresgsten tt ger mer hllbrt
Uppdaterade beräkningar
Under året har nya beräkningsmetoder tillämpats för koldioxidutsläpp samt energianvändning,
vilket innebär att 2019/20 och 2020/21 års värden är uppdaterade till årets hållbarhetsrapport
och de skiljer sig därför emot tidigare rapporter.
Miljöcertifiering – en väg till hållbara byggnader
Miljöcertifiering är ett verktyg för att säkerhetsställa att våra fastigheter är hållbara och minime-
rar sin miljöpåverkan. Sedan 2020 bygger Nivika alla sina bostäder i enlighet med Miljöbyggnad
Silver. Miljöbyggnad är Sveriges mest använda miljöcertifieringssystem för byggnader. Standarden
omfattar de viktigaste miljöpåverkande byggnadsaspekterna och kvalitetssäkrar samtidigt inomhusk-
limatet. En byggnad bedöms inom områdena energi, inomhusmiljö och material.
Andel bostäder byggda i enlighet med Miljöbyggnad Silver
2021/22 2020/21
Utfall 100 % 100 %
Hållbarhetsrapport 2021/22
Att mäta och redovisa utvecklingen av Nivikas klimatpåverkan
är ett sätt att identifiera, prioritera och följa upp åtgärder för att
minska klimatutsläppen. Genom ökad kunskap om direkta och
indirekta utsläpp kan klimatplaner och metoder tas fram för att
prioritera de åtgärder som ger störst påverkan.
Nivika rapporterar koldioxidutsläpp med hjälp av GHG-proto-
kollet (Green House Gas Protocol), i enlighet med modellen
Financial Control approach.
Nivika redovisar Scope 1 och Scope 2. Inom Scope 3 håller
Nivika på att inventerar de kategorier som kan tillämpas samt
hur datainsamlingen ska ske.
Klimatpåverkan och anpassning till ett förändrat klimat
2021/22
Aktivitet Datakälla Omvandlingsfaktor Absoluta utsläpp Intensitet
Scope 1
Service/driftbilar och poolbilar Intern inhämtning från körjournaler Emissionsfaktor för respektive
fordon, bränslebaserad
21
Köldmedia Utsläpp från köldmedia hämtas
från respektive fastighet enligt lag
omobligatorisk köldmediarapport
*Statistik från Svensk Kyl &
Värmepumpsförening
0
Scope 1 Summa direkta utsläpp 21 0,04
Scope 2
Marketbased Förbrukning av el i fastigheter Data från leverantör 55
Locationbased Förbrukning av el i fastigheter Data från leverantör Emissionsfaktor,
Nordisk mix 2021: 0,0547
734
Förbrukning av ärrvärme i fastigheter Data från leverantör 558,3
Förbrukning av ärrkyla i fastigheter Data från leverantör 0,13
Marketbased Summa indirekta utsläpp från produktion av inköpt energi 613 1,1
Locationbased Summa indirekta utsläpp från produktion av inköpt energi 1 292 2,3
Scope 1+2 Markedbased 634 1,14
Scope 1+2 Locationbased 1 313 2,35
Locationbased - Metoden återspeglar genomsnittlig utsläppsintensitet för
nätet på vilken energiförbrukningen inträar. Emissionsfaktorn är för hela
leveransen i kraft-, värme- eller kylnätet. Ingen skillnad görs för om organi-
sationen har gjort ett aktivt miljöval för sin inköpta el, värme eller kyla.
Marketbased – Metoden skiljer på ursprungsmärkt inköpt el, värme och
kyla och ospecificerad inköpt el, värme och kyla. För den ursprungsmärkta
elen, värmen och kylan används specifika emissionsfaktorer för ett specifikt
energislag, medan för ospecificerad el, värme och kyla används den nord-
iska residualmixen.
Klimatutsläpp
Scope 1
Avser direkta utsläpp som kontrolleras av verksamheten själva och
där Nivika har direkt kontroll över sin klimatpåverkan, till exempel
utsläpp från egna fordon.
Scope 2
Avser indirekta utsläpp från inköpt energi. Utsläppen sker då hos
producenten men räknas in i Nivikas utsläppssiror. Några exempel
är inköpt el, värme och kyla.
Scope 3
Omfattar indirekta utsläpp uppströms och nedströms i värdekedjan
som Nivika ger upphov till men inte kontrollerar direkt.
*Beräkningen avser kalenderår. Beräkningen från 2021 redovisas i 2021/22 års redovisning.
Absoluta utsläpp anges i: ton CO₂e Intensitet anges i: kg CO₂ e/kvm, fördelat
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 53
Hållbarhetsrapport 2021/22
Resurseektivitet - energi, material och avfall
Nivika lägger stort fokus på att skapa hållbara byggnader över tid. Det är långsiktiga satsningar som leder till
minskad klimatpåverkan och lägre energiförbrukning. Eektiv energianvändning, materialförbrukning och
avfallshantering är viktiga områden för Nivika när det gäller resurseektivitet.
Eektiv energianvändning
Under senare år har elbehovet i Sverige ökat kraftigt. Arbetet med energieektivisering och driftoptimering av
fastigheterna är något som ständigt pågår. En ökad installation av exempelvis solcellsanläggningar bidrar också
till att minska såväl klimatpåverkan som driftskostnaderna.
Att ha kontroll på och påverka energiförbrukningen i våra fastigheter är en viktig del i energieektiviseringen.
Nivikas tekniska förvaltning använder olika system för att övervaka fastigheterna med fokus på att följa upp,
utveckla och optimera energianvändningen. En kartläggning av fastigheter med hög förbrukning har gjorts. Ett
antal åtgärder har gjorts under året, som byte av åtta värmecentraler och sex ventilationssystem. Fönsterby-
ten har gjorts på tre fastigheter där vi inte bara får ett bättre energivärde, utan också ger hyresgästerna ett
förbättrat inomhusklimat.
Energianvändning
Energianvändning, kWh
2021/22 2020/21 2019/20
El 13 418 621 10 896 223 9 991 012
Fjärrvärme 19 532 531 12 275 865 2 718 885
Fjärrkyla 10 852 21 298 14 142
Total förbrukning 32 962 004 23 193 386 22 724 039
Energiintensitet
Energianvändningen har minskat med 5 procent - jämfört med 20/21 har vi minskat från 102 till 97 kWh/m2 Atemp. Målet
med att minska energianvändningen med 10 procent nås inte för året då vi har förvärvat ett antal äldre fastigheter med hög
förbrukning.
Energiintensitet, kWh/m2 Atemp
2021/22 Förändring, % 2020/21 Förändring, % 2019/20
Total energiintensitet 97 -5 % 102 -11 % 114
Underhållet i siror 2021/22
Resurseektiviseringar som gjorts på våra fastigheter under 2021/22
Nyinstallerade solpaneler på bostadsfastigheterna Vigören 1 och på de kommersiella fastigheterna
Vagnen 10, Bälgen 15, Bikupan 19, Stegen 1, Fyllinge 20, Sandstenen 2, Broarna 4 och
Barnarps-Kråkebo 1:58.
Ventilationsbyte för bättre energiprestanda på fastigheterna Rosen 1, Tre Liljor 17 och Snipen 19.
Byte av ärrvärmecentral på fastigheterna Snipen 13, Snipen 19, Lejonet 5, Lejonet 18,
Barnarps-Kråkebo 1:58, Folkets Hus 1 och två på Ämbaret 8.
Fönsterbyten har genomförts och färdigställts på Advokaten 5 och på Bäret 1 samt på Tre Liljor 17.
Ett löpande arbete med uppkoppling av överordnat system via Webbport och energidata till Mestro
för befintliga fastigheter.
Pågående arbete med att byta ut gamla ljuskällor till nya LED-armaturer på fastigheterna Smeden 3,
Smeden 5, Överkanten 1 och Värendsvallen 12.
180
FÖNSTERBYTEN
8
NYA VÄRMECENTRALER
6
BYGGNADER MED
FÖRBÄTTRAD VENTILATION
4
FASTIGHETER MED NY
LEDBELYSNING
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 54
Hållbarhetsrapport 2021/22
Nivikas solcellsanläggningar har under året producerat 1 678 MWh,
vilket motsvarar 13 procent av total elanvändningen.
Producerad solenergi
Målet nyinstallerad solenergi med produktionskapacitet om minst 1 GWp innebär fortsatt fokus på
förnybar el. Vi sätter solpaneler på våra tak, både vid nybyggnation och på befintliga fastigheter.
Under året har solcellsanläggningar installerats på nio fastigheter med en total produktionskapacitet
om 1,3 GWp.
Producerad solenergi, MWh
2021/22 Förändring, % 2020/21 Förändring, % 2019/20
Producerad el från egna solcellsanläggningar 1 678 136 % 710 152 % 282
Egenproducerad solel som används på plats 1 678 710 282
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 55
0
200
400
600
800
1000
1200
1400
1600
1800
2017 2018 2019 2020 2021 2022
Producerad Solenergi, MWh
Ämbaret 8
Vetlanda
Töringe 7:40
Diabasen
Vombaten
Överkanten 1
Folkets Hus
Rättaren
Drängen 2
Holmgrens Bil
Rödspätten
Hållbarhetsrapport 2021/22
Nivika standard
- med material för långsiktig
förvaltning
För att ta ytterligare ett steg vidare mot ett mer hållbart samhälle
behöver vi gemensamt tänka ett steg längre gällande återbruk och
långtidsbruk, och därmed lämna slit- och slängtänket bakom oss och
minska klimatpåverkan. Material och produkter behöver användas
längre, av fler eller i nya sammanhang. Omställningen till en cirkulär
ekonomi har stor potential i att minska resursanvändningen och
är också ett verktyg för att påverka de globala hållbarhetsmålen i
Agenda 2030.
Sedan Nivika startades har långsiktig förvaltning varit en grundför-
utsättning för materialval och specifikationer oavsett om det gäller
renovering eller nyproduktion. Nivika ska ha fastigheter av hög kvali-
tet för att attrahera hyresgäster, det är lika viktigt nu som när bolaget
startade för drygt 20 år sedan. Vid nyproduktion av hyresrätter ingår
alltid Nivika teknisk beskrivning standard som en del av beställning-
sunderlaget. När du kliver in i lägenheterna ligger det granit eller
keramik klinkers på hallgolvet, tåligt och underhållsfritt, på övriga golv
ligger ekparkett, ett vackert och tämligen tåligt golv som även ger
en varm träkänsla och är skönt att gå på. Samtliga golvlister är i ek,
nästan lika snygga efter ett par års dammsugning som när de är nya.
Fönsterbänkar är i sten eller vit marmor som ger ett tidlöst och
fräscht intryck. Köket är vitt med tåligt kompaktlaminat på bänkarna
och vitvarorna är rostfria. Toalett och badrum har granit eller kera-
miskt klinkers på golvet och det är kakel på väggarna. Lägenheten har
mekanisk till- och frånluftsventilation med värmeåtervinning med
FTX-aggregat i samtliga lägenheter. Våra fastigheter utformas så
långt som möjligt för att vara flexibla och lätta att anpassa till föränd-
rade behov, vilket minskar behovet av ombyggnation.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 56
Hållbarhetsrapport 2021/22
Nivika Byggsystem
– egen produktionskapacitet
med miljöprofil
Nivika Byggsystem har under året varit viktig del i vårt hållbara
byggande. Genom att bedriva byggnation industriellt minskas
avfallsmängd och skrot, byggnationen sker i kontrollerad miljö och
är inte väderberoende vilket också ger en bättre arbetsmiljö för
medarbetarna. Fokus ligger på industriellt byggande i trä, vilket
förkortar byggtiden väsentligt och således bidrar till mer kostnads-
eektivt byggande.
Att använda närproducerat svenskt trä kan idag inte mäta sig med
någon annan produktionsmetod när det gäller miljö- och klimata-
spekter. När trä används som byggnadsmaterial lagras koldioxiden
i byggnaden under hela dess livslängd.
”Härproducerat” och bidrag till cirkulära flöden
Nivika Byggsystem har sin produktion på Torsvik strax söder om
Jönköping vilket är mitt i Nivikas marknader och möjliggör för en
bättre kontroll av värdekedjan. Genom närproducerade byggma-
terial och färdiga moduler minskar även kostnader och utsläpp vid
transport. Nivika kan från Torsvik leverera moduler till alla orter
inom vilka bolaget är verksamt och modulerna monteras därefter
på plats.
Varje modul från Byggsystem ska hålla länge och vara trivsam att
vistas i. Modulerna erbjuder en bra vistelsemiljö med genomtänkt
planering och bra materialval. Modulerna ska kunna lämpa sig för
såväl permanenta boenden som för flyttbara lösningar, enkla att
montera ned, flytta och bygga upp igen – för ett cirkulärt flöde.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 57
Hållbarhetsrapport 2021/22
Minskade avfallsmängder
- ökad återvinning
Arbetet med avfall handlar om att minska mängden avfall som går till
deponi och förbränning – och att öka andelen återvunnet avfall. Nivikas
verksamhet genererar avfall i våra byggprojekt, nyproduktion och hyres-
gästanpassningar men också från verksamhetens hyresgäster.
Vad det gäller avfall från byggnation är det viktigt att det ställs krav på
exempelvis avfallsplaner i projekt. Men även att öka återvinningsgraden
på byggarbetsplatser och hos våra hyresgäster. Här krävs samverkan
med våra avfallsleverantörer samt entreprenörer vid byggprojekt.
Utmaning har varit att avfallsleverantörer vi samarbetat med inte har
kunnat redovisa uppföljning på avfallshanteringen. Under våren 2021
tecknades ett avtal med ett avfalls- och återvinningsföretag som kan
leverera mer komplett avfallsdata. Tillsammans ska vi arbeta fram ett
system som ger möjlighet att minska avfall, öka återvinningen och däri-
genom minska klimatavtryck kopplat till verksamheten.
Under våren 2022 har en avfallskartläggning genomförts i Värnamo.
Syftet var att ta fram mätdata där vi som fastighetsägare kan påverka
hyresgäster genom smarta val för att få dem i sin tur att agera mer
hållbart. Näst på tur är Växjö och Jönköping.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 58
Hållbarhetsrapport 2021/22
Laddplatser
102 stycken laddplatser för el- och hybridfordon driftsattes under
året, vilket har överträat målet om 25 stycken med fyra gånger om.
Ort 2021/22 2020/21 2019/20
Värnamo 12 14 11
Jönköping 52 33 16
Växjö 26 12 2
Varberg 12 0 0
Totalt 102 59 29
Underlätta för hyresgästen att
agera mer hållbart
Förutom uppvärmningen av våra fastigheter och våra byggprojekt bidrar
våra hyresgäster med utsläpp från till exempel biltransporter, avfall och
konsumtion. Hyresgästernas intresse för att bidra till hållbara lösningar
och eektiviseringar ökar. Som hyresvärd kan vi bidra genom att göra
det enkelt för våra hyresgäster att göra rätt, underlätta för att skapa
en mer hållbar livsstil och engagera dem att göra mer klimatsmarta val
i vardagen kopplat till sitt boende. Det kan vara allt från att erbjuda
odlingsmöjligheter intill fastigheterna, enkla system för avfallshantering
till att erbjuda laddplatser för elbilar. I våra nybyggda bostadsfastigheter
mäts el- och vattenförbrukningen individuellt, vilket ökar kunskapen om
den faktiska förbrukningen hos våra hyresgäster.
I våra fastigheter vill vi underlätta för att använda cykeln genom till ex-
empel trygga och lättillgängliga cykelparkeringar. I projektering av bygg-
naderna övervägs möjligheter för cykelpooler. Vi har också etablerat ett
samarbete med Green Motion, vilket ger hyresgästerna möjlighet att
hyra elcyklar i närheten av fastigheterna. Arbetet med att erbjuda våra
hyresgäster möjligheter till en hållbar mobilitet fortsätter.
Klimatrisker, klimatpåverkan och biologisk mångfald är tätt samman-
kopplat. Samtidigt som klimatavtrycket ska minska ska den biologiska
mångfalden öka. Ju fler växter som finns, desto större kapacitet att ta
upp koldioxid i atmosfären. Fler växter och träd skapar även skugga,
vilket lindrar eekten av värmeböljor och bidrar till naturlig dagvatten-
hantering genom upptag av vatten via rötterna.
När ett område nyexploateras kan det medföra att vissa ekologiska vär-
den på platsen påverkas. Nivika arbetar med att stötta biologisk mång-
fald bland annat genom att anlägga gröna tak, skapa gröna innergårdar
men också prioritera växter och träd som blommar för att förstärka det
biologiska värdet kring fastigheterna.
Såklart vi ska ha en äng mitt bland fabrikerna!
På vår nybyggda fastighet Porfyren 2 i Värnamo valde vi att anlägga en
blomsteräng. Ängen är inte bara vacker att titta på utan uppskattas även
av pollinerande insekter, som humlor, bin och ärilar.
Ängarna binder både dagvatten och koldioxid. Jämfört med en gräsmat-
ta som har behov av att klippas en gång per vecka under sommarhalvåret
behöver ängen bara slås en gång per år, färre antal gräsklippningar gör
dessutom att utsläppen minskar.
Antal laddplatser
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 59
Hållbarhetsrapport 2021/22
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 60
I detaljplanearbetet ingår förutom att gestalta området även att bidra till en blandad stadsmiljö. En blandad
stadsmiljö skapar förutsättningar för stor mångfald och variation mellan gammal och ny bebyggelse, både i
gestaltning och funktion för boende, handel, service, rekreation, kultur och arbetsplatser. Blandstaden utgår
ifrån att människans välbefinnande står i centrum, vilket bidrar till ökad trygghet och gemenskap.
Kommande år ska vi genomföra en undersökning bland våra bostadshyresgäster. Undersökningen mäter hur
nöjda hyresgästerna är med sitt boende och Nivika som hyresvärd. Den innehåller också frågor om upplevd
trygghet i området och i lägenheten, städning av trapphus och tvättstugor, serviceanmälan och sophantering.
Resultaten från undersökningen kommer vi att använda som underlag när vi planerar vår verksamhet och
husens förvaltning.
SOCIALT ANSVAR
HÅLLBAR STADSUTVECKLING
MED TRYGGHET OCH TRIVSEL
Närhet till hyresgästen
Våra hyresgäster står i centrum för vår verksamhet och det är viktigt att kunna erbjuda rätt produkt och
service till bostadshyresgäster såväl som till lokalhyresgäster. Nöjda hyresgäster som trivs är lojala och
hyr länge hos oss, vilket bland annat bidrar till lägre omflyttning och ökad trygghet. En nöjd hyresgäst är
också en god ambassadör för bolaget.
Vi möter våra hyresgäster dagligen, genom telefonsamtal, mejl och personliga kontakter. Vi månar om
en hög tillgänglighet för våra kunder och de kan nå oss via telefon och mejl. På den kommersiella sidan
har lokalansvariga nära kontakt med hyresgästerna för att snabbt kunna fånga upp förändrade behov och
önskemål.
Digital teknik möjliggör nya beteenden och nya funktioner. Våra hyresgäster kan underteckna bostads-
kontrakt, garagekontrakt och parkeringsavtal digitalt. I Mitt Lager har vi smidiga digitala låslösningar där
manuell nyckelhantering helt har upphört.
Nivik vill tt de som bor eller rbetr i vr hus och kvrter trivs, knner sig trygg och
mr br. Vi r en lokl smhllsbyggre som erbjuder ttrktiv och trivsmm lokler och
boenden för vr hyresgster. Vi skpr hllbr kvrter och omrden med fstigheter dr
mnniskor sk lev och rbet i mng r frmöver. Omrden sk klr klimtförndringr
och smhllsomvndling. Vi tr lngsiktigt nsvr nr vi bygger, utvecklr och förvltr.
Hållbarhetsrapport 2021/22
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 61
Med lokalt samhällsengagemang
Vi arbetar för att vara en engagerad samhällsmedborgare på olika sätt. Nivika engage-
rar sig genom att stötta olika idrottsföreningar och evenemang främst i de geografiska
områden där vi verkar. Att bidra till ungdomsverksamhet, att bidra till en positiv utveckling
av samhället samt verka för trygghet och säkerhet. Satsningarna innebär för oss att stödja
utsatta grupper som står utanför samhället, men också att motverka utanförskap.
Några organisationer/föreningar som Nivika samarbetar med:
Hållbarhetsrapport 2021/22
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 62
Att arbeta mot gemensamma mål, respektera varandra och varandras
olikheter samtidigt som vi har kul på jobbet är några av de egenskaper
som ligger till grund för vår företagskultur och som knyter an till våra
kärnvärden: engagemang, ärlighet, glädje och hållbarhet.
Nivika fortsätter att utvecklas, vilket gör att behovet av nya medarbe-
tare och kunskap ökar. Därför är det viktigt att vi tillsammans fortsätter
arbetet med att förstärka vår värdegrundsplattform och den familjära
företagskultur som vi har inom Nivika - för att vara en hållbar arbets-
plats och en attraktiv arbetsgivare.
För att vara en hållbar arbetsplats har vi valt att prioritera tre områden:
god arbetsmiljö, jämställdhet och mångfald samt kompetensutveckling.
En sund arbetsmiljö
Nivika ska erbjuda medarbetarna en trygg, säker och hälsosam arbets-
miljö. Bolaget arbetar förebyggande med säkerhet genom bland annat
interna rutiner och verktyg. Den dagliga verksamheten bedrivs med
bakgrund av våra kärnvärden. Information och tillvägagångssätt hur vi
ska agera beskrivs i företagets policys och uppförandekod.
Arbetsmiljöfrågor är viktiga för att minimera tillbud och olyckor. Upp-
komna tillbud dokumenteras och rapporteras till närmsta chef som i sin
tur lyfter tillbudet upp till ledningen. Vi har en nollvision för arbetsplats-
olyckor, den gäller alla som arbetar för eller utför uppdrag åt Nivika.
Detta innebär att ingen ska komma till skada på jobbet. För att uppnå
vårt mål måste vi arbeta förebyggande, minimera och åtgärda säker-
hets- och hälsorelaterade risker samt främja medarbetarnas välmående.
Jämfört med 2020/21 då vi hade ett olycksfall hade vi i år två olycksfall
som föranledde till frånvaro. Alla medarbetare erbjuds friskvårdsbidrag
och samtliga anställda omfattas även av en vårdförsäkring. Friskvård
sker både förebyggande och i rehabiliteringssyfte för att främja hälsa
och välmående. Under året har 23 procent av medarbetarna använt sitt
friskvårdsbidrag.
Sjukfrånvaron i koncernen har genom åren varit låg. Under verksam-
hetsåret har vi dock haft en ökning av korttidsfrånvaro till totalt 3,1
procent. Jämfört med 2020/21 då korttidsfrånvaron stod för 2,4
procent. Orsaken till ökningen beror på den rådande situation avseende
covid-19.
HÅLLBARA MEDARBETARE
EN STARK FÖRETAGSKULTUR
Medrbetrn r vgörnde för företgskulturen, rern och den pgende utvecklingen. Kunnig, enggerde och
vlmende medrbetre ger nöjdre hyresgster och en eektivre verksmhet.
0%
20%
40%
60%
80%
100%
2021/22
2020/21 2019/20
96,9 %
97,6 %
98,1 %
Frisknärvaro 2021/22
Frisknärvaron är fortsatt
hög och ligger på 96,9 %
Hållbarhetsrapport 2021/22
ENGAGEMANG
GLÄDJE
HÅLLBARHET
Vi arbetar mot verksamhetens
gemensamma mål med ett genuint
engagemang och tar tillvara på möjlighe
-
ter som är av godo för Nivika.
Vi ha kul på jobbet och gläds med
varandras framgångar, när vi lyckas gynnar
det både oss själva och företaget.
Vi har en inställning att hållbarhet är en
grundläggande drivkraft som ska genomsyra
företaget som en grundsten i beslut och i vår
dagliga verksamhet.
ÄRLIGHET
Vi respekterar varandra och varandras
olikheter och tror på goda relationer i och
utanför företaget med en tydlig god ton.
Våra värderingar beskriver det som är allra viktigast i våra initiativ och
handlingar. Värderingarna guidar oss i vårt dagliga arbete och i de relationer
vi bygger med kollegor, kunder och partners.
VÅRA KÄRNVÄRDEN
Hållbarhetsrapport 2021/22
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 63
Hållbarhetsrapport 2021/22
Lika värde, jämställdhet och mångfald
Vårt grundläggande synsätt är att alla människor har lika värde och rätt
till lika behandling. Medarbetarna skall ges samma möjligheter gällande
anställningsvillkor, kompetensutveckling och befordran, inom ramen för
sin kompetens och vilja. Arbetsvillkoren styrs av kollektivavtal och samt-
liga medarbetare omfattas. Vi är medlemmar i Almega. Lönesättningar
tar hänsyn till branschstatistik och medarbetarnas individuella presta-
tion. Historiskt sett är bygg- och fastighetsbranschen en mansdomine-
rad bransch. Idag ser vi att fler och fler kvinnor söker sig in i branschen,
vilket vi välkomnar. Under året har vi gått från 22 procent kvinnor till 31
procent. Inga fall av diskriminering har inrapporterats.
I september 2021 hade Nivika 46 medarbetare och per årsslut har vi
ökat vårt team med ytterligare 20 medarbetare, totalt är vi nu 65*
anställda. De områden som legat i fokus för rekrytering har varit hållbar-
het, projekt-, ekonomi- och förvaltningsavdelningen. Vi har även under
året lyft upp en del medarbetare till nya utmanande roller. Persona-
lomsättningen uppgår till 14 procent, vilket motsvarar 8 personer som
avslutat sin anställning.
Fördelningen av Nivikas medarbetarbetare per den sista augusti 2022
är 69 procent män och 31 procent kvinnor. Av de anställda är 46 perso-
ner (71) tjänstemän och 19 personer (29) kollektivanställda.
* Nivika Byggsystem och Bostadsutveckling är ej med i beräkningarna.
Kompetensutveckling
Medarbetarsamtal genomförs för att stödja den personliga utveckling-
en, följa upp gemensamt satta mål, stämma av arbetssituationen och
planera framtida kompetensutveckling. För oss handlar kompetensut-
veckling om att utveckla våra medarbetares kunskaper och färdigheter.
Medarbetare ska ges samma möjligheter gällande anställningsvillkor,
kompetensutveckling och befordran inom ramen för sin kompetens
och egna vilja. Utbildningsbehovet kartläggs och anpassas individuellt
för varje medarbetare, rätt kompetens för respektive arbetsuppgifter.
Under året har utbildningar genomförts inom bland annat grundläggan-
de hyresrätt, entreprenadjuridik samt hjärt- och lungräddning.
Kunskapsutbyte
Vi har också fokus på framtida medarbetare för att bidra till deras
utveckling. Nivika har ett långsiktigt utbyte med studenter på Campus i
Värnamo och Jönköping University, som strävar efter att ge studenter
möjlighet till praktiska erfarenheter och utbildning kopplat till bygg- och
fastighetsbranschen.
Nivika är bland annat medlem i:
Fastighetsägarna, en rikstäckande branschorganisation med lokal
förankring som arbetar för en hållbar och fungerande fastighets-
marknad.
CSR Småland, har till ändamål att skapa engagemang bland företag
och andra aktörer till att utveckla hållbara verksamheter och därige-
nom bidra till en attraktiv region, samt att vara en mötesplats som
bidrar till hållbar verksamhetsutveckling och nya aärsidéer.
Jönköping City, ett samarbete mellan handeln, fastighetsägarna,
kommunen och övrigt näringsliv.
Värnamo City, en samverkan mellan handeln, fastighetsägarna,
kommunen och övrigt näringsliv.
Värnamo Företagarförening, en näringspolitisk organisation som
aktivt engagerar sig bland annat för att förbättra förutsättningarna
för näringslivet och främja en positiv utveckling i området.
ID06, Nuvab Näringsliv, Self Storage, Svenskt Näringsliv, Värnamo
Näringsliv.
Köns- och åldersfördelning styrelse
7 (3 kvinnor, 4 män)
30-50år
Kvinnor: 1
Män:0
Kvinnor
>50år
Kvinnor: 2
Män: 4
Män
29%
71%
43%
57%
Köns- och åldersfördelning koncernledning
4 (1 kvinna, 3 män)
Kvinnor
Män
33%
25%
67%
75%
30-50år
Kvinnor: 0
Män: 1
>50år
Kvinnor: 1
Män: 2
Köns- och åldersfördelning hela organisationen
65 (20 kvinnor, 45 män)
Kvinnor
Män
31%
12%
69%
52%
36%
<30 år
Kvinnor: 3
Män: 5
30-50år
Kvinnor: 10
Män: 24
>50år
Kvinnor: 7
Män: 16
2021/22 Fördelning, 2020/21 Fördelning,
Antal % Antal %
< 30 år 6 9 3 7
30-50 år 36 55 26 57
> 50 år 23 35 17 37
Totalt 65 46
Åldersfördelning
2021/22 Förändring, 2020/21 Fördelning
Kvinnor Män Fördelning (kvinnor), % % Kvinnor Män (kvinnor), %
Styrelse 3 4 43 0 3 4 43
Koncernledning 1 3 25 -8 1 2 33
Hela organisationen 20 45 31 9 10 36 22
Könsfördelning
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 64
Hållbarhetsrapport 2021/22
TCFD-vägleder
Beskrivningen hjälper intressenterna att skapa sig en bild av hur verk-
samheten kommer att påverkas av klimatförändringarna. Nivika kommer
under 2022/23 att arbeta med vidare med scenarioanalyser kopplade
till klimatförändringarna. Nedan beskrivs kortfattat hur vi arbetar med
de olika delarna i ramverket, vissa upplysningar presenteras även i andra
delar av årsredovisningen, vilket framgår av hänvisningar i texten nedan.
Styrning
Nivikas styrelse har ett övergripande ansvar för styrningen av hållbar-
hetsfrågorna. Koncernledningen ansvarar för att ta fram förslag på
policys, mål och strategier. Resultat för mål och klimatrelaterade frågor
presenteras för styrelsen och diskuteras vid planerade möten under hela
året.
Hållbarhetsarbetet ingår som en naturlig och integrerad del i all verk-
samhet. Ansvaret för det dagliga arbetet med klimatrelaterade frågor
såsom planering, genomförande och uppföljning följer organisations-
strukturen. Frågor relaterade till klimatet ingår som en del av de aärs-
planer som tas fram. Hållbarhetschefen har det operativa ansvaret för
att driva, utveckla, samt följa upp Nivikas klimatarbete och rapportera
utfallet till koncernledningen.
Strategi
Nivikas aärsmodell och verksamhet är anpassad för att ta vara på möj-
ligheter som följer av omställningen till ett hållbart samhälle. Vårt arbete
med minskad energianvändning och klimatpåverkan från verksamheten
är ett sätt att framtidssäkra fastigheterna, minska våra kostnader och
möta framtida lagar. Nivika är ett fastighetsbolag som arbetar med
lokala kontakter och har ett nära samarbete med kommuner gällande
utvecklingsprojekt och att föra fram hållbarhetsaspekter även där.
Därigenom förblir vi ett attraktivt bolag för våra intressenter, inte minst
framtida hyresgäster.
Riskhantering
Identifiering och analys av klimatrelaterade risker är en förlängning av
vårt ordinarie riskarbete – en process som beskrivs på sidan 83. Miljö-
aspekter, inklusive klimat, ingår denna process liksom alla de andra av
bolagets risker och möjligheter.
Syftet med risk- och möjlighetsanalysen är att få koll på hur Nivika
påverkas finansiellt av klimatförändringarna; dels rent fysiskt, dels av
styrmedel för att begränsa växthusgasutsläpp – men även att tillvarata
de möjligheter som identifieras under processen.
Under kommande åren kommer vi öka kunskapen med genomlysning av
fastighetsbeståndet till en början på geografisk nivå och därefter kom-
mer fysiska risker på fastighetsnivå identifieras och handlingsplaner ska-
pas för hantering av de identifierade klimatriskerna. Arbetet involverar
förvaltningsorganisationen för att skapa förståelse och förankring med
bäst förutsättning för implementering av nya arbetssätt och rutiner.
Mål och mätetal
Energianvändningen i fastigheter är en stor bidragande orsak till utsläp-
pen av växthusgaser. Vi har därför under 2020/21 samt 2021/22 haft
ett årligt mål att minska energiförbrukningen med 10 procent, läs mer
på sidan 54.
Vi har som mål att 20 procent av våra fastigheter i portföljen ska vara
”gröna”, andelen nyinstallerad förnybar energi ska ha en produktions-
kapacitet(solenergi) på 1 GWp och all nyproduktion av bostäder ska
byggas enligt Miljöbyggnad Silver.
Klimatrelaterade risker och möjligheter
för Nivika
Vi ser redan hur förväntningarna på Nivika från kunder,
investerare och andra aktörer ökar vad gäller ett ansvarsfullt
klimatarbete. Vi ställer tre snabba frågor till hållbarhetschef
Emelie Regnell om arbetet med klimatrelaterade risker och
möjligheter.
Är det helt frivilligt eller ett krav från ägare?
– Det är ingen som i nuläget uttryckt det som ett specifikt
krav att vi ska redovisa enligt TCFD:s ramverk. Men vi tror att
fler och fler stora ägare kommer att prioritera frågan, så det är
lika bra att ta sig an detta redan nu.
Gör TCFD någon skillnad i ert praktiska arbete?
– Rent konkret innebär det att vi måste bli tydligare att
förklara klimatrisken, hur fysiska risker som vattenhöjningar
och extremväder kan påverka oss. Men också att våra kunders
verksamheter kan komma att påverkas.
Vad ligger närmast att hugga tag i?
– Det som ligger framför oss är exempelvis att göra scena-
rioanalyser för hur Nivikas aär ser ut i en värld som är två
grader varmare. Det måste vi kunna förklara för potentiella
ägare. Vi har precis börjat greppa klimatriskerna på ett mer
systematiserat sätt. Det handlar inte om goodwill, utan om ren
aärsmässighet.
För tt h ett tydligt fokus p klimtfrgn och hnter riskern men ocks möjlighetern kring dem hr vi
börjt rbet i linje med TCFD (Tsk Force on Climte-relted Finncil Disclosures). Ambitionen r tt följ
rekommendtionern i störst möjlig utstrckning. TCFD riktr sig till bde bolg och investerre.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 65
Hållbarhetsrapport 2021/22
Uppföljning grönt ramverk – invester report
Hösten 2020 gv Nivik ut sitt Grön Rmverk och emitterde i smbnd med dett ocks sin först grön obligtion.
Niviks rmverk följer Green Bond Principles, r grnskt v Cicero och hr ftt betyget ”Medium Green”.
Grön finansiering
Under föregående bokslutsår, 2020/21 emitterades två gröna obliga-
tioner enligt det gröna ramverket. Utestående obligationslån, samtliga
gröna, är vid periodslut 1 250 inom ramen 1 600 miljoner kronor.
I juni 2021 fick Nivika sitt första gröna banklån vilket sedan dess har
utvecklats till att omfatta totalt 611 miljoner kronor per 2022-08-31
vilket utgör 34 procent av total grön finansiering.
Nivika har ett flertal pågående projekt med grön finansiering såsom
Sadelmakaren 1 i Värnamo, Nivika Center i Växjö, Avenboken 1 i Ulrice-
hamn och Klynnan 12 i Värnamo.
Kriterier enligt ramverket
Det gröna ramverket innebär att grön finansiering ska användas till
projekt och tillgångar som är gröna, såsom gröna och energieektiva
byggnader, men kan också vara investeringar i energi eektiviserings-
åtgärder och förnybar energi. Nivikas Gröna Ramverk innehåller fyra
investeringskategorier varav gröna och energieektiva byggnader är den
största;
1. Gröna och energieektiva byggnader - nybyggnation
Nybyggnation De kriterier som skall vara uppfyllda för finansie-
ring av nybyggnation av en fastighet är att byggnaden skall ha en
energiprestanda som ligger minst 20 procent under Boverkets
energikrav (BBR-krav) alternativt vara byggd i enlighet med
Miljöbyggnad Silver eller bättre.
Träbyggnation skall byggas med svenskt trä, med märkning FSC/
PEFC.
Befintlig fastighetsportfölj (för byggnader byggda före 2021)
Byggnader med en energiprestanda som enligt energideklaratio-
nen erhållit energiklass A eller B.
Större renoveringar Renoveringskostnader som leder till en ener-
giprestanda i enlighet med befintlig fastighetsportfölj alternativt
leder till en energiförbättring på minst 30 procent per kvadratme-
ter och år jämfört med före investeringen.
2. Energieektivitet
Direkta kostnader för installation av energieektiviseringsteknik såsom
smarta styrsystem, förbättrad isolering, värmeväxlare, gröna tak, ener-
gieektiv belysning m.m., förutsatt att åtgärderna uppfyller nationella
minimikrav och att investeringen är kopplat till åtgärder som syftar till
en förbättrad energiprestanda och /eller minskade utsläpp av växthus-
gaser.
3. Förnybar energi
Förnybar energi, främst installation av solenergianläggningar Hållbara
transporter, eldrivna fordon och/eller infrastruktur för eldrivna fordon.
Godkänt investeringsbelopp Mkr
Upparbetade investeringar i pågående projekt 768
Befintliga fastigheter 2 579
-Varav tidigare ny och ombyggnadsprojekt (1 218)
Totalt godkänt investeringsbelopp 3 347
Utestående volym gröna obligationer -1 250
Utestående volym gröna krediter -611
Kvarvarande godkänt investeringsbelopp 1 486
Investeringsbelopp 2022-08-31
Andel grön finansiering per 2022-08-31
Traditionell finansiering
31 %
69 %
Grön finansiering
Utveckling grön finansiering per kvartal, Mkr
0
500
1000
1500
2000
20-11-30
Gröna banklån Gröna obligationer
21-02-28
21-05-31
21-08-31
21-11-30
22-02-28
22-05-31
22-08-31
69 %
31 %
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 66
Hållbarhetsrapport 2021/22
Upparbetade investeringar i pågående projekt
Energi-
prestanda, Energi Nedlagda Mark/
Fastigheter Ort Projekt Typ BBR klass kostnader Byggrätt Summa
Sadelmakaren 1 rnamo Nybyggnation Bosder 54,8 % av BBR-krav A 148 000 18 000 166 000
Värendsvallen 12, Nivika Center Väx Nybyggnation Bostäder 53,6 % av BBR-krav A 173 100 18 500 191 600
Värendsvallen 12, Nivika Center Väx Nybyggnation Kommersiellt 80 % av BBR-krav B 26 000 - 26 000
Tor 3 Nybro Nybyggnation Bosder Planerad energiklass A - 80 218 10 332 90 550
Vinkelhaken 13 Ljungby Nybyggnation Bosder Planerad energiklass A - - 11 000 11 000
Hällstorp 1:20, Hovslätts ängar Jönköping Nybyggnation Bostäder Planerad energiklass A - - 60 000 60 000
Klynnan 12 Värnamo Nybyggnation Kommersiellt 38 % av BBR-krav A 22 500 - 22 500
Porfyren 3 Värnamo Nybyggnation Kommersiellt 62 % av BBR-krav B 44 400 - 44 400
Avenboken 1 Ulricehamn Nybyggnation Bostäder 65 % av BBR-krav B 115 000 - 115 000
Roten 2 Jönköping Nybyggnation Bosder Planerad energiklass B - 41 000 - 41 000
Summa 650 218 117 832 768 050
Fastigheten är belägen på Avenboksgatan i södra Ulricehamn med promenadavstånd till centrum och friluftsområdet Lassalyckan.
Byggnaderna uppfyller energiklass B.
Inom kvarteret finns totalt 45 lägenheter, fördelat på tre byggnader med
lägenheter från 1:or till några 5:or.
Samtliga parkeringsplatser är förberedda för billaddning.
Fastigheterna är förberedda för montage av solceller.
Miljö och gårdshus är byggda i trä och har tak av sedum.
Avenboken 1, Ulricehamn
Logistikbyggnad belägen på Lundbyvägen i östra delen av Värnamo.
Byggnaden skall uppfylla energikraven för Miljöbyggnad Silver.
Ett logistikcenter till PostNord som förutom produktionsytor även ska innehålla kontors-och personalutrymmen. Fastigheten
kommer också ge kunder möjlighet att hämta och lämna paket direkt på plats.
25-30 laddplatser kommer att finnas på fastigheten för att möta PostNords miljömål.
Byggnaden förses med 80 solcellspaneler, installerad eekt 44 kWp.
Några grönytor byts ut till blomsteräng för att bidra till den biologiska mångfalden.
Klynnan 12, Värnamo
Exempel på tillgångar i den gröna poolen
Slutförda ny- och ombyggnadsprojekt
Fastighets-
Fastigheter Ort Projekt Typ rde
Snöflingan 16 Väx Nybyggnation Bostäder 197 000
Västergöken 1 Jönköping Nybyggnation Bostäder 238 000
Vråken 1 Jönköping Nybyggnation Bostäder 156 000
Vombaten 2 & Vråken 2 nköping Nybyggnation Bostäder 94 800
Valplatsen 8 nköping Nybyggnation Bosder 324 000
Hjortronet 7 Motala Nybyggnation Kommersiellt 26 500
Hemmeslöv 10:208 stad Nybyggnation Bostäder 136 000
Porfyren 2 rnamo Nybyggnation Kommersiellt 45 700
Barnarps-Kråkebo 1:58 nköping Tillbyggnation Kommersiellt 113 000
Summa 1 331 000
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 67
Hållbarhetsrapport 2021/22
Övriga upplysningar
Den miljödata som redovisas är framtagen enligt samma principer och metoder
som vår hållbarhetsrapport. Investeringar i ny- och ombyggnadsprojekt motsvarar
det belopp som per balansdagen har investerats i den aktuella fastigheter.
Befintliga fastigheter tas upp till marknadsvärde. Marknadsvärdet uppdateras
varje kvartal då interna och externa värderingar genomförs. Redovisningen av
marknadsvärden följer de redovisningsprinciper som framgår av årsredovisningen.
Befintliga fastigheter som ligger till grund för investering
Fastighets- Undvikna
Bolag Fastighet rde 22-08-31 kWh/m², år Energiklass Gn utsläpp, ton CO
Nivika Spvägen 6 AB Barnarps-Kråkebo 1:58 113 000 75 % B Ja -16 002
Nivika Bautastenen AB Bautastenen 3 147 000 74 % B Ja -8 193
Nivika Sågcrona 1 AB Bergbunken 1 63 200 60 % A Ja -5 288
Nivika Bikupan 19 AB Bikupan 19 33 200 54 % B Ja -8 903
Nivika Sandstenen AB Diabasen 4 157 000 69 % B Ja -25 664
Nivika Eklövet 1 AB Eklövet 1 66 900 71 % A Ja -3 714
Nivika Heden AB Hemmeslöv 10:208 136 000 69 % B Ja -8 129
Nivika Mitt Lager AB Hjortonet 7 26 500 65 % B Ja -5 754
Nivika Norra Amerika 1 AB Norra Amerika 1 162 000 63 % B Ja -13 538
Nivika Växjöfastigheter AB Nyckelharpan 2 37 700 71 % B Ja -6 655
Nivika Ulricehamn AB Pionen 6 7 000 70 % B Ja -932
Nivika Sandstenen AB Porfyren 2 45 700 59 % B Ja -15 300
Nivika Råstenen 1 AB Råstenen 1 Norra 73 900 69 % B Ja -4 819
Nivika Råstenen 1 AB Råstenen 1 Västra 101 000 69 % B Ja -6 147
Nivika Sågcrona 2 AB Schaktet 1 79 800 60 % A Ja -6 842
Nivika Sflingan AB Snöflingan 16 197 000 75 % B Ja -9 685
Nivika Stigamo Öst AB Stigamo 1:47 194 000 64 % B Ja -35 839
Nivika Täljstenen AB Täljstenen 1 125 000 46 % A Ja -14 896
Nivika Lokal AB Valplatsen 8 324 000 61 % A Ja -19 100
Nivika Vombaten AB Vombaten 2 & Vråken 2 94 800 56 % A Ja -8 624
Nivika Kungsängen AB Vråken 1 156 000 69 % B Ja -9 180
Nivika Kungsängen AB Västergöken 1 238 000 69 % B Ja -14 720
Summa 2 578 700 -247 924
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 68
Hållbarhetsrapport 2021/22
Gröna och energieektiva byggnader KPI Utnyttjat*
Nya byggnader
Miljöklassade och/eller energiprestandaklass se sid 68 Ja
Antal hus med trästomme, st 8 Ja
Årlig energiförbrukning jämfört med byggnorm se sid 68 Ja
Årlig minskning av växthusgasutsläpp se sid 68 Ja
Befintliga byggnader
Miljöklassade och/eller energiklass se sid 68 Ja
Årlig energiförbrukning undviken se sid 68 Ja
Årlig minskning av växthusgasutsläpp se sid 68 Ja
Ombyggnation/större renoveringar
Årlig minskning av energiförbrukning jämfört med innan renovering, MWh - Nej
Årlig minskning av växthusgasutsläpp, ton CO₂ - Nej
Energieektiviseringsåtgärder
Årlig minskning av energiförbrukning, MWh - Nej
Årlig minskning av växthusgasutsläpp, ton CO₂ - Nej
Förnybar energi
Installerad förnybar kapacitet, GWp 1,3 Nej
Årlig produktion av förnybar energi, MWh 1678 Nej
Årlig minskning av växthusgasutsläpp, ton CO₂ - Nej
Miljövänlig transport
Eldrivna fordon
Antal fordon, st 5 bilar + 3
cyklar
Nej
Årlig minskning av växthusgasutsläpp, ton CO₂ - Nej
Infrastruktur för eldrivna fordon
Antal installerade/uppgraderade laddplatser 102 Nej
Årlig minskning av växthusgasutsläpp, ton CO₂ - Nej
Grönt ramverk
* Utnyttjat innebär att grön finansiering har använts till investeringskategorin.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 69
Hållbarhetsrapport 2021/22
GRIINDEX
GRI Standard Upplysning Upplysningens namn Sidhänvisning Kommentarer
GENERELLA UPPLYSNINGAR
Organisationen och redovisningsprinciper
GRI 2 Generella upplysningar 2021 2-1 Information om organisationen 78
GRI 2 Generella upplysningar 2021 2-2 Enheter som är ingår i organisationens hållbarhetsrapport 40, 42, 78
GRI 2 Generella upplysningar 2021 2-3 Redovisningsperiod, frekvens och kontaktperson 40
GRI 2 Generella upplysningar 2021 2-4 Förändringar i tidigare rapporterade upplysningar 40
GRI 2 Generella upplysningar 2021 2-5 Extern granskning 40
Verksamhet och medarbetare
GRI 2 Generella upplysningar 2021 2-6 Aktiviteter, värdekedja och andra aärsrelationer 10-11, 42-45,
50-51
GRI 2 Generella upplysningar 2021 2-7 Medarbetare 62, 64 Byggsystem ej är med i beräkningarna.
GRI 2 Generella upplysningar 2021 2-8 Medarbetare som inte är anställda Nivika rapporterar inte på medarbetare som inte är anställda.
Nivikas egna verksamhet drivs enbart med anställda.
Styrning
GRI 2 Generella upplysningar 2021 2-9 Sammansättning och struktur för styrning 78-81
GRI 2 Generella upplysningar 2021 2-10 Nominering och val av styrelse 78-81
GRI 2 Generella upplysningar 2021 2-11 Ordförande för högsta styrande organ 78-81
GRI 2 Generella upplysningar 2021 2-12 Det högsta styrelseorganets roll i att övervaka hanteringen av påverkan på
hållbar utveckling
78-81
GRI 2 Generella upplysningar 2021 2-13 Delegering av beslutsfattande för att hantera påverkan 44
GRI 2 Generella upplysningar 2021 2-14 Högsta styrande organets roll i relation till hållbarhetsredovisningen 44
GRI 2 Generella upplysningar 2021 2-15 Intressekonflikter 78-81
GRI 2 Generella upplysningar 2021 2-16 Kommunikation av kritiska frågeställningar 78-81
GRI 2 Generella upplysningar 2021 2-17 Den samlade kunskapen hos det högsta styrande organet 78-81
GRI 2 Generella upplysningar 2021 2-18 Utvärdering av det högsta styrande organets arbete 78-81
GRI 2 Generella upplysningar 2021 2-19 Ersättningspolicy 78-81
GRI 2 Generella upplysningar 2021 2-20 Process för att fastställa ersättningar 78-81
GRI 2 Generella upplysningar 2021 2-21 Årlig total ersättning
78-81
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 70
Hållbarhetsrapport 2021/22
GRI Standard Upplysning Upplysningens namn Sidhänvisning Kommentarer
Strategi, policyer och praxis
GRI 2 Generella upplysningar 2021 2-22 Uttalande om strategi för hållbar utveckling 44
GRI 2 Generella upplysningar 2021 2-23 Värderingar, principer, standarder och normer gällande uppförande (Policyå
-
taganden)
44
GRI 2 Generella upplysningar 2021 2-24 Förankring av värderingar, principer, standarder och normer gällande uppförande
(Implementering av policyer)
50-51
GRI 2 Generella upplysningar 2021 2-25 Processer för att avhjälpa negativ påverkan 50-51
GRI 2 Generella upplysningar 2021 2-26 Mekanismer för rådgivning och rapportering av angelägenheter för organisatio
-
nen
50-51
GRI 2 Generella upplysningar 2021 2-27 Efterlevnad av lagar och förordningar 50-51
GRI 2 Generella upplysningar 2021 2-28 Medlemskap i organisationer 44, 64
Intressentengagemang
GRI 2: Generella upplysningar 2021 2-29 Metod för intressentengagemang 45
GRI 2: Generella upplysningar 2021 2-30 Kollektivavtal 64
Väsentliga frågor
GRI 3 Väsentliga frågor 2021 3-1 Process för att fastställa väsentliga frågor 46-49
GRI 3 Väsentliga frågor 2021 3-2 Lista på väsentliga frågor 46-49
GRI 3 Väsentliga frågor 2021 3-3 Styrning av väsentliga frågor 50-64
ÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
GRI 200, Ekonomi
GRI 201 Ekonomiskt resultat 2016 201-1 Skapat och levererat direkt ekonomiskt värde 50-51
GRI 201 Ekonomiskt resultat 2016 201-2 Finansiell påverkan samt andra risker och möjligheter orsakade av klimatföränd
-
ringar
83-87
GRI 205 Anti-korruption 2016 205-2 Kommunikation kring och utbildning i antikorruptionspolicyer och rutiner 50-51
GRI 205 Anti-korruption 2016 205-3 Bekräftade fall av korruption och vidtagna åtgärder 49-51
GRI 300, Miljö
GRI 302 Energi 2016 302-1 Energiförbrukning inom organisationen 54
GRI 302 Energi 2016 302-3 Energiintensitet 54
GRI 302 Energi 2016 302-4 Minskning av energianvändning genom energieektivisering 54
GRI 305 Utsläpp (till luft) 2016 305-1 Direkta utsläpp av växthusgaser (Scope 1) 53
GRI 305 Utsläpp (till luft) 2016 305-2 Indirekta utsläpp av växthusgaser (Scope 2) 53
GRI 305 Utsläpp (till luft) 2016 305-3 Övriga indirekta utsläpp av växthusgaser (Scope 3) 53
GRI 305 Utsläpp (till luft) 2016 305-4 Intensitet avseende växthusgasutsläpp 53
GRI 306 Avfall 2020 306-2 Hantering av signifikant avfallsrelaterad påverkan 56-58
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 71
Hållbarhetsrapport 2021/22
Styrning Strategi Riskhantering Mätetal och mål
A. Styrelsens översyn av klimatrelaterade risker och
möjligheter.
Se sid. 65
A. Klimatrelaterade risker och möjligheter organisationen
har identifierat på kort, medel och lång sikt.
Se sid. 65
A. Organisationens processer för att identifiera och bedöma
klimatrelaterade risker.
Se sid. 65
A. Organisationens mätetal för att bedöma klimatrelaterade
risker och möjligheter i linje med sin strategi och riskhante
-
ringsprocess.
Se sid. 65
B. Ledningens roll i bedömning och hantering av
klimatrelaterade risker och möjligheter.
Se sid. 65
B. Påverkan från klimatrelaterade risker och möjligheter
på organisationens verksamheter, strategi och finansiella
planering.
Se sid. 65
B. Organisationens processer för att hantera klimatrelate
-
rade risker.
Se sid. 65
B. Scope 1, Scope 2 och Scope 3-utsläpp av växthusgaser och
relaterade risker.
Se sid. 65
C. Organisations-strategins anpassnings-förmåga med
hänsyn till olika klimatrelaterade scenarios – inkluderat ett
scenario för 2 grader eller lägre.
Se sid. 65
C. Processer för att identifiera, bedöma och hantera klimat
-
relaterade risker är integrerade i organisationens övergri-
pande riskhantering.
Se sid. 65
C. Mål som organisationen använder för att hantera klimatre
-
laterade risker och möjligheter och utveckling mot mål.
Se sid. 65
TCFD-index
GRI Standard Upplysning Upplysningens namn Sidhänvisning Kommentarer
GRI 400, Socialt
GRI 401 Anställningsförhållanden 2016 401-1 Personalomsättning och nyanställningar 62-64
GRI 403 Hälsa och säkerhet 2018 403-2 Riskidentifiering, riskbedömning och incidentundersökning 62-64
GRI 403 Hälsa och säkerhet 2018 403-3 Arbetsrelaterad hälsovård 62-64
GRI 403 Hälsa och säkerhet 2018 403-4 Medarbetardeltagande, konsultation och kommunikation gällande hälsa och
säkerhet
62-64
GRI 403 Hälsa och säkerhet 2018 403-5 Träning och utbildning gällande hälsa och säkerhet 62-64
GRI 403 Hälsa och säkerhet 2018 403-6 Främjande av medarbetares hälsa 62-64
GRI 403 Hälsa och säkerhet 2018 403-7 Förebyggande och hantering av hälso- och säkerhetspåverkan på arbetsplatsen
direkt kopplade till aärsrelationer
62-64
GRI 403 Hälsa och säkerhet 2018 403-9 Arbetsrelaterade skador 49, 62-64
GRI 405 Mångfald och jämställdhet 2016 405-1 Sammansättning av styrelse, ledning och övriga medarbetare utifrån ålder och
kön
62-64
GRI 406 Icke-diskriminering 2016 406-1 Fall av diskriminering och vidtagna åtgärder 62-64
Företagsspecifika upplysningar
Produktansvar GRI-C1 Miljöcertifieringar/process som tillämpas vid uppförande av bostadsfastigheter 54
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 72
Hållbarhetsrapport 2021/22
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 73
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 74
Hållbarhetsrapport 2021/22
Aktuell intjäningsförmåga
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 74
AV HYRESINTÄKTERNA
ÄR INDEXBASERADE
70%
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 75
Aktuell intjäningsförmåga
AKTUELL
INTJÄNINGSFÖRMÅGA
Utifrån det fastighetsbestånd bolaget ägde per den 31 augusti 2022, baseras intjäningsförmågan på en kommande tolvmånadersperiod.
Intjäningsförmågan baseras på tecknade hyresavtal och visar vilken avkastning som bolaget kan generera med givna förutsättningar. Aktuell
intjäningsförmåga är inte en prognos utan är endast att betrakta som en teoretisk ögonblicksbild vars syfte är att presentera intäkter och
kostnader på årsbasis givet fastighetsbestånd, finansieringskostnader, kapitalstruktur och organisation vid en bestämd tidpunkt.
Intjäningsförmågan innehåller inga estimat för den kommande perioden vad gäller utveckling av hyror, uthyrningsgrad, fastighetskostnader,
räntor, värdeförändringar eller andra resultatpåverkande faktorer.
Följande information utgör grunden för
den uppskattade intjäningsförmågan:
Hyresintäkterna baseras på undertecknade hyresavtal på årsbasis
(inklusive tillägg och eventuella hyresrabatter) samt övriga
fastighetsrelaterade intäkter utifrån gällande hyresavtal per bokslutsdag.
Fastighetskostnader baseras på ett normalt verksamhetsår med
underhåll, för innehavda fastigheter per bokslutsdag. I driftkostnaderna
ingår fastighetsrelaterad administration. Fastighetsskatt ingår i posten
Fastighetskostnader och beräknas utifrån fastigheternas aktuella
taxeringsvärden.
2022-08-31
Hyresintäkter 580
Fastighetskostnader -180
Driftnetto 400
Central förvaltning -38
Finansiella kostnader -190
Förvaltningsresultat 172
Förväntad hyresutveckling
Diagrammet illustrerar aktuellt hyresvärde för färdigställda förvalt-
ningsfastigheter per 31 aug 2022 med tillägg för förväntat hyresvärde
för pågående nybyggnation av förvaltningsfastigheter och förvärvade
men ej tillträdda förvaltningsfastigheter per 31 aug 2022 i takt med
att dessa färdigställs alternativt tillträds, samt hyreshöjningar utifrån
KPI-indexering.
Information om färdigställda, pågående nybyggnationer och förvär-
vade men ej tillträdda förvaltningsfastigheter inkluderar bedömningar
och antaganden. Hyresvärdet avser kontrakterad hyra med tillägg
för bedömd hyra för vakanta ytor och rabatter uppräknat till årstakt.
Bedömningarna och antagandena innebär osäkerheter och uppgifterna
ska inte ses som en prognos.
Centrala administrationskostnader beräknas utifrån den aktuella
organisationen, inklusive projektutveckling, och fastighetsportföl-
jens storlek per bokslutsdag. Kostnader av engångskaraktär är inte
medtagna.
Finansiella intäkter och kostnader har beräknats utifrån bolagets
faktiska genomsnittliga räntenivå och kreditportfölj per
bokslutsdag.
Aktuell intjäningsförmåga, Mkr
400
500
600
700
800
Q4 2022 Q1 2023 Q2 2023 Q3 2023 Q4 2023 Q1 2024 Q2 2024
Förväntad hyresutveckling
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 76
Hållbarhetsrapport 2021/22
Finansiell ställning och likviditet
Bolaget finansierar sina tillgångar med en kombination av bilaterala
banklån, obligationslån, övriga skulder samt eget kapital. Fastighetsfinan
-
siering sker genom lån, byggnadskreditiv och revolverande faciliteter hos
ett tiotal kreditgivare där tre storbanker utgör basen med tillkommande
finansiering hos lokala sparbanker samt SBAB. Obligationslån utgör en
kompletterande finansieringskälla.
En bra finansieringsstruktur innebär att bolaget löpande har tillgång till
kapital i tillräcklig mängd i relation till pågående verksamhet till ett pris
avvägt mot risk. Bolaget arbetar nära kreditgivare för att diversifiera
finansieringskällorna och kontinuerligt omförhandla villkor såsom löptider
för att säkerställa finansieringen. Samtliga krediter med kapitalförfall
under perioden har förlängts och vid periodslut uppgick bolagets kapital-
bindningstid till 2,7 (1,9) år. Netto räntebärande skulder, efter avdrag för
likviditet, i förhållande till fastighetsvärde uppgick vid periodens slut till
53 procent (58).
Bolagets kreditavtal kompletteras med sedvanliga finansiella- och
informationsåtaganden. Moderbolaget har lämnat borgensåtagande som
säkerhet för dotterbolagen, de har i sin tur lämnat pant i fastigheter och i
vissa fall även aktier som säkerhet till förvärvslån. Samtliga åtaganden vid
periodens slut var uppfyllda.
De långfristiga räntebärande finansiella skulderna uppgick vid rapport-
dagen till 5 776 Mkr (4 107) varav långsiktig bankfinansiering uppgick
till 4 355 Mkr (2 821), obligationslån 1 250 Mkr (1 100) och övriga
räntebärande skulder till 171 Mkr (170). Ökningen i räntebärande skulder
förklaras till största del av investeringar i förvärv, samt finansiering av
investeringar i ny- och ombyggnationer under perioden.
Samtliga obligationslån i bolaget har emitterats inom ramen för Nivikas
gröna ramverk. Utestående obligationslån är 1 250 miljoner kronor
inom ramen 1 600 miljoner kronor och total andel gröna lån i portföljen
uppgår vid periodens slut till drygt 30 procent.
I december 2021 noterades Bolagets B-aktier. Nyemissionen tillförde
Bolaget cirka 1 150 miljoner kronor före transaktionskostnader.
Finansiering 2022-08-31 2021-08-31
Säkerställd finansiering, Mkr 4 491 3 034
Obligationslån, Mkr 1 250 1 100
Genomsnittlig ränta, säkerställd finansiering, % 2,5 1,5
Genomsnittlig ränta, icke säkerställd finansiering, % 5,4 4,9
Genomsnittlig ränta, total, % 3,2 2,6
Kapitalbindningstid, år 2,7 1,9
Likvida medel, Mkr 187 211
Nettobelåningsgrad, % 53,2 58,4
Räntetäckningsgrad, ggr 2,2 1,8
Soliditet, % 40 33
FINANSIERING
0
10
20
30
40
50
60
2017 2018 2019 2020 2021 2022
2022–
2023
Eget kapital
41 %
Övriga poster
2022-08-31
Obligationsfinansiering
12 %
Bankfinansiering
39 %
2023–
2024
2024–
2025
2025–
2026+
Nettobelåningsgrad,
Kapitalstruktur förfall
per 2022-08-31
Kapitalstruktur*
0
2000
4000
6000
8000
10000
12000
4 472
951
1 250
4 491
0
500
1000
1500
2000
2500
*) Baserad på balansomslutning
Beviljad med ej nyttjad finansiering uppgick vid periodens utgång till 379
Mkr. Avser nyutlåning på befintlig fastighetsportfölj, beviljad kredit på
avtalat förvärv, kontokredit samt outnyttjat byggnadskreditiv 153 Mkr.
Efter periodens utgång har befintliga lån om 457 Mkr refinansierats.
Vi arbetar kontinuerligt med att säkerställa bolagets likviditet och
framtida finansiering. Med tanke på rådande omvärldsläge, särskilt osä-
kerheten på obligationsmarknaden, ser vi över möjligheterna till utökad
bankfinansiering och enstaka avyttringar ur fastighetsportföljen för att
säkerställa handlingsfrihet. Nästkommande obligationsförfall om 600
miljoner kronor är i september 2023.
Obligationsförfall: September 2023 samt Maj 2024
Räntebärande krediter
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 77
Hållbarhetsrapport 2021/22
AKTIEN OCH ÄGARNA
Varför vara aktieägare i Nivika
Lokal fristående aktör från Småland
Nivika är ett fristående fastighetsbolag från Småland med huvudkontor i
Värnamo där företaget i nuvarande skepnad startades år 2000. Fastighets-
portföljen är belägen i fler än 20 kommuner i Småland med omnejd.
Diversifierad portfölj på starka tillväxtorter, i rätt mikrolägen med en lokal
organisation
Portföljen är väl sammanhållen, ligger på bra mikrolägen i orter där Nivika
har en god lokalkännedom, starkt förankrade lokalt med närhet till hyres-
gäster, kommuner och leverantörer.
Aärsmodell baserad på kassaföde från långsiktig förvaltning
Nivikas strategi är att arbeta långsiktigt med att skapa värde genom att
kombinera stabila kassaflöden från förvaltningsfastigheter med utveckling
av fastigheter, från framtagning av detaljplaner till hyresgästanpassningar.
Förvaltningsfastigheterna står för cirka 90 procent av fastighetsportföljen.
Nivika Fastigheter AB:s B-aktie (kortnamn NIVI B) är sedan den 3 december 2021 noterat på Nasdaq Stockholm, Mid Cap, inom
sektorn Real Estate. Nivikas marknadsvärde uppgick den 31 augusti 2022 till 3 449 Mkr och antalet aktieägare var cirka 3 300
stycken.
Vid utgången av perioden uppgick antal aktier till 58 170 205 stycken, fördelat på 24 884 800 stycken av serie A och 33 285 405
stycken av serie B. Varje A-aktie berättigar till tio röster per aktie och varje B-aktie ger rätt till en röst per aktie. Samtliga aktier medför
lika rätt till andel i bolagets tillgångar och vinst samt till utdelning.
Kursutveckling och handel
Under perioden 1 juni 2022 till 31 augusti 2022 omsattes på Nasdaq Stockholm cirka 400 000 NIVI B-aktier. Dagsomsättningen för
Nivika på Nasdaq Stockholm uppgick i genomsnitt till 6 204 aktier och det volymviktade genomsnittspriset uppgick till 62,85 kronor.
Högst betalkurs under perioden var 69,80 kronor den 7 juni 2022 och lägst betalkurs var 55 kronor den 16 juni 2022. Aktiekursen den
31 augusti 2022 uppgick till 59,30 kronor (senast betalt). Marknadsvärde på samtliga aktier i bolaget, baserat på senast betalt pris för
B-aktien 31 augusti 2022, uppgick till 3 449 Mkr. Information om aktiens utveckling finns även på www.nivika.se.
Aktiekapital
Årsstämman 2020/21 bemyndigade styrelsen att fatta beslut om nyemission av aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler motsva-
rande högst tio procent av det totala antalet utestående aktier i Bolaget. Under perioden har inga aktier emitterats.
De tio största aktieägare (röstsorterat) per den 31 augusti 2022
Namn Antal A-aktier* Antal B-aktier* Totalt antal aktier Andel av kapital Andel av röster
Värnanäs AB** 8 185 600 36 804 8 222 404 14,1 29,0
Santhe Dahl Invest AB** 5 352 000 3 657 215 9 009 215 15,5 20,3
Holmgren Group AB** 3 900 000 975 000 4 875 000 8,4 14,2
Planch AB 3 233 600 808 400 4 042 000 7,0 11,7
Skandinavkonsult i Stockholm AB 3 233 600 808 354 4 041 954 7,0 11,7
Pollock Invest AB 980 000 245 000 1 225 000 2,1 3,6
Nordnet Pensionsförsäkring AB - 4 139 432 4 139 432 7,1 1,5
Nordea Livförkring Sverige AB - 3 984 384 3 984 384 6,8 1,4
Tredje AP-Fonden - 2 631 578 2 631 578 4,5 0,9
Swedbank Robur Småbolagsfond - 2 200 000 2 200 000 3,8 0,8
10 största aktigare 24 884 800 19 486 167 44 370 967 76,3 95,1
Övriga aktigare - 13 799 238 13 799 238 23,7 4,9
Totalt 24 884 800 33 285 405 58 170 205 100,0 100,0
Varav styrelse och koncernledning 21 651 200 5 897 682 27 548 882 47,4 78,8
lla: Euroclear Sweden och Bolaget
* A-aktier bettigar till tio röster per aktie och B-aktier bettigar till en röst per aktie.
** Företag som bolaget har närståendetransaktioner med.
2022-08-31
Handelsplats Nasdaq Stockholm
Aktienamn Nivika
Kortnamn (ticker) NIVI B
ISIN-kod SE0017083272
Segment Nasdaq, Mid Cap
Sektor Real Estate
Valuta SEK
Totalt antal utesende aktier 58 170 205 st
Totalt antal B-aktier 33 285 405 st
Stängningskurs 31 augusti 2022 59,30 kr
Marknadsrde 31 augusti 2022* 3 449 Mkr
*Marknadsvärdet på samtliga aktier i bolaget, baserat på senast betalt pris för B-aktier per datum ovan
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 78
Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstyrningsrapport
Nivika Fastigheter AB (publ) är ett svenskt publikt aktiebolag med säte i Värnamo.
Bolagsstyrning avser det regelverk och den struktur som etablerats för att eektivt och kontrollerat
styra och leda verksamheten i Nivika Fastigheter. Bolagsstyrningen syftar även till att säkerställa att
bolaget lever upp till sina åtaganden gentemot aktieägare, kunder, medarbetare, leverantörer och
omvärlden i övrigt.
Bolagsstyrningen i Nivika Fastigheter baseras bland annat på aktiebolagslagen, årsredovisningslagen,
bokföringslagen, bolagsordningen, regelverk för emittenter (räntebärande instrument) på de mark-
nadsplatser där Nivika Fastigheter är noterat, policyer samt interna regler och riktlinjer.
Svensk kod för bolagsstyrning
Bolagsstyrning omfattar olika beslutssystem genom vilket ägarna direkt och indirekt styr bolaget.
Bolagsstyrningen i svenska börsbolag har utvecklats genom lagstiftning, rekommendationer och utta-
landen samt genom självreglering. Svensk kod för bolagsstyrning (Koden) är betydelsefull för
bolagsstyrningen i svenska börsbolag.
Efterlevnad av Koden
Enligt styrelsens uppfattning har Nivika i alla avseenden följt Koden under verksamhetsåret och har
ingen avvikelse att förklara.
Ägarstruktur och rösträtt
Nivika Fastigheter AB:s B-aktie (kortnamn NIVI B) är sedan den 3 december 2021 noterat på Nasdaq Stockholm,
Mid Cap, inom sektorn Real Estate. Nivikas marknadsvärde uppgick den 31 augusti 2022 till 3 449 Mkr och antalet
aktieägare var cirka 3 300 stycken.
Vid utgången av perioden uppgick antal aktier till 58 170 205 stycken, fördelat på 24 884 800 stycken av serie A
och 33 285 405 stycken av serie B. Varje A-aktie berättigar till tio röster per aktie och varje B-aktie ger rätt till en
röst per aktie. Samtliga aktier medför lika rätt till andel i bolagets tillgångar och vinst samt till utdelning.
Mer information om ägarstrukturen finns på sidan 77 avsnitt Aktien och ägarna.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Legal struktur
Valberedning
Valberedningen representerar aktieägarna. Valberedningen har till uppgift att före bolagstämman lägga fram förslag
till styrelse och revisorer inklusive ersättning.
Enligt svensk kod för Bolagsstyrning ska bolaget ha en valberedning som har till syfte att lämna förslag avseende ord-
förande på bolagsstämmor, kandidater till styrelseledamöter (inklusive ordföranden), arvoden och övrig ersättning till
varje styrelseledamot samt ersättning för utskottsarbete, val av och ersättning till externa revisorer samt förslag till
valberedning för den nästföljande årsstämman. Valberedningens förslag redovisas i kallelse till årsstämman.
Vid extra bolagsstämma den 30 juni 2021 antog aktieägarna följande principer för utseende av valberedningen.
Valberedningen ska utgöras av representanter för de till röstetalet fyra största aktieägarna i Nivika Fastigheter AB
(publ) (”bolaget”) baserat på den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken per den sista bankdagen i april varje
år och övrig tillförlitlig ägarinformation som tillhandahållits bolaget vid denna tidpunkt. Om någon av de fyra till
röstetalet största aktieägarna väljer att avstå från sin rätt att utse ledamot till valberedningen, eller annars får anses
ha avstått från sådan rätt, ska nästa aktieägare i turordning beredas tillfälle att utse ledamot. Vid bedömningen av
vilka som utgör de fyra till röstetalet största aktieägarna ska en grupp aktieägare anses utgöra en ägare om de (i)
ägargrupperats i Euroclear-systemet eller (ii) oentliggjort och till bolaget meddelat att de träat skriftlig överens-
kommelse att genom samordnat utövande av rösträtten inta en långsiktig gemensam hållning i fråga om bolagets
förvaltning. Valberedningens ordförande ska vara den ledamot som utsetts av den till röstetalet största aktieägaren,
såvida inte valberedningen beslutar annat. Ledamöterna i valberedningen erhåller ingen ersättning.
Baserat på valberedningsinstruktionen har Nivikas valberedning erhållit följande sammansättning:
Victoria Skoglund, valberedningens ordförande, utsedd av Värnanäs AB, Erik Dahl, utsedd av Santhe Dahl Invest
AB, Bo Sandberg, utsedd av Holmgren Group AB och Jörgen Olsson, utsedd av Skandinavkonsult i Stockholm AB
Nivika Fastigheter AB (publ)
Fastighetsägande dotterbolag
Fastighetsägande dotterbolag
Fastighetsägande dotterbolag
Fastighetsägande dotterbolag
Nivika Byggsystem AB
Nivika Bostadsutveckling AB
95%
100%
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 79
Hållbarhetsrapport 2021/22
Bolagsstämma
Aktieägarnas rätt att besluta i bolagets angelägenheter utövas vid bolags-
stämman. En gång per år hålls årsstämman som bland annat beslutar om
styrelsens sammansättning, ansvarsfrihet för verkställande direktör och
styrelsens ledamöter, utdelning och val av styrelse och revisorer, samt
ersättningsprinciper för ledande befattningshavare. Årsstämman 2022
kommer att hållas i Värnamo, den 26 januari 2023 kl. 16.00.
Styrelsens arbete
Aktieägarna utser styrelsen vid årsstämman. Styrelsens övergripande
uppgift är att ansvar för koncernens organisation och förvaltning samt för
att kontrollen av bokföring, medelförvaltning och ekonomiska förhållan-
den i övrigt är betryggande.
Det åligger styrelsen att tillse att det finns fungerande rapporterings-
system och att styrelsen erhåller erforderlig information om bolagets
ställning, resultat, finansiering och likviditet genom periodisk rapporte-
ring. Styrelsen svarar också för att fatta beslut i strategiska frågor såsom
fastställande av strategiska planer, aärs- och lönsamhetsmål samt
policys. Vidare fattar styrelsen beslut om större förvärv och försäljningar
av fastigheter och bolag. Detta skall göras på ett hållbart sätt med ett väl
avvägt risktagande för att säkerställa en långsiktigt positiv utveckling för
bolaget.
Styrelsen arbetar enligt en arbetsordning för styrelsen och utfärdar en
VD-instruktion som bland annat anger rapporteringsskyldigheter mot
styrelsen. Arbetsordningen anger bland annat styrelsens ansvar, arbets-
fördelning samt vilka ärenden som skall föreläggas styrelsen.
Nivikas styrningsstruktur
Styrelsens sammansättning per 2022-08-31 och närvaro 2021/22
Styrelsens utskott
Ersättningsutskott
Enligt styrelsens arbetsordning ska ersättningsutskottets uppgifter full-
göras av hela styrelsen. Ersättningsutskottet är främst ett förberedande
organ och tar fram förslag till styrelsen och arbetar enligt en styrelsens
arbetsordning. Huvudsaklig uppgift är att behandla frågor avseende
ersättnings- och anställningsvillkor för verkställande direktör samt andra
ledande befattningshavare baserat på de riktlinjer för ersättning och
anställningsvillkor för verkställande direktör och övriga ledande befatt-
ningshavare som beslutats av årsstämman.
Revisionsutskott
Enligt styrelsens arbetsordning ska revisionsutskottets uppgifter fullgöras
av hela styrelsen. Revisionsutskottet är främst ett förberedande organ
som tar fram förslag till styrelsen och arbetar enligt en styrelsens arbets-
ordning. Huvudsaklig uppgift är att övervaka processerna kring Nivikas
finansiella rapportering och interna kontroll för att säkerställa kvalitete-
ten i den externa rapporteringen.
Bolagsstyrningsrapport
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 79
Revisorer
Valda av årsstämman. Granskar
redovisning, bokföring samt styrelsen och
VD:srvaltning
Aktieägare
Utövar styrningen via årsstämman och i
rekommande fall extra bolagsstämma
Styrelse
Består av sju ledamöter valda av
årsstämman
VD och koncernledning
VD leder verksamheten med sd av övriga
medlemmar i koncernledningen
Valberedning
Består av fyra ledamöter. Lämnar förslag
gällande bland annat styrelseledamöter till
årsstämman
Ersättningsutskott
Hela styrelsen fullgör utskottets arbetsuppgifter
Revisionsutskott
Hela styrelsen fullgör utskottets arbetsuppgifter
Internkontroll
Enligt COSO-ramverket
) Avser Värnanäs AB i vilket Viktoria Bergmans innehav uppgår till 50 procent och Niclas Bergmans innehav uppgår till 50 procent
Namn Funktion Invald,
år
Oberoende
gentemot
större ägare
Oberoende
gentemot
bolaget och
bolagets
ledning
Närvaro,
styrelsemöten
A-aktier
(privat, eller
genom bolag)
B-aktier
(privat, eller
genom bolag)
Elisabeth Norman Styrelseordförande 2017 Ja Ja 19/19 0 20 000
Viktoria Bergman Styrelseledamot 2018 Nej Nej 19/19 8 185 600
1
36 804
1
Anna Carendi Styrelseledamot 2021 Ja Ja 19/19 0 1 447
Santhe Dahl Styrelseledamot 2020 Nej Ja 19/19 5 352 000 3 657 215
Håkan Eriksson Styrelseledamot 2007 Nej Ja 19/19 3 233 600 808 354
Benny Holmgren Styrelseledamot 2016 Nej Nej 19/19 4 880 000 1 220 000
Thomas Lindster Styrelseledamot 2020 Ja Ja 19/19 0 20 000
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 80
Bolagsstyrningsrapport
Styrelsens sammansättning
Styrelsen skall bestå av lägst tre och högst nio ledamöter med högst fem suppleanter. Om styrelsen består av
tre ledamöter skall minst en suppleant utses. Ledamöterna väljs årligen för tiden intill slutet av nästa årsstäm-
ma. Styrelsen har under året utgjorts av sju ledamöter.
Styrelsens oberoende
Enligt Koden skall majoriteten av de bolagstämmovalda styrelseledamöterna vara oberoende i förhållande till
bolaget och bolagsledningen. Enligt koden skall vidare minst två av de ledamöter som är oberoende i förhållan-
de till bolaget och bolagsledningen också vara oberoende i förhållande till större aktieägare. Med större aktie-
ägare avses aktieägare som direkt eller indirekt kontrollerar 10 procent eller mer av samtliga aktier eller röster i
bolaget. Styrelsens bedömning är att majoriteten av styrelsen, fem av sju, ledamöter är oberoende i förhållande
till bolaget och dess ledning. Av dessa är tre även oberoende i förhållande till större aktieägare.
Styrelsens ordförande
Styrelsens ordförande har till uppgift att leda styrelsens arbete samt att tillse att styrelsens arbete bedrivs ef-
fektivt och att styrelsen fullgör sina åligganden. Ordföranden ska genom kontakter med VD följa utvecklingen
i bolaget samt tillse att styrelsens ledamöter genom VD:s försorg fortlöpande får den information som behövs
för att kunna följa bolagets ställning, ekonomiska planering och utveckling. Ordföranden ska vidare samråda
med VD i strategiska frågor samt kontrollera att styrelsens beslut verkställs på ett eektivt sätt. Styrelseord-
föranden ansvarar för kontakter med ägarna i ägarfrågor och för att förmedla synpunkter från ägarna till styrel-
sen. Ordföranden deltar inte i det operativa arbetet inom bolaget. Hon ingår inte heller i koncernledningen.
Styrelsens arbete under 2021/22
Styrelsen har under 2021/22 haft nitton styrelsemöten inklusive ett konstituerande styrelsemöte. Styrelsen
får genom månadsrapporter och vid styrelsemöten löpande information om såväl den aärsmässiga som den
finansiella utvecklingen samt hållbarhetsarbete. Varje styrelsemöte har följt en godkänd agenda, som tillsam-
mans med underlag, har tillhandahållits ledamöterna inför respektive styrelsemöte.
VD och CFO deltar vid styrelsemöten, VD som föredragande och CFO är styrelsens sekreterare.
Andra medarbetare i koncernen deltar i styrelsens sammanträden såsom föredragande i särskilda frågor när
styrelsen så finner motiverat. Till de fasta punkterna som behandlas på styrelsemötena hör VD-rapport, Rap-
port om bolagets skatter och avgifter samt eventuella tvister, Likviditet och Potentiella förvärv och investe-
ringar.
Därutöver behandlade styrelsen ett antal andra frågor vid sina möten där särskild uppmärksamhet ägnades
åt Strategi och aärsplan, Covid -19 och dess eekt på verksamheten, Omvärldssituationen efter Ryss-
lands invasion av Ukraina, inflation, stigande räntor och stigande pris på insatsvaror, Finansiering, Hållbarhet,
Revisionsutskottsfrågor, Ersättningsutskottsfrågor, Bolagsstyrningsfrågor, Årsbokslut och delårsrapporter,
IPO-frågor samt utdelningsförslag för räkenskapsåret.
Styrelsens utvärdering
Styrelsen genomför årligen en utvärdering av sitt utförda arbete. Samtliga styrelseledamöter tillställs en länk till
ett utvärderingsformulär med frågor avseende arbetsformer och arbetsklimat, inriktning för styrelsens
arbete samt tillgång till och behovet av särskild kompetens i styrelsen. Styrelseledamöternas svar sammanställs
i en rapport som skickas till styrelseordföranden. I enlighet med arbetsordningen presenteras rapporten och
resultatet av utvärderingen diskuteras på ett ordinarie styrelsemöte. Utvärderingen används som ett verktyg
för att utveckla styrelsens arbete.
Ersättning till styrelsen
Arvodet till styrelsens ledamöter beslutas av årsstämman. På årsstämman den 3 februari 2022 beslutades att
arvode till styrelsens ledamöter för tiden framtill nästa årsstämma skulle uppgå till 400 tusen kronor på års-
basis för styrelseordföranden och 200 tusen kronor på årsbasis för respektive styrelseledamot.
Revisorer
Den externa revisorn är en oberoende granskare av räkenskaperna för att säkerställa att den i allt väsentligt
ger en korrekt, rättvisande och fullständig bild av bolagets ställning och resultat. Revisorn granskar också sty-
relsens- och verkställande direktörens förvaltning och redovisar sina iakttagelser för styrelsen utan ledningens
närvaro.
Efter varje räkenskapsår lämnar revisorn en revisionsberättelse och en koncernrevisionsberättelse till årsstäm-
man. Enligt bolagsordningen ska bolaget ha en till två revisorer, med eller utan suppleanter. Vid årsstämman 3
februari 2022 valdes Ernst & Young Aktiebolag till bolagets revisor med Jonas Svensson huvudansvarig revisor.
Ersättning till revisorerna utgår enligt godkänd räkning. Information om arvoden till revisorerna återfinns i
årsredovisningen under rubriken ”Ersättning till revisorer” i not 6.
VD och koncernledning
VD och koncernchef är ansvarig för den löpande förvaltningen av koncernens verksamheter i enlighet med
styrelsens riktlinjer och anvisningar. VD förser styrelsen med erforderligt underlag för dess arbete både inför
och mellan styrelsens sammanträdanden.
VD utser i sin tur övriga medlemmar i den verkställande ledningen, som utgörs av VD, CFO, COO och fast-
ighetschef. Koncernledningen har i oktober utökats med en Utvecklingschef. Den verkställande ledningen har
ett övergripande exekutivt ansvar.
Den verkställande ledningen har ett övergripande ansvar för Nivika i frågor av långsiktig och strategisk karaktär
såsom koncernens organisation, förvärv, varumärke, investeringar och finansiering. Avstämningsmöte hålls
varje vecka. Utöver de schemalagda mötena stämmer koncernledningen löpande av frågor vid behov. Centrala
funktioner som hållbarhetschef och inköp samt förvaltningsansvariga för respektive ort ansvarar för sitt res-
pektive område.
Förvaltningscheferna tillsammans med COO och fastighetschef har förvaltningsmöte minst en gång per
kvartal för att följa upp verksamheten och diskutera övergripande frågor. COO har också enskilt månadsmöte
med respektive förvaltningschef.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 81
Bolagsstyrningsrapport
Riskbedömning
Omfattning och bedömning av bolagets riskhantering i sin helhet, och den finansiella rapporteringen i
synnerhet, görs kontinuerligt av bolagsledningen, styrelsen och revisorer. Genom bolagets hållbarhetsarbete
identifieras risker löpande och åtgärder föreslås och vidtas.
Riskhantering är en viktig aktivitet för Nivika. Det är av väsentlig vikt för långsiktig överlevnad, lönsamhet och
stabilitet att Nivika har en fungerande riskhanteringsprocess inom koncernen. Riskarbete förekommer på
koncernövergripande nivå vilket går under benämningen Enterprise Risk Management (ERM), samt dels på en
processnivå vilket går under benämningen IKFR.
Riskbedömning, ERM, Nivika genomför på årsbasis en koncernövergripande riskanalys av hela verksamheten.
För att bedöma och hantera risker har Nivika etablerat en process som innefattar fyra huvudsakliga proces-
steg: identifiering av risker, utvärdering av risker, hantering av risker i form av etablerandet av åtgärdsplaner
samt uppföljning och rapportering av risker och åtgärder. De fyra processtegen beskrivs kort i ekonomihand-
boken och en ingående beskrivning går att finna i koncernens Riskpolicy.
Riskbedömning IKFR, Identifiering, bedömning och hantering av risker inom Nivika är även centralt i arbetet
med koncernens finansiella rapportering. Koncernen ska årligen utföra en IKFR-riskbedömning enligt instruk-
tionerna som beskrivs i ekonomihandboken för att identifiera var väsentliga risker existerar i den finansiella
rapporteringen inom koncernen. Väsentliga finansiella processer ska definieras med hjälp av kvalitativ och
kvantitativ analys på koncernnivå. Väsentliga processer dokumenteras i processkartor som redogör flöden,
risker som uppstår inom dessa samt tillhörande kontrollaktiviteter. Varje process har en ägare som ansvarar
för att processen avspeglar verkligheten samt att samtliga väsentliga risker och kontroller har identifierats och
dokumenterats. I ekonomihandboken beskrivs kvantitativ och kvalitativ analys samt proceduren att identifiera
väsentliga processer och risker på flera nivåer inom koncernen.
Inom styrelsen ingår ansvaret i arbetet med frågor för revisionsutskottet att löpande utvärdera bolagets risksi-
tuation varefter styrelsen även gör en årlig genomgång av risksituationen.
Kontrollaktiviteter
Ekonomiavdelning och fastighetsavdelning arbetar sida vid sida för att säkerställa att riktlinjer följs. Ett begrän-
sat antal personer har firmateckningsrätt och en attestordning finns upprättad.
Representanter ur bolagsledningen närvarar regelbundet vid styrelsemöten, och styrelsen följer då upp aktuella
frågor och bedömningar direkt med ledningspersoner.
Till varje identifierad risk på koncernövergripande nivå samt inom IKFR ska kontroller kopplas tills dess att ris-
ken anses eliminerad alternativt reducerad till acceptabel nivå. Framtagna åtgärder respektive dokumenterade
processkartor och risk/kontrollmatriser är exempel på hur kontrollaktiviteter hanteras inom koncernen.
Bolaget ska säkerställa att nyckelkontroller finns implementerade och efterlevs. Varje kontroll ska utföras med
spårbarhet, vilket innebär att kontrollbevis ska arkiveras och dokumenteras på lämpligt vis vid varje enskilt
kontrollutförande.
Relevanta kontrollaktiviteter utförs för de risker som identifierats inom de väsentliga processerna. Syftet med
dessa kontrollaktiviteter är att säkerställa att det inte uppstår väsentliga fel i den finansiella rapporteringen.
Respektive nyckelkontroll ska tilldelas en ägare som ansvarar för att nyckelkontrollen utförs. Det är koncern-
ledningens ansvar att säkerställa att de lägsta kraven avseende IKFR är känd genom organisationen och att till-
räcklig ansvarsfördelning är på plats (Segregations of Duties, SoD). Koncernen har identifierat de minimikrav
som ska gälla för ansvarsfördelning vilka framgår i processkartorna för respektive väsentlig process.
Information och kommunikation
Relevant information ska kommuniceras på rätt sätt, till rätt mottagare och vid rätt tidpunkt. Att kommunicera
betydelsefull information, både uppåt och nedåt i en organisation och till externa parter är en viktig del av
god intern kontroll. Koncernledningens möten ska användas som ett forum för kommunikation och informa-
tionsspridning kopplat till riskhantering i koncernen. Likaså åligger det koncernledningen att säkerställa att de
processansvariga kopplat till den finansiella rapporteringen har tillräcklig kunskap om de väsentliga riskerna
samt relaterade kontrollaktiviteter i den specifika processen.
IKFR-koordinator ansvarar för att varje medarbetare har tillräcklig kunskap om intern kontroll för att kunna
utföra sina arbetsuppgifter på ett tillfredsställande sätt från ett internkontrollperspektiv, exempelvis kunskap
om applicerbara lagar och regler eller hur kontroller skall utföras och dokumenteras.
Styrelsen i Nivika säkerställer kvaliteten i den finansiella rapporteringen genom att tillse att bolaget har en
ändamålsenlig organisation samt rutiner och instruktioner för sitt arbete med den finansiella rapporteringen.
Rutinerna för den externa informationsgivningen syftar till att förse marknaden med relevant, tillförlitlig och
korrekt information om Nivikas utveckling och finansiella ställning. Nivika har en informations- och kommuni-
kationspolicy som uppfyller de krav som ställs på ett noterat bolag. Finansiell rapportering och verksamhetsin-
formation lämnas regelbundet i form av:
Boksluts- och delårsrapporter, vilka publiceras som pressmeddelanden
Årsredovisningar
Pressmeddelanden om viktiga nyheter och händelser som väsentligt kan
påverka värderingen av bolaget och bolagets aktie och obligationer
Presentationer, möte och telefonkonferenser för finansanalytiker,
investerare och media
Alla rapporter, presentationer och pressmeddelanden publiceras på
koncernens hemsida; www.nivika.se samtidigt som de kommuniceras
till marknaden
Uppföljning
Koncernledningen ska utvärdera att den koncernövergripande riskutvärderingen och hanteringen samt de
specifika kontrollaktiviteter som utförs i respektive väsentlig process kopplad till den finansiella rapporteringen
är fortsatt relevanta för att hantera de väsentliga riskerna Nivika står inför. Kontrollaktiviteter ska dokumente-
ras så att spårbarhet finns av utförandet.
Systemet för koncernövergripande riskhantering och IKFR ska följas upp kontinuerligt och syftar till att sä-
kerställa att systemet upprätthålls, att förändringar sker vid behov och att utvärdera förändringar i arbetssätt.
Detta innefattar att styrelsen i arbetet med revisionsutskottets frågor åtminstone årligen ska granska den
interna kontrollen och avrapportera till styrelsen.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 82
Bolagsstyrningsrapport
INTERN STYRNING OCH KONTROLL
Omfattning och bedömning av bolagets riskhantering i sin helhet, och den finansiella rapporteringen i
synnerhet, görs kontinuerligt av bolagsledningen, styrelsen och revisorer. Genom bolagets hållbarhetsar-
bete identifieras risker löpande och åtgärder föreslås och vidtas.
Riskhantering är en viktig aktivitet för Nivika. Det är av väsentlig vikt för långsiktig överlevnad, lönsamhet
och stabilitet att Nivika har en fungerande riskhanteringsprocess inom koncernen. Riskarbete förekom-
mer på koncernövergripande nivå vilket går under benämningen Enterprise Risk Management (ERM),
samt dels på en processnivå vilket går under benämningen IKFR.
Riskbedömning, ERM, Nivika genomför på årsbasis en koncernövergripande riskanalys av hela verksam-
heten. För att bedöma och hantera risker har Nivika etablerat en process som innefattar fyra huvudsak-
liga processteg: identifiering av risker, utvärdering av risker, hantering av risker i form av etablerandet av
åtgärdsplaner samt uppföljning och rapportering av risker och åtgärder. De fyra processtegen beskrivs
kort i ekonomihandboken och en ingående beskrivning går att finna i koncernens Riskpolicy.
Riskbedömning IKFR, Identifiering, bedömning och hantering av risker inom Nivika är även centralt i
arbetet med koncernens finansiella rapportering. Koncernen ska årligen utföra en IKFR-riskbedömning
enligt instruktionerna som beskrivs i ekonomihandboken för att identifiera var väsentliga risker existerar i
den finansiella rapporteringen inom koncernen. Väsentliga finansiella processer ska definieras med hjälp
av kvalitativ och kvantitativ analys på koncernnivå. Väsentliga processer dokumenteras i processkartor
som redogör flöden, risker som uppstår inom dessa samt tillhörande kontrollaktiviteter. Varje process har
en ägare som ansvarar för att processen avspeglar verkligheten samt att samtliga väsentliga risker och
kontroller har identifierats och dokumenterats. I ekonomihandboken beskrivs kvantitativ och kvalitativ
analys samt proceduren att identifiera väsentliga processer och risker på flera nivåer inom koncernen.
Intern kontroll
Styrelsens ansvar för den interna kontrollen regleras i aktiebolagslagen, årsredovisningslagen samt Koden, som
innehåller krav på att information om de viktigaste inslagen i Nivikas system för intern kontroll och riskhante-
ring i samband med den finansiella rapporteringen varje år ska ingå i bolagsstyrnings-rapporten. Styrelsen ska
bland annat se till att Nivika har god intern kontroll och formaliserade rutiner som säkerställer att fastlagda
principer för finansiell rapportering och intern kontroll efterlevs samt att det finns ändamålsenliga system för
uppföljning och kontroll av bolagets verksamhet och de risker som bolaget och dess verksamhet är förknippad
med. Den interna kontrollens övergripande syfte är att i rimlig grad säkerställa att bolagets operativa strategier
och mål följs upp och att ägarnas investering skyddas.
Den interna kontrollen ska vidare säkerställa att den externa finansiella rapporteringen med rimlig säkerhet är
tillförlitlig och upprättad i överensstämmelse med god redovisningssed, att tillämpliga lagar och förordningar
följs samt att krav på noterade bolag efterlevs.
Den interna kontrollmiljön inom Nivika Fastigheter följer det etablerade så kallade COSO*-ramverket
*(COSO – Committee of Sponsoring Organization of the Treadway Commision), och påverkar alla funktioner
i bolaget och omfattar såväl riskbedömning och rutiner som uppföljning av mål. Ramverket består av fem kom-
ponenter, kontrollmiljö, riskbedömning, kontrollaktiviteter, information och kommunikation samt uppföljning.
Kontrollmiljö
Kontrollmiljö och kontrollåtgärder säkerställer eektiviteten i bolaget och utgör basen för den interna
kontrollen. Den formella beslutsordningen utgår ifrån ansvarsfördelning mellan styrelse och VD och omfattar
arbetsordning samt VD-instruktion. Övergripande policyer uppdateras löpande och fastställs av styrelsen en
gång per år.
Nivikas kontrollmiljö innefattar de värderingar och den etik som styrelsen, vd och koncernledningen kommuni-
cerar och verkar utifrån samt koncernens organisationsstruktur, ledarskap, ansvar och befogenheter samt den
kompetens som medarbetarna har. Styrelsen arbetar löpande med bedömning och hantering av risker. Nivikas
styrelse har valt att inte inrätta en internrevisionsfunktion för den interna kontrollen. Styrelsen bedömer att
den existerande organisationen och befintliga kontrollstrukturer inom Nivika möjliggör en eektiv verksamhet,
identifierar risker i den finansiella rapporteringen och säkerställer efterlevnaden av tillämpliga lagar och regler.
Ansvar och befogenheter definieras i instruktioner för attesträtt, manualer, policyer, rutiner och uppfö-
randekod. Några exempel är bolagsordning, styrelsens arbetsordning, VD-instruktion, finanspolicy och eko-
nomihandbok. Dessa riktlinjer utgör tillsammans med lagar och externa regelverk den så kallade kontrollmiljön.
Styrelsen prövar löpande dessa instruktioners relevans och aktualitet. Ansvaret för att kontinuerligt upprätt-
hålla en eektiv kontrollmiljö och det löpande arbetet med den interna kontrollen avseende den finansiella
rapporteringen är delegerat till den verkställande direktören. Koncernledningen och övriga ledande befatt-
ningshavare har ansvaret för intern kontroll inom sina respektive ansvarsområden.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 83
Bolagsstyrningsrapport
RISKER OCH RISKHANTERING
All aärsverksamhet innebär risktagande. En systematisk och strukturerad riskhantering i kombination med
Nivikas strategi och aärsmodell ger god riskspridning. Risker hanteras på flera nivåer inom koncernen och
styrelsen analyserar och säkerställer med underlag från vd och koncernledning vad som måste hanteras.
Koncernledningen har ansvar för den löpande riskhanteringen inom respektive ansvarsområde och ansvarar
för att den egna verksamheten hanterar möjligheter och risker, att det finns rutiner i enlighet med policyer
och regelverk samt att de efterlevs och följs upp.
Riskarbete utifrån Nivikas mål
Enligt COSO-ramverket ska bolagsövergripande riskarbete bidra till att säkerställa att företagets aärsmål
uppnås. Inom ramen för en organisations fastställda syfte eller vision fastställer ledningen strategiska mål,
väljer strategi och preciserar en uppsättning mål för verksamhetens olika delar.
Detta ramverk för företagsövergripande riskhantering är anpassat för att nå organisationens mål inom fyra
områden:
Strategiska mål
–mål på hög nivå, nära knutna till företagets vision och mission och
som stödjer dess syfte
Operationella mål
– mål kopplade till eektivt och produktivt utnyttjade av
verksamhetens resurser
Finansiella rapporteringsmål
mål som kopplas till företagets förmåga att leverera tillförlitlig
finansiell rapportering
Regelefterlevnadsmål
– mål som kopplas till företagets behov av att efterleva gällande
lagar och regler
STRATEGISKA
RISKER
OPERATIONELLA
RISKER
FINANSIELLA
RISKER
LEGALA
RISKER
Innefattar risker som kan hindra bolaget från att uppnå sin vision och sina
mål. Strategiska risker är ofta förknippad med att verka i en specifik bransch.
Risker relaterade till eektivitet och eektiv hantering av resurser. Opera
-
tionella risker är ofta risker kopplade till interna processer, resurser, system
och anställda.
Risker relaterade till bolagets interna och externa rapportering, fastighets
-
värdering samt bolagets exponering mot finansiella risker så som ränta,
likviditet, krediter och valutor.
Regelefterlevnadsrisker innebär risk för ekonomiska och juridiska påföljder
till följd av bristande efterlevnad av lagar, förordningar och regelverk.
Utifrån målens fyra områden klassificeras riskerna i fyra olika riskområden:
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 84
Bolagsstyrningsrapport
Regelmässigt
Bokföring &
rapportering
Bolagskod
Styrning
Planering &
resurs-
allokering
Betydande
initiativ
Samman-
slagning &
förvärv
Marknad
Likviditet
Bygg, köp &
försäljning av
fastigheter
Fastighets-
förvaltning
HR
IT
Uthyrning
Oförutsedda
händelser
Legala
Strategiskt
Kommunikation
och investerar-
relationer
Marknads-
dynamik
Bokföring &
rapportering
Operationellt
Kapitalstruktur
Finansiellt
Skatt
Värdering
Riskuniversum
Styrning
Ägarstruktur
Miljö
Socialt ansvarstagande
Planering & resursallokering
Organisationsstruktur
Relation till 3:e part
Strategisk planering
Kapital & överskottsplanering
Budgetering
Framtidsscenarion/trender
Skatteplanering
Betydande initiativ
Vision & riktning
Planering & utförande
Mätning & uppföljning
Teknisk support
Affärsacceptans
Identifiera möjligheter
Sammanslagningar & rvärv
Planering, exekvering & integration
Marknadsdynamik
Konkurrens
Makroekonomiska faktorer
Livsstilstrender
Politiska faktorer
Kommunikation & relationer
Mediarelationer
Ratingbolag
Lagstiftare & standardsättare
Kommunikation med intressenter
Kommunikation med anställda
Bygg, köp och försäljning av fastigheter
Projektutveckling
Hantera projektportfölj
rvärv eller försäljning av fastigheter
Inköp och upphandling
Leverantörer
Fastighetsförvaltning
Hyresadministration
Underhållsskuld
Drift och skötsel
Underhåll
Säkerhet
Uthyrning
Hyreskontrakt under uthyrning
Identifiering av nya hyresgäster
Hyresförhandling med existerande och
potentiella kunder
Vakans
HR
Kultur
Rekrytering och uppsägningar
Utveckling och performance
Kompensation och ersättning
IT
Säkerhet och access
Tillgänglighet och kontinuitet
Infrastruktur
Oförutsedda händelser
Naturliga händelser
Affärskontinuitetsplanering
Bolagskod
Etik
rskingring
Legalt
Kontrakt
Tillgångar-äganderätt
Detaljplaner
Tvister
Intellektuellt kapital
Antikorruption
Licensiering och arkivering
Regelmässigt
Arbetskraft
Data- och personsäkerhet
rsregler
Miljö
Arbetsmiljö
Hälsa och säkerhet
Konkurrens och anti-trade
Diskrimineringspraxis
Skatt och revision
Bokföring och rapportering
Redovisning
Säkerhet
Värdering
Fastighetsvärdering
Restvärdesberäkning
Marknad
Ränta
Utländsk valuta
Derivat
Likviditet
Cash management
Finansiering/Refinansiering
Hedging
Kredit
rsäkring
Elhandel
Motpartsrisk
Bokföring och rapportering
Redovisning, rapportering och
konsolidering
Internkontroll
Kapitalstruktur
Skulder
Eget kapital
Pensionsfonder
Aktier
Skatt
Inkomstskatt
Fastighetsskatt
Moms
Strategiskt Operationellt Legala Finansiellt
Nivikas Riskuniversum
Ett riskuniversum sammanställer riskområden och kategorier av risker
som Nivika är exponerade mot. Riskuniversumet bygger på de fyra
riskområden som definierats utifrån COSO-ramverket.
Riskuniversumet är framtaget för att stödja i arbetet att identifiera och
kartlägga potentiella risker inom ramen för riskhantering. Modellen kan
nyttjas som utgångspunkt samt inspiration vid diskussioner om risker.
Det används även för att sortera och kategorisera identifierade risker.
Samtliga kategorier och underkategorier inom modellen är inte nödvän-
digtvis tillämpliga i bolagets nuvarande situation, men kan komma att
aktualiseras i framtiden.
ÅRSREDOVISNING 2020/2021 Nivika Fastigheter AB (publ) 84
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 85
Bolagsstyrningsrapport
1
23
4
5
6
7
8
9
10 1112
13
1415
16
17
18
1920
21
22 23
24
25
26
27
2829
30
31
32
33
34
35
36
37
38
3940
41
42
43
44
45
46 47 48
49
50
51
52 53
54 5556
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
1,00
2,00
3,00
4,00
5,00
1,00 2,00 3,00 4,00 5,00
Sannolikhet
Påverkan
Samtliga risker
Strategiska risker
Strategiska risker är långsiktiga och övergripande och omfattar bland annat koncernens styrning, plane
-
ring och resursallokering, marknadsförutsättningar, hållbarhet, kommunikation och relation till omvärlden.
Koncernen är exponerad för allmänna makroekonomiska trender och därav betingade förändringar i sina
kunders köpkraft och konsumtionsmönster. Makroekonomiska eller politiska beslut och händelser runt
om i världen påverkar koncernens verksamhet, såväl lokalt som på en global skala. Politisk osäkerhet och
svaga makroekonomiska förhållanden kan indirekt påverka efterfrågan på lokaler och bostäder.
Operationella risker
Operationella risker omfattar bland annat risker i koncernens förvärvs-, förvaltnings- och projektverk-
samhet, inklusive uthyrning, HR och IT.
Finansiella risker
Finansiella risker omfattar bland annat risker i koncernens värdering av fastigheter, marknadsrisker,
likviditetsrisker, bokföring och rapportering, kapitalstruktur och skattefrågor. Koncernen är exponerad
för ett antal finansiella risker som hanteras inom ramen för den finanspolicy som godkänts av styrelsen.
Det övergripande målet är att ha en kostnadseektiv finansiering inom koncernen. Koncernens främsta
finansiella skulder utgörs av externa lån. Koncernen är genom sin verksamhet exponerad för olika slag av
finansiella risker. Med finansiella risker avses fluktuationer i företagets resultat och kassaflöde till följd
av förändringar i till exempel räntenivåer. Bolaget utsätts framför allt för ränterisk, finansierings- och refi-
nansieringsrisk, likviditetsrisk och kredit- och motpartsrisk.
Legala risker
Legala risker är kopplade till regelefterlevnad och omfattar bland annat koncernens efterlevnad av etiska och legala
regler och krav på bokföring och rapportering.
Koncernen är exponerad för ett antal risker i samband med ändrad lagstiftning, överträdelser av lagar och regler
i verksamheten eller eventuella fel i avtal som bolaget har undertecknat. Bristande hantering av relationer med
intressenter skulle det kunna orsaka störningar i verksamheten och få en negativ påverkan på koncernens anseende.
Dessa krav omfattar bland annat lagar gällande miljö, priskontroller, efterlevnad av konkurrenslagstiftning, data-
skydd, mänskliga rättigheter samt arbetslagar. Hårdare miljökrav, återställning av miljön i samband med stängda
anläggningar eller brott mot olika tillstånd. Det finns en ökad efterfrågan från investerare och regulatoriska organ
för tydligare finansiella upplysningar från företagen när det gäller klimatrelaterade risker och möjligheter.
Väsentliga risker
Koncernledningen har identifierat de väsentliga risker som bedöms föreligga. Riskerna har utvärderats, hanterats
och rapporterats till styrelsen.
För risker som bedömts ha relativt hög sannolikhet för att inträa kombinerat med relativt stor inverkan på koncer-
nen har ansvarig inom koncernen utsetts och handlingsplan upprättats. Dessa handlingsplaner följs upp kontinu-
erligt av ledningsgruppen och rapporteras till styrelsen. Vidare har ett antal styrdokument och policyer upprättats
av ledningsgruppen och styrelsen och ändamålsenliga interna kontrollfunktioner och system har etablerats för att
reducera, exportera och i möjligaste mån eliminera potentiella risker i verksamheten.
Väsentliga risker
ÅRSREDOVISNING 2020/2021 Nivika Fastigheter AB (publ) 85
# Risk Kategori Riskbeskrivning Påverkan Sannolikhet Riskvärde
4 Finansiell Finansiering Nivika kan inte erhålla finansiering eller att finansiering
endast kan erhållas till avsevärt ökade kostnader
Väsentlig Medel Medel
7 Finansiell Marknad Förändringar i marknadsräntor påverkar
upplåningskostnaden, vilket kan påverka Nivikas avkastning
och finansiella situation negativt
Väsentlig Hög Hög
26 Operationell HR Förlust av kompetens/nyckelpersoner, svårighet att
rekrytera personal med rätt kompetens samt upprätthålla
en hög kompetens i hela företaget (kompetensutveckling)
Viss Medel Medel
37 Operationell Marknad Vakanser uppstår i kommersiella fastigheter, kan bero på
minskning av fysisk handel eller rädsla för lågkonjunktur
Viss Medel Hög
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 86
Bolagsstyrningsrapport
Kategori Riskbeskrivning Hantering
Operationell risk
HR -
nyckelpersoner
Marknad -
vakanser
Den största risken anses vara att
hitta rätt kompetens i samband med
tillväxt och samtidigt upprätthålla
kompetensen i hela företaget. Det
är en utmaning att identifiera rätt
rekryteringar i samband med att
bolaget växer och utökar med nya
kontor. Det är bitvis svårt att hitta rätt
kompetenser på Nivikas orter.
Hyreshöjningar, inflation, förväntad
lågkonjunktur och omvärldsoron kan
leda till att hyresgäster får problem i
sin verksamhet och eller med ekonomi
och likviditet. Vilket i sin tur kan leda till
högre vakanser i Nivikas bestånd.
Nivika ska:
- Arbeta för att behålla Nivikas goda rykte och
image, som ett växande bolag, vilket gör Nivika till
en attraktiv arbetsplats
- Bibehålla den familjära känslan i bolaget och
närheten i organisationen i takt med tillväxten
- Fortsätta marknadsföra sig via högskolor i
näromden och ta in trainees. Ledningsgruppen
ska överga om det är möjligt att ta in trainees till
flera avdelningar än vad som görs idag.
- När Nivika växer till nya orter är det viktigt att
vara närvarande i orten samt att tidigt identifiera
nyckelperson/-er som har god kunskap om orten
Nivika ska:
-Ha kontinuerlig översikt av hyresststocken för
att på så sätt säkerställa att Nivika tidigt upptäcker
en hyresgäst med problem/önskan om minskade
ytor eller tankar på avyttning.
- Nivika har förvaltningsansvariga på respektive ort
som skall vara nära hyresgästen och ha god lokal
kännedom.
Kategori Riskbeskrivning Hantering
Finansiell risk
Marknad -
ränta
Finansiering
Risken bedömdes ha en hög
påverkan om räntor skulle höjas
signifikant, vilket också har skett
under året. Det har även inneburit
en stor påverkan på hela branschen.
Största påverkan på Nivika är att
expansionstakten minskar samt att
finansiella kostnader ökar.
Risken bedömdes ha en hög
påverkan om finansiering endast
skulle kunna erhållas till avserrt
gre kostnader, vilket ock
delvis har skett under året. Det
har inneburit en stor påverkan på
hela branschen. Största påverkan
på Nivika är att expansionstakten
minskar samt att finansiella
kostnader ökar.
Nivika ska:
- Fortsätta arbeta med beslutad andel bundna
räntor /räntesäkringar utifrån finanspolicy
och styrelsens instruktioner för att begnsa
oförutsedda svängningar
- Se över möjligheten och utnyttja finansier-
ingsalternativ
Nivika ska:
- Fortsätta arbeta med beslutad andel bundna
räntor /räntesäkringar utifrån finanspolicy
och styrelsens instruktioner för att begnsa
oförutsedda svängningar
- Se över möjligheten och utnyttja finansier-
ingsalternativ
Några specifika risker och osäkerhetsfaktorer
Miljöpåverkan och klimatförändringar
De främsta drivkrafterna för externa miljörisker är fysiska förändringar i klimat och naturtillgångar,
förändringar av lagar och regler, skatter och priser på olika resurser. Vidare finns det risker hänförliga till
brist på kontroll eller till exempel arbetsförhållanden hos underleverantörer, allvarliga miljöproblem eller
arbetsplatsolyckor.
Nivika gör bedömningen att koncernen kan påverkas på flera sätt och det kan även uppstå ett ökat behov
av investeringar för att möta faktiska, politiska, eller andra intressenters krav.
Pandemi / Covid -19
Utbrottet av covid-19 som började i Kina i december 2019 och sedan spred sig över världen har haft på-
verkan på samtliga marknader där Nivika verkar, främst i form av en osäkerhet. Eekterna av pandemin har
avtagit efterhand till följd av mildare varianter av viruset och av att allt fler är vaccinerade och därmed har
restriktionerna i samhället successivt lättats. Den faktiska påverkan av Covid -19 pandemin på Nivika blev
begränsad och har inte orsakat några väsentliga eekter på verksamheten, resultat eller finansiell ställning
för perioden.
Rysslands krig i Ukraina
Rysslands krig i Ukraina har, bortsett från den humanitära katastrof det innebär, också fått påtagliga kon-
sekvenser för den ekonomiska utvecklingen i Sverige och Europa. Lägre tillväxt, högre inflation, störningar
i leverantörskedjor och prishöjningar på råvarumarknaderna utgör några av faktorerna som tynger den
ekonomiska utvecklingen. För Nivika har det dock endast inneburit mindre störningar i pågående bygg-
nationer såsom någon veckas förskjutning av tidsplanen som sedan arbetats i kapp. Vi har också fått byta
varumärke på t ex golv för att möjliggöra leverans. Högre energipris har fått genomslag på energikostna-
der men också på serviceintäkter då en stor del av energin vidaredebiteras våra hyresgäster.
Utbuds- och produktionsbristen finns fortsatt i Sverige. Bland annat påverkas tillgången till produktions
-
material för byggnation, vilket i sin tur kan påverka tid och kostnad för kommande projekt. Som en följd av
att det geopolitiska läget snabbt förändrats har Nivika extra fokus på vilka makroeekter detta ger kort-
och långsiktigt, främst gällande räntor och inflation.
Kapitalmarknad
Tillgången till lånat kapital har varierat med en relativt sett stängd kapitalmarknad, med stigande kre-
ditmarginaler som följd. Således är den generella finansieringskostnaden som marknaden erbjuder klart
högre än vid årsskiftet. Det högre ränteläget baserat på stigande styrränta har fått genomslag på de
finansiella kostnaderna i bolaget. Nivika har två utestående gröna obligationer med förfall i september
2023 respektive maj 2024. Bolaget arbetar på flera lösningar på dessa kommande obligationsförfall inne-
bärande utökad bankfinansiering och enstaka avyttringar ur fastighetsportföljen för att skapa handlings-
frihet.
Väsentliga risker
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 87
Organisation och medarbetare
Engagerade medarbetare med rätt kompetens är avgörande för om bolaget ska kunna konkurrera på ett
framgångsrikt sätt inom fastighetsbranschen. Det finns alltid en risk att kompetenta medarbetare lämnar
bolaget och att bolaget inte lyckas attrahera och rekrytera ny kompetens. Det finns också en risk att
medarbetares engagemang och prestation påverkas om bolaget inte på ett tydligt sätt kommunicerar
vad strategin innefattar, inte ger möjligheter till intern utveckling eller inte säkerställer en sund och säker
arbetsmiljö. Dessa risker hanteras bland annat genom etablerade processer som säkerställer långsik-
tig kompetensförsörjning, inklusive successionsplanering för nyckelpersoner, ett gott ledarskap och en
öppenhet för internrekrytering när nya tjänster ska tillsättas. Bolaget arbetar även aktivt med att erbjuda
relevanta utvecklingsmöjligheter och att vårda varumärket som attraktiv arbetsgivare. Detta innefattar
bland annat att vara ett hållbart företag i alla dimensioner. Vad gäller förståelse för bolagets strategi och
värderingar säkerställs det på ett tidigt stadium genom det så kallade onboardingprogram som alla nya
medarbetare genomgår. Nivikas chefer och medarbetare har också en viktig roll i att säkerställa att en bra
arbetsmiljö erbjuds.
IT-säkerhet
Nivika är beroende av IT-system för driften av viktiga aärssystem, inklusive de som används av adminis-
trativa och finansiella funktioner inom bolaget. Förknippat med detta finns det ett antal underliggande
risker i form av exempelvis driftstopp av servrar och virusattacker vilka skulle kunna ha en stor negativ
påverkan på bolagets verksamhet. Det finns även en risk att obehöriga genom intrång i bolagets IT-system
orsakar skada för bolaget eller bolagets hyresgäster. Digitalisering skapar nya aärsmöjligheter men kan
också innebära nya riskmoment, bland annat vad gäller hantering av persondata. Nivika bedriver ett konti-
nuerligt proaktivt arbete med IT-säkerhet och bolagets IT-policy kombinerat med uppförandekod, som ska
ge en tydlig vägledning för alla medarbetare.
ÅRSREDOVISNING 2020/2021 Nivika Fastigheter AB (publ) 87
Bolagsstyrningsrapport
Revisorns yttrande över
bolagstyrningsrapporten
Till bolagsstämman i Nivika Fastigheter AB, org.nr 556735-3809
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagstyrningsrapporten för år 2021-09-01 - 2022-08-31 på
sidorna 78-89 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revisorns granskning av
bolagsstyrnings rapporten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en re-
vision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna
granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6kap. 6§ andra stycket punk-
terna 2–6 årsredovisnings lagen samt 7kap. 31§ andra stycket samma lag är förenliga med årsredovis-
ningen och koncernredovisningen samt är i överens stämmelse med årsredovisnings lagen.
Stockholm den 7 december 2022
Ernst & Young AB
Jonas Svensson
Auktoriserad revisor
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 88
Bolagsstyrningsrapport
STYRELSEN
Styrelsen i Nivika Fastigheter AB (publ) består av sju ordinarie ledamöter.
Mer om bolagets finns på nivika.se/investor-relations/styrelsen.
THOMAS LINDSTER
Styrelseledamot
sedan 2020
Född: 1958
Utbildning och bakgrund
Civilekonom
Direktör Danske Bank
Konsult och rådgivare
inom finansiering
Övriga väsentliga
styrelseuppdrag
Styrelseledamot
Danske Bank Jönköping
Styrelseledamot
Holmgren Group AB
Aktieinnehav i bolaget
20 000 B-aktier
VIKTORIA BERGMAN
Grundare och huvudägare,
styrelseledamot sedan 2000
Född: 1969
Utbildning och bakgrund
Civilekonom och
grundare av Nivika
Övriga väsentliga
styrelseuppdrag
Styrelseledamot
Perfekta Industrier
Styrelseledamot
Prefab i Småland AB
Styrelseledamot
Tigbro Aktiebolag
Med flera
Aktieinnehav i bolaget
8 185 600 A-aktier och
36 804 B-aktier
(privat eller genom bolag)
SANTHE DAHL
Delägare och styrelseledamot
sedan 2020
Född: 1954
Utbildning och bakgrund
Entreprenör
Övriga väsentliga
styrelseuppdrag
Styrelseordförande
Vida AB
Styrelseledamot
Santhe Dahl Invest AB
Med flera
Aktieinnehav i bolaget
5 352 000 A-aktier och
3 657 215 B-aktier
(privat eller genom bolag).
ANNA CARENDI
Styrelseledamot
sedan 2021
Född: 1977
Utbildning och bakgrund
Civilekonom från
Linköpings Universitet
Övriga väsentliga
styrelseuppdrag
Styrelseordförande i den
ideella föreningen CSR
Småland och Hållbarhetsteamet
i Sverige AB
Styrelseledamot och VD i Diya
Consulting AB
Styrelseledamot i Circular
Centre Ek. För, den ideella
föreningen Friskis
och Svettis
i Jönköping och F&S
Lokaler i
Jönköping AB
Aktieinnehav i bolaget
1 447 B-aktier
(privat eller genom bolag)
BENNY HOLMGREN
Delägare och styrelseledamot
sedan 2016
Född: 1961
Utbildning och bakgrund
Huvudägare och VD
i familjeföretaget
Holmgren Group AB
Övriga väsentliga
styrelseuppdrag
Styrelseledamot
Kabe Group AB
Huvudägare och VD i familje-
företaget Pollock Invest AB
Med flera
Aktieinnehav i bolaget
4 880 000 A-aktier och
1 220 000 B-aktier
(privat eller genom bolag).
ELISABETH NORMAN
Styrelseordförande
sedan 2017
Född: 1961
Utbildning och bakgrund
Kandidatexamen
Entreprenör inom
fastighetsbranschen
Chef fastighet/
hållbarhet TV4
Övriga väsentliga
styrelseuppdrag
Styrelseledamot
Cibus Nordic Real Estate AB
Styrelseordförande
Enköpings Hyresbostäder
Vice Styrelseordförande
Sveriges Allmännytta AB
Styrelseledamot i
Byggpartner AB
Med flera
Aktieinnehav i bolaget
20 000 B-aktier
(privat eller genom bolag)
HÅKAN ERIKSSON
Delägare och styrelseledamot
sedan 2008
Född: 1962
Utbildning och bakgrund
Civilekonom
Investerare och rådgivare
inom företagsöverlåtelse
Övriga väsentliga
styrelseuppdrag
Styrelseledamot
Skandinavkonsult AB
Styrelseledamot
Ferronordic AB
Med flera
Aktieinnehav i bolaget
3 233 600 A-aktier och
808 354 B-aktier
(privat eller genom bolag)
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 89
Hållbarhetsrapport 2021/22
Koncernledningen i Nivika bestod under verksamhetsåret av fyra personer, vilka ansvarar
för utveckling och ledning av bolaget enligt den beslutade strategin.
NICLAS BERGMAN
VD/CEO
Utbildning och bakgrund
Entreprenör och grundare
av Nivika, verksam som
CEO sedan start
Andra åtaganden
Styrelseledamot
Poplanäs Invest AB,
Med flera
Aktieinnehav i bolaget
8 185 600 A-aktier och
36 804 B-aktier
(privat eller genom bolag)
KRISTINA KARLSSON
CFO, IR & vice VD
Utbildning och bakgrund
M.Sc. inom Företagsekonomi
CFO på Rosti GP
(del av Nordstjernan)
Andra åtaganden
Styrelselesuppleant
Redo i Gnosjö AB
Aktieinnehav i bolaget
60 000 B-aktier
(privat eller genom bolag)
JERRY JOHANSSON
Fastighetschef
Utbildning och bakgrund
Plats-, Projekt– och
Regionchef på Elajo
Aktieinnehav i bolaget
38 000 B-aktier
(privat eller genom bolag)
LEDNINGEN
Koncernledning
RASMUS OLSSON
Förvaltningschef Värnamo
SIMON NUAY
Förvaltningschef Jönköping
ANNA SJÖBERG
Förvaltningschef Växjö
ANDREAS KÄLLSTRÖM
Förvaltningschef Västkusten
MAGNUS BÄCKMAN
Förvaltningschef Höglandet
EMELIE REGNELL
Hållbarhetschef
Förvaltningschefer,
avdelningsansvariga
Bolagsstyrningsrapport
HENRIK SWAHN
Operativ chef
Utbildning och bakgrund
Ekonom, VD på APP
Properties AB, Fastighetschef
Hovs Mark & Maskin AB samt
Aärsutvecklingschef OBOS
Kärnhem AB
Andra åtaganden
Styrelsesuppleant i Hovs Mark
& Maskin AB samt Maskin &
Mekan i Växjö AB
Aktieinnehav i bolaget
46 500 B-aktier
(privat eller genom bolag)
ÅRSREDOVISNING 2020/2021 Nivika Fastigheter AB (publ) 89
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 90
Hållbarhetsrapport 2021/22
ÅRSREDOVISNING OCH
KONCERNREDOVISNING
Förvaltningsberättelse
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 91
Hållbarhetsrapport 2021/22
ÅRSREDOVISNING OCH
KONCERNREDOVISNING
Förvaltningsberättelse
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE .............................................................. 92
FLERÅRSÖVERSIKT ...................................................................................95
KONCERNEN
Rapport över resultat och totalresultat i koncernen ..................................... 97
Koncernens rapport över finansiell ställning ...................................................98
Koncernens Egna Kapital ................................................................................. 99
Koncernens Kassaflödesanalys ......................................................................100
Noter ................................................................................................................ 101
MODERBOLAGET
Moderbolagets Resultaträkning i sammandrag .............................................. 121
Moderbolagets Balansräkning i sammandrag ................................................ 122
Moderbolagets Egna Kapital ...........................................................................123
Moderbolagets Kassaflödesanalys ..................................................................124
Noter ................................................................................................................125
UNDERTECKNANDE ................................................................................137
REVISIONSBERÄTTELSEN ................................................................. 138
NYCKELTAL .............................................................................................. 141
INFORMATION FRÅN NIVIKA FASTIGHETER ...............................146
ÅRSREDOVISNING 2020/2021 Nivika Fastigheter AB (publ) 91
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 92
Förvaltningsberättelse
Bolaget finansierar sina tillgångar med en kombination av bilaterala banklån, obligationslån, övriga skulder samt eget
kapital. Fastighetsfinansiering sker genom lån, byggnadskreditiv och revolverande faciliteter hos ett tiotal kreditgivare
där tre storbanker utgör basen med tillkommande finansiering hos lokala sparbanker samt SBAB. Obligationslån utgör en
kompletterande finansieringskälla.
En bra finansieringsstruktur innebär att bolaget löpande har tillgång till kapital i tillräcklig mängd i relation till pågående
verksamhet till ett pris avvägt mot risk. Bolaget arbetar nära kreditgivare för att diversifiera finansieringskällorna och
kontinuerligt omförhandla villkor såsom löptider för att säkerställa finansieringen. Samtliga krediter med kapitalförfall under
perioden har förlängts och vid periodslut uppgick bolagets kapitalbindningstid till 2,7 (1,9) år. Netto räntebärande skulder,
efter avdrag för likviditet, i förhållande till fastighetsvärde uppgick vid periodens slut till 53 procent (58).
Bolagets kreditavtal kompletteras med sedvanliga finansiella- och informationsåtaganden, moderbolaget har lämnat
borgensåtagande och dotterbolagen har lämnat pant i fastigheter och i vissa fall även aktier som säkerhet till förrvslån.
Samtliga åtaganden vid periodens slut var uppfyllda.
De långfristiga ränterande finansiella skulderna uppgick vid rapportdagen till 5 776 Mkr (4 107) varav långsiktig
bankfinansiering uppgick till 4 355 Mkr (2 821), obligationslån 1 250 Mkr (1 100) och övriga ränterande skulder till
171 Mkr (170). Ökningen i räntebärande skulder förklaras till största del av investeringar i förvärv, samt finansiering av
investeringar i ny- och ombyggnationer under perioden.
Samtliga obligationsn i bolaget har emitterats inom ramen för Nivikas gröna ramverk. Utesende obligationsn är 1 250
miljoner kronor inom ramen 1 600 miljoner kronor och total andel gröna lån i portföljen uppgår vid periodens slut till drygt
30 procent.
I december 2021 noterades Bolagets B-aktier. Nyemissionen tillförde Bolaget cirka 1 150 miljoner kronor före transaktion-
skostnader.
Beviljad med ej nyttjad finansiering uppgick vid periodens utgång till 379 Mkr. Avser nyutlåning på befintlig fastighetsport-
lj, beviljad kredit på avtalat förrv, kontokredit samt outnyttjat byggnadskreditiv 153 Mkr. Efter periodens utgång har
befintliga lån om 457 Mkr refinansierats.
Finansiell ställning och likviditet
Orealiserade värdeförändringar fastigheter, Mkr 2021/22 2020/21
Förändring driftnetto 120 69
Pågående nybyggnation 227 98
Mark och outnyttjade byggrätter 2 25
Förändring avkastningskrav 196 149
Totalt 544 341
Förvaltningsresultatet, vilket är verksamhetens resultat efter finansnetto, ökade under perioden, september till augusti
med 86 procent jämfört med samma period föregående år och uppgick till 170 Mkr (91). Ökningen beror primärt på högre
hyresintäkter som en följd av en allt större förvaltningsvolymbestånd. Under ärde kvartalet, juni-augusti, uppgick förvalt-
ningsresultat i förhållande till intäkter till 32 procent (36), för hela perioden visar jämförelsen 32 procent (28).
Förvaltningsresultat
De totala inkter för perioden uppgick till 528 Mkr (327), vilket motsvarar en tillväxt på 61 procent i jämförelse med
samma period föregående år. Intäkterna under perioden utgörs av hyresintäkter 495 Mkr (308), serviceintäkter 25
Mkr (14) samt övriga rörelseinkter 8 Mkr (5). Serviceinkter består huvudsakligen av vidaredebitering av värme, el
och vatten.
Ökningen av hyresintäkterna är framför allt hänförlig till att Nivika har fortsatt sin expansion, gjort flera större förvärv
och förvaltar 187 fastigheter per 31 augusti 2022, att jämföra med 130 stycken vid samma tidpunkt föregående år.
Även hyreshöjningar under året påverkar hyresintäkterna positivt. Den uthyrbara ytan i Nivikas fastighetsbestånd
uppgick till cirka 558 000 m² per 2022-08-31 jämfört med 429 000 m² 2021-08-31, vilket inner en ökning med
30 procent. Det sammanlagda kontraktsrdet för förvaltningsobjekten per 2022-08-31 uppgick, på årsbasis, till 580
Mkr (426), vilket motsvarar en tillväxt om 36 procent.
Ökningen av fastighetskostnaderna för perioden förklaras främst av fortsatt anpassning av organisationen till en högre
tillväxt och en allt större förvaltningsvolym samt av ökade kostnader för el. Driftöverskottet för perioden september till
augusti 2021/22 uppgick till 354 Mkr (236) vilket ger överskottsgrad om 67 procent (72).
Koncernens totalresultat
Styrelsen och verkställande direktören för Nivika Fastigheter AB (publ), 556735-3809, avger härmed årsredovisning
och koncernredovisning för verksamhetsåret 2021/22.
Efterföljande resultat- och balansräkningar, förändring i eget kapital, kassaflödesanalyser och noter utgör en
integrerad del av årsredovisningen och är granskad av bolagets revisor. Alla belopp redovisas, om inte annat anges, i
tusentals kronor (tkr).
Resultatposter jämförs med motsvarande tidsperiod föregående år. Balansposter avser ställningen vid periodens
utng augusti 2022 och jämförs med närmast föregående års och året september-augusti.
Nivika Fastigheter AB är koncernmoder i ett småländskt fastighetsbolag med både kommersiella lokaler och bostäder,
huvudsakligen belägna i Jönköping, Värnamo, Växjö samt på Västkusten. Visionen - Med småländsk klokskap och
nsla för kvalitet utvecklar och förvaltar vi hus för generationer - genomsyrar koncernens fokus på långsiktigt ägande
och förvaltning. Stark lokal närvaro och korta beslutsprocesser gör oss flexibla och konkurrenskraftiga på marknaden.
Fastighetsbeståndet består för närvarande av cirka 558 000 m² uthyrningsbar yta. Med årets färdigställda
byggprojekt uppr årshyresvärdet till 580 Mkr och fastighetsbeståndet värderades till 10 699 Mkr. Bolaget
arbetar ständigt med att skapa värde i fastighetsportföljen genom födling av befintliga fastigheter, framtagning av
detaljplaner för att skapa byggrätter, projektutveckling i attraktiva lägen samt genom strategiska förvärv.
Verksamhet
Förvaltningsberättelse
Vid periodens slut uppgick antalet medarbetare till 65 (46), 45 av dessa är män och 20 är kvinnor. Medarbetarna är
huvudsakligen anställda i moderbolaget med undantag för VD för Nivika Bostadsutveckling samt produktionsbolaget
Nivika Byggsystem med totalt 23 medarbetare, 87 procent män och 13 procent kvinnor.
Medarbetare
Värdeförändringar på fastigheter för perioden uppgick till 558 Mkr (378), varav 14 Mkr (37) är realiserade och 544 Mkr (341)
orealiserade värdeförändringar. Värdeförändring är i huvudsak förändring i avkastningskrav, nybyggnation samt hyreshöjningar
från förädling och index.
Värdeförändringar
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 93
Förvaltningsberättelse
Vid periodens utng ägde Nivika 187 (130) förvaltningsfastigheter med en sammanlagd uthyrbar yta om cirka
558 000 m². Vårt fastighetsbestånd är huvudsakligen koncentrerat till centrala lägen i tillxtorterna Jönköping,
Värnamo och Växjö samt marknadsområdet Västkusten. Värdet på fastigheterna uppgick sammantaget till 10,7
miljarder kronor (6,9), vilket motsvarar en ökning av portföljen med 55 procent jämfört med samma period föregående
år. Ökningen förklaras främst av förvärv men även av pågående byggprojekt och värdehöjande investeringar.
Nivikas fastighetsbestånd är uppdelat i kategorierna industri, bostäder, kontor, handel, samhällsfastigheter, hotell/
restaurang samt övrigt. I kategorin övrigt inr bland annat två sportarenor.
Vårt huvudsakliga geografiska fokus ligger på Småland samt Västkusten. Vi fortsätter växa genom att förta fastighets-
beståndet. Styrelsens och bolagets mål är att år 2025 nå en fastighetsportfölj om 12 miljarder kronor. För att bibehålla
vår tillväxt och nå detta mål, överväger vi ytterligare förvärv på orter i och omkring våra regioner där utvecklingspoten-
tialen bems vara gynnsam. Fastighetsbesndet utvecklas med ett långsiktigt perspektiv så att hyrespotentialen i de
olika fastigheterna maximeras och drifts- och förvaltningskostnader eektiviseras. Därmed skapas god värdetillväxt över
tid. Vi fortsätter även med renovering och uthyrning av vakanta ytor.
Fastighetsportfölj
Nivika strävar efter att teckna långa hyresavtal med sina hyresgäster med en spridd förfallostruktur. I kombination med
spridning på många olika hyresgäster, kundstorlekar och branscher minskar detta risken för vakanser och hyresförluster. Per
den sista augusti 2022 uppgick den vägda återstående kontraktstiden, exklusive bosder och parkering, till 4,8 år (4,8).
70 procent av hyresvärdet utrs av kommersiella kontrakt och 30 procent av bostäder. De kommersiella kontrakten
har KPI-index i hyreskontraktet och därmed kommer 70 procent av hyresintäkterna höjas med KPI index fn årsskiftet
vilket kompenserar för ökningen i fastighetskostnader på grund av inflation.
Nivikas långsiktiga mål är att ha en uthyrningsgrad för kommersiella lokaler på 90 procent och för bostäder på 95
procent över tid. Bolagets fastigheter har en relativt hög uthyrningsgrad och har så haft under flera år. Det är fortsatt
g aktivitet på förfrågningar och uthyrningar på samtliga orter och per den 31 augusti 2022 var den ekonomiska
uthyrningsgraden för lokaler 96 procent (inklusive projektfastigheter) och för bostäder 98 procent.
Hyresgästerna i fastighetsportföljen utgörs av såväl väletablerade små till medelstora företag, som till stora
multinationella företag. Intäktsbasen är väl diversifierad med 630 kommersiella kontrakt. Per den sista augusti 2022
stod de tio största hyreskontrakten för 15 procent av den samlade årliga grundhyran fn bolagets hyresgäster.
Genomsnittslängden för dessa hyreskontakt är 9,9 år (9,5).
Hyresgäster och avtalsportfölj
Kassaflödet från den löpande verksamheten i perioden uppgick till 148 Mkr (156). Förvärv av fastigheter, direkt eller via
dotterbolag, påverkade kassaflödet i perioden med -2 673 Mkr (-1 131). Detta avser förvärv av ett femtiotal fastigheter.
Investeringar i befintliga fastigheter uppgick till -633 Mkr (-565), avser fmst nybyggnation, anpassningar och
ombyggnationer enligt befintliga eller nya hyresgästers behov.
Finansieringsverksamhetens bidrag under året utrs av nyemission samt uppning netto 3 092 Mkr (1 542), efter avdrag av
utbetald utdelning 24,3 Mkr (16,5).
Sammantaget förändrades likvida medel under perioden med-24 Mkr (116) vilket gav utgående likvida medel om 187 Mkr
(211).
Investeringar och kassaflöde
Hållbarhet är en integrerad del av Nivikas strategi och en viktig del i vår långsiktighet. Visionen - Med sndsk
klokskap och känsla för kvalitet utveckllar och förvaltar vi hus för generationer - genomsyrar koncernens fokus på
långsiktigt ägande och förvaltning. Nivika har upprättar en separat hållbarhetsrapport i enlighet med årsredovisningsla-
gen. Rapporten finns på sidorna 40-73 och inr ej i den finansiella rapporten.
Hållbarhet
Under året har 56 fastigheter tillträtts. En fortsatt expansion har skett på Västkusten där portföljen utökats med både
bostads- och kommersiella fastigheter. Tre större portföljer har tillträtts under året, Santhem, Riddarberget och Ulricehamn,
resterande förvärv är majoriteten kommersiella fastigheter.
Nivika expanderade sin bostadsportfölj med förvärvet av SantHem, ett fastighetsbestånd med bostadsfastigheter om
totalt ca 16 000 m uthyrningsbar yta i Kalmar, Högas och Båstad, förvärvet skedde i november 2021. Samma månad
förvärvades också Riddarberget, ett fastighetsbestånd med en majoritet bestående av bostadsfastigheter på småländska
glandet med tyngdpunkt på centrala Vetlanda. Beståndet utr idag 18 fastigheter om cirka 31 000 m uthyrningsbar yta.
Den 1 juni 2022 förvärvades en fastighetsportfölj bestående av bostäder med kommersiella inslag i centrala Ulricehamn och
breddade därmed marknadsområde Västkusten till att omfatta även Ulricehamn. Fastighetsportföljen omfattar åtta bostads-
fastigheter i centrala Ulricehamn och har en uthyrbararea om knappt 16 000 m.
För self-storageverksamheten Mitt Lager har en fastighet förvärvats, i Göteborg, en strategisk investering för Mitt Lager,
som tidigare har anläggningar längs kusten norr om Göteborg, som med denna aär tar klivet in i Göteborg.
Under året har avyttring och fnträde skett av Sadelmakaren 6 i Växjö.
Fastighetstransaktioner
Inom ramen för Nivikas projektverksamhet ryms nybyggnation på våra byggrätter samt utveckling och födling av befintliga
fastigheter för att optimera ytan till hyresgästens verksamhet. Dessutom utförs exempelvis miljöförbättrande åtgärder i
befintligt bestånd. Målet med projektverksamheten är att långsiktigt säkerställa vår expansion, öka avkastningen och skapa
värdetillväxt genom minskad vakans och högre hyresnivåer. Nivika spekulerar inte i nybyggnation utan byggstart sker alltid först
när hyresavtal är tecknat eller för bostäder när efterfrågan föreligger.
Per den 31 augusti har Nivika tolv pågående byggnationer, varav fem avser bostadsfastigheter om totalt 480 lägenheter. De
kommersiella byggnationerna byggs mot bakgrund av signerade hyreskontrakt. Byggnationerna är upphandlade med fastpris
och löper på enligt plan. Framtida projektportfölj är egegd vilket gör att vi helt och hållet själva styr tidsplanerna för framtida
projekt. Entreprenaderna upphandlas i regel som totalentreprenad för att minimera risken för oförutsedda kostnader. Parallellt
säkerställs finansiering för projektet. Bolaget har också pågående detaljplaner med sammanlagt upp till
2 000 bostäder. Flera av planerna är långsiktiga och för att nå våra långsiktiga mål är detta planarbete en stabil grund att stå på.
Projektverksamheten
Finansiering 2022-08-31 2021-08-31
Säkerställd finansiering, Mkr 4 491 3 034
Obligationslån, Mkr 1 250 1 100
Genomsnittlig ränta, säkerställd finansiering, % 2,5 1,5
Genomsnittlig ränta, icke säkerställd finansiering, % 5,4 4,9
Genomsnittlig ränta, total, % 3,2 2,6
Kapitalbindningstid, år 2,7 1,9
Likvida medel, Mkr 187 211
Nettobelåningsgrad, % 53,2 58,4
Räntetäckningsgrad, ggr 2,2 1,8
Soliditet, % 40 33
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 94
Förvaltningsberättelse
Uppskjutna skatteskulder och skattefordringar har beknats till den lägre skattesatsen 20,6 procent, som gäller fn
och med 2021.
Skatt
Moderbolagets verksamhet består av koncernövergripande funktioner samt organisation för förvaltning av de
fastigheter som ägs av dotterbolagen.
Intäkterna består i huvudsak av vidarebefordrade kostnader till dotterbolagen. Moderbolaget har två gröna
obligationer, detta tillsammans med ökade personalkostnader i samband med utökad organisation, har medfört ökade
kostnader. Balansräkning består i huvudsak av andelar i helägda dotterbolag och fordringar hos dessa samt eget
kapital. Risker och osäkerhetsfaktorer för moderbolaget är samma som för koncernen.
Moderbolaget
Nivika lämnar inte någon prognos avseende den finansiella utvecklingen. Bolaget kommer under 2022/23 fortsätta
sin verksamhet likt tidigare - skapa värde genom att förvalta fastighetsbeståndet, driva en hållbar verksamhet i linje
med tillväxtstrategi och uppsatta mål samt ha fortsatt fokus på likviditet och fortsatt långsiktig finansiering.
Nivika är ett bolag med goda förutsättningar också framgent med en stabil lokal grund i Småland med omnejd, trakter
kända för sin företagsamhet och tillväxt. Nivika följer fortsatt sin strategi. Det kan innebära färre transaktioner ett
och fler ett annat år, men framför allt ska Nivika fortsätta att hitta aärer som ger mervärde. Det kan vara i form av
vakanta ytor att utveckla eller hyresnivåer som inte speglar marknaden. Nivika använder sin lokala närhet till såväl
fastigheter som hyresgäster för att finna dessa goda aärer.
Framtidsutsikter
Det egna kapitalet uppgick vid utgången av perioden till 4 472 Mkr (2 424). Soliditeten uppgick till
40 procent (33). Förändringen under perioden september-augusti 2021/22 utgörs främst av en nyemission i samband med
börsnotering på Nasdaq Stockholm i början av december 2021 men även av riktade nyemissioner i samband med förvärv före
rsnoteringen, av periodens resultat samt utdelning till ägare.
Eget kapital
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 95
Flerårsöversikt
FLERÅRSÖVERSIKT
tkr 2021//22 2020/21 2019/20 2018/19
Resultaträkning
Totala intäkter 528 082 327 433 259 050 190 897
Fastigheternas driftnetto 354 370 236 359 178 191 128 534
Orealiserade värdeförändringar fastigheter 544 475 340 931 195 358 181 682
Resultat före skatt 775 609 475 556 300 709 227 126
Balansräkning
Balansomslutning 11 193 410 7 311 587 5 245 789 3 750 269
Verkligt värde fastigheter 10 698 539 6 910 100 5 062 656 3 511 531
Fastighetsrelaterade och finansiella nyckeltal
Uthyrningsgrad lokaler, % 96 94 96 96
Uthyrningsgrad bostäder, % 98 98 100 99
Soliditet, % 40 33 32 31
Direktavkastning, % 3 3 4 4
Antal anställda 65 46 0 0
Kassaflödesanalys
Kassaflöde fn den löpande verksamheten 147 613 156 331 131 643 93 814
Kassaflöde fn investeringsverksamheten -3 263 240 -1 582 500 -1 444 203 -626 381
Kassaflöde fn finansieringsverksamheten 3 091 601 1 542 082 1 216 949 657 661
Förslag till resultatdisposition, i kronor
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:
Flerårsöversikt koncern
Överkursfond 2 379 932 460
Balanserade vinstmedel -90 403 291
Årets resultat 34 922 948
2 324 452 117
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras så att
till aktigare utdelas (0 kronor per aktie) 0
i ny räkning balanseras 2 324 452 117
2 324 452 117
Hållbarhetsrapport 2021/22
Koncernen
KONCERNEN
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 96
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 97
Koncernen
0
50
100
150
200
2016 2017 2018 2019 2020 2021
Förvaltningsresultat, Mkr
0
100
200
300
400
500
600
2016 2017 2018 2019 2020 2021
Hyresintäkter, Mkr
0
50
100
150
200
250
300
350
400
2016 2017 2018 2019 2020 2021
Driftnetto, Mkr
RAPPORT ÖVER RESULTAT OCH TOTALRESULTAT
I KONCERNEN
2021/22 2020/21
12 mån 12 mån
tkr Not sep-aug sep-aug
Hyresintäkter 3,4 494 985 308 241
Serviceinkter 3,4 25 196 13 989
Övriga rörelseintäkter 7 7 901 5 203
Totala intäkter 528 082 327 433
Driftskostnader 5,6,8 -137 096 -72 665
Underhållskostnader 5,6,8 -18 976 -5 438
Fastighetsskatt 5,6,8 -17 640 -12 971
Totala fastighetskostnader -173 712 -9 1 074
Driftnetto 354 370 236 359
Central administration 5,6,8 -43 113 -27 847
Övriga rörelsekostnader 7 -81 -85
Finansnetto 9 -141 668 -117 148
Förvaltningsresultat 169 508 91 279
Värdeförändring fastigheter, realiserade 10 14 000 37 219
Värdeförändring fastigheter, orealiserade 11 544 475 340 931
Värdeförändring räntederivat 17,18 47 626 6 127
606 101 384 27 7
Resultat före skatt 775 609 475 556
Aktuell skatt 10 -9 975 -5 612
Uppskjuten skatt 10 -138 601 -106 883
Periodens resultat 627 033 363 061
Periodens totaltresultat 627 033 363 061
Hämförligt till
Moderföretagets aktieägare 627 033 363 061
Innehav utan bestämmande inflytande
Utestående antal aktier 58 170 205 40 713 036
Justerat antal aktier* 58 170 205 40 713 036
Genomsnittligt antal aktier under perioden* 53 705 054 35 897 982
Totalresultat per aktie, kr 20 11,6 8 10,1 1
*) omvänd split genomförd i november 2021
Ingen utspädningseekt föreligger
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 98
Koncernen
KONCERNENS RAPPORT ÖVER
FINANSIELL STÄLLNING
tkr Not 31 aug 2022 31 aug 2021
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
Programvara/licenser 12 1 878 2 433
Summa immateriella anläggningstillgångar 1 878 2 433
Materiella anläggningstillgångar
Förvaltningsfastigheter 11 10 698 539 6 910 100
Inventarier 12 70 77 7 53 582
Nyttjanderättstillgångar 13 19 630 17 514
Derivatinstrument 17,18,20 29 100 -
Andra långsiktiga värdepappersinnehav 17 11 2 071
Uppskjuten skattefordran 10 26 170 -
Andra långfristiga fordringar 15,17 45 794 64 749
Summa materiella anläggningstillgångar 10 890 021 7 048 016
Omsättningstillgångar
Varulager 16 16 471 3 789
Hyresfordringar 17 26 393 7 946
Övriga fordringar 17 44 187 3 85 4
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 17 27 712 34 775
Likvida medel 17,19 186 749 210 774
Summa omsättningstillgångar 301 511 261 138
SUMMA TILLGÅNGAR 11 193 410 7 311 587
tkr Not 31 aug 2022 31 aug 2021
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 21
Aktiekapital 29 085 20 358
Övrigt tillskjutet kapital 2 3 79 932 974 368
Balanserat resultat inklusive periodens resultat 2 063 457 1 429 738
Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 4 472 474 2 424 464
Långfristiga skulder
Uppskjuten skatteskuld 10 602 793 417 579
Räntebärande finansiella skulder 17,20 5 776 7 70 4 091 425
Leasingskulder 13,17,20 15 793 15 935
Derivatinstrument 17,18,20 - 18 526
Summa långfristiga skulder 6 395 356 4 543 465
Kortfristiga skulder
Räntebärande finansiella skulder 17,20 98 107 156 941
Leasingskulder 13,17,20 2 791 1 039
Leverantörsskulder 17 92 724 45 368
Aktuella skatteskulder 13 297 11 834
Övriga skulder 17 37 700 55 851
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 17 80 960 72 625
Summa kortfristiga skulder 325 580 343 658
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 11 193 410 7 311 587
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 99
Koncernen
FÖRÄNDRING AV EGET KAPITAL
Balanserat
Övrigt resultat
Aktie- tillskjutet inkl. årets resultat Totalt
tkr kapital kapital resultat eget kapital
Ingående balans 2020-09-01 3 515 588 939 1 097 239 1 689 693
Årets resultat 363 061 363 061
Summa totalresultat 363 061 363 061
Transaktioner med ägare:
- Utdelning -16 500 -16 500
- Nyemission 2 781 385 429 388 210
- Förvärv av innehav utan besmmandeinflytande 14 062 -14 062 -
Utgående balans 2021-08-31 20 358 974 368 1 429 738 2 424 464
Ingående balans 2021-09-01 20 358 974 368 1 429 738 2 424 464
Årets resultat 627 033 627 033
Summa totalresultat 627 033 627 033
Transaktioner med ägare:
- Utdelning -24 252 -24 252
- Nyemission 8 727 1 471 980 1 480 707
Kostnader för emission -66 417 -66 417
Övrig föndring 30 938 30 938
Utgående balans 2022-08-31 29 085 2 379 932 2 063 457 4 472 474
0
10
20
30
40
50
2016 2017 2018 2019 2020 2021
Soliditet, %
Fastighetsvärde, Mkr
2016 2017 2018 2019 2020 2021
0
2000
4000
6000
8000
10000
12000
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 100
Koncernen
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS
2021-09-01 2020-09-01
- 2022-08-31 - 2021-08-31
tkr Not
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 311 176 208 381
Erhållen ränta - 3 309
Betald ränta -138 510 -111 752
Övriga poster som inte ingår i kassaflödet 23 10 316 7 950
Betald skatt -9 975 -5 612
Kassaöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital 173 007 102 276
Kassaflöde från förändringar av rörelsekapitalet
Förändring rörelsefordringar -64 398 -15 116
Förändring rörelseskulder 39 004 69 170
Kassaöde från den löpande verksamheten 147 613 156 331
Investeringsverksamheten
Förvärv av förvaltningsfastigheter -2 672 939 -1 131 227
Förvärv av rörelse 25 - -578
Avyttring av förvaltningsfastigheter 68 760 202 001
Investering i förvaltningsfastigheter -633 025 -565 371
Investering i materiella anggningstillngar -20 880 -32 381
Investering i finansiella tillgångar -5 156 -54 94 4
Kassaöde från investeringsverksamheten -3 263 240 -1 582 500
Finansieringsverksamheten
Utbetald utdelning -24 252 -16 500
Nyemission 20 1 471 980 388 2 10
Emissionskostnad -66 417 -
Upptagna lån 19 2 651 028 2 797 846
Förändring lån -9 3 2 9 7 6 -1 626 435
Amortering av leasingskuld -3 767 -1 039
Kassaöde från finansieringsverksamheten 3 091 601 1 542 082
Periodens kassaöde -24 025 115 913
Likvida medel vid periodens början 210 774 94 861
Likvida medel vid periodens slut 186 749 210 774
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 101
Koncernen
Noter koncernen
Nivika Fastigheter AB, org.nr 556735-3809, är ett aktiebolag med säte i Värnamo. Bolaget är moderbolag i en
koncern med en fastighetsportfölj som besr av 187 fastigheter i Sverige. Fastigheterna ägs genom 107 dotterbolag
och dotterdotterbolag. Det huvudsakliga syftet med verksamheten är att förvärva, förvalta och utveckla fastigheter i
Jönköping, Värnamo, Västkusten och Växjö med omnejd.
Koncernens besöksadress är:
Nivika Fastigheter AB
Ringgen 38
331 32 VÄRNAMO
Företagets redovisningsvaluta: Svenska kronor (SEK).
Alla belopp redovisas, om inte annat anges, i tusentals kronor (tkr).
De finansiella rapporterna avser Nivika Fastigheter AB och har godkänts av styrelsen för oentliggörande vid styrelsesam-
manträdet den 7 december 2022 och kommer att läggas fram för antagande vid 2022 års årsstämma den 26 januari 2023.
Not 1 Företagsinformation
Not 2 Grundläggande redovisningsprinciper
Not 2.1 Grundläggande redovisningsprinciper
Tillämpade regelverk
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) såsom de
antagits av Europeiska unionen (EU). Vidare har årsredovisningslagen och RFR 1 ”Kompletterande redovisningsregler för
koncerner” tillämpats.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen utom i de fall som anges under avsnittet
”Moderbolagets redovisningsprinciper”. Moderbolaget tillämpar Årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska
personer. De avvikelser som förekommer föranleds av begränsningar i möjligheterna att tillämpa IFRS i moderbolaget till
följd av årsredovisningslagen samt gällande skatteregler.
Grunder för upprättandet av redovisningen
Koncernredovisningen har upprättats utifn antagandet om fortlevnad (going concern). Tillngar och skulder är
värderade till sina historiska anskaningsvärden med undantag för derivatinstrument och förvaltningsfastigheter som är
värderade till verkliga värden (se not 11 och 17). Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med förvärvsmetoden och
samtliga dotterföretag, i vilka bestämmande inflytande innehas, konsolideras från och med det datum detta inflytande
erhölls.
Att upprätta rapporter i överensstämmelse med IFRS kver att flera uppskattningar görs av ledningen för redovisningn-
damål. De områden som innefattar en hög grad av bedömning, som är komplexa eller sådana områden där antaganden och
uppskattningar är av väsentlig betydelse för koncernredovisningen, anges i not 2.3. Dessa bedömningar och antaganden
baseras på historiska erfarenheter samt andra faktorer som bedöms vara rimliga under rådande omständigheter. Faktiskt
utfall kan skilja sig från gjorda bedömningar om gjorda bedömningar ändras eller andra förutsättningar föreligger.
Bruttoredovisning tillämpas genomgående avseende redovisning av tillgångar och skulder, förutom i de fall där både en
fordran och en skuld existerar gentemot samma motpart och dessa på legala grunder är kvittningsbara och avsikten är att
göra detta. Bruttoredovisning tilmpas också avseende intäkter och kostnader om inget annat anges.
Klassificering av tillgångar och skulder
Anläggningstillgångar, långfristiga skulder och avsättningar förväntas återvinnas eller förfalla till betalning senare än tolv
månader efter balansdagen. Omsättningstillgångar och kortfristiga skulder förväntas återvinnas eller förfalla till betalning
inom mindre än tolv månader efter balansdagen.
Not 2.2 Sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper
2.2.1 Koncernredovisning
Dotterbolag
Dotterbolag är alla de bolag (inklusive bolag för särskilt ändamål) där koncernen har rätt till rörlig avkastning från innehavet
och en möjlighet att påverka avkastningen genom sitt inflytande på ett sätt som vanligen följer av ett aktieinnehav uppgående
till mer än hälften av rösttterna. Förekomsten och eekten av potentiella rösträtter som för närvarande är möjliga att
utnyttja eller konvertera, beaktas vid bemningen av huruvida koncernen utövar bestämmande inflytande över ett annat
företag. Dotterföretag inkluderas i koncernredovisningen från och med den dag då det bestämmande inflytandet överförs till
koncernen, och exkluderas ur koncernredovisningen från och med den dag då det bestämmande inflytandet upphör.
2.2.1.2 Förvärv av dotterbolag/ rörelseförvärv
Rörelseförvärv redovisas i enlighet med förvärvsmetoden. Köpeskillingen utgörs av verkligt värde på överlåtna tillgångar, skulder
och emitterade aktier. I köpeskillingen inr även verkligt värde på alla tillngar eller skulder som är en följd av avtalad villkorad
köpeskilling. Förvärvsrelaterade kostnader kostnadsförs när de uppstår. Identifierbara förvärvade tillgångar och övertagna
skulder värderas inledningsvis till verkliga värden på förvärvsdagen. För varje förvärv avgör koncernen om alla innehav utan
bestämmande inflytande i det förvärvade företaget, redovisas till verkligt värde (så kallad full goodwill) eller till innehavets
proportionella andel av det förvärvade företagets nettotillgångar. Det belopp varmed köpeskilling, eventuellt innehav utan
bestämmande inflytande samt verkligt värde på tidigare aktieinnehav, överstiger verkligt värde på koncernens andel av
identifierbara förvärvade nettotillgångar, redovisas som goodwill. Om beloppet understiger verkligt värde för det förvärvade
dotterföretagets tillgångar, i händelse av ett s.k. ”fördelaktigt förvärv” redovisas mellanskillnaden direkt i rapporten över
totalresultat. Goodwill skrivs inte av utan testas minst årligen för nedskrivning.
Koncerninterna transaktioner, balansposter samt orealiserade vinster och förluster på transaktioner mellan koncernföretag
elimineras. Redovisningsprinciperna för dotterföretag har i förekommande fall ändrats för att garantera en konsekvent
tillämpning av koncernens principer.
Förvärv av bolag som inte ses som rörelseförvärv
När förvärv av dotterföretag innebär förvärv av tillgångar som inte utgör rörelse, fördelas anskaningskostnaden på de enskilda
tillgångarna baserat på deras relativa verkliga värden vid förvärvstidpunkten. För klassificering av förrv se not 2.3.3.
2.2.2 Omräkning av utländsk valuta
Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
De finansiella rapporterna i de enskilda enheterna i koncernen är värderade till den valuta som i huvudsak används i det
ekonomiska område som enheten är verksam (funktionell valuta). Utländsk valuta är en annan valuta än den funktionella valutan
för den aktuella enheten. Koncernredovisningen är upprättad i SEK, som både är den funktionella valutan och presentations-
valutan i moderbolaget.
2.2.3 Förvaltningsfastigheter
Förvaltningsfastigheter innehas i syfte att erhålla hyresintäkter, värdestegring eller en kombination av dessa.
Förvaltningsfastigheter redovisas initialt till anskaningsvärde, inkluderat direkt hänförbara transaktionskostnader. Därefter
redovisas förvaltningsfastigheter till sina respektive verkliga värden och redovisas i rapport över finansiell ställning som anläggn-
ingstillgång. Såväl orealiserade som realiserade värdeförändringar redovisas i resultatet.
Hyresintäkter och inkter från fastighetsförsäljningar redovisas i enlighet med de principer som beskrivs under avsnittet
2.2.9 Intäkter. Tillkommande utgifter läggs till det redovisade värdet endast om det är sannolikt att de framtida ekonomiska
rdelar som är förknippade med tillgången kommer att tillfalla företaget. Alla andra tillkommande utgifter redovisas som fas-
tighetskostnader i den period de uppkommer.
Reparationer och underhållsåtgärder redovisas som fastighetskostnader i den period utgiften uppkommer.
Förvaltningsfastigheter under uppförande
Fastigheter under uppförande värderas till anskaningskostnaden med tillägg eller avdrag för förväntad orealiserad
värdeförändring, beräknat som bedömt verkligt värde enligt avkastningsmetoden reducerat med bedömda anskaningskost-
nader. Värdeförändringen tas upp successivt under uppförandet i förhållande till nedlagda anskaningskostnader. Fastigheter
under uppförande värderas till anskaningskostnad i de fall de ej kan värderas externt på ett tillförlitligt sätt.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 102
Koncernen
2.2.4 Materiella anläggningstillgångar utöver förvaltningsfastigheter
Materiella anläggningstillgångar utöver förvaltningsfastigheter är fysiska tillgångar som används i koncernens verksamhet
och har en förväntad nyttjandeperiod överstigande ett år. Materiella anläggningstillgångar värderas till sina respektive
anskaningsvärden och skrivs av linjärt under sin uppskattade nyttjandeperiod. När materiella anläggningstillgångar
redovisas tas hänsyn till tillgångens eventuella restvärden när det avskrivningsbara beloppet fastställs.
Materiella anggningstillgångar tas bort fn balansräkningen när den avyttras eller om den inte kan förntas tillföra
gra ekonomiska fördelar i framtiden antingen genom att den nyttjas eller att den säljs. Vinst och förlust beräknas som
skillnaden mellan försäljningspriset och tillgångens redovisade värde. Vinst eller förlust redovisas i resultatet den redo-
visningsperiod då tillngen avyttrats, såsom övrig kostnad eller övrig intäkt.
Tillgångarnas restvärde, nyttjandeperiod och avskrivningsmetod granskas i slutet av varje räkenskapsår och justeras om så
behövs fratriktat i slutet av varje redovisningsperiod. Sedvanliga utgifter för underll och reparation kostnadsförs när
de uppsr, men utgifterna för betydande förnyelser och förbättringar redovisas i balanskningen och skrivs av under den
återstående nyttjandeperioden för den underliggande tillgången. Se not 11, 12 och 13.
Avskrivning beräknas enligt följande: Antal år
Inventarier, verktyg och installationer 5-10 år
2.2.5 Nedskrivning av icke finansiella tillgångar
Tillgångar som löpande skrivs av skall nedskrivningstestas närhelst händelser eller förändringar i förhållanden indikerar att
det redovisade värdet kanske inte är återvinningsbart.
En nedskrivning görs med det belopp varmed tillgångens redovisade värde överstiger dess återvinningsvärde. Återvin-
ningsrdet är det högre av tillngens verkliga värde minskat med försäljningskostnader och dess nyttjandevärde. Vid
bedömning av nedskrivningsbehov grupperas tillgångar på de lägsta nivåer där det finns separata identifierbara kassaflöden
(kassagenererande enheter). För tillgångar, andra än finansiella tillgångar och goodwill, som tidigare har skrivits ner görs per
varje balansdag en prövning av om återföring bör göras.
2.2.6 Varulager
Varulager i koncernen avser främst råvaror och PIA som finns hos dotterbolaget Nivika Byggsystem AB. Detta varulager
värderas till det lägsta av anskaningsrde och nettoförljningsvärde med beaktande av först in, först ut-metoden
(FIFU).
2.2.7 Finansiella instrument
Finansiella instrument är varje form av avtal som ger upphov till en finansiell tillgång i ett företag och en finansiell skuld
eller ett eget kapitalinstrument i ett annat företag. Finansiella instrument som redovisas i balanskningen inkluderar
på tillgångssidan; andra långfristiga värdepappersinnehav, hyresfordringar, övriga fordringar, upplupna intäkter
(avtalstillgångar), likvida medel och derivatinstrument. Bland skulderna ingår; räntebärande skulder, leverantörsskulder,
övriga kortfristiga skulder, upplupna kostnader och derivatinstrument vilket redovisas under not 15. Redovisningen beror på
hur de finansiella instrumenten har klassificerats.
Redovisning och borttagande
Finansiella tillgångar och skulder redovisas när koncernen blir en part enligt instrumentets avtalsmässiga villkor.
Transaktioner med finansiella tillngar redovisas på aärsdagen, som är den dag då koncernen förbinder sig att förrva
eller avyttra tillngarna. Hyresfordringarna tas upp i balansräkningen när faktura har skickats och koncernens rätt till
ersättning är ovillkorlig. Skulder redovisas när motparten har presterat och avtalsenlig skyldighet föreligger att betala, även
om faktura ännu inte har mottagits. Leverantörsskulder tas upp när faktura har mottagits.
En finansiell tillgång tas bort från balanskningen (helt eller delvis) när rättigheterna i kontraktet har realiserats eller
rfallit, eller när koncernen inte längre har kontroll över dem. En finansiell skuld tas bort från balanskningen (helt
eller delvis) när förpliktelsen i avtalet fullrs eller på annat sätt utscks. Vinster och förluster fn borttagande ur
balansräkning samt modifiering redovisas i resultatet. Vid varje rapporttillfälle utvärderar företaget tillämpad nedskriv-
ningsmodell avseende förväntade kreditförluster för en finansiell tillgång eller grupp av finansiella tillgångar, samt eventuell
övrig förekommande kreditexponering.
2.2.7.1 Finansiella tillgångar
Koncernens finansiella tillgångar delas in i följande kategorier:
- Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via årets resultat.
- Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaningsvärde.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via årets resultat
Koncernen använder derivatinstrument för att skydda sig mot finansiella risker. Ingångna derivatkontrakt består främst av
räntederivat. För närvarande tillämpar inte koncernen säkringsredovisning vilket föranleder att samtliga värdeförändringar
redovisas till sina verkliga värden via årets resultat. Värdeföndringar redovisas i resultatet på raden ”rdeförändring
derivatinstrument” och specificeras i not 15.
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaningsvärde
Finansiella tillgångar klassificerade till upplupet anskaningsvärde innehas enligt aärsmodellen att inkassera avtalsenliga
kassaflöden som endast är betalningar av kapitalbelopp och ränta på det utestående kapitalbeloppet. De värderas
inledningsvis till verkligt värde med tillägg av transaktionskostnader och därefter till upplupet anskaningsvärde med
tilmpning av eektivräntemetoden. Frånsett derivatinstrument som värderas till verkligt värde via årets resultat, värderas
koncernens finansiella tillgångar till upplupet anskaningsvärde.
Likvida medel
Likvida medel omfattar kassa och banktillgodohavanden.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaningsvärde omfattas av nedskrivning för förväntade kreditförluster.
Nedskrivning för kreditförluster enligt IFRS 9 är framåtblickande och en förlustreservering görs när det finns en
exponering för kreditrisk, vanligtvis vid första redovisningstillfället för en tillgång eller fordran. Förväntade kreditförluster
återspeglar nuvärdet av alla underskott i kassaflöden hänförliga till fallissemang antingen för de nästkommande 12
månaderna eller för den förväntade återstående löptiden för det finansiella instrumentet, beroende på tillgångsslag och på
kreditförsämring sedan första redovisningstillfället.
Den förenklade modellen tillämpas för hyresfordringar och avtalstillgångar (upplupna intäkter). En förlustreserv redovisas, i
den förenklade modellen, för fordrans eller tillgångens förväntade återstående löptid.
För övriga tillngar värderade till upplupet anskaningsvärde, det vill säga andra långfristiga värdepappersinnehav, övriga
fordringar och likvida medel tillämpas den generella modellen. Koncernen tillämpar en en nedskrivningsmodell med tre
stadier. Initialt, samt per varje balansdag, redovisas en förlustreserv för de nästkommande 12 månaderna, alternativt för en
kortare tidsperiod beroende på återstående löptid (stadie 1). Om det har skett en väsentlig ökning av kreditrisk sedan första
redovisningstillfället, medförande en rating understigande investment grade, redovisas en förlustreserv för tillgångens
återstående löptid (stadie 2). För tillgångar som bedöms vara kreditförsämrade reserveras fortsatt för förväntade
kreditförluster för den återstående löptiden (stadie 3). För kreditförsämrade tillgångar och fordringar baseras beräkningen
av ränteinkterna på tillgångens redovisade värde, netto av förlustreservering, till skillnad mot på bruttobeloppet som i
reende stadier. Koncernens tillgångar har bedömts vara i stadie 1, det vill säga, det har inte skett någon väsentlig ökning
av kreditrisk.
De finansiella tillgångarna redovisas i balanskningen till upplupet anskaningsvärde, det vill säga, netto av bruttovärde och
förlustreserv. Förändringar av förlustreserven redovisas i resultatet.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 103
Koncernen
2.2.7.2 Finansiella skulder
Finansiella skulder, med undantag för derivatinstrument med negativt värde, klassiceras till upplupet anskaningsrde.
Finansiella skulder redovisade till upplupet anskaningsvärde värderas initialt till verkligt värde inklusive transaktions-
kostnader. Efter det första redovisningstillfället värderas de till upplupet anskaningsvärde enligt eektivräntemetoden.
Uppning klassificeras som kortfristiga skulder om inte koncernen har en ovillkorlig rätt att skjuta upp betalning av skulden
i åtminstone 12 månader efter balansdagen. Lånekostnader redovisas i resultatet i den period till vilken de hänför sig.
Upplupen ränta redovisas som en del av kortfristig upplåning från kreditinstitut, i det fall räntan förväntas regleras inom 12
månader från balansdagen.
Koncernens finansiella skulder delas in i följande kategorier:
- Finansiella skulder värderade till verkligt värde via årets resultat.
- Finansiella skulder värderade till upplupet anskaningsvärde.
Finansiella skulder som värderats till upplupet anskaningsvärde
Skulder redovisas inledningsvis till verkligt värde. I efterföljande perioder värderas dessa skulder till upplupet
anskaningsvärde med tillämpning av eektivräntemetoden. Upplupet anskaningsvärde beräknas med beaktande av
eventuella rabatter, avgifter och transaktionskostnader som är en del av eektivräntan. Eventuell vinst eller förlust, vid
lösen redovisas som finansiell kostnad eller intäkt i resultatet.
Avgifter som betalas för låneften redovisas som transaktionskostnader för upplåningen i den utsträckning det är sannolikt
att delar av eller hela kreditutrymmet kommer att utnyttjas. I sådana fall redovisas avgiften när kreditutrymmet utnyttjas.
När det inte föreligger några bevis för att det är sannolikt att delar av eller hela kreditutrymmet kommer att utnyttjas,
redovisas avgiften som en förskottsbetalning för finansiella tjänster och fördelas över det aktuella lånelöftets löptid som en
del av eektivntan.
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via årets resultat
Koncernen använder derivatinstrument för att skydda sig mot finansiella risker. Ingångna derivatkontrakt består främst av
räntederivat. För närvarande tillämpar inte koncernen säkringsredovisning vilket föranleder att samtliga värdeförändringar
redovisas till sina verkliga värden över årets resultat. Värdeförändringar redovisas i resultatet på raden ”rdeförändring
derivatinstrument” och specificeras i not 14 och 15.
2.2.8 Låneutgifter
Låneutgifter utgörs av ränta och liknande kostnader som uppstår när ett företag lånar pengar. Låneutgifter som är
hänförliga till finansiering av en tillgång, som tar en betydande tid i anspk att färdigställa för avsett användning eller
rljning, aktiveras som en del av tillgångens anskaningsvärde. Övriga låneutgifter redovisas som en kostnad i den period
de uppkommer.
2.2.9 Leasingavtal
Vid inendet av ett avtal fastställer koncernen om avtalet är, eller inneller, ett leasingavtal baserat på avtalets
substans. Ett avtal är, eller innehåller, ett leasingavtal om avtalet överter rätten att under en viss period bestämma över
användningen av en identierad tillng i utbyte mot erttning.
2.2.9.1 Koncernen som leasegivare
Leasingavtal där leasegivaren i huvudsak behåller alla risker och fördelar med äganderätten klassificeras som operationella.
Samtliga nuvarande hyreskontrakt hänförliga till koncernens förvaltningsfastigheter är, sett ur ett redovisningsperspektiv,
att betrakta som operationella leasingavtal. Redovisningsprincipen för dessa avtal framr av nedan not 2.2.10 Intäkter.
2.2.9.2 Koncernen som leasetagare
Leasingavtal där Nivika är leasetagare avser tillgångsslagen tomträtter, inventarier (kontorsinventarier och maskiner) samt
fordon. Utifrån de allmänna väsentlighetsprinciperna har koncernen inte redovisat några leasingavtal i balansräkningen
för tidigare räkenskapsår, utan kostnadsfört leasingavgifterna linjärt över leasingperioden. Från och med räkenskapsåret
2020/2021 redovisar Nivika leasingavtal där koncernen är leasetagare i balansräkningen enligt följande redovisnings-
principer.
Leasingskulder
På inledningsdatumet för ett leasingavtal redovisar koncernen en leasingskuld motsvarande nuvärdet av de leasingbe-
talningar som ska erläggas under leasingperioden. Leasingperioden bestäms som den icke-uppsägningsbara perioden
tillsammans med perioder att förnga eller säga upp avtalet om koncernen är rimligt säkra på att nyttja de optionerna.
Leasingbetalningarna inkluderar fasta betalningar (efter avdrag för eventuella förmåner i samband med tecknandet
av leasingavtalet som ska erhållas), variabla leasingavgifter som beror på ett index eller ett pris (t.ex. en referensränta)
och belopp som förväntas betalas enligt restvärdesgarantier. Leasingbetalningarna inkluderar dessutom lösenpriset
för en option att köpa den underliggande tillgången eller straavgifter som utgår vid uppsägning i enlighet med en
uppsägningsoption, om sådana optioner är rimligt säkra att utnyttjas av Nivika. Variabla leasingavgifter som inte beror på
ett index eller ett pris redovisas som en kostnad i den period som de är hänförliga till.
För beräkning av nuvärdet av leasingbetalningarna använder koncernen den implicita räntan i avtalet om den kan fastställas
och i övriga fall används den marginella upplåningsräntan per inledningsdatumet för leasingavtalet. Efter inledningsdatumet
av ett leasingavtal ökar leasingskulden för att återspegla räntan på leasingskulden och minskar med utbetalda
leasingavgifter. Dessutom omvärderas värdet på leasingskulden till följd av modifieringar, förändringar av leasingperioden,
förändringar i leasingbetalningar eller förändringar i en bedömning att köpa den underliggande tillgången.
Nyttjanderättstillgångar
Koncernen redovisar nyttjanderättstillgångar i rapporten över finansiell ställning på inledningsdatumet för leasingavtalet
(d.v.s. det datum då den underliggande tillgången blir tillgänglig för användande). Nyttjanderättstillgångar värderas
till anskaningsvärde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar, samt justerat för
omvärderingar av leasingskulden. Anskaningsvärdet för nyttjanderättstillgångar inkluderar det initiala värdet som
redovisas för den hänförliga leasingskulden, initiala direkta utgifter, samt eventuella förskottsbetalningar som görs på eller
innan inledningsdatumet för leasingavtalet efter avdrag av eventuella erhållna incitament. Förutsatt att Nivika inte är
rimligt säkra på att äganderätten till den underliggande tillgången kommer att övertas vid utgången av leasingavtalet skrivs
nyttjanderättstillgången av linjärt under det kortare av leasingperioden och nyttjandeperioden.
Tillämpning av praktiska undantag
Nivika tillämpar det praktiska undantaget avseende icke-leasingkomponenter. För dessa leasingavtal redovisar Nivika
både leasingkomponenter och icke-leasingkomponenter som en enda leasingkomponent, vilket innebär att avgifterna för
icke-leasingkomponenter inkluderas i leasingbetalningen vid beräkning av leasingskulden.
Tomträtter
Nivika har tomträttsavtal som anses utgöra s.k. eviga leasingavtal. Leasingskulden och nyttjanderättstillgången för
dessa leasingavtal värderas till verkliga värden, där diskonteringsräntan som använts har fastställts genom att använda
Nivikas genomsnittliga marginalränta för liknande tillgångar. Då tomträttsavtalen anses eviga sker ingen avskrivning av
nyttjanderätten och ingen amortering av leasingskulden. Leasingbetalningen anses därmed i sin helhet avse betalning av
nta. Leasingskulden för de eviga tomtttsavtalen redovisas som långfristig skuld i rapporten över finansiell sllning.
2.2.10 Intäkter
Hyresintäkter
Hyresintäkter från förvaltningsfastigheter intäktsredovisas i resultatet linjärt över hyresperioden som en operationell
leasingintäkt. Eventuella hyresrabatter periodiseras linjärt över hyresperioden även om betalning inte sker på samma sätt.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 104
Koncernen
Serviceintäkter
I hyresavtalen ingår servicetjänster för vilka Nivika genererar intäkter. Hyresgästen får kontroll över servicetjänsterna i takt
med att Nivika presterar enligt hyresavtalet och därmed uppfyller Nivika sitt prestationtagande över tid. Inktsredovis-
ning sker månatligen i den månad hyran avser. ed
Intäkter från fastighetsförsäljning
Intäkter fn fastighetsförsäljning redovisas i samband med att kontrollen övergått till köparen fn säljaren, vilket
motsvarar tilltdesdagen såvida det inte strider mot särskilda villkor i köpekontraktet. Resultatet vid förljning av fastighet
utgör en realiserad värdeförändring, vilket motsvarar skillnaden mellan avtalad köpeskilling och fastighetens verkliga värde
såsom det beräknats/bedömts i den senaste finansiella rapporten.
Finansiella intäkter
Finansiella intäkter resultatförs i den period de avser med tillämpning av eektivräntemetoden.
2.2.11 Inkomstskatt
Periodens skattekostnad omfattar aktuell och uppskjuten skatt.
Aktuell inkomstskatt
Kortfristiga skattefordringar och skatteskulder för nuvarande och tidigare perioder, fastställs till det belopp som sannolikt
kommer att återfås från eller betalas till Skatteverket. De skattesatser och skattelagar som tillämpas för att bekna
beloppet är de som är antagna eller aviserade på balansdagen.
Uppskjuten inkomstskatt
Uppskjuten skatt redovisas på balansdagen för temporära skillnader mellan tillgångars och skulders skattemässiga
och redovisningsmässiga värden. Om den uppskjutna skatten uppsr till följd av en transaktion som utgör den första
redovisningen av en tillgång eller skuld, som inte är ett rörelseförrv och som, vid tidpunkten för transaktionen, varken
påverkat redovisat eller skattemässigt resultat, redovisas den däremot inte. I de fall förvärv av tillng (fastighet)
genomförs, redovisas den uppskjutna skatten som ett avdrag från verkligt värde på tillgången.
Uppskjutna skatteskulder i koncernen avser i huvudsak dierenser mellan bedömt marknadsvärde och skattemässigt värde
gällande fastigheter.
Uppskjutna skattefordringar redovisas för alla avdragsgilla temporära dierenser, däribland underskottsavdrag, i den mån
det är sannolikt att en beskattningsbar vinst kommer att vara tillnglig mot vilken de avdragsgilla tempora dierenserna
kan används.
Värderingen av uppskjutna skattefordringar skall bemas på varje balansdag och justeras i den mån det inte längre är
troligt att tillräcklig med vinst kommer att genereras, så att hela eller en del av den uppskjutna skattefordran kan utnyttjas.
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder fastslls till de skattesatser som gäller för den period då tillgången realiseras
eller skulden betalas, utifrån skattesatser (och lagstiftning) som är antagna eller aviserade på balansdagen.
Vid förrv av ett bolag görs en bemning huruvida förvärvet avser förvärv av rörelse eller förvärv av tillgång (fastighet).
Förvärv av rörelse innebär att förvärvet avser köp av ett bolag med fastigheter inklusive övertagande av personal och
processer. Vid förvärv av rörelse inklusive fastighet med personal eller processer redovisas uppskjuten skatt till nominellt
belopp på temporära skillnader. I de fall förvärv av tillng (fastighet) genomrs, redovisas den uppskjutna skatten som ett
avdrag från verkligt värde på tillgången. Detta beskrivs under stycke 2.3.3 Klassificering av förrv.
Uppskjutna skattefordringar och uppskjutna skatteskulder kvittas om det finns en legal rätt att kvitta kortfristiga
skattefordringar mot kortfristiga skatteskulder och den uppskjutna skatten är hänförlig till samma enhet i koncernen och
samma skattemyndighet.
2.2.12 Emissionskostnader
Transaktionskostnader som direkt kan hänföras till emission av nya stamaktier eller optioner redovisas, netto efter skatt, i
eget kapital som ett avdrag från emissionslikviden.
2.2.13 Utdelning
Utdelningar till bolagets aktieägare klassificeras som skuld fn och med den tidpunkt utdelningen är fastställd på
bolagsstämman.
2.2.14 Redovisning av kassaflöde
Likvida medel utgörs av tillgänglig kassa och banktillgodohavanden till förfogande hos banken. Kassaflödesanalysen har
upprättats enligt den indirekta metoden.
2.2.15 Nya standarder och tolkningar
Nya och ändrade standarder som trätt i kraft
ESEF, Enhetligt elektronisk rapporteringsformat.
2019 infördes nya regler inom EU om elektronisk rapportering av finansiella rapporter. Reglerna innebär att
årsredovisningar som innehåller finansiella rapporter ska upprättas i XHTML-format och att finansiella rapporter
som upprättas i enlighet med IFRS skall märkas upp i enlighet med en taxonomi framtagen av ESMA. Rapporterna
i XHTML-format ska presenteras på företagets hemsida samt lämnas in till Finansinspektionen i samband med
oentliggörandet av årsredovisningen. De nya reglerna har tillämpats för årsredovisningen avseende 2021/22.
Nya standarder och tolkningar som ännu inte har tillämpats av koncernen
Under 2021 och 2022 har IASB godkänt flera så kallade ”Agenda beslut” från IFRS IC. Nivikas bemning är att dessa inte
kommer att ha någon väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 105
Koncernen
Not 2.3 Betydelsefulla redovisningsbedömningar, uppskattningar och antaganden
När styrelsen och verkställande direktören upprättar finansiella rapporter i enlighet med tillämpade redovisningsprinci-
per måste vissa uppskattningar och antaganden göras som påverkar redovisade värdet av tillgångar, skulder, intäkter och
kostnader. De omden där uppskattningar och antaganden är av stor betydelse för koncernen och som kan komma att
påverka resultat- och balansräkning om de ändras, beskrivs nedan.
2.3.1 Klassificering av fastigheter
En bedömning görs gällande klassificering av fastigheter som förvaltningsfastigheter, rörelsefastigheter eller omsättnings-
fastigheter. Förvaltningsfastigheter utgörs av byggnader och mark som i huvudsak inte nyttjas av koncernen eller används
i dess verksamhet, eller är till försäljning som en del av den löpande verksamheten, utan innehas i syfte att generera
hyresintäkter och värdestegring. Dessa fastigheter är i huvudsak uthyrda utan avsikt att säljas inom ramen för den löpande
verksamheten. Fastigheter som till betydlig del används av koncernen i den löpande verksamheten klassificeras som
rörelsefastighet. Omsättningsfastigheter utgörs av fastigheter som innehas i syfte att säljas som en del av den löpande
verksamheten. Samtliga koncernens fastigheter utgörs av förvaltningsfastigheter.
2.3.2 Värdering förvaltningsfastigheter
Vid värdering av förvaltningsfastigheter kan bedömningar och antaganden påverka koncernens resultat och finansiella
ställning. Värderingen kräver bedömning av och antaganden om det framtida kassaflödet samt fastställelse av diskonte-
ringsfaktor (avkastningskrav). För att avspegla den osäkerhet som finns i gjorda antaganden och bedömningar anges vid
fastighetsvärdering vanligtvis en känslighetsanalys. Information om detta samt de antaganden och bedömningar som har
gjorts framgår av not 11.
Ovanstående värderingsmodell innebär att värdering skett enligt nivå 3 i verkligt värdehierarkin, vilket innebär att modellen
baseras till stora delar på icke observerbar indata.
2.3.3 Klassificering av förvärv
En bemning måste göras huruvida det rör sig om ett rörelservärv eller tillgångsförvärv. En rörelse består av resurser
och processer som kan resultera i produktion. Vid förvärv av bolag görs en bedömning av hur redovisning av förvärvet
ska ske baserat på bland annat följande kriterier: förekomsten av ansllda, bolagets tillngar och komplexiteten i interna
processer. Vidare beaktas antalet verksamheter och förekomsten av avtal med olika grader av komplexitet. Hög förekomst
av dessa kriterier innebär att förvärvet klassificeras som ett rörelseförvärv och låg förekomst som ett tillgångsförvärv.
När förvärv av dotterbolag innebär förvärv av tillgångar som inte utgör rörelse, fördelas anskaningskostnaden på
de enskilda tillgångarna och skulderna baserat på deras relativa verkliga värden vid förvärvstidpunkten. Om isllet
bemningen skulle ha resulterat i klassificering som rörelseförrv, skulle detta ha medfört att det initialt redovisade
fastighetsvärdet skulle varit högre liksom uppskjuten skatteskuld, sannolikt också goodwill.
2.3.4 Bekning av verkligt värde av finansiella instrument
Finansiella instrument värderade till verkligt värde kategoriseras i enlighet med hierarkin för verkligt värde, vilken anges
nedan, och tar utgångspunkt i den lägsta nivå av datainput som är väsentlig vid värderingen av instrumentet i sin helhet:
- Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för identiska tillgångar eller skulder (nivå 1).
- Andra observerbara data för tillgången eller skulden än noterade priser antingen direkt (dvs. som prisnoteringar)
eller indirekt dvs. härledda fn prisnoteringar) (nivå 2).
- Data för tillngen eller skulden som inte baseras på observerbara marknadsdata (nivå 3).
Likvida medel
Verkligt värde antas vara detsamma som bokfört värde.
Räntebärande skulder
Koncernen redovisar räntebärande skulder till upplupet anskaningsvärde. Verkligt värde av räntebärande skulder
anses vara ungefärlig med bokfört värde då alla ränterande skulder löper på rörlig ränta och koncernen inte ser några
indikationer på att marginalen har förändrats sedan upplåning.
Hyresfordringar, övriga kortfristiga fordringar, leverantörsskulder och övriga kortfristiga skulder
Initialt bokförs dessa poster till verkligt värde och i nästkommande perioder till upplupet anskaningsvärde. Vanligtvis anses
diskontering inte ha någon signifikant eekt på denna typ av tillgångar och skulder.
Finansiella derivat
Bolaget har derivat i form av ränteswappar som värderas till verkligt värde via resultatet (nivå 2).
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 106
Koncernen
Not 3 Hyresintäkter
tkr 2021/22 2020/21
Hyresintäkter 494 985 308 241
Serviceinkter 25 196 13 950
Summa 520 181 322 191
tkr 2021/22 2020/21
Mindre än 1 år 371 408 308 123
Mellan 1 och 2 år 297 675 227 309
Mellan 2 och 3 år 215 407 181 074
Mellan 3 och 4 år 158 577 130 448
Mellan 4 och 5 år 131 975 111 921
Mer än 5 år 685 354 528 320
Summa 1 860 396 1 487 196
Samtliga hyreskontrakt klassificeras som operationella hyresavtal. Serviceintäkter består huvudsakligen av vidaredebitering
av värme, el och vatten, debiteras månadsvis löpande under året.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 107
Koncernen
Not 4 Segmentredovisning
Nivikakoncernen rapporterar en segmentsredovisning där segmenten är uppdelade geografiskt i Jönköping, Värnamo, Västkusten och Växjö. Västkusten kom in som ett segment 2020/21. Segmenten är identifierade utifrån den uppföljning som görs av
den högste verkställande befattningshavaren, det vill säga koncernens ledningsgrupp under ledning av koncernens VD. De identiferade rörelsesegmenten utgör den lägsta nivån av rörelsesegment i den interna rapporteringen och således tillämpas inte
någon aggregering av identifierade segment baserad på likartade ekonomiska egenskaper. Segmenten följs primärt upp på omsättnings- och driftöverskottsnivå. Alla intäkter är från externa kunder.
Resterande orter där koncernen är verksam, omfattar fastigheter i Gislaved, Hunnebostrand, Lysekil, Motala och Strömstad. Dessa orter anses inte uppfylla kriteriet för att utgöra ett rörelsesegment, varför de ingår i en avstämningspost som benämns
som Övrigt nedan.
nköping Värnamo Väx stkusten Övrigt Totalt
2021/22 2020/21 2021/22 2020/21 2021/22 2020/21 2021/22 2020/21 2021/22 2020/21 2021/22 2020/21
sep-aug sep-aug sep-aug sep-aug sep-aug sep-aug sep-aug sep-aug sep-aug sep-aug sep-aug sep-aug
Totala hyresintäkter 185 863 140 693 143 484 100 303 93 829 70 587 81 911 10 072 22 995 5 779 528 082 327 433
Fastighetskostnader - Drift -53 638 -26 537 -40 593 -24 518 -21 410 -14 759 -16 091 -898 -5 364 -5 953 -137 096 -72 665
Fastighetskostnader - Underhåll -4 271 -2 273 -8 168 -1 291 -2 851 -1 506 -3 523 -164 -162 -204 -18 976 -5 438
Fastighetskostnader - Fastighetsskatt -7 180 -6 709 -5 456 -3 335 -2 199 -2 184 -2 372 -526 -433 -218 -17 640 -12 971
Driftnetto 120 774 105 174 89 267 71 159 67 368 52 138 59 925 8 484 17 037 -596 354 370 236 359
Värdeförändring, förvaltningsfastigheter 190 597 204 124 157 109 44 009 53 656 98 467 111 848 18 177 45 265 13 373 558 475 378 150
Resultat inkl. värdeföndringar 311 371 309 298 246 376 115 168 121 024 150 605 171 773 26 661 62 302 12 777 912 845 614 509
Ofördelade poster:
Förvaltnings- och administrationskostnader -43 113 -27 932
Övriga rörelsekostnader -81 -85
Finansnetto -141 668 -117 102
Värdeförändring derivat 47 626 6 127
Resultat före skatt 775 609 475 556
33
18
20
3
26
27
8
36
8
3
2
3
12
nköping 33 %
Värnamo 26 %
Växjö 20 %
Västkusten 18 %
Övriga 3 %
Bostäder 36 %
Samhällsfastigheter 8 %
Industri/lager 27 %
Kontor 12 %
Handel 8 %
Hotell/restaurang 3 %
Mark 3 %
Övrigt 3 %
Fördelning fastighetsvärde per geografi, % Fördelning fastighetsvärde per objektstyp*, %
*) Beräkningsgrund uppdaterad Q1-22.
Tidigare klassades fastigheten utifrån majoritetstyp av yta.
Nu uppdelat efter faktisk yta per objektstyp.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 108
Koncernen
Not 5 Kostnader fördelade på kostnadsslag
Not 6 Arvode till revisorer
tkr 2021/22 2020/21
Driftskostnade -137 096 -72 665
Underhållskostnader -18 976 -5 438
Fastighetsskatt -17 640 -12 967
Central administration -43 194 -27 932
Summa -216 906 -119 006
Driftskostnader, tkr 2021/22 2020/21
Mediakostnader* 65 901 34 864
Underhållskostnader 18 976 5 438
Förkring och avgälder 2 846 1 851
Fastighetsskatt 17 640 12 967
Inhyrd personal** - 18 215
Per son al * * 31 055 -
Övriga fastighetskostnader 37 294 17 739
Summa 173 712 91 074
Central administration, tkr 2021/22 2020/21
Personal 20 704 14 605
Konsultkostnader 2 043 1 922
Avskrivningar 1 761 1 068
Inhyrd personal** - 1 070
Övriga centrala kostnader 18 605 9 182
Summa 43 113 27 847
* I mediakostnader ingår uppvärmning, el, vatten och renllning.
** Se även not 22 Upplysningar om transaktioner med närstående avseende 2020/21. Från 1 juni 2021 är samtliga
medarbetare anställda i moderbolaget.
tkr 2021/22 2020/21
Ernst & Young AB
Revisionsuppdraget 3 164 2 200
Övriga tjänster 360 1 442
Summa 3 523 3 642
Övriga rörelseintäkter , tkr 2021/22 2020/21*
Förkringsersättningar, återvunna kundförluster, övrig försäljning 7 901 5 203
Summa 7 901 5 203
* Jämföresleperioden är omräknad enligt uppdaterad beräkning
Övriga rörelsekostnader , tkr 2021/22 2020/21
Kostnader vid övrig försäljning -81 -85
Summa -81 -85
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och bokföringen samt styrelsens och verkställande direkrens
rvaltning, övriga arbetsuppgifter som det ankommer på företagets revisor att utföra samt rådgivning eller annat biträde
som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana övriga arbetsuppgifter.
Not 8 Anställda och personalkostnader
Styrelse, VD och övriga ledande befattningshavare, tkr 2021/22 2020/21
ner och andra erttningar 8 207 1 246
Sociala avgifter 2 578 391
Pensionskostnader 1 063 182
Summa 11 848 1 819
Från och med 2021-06-01 är all personal anställd i Nivika Fastigheter. Före detta datum var all personal, inklusive VD,
anställd i ägarbolaget Värnanäs AB och hyrdes sedan ut till Nivika Fastigheter.
Övriga anställda, tkr 2021/22 2020/21
ner och andra erttningar 29 693 6 584
Sociala avgifter 8 124 2 222
Pensionskostnader 2 004 304
Summa 39 821 9 110
Summa personalkostnader 51 669 10 929
Not 7 Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 109
2021/22 2020/21 2021/22 2020/21 2021/22 2020/21 2021/22 2020/21
Ersättning till ledande
befattningshavare
Elisabeth Norman,
styrelseordförande 400 200 - - - - -
Viktoria Bergman,
styrelseledamot 200 - - - - - - -
Anna Carendi,
styrelseledamot 200 - - - - - - -
Santhe Dahl,
Styrelseledamot 200 - - - - - - -
Håkan Eriksson,
Styrelseledamot 200 - - - - - - -
Benny Holmgren,
styrelseledamot 200 - - - - - - -
Thomas Lindster,
styrelseledamot 200 100 - - - - - -
Niclas Bergman, VD 2 963 450 - - 460 105 78 31
Andra ledande
befattningshavare (3(2) pers)
3 684 495 - - 603 77 175 32
Summa 8 207 1 245 - - 1 063 182 253 63
Koncernen
tkr 2021/22 2020/21
Aktuell skatt -9 975 -5 612
Uppskjuten skatt -138 601 -106 883
Skattekostnader som redovisats i resultaträkningen -148 576 -112 495
Avstämning av eektiv skattesats 2021/22 2020/21
Redovisat resultat före skatt 775 609 475 556
Skatt på redovisat resultat enligt gällande skattesats 20,6 % (21,4): -159 775 -101 769
Skatteeekt av:
Ej skattepliktiga intäkter 14 2 211
Schablonintäkt periodiseringsfond -51 -
Övriga ej avdragsgilla kostnader -492 -1 870
Skatteeekt återföring av ränteavdrag -16 358 -16 315
Skatt vid fastighetsförsäljningar -4 925 -
Värdeförändring derivat - 1 262
Värdeförändring på under året förvärvade fastigheter - -22 620
Skattemässigt avdrag för ej bokförda kostnader (emission) 12 723 -
Skattemässigt underskott vid bolagsförvärv 8 284 -
Ingående balans uppskjuten skatt 12 158 -
Eekt av ändrad skattesats - 73
Skattessigt avdrag för poster ej redovisade i resultatkningen - 14 443
Utnyttjat förlustavdrag - 3 661
Justering avseende skatter föregående år 328 -
Övrigt -481 1 694
Total skattekostnad -148 576 -112 495
Eektiv skattesats 19,2 % 23,7 %
Betalda och erhållna räntor 2021/22 2020/21
Under året erllna ränteintäkter 1 382 3 309
Under året betalda räntekostnader -121 829 -111 752
Summa -120 447 -108 443
Könsfördelning bland ledande befattningshavare, % 2021/22 2020/21
Andel kvinnor i styrelsen 43 43
Andel män i styrelsen 57 57
Andel kvinnor bland övriga ledande befattningshavare 25 25
Andel män bland övriga ledande befattningshavare 75 75
Uppgifterna avser förhållandet på balansdagen.
Grundlön/
styrelsearvode
Rörlig
ersättning
Pension
Övriga förmåner
Not 10 Inkomsskatt
Not 9 Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter, tkr 2021/22 2020/21
Ränteinkter 1 382 3 309
Övriga finansiella intäkter - -
Summa 1 382 3 309
Finansiella kostnader, tkr 2021/22 2020/21
Räntekostnader till kreditinstitut -75 476 -57 778
Övriga räntekostnader -67 540 -62 633
Summa -143 016 -120 411
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 110
Koncernen
forts. Not 10 Inkomsskatt Not 11 Förvaltningsfastigheter
Uppskjuten Uppskjuten Uppskjuten Uppskjuten
Uppskjuten Inkomstskatt är skattefordran skatteskuld skattefordran skatteskuld
hänförligt till, tkr 2022-08-31 2022-08-31 2021-08-31 2021-08-31
Dierenser avseende:
Omvärdering av förvaltningsfastigheter
till verkligt värde - -593 703 - -426 841
Övriga temporära skillnader:
Omvärdering av ränteswap till verkligt värde - -5 995 3 817 -
Aktiverade underskottsavdrag 26 170 - 5 445 -
Obeskattade reserver - -3 095 - -
Summa 26 170 -602 793 9 262 -426 841
2021/22 2021/22 2021/22 2021/22 2021/22
Orealiserade värdeförändringar, Mkr Sep-Nov Dec-Feb Mar-Maj Jun-Aug YTD
Förändring driftnetto 59 35 89 -63 120
Pågående nybyggnation 79 13 111 24 227
Mark och outnyttjade byggrätter - - - 2 2
Förändring avkastningskrav 143 64 9 -20 196
Utgående ackumulerade anskaningsvärden 281 112 209 -57 545
Redovisas enligt följande i Rapport
över finansiell ställning, tkr 2022-08-31 2021-08-31
Uppskjutna skattefordringar 26 170 9 262
Uppskjutna skatteskulder -602 793 -426 841
Summa -576 623 -417 579
2022-08-31 2021-08-31
Uppskjuten Uppskjuten
Avstämning uooskjutna skatter, tkr skatteskuld skattefordran
Ingående balans -417 579 - -319 400
Omklassificering -5 445 5 445 -
Skattekostnader/intäkter redovisade i resultaträkningen -148 770 10 166 -106 883
Justering pga förvärv/förljning -30 999 10 559 8 704
Utgående balans -602 793 26 170 -417 579
Förändring av
förvaltningsfastigheter, tkr 2022-08-31 2021-08-31
Fastighetsbestånd vid årets början 6 910 100 5 062 656
Förvärv av fastigheter 2 672 939 1 131 227
Förljning av fastigheter -76 000 -190 085
Investeringar i befintliga fastigheter 633 025 565 371
Värdeförändring i befintliga fastigheter 558 475 340 931
Fastighetsbestånd vid periodens slut 10 698 539 6 910 100
Uppskjuten skatt beräknas på alla temporära skillnader som uppkommer mellan redovisade och skattemässiga
värden.
Fastigheter, derivatinstrument och underskottsavdrag är de huvudsakliga posterna som utr uppskjuten skatt. Vid
värderingen av underskottsavdrag görs en bedömning av sannolikhet att underskotten kan utnyttjas i framtiden.
Uppskjuten skatt enligt gällande skattesats har beräknats utifrån 20,6 procent. Uppskjutna skatter omvärderas utifn
nkt bolagsskatt i takt med att dessa tder i kraft. Den genomsnittliga eektiva skattesatsen är 19,2 procent (23,7).
Årets resultat överensstämmer med årets totalresultat varför det inte förekommer någon skatt redovisad mot övrigt
totalresultat.
Årets föndring per kategori Handel/ Industri/ Samlls-
Bostäder Kontor Lager fastigheter Övrigt/Mark
Verkligt värde vid årets början
2020-09-01 1 366 784 1 091 214 2 137 471 400 611 66 570
Förvärv 0 235 700 622 324 191 871 81 332
Förbättringsinvesteringar 324 189 14 246 124 067 58 645 44 225
Avyttringar -190 085 - - - -
Omklassificeringar - - - - -
Orealiserade värdeförändringar 67 498 31 709 223 954 33 105 - 15 335
Verkligt värde vid årets slut
2021-08-31 1 568 386 1 372 869 3 107 816 684 232 176 792
Förvärv 1 808 339 38 100 712 200 75 000 39 300
Förbättringsinvesteringar 29 102 23 292 304 813 171 777 108 891
Avyttringar - - -76 000 - -
Omklassificeringar 144 160 -23 569 255 046 -348 332 -27 304
Orealiserade värdeförändringar 85 952 88 108 355 725 37 623 -13 782
Verkligt värde vid årets slut
2022-08-31 3 635 939 1 498 800 4 659 600 620 300 283 901
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 111
Koncernen
Värderingsmodell
Nivika genomför varje kvartal extern eller intern värdering av fastighetsportföljen. Värderingen ligger till grund för de verkliga
värden som redovisas i koncernens rapport över finansiell ställning och värdeförändringen redovisas i koncernens resultaträk-
ning. Varje fastighet i beståndet externvärderas minst en gång under en rullande 12-månadersperiod.
Värderingsmodellen som används av såväl extern värderare som Nivika är avkastningsbaserad enligt kassaflödesmodell,
kompletterad med och delvis baserad på ortsprisanalyser.
Av beståndets 187 fastigheter (130) har 187 (130) värderats externt, vilket motsvarar 100 procent (100) av det samlade
fastighetsbeståndet. Det värderingsinstitut som har anlitats är per den sista augusti 2022 är Newsec. Tidigare har främst JLL
och Forum fastighetsekonomi AB använts. Koncernen har till värderare lämnat information om bland annat gällande samt
nytecknade hyreskontrakt, löpande drifts- och underhållskostnader samt bedömda investeringar utifrån underhållsplaner
och bedömda framtida vakanser.
Värderingen grundar sig på nuvärdet av prognostiserade kassaflöden jämte restvärde under kalkylperioden. Antagandet
avseende de framtida kassaflödena har gjorts utifrån en analys av:
- Nuvarande och historiska hyror samt kostnader
- Marknadens/närområdets framtida utveckling
- Fastighetens förutsättningar och position i respektive marknadssegment
- Befintliga gällande hyreskontraktsvillkor
- Marknadsmässiga hyresvillkor vid kontraktstidens slut
forts. Not 11 Förvaltningsfastigheter
Prognostiserade driftnetton under kalkylperioden, och ett prognostiserat restvärde vid kalkylperiodens slut, har diskonterats
baserat på bedömd kalkylränta. Restvärdet framräknas såsom fastighetens/tomträttens verkliga värde vid kalkylperiodens
slut och har sin grund i det prognostiserade driftnettot första året efter kalkylperiodens slut. Det prognostiserade driftnettot
evighetskapitaliseras med ett för fastigheten/tomträtten individuellt direktavkastningskrav, för att beräkna restvärdet.
De parametrar som används i värderingen motsvarar värderingsinstitutens tolkning av hur investerare och andra aktörer
på marknaden resonerar och verkar. Grund för dessa bedömningar fås i ortsprisanalyser samt analyser av transaktioner av i
övrigt jämförbara fastigheter. Värderingsförfarandet för fastighetsbeståndet, med tillhörande underlagsinsamling och bear-
betning, följer god värderarsed, upprättad av Sektionen För Fastighetsvärdering inom Samhällsbyggarna. Ovanstående
värderingsmodell innebär att värdering skett enligt nivå 3 i verkligt värdehierarkin vilket innebär att modellen baseras till stora
delar på icke observerbar indata.
Fastighetsbeståndets värdeförändring
Per den 31 augusti 2022 uppgick det samlade verkliga värdet på koncernens fastighetsportfölj till 10 699 Mkr
(6 910). Den orealiserade värdeförändringen för det ursprungliga beståndet och under året förvärvade fastigheter, uppgick
totalt till 544 Mkr (341). Förändringen av fastigheternas värde motsvarar en värdeuppgång på cirkaa 5 procent (ca 5).
Värdeuppgången förklaras främst av framgångsrikt genomförda projekt både nybyggnation och ombyggnation, förvärv och
en god fastighetsmarknad.
Nedan redovisas eekterna på fastigheternas värde, vid förändringar av ett antal faktorer. Redovisade eekter skall en-
dast ses som en indikation och inkluderar inte någon eekt av de kompenserande åtgärder som bolaget skulle kunna vidta.
Känslighetsanalys Enhet Antal Mkr %
Marknadshyra för lokal (ej bostäder) %-enhet 10 +534 +5,0
Vakansgrad %-enhet 10 -1 302 -12,2
Drift- och underhållskostnader Kr/kvm 10 -159 -1,5
Inflation %-enhet 1 +819 +7,7
Kalkylränta och direktavkastning, vid kalkylslut %-enhet 1 -1 697 -15,9
Kalkylränta och direktavkastning, vid kalkylslut %-enhet -1 +2 714 +25,4
Ändring indata
Värdeförändring
Värderingsantagande
Värderingstidpunkt 2022-08-31 (2022-05-31)
Inflationsantagande 5 % för år 2022, därefter 2 % per år (2 %)
Kalkylperiod, år 5-25 år, median 10 år (5-25 år, median 10 år)
Direktavkastning bostäder, % 2,5 -5,25, medel 3,7 (2,5 -5,5, medel 3,7)
Direktavkastning kommersiellt, % 4,75 - 7,5, medel 5,7 (4,75 - 7,5, medel 5,7)
Långsiktig vakans, % 0-20 %
Hyresantagande Befintlig hyra och marknadshyra
Drift- och underhållskostnader Individuellt anpassat utifrån utfall för respektive fastighet
och värderingsinstitutets erfarenhet av likartade objekt
Not 12 Immateriella anläggningstillgångar
tkr 2021/22 2020/21
Ingående anskaningsvärden 6 471 4 010
Årets anskaningar 375 2 461
Utgående ackumulerade anskaningsvärden 6 846 6 471
Ingående avskrivningar -2 079 -1 141
Årets avskrivningar -1186 -938
Utgående ackumulerade avskrivningar - 3 265 -2 079
Utgående redovisat värde 3 851 4 392
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 112
Koncernen
Not 13 Övriga materiella anläggningstillgångar
tkr 2021/22 2020/21
Ingående anskaningsvärden 82 160 56 657
Årets anskaningar 20 505 7 367
Försäljningar/utrangeringar -531 -142
Förvärv/avyttring av dotterbolag 5 994 18 279
Utgående ackumulerade anskaningsvärden 108 128 82 160
Ingående avskrivningar -30 536 -18 378
Försäljningar/utrangeringar 161 11
Förvärv/avyttring av dotterbolag -1 961 -8 005
Årets avskrivningar -6 718 -4 164
Utgående ackumulerade avskrivningar -39 054 -30 536
Utgående redovisat värde 68 804 51 623
Not 14 Leasingavtal
Nivikas väsentliga leasingavtal utrs av tomträtter, fordon och övriga inventarier, varr Nivika presenterar tre klasser av
underliggande tillgångar: tomträtter, fordon och övriga inventarier. I nedan tabell presenteras koncernens utgående balanser
avseende nyttjanderättstillgångar och leasingskulder samt rörelserna under året. Utifrån de allmänna väsentlighetsprin-
ciperna har koncernen inte redovisat några leasingavtal i balansräkningen för tidigare räkenskapr, utan kostnadsfört
leasingavgifterna linjärt över leasingperioden. Från och med räkenskapsåret 2020/21 redovisar Nivika leasingavtal där
koncernen är leasetagare i balansräkningen.
Övriga 2021/22 2020/21
Nyttjanderättstillgångar, tkr Tomträtter Fordon inventarier Totalt Totalt
Ingående balans 2021-09-01 10 596 5 973 945 17 514 -
Tillkommande avtal - 4 931 466 5 398 18 581
Avskrivningar - -1 300 -983 -2 283 - 1067
Avslutade avtal - -998 - -998 -
Utgående balans 2022-08-31 10 596 8 606 428 19 630 17 514
Leasingskulder, tkr
Ingående balans 2021-09-01 9 987 5 977 1 010 16 974 -
Tillkommande avtal - 4 931 466 5 398 18 581
Avslutade avtal - -976 - -976 -
Räntekostnader 31 158 35 224 52
Betalda leasingavgifter -656 -1 439 -941 -3 036 -1 658
Utgående balans 2022-08-31 9 362 8 652 570 18 584 16 974
Nivika har tre tomträttsavtal som anses utgöra s.k. eviga leasingavtal. Leasingskulden och nyttjanderättstillngen för dessa
leasingavtal värderas till verkliga värden. Då tomträttsavtalen anses eviga sker ingen avskrivning av nyttjanderätten och ingen
amortering av leasingskulden. Leasingbetalningen anses därmed i sin helhet avse betalning av ränta. Leasingskulden för de
eviga tomtttsavtalen redovisas som långfristig skuld i rapporten över finansiell sllning.
Nedan presenteras de belopp som har redovisats i koncernens rapport över resultatet under året hänförligt till leasingverk-
samheter:
2021/22 2020/21
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar -2 589 -1 067
Räntekostnader fordringar -224 -52
Summa -2 813 -1 119
Not 15 Andra långfristiga fordringar
tkr 2021/22 2020/21
Ingående anskaningsvärden 56 354 8 956
Tillkommande fordringar 2 975 48 398
Amorteringar, avgående fordringar -13 535 -1 000
Utgående ackumulerade anskaningsvärden 45 794 56 354
Utgående redovisat värde 45 794 56 354
Not 16 Varulager
tkr 2021/22 2020/21
Råvaror och ej färdigsllda volymer 16 471 3 789
Summa 16 471 3 789
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 113
Koncernen
Not 17 Finansiella instrument och finansiell riskhantering
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaningsvärde Redovisat värde Verkligt värde Redovisat värde Verkligt värde
Andra långfristiga värdepappersinnehav 11 11 2 071 2 071
Hyresfordringar 26 393 26 393 7 946 7 946
Övriga fordringar 44 187 44 187 3 854 3 854
Upplupna intäkter 27 712 27 712 34 775 34 775
Likvida medel 186 749 186 749 210 774 210 774
Summa 285 051 285 051 259 420 259 420
Finansiella skulder
Finansiella skulder värderad till upplupet anskaningsvärde
Räntebärande finansiella skulder 5 893 462 5 893 462 4 265 340 4 265 340
Leverantörsskulder 92 724 92 724 45 368 45 368
Övriga skulder 50 997 37 700 55 851 55 851
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 80 960 80 960 72 625 72 625
Summa 6 118 143 6 118 143 4 451 018 4 451 018
Finansiella tillgångar värderad till verkligt värde via resultatet
Derivatinstrumet 29 100 29 100 - -
Finansiella skulder värderad till verkligt värde via resultatet
Derivatinstrument - - 18 526 18 526
Koncernen har derivatinstrument i form av ränteswappar som utgör finansiella instrument värderade till verkligt värde (nivå 2). Nivå 2 innebär att jämfört med nivå 1 baseras värderingen på annan
indata än noterade priser som antingen direkt eller indirekt är observerbar för tillgången eller skulden. I Nivikas fall utgörs detta av marknadsvärdering från bankerna.
2022-08-31
2021-08-31
Finansiell riskhantering
Koncernen är exponerad för ett antal finansiella risker som hanteras inom ramen för den finanspolicy som godkänts av styrelsen. Det övergripande målet är att ha en
kostnadseektiv finansiering inom koncernen. Koncernens främsta finansiella skulder utgörs av externa lån.
Tabellerna nedan visar koncernens finansiella tillgångar och skulder som är föremål för finansiell riskhantering:
Finansiella tillgångar
Per augusti månad 2022 påverkar en samtidig föndring av räntan, upp eller ned med en procentenhet, de årliga nettoränte-
kostnaderna med 58,7 Mkr (41,0), förutsatt att koncernens löptid och finansieringsstruktur förblir konstant under året.
Den räntebärande nettoskuldpositionen som löper med rörlig ränta för koncernen som helhet, inbegripet kassa- och banktill-
godohavanden, uppgick till 5 688,1 Mkr (4 037,0). Den genomsnittliga räntebindningsperioden för koncernens räntebärande
nettoskulder, inbegripet samtliga räntederivat, men exklusive kassa- och banktillgodohavanden, uppgick till 0,6 år (0,5).
Marknadsrisk
Exponering av finansiell marknadsrisk uppstår till följd av exponering mot ränteförändringar. Exponeringen hanteras i
huvudsak genom användning av finansiella derivat.
Valutarisk
Koncernens verksamhet bedrivs i Sverige, samtliga avtal och transaktioner görs med SEK som valuta, bolaget är därmed inte
exponerat för någon valutarisk.
Ränterisk
Ränterisk är risken för fluktuationer i resultat och kassaflöde på grund av ränteförändringar. Koncernens upplåning sker
huvudsakligen med rörliga räntor. Eftersom verksamhetens intäkter inte samvarierar med räntenivån begränsas eekterna
av ränteförändringar genom räntebindningsåtgärder. Som säkringsinstrument används ränteswappar vilket innebär att
koncernen erhåller rörlig ränta men betalar fast ränta.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 114
Koncernen
Finansiella skulder År 1 År 2 År 3 År 4 < Summa
Räntebärande finansiella skulder 1 426 804 1 206 585 1 337 160 764 847 4 735 396
Leasingskulder 2 792 2 489 1 656 11 647 18 584
Derivatinstrument (ränteswappar) 877 877 877 877 3 508
Övriga långfristiga skulder 154 217 1 276 964 2 197 54 728 1 488 106
Leverantörsskulder 92 724 - - - 92 724
Övriga kortfristiga skulder 118 661 - - - 118 661
Summa 1 796 075 2 486 915 1 341 890 832 099 6 456 979
Förväntat kassaflöde 2021/22
Förväntat kassaflöde 2020/21
1) Lånen är revolverande och omtecknas vid förfallodag, ses därför som en del av långfristig finansiering
Räntebärande skuld inkluderar både kortfristiga skulder och långfristiga skulder. Förväntat kassaflöde inkluderar ränta och
amorteringar. Kassaflöde från ränteswappar avser det tillkommande nettoutflödet från swappen.
Riskhantering av kapital
Koncernens kapitalstruktur ska hållas på en nivå som säkerställer att enheterna i koncernen efterlever fortlevnadsprincipen,
samtidigt som avkastningen optimeras. Styrelsen analyserar löpande förhållande mellan skuldsättning och eget kapital och
förhållandet mellan skuldsättning och eget kapital inklusive lån från aktieägarna. I nettoskulden ingår räntebärande skulder och
likvida medel.
För att upprätthålla eller anpassa kapitalstrukturen kan koncernen, efter aktieägarnas godnnande när så är lämpligt, variera
utdelningen till aktieägarna, sätta ned aktiekapitalet för betalning till aktieägarna, emittera nya aktier eller sälja tillgångar för att
minska skuldsättningsgraden. Koncernen analyserar löpande förhållande mellan skuldsättning och eget kapital och förhållandet
mellan skuldsättning och eget kapital inklusive lån från aktieägarna utifrån uppsatta mål. I nettoskulden ingår långfristiga och
kortfristiga lån. Utfallen i nedanstående tabell ligger inom de mål som satts upp.
Tabellen nedan visar avtalade återstående löptider (odiskonterade värden) på de finansiella skulderna.
Kreditrisk
Med kreditrisk avses risken att våra hyresster inte kan fullra sina betalningsförpliktelser. Utvärdering sker löpande på nya
och befintliga hyresgästers förga att betala avtalad hyra. Vid behov kompletteras avtalet med ställda säkerheter i form av
deposition eller garantier. Risken är totalt sett liten då hyror faktureras i förskott, vilket ger små hyresfordringar. Genom ett
stort antal hyresster i flera olika branscher och ett medvetet urval, begränsas deras kreditrisk.
Avseende banktillgodohavanden är dessa endast placerade på bankkonto i stabila banker med god kreditrating. Totalt sett
uppgår möjliga förväntade kreditförluster till oväsentliga belopp för koncernen.
Likviditet och finansieringsrisk
Med likviditetsrisk avses risken för att det inte finns tillcklig likviditet för att möta kommande betalningsåtaganden. I
samband med kvartalsvisa styrelseten uppttas interna likviditetsprognoser för kommande 36 månader. Syftet med
likviditetsprognosen är att veriera behovet av kapital med god framrllning. Med finansieringsrisk avses risken att
finansiering inte kan erhållas eller endast erhållas till kraftigt ökade kostnader vid omförhandling av befintliga krediter och
finansiering av kommande investeringar.
Koncernen finansieras delvis med ägarlån, dessa bedöms inte exponeras för refinansieringsrisker. Den externa låneportföljen
skall enligt koncernens finansieringspolicy ha en löptidsstruktur som innebär att koncernens exponering för refinansierings-
risker minskar. Bolaget ska vara en attraktiv låntagare och ha en god framförllning som inner att bolaget kan erbjudas
finansiering till goda villkor. Bolaget har en god och löpande kontakt med bankerna och ett väl fungerande samarbete.
2022-08-31 2021-08-31
Räntebärande nettoskuld 5 893 462 4 265 340
Summa eget kapital 4 472 474 2 424 464
Förhållande mellan skuld och eget kapital 76 % 57 %
Covenants och risktagande
Nivikas finansiella sllning och risktagande kan utläsas av bland annat nyckeltalen soliditet, räntetäckningsgrad och
belåningsgrad. I kreditavtal med banker och kreditinstitut samt i obligationsvillkoren finns det oftast fastlagda gränsvärden, så
kallade covenants, för just dessa tre nyckeltal. Nivikas egna mål stämmer väl överens med bankernas krav.
Vår målsättning är att långsiktigt ha en soliditet om minst 25 procent. Bankerna och obligationsvillkoren har i regel en soliditet
på 25 procent som nedre gräns.
Bolagets mål är att ränteteckningsgraden skall uppgå till minst 1,75 (minst 1,75), medan banker och obligationsvillkorens krav
vanligen är 1,5.
Nivikas mål är att beningsgraden inte skall överstiga 65 procent (65-70) och banker och obligationsvillkorens krav i regel
ligger på cirka 70 procent som gräns för fastighetsportföljen.
Nivika uppfyller samtliga krav under räkenskapret. Per 2022-08-31 uppfyller Nivika samtliga krav med marginal, soliditeten
uppgick till 40 procent (33), ränteteckningsgraden var 2,2x (1,8), och beningsgraden uppgick till 53 procent (58).
SEB har även en ägarförändringscovenant utifrån ägarandel avseende de fyra huvudägarna.
forts. Not 17 Finansiella instrument och finansiell riskhantering
Finansiella skulder År 1 År 2 År 3 År 4 < Summa
Räntebärande finansiella skulder 1 066 369 1 040 228 736 247 264 508 3 107 352
Leasingskulder 1 154 1 531 2 810 11 481 16 976
Derivatinstrument (ränteswappar) 5 845 5829 5 829 7 155 24 658
Övriga långfristiga skulder 167 425 85 400 1 123 760 17 250 1 393 835
Leverantörsskulder 45 368 - - - 45 368
Övriga kortfristiga skulder 128 476 - - - 128 476
Summa 1 414 637 1 132 988 1 868 646 300 394 4 176 665
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 115
Koncernen
tkr 2022-08-31 2021-08-31
Ingående balans 18 526 24 653
Värdeförändring -47 626 -6 127
Utgående balans -29 100 18 526
tkr 2022-08-31 2021-08-31
Kassa och banktillgodohavanden 186 749 210 774
186 749 210 774
Not 18 Finansiella instrument värderade till verkligt värde Not 19 Likvida medel
Not 20 Räntebärande krediter och lån
rdering 2022-08-31 Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3 Summa
Derivatinstrument (ränteswappar) - -29 100 - -29 100
Summa - -29 100 - -29 100
rdering 2021-08-31 Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Derivatinstrument (ränteswappar) - 18 526 - 18 526
Summa - 18 526 - 18 526
tkr 22-08-31 21-08-31 22-08-31 21-08-31 22-08-31 21-08-31 22-08-31 21-08-31
Ingående balans 4 107 361 3 016 915 18 526 24 653 157 980 78 619 - -
Kassaflöde - Upptagna lån 2 651 028 2 699 945 - - 98 107 156 941 - -
Kassaflöde - Amortering av lån -981 618 -1 625 435 - - -157 980 -78 619 - -
Leasingavtal 3 341 17 542 - - 2 791 1 039 - -
Kassaflöde - Amortering av leasingskuld -3 767 -1 606 - - -976 - - -
Förändring av verkligt värde - - -47 626 -6 127 - - - -
Utgående balans 5 776 345 4 107 361 -29 100 18 526 100 898 157 980 - -
Uppskattat verkligt värde för koncernens finansiella instrument baseras på marknadspriser och värderingsmetoder
som beskrivs nedan. Nivikas fall utgörs detta av marknadsvärdering från bankerna.
Tabellen nedan visar bolagets värdering till verkligt värde, redovisat som fordran i balansräkningen:
Specifikation över förändringar av skulder som uppkommer från finansieringsverksamheten
Räntebärande finansiella
skulder, långfristiga
Derivatinstrument,
långfristiga
Räntebärande finansiella
skulder, kortfristiga
Derivatinstrument,
kortfristiga
Tabellen nedan presenterar förändringar i finansiella instrument enligt nivå 2:
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 116
Koncernen
tkr 2022-08-31 2021-08-31
Långfristiga
Banklån (rörlig ränta) 4 354 877 2 858 310
Övriga lån (fmst rörlig ränta) 1 421 468 1 249 050
Derivatinstrument -29 100 18 526
Summa långfristiga skulder 5 747 245 4 125 886
Kortfristiga:
Banklån (rörlig ränta) 100 898 137 030
Övriga lån (fast ränta) - 20 950
Summa kortfristiga skulder 100 898 157 980
Räntebärande skuld 5 848 143 4 283 866
Förfallostruktur lån per räkenskapsår, tkr 2022-08-31 2021-08-31
2022/2023 (2021/2022) 1 344 513 1 083 769
2023/2024 (2022/2023) 2 356 379 1 038 513
2024/2025 (2023/2024) 1 372 035 1 863 663
2025/2026 eller senare (2024/2025 eller senare) 839 526 279 387
Summa räntebärande skulder 5 912 453 4 265 332
forts. Not 20 Räntebärande krediter och lån
Tabellen nedan visar koncernens olika räntebärande krediter och lån.
Outnyttjad checkräkningskredit uppgår till 40 000 tkr (40 000).
Outnyttjad kredit (byggnadskreditiv) uppgår till 152 567 tkr (8 775).
I tabellen nedan sammanfattas återbetalningsplanen för koncernens krediter och lån.
Koncernens exponering, avseende lån, för ränteförändringar och kontraktsenliga datum när det gäller omförhandlingar av
räntor är följande:
Den viktade genomsnittliga räntesatsen på externa krediter och lån, inbegripet marginaler och derivateekter, uppgick till
3,2 procent (2,4) per den 31 augusti 2022.
I summan uppning ingår bankn och annan upplåning mot säkerhet uppende till 4 491 Mkr (3 034). De säkerheter
som ställts för lånen är koncernens förvaltningsfastigheter. Den räntebärande skulden är räntesäkrad med totalt 9 (9)
räntederivat.
Externa kreditgivare
Externa kreditgivare
Total portfölj
Total portfölj
Ränteförfallostruktur 2022-08-31 Volym Ränta, % Volym Ränta, %
Inom 1 år 1 344 513 2,7 1 344 513 2,7
1-2 år 2 356 379 4,2 2 356 379 4,2
2-3 år 1 375 035 2,6 1 375 035 2,6
3-4 år 419 692 2,4 419 682 2,4
4-5 år 363 321 2,2 363 321 2,2
> 5 år 56 513 2,9 56 513 2,9
Summa 5 915 453 5 915 453
Ränteförfallostruktur 2021-08-31 Volym Ränta, % Volym nta, %
Inom 1 år 1 083 769 1,8 1 083 769 1,8
1-2 år 1 038 513 1,6 1 038 513 1,6
2-3 år 1 863 663 3,5 1 863 663 3,5
3-4 år 203 108 1,5 203 108 1,5
4-5 år 32 272 3,7 32 272 3,7
> 5 år 44 007 2,9 44 007 2,9
Summa 4 265 332 4 265 332
1) Lånen är revolverande och omtecknas vid förfallodag, ses därför som en del av långfristig finansiering
Antal aktier 2022-08-31 2021-08-31
Ingående balans 203 565 179 35 155
Nyemission 19 024 616 27 790 179
Fondemission - 140 620
Aktiespilt -164 419 590 175 599 225
Utgående balans 58 170 205 203 565 179
Not 21 Eget kapital
Bekningen av resultat per aktie före utspädning har baserats på årets resultat i koncernen, hänförligt till moderbolagets
aktieägare, och på ett vägt genomsnittligt antal aktier utestående under året. Antalet utestående stamaktier har minskat till
följd av ovan angiven omvända aktiesplit 1000:1, som genomfördes i november 2021.
Då koncernen inte har några utesende potentiella stamaktier är resultat per aktie före och efter utspädning detsamma.
Resultat per aktie 2021/22 2020/21
Årets resultat, tkr 627 033 363 061
Genomsnilligt antal aktier under perioden
53 705 054 35 897 982
Resultat per aktie före och efter utspädning, kr 11,68 10,11
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 117
Koncernen
Namn Relation % av kapitalandelar
Enheter med betydande inflytande över företaget:
Vär n a nä s A B (5 5 67 35-378 3) Ä ga r e 14 ,1
Santhe Dahl Invest AB (559185-7122) Ägare 15,5
Holmgren Group AB (556371-2610) Ägare 8,4
Skulder till kreditinstitut 2022-08-31 2021-08-31
Företagsinteckningar 94 500 94 500
Fastighetsinteckningar 4 879 022 3 212 982
Summa 4 973 522 3 306 849
2022-08-31 2021-08-31
Garantiförpliktelse 8 800 3 300
8 800 3 300
Not 24 Upplysningar om transaktioner med närstående
Följande aärsförbindelser sköts på normala marknadsvillkor och krav (”på armlängds avsnd), i tabellen nedan förtecknas
de företag som bolaget har aärstransaktioner med:
- Avtal mellan Nivika Fastigheter AB och Yälp Facility AB, där aktieägare Värnanäs AB är delägare, avseende inköp av lokalvård.
- Avtal mellan Nivika Byggsystem AB och Tigbro AB, där aktieägare Värnanäs AB är delägare, avseende inköp av badrums-
moduler till byggnation.
Avtal med närstående omfattar under perioden 1 september 2021 till 31 augusti 2022:
- Förvärv av bolagen Santhem Fastigheter AB och Santhem Heden AB som äger bostadsfastigheter om cirka 16 000 m²
uthyrningsbar yta i Kalmar, Höganäs och Båstad. Förvärven tillträddes den 15 novmeber 2021.
Tabellerna nedan visar omfattningen av de transaktioner med närstående parter under perioden september till augusti 2021/22:
För egna avsättningar och skulder
Not 22 Ställda säkerheter
Not 23 Eventualförpliktelser
2021/22 2020/21
Inköp Avser Mkr Mkr
Värnanäs AB Administrativa tjänster 0,5 23,2
Poplanäs Invest AB Administrativa tjänster 0,1 -
Yälp Facility AB Lokalvård 2,2 1,4
Tigbro AB Badrumsmoduler till byggnation 16,5 -
Holmgren Group AB Hyresgästanpassning 2,7 0,2
Totalt 22,0 24,8
Försäljning Avser
Värnanäs AB Hyra 0,3 1,4
Poplanäs Invest AB Hyra - -
Yälp Facility AB Hyra 0,1 0,1
Holmgren Group AB Hyra 38,5 31,9
Totalt 38,9 33,4
De finansiella rapporterna omfattar Nivika Fastigheter AB och de dotterbolag som förtecknas i tabellen i moderbolagets Not
17.
Närståendetransaktioner 2021/22:
Avtal med närstående omfattar under perioden 1 september 2021 till 31 augusti 2022:
- Hyresavtal mellan Nivika-koncernens fastighetsägande bolag och Holmgrens Bil AB respektive Holgrens Fritid AB, där
styrelseledamot och aktieägare Benny Holmgren är delägare, avseende hyra av lokal i Vinkeln 6 Jönköping, Sandstenen 5
Värnamo, Diabasen 4 Värnamo samt Gasellen 11 Växjö.
- Avtal mellan Nivika Fastigheter AB och Poplanäs Invest AB, där aktieägare Värnanäs AB är delägare, avseende inköp av
administrativa tjänster, lön med tillhörande löneadministration.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 118
Koncernen
Antal aktier 2021/22 2020/21
Avskrivning och nedskrivning av materiella
anläggningstillgångar 8 134 6 076
Nedskrivning av omsättningstillgångar - -
Övrigt 2 182 1 874
Summa 10 316 7 950
Not 25 Icke kassaflödespåverkande poster
Not 26 Väsentliga händelser efter balansdagen
Nivika har den 1 september förvärvat Bikupan 2, en fullt uthyrd kommersiell fastighet på industriområdet Varberg
Nord. Fastigheten är belägen i anslutning till befintlig fastighetsportfölj.
Nivika har den 30 september förvärvat Ämbaret 3, en fullt uthyrd kommersiell fastighet på Ljungarums industriområde
i Jönköping. Fastigheten gränsar till befintlig fastighet Ämbaret 8.
Nivika har under oktober 2022 upptagit nya lån samt refinansierat en mindre del, 12 procent, av den kommersiella
portföljen i samband med ny finansiär, Nordea Bank.
Nivika har den 1 december 2022 avyttrat en fastighetsportfölj om fem kommersiella fastigheter i Helsingborg och en
industrifastighet i Jönköping. Portföljen har ett årligt hyresvärde om 26 miljoner kronor och en total uthyrningsbar
yta om 32 000 m². Transaktionen har gjorts i linje med värdering.
För information om eekter av Rysslands krig i Ukraina och förändringar på kapitalmarknaden, se avsnitt Risker och
riskhantering.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 119
Koncernen
ÅRSREDOVISNING 2020/2021 Nivika Fastigheter AB (publ) 119
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 120
Hållbarhetsrapport 2021/22
MODERBOLAGET
Moderbolaget
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 121
Moderbolaget
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
2021/22 2020/21
12 mån 12 mån
tkr Not sep-aug sep-aug
Nettoomsättning 4 61 957 36 633
Övriga rörelseintäkter 4 2 581 45
Totala intäkter 64 538 36 678
Administrationskostnader 5,6,7 -83 674 -45 331
Rörelseresultat -19 136 -8 653
Resultat från finansiella poster
Resultat fn andelar i koncernföretag 8 68 735 35 958
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 9 31 141 9 673
Räntekostnader och liknande resultatposter 10 -74 088 -80 657
Finansnetto 25 788 -35 026
Resultat efter finansiella poster 6 652 -43 679
Bokslutsdispositioner 11 29 540 14 525
Resultat före skatt 36 192 -29 154
Skatt på periodens resultat 12 -1 270 3 661
Periodens resultat 34 922 -25 494
Periodens totalresultat 34 922 -25 494
tkr 2021/22 2020/21
Årets resultat enligt reualtatkningen 34 922 -25 494
Övriga totalresultat - -
Årets totalresultat 34 922 -25 494
Rapport över totalresultat moderbolaget
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 122
Moderbolaget
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING
tkr Not 31 aug 2022 31 aug 2021
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
Programvara/licenser 13 1 878 2 433
Summa immateriella anläggningstillgångar 1 878 2 433
Materiella anläggningstillgångar
Förvaltningsfastigheter* 14 - 48 842
Inventarier, verktyg, installationer och immateriella tillgångar 15 1 172 304
Pågående nyanläggningar och förskott avseende
materiella anläggningstillgångar 16 801 901
Summa materiella anläggningstillgångar 3 851 52 480
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 17 2 616 901 1 464 434
Uppskjuten skattefordran 18 16 790 5 337
Summa finansiella anläggningstillgångar 2 633 691 1 469 771
Summa anläggningstillgångar 2 637 542 1 522 251
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 20 192 177
Fordringar hos koncernretag 20 1 130 609 744 610
Aktuell skattefordran 20 1 403 1 403
Övriga fordringar 20 50 234 313
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 20 8 693 33 483
Summa kortfristiga fordringar 1 191 131 779 986
Kassa och bank 19,20 129 236 187 796
Summa omsättningstillgångar 1 320 367 967 782
SUMMA TILLGÅNGAR 3 957 909 2 490 033
tkr Not 31 aug 2022 31 aug 2021
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Bundet eget kapital
Aktiekapital 22 29 085 20 358
Fritt eget kapital
Överkursfond 2 379 931 974 368
Balanserat resultat -90 403 -40 658
Periodens resultat 34 922 -25 493
Summa fritt eget kapital 2 324 450 908 217
Summa eget kapital 2 353 535 928 575
Långfristiga skulder
Räntebärande finansiella skulder 20,23 1 340 252 1 244 200
Summa långfristiga skulder 1 340 252 1 244 200
Kortfristiga skulder
Räntebärande finansiella skulder 20,23 205 216 53 320
Leverantörsskulder 20 1 570 3 193
Skulder till koncernföretag 20 25 624 228 921
Övriga skulder 20 6 925 4 331
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 20 24 787 27 493
Summa kortfristiga skulder 264 122 317 258
Summa skulder 1 604 374 1 561 458
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 3 957 909 2 490 033
tkr Not 31 aug 2022 31 aug 2021
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Bundet eget kapital
Aktiekapital 22 29 085 20 358
Fritt eget kapital
Överkursfond 2 379 931 974 368
Balanserat resultat -90 403 -40 658
Periodens resultat 34 922 -25 493
Summa fritt eget kapital 2 324 450 908 217
Summa eget kapital 2 353 535 928 575
Långfristiga skulder
Räntebärande finansiella skulder 20,23 1 340 252 1 244 200
Summa långfristiga skulder 1 340 252 1 244 200
Kortfristiga skulder
Räntebärande finansiella skulder 20,23 205 216 53 320
Leverantörsskulder 20 1 570 3 193
Skulder till koncernföretag 20 25 624 228 921
Övriga skulder 20 6 925 4 331
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 20 24 787 27 493
Summa kortfristiga skulder 264 122 317 258
Summa skulder 1 604 374 1 561 458
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 3 957 909 2 490 033
*) Avser transportköp
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 123
tkr Not 31 aug 2022 31 aug 2021
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Bundet eget kapital
Aktiekapital 22 29 085 20 358
Fritt eget kapital
Överkursfond 2 379 931 974 368
Balanserat resultat -90 403 -40 658
Periodens resultat 34 922 -25 493
Summa fritt eget kapital 2 324 450 908 217
Summa eget kapital 2 353 535 928 575
Långfristiga skulder
Räntebärande finansiella skulder 20,23 1 340 252 1 244 200
Summa långfristiga skulder 1 340 252 1 244 200
Kortfristiga skulder
Räntebärande finansiella skulder 20,23 205 216 53 320
Leverantörsskulder 20 1 570 3 193
Skulder till koncernföretag 20 25 624 228 921
Övriga skulder 20 6 925 4 331
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 20 24 787 27 493
Summa kortfristiga skulder 264 122 317 258
Summa skulder 1 604 374 1 561 458
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 3 957 909 2 490 033
Moderbolaget
RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I
MODERBOLAGETS EGNA KAPITAL
Aktie- Balanserat Totalt
tkr kapital Överkursfond resultat Årets resultat eget kapital
Ingående balans 2020-09-01 3 515 588 939 483 -10 578 582 359
Omföring resultat föregående år -10 578 10 578 0
Årets resultat -25 494 -25 494
Summa totalresultat -25 494 -25 494
Transaktioner med ägare:
- Utdelning -16 500 -16 500
- Nyemission 2 781 385 429 388 210
- Fondemission 14 062 -14 062 0
Utgående balans 2021-08-31 20 358 974 368 -40 658 -25 494 928 575
Ingående balans 2021-09-01 20 358 974 368 -40 658 -25 494 928 575
Omföring resultat föregående år -25 494 25 494 0
Årets resultat 34 922 34 922
Summa totalresultat 34 922 34 922
Transaktioner med ägare:
- Utdelning -24 252 - 24 252
- Nyemission 8 727 1 471 980 1 480 707
- Fondemission
Kostnader för emission -66 417 -66 417
Utgående balans 2022-08-31 29 085 2 379 931 -90 403 34 922 2 353 535
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 124
Moderbolaget
MODERBOLAGETS KASSAFLÖDESANALYS
2021-09-01 2020-09-01
tkr Not - 2022-08-31 - 2021-08-31
Den löpande verksamheten
Resultat före finansiella intäkter och kostnader -19 136 -8 653
Övriga poster som inte ingår i kassaödet 5 525 3 878
Erhållen ränta 31 141 9 673
Erlagd ränta -74 088 -80 657
Betald inkomstskatt -621 -1 296
Kassaöde från den löpande verksamheten före föndringar av rörelsekapital -57 179 -77 055
Förändringar av rörelsekapitalet
Förändring rörelsefordringar -411 145 -675 345
Förändring rörelseskulder -205 032 183 540
Kassaöde från den löpande verksamheten -673 356 -568 860
Investeringsverksamheten
Förvärv av andelar i koncernföretag 17 -1 152 541 -514 465
Förvärv av materiella anggningstillngar -2 363 -53 222
Avyttring materilella anläggningstillgångar 48 842 -
Avyttring av dotterbolag 68 810 58 791
Kassaöde från investeringsverksamheten -1 037 253 -508 896
Finansieringsverksamheten -
Nyemission 1 428 353 388 210
Upptagna lån 401 468 1 157 520
Amortering/lösen lån -153 520 -610 233
Utbetald utdelning -24 252 -16 500
Kassaöde från finansieringsverksamheten 1 652 049 918 997
Årets kassaflöde -58 560 106 634
Likvida medel vid årets början 187 796 346 556
Likvida medel vid årets slut 129 236 187 796
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 125
Moderbolaget
Noter moderbolaget
Not 1 Företagsinformation
Nivika Fastigheter AB (publ), org.nr 556735-3809, är ett aktiebolag registrerat i Sverige med säte i Värnamo. Nivikas
B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholm sedan 2021. Bolaget är moderbolag i en koncern med en fastighetsport-
lj som består av 187 fastigheter i Sverige. Fastigheterna ägs genom 107 dotterbolag och dotterdotterbolag. Det
huvudsakliga syftet med verksamheten är att förvärva, förvalta och utveckla fastigheter i Jönköping, Värnamo, Växjö
och på Västkusten med omnejd.
Koncernens besöksadress är:
Nivika Fastigheter AB (publ)
Ringgen 38
331 32 VÄRNAMO
De finansiella rapporterna avser Nivika Fastigheter AB och har godkänts av styrelsen för oentliggörande vid styrelse-
sammantdet den 7 december 2022 och kommer att läggas fram för antagande vid 2022 års årsstämma den 26 januari
2023.
Not 2 Grunder för årsredovisningens upprättande
2.1 Tillämpade regler och bestämmelser
Moderbolagets årsredovisning har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska
personer som utarbetats av Rådet för finansiell rapportering. Detta innebär att samma principer som i koncernen
tilmpas, med de undantag och tilgg som framgår nedan.
2.2 Grunder för upprättandet av årsredovisningen
Tillgångar och skulder är värderade till sina historiska anskaningsvärden.
Att upprätta rapporter i överensstämmelse med IFRS kver att flera uppskattningar görs av ledningen för re-
dovisningsändamål. De områden som innefattar en hög grad av bedömning, som är komplexa eller sådana områden där
antaganden och uppskattningar är av väsentlig betydelse för redovisningen anges i not 3.
Dessa bedömningar och antaganden baseras på historiska erfarenheter samt andra faktorer som bedöms vara rimliga
under rådande omständigheter. Faktiskt utfall kan skilja sig från gjorda bedömningar om gjorda bedömningar ändras eller
andra förutsättningar föreligger.
2.3 Andelar i koncernföretag
Andelar i koncernföretag redovisas i moderbolaget till anskaningsvärde med avdrag för eventuella nedskrivningar. Om
det redovisade värdet på andelarna överstiger dess verkliga värde sker en nedskrivning av värdet till det verkliga värdet.
Nedskrivningen redovisas i resultaträkningen. I de fall nedskrivningen inte längre är erforderlig återförs nedskrivningen i
resultaträkningen.
2.4 Redovisning av koncernbidrag och aktieägartillskott
Lämnade respektive erhållna koncernbidrag redovisas som bokslutsdispositioner. Lämnade aktieägartillskott redovisas som
en ökning av andelens bokförda värde.
2.5 Moderbolaget som leasetagare
Moderbolaget klassificerar sina leasingavtal som operationella leasingavtal. Leasingavgifter vid operationella leasingavtal
kostnadsförs linjärt över leasingperioden, såvida inte ett annat systematiskt sätt bättre återspeglar användarens
ekonomiska nytta över tiden.
2.6 Finansiella instrument
Finansiella instrument är varje form av avtal som ger upphov till en finansiell tillgång i ett företag och en finansiell skuld
eller ett eget kapitalinstrument i ett annat företag. Finansiella instrument som redovisas i balanskningen inkluderar
på tillgångssidan; andra långfristiga värdepappersinnehav, hyresfordringar, övriga fordringar, upplupna intäkter
(avtalstillgångar), likvida medel och derivatinstrument. Bland skulderna ingår; räntebärande skulder, leverantörsskulder,
övriga kortfristiga skulder, upplupna kostnader och derivatinstrument vilket redovisas under not 15. Redovisningen beror
på hur de finansiella instrumenten har klassificerats.
Not 3 Betydelsefulla redovisningsbedömningar, uppskattningar
och antaganden
Vid upprättandet av finansiella rapporter i enlighet med IFRS måste vissa uppskattningar och antaganden göras som
påverkar redovisade värden av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. De områden där uppskattningar och antaganden
är av stor betydelse för moderbolaget och som kan komma att påverka resultat- och balanskning om de ändras är
ljande (se även not 12, 14 och 20 i koncerndelen): Inkomstskatt, Förvaltningsfastigheter och Finansiella instrument och
finansiell riskhantering.
3.1 Bekning av verkligt värde
3.1.1 Likvida medel
Verkligt värde antas vara detsamma som bokfört värde.
3.1.2 Kundfordringar, leverantörsskulder och övriga skulder
Initialt bokförs dessa poster till historiskt anskaningsvärde och i nästkommande perioder till upplupet anskaningsvärde.
3.1.3 Verkligt värde på aktier i dotterbolag vid prövning av nedskrivningsbehov
För att beräkna verkligt värde på aktier i dotterbolag har Nivika Fastigheter AB annts sig av historiskt anskaningsvärde
i det enskilda dotterbolaget. Vid beräkningen av substansrdet har det antagits att det verkliga värdet av förvaltningsfas-
tigheterna och att det bokförda värdet av övriga poster i dotterbolag är jämförligt med verkligt värde. Bolaget anser att
detta är ett rimligt antagande vid beräkning av verkligt värde på aktierna i dotterbolag.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 126
Moderbolaget
tkr 2021/22 2020/21
Fakturerade koncerngemensamma tjänster utförda
åt samtliga dotterbolag enligt not 17 64 538 36 633
Summa 64 538 36 633
tkr 2021/22 2020/21
Ränteinkter från koncernföretag 30 633 6 417
Övriga ränteintäkter 508 3 256
Summa 31 141 9 673
tkr 2021/22 2020/21
Räntekostnader till koncernföretag -43 -1 045
Övriga räntekostnader -68 019 -69 286
Övriga finansiella kostnader* -6 026 -10 326
Summa -74 088 -80 657
* Avser räntekostnad för obligation.
tkr 2021/22 2020/21
Avyttring dotterbolag 68 735 35 958
Summa 68 735 35 958
tkr 2021/22 2020/21
Personalkostnader -52 701 -8 039
Inhyrd personal - -28 568
Avskrivningar -1 288 -932
Övriga centrala kostnader* -29 685 -7 792
Summa -83 674 -45 331
* Inkluderar kostnader för exempelvis förbrukningsmaterial, marknad, IT & programvaror, konsulter samt andra kostnader.
Not 4 Totala intäkter
Not 9 Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter
Not 10 Räntekostnader och liknande resultatposter
Not 8 Resultat från andelar i koncernföretag
Not 5 Kostnader fördelade på kostnadsslag
tkr 2021/22 2020/21
Ernst & Young AB
Revisionsuppdraget 930 1 050
Övriga tjänster 174 858
Summa 1 104 1 908
Not 7 Arvode till revisorer
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och bokföringen samt styrelsens och verkställande direkrens
rvaltning, övriga arbetsuppgifter som det ankommer på företagets revisor att utföra samt rådgivning eller annat biträde
som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana övriga arbetsuppgifter.
Not 6 Anställda och personalkostnader
ner och andra ersättningar, tkr 2021/22 2020/21
Styrelse och VD 4 522 750
Övriga ansllda 29 693 7 080
Summa 34 215 7 830
Könsfördelning bland ledande befattningshavare 2021/22 2020/21
Andel kvinnor i styrelsen, % 43 43
Andel män i styrelsen, % 57 57
Andel kvinnor bland övriga ledande befattningshavare, % 25 25
Andel män bland övriga ledande befattningshavare, % 75 75
Uppgifterna avser förhållandet på balansdagen.
Från och med 2021-06-01 är all personal anställd i Nivika Fastigheter. Före detta datum var all personal, inklusive VD,
anställd i ägarbolaget Värnanäs AB och hyrdes sedan ut till Nivika Fastigheter.
Sociala kostnader, tkr 2021/22 2020/21
Pensionskostnader för styrelse och VD 460 105
Pensionskostnader övriga anställda 2 627 381
Övriga sociala kostnader 10 702 2 613
Summa 13 789 3 099
Övriga rörelseintäkter , tkr 2021/22 2020/21*
Förkringsersättningar, återvunna kundförluster, övrig försäljning 7 901 5 203
Summa 7 901 5 203
* Jämföresleperioden är omräknad enligt uppdaterad beräkning
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 127
Moderbolaget
tkr 2021/22 2020/21
Lämnat koncernbidrag -2 460 -
Erhållet koncernbidrag 32 000 14 525
Summa 29 540 14 525
Nivika Advokaten AB 2 000 1 700
Nivika Almen AB 100 -
Nivika Arkadien AB 2 000 -
Nivika Budkaveln AB - 1 000
Nivika Brunstorp AB -850 -
Nivika Compact Living AB - 2 750
Nivika Gasellen AB -200 -
Nivika Geologen AB - 400
Nivika Handelsfastigheter AB 7 200 -
Nivika Hovslätt AB -100 -
Nivika Industrifastigheter AB 2 500 -
Nivika Kungngen AB - 4 000
Nivika Lokal AB 6 000 -
Nivika Mittlager AB -510 -
Nivika RC AB -100 -
Nivika Sandstenen AB 5 000 -
Nivika Skogskärret AB -700 -
Nivika Spvägen AB 3 000 -
Nivika Stigamo Öst AB - 800
Nivika Tre Liljor AB 4 200 600
Nivika Vakten AB - 775
Nivika Växjöfastigheter AB - 2 500
tkr 2021/22 2020/21
Aktuell skatt - -
Uppskjuten skatt - 1 270 3 661
Skattekostnader som redovisats i resultaträkningen -1 270 3 661
Redovisat resultat före skatt 36 193 -29 154
Skatt på redovisat resultat enligt gällande skattesats
20,6 % (21,4) -7 456 6 239
Skatteeekt av:
Ej avdragsgilla kostnader -433 -105
Ej skattepliktigt resultat vid avyttring av andelar 14 224 7 407
Skattessigt avdrag för ej bokförda kostnader - 3 429
Fusion - -
Förändrad skattesats - -232
Skatteeekt återföring av ränteavdrag -7 606 -13 077
Total skattekostnad -1 270 3 661
Eektiv skattesats -3,5 % -12,6 %
Not 11 Bokslutsdispositioner
Not 12 Inkomstskatt
Den genomsnittliga eektiva skattesatsen är -3,5 procent (-12,6).
Skatt enligt gällande skattesats har beknats utifn 20,6 procent (21,4).
Årets resultat överensstämmer med årets totalresultat varför det inte förekommer någon skatt redovisad mot övrigt
totalresultat.
Under året har ingen inkomstskatt redovisats i eget kapital.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 128
Moderbolaget
tkr 2022-08-31 2021-08-31
Ingående anskaningsvärden 4 425 4 010
Årets anskaningar 375 415
Utgående ackumulerade anskaningsvärden 4 800 4425
Ingående avskrivningar -1 992 -1 141
Årets avskrivningar -930 -851
Utgående ackumulerade avskrivningar -2 922 -1 992
Utgående redovisat värde 1 878 2 433
tkr 2022-08-31 2021-08-31
Ingående anskaningsvärden 901 1 980
Årets anskaningar 762 3 731
Årets aktiveringar -863 -4 810
Utgående ackumulerade anskaningsvärden 801 901
tkr 2022-08-31 2021-08-31
Ingående anskaningsvärden 512 294
Årets anskaningar 1 227 218
Utgående ackumulerade anskaningsvärden 1 739 512
Ingående avskrivningar -209 -128
Årets avskrivningar -358 -81
Utgående ackumulerade avskrivningar -567 -209
Utgående redovisat värde 1 172 304
Not 13 Programvara
Not 16 Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella
anläggningstillgångar
Not 15 Inventarier, verktyg och installationer
tkr 2022-08-31 2021-08-31
Ingående anskaningsvärden 48 842 -
Årets anskaningar - 48 842
Årets avyttringar -48 842 -
Utgående ackumulerade anskaningsvärden - 48 842
Ingående avskrivningar - -
Årets avskrivningar - -
Utgående ackumulerade avskrivningar - -
Utgående redovisat värde - 48 842
Not 14 Byggnader och mark
tkr 2022-08-31 2021-08-31
Ingående anskaningsvärden 1 464 434 955 025
Årets anskaningar 1 152 541 514 465
Årets försäljningar -75 -5 057
Utgående ackumulerade anskaningsvärden 2 616 900 1 464 434
Utgående redovisat värde 2 616 900 1 464 434
Not 17 Andelar i koncernföretag
Kapital- Rösträtts- Antal Bokfört
Namn Org.nr. Säte andel andel andelar värde
Nivika Aborren AB 556773-2028 Värnamo 100 % 100 % 1 000 8 832
Nivika Advokaten AB 556842-7362 rnamo 100 % 100 % 500 50
Nivika Almen AB 556870-3150 rnamo 100 % 100 % 500 778
Nivika Ametisten 2 AB 556894-8607 Värnamo 100 % 100 % 500 50 770
Nivika Ametisten 7 AB 556907-8230 rnamo 100 % 100 % 500 28 385
Nivika Argussex AB 556736-9896 rnamo 100 % 100 % 1020 5 429
Nivika Arkadien AB 556756-8570 rnamo 100 % 100 % 100 34 785
Nivika Avenboken AB 559276-4764 Värnamo 100 % 100 % 500 19 689
Nivika Bautastenen AB 556698-7664 rnamo 100 % 100 % 1 000 276
Nivika Bikupan 19 AB 556923-6010 Värnamo 100 % 100 % 1 000 1 553
Nivika Bikupan 20 AB 556756-3662 rnamo 100 % 100 % 1 000 3 625
Nivika Bikupan 22 AB 556923-5988 rnamo 100 % 100 % 1 000 376
Nivika Bikupan 4 AB 556865-9295 rnamo 100 % 100 % 500 58
Nivika Bikupan 5 AB 556825-0202 Värnamo 100 % 100 % 50 9 356
Nivika Bostadsutveckling AB 559368-2320 Värnamo 95 % 95 % 950 950
Nivika Briljanten AB 556845-6064 Värnamo 100 % 100 % 500 39 843
Nivika Brunstorp AB 559305-1245 Värnamo 100 % 100 % 250 25
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 129
Moderbolaget
Kapital- Rösträtts- Antal Bokfört
Namn Org.nr. Säte andel andel andelar rde
Nivika Sflingan AB 559189-1303 Värnamo 100 % 100 % 500 28 562
Nivika Stationen AB 559171-4240 Värnamo 100 % 100 % 500 20 229
Nivika Stenladan AB 559147-4324 Värnamo 100 % 100 % 1 000 6 236
Nivika Stigamo E4 AB 559097-7657 Värnamo 100 % 100 % 500 65
Nivika Stigamo Syd AB 559097-7681 rnamo 100 % 100 % 500 1 068
Nivika Stigamo Öst AB 559097-7673 rnamo 100 % 100 % 500 12 957
Nivika Sågaren 3 AB 559102-2958 rnamo 100 % 100 % 500 11 668
Nivika Tandborsten AB 556677-7354 rnamo 100 % 100 % 1 000 2 305
Nivika Tor AB 559310-8623 Värnamo 100 % 100 % 1 000 7 150
Nivika Tre Liljor AB 556797-3994 rnamo 100 % 100 % 1 000 1 867
Nivika Tribuner AB 556068-1545 Värnamo 100 % 100 % 158 33 594
Nivika Trädet AB 559213-3804 rnamo 100 % 100 % 500 6 643
Nivika Täljstenen AB 559048-7384 Värnamo 100 % 100 % 500 66 482
Nivika Töringe AB 556917-4708 Värnamo 100 % 100 % 500 13 231
Nivika Ulricehamn AB 556365-8235 Värnamo 100 % 100 % 5000 78 852
Nivika Vagnen 7 och 10 AB 556976-3195 Värnamo 100 % 100 % 50 000 47 192
Nivika Vakten AB 559174-9477 Värnamo 100 % 100 % 500 6 931
Nivika Varbygeln AB 556847-3200 rnamo 100 % 100 % 50 000 23 858
Nivika Vinberg AB 556848-8471 rnamo 100 % 100 % 500 11 172
Nivika Vinkelhaken AB 556728-7304 Värnamo 100 % 100 % 100 8 983
Nivika Västbofastigheter AB 559239-3457 Värnamo 100 % 100 % 2 000 000 5 517
Nivika Växjöfastigheter AB 556672-1683 Värnamo 100% 100 % 10 000 359 276
Nivika Åkerfältet AB 559289-5246 rnamo 100 % 100 % 250 17 631
Nivika Ämbaret AB 559273-1615 Värnamo 100 % 100 % 250 36 306
Nivika Ödlan AB 559087-3096 rnamo 100 % 100 % 1 000 8 205
Nivika Överljudet 4 AB 556410-2696 rnamo 100 % 100 % 10 000 9 300
Nivika Överljudet 5 AB 556686-8211 Värnamo 100 % 100 % 1 000 23 601
2 616 900
Kapital- Rösträtts- Antal Bokfört
Namn Org.nr. Säte andel andel andelar rde
Nivika Budkaveln AB 556928-1651 rnamo 100 % 100 % 500 15 541
Nivika Byggsystem AB 559180-9487 Värnamo 100 % 100 % 11 765 10 000
Nivika Bälgen 15 AB 559015-0792 Värnamo 100 % 100 % 500 7 033
Nivika Center AB 556827-2891 rnamo 100 % 100 % 1 000 33 592
Nivika Cityfastigheter AB 556306-4459 rnamo 100 % 100 % 3 000 84 080
Nivika Compact Living AB 556831-2663 rnamo 100 % 100 % 10 000 107 506
Nivika Eftra AB 559370-7788 Värnamo 100 % 100 % 250 10 677
Nivika Eko AB 556568-2316 Värnamo 100 % 100 % 3 500 59 636
Nivika Faktorn AB 559331-6630 rnamo 100 % 100 % 250 12 249
Nivika Fyllinge KB 969632-8427 rnamo - 100 % - 21 530
Nivika Företagaren 2 AB 556632-0940 rnamo 100 % 100 % 4 000 11 525
Nivika Gasellen AB 559241-8247 Värnamo 100 % 100 % 500 10 834
Nivika Halmstadfastigheter AB 559067-3264 Värnamo 100 % 100 % 500 57 432
Nivika Handelsfastigheter AB 556923-1474 rnamo 100 % 100 % 500 82 328
Nivika Haverdal AB 556983-1224 Värnamo 100 % 100 % 500 70 556
Nivika Hedenstorp AB 556768-6331 rnamo 100 % 100 % 1 000 10 924
Nivika Hemmeslöv AB 559235-4525 Värnamo 100 % 100 % 500 4 314
Nivika Hisingstorp AB 559318-9045 Värnamo 100 % 100 % 250 24 600
Nivika Holding 2 AB 559054-1776 rnamo 100 % 100 % 10 000 107 542
Nivika Holding 3 AB 559149-8703 Värnamo 100 % 100 % 1000 94 512
Nivika Holding 4 AB 559264-2168 Värnamo 100 % 100 % 10 000 40 857
Nivika Hovslätt AB 559160-3484 Värnamo 100 % 100 % 500 33 793
Nivika Hygiea AB 559164-4124 Värnamo 100 % 100 % 500 16 865
Nivika Höglandet AB 556515-1890 Värnamo 100 % 100 % 1428 290 300
Nivika Industrifastigheter AB 556975-3931 Värnamo 100 % 100 % 500 50
Nivika Kalkstenen AB 556780-4595 rnamo 100 % 100 % 4 000 13 474
Nivika Kruthornet AB 556247-8817 Värnamo 100 % 100 % 10 000 32 333
Nivika Kungngen AB 559188-8895 Värnamo 100 % 100 % 500 50
Nivika Kärleksudden AB 559338-0610 rnamo 100 % 100 % 250 48 587
Nivika Lagern AB 556567-7852 Värnamo 100 % 100 % 1 000 56 035
Nivika Linnarhult AB 556093-0421 rnamo 100 % 100 % 9 000 22 464
Nivika Lokal AB 556746-9613 Värnamo 100 % 100 % 1 000 862
Nivika LP Fastigheter AB 556982-1555 rnamo 100 % 100 % 500 27 176
Nivika Mittlager AB 559054-1792 Värnamo 100 % 100 % 5 000 3 300
Nivika Myrten AB 556720-7450 rnamo 100 % 100 % 1 000 34 181
Nivika Norra Amerika AB 559062-5827 Värnamo 100 % 100 % 500 45 242
Nivika Opalen AB 556491-7176 Värnamo 100 % 100 % 1 000 21 886
Nivika Parkering Ulricehamn AB 559286-0620 Värnamo 100 % 100 % 500 54
Nivika RC AB 556869-3617 Värnamo 100 % 100 % 500 25 000
Nivika Sandstenen AB 556953-3838 rnamo 100 % 100 % 500 50
Nivika Skogskärret AB 559154-5966 rnamo 100 % 100 % 10 000 1 000
Nivika Spvägen 6 AB 556986-7764 Värnamo 100 % 100 % 500 13 269
Not 17 Andelar i koncernföretag, forts.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 130
Moderbolaget
tkr 2022-08-31 2021-08-31
Belopp vid årets inng 5 337 1 676
Årets avsättning 11 453 3 661
Belopp vid årets utgång 16 790 5 337
tkr 2022-08-31 2021-08-31
Kassa och banktillgodohavanden 129 236 187 796
Belopp vid årets utgång 129 236 187 796
Not 18 Uppskjuten skattefordran
Not 19 Likvida medel
Not 20 Finansiella instrument
Tillgångar 2022-08-31 2021-08-31 2022-08-31 2021-08-31 2022-08-31 2021-08-31
Andra långfristiga rdepappersinnehav - - - - - -
Kundfordringar - - 192 177 192 177
Fordringar hos koncernretag - - 1 130 609 744 610 1 130 609 744 610
Övriga fordringar - - 51 637 1 716 51 637 1 716
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter - - 8 693 33 483 8 693 33 483
Kassa och bank - - 129 236 187 796 129 236 187 796
Summa - - 1 320 367 967 782 1 320 367 967 782
Skulder
Räntebärade finansiella skulder - - 295 468 197 520 295 468 197 520
Obligationslån - - 1 250 000 1 100 00 1 250 000 1 100 000
Leverantörsskulder - - 1 570 3 193 1 570 3 193
Skulder till koncernföretag - - 25 624 228 921 25 624 228 921
Övriga skulder - - 6 925 4 224 6 925 4 224
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter - - 24 787 27 492 24 787 27 492
Summa - - 1 604 374 1 561 351 1 604 374 1 561 351
Finansiella tillgångar/skulder värderade till
verkligt värde via resultaträkningen*
Finansiella tillgångar/skulder värderade till
upplupet anskaningsvärde
Totalt
* Bolaget bemer att det inte är någon väsentlig skillnad mellan redovisat värde och verkligt värde.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 131
Moderbolaget
Räntebärande finansiella
skulder, långfristiga
Räntebärande finansiella
skulder, långfristiga
Räntebärande finansiella
skulder, kortfristiga
Räntebärande finansiella
skulder, kortfristiga
tkr
Ingående balans 2021-09-01 1 244 200 53 320
Kassaflöde - Upptagna lån 401 468 242 599
Kassaflöde - Amortering av lån -342 799 -53 320
Utgående balans 2022-08-31 1 302 870 242 599
tkr
Ingående balans 2020-09-01 749 017 1 216
Kassaflöde - Upptagna lån 1 157 520 53 320
Kassaflöde - Amortering av lån -662 937 -1 216
Utgående balans 2021-08-31 1 244 200 53 320
Not 22 Räntebärande krediter och lån
Not 21 Antal aktier
2022-08-31 2021-08-31 2022-08-31 2021-08-31
Kvotvärde Kvotvärde Antal Antal
Aktier 0,5 0,10 58 170 205 203 565 179
0,5 0,10 58 170 205 203 565 179
Specifikation över förändringar av skulder som uppkommer från finansieringsverksamheten:
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 132
Moderbolaget
Långfristiga 2022-08-31 2021-08-31
Övriga lån (fast ränta) 42 152 144 200
Banklån (rörlig ränta) 48 100 -
Obligationslån 1 250 000 1 100 000
Summa långfristiga skulder 1 340 252 1 244 200
Kortfristiga
Räntebärande finansiella skulder 205 216 53 320
Summa kortfristiga skulder 205 216 53 320
Räntebärande skuld 1 545 468 1 297 520
Outnyttjad checkräkningskredit uppgår till 40 000 tkr (40 000).
Tabellen nedan visar moderbolagets olika räntebärande krediter och lån.
2022-08-31 2021-08-31
2021/2022 (2020/2021) 205 216 53 320
2022/2023 (2021/2022) 1 262 417 130 800
2023/2024 (2022/2023) 12 417 1 100 800
2024/2025 (2023/2024) eller senare 65 417 12 600
Summa räntebärande skulder 1 545 468 1 297 520
Tabellen nedan visar moderbolagets olika räntebärande krediter och lån.
Tabellen nedan visar avtalade återstående löptider (odiskonterade värden) på de finansiella skulderna.
Finansiella skulder År 1 År 2 År 3-5 Efter år 5 Summa
Skulder till kreditinstitut 87 881 3 165 9 189 58 653 158 888
Övriga långfristiga skulder 193 934 1 285 872 24 934 11 045 1 515 785
Leverantörsskulder - - - - -
Övriga kortfristiga skulder - - - - -
Summa 281 815 1 289 037 34 124 69 698 1 674 673
Finansiella skulder År 1 År 2 År 3-5 Efter år 5 Summa
Skulder till kreditinstitut 32 688 - - - 32 688
Övriga långfristiga skulder 177 105 85 080 1 121 532 14 750 1 398 467
Leverantörsskulder 3 193 - - - 3 193
Övriga kortfristiga skulder 31 823 - - - 31 823
Summa 244 809 85 080 1 121 532 - 1 466 065
Förväntat kassaflöde 2021/22
Förväntat kassaflöde 2020/21
Räntebärande skuld inkluderar både kortfristiga skulder och långfristiga skulder. Förväntat kassaflöde inkluderar ränta
och amorteringar.
forts. Not 22 Räntebärande krediter och lån
För egna avsättningar och skulder:
Skulder till kreditinstitut 2022-08-31 2021-08-31
Ställda säkerheter, aktier i dotterbolag 578 135 691 065
Summa 578 135 691 065
Not 23 Ställda säkerheter
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 133
Moderbolaget
Nivika Aborren AB 22 890 23 930
Nivika Advokaten AB 181 460 187 790
Nivika Almen AB 6 960 7 120
Nivika Ametisten 2 AB 41 856 41 635
Nivika Ametisten 7 AB 22 000 22 800
Nivika Argussex AB 20 330 -
Nivika Arkadien AB 29 575 30 575
Nivika Avenboken AB 80 000 -
Nivika Bautastenen AB 81 000 82 800
Nivika Bergbunken AB 44 250 -
Nivika Bikupan 19 AB 18 957 19 651
Nivika Bikupan 20 AB 10 903 11 302
Nivika Bikupan 22 AB 912 946
Nivika Bikupan 4 AB 1 530 1 586
Nivika Bikupan 5 AB 6 331 6 562
Nivika Briljanten AB 35 486 31 720
Nivika Brunstorp AB 3 915 -
Nivika Budkaveln AB 12 600 13 160
Nivika Byggsystem AB 2 200 1 680
Nivika Bälgen 15 AB 20 502 21 252
Nivika Bälgen 6 AB 7 150 -
Nivika Center AB 181 965 44 325
Nivika Cityfastigheter AB 83 820 74 750
Nivika Compact Living AB 64 255 69 175
Nivika Duvelund AB 9 833 -
Nivika Ekvet AB 40 000 -
Nivika Eko AB 23 722 -
Nivika Faktorn AB 18 318 -
Nivika Fyllinge KB 24 005 19 825
Nivika Företagaren 2 AB 9 500 9 900
Nivika Geologen AB 19 641 19 791
Nivika Halmstadfastigheter AB 39 806 35 190
Nivika Handelsfastigheter AB 177 735 186 640
Nivika Haverdal AB 72 480 -
Nivika Hemmeslöv AB 80 000 -
Nivika Hovslagaren AB 899 -
Nivika Höglandet AB 158 354 -
Nivika Industrifastigheter AB 16 590 17 570
Nivika Inkassohuset KB 31 236 -
Nivika Kalkstenen AB 12 350 12 110
Nivika Kruthornet AB 22 000 22 800
Nivika Kungngen AB 303 500 309 700
Nivika Kärleken AB 105 395 108 293
Nivika Lagern AB 5 900 -
Nivika Lingonet AB 58 000 -
Nivika Lokal AB 171 923 166 390
Nivika LP Fastigheter AB 38 175 39 875
Nivika Mittlager AB 43 955 46 421
Nivika MittLager Göteborg AB 58 200 -
Nivika Myrten AB 31 770 -
Nivika Norra Amerika AB 82 196 -
Nivika Norra Delfin AB 25 211 -
Nivika Opalen AB 21 134 16 852
Nivika Rosen AB 62 126 63 394
Not 24 Eventualförpliktelser
Skulder till kreditinstitut 2022-08-31 2021-08-31
Borgensförbindelser till förmån för koncernföretag 4 357 985 2 945 306
4 357 985 2 945 306
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 134
Moderbolaget
forts. Not 24 Eventualförpliktelser
Nivika Råstenen AB 116 000 -
Nivika Rättaren 4 KB 5 771 5 831
Nivika Sadelmakaren 1 AB 83 943 4 243
Nivika Sandstenen AB 221 825 219 990
Nivika Schaktet AB 55 500 -
Nivika Spvägen 6 AB 11 695 12 395
Nivika Sflingan AB 144 060 147 000
Nivika Stenladan AB 12 670 12 800
Nivika Stigamo Öst AB 68 000 71 200
Nivika Slet AB 28 750 -
Nivika Sågaren 3 AB 15 680 15 799
Nivika Sävsjöfastigheter AB 29 033 -
Nivika Tandborsten AB 9 355 9 695
Nivika Tre Liljor AB 73 128 75 643
Nivika Trädet AB 8 614 -
Nivika Täljstenen AB 63 481 -
Nivika Töringe AB 11 875 12 375
Nivika Ulricehamn AB 29 300 -
Nivika Vagnen 7 och 10 AB 42 455 7 225
Nivika Vakten AB 3 873 4 168
Nivika Varbygeln AB 14 700 -
Nivika Vetlanda 16 & 17 AB 5 714 -
Nivika Vetlanda 18 AB 12 873 -
Nivika Vigören AB 17 540 18 540
Nivika Vinberg AB 9 900 -
Nivika Västbofastigheter AB 30 214 10 913
Nivika Växjöfastigheter AB 393 583 456 569
Nivika Åkerfältet AB 58 555 52 592
Nivika Ödlan AB 3 402 3 570
Nivika Överljudet 4 AB 17 800 18 640
Nivika Överljudet 5 AB 13 895 14 515
SKR Lager KB - 4 095
4 357 985 2 945 306
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 135
Moderbolaget
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 136
Moderbolaget
Nivika har den 1 september förvärvat Bikupan 2, en fullt uthyrd kommersiell fastighet på industriområdet Varberg
Nord. Fastigheten är belägen i anslutning till befintlig fastighetsportfölj.
Nivika har den 30 september förvärvat Ämbaret 3, en fullt uthyrd kommersiell fastighet på Ljungarums
industriområde i Jönköping. Fastigheten gränsar till befintlig fastighet Ämbaret 8.
Nivika har den 1 december 2022 avyttrat en fastighetsportfölj om fem kommersiella fastigheter i Helsingborg
och en industrifastighet i Jönköping. Portföljen har ett årligt hyresrde om 26 miljoner kronor och en total
uthyrningsbar yta om 32 000 m². Transaktionen har gjorts i linje med värdering.
För information om eekter av Rysslands krig i Ukraina och förändringar på kapitalmarknaden, se avsnitt Risker
och riskhantering.
Förslag till resultatdisposition, kr
Styrelsen föreslår att till förfogande stående medel 2022-08-31 2021-08-31
Överkursfond 2 379 932 460 kr 974 367 678 kr
Balanserat resultat -90 403 291 kr -40 657 660 kr
Utdelning beslutad på extra stämma 4 november 2021 - kr -24 251 890 kr
Årets resultat 34 922 948 kr -25 493 741 kr
2 324 452 117 kr 883 964 387 kr
Disponeras så att
till aktieägare utdelas
(0 kronor per aktie /0 kronor per aktie) - kr - kr
i ny räkning överföres 2 324 452 117 kr 883 964 387 kr
2 324 452 117 kr 883 964 387 kr
Not 25 Väsentliga händelser efter balansdagen Not 26 Disposition av vinst eller förlust
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 137
Undertecknande
UNDERTECKNANDE
Undertecknande
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att årsredovisningen ger en rättvisande översikt av moderbolagets och
koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbola-
get och de företag som ingår i koncernen står inför.
Värnamo 2022-12-02
Elisabeth Norman
Styrelseordförande
Håkan Eriksson
Styrelseledamot
Anna Carendi
Styrelseledamot
Thomas Lindster
Styrelseledamot
Viktoria Bergman
Styrelseledamot
Benny Holmgren
Styrelseledamot
Santhe Dahl
Styrelseledamot
Vår revisionsberättelse har lämnats den 7 december 2022
Ernst & Young AB
Jonas Svensson
Auktoriserad revisor
ÅRSREDOVISNING 2020/2021 Nivika Fastigheter AB (publ) 137
Niclas Bergman
VD
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 138
Revisionsberättelse
REVISIONSBERÄTTELSE
Rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
r Nivika Fastigheter AB (publ) för år 2021-09-01 – 2022-08-31.
Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna
90–137 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av moderbolagets finansiella sllning per den 31 augusti 2022 och
av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisn-
ingslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsre-
dovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild
av koncernens finansiella ställning per den 31 augusti 2022 och av dess
finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International Financial
Reporting Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och årsredo-
visningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens
och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och
balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncern-re-
dovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport
som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med
Revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA)
och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i
förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i
Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga
förbjudna tjänster som avses i Revisorsförordningens (537/2014) artikel
5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall,
dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU. Vi anser
att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända-lsenliga
som grund för våra uttalanden.
Värdering av förvaltningsfastigheter
Beskrivning av området
Det verkliga värdet för koncernens förvaltningsfastigheter redovisade i
Rapport över finansiell ställning uppgick den 31 augusti 2022 till 10 699
miljoner kronor vilket utgör 96 procent av koncernens totala tillgångar
per 31 augusti 2022.
Förvaltningsfastigheter värderas till verkligt värde på balansdagen och
värdering till verkligt värde är till sin natur behäftat med subjektiva
bedömningar. Värderingarna är avkastningsbaserade enligt kassaflödes-
modellen, vilket innebär att framtida kassaflöden prognostiseras.
Värderingen är beroende av en rad olika antaganden och bedömningar.
Fastigheternas direktavkastningskrav bedöms utifrån varje fastighets
unika risk samt gjorda transaktioner på marknaden för objekt av liknande
karaktär.
Värdering av fastigheter sker enligt koncernens principer varje kvartal
och viss andel värderas av externt värderingsbolag och viss andel internt
och inner att varje fastighet i beståndet värderas externt minst en
gång under en rullande 24-månadersperiod.
Med anledning av det väsentliga värdet och de antaganden och
bedömningar som sker i samband med värderingen av förvaltnings-
fastigheter anser vi att detta omde är att betrakta som ett särskilt
betydelsefullt område i vår revision.
Till bolagsstämman i Nivika Fastigheter AB (publ), org nr 556735-3809
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt
vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella
perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av,
och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredo-
visningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa
områden. Beskrivningen nedan av hur revisionen genomfördes inom
dessa områden ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns ansvar
i vår rapport om årsredovisningen också inom dessa omden. Därmed
genomfördes revisionsåtgärder som utformats för att beakta vår
bedömning av risk för väsentliga fel i årsredovisningen och kon-cernre-
dovisningen. Utfallet av vår granskning och de granskningsåt-gärder
som genomförts för att behandla de områden som framgår nedan utgör
grunden för vår revisionsberättelse.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-77. Det är
styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra
information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen
omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med
bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisnin-
gen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och
överga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång
beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen
samt bemer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga
felaktigheter.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direkren som har ansvaret för att
årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att den
ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller
koncernredovisningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen
och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll
som de bemer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och
koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid upprättandet
av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrelsen
och verkställande direktören för bedömningen av bolagets förmåga
att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om
förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten
och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt
drift tillämpas dock inte om styrelsen och verksllande direktören avser
att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något
realistiskt alternativ till att göra
Beskrivning av värdering av fastighetsinnehavet framgår av stycke
2.2.3 Förvaltningsfastigheter på sid 101 och 2.3.2 Värdering Förvalt-
ningsfastigheter på sid 105 samt i not 11 Förvaltningsfastigheter på
sid 110-111.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 139
Revisionsberättelse
något av detta. Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar
styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets
finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra
uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
dan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme
och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen.
Dessutom:
- identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i
årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder
bland annat utifn dessa risker och inhämtar revisionsbevis
som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utra en grund för våra
uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till
ljd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som
beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i
maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller
åsidosättande av intern kontroll.
- skaar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll
som har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåtgärder
som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men
inte för att uttala oss om eektiviteten i den interna kontrollen.
- utrderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verkställande direkrens
uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
- drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och
verkställande direktören använder antagandet om fortsatt drift
vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade
revisionsbevisen, om det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor
som avser sådana händelser eller förhållanden som kan leda till
betydande tvivel om bolagets förmåga att forttta verksamheten.
Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig okerhetsfaktor,
måste vi i revisionsberättelsen fästa upprksamheten på
upplysningarna i årsredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn
eller, om sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om
årsredovisningen och koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras
på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för revisionsberät-
telsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra att ett bolag
inte längre kan fortsätta verksamheten.
- utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och
innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland
upplysningarna, och om årsredovisningen och koncernredovisningen
återger de underliggande transaktionerna och händelserna på ett sätt
som ger en rättvisande bild.
- inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis
avseende den finansiella informationen för enheterna eller
aärsaktiviteterna inom koncernen för att göra ett uttalande
avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning,
övervakning och utförande av koncernrevisionen. Vi är ensamt
ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade
omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också
informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland
de eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi
identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt
relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla
relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt
oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att
eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka
av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste
bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör
de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa
områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författningar
förhindrar upplysning om frågan.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra
författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision
av styrelsens och verksllande direktörens förvaltning av Nivika
Fastigheter AB (publ) för år 2021-09-01 – 2022-08-31 samt av
rslaget till dispositioner beträande bolagets vinst eller förlust. Vi
tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i för-
valtningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande
direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.bedömningar som sker i
samband med värderingen av förvaltningsfastigheter anser vi att detta
område är att betrakta som ett särskilt betydelsefullt område i vår
revision.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillckliga och
ända-lsenliga som grund för våra uttalanden.område är att betrakta
som ett särskilt betydelsefullt område i vår revision.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
betande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är
rsvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov,
likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande
bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att
bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvalt-
ningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på
ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den löpande
förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat
vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska
fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen
ska skötas på ett betryggande sätt.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 140
Revisionsberättelse
Revisorns ansvar
Vårt mål beträande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en
rimlig grad av säkerhet kunna bema om någon styrelseledamot eller
verkställande direktören i något väsentligt avseende:
- företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
- på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredo-visn-
ingslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är
att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med
aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en
revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersätt-ningss-
kyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets
vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi
professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning
under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på
revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder
som utrs baseras på vår professionella bemning med utngspunkt
i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på
sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för
verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild
betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade
beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden
som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag
r vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträande
bolagets vinst eller förlust har vi granskat om förslaget är förenligt med
aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi
även utfört en granskning av att styrelsen och verksllande direktören
har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format
som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt
16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappers-marknaden för Nivika
Fastigheter AB (publ) för år 2021-09-01 – 2022-08-31.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten #[checksumma] upprättats
i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förllande till Nivika Fastigheter AB (publ) enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direkren som har ansvaret för
att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan
intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer
nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i
allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4
a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår
granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder
r att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett
format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för
att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan
finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag
och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan
rväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med
grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för
revisionsföretag som utr revision och översiktlig granskning av
finansiella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och näraliggande
tjänster och har därmed ett allsidigt system för kvalitetskontroll vilket
innefattar dokumenterade riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad
av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i
lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om
att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering av årsredovisningen och koncernredovisning.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att
bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta
r hur styrelsen och verkställande direkren tar fram underlaget i
syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med
hänsyn till omsndigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om
eektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också
en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen en teknisk validering av
Esef-rapporten, dvs. om filen som innehåller Esef-rapporten uppfyller
den tekniska specifikation som anges i kommissionens delegerade
rordning (EU) 2019/815 och en avstämning av att Esef-rapporten
överensstämmer med den granskade årsredovisningen och koncernre-
dovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
Esef-rapporten har märkts med iXBRL som möjligr en rättvisande
och fullständig maskinläsbar version av koncernens resultat-, balans-
och egetkapitalräkningar samt kassaflödesanalysen.
Ernst & Young AB, Box 7850, 103 99 Stockholm, utsågs till Nivika
Fastigheters ABs revisor av bolagssmman den 3 februari 2022 och
har varit bolagets revisor sedan 26 oktober 2007.
Stockholm den 7 december 2022
Ernst & Young AB
Jonas Svensson
Auktoriserad revisor
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 141
Nyckeltal
NYCKELTAL
31 aug 2022 31 aug 2021
Fastighetsrelaterade nyckeltal
Förvaltningsfastigheter,
Mkr 10 698,5 6 910,1
Totala intäkter,
Mkr 528,1 327,4
Driftnetto, Mkr 354,4 236,4
Överskottsgrad, % 61,7 72,2
Antal färdigställda lägenheter 5 311
Antal lägenheter i pågående byggnation 480 376
Antal lägenheter under projektutveckling 2 807 1 660
Uthyrbar yta samllsfastigheter och bosder, m 164 284 99 193
Total uthyrbar yta, m 558 276 428 850
Ekonomisk uthyrningsgrad bostäder, % 97,8 98,0
Ekonomisk uthyrningsgrad lokaler, % 95,8 94,5
Finansiella nyckeltal
Förvaltningsresultat, Mkr 169,5 91,3
Periodens totalresultat, Mkr 627,0 363,1
Eget kapital hänförligt till moderföretagets aktigare,
Mkr 4 472,5 2 424,5
Långsiktigt substansvärde, Mkr 5 046,2 2 860,6
Avkastning på eget kapital, % 14,5 17,7
Soliditet, % 40,0 33,2
Nettobeningsgrad, % 53,2 58,4
Genomsnittlig ränta säkerslld finansiering vid periodens utgång, % 2,5 1,5
Genomsnittlig ränta icke säkerställd finansiering vid periodens utng, % 5,4 4,9
Räntebindningstid, år 0,6 0,5
Ränteckningsgrad, ggr 2,2 1,8
Kapitalbindningstid, år 2,7 1,9
Aktierelaterade nyckeltal
Justerat antal utesende aktier vid periodens slut 58 170 205 40 713 036
Förvaltningsresultat per aktie*, kr 3,2 2,5
Tillväxt i förvaltningsresultat per aktie, % 24,1 0,4
Totalresultat per aktie*, kr 11,7 10,1
Eget kapital hänförligt till moderföretagets aktigare per aktie*, kr 76,9 55,6
Långsiktigt substansvärde per aktie, kr 86,7 70,3
Tillväxt i långsiktigt substansvärde per aktie, % 23,5 21,5
*) Fondemission 4:1 och split 1000:1 genomförd i mars 2021 samt omvänd split 1:4 genomförd i november 2021.
Ingen utspädningseekt föreligger.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 142
Nyckeltal
Nyckeltal Definition Syfte
Nyckeltal Definition Syfte
DEFINITIONER AV NYCKELTAL
Fastighetsrelaterade nyckeltal
Driftnetto
Överskottsgrad
Antal färdigställda lägenheter
Antal lägenheter i pågående byggnation
Antal lägenheter under projektutveckling
Uthyrbar yta samhällsfastigheter och bostäder
Total uthyrbar yta
Ekonomisk uthyrningsgrad bostäder
Ekonomisk uthyrningsgrad lokaler
Hyresvärde
Hyresintäkter för fastigheter reducerat med fastigheternas
driftskostnader.
Driftsöverskott i procent av hyresinkter.
Antal färdigställda lägenheter under perioden.
Antal lägenheter vid periodens slut som är under
byggnation.
Antal lägenheter vid periodens slut som är under projektutveckling.
Totalyta för samhällsfastigheter och bostäder som är tillgänglig för
uthyrning.
Totalyta (m²) som är tillnglig för uthyrning.
Kontrakterade hyror i förhållande till hyresvärdet, vid periodens
utgång.
Kontrakterade hyror i förhållande till hyresvärdet, vid periodens
utgång.
Hyresintäkter på aktuella avtal med tillägg för bedömd
marknadshyra för eventuellt outhyrda ytor 12 månader framåt vid
rapporttillfället.
Nyckeltalet visar förvaltningens lönsamhet före det att centrala administrationskostnader,
finansnetto samt orealiserade värdeförändringar beaktats.
Nyckeltalet visar hur stor andel av intjäningen som Nivika får bella och är ett eektivitetsmått som
är jämförbart över tid men också mellan fastighetsbolag.
Nyckeltalet visar antalet lägenheter som färdigställts.
Nyckeltalet visar antalet lägenheter under byggnation.
Nyckeltalet visar antalet lägenheter som är i ett projektstadie.
Nyckeltalet visar på den yta från samllsfastigheter och bostäder som är möjlig att hyra ut.
Nyckeltalet visar på den totala area i Nivikas fastighetsbestånd som är möjlig att hyra ut.
Nyckeltalet åskådliggör den ekonomiska utnyttjandegraden i Koncernens bostadsfastigheter samt ett
eektivitetsmått för uthyrningen.
Nyckeltalet åskådliggör den ekonomiska utnyttjandegraden i Koncernens lokalfastigheter samt ett
eektivitetsmått för uthyrningen.
Nyckeltalet används för att visa Koncernens intäktspotential.
Finansiella nyckeltal
Förvaltningsresultat
Långsiktigt substansvärde
Avkastning på eget kapital
Periodens totalresultat före värdeförändringar och skatt.
Redovisat eget kapital enligt balansräkningen med återläggning av
reserveringar för räntederivat, uppskjuten skatt avseende temporära
skillnader på fastighetsvärden och uppskjuten skatt avseende
reserveringar för räntederivat.
Resultat för rullande tolv månaders resultat i förhållande till
genomsnittligt eget kapital.
Förvaltningsresultatet är ett relevant nyckeltal för att mäta förvaltningens lönsamhet efter att finansiella
intäkter och kostnader beaktas men ej orealiserade värdeförändringar.
Nyckeltalet visar nettotillgångarnas verkliga värde ur ett långsiktigt perspektiv.
Nyckeltalet belyser Koncernens förmåga att generera avkastning på ägarnas kapital.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 143
Nyckeltal
Nyckeltal Definition Syfte
Soliditet
Nettobelåningsgrad
Genomsnittlig ränta säkerställd finansiering
vid periodens utgång
Genomsnittlig ränta icke säkerställd finansiering
vid periodens utgång
Räntebindningstid
Räntetäckningsgrad
Kapitalbindningstid
Eget kapital i procent av totala tillgångar.
Räntebärande nettoskuld i procent av förvaltningsfastigheternas
verkliga värde av periodens slut.
Genomsnittlig kontrakterad ränta för samtliga krediter i
skuldportföljen med säkerställd finansiering uppräknat till årstakt vid
periodens utgång.
Genomsnittlig kontrakterad ränta för samtliga krediter i
skuldportföljen med icke säkerställd finansiering uppräknat till
årstakt vid periodens utgång.
Viktad återstående räntebindningstid för räntebärande skulder och
derivat.
Förvaltningsresultat efter återläggning av finansiella kostnader i
relation till finansiella kostnader.
Ett viktat snitt av återstående kapitalbindningstid avseende
räntebärande skulder.
Nyckeltalet visar hur stor andel av tillgångarna som är finansierade med eget kapital.
Nyckeltalet belyser Koncernens finansiella risk.
Nyckeltalet visar Koncernens räntenivå relaterad till säkerställda räntebärande skulder.
Nyckeltalet visar Koncernens räntenivå relaterad till icke säkerställda räntebärande skulder.
Nyckeltalet visar ränterisken för Nivikas räntebärande skulder.
Nyckeltalet åskådliggör finansiell risk samt visar hur känsligt bolagets resultat är för ränteförändringar.
Nyckeltalet belyser långsiktigheten i finansieringen och behovet av refinansiering.
Aktierelaterade nyckeltal
Nyckeltal Definition Syfte
Justerat antal utestående aktier vid periodens slut
Genomsnittligt antal utestående aktier
Förvaltningsresultat per aktie
Tillväxt i förvaltningsresultat per aktie
Totalresultat per aktie
Eget kapital hänförligt till moderföretagets
aktieägare per aktie
Långsiktigt substansvärde per aktie
Tillväxt i långsiktigt substansvärde per aktie
Antalet registrerade aktier med avdrag för återköpta egna aktier vid
viss tidpunkt justerade för fondemissioner, aktiesplittar och aktie-
sammanslagningar.
Vägt genomsnittligt antal utestående aktier under viss period.
Förvaltningsresultat exklusive värdeföndringar och skatt per aktie
under perioden.
Procentuell förändring i förvaltningsresultat per aktie under
perioden.
Årets totalresultat i relation till vägt antal genomsnittliga utestående
aktier under perioden.
Eget kapital hänförligt till aktieägarna i förhållande till antal
utestående aktier vid periodens slut.
Redovisat eget kapital med återggning av räntederivat samt
uppskjuten skatt i relation till antal aktier vid periodens utng.
Procentuell förändring i substansvärde per aktie under perioden.
Nyckeltalet visar hur antalet utestående aktier utvecklas på ett jämförbart sätt.
Nyckeltalet visar hur det genomsnittliga antalet utestående aktier utvecklas.
Nyckeltalet ger en ökad förståelse för Nivikas resultatgenerering med hänsyn till
utestående aktier
Nyckeltalet används för att belysa utvecklingen av förvaltningsresultat per aktie.
Nyckeltalet visar utvecklingen av årets totalresultat relativt antalet utestående aktier.
Nyckeltalet visar Nivikas egna kapital per aktie.
Nyckeltalet visar nettotillgångarnas verkliga värde ur ett långsiktigt perspektiv per aktie.
Nyckeltalet används för att belysa utvecklingen av substansvärde per aktie.
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 144
Nyckeltal
AVSTÄMNINGSTABELLER FÖR NYCKELTAL
Nyckeltal
31 aug 2022 31 aug 2021
Ekonomisk uthyrningsgrad bostäder
A Kontraktsrde på årsbasis vid periodens slut,
Mkr 180,0 96,1
B Hyresvärde bostäder,
Mkr 184,0 98,1
A / B Ekonomisk uthyrningsgrad bostäder, % 97,8 98,0
Ekonomisk uthyrningsgrad lokaler
A Kontraktsrde på årsbasis vid periodens slut,
Mkr 400,0 309,9
B Hyresvärde lokaler,
Mkr 417,7 328,0
A / B Ekonomisk uthyrningsgrad lokaler, % 95,8 94,5
Hyresvärde, bostäder
A Kontraktsrde på årsbasis vid periodens slut,
Mkr 180,0 96,1
B Vakansvärde på årsbasis vid periodens slut,
Mkr 4,0 2,0
(A+B) Hyresvärde bosder, Mkr 184,0 98,1
Hyresvärde, lokaler
A Kontraktsrde på årsbasis vid periodens slut,
Mkr 400,0 309,9
B Vakansvärde på årsbasis vid periodens slut,
Mkr 17,7 18,1
(A+B) Hyresvärde lokaler, Mkr 417,7 328,0
Överskottsgrad
A Periodens driftnetto,
Mkr 354,4 236,4
B Periodens totala hyresinkter,
Mkr 528,1 327,4
A / B Överskottsgrad, % 67,1 72,2
Nyckeltal
31 aug 2022 31 aug 2021
Långsiktigt substansvärde, Mkr
A Eget kapital vid periodens slut,
Mkr 4 472,5 2 424,5
B Derivatinstrument vid periodens slut,
Mkr -29,1 18,5
C Uppskjuten skatteskuld vid periodens slut,
Mkr 602,8 417,6
A+B+C Långsiktigt substansvärde,
Mkr 5 046,1 2 860,6
Avkastning på eget kapital
A Periodens totalresultat,
Mkr 607,4 363,1
B Eget kapital vid periodens början,
Mkr 4 193,1 1 689,7
C Eget kapital vid periodens slut,
Mkr 4 472,5 2 424,5
A / ((B+C) / 2) Avkastning på eget kapital,
Mkr 14,0 17,7
Soliditet
A Eget kapital vid periodens slut,
Mkr 4 472,5 2 424,5
B Balansomslutning vid periodens slut,
Mkr 11 164,3 7 311,6
A / B Soliditet, % 40,1 33,2
Nettobelåningsgrad
A (A.1+A.2) Räntebärande skulder vid periodens slut,
Mkr 5 874,5 4 248,4
A.1 Långfristiga Räntebärande skulder vid periodens slut,
Mkr 5 776,3 4 091,5
A.2 Kortfristiga Räntebärande skulder vid periodens slut,
Mkr 98,1 156,9
B Likvida medel vid periodens slut,
Mkr 186,8 210,8
C Förvaltningsfastighetsvärde vid periodens slut,
Mkr 10 698,5 6 910,1
(A-B) / C Nettobeningsgrad, % 53,2 58,4
Genomsnittlig ränta säkerställd finansiering vid periodens utgång
A Räntekostnader uppräknat till årstakt vid utgången av perioden
säkerställd finansiering,
Mkr 113,4 45,2
B Räntebärande skulder säkerställd finansiering vid periodens slut,
Mkr 4 491,0 2 978,4
A / B Genomsnittlig ränta säkerställd finansiering vid periodens utng, % 2,5 1,5
Genomsnittlig ränta icke säkerställd finansiering vid periodens utgång
A Räntekostnad uppräknat till årstakt vid utgången av perioden
för icke säkerställd finansiering,
Mkr 76,1 62,4
B Räntebärande skulder icke säkerställd finansiering vid periodens slut, Mkr
1 421,5 1 270,0
A / B Genomsnittlig ränta icke säkerställd finansiering vid periodens utng, %
5,4 4,9
Räntetäckningsgrad
A Periodens förvaltningsresultat, Mkr 169,5 91,3
B Periodens finansiella kostnader, Mkr -141,7 -120,4
(A-B) / (-B) Ränteckningsgrad, ggr 2,2 1,8
Fastighetsrelaterade nyckeltal Finansiella nyckeltal
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 145
Nyckeltal
31 aug 2022 31 aug 2021
Långsiktigt substansvärde, Mkr
A Eget kapital vid periodens slut,
Mkr 4 472,5 2 424,5
B Derivatinstrument vid periodens slut,
Mkr -29,1 18,5
C Uppskjuten skatteskuld vid periodens slut,
Mkr 602,8 417,6
A+B+C Långsiktigt substansvärde,
Mkr 5 046,1 2 860,6
Avkastning på eget kapital
A Periodens totalresultat,
Mkr 607,4 363,1
B Eget kapital vid periodens början,
Mkr 4 193,1 1 689,7
C Eget kapital vid periodens slut,
Mkr 4 472,5 2 424,5
A / ((B+C) / 2) Avkastning på eget kapital,
Mkr 14,0 17,7
Soliditet
A Eget kapital vid periodens slut,
Mkr 4 472,5 2 424,5
B Balansomslutning vid periodens slut,
Mkr 11 164,3 7 311,6
A / B Soliditet, % 40,1 33,2
Nettobelåningsgrad
A (A.1+A.2) Räntebärande skulder vid periodens slut,
Mkr 5 874,5 4 248,4
A.1 Långfristiga Räntebärande skulder vid periodens slut,
Mkr 5 776,3 4 091,5
A.2 Kortfristiga Räntebärande skulder vid periodens slut,
Mkr 98,1 156,9
B Likvida medel vid periodens slut,
Mkr 186,8 210,8
C Förvaltningsfastighetsvärde vid periodens slut,
Mkr 10 698,5 6 910,1
(A-B) / C Nettobeningsgrad, % 53,2 58,4
Genomsnittlig ränta säkerställd finansiering vid periodens utgång
A Räntekostnader uppräknat till årstakt vid utgången av perioden
säkerställd finansiering,
Mkr 113,4 45,2
B Räntebärande skulder säkerställd finansiering vid periodens slut,
Mkr 4 491,0 2 978,4
A / B Genomsnittlig ränta säkerställd finansiering vid periodens utng, % 2,5 1,5
Genomsnittlig ränta icke säkerställd finansiering vid periodens utgång
A Räntekostnad uppräknat till årstakt vid utgången av perioden
för icke säkerställd finansiering,
Mkr 76,1 62,4
B Räntebärande skulder icke säkerställd finansiering vid periodens slut, Mkr
1 421,5 1 270,0
A / B Genomsnittlig ränta icke säkerställd finansiering vid periodens utng, %
5,4 4,9
Räntetäckningsgrad
A Periodens förvaltningsresultat, Mkr 169,5 91,3
B Periodens finansiella kostnader, Mkr -141,7 -120,4
(A-B) / (-B) Ränteckningsgrad, ggr 2,2 1,8
Nyckeltal
Aktierelaterade nyckeltal
Nyckeltal 31 aug 2022 31 aug 2021
Förvaltningsresultat per aktie
A Periodens förvaltningsresultat, Mkr 169,5 91,3
B Genomsnittligt antal aktier under perioden 53 705 054 35 897 982
A / B Förvaltningsresultat per aktie, kr 3,2 2,5
Tillväxt i förvaltningsresultat per aktie
A Förvaltningsresultat per aktie under perioden, kr 3,16 2,54
B Förvaltningsresultat per aktie under motsvarande period, kr 2,54 2,53
(A / B) -1 Tillväxt i förvaltningsresultat per aktie, % 24,1 0,4
Totalresultat per aktie, kr
A Periodens totalresultat, Mkr 607,4 363,1
B Genomsnittligt antal aktier under perioden
53 705 054 35 897 982
A / B Totalresultat per aktie, kr 11,3 10,1
Eget kapital hänförligt till moderföretagets aktieägare per aktie, kr
A Eget kapital hänförligt till moderföretagets aktieägare vid periodens slut, Mkr 4 472,5 2 424,5
B Justerat antal utestående aktier vid periodens slut
58 170 205 40 713 036
A / B Eget kapital per aktie, kr 76,9 55,6
Långsiktigt substansvärde per aktie
A (A.1+A.2+A.3) Långsiktigt substansrde vid periodens slut, Mkr 5 046,2 2 860,6
A.1 Eget kapital vid periodens slut, Mkr 4 472,5 2 424,5
A.2 Derivatinstrument vid periodens slut, Mkr -29,1 18,5
A.3 Uppskjuten skatteskuld vid periodens slut, Mkr 602,8 417,6
B Justerat antal utestående aktier vid periodens slut
58 170 205 40 713 036
A / B Långsiktigt substansvärde per aktie, kr 86,7 70,3
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 146ÅRSREDOVISNING 2020/2021 Nivika Fastigheter AB (publ) 146
Information Nivika
INFORMATION FRÅN NIVIKA FASTIGHETER
Den information vi sänder ut till marknaden om vår verksamhet ska vara öppen, tydlig och korrekt samt
syfta till att skapa förtroende för vårt företag och varumärke.
Som publikt bolag lyder Nivika under de regler som finns i noteringsavtalet med Nasdaq Stockholm.
Viktiga händelser, delårsrapporter och bokslutskommuniké oentliggörs omedelbart via pressmeddelande
och finns också tillgängligt på vår webbplats; www.nivika.se.
Vi informerar löpande om vårt bolag, aktuella händelser och förändringar i verksamheten genom att regel-
bundet träa såväl analytiker, investerare och finansiärer som kunder och samarbetspartners.
Årsredovisning och delårsrapporter finns tillgängliga på vår webbplats.
På www.nivika.se finns möjlighet att prenumerera på finansiella rapporter och pressmeddelanden. Där
lämnar vi också uppdaterad information om vår verksamhet, våra fastigheter, våra projekt och mycket
annat.
Kontakt
För ytterligare information, vänligen kontakta
KRISTINA KARLSSON, CFO/IR
Tfn: 070-614 20 20 E-post: kristina@nivika.se
FÖLJ OSS I SOCIALA MEDIER
https://www.instagram.com/nivikafastigheter
https://www.facebook.com/nivika
https://se.linkedin.com/company/nivika-fastigheter
Finansiell kalender
Delårsrapport Q1 2022/23 ........................................................................................................... 2023-01-26
Årsstämma 2021/2022 .................................................................................................................2023-01-26
Delårsrapport Q2 2022/23 ......................................................................................................... 2023-04-27
Delårsrapport Q3 2022/23 .........................................................................................................2023-07-06
Bokslutskommuniké 2022/23 .......................................................................................................2023-10-26
Årsredovisning 2022/2023 ....................................................................................................December 2023
Pressreleaser under kvartalet
Nivika genomför strategiskt kompletteringsförvärv i Varberg ................................................... 2022-07-08
Nivika tecknar nytt 7+3-årigt hyresavtal med Region Jönköpings län ........................................2022-11-10
Nivika avyttrar fastighetsportfölj i Helsingborg ............................................................................2022-12-01
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 147
Hållbarhetsrapport 2021/22
ÅRSREDOVISNING 2020/2021 Nivika Fastigheter AB (publ) 147
ÅRSREDOVISNING 2021/2022 Nivika Fastigheter AB (publ) 148
Hållbarhetsrapport 2021/22
Tfn. +46 (0)10-26 36 100
www.nivika.se info@nivika.se
VÄRNAMO / HUVUDKONTOR
Nivika Fastigheter AB (publ)
Ringvägen 38
331 32 Värnamo
JÖNKÖPING
Nivika Fastigheter AB (publ)
Österängsvägen 2A
Kontorsgemenskap Österport
554 63 Jönköping
VÄXJÖ
Nivika Fastigheter AB (publ)
Hjalmar Petris väg 40
352 46 Växjö
VETLANDA
Nivika Fastigheter AB (publ)
Stortorget 1B
574 32 Vetlanda
Nivika reserverar sig för eventuella tryckfel och förbehåller sig rätten till ändringar. Vissa bilder är visuali seringar och anger inte i detalj det slutliga utförandet.