549300HUR75YN61F41082024-01-012024-12-31iso4217:SEK549300HUR75YN61F41082023-01-012023-12-31iso4217:SEKxbrli:shares549300HUR75YN61F41082024-12-31549300HUR75YN61F41082023-12-31549300HUR75YN61F41082022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300HUR75YN61F41082022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300HUR75YN61F41082022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300HUR75YN61F41082022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300HUR75YN61F41082022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300HUR75YN61F41082022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300HUR75YN61F41082022-12-31549300HUR75YN61F41082023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300HUR75YN61F41082023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300HUR75YN61F41082023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300HUR75YN61F41082023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300HUR75YN61F41082023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300HUR75YN61F41082023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300HUR75YN61F41082023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300HUR75YN61F41082023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300HUR75YN61F41082023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300HUR75YN61F41082023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300HUR75YN61F41082023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300HUR75YN61F41082023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300HUR75YN61F41082024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300HUR75YN61F41082024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300HUR75YN61F41082024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300HUR75YN61F41082024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300HUR75YN61F41082024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300HUR75YN61F41082024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300HUR75YN61F41082024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300HUR75YN61F41082024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300HUR75YN61F41082024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300HUR75YN61F41082024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300HUR75YN61F41082024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300HUR75YN61F41082024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
ÅRS- OCH HÅLLBARHETS-
REDOVISNING
2024
VID FÖRSTA ANBLICKEN KAN SKRUVAR OCH BULTAR
VERKA ENKLA OCH HA LITEN BETYDELSE, MEN UTAN
DEM SKULLE ALLT FRÅN SMÅ FÖREMÅL TILL STORA
MASKINER RISKERA ATT FALLA ISÄR.
Under året deltog Bulten-ägda TensionCam i ett pilotprojekt med syftet att stärka Älvsborgsbrons
kerhet och tillgänglighet. Läs mer på sidan 19.
BULTENS ÅRS- OCH HÅLLBARHETS REDOVISNING
Den legala årsredovisningen som innehåller förvaltnings -
berättelse och finansiella rapporter finns på sidorna
85-130. Sidangivelse för hållbarhetsredovisningen som
också utgör Bultens lagstadgade hållbarhetsrapport
enligt Årsredo visningslagen finns på sidan 57.
KONTAKTPERSON INVESTERARRELATIONER
Ulrika Hultgren
SVP Corporate Communications and Investor Relations
Telefon: 0727-47 17 58
E-post: ulrika.hultgren@bulten.com
INTRODUKTION
Bulten i korthet ............................................................................................ 4
Året i korthet
................................................................................................ 5
Vd har ordet
.................................................................................................. 6
CFO har ordet
............................................................................................... 8
STRATEGI
Strategi och mål ........................................................................................10
Strategi – aktiviteter och utfall
...........................................................11
Värdekedja
..................................................................................................12
Värdemodell
...............................................................................................13
Megatrender som påverkar oss
........................................................14
MARKNAD
Så skapar Bulten kundvärde ................................................................16
Bultens innovationsmodell
..................................................................17
Kundcase
......................................................................................................18
Region Europa
............................................................................................20
Region Asien
...............................................................................................22
Region Nordam erika
...............................................................................24
Exim & Mfr Enterprise
............................................................................26
AKTIEINFORMATION
Fem skäl att investera i Bulten ...........................................................29
Aktieägarinformation
.............................................................................30
RISKER
Riskfaktorer .................................................................................................32
HÅLLBARHETSINFORMATION
Generell information
Bultens hållbara utveckling
..................................................................35
Rapportering och styrning av hållbarhetsfrågor
.......................36
Upplysningar enligt EU:s taxonomi
.................................................37
Bolagskod och policyer
..........................................................................38
FN:s globala hållbarhetsmål
................................................................39
Värdekedja
..................................................................................................40
Intressenter
................................................................................................41
Väsentlighetsanalys utifrån dubbel materialitet
.......................42
Bultens strategi för hållbar utveckling
............................................43
Hållbart kunderbjudande
.................................................................... 44
Information om miljöaspekter
Koncernens miljöarbete
........................................................................45
Information om sociala aspekter
Koncernens arbete med sociala frågor
..........................................49
Mångfald och inkludering
....................................................................50
Våra medarbetare
...................................................................................51
Hälsa och säkerhet
..................................................................................53
Hållbar leverantörskedja
.......................................................................55
Information om bolagsstyrning
Bolagsstyrning och affärsetik
.............................................................56
Hållbarhetsnoter
......................................................................................57
GRI-Index
....................................................................................................69
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Bolagsstyrningsrapport ........................................................................75
Översikt av bolagsstyrning
..................................................................80
Styrelse
.........................................................................................................81
Verkställande ledning och revisor
....................................................82
FINANSIELL INFORMATION
Förvaltningsberättelse ...........................................................................85
Koncernens resultaträkning
................................................................89
Koncernens rapport över totalresultat
..........................................89
Koncernens balansräkning
..................................................................90
Koncernens rapport över förändringar i eget kapital
..............91
Koncernens kassaflödesanalys
.........................................................92
Koncernens sammansättning av nettoskuld
...............................92
Moderbolagets resultaträkning
......................................................125
Moderbolagets rapport över totalresultat
................................125
Moderbolagets kassaflödesanalys
...............................................125
Moderbolagets balansräkning
........................................................126
Moderbolagets rapport över förändringar i eget kapital
....127
Moderbolagets noter
..........................................................................128
Försäkran och underskrifter
............................................................. 130
Revisionsberättelse
.............................................................................. 131
Koncernen nyckeltal
............................................................................135
Koncernen kvartalsdata
.....................................................................136
Koncernen kvartalsdata, balansräkning
..................................... 137
Koncernen, 12 månader rullande
..................................................138
Definitioner
..............................................................................................139
2 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
INTRODUKTION
Några av de medarbetare som
bidrar till Bultens framgång.
3 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
BULTEN I KORTHET
Med över 150 års kunskap är Bulten en ledande global tillverkare och distributör
av fästelement för kunder inom olika branscher, från fordonsindustrin till konsument-
elektronik. Bulten erbjuder både standardprodukter och skräddarsydda fästelement,
samt kring liggande tjänster för att möta kundernas specifika behov.
VISION
Vi skapar och levererar de mest innovativa och hållbara
fäst elementslösningarna.
MISSION
Med över 150 års kunskap om fästelement fortsätter vi att leverera
inte bara fästelement utan också kompletta lösningar. Våra erfarna
och engagerade medarbetare hjälper kunder över hela världen att
lyckas med allt från produktdesign till produktion, upphandling
och service.
Det ligger i vår natur att hela tiden utöka vårt kunderbjudande.
Genom att driva innovation och aktivt söka samarbeten med andra
innovativa företag kan vi tillföra ny funktionalitet och nya tjänster i
vårt erbjudande.
Vi har ett stort engagemang i hållbarhet och kostnadseffekt ivitet.
Vi förbättrar kontinuerligt våra produkter och vår värdekedja för att
bibehålla vår ledande position inom branschen vad gäller minsta
möjliga koldioxidavtryck och användning av naturresurser. Var vi än
bedriver vår verksamhet strävar vi efter att bidra positivt till samhället.
Hållbarhet är en naturlig del av vilka vi är och av vår affärsmodell.
AFFÄRSIDÉ
Vi levererar kontinuerligt marknadsledande fästelements lösningar
som uppfyller kundernas krav på effektivitet, kvalitet, pris och
hållbarhet.
Med tydliga mål, global närvaro, ansvarsfullt agerande och det
senaste inom teknik och innovation är vi det företag som gör
skillnad och skapar den största fördelen för kunden.
Bulten har en regional
organisationsstruktur som
är uppdelad i tre regioner:
Europa, Asien och
Nordamerika.
På kartan visas de länder
r Bulten har betydande
verksamhet.
Vi producerar
där vi säljer, istället
för att frakta
produkter över
kontinenter
Vi erbjuder
både egentillverk-
ade och inköpta
produkter
Vi är en
hållbar ledare
inom fästelement-
industrin
Vi har över
150 års kunskap
av fästelements-
lösningar
4 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÅRET I KORTHET
FINANSIELLA NYCKELTAL, MSEK 2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsättning 5 807 5 757 4 474 3 730 3 195
Bruttoresultat 1 070 968 826 710 567
Resultat före avskrivning (EBITDA) 497 419 355 400 277
Rörelseresultat (EBIT) 301 230 180 232 116
Rörelsemarginal, % 5,2 4,0 4,0 6,2 3,6
Justerat rörelseresultat (EBIT) * 301 243 284 232 113
Justerad rörelsemarginal, % * 5,2 4,2 6,3 6,2 3,5
Resultat efter skatt 161 127 74 154 50
Justerat resultat efter skatt * 161 140 176 154 48
Skuldsättningsgrad, ggr -0,7 -0,7 -0,5 -0,4 -0,3
Soliditet, % 40,3 37,9 41,9 49,3 49,4
Avkastning på sysselsatt kapital, % 9,2 8,1 6,3 9,7 5,4
Justerad avkastning på sysselsatt kapital, % * 9,2 8,5 9,9 9,7 5,2
* Resultat justerat för jämförelsestörande poster.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Vd och koncernchef lämnar
I januari meddelade Bultens vd och koncernchef, Anders Nyström,
att han efter fem år i rollen valde att lämna bolaget. Vid hans
avgång i februari ersattes han tillfälligt av Bultens styrelseledamot
Christina Hallin.
Omorganisation för att bättre möta kundernas efterfrågan
samt förändringar i koncernledningen
I januari genomförde Bulten förändringar i koncernledningen som
en del av anpassningen till kundernas ökade krav på större regional
närvaro i takt med bolagets tillväxt. För att bättre möta de för-
ändrade marknadsförhållandena övergick företaget från en global
funktionell struktur till en tvärfunktionell regional struktur, där de
tre regionerna – Europa, Asien och Nordamerika – fick fullt ansvar
för både produktion och försäljning.
I april utgs Michael Richards till ansvarig för den asiatiska
regionen och ersatte Bent Wessel-Aas, som haft positionen under
en övergångsperiod.
Avtal med FNsteel möjliggör klimatsmartare produkter
I juli tecknade Bulten ett samarbetsavtal med den nederländska
valstrådsleverantören FNsteel, med målet att ytterligare minska
sitt miljöavtryck. Avtalet ger Bulten tillgång till det mest cirkulära
stålet på marknaden för sin egen fästelementstillverkning, vilket även
gör det möjligt att erbjuda kunder ett grön are produktalternativ.
Ny vd och koncernchef
I juli utsågs Axel Berntsson till ny vd
och koncern chef. Han kom närmast från
Absolent Air Care Group, där han har
haft en liknande roll. Axel tillträdde den
22 januari 2025.
Påbörjad etablering i Vietnam
I december tecknade Bulten och ZJK Vietnam Precision
Components Co., Ltd, en del av den kinesiska fästelements-
aktören ZJK Precision Parts (ZJK), en avsiktsförklaring om att
etablera ett joint venture-bolag under 2025. Bolaget kommer
att tillverka mikro skruv.
5 807 MSEK
NETTOOMSÄTTNING
301 MSEK
RÖRELSERESULTAT
0,9 %
TILLVÄXT
5,2%
RÖRELSEMARGINAL
5 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
VD HAR ORDET
Ökat lönsamhetsfokus
gav utdelning
2024 har varit ett annorlunda år för Bulten. I början av året axlade
jag uppdraget som tillförordnad vd, en roll som jag lämnade över till
Bultens nya vd Axel Berntsson i januari 2025. Trots vd- skiftena var
2024 inte ett år som främst präglades av väntan och rekrytering,
utan ett år då vi i flera avseenden tog viktiga steg med sikte på
framtiden.
Under året förändrade Bulten organisationen för att öka effekt-
iviteten, stärka lönsamheten och förbättra kundfokuset. Arbetet har
dels bidragit till ett något bättre resultat på en avvaktande marknad,
dels lagt grunden för det fortsatta förändringsarbetet. Den nya
regionala organisation som infördes i början av året har inneburit
stora förändringar i form av nya roller, nya arbetssätt och nya
beslutsvägar, där våra enheter i Europa, Asien och Nordamerika
numera styrs under ett tydligt regionalt ledarskap. Exim & Mfr
Enterprise, som förrvades 2023, har en egen affärsidé och fort-
sätter som fristående dotterbolag, men har under året funnit sin
roll i koncernen och bidrar med nya insikter om kund behov i
olika segment.
Ytterst syftar förändringarna till att stärka Bultens lönsamhet
genom bättre nyttjande av våra resurser, ökad effektivitet i alla
processer och större kundfokus. Arbetet med att sätta lönsamheten
främst har ibland medfört att vi valt att tacka nej till affärer där vi
inte tjänar pengar. Åtgärderna har redan gett resultat och när vi
summerar 2024 ser vi att Bultens rörelsemarginal har ökat till 5,2
(4,0) procent.
Bultens kärnmarknader utvecklades stabilt och utan större
dramatik under året, även om kundernas hållning var mer
avvaktande. Vi gick in i 2024 med en stor backlog efter rekord-
tillväxt 2023 och har i samband med ökad takt i utleveranserna
successivt flyttat fokus till nya affärsmöjligheter. En viktig
uppgift är att bredda vår affär inom exempelvis
konsument elektronik och industriell teknik, samtidigt
som vi behåller vår starka ställning inom fordon.
Våra satsningar i Indien och Vietnam – som
inletts under året i samarbete med lokala
partners – har stor betydelse för Bultens
strategiska breddning av affären.
Bultens position som ledande inom
fästelement bygger både på hög kostnads-
effektivitet och på tekniskt ledarskap
genom innovationer. När den nya regionala
organisationen skapades tillsatte vi även
en central roll som Chief Technology
Officer, CTO, för att med ännu större
systematik driva utvecklingen av nya
produkter och stärka vårt interna
kvalitetsarbete. De stora teknikskiften
som pglar våra kunders vardag
innebär nya möjligheter för Bulten att
flytta fram positionerna – även elbilar
6 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
VD HAR ORDET
behöver fästelement – och vi har till exempel utvecklat en unik
patent ansökt skruv som samtidigt fungerar som tätning, vilket
efterfrågas till batteripackar.
En fråga som vi har haft stor uppmärksamhet på är Bultens
kerhetsarbete, där vi har tagit steg framåt. Att värna om en god
arbetsmiljö för samtliga medarbetare är givetvis allra viktigast,
men säkerhet handlar även om proaktiva investeringar i kompetens-
utveckling, underhåll och IT. I början av året havererade en
rdugn vid vår största tillverkningsenhet i Polen. Vi lyckades
parera effekt erna väl, men sådana händelser tar fokus från andra
viktiga upp gifter och påminner om betydelsen av redundans och
förebyggande arbete.
I vår bransch har ett lågt klimatavtryck blivit en viktig konkurrens-
faktor och Bulten har en ledande position när det gäller håll barhet.
Under året ökade vi andelen återvunnet stål kraftigt till att upp
till 46 procent av volymen i Europa. I slutet av 2024 erhöll Bulten för
andra året utmärkelsen Platina från EcoVadis, vilket är det gsta
betyget i rankningen och placerar Bulten bland de ledande en
procenten av alla utvärderade företag.
Givet det förändringsarbete som bedrivits under 2024 ser jag
positivt på möjligheterna för Bulten under 2025. Även om osäker-
heten på våra marknader är fortsatt stor, så bidrar vårt stärkta fokus
på lönsamhet, innovation och nära samarbete med kunderna till att
Bulten är väl positionerat för att möta framtiden. Jag vill avslutnings-
vis tacka samtliga medarbetare för goda insatser under året och
gott samarbete under min tid som tillförordnad vd.
Christina Hallin,
Tillförordnad vd och koncernchef
NY VD OCH KONCERNCHEF
Axel Berntsson tillträdde som ny vd och koncernchef
för Bulten Group den 22 januari 2025. Han kommer
närmast från samma roll på Absolent Air Care Group
(publ) och har en civilingenjörs examen i industriell
ekonomi från Chalmers tekniska högskola. En viktig
uppgift för Axel Berntsson under 2025 är att i samråd
med övriga ledningen samt styrelsen, se över Bultens
strategi och finansiella mål.
LÄS MER
Strategi, sidorna 10-14
Kundvärde och innovation sidorna 16-19
• Året som gått - Region Europa sidorna 20-21
• Året som gått - Region Asien sidorna 22-23
• Året som gått - Region Nordamerika 24-25
• Året som gått - Exim & Mfr Enterprise sidorna 26-27
• Hållbar utveckling, sidorna 35-36 och 43-56.
7 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
0
2
4
6
20242023202220212020
Mål: 5 MDSEK
MDSEK
3,2
4,5
3,7
Mål: >8%
11,6%
-0,6%
6,7%
9,7%
0
2
4
6
8
20242023202220212020
4,0
5,2
4,0
3,6
*Målet uppnåddes under 2024.
%
6,2
%
-0,6%
0
5
10
15
20
20242023202220212020
Mål: >15%
6,3
8,1
9,2
5,4
9,7
0
25
50
75
100
20242023202220212020
75,9
32,9
51,1
42,6
94,5
Policy >33%
%
5,8 5,8
CFO HAR ORDET
AVKASTNING GENOMSNITTLIGT
SYSSELSATT KAPITAL (ROCE)
Målet är att avkastningen på genomsnittligt sysselsatt
kapital ska uppgå till minst 15 procent år 2024.
TILLVÄXT
let är en omsättning på 5 miljarder SEK år
2024*, vilket motsvarar en genomsnittlig årlig
tillväxt (CAGR) på 10 procent fördelat på såväl
organisk som förvärvad tillväxt.
Tillväxt
Med ett par år av rekordomsättningar var 2024 i linje om ttnings-
mässigt med 2023. Detta beror delvis på en lägre förljning inom
fordonsindustrin, vilken är vår största marknad. Tillväxten uppgick
till 0,9 (28,7) procent. Under 2024 har vi lagt ett större fokus på att
öka lönsamheten då vi uppnått vårt strategiska omsättningsmål på
5 miljarder SEK.
Rörelsemarginal
Positivt är att under de tre första kvartalen 2024 lyckades vi med
att stabilisera och förbättra rörelsemarginalen jämfört med 2023, ett
år då vi hade problem med en vikande rörelsemarginal på grund av
stora kapacitetsutmaningar. Förbättringen var ett resultat av effekt-
ivare processer och ett större kostnadsfokus. Dessvärre avslutade
vi året med en ej tillfredsställande rörelse marginal. Bakgrunden till
det var extrakostnader om cirka 55 MSEK. Tillfredsställande är
dock att rörelsemarginalen för helåret var 5,2 (4,0) procent, vilket
är en förbättring jämfört med föregående år.
Under 2025 kommer arbetet med att förbättra EBIT-marginalen
ha högsta prioritet för att nå vårt långsiktiga mål om 8 procent.
RÖRELSEMARGINAL
let är att rörelsemarginalen (EBIT) ska
uppgå till minst 8 procent år 2024.
UTDELNINGSPOLICY
Policyn är att över tid ska minst en tredjedel
av nettoresultatet efter skatt delas ut.
nsyn ska dock tas till Bultens finansiella
ställning, kassaflöde och framtidsutsikter.
Avkastning på sysselsatt kapital
Avkastning på sysselsatt kapital uppgick till 9,2 (8,1) procent,
vilket är en förbättring jämfört med föregående år även om det inte
är i nivå med vårt strategiska mål. Nämnvärt är även att goodwill i
samband med förrvet av Exim 2023 har haft en viss negativ
inverk an på avkastning på sysselsatt kapital.
Utdelning
Styrelsen har föreslagit årsstämman en utdelning om 2,75 (2,50)
SEK per aktie för räkenskapsåret 2024, vilket är något högre jämfört
med 2023. Det motsvarar cirka 42,6 procent av nettoresultatet
hänförbart till moderbolagets aktieägare och är i enlighet med
bolag ets utdelningspolicy.
Tydlig finansiell styrning
Under 2024 har vi, som jag tidigare nämnde, haft stort fokus på att
se över våra kostnader, vilket har ställt höga krav på vår finansiella
styrning. Genom tydligt definierade nyckeltal, riktlinjer och mål har vi
arbetat med att förbättra och säkerställa en god kapitalanvändning.
Under året pårjade vi avvecklingen av ett lager i Polen samt
nyetableringar i Asien, vilket medförde en negativ påverkan på
rörelseresultatet. Men långsiktigt ser vi att dessa åtgärder kommer
ha en positiv effekt på lönsam heten i form av minskade kostnader
och högre intäkter. Ett annat initiativ som påbörjats under 2024 är
att avsluta icke lönsamma kundavtal, vilket förntas ge ett positivt
lönsamhetsresultat.
Anna Åkerblad, CFO
8 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Fordon
Kundgrupper
utanför fordon
UTFALL 2024
MÅL 2025
UTFALL 2024 MÅL 2025
20%
73% 60%
80
%
87%
62%
22%
20%
Europa
Nordamerika
Asien
5%
13%
16%
13%
9%
20%
Fordon: Tillverkare av tunga fordon
Fordon: Tillverkare av lätta fordon
Fordon: Underleverantörer till fordonstillverkare
Kundgrupper utanför fordon: Konsumentelektronik,
vitvaror, medicinteknik, förnybar energi m.fl.
INTÄKTER PER KUNDGRUPP
INTÄKTER PER GEOGRAFISK MARKNAD
Flänsskruv
9 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
STRATEGI OCHL
Stärkt erbjudande inklusive ledarskap
inom hållbarhet och innovation
Nettoomsättning
5 miljarder SEK, CAGR 10%
Rörelsemarginal > 8%
ROCE > 15%
MÅL 2024
STARK POSITION
FSP-konceptet, geografisk närhet till viktiga kunder, i framkant av innovation och hållbarhet
TILLVÄXT
Organisk och förvärvad tillväxt, inom och utanför fordonsindustrin
MARGINALEXPANSION
Skalfördelar, produktionseffektivitet, teknologi, värdeskapande hållbarhetslösningar
STARK FINANSIELL PLATTFORM
Finansiell hävstång, investeringar i effektivitet, stabil soliditet, utdelningar
10 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
STRATEGI
STRATEGI AKTIVITETER OCH UTFALL
STARK POSITION TILLVÄXT MARGINALEXPANSION
STARK FINANSIELL
PLATTFORM
AKTIVITETER 2024
Regionalisering av organisationen
för att stärka den geografiska positionen,
med fokus på både tillverkning och
försäljning.
Intensifierade satsningar inom teknik
och innovation, med målsättning att
skapa ännu mer hållbara och funktionella
produkter.
Stärkt kundsamarbete, särskilt med de
tre största kunderna – Jaguar Land Rover
(JLR), Ford och Volvo Cars.
AKTIVITETER 2024
• Byggnation av fabrik i Indien för
mikroskruvstillverkning samt påbörjad
etablering av en liknande verksamhet
i Vietnam, med målsättning att driva
tillväxt inom konsumentelektronik-
segmentet i Asien.
• Ny ledning av Exim Mfr & Enterprise, det
asiatiska distributionsbolag som Bulten
förrvade 2023. Den nya styrningen,
tillsammans med en långsiktig strategi
och påbörjade etableringar på nya
marknader, skapar goda möjligheter för
bolag et att växa inom och utanför Asien.
• Kommersialisering av TensionCam-
erbjudandet har under året lett till de
första kundorderna, vilket skapar en solid
grund för tillväxt inom nya kundsegment.
AKTIVITETER 2024
• Ett gediget arbete har gjorts inom
produktionen för att balansera efter-
frågan och kapacitet. Det har även inne-
burit åtrder för att skapa en mer effektiv
tillverkning, vilket på sikt förväntas ha en
positiv effekt på rörelsemarginalen.
Insatser har genomförts för att minska
kostnad erna inom hela koncernen, bland
annat genom effektivare processer och
bättre kostnads kontroll.
Utökad tillverkning och försäljning
av mer komplexa produkter till kunder
inom bolagets största kundgrupp,
fordons industrin.
AKTIVITETER 2024
Fokus på kassaflöde och
marginal förbättringar.
• Arbete med att optimera
rörelse kapitalet.
Uppfyllande av samtliga konvenanter
gentemot bolagets finansiärer.
Avtal tecknades med ett banksyndikat
bestående av Danske Bank, Citi Bank och
Svensk Exportkredit (SEK).
L 2024: Ett stärkt erbjudande inklusive
ledarskap inom hållbarhet och innovation
UTFALL: Exempelvis nytt avtal med FNsteel
som möjliggör produktion av mer hållbara pro-
dukter, patentansökning av skruv med tätnings-
funktion och Platina-utmärkelse av Ecovadis
L 2024: Nettoomsättning på
5 miljarder SEK motsvarande en CAGR
om 10%
UTFALL: Nettoomsättning på
5,8 miljarder SEK
L 2024: Rörelsemarginal > 8%
UTFALL: Rörelsemarginal på 5,2%
L 2024: ROCE > 15%
UTFALL: ROCE PÅ 9,2%
Mot bakgrund av att Bultens tidigare vd och koncernchef valde att lämna bolaget under 2024, och att en ny permanent ersättare inte var på plats förrän efter årets utgång,
har arbetet med att fastställa nya strategiska mål för de kommande 3-5 åren inte slutrts eller kommunicerats. Därför ges inga kommentarer i detta avsnitt om de kommande
fokusområdena eller måltalen för att nå de strategiska målen för 2025 och framåt. Nya mål planeras att kommuniceras under 2025.
11 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
TILLVERKNING
KVALITETSSÄKRING
FÖRPACKNING
LOGISTIKTJÄNSTER
VÅR VÄRDEKEDJA
AKTIVITETER UPPSTRÖMS BULTENS VERKSAMHET AKTIVITETER NEDSTRÖMS
ANSKAFFNING AV
RÅMATERIAL
MATERIAL-
OCH PRODUKT-
LEVERANTÖRER
SAMMANSTÄLLNING
AV PRODUKT
ANVÄNDNING
AV PRODUKT
Anskaffning
av råmaterial
Råvaror som stål, mässing
och aluminium tillverkas
från primära material som
metallmalm.
Material- och
produktleverantörer
Raffinerade material och
standardprodukter som
används i Bultens egna till-
verkningsprocesser köps in
från olika leverantörer.
Bultens verksamhet
Genom kallslagning, gängning,
värme- och ytbehandling
omvandlas Bultens inköpta
material till produkter som
används i kundernas
egen produktion.
Sammanställning
av produkt
Bultens produkter används
som nyckelkomponenter av
kunderna i deras montering
av applikationer och
färdiga produkter.
Användning av produkt
Kundernas sammansatta produkter
används av slut konsumenter och
återvinns senare i slutet av livscykeln.
Produkterna spänner över olika
områden, från fordon
till mobiltelefoner.
En mer detaljerad version av Bultens värdekedja finns på sidan 40.
12 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
VÅR VÄRDEMODELL
RESURSER
STRATEGISKA PRIORITERINGAR OCH
KUNDANPASSANDE ERBJUDANDEN
SKAPAT VÄRDE FÖR
INTRESSENTER
KUNDER OCH PARTNERS
Tillverkare av lätta och tunga
kommersiella fordon samt
under leverantörer till dessa
• Tillverkare av konsumentelektronik,
vitvaror, medicinteknik med flera
• Brett och kvalitetssäkrat
leverantörs nätverk
MEDARBETARE OCH
TILLVERKNINGSRESURSER
• Cirka 1 900 kompetenta och
engagerade medarbetare världen
över (FTE)
10 produktionsanläggningar
(8 helägda och 2 samägda
• Investeringar (CAPEX): 203 MSEK
FINANSIELLA RESURSER
Sysselsatt kapital: 3 799 MSEK
AFFÄRSIDÉ
Vi skapar och levererar kontinuerligt marknadsledande fästelements-
lösningar som uppfyller kundernas krav på effektivitet, kvalitet, pris
och hållbarhet.
Med tydliga mål, global närvaro, ansvarsfullt agerande och det senaste
inom teknik och innovation är vi det företag som gör skillnad och skapar
den största fördelen för kunden.
KUNDER
• Hållbara och innovativa produkter
och tjänster
MEDARBETARE
• 995 MSEK i löner, pensioner
och ersättningar
• Kompetensutveckling
LEVERANTÖRER
• Inköp av direkt material till ett värde
av 2 300 MSEK
INVESTERARE
• 58 MSEK i föreslagen utdelning,
motsvarande 2,75 SEK/aktie
3,78% direktavkastning
11 155 aktieägare
SAMHÄLLET
• Fler än 2 000 arbetstillfällen
(headcount) totalt
• 75 MSEK i betald inkomstskatt
Socialt ansvar
LÅNGIVARE
• 107 MSEK i räntekostnader varav
14 MSEK för leasing
MÅL
• Stark position - attraktivt
erbjudande inklusive ledarskap
inom hållbarhet och innovation
• Tillväxt – nettoomsättning
om minst 5 miljarder SEK
(CAGR 10%)
Marginalexpansion – rörelse-
marginal om minst 8%
• Stark finansiell plattform – ROCE
om minst 15%
STYRNING
• Tydlig bolagsstyrning med
regionala/ centrala ansvars-
områden och KPI:er
Finansiella mål
Styrelse
Aktieägare
PROCESSER
Innovation
Applikations utveckling
Inköp
Produktion
Logistik
PRODUKTER/ TJÄNSTER
Egenutvecklade fästelement
Inköpta fäst element
Full Service Provider (FSP)
• Övriga tjänster, exempelvis
Vendor Management
Inventory (VMI) och mätning/
övervakning av klämkraft
13 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
MEGATRENDER SOM PÅVERKAR OSS
MILJÖMÄSSIGA HOT
OCH RESURSBRIST
DIGITALISERING OCH
TEKNISK OMVANDLING
GEOPOLITISK OSÄKERHET
OCH ÄNDRADE STYRKE-
FÖRHÅLLANDEN GLOBALT
DEMOGRAFISKA
FÖRÄNDRINGAR
Allt fler i värdekedjan – kunder, leverantörer
och investerare med flera – ställer krav på
lösningar som minskar växthusgasutsläppen
och resurs användningen av jordens tillgångar.
Den digitala omvandlingen har påverkat
de flesta branscher och företag. Digital isering
av processer och analys av data blir allt
viktigare för tillverkning, arbetsprocesser,
materialflöden och kund anpassningar.
r världen blir mer oker och geo politiskt
instabil förändras handelsregler, kundkrav och
konkurrensförutsättningar mellan marknader
och inom marknader.
Den demografiska utvecklingen går mot att
vi får en allt äldre befolkning samt minskade
delse tal. På sikt kan det leda till brist
på kvalificerad arbetskraft.
Det växande fokuset på en hållbarare värdekedja
skapar även nya möjligheter. Eftersom stål är
den största insatsvaran vid framställning av fäst-
element, strävar Bulten efter att använda åter-
vunnet stål i så stor utsträckning som möjligt.
Andra exempel på hur Bulten kan minska koldioxid-
utsläppen inkluderar att reducera energianvänd-
ningen i tillverkningsprocessen, köpa majoriteten
av elektriciteten från förnybara källor samt arbeta
för att minimera avfall och vattenförbrukning.
Innovationsarbetet gynnas också av de ökade håll-
barhetskraven, exempelvis genom utvecklingen av
nya och lättare material för framställning av fäst-
element samt mer hållbara tillverkningsprocesser.
s mer på sidorna 17-18.
Digitaliseringen öppnar också upp för Bulten
att genomföra en mer effektiv utvecklings- och
tillverkningsprocess genom automation och
artificiell intelligens (AI). 3D-printing är ett annat
område där Bulten arbetar för att skddarsy
verktyg och komponenter.
Omvandlingen gynnar även tjänster kopplade
till digitalisering och ny teknik. Ett exempel är
Bultens TensionCam-teknik, som möjligr
klämkraftsmätning och klämkraftsövervakning i
skruvförband via sensorer. Dessa sensorer kan
användas för att övervaka kritiska fästelements-
applikationer, såsom de som är monterade i
vindkraft verk, broar och vattenledningar.
s mer på sidorna 17 och 19.
Bultens strategi är att tillverka nära kunderna,
vilket har underlättat i det allt mer osäkra
geo politiska läget. Detta har bland annat gjort
verk samheten mindre sårbar vid EU:s införande
av strafftullar på importerade fästelement
från Kina.
En annan trend är att många globala tillverkare
flyttar sin asiatiska produktion från Kina till
närliggande länder som Indien och Vietnam.
Mot bakgrund av detta pårjade Bulten nyligen
en etablering av en tillverkningsverksamhet för
mikroskruv i Indien. På så sätt kan företaget dra
nytta av den växande strömmen av tillverkande
företag i landet.
s mer på sidan 22.
Att positionera sig som en attraktiv arbets givare
för personer på väg in i arbets livet blir en allt
viktig are uppgift för Bulten. Likaså att satsa
på omden som hälsa och säkerhet, samt
kompet ens och engagemang för att behålla
befintliga medarbetare.
Personalbehov kan också lösas genom att
automatisera vissa processer och arbetsupp-
gifter, vilket gör det möjligt för medarbetarna
att fokusera på mer avancerade uppgifter.
s mer på sidorna 49-54.
14 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
SKRUVEN UTGÖR DEN VIKTIGASTE PUSSEL -
BITEN I ETT SKRUVFÖRBAND, EFTERSOM
DEN GENERERAR KLÄMKRAFTEN SOMLLER
SAMMAN KOMPONENTERNA.
BUFOg-skruv tillverkad
av skrotbaserat stål.
15 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
KUNDGRUPPER
Fordon
Bultens största kundgrupp är fordonsindustrin, som omfattar globala tillverkare
av personbilar och kommersiella fordon samt deras underleverantörer, Tier 1
och 2. Denna kundgrupp har ofta stora volymer och specifika krav på fästelement.
Den snabba teknikutvecklingen inom fordonsindustrin ställer höga krav på Bulten,
både när det gäller att utveckla nya produkter och att anpassa material och
ytbehandlingar för mer innovativa och hållbara lösningar.
Konsumentelektronik, vitvaror, medicinteknik, rnybar energi ...
Under de senaste åren har Bulten utvidgat sin verksamhet till nya kundgrupper.
Ett exempel är konsumentelektronik, en snabbt växande kundgrupp, som ofta efter-
frågar mikroskruvar – små skruvar som används i produkter som mobiltelefoner och
surfplattor. En viktig tjänst Bulten erbjuder dessa kundgrupper är leverantörsstyrda
lager (Vendor Managed Inventory) för fästelement och andra C-parts*. Denna
tjänst är avgörande eftersom ett stort antal tillverkande kunder ofta köper många
olika lågrdiga produkter och behöver en flexibel och effektiv distribution.
* C-parts – komponenter med låga styckpriser som tillverkningsföretag lagerhåller i stora kvantiteter.
SKAPAR BULTEN KUNDVÄRDE
ERBJUDET VÄRDE
Produkter
Med över 150 års erfarenhet kan Bulten erbjuda ett brett utbud av fästelement,
från standardprodukter till specialtillverkade lösningar. Bolagets ingenjörer ansvarar
för konstruktionen och följer produkterna hela vägen, från tillverkning i Bultens egna
fabriker till implementation hos kund. Bultens strategi är att tillverka nära kunderna
för att skapa en effektiv, hållbar och anpassningsbar produktionsprocess. Det gynnar
både kunderna och Bulten samt utgör en grund för långsiktiga kund relationer, särskilt
när det gäller utveckling av komplexa produkter med detaljerade krav specifikationer.
Utöver egentillverkade produkter tillhandahåller Bulten även ett större sortiment av
inköpta produkter via sitt breda och kvalitetssäkrade distributionsnätverk.
Tjänster
Bulten erbjuder ett komplett utbud av ingenjörs-, utvecklings-, prototyp- och logistik-
tjänster, alla anpassade för att möta specifika krav. Målet är alltid att optimera
prestandan för kundernas slutprodukter. Ett exempel är FSP-tjänsten, där kunder kan
överlåta allt ansvar för fästelement till Bulten, inklusive utveckling, försörjning, logistik
och service. Ett annat exempel är TensionCam-tekniken, som mäter och övervakar
klämkraften i kritiska skruvförband. Den hjälper kunder att säkerställa att viktiga
applikationer hålls samman på ett säkert sätt och kan minska risken för oplanerade
och kostsamma underhåll.
16 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
MARKNAD
MODELL FÖR FRAMTAGNING
AV NYA PRODUKTER
Innovationsarbetet på Bulten är en ständigt pågående process,
inriktad på att hitta teknik- och produktlösningar som erbjuder ökad
hållbarhet och funktion. Målet är att skapa smartare fästelement
som ger kunderna mer – på ett enklare sätt. Bulten arbetar enligt en
egenutvecklad modell för framtagning av nya produkter, med fokus
på hållbarhet, funktionalitet och snabb responstid.
Responstid
Bulten strävar efter så effektiva processer som möjligt vid utveck-
ling av nya produkter och omsättning av kundförfrågningar till
industriella lösningar. 3D-modellering, simulering, 3D-printing och
AI är exempel på tekniker som används. Genom 3D-modellering
kan prototyper utvecklas och produktidéer visualiseras innan
produktionen påbörjas. Simulering används för att optimera nya
produkters funktionalitet och för att modellera av hur metallen
flyter under kallformningen vid tillverkningen. 3D-printing möjliggör
snabb och hållbar produktutveckling genom att skapa tidiga proto-
typer och tillverka verktyg.
Hållbarhet
All utveckling på Bulten sker med hållbarhet som ett grundkriterium,
och nya projekt beviljas endast om en tydlig hållbarhetsprofil kan
påvisas. Alla delar av tillverkningskedjan granskas för att hitta det
mest klimatsmarta alternativet, med särskilt fokus på råmaterial,
där stål är det råmaterial som står för den största klimatpåverkan
när det gäller fästelement. Att använda skrotbaserat stål är idag
standard för Bulten. Fokus för nyutveckling ligger nu på att göra det
möjligt att använda så kallat ”post consumer-skrot, vilket innebär
stål som har använts av kund, och inte enbart industriellt stålskrot.
Utöver stålet pågår projekt för att hitta mer miljövänliga kem ik-
alier för exempelvis ytbehandling, samt konceptprojekt för att
utveckla helt nya material för kallslagning. Arbetet med att skapa
mer miljövänliga tillverkningsprocesser pågår också, exempelvis
processer där värmebehandling utgår, vilket normalt står för cirka
en tredjedel av produktionens koldioxidavtryck.
BULTENS INNOVATIONSMODELL
Funktionalitet
De flesta av Bultens kunder önskar produkter som är både lättare,
starkare och smartare. Framförallt finns en önskan om att kombin-
era flera funktioner i en och samma produkt. Ett exempel på mer
funktionella fästelement kan vara en skruv som kombineras med
en annan komponent, eller en skruv som även utgör en integrerad
tätningsfunktion (se exemplet på sidan 18). Utöver kombinations-
produkter drivs också intensiv utveckling inom digitalisering av
fästelement, där fokus ligger på hur olika typer av sensorer kan
integreras, samt hur elektronik och programmering kan nyttjas
via fästelement.
LÄTTARE
STARKARE
SMARTARE
ÅTERVUNNEN RENARE
AVANCERAD
3D-MODELLERING
3D-PRINTING
SIMULERING
FUNKTIONALITET
HÅLLBARHET
RESPONSTID
17 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NY VALSTRÅD ERBJUDER HÅLLBARARE
PRODUKTALTERNATIV
Med målet att erbjuda grönare alternativ ingick Bulten under 2024 ett avtal med
holländska FNsteel för leveranser av vals tråd*, tillverkat av det mest cirkulära stål
som finns på marknaden.
Vi har länge använt skrotbaserat stål vid tillverkning av våra produkter, men
med den nya valstråden kan vi nu erbjuda våra kunder ett ännu mer hållbart och
cirkulärt alt ernativ, dessutom till ett konkurrenskraftigt pris, säger Emmy Pavlovic,
CTO på Bulten.
Det unika med den nya valstråden är att den till 60–80 procent besr av åter-
vunnet stålskrot från uttjänta produkter och tillverkas med fossilfri el. Traditionellt
sett används skrotbaserad valstråd som enbart består av stålskrot från industriella
tillverkningsprocesser.
”Det här spännande samarbetet gör det möjligt för våra slutkunder att få tillgång
till en verkligt skräddarsydd, grön produkt som är bäst i klassen när det gäller
koldioxid avtryck, jämfört med alla andra alternativ på marknaden, säger Matthijs
van der Schoot, vd för FNsteel.
Samarbetet inner också att Bulten kan ta ett avgörande steg mot ett produkt-
utbud baserat på material med mindre än 300 kg koldioxid per ton stål. Detta är
en viktig milstolpe på vägen mot koldioxidneutralitet och kommer att ha en stor
betydel se för Bultens mål att minska utsläppen från leverantörsledet (scope 3**).
* Valstråd är den ståltyp som används vid fästelementstillverkning.
** Bultens scope 3-mål är att minska utsläppen från leverantörer med 25% per ton sålda produkter fram till 2030.
KUNDCASE
NY SKRUVLÖSNING FÖR EFFEKTIV
TÄTNING
r fordon går över till elektriska drivlinor blir det viktigt att förhindra vätskeläckage
i batteriet, särskilt vid skruvförbanden där läckage kan uppstå. Ett traditionellt och
välbeprövat sätt att skapa hållbara tätningar är att använda sig av o-ringar, som
placer as i maskinbearbetade spår i komponenterna som ska tätas.
Bulten har utvecklat en skruvlösning där skruven även fungerar som tätnings-
komponent, med ett o-ringsspår tillverkat genom kallslagning istället för maskin-
bearbetning, vilket är mer kostnadseffektivt. Metoden gör det möjligt att utforma en
detalj som låser fast o-ringen i sin position. Med denna lösning kan Bulten snart erbjuda
sina kunder en komplett produkt med skruv och o-ring i ett, färdigmonterad för direkt
användning. Metodiken för att kallslå själva spåret har Bulten ansökt om patent för.
Som en del i processen har skruvprototyperna tillverkats med hjälp av 3D-printing,
vilket gör att designen för o-ringsspåret, den lilla detaljen som håller o-ringen på plats,
snabbt kan utvärderas. Det ger också Bulten möjlighet att kunna visa kunderna det
nya konceptet, i verklig skala.
Bulten har under projektets gång jobbat i nära samarbete med Trelleborg Sealing
Solutions AB, som är experter på just tätningar såsom o-ringar. Detta samarbete har
även lett till att Bulten får access till ytterligare en lösning, en tätningsbricka för skruvar
som Trelleborg nyligen lanserat. Konceptet vidareutvecklar Bulten nu till en integrerad
lösning, där brickan sitter fast på skruven. På så sätt kan Bulten erbjuda kunderna flera
tätnings koncept som svarar mot olika tätningsbehov.
Valstråd som används vid fästelementstillverkning.
Skruv med integrerad
o-ring för att skapa tätning
under skruvskallen.
18 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
INSPIRERANDE SAMARBETE MED
SVENSK DESIGNMÖBELTILLVERKARE
Under hösten inledde Bulten ett samarbete utöver det vanliga med den svenska
möbeltillverkaren VERK.
VERK skapar designmöbler med hållbarhet och spårbarhet i fokus. Företaget
använder enbart svenska råvaror och tillverkar alla sina möbler i Sverige. Genom
att leverera skruvar från fabriken i Hallstahammar kan Bulten stödja VERKs vision
om en helt lokal och svensk produktionskedja, och samtidigt bidra till svensk möbel-
design när den är som bäst.
Även om detta samarbete är i mindre skala betyder det mycket för oss att på
ett så direkt sätt kunna bidra till hållbara produktionskedjor. För miljöns skull förstås,
men också för att stärka och stödja den svenska tillverkningsindustrin med trans-
parenta processer, säger Per Folkeson, Innovation Manager på Bulten.
I ett första steg tillhandahåller Bulten skruvar till en flexibel sittmöbel designad
av den prisbelönte svenske formgivaren Thomas Bernstrand. Möbeln är uppbyggd
av mindre moduler som kan sättas ihop till större sittmöbler och är främst avsedd
för offentlig miljö.
”Det här kanske är ett av Bultens mindre partnerskap, men det är oerhört viktigt
för oss på VERK. Samarbetet öppnar upp en helt ny värld av produktionsmöjligheter.
Vi är verkligen spända på att se vart den här resan tar oss”, säger Simon Anund,
grundare och Creative Director på VERK.
ÄLVSBORGSBRON SÄKRAS GENOM
INNOVATIV KLÄMKRAFTSMÄTNING
Älvsborgsbron är inte bara en ikonisk del av Göteborgs skyline, utan också en
avgörande länk för tusentals människor varje dag. För att stärka brons säkerhet
och tillgänglighet inledde Trafikverket under året ett pilotprojekt tillsammans med
Bulten-ägda TensionCam*. Projektet fokuserade på en kritisk komponent för brons
stabilitet – bultförbanden i brons hängkablar som håller upp vägbanan.
För att optimera dessa förband byttes ett antal av Trafikverkets traditionella
muttrar ut mot TensionCam-muttrar. Syftet var att övervaka muttrarnas klämkraft,
vilket gör det möjligt att kontrollera bultförbandens åtdragning och förändringar över
tid. Detta innebär att det går att avgöra om åtrder behövs för att säkerställa rätt
klämkraft, vilket är avgörande för brons långsiktiga säkerhet och hållbarhet.
Vi är mycket nöjda med samarbetet med TensionCam, som har gett oss värdefull
information om den faktiska klämkraften. Det har inte bara ökat vår förståelse för
bultförbandens tillstånd, utan också bidragit till att förbättra kvaliteten på själva
installationsprocessen”, säger Per Forsberg på Alticlimb**.
Genom klämkraftsmätningen har flera centrala insikter erhållits, och analysarbetet
pågår för att fortsätta projektet och ytterligare säkerställa brons långsiktiga funktion
och stabilitet.
* TensionCam Systems AB (TensionCam) är ett svenskt startup-företag som erbjuder de unika
TensionCam-muttrarna och mätutrustning för klämkraftsmätning i skruvförband.
** Alticlimb har som underleverantör till Trafikverket varit TensionCams partner i pilotprojektet på
Älvsborgsbron.
nk tillverkad av VERK med skruv från
Bultens fabrik i Hallstahammar.
Montering av TensionCam-muttrar
i Älvsborgsbrons hängkablar.
19 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
REGION EUROPA
Stabil omsättning trots
motgångar
2024 präglades av betydande utmaningar där marknadsvolatilitet
och efter släpande tillverkningsorders medförde extrakostnader
för Region Europa. Att prioritera hanteringen av backlogen har varit
av stor vikt, och organisationen är stolt över de kontinuerliga för-
bättringarna som har genomförts och som lett till positiva resultat.
Under året inträffade även en härdungsexplosion i en av de polska
fabrikerna, vilket orsakade skador som krävde både outsourcing
och ombyggnad.
Trots de utmaningar som fanns inom fordonssektorn, en viktig
kundgrupp för Region Europa, lyckades man ändå uppnå en stabil
omsättning. Fordons-OEM:er och Tier 1-leverantörer pressade på
för lägre priser, vilket skapade en utmanande miljö för prisstrategier.
Trots denna tuffa miljö har man under året proaktivt arbetat med
att avsluta ofördelaktiga kundavtal, vilket haft en positiv inverkan
på både produktivitet och lönsamhet. Dessutom lyckades man
effektivt dämpa inflationstrycket.
Fordonsindustrin har fortsatt varit den huvudsakliga drivkraften
bakom region Europas verksamhet, och 2024 var inte året för en mer
omfattande diversifiering till nya branscher. Inför 2025 planerar man
att utvärdera tillväxtmöjligheter inom andra branscher. Regionen
samarbetar med bolagets innovationsteam för att stärka affärsför-
mågan och påbörja utvecklingen av mer värdeskapande produkter.
Investeringar för framtiden
r det gäller anläggningskostnader har Region Europa tagit fram
en investeringsplan för kommande år. Planen är att göra invester-
ingar med inriktning på ren overingar, modernisering av utrustning
och förbättringar av med arbetarnas säkerhet. I Polen har man under
året gjort investeringar i produktutveckling, särskilt i förmågan att
tillverka nya skruvar för plastapplikationer, vilket breddar marknads-
områden utanför fordonssektorn och öppnar upp nya möjligheter
för tillväxt. Detta strategiska initiativ, tillsammans med tillgången
till plastinsatser levererade från systerregionen i Asien, har stärkt
Region Europas konkurrenskraft.
En robust organisation
Under 2024 har Region Europa byggt en robust team- och organisa-
tionsstruktur för att främja operativa förbättringar. Fokus på lagar-
bete och ansvarsskyldighet har också varit centralt. Genom att
etablera ett program för engagemang, stabilitet och lönsamhet har
man hållit sina kärnvärden i fokus och lyckats öka medarbetarnas
engagemang.
Fokus på säkerhet och arbetsmiljö
Tyvärr har olyckstrenden i produktionen varit negativ. Trots att
ingen av olyckorna var allvarlig, ledde frekvensen till en omvärdering
av säkerhetsstrategin. Betydande investeringar har genomförts i
arbetsmiljöinitiativ för att främja en mer proaktiv säkerhetskultur.
Alla olyckor granskas gemensamt av arbetsmiljöexperter och lokala
ledningar för att dra rdomar och göra förbättringar. Man är enga-
gerad i att hålla transparens kring hälso- och säkerhetsdata och
regelbundet visa antal olycksfria dagar via interna kommunikations-
kanaler. Målsättningen är att minska olycksrisken och förbättra de
anställdas välmående i hela Europa.
Motgångar kan vara en stark driv-
kraft. Vi har anammat en resultat-
fokuserad ledarstil och arbetar
aktivt för att öka medarbetarnas
engagemang och skapa en kultur
av kontinuerlig förbättring.
Markus Baum, President Region Europa
20 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
VIKTIGA HÄNDELSER 2024
Implementering av en robust team- och organisationsstruktur
baserad på lagarbete och ansvarsskyldighet.
• God hantering av backlogen i produktionen har lett till
förbättrade resultat.
Stabil omsättning och framgångsrikt försvar av marknadsandelar
i en utmanande affärsmiljö.
Ökad förmåga att tillverka skruvar för plastdetaljer inom en
rad lika branscher.
Investeringar i arbetsmiljöinitiativ som främjar en proaktiv
säkerhetskultur.
FOKUS 2025
Utvärdera tillväxtmöjligheter inom branscher utanför
fordonsindustrin.
Fortsatta investeringar i renoveringar, modernisering av utrustning
och förbättringar av medarbetarnas säkerhet.
Driftsättning av ny härdugn i Polen.
Accelerera övergången mot mer värdeskapande produkter.
OM REGION EUROPA
Tillverkning: Hallstahammar, Sverige, Bergkamen, Tyskland,
Bielsko-Biała och Wieprz, Polen.
Försäljning: Scunthorpe, Storbritannien och Göteborg, Sverige
(länder med större försäljningsorganisationer).
* FTE: Beräknas som summan av antalet arbetade timmar dividerat med
normal årsarbetstid och utvisar antalet heltidstjänster.
gra av de medarbetare som
bidrar till Bultens framng.
1 269
Antalet anställda i
region Europa*
73%
Andel av Bultens
omsättning
21 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
REGION ASIEN
Fmjad tillväxt genom
indisk etablering
Etableringen av en ny fabrik i Indien 2024 var en betydande mil-
stolpe för Region Asien. Fabriken kommer att specialisera sig på
mikroskruvar i storlekarna M0.6 till M3, vilket gör Bultens Region
Asien till en av de största aktörerna i Indien inom detta segment.
Framöver planeras även etablering av ett försäljnings- och inköps-
kontor i Indien, vilket förväntas ytterligare driva affärs tillväxt
under de kommande åren.
Stabil försäljning
Region Asiens utveckling under 2024 speglar en struktur där
majoriteten av försäljningen är kopplad till fordonssektorn, med
cirka hälften av försäljningen från elfordon. Den traditionella
fordons försäljningen har varit stabil, medan försäljningen av
elbilar i Kina har ökat kraftigt. Mikroskruvsegmentet har också
visat lovande tillväxt inom konsumentelektronik.
Under året har regionen gjort ett omfattande arbete för att
effekt ivisera verksamheten i fabrikerna i Kina och Taiwan. Detta har
innefattat optimer ing av organisationsstrukturer och processer,
med ett särskilt fokus på att förbättra kvalitetsstandarder. Region
Asien genomförde också en strategisk konsolidering av sin förlj-
ningsverksamhet genom att stänga två kontor, ett i Hongkong och
ett i Singapore, och istället samarbeta lokalt med distributions-
bolaget Exim & Mfr Enterprise (Exim) som Bulten förvärvade 2023.
Utforskning av nya marknader för att driva tillväxt
Region Asien har lagt ned stort arbete på att se över och förfina
sitt strategiska fokus för att omfatta fler marknadsmöjligheter,
sam tidigt som närvaron i etablerade branscher bibehålls. Regionen
är beroende av en begränsad kundbas och strävar efter att
diversifiera sin portfölj. Även om fordons- och konsumentelektronik-
sektorerna fortsatt är prioriterade, arbetar man aktivt med att
utforska branscher med god lönsamhet, såsom medicinteknik,
vind- och solenergi.
Ett annat fokusområde är innovation, som kan skapa god
avkastning på lång sikt. Region Asien har effektivt expanderat sin
verksamhet utifrån befintliga kundkrav, men ser även möjligheter
att vidareutveckla verksamheten genom nya produkter och tjänster
framöver. Under året har man exempelvis inlett ett samarbete
med Bulten-ägda TensionCam för att se hur man kan dra nytta av
deras lösningar i Asien. En omfattande handlingsplan för framtida
satsningar på ny teknik och innovation är under utveckling och
stöds av koncernens innovationsavdelning. Investeringar görs även
i nya medarbetare inom försäljning och utveckling för att stärka
marknads närvaron.
Hållbarhet är också ett viktigt område för Region Asien, och man
har arbetat aktivt med det på olika sätt under 2024. Regionen följer
koncernens hållbarhetsstrategi med målet att nå 100 procent
grön energi genom initiativ inom sol- och vindkraft. Wuxi-fabriken
i Kina drivs för rvarande helt med en blandning av certifierad
grön energi och solenergi, och investeringar görs nu i grön energi
i Tianjin, Kina, och Taipei, Taiwan.
Teamet levererade ett exceptionellt
resultat med att hantera marknads
-
utmaningarna under året.
Michael Richards, President Region Asien
22 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
VIKTIGA HÄNDELSER 2024
• Etablering av en mikroskruvfabrik i Jamnagar, Indien, i samarbete
mellan Bulten, ZJK Precision Parts (ZJK) and Radium Fasteners
Private Ltd.
• Utbyggnad av Wuxi-fabriken i Kina.
• Konsolidering av försäljningsverksamheten i samarbete med
Exim & Mfr Enterprise (Exim).
FOKUS 2025
Handlingsplan utvecklad för att utforska marknader med god
lönsamhet, såsom medicinteknik, vind- och solkraft.
Ett gemensamt försäljnings- och inköpskontor med det indiska
samriskföretaget för att öka försäljningen i Indien.
OM REGION ASIEN
Tillverkning och förljning: Wuxi, ShenZhen och Tianjin, Kina,
Taipei, Taiwan och Jamnagar, Indien.
* FTE: Beräknas som summan av antalet arbetade timmar dividerat med
normal årsarbetstid och utvisar antalet heltidstjänster.
** Procentsatsen är exkl. Exim & Mfr Enterprise.
412
Antalet anställda*
i region Asien
17%
Andel av Bultens
omsättning**
Olika typer av muttrar
Kvalitetsmätning
23 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
REGION NORDAMERIKA
Fokus ökad tillväxt
Bultens verksamhet i Nordamerika, som ursprungligen etablerades
genom ett joint venture, har under 2024 effektivt hanterat leverans-
kedjeutmaningar och utvecklat en strategisk plan för fram tida
tillväxt. Koncernen har investerat avsevärt i infrastruktur och
utrustning i regionen under de senaste två åren. Med all nödvändig
utrustning i drift och en ny plan är nu regionen väl positionerad
för framtida tillväxt.
Inriktning på fordonsindustrin och elfordon
Under året har Region Nordamerika främst stöttat sina befintliga
kunder inom fordonsindustrin, särskilt Tier 1, Tier 2 och OEM:er.
Trots att de traditionella fordonsvolymerna varit lägre än förväntat,
har verksamheten förblivit stabil efter Bultens förrv av PSM
International 2020, även om tillväxten varit begränsad. Marknadens
fokus på kostnadsbesparingar har skuggat kvalitetsförbättringarna.
Trots detta har regionen framgångsrikt identifierat tillväxtmöjligheter
inom elfordon och förväntar sig en ökad serieproduktion inom detta
område, vilket gör det möjligt för regionen att positionera sig som en
värdefull partner för den växande marknaden.
Effektivisering och medarbetarutveckling
Under året har Region Nordamerika infört effektivare processer
och operativa rutiner samt investerat i kompetensutveckling genom
riktade utbildnings- och rekryterings insatser. Konkurrensen om
kvalificerad arbetskraft är en stor ut maning, och man strävar efter
att positionera sig som den mest attraktiva arbetsgivaren.
Strategisk försäljning och varumärkesutveckling
Region Nordamerika har också utvecklat en agil strategisk säljplan
som syftar till att identifiera och kapitalisera på nya tillväxtmöjlig-
heter. Eftersom varumärket Bulten fortfarande är relativt okänt
på den nordamerikanska marknaden, har man valt att behålla det
mer etablerade varumärket PSM International, samtidigt som
varu märket Bulten marknadsförs effektivt.
Att expandera inom fordonssektorn kräver tid och regionen
arbetar aktivt med att bredda sitt erbjudande till att även omfatta
branscher utanför fordonsindustrin för att tillvarata nya marknads-
möjligheter.
Framöver kommer Region Nordamerika fokusera på att öka
omsättningen och stärka tillväxten. Teamet har lagt en solid grund
och det är nu dags att ta nästa steg.
Vi ser fram emot att dra nytta
av de insatser som har gjorts
och det stöd vi har fått från
Bul ten-koncernen för att nå vår
fulla potential.
Chad Squires, Vice President
Region Nordamerika
24 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
VIKTIGA HÄNDELSER 2024
Genomförda investeringar i produktionsanläggningen.
• Uppbyggnad av organisation och implementering av
effektivare processer.
Utforskade tillväxtmöjligheter inom elfordon.
FOKUS 2025
• Öka försäljningen och snabba på tillväxten.
• Fortsätta bredda erbjudandet till att omfatta andra segment.
Fortsätta att marknadsföra varumärket Bulten i Nordamerika.
OM REGION NORDAMERIKA
Tillverkning och förljning: Ohio, USA.
* FTE: Beräknas som summan av antalet arbetade timmar dividerat med
normal årsarbetstid och utvisar antalet heltidstjänster.
32
Antalet anställda*
i region
Nordamerika
5%
Andel av Bultens
omsättning
Semsskruv
Mätning av gängdiameter
25 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
EXIM & MFR ENTERPRISE
Ökade investeringar i Thailand,
Vietnam och Indien
Exim & Mfr Enterprise (Exim) är en ledande asiatisk distributör av
C-parts till en rad olika segment inom tillverkningsindustrin, såsom
flyg-, fordons-, medicin- och konsumentelektronikindustrin. C-parts
är komponenter som tillverkningsföretag ofta lagerhåller i stora
kvantiteter och som är avgörande för olika tillverkningsprocesser.
De utgör därmed en betydande del av många tillverkande bolags
lager, och Exim har som affärsidé att hjälpa till att effektivisera och
optimera denna del av förrjningskedjan. I dagsläget samarbetar
Exim med cirka 500 multinationella kunder med verksamhet i Asien.
2024 var Exims första hela räkenskapsår efter att bolaget för-
värvats av Bulten och man har arbetat med att hitta synergier
mellan de två organisationerna. Under Bultens ledning har man
genomgått en trans formationsresa och idag har Exim ett starkt,
motiverat team som är inriktat på att expandera företagets
globala fotavtryck.
Tillväxt i ett utmanande marknadsläge
Trots den volatila marknaden 2024 har Exim framgångsrikt hanterat
en utmanande period. Man har sett en minskad efterfrågan inom
vissa sektorer, såsom fordonsindustrin, och påverkats av handels-
restriktioner mellan Kina, EU och USA. För att upprätthålla sitt
operativa resultat har Exim anpassat sitt export- och importtull-
system och identifierat alternativa för rjningskällor. Det har lett till
en förbättring av orderingång jämfört med före ende år.
Ett stort fokus under året har varit Exims lokal iseringsprojekt, där
man gjort betydande investeringar i Thailand, Vietnam och Indien.
Genom att öka personalstyrkan och förbättra lagerkapac iteten har
man kommit närmare sina kunder och bättre kunnat stödja deras
behov på de lokala marknaderna.
Bolaget har även förfinat sin tillväxtstrategi, med målet att
etablera sig som ett världsledande serviceföretag inom C-parts.
Exims strategi är nära kopplad till kundernas utveckling och man
stödjer aktivt deras produktutveckling och geografiska expansion.
Ett viktigt steg har varit att påbörja en etablering i Europa då
många globala kunder efterfrågar att Exim finns representerad på
samtliga marknader där de verkar.
Digitala verktyg som förbättrar kundservicen
Under året lanserades Exim 2.0, en omfattande organisatorisk upp-
gradering av interna system och processer. Bolaget gjorde ock
betydande investeringar i digitalisering, automatisering och förbätt-
rade funktioner inom nyckelkundshantering, tekniska applikationer,
partnerskap och sourcing. Tack vare de digitala satsningarna kan
nu kund erna hantera sina lager och övervaka lagersaldon i realtid,
automatisera varupåfyllningsprocesser samt få tillgång till kvalitets-
dokumentation. Inom kort kommer man även att utöka sitt erbjud-
ande till att omfatta spårning av koldioxidavtryck, vilket ytterligare
stödjer kundernas hållbarhetsmål. Dessutom kommer man att
kunna assistera kunder i produktutveckling genom prototyper.
Under Bultens ledning har vi
genomgått en stor förändring.
Vi är nu ett motiverat team
som är redo att växa globalt
och sätta nya standarder inom
C parts-industrin.
Felix Lian, vd Exim & Mfr Enterprise
26 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
VIKTIGA HÄNDELSER 2024
• Anpassning till Bulten för att utnyttja synergier.
Slutförande av Exim & Mfr Enterprises tillväxtplaner på
medellång till lång sikt.
Etablering i Europa som en del av tillväxtstrategin.
Snabbare digitalisering för att spåra lager och automatisera
varupåfyllning.
FOKUS 2025
Introducera spårning av koldioxidavtryck för att stödja
kundernas hållbarhetsresa.
Vidareutveckla samarbetet, framförallt med Bultens Region
Asien men även med de övriga regionerna.
OM EXIM & MFR ENTERPRISE
• Försäljning till 35 länder.
• Huvudkontor i Singapore, verksamhet i Singapore, Malaysia,
Indonesien, Filippinerna, Thailand, Vietnam och Indien.
(Etablering i Europa pågår).
* FTE: Beräknas som summan av antalet arbetade timmar dividerat med
normal årsarbetstid och utvisar antalet heltidstjänster.
5%
Andel av Bultens
omsättning
143
Antalet anställda*
i Exim & Mfr
Enterprise
Ett utval av produkter som Exim & Mfr
Enterprise tillhandahåller.
27 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Testmaterial och uppställning för friktionsprovning.
28 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
FEM SKÄL ATT INVESTERA I BULTEN
1
KVALITETSLEVERANTÖR
AV FÄSTELEMENT
• Bulten har i över 150 år byggt en marknadsposition som
kvalitetsleverantör av hållbara fästelementslösningar med
en stark kundlista som de senaste åren dessutom blivit
mer diversifierad.
• Bulten är en ledande fullserviceleverantör av fäst element
och kringtjänster, däribland FSP, och har därmed skapat
strategiskt viktiga samarbeten med ett flertal kunder.
• Med mångårig expertis och en egen teknik- och innov-
ationsfunktion är Bulten en naturlig utvecklingspartner
till sina kunder och finns ofta med redan på rit- och
konstruktions stadiet.
• Bulten medverkar i innovativa utvecklingsprojekt samt
bedriver forskningsnära utvecklingsprojekt med en rad
olika universitet och högskolor.
2
FINANSIELL STRATEGI MED FOKUS
PÅ EN STARK BALANSRÄKNING
• Bulten har en stark finansiell position med säkrad finans-
iering och underliggande god vinstförmåga. Det skapar
investerings utrymme för tillväxt och effektiviserings-
åtgärder samt ger avkastnings möjligheter för aktieägare.
• Skalfördelar har över tid genererat god lönsamhet för
Bulten. Ett exempel på det är den nya regionala organ is-
ationsstrukturen som Bulten implementerade under 2024,
vilken bidrar till en effektivare produktion.
3
TILLVÄXTPOTENTIAL GENOM
FÖRVÄRV OCH NYA BRANSCHER
Bulten ser expansionspotential inom fordonsindustrin
genom nya elektrifierade plattformar samt i leverantörs-
ledet till fordonstillverkare av lätta och tunga kommersiella
fordon (Tiers 1 och 2).
• I och med förrven av PSM International (PSM) 2020
samt Exim Mfr & Enterprise (Exim) 2023 har både
produktport följen och kundlistan utökats inom områden
utanför fordon. Det skapar goda förutsättningar för fortsatt
marginal tillväxt. Förrvet av Exim har även inneburit att
Bulten stärkt sin position som en ledande distributör av
C-parts*, framförallt i Asien. Exempel på branscher som
Bulten nått via förrven är konsument elektronik, vitvaror,
medicin teknik och förnybar energi.
• Bulten har som fortsatt mål att expandera via strategiska
rvärv.
Genom majoritetsägande av utvecklingsbolaget
TensionCam (mätning och övervakning av klämkraft)
finns det stor potential att i framtiden kunna erbjuda nya
kringtjänster kopplade till fästelement.
* C-parts – komponenter med låga styckpriser som tillverkningsföretag
lagerller i stora kvantiteter.
4
HÖG DIREKTAVKASTNING
Bulten genererar hög direktavkastning med utdelnings-
mål om minst 33 procent av netto resultatet.
5
ROBUST VERKSAMHET SOM BYGGER
PÅ REGIONAL SÄLJSTRUKTUR
• Fabriker i nära anslutning till kunderna i Europa, Asien och
Nordamerika skapar flexibilitet och korta led tider. Samtidigt
bidrar den geografiska spridningen till en robust struktur,
vilket är gynnsamt i tider av protektionism samt makro-
ekonomisk och geopolitisk instabilitet.
• Genom ett nytt joint venture-bolag i Indien och en till-
rande fabrik möjliggör Bulten försäljning av mikroskruv
till internationella kunder i elektronik branschen med närvaro
i Asien, som är en växande marknad för dessa kunder.
29 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
AKTIEINFORMATION
AKTIEÄGARINFORMATION
Bulten AB (publ) noterades på Nasdaq Stockholm 20 maj 2011.
Bolaget återfinns på listan för Small Cap-bolag under ticker-
symbolen BULTEN. En handelspost är 1 aktie.
Aktiekapitalet uppgår till 10 520 103,50 kronor fördelat på
21 040 207 aktier med ett kvotvärde på 0,50 kronor. Varje aktie
berättigar till en röst och lika rätt till andel i bolagets kapital
och resultat.
Kursutveckling
Under 2024 steg Nasdaq Stockholm med 5,7 (15,5) procent.
Det branschindex där Bulten ingår, Stockholm Automobiles & Parts,
sjönk med -15,2 (-14,6) procent. Bultens aktiekurs förändrades
under året med -9,1 (34,5) procent från en kurs vid årets början
på 80,00 kronor till 72,70 kronor vid årets slut. Den lägsta kursen
63,70 SEK, noterades 2024-02-08 och den högsta kursen
93,20 SEK noterades 2024-05-31. Börs rdet i Bulten uppgick
till 1 530 (1 683) MSEK vid utgången av 2024. En förändring av
rs rdet med -153 (431) MSEK.
Aktieomsättning
Bultens totala aktieomsättning under 2024 uppgick till 16,6 (20,1)
miljoner aktier, vilket motsvarar en genomsnittlig omsättning om
66,3 (80,1) tusen aktier per dag beräknat på 252 (252) handelsdagar.
Omsättningshastigheten, beräknat som antalet omsatta aktier i
förhållande till det totala antalet aktier i bolaget, uppgick till 79,1
(95,5) procent.
Aktieägare
Per den 31 december 2024 hade Bulten 11 155 (12 742) aktieägare.
Andelen registrerade aktier i utlandet uppgick till 21,1 (22,8) procent
varav ägare i Finland 5,6 (5,6) procent, USA 3,5 (3,8) procent samt
Tyskland 2,8 (2,9) procent.
De fem största ägarna ägde per den 31 december 2024 samman-
lagt 40,8 (42,9) procent av kapitalet och rösterna, varav de tre
största ägarna ägde 34,2 (35,7) procent.
Ledande befattningshavare i koncernen samt stämmovalda
styrelse ledamöters aktieinnehav uppgick vid utgången av året till
0,2 (0,9) procent.
Utdelningspolicy och utdelning
Bulten har som mål att över tiden dela ut minst en tredjedel av
netto resultatet efter skatt. Hänsyn ska dock tas till Bultens finans-
iella ställning, kassaflöde och framtidsutsikter. För verksamhetsåret
2024 har styrelsen för avsikt att föreslå årsstämman 2025 en
utdelning om 2,75 SEK per aktie. Detta motsvarar cirka 42,6
procent av koncernens nettoresultat efter skatt hänförbart till
moder bolaget aktieägare. Avstämningsdag för utdelning föreslås
till den 30 april 2025.
Finansiell information
Bulten publicerar årligen fyra delårsrapporter samt en årsredo-
visning. Rapporterna finns tillgängliga att läsa och ladda ner eller
beställa som utskrift från bolagets hemsida www.bulten.se.
ÄGARSTRUKTUR
Övriga 17,1% (19,7)
Utländska
institutionella ägare
14,2% (14,7)
Svenska
privatpersoner
35,3%(32,8)
Svenska
institutionella
ägare
33,4% (32,8)
Svenskt ägande
78,9% (77,2)
Utländskt ägande
21,1% (22,8)
SVENSKT OCH UTLÄNDSKT ÄGANDE
AKTIEUTVECKLING 2024
FINANSIELL KALENDER 2025
Årsstämma
Årsstämman i Bulten AB (publ) hålls måndagen den 28 april
kl. 17.00 på Bultens huvudkontor, August Barks gata 6A,
Västra Frölunda.
För ytterligare information om årsstämman 2025 besök
Bultens hemsida www.bulten.se.
Ekonomisk rapportering
Delårsrapport januari-mars ..........................28 april 2025
Delårsrapport januari-juni ...............................10 juli 2025
Delårsrapport januari-september .......... 21 oktober 2025
Bokslutsrapport ......................................... 3 februari 2026
Rapporterna finns tillgängliga på www.bulten.se
vid publiceringstillfällena.
Bulten aktiekurs SEK
OMXSPI (norm vs BULTEN)
okt decfebjan novmars april maj juni juli aug sept
0
20
40
60
80
100
30 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
AKTIEÄGARSTRUKTUR, 31 DECEMBER 2024
STORLEKSKLASS ANTAL ÄGARE ANTAL AKTIER INNEHAV (%)
1-500 8 736 2 469 155 11,6
501-1 000 1 198 977 614 4,7
1 001-5 000 994 2 164 748 10,3
5 001-10 000 120 851 977 4,1
10 001-20 000 41 610 786 2,9
20 001- 66 13 965 927 66,4
Summa totalt 11 155 21 040 207 100,0
*Källa: Monitor - Modular Finance AB per 31 december 2024.
BULTENS STÖRSTA ÄGARE, 31 DECEMBER 2024
AKTIEÄGARE ANTAL AKTIER
ANDEL AV RÖSTER
OCH KAPITAL (%)
Volito AB
5 220 000 24,8
Nordea Funds
1 140 825 5,4
Avanza Pension
834 667 4,0
Unionen
800 000 3,8
Carnegie Fonder
580 432 2,8
Summa fem största ägarna
8 575 924 40,8
Summa övriga ägare
12 464 283 59,2
Summa totalt
21 040 207 100,0
* Källa: Monitor - Modular Finance AB per 31 december 2024.
ANTAL AKTIER
DATUM FÖR
REGISTRERING
FÖRÄNDRING AV
ANTALET AKTIER
ANTAL AKTIER
EFTER EMISSION
Nyemission
1)
2011-05-25 1 842 777 21 040 207
Nyemission
2)
2011-05-20 7 197 430 19 197 430
Nyemission 2010-01-27 8 000 000 12 000 000
Nyemission
2009-01-20 3 000 000 4 000 000
Minskning
2006-02-01 -321 500 1 000 000
Nyemission
2006-02-01 321 500 1 321 500
Nyemission
2005-01-24 999 000 1 000 000
Nybildning
2004-10-12 1 000 1 000
1) Nyemission genom apport 2) Nyemission genom kvittning av aktieägarlån
AKTIEDATA
KURSRELATERAD AKTIEDATA 2024 2023
Aktiekurs vid årets slut (sista betalkurs), SEK
72,70 80,00
gsta aktiekurs under året (betalkurs), SEK 93,20 110,20
Lägsta aktiekurs under året (betalkurs), SEK
63,70 59,50
rsvärde vid årets slut, MSEK
1 530 1 683
P/E
11,26 16,35
Direktavkastning, %
3,78 3,13
Data per aktie, SEK
Resultat före avskrivningar (EBITDA)
23,71 19,98
Justerat resultat före avskrivningar(EBITDA)
23,71 20,59
Rörelseresultat (EBIT)
14,35 10,98
Justerat rörelseresultat (EBIT)
14,35 11,59
Resultat efter finansnetto (EAFI)
10,65 9,37
Årets resultat
6,45 4,89
Justerat års resultat
6,45 5,51
Eget kapital
95,64 85,88
Kassaflöde från den löpande verksamheten
15,21 16,81
Årets kassaflöde -0,40 -4,91
Föreslagen utdelning
2,75 2,50
Antal utestående stamaktier, tusental
Vägt antal
20 988,0 20 988,0
Vid årets slut
20 988,0 20 988,0
Vid årets slut bevakade följande analytiker
regelbundet utvecklingen i Bulten
BOLAG ANALYTIKER
Kepler Cheuvreux
Mats Liss
31 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
RISKFAKTORER
Bultens riskhantering syftar till att identifiera och förebygga
att risker uppkommer samt att begränsa eventuella skador
från dessa. Bulten kategoriserar sina risker inom områdena
finansiella, konjunktur- och omvärld, operativa och hållbarhet.
Riskbemningen omfattar alla delar av bolagets verksamhet
och de länder och regioner där Bulten och dess dotterbolag
är verksamma.
Nedan finns en beskrivning av hur bolagets koncernledning
bedömer och hanterar de huvudsakliga riskerna inom områdena
finansiella, konjunktur- och omvärld samt operativa i ett tids-
perspektiv om 1–3 år.
Bultens hållbarhetsrisker är numera en integrerad del av bolagets
dubbla väsenlighetsanalys och finns på sidan 42.
Mer information om risker och riskhantering finns även på
sidorna 96–101, not 5.
Förekommer
sannolikt frekvent
och vid många
tillfällen
Förekommer
troligen
upprepade
gånger
Förekommer
ibland
Osannolikt
men möjligt
Mycket
osannolikt/
kommer aldrig
att inträffa
Liten skada
eller påverkan
Viss men
hanterbar
skada eller
påverkan
Allvarlig
skada eller
påverkan
Stor skada/
påverkan
Total
system förlust,
oacceptabelt
resultat
SANNOLIKHET
PÅVERKAN
FINANSIELLA RISKER
A Valuta
B Likviditet
C Ränta
D Kredit
E Kapital
KONJUNKTUR- OCH OMVÄRLDSRISKER
F Marknad och konkurrens
G Legala och politiska
H Trender och drivkrafter
I Force majeure
J Kundberoende
OPERATIVA RISKER
K Global leverantörskedja
L Produktansvar, garanti och återkallelse
M Avbrott i verk samheten och egendom sskador
N Miljömässiga regulatoriska/efterlevnad
O IT-relaterade
P Misslyckat införande av nya processer, inträde
på nya marknader och/eller anläggningar
RISKER
RISKOMRÅDE BESKRIVNING MOTVERKANDE FAKTORER SANNOLIKHET VERKAN
FINANSIELLA RISKER
Valuta A Bulten verkar internationellt och utsätts för valutarisker som uppsr från olika
valutaexponeringar, framförallt avseende EUR, PLN, GBP, USD, TWD, CNY och
SGD.
Bulten hanterar valutarisker främst genom att försöka förändra de operativa
villkoren i verksamheten genom att få intäkter och utgifter i andra valutor än SEK
att matcha varandra.
Förekommer
sannolikt frekvent
och vid många
tillfällen
Viss men hanterbar
skada eller påverkan
Likviditet B Risken att koncernen inte klarar sina betalningar till följd av otillräcklig likviditet eller
svårighet att erhålla krediter från externa kreditgivare.
Bultens koncernledning bevakar kontinuerligt koncernens likviditetsreserv som
består av likvida medel samt outnyttjade kreditfaciliteter.
Osannolikt men
möjligt
Allvarlig skada eller
påverkan
Ränta C Koncernens ränterisk uppsr genom kort- och långsiktig upplåning där en kraftigt
höjd ränta kan påverka bolagets ställning och resultat.
Bultens ränterisk bems som låg till följd av den låga belåningsgraden. Den
31 december 2024 uppgick nettoskulden (exklusive leasingskulder) till 865 MSEK
Fokus på att minska rörelsekapitalet.
Förekommer
troligen upprepade
gånger
Viss men hanterbar
skada eller påverkan
C P
K
J
OH
D
E
B
M
LN
I
FA
G
32 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
RISKOMRÅDE BESKRIVNING MOTVERKANDE FAKTORER SANNOLIKHET VERKAN
Kredit D Kreditrisk uppstår genom likvida medel och tillgodohavanden hos banker och
finansinstitut samt kreditexponeringar inklusive utestående fordringar och avtalade
transaktioner.
Bultens kundfordringar är fördelade på ett stort antal kunder och historiskt har
Bultens kundförluster varit mycket låga.
Likvida medel placeras enbart hos kreditinstitut med hög kreditrating.
Osannolikt men
möjligt
Viss men hanterbar
skada eller påverkan
Kapital E Risken att koncernen inte har korrekt kapitalstruktur för att hålla kostnader för
kapital nere.
Bulten har en tydlig utdelningspolicy och ledningen övervakar löpande behovet av
refinansiering av den löpande verksamheten.
Mycket osannolikt
eller kommer aldrig
att inträffa
Liten skada eller
påverkan
KONJUNKTUR- OCH OMVÄRLDSRISKER
Marknad
och
konkurrens
F Bulten verkar i en konkurrensutsatt miljö där såväl gamla som nya konkurrenter
strävar efter att vinna marknadsandelar.
Bulten samarbetar med kunder och andra externa resurser för att kontinuerligt
uppdatera kunskapen om trender på medellång och lång sikt som påverkar
efterfrågan på och specifikationerna för företagets produkter samt för att
identifiera risker och möjligheter.
Bulten arbetar aktivt för att öka sina marknadsandelar inom växande
industrisegment, till exempel elfordon och konsumentelektronik.
Förekommer
sannolikt frekvent
och vid många
tillfällen
Allvarlig skada eller
påverkan
Legala och
politiska
G Bulten verkar inom olika jurisdiktioner och omfattas av lokala lagar och
bestämmelser inom respektive jurisdiktion, såväl som övergripande internationella
bestämmelser. Förändringar i lokala och internationella lagar och bestämmelser
kan komma att påverka koncernens verksamhet.
Bulten bedriver verksamhet i länder där förekomsten av geopolitisk risk bedöms
gre än i t.ex. Sverige. Politisk instabilitet kan även medföra en förhöjd risk inom
dessa jurisdiktioner.
Bulten möter dessa risker genom att kontinuerligt genomföra riskbedömningar
samt vid behov inmta extern expertis inom respektive identifierat riskområde.
Bultens uppförandekod tillsammans med intern kontroll avseende finansiell
rapportering utgör grunden för ett affärsetiskt förhållningssätt samt korrekt
finansiell rapportering.
Genom samverkan med lokalt baserade företag kan även den politiska risken
begränsas något. Bulten arbetar för att lokalisera produktion och inköp för att
handel mellan regioner minimeras.
Vid eventuella fall där risken skulle bedöms som oacceptabel ämnar Bulten att
avsluta sin verksamhet eller handel.
Förekommer
sannolikt frekvent
och vid många
tillfällen
Stor skada eller
påverkan
Trender och
drivkrafter
H
Bulten verkar inom en konkurrensutsatt och kostnadsmedveten marknad där det
ställs höga krav på miljöarbete, kvalitet, leveransprecision, teknologiutveckling
samt kundservice.
Prispress är en naturlig del i den industri som Bulten verkar inom.
Utveckling av produkter och material kan förändra Bultens konkurrensrmåga.
Parisavtalet och branschens krav på minskade utsläpp av växthusgaser.
Bulten bevakar kontinuerligt trenderna på marknaden samt kundernas
förväntningar och ny lagstiftning. Bulten strävar efter att vara tekniskt ledande
inom sin bransch för att kunna erbjuda bästa möjliga värdeskapande lösningar på
marknaden, och har ambitiösa hållbarhetsmål för att vara kundernas
förstahandsval i takt med att deras fokus på hela värdekedjan ökar. Bulten har
diversifierat sin närvaro inom fler marknadssektorer än fordonsindustrin, och
kommer att fortsätta med detta.
Osannolikt men
möjligt
Stor skada eller
påverkan
Force majeure
I
Den globala ”just-in-time”-logistiken har gjort den globala handeln mer känslig för
störningar vid t.ex. pandemier, naturkatastrofer och strejker.
Genom kapacitetsplanering och goda kund- och leverantörsrelationer minskas
risken avseende globala produktions- och logistikstörningar.
Vid större störningar övervakas påverkan på Bultens verksamhet och bolaget har
ett nära samarbete med kunder och andra affärspartners för att dämpa denna
påverkan så långt det är möjligt.
Bulten vidtar åtgärder för att skydda medarbetarna, exempelvis genom reseförbud
och karantän samt följer myndigheternas riktlinjer och rekommendationer.
Förekommer troligen
upprepade gånger
Stor skada eller
påverkan
Kundberoende J Bultens kundbas innefattar många fordonstillverkare i Europa, där ett antal
nyckelkunder står för en stor andel av koncernens omsättning.
Bultens omsättning är beroende av kundernas framgång med olika modeller på
marknaden.
FSP-konceptet omfattar förutveckling, produkt- och teknologiutveckling,
produktion, kvalitet, logistik och service och innebär nära samarbete med
kunderna.
Underliggande avtal med nyckelkunder omfattar en mängd olika produkter och har
olika löptider och motparter.
Bulten verkar inom olika marknader och segment som lätta och tunga kommersiella
fordon, konsumentelektronik och hushållsapparater.
Osannolikt men
möjligt
Stor skada eller
påverkan
33 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
RISKOMRÅDE BESKRIVNING MOTVERKANDE FAKTORER SANNOLIKHET VERKAN
OPERATIONELLT
Global
leverantörs-
kedja
K Det förekommer olika risker relaterat till globala varuflöde, t. ex. beroendet av
specifika leverantörer, insatsvaror, logistik samt kvalitetsrisker.
Bulten är beroende av råmaterial och insatsvaror för leverans till kund.
Volatilitet i pris på råmaterial samt insatsvaror kan påverka koncernens resultat.
"Bulten utjämnar dessa risker genom ett aktivt och professionellt inköps-, kvalitets-
och logistikarbete.
Den globala inköpsstrategin är under kontinuerlig översyn och uppdatering för att
optimera inköp av material och insatsvaror i en hållbar och kostnadseffektiv
riktning.
Vid materialvolatilitet kompenseras Bulten av kunderna delvis genom avtal eller
förhandling.
Förekommer ibland Viss men hanterbar
skada eller påverkan
Produktansvar,
garanti och
återkallelse
L Bulten har ett produktansvar och kan utsättas för garantianspråk om produkter
levererade av koncernen orsakar skada på person eller egendom.
Bulten möter denna risk genom omfattande tester i produkternas design- och
utvecklingsfas samt genom kvalitets-, styrnings- och kontrollåtrder inom hela
produktionen.
Bulten har tecknat försäkring omfattande ett visst belopp mot skadestånd gällande
produktansvar samt återkallelse.
Osannolikt men
möjligt
Viss men hanterbar
skada eller påverkan
Avbrott i
verk samheten
och
egendom s-
skador
M Skador på produktionsutrustning kan ha en negativ inverkan, både i form av direkt
egendomsskada och produktionsavbrott.
Bulten genomför förebyggande underhållsarbete på sin produktionsutrustning
samt har ett starkt internt och externt stödnätverk inom industrin. Bulten har även
försäkringsskydd mot avbrott i verksamheten orsakat av egendomsskada.
Förekommer
sannolikt frekvent
och vid många
tillfällen
Viss men hanterbar
skada eller påverkan
Miljömässiga
regulatoriska /
efterlevnad
N Negativa konsekvenser såsom leveransproblem om Bulten inte lyckas få och/eller
behålla erforderliga tillstånd för att bedriva sin planerade verksamhet.
Bulten möter risker genom att säkerställa att bolaget har samtliga de tillstånd och
avtal som krävs samt uppfyller givna säkerhets-, rapporterings- och kontrollkrav.
ISO 14001-certifiering av samtliga anläggningar.
Revisioner utrda av Bultens försäkringsmäklare (AON).
Lokala miljöchefer/miljöansvariga.
Osannolikt men
möjligt
Viss men hanterbar
skada eller påverkan
IT-relaterade O Bulten är beroende av IT-system samt hårdvara för att bedriva sin verksamhet.
Störningar i system eller hårdvara innebär en risk för påverkan på produktionen och
jligheten att leverera till kund i tid.
Cyberattacker, inklusive risken för obehöriga intrång i system.
Bulten har säkersllt en IT-miljö som snabbt går att återskapa vid ett eventuellt
avbrott.
Bulten har väl etablerade rutiner avseende informationssäkerhet samt processer
för uppföljning och kontroll.
Osannolikt men
möjligt
Stor skada eller
påverkan
Misslyckat
införande av
nya processer,
inträde på nya
marknader
och/eller
anläggningar
P Vid inträdet på nya marknader/inom nya produkter uppsr nya risker som skulle
kunna orsaka kapacitets- eller kvalitetsproblem eller bristande efterlevnad av lokala
föreskrifter.
Ordentliga förstudier för uppstartsbolag
Dra nytta av kompetensen och erfarenheten inom organisationen
Interna kontrollprogram
Specifika riskbedömningar
Dra nytta av erfarenheter i nätverket
Skydda företagets data och IT
Juridisk kompetens
Marknadskännedom och statistik
Konsulter eller partners med lämplig kompetens
Förekommer troligen
upprepade gånger
Allvarlig skada eller
påverkan
34 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
BULTENS HÅLLBARA UTVECKLING
Bultens hållbarhetsarbete utgår från de tre perspektiven bolagsstyrning, miljöhänsyn samt
socialt ansvar. För att säkerställa att bolaget utvecklas hållbart är det avgörande att ha ett
helhetsperspektiv samt att integrera dessa hållbarhetsaspekter i allt vi gör och i alla beslut.
Riktningen i vårt arbete bygger på vår vision, mission, våra kärnvärden och strategi, FN:s mål
för hållbar utveckling och vårt engagemang i FN:s Global Compact.
Under året har vi introducerat Exim & Mfr Enterprise (Exim)
i våra hållbarhets processer och initierat samt genomfört
flera lokala projekt för att stärka medarbetarengagemanget.
Vi har även startat en ny grupp inom vårt globala
ledarutvecklings program och lanserat en ny utbildning
inom hållbarhet.
Bulten har för andra gången uppnått platinanivå i
EcoVadis hållbarhetsutvärdering, en utmärkelse som endast
tilldelas en procent av de utvärderade bolagen. Detta är
en viktig bekräftelse på vårt engagemang och vårt mål-
medvetna hållbarhetsarbete.
Vi är också glada över att kunna fortsätta vårt stipendie -
program i Rumänien, där vi stöttar hörselskadade elever som
genomför en teknisk utbildning på ett allmänt gymnasium.
Arbetet med implementeringen av vår så kallade klimat-
färdplan (climate roadmap), verifierad av SBTi, har fort-
skridit enligt plan. Till exempel har vi övergått till rnybar
elektricitet i en av våra fabriker i Kina samt i vår ytbehand-
lingsfabrik i Polen. Därmed har vi överträffat vårt mål
att till 2030 minska utsläppen inom scope 1 och 2 med
30 procent.
GENERELL INFORMATION
Rapportering och styrning ....................................................36
Upplysningar enligt EU:s taxonomi
.............................37
Bolagskod och policyer
........................................................... 38
FN:s globala hållbarhetsmål
................................................. 39
Värdekedja
...................................................................................40
Intressenter
................................................................................. 41
Väsentlighetsanalys utifrån dubbel materialitet
........ 42
Bultens strategi för hållbar utveckling
.............................43
Hållbart kunderbjudande
......................................................44
INFORMATION OM MILASPEKTER
Koncernens miljöarbete .........................................................45
INFORMATION OM SOCIALA ASPEKTER
Koncernens arbete med sociala frågor ........................... 49
Mångfald och inkludering
.....................................................50
Våra medarbetare
....................................................................51
Hälsa och säkerhet
...................................................................53
Hållbar leverantörskedja
........................................................55
INFORMATION OM BOLAGSSTYRNING
Bolagsstyrning och affärsetik ..............................................56
Hållbarhetsnoter
.......................................................................57
GRI-Index
..................................................................................... 69
INTEGRERAD HÅLLBARHETSREDOVISNING
Bulten upprättar hållbarhetsredovisningen enligt
GRI Standards (Global Reporting Initiative).
Delar av hållbarhetsredovisningen är integrerad
i övriga årsredo visningen. Se även avsnittet
hållbarhetsnoter på sidan 57.
Marlene Dybeck,
Senior Vice President HR & Sustainability
35 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
HÅLLBARHETSINFORMATION
RAPPORTERING OCH STYRNING AV
HÅLLBARHETSFRÅGORNA
Generella redovisningsprinciper
Redovisningen syftar till att ge en övergripande beskrivning av
vårt hållbarhetsarbete i enlighet med bland annat den lagstadgade
hållbarhetsrapporteringen i Sverige samt EU:s taxonomilagstiftning
som bolaget omfattas av. Den är integrerad i årsredovisningen och
upprättad enligt GRI-standarder, se GRI-index på sidan 69.
Hållbarhetsredovisningen samt tillhörande hållbarhetsrapport
omfattar koncernen och samtliga dotterbolag där Bulten har
anställd personal i den legala enheten samt där ägarskap uppgår
till minst 50 procent de senaste två åren, om inget annat framgår i
respektive not eller GRI upplysning. Se not 1 på sidan 57.
Från och med räkenskapsåret 2025 omfattas Bulten av uppdat-
erad årsredovisningslag som bygger på EU:s direktiv för hållbarhets-
rapportering, CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive)
och ska därmed rapportera på tillhörande redovisnings standarder
ESRS (European Sustainability Reporting Standards). Bolaget har
under 2024 påbörjat förberedelser inför övergången till denna
redo visningslagstiftning.
Bulten avser att redovisa och rapportera så korrekt som möjligt
och beskriver i varje upplysning vilken data och metod som används
samt om det finns någon osäkerhet eller antaganden, alternativt
om korrigeringar eller tillägg till tidigare års redovisning gjorts, i
respektive not. Se notsektionen som börjar på sidan 57.
Tidshorisonter
Tidshorisonten för data i hållbarhetsredovisningen följer den
ekonomiska redovisningen.
Styrning av hållbarhetsfrågorna
För att säkerställa att hållbarhetsarbetet på Bulten realiseras är det
integrerat i bolagets affärsstrategi och verksamhetsstyrning med
en tydlig ansvarsfördelning. Det övergripande ansvaret för bolagets
hållbarhetsarbete ligger på styrelsen och frågorna bereds inom
revision sutskottet, medan vd ansvarar operativt. Arbetet drivs och
koordineras av SVP HR and Sustainability som ingår i koncern-
ledningen. En hållbarhetskommitté bestående av representanter
från koncernens olika funktioner bereder, utvecklar och föreslår
aktiviteter. Varje fokusområde har en tydlig organisation och
resurs er till sitt förfogande och arbetet leds av respektive funktions-
ansvarig i koncernledningen.
Tydliga hållbarhetsmål, vilka är integrerade i affärsstrategin
och i den operativa verksamheten, bidrar till att såväl styrelse
som koncern ledning ges rätt kunskap och ökad erfarenhet inom
håll barhetsområdet.
llbarhetsarbetet styrs och följs upp via ett ledningssystem med
handlingsplaner och mätbara mål. Där ingår också gemensamma
policyer och riktlinjer. Måluppfyllnad och handlingsplaner följs upp
och avrapporteras regelbundet till koncernledningen som i sin tur
löpande rapporterar utveckling och resultat till bolagets styrelse.
Bulten genomför en så kallad ”ledningens genomgång, vilket
innebär att strategiarbetet följs upp regelbundet. Eventuellt
identifierade gap diskuteras och ges olika prioriteringar beroende
situation. Aktiviteter, processförbättringar med mera tas in i
handlingsplaner. Arbetet bedrivs enligt PDCA-metoden (Plan, Do,
Check, Act).
I samband med koncernens återkommande strategiarbete,
baserat på omvärlds-, intressent-, risk- och möjlighetsanalyser,
utvärderas bolagets hållbara utveckling utifrån bolagets samtliga
verksamhetsområden.
Koncernens styrelse utvärderar löpande hållbarhetsarbetet
genom rapportering på styrelsemöten. Styrelsens revisionsutskott
övervakar bolagets hållbarhetsrapportering. Se sidorna 76-77 för
mer information om revisionsutskottets arbete.
Alla medarbetare har ett eget ansvar i hållbarhetsarbetet inom
sina ansvarsområden och respektive chef ansvarar för att driva
samt följa upp efterlevnaden.
Investeringar bedöms utifrån ett hållbarhetsperspektiv
För att säkerställa att bolagets investeringar stödjer vår hållbarhets-
strategi, utvärderar vi investeringskanden utifrån det så kallade
Sustainable Return on Investment-perspektivet (SROI). Områden
som utvärderas är till exempel arbetsmiljö och maskinsäkerhet samt
miljöfaktorer såsom energi- och vattenförbrukning, utsläpp, avfall
och ljudnivåer.
FEM FOKUSOMRÅDEN FÖR
HÅLLBAR UTVECKLING
Baserat på visionen ”Vi skapar och levererar de mest
innovativa och hållbara fästelementslösningarna”,
vår värdekedjas hållbarhets påverkan och löpande
interaktion med våra intressenter, har Bulten
strukturerat bolag ets väsentliga hållbarhetsfrågor
i fem fokus områden.
De fem områdena är: Bolagsstyrning och
affärsetik, Hållbart kunder bjudande, Hållbar egen
produktion, Hållbar leverantörskedja samt
Mångfald och inkludering.
I denna redovisning presenteras exempel på
väsentliga frågor för respektive fokusområde, samt
Bultens så kallade dubbla väsentlighetsanalys.
Mer inform ation om denna finns på sidorna 42 och
58, not 3.
Bultens huvudsakliga intressentgrupper är:
medarbetare, kunder, leverantörer, aktieägare,
lokala samhället och myndigheter.
BOLAGSSTYRNING
OCH AFFÄRSETIK
HÅLLBAR EGEN
PRODUKTION
MÅNGFALD OCH
INKLUDERING
HÅLLBAR
LEVERANTÖRSKEDJA
HÅLLBART
KUNDERBJUDANDE
36 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
UPPLYSNINGAR ENLIGT EU:S TAXONOMI
Under 2020 antog EU taxonomidirektivet som en del av handlings-
planen för finansiering av hållbar tillväxt. För verksamhetsåret
2024 redovisar Bulten omttning, investeringar och operationella
kostnader relaterade till samtliga sex miljömål i taxon omin.
Bulten har analyserat bolagets ekonomiska aktiviteter utifrån
taxonomiförordningen (EU 2020/852) och tillhörande delegerade
akter, nedan kallad taxonomin. Bultens huvudsakliga ekonomiska
aktiviteter, som omfattar tillverkning och försäljning av fästelement,
är inte inkluderade i den nuvarande versionen av taxonomin. Inga
andra externa intäkter från aktiviteter som omfattas av taxonomin
har identifierats i de övriga ekonomiska aktiviteter som redovisas i
koncern ens resultaträkning. Mot bakgrund av detta redo visar
Bulten noll (0) kronor i omsättning från aktiviteter som omfattas
av taxonomin.
Taxonomin inkluderar även investeringar (CAPEX) och drifts-
kostnader (OPEX). Ett fåtal av de investeringar som Bulten gjort
under 2024 är i aktiviteter som omfattas av taxonomin. De invest-
eringar som gjorts som omfattas av taxonomins mål om att
begränsa klimat förändringarna är framförallt i nya leasingkontrakt
för byggnader och personbilar, renovering av byggnader, utrust-
ning för energieffektivisering (kylsystem, luftkonditionering) samt
styr system för energianvändning i byggnader. Dessutom har ett par
investeringar gjorts i IT/OT datadriven lösning som omfattas av
taxonomins cirkulära ekonomi. Tillsammans utgör dessa 9 (9,1) pro-
cent, avrundat, av den totala investeringsvolymen. Uppgifterna har
hämtats internt från organisationens investeringsuppföljning.
Vad gäller taxonomins krav på hållbara investeringar avseende
utrustning och tjänster från leverantörer har Bulten inte kunnat
verifiera om dessa leverantörer är hållbara enligt taxonomin.
Detta beroende på att dessa uppgifter saknas fn leverantörerna.
Mot denna bakgrund redovisar Bulten enbart andelen investeringar
som omfattas av taxonomin (eligible).
Bulten rapporterar OPEX på samma sätt som CAPEX, det vill
ga det som omfattas av taxonomin, (eligible). Bultens andel av
OPEX enligt taxonomins definition rapporteras till två (2,2) procent
avrundat och består av kostnader för renovering av byggnader,
underhåll av trycklufts aggregat samt luftkonditioneringssystem.
Se mer i not 9 på sidorna 62-64.
Bultens total omttning motsvarar nettoomsättningen som
går att återfinna i koncernens resultaträkning på sidan 88. CAPEX
består av årets investeringar i materiella och immateriella anlägg-
ningstillgångar (exklusive goodwill) samt nyttjanderättstillgångar,
som går att stämma av mot raden årets anskaffningar i not 17, 18 och
19, på sidorna 110-113. OPEX består av underhålls- och reparations-
kostnader för utrustning och byggnader.
37 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
BOLAGSKOD OCH POLICYER
Koder och policyer
Bulten bedriver verksamhet med affärsrelationer på
global nivå och beskriver i sina policyer hur verksam-
heten ska styras utifrån affärsmässiga, finansiella
samt hållbarhetsaspekter.
Syftet är att skapa tydlighet kring regelverk, Bultens
ståndpunkt, ambitionsnivå samt roller, ansvar och
till vägagångssätt. Det skall vara enkelt att göra rätt.
Alla policyer revideras och uppdateras baserat på nya
lagkrav, förändringar och utveckling av processer
samt rutiner.
Uppförandekod
Alla medarbetare ska känna till Bultens uppförandekod.
Den beskriver Bultens ståndpunkt och principer bland
annat inom följande områden:
Respekt och nolltolerans mot trakasserier
Mångfald och inkludering (icke-diskriminering)
Rättvisa arbetsvillkor
Hälsa och säkerhet
Föreningsfrihet
Produktkvalitet
Ansvarsfull handel och antikorruption
Sund och rättvis konkurrens
Miljöansvar
Transparent redovisning och rapportering
Skydd av personuppgifter
• Rapportering av problem och felaktigheter
Uppförandekoden kompletteras också med ytterligare policyer
och koder. Policyerna implementeras via direktiv, rutiner såsom
finansmanual och auktorisationsregler och genom utbildning.
Policyer för ansvarsfulla affärsrelationer
Utöver uppförandekod finns även en leverantörskod och en policy
mot korruption som vägleder i relationerna med både kunder,
leverantörer, myndigheter med flera. Bulten har dessutom en policy
för att motverka konkurrenshämmande aktiviteter.
Övriga policyer
Exempel på övriga policyer är: hälsa och säkerhet, miljö, konflikt-
mineraler, HR, kommunikation, IT-säkerhet med flera.
Rapportering av brott
Rapportering av misstanke om brott mot bolagets policyer sker på
följande sätt:
Alla medarbetare och styrelsemedlemmar inom koncernen har
ett ansvar att rapportera intressekonflikter samt brott mot och
överträdelser av uppförandekoden. Rapporteringen ska ske till
närmsta chef eller dess överordnade, alternativt till HR eller annan
utsedd ledningsfunktion. Alla intressenter, såväl interna som
externa, kan rapportera misstanke om brott anonymt via Bultens
visselblåsartjänst.
Ett IT-baserat rapporteringssystem är tillgängligt för alla interna
och externa intressenter via bolagets hemsida www.bulten.se och
intranät. Det tas också upp i våra policyer.
Vid frågor om rapportering av brott ska dessa i huvudsak ställas
till den person inom bolaget som ansvarar för hållbarhetsfrågorna,
vilket beskrivs i samtliga policydokument. Bulten som bolag är i sin
kommunikation mycket tydliga med att bolaget inte accepterar att
någon uttts för repressalier vid rapportering i god tro.
Se ytterligare information i hållbarhetsnoterna Antikorruption
samt Mångfald och inkludering.
Policy gällande hållbarhetsrelaterade mål
i incitamentsprogram
Bultens kortsiktiga incitamentsprogram (Short time incentive bonus)
för ledande befattningshavare har sedan 2023 ett hållbarhets-
relaterat mål kopplat till reducering av indirekta växthusgaser
(scope 3) godkänt av bolagets styrelse.
Syftet med incitamentsprogrammet är att uppmuntra till goda
prestationer baserat på parametrar som säkerställer aktieägarnas
intressen. Incitamentsprogrammet bygger på vägda finansiella och
icke-finansiella mål och definieras i början av året. Hållbarhetsmålet
2024 utgjorde 10 procent av den totala STI-bonusen. Se sidan 78
samt 104, not 8 för mer information om ersättning till ledande
befattnings havare.
38 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
FN:S GLOBALA HÅLLBARHETSMÅL
UTVÄRDERINGAR AV BULTENS
HÅLLBARHETSARBETE
Bulten har som mål att uppnå den högsta nivån
i olika externa utvärderingsinstituts hållbarhets-
granskningar. Under året erhöll Bulten platinani-
vån i EcoVadis utvärdering.
PLATINANIVÅ AV ECOVADIS
Bulten har under året erhållit platinanivå i
EcoVadis hållbarhets utvärdering, för andra
gången. Bolaget ingår därmed i den ringa skara
på en procent av alla utvärd erade bolag som
kvalificerar sig till denna nivå.
Bulten har genom interna ledningsdiskussioner och i hållbarhetskommittén analyserat hur verksamheten
bidrar till att nå FN:s 17 globala hållbarhetsmål. Som företag kan man ha både positiv och negativ påverkan
(se till exempel riskanalys avseende hållbarhet på sidan 42). Bulten har gjort bedömningen att bolaget framför
allt kan bidra positivt till nedanstående globala mål för hållbar utveckling för världens länder.
7.2 Öka andelen förnybar energi i världen &
7.3 Fördubbla ökningen av energieffektivitet
Investera i förnybar energi i egna anläggningar
De första solpanelerna på egen produktions anläggning
installerades 2019
Investeringar i energieffektivitet i Bultens produktions-
anläggningar
8.4 Förbättra resurseffektiviteten i konsumtion och
produktion &
8.8 Skydda arbetstagares rättigheter och främja trygg
och säker arbetsmiljö för alla
Uppförandekod internt och för affärspartners
Bultens globala HR-policy och guidelines
Nollvision för arbetsrelaterad sjukdom och olyckor.
Företagsövergripande koordinering och uppföljning av
hälsa och säkerhet på arbetsplatsen
ISO 45001-certifieringar
Långsiktiga anställningar (låg andel inhyrd personal)
9.4 Uppgradera all industri och infrastruktur för ökad
hållbarhet
Investeringar i nya och befintliga fabriker, till exempel
ny fabrik i Taiwan 2020, nybyggnation av ytbehandlings-
anläggning i Polen och nytt logistikcentrum vid fabriken
i Tyskland
Stödja leverantörer i deras utveckling, vilket bidrar till
global handel
Egen utveckling och samarbete med externa partners inom
hållbar teknologi
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
HÅLLBAR INDUSTRI,
INNOVATIONER OCH
INFRASTRUKTUR
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
12.2 Hållbar förvaltning och användning av naturresurser &
12.5 Minska mängden avfall markant
Samtliga Bultens enheter är miljöcertifierade
Ansvarsfull konsumtion av transporttjänster
Rening och återanvändning av vatten
Återvinning genom hög andel råmaterial från cirkulära
flöden
13.A Implementera FN:s ramkonvention om
klimatförändringar
Framtagning av produkter och tjänster med lägre
klimatavtryck
Fokus på råmaterial med låga utsläpp av växthusgaser
Investeringar i fossilfri produktionsprocess
Utbildning av anställda och leverantörer samt
kommunikation som leder till ökad medvetenhet
Återvinning samt rening av vatten
Utökad utvärdering av leverantörskedjan från ett
miljöperspektiv
Se även mål 7.2 – förnybar el för anläggningar inom EU
och i USA samt mål för detta för anläggningar i Asien
DEC 2024
39 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
VÄRDEKEDJAN
NI 3 NI 2 NI 1
PRODUKTER FRÅN
EXTERNA
LEVERANTÖRER
Till exempel:
Skruvar, muttrar,
nitar, brickor
KVALITETSSÄKRING
Inspektion
PAKETERING
Paketering
Lagerhållning
Bulten erbjuder standard- och specialfästelement - egentillverkade
och inköpta från externa tillverkare - som uppfyller kundernas krav
på effektivitet, kvalitet, pris och tillförlitlighet.
Färgen på pilarna indikerar nivån på det inflytande som
Bulten kan utöva över aktörer längs sin värdekedja. Nivån på
inflytandet minskar med avståndet från Bulten.
MATERIAL-
UTVINNING
Framför allt:
Järnmalm
Kopparmalm
Bauxit
Zink
MATERIAL-
PRODUKTION
Framför allt:
Stål
Mässing
Aluminium
Kemikalier
MATERIAL-
TILLVERKNING
Framför allt:
Ståltråd
Mässing- och
aluminiumstav
Ytbehandlings-
kemikalier
Förpackningar
TILLVERKNING
Kallslagning
Gängning
Värmebehandling
Ytbehandling
LOGISTIKTJÄNSTER
Inom FSP erbjuder
Bulten transport -
och lagerhållnings-
tjänster
MONTERING AV
PRODUKTER HOS KUND
Till exempel:
OEM i fordonsindustrin
ANVÄNDNING AV
PRODUKT HOS
SLUTKONSUMENT
Till exempel:
Fordon
Mobil-
telefoner
SLUTBEHANDLING
AV PRODUKTER
Återvinning
AKTIVITETER UPPSTRÖMS BULTENS VERKSAMHET AKTIVITETER NEDSTRÖMS
Bulten har ett stort antal leverantörer som förser verksamheten
med produkter, material och tjänster. Den största delen består av ståltråd
för tillverkning av fästelement, ytbehandling, outsourcade produkter
eller färdiga produkter.
Bultens fabriker är belägna nära kunderna.
De fästelement som tillverkas är främst av vals-
tråd som kallslås. Eftersom kunderna ofta köper
flera produkter och stora kvantiteter
är kvalitetskring viktigt, liksom effektiv
logistik och lagerhållning.
Bulten levererar sina produkter till kunder, som sedan använder dem
som komponenter för sammansättningen av sina egna applikationer och
färdiga produkter. Kundernas produkter, till exempel bilar, används sedan
av slutkonsumenterna och återvinns i slutet av livscykeln.
PRIMÄR
PRODUCENTER
MONTERING
ANVÄNDNING
AV PRODUKT
SLUTBEHANDLING
AV PRODUKT
LEVERANTÖRER
AV STANDARD
PRODUKTER
MATERIAL
LEVERANTÖRER
MATERIAL-
PRODUCENTER
LOGISTIK-
TJÄNSTER
TILLVERKNING
PAKETERING
KVALITETS-
SÄKRING
KVALITETS- SÄKRING
40 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
INTRESSENT KANAL FÖR DIALOG FÖRVÄNTAN / HUVUDFRÅGA
Kunder Från initial säljkontakt till löpande kontakter. Bulten
presenterar sin vision, strategin för hållbar utveckling
samt sitt hållbara kunderbjudande på möten med
kunder, i hållbarhetsutvärderingar och på kunders
hållbarhets seminarier.
Livscykelutsläpp av växthusgaser. Bidra till att kunder-
nas produkter och processer blir mer hållbara. Hållbar
egen produktion genom användning av fossilfri energi.
Kunderna förväntar sig också att deras hållbarhetskrav
vidareförmedlas i Bultens leverantörskedja, till exempel
när det gäller respekt för mänskliga rättigheter.
Medarbetare
och deras
representanter
Genom frågor i Bultens globala medarbetar-
undersökning samt i arbetet med resultatet av
undersökningen, regelbunden dialog med fackliga
r epresentanter och medarbetarsamtal (Bultens
årliga utvecklingsdialog).
Attraktiv och långsiktig arbetsgivare; hälsa och säkerhet,
arbetsvillkor, rättvisa löner, dialog medarbetare/chef,
samarbete internt samt yrkesmässig utveckling.
Leverantörer Bultens process för leverantörsval, leverantörs möten
och on-site revisioner. Under 2024 har fördjupade
samarbeten initierats med t.ex. stålleverantörer som har
samma ambition som Bulten kring växthusgas utsläpp
avseende råmaterial.
Bultens affärspartners efterfrågar tydlighet kring
kravställan och framtida riktning, ansvarsfull affärs-
praxis/affärsetik samt efterlevnad och långsiktiga och
strategiska relationer.
Ägare,
investerare,
analytiker
Ägare representerade i styrelsen med vilka regelbunden
dialog, rapportering och uppföljning genomförs.
Under 2024 hölls 19 styrelsemöten. Investerarmöten
och intervjuer sker löpande. Bulten redovisar sitt arbete
i kvartalsrapporter, årsredovisning och på årsstämman.
Bulten redo visar också sitt hållbarhetsarbete i Nasdaqs
ESG-databas.
Låg hållbarhetsrisk, transparent information avseende
Bultens strategi för hållbar utveckling, krav på god
affärsetik och regelefterlevnad samt förväntningar på
exempelvis utveckling mot klimatneutralitet.
Lokalsamhälle
(invånare,
kommunledning)
Dialog och utbyte sker främst genom samverkans-
grupper lokalt med andra företag, samarbete med
skolor/universitet, löpande dialog med lokala myndig-
heter och i samband med exempel vis etablering av ny
verksamhet och nya tillståndsprocesser.
Förntan på ansvarsfullt företagande ur miljö perspektiv
(t.ex. buller och miljöhänsyn) och socialt perspektiv
(ansvarsfull och attraktiv arbetsgivare).
Regeringar,
lagstiftare,
myndigheter
Nya EU-direktiv samt lagar via exempelvis lag texter
och lagbevakning. Direkta kontakter sker till exempel i
samband med etablerings- och tillståndsprocesser samt
via information från intresse- och branschorganisationer
och diskussioner med revisorer.
Krav på efterlevnad, transparens och rapportering.
INTRESSENTER
Bultens huvudsakliga intressenter definieras som följande:
• De som bolaget har löpande interaktion med
• De som i hög grad påverkas av Bultens verksamhet
• De som i hög grad påverkar Bultens verksamhet
Ingen förändring av de huvudsakliga intressenterna har
skett under 2024.
Att ha insikt i vilka frågor som är relevanta för Bultens
intressenter är avgörande för att kunna prioritera rätt aktiv-
iteter. Utvärd ering och analys genomförs regelbundet i
lednings grupperna, vilket involverar samtliga funktioner,
inklusive företags ledningen, samt löpande i strategiarbetet.
Hållbarhets kommittén utvärderar regelbundet resultatet från
under kningar, självskattnings formulär och återkoppling
från intressenter.
Denna information integreras i Bultens riskbemning och
strategiska arbete och utgör grund för beslut, prioritering av
ämnen samt övriga överväganden.
41 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
VÄSENTLIGHETSANALYS UTIFRÅN
DUBBEL MATERIALITET
Metodik för dubbel väsentlighetsanalys
Bulten har under 2024 arbetat fram en metod för samt genomfört
en så kallad dubbel väsentlighetsanalys inför rapportering i enlighet
med CSRD under 2025. Det innebär att bolaget utvärderat risker
och möjligheter utifrån dels vilken påverkan bolag et och dess värde-
kedja har på miljö och samhället och dels utifrån vilken finansiell
påverkan hållbar hetsaspekter i värdekedjan och externa faktorer
kan ha på Bulten och bolagets intressenter.
Under året har Bulten genomfört workshops med samtliga
funktioner som inköp, sälj, produktion, teknik och utveckling samt
HR i syfte att identifiera risker och möjligheter längs hela värde-
kedjan. För ytter ligare information hänvisas till not 3 på sidan 58.
Information om de väsentliga aspekterna presenteras
på följande sidor:
Bulten har bemt att följande underrubriker är väsentliga i
påverkansanalysen och/eller i den finansiella analysen:
Arbetsvillkor (S1) utifrån ett arbetsmiljöperspektiv på sidorna 53-54
samt not 15.
Likabehandling och möjligheter för alla, samt Andra arbets-
relaterade rättigheter (S1) på sidorna 49-51, samt not 3, 10-14.
Företagskultur (G1) sidorna 49-51, samt not 3, 10-14,
samt korruption och mutor (G1) på sidan 56
Arbetsvillkor (S2), Andra arbetsrelaterade rättigheter (S2),
Likabehandling och lika möjligheter för alla (S2) i Bultens värdekedja
samt Förvaltning av leverantörsrelationer inklusive betalnings-
rutiner (G1) på sidan 55 samt not 16.
Begränsning och anpassning till klimatförändringar (E1) samt
Energianvändning (E1) på sidorna 43-46, 59-60 not 4-5.
Miljöföroreningar av luft och mark (E2) på sidan 47 samt not 6.
Vatten (E3) på sidorna 47-48 samt not 7.
Resursinflöden och Avfall (E5) på sidan 48 samt not 8.
Anpassning till klimatförändringar (E1)
Miljöförorening av mark (E2)
Arbetsvillkor (S1)
Andra arbetsrelaterade rättigheter (S2 - värdekedjan)
Företagskultur (G1)
Korruption och mutor (G1)
Miljöförorening av vatten (E2)
Ämnen som inger betänkligheter (E2)
Ämnen som inger mycket stora betänkligheter (E2)
Mikroplast (E2)
Marina resurser (E3)
Direkta påverkansfaktorer som leder till förlust av
biologisk mångfald (E4)
Resursutflöden relaterade till produkter och tjänster (E5)
Likabehandling och lika möjligheter för alla (S1)
Andra arbetsrelaterade rättigheter (S1)
Samhällens ekonomiska, sociala och kult. rättigheter (S3)
Samhällens civila och politiska rättigheter (S3)
Urfolks rättigheter (S3)
Informationsrelaterade inverkningar för konsumenter och/
eller slutanvändare (S4)
Personlig säkerhet för konsumenter och/eller
slutanvändare (S4)
Social inkludering för konsumenter och/eller
slutanvändare (S4)
Skydd för visselblåsare (G1)
Djurskydd (G1)
Politiskt engagemang och lobbyverksamhet (G1)
Begränsning av klimatförändringar (E1)
Energi (E1)
Miljöförorening av luft (E2)
Vatten (E3)
Resursinflöden (E5)
Avfall (E5)
Arbetsvillkor (S2 - värdekedjan)
Likabehandling och lika möjligheter för alla
(S2 - värdekedjan)
Förvaltning av förbindelser med leverantörer, inbegripet
betalningsrutiner (G1)
LÅG FINANCIAL MAGNITUDE G
LÅG VERKAN HÖG
42 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
BULTENS STRATEGI FÖR HÅLLBAR UTVECKLING
Bulten har utarbetat färdplaner för att säkerställa att bolaget
utvecklas på ett hållbart sätt. Dessa planer presenteras nedan och
på kommande sidor.
Klimatfärdplan
Bultens resa mot att bli klimatneutrala sammanfattas i bolagets klimat-
färdplan, se bild. Färdplanen är utarbetad för att nå de mål som satts till
2030 för scope 1 och 2 samt scope 3 och som har validerats av Science
Based Target Initiative (SBTi).
De mest betydande aktiviteterna för att nå målen är:
Förnybar/fossilfri elektricitet på samtliga produktionsenheter
och logistikcenter.
Investering i fossilfri infrastruktur, t.ex. omvandla värmebehandlings-
ugnar till att drivas med elektricitet eller ett förnybart bränsle.
Alla expansioner/nyinvesteringar använder förnybara energikällor.
• Partnerskap med leverantörer för försörjning av råmaterial och tjänster
med låga klimatutsläpp.
Identifiera ytbehandlingsteknologier (beläggning) där de nödvändiga
materialen kan produceras på ett klimatneutralt sätt.
Färdplanen revideras regelbundet mot Bultens ambition att bli koldioxid-
neutral senast 2050.
s mer om klimatarbetet samt risker och möjligheter på sidan 44-46
och klimatdata i not 4 på sidan 59. Bulten rapporterar också upplysningar
enligt EU:s Taxonomi, se sidan 37, 62-64.
Science Based Target initiative
Science Based Targets initiative (SBTi) gör det möjligt för organisationer
att identifiera hur mycket och hur snabbt de behöver minska sina utsläpp
av växthusgaser (GHG) enligt klimatforskningen för att uppnå Parisavtalet.
I Parisavtalet 2015 åtog sig världens regeringar att stävja den globala
temperaturökningen till långt under 2°C över förindustriella nivåer och
fortsätta ansträngningarna för att begränsa uppvärmningen till 1,5°C.
SBTi är ett partnerskap mellan CDP, United Nations Global Compact,
World Resources Institute (WRI) och World Wide Fund for Nature
(WWF).
Scope 1 & 2
Absolut mål
-30%
Scope 3
Intensitetsmål
-25%
per ton sålda
produkter
Reducera
energiförbrukningen
Fossilfri elektricitet
i Asien 2030
Investeringar i fossilfri
energiinfrastruktur
• Råmaterial t.ex.
skrotbaserat stål
Ytbehandling
• Transporter t.ex.
intermodala och
elektrifierade
Samarbete med
leverantörer
Erbjuda produkter
och lösningar som
stödjer kundernas
hållbarhetsmål
Validerade och godnda av Science Based Target lnitiative med 2019 som basår.
EGEN PRODUKTION
L 2030 FÖR UTSLÄPP
AV VÄXTHUSGASER:
LEVERANTÖRSKEDJAN KUNDERBJUDANDE
AV
Klimatmål och utfall inom hållbar egen produktion
Utsläpp av växthus-
gaser i scope 1* och 2*:
Målet för utsläpp av
växthusgaser är att,
j ämfört med 2019
(basår), minska de
absoluta utsläppen med
30 procent till 2030.
Under 2024 minskade scope 1 och 2 utsläppen med
30 procent jämfört med 2023 och jämfört med basåret
2019 har utsläppen minskat med 55 procent.
Minskningen under 2024 härrör i huvudsak till växling
till förnybar elektricitet för Bultens nya fabrik i Polen samt
fabriken i Wuxi, Kina.
Med detta utfall fortsätter Bulten överträffa ambitionen
att minska utsläpp i scope 1 och 2 med 30 procent till
2030 jämfört med basåret 2019.
* Direkta utsläpp av växthusgaser från Bultens verksamhet samt indirekta
utsläpp fn produktionen av den elektricitet och fjärrvärme som används
i verksamheten.
Klimatmål och utfall inom hållbar
leverantörskedja:
Bultens mål är att minska
utsläppen av växthusgaser
i scope 3* med 25 procent
per ton såld produkt till 2030
jämfört med 2019 (basår).
Under 2024 minskade utsläppen av växthusgasutsläpp
i scope 3 med 7 procent jämfört med 2023 och jämfört
med basåret 2019 är minskningen 16 procent. Det är
främst till följd av högre andel återvunnet stål samt
kontrak tering av råmaterial som producerats med för-
nybar el hos en av leverantörerna av ståltråd som Bulten
använder vid produkt ionen av fästelement.
* Scope 3 omfattar indirekta utsläpp av växthusgaser i Bultens värdekedja,
det vill säga uppströms och/eller nedströms från verksamheten. Rapport-
erade scope 3-utsläpp utrs av utsläpp från utvinning och framställning
av råmaterial, produktion av inköpt färdig skruv, ytbehandlingstjänster,
transporter av inkommande material (exklusive råmaterial) och övriga
köpta transporter (fram rallt interntransporter) i enlighet med Bultens
Science Based Targets för scope 3. Detta motsvarar ca 75 procent av de
totala scope 3-utsläppen.
0
6 000
12 000
18 000
24 000
20242023202220212019
Ton CO2e/år
0
1
2
3
20242023202220212019
Ton CO2e/ton såld produkt
43 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Bultens ambition är att kunderna ska värdera bolagets erbjudande
som det mest hållbara i branschen.
Exempel på viktiga frågor inom hållbart
kund erbjudande:
• Minskade utsläpp av växthusgaser längs produkternas
livs cykel
• Öka användningen av återvunnet material/
ökad cirkularitet
Hållbar leverantörskedja
Energieffektiva processer
• Minimera materialanvändning och avfall
Bultens värdekedja utvecklas ständigt för att öka hållbarheten
i våra kunderbjudanden. Utgångspunkten är de tre hållbarhets-
aspekterna bolagsstyrning, miljöhänsyn och socialt ansvar.
Självklart eftersträvas att Bulten är en partner som hjälper våra
kunder att nå deras hållbarhetsmål. Det görs till exempel genom
full serviceerbjudandet FSPS, där vi samarbetar med kunden för
att sätta hållbarhetsmål och därefter följa upp resultaten.
För att minska Bultens negativa påverkan på miljön och
klimatet optimeras produktdesignen och produktionsprocessen
med fokus på användning av återvunna material, fossilfri energi och
energieffektivitet. BUFOe-produktfamiljen är exempel på fäst-
element som är utvecklade för att minimera utsläppen av växthus-
gaser och minska energianvändningen i produktions processen.
Det görs med specialanpassade material och en kallslagnings-
process som innebär att värmebehandling blir överflödig, vilket
bidrar till minskad energianvändning.
Utveckling under 2024
Under året har Bulten sett en stor ökning i intresset för vårt arbete
med att utveckla ett hållbart kunderbjudande, från såväl befintliga
som potentiella kunder inom både fordonsindustrin och andra
kundgrupper. Därtill har för Bulten viktiga leverantörer visat ett
ökat intresse.
Samarbete med leverantörer
För att ytterligare minska sitt koldioxidavtryck har Bulten tecknat
ett avtal med den holländska valstrådstillverkaren FNsteel. Affären
ger Bulten tillgång till det mest cirkulära stålet på marknaden för
egen tillverkning av fästelement och gör det möjligt för företaget att
erbjuda sina kunder ett grönare produktalternativ.
Men samarbetena slutar inte där. Bulten fokuserar också på
mer cirkulär resursanvändning som till exempel så kallad ”post
consumer”-skrot, vilket innebär stål som har använts av kund och
inte enbart industriellt stålskrot.
Utöver stålet pågår också projekt för att hitta mer miljövänliga
kemikalier för exempelvis ytbehandling samt konceptprojekt för
att utveckla helt nya material för kallslagning.
Mål och utfall 2024 inom hållbart
kunderbjudande:
• Målet under året var att etablera strategiska allianser
inom viktiga tekniker.
• Bolaget har flera utvecklingsprojekt och partnerskap
i gång där kritiska klimatpåverkande teknologier ingår.
s mer om teknik och innovation på sidan 17 och samarbete med
leverantörer för att minska klimatutsläppen på sidan 18.
HÅLLBART KUNDERBJUDANDE
44 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
KONCERNENS MILJÖARBETE
För att minska Bultens miljöbelastning och anpassa verksamheten
för framtiden sker kontinuerlig utvärdering och systematiskt
förbättrings arbete inom samtliga delar av verksamheten.
Miljöpolicy
Bultens miljöpolicy syftar till att minska klimat- och
miljö påverkan från den egna verksamheten och dess
produkter genom hela värdekedjan. Policyn gäller för
alla dotterbolag, se sidan 57.
Policyn omfattar bland annat:
• Minskning av utsläpp av växthusgaser längs hela
värdekedjan
• Minskad användning av fossilbaserad energi och
övergång till förnybar energi
Utveckling och erbjudande av produkter och lösningar
med mindre negativ miljö- och/eller klimatpåverkan
Förbättrad energieffektivitet och råvarueffektivitet
i verksamheten
Ökad cirkularitet
Minskade utsläpp som påverkar luft-, vatten-
och markkvaliteten
• Minskning av avfall och säkerställd ansvarsfull
avfallshantering
Minskad vattenförbrukning
Ansvarsfull kemikaliehantering
Miljöarbetet styrs och följs upp via ett ledningssystem med hand-
lingsplaner och mätbara mål som följs upp och avrapporteras
regelbundet till koncernledningen som i sin tur löpande rapporterar
utveckling och resultat till bolagets styrelse. Arbetet leds av
koncern ens VP Environment, Health & Safety.
Miljöpåverkanshänsyn är integrerad i Bultens verksamhets-
styrning från innovation och applikationsprocess, via inköpsprocess,
produktion till logistik.
Samtliga beslut gällande förändringar som påverkar miljön
( Bultens påverkan på miljöaspekter) föranleds av utredning samt
analys av konsekvenser samt regelverk, till exempel miljöbalken
och tillståndsprocesser. Bulten samarbetar med externa specialister
och rådgivare vid exempelvis nyetableringar och inspektioner görs
regelbundet av myndigheter och andra certifieringsorgan. Bulten
säkerställer via ledningsfunktionen att samtliga verksamheter har
erforderliga tillstånd och certifikat.
VÄSENTLIGA MILJÖASPEKTER
I Bultens arbete med att identifiera risker och möjligheter kopplade
till den påverkan på miljön och samhälle som bolagets verksamhet
ger upphov till samt de som uppsr till följd av externa faktorer, har
följande områden bemts vara väsentliga miljöaspekter: klimat,
energi, utsläpp till luft och mark, vatten, cirkulär ekonomi (resurs-
användning och avfall). Mer information om hur Bulten arbetar med
dessa väsentliga aspekter presenteras i respektive område nedan.
KLIMATPÅVERKANDE UTSLÄPP
Bulten har kartlagt utsläppen av växthusgaser längs hela värde-
kedjan enligt Greenhouse Gas Protocol-standarden. Resultatet av
denna visade på att utsläppen av växthusgaser från Bultens egen
verksamhet till den absolut största delen kommer från förbränn-
ingen av naturgas för uppvärmning av värmebehandlingsugnar som
används i produktionsprocessen på ett par av Bultens anläggningar.
Den delen av elektriciteten som bolaget köper i Asien som fort-
farande är fossilbaserad genererar också stora utsläpp av växt-
husgaser. De största utsläppen av växthusgaser länkat till Bultens
produktion sker dock i leverantörskedjan vid framställning av de
råmaterial och tjänster som bolag et köper.
Påverkan, risker och möjligheter
I den dubbla väsentlighetsanalysen har Bulten identifierat utsläppen
av växthusgaser från både den egna verksamheten samt från värde-
kejdan som väsentlig negativ påverkan.
Mål och utfall
Bulten har satt mål i linje med Parisavtalet och dessa har
verifierats och godkänts av Science Based Target initiative
(SBTi).
Klimatmål till 2030 jämfört med basåret 2019:
1. Minska de absoluta scope 1 och 2-utsläppen av
xthusgaser med 30 procent
2. Minska scope 3-utsläppen av växthusgaser med
25 procent per ton såld produkt
För mer information om målen och utfallet för 2024
se sidorna 43 samt not 4 på sidan 59.
Ansvar och åtgärder
Bulten har tagit fram en klimatfärdplan för att nå målen till 2030.
För scope 1 och 2-målen arbetar lokala enhet erna med att sätta mål
och handlingsplaner i linje med övergripande mål inom scope 1 och
2. Varje enhet rapport erar utfallen kvartalsvis och detta aggregeras
på koncernnivå och följs upp i företagets ledningsgrupp.
Målet att minska utsläppen i scope 3 drivs genom Bultens olika
funktioner såsom inköp, produktion, försäljning samt innovation-
och applikationsutveckling. Läs mer om klimatrdplanen på
sidan 43.
Aktiviteter för att minska klimatpåverkande utsläpp
Bulten genomför löpande åtgärder för att minska de klimat påverkande
utsläppen. Dessa omfattar att växla över från fossil baserad till förny-
bar energiförsörjning i den egna produktionen, mer energieffektiva
produktionsmetoder, krav på lägre utsläpp från transporter samt att
minska indirekta utsläpp från inköpt direkt material.
45 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Exempel på aktiviteter 2024
• Kontraktering och uppstart av förnybar elektricitet till
Bultens nya anläggning i Polen som invigdes under 2023
Uppstart av elektricitet från solpaneler samt
kontraktering av resterande behov av elektricitet från
f örnybara källor till Bultens anläggning i Wuxi, Kina
• Ökad andel skrotbaserat (återvunnet stål i råmaterialet
för tillverkningen av fästelement av stål)
• Partnerskap med FNsteel för tillgång till stål med hög
andel ”post consumer” skrot, se även sidan 18
• Samarbete med leverantör för leverans av skrotbaserat
stål tillverkat med förnybar elektricitet.
En av de större tekniska utmaningarna för Bulten att bli
helt koldioxidneutrala i den egna produktionsverksamheten
är att hitta alternativ för hur atmosfären som behövs i
värme behandlingsugnen för att förhindra att avkolning
i stålprodukter sker, ska genereras, då denna behöver
innehålla kolmonoxid.
Under 2024 avslutades det forskningsprojekt som
Bulten deltagit i med syfte att reducera utsläppen av
växthus gaser från den fossila gas som används för att
generera rätt atmosfär i värme behandlingsugnarna.
Resultatet visar på att det är möjligt att signifikant
reducera mängden gas som används och Bulten har
genomför testkörningar med goda resultat. Arbetet med
detta kommer att fortsätta under 2025
Se Not 4 på sidan 59 för ytterligare information om till exempel
utsläppskällor, GHG-emissionsintensitet samt emissions faktorer.
KLIMATANPASSNING
Bulten har egna produktionsenheter och logistikcenter spridda från
USA i väster till Taiwan i öster och leverantörer i samma område
och kan därmed påverkas av de effekter som klimatförändringar
ger upphov till, så som översvämningar, orkan, torka. Utöver de
direkta konsekvenserna skulle det även kunna leda till negativ
påverkan på exempelvis energiförsörjning.
Påverkan, risker och möjligheter
Bulten har i sin dubbla väsentlighetsanalys identifierat riskerna
till följd av eventuella fysiska anpassningar av egna verksamheter
som relativt låg. Risker relaterade till störningar i leveranskedjan
till följd av incidenter orsakade av klimatförändringar har bedömts
som väsentliga.
Ansvar och åtgärder
För att minska de fysiska riskerna för tillgångar och människor som
klimatförändringarna ger upphov till inkluderas dessa aspekter i
beredskapsplaneringen vid varje produktionsenhet och logistik center.
Risker för störningar i leveranskedjan utvärderas kontinuerligt
och hanteras inom ramen för inköpsprocessen.
Aktiviteter för klimatanpassning
Under 2024 har exempelvis skydd mot eventuella översvämningar
stärkts vid en av de polska anläggningarna genom att nya portar
med bättre skydd installerades.
ENERGI
För den egna produktionen används elektricitet och naturgas.
Naturgas används också för uppvärmning av lokaler. Vid en av
Bultens anläggningar köps även en mindre mängd fjärrvärme.
Påverkan, risker och möjligheter
I den dubbla väsentlighetsanalysen har Bulten identifierat använd-
ningen av fossila bränslen i den egna verksamheten som en
väsentlig negativ påverkan.
Mål och utfall
Bultens mål är att 100 procent av elektriciteten som köps
till anläggningarna i Europa och Nordamerika ska komma
från förnybara källor senast 2025 och i Asien senast
2030. Bulten har också som mål att minska energi-
användningen med 15 procent per ton producerade varor
senast 2024 jämfört med 2019.
2024 kom 100 procent
av elektriciteten till anlägg-
ningarna i Europa och Nord-
amerika, respekt ive 37 procent
i Asien, från förnybara källor.
Detta innebär att totalt 87 procent
av elektriciteten kom från förnybara källor 2024,
vilket är en ökning med 11 procentenheter från 2023
och 30 procentenheter från 2019.
0
25
50
75
100
202420232022202120202019
%
Energiintensitet
Energiintensiteten ökade med 5 procent per ton pro-
ducerad produkt jämfört med 2023 och 3 procent
jämfört med 2019. Anledningen till ökningen är fram-
förallt att Bulten har ökat den egna kapaciteten gällande
ytbehandling istället för att köpa dessa tjänster externt.
Justerat för detta har energiintensiteten minskat med
5 procent. Se även not 5 på sidan 60 för 2024 års utfall.
Ansvar och åtgärder
Lokala mål samt handlingsplaner för att växla över till fossilfri energi
samt för att minska energianvändningen arbetas fram av de lokala
enhet erna i linje med övergripande mål. Varje enhet rapporterar
utfallet kvartalsvis och detta aggregeras på koncernnivå och följs
upp i företagets ledningsgrupp.
100%
Förnybar el i Europa
och Nordamerika
46 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Vid investeringar är utgångspunkten att förnybar energi ska
användas och energieffektiviteten är en beslutsparameter. Bulten
ställer också krav på att dess leverantörer ska sträva efter att
minska sin energianvändning samt att öka andelen förnybar energi,
via företagets upp förande kod för affärspartners.
Aktiviteter för minskad energianvändning
Många aktiviteter har genomförts under 2024 för att
reducera energianvändningen, t.ex.
Effektivisering av tryckluftsproduktion
Utbyte av fläktar till mer energieffektiva
• Flera projekt för utbyte av produktionsutrustning till
mer energieffektiv utrustning pågår
MILJÖFÖRORENINGAR
Utsläpp till luft sker inom ramen för miljötillstånden från den natur-
gas som Bulten använder för uppvärmning av värmebehandlings-
ugnar och lokaler, samt en mindre mängd från destruktionen av
lättflyktiga ämnen (VOC) från de lösningsmedel som används i
ytbehandlingsverksamheten. Mindre utsläpp till vatten sker från
Bultens egna vattenreningsverk som finns vid den svenska produkt-
ionsenheten inom ramen för miljötillståndet. Övriga anläggningar
skickar avfallsvatten till extern vattenrening.
Påverkan, risker och möjligheter
Den dubbla väsentlighetsanalysen visar att den negativa miljö-
påverkan från utsläpp till luft i Bultens leverantörskedja, orsakade
av utvinning- och tillverkningsprocesserna av de råmaterial som
använder är en väsentlig aspekt. Analysen har också identifierat
potentiella kostnader för marksanering som en väsentlig risk, till
följd av potentiell förorening av mark.
Mål och utfall
Under 2024 implementerade Bulten nyckeltal för utsläpp
till luft för koncernen. Varje lokal enhet rapporterar sina
uppgifter kvartalsvis.
Ansvar och åtgärder
Bultens produktionsenheter omfattas av miljötillstånd och interage-
rar med lokala tillstånd- och tillsynsmyndigheter för att säkerställa
efterlevnad. Riskbedömningar och handlingsplaner för påverkan på
luft, vatten och mark ingår i verksamheternas beredskapsplaner.
Vad gäller leverantörskedjan är det viktigt att Bulten fortsätter att
arbeta med kommunikation samt tydlig kravställning för att minska
framtida risker.
Aktiviteter för minskning av utsläpp
I samband med expansionen av en av fabrikerna i Kina har Bulten
installerat en ny vattenbaserad tvättanläggning för att täcka
behovet för den utökade produktionen. Delar av produkterna i
den befintliga verksamheten har också flyttats över till den nya
vatten baserade tvättanläggningen vilket minskat användning av
lösnings medelsbaserad tvättkemikalie.
VATTENFÖRBRUKNING
Vatten används för produktion och hygien samt som dricksvatten
och kommer huvudsakligen från den kommunala vattenförsörj-
ningen. Vid en av anläggningarna tas också vatten från den lokala
ån för användning som kylvatten.
Vatten som förorenats i produktions processen renas och åter-
används i den utsträckning bolagets enheter har sådana möjligheter.
Förorenat vatten, inklusive koncentrat från produktionsenheternas
vattenreningsanläggningar, hämtas av kontrakterade specialist-
företag. Övrigt vatten skickas till kommunal avfallsvattenhantering.
Respektive produktionsenhet följer lokala myndigheters före skrifter
och tillståndskrav i förekommande fall.
Påverkan, risker och möjligheter
I den dubbla väsentlighetsanalysen bedömdes den negativa påverkan
på vattenkvaliteten (utsläpp till vatten) som sker i Bultens leverantör-
skedja vara väsentlig.
Mål och utfall
Bulten har som mål att vattenintensiteten per producerat
tonnage* ska minska med 10 procent fram till 2024
jämfört med 2019.
Under 2024 har vattenintensiteten ökat med 13 procent
jämfört med 2023 till följd av insourcing av volymer till
den nya ytbehandlings fabrik som startade under mitten
av 2023. Vattenintensiteten är också högre än under
2019 till följd av expanderad ytbehandlingsverksamhet
i Kina från 2020. Se även not 8 på sidan 61.
Vid den nya ytbehandlingsanläggningen i Polen åter-
vinns och återanvänds processvatten. Volymen som
åter används motsvarar 78 procent av vattenanvänd-
ningen i fabriken och 34 procent av Bultens totala
vatten användning.
*Kallslaget alternativ till maskinbearbetat ton stål.
Ansvar och åtgärder
Bultens enheter identifierar själva sin påverkan på vatten och
genomför riskbedömningar relaterat till beroendet av vatten samt
påverkan på vatten baserat på de lokala förutsättningarna. Fokus är
47 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
att säkerställa en hållbar vattenförsörjning, säkerställa att befintliga
miljötillstånd uppfylls samt att minimera uttaget av vatten genom
effektivisering och återanvändning. Enheterna interagerar med
lokala myndigheter i enlighet med respektive enhets miljötillstånd.
Primärt intresse för tillsynsmyndigheterna är vattenförbrukningen
och utfallet av de prov tagningar som görs. Om specifik hänsyn
till recipient är applicerbar återspeglas detta i respektive enhets
miljötillstånd.
Bulten ställer också krav på att dess leverantörer ska sträva
efter att minska sin vattenanvändning via företagets uppförandekod
för affärspartners.
Aktiviteter
Bulten har utvärderat risken för vattenbrist med hjälp av WRI (World
Resource Institutes) verktyg Aqueduct. Resultatet visar att en av
produktionsenheterna i Kina ligger i ett område med medium- hög
risk för vattenbrist. Denna anläggning använder idag endast vatten
för dricksvatten och hygien, inget vatten används för produktionen.
Återanvändning av vatten i Bultens nya
ytbehandlings anläggning i Polen
Vid designen av Bultens nya ytbehandlingsanläggning
i Polen har stort fokus lagts på att minimera vatten-
förbrukningen. Detta görs genom rening och återvinning
av vatten internt på anläggningen som därefter åter
används i verksamheten.
Genom denna design återvinns och återanvänds cirka
75 procent av vattnet i produktionen och intaget av
vatten har därmed kunnat hållas ner.
Förorenat vatten från produktionslinorna neutralise-
ras i vattenreningsanläggningen och därefter separeras
föroreningar och vatten i en sedimenteringsprocess.
Avfallet skickas till förbränning och vattnet renas ytter-
ligare genom omvänd osmos, förångning och kristall-
isering, varefter det åter kan användas i produktionen.
CIRKULÄR EKONOMI
Bulten huvudsakliga råmaterial är tråd av stål, rostfritt stål och
aluminium samt stång av mässing, stål, rostfritt stål och aluminium.
Avfallet utgörs till största delen av metallskrot som uppstår vid
bearbetning av råmaterial till produkter. Detta skickas till metall-
återvinning. I övrigt uppstår avfall framför allt från tvättanläggning-
arna och ytbehandlingsprocessen där olja, kemikalier och förorenat
vatten separeras ut och återvinns i den utsträckning det är möjligt
på anläggningarna och resterande skickas för energiåtervinning
respektive destruktion.
Påverkan, risker och möjligheter
Väsentliga aspekter har bemts vara negativ påverkan till följd
av användningen av abiotiska resurser, såsom stål eller järn, för att
producera Bultens produkter, samt det farliga avfall som genereras
i Bultens verksamhet. Å andra sidan har också positiva aspekter
identifierats såsom att Bultens produkter bidrar till att underlätta
demontering av andra produkter för återvinning och återanvändning.
Möjligheter som identifierats är att metallavfall från produktionen i
mycket hög grad kan återvinnas samt att andelen återvunnet stål i
det råmaterial som används i produktionen av Bultens produkter
kan ökas ytterligare.
Mål
Bulten sätter årligen mål för att öka andelen återvunnet
material i det stålråmaterial som används i produktionen.
Bulten har också mål på att minska mängden avfall med
10 procent per ton producerade varor fram till 2024
jämfört med 2019.
För 2024 ökade andelen återvunnet material i stålet till
41 procent jämfört med 29 procent 2023. Dock ökade
avfallsintensiteten 54 procent jämfört med 2023 till
följd av insourcing av verksamhet till Bultens nya ytbe-
handlingsanläggning i Polen samt driftstörningar under
delar av 2024. Justerat för detta ökade intensiteten med
5 procent jämfört med 2023 och har jämfört med 2019
ökat med 6 procent framförallt till följd av uppdaterade
avfallshanteringskrav.
s om farligt/icke farligt avfall på sidan 66.
Ansvar och åtgärder
Bultens huvudsakliga aktiviteter för att öka cirkulariteten är att öka
andelen åter vunnet material i det råmaterial som Bulten använder
samt att effektivisera process för att minimera avfallet. Att använda
skrot baserat stål är idag standard för Bulten. Fokus för framtiden
ligger nu på att göra det möjligt att använda så kallat ”post
consumer”- skrot, det vill säga stål som har använts av slutanvänd-
are istället för skrot från industriella processer då tillgången på
detta skrot är mycket större. För mässing har Bulten samarbete med
leverantör erna som tar tillbaka skrotet, återvinner och använder
detta i nya produkter. Utöver stålet pågår projekt för att hitta mer
miljövänliga kemikalier för exempelvis ytbehandling.
De lokala enheterna arbetar med att effektivera produktions-
processer och vattenreningsprocesser för att minimera avfallet.
Aktiviteter
Under 2024 har enheten i Taiwan effektiviserat sin återvinnings-
process för använd olja genom att installera en oljeavskiljare för det
avfallsvatten som kommer från oljeåtervinningen. Oljeavskiljaren
separerar ut den olja som inte återvunnits i processen och återför
denna till återvinningssteget. Vattnet kan återanvändas för golv-
rengöring i verksamheten. Detta har resulterat i att mängden olje-
vattenblandning som skickas för destruktion har reducerats från
12 till 6 ton per år. Läs mer om hur Bulten arbetar för att öka cirkula-
ritet på sidorna 17 och 18.
Återvinning 47%
Metaller 79%
Oljor, smörjmedel 9%
Kemikalier 6%
Kartong 3%
Trä 2%
Annat 1%
Annat 35%
Salthaltigt spill-
vatten 97 %
Kemikalier 3%
Förbränning 7%
Annat 54 %
Kemikalier 27 %
Trä 12 %
Metallslam 4%
Oljor, smörjmedel 3%
Deponi 2%
Metallslam 77%
Kemikalier 16%
Annat 7%
Förbränning med energiåtervinning 8%
Annat 43 %
Metallslam 34%
Trä 17%
Kemikalier 4%
Plast 1%
Oljor, smörjmedel 1%
13%
Återanvändning 1%
TOTALT
11 582 ton
48 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
KONCERNENS ARBETE MED SOCIALA FGOR
I Bultens uppförandekod, leverantörskod och därtill hörande
policyer, som till exempel HR-policyn, beskrivs Bultens stånd-
punkt och riktlinjer gällande social hållbarhet. Dessa omfattar
bland annat mänskliga rättigheter, arbetsvillkor, hälsa och säkerhet,
utveckling och lärande, mångfald och inkludering samt krav på
under leverantörers sociala ansvarstagande.
Stipendier
Bulten instiftade 2023 ett utbildningsstipendium för hörselskadade
studenter i Rumänien som går ett tekniskt program på ett vanligt
gymnasium.
”Med månatliga stipendier till dessa elever vill vi fortsätta bidra
till att fler elever klarar sin utbildning trots funktionsnedsättningar
eller andra utmaningar. Vi vet att grupper med funktionsned-
sättning möter barriärer när de kommer ut på arbetsmarknaden,
och det gör stor skillnad att ha en avslutad utbildning, säger Emma
Ringström, Vice President Environment, Health & Safety.
Respekt för mänskliga rättigheter
Bulten respekterar till fullo grundläggande mänskliga rättigheter
och anständiga arbetsvillkor som uttrycks i, till exempel, International
Bill of Human Rights och International Labour Organisation (ILO)
konvent ioner om grundläggande rättigheter och principer i arbets-
livet. Bolaget är medvetet om att vi potentiellt kan orsaka, bidra till
eller kopplas till negativa sociala aspekter genom vår verksamhet
och våra affärspartners och arbetar också aktivt för att de ska
respekteras genom hela vår värdekedja. Detta inkluderar arbetet
med noll tolerans mot barnarbete.
Bolaget arbetar med skrivbordsbaserade analyser och utvärde-
ringar i linje med FN:s vägledande principer och OECD:s riktlinjer
för att kontinuerligt identifiera, bedöma och mildra faktiska eller
potentiella negativa effekter inom den egna verksamheten samt
i leverantörsledet. Den så kallade dubbla väsentlighetsanalysen
belyser områden med potentiellt ökad risk, se sidan 42.
Syftet med bedömningen är att kartlägga potentiella effekter och
säkerställa att existerande processer, styrning och åtgärder för att
begränsa negativ påverkan är på plats.
Policy mot tvångsarbete och trafficking
Som ett ytterligare led i Bultens strategi att stödja de mänskliga
rättigheterna har en separat policy formul erats mot tvångs-
arbete: ”Statement Against Modern Slavery and Human
Trafficking. Denna policy beskriver hur Bultens bolag arbetar
för att säkerställa att modernt slaveri (tvångsarbete) och
trafficking inte förekommer i värdekedjan. Varje anställd har
rätt att avsluta sin anställning efter uppgningstid enligt
gäll ande lagar och avtal. Bulten kräver aldrig någon form av
deposition och konfiskerar aldrig medarbetares id- handlingar.
I samband med rekrytering av medarbetare eller kontrakt erad
personal genomförs alltid kontroll av id-handling och om så
krävs relevanta arbetstillstånd.
49 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
MÅNGFALD OCH INKLUDERING
Kvinnor 62,5%
n 37,5%
Kvinnor 30%
n 70%
Kvinnor 27%
n 73%
Tillsvidare-
anställda
83,1%
Inhyrda 6,5%
Tidsbegränsade
10,4%
USA 2%
Övriga Asien 1%
Polen 33%
Sverige 20%
Kina 18%
Storbritannien 6%
Tyskland 10%
Taiwan 4%
Singapore 6%
FÖRDELNING KONCERNLEDNINGEN
FÖRDELNING CHEFER
GEOGRAFISK FÖRDELNING
ANSTÄLLNINGSFORM
KÖNSFÖRDELNING
Inom Bulten skapar bredden i medarbetarnas kunskaper, erfaren-
heter och perspektiv förutsättningar till kontinuerlig utveckling.
Bulten vill kännetecknas av ett öppet klimat och inkluderande
arbetssätt, där alla medarbetare har möjlighet att bidra och
utvecklas.
Den individuella årliga utvecklingsdialogen främjar inkludering
samt såväl personlig utveckling som utveckling av bolaget.
Genom att analysera till exempel fördelning av kvinnor och män
och utbildnings timmar samt personalomsättning får vi ytterligare
underlag för vårt fortsatta arbete, se sidan 65.
Exempel på viktiga frågor inom mångfald
och inkludering:
Kompetensförsörjning
Trygg anställning
Inkluderande arbetssätt
Goda arbetsvillkor
• Kontinuerlig yrkesmässig utveckling
nskliga rättigheter
Främja mångfald och jämställdhet
Påverkan, risker och möjligheter
Ett stort fokus under året har varit att arbeta med områden som
identifierats i Bultens så kallade dubbla väsentlighetsanalys, till
exempel flera satsningar inom arbetsmiljöområdet, se sidan 53.
Andra riskområden som uppmärksammats i den dubbla
väsentlighets analysen är hög personalomsättning inom vissa delar
av verksamheten samt arbetsplatskultur som resulterar i otrivsel.
Respektive region har under 2024 definierat aktiviteter som
adresserar dessa prioriterade områden, inklusive de områden som
identifierades i medarbetarundersökningen som genomfördes 2023.
Bolaget startade upp en ny grupp i det globala ledarutvecklings-
programmet under året. Medarbetarnas engagemang samt att vara
en attraktiv arbetsgivare identifierades som ett viktigt strategiskt
fokusområde, vilket en av projektgrupperna i detta program fick i upp-
drag att arbeta med under våren 2024. På koncernövergripande nivå
har området kompetenslyft för alla också identifierats som ett fram-
tida strategiskt fokusområde och kommer att påbörjas under 2025.
Utfall 2024
Under året minskade antalet nyanställningar generellt samt att
en del inhyrda konverterades till att bli anställda av Bulten. Detta
resulterade i att andelen tills vidareanställda ökade jämfört med
föregående år. Andelen kvinnor ökade med 2 procent till 27 procent
(25). I dessa uppgifter ingår Exim för 2024.
Bulten lägger stor vikt vid den årliga utvecklingsdialogens genom-
förande och genomförandegraden för 2024 blev 98,0 procent.
Mål och utfall inom mångfald och inkludering
Den årliga utvecklings dialogen
(exklusive Exim): Målet har
varit att samtliga medarbetare
ska ha genomfört en
utvecklingsdialog med
sin chef. Denna dialog
dokumenteras i Bultens globala
HR-system.
Kommentar: Under året har 98 procent av medarbetarna
genomfört sin utvecklingsdialog.
Personalomsättning:
Målet är att den frivilliga personal -
omsättningen av tills vidare anställd
personal ska understiga 8 procent.
Kommentar: Den frivilliga personal-
omsättningen minskade till 10,2 procent jämfört med
12,6 procent 2023. Notera att Exim ingår i uppgifterna
från och med 2023.
Den totala personalomsättningen av tillsvidare-
anställd personal minskade till 15,8 procent jämfört med
16,5 procent 2023.
Uppgifterna inkluderar inte Indien, där Bulten under 2024 startade
ett så kallat Joint Venture, på grund av att det inte var någon
verksamhet i det bolaget under året. Läs mer om medarbetare på
sidan 51 samt i hållbarhets noterna 10-14 där övriga mål och utfall
gällande mångfald och medarbetare presenteras.
0
25
50
75
100
2024202320222021
100
98
100
89
%
0
5
10
15
20242023
10,2
12,6
%
50 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
VÅRA MEDARBETARE
Medarbetarnas kompetens och engagemang
Medarbetarnas kompetens och stora engagemang möjliggör
Bultens hållbara utveckling. Ambitionen är att skapa en arbetsplats
där alla trivs och har rätt förutsättningar att växa och ut vecklas.
Bulten ska vara en arbetsplats för alla, där samtliga med arbetare
känner sig inkluderade och delaktiga. Grunden för detta är goda
relationer och en öppen dialog samt teamarbete.
Bulten bidrar till över 2 000 arbetstillfällen
Totalt antal anställda 2024 inklusive Exim: 1 946 (1 761
exklusive Exim 2023) fördelat på 531 kvinnor mot-
svarande 27 procent (443 motsvarande 25 procent,
exklusive Exim, 2023) och 1 415 män motsvarande
73 procent (1 318 män motsvarande 75 procent,
exklusive Exim, 2023).
Totalt antal inhyrda inklusive Exim: 136 (250, exklusive
Exim, 2023).
Totalt antal anställda och inhyrda inklusive Exim: 2 082
(1 897, exklusive Exim, 2023)
Se sidan 65 för medarbetarstatistik.
Kompetensutveckling/medarbetarutveckling
Medarbetarens befattningsbeskrivning ligger till grund
för pri o rit ering av medarbetarnas utveckling och
utbildning. Varje chef ansvar ar för att tillse
att det finns tydliga roller och att med-
arbetaren har förutsättningar att göra
ett bra arbete, samt att regelbundet följa
upp prestation och utveckling.
Ledar- och kompetensutveckling är
prioriterat för att ställa om till framtidens
mer hållbara arbetssätt och tekniker.
Under 2024 implementerade Bulten en grund-
läggande hållbarhets utbildning som en del av introduktionen av
alla nya medarbetare för att stärka kompetensen och på så sätt öka
initiativen för att utveckla både processer och produkter till att bli
mer hållbara. Utbildningen ger grundläggande kunskaper och för-
ståelse för alla tre dimensionerna av hållbar utveckling; miljömässig,
social samt affärsetisk hållbarhet.
Bulten Fastener Academy är ett generellt utbildningsprogram
som utgörs av en heltäckande e-learningserie i fästelements-
teknologi och våra produkter. Utbildningen riktar sig till alla som vill
lära sig mer om fästelement. Kurserna omfattar allt ifrån design,
tillverkning och montering till hur man kan nyttja fäs t elementet på
bästa sätt.
Utöver ovanstående finns också Bultens Sales Academy vilken
omfattar digitala utbildningar för samtliga roller inom säljorgan-
isationen globalt. Utöver dessa satsningar startades ockomgång
två av Bultens globala ledarutvecklingsprogram upp under 2024.
Uppföljning av utbildningar sker i den årliga utvecklings dialogen
samt genom medarbetarunderkningen. Se sidan 65 för totalt
antal utbildningstimmar.
Mångfald och inkludering skapar framgång
Bulten ser det som viktigt att vara en inkluderande arbetsgivare.
Till stöd finns uppförandekod, arbetsmiljö- och HR-policy i det
kontinuerliga arbetet för likabehandling samt arbetet mot trakass erier
och diskriminering av alla slag i alla sammanhang.
Samtliga verksamma inom bolaget har ett ansvar att motverka
diskriminering och trakasserier och att verka för ökad jämställdhet
och inkludering. I detta arbete är ledarskapet centralt där upp-
förandekod samt utbildning av chefer och medarbetare utgör
viktiga verktyg. Frågor om mångfald och inkludering följs upp i
medarbetar undersökningen samt i den årliga utvecklingsdialogen
mellan medarbetare och chef.
Se sidan 65-66 för ytterligare information och statistik kring
mångfald.
Ansvar och styrning
En koncerngemensam HR-strategi och policy syftar till att säkra
en långsiktigt hållbar personalpolitik och kompetensförrjning.
HR-policyn är också ett kommunikationsverktyg som vägleder
organisationen i genomförandet och i bolagets utveckling.
Hälsa och välmående säkerställs genom en global arbetsmiljö-
policy, uppförandekod samt den globala HR-policyn. Mål fastställs
årligen för att driva på arbetet om god hälsa och välmående på
arbetsplatsen. Varje enhet arbetar för att uppfylla uppsatta mål
enligt lokalt anpassade planer som redovisas till koncernen år ligen.
Utfall inklusive sjukfrånvaro följs upp på koncernnivå månadsvis
och utfallet redovisas till styrelsen.
Avtalsmodeller
En majoritet av medarbetarna i Bultens europeiska fabriker om fattas
av kollektivavtal. Totalt omfattas cirka 74 procent (av rundat) av
Bultens medarbetare av kollektivavtal. Det innebär att med arbetarna
formellt röstat och valt sina medarbetarrepresentanter. I länder
där medarbet arna inte organiserat sig, eller där oberoende fack-
föreningar är förbjudna eller motarbetas, förker Bulten skapa olika
forum för dialog. Detta för att säkerställa ett hållbart samarbete
mellan arbets givare och arbets tagare.
Medarbetardialog
För att ge möjlighet för medarbetarna att bidra med sina synpunkter
genomför bolaget en medarbetarundersökning. Denna genomförs
ungefär vartannat år. Den senaste genomfördes i november-december
2023. Utfallet för denna presenterades i 2023 års årsredovisning.
Utvecklingsdialog
En av Bultens viktigaste HR-processer är
den årliga utvecklings dialogen (ADD)
mellan chef och medarbetare. Den syftar
till att diskutera nuvarande situation,
framtiden, förutsättningarna att göra ett
bra jobb och utvecklas samt implementering
av företagets strategi.
Se sidan 65 för information om antalet med-
arbetare som genomfört den årliga utvecklingsdialogen (ADD).
Under året har också Exim & Mfr Enterprise, det av Bulten
förvärvade bolaget, påbörjat arbetet med att implementera
samma process.
88%
av de nyanställda 2024
har genomfört hållbar -
hetsutbildningen
under 2024
98%
Har genomrt ADD
under 2024
51 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
EXEMPEL PÅ MEDARBETARES ENGAGEMANG INOM SOCIALA PROJEKT UNDER ÅRET
Polen
Inom Bulten arbetar många generationer sida vid sida. I Bulten
Polska har man under året startat ett initiativ för att öka inklude-
ringen av alla fyra generationer som arbetar i deras fabrik; Baby
Boomers (1946-1964), generation X (1965-1980), generation Y
(1981-1994) och nu också generation Z (1995-2010).
De äldre medarbetarna har en stor mängd kunskap och erfaren-
heter inom sina ansvarsområden som de med stort engagemang vill
förmedla till de yngre generationerna och nyanställda. För att stödja
deras pedagogiska förmåga anordnades en workshop i november
som gjorde det möjligt för dem att lära sig nya undervisnings-
tekniker på jobbet och hur man kommunicerar och coachar
varandra i samarbetet mellan generationerna.
Återkopplingen från operatörerna som deltog i workshopen
beskriver det som mycket hektiska men trevliga dagar. De berättade
också att de fick ny och bred kunskap som de kan använda både
på jobbet och i vardagen.
Totalt deltog 28 utbildningsoperatörer och 10 representanter
för generation Z i denna första workshop. Satsningen kommer att
pågå under 2025.
Kina
På Barnens dag 2024 i Kina organiserade Bultens medarbetare i
Tianjin och deras barn ett initiativ att besöka en skola för autistiska
barn. Där fick Bultens personal och deras familjer en djupare för-
ståelse för autism. I samband med detta initiativ och kunskaps-
inhämtande fick medarbetarna och deras barn spela interaktiva spel
med barnen. Slutligen donerade Bulten Tianjin och dess anställda
brevpapper och böcker till skolan. Medarbetarna i Tianjin kommer
att fortsätta hålla kontakten och stödja skolarbetet för dessa elever.
Nordamerika
2024 startade det nordamerikanska bolaget sitt Outreach-team
med syftet att stödja olika grupper och behov i närsamhället samt
ställa upp som volontärer. Sammantaget genomförde de elva olika
projekt under året, vilka också resulterade i medel som de använde
för att hjälpa olika organisationer.
Storbritannien
Medarbetarna har samlat pengar för att exempelvis stödja ett lokalt
hospice samt Rädda Barnen. De har också bidragit med mat-
donationer till en lokal så kallad matbank. Totalt donerades mat
motsvarande en total vikt av 238 kilo under 2024.
52 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Arbetsmiljö och ledningssystem
Bultens nollvision gällande arbetsolyckor utgör en vägledande
princip för arbetsmiljöarbetet.
Koncernens arbetsmiljöarbete systematiseras löpande och
omfattar både den fysiska, sociala och organisatoriska arbets miljön
för samtliga anställda, inhyrda samt andra som utför arbete på
bolag ets arbetsplatser.
Bulten har en global arbetsmiljöpolicy som omfattar alla
medarbetare, entreprenörer, konsulter samt besökare.
Policyn omfattar bland annat:
• Åtagande att skapa och främja en säker, hälsosam och
positiv arbetsmiljö, både fysisk, organisatorisk och
social arbetsmiljö
• Åtagande att arbeta aktivt för att förebygga skador
och sjukdomar samt främja fysisk och mental hälsa,
välmående på arbetsplatsen och högt medarbetar-
engagemang bland anställda
• Målsättning om noll olyckor
• Åtagande om nära och kontinuerligt samarbete mellan
företagsledning och anställda i arbets miljö frågor
• Åtagande om att följa tillämpliga lagar och andra
regler för arbetsmiljö och säkerhet där företaget verkar
Nolltolerans för diskriminering och trakasserier
• Nolltolerans för användning av droger och alkohol
under arbetstid
• Åtagande om att eliminera alternativt minimera risker
i arbetsmiljön
• Åtagande om att informera om risker i arbetsmiljön
samt utbildning om hur man arbetar säkert
• Åtagande för alla medarbetare att rapportera risker,
tillbud och olyckor
Alla produktionsenheter och stora logistikcenter är certifierade
enligt arbetsmiljöstandaren ISO 45001. Detta motsvarar cirka
96 procent av totalt antal anställda. Den nya ytbehandlings fabriken
i Polen som invigdes under 2023 har certifieras under 2024.
Påverkan, risker och möjligheter
Arbete sker kontinuerligt för att främja välmående och för
att förhindra olyckor och ohälsa. Arbetsmiljö har varit ett stort
fokus område för Bulten under många år. Tyvärr har vi inte lyckats
fullt ut att säkerställa att våra medarbetare inte skadas på grund
av sitt arbete. Bultens dubbla väsentlighetsanalys bekräftar detta.
Aktiviteter
För att öka säkerheten och minska olyckorna har vi under 2024
infört säkerhetsvandringar som genomförs av de lokala lednings-
grupperna på varje enhet samt två nya mätetal relaterade till dessa
inom hela koncernen: Antal säkerhetsvandringar (fysiska ute i verk-
samheten) samt andelen identifierade risker som har hanterats och
eliminerats/minimerats (som identifierats under säkerhetsvand-
ringarna). Se sidan 67 not 15 för mer information.
Arbetet med att utveckla en gemensam säkerhetsstandard för
alla Bultens enheter fortsatte med en standard för transportsäker-
het. Detta arbete inkluderar fler barriärer för att separera gångtrafik
och trucktrafik, fler och tydligare gångvägar och korsningar, upp-
märkning av högriskområden både i golv och på dörrar samt tydlig
upprkning av zoner för godsförvaring.
Globala processer för arbetsmiljöarbetet såsom riskanalyser,
rapportering och utredning av incidenter och riskobservationer, har
utvecklats vidare och lanserats på alla enheter.
För att öka säkerhetskulturen har "Säkerheten först regler" samt
en informationskampanj utarbetats. Dessa lanserades i januari 2025
HÄLSA OCH SÄKERHET
53 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Ett systemstöd för det systematiska arbetsmiljöarbetet har
utvärderats och beslut är taget om att implementera detta under
2025. Koncernövergripande mål fastställs årligen och varje
arbetsplats utvecklar handlingsplaner utifrån dessa.
Genom att utvärd era effekt en på arbetsmiljön i investerings-
äskanden kan bolaget säkerställa att investeringar leder till
för bättrad arbetsmiljö.
Mål och utfall
Målet för 2024 var att 240
säkerhetsvandringar (safety
walks) skulle genomföras av
de lokala ledningsgrupperna.
Samt att minst 80 procent av de
risker och avvikelser som
identifierat under dessa har åtgärdats.
Totalt genomfördes 267 säkerhets vandringar
och 87 procent av alla identifierade risker och avvikelser
åtgärdades under året
Riskidentifiering, riskbedömning
och incidentutredning
Utöver den globala arbetsmiljöpolicyn finns det på varje enhet
lokala direktiv och arbetsmiljöinstruktioner. I dessa lokala direktiv
ska ansvar, roller, rutiner och mål tydligt fram. I det före bygg ande
arbetet för att uppnå en god arbetsmiljö ingår att system atiskt
identifiera riskkällor, genomföra riskbedömningar och upprätta
handlingsplaner för de förbättringsåtgärder som ska genomföras
r att eliminera alternativt minimera risken (i enlighet med kontroll-
hierarkin). Detta arbete ska omfatta både den fysiska, organisator-
iska och sociala arbetsmiljön. Skyddsronder genomförs regelbundet
på alla enheter. Den organisatoriska och sociala arbetsmiljön följs
framför allt upp i regelbundna med arbetarsamtal, kontinuerlig dialog
mellan medarbetare och chef er samt i medarbetarunder sökningen.
För att säkerställa kännedom om att risker och incidenter ska
rapporteras samt att rapportering aldrig leder till repressalier
genomförs regelbunden utbildning för medarbetare. Dessa utbild-
ningar omfattar företagets policyer, rutiner, roller och ansvar.
267
Säkerhetsvandringar
genomfördes
under 2024
Störst risk för ohälsa i produktionen utgörs av buller och stress.
Exempel på arbetsområden med förhöjd risk för olyckor med
allvarlig konsekvens är handskador i kallslagningsverksamheten
samt i värme- och ytbehandlingen. Riskbedömningar har
genomförts och åtgärder identifierats och implementerats
för att minimera riskerna genom till exempel instruktioner
och skydds utrustning.
Medarbetares deltagande, samråd och
kommunikation om arbetsmil
Bultens ambition är att det ska finnas någon form
av skyddskommitté (eller liknande) på samtliga
arbets platser, beroende på lokala förutsättningar och
regelverk. Detta ska vara ett forum där ledning och
med arbetare följer upp hur arbetsmiljöarbetet fungerar
och möjligheter till förbättringar. Detta är också ett
krav i ISO 45001-standarden samt styrs av lagkrav i
vissa länder.
Arbetsmiljö och välbefinnande är också en viktig del
i utvecklingsdialogen mellan medarbetare och chef samt
i koncernens medarbetarundersökning.
Utbildning av medarbetare i arbetsmiljö och säkerhet
Alla medarbetare ska genomgå för dem relevant arbets miljö-
utbildning. Det sker både i form av utbildning av närmaste chef,
klassrumsutbildning med intern lärare och/eller extern utbildnings-
anordnare eller e-learning. Samtliga utbildningar registreras i
bolag ets HR- system. Utbildning sker inom samtliga förekommande
områden såsom fysisk och organisatorisk arbetsmiljö, farliga
ämnen, maskinsäkerhet, trucksäkerhet osv.
Förebyggande och begränsning av hälso- och säkerhets-
risker direkt kopplade till affärsrelationer
Bulten har under året inte identifierat eller fått något rapporterat till
sig gällande någon betydande generell risk utifrån hälsa och säkerhet
i relation till bolagets affärspartners.
Måluppföljning av de koncerngemensamma arbetsmiljömål
Mål, handlingsplaner och utfall följs upp regelbundet. På koncern-
nivå följer Bulten upp olyckor och sjukfrånvaro månadsvis. Alla
olyckor ska rapporteras till vd och koncernchef för Bulten AB, SVP
HR and Sustainability och VP Environment, Health and Safety.
Rapportering ska ske inom 24 timmar och dokumenteras i koncern-
ens uppföljningssystem för olyckor. Varje månad redovisas utfallet
till styrelsen.
Under 2024 ökade tyrr antalet olyckor, vilket framför allt är en
konsek vens av föregående års höga arbetsbelastning som fortsatte
en bit in på 2024. Åtgärder har identifierats för att vända denna
trend, exempel vis att säkerställa nyanställdas arbetsmiljökunskaper
genom utbildning och samtliga medarbetares efterlevnad av
säkerhets instruktioner.
Företagshälsovård och främjande av arbetstagares hälsa
Bultens enheter har avtal med företagshälsovårdsaktörer eller mot-
svarande som bistår med expertis inom arbetsmiljö, exempelvis
ergonomi, hälsoundersökningar samt behandling av lättare skador.
I vissa länder finns avtal med lokala sjukrdsinrättningar och/eller
arbetsmiljöexpertis på konsultbasis.
Bulten verkar i huvudsak i länder där medarbetarna omfattas av
den allmänna sjukrden. Utöver detta kan Bultens enheter erbjuda
sina medarbetare olika möjligheter till friskvårdserbjudanden
baserat på lokala förutsättningar och lagstiftning, till exempel
tränings kort.
Se sidan 67 för statistik på arbetsrelaterade olyckor och ohälsa.
54 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
HÅLLBAR LEVERANTÖRSKEDJA
Bulten har idag ett brett nätverk av leverantörer i flertalet geo-
grafiska marknader som försörjer med produkter, material och
efterbearbetning. Största delen av inköpen består av ståltråd för
egen produktion, ytbehandling samt produkter för att komplettera
den egna produktionen. I samband med förvärvet av Exim & Mfr
Holdings Pte Ltd (Exim), har antalet leverantörer ökat.
Samtliga Bultens leverantörer ska leva upp till Bultens standarder
och krav. Alla leverantörer ska vara certifierade enligt ISO 9001
och ISO 14001. Därtill ska leverantörer inom fordonsindustrin
vara certifierade enligt IATF 16949. Utöver dessa certifikat ska de
acceptera och efterleva Bultens leverantörskod. För att säkerställa
att upp förandekoden efterlevs ingår den som en del i avtalen och
hanteras via SRM-system (Supplier Relationship Management).
Revidering av nya och potentiella leverantörer ser ut på följande sätt:
• Leverantören genomgår en noggrann utvärdering baserad på
uppförande koden via ett självutrderingsformulär (Drive
Sustainability SAQ). Det innefattar mänskliga rättigheter, inklu-
sive barnarbete och människohandel, anställnings- och arbets-
villkor, hälsa och säkerhet, miljö, ansvarsfulla inköp, affärsetik
och bolagsstyrning.
• Om kraven i utvärderingen uppfylls och bolaget beslutar att gå
vidare i diskussionen genomförs en revision på plats. Revisionen
omfattar ledningssystem, finansiell status, inköps- och varu-
flödesprocess samt leverantörens uppföljningssystem.
Även bland befintliga leverantörer genomförs regelbundna utvärde-
ringar för att kvalitetssäkra och utveckla dessa samarbete.
Utvärderingen av leverantörer består av en initial ”screening”,
en självutvärdering samt av platsbek. Utöver kommersiella krav
ställs även krav på kvalitet, logistik, miljö, mänskliga rättigheter,
socialt ansvar samt god bolagsstyrning och affärsetik.
kerställandet av en hållbar leverantörskedja mäts genom
att leverantörerna godtar leverantörskoden och genomför själv-
utvärderingen med Drive Sustainabilitys självskattningsverktyg
(Self Assessment Questionnaire, SAQ) som omfattar mänskliga
rättigheter inklusive barnarbete och trafficking, anställnings- och
arbetsvillkor, hälsa och säkerhet, miljö, ansvarsfulla inköp, affärsetik
och bolagsstyrning. Resultatet av dessa utrderingar rankas enligt
ett internt system.
Under 2024 har också Exim påbörjat implementeringen av dessa
arbetssätt gällande deras leverantörs kedja, se sidan 68 not 16.
Beslut om att etablera en ny leverantörsrelation är ett gemensamt
beslut av inköps-, kvalitets- och materialplaneringsavdelningarna.
Exempel på väsentliga frågor inom hållbar
leverantörs kedja:
Ansvarsfull affärspraxis/affärsetik samt efterlevnad,
till exempel antikorruption
Transparent rapportering
Utsläpp av växthusgaser
Öka användningen av återvunnet material/ökad
cirkularitet
Hälsa och säkerhet
Skäliga arbetsvillkor
Mänskliga rättigheter i hela leverantörskedjan
Påverkan, risker och möjligheter
Bultens väsentlighetsanalys visar på att det kan finnas risker inom
leverantörsledet vad gäller till exempel arbetsvillkor. De arbetssätt
som Bulten och Exim har implementerat syftar till att minimera
dessa risker. Om en leverantör inte uppnår kraven ges de möjlighet
att återkomma med en plan för hur de planerar att utvecklas inom
de områden som berörs, och en ny utvärdering görs baserat på
denna.
Utveckling av leverantörer:
Under 2024 har sammanlagt 72 av 78 leverantörer (exklusive Exim)
av i huvudsak direktmaterial, ytbehandling och färdiga komponenter
uppnått minst tre stjärnor (godkänd) i hållbarhetsutvärderingen.
Detta mot svarar cirka 94,9 procent av den totala inköpsvolymen för
dessa varor (exklusive Exim). Under året påbörjades implemente-
ringen av ett IT- baserat verktyg för att mer effektivt kunna utrd-
era SAQ samt överblicka leverantörs kedjans hållbarhetsmognad.
Se not 16 för mer information om mål och utfall.
55 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
BOLAGSSTYRNING OCH AFFÄRSETIK
Ambitionen är att Bulten ska utvecklas på ett hållbart och ansvars-
fullt sätt. Säkerställandet av god affärsetik och ansvarsfullt före-
tagande sker bland annat genom att skapa insikt och förståelse hos
medarbetarna och andra intressenter. Till stöd för att åstadkomma
detta finns uppförande- och leverantörskod, manualer, policyer
samt utbildningar inom området.
r en koncernövergripande policy uppdateras, förändras eller
tillkommer, kommuniceras denna via bolagets så kallade policy
deployment process (ledningssystem). Det innebär att alla lokala
vd:ar kvitterar att de tagit emot och accepterat policyn och att den
kommer att efterlevas inom respektive verksamhet.
Bulten genomgår regelbundet utvärderingar utifrån ett hållbarhets-
perspektiv av oberoende utvärderingsinstitut som till exempel
EcoVadis och CDP, för att kunna utvärdera bolagets hållbara
utveckling. Glädjande nog erll Bulten för andra gången EcoVadis
Platinummedalj, se sidan 39. Bultens hållbarhetsredovisning samt
hållbarhetsrapport granskas också av tredje part, se sidan 73.
Påverkan, risker och möjligheter
Bulten har arbetat många år med att minimera risker för till exempel
korruption. Korruption är ett globalt problem som har mycket
negativ påverkan på företagande och samhälle. Bulten har därr
identifierat detta som ett väsentligt omde att fokus era på.
Verksamhet som har riskbedömts gällande korruption är egen
verksamhet som hanterar externa relationer samt leverantörsledet.
Bulten har genomfört en så kallad dubbel väsentlighetsanalys gäll-
ande företagets samtliga verksamheter, vilken inkluderar alla länder
där Bulten har antingen egen tillverkning och eller försäljningsverk-
samhet. Denna visar på att brister i utvärderingen av leverantörer
medför stor risk likväl som brister i internkontrollen av procedurer
gentemot kunder och leverantörer.
Bulten bedömer inte att bolaget har några risker gällande relationer
eller mutor gentemot regeringar eller politiker då Bulten har en
tydlig policy att inte involvera sig i politik eller liknande verksamhet,
inte heller i så kallad lobbying.
Exempel på väsentliga frågor inom bolags-
styrning och affärsetik:
Ansvarsfull affärspraxis/affärsetik samt efterlevnad,
till exempel antikorruption
Strategi för hållbar utveckling, till exempel klimat-
neutralitet, affärsetik, mänskliga rättigheter,
trans parens och regelefterlevnad
Uppföljning och transparent rapportering
Utbildningar inom bolagsstyrning och affärsetik
Bultens e-learning i uppförandekoden inkluderar bland annat rätt-
visa arbetsvillkor och arbetsförhållanden, mångfald och inkludering,
noll tolerans mot trakasserier, tvångsarbete och barnarbete,
antikorruption, ansvarsfull handel, rättvis konkurrens, intresse-
konflikter mm.
Bultens e-learning inom antikorruption och affärsetik utgörs av
en fördjupning inom antikorruption, ansvarsfull handel, rättvis
kon kurrens, intressekonflikter m.m. som alla tjänstemän genomgår,
inklusive inköpare och säljare.
Utfall under 2024
Bulten har under 2024 påbörjat arbetet med övergången till de
nya redovisningskraven enligt EU:s CSRD lagstiftning (Corporate
Sustainability Reporting Directive) och ESRS (European Sustainability
Reporting Standard). Bolaget har utvecklat en metod för den dubbla
väsentlighetsanalysen, vilken presenteras i denna rapport.
Ett viktigt område för Bulten och dess intressenter är omdet
informationssäkerhet. Bolaget har under 2024 arbetat vidare med
att förstärka detta omde både genom att utveckla processer
och internkontroll, samt genom nya obligatoriska utbildningar för
samtliga anställda, samt förstärkning av IT-organisationen.
Bulten har definierade maximala belopp för att ge och ta emot
gåvor, samt vid representation. Eventuella fördelar som ges eller
erhållits i samband med exempelvis sponsring måste vara trans-
parent för samtliga involverade parter. Vid misstänkt bristande
efterlevnad av förfarandet skall Bultens rapporteringsrutiner
användas. Inga fall eller rättsliga åtgärder gällande konkurrens-
begränsande beteende, antitrust- och monopolpraxis har inträffat
eller rapport erats under året. För mer information om Bultens
rapporteringsrutin hänvisas till sidan 38.
Mål och utfall 2024 inom bolagsstyrning
och affärsetik
Målet är att samtliga nya
med arbetare skall
genomgå en e-learning i
Bultens upp förandekod.
De medarbetare som
hanterar externa relationer
ska också genomgå en e-learning i antikorruption
och affärsetik.
Sammanlagd genomförandegrad för båda utbildningarna
uppgick till 97 procent (90).
Bultens så kallade Whistleblower-system
Whistleblower-systemet är ett elektroniskt, oberoende och auto-
nomt system, vilket erbjuder nödvändiga säkerhetsåtgärder för att
skydda rapporrers integritet och identitet samt anmälda personer.
Detta system möjliggör också att samtliga länders eventuella olika
regelverk kan efterlevas, samt till exempel Europeiska Unionens krav.
Styrning och rutiner finns på plats för att moderera ärende-
hanteringsprocessen. En ledamot i koncernbolagets styrelse får
information om alla rapporter som skickas in och samtliga rapporter
administreras av en oberoende juristfirma. Bolagets SVP HR &
Sustainability koordinerar samtliga ärenden som behöver intern
utredning, tillsammans med bolagets externa juristfirma och är
ansvarig för att koncernens styrelse hålls informerad regelbundet
via dess olika utskott. Detta förfarande säkerställer snabb, obero-
ende och objektiv ärendehantering.
0
50
100
2024202320222021
100100
%
90
97
56 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
HÅLLBARHETSNOTER
NOT 1 REDOVISNINGSPRINCIPER
Enheter som ingår i den finansiella redovisningen framgår av
sidan 93.
HÅLLBARHETSREDOVISNING OCH
RAPPORTERING
Redovisningen syftar till att ge en övergripande beskrivning av
vårt hållbarhetsarbete. Den är integrerad i årsredovisningen och
upp rättad enligt GRI-standarder, se GRI-index på sidan 69.
Hållbarhetsredo visningen omfattar koncernen och samtliga dotter-
bolag där Bulten har anställd personal i den legala enheten samt där
ägarskap uppgår till minst 50 procent de senaste två åren, om inget
annat framgår i respektive not eller GRI upplysning, enligt nedan:
Bulten AB
Bulten Fasteners AB
Bulten Hallstahammar AB
Bulten Sweden AB
Bulten GmbH
Bulten Invest Sp.z.o.o.
Bulten Ltd
Bulten Polska S.A.
Bulten North America LLC
Bulten Fasteners (Tianjin) Co., Ltd.
Bulten Fasteners (Wuxi) Co., Ltd. med tillhörande Joint Venture,
PSM-ZJK Fasteners (Shenzhen) Co., Ltd.
Bulten Fasteners (Hong Kong) Limited
Bulten Taiwan Fasteners Ltd.
Bulten Fasteners (Singapore) Pte. Ltd.
P.S.M. International Fasteners Ltd
Exim & Mfr Holdings Pte Ltd
Den 31 augusti 2023 förrvades det asiatiska distributionsbolaget
Exim & Mfr Holdings Pte Ltd. (Exim). De ingår i hållbarhetsredo-
visningen för 2024.
Bulten Radium Industries Private Limited (Bulten Radium) ett
samägt bolag i Indien, registrerades den 16 Augusti 2023 och ingår
inte i hållbarhetsredovisningen 2024 då ingen operativ eller försälj-
ningsverksamhet bedrivits av bolaget under året.
Hållbarhetsredovisningen som återfinns på sidorna 35-73 har
granskats av tredje part, PwC, i form av en översiktlig granskning,
se sidan 74.
För den lagstadgade hållbarhetsrapporten hänvisas till följande
sidor: affärsmodell; 9, 13, 16, 40, risker; 42, 99, miljö; 45-48, 59-61,
sociala frågor; 39, 49-50, 52, 55, 66, 68, personal; 50-54, 58,
65-67, mänskliga rättigheter; 38, 49, 55, 68, antikorruption; 36, 38,
56, 68, taxonomin; 37, 62-64. Företagets affärsmodell redogörs
för löpande genom årsredovisningens olika delar och finansiella
uppgifter likväl som förvaltningsuppgifter återfinns under
respektive avsnitt.
United Nations Global Compact
UN Global Compact är ett frivilligt initiativ som syftar till att
vägleda företag att implementera och säkerställa efterlevnad av
internationellt accepterade hållbarhetsprinciper.
Denna rapport innehåller information för att kommunicera fram-
steg, en så kallad Communication on Progress (CoP) till FNs Global
Compact hemsida, och beskriver bolagets pågående engagemang
för de tio principerna om mänskliga rättigheter, arbetsvillkor, miljö
samt antikorruption.
Under 2024 publicerade bolaget sin sjunde Communication on
Progress (CoP), gällande verksamhetsåret 2023, på UN Global
Compacts hemsida.
57 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
kommer risker och möjligheter att prioriteras olika i hanteringen och i fastställandet av åtgärder.
Beroende på var i värdekedjan risken eller möjligheten är belägen kan ansvaret dessutom ges till
olika funktioner för att optimera såväl den interna som externa kommunikationen och åtgärderna
samt processerna.
Aktuella och förväntade finansiella risker och möjligheter
Bulten har identifierat finansiella risker och möjligheter i hela sin värdekedja och över olika tidshorisonter.
Väsentliga frågor utifrån Global Reporting Initative (GRI)
Följande frågor, se tabell nedan, har prioriterats som de mest väsentliga enligt GRI-metodiken. Det är
ingen väsentlig skillnad jämfört med påverkansdelen i den dubbla väsentlighetsanalysen. Information
om respektive väsentlig frågas positiva som negativa påverkan och hantering av dessa återfinns i
sidhän visningarna till våra fokus områden i tabellen nedan. Ingen förändring av prioriteringen har gjorts
av de mest väsentliga frågorna utifrån GRI metodiken sedan föregående år.
OMRÅDE VÄSENTLIG FRÅGA HÄNVISNING
Ledning och
styrning
Ansvarsfull affärspraxis/affärsetik samt efterlevnad,
till exempel antikorruption
Sid 70, GRI 205
Strategi för hållbar utveckling. Krav på till exempel klimat-
neutralitet, affärsetik, transparens, och regelefterlevnad
Sid 69, GRI 2-22
Uppföljning och transparent rapportering Sid 69 , GRI 2-5
Miljö Utsläpp av växthusgaser längs produkternas livscykelkedja Sid 71, GRI 305
Energieffektiva processer Sid 71, GRI 302
Användning av fossilfri energi i egen produktion och
i leverantörsled
Sid 71, GRI 305
Öka användningen av återvunnet material/ökad cirkularitet Sid 61
Minimera materialanvändning och avfall Sid 71, GRI 306
Vattenförbrukning samt utsläpp till vatten Sid 71, GRI 303
Sociala
aspekter
Hälsa och säkerhet Sid 72, GRI 403
Kompetensförsörjning Sid 72, GRI 404
Trygg anställning Sid 69, GRI 2-7; sid 73, GRI 401
Inkluderande arbetssätt Sid 72, GRI 405-406
Skäliga arbetsvillkor Sid 70, GRI 2-27, 2-30
Kontinuerlig yrkesmässig utveckling Sid 72, GRI 404
nskliga rättigheter i egen verksamhet samt
leverantörskedjan
Sid 73, GRI 408- 409, 414
Främja mångfald och jämställdhet Sid 72-73, GRI 405- 406
NOT 2 INFORMATION OM ORGANISATIONEN OCH EVENTUELLA
FÖRÄNDRINGAR I ORGANISATION OCH LEVERANTÖRSKEDJA
Bolaget tillhandahåller fästelement främst under varumärket Bulten, huvudsakligen till fordons-
industrin. Sedan 2023 erbjuder Bulten också distribution av så kallade C-parts via bolaget Exim & Mfr
Holdings Pte Ltd (Exim). Bulten erbjuder inga tjänster eller produkter som är förbjudna på någon marknad.
Bulten redovisar antal anställda finansiellt enligt definitionen medelantal anställda (FTE), inklusive
inhyrd personal. Antalet FTE vid utgången av 2024 var: 1 905 (1 668), en ökning med 14,2 procent
jämfört med 2023. FTE inkluderar Exim samt det nystartade samägda bolaget Bulten Radium i Indien.
För att kunna redovisa uppgifter om organisationen har Bulten valt att använda en annan definition,
headcount (HC) vilken innefattar faktiskt antal anställda medarbetare inklusive frånvarande med-
arbetare samt tidsbegränsade oavsett arbetstid.
Status per den 31 december 2024, exklusive Bulten Radium: Totalt antal anställda, headcount (HC):
1 946 (1 761 exklusive Exim 2023) varav tills vidareanställda: 1 730 (1 494 exklusive Exim 2023) och
tidsbegränsade: 216 (267 exklusive Exim 2023).
Uppgifterna för 2024 inkluderar samtliga anställda inom Bulten.
Utöver antal anställda fanns 136 (250 exklusive Exim 2023) inhyrda. Totalt antal headcount (HC)
inklusive inhyrda: 2 082 (2 011 exklusive Exim 2023), fördelat på, avrundat, tillsvidareanställda
83 procent, tidsbegränsade 11 procent och inhyrda 6 procent.
Förändringar gällande organisation och leverantörskedja
Finansiell ställning och resultat under rapportperioden; En detalj erad redogörelse av koncernens
finans iella ställning och resultat, samt händelser efter balansdagen, finns i förvaltningsberättelsen.
Bultens joint venture PSM-ZJK Fasteners (Shenzhen) Co., Ltd. var inkluderade i delar av hållbarhets -
red o visningen från och med 2023, och gällande miljödata från och med 2024.
Den 31 augusti 2023 förvärvades Exim & Mfr Holdings Pte Ltd i Singapore, vilket är ett så kallat
distributions företag. Exim ingår i hållbarhetsredovisningen för 2024.
Medlemskap i organisationer
Bulten innehar medlemskap i EIFI - European Industrial Fasten ers Institute och aktivt medlemskap i
forskningsprojekt inom intressent reningen RISE IVF AB. I SAMS – Swedish Association for Material
Sourcing är Bulten representerade genom en intresse förening inom området materialförsörjning.
NOT 3 BULTENS VÄSENTLIGHETSANALYS
Bulten genomför regelbundet utvärdering av intressenternas input. Bultens värdekedja har påverkan
olika miljömässiga, sociala och etiska områden och denna påverkan vägs samman med intressenternas
förväntningar. Inputen integreras i Bultens riskbemning och strategiarbete och ligger till grund för
avväganden och beslut samt för prioriteringen av frågorna. I denna iterativa process deltar både håll-
barhetskommittén, styrelsen, ledningen och organisationen.
Bulten ser resultatet av den dubbla väsentlighetsanalysen på sidan 43 som en möjlighet att lära sig
av sin nuvarande verksamhet och planerar därför att vidta nödvändiga åtrder för att hantera sina
väsentliga risker och möjligheter. Detta innebär att baserat på väsentlighetsgrad och tidshorisont
58 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 4 UTSLÄPP AVXTHUSGASER
Bulten rapporterar utsläpp av växthusgaser från egen verksamhet,
inköpt energi samt från leverantörskedjan. 2019 utgör basår då
detta är basår för företagets så kallade ”Science Based Targets”.
För 2024 har Exim, bolag förrvat av Bulten i August 2023,
inkluderats i redovisningen och tidigare år, inklusive basåret 2019,
har räknats om för att inkludera Exims verksamhet i enlighet med
Green house Gas Protocol.
Direkta och indirekta utsläpp från köpt energi
(scope 1 och 2)
I uppgifterna ingår direkta utsläpp från bnsleförbrukning
och indirekta utsläpp från köpt elektricitet och värme för
samtliga bolagets enheter. Utsläppen har beknats baserat
på förbrukningssiffror rapporterade från respektive enhet och
emissions faktorer för respektive energislag Se även avsnittet
emissions faktorer.
Övriga indirekta utsläpp av växthusgaser (scope 3)
I uppgifterna ingår följande kategorier;
Köpta varor och tjänster: I denna kategori inkluderas utsläpp från
produktionen av köpt råmaterial (ståltråd, mässing, aluminium)
och den del av färdiga produkter som utrs av skruv samt utsläpp
från inköpt ytbehandlingstjänst. Utsläppen har beräknats baserat
på inköpta volymer hämtade från Bultens affärssystem och interna
funktioner samt emissionsfaktorer för respektive material, se även
avsnittet om emissionsfaktorer.
Transport och distribution uppströms: I denna kategori ingår
utsläpp från inköpta väg-, sjö- och flygtransporter samt transport
av inkommande material som Bultens leverantörer ansvarar för,
förutom inköpta metallråvaror. Utsläppen har baserats på informa-
tion om inköpta volymer och transporttjänster från Bultens affärs-
system samt interna funktioner.
Emissionsintensitet
Emissionsintensiteten för scope 1 och 2 beräknas per ton producerat
gods. Volym producerat gods definieras som volym kallslaget gods
samt volym maskinbearbetat gods. I uppgifterna ingår direkta
utsläpp från bränsleförbrukning och indirekta utsläpp från köpt
elektricitet och värme för samtliga av bolagets enheter. Emissions-
intensiteten för scope 3 beräknas per ton såld produkt (egen
produktion samt inköpta färd iga produkter). Bulten redo visar de
scope 3-kategorier som ingår i Science Based Target-målet och
dessa utgör cirka 75 procent av bolagets scope 3- emissioner enligt
den kartläggning som gjordes 2019.
Emissionsfaktorer
Bränslen, elektricitet och fjärrvärme: Emissionsfaktorerna
kommer primärt från Bultens energileverantörer. Där så inte är
möjligt används andra källor, framförallt UK Government GHG
conversion factors for company reporting.
För de så kallade ”location based” scope 2- emissionerna används
emissionsfaktorer från www.carbonfootprint.com och rapporter
publicerade 2019, 2020, januari 2022 samt september 2023.
Scope 3, råmaterial: Emissionsfaktorer från leverantörer av
ståltråd har använts (beräknade enligt ISO 14064, respektive
ISO 14025 (Environmental Product Declarations). När uppgifter
saknats från någon leverantör har genomsnittliga data från övriga
leverantörer använts. För aluminium och koppar har bransch-
genomsnittsdata använts.
Uppströms transporter: För flyg- och sjötransporter har
emiss ions faktorer från transportföretagen använts. För väg-
transporter har emissionsfaktorer för en europeisk lastbil med
70 procents fyllnads grad och utsläpp på 57 gram CO2e per ton-
kilometer (well-to-wheel), använts.
Tidigare rapporterat utsläpp för scope 3
Utsläppen för 2019-2023 har reviderats under 2024 för att inklu-
dera utsläpp relaterade till Exims, bolag förrvat av Bulten under
2023, verksamhet. Den ryska enheten som avyttrades 2022 är
exkluderad från scope 1-, 2- och 3-redovisningen för samtliga år
enligt krav i GHG Protocol- standarden.
Under 2024 har de totala utsläppen minskat framför allt till
följd kontraktering av förnybar el samt högre andel av återvunnet
(scrap based) stål i råmaterialet. Utsläppen från transporterna har
ökat trots en något lägre volym vilket framförallt beror på drift-
störning som medfört outsouring av värmebehandling. Total sett
har utsläppen minskat mer än minskningen i såld volym varr
intensiteten har minskat.
UTSLÄPP (TON CO2E/TON PRODUCERAD PRODUKT): 2024 2023 2022 2019*(BASÅR)
Scope 1: Bruttoutsläpp av direkta växthusgaser**
6 372 6 441 6 153 7 138
Scope 1: Direkta CO2-emissioner fn biogena källor
23 23 22 0
Scope 2: Bruttoutsläpp av indirekta växthusgaser* *(platsbaserade)
20 119 17 796 15 224 17 562
Scope 2: Bruttoutsläpp av indirekta växthusgaser**(marknadsbaserade) (scope 2)
3 765 7 947 5 520 15 337
Scope 3: Brutto GHG-emissioner***
124 035 137 984 122 170 146 310
Varav köpt material och tjänster
118 792 134 052 118 061 140013
Varav uppströms och interna transporter**** 5 243 5 085 4108 6 297
CO2-emissioner från biogena källor
okänt okänt okänt okänt
GHG-emissionsintensitet scope 1 och 2
0,25 0,34 0,33 0,56
GHG-emissionsintensitet scope 3 per ton såld produkt
2,03 2,20 2,24 2,42
GHG-utsläpp (scope 1,2 and 3)/revenue (Ton Co2e/MEUR)
264
* Korrigerat för förrv av Exim (2024), avyttring av Bul (RUS 2022) förvärv av PSM International (2021).
** CO2e är en förkortning av koldioxidekvivalent och är en enhet där olika växthusgasers bidrag till växthuseffekten har översatts till en gemensam enhet.
*** GHG-gaser inkluderade: kat 1) Ej känt. kat 4) Utspp rapporterade i CO2e fn transportleverantörer.
**** Uppgiften omfattar ej transporter av inköpt stål (tråd), koppar och aluminium.
UTSLÄPP (TON CO2E/TON PRODUCERAD PRODUKT): 2024 2023 2022 2019*(BASÅR)
Scope 1: Bruttoutsläpp av direkta växthusgaser**
6 372 6 441 6 153 7 138
Scope 1: Direkta CO2-emissioner fn biogena källor
23 23 22 0
Scope 2: Bruttoutsläpp av indirekta växthusgaser* *(platsbaserade) 20 119 17 796 15 224 17 562
Scope 2: Bruttoutsläpp av indirekta växthusgaser**(marknadsbaserade) (scope 2)
3 765 7 947 5 520 15 337
Scope 3: Brutto GHG-emissioner***
124 035 137 984 122 170 146 310
Varav köpt material och tjänster
118 792 134 052 118 061 140013
Varav uppströms och interna transporter****
5 243 5 085 4108 6 297
CO2-emissioner från biogena källor
okänt okänt okänt okänt
GHG-emissionsintensitet scope 1 och 2
0,25 0,34 0,33 0,56
GHG-emissionsintensitet scope 3 per ton såld produkt
2,03 2,20 2,24 2,42
GHG-utsläpp (scope 1,2 and 3)/revenue (Ton Co2e/MEUR)
264
* Korrigerat för förrv av Exim (2024), avyttring av Bul (RUS 2022) förvärv av PSM International (2021).
** CO2e är en förkortning av koldioxidekvivalent och är en enhet där olika växthusgasers bidrag till växthuseffekten har översatts till en gemensam enhet.
*** GHG-gaser inkluderade: kat 1) Ej känt. kat 4) Utspp rapporterade i CO2e fn transportleverantörer.
**** Uppgiften omfattar ej transporter av inköpt stål (tråd), koppar och aluminium.
59 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 5 ENERGIANVÄNDNING INOM
ORGANISATIONEN
ENERGIANVÄNDNING INOM
ORGANISATIONEN: 2024 2023
Bränsleförbrukning från icke-
förnybara källor, kWh*
28 050 981 30 826 741
Bränsleförbrukning från förnybara
källor, kWh**
91 314 88 386
Köpt elektricitet, kWh
59 499 072 57 567 034
Egenproducerad el (använd),
kWh***
411 302
Värme, kWh
914 110 501
Kyla, kWh 0 0
Ånga, kWh
0 0
Total energikonsumtion, kWh
88 053 583 88 592 662
Såld energi (egenproducerad el,
ej använd)
105 572
Inte tillämpbar, Bulten
säljer inte elektricitet,
värme, kyla eller ånga.
Genomsnittlig energiintensitet,
kWh/kg kallslaget/bearbetat gods
2,21 2,10
Energiintensitet per omsättning
(MWh/MEur)***
169
* I huvudsak naturgas för direkt förbrukning i produktionsprocesserna.
** I huvudsak HVO för direkt förbrukning i truckar.
*** Egenproducerad el samt Energiintensitet per omsättning är nya mätetal sedan 2024.
I uppgifterna ingår all energianvändning (bränsle, köpt elektricitet,
egenproducerad använd elektricitet och köpt värme) för samtliga av
bolagets enheter. Energi förbrukning utanför Bultens enheter ingår
inte. Förbrukningsuppgifterna (kWh) kommer från Bultens energi-
leverantörer. Även konverteringsfaktorer till kWh kommer från
Bultens energileverantörer.
Minskningen i energianvändning för 2024 jämfört med 2023
är resultat av minskad produktionsvolym. Minskningen i värme är
result at av stängningen av lagerverksamheten i Göteborg som
använde fjärrvärme för uppvärmning.
Energiintensitet
Intensiteten beräknas per producerat gods i kg. Producerat gods
definieras som summan av kallslaget respektive maskinbearbetat
stål, mässing och aluminium.
Ökningen i energiintensitet är ett resultat av minskade
produktions volymer.
Andel förnybar energi
Andelen förnybar energi mäts som summan av inköpt bränsle,
elektricitet och värme samt egenproducerad använd elektricitet,
producerad från förnybara bränslen i kWh dividerat med totalt
inköpt energi (bränsle, elektricitet och värme) samt totalt använd
egen producerad elektricitet i kWh oavsett ursprung. Uppgifterna
på förbrukning samt typ av energi rapporteras kvartalsvis av
respekt ive enhet som i sin tur får denna information från energi-
leverantörerna.
2024 2023
Total energianvändning, kWh 88 053 583 88 592 662
Varav förnybara energikällor, kWh
52 211 798 43 828 698
Förnybara energikällor, andel i %
59,3% 49,5%
Total elektricitetsanvänding, kWh
59 910 374 57 567 034
Varav förnybara energikällor, kWh
52 120 484 43 740 312
förnybara energikällor, andel i %
87% 76%
Den förnybara energin kommer till största delen från köpt elektricitet,
primärt via specifika kontrakt till Bultens enheter i Europa och
Nordamerika samt till en mindre del från egenproducerad el från
solcells anläggningar. En liten mängd förnybart bränsle, HVO,
används
i ett antal truckar för interntransporter.
Ökningen i andelen förnybar energi under 2024 är resultat av
att växlingen till förnybar el vid den nya produktionsanläggningen
i Polen samt anläggningen i Wuxi, Kina.
NOT 6 UTSLÄPP
Under 2024 har emissioner av rapportering av VOC, NOx, SOx,
PM2.5, HCF från Bultens lokala enheter införts och emissioner
kommer att rapporteras fn rapportering för verksamhetret
2025.
NOT 7 VATTENFÖRBRUKNING
VATTENFÖRBRUKNING 2024 2023
Total vattenförbrukning* (megaliters)
62,6 58,9
Totalt vattenuttag från områden med
vattenbrist (megaliters)
0 0
Vattenintensitet (liter/kilo produced
produkt)
1,57 1,39
Återvunnet och återanvänt vatten
(megaliters)
31,9
Vattenintensitet per omsättning (m3/
MEuros)
123
* Samtligt från kommunal vattenförsörjning.
Förbrukningsinformationen är hämtad via egna, alternativt leveran-
törernas vattenmätare. I uppgifterna ingår vattenförbrukningen vid
samtliga enheter. Det regnvatten som används i dammen för brand-
bekämpning vid Bultens anläggning i Tyskland, är inte inkluderad i
uppgifterna och inte heller det åvatten som används som kylvatten
vid anläggningen i Sverige, då detta går tillbaka till samma recipient
som det hämtades från.
Ökningen i vattenanvändning under 2024 är ett resultat av upp-
starten av den nya ytbehandlingsanläggningen i Polen till vilken
ytbehandling av kallslagna produkter har insourcats. Detta har öka
vattenanvändningen inom företaget men inte antalet producerade
(kallslagna) ton.
60 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 8 CIRKULÄR EKONOMI
FARLIGT AVFALL, TON 2024 2023
Återanvändning 0 11
Återvinning
870 1 018
Kompostering
1 0
Återanvändning för annan användning
inkl energiåtervinning
394 60
Förbränning
704 446
Injicering i underjordisk förvaring
0 0
Deponi
158 127
Lokal förvaring
0 0
Övrigt
140 298
Totalt
2 267 1 960
ICKE FARLIGT AVFALL, TON 2024 2023
Återanvändning
60 22
Återvinning
4 553 4 499
Kompostering
0 0
Återanvändning för annan användning
inkl energiåtervinning
565 1 284
Förbränning
151 172
Injicering i underjordisk förvaring
0 0
Deponi
47 25
Lokal förvaring
2 0
Övrigt
3 937 0
Totalt
9 315 6 002
Den absoluta majoriteten av informationen om volymer har
till handahållits av kontrakterade parter för avfallshantering.
Uppgifterna för 2023 has uppdateras till följd av ny kunskap om att
produktionsspill av mässing vid Bultens enhet i Taiwan tas tillbaka
av råmaterialleverantören och används i nya produkter och att detta
spill inte klassas som avfall enligt den lokala lagstiftningen.
AVFALL/KG PRODUCERAD PRODUKT 2024 2023
Avfallsintensitet
0,291 0,188
Avfallsintensitet: Beräknas som summan av farligt avfall och
icke-farligt avfall per ton producerad produkt.
2024 ökade den totala avfallsvolymen samt avfalls intensiteten jäm-
fört med 2023 vilket är ett resultat av insourcing av ytbehandling till
den nya anläggningen i Polen samt delvis på grund av drift störningar
i vattenreningsanläggningen under delar av året. Ändrade krav på
avfallshant ering vid en av Bultens anläggningar har också bidragit.
61 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 9 REDOVISNING ENLIGT TAXONOMIN
Andel taxonomiförenliga ekonomiska aktiviteter Omsättning
Andel av omsättningen från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2024.
2024 ÅR KRITERIER FÖR VÄSENTLIGT BIDRAG KRITERIER AVSEENDE ATT INTE ORSAKA BETYDANDE SKADA (H)
EKONOMISKA VERKSAMHETER (1)
KO D (A) (2)
OMSÄTTNING (3)
ANDEL AV OMSÄTTNINGEN,
ÅR 2024
BEGRÄNSNING AV
KLIMATFÖRÄNDRINGAR (5)
ANPASSNING TILL
KLIMATFÖRÄNDRINGAR (6)
VATTEN (7)
FÖRORENINGAR (8)
CIRKULÄR EKONOMI (9)
BIOLOGISK MÅNGFALD (10)
BEGRÄNSNING AV
KLIMATFÖRÄNDRINGAR
(11)
ANPASSNING TILL
KLIMATFÖRÄNDRINGAR
(12)
VATTEN (13)
FÖRORENINGAR (14)
CIRKULÄR EKONOMI (15)
BIOLOGISK MÅNGFALD (16)
MINIMISKYDDSÅTGÄRDER
(17)
ANDEL FÖRENLIGA MED
TAXONOMIKRAVEN (A.1.)
ELLER SOM OMFATTAS AV
TAXONOMIKRAVEN (A.2.)
OMSÄTTNING, ÅR 2023 (18)
KATEGORI MÖJLIG
GÖRANDE VERKSAMHET
(19)
KATEGORI OMSTÄLLNINGS
VERKSAMHET (20)
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
MSEK
A.1. Miljömässigt hållbara verksamheter (taxonomiförenliga)
De miljömässigt hållbara verksamheternas omsättning (A.1) 0 0% % % % % % % - - - - - - - 0%
Varav möjliggörande verksamheter
% % % % % % % - - - - - - - % E
Varav omställningsverksamheter
% % - - - - - - - % T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljössigt
hållbara (ej taxonomiförenliga) (g)
Omttningen hos de verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2) 0 0% % % % % % % 0%
A. Omttning för verksamheter som omfattas av taxonomin (A.1+A.2) 0 0% % % % % % % 0%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omttningen hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin 5 807 100%
Totalt 5 807 100%
KÄRNENERGI- OCH FOSSILGASRELATERADE VERKSAMHETER
Kärnenergirelaterade verksamheter JA/NEJ
1. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och utbyggnad av innovativa elproduktionsanläggningar
som producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt avfall från bränslecykeln.
NEJ
2. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya kärntekniska anläggningar för produktion av el eller
processvärme, inbegripet för fjärrrme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion, samt för säkerhetsuppgraderingar av dessa, med
hjälp av bästa tillgängliga teknik.
NEJ
3. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska anläggningar som producerar el eller processvärme,
inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion från kärnenergi, samt säkerhetsuppgraderingar av dessa.
NEJ
Fossilgasrelaterade verksamheter
4. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot upprande eller drift av elproduktionsanläggningar som producerar el med hjälp av fossila
gasformiga bränslen.
NEJ
5. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av anläggningar för kombinerad produktion av värme/kyla
och el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
NEJ
6. retaget utr, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av värmeproduktionsanläggningar som producerar värme/
kyla med hjälp av fossila gasformiga bnslen.
NEJ
62 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Andel taxonomiförenliga ekonomiska aktiviteter Kapitalutgifter
Andel av kapitalutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2024.
2024 ÅR KRITERIER FÖR VÄSENTLIGT BIDRAG KRITERIER AVSEENDE ATT INTE ORSAKA BETYDANDE SKADA (H)
EKONOMISKA VERKSAMHETER (1)
KO D (A) (2)
KAPITALUTGIFTERNA (3)
ANDEL AV KAPITAL
UTGIFTERNA, ÅR 2024
BEGRÄNSNING AV
KLIMATFÖRÄNDRINGAR (5)
ANPASSNING TILL
KLIMATFÖRÄNDRINGAR (6)
VATTEN (7)
FÖRORENINGAR (8)
CIRKULÄR EKONOMI (9)
BIOLOGISK MÅNGFALD (10)
BEGRÄNSNING AV
KLIMATFÖRÄNDRINGAR
(11)
ANPASSNING TILL
KLIMATFÖRÄNDRINGAR
(12)
VATTEN (13)
FÖRORENINGAR (14)
CIRKULÄR EKONOMI (15)
BIOLOGISK MÅNGFALD (16)
MINIMISKYDDSÅTGÄRDER
(17)
ANDEL FÖRENLIGA MED
TAXONOMIKRAVEN (A.1.)
ELLER SOM OMFATTAS AV
TAXONOMIKRAVEN (A.2.)
KAPITALUTGIFTER, ÅR
2023(18)
KATEGORI
MÖJLIGGÖRANDE
VERKSAMHET (19)
KATEGORI OMSTÄLLNINGS
VERKSAMHET (20)
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
MSEK
A.1. Miljömässigt hållbara verksamheter (taxonomiförenliga)
Kapitalutgifter för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1)
0 0% % % % % % % - - - - - - - 0%
Varav möjliggörande verksamheter
% % % % % % % - - - - - - - % E
Varav omställningsverksamheter
% % - - - - - - - % T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (g)
Uppförande av nya byggnader CCM 7.1 0 0% EL N/EL N/EL N/EL EL N/EL 0,7
Renovering av befintliga byggnader CCM 7.2 7,1 3,1% EL N/EL N/EL N/EL EL N/EL 0,8
Transport med motorcyklar, personbilar och lätta motorfordon CCM 6.5 5,1 2,3% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 1,9
Installation, underhåll och reparation av energieffektiv utrustning CCM 7.3 2,1 0,9% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,2
Installation, underhåll och reparation av instrument och anordningar för
mätning, reglering och kontroll av byggnaders energiprestanda CCM7.5 0,3 0,1% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0
Förvärv och ägande av byggnader CCM 7.7 4,0 1,8% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 11,4
Elektrisk och elektronisk utrustning CE 1.2 1,4 0,6% N/EL N/EL N/EL N/EL EL N/EL 0,7
Underhåll av vägar och motorgar CE 3.4 0 0% N/EL N/EL N/EL N/EL EL N/EL 0,1
IT/OT-datadrivna lösningar CE 4.1 0,6 0,3% N/EL N/EL N/EL N/EL EL N/EL 0
Kapitalutgifter för de verksamheter som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomirenliga) (A.2) 20,6 9,1% 8,2% 0% 0% 0% 0,9% 0% 15,8%
A. Kapitalutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin (A.1+A.2) 20,6 9,1% 8,2% 0% 0% 0% 0,9% 0% 15,8%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin 205,4 90,9%
Totalt 226,0 100%
63 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Andel taxonomiförenliga ekonomiska aktiviteter Driftsutgifter
Andel av driftsutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2024.
2024 ÅR KRITERIER FÖR VÄSENTLIGT BIDRAG KRITERIER AVSEENDE ATT INTE ORSAKA BETYDANDE SKADA (H)
EKONOMISKA VERKSAMHETER (1)
KO D (A) (2)
DRIFTSUTGIFTER (3)
ANDEL AV DRIFTS
UTGIFTERNA, ÅR 2024 (4)
BEGRÄNSNING AV
KLIMATFÖRÄNDRINGAR (5)
ANPASSNING TILL
KLIMATFÖRÄNDRINGAR (6)
VATTEN (7)
FÖRORENINGAR (8)
CIRKULÄR EKONOMI (9)
BIOLOGISK MÅNGFALD (10)
BEGRÄNSNING AV
KLIMATFÖRÄNDRINGAR
(11)
ANPASSNING TILL
KLIMATFÖRÄNDRINGAR
(12)
VATTEN (13)
FÖRORENINGAR (14)
CIRKULÄR EKONOMI (15)
BIOLOGISK MÅNGFALD (16)
MINIMISKYDDSÅTGÄRDER
(17)
ANDEL FÖRENLIGA MED
TAXONOMIKRAVEN (A.1.)
ELLER SOM OMFATTAS AV
TAXONOMIKRAVEN (A.2.)
DRIFTSUTGIFTER, ÅR 2023
(18)
KATEGORI
MÖJLIGGÖRANDE
VERKSAMHET (19)
KATEGORI
OMSTÄLLNINGS
VERKSAMHET (20)
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN MSEK
Driftsutgifter för de miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheterna (A.1)
0 0% % % % % % % - - - - - - - 0%
Varav möjliggörande verksamheter % % % % % % % - - - - - - - E
Varav omställningsverksamheter
% % - - - - - - - T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (g)
Installation, underhåll och reparation av teknik för förnybar energi, på plats
CCM 4.1 0,0 0,01% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0
Renovering av befintliga byggnader
CCM 7.2 2,0 1,4% EL N/EL N/EL EL N/EL N/EL 0
Installation, underhåll och reparation av energieffektiv utrustning
CCM 7.3 1,0 0,8% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,9
Installation, underhåll och reparation av tekniker för förnybar energi CCM 7.6 0 0% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,8
Underhåll av vägar och motorgar CE 3.4 0 0% N/EL N/EL N/EL N/EL EL N/EL 0,8
Driftsutgifter för de verksamheter som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomirenliga) (A.2) 3,0 2,2% 2,2% 0% 0% 0% 0% 0% 2,4
A. Driftsutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin (A.1+A.2) 3,0 2,2% 2,2% 0% 0% 0% 0% 0% 2,4
B. Verksamheter som inte omfattas av taxonomin 97,6
Driftsutgifter hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin 137,8 97,8%
Totalt 140,8 100%
64 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 12 REKRYTERINGS OCH
PERSONALOMSÄTTNINGSSTATISTIK
de rekryteringsgrad och personalomsättning (procent) beräknas på ett genomsnittligt antal
anställda under året. Notera att Exim inte ingår i föregående års uppgifter inom parentes. Totalt antal
rekryteringar tillsvidare och tidsbegränsade anställda 2024: 392 (491) varav 111 (128) kvinnor mot-
svarande 28 (26) procent, avrundat, och 281 (363) män motsvarande 72 (74) procent, avrundat.
Detta motsvarar en rekryteringsgrad på 21,1 (28,9) procent. Rekryteringar per ålders grupp, per kön
inom åldersgrupp per region 2024, notera att avrundning skett:
<30 ÅR 3050 ÅR >50 ÅR
PROCENT N KVINNOR TOTALT MÄN KVINNOR TOTALT MÄN KVINNOR TOTALT
Totalt
77 23 32 69 31 56 69 31 12
Varav EU
47 14 62 42 12 54 54 19 73
Utanför EU
30 9 38 27 19 46 15 13 27
Personalomsättning. Notera att Exim inte ingår i föregående års uppgifter inom parentes. Totalt slutade
375 (320) personer under 2024, varav 117 kvinnor (31 procent) och 258 män (69 procent). Av den totala
personalomsättningen var 255 tillsvidareanställda (68 procent) och 120 (32 procent) på tidsbegränsade
kontrakt (avrundade siffror). Detta motsvarar en personalomsättning på 20,2 (18,8) procent, varav
tillsvidareanställda 15,8 (13,9) procent och tids begränsade 6,5 (6,6) procent. Andelen pensions-
avgångar motsvaras av 5 procent samt andelen ofri villig personalomsättning av cirka 20 procent av
den totala personalomsättningen.
Den totala personalomsättningen av tillsvidareanställd personal minus pensionsavgångar och ofri villiga
uppsägningar motsvaras av 10,2 procent (10,2).
Personalomsättning per åldersgrupp, per kön inom åldersgrupp per region 2024, notera att
avrundning har skett:
<30 ÅR 3050 ÅR >50 ÅR
PROCENT MÄN KVINNOR TOTALT MÄN KVINNOR TOTALT MÄN KVINNOR TOTALT
Totalt
71 29 28 65 35 51 75 25 21
Varav EU
48 14 62 40 15 55 66 18 84
Utanför EU
24 14 38 25 20 45 9 8 16
NOT 10 MEDARBETARSTATISTIK
Information om anställda och andra som arbetar för organisationen
Bulten har ingen traditionell säsongsvariation avseende anställda. Året speglar kundernas
produktions dagar, vilka varierar mellan kvartalen. Bulten samlar in uppgifter om antalet anställda
(headcount) via de lokala HR-organisationerna i respektive land.
ANTAL PER ANSTÄLLNINGSFORM,
KÖN, REGION, %
TILLSVIDARE ANSTÄLLDA VISSTIDSANSTÄLLDA
HELTID DELTID HELTID DELTID TOTALT
EU
Totalt
58 1 11 0 70
Kvinnor 13 1 2 0 16
Män
45 0 9 0 54
Utanför EU
Totalt
30 0 0 0 30
Kvinnor
11 0 0 0 11
Män 19 0 0 0 19
Alla regioner
Totalt
88 1 11 0 100
Kvinnor
24 1 2 0 27
Män
64 0 9 0 73
Notera att avrundning har skett, vilket gör att totalen i vissa fall kanske inte stämmer vid summering.
Notera att Exim inte ingår i föregående års uppgifter inom parentes. Totalt antal inhyrda:
136 (250), varav inom EU: 32 (76) och utanför EU: 104 (174). Inhyrda med arbetare utr 6 procent,
avrundat, (12) procent av totalt antal anställda. De inhyrda med arbetarna finns främst inom
produktion och logistik.
Bulten redovisar inte uppgifter om särskilda underrepresenterade grupper då uppgifterna inte
är tillgängliga och i flertalet länd er är det inte heller lagligt.
NOT 11 TOTALT ANTAL UTBILDNINGSTIMMAR
Notera att Exim inte ingår i föregående års uppgifter inom parentes. Totalt antal utbildnings-
timmar 2024: 24 432 avrundat (22 641). I utbildningstimmar för tidsbegränsad personal ingår
traineeutbildning.
2024 2023
GENOMSNITTLIG
ANTAL UTBTIMMAR
TILLSVIDARE
ANSTÄLLD
TIDS
BEGRÄNSAD TOTALT
TILLSVIDARE
ANSTÄLLD
TIDS
BEGRÄNSAD TOTALT
Män
10,9 19,1 12,1 13,5 8,5 12,7
Kvinnor
10,8 25,6 12,6 14,3 7,1 13,4
Totalt
10,9 20,8 12,3 13,4 8,2 12,6
65 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 14 ANDEL AV MEDARBETARE SOM REGELBUNDET
HAR PRESTATIONS- OCH UTVECKLINGSSAMTAL
Bultens process för prestations- och utvecklingssamtal kallas ”den årliga utvecklingsdialogen.
Varje år startar bolaget en kampanj i det globala HR-systemet. Chefer och medarbetare genomför
sam talet samt dokumenterar genomförda dialoger i systemet. 2024 genomfördes 98 procent av
samtliga planerade dialoger (1 640), fördelat enligt nedan.
TOTALT VARAV KVINNOR
GENOMFÖRDA
DIALOGER (ADD) %
KVINNOR AV TOTALT
GENOMFÖRDA ADD %
VARAV TILLSVIDARE
ANSTÄLLDA KVINNOR %
VARAV VISSTIDS
KVINNOR %
98 24 91 9
VARAV MÄN
MÄN AV TOTALT
GENOMFÖRDA ADD %
VARAV
TILLSVIDARE
ANSLLDA MÄN %
VARAV
VISSTIDS
ANSLLDA MÄN %
76 86 14
NOT 13 MÅNGFALDSSTATISTIK STYRELSE, LEDNING
OCH ANSTÄLLDA
Mångfald hos styrelse, ledning och anställda
Anställda: Kvinnor 27 procent (25 procent), Män 73 procent (75 procent). Notera att avrundning skett:
FÖRDELNING PER
ÅLDERSGRUPP 2024
2024 2023
<30 ÅR 30 50 ÅR >50 ÅR <30 ÅR 30 50 ÅR >50 ÅR
n %
73 72 74 78 73 76
Kvinnor %
27 28 26 22 27 24
Åldersgruppen i % av
totalt anställda
15 58 27 15 58 27
Bulten rapporterar inte kön per åldersgrupp för olika personalkategorier och särredovisar därför
inte personalkategori.
Bulten AB (publ) styrelse och koncernledning:
STYRELSE
ANTAL
STÄMMOVALDA
ANDEL
STÄMMOVALDA, %
TOTALT, INKL ARB.
TAGARREPR. ANDEL TOTALT, %
Män
3 50 5 62,5
Kvinnor
3 50 3 37,5
Total
6 100 8
KONCERNLEDNING ANTAL ANDEL, %
Män
3 37,5
Kvinnor 5 62,5
Total
8
ÅLDERSFÖRDELNING 3050 ÅR >50 ÅR
Styrelse
0 8
Koncernledning
3 5
Antal fall av diskriminering samt vidtagna åtgärder
Inget fall av diskriminering har rapporterats via Bultens visselblåsarsystem under 2024.
Se sidan 68 not 17 för totalt antal rapporterade ärenden i visselblåsarsystemet 2024.
66 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 15 ARBETSRELATERADE OLYCKOR OCH OHÄLSA
Samtliga enheter, ingår i nedanstående sammanställning. Sammantaget har olycksfrekvensen
ökat jämfört med tidigare.
FÖR ALLA ANSTÄLLDA, ARBETSRELATERADE OLYCKOR OCH OHÄLSA
(EJ INKLUSIVE TILL/FRÅN ARBETET) 2024 2023
Antal dödsfall till följd av arbetsrelaterade skador 0 0
Antal arbetsrelaterade olyckor med sjukfrånvaro
39
31
Antal arbetsrelaterade olyckor utan sjukfrånvaro, exklusive första hjälpen
8
25
Antal arbetsrelaterade första hjälpen-olyckor
60
32
Totalt antal olyckor
107
88
Olycksfrekvens inklusive första hjälpen*
5.34 5.16
Olycksfrekvens som lett till sjukfrånvaro*
1.95
1.76
Antal dödsfall till följd av arbetsrelaterad ohälsa (ej rapporterad)
0
0
Antal fall av arbetsrelaterad ohälsa
2
4
Ohälsofrekvens
0.10
0.23
Antal arbetade timmar
4 007 800
3 529 350
* Bulten utgår från 200.000 timmar i beräkningen av frekvens. Notera att olycksfrekvens inkluderar både anställa samt ej anställda
Inga medarbetare har exkluderats från uppföljningen för 2024.
FÖR EJ ANSTÄLLDA, ARBETSRELATERADE OLYCKOR OCH OHÄLSA
(EJ INKLUSIVE TILL/FRÅN ARBETET) 2024 2023
Antal dödsfall till följd av arbetsrelaterade skador
0 0
Antal arbetsrelaterade olyckor med sjukskrivning
4 0
Antal arbetsrelaterade olyckor utan sjukskrivning, exklusive första hjälpen
0 1
Antal arbetsrelaterade första hjälpen-olyckor
0 2
Totalt antal olyckor
4 3
Olycksfrekvens* Särredovisas ej Särredovisas ej
Olycksfrekvens som lett till sjukfrånvaro* Särredovisas ej Särredovisas ej
Antal dödsfall till följd av arbetsrelaterad ohälsa
0 0
Antal fall av arbetsrelaterad ohälsa
0 1
Antal arbetade timmar* Särredovisas ej Särredovisas ej
* Särredovisas inte. Ingår i uppgifterna för anställda.
Bulten följer inte upp och redovisar inte arbetsrelaterade sjukdomar samt olyckor per kön eller region.
De vanligast förekommande olyckorna sker i kallslagningsverksamheten och utgörs av skärsår,
blåmärken samt ibland frakturer. Arbetsrelaterad ohälsa är relaterat till stress, ergonomisk belastning
och buller. Ingen skada med hög konsekvens har inträffat under 2024.
Totalt antal olyckor:
I nedanstående sammanställning framgår det totala resultatet, det vill säga både anställda och inhyrda
är inkluderade här:
TOTAL ANTAL ARBETSRELATERADE OLYCKOR 2024 UTFALL 2023 UTFALL
Totalt antal olyckor
111 91
Totalt antal olyckor som ledde till sjukfnvaro mer än en (1) dag
43 31
Olycksfrekvens - antalet olyckor x 200 000/ totalt antal arbetade timmar
5.54 5.16
Lost Work Day Rate (LDR) - antal frånvarodagar pga olyckor x 200 000/totalt
antal arbetade timmar
43.96 49.2
Olycksfrekvens som lett till sjukfrånvaro (LTIR) - antal olyckor som lett till
frånvaro x 200 000/totalt antal arbetade timmar)
2.15 1.76
Severity Rate (SR) - antal frånvarodagar pga olyckor/antalet olyckor med minst
en frånvarodag
20.49 28.03
Olycksfrekvens som lett till dödsfall (FAR) - antal dödsfall x 200 000/totalt antal
arbetade timmar
0 0
Near miss (NM) - antal near misses x 200 000/totalt antal arbetade timmar
11.73 8,8
Sammanlagd arbetad tid per år
4 007 800 3 529 350
Frekvens för sjukfrånvaro (SLT) - total sjukfnvaro under året (tillsvidare- och
visstidsanställda)
3.56 3.62
Avsteg: Bulten följer inte upp minoritet eller särskilt sårbara grupper. Detta beror på olika lagstiftning i
olika länder.
67 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 16 STYRNING AV
LEVERANTÖRSKEDJAN
Acceptans av leverantörskoden:
Målet är att samtliga Bultens, inklusive Exims, leverantörer ska
acceptera den uppdaterade uppförandekoden.
Utfall Bulten: 99,6 procent. *Leverantörer av direktmaterial, färdigt
gods, tjänster och transporter.
Utfall Exim: 39 procent. Se tabell nedan gällande fördelningen av
Exims leverantörsbas i olika kategorier.
Exims leverantörsbas
EXIM LEVERANTÖR ANTAL
Prioriterad leverantör 10
Utnämnd leverantör 14
Ordinarie leverantör 414
Framväxande leverantör 6
Totalt antal leverantörer 444
Sustainability Self Assessment Questionnaire
(Drive Sustainability SAQ)
Bulten: Totalt så har 78 leverantörer besvarat självutvärderingen.
Av dessa har sammanlagt 72 leverantörer uppnått minst tre stjärnor
i hållbarhetsutvärderingen. Detta motsvarar cirka 94,9 procent av
den totala inköpsvolymen för dessa varor.
Under 2024 introducerade Bulten 13 nya leverantörer av
direkt material. Av dessa var det fem som anvisades av våra kunder.
nvisade leverantörer kommer att genomgå utvärdering, dels
för att utvärd era konsoliderings möjligheter inom Bultens egen
produktion, dels för att säkerställa full efterlevnad av Bultens krav.
Från och med 2025 kommer Bulten genomföra tredjeparts-
utvärdering av leverantörerna.
Exim: Under 2024 har sammanlagt 173 leverantörer accepterat
leverantörs koden och 86 (19 procent avrundat) har genomfört själv-
utvärderingen. Av dessa 86 är 46 på godkänd nivå. Arbete pågår för
att stödja de 40 leverantörer som inte nått upp till godkänd nivå.
NOT 17 ANTIKORRUPTION
Kommunikation och utbildning i antikorruptionspolicyer
och rutiner
Bolaget har tydliga policyer för att förhindra korruption, till exempel
uppförandekod, finansmanual, antikorruptionspolicy, auktorisations-
regler, antikonkurrenspolicy samt riktlinjer. Samtliga styrelse-
medlemmar har skrivit under Bultens uppförandekod. De har ock
varit kravställare och delaktiga i dess framtagning.
Styrelsens medlemmar har under 2024 inte genomgått någon
specifik antikorruptionsutbildning i Bultens regi. Samtliga nya med-
arbetare samt inhyrda skriver under uppförandekoden i samband
med anställningen/introduktionen.
Alla nya medarbetare och inhyrda skall genomgå en utbildning i
uppförandekoden och medarbetare som hanterar externa relationer
i sitt arbete skall också gå igenom en e-learning i affärsetik. Under
2024 genomförde 96 procent av de nya samt inhyrda medarbetarna
utbildningen i uppförandekoden, samt 98 procent av de nyanställda
tjänstemännen utbildningen i affärsetik. Uppgifter gällande kön
samt per region är inte tillgängliga gällande denna utbildnings-
information.
Rapportering av korruptionsfall samt vidtagna
åtgärder 2024
Under 2024 har totalt 46 ärenden rapporterats in via visselblåsar-
tjänsten. Fyra olika ärenden avsåg misstänkt korruption i Kina.
Dessa ärenden har utretts men det har inte gått att bekräfta att
korruption ägt rum. Däremot har bolaget vidtagit åtrder för att
förbättra interna rutiner och arbetstt, samt utbilda och informera
medarbetarna. Övriga ärenden utgjordes av två tomma rapporter
(inget innehåll) och resterande 40 rapporter avsåg klagomål på bl.a.
olika avdelningar, ledarskap, arbetsmiljö. Företaget anlitar extern
jurist för bedömning och i före kommande fall utredning av dessa
ärenden. Styrelsen infor meras löpande om inkomna rapport er,
bedömningar av dessa och vidtagna utredningar samt resultatet
av dessa.
68 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
GRI-INDEX
Tillämpning av GRI (Global Reporting Initiative)
Bulten AB har rapporterat enligt GRI standards för perioden 1 januari till och med 31 december 2023.
GRI 1 version GRI 1: Version 2021
Tillämplig GRI sector standard Ingen
UPPLYSNING BESKRIVNING SIDA ELLER URL AVSTEG BESKRIVNING OCH ANLEDNING
GRI 2: Generella upplysningar 2021
2-1 Information om organisationen Sid 75, 93 not 1
2-2 Enheter som ingår i organisationens hållbarhetsredovisning Sid 57 not 1, 93 not 3
2-3 Rapporteringsperiod, frekvens och kontaktperson Sid 93 not 1, 81-82
2-4 Förändringar av information Sid 58 not 2, 93 not 2
2-5 Extern granskning Sid 74
2-6 Verksamhet, värdekedja och andra affärsrelationer Sid 4, 13, 40
2-7 Medarbetare Sid 49-51, 65 not 10, not 11, not 12 66 not 13, not 14
2-8 Ej anställda som arbetar för organisationen Sid 58 not 2, 65 not 10
2-9 Bolagsstyrningsstruktur och sammansättning Sid 65 not 13, 75-77, 80-82 Lagliga hinder avseende under-
representerade grupper, sid 66.
2-10 Nominering och val av högsta styrande organ Sid 75-76
2-11 Ordförande för högsta styrande organ Sid 76, 81
2-12 Högsta styrande organets roll i att bevaka styrningen av organisationens påverkan Sid 36, 76-77
2-13 Delegering av ansvar för att hantera påverkan Sid 36, 76-77
2-14 Högsta styrande organets roll i hållbarhetsredovisningen Sid 36, 76-77
2-15 Intressekonflikter Sid 81-82
2-16 Upplysning om kritiska problem Sid 38, 56, 68 not 17, https://report.whistleb.com/sv/bulten
2-17 Högsta styrande organets samlade kunskap Sid 76-77
2-18 Utvärdering av högsta styrande organets prestation Sid 76-77
2-19 Ersättningspolicys Sid 78, 88, 104 not 8
2-20 Beslutsprocess för ersättning Sid 78, 88, 104 not 8
2-21 Årlig total ersättningsförhållande Sid 104-105 not 8. Se ersättningsrapport på
www.bulten.com/sv-SE/IR/Corporate-Governance/Annual-General-Meeting/
Avsteg p.g.a. att vissa upplysningar inte är
tillämpbara, sid 104.
2-22 Uttalande om strategi för hållbar utveckling Sid 5, 6-7, 35, 43-44
69 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
UPPLYSNING BESKRIVNING SIDA ELLER URL AVSTEG BESKRIVNING OCH ANLEDNING
2-23 Policyåtagande Sid 38, 56, 87
www.bulten.com/en/Sustainability/Code-of-conduct-and-other-policies.
Försiktighetsprincipen tillämpas
2-24 Integrering av policyåtaganden Sid 36
2-25 Processer för att åtrda negativa effekter Sid 42, 56
2-26 Process för att söka råd och orosanmälan https://report.whistleb.com/sv/bulten
2-27 Efterlevnad av lagar och förordningar Sid 87, 101
2-28 Medlemskap Sid 58 not 2
2-29 Process för engagemang av intressenter Sid 41
2-30 Kollektivavtal Sid 51
VÄSENTLIGA FRÅGOR
GRI 3: VÄSENTLIGA FRÅGOR 2021
3-1 Process för att identifiera väsentliga frågor Sid 42, 58 not 3
3-2 Väsentliga frågor Sid 42, 58 not 3
3-3 Styrning av väsentliga frågor Sid 36, 43-56
EKONOMISKA STANDARDER
GRI 205: ANTIKORRUPTION 2016
3-3 Styrning av frågan Sid 36, 38, 42, 56, 68 not 17, 99
www.bulten.com/en/Sustainability/Code-of-conduct-and-other-policies
205-1 Verksamhet som har riskbedömts gällande korruption Sid 42, 56, 68 not 17
205-2 Kommunikation och utbildning i antikorruptionspolicyer och rutiner 56, Sid 68 not 17 Information inte tillgänglig per kön/region.
205-3 Bekräftade korruptionsfall samt vidtagna åtgärder 56, Sid 68 not 17
GRI 206: KONKURRENSHÄMMANDE AKTIVITETER 2016
3-3 Styrning av frågan Sid, 38, 100
www.bulten.com/en/Sustainability/Code-of-conduct-and-other-policies
206-1 Rättsliga åtgärder för konkurrensbegränsande beteende, antitrust- och
monopolpraxis
Sid 56
70 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
UPPLYSNING BESKRIVNING SIDA ELLER URL AVSTEG BESKRIVNING OCH ANLEDNING
MILJÖSTANDARDER
GRI 302: Energi 2016
3-3 Styrning av frågan Sid 42, 35-38, 43, 45-46
www.bulten.com/en/Sustainability/Code-of-conduct-and-other-policies
302-1 Energianvändning inom organisationen Sid 46, 59-60 not 5
302-3 Energiintensitet Sid 59 not 5
Egen Andel förnyelsebar energi Sid 59 not 5
GRI 303: Vatten och utsläpp 2018
3-3 Styrning av frågan Sid 42, 35-38, 45, 46,47
303-1 Interaktioner med vatten som en delad resurs Sid 47
303-2 Hantering av vattenutsläppsrelaterade effekter Sid 47
303-5 Vattenförbrukning Sid 47, 60 not 7 Kylvatten från ytvatten i Sverige samt
vatten till brandskyddsdamm i Tyskland
ingår ej.
GRI 305: Utsläpp 2016
3-3 Styrning av frågan Sid 42, 35-38, 44, 45,46
305-1 Direkta GHG-emissioner (scope 1) Sid 43, 44, 45-46, 59 not 4
305-2 Indirekta GHG-emissioner (scope 2) Sid 43, 44, 45- 46, 59 not 4
305-3 Övriga indirekta GHG-emissioner (scope 3) Sid 43, 44,45- 46, 59 not 4 Biogena CO2 emissioner för scope 3 då
denna uppgift inte finns tillgänglig.
305-4 GHG-emissionsintensitet Sid 59 not 4
GRI 306: Avfall 2016
3-3 Styrning av frågan Sid 42, 45,,48, 61 not 8
306-3 Avfall Sid 48, 61 not 8
GRI 308: Miljömässig Utvärdering av leverantörer
3-3 Styrning av frågan Sid 55, 42, 35-36,38
www.bulten.com/en/Sustainability/Code-of-conduct-and-other-policies
308-1 Nya leverantörer som screenats utifrån miljökriterier Sid 55
71 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
UPPLYSNING BESKRIVNING SIDA ELLER URL AVSTEG BESKRIVNING OCH ANLEDNING
SOCIALA STANDARDER
GRI 401: Anställning 2016
3-3 Styrning av frågan Sid 36, 42, 49-51
401-1 Rekrytering av nya medarbetare och personalomsättning Sid 65 not 10 och not 12
GRI 403: Hälsa och säkerhet i arbetet 2018
3-3 Styrning av fgan Sid 42, 35, 38, 53-54
www.bulten.com/en/Sustainability/Code-of-conduct-and-other-policies
403-1 Arbetsmiljöledningssystem Sid 53 PSM ZJK Fasteners (Shenzhen) Co., Ltd. är
ej certifierade enligt ISO 45001.
403-2 Riskidentifiering, riskbedömning och incidentutredning Sid 53
403-3 Företagshälsovård Sid 54
403-4 Medarbetares deltagande, samråd och kommunikation om arbetsmiljö Sid 53
403-5 Utbildning av medarbetare i arbetsmiljö och säkerhet Sid 53
403-6 Främjande av arbetstagares hälsa Sid 54
403-7 rebyggande och begränsning av hälso- och säkerhetsrisker direkt kopplade till
affärsrelationer
Sid 53
403-8 Arbetare som täcks av ledningssystem för arbetsmiljö Sid 53
403-9 Arbetsrelaterade olyckor Sid 53, 67 not 15
GRI 404: Utbildning och utveckling 2016
3-3 Styrning av frågan Sid 36, 42, 50-51
404-1 Genomsnittligt antal utbildningstimmar per medarbetare Sid 65 not 11
404-2 Program för att uppgradera medarbetarnas kunskaper samt för
kompetens överföring
Sid 51 Bulten har inte ett eget program för att
uppgradera medarbetarnas kunskaper i
samband med uppsägning och/eller
pensionering.
404-3 Andel procent av medarbetare som regelbundet har prestations-
och utvecklingssamtal
Sid 51, Sid 66 not 14
GRI 405: Mångfald och likabehandling 2016
3-3 Styrning av frågan Sid 36, 38, 50
www.bulten.com/en/Sustainability/Code-of-conduct-and-other-policies
405-1 Mångfald hos styrelse, ledning och anställda Sid 65 not 10-13
GRI 406: Icke-diskriminering 2016
72 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
UPPLYSNING BESKRIVNING SIDA ELLER URL AVSTEG BESKRIVNING OCH ANLEDNING
3-3 Styrning av frågan Sid 36, 38, 42, 49-52
www.bulten.com/en/Sustainability/Code-of-conduct-and-other-policies
406-1 Antal fall av diskriminering samt vidtagna åtgärder Sid 66 not 13
GRI 408: Barnarbete 2016
3.3 Styrning av frågan Sid 36, 38, 42, 49, 55
www.bulten.com/en/Sustainability/Code-of-conduct-and-other-policies
408-1 Verksamhet och leverantörer som löper stor risk för incidenter gällande
barnarbete
Sid 42, 55
GRI 409: Tngsarbete 2016
3.3 Styrning av frågan Sid 36, 38, 42, 49, 55
www.bulten.com/en/Sustainability/Code-of-conduct-and-other-policies
409-1 Verksamheter och leverantörer som löper betydande risk för incidenter
gällande tvångsarbete
Sid 42, 55
GRI 414: Assessment av leverantörer utifrån sociala kriterier
3-3 Styrning av frågan Sid 36, 38, 42, 49, 55
www.bulten.com/en/Sustainability/Code-of-conduct-and-other-policies
414-1 Nya leverantörer som screenats utifn sociala kriterier Sid 55, 68 not 16
73 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
REVISORS RAPPORT ÖVER ÖVERSIKTLIG GRANSKNING AV BULTEN AB (PUBL) HÅLLBARHETS-
REDOVISNING SAMT YTTRANDE AVSEENDE DEN LAGSTADGADE HÅLLBARHETSRAPPORTEN
Till bolagsstämman i Bulten AB (publ), organisationsnummer 556668-2141
Inledning
Vi har fått i uppdrag av styrelsen och ledningen i Bulten AB (publ)
att översiktligt granska Bulten AB (publ) hållbarhetsredovisning
för år 2024. Företaget har definierat hållbarhetsredovisningens
omfattning på sidan 57 i detta dokument. Den lagstadgade
hållbarhets rapporten definieras på sidan 57.
Styrelsens och företagsledningens ansvar
Det är styrelsen och företagsledningen som har ansvaret för att
upprätta hållbarhetsredovisningen inklusive den lagstadgade håll-
barhetsrapporten i enlighet med tillämpliga kriterier respektive
årsredovisningslagen enligt den äldre lydelsen som gällde före den
1 juli 2024. Kriterierna framgår på sidan 69 i hållbarhetsredovis-
ningen, och utgörs av de delar av ramverket för hållbarhetsredovis-
ning utgivet av GRI (Global Reporting Initiative) som är tillämpliga
för hållbarhetsredovisningen, samt av företagets egna framtagna
redovisnings- och beräkningsprinciper. Detta ansvar innefattar
även den interna kontroll som bedöms nödvändig för att upprätta en
hållbarhetsredovisning som inte innehåller väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att uttala en slutsats om hållbarhetsredovisningen
grundad på vår översiktliga granskning och lämna ett yttrande
avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Vårt uppdrag är
begränsat till historisk information och inkluderar inte framåtriktad
information.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med ISAE
3000 (omarbetad) Andra bestyrkandeuppdrag än revisioner
och översiktliga granskningar av historisk finansiell information.
En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första
hand till personer som är ansvariga för upprättandet av hållbarhets-
redovisningen, att utföra analytisk granskning och att vidta andra
översiktliga granskningtgärder. Vi har utfört vår granskning avse-
ende den lagstadgade hållbarhetsrapporten i enlighet med FAR:s
rekommendation RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten. En översiktlig granskning och en granskning
enligt RevR 12 har en annan inriktning och en betydligt mindre om-
fattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision
enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i
övrigt har.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 (International Standard
on Quality Management), som kräver att företaget utformar,
implementerar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning
inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska
krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar
och andra författningar. Vi är oberoende i förhållande till Bulten AB
(publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
De granskningsåtrder som vidtas vid en översiktlig granskning
och granskning enligt RevR12 gör det inte möjligt för oss att skaffa
oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständig-
heter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts.
Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning och
granskning enligt RevR12 har därför inte den säkerhet som en uttalad
slutsats grundad på en revision har.
Vår granskning av hållbarhetsredovisningen utgår från de av
styrelsen och företagsledningen valda kriterierna, som definieras
ovan. Vi anser att dessa kriterier är lämpliga för upprättande av
hållbarhetsredovisningen.
Vi anser att de bevis som vi skaffat under vår granskning är
tillräckliga och ändamålsenliga i syfte att ge oss grund för våra
uttalanden nedan.
Uttalanden
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram
några omständigheter som ger oss anledning att anse att hållbar-
hetsredovisningen inte, i allt väsentligt, är upprättad i enlighet med
de ovan av styrelsen och företagsledningen angivna kriterierna.
En lagstadgad hållbarhetsrapport har upprättats.
Göteborg den 26 mars 2025
PricewaterhouseCoopers AB
Johan Palmgren
Auktoriserad revisor
74 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Bulten AB (publ) är ett svenskt publikt aktiebolag med säte i
Göteborg, Sverige. Bulten är noterat på Nasdaq Stockholm sedan
20 maj 2011. Bolaget följer Nasdaq Stockholms regelverk för
emittenter och tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning (”koden”).
Koden finns att ta del av på Kollegiet för Svensk Bolagstyrnings
hemsida, www.bolagsstyrning.se. Koden gäller för alla svenska
bolag vars aktier är noterade på en reglerad marknad i Sverige och
ska tillämpas fullt ut i samband med den första årsstämma som
hålls året efter börsnoteringen. Bulten påbörjade en anpassning till
koden i samband med årsstämman 2011 och har sedan dess tillämpat
koden. Bolag måste inte följa alla regler i koden, utan har möjlighet
att välja alternativa lösningar som de bedömer passar bättre för
just deras omständigheter, förutsatt att eventuella avvikelser redo-
visas, den alternativa lösningen beskrivs och orsak erna förklaras
i bolagsstyrningsrapporten.
Bolagsstyrningsrapporten har upprättats i enlighet med Års-
redovisningslagen och Svensk kod för bolagsstyrning och har
granskats av bolagets revisor.
ÅRSSTÄMMAN
I enlighet med aktiebolagslagen är årsstämman bolagets högsta
beslutsfattande organ och på årsstämman utövar aktieägarna sin
rösträtt i nyckelfrågor, till exempel fastställande av resultat och
balansräkningar, disposition av bolagets vinst, beviljande av
ansvarsfrihet för styrelsens ledamöter och verkställande direktören,
val av styrelseledamöter och revisorer samt ersättning till styr elsen
och revisorerna. Årsstämman 2024 beslutade att bemyndiga
sty r elsen att förrva egna aktier upp till 10 procent av samtliga
ute stående aktier samt bemyndigande om nyemission om upp till
10 procent utspädning av samtliga aktier i bolaget.
Utöver årsstämman kan extra bolagsstämma kallas. I enlighet
med bolagsordningen publiceras kallelse till såväl årsstämma
som extra bolagsstämma genom annonsering i Post- och Inrikes
Tidningar och genom att kallelsen hålls tillgänglig på bolagets
webbplats. Att kallelse har skett ska samtidigt annonseras i
Dagens Industri.
Rätt att närvara vid årsstämma
Alla aktieägare som är direktregistrerade i den av Euroclear Sweden
AB förda aktieboken fem vardagar före årsstämman och som har
meddelat bolaget sin avsikt att delta (med eventuella biträden) i
årsstämman senast det datum som anges i kallelsen till årsstämman
har rätt att närvara vid årsstämman och rösta för det antal aktier de
innehar. Aktieägare kan delta i årsstämman personligen eller genom
ombud och kan även biträdas av högst två personer.
Initiativ från aktieägare
Aktieägare som önskar få ett ärende behandlat på årsstämman
måste skicka in en skriftlig begäran till styrelsen. Begäran ska ha
tagits emot av styrelsen senast sju veckor före årsstämman.
Större aktieägare
Bolaget hade vid utgången av år 2024 totalt 11 155 (12 742) aktie-
ägare. De fem största aktieägarna kontrollerade vid årsskiftet 40,8
(42,9) procent av kapitalet och rösterna. Den enskilt största aktie-
ägaren och enda ägaren som representerar mer än 10 procent av
aktierna, Volito AB, kontrollerade 24,8 (24,2) procent av kapitalet
och rösterna.
Årsstämma 2025
Årsstämman i Bulten AB (publ) hålls måndagen den 28 april
kl. 17.00 i Göteborg.
Styrelsens sammansättning under 2024
I nedanstående tabeller framgår en översikt av styrelsens sammansättning under 2024.
Övrig presentation av styrelsen hänvisas till sidan 81 i denna årsredovisning.
NAMN STYRELSEFUNKTION
INVALD/
UTSEDD AVGICK
REVISIONS
UTSKOTT
ERSÄTTNINGS
UTSKOTT
OBEROENDE
I FÖRHÅLLANDE
TILL BOLAGET OCH
BOLAGSLEDNINGEN
OBEROENDE I
FÖRHÅLLANDE
TILL STÖRRE
ÄGARE
Styrelseledamöter
Ulf Liljedahl Ordförande 2015 Ordförande Ordförande
1)
Ja Nej
Karin Gunnarsson Ledamot 2020 Ledamot Ja Ja
Hans Gustavsson Ledamot 2005 2024 Ordförande
2)
Ja Ja
Christina Hallin Ledamot 2020 Ledamot Nej Ja
Hans Peter Havdal Ledamot 2013 Ledamot Ja Ja
Jonas Hård Ledamot 2023 Ledamot Ja Ja
Malin Ruijsenaars Ledamot 2024 Ledamot
1)
Ja Ja
Joakim Stenberg Arbetstagarrepresentant 2020 2024
Harri Åman Arbetstagarrepresentant 2020
Niklas Malmberg * Arbetstagarrepresentant 2020
*) Suppleant 1) Från och med 2024-04-25 2) Till och med 2024-04-25
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
75 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
VALBEREDNING
Valberedningen ska bestå av fyra ledamöter – en representant för
var och en av de tre största aktieägarna per den sista bankdagen
i september som önskar utse en ledamot i valberedningen samt
styr els ens ordförande. Med de tre största aktieägarna avses
de av Euroclear Sweden AB registrerade och ägargrupperade tre
största aktieägarna per den sista bankdagen i september månad.
Vid större ägarförändringar har den nya storägaren rätt, om
önskemål framställs, att utse en ledamot i valberedningen.
Instruktioner för valberedningen har antagits av årsstämman
den 25 april 2024. Valberedningen ska bland annat lämna förslag
till ordförande vid årsstämma, antal stämmovalda ledamöter,
ordförande och övriga stämmovalda ledamöter i styrelsen, arvode
och annan ersättning till var och en av de stämmovalda styrelse-
ledamöterna och till ledamöter av styrelsens utskott, val av revisorer
samt arvode till revisorerna. Till valberedningens ordförande har
Maria Rengefors utsetts.
VALBEREDNING BOLAG
Frank Larsson Handelsbankens Fonder
Maria Rengefors * Nordea Fonder
Viktor Henriksson Carnegie Fonder
Ulf Liljedahl, styrelsens ordförande,
Bulten AB
Volito AB
*) Maria Rengefors, utsedd av Nordea Fonder, meddelade i mars 2025 att hon valt att i
rtid frånträda sitt uppdrag som ledamot i valberedningen. Eftersom valberedningen
redan hade slutfört sitt arbete inför årsstämman 2025, valde Nordea Fonder att inte
utse någon ny ledamot till valberedningen inför den kommande årsstämman.
I fråga om styrelsens sammansättning, tillämpas vad som föreskrivs
i punkten 4.1 i Koden om mångfaldspolicy. Målsättningen är att
styr elsen som helhet ska besitta erforderlig bredd avseende såväl
bakgrund som kunskap, varvid vikten av en jämn köns för del ning
särskilt beaktas.
Resultatet av valberedningens tillämpning av mångfaldspolicyn
är en styrelse som representerar en bredd avseende såväl yrkes-
mässiga erfarenheter och kunskaper som geografisk och kulturell
bakgrund. Styrelsen består av 50 procent stämmovalda kvinnor.
STYRELSEN
Styrelsen är högsta beslutande organ efter bolagsstämman. Enligt
aktiebolagslagen är styrelsen ansvarig för bolagets förvaltning och
organisation, vilket betyder att styrelsen är ansvarig för att bland
annat fastställa mål och strategier, säkerställa rutiner och system
för utvärdering av fastställda mål, fortlöpande utvärdera bolagets
resultat och finansiella ställning, utveckling av hållbarhetsarbetet
samt utvärdera den operativa ledningen.
Styrelsen ansvarar också för upprättande och avgivande av års-
och hållbarhetsredovisningen inklusive koncernredovisningen samt
att delårsrapporterna upprättas i rätt tid. Dessutom utser styrelsen
verkställande direktören.
Styrelseledamöterna väljs varje år på årsstämman för tiden fram
till slutet av nästa årsstämma. Enligt bolagets bolagsordning ska
styrelsen till den del den väljs av bolagsstämman bestå av minst tre
ledamöter och högst tio ledamöter utan suppleanter. Härutöver har
arbetstagarrepresentanter utsetts.
Styrelsens ordförande
Styrelseordförande väljs av årsstämman. Ordförande har ett särskilt
ansvar för ledningen av styrelsens arbete och att styrelsens arbete
är välorganiserat och genomförs på ett effektivt sätt.
Styrelsens arbetsordning
Styrelsen följer en skriftlig arbetsordning som revideras årligen
och fastställs på det konstituerande styrelsemötet varje år. Arbets-
ordningen reglerar bland annat funktioner och uppdelningen av
arbetet mellan styrelseledamöterna och VD. I samband med det
konstituerande styrelsemötet fastställer styrelsen också instruktioner
för finansiell- och hållbarhetsrapportering och instruktioner för
VD tillsammans med arbetsordning för styrelsens revisions- och
ersättningsutskott.
Styrelsen sammanträder minst fem ordinarie gånger utöver det
konstituerande sammanträdet enligt ett årligt schema som fast-
ställs i förväg. Utöver dessa möten kan ytterligare möten anordnas
för att hantera frågor som inte kan hänskjutas till ett ordinarie möte.
Utöver styrelsemöten har styrelseordföranden och vd en fort löpande
dialog rörande ledningen av bolaget.
För närvarande består bolagets styrelse av sex ordinarie stämmo-
valda ledamöter samt två ordinarie arbetstagarrepresentanter. Dessa
presenteras mer detaljerat i avsnitt ”Styrelse, ledande befattnings-
havare och revisorer” sidorna 81-82.
Styrelsemöten 2024
Styrelsemedlemmars närvaro vid styrelsemöten 2024.
LEDAMÖTERNAS NAMN
NÄRVARO / TOTALT
ANTAL MÖTEN
Ulf Liljedahl 19/19
Karin Gunnarsson 19/19
Hans Gustavsson (avgick 2024-04-25) 6/19
Christina Hallin 19/19
Hans Peter Havdal 16/19
Jonas Hård 18/19
Malin Ruijsenaars (invald 2024-04-25) 11/19
Joacim Stenberg (avgick 2024-12-16) 16/19
Harri Åman 18/19
Niklas Malmberg * 2/19
*) Suppleant
Utvärdering av styrelsens arbete 2024
Årligen gör styrelsen en utrdering av sitt arbete som redovisas
och diskuteras vid ett av årets styrelsemöten. Syftet med utvärde-
ringen är att utveckla styrelsens arbetsformer och effektivitet.
Utvärderingen har genomförts med stöd av extern rådgivare och
den har grundat sig på enkät. Resultatet och en analys av densamma
har redovisats för styrelsen och efterföljts av diskussion och
identifiering av fokusområden för det fortsatta arbetet. En käten
kommer att kompletteras med utrdering av styrelsens arbete
och kompetens kopplat till bolagets hållbarhetsarbete.
 Det kan vidare noteras att valberedningen tagit del av rapporten
i sin helhet samt styrelsens slutsatser och utfall.
Styrelsens arbete inom hållbarhetsfrågor 2024
Årligen gör styrelsen en utvärdering av hållbarhetsarbetet som
fortgår inom koncernen. Avrapportering och redovisning sker och
diskuteras vid ett av årets styrelsemöten. Syftet med utvärderingen
är att styrelsen skall få en fördjupad kunskap i intressenters förvänt-
ningar och krav på de arbetsformer och den effektivitet som arbetas
fram under året. Resultat och analyser efterföljs med diskussion och
identifiering av fokusområden för det fortsatta arbetet. Styrelsens
bedömning är att de processer och arbetssätt som etablerats och
som kontinuerligt utvecklas vidare, är relevanta och effektiva.
 Utbildning inom hållbarhet sker kontinuerligt för styrelsen och
under året genomfördes t.ex. en utbildning i det nya EU-direktivet
för hållbarhetsrapportering, CSRD.
76 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
REVISIONSUTSKOTTET
Bulten har ett revisionsutskott bestående av fyra medlemmar:
Ulf Liljedahl (ordförande), Karin Gunnarsson, Hans Peter Havdal och
Jonas Hård (invald 2024-04-25). Utskottets ledamöter får inte vara
anställda av bolaget. Minst en ledamot ska ha redovisnings- eller
revisionskompetens. Utskottet ska utse en av ledamöterna att vara
dess ordförande. Revisionsutskottet ska, utan att det påverkar
sty r elsens ansvar och upp gifter i övrigt bland annat övervaka bolag-
ets finansiella samt hållbarhetsrapportering, övervaka effektiviteten
i bolagets interna kontroll, internrevision och riskhantering, hålla
sig informerat om revisionen av års- och hållbarhetsredovisningen
inklusive koncernredovisningen, granska och övervaka revisorns
opartiskhet och självständighet och därvid särskilt uppmärksamma
om revisorn tillhandahåller bolaget andra tjänster än revisions-
tjänster, och biträda vid upprättandet av förslag till bolagsstämmans
beslut om revisorsval. Revisionsutskottet sammanträder rege l-
bundet med bolagets revisor. Revisionsutskottet har inte någon
beslutande rätt.
LEDAMÖTERNAS NAMN
NÄRVARO / TOTALT
ANTAL MÖTEN
Ulf Liljedahl 4/4
Karin Gunnarsson 4/4
Hans Peter Havdal 4/4
Jonas Hård (invald 2024-04-25) 2/4
ERSÄTTNINGSUTSKOTTET
Bulten har ett ersättningsutskott bestående av tre medlemmar:
Hans Gustavsson (ordförande fram till 2024-04-25), Ulf Liljedahl
(ordförande från och med 2024-04-25), Christina Hallin, Malin
Ruijsenaars (invald 2024-04-25). Ersättnings utskott ska bereda
frågor om ersättningsprinciper, ersättningar och andra anställnings-
villkor för verkställande direktören och samtliga personer i bolags-
ledningen. Därutöver ska erttningsutskottet följa och utvärdera
pågående och under året avslutade program för rörliga erttningar
för bolagsledningen samt följa och utvärdera tillämpningen av de
riktlinjer för erttningar till ledande befattningshavare som års-
stämman fattar beslut om samt gällande ersättnings strukturer och
ersättnings nivåer i bolaget. Styrelsens ordförande kan vara ord-
förande i utskottet. Övriga ledamöter i ersättningsutskottet ska vara
oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen. Bland
utskott ets ledamöter ska erforderlig kunskap och erfarenhet i frågor
om ersättningar till ledande befattningshavare finnas. Ersättnings-
utskottet har inte någon beslutanderätt.
LEDAMÖTERNAS NAMN
NÄRVARO / TOTALT
ANTAL MÖTEN
Hans Gustavsson (avgick 2024-04-25) 2/4
Ulf Liljedahl 4/4
Christina Hallin 4/4
Malin Ruijsenaars (invald 2024-04-25) 2/4
VD OCH ÖVRIGA LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Vd är underordnad styrelsen och har främst ansvar för bolagets
löpande förvaltning och den dagliga driften. Arbetsfördelningen
mellan styrelsen och vd anges i arbetsordningen för styrelsen och
instruktionen för vd. Vd ansvarar också för att upprätta rapporter
och sammanställa information från ledningen inför styrelsemöten
och är föredragande av materialet på styrelsesammanträden. Enligt
instruktionerna för finansiell rapportering är vd ansvarig för finans-
iell såväl som övrig rapportering i bolaget och ska följaktligen säker-
ställa att styrelsen erhåller tillräckligt med information för att styr-
elsen fortlöpande ska kunna utvärdera Bultens resultat och finansiella
ställning samt hållbara utveckling. Detta inner att vd ska löpande
hålla styrelsen informerad om utvecklingen av bolag ets verksamhet,
omsättningens storlek, bolagets resultat och ekonomiska ställning,
likviditet och kreditläge, viktigare affärshändelser samt varje annan
händelse, omständighet eller förhåll ande som inte kan antas vara av
oväsentlig betydelse för bolagets aktieägare att styrelsen känner till.
Vd och övriga ledande befattningshavare presenteras mer detalj erat
i avsnitt ”Styrelse, ledande befattningshavare och revisorer” sidorna
81-82.
77 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ERSÄTTNING TILL STYRELSELEDAMÖTER OCH
LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Ersättning till styrelseledamöter
Arvoden och annan ersättning till stämmovalda styrelseledamöter
fastställs av årsstämman. Årsstämman den 25 april 2024 beslut ade
om att ett fast arvode ska utgå till styrelsen om 2 495 000 SEK för
perioden till och med nästa årsstämma, varav 500 000 SEK ska
utgå till styrelsens ordförande och 335 000 SEK utgå till var och en
av de av styrelsens övriga bolagstämmovalda ledamöter som inte är
anställda i bolaget. En förutsättning för utbetalning är att sådan
ledamot är utsedd av bolagsstämman och inte är anställd i bolaget.
Vidare har årsstämman beslutat att ett fast arvode om 100 000
SEK utöver ovanstående ska utgå till revisionsutskottets ordförande
samt 45 000 SEK ska utgå till övriga leda möter i utskottet. Ersätt-
ning ska utgå till ledamöter i ersättningsutskottet med, 65 000 SEK
till ordförande och 10 000 SEK till övrig ledamot.
Bolagets styrelseledamöter har inte rätt till några förmåner efter
det att de avgått som medlemmar i styrelsen.
För ytterligare information om ersättning till styrelseledamöter,
se not 8 i denna årsredovisning.
Ersättning till ledande befattningshavare
Enligt ett beslut av årsstämman den 25 april 2024, vilket gäller i
upp till fyra år om inga nya riktlinjer antas, gäller i huvudsak följ ande
riktlinjer för erttning och andra anställningsvillkor för vd och
andra ledande befattningshavare. Lön och andra anställningsvillkor
ska vara sådana att Bulten alltid kan attrahera och behålla kompet-
enta ledande befattningshavare till för bolaget rimliga kostnader.
Ersättningar inom Bulten ska vara baserade på befattningens
karaktär, prestation, konkurrenskraft och skälighet. Bulten använder
ett så kallat befattningsvärderingssystem på licens via ett obero-
ende, externt globalt representerat företag och får därigenom
relevant marknadsdata för att kunna utvärdera den totala ersätt-
ningen till ledande befattningshavare. I utrderingen av ledande
befattningshavares prestation samt totala kompensation ingår inte
några andra intressenter än styrelsen, vilket inkluderar arbetstagar-
representanter samt bolagsstämma.
Ledande befattningshavares lön består av årslön, rörliga ersätt-
ningar, pension och andra förmåner. Varje ledande befattnings-
havare ska erbjudas en årslön som är marknadsmässig och baserad
på den ledande befattningshavarens ansvar, kompetens och presta-
tion. Dessutom kan årsstämman om så beslutas lämna erbjud ande
om långsiktiga incitamentsprogram såsom aktie eller aktiekurs-
relaterade incitamentsprogram. Incitamentsprogram ska bidra till
långsiktig värdetillväxt och att aktieägare och med arbetare får ett
gemensamt intresse av aktiens positiva värde utveckling.
Varje ledande befattningshavare kan, från tid till annan, erbjudas
bonus att utgå kontant. För verkställande direktören och övriga
ledande befattningshavare bereds lönen i erttningsutskottet och
fastställs av styrelsen. För verkställande direktören är den rörliga
kortsiktiga ersättningen (STI) maximerad till 60 procent av års lönen
och den rörliga långsiktiga erttningen (LTI) är maximerad till 30
procent av årslönen.För övriga ledande befattningshavare är rörlig
ersättning (STI) maximerad till 40 procent av årslönen och den
rörliga långsiktiga erttningen (LTI) är maximerad till 25 procent av
årslönen. Den rörliga ersättningen är baserad på uppnådda resultat
i förhållande till uppställda mål. Under 2024 ingick ett hållbarhets-
relaterat mål i STI.
För ytterligare information om ersättning till ledande befattnings-
havare se not 8 i denna årsredovisning, samt ersättnings rapporten
till årsstämman på https://www.bulten.com/sv/investerare/
bolagsstyrning/arsstamma/arsstamma-2025/. Bulten redovisar
inte jämförande uppgifter som vd:s löneökning i förhållande till
genomsnittlig löneökning för samtliga medarbetare då den uppgiften
inte bedöms ge relevant information på grund av marknadsmässiga
skillnader samt olika totala kompensations system i olika länder.
KONCERNLEDNING
Under 2024 omfattade koncernledningen 8 medlemmar bestående
av President and CEO, Chief Financial Officer (CFO), President
Region Europe, President Region Asia, Chief Technology Office
(CTO), Senior Vice President HR and Sustainability, Senior Vice
President Purchasing and Quality, Senior Vice President Corporate
Communications and IR. Koncern ledningen sammanträder månads-
vis och följer då upp affärs- och resultatläget. Stor vikt läggs ock
vid att upprätthålla en nära kontakt med den operativa verksam-
heten. Se sidan 82.
INTERNREVISION
En särskild funktion för internrevision finns inte inom Bulten.
Styrelsen utvärderar årligen behovet av att inrätta en särskild
funktion för internrevision. Under 2024 gjordes bedömningen att
ett sådant behov inte förelåg. Som motiv till beslutet beaktade
styrelsen att den interna kontrollen huvudsakligen utövas genom:
- de operativa cheferna på olika nivåer
- lokala respektive centrala ekonomifunktioner
- koncernutvärdering av dotterbolagens självutvärderingar av
den interna kontrollen
- koncernutvärdering av specifika områden
- koncernledningens övervakande controllers
Ovanstående punkter tillsammans med bolagets storlek gör att
styr elsen anser att det inte är ekonomiskt försvarbart med ytter-
ligare en administrativ funktion.
78 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
INTERN KONTROLL
Detta avsnitt innehåller styrelsens årliga avrapportering över hur
den interna kontrollen till den del den avser finansiell rapportering
är organiserad. Utngspunkten för beskrivningen har varit Kodens
regler och den vägledning som tagits fram av arbets grupper inom
Svenskt Näringsliv och FAR SRS.
Styrelsens ansvar för den interna kontrollen framgår av aktie-
bolagslagen och den interna kontrollen avseende den finansiella
rapporteringen omfattas av styrelsens rapporteringsinstruktion till
vd. Bultens finansiella rapportering följer de lagar och regler som
gäller för bolag noterat på Stockholmsbörsen och de lokala regler
som gäller i varje land där verksamhet bedrivs.
Förutom externa regler och rekommendationer finns interna
instruktioner, anvisningar och system samt en intern roll- och
ansvarsfördelning som syftar till god intern kontroll i den finans iella
rapporteringen.
Kontrollmiljö
Kontrollmiljön utgör grunden för intern kontroll. Bultens kontroll-
miljö består bland annat av organisationsstruktur, instruktioner,
policyer, riktlinjer, rapportering och definierade ansvars områden.
Styrelsen har det övergripande ansvaret för den interna kontrollen
avseende den finansiella rapporteringen. Styrelsen har fastställt
en skriftlig arbetsordning som klargör styrelsens ansvar och som
regl erar styrelsens och dess utskotts inbördes arbetsfördelning.
Styr elsen har utsett ett revisionsutskott som har som huvudsaklig
uppgift att säkerställa att fastlagda principer för den finansiella
rapport eringen och interna kontrollen efterlevs samt att ända-
målsenliga relationer med bolagets revisor upprätthålls. Styrelsen
har även upprättat en instruktion för verkställande direktören och
enats om den ekonomiska rapporteringen till styrelsen i Bulten AB
(publ). Koncernens Chief Financial Officer (CFO) rapporterar
resultatet av sitt arbete med intern kontroll till revisionsutskottet.
Resultatet av revisionsutskottets arbete i form av observationer,
rekommendationer och förslag till beslut samt åtgärder rapporteras
fortlöpande till styrelsen. Bulten AB:s väsentliga och styrande
dokum ent i form av policyer, riktlinjer och manualer, till den del de
avser den finansiella rapporteringen, hålls löpande uppdaterade och
kommuniceras via relevanta kanaler till de i koncernen ingående
bolagen. System och rutiner har skapats för att förse ledningen med
dvändiga rapporter om affärsresultatet i relation till etablerade
målsättningar. Nödvändiga informationssystem finns för att säker-
ställa att tillförlitlig och aktuell information finns tillgänglig för
ledningen för att den ska kunna utra sina uppgifter på ett korrekt
och effektivt sätt.
Riskbedömning
Bultens riskbedömning avseende den finansiella rapporteringen
syftar till att identifiera och utrdera de väsentligaste riskerna som
påverkar den interna kontrollen avseende den finansiella rapport-
eringen i koncernens bolag, affärsområden och processer.
De, i koncernens arbete med intern kontroll, identifierade
väsentligaste riskerna avseende den finansiella rapporteringen
hant eras genom kontrollstrukturer som bygger på avvikelse-
rapportering från de fastställda målen eller från fastslagna normer
för till exempel värdering av varulager och andra väsentliga
tillgångar.
Intern kontroll avseende den finansiella rapporteringen
Finansiella rapporter upprättas månads-, kvartals- och årsvis i
koncern en och dotterbolag. I samband med rapporteringen görs
omfattande analyser med kommentarer samt uppdaterade prognoser
som bland annat syftar till att säkerställa att den finansiella rapport-
eringen är korrekt. Ekonomifunktioner och controllers med funktion-
ellt ansvar för redovisning, rapportering och analys av finansiell
utveckling finns på koncern- och enhetsnivå.
Bultens interna kontrollarbete syftar till att säkerställa att
koncern en lever upp till sina mål för den finansiella rapporteringen.
Den finansiella rapporteringen ska
• vara korrekt och fullständig samt följa tillämpliga lagar, regler
och rekommendationer,
• ge en rättvisande beskrivning av företagets verksamhet och
• stödja en rationell och initierad värdering av verksamheten.
Intern finansiell rapportering ska utöver dessa tre mål ge stöd till
korrekta affärsbeslut på alla nivåer i koncernen.
Information och kommunikation
Intern information och kommunikation handlar om att skapa
medveten het hos koncernens medarbetare om externa och interna
styr instrument, inklusive befogenheter och ansvar. Information
och kommunikation om interna styrinstrument för den finansiella
rapport eringen finns tillgängligt för alla berörda med arbetare.
Viktiga verktyg för detta är Bultens manualer, policys, intranät
och utbildningar.
Kontrollaktiviteter
Koncernens Chief Financial Officer (CFO) har en central roll för
analys och uppföljning av koncernens finansiella rapportering
och resultat. Hos moderbolaget finns ytterligare funktioner för
löpande analys och uppföljning av koncernens och dotterbolagens
finansiella rapportering.
Ett koncernövergripande internkontrollprogram för väsentliga
processer på dotterbolags- och koncernnivå har implementerats.
Internkontrollprogrammet omfattar väsentliga processer och
syftar till att säkerställa att lämpliga kontroller finns designade och
implementerade för att förebygga fel i den finansiella rapport eringen.
Koncernens rapporterande enheter genomför också regelbundna
självutvärderingar avseende effektiviteten i den interna kontrollen
över finansiell rapportering. Utvärderingarna åter rapporteras till
koncernledning som sammanfattar resultatet till revisionsutskottet
för åtgärdsdiskussioner och löpande uppföljning.
Uppföljning av finansiell information
Styrelsen avger och ansvarar för bolagets finansiella rapportering.
Revisionsutskottet bistår styrelsen genom att bereda arbetet
med att kvalitetssäkra bolagets finansiella rapportering. Det görs
bland annat genom att revisionsutskottet granskar den finansiella
inform ationen och bolagets finansiella kontroller.
Styrelsen informeras månadsvis om verksamhetens utveckling,
resultat, ställning och kassaflöde. Utvärdering och uppföljning sker
av utfall och interna prognoser.
Samtliga bolag i koncernen ska rapportera den finansiella
inform ationen utefter ett fastställt format och efter givna redo-
visningsprinciper. I samband med rapporteringen görs en analys
och riskbedömning av den finansiella situationen.
79 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
REVISORER
Bultens revisor är PricewaterhouseCoopers AB (PwC), med Johan
Palmgren som ansvarig revisor. PwC genomför revisionen i Bulten
AB (publ) och i samtliga väsentliga dotterbolag. Revisionen om fat-
tar årligen en lagstadgad revision av Bultens års redovisning, lag-
stadgad revision av moderbolag och alla väsentliga dotterbolag,
revision av interna rapportpaket, revision av bokslutet och översikt-
lig granskning av en delårsrapport. Som ett led i arbetet används
genomgångar av den interna kontrollen.
Under andra kvartalet hålls möte med företagsledningen för att
fastställa revisionsplan samt analys av organisation, verksamheter,
affärsprocesser och balansposter i syfte att identifiera områden
som inner förhöjd risk för fel i den finansiella rapporteringen.
Dessutom hålls möte med revisionsutskottet för avstämning
av strategi och inriktning. Revisorn närvarar också vid minst ett
styr else möte per år enligt arbetsordning på revisionsutskottsmöte.
En översiktlig granskning av bokslut görs för perioden januari–
september. Under oktober görs en så kallad Early warning-gransk-
ning på niomånadersbokslutet följt av ett Early warning-möte med
företagsledningen där väsentliga frågor inför årsbokslutet tas upp.
Granskning och revision av årsbokslutet och årsredovisning görs
under januari–februari.
Bulten har under 2024 utöver revisionsuppdraget konsulterat
PwC inom främst skatteområdet, transferprisfrågor och redo-
visningsfrågor. Storleken på till PwC kostnadsförda erttningar
under 2024 framgår av not 9 på sidan 108.
PwC är skyldiga att pröva sitt oberoende inför beslut att vid
sidan av sitt revisionsuppdrag genomföra fristående rådgivning
åt Bulten.
Enligt bolagets bolagsordning ska bolaget ha lägst en och högst
två revisorer och högst två revisorssuppleanter. Enligt bolags-
ordningen ska revisorns mandattid vara ettårig.
KOMMUNIKATION
Bolagets information till aktieägare och andra intressenter ges
via årsredovisning, delårsrapporter samt pressmeddelanden.
På bolag ets hemsida, www.bulten.se, publiceras all extern
information.
ÖVERSIKT AV BOLAGSSTYRNING
Årsstämma
Aktieägare
Valberedning
Styrelse
Vd och koncernchef
Koncernledning
Löpande verksamhet
Revisor
Revisionsutskott Ersättningsutskott
RAPPORT
RAPPORT
VAL
FÖRSLAG
RAPPORTER
MÅL
STRATEGIER
STYRINSTRUMENT
VAL
REPRESENTANTER
BEREDNING
RAPPORT
RAPPORT
BEREDNING
INFORMATION/RAPPORT
Koncernstaber
80 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
STYRELSE
ULF LILJEDAHL KARIN GUNNARSSON CHRISTINA HALLIN HANS PETER HAVDAL JONAS HÅRD MALIN RUIJSENAARS HARRI ÅMAN NIKLAS MALMBERG
Styrelseordförande
och ordförande i
revisionsutskottet
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Arbetstagar-
representant
för Unionen
Arbetstagar-
representant för
IF Metall (suppleant)
Invald år 2015 2020 2020 2013 2023 2024 2020 2020
Nuvarande
sysselsättning
Vd och koncernchef
för Volito AB
Egen verksamhet
inriktad på
bolagsstyrning och
rådgivning
Egen verksamhet
inriktad på
bolagsstyrning och
rådgivning
COO för Hexagon
Composites
Egen verksamhet
inriktad på industriell
rådgivning
Chief People and
Culture Officer på
tretton 37 Group
Produktions planerare
vid Bultens anläggning
i Hallstahammar
Verktygsmakare vid
Bultens anläggning
i Hallstahammar
Född 1965 1962 1960 1964 1971 1971 1968 1974
Utbildning Civilekonom Civilekonom Civilingenjör Civilingenjör Master of Business
Administration (MBA)
Fil.kand från
HR- programmet,
Master of European
Studies samt post-
graduate studier
Verksam inom Bulten
sedan 1986
Verksam inom Bulten
sedan 2018
Nationalitet Svensk Svensk Svensk Norsk Svensk Svensk Svensk Svensk
Andra uppdrag Flertalet styrelse-
uppdrag för bolag inom
Volito- koncernen samt
styrelse ledamot i
Konecranes Plc
Styrelseledamot i bl.a.
Ependion AB och Cibes
Lift Group AB
Styrelseledamot i SEM
AB och Norbit ASA
Inga Styrelseledamot i
Ependion AB samt i ett
flertal startup-bolag
Styrelseledamot i Vitec
Software Group och
Probi AB
Inga Inga
Oberoende i förhållande
till bolaget och
bolagsledningen
Ja Ja Ja Ja Ja Ja
Oberoende i förhållande
till bolagets större
aktieägare
Nej Ja Ja Ja Ja Ja
Tidigare erfarenhet Ledande befattningar
inom Husqvarna,
Cardokoncernen och
Alfa Laval
Ledande befattningar
inom Hexpol AB ,
Telelogic AB och
Trelleborg AB
Ledande befattningar
inom AB Volvo och
vd för SEM AB
Ledande befattningar
inom Kongsberg
Auto motive och Semcon
Ledande befattningar
inom Autoliv, Nobia
Group och Electrolux
Ledande befattningar
och HR-roller inom
exempelvis Axis
Communications AB
och Daimler
Aktieinnehav per den
28 februari 2025
5 000 1 500 2 650 2 500
81 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
VERKSTÄLLANDE LEDNING OCH REVISOR
AXEL BERNTSSON
ANNA ÅKERBLAD MARKUS BAUM MICHAEL RICHARDS EMMY PAVLOVIC MARLENE DYBECK ULRIKA HULTGREN CLAES LINDROTH
Nuvarande position President and CEO
(sedan 22 januari 2025)
CFO President Region Europe President Region Asia CTO SVP HR and
Sustainability
SVP Corporate
Communications and IR
SVP Purchasing and
Quality
Anställd i bolaget 2025 2021 2020 2024 2020 2016 2021 2017
Utbildning Civilingenjör i industriell
ekonomi
Civilekonom Doctor of Business
Administration
Master of Science
in Industrial
Administration (MBA)
Teknisk doktor i material-
teknik samt civilingenjör
i kemi teknik med
inriktning mot fysik
Executive MBA och
universitetsstudier i
beteendevetenskap
BA in Communication Maskiningenjör
Tidigare erfarenhet Stort erfarenhet från
industrisektorn, inklusive
vd för Absolent Air Care
Group, ledande befatt-
ningar på ESAB och
CPS Color samt som
managementkonsult på
Accenture.
Stor erfarenhet från
företag inom tillverk-
ningsindustrin, bland
annat som CFO på
Absolent Group och
Axel Christiernsson
samt som konsult och
revisor hos Deloitte
Omfattande erfarenhet
från fästelements-
branschen och leve-
rantörsledet inom
fordonsindustrin genom
flera ledande befatt-
ningar på Nedschroef,
Benteler, TMD Friction
och Visteon
Omfattande erfarenhet
från tillverkning och
försäljning inom flera
branscher samt gedigen
arbetslivserfarenhet
från Asien. Tidigare
befattningar inom
Husqvarna, Positec, Arc
International, Modine
Manufacturing och
Engineered Machine
Products
Omfattande erfarenhet
från fästelements-
branschen och tekno-
logiområdet genom
seniora roller på
Nedschroef, Aston
Harald, Arcam och
Volvo
Omfattande erfarenhet
från industriföretag och
inom områdena HR och
hållbarhet, bland annat
som HR-chef på Volvo
Cars, Hultafors Group
och Gunnebo
Omfattande erfarenhet
från olika branscher
som kommunikations-
chef på NEVS och
Tamro samt ansvarig för
företagskommunikation
på Castellum, SKF och
AstraZeneca
Omfattande erfarenhet
från industriföretag
och inköp, bland annat
genom flera seniora
roller på Shiloh, Volvo
Cars, Norsk Hydro och
Raufoss
Född 1980 1975 1978 1968 1980 1966 1971 1962
Nationalitet Svensk Svensk Tysk Amerikan Svensk Svensk Svensk Svensk
Andra uppdrag Styrelseordförande för
Magström AB
Inga Inga Inga Inga Inga Inga Styrelseordförande
i SAMS (Swedish
Association for Material
Sourcing)
Aktieinnehav per den
28 februari 2025
200 000
aktieoptioner
3 977 9 154 - 2 402 8 657 1 811 12 175
JOHAN PALMGREN
PricewaterhouseCoopers AB,
Huvudansvarig revisor.
I nuvarande position: Revisor i bolaget sedan 2020
Utbildning: Auktoriserad revisor Född: 1974 Nationalitet: svensk
Andra uppdrag: Huvudansvarig revisor bland annat i HMS Networks AB (publ) and Troax Group AB (publ)
82 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
REVISORNS YTTRANDE ÖVER
BOLAGS STYRNINGS RAPPORTEN
Till årsstämman i Bulten AB (publ), Org nr 556668-2141
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för
år 2024 på sidorna 75-83 och för att den är upprättad i enlighet
med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevU 16 Revisorns
granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår
granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning
och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning
och omfattning som en revision enligt International Standards on
Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna
granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i
enlighet med 6 kap. 6§ andra stycket punkterna 2–6 års-
redovisningslagen samt 7 kap. 31§ andra stycket samma lag
är förenliga med årsredovisningen och koncernredovisningen
samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Göteborg den 26 mars 2025
PricewaterhouseCoopers AB
Johan Palmgren
Auktoriserad revisor
UNDERSKRIFTER
Göteborg den 26 mars 2025
Ulf Liljedahl Karin Gunnarsson Christina Hallin
Styrelsens ordförande Styrelseledamot Styrelseledamot
Hans Peter Havdal Jonas Hård Malin Ruijsenaars
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Harri Åman Niklas Malmberg
Arbetstagarrepresentant Arbetstagarrepresentant
Axel Berntsson
V
d och koncernchef
83 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
FINANSIELL
INFORMATION
Förvaltningsberättelse ..........................................................................85
Koncernens resultaträkning
............................................................... 89
Koncernens rapport över totalresultat
......................................... 89
Koncernens balansräkning
.................................................................90
Koncernens rapport över förändringar i eget kapital
............. 91
Koncernens kassaflödesanalys
........................................................ 92
Koncernens sammansättning av nettoskuld
.............................. 92
Koncernens noter
.................................................................................... 93
Moderbolagets resultaträkning
..................................................... 125
Moderbolagets rapport över totalresultat
............................... 125
Moderbolagets kassaflödesanalys
.............................................. 125
Moderbolagets balansräkning
....................................................... 126
Moderbolagets rapport över förändringar i eget kapital
... 127
Moderbolagets noter
......................................................................... 128
Försäkran och underskrifter
............................................................ 130
Revisionsberättelse
............................................................................. 131
Koncernen nyckeltal
........................................................................... 135
Koncernen kvartalsdata
.................................................................... 136
Koncernen kvartalsdata, balansräkning
.................................... 137
Koncernen, 12 månader rullande
................................................. 138
84 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
RVALTNINGSBERÄTTELSE
Start- 250221
Finansiella nyckeltal
2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsättning, MSEK
5 807 5 757 4 474 3 730 3 195
EBITDA-marginal, %
8,6 7,3 7,9 10,7 8,7
EBIT-marginal (rörelsemarginal), %
5,2 4,0 4,0 6,2 3,6
Justerad EBIT-marginal (rörelsemarginal), % *
5,2 4,2 6,3 6,2 3,5
Kapitalomsättningshastighet, ggr
1,6 1,4 1,5 1,6 1,5
Avkastning på sysselsatt kapital, % 9,2 8,1 6,3 9,7 5,4
Avkastning på eget kapital, %
7,1 5,7 3,2 9,1 3,7
Skuldsättningsgrad, ggr
-0,7 -0,7 -0,5 -0,4 -0,3
ntetäckningsgrad, ggr
3,0 3,6 6,8 10,1 3,9
Soliditet, %
40,3 37,9 41,9 49,3 49,4
Medelantal anställda (FTE)
1 905 1 668 1 575 1 673 1 616
*) Justerad EBIT-marginal. Rörelseresultat justerat för jämförelsestörande poster i procent av årets nettoomsättning.
Styrelsen och verkställande direktören avger härmed årsredo visning
och koncernredovisning för Bulten AB (publ), med organisations-
nummer 556668-2141, för räkenskapsåret 2024.
Ägarförhållande
Bulten AB (publ) är noterat på Nasdaq Stockholm. Största ägare
vid årsskiftet var Volito AB som ägde 24,8 (24,2) procent, Nordea
Funds 5,4 (5,5) procent, Avanza Pension 4,0 (3,4) procent av
aktiekapitalet.
KONCERNENS VERKSAMHET
Bulten utvecklar och tillverkar fästelement och erbjuder produkter,
teknik-, service- och systemlösningar för främst fordonsindustrin.
Koncernen verkar som samarbetspartner till internationella kunder
inom främst fordonsindustrin men även inom branscher såsom
konsument elektronik och industriell teknik. Kunderna återfinns i
första hand i Europa, Asien och Nordamerika.
Bulten är en av få aktörer som erbjuder ett helhetsansvar genom
hela värdekedjan för fästelement, från utveckling av produkten till
slutleverans vid kundens produktionslinje.
Produktion sker främst i Europa, därutöver har koncernen även
produktionsanläggningar för fästelement i Kina, Taiwan, och USA.
Under 2024 hade Bulten åtta helägda produktionsanläggningar i
sex länder samt två delägda produktionsanläggningar, en i Kina och
en i Indien. Medelantalet anställda uppgick (FTE) till 1 905 (1 668),
vilket är en ökning med 14,2 procent sedan utgången av 2023.
Koncern ens omsättning för 2024 uppgick till 5 807 (5 757) MSEK,
en ökning med 0,9 procent jämfört med föregående år, vilket är
Bultens högsta omsättning genom tiderna.
Året i korthet
Under 2024 förändrade Bulten organisationen för att öka effekt-
iviteten, stärka lönsamheten samt förbättra kundfokuset. Arbetet
har dels bidragit till ett något bättre resultat på en avvaktande
marknad, dels lagt grunden för det fortsatta förändringsarbetet.
2024 har varit ett annorlunda år för Bulten. I februari 2024
övertog Christina Hallin uppdraget som tillförordnad vd, en roll som
överlämnades till Bultens nya vd och koncernchef Axel Berntsson i
januari 2025.
Bolaget tog viktiga steg i flera avseenden med sikte på framtiden.
Bultens nya regionala organisation infördes i början av 2024.
Den har inneburit stora förändringar i form av nya roller, nya arbets-
sätt och nya beslutsvägar, där våra enheter i Europa, Asien och
Nordamerika numera styrs under ett tydligt regionalt ledarskap.
Exim & Mfr Enterprise, som förvärvades 2023, har en egen affär-
sidé och fortsätter som fristående dotterbolag samt bidrar med nya
insikter om kundbehov i olika segment.
Ytterst syftar förändringarna till att stärka Bultens lönsamhet
genom bättre nyttjande av våra resurser, ökad effektivitet i alla
processer och större kundfokus. Arbetet med att sätta lönsamheten
främst har ibland inneburit beslut som att tacka nej till affärer där
lönsamheten inte varit tillfredsställande. Åtgärderna har redan gett
resultat och när 2024 summeras har Bolagets rörelsemarginal ökat
till 5,2 (4,0) procent.
Bultens kärnmarknader utvecklades stabilt under året, även om
kundernas hållning var mer avvaktande. Bolaget gick in i 2024 med
en stor eftersläpning i produktionen (backlog) tack vare en rekord-
tillväxt under 2023. En viktig uppgift är att fortsätta bredda vår affär
inom segment såsom konsumentelektronik och industriell teknik,
sam tidigt som vi behåller vår starka ställning inom fordon. Våra
satsningar i Indien och Vietnam – som inletts under året i samarbete
med lokala partners – har stor betydelse för Bultens strategiska
breddning av affären.
85 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Bultens position som ledande inom fästelement bygger både på
hög kostnadseffektivitet och på tekniskt ledarskap genom innova-
tioner. De stora teknik skiften som präglar Bolagets kunders vardag
innebär nya möjligheter för Bulten att flytta fram positionerna - även
elbilar behöver fästelement – och Bulten har till exempel utvecklat
en unik patentan sökt skruv som samtidigt fungerar som tätning.
Ett område som har uppmärksammats under året är Bolagets
säkerhetsarbete. Att värna om god arbetsmiljö för samtliga med-
arbetare är givetvis allra viktigast, men säkerhet handlar även om
proaktiva investeringar i kompetensutveckling, underhåll och IT.
I början av året havererade en härdugn vid Bultens största tillverk-
ningsenhet i Polen. Bolaget lyckades parera effekterna väl, men
dana händelser tar fokus från andra viktiga uppgifter och
påminner om betydelsen av förebyggande arbete.
Ett lågt klimatavtryck har blivit en viktig konkurrensfaktor och
Bulten har en ledande position när det gäller hållbarhet. Under året
ökade andelen återvunnet stål kraftigt till att uppgå till 46 procent
av volymen i Europa. I slutet av 2024 erhöll Bulten för andra året i
rad utmärkelsen Platina från EcoVadis, vilket är det högsta betyget i
rankningen och placerar Bulten bland de ledande 1 procenten av alla
utvärderade företag.
Nettoomsättning
För helåret uppgick nettoomsättningen till 5 807 (5 757) MSEK
vilket är en ökning med 0,9 procent. Justerat för valutaeffekter
uppgick tillväxten till -2,0 procent för samma period.
Av Bultens nettoomsättning under 2024 var 77,7 procent
hänför ligt till lätta fordon och 9,2 procent till kommersiella fordon
samt 13,1 procent till övrigt. Av den totala omsättningen stod
70,3 procent för leveranser direkt till fordonstillverkare (OEM)
och resterande del 29,7 procent till dess leverantörer och övriga.
Resultat och lönsamhet
Koncernens bruttoresultat uppgick till 1 070 (968) MSEK, vilket
motsvarar en bruttomarginal på 18,4 (16,8) procent.
Resultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 497 (419)
MSEK, motsvarande en EBITDA-marginal på 8,6 (7,3) procent.
Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 301 (230) MSEK, mot-
svarande en rörelsemarginal på 5,2 (4,0) procent. Justerat rörelse-
resultat (EBIT) uppgick till 301 (243) MSEK, motsvarande en juste-
rad rörelsemarginal om 5,2 (4,2) procent. Periodens rörelseresultat
har påverkats av engångs effekter om netto cirka -35 MSEK. Dessa är
främst hänförliga till försäkrings ersättning kopplad till maskinutrust-
ning i Polen om 20 MSEK samt extrakostnader om cirka -55 MSEK
bland annat kopplade till avvecklingen av en lagerverksamhet i
Polen, större underhåll samt uppstartskostnader i Asien.
Rörelseresultatet har påverkats av valutakursförändringar
om -4 (-11) MSEK vid omräkning av rörelsekapitalet till balans-
dagens kurs. Före ende år justerades rörelse resultatet med trans-
aktionskostnader om -13 MSEK hänförbara till förrvet av Exim &
Mfr Holdings Pte Ltd (”Exim”).
Koncernens finansnetto var -77 (-33) MSEK. Finansiella intäkter
uppgick till 37 (41) MSEK och består av ränteintäkter om 18 (13) MSEK
och valutakursvinster om 18 (28) MSEK. Finansiella kostnader upp-
gick till -114 (-74) MSEK och består av räntekostnader om -107 (-68)
MSEK varav räntekostnader för leasingskulder om -14 (-12) MSEK
samt övriga finansiella kostnader uppgick till -7 (-6) MSEK.
Koncernens resultat före skatt uppgick till 224 (197) MSEK och
resultat efter skatt uppgick till 161 (127) MSEK. Justerat resultat före
skatt uppgick till 224 (210) MSEK och justerat resultat efter skatt
uppgick till 161 (140) MSEK.
Resultat per aktie uppgick till 6,45 (4,89) SEK. Justerat resultat
per aktie uppgick till 6,45 (5,51) SEK.
Avkastning på sysselsatt kapital uppgick till 9,2 (8,1) procent.
Justerad avkastning på sysselsatt kapital uppgick till 9,2 (8,5)
procent. Kapitalomsättningshastigheten uppgick till 1,6 (1,4) gånger.
86 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Kassaflöde, rörelsekapital, investeringar och
finansiell ställning
Kassaflödet från den löpande verksamheten före förändringar
av rörelsekapital uppgick till 338 (244) MSEK, vilket motsvarade
5,8 (4,2) procent av nettoomsättningen. Kassaflödeseffekten
av förändringen i rörelsekapitalet uppgick till -19 (109) MSEK.
Varu lagret ökade med 122 (93) MSEK. Kortfristiga fordringar
förändrades med -83 (35) MSEK och kortfristiga skulder
förändrades med -32 (194) MSEK.
Kundfordringarna har under det gångna året varit i genomsnitt
956 (974) MSEK, vilket motsvarar 16,5 (16,9) procent av netto-
omsättningen. Det genomsnittliga varulagret uppgick till 1 114
(1 006) MSEK, vilket motsvarar en lageromsättningshastighet på
4,3 (4,8) ggr. Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick
till 319 (353) MSEK.
Investeringar i immateriella och materiella anläggningstillgångar
uppgick till 203 (150) MSEK. Investeringar om 200 (148) MSEK
avser materiella anläggningstillgångar. Motsvarande för immateriella
anläggningstillgångar uppgick till 3 (2) MSEK. Avskrivningar uppgick
till -196 (-189) MSEK. Investeringstakten under 2024 har uppgått till
3,5 (2,6) procent av omsättningen.
Koncernens likvida medel uppgick vid årets utgång till 350 (340)
MSEK. Till detta kommer beviljade men inte utnyttjade kred iter om
538 (579) MSEK, vilket innebär att koncernens disponibla likvida
medel uppgick till 888 (919) MSEK. De disponibla likvida medlen
utgjorde därmed 15,3 (16,0) procent av nettoomttningen.
Koncernens balansomslutning var vid årets slut 5 099 (4 852)
MSEK. Eget kapital i koncernen uppgick vid verksamhetsårets
utgång till 2 053 (1 838) MSEK. Under året har årets resultat om
161 (127) MSEK, övrigt totalresultat om 123 (-49) MSEK samt trans-
aktioner med aktieägare -69 (-65) MSEK påverkat eget kapital.
Vid periodens slut uppgick nettoskulden till 1 394 (1 340) MSEK.
Justerat för leasingskulder uppgick nettoskulden till 865 (834) MSEK.
Soliditeten uppgick till 40,3 (37,9) procent. Koncernens goodwill
uppgick vid verksamhetrets utgång till 594 (568) MSEK, vilket
motsvarar 11,6 (11,7) procent av balansomslutningen.
Risker och riskhantering
Exponering för risker är en naturlig del av en affärsverksamhet och
detta återspeglas i Bultens inställning till riskhantering. Denna syftar
till att identifiera risker och förebygga att risker uppkommer samt
att begnsa eventuella skador från dessa risker.
Risker inom verksamheten kategoriseras som finansiella risker,
hållbarhetsrisker, konjunktur- och omvärldsrisker samt operativa
risker. För beskrivning om hur koncernen hanterar dessa risker i
verksamheten, se not 5.
Tillstånd och miljö
Bulten har under året bedrivit tillverkning vid åtta helägda produkt-
ionsanläggningar i Sverige, Tyskland, Polen, Kina, Taiwan och USA
samt två delägda produktionsanläggningar, en i Kina och en i Indien.
Vid utgången av 2024 var den svenska anläggningen i Hallsta-
hammar tillståndspliktig enligt miljöbalken. Anmälningsplikten är
föranledd av verksamhetens art. Den består framför allt av kall-
formning, värme- och ytbehandling. Den huvudsakliga miljö-
påverkan härrör från tillverkningsprocesserna i form av utsläpp
till vatten och luft, generering av avfall, resursutnyttjande, buller
samt transporter.
Tillverkande enheter utanför Sverige anpassar verksamheten,
ansöker om nödvändiga tillstånd och rapporterar till myndigheter
i enlighet med lokal lagstiftning.
Bulten har en uttalad strategi att reducera miljöpåverkan från
bland annat processvatten, energiförbrukning, transporter, kemik-
alier samt avfall.
Utsikter för år 2025
Givet det förändringsarbete som bedrivits under 2024 ser möjlig-
heterna för Bulten positivt ut under 2025. Även om osäkerheten på
bolagets marknader är fortsatt stor, så bidrar vårt stärkta fokus på
lönsamhet, innovation och nära samarbete med kunderna till att
Bulten är väl positionerat för att möta framtiden.
Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Den 22 januari tillträdde Axel Berntsson sin anställning i rollen som
Bultens nya vd och koncernchef.
Inga övriga väsentliga händelser efter balansdagen finns att
rapport era.
87 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
MODERBOLAG
Bulten AB (publ) äger direkt eller indirekt samtliga bolag i kon cernen.
Moderbolaget utför koncerngemensam administration, börsfrågor
och ledningsfunktioner åt övriga bolag i koncernen.
Soliditeten uppgick till 58,5 (65,4) procent. Det egna kapitalet
uppgick till 867 (963) MSEK.
På balansdagen fanns - (-) MSEK i likvida medel. Bolaget hade
sex anställda på balansdagen.
Totalt antal aktier
Totala antal aktier uppgår till 21 040 207 aktier. Totalt antal ute-
stående aktier per den 31 december 2024 uppgick till 20 987 992
stycken. Per 2024-12-31 har Bulten AB 52 215 aktier i eget förvar.
Se vidare not 26.
Styrelsens arbete
Styrelsen har antagit en arbetsordning, instruktioner och ett antal
policyer som reglerar ansvaret mellan styrelse och verkställande
direktör, de utskott styrelsen inrättat, och koncernledning.
Styrelsen har det yttersta ansvaret för koncernens verksamhet
och organisation samt tillser att verkställande direktörens arbete
och det finansiella arbetet sker efter fastlagda principer. Styrelsen
har haft 19 protokollförda sammanträden samt ett strategi- och
affärsplaneringsmöte under året.
Styrelsen har inom sig utsett ett revisionsutskott och ett ersätt-
ningsutskott. Under året har revisionsutskottet haft fyra samman-
träden och ersättningsutskottet fyra sammanträden.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Vid årssmman 2024 fattades beslut om följande riktlinjer för
ersättning till ledande befattningshavare. Riktlinjerna avser ersätt-
ning och andra anställningsvillkor för Bultens vd och andra ledande
befattningshavare.
Lön och andra anställningsvillkor ska vara sådana att Bulten alltid
kan attrahera och behålla kompetenta ledande befattnings havare
till för bolaget rimliga kostnader. Ersättningar inom Bulten ska vara
baserade på befattningens karaktär, principer om prestation,
konkurrens kraft och skälighet. Ledande befattningshavares lön
består av fast lön, rörliga ersättningar, pension och andra förmåner.
Varje ledande befattningshavare ska erbjudas en fast lön som är
marknadsmässig och baserad på den ledande befattningshavarens
ansvar, kompetens och prestation. Dessutom kan årsstämman om
så beslutas lämna erbjudande om långsiktiga incitamentsprogram
såsom aktie- eller aktiekursrelaterade incitaments program.
Incitamentsprogram ska bidra till långsiktig värdetillväxt och att
aktieägare och medarbetare får ett gemensamt intresse av aktiens
positiva värdeutveckling.
Ledande befattningshavare kan erbjudas rörlig ersättning.
Rörlig ersättning ska primärt vara baserad på utvecklingen för hela
koncernen eller utvecklingen för den enhet som personen i fråga
har ansvar för. För ytterligare information om ersättning till verk-
ställande ledning, se not 8 i denna årsredovisning.
Inför årsstämman 2025 föreslår styrelsen att tidigare års rikt-
linjer för ersättning till ledande befattningshavare, anpassade till
regler i ABL, hållbarhet, samt Koden för Bolagsstyrning, fastställs
även för 2025.
Vinstdisposition
Bulten har som mål att över tid dela ut minst en tredjedel av netto-
resultatet efter skatt. Hänsyn ska dock tas till Bultens finans iella
ställning, kassaflöde och framtidsutsikter.
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel
i moder bolaget (SEK):
Överkursfond 1 132 950 039
Balanserade vinstmedel -375 706 588
757 243 451
Styrelsen föreslår att dessa vinstmedel disponeras
på följande sätt (SEK):
Styrelsens förslag till utdelning
(SEK 2 ,75 per aktie) 57 716 978
I ny räkning balanseras 699 526 473
Summa 757 243 451
Som avstämningsdag för utdelning föreslås den 30 april 2025.
Om stämman beslutar enligt förslaget beräknas utbetalning ske
genom Euroclear Sweden AB den 6 maj 2025. I bolaget finns per
den 26 mars 2025 totalt 21 040 204 aktier, varav 52 215 aktier
innehas av bolaget varför utdelning om 57 716 978 ska fördelas på
de 20 987 992 aktier som är utdelningsberättigade.
Styrelsens yttrande över den föreslagna utdelningen
Per den 31 december 2024 uppgick moderbolagets soliditet till 58,5
procent och koncernens soliditet till 40,3 procent. I moder bolaget
och koncernen finns ingen del av det egna kapitalet som är föranlett
av marknadsvärdering av finansiella instrument. Den nu föreslagna
utdelningen om 57 716 978 kronor, medför att moderbolagets solid-
itet kommer att minska till 56,9 procent och koncern ens soliditet
minska till 39,6 procent.
Styrelsen gör bedömningen att bolagets och koncernens
lång siktiga betalningsförmåga är tryggad och att utdelningen
utifrån detta perspektiv kan anses försvarlig. Likviditeten i bolaget
och koncernen bedöms kunna upprätthållas på en likaledes
betrygg ande nivå.
Det är styrelsens bedömning att den föreslagna utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som verksamhetens art, omfatt-
ning och risker ställer på storleken av moderbolaget och koncern ens
egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsens yttrande enligt 18 kap 4 § aktiebolagslagen har upprättats
i en separat handling.
Bolagsstyrningsrapport
Bulten lämnar en separat bolagsstyrningsrapport, i enlighet med
ÅRL 6:8, vilken är inkluderad i denna årsredovisning på sidorna
75-83.
Hållbarhetsrapport
Bulten lämnar en separat lagstadgad hållbarhetsrapport i enlighet
med ÅRL 6:11, vilken är inkluderad i denna årsredovisning, se sidan
57 för ytterligare information.
88 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
KONCERNENS RESULTATRÄKNING
MSEK NOT 2024 2023
Nettoomsättning
6 5 807 5 757
Kostnad för sålda varor
7 -4 737 -4 789
Bruttoresultat
1 070 968
Övriga rörelseintäkter
11 90 9
Försäljningskostnader 7 -446 -396
Administrationskostnader
7 -404 -339
Övriga rörelsekostnader
11 -24 -14
Resultatandel i joint venture och intresseföretag
35 15 2
Rörelseresultat
8, 9, 10, 12 301 230
Finansiella intäkter
13 37 41
Finansiella kostnader
13 -114 -74
Resultat före skatt
14 224 197
Skatt på årets resultat
15 -63 -70
Resultat efter skatt
161 127
Hänförligt till
Moderbolagets aktieägare
135 103
Innehav utan bestämmande inflytande 26 24
Resultat efter skatt
161 127
Resultat i kronor per aktie hänförligt till moderbolaget aktieägare
Resultat i kronor per aktie före och efter utspädning, SEK
16 6,45 4,89
KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT
MSEK NOT 2024 2023
Årets resultat
161 127
Övrigt totalresultat
Poster som inte ska återföras i resultaträkningen
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner, netto efter skatt
1 -2
Poster som senare kan återras i resultat räkningen
Valutakursdifferenser
121 -45
Övrigt totalresultat hänförbart till joint venture
35 1 -2
Summa övrigt totalresultat
123 -49
Summa totalresultat för året
284 78
Hänförligt till
Moderbolagets aktieägare
256 56
Innehav utan bestämmande inflytande
28 28 22
Summa totalresultat för året
284 78
Kommentarer till koncernens resultaträkning
För helåret uppgick nettoomsättningen till 5 807 (5 757) MSEK vilket är en ökning med
0,9 procent. Koncernens bruttoresultat uppgick till1 070 (968) MSEK, vilket motsvarar en
brutto marginal på 18,4 (16,8) procent.
Resultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 497 (419) MSEK, motsvarande en
EBITDA-marginal på 8,6 (7,3) procent.
Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 301 (230) MSEK, motsvarande en rörelsemarginal
på 5,2 (4,0) procent. Justerat rörelseresultat, not 37, (EBIT) uppgick till 301 (243) MSEK,
motsvar ande en justerad rörelsemarginal om 5,2 (4,2) procent. Periodens rörelseresultat har
påverkats av engångs effekter om netto cirka -35 MSEK. Dessa är främst hänförliga till
försäkrings ersättning kopplad till maskinutrustning i Polen om 20 MSEK samt extrakostnader
om cirka -55 MSEK bland annat kopplade till avvecklingen av en lagerverksamhet i Polen,
större underhåll samt uppstartskostnader i Asien. Rörelseresultatet har även påverkats av
valutakursförändringar om netto -4 (-11) MSEK vid omräkning av rörelsekapitalet till balans-
dagens kurs.
Koncernens finansnetto var -77 (-33) MSEK. Finansiella intäkter uppgick till 37 (41) MSEK
och består av ränteintäkter om 18 (13) MSEK och valutakursvinster om 18 (28) MSEK.
Finans iella kostnader om -114 (-74) MSEK består till största delen av räntekostnader om -107
(-68) MSEK varav räntekostnader för leasingskulder om -14 (-12) MSEK. Övriga finansiella
kostnader uppgår till -7 (-6) MSEK. Koncernens resultat före skatt var 224 (197) MSEK och
resultat efter skatt uppgick till 161 (127) MSEK. Justerat resultat före skatt var 224 (210) MSEK
och justerat resultat efter skatt uppgick till 161 (140) MSEK.
Rörelseresultatet uppgick till
301 MSEK, vilket är 71 MSEK högre
jämfört med föregående år.
Rörelsemarginalen uppgick till
5,2 (4,0) procent för 2024.
0
100
200
300
20242023202220212020
Rörelseresultat
Justerat rörelseresultat
MSEK
Rörelseresultat, MSEK
Avkastning på sysselsatt kapital (ROCE)
uppgick till 9,2 (8,1) procent. Justerad
avkastning på syssel satt kapital uppgick
till 9,2 (8,5) procent.
Avkastning på sysselsatt kapital (ROCE)
Justerad avkastning på sysselsatt kapital (ROCE)
0
5
10
20242023202220212020
Avkastning på sysselsatt kapital (ROCE), %
89 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
KONCERNENS BALANSRÄKNING
MSEK NOT 20241231 2023 12 31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Goodwill
17 594 568
Övriga immateriella anläggningstillgångar 17 47 46
Summa immateriella anläggningstillgångar
641 614
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark
18 397 390
Maskiner och andra tekniska anläggningar 18 515 452
Inventarier, verktyg och installationer
18 105 89
Pågående nyanläggningar och förskott avseende
materiella anläggningstillgångar
18 161 116
Summa materiella anläggningstillgångar
1 178 1 047
Nyttjanderättstillgångar
Byggnader
19 459 462
Inventarier 19 22 20
Summa nyttjanderättstillgångar
481 482
Finansiella anläggningstillgångar
Investeringar i joint ventures och intresseföretag
35 66 53
Andra långfristiga fordringar 20, 25 5 3
Summa finansiella anläggningstillgångar 71 56
Uppskjutna skattefordringar 15 64 37
Summa anläggningstillgångar
2 435 2 236
Omsättningstillgångar
Varulager
21 1 174 1 053
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar
22, 25 939 973
Aktuella skattefordringar 12 12
Övriga fordringar 23 120 113
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 24 69 125
Summa kortfristiga fordringar
1 140 1 223
Likvida medel 25, 36 350 340
Summa omsättningstillgångar
2 664 2 616
Summa tillgångar
5 099 4 852
MSEK NOT 20241231 20231231
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Aktiekapital
26 11 11
Övrigt tillskjutet kapital
26 1 263 1 263
Andra reserver
27 235 115
Balanserade vinstmedel
498 414
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 2 007 1 803
Innehav utan bestämmande inflytande
28 46 35
Summa eget kapital
2 053 1 838
Skulder
Långfristiga skulder
Uppskjutna skatteskulder
15 19 13
Avsättningar till pensioner och liknande förpliktelser
29 12 15
Räntebärande leasingskulder
19 437 442
Övriga räntebärande skulder
25, 30, 31 1 203 762
Summa långfristiga skulder
1 671 1 232
Kortfristiga skulder
Räntebärande leasingskulder
19 92 64
Övriga räntebärande skulder
25, 29, 30, 31 2 398
Leverantörsskulder
25 909 918
Aktuella skatteskulder
38 46
Övriga skulder
98 103
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
32 236 251
Övriga avsättningar 33 - 2
Summa kortfristiga skulder
1 375 1 782
Summa eget kapital och skulder
5 099 4 852
0
20
40
60
80
20242023202220212020
%
Soliditet
Soliditet justerad för effekt av IFRS 16
Soliditet, % Kommentarer till balansräkning
Genomsnittligt rörelsekapital uppgick till 995 (976) MSEK
vilket motsvarar 17,1 (17,0) procent av nettoomsättningen.
Soliditeten uppgick till 40,3 (37,9) procent. Soliditet,
(exklusive leasing skulder IFRS 16), uppgick till 44,9 (42,2)
procent.
90 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
KONCERNENS RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
HÄNFÖRLIGT TILL MODERBOLAGETS AKTIEÄGARE
MSEK NOT
AKTIE
KAPITAL
ÖVRIGT
TILLSKJUTET
KAPITAL
ANDRA
RESERVER
1)
B A L A N S
ERADE
VINST MEDEL SUMMA
INNEHAV UTAN
BESTÄMANDE
INFLYTANDE
SUMMA
EGET
KAPITAL
Ingående balans per 1 januari 2023 11 1 263 160 365 1 799 26 1 825
Totalresultat
Årets resultat
103 103 24 127
Övrigt totalresultat
Poster som inte ska återföras i resultaträkningen
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner, netto efter skatt
2)
-2 -2 -2
Poster som senare kan återras i resultat räkningen
Valutakursdifferenser
-43 -43 -2 -45
Övrigt totalresultat hänförligt till joint ventures och intresseföretag
35 -2 -2 -2
Summa totalresultat
-45 101 56 22 78
Transaktioner med aktieägare
Transaktion med Innehav utan bestämmande inflytande
-13 -13
Utdelning till moderbolagets aktieägare (SEK 2 , 25 per aktie)
-52 -52 -52
Summa transaktioner med aktieägare
-52 -52 -13 -65
Utgående balans per 31 december 2023
11 1 263 115 414 1 803 35 1 838
Totalresultat
Årets resultat
135 135 26 161
Övrigt totalresultat
Poster som inte ska återföras i resultaträkningen
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner, netto efter skatt
2)
1 1 1
Poster som senare kan återras i resultat räkningen
Valutakursdifferenser
119 119 2 121
Övrigt totalresultat hänförligt till joint ventures och intresseföretag
35 1 1 1
Summa totalresultat
120 136 256 28 284
Transaktioner med aktieägare
Transaktion med Innehav utan bestämmande inflytande
-24 -24
Innehav utan bestämmande inflytande som uppkommit vid förvärv av dotterbolag
7 7
Utdelning till moderbolagets aktieägare (SEK 2 , 50 per aktie)
-52 -52 -52
Summa transaktioner med aktieägare
-52 -52 -17 -69
Utgående balans per 31 december 2024
11 1 263 235 498 2 007 46 2 053
1) Specifikation av Andra reserver återfinns i not 27.
2) Skatteeffekter framgår av not 15.
Kommentarer till förändringar
i eget kapital
Under året har årets resultat 161 (127) MSEK,
övrigt totalresultat om 123 (-49) MSEK
samt transaktioner med aktie ägare -69
(-65) MSEK påverkat eget kapital.
Utdelning till moderbolagets aktie ägare
har under året ägt rum med 52 (52) MSEK
vilket motsvarar 42,6 (51,1) procent av
föregående års resultat.
Andra reserver består i sin helhet av en
omräkningsreserv. Omräknings reserven
omfattar valutakursdifferenser som uppstår
som en följd av att resultat- och balans-
räkning för alla koncernföretag omräknas till
koncernens rapportvaluta. Under året har
en valutaomräkning på verkat eget kapital
med 122 (-47) MSEK.
0
50
100
150
200
20242023202220212020
MSEK %
*
Nettoresultat hänfört till moderbolaget
Justerat nettoresultat hänfört till moderbolaget
Utdelning i % av nettoresultat
Utdelning i % av justerat nettoresultat
* Föreslagen utdelning
0
20
40
60
80
100
Utdelning i % av nettoresultat
91 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS
MSEK NOT 2024 2023
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster
224 197
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
36 189 154
Betald skatt
-75 -107
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapital
338 244
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning()/Minskning(+) av varulager
-114 -44
Ökning()/Minskning(+) av rörelsefordringar
112 7
Ökning(+)/Minskning() av rörelseskulder
-17 146
Kassaflöde från den löpande verksamheten 319 353
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar
-4 -2
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
-200 -148
Avyttring av materiella anläggningstillgångar
2 3
Förrv av aktier i dotterbolag
-1 -512
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-203 -659
Finansieringsverksamheten
Förändring av checkräkningskredit och pensionsskuld
36 -30 17
Upptagna lån 36 550 550
Amortering av lån
36 -489 -214
Amortering av leasingskulder
36 -79 -78
Utdelning till moderbolagets aktieägare
-52 -52
Transaktioner med innehav utan bestämmande inflytande
-24 -20
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-124 203
Årets kassaflöde
-8 -103
Avstämning av likvida medel
Likvida medel vid räkenskapsårets början
340 451
Årets kassaflöde
-8 -103
Valutakursdifferens i likvida medel
18 -8
Likvida medel vid årets slut
36 350 340
KONCERNENS SAMMANSÄTTNING
AV NETTOSKULD
MSEK NOT 20241231 20231231
Långfristiga räntebärande skulder -1 640 -1 204
Avsättning till pensioner
-12 -15
Kortfristiga räntebärande skulder
-94 -462
Finansiella räntebärande fordringar
2 1
Likvida medel
350 340
Nettoskuld (-) 36 -1 394 -1 340
Avgår räntebärande skulder hänförliga till leasingavtal
529 506
Justerad nettoskuld (-)
-865 -834
Kommentarer till kassaflödesanalys
Kassaflödet från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital uppgick till 338 (244)
MSEK, vilket motsvarade 5,8 (4,2) procent av nettoomsättningen. Kassa flödeseffekten av förändringen
i rörelsekapitalet uppgick till -19 (109) MSEK. Varulagret ökade med 122 (93) MSEK och kortfristiga
fordringar förändrades med -83 (35) MSEK. Kortfristiga skulder förändrades med -32 (194) MSEK.
Genomsnittligt rörelsekapital motsvarar 17,1 (17,0) procent av omsättningen.
 Investeringar i immateriella och materiella anläggningstillgångar uppgick till 203 (150) MSEK.
Investeringar om 200 (148) MSEK avser materiella anläggningstillgångar. Motsvarande för immateriella
anläggningstillgångar uppgick till 3 (2) MSEK. Avskrivningar uppgick till -196 (-189) MSEK. Investerings-
utgifterna motsvarar 3,5 (2,6) procent av omsättningen.
Koncernens likvida medel uppgick vid årets utng till 350 (340) MSEK. Till detta kommer bevilj ade
men inte utnyttjade krediter om 538 (579) MSEK, vilket innebär att koncernens disponibla likvida
medel uppgick till 888 (919) MSEK. De disponibla likvida medlen utgjorde därmed 15,3 (16,0) procent
av nettoomsättningen.
Nettoskulden uppgick till -1 394 (-1 340) MSEK en förändring med -54 MSEK från föregående år.
Nettoskuld, (exklusive leasingskulder), uppgick till -865 (-834) MSEK en förändring med -31 MSEK.
Rörelsekapital i % av omsättning Investeringsutgifter i % av omsättning
Rörelsekapital
Andel av omsättning
0
250
500
750
1 000
20242023202220212020
MSEK %
10
15
20
25
30
0
100
200
300
20242023202220212020
MSEK
%
0
3
6
9
Investeringsutgifter
Andel av omsättning
92 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 1 ALLMÄN INFORMATION
Bulten AB (publ) (Moderbolaget) med organisations nummer
556668-2141 och dess dotterbolag (sammantaget Koncernen )
tillverkar och distribuerar fästelement.
Moderbolaget bedriver verksamhet i associationsformen aktie-
bolag och har sitt säte i Göteborg, Sverige. Bolagets postadress är
Bulten AB, Box 9148, 400 93 Göteborg.
Koncernen har kalenderår som räkenskapsår.
Denna års- och koncernredovisning har godkänts av styrelsen den
26 mars 2025 för offentliggörande och den kommer att föreläggas
årsstämman den 28 april 2025.
NOT 2 FÖRÄNDRING UNDER
RAPPORTPERIODEN
Koncernens finansiella ställning och resultat påverkades av
följande händelser och transaktioner under rapportperioden.
Förändringar i koncernens sammansättning
Aktierna i Exim & Mfr Enterprise LLC, Ho Chi Minh, Vietnam,
nyregisterades under året.
Aktierna i Exim & Mfr Enterprise Ltd, Bangkok, Thailand,
nyregisterades under året.
Aktierna i Bulten Radium Pte, Ltd, Jamnagar, Indien, nyregisterades
under året.
Övriga förändringar under rapport perioden
Inga förändringar, uppdateringar eller korrigeringar i redo visnings-
principerna har gjorts jämfört med föregående år.
Inga övriga väsentliga förändringar har skett under rapportperioden.
Finansiell ställning och resultat under rapportperioden
En detaljerad redogörelse av koncernens finansiella ställning och
resultat finns i förvaltningsberättelsen.
NOT 3 SPECIFIKATION AV KONCERNENS INNEHAV AV ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
OCH JOINT VENTURES
ANDEL, %
DOTTERBOLAG/ORG NR/SÄTE LAND 2024 12 31
Bulten Holding AB,
556224-0894, Göteborg
Sverige
100,0
Bulten Fasteners AB,
556010-8861, Göteborg
Sverige
100,0
Bulten Sweden AB,
556078-3648, Göteborg
Sverige
100,0
Bulten Hallstahammar AB,
556261-2506, Hallstahammar
Sverige
100,0
Bulten Ltd,
No. 85664, Edinburgh
Storbritannien
100,0
Bulten Polska S.A.,
KRS 0000019503, Bielsko-Biala
Polen
100,0
Bulten Invest Sp.z.o.o,
KRS 0000690750, Radziechowy
Polen
100,0
Bulten GmbH,
HRB 4748, Bergkamen
Tyskland
100,0
Finnveden Micro Fasteners AB,
556039-4180, Göteborg
Sverige
100,0
Bulten North America LLC,
3995144, Streetsboro, Ohio
USA
100,0
Ram-Bul LLC, 6325829, Hudson, Ohio USA
50,0
Bulten Fasteners (Tianjin) Co Ltd,
91120000MA06HY3T4R, Tianjin
Kina
100,0
Bulten Fasteners (China) Co Ltd,
600041586, Peking
Kina
100,0
Bulten Romania S.R.L,
42096458, Bukarest
Rumänien
100,0
Bulten Turkey Bağlanti Malzemeleri
Ticaret Limited Şirekti,
256555-5, Istanbul
Turkiet
100,0
TensionCam Systems AB,
559196-4738, Göteborg
Sverige
71,5
Bulten Radium Industries Pte Ltd,
U25991MH2023PTC408655, Jamnagar
Indien
51,0
KONCERNENS NOTER
Alla belopp i MSEK om inget annat anges. Beloppen inom parentes anger föregående års värde. Notera att avrundningar kan förekomma så att beloppen i vissa fall inte stämmer om de summeras.
ANDEL, %
DOTTERBOLAG/ORG NR/SÄTE LAND 2024 12 31
PSM International Holdings Ltd,
02290856, Pembroke
Storbritannien
100,0
PSM International Fasteners Ltd,
00375564, Pembroke
Storbritannien
100,0
Bulten Fasteners (Wuxi) Co., Ltd,
913202057357161305, Wuxi
Kina
100,0
Bulten Fasteners(Hong Kong) Ltd,
58999714-000-09-20-7, Kowloon
Hong Kong
100,0
Bulten Taiwan Fasteners Ltd,
33894472, New Taipei City
Taiwan
100,0
Bulten Fastener (Singapore) Pte Ltd,
34230149, Singapore
Singapore
100,0
PSM International Fasteners B.V.
06062804, Amsterdam
Nederländerna
100,0
PSM Celada Fasteners Srl,
04446470157, Milano
Italien
50,0
PSM Fasteners AB,
556264-5670, Järfälla
Sverige
50,0
Japan PSM Company Ltd,
6010801009051, Tokyo
Japan
50,0
PSM-ZJK Fasteners Co,. Ltd.
91440300MA5FTN6921,
Pingshan District, Shenzhen.
Kina
51,0
Exim & Mfr Holdings Pte Ltd,
199400696E, Singapore
Singapore
100,0
Exim & Mfr Enterprise Ltd,
0135567000293, Bangkok
Thailand
100,0
Eksim & Mfg Sdn. Bhd.,
199401002543, Kuala Lumpur
Malaysia
100,0
PT Exim & Mfr Indonesia,
8120103890777, Jakarta
Indonesia
100,0
Exim & Mfr Enterprise LLC.,
0318326839, Ho Chi Minh
Vietnam
100,0
För samtliga innehav ovan överensstämmer kapitalandelen
med röstandelen.
93 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med IFRS sådana
de antagits av EU samt i enlighet med Rådet för finansiell rapport-
eringsrekommendation RFR 1 Kompletterande redovisningsregler
för koncerner och årsredovisningslagen. Koncernredovisningen är
upprättad enligt anskaffningsvärdemetoden.
Utöver dessa standards innehåller både aktiebolagslagen
och årsredovisningslagen regler som gör att viss tillkommande
information ska lämnas.
De redovisningsprinciper som har tillämpats vid upprättandet
av koncernredovisningen finns beskrivna i respektive not i syfte
att ge ökad förståelse för respektive redovisningsområde. Se
nedanstående tabell för hänvisning till i vilken not som respektive
väsentlig redovisningsprincip återfinns samt tillämplig IFRS-
standard som anses ha väsentlig påverkan.
Viktiga uppskattningar och bedömningar för
redovisningsändamål
Att upprätta rapporter i överensstämmelse med IFRS kräver
användning av viktiga redovisningsmässiga uppskattningar. Vidare
krävs att ledningen gör vissa bemningar vid tillämpningen av
företagets redovisningsprinciper. De områden som innefattar en
hög grad av bedömning, som är komplexa, eller sådana områden
där antaganden och uppskattningar är av väsentlig betydelse för
koncern redovisningen anges i respektive not enligt tabellen nedan.
Bemningarna och antagandena ses över regelbundet och effekten
på redovisade belopp redovisas i resultaträkningen.
UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR NOT
Intäktsredovisning 6 Intäkter
Värdering underskottsavdrag 15 Skatt
Nedskrivningsprövning 17 Immateriella
anläggningstillgångar
Leasingkontrakt 19 Nyttjanderätter och
leasingskulder
Lagerinkurans 21 Varulager
Överlåtelse kundfordringar 22 Kundfordringar
Legal risker, ersättningskrav 33 Övriga avsättningar
Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och baseras
på historisk erfarenhet och andra faktorer, inklusive förntningar på
framtida händelser som anses rimliga under rådande förhållanden.
Koncernen gör uppskattningar och antaganden om framtiden.
De uppskattningar för redovisningndamål som blir följden av
dessa kommer, definitionsmässigt, sällan att motsvara det verkliga
resultatet.
REDOVISNINGSPRINCIP NOT IFRS STANDARD
Företagsförvärv 4 Koncernredovisning IFRS 3
Segment 4 Rapportering av segment IFRS 8
Intäkter 6 Intäkter IFRS 15
Rörelsens kostnader 7 Rörelsens kostnader IAS 1, IAS 20
Aktierelaterad ersättning 8 Anställda, personalkostnader och arvode till styrelse IFRS 2
Finansiella intäkter och kostnader 13 Finansiella intäkter och kostnader IFRS 9, IAS 21
Inkomstskatter 15 Skatt IAS 12
Resultat per aktie 16 Resultat per aktie IAS 33
Immateriella anläggningstillgångar 17 Immateriella anläggningstillgångar IAS 36, IAS 38
Materiella anläggningstillgångar 18 Materiella anläggningstillgångar IAS 16, IAS 36
Nyttjanderättstillgångar och leasingskulder 19 Leasing IFRS 16
Varulager 21 Varulager IAS 2
Kundfordringar 25 Finansiella instrument per kategori IAS 18, IAS 32, IFRS 9, IFRS 7
Leverantörsskulder 25 Finansiella instrument per kategori IAS 32, IAS 37, IFRS 9, IFRS 7
Derivatinstrument och säkringsinstrument 25 Finansiella instrument per kategori IAS 32, IFRS 9, IFRS 7, IFRS 13
Innehav utan bestämmande inflytade 28 Innehav utan bestämmande inflytande IFRS 10, IFRS 12
Pensioner och liknande förpliktelser 29 Avsättningar till pensioner och liknande förpliktelser IAS 19 Reviderad
Upplåning 30 ntebärande skulder till kreditinstitut IAS 32, IAS 37, IFRS 9, IFRS 7
Avsättning 33 Övriga avsättningar IAS 28, IAS 37, IFRS 11
Joint venture 35 Innehav i joint venture och intresseföretag IFRS 11, IAS 28, IFRS 12
Kassaflödesanalys 36 Kassaflöde IAS 7
Transaktioner med närstående 38 Transaktioner med närstående IAS 24
NOT 4 SAMMANFATTNING AV VIKTIGA REDOVISNINGSPRINCIPER OCH UPPLYSNINGAR
94 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Koncernredovisning
Dotterbolag
Dotterbolag är alla företag över vilka koncernen har bestämmande
inflytande. Koncernen kontrollerar ett bolag när den exponeras för
eller har rätt till rörlig avkastning från sitt innehav i företaget och har
möjlighet att påverka avkastningen genom sitt inflytande i företaget.
Dotterbolag inkluderas i koncernredovisningen från och med den
dag då det bestämmande inflytandet överförs till koncernen. De
exkluderas ur koncernredovisningen från och med den dag då det
bestämmande inflytandet upphör.
Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernens förvärv
av dotterbolag. Anskaffningskostnaden för ett förrv utgörs av
verkligt värde på tillgångar som lämnats som ersättning, emitterade
egetkapitalinstrument och uppkomna eller övertagna skulder per
förrvsdagen. I anskaffningskostnaden ingår även verkligt värde på
alla tillgångar och skulder som är en följd av en överenskommelse
om villkorad köpeskilling. Förvärvsrelaterade kostnader kostnads-
förs när de uppstår. För varje förvärv avgör koncernen om innehav
utan bestämmande inflytande i det förvärvade företaget redovisas
till verkligt värde eller till innehavets proportionella andel av det för-
värvade företagets nettotillgångar. Det belopp varmed köpeskilling,
eventuellt innehav utan bestämmande inflytande samt verkligt
värde på förvärvsdagen på tidigare aktieinnehav överstiger verkligt
värde på koncernens andel av identifierbara förvärvade netto-
tillgångar, redovisade som goodwill. Om anskaffningskostnaden
understiger verkligt värde för det förrvade dotter bolagets netto-
tillgångar, redovisas mellanskillnaden direkt i resultaträkningen.
När koncernen inte längre har ett bestämmande inflytande,
värd eras varje kvarvarande innehav till verkligt värde per den tid-
punkt när den förlorar det bestämmande inflytandet. Ändringen i
redovisat värde redovisas i resultaträkningen. Det verkliga värdet
används som det första redovisade värdet och utr grund för
den fortsatta redovisningen av det kvarvarande innehavet som
intresse bolag, joint venture eller finansiell tillgång.
Alla belopp avseende den avyttrade enheten som tidigare redo-
visats i övrigt totalresultat, redovisas som om koncernen direkt
hade avyttrat de hänförliga tillgångarna eller skulderna. Detta kan
medföra att belopp som tidigare har redovisats i övrigt totalresultat
omklassificeras till resultatet.
Eliminering av transaktioner mellan koncernföretag
Koncerninterna transaktioner och balansposter samt orealiserade
vinster på transaktioner mellan koncernbolag elimineras. Även
orealiserade förluster elimineras, om inte transaktionen utr ett
bevis på att ett nedskrivningsbehov föreligger för den överlåtna
tillgången. Orealiserade vinster och förluster på transaktioner mellan
koncernen och dess intressebolag samt joint ventures elim ineras i
förhållande till koncernens andel i bolaget. Redovisningsprinciperna
för dotterbolaget, intressebolaget och joint ventures har i före-
kommande fall ändrats för att ge en konsekvent tillämpning av
koncernens principer.
Omräkning av utländsk valuta
Poster som ingår i de finansiella rapporterna för de olika enheterna i
koncernen är värderade i den valuta som används i den ekonom iska
miljö där respektive företag huvudsakligen är verksamt (funktionell
valuta). I koncernredovisningen används svenska kronor, som är
moderbolagets funktionella valuta och rapportvaluta.
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella
valutan enligt de valutakurser som gäller på transaktionsdagen.
Valutakursvinster och förluster som uppkommer vid betalning av
dana transaktioner och vid omräkning av monetära tillgångar och
skulder i utländsk valuta till balansdagens kurs, redovisas i resultat-
räkningen. De valutakursvinster och -förluster som hänför sig till lån
och likvida medel redovisas som finansiella intäkter och kostnader.
Alla övriga valutakursvinster och förluster redovisas som Övriga
rörelseintäkter eller Övriga rörelsekostnader.
Resultat och finansiell ställning för alla koncernbolag omräknas
till koncernens rapportvaluta. Tillgångar och skulder omräknas till
balansdagskurs, intäkter och kostnader omräknas till genomsnitt-
skurs och alla valutakursdifferenser som uppstår redovisas som en
separat del av eget kapital. Goodwill och justeringar av verkligt
värde som uppkommer vid förvärv av en utlandsverksamhet
redo visas som tillgångar och skulder hos denna verksamhet och
omräknas till balansdagens kurs.
Vid omräkning av utländska bolag har följande omräkningskurser
använts:
GENOMSNITTSKURS BALANSDAGSKURS
2024 2023 2024 2023
CNY
1,47 1,50 1,51 1,41
EUR
11,43 11,48 11,49 11,10
GBP
13,50 13,20 13,85 12,77
PLN
2,66 2,53 2,69 2,56
SGD
7,91 7,90 8,11 7,60
TWD
0,33 0,34 0,34 0,33
USD 10,56 10,61 11,00 10,04
Klassificering
Anläggningstillgångar och långfristiga skulder består i allt väsentligt
av belopp som förväntas återvinnas eller betalas efter mer än tolv
månader räknat från balansdagen. Omsättningstillgångar och
kortfristiga skulder består i allt väsentligt enbart av belopp som
för väntas återvinnas eller betalas inom tolv månader räknat från
balansdagen.
Poster av jämförelsestörande karaktär
Poster av jämförelsestörande karaktär redovisas separat i de finans-
iella rapporterna när detta är nödvändigt för att förklara koncernens
resultat. Med poster av jämförelsestörande karaktär avses väsentliga
intäkts- eller kostnadsposter som redovisas separat på grund av
betydelsen av deras karaktär eller belopp.
95 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Segmentsredovisning
Koncernen utgörs enbart av ett rapporterbart segment, Bulten, då
det är på denna nivå som koncernens ledningsgrupp ansvarar för
tilldelning av resurser och bedömer verksamhetens resultat.
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer
med den interna rapporteringen som lämnas till den högste verk-
ställande beslutsfattaren. Den högste verkställande beslutsfattaren
är den funktion som ansvarar för tilldelning av resurser och bedöm-
ning av rörelsesegmentets resultat. I koncernen har denna funktion
identifierats som koncernens ledningsgrupp.
Standarder, ändringar och tolkningar av befintliga
standarder som trätt i kraft under 2024
Koncernen har antagit alla relevanta nya och ändrade redo-
visningsstandarder och tolkningar utfärdade av International
Accounting Standards Board (IASB) och tolkningar utrdade av
International Financial Reporting Interpretations Committee
(IFRIC). Inga standarder, ändringar och tolkningar av befintliga
standarder som har trätt i kraft under 2024 har haft någon
betyd ande påverkan på koncernens rapportering.
Nya standarder och tolkningar som ännu inte har
tillämpats av koncernen
IASB har publicerat IFRS 18 Presentation and Disclosure in Financia l
Statements med införandedatum 1 januari 2027. Standarden har änn u
ej godkänts av EU. IFRS 18 kommer att ersätta IAS 1 Utformning av
finansiella rapporter. IFRS 18 berör främst tre nyckelområden för
presentation och upplysningar i de finansiella rapporterna, med
fokus på resultaträkningen och rapportering av finansiell prestation.
Bolaget har inte slutfört sin utvärdering av effekterna av IFRS 18.
Andra kända förändringar av IFRS och IFRIC som kommer att
tillämpas i framtiden förntas inte ha någon betydande inverkan
på koncernens rapportering.
NOT 5 RISKER OCH RISKHANTERING
FINANSIELLA RISKER
Bulten är i sin verksamhet utsatt för olika finansiella risker. Exempel
på dessa är valuta-, likviditets-, ränte-, kredit- och kapitalrisk. Det är
styrelsen som fastställer policyer för riskhanteringen. Finansverk sam-
heten i form av riskhantering, likviditetsförvaltning och upplåning
sköts koncerngemensamt av moderbolaget. Koncernens övergripande
riskhantering fokuserar på oförutg bar heten på de finansiella
marknad erna och eftersträvar att minimera potentiella ogynnsamma
effekter på koncernens finanser.
Valutarisk
Koncernen verkar internationellt och utsätts för valutarisker som
uppstår från olika valutaexponeringar, framför allt avseende EUR, PLN,
GBP, USD, CNY, TWD och SGD. Valutarisk uppstår genom framtida
affär stransaktioner, flödesexponeringar i form av in- och ut betalningar
i olika valutor, redovisade tillgångar och skulder, omräkning av
utländska dotterbolagsresultat samt nettoinvesteringar i utland s-
verksamheter.
Förändringar i valutakurser kan även påverka koncernens egen
eller kundernas konkurrensförmåga och därigenom indirekt påverka
koncernens försäljning och resultat. Koncernen är exponerad för för-
ändringar i flera valutor, där förändringen i EUR i förhållande till andra
valutor har störst effekt på koncernens resultat.
Koncernens policy för hantering av valutarisker är främst inriktad på
de transaktionsrelaterade valutariskerna. Primärt hanteras valutarisker
genom att försöka föndra de operativa villkoren i verksamheten
genom att få intäkter och kostnader i andra valutor än SEK att matcha
varandra. Under speciella omständigheter kan dock säkring ske.
Säkring ska enbart ske av valutaflöden som uppfyller kriterierna för
säkringsredovisning i enlighet med IFRS 9. Huruvida säkringsredo-
visning tillämpas beslutas dock i varje enskilt fall vid ingången av
säkringspositionen.
Om den svenska kronan hade försvagats med tio procent i för-
hållande till EUR med alla andra variabler konstanta, skulle rörelse-
resultatet förbättrats med cirka 55 (83) MSEK. En motsvarande valuta-
förändring i PLN innebär en förmring med cirka -28 (-34) MSEK på
rörelseresultatet. Motsvarande för GBP uppgår till cirka 6 (-5) MSEK,
USD till cirka 68 (47) MSEK, CNY till cirka -27 (-21) MSEK, och TWD
till cirka -10 (-10) och SGD till cirka -21 (-9). Givet nuvarande expone-
ring skulle detta netto leda till en förbättring av rörelseresultatet med
cirka 43 (51) MSEK om den svenska kronan försvagas med tio procent
mot EUR, PLN, GBP, USD, CNY, TWD och SGD. Motsvarande effekt på
eget kapital uppgår till cirka 210 (228) MSEK.
Under verksamhetsåret har koncernens valutaflöden
fördelats enligt följande:
2024 2023
VALUTA* INTÄKTER
KOST
NADER
NETTO
EXPO
NERING INTÄKTER
KOST
NADER
NETTO
EXPO
NERING
SEK
536 -636 -100 513 -775 -262
EUR
3 646 -3 097 549 3 719 -2 894 825
PLN
22 -299 -277 24 -360 -336
GBP
187 -131 56 225 -274 -49
USD
788 -109 679 644 -177 467
CNY
515 -783 -268 555 -769 -214
TWD 12 -109 -97 10 -105 -95
SGD
65 -279 -214 56 -146 -90
Övriga
36 -63 -27 11 -27 -16
Summa
5 807 -5 506 301 5 757 -5 527 230
* Uttryckt i MSEK.
Koncernen har ett antal innehav i utlandsverksamheter vilkas netto-
tillgångar exponeras för valutaförändring. Valutaexponering som
uppstår från tillgångarna i koncernens utlandsverksamheter hanteras
huvudsakligen genom upplåning i de berörda utländska valutorna.
Fördelning av finansiella skulder per valuta:
2024 2023
VALUTA*
RÄNTE
BÄRANDE
SKULDER
1)
LEVER
ANTÖRS
SKULDER TOTALT
RÄNTE
BÄRANDE
SKULDER
1)
LEVER
ANTÖRS
SKULDER TOTALT
SEK
1 236 53 1 289 583 72 655
EUR
302 443 745 903 431 1 334
PLN
22 23 45 22 35 57
GBP
84 84 9 54 63
USD
85 12 97 84 13 97
CNY
60 272 332 29 289 318
TWD
16 18 34 19 20 39
SGD
8 2 10 12 2 14
Övriga
2 2 4 2 2 4
Summa
1 731 909 2 640 1 663 918 2 581
* Uttryckt i MSEK.
1) Exklusive pensioner och liknande förpliktelser .
96 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Likviditetsrisk
Likviditetsrisken är den risk som föreligger om företaget inte klarar
sina betalningar till följd av otillräcklig likviditet och/eller svårighet
att erhålla krediter från externa kreditgivare. Likviditetsrisk hanteras
genom att koncernen innehar tillräckligt med likvida medel och
kortfristiga placeringar med en likvid marknad samt tillgänglig
finansiering genom avtalade kreditfaciliteter. Ledningen följer noga
rullande prognoser för koncernens likviditetsreserv som består av
outnyttjade lånelöften och likvida medel, på basis av förntade
kassaflöden. Detta sker på två nivåer i koncernen; på lokal nivå i
koncernens rörelsedrivande företag och på koncernnivå.
Bulten tecknade vid halvårsskiftet avtal med ett banksyndikat, där
Danske Bank, Citi Bank och Svensk Exportkredit (SEK) ingår, gällande
en ny kredit facilitet upp gående till cirka 1 710 MSEK. Kredit faciliteten
löper över tre år fram till 2027 med option på ett plus ett år.
Krediterna är förknippade med vissa lånevillkor (så kallade
kovenanter) som redogörs närmare för i not 30. Samtliga
kovenanter har uppfyllts under året.
Koncernen överlåter löpande kundfordringar inom ramen för ett
blockköpsavtal. Avtalet innebär att förvärvaren av kundfordringarna
övertar kreditriskerna förknippade med fordringarna. Kriterierna
för att ej ta upp kund fordringarna i balansräkningen är uppfyllda.
Koncernen är därmed beroende av förvärvarens löpande bedömning
av kundernas kredit värdighet.
Vid utgången av 2024 uppgick värdet på de överlåtna kund-
fordringarna till 63 (68) MSEK. Avtalet ger ett totalt utrymme för
försäljning av kundfakturor om 73 (73) MSEK.
Vid utgången av 2024 fanns en tillgänglig likviditetsreserv i kon-
cernen uppgående till 888 (919) MSEK vilket motsvarar 16,3 (16,0)
procent av nettoomsättningen. Koncernens finans policy stipulerar
att de disponibla medlen, det vill säga likvida medel och tillgängliga
krediter, ska överstiga 5 procent av nettoomsättningen samt att
de disponibla medlen vid varje tillfälle ska överstiga 100 MSEK.
Temporär överlikviditet placeras i invest eringar med kort löptid och
minimal kreditrisk, till exempel på bankkonton eller i obligationer
med kort löptid utställda av svenska banker eller svenska staten.
Nedanstående tabell analyserar koncernens finansiella skulder
uppdelade efter den tid som på balansdagen återstår fram till den
avtalsenliga förfallodagen (inklusive eventuella ränte utbetalningar,
där dessa kan fastställas). De belopp som anges i tabellen är de
avtalsenliga, odiskonterade kassaflödena.
PER 31 DECEMBER 2024
(INKLUSIVE RÄNTEUTBETALNINGAR)
MINDRE
ÄN 1 ÅR
MELLAN
1 OC H 5 ÅR
MER ÄN
5 ÅR
Banklån och checkknings krediter
1)
1 350
Leverantörsskulder och andra skulder
1 280
Leasingskulder
97 257 207
Summa
1 377 1 607 207
1) Bolaget finansieras huvudsakligen genom ett finansieringsavtal som uppgår till
1 710 MSEK. Kreditfaciliteten löper fram till och med juni 2027 med option på ett plus ett år.
PER 31 DECEMBER 2023
(INKLUSIVE RÄNTEUTBETALNINGAR)
MINDRE
ÄN 1 ÅR
MELLAN
1 OC H 5 ÅR
MER ÄN
5 ÅR
Banklån och checkknings krediter
1)
408 878
Leverantörsskulder och andra skulder
1 320
Leasingskulder
75 245 261
Summa
1 803 1 123 261
nterisk
Koncernens ränterisk uppstår genom kort- och långfristig upp låning.
Upplåning som görs med rörlig ränta utsätter koncer nen för en
ränte risk avseende kassaflöde, vilket delvis neutraliseras av kassa-
medel med rörlig ränta. Upplåning som görs med fast ränta utsätter
koncernen för en ränterisk avseende verkligt värde.
Koncernens princip för hantering av ränterisk speglar för ändrings-
takten i koncernens finansiering. Det har under de senaste åren
inneburit kort bindningstid. Finanspolicyn reglerar att räntebind-
ningstiden på extern upplåning i snitt skall uppgå till sex månader,
med en möjlighet att avvika +/- tre månader om marknadsbedöm-
ningen förändras. Vid utngen av 2024 och 2023 uppgick den
genomsnittliga räntebindningstiden på extern upp låning till sex
månader.
Koncernen hade vid årsskiftet inga finansiella kontrakt för att
ändra ränterisken i förhållande till vad gällande låneavtal reglerar.
Under 2024 och 2023 bestod koncernens upplåning med rörlig
ränta av SEK och EUR. Om räntorna på upplåningen inklusive
leasing skulder under 2024 varit 1 procent högre alternativt lägre
med alla andra variabler konstanta, hade resultat före skatt för
räkenskapsåret varit 17 (15) MSEK lägre alternativt högre.
97 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Kreditrisk
Kreditrisk uppstår genom likvida medel och tillgodohavanden
hos banker och finansinstitut samt kreditexponeringar inklusive
ute stående fordringar och avtalade transaktioner.
Individuella bemningar av kundens kreditvärdighet och
kreditrisk görs där kundens finansiella ställning beaktas, liksom
tidig are erfarenheter och andra faktorer. Ledningen förntar sig
inte några förluster till följd av utebliven betalning från mot parter
utöver vad som bemts som kredit reserv, se not 22.
Kapitalrisk
Koncernens mål avseende den totala kapitalstrukturen är att trygga
koncernens förmåga att fortsätta sin verksamhet, så att den kan
generera avkastning till aktieägarna och nytta för andra intressenter
och att upprätthålla en optimal kapital struktur för att hålla kostnad-
erna för kapitalet nere .
För att upprätthålla eller justera kapitalstrukturen, kan koncernen
förändra den utdelning som betalas till aktie ägarna, återbetala
kapital till aktieägarna, utfärda nya aktier eller sälja tillgångar för att
minska skulderna.
Företagsledningen övervakar löpande behovet av refinans iering
av den externa upplåningen med målsättningen att omförhandla
koncernens kreditfaciliteter senast 12 månader före förfallodagen.
Ett av koncernens finansiella mål är att uppnå en avkastning på
genomsnittligt sysselsatt kapital överstigande 15 procent. Genom-
snittligt sysselsatt kapital, definierat som eget kapital plus ränte-
bärande skulder, uppgick för 2024 till 3 659 (3 360) MSEK. Avkast-
ning, definierat som resultat efter finansiella poster plus finansiella
kostnader, på genomsnittligt sysselsatt kapital uppgick till 9,2 pro-
cent för 2024 och till 8,1 procent för 2023.
Soliditeten uppgick till 40,3 procent per 31 december 2024 och
37,9 procent per 31 december 2023 enligt nedanstående tabell.
SOLIDITET 2024 2023
Eget kapital
2 053 1 838
Balansomslutning
5 099 4 852
Soliditet, %
40,3 37,9
Skuldsättningsgraden var per 31 december 2024 och 2023 enligt
nedanstående tabell.
SKULDSÄTTNINGSGRAD 2024 2023
Räntebärande leasingskulder
-529 -506
Övriga räntebärande skulder
-1 217 -1 175
Avgår Räntebärande tillgångar
2 1
Avgår Likvida medel
350 340
Nettoskuld(-)
-1 394 -1 340
Totalt eget kapital
2 053 1 838
Skuldsättningsgrad, ggr
-0,7 -0,7
Skuldsättningsgraden beräknas som nettoskuld dividerat med eget
kapital inklusive innehav utan bestämmande inflytande. Netto skuld
beräknas som totala räntebärande skulder (omfatt ande posterna
kortfristig upplåning och långfristig upplåning samt räntebärande
pensionsskulder i koncernens balansräkning) med avdrag för likvida
medel och räntebärande tillgångar. Genomsnittlig ränta på låne-
skulden uppgick till 6,2 (4,5) procent.
98 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
HÅLLBARHETSRISKER
Bulten bedriver verksamhet inom en industri som både direkt och
indirekt har en påverkan inom de områden som Bulten identifierat
som viktiga inom hållbar verksamhet; miljömässiga principer, socialt
ansvar samt bolagsstyrning.
Miljömässiga principer
Inom ramen för Bultens verksamhet används ändliga naturresurser,
vilket har en negativ inverkan på miljön för framtiden. Resurser
såsom fossila bränslen och kol anses vara ändliga. Vissa metaller
kan dock återanvändas. Exempel på förnybara resurser är vatten,
vind och solenergi.
Ett aktivt miljöarbete bedrivs på samtliga koncernens enheter för
att säkerställa att verksamheten bedrivs med så liten påverkan på
miljön som är praktiskt möjligt och ekonomiskt försvarbart. Processer
är på plats för att säkerställa att förnybara resurser, såsom vatten
och luft, inte skall påverkas negativt genom till exempel farliga
utsläpp på grund av bristfällig reningsutrustning. Den främsta miljö-
påverkande resursförbrukningen sker inom området energi, där
koncernen strävar efter att använda sig av förnybar el, återvinning
samt energisnåla produktionsprocesser. För att minimera använd-
ning av fossila bränslen arbetar den centrala logistikfunktionen med
att säkerställa effektiva logistik- och transportlösningar.
Socialt ansvar
Bulten verkar på en global marknad parallellt med olika intresse-
grupper, där hänsyn till människors hälsa, välbefinnande och rättig-
heter är grundläggande värderingar. När det uppstår obalanser i
dessa förhållanden föreligger det risker för oro och konflikter både
för den enskilda individen och för samhället i stort.
Bultens ambition är att bemöta samtliga intressegrupper med
respekt och god etik. Genom att efterleva FN:s Global Compact
kerställer koncernen att bland annat mänskliga rättigheter,
arbetsvillkor och antikorruption följs. Alla medarbetare ska känna
till och följa uppförandekoden. Bulten uppmanar även sina leveran-
törer, konsulter och övriga samarbetspartners att tillämpa princip-
erna. Samtliga medarbetare och styrelsemedlemmar inom Bulten
har ett individuellt ansvar att rapportera intressekonflikter, brott
eller överträdelser av denna uppförandekod.
Bolagsstyrning
Risker föreligger då verksamheter direkt eller indirekt brister i att
följa tillämpliga lagar, regler, policyer samt det av samhället accept-
erade normer. Korruption förekommer i alla länder och sektorer,
dock i olika hög grad. Bulten löper risk att bli involverade i icke etiska
affärer. Områden som bedöms vara av särskild risk omfattar för-
säljnings- och inköpsprocessen samt myndighetsutövande.
Bulten bedriver sin verksamhet på ett ansvarsfullt och effektivt
sätt, med hög affärsetik, god riskkontroll och sund företagskultur.
Styrande riktlinjer och policyer är grunden för ett hållbart och lång-
siktigt företagande, där koncernens uppförandekod ihop med övriga
styrande dokument är vägledande för alla beslut som fattas i verk-
samheten.
99 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
KONJUNKTUR OCH OMVÄRLDSRISKER
Marknads- och konkurrensrisker
Bulten verkar på en konkurrensutsatt marknad, där kunderna styrs
av makroekonomiska faktorer men även av politiska beslut. Efter-
frågan på koncernens produkter är beroende av efterfrågan på
bland annat person- och godstransporter, som i sin tur drivs av den
globala handeln samt den ekonomiska tillväxten i världen. Bulten
verkar inom marknaderna för personbilar, nyttofordon, konsument-
elektronik och hushållsapparater. Koncernens försäljning är diversi-
fierad och fördelad över ett antal kunder, plattformar, modeller
och fabriksanläggningar vilket minskar volatiliteten beroende på
individu ella förändringar i efterfrågan. Användning av produktions-
prognoser och nära relationer med kunder gör att koncernen är
välinformerad om kundernas produktionsprogram och planer.
Verksamhetens finansiella resultat är beroende av koncern ens för-
måga att snabbt reagera på föndringar i efterfrågan av koncern ens
produkter och anpassa produktionsnivåer och rörels ens kostnader
därefter. Att inträda på nya marknader ställer krav på väl utarbetade
planer, processer samt lokalkännedom där kultur ella och politiska
aspekter är viktigt att ta hänsyn till. Bulten har god erfarenhet av
att träda in på nya marknader samt geo grafiska områden, vilket
före trädesvis sker genom partners med utökad kännedom om den
lokala marknaden.
Legala och politiska risker
Bultens verksamhet bedrivs i ett flertal jurisdiktioner och är föremål
för lokala regler och lagar som gäller inom respektive jurisdiktion
såväl som övergripande internationella regler.
Förändringar i regelverk, tullregleringar och andra handels hinder,
pris- och valutakontroller samt andra offentliga riktlinjer i de länder
där Bulten är verksamt kan komma att påverka koncern ens verksam-
het. Koncernen utsätts för legala risker då verksamheten påverkas
av ett stort antal kommersiella och finansiella avtal med kunder,
leverantörer, anställda och andra parter såväl som licenser, patent
och andra immateriella rättigheter. Ovan nämnda legala risker
bedöms som normala för en verksamhet som koncern ens. Bulten är
etablerad på marknader och i nya länder där koncernen varit verk-
sam under en begränsad tid. Nyetableringarna, främst inom tillväxt-
länder, kan komma att medföra kostnader som kan vara svåra att
förutse. I vissa av de länder koncernen är verksam i är korruption i
högre grad förekommande än vad som är fallet i exempelvis Sverige.
Bultens uppförandekod tillsammans med koncern ens system för
intern kontroll avseende finansiell rapport ering, som redogörs för i
bolagsstyrningsrapporten på sidorna 75-83, utgör grunden för ett
affärsetiskt förhållningssätt och en korrekt finansiell rapportering.
I vissa tillväxtländer föreligger också en förhöjd risk att såväl centrala
och lokala myndighets beslut fattas på politiska grunder vilket kan
medföra en viss oförutgbarhet i affärsverksamheten. Genom
samverkan med lokalt baserade företag kan den politiska risken
begränsas något. Även geopolitisk oro kan skapa risk för bolagets
verksamhet. Koncernen möter dessa risker genom att kontinuerligt
arbeta med riskbedömningar samt vid behov inhämta extern
expertis inom respektive identifierat riskområde.
Trender och drivkrafter
Bulten verkar inom en konkurrensutsatt och kostnadsmedveten
marknad där det ställs höga krav på miljö, kvalitet, leverans-
precision, teknisk utveckling samt kundservice. Prispress är ock
en naturlig del inom den industri som Bulten verkar. Utvecklingen av
produkter och material kan förändra Bultens konkurrens förmåga.
Parisavtalet och industrins krav på minskad koldioxid påverkan är
andra faktorer som påverkar Bulten. Genom ett system atiskt hållbar-
hetsarbete där hållbarhet är en integrerad del av bolagets strategi
uppfyller vi kundernas och andra intressenters förväntningar.
Genom FSP-konceptet och nära samarbete med kund kan Bulten
erbjuda kostnadseffektiva lösningar. Bulten fokuserar alltid på hög
kompetens inom de angivna områdena produktion, kvalitet, logistik
teknologi och service. Koncernen bevakar forskning och utveckling
inom de industrier man arbetar med samt trender på marknaden.
Bulten arbetar kontinuerligt med att skapa mervärde för kund
samt utrymme för att möta industrins behov av kostnadsreduktioner.
Genom att bedriva egen utveckling mot exempelvis nya användnings-
områden samt hållbara material med reducerad koldioxid påverkan,
bedöms risken för förlorad konkurrenskraft minska.
Force majeure
I takt med den globala uppvärmningen kan naturkatastrofer komma
att öka. Samtidigt har globaliseringen och ”Just-in-time” logistik
gjort den globala handeln mer känslig för störningar. Under senare
år har naturkatastrofer och pandemier inträffat som påverkat
fordons industrin, men tack vare kapacitetsplanering och goda kund-
och leverantörsrelationer inom industrin har produkt ion hittill dags
kunnat fortgå.
Vid större störningar övervakas påverkan på Bultens verksamhet
och bolaget har ett nära samarbete med kunder och andra affärs-
partners för att dämpa påverkan så långt det är möjligt.
Hur framtiden kommer att utvecklas med geopolitiska och
makroekonomiska faktorer är svårbedömt. Bulten följer noggrant
händelseutvecklingen och har fortsatt flexibilitet och möjlighet att
anpassa verksamheten till situationen.
100 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
OPERATIVA RISKER
Kundberoende
Bultens kundbas innefattar ett stort antal fordonstillverkare i Väst-
europa, där några nyckelkunder står för en stor andel av koncern ens
omsättning. Förlorat kontrakt mot nyckelkund alternativt vikande
efterfrågan av kundens produkt kan leda till minskad omsättning
och lönsamhet. Underliggande avtal mot nyckelkunder avser en
mängd olika produkter och kontrakt med olika löptider och mot-
parter. Bultens FSP-koncept innefattande produkt- och teknologi-
utveckling, produktion, kvalitet, logistik och service innebär ett nära
samarbete med kund. Bulten verkar på många olika marknader samt
inom olika segment, såsom personbilar, nytto fordon, konsument-
elektronik och hushållsapparater.
Global leverantörskedja
Inom den globala försörjningskedjan förekommer det olika risker
relaterat till beroendet av specifika leverantörer, råmaterial och
insatsvaror, logistik samt kvalitet. Bland råmaterial och insatsvaror
är Bultens exponering störst mot olika kvaliteter av stål, där för-
ändringar i priser kan påverka koncernens resultat. Priserna på
råmaterial justeras periodiskt till aktuella marknadsnivåer baserat
på prisutvecklingen under perioden. Bultens förrjningskedja är
global, vilket ställer stora krav på inköpsprocesser, kvalitetssäkring
samt uppföljning. Bulten möter dessa risker genom ett aktivt och
professionellt inköps-, kvalitets- och logistikarbete, där den glob ala
inköpsstrategin är under kontinuerlig översyn och uppdat ering
med syfte att optimera koncernens inköp, säkerställa efter levnad av
uppförandekoder samt efterfrågad volym i rätt tid, till rätt pris och
kvalitet. Vid materialvolatilitet kompenseras Bulten av kund erna
delvis genom avtal eller förhandling.
Produktansvar, garanti och återkallelse
Koncernen utsätts för produktansvar och garantianspråk i fall då
koncernens produkter orsakar person- eller egendomsskada. Om en
produkt skulle vara defekt kan koncernen även behöva medverka
vid ett återkallande av fordon. Inga väsentliga skadeståndsanspråk
gällande produktansvar eller återkallelse har inträffat. Bulten har
tecknat försäkring omfattande ett visst belopp mot skadestånd
gällande produktansvar samt återkallelse. Bulten minimerar riskerna
som rör produktansvar, garantiförsäkringar och skadestånd genom
omfattande tester i utformnings- och utvecklings fasen såväl som i
produktion med styrda processer samt genom att kontinuerligt
genomföra kvalitets-, lednings- och kontrollåtgärder.
Avbrott i verksamheten och egendomsskador
Skador på produktionsutrustning kan ha en negativ inverkan,
både vad gäller direkt egendomsskada och avbrott i verksamheten.
Inverkan av sådana skador på produktionsutrustningen har bedömts
som hanterbar. Kontinuerliga insatser görs för att förbättra koncern-
ens framförhållning och förebyggande säkerhetsåtgärder. Bulten
genomför rutinmässigt underhållsarbete på sin produkt ions-
utrustning. Koncernen har också förkringsskydd mot såväl avbrott
i verksamheten som vid egendomsskador.
Miljörelaterade risker
Bultens verksamhet är tillstånds- och anmälningspliktig i flera
jurisdiktioner. Samtliga av koncernens produktionsanläggningar
är antingen tillståndspliktiga eller regleras av respektive lands
miljö lag stiftning. Bulten har de tillstånd och avtal som krävs och
upp fyller givna säkerhets-, rapporterings- och kontrollbehov.
Bulten fokuserar även på aktiviteter som minskar både den inre och
yttre miljöpåverkan.
Efterlevnad av lagar
Bulten har inte anmälts för något brott mot någon lagstiftning och har
inte dömts att betala några böter eller liknande åtrder under 2024.
IT-relaterade risker
Bultens verksamhet är beroende av IT-system samt hårdvara som
stöder koncernens produktions-, logistik- samt orderhantering.
Ett avbrott i ett system som stöder dessa kan få en negativ inverkan
på bolagets produktion och möjlighet att fullgöra sina leverans-
åtaganden. Bulten hanterar IT-relaterade risker löpande genom
koncern ens centrala IT-avdelning. Bulten har väl etablerade rutiner
avseende informationssäkerhet samt processer för uppföljning och
kontroll (ITGC). Bulten har säkerställt en IT-miljö som snabbt går
att replikera vid ett eventuellt avbrott.
Känslighetsanalys
Väsentliga faktorer som påverkar koncernens resultat framgår
nedan. Bemningen baseras på värden vid årets utgång och är
gjord med utgångspunkt att alla övriga faktorer är oförändrade.
Förändringar i försäljningspris är den variabel som får den största
påverkan på resultatet. 1 procent på utpriser påverkar resultat före
skatt med 58 (58) MSEK.
Utveckling på råmaterialpriser och övrigt direkt material, exklu-
sive lön, påverkar Bultens resultat. En förändring med 1 procent i
råmaterialpriser och övrigt direkt material, exklusive lön, ger en
resultatpåverkan före skatt om 35(35) MSEK. Dock finns det
vanligt vis möjlighet för Bulten, liksom andra aktörer i branschen,
att föra över en ökad råvarukostnad på dess kunder för att
kompensera för den ökade kostnaden.
Lönekostnader är en stor andel av koncernens kostnadsmassa.
En ökning med 1 procent påverkar resultat före skatt med 10
(9) MSEK.
En procentenhets förändring av räntan på genomsnittlig netto-
skuld som belöper med rörlig ränta påverkar resultat före skatt
med 17 (15) MSEK. Med undantag för koncernens leasingskulder
löper ingen del av nettoskulden med fast ränta.
För en beskrivning av Bultens exponering mot förändringar i
valutor hänvisas till avsnittet ”Valutarisk” på sidan 96.
101 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 6 INTÄKTER
Koncernen bedriver tillverkning och förljning av fästelements-
produkter. Intäkter från produktförsäljningen redovisas vid den
tidpunkt då kontrollen över produkten överförs till kunden. Detta
sker oftast när leverans har skett till kunden och äganderätten
har övergått. Bultens kunder finns huvudsakligen inom fordons-
industrin i Europa, Asien och Nordamerika .
Intäkter utefter geografisk placering av dotterföretagen
Koncernen har den övergande delen av sina intäkter i norra
Europa. Nedan presenteras koncernens intäkter från externa kunder
fördelade utifrån den geografiska placeringen av dotter företagen.
MSEK 2024 2023
Sverige
1 135 1 205
Tyskland
646 520
Storbritannien
2 570 2 737
Polen
56 55
Kina
849 861
USA 199 198
Övriga länder
352 181
Summa intäkter
5 807 5 757
Intäkter per geografisk marknad
Koncernen har den övergande delen av sina intäkter i norra
Europa. Nedan presenteras koncernens intäkter från externa kunder
fördelade utifrån geografisk marknad.
MSEK 2024 2023
Sverige
605 658
Tyskland
238 317
Storbritannien
1 786 1 630
Polen
45 48
Övriga Europa
1 535 1 644
Kina
844 861
USA
305 282
Övriga länder 449 317
Summa intäkter
5 807 5 757
Intäkter per kundgrupp
Intäkterna är framförallt från tillverkare av personbilar men även
tunga fordon samt andra leverantörer, så kallade Tiers. Övriga
intäkter avser intäkter utanför fordonsindustrin. Nedan presenteras
koncernens intäkter från externa kunder fördelade utifrån intäkter
per kundgrupp.
MSEK 2024 2023
OEM Lätta fordon
3 570 3 600
OEM Tunga kommersiella fordon
515 544
Leverantörer (Tiers)
957 990
Övrigt
765 623
Summa intäkter
5 807 5 757
Intäkter fördelade mellan chassi/kaross och drivlinor
Koncernen har den övergande delen av sina intäkter från chassi/
kaross. Övriga intäkter avser intäkter utanför fordons industrin.
Nedan presenteras koncernens intäkter fördelade mellan chassi/
kaross, drivlinor samt övrigt.
MSEK 2024 2023
Chassi/kaross
4 238 4 298
Drivlinor
804 837
Övrigt
765 622
Summa intäkter
5 807 5 757
Intäkter fördelade per intäktskategori
Intäkterna kommer framförallt från egen produktion och out sourcad
produktion. Nedan presenteras koncernens intäkter fördelade per
intäktskategori.
MSEK 2024 2023
Egen produktion
3 231 3 370
Outsourcad produktion
2 427 2 235
Övrigt
149 152
Summa intäkter
5 807 5 757
Koncernens värdemodell
För en mer detaljerad information över koncernens värd e modell,
se sid 13.
Koncernens kunder
Koncernens kunder återfinns främst inom fordonsindustrin.
I koncernen finns en extern kund som genererar intäkter över-
stigande 10 procent av koncernens omsättning. Intäkterna från
kunden uppgick till 2 416 (2 376) MSEK vilket utr 47,5 (41,3)
procent av omsättningen. Underliggande kundavtal avser en mängd
olika produkter och kontrakt med olika löptider och motpart .
REDOVISNINGSPRINCIPER
Nettoomsättning består av intäkter från förljning av varor
och tjänster. I enlighet med IFRS 15 sker intäktsredovisning när
kontrollen över varan/tjänsten övergår till kunden, utifrån en
5-stegsmodell:
Identifiera kontraktet med kunden
• Identifiera de olika prestationsåtaganden i kontraktet
Fastställ transaktionspriset
Fördela transaktionspriset på olika prestationsåtagande
• Redovisa intäkten när åtagandet uppfylls
Vid ett kundavtals början bemer Bulten huruvida de varor och/
eller tjänster som ska levereras utgör ett prestationsåtagande
eller flera separata prestationsåtaganden. Ett prestationsåtagande
definieras som ett distinkt löfte att överföra en vara eller tjänst.
En vara eller tjänst som utlovats är distinkt om båda följande kriterier
är uppfyllda: kunden kan dra nytta av varan eller tjänsten separat
eller tillsammans med andra resurser som finns tillgängliga för
kunden, och koncernens löfte att överföra varan eller tjänster till
kunden kan särskiljas från andra löften i avtalet.
• Vid fastställande av transaktionspriset, som är den ersättning
som utlovats i avtalet, tar koncernen hänsyn till eventuella
variabla ersättningar. I transaktionspriset inkluderas variabla
ersättningar endast om det är mycket sannolikt att en väsentlig
återring av intäkten inte förväntas ske i en framtida period.
Bulten erhåller endast förskott från kunder i begränsad omfattning.
Inga kundavtal inom koncernen bedöms innehålla en betyd ande
finansieringskomponent.
102 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Bulten allokerar transaktionspriset till varje prestations åtagande
på basis av ett fristående förljningspris. Det fristående förlj-
ningspriset är det pris till vilket koncernen skulle sälja varan eller
tjänsten separat till kund.
Bulten intäktsredovisar när koncernen uppfyller ett prestations-
åtagande genom att överföra en vara eller tjänst till en kund, dvs när
kunden får kontroll över tillgången. Ett prestationsåtagande uppfylls
antingen över tid eller vid en viss tidpunkt.
Bultens intäkter utgörs huvudsakligen av förljning av varor.
Tjänster relaterade till sålda varor utgör en begränsad del av intäkt-
erna. Försäljning av varor redovisas som intäkt när kontrollen för
varorna överförs till kunden, vilket normalt sammanfaller med dess
leverans. Leverans sker när varorna har transporterats till den
specifika platsen, riskerna för föråldrade eller förkomna varor har
överrts till kunden och kunden har antingen accepterat varorna i
enlighet med avtalet, tidsrymden för invändningar mot avtalet har
gått ut, eller koncernen har objektiva bevis för att alla kriterier för
acceptans har uppfyllts. Tjänsteuppdrag redovisas över tid. För
tjänsteuppdrag som varar över en kortare tid redovisas intäkten i
praktiken när tjänsten har slutförts.
VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
FÖR REDOVISNINGSÄNDAMÅL
Det förekommer kundavtal där prissättning av varor och tjänster
baseras på prognostiserade volymer enligt kundernas leverans-
planer. I perioder med väsentliga oväntade volymförändringar kan
slutlig erttning avvika från fakturerad erttning. Koncernen
stämmer regelbundet av det faktiska volymutfallet mot leverans-
planerna och justerar ersättningen löpande.
NOT 7 RÖRELSENS KOSTNADER
Koncernen redovisar resultaträkningen enligt funktionsindelad
form. De väsentliga kostnadsslagen är följande.
MSEK 2024 2023
Förändringar i lager, sålda varors kostnad
-4 029 -4 141
Kostnader för erttningar till
anställda och styrelse (not 8)
-995 -854
Avskrivningar (not 10)
-196 -189
Övriga kostnader
-367 -340
Summa kostnader för sålda varor,
försäljning och administration
-5 587 -5 524
REDOVISNINGSPRINCIPER
Resultaträkningen är uppställd i funktionsindelad form.
Funktion erna är följande:
Kostnad för sålda varor innehåller kostnader för varuhantering
och tillverkningskostnader innefattande löne- och material-
kostnader, köpta tjänster, lokalkostnader samt av- och nedskriv-
ningar på materiella anläggningstillgångar som används i inköps-
och produktionsprocessen.
Administrationskostnader avser kostnader för styrelser,
företags ledningar och stabsfunktioner i koncernen samt av- och
nedskrivningar på materiella anläggningstillgångar som används av
koncernens administrativa funktioner.
Försäljningskostnader omfattar kostnader för den egna försälj-
ningsorganisationen, inklusive kostnader för logistikcenter samt
av- och nedskrivningar på materiella anläggningstillgångar som
används av koncernens försäljningsorganisation. Avsättningar till,
respektive återring av kreditreserv, ingår också i funktionen
Försäljnings kostnader i resultaträkningen.
103 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 8 ANSTÄLLDA, PERSONALKOSTNADER OCH ARVODEN TILL STYRELSE
ANTAL PERSONER VARAV MÄN I PROCENT
MEDELANTAL ANSTÄLLDA 2024 2023 2024 2023
Moderbolag
6 7 33 43
Dotterbolagen
Sverige
373 347 78 78
Tyskland
190 162 80 79
Polen
635 578 81 80
Storbritannien
111 133 68 70
Rumänien
3 3 67 67
Kina
334 282 66 66
Hong Kong
1 1
Taiwan
75 76 69 70
Singapore 121 49 44 43
Thailand
2 50
Malaysia
2 100
Indonesien
15 5 33 40
Vietnam
3 33
USA 32 25 72 76
Indien
2 50
Totalt dotterbolagen
1 899 1 661 73 75
Summa medelantal
anställda
1 905 1 668 73 75
KÖNSFÖRDELNING
I STYRELSE OCH
KONCERNLEDNING
ANTAL PERSONER
VARAV KVINNOR
I PROCENT
2024 2023 2024 2023
Styrelsen
8 8 38 25
Koncernledning
8 8 50 50
LÖNER, ANDRA
ERSÄTTNINGAR OCH
SOCIALA KOSTNADER
LÖNER OCH
ERSÄTTNINGAR
SOCIALA
KOSTNADER
2024 2023 2024 2023
Moderbolag 14 15 9 9
(varav pensions kostnad)
3 4
Dotterbolag 773 654 199 176
(varav pensions kostnad)
28 24
Summa löner, andra
ersättningar och sociala
kostnader
787 669 208 185
(varav pensions kostnad)
31 28
LÖNER, ANDRA ERSÄTTNINGAR
FÖRDELADE PER LAND SAMT
MELLAN LEDNINGSPERSONAL
OCH ÖVRIGA ANSTÄLLDA
LEDNINGSPERSONAL
1)
ÖVRIGA ANSTÄLLDA
2024 2023 2024 2023
Moderbolag i Sverige
5 7 9 8
(varav tantiem o.d.)
0 0 2 0
Dotterbolag i Sverige
3 2 199 181
(varav tantiem o.d.) 0 0 6 0
Dotterbolag utomlands
Länder inom EU
8 9 384 333
(varav tantiem o.d.)
0 0 0 1
Övriga länder
10 6 169 122
(varav tantiem o.d.)
0 0 7 5
Summa
26 24 761 645
(varav tantiem o.d.)
1 1 15 6
Pensionskostnader till styrelse och vd uppgår till 3 (3) MSEK
i koncernen.
1) Omfattar nuvarande och tidigare styrelseledamöter och deras suppleanter,
verk ställande direktör för moder bolaget och dess dotterbolag.
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt års-
stämmans beslut. På ordinarie årsstämma beslutades att arvode
till styrelsen skulle utgå med 2,5 (2,3) MSEK och fördelas i enlighet
med beslut vid årsstämman. Till styrelsens ordförande har arvode
utgått med 0,6 (0,6) MSEK. Arbetstagarrepresentanter erhåller
ej styrelsearvode.
Ersättning till verkställande direktören och övriga ledande
befattningshavare utgörs av årslön, rörlig ersättning, övriga för-
måner samt pension. Med ledande befattningshavare avses de
personer som ingår i koncernledningen. Under 2024 har denna
grupp omfattats av totalt 8 personer inklusive verkställande direktör.
För verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare
bereds lönen i erttningsutskottet och fastställs av styr elsen .
För verkställande direktören är den rörliga kortsiktiga ersättningen
(STI) maximerad till 60 procent av årslönen och den rörliga lång-
siktiga ersättningen (LTI) är maximerad till 30 procent av årslönen.
För övriga ledande befattningshavare är rörlig ersättning (STI)
maxi merad till 40 procent av årslönen och den rörliga långsiktiga
ersättningen (LTI) är maximerad till 25 procent av årslönen.
Den rörliga erttningen är baserad på uppnådda resultat i
för hållande till uppställda mål. Bolaget har under 2024 följt de
tillämpliga ersättningsriktlinjerna som antagits av årsstämman.
Till tidigare verkställande direktör har under året uttt en årslön
om 2,4 (4,2) MSEK. Total ersättning till tillförordnad verkställande
direktör har under året utgått med 3,9 (-) MSEK och redovisas under
övriga externa kostnader. Till övriga ledande befattningshavare har
under året uttt en årslön om 14,5 (13,5) MSEK i ersättning.
För 2024 har verkställande direkren tjänat in en rörlig ertt-
ning uppgående till 0,0 (0,4) MSEK. Övriga ledande befattnings-
havare har erhållit en rörlig ersättning 2024 uppgående till 4,3 (0,5)
MSEK. Ledande befattningshavare som är bosatta i Sverige har
erbjudits premiebaserade pensionsavtal med premier som på
årsbasis uppgår till maximalt 30 procent av den fasta årslönen,
därutöver tillkommer de pensionsförmåner som varje ledande
befattningshavare har rätt till enligt ITP-planen. Ordinarie pensions-
åldern för verkställande direktören är 65 år. Pensionskostnaden för
verk ställande direktör är huvudsakligen premiebaserad och mot-
svarar 30 procent av den fasta lönen, därutöver tillkommer de
104 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
pensions förmåner som verkställande direktör har rätt till enligt
ITP-planen. Ledande befattningshavare som är bosatta utanför
Sverige får erbjudas pensionslösningar som är konkurrenskraftiga
i det land där personerna är eller har varit bosatta eller till vilket
de har en väsentlig anknytning, företrädesvis premiebaserade
lösningar. Förmåns baserade pensionslösningar ska, så långt möjligt,
alltid undvikas.
Mellan bolaget och verkställande direktören gäller en öm se sidig
uppsägningstid om sex månader. Ersättning under uppsägning-
stiden avräknas mot andra inkomster under denna period. Vid
uppsägning från bolagets sida, före uppnådd pensionsålder erhålls
ett avgångsvederlag som uppgår till 12 månadslöner. Avgångs-
vederlaget avräknas mot andra inkomster. Efter uppnådd ordinarie
pensionsålder utgår ej något avgångsvederlag.
För övriga ledande befattningshavare gäller som huvudregel för
den anställde och arbetsgivaren en ömsesidig uppsägningstid om
6 månader. Avgångsvederlag, utöver lön under uppsägningstid,
förekommer och kan tillsammans med fast lön under uppsägning
uppgå till maximalt 6 månadslöner.
Personer som är bosatta utanför Sverige kan erbjudas upp-
gningstider och avgångsvederlag som är konkurrenskraftiga i det
land där personerna är eller har varit bosatta eller till vilket de har en
väsentlig anknytning, företrädesvis lösningar motsvarande vad som
gäller för ledande befattningshavare bosatta i Sverige.
Incitamentsprogram 2024 (LTI)
Vid årssmman 25 april 2024 beslutades att förlänga det rörliga
långsiktiga incitamentsprogramet (LTI) ytterligare ett år för cirka
20 ledande befattningshavare och nyckelpersoner. Deltagarna i
programmet erbjuds möjligheten att erhålla en bonus där netto-
beloppet efter avdrag för skatt ska användas för att förvärva aktier i
Bulten AB. Incitamentsprogrammet medför inte någon utspädning
för bolagets aktieägare om aktierna upphandlas till fullo på
aktiemarknaden.
Programmet innebär att deltagarna för varje räkenskapsår ges
möjlig het att erhålla en bonus på uppfyllande av ett för räkenskaps-
året fastställt mål avseende ökning av bolagets resultat per aktie
(vinst per aktie) för räkenskapsåret jämfört med det före ende
räkenskapsåret. Incitamentsprogrammet löper över ett år. Kost-
nad en för programmet för räkenskapsåret 2024 beräknades maxi-
malt kunna uppgå till sammanlagt cirka 10 miljoner kronor inklusive
sociala avgifter. Maximal tilldelning för vd uppgår till 30 procent av
grundlönen och för övriga i koncernledningen till 25 procent. Då
prestationsmålen har uppfyllts utgår maximal LTI-ersättning för
räkenskapsåret 2024. Samtliga deltagare i programmet erhåller
aktier som är inlåsta under en 2-årsperiod.
2024 2023
ERSÄTTNING TILL STYRELSE OCH LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE, MSEK
ARVODE
1)
/
GRUNDLÖN
RLIG
ERSÄTTNING
ÖVRIGA
FÖRMÅNER PENSION
ARVODE
1)
/
GRUNDLÖN
RLIG
ERSÄTTNING
ÖVRIGA
FÖRMÅNER PENSION
Koncernen
Styrelse
Ulf Liljedahl
0,7 0,6
Karin Gunnarsson
0,4 0,4
Hans Gustavsson
0,4
Christina Hallin
0,3 0,3
Hans Peter Havdal
0,4 0,3
Jonas Hård 0,4 0,2
Malin Ruijsenaars
0,3
Peter Karlsten
0,2
Ledande befattningshavare
Christina Hallin
2)
3,9
Anders Nyström, vd 2,4 0,0 0,1 0,7 4,2 0,4 0,1 1,3
Övriga ledande befattnings havare
3)
, 7 (6) st
14,5 4,3 0,9 3,2 13,5 0,5 0,6 3,5
1) Avser styrelse- och utskottsarvode.
2) Tf vd och koncernchef via konsultbolag. Avser total ersättning under året.
3) Antal på balansdagen
REDOVISNINGSPRINCIPER
Genom långsiktiga aktiebaserade incitamentsprogram kan före-
taget ge ut aktier till de anställda. Innevarande incitamentsprogram
är utformat som en kontantreglerad ersättning med efterföljande
krav på återinvestering i aktier (se beskrivning av programmet för
mer detaljer). Därav följer att detta bedöms vara en kontantreglerad
aktierelaterad ersättning i enlighet med reglerna i IFRS 2. Det verk-
liga värdet på koncernens incitamentsprogram kostnadsförs över
intjänandeperioden, vilket motsvaras av den period då ersättningen
tjänas in och tjänsterna utrs. Det verkliga värdet upp skattas
löpande utefter koncernens bästa bedömning av utfall och redo-
visas som en skuld. Bedömningen av den totala erttningen som
förntas bli intjänad baseras på prestationsvillkor vilka återges i
beskrivningen av programmet. Uppskattningarna omprövas vid
varje rapportperiods slut och eventuella avvikelser redo visas i
resultat räkningen med motsvarande justeringar av skulden. I de
fall den aktierelaterade ersättningen förverkas på grund av att den
anställde inte uppfyllt intjänandevillkoren, återrs det belopp som
tidigare redovisats för dessa instrument.
105 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 9 ARVODEN OCH KOSTNADS-
ERSÄTTNING FÖR REVISION
2024 2023
PWC
- Revisionsuppdraget
1)
3 4
- Annan revisionsverksamhet
1)
1 0
- Skatterådgivning
1)
1 1
- Övriga tjänster
1)
0 0
Övriga byråer
- Revisionsuppdraget
2 2
- Övriga tjänster
2 1
Summa
9 8
1)
varav PricewaterhouseCoopers, AB
4 3
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisning och bok-
föringen samt styrelsens och verkställande direkrens förvaltning,
övriga arbetsuppgifter som det ankommer på företagets revisorer
att utföra samt rådgivning eller annat biträde som för anleds av iakt-
tagelser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana övriga
arbetsuppgifter. Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget
omfattar huvudsakligen översiktlig granskning av delårsrapporter.
Skatterådgivning inkluderar rådgivning inom inkomstbeskattning,
inklusive internprissättningsfrågor, samt mervärdesskatt. Övriga
tjänster är sådan rådgivning som inte är hänförlig till någon av de
ovan nämnda kategorier av tjänster.
NOT 10 AVSKRIVNINGAR AV
IMMATERIELLA-, MATERIELLA- OCH
NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR
AVSKRIVNINGAR ENLIGT PLAN FÖRDELADE
PER TILLGÅNGSSLAG 2024 2023
Immateriella tillgångar
-4 -2
Materiella tillgångar
- Byggnader
-16 -19
- Maskiner och andra tekniska
anläggningar
-80 -76
- Inventarier, verktyg och installationer
-19 -18
Nyttjanderättstillgångar
- Byggnader
-67 -64
- Inventarier
-10 -10
Summa avskrivningar
-196 -189
AVSKRIVNINGAR ENLIGT PLAN
FÖRDELADE PER FUNKTION 2024 2023
Kostnad för sålda varor
-138 -137
Försäljningskostnader
-38 -37
Administrationskostnader
-20 -15
Summa avskrivningar
-196 -189
Tillgångarna består i allt väsentligt av maskiner och annan teknisk
utrustning.
NOT 11 ÖVRIGA RÖRELSEINTÄKTER
OCH KOSTNADER
ÖVRIGA RÖRELSEINTÄKTER 2024 2023
Vinst vid förljning av
anläggnings tillgångar
1 2
Aktiverat arbete för egen räkning
3 2
Försäkringsersättning
76
Övriga rörelseintäkter
10 5
Summa övriga rörelseintäkter
90 9
ÖVRIGA RÖRELSEKOSTNADER 2024 2023
Förlust vid försäljning av
anläggnings tillgångar
-1 -0
Nedskrivning nyttjanderätts tillgång
-19
Kursförlust på fordringar/skulder
av rörelsekaraktär
-4 -11
Övriga rörelsekostnader
-0 -3
Summa övriga rörelsekostnader
-24 -14
REDOVISNINGSPRINCIPER
Övriga rörelseintäkter respektive kostnader avser sekundära
aktiv iteter som exempelvis intäkter från administrativa tjänster,
kurs differenser på poster av rörelsekaraktär och realisationsresultat
vid försäljning av materiella anläggningstillgångar. Vid försäljning
av dotterretag eller joint ventures redovisas också det koncern-
mässiga resultatet här, i det fall redovisning som Avvecklad verk-
samhet ej är tillämplig.
106 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 12 LEASEKOSTNADER
2024 2023
Korttidsleasingavtal samt leasingavtal
av lågt värde
-9 -7
Avskrivningar
-77 -74
Räntekostnader leasing
-14 -13
Erlagda variabla leaseavgifter
Summa leasekostnader
-100 -94
Korttidsleasingavtal och leasingavtal för vilka den underliggande
tillgången har ett mindre värde undantas från att redovisas i balans-
räkningen. Räntekostnaden för leasing ingår i finansiella kostnader.
NOT 13 FINANSIELLA INTÄKTER
OCH KOSTNADER
FINANSIELLA INTÄKTER 2024 2023
nteintäkter
18 13
Valutakursdifferenser på lån
18 28
Övrigt
1 0
Summa finansiella intäkter
37 41
FINANSIELLA KOSTNADER 2024 2023
Räntekostnader, leasing
-14 -13
ntekostnader, övrigt
-93 -57
Övrigt
-7 -6
Summa finansiella kostnader
-114 -76
REDOVISNINGSPRINCIPER
Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter på bank-
medel och fordringar, räntekostnader på lån, utdelningsintäkter
och valutakursdifferenser.
ntekomponenten i leasingskulder och övriga finansiella
skulder är redovisad i resultaträkningen genom tillämpning av
effektiv ntemetoden, vilken innebär att räntan fördelas så att varje
redovisnings period belastas med ett belopp baserat på den under
respek tive period redovisade skulden. Emissionskostnader och
likn ande direkta transaktionskostnader för att uppta lån ingår i
anskaffningskostnaden för lånet och kostnadsförs enligt effektiv-
räntemetoden.
NOT 14 VALUTAKURSDIFFERENSER
SOM PÅVERKAT RESULTATET
2024 2023
Valutakursdifferenser som påverkat
rörelse resultatet
-4 -11
Valutakursdifferenser som påverkat
finansiella poster
18 28
Summa valutakursdifferenser
14 17
107 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 15 SKATT
REDOVISAD SKATT 2024 2023
Aktuell skatt
Aktuell skatt för året
-91 -91
Aktuell skatt hänförlig till föregående år
3 -3
Summa aktuell skatt
-88 -94
Uppskjuten skattekostnad () /
skatteintäk t (+)
Förändring uppskjuten skatt
25 24
Summa uppskjuten skatt
25 24
Summa redovisad skatt
-63 -70
Skatt hänförlig till komponenter i övrigt totalresultat uppgår till -0,2
(-0,1) MSEK och avser i sin helhet omvärdering av pensions plan.
AVSTÄMNING AV EFFEKTIV SKATT 2024 2023
Resultat före skatt
224 197
Skatt enligt gällande skattesats
för moderbolaget 20,6% (20,6%)
-46 -40
Skatteeffekt av:
Skillnad i skattesats för utländska
dotterbolag
-14 -12
Ej skattepliktiga intäkter
13 4
Ej avdragsgilla kostnader
-22 -13
Uppskjuten skatt avseende tidigare års
ej redovisade temporära skillnader
13 3
Skattemässiga underskott för vilka
ej uppskjuten skatt redovisats
-6 -2
Utnyttjande av förlustavdrag som
tidigare ej har redovisats
0 0
Justering för aktuell skatt hänförlig
till tidigare år
3 -3
Omvärderingseffekt av förändring
i skattesats
Joint ventures och intresseföretags
resultat redovisat efter skatt
3 0
Övrigt -7 -7
Skatt på årets resultat enligt
resultaträkningen
-63 -70
UPPSKJUTEN
SKATTEFORDRAN
UPPSKJUTEN
SKATTESKULD
2024 12 31 2023 12 31 2024 12 31 2023 12 31
Maskiner och
inventarier
0 0 17 14
Nyttjanderätts-
tillgångar
137 137 125 131
Varulager
9 8
Kundfordringar
0 0
Underskottsavdrag
42 24
Pensioner
4 5 0 0
Övrigt
1 1 6 6
Nettoredovisning,
fordran/skuld
inom samma
jurisdiktion
-129 -138 -129 -138
Summa
64 37 19 13
Uppskjutna skattefordringar redovisas för skattemässiga under-
skottsavdrag i den utsträckning som det är sannolikt att de kan
tillgodo göras genom framtida beskattningsbara överskott. Per 31
december 2024 uppgår ackumulerade underskottsavdrag till 42
(24) MSEK. Koncernen har också beknade skattemässiga förlust-
avdrag om totalt 90 (110) MSEK för vilka uppskjutna skatteford-
ringar ej redovisas per 31 december 2024 varav 82 (110) MSEK
är hän förliga till Kina. Av de totala förlustavdragen om 290 MSEK
förfaller 29 MSEK år 2025, 14 MSEK för faller 2026, 30 MSEK
för faller 2027, 6 MSEK för faller 2028, 7 MSEK förfaller 2029,
204 MSEK förfaller 2034 eller senare.
R EDOVISNINGSPRINCIPER
Inkomstskatt utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Inkomst-
skatter redovisas i resultaträkningen utom då under liggande trans-
aktion redovisas i övrigt totalresultat eller direkt i eget kapital. I
dana fall redovisas även skatten i övrigt total resultat respektive
eget kapital.
Aktuell skatt är skatt som skall betalas eller erhållas avseende
aktuellt år. Hit hör även justering av aktuell skatt hänförlig till tidig-
are perioder. Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräknings-
metoden med utgångspunkt i temporära skillnader mellan redo-
visade värden i koncernredovisningen och skattemässiga värden på
tillgångar och skulder. Beloppen beräknas baserade på hur de temp-
orära skillnaderna förväntas bli utjämnade och med tillämpning av
de skattesatser och skatteregler som är beslutade eller aviserade
per balansdagen i de länder där moderbolagets dotterretag och
intresseföretag är verksamma och genererar skattepliktiga intäkter.
Avdragsgilla temporära skillnader beaktas ej i koncernmässig
goodwill och i normalfallet inte heller i skillnader hänförliga till
andelar i dotterretag som inte förväntas bli beskattade inom
överskådlig framtid. Uppskjuten skatteskuld redovisas inte om den
uppstår till följd av första redovisningen av goodwill. Uppskjuten
skatt redovisas heller inte om den uppstår till följd av en trans aktion
som utgör den första redovisningen av en tillgång eller skuld som
inte är ett rörelseförvärv och som, vid tidpunkten för transaktionen,
varken påverkar redovisat eller skattemässigt resultat. Uppskjutna
skattefordringar redovisas i den omfattning det är troligt att fram-
tida skatte ssiga överskott kommer att finnas tillgängliga, mot
vilka de temporära skillnaderna kan utnyttjas.
I juridisk person redovisas obeskattade reserver inklusive upp-
skjuten skatteskuld. I koncernredovisningen delas däremot obeskatt-
ade reserver upp på uppskjuten skatteskuld och eget kapital. Upp-
skjutna skattefordringar avseende avdragsgilla tempora skillnader
och underskottsavdrag redovisas endast i den mån det är sannolikt
att dessa kommer att medföra lägre skatteutbetalningar i framtiden.
Uppskjutna skattefordringar och skulder kvittas i balans räkningen
när det finns en legal kvittningsrätt för aktuella skattefordringar och
skulder och när de uppskjutna skattefordringarna och skulderna
hänför sig till skatter debiterade av en och samma skatte myndighet.
108 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
FÖR REDOVISNINGSÄNDAMÅL
Av redovisningsprinciperna framgår under vilka förutsättningar
uppskjutna skattefordringar redovisas på temporära skillnader.
I detta sammanhang är det viktigt att företagsledningen tar ställning
till om verksamheten kommer att redovisa skattemässiga överskott
i så nära tid att fordran är balansgill.
I de länder där ledningen bemer att koncernen inom en snar
framtid kan dra fördel av de framtida lägre skatteinbetalningar som
befintliga skattemässiga underskott kommer ge upphov till redo-
visas en uppskjuten skattefordran.
Per 31 december 2024 gör ledningen bedömningen, baserat på
nuvarande affärsplaner, att det är sannolikt att skattemässiga över-
skott kommer att uppstå framöver i koncernens svenska verksam-
het. Den svenska verksamheten redovisar en uppskjuten skatte-
fordran om 41 MSEK per 31 december 2024, hänförbar till
förlust avdrag.
Samtidigt har ledningen bedömt att skattemässiga underskott
om sammanlagt 90 (110) MSEK i flera utländska verksamheter ej
kommer att kunna utnyttjas inom överskådlig framtid. Mot denna
bakgrund redovisas dessa ej som en uppskjuten skattefordran.
Per 31 december 2024 redovisar koncernen en uppskjuten
skatte fordran hänförlig till förlustavdrag och andra skattemässiga
temporära skillnader uppgående till 64 (37) MSEK .
NOT 16 RESULTAT PER AKTIE
RESULTAT PER AKTIE 2024 2023
Årets resultat hänförligt till aktieägare
i Bulten AB (publ), MSEK
135 103
Justerat årsresultat hänförligt till
aktie ägare i Bulten AB (publ), MSEK
135 116
Vägt genomsnittligt antal utestående
aktier före utspädning
20 987 992 20 987 992
Vägt genomsnittligt antal utestående
aktier efter utspädning
20 987 992 20 987 992
Resultat i kronor per aktie före och
efter utspädning
6,45 4,89
Justerat resultat i kronor per aktie
före och efter utspädning
6,45 5,51
REDOVISNINGSPRINCIPER
Resultat per aktie före utspädning beräknas genom att periodens
resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare divideras med
moderbolagets vägda genomsnittliga antal utestående aktier för
räkenskapsåret. Resultat per aktie efter utspädning beräknas genom
att periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktie ägare
divid eras med det vägda genomsnittliga antalet utestående aktier
efter utspädning.
109 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 17 IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
2024 12 31 2023 12 31
GOODWILL
ÖVRIGA
IMMATERIELLA
TILLGÅNGAR
1)
SUMMA GOODWILL
ÖVRIGA
IMMATERIELLA
TILLGÅNGAR
1)
SUMMA
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
688 56 744 338 11 349
Rörelseförvärv
1 1 352 43 395
Årets anskaffningar
4 4 2 2
Omklassificeringar under året
0 0 0 0
Avyttringar och utrangeringar
-0 -0
Årets valutakursdifferenser
25 4 29 -2 -0 -2
Vid årets slut
714 64 778 688 56 744
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början
-10 -10 -9 -9
Avyttringar och utrangeringar
0 0
Årets avskrivning enligt plan
-4 -4 -2 -2
Årets valutakursdifferenser
-3 -3 1 1
Vid årets slut
-17 -17 -10 -10
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets början
-120 -120 -120 -120
Vid årets slut
-120 -120 -120 -120
Redovisat värde
Vid årets början
568 46 614 218 2 220
Vid årets slut
594 47 641 568 46 614
1) Avser främst utgifter för licenser och kundrelationer.
IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR PER LAND
2024 12 31 2023 12 31
Sverige
199 195
Polen
2 2
Kina
37 35
Singapore
403 381
Övriga
0 1
Summa immateriella anläggnings tillgångar
641 614
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
Redovisad koncerngoodwill uppgår till 594 (568) MSEK.
Koncernen prövar årligen om något nedskrivningsbehov föreligger
för goodwill. Goodwill övervakas av ledningen på respektive kassa-
genererande nivå fördelat mellan Bulten och Exim (Not 39).
Återvinnings rdet för Bulten har fastställts genom beräkning av
nyttjandevärde. Beräkningarna utgår från uppskattade framtida
kassaflöden baserade på finansiella planer som godkänts av före-
tagsledningen och som täcker en treårsperiod.
Väsentliga antaganden i de finansiella planerna omfattar om-
sättningstillväxt, produktivitetsutveckling och rörelsemarginaler.
Dessa antaganden har fastställts baserat på offentliggjord statistik
avseende fordonsindustrins utveckling, kundernas modellstrategi
och dess långsiktiga leveransplaner samt företagsledningens
bedöm ning om koncernens marginalutveckling.
Prognoserna avspeglar historiska nivåer justerat för förväntad
tillväxt och förändringar i kundkontrakt.
Kassaflöden bortom treårsperioden extrapoleras med hjälp av
en bedömd tillväxttakt som följer antagandet om inflation om 2,0
(2,0) procent. Det prognostiserade kassaflödet har nuvärdes-
beräknats med en diskonteringsränta före skatt för Bulten på 10,1
(10,9) procent respektive för Exim på 10,9 (11,7) procent. Diskonte-
ringsräntan har fastställts genom en beräkning av en viktad kostnad
för eget och lånat kapital.
Under såväl 2024 som 2023 har beräknat återvinningsvärde för
Bulten och Exim överstigit det bokförda värdet varför inget ned-
skrivningsbehov har identifierats.
Alternativa beräkningar har gjorts genom att ändra antaganden
avseende avkastningskravet på eget kapital, tillväxttakt och uthållig
rörelsemarginal. En ändring av dessa antaganden, var och en för sig,
med en procentenhet skulle inte resultera i något nedskrivnings-
behov av redovisad goodwill hänförlig till Bulten respektive Exim .
110 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
REDOVISNINGSPRINCIPER
Immateriella tillgångar
Utgifter för forskning och utveckling
Koncernen bedriver ingen forskning och utveckling av den art som
ska balanseras som en immateriell tillgång. Utgifterna kostnadsförs
i takt med att de uppstår. Utgifter för utveckling av nya produkter
och mjukvaror redovisas som immateriella tillgångar om sådana
utgifter med hög säkerhet kommer att leda till framtida ekonomiska
fördelar för företaget. Immateriella tillgångar skrivs av över dess
bedömda nyttjandeperiod.
Reglerna innebär att höga krav ställs för att utgifter för utveck-
ling skall redovisas som tillgångar. Till exempel skall det kunna
visas att det är tekniskt möjligt att färdigställa en ny produkt eller
mjukvara så att den kan användas eller säljas innan utgifter för dess
utveckling börjar redovisas som en tillgång.
Koncernen bedriver till stor del direkt kundorderrelaterad
utveckling, detta arbete är av beredningskarakr och det bedrivs i
allmänhet inför planerad produktionsstart. Denna utveckling samt
övriga kostnader avseende forskning och utveckling redovisas i
resultaträkningen när de uppstår.
Goodwill
Goodwill utgörs av det belopp varmed anskaffningsvärdet över-
stiger det verkliga värdet på koncernens andel av det förrvade
dotter-, intresse-, joint venture-företagets identifierbara netto-
tillgångar vid förvärvstillfället. Goodwill på förvärv av dotter företag
redovisas som immateriella tillgångar. Goodwill vid förrv av
intresseföretag/joint venture ingår i värdet på innehav i intresse-
företag/joint venture.
Goodwill testas årligen för att identifiera eventuellt nedskriv-
ningsbehov och redovisas till anskaffningsvärde minskat med acku-
mulerade nedskrivningar. Nedskrivning av goodwill återförs inte.
Vinst eller förlust vid avyttring av en enhet inkluderar kvarvarande
redovisat värde på den goodwill som avser den avyttrade enheten .
Goodwill fördelas på kassagenererande enheter vid prövningen
av eventuellt nedskrivningsbehov. Vid rörelseförvärv där anskaff-
ningskostnaden understiger nettot av det verkliga värdet av för-
värvade tillgångar och övertagna skulder samt eventualförpliktelser,
redovisas skillnaden direkt i resultaträkningen.
Övriga immateriella tillgångar
Övriga immateriella tillgångar som förvärvats av koncernen är
redovisade till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade
avskrivningar och nedskrivningar. Utgifter för internt genererad
goodwill och varumärken redovisas i resultaträkningen som kostnad
då den uppkommer. I koncernens övriga immateriella tillgångar
ingår förvärvade kundrelationer samt programvarulicenser som
aktiverats på basis av de utgifter som uppstått då den aktuella pro-
gramvaran förvärvades och sattes i drift. Utgifterna balanseras i den
omfattning de troliga ekonomiska fördelarna överstiger utgifterna.
Avskrivningar
Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffnings-
värden minskat med eventuella restvärden. Avskrivningarna sker
linjärt över tillgångens nyttjandeperiod och redovisas som kostnad i
resultaträkningen. Avskrivning görs från och med den redovisnings-
period då tillgången är tillgänglig för användning. Avskrivnings tiden
för kundkontrakt uppgår till tio år och avskrivningstiden för övriga
immateriella tillgångar uppgår till fem år.
VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
FÖR REDOVISNINGSÄNDAMÅL
Nedskrivningsbehovet för goodwill utvärderas årligen, eller oftare
om behov föreligger, genom beräkning av återvinningsvärdet.
Återvinnings värdet är det högre beloppet av tillgångens netto-
försäljningspris och dess nyttjandevärde. Om det beräknade värd et
understiger det redovisade värdet görs en nedskrivning till tillgång-
ens återvinningsvärde. För att bestämma nyttjandevärdet används
uppskattade framtida kassaflöden, vilka baseras på interna affärs-
planer och prognoser. Även om företagsledningen anser att upp-
skattade framtida kassaflöden är rimliga kan andra antaganden
gäll ande kassaflöden i hög grad påverka gjorda värderingar. Vid
prövningen av goodwillvärde 594 (568) MSEK, vid utgången av
2024 och 2023 identifierades inget nedskrivnings behov .
111 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 18 MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
2024 12 31 2023 12 31
BYGGNDER
OCH MARK
1)
MASKINER OCH
ANDRA TEKNISKA
ANLÄGGNINGAR
INVENT ARIER,
VERKTYG OCH
INSTALL ATIONER
GÅENDE
NYANLÄGGNINGAR
OCH FÖRSKOTT SUMMA
1)
BYGGNDER
OCH MARK
1)
MASKINER OCH
ANDRA TEKNISKA
ANLÄGGNINGAR
INVENT ARIER,
VERKTYG OCH
INSTALL ATIONER
GÅENDE
NYANLÄGGNINGAR
OCH FÖRSKOTT SUMMA
1)
Ackumulerade
anskaffningsvärden
Vid årets början
490 1 122 186 116 1 914 268 1 036 162 339 1 805
Rörelseförvärv
2 5 7
Årets anskaffningar
2 9 15 181 207 7 3 19 150 179
Omklassificeringar under året
5 117 17 -139 209 168 15 -392
Avyttringar och utrangeringar
-0 -14 -6 -20 -0 -113 -15 -2 -130
Årets valutakursdifferenser
19 58 12 3 92 4 28 0 21 53
Vid årets slut
516 1 292 224 161 2 193 490 1 122 186 116 1 914
Ackumulerade avskrivningar
enligt plan
Vid årets början
-100 -626 -97 -823 -81 -614 -93 -788
Omklassificeringar under året
Avyttringar och utrangeringar
0 12 6 18 0 89 15 104
Årets avskrivning enligt plan
-16 -80 -19 -115 -19 -76 -18 -113
Årets valutakursdifferenser
-3 -39 -9 -51 -0 -25 -1 -26
Vid årets slut
-119 -733 -119 -971 -100 -626 -97 -823
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets början
-44 -44 -44 -44
Vid årets slut
-44 -44 -44 -44
Redovisat värde
Vid årets början 390 452 89 116 1 047
187 378 69 339 973
Vid årets slut 397 515 105 161 1 178 390 452 89 116 1 047
1) Varav mark 58 (56) MSEK.
MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR PER LAND
2024 12 31 2023 12 31
Sverige
272 257
Tyskland
117 108
Storbritannien 7 6
Polen
556 514
Kina
116 91
USA
84 50
Taiwan
12 13
Singapore
5 5
Övriga 9 3
Summa materiella anläggningstillgångar
1 178 1 047
REDOVISNINGSPRINCIPER
Materiella anläggningstillgångar redovisas som tillgång i balans-
räkningen när det på basis av tillgänglig information är sannolikt att
den framtida ekonomiska nyttan som är förknippad med innehavet
tillfaller koncernen och att anskaffningsvärdet för tillgången kan
beräknas på ett tillförlitligt sätt. Materiella anläggningstillgångar
redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag för ackumulerade
avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Mark är inte föremål
för avskrivning.
I anskaffningsvärdet ingår inköpspriset samt utgifter direkt
hänför bara till tillgången för att bringa den på plats och i skick för att
utnyttjas i enlighet med syftet med anskaffningen. Vidare ingår upp-
skattade utgifter för nedmontering och bortforsling av tillgångarna
samt återställande av plats eller område där dessa utgifter finns.
Anskaffningsvärdet för egentillverkande anläggningstillgångar
inkluderar utgifter för material, ersättning till anställda, direkta
tillverkningsomkostnader samt lånekostnader som tar en betyd-
ande tid i anspråk att färdigställas för avsedd användning.
Tillkommande utgifter läggs till tillgångens redovisade värde
eller redovisas som en separat tillgång, beroende på vilket som är
lämpligt, endast då det är sannolikt att de framtida ekonomiska
förmåner som är förknippade med tillgången kommer att komma
koncernen tillgodo och tillgångens anskaffningsvärde kan mätas
på ett tillförlitligt sätt. Redovisat värde för den ersatta delen tas
bort från balansräkningen. Alla andra former av reparationer och
underhåll redovisas som kostnader i resultat kningen under den
period de uppkommer.
Det redovisade värdet för en materiell anläggningstillgång
exkluderas ur balansräkningen vid utrangering eller avyttring eller
när inga framtida ekonomiska fördelar väntas från användningen.
Resultatet från avyttringen eller utrangeringen utgörs av försälj-
ningspris och tillgångens redovisade värde med avdrag för direkta
försäljningskostnader. Resultatet redovisas som övrig rörelse-
intäkt/kostnad.
Avskrivningsprinciper för materiella anläggningstillgångar
Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffnings-
värden minskat med beräknat restvärde. Avskrivning sker linjärt
över tillgångens beräknade nyttjandeperiod. Följande avskrivnings -
tider tillämpas:
FÖRVÄRVADE MATERIELLA TILLGÅNGAR ANTAL ÅR
Byggnader
15 – 40
Maskiner och andra tekniska anläggningar
5 – 14
Inventarier, verktyg och installationer 3 – 10
Nedskrivningar
Tillgångar som skrivs av bedöms med avseende på värdeminsk-
ning när händelser eller förändringar i förhållanden indikerar att
det redovisade värdet kanske inte är återvinningsbart. En ned-
skrivning görs med det belopp med vilket tillgångens redovisade
värde överstiger dess återvinningsvärde. Återvinningsvärdet är
det högre av en tillgångs verkliga värde minskat med försäljnings -
kostnader och nyttjandevärdet. Vid bemningen av nedskriv-
ningsbehov grupperas tillgångar på de lägsta nivåer där det finns
separata identifierbara kassaflöden (kassagenererande enheter).
112 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 19 NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR OCH LEASINGSKULDER
2024 12 31 2023 12 31
BYGGNADER
INVENT ARIER SUMMA BYGGNADER INVENT ARIER SUMMA
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
673 41 714 656 40 696
Rörelseförvärv
2 1 3
Årets anskaffningar
4 11 15 31 10 41
Omklassificeringar under året
66 1 67 21 2 23
Avyttringar och utrangeringar
-36 -11 -47 -40 -12 -52
Årets valutakursdifferenser
33 2 35 3 -0 3
Vid årets slut
740 44 784 673 41 714
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början
-211 -21 -232 -188 -22 -210
Avyttringar och utrangeringar
9 9 18 40 12 52
Årets nedskrivning och avskrivning enligt plan
-67 -10 -77 -64 -11 -75
Årets valutakursdifferenser
-12 -0 -12 1 0 1
Vid årets slut
-281 -22 -303 -211 -21 -232
Redovisat värde
Vid årets början
462 20 482 468 18 486
Vid årets slut
459 22 481 462 20 482
NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR PER LAND
2024 12 31 2023 12 31
Sverige
33 33
Tyskland
205 217
Storbritannien
23 15
Polen
67 87
Kina
57 29
USA
70 71
Taiwan
15 17
Singapore
8 11
Övriga länder
3 2
Summa nyttjanderättstillgångar
481 482
LEASINGSKULDER
2024 12 31 2023 12 31
Långfristiga räntebärande leasingskulder
437 442
Kortfristiga räntebärande leasingskulder
92 64
Summa räntebärande leasingskulder
529 506
Leasekostnader se not 12.
KASSAUTFLÖDE FÖR LEASINGAVTAL
Totalt kassautflöde för leasingavtal under 2024 uppgår till
99 (95) MSEK.
REDOVISNINGSPRINCIPER
Koncernen som leasetagare
Koncernens leasingavtal består i huvudsak av nyttjanderätter
avseende lokaler och inventarier. Leasingavtalen redovisas som
nyttjanderätter med motsvarande leasingskuld den dagen som den
leasade tillgången finns tillgänglig för användning av koncernen.
Korttids leasingavtal och leasingavtal för vilka den underliggande
tillgången har ett mindre värde undantas.
Varje leasingbetalning fördelas mellan amortering av leasings-
kuld och finansiell kostnad. Den finansiella kostnaden ska fördelas
över leasingperioden så att varje redovisningsperiod belastas med
ett belopp som motsvarar en fast räntesats för den under respektive
period redovisade skulden.
Leasingperioden fastställs som den icke uppsägningsbara peri-
od en tillsammans med både perioder som omfattas av en möjlig het
att förlänga leasingavtalet om leasetagaren är rimligt säker på att
utnyttja det alternativet, och perioder som omfattas av en möjlig het
att säga upp leasingavtalet om leasetagaren är rimligt säker på att
inte utnyttja det alternativet.
Koncernens leasingskulder redovisas till nuvärdet av koncern ens
fasta avgifter (inklusive till sin substans fasta avgifter). Köp optioner
inkluderas i avgifterna om det är rimligt säkert att dessa kommer
nyttjas för att förvärva den underliggande tillgången. Straffavgifter
som utgår vid uppsägning av leasingavtalet inkluderas om leasing-
perioden återspeglar att leasetagaren kommer att utnyttja en möjlig-
het att säga upp leasingavtalet. Leasingbetalningar som kommer
att göras för rimligtvis säkra förlängnings optioner ingår också i
värd eringen av skulden.
Leasingbetalningarna diskonteras med leasingavtalets implicita
ränta om denna räntesats lätt kan fastställas, annars används
koncern ens marginella låneränta. Koncernen bestämmer den
margin ella låneräntan genom att utgå från basräntan för respektive
valuta och löptid med tillägg för koncernens upplåningsmarginal för
respektive tillgångsslag. Den vägda genomsnittliga marginella låne-
räntan för bolagets leasingkontrakt uppgick till 2,37 (2,29) procent.
Koncernen är exponerad för eventuella framtida ökningar av rörliga
leasingbetalningar baserade på ett index eller en ränta, som inte
ingår i leasingskulden förrän de träder i kraft. När justeringar av
leasing betalningar baserade på ett index eller en ränta träder i kraft
omvärderas leasingskulden och justeras mot nyttjande rätten.
Koncernens nyttjanderätter redovisas till anskaffningsvärde och
inkluderar initialt nuvärdet av leasingskulden, justerat för leasing-
avgifter som betalats vid eller före inledningsdatumet samt initiala
direkta utgifter.
113 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Avskrivningsprinciper för nyttjanderättstillgångar
Nyttjanderätten skrivs av linjärt över det kortare av tillgångens
nyttjande period och leasingavtalets längd. Avskrivningar enligt plan
baseras på ursprungliga anskaffningsvärden.
VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
FÖR REDOVISNINGSÄNDAMÅL
Optioner att förlänga och säga upp avtal finns inkluderade i ett
antal av koncernens leasingavtal gällande byggnader och utrustning.
Den övervägande delen av optionerna som ger möjlighet att förlänga
och säga upp avtal kan endast utnyttjas av koncernen och inte av
leasegivarna. När leasingavtalets längd fastställs, beaktar ledningen
all tillgänglig information som ger ett ekonomiskt incitament att
utnyttja en förlängningsoption, eller att inte utnyttja en option för
att säga upp ett avtal. Möjligheter att förlänga ett avtal inkluderas
endast i leasingavtalets längd om det är rimligt säkert att avtalet
förlängs (eller inte avslutas).
NOT 20 ANDRA LÅNGFRISTIGA FORDRINGAR
ACKUMULERADE ANSKAFFNINGSVÄRDEN 2024 12 31 2023 12 31
Vid årets början
3 2
Amorteringar, avgående fordringar
-0 -0
Andra tillkommande fordringar
2 1
Omklassificering
-0
Omräkningsdifferenser
0 -0
Redovisat värde vid årets slut
5 3
NOT 21 VARULAGER
2024 12 31 2023 12 31
Råvaror och förnödenheter
102 101
Produkter i arbete
231 232
Färdiga produkter och handelsvaror
841 720
Summa varulager
1 174 1 053
Den utgift för varulager som kostnadsförts ingår i posten
Kostnader för sålda varor.
Årets nedskrivning av varulagret till nettoförsäljningsvärdet uppgår
till 21 (34) MSEK. Nedskrivningen har redovisats i resultat räkningen
som kostnader för sålda varor. Koncernen har under året återfört
-9 (-24) MSEK av tidigare nedskrivning av varu lagret. Beloppet ingår
i sålda varors kostnad. Total reservering för inkurans vid årets slut
uppgår till 100 (85) MSEK.
REDOVISNINGSPRINCIPER
Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och netto-
försäljningsvärdet. Anskaffningsvärdet beräknas genom tillämp ning
av först in- först ut- principen (FIFU) och inkluderar utgifter som
uppkommit vid förvärv av lagertillgångarna och transport av dem
till deras nuvarande plats och skick. Netto försäljnings värdet är det
uppskattade försäljningspriset i den löpande verksamheten, efter
avdrag för uppskattade kostnader för färdigställande och för att
åstadkomma en försäljning.
Därvid har inkuransrisk beaktats. För tillverkade varor och
pågående arbete, inkluderar anskaffningsvärdet en rimlig andel av
indirekta tillverkningskostnader. Vid värdering har hänsyn tagits till
normalt kapacitetsutnyttjande.
VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
FÖR REDOVISNINGSÄNDAMÅL
Koncernen redovisar ett totalt lagervärde om 1 174 (1 053) MSEK.
En inkuransreserv redovisas om det beräknade nettoförsäljnings-
värdet är lägre än anskaffningskostnaden och i samband härmed
gör koncernen uppskattningar och bedömningar avseende bl.a.
framtida marknadsförutsättningar och beräknade nettoförsäljnings-
värden. Risken för inkurans aktualiseras särskilt i perioder med
oväntade efterfrågebortfall. Dessutom kan inkurans uppstå om
koncern en inte är framgångsrik med att anpassa lagernivåer i sam-
band med att kunder fasar ut fordonsmodeller ur sin produktion.
114 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 22 KUNDFORDRINGAR
KUNDFORDRINGAR 2024 12 31 2023 12 31
Kundfordringar
941 975
Avgår kreditreserv
-2 -2
Summa kundfordringar 939 973
Kundfordringarna utgörs av fordringar på kunder från försäljning
av koncernens produkter och tjänster. I det fall dessa förväntas
regleras efter mer än tolv månader efter balansdagen klassificeras
dessa som Andra långfristiga fordringar.
Kundfordringar redovisas initialt till transaktionspriset.
Koncernen innehar kundfordringarna i syfte att insamla avtals -
enliga kassa flöden och värderar dem därför vid efterföljande
redovisnings tidpunkter till upplupet anskaffningsvärde med
tillämpning av effektivräntemetoden.
Redovisade belopp per valuta för koncernens kundfordringar
är följande:
KUNDFORDRINGAR PER VALUTA 2024 12 31 2023 12 31
SEK
44 79
EUR
426 407
USD
223 210
GBP
18 35
PLN
0 2
CNY
163 180
Övriga
65 60
Summa kundfordringar
939 973
Nedskrivningsbedömning av kundfordringar
För kundfordringar tillämpar koncernen den förenklade ansatsen för
kreditreservering, det vill säga, reserven kommer att motsvara den
förntade förlusten över hela kundfordringens livslängd.
För att mäta de förväntade kreditrlusterna har kundfordringar
grupperats utifrån extern kreditrating alternativt motpartens betal-
ningshistorik. Förväntade kreditförluster redovisas i koncern ens
rapport över totalresultat i posten försäljningskostnader. Kund-
fordringar och kortfristiga fordringar skrivs bort när det inte finns
någon rimlig förväntan om återbetalning.
Kunderna betalar i normalfallet i anslutning till överenskommen
förfallodag och koncernen har historiskt haft mycket låga kredit-
förluster. Kundförluster i förhållande till koncernens netto-
omsättning uppgick under 2024 till 0,00 (0,00)% .
ÅLDERSANALYS KUNDFORDRINGAR 2024 12 31 2023 12 31
Mindre än 3 månader
152 87
3 till 6 månader
6 6
Mer än 6 månader
6 10
Summa förfallna kundfordringar
164 103
FÖRÄNDRING I KREDITRESERVEN 2024 12 31 2023 12 31
Vid årets början
-2 -5
Förändring av kreditreservering
-1 -0
Fordringar som skrivits bort under året
som ej indrivningsbara
1 3
Återförda outnyttjade belopp
0 0
Årets valutakursdifferenser
0 -0
Vid årets utgång
-2 -2
I övriga kategorier inom kortfristiga fordringar, dvs Förutbetalda
kostnader och upplupna intäkter samt Övriga fordringar ingår
inte några tillgångar för vilka väsentliga nedskrivningsbehov
eller framtida förlustrisker bems föreligga. Motsvarande gäller
för kategorin Andra långfristiga fordringar. Den maximala exponer-
ingen för kredit risk per balansdagen är det verkliga värdet för varje
kategori fordringar som nämns ovan. För samtliga dessa kategorier
av fordringar bedöms det verkliga värdet i allt väsentligt motsvara
det bokförda värdet.
VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
FÖR REDOVISNINGSÄNDAMÅL
Koncernen överlåter regelbundet delar av utestående kund-
fordringar till tredje man. Avyttringarna baseras på ramavtal och
villkor som sammantaget har bemts innebära att de risker och
fördelar som är knutna till kundfordringarna i alla väsentliga delar
övergår till köparen, baserat på en prövning i enlighet med IFRS 9 –
Finansiella instrument. Per den 31 december 2024 uppgick värd et
av de överlåtna kundfordringarna till 63 (68) MSEK .
NOT 23 ÖVRIGA FORDRINGAR
2024 12 31 2023 12 31
Fordran avseende mervärdesskatt
83 98
Övriga fordringar
37 15
Summa övriga fordringar 120 113
NOT 24 FÖRUTBETALDA KOSTNADER
OCH UPPLUPNA INTÄKTER
2024 12 31 2023 12 31
Förutbetalda hyror
4 0
Förutbetalda licenser
4 5
Förutbetalda försäkringar
7 7
Övriga förutbetalda kostnader
36 14
Övriga upplupna intäkter
18 99
Summa förutbetalda kostnader och
upplupna intäkter
69 125
115 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 25 FINANSIELLA INSTRUMENT PER KATEGORI
Finansiella tillgångar
Koncernen klassificerar sina finansiella instrument i följande kate-
gorier: finansiella tillgångar värderade till verkligt värde antingen via
resultaträkningen och övrigt totalresultat eller finansiella tillgångar
värderade till upplupet anskaffningsvärde. Klassificeringen av
invest eringar i skuldinstrument beror på koncernens affärs modell
för hantering av finansiella tillgångar och de avtalsenliga villkoren
för tillgångarnas kassaflöden. Ledningen fastställer klass ificer ingen
av de finansiella tillgångarna vid det första redovisningstillfället.
Koncernen har endast finansiella tillgångar i kate go rin upplupet
anskaffningsvärde.
Finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde
Tillgångar som innehas med syftet att inkassera avtalsenliga kassa-
flöden och där dessa kassaflöden endast utgör kapitalbelopp och
ränta värderas till upplupet anskaffningsvärde. De ingår i omsätt-
ningstillgångar, med undantag för poster med förfallodag mer än
12 månader efter balansdagen, vilka klassificeras som anläggnings-
tillgångar. Ränteintäkter från dessa finansiella tillgångar redovisas
med effektivräntemetoden och ingår i finansiella intäkter. Koncern-
ens finansiella tillgångar som värderas till upplupet anskaffnings-
värde utgörs av posterna kundfordringar, andra långfristiga
fordringar och likvida medel.
FINANSIELLA TILLGÅNGAR
UPPLUPET
ANSKAFFNINGS
VÄRDE
2024 12 31
UPPLUPET
ANSKAFFNINGS
VÄRDE
2023 12 31
Andra långfristiga fordringar
5 3
Kundfordringar
939 973
Likvida medel
350 340
Summa
1 294 1 316
För investeringar i joint venture och intresseföretag, se not 35 .
REDOVISNINGSPRINCIPER
Köp och förljningar av finansiella tillgångar redovisas på affärs-
dagen, det datum då koncernen förbinder sig att köpa eller sälja
tillgången. Finansiella tillgångar tas bort från balansräkningen när
rätten att erhålla kassaflöden fn instrumentet har löpt ut eller har
överrts och koncernen har överrt i stort sett alla risker och för-
måner som är förknippade med äganderätten. Finansiella tillgångar
värderas initialt till verkligt värde plus, i de fall tillgången inte redo-
visas till verkligt värde via resultaträkningen, trans aktionskostnader
direkt hänförliga till köpet. Efter anskaffnings tidpunkten redovisas
de till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektiv-
räntemetoden.
Finansiella tillgångar och skulder kvittas och redovisas med ett
nettobelopp i balansräkningen, endast när det finns en legal rätt att
kvitta de redovisade beloppen och en avsikt att reglera dem med
ett nettobelopp eller att samtidigt realisera tillgången och reglera
skulden. Den legala rättigheten får inte vara beroende av framtida
händelser och den måste vara rättsligt bindande för företaget och
motparten både i den normala affärsverksamheten och i fall av
betalningsinställelse, insolvens eller konkurs.
Koncernen bedömer de framtida förväntade kreditförluster som
är kopplade till tillgångar redovisade till upplupet anskaffningsvärde.
Koncernen redovisar en kreditreserv för sådana förväntade kredit-
förluster vid varje rapporteringsdatum. Förlust reserven avseende
finansiella tillgångar är baserad på antaganden om risk för fallisse-
mang och förväntade förlustnivåer. Koncernen gör egna bedöm-
ningar för antaganden och val av indata till beräkningen av nedskriv-
ningen. Dessa baseras på historik, kända marknads förutsättningar
och framåtblickande beräkningar vid slutet av varje rapporterings-
period. För bedömning av kreditreservering för kundfordringar,
se not 22 .
Finansiella skulder
Koncernen klassificerar sina finansiella skulder i kategorierna:
skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde samt derivat-
instrument. Finansiella skulder fördelar sig på följande belopp
i balansräkningen:
FINANSIELLA SKULDER
UPPLUPET
ANSKAFFNINGS
VÄRDE
2024 12 31
UPPLUPET
ANSKAFFNINGS
VÄRDE
2023 12 31
Långfristiga räntebärande skulder
1 640 1 204
Kortfristiga räntebärande skulder
94 462
Leverantörsskulder
909 918
Summa
2 643 2 584
REDOVISNINGSPRINCIPER
Räntebärande skulder
Redovisningsprinciperna för övriga räntebärande skulder framgår a v
not 30 Räntebärande skulder till kreditinstitut och not 19 Nyttjande -
rättstillgångar och leasingskulder.
Leverantörsskulder
Leverantörsskulder är förpliktelser att betala för varor eller tjänst er
som har förvärvats i den löpande verksamheten från leverantörer.
Leverantörsskulder klassificeras som kortfristiga skulder om de
förfaller inom ett år eller tidigare. Om inte, tas de upp som lång-
fristiga skulder.
Derivatinstrument och säkringsinstrument
Koncernen hade vid utngen av 2024 och 2023 inga derivat-
kontrakt.
Verkligt värde
I de fall verkligt värde avviker från bokfört värde lämnas upp lysning
om verkligt värde i respektive not. På balansdagen 2024 och 2023
fanns inga finansiella tillgångar och skulder som redo visas till
verkligt värde.
116 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 26 AKTIEKAPITAL OCH ÖVRIGT
TILLSKJUTET KAPITAL
STAMAKTIER TOTALT ANTAL AKTIER
Antal utestående aktier per
31 december 2023
20 987 992 20 987 992
Antal utestående aktier per
31 december 2024
20 987 992 20 987 992
Totalt antal stamaktier per 31 december 2024 uppgår till
21 040 207 aktier. Aktiens kvotvärde är 0,50 SEK. Alla emitterade
aktier är till fullo betalda. Per 2024-12-31 har Bulten AB 52 215 aktier
i eget förvar.
REDOVISNINGSPRINCIPER
Eget kapital fördelas på kapital hänförligt till moderbolagets
aktie ägare samt innehav utan bestämmande inflytande. Värde-
överringar i form av bland annat utdelningar från moderbolaget
och koncernen ska grunda sig på av styrelsen upprättat yttrande
över utdelningsförslaget. Detta yttrande har att ta hänsyn till
den försiktighetsregel som finns i lagen för att undvika att större
utdelning sker än vad som finns täckning för.
Aktiekapital
Stamaktier klassificeras som eget kapital. Transaktionskostnader
som direkt kan hänföras till emission av nya aktier eller optioner
redovisas, netto efter skatt, i eget kapital som ett avdrag från
emissionslikviden. Vid utsläckning av finansiella skulder genom
att hela eller delar av lånet återbetalas genom emitterade aktier
värd eras aktierna till verkligt värde och skillnaden mellan detta värde
och det bokförda värdet på lånet redovisas i resultaträkningen. I det
fall långivaren direkt eller indirekt också är aktieägare och agerar i
egenskap av aktieägare motsvarar det emitterade beloppet det
bokrda värdet på den finansiella skulden som därmed utsläcks
(s.k. kvittningsemission). Härigenom uppstår ingen vinst eller
förlust att redovisa i resultaträkningen.
Övrigt tillskjutet kapital
Avser eget kapital som är tillskjutet från ägarna.
NOT 27 ANDRA RESERVER
OMRÄKNINGSRESERV
2024 2023
Ingående balans
115 160
Valutakursdifferenser
119 -43
Övrigt totalresultat hänförligt till
joint venture
1 -2
Utgående balans
235 115
REDOVISNINGSPRINCIPER
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven omfattar valutakursdifferenser som uppstår
som en följd av att resultat- och balansräkning för alla koncern-
företag omräknas till koncernens rapportvaluta inklusive effekten av
säkringsredovisning.
NOT 28 INNEHAV UTAN BESTÄMMANDE
INFLYTANDE
Nedan visas finansiell information i sammandrag för dotter företag
som är innehavare utan bestämmande inflytande och som är
väsentliga för koncernen. Informationen visas för PSM-ZJK
Fasteners Co., Ltd., Bulten Radium Industries Pte Ltd och
TensionCam Systems AB.
RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG 2024 2023
Resultatposter
Intäkter
290 248
Resultat efter skatt
52 50
Övrigt totalresultat
Valutakursdifferenser
4 -4
Summa totalresultat
56 46
Hänförligt till
Moderbolagets aktieägare
29 23
Innehav utan bestämmande
inflytande
27 23
Summa totalresultat
56 46
BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG 2024 12 31 2023 12 31
Tillgångar
Anläggningstillgångar
23 11
Omsättningstillgångar
210 179
Summa tillgångar 233 190
Skulder
Långfristiga skulder
0 0
Kortfristiga skulder
135 116
Summa skulder
135 116
Nettotillgångar 98 74
Summa nettotillgångar hänförligt till
innehav utan bestämmande inflytande
46 35
KASSAFLÖDE I SAMMANDRAG 2024 2023
Kassaflöde från den löpande verksamheten
42 55
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-13 -2
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-33 -28
Årets kassaflöde
-4 25
REDOVISNINGSPRINCIPER
Innehav utan bestämmande inflytande
Koncernen tillämpar principen att behandla transaktioner med inn e -
hav utan bestämmande inflytande som transaktioner med koncer n-
ens aktieägare. Vid köp från innehav utan bestämmande inflytand e
redovisas skillnaden mellan den ersättning som har betalats och
den faktiska förvärvade andelen av det redovisade värdet på dotte r-
företagets nettotillgångar i eget kapital. Vinster och förluster vid
avyttringar till innehav utan bestämmande inflytande redovisas
också i eget kapital.
117 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 29 AVSÄTTNINGAR TILL PENSIONER OCH LIKNANDE FÖRPLIKTELSER
Ersättning till anställda efter avslutad anställning erläggs till över-
vägande delen genom betalningar till försäkringsbolag eller myndig-
heter som därmed övertar förpliktelserna mot de anställda, så
kallade avgiftsbestämda pensioner. De största förmånsbestämda
planerna finns i Sverige (FPG/PRI). Beträffande förmånsbestämda
planer beräknas företagets kostnader samt värdet på utestående
förpliktelse med hjälp av aktuariella bekningar vilka syftar till att
fastställa nuvärdet av utfärdade förpliktelser. Ränta klassificeras
som finansiell kostnad. Övriga kostnadsposter fördelas i rörelse-
resultatet inom kostnad för sålda varor, försäljnings- eller adminis-
trationskostnader beroende på den anställdes funktion. Koncernen
har också pensionsförpliktelser om 5 (7) MSEK som har tryggats
genom kapitalförsäkringar, vilket innebär att eventuella förändringar
av pensionsförpliktelsen kompenseras fullt ut genom motsvarande
värdeförändring på kapitalförsäkringen. Pensions åtagandet redo-
visas som eventualförpliktelse och kapitalför kringen som ställd
säkerhet.
FÖRMÅNSBESTÄMDA PENSIONSPLANER
OCH LIKNANDE FÖRPLIKTELSER 2024 12 31 2023 12 31
FPG/PRI
7 6
Övriga ålderspensioner i svenska bolag
0 1
Ålderspension i utländska bolag
2 5
Övriga långfristiga ersättningar
till anställda
6 5
Summa förmånsbestämda pensions planer
och liknande förpliktelser
15 17
Till grund för värderingen av pensionsåtagandet avseende förmåns-
bestämda pensionsplaner ligger antaganden enligt tabellen nedan.
SVERIGE
PENSIONSÅTAGANDEN 2024 2023
Diskonteringsränta, %
2,7 4,0
Inflation, %
1,8 1,6
Det sker inte någon fortsatt intjäning i det förmånsbaserade
systemet i Sverige. Som en konsekvens värderas koncernens
pensions åtagande baserat på en oförändrad löneökningstakt.
Diskonteringsr äntan fastställs utifrån marknadsräntan per balans-
dagen på bostadsobligationer i Sverige.
Riskexponering och känslighetsanalys
De förmånsbestämda pensionsplanernas skulder är fastställda
genom användning av en diskonteringsränta som utr från
bostadsobligationer med duration motsvarande genomsnittlig
återsende löptid på förpliktelsen (6 år). En minskning i ränta
på företagsobligationer med 0,5 procentenheter kommer att
innebära en ökning av skulderna i planen med 0,2 MSEK. Eftersom
planerna är ofonderade kommer en minskad obligationsränta att
öka skulderna utan att en motsvarande värdkning på förvalt-
ningstillgångar uppstår.
FÖRMÅNSBESTÄMDA FÖRPLIKTELSER OCH
VÄRDET AV FÖRVALTNINGSTILLGÅNGAR 2024 12 31 2023 12 31
Nuvärdet av förmånsbesmda
förpliktelser
17 19
Verkligt värde på förvaltningstillgångar
-2 -2
Koncernens nettoförpliktelser avseende
förmånsbestämda pensionsplaner
15 17
- varav Avsättningar för pensioner
12 15
- varav Kortfristiga räntebärande skulder
2 2
AVSTÄMNING AV NETTOFÖRPLIKTELSE AVSE
ENDE FÖRMÅNSBESTÄMDA FÖRPLIKTELSER 2024 12 31 2023 12 31
Ingående nettoskuld
17 18
Förvärvad pensionsskuld
Periodens pensionskostnad (+)/intäkt (-)
3 1
Pensionsutbetalningar
-5 -4
Omvärderingseffekt av ändrade
antaganden efter skatt
-0 2
Omräkningsdifferens
0 0
Utgående nettoskuld
15 17
SPECIFIKATION AV TOTALA KOSTNADER FÖR
ERSÄTTNING EFTER AVSLUTAD ANSTÄLLNINGS
OM REDOVISAS I RESULTATRÄKNINGEN 2024 2023
Kostnader avseende
förmånsbestämda planer
Kostnader för tjänstring
under innevarande år
-2 -1
Räntekostnader
-0 0
Summa kostnader avseende
förmåns
bestämda planer
-2 -1
Kostnader avseende
avgiftsbestämda planer
-29 -26
Totala kostnader som redovisas
i resultat räkningen
-31 -27
Omvärderingseffekt redovisad i
Övrigt totalresultat (efter skatt)
1 -2
STÄLLDA SÄKERHETER FÖR
PENSIONSFÖRPLIKTELSER 2024 12 31 2023 12 31
Kapitalförsäkring - Direktpensioner
1)
6 9
Summa
6 9
Belopp varmed avsättningsposten för-
väntas betalas efter mer än tolv månader
4 4
1) Pensionsförpliktelserna har tryggats genom kapitalförsäkringar, vilket innebär att
eventuella förändringar av pensionsförpliktelsen kompenseras fullt ut genom motsvarande
värde förändring på kapitalförsäkringen. Såväl pensionsåtagandet och kapitalförsäkringen
redo visas i not 34.
118 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
REDOVISNINGSPRINCIPER
Pensionsförpliktelser
Koncernens bolag har olika pensionssystem i enlighet med lokala
villkor och praxis i de länder där de verkar.
Den dominerande pensionsformen är avgiftsbaserade pensions-
planer. Dessa planer innebär att bolaget löpande reglerar sitt åtag-
ande genom inbetalningar till försäkringsbolag eller pensions fonder.
Pensionsplaner som däremot bygger på en avtalad framtida pen-
sionsrätt, så kallad förmånsbestämda pensionsplaner, inner att
företaget har ett ansvar som sträcker sig längre och där exempelvis
antaganden om framtiden påverkar företagets redovisade kostnad.
Koncernens nettoförpliktelse beräknas separat för varje plan genom
en uppskattning av den framtida ersättningen som de anställda
intjänat genom sin anställning i både innevarande och tidigare
perioder, denna ersättning diskonteras till ett nuvärde.
Den skuld som redovisas i balansräkningen avseende förmåns-
bestämda pensionsplaner är nuvärdet av den förmånsbestämda
förplikt elsen vid rapportperiodens slut minus verkligt värde på
förvalt ningstillgångarna. Den förmånsbestämda pensionsförplikt-
elsen beräknas årligen av oberoende aktuarier med tillämpning
av den så kallade projected unit credit method.
Nuvärdet av den förmånsbestämda förpliktelsen fastställs
genom diskontering av uppskattade framtida kassaflöden med
användning av räntesatsen för förstklassiga företagsobligationer
som är utfärdade i samma valuta som ersättningarna kommer
att betalas i med löptider jämförbara med den aktuella pensions-
förpliktelsen.
Aktuariella vinster och förluster till följd av erfarenhets baserade
justeringar och förändringar i aktuariella antaganden redo visas i
övrigt totalresultat under den period då de uppstår.
Kostnader avseende tjänstgöring under tidigare perioder redo-
visas direkt i resultaträkningen.
Ersättningar vid uppsägning
Ersättningar vid uppsägning utgår när en anställning sagts upp av
koncernen före normal pensionstidpunkt eller då en anställd accept-
erat frivillig avgång i utbyte mot sådana ersättningar. Koncernen
redovisar avgångsvederlag när den bevisligen är förplikt igad att
endera säga upp anställda enligt en detaljerad formell plan utan
möjlighet till återkallande; eller att lämna ersättningar vid upp-
gning som resultat av ett erbjudande som gjorts för att uppmuntra
till frivillig avgång. Förmåner som förfaller mer än 12 månader efter
rapportperiodens slut diskonteras till nuvärde.
Övriga långfristiga ersättningar till anställda
Övriga långfristiga ersättningar till anställda avser koncernens
förmåns bestämda förpliktelser enligt en plan som ger anställda en
flexibel övergång från anställning till pensionering. Planen syftar till
att möjliggöra flexibel tjänstgöring enligt överenskommelse mellan
arbetsgivare och arbetstagare. Koncernens förmåns bestämda
förplikt else fastställs årligen med tillämpning av den så kallade
project ed unit credit method. Till skillnad från den redo visning
som krävs för förmånsbestämda pensionsförpliktelser redovisas
om värderingar av förpliktelsen över resultaträkningen, och inte i
övrigt totalresultat.
Bulten Polska S.A. har ett långfristigt åtagande till personalen
som klassificeras som ett förmånsbestämt åtagande. I enlighet med
lokal arbetsrätt har varje anställd rätt till en engångsersättning när
anställningen avslutas i företaget.
NOT 30 RÄNTEBÄRANDE SKULDER
TILL KREDITINSTITUT
LÅNGFRISTIGA RÄNTEBÄRANDE SKULDER 2024 12 31 2023 12 31
Checkräkningskredit
102
Övriga räntebärande skulder
1 101 762
Långfristiga räntebärande skulder
1 203 762
Varav förfaller mellan 1–5 år
1 203 762
Varav förfaller efter mer än 5 år
Summa
1 203 762
Verkligt värde bedöms motsvara det bokförda värdet på koncern ens
finansiella skulder mot bakgrund av att de räntebärande skuld erna
löper med ränta som motsvarar marknadsräntan. Koncernen har
rskilda lånevillkor (kovenanter) att uppfylla gentemot sina externa
långivare som omfattar relationstal som inkluderar EBITDA, netto-
skuldsättning och finansiella kostnader. Samtliga kovenanter har
uppfyllts under såväl 2024 som 2023.
Bulten tecknade vid halvårsskiftet avtal med ett banksyndikat, där
Danske Bank, Citi Bank och Svensk Exportkredit (SEK) ingår, gällande
en ny kredit facilitet upp gående till cirka 1 710 MSEK. Kredit faciliteten
löper över tre år fram till 2027 med option på ett plus ett år.
CHECKRÄKNINGSKREDIT 2024 12 31 2023 12 31
Beviljad kreditlimit
330 313
Outnyttjad del
-228 -195
Utnyttjat kreditbelopp
102 118
REDOVISNINGSPRINCIPER
Upplåning
Upplåning redovisas inledningsvis till verkligt värde. Upplåning
redovisas därefter till upplupet anskaffningsvärde och eventuell
skillnad mellan erhållet belopp och återbetalningsbeloppet
redo visas i resultaträkningen fördelat över låneperioden, med
tillämpning av effektivräntemetoden.
Upplåning inklusive checkräkningskredit klassificeras som
kortfristiga skulder om inte koncernen har en ovillkorlig rätt att
skjuta upp betalning av skulden i åtminstone 12 månader efter
balansdagen.
119 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 31 STÄLLDA SÄKERHETER FÖR
SKULDER TILL KREDITINSTITUT
2024 12 31 2023 12 31
Aktier i dotterbolag
1 992 1 794
Fastighetsinteckningar
74 74
Företagsinteckningar
827 633
Andra långfristiga fordringar
1 1
Summa ställda säkerheter för
skulder till kreditinstitut
2 894 2 502
NOT 32 UPPLUPNA KOSTNADER OCH
FÖRUTBETALDA INTÄKTER
2024 12 31 2023 12 31
Upplupna löner inklusive semesterlöner
65 57
Upplupna sociala avgifter
39 37
Övriga upplupna kostnader
93 106
Förutbetalda intäkter
39 51
Summa upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter
236 251
NOT 33 ÖVRIGA AVSÄTTNINGAR
2024 12 31 2023 12 31
Utgifter för omstruktureringsåtgärder
2
Summa övriga avsättningar
2
OMSTRUKTURERINGSÅTGÄRDER
Redovisat värde vid årets inng
2 11
Avsatt under året
Utnyttjat under åretg under perioden
-2 -9
Redovisat värde vid årets utgång
2
Avsättning för omstrukturering innefattar direkta utgifter som är
betingade av omstruktureringen och som saknar samband med
företagets pågående verksamheter, exempelvis kostnader för
outnyttjade hyreskontrakt, miljökostnader och ersättningar till
arbetsbefriad personal. Där effekten av när i tiden betalning sker
är väsentlig fastställs avsättningen genom en nuvärdesberäkning
av de framtida utbetalningarna.
REDOVISNINGSPRINCIPER
En avsättning redovisas i balansräkningen när företaget har en
form ell eller informell förpliktelse som en följd av en inträffad händ-
else och det är troligt att ett utflöde av resurser krävs för att reglera
åtagandet och en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras.
Där effekten av när i tiden betalningen sker är väsentlig, beräknas
avsättningen genom diskontering av det förväntade framtida kassa-
flödet till en räntesats före skatt som återspeglar aktuella marknads-
bedömningar av pengars tidsvärde och, om det är tillämpligt, de
risker som är förknippade med skulden.
En avsättning för omstrukturering redovisas när en detaljerad
och formell omstruktureringsplan har fastställts och omstrukture-
ringen antingen har påbörjats eller blivit offentligt tillkännagiven.
En avsättning för förlustkontrakt redovisas när de förväntade
fördel arna är lägre än de oundvikliga kostnaderna för att uppfylla
förpliktelserna enligt kontraktet.
Avsättning för koncernens andel i joint venture-företags negativa
nettotillgångar redovisas i de fall koncernen har en formell eller
informell förpliktelse att återställa företagets egna kapital.
VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
FÖR REDOVISNINGSÄNDAMÅL
Koncernen utsätts för legala risker då verksamheten påverkas
av ett stort antal kommersiella och finansiella avtal med kunder,
leverantörer, anställda och andra parter. Detta är normalt för den
typ av verksamhet som koncernen bedriver. Företagsledningen
bedömer löpande det förväntade utfallet av ersättningskrav som
riktas mot koncernen. Per balansdagen fanns ett fåtal ersättnings-
krav riktade mot koncernen och företagsledningen bedömer det som
ej sannolikt att dessa kommer att innebära en väsentlig påverkan på
koncernens resultat och ställning. Ingen avsättning redovisas per
balansdagen för dessa ersättningskrav.
NOT 34 EVENTUALFÖRPLIKTELSER
2024 12 31 2023 12 31
Pensionsförpliktelser utöver vad upptagits
bland skulder eller avsättningar
1)
6 9
Övriga eventualförpliktelser
9 7
Summa eventualförpliktelser
15 16
1) Varav 6 (9) MSEK avser pensionsförpliktelserna som har tryggats genom kapital-
försäkringar, vilket innebär att eventuella förändringar av pensionsförpliktelsen
kompenseras fullt ut genom motsvarande värdeförändring på kapitalförsäkringen .
120 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 35 INNEHAV I JOINT VENTURES OCH INTRESSEFÖRETAG
Koncernen innehar andelar i bolag där ägarandelen uppgår till
mellan 20-50 procent vilka redovisas som innehav i intresse företag
eller joint ventures. Bolagen och respektive ägarandel specificeras
i not 3.
Ram-Bul LLC i USA har ur ett koncernperspektiv inte bedrivit någon
väsentlig verksamhet under 2024. Innehavet redovisas enligt
kapital andelsmetoden som investeringar i joint-venture. Koncernens
andel av nettotillgångarna uppgår till 1 (1) MSEK.
Genom förvärvet av PSM International Holding har koncernen blivit
del ägare i ett antal joint-ventures med ägarandelar om 50 procent.
Innehaven redovisas enligt kapitalandelsmetoden som investeringar
i joint-venture. Koncernens andel av nettotillgångarna i dessa
joint-ventures uppgår sammanlagt till 65 (52) MSEK.
Inga av koncernens joint-ventures eller intressebolag bedöms
enskilt som väsentliga.
KONCERNENS ANDEL AV JOINT VENTURES
OCH INTRESSEFÖRETAG 2024 12 31 2023 12 31
Ingående balans
53 65
Omklassificering intressebolagsandel
under året
-6
Årets resultatandel
15 2
Utdelningar under året
-6 -7
Övrigt totalresultat 4 -1
Utgående balans
66 53
Koncernen har inga eventualförpliktelser avseende joint venture-
företagen, utöver att koncernen svarar för kvaliteten på de av Bulten
levererade artiklarna till bolagen enligt normala leverans- och
affärsvillkor i branschen.
REDOVISNINGSPRINCIPER
Innehav i intresseföretag redovisas enligt kapitalandelsmetoden i
enlighet med IAS 28 Innehav i intresseföretag och joint ventures. För
joint ventures tillämpar Koncernen IFRS 11 Samarbetsarrangemang.
Enligt IFRS 11 ska ett innehav i ett samarbetsarrangemang
klass ificeras antingen som en gemensam verksamhet eller ett joint
venture beroende på de kontraktuella rättigheterna och skyldig-
heterna varje investerare har.
Koncernen har bedömt sina samarbetsarrangemang och fast-
ställt att de är joint ventures. Joint ventures redovisas med kapital-
andelsmetoden.
Enligt kapitalandelsmetoden redovisas innehav i joint ventures
initialt i koncernens rapport över finansiell ställning till anskaffnings-
kostnad. Det redovisade värdet ökas eller minskas därefter för att
beakta koncernens andel av resultat och övrigt totalresultat från
sina joint ventures efter förrvstidpunkten. Koncernens andel
av resultatet ingår i koncernens resultat och koncernens andel av
övrigt totalresultat ingår i övrigt totalresultat i koncernen.
r koncernens andel av förlusterna i ett joint venture är lika
stora som eller överstiger innehavet i detta joint venture (inklusive
alla långfristiga fordringar som i realiteten utgör en del av koncern-
ens nettoinvestering i joint venture), redovisar koncernen inga
ytterlig are förluster såvida inte koncernen har påtagit sig formella
eller informella förpliktelser eller har gjort betalningar å joint
venturets vägnar.
Orealiserade vinster på transaktioner mellan koncernen och
dess joint ventures elimineras till omfattningen av koncernens inne-
hav i joint ventures. Orealiserade förluster elimineras också såvida
inte transaktionen utgör en indikation på nedskrivning av tillgången
som överförs.
121 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 36 KASSAFLÖDE, NETTOSKULD
JUSTERING FÖR POSTER SOM INTE
INGÅR I KASSAFLÖDET 2024 2023
Avskrivningar av anläggningstillgångar
197 189
Orealiserade valutakursvinster/
valutakursförluster
20 -31
Resultat från andelar i joint venture
-15 -2
Resultat vid försäljning av
anläggningstillgångar 0 -1
Övriga ej kassapåverkande poster
-13 -1
Summa justering för poster som inte
ingår i kassaflödet
189 154
BETALD OCH ERHÅLLEN NTA 2024 2021
Betald ränta
-107 -69
Erhållen ränta 18 13
Summa
-89 -56
LIKVIDA MEDEL 2024 12 31 2023 12 31
Kassa och banktillgodohavanden
350 340
Summa kassa och banktillgodohavanden
350 340
Likvida medel i balansräkningen och kassaflödesanalysen om fattar
enbart kassa och banktillgodohavanden. Utestående bank medel om
350 (340) MSEK finns i sin helhet placerade hos banker med hög
kreditrating hos ledande kreditinstitut.
RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN
ICKE KASSAFLÖDES PÅVERKANDE FÖRÄNDRINGAR
2024 12 31
KASSA
FLÖDEN LEASING PENSION ÖVRIGT
VALUTAKURS
DIFFERENSER 2023 12 31
Långfristiga räntebärande leasingskulder
-437 29 -24 -442
Övriga långfristiga räntebärande skulder -1 203 -427 -14 -762
Avsättning till pensioner
-12 3 -0 -15
Kortfristiga räntebärande leasing skulder
-92 -78 50 -64
Övriga kortfristiga räntebärande skulder
-2 396 -0 -398
Summa
-1 746 -109 79 3 -38 -1 681
Finansiella räntebärande fordringar
2 -1 2 0 1
Likvida medel
350 -8 18 340
Summa
352 -9 2 18 341
Summa
-1 394 -118 79 3 2 -20 -1 340
RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN
ICKE KASSAFLÖDES VERKANDE FÖRÄNDRINGAR
2023 12 31
KASSA
FLÖDEN LEASING PENSION ÖVRIGT
VALUTAKURS
DIFFERENSER 2022 12 31
Långfristiga räntebärande leasingskulder -442 2 5 -449
Övriga långfristiga räntebärande skulder
-762 -402 41 -400
Avsättning till pensioner
-15 1 -0 -16
Kortfristiga räntebärande leasing skulder
-64 -78 79 -65
Övriga kortfristiga räntebärande skulder
-398 49 -0 -447
Summa
-1 681 -431 81 1 46 -1 377
Finansiella räntebärande fordringar 1 -0 -0 1
Likvida medel
340 -103 -8 451
Summa
341 -103 -0 -8 452
Summa
-1 340 -534 81 1 -0 38 -925
REDOVISNINGSPRINCIPER
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod. Det redo-
visade kassaflödet omfattar endast transaktioner som medför
in- eller utbetalningar.
Som likvida medel klassificeras, förutom kassa- och bank
tillgodohavanden, kortfristiga finansiella placeringar som dels är
utsatta för endast en obetydlig risk för värdefluktuationer, dels
handlas på en öppen marknad till kända belopp eller har en kortare
återstående löptid än tre månader från anskaffningstidpunkten.
122 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
JUSTERAT RÖRELSERESULTAT, JUSTERAT EBIT 2024 2023
Rörelseresultat (EBIT)
301 230
Jämförelsestörande poster
- 13
Justerat rörelseresultat (EBIT)
301 243
Vid beräkning av justerat rörelseresultat (EBIT) återläggs jäm-
förelse störande poster till rörelseresultatet (EBIT). Måttet ger
uttryck för ett operativt resultat rensat från jämförelsestörande
poster.
JUSTERAT NETTORESULTAT 2024 2023
Nettoresultat
161 127
Jämförelsestörande poster
- 13
Justerat nettoresultat
161 140
Vid beräkning av justerat nettoresultat återläggs jämförelse-
störande poster till nettoresultatet. Måttet ger uttryck för ett
netto resultat rensat från jämförelsestörande poster.
JUSTERAD NETTOSKULD 20241231 20231231
Nettoskuld(-)
-1 394 -1 340
Avgår räntebärande skulder hänförliga
till finansiella leasingavtal
529 506
Justerad nettoskuld (-)
-865 -834
Vid beräkning av justerad nettoskuld avgår räntebärande skulder
hänförliga till finansiella leasingavtal om 529 (506) MSEK från
netto skulden varav 499 (472) MSEK är hänförbart till IFRS 16
leasing. Måttet ger uttryck för en renodlad finansiell struktur rensat
från leaseskulder.
NOT 38 TRANSAKTIONER MED
NÄRSTÅENDE
Ersättningar till ledande befattningshavare framgår av not 8,
Anställda, personalkostnader och ersättning till styrelsen.
Vidare har följande närstående transaktioner skett med Ram- Bul
LLC (joint venture) samt övriga joint ventures inom Bulten Group.
Samtliga transaktioner har skett utifrån marknadsmässiga villkor
enligt principenarmlängds avstånd”.
TRANSAKTIONER MED JOINT VENTURES 2024 2023
Försäljning av varor
72 68
Övriga intäkter
- 0
Kundfordringar
20 12
REDOVISNINGSPRINCIPER
Transaktioner med närstående
Transaktioner med närstående har förekommit på villkor likvärdiga
dem som gäller vid transaktioner på affärsmässig grund.
Internpris på transaktioner mellan koncernens bolag är satta
utifrån principen om ”armlängds avstånd” dvs mellan parter som är
oberoende av varandra, välinformerade och med ett intresse av
transaktionerna.
NOT 37 AVSTÄMNING MELLAN IFRS OCH ANVÄNDA NYCKELTALSBEGREPP
JUSTERAD NETTOOMSÄTTNING,
ORGANISK TILLVÄXT 2024 2023
Nettoomsättning
5 807 5 757
rvärv
-187 -
Valutaeffekt innevarande år
24 -
Justerad nettoomsättning
5 644 5 757
Vid beräkning av justerad nettoomsättning, organisk tillväxt,
justeras nettoomsättningen med valutaeffekten innevarande period
och i förekommande fall med nettoomsättningen från gjorda
förvärv. Måttet ger uttryck för en jämförbar netto omsättning med
föregående år.
RÖRELSERESULTAT EXKLUSIVE
AVSKRIVNINGAR, EBITDA 2024 2023
Rörelseresultat (EBIT)
301 230
Avskrivningar och nedskrivningar
196 189
Rörelseresultat exkl avskrivningar
(EBITDA)
497 419
Vid beräkning av rörelseresultat exklusive avskrivningar (EBITDA)
återläggs avskrivningar och nedskrivningar till rörelseresultatet
(EBIT). Måttet ger uttryck för ett operativt resultat rensat från
avskrivningar som i sin tur baseras på investeringarna.
JUSTERAT RÖRELSERESULTAT EXKLUSIVE
AVSKRIVNINGAR, JUSTERAT EBITDA 2024 2023
Rörelseresultat exklusive avskrivningar
(EBITDA)
497 419
Jämförelsestörande poster
- 13
Justerat rörelseresultat exkl avskrivningar,
(EBITDA)
497 432
Vid beräkning av justerat rörelseresultat exklusive avskrivningar
(EBITDA) återläggs jämförelsestörande poster till rörelseresultatet
(EBIT). Måttet ger uttryck för ett operativt resultat exklusive
avskrivningar rensat från jämförelsestörande poster.
123 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 39 RVÄRV AV DOTTERBOLAG
Förvärv av Exim & Mfr Holdings Pte Ltd (Exim)
Bulten slutförde under 2024 förrvet av aktierna i Exim från den
31 augusti 2023 motsvarande 100% av rösträttsberättigade aktier.
Exim är en asiatisk distributör av fästelement och andra komponen-
ter med säte i Singapore. Exim har cirka 140 anställda i Singapore,
Indien, Indonesien, Malaysia, Thailand, Filippinerna och Vietnam.
Köpeskilling uppgick till 64,2 MSGD (525 MSEK) på kassa och
skuldfri bas samt med en avtalad nivå på rörelsekapitalet. Förvärvet
finansierades genom en kredit på 550 MSEK. Bultens transaktions-
kostnader i förhållande till förvärvet uppgick till 13 MSEK. I samband
med förrvet identifi erades immateriella tillgångar om 39 MSEK
vilket avser kund relationer.
Beloppen nedan anger förvärvad kassaeffekt
MSEK
PRELIMINÄRT
VÄRDE
JUSTERAT
VÄRDE
VERKLIGT
VÄRDE
Kontantbetalning
547 -22 525
Avgår: Likvida medel i Exim
-17 -17
Förvärvets effekt på koncernens
likvida medel
530 -22 508
Slutlig förvärvsbalans per den 31 augusti 2023
Från den 1 september 2023 redovisas Exim i Bultens koncern -
redovisning. Förvärvsbalansen per 31 augusti 2023 uppgick
enligt följande:
MSEK
PRELIMINÄRT
VÄRDE
JUSTERAT
VÄRDE
VERKLIGT
VÄRDE
Immateriella tillgångar
39 39
Materiella tillgångar
7 7
Nyttjanderätts tillgångar
2 2
Uppskjutna skattefordringar
2 -1 1
Varulager
60 -2 58
Kundfordringar
61 -1 60
Övriga fordringar
5 5
Likvida medel
17 17
Summa tillgångar
154 35 189
Uppskjutna skatteskulder
0 6 6
Leasingskulder
2 2
Leverantörsskulder
11 11
Övriga skulder 13 6 19
Summa skulder
26 12 38
Nettotillgångar
128 23 151
Förvärvspris
547 -22 525
Goodwill
419 -45 374
Goodwill är hänförlig till framtida synergieffekter och lönsamhet.
Ingen del av goodwill förntas vara skattemässigt avdragsgill.
NOT 40 HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN
Den 22 januari tillträdde Axel Berntsson sin anställning i rollen som
Bultens nya vd och koncernchef.
Inga ytterligare väsentliga händelser efter balansdagen finns att
rapportera.
124 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
MSEK NOT 2024 2023
Nettoomsättning
2 27 20
Bruttoresultat
27 20
Administrationskostnader
3,4 -54 -44
Rörelseresultat
-27 -24
nteintäkter
0 0
ntekostnader och liknande resultatposter
5 -27 -10
Resultat efter finansnetto
-54 -34
Bokslutsdispositioner
6
Resultat före skatt
-54 -34
Skatt på årets resultat
7 11 6
Resultat efter skatt
-43 -28
MODERBOLAGETS RAPPORT
ÖVER TOTALRESULTAT
MSEK 2024 2023
Årets resultat
-43 -28
Övrigt totalresultat
Summa totalresultat för året
-43 -28
MODERBOLAGETS KASSAFLÖDESANALYS
MSEK 2024 2023
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster
-54 -34
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
1 10
Betald skatt
-0 -3
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapital
-54 -27
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning()/Minskning(+) av rörelsefordringar
3 -1
Ökning(+)/Minskning() av rörelseskulder 3 -2
Kassaflöde från den löpande verksamheten
-48 -30
Investeringsverksamheten
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
-1 -6
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-1 -6
Finansieringsverksamheten
Förändring av finansiella fordringar/skulder koncernbolag
101 88
Utdelning till moderbolagets aktieägare
-52 -52
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
49 36
Årets kassaflöde
0 0
Likvida medel vid räkenskapsårets början
0 0
Likvida medel vid årets slut 0 0
125 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING
MSEK NOT 20241231 20231231
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
0
Materiella anläggningstillgångar
7 7
Summa immateriella och materiella anläggningstillgångar
7 7
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag
8, 10 1 450 1 450
Andra långfristiga fordringar
1
Summa finansiella anläggningstillgångar
1 451 1 450
Uppskjutna skattefordringar
19 7
Summa anläggningstillgångar
1 477 1 464
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Fordringar koncernbolag
1
Övriga fordringar
1
Aktuella skattefordringar 1 2
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
3 5
Summa kortfristiga fordringar
5 8
Likvida medel
Summa omsättningstillgångar
5 8
Summa tillgångar
1 482 1 472
MSEK NOT 20241231 20231231
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Aktiekapital
9 11 11
Reservfond 99 99
Summa bundet eget kapital
110 110
Överkursfond
1 133 1 133
Balanserade vinstmedel
-376 -280
Summa fritt eget kapital
757 853
Summa eget kapital
867 963
Skulder
Långfristiga skulder
Skulder till koncernföretag
598 496
Summa långfristiga skulder
598 496
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder
3 3
Skulder till koncernbolag
0
Övriga skulder 0 1
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
14 9
Summa kortfristiga skulder
17 13
Summa eget kapital och skulder
1 482 1 472
126 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
MODERBOLAGETS RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
BUNDET EGET KAPITAL FRITT EGET KAPITAL
MODERBOLAGET AKTIEKAPITAL RESERVFOND ÖVERKURSFOND
BALANSERADE
VINSTMEDEL
SUMMA
EGET KAPITAL
Ingående balans per 1 januari 2023
11 99 1 133 -200 1 043
Totalresultatet
Årets resultat
-28 -28
Summa totalresultat
-28 -28
Transaktioner med aktieägare
Utdelning till moderbolagets aktieägare (SEK 2,50 per aktie)
-52 -52
Summa transaktioner med aktieägare
-52 -52
Utgående balans per 31 december 2023 11 99 1 133 -280 963
Totalresultatet
Årets resultat
-43 -43
Summa totalresultat
-43 -43
Transaktioner med aktieägare
Utdelning till moderbolagets aktieägare (SEK 2,50 per aktie)
-52 -52
Summa transaktioner med aktieägare
-52 -52
Utgående balans per 31 december 2024
11 99 1 133 -376 867
127 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
MODERBOLAGETS NOTER
NOT 1 REDOVISNINGSPRINCIPER
Moderbolaget tillämpar Rådet för finansiell rapporterings rekom-
mendation RFR 2. Redovisning för juridiska personer. RFR 2 innebär
att moderretag i koncerner som frivilligt valt att tillämpa IFRS/IAS
i sin koncernredovisning skall som huvudregel tillämpa de IFRS/IAS
som tillämpas i koncernen. Moderföretaget tillämpar följaktligen de
principer som tillämpas i koncernredovisningen och som redogjorts
för i not 4 till koncernredovisningen, med de undantag som anges
nedan. Principerna har tillämpats konsekvent för alla presenterade
år, om inte annat anges. Aktier och andelar i dotterföretag redovisas
till anskaffningsvärde efter avdrag för eventuella nedskrivningar.
Erhållna utdelningar redovisas som finansiella intäkter. Utdelning
som överstiger dotterretagets totalresultat för perioden eller som
innebär att det bokrda värdet på innehavets nettotillgångar i
koncern redovisningen understiger det bokförda värdet på ande l-
arna, är en indikation på att det föreligger ett nedskrivningsbehov.
r det finns en indikation på att aktier och andelar i dotter retag
minskat i värde görs en beräkning av återvinningsvärdet. Är detta
lägre än det redovisade värdet görs en nedskrivning. Nedskrivningar
redovisas i posten Resultat från andelar i koncernföretag.
Aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital hos mottagaren
och aktiveras i aktier och andelar hos givaren, i den mån ned-
skrivning ej erfordras.
Koncernbidrag redovisas med tillämpning av den så kallade
alternativregeln enligt RFR 2, IAS 27 p.2. Alternativregeln innebär
att såväl erhållna som lämnade koncernbidrag redovisas som en
bokslutsdisposition i resultaträkningen.
Moderretaget tillämpar de punkterna som anges i RFR 2
(IFRS 9 Finansiella instrument, p. 3-10) varvid finansiella instrument
värd eras till anskaffningsvärde. Inom efterföljande perioder kommer
finansiella tillgångar som är anskaffade med avsikt att innehas
kortsiktigt att redovisas i enlighet med lägsta värdets princip till
det gsta av anskaffningsvärde och marknadsvärde.
Vid beräkning av nettoförsäljningsvärdet på fordringar som
redovisas som omsättningstillgångar ska principerna för ned-
skrivningsprövning och förlustriskreservering i IFRS 9 tillämpas.
Moderbolaget har endast koncerninterna fordringar där förlust-
risken bedöms obetydlig.
Moderbolagets finansiella skulder uppdelade efter den tid som
på balansdagen återstår fram till den avtalsenliga förfallodagen
(inklusive eventuella ränteutbetalningar, där dessa kan fastställas)
uppgår till 3 (4) (mindre än ett år), 672 (572) inom 1-5 år, inget
förfaller efter 5 år. De belopp som anges är de avtalsenliga,
odiskonterade kassaflödena.
Moderbolagets intäkter består endast av koncernintern fakturer-
ing. Intäkten redovisas över tid i takt med att tjänsterna förbrukas.
Moderbolaget tillämpar inte IFRS 16 i juridisk person i enlighet
med undantaget i RFR 2.
NOT 2 NETTOOMSÄTTNING
2024 2023
Koncerninterna tjänster
27 20
Övriga intäkter
Summa nettoomsättning
27 20
Koncerninterna tjänster omfattar ledningsarbete, IT-tjänster och
administrativa stödfunktioner. Debitering har skett på marknads-
mässiga grunder.
NOT 3 ANSTÄLLDA, PERSONALKOSTNADER
OCH ARVODE TILL STYRELSE
Bolaget har 6 (7) anställda. I not 8 för koncernen redogörs för totala
ersättningar för styrelse och ledande befattningshavare.
MEDELANTAL ANSTÄLLDA 2024 2023
Kvinnor 4 4
Män
2 3
Summa
6 7
LÖNER, ERSÄTTNINGAR, SOCIALA AVGIFTER
OCH PENSIONSKOSTNADER 2024 2023
Löner och ersättningar till styrelse,
verkställande direktör
5 7
Löner och ersättningar till övriga anställda
9 8
Summa löner och ersättningar
14 15
Sociala avgifter enligt lag och avtal
6 6
Pensionskostnader för styrelse,
verkställande direktör
1 1
Pensionskostnader för övriga anställda
2 2
Summa sociala avgifter och
pensionskostnader
9 9
Summa
23 24
ANTAL STYRELSELEDAMÖTER BALANSDAGEN 2024 2023
Kvinnor
3 2
Män
5 6
Summa
8 8
ANTAL VERKSTÄLLANDE DIREKTÖRER OCH
ANDRA LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE 2024 2023
Kvinnor
4 3
Män
1
Summa
4 4
MODERBOLAGETS NOTER
Alla belopp i MSEK om inget annat anges. Beloppen inom parentes anger föreende års värde. Notera att avrundningar kan förekomma så att beloppen i vissa fall inte smmer om de summeras.
128 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 4 ARVODEN OCH KOSTNADS-
ERSÄTTNING FÖR REVISION
PWC 2024 2023
Revision
1 2
Annan revisionsverksamhet
0 0
Skatterådgivning 0 0
Övriga tjänster
0 0
Summa arvoden och kostnads-
ersättning för revision
2 2
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisning och
bokring samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning,
övriga arbetsuppgifter som det ankommer på företagets revisorer
att utföra samt rådgivning eller annat biträde som föranleds av
iakttag elser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana
övriga arbetsuppgifter.
Annan revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget om fattar
huvudsakligen översiktlig granskning av delårsrapporter. Skatte-
rådgivning inkluderar rådgivning inom inkomstbeskattning, inklusive
internprissättningsfrågor, samt mervärdesskatt. Övriga tjänster är
dan rådgivning som inte är hänförlig till någon av de ovan nämnda
kategorier av tjänster.
NOT 5 RÄNTEKOSTNADER OCH
LIKNANDE RESULTATPOSTER
2024 2023
ntekostnader, externt
0
Räntekostnader, koncernbolag
-27 -9
Övrigt -0 -1
Summa räntekostnader och
liknande resultatposter
-27 -10
NOT 6 BOKSLUTSDISPOSITIONER
2024 2023
Koncernbidrag, erhållna
Koncernbidrag, lämnade
Summa bokslutsdispositioner
NOT 7 SKATT PÅ ÅRETS RESULTAT
REDOVISAD SKATT 2024 2023
Aktuell skatt
Aktuell skatt för året
Summa aktuell skatt
Uppskjuten skattekostnad () /
skatteintäk t (+)
Uppskjuten skatt avseende
temporära skillnader
11 6
Summa uppskjuten skatt 11 6
Summa redovisad skatt
11 6
AVSTÄMNING AV EFFEKTIV SKATT 2024 2023
Resultat före skatt
-54 -34
Skatt enligt gällande skattesats
11 7
Skatteeffekt av:
Ej avdragsgilla kostnader
-6 -3
Uppskjuten skatt avseende tidigare års ej
redovisade temporära skillnader
6 2
Skatt på årets resultat enligt
resultaträkningen
11 6
NOT 8 ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
20241231 20231231
Vid årets början
1 450 1 450
Aktieägartillskott
Vid årets slut
1 450 1 450
SPECIFIKATION AV MODERBOLAGETS INNEHAV
AV ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
ANDEL, %
REDOVISAT
VÄRDE
DOTTERBOLAG/ORG NR/SÄTE 20241231 20241231
Bulten Holding AB,556224-0894,
Göteborg
100% 1 450
Vid årets slut
1 450
För innehavet ovan överensstämmer kapitalandelen med
röstandelen.
NOT 9 AKTIEKAPITAL
STAMAKTIER
TOTALT ANTAL
AKTIER
Antal utestående aktier per
31 december 2023
20 987 992 20 987 992
Antal utestående aktier per
31 december 2024
20 987 992 20 987 992
Totalt antal stamaktier per 31 december 2024 är 21 040 207 aktier.
Aktiens kvotvärde är 0,50 SEK. Alla emitterade aktier är till fullo
betalda. Per 2024-12-31 har Bulten AB 52 215 aktier i eget förvar.
NOT 10 STÄLLDA SÄKERHETER FÖR
SKULDER TILL KREDITINSTITUT
20241231 20231231
Aktier i dotterbolag
1 450 1 450
Summa ställda säkerheter för skulder
till kreditinstitut
1 450 1 450
NOT 11 EVENTUALFÖRPLIKTELSER
20241231 20231231
Borgensförbindelser till förmån för
koncernföretag
6 7
Övriga eventualförpliktelser
2 2
Summa eventualförpliktelser
8 9
NOT 12 TRANSAKTIONER MED
NÄRSTÅENDE
Mellan moderbolaget och koncernbolag sker intern försäljning av
koncerninterna tjänster. Se not 2 (Nettoomsättning). Andra trans-
aktioner med närsende under året framgår av not 3 (Anställda,
personalkostnader och arvoden till styrelsen) samt räntekostnader
som framgår av not 5 (Räntekostnader och liknande resultat poster).
Transaktioner med närstående har förekommit på villkor likvärdiga
dem som gäller vid transaktioner på affärsmässig grund.
129 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
FÖRSÄKRAN OCH UNDERSKRIFTER
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed, respektive att koncernredovisningen
har upprättats i enlighet med de internationella redovisningsstandarder som avses i Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1606/2002 av 19 juli 2002
om tillämpning av internationella redovisningsstandarder, ger en rättvisande bild av moderbolagets respektive koncernens ställning och resultat
samt att förvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av moderbolagets respektive koncernens verksamhet, ställning och
resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget respektive de företag som ingår i koncernen står inför.
Göteborg den 26 mars 2025
Ulf Liljedahl Karin Gunnarsson Christina Hallin
Styrelsens ordförande Styrelseledamot Styrelseledamot
Hans Peter Havda Jonas Hård Malin Ruijsenaars
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Harri Åman Niklas Malmberg
Arbetstagarrepresentant Arbetstagarrepresentant
Axel Berntsson
Vd och koncernchef
Vår revisionsberättelse har avgivits den 26 mars 2025
PricewaterhouseCoopers AB
Johan Palmgren
Auktoriserad revisor
130 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
REVISIONSBERÄTTELSE Till årsstämman i Bulten AB (publ), Organisationsnummer 556668-2141
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN
OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen för Bulten AB (publ) för år 2024. Bolagets årsredovisning
och koncernredovisning ingår på sidorna 85-130 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den
31 december 2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde
för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upp-
rättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per
den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat och kassa-
flöde för året enligt IFRS Redovisningsstandarder, som de antagits
av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig
med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultat-
räkningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och kon-
cernredovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande
rapport som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i
enlighet med revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing
(ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa
standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap
och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i revisorsför-
ordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade
bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess
kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå
och bedöma risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella
rapporterna. Vi beaktade särskilt de områden där verkställande
direktören och styrelsen gjort subjektiva bedömningar, till exempel
viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts med
utgångspunkt från antaganden och prognoser om framtida händel-
ser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid alla revisioner har vi
också beaktat risken för att styrelsen och verkställande direktören
åsidosätter den interna kontrollen, och bland annat övergt om
det finns belägg för systematiska avvikelser som givit upphov till
risk för väsentliga felaktigheter till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig
granskning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella rapport-
erna som helhet, med hänsyn tagen till koncernens struktur,
redovisningsprocesser och kontroller samt den bransch i vilken
koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bemning
av väsentlighet. En revision utformas för att uppnå en rimlig grad av
kerhet om huruvida de finansiella rapporterna innehåller några
väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan uppstå till följd av oegent-
ligheter eller misstag. De betraktas som väsentliga om enskilt eller
tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut
som användarna fattar med grund i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa kvantitativa
väsentlighetstal, däribland för den finansiella rapporteringen som
helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa överganden fastställde
vi revisionens inriktning och omfattning och våra granskningsåtgärd-
ers karaktär, tidpunkt och omfattning, samt att bedöma effekten av
enskilda och sammantagna felaktigheter på de finansiella rapport-
erna som helhet.
REVISIONSBERÄTTELSE
131 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla
för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen
för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden.
Särskilt betydelsefullt område Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla
området
Inkurans i varulager
Per den 31 december 2024 redovisar koncernen varulager om
1 174 MSEK. Företagsledningen fastställer värdet på varulager
baserat på bekningar av anskaffningskostnaden med avdrag
för beräknad inkurans. Värdering av varulager är väsentlig för
vår revision eftersom värderingen omfattar ett flertal upp-
skattningar och bedömningar och dessutom motsvarar värdet
på varulagret en betydande andel av koncernens totala till-
gångar. En viktig bedömning som företagsledningen behöver
göra vid värdering av varulagret är koncernens förmåga att
kunna sälja sina produkter i lager till ett pris som överstiger
anskaffningskostnaden, och i sammanhanget beakta risken
för inkurans.
Risken för inkurans aktualiseras särskilt i samband med
att koncernens kunder slutar tillverka en fordonsmodell och/
eller i situationer då koncernens försäljningsvolymer minskar
kraftigt på grund av minskad efterfrågan från kunder.
I syfte att identifiera och konsekvent beräkna risken för inkurans
har företagsledningen fastställt koncernövergripande riktlinjer
för beräkning av inkurans. Riktlinjerna tar hänsyn till enskilda
artiklars tid i lager (trögrörlighet i lager), vilket tillsammans
med faktiska och bedömda framtida försäljningsvolymer ger
företagsledningen ett underlag för att fastställa en rimlig
inkuransreserv.
Koncernens principer för värdering av varulager och redo-
visning av inkurans finns beskrivet not 21.
Våra granskningsåtgärder inkluderade en utrdering av
koncern ens principer för att fastställa inkurans i varulager.
Vi har granskat tillämpningen av koncernens riktlinjer
för beräkning av inkurans i rapporterande enheter. Vi har
prövat den matematiska riktigheten i bolagets rapporter
över artiklar som inte rört sig i lager under en längre period,
dels genom stickprov och dels med stöd av dataanalyser av
lagertransaktioner. Vi har vidtagit analytiska gransknings-
åtgärder för att identifiera lagerartiklar som säljs med
negativ marginal.
Vi har diskuterat med ledningen samt granskat protokoll
från styrelsemöten och andra viktiga ledningsmöten i syfte att
identifiera prognostiserade förändringar i bolagets försäljning
som skulle kunna föranleda att lagerartiklar blir inkuranta.
Vi har slutligen utvärderat att koncernen på ett tillfredsställ-
ande sätt beskrivit sina principer för värdering av varulager i
årsredovisningen, inklusive de uppskattningar och bedöm-
ningar som gjorts för att värdera lagret per 31 december 2024.
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredo-
visningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-34,
84 samt 135-141 och Hållbarhetsrapporten på sidorna 35-73. Den
andra informationen består även av erttningsrapporten som vi
har tagit del av före datumet för denna revisionsberättelse. Det är
styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna
andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovis-
ningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande
med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som
identifieras ovan och överga om informationen i väsentlig
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredo-
visningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i
övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen
i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller
en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har
inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att
de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller
koncernredovisningen, enligt IFRS Redovisningsstandarder, som
de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Styrelsen och verk-
ställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som
de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och
koncern redovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av
bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De
upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka
förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet
om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte
om styrelsen och verkställande direkren avser att likvidera bolaget,
uppra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ
till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finans-
iellarapportering.
132 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida års-
redovisningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller
några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller
våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men
är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig fel-
aktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av
oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt
eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska
beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och
koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av års-
redovisningen och koncernredovisningen finns på Revisorsinspekt-
ionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar.
Denna beskrivning är en del av revisions berättelsen.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH
ANDRA FÖRFATTNINGAR
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till disposi-
tion av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utrt en revision av styrelsens och verkställande
direktör ens förvaltning för Bulten AB (publ) för år 2024 samt av
förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt för-
slaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter
och verkställande direktörerna ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov,
likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen
av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fort-
löpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation,
och att tillse att bolagets organisation är utformad så att bok-
föringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägen-
heter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verkstäl-
lande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt
styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de
åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokring ska fullgöras
i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska
skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att
med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelse-
ledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
• företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försumm-
else som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget
• på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, års-
redovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är
att med rimlig grad av säkerhet bema om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för
att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan för-
anleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med
aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av
förvaltningen finns på Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning
är en del av revisionsberättelsen.
133 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utrt en granskning av att styrelsen och verkställande
direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovis-
ningen i ett format som möjligr enhetlig elektronisk rapportering
(Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde-
pappersmarknaden för Bulten AB (publ) för år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format
som i allt väsentligt möjligr enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi
är oberoende i förhållande till Bulten AB (publ) enligt god revisors-
sed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamål-
senliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en
sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören
bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i
allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap.
4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av
vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransknings-
åtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef- rapporten är
upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti
för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed
i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
dan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter
eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsam-
mans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som
användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality
Management 1, som kräver att företaget utformar, implementerar
och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller
rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för
yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra för fattningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis
om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör
enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen och koncern-
redovisningen. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utras, bland
annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i
rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid denna riskbemning beaktar revisorn de delar av den interna
kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och verkställande
direktören tar fram underlaget i syfte att utforma gransknings-
åtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna,
men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna
kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamål-
senligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande direktör-
ens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av
att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en
avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bemning av huruvida
koncernens resultat-, balans- och eget kapitalräkningar, kassa-
flödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i
enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
PricewaterhouseCoopers AB, 113 21 Stockholm, utsågs till Bulten
AB (publ)s revisor av bolagsstämman den 25 april 2024 och har
varit bolagets revisor sedan 8 september 2004. Bulten AB (publ)
har varit ett företag av allmänt intresse sedan 20 maj 2011.
Göteborg den 26 mars 2025
PricewaterhouseCoopers AB
Johan Palmgren
Auktoriserad revisor
134 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
KONCERNEN NYCKELTAL
KONCERNEN 2024 2023 2022 2021 2020
Marginaler
EBITDA-marginal, %
8,6 7,3 7,9 10,7 8,7
Justerad EBITDA-marginal, %
8,6 7,5 10,3 10,7 8,6
EBIT-marginal (rörelsemarginal), %
5,2 4,0 4,0 6,2 3,6
Justerad EBIT-marginal (rörelsemarginal), %
5,2 4,2 6,3 6,2 3,5
Nettomarginal, % 2,8 2,2 1,7 4,1 1,6
Justerad nettomarginal, %
2,8 2,4 3,9 4,1 1,5
Avkastningsmått
Avkastning på sysselsatt kapital, %
9,2 8,1 6,3 9,7 5,4
Justerad avkastning på sysselsatt kapital, %
9,2 8,5 9,9 9,7 5,2
Avkastning på sysselsatt kapital exklusive goodwill, %
11,0 9,2 6,8 10,7 5,9
Justerad avkastning på sysselsatt kapital exklusive goodwill, %
11,0 9,6 10,7 10,7 5,8
Avkastning på eget kapital, %
7,1 5,7 3,2 9,1 3,7
Justerad avkastning på eget kapital, %
7,1 6,5 9,1 9,1 3,5
Kapitalstruktur
Kapitalomsättningshastighet, ggr
1,6 1,4 1,5 1,6 1,5
Skuldsättningsgrad, ggr
-0,7 -0,7 -0,5 -0,4 -0,3
Räntetäckningsgrad, ggr
3,0 3,6 6,8 10,1 3,9
Soliditet, % 40,3 37,9 41,9 49,3 49,4
Medarbetare
Nettoomsättning per anställd, KSEK
3 048 3 451 2 841 2 230 1 977
Rörelseresultat per anställd, KSEK
158 138 114 139 72
Medelantalet anställda (FTE)
1 905 1 668 1 575 1 673 1 616
Övrigt
Nettokassa(+)/nettoskuld(-), MSEK
-1 394 -1 340 -925 -655 -458
Justerad nettokassa(+)/nettoskuld(-), MSEK
2)
-865 -834 -411 -323 -112
Resultat per aktie hänförligt till moderbolagets aktieägare
Resultat per aktie, SEK
*)
6,45 4,89 2,65 6,85 2,66
Resultat per aktie justerad för jämförelsestörande poster, SEK *
1)
6,45 5,51 7,48 6,85 2,53
Antal utestående aktier
Vägt antal utestående stamaktier, tusental
*)
20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 829,5
*) Avser före utspädning
1) Resultat per aktie justerad för jämförelsestörande poster. Resultat efter skatt justerat för jämförelsestörande poster. Samtliga justerade poster är beaktade med aktuell skatt och uppskjuten skatt.
Dividerat med vägt antal utestående aktier per balansdag.
2) Justerad nettokassa/nettoskuld. Räntebärande skulder exklusive räntebärande skulder hänförliga till finansiella leasingavtal minus räntebärande tillgångar.
135 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
KONCERNEN KVARTALSDATA
2024 2023 2022
KONCERNEN Q4 Q3 Q2 Q1 Q4 Q3 Q2 Q1 Q4 Q3 Q2 Q1
Orderingång
1 470 1 455 1 541 1 299 1 582 1 566 1 476 1 356 1 437 1 033 1 289 1 134
Resultaträkning
Nettoomsättning
1 475 1 333 1 466 1 533 1 576 1 378 1 416 1 387 1 339 1 095 1 006 1 034
Bruttoresultat
242 251 259 318 258 210 217 283 245 187 189 205
Justerat bruttoresultat
242 251 259 318 258 210 217 283 254 187 189 205
Resultat före avskrivningar (EBITDA)
70 140 124 163 87 77 95 160 148 91 84 32
EBITDA-marginal, %
4,8 10,6 8,4 10,7 5,6 5,6 6,7 11,6 11,0 8,3 8,3 3,1
Justerat resultat före avskrivningar (EBITDA)
70 140 124 163 87 82 103 160 159 91 94 115
Justerad EBITDA-marginal, %
4,8 10,6 8,4 10,7 5,6 5,9 7,2 11,6 11,9 8,3 9,3 11,1
Rörelseresultat (EBIT)
20 91 74 116 33 31 50 116 103 47 41 -11
EBIT-marginal (rörelsemarginal), %
1,4 6,8 5,1 7,5 2,1 2,3 3,5 8,4 7,6 4,3 4,1 -1,1
Justerat rörelseresultat (EBIT)
20 91 74 116 33 36 58 116 114 47 51 72
Justerad EBIT-marginal (rörelsemarginal), %
1,4 6,8 5,1 7,5 2,1 2,6 4,0 8,4 8,5 4,3 5,0 7,0
Resultat efter skatt
9 38 40 74 30 -25 43 79 73 18 22 -39
Nettomarginal, %
0,6 2,9 2,7 4,8 1,9 -1,8 3,0 5,7 5,5 1,6 2,2 -3,8
Justerat resultat efter skatt
9 38 40 74 30 -20 51 79 82 18 32 44
Justerad nettomarginal, % 0,6 2,9 2,7 4,8 1,9 -1,5 3,6 5,7 6,2 1,6 3,1 4,3
Kassaflöde från
den löpande verksamheten
150 -61 107 123 89 20 46 196 250 -27 -19 94
investerings verksamheten
-72 -41 -51 -39 -27 -559 -33 -40 -72 -69 -50 -75
finansieringsverk samheten
-36 -91 -2 5 -87 597 -91 -216 -9 145 131 -100
Periodens kassaflöde
42 -193 54 89 -25 58 -78 -60 169 49 62 -81
Resultat per aktie hänförligt till moderbolagets aktieägare
Resultat per aktie före utspädning, SEK *)
0,03 1,56 1,64 3,22 1,00 -1,49 1,82 3,56 3,01 0,65 0,88 -1,90
Resultat per aktie justerad för jämförelsestörande poster
före utspädning, SEK *)
0,03 1,56 1,64 3,22 1,00 -1,25 2,20 3,56 3,45 0,65 1,32 2,07
Antal utestående stamaktier
Vägt antal utestående stamaktier före utspädning, tusental *)
20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0
136 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
KONCERNEN KVARTALSDATA, BALANSRÄKNING
KONCERNEN 20241231 20240930 20240630 20240331 20231231 20230930 20230630 20230331 20221231 20220930 20220630 20220331
Balansräkning
Anläggningstillgångar
2 435 2 346 2 353 2 319 2 236 2 264 1 842 1 771 1 768 1 706 1 472 1 421
Omsättningstillgångar
2 664 2 677 2 690 2 691 2 616 2 676 2 491 2 451 2 588 2 369 2 124 1 988
Eget kapital
2 053 1 979 1 969 2 007 1 838 1 901 1 988 1 923 1 825 1 749 1 699 1 650
Långfristiga skulder
1 671 1 708 1 690 1 631 1 232 1 243 671 763 880 878 607 506
Kortfristiga skulder
1 375 1 336 1 384 1 372 1 782 1 796 1 674 1 535 1 651 1 448 1 290 1 253
Övrigt
Nettokassa(+)/nettoskuld(-)
-1 394 -1 461 -1 338 -1 304 -1 340 -1 422 -812 -780 -925 -1 081 -777 -648
Justerad nettokassa(+)/nettoskuld(-)
-865 -940 -793 -777 -834 -882 -301 -277 -411 -569 -446 -319
Eget kapital per aktie hänförligt till moderbolagets aktieägare
Eget kapital per aktie, SEK *)
95,64 92,74 91,31 93,51 85,88 88,54 92,99 90,11 85,72 82,11 79,96 77,45
Antal utestående stamaktier
Antal utestående stamaktier på balansdagen, tusental *)
20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0
Aktiekurs
Aktiekurs vid periodens slut, (SEK)
72,70 67,70 83,50 73,50 80,00 69,70 99,40 88,20 59,50 53,20 64,00 65,10
137 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
KONCERNEN, 12 MÅNADER RULLANDE
KONCERNEN, 12 MÅNADER RULLANDE
JANUARI
2024–
DECEMBER
2024
OKTOBER
2023–
SEPTEMBER
2024
JULI 2023–
JUNI 2024
APRIL2023–
MARS 2024
JANUARI
2023–
DECEMBER
2023
OKTOBER
2022–
SEPTEMBER
2023
JULI 2022–
JUNI 2023
APRIL2022–
MARS 2023
JANUARI
2022–
DECEMBER
2022
OKTOBER
2021–
SEPTEMBER
2022
JULI 2021
JUNI 2022
APRIL 2021
MARS 2022
Resultaträkning
Nettoomsättning
5 807 5 908 5 953 5 903 5 757 5 520 5 237 4 827 4 474 4 088 3 757 3 661
Bruttoresultat
1 070 1 086 1 045 1 003 968 955 932 904 826 749 702 689
Justerat bruttoresultat 1 070 1 086 1 045 1 003 968 963 941 913 835 749 702 689
Resultat före avskrivningar (EBITDA)
497 514 451 422 419 480 494 483 355 297 280 292
EBITDA-marginal, % 8,6 8,7 7,6 7,2 7,3 8,7 9,4 10,0 7,9 7,3 7,4 8,0
Justerat resultat före avskrivningar (EBITDA)
497 514 456 435 432 503 513 504 459 390 372 375
Justerad EBITDA-marginal, %
8,6 8,7 7,7 7,4 7,5 9,1 9,8 10,4 10,3 9,5 9,9 10,2
Rörelseresultat (EBIT)
301 314 254 230 230 300 316 307 180 125 109 122
EBIT-marginal (rörelsemarginal), %
5,2 5,3 4,3 3,9 4,0 5,4 6,0 6,4 4,0 3,1 2,9 3,3
Justerat rörelseresultat (EBIT)
301 314 259 243 243 324 335 328 284 218 201 206
Justerad EBIT-marginal (rörelsemarginal), %
5,2 5,3 4,4 4,1 4,2 5,9 6,4 6,8 6,3 5,3 5,4 5,6
Resultat efter skatt
161 182 119 122 127 170 213 192 74 33 32 47
Nettomarginal, %
2,8 3,1 2,0 2,1 2,2 3,1 4,1 4,0 1,7 0,8 0,9 1,3
Justerat resultat efter skatt
161 182 124 135 140 192 230 211 176 126 124 130
Justerad nettomarginal, %
2,8 3,1 2,1 2,3 2,4 3,5 4,4 4,4 3,9 3,1 3,3 3,5
Medarbetare
Nettoomsättning per anställd, KSEK
3 048 3 100 3 138 3 145 3 451 3 398 3 302 3 067 2 841 2 600 2 361 2 220
Rörelseresultat per anställd, KSEK
158 165 134 123 138 184 199 195 114 80 68 74
Antal anställda per balansdag
1 905 1 906 1 897 1 877 1 668 1 625 1 586 1 574 1 575 1 572 1 591 1 649
Avkastningsmått
Avkastning på sysselsatt kapital, %
9,2 9,8 8,2 8,2 8,1 9,1 11,8 11,2 6,3 4,5 4,4 5,3
Justerad avkastning på sysselsatt kapital, %
1)
9,2 9,8 8,4 8,5 8,5 9,8 12,5 11,9 9,9 7,9 8,1 8,7
Avkastning på sysselsatt kapital (exklusive leasingskulder), %
10,2 10,8 9,2 8,9 8,7 10,3 13,1 12,6 7,0 5,0 4,9 6,0
Avkastning på sysselsatt kapital exklusive goodwill, %
11,0 11,7 9,3 9,3 9,2 10,4 12,8 12,1 6,8 4,9 4,8 5,9
Justerad avkastning på sysselsatt kapital
exklusive goodwill, %
1)
11,0 11,7 9,5 9,7 9,6 11,2 13,5 13,0 10,7 8,5 9,0 9,8
Avkastning på eget kapital, %
7,1 8,2 4,7 5,0 5,7 8,1 10,5 9,7 3,2 1,0 1,1 2,3
Justerad avkastning på eget kapital, %
2)
7,1 8,2 5,0 5,6 6,5 9,3 11,4 10,7 9,1 6,5 6,7 7,4
Övrigt
Nettoskuld(-)/EBITDA
-2,8 -2,8 -3,0 -3,1 -3,2 -3,0 -1,6 -1,6 -2,6 -3,6 -2,8 -2,2
Justerad nettoskuld(-)/EBITDA
-1,7 -1,8 -1,8 -1,8 -2,0 -1,8 -0,6 -0,6 -1,2 -1,9 -1,6 -1,1
Justerad nettoskuld(-)/Justerad EBITDA
-2,1 -2,2 -2,1 -2,2 -2,4 -2,1 -0,7 -0,6 -1,1 -1,8 -1,4 -1,0
138 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
DEFINITIONER
Antal anställda (headcount)
Beräknas som faktiskt antal anställda medarbetare inklusive
frånvarande medarbetare samt tidsbegränsade oavsett arbetstid.
Avkastning på eget kapital
Årets resultat exklusive innehav utan bestämmande inflytande
i relation till genomsnittligt eget kapital.
Avkastning på justerat eget kapital
Årets resultat exklusive innehav utan bestämmande inflytande
i relation till genomsnittligt eget kapital exklusive innehav utan
bestämmande inflytande.
Avkastning på sysselsatt kapital
Resultat efter finansnetto ökat med finansiella kostnader i procent
av genomsnittligt sysselsatt kapital.
Bruttomarginal
Bruttorörelseresultat i procent av årets nettoomsättning.
C-parts
C-parts är en term som ofta används inom inköp och supply chain
management för att beskriva delar eller produkter som är låg-
kostnadsartiklar men som fortfarande är viktiga för en produkts
funktion eller produktion. De är inte centrala för produkten,
men utan dem skulle produktionen eller användningen inte vara
möjlig. Exempel på C-parts kan vara skruvar, bultar, tätningsringar,
batterier, kablar eller andra småkomponenter som inte kräver
mycket teknisk kompetens för att välja eller köpa. Eftersom de
vanligen är billigare och ofta används i stora mängder, kan de
ibland vara lätt att förbise när det gäller inköp, men de är än
nödvändiga för att hålla produktionen igång.
EBITDA-marginal
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar i procent av årets
nettoomsättning.
EBIT-marginal (relsemarginal)
Rörelseresultat efter av- och nedskrivningar i procent av årets
nettoomsättning.
Eget kapital
Redovisat eget kapital inklusive innehav utan bestämmande
inflytande.
FSP-konceptet (Full Service Provider)
Ett koncept där Bulten står för ett helhetsansvar genom hela värde-
kedjan, från förutveckling av produkt/er till leverans vid kundens
produktionslinje. Vanligt förekommande bland fordonstillverkare.
Justerad EBIT-marginal (rörelsemarginal)
Rörelseresultat efter av- och nedskrivningar justerat för
jämförelsestörandeposter i procent av årets nettoomsättning.
Justerad nettokassa/nettoskuld
ntebärande skulder exklusive räntebärande skulder hänförliga till
finansiella leasingavtal minus räntebärande tillgångar.
Kapitalomsättningshastighet
Nettoomsättningen dividerad med genomsnittligt sysselsatt kapital.
KPI:er (Key Performance Indicators)
Specifika mätetal eller nyckeltal som används för att mäta och följa
upp framsteg mot uppsatta mål i en organisation. De hjälper
till att bedöma hur framgångsrik en verksamhet är i att uppnå sina
strategiska och operativa mål.
Lageromsättningshastighet
Kostnad för sålda varor dividerat med genomsnittligt varulager.
LTIR (Lost Time Injury Rate)
Antal olyckor som lett till frånvaro x 200.000/totalt antal
arbetade timmar.
Medelantal anställda (FTE)
Beräknas som summan av antalet arbetade timmar dividerat
med normal årsarbetstid och utvisar antalet heltidstjänster.
Nettokassa/nettoskuld
Räntebärande skulder minus räntebärande tillgångar, allt beräknat
vid årets slut.
Nettomarginal
Nettoresultat i procent av nettoomsättning.
Nettoomsättning per anställd
Omsättning dividerad med genomsnittligt antal årsanställda.
OEM
Står för Original Equipment Manufacturer och refererar till ett
företag som tillverkar produkter under deras eget varumärke,
exempelvis en fordonstillverkare.
Organisk tillväxt
Årets nettoomsättning jämfört med föreende års utfall justerat
för valuta och förvärv.
Resultat per aktie efter skatt
Årets resultat dividerat med genomsnittligt antal aktier.
139 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVRIGT
Räntetäckningsgrad
Resultat efter finansnetto ökat med finansiella kostnader
dividerat med finansiella kostnader.
Rörelsekapital
Omsättningstillgångar minskat med kortfristiga ej
räntebärande skulder.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat i procent av nettoomsättning.
Rörelseresultat per anställd
Rörelseresultat dividerat med medelantal anställda.
Skuldsättningsgrad
Räntebärande nettoskuld dividerat med eget kapital.
Soliditet
Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande inflytande
i procent av balansomslutningen.
Sysselsatt kapital
Balansomslutningen minskad med ej räntebärande skulder inklusive
uppskjuten skatt.
Tier 1
Refererar till företag eller leverantörer som direkt tillhandahåller
produkter eller komponenter till den ursprungliga tillverkaren, ofta
ett slutproduktföretag (OEM). I leveranskedjan representerar Tier 1
de mest kritiska leverantörerna, som ofta producerar de största
och mest avgörande delarna som används i slutprodukterna.
Ett exempel inom bilindustrin är en Tier 1-leverantör som tillverkar
hela motorer eller elektroniksystem
Tier 2
Leverantörer som tillverkar delar som används av Tier 1-leverantörer
(ofta mer specialiserade eller mindre komplexa komponenter).
VMI
Vendor Managed Inventory (VMI)
är ett lagerhanteringssystem
där ansvaret för att hålla lagernivåerna på en viss nivå övergår från
köparen (t.ex. en återförsäljare eller distributör) till leverantören.
I ett VMI-system är det alltså leverantören som ansvarar för att
övervaka och optimera lagret hos kunden, vilket gör att den som
tillhanda håller produkterna (leverantören) kan säkerställa att rätt
mängd varor finns tillgängliga när de behövs.
140 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Bulten Invest Sp. z o.o.
Tillverkning
Przemyowa 12
34-382 Wieprz, Polen
Bulten Fasteners (Tianjin) Co., Ltd.
Tillverkning, försäljning
P1, No.4 Shengda 2nd Branch Road
Xiqing District, Tianjin, Kina, 300383
Tel: + 86 (22) 58105868
Bulten Taiwan Fasteners Ltd.
Tillverkning, försäljning
No.64, Zhongshan Rd., Tucheng Dist.,
New Taipei City 236038, Taiwan (R.O.C.)
Tel: +886 2 2694 5378
Bulten Fasteners (Wuxi) CO., Ltd.
Tillverkning, försäljning
Building D, Plainvim International
Industrial Park
No.30 WanQuan Road, Xishan District
Wuxi, Jiangsu Province, Kina
Tel: +86 510 8527 0888
Bulten North America LLC Fastener
Corporation
Tillverkning, försäljning
10069 Wellman Road
Streetsboro, Ohio 44241, USA
Tel: +1 234 602 1258
Exim & Mfr Holdings Pte Ltd.
Försäljning, distribution
Unit B-30, Humility Street, Multinational
Garden Town Homes,
Multinational Village, Paranaque, Metro
Manila, Filippinerna
Tel: +63 2 8828 8957
Exim & Mfr Holdings Pte Ltd.
Försäljning, distribution
111/12 B-Avenue Tiwanon-Changwattana
Moo.3
T. Banmai, A. Muang Pathumthani,
Pathumthani 12000, Thailand
Tel: +66 2 501 1507
VPDD Exim VA Mfr Holdings Pte Ltd.
Försäljning, distribution
02 Phung Khac Khoan, (Unit S4), Dakao
Ward, District 1, HCMC, Vietnam
Tel: + 84 28 3824 5974
TensionCam Systems AB
Utveckling
August Barks gata 6A
400 93 Göteborg
Tel: + 46 31 734 59 00
Exim & Mfr Enterprise
Huvudkontor, försäljning, distribution
30 Kallang Pudding Road #06-07
Valiant Industrial Building
Singapore 349312
Tel: + (65) 6743 0033
PT Exim & Mfr Indonesia
Försäljning, distribution
Kawasan Pergudangan Biz Park 2 Unit A.
20,Jl. Raya Penggilingan No. 10, Cakung,
Jakarta Timur 13940, Indonesien
Tel: +62 21 2957 3980
Exim & Mfg SDN BHD
Försäljning, distribution
Taman Lip Sin Block 2, No. 2-2-5, Lengkok
Nipah, Taman Lip Sin, 11900
Bayan Lepas, Penang, Malaysia
Tel: +60 16-208 7788
Exim & Mfr Holdings Pte Ltd.
Försäljning, distribution
4th Floor, Indiqube Edge, Sarjapur Outer
Ring Road,
Bellandur, Bangalore – 560103, Indien
Tel: +91 99 8054 8644
JOINT VENTURES
PSM-ZJK Fasteners (ShenZhen) Co., Ltd.
Tillverkning, försäljning
2 nd floor, building B, No.8 JingQiang Road
Xinxiu, Community,
Kengzi street Pingshan New District,
Shenzhen, Kina
Tel : +86 755-28341175 ext : 837
Bulten Radium Industries Private Limited
Tillverkning, försäljning
Plot# 2, R/S 427, Khijadiya,
Jamnagar, Gujarat- 361120, Indien
Tel: + 91 9920540805
P.S.M. Celada Fasteners Srl
Försäljning
Via Porpora 24
20131 Milano, Italien
Tel: +39 02 2940 0630
Japan P.S.M. Co., Ltd.
Försäljning
Overseas affairs, Sale department
8-10 Denenchofu-Minami, Ota Tokyo
145-0076 Japan
Tel: +81-3-3756-7227
P.S.M. Fasteners AB
Försäljning
Box 550
175 26 Järfälla
Tel: +46 8 28 28 15
Bulten AB
Huvudkontor, försäljning, utveckling
August Barks gata 6A
400 93 Göteborg
Tel: + 46 31 734 59 00
Bulten Hallstahammar AB
Tillverkning
Industrigatan
734 30 Hallstahammar
Tel: + 46 220 213 00
Bulten GmbH
Tillverkning, försäljning
Industriestrasse 20
DE-59192 Bergkamen, Tyskland
Tel: +49 2389 92 92000
Bulten Ltd
Försäljning
Unit 25, Bloom Lane
Normanby Enterprise Park
Scunthorpe
North Lincolnshire
DN15 9AJ, Storbritannien
Tel: +44 1724 852 666
Bulten Polska S.A.
Tillverkning, försäljning
Bukietowa 60
PL-43-302 Bielsko-Biała, Polen
Tel: +48 33 498 36 00
BULTEN
KONTAKTA OSS
141 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Bulten AB (publ) Box 9148, SE-400 93 Göteborg, Sverige Besöksadress: August Barks Gata 6 A
Telefon 031-734 59 00 • www.bulten.se
BUFOg-skruv tillverkad av skrotbaserat sl
med dekorativ ytbehandling.