549300HUR75YN61F41082023-01-012023-12-31iso4217:SEK549300HUR75YN61F41082022-01-012022-12-31iso4217:SEKxbrli:shares549300HUR75YN61F41082023-12-31549300HUR75YN61F41082022-12-31549300HUR75YN61F41082021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300HUR75YN61F41082021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300HUR75YN61F41082021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300HUR75YN61F41082021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300HUR75YN61F41082021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300HUR75YN61F41082021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300HUR75YN61F41082021-12-31549300HUR75YN61F41082022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300HUR75YN61F41082022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300HUR75YN61F41082022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300HUR75YN61F41082022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300HUR75YN61F41082022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300HUR75YN61F41082022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300HUR75YN61F41082022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300HUR75YN61F41082022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300HUR75YN61F41082022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300HUR75YN61F41082022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300HUR75YN61F41082022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300HUR75YN61F41082022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300HUR75YN61F41082023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300HUR75YN61F41082023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300HUR75YN61F41082023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300HUR75YN61F41082023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300HUR75YN61F41082023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300HUR75YN61F41082023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300HUR75YN61F41082023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300HUR75YN61F41082023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300HUR75YN61F41082023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300HUR75YN61F41082023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300HUR75YN61F41082023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300HUR75YN61F41082023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
För 150 år sedan, den 13 februari 1873, hölls den konstituerande
bolagsstämman för Bult fabriks Aktiebolaget i Hallstahammar.
På bilden syns dåvarande styrelseledamöterna Richard Telander,
Nils Petersson, Gottfrid Rystedt och Herman Friedländer.
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
INTRODUKTION
Bulten i korthet ................................................................................................. 3
Vd har ordet........................................................................................................4
Året i korthet...................................................................................................... 6
CFO kommenterar det finansiella resultatet .....................................7
MARKNAD
Kunder ................................................................................................................ 10
Erbjudande ....................................................................................................... 12
Summering av året som gått och fokus framåt ............................ 16
STRATEGI
Strategiöversikt ............................................................................................. 18
Megatrender som påverkar Bulten ..................................................... 20
rdemodell ................................................................................................... 21
VERKSAMHET
Teknik och innovation ................................................................................ 23
Produkter och tillverkning ....................................................................... 26
Summering av året som gått och fokus framåt ............................ 29
BULTEN 150 ÅR
Bulten – 150 år av tradition och innovation ..................................... 30
AKTIEN
Fem skäl att investera i Bulten ............................................................... 35
Aktieägarinformation ................................................................................. 36
RISKER
Riskfaktorer ..................................................................................................... 38
HÅLLBARHETSINFORMATION
Fem fokusområden för hållbar utveckling ....................................... 44
Bolagsstyrning och affärsetik................................................................. 45
Hållbart kunderbjudande ......................................................................... 46
Hållbar egen produktion ........................................................................... 47
Hållbar leverantörskedja .......................................................................... 48
Mångfald och inkludering ........................................................................ 49
FN:s globala hållbarhetsmål ................................................................... 50
Utmärkelser ..................................................................................................... 50
Styrning av hållbarhetsfrågorna ...........................................................51
Koncernens miljöarbete ............................................................................ 53
Koncernens arbete med sociala frågor ............................................. 56
Hållbarhetsnoter ........................................................................................... 61
GRI-Index ......................................................................................................... 69
BOLAGSSTYRNING
Bolagsstyrningsrapport .............................................................................74
Översikt av bolagsstyrning ..................................................................... 79
Styrelse .............................................................................................................. 80
Verkställande ledning och revisor ....................................................... 81
Underskrifter .................................................................................................. 82
FINANSIELL INFORMATION
Förvaltningsberättelse ............................................................................... 84
Koncernens resultaträkning.................................................................... 88
Koncernens rapport över totalresultat.............................................. 88
Koncernens balansräkning ...................................................................... 89
Koncernens rapport över förändringar i eget kapital ................ 90
Koncernens kassaflödesanalys ............................................................. 91
INNEHÅLL
BULTENS ÅRS- OCH HÅLLBARHETS REDOVISNING
Den legala årsredovisningen som innehåller förvaltnings-
berättelse och finansiella rapporter finns på sidorna 84-129.
Sidangivelse för hållbarhetsredovisingen som också utgör
Bultens lagstadgade hållbarhetsrapport enligt Årsredo-
visningslagen finns på sidan 61.
Koncernens sammansättning av nettoskuld .................................. 91
Koncernens noter ......................................................................................... 92
Moderbolagets resultaträkning ..........................................................124
Moderbolagets rapport över totalresultat ....................................124
Moderbolagets kassaflödesanalys ...................................................124
Moderbolagets balansräkning .............................................................125
Moderbolagets rapport över förändringar i eget kapital .......126
Moderbolagets noter ...............................................................................127
Försäkran och underskrifter .................................................................129
Revisionsberättelse ...................................................................................130
Koncernen nyckeltal ................................................................................ 134
Koncernen kvartalsdata ..........................................................................135
Koncernen kvartalsdata, balansräkning .........................................136
Koncernen, 12 månader rullande ......................................................137
ÖVRIGT
Definitioner ....................................................................................................138
Andel taxonomiförenliga ekonomiska aktiviteter
Omsättning ....................................................................................................139
Andel taxonomiförenliga ekonomiska aktiviteter
Kaptialutgifter ..............................................................................................140
Andel taxonomiförenliga ekonomiska aktiviteter
Driftsutgifter ................................................................................................. 141
KONTAKTPERSON INVESTERARRELATIONER
Ulrika Hultgren
SVP Corporate Communications and Investor Relations
Telefon: 0727-47 17 58
E-post: ulrika.hultgren@bulten.com
2 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
BULTEN I KORTHET
Med 150 års gedigen erfarenhet är Bulten idag en ledande global tillverkare och
distributör av fäst element till ett stort antal kunder inom olika branscher, från
fordon till konsument elektronik. Vårt produkterbjudande sträcker sig från ett
brett utbud av standardprodukter till special
anpassade fästelement och kring-
tjänster. Med Bultens fullserviceerbjudande (FSP) kan kunderna välja att överlåta
helhets ansvaret för fästelement till oss, vilket innebär att vi står för utveckling,
försörjning, logistik och service.
VISION
Vi skapar och levererar de mest innovativa och hållbara
fästelementslösningarna.
MISSION
Med 150 års kunskap om fästelement fortsätter vi att leverera
inte bara fästelement utan också kompletta lösningar. Våra erfarna
och engagerade medarbetare hjälper kunder över hela världen att
lyckas med allt från produktdesign till produktion, upphandling
och service.
Det ligger i vår natur att hela tiden utöka vårt kunderbjudande.
Genom att driva innovation och aktivt söka samarbeten med andra
innovativa företag kan vi tillföra ny funktionalitet och nya tjänster
i vårt erbjudande.
Vi har ett stort engagemang i hållbarhet och kostnadseffektivitet.
Vi förbättrar kontinuerligt våra produkter och vår värdekedja för
att bibehålla vår ledande position inom branschen vad gäller
minsta möjliga koldioxid avtryck och användning av naturresurser.
Var vi än bedriver vår verksamhet strävar vi efter att bidra positivt
till samhället. Hållbarhet är en naturlig del av vilka vi är och av
vår affärsmodell.
AFRSIDÉ
Vi levererar kontinuerligt marknadsledande fästelements-
sningar som uppfyller kundernas krav på effektivitet, kvalitet,
pris och hållbarhet.
Med tydliga mål, global närvaro, ansvarsfullt agerande och det
senaste inom teknik och innovation är vi det företag som gör
skillnad och skapar den största fördelen för kunden.
KÄRNVÄRDEN
nder där Bulten har betydande verksamhet, exempelvis tillverkning.
Bultens säljorganisation är representerad i fler länder än de som är markerade ovan.
3 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
VD HAR ORDET
150-årsjubileum, tillxtrekord
och förvärv i kombination med
kapacitetsutmaningar
Hur summerar du året ur ett finansiellt perspektiv?
Under 2023 överträffade vi vårt tillväxtmål och även det strategiska
målet för 2024 om en omsättning på 5 miljarder. Det finansiella
resultatet för årets första kvartal byggde på den takt vi hade i slutet
av föregående år, med hög omsättning och goda margin aler.
Rörelse marginalen för det första kvartalet var 8.4 procent och
g över vårt finansiella mål. Detta var ett resultat av både effektivi-
seringar och att vi balanserat våra priser mot rådande kostnadsläge
på framför allt råmaterial.
Efterfrågan från vår primära kundgrupp fordonsindustrin, vilken
stigit mycket brant efter komponentbristen som rådde hela 2022,
överträffade dock vår produktionskapacitet och under andra kvart-
alet fick vi vidta extraordinära åtrder för att kunna leverera till
våra kunder. Vi var tvungna att nyttja flygfrakter, nyanställa personal,
införskaffa ny produktionsutrustning samt göra frekventa omställ
-
ningar i produktionsprocesserna. Effekten av dessa åtgärder, till-
sammans med stora övertidskostnader, blev en klart försämrad
rörelsemarginal under resterande kvartal och för helåret var rörelse-
marginalen 4.0 procent (justerat 4.2 procent). Detta är jag givetvis
inte alls nöjd med.
Kan du förklara bakgrunden till detta?
Som jag nämnt ökade efterfrågan från våra europeiska fordons-
kunder snabbare än beräknat. Dessutom ledde EU:s införande av
höga strafftullar på skruv importerad från Kina till fullt kapacitets
-
utnyttjande hos våra europeiska fästelementsleverantörer. Detta
skapade svårigheter för oss att på kort sikt få avlastning i vår egen
produktion. Hela den europeiska fästelementsindustrin investerade
kraft igt i ny utrustning för att klara av den starkt ökade efterfrågan.
Det resulterade i långa ledtider för inköp av maskiner som används
vid fästelementstillverkning, vilket också påverkade försörjningen
negativt. Jag vill tacka vår personal som gjort heroiska insatser
och även våra kunder för gott samarbete under denna utmanande
period, samt våra aktieägare för deras tålamod.
Hur säkerställer ni att situationen inte fortsätter under
kommande år?
Vi är nu ikapp vad gäller nyanställning och upplärning av ny personal.
Vi har installerat ytterligare maskinkapacitet och fasat in vår nya
ytbehandlingsfabrik i Polen. Vi har även i högre grad än tidigare
skapat flexibilitet mellan egen och extern produktion, vilket hjälper
oss att parera framtida svängningar i efterfrågan.
Vilka var höjdpunkterna under året?
Firandet av Bultens 150-årsjubileum var en personlig höjdpunkt.
Bulten var i högsta grad en del av den svenska industriella revolu
-
tionen i slutet av 1800-talet och är ett av de bolag från den tiden
som anpassat sig väl till förändringar i omvärlden. Det har gett
bolaget många styrkor som är av betydelse än idag samt för fram
-
tiden. Något som är unikt för Bulten är att vi fort farande är trogna
Hallstahammar, den plats där bolaget föddes. Det är fort farande
en viktig produktionssort för oss.
Invigningen och uppstarten av vår nya ytbehandlingsfabrik i
Radziechowy-Wieprz, Polen, var också en höjdpunkt. Beslutet om
att göra denna stora investering togs med avsikt att förbättra
kostnads effektivitet, kvalitet och kapitalbindning, samt att minska
växthusgasutsläpp.
Under sommaren tog vi ett viktigt strategiskt steg in i distribu
-
tionsledet. Vi har sedan tidigare som mål att diversifiera vår kund-
bas och växa inom allmänindustrin och en nyckelförutsättning för
att kunna göra det är att verka som distributör på de marknader där
potentiella nya kunder finns. Vårt förvärv av Exim & Mfr Enterprise
(Exim) ger oss en utmärkt plattform att växa ytterligare utanför
fordonssektorn. Exim är ett välskött bolag verksamt i Sydostasien,
VD-ORD
4 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
som erbjuder produkter och tjänster till inter nationella kunder
inom en rad branscher i regionen. Bolaget har väl utvecklade
processer för distribution och leverantörsstyrda lager (VMI) som
är anpassade till helt andra inköpsmönster än de som Bultens
trad itionella kunder har. Det finns även goda möjligheter att
expandera Exims affärsmodell till andra regioner.
De framgångar vi haft med tillverkning och leveranser av
mikro skruv till kunder inom konsumentelektronikbranschen i Kina
bidrog starkt till vårt beslut att etablera en liknande verksamhet i
Indien under året. Med den oerhört starka tillväxten inom denna
bransch som pågår just nu i Indien finns en marknadspotential av
lokaltillverkad mikroskruv som vi vill fånga. Kunderna kräver tillför
-
litliga värdekedjor och ”Made in India” är högprioriterat på politisk
nivå. Därför är denna nyetablering strategiskt viktig för Bulten.
Har ni utvecklat organisationen i takt med den globala
expansionen som beskrivs ovan?
I slutet av året inledde vi en omorganisation av verksamheten.
Från att ha arbetat i en global funktionsinriktad struktur beslutade
vi att regionalisera verksamheten. Det innebär att vi nu har tre
regionala chefer med totalansvar för verksamheten i de respektive
region erna Europa, Asien och Nordamerika. Detta är en anpassning,
dels till hur våra kunder faktiskt arbetar och dels till det faktum
att Bulten vuxit kraftigt de senaste åren. Vi ser ett tydligt behov av
att flytta beslutskraft närmare affärerna.
Hur ser du på framtiden och vilka är era viktigaste
fokusområden framöver?
När detta publiceras har jag lämnat Bulten. Ett beslut jag tog i
rj an av 2024 och som inte var lätt. Men efter fem år som vd
för Bulten kändes tiden mogen att lämna över rodret för bolaget.
Oavsett mitt beslut ser jag att bolaget har fortsatt stor potential.
Efterfrågan på fästelement är stark. Elektrifiering av fordon och
den ökande försäljningen av konsumentelektronik är trender som
verkar till Bultens fördel genom att generera nya affärer.
Högsta prioritet är att säkerställa leveranskapaciteten i de
europeiska tillverkningsenheterna och därmed förbättra det finans-
iella resultatet. Lönsamhet är prioritet före tillväxt under 2024.
Att genomföra etableringen i Indien tillsammans med Bultens
samarbetspartners står givetvis högt på agendan. Exim har stor
potential att växa på sina befintliga marknader i Sydostasien, med
mycket fina marginaler, och det finns även planer om att expandera
Exim till nya marknader. I Nordamerika har Bulten ännu en relativt
liten verksamhet men man kommer att öka produktionen där
under året genom uppstart av nya affärer. Avsikten är fort farande
att göra förvärv i Nordamerika för att få skalfördelar och en bred-
are kundportfölj.
Det finns också ett fortsatt stort fokus på innovationsarbete,
framför allt inom hållbarhet. Givande samarbeten med leverantö
-
rer och kund er pågår för att Bulten ska bibehålla sin ledande
bransch position inom såväl hållbarhet som teknisk utveckling.
Det kommer att vara en stor konkurrensfördel för bolag et över tid.
Slutligen vill jag tacka alla som gjort mina fem år på Bulten till
en mycket lärorik, minnesvärd och fin tid, däribland kollegor, kunder,
samarbetspartners och ägare.
Anders Nyström, f.d. vd och koncernchef*
FOKUS 2024
Kontinuerligt säkerställa en sund kapacitetsnivå
i våra fabriker, framförallt i Europa
Kontinuerligt arbeta med marginalförbättringar
Fullt ut implementera den nya regionala
organisations strukturen med avsikt att förbättra
de kommersiella fotavtrycken
Utveckla Exims distributionsverksamhet vidare
Påbörja tillverkning av mikroskruv i Indien
Utvärdera potentiella strategiska förrv
Fortsätta arbetet med implementeringen av Bultens
klimatfärdplan
LÄS MER
Marknad, sidorna 10-16
Strategi, sidorna 18-21
150 år som ledande fästelementstillverkare,
sidorna 30-33
Nyförvärv av distributionsbolaget Exim, sidan 14
Ny ytbehandlingsanläggning i Polen, sidan 27
Joint venture-etablering i Indien, sidan 28
Hållbar utveckling, sidorna 43-49
* Anders Nyström lämnade Bulten och vd- och koncernchefsrollen den 9 februari
2024. Vid samma tidpunkt tillträdde Bultens styrelseledamot Christina Hallin
som tillförordnad vd och koncernchef.
5 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
ÅRET I KORTHET
FINANSIELLA NYCKELTAL, MSEK 2023 2022 2021 2020 2019
Nettoomsättning 5 757 4 474 3 730 3 195 3 093
Bruttoresultat 968 826 710 567 543
Resultat före avskrivning (EBITDA) 419 355 400 277 239
Rörelseresultat (EBIT) 230 180 232 116 98
Rörelsemarginal, % 4,0 4,0 6,2 3,6 3,2
Justerat rörelseresultat (EBIT) * 243 284 232 113 147
Justerad rörelsemarginal, % * 4,2 6,3 6,2 3,5 4,8
Resultat efter skatt 127 74 154 50 55
Justerat resultat efter skatt * 140 176 154 48 97
Skuldsättningsgrad, ggr -0,7 -0,5 -0,4 -0,3 -0,4
Soliditet, % 37,9 41,9 49,3 49,4 55,2
Avkastning på sysselsatt kapital, % 8,1 6,3 9,7 5,4 5,5
Justerad avkastning på sysselsatt kapital, % * 8,5 9,9 9,7 5,2 8,1
* Resultat justerat för jämförelsestörande poster.
KVARTAL 1
Invigning av ytbehandlingsanläggning i Polen
Nästan exakt 150 år efter att Bulten grundades invigdes bolagets största investering genom tiderna,
den toppmoderna ytbehandlingsanläggningen i Radziechowy-Wieprz, Polen.
Avveckling av svenskt logistikcenter
Avvecklingen av ett av bolagets två logistikcenter i Sverige påbörjades med avsikt att effektivisera
distributionskedjan för att upprätthålla en stark operationell plattform.
Utökad ägarandel i TensionCam
Bulten utökade sin ägarandel i TensionCam Systems AB, ett svenskt bolag specialiserat på utveckling
av sensorer för klämkraftsmätning och klämkraftsövervakning i skruvförband, till 63,5 procent.
KVARTAL 2
Ökad efterfrågan och kapacitetsutmaningar
Andra kvartalet samt efterföljande kvartal påverkades negativt finansiellt till följd av extrakostnader
kopplade till flygfrakter, övertid och inhyrd personal. Extrakostnaderna berodde på en kraftigt ökad
efterfrågan av fästelement från europeiska fordonstillverkare vilket resulterade i kapacitets- och
leverans utmaningar.
KVARTAL 3
Förvärv av asiatisk distributionsverksamhet
Exim & Mfr Holdings Pte Ltd (Exim), en asiatisk distributör av fästelement och andra komponenter
med säte i Singapore, förvärvades. Köpeskillingen var på cirka 66,3 MSGD (530 MSEK) på kassa
och skuldfri basis. Förvärvet ger Bulten en bra plattform för att kunna växa inom nya branscher där
distributionsledet är en central försäljningskanal.
KVARTAL 4
Påbörjad nyetablering i Indien
Bulten inledde etablering av en tillverkningsanläggning i Indien genom det nybildade joint venture-
bolaget Bulten Radium Industries Private Limited. Bultens ägarandel är 51 procent och resterande
del ägs av Radium Fasteners Private Limited (Radium) och ZJK Precision Parts HK (ZJK). Bakgrunden
till etableringen är ett ökat behov av inhemskt producerad mikroskruv bland internationella kunder
inom elektronikbranschen med tillverkning i Indien.
Påbörjad regionalisering av verksamheten
Under slutet av året påbörjades ett arbete med att regionalisera delar av bolagets verksamhet.
De delar som påverkas är tillverknings- och säljorganisationerna. Avsikten är att stärka den lokala
verksamheten då marknadsförutsättningarna skiljer sig avsevärt från marknad till marknad. Europa,
Asien och Nordamerika utgör den nya regionala organisationsstrukturen.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER ÅRETS UTGÅNG
Vd och koncernchef lämnar bolaget
I januari 2024 meddelade Bultens vd och koncernchef Anders Nyström att han lämnar bolaget.
Styrelseledamot Christina Hallin tillträdde den 9 februari som tillförordnad vd och koncernchef.
5 757 MSEK
NETTOOMSÄTTNING
230 MSEK
RÖRELSERESULTAT
243 MSEK
JUSTERAT RÖRELSERESULTAT
28,7 %
TILLVÄXT
4,0 %
RÖRELSEMARGINAL
4,2 %
JUSTERAD RÖRELSEMARGINAL
6 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
0
1
2
3
4
5
6
20232022202120202019
Mål 5 MDSEK
MDSEK
3,2
3,1
4,5
3,7
Mål >8%
11,6%
-0,6%
6,7%
9,7%
0
2
4
6
8
20232022202120202019
4,04,0
3,2
3,6
3,5
4,2
Rörelsemarginal
Justerad rörelsemarginal
%
6,3
6,2
4,8
%
-0,6%
0
5
10
15
20
20232022202120202019
Mål >15%
6,3
8,1
5,4
5,5
9,7
8,1
5,2
9,9
8,5
Avkastning på sysselsatt kapital (ROCE)
Justerad avkastning på sysselsatt kapital (ROCE)
Utdelning i % av nettoresultat
Utdelning i % av justerat nettoresultat
0
25
50
75
100
20232022202120202019
75,9
0
32,9
45,4
94,5
79,5
Policy >33%
%
5,7
51,1
33,4
CFO KOMMENTERAR DET FINANSIELLA RESULTATET
Avkastning på genomsnittligt
sysselsatt kapital (ROCE)
Målet är att avkastningen på genomsnittligt
sysselsatt kapital ska uppgå till minst
15 procent år 2024.
Tillväxt
Målet är en omsättning på 5 miljarder SEK år
2024*, vilket motsvarar en genomsnittlig årlig
tillväxt (CAGR) på 10 procent fördelat på
såväl organisk som förvärvad tillväxt.
Tillväxt
2023 var ytterligare ett år med rekordomsättning. Tillväxten upp-
gick till 28,7 (19,9) procent och vi överträffade därmed vårt mål
om 10 procent genomsnittlig årlig tillväxt. Det innebär också att vi
redan uppnått vårt mål om 5 miljarder SEK i omsättning 2024.
Rörelsemarginal
Vår justerade rörelsemarginal uppgick till 4,2 (6,3) procent. Vårt
mål 2024 uppgår till minst 8 procent. Det innebär att vi har ett
arbete kvar att göra för att nå vårt mål.
Vi inledde dock det första kvartalet med en rörelsemarginal på
8,4 procent. Dessvärre ledde den höga tillväxten under året, främst
i Europa, till kapacitetsutmaningar under följande kvartal, vilket
innebar stora extrakostnader. Kostnaderna var främst relaterade
till flygfrakter, övertid, rekryteringar och investeringar i våra
europeiska fabriker och uppgick till cirka 170 MSEK för helåret.
För att förbättra situationen har vi arbetat med kapacitetshöjande
åtgärder. Dessa har gett resultat och kommer fortsatt göra så
under 2024, men det har tagit längre tid än beräknat och syns
tyvärr på rörelse resultatet.
Rörelsemarginal
Målet är att rörelsemarginalen (EBIT)
ska uppgå till minst 8 procent år 2024.
Utdelningspolicy
Policyn är att över tid ska minst en tredje-
del av nettoresultatet efter skatt delas ut.
nsyn ska dock tas till Bultens finansiella
ställning, kassaflöde och framtidsutsikter.
I augusti förvärvade Bulten den asiatiska fästelements-
distributören Exim & Mfr Enterprise (Exim), vilket bidragit positivt
till rörelse marginalen. Förvärvskostnaderna har belastat 2023
med cirka -13 MSEK och har justerats för i ovan siffror.
Fokus 2024 kommer att vara på att förbättra rörelsemarginalen.
Avkastning på sysselsatt kapital
Justerad avkastning på sysselsatt kapital uppgick till 8,5 (9,9)
procent. Detta är en direkt följd av rörelseresultatet som påverk-
ats negativt av kapacitetsutmaningar och beskrivs ovan. Även
goodwill i samband med förrvet av Exim har haft en negativ
påverkan.
Utdelning
Styrelsen har föreslagit årsstämman en utdelning om 2,50 SEK
per aktie för räkenskapsåret 2023, vilket är samma nivå som
före gående räkenskapsår. Utdelningen motsvarar cirka 51,1 (94)
procent av nettoresultat efter skatt och 45,4 procent av justerat
netto resultat efter skatt, vilket är i enlighet med utdelningspolicyn.
Tydlig finansiell styrning
Tack vare tydligt definierade nyckeltal, riktlinjer och mål säker-
ställer vi bästa möjliga kapitalanvändning.
Vår starka balansräkning möjliggjorde förvärvet av Exim under
2023. Det har haft en viss påverkan på balansräkningen men vi
ser att förvärvet långsiktigt kommer att bidra positivt finansiellt
och möjligra framtida
strategiska förvärv.
Under året har vi även
lagt ner två logistikenheter
(Arendal, Sverige och
Pembroke, Storbritannien)
samt gjort effektiviseringar
i produktionen relaterade
till de kapacitetsutmaningar
vi dessvärre haft under större
delen av året. Dessa åtgärder
kommer lång siktigt också att
gynna våra finanser.
* Målet uppnåddes under 2023.
7 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
MARKNAD
Kunder ..........................................................................10
Erbjudande
...................................................................12
Summering av året som gått och fokus framåt
........ 16
8 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
9 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
KUNDER
Trogen partner till en fordonsindustri i transformation
Under de senaste decennierna har Bulten vuxit till en ledande
leverantör av fästelement och tillhörande tjänster till globala
tillverkare av såväl personbilar som kommersiella fordon, främst i
Europa men också i Asien och Nordamerika. Plattforms utvecklingen
inom fordonsindustrin har gynnat försäljningen av fäst element.
Exempelvis har elektrifieringen av fordon skapat nya affärsmöjlig
-
heter för Bulten. Detta eftersom batteripackar behöver samman-
fogas med fästelement av nya slag och med andra dimensioner än
vad traditionella fordon med förbränningsmotorer har behov av.
Leverantörer till fordonstillverkare, så kallade Tiers 1 och 2, är
också en allt viktigare kundgrupp för Bulten då fordonsindustrin
växer med nya plattformar och ny teknik.
Framtidsutsikterna för Bulten inom fordonsindustrin ser gynn
-
samma ut. Oavsett ny teknik och innovation kommer fästelement
fortsatt spela en central roll för att hålla ihop det stora antalet kom
-
ponenter som finns i fordon. Läs mer om Bultens kunderbjudande
till fordons tillverkarna på sidorna 12-13.
Distribution och nyetablering skapar nya möjligheter
Under senare år har Bulten även vuxit kraftigt inom industrier
utanför fordonssektorn, framför allt i Asien. Exempel på sådana är
konsumentelektronik, medicinteknik och förnybar energi. Positivt
är också att diversifieringen av kundportföljen möjliggör finansiell
tillväxt genom förbättrade marginaler.
2023 förvärvades det asiatiska distributionsbolaget Exim & Mfr
Enterprise (Exim). Historiskt sett har majoriteten av de produkter
som Bulten erbjudit sina kunder varit egentillverkade. Genom Exim
kan verksamheten inom distributionskedjan breddas. Det under-
lättar framtida tillväxtmöjligheter inom nya kundgrupper med
tradition av att köpa stora kvantiteter fästelement från distributörer.
s mer om Exim på sidan 14.
I slutet av året påbörjade Bulten etableringen av en tillverknings-
verksamhet i Indien genom ett joint venture-bolag tillsammans
med två indiska fästelementsaktörer. Bakgrunden till etableringen
är ett ökat behov av inhemskt producerad mikroskruv bland inter
-
nationella kunder inom konsumentelektronikbranschen med till-
verkning i Indien. Etableringen skapar förutsättningar för Bulten
att kunna växa ytterligare inom konsumentelektroniksegmentet.
s mer om joint venture-etableringen på sidan 28.
Potential i nya tjänster
Bulten ser även en växande framtida marknad för tjänster kopplade
till fästelement. Ett exempel på det är TensionCam-tekniken som
kan skapa affärsmöjligheter bland kundgrupper verksamma inom
bland annat infrastruktur, vatten och avlopp samt elproduktion.
s mer om TensionCam-tekniken på sidan 24.
URVAL AV KUNDER
Lätta fordon
Audi, BAIC, BMW, Fiat, Ford, Geely, Jaguar, Land
Rover, Lynk & Co, Nissan, Opel, Polestar, Porsche,
Renault, Seat, Skoda, Volkswagen, Volvo
Tunga kommersiella fordon
AB Volvo, Mack, MAN, Renault, Scania, UD Trucks
Leverantörer till fordonsindustrin
Adient, Autoliv, Aisin, Bosch, CATL, Chassis Brake
Intl., Aptiv, Novares, ElringKlinger, Hitachi Astemo,
Magna, Facil, Forvia, Hoerbiger, Lear Corporation,
Magna, Mann + Hummel, Mahle, Optimas, Schaeffler,
ZF, TRW, Trelleborg
Övriga branscher
Akcom, Garmin, GE, Foxconn, Hitachi, Honeywell,
Jabil, Miele, Mindray, Philips, Sony, TE
10 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
INTÄKTER PER KUNDGRUPP
Övriga industrier
(ej fordonsrelaterat) 11% (12)
Övriga industrier
(ej fordonsrelaterat) 20%
Fordonsindustrin 89% (88)
Fordonsindustrin 80%
UTFALL 2023
MÅL 2025
Tillverkare av
lätta fordon
63% (63)
Tillverkare
av tunga
kommersiella
fordon 9% (9)
Leverantörer
till fordons-
tillverkare
17% (16)
Övriga industrier
(ej fordonsrelaterat)
11% (12)
UTFALL 2023
INTÄKTER PER GEOGRAFISK MARKNAD
Nordamerika
20%
Europa 60%Europa 75% (71)
Asien
20% (23)
Nordamerika
5% (6)
Asien
20%
UTFALL 2023
MÅL 2025
BULTENS TILLVÄXT 2023
29
PROCENT
PROGNOS TILLVERKADE PERSON BILAR PER
REGION, ÅRLIG GENOMSNITTLIG TILLVÄXT*
-5
0
5
10
15
202620252024202 320222021
%
Världen
Asien
Europa
Nordamerika
PROGNOS FÖR GLOBAL FORDONSPRODUKTION*
tta fordon, tillväxt, %
0
5
10
15
202620252024202320232021
3,0
7,1
10,1
3,1
0,9
1,4
-15
-10
-5
0
5
10
15
202620252024202320222021
1,3
-14, 3
2,4
7,0
6,0
11,6
Tunga kommersiella fordon
(>15t), tillväxt, %
* Källa: Globaldata Automotive
estimat Q4 2023
11 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
ERBJUDANDE
Personal på plats hos kund
En unik fördel i Bultens kunderbjudande är tillgången till utveck-
lingsingenjörer. När ett projekt påbörjas är dessa delaktiga från
start och bidrar med kunskap och erfarenhet på plats hos kunden.
Det innebär att Bulten kan agera som en proaktiv partner redan i
förutvecklings- och konstruktionsstadiet. Utvecklings ingenjörerna
följer därefter kundens produkt under dess livscykel och arbetar
med kontinuerliga förbättringar. Målsättningen är att hitta smarta
lösningar, rätt dimensionering och minska antalet variationer.
Utvecklingsingenjörerna hjälper kunden att utforma fästelement
som uppfyller kritiska specifikationer, designade för att hålla
under slutprodukternas hela livstid.
FSP – ett erbjudande som skapar mervärde
Genom att ersätta den traditionella inköpsmodellen med att
överlåta helhetsansvaret för inköp och utveckling av fästelement
till Bulten kan kunderna spara resurser och kapital. Inköp av
fäst element, framförallt för fordonstillverkare, är en komplex
och krävande process. Det gör Bultens fullservicekoncept FSP
(Full Service Provider) till en attraktiv lösning. Att FSP är attraktivt
bland fordonstillverkare beror framför allt på den stora kvantiteten
fästelement de köper in. Kvantiteten kan motsvara hela 25 procent
av alla artikelnummer som en fordonsmodell innehåller. Det är
enorma volymer och en mängd olika varianter som hanteras. FSP
är inte ett statiskt system utan anpassas efter varje kunds unika
behov. Det är ett flexibelt modulsystem där kund ens krav tillgodo
-
ses utifrån en palett av servicemöjligheter.
FSPS – ett branschunikt hållbarhetserbjudande
Då hållbarhet blivit en allt viktigare parameter för Bultens kunder
har FSP-konceptet vidareutvecklats. Idag kan de ta del av det
nya konceptet FSPS (Full Service Provider Sustainability) där
hållbarhetsaspekten fått en extra dimension. Konceptet innebär
att Bulten förbinder sig att genomföra olika aktiviteter för att
hjälpa kunden att uppnå sina hållbarhetsmål. Det kan
exempelvis handla om att leverera fästelement som
till merparten är tillverkade av åter vunnet stål för
att hjälpa kunden minska sitt klimatavtryck.
12 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
FSP – FRÅN KOMPLEXT OCH TIDSKRÄVANDE TILL ENDAST EN KONTAKTYTA
KVALITET/
EFFEKTIVITET
Total kontroll på värdekedjan
Test och validering enligt
industrins krav
Minimera felaktigheter
– ständiga förbättringar
Nollfelsprincipen
UTVECKLING TILLVERKNING INP LOGISTIK
Produktutveckling
Applikationsingenjörer
Bulten hjälper kunder med
applikationsdriven innovation
och utvecklar ny teknik och nya
lösningar utifrån kundernas
behov.
Tillverkning
Bultens produktionsstruktur
säkerställer hållbar och
kostnadseffektiv produktion
till högsta kvalitet.
Inköp
Pålitliga och högkvalitativa
leveranser garanteras genom
ett väletablerat nätverk av
hållbara leverantörer.
Transport
Förpackning och lager
Fästelementen distribueras
till kund från ett av Bultens
logistik center, i rätt tid och i
rätt förpackning.
FSPS – FSP MED EN EXTRA HÅLLBARHETSDIMENSION
MILJÖEFFEKTIVA
SNINGAR
Bultens lösningar kan hjälpa
kunderna att minska växthus -
gasutsläppen. Målet är att
öka miljö effektiviteten i hela
värdekedjan.
UTVECKLING TILLVERKNING INP LOGISTIK
Genom optimerad konstruktion,
bland annat genom användning
av lättviktsmaterial och åter-
vinningsbara material, kan vi
minska den negativa miljö-
påverkan.
Genom att bland annat använda
åter vunnet stål och eliminera
värme behandling vid fram-
ställning av fästelement kan
vi minska miljöpåverkan.
Bulten kräver att leverantör er
arbetar aktivt för att minska
växthusgasutsläppen. Likaså
säkerställer Bulten att leverantörs-
ledet lever upp till ställda krav
gällande mänskliga rättigheter,
arbetsvillkor och affärsetik.
Optimerade förpackningar
och hållbara transport lösningar
säkerställer miljöeffektiva
transporter av produkter.
13 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
STRATEGISKT FÖRVÄRV BANAR VÄG FÖR BULTENS NYA INDUSTRISEGMENT
Bultens övergripande strategi har tydligt fokus på att balans-
era försäljningen genom tillväxt i kundgrupper utanför fordons-
industrin. Målet är att dessa ska stå för minst 20 procent av
omsättningen år 2025. Exim utgör, tillsammans med Bultens
snabbväxande kunder inom konsumentelektronik, startskottet
för ett nytt industrisegment.
Positiva reaktioner från medarbetare och kunder
Felix Lian tillägger att reaktionerna från såväl kunder som med-
arbet are har varit positiva. Kunderna uppskattar att Exims erbjud-
ande kommer att vidareutvecklas genom värdeskapande aspekter
som kundanpassade fästelement utvecklade, designade och till-
verkade av Bulten. Många av Exims medarbetare kände redan till
varumärket Bulten och uppskattar att tillhöra en större koncern,
liksom den högkvalitativa produktportföljen. ”Genom att kombi
-
nera dessa båda varumärken kommer både Exim och Bulten att
växa sig starkare tillsammans. Vi ser fram emot den här föränd
-
ringen och den spänn ande resa som vi har påbörjat.”
OM EXIM
Exim, grundat 1982 med bas i Singapore, distribuerar
fästelement och övriga C-parts* samt tillhörande
tjänster från över 1 800 tillverkare och leverantörer
till amerik anska, europeiska, indiska och japanska
företag med verksamhet i Asien.
Bolaget har över 1 000 kunder inom ett flertal sektorer,
däribland telekom, elektronik, energi, medicinteknik,
flyg industri och annan industriell tillverkning.
Exim har cirka 140 anställda i Singapore, Indien, Indonesien,
Malaysia, Thailand, Filippinerna och Vietnam, samt en årlig
omsättning om cirka 320 MSEK.
Läs mer på Exims webbplats: https://eximfr.com.sg/about-us/
* C-parts – komponenter med låga styckpriser som tillverkningsföretag
lagerhåller i stora kvantiteter.
Bulten har förvärvat Exim & Mfr Holdings Pte Ltd (Exim), grundat
1982 med huvudkontor i Singapore. Förvärvet tillkännagavs i juli 2023
och slutfördes i slutet av augusti samma år. Under fyra decennier
har Exim skapat en stabil distributionsplattform för fästelement och
övriga C-parts, det vill säga komponenter med låga styckpriser som
tillverkningsföretag lagerhåller i stora kvantiteter, samt till hörande
tjänster från över 1 800 tillverkare för kunder i Asien. Exims vision
är att bli den globala marknadsledaren inom lager hantering av
mekaniska och elektromekaniska komponenter, genom att utgöra
länken mellan leverantörer i världsklass och deras internationella
kundbas. Bolaget verkar inom en rad olika sektorer, däribland
telekom, elektronik, energi, medicinteknik och flygindustri.
Investera för tillväxt
Efter förrvet banar Exim nu väg för nästa steg. Det innebär bland
annat att utnyttja tillväxtpotentialen i den generella industrisektorn,
tillvarata möjligheterna till uppskalning hos befintliga kunder samt
vidareutveckla kunderbjudandet. För att uppnå detta har investeringar
i personal och IT-system identifierats som de viktigaste faktorerna.
Felix Lian, nytillträdd vd för Exims verksamhet, kan se potentialen
i att kombinera Exims starka varumärke, högkvalitativa lednings-
system, värdeskapande processer och välkända inköpsexpertis med
Bultens erbjudande. Han nämner fördelarna med att stärka kunder
-
bjudandet genom kundanpassade fästelement från Bultens skickliga
teknik- och innovationsteam. En annan fördel är Bultens starka håll
-
barhetsprofil, och Felix är övertygad om att Exim kan förbättra och
uppgradera sitt befintliga hållbarhetsarbete till Bultens bransch-
ledande standard.Det här är en spännande möjlighet och teamet
är mycket motiverat att utöka verksamheten. Vi ser stor potential
i att vidareutveckla erbjudandet, vilket kommer att skapa mervärde
för våra kunder.”
Tillväxt i nya kundgrupper
Tanken med förrvet är att stärka koncernens ställning inom
andra sektorer än fordonsindustrin. Bulten bedömer även att det
finns möjlighet att utöka verksamheten i Asien, samt att skala upp
affär erna med befintliga kunder på andra geografiska marknader
som Europa och Nordamerika, där Bulten redan har stark närvaro.
14 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
BULTEN SAMVERKAR FÖR ATT UTVECKLA
INDUSTRI VERKSAMHETEN I EUROPA
Under 2023 etablerade Bulten en europeisk sälj- och affärs-
utvecklingsorganisation med fokus på generella industrier som
exempelvis konsumentelektronik. Bulten har genomfört marknads
-
undersökningar och kartlagt marknadsdynamik och motiv för varje
potentiell bransch, och samtidigt samlat intern expertis och best
practices för att skapa ett attraktivt erbjudande. Sammantaget
ger detta rätt förutsättningar för att bygga starka och långsiktiga
relationer med potentiella kunder runt om i Europa.
Målet om att expandera Bultens industriella verksamhet löper
som en röd tråd genom hela organisationen och säljexperter i fram
-
för allt USA och Kina har involverats, liksom Bultens europeiska
säljorganisation. Företaget arbetar intensivt med att utveckla verk
-
samheten i sektorer utanför fordonsindustrin och målsättningen
är att år 2025 ska 20 procent av den totala försäljningsvolymen
komma från andra sektorer än fordonsindustrin. Det är ett högt
ställt mål och konkurrensen är hård. Men Peter Lawin, Account
Director Business Development Europe, och hans team har en
gedigen strategi på plats för att tillvarata alla möjligheter som faller
inom ramen för detta område. ”Vi har identifierat stora utvecklings-
områden inom en mängd olika branscher och har här en möjlighet
att skapa något nytt. Det är precis detta som affärsutveckling
handlar om”, säger Peter.
Marknadskartläggning och kunskapsöverföring
Affärsutvecklings- och säljteamet har vuxit under året, både genom
rekrytering och intern befordran. Fyra Business Development
Managers med fokus bortom fordonsindustrin har utsetts och en
av dem är Polenbaserade Zofia Nycz. Zofia har arbetat inom Bulten
sedan 2006, och efter mycket fina insatser i tidigare roller får hon
nu möjligheten att vidareutveckla den europeiska verksamheten.
”Det här är helt nytt för Bulten i Europa. Det är en utmaning, men vi
är väldigt motiverade. Det kommer att stärka oss och vi kommer
att få en bättre position i och med diversifieringen.” Ytterligare
kompetenser har också tillförts, till exempel teknisk expertis, och
teamet är baserat vid Bultens olika anläggningar i Europa.
Tack vare en omfattande kartläggning av marknaden har speci
-
fika industrisektorer utanför fordonsbranschen identifierats, varav
några har utsetts som högprioriterade. Bultens verksamheter i Kina
och Nordamerika har involverats i den prospektinriktade fasen,
eftersom de har lång erfarenhet av att arbeta framgångsrikt med
kundsegment inom olika branscher. För att dra nytta av de kinesiska
och amerikanska kollegornas kunskaper har ett antal aktiviteter
genomförts under året, bland annat interna workshops, kunskaps
-
utbyten och en europeisk säljturné genom Polen, Sverige, Tyskland
och Storbritannien. Hittills har aktiviteterna skapat intresse och
lett till fördjupade diskussioner och flera potentiella leads. Bulten
har också haft hög närvaro på viktiga branschkonferenser under
2023 och ökat kännedomen om varumärket Bulten genom reklam
och marknadsföring riktad mot nya branscher.
Bultens historia i kunddialogen
de Peter och Zofia poängterar hur viktigt det är att lyfta fram
Bultens styrkor och att tydligt differentiera Bulten i dialog med
kund. Båda drar slutsatsen att Bultens bästa drag är att positionera
sig som en utvecklingspartner och att ha inverkan på hur kunder
använder och arbetar med fästelement. Även om affärsmotiven
kan skilja sig åt för kunder inom fordonsindustrin jämfört med
andra sektorer, är Bultens främsta säljargument den drygt 150 år
långa branscherfarenheten, liksom förmågan att skräddarsy och
specialanpassa erbjudandet när det behövs. Peter sammanfattar
det hela med ett exempel på hur Bulten kan skapa merrde:
Vi kan se var en specifik kund har behov av mer komplexa fäst-
elementslösningar och vi har kompetensen att ta fram dessa. Detta
skapar mycket mer värde än att bara leverera en produkt, eftersom
ett omdesignat fästelement inte bara är skräddarsytt utan ock
kan spara kostnader för kunden.”
OMPROFILERINGEN
AV PSM TILL BULTEN
I ASIEN SLUTFÖRD
Fästelementsbolaget PSM International (PSM) förvärvades
av Bulten under första kvartalet 2020, och därefter har en väl
genomtänkt integrationsprocess ägt rum. En viktig milstolpe
i den här processen slutfördes 2023 i samband med att
PSM:s verksamheter i Kina, Taiwan och Singapore bytte namn
till Bulten. Omprofileringen av PSM ingick även i firandet av
Bultens 150-årsjubileum. Arbetet med omprofileringen leddes
delvis av Nancy Yang, vd på Bulten Taiwan. Hon betonar den
stora flexibilitet som har präglat upp draget att forma en lokal
affärskultur med starkt kundfokus och sammanfoga den med
Bultens professionella processer och strukturer.
”Under åren som gått har vi integrerat våra interna
system och processer i Bultens struktur, så för oss känns det
helt logiskt att kallas för Bulten även externt. PSM grundades
1931 och har med andra ord funnits i många år innan Bulten
för rvade företaget. Vi känner våra kunder och de litar på
oss. De har fortfarande kontakt med samma med arbetare.
Och det är medarbetarna som verkligen gör skillnad”,
säger Nancy.
Stärkt varumärke både internt och externt
Tanken bakom omprofileringen är att stärka erbjudandet och
öka omsättningen genom att marknadsföra ett enda, gemen
-
samt varumärke. Beslutet föregicks även av en dialog för att
kerställa att förändringen inte skulle få några negativa
kommersiella konsekvenser.
Omprofileringsprocessen har innefattat många olika
aspekter, och åtgärderna under året har fokuserat på både
kunder och medarbetare. PSM har bytt till Bultens logotyp,
alla utvändiga skyltar har bytts ut och webbinnehållet har
flyttats till Bultens webbplats. Omprofileringen har tagits
väl emot av såväl kunder som medarbetare. Nancy samman-
fattar: ”Namnbytet kommer att göra vår kommunikation
tydlig are och mer distinkt. Jag tror dessutom att det kommer
att stärka medarbetarnas känsla av gemenskap med Bulten,
och tydligra alla de fördelar som det innebär att tillhöra
en global koncern.”
Från vänster: Säljkollegorna Zofia Nycz från Polen och Sky Huang samt
Crystal Liu, bägge från Kina, på säljturné i Europa.
15 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
VÄSENTLIGA MARKNADSHÄNDELSER 2023
Under året har ett flertal små men strategiskt viktiga avtal med
stor potential att bidra till lönsam tillväxt tecknats med kunder
inom och utanför fordonsindustrin.
Ett större fokus på försäljning av mer komplexa produkter och
tjänster har inletts med målsättning att nå förbättrade marginaler
och komma längre fram i kundernas värdekedja.
I Europa har ett gediget arbete gjorts för att möjliggöra tillväxt
inom sektorer utanför fordonsindustrin.
Omprofilering av PSM International (PSM) till Bulten har
genomförts i Asien samt påbörjats i Nordamerika för att stärka
erbjudandet och göra marknads kommunikationen tydligare
och mer distinkt.
Under slutet av året inleddes ett arbete med att påbörja en region -
alisering av verksamheten ur ett tillverknings- och försäljnings-
perspektiv. Avsikten är att stärka den lokala verksamheten då
marknads förutsättningarna skiljer sig avsevärt från marknad till
marknad. Europa, Asien och Nordamerika utgör den nya regionala
organisationsstrukturen.
FOKUS 2024
Större fokus på marginaltillväxt än på volymtillväxt.
Fortsatt fokus på lönsamhet genom förbättrade marginaler.
Fortsatt fokus på att balansera kundportföljen ytterligare.
Det innebär att Bulten ska behålla och utveckla befintliga kunder
inom fordonsindustrin, utöka antalet kunder inom leverantörsledet
till fordonstillverkarna och inom nya kundsegment utanför
fordonsindustrin, däribland konsumentelektronik.
Sträva mot att nå längre fram i kundernas värdekedja genom
införsäljning av mer komplexa produkter och tjänster.
Slutföra implementeringen av den nya regionala organisations
-
strukturen (se ovan).
SUMMERING AV
ÅRET SOM GÅTT
OCH FOKUS
FRAMÅT
16 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
STRATEGI
Strategiöversikt .........................................18
Megatrender som påverkar Bulten
.........20
Värdemodell
.............................................21
17 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
STRATEGVERSIKT
Stärkt erbjudande inklusive ledarskap
inom hållbarhet och innovation
Nettoomsättning
5 miljarder SEK, CAGR 10%
Rörelsemarginal > 8%
ROCE > 15%
MÅL 2024
STARK POSITION
FSP/FSPS-koncepten, geografisk närhet till viktiga kunder, i framkant av innovation och hållbarhet
TILLVÄXT
Organisk och förvärvad tillväxt, inom och utanför fordonsindustrin
MARGINALEXPANSION
Skalfördelar, produktionseffektivitet, teknologi, värdeskapande hållbarhetslösningar
STARK FINANSIELL PLATTFORM
Finansiell hävstång, investeringar i effektivitet, stabil soliditet, utdelningar
18 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
STARK POSITION TILLVÄXT MARGINALEXPANSION
STARK FINANSIELL
PLATTFORM
AKTIVITETER 2023
Påbörjad regionalisering av organisationen
för att stärka den geografiska positionen
med fokus på tillverkning och försäljning.
Påbörjade piloter med TensionCam- teknik
(sensorer för klämkraftsmätning och
klämkraftsövervakning).
Inlett samarbete kring projektet Polestar 0
med ambition att utveckla en klimatneutral
elbil till 2030, där Bulten ska leverera
klimat neutrala fästelement.
Invigning och upprampning av en
topp modern och hållbar ytbehandlings-
anläggning i Polen.
FOKUS 2024
Kommersialisering av TensionCams
erbjud ande.
Fortsätta utrullningen av den nya regionala
organisationsstrukturen.
Ökade satsningar inom teknik och
innovation med målsättning att skapa ännu
mer hållbara och funktionella produkter.
AKTIVITETER 2023
Förvärv av det asiatiska distributions-
bolaget Exim, vilket skapar en bra platt
-
form för att växa inom nya branscher
där distributionsledet är en central
för säljningskanal.
Etablering av ett samägt indiskt bolag
för tillverkning av mikroskruv med avsikt
att säkerställa tillväxt inom konsument-
elektroniksegmentet i Asien.
Målinriktade marknads- och försäljnings-
insatser i Europa inom industrier utanför
fordons sektorn med målsättning att växa
inom nya kundgrupper.
Upprampning av nya och större affärer
inom fordonsindustrin.
FOKUS 2024
Omsättningsmålet uppnåddes under 2023.
Fokus framåt ligger på följande aktiviteter:
Fortsätta utvärdera förvärvsmöjligheter.
Vidareutveckla Exim med avsikt att växa
distributionsverksamheten inom och
utanför Asien.
Färdigställa fabrik och påbörja
produktion av mikroskruv i Indien.
AKTIVITETER 2023
Insourcing av ytbehandling genom
uppstart av bolagets nya ytbehandlings-
anläggning i Polen.
Anpassning av priser mot kund för att
täcka inflationseffekter.
Nedläggning och flytt av logistik- och
tillverkningsverksamheter i Sverige
och Storbritannien för att möjliggöra
stor drifts fördelar.
Ökat fokus på försäljning och tillverkning
av mer komplexa produkter till fordons-
industrin.
Ökat fokus på försäljning till kundgrupper
utanför fordonsindustrin.
FOKUS 2024
Vidareutveckla distributionsverksamheten
genom Exim för att förbättra marginaler.
Utöka tillverkningen och försäljningen av
mikroskruv till kunder inom konsument-
elektronik.
Utöka tillverkningen och försäljningen av
mer komplexa produkter till kunder inom
fordons industrin.
Balansera kapacitet och efterfrågan för
högre effektivitet i produktionsenheterna.
AKTIVITETER 2023
Förvärv av det asiatiska distributions-
bolaget Exim, vilket skapar en stark platt
-
form för framtida potentiella nyrvärv.
Kapacitetshöjande åtgärder, främst i de
europeiska fabrikerna.
Nedläggning och flytt av logistik- och
tillverkningsverksamheter i Sverige
och Storbritannien med avsikt att
frigöra kapital.
Uppfyllnad av samtliga konvenanter
gentemot bolagets finansiärer
FOKUS 2024
Fokus på kassaflöde och marginal-
förbättringar.
Fortsätta arbetet med att optimera
rörelse kapital.
Investera i produktionseffektivisering
och kapacitet.
L 2024
Ett stärkt erbjudande inklusive ledarskap
inom hållbarhet och innovation
MÅL 2024
Nettoomsättning 5 miljarder SEK
motsvarande en CAGR om 10%
L 2024
Rörelsemarginal > 8%
L 2024
ROCE > 15%
19 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
MEGATRENDER SOM PÅVERKAR BULTEN
MILJÖMÄSSIGA HOT
OCH RESURSBRIST
DIGITALISERING OCH
TEKNISK OMVANDLING
GEOPOLITISK OSÄKERHET
OCH ÄNDRADE STYRKE-
FÖRHÅLLANDEN GLOBALT
DEMOGRAFISKA
FÖRÄNDRINGAR
Allt fler i värdekedjan – kunder, leverantörer
och investerare med flera – ställer krav på att
finna lösningar som i förlängningen sänker
växthusgasutsläppen och minskar resurs-
användningen av jordens tillgångar.
Den digitala omvandlingen har påverkat
de flesta branscher och företag. Digital iserade
processer och analys av digitala data blir allt
viktigare för tillverkning, arbetsprocesser,
materialflöden och kund anpassningar.
r världen blir mer osäker och geo politiskt
instabil förändras handelsregler, kundkrav och
konkurrensförutsättningar mellan marknader
och inom marknader.
Den demografiska utvecklingen går mot att
vi får en allt äldre befolkning samt att födelse-
talet minskar. På sikt kan det leda till brist
på kvalificerad arbetskraft.
Bulten arbetar med att sänka koldioxidutsläppen
i den egna värdekedjan, exempelvis genom att
minska energianvändningen vid tillverkning,
köpa elektricitet från förnybara källor och sträva
efter att minska avfall och vattenförbrukning.
Stål är den största insatsvaran vid framställning
av fästelement. Bulten strävar efter att använda
återvunnet stål i så stor uträckning som möjligt.
Utvecklingen av fästelement för nya och mer
hållbara applikationer såsom batteripack för
elfordon pågår kontinuerligt. Det innefattar
även nya material och mer hållbara tillverk
-
ningsprocesser.
s mer på sidorna 13, 23, 26 och 28.
Digitaliseringen innebär också möjligheter för
Bulten att bedriva en effektivare utvecklings-
och tillverkningsprocess genom automation
och artificiell intelligens (AI). 3D-printing är
ett annat område där Bulten arbetar för att
skräddarsy verktyg och komponenter.
Även tjänster kopplade till digitalisering och ny
teknik möjliggörs. Ett exempel är sensorer för
klämkraftsmätning och klämkraftsövervakning
i skruvförband. Dessa kan användas för att
övervaka kritiska fästelementsapplikationer
som exempelvis är monterade i vindkraftverk,
broar och vattenledningar.
s mer på sidorna 24-25.
Bultens strategi är att tillverka nära kunderna.
Det har underlättat i det allt mer osäkra geo-
politiska läget. Exempelvis har detta gjort verk
-
samheten mindre sårbar vid EU:s införande av
strafftullar på importerade fästelement från Kina.
En annan trend är att många globala tillverkare
flyttar sin asiatiska tillverkning från Kina till
närliggande länder som Indien och Vietnam.
Som ett led i den utvecklingen påbörjade
Bulten nyligen etableringen av en tillverknings-
verksamhet av mikroskruv i Indien. På detta sätt
kan företaget tillvarata möjligheterna av den
växande strömmen tillverkande företag i landet.
s mer på sidorna 5 och 28.
Att positionera sig som en attraktiv arbets givare
för personer som är på väg ut i arbets livet blir
en allt viktigare uppgift för Bulten. Likaså att
satsa på områden som hälsa och säkerhet samt
kompetens och engagemang för att behålla
befintliga medarbetare.
Ett personalbehov kan även ombesörjas
genom automation av vissa processer och
arbets uppgifter i tillverkningsverksamheten.
Fokus kan då ligga på att nyttja medarbetarnas
kompetens till mer avancerade arbetsuppgifter.
s mer på sidorna 49 och 57-59.
20 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
VÄRDEMODELL
RESURSER
STRATEGISKA PRIORITERINGAR
OCH KUNDANPASSANDE
ERBJUDANDEN
RESULTAT 2023
SKAPAT VÄRDE FÖR
INTRESSENTER
KUNDRELATIONER
Tillverkare av lätta och tunga kommersiella
fordon och leverantörer till dessa
Tillverkare av konsumentelektronik,
hushållsmaskiner och vitvaror,
medicinteknik med flera
MEDARBETARE OCH
TILLVERKNINGSRESURSER
Cirka 1 700 kompetenta och engagerade
medarbetare världen över (FTE)
9 produktionsanläggningar
Investeringar (CAPEX): 150 MSEK
FINANSIELLA RESURSER
Sysselsatt kapital: 3 518 MSEK
INNOVATION OCH HÅLLBARHET
Patent
Partners
Effektivt resursnyttjande
Material- och produktutveckling med
fokus på miljövänliga alternativ
MÅL
Stark position
Tillväxt
Marginalexpansion
Stark finansiell plattform
NETTOOMSÄTTNING
...............5 757 MSEK
(per anställd 3,5 MSEK)
TILLVÄXT
............................................................... 28,7%
RÖRELSEMARGINAL
.................................... 4,0%
JUSTERAD
RÖRELSE MARGINAL .................................... 4,2%
AVKASTNING PÅ
SYSSELSATT KAPITAL ................................. 8,1%
JUSTERAD AVKASTNING
PÅ SYSSELSATT KAPITAL .......................8,5%
AVKASTNING PÅ EGET
KAPITAL ..................................................................... 5,7%
SOLIDITET
............................................................. 37,9%
KUNDER
Hållbara och innovativa produkter
och tjänster
MEDARBETARE
854 MSEK i löner, pensioner och
ersättningar
Kompetensutveckling
LEVERANTÖRER
Inköp av direkt material till ett värde
av 2 300 MSEK
INVESTERARE
52 MSEK i föreslagen utdelning,
motsvarande 2,50 SEK/aktie
3,13% direktavkastning
12 742 aktieägare
SAMHÄLLET
Fler än 2 000 arbetstillfällen
(headcount) totalt
109 MSEK i betald inkomstskatt
Socialt ansvar
LÅNGIVARE
68 MSEK i räntekostnader varav
12 MSEK för leasing
PROCESSER
Innovation
Applikations utveckling
Inköp
Produktion
Logistik
PRODUKTER/ TJÄNSTER
Egenutvecklade fästelement
Inköpta fäst element
Full Service Provider (FSP/FSPS)
Tjänster, t.ex. Vendor Management Inventory
(VMI) och mätning/övervakning av klämkraft
STYRNING
Tydlig bolagsstyrning med regionala/centrala
ansvars områden och KPI:er
Finansiella mål
Styrelse
Aktieägare
RRDEKEDJA INNOVATION APPLIKATIONSUTVECKLING INP PRODUKTION LOGISTIK KUNDLÖSNING
21 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
VERKSAMHET
Teknik och innovation ........................................................ 23
Produkter och tillverkning .............................................. 26
Summering av året som gått och fokus framåt
............ 29
22 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
TEKNIK OCH INNOVATION
Innovation med fokus på hållbarhet, funktionalitet
och snabbhet
Bulten driver arbetet med ny teknik och innovation från t
olika platser: Bulten Advanced Technology Center (BATC) i
Göteborg och Bulten Innovation Center (BIC) i Bielsko- Biala,
Polen. I teamen arbetar ingenjörer med specialistkompetens
inom områden som material, provning, skruv applikation och
design. De identifierar och utformar teknik lösningar och pro-
dukter som genomgår rigorös testning innan de blir godkända
och tar plats i Bultens omfattande utbud av fästelement.
Utöver produktutveckling driver de två teamen kompetens-
och processutveckling som bidrar till att stärka och förbättra
Bultens egen tillverkning. De ger även support med avancerad
testning och prototypframtagning.
Bultens modell för framtagning av nya produkter
Modell för framtagning av nya produkter
Innovationsarbetet är en ständigt pågående process, inriktad
på att hitta teknik- och produktlösningar som erbjuder ökad
hållbarhet och funktion. Hållbarhetsfokuset är grund läggande
i hela värdekedjan, från design till användning, med fokus på
materialval, materialåtgång, energieffektiva produktions metoder
och inte minst funktion. För Bultens del ligger utvecklingen i att
ta fram mer hållbara fästelement som dessutom erbjuder bred-
are funktionalitet. Det kan exempelvis vara att ett fästelement
kombineras med en annan komponent eller att fäst elementet
samtidigt utgör en integrerad tätningsfunktion. Smart are fäst-
element som erbjuder kunden mer helt enkelt.
Utöver detta ligger stort fokus på att hitta metoder för att
åstadkomma förbättrad responstid, ett måste för att kunna ligga
i framkant och bibehålla positionen som en av världens ledande
tillverkare av fästelement.
SMARTARE
LÄTTARE
HÅLLBARHET
STARKARE
ÅTERVUNNEN RENARE
RESPONSTID
AVANCERAD
3D-MODELLERING
3D-PRINTING
SIMULERING
FUNKTIONALITET
23 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
TENSIONCAMS UPPKOPPLADE LÖSNING BIDRAR TILL
ETT SÄKRARE JÄRNVÄGSNÄT
Bulten är sedan januari 2023 majoritetsägare i teknikbolaget
TensionCam med bas i Göteborg. TensionCam erbjuder lösningar
som gör det möjligt för verksamheter att mäta och övervaka
klämkraften i kritiska skruvförband via uppkopplad sensorteknik.
Detta innebär att man i realtid kan följa förändringar och se
nster i den insamlade datamängden. På så sätt kan man
planera underhåll bättre samt få indikationer om det krävs
åtgärder utöver det normala underhållsschemat. Kunderna
finns inom en rad olika branscher som vindkraft, järnväg eller
vatten reningsverk.
Lösningen bygger på många års erfarenhet och arbete inom
klämkraft i kombination med de fördelar som sensortekniken
erbjuder. Under året har ett flertal pilotprojekt påbörjats för att
framöver kunna växla upp och ta nästa steg i en kommersialisering
av erbjudandet.
Piloter banar väg för ny syn på underhåll
Två av pilotprojekten under 2023 har varit för Trafikverket och
har utförts på järnvägsräls utanför Ängelholm och Landskrona.
Underhållsarbete för järnvägen är ett vanligt förekommande inslag
som kräver både personella och ekonomiska resurser.
I projekten har TensionCams teknik testats i kombination med
en ny typ av skarvjärn för att kunna säkerställa dess bultförbands
klämkraft. Skarvjärn används då rälsbrott uppstår och fästs på
järnvägsrälsen innan permanent lagning är på plats. Arbetshypo
-
tesen är att den nyutvecklade typen av skarvjärn har en bärighet
och klämkraft som innebär att rälsen klarar samma belastning
som utan rälsbrott och vid högre tåghastigheter än tidigare.
Projekten kommer att slutföras under 2024.
Med hjälp av TensionCam pågår mätning som visar bult-
förbandets klämkraft och man kan via denna teknik mäta
förändringar över tid.
Jonas Nilsagård, vd för TensionCam förklarar: ”TensionCam
möjliggör förebyggande underhåll, vilket innebär mer förutsäg -
bar het och att man kan genomföra underhåll innan problemet blir
ett faktum. Detta bidrar inte enbart till sänkta kostnader utan även
till ökad punktlighet för Trafikverket. Lösningen innebär även att
man kan upptäcka om en bult är lös, vilket gör att man proaktivt
kan undvika såväl förseningar som olyckor.”
TensionCam ser stor potential framöver i takt med att synen
på underhåll förändras. Idag styr etablerade rutiner och arbetssätt
som nu kan utmanas med hjälp av teknik och uppkopplad data.
Jonas Nilsagård avslutar: ”Vi löser ett vanligt problem som många
verksamheter brottas med, nämligen kostsamt och tidskrävande
underhåll. Med TensionCam kan kunderna själva samla in data
som analys eras och behandlas i syfte att uppnå ett mer precist
och planerat underhåll.
24 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
SPÄNNANDE UTVECKLINGSSAMARBETEN MED EUROPEISKA UNIVERSITET
Från vänster: Robin Gitschel, M. Sc, IUL, TU Dortmund Univeristy, Prof. Dr Yannis P. Korkolis, ny chef för IUL, TU Dortmund University, Gabriele Path, ingenjör
och kallslagningsexpert på Bulten, Aniket Subhash Gawali, masterstudent vid IUL, TU Dortmund University, och Prof. Dr.-Ing. A. Erman Tekkaya.
Under 2023 satsade Bulten på att utöka bolagets samarbeten
med universitet runt om i Europa. Satsningen har fallit väl ut och ett
flertal spännande forskningsprojekt och samarbeten har etablerats
i Sverige, Polen och Tyskland. Emmy Pavlovic, Chief Technology
Officer (CTO), berättar: ”För oss på Bulten har det under året varit
spännande att tillsammans med universiteten hitta lösningar på
befintliga problem, men även att tillsammans driva den tillämp
-
ningsnära forskningen framåt. För universiteten i sin tur är det
intressant att se hur deras forskning tillämpas i vardagen, samt
att de får lära sig mer om de utmaningar som vi inom industrin
står inför.
Initiativet kring universitetssamarbeten är en del av Bultens
långsiktiga strategi och samarbetena är noga utvalda och skräd
-
darsydda efter de styrkeområden som respektive universitet har
och hur de matchar Bultens lokala möjligheter och utmaningar.
”Jag är väldigt stolt över att vi har kunnat etablera en rad spännande
projekt och samarbeten som är högst relevanta för oss på Bulten.
Vi kan dra nytta av dessa i vår vardag och samtidigt bidra till ett
lokalt utbyte och ta vara på den expertis som finns på univers-
iteten, fortsätter Emmy Pavlovic.
Samarbete kring provutrustning och 3D-printing
Bulten har sedan tidigare ett samarbete med Chalmers tekniska
högskola i Göteborg, där man under ett flertal år haft studenter
som gjort examensarbete i maskinteknik och materialteknik.
Nytt för 2023 är att en extralaboration i den skruvteknikkurs som
maskiningenjörsstudenterna läser hålls hos Bulten. Detta innebär
att undervisningen sker i Bultens labbmiljö, vilket varit ett upp-
skattat inslag bland studenterna. Bulten har även varit uppdrags-
givare för ett formgivningsprojekt med Kungliga Tekniska hög-
skolan (KTH) och Konstfack, båda baserade i Stockholm. Detta
projekt handlar om att utveckla avancerad provutrustning via en
förening mellan maskinteknik och design på hög nivå.
I Polen har två samarbeten tagit form under året, dels med
universitetet i Bielsko-Biala, där Bulten har en fabrik, dels med
AGH University of Science and Technology i närliggande Krakow.
Dessa samarbeten är inriktade mot 3D-printing med fokus på
design och printing av verktyg
Ökad kunskap kring stålets egenskaper vid kallslagning
Även i Tyskland har ett samarbete tagit form under året med TU
Dortmund University och institutionen för omformningsteknik
och lättviktsdesign (IUL). Här ligger fokus på att studera material-
egenskaper och kallslagning av metaller. Aniket Subhash Gawali
studerar på masternivå under handledning av Robin Gitschel och
har tittat närmare på egenskaperna hos det stål som används för
bulttillverkning på Bulten, under kallslagningsprocessen. Detta
eftersom Bulten under en tid identifierat ett behov av att få fram
mer detaljerad data kring de egenskaper som stålet uppvisar i kall
-
slagningsprocessen. Resultaten från examensarbetet har använts
för att kalibrera materialmodeller baserat på experimentellt
insamlade data. Modellerna gör det enklare att mer precist följa
materialets egenskaper i de simuleringsprogram som används
på Bulten. Sammantaget bidrar det till att man kan generera mer
tillförlitlig data. Aniket Subhash Gawali berättar
om vad examensarbetet inneburit för honom: ”Jag har ett starkt
intresse för metallformning och det har varit en ära att få möjlighet
att tillämpa mina kunskaper och fördjupa mig mer i kallslagning
under mitt examensarbete för Bulten. Potentialen att förbättra
produktkvalitet och energieffektivitet är enorm inom just detta
ämne, och att mina slutsatser kunnat bidra till att förbättra
befintliga processer känns otroligt glädjande!
Robin Gitschel lyfter även fram varför samarbeten är intress anta
för universiteten: ”Det är ett bra sätt för oss att generera nya idéer
men även bli uppdaterade på de utmaningar som industrin står
inför och möter i sin vardag. Dessa samarbeten kan även fungera
som en slags valideringsprocess för oss, då vi får möjlighet att
testa våra hypoteser.”
25 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
PRODUKTER OCH TILLVERKNING
Med 150 års erfarenhet har Bulten omfattande kunskap av att till-
verka fästelement och har idag ett brett produktsortiment. Bultens
strategi är att ha tillverkningen i nära anslutning till kunderna,
vilket skapar rätt förutsättningar för en effektiv, anpassningsbar
och konkurrenskraftig produktionsprocess. Geografisk närhet
till kunderna skapar även rätt förutsättningar för en hållbarare
värde kedja med minskade klimatavtryck.
Produktionsprocessen
Fästelement tillverkas i huvudsak av trådrullar genom så kallad
kallslagningsteknik. Detta är en effektiv produktionsmetod där
upp till 300 fästelement formas varje minut, beroende på dimen
-
sion och maskin. Produktionsprocessen ser i princip likadan ut
vid samtliga tillverkningsanläggningar. Det ger en flexibilitet i och
med att man kan samordna produktionen mellan anläggningarna
för att optimera den totala produktionskapaciteten.
Utöver härdning och ytbehandling kan även kompletterande
förädling ske såsom svarvning och fräsning. Detta för att leverera
ett mer fullständigt förmonterat fästelement anpassat för att
direkt appliceras i exempel vis monteringen av ett fordon utan
ytterligare mellansteg.
Produktionen styrs mot kundernas långsiktiga leverans-
planer och på kort sikt mot tidsatta order som kräver precision
i leveranstider.
Hållbara produkter
Skruven är den viktigaste delen i ett förband eftersom den skapar
kraften som håller ihop komponenterna, det vill säga klämkraften.
För att skapa korrekt klämkraft, inte för mycket och inte för lite,
måste skruven töjas mycket exakt. Det kräver noggrann dimen-
sionering, beräkning och montering då flera faktorer såsom yttre
laster, värme, kyla, vibrationer och friktion påverkar. Inte bara
skruvens styrka måste tas i beaktande utan även alla andra kom
-
ponenter i förbandet. Det är viktigt att styrkeförhåll andet blir rätt.
Ytbehandling av skruven är ytterligare en viktig del när för-
bandet designas. Ställning måste tas till i vilken utsträckning
skruv rbandet utsätts för väder och vind, fukt och extrem värme.
Förutom det uppenbara, att skruven inte får rosta, ska hänsyn
också tas till att förbandet ska kunna vara synligt och då måste
ha ett tilltalande utseende samt harmoniera med sin omgivning.
Ytbehandlingen är dessutom en styrande parameter för att uppnå
optimal klämkraft vid montering eftersom den är direkt avgörande
för friktion under monteringsögonblicket, vilket styr den slutliga
klämkraften. Det är viktigt eftersom avvikande klämkraft bidrar till
ökad risk för att förbandet lossnar eller att skruven går av.
Bulten strävar mot att kontinuerligt utveckla nya och innovativa
produkter. Oavsett ett snabbföränderligt klimat där grunddriv-
kraften är ökad hållbarhet kommer skruven bestå som ett viktigt
fästelement. Till skillnad från svetsning, lödning, limning eller
nitning möjligr en skruv isärtagning, vilket underlättar material-
återvinning i en värld där cirkulär ekonomi och kretsloppstänkande
vinner mark.
BULTENS PRODUKTIONSANLÄGGNINGAR
8
helägda produktionsenheter i Sverige, Tyskland,
Polen, Kina, Taiwan och USA
1
delägd produktion sanläggning
i Kina
26 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
BULTENS NYA TOPPMODERNA YTBEHANDLINGSANLÄGGNING
I början av januari 2023 invigde Bulten sin nyaste produktions-
anläggning i Radziechowy-Wieprz, Polen, 150 år efter att den för
-
sta fabriken grundades i Hallstahammar. Den nya ytbehandlings-
anläggningen är topp modern på många sätt, bland annat i fråga
om energieffekt ivitet och högautomatiserade funktioner. Den är
även strategiskt placerad nära Bultens anläggning i Bielsko-Biala.
Ï den nya anläggningen kan Bulten framställa alla de vanlig aste
beläggningarna, både elektrolytiska och flake, inhouse i stället för
dessa köps in från externa leverantörer. Det möjliggör både flexibi
-
litet, tack vare insourcing, och intern kontroll av produktkvaliteten.
Teamarbete och pandemi
Det lokala teamet i Polen har arbetat med att planera och färdig-
ställa fabriken från maj 2021 fram till öppnandet i januari 2023.
Processen har krävt ett gediget teamwork för att hålla tidsplan och
budget. Projektet fortsatte även under pandemin, vilket innebar
stora utmaningar, och är Bultens i särklass största investering i
en produktionsanläggning. Arbetet leddes av dr Ilona Szłapa,
Operations Director: ”Processen var tuff för teamet på grund av
pandemin och andra yttre faktorer, men vi rodde det i hamn tack
vare dedikerat teamwork. Jag är mycket stolt över mitt team
och alla inom organisationen som har stöttat oss. Resultatet?
Toppmodern ytbehandling som kommer att främja Bultens fram-
gång framöver, både ur ett operativt och miljömässigt perspektiv.”
Effektivare och hållbarare verksamhet
Utbudet på den nya produktionsanläggningen omfattar galvan-
isering och annan ytbehandling, sortering och paketering av
fästelement, samt ett logistikcenter för distribution till kunderna.
Anläggningen omfattar även all efterbearbetning efter ytbehand
-
lingen, exempelvis patchning och formsprutning, samt paketering.
Dessutom finns områden som kan användas för strategisk
expans ion av andra verksamheter, exempelvis kallformning och
mekanisk bearbetning.
Det innebär att Bulten numera kan styra fler steg i produktions
-
processen och inte längre är lika beroende av externa leverantörer
i Polen. Några av fördelarna är förbättrade marginaler tack vare
insourcing och modern teknik, kortare ledtider och intern kontroll
av produktkvaliteten. Ytterligare en aspekt är att Bulten säkrar
kapacitet på den begränsade marknaden för ytbehandling i
Europa. Sedan årets början har den nya fabriken sysselsatt runt
200 personer, varav 70 anställda har rekryterats till nya tjänster
inom en rad olika befattningar, från specialister till ingenjörer.
Hållbarhet är ett av Bultens fokusområden och detta var även
ett ledord för den nya ytbehandlingsanläggningen. Anläggningen
bidrar till lägre växthusgasutsläpp tack vare betydligt kortare trans
-
portvägar och framöver kommer den att försörjas av förnybar el. Dr
Ilona Szłapa förklarar: ”Vårt mål är att vara ledande på hållbarhets
-
området och att fungera som en förebild för andra företag i regionen.”
Anläggningen är energieffektivt designad, drivs helt med el,
vilket är ovanligt i Polen idag, och produktionen kommer att vara
koldioxidneutral från 2024. Anläggningen har även ett slutet
återcirkuler ande vattensystem vilket minimerar vattenanvändningen.
Byggnaden har konstruerats i enlighet med BREEAM-systemet, ett
ledande, vetenskapligt baserat validerings- och certifieringssystem
för hållbara byggnader. Målet är att uppnå certifiering.
FAKTA I KORTHET
Yta: 20 000 m2
Investering: 31 MEUR
Plats: Radziechowy-Wieprz, Polen, i närheten av Bultens
produktionsanläggning i Bielsko-Biala
Antal anställda: Cirka 200, varav runt 70 inom
nya tjänster
Projektteamet som rodde den nya
anläggningen i hamn!
Dr Ilona Szłapa, Operations Director,
(främre raden i mitten) och hennes team
vid invigningen av Bultens ytbehandlings-
anläggning i Radziechowy-Wieprz, Polen.
27 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
INKÖPTA PRODUKTER OCH MATERIAL
Genom att balansera den egna produktionen med inköp av produkter från
externa fästelementsleverantörer kan Bulten bibehålla flexibilitet och effektivitet.
Produkter som främst köps in är skruvar, muttrar, clips och nitar.
Bultens strategi är att göra huvuddelen av inköpen regionalt. Det skapar
en god service nära kunderna. Andra fördelar är att det skapar en konkurrens-
kraftig kostnadsstruktur och möjliggör samarbeten med mer specialiserade
leverantörer. Strategin motverkar även långa ledtider, dyra fraktkostnader och
valutarisker samt skyddar mot handelsbarriärer och risker vid geopolitiska kriser.
Brett och kvalitetssäkrat leverantörsnätverk
Bulten har idag ett brett nätverk av leverantörer i flertalet geografiska
marknader som försörjer med produkter, material och efterbearbetning.
Största delen av inköpen består av ståltråd för egen produktion, ytbehandling
samt produkter för att komplettera den egna produktionen.
Samtliga Bultens leverantörer ska leva upp till Bultens standarder och krav.
Alla leverantörer ska vara certifierade enligt ISO 9001 och ISO 14001. Därtill
ska leverantörer inom fordonsindustrin vara certifierade enligt IATF 16949.
Utöver ovan nämnda certifikat ska de acceptera och efterleva Bultens leverantörs-
kod. För att säkerställa att uppförandekoden efterlevs ingår den som en del i avtalen
och hanteras via Bultens SRM-system (Supplier Relationship Management).
Bultens revidering av nya och potentiella leverantörer ser ut på följande sätt:
Leverantören genomgår en noggrann utvärdering baserad på uppförande koden
via ett självutvärderingsformulär (Drive Sustainability SAQ). Det innefattar
mänskliga rättigheter inklusive barnarbete och människohandel, anställnings-
och arbetsvillkor, hälsa och säkerhet, miljö, ansvarsfulla inköp, affärsetik
och bolagsstyrning.
Om kraven i utvärderingen uppfylls och Bulten beslutar att gå vidare i
diskussionen genomförs en revision på plats. Revisionen omfattar lednings-
system, finansiell status, inköps- och varuflödesprocess samt leverantörens
uppföljningssystem.
Även bland befintliga leverantörer genomförs regelbundna utvärderingar
för att kvalitetssäkra och utveckla dessa samarbeten.
BULTEN ETABLERAR SIN FÖRSTA PRODUKTIONSANLÄGGNING
I INDIEN GENOM JOINT VENTURE-BOLAG
I november 2023 meddelade Bulten att företaget kommer att
etablera en produktionsanläggning i Jamnagar i den västra indiska
delstaten Gujarat genom ett joint venture-bolag. Beslutet bygger på
ett ökat behov av lokalt producerad mikroskruv till internationella
kunder i elektroniksektorn. Bultens ambition är att öka försälj
-
ningen, främst av mikroskruv, till aktörer inom elektronikbranschen.
Indien är en växande marknad för detta segment och många av
de internationella elektroniktillverkarna förlägger allt mer av sin
asiat iska produktion dit.
Tillsammans med de två industripartnerna Radium och ZJK har
Bulten bildat joint venture-bolaget Bulten Radium Industries Private
Limited, där Bultens ägarandel är 51 procent. Radium är ett nybildat
bolag ägt av erfarna aktörer inom fästelementsindustrin i Indien,
och ZJK är sedan tidigare en partner till Bulten för tillverkning av
mikroskruv i Kina.
Planerad produktion under slutet av 2024
En ny produktionsanläggning är under uppbyggnad och planen är
att verksamheten ska vara i full drift från slutet av 2024. Fastigheten
kommer att leasas, vilket innebär begränsade investeringskostnader
för Bulten. Adrian Brown, projektansvarig för etableringen i Indien,
förklarar vad som kommer att skilja den här produktionsenheten
från Bultens övriga anläggningar: ”Vi kommer att använda betydligt
mindre maskiner för framställningen av den här skruven jämfört
med fästelement som konstrueras för bilar. För att ge lite perspektiv
kan det nämnas att det ryms en miljon sådana fästelement i en enda
liten låda. Det innebär att det inte krävs särskilt mycket utrymme
varken för produktionsanläggningen eller lagerhanteringen.
Parallellt med uppbyggnaden kommer man också att påbörja
rekryteringen av omkring 50 medarbetare. Adrian Brown pekar
att verksamhetens främsta fokus inledningsvis kommer att vara
mikroskruv, men långsiktigt ser han även andra möjligheter: ”Till en
rjan planerar vi att leverera skruv till smartphones, men längre
fram vill vi också titta närmare på nya möjligheter för exempel vis
surfplattor och datorer, och utöka vår marknadsräckvidd.”
28 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
SUMMERING AV ÅRET SOM GÅTT OCH FOKUS
FRAMÅT
VÄSENTLIGA HÄNDELSER INOM TEKNIK OCH INNOVATION
SAMT PRODUKTER OCH TILLVERKNING 2023
Invigning och driftsättning av den nya toppmoderna
ytbehandlingsanläggningen i Polen. Idag är anläggningen
både fullt operationell och bemannad.
Med bakgrund av att efterfrågan från fordonstillverkare
med produktion i Europa ökade kraftigt under året fick den
europeiska till verkningsverksamheten kapacitetsutmaningar.
Aktiviteter prioriterades för att förbättra produktions -
kapaciteten men resulterade i kostnadsökningar för
flygfrakter, övertid, rekrytering och investeringar i ny
produktionsutrustning.
Avveckling av tillverkningsenheten i Storbritannien med avsikt
att effektivisera verksamheten, vilket även omfattade flytt av
maskiner och produktion till övriga fabriker.
Nedläggning av ett logistikcentrum i Sverige samt flytt av verk
-
samhet till övriga logistikcentrum i Europa med målsättning
att skapa en effektivare och hållbarare värdekedja.
FOKUS 2024
Reducera kapacitetsutmaningarna som uppstod under 2023
i de europeiska fabrik erna och vidta åtgärder för att minimera
risken att en liknande situation uppstår.
Uppstart av mikroskruvstillverkning i Indien.
Utrullning av digitala verktyg för att effektivisera och förbättra
produktionen, exempelvis övervakningssystem för maskiner
och underhållssystem (CMMS).
Arbeta med ledtidsreduktion i industrialiseringsprocessen
(processen från order till ny godkänd artikel).
Arbeta med materialförbättrande åtgärder i samarbete med
leverantörer.
Öka användningen av skrotbaserat material från utvalda
leverantörer för att minska växthusgasutsläpp.
Ytterligare förbättra utvecklingsprocessen av nya produkter.
Etablering av tillverkningsverksamhet i Indien genom ett
nybildat joint venture-bolag. Målsättningen är att tillverka
mikro skruv åt internationella kunder inom konsument-
elektronikbranschen med tillverkning i Indien.
Arbetet med att reducera kostnader inom indirekt material
och tjänster intensifierades under året och effekterna av detta
förväntas bli betydliga under kommande år.
Utvecklingsframsteg när det gäller användning av grönt och
skrotbaserat stål i framställning av olika produkter.
Positiva resultat från pilotprojekt med TensionCams teknik för
mätning och övervakning av klämkraft i kritiska applikationer.
Invigning av nytt innovationslabb i Sverige, vilket ger möjlighet
att expandera test- och produktutvecklingskapabiliteter.
29 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
BULTEN 150 ÅR AV TRADITION OCH INNOVATION
Mycket har hänt sedan de första fäst-
elementen såg dagens ljus i Hallstahammar
1873. Bultens historia är nära sammanflätad
med den industriella och ekonomiska
utvecklingen i Sverige och spänner över
ett och ett halvt sekel.
 Det Bulten vi ser idag har formats och
utvecklats över tid genom att framgångsrikt
förena två viktiga pusselbitar för hållbart
företagande: tradition och innovation.
År 1873 såg de två svenska ingenjörerna Gottfrid
Rystedt och Nils Petterson en affärsmöjlighet i att till
-
verka fästelement till det ökande byggandet av järnvägs-
spår, tåg och broar. Affärsmannen Herman Friedländer
hjälpte till med startkapitalet på 225 000 svenska kronor
och Bultfabriks Aktiebolaget grundades med 20 anställda.
Affärsidén var att tillverka spikar, muttrar och bultar av
hög kvalitet i enhetliga standardmått. Tidigare hade den
svenska industrin importerat fästelement eller tillverkat
efter egna mått. Bulten och framförallt Nils Petter sson
bidrog därmed till att den svenska industrin antog en
plan för standardiseringen av skruvar och muttrar.
Hallstahammar valdes för etableringen på grund
av närheten till järnbruk och vattenkraft. De första
maskinerna som inköptes kom från Storbritannien
och var med dåtidens mått de främsta man kunde
köpa. Två år efter etableringen låg produktionen på
cirka 400 ton.
På 1920-talet efter första världskriget led stora delar av världen
av ekonomisk depression, vilket även påverkade Bulten då
efterfrågan av fästelement minskade. Bulten som vuxit kraft-
igt hade vid denna tid 700 maskiner, 500 arbetare i Hallsta
-
hammar och en produktion runt 6 000 ton. Aktiekapitalet
hade också vuxit till tre miljoner kronor. För att råda bot på
situationen reste man till USA för att få inspiration. Det ledde
till nya investeringar i toppmoderna maskiner och satsningar
på fästelement till den nya och växande fordonsindustrin.
Bland annat levererade Bulten fäst element till Volvos första
passagerarbil Jacob 1927. USA-resan blev även start skottet
för en påbörjad export till flera europeiska länder samt till
Latinamerika och Indien.
Efter andra världskriget och fram till 1990-talet expanderade
företaget kraftigt. Erbjudandet utökades via en rad uppköp
av närliggande verksamheter. Fabriken i Hallstahammar
moderniserades, dotterbolag köptes upp i Sverige och senare
etableras verksamheter runt om i världen. Under några
decennier etablerade sig Bulten som en ledande europeisk
tillverkare av fästelement.
1873
1900
30 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
I början av 2020-talet skedde förrv som stärkte bolagets
position utanför fordonsindustrin. Genom PSM International
(PSM) med verksamhet i Kina, Taiwan, Storbritannien och
USA började Bulten leverera fästelement till kunder utanför
fordons industrin, exempelvis till kunder inom konsument-
elektronik, medicin teknik och förnybar energi.
Under 2023 förrvades Singapore- baserade Exim & Mfr
Enterprise (Exim), en fäst elementsdistributör med fram-
stående internationella kunder över hela Sydostasien. Samma
år etablerades ett joint-venture bolag i Indien med avsikt att
påbörja inhemsk tillverkning av mikroskruv.
1990-talet innebar nya avgörande steg för tillväxt. Från att
ha haft stora lönsamhetsproblem under en tid gjordes en
nysatsning. Med siktet inställt på länder utanför Sverige
förvärvades produkt ionsenheter i Tyskland, Kina och Polen.
Under decenniet gjorde Bulten även debut på börsen men
avnoterades 2001 i samband med att Finnveden gick in
som ny huvudägare. Finnvedens tid som ägare innebar en
ny noteringStockholmsbörsen 2011.
2014 avyttrade Finnveden sitt ägande i Bulten och styrelsen
fattade beslut om att bolaget helt skulle fokusera på fäst-
element till fordonsindustrin.
NUTID1990
Bulten idag:
är en ledande global aktör inom fäst elementsbranschen
är fullserviceleverantör och levererar till flera olika industrier,
däribland fordon och konsument elektronik
är en ledare inom hållbarhet i fäst elementsbranschen och har
uppnått en rad utmärkelser för detta arbete, exempelvis
EcoVadis och Morningstar Sustainalytics rankningar
har nio produktionsanläggningar i sex länder fördelat på tre
kontinenter och cirka 1 800 medarbetare
har en produktion som överstiger 40 000 ton
har fortfarande cirka 300 medarbetare i fabriken i
Halllstahammar där allt startade för 150 år sedan
31 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
FABRIKEN I HALLSTAHAMMAR – ETT VIKTIGT NAV SEDAN 1873
DAN KEITH – FIRAR 40 ÅR I FÖRETAGET
Bultens första fabrik i Hallstahammar togs i bruk för 150 år sedan.
Mycket har förändrats sedan dess och idag är maskinerna i gång
dygnet runt i den 48 000 kvadratmeter stora fabriken. Ledord
som kännetecknar arbetet är automatisering, hållbarhet och
energi effektivisering. När det gäller det sistnämnda har fabriken
minskat sina växthusgasutsläpp med 90 procent sedan 2015.
Tiderna har förändrats men fabriken i Hallstahammar är och
rblir en viktig kugge i att bygga framtidens Bulten.
På fabriksområdet finns än idag byggnader och detaljer som
vittnar om såväl industrihistoria som samspelet mellan Bulten och
den omkringliggande orten Hallstahammar. Ett bra exempel är
det byggnadsminnesförklarade konsert- och föreningshuset Bult -
lokalen som invigdes 1913 och som med tiden blev ortens sociala
nav. Under årens lopp har Bulten även bedrivit en industriskola
som vänt sig till elever med slutförd grundskoleutbildning samt
haft ett eget korplag i fotboll. Även detta är exempel på samhörig
-
het och ett utbyte mellan bolaget och det omgivande samhället.
”På Bulten har vi alltid varit bra på att låta människor växa.
Alla vi medarbetare har fått möjlighet att utvecklas och man har
fått chansen att ta mer ansvar”, säger Birgitta Ramström, personal
-
chef på Bulten i Hallstahammar och tredje generationen ”Bultare”.
Att arbeta på Bulten över flera generationer var vanligt förr. En
anledning till att många blev ”Bultare” var att man fick sommar
-
jobb genom sina föräldrar och att man stannade kvar och gick i
gymnasie skola på orten. Det var även som sommarjobbare Birgitta
inledde sin idag över 25-åriga karriär på Bulten. Då granskade hon
skruv i produktion. Idag är hon personalchef och har hand om
såväl rekrytering av nya med arbetare som utvecklingsmöjligheter
för de befintliga.
Just nu befinner sig fabriken i en generationsväxling och på
senare år har man välkomnat många nya medarbetare. Birgitta
berättar att rekryteringen har förändrats över tid och att konkur
-
rensen om arbetskraften har blivit tuffare med åren. Det är fort-
farande vanligt att medarbetare rekommenderar vänner och släk-
tingar att söka arbete på Bulten. Därtill har man hittat nya sätt att
marknadsföra sig som arbetsgivare, bland annat genom egna jobb
-
mässor för att berätta mer om de karriärgar och roller som finns.
Själva arbetsklimatet är något Birgitta återkommer till och som
hon framhåller är det bästa med att arbeta på Bulten. ”Vi har ett
gott arbetsklimat och vi bryr oss om. Det ska vara roligt att gå till
jobbet, framhåller Birgitta. Hon beskriver stämningen på arbets
-
platsen som familjär och med utvecklingsmöjligheter inte minst
genom internutbildningar. Detta har lett till att många har fått
möjlighet att växa i sina roller och bli teamledare eller avdelnings
-
tekniker. Och det är just i detta som Bultens framgångsrecept för
de senaste 150 åren återfinns, nämligen det goda arbetsklimatet,
att ta vara på medarbetarnas talanger och förmågan att växa både
globalt och lokalt.
På Bulten har vi alltid varit bra på att låta människor
växa. Man har fått möjlighet att utvecklas och man
har fått chansen att ta mer ansvar.”
Birgitta Ramström, personalchef och
tredje generationen ”Bultare”
Bulten har förmånen att ha flera medarbetare som har tillbringat
större delen av sin karriär inom företaget. En av dem är Dan
Keith, materialplanerare vid Bultens verksamhet i Scunthorpe,
Storbritannien.
Genom åren har han haft olika roller inom kundservice, vilka har
utvecklats och förändrats över tid. Dan började sin resa inom före
-
taget som säljkoordinator, fortsatte sedan vidare som försäljnings-
analytiker för att så småningom axla rollen som materialplanerare.
”Jag får ofta frågan om varför jag har valt att stanna så länge som
40 år i företaget. Svaret ligger i de fantastiska karriärmöjligheter
Bulten erbjudit mig, plus alla underbara kollegor jag har haft för
-
månen att jobba med. De har bidragit till att jag har utvecklats i
min yrkesroll och deras stöttning har gjort den här resan både
spännande och meningsfull, säger Dan.
32 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
JUBILEUMSFIRANDE RUNT OM I VÄRLDEN
Under året som gått har medarbetare firat Bultens 150-jubileum vid olika tillfällen.
Fokus har varit gemenskap och att dela gemensamma minnen samtidigt som man
tillsammans blickar framåt mot ytterligare 150 spännande år.
TAIPEI, TAIWAN
Under firandet av Bultens 150-årsjubileum insåg vi alla att
vi arbetar för ett företag med lång historia. Detta gjorde
att vi identifierade oss ännu mer med Bulten.
Frank Lin, QC Manager
WUXI, KINA
Det är inte ofta man får möjlighet att vara med om
ett framgångsrikt företags 150-årsjubileum. Det gör
mig väldigt glad. Jag är extra stolt över att vara en av
de kollegor som bidrar till Bultens nuvarande och
framtida framgång.
Linda Du, Customer Service Manager
STREETSBORO, USA
Det var trevligt att fira företagets 150-årsdag. Det är en stor
bedrift att vara med i 150 år. Tänk alla förändringar som
verksamheten har sett under den tiden.
Ben Bohurjak, Warehouse and Logistics Supervisor
BERGKAMEN, TYSKLAND
Det är fantastiskt hur Bulten har stått stadigt genom alla år.
Så mycket kunskap och kompetens företaget har samlat,
som gör oss framgångsrika än idag!
Andreas Wessels, Global Distribution Manager
TIANJIN, KINA
För mig innebär firandet att vi nu har lärt oss om
Bultens historia och utifrån detta förbereder vi oss
för de kommande 150 åren.
Stella Zhang, HR Specialist
GÖTEBORG, SVERIGE
Dets är verkligen värt att uppmärksamma att Bulten verkat så
länge som 150 år. Att tänka att företaget fanns redan på 1800-
talet och bidrog till den industriella revolutionen är mäktigt.
Lenitha Alexandh, Office Coordinator
BIELSKO-BIALA, POLEN
Det är en ära att få vara en del av Bulten – ett företag
med en så lång och rik historia.
Sylwia Ksnopp, Junior Quality Specialist
HALEWOOD, STORBRITANNIEN
Jag är stolt över att vara en del av en så lång tradition av
fäst elementsproduktion. Det känns fantastiskt att få ta det
arvet vidare och utveckla nya innovativa lösningar.
Sandra Cox, Account Controller
33 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
AKTIEINFORMATION
34 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
FEM SKÄL ATT INVESTERA I BULTEN
1
KVALITETSLEVERANTÖR
AV FÄSTELEMENT
Bulten har i över 150 år byggt en marknadsposition som
kvalitetsleverantör av hållbara fästelementslösningar med
en stark kundlista som de senaste åren dessutom blivit
mer diversifierad.
Bulten är en ledande fullserviceleverantör av fäst element och
kringtjänster, däribland FSP/FSPS, och har därmed skapat
strategiskt viktiga samarbeten med ett flertal kunder.
Med mångårig expertis och en egen teknik- och innovations
-
funktion är Bulten en naturlig utvecklingspartner till sina
kunder och finns ofta med redan på rit- och konstruktions-
stadiet.
Bulten medverkar i innovativa utvecklingsprojekt som
exempel vis Polestar 0 samt bedriver forskningsnära utveck
-
lingsprojekt med en rad olika universitet och högskolor.
s mer på sidorna 10-13 och 25.
2
FINANSIELL STRATEGI MED FOKUS
PÅ EN STARK BALANSRÄKNING
Bulten har en stark finansiell position med säkrad finansiering
och underliggande god vinstförmåga. Det skapar investerings-
utrymme för tillväxt och effektiviseringsåtgärder samt ger
avkastnings möjlighet till aktieägare.
Skalfördelar har över tid genererat god lönsamhet för Bulten.
Exempel på aktiviteter som på senare tid har bidragit till
stordrifts fördelar är nedläggningar och sammanslagningar
av tillverknings- och logistikverksamheter i Europa.
s mer på sidan 19.
3
TILLVÄXTPOTENTIAL GENOM FÖRVÄRV
OCH NYA BRANSCHER
Bulten ser expansionspotential inom fordonsindustrin
genom nya elektrifierade plattformar samt i leverantörs-
ledet till fordonstillverkare av lätta och tunga kommersiella
fordon (Tiers 1 och 2).
I och med förvärven av PSM International (PSM) 2020 samt
Exim Mfr & Enterprise (Exim) 2023 har både produktport-
följen och kundlistan utökats inom områden utanför fordon.
Det skapar goda förutsättningar för fortsatt marginal tillväxt.
Förvärvet av Exim innebär även att Bulten stärker sin position
som en ledande distributör av C-parts*, framförallt i Asien.
Exempel på branscher som Bulten når via förvärven är
konsument elektronik, medicin teknik och förnybar energi.
Bulten har som fortsatt mål att expandera via strategiska
rvärv.
Genom majoritetsägande av utvecklingsbolaget TensionCam
(mätning och övervakning av klämkraft) finns det stor
potential att i framtiden kunna erbjuda nya kringtjänster
kopplade till fästelement.
s mer på sidorna 14 och 24.
4
HÖG DIREKTAVKASTNING
Bulten genererar hög direktavkastning med
utdelningsmål om minst 33 procent av
netto resultatet.
s mer på sidan 7.
* C-parts – komponenter med låga styckpriser som tillverkningsföretag
lagerhåller i stora kvantiteter.
5
ROBUST VERKSAMHET SOM BYGGER
PÅ REGIONAL SÄLJSTRUKTUR
Fabriker i nära anslutning till kunderna i Europa, Asien respektive
Nordamerika skapar flexibilitet och korta ledtider. Samtidigt
bidrar den geografiska spridningen till en robust struktur, vilket
är gynnsamt i tider av protektionism samt makroekonomisk och
geopolitisk instabilitet.
Under året har Bultens ytbehandlingsanläggning i Polen invigts
vilket stärker bolagets europeiska infrastruktur och kapacitet.
Därtill aviserades i slutet av året att Bulten ingått i ett joint
venture- bolag för att kunna etablera en fabrik i Indien för till
-
verkning av mikroskruv till internationella kunder i elektronik-
branschen.
s mer på sidorna 27-28.
35 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
AKTIEÄGARINFORMATION
Bulten AB (publ) noterades på Nasdaq Stockholm 20 maj 2011.
Bolaget återfinns på listan för Small Cap-bolag under ticker-
symbolen BULTEN. En handelspost är 1 aktie.
Aktiekapitalet uppgår till 10 520 103,50 kronor fördelat på
21 040 207 aktier med ett kvotvärde på 0,50 kronor. Varje aktie
berättigar till en röst och lika rätt till andel i bolagets kapital
och resultat.
Kursutveckling
Under 2023 steg Nasdaq Stockholm med 15,5 (-24,6) procent.
Det branschindex där Bulten ingår, Stockholm Automobiles &
Parts, sjönk med -14,6 (-33,2) procent. Bultens aktiekurs ökade
under året med 34,5 (-36,0) procent från en kurs vid årets
rjan på 59,50 kronor till 80,00 kronor vid årets slut. Den lägsta
kursen 59,50 SEK, noterades 2023-01-02 och den högsta kursen
110,20 SEK noterades 2023-05-17. Börs värdet i Bulten uppgick
till 1 683 (1 252) MSEK vid utgången av 2023. En förändring av
rsvärdet med 431 (-705) MSEK.
Aktieomsättning
Bultens totala aktieomsättning under 2023 uppgick till 13,0 (12,7)
miljoner aktier, vilket motsvarar en genomsnittlig omsättning om
51,7 (50,0) tusen aktier per dag beräknat på 251 (253) handelsdagar.
Omsättningshastigheten, beräknat som antalet omsatta aktier
i förhållande till det totala antalet aktier i bolaget, uppgick till 61,9
(60,1) procent.
Aktieägare
Per den 31 december 2023 hade Bulten 12 742 (9 686) aktieägare.
Andelen registrerade aktier i utlandet uppgick till 22,8 (21,2) pro
-
cent varav ägare i Finland 5,6 (6,4) procent, USA 3,8 (2,9) procent
samt Tyskland 2,9 (0,9) procent.
De fem största ägarna ägde per den 31 december 2023 samman-
lagt 42,9 (45,6) procent av kapitalet och rösterna, varav de tre
största ägarna ägde 35,7 (36,4) procent.
Ledande befattningshavare i koncernen samt stämmovalda
styrelseledamöters aktieinnehav uppgick vid utngen av året till
0,9 (1,0) procent.
Utdelningspolicy och utdelning
Bulten har som mål att över tiden dela ut minst en tredjedel av
nettoresultatet efter skatt. Hänsyn ska dock tas till Bultens finans-
iella ställning, kassaflöde och framtidsutsikter. För verksamhets
-
året 2023 har styrelsen för avsikt att föreslå årsstämman 2024
en utdelning om 2,50 SEK per aktie. Detta motsvarar cirka 51,1
procent av nettoresultat efter skatt och 45,4 procent av justerat
netto resultat efter skatt. Avstämningsdag för utdelning föreslås
till den 29 april 2024.
Finansiell information
Bulten publicerar årligen fyra delårsrapporter samt en årsredo-
visning. Rapporterna finns tillgängliga att läsa och ladda ner eller
beställa som utskrift från bolagets hemsida www.bulten.se.
Ägarstruktur
Övriga 19,7% (37,0)
Utländska
institutionella ägare
14,7% (15,9)
Svenska
privatpersoner
32,8%(30,3)
Svenska
institutionella
ägare
32,8% (16,8)
Svenskt ägande
77,2% (78,8)
Utländskt ägande
22,8% (21,2)
Svenskt och utländskt ägande
Aktieutveckling 2023
FINANSIELL KALENDER 2024
Årsstämma
Årsstämman i Bulten AB (publ) hålls torsdagen den 25 april
kl. 17.00 på Bultens huvudkontor, August Barks gata 6A,
Västra Frölunda.
För ytterligare information om årsstämman 2024 besök
Bultens hemsida www.bulten.se.
Ekonomisk rapportering
Delårsrapport januari-mars ..........................25 april 2024
Delårsrapport januari-juni ...............................10 juli 2024
Delårsrapport januari-september ...........22 oktober 2024
Bokslutsrapport ......................................... 6 februari 2025
Rapporterna finns tillgängliga på www.bulten.se
vid publiceringstillfällena.
Bulten aktiekurs SEK
Bulten ombaserat mot index OMX SPI
OMX Stockholm PI Index
Källa: Cision per den 31 december 2023
0
30
60
90
120
SEK
0
-75
75
150
Index
okt decfeb
jan
225
novmars
april maj juni juli
aug
sept
36 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
AKTIEÄGARSTRUKTUR, 31 DECEMBER 2023
STORLEKSKLASS ANTAL ÄGARE ANTAL AKTIER INNEHAV (%)
1-500 10 451 2 833 638 13,4
501-1 000 1 187 975 930 4,6
1 001-5 000 913 2 011 417 9,6
5 001-10 000 108 792 320 3,8
10 001-20 000 33 479 097 2,3
20 001- 50 13 947 805 66,3
Summa totalt 12 742 21 040 207 100,0
*Källa: Monitor - Modular Finance AB per 31 december 2023.
BULTENS STÖRSTA ÄGARE, 31 DECEMBER 2023
AKTIEÄGARE ANTAL AKTIER
ANDEL AV RÖSTER
OCH KAPITAL (%)
Volito AB
5 100 000 24,2
Handelsbankens Fonder
1 243 652 5,9
Nordea Investments Funds
1 160 386 5,5
Unionen
800 000 3,8
Avanza Pension
720 766 3,4
Summa fem största ägarna
9 024 804 42,8
Summa övriga ägare
12 015 403 57,2
Summa totalt
21 040 207 100,0
* Källa: Monitor - Modular Finance AB per 31 december 2023.
ANTAL AKTIER
DATUM FÖR
REGISTRERING
FÖRÄNDRING AV
ANTALET AKTIER
ANTAL AKTIER
EFTER EMISSION
Nyemission
1)
2011-05-25 1 842 777 21 040 207
Nyemission
2)
2011-05-20 7 197 430 19 197 430
Nyemission
2010-01-27 8 000 000 12 000 000
Nyemission
2009-01-20 3 000 000 4 000 000
Minskning
2006-02-01 -321 500 1 000 000
Nyemission
2006-02-01 321 500 1 321 500
Nyemission
2005-01-24 999 000 1 000 000
Nybildning
2004-10-12 1 000 1 000
1) Nyemission genom apport 2) Nyemission genom kvittning av aktieägarlån
AKTIEDATA
KURSRELATERAD AKTIEDATA 2023 2022
Aktiekurs vid årets slut (sista betalkurs), SEK
80,00 59,50
gsta aktiekurs under året (betalkurs), SEK
110,20 99,50
Lägsta aktiekurs under året (betalkurs), SEK
59,50 50,00
rsvärde vid årets slut, MSEK
1 683 1 252
P/E
16,35 22,49
Direktavkastning, %
3,13 4,20
Data per aktie
Resultat före avskrivningar (EBITDA)
19,98 16,91
Justerat resultat före avskrivningar(EBITDA)
20,59 21,87
Rörelseresultat (EBIT)
10,98 8,57
Justerat rörelseresultat (EBIT)
11,59 13,53
Resultat efter finansnetto (EAFI)
9,37 7,40
Årets resultat
4,89 2,65
Justerat års resultat
5,51 7,48
Eget kapital
85,88 85,72
Kassaflöde från den löpande verksamheten
16,81 14,21
Årets kassaflöde
-4,91 9,47
Föreslagen utdelning
2,50 2,50
Antal utestående stamaktier, tusental
Vägt antal
20 988,0 20 988,0
Vid årets slut
20 988,0 20 988,0
Vid årets slut bevakade följande analytiker
regelbundet utvecklingen i Bulten
BOLAG ANALYTIKER
Kepler Cheuvreux
Mats Liss
37 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
Förekommer
sannolikt frekvent
och vid många
tillfällen
V
Förekommer
troligen
upprepade
gånger
Förekommer
ibland
Osannolikt
men möjligt
Mycket
osannolikt/
kommer aldrig
att inträffa
Liten skada
eller påverkan
Viss men
hanterbar skada
eller påverkan
Allvarlig
skada eller
påverkan
Stor skada/
påverkan
Total
systemförlust,
oacceptabelt
resultat
SANNOLIKHET
PÅVERKAN
C
E
P
G
V
R
H J
K
U
D
B
T
FINANSIELLA RISKER
A Valuta
B Likviditet
C Ränta
D Kredit
E Kapital
HÅLLBARHETSRISKER
F Användning av fossila energikällor i
produktionsprocesser
G Växthusgasutsläpp
H Oförmåga att attrahera och behålla
medarbetare
I Brister gällande jämställdhet, mångfald
och diskriminering
J Bristande hälsa och säkerhet
K Kränkningar av mänskliga rättigheter
L Korruption
M Anpassning till klimatförändringar
KONJUNKTUR- OCH OMVÄRLDSRISKER
N Marknad och konkurrens
O Legala och politiska
P Trender och drivkrafter
Q Force majeure
R Kundberoende
OPERATIVA RISKER
S Global leverantörskedja
T Produktansvar, garanti och återkallelse
U Avbrott i verk samheten och egendom sskador
V Miljömässiga regulatoriska/efterlevnad
X IT-relaterade
Y Misslyckat införande av nya processer, inträde
på nya marknader och/eller anläggningar
S
M
A
F LI
Q
O
X
N
Y
RISKFAKTORER
Exponering för risker är en naturlig del av en affärsverk samhet och detta återspeglas i Bultens
inställning till riskhantering. Riskhanteringen syftar till att identifiera risker och förebygga att risker
upp kommer samt att begränsa eventuella skador från dessa risker. Bulten kate goriserar sina risker
som finansiella risker, hållbarhetsrisker, kon junktur- och omvärlds risker samt operativa risker.
Nedan finns en beskrivning av hur koncern ledningen bedömer och hanterar de huvudsakliga
riskerna i verk sam heten i ett tidsperspektiv om 1–3 år.
Riskbedömningen omfattar alla delar av bolagets verksamhet och alla de länder och regioner
där Bulten och dess dotterbolag är verksamma. Mer information om risker och riskhantering
finns på sidorna 95–100, not 5.
38 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
RISKOMRÅDE BESKRIVNING MOTVERKANDE FAKTORER SANNOLIKHET PÅVERKAN
FINANSIELLA RISKER
Valuta A Bulten verkar internationellt och uttts för valutarisker som uppstår från olika
valutaexponeringar, framförallt avseende EUR, PLN, GBP, USD, TWD, CNY och SGD.
Bulten hanterar valutarisker främst genom att försöka förändra de operativa
villkoren i verksamheten genom att få intäkter och utgifter i andra valutor än SEK
att matcha varandra.
Förekommer
sannolikt frekvent
och vid många
tillfällen
Viss men hanterbar
skada eller påverkan
Likviditet B Risken att koncernen inte klarar sina betalningar till följd av otillräcklig likviditet eller
svårighet att erhålla krediter från externa kreditgivare.
Bultens koncernledning bevakar kontinuerligt koncernens likviditetsreserv som
består av likvida medel samt outnyttjade kreditfaciliteter.
Osannolikt men
möjligt
Allvarlig skada eller
påverkan
Ränta C Koncernens ränterisk uppstår genom kort- och långsiktig upplåning där en kraftigt
höjd ränta kan påverka bolagets ställning och resultat.
Bultens ränterisk bems ligga på en acceptabel nivå till följd av nuvarande
belåningsgrad. Den 31 december 2023 uppgick nettoskulden (exklusive
leasingskulder) till 834 MSEK.
Fokus på minskat nettorörelsekapital.
Förekommer
troligen upprepade
gånger
Viss men hanterbar
skada eller påverkan
Kredit D Kreditrisk uppstår genom likvida medel och tillgodohavanden hos banker och
finansinstitut samt kreditexponeringar inklusive utestående fordringar och avtalade
transaktioner.
Bultens kundfordringar är fördelade på ett stort antal kunder, och historiskt har
Bultens kundförluster varit mycket låga.
Likvida medel placeras enbart hos kreditinstitut med hög kreditrating.
Mycket osannolikt
eller kommer aldrig
att inträffa
Viss men hanterbar
skada eller påverkan
Kapital E Risken att koncernen inte har korrekt kapitalstruktur för att hålla kostnader för
kapital nere.
Bulten har en tydlig utdelningspolicy och ledningen övervakar löpande behovet av
refinansiering av den löpande verksamheten.
Mycket osannolikt
eller kommer aldrig
att inträffa
Liten skada eller
påverkan
HÅLLBARHETSRISKER
Miljö (klimat):
Användning
av fossila
energi källor i
produktions-
processer
F Ökad produktion och tillkommande verksamhet kommer att leda till ökat nyttjande
av energi. Risken är att Bulten inte har tillgång till energi framställd av förnybara
llor motsvarande behovet, vilket får negativ påverkan på koldioxidutsläppen.
Elektrifiering av produktionsprocesser som drivs med naturgas, exempelvis
värmebehandling.
rnybar el till samtliga anläggningar inom EU och USA.
Bultens miljömål (Climate Roadmap): exempelvis fossilfri el i Tianjin, Kina, år 2025
samt investeringar/samarbeten inom infrastruktur för förnybar el i Bergkamen,
Tyskland.
Bulten mäter löpande sin energiförbrukning i syfte att effektivisera och minska
förbrukningen av icke förnybar energi.
Utgångspunkten vid upphandling av energi är att den ska komma från förnybara
källor.
Vid investeringar är energieffektiviteten en beslutsparameter.
Säkerställande av fossilfri energi genom egen produktion samt solpaneler.
Förekommer ibland Viss men hanterbar
skada eller påverkan
Miljö (klimat):
Växthusgas-
utsläpp
G Negativ klimatpåverkan om Bulten misslyckas med implementeringen av bolagets
s.k. Climate Roadmap.
Visionen att bli det mest innovativa och hållbara fästelementsföretaget och Bultens
Climate Roadmap med klimatmål godkända av Science Based Targets initiative
(SBTi). Exempel:
– Utveckling och introduktion av FSPS.
– Utveckling av mer energieffektiva produkter som även minskar utsläppen, t.ex.
BUFOe.
– Optimering av logistikflöden, och utsläppsklasser på minst Euro 5/6 för inköpt
transport inom EU.
– Styrning av investeringar mot mer hållbara produktionsprocesser (SROI =
Sustainable Return on Investment), exempelvis genom att inte investera i
produktionsutrustning och anläggningar som inte kan drivas av förnybara
energikällor.
Osannolikt men
möjligt
Viss men hanterbar
skada eller påverkan
39 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
RISKOMRÅDE BESKRIVNING MOTVERKANDE FAKTORER SANNOLIKHET PÅVERKAN
Sociala
aspekter:
Oförmåga att
attrahera och
behålla
med arbetare
H Bulten är beroende av att kunna attrahera/rekrytera och behålla rätt medarbetare
och ledare i syfte att upprätthålla Bultens kärnvärden, framtida verksamhet och
produktion. Risken att inte uppfattas som en attraktiv arbetsgivare kan påverka
detta negativt.
Brist i medarbetares engagemang kan ha en direkt negativ påverkan på bolagets
varumärke, ställning och resultat.
Bultens kärnvärden samt ledarskapsgrund.
Bolagets tydliga ambition att vara en inkluderande arbetsgivare i syfte att attrahera
en bredare grupp av potentiella medarbetare.
Implementering av Bultens globala HR- och arbetsmiljöpolicy, exempelvis genom
företagets årliga utvecklingsdialog.
HR-system som hjälper organisationen att implementera och följa upp HR-policyn
och -strategin.
Medarbetarundersökningar med konkreta handlingsplaner.
Interna utvecklings- och karriärmöjligheter.
Intern kommunikation och dialog avseende bolagets strategi och mål.
Förekommer ibland Allvarlig skada eller
påverkan
Sociala
aspekter:
Brister
gällande
jämställdhet,
mångfald och
diskriminering
I Bulten verkar i en traditionellt mansdominerad bransch, vilket i sig kan utgöra risk
för bristande mångfald, dvs. att inte lyckas locka en bredare grupp av medarbetare
till våra arbetsplatser.
Bristande ledarskap kan leda till särbehandling på osakliga grunder och
diskriminering. Detta får en direkt negativ påverkan på medarbetares hälsa och
välbefinnande samt på förtroendet för bolaget.
r att motverka diskriminering och trakasserier samt få ett mer jämställt bolag
arbetar Bulten aktivt med kommunikation om och implementering av HR-policy och
processer, exempelvis vid rekrytering och vid bolagets årliga utvecklingsdialog
mellan chef och medarbetare.
Medarbetarundersökning, mätning, handlingsplaner samt uppföljning.
Transparens kring befintliga policyer via intranät och personalhandböcker samt
genom att överträdelser i form av diskriminering rapporteras. Tydliga interna
rapporteringskanaler, inklusive ett visselblåsarsystem för alla intressenter vid
misstänkt och/eller konstaterat brott mot bolagets policyer.
Förekommer ibland Viss men hanterbar
skada eller påverkan
Sociala
aspekter:
Bristande
hälsa och
säkerhet
J Arbetsmiljö, hälsa och säkerhet är strategiskt viktigt för Bulten. Brister inom
arbetsmiljö, hälsa och säkerhet medför ökad risk för ohälsa.
SROI (Sustainable Return on Investment) där förbättrad arbetsmiljö är en faktor för
CAPEX-investeringar.
ISO 45001-certifiering av samtliga anläggningar.
Etablering av global HMS-ansvarig och globalt internt HMS-nätverk (HMS=Hälsa,
Miljö och Säkerhet).
Utveckling av Bultens arbetsmiljöstandard.
Bulten övervakar och följer upp viktiga nyckeltal för arbetsmiljö och rapporterar
dessa varje månad.
Olyckor som leder till sjukskrivning och korrigerande åtrder delas med samtliga
anläggningar för att dra lärdomar och undvika liknande olyckor.
Förbättringsaktiviteter identifieras, kommuniceras och genomförs.
Bulten främjar friskvårdsaktiviteter för sina medarbetare.
Bulten har beredskap och en plan för att hantera en pandemi.
Förekommer ibland Allvarlig skada eller
påverkan
Sociala
aspekter:
Kränkningar
av mänskliga
rättigheter
K Bulten verkar på en global marknad där kunskapen om/efterlevnaden av mänskliga
rättigheter och arbetsrätt kan vara begränsad. Detta innebär en risk för att Bulten
och dess leverantörskedja skulle kunna bidra till brott mot mänskliga rättigheter.
Bulten är så kallad ”signatory” medlem i Global Compact.
Bulten har formulerat ett ställningstagande vad gäller modernt slaveri samt
trafficking.
Uppförandekod och global heltäckande HR-policy som innehåller Bultens policy
gällande mänskliga rättigheter. Bulten tillämpar även en uppförandekod för
affärspartners (leverantörer, Joint Venture-partners etc.).
Leverantörsstrategi inklusive kvalificeringsprocess vilken inkluderar samtliga
hållbarhetsaspekter.
Förekommer ibland Allvarlig skada eller
påverkan
Styrning:
Korruption
L Korruption förekommer i alla länder och sektorer, dock i olika hög grad. Bulten löper
risk att involveras i oetisk verksamhet. Områden som bedöms vara av särskild risk
omfattar försäljnings- och inköpsprocessen samt myndighetsutövande.
Bulten utbildar löpande medarbetarna i Bultens uppförandekod,
antikorruptionspolicy och övriga policyer. Tillsammans med ramverket för intern
kontroll och uppföljning utgör detta grunden för ett affärsetiskt förhållningstt
samt korrekt finansiell rapportering.
Bultens tillämpning av globala och lokala attestmanualer.
Upphandlingsprocesser som säkerställer god affärsetik.
Leverantörsstrategi inklusive kvalificeringsprocess, vilken inkluderar samtliga
hållbarhetsaspekter.
Bultens interna rapporteringsrutiner och visselblåsartjänst är tillgängliga för alla
intressenter och möjliggör anonym rapportering av misstänkta brott.
Förekommer ibland Viss men hanterbar
skada eller påverkan
40 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
RISKOMRÅDE BESKRIVNING MOTVERKANDE FAKTORER SANNOLIKHET PÅVERKAN
Miljö (klimat):
Anpassning
till klimat-
förändringar
M Konsekvenser till följd av klimatförändringar, som översvämning, orkan, torka.
Detta kan t.ex. medföra negativ påverkan på energiförsörjningen samt störningar
inom produktion och leverantörskedja. Det kan i sin tur få negativa ekonomiska
effekter i form av produktions- och leveransstörningar samt ökade kostnader för
att t.ex. hantera översvämningar och andra väderbaserade risker.
För att minska de fysiska riskerna för tillgångar och människor som klimat-
förändringarna ger upphov till bör Bultens beredskapsplanering på varje ort
innehålla bedömningar av dessa risker.
Förekommer ibland Viss men hanterbar
skada eller påverkan
KONJUNKTUR- OCH OMVÄRLDSRISKER
Marknad
och
konkurrens
N Bulten verkar i en konkurrensutsatt miljö där såväl gamla som nya konkurrenter
strävar efter att vinna marknadsandelar.
Bulten samarbetar med kunder och andra samarbetspartners för att kontinuerligt
uppdatera kunskapen om trender på medellång och lång sikt som påverkar
efterfrågan på och specifikationerna för företagets produkter, samt för att
identifiera risker och möjligheter.
Bulten arbetar aktivt för att öka sina marknadsandelar inom växande
industrisegment, t.ex. elfordon, konsumentelektronik och generella industrier.
Förekommer
sannolikt frekvent
och vid många
tillfällen
Allvarlig skada eller
påverkan
Legala och
politiska
O Bulten verkar inom olika jurisdiktioner och omfattas av lokala lagar och
bestämmelser inom respektive jurisdiktion, såväl som övergripande internationella
bestämmelser. Förändringar i lokala och internationella lagar och bestämmelser
kan komma att påverka koncernens verksamhet.
Bulten bedriver verksamhet i länder där förekomsten av geopolitisk risk bedöms
gre än i t.ex. Sverige. Politisk instabilitet kan även medföra en förhöjd risk inom
dessa jurisdiktioner.
Bulten möter dessa risker genom att kontinuerligt genomföra riskbedömningar
samt vid behov inhämta extern expertis inom respektive identifierat riskområde.
Bultens uppförandekod tillsammans med intern kontroll avseende finansiell
rapportering utgör grunden för ett affärsetiskt förhållningssätt samt korrekt
finansiell rapportering.
Genom samverkan med lokalt baserade företag kan även den politiska risken
begränsas något. Bulten arbetar för att lokalisera produktion och inköp så att
handeln mellan regioner minimeras.
Om risken skulle bemas som oacceptabel avser Bulten att upphöra med sin
verksamhet eller handel.
Förekommer
sannolikt frekvent
och vid många
tillfällen
Stor skada eller
påverkan
Trender och
drivkrafter
P
Bulten verkar inom en konkurrensutsatt och kostnadsmedveten marknad där det
ställs höga krav på miljöarbete, kvalitet, leveransprecision, teknologisk utveckling
samt kundservice.
Prispress är en naturlig del i den industri som Bulten verkar inom.
Utveckling av produkter och material kan förändra Bultens konkurrensförmåga.
Parisavtalet och branschens krav på minskade utsläpp av växthusgaser.
Bulten bevakar kontinuerligt trenderna på marknaden samt kundernas förntningar
och ny lagstiftning. Bulten strävar efter att vara tekniskt ledande inom sin bransch
för att kunna erbjuda bästa möjliga värdeskapande lösningar på marknaden, och
har ambitiösa hållbarhetsmål för att vara kundernas förstahandsval i takt med att
deras fokus på hela värdekedjan ökar. Bulten har diversifierat sin närvaro inom fler
marknadssektorer än fordonsindustrin, och kommer att fortsätta med detta.
Osannolikt men
möjligt
Stor skada eller
påverkan
Force majeure
Q
Den globala ”just-in-time”-logistiken har gjort den globala handeln mer känslig för
störningar vid t. ex. pandemier, naturkatastrofer och strejker.
Genom beredskapsplanering och goda kund- och leverantörsrelationer minskas
risken för globala produktions- och logistikstörningar.
Vid större störningar övervakas påverkan på Bultens
verksamhet och bolaget har ett nära samarbete med kunder och andra
affärspartners för att dämpa påverkan så långt det är möjligt.
Bulten vidtar åtrder för att skydda anställda, såsom t. ex. reseförbud och
karantän, samt följer myndigheters riktlinjer och rekommendationer.
Förekommer sannolikt
frekvent och vid
många tillfällen
Stor skada eller
påverkan
Kundberoende R Bultens kundbas innefattar många fordonstillverkare i Europa, där ett antal
nyckelkunder står för en stor andel av koncernens omsättning.
Bultens omsättning är beroende av kundernas framgång med olika modeller på
marknaden.
FSP-konceptet omfattar förutveckling, produkt- och teknologiutveckling,
produktion, kvalitet, logistik och service, och innebär nära samarbete med
kunderna.
Underliggande avtal mot nyckelkunder avser en mängd olika produkter och
kontrakt med olika löptider och motparter.
Bulten verkar inom olika marknader och segment, såsom personbilar, nyttofordon,
konsumentelektronik och hushållsapparater.
Förekommer ibland Stor skada eller
påverkan
41 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
RISKOMRÅDE BESKRIVNING MOTVERKANDE FAKTORER SANNOLIKHET PÅVERKAN
OPERATIONELLT
Global
leverantörs-
kedja
S Det förekommer olika risker relaterat till globala varuflöde, t. ex. beroendet av
specifika leverantörer, insatsvaror, logistik samt kvalitetsrisker.
Bulten är beroende av råmaterial och insatsvaror för leverans till kund.
Volatilitet i pris på råmaterial samt insatsvaror kan påverka koncernens resultat.
Bulten utjämnar dessa risker genom ett aktivt och professionellt inköps-, kvalitets-
och logistikarbete.
Den globala inköpsstrategin är under kontinuerlig översyn och uppdatering med
syfte att optimera inköp av material och insatsvaror i en hållbar och
kostnadseffektiv riktning.
Vid materialvolatilitet kompenseras Bulten av kunderna delvis genom avtal eller
förhandling.
Förekommer ibland Viss men hanterbar
skada eller påverkan
Produktansvar,
garanti och
återkallelse
T Bulten har ett produktansvar och kan utsättas för garantianspråk om produkter
levererade av koncernen orsakar skada på person eller egendom.
Bulten möter denna risk genom omfattande tester i produkternas design- och
utvecklingsfas samt genom kvalitets-, styrnings- och kontrollåtgärder inom hela
produktionen.
Bulten har tecknat försäkring omfattande ett visst belopp mot skadestånd gällande
produktansvar samt återkallelse.
Osannolikt men
möjligt
Allvarlig skada eller
påverkan
Avbrott i
verk samheten
och
egendom s-
skador
U Skador på produktionsutrustning kan ha en negativ inverkan, både i form av direkt
egendomsskada och produktionsavbrott.
Bulten genomför rutinmässigt underhållsarbete på sin produktionsutrustning samt
har ett starkt internt och externt stödnätverk inom industrin. Bulten har även fullt
försäkringsskydd mot avbrott i verksamheten orsakat av egendomsskada.
Förekommer ibland Allvarlig skada eller
påverkan
Miljömässiga
regulatoriska /
efterlevnad
V Negativa konsekvenser såsom leveransproblem om Bulten inte lyckas få och/eller
behålla erforderliga tillstånd för att bedriva sin planerade verksamhet.
Bulten möter risker genom att säkerställa att bolaget har samtliga de tillsnd och
avtal som krävs samt uppfyller givna säkerhets-, rapporterings- och kontrollkrav.
ISO 14001-certifiering av samtliga anläggningar.
Revisioner utförda av Bultens försäkringsbolag (AON).
Lokala miljöchefer/miljöansvariga.
Osannolikt men
möjligt
Viss men hanterbar
skada eller påverkan
IT-relaterade X Bulten är beroende av IT-system samt hårdvara för att bedriva sin verksamhet.
Störningar i system eller hårdvara innebär en risk för påverkan på produktionen och
jligheten att leverera till kund i tid.
Cyberattacker, inklusive risken för obehöriga intrång i system.
Bulten har säkerställt en IT-miljö som snabbt går att replikera vid ett eventuellt
avbrott.
Bulten har väl etablerade rutiner avseende informationssäkerhet samt processer
för uppföljning och kontroll.
Förekommer troligen
upprepade gånger
Stor skada eller
påverkan
Misslyckat
införande av
nya processer,
inträde på nya
marknader
och/eller
anläggningar
Y Vid inträdet på nya marknader/inom nya produkter uppstår nya risker som skulle
kunna orsaka kapacitets- eller kvalitetsproblem eller bristande efterlevnad av lokala
föreskrifter.
Ordentliga förstudier för uppstartsbolag
Dra nytta av kompetensen och erfarenheten inom organisationen
Interna kontrollprogram
Specifika riskbedömningar
Dra nytta av erfarenheter i nätverket
Skydda företagets data och IT
Juridisk kompetens
Marknadskännedom och statistik
Konsulter eller partners med lämplig kompetens
Förekommer troligen
upprepade gånger
Allvarlig skada eller
påverkan
42 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
BULTENS HÅLLBARA
UTVECKLING
Bultens hållbarhetsarbete utgår från de tre perspektiven bolagsstyrning, miljöhänsyn samt
socialt ansvar. För att säkerställa att bolaget utvecklas hållbart är det avgörande att ha ett
helhetsperspektiv samt att integrera dessa hållbarhetsaspekter i allt vi gör och i alla beslut.
Riktningen i vårt arbete bygger på vår vision, mission, våra kärnvärden och vår strategi,
FN:s mål för hållbar utveckling och vårt engagemang i FN:s Global Compact.
2023 fyllde Bulten 150 år och detta firade vi stolt på olika sätt
lokalt i alla våra verksamheter. Under året utvecklades också
Bultens organisation vidare. Vi konsoliderade våra fabriker i
Europa och stängde en fabrik i Storbritannien och ett lager i
Göteborg. Samtidigt ökade försäljningen och volymerna globalt
och vi invigde vår nya ytbehandlingsfabrik i Polen. Som en
konsekvens av detta anställde vi under 2023 rekordmånga
nya medarbetare.
Ett stort fokus under året har varit kompetens- samt ledar-
utveckling. Vi startade upp vårt nya globala ledarutvecklings-
program med den första gruppen under året och vi introducerade
en global Sales Academy. Vi förstärkte vår organisation med
specialist kompetens inom hållbarhet och HR, liksom inom övriga
funktioner. Ett mycket glädjande initiativ är att vi etablerade ett
stipendium i Rumänien där vi stödjer ett antal hörselskadade elever
som går ett tekniskt program på ett vanligt gymnasium.
Arbetet med implementeringen av vår så kallade klimatfärd
-
plan (climate roadmap) fortsatte, till exempel installerades sol-
paneler på taket på vår fabrik i Tyskland och på en av fabrikerna
i Kina.
INNEHÅLL
Fem fokusområden för hållbar utveckling ............................ 44
Bolagsstyrning och affärsetik.......................................................45
Hållbart kunderbjudande ...............................................................46
Hållbar egen produktion .................................................................47
Hållbar leverantörskedja ................................................................48
Mångfald och inkludering ..............................................................49
FN:s globala hållbarhetsmål .........................................................50
Utmärkelser ...........................................................................................50
Styrning av hållbarhetsfrågorna ................................................51
Koncernens miljöarbete ..................................................................53
Koncernens arbete med sociala frågor ...................................56
Hållbarhetsnoter .................................................................................61
GRI-Index ...............................................................................................69
Integrerad hållbarhetsredovisning
Bulten upprättar hållbarhetsredovisningen enligt
GRI Standards (Global Reporting Initiative). Delar
av hållbarhets redovisningen är integrerad i övriga
årsredovisningen. Se även avsnittet hållbarhetsnoter
på sidan 61.
43 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
Medarbetarna och cheferna på Bulten har målmedvetet arbetat för
att möta våra kunders behov och manövrera volymuppgången
ett fantastiskt sätt. Vi har tvingats att säga farväl till några kolleger
i samband med omstruktureringar och samtidigt har vi välkomnat
rekordmånga nya medarbetare på andra ställen. Vi kommer att
fokusera på att skapa de bästa möjliga förutsättningarna vad gäller
hälsa och säkerhet, såväl som kompetens- och ledarskapsutveckling
så att alla våra medarbetare upplever att Bulten erbjuder en attraktiv
arbetsplats likväl som en attraktiv framtid.
Marlene Dybeck, SVP HR and Sustainability
FEM FOKUSOMRÅDEN FÖR
HÅLLBAR UTVECKLING
Baserat på visionen ”Vi skapar och levererar de mest innovativa och hållbara fäst-
elements lösningarna”, vår värdekedjas hållbarhetspåverkan och löpande interaktion
med våra intressenter, har Bulten strukturerat bolagets väsentliga hållbarhetsfrågor
i fem fokusområden.
 De fem områdena är: Bolagsstyrning och affärsetik, Hållbart kunderbjudande,
Hållbar egen produktion, Hållbar leverantörskedja samt Mångfald och inkludering.
 I detta avsnitt presenteras exempel på väsentliga frågor för respektive fokus-
område. Dessa återfinns också i bolagets intressent- och väsentlighetsanalys på
sidorna 62 och 63.
 Bultens huvudsakliga intressentgrupper är: medarbetare, kunder, leverantörer,
aktieägare, lokala samhället och myndigheter.
BOLAGSSTYRNING
OCH AFFÄRSETIK
HÅLLBAR
LEVERANTÖRSKEDJA
HÅLLBAR EGEN
PRODUKTION
HÅLLBART
KUNDERBJUDANDE
MÅNGFALD OCH
INKLUDERING
44 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
FOKUSOMRÅDE
BOLAGSSTYRNING OCH AFFÄRSETIK
Ambitionen är att Bulten ska utvecklas på ett hållbart och ansvars-
fullt sätt. Säkerställandet av god affärsetik och ansvarsfullt företag-
ande sker bland annat genom att skapa insikt och förståelse hos
medarbetarna och andra intressenter. Till stöd för att åstadkomma
detta finns uppförande- och leverantörskod, manualer, policyer
samt utbildningar inom området.
Bulten genomgår regelbundet utvärderingar utifrån ett håll-
barhetsperspektiv av oberoende utvärderingsinstitut som till
exempel EcoVadis och CDP, för att kunna utvärdera bolagets
llbara utveckling. Bultens hållbarhetsredovisning samt håll-
barhets rapport granskas också av tredje part, se sidan 73.
Exempel på väsentliga frågor inom bolags-
styrning och affärsetik:
Ansvarsfull affärspraxis/affärsetik samt efterlevnad,
till exempel antikorruption
Strategi för hållbar utveckling, till exempel klimat-
neutralitet, affärsetik, mänskliga rättigheter,
trans parens och regelefterlevnad
Uppföljning och transparent rapportering
Utveckling under 2023
Bulten har under 2023 påbörjat arbetet med förberedelser inför de
nya redovisningskraven enligt EU:s CSRD (Corporate Sustainability
Reporting Directive). Bolaget införde också en hållbar hets-
relaterad bonusparameter i Bultens så kallade bonus program
för chefer.
Utbildningar inom bolagsstyrning och affärsetik
Bulten’s e-learning i uppförandekoden inkluderar bland annat rätt-
visa arbetsvillkor och arbetsförhållanden, mångfald och inklude-
ring, noll tolerans mot trakasserier, tvångsarbete och barnarbete,
antikorruption, ansvarsfull handel, rättvis konkurrens, intresse-
konflikter mm. Bulten e-learning inom antikorruption och affärsetik
utgörs av en fördjupning inom antikorruption, ansvarsfull handel,
rättvis konkurrens, intressekonflikter m.m. som alla tjänstemän
genomgår, inklusive inköpare och säljare.
Mål och utfall 2023 inom bolagsstyrning
och affärsetik
Målet är att samtliga nya med arbetare skall genomgå
en e-learning i Bultens upp randekod. De medarbetare
som hanterar externa relationer ska också genomgå
en e-learning i antikorruption och affärsetik.
Sammanlagd genomförande
-
grad för båda utbildningarna
uppgick till 90 procent (99,6).
Minskningen beror främst på en
mycket hög andel ny anställda,
vilket ger en eftersläpning i
genomförandegraden.
Bulten har som mål att uppnå den högsta nivån i olika externa
utvärderingsinstituts hållbarhetsgranskningar. För 2023 erhölls
en guldmedalj av EcoVadis, vilket innebär att Bulten tillhör topp
fem (5) procent av samtliga utvärderade bolag, dels värderade
Morningstar Sustainalytics Bulten som det företag med lägst
hållbarhetsrisk bland alla fordonskomponentleverantörer de
utvärderat globalt. Se utmärkelser på sidan 50.
0
50
100
202320222021
100100
%
90
Klimatfärdplan
Bultens resa mot att bli klimatneutrala sammanfattas i bolagets
klimat färdplan, se nedan. Denna omfattar scope 1, 2 och 3 och
dess ingående delar beskrivs i respektive fokusområde och
data presenteras i not 6 på sidan 65. Klimatmålen till 2030 är
validerade av Science Based Targets Initiative.
Science Based Target initiative
Den senaste klimatforskningen visar på att vi måste minska ut-
släppen drastiskt för att bromsa temperaturökningen och undvika
katastrofala effekter till följd av klimatförändringar.
Science Based Targets-initiativet (SBTi) gör det möjligt för
organisationer att identifiera hur mycket och hur snabbt de
behöv er minska sina utsläpp av växthusgaser (GHG) enligt
klimat forskningen för att uppnå Parisavtalet.
I Parisavtalet 2015 åtog sig världens regeringar att stävja den
globala temperaturökningen till långt under 2°C över förindustriella
nivåer och fortsätta ansträngningarna för att begränsa uppvärm
-
ningen till 1,5°C.
SBTi är ett partnerskap mellan CDP, United Nations Global
Compact, World Resources Institute (WRI) och World Wide Fund
for Nature (WWF).
Scope 1 & 2
Absolut mål
-30%
Scope 3
Intensitetsmål
-25%
per ton sålda
produkter
Reducera
energiförbrukningen
Fossilfri elektricitet
i Asien 2030
Investeringar i fossilfri
energiinfrastruktur
material t.ex.
skrotbaserat stål
Ytbehandling
Transporter t.ex.
intermodala och
elektrifierade
Samarbete med
leverantörer
Erbjuda produkter
och lösningar som
stödjer kundernas
hållbarhetsmål
Validerade och godkända av Science Based Target lnitiative med 2019 som basår.
EGEN PRODUKTION
L 2030 FÖR UTSLÄPP
AV VÄXTHUSGASER:
LEVERANTÖRSKEDJAN KUNDERBJUDANDE
AV
45 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
FOKUSOMRÅDE
HÅLLBART KUNDERBJUDANDE
Bultens ambition är att kunderna ska värdera bolagets erbjudande
som det mest hållbara i branschen.
Exempel på väsentliga frågor inom hållbart
kund erbjudande:
Minskade utsläpp av växthusgaser längs
produkternas livs cykel
Öka användningen av återvunnet material/
ökad cirkularitet
Hållbar leverantörskedja, se sidan 48
Energieffektiva processer
Minimera materialanvändning och avfall
Bultens värdekedja utvecklas ständigt för att öka hållbarheten
i våra kunderbjudanden. Utgångspunkten är de tre hållbarhets-
aspekterna bolagsstyrning, miljöhänsyn och socialt ansvar.
Självklart eftersträvas att Bulten är en partner som hjälper våra
kunder att nå deras hållbarhetsmål. Det görs till exempel genom
full serviceerbjudandet FSPS, där vi samarbetar med kunden för
att sätta hållbarhetsmål och därefter följa upp resultaten.
r att minska Bultens negativa påverkan på miljön och
klimatet optimeras produktdesignen och produktionsprocessen
med fokus på användning av återvunna material, fossilfri energi
och energieffektivitet. BUFOe-produktfamiljen är exempel på
fästelement som är utvecklade för att minimera utsläppen av
växthusgaser och minska energianvändningen i produktions-
processen. Det rs med specialanpassade material och en
kallslagningsprocess som innebär att värmebehandling blir
överflödig, vilket bidrar till minskad energianvändning.
Utveckling under 2023
Under året har Bulten sett en stor ökning i intresset för vårt arbete
med att utveckla ett hållbart kunderbjudande, från såväl befintliga
som potentiella kunder inom både fordonsindustrin och andra
kundsegment. Därtill har, för Bulten viktiga, leverantörer visat ett
ökat intresse.
Samarbete med Polestar
Under 2022 utsågs Bulten till samarbetspartner till elbilstillverka-
ren Polestar i ett projekt som sträcker sig fram till år 2030. Målet
med det banbrytande projektet, Polestar 0, är att bygga världens
första klimatneutrala elbil och Bulten har under 2023 fortsatt
arbetet med att utveckla fästelement som är klimatneutrala igenom
värdekedjan. Det innebär noll utsläpp av växthusgaser i fäst-
elementens samtliga produktionsled inklusive leverantörskedjan.
”Projektet är i linje med Bultens strategi och en unik möjlighet
att samarbeta med andra företag i projektet och utveckla nya
inno vativa lösningar för klimatneutrala fästelement och göra detta
fortare än vi kunnat göra på egen hand, säger Emma Ringström,
VP Environment, Health and Safety.
Mål och utfall 2023 inom hållbart
kunderbjudande:
Målet under året var att etablera strategiska allianser
inom viktiga tekniker.
Bolaget har flera utvecklingsprojekt och partnerskap
i gång där kritiska klimatpåverkande teknologier ingår.
s mer om FSPS på sidan 12-13.
s mer om teknik och innovation på sidorna 23-25.
46 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
FOKUSOMRÅDE
HÅLLBAR EGEN PRODUKTION
Bultens ambition är att vara världsledande i vår bransch gällande
hållbar produktion vilket även inkluderar att ingen ska bli sjuk av
sitt arbete eller skadas på arbetsplatsen.
På Bulten har vi varit fast beslutna att utveckla vårt företag
på ett hållbart sätt under många år. Med 150 års erfarenhet har
vi skapat en unik kompetens inom bearbetning av stål och i att
utveckla världsledande fästelement. Detta har gett oss mycket
goda förutsättningar för att utveckla såväl egna produktions-
processer som produkter med mindre negativ påverkan på
miljö och klimat.
Exempel på väsentliga frågor inom hållbar
egen produktion:
Utsläpp av växthusgaser
Energieffektiva processer
Användning av fossilfri energi
Öka användningen av återvunnet material/ökad
cirkularitet
Minimera materialanvändning och avfall
Hållbar leverantörskedja, se sidan 39
Vattenförbrukning samt utsläpp till vatten
Hälsa och säkerhet
Utveckling under 2023
Under året fortsatte arbetet med implementeringen av Bultens
klimat strategi där bland annat solceller installerades vid anlägg
-
ningen i Tyskland och vid en av anläggningarna i Kina. Utöver detta
har bolaget arbetat med energieffektiviseringar i produktions-
processerna.
En produktionsenhet i Storbritannien stängdes och en helt ny
ytbehandlingsfabrik startades upp i Polen. Det stora fokuset på
energieffektivitet och vattenåtervinning i den nya fabriken har
medfört att den har en mycket låg miljöpåverkan.
Tyrr såg vi antalet olyckor öka jämfört med föregående år.
En bidragande orsak som identifierats är en stor mängd nyanställda
medarbetare i vissa delar av verksamheten i kombination med
mycket hög produktionsvolym.
Mål och utfall inom hållbar egen produktion
Utsläpp av växthusgaser i scope 1* och 2*:
Målet för utsläpp av
växthusgaser är att,
jämfört med 2019
(basår), minska de
absoluta utsläppen
med 30 procent till
2030.
* Direkta utsläpp av växthusgaser från Bultens verksamhet samt indirekta
utsläpp från produktionen av den elektricitet och fjärrvärme som används
i verksamheten.
Ökningen av scope 1 och 2 under 2023 härrör i
huvudsak från elanvändningen vid Bultens nya fabrik
i Polen då försörjning av förnybar el startar upp först
vid års skiftet 2023/2024.
Arbetsmiljömål: Bultens
ambition är att ingen ska
skadas på arbetsplatsen. Ett
av de viktig aste mätetalen är
Lost Time Injury Rate (LTIR)
som mäter antal arbetsrelate
-
rade olyckor som resulterar i sjukskrivning per 200 000
arbetade timmar. Olyckor till och från arbetsplatsen
räknas inte med i detta mäte tal.
Visionen är 0 LTIR. Utfallet har ökat till 1,76 jämfört
med 1,06 från föregående år. Bidragande orsaker till
detta är mycket hög produktionsvolym kombinerat med
många nyanställda. Arbetet pågår med korrigerande
åtgärder, läs mer om Bultens arbetsmiljöarbete på
sidorna 57-58.
Övriga mål och utfall avseende energi, vatten, avfall, hälsa och
kerhet presenteras i respektive hållbarhetsnot.
0
6 000
12 000
18 000
24 000
2023202220212019
Ton CO2e/år
0
0,5
1
1,5
2
202320222021
1,06
1 ,24
1,76
47 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
FOKUSOMRÅDE
HÅLLBAR LEVERANTÖRSKEDJA
kerställande av att leverantörskedjan lever upp till bolagets
krav sker med hjälp av en uppförandekod för affärspartners,
ut värdering av leverantörer och genom en tät dialog.
Utvärderingen av leverantörer består av en initial ”screening,
en självutvärdering samt av platsbesök. Utöver kommersiella krav
ställs även krav på kvalitet, logistik, miljö, mänskliga rättigheter,
socialt ansvar samt god bolagsstyrning och affärsetik.
Säkerställandet av en hållbar leverantörskedja mäts genom
att leverantörerna godtar leverantörskoden och genomför själv-
utvärderingen med Drive Sustainabilitys självskattningsverktyg
(Self Assessment Questionnaire, SAQ).
Exempel på väsentliga frågor inom hållbar
leverantörs kedja:
Ansvarsfull affärspraxis/affärsetik samt efterlevnad,
till exempel antikorruption
Transparent rapportering
Utsläpp av växthusgaser
Öka användningen av återvunnet material/ökad
cirkularitet
Hälsa och säkerhet
Skäliga arbetsvillkor
Mänskliga rättigheter i hela leverantörskedjan
Utveckling under 2023
Under 2023 introducerade Bulten 10 nya leverantörer av direkt-
material. Av dessa var det 5 som anvisades av våra kunder.
Hän visade leverantörer kommer att genomgå utvärdering, dels
för att utvärdera konsolideringsmöjligheter inom Bultens egen
produktion, dels för att säkerställa full efterlevnad av Bultens krav.
Ett prioriterat arbete under 2023 har varit att stödja leverantörer
med lågt utfall i hållbarhetsutvärderingen (SAQ). Detta för att de
på sikt ska kunna uppfylla Bultens samtliga krav på leverantörer.
Mål och utfall inom hållbar leverantörskedja
Acceptans av leverantörskoden:
Målet under 2023 har varit att Bultens leverantörer*
ska acceptera den uppdaterade uppförandekoden.
Utfall: 99,3 procent.
* Leverantörer av direktmaterial, färdigt gods, tjänster och transporter.
Utveckling av leverantörer:
Under 2023 har sammanlagt 65 av 77 leverantörer av i
huvudsak direktmaterial, ytbehandling och färdiga kompo
-
nenter uppnått minst 3 stjärnor i hållbarhetsutvärderingen.
Detta motsvarar cirka 91,6 procent av den totala inköps-
volymen för dessa varor. 5 leverantörer har ännu ej genom
-
fört utvärderingen. Bulten arbetar dessutom vidare med
10 leverantörer (i Europa och Asien) för att lyfta resultatet
till den höga ambitionsnivå som vi förntar oss från
samtliga leverantörer.
Utsläpp av växthusgaser,
scope 3:
Bultens mål är att minska
utsläppen av växthusgaser i
scope 3* med 25 procent per
ton såld produkt till 2030
jämfört med 2019 (basår).
Kommentar: Minskningen av växthusgasutsläpp i scope 3
jämfört med 2022 är ett resultat främst av högre andel
återvunnet stål samt lägre utsläpp i leverantörskedjan vid
produktionen av tråd som Bulten använder vid produktionen
av fästelement.
* Scope 3 omfattar indirekta utsläpp av växthusgaser i Bultens värdekedja, det vill säga
uppströms och/eller nedströms från verksamheten. Rapport erade scope 3-utsläpp
utgörs av utsläpp från utvinning och framställning av råmaterial, produktion av
inköpt färdig skruv, ytbehandlingstjänster, transporter av inkommande material
(exklusive råmaterial) och övriga köpta transporter (fram förallt interntransporter)
i enlighet med Bultens Science Based Targets för scope 3. Detta motsvarar ca
75 procent av de totala scope 3 utsläppen.
0
1
2
3
2023202220212019
Ton CO2e/ton såld produkt
48 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
FOKUSOMRÅDE
MÅNGFALD OCH INKLUDERING
Inom Bulten skapar bredden i medarbetarnas kunskaper, erfaren-
heter och perspektiv förutsättningar till kontinuerlig utveckling.
Bulten vill kännetecknas av ett öppet klimat och inkluderande
arbetssätt, där alla medarbetare har möjlighet att bidra och
utvecklas.
Den individuella årliga utvecklingsdialogen främjar inkludering
samt såväl personlig utveckling som utveckling av bolaget. Genom
att analysera till exempel fördelning av kvinnor och män och utbild
-
ningstimmar samt personalomsättning får vi ytterligare underlag
för vårt fortsatta arbete, se sidan 67.
Exempel på väsentliga frågor inom mångfald
och inkludering:
• Kompetensförsörjning
• Trygg anställning
• Inkluderande arbetssätt
• Bra arbetsvillkor
• Kontinuerlig yrkesmässig utveckling
• Mänskliga rättigheter
• Främja mångfald och jämställdhet
Utveckling under 2023
Bulten fokuserar på den årliga utvecklingsdialogens genomförande
och genomförandegraden för 2023 blev 99,8 procent.
Bolaget genomförde sin medarbetarundersökning, Employee
Engagement Survey, under slutet av året. Den föregående genom
-
fördes i slutet av 2021.
Medarbetarnas så kallade Employee engagement index upp
-
gick till 63 (65) och resultatet indikerar att vi behöver fortsätta att
arbeta med till exempel arbetsmiljö och hälsa och säkerhet, såväl
som ledar utveckling.
Mål och utfall inom mångfald och inkludering
Den årliga utvecklingsdialogen:
Målet har varit att samtliga medarbetare ska ha genom
-
fört en utvecklingsdialog med sin chef. Denna dialog
dokumenteras i Bultens globala HR-system.
Kommentar: Under
året har 99,8 procent
(avrundat till 100 procent i
grafen) av medarbetarna
genomfört sin utveck
-
lingsdialog.
Personalomsättning:
Målet är att personalom-
sättningen av tillsvidare-
anställd personal ska
understiga 8 procent.
Kommentar: Personal omsättningen ökade till 13,9
procent jämfört med 12,9 procent 2022, främst på
grund av att företaget genomfört omstruktureringar
samt gjort många nyanställningar på grund av höga
produktionsvolymer.
Rensat för uppsagda /ofrivillig personalomsättning
uppgår personalomsättningen av tillsvidareanställd
personal till 10,2 procent.
s mer om medarbetare på sidan 57 samt i hållbarhets-
noterna där övriga mål och utfall gällande mångfald och
medarbetare presenteras.
0
25
50
75
100
202320222021
100100
89
%
0
5
10
15
202320222021
12,9
13,9
9,7
%
Kvinnor 50%
n 50%
Kvinnor 34%
n 66%
Kvinnor 25%
n 75%
Tillsvidare-
anställda
74%
Inhyrda 12%
Tidsbegränsade 13%
USA 1%
Polen 33%
Sverige 22%
Kina 18%
Storbritannien 11%
Tyskland 10%
Taiwan 5%
Fördelning koncernledningen
Fördelning chefer
Geografisk fördelning
Anställningsform (avrundat)
Könsfördelning
49 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
FN:S GLOBALA HÅLLBARHETSMÅL
9.4 Uppgradera all industri och infrastruktur för
ökad hållbarhet
Investeringar i nya och befintliga fabriker, till exempel
ny fabrik i Taiwan 2020, nybyggnation av ytbehandlings-
anläggning i Polen och nytt logistikcentrum vid fabriken
i Tyskland
Stödja leverantörer i deras utveckling, vilket bidrar
till global handel
Egen utveckling och samarbete med externa partners inom
hållbar teknologi
12.2 Hållbar förvaltning och användning av naturresurser &
12.5 Minska mängden avfall markant
Samtliga Bultens enheter är miljöcertifierade
Ansvarsfull konsumtion av transporttjänster
Rening och återanvändning av vatten
Återvinning genom hög andel råmaterial från cirkulära flöden
13. Implementera FN:s ramkonvention om klimatförändringar
Framtagning av mer miljövänliga produkter och tjänster,
till exempel BUFOe
Fokus på råmaterial med låga utsläpp av växthusgaser
Investeringar i fossilfri produktionsprocess
Utbildning av anställda och leverantörer samt
kommunikation som leder till ökad medvetenhet
Återvinning samt rening av vatten
Utökad utvärdering av leverantörskedjan från ett
miljöperspektiv
Se även mål 7.2 – förnybar el för anläggningar inom EU
och i USA samt mål för detta för anläggningar i Asien
7.2 Öka andelen förnybar energi i världen &
7.3 Fördubbla ökningen av energieffektivitet
Investera i förnybar energi i egna anläggningar.
De första solpanelerna på egen produktions-
anläggning installerades 2019
Investeringar i energieffektivitet i Bultens
produktionsanläggningar
Anläggningen i Tyskland är ISO 50001-certifierad
(ledningssystem för energieffektivisering)
8.4 Förbättra resurseffektiviteten i konsumtion
och produktion &
8.8 Skydda arbetstagares rättigheter och
främja trygg och säker arbetsmiljö för alla
Uppförandekod internt och för affärspartners
Bultens globala HR-policy och guidelines
Nollvision för arbetsrelaterad sjukdom och
olyckor. Företagsövergripande koordinering
och uppföljning av hälsa och säkerhet på
arbetsplatsen
ISO 45001-certifieringar
Långsiktiga anställningar (låg andel inhyrd
personal)
GULDNI AV ECOVADIS
Bulten har under året erhållit guldnivå i EcoVadis håll barhets-
utvärdering. Bolaget ingår därmed i den ringa skara på fem
procent av alla utvärderade bolag som kvalificerar sig till
denna nivå.
FÖRSTA PLATS I MORNINGSTAR
SUSTAINALYTICS HÅLLBARHETS-
RISKBEMNING FÖR INVESTERARE
Morningstar Sustainalytics genomför hållbarhetsrisk-
bedömningar ämnade för investerare. Deras bedömningar
genomförs branschvis och bygger på offentliggjord infor
-
mation från bolagen. Enligt deras bedömning av fordons-
komponentleverantörer i slutet av 2023, klassas Bultens
ESG-risk som 7,4, det vill säga en försumbar ESG-risk. Detta
är en förbättring med 0,1 från 7,5 2022. Bolaget är därmed
på första plats (för andra året i rad) av 242 bedömda fordons-
komponentbolag. Bultens placering är nummer 75 av samt
-
liga 15 841 utvärderade bolag (den 2 januari 2024).
CDP (CARBON DISCLOSURE PROJECT)
2023 uppnådde Bulten nivå B i CDP:s klimatutvärdering,
vilket kan jämföras med genomsnittet för tillverknings-
sektorn för metallprodukter som är C.
Att transparent rapportera klimatpåverkan genom
CDP bidrar till att kontinuerligt förbättra vårt arbete med
att minimera klimatpåverkan från företagets verksamhet
och produkter.
* CDP är en global ideell verksamhet som driver världens ledande plattform
för miljörapportering.
Bulten har genom interna ledningsdiskussioner och i hållbarhetskommittén analyserat hur
verksamheten bidrar till att nå FN:s 17 globala hållbarhetsmål. Som företag kan man ha både
positiv och negativ påverkan (se till exempel riskanalys avseende hållbarhet på sidorna 38-42).
Bulten har gjort bedömningen att bolaget framför allt kan bidra positivt till nedanstående
globala mål för hållbar utveckling för världens länder.
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
HÅLLBAR INDUSTRI,
INNOVATIONER OCH
INFRASTRUKTUR
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
UTMÄRKELSER
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
50 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
STYRNING AV HÅLLBARHETSFRÅGORNA
För att säkerställa att hållbarhetsarbetet på Bulten realiseras är
det integrerat i bolagets affärsstrategi och verksamhetsstyrning
med en tydlig ansvarsfördelning. Det övergripande ansvaret för
bolagets hållbarhetsarbete ligger på styrelsen och frågorna bereds
inom revisionsutskottet, medan vd ansvarar operativt. Arbetet
drivs och koordineras av SVP HR and Sustainability som ingår i
koncernledningen. En hållbarhetskommitté bestående av repre
-
sentanter från koncernens olika funktioner bereder, utvecklar och
föreslår aktiviteter. Varje fokusområde har en tydlig organisation
och resurser till sitt förfogande och arbetet leds av respektive
funktionsansvarig i koncernledningen.
Tydliga hållbarhetsmål, vilka är integrerade i affärsstrategin
och i den operativa verksamheten, bidrar till att såväl styrelse
som koncernledning ges rätt kunskap och ökad erfarenhet inom
hållbarhetsområdet.
Hållbarhetsarbetet styrs och följs upp via ett ledningssystem
med handlingsplaner och mätbara mål. Där ingår också gemen
-
samma policyer och riktlinjer. Måluppfyllnad och handlingsplaner
följs upp och avrapporteras regelbundet till koncernledningen som
i sin tur löpande rapporterar utveckling och resultat till bolagets
styrelse.
Bulten genomför en så kallad ”ledningens genomgång, vilket
innebär att strategiarbetet följs upp regelbundet. Eventuellt
identifierade gap diskuteras och ges olika prioriteringar beroende
på situation. Aktiviteter, processförbättringar med mera tas in i
handlingsplaner. Arbetet bedrivs enligt PDCA-
metoden (Plan, Do,
Check, Act).
Koncernens styrelse utvärderar löpande hållbarhetsarbetet
genom rapportering på styrelsemöten. Styrelsens revisionsutskott
övervakar bolagets hållbarhetsrapportering. Se sidorna 75-76 för
mer information om revisionsutskottets arbete.
Alla medarbetare har ett eget ansvar i hållbarhetsarbetet inom
sina ansvarsområden och respektive chef ansvarar för att driva
samt följa upp efterlevnaden.
Investeringar bedöms utifrån ett hållbarhetsperspektiv
För att säkerställa att bolagets investeringar stödjer vår håll-
barhetsstrategi, utvärderar vi investeringsäskanden utifrån det
så kallade Sustainable Return on Investment-perspektivet (SROI).
Områden som utvärderas är till exempel arbetsmiljö och maskin-
kerhet samt miljöfaktorer såsom energi- och vattenförbrukning,
utsläpp, avfall och ljudnivåer.
Utvärdering och rapportering
I samband med koncernens återkommande strategiarbete, baserat
på omvärlds-, intressent-, risk- och möjlighetsanalyser, utvärderas
också bolagets hållbara utveckling.
Hållbarhetsredovisningen samt tillhörande hållbarhetsrapport
omfattar koncernens samtliga verksamheter där Bulten har ett
operationellt ansvar. Om någon del av verksamheten inte är
inkluderad i någon uppgift framgår det av respektive upplysning.
Se även GRI-index samt bolagsstyrningsrapport.
Koder och policyer
Bulten bedriver verksamhet med affärsrelationer på
global nivå och beskriver i sina policyer hur verksam
-
heten ska styras utifrån affärsmässiga, finansiella samt
hållbarhetsaspekter.
Syftet är att skapa tydlighet kring regelverk, Bultens
ståndpunkt samt roller, ansvar och tillvägagångssätt.
Det skall vara enkelt att göra rätt. Alla policyer revideras
och uppdateras baserat på nya lagkrav, förändringar
och utveckling av processer samt rutiner.
Uppförandekod
Alla medarbetare ska känna till Bultens uppförandekod.
Den beskriver Bultens ståndpunkt och principer bland
annat inom följande områden:
Respekt och nolltolerans mot trakasserier
Mångfald och inkludering (icke-diskriminering)
Rättvisa arbetsvillkor
Hälsa och säkerhet
Föreningsfrihet
Produktkvalitet
Ansvarsfull handel och antikorruption
Sund och rättvis konkurrens
Miljöansvar
Transparent redovisning och rapportering
Skydd av personuppgifter
Rapportering av problem och felaktigheter
Uppförandekoden kompletteras också med ytterligare policyer
och koder. Policyerna implementeras via direktiv, rutiner såsom
finansmanual och auktorisationsregler och genom utbildning
av Bultens chefer.
Policyer för ansvarsfulla affärsrelationer
Utöver uppförandekod finns även en leverantörskod och en policy
mot korruption som vägleder i relationerna med både kunder,
leverantörer, myndigheter med flera. Bulten har dessutom en policy
för att motverka konkurrenshämmande aktiviteter. Inga fall eller
rättsliga åtgärder gällande konkurrensbegränsande beteende,
antitrust- och monopolpraxis har inträffat eller rapporterats
under året.
51 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
Övriga policyer
Exempel på övriga policyer är: hälsa och säkerhet, miljö, konflikt-
mineraler, HR, kommunikation, IT-säkerhet med flera.
Rapportering av kritiska hållbarhetsrelaterade frågor
Rapportering av kritiska hållbarhetsrelaterade frågor till ytterst
ansvariga för bolagets hållbarhetshantering sker genom att:
Alla medarbetare och styrelsemedlemmar inom koncernen
har ett ansvar att rapportera intressekonflikter samt brott mot
och överträdelser av uppförandekoden. Rapporteringen ska ske
till närmsta chef eller dess överordnade, alternativt till HR eller
annan utsedd ledningsfunktion. Alla intressenter, såväl interna
som externa, kan rapportera misstanke om brott anonymt via
Bultens visselblåsartjänst.
Ett IT-baserat rapporteringssystem är tillgängligt för alla interna
och externa intressenter via bolagets hemsida www.bulten.se och
på intranätet. Det tas också upp i våra policyer.
Vid frågor om rapportering av brott ska dessa i huvudsak
ställas till den person inom bolaget som ansvarar för hållbarhets-
frågorna, vilket beskrivs i samtliga policydokument. Bulten som
bolag är i sin kommunikation mycket tydliga med att bolaget inte
accept erar att någon utsätts för repressalier vid rapportering
i god tro.
Se ytterligare information i hållbarhetsnoterna Antikorruption
samt Mångfald och utveckling.
Upplysningar enligt EU:s taxonomi
Under 2020 antog EU taxonomidirektivet som en del av handlings-
planen för finansiering av hållbar tillväxt. För verksamhetsåret
2023 som rapporteras 2024 redovisar Bulten omsättning, invest-
eringar och operationella kostnader relaterade till samtliga 6 miljö-
mål i taxonomin.
Bulten har analyserat bolagets ekonomiska aktiviteter utifrån
taxonomiförordningen (EU 2020/852) och tillhörande delegerade
akter, nedan kallad taxonomin. Bultens huvudsakliga ekonomiska
aktiviteter, tillverkning och försäljning av fästelement, ingår inte i
den nuvarande versionen av taxonomin. Inga övriga ekonomiska
aktiviteter som genererar externa intäkter som redovisas i
koncern ens resultaträkning har identifierats. Mot bakgrund av
detta redovisar Bulten noll (0) kronor i omsättning från aktiviteter
som omfattas av taxonomin.
Taxonomin inkluderar även investeringar (CAPEX) och drifts
-
kostnader (OPEX). Ett fåtal av de investeringar som Bulten gjort
under 2023 är i aktiviteter som omfattas av taxonomin. Det invest-
eringar som gjorts som omfattas av taxonmins begränsning av
klimat förändringarna är framförallt i nya leasingkontrakt för bygg
-
nader och personbilar, renovering av byggnader (tak och vatten-
ledningar) samt utrustning för energieffektivisering och återvinning
(ny port, ventilationsutrustning och tryckluftskompressor). Dess
-
utom har ett par investeringar gjorts i ställverk samt asfaltering av
vägar som omfattas av taxonomins cirkulära ekonomi. Tillsammans
utgör dessa 16 (15,8) procent avrundat , av den totala
investerings volymen. Uppgifterna har hämtats internt från organi
-
sationens investeringsuppföljning.
Vad gäller taxonomins krav på hållbara investeringar avseende
utrustning och tjänster från leverantörer har Bulten inte kunnat
verifiera om dessa leverantörer är hållbara enligt taxonomin.
Detta beroende på att dessa uppgifter saknas från leverantörerna.
Mot denna bakgrund redovisar Bulten enbart andelen investeringar
som omfattas av taxonomin (eligible).
Bulten rapporterar OPEX på samma sätt som CAPEX, det vill
säga det som omfattas av taxonomin, eligible. Bultens andel av
OPEX enligt taxonomins definition rapporteras till två (2,4) pro
-
cent och består av kostnader för reparation av väg, utbyte till
LED-belysning samt reparation av elektrisk utrustning. Se mer på
sidorna 139-141.
Bultens total omsättning motsvarar nettoomsättningen som
går att återfinna i koncernens resultaträkning på sidan 88. CAPEX
består av årets investeringar i materiella och immateriella anlägg
-
ningstillgångar (exklusive goodwill) samt nyttjanderättstillgångar,
som går att stämma av mot raden årets anskaffningar i not 17, 18
och 19, på sidorna 109-112. OPEX består av underhålls- och repa
-
rationskostnader för utrustning och byggnader.
52 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
KONCERNENS MILJÖARBETE
För att minska Bultens miljöbelastning sker kontinuerlig utvärde-
ring och systematiskt förbättringsarbete inom samtliga delar
av verksamheten.
Miljöpolicy
Bultens miljöpolicy syftar till att minska klimat- och
miljö påverkan från den egna verksamheten och dess
produkter genom hela värdekedjan. Policyn gäller för
alla dotterbolag, se sidan 61.
Policyn omfattar bland annat:
Minskning av utsläppen av växthusgaser längs hela
värdekedjan
Minskad användning av fossilbaserad energi och
övergång till förnybar energi
Utveckling och erbjudande av produkter och lösningar
med mindre negativ miljö- och/eller klimatpåverkan
Förbättrad energieffektivitet och råvarueffektivitet
i verksamheten
Ökad cirkularitet
Minskning av utsläpp som påverkar luft-, vatten-
och markkvaliteten
Minskning av avfall och säkerställd ansvarsfull
avfallshantering
Minskad vattenförbrukning
Ansvarsfull kemikaliehantering
Arbetet leds av koncernens VP Environment, Health & Safety
som leder, utvecklar och följer upp att miljöarbetet förbättras
kontinuerligt. Inom alla koncernens enheter är miljöledning och
kvalitets ledning integrerade i ledningssystemet.
Samtliga beslut gällande miljö (Bultens påverkan på mil
-
aspekter) föranleds av utredning samt analys av konsekvenser
samt regelverk, till exempel miljöbalken och tillståndsprocesser.
Bulten samarbetar med externa specialister och rådgivare vid
exempelvis nyetableringar och inspektioner görs regelbundet av
myndigheter och andra certifieringsorgan. Bulten säkerställer via
ledningsfunktionen att samtliga verksamheter har erforderliga
tillstånd och certifikat.
Miljöaspekten är integrerad i värdekedjan, från utveckling via
inköp till montering och användning.
Klimatpåverkan, energianvändning, vattenanvändning
och avfall är väsentliga områden
Bulten anser att användning av material och energi på ett effektivt
sätt minskar belastningen på miljön samtidigt som det gynnar
ekonomin. Fokus för Bulten är att öka användningen av återvunna
material, växla till fossilfri energi, öka energiåtervinningen i fabriker,
minimera avfall, säkerställa hållbar vattenförsörjning och åter-
använda vatten i så stor utsträckning som möjligt.
Klimatpåverkande utsläpp
Bulten har kartlagt utsläppen av växthusgaser längs hela värde-
kedjan enligt Greenhouse Gas Protocol-standarden. Resultatet av
denna visade på att utsläppen av växthusgaser från Bultens egen
verksamhet till den absolut största delen kommer från förbrän
-
ningen av naturgas för uppvärmning av värmebehandlingsugnar
som används i produktionsprocessen. Den delen av elektriciteten
som bolaget köper i Asien som fortfarande är fossilbaserad gene
-
rerar också stora utsläpp av växthusgaser. De största utsläppen
av växthusgaser länkat till Bultens produktion sker dock i leveran
-
törskedjan vid framställning av de material och tjänster som
bolag et köper.
Bulten har satt mål i linje med Parisavtalet och dessa har
verifierats och godkänts av Science Based Target initiative (SBTi).
Bulten har även tagit fram en handlingsplan för dessa.
Mål
Bulten har satt upp följande klimatmål till 2030 jämfört
med basåret 2019:
1. Minska de absoluta scope 1 och 2-utsläppen av
växthusgaser med 30 procent
2. Minska scope 3-utsläppen av växthusgaser med
25 procent per ton såld produkt
Kommentera utfallet
För mer information om målen och utfallet för 2023 se
sidorna 47 och 48 samt not 6 på sidan 65.
Ansvar och åtgärder
Lokala mål och handlingsplaner arbetas fram av de lokala enhet-
erna i linje med övergripande mål inom scope 1 och 2. Varje enhet
rapporterar utfallen kvartalsvis och detta aggregeras på koncern
-
nivå och följs upp i företagets ledningsgrupp.
Målet att minska utsläppen i scope 3 drivs genom Bultens
olika funktioner som inköp, produktion, försäljning samt teknik
och innovation.
Aktiviteter för att minska klimatpåverkande utsläpp
Bulten genomför löpande åtgärder för att minska de klimat-
påverkande utsläppen. Dessa omfattar att växla över från fossil-
baserad till fossilfri energiförsörjning i den egna produktionen,
mer energieffektiva produktionsmetoder, krav på lägre utsläpp
från transporter samt att minska indirekta utsläpp från inköpt
direktmaterial.
53 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
Exempel på aktiviteter 2023
Idrifttagande av solpanelerna på anläggningen
i Tyskland
Uppstart av elförsörjning från solpaneler vid fabriken
i Tianjin, Kina
Ökad andel skrotbaserat stål i tillverkningen av
produkterna
Stängningen av fabriken i Storbritannien ledde också till en
viss minskning av utsläppen.
Se Not 6 på sidan 65 för ytterligare information som till
exempel utsläppskällor, GHG-emissionsintensitet samt
emissions faktorer.
ENERGI
För den egna produktionen används elektricitet och naturgas
och för uppvärmning av lokaler köps vid en av anläggningarna en
mindre mängd fjärrvärme. Bulten ställer också krav på att dess
leverantörer ska sträva efter att minska sin energianvändning
samt att öka andelen förnybar energi, via företagets upp förande-
kod för affärspartners.
Mål
Bultens mål är att 100 procent av elektriciteten som
köps till anläggningarna i Europa och USA ska komma
från förnybara källor senast 2025 och till övriga
anläggningar senast 2030.
Bulten har också som mål att minska energianvänd
-
ningen med 15 procent per ton producerade varor
senast 2024 jämfört med 2019.
För 2023 kom 93 procent av elektriciteten till anlägg
-
ningarna i Europa och USA från förnybara källor och
prognosen för 2024 är att vi kommer nå 100 procent.
Under 2023 påbörjades också försörjning av el från
solpaneler till en av Bultens anläggningar i Kina.
Energiintensiteten har minskat med 3 procent per
ton pro ducerad produkt jämfört med 2019. Insourcing
av verksamhet till Bultens nya ytbehandlingsfabrik
har påverkat resultatet, justerat för detta är minskningen
7 procent.
Se även not 7 på sidan 65 för 2023 års utfall.
Ansvar och åtgärder
Lokala mål samt handlingsplaner arbetas fram av de lokala
enhet erna i linje med övergripande mål.
Varje enhet rapporterar utfallet kvartalsvis och detta aggrege
-
ras på koncernnivå och följs upp i företagets ledningsgrupp.
Minskad energianvändning
Många aktiviteter har genomförts under 2023 för att
reducera energianvändningen.
Kortare öppningstider för portar vid in/utlastningen
Effektivisering av tryckluftsproduktion
Utbyte av fläktar
Fortsatt utbyte av belysning till LED
Dessutom har mer utrustning för att mäta energi-
användning för olika processer i verksamheten
installerats på flera enheter för att ge underlag till
fortsatta energi besparingsåtgärder.
54 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
VATTENFÖRBRUKNING
Vatten till produktion samt hygien kommer huvudsakligen från
den kommunala vattenförsörjningen. Vatten som förorenar i
produktions processen renas och återanvänds i den utsträckning
bolagets enheter har sådana möjligheter. Förorenat vatten
inklusive koncentrat hämtas av kontrakterade specialistföretag.
Övrigt vatten skickas till kommunal avfallsvattenhantering.
Respektive produktionsenhet följer lokala myndigheters före-
skrifter och tillståndskrav i förekommande fall.
Mål
Bulten har som mål att vattenintensiteten per producerat
tonnage* ska minska med 10 procent fram till 2024
jämfört med 2019.
Under 2023 har vattenintensiteten varit på samma nivå
som 2022 trots att Bulten har öppnat sin nya
ytbehandlings fabrik och insourcat verksamhet till
denna. Justerat för detta är förbättringen 9 procent
jämfört med 2022. Den är dock fortfarande högre än
under 2019 till följd av expanderad ytbehandlingsverk
-
samhet i Kina från 2020. Se även not 8 på sidan 66 .
*Kallslaget alternativt till maskinbearbetat ton stål.
De lokala enheterna knyter an till detta mål och har olika påverkan
på koncernens resultat beroende på typ av verksamhet samt den
maskinpark som finns på enheten. Bulten ställer också krav på att
dess leverantörer ska sträva efter att minska sin vattenanvändning
via företagets uppförandekod för affärspartners.
Återvinning av vatten i Bultens nya
ytbehandlings anläggning i Polen
Vid designen av den nya ytbehandlingsanläggningen
har stort fokus lagts på att minimera vattenförbruk
-
ningen. Detta görs genom rening och återvinning av
vatten internt på anläggningen.
Förorenat vatten från produktionslinorna neutralise
-
ras i vattenreningsanläggningen och därefter separeras
föroreningar och vatten i en sedimenteringsprocess.
Avfallet skickas till förbränning och vattnet renas ytter-
ligare genom omvänd osmos, förångning och kristall-
isering, varefter det åter kan användas i produktionen.
Genom denna design återvinns och återanvänds ca
75 procent av vattnet i produktionen och intaget av
vatten har därmed kunnat hållas ner.
Ansvar och åtgärder
Bultens enheter identifierar själva sin vattenpåverkan och genom-
för riskbedömningar för denna baserat på de lokala förutsättning-
arna. Enheterna interagerar med lokala myndigheter i enlighet
med respektive enhets miljötillstånd. Primärt intresse för tillsyns
-
myndigheterna är vattenförbrukningen och utfallet av de prov-
tagningar som görs. Om specifik hänsyn till recipient är applicerbar
återspeglas detta i respektive enhets miljötillstånd.
AVFALL
Avfallet utgörs till största delen av metallskrot som uppstår vid
bearbetning av råmaterial till produkter. Detta skickas till metall-
återvinning. I övrigt uppstår avfall framför allt från tvättanläggning
-
arna där olja och förorenat vatten separeras ut och skickas för
energiåtervinning respektive destruktion.
Mål
Bultens mål är att minska mängden avfall med
10 procent per ton producerade varor fram till 2024
jämfört med 2019.
Under 2023 ökade avfallsintensiteten till följd av
insourcing av verksamhet till Bultens nya ytbehand
-
lingsanläggning i Polen. Justerat för detta minskade
intensiteten med 3 procent jämfört med 2022 och har
jämfört med 2019 minskat med 2 procent
s om farligt/icke farligt avfall på sidan 66.
Ansvar och åtgärder
De lokala enheterna knyter an till detta mål och har olika påverkan
på koncernens resultat beroende på typ av verksamhet samt den
maskinpark som finns på enheten. Varje enhet rapporterar utfallet
kvartalsvis och detta aggregeras på koncernnivå och följs upp i
företagets ledningsgrupp.
55 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
KONCERNENS ARBETE MED SOCIALA FRÅGOR
I Bultens uppförandekod, leverantörskod och därtill hörande
policyer, som till exempel HR-policyn, beskrivs Bultens stånd
-
punkt och riktlinjer gällande social hållbarhet. Dessa omfattar
bland annat mänskliga rättigheter, arbetsvillkor, hälsa och säker
-
het, utveckling och lärande, mångfald och inkludering samt krav
på under leverantörers sociala ansvarstagande.
Stipendier
Under 2023 etablerade Bulten ett utbildningsstipendie för en
grupp hörselskadade studenter i Rumänien som går ett tekniskt
program på ett vanligt gymnasium.
”Med månatliga stipendier till elever under läsåret som start-
ade i september vill vi bidra till att fler elever klarar sin utbildning
trots funktionsnedsättningar eller andra utmaningar.
Vi vet att grupper med funktionsnedsättning möter barriärer när
de kommer ut på arbetsmarknaden, och det gör stor skillnad att
ha en avslutad utbildning, säger Emma Ringström, Vice President
Environment, Health & Safety.
Bultens Claudia Tudorica (i mitten), som ledde arbetet med att få
stipendierna på plats, på besök hos eleverna på skolans bal i
december.
Respekt för mänskliga rättigheter
Bulten stödjer de internationella konventionerna om mänskliga
rättigheter och arbetar aktivt för att de ska respekteras genom
hela vår värdekedja. Detta inkluderar arbetet med nolltolerans
mot barnarbete.
Policy mot tvångsarbete och trafficking
Som ett ytterligare led i Bultens strategi att stödja de
mänskliga rättigheterna har en separat policy formul-
erats mot tvångsarbete: ”Statement Against Modern
Slavery and Human Trafficking. Denna policy beskriver
hur Bultens bolag arbetar för att säkerställa att modernt
slaveri (tvångsarbete) och trafficking inte förekommer
i värdekedjan. Varje anställd har rätt att avsluta sin
anställning efter uppsägningstid enligt gäll ande lagar
och avtal. Bulten kräver aldrig någon form av deposition
och konfiskerar aldrig medarbetares id- handlingar.
I samband med rekrytering av medarbetare eller
kontrakt erad personal genomförs alltid kontroll av
id-handling och om så krävs relevanta arbetstillstånd.
SOCIALA FRÅGOR I BULTENS
LEVERANTÖRSKEDJA
Bulten ställer krav på affärspartners, leverantörer och tjänste-
leverantörer gällande arbetsvillkor, miljö, affärsetik och mänskliga
rättigheter med mera i bolagets leverantörskod. Den ingår i avtals
-
villkor samt kommuniceras i kvalificeringsprocessen av nya leve-
rantörer och ska skrivas under av dessa.
I onboardingprocessen av nya leverantörer genomförs också en
utvärdering av leverantörens hållbarhetsprestanda med hjälp av
ett självutvärderingsformulär (Drive Sustainability SAQ), som
omfattar mänskliga rättigheter inklusive barnarbete och trafficking,
anställnings- och arbetsvillkor, hälsa och säkerhet, miljö, ansvars
-
fulla inköp, affärsetik och bolagsstyrning. Resultatet av dessa
utvärderingar rankas enligt ett internt system.
Beslut om att etablera en ny leverantörsrelation är ett gemen
-
samt beslut av VP Purchasing, VP Quality och VP Material Plan-
ning and Logistics.
56 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
VÅRA MEDARBETARE
Medarbetarnas kompetens och engagemang
Medarbetarnas kompetens och stora engagemang möjliggör
Bultens hållbara utveckling. Ambitionen är att skapa en arbets
-
plats där alla trivs och har rätt förutsättningar att växa och
ut vecklas. Bulten ska vara en arbetsplats för alla, där samtliga
med arbetare känner sig inkluderade och delaktiga. Grunden för
detta är goda relationer och en öppen dialog samt teamarbete.
Bulten bidrar till över 2 000 arbetstillfällen
Totalt antal anställda 2023: 1 761 (1 642), fördelat på
443 kvinnor (25 procent) och 1 318 män (75 procent).
Totalt antal inhyrda: 250 (244).
Se sidan 66 för medarbetarstatistik.
Kompetensutveckling/medarbetarutveckling
Medarbetarens befattningsbeskrivning ligger till grund för
pri o rit ering av medarbetarnas utveckling och utbildning. Varje
chef ansvarar för att tillse att det finns tydliga roller och att
med arbetaren har förutsättningar att göra ett bra arbete, samt
att regelbundet följa upp prestation och utveckling.
Ledar- och kompetensutveckling är prioriterat för att ställa om
till framtidens mer hållbara arbetssätt och tekniker.
Under 2023 lanserade Bulten en grundläggande hållbarhets-
utbildning som en del av introduktionen av alla nya medarbetare
för att stärka kompetensen och på så sätt öka initiativen för att
utveckla både processer och produkter till att bli mer hållbara.
Bulten Fastener Academy är ett generellt utbildningsprogram
som utgörs av en heltäckande e-learningserie i fästelements-
teknologi och våra produkter. Utbildningen riktar sig till alla som
vill lära sig mer om fästelement. Kurserna omfattar allt ifrån
design, tillverkning och montering till hur man kan nyttja fäs t-
elementet på bästa sätt.
Under 2023 lanserades också Bultens Sales Academy vilken
omfattar digitala utbildningar för samtliga roller inom säljorgan-
isationen globalt. Utöver dessa satsningar genomfördes ock
Bultens globala ledarutvecklingsprogram för första gången, se
sidan 59.
Uppföljning av utbildningar sker i den årliga utvecklings-
dialogen samt genom medarbetarundersökningen. Se sidan 67
för totalt antal utbildningstimmar.
Mångfald och inkludering skapar framgång
Bulten ser det som viktigt att vara en inkluderande arbetsgivare.
Till stöd finns uppförandekod, arbetsmiljö- och HR-policy i det
kontinuerliga arbetet för likabehandling samt arbetet mot trakass-
erier och diskriminering av alla slag i alla sammanhang.
Samtliga verksamma inom bolaget har ett ansvar att motverka
diskriminering och trakasserier och att verka för ökad jämställdhet
och inkludering. I detta arbete är ledarskapet centralt där upp-
förandekod samt utbildning av chefer och medarbetare utgör
viktiga verktyg. Frågor om mångfald och inkludering följs upp i
medarbetarundersökningen samt i den årliga utvecklingsdialogen
mellan medarbetare och chef.
I årets medarbetarundersökning svarade 81 (84) procent
positivt på frågor om hur de upplever jämställdheten samt mot-
verkande av diskriminering och 76 (79) procent svarade positivt
på frågor gällande inkludering.
Se sidan 66-67 för ytterligare information och statistik kring
mångfald.
Ansvar och styrning
En koncerngemensam HR-strategi och policy syftar till att säkra
en långsiktigt hållbar personalpolitik och kompetensförsörjning.
HR-policyn är också ett kommunikationsverktyg som vägleder
organisationen i genomförandet och i bolagets utveckling.
Hälsa och välmående säkerställs genom en global arbetsmiljö
-
policy, uppförandekod samt den globala HR-policyn. Mål fastställs
årligen för att driva på arbetet om god hälsa och välmående på
arbetsplatsen. Varje enhet arbetar för att uppfylla uppsatta mål
enligt lokalt anpassade planer som redovisas till koncernen år ligen.
Utfall inklusive sjukfrånvaro följs upp på koncernnivå månads
-
vis och utfallet redovisas till styrelsen.
Avtalsmodeller
En majoritet av medarbetarna i Bultens europeiska fabriker
om fattas av kollektivavtal. Totalt omfattas cirka 71 procent
(av rundat) av Bultens medarbetare av kollektivavtal. Det innebär
att med arbetarna i ungefär samma utsträckning formellt röstat
och valt sina medarbetarrepresentanter. I länder där medarbet-
arna inte organiserat sig, eller där oberoende fackföreningar är
förbjudna eller motarbetas, försöker Bulten skapa olika forum för
dialog. Detta för att säkerställa ett hållbart samarbete mellan
arbets givare och arbetstagare.
Medarbetardialog
För att ge möjlighet för medarbetarna att bidra med sina synpunk-
ter genomför bolaget en medarbetarundersökning. Denna genom-
förs ungefär vartannat år. Den förra genomfördes vid årsskiftet
2021/2022 och den senaste i november-december 2023. Utfallet
för 2021/2022 presenterades i 2021 års årsredovisning.
Utvecklingsdialog
En av Bultens viktigaste HR-processer är den årliga utvecklings-
dialogen mellan chef och medarbetare. Den syftar till att diskutera
nuvarande situation, framtiden, förutsättningarna att göra ett bra
jobb och utvecklas samt implementering av företagets strategi.
Se sidan 68 för information om antalet medarbetare som
genomfört den årliga utvecklingsdialogen.
57 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
HÄLSA OCH SÄKERHET
Arbetsmiljö och ledningssystem
Bultens nollvision gällande arbetsolyckor utgör en vägledande
princip för arbetsmiljöarbetet.
Koncernens arbetsmiljöarbete systematiseras löpande och
omfattar både den fysiska, sociala och organisatoriska arbets-
miljön för samtliga anställda, inhyrda samt andra som utför arbete
på bolagets arbetsplatser.
En global arbetsmiljöpolicy implementerades under 2021 och
majoriteten av Bultens helägda dotterbolag är certifierade enligt
arbetsmiljöstandaren ISO 45001 sedan 2022. Detta motsvarar
ca 92 procent av totalt antal anställda. Den nya ytbehandlings-
fabriken i Polen som invigdes under 2023 kommer att certifieras
under 2024
Arbete sker kontinuerligt för att främja välmående och för
att förhindra olyckor och ohälsa. Under 2023 har arbetet med
att utveckla en gemensam hälso- och säkerhetsstandard för alla
Bultens enheter fortsatt.
Koncernövergripande mål fastställs årligen och varje arbets
-
plats utvecklar handlingsplaner utifrån dessa. Genom att utvärd-
era effekten på arbetsmiljön i investeringsäskanden kan bolaget
kerställa att investeringar leder till förbättrad arbetsmiljö.
Riskidentifiering, riskbedömning och incidentutredning
Utöver den globala arbetsmiljöpolicyn finns det på varje enhet
lokala direktiv och arbetsmiljöinstruktioner. I dessa lokala direktiv
ska ansvar, roller, rutiner och mål tydligt framgå. I det före bygg-
ande arbetet för att uppnå en god arbetsmiljö ingår att system-
atiskt identifiera riskkällor, genomföra riskbedömningar och
upprätta handlingsplaner för de förbättringsåtgärder som ska
genomföras för att eliminera alternativt minimera risken (i enlig
-
het med kontrollhierarkin). Detta arbete ska omfatta både den
fysiska, organisatoriska och sociala arbetsmiljön. Skyddsronder
genomförs regelbundet på alla enheter. Den organisatoriska
och sociala arbetsmiljön följs framför allt upp i regelbundna
med arbetarsamtal, kontinuerlig dialog mellan medarbetare och
chefer samt i medarbetarundersökningen.
För att säkerställa kännedom om att risker och incidenter ska
rapporteras samt att rapportering aldrig leder till repressalier
genomförs regelbunden utbildning för medarbetare. Dessa utbild
-
ningar omfattar företagets policyer, rutiner, roller och ansvar.
Störst risk för ohälsa i produktionen utgörs av buller och stress.
Exempel på arbetsområden med förhöjd risk för olyckor med
allvarlig konsekvens är handskador i kallslagningsverksamheten
samt i värme- och ytbehandlingen. Riskbedömningar har genom
-
förts och åtgärder identifierats och implementerats för att
minimera riskerna genom till exempel instruktioner och skydds-
utrustning.
Medarbetares deltagande, samråd och
kommunikation om arbetsmiljö
Bultens ambition är att det ska finnas någon form av
skyddskommitté eller liknande på samtliga arbets-
platser, beroende på lokala förutsättningar och regel
-
verk. Detta är också ett krav i ISO 45001-standarden
samt styrs av lagkrav i vissa länder.
Arbetsmiljö och välbefinnande är också en viktig del
i utvecklingsdialogen mellan medarbetare och chef
samt i koncernens medarbetarundersökning.
Utbildning av medarbetare i arbetsmiljö och säkerhet
Alla medarbetare ska genomgå för dem relevant arbets miljö-
utbildning. Det sker både i form av utbildning av närmaste chef,
klassrumsutbildning med intern lärare och/eller extern utbild
-
ningsanordnare eller e-learning. Samtliga utbildningar registreras
i bolagets HR- system. Utbildning sker inom samtliga förekom
-
mande områden såsom fysisk och organisatorisk arbetsmiljö,
farliga ämnen, maskinsäkerhet, trucksäkerhet osv.
Förebyggande och begränsning av hälso- och säkerhets-
risker direkt kopplade till affärsrelationer
Bulten har under året inte identifierat eller fått något rapporterat
till sig gällande någon betydande generell risk utifrån hälsa och
kerhet i relation till bolagets affärspartners.
Måluppföljning av de koncerngemensamma arbetsmiljömålen,
handlingsplaner och utfall av de lokala och de koncerngemen
-
samma arbetsmiljömålen, följs upp regelbundet. På koncernnivå
följer Bulten upp utfall inklusive sjukfrånvaro månadsvis. Alla
olyckor ska rapporteras till vd och koncernchef för Bulten AB, SVP
HR and Sustainability och VP Environment, Health and Safety.
Rapportering ska ske inom 24 timmar och dokumenteras i koncern-
ens uppföljningssystem för olyckor. Varje månad redovisas utfallet
till styrelsen.
Under 2023 ökade tyvärr antalet olyckor. Åtgärder identifierades
för att vända denna trend, exempelvis att säkerställa nyanställdas
arbetsmiljökunskaper och samtliga medarbetares efterlevnad
av säkerhetsinstruktioner.
Företagshälsovård och främjande av arbetstagares hälsa
Bultens enheter har avtal med företagshälsovårdsaktörer eller
motsvarande som bistår med expertis inom arbetsmiljö, exempel
-
vis ergonomi, hälsoundersökningar samt behandling av lättare
skador. I vissa länder finns avtal med lokala sjukvårdsinrättningar
och/eller arbetsmiljöexpertis på konsultbasis.
Bulten verkar i huvudsak i länder där medarbetarna omfattas av
den allmänna sjukvården. Utöver detta kan Bultens enheter erbjuda
sina medarbetare olika möjligheter till friskvårdserbjudanden
baserat på lokala förutsättningar och lagstiftning, till exempel
tränings kort.
Se sidan 68 för statistik på arbetsrelaterade olyckor och ohälsa.
58 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
NYTT LEDARSKAPSPROGRAM GÖR BULTEN
STARKARE TILLSAMMANS
Under 2023 lanserade Bulten sitt första globala ledarut-
vecklings program. Denna investering i utvecklingen av bolagets
ledare är samtidigt en investering i Bultens framtid. Deltagarna
utgjordes av koncernens seniora chefer från olika delar av organi
-
sationen. Namnet på programmet – Stronger Together – valdes
av deltagarna själva under deras första session och det speglar
deras engagemang för att samarbeta i genomförandet av Bultens
strategi.
Programmet inleddes med en kick-off i Hallstahammar i juni
2023, då deltagarna träffades under två dagar för att genomföra
den första utbildningsmodulen. Modulens fokus låg på självledar
-
skap och deltagarna fick bland annat reflektera över sina styrkor
och utforska sin egen naturliga ledarskapsstil. Sammanlagt
utgjordes ledarskapsprogrammet av tre moduler som omfattade
självledarskap, strategigenomförande och att leda andra.
Två av deltagarna i denna första gruppen var Edith Wang,
Managing Director Bulten Tianjin i Kina, och Chad Squires, Vice
President Region North America. Edith förklarar att hon särskilt
uppskattade att få lära känna kollegor från olika delar av organisa
-
tionen, liksom strategi sessionen med Bultens ledning, som hand-
lade om vilket stöd chefer kan ge för att göra företaget starkare
och främja en stark företagskultur. ”Det var verkligen roligt att få
träffa alla person ligen, och jag kände att strategi diskussionerna
var oerhört produktiva. Jag upplevde att vi kunde dela erfaren
-
heter och vara med och påverka vår strategiska färdplan, och jag
ser fram emot att se detta omsättas i handlings planer framöver.”
Chad lyfter fram möjligheten att dela erfarenheter och lära av
varandra: ”För varje dag stärktes gruppen allt mer i takt med att
alla deltagare öppnade upp sig och delade med sig av sina person
-
liga erfarenheter. Vi samarbetade också i olika team. Det gjorde
att vi kunde bygga förtroende mellan oss, vilket kommer att hjälpa
oss att fortsätta växa och stötta varandra när vi verkställer plan-
erna som ska leda mot våra strategiska mål.”
da nämner också att ledarskapsprogrammet utgör en möjlig
-
het att ta med och dela värdefulla lärdomar till deras respektive
organisation i den dagliga verksamheten. Edith förtydligar: ”Man
kan dela insikter från ledarskapsprogrammet med både chefer och
medarbetare. Min erfarenhet hittills är att det skapar delaktighet
på ett mycket bättre sätt.” Med det här angreppssättet knyts
ledarskapet ihop i tre steg. Det första steget omfattar grund-
läggande utbildning, diskussioner och reflektioner mellan ledare.
Det andra innebär att insikterna omsätts ute i organisationen och
anpassas till det lokala sammanhanget, och i det tredje steget
implementeras förbättringar och nya arbetsmetoder i den dagliga
verksamheten. Sammantaget bidrar det till att göra Bulten stark-
are tillsammans.
59 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
60 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
HÅLLBARHETSREDOVISNING OCH RAPPORTERING
Den 31 augusti 2023 förvärvades det asiatiska distributions-
bolaget Exim & Mfr Holdings Pte Ltd. Exim ingår inte i hållbarhets-
redovisningen för 2023.
Övriga legala förändringar under 2023:
Bulten Radium Industries Private Limited (joint venture Indien)
registrerades den 16 Augusti 2023. Ingår ej i hållbarhetsredo-
visningen 2023.
Bulten Industrifastighet AB slogs samman med Bulten
Hallstahammar AB den 17 November 2023. Påverkar ej hållbar
-
hetsredovisningen 2023.
P.S.M. Fasteners Corporation slogs samman med Bulten North
America LLC den 31 December 2023. Påverkar ej hållbarhets-
redovisningen 2023.
Hållbarhetsredovisningen, som återfinns på sidan 43-72 och 139-
141, har granskats av tredje part, PwC, i form av en översiktlig
granskning, se sidan 73.
För den lagstadgade hållbarhetsrapporten hänvisas till följande
sidor: affärsmodell; 10-13, 21, risker; 38-42, 98, miljö; 47-48,
53-55, 64-66, sociala frågor; 48-49, 56-59, 66-68, personal; 49,
56-59, 63, 66-68, mänskliga rättigheter; 28, 48-49, 51-52, anti
-
korruption; 45, 51-52, 64, taxonomin; 52, 139-141. Företagets
affärsmodell redogörs för löpande genom årsredovisningens olika
delar och finansiella uppgifter likväl förvaltningsuppgifter återfinns
under respektive avsnitt.
Under 2023 publicerade vi vår sjätte Communication on Pro
-
gress (CoP) på UN Global Compacts hemsida. UN Global Com-
pact är ett frivilligt initiativ som syftar till att vägleda företag att
implementera och säkerställa efterlevnad av internationellt
accept erade hållbarhetsprinciper.
Redovisningen syftar till att ge en övergripande beskrivning av
vårt hållbarhetsarbete. Den är integrerad i årsredovisningen och
upprättad enligt GRI-standarder, se GRI-index på sidan 69.
Hållbarhetsredovisningen omfattar koncernen och samtliga
dotter bolag där Bulten har anställd personal i den legala enheten
samt där ägarskap uppgår till minst 50 procent de senaste t
åren, om inget annat framgår i respektive not eller GRI upplysning,
enligt nedan:
Bulten AB
Bulten Fasteners AB
Bulten Hallstahammar AB
Bulten Sweden AB
Bulten GmbH
Bulten Invest Sp.z.o.o.
Bulten Ltd
Bulten Polska S.A.
Bulten North America LLC
Bulten Fasteners (Tianjin) Co., Ltd.
Bulten Fasteners (Wuxi) Co., Ltd. med tillhörande Joint Venture,
PSM-ZJK Fasteners (Shenzhen) Co., Ltd.
Bulten Fasteners (Hong Kong) Limited
Bulten Taiwan Fasteners Ltd.
Bulten Fasteners (Singapore) Pte. Ltd.
P.S.M. International Fasteners Ltd
PSM Fasteners Corporation
LLBARHETSNOTER
61 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
INTRESSENT KANAL FÖR DIALOG FÖRVÄNTAN / HUVUDFRÅGA
Kunder Från initial säljkontakt till löpande kontakter. Bulten
presenterar sin vision, strategi för hållbar utveck
-
ling samt hållbara kunderbjudande på möten med
kunder, i hållbarhetsutvärderingar och på kunders
hållbarhets seminarier.
Livscykelutsläpp av växthusgaser. Bidra till att kunder
-
nas produkter och processer blir mer hållbara genom
exempelvis FSPS. Hållbar egen produktion genom
användning av fossilfri energi. Kunderna förväntar
sig också att deras hållbarhetskrav vidareförmedlas i
Bultens leverantörskedja, till exempel när det gäller
respekt för mänskliga rättigheter.
Medarbetare
och deras
representanter
Genom frågor i Bultens globala medarbetar-
undersökning samt i arbetet med resultatet av
undersökningen, regelbunden dialog med fackliga
representanter och medarbetarsamtal (Bultens
årliga utvecklingsdialog).
Attraktiv och långsiktig arbetsgivare; hälsa och säkerhet,
arbetsvillkor, rättvisa löner, dialog medarbetare/chef,
samarbete internt samt yrkesmässig utveckling.
Leverantörer Bultens process för leverantörsval, leverantörs-
möten och on-site revisioner. Under 2023 har
fördjupade möten kring Bultens förntningar
på leverantörers hållbarhetsarbete och kring
växthusgas utsläpp avseende råmaterial fortsatt
med leverantörer.
Bultens affärspartners efterfrågar tydlighet kring
kravställan och framtida riktning, ansvarsfull affärs
-
praxis/affärsetik samt efterlevnad och långsiktiga och
strategiska relationer.
Ägare,
investerare,
analytiker
Ägare representerade i styrelsen med vilka regel
-
bunden dialog, rapportering och uppföljning
genomförs. Under 2023 hölls 18 styrelsemöten.
Investerarmöten och intervjuer sker löpande.
Bulten redovisar sitt arbete i kvartalsrapporter,
årsredovisning och på årsstämman. Bulten
redo visar också sitt hållbarhetsarbete i Nasdaqs
ESG-databas.
Låg hållbarhetsrisk, transparent information avseende
Bultens strategi för hållbar utveckling, krav på god
affärsetik och regelefterlevnad samt förväntningar på
exempelvis utveckling mot klimatneutralitet.
Lokalsamhälle
(invånare,
kommunledning)
Dialog och utbyte sker främst genom samverkans
-
grupper lokalt med andra företag, samarbete med
skolor/universitet, löpande dialog med lokala myn
-
digheter och i samband med exempel vis etablering
av ny verksamhet och nya tillståndsprocesser.
Förväntan på ansvarsfullt företagande ur miljö perspektiv
(t.ex. buller och miljöhänsyn) och socialt perspektiv
(ansvarsfull och attraktiv arbetsgivare).
Regeringar,
lagstiftare,
myndigheter
Nya EU-direktiv samt lagar via exempelvis
lag texter och lagbevakning. Direkta kontakter
sker till exempel i samband med etablerings- och
tillståndsprocesser samt via information från
intresse- och branschorganisationer och diskussio
-
ner med revisorer.
Krav på efterlevnad, transparens och rapportering.
NOT 1 INTRESSENTANALYS
Bultens huvudsakliga intressenter definieras som följande:
De som bolaget har löpande interaktion med
De som i hög grad påverkas av Bultens verksamhet
De som i hög grad påverkar Bultens verksamhet
Ingen förändring av de huvudsakliga intressenterna har skett
under 2023.
Att ha insikt i vilka frågor som är relevanta för Bultens intressen
-
ter är avgörande för att kunna prioritera rätt aktiviteter. Utvärd ering
och analys genomförs regelbundet i ledningsgrupperna, vilket
involverar samtliga funktioner inklusive företagsledningen samt
löpande i strategiarbetet. Hållbarhetskommittén utvärderar regel
-
bundet resultatet från undersökningar, självskattnings formulär
och återkoppling från intressenter.
62 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
NOT 2 VÄSENTLIGHETSANALYS
Bulten genomför regelbundet utvärdering av intressenternas input,
se not 1. Bultens värdekedja har påverkan på olika miljömässiga,
sociala och etiska områden och denna påverkan vägs samman
med intressenternas förväntningar. Inputen integreras i Bultens risk
-
bedömning och strategiarbete och ligger till grund för avväganden
och beslut samt för prioriteringen av frågorna. I denna iterativa
process deltar både hållbarhetskommittén, styrelsen, ledningen
och organisationen.
Väsentliga frågor
Följande frågor, se tabell nedan, har prioriterats som de mest
väsentliga i den beskrivna väsentlighetsanalysen. Information om
respektive väsentlig frågas positiva som negativa påverkan och
hantering av dessa återfinns i sidhänvisningarna till våra fokus-
områden i tabellen nedan. Ingen förändring av prioriteringen har
gjorts av de mest väsentliga frågorna sedan föregående år.
Bulten har under 2023 påbörjat förberedelser inför framtida redo
-
visning av så kallad dubbel materialitetsanalys. Det innebär att
bolaget utvärderar risker och möjligheter utifrån dels vilken påver
-
kan bolaget och dess värdekedja har på miljö och samhället och
dels utifrån vilken finansiell påverkan hållbar hetsaspekter i värde
-
kedjan och externa faktorer kan ha på Bulten och våra intressenter.
Under hösten har Bulten utvecklat en metod för den dubbla
väsentlighetsanalysen enligt kraven i CRSD-lagstiftningen samt
genomfört workshops med olika funktioner som inköp, sälj, pro
-
duktion, teknik och utveckling och HR i syfte att identifiera risker
och möjligheter längs hela värdekedjan. Funktionerna har i detta
arbetet representerat bolagets olika intressenter. Arbetet med
den dubbla väsentlighetsanalysen kommer fortsätta under 2024.
Nedanstående tabell redovisar Bultens väsentlighetsanalys enligt
kraven i GRI.
NOT 3 INFORMATION OM ORGANISATIONEN
OCH EVENTUELLA FÖRÄNDRINGAR I
ORGANISATION OCH LEVERANTÖRSKEDJA
Bolaget tillhandahåller fästelement främst under varumärket
Bulten, huvudsakligen till fordonsindustrin. Bulten erbjuder inga
tjänster eller produkter som är förbjudna på någon marknad.
Bulten redovisar antal anställda finansiellt enligt definitionen
medelantal anställda (FTE), inklusive inhyrd personal. Antalet FTE
vid utgången av 2023 var: 1 668 (1 575). En ökning med 5,9 pro
-
cent jämfört med 2022.
För att kunna redovisa uppgifter om organisationen har Bulten
valt att använda en annan definition, headcount (HC) vilken inne
-
fattar faktiskt antal anställda medarbetare inklusive frånvarande
medarbetare samt tidsbegränsade oavsett arbetstid.
Status per den 31 december 2023: Totalt antal anställda, head
-
count (HC): 1 761 (1 642) varav tills vidareanställda: 1 494 (1 478)
och tidsbegränsade: 267 (164).
Uppgifterna inkluderar samtliga anställda inom Bulten inklusive
det av Bulten 2020 förvärvade bolaget PSM International med
dotterbolag.
Utöver antal anställda fanns 250 (244) inhyrda. Totalt antal
headcount (HC) inklusive inhyrda: 2 011 (1 886), fördelat på,
avrundat, tillsvidareanställda 74 procent, tidsbegränsade 13 pro
-
cent och inhyrda 12 procent.
Förändringar gällande organisation och leverantörskedja
Finansiell ställning och resultat under rapportperioden; En detalj-
erad redogörelse av koncernens finansiella ställning och resultat,
samt händelser efter balansdagen, finns i förvaltningsberättelsen.
Bulten’s joint venture PSM-ZJK Fasteners (Shenzhen) Co., Ltd.
är inkluderade i hållbarhetsredovisningen från och med 2023, med
undantag för miljödata.
Den 31 augusti 2023 förvärvades Exim & Mfr Holdings Pte Ltd
i Singapore, vilket är ett såkallat distributionsföretag. Exim ingår
inte i hållbarhetsredovisningen för 2023.
Medlemskap i organisationer
Bulten innehar medlemskap i EIFI - European Industrial Fasten ers
Institute och aktivt medlemskap i forskningsprojekt inom
intressent reningen RISE IVF AB. I SAMS – Swedish Association
for Material Sourcing är Bulten representerade genom en intresse-
förening inom området materialförsörjning.
OMRÅDE VÄSENTLIG FRÅGA HÄNVISNING
Ledning och
styrning
Ansvarsfull affärspraxis/affärsetik samt efterlevnad, till exempel antikorruption Sid 45, GRI 205
Strategi för hållbar utveckling. Krav på till exempel klimatneutralitet, affärsetik, transparens,
och regelefterlevnad
Sid 43-44, GRI 2-22
Uppföljning och transparent rapportering Sid45 , GRI 2-5
Miljö Utsläpp av växthusgaser längs produkternas livscykelkedja Sid 46-48
Energieffektiva processer Sid 47, GRI 302
Användning av fossilfri energi i egen produktion och i leverantörsled Sid 47, GRI 305
Öka användningen av återvunnet material/ökad cirkularitet Sid 48
Minimera materialanvändning och avfall Sid 47, GRI 306
Vattenförbrukning samt utsläpp till vatten Sid 47, GRI 303
Sociala
aspekter
Hälsa och säkerhet Sid 47, GRI 403
Kompetensförsörjning Sid 49, GRI 404
Trygg anställning Sid 49, GRI 2-7, GRI 401
Inkluderande arbetssätt Sid 49, GRI 405-406
Skäliga arbetsvillkor Sid 49, GRI 2-27, 2-30
Kontinuerlig yrkesmässig utveckling Sid 49, GRI 404
nskliga rättigheter i egen verksamhet samt leverantörskedjan Sid 48-49, GRI 408- 409, 414
Främja mångfald och jämställdhet Sid 49, GRI 405- 406
63 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
NOT 4 REDOVISNINGSPRAXIS
Enheter som ingår i den finansiella redovisningen
Enheter som ingår i den finansiella redovisningen framgår av
sidan 76. Under 2023 avvecklade Bulten en produktionsenhet
i Storbritannien, P.S.M. International Fasteners Ltd och ett lager
i Göteborg, Sverige. De ingår i arbetsmiljö- och miljödata men ej
i medarbetarstatistiken.
NOT 5 ANTIKORRUPTION
Baserat på sin värdekedja har Bulten genomfört analyser om vilka
hållbarhetsfaktorer/områden som bolaget påverkas av och/eller
har påverkan på och därigenom identifierat fem så kallade fokus
-
områden; styrning och affärsetik, hållbart leverantörsled, hållbar
egen produktion, hållbart produkterbjudande samt mångfald
och inkludering.
Korruption är ett globalt problem som har mycket negativ
påverkan på företagande och samhälle. Bulten har därför identi
-
fierat detta som ett väsentligt område att fokus era på.
Verksamhet som har riskbedömts gällande korruption är egen
verksamhet samt leverantörsledet. Bulten genomför en koncern-
övergripande riskbedömning, se sidorna 38-42, vilken innefattar
företagets samtliga verksamheter, det vill säga alla länder där
Bulten har egen tillverkning.
Kommunikation och utbildning i antikorruptionspolicyer
och rutiner
Bolaget har tydliga policyer för att förhindra korruption, till exempel
uppförandekod, finansmanual, antikorruptionspolicy, auktorisations
-
regler, antikonkurrenspolicy samt riktlinjer. Samtliga styrelse-
medlemmar har skrivit under Bultens uppförandekod. De har också
varit kravställare och delaktiga i dess framtagning.
Styrelsens medlemmar har under 2023 inte genomgått någon
specifik antikorruptionsutbildning i Bultens regi. Samtliga nya
medarbetare samt inhyrda skriver under uppförandekoden i sam
-
band med anställningen/introduktionen.
Alla nya medarbetare och inhyrda skall genomgå en utbildning
i uppförandekoden och medarbetare som hanterar externa relatio
-
ner i sitt arbete skall också gå igenom en e-learning i affärsetik.
Under 2023 genomförde 99,6 procent av de nya samt inhyrda
medarbetarna dessa utbildningar. Uppgifter gällande kön samt per
region är inte tillgängliga gällande denna utbildningsinformation.
När en koncernövergripande policy uppdateras, förändras eller
tillkommer, kommuniceras denna via bolagets så kallade policy
deployment process (ledningssystem). Det innebär att alla lokala
vd:ar kvitterar att de tagit emot och accepterat policyn och att den
kommer att efterlevas inom respektive verksamhet.
Under året har 99,4 procent av Bultens strategiska, prioriterade
och godkända leverantörer godkänt och signerat Bultens leveran
-
törskod.
Bekräftade korruptionsfall samt vidtagna åtgärder 2023
Under 2023 har totalt 14 ärenden rapporterats in via visselblåsar-
tjänsten. Ett ärende avsåg misstänkt mottagande av muta gällande
en medarbetare i Kina. Detta ärende har utretts och det gick inte
att bekräfta att muta mottagits. Däremot har bolaget vidtagit åt
-
gärder för att utbilda och informera medarbetarna. Övriga ärenden
utgjordes av 2 tomma rapporter (inget innehåll) och resterande
11 rapporter avsåg klagomål på bl.a. vissa mål satta av den lokala
ledningen, samt klagomål på ledarskap, arbetsmiljö och arbets-
belastning. Företaget anlitar extern jurist för bemning och i
före kommande fall utredning av dessa ärenden. Styrelsen infor-
meras löpande om inkomna rapport er, bedömningar av dessa och
vidtagna utredningar samt resultatet av dessa.
NOT 6 UTSLÄPP AVXTHUSGASER
Bulten rapporterar utsläpp av växthusgaser från egen verksamhet,
inköpt energi samt från leverantörskedjan. 2019 utgör basår då
detta är basår för företagets så kallade ”Science Based targets”.
Direkta och indirekta utsläpp från köpt energi
(scope 1 och 2)
I uppgifterna ingår direkta utsläpp från bränsleförbrukning
och indirekta utsläpp från köpt elektricitet och värme från
samtliga bolagets enheter. Utsläppen har beräknats baserat
på förbrukningssiffror rapporterade från respektive enhet och
emissions faktorer för respektive energislag, se även avsnittet
emissions faktorer.
Övriga indirekta utsläpp av växthusgaser (scope 3)
I uppgifterna ingår följande kategorier;
Köpta varor och tjänster: I denna kategori inkluderas utsläpp från
produktionen av köpt råmaterial (ståltråd, mässing, aluminium)
och den del av färdiga produkter som utgörs av skruv samt utsläpp
från inköpt ytbehandlingstjänst. Utsläppen har beräknats baserat
på inköpta volymer hämtade från Bultens affärssystem och
emissionsfaktorer för respektive material, se även avsnittet om
emissionsfaktorer.
Transport och distribution uppströms: I denna kategori ingår
utsläpp från inköpta väg-, sjö- och flygtransporter samt transport
av inkommande material som Bultens leverantörer ansvarar för,
förutom inköpta metallråvaror. Utsläppen har baserats på inköpta
volymer och transporttjänster från Bultens affärssystem.
Emissionsintensitet
Emissionsintensiteten för scope 1 och 2 beräknas per ton produce-
rat gods. Volym producerat gods definieras som volym kallslaget
gods samt volym maskinbearbetat gods. I uppgifterna ingår direkta
utsläpp från bränsleförbrukning och indirekta utsläpp från köpt
elektricitet och värme från samtliga av bolagets enheter. Emissions
-
intensiteten för scope 3 beräknas per ton såld produkt (egen
produktion samt inköpta färd iga produkter). Bulten redo visar de
scope 3-kategorier som ingår i Science Based target-målet och
dessa utr cirka 75 procent av bolagets scope 3- emissioner
enligt den kartläggning som gjordes 2019.
Emissionsfaktorer
Bränslen, elektricitet och fjärrvärme: Emissionsfaktorerna kom-
mer primärt från Bultens energileverantörer. Där så inte är möjligt
används andra källor, exempelvis IINAS GEMIS 4.95 och UK
Government GHG conversion factors for company reporting.
För de så kallade ”location based” scope 2- emissionerna används
emissionsfaktorer från www.carbonfootprint.com och rapporter
publicerade 2019, 2020, januari 2022 samt september 2023.
Scope 3, råmaterial: Emissionsfaktorer från leverantörer av
ståltråd har använts (beräknade enligt ISO 14064, respektive
ISO 14025 (Environmental Product Declarations). När uppgifter
saknats från någon leverantör har genomsnittliga data från övriga
leverantörer använts. För aluminium och koppar har bransch-
genomsnittsdata använts.
Uppströms transporter: För flyg- och sjötransporter har emiss-
ionsfaktorer från transportföretagen använts. För vägtransporter
har emissionsfaktorer för en europeisk lastbil med 70 procents
fyllnadsgrad och utsläpp på 57 gram CO2e per tonkilometer
(well-to-wheel), använts.
Tidigare rapporterat utsläpp för scope 3
Den ryska enheten som avyttrades 2022 är exkluderad från scope
1-, 2- och 3-redovisningen för samtliga år enligt krav i GHG Protocol-
standarden.
64 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
NOT 7 ENERGIANVÄNDNING INOM ORGANISATIONEN
I uppgifterna för 2023 ingår all energianvändning (bränsle, köpt
elektricitet och värme) för samtliga av bolagets enheter. Energi-
förbrukning utanför Bultens enheter ingår inte.
Förbrukningsuppgifterna (kWh) kommer från Bultens energi-
leverantörer. Även konverteringsfaktorer till kWh kommer från
Bultens energileverantörer.
Ökningen i energianvändning för 2023 jämfört med 2022 är
resultat av ökad produktionsvolym. Minskningen i värme är
result at av stängningen av lagerverksamheten i Göteborg som
använde fjärrvärme för uppvärmning.
Energiintensitet
Intensiteten beräknas per producerat gods i kg. Producerat gods
definieras som summan av kallslaget respektive maskinbearbetat
stål, mässing och aluminium.
Förbättringen i energiintensitet är ett resultat av specifika för
-
bättringsprojekt samt ökade produktionsvolymer.
Andel förnybar energi
Andelen förnybar energi mäts som summan av inköpt bränsle,
elektricitet och värme producerad från förnybara bränslen i kWh
dividerat med totalt inköpt energi (bränsle, elektricitet och värme)
i kWh oavsett ursprung. Uppgifterna på förbrukning samt typ av
energi rapporteras kvartalsvis av respektive enhet som i sin tur får
denna information från energileverantörerna.
2023 2022
Total energianvändning, kWh
87 923 605 78 340 010
Varav förnybara energikällor, kWh
43 698 334 41 532 304
Förnybara energikällor, andel i %
49,7% 53%
Den förnybara energin kommer till största delen från köpt elektri
-
citet, primärt via så kallade gröna kontrakt till Bultens enheter i
Europa och USA. Förnybart bränsle, HVO, används i ett antal
truckar för interntransporter.
Minskningen i andelen förnybar energi under 2023 är resultat
av att försörjningen av förnybar elektricitet till den nya produk
-
tionsanläggningen i Polen startar upp först under 2024.
NOT 6 UTSLÄPP AVXTHUSGASER
UTSLÄPP (TON CO2E/TON PRODUCERAD PRODUKT): 2023 2022 2019*(BASÅR)
Scope 1: Bruttoutsläpp av direkta växthusgaser**
6441 6 153 7 138
Scope 1: Direkta CO2-emissioner från biogena källor
23 22 0
Scope 2: Bruttoutsläpp av indirekta växthusgaser* *(location-based)
17796 15 224 17 562
Scope 2: Bruttoutsläpp av indirekta växthusgaser* *(market-based) (scope 2)
7947 5 520 15 337
Scope 3: Brutto GHG-emissioner***
137 984 120 761 145 468
Varav köpt material och tjänster
132 926 116 683 139 194
Varav uppströms och interna transporter****
5058 4078 6 275
CO2-emissioner från biogena källor
okänt okänt okänt
GHG-emissionsintensitet scope 1 och 2
0,34 0,33 0,56
GHG-emissionsintensitet scope 3 per ton såld produkt
2,20 2,24 2,42
* Korrigerat för Ryssland samt råmaterialvolymer PSM International (2022).
** CO2e är en förkortning av koldioxidekvivalent och är en enhet där olika växthusgasers bidrag till växthuseffekten har översatts till en gemensam enhet.
*** GHG-gaser inkluderade: kat 1) Ej känt. kat 4) Emissions reported in CO₂e from transport suppliers.
**** Uppgiften omfattar ej transporter av inköpt stål (tråd), koppar och aluminium.
ENERGIANVÄNDNING INOM
ORGANISATIONEN: 2023 2022
Bränsleförbrukning från icke-
förnybara källor, kWh*
30 199 662 26 292 601
Bränsleförbrukning från förnybara
källor, kWh**
88 386 85 092
Elektricitet, kWh
57 525 056 51 785 008
Värme, kWh
110 501 177 308
Kyla, kWh
0 0
Ånga, kWh
0 0
Total energikonsumtion, kWh
87 923 605 78 340 010
Såld energi
Inte tillämpbar,
Bulten säljer inte
elektricitet,
värme eller ånga.
Inte tillämpbar,
Bulten säljer inte
elektricitet,värme,
kyla eller ånga.
Genomsnittlig energiintensitet,
kWh/kg kallslaget/bearbetat gods
2,08 2,20
* I huvudsak naturgas för direkt förbrukning i produktionsprocesserna.
** I huvudsak HVO för direkt förbrukning i truckar.
Under 2023 har de totala utsläppen ökat framför allt till följd av
ökad produktionsvolym. Scope 2 har också ökat tillfälligt under
2023 då kontraktet för förnybar el till den nya ytbehandlingsan
-
läggningen i Polen startar först 2024. Utsläppen från transpor-
terna har ökat mer än produktionsvolymerna vilket beror på att
extra transporter har behövs under 2023 till följd av omstrukture
-
ring och högt orderläge. Intensiteten för scope 3 har minskat
under 2023 vilket framförallt beror på att mer återvunnet stål
används i råmaterialet samt på utsläppsminskningar i leverantörs
-
kedjan.
65 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
NOT 8 VATTENFÖRBRUKNING
VATTENFÖRBRUKNING 2023 2022
Total vattenförbrukning* (megaliters)
58,9 49,7
Totalt vattenuttag från områden med
vattenbrist (megaliters)
0 0
Vattenintensitet (liter/kilo produced
product)
1,39 1,40
* Samtligt från kommunal vattenförsörjning.
Förbrukningsinformationen är hämtad via egna alternativt leveran-
törernas vattenmätare. I uppgifterna ingår vattenförbrukningen
vid samtliga enheter. Det regnvatten som används i dammen för
brandbekämpning vid Bultens anläggning i Bergkamen i Tyskland,
är inte inkluderad i uppgifterna och inte heller det åvatten som
används som kylvatten vid anläggningen i Hallstahammar i Sverige,
då detta går tillbaka till samma recipient som det hämtades från.
Ökningen i vattenanvändning under 2023 är ett resultat av ökade
produktionsvolymer men även uppstarten av den nya ytbehand
-
lingsanläggningen i Polen.
NOT 9 FARLIGT/ICKE FARLIGT AVFALL
FARLIGT AVFALL, TON 2023 2022
Återanvändning
11 3
Återvinning
1 018 524
Kompostering
0 0
Återanvändning för annan användning
inkl energiåtervinning
60 32
Förbränning
446 323
Injicering i underjordisk förvaring
0 0
Deponi
127 138
Lokal förvaring
0 0
Övrigt
298 56
ICKE FARLIGT AVFALL, KG 2023 2022
Återanvändning
22 0
Återvinning
5 134 4 970
Kompostering
0 0
Återanvändning för annan användning
inkl energiåtervinning
1 284 163
Förbränning
172 85
Injicering i underjordisk förvaring
0 0
Deponi
25 26
Lokal förvaring
0 0
Övrigt
0 3
I uppgifterna för 2023 ingår samtliga enheter. Den absoluta
majoriteten av informationen om volymer har tillhandahållits
av kontrakterade parter för avfallshantering.
AVFALL/KG PRODUCERAD PRODUKT 2023 2022
Avfallsintensitet
0,203 0,177
Avfallsintensitet: Beräknas som farligt avfall plus icke-farligt avfall
per ton producerad produkt.
2023 ökade den den totala avfallsvolymen samt avfalls intensiteten
jämfört med 2022 vilket är ett resultat av insouring av ytbehandling
till den nya anläggningen i Polen samt ändrade krav på avfallshant-
ering vid en av Bultens anläggningar.
NOT 10 MEDARBETARSTATISTIK
Information om anställda och andra som arbetar för organisationen
Bulten har ingen traditionell säsongsvariation avseende anställda.
Året speglar kundernas produktions dagar, vilka varierar mellan
kvartalen. Bulten samlar in uppgifter om antalet anställda (head
-
count) via de lokala HR-organisationerna i respektive land.
ANTAL PER ANSLL
NINGSFORM, KÖN,
REGION, %
TILLSVIDARE
ANSTÄLLDA
VISSTIDSANSTÄLLDA
HELTID DELTID HELTID DELTID TOTALT
EU
Totalt
60 2 14 1 77
Kvinnor
13 2 3 0 18
Män
47 1 12 0 60
Utanför EU
Totalt
23 0 0 0 23
Kvinnor
7 0 0 0 7
Män
15 0 0 0 15
Alla regioner
Totalt
83 2 15 1 100
Kvinnor
20 2 3 0 25
Män
62 1 12 0 75
Notera att avrundning har skett, vilket gör att totalen i vissa fall
kanske inte stämmer vid summering. Totalt antal inhyrda: 250
(244), varav inom EU: 76 (63) och utanför EU: 174 (181). Inhyrda
med arbetare utgör 12 procent, avrundat, (13) procent av totalt
antal anställda. De inhyrda medarbetarna finns främst inom pro
-
duktion och logistik.
Bulten redovisar inte uppgifter om särskilda underrepresente
-
rade grupper då uppgifterna inte är tillgängliga och i flertalet
länd er är det inte heller lagligt.
66 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
NOT 11 TOTALT ANTAL UTBILDNINGSTIMMAR
Totalt antal utbildningstimmar 2023: 22 641 avrundat (21 601). I utbildningstimmar för
tidsbegränsad personal ingår traineeutbildning.
2023 2022
GENOMSNITTLIG
ANTAL UTBTIMMAR
TILLSVIDARE
ANSTÄLLD
TIDS
BEGRÄNSAD TOTALT
TILLSVIDARE
ANSTÄLLD
TIDS
BEGRÄNSAD TOTALT
Män
13,5 8,5 12,7 13,3 11,3 13,1
Kvinnor
14,3 7,1 13,4 13,5 10,7 13,3
Totalt
13,4 8,2 12,6 13,4 11,2 13,1
NOT 12 REKRYTERINGS OCH PERSONALOMTTNINGSSTATISTIK
Totalt antal rekryteringar tillsvidare och tidsbegränsade anställda 2023: 491 (292) varav 128 (78)
kvinnor motsvarande 26 (27) procent, avrundat, och 363 (214) män motsvarande 74 (73) procent,
avrundat. Detta motsvarar en rekryteringsgrad på 28,9 (15,5) procent. Rekryteringar per ålders-
grupp, per kön inom åldersgrupp per region 2023, notera att avrundning skett:
<30 ÅR 3050 ÅR >50 ÅR
PROCENT MÄN KVINNOR TOTALT MÄN KVINNOR TOTALT MÄN KVINNOR TOTALT
Totalt
80 20 29 71 29 57 75 25 14
Varav EU
68 17 85 65 24 89 66 24 90
Utanför EU
11 4 15 6 5 11 9 1 10
Personalomsättning. Totalt slutade 320 (242) personer under 2023, varav 94 kvinnor (29 procent)
och 226 män (71 procent). Av den totala personalomsättningen var 207 tillsvidareanställda
(65 procent) och 113 (35 procent) på tidsbegränsade kontrakt (avrundade siffror). Detta motsvarar
en personalomsättning på 18,8 (14,3) procent, varav tillsvidareanställda 13,9 (12,9) procent och
tidsbegränsade 6,6 (1,3) procent. Andelen pensionsavgångar motsvaras av 8 procent samt andelen
ofrivillig personalomsättning av cirka 10 procent. Personalomsättning per åldersgrupp, per kön inom
åldersgrupp per region 2023, notera att avrundning har skett:
<30 ÅR 3050 ÅR >50 ÅR
PROCENT MÄN KVINNOR TOTALT MÄN KVINNOR TOTALT MÄN KVINNOR TOTALT
Totalt
81 19 17 68 32 61 70 30 22
Varav EU
74 13 87 54 23 76 58 27 85
Utanför EU
7 6 13 14 10 24 13 3 15
NOT 13 MÅNGFALDSSTATISTIK STYRELSE, LEDNING
OCH ANSTÄLLDA
Mångfald hos styrelse, ledning och anställda
Anställda: Kvinnor 25 procent (25 procent), Män 75 procent (75 procent). Notera att avrundning skett:
FÖRDELNING PER
ÅLDERSGRUPP 2023
2023 2022
<30 ÅR 30 50 ÅR >50 ÅR <30 ÅR 30 50 ÅR >50 ÅR
n %
78 73 76 77 72 78
Kvinnor %
22 27 24 23 28 22
Åldersgruppen i % av
totalt anställda
15 58 27 14 58 28
Bulten rapporterar inte kön per åldersgrupp för olika personalkategorier och särredovisar därför
inte personalkategori.
Bulten AB (publ) styrelse och koncernledning:
STYRELSE
ANTAL
STÄMMOVALDA
ANDEL
STÄMMOVALDA, %
TOTALT, INKL ARB.
TAGARREPR. ANDEL TOTALT, %
Män
4 67 7 78
Kvinnor
2 33 2 22
Total
6 100 9
KONCERNLEDNING ANTAL ANDEL, %
Män
4 50
Kvinnor
4 50
Total
8
ÅLDERSFÖRDELNING 3050 ÅR >50 ÅR
Styrelse
1 8
Koncernledning
3 5
Antal fall av diskriminering samt vidtagna åtgärder
Inget fall av diskriminering har rapporterats via Bultens visselblåsarsystem under 2023.
Se sidan 64 not 5 för totalt antal rapporterade ärenden i visselblåsarsystemet 2023.
67 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
FÖR EJ ANSTÄLLDA, ARBETSRELATERADE OLYCKOR OCH OHÄLSA
(EJ INKLUSIVE TILL/FRÅN ARBETET) 2023 2022
Antal dödsfall till följd av arbetsrelaterade skador
0 0
Antal arbetsrelaterade olyckor med sjukskrivning
0 3
Antal arbetsrelaterade olyckor utan sjukskrivning, exklusive första hjälpen
1 0
Antal arbetsrelaterade första hjälpen-olyckor
2 2
Totalt antal olyckor
3 5
Olycksfrekvens*
Särredovisas ej Särredovisas ej
Olycksfrekvens som lett till sjukfrånvaro*
Särredovisas ej Särredovisas ej
Antal dödsfall till följd av arbetsrelaterad ohälsa
0 0
Antal fall av arbetsrelaterad ohälsa
1 0
Antal arbetade timmar*
Särredovisas ej Särredovisas ej
* Särredovisas inte. Ingår i uppgifterna för anställda.
Bulten följer inte upp och redovisar inte arbetsrelaterade sjukdomar samt olyckor per kön eller region.
De vanligast förekommande olyckorna sker i kallslagningsverksamheten och utgörs av skärsår,
blåmärken samt ibland frakturer. Arbetsrelaterad ohälsa är relaterat till stress, ergonomisk belast
-
ning och buller. Ingen skada med hög konsekvens har inträffat under 2023.
Totalt antal olyckor:
I nedanstående sammanställning framgår det totala resultatet, det vill säga både anställda och
inhyrda är inkluderade här:
TOTAL ANTAL ARBETSRELATERADE OLYCKOR 2023 UTFALL 2022 UTFALL
Totalt antal olyckor
91 82
Totalt antal olyckor som ledde till sjukfrånvaro mer än en (1) dag
31 17
Olycksfrekvens - antalet olyckor x 200 000/ totalt antal arbetade timmar
5,16 5,11
Lost Work Day Rate (LDR) - antal frånvarodagar pga olyckor x 200 000/totalt
antal arbetade timmar
49,2 14,9
Olycksfrekvens som lett till sjukfrånvaro (LTIR) - antal olyckor som lett till frånvaro
x 200 000/totalt antal arbetade timmar)
1,76 1,06
Severity Rate (SR) - antal frånvarodagar pga olyckor/antalet olyckor med minst
en frånvarodag
28,03 14,1
Olycksfrekvens som lett till dödsfall (FAR) - antal dödsfall x 200 000/totalt antal
arbetade timmar
0 0
Near miss (NM) - antal near misses x 200 000/totalt antal arbetade timmar
8,8 8,8
Sammanlagd arbetad tid per år
3 529 350 3 209 636
Frekvens för sjukfrånvaro (SLT) - total sjukfrånvaro under året (tillsvidare- och
visstidsanställda)
3,62 4,16
Avsteg: Bulten följer inte upp minoritet eller särskilt sårbara grupper. Detta beror på olika lagstiftning
i olika länder.
NOT 14 ANDEL AV MEDARBETARE SOM REGELBUNDET
HAR PRESTATIONS- OCH UTVECKLINGSSAMTAL
Bultens process för prestations- och utvecklingssamtal kallas ”den årliga utvecklingsdialogen”.
Varje år startar bolaget en kampanj i det globala HR-systemet. Chefer och medarbetare genomför
sam talet samt dokumenterar genomförda dialoger i systemet. 2023 genomfördes 99,8 procent av
samtliga planerade dialoger (1 438), fördelat enligt nedan.
TOTALT VARAV KVINNOR
GENOMFÖRDA
DIALOGER (ADD) %
KVINNOR AV TOTALT
GENOMFÖRDA ADD %
VARAV TILLSVIDARE
ANSTÄLLDA KVINNOR %
VARAV VISSTIDS
KVINNOR %
99,8 24 94 6
VARAV MÄN
MÄN AV TOTALT
GENOMFÖRDA ADD %
VARAV
TILLSVIDARE
ANSTÄLLDA MÄN %
VARAV VISSTIDS ANSTÄLLDA
MÄN %
76 90 11
NOT 15 ARBETSRELATERADE OLYCKOR OCH OHÄLSA
Samtliga enheter, ingår i nedanstående sammanställning. Sammantaget har olycksfrekvensen
ökat jämfört med tidigare.
FÖR ALLA ANSTÄLLDA, ARBETSRELATERADE OLYCKOR OCH OHÄLSA
(EJ INKLUSIVE TILL/FRÅN ARBETET) 2023 2022
Antal dödsfall till följd av arbetsrelaterade skador
0
0
Antal arbetsrelaterade olyckor med sjukfrånvaro
31
14
Antal arbetsrelaterade olyckor utan sjukfrånvaro, exklusive första hjälpen
25
34
Antal arbetsrelaterade första hjälpen-olyckor
32
29
Totalt antal olyckor
88
77
Olycksfrekvens inklusive första hjälpen*
5,16
5,11
Olycksfrekvens som lett till sjukfrånvaro*
1,76
1,06
Antal dödsfall till följd av arbetsrelaterad ohälsa (ej rapporterad)
0
0
Antal fall av arbetsrelaterad ohälsa
4
1
Ohälsofrekvens
0,23
0,06
Antal arbetade timmar
3 529 350
3 209 636
* Bulten utgår från 200.000 timmar i beräkningen av frekvens. Notera att olycksfrekvens inkluderar både anställa samt ej anställda
Inga medarbetare har exkluderats från uppföljningen, dock ingår inte Exim & Mfr Holdings Pte Ltd i
redovisningen för 2023.
68 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
GRI-INDEX
Tillämpning av GRI
(Global Reporting Initiative)
Bulten AB har rapporterat enligt GRI standards för perioden 1 januari till och med 31 december 2023.
GRI 1 version GRI 1: Version 2021
Tillämplig GRI sector standard Ingen
UPPLYSNING BESKRIVNING SIDA ELLER URL
AVSTEG BESKRIVNING OCH ANLEDNING
GRI 2: Generella upplysningar 2021
2-1 Information om organisationen Sid 74, 92 not 1
2-2 Enheter som ingår i organisationens hållbarhetsredovisning Sid 61, 92 not 3
2-3 Rapporteringsperiod, frekvens och kontaktperson Sid 92 not 1, 80-81
2-4 Förändringar av information Sid 63 not 3, sid 64 not 4, 92 not 2 PSM-ZJK Fasteners (ShenZhen) Co., Ltd.
ingår ej i miljöupplysningarna pga avsaknad
av information. Rapporteras från och med
2024.
2-5 Extern granskning Sid 73
2-6 Verksamhet, värdekedja och andra affärsrelationer Sid 3, 10-11, 12- 13, 21, 23-24, 26, 28, 31, 48, 63 not 3, 92 not 2
2-7 Medarbetare Sid 49, 57-58, 62 not 1, 63 not 2-3, 66-68
2-8 Ej anställda som arbetar för organisationen Sid 63 not 3, 66 not 10
2-9 Bolagsstyrningsstruktur och sammansättning Sid 66 not 10, 74-76, 80-81 Lagliga hinder avseende under-
representerade grupper, sid 66.
2-10 Nominering och val av högsta styrande organ Sid 74-76, 80
2-11 Ordförande för högsta styrande organ Sid 80
2-12 gsta styrande organets roll i att bevaka styrningen av organisationens påverkan Sid 51-52, 75, 38-42
2-13 Delegering av ansvar för att hantera påverkan Sid 51-52, 75-76
2-14 Högsta styrande organets roll i hållbarhetsredovisningen Sid 51-52, 75-76
2-15 Intressekonflikter Sid 74, 75, 80
2-16 Upplysning om kritiska problem Sid 52, 64 not 5, https://report.whistleb.com/sv/bulten
2-17 Högsta styrande organets samlade kunskap Sid 74-76
2-18 Utvärdering av högsta styrande organets prestation Sid 74-76
2-19 Ersättningspolicys Sid 77, 87, 103 not 8
2-20 Beslutsprocess för ersättning Sid 77, 87, 103 not 8
2-21 Årlig total ersättningsförhållande Sid 103 not 8. Se ersättningsrapport på
www.bulten.com/sv-SE/IR/Corporate-Governance/Annual-General-Meeting/
Avsteg p.g.a. vissa upplysningar inte
tillämpbara, sid 77.
2-22 Uttalande om strategi för hållbar utveckling Sid 3, 4-5, 43-44
69 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
UPPLYSNING BESKRIVNING SIDA ELLER URL
AVSTEG BESKRIVNING OCH ANLEDNING
2-23 Policyåtagande Sid 86, 45, 51-52, 53-56,
www.bulten.com/en/Sustainability/Code-of-conduct-and-other-policies.
Försiktighetsprincipen tillämpas
2-24 Integrering av policyåtaganden Sid 45, 48, 51-52, 64 not 5
2-25 Processer för att åtgärda negativa effekter Sid 38-42, 51-52, 64 not 5
2-26 Process för att söka råd och orosanmälan https://report.whistleb.com/sv/bulten
2-27 Efterlevnad av lagar och förordningar Sid 86, 100
2-28 Medlemskap Sid 63 not 3
2-29 Process för engagemang av intressenter Sid 62 not 1
2-30 Kollektivavtal Sid 57
VÄSENTLIGA FRÅGOR
GRI 3: VÄSENTLIGA FRÅGOR 2021
3-1 Process för att identifiera väsentliga frågor Sid 44, 63 not 2
3-2 Väsentliga frågor Sid 45-49, 63 not 2
3-3 Styrning av väsentliga frågor Sid 51-52
EKONOMISKA STANDARDER
GRI 205: ANTIKORRUPTION 2016
3-3 Styrning av frågan Sid 38-42, 51-52, 64 not 5, 98
www.bulten.com/en/Sustainability/Code-of-conduct-and-other-policies
205-1 Verksamhet som har riskbedömts gällande korruption Sid 38-42, 64 not 5
205-2 Kommunikation och utbildning i antikorruptionspolicyer och rutiner Sid 64 not 5 Information inte tillgänglig per kön/region.
205-3 Bekräftade korruptionsfall samt vidtagna åtgärder Sid 64 not 5
GRI 206: KONKURRENSHÄMMANDE AKTIVITETER 2016
3-3 Styrning av frågan Sid 38-42, 51-52, 64 not 5, 98,
www.bulten.com/en/Sustainability/Code-of-conduct-and-other-policies
206-1 Rättsliga åtgärder för konkurrensbegränsande beteende, antitrust- och
monopolpraxis
Sid 51-52
MILJÖSTANDARDER
GRI 302: Energi 2016
3-3 Styrning av frågan Sid 38-42, 51-54,
www.bulten.com/en/Sustainability/Code-of-conduct-and-other-policies
302-1 Energianvändning inom organisationen Sid 54, 65 not 7 Bulten säljer inte energi och redovisar
därr inte försäljning av något energislag.
302-3 Energiintensitet Sid 65 not 7
Egen Andel förnyelsebar energi Sid 65 not 7
70 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
UPPLYSNING BESKRIVNING SIDA ELLER URL
AVSTEG BESKRIVNING OCH ANLEDNING
GRI 303: Vatten och utsläpp 2018
3-3 Styrning av frågan Sid 38-42, 51-52,55
303-1 Interaktioner med vatten som en delad resurs Sid 55
303-2 Hantering av vattenutsläppsrelaterade effekter Sid 55
303-5 Vattenförbrukning Sid 55, 66 not 8 Kylvatten från ytvatten i Sverige samt
vatten till brandskyddsdamm i Tyskland
ingår ej.
GRI 305: Utsläpp 2016
3-3 Styrning av frågan Sid 38-42, 47-48, 51-54
305-1 Direkta GHG-emissioner (scope 1) Sid 47, 65 not 6
305-2 Indirekta GHG-emissioner (scope 2) Sid 47, 65 not 6
305-3 Övriga indirekta GHG-emissioner (scope 3) Sid 48, 65 not 6 Biogena CO2 emissioner för scope 3 då
denna uppgift inte finns tillgänglig.
305-4 GHG-emissionsintensitet Sid 65 not 6
GRI 306: Avfall 2016
3-3 Styrning av frågan Sid 55, 66 not 9
306-3 Avfall Sid 55, 66 not 9
GRI 308: Miljömässig Utvärdering av leverantörer
3-3 Styrning av frågan Sid 28, 38-42, 48, 51-52
www.bulten.com/en/Sustainability/Code-of-conduct-and-other-policies
308-1 Nya leverantörer som screenats utifrån miljökriterier Sid 48 PSM International ingår ej i uppgifterna.
SOCIALA STANDARDER
GRI 401: Anställning 2016
3-3 Styrning av frågan Sid 38-42, 49, 51-52, 56-59
401-1 Rekrytering av nya medarbetare och personalomsättning Sid 66 not 10 och sid 67 not 12 P.S.M. International Fasteners Ltd
ingår ej i uppgifterna.
GRI 403: Hälsa och säkerhet i arbetet 2018
3-3 Styrning av frågan Sid 38-42, 47, 51-52, 58
www.bulten.com/en/Sustainability/Code-of-conduct-and-other-policies
403-1 Arbetsmiljöledningssystem Sid 58 Bulten Invest Sp.z.o.o.och PSM ZJK
Fasteners (Shenzhen) Co., Ltd. är ej
certifierade enligt ISO 45001.
403-2 Riskidentifiering, riskbedömning och incidentutredning Sid 58
403-3 Företagshälsovård Sid 58
71 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
UPPLYSNING BESKRIVNING SIDA ELLER URL
AVSTEG BESKRIVNING OCH ANLEDNING
403-4 Medarbetares deltagande, samråd och kommunikation om arbetsmiljö Sid 58
403-5 Utbildning av medarbetare i arbetsmiljö och säkerhet Sid 58
403-6 Främjande av arbetstagares hälsa Sid 58
403-7 rebyggande och begränsning av hälso- och säkerhetsrisker direkt kopplade till
affärsrelationer
Sid 58
403-8 Arbetare som täcks av ledningssystem för arbetsmiljö Sid 58
403-9 Arbetsrelaterade olyckor Sid 58, 68 not 15
GRI 404: Utbildning och utveckling 2016
3-3 Styrning av frågan Sid 38-42, 51-52, 49, 57, 59
404-1 Genomsnittligt antal utbildningstimmar per medarbetare Sid 67 not 11 P.S.M. International Fasteners Ltd ingår ej.
404-2 Program för att uppgradera medarbetarnas kunskaper samt för
kompetens överföring
Sid 43,57, 59 Bulten har inte ett eget program för att
uppgradera medarbetarnas kunskaper i
samband med uppsägning och/eller
pensionering.
404-3 Andel procent av medarbetare som regelbundet har prestations-
och utvecklingssamtal
Sid 68 not 14
GRI 405: Mångfald och likabehandling 2016
3-3 Styrning av frågan Sid 38-42, 49, 51-52, 56-57
www.bulten.com/en/Sustainability/Code-of-conduct-and-other-policies
405-1 Mångfald hos styrelse, ledning och anställda Sid 66 not 10, sid 67 not 12 och 13 P.S.M. International Fasteners Ltd ingår ej.
GRI 406: Icke-diskriminering 2016
3-3 Styrning av frågan Sid 38-42, 49, 51-52, 56,
www.bulten.com/en/Sustainability/Code-of-conduct-and-other-policies
406-1 Antal fall av diskriminering samt vidtagna åtgärder Sid 67 not 13
GRI 408: Barnarbete 2016
3.3 Styrning av frågan Sid 28, 40, 45, 48, 51-52, 56,
www.bulten.com/en/Sustainability/Code-of-conduct-and-other-policies
PSM International ingår ej i uppgifterna.
408-1 Verksamhet och leverantörer som löper stor risk för incidenter gällande barnarbete Sid 40, 48, 64 not 5 PSM International ingår ej i uppgifterna.
GRI 409: Tngsarbete 2016
3.3 Styrning av frågan Sid 28, 40, 45, 48, 51-52, 56,
www.bulten.com/en/Sustainability/Code-of-conduct-and-other-policies
PSM International ingår ej i uppgifterna.
409-1 Verksamheter och leverantörer som löper betydande risk för incidenter
gällande tvångsarbete
Sid 40, 48, 64 not 5 PSM International ingår ej i uppgifterna.
GRI 414: Assessment av leverantörer utifrån sociala kriterier
3-3 Styrning av frågan Sid 28,38-42,48 , 51-52, 56,
www.bulten.com/en/Sustainability/Code-of-conduct-and-other-policies
PSM International ingår ej i uppgifterna.
414-1 Nya leverantörer som screenats utifrån sociala kriterier Sid 38-42, 48 PSM International ingår ej i uppgifterna.
72 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
Inledning
Vi har fått i uppdrag av styrelsen och ledningen i Bulten AB (publ)
att översiktligt granska i Bulten AB (publ) hållbarhetsredovisning
för år 2023. Företaget har definierat hållbarhetsredovisningens
omfattning på sidan 61 i detta dokument. Den lagstadgade håll
-
barhetsrapporten definieras på sidan 61.
Styrelsens och företagsledningens ansvar
Det är styrelsen och företagsledningen som har ansvaret för att
upprätta hållbarhetsredovisningen inklusive den lagstadgade håll
-
barhetsrapporten i enlighet med tillämpliga kriterier respektive
årsredovisningslagen. Kriterierna framgår på sidan 69 i hållbar
-
hetsredovisningen, och utgörs av de delar av GRI Standards som
är tillämpliga för hållbarhetsredovisningen, samt av företagets
egna framtagna redovisnings- och beräkningsprinciper. Detta
ansvar innefattar även den interna kontroll som bedöms nödvän
-
dig för att upprätta en hållbarhetsredovisning som inte innehåller
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att uttala en slutsats om hållbarhetsredovisningen
grundad på vår översiktliga granskning och lämna ett yttrande
avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Vårt uppdrag
är begränsat till historisk information och inkluderar inte framåt-
riktad information.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med ISAE
3000 Andra bestyrkandeuppdrag än revisioner och översiktliga
granskningar av historisk finansiell information. En översiktlig
granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till
personer som är ansvariga för upprättandet av hållbarhetsredo
-
REVISORS RAPPORT ÖVER ÖVERSIKTLIG GRANSKNING AV BULTEN AB (PUBL) HÅLLBARHETSREDOVISNING
SAMT YTTRANDE AVSEENDE DEN LAGSTADGADE HÅLLBARHETSRAPPORTEN
Till bolagsstämman i Bulten AB (publ), organisationsnummer 556668-2141
visningen, att utföra analytisk granskning och att vidta andra
översiktliga granskningsåtrder. Vi har utfört vår granskning
avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten i enlighet med
FARs rekommendation RevR 12 Revisorns yttrande om den lag
-
stadgade hållbarhetsrapporten. En översiktlig granskning och en
granskning enligt RevR 12 har en annan inriktning och en betydligt
mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning
som en revision enligt International Standards on Auditing och
god revisionssed i övrigt har.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 (International Standard
on Quality Management) och har därmed ett allsidigt system för
kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade riktlinjer och
rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för
yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra författ
-
ningar. Vi är oberoende i förhållande till Bulten AB (publ) enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
De granskningsåtrder som vidtas vid en översiktlig gransk
-
ning och granskning enligt RevR12 gör det inte möjligt för oss att
skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga
omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en
revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig
granskning och granskning enligt RevR12 har därr inte den säker
-
het som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Vår granskning av hållbarhetsredovisningen utgår från de av
styrelsen och företagsledningen valda kriterierna, som definieras
ovan. Vi anser att dessa kriterier är lämpliga för upprättande av
hållbarhetsredovisningen.
Vi anser att de bevis som vi skaffat under vår granskning är
tillräck liga och ändamålsenliga i syfte att ge oss grund för våra
uttalanden nedan.
Uttalanden
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram
några omständigheter som ger oss anledning att anse att hållbar
-
hetsredovisningen inte, i allt väsentligt, är upprättad i enlighet med
de ovan av styrelsen och företagsledningen angivna kriterierna.
En lagstadgad hållbarhetsrapport har upprättats.
Göteborg den 26 mars 2024
PricewaterhouseCoopers AB
Johan Palmgren
Auktoriserad revisor
73 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Bulten AB (publ) är ett svenskt publikt aktiebolag med säte i
Göteborg, Sverige. Bulten är noterat på Nasdaq Stockholm sedan
20 maj 2011. Bolaget följer Nasdaq Stockholms regelverk för
emittenter och tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning (”koden”).
Koden finns att ta del av på Kollegiet för Svensk Bolagstyrnings
hemsida, www.bolagsstyrning.se. Koden gäller för alla svenska
bolag vars aktier är noterade på en reglerad marknad i Sverige och
ska tillämpas fullt ut i samband med den första årsstämma som
hålls året efter börsnoteringen. Bulten påbörjade en anpassning
till koden i samband med årsstämman 2011 och har sedan dess
tillämpat koden. Bolag måste inte följa alla regler i koden, utan har
möjlighet att välja alternativa lösningar som de bedömer passar
bättre för just deras omständigheter, förutsatt att eventuella
avvikelser redovisas, den alternativa lösningen beskrivs och
orsak erna förklaras i bolagsstyrningsrapporten.
Bolagsstyrningsrapporten har upprättats i enlighet med Års-
redovisningslagen och Svensk kod för bolagsstyrning och har
granskats av bolagets revisor.
ÅRSSTÄMMAN
I enlighet med aktiebolagslagen är årsstämman bolagets högsta
beslutsfattande organ och på årsstämman utövar aktieägarna sin
rösträtt i nyckelfrågor, till exempel fastställande av resultat och
balansräkningar, disposition av bolagets vinst, beviljande av
ansvarsfrihet för styrelsens ledamöter och verkställande direktören,
val av styrelseledamöter och revisorer samt ersättning till styr-
elsen och revisorerna. Årsstämman 2023 beslutade att bemyn
-
diga styrelsen att förvärva egna aktier upp till 10 procent av samt-
liga utestående aktier samt bemyndigande om nyemission om upp
till 10 procent utspädning av samtliga aktier i bolaget.
Utöver årsstämman kan extra bolagsstämma kallas. I enlighet
med bolagsordningen publiceras kallelse till såväl årsstämma
som extra bolagsstämma genom annonsering i Post- och Inrikes
Tidningar och genom att kallelsen hålls tillgänglig på bolagets
webbplats. Att kallelse har skett ska samtidigt annonseras i
Dagens Industri.
Rätt att närvara vid årsstämma
Alla aktieägare som är direktregistrerade i den av Euroclear
Sweden AB förda aktieboken fem vardagar före årsstämman och
som har meddelat bolaget sin avsikt att delta (med eventuella
biträden) i årsstämman senast det datum som anges i kallelsen
till årsstämman har rätt att närvara vid årsstämman och rösta för
det antal aktier de innehar. Aktieägare kan delta i årsstämman
personligen eller genom ombud och kan även biträdas av högst
två personer.
Initiativ från aktieägare
Aktieägare som önskar få ett ärende behandlat på årsstämman
måste skicka in en skriftlig begäran till styrelsen. Begäran ska ha
tagits emot av styrelsen senast sju veckor före årsstämman.
Större aktieägare
Bolaget hade vid utgången av år 2023 totalt 12 742 (9 686) aktie-
ägare. De fem största aktieägarna kontrollerade vid årsskiftet 42,9
(45,6) procent av kapitalet och rösterna. Den enskilt största aktie
-
ägaren och enda ägaren som representerar mer än 10 procent av
aktierna, Volito AB, kontrollerade 24,2 (24,2) procent av kapitalet
och rösterna.
Årsstämma 2024
Årsstämman i Bulten AB (publ) hålls torsdagen den 25 april
kl. 17.00 i Göteborg.
Styrelsens sammansättning under 2023
I nedanstående tabeller framgår en översikt av styrelsens sammansättning under 2023.
Övrig presentation av styrelsen hänvisas till sidan 80 i denna årsredovisning.
NAMN STYRELSEFUNKTION
INVALD/
UTSEDD AVGICK
REVISIONS
UTSKOTT
ERSÄTTNINGS
UTSKOTT
OBEROENDE
I FÖRHÅLLANDE
TILL BOLAGET OCH
BOLAGSLEDNINGEN
OBEROENDE I
FÖRHÅLLANDE
TILL STÖRRE
ÄGARE
Styrelseledamöter
Ulf Liljedahl Ordförande 2015 Ordförande Ledamot Ja Nej
Karin Gunnarsson Ledamot 2020 Ledamot Ja Ja
Hans Gustavsson Ledamot 2005 Ordförande Ja Ja
Christina Hallin Ledamot 2020 Ledamot Nej Ja
Hans Peter Havdal Ledamot 2013 Ledamot Ja Ja
Jonas Hård Ledamot 2023 Ja Ja
Peter Karlsten Ledamot 2015 2023 Ja Ja
Joakim Stenberg Arbetstagarrepresentant 2020
Harri Åman Arbetstagarrepresentant 2020
Niklas Malmberg * Arbetstagarrepresentant 2020
*) Suppleant
74 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
VALBEREDNING
Valberedningen ska bestå av fyra ledamöter – en representant för
var och en av de tre största aktieägarna per den sista bankdagen
i september som önskar utse en ledamot i valberedningen samt
styrelsens ordförande. Med de tre största aktieägarna avses de av
Euroclear Sweden AB registrerade och ägargrupperade tre största
aktieägarna per den sista bankdagen i september månad. Vid
större ägarförändringar har den nya storägaren rätt, om önskemål
framställs, att utse en ledamot i valberedningen.
Instruktioner för valberedningen har antagits av årsstämman
den 25 april 2023. Valberedningen ska bland annat lämna förslag
till ordförande vid årsstämma, antal stämmovalda ledamöter,
ordförande och övriga stämmovalda ledamöter i styrelsen, arvode
och annan ersättning till var och en av de stämmovalda styrelse-
ledamöterna och till ledamöter av styrelsens utskott, val av revisorer
samt arvode till revisorerna. Till valberedningens ordförande har
Frank Larsson utsetts.
VALBEREDNING BOLAG
Frank Larsson Handelsbankens Fonder
Maria Rengefors Nordea Fonder
Viktor Henriksson Carnegie Fonder
Ulf Liljedahl, styrelsens ordförande,
Bulten AB
Volito AB
I fråga om styrelsens sammansättning, tillämpas vad som före
-
skrivs i punkten 4.1 i Koden om mångfaldspolicy. Målsättningen
är att styrelsen som helhet ska besitta erforderlig bredd avseende
såväl bakgrund som kunskap, varvid vikten av en jämn köns r-
del ning särskilt beaktas.
Resultatet av valberedningens tillämpning av mångfaldspolicyn
är en styrelse som representerar en bredd avseende såväl yrkes
-
mässiga erfarenheter och kunskaper som geografisk och kulturell
bakgrund. Styrelsen består av 25 procent stämmovalda kvinnor.
STYRELSEN
Styrelsen är högsta beslutande organ efter bolagsstämman. Enligt
aktiebolagslagen är styrelsen ansvarig för bolagets förvaltning och
organisation, vilket betyder att styrelsen är ansvarig för att bland
annat fastställa mål och strategier, säkerställa rutiner och system
för utvärdering av fastställda mål, fortlöpande utvärdera bolagets
resultat och finansiella ställning, utveckling av hållbarhetsarbetet
samt utvärdera den operativa ledningen.
Styrelsen ansvarar också för upprättande och avgivande av
års- och hållbarhetsredovisningen inklusive koncernredovisningen
samt att delårsrapporterna upprättas i rätt tid. Dessutom utser
styrelsen verkställande direktören.
Styrelseledamöterna väljs varje år på årsstämman för tiden
fram till slutet av nästa årsstämma. Enligt bolagets bolagsordning
ska styrelsen till den del den väljs av bolagsstämman bestå av
minst tre ledamöter och högst tio ledamöter utan suppleanter.
Härutöver har arbetstagarrepresentanter utsetts.
Styrelsens ordförande
Styrelseordförande väljs av årsstämman. Ordförande har ett
särskilt ansvar för ledningen av styrelsens arbete och att styrel
-
sens arbete är välorganiserat och genomförs på ett effektivt sätt.
Styrelsens arbetsordning
Styrelsen följer en skriftlig arbetsordning som revideras årligen
och fastställs på det konstituerande styrelsemötet varje år.
Arbetsordningen reglerar bland annat funktioner och uppdel
-
ningen av arbetet mellan styrelseledamöterna och VD. I samband
med det konstituerande styrelsemötet fastställer styrelsen också
instruktioner för finansiell- och hållbarhetsrapportering och
instruktioner för VD tillsammans med arbetsordning för styrelsens
revisions- och ersättningsutskott.
Styrelsen sammanträder minst fem ordinarie gånger utöver det
konstituerande sammanträdet enligt ett årligt schema som fast
-
ställs i förväg. Utöver dessa möten kan ytterligare möten anordnas
för att hantera frågor som inte kan hänskjutas till ett ordinarie
möte. Utöver styrelsemöten har styrelseordföranden och vd en
fortlöpande dialog rörande ledningen av bolaget.
För närvarande består bolagets styrelse av sex ordinarie stäm
-
movalda ledamöter samt t ordinarie arbetstagarrepresentanter.
Dessa presenteras mer detaljerat i avsnitt ”Styrelse, ledande
befattningshavare och revisorer” sidorna 80-81.
Styrelsemöten 2023
Styrelsemedlemmars närvaro vid styrelsemöten 2023.
LEDAMÖTERNAS NAMN
NÄRVARO / TOTALT
ANTAL MÖTEN
Ulf Liljedahl
18/18
Karin Gunnarsson
17/18
Hans Gustavsson
18/18
Christina Hallin
18/18
Hans Peter Havdal
13/18
Jonas Hård (invald 2023-04-25)
12/18
Peter Karlsten (avgick 2023-04-25)
6/18
Joacim Stenberg
14/18
Harri Åman
17/18
Niklas Malmberg *
2/18
*) Suppleant
Utvärdering av styrelsens arbete 2023
Årligen gör styrelsen en utvärdering av sitt arbete som redovisas
och diskuteras vid ett av årets styrelsemöten. Syftet med utvärde
-
ringen är att utveckla styrelsens arbetsformer och effektivitet.
Utvärderingen har genomförts med stöd av extern rådgivare och
den har grundat sig på enkät. Resultatet och en analys av den
-
samma har redovisats för styrelsen och efterföljts av diskussion
och identifiering av fokusområden för det fortsatta arbetet.
En ten kommer att kompletteras med utvärdering av styrelsens
arbete och kompetens kopplat till bolagets hållbarhetsarbete.
 Det kan vidare noteras att valberedningen tagit del av rapporten
i sin helhet samt styrelsens slutsatser och utfall.
Styrelsens arbete inom hållbarhetsfrågor 2023
Årligen gör styrelsen en utvärdering av hållbarhetsarbetet som
fortgår inom koncernen. Avrapportering och redovisning sker och
diskuteras vid ett av årets styrelsemöten. Syftet med utvärde
-
ringen är att styrelsen skall få en fördjupad kunskap i intressenters
förväntningar och krav på de arbetsformer och den effektivitet
som arbetas fram under året. Resultat och analyser efterföljs med
diskussion och identifiering av fokusområden för det fortsatta
arbetet. Styrelsens bedömning är att de processer och arbetssätt
som etablerats och som kontinuerligt utvecklas vidare, är relevanta
och effektiva.
 Utbildning inom hållbarhet sker kontinuerligt för styrelsen och
under året genomfördes t.ex. en utbildning i det nya EU-direktivet
för hållbarhetsrapportering, CSRD.
75 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
REVISIONSUTSKOTTET
Bulten har ett revisionsutskott bestående av tre medlemmar:
Ulf Liljedahl (ordförande), Karin Gunnarsson, Hans Peter Havdal
(invald 2023-04-25) och Peter Karlsten (avgick 2023-04-25).
Utskottets ledamöter får inte vara anställda av bolaget. Minst en
ledamot ska ha redovisnings- eller revisionskompetens. Utskottet
ska utse en av ledamöterna att vara dess ordförande. Revisions
-
utskottet ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och upp-
gifter i övrigt bland annat övervaka bolagets finansiella samt håll
-
barhetsrapportering, övervaka effektiviteten i bolagets interna
kontroll, internrevision och riskhantering, hålla sig informerat om
revisionen av års- och hållbarhetsredovisningen inklusive koncern
-
redovisningen, granska och övervaka revisorns opartiskhet och
självständighet och därvid särskilt uppmärksamma om revisorn
tillhandahåller bolaget andra tjänster än revisionstjänster, och
biträda vid upprättandet av förslag till bolagsstämmans beslut om
revisorsval. Revisionsutskottet sammanträder regelbundet med
bolagets revisor. Revisionsutskottet har inte någon beslutanderätt.
LEDAMÖTERNAS NAMN
NÄRVARO / TOTALT
ANTAL MÖTEN
Ulf Liljedahl
5/5
Karin Gunnarsson
5/5
Hans Peter Havdal (invald 2023-04-25)
2/5
Peter Karlsten (avgick 2023-04-25)
3/5
ERSÄTTNINGSUTSKOTTET
Bulten har ett ersättningsutskott bestående av tre medlemmar:
Hans Gustavsson (ordförande), Ulf Liljedahl, Christina Hallin
(invald 2023-04-25), Hans Peter Havdal (avgick 2023-04-25).
Ersättningsutskott ska bereda frågor om ersättningsprinciper,
ersättningar och andra anställningsvillkor för verkställande
direktören och samtliga personer i bolagsledningen. Därutöver
ska ersättningsutskottet följa och utvärdera pågående och under
året avslutade program för rörliga ersättningar för bolagsledningen
samt följa och utvärdera tillämpningen av de riktlinjer för ersätt
-
ningar till ledande befattningshavare som årsstämman fattar
beslut om samt gällande ersättningsstrukturer och ersättnings-
nivåer i bolaget. Styrelsens ordförande kan vara ordförande i
utskottet. Övriga ledamöter i ersättningsutskottet ska vara obero
-
ende i förhållande till bolaget och bolagsledningen. Bland utskott-
ets ledamöter ska erforderlig kunskap och erfarenhet i frågor om
ersättningar till ledande befattningshavare finnas. Ersättnings
-
utskottet har inte någon beslutanderätt.
LEDAMÖTERNAS NAMN
NÄRVARO / TOTALT ANTAL
MÖTEN
Hans Gustavsson
8/8
Ulf Liljedahl
8/8
Christina Hallin (invald 2023-04-25)
6/8
Hans Peter Havdal (avgick 2023-04-25)
2/8
VD OCH ÖVRIGA LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Vd är underordnad styrelsen och har främst ansvar för bolagets
löpande förvaltning och den dagliga driften. Arbetsfördelningen
mellan styrelsen och vd anges i arbetsordningen för styrelsen och
instruktionen för vd. Vd ansvarar också för att upprätta rapporter
och sammanställa information från ledningen inför styrelsemöten
och är föredragande av materialet på styrelsesammanträden.
Enligt instruktionerna för finansiell rapportering är vd ansvarig för
finansiell såväl som övrig rapportering i bolaget och ska följaktligen
kerställa att styrelsen erhåller tillräckligt med information för
att styrelsen fortlöpande ska kunna utvärdera Bultens resultat
och finansiella ställning samt hållbara utveckling. Detta innebär
att vd ska löpande hålla styrelsen informerad om utvecklingen av
bolag ets verksamhet, omsättningens storlek, bolagets resultat
och ekonomiska ställning, likviditet och kreditläge, viktigare affärs
-
händelser samt varje annan händelse, omständighet eller förhåll-
ande som inte kan antas vara av oväsentlig betydelse för bolagets
aktieägare att styrelsen känner till. Vd och övriga ledande befatt
-
ningshavare presenteras mer detaljerat i avsnitt ”Styrelse, ledande
befattningshavare och revisorer” sidorna 80-81.
76 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
ERSÄTTNING TILL STYRELSELEDAMÖTER OCH
LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Ersättning till styrelseledamöter
Arvoden och annan ersättning till stämmovalda styrelseledamöter
fastställs av årsstämman. Årsstämman den 25 april 2023 beslut-
ade om att ett fast arvode ska utgå till styrelsen om 2 375 000 SEK
för perioden till och med nästa årsstämma, varav 485 000 SEK
ska utgå till styrelsens ordförande och 325 000 SEK utgå till var
och en av de av styrelsens övriga bolagstämmovalda ledamöter
som inte är anställda i bolaget. En förutsättning för utbetalning
är att sådan ledamot är utsedd av bolagsstämman och inte är
anställd i bolaget. Vidare har årsstämman beslutat att ett fast
arvode om 100 000 SEK utöver ovanstående ska utgå till revisions
-
utskottets ordförande samt 45 000 SEK ska utgå till övriga leda-
möter i utskottet. Ersättning ska utgå till ledamöter i ersättnings-
utskottet med, 65 000 SEK till ordförande och 10 000 SEK till
övrig ledamot.
Bolagets styrelseledamöter har inte rätt till några förmåner
efter det att de avgått som medlemmar i styrelsen.
För ytterligare information om ersättning till styrelseledamöter,
se not 8 i denna årsredovisning.
Ersättning till ledande befattningshavare
Enligt ett beslut av årsstämman den 23 april 2020, vilket gäller i
upp till fyra år om inga nya riktlinjer antas, gäller i huvudsak följ-
ande riktlinjer för ersättning och andra anställningsvillkor för vd
och andra ledande befattningshavare. Lön och andra anställnings
-
villkor ska vara sådana att Bulten alltid kan attrahera och behålla
kompetenta ledande befattningshavare till för bolaget rimliga
kostnader. Ersättningar inom Bulten ska vara baserade på befatt
-
ningens karaktär, prestation, konkurrenskraft och skälighet. Bulten
använder ett så kallat befattningsvärderingssystem på licens via
ett oberoende, externt globalt representerat företag och får däri
-
genom relevant marknadsdata för att kunna utvärdera den totala
ersättningen till ledande befattningshavare. I utvärderingen av
ledande befattningshavares prestation samt totala kompensation
ingår inte några andra intressenter än styrelsen, vilket inkluderar
arbetstagarrepresentanter samt bolagsstämma.
Ledande befattningshavares lön består av årslön, rörliga ersätt
-
ningar, pension och andra förmåner. Varje ledande befattnings-
havare ska erbjudas en årslön som är marknadsmässig och baserad
på den ledande befattningshavarens ansvar, kompetens och pre
-
station. Dessutom kan årsstämman om så beslutas lämna erbjud-
ande om långsiktiga incitamentsprogram såsom aktie eller aktie
-
kursrelaterade incitamentsprogram. Incitamentsprogram ska bidra
till långsiktig värdetillväxt och att aktieägare och med arbetare får
ett gemensamt intresse av aktiens positiva värde utveckling.
Varje ledande befattningshavare kan, från tid till annan, erbjudas
bonus att utgå kontant. För verkställande direktören och övriga
ledande befattningshavare bereds lönen i ersättningsutskottet och
fastställs av styrelsen. För verkställande direktören är den rörliga
kortsiktiga ersättningen (STI) maximerad till 60 procent av års-
lönen och den rörliga långsiktiga ersättningen (LTI) är maximerad
till 30 procent av årslönen.För övriga ledande befattningshavare är
rörlig ersättning (STI) maximerad till 40 procent av årslönen och
den rörliga långsiktiga ersättningen (LTI) är maximerad till 25 pro
-
cent av årslönen. Den rörliga ersättningen är baserad på uppnådda
resultat i förhållande till uppställda mål. Under 2023 ingick ett
hållbarhetsrelaterat mål i STI.
För ytterligare information om ersättning till ledande befatt
-
ningshavare se not 8 i denna årsredovisning, samt ersättnings-
rapporten till årsstämman på www.bulten.com/sv-SE/IR/
Corporate-Governance/Annual-General-Meeting/AGM-2024.
Bulten redovisar inte jämförande uppgifter som vd:s löneökning i
förhållande till genomsnittlig löneökning för samtliga medarbetare
då den uppgiften inte bedöms ge relevant information på grund av
marknadsmässiga skillnader samt olika totala kompensations-
system i olika länder.
KONCERNLEDNING
Under 2023 omfattade koncernledningen 8 medlemmar bestå-
ende av President and CEO, Chief Financial Officer (CFO), Chief
Commercial Officer, Chief Operating Officer, Senior Vice President
HR and Sustainability, Senior Vice President Purchasing and
Quality, Senior Vice President Corporate Communications and
IR, Senior Vice President Technology and Innovation. Koncern-
ledningen sammanträder månadsvis och följer då upp affärs- och
resultatläget. Stor vikt läggs också vid att upprätthålla en nära
kontakt med den operativa verksamheten. Se sidan 65.
INTERNREVISION
En särskild funktion för internrevision finns inte inom Bulten.
Styrelsen utvärderar årligen behovet av att inrätta en särskild
funktion för internrevision. Under 2023 gjordes bedömningen att
ett sådant behov inte förelåg. Som motiv till beslutet beaktade
styrelsen att den interna kontrollen huvudsakligen utövas genom:
- de operativa cheferna på olika nivåer
- lokala respektive centrala ekonomifunktioner
- koncernledningens övervakande controllers
Ovanstående punkter tillsammans med bolagets storlek gör att
styrelsen anser att det inte är ekonomiskt försvarbart med ytter-
ligare en administrativ funktion.
77 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
INTERN KONTROLL
Detta avsnitt innehåller styrelsens årliga avrapportering över hur
den interna kontrollen till den del den avser finansiell rapportering
är organiserad. Utgångspunkten för beskrivningen har varit Kodens
regler och den vägledning som tagits fram av arbets grupper inom
Svenskt Näringsliv och FAR SRS.
Styrelsens ansvar för den interna kontrollen framgår av aktie
-
bolagslagen och den interna kontrollen avseende den finansiella
rapporteringen omfattas av styrelsens rapporteringsinstruktion till
vd. Bultens finansiella rapportering följer de lagar och regler som
gäller för bolag noterat på Stockholmsbörsen och de lokala regler
som gäller i varje land där verksamhet bedrivs.
Förutom externa regler och rekommendationer finns interna
instruktioner, anvisningar och system samt en intern roll- och
ansvarsfördelning som syftar till god intern kontroll i den finans-
iella rapporteringen.
Kontrollmiljö
Kontrollmiljön utgör grunden för intern kontroll. Bultens kontroll-
miljö består bland annat av organisationsstruktur, instruktioner,
policyer, riktlinjer, rapportering och definierade ansvars områden.
Styrelsen har det övergripande ansvaret för den interna kontrollen
avseende den finansiella rapporteringen. Styrelsen har fastställt
en skriftlig arbetsordning som klargör styrelsens ansvar och som
reglerar styrelsens och dess utskotts inbördes arbetsfördelning.
Styrelsen har utsett ett revisionsutskott som har som huvudsaklig
uppgift att säkerställa att fastlagda principer för den finansiella
rapporteringen och interna kontrollen efterlevs samt att ända-
målsenliga relationer med bolagets revisor upprätthålls. Styrelsen
har även upprättat en instruktion för verkställande direktören och
enats om den ekonomiska rapporteringen till styrelsen i Bulten AB
(publ). Koncernens Chief Financial Officer (CFO) rapporterar
resultatet av sitt arbete med intern kontroll till revisionsutskottet.
Resultatet av revisionsutskottets arbete i form av observationer,
rekommendationer och förslag till beslut och åtgärder rapporteras
fortlöpande till styrelsen. Bulten AB:s väsentliga och styrande
dokument i form av policyer, riktlinjer och manualer, till den del de
avser den finansiella rapporteringen, hålls löpande uppdaterade
och kommuniceras via relevanta kanaler till de i koncernen ingå
-
ende bolagen. System och rutiner har skapats för att förse led-
ningen med nödvändiga rapporter om affärsresultatet i relation till
etablerade målsättningar. Nödvändiga informationssystem finns
för att säkerställa att tillförlitlig och aktuell information finns till
-
gänglig för ledningen för att den ska kunna utföra sina uppgifter
på ett korrekt och effektivt sätt.
Riskbedömning
Bultens riskbedömning avseende den finansiella rapporteringen
syftar till att identifiera och utvärdera de väsentligaste riskerna
som påverkar den interna kontrollen avseende den finansiella
rapporteringen i koncernens bolag, affärsområden och processer.
De, i koncernens arbete med intern kontroll, identifierade
väsentligaste riskerna avseende den finansiella rapporteringen
hanteras genom kontrollstrukturer som bygger på avvikelse-
rapportering från de fastställda målen eller från fastslagna
normer för till exempel värdering av varulager och andra
väsentliga tillgångar.
Intern kontroll avseende den finansiella rapporteringen
Finansiella rapporter upprättas månads-, kvartals- och årsvis i
koncernen och dotterbolag. I samband med rapporteringen görs
omfattande analyser med kommentarer samt uppdaterade prog
-
noser som bland annat syftar till att säkerställa att den finansiella
rapporteringen är korrekt. Ekonomifunktioner och controllers med
funktionellt ansvar för redovisning, rapportering och analys av
finansiell utveckling finns på koncern- och enhetsnivå.
Bultens interna kontrollarbete syftar till att säkerställa att kon
-
cernen lever upp till sina mål för den finansiella rapporteringen.
Den finansiella rapporteringen ska
vara korrekt och fullständig samt följa tillämpliga lagar, regler
och rekommendationer,
ge en rättvisande beskrivning av företagets verksamhet och
stödja en rationell och initierad värdering av verksamheten.
Intern finansiell rapportering ska utöver dessa tre mål ge stöd till
korrekta affärsbeslut på alla nivåer i koncernen.
Information och kommunikation
Intern information och kommunikation handlar om att skapa
medvetenhet hos koncernens medarbetare om externa och
interna styrinstrument, inklusive befogenheter och ansvar. Infor
-
mation och kommunikation om interna styrinstrument för den
finansiella rapporteringen finns tillgängligt för alla berörda med-
arbetare. Viktiga verktyg för detta är Bultens manualer, policys,
intranät och utbildningar.
Kontrollaktiviteter
Koncernens Chief Financial Officer (CFO) har en central roll för
analys och uppföljning av koncernens finansiella rapportering
och resultat. Hos moderbolaget finns ytterligare funktioner för
löpande analys och uppföljning av koncernens och dotterbolagens
finansiella rapportering.
Ett koncernövergripande internkontrollprogram för väsentliga
processer på dotterbolags- och koncernnivå har implementerats.
Internkontrollprogrammet omfattar väsentliga processer och
syftar till att säkerställa att lämpliga kontroller finns designade
och implementerade för att förebygga fel i den finansiella rapport-
eringen.
Koncernens rapporterande enheter genomför också regel
-
bundna självutvärderingar avseende effektiviteten i den interna
kontrollen över finansiell rapportering. Utvärderingarna åter-
rapporteras till koncernledning som sammanfattar resultatet
till revisionsutskottet för åtgärdsdiskussioner och löpande
uppföljning.
Uppföljning av finansiell information
Styrelsen avger och ansvarar för bolagets finansiella rapportering.
Revisionsutskottet bistår styrelsen genom att bereda arbetet med
att kvalitetssäkra bolagets finansiella rapportering. Det görs bland
annat genom att revisionsutskottet granskar den finansiella inform-
ationen och bolagets finansiella kontroller.
Styrelsen informeras månadsvis om verksamhetens utveckling,
resultat, ställning och kassaflöde. Utvärdering och uppföljning sker
av utfall och interna prognoser.
Samtliga bolag i koncernen ska rapportera den finansiella inform-
ationen utefter ett fastställt format och efter givna redovisnings
-
principer. I samband med rapporteringen görs en analys och risk-
bedömning av den finansiella situationen.
78 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
REVISORER
Bultens revisor är PricewaterhouseCoopers AB (PwC), med Johan
Palmgren som ansvarig revisor. PwC genomför revisionen i Bulten
AB (publ) och i samtliga väsentliga dotterbolag. Revisionen om-
fattar årligen en lagstadgad revision av Bultens årsredovisning,
lagstadgad revision av moderbolag och alla väsentliga dotterbolag,
revision av interna rapportpaket, revision av bokslutet och över
-
siktlig granskning av en delårsrapport. Som ett led i arbetet
används genomgångar av den interna kontrollen.
Under andra kvartalet hålls möte med företagsledningen för att
fastställa revisionsplan samt analys av organisation, verksamheter,
affärsprocesser och balansposter i syfte att identifiera områden
som innebär förhöjd risk för fel i den finansiella rapporteringen.
Dessutom hålls möte med revisionsutskottet för avstämning av
strategi och inriktning. Revisorn närvarar också vid minst ett sty
-
relsemöte per år enligt arbetsordning på revisionsutskottsmöte.
En översiktlig granskning av bokslut görs för perioden januari–
september. Under oktober görs en så kallad Early warning-gransk
-
ning på niomånadersbokslutet följt av ett Early warning-möte med
företagsledningen där väsentliga frågor inför årsbokslutet tas upp.
Granskning och revision av årsbokslutet och årsredovisning görs
under januari–februari.
Bulten har under 2023 utöver revisionsuppdraget konsulterat
PwC inom främst skatteområdet, transferprisfrågor och redovis
-
ningsfrågor. Storleken på till PwC kostnadsförda ersättningar
under 2023 framgår av not 9 på sidan 105.
PwC är skyldiga att pröva sitt oberoende inför beslut att vid
sidan av sitt revisionsuppdrag genomföra fristående rådgivning åt
Bulten.
Enligt bolagets bolagsordning ska bolaget ha lägst en och högst
två revisorer och högst två revisorssuppleanter. Enligt bolags-
ordningen ska revisorns mandattid vara ettårig.
KOMMUNIKATION
Bolagets information till aktieägare och andra intressenter ges via
årsredovisning, delårsrapporter samt pressmeddelanden. På bolag-
ets hemsida, www.bulten.se, publiceras all extern information.
ÖVERSIKT AV BOLAGSSTYRNING
Årsstämma
Aktieägare
Valberedning
Styrelse
Vd och koncernchef
Koncernledning
Löpande verksamhet
Revisor
Revisionsutskott Ersättningsutskott
RAPPORT
RAPPORT
VAL
FÖRSLAG
RAPPORTER
MÅL
STRATEGIER
STYRINSTRUMENT
VAL
REPRESENTANTER
BEREDNING
RAPPORT
RAPPORT
BEREDNING
INFORMATION/RAPPORT
Koncernstaber
79 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
STYRELSE
ULF LILJEDAHL KARIN GUNNARSSON HANS GUSTAVSSON CHRISTINA HALLIN HANS PETER HAVDAL JONAS HÅRD HARRI ÅMAN JOACIM STENBERG NIKLAS MALMBERG
Styrelseordförande
och ordförande i
revisionsutskottet
Styrelseledamot Styrelseledamot
och ord förande i
ersättningsutskottet
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Arbetstagar-
representant
för Unionen
Arbetstagar-
representant för
IF Metall
Arbetstagar-
representant för
IF Metall (suppleant)
Invald år 2015 2020 2005 2020 2013 2023 2020 2020 2020
Nuvarande
sysselsättning
Vd och koncernchef
för Volito AB
Egen verksamhet
inriktad mot
bolagsstyrning och
rådgivning
Egen verksamhet
inom ledarskap och
organisations-
utveckling
Tf vd och
koncernchef för
Bulten AB
COO för Hexagon
Composites
Egen verksamhet
inriktad mot
industriell
rådgivning
Produktions-
planerare vid
Bultens anläggning
i Hallstahammar
Ytbehandlare vid
Bultens anläggning i
Hallstahammar
Verktygsmakare vid
Bultens anläggning
i Hallstahammar
Född 1965 1962 1946 1960 1964 1971 1968 1969 1974
Utbildning Civilekonom Civilekonom Maskiningenjör
samt ekonomi- och
management -
utbildningar
Civilingenjör Civilingenjör Master of Business
Administration
(MBA)
Verksam inom
Bulten sedan 1986
Verksam inom
Bulten 1987-1991
och sedan 1994
Verksam inom
Bulten sedan 2018
Nationalitet Svensk Svensk Svensk Svensk Norsk Svensk Svensk Svensk Svensk
Andra uppdrag Flertal styrelse-
uppdrag för bolag
inom Volito-
koncernen samt
styrelse ledamot i
Konecranes Plc
Styrelseledamot i
Ependion AB,
Concentric AB med
flera
Inga Styrelseledamot i
SEM AB och Norbit
ASA
Inga Styrelseledamot i
Ependion AB samt i
ett flertal
startup-bolag
Inga Inga Inga
Oberoende i förhållande
till bolaget och
bolagsledningen
Ja Ja Ja Nej Ja Ja
Oberoende i förhållande
till bolagets större
aktieägare
Nej Ja Ja Ja Ja Ja
Tidigare erfarenhet Ledande befattningar
inom Husqvarna och
Cardokoncernen
samt ett flertal
finansroller inom
Alfa Laval
Ledande befattningar
inom Hexpol AB samt
ett flertal positioner
inom främst
redo visning
Telelogic AB och
Trelleborg AB
Ledande befattningar
inom Volvo
Personvagnar och
Jaguar Land Rover
Ledande befattningar
inom AB Volvo och
vd för SEM AB
Ledande befattningar
inom Kongsberg
Auto motive och
Semcon
Ledande
befattningar inom
Autoliv, Nobia Group
och Electrolux
Aktieinnehav per den
29 februari 2024
5 000 127 768 1 500 2 650 2 500 458
80 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
CHRISTINA HALLIN ANNA ÅKERBLAD MARKUS BAUM MICHAEL RICHARDS EMMY PAVLOVIC MARLENE DYBECK ULRIKA HULTGREN CLAES LINDROTH
Nuvarande position Tf President and CEO
(sedan 9 februari)
Chief Financial Officer President Region Europe President Region Asia
(anställd sedan 1 april)
Chief Technology
Officer
Senior Vice President
HR and Sustainability
Senior Vice President
Corporate Communica-
tions and IR
Senior Vice President
Purchasing and Quality
Anställd i bolaget 2024 2021 2020 2024 2020 2016 2021 2017
Utbildning Civilingenjör i
elektroteknik
Civilekonom Doctor of Business
Administration
Master of Science in
Industrial Administra-
tion (MBA)
Teknisk doktor inom
materialteknik samt
civilingenjör i kemi-
teknik med fysik
Executive MBA och
universitetsstudier i
beteendevetenskap
BA in Communication Maskiningenjör
Tidigare erfarenhet Omfattande erfarenhet
från fordonsindustrin
genom ett flertal led-
ande befattningar inom
AB Volvo och som vd
för SEM AB
Omfattande erfarenhet
från företag i tillverk-
ningsindustrin som
Group CFO för Absolent
Group och Axel Chris-
tiernsson International.
Även erfarenhet från
Deloitte som konsult
och revisor
Omfattande erfarenhet
från leverantörsledet
inom fordons industrin
från Nedschroef,
Benteler, TMD Friction
och Visteon
Omfattande erfarenhet
från tillverkning och
försäljning inom olika
branscher, däribland
trädgårdsmaskiner. Stor
arbetslivserfarenhet
från Asien. Tidigare
befattningar inom
Husqvarna, Positec, Arc
International, Modine
Manufacturing och
Engineered Machine
Products
Tidigare befattningar
inom Nedschroef, Aston
Harald, Arcam och
Volvo
Tidigare befattningar
inom bland annat Volvo
Cars, Hultafors Group
och Gunnebo
Tidigare befattningar
inom bland annat NEVS,
Castellum, SKF, Astra
Zeneca och Tamro
Tidigare befattningar
inom Shiloh, Volvo
Cars, Norsk Hydro and
Raufoss
Född 1960 1975 1978 1968 1980 1966 1971 1962
Nationalitet Svensk Svensk Tysk Amerikan Svensk Svensk Svensk Svensk
Andra uppdrag Styrelseledamot i
SEM AB, Norbit ASA
samt Bulten AB
Inga Inga Inga Inga Inga Inga Styrelseordförande
i SAMS (Swedish
Association for Material
Sourcing)
Aktieinnehav per den
29 februari 2024
1 500 3 977 9 154 - 2 402 8 657 1 811 12 175
JOHAN PALMGREN
PricewaterhouseCoopers AB,
Chief Auditor.
I nuvarande position: Revisor i bolaget sedan 2020
Utbildning: Auktoriserad revisor Född: 1974 Nationalitet: svensk
Andra uppdrag: Huvudansvarig revisor bland annat i HMS Networks AB (publ) and Troax Group AB (publ)
VERKSTÄLLANDE LEDNING OCH REVISOR
81 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
REVISORNS YTTRANDE ÖVER
BOLAGS STYRNINGS RAPPORTEN
Till årsstämman i Bulten AB (publ), Org nr 556668-2141
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
för år 2023 på sidorna 74-82 och för att den är upprättad i
enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevU 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta
innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en
annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört
med den inriktning och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och god revisionssed i
Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig
grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i
enlighet med 6 kap. 6§ andra stycket punkterna 2–6 års-
redovisningslagen samt 7 kap. 31§ andra stycket samma lag
är förenliga med årsredovisningen och koncernredovisningen
samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Göteborg den 26 mars 2024
PricewaterhouseCoopers AB
Johan Palmgren
Auktoriserad revisor
UNDERSKRIFTER
Göteborg den 26 mars 2024
Ulf Liljedahl Karin Gunnarsson Hans Gustavsson
Styrelsens ordförande Styrelseledamot Styrelseledamot
Christina Hallin Hans Peter Havdal Jonas Hård
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Joakim Stenberg Harri Åman
Arbetstagarrepresentant Arbetstagarrepresentant
Christina Hallin
Tf vd och koncernchef
82 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
FINANSIELL
INFORMATION
Förvaltningsberättelse ...................................................................84
Koncernens resultaträkning ........................................................88
Koncernens rapport över totalresultat .................................. 88
Koncernens balansräkning............................................................89
Koncernens rapport över förändringar i eget kapital ......90
Koncernens kassaflödesanalys ..................................................91
Koncernens sammansättning av nettoskuld ...................... 91
Koncernens noter .............................................................................92
Moderbolagets resultaträkning .............................................. 124
Moderbolagets rapport över totalresultat ....................... 124
Moderbolagets kassaflödesanalys ........................................ 124
Moderbolagets balansräkning ................................................ 125
Moderbolagets rapport över förändringar
i eget kapital ..................................................................................... 126
Moderbolagets noter .................................................................... 127
Försäkran och underskrifter ......................................................129
Revisionsberättelse ......................................................................130
Koncernen nyckeltal ...................................................................... 134
Koncernen kvartalsdata ............................................................. 135
Koncernen kvartalsdata, balansräkning ............................ 136
Koncernen, 12 månader rullande ........................................... 137
Definitioner ....................................................................................... 138
83 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
RVALTNINGSBERÄTTELSE
Styrelsen och verkställande direktören avger härmed årsredo-
visning och koncernredovisning för Bulten AB (publ), med
organisationsnummer 556668-2141, för räkenskapsåret 2023.
Ägarförhållande
Bulten AB (publ) är noterat på Nasdaq Stockholm. Största
ägare vid årsskiftet var Volito AB som ägde 24,2 (24,2) procent,
Handelsbankens Fonder 5,9 (5,4) procent, Nordea Funds 5,5
(6,6) procent av aktiekapitalet.
KONCERNENS VERKSAMHET
Bulten utvecklar och tillverkar fästelement och erbjuder produkter,
teknik-, service- och systemlösningar för främst fordonsindustrin.
Koncernen verkar som samarbetspartner till internationella kunder
inom främst fordonsindustrin men även inom branscher utanför
fordonsindustrin. Kunderna återfinns i första hand i Europa, Asien
och Nordamerika.
Bulten är en av få aktörer som erbjuder ett helhetsansvar
genom hela värdekedjan för fästelement, från utveckling av pro
-
dukten till slutleverans vid kundens produktionslinje.
Produktion sker främst i Europa, därutöver har koncernen även
produktionsanläggningar för fästelement i Kina, Taiwan, och USA.
Under 2023 hade Bulten 8 helägda produktionsanläggningar i
6 länder samt 1 delägd produktionsanläggning i Kina. Medelantalet
ansllda uppgick (FTE) till 1 668 (1 575), vilket är en ökning med
5,9 procent sedan utgången av 2022. Koncernens omsättning för
2023 uppgick till 5 757 (4 474) MSEK, en ökning med 28,7 procent
jämfört med föregående år, vilket är Bultens högsta omsättning
genom tiderna.
Året i korthet
Under 2023 överträffade Bulten sitt tillväxtmål och uppnådde
därmed det strategiska målet för 2024 om en omsättning på
5 miljarder kronor.
Det finansiella resultatet för årets första kvartal byggde på
den takt som fanns i slutet av föregående år, det vill säga med en
hög omsättning och goda margin aler. Rörelsemarginalen för årets
första kvartal uppgick till 8,4 procent, vilket låg över bolagets
uppsatta finansiella mål. Detta var ett resultat av både effektivise
-
ringar och att priserna balanserats mot rådande kostnadsläge på
framför allt råmaterial.
Efterfrågan från bolagets primära kundgrupp fordonsindustrin,
vilken stigit mycket brant på grund av komponentbristen som rådde
hela 2022, överträffade dock bolagets produktionskapacitet och
under andra kvartalet 2023 fick extraordinära åtrder vidtas för
att kunna leverera till dessa kunder. Bolaget tvingades att nyttja
flygfrakter, nyanställa personal, införskaffa ny produktionsutrust
-
ning samt göra frekventa omställningar i produktionsprocesserna.
Effekten av dessa åtgärder, tillsammans med stora övertidskostna
-
der, föranledde en försämrad rörelsemarginal under resterande
kvartal och för helåret uppgick rörelsemarginalen till 4,0 procent
(justerat 4,2 procent).
Bakgrunden till detta är att efterfrågan från europeiska fordons-
kunder ökade snabbare än beräknat efter att komponent bristen
upphörde samt att EU införde höga strafftullar på skruv import-
erad från Kina. Detta ledde till fullt kapacitetsutnyttjande hos
bolagets europeiska underleverantörer och därmed svårigheter
r Bulten att på kort sikt få avlastning i bolagets egen produktion.
Den europeiska fästelementsindustrin investerade även kraftigt i
ny utrustning för att klara av den starkt ökade efterfrågan. På
grund av detta blev ledtiderna mycket långa på inköp av den typ av
maskiner som används vid fästelementstillverkning, vilket ock
påverkade försörjningen negativt.
Bolaget har vidtagit åtgärder för att säkerställa att situationen
inte fortsätter under kommande år, bland annat har nyanställning
och upplärning av ny personal kommit ikapp. Vidare har ytterligare
maskinkapacitet installerats och fasats in i Bultens nya ytbehand
-
lingsfabrik i Polen. Jämfört med tidigare har en högre grad av
flexibilitet skapats mell an egen och extern produktion, vilket
hjälp er bolaget att parera framtida svängningar i efterfrågan,
i båda riktningar.
Finansiella nyckeltal
2023 2022 2021 2020 2019
Nettoomsättning, MSEK
5 757 4 474 3 730 3 195 3 093
EBITDA-marginal, %
7,3 7,9 10,7 8,7 7,7
EBIT-marginal (rörelsemarginal), %
4,0 4,0 6,2 3,6 3,2
Justerad EBIT-marginal (rörelsemarginal), % *
4,2 6,3 6,2 3,5 4,8
Kapitalomsättningshastighet, ggr
1,4 1,5 1,6 1,5 1,6
Avkastning på sysselsatt kapital, %
8,1 6,3 9,7 5,4 5,5
Avkastning på eget kapital, %
5,7 3,2 9,1 3,7 3,5
Skuldsättningsgrad, ggr
-0,7 -0,5 -0,4 -0,3 -0,4
ntetäckningsgrad, ggr
3,6 6,8 10,1 3,9 7,6
Soliditet, %
37,9 41,9 49,3 49,4 55,2
Medelantal anställda
1 668 1 575 1 673 1 616 1 425
*) Justerad EBIT-marginal. Rörelseresultat justerat för jämförelsestörande poster i procent av årets nettoomsättning.
84 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
Firandet av Bultens 150-årsjubileum har varit en av höjdpunkt-
erna under året. Bulten var i högsta grad en del av den svenska
industriella revolutionen i slutet av 1800-talet och är ett av de bolag
från den tiden som anpassat sig väl till förändringar i omvärlden
och som fortfarande växer och utvecklas. Detta har gett bolaget
många styrkor som är av betydelse än idag samt för framtiden.
Det som är unikt för Bulten är att bolaget fortfarande är trogen
den plats där allt började 1873, Hallstahammar, som också fort-
farande är en viktig produktionsort för bolaget.
Invigningen och uppstarten av Bultens nya ytbehandlingsfabrik
i Radziechowy-Wieprz (RAD), Polen, var också en höjdpunkt.
Beslutet om att göra denna stora investering togs med avsikt att
förbättra bolagets kostnadseffektivitet, kvalitet och kapitalbind
-
ning, samt att minska utsläppet av växthusgaser.
Under sommaren tog Bulten även ett viktigt strategiskt steg
in i distributionsledet. Bolaget har sedan tidigare som mål att diver
-
sifiera kundbasen och växa inom allmänindustrin och en nyckel-
förutsättning för att kunna göra det är att verka som distributör på
de marknader där kunderna finns. Bultens förrv av Exim & Mfr
Enterprise (Exim) ger bolaget en utmärkt plattform att växa ytter
-
ligare utanför fordonssektorn. Exim är ett välskött bolag verksamt
i Sydostasien, med säte i Singapore, som erbjuder produkter och
tjänster till internationella kunder inom en rad branscher i regionen.
Bolaget har väl utvecklade processer för distribution och leveran
-
törsstyrda lager (VMI) som är anpassade till helt andra inköps-
nster än vad Bultens andra befintliga kunder har. Här finns
goda möjligheter att expandera Exims affärsmodell även till andra
regioner.
De framgångar Bulten har med tillverkning och leveranser av
mikroskruv till elektronikindustrin i Kina bidrog starkt till beslutet
att etablera en liknande verksamhet i Indien under året. Med den
starka tillväxten inom elektroniksegmenten som pågår just nu i
Indien finns en marknadspotential av lokaltillverkad mikroskruv
som bolaget vill ta del av. Kunderna vill ha säkra värdekedjor och
”Made in India” är högprioriterat på politisk nivå. Därför är denna
nyetablering strategiskt viktig för Bulten.
Värt att nämna är också den omorganisation av verksamheten
som inleddes under slutet av 2023. Från att ha arbetat i en global
funktionsinriktad struktur beslutades att regionalisera verksam
-
heten. Det innebär att Bulten har tre regionala chefer med ansvar
för verksamheten i regionerna Europa, Asien och Nordamerika.
Detta är en anpassning, dels till hur våra kunder faktiskt arbetar
och dels till det faktum att bolaget har vuxit kraftigt de senaste
åren samt att det finns behov av att flytta beslutskraft närmare
affärerna.
Nettoomsättning
För helåret uppgick nettoomsättningen till 5 757 (4 474) MSEK
vilket är en ökning med 28,7 procent. Justerat för valutaeffekter
uppgick tillväxten till 19,6 procent för samma period.
Av Bultens nettoomsättning under 2023 var 79,4 procent
hänför ligt till lätta fordon och 9,8 procent till kommersiella fordon
samt 10,8 procent till övrigt. Av den totala omsättningen stod
72,0 procent för leveranser direkt till fordonstillverkare (OEM)
och resterande del 28,0 procent till dess leverantörer och övriga.
Resultat och lönsamhet
Koncernens bruttoresultat uppgick till 968 (826) MSEK, vilket
motsvarar en bruttomarginal på 16,8 (18,5) procent.
Resultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 419 (355)
MSEK, motsvarande en EBITDA-marginal på 7,3 (7,9) procent.
Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 230 (180) MSEK, mot-
svarande en rörelsemarginal på 4,0 (4,0) procent. Justerat
rörelse resultat (EBIT) uppgick till 243 (284) MSEK, motsvarande
en justerad rörelsemarginal om 4,2 (6,3) procent. Rörelse-
resultatet har justerats med transaktionskostnader om -13 MSEK
hänförbara till förvärvet av Exim. Motsvarande period föregående
år belastades med cirka -104 MSEK, varav -93 MSEK avsåg
avvecklingskostnader för Bultens ryska verksamhet.
Rörelseresultatet har påverkats av valutakursförändringar
om -11 (-1) MSEK vid omräkning av rörelsekapitalet till balans-
dagens kurs.
Koncernens finansnetto var -33 (-25) MSEK. Finansiella intäkter
uppgick till 41 (2) MSEK och består av ränteintäkter om 13 (2) MSEK
och valutakursvinster om 28 (-) MSEK. Finansiella kostnader upp
-
gick till -74 (-27) MSEK och består av räntekostnader om -68 (-19)
MSEK varav räntekostnader för leasingskulder om -12 (-11) MSEK.
Valutakursförluster uppgick till - (-2) MSEK. Övriga finansiella
kostnader uppgick till -6 (-6) MSEK.
Koncernens resultat före skatt uppgick till 197 (155) MSEK och
resultat efter skatt uppgick till 127 (74) MSEK. Justerat resultat
före skatt uppgick till 210 (260) MSEK och justerat resultat efter
skatt uppgick till 140 (176) MSEK.
Resultat per aktie uppgick till 4,89 (2,65) SEK. Justerat resultat
per aktie uppgick till 5,51 (7,48) SEK.
Avkastning på sysselsatt kapital uppgick till 8,1 (6,3) procent.
Justerad avkastning på sysselsatt kapital uppgick till 8,5 (9,9) pro
-
cent. Kapitalomsättningshastigheten uppgick till 1,4 (1,5) gånger.
85 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
Kassaflöde, rörelsekapital, investeringar och finansiell
ställning
Kassaflödet från den löpande verksamheten före förändringar
av rörelsekapital uppgick till 244 (381) MSEK, vilket motsvarade
4,2 (8,5) procent av nettoomsättningen. Kassaflödeseffekten
av förändringen i rörelsekapitalet uppgick till 109 (-83) MSEK.
Varu lagret ökade med 93 (84) MSEK, varav största delen avsåg
Exims lager. Kortfristiga fordringar ökade med 35 (321) MSEK och
kortfristiga skulder ökade med 194 (287) MSEK.
Kundfordringarna har under det gångna året varit i genomsnitt
974 (860) MSEK, vilket motsvarar 16,9 (19,2) procent av netto-
omsättningen. Det genomsnittliga varulagret uppgick till 1 006
(917) MSEK, vilket motsvarar en lageromsättningshastighet på
4,8 (4,0) ggr. Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick
till 353 (298) MSEK.
Investeringar i immateriella och materiella anläggningstill
-
gångar uppgick till 150 (267) MSEK. Investeringar om 148 (267)
MSEK avser materiella anläggningstillgångar. Motsvarande för
immateriella anläggningstillgångar uppgick till 2 (0) MSEK.
Avskrivningar uppgick till -189 (-175) MSEK. Investeringstakten
under 2023 har uppgått till 2,6 (6,0) procent av omsättningen.
Koncernens likvida medel uppgick vid årets utng till 340 (451)
MSEK. Till detta kommer beviljade men inte utnyttjade kred iter om
579 (615) MSEK, vilket innebär att koncernens disponibla likvida
medel uppgick till 919 (1 066) MSEK. De disponibla likvida medlen
utgjorde därmed 16,0 (23,8) procent av nettoomsättningen.
Koncernens balansomslutning var vid årets slut 4 852 (4 356)
MSEK. Eget kapital i koncernen uppgick vid verksamhetsårets
utgång till 1 838 (1 825) MSEK. Under året har årets resultat om
127 (74) MSEK, övrigt totalresultat om -49 (131) MSEK samt
transaktioner med aktieägare -65 (-67) MSEK påverkat eget kapital.
Vid periodens slut uppgick nettoskulden till 1 340 (925) MSEK.
Justerat för leasingskulder uppgick nettoskulden till 834 (411) MSEK.
Soliditeten uppgick till 37,9 (41,9) procent. Koncernens good
-
will uppgick vid verksamhetsårets utgång till 568 (218) MSEK,
vilket motsvarar 9,9 (4,9) procent av balansomslutningen.
Risker och riskhantering
Exponering för risker är en naturlig del av en affärsverksamhet
och detta återspeglas i Bultens inställning till riskhantering. Denna
syftar till att identifiera risker och förebygga att risker uppkommer
samt att begränsa eventuella skador från dessa risker.
Risker inom verksamheten kategoriseras som finansiella risker,
hållbarhetsrisker, konjunktur- och omvärldsrisker samt operativa
risker. För beskrivning om hur koncernen hanterar dessa risker i
verksamheten, se not 5.
Tillstånd och miljö
Bulten har under året bedrivit tillverkning vid åtta helägda produkt-
ionsanläggningar i Sverige, Tyskland, Polen, Kina, Taiwan och USA
samt en delägd produktionsanläggning i Kina.
Vid utgången av 2023 var den svenska anläggningen i Hallsta
-
hammar tillståndspliktig enligt miljöbalken. Anmälningsplikten
är föranledd av verksamhetens art. Den består framför allt av
kallformning, värme- och ytbehandling. Den huvudsakliga miljö-
påverkan härrör från tillverkningsprocesserna i form av utsläpp
till vatten och luft, generering av avfall, resursutnyttjande, buller
samt transporter.
Tillverkande enheter utanför Sverige anpassar verksamheten,
ansöker om nödvändiga tillstånd och rapporterar till myndigheter
i enlighet med lokal lagstiftning.
Bulten har en uttalad strategi att reducera miljöpåverkan från
bland annat processvatten, energiförbrukning, transporter, kemi
-
kalier samt avfall.
Utsikter för år 2024
Efterfrågan på fästelement är stark. Elektrifiering av ford on och
den ökade försäljningen av konsumentelektronik är trender som
verkar till Bultens fördel genom att generera nya affärer.
Högsta prioritet är att säkerställa leveranskapaciteten i de
europeiska tillverkningsenheterna och därmed förbättra det finans-
iella resultatet. Lönsamhet är prioritet före tillväxt under 2024.
Att genomföra etableringen i Indien tillsammans med Bultens
samarbetspartners står högt på agendan.
Exim har stor potential att växa på sina befintliga marknader i
Sydostasien, med mycket fina marginaler, och det finns även planer
om att expandera Exim till nya marknader.
I Nordamerika har Bulten ännu en relativt liten verksamhet men
man kommer att öka produktionen där under året genom uppstart
av nya affärer. Avsikten är fortfarande att göra förvärv i Nord-
amerika för att få skalfördelar och en bredare kundportfölj.
Det finns också ett fortsatt stort fokus på innovationsarbete,
framför allt inom hållbarhet. Givande samarbeten med leverantörer
och kunder pågår för att Bulten ska bibehålla sin ledande bransch
-
position inom såväl hållbarhet som teknisk utveckling. Detta kom-
mer vara en stor konkurrensfördel för bolaget över tid.
Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Den 22 januari meddelade Bultens vd och koncernchef sedan fem
år Anders Nyström att han lämnar bolaget. Styrelseledamot
Christina Hallin tillträdde den 9 februari som tillförordnad vd och
koncernchef till dess att ny vd och koncernchef har rekryterats och
tillträtt sin anställning.
Inga övriga väsentliga händelser efter balansdagen finns att
rapport era.
86 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
MODERBOLAG
Bulten AB (publ) äger direkt eller indirekt samtliga bolag i kon-
cernen. Moderbolaget utför koncerngemensam administration,
rsfrågor och ledningsfunktioner åt övriga bolag i koncernen.
Soliditeten uppgick till 65,4 (70,3) procent. Det egna kapitalet
uppgick till 963 (1 043) MSEK.
På balansdagen fanns - (0) MSEK i likvida medel. Bolaget hade
sju anställda på balansdagen.
Totalt antal aktier
Totala antal aktier uppgår till 21 040 207 aktier. Totalt antal ute-
stående aktier per den 31 december 2023 uppgick till 20 987 992
stycken. Per 2023-12-31 har Bulten AB 52 215 aktier i eget förvar.
Se vidare not 26.
Styrelsens arbete
Styrelsen har antagit en arbetsordning, instruktioner och ett antal
policyer som reglerar ansvaret mellan styrelse och verkställande
direktör, de utskott styrelsen inrättat, och koncernledning. Styrel
-
sen har det yttersta ansvaret för koncernens verksamhet och
organisation samt tillser att verkställande direktörens arbete och
det finansiella arbetet sker efter fastlagda principer. Styrelsen har
haft 18 protokollförda sammanträden samt ett strategi- och affärs
-
planeringsmöte under året.
Styrelsen har inom sig utsett ett revisionsutskott och ett ersätt
-
ningsutskott. Under året har revisionsutskottet haft fem samman-
träden och ersättningsutskottet åtta sammanträden.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Vid årsstämman 2023 fattades beslut om följande riktlinjer
för ersättning till ledande befattningshavare. Riktlinjerna avser
ersättning och andra anställningsvillkor för Bultens vd och andra
ledande befattningshavare.
Lön och andra anställningsvillkor ska vara sådana att Bulten
alltid kan attrahera och behålla kompetenta ledande befattnings-
havare till för bolaget rimliga kostnader. Ersättningar inom Bulten
ska vara baserade på befattningens karakr, principer om presta
-
tion, konkurrenskraft och skälighet. Ledande befattningshavares
lön består av fast lön, rörliga ersättningar, pension och andra för
-
måner. Varje ledande befattningshavare ska erbjudas en fast lön
som är marknadsmässig och baserad på den ledande befattnings
-
havarens ansvar, kompetens och prestation. Dessutom kan
årsstämman om så beslutas lämna erbjudande om långsiktiga
incitamentsprogram såsom aktie- eller aktiekursrelaterade
incitaments program.
Incitamentsprogram ska bidra till långsiktig värdetillväxt och
att aktieägare och medarbetare får ett gemensamt intresse av
aktiens positiva värdeutveckling.
Ledande befattningshavare kan erbjudas rörlig ersättning.
Rörlig ersättning ska primärt vara baserad på utvecklingen för hela
koncernen eller utvecklingen för den enhet som personen i fråga
har ansvar för. För ytterligare information om ersättning till verk
-
ställande ledning, se not 8 i denna årsredovisning.
Inför årsstämman 2024 föreslår styrelsen att tidigare års rikt
-
linjer för ersättning till ledande befattningshavare, anpassade till
regler i ABL, hållbarhet, samt Koden för Bolagsstyrning, fastställs
även för 2024.
Vinstdisposition
Bulten har som mål att över tid dela ut minst en tredjedel av netto-
resultatet efter skatt. Hänsyn ska dock tas till Bultens finans iella
ställning, kassaflöde och framtidsutsikter.
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel i moder-
bolaget (SEK):
Överkursfond 1 132 950 039
Balanserade vinstmedel -280 048 848
852 901 191
Styrelsen föreslår att dessa vinstmedel disponeras
på följande sätt (SEK):
Styrelsens förslag till utdelning
(SEK 2 , 50 per aktie) 52 469 980
I ny räkning balanseras 800 431 211
Summa 852 901 191
Som avstämningsdag för utdelning föreslås den 29 april 2024.
Om stämman beslutar enligt förslaget beräknas utbetalning ske
genom Euroclear Sweden AB den 3 maj 2024. I bolaget finns per
den 26 mars 2024 totalt 21 040 204 aktier, varav 52 215 aktier
innehas av bolaget varr utdelning om 52 469 980 ska fördelas
på de 20 987 992 aktier som är utdelningsberättigade.
Styrelsens yttrande över den föreslagna utdelningen
Per den 31 december 2023 uppgick moderbolagets soliditet till
65,4 procent och koncernens soliditet till 37,9 procent. I moder-
bolaget och koncernen finns ingen del av det egna kapitalet som är
föranlett av marknadsvärdering av finansiella instrument. Den nu
föreslagna utdelningen om 52 469 980 kronor, medför att moder
-
bolagets soliditet kommer att minska till 64,2 procent och koncern-
ens soliditet minska till 37,2 procent.
Styrelsen gör bedömningen att bolagets och koncernens lång
-
siktiga betalningsförmåga är tryggad och att utdelningen utifrån
detta perspektiv kan anses försvarlig. Likviditeten i bolaget och
koncernen bedöms kunna upprätthållas på en likaledes betrygg-
ande nivå.
Det är styrelsens bedömning att den föreslagna utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som verksamhetens art, omfatt
-
ning och risker ställer på storleken av moderbolaget och koncern-
ens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i
övrigt. Styrelsens yttrande enligt 18 kap 4 § aktiebolagslagen har
upprättats i en separat handling.
Bolagsstyrningsrapport
Bulten lämnar en separat bolagsstyrningsrapport, i enlighet med
ÅRL 6:8, vilken är inkluderad i denna årsredovisning på sidorna
74-82.
Hållbarhetsrapport
Bulten lämnar en separat hållbarhetsrapport i enlighet med ÅRL
6:11, vilken är inkluderad i denna årsredovisning, se sidan 43 för
ytterligare information.
87 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
KONCERNENS RESULTATRÄKNING
MSEK NOT 2023 2022
Nettoomsättning
6
5 757 4 474
Kostnad för sålda varor
7
-4 789 -3 648
Bruttoresultat
968 826
Övriga rörelseintäkter
11
9 12
Försäljningskostnader
7
-396 -320
Administrationskostnader
7
-339 -253
Övriga rörelsekostnader
11
-14 -97
Resultatandel i joint venture och intresseföretag
35
2 12
Rörelseresultat
8, 9, 10, 12
230 180
Finansiella intäkter
13
41 2
Finansiella kostnader
13
-74 -27
Resultat före skatt
14
197 155
Skatt på årets resultat
15
-70 -81
Resultat efter skatt
127 74
Hänförligt till
Moderbolagets aktieägare
103 55
Innehav utan bestämmande inflytande
24 19
Resultat efter skatt
127 74
Resultat i kronor per aktie hänförligt till moderbolaget aktieägare
Resultat i kronor per aktie före och efter utspädning, SEK
16
4,89 2,65
Justerat resultat i kronor per aktie före och efter utspädning, SEK
16
5,51 7,48
KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT
MSEK NOT 2023 2022
Årets resultat
127 74
Övrigt totalresultat
Poster som inte ska återras i resultaträkningen
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner, netto efter skatt
-2 3
Poster som senare kan återras i resultat räkningen
Valutakursdifferenser
-45 122
Övrigt totalresultat hänförbart till joint venture
35
-2 6
Summa övrigt totalresultat
-49 131
Summa totalresultat för året
78 205
Hänförligt till
Moderbolagets aktieägare
56 186
Innehav utan bestämmande inflytande
28
22 19
Summa totalresultat för året
78 205
Kommentarer till koncernens resultaträkning
För helåret uppgick nettoomsättningen till 5 757 (4 474) MSEK vilket är en ökning med
28,7 procent. Koncernens bruttoresultat uppgick till 968 (826) MSEK, vilket motsvarar en
brutto marginal på 16,8 (18,5) procent.
Resultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 419 (355) MSEK, motsvarande en
EBITDA-marginal på 7,3 (7,9) procent.
Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 230 (180) MSEK, motsvarande en rörelsemarginal
på 4,0 (4,0) procent. Justerat rörelseresultat (EBIT) uppgick till 243 (284) MSEK, motsvar-
ande en justerad rörelsemarginal om 4,2 (6,3) procent. Rörelseresultatet har justerats med
transaktionskostnader om -13 MSEK hänförbara till förvärvet av Exim. Motsvarande period
föregående år belastades med -104 MSEK varav -93 MSEK avsåg avvecklingskostnader för
Bultens ryska verksamhet. Rörelseresultatet har påverkats av valutakursförändringar om
netto -11 (-1) MSEK vid omräkning av rörelsekapitalet till balansdagens kurs.
Koncernens finansnetto var -33 (-25) MSEK. Finansiella intäkter uppgick till 41 (2) MSEK
och består av ränteintäkter om 13 (2) MSEK och valutakursvinster om 28 (-) MSEK. Finans-
iella kostnader om -74 (-27) MSEK består till största delen av räntekostnader om -68 (-19)
MSEK varav räntekostnader för leasingskulder om -12 (-11) MSEK och valutakursförluster
om - (-2) MSEK. Övriga finansiella kostnader uppgår till -6 (-6) MSEK. Koncernens resultat
före skatt var 197 (155) MSEK och resultat efter skatt uppgick till 127 (74) MSEK. Justerat
resultat före skatt var 210 (260) MSEK och justerat resultat efter skatt uppgick till 140
(176) MSEK.
Rörelseresultatet uppgick till 230 MSEK,
vilket är 50 MSEK högre jämfört med före
-
gående år. Justerat rörelse resultat uppgick
till 243 MSEK.
Rörelsemarginalen uppgick till 4,0 (4,0)
procent för 2023. Justerad rörelse marginal
uppgick till 4,2 (6,3) procent för 2023.
0
100
200
300
20232022202120202019
Rörelseresultat
Justerat rörelseresultat
MSEK
Rörelseresultat, MSEK
Avkastning på sysselsatt kapital (ROCE)
uppgick till 8,1 (6,3) procent. Justerad
avkastning på syssel satt kapital uppgick
till 8,5 (9,9) procent.
Avkastning på sysselsatt kapital (ROCE)
Justerad avkastning på sysselsatt kapital (ROCE)
0
5
10
15
20232022202120202019
%
Avkastning på sysselsatt kapital
(ROCE), %
88 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
KONCERNENS BALANSRÄKNING
MSEK NOT 2023 12 31 20221231
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Goodwill
17
568
218
Övriga immateriella anläggningstillgångar
17
46
2
Summa immateriella anläggningstillgångar
614
220
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark
18
390
187
Maskiner och andra tekniska anläggningar
18
452
378
Inventarier, verktyg och installationer
18
89
69
Pågående nyanläggningar och förskott avseende
materiella anläggningstillgångar
18
116
339
Summa materiella anläggningstillgångar
1 047
973
Nyttjanderättstillgångar
Byggnader
19
462
468
Inventarier
19
20
18
Summa nyttjanderättstillgångar
482
486
Finansiella anläggningstillgångar
Investeringar i joint ventures och intresseföretag
35
53
65
Andra långfristiga fordringar
20, 25
3
2
Summa finansiella anläggningstillgångar
56
67
Uppskjutna skattefordringar
15
37
22
Summa anläggningstillgångar
2 236
1 768
Omsättningstillgångar
Varulager
21
1 053
959
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar
22, 25
973
975
Aktuella skattefordringar
12
1
Övriga fordringar
23
113
76
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
24
125
126
Summa kortfristiga fordringar
1 223
1 178
Likvida medel
25, 36
340
451
Summa omsättningstillgångar
2 616
2 588
Summa tillgångar
4 852
4 356
MSEK NOT 20231231 20221231
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Aktiekapital
26
11 11
Övrigt tillskjutet kapital
26
1 263 1 263
Andra reserver
27
115 160
Balanserade vinstmedel
414 365
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
1 803 1 799
Innehav utan bestämmande inflytande
28
35 26
Summa eget kapital
1 838 1 825
Skulder
Långfristiga skulder
Uppskjutna skatteskulder
15
13 14
Avsättningar till pensioner och liknande förpliktelser
29
15 16
Räntebärande leasingskulder
19
442 449
Övriga räntebärande skulder
25, 30, 31
762 400
Summa långfristiga skulder
1 232 880
Kortfristiga skulder
Räntebärande leasingskulder
19
64 65
Övriga räntebärande skulder
25, 29, 30, 31
398 447
Leverantörsskulder
25
918 827
Aktuella skatteskulder
46 59
Övriga skulder
103 81
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
32
251 161
Övriga avsättningar
33
2 11
Summa kortfristiga skulder
1 782 1 651
Summa eget kapital och skulder
4 852 4 356
0
20
40
60
80
20232022202120202019
%
Soliditet
Soliditet justerad för effekt av IFRS 16
Soliditet, % Kommentarer till balansräkning
Genomsnittligt rörelsekapital uppgick till 976 (956) MSEK
vilket motsvarar 17,0 (21,4) procent av nettoomsättningen.
Koncernens balansomslutning var vid årets slut 4 852
(4 356) MSEK. Eget kapital i koncernen uppgick vid verk
-
samhetsårets utgång till 1 838 (1 825) MSEK. Soliditeten
uppgick till 37,9 (41,9) procent. Soliditet, (exklusive leasing-
skulder IFRS 16), uppgick till 42,2 (47,5) procent.
89 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
KONCERNENS RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
HÄNFÖRLIGT TILL MODERBOLAGETS AKTIEÄGARE
MSEK NOT
AKTIE
KAPITAL
ÖVRIGT
TILLSKJUTET
KAPITAL
ANDRA
RESERVER
1)
B A L A N S
ERADE
VINST MEDEL SUMMA
INNEHAV UTAN
BESTÄMANDE
INFLYTANDE
SUMMA
EGET
KAPITAL
Ingående balans per 1 januari 2022
11 1 263 32 354 1 660 27 1 687
Totalresultat
Årets resultat
55 55 19 74
Övrigt totalresultat
Poster som inte ska återras i resultaträkningen
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner, netto efter skatt
2)
3 3 3
Poster som senare kan återras i resultat räkningen
Valutakursdifferenser
122 122 0 122
Övrigt totalresultat hänförligt till joint ventures och intresseföretag
35
6 6 6
Summa totalresultat
128 58 186 19 205
Transaktioner med aktieägare
Transaktion med Innehav utan bestämmande inflytande
-20 -20
Utdelning till moderbolagets aktieägare (SEK 2,25 per aktie)
-47 -47 -47
Summa transaktioner med aktieägare
-47 -47 -20 -67
Utgående balans per 31 december 2022
11 1 263 160 365 1 799 26 1 825
Totalresultat
Årets resultat
103 103 24 127
Övrigt totalresultat
Poster som inte ska återras i resultaträkningen
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner, netto efter skatt
2)
-2 -2 -2
Poster som senare kan återras i resultat räkningen
Valutakursdifferenser
-43 -43 -2 -45
Övrigt totalresultat hänförligt till joint ventures och intresseföretag
35
-2 -2 -2
Summa totalresultat
-45 101 56 22 78
Transaktioner med aktieägare
Transaktion med Innehav utan bestämmande inflytande
-13 -13
Utdelning till moderbolagets aktieägare (SEK 2,50 per aktie)
-52 -52 -52
Summa transaktioner med aktieägare
-52 -52 -13 -65
Utgående balans per 31 december 2023
11 1 263 115 414 1 803 35 1 838
1) Specifikation av Andra reserver återfinns i not 27.
2) Skatteeffekter framgår av not 15.
Kommentarer till förändringar
i eget kapital
Under året har årets resultat 127 (74)
MSEK, övrigt totalresultat om -49 (131)
MSEK samt transaktioner med aktie ägare
-65 (-67) MSEK påverkat eget kapital.
Utdelning till moderbolagets aktie-
ägare har under året ägt rum med 52 (47)
MSEK vilket motsvarar 94,5 (32,9) pro
-
cent av föregående års resultat.
Andra reserver består i sin helhet av
en omräkningsreserv. Omräknings-
reserven omfattar valutakursdifferenser
som uppstår som en följd av att resultat-
och balansräkning för alla koncernföretag
omräknas till koncernens rapportvaluta.
Under året har en valutaomräkning på-
verkat eget kapital med -47 (128) MSEK.
0
50
100
150
200
20232022202120202019
MSEK %
*
Nettoresultat hänfört till moderbolaget
Justerat nettoresultat hänfört till moderbolaget
Utdelning i % av nettoresultat
Utdelning i % av justerat nettoresultat
* Föreslagen utdelning
0
20
40
60
80
100
Utdelning i % av nettoresultat
90 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS
MSEK NOT 2023 2022
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster
197 155
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
36
154 270
Betald skatt
-107 -44
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapital
244 381
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning()/Minskning(+) av varulager
-44 -75
Ökning()/Minskning(+) av rörelsefordringar
7 -297
Ökning(+)/Minskning() av rörelseskulder
146 289
Kassaflöde från den löpande verksamheten
353 298
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar
-2 -0
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
-148 -267
Avyttring av materiella anläggningstillgångar
3 1
Förrv av aktier i dotterbolag
-512
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-659 -266
Finansieringsverksamheten
Förändring av checkräkningskredit och pensionsskuld
36
17 12
Upptagna lån
36
550 283
Amortering av lån
36
-214
Amortering av leasingskulder
36
-78 -72
Utdelning till moderbolagets aktieägare
-52 -47
Transaktioner med innehav utan bestämmande inflytande
-20 -9
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
203 167
Årets kassaflöde
-103 199
Avstämning av likvida medel
Likvida medel vid räkenskapsårets början
451 242
Årets kassaflöde
-103 199
Valutakursdifferens i likvida medel
-8 10
Likvida medel vid årets slut
36
340 451
KONCERNENS SAMMANSÄTTNING
AV NETTOSKULD
MSEK NOT 20231231 20221231
Långfristiga räntebärande skulder
-1 204 -849
Avsättning till pensioner
-15 -16
Kortfristiga räntebärande skulder
-462 -512
Finansiella räntebärande fordringar
1 1
Likvida medel
340 451
Nettoskuld (-)
36
-1 340 -925
Avgår räntebärande skulder hänförliga till leasingavtal
506 514
Justerad nettoskuld (-)
-834 -411
Kommentarer till kassaflödesanalys
Kassaflödet från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital uppgick till 244
(381) MSEK, vilket motsvarade 4,2 (8,5) procent av nettoomsättningen. Kassa flödeseffekten av
rändringen i rörelsekapitalet uppgick till 109 (-83) MSEK. Varulagret ökade med 93 (84) MSEK
och kortfristiga fordringar ökade med 35 (321) MSEK. Kortfristiga skulder ökade med 194 (287)
MSEK. Genomsnittligt rörelsekapital motsvarar 17,0 (21,4) procent av omsättningen.
 Investeringar i immateriella och materiella anläggningstillgångar uppgick till 150 (267) MSEK.
Investeringar om 148 (267) MSEK avser materiella anläggningstillgångar. Motsvarande för immate
-
riella anläggningstillgångar uppgick till 2 (0) MSEK. Avskrivningar uppgick till -189 (-175) MSEK.
Investeringsutgifterna motsvarar 2,6 (6,0) procent av omsättningen.
Koncernens likvida medel uppgick vid årets utng till 340 (451) MSEK. Till detta kommer bevilj ade
men inte utnyttjade krediter om 579 (615) MSEK, vilket innebär att koncernens disponibla likvida
medel uppgick till 919 (1 066) MSEK. De disponibla likvida medlen utgjorde därmed 16,0 (23,8)
procent av nettoomsättningen.
Nettoskulden uppgick till -1 340 (-925) MSEK en förändring med -415 MSEK från föregående år.
Nettoskuld, (exklusive leasingskulder), uppgick till -834 (-411) MSEK en förändring med -423 MSEK.
Rörelsekapital i % av omsättning Investeringsutgifter i % av omsättning
Rörelsekapital
Andel av omsättning
0
250
500
750
1 000
20232022202120202019
MSEK %
10
15
20
25
30
0
100
200
300
20232022202120202019
MSEK
%
0
3
6
9
Investeringsutgifter
Andel av omsättning
91 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
NOT 1 ALLMÄN INFORMATION
Bulten AB (publ) (Moderbolaget) med organisations nummer
556668-2141 och dess dotterbolag (sammantaget Koncernen )
tillverkar och distribuerar fästelement.
Moderbolaget bedriver verksamhet i associationsformen aktie
-
bolag och har sitt säte i Göteborg, Sverige. Bolagets postadress är
Bulten AB, Box 9148, 400 93 Göteborg.
Koncernen har kalenderår som räkenskapsår.
Denna års- och koncernredovisning har godkänts av styrelsen den
26 mars 2024 för offentligrande och den kommer att föreläggas
årsstämman den 25 april 2024.
NOT 2 FÖRÄNDRING UNDER
RAPPORTPERIODEN
Koncernens finansiella ställning och resultat påverkades av
följande händelser och transaktioner under rapportperioden.
Förändringar i koncernens sammansättning
Aktierna i Finnveden Trading AB, fusionerades med Bulten Holding
AB i juni 2023.
Aktierna i Bulten Industrifastighet AB, fusionerades med Bulten
Hallstahammar AB i november 2023.
Aktierna i PSM Fasteners Corporation, USA, fusionerades med
Bulten Noth America LLC, USA, i december 2023.
Aktierna i Exim & Mfr Holdings Pte Ltd, Singapore, förvärvades
den 31 augusti 2023. Köpes killingen uppgick till 525 MSEK.
Se not 39.
Övriga förändringar under rapport perioden
Inga förändringar, uppdateringar eller korrigeringar i redo visnings-
principerna har gjorts jämfört med föregående år.
Inga övriga väsentliga förändringar har skett under rapportperioden.
Finansiell ställning och resultat under rapportperioden
En detaljerad redogörelse av koncernens finansiella ställning och
resultat finns i förvaltningsberättelsen.
NOT 3 SPECIFIKATION AV KONCERNENS INNEHAV AV ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
ANDEL, %
DOTTERBOLAG/ORG NR/SÄTE LAND 2023 12 31
Bulten Holding AB,
556224-0894, Göteborg
Sverige
100,0
Bulten Fasteners AB,
556010-8861, Göteborg
Sverige
100,0
Bulten Sweden AB,
556078-3648, Göteborg
Sverige
100,0
Bulten Hallstahammar AB,
556261-2506, Hallstahammar
Sverige
100,0
Bulten Ltd,
No. 85664, Edinburgh
Storbritannien
100,0
Bulten Polska S.A.,
KRS 0000019503, Bielsko-Biala
Polen
100,0
Bulten Invest Sp.z.o.o,
KRS 0000690750, Radziechowy
Polen
100,0
Bulten GmbH,
HRB 4748, Bergkamen
Tyskland
100,0
Finnveden Micro Fasteners AB,
556039-4180, Göteborg
Sverige
100,0
Bulten North America LLC,
3995144, Streetsboro, Ohio
USA
100,0
Ram-Bul LLC, 6325829, Hudson, Ohio USA
50,0
Bulten Fasteners (Tianjin) Co Ltd,
91120000MA06HY3T4R, Tianjin
Kina
100,0
Bulten Fasteners (China) Co Ltd,
600041586, Peking
Kina
100,0
Bulten Romania S.R.L,
42096458, Bukarest
Rumänien
100,0
Bulten Turkey Bağlanti Malzemeleri
Ticaret Limited Şirekti,
256555-5, Istanbul
Turkiet
100,0
TensionCam Systems AB,
559196-4738, Göteborg
Sverige
63,5
Bulten Radium Industries Private Limited,
U25991MH2023PTC408655, Jamnagar
Indien
51,0
KONCERNENS NOTER
Alla belopp i MSEK om inget annat anges. Beloppen inom parentes anger föregående års värde. Notera att avrundningar kan förekomma så att beloppen i vissa fall inte stämmer om de summeras.
ANDEL, %
DOTTERBOLAG/ORG NR/SÄTE LAND 2023 12 31
PSM International Holdings Ltd,
02290856, Pembroke
Storbritannien
100,0
PSM International Fasteners Ltd,
00375564, Pembroke
Storbritannien
100,0
Bulten Fasteners (Wuxi) Co., Ltd,
913202057357161305, Wuxi
Kina
100,0
Bulten Fasteners(Hong Kong) Ltd,
58999714-000-09-20-7, Kowloon
Hong Kong
100,0
Bulten Taiwan Fasteners Ltd,
33894472, New Taipei City
Taiwan
100,0
Bulten Fastener (Singapore) Pte Ltd,
34230149, Singapore
Singapore
100,0
PSM International Fasteners B.V.
06062804, Amsterdam
Nederländerna
100,0
PSM Celada Fasteners Srl,
04446470157, Milano
Italien
50,0
PSM Fasteners AB,
556264-5670, Järfälla
Sverige
50,0
Japan PSM Company Ltd,
6010801009051, Tokyo
Japan
50,0
PSM-ZJK Fasteners Co,. Ltd.
91440300MA5FTN6921,
Pingshan District, Shenzhen.
Kina
51,0
PSM IP Ltd,
1377768, Road Town, Tortola
British Virgin
Islands
100,0
Exim & Mfr Holdings Pte Ltd,
199400696E, Singapore
Singapore
100,0
Eksim & Mfg Sdn. Bhd.,
199401002543, Kuala Lumpur
Malaysia
100,0
PT Exim & Mfr Indonesia,
8120103890777, Jakarta
Indonesia
100,0
För samtliga innehav ovan överensstämmer kapitalandelen
med röstandelen.
KONCERNENS NOTER
92 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med IFRS sådana
de antagits av EU samt i enlighet med Rådet för finansiell rapport-
eringsrekommendation RFR 1 Kompletterande redovisningsregler
för koncerner och årsredovisningslagen. Koncernredovisningen är
upprättad enligt anskaffningsvärdemetoden.
Utöver dessa standards innehåller både aktiebolagslagen
och årsredovisningslagen regler som gör att viss tillkommande
information ska lämnas.
De redovisningsprinciper som har tillämpats vid upprättandet
av koncernredovisningen finns beskrivna i respektive not i syfte
att ge ökad förståelse för respektive redovisningsområde. Se
nedanstående tabell för hänvisning till i vilken not som respektive
väsentlig redovisningsprincip återfinns samt tillämplig IFRS-
standard som anses ha väsentlig påverkan.
Viktiga uppskattningar och bedömningar för
redovisningsändamål
Att upprätta rapporter i överensstämmelse med IFRS kräver
användning av viktiga redovisningsmässiga uppskattningar. Vidare
krävs att ledningen gör vissa bedömningar vid tillämpningen av
företagets redovisningsprinciper. De områden som innefattar en
hög grad av bedömning, som är komplexa, eller sådana områden
där antaganden och uppskattningar är av väsentlig betydelse för
koncernredovisningen anges i respektive not enligt tabellen nedan.
Bedömningarna och antagandena ses över regelbundet och effekten
på redovisade belopp redovisas i resultaträkningen.
UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR NOT
Intäktsredovisning 6 Intäkter
Värdering underskottsavdrag 15 Skatt
Nedskrivningsprövning 17 Immateriella
anläggningstillgångar
Leasingkontrakt 19 Nyttjanderätter och
leasingskulder
Lagerinkurans 21 Varulager
Överlåtelse kundfordringar 22 Kundfordringar
Legal risker, ersättningskrav 33 Övriga avsättningar
Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och baseras
på historisk erfarenhet och andra faktorer, inklusive förväntningar på
framtida händelser som anses rimliga under rådande förhållanden.
Koncernen gör uppskattningar och antaganden om framtiden.
De uppskattningar för redovisningsändamål som blir följden av
dessa kommer, definitionsmässigt, sällan att motsvara det verkliga
resultatet.
REDOVISNINGSPRINCIP NOT IFRS STANDARD
Företagsförvärv 4 Koncernredovisning IFRS 3
Segment 4 Rapportering av segment IFRS 8
Intäkter 6 Intäkter IFRS 15
Rörelsens kostnader 7 Rörelsens kostnader IAS 1, IAS 20
Aktierelaterad ersättning 8 Anställda, personalkostnader och arvode till styrelse IFRS 2
Finansiella intäkter och kostnader 13 Finansiella intäkter och kostnader IFRS 9,
Inkomstskatter 15 Skatt IAS 12
Resultat per aktie 16 Resultat per aktie IAS 33
Immateriella anläggningstillgångar 17 Immateriella anläggningstillgångar IAS 36, IAS 38
Materiella anläggningstillgångar 18 Materiella anläggningstillgångar IAS 16, IAS 36
Nyttjanderättstillgångar och leasingskulder 19 Leasing IFRS 16
Varulager 21 Varulager IAS 2
Kundfordringar 25 Finansiella instrument per kategori IAS 18, IAS 32, IFRS 9, IFRS 7
Leverantörsskulder 25 Finansiella instrument per kategori IAS 32, IAS 37, IFRS 9, IFRS 7
Derivatinstrument och säkringsinstrument 25 Finansiella instrument per kategori IAS 32, IFRS 9, IFRS 7, IFRS 13
Innehav utan bestämmande inflytade 28 Innehav utan bestämmande inflytande IFRS 10, IFRS 12
Pensioner och liknande förpliktelser 29 Avsättningar till pensioner och liknande förpliktelser IAS 19 Reviderad
Upplåning 30 ntebärande skulder till kreditinstitut IAS 32, IAS 37, IFRS 9, IFRS 7
Avsättning 33 Övriga avsättningar IAS 28, IAS 37, IFRS 11
Joint venture 35 Innehav i joint venture och intresseföretag IFRS 11, IAS 28, IFRS 12
Kassaflödesanalys 36 Kassaflöde IAS 7
Transaktioner med närstående 38 Transaktioner med närstående IAS 24
NOT 4 SAMMANFATTNING AV VIKTIGA REDOVISNINGSPRINCIPER OCH UPPLYSNINGAR
93 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
Koncernredovisning
Dotterbolag
Dotterbolag är alla företag över vilka koncernen har bestämmande
inflytande. Koncernen kontrollerar ett bolag när den exponeras för
eller har rätt till rörlig avkastning från sitt innehav i företaget och
har möjlighet att påverka avkastningen genom sitt inflytande i
företaget. Dotterbolag inkluderas i koncernredovisningen från
och med den dag då det bestämmande inflytandet överrs till
koncernen. De exkluderas ur koncernredovisningen från och med
den dag då det bestämmande inflytandet upphör.
Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernens för
-
värv av dotterbolag. Anskaffningskostnaden för ett förrv utgörs
av verkligt värde på tillgångar som lämnats som ersättning, emit
-
terade egetkapitalinstrument och uppkomna eller övertagna skulder
per förvärvsdagen. I anskaffningskostnaden ingår även verkligt
värde på alla tillgångar och skulder som är en följd av en överens
-
kommelse om villkorad köpeskilling. Förvärvsrelaterade kostnader
kostnadsförs när de uppstår. För varje förvärv avgör koncernen om
innehav utan bestämmande inflytande i det förvärvade företaget
redovisas till verkligt värde eller till innehavets proportionella andel
av det förvärvade företagets nettotillgångar. Det belopp varmed
köpeskilling, eventuellt innehav utan bestämmande inflytande
samt verkligt värde på förvärvsdagen på tidigare aktieinnehav
överstiger verkligt värde på koncernens andel av identifierbara
förvärvade nettotillgångar, redovisade som goodwill. Om anskaff
-
ningskostnaden understiger verkligt värde för det förvärvade
dotter bolagets nettotillgångar, redovisas mellanskillnaden direkt
i resultaträkningen.
När koncernen inte längre har ett bestämmande inflytande,
värderas varje kvarvarande innehav till verkligt värde per den tid
-
punkt när den förlorar det bestämmande inflytandet. Ändringen i
redovisat värde redovisas i resultaträkningen. Det verkliga värdet
används som det första redovisade värdet och utgör grund för
den fortsatta redovisningen av det kvarvarande innehavet som
intresse bolag, joint venture eller finansiell tillgång.
Alla belopp avseende den avyttrade enheten som tidigare
redovisats i övrigt totalresultat, redovisas som om koncernen
direkt hade avyttrat de hänförliga tillgångarna eller skulderna.
Detta kan medföra att belopp som tidigare har redovisats i övrigt
totalresultat omklassificeras till resultatet.
Eliminering av transaktioner mellan koncernföretag
Koncerninterna transaktioner och balansposter samt orealiserade
vinster på transaktioner mellan koncernbolag elimineras. Även
orealiserade förluster elimineras, om inte transaktionen utgör ett
bevis på att ett nedskrivningsbehov föreligger för den överlåtna
tillgången. Orealiserade vinster och förluster på transaktioner
mellan koncernen och dess intressebolag samt joint ventures elim-
ineras i förhållande till koncernens andel i bolaget. Redovisnings
-
principerna för dotterbolaget, intressebolaget och joint ventures
har i förekommande fall ändrats för att ge en konsekvent tillämp
-
ning av koncernens principer.
Omräkning av utländsk valuta
Poster som ingår i de finansiella rapporterna för de olika enheterna
i koncernen är värderade i den valuta som används i den ekonom-
iska miljö där respektive företag huvudsakligen är verksamt (funk
-
tionell valuta). I koncernredovisningen används svenska kronor,
som är moderbolagets funktionella valuta och rapportvaluta.
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella
valutan enligt de valutakurser som gäller på transaktionsdagen.
Valutakursvinster och förluster som uppkommer vid betalning av
dana transaktioner och vid omräkning av monetära tillgångar
och skulder i utländsk valuta till balansdagens kurs, redovisas i
resultaträkningen. De valutakursvinster och -förluster som hänför
sig till lån och likvida medel redovisas som finansiella intäkter och
kostnader. Alla övriga valutakursvinster och förluster redovisas
som Övriga rörelseintäkter eller Övriga rörelsekostnader.
Resultat och finansiell ställning för alla koncernbolag omräknas
till koncernens rapportvaluta. Tillgångar och skulder omräknas till
balansdagskurs, intäkter och kostnader omräknas till genomsnitt
-
skurs och alla valutakursdifferenser som uppstår redovisas som en
separat del av eget kapital. Goodwill och justeringar av verkligt
värde som uppkommer vid förvärv av en utlandsverksamhet redo
-
visas som tillgångar och skulder hos denna verksamhet och
omräknas till balansdagens kurs.
Vid omräkning av utländska bolag har följande omräkningskurser
använts:
GENOMSNITTSKURS BALANSDAGSKURS
2023 2022 2023 2022
CNY
1,50 1,50 1,41 1,50
EUR
11,48 10,63 11,10 11,13
GBP
13,20 12,47 12,77 12,58
PLN
2,53 2,27 2,56 2,37
SGD
7,90 7,34 7,60 7,77
TWD
0,34 0,34 0,33 0,34
USD
10,61 10,12 10,04 10,44
Klassificering
Anläggningstillgångar och långfristiga skulder består i allt väsent-
ligt av belopp som förväntas återvinnas eller betalas efter mer än
tolv månader räknat från balansdagen. Omsättningstillgångar och
kortfristiga skulder består i allt väsentligt enbart av belopp som
förväntas återvinnas eller betalas inom tolv månader räknat från
balansdagen.
Poster av jämförelsestörande karaktär
Poster av jämförelsestörande karaktär redovisas separat i de
finansiella rapporterna när detta är nödvändigt för att förklara
koncernens resultat. Med poster av jämförelsestörande karaktär
avses väsentliga intäkts- eller kostnadsposter som redovisas
separat på grund av betydelsen av deras karakr eller belopp.
94 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
Segmentsredovisning
Koncernen utgörs enbart av ett rapporterbart segment, Bulten, då
det är på denna nivå som koncernens ledningsgrupp ansvarar för
tilldelning av resurser och bedömer verksamhetens resultat.
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer
med den interna rapporteringen som lämnas till den högste verk
-
ställande beslutsfattaren. Den högste verkställande beslutsfatta-
ren är den funktion som ansvarar för tilldelning av resurser och
bedömning av rörelsesegmentets resultat. I koncernen har denna
funktion identifierats som koncernens ledningsgrupp.
Standarder, ändringar och tolkningar av befintliga
standarder som trätt i kraft under 2023
Koncernen har antagit alla relevanta nya och ändrade redo-
visningsstandarder och tolkningar utfärdade av International
Accounting Standards Board (IASB) och tolkningar utfärdade av
International Financial Reporting Interpretations Committee
(IFRIC). Inga standarder, ändringar och tolkningar av befintliga
standarder som har trätt i kraft under 2023 har haft någon
betyd ande påverkan på koncernens rapportering.
Nya standarder och tolkningar som ännu inte har
tillämpats av koncernen
Andra kända förändringar av IFRS och IFRIC som kommer att
tillämpas i framtiden förntas inte ha någon betydande inverkan
på koncernens rapportering.
NOT 5 RISKER OCH RISKHANTERING
FINANSIELLA RISKER
Bulten är i sin verksamhet utsatt för olika finansiella risker. Exempel
på dessa är valuta-, likviditets-, ränte-, kredit- och kapitalrisk. Det
är styrelsen som fastställer policyer för riskhanteringen. Finans
-
verksamheten i form av riskhantering, likviditetsförvaltning och
upplåning sköts koncerngemensamt av moderbolaget. Koncernens
övergripande riskhantering fokuserar på oförutsäg bar heten på de
finansiella marknaderna och eftersträvar att minimera potentiella
ogynnsamma effekter på koncernens finanser.
Valutarisk
Koncernen verkar internationellt och utsätts för valutarisker som
uppstår från olika valutaexponeringar, framför allt avseende EUR,
PLN, GBP, USD, CNY, TWD och SGD. Valutarisk uppstår genom
framtida affärstransaktioner, flödesexponeringar i form av in- och
ut betalningar i olika valutor, redovisade tillgångar och skulder, om
-
räkning av utländska dotterbolagsresultat samt nettoinvesteringar
i utlandsverksamheter.
Förändringar i valutakurser kan även påverka koncernens
egen eller kundernas konkurrensförmåga och därigenom indirekt
påverka koncernens försäljning och resultat. Koncernen är expo
-
nerad för förändringar i flera valutor, där förändringen i EUR i för-
hållande till andra valutor har störst effekt på koncernens resultat.
Koncernens policy för hantering av valutarisker är främst inriktad
på de transaktionsrelaterade valutariskerna. Primärt hanteras
valutarisker genom att försöka förändra de operativa villkoren i
verksamheten genom att få intäkter och kostnader i andra valutor
än SEK att matcha varandra. Under speciella omständigheter kan
dock säkring ske. Säkring ska enbart ske av valutaflöden som
uppfyller kriterierna för säkringsredovisning i enlighet med IFRS 9.
Huruvida säkringsredovisning tillämpas beslutas dock i varje
enskilt fall vid ingången av säkringspositionen.
Om den svenska kronan hade försvagats med tio procent i för-
hållande till EUR med alla andra variabler konstanta, skulle rörelse-
resultatet förbättrats med cirka 83 (79) MSEK. En motsvarande
valutaförändring i PLN innebär en förmring med cirka -34 (-22)
MSEK på rörelseresultatet. Motsvarande för GBP uppgår till cirka
-5 (-33) MSEK, USD till cirka 47 (47) MSEK, CNY till cirka -21 (-17)
MSEK, och TWD till cirka -10 (-12) och SGD till cirka -9 (-). Givet
nuvarande exponering skulle detta netto leda till en förbättring av
rörelseresultatet med cirka 51 (43) MSEK om den svenska kronan för
-
svagas med tio procent mot EUR, PLN, GBP, USD, CNY, TWD och SGD.
Motsvar ande effekt på eget kapital uppgår till cirka 228 (192) MSEK.
Under verksamhetsåret har koncernens valutaflöden
fördelats enligt följande:
2023 2022
VALUTA* INTÄKTER
KOST
NADER
NETTO
EXPONE
RING INTÄKTER
KOST
NADER
NETTO
EXPONE
RING
SEK
513 -775 -262 401 -584 -183
EUR
3 719 -2 894 825 2 779 -1 990 789
PLN
24 -360 -336 16 -236 -220
GBP
225 -274 -49 151 -477 -326
USD
644 -177 467 544 -75 469
CNY
555 -769 -214 550 -714 -164
RUB
13 -14 -1
TWD
10 -105 -95 13 -131 -118
SGD
56 -146 -90
Övriga
11 -27 -16 7 -73 -66
Summa
5 757 -5 527 230 4 474 -4 294 180
* Uttryckt i MSEK.
Koncernen har ett antal innehav i utlandsverksamheter vilkas
netto tillgångar exponeras för valutaförändring. Valutaexponering
som uppstår från tillgångarna i koncernens utlandsverksamheter
hanteras huvudsakligen genom upplåning i de berörda utländska
valutorna.
Fördelning av finansiella skulder per valuta:
2023 2022
VALUTA*
RÄNTE
BÄRANDE
SKULDER
1)
LEVER
ANTÖRS
SKULDER TOTALT
RÄNTE
BÄRANDE
SKULDER
1)
LEVER
ANTÖRS
SKULDER TOTALT
SEK
583 72 655 458 56 514
EUR
903 431 1 334 321 356 677
PLN
22 35 57 441 24 465
GBP
9 54 63 10 57 67
USD
84 13 97 94 7 101
CNY
29 289 318 13 302 315
TWD
19 20 39 22 24 46
SGD
12 2 14
Övriga
2 2 4 0 1 1
Summa
1 663 918 2 581 1 359 827 2 186
* Uttryckt i MSEK.
1) Exklusive pensioner och liknande förpliktelser.
95 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
Likviditetsrisk
Likviditetsrisken är den risk som föreligger om företaget inte klarar
sina betalningar till följd av otillräcklig likviditet och/eller svårighet
att erhålla krediter från externa kreditgivare. Likviditetsrisk hante
-
ras genom att koncernen innehar tillräckligt med likvida medel
och kortfristiga placeringar med en likvid marknad samt tillgänglig
finansiering genom avtalade kreditfaciliteter. Ledningen följer
noga rullande prognoser för koncernens likviditetsreserv som
består av outnyttjade lånelöften och likvida medel, på basis av
förväntade kassaflöden. Detta sker på två nivåer i koncernen; på
lokal nivå i koncernens rörelsedrivande företag och på koncernnivå.
Bolaget finansieras huvudsakligen genom Svenska Handels
-
banken via en kreditfacilitet som uppgår till 1 300 MSEK. Kredit-
faciliteten löper fram till och med juni 2025. Dessutom finns ett
finansieringsavtal med Danske Bank med en kredit om totalt
12 MEUR. I samband med förvärvet av Exim har Bulten tecknat ett
finansieringsavtal med Svensk Exportkredit (SEK) om 275 MSEK.
Krediterna är förknippade med vissa lånevillkor (så kallade
kovenanter) som redogörs närmare för i not 30. Samtliga kovenan
-
ter har uppfyllts under året. Koncernen överlåter löpande kund-
fordringar inom ramen för ett blockköpsavtal. Avtalet innebär
att förrvaren av kundfordringarna övertar kreditriskerna för
-
knippade med fordringarna. Kriterierna för att ej ta upp kund-
fordringarna i balansräkningen är uppfyllda. Koncernen är därmed
beroende av förvärvarens löpande bedömning av kundernas
kredit värdighet.
Vid utgången av 2023 uppgick värdet på de överlåtna kund
-
fordringarna till 68 (70) MSEK. Avtalet ger ett totalt utrymme för
försäljning av kundfakturor om 73 (73) MSEK.
Vid utgången av 2023 fanns en tillgänglig likviditetsreserv i
koncernen uppgående till 919 (1 068) MSEK vilket motsvarar 16,0
(23,8) procent av nettoomsättningen. Koncernens finans policy
stipulerar att de disponibla medlen, det vill säga likvida medel och
tillgängliga krediter, ska överstiga 5 procent av nettoomsättningen
samt att de disponibla medlen vid varje tillfälle ska överstiga 100
MSEK. Temporär överlikviditet placeras i invest eringar med kort
löptid och minimal kreditrisk, till exempel på bankkonton eller i
obligationer med kort löptid utställda av svenska banker eller
svenska staten.
Nedanstående tabell analyserar koncernens finansiella
skulder uppdelade efter den tid som på balansdagen återstår
fram till den avtalsenliga förfallodagen (inklusive eventuella ränte -
utbetalningar, där dessa kan fastställas). De belopp som anges i
tabellen är de avtalsenliga, odiskonterade kassaflödena.
PER 31 DECEMBER 2023
(INKLUSIVE RÄNTEUTBETALNINGAR)
MINDRE
ÄN 1 ÅR
MELLAN
1 OCH 5 ÅR
MER ÄN
5 ÅR
Banklån och checkräknings krediter
1)
408 878
Leverantörsskulder och andra skulder
1 320
Leasingskulder
75 245 261
Summa
1 803 1 123 261
1) Bolaget finansieras huvudsakligen genom ett finansieringsavtal som uppgår till
1 300 MSEK. Kreditfaciliteten löper fram till och med juni 2025.
PER 31 DECEMBER 2022
(INKLUSIVE RÄNTEUTBETALNINGAR)
MINDRE
ÄN 1 ÅR
MELLAN
1 OCH 5 ÅR
MER ÄN
5 ÅR
Banklån och checkräkningskrediter
454 440
Leverantörsskulder och andra skulder
1 319
Leasingskulder
74 207 286
Summa
1 847 647 286
nterisk
Koncernens ränterisk uppstår genom kort- och långfristig upp-
låning. Upplåning som görs med rörlig ränta utsätter koncer nen
för en ränterisk avseende kassaflöde, vilket delvis neutraliseras av
kassamedel med rörlig ränta. Upplåning som görs med fast ränta
utsätter koncernen för en ränterisk avseende verkligt värde.
Koncernens princip för hantering av ränterisk speglar för-
ändringstakten i koncernens finansiering. Det har under de
senaste åren inneburit kort bindningstid. Finanspolicyn reglerar
att räntebindningstiden på extern upplåning i snitt skall uppgå till
sex månader, med en möjlighet att avvika +/- tre månader om
marknadsbemningen förändras. Vid utgången av 2023 och
2022 uppgick den genomsnittliga räntebindningstiden på extern
upp ning till sex månader.
Koncernen hade vid årsskiftet inga finansiella kontrakt för att
ändra ränterisken i förhållande till vad gällande låneavtal reglerar.
Under 2023 och 2022 bestod koncernens upplåning med rörlig
ränta av SEK och EUR. Om räntorna på upplåningen inklusive
leasing skulder under 2023 varit 1 procent högre alternativt lägre
med alla andra variabler konstanta, hade resultat före skatt för
räkenskapsåret varit 15 (11) MSEK lägre alternativt högre.
96 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
Kreditrisk
Kreditrisk uppstår genom likvida medel och tillgodohavanden
hos banker och finansinstitut samt kreditexponeringar inklusive
utestående fordringar och avtalade transaktioner.
Individuella bedömningar av kundens kreditvärdighet och
kreditrisk görs där kundens finansiella ställning beaktas, liksom
tidigare erfarenheter och andra faktorer. Ledningen förväntar sig
inte några förluster till följd av utebliven betalning från mot parter
utöver vad som bedömts som kredit reserv, se not 22.
Kapitalrisk
Koncernens mål avseende den totala kapitalstrukturen är att
trygga koncernens förmåga att fortsätta sin verksamhet, så att
den kan generera avkastning till aktieägarna och nytta för andra
intressenter och att upprätthålla en optimal kapital struktur för
att hålla kostnaderna för kapitalet nere .
För att upprätthålla eller justera kapitalstrukturen, kan koncernen
förändra den utdelning som betalas till aktie ägarna, återbetala
kapital till aktieägarna, utfärda nya aktier eller sälja tillgångar för
att minska skulderna.
Företagsledningen övervakar löpande behovet av refinans iering
av den externa upplåningen med målsättningen att omförhandla
koncernens kreditfaciliteter senast 12 månader före förfallodagen.
Ett av koncernens finansiella mål är att uppnå en avkastning på
genomsnittligt sysselsatt kapital överstigande 15 procent. Genom
-
snittligt sysselsatt kapital, definierat som eget kapital plus ränte-
bärande skulder, uppgick för 2023 till 3 360 (2 894) MSEK.
Avkastning, definierat som resultat efter finansiella poster plus
finansiella kostnader, på genomsnittligt sysselsatt kapital uppgick
till 8,1 procent för 2023 och till 6,3 procent för 2022.
Soliditeten uppgick till 37,9 procent per 31 december 2023 och
41,9 procent per 31 december 2022 enligt nedanstående tabell.
SOLIDITET 2023 2022
Eget kapital
1 838 1 825
Balansomslutning
4 852 4 356
Soliditet, %
37,9 41,9
Skuldsättningsgraden var per 31 december 2023 och 2022 enligt
nedanstående tabell.
SKULDSÄTTNINGSGRAD 2023 2022
Räntebärande leasingskulder
-506 -514
Övriga räntebärande skulder
-1 175 -863
Avgår Räntebärande tillgångar
1 1
Avgår Likvida medel
340 451
Nettoskuld(-)
-1 340 -925
Totalt eget kapital
1 838 1 825
Skuldsättningsgrad, ggr
-0,7 -0,5
Skuldsättningsgraden beräknas som nettoskuld dividerat med
eget kapital inklusive innehav utan bestämmande inflytande.
Netto skuld beräknas som totala räntebärande skulder (omfatt-
ande posterna kortfristig upplåning och långfristig upplåning
samt räntebärande pensionsskulder i koncernens balansräkning)
med avdrag för likvida medel och räntebärande tillgångar. Genom
-
snittlig ränta på låneskulden uppgick till 4,5 (1,7) procent.
97 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
HÅLLBARHETSRISKER
Bulten bedriver verksamhet inom en industri som både direkt och
indirekt har en påverkan inom de områden som Bulten identifierat
som viktiga inom hållbar verksamhet; miljömässiga principer,
socialt ansvar samt bolagsstyrning.
Miljömässiga principer
Inom ramen för Bultens verksamhet används ändliga naturresurser,
vilket har en negativ inverkan på miljön för framtiden. Resurser
såsom fossila bränslen och kol anses vara ändliga. Vissa metaller
kan dock återanvändas. Exempel på förnybara resurser är vatten,
vind och solenergi.
Ett aktivt miljöarbete bedrivs på samtliga koncernens enheter
för att säkerställa att verksamheten bedrivs med så liten påverkan
på miljön som är praktiskt möjligt och ekonomiskt försvarbart.
Processer är på plats för att säkerställa att förnybara resurser,
såsom vatten och luft, inte skall påverkas negativt genom till
exempel farliga utsläpp på grund av bristfällig reningsutrustning.
Den främsta miljöpåverkande resursförbrukningen sker inom
området energi, där koncernen strävar efter att använda sig av
förnybar el, återvinning samt energisnåla produktionsprocesser.
För att minimera användning av fossila bränslen arbetar den
centrala logistikfunktionen med att säkerställa effektiva logistik-
och transportlösningar.
Socialt ansvar
Bulten verkar på en global marknad parallellt med olika intresse-
grupper, där hänsyn till människors hälsa, välbefinnande och rättig-
heter är grundläggande värderingar. När det uppstår obalanser i
dessa förhållanden föreligger det risker för oro och konflikter både
för den enskilda individen och för samhället i stort.
Bultens ambition är att bemöta samtliga intressegrupper med
respekt och god etik. Genom att efterleva FN:s Global Compact
kerställer koncernen att bland annat mänskliga rättigheter,
arbetsvillkor och antikorruption följs. Alla medarbetare ska känna
till och följa uppförandekoden. Bulten uppmanar även sina leve
-
rantörer, konsulter och övriga samarbetspartners att tillämpa
princip erna. Samtliga medarbetare och styrelsemedlemmar inom
Bulten har ett individuellt ansvar att rapportera intressekonflikter,
brott eller överträdelser av denna uppförandekod.
Bolagsstyrning
Risker föreligger då verksamheter direkt eller indirekt brister i att
följa tillämpliga lagar, regler, policyer samt det av samhället accept-
erade normer. Korruption förekommer i alla länder och sektorer,
dock i olika hög grad. Bulten löper risk att bli involverade i icke
etiska affärer. Områden som bedöms vara av särskild risk omfattar
försäljnings- och inköpsprocessen samt myndighetsutövande.
Bulten bedriver sin verksamhet på ett ansvarsfullt och effektivt
sätt, med hög affärsetik, god riskkontroll och sund företagskultur.
Styrande riktlinjer och policyer är grunden för ett hållbart och
långsiktigt företagande, där koncernens uppförandekod ihop med
övriga styrande dokument är vägledande för alla beslut som fattas
i verksamheten.
98 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
KONJUNKTUR OCH OMVÄRLDSRISKER
Marknads- och konkurrensrisker
Bulten verkar på en konkurrensutsatt marknad, där kunderna styrs
av makroekonomiska faktorer men även av politiska beslut. Efter
-
frågan på koncernens produkter är beroende av efterfrågan på
bland annat person- och godstransporter, som i sin tur drivs av
den globala handeln samt den ekonomiska tillväxten i världen.
Bulten verkar inom marknaderna för personbilar, nyttofordon, kon
-
sumentelektronik och hushållsapparater. Koncernens försäljning
är diversifierad och fördelad över ett antal kunder, plattformar,
modeller och fabriksanläggningar vilket minskar volatiliteten
beroende på individuella förändringar i efterfrågan. Användning av
produktionsprognoser och nära relationer med kunder gör att kon
-
cernen är välinformerad om kundernas produktionsprogram och
planer. Verksamhetens finansiella resultat är beroende av koncern-
ens förmåga att snabbt reagera på förändringar i efterfrågan av
koncernens produkter och anpassa produktionsnivåer och rörels ens
kostnader därefter. Att inträda på nya marknader ställer krav på
väl utarbetade planer, processer samt lokalkännedom där kultur-
ella och politiska aspekter är viktigt att ta hänsyn till. Bulten har
god erfarenhet av att träda in på nya marknader samt geo grafiska
områden, vilket företrädesvis sker genom partners med utökad
kännedom om den lokala marknaden.
Legala och politiska risker
Bultens verksamhet bedrivs i ett flertal jurisdiktioner och är före-
mål för lokala regler och lagar som gäller inom respektive jurisdik-
tion såväl som övergripande internationella regler.
Förändringar i regelverk, tullregleringar och andra handels-
hinder, pris- och valutakontroller samt andra offentliga riktlinjer i
de länder där Bulten är verksamt kan komma att påverka koncern-
ens verksamhet. Koncernen utsätts för legala risker då verksam
-
heten påverkas av ett stort antal kommersiella och finansiella avtal
med kunder, leverantörer, anställda och andra parter såväl som
licenser, patent och andra immateriella rättigheter. Ovan nämnda
legala risker bedöms som normala för en verksamhet som koncern-
ens. Bulten är etablerad på marknader och i nya länder där koncer
-
nen varit verksam under en begränsad tid. Nyetableringarna,
främst inom tillväxtländer, kan komma att medföra kostnader som
kan vara svåra att förutse. I vissa av de länder koncernen är verksam
i är korruption i högre grad förekommande än vad som är fallet i
exempelvis Sverige. Bultens uppförandekod tillsammans med
koncern ens system för intern kontroll avseende finansiell rapport-
ering, som redogörs för i bolagsstyrningsrapporten på sidorna
74-82, utgör grunden för ett affärsetiskt förhållningssätt och en
korrekt finansiell rapportering. I vissa tillväxtländer föreligger
också en förhöjd risk att såväl centrala och lokala myndighets-
beslut fattas på politiska grunder vilket kan medföra en viss oför
-
utsägbarhet i affärsverksamheten. Genom samverkan med lokalt
baserade företag kan den politiska risken begränsas något. Även
geopolitisk oro kan skapa risk för bolagets verksamhet. Koncernen
möter dessa risker genom att kontinuerligt arbeta med riskbedöm
-
ningar samt vid behov inhämta extern expertis inom respektive
identifierat riskområde.
Trender och drivkrafter
Bulten verkar inom en konkurrensutsatt och kostnadsmedveten
marknad där det ställs höga krav på miljö, kvalitet, leverans-
precision, teknisk utveckling samt kundservice. Prispress är också
en naturlig del inom den industri som Bulten verkar. Utvecklingen
av produkter och material kan förändra Bultens konkurrens-
förmåga. Parisavtalet och industrins krav på minskad koldioxid-
påverkan är andra faktorer som påverkar Bulten. Genom ett
system atiskt hållbarhetsarbete där hållbarhet är en integrerad del
av bolagets strategi uppfyller vi kundernas och andra intressenters
förväntningar.
Genom FSP-konceptet och nära samarbete med kund kan
Bulten erbjuda kostnadseffektiva lösningar. Bulten fokuserar alltid
på hög kompetens inom de angivna områdena produktion, kvalitet,
logistik teknologi och service. Koncernen bevakar forskning och
utveckling inom de industrier man arbetar med samt trender på
marknaden.
Bulten arbetar kontinuerligt med att skapa mervärde för kund
samt utrymme för att möta industrins behov av kostnadsreduktio
-
ner. Genom att bedriva egen utveckling mot exempelvis nya
användningsområden samt hållbara material med reducerad
koldioxid påverkan, bedöms risken för förlorad konkurrenskraft
minska.
Force majeure
I takt med den globala uppvärmningen kan naturkatastrofer
komma att öka. Samtidigt har globaliseringen och ”Just-in-time”
logistik gjort den globala handeln mer känslig för störningar.
Under senare år har naturkatastrofer och pandemier inträffat som
påverkat fordonsindustrin, men tack vare kapacitetsplanering och
goda kund- och leverantörsrelationer inom industrin har produkt-
ion hittill dags kunnat fortgå.
Vid större störningar övervakas påverkan på Bultens verksam
-
het och bolaget har ett nära samarbete med kunder och andra
affärspartners för att dämpa påverkan så långt det är möjligt.
Hur framtiden kommer att utvecklas med geopolitiska och
makroekonomiska faktorer är svårbedömt. Bulten följer noggrant
händelseutvecklingen och har fortsatt flexibilitet och möjlighet att
anpassa verksamheten till situationen.
99 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
OPERATIVA RISKER
Kundberoende
Bultens kundbas innefattar ett stort antal fordonstillverkare i Väst-
europa, där några nyckelkunder står för en stor andel av koncern-
ens omsättning. Förlorat kontrakt mot nyckelkund alternativt
vikande efterfrågan av kundens produkt kan leda till minskad
omsättning och lönsamhet. Underliggande avtal mot nyckelkunder
avser en mängd olika produkter och kontrakt med olika löptider
och motparter. Bultens FSP-koncept innefattande produkt- och
teknologiutveckling, produktion, kvalitet, logistik och service inne
-
bär ett nära samarbete med kund. Bulten verkar på många olika
marknader samt inom olika segment, såsom personbilar, nytto-
fordon, konsumentelektronik och hushållsapparater.
Global leverantörskedja
Inom den globala försörjningskedjan förekommer det olika risker
relaterat till beroendet av specifika leverantörer, råmaterial och
insatsvaror, logistik samt kvalitet. Bland råmaterial och insatsvaror
är Bultens exponering störst mot olika kvaliteter av stål, där för
-
ändringar i priser kan påverka koncernens resultat. Priserna på
råmaterial justeras periodiskt till aktuella marknadsnivåer baserat
på prisutvecklingen under perioden. Bultens försörjningskedja är
global, vilket ställer stora krav på inköpsprocesser, kvalitetssäkring
samt uppföljning. Bulten möter dessa risker genom ett aktivt och
professionellt inköps-, kvalitets- och logistikarbete, där den glob ala
inköpsstrategin är under kontinuerlig översyn och uppdat ering
med syfte att optimera koncernens inköp, säkerställa efter levnad
av uppförandekoder samt efterfrågad volym i rätt tid, till rätt pris
och kvalitet. Vid materialvolatilitet kompenseras Bulten av kund-
erna delvis genom avtal eller förhandling.
Produktansvar, garanti och återkallelse
Koncernen utsätts för produktansvar och garantianspråk i fall
då koncernens produkter orsakar person- eller egendomsskada.
Om en produkt skulle vara defekt kan koncernen även behöva
medverka vid ett återkallande av fordon. Inga väsentliga skade
-
ståndsanspråk gällande produktansvar eller återkallelse har inträffat.
Bulten har tecknat försäkring omfattande ett visst belopp mot
skadestånd gällande produktansvar samt återkallelse. Bulten
minimerar riskerna som rör produktansvar, garantiförsäkringar
och skadestånd genom omfattande tester i utformnings- och
utvecklings fasen såväl som i produktion med styrda processer
samt genom att kontinuerligt genomföra kvalitets-, lednings-
och kontrollåtgärder.
Avbrott i verksamheten och egendomsskador
Skador på produktionsutrustning kan ha en negativ inverkan,
de vad gäller direkt egendomsskada och avbrott i verksamheten.
Inverkan av sådana skador på produktionsutrustningen har bedömts
som liten. Kontinuerliga insatser görs för att förbättra koncernens
framförhållning och förebyggande säkerhetsåtgärder. Bulten
genomför rutinmässigt underhållsarbete på sin produkt ions-
utrustning. Koncernen har också försäkringsskydd mot såväl
avbrott i verksamheten som vid egendomsskador.
Miljörelaterade risker
Bultens verksamhet är tillstånds- och anmälningspliktig i flera
jurisdiktioner. Samtliga av koncernens produktionsanläggningar
är antingen tillståndspliktiga eller regleras av respektive lands
miljö lagstiftning. Bulten har de tillstånd och avtal som krävs och
upp fyller givna säkerhets-, rapporterings- och kontrollbehov.
Bulten fokuserar även på aktiviteter som minskar både den inre
och yttre miljöpåverkan.
Efterlevnad av lagar
Bulten har inte anmälts för något brott mot någon lagstiftning
och har inte dömts att betala några böter eller liknande åtgärder
under 2023.
IT-relaterade risker
Bultens verksamhet är beroende av IT-system samt hårdvara som
stöder koncernens produktions-, logistik- samt orderhantering.
Ett avbrott i ett system som stöder dessa kan få en negativ inverkan
på bolagets produktion och möjlighet att fullgöra sina leverans-
åtaganden. Bulten hanterar IT-relaterade risker löpande genom
koncernens centrala IT-avdelning. Bulten har väl etablerade rutiner
avseende informationssäkerhet samt processer för uppföljning
och kontroll (ITGC). Bulten har säkerställt en IT-miljö som snabbt
går att replikera vid ett eventuellt avbrott.
Känslighetsanalys
Väsentliga faktorer som påverkar koncernens resultat framgår
nedan. Bedömningen baseras på värden vid årets utgång och är
gjord med utgångspunkt att alla övriga faktorer är oförändrade.
Förändringar i försäljningspris är den variabel som får den
största påverkan på resultatet. 1 procent på utpriser påverkar
resultat före skatt med 58 (45) MSEK.
Utveckling på råmaterialpriser och övrigt direkt material, exklu
-
sive lön, påverkar Bultens resultat. En förändring med 1 procent i
råmaterialpriser och övrigt direkt material, exklusive lön, ger en
resultatpåverkan före skatt om 35(28) MSEK. Dock finns det
vanligtvis möjlighet för Bulten, liksom andra aktörer i branschen,
att föra över en ökad råvarukostnad på dess kunder för att
kompensera för den ökade kostnaden.
Lönekostnader är en stor andel av koncernens kostnadsmassa.
En ökning med 1 procent påverkar resultat före skatt med 9
(7) MSEK.
En procentenhets förändring av räntan på genomsnittlig netto-
skuld som belöper med rörlig ränta påverkar resultat före skatt
med 15 (11) MSEK. Med undantag för koncernens leasingskulder
löper ingen del av nettoskulden med fast ränta.
För en beskrivning av Bultens exponering mot förändringar i
valutor hänvisas till avsnittet ”Valutarisk” på sidan 95.
100 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
NOT 6 INTÄKTER
Koncernen bedriver tillverkning och försäljning av fästelements-
produkter. Intäkter från produktförsäljningen redovisas vid den
tidpunkt då kontrollen över produkten överförs till kunden. Detta
sker oftast när leverans har skett till kunden och äganderätten
har övergått. Bultens kunder finns huvudsakligen inom fordons-
industrin i Europa, Asien och Nordamerika .
Intäkter utefter geografisk placering av dotterföretagen
Koncernen har den övervägande delen av sina intäkter i norra
Europa. Nedan presenteras koncernens intäkter från externa
kunder fördelade utifrån den geografiska placeringen av
dotter företagen.
MSEK 2023 2022
Sverige
1 205 947
Tyskland
520 392
Storbritannien
2 737 1 989
Polen
55 40
Kina
861 813
USA
198 190
Övriga länder
181 103
Summa intäkter
5 757 4 474
Intäkter per geografisk marknad
Koncernen har den övervägande delen av sina intäkter i norra
Europa. Nedan presenteras koncernens intäkter från externa
kunder fördelade utifrån geografisk marknad.
MSEK 2023 2022
Sverige
658 500
Tyskland
317 293
Storbritannien
1 630 1 154
Polen
48 31
Övriga Europa
1 644 1 209
Kina
861 827
USA
282 251
Övriga länder
317 209
Summa intäkter
5 757 4 474
Intäkter per kundgrupp
Intäkterna är framförallt från tillverkare av personbilar men även
tunga fordon samt andra leverantörer, så kallade Tiers. Övriga
intäkter avser intäkter utanför fordonsindustrin. Nedan presente
-
ras koncernens intäkter från externa kunder fördelade utifrån
intäkter per kundgrupp.
MSEK 2023 2022
OEM Lätta fordon
3 600 2 824
OEM Tunga kommersiella fordon
544 418
Leverantörer (Tiers)
990 708
Övrigt
623 524
Summa intäkter
5 757 4 474
Intäkter fördelade mellan chassi/kaross och drivlinor
Koncernen har den övervägande delen av sina intäkter från
chassi/kaross. Övriga intäkter avser intäkter utanför fordons-
industrin. Nedan presenteras koncernens intäkter fördelade
mellan chassi/kaross, drivlinor samt övrigt.
MSEK 2023 2022
Chassi/kaross
4 298 3 302
Drivlinor
837 648
Övrigt
622 524
Summa intäkter
5 757 4 474
Intäkter fördelade per intäktskategori
Intäkterna kommer framförallt från egen produktion och out-
sourcad produktion. Nedan presenteras koncernens intäkter
fördelade per intäktskategori.
MSEK 2023 2022
Egen produktion
3 370 2 566
Outsourcad produktion
2 235 1 795
Övrigt
152 113
Summa intäkter
5 757 4 474
Koncernens värdemodell
För en mer detaljerad information över koncernens värd e modell,
se sid 21.
Koncernens kunder
Koncernens kunder återfinns främst inom fordonsindustrin.
I koncernen finns en extern kund som genererar intäkter över-
stigande 10 procent av koncernens omsättning. Intäkterna från
kunden uppgick till 2 376 (1 585) MSEK vilket utgör 41,3 (35,4)
procent av omsättningen. Underliggande kundavtal avser en mängd
olika produkter och kontrakt med olika löptider och motpart .
REDOVISNINGSPRINCIPER
Nettoomsättning består av intäkter från försäljning av varor
och tjänster. I enlighet med IFRS 15 sker intäktsredovisning när
kontrollen över varan/tjänsten övergår till kunden, utifrån en
5-stegsmodell:
Identifiera kontraktet med kunden
Identifiera de olika prestationsåtaganden i kontraktet
Fastställ transaktionspriset
Fördela transaktionspriset på olika prestationsåtagande
Redovisa intäkten när åtagandet uppfylls
Vid ett kundavtals början bedömer Bulten huruvida de varor och/
eller tjänster som ska levereras utgör ett prestationsåtagande eller
flera separata prestationsåtaganden. Ett prestationsåtagande
definieras som ett distinkt löfte att överra en vara eller tjänst. En
vara eller tjänst som utlovats är distinkt om båda följande kriterier
är uppfyllda: kunden kan dra nytta av varan eller tjänsten separat
eller tillsammans med andra resurser som finns tillgängliga för
kunden, och koncernens löfte att överföra varan eller tjänster till
kunden kan särskiljas från andra löften i avtalet.
Vid fastställande av transaktionspriset, som är den ersättning
som utlovats i avtalet, tar koncernen hänsyn till eventuella
variabla ersättningar. I transaktionspriset inkluderas variabla
ersättningar endast om det är mycket sannolikt att en väsentlig
återring av intäkten inte förväntas ske i en framtida period.
Bulten erhåller endast förskott från kunder i begränsad omfatt
-
ning. Inga kundavtal inom koncernen bedöms innehålla en
betyd ande finansieringskomponent.
101 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
Bulten allokerar transaktionspriset till varje prestations-
åtagande på basis av ett fristående försäljningspris. Det fristående
försäljningspriset är det pris till vilket koncernen skulle sälja varan
eller tjänsten separat till kund.
Bulten intäktsredovisar när koncernen uppfyller ett prestations-
åtagande genom att överföra en vara eller tjänst till en kund, dvs
när kunden får kontroll över tillgången. Ett prestationsåtagande
uppfylls antingen över tid eller vid en viss tidpunkt.
Bultens intäkter utgörs huvudsakligen av försäljning av varor.
Tjänster relaterade till sålda varor utgör en begränsad del av
intäkt erna. Försäljning av varor redovisas som intäkt när kontrollen
för varorna överförs till kunden, vilket normalt sammanfaller med
dess leverans. Leverans sker när varorna har transporterats till den
specifika platsen, riskerna för föråldrade eller förkomna varor har
överförts till kunden och kunden har antingen accepterat varorna i
enlighet med avtalet, tidsrymden för invändningar mot avtalet har
gått ut, eller koncernen har objektiva bevis för att alla kriterier för
acceptans har uppfyllts. Tjänsteuppdrag redovisas över tid. För
tjänsteuppdrag som varar över en kortare tid redovisas intäkten i
praktiken när tjänsten har slutförts.
VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
FÖR REDOVISNINGSÄNDAMÅL
Det förekommer kundavtal där prissättning av varor och tjänster
baseras på prognostiserade volymer enligt kundernas leverans-
planer. I perioder med väsentliga oväntade volymförändringar kan
slutlig ersättning avvika från fakturerad ersättning. Koncernen
stämmer regelbundet av det faktiska volymutfallet mot leverans
-
planerna och justerar ersättningen löpande.
NOT 7 RÖRELSENS KOSTNADER
Koncernen redovisar resultaträkningen enligt funktionsindelad
form. De väsentliga kostnadsslagen är följande.
MSEK 2023 2022
Förändringar i lager, sålda varors kostnad
-4 141 -3 113
Kostnader för ersättningar till
anställda och styrelse (not 8)
-854 -703
Avskrivningar (not 10)
-189 -175
Övriga kostnader
-340 -230
Summa kostnader för sålda varor,
försäljning och administration
-5 524 -4 221
REDOVISNINGSPRINCIPER
Resultaträkningen är uppställd i funktionsindelad form. Funktion-
erna är följande:
Kostnad för sålda varor innehåller kostnader för varuhantering
och tillverkningskostnader innefattande löne- och materialkostna
-
der, köpta tjänster, lokalkostnader samt av- och nedskrivningar
på materiella anläggningstillgångar som används i inköps- och
produktionsprocessen.
Administrationskostnader avser kostnader för styrelser,
företags ledningar och stabsfunktioner i koncernen samt av- och
nedskrivningar på materiella anläggningstillgångar som används
av koncernens administrativa funktioner.
Försäljningskostnader omfattar kostnader för den egna försälj
-
ningsorganisationen, inklusive kostnader för logistikcenter samt
av- och nedskrivningar på materiella anläggningstillgångar som
används av koncernens försäljningsorganisation. Avsättningar till,
respektive återföring av kreditreserv, ingår också i funktionen
Försäljnings kostnader i resultaträkningen.
102 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
NOT 8 ANSTÄLLDA, PERSONALKOSTNADER OCH ARVODEN TILL STYRELSE
ANTAL PERSONER VARAV MÄN I PROCENT
MEDELANTAL ANSTÄLLDA 2023 2022 2023 2022
Moderbolag
7 8 43 38
Dotterbolagen
Sverige
347 321 78 79
Tyskland
162 150 79 79
Polen
578 512 80 80
Storbritannien
133 158 70 71
Rumänien
3 2 67 50
Kina
282 289 66 68
Hong Kong
1 1
Taiwan
76 80 70 73
Singapore
49 7 43 43
Indonesien
5 40
Ryssland
30 67
USA
25 17 76 76
Totalt dotterbolagen
1 661 1 567 75 76
Summa medelantal
anställda
1 668 1 575 75 75
KÖNSFÖRDELNING
I STYRELSE OCH
KONCERNLEDNING
ANTAL PERSONER
VARAV KVINNOR
I PROCENT
2023 2022 2023 2022
Styrelsen
8 8 25 25
Koncernledning
8 8 50 50
LÖNER, ANDRA
ERSÄTTNINGAR OCH
SOCIALA KOSTNADER
LÖNER OCH
ERSÄTTNINGAR
SOCIALA
KOSTNADER
2023 2022 2023 2022
Moderbolag
15 17 9 10
(varav pensions kostnad)
4
4
Dotterbolag 654
534
176
142
(varav pensions kostnad)
24
21
Summa löner, andra
ersättningar och sociala
kostnader
669 551 185 152
(varav pensions kostnad)
28
25
LÖNER, ANDRA ERSÄTTNINGAR
FÖRDELADE PER LAND SAMT
MELLAN LEDNINGSPERSONAL
OCH ÖVRIGA ANSTÄLLDA
LEDNINGSPERSONAL
1)
ÖVRIGA ANSTÄLLDA
2023 2022 2023 2022
Moderbolag i Sverige
7 11 8 6
(varav tantiem o.d.)
0 2 0 1
Dotterbolag i Sverige
2 3 181 148
(varav tantiem o.d.)
0 0 0 3
Dotterbolag utomlands
Länder inom EU
9 9 333 266
(varav tantiem o.d.)
0 1 1 1
Övriga länder
6 6 122 102
(varav tantiem o.d.)
0 0 5 5
Summa
24 29 645 522
(varav tantiem o.d.)
1 3 6 10
Pensionskostnader till styrelse och vd uppgår till 3 (4) MSEK
i koncernen.
1) Omfattar nuvarande och tidigare styrelseledamöter och deras suppleanter,
verk ställande direktör för moder bolaget och dess dotterbolag.
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt års-
stämmans beslut. På ordinarie årsstämma beslutades att arvode
till styrelsen skulle utgå med 2,3 (2,3) MSEK och fördelas i enlig
-
het med beslut vid årsstämman. Till styrelsens ordförande har
arvode utgått med 0,6 (0,6) MSEK. Arbetstagarrepresentanter
erhåller ej styrelsearvode.
Ersättning till verkställande direktören och övriga ledande
befattningshavare utgörs av årslön, rörlig ersättning, övriga för-
måner samt pension. Med ledande befattningshavare avses de
personer som ingår i koncernledningen. Under 2023 har denna
grupp omfattats av totalt 8 personer inklusive verkställande direk
-
tör. För verkställande direktören och övriga ledande befattnings-
havare bereds lönen i ersättningsutskottet och fastställs av
styr elsen . För verkställande direktören är den rörliga kortsiktiga
ersättningen (STI) maximerad till 60 procent av årslönen och den
rörliga långsiktiga ersättningen (LTI) är maximerad till 30 procent
av årslönen. För övriga ledande befattningshavare är rörlig ersätt
-
ning (STI) maximerad till 40 procent av årslönen och den rörliga
långsiktiga ersättningen (LTI) är maximerad till 25 procent av
årslönen.
Den rörliga ersättningen är baserad på uppnådda resultat i
för llande till uppställda mål. Bolaget har under 2023 följt de
tillämpliga ersättningsriktlinjerna som antagits av årsstämman.
Till verkställande direktören har under året utgått en årslön om
4,2 (3,9) MSEK. Till övriga ledande befattningshavare har under
året utgått en årslön om 13,5 (12,6) MSEK i ersättning.
För 2023 har verkställande direktören tjänat in en rörlig ersätt
-
ning uppgående till 0,4 (1,4) MSEK. Övriga ledande befattnings-
havare har erhållit en rörlig ersättning 2023 uppgående till 0,5
(3,7) MSEK. Ledande befattningshavare som är bosatta i Sverige
har erbjudits premiebaserade pensionsavtal med premier som på
årsbasis uppgår till maximalt 30 procent av den fasta årslönen,
därutöver tillkommer de pensionsförmåner som varje ledande
befattningshavare har rätt till enligt ITP-planen. Ordinarie pensions-
åldern för verkställande direktören är 65 år. Pensionskostnaden
för verkställande direktör är huvudsakligen premiebaserad och
motsvarar 30 procent av den fasta lönen, därutöver tillkommer de
pensionsförmåner som verkställande direktör har rätt till enligt
ITP-planen. Ledande befattningshavare som är bosatta utanför
Sverige får erbjudas pensionslösningar som är konkurrenskraftiga
i det land där personerna är eller har varit bosatta eller till vilket de
har en väsentlig anknytning, företrädesvis premiebaserade lös
-
ningar. Förmånsbaserade pensionslösningar ska, så långt möjligt,
alltid undvikas.
Mellan bolaget och verkställande direktören gäller en öm se-
sidig uppsägningstid om sex månader. Ersättning under uppsägnings
-
tiden avräknas mot andra inkomster under denna period. Vid
uppsägning från bolagets sida, före uppnådd pensionsålder erhålls
ett avgångsvederlag som uppgår till 12 månadslöner. Avgångs-
vederlaget avräknas mot andra inkomster. Efter uppnådd ordinarie
pensionsålder utgår ej något avgångsvederlag.
För övriga ledande befattningshavare gäller som huvudregel för
den anställde och arbetsgivaren en ömsesidig uppsägningstid om
6 månader. Avgångsvederlag, utöver lön under uppsägningstid,
förekommer och kan tillsammans med fast lön under uppsägning
uppgå till maximalt 6 månadslöner.
103 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
Personer som är bosatta utanför Sverige kan erbjudas upp-
sägningstider och avgångsvederlag som är konkurrenskraftiga i
det land där personerna är eller har varit bosatta eller till vilket de
har en väsentlig anknytning, företrädesvis lösningar motsvarande
vad som gäller för ledande befattningshavare bosatta i Sverige.
Incitamentsprogram 2023 (LTI)
Vid årsstämman 25 april 2023 beslutades att förlänga det rörliga
långsiktiga incitamentsprogramet (LTI) ytterligare ett år för cirka
20 ledande befattningshavare och nyckelpersoner. Deltagarna i
programmet erbjuds möjligheten att erhålla en bonus där netto-
beloppet efter avdrag för skatt ska användas för att förvärva aktier i
Bulten AB. Incitamentsprogrammet medför inte någon utspädning
för bolagets aktieägare om aktierna upphandlas till fullo på
aktiemarknaden.
Programmet innebär att deltagarna för varje räkenskapsår ges
möjlighet att erhålla en bonus på uppfyllande av ett för räken
-
skapsåret fastställt mål avseende ökning av bolagets resultat per
aktie (vinst per aktie) för räkenskapsåret jämfört med det före-
gående räkenskapsåret. Incitamentsprogrammet löper över ett år.
Kostnaden för programmet för räkenskapsåret 2023 beräknades
maximalt kunna uppgå till sammanlagt cirka 11 miljoner kronor
inklusive sociala avgifter. Maximal tilldelning för vd uppgår till
30 procent av grundlönen och för övriga i koncernledningen till
25 procent. Då prestationsmålen ej uppfyllts har ingen LTI-bonus
utgått för räkenskapsåret 2023. Samtliga deltagare i programmet
erhåller aktier som är inlåsta under en 2-årsperiod.
2023 2022
ERSÄTTNING TILL STYRELSE OCH LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE, MSEK
ARVODE
1)
/
GRUNDLÖN
RLIG
ERSÄTTNING
ÖVRIGA
FÖRMÅNER PENSION
ARVODE
1)
/
GRUNDLÖN
RLIG
ERSÄTTNING
ÖVRIGA
FÖRMÅNER PENSION
Koncernen
Styrelse
Ulf Liljedahl
0,6 0,6
Karin Gunnarsson
0,4 0,4
Hans Gustavsson
0,4 0,4
Christina Hallin
0,3 0,3
Hans Peter Havdal
0,3 0,3
Jonas Hård
0,2
Peter Karlsten
0,2 0,4
Ledande befattningshavare
Anders Nyström, vd
4,2 0,4 0,1 1,3 3,9 1,4 0,1 1,2
Övriga ledande befattnings havare
2)
, 6 (7) st
13,5 0,5 0,6 3,5 12,6 3,7 0,6 3,4
1) Avser styrelse- och utskottsarvode.
2) Antal på balansdagen
REDOVISNINGSPRINCIPER
Genom långsiktiga aktiebaserade incitamentsprogram kan före-
taget ge ut aktier till de anställda. Innevarande incitamentsprogram
är utformat som en kontantreglerad ersättning med efterföljande
krav på återinvestering i aktier (se beskrivning av programmet för
mer detaljer). Därav följer att detta bedöms vara en kontantregle
-
rad aktierelaterad ersättning i enlighet med reglerna i IFRS 2. Det
verkliga värdet på koncernens incitamentsprogram kostnadsförs
över intjänandeperioden, vilket motsvaras av den period då ersätt
-
ningen tjänas in och tjänsterna utförs. Det verkliga värdet upp-
skattas löpande utefter koncernens bästa bedömning av utfall och
redovisas som en skuld. Bedömningen av den totala ersättningen
som förväntas bli intjänad baseras på prestationsvillkor vilka åter
-
ges i beskrivningen av programmet. Uppskattningarna omprövas
vid varje rapportperiods slut och eventuella avvikelser redo visas i
resultaträkningen med motsvarande justeringar av skulden. I de
fall den aktierelaterade ersättningen förverkas på grund av att den
anställde inte uppfyllt intjänandevillkoren, återförs det belopp som
tidigare redovisats för dessa instrument.
104 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
NOT 9 ARVODEN OCH KOSTNADS-
ERTTNING FÖR REVISION
PWC 2023 2022
Revisionsuppdraget
4 4
varav till PricewaterhouseCoopers AB
2 2
Annan revisionsverksamhet
0 0
varav till PricewaterhouseCoopers AB
0 0
Skatterådgivning
1 0
varav till PricewaterhouseCoopers AB
1 0
Övriga tjänster
0 1
varav till PricewaterhouseCoopers AB
0 0
Summa
5 5
varav till PricewaterhouseCoopers AB
3 2
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisning och
bokföringen samt styrelsens och verkställande direktörens för
-
valtning, övriga arbetsuppgifter som det ankommer på företagets
revisorer att utföra samt rådgivning eller annat biträde som för-
anleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet
av sådana övriga arbetsuppgifter. Revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdraget omfattar huvudsakligen översiktlig granskning
av delårsrapporter. Skatterådgivning inkluderar rådgivning inom
inkomstbeskattning, inklusive internprissättningsfrågor, samt
mervärdesskatt. Övriga tjänster är sådan rådgivning som inte är
hänförlig till någon av de ovan nämnda kategorier av tjänster.
NOT 10 AVSKRIVNINGAR AV
IMMATERIELLA-, MATERIELLA- OCH
NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR
AVSKRIVNINGAR ENLIGT PLAN FÖRDELADE
PER TILLGÅNGSSLAG 2023 2022
Immateriella tillgångar
-2 -1
Materiella tillgångar
- Byggnader
-19 -14
- Maskiner och andra tekniska
anläggningar
-76 -76
- Inventarier, verktyg och installationer
-18 -17
Nyttjanderättstillgångar
- Byggnader
-64 -58
- Inventarier
-10 -9
Summa avskrivningar
-189 -175
AVSKRIVNINGAR ENLIGT PLAN
FÖRDELADE PER FUNKTION 2023 2022
Kostnad för sålda varor
-137 -129
Försäljningskostnader
-37 -35
Administrationskostnader
-15 -11
Summa avskrivningar
-189 -175
Tillgångarna består i allt väsentligt av maskiner och annan teknisk
utrustning.
NOT 11 ÖVRIGARELSEINTÄKTER
OCH KOSTNADER
ÖVRIGA RÖRELSEINTÄKTER 2023 2022
Vinst vid försäljning av
anläggnings tillgångar
2 1
Aktiverat arbete för egen räkning
2
Vinst vid försäljning av mark
5
Övriga rörelseintäkter
5 6
Summa övriga rörelseintäkter
9 12
ÖVRIGA RÖRELSEKOSTNADER 2023 2022
Förlust vid försäljning av
anläggnings tillgångar
-0 -0
Kursförlust på fordringar/skulder
av rörelsekaraktär
-11 -1
Avvecklingskostnader hänförliga till den
ryska verksamheten
-93
Övriga rörelsekostnader
-3 -3
Summa övriga rörelsekostnader
-14 -97
REDOVISNINGSPRINCIPER
Övriga rörelseintäkter respektive kostnader avser sekundära aktiv-
iteter som exempelvis intäkter från administrativa tjänster, kurs
-
differenser på poster av rörelsekarakr och realisationsresultat
vid försäljning av materiella anläggningstillgångar. Vid försäljning
av dotterföretag eller joint ventures redovisas också det koncern
-
mässiga resultatet här, i det fall redovisning som Avvecklad verk-
samhet ej är tillämplig.
105 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
NOT 12 LEASEKOSTNADER
2023 2022
Korttidsleasingavtal samt leasingavtal
av lågt värde
-7 -5
Avskrivningar
-74 -68
Räntekostnader leasing
-13 -11
Erlagda variabla leaseavgifter
Summa leasekostnader
-94 -84
Korttidsleasingavtal och leasingavtal för vilka den underliggande
tillgången har ett mindre värde undantas från att redovisas i
balansräkningen. Räntekostnaden för leasing ingår i finansiella
kostnader.
NOT 13 FINANSIELLA INTÄKTER OCH
KOSTNADER
FINANSIELLA INTÄKTER 2023 2022
nteintäkter
13 2
Valutakursdifferenser på lån
28
Övrigt
0 0
Summa finansiella intäkter
41 2
FINANSIELLA KOSTNADER 2023 2022
Räntekostnader, leasing
-13 -11
ntekostnader, övrigt
-57 -8
Valutakursdifferenser på lån
-2
Övrigt
-6 -6
Summa finansiella kostnader
-76 -27
REDOVISNINGSPRINCIPER
Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter på bank -
medel och fordringar, räntekostnader på lån, utdelningsintäkter
och valutakursdifferenser.
Räntekomponenten i leasingskulder och övriga finansiella skulde r
är redovisad i resultaträkningen genom tillämpning av effektiv-
räntemetoden, vilken innebär att räntan fördelas så att varje
redovisnings period belastas med ett belopp baserat på den under
respek tive period redovisade skulden. Emissionskostnader och
liknande direkta transaktionskostnader för att uppta lån ingår i
anskaffningskostnaden för lånet och kostnadsförs enligt effektiv
-
räntemetoden.
NOT 14 VALUTAKURSDIFFERENSER SOM
PÅVERKAT RESULTATET
2023 2022
Valutakursdifferenser som påverkat
rörelse resultatet
-11 -1
Valutakursdifferenser på finansiella
poster
28 -2
Summa valutakursdifferenser
17 -3
106 BU LTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
NOT 15 SKATT
REDOVISAD SKATT 2023 2022
Aktuell skatt
Aktuell skatt för året
-91 -93
Aktuell skatt hänförlig till föregående år
-3 3
Summa aktuell skatt
-94 -90
Uppskjuten skattekostnad () /
skatteintäkt (+)
Förändring uppskjuten skatt
24 9
Summa uppskjuten skatt
24 9
Summa redovisad skatt
-70 -81
Skatt hänförlig till komponenter i övrigt totalresultat uppgår
till -0,1 (0,2) MSEK och avser i sin helhet omvärdering av
pensions plan.
AVSTÄMNING AV EFFEKTIV SKATT 2023 2022
Resultat före skatt
197 155
Skatt enligt gällande skattesats
för moderbolaget 20,6% (20,6%)
-40 -32
Skatteeffekt av:
Skillnad i skattesats för utländska
dotterbolag
-12 -10
Ej skattepliktiga intäkter
4 0
Ej avdragsgilla kostnader
-13 -30
Uppskjuten skatt avseende tidigare års
ej redovisade temporära skillnader
3 4
Skattemässiga underskott för vilka
ej uppskjuten skatt redovisats
-2 -12
Utnyttjande av förlustavdrag som
tidigare ej har redovisats
0 0
Justering för aktuell skatt hänförlig
till tidigare år
-3 3
Omvärderingseffekt av förändring
i skattesats
Joint ventures och intresseföretags
resultat redovisat efter skatt
0 2
Övrigt
-7 -6
Skatt på årets resultat enligt
resultaträkningen
-70 -81
UPPSKJUTEN
SKATTEFORDRAN
UPPSKJUTEN
SKATTESKULD
2023 12 31 2022 12 31 2023 12 31 2022 12 31
Maskiner och
inventarier
6 1 14 18
Nyttjanderätts-
tillgångar
1)
6 6
Varulager
8 7
Kundfordringar
0 1
Underskottsavdrag
18 5
Pensioner
5 5 0
Övrigt
1 1 6 0
Nettoredovisning,
fordran/skuld
inom samma
jurisdiktion
-7 -4 -7 -4
Summa
37 22 13 14
1) Bruttobeloppet av uppskjutna skattefordringar (kopplade till leasingskulder) uppgick till 137
MSEK medan uppskjutna skatteskulder (kopplade till nyttjanderättstillgångar) uppgick till
131 MSEK.
Uppskjutna skattefordringar redovisas för skattemässiga under-
skottsavdrag i den utsträckning som det är sannolikt att de kan
tillgodogöras genom framtida beskattningsbara överskott. Per 31
december 2023 uppgår ackumulerade underskottsavdrag till 18
(5) MSEK. Koncernen har också beräknade skattemässiga förlust-
avdrag om totalt 197 (221) MSEK för vilka uppskjutna skatteford
-
ringar ej redovisas per 31 december 2023 varav 110 (132) MSEK
är hän rliga till Kina, 87 (89) MSEK är hänförliga till USA. Av de
totala förlustavdragen om 282 MSEK förfaller 40 MSEK år 2024,
39 MSEK för faller 2025, 23 MSEK förfaller 2026, 41 MSEK för-
faller 2027, 18 MSEK förfaller 2028, 36 MSEK förfaller 2029, 85
MSEK förfaller 2030 eller senare.
REDOVISNINGSPRINCIPER
Inkomstskatt utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt.
Inkomstskatter redovisas i resultaträkningen utom då underlig
-
gande transaktion redovisas i övrigt totalresultat eller direkt i ege t
kapital. I sådana fall redovisas även skatten i övrigt totalresultat
respektive eget kapital.
Aktuell skatt är skatt som skall betalas eller erhållas avseende
aktuellt år. Hit hör även justering av aktuell skatt hänförlig till tidig -
are perioder. Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräknings-
metoden med utgångspunkt i temporära skillnader mellan redo-
visade värden i koncernredovisningen och skattemässiga värden
på tillgångar och skulder. Beloppen beräknas baserade på hur de
temporära skillnaderna förväntas bli utjämnade och med tillämp
-
ning av de skattesatser och skatteregler som är beslutade eller
aviserade per balansdagen i de länder där moderbolagets dotter
-
företag och intresseföretag är verksamma och genererar skatte-
pliktiga intäkter.
Avdragsgilla temporära skillnader beaktas ej i koncernmässig
goodwill och i normalfallet inte heller i skillnader hänförliga till
andelar i dotterföretag som inte förväntas bli beskattade inom
överskådlig framtid. Uppskjuten skatteskuld redovisas inte om de n
uppstår till följd av första redovisningen av goodwill. Uppskjuten
skatt redovisas heller inte om den uppstår till följd av en trans-
aktion som utgör den första redovisningen av en tillgång eller
skuld som inte är ett rörelseförvärv och som, vid tidpunkten för
transaktionen, varken påverkar redovisat eller skattemässigt
resultat. Uppskjutna skattefordringar redovisas i den omfattning
det är troligt att framtida skattemässiga överskott kommer att fin
-
nas tillgängliga, mot vilka de temporära skillnaderna kan utnyttjas.
I juridisk person redovisas obeskattade reserver inklusive upp
-
skjuten skatteskuld. I koncernredovisningen delas däremot obe-
skattade reserver upp på uppskjuten skatteskuld och eget kapital .
Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla temporära
skillnader och underskottsavdrag redovisas endast i den mån det
är sannolikt att dessa kommer att medföra lägre skatteutbetal
-
ningar i framtiden.
Uppskjutna skattefordringar och skulder kvittas i balans-
räkningen när det finns en legal kvittningsrätt för aktuella skatte
-
fordringar och skulder och när de uppskjutna skattefordringarna
och skulderna hänför sig till skatter debiterade av en och samma
skatte myndighet.
107 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
FÖR REDOVISNINGSÄNDAMÅL
Av redovisningsprinciperna framgår under vilka förutsättningar
uppskjutna skattefordringar redovisas på temporära skillnader.
I detta sammanhang är det viktigt att företagsledningen tar ställ-
ning till om verksamheten kommer att redovisa skattemässiga
överskott i så nära tid att fordran är balansgill.
I de länder där ledningen bedömer att koncernen inom en snar
framtid kan dra fördel av de framtida lägre skatteinbetalningar
som befintliga skattemässiga underskott kommer ge upphov till
redovisas en uppskjuten skattefordran.
Per 31 december 2023 gör ledningen bedömningen, baserat
på nuvarande affärsplaner, att det är sannolikt att skattemässiga
överskott kommer att uppstå framöver i koncernens svenska
verksamhet. Den svenska verksamheten redovisar en uppskjuten
skattefordran om 14 MSEK per 31 december 2023, hänförbar till
förlust avdrag.
Samtidigt har ledningen bedömt att skattemässiga underskott
om sammanlagt 197 (221) MSEK i flera utländska verksamheter ej
kommer att kunna utnyttjas inom överskådlig framtid. Mot denna
bakgrund redovisas dessa ej som en uppskjuten skattefordran.
Per 31 december 2023 redovisar koncernen en uppskjuten
skattefordran hänförlig till förlustavdrag och andra skattemässiga
temporära skillnader uppgående till 37 (22) MSEK.
NOT 16 RESULTAT PER AKTIE
RESULTAT PER AKTIE 2023 2022
Årets resultat hänförligt till aktieägare
i Bulten AB (publ), MSEK
103 55
Justerat årsresultat hänförligt till
aktie ägare i Bulten AB (publ), MSEK
116 157
Vägt genomsnittligt antal utestående
aktier före utspädning
20 987 992 20 987 992
Vägt genomsnittligt antal utestående
aktier efter utspädning
20 987 992 20 987 992
Resultat i kronor per aktie före och
efter utspädning
4,89 2,65
Justerat resultat i kronor per aktie
före och efter utspädning
5,51 7,48
REDOVISNINGSPRINCIPER
Resultat per aktie före utspädning beräknas genom att periodens
resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare divideras med
moderbolagets vägda genomsnittliga antal utestående aktier för
räkenskapsåret. Resultat per aktie efter utspädning beräknas
genom att periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktie-
ägare divideras med det vägda genomsnittliga antalet utestående
aktier efter utspädning.
108 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
NOT 17 IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
2023 12 31 2022 12 31
GOODWILL
ÖVRIGA
IMMATERIELLA
TILLGÅNGAR
1)
SUMMA GOODWILL
ÖVRIGA
IMMATERIELLA
TILLGÅNGAR
1)
SUMMA
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
338 11 349 354 10 364
Rörelseförvärv
352 43 395
Årets anskaffningar
2 2 0 0
Omklassificeringar under året
0 0 1 1
Avyttringar och utrangeringar
-0 -0 -14 -2 -16
Årets valutakursdifferenser
-2 -0 -2 -2 2 0
Vid årets slut
688 56 744 338 11 349
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början
-9 -9 -7 -7
Avyttringar och utrangeringar
0 0 1 1
Årets avskrivning enligt plan
-2 -2 -1 -1
Årets valutakursdifferenser
1 1 -2 -2
Vid årets slut
-10 -10 -9 -9
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets början
-120 -120 -120 -120
Vid årets slut
-120 -120 -120 -120
Redovisat värde
Vid årets början
218 2 220 234 3 237
Vid årets slut
568 46 614 218 2 220
1) Avser främst utgifter för licenser och kundrelationer.
IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR PER LAND
2023 12 31 2022 12 31
Sverige
195 181
Polen
2 2
Kina
35 37
Singapore
381
Övriga
1 0
Summa immateriella anläggnings tillgångar
614 220
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
Redovisad koncerngoodwill uppgår till 568 (218) MSEK.
Koncernen prövar årligen om något nedskrivningsbehov föreligger
för goodwill. Goodwill övervakas av ledningen på respektive kassa
-
genererande nivå fördelat mellan Bulten och Exim. Återvinnings-
värdet för Bulten har fastställts genom beräkning av nyttjande-
värde. Beräkningarna utgår från uppskattade framtida kassaflöden
baserade på finansiella planer som godkänts av företagsledningen
och som täcker en treårsperiod.
Väsentliga antaganden i de finansiella planerna omfattar om
-
sättningstillväxt, produktivitetsutveckling och rörelsemarginaler.
Dessa antaganden har fastställts baserat på offentliggjord statistik
avseende fordonsindustrins utveckling, kundernas modellstrategi
och dess långsiktiga leveransplaner samt företagsledningens
bedöm ning om koncernens marginalutveckling.
Prognoserna avspeglar historiska nivåer justerat för förntad
tillväxt och förändringar i kundkontrakt.
Kassaflöden bortom treårsperioden extrapoleras med hjälp av
en bedömd tillväxttakt som följer antagandet om inflation om 2,0
(2,0) procent. Det prognostiserade kassaflödet har nuvärdes-
beräknats med en diskonteringsränta före skatt för Bulten på 10,9
(9,6) procent respektive för Exim på 11,7 procent. Diskonterings
-
räntan har fastställts genom en beräkning av en viktad kostnad för
eget och lånat kapital.
Under såväl 2023 som 2022 har beräknat återvinningsvärde
för Bulten och Exim överstigit det bokförda värdet varför inget
nedskrivningsbehov har identifierats.
Alternativa beräkningar har gjorts genom att ändra antaganden
avseende avkastningskravet på eget kapital, tillväxttakt och uthållig
rörelsemarginal. En ändring av dessa antaganden, var och en för
sig, med två procentenheter skulle inte resultera i något nedskriv
-
ningsbehov av redovisad goodwill hänförlig till Bulten respektive
Exim.
109 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
REDOVISNINGSPRINCIPER
Immateriella tillgångar
Utgifter för forskning och utveckling
Koncernen bedriver ingen forskning och utveckling av den art som
ska balanseras som en immateriell tillgång. Utgifterna kostnads
-
förs i takt med att de uppstår. Utgifter för utveckling av nya pro-
dukter och mjukvaror redovisas som immateriella tillgångar om
dana utgifter med hög säkerhet kommer att leda till framtida
ekonomiska fördelar för företaget. Immateriella tillgångar skrivs av
över dess bedömda nyttjandeperiod.
Reglerna innebär att höga krav ställs för att utgifter för utveck
-
ling skall redovisas som tillgångar. Till exempel skall det kunna
påvisas att det är tekniskt möjligt att färdigställa en ny produkt
eller mjukvara så att den kan användas eller säljas innan utgifter
för dess utveckling börjar redovisas som en tillgång.
Koncernen bedriver till stor del direkt kundorderrelaterad
utveckling, detta arbete är av beredningskaraktär och det bedrivs i
allmänhet inför planerad produktionsstart. Denna utveckling samt
övriga kostnader avseende forskning och utveckling redovisas i
resultaträkningen när de uppstår.
Goodwill
Goodwill utgörs av det belopp varmed anskaffningsvärdet över-
stiger det verkliga värdet på koncernens andel av det förvärvade
dotter-, intresse-, joint venture-företagets identifierbara netto-
tillgångar vid förrvstillfället. Goodwill på förvärv av dotter-
företag redovisas som immateriella tillgångar. Goodwill vid rvärv
av intresseföretag/joint venture ingår i värdet på innehav i
intresse företag/joint venture.
Goodwill testas årligen för att identifiera eventuellt nedskriv
-
ningsbehov och redovisas till anskaffningsvärde minskat med ack-
umulerade nedskrivningar. Nedskrivning av goodwill återförs inte.
Vinst eller förlust vid avyttring av en enhet inkluderar kvarvarande
redovisat värde på den goodwill som avser den avyttrade enheten .
Goodwill fördelas på kassagenererande enheter vid prövningen
av eventuellt nedskrivningsbehov. Vid rörelseförvärv där anskaff
-
ningskostnaden understiger nettot av det verkliga värdet av för-
värvade tillgångar och övertagna skulder samt eventualförpliktel-
ser, redovisas skillnaden direkt i resultaträkningen.
Övriga immateriella tillgångar
Övriga immateriella tillgångar som förvärvats av koncernen är
redovisade till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade
avskrivningar och nedskrivningar. Utgifter för internt genererad
goodwill och varumärken redovisas i resultaträkningen som
kostnad då den uppkommer. I koncernens övriga immateriella till
-
gångar ingår förvärvade programvarulicenser som aktiverats på
basis av de utgifter som uppstått då den aktuella programvaran
förvärvades och sattes i drift. Utgifterna balanseras i den omfatt
-
ning de troliga ekonomiska fördelarna överstiger utgifterna.
Avskrivningar
Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffnings-
värden minskat med eventuella restvärden. Avskrivningarna sker
linjärt över tillgångens nyttjandeperiod och redovisas som kostnad i
resultaträkningen. Avskrivning görs från och med den redovisnings
-
period då tillgången är tillgänglig för användning. Avskrivnings-
tiden för kundkontrakt uppgår till tio år och avskrivningstiden för
övriga immateriella tillgångar uppgår till fem år.
VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
FÖR REDOVISNINGSÄNDAMÅL
Nedskrivningsbehovet för goodwill utvärderas årligen, eller oftare
om behov föreligger, genom beräkning av återvinningsvärdet.
Återvinningsvärdet är det högre beloppet av tillgångens netto-
försäljningspris och dess nyttjandevärde. Om det beräknade
värd et understiger det redovisade värdet görs en nedskrivning till
tillgångens återvinningsvärde. För att bestämma nyttjandevärdet
används uppskattade framtida kassaflöden, vilka baseras på interna
affärsplaner och prognoser. Även om företagsledningen anser att
uppskattade framtida kassaflöden är rimliga kan andra antaganden
gällande kassaflöden i hög grad påverka gjorda värderingar.
Vid prövningen av goodwillvärde 568 (218) MSEK, vid utgången
av 2023 och 2022 identifierades inget nedskrivnings behov .
110 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
NOT 18 MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
2023 12 31 2022 12 31
BYGGNDER
OCH MARK
1)
MASKINER OCH
ANDRA TEKNISKA
ANLÄGGNINGAR
INVENT ARIER,
VERKTYG OCH
INSTALL ATIONER
GÅENDE
NYANLÄGGNINGAR
OCH FÖRSKOTT SUMMA
1)
BYGGNDER
OCH MARK
1)
MASKINER OCH
ANDRA TEKNISKA
ANLÄGGNINGAR
INVENT ARIER,
VERKT YG OCH
INSTALL ATIONER
GÅENDE
NYANLÄGGNINGAR
OCH FÖRSKOTT SUMMA
1)
Ackumulerade
anskaffningsvärden
Vid årets början
268 1 036 162 339 1 805 258 987 151 128 1 524
Rörelseförvärv
2 5 7
Årets anskaffningar
7 3 19 150 179 11 6 12 246 275
Omklassificeringar under året
209 168 15 -392 4 34 5 -43
Avyttringar och utrangeringar
-0 -113 -15 -2 -130 -10 -44 -18 -1 -73
Årets valutakursdifferenser
4 28 0 21 53 5 53 12 9 79
Vid årets slut
490 1 122 186 116 1 914 268 1 036 162 339 1 805
Ackumulerade avskrivningar
enligt plan
Vid årets början
-81 -614 -93 -788 -69 -514 -80 -663
Omklassificeringar under året
Avyttringar och utrangeringar
0 89 15 104 3 18 14 35
Årets avskrivning enligt plan
-19 -76 -18 -113 -14 -76 -17 -107
Årets valutakursdifferenser
-0 -25 -1 -26 -1 -42 -10 -53
Vid årets slut
-100 -626 -97 -823 -81 -614 -93 -788
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets början
-44
-44
-44 -44
Vid årets slut
-44 -44 -44 -44
Redovisat värde
Vid årets början 187 378 69 339 973
189 429 71 128 817
Vid årets slut
390 452 89 116 1 047 187 378 69 339 973
1) Varav mark 56 (52) MSEK.
MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR PER LAND
2023 12 31 2022 12 31
Sverige
257 243
Tyskland
108 96
Storbritannien
6 21
Polen
514 465
Kina
91 105
USA
50 28
Taiwan
13 15
Singapore
5 0
Övriga
3 0
Summa materiella anläggningstillgångar
1 047 973
REDOVISNINGSPRINCIPER
Materiella anläggningstillgångar redovisas som tillgång i balans-
räkningen när det på basis av tillgänglig information är sannolikt att
den framtida ekonomiska nyttan som är förknippad med innehavet
tillfaller koncernen och att anskaffningsvärdet för tillgången kan
beräknas på ett tillförlitligt sätt. Materiella anläggningstillgångar
redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag för ackumulerade
avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Mark är inte föremål
för avskrivning.
I anskaffningsvärdet ingår inköpspriset samt utgifter direkt
hänför bara till tillgången för att bringa den på plats och i skick för att
utnyttjas i enlighet med syftet med anskaffningen. Vidare ingår upp
-
skattade utgifter för nedmontering och bortforsling av tillgångarna
samt återställande av plats eller område där dessa utgifter finns.
Anskaffningsvärdet för egentillverkande anläggningstillgångar
inkluderar utgifter för material, ersättning till anställda, direkta
tillverkningsomkostnader samt lånekostnader som tar en
betyd ande tid i anspråk att färdigställas för avsedd användning.
Tillkommande utgifter läggs till tillgångens redovisade värde
eller redovisas som en separat tillgång, beroende på vilket som
är lämpligt, endast då det är sannolikt att de framtida ekono
-
miska förmåner som är förknippade med tillgången kommer att
komma koncernen tillgodo och tillgångens anskaffningsvärde
kan mätas på ett tillförlitligt sätt. Redovisat värde för den
ersatta delen tas bort från balansräkningen. Alla andra former
av reparationer och underhåll redovisas som kostnader i resultat-
räkningen under den period de uppkommer.
Det redovisade värdet för en materiell anläggningstillgång
exkluderas ur balansräkningen vid utrangering eller avyttring
eller när inga framtida ekonomiska fördelar väntas från använd
-
ningen. Resultatet från avyttringen eller utrangeringen utgörs av
försäljningspris och tillgångens redovisade värde med avdrag för
direkta försäljningskostnader. Resultatet redovisas som övrig
rörelseintäkt/kostnad.
Avskrivningsprinciper för materiella anläggningstillgångar
Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffnings-
värden minskat med beräknat restvärde. Avskrivning sker linjärt
över tillgångens beräknade nyttjandeperiod. Följande avskrivnings
-
tider tillämpas:
FÖRVÄRVADE MATERIELLA TILLGÅNGAR ANTAL ÅR
Byggnader
15 – 40
Maskiner och andra tekniska anläggningar
5 – 14
Inventarier, verktyg och installationer
3 – 10
Nedskrivningar
Tillgångar som skrivs av bedöms med avseende på värdeminsk
-
ning när händelser eller förändringar i förhållanden indikerar att
det redovisade värdet kanske inte är återvinningsbart. En ned
-
skrivning görs med det belopp med vilket tillgångens redovisade
värde överstiger dess återvinningsvärde. Återvinningsvärdet är
det högre av en tillgångs verkliga värde minskat med försäljnings
-
kostnader och nyttjandevärdet. Vid bedömningen av nedskriv-
ningsbehov grupperas tillgångar på de lägsta nivåer där det finns
separata identifierbara kassaflöden (kassagenererande enheter).
111 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
NOT 19 NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR OCH LEASINGSKULDER
2023 12 31 2022 12 31
BYGGNADER
INVENT ARIER SUMMA BYGGNADER INVENT ARIER SUMMA
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
656 40 696 432 36 468
Rörelseförvärv
2 1 3
Årets anskaffningar
31 10 41 84 7 91
Omklassificeringar under året
21 2 23 124 2 126
Avyttringar och utrangeringar
-40 -12 -52 -19 -6 -25
Årets valutakursdifferenser
3 -0 3 35 1 36
Vid årets slut
673 41 714 656 40 696
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början
-188 -22 -210 -137 -18 -155
Avyttringar och utrangeringar
40 12 52 19 6 25
Årets avskrivning enligt plan
-64 -11 -75 -58 -9 -67
Årets valutakursdifferenser
1 0 1 -12 -1 -13
Vid årets slut
-211 -21 -232 -188 -22 -210
Redovisat värde
Vid årets början
468 18 486 295 18 313
Vid årets slut
462 20 482 468 18 486
NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR PER LAND
2023 12 31 2022 12 31
Sverige
33 29
Tyskland
217 234
Storbritannien
15 20
Polen
87 89
Kina
29 11
USA
71 82
Taiwan
17 20
Singapore
11 1
Övriga länder
2 0
Summa nyttjanderättstillgångar
482 486
LEASINGSKULDER
2023 12 31 2022 12 31
Långfristiga räntebärande leasingskulder
442 449
Kortfristiga räntebärande leasingskulder
64 65
Summa räntebärande leasingskulder
506 514
Leasekostnader se not 12.
KASSAUTFLÖDE FÖR LEASINGAVTAL
Totalt kassautflöde för leasingavtal under 2023 uppgår till
95 (86) MSEK.
REDOVISNINGSPRINCIPER
Koncernen som leasetagare
Koncernens leasingavtal består i huvudsak av nyttjanderätter
avseende lokaler och inventarier. Leasingavtalen redovisas som
nyttjanderätter med motsvarande leasingskuld den dagen som den
leasade tillgången finns tillgänglig för användning av koncernen.
Korttidsleasingavtal och leasingavtal för vilka den underliggande
tillgången har ett mindre värde undantas.
Varje leasingbetalning fördelas mellan amortering av leasings
-
kuld och finansiell kostnad. Den finansiella kostnaden ska fördelas
över leasingperioden så att varje redovisningsperiod belastas
med ett belopp som motsvarar en fast räntesats för den under
respektive period redovisade skulden.
Leasingperioden fastställs som den icke uppsägningsbara
period en tillsammans med både perioder som omfattas av en
möjlig het att förlänga leasingavtalet om leasetagaren är rimligt
ker på att utnyttja det alternativet, och perioder som omfattas
av en möjlig het att säga upp leasingavtalet om leasetagaren är
rimligt säker på att inte utnyttja det alternativet.
Koncernens leasingskulder redovisas till nuvärdet av koncern-
ens fasta avgifter (inklusive till sin substans fasta avgifter). Köp-
optioner inkluderas i avgifterna om det är rimligt säkert att dessa
kommer nyttjas för att förrva den underliggande tillgången.
Straffavgifter som utgår vid uppsägning av leasingavtalet inklude
-
ras om leasingperioden återspeglar att leasetagaren kommer att
utnyttja en möjlighet att säga upp leasingavtalet. Leasingbetal
-
ningar som kommer att göras för rimligtvis säkra förlängnings-
optioner ingår också i värderingen av skulden.
Leasingbetalningarna diskonteras med leasingavtalets implicita
ränta om denna räntesats lätt kan fastställas, annars används
koncern ens marginella låneränta. Koncernen bestämmer den
margin ella låneräntan genom att utgå från basräntan för respektive
valuta och löptid med tillägg för koncernens upplåningsmarginal
för respektive tillgångsslag. Den vägda genomsnittliga marginella
låneräntan för bolagets leasingkontrakt uppgick till 2,29 (2,13)
procent. Koncernen är exponerad för eventuella framtida ökningar
av rörliga leasingbetalningar baserade på ett index eller en ränta,
som inte ingår i leasingskulden förrän de träder i kraft. När juste
-
ringar av leasingbetalningar baserade på ett index eller en ränta
träder i kraft omvärderas leasingskulden och justeras mot
nyttjande rätten.
112 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
Koncernens nyttjanderätter redovisas till anskaffningsvärde
och inkluderar initialt nuvärdet av leasingskulden, justerat för
leasing avgifter som betalats vid eller före inledningsdatumet
samt initiala direkta utgifter.
Avskrivningsprinciper för nyttjanderättstillgångar
Nyttjanderätten skrivs av linjärt över det kortare av tillgångens
nyttjandeperiod och leasingavtalets längd. Avskrivningar enligt
plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden.
VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
FÖR REDOVISNINGSÄNDAMÅL
Optioner att förlänga och säga upp avtal finns inkluderade i ett
antal av koncernens leasingavtal gällande byggnader och utrust
-
ning. Den övervägande delen av optionerna som ger möjlighet att
förlänga och säga upp avtal kan endast utnyttjas av koncernen och
inte av leasegivarna. När leasingavtalets längd fastställs, beaktar
ledningen all tillgänglig information som ger ett ekonomiskt incita
-
ment att utnyttja en förlängningsoption, eller att inte utnyttja en
option för att säga upp ett avtal. Möjligheter att förlänga ett avtal
inkluderas endast i leasingavtalets längd om det är rimligt säkert
att avtalet förlängs (eller inte avslutas).
NOT 20 ANDRA LÅNGFRISTIGA
FORDRINGAR
ACKUMULERADE ANSKAFFNINGSVÄRDEN 2023 12 31 2022 12 31
Vid årets början
2 4
Amorteringar, avgående fordringar
-0 -1
Andra tillkommande fordringar
1 0
Omklassificering
-0 -1
Omräkningsdifferenser
-0 0
Redovisat värde vid årets slut
3 2
NOT 21 VARULAGER
2023 12 31 2022 12 31
Råvaror och förnödenheter
101 80
Produkter i arbete
232 189
Färdiga produkter och handelsvaror
720 690
Summa varulager
1 053 959
Den utgift för varulager som kostnadsförts ingår i posten
Kostnader för sålda varor.
Årets nedskrivning av varulagret till nettoförsäljningsvärdet upp
-
går till 34 (23) MSEK. Nedskrivningen har redovisats i resultat-
räkningen som kostnader för sålda varor. Koncernen har under
året återfört -24 (-23) MSEK av tidigare nedskrivning av varu-
lagret. Beloppet ingår i sålda varors kostnad. Total reservering för
inkurans vid årets slut uppgår till 85 (75) MSEK.
REDOVISNINGSPRINCIPER
Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och
nettoförsäljningsvärdet. Anskaffningsvärdet beräknas genom
tillämp ning av först in- först ut- principen (FIFU) och inkluderar
utgifter som uppkommit vid förvärv av lagertillgångarna och
transport av dem till deras nuvarande plats och skick. Netto-
försäljningsvärdet är det uppskattade försäljningspriset i den
löpande verksamheten, efter avdrag för uppskattade kostnader
r färdigställande och för att åstadkomma en försäljning.
Därvid har inkuransrisk beaktats. För tillverkade varor och
pågående arbete, inkluderar anskaffningsvärdet en rimlig andel av
indirekta tillverkningskostnader. Vid värdering har hänsyn tagits
till normalt kapacitetsutnyttjande.
VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
FÖR REDOVISNINGSÄNDAMÅL
Koncernen redovisar ett totalt lagervärde om 1 053 (959) MSEK.
En inkuransreserv redovisas om det beräknade nettoförsäljnings
-
värdet är lägre än anskaffningskostnaden och i samband härmed
gör koncernen uppskattningar och bedömningar avseende bl.a.
framtida marknadsförutsättningar och beräknade nettoförsäljnings
-
värden. Risken för inkurans aktualiseras särskilt i perioder med
oväntade efterfrågebortfall. Dessutom kan inkurans uppstå om
koncernen inte är framgångsrik med att anpassa lagernivåer i sam
-
band med att kunder fasar ut fordonsmodeller ur sin produktion.
113 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
NOT 22 KUNDFORDRINGAR
KUNDFORDRINGAR 2023 12 31 2022 12 31
Kundfordringar
975 980
Avgår kreditreserv
-2 -5
Summa kundfordringar
973 975
Kundfordringarna utgörs av fordringar på kunder från försäljning
av koncernens produkter och tjänster. I det fall dessa förväntas
regleras efter mer än tolv månader efter balansdagen klassificeras
dessa som Andra långfristiga fordringar.
Kundfordringar redovisas initialt till transaktionspriset.
Koncernen innehar kundfordringarna i syfte att insamla avtals-
enliga kassa flöden och värderar dem därför vid efterföljande
redovisningstidpunkter till upplupet anskaffningsvärde med
tillämpning av effektivräntemetoden.
Redovisade belopp per valuta för koncernens kundfordringar
är följande:
KUNDFORDRINGAR PER VALUTA 2023 12 31 2022 12 31
SEK
79 71
EUR
407 436
USD
210 197
GBP
35 32
PLN
2 1
CNY
180 189
Övriga
60 49
Summa kundfordringar
973 975
Nedskrivningsbedömning av kundfordringar
För kundfordringar tillämpar koncernen den förenklade ansatsen
för kreditreservering, det vill säga, reserven kommer att motsvara
den förväntade förlusten över hela kundfordringens livslängd.
För att mäta de förväntade kreditförlusterna har kundfordringar
grupperats utifrån extern kreditrating alternativt motpartens
betalningshistorik. Förväntade kreditförluster redovisas i koncern-
ens rapport över totalresultat i posten försäljningskostnader.
Kundfordringar och kortfristiga fordringar skrivs bort när det inte
finns någon rimlig förväntan om återbetalning.
Kunderna betalar i normalfallet i anslutning till överenskommen
förfallodag och koncernen har historiskt haft mycket låga kredit
-
förluster. Kundförluster i förhållande till koncernens nettoomsätt-
ning uppgick under 2023 till 0,00 (0,00)% .
ÅLDERSANALYS KUNDFORDRINGAR 2023 12 31 2022 12 31
Mindre än 3 månader
87 98
3 till 6 månader
6 2
Mer än 6 månader
10 12
Summa förfallna kundfordringar
103 112
FÖRÄNDRING I KREDITRESERVEN 2023 12 31 2022 12 31
Vid årets början
-5 -5
Förändring av kreditreservering
-0 -3
Fordringar som skrivits bort under året
som ej indrivningsbara
3 4
Återförda outnyttjade belopp
0 0
Årets valutakursdifferenser
-0 -1
Vid årets utgång
-2 -5
I övriga kategorier inom kortfristiga fordringar, dvs Förutbetalda
kostnader och upplupna intäkter samt Övriga fordringar ingår inte
några tillgångar för vilka väsentliga nedskrivningsbehov eller fram
-
tida förlustrisker bedöms föreligga. Motsvarande gäller för kategorin
Andra långfristiga fordringar. Den maximala exponeringen för
kredit risk per balansdagen är det verkliga värdet för varje kategori
fordringar som nämns ovan. För samtliga dessa kategorier av
fordringar bedöms det verkliga värdet i allt väsentligt motsvara det
bokförda värdet.
VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
FÖR REDOVISNINGSÄNDAMÅL
Koncernen överlåter regelbundet delar av utestående kund-
fordringar till tredje man. Avyttringarna baseras på ramavtal och
villkor som sammantaget har bedömts innebära att de risker och
fördelar som är knutna till kundfordringarna i alla väsentliga delar
övergår till köparen, baserat på en prövning i enlighet med IFRS 9
– Finansiella instrument. Per den 31 december 2023 uppgick
värd et av de överlåtna kundfordringarna till 68 (70) MSEK .
NOT 23 ÖVRIGA FORDRINGAR
2023 12 31 2022 12 31
Fordran avseende mervärdesskatt
98 60
Övriga fordringar
15 16
Summa övriga fordringar
113 76
NOT 24 FÖRUTBETALDA KOSTNADER
OCH UPPLUPNA INTÄKTER
2023 12 31 2022 12 31
Förutbetalda hyror
0 2
Förutbetalda licenser
5 2
Förutbetalda försäkringar
7 5
Övriga förutbetalda kostnader
14 14
Övriga upplupna intäkter
99 103
Summa förutbetalda kostnader och
upplupna intäkter
125 126
114 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
NOT 25 FINANSIELLA INSTRUMENT
PER KATEGORI
Finansiella tillgångar
Koncernen klassificerar sina finansiella instrument i följande kate-
gorier: finansiella tillgångar värderade till verkligt värde antingen
via resultaträkningen och övrigt totalresultat eller finansiella till
-
gångar värderade till upplupet anskaffningsvärde. Klassificeringen
av investeringar i skuldinstrument beror på koncernens affärs-
modell för hantering av finansiella tillgångar och de avtalsenliga
villkoren för tillgångarnas kassaflöden. Ledningen fastställer
klass ificer ingen av de finansiella tillgångarna vid det första redo
-
visningstillfället. Koncernen har endast finansiella tillgångar i
kate go rin upplupet anskaffningsvärde.
Finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde
Tillgångar som innehas med syftet att inkassera avtalsenliga kassa-
flöden och där dessa kassaflöden endast utgör kapitalbelopp och
ränta värderas till upplupet anskaffningsvärde. De ingår i omsätt
-
ningstillgångar, med undantag för poster med förfallodag mer än
12 månader efter balansdagen, vilka klassificeras som anlägg
-
ningstillgångar. Ränteintäkter från dessa finansiella tillgångar
redovisas med effektivräntemetoden och ingår i finansiella intäkter.
Koncernens finansiella tillgångar som värderas till upplupet
anskaffningsvärde utgörs av posterna kundfordringar, andra
långfristiga fordringar och likvida medel.
FINANSIELLA TILLGÅNGAR
UPPLUPET
ANSKAFFNINGS
VÄRDE
2023 12 31
UPPLUPET
ANSKAFFNINGS
VÄRDE
2022 12 31
Andra långfristiga fordringar
3 2
Kundfordringar
973 975
Likvida medel
340 451
Summa
1 316 1 428
För investeringar i joint venture och intresseföretag, se not 35 .
REDOVISNINGSPRINCIPER
Köp och försäljningar av finansiella tillgångar redovisas på affärs-
dagen, det datum då koncernen förbinder sig att köpa eller sälja
tillgången. Finansiella tillgångar tas bort från balansräkningen när
rätten att erhålla kassaflöden från instrumentet har löpt ut eller
har överförts och koncernen har överfört i stort sett alla risker och
förmåner som är förknippade med äganderätten. Finansiella till
-
gångar värderas initialt till verkligt värde plus, i de fall tillgången
inte redovisas till verkligt värde via resultaträkningen, trans-
aktionskostnader direkt hänförliga till köpet. Efter anskaffnings-
tidpunkten redovisas de till upplupet anskaffningsvärde med till
-
lämpning av effektivräntemetoden.
Finansiella tillgångar och skulder kvittas och redovisas med ett
nettobelopp i balansräkningen, endast när det finns en legal rätt
att kvitta de redovisade beloppen och en avsikt att reglera dem
med ett nettobelopp eller att samtidigt realisera tillgången och
reglera skulden. Den legala rättigheten får inte vara beroende av
framtida händelser och den måste vara rättsligt bindande för
retaget och motparten både i den normala affärsverksamheten
och i fall av betalningsinställelse, insolvens eller konkurs.
Koncernen bedömer de framtida förväntade kreditförluster
som är kopplade till tillgångar redovisade till upplupet anskaff
-
ningsvärde. Koncernen redovisar en kreditreserv för sådana för-
väntade kreditförluster vid varje rapporteringsdatum. Förlust-
reserven avseende finansiella tillgångar är baserad på antaganden
om risk för fallissemang och förväntade förlustnivåer. Koncernen gör
egna bedömningar för antaganden och val av indata till beräkningen
av nedskrivningen. Dessa baseras på historik, kända marknads-
förutsättningar och framåtblickande beräkningar vid slutet av
varje rapporteringsperiod. För bedömning av kreditreservering för
kundfordringar, se not 22 .
Finansiella skulder
Koncernen klassificerar sina finansiella skulder i kategorierna:
skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde samt derivat-
instrument. Finansiella skulder fördelar sig på följande belopp i
balansräkningen:
FINANSIELLA SKULDER
UPPLUPET
ANSKAFFNINGS
VÄRDE
2023 12 31
UPPLUPET
ANSKAFFNINGS
VÄRDE
2022 12 31
Långfristiga räntebärande skulder
1 204 849
Kortfristiga räntebärande skulder
462 512
Leverantörsskulder
918 827
Summa
2 584 2 188
REDOVISNINGSPRINCIPER
Räntebärande skulder
Redovisningsprinciperna för övriga räntebärande skulder framgår
av not 30 Räntebärande skulder till kreditinstitut och not 19 Nytt
-
janderättstillgångar och leasingskulder.
Leverantörsskulder
Leverantörsskulder är förpliktelser att betala för varor eller tjänst er
som har förrvats i den löpande verksamheten från leverantörer.
Leverantörsskulder klassificeras som kortfristiga skulder om de
förfaller inom ett år eller tidigare. Om inte, tas de upp som lång
-
fristiga skulder.
Derivatinstrument och säkringsinstrument
Koncernen hade vid utgången av 2023 och 2022 inga derivat-
kontrakt.
Verkligt värde
I de fall verkligt värde avviker från bokfört värde lämnas upp-
lysning om verkligt värde i respektive not. På balansdagen 2023
och 2022 fanns inga finansiella tillgångar och skulder som redo-
visas till verkligt värde.
115 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
NOT 26 AKTIEKAPITAL OCH ÖVRIGT
TILLSKJUTET KAPITAL
STAMAKTIER TOTALT ANTAL AKTIER
Antal utestående aktier per
31 december 2022
20 987 992 20 987 992
Antal utestående aktier per
31 december 2023
20 987 992 20 987 992
Totalt antal stamaktier per 31 december 2023 uppgår till
21 040 207 aktier. Aktiens kvotvärde är 0,50 SEK.
Alla emitterade aktier är till fullo betalda. Per 2023-12-31 har
Bulten AB 52 215 aktier i eget förvar .
REDOVISNINGSPRINCIPER
Eget kapital fördelas på kapital hänförligt till moderbolagets
aktieägare samt innehav utan bestämmande inflytande. Värde-
överföringar i form av bland annat utdelningar från moderbolaget
och koncernen ska grunda sig på av styrelsen upprättat yttrande
över utdelningsförslaget. Detta yttrande har att ta hänsyn till
den försiktighetsregel som finns i lagen för att undvika att större
utdelning sker än vad som finns täckning för.
Aktiekapital
Stamaktier klassificeras som eget kapital. Transaktionskostnader
som direkt kan hänföras till emission av nya aktier eller optioner
redovisas, netto efter skatt, i eget kapital som ett avdrag från
emissionslikviden. Vid utsläckning av finansiella skulder genom att
hela eller delar av lånet återbetalas genom emitterade aktier värd-
eras aktierna till verkligt värde och skillnaden mellan detta värde
och det bokförda värdet på lånet redovisas i resultaträkningen.
I det fall långivaren direkt eller indirekt också är aktieägare och
agerar i egenskap av aktieägare motsvarar det emitterade beloppet
det bokförda värdet på den finansiella skulden som därmed
utsläcks (s.k. kvittningsemission). Härigenom uppstår ingen vinst
eller förlust att redovisa i resultaträkningen.
Övrigt tillskjutet kapital
Avser eget kapital som är tillskjutet från ägarna.
NOT 27 ANDRA RESERVER
OMRÄKNINGSRESERV
2023 2022
Ingående balans
160 32
Valutakursdifferenser
-43 122
Övrigt totalresultat hänförligt till
joint venture
-2 6
Utgående balans
115 160
REDOVISNINGSPRINCIPER
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven omfattar valutakursdifferenser som uppstår
som en följd av att resultat- och balansräkning för alla koncern-
företag omräknas till koncernens rapportvaluta.
NOT 28 INNEHAV UTAN BESTÄMMANDE
INFLYTANDE
Nedan visas finansiell information i sammandrag för dotter-
företag som är innehavare utan bestämmande inflytande och
som är väsentliga för koncernen. Informationen visas för PSM-ZJK
Fasteners Co., Ltd., Bulten Radium Industries Private Limited och
TensionCam Systems AB.
RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG 2023 2022
Resultatposter
Intäkter
248 208
Resultat efter skatt
50 37
Övrigt totalresultat
Valutakursdifferenser
-4 14
Summa totalresultat
46 51
Hänförligt till
Moderbolagets aktieägare
23 32
Innehav utan bestämmande
inflytande
23 19
Summa totalresultat
46 51
BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG 2023 12 31 2022 12 31
Tillgångar
Anläggningstillgångar
11 3
Omsättningstillgångar
179 153
Summa tillgångar
190 156
Skulder
Långfristiga skulder
0
Kortfristiga skulder
116 104
Summa skulder
116 104
Nettotillgångar
74 52
Summa nettotillgångar hänförligt till
innehav utan bestämmande inflytande
35 26
KASSAFLÖDE I SAMMANDRAG 2023 2022
Kassaflöde från den löpande verksamheten
55
41
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-2 -0
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-28 -21
Årets kassaflöde
25 20
REDOVISNINGSPRINCIPER
Innehav utan bestämmande inflytande
Koncernen tillämpar principen att behandla transaktioner med
innehav utan bestämmande inflytande som transaktioner med
koncernens aktieägare. Vid köp från innehav utan bestämmande
inflytande redovisas skillnaden mellan den ersättning som har
betalats och den faktiska förrvade andelen av det redovisade
värdet på dotterretagets nettotillgångar i eget kapital. Vinster
och förluster vid avyttringar till innehav utan bestämmande
inflytande redovisas också i eget kapital.
116 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
NOT 29 AVSÄTTNINGAR TILL PENSIONER
OCH LIKNANDE FÖRPLIKTELSER
Ersättning till anställda efter avslutad anställning erläggs till över-
vägande delen genom betalningar till försäkringsbolag eller myn-
digheter som därmed övertar förpliktelserna mot de anställda, så
kallade avgiftsbestämda pensioner. De största förmånsbestämda
planerna finns i Sverige (FPG/PRI). Beträffande förmånsbestämda
planer beräknas företagets kostnader samt värdet på utestående
förpliktelse med hjälp av aktuariella beräkningar vilka syftar till att
fastställa nuvärdet av utfärdade förpliktelser. Ränta klassificeras
som finansiell kostnad. Övriga kostnadsposter fördelas i rörelse-
resultatet inom kostnad för sålda varor, försäljnings- eller adminis
-
trationskostnader beroende på den anställdes funktion. Koncernen
har också pensionsförpliktelser om 7 (10) MSEK som har tryggats
genom kapitalförsäkringar, vilket innebär att eventuella föränd
-
ringar av pensionsförpliktelsen kompenseras fullt ut genom
motsvarande värdeförändring på kapitalförsäkringen. Pensions-
åtagandet redovisas som eventualförpliktelse och kapitalför-
säkringen som ställd säkerhet.
FÖRMÅNSBESTÄMDA PENSIONSPLANER
OCH LIKNANDE FÖRPLIKTELSER 2023 12 31 2023 12 31
FPG/PRI
6 7
Övriga ålderspensioner i svenska bolag
1 1
Ålderspension i utländska bolag
5 6
Övriga långfristiga ersättningar
till anställda
5 4
Summa förmånsbestämda pensions planer
och liknande förpliktelser
17 18
Till grund för värderingen av pensionsåtagandet avseende förmåns
-
bestämda pensionsplaner ligger antaganden enligt tabellen nedan.
SVERIGE
PENSIONSÅTAGANDEN 2023 2022
Diskonteringsränta, %
4,0 3,6
Inflation, %
1,6 2,0
Det sker inte någon fortsatt intjäning i det förmånsbaserade
systemet i Sverige. Som en konsekvens värderas koncernens
pensions åtagande baserat på en oförändrad löneökningstakt.
Diskonteringsr äntan fastställs utifrån marknadsräntan per
balansdagen på bostadsobligationer i Sverige.
Riskexponering och känslighetsanalys
De förmånsbestämda pensionsplanernas skulder är fastställda
genom användning av en diskonteringsränta som utgår från
bostadsobligationer med duration motsvarande genomsnittlig
återstående löptid på förpliktelsen (6 år). En minskning i ränta
på företagsobligationer med 0,5 procentenheter kommer att
innebära en ökning av skulderna i planen med 0,2 MSEK. Eftersom
planerna är ofonderade kommer en minskad obligationsränta att
öka skulderna utan att en motsvarande värdeökning på förvalt
-
ningstillgångar uppstår.
FÖRMÅNSBESTÄMDA FÖRPLIKTELSER OCH
VÄRDET AV FÖRVALTNINGSTILLGÅNGAR 2023 12 31 2022 12 31
Nuvärdet av förmånsbestämda
förpliktelser
19 20
Verkligt värde på förvaltningstillgångar
-2 -2
Koncernens nettoförpliktelser avseende
förmånsbestämda pensionsplaner
17 18
- varav Avsättningar för pensioner
15 16
- varav Kortfristiga räntebärande skulder
2 2
AVSTÄMNING AV NETTOFÖRPLIKTELSE AVSE
ENDE FÖRMÅNSBESTÄMDA FÖRPLIKTELSER 2023 12 31 2022 12 31
Ingående nettoskuld
18 22
Förvärvad pensionsskuld
Periodens pensionskostnad (+)/intäkt (-)
1 2
Pensionsutbetalningar
-4 -3
Omvärderingseffekt av ändrade
antaganden efter skatt
2 -3
Omräkningsdifferens
0 0
Utgående nettoskuld
17 18
SPECIFIKATION AV TOTALA KOSTNADER FÖR
ERSÄTTNING EFTER AVSLUTAD ANSTÄLLNINGS
OM REDOVISAS I RESULTATRÄKNINGEN 2023 2022
Kostnader avseende
förmånsbestämda planer
Kostnader för tjänstgöring
under innevarande år
-1 -1
Räntekostnader
0 0
Summa kostnader avseende
förmåns
bestämda planer
-1 -1
Kostnader avseende
avgiftsbestämda planer
-26 -23
Totala kostnader som redovisas
i resultat räkningen
-27 -24
Omvärderingseffekt redovisad i
Övrigt totalresultat (efter skatt)
-2 3
STÄLLDA SÄKERHETER FÖR PENSIONS
FÖRPLIKTELSER 2023 12 31 2022 12 31
Kapitalförsäkring - Direktpensioner
1)
9 11
Summa
9 11
Belopp varmed avsättningsposten för-
väntas betalas efter mer än tolv månader
4 6
1) Pensionsförpliktelserna har tryggats genom kapitalförsäkringar, vilket innebär att eventuella
förändringar av pensionsförpliktelsen kompenseras fullt ut genom motsvarande värde-
förändring på kapitalförsäkringen. Såväl pensionsåtagandet och kapitalförsäkringen
redovisas i not 33.
117 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
REDOVISNINGSPRINCIPER
Pensionsförpliktelser
Koncernens bolag har olika pensionssystem i enlighet med lokala
villkor och praxis i de länder där de verkar.
Den dominerande pensionsformen är avgiftsbaserade
pensions planer. Dessa planer innebär att bolaget löpande reglerar
sitt åtagande genom inbetalningar till försäkringsbolag eller
pensions fonder.
Pensionsplaner som däremot bygger på en avtalad framtida
pensionsrätt, så kallad förmånsbestämda pensionsplaner, innebär
att företaget har ett ansvar som sträcker sig längre och där exem
-
pelvis antaganden om framtiden påverkar företagets redovisade
kostnad. Koncernens nettoförpliktelse beräknas separat för varje
plan genom en uppskattning av den framtida ersättningen som de
anställda intjänat genom sin anställning i både innevarande och
tidigare perioder, denna ersättning diskonteras till ett nuvärde.
Den skuld som redovisas i balansräkningen avseende förmåns
-
bestämda pensionsplaner är nuvärdet av den förmånsbestämda
förpliktelsen vid rapportperiodens slut minus verkligt värde på
förvalt ningstillgångarna. Den förmånsbestämda pensionsförplik
-
telsen beräknas årligen av oberoende aktuarier med tillämpning
av den så kallade projected unit credit method.
Nuvärdet av den förmånsbestämda förpliktelsen fastställs
genom diskontering av uppskattade framtida kassaflöden med
användning av räntesatsen för förstklassiga företagsobligationer
som är utfärdade i samma valuta som ersättningarna kommer
att betalas i med löptider jämförbara med den aktuella pensions-
förpliktelsen.
Aktuariella vinster och förluster till följd av erfarenhets-
baserade justeringar och förändringar i aktuariella antaganden
redo visas i övrigt totalresultat under den period då de uppstår.
Kostnader avseende tjänstgöring under tidigare perioder
redovisas direkt i resultaträkningen.
Ersättningar vid uppsägning
Ersättningar vid uppsägning utgår när en anställning sagts upp
av koncernen före normal pensionstidpunkt eller då en anställd
accepterat frivillig avgång i utbyte mot sådana ersättningar.
Koncernen redovisar avgångsvederlag när den bevisligen är förplikt -
igad att endera säga upp anställda enligt en detaljerad formell
plan utan möjlighet till återkallande; eller att lämna ersättningar
vid uppsägning som resultat av ett erbjudande som gjorts för att
uppmuntra till frivillig avgång. Förmåner som förfaller mer än
12 månader efter rapportperiodens slut diskonteras till nuvärde.
Övriga långfristiga ersättningar till anställda
Övriga långfristiga ersättningar till anställda avser koncernens
förmånsbestämda förpliktelser enligt en plan som ger anställda
en flexibel övergång från anställning till pensionering. Planen syfta r
till att möjliggöra flexibel tjänstgöring enligt överenskommelse
mellan arbetsgivare och arbetstagare. Koncernens förmåns-
bestämda förpliktelse fastställs årligen med tillämpning av den så
kallade projected unit credit method. Till skillnad från den redo-
visning som krävs för förmånsbestämda pensionsförpliktelser
redovisas omvärderingar av förpliktelsen över resultaträkningen,
och inte i övrigt totalresultat.
Bulten Polska S.A. har ett långfristigt åtagande till personalen
som klassificeras som ett förmånsbestämt åtagande. I enlighet
med lokal arbetsrätt har varje anställd rätt till en engångsersätt
-
ning när anställningen avslutas i företaget.
NOT 30 NTEBÄRANDE SKULDER
TILL KREDITINSTITUT
LÅNGFRISTIGA RÄNTEBÄRANDE SKULDER 2023 12 31 2022 12 31
Checkräkningskredit
Övriga räntebärande skulder
762 400
Långfristiga räntebärande skulder
762 400
Varav förfaller mellan 1–5 år
762 400
Varav förfaller efter mer än 5 år
Summa
762 400
Verkligt värde bedöms motsvara det bokförda värdet på koncern-
ens finansiella skulder mot bakgrund av att de räntebärande skuld-
erna löper med ränta som motsvarar marknadsräntan. Koncernen
har särskilda lånevillkor (kovenanter) att uppfylla gentemot sina
externa långivare som omfattar relationstal som inkluderar
EBITDA, nettoskuldsättning och finansiella kostnader. Samtliga
kovenanter har uppfyllts under såväl 2023 som 2022.
Bolaget finansieras huvudsakligen genom Svenska Handels
-
banken via en kreditfacilitet som uppgår till 1 300 MSEK. Kredit-
faciliteten löper fram till och med juni 2025. Dessutom finns ett
finansieringsavtal med Danske Bank med en kredit om totalt
12 MEUR. I samband med förvärvet av Exim har Bulten tecknat ett
finansieringsavtal med Svensk Exportkredit (SEK) om 275 MSEK.
CHECKRÄKNINGSKREDIT 2023 12 31 2022 12 31
Beviljad kreditlimit
313 294
Outnyttjad del
-195 -193
Utnyttjat kreditbelopp
118 101
REDOVISNINGSPRINCIPER
Upplåning
Upplåning redovisas inledningsvis till verkligt värde. Upplåning
redovisas därefter till upplupet anskaffningsvärde och eventuell
skillnad mellan erhållet belopp och återbetalningsbeloppet
redo visas i resultaträkningen fördelat över låneperioden, med
tillämpning av effektivräntemetoden.
Upplåning inklusive checkräkningskredit klassificeras som
kortfristiga skulder om inte koncernen har en ovillkorlig rätt att
skjuta upp betalning av skulden i åtminstone 12 månader efter
balansdagen.
118 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
NOT 31 STÄLLDA SÄKERHETER FÖR
SKULDER TILL KREDITINSTITUT
2023 12 31 2022 12 31
Aktier i dotterbolag
1 794 1 808
Fastighetsinteckningar
74 74
Företagsinteckningar
633 670
Andra långfristiga fordringar
1 1
Summa ställda säkerheter för
skulder till kreditinstitut
2 502 2 553
NOT 32 UPPLUPNA KOSTNADER OCH
FÖRUTBETALDA INTÄKTER
2023 12 31 2022 12 31
Upplupna löner inklusive semesterlöner
57 57
Upplupna sociala avgifter
37 30
Övriga upplupna kostnader
106 66
Förutbetalda intäkter
51 8
Summa upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter
251 161
NOT 33 ÖVRIGA AVSÄTTNINGAR
2023 12 31 2022 12 31
Utgifter för omstruktureringsåtgärder
2 11
Summa övriga avsättningar
2 11
OMSTRUKTURERINGSÅTGÄRDER
Redovisat värde vid årets ingång
11
Avsatt under året
11
Utnyttjat under åretg under perioden
-9
Redovisat värde vid årets utgång
2 11
Avsättning för omstrukturering innefattar direkta utgifter som är
betingade av omstruktureringen och som saknar samband med
företagets pågående verksamheter, exempelvis kostnader för
outnyttjade hyreskontrakt, miljökostnader och ersättningar till
arbetsbefriad personal. Där effekten av när i tiden betalning sker
är väsentlig fastställs avsättningen genom en nuvärdesberäkning
av de framtida utbetalningarna.
REDOVISNINGSPRINCIPER
En avsättning redovisas i balansräkningen när företaget har en
form ell eller informell förpliktelse som en följd av en inträffad
händ else och det är troligt att ett utflöde av resurser krävs för att
reglera åtagandet och en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan
göras. Där effekten av när i tiden betalningen sker är väsentlig,
beräknas avsättningen genom diskontering av det förväntade
framtida kassaflödet till en räntesats före skatt som återspeglar
aktuella marknadsbemningar av pengars tidsvärde och, om det
är tillämpligt, de risker som är förknippade med skulden.
En avsättning för omstrukturering redovisas när en detaljerad
och formell omstruktureringsplan har fastställts och omstrukture
-
ringen antingen har påbörjats eller blivit offentligt tillkännagiven.
En avsättning för förlustkontrakt redovisas när de förväntade
fördelarna är lägre än de oundvikliga kostnaderna för att uppfylla
förpliktelserna enligt kontraktet.
Avsättning för koncernens andel i joint venture-företags nega
-
tiva nettotillgångar redovisas i de fall koncernen har en formell
eller informell förpliktelse att återställa företagets egna kapital.
VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
FÖR REDOVISNINGSÄNDAMÅL
Koncernen utsätts för legala risker då verksamheten påverkas av
ett stort antal kommersiella och finansiella avtal med kunder,
leverantörer, anställda och andra parter. Detta är normalt för den
typ av verksamhet som koncernen bedriver. Företagsledningen
bedömer löpande det förväntade utfallet av ersättningskrav som
riktas mot koncernen. Per balansdagen fanns ett fåtal ersättnings
-
krav riktade mot koncernen och företagsledningen bedömer det
som ej sannolikt att dessa kommer att innebära en väsentlig
påverkan på koncernens resultat och ställning. Ingen avsättning
redovisas per balansdagen för dessa ersättningskrav.
NOT 34 EVENTUALFÖRPLIKTELSER
2023 12 31 2022 12 31
Pensionsförpliktelser utöver vad upptagits
bland skulder eller avsättningar
1)
9 11
Övriga eventualförpliktelser
7 8
Summa eventualförpliktelser
16 19
1) Varav 9 (11) MSEK avser pensionsförpliktelserna som har tryggats genom kapital-
försäkringar, vilket innebär att eventuella förändringar av pensionsförpliktelsen
kompenseras fullt ut genom motsvarande värdeförändring på kapitalförsäkringen.
119 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
NOT 35 INNEHAV I JOINT VENTURES
OCH INTRESSEFÖRETAG
Koncernen innehar andelar i bolag där ägarandelen uppgår till
mellan 20-50 procent vilka redovisas som innehav i intresse-
företag eller joint ventures. Bolagen och respektive ägarandel
specificeras i not 3.
Ram-Bul LLC i USA har ur ett koncernperspektiv inte bedrivit
någon väsentlig verksamhet under 2023. Innehavet redovisas
enligt kapitalandelsmetoden som investeringar i joint-venture.
Koncernens andel av nettotillgångarna uppgår till 1 (1) MSEK.
Genom förvärvet av PSM International Holding har koncernen
blivit del ägare i ett antal joint-ventures med ägarandelar om 50
procent. Innehaven redovisas enligt kapitalandelsmetoden som
investeringar i joint-venture. Koncernens andel av nettotillgång
-
arna i dessa joint-ventures uppgår sammanlagt till 52 (58) MSEK.
Inga av koncernens joint-ventures eller intressebolag bedöms
enskilt som väsentliga.
KONCERNENS ANDEL AV JOINT VENTURES
OCH INTRESSEFÖRETAG 2023 12 31 2022 12 31
Ingående balans
65 59
Omklassificering intressebolagsandel
under året
-6
Årets resultatandel
2 12
Utdelningar under året
-7 -8
Övrigt totalresultat
-1 2
Utgående balans
53 65
Koncernen har inga eventualförpliktelser avseende joint venture
-
företagen, utöver att koncernen svarar för kvaliteten på de av
Bulten levererade artiklarna till bolagen enligt normala leverans-
och affärsvillkor i branschen.
REDOVISNINGSPRINCIPER
Innehav i intresseföretag redovisas enligt kapitalandelsmetoden i
enlighet med IAS 28 Innehav i intresseföretag och joint ventures.
För joint ventures tillämpar Koncernen IFRS 11 Samarbetsarrange
-
mang.
Enligt IFRS 11 ska ett innehav i ett samarbetsarrangemang
klass ificeras antingen som en gemensam verksamhet eller ett joint
venture beroende på de kontraktuella rättigheterna och skyldig-
heterna varje investerare har.
Koncernen har bedömt sina samarbetsarrangemang och fast
-
ställt att de är joint ventures. Joint ventures redovisas med kapital-
andelsmetoden.
Enligt kapitalandelsmetoden redovisas innehav i joint ventures
initialt i koncernens rapport över finansiell ställning till anskaff
-
ningskostnad. Det redovisade värdet ökas eller minskas därefter
för att beakta koncernens andel av resultat och övrigt totalresultat
från sina joint ventures efter förvärvstidpunkten. Koncernens
andel av resultatet ingår i koncernens resultat och koncernens
andel av övrigt totalresultat ingår i övrigt totalresultat i koncernen.
När koncernens andel av förlusterna i ett joint venture är lika
stora som eller överstiger innehavet i detta joint venture (inklusive
alla långfristiga fordringar som i realiteten utgör en del av koncern-
ens nettoinvestering i joint venture), redovisar koncernen inga
ytterligare förluster såvida inte koncernen har påtagit sig formella
eller informella förpliktelser eller har gjort betalningar å joint
venturets vägnar.
Orealiserade vinster på transaktioner mellan koncernen och
dess joint ventures elimineras till omfattningen av koncernens
innehav i joint ventures. Orealiserade förluster elimineras ock
såvida inte transaktionen utgör en indikation på nedskrivning av
tillgången som överförs.
120 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
NOT 36 KASSAFLÖDE, NETTOSKULD
JUSTERING FÖR POSTER SOM INTE
INGÅR I KASSAFLÖDET 2023 2022
Avskrivningar av anläggningstillgångar
189 175
Orealiserade valutakursvinster/
valutakursförluster
-31 7
Resultat från andelar i joint venture
-2 -12
Resultat vid försäljning av
anläggningstillgångar
-1 -1
Avvecklingskostnader /
omstruktureringskostnader
101
Övriga ej kassapåverkande poster
-1 0
Summa justering för poster som inte
ingår i kassaflödet
154 270
BETALD OCH ERHÅLLEN NTA 2023 2022
Betald ränta
-69 -19
Erhållen ränta
13 2
LIKVIDA MEDEL 2023 12 31 2023 12 31
Kassa och banktillgodohavanden
340 451
Summa kassa och banktillgodohavanden
340 451
Likvida medel i balansräkningen och kassaflödesanalysen om-
fattar enbart kassa och banktillgodohavanden. Utestående
bank medel om 340 (451) MSEK finns i sin helhet placerade hos
banker med hög kreditrating hos ledande kreditinstitut.
RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN
ICKE KASSAFLÖDES PÅVERKANDE FÖRÄNDRINGAR
2023 12 31
KASSA
FLÖDEN LEASING PENSION ÖVRIGT
VALUTAKURS
DIFFERENSER 2022 12 31
Långfristiga räntebärande leasingskulder
-442 2 5 -449
Övriga långfristiga räntebärande skulder
-762 -402 41 -400
Avsättning till pensioner
-15 1 -0 -16
Kortfristiga räntebärande leasing skulder
-64 -78 79 -65
Övriga kortfristiga räntebärande skulder
-398 49 -0 -447
Summa
-1 681 -431 81 1 46 -1 377
Finansiella räntebärande fordringar
1 -0 -0 1
Likvida medel
340 -103 -8 451
Summa
341 -103 -0 -8 452
Summa
-1 340 -534 81 1 -0 38 -925
RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN
ICKE KASSAFLÖDES VERKANDE FÖRÄNDRINGAR
2022 12 31
KASSA
FLÖDEN LEASING PENSION ÖVRIGT
VALUTAKURS
DIFFERENSER 2021 12 31
Långfristiga räntebärande leasingskulder
-449 -137 -35 -277
Övriga långfristiga räntebärande skulder
-400 -72 -2 -326
Avsättning till pensioner
-16 3 2 -1 -20
Kortfristiga räntebärande leasing skulder
-65 -72 63 -56
Övriga kortfristiga räntebärande skulder
-447 -225 -1 -221
Summa
-1 377 -366 -74 1 -38 -900
Finansiella räntebärande fordringar
1 0 -0 0 1
Likvida medel
451 199 10 242
Summa
452 199 -0 10 243
Summa
-925 -167 -74 1 -0 -28 -655
REDOVISNINGSPRINCIPER
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod. Det redo-
visade kassaflödet omfattar endast transaktioner som medför
in- eller utbetalningar.
Som likvida medel klassificeras, förutom kassa- och bank
tillgodohavanden, kortfristiga finansiella placeringar som dels är
utsatta för endast en obetydlig risk för värdefluktuationer, dels
handlas på en öppen marknad till kända belopp eller har en kortare
återstående löptid än tre månader från anskaffningstidpunkten.
121 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
JUSTERAT RÖRELSERESULTAT, JUSTERAT EBIT 2023 2022
Rörelseresultat (EBIT)
230 180
Avvecklingskostnader /
omstruktureringskostnader
13 104
Justerat rörelseresultat (EBIT)
243 284
Vid beräkning av justerat rörelseresultat (EBIT) återläggs jäm-
förelsestörande poster till rörelseresultatet (EBIT). Måttet ger
uttryck för ett operativt resultat rensat från jämförelsestörande
poster.
JUSTERAT NETTORESULTAT 2023 2022
Nettoresultat
127 74
Avvecklingskostnader /
omstruktureringskostnader
13 102
Justerat nettoresultat
140 176
Vid beräkning av justerat nettoresultat återläggs jämförelse-
störande poster till nettoresultatet. Måttet ger uttryck för ett
netto resultat rensat från jämförelsestörande poster.
JUSTERAD NETTOSKULD 20231231 20221231
Nettoskuld(-)
-1 340 -925
Avgår räntebärande skulder hänförliga
till finansiella leasingavtal
506 514
Justerad nettoskuld (-)
-834 -411
Vid beräkning av justerad nettoskuld avr räntebärande skulder
hänförliga till finansiella leasingavtal om 506 (514) MSEK från
netto skulden varav 472 (488) MSEK är hänförbart till IFRS 16
leasing. Måttet ger uttryck för en renodlad finansiell struktur
rensat från leaseskulder.
NOT 38 TRANSAKTIONER MED
NÄRSTÅENDE
Ersättningar till ledande befattningshavare framgår av not 8,
Anställda, personalkostnader och ersättning till styrelsen.
Vidare har följande närstående transaktioner skett med
Ram-Bul LLC (joint venture) samt övriga joint ventures inom
Bulten Group. Samtliga transaktioner har skett utifrån marknads
-
mässiga villkor enligt principen ”armlängds avstånd”.
TRANSAKTIONER MED JOINT VENTURES 2023 2022
Försäljning av varor
68 52
Övriga intäkter
0 0
Kundfordringar
12 10
REDOVISNINGSPRINCIPER
Transaktioner med närstående
Transaktioner med närstående har förekommit på villkor likvärdiga
dem som gäller vid transaktioner på affärsmässig grund.
Internpris på transaktioner mellan koncernens bolag är satta
utifrån principen om ”armlängds avstånd” dvs mellan parter som
är oberoende av varandra, välinformerade och med ett intresse av
transaktionerna.
NOT 37 AVSTÄMNING MELLAN IFRS OCH
ANVÄNDA NYCKELTALSBEGREPP
JUSTERAD NETTOOMSÄTTNING,
ORGANISK TILLVÄXT 2023 2022
Nettoomsättning
5 757 4 474
rvärv
-83
Valutaeffekt innevarande år
-321 -282
Justerad nettoomsättning
5 353 4 192
Vid beräkning av justerad nettoomsättning,organisk tillväxt,
justeras nettoomsättningen med valutaeffekten innevarande
period och i förekommande fall med nettoomsättningen från
gjorda förvärv. Måttet ger uttryck för en jämförbar netto-
omsättning med föregående år.
RÖRELSERESULTAT EXKLUSIVE
AVSKRIVNINGAR, EBITDA 2023 2022
Rörelseresultat (EBIT)
230 180
Avskrivningar och nedskrivningar
189 175
Rörelseresultat exkl avskrivningar
(EBITDA)
419 355
Vid beräkning av rörelseresultat exklusive avskrivningar (EBITDA)
återläggs avskrivningar och nedskrivningar till rörelseresultatet
(EBIT). Måttet ger uttryck för ett operativt resultat rensat från
avskrivningar som i sin tur baseras på investeringarna.
JUSTERAT RÖRELSERESULTAT EXKLUSIVE
AVSKRIVNINGAR, JUSTERAT EBITDA 2023 2022
Rörelseresultat exklusive avskrivningar
(EBITDA)
419 355
Avvecklingskostnader /
omstruktureringskostnader
13 104
Justerat rörelseresultat exkl avskrivningar,
(EBITDA)
432 459
Vid beräkning av justerat rörelseresultat exklusive avskrivningar,
(EBITDA) återläggs jämförelsestörande poster till rörelseresultatet
(EBIT). Måttet ger uttryck för ett operativt resultat exklusive
avskrivningar rensat från jämförelsestörande poster.
122 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
NOT 39 FÖRVÄRV AV DOTTERBOLAG
Förvärv av Exim & Mfr Holdings Pte Ltd (Exim)
Bulten slutförde förrvet av aktierna i Exim den 31 augusti 2023
motsvarande 100% av rösträttsberättigade aktier. Exim är en
asiatisk distributör av fästelement och andra komponenter med
säte i Singapore. Exim har cirka 140 anställda i Singapore, Indien,
Indonesien, Malaysia, Thailand, Filippinerna och Vietnam.
Sedan förvärvet har Exims omsättning uppgått till 83 MSEK
med ett nettoresultat om 11 MSEK, varav omsättningen i Q4 upp
-
gick till 67 MSEK och nettoresultatet till 12 MSEK. Om förvärvet
hade genomförts den 1 januari 2023 visar en proforma för intäkter
och nettoresultat per den 31 december 2023 på 320 MSEK
respekt ive 33 MSEK.
Köpeskilling uppgick till 64,2 MSGD (525 MSEK) på kassa och
skuldfri bas samt med en avtalad nivå på rörelsekapitalet. Förvärvet
finansierades genom en kredit på 275 MSEK i Svensk Exportkredit
(SEK) och 275 MSEK i Handelsbanken som ryms inom befintligt
finansieringsavtal. Bultens transaktionskostnader i förhållande
till förvärvet uppgick till 13 MSEK. I samband med förvärvet
identifi erades immateriella tillgångar om 39 MSEK vilket avser
kund relationer.
Beloppen nedan anger förvärvad kassaeffekt i kvartalet
MSEK
PRELIMINÄRT
VÄRDE
JUSTERAT
VÄRDE
VERKLIGT
VÄRDE
Kontantbetalning
547 -22 525
Avgår: Likvida medel i Exim
-17 -17
Förvärvets effekt på koncernens
likvida medel
530 -22 508
Preliminär förvärvsbalans per 31 augusti 2023
Från den 1 september 2023 redovisas Exim i Bultens koncern -
redovisning. Förrvsbalansen per 31 augusti 2023 uppgick
enligt följande:
MSEK
PRELIMINÄRT
VÄRDE
JUSTERAT
VÄRDE
VERKLIGT
VÄRDE
Immateriella tillgångar
39 39
Materiella tillgångar
7 7
Nyttjanderätts tillgångar
2 2
Uppskjutna skattefordringar
2 -1 1
Varulager
60 -2 58
Kundfordringar
61 -1 60
Övriga fordringar
5 5
Likvida medel
17 17
Summa tillgångar
154 35 189
Uppskjutna skatteskulder
0 6 6
Leasingskulder
2 2
Leverantörsskulder
11 11
Övriga skulder
13 6 19
Summa skulder
26 12 38
Nettotillgångar
128 23 151
Förvärvspris
547 -22 525
Goodwill
419 -45 374
Förvärvsbalansen har medfört en goodwill om cirka 374 MSEK.
Goodwill är hänförlig till framtida synergieffekter och lönsamhet.
Ingen del av goodwill förntas vara skattemässigt avdragsgill.
NOT 40 HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN
Den 22 januari meddelade Bultens vd och koncernchef sedan fem
år Anders Nyström att han lämnar bolaget. Styrelseledamot Chris
-
tina Hallin tillträdde den 9 februari som tillförordnad vd och kon-
cernchef till dess att ny vd och koncernchef har rekryterats och
tillträtt sin anställning.
Inga ytterligare väsentliga händelser efter balansdagen finns
att rapportera.
123 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
MSEK NOT 2023 2022
Nettoomsättning
2
20 20
Bruttoresultat
20 20
Administrationskostnader
3,4
-44 -40
Rörelseresultat
-24 -20
nteintäkter
0
ntekostnader och liknande resultatposter
5
-10 -5
Resultat efter finansnetto
-34 -25
Bokslutsdispositioner
6
26
Resultat före skatt
-34 1
Skatt på årets resultat
7
6 -0
Resultat efter skatt
-28 1
MODERBOLAGETS RAPPORT
ÖVER TOTALRESULTAT
MSEK 2023 2022
Årets resultat
-28 1
Övrigt totalresultat
Summa totalresultat för året
-28 1
MODERBOLAGETS KASSAFLÖDESANALYS
MSEK 2023 2022
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster
-34 -25
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
10 5
Betald skatt
-3 -5
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapital
-27 -25
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning()/Minskning(+) av rörelsefordringar
-1 -1
Ökning(+)/Minskning() av rörelseskulder
-2 -0
Kassaflöde från den löpande verksamheten
-30 -26
Investeringsverksamheten
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
-6 -0
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-6 -0
Finansieringsverksamheten
Förändring av finansiella fordringar/skulder koncernbolag
88 73
Utdelning till moderbolagets aktieägare
-52 -47
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
36 26
Årets kassaflöde
0 0
Likvida medel vid räkenskapsårets början
0 0
Likvida medel vid årets slut
0 0
124 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING
MSEK NOT 20231231 20221231
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
0 0
Materiella anläggningstillgångar
7 0
Summa immateriella och materiella anläggningstillgångar
7 1
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag
8, 10
1 450 1 450
Andra långfristiga fordringar
0
Summa finansiella anläggningstillgångar
1 450 1 450
Uppskjutna skattefordringar
7 1
Summa anläggningstillgångar
1 464 1 452
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Fordringar koncernbolag
1 26
Aktuella skattefordringar
2 3
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
5 3
Summa kortfristiga fordringar
8 32
Likvida medel
0
Summa omsättningstillgångar
8 32
Summa tillgångar
1 472 1 484
MSEK NOT 20231231 20221231
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Aktiekapital
9
11 11
Reservfond
99 99
Summa bundet eget kapital
110 110
Överkursfond
1 133 1 133
Balanserade vinstmedel
-280 -200
Summa fritt eget kapital
853 933
Summa eget kapital
963 1 043
Skulder
Långfristiga skulder
Skulder till koncernföretag
496 424
Summa långfristiga skulder
496 424
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder
3 2
Skulder till koncernbolag
0 0
Aktuella skatteskulder
3
Övriga skulder
1 1
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
9 11
Summa kortfristiga skulder
13 17
Summa eget kapital och skulder
1 472 1 484
125 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
MODERBOLAGETS RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
BUNDET EGET KAPITAL FRITT EGET KAPITAL
MODERBOLAGET AKTIEKAPITAL RESERVFOND ÖVERKURSFOND
BALANSERADE
VINSTMEDEL
SUMMA
EGET KAPITAL
Ingående balans per 1 januari 2022
11 99 1 133 -153 1 090
Totalresultatet
Årets resultat
1 1
Summa totalresultat
1 1
Transaktioner med aktieägare
Utdelning till moderbolagets aktieägare (SEK 2,25 per aktie)
-47 -47
Summa transaktioner med aktieägare
-47 -47
Utgående balans per 31 december 2022
11 99 1 133 -200 1 043
Totalresultatet
Årets resultat
-28 -28
Summa totalresultat
-28 -28
Transaktioner med aktieägare
Utdelning till moderbolagets aktieägare (SEK 2,50 per aktie)
-52 -52
Summa transaktioner med aktieägare
-52 -52
Utgående balans per 31 december 2023
11 99 1 133 -280 -963
126 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
MODERBOLAGETS NOTER
NOT 1 REDOVISNINGSPRINCIPER
Moderbolaget tillämpar Rådet för finansiell rapporterings rekom-
mendation RFR 2. Redovisning för juridiska personer. RFR 2 innebär
att moderföretag i koncerner som frivilligt valt att tillämpa IFRS/
IAS i sin koncernredovisning skall som huvudregel tillämpa de
IFRS/IAS som tillämpas i koncernen. Moderretaget tillämpar
följaktligen de principer som tillämpas i koncernredovisningen
och som redogjorts för i not 4 till koncernredovisningen, med de
undantag som anges nedan. Principerna har tillämpats konsekvent
för alla presenterade år, om inte annat anges. Aktier och andelar i
dotterföretag redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag för
eventuella nedskrivningar.
Erhållna utdelningar redovisas som finansiella intäkter. Utdel
-
ning som överstiger dotterföretagets totalresultat för perioden
eller som innebär att det bokförda värdet på innehavets nettotill
-
gångar i koncernredovisningen understiger det bokförda värdet på
andelarna, är en indikation på att det föreligger ett nedskrivnings
-
behov. När det finns en indikation på att aktier och andelar i dotter-
företag minskat i värde görs en beräkning av återvinningsvärdet.
Är detta lägre än det redovisade värdet görs en nedskrivning.
Nedskrivningar redovisas i posten Resultat från andelar i koncern
-
företag.
Aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital hos mottagaren
och aktiveras i aktier och andelar hos givaren, i den mån ned-
skrivning ej erfordras.
Koncernbidrag redovisas med tillämpning av den så kallade
alternativregeln enligt RFR 2, IAS 27 p.2. Alternativregeln innebär
att såväl erhållna som lämnade koncernbidrag redovisas som en
bokslutsdisposition i resultaträkningen.
Moderföretaget tillämpar de punkterna som anges i RFR 2
(IFRS 9 Finansiella instrument, p. 3-10) varvid finansiella instru
-
ment värderas till anskaffningsvärde. Inom efterföljande perioder
kommer finansiella tillgångar som är anskaffade med avsikt att
innehas kortsiktigt att redovisas i enlighet med lägsta värdets
princip till det lägsta av anskaffningsvärde och marknadsvärde.
Vid beräkning av nettoförsäljningsvärdet på fordringar som
redovisas som omsättningstillgångar ska principerna för ned-
skrivningsprövning och förlustriskreservering i IFRS 9 tillämpas.
Moderbolaget har endast koncerninterna fordringar där förlust-
risken bedöms obetydlig.
Moderbolagets intäkter består endast av koncernintern fakturering.
Intäkten redovisas över tid i takt med att tjänsterna förbrukas.
Moderbolaget tillämpar inte IFRS 16 i juridisk person i enlighet
med undantaget i RFR 2.
NOT 2 NETTOOMSÄTTNING
2023 2022
Koncerninterna tjänster
20 20
Övriga intäkter
Summa nettoomsättning
20 20
Koncerninterna tjänster omfattar ledningsarbete, IT-tjänster och
administrativa stödfunktioner. Debitering har skett på marknads
-
mässiga grunder.
NOT 3 ANSTÄLLDA, PERSONALKOSTNADER
OCH ARVODE TILL STYRELSE
Bolaget har 7 (8) anställda. I not 8 för koncernen redogörs för
totala ersättningar för styrelse och ledande befattningshavare.
MEDELANTAL ANSTÄLLDA 2023 2022
Kvinnor
4 5
Män
3 3
Summa
7 8
LÖNER, ERSÄTTNINGAR, SOCIALA AVGIFTER
OCH PENSIONSKOSTNADER 2023 2022
Löner och ersättningar till styrelse,
verkställande direktör
7 11
Löner och ersättningar till övriga anställda
8 6
Summa löner och ersättningar
15 17
Sociala avgifter enligt lag och avtal
6 6
Pensionskostnader för styrelse,
verkställande direktör
1 2
Pensionskostnader för övriga anställda
2 2
Summa sociala avgifter och
pensionskostnader
9 10
Summa
24 27
ANTAL STYRELSELEDAMÖTER PÅ BALANSDAGEN 2023 2022
Kvinnor
2 2
Män
6 6
Summa
8 8
ANTAL VERKSTÄLLANDE DIREKTÖRER OCH
ANDRA LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE 2023 2022
Kvinnor
3 3
Män
1 1
Summa
4 4
MODERBOLAGETS NOTER
Alla belopp i MSEK om inget annat anges. Beloppen inom parentes anger föreende års värde. Notera att avrundningar kan förekomma så att beloppen i vissa fall inte stämmer om de summeras.
127 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
NOT 4 ARVODEN OCH KOSTNADS-
ERSÄTTNING FÖR REVISION
PWC 2023 2022
Revision
2 1
Annan revisionsverksamhet
0 0
Skatterådgivning
0 0
Övriga tjänster
0 0
Summa arvoden och kostnads-
ersättning för revision
2 1
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisning och
bokföring samt styrelsens och verkställande direktörens förvalt
-
ning, övriga arbetsuppgifter som det ankommer på företagets revi-
sorer att utföra samt rådgivning eller annat biträde som föranleds
av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av
dana övriga arbetsuppgifter.
Annan revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget om-
fattar huvudsakligen översiktlig granskning av delårsrapporter.
Skatte rådgivning inkluderar rådgivning inom inkomstbeskattning,
inklusive internprissättningsfrågor, samt mervärdesskatt. Övriga
tjänster är sådan rådgivning som inte är hänförlig till någon av de
ovan nämnda kategorier av tjänster.
NOT 5 RÄNTEKOSTNADER OCH LIKNANDE
RESULTATPOSTER
2023 2022
ntekostnader, externt
0
Räntekostnader, koncernbolag
-9 -4
Övrigt
-1 -1
Summa räntekostnader och
liknande resultatposter
-10 -5
NOT 6 BOKSLUTSDISPOSITIONER
2023 2022
Koncernbidrag, erhållna
26
Koncernbidrag, lämnade
Summa bokslutsdispositioner
26
NOT 7 SKATT PÅ ÅRETS RESULTAT
REDOVISAD SKATT 2023 2022
Aktuell skatt
Aktuell skatt för året
-1
Summa aktuell skatt -1
Uppskjuten skattekostnad () /
skatteintäkt (+)
Uppskjuten skatt avseende
temporära skillnader
6 1
Summa uppskjuten skatt
6 1
Summa redovisad skatt
6 -0
AVSTÄMNING AV EFFEKTIV SKATT 2023 2022
Resultat före skatt
-34 1
Skatt enligt gällande skattesats
7 -0
Skatteeffekt av:
Ej avdragsgilla kostnader
-3 -0
Uppskjuten skatt avseende tidigare års ej
redovisade temporära skillnader
2
Skatt på årets resultat enligt
resultaträkningen
6 -0
NOT 8 ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
20231231 20221231
Vid årets början
1 450 1 450
Aktieägartillskott
Vid årets slut
1 450 1 450
SPECIFIKATION AV MODERBOLAGETS INNEHAV
AV ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
ANDEL, %
REDOVISAT
VÄRDE
DOTTERBOLAG/ORG NR/SÄTE 20231231 20231231
Bulten Holding AB,556224-0894,
Göteborg
100% 1 450
Vid årets slut
1 450
För innehavet ovan överensstämmer kapitalandelen med
röstandelen.
NOT 9 AKTIEKAPITAL
STAMAKTIER
TOTALT ANTAL
AKTIER
Antal utestående aktier per
31 december 2022
20 987 992 20 987 992
Antal utestående aktier per
31 december 2023
20 987 992 20 987 992
Totalt antal stamaktier per 31 december 2023 är 21 040 207
aktier. Aktiens kvotvärde är 0,50 SEK. Alla emitterade aktier
är till fullo betalda. Per 2023-12-31 har Bulten AB 52 215 aktier
i eget förvar.
NOT 10 STÄLLDA SÄKERHETER FÖR
SKULDER TILL KREDITINSTITUT
20231231 20221231
Aktier i dotterbolag
1 450 1 450
Summa ställda säkerheter för skulder
till kreditinstitut
1 450 1 450
NOT 11 EVENTUALFÖRPLIKTELSER
20231231 20221231
Borgensförbindelser till förmån för
koncernföretag
7 7
Övriga eventualförpliktelser
2 2
Summa eventualförpliktelser
9 9
NOT 12 TRANSAKTIONER MED
NÄRSTÅENDE
Mellan moderbolaget och koncernbolag sker intern försäljning av
koncerninterna tjänster. Se not 2 (Nettoomsättning). Andra trans
-
aktioner med närstående under året framgår av not 3 (Anställda,
personalkostnader och arvoden till styrelsen) samt räntekostnader
som framgår av not 5 (Räntekostnader och liknande resultat poster).
Transaktioner med närstående har förekommit på villkor likvärdiga
dem som gäller vid transaktioner på affärsmässig grund.
128 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
FÖRSÄKRAN OCH UNDERSKRIFTER
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed, respektive att koncernredovisningen
har upprättats i enlighet med de internationella redovisningsstandarder som avses i Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1606/2002 av 19 juli 2002
om tillämpning av internationella redovisningsstandarder, ger en rättvisande bild av moderbolagets respektive koncernens ställning och resultat
samt att förvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av moderbolagets respektive koncernens verksamhet, ställning och
resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget respektive de företag som ingår i koncernen står inför.
Göteborg den 26 mars 2024
Ulf Liljedahl Karin Gunnarsson Hans Gustavsson
Styrelsens ordförande Styrelseledamot Styrelseledamot
Christina Hallin Hans Peter Havdal Jonas Hård
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Joakim Stenberg Harri Åman
Arbetstagarrepresentant Arbetstagarrepresentant
Christina Hallin
Tf vd och koncernchef
Vår revisionsberättelse har avgivits den 26 mars 2024
PricewaterhouseCoopers AB
Johan Palmgren
Auktoriserad revisor
129 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
REVISIONSBERÄTTELSE Till årsstämman i Bulten AB (publ), Organisationsnummer 556668-2141
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN
OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen för Bulten AB (publ) för år 2023. Bolagets årsredovisning
och koncernredovisning ingår på sidorna 83–129 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31
december 2023 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för
året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprät
-
tats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per
den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat och kassa
-
flöde för året enligt International Financial Reporting Standards
(IFRS), såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Förvalt
-
ningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncern-
redovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultat-
räkningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den komplet
-
terande rapport som har överlämnats till moderbolagets och
koncernens revisionsutskott i enlighet med revisorsförordningens
(537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing
(ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa
standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa
kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i revi
-
sorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det
granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag
eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsni
och bedöma risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella
rapporterna. Vi beaktade särskilt de områden där verkställande
direktören och styrelsen gjort subjektiva bedömningar, till exem
-
pel viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts
med utgångspunkt från antaganden och prognoser om framtida
händelser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid alla revisioner
har vi också beaktat risken för att styrelsen och verkställande
direktören åsidosätter den interna kontrollen, och bland annat
övervägt om det finns belägg för systematiska avvikelser som
givit upphov till risk för väsentliga felaktigheter till följd av
oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig
granskning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella rappor
-
terna som helhet, med hänsyn tagen till bolagets och koncernens
struktur, redovisningsprocesser och kontroller samt den bransch
i vilken koncernen verkar.
När vi utformade vår koncernrevisionsstrategi och koncern-
revisionsplan bedömde vi vilken grad av revision som behövde
utföras av koncernrevisionsteamet respektive av enhetsrevisorer
från PwC-nätverket. Som en följd av Bulten-koncernens decentra
-
liserade ekonomiorganisation upprättas stora delar av koncernens
finansiella rapportering i enheter utanför Sverige. Detta innebär
att en betydande andel av revisionen behöver utföras av enhets-
revisorer som är verksamma inom PwC-nätverket i andra länder.
När vi bedömde vilken grad av revision som behövde genomföras
i respektive enhet beaktade vi koncernens geografiska spridning,
storleken på respektive enhet, samt den specifika riskprofil som
respektive enhet representerar. Mot denna bakgrund bedömde
vi att en fullständig revision skulle utföras på, i tillägg till moder-
bolaget i Sverige, finansiell information upprättad av sju väsentliga
dotterbolag (med säte i sammanlagt fyra olika länder).
För två enheter där vi inte bedömde det motiverat att genom
-
föra en fullständig revision instruerade vi enhetsrevisorer att
utföra översiktliga granskningsåtgärder. För övriga enheter som
bedömts individuellt oväsentliga för koncernrevisionen utförde
koncernteamet analytiska granskningsåtgärder på koncernnivå.
I de fall enhetsrevisorer genomför arbete som är väsentlig för
vår revision av koncernen, utvärderar vi i vår egenskap av koncern-
revisorer behovet och graden av involvering i enhetsrevisorernas
arbete i syfte att fastställa huruvida tillräckliga revisionsbevis
inhämtats som grund för vårt uttalande i koncernrevisions-
berättelsen. I detta syfte genomför koncernrevisionsteamet
regelbundet möten med enhetsrevisorerna.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bedöm
-
ning av väsentlighet. En revision utformas för att uppnå en rimlig
grad av säkerhet om huruvida de finansiella rapporterna innehåller
några väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan uppstå till följd
av oegentligheter eller misstag. De betraktas som väsentliga om
enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekono
-
miska beslut som användarna fattar med grund i de finansiella
rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa kvantita
-
tiva väsentlighetstal, däribland för den finansiella rapportering
som helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa överväganden fast
-
ställde vi revisionens inriktning och omfattning och våra gransk-
ningtgärders karaktär, tidpunkt och omfattning, samt att
bedöma effekten av enskilda och sammantagna felaktigheter på
de finansiella rapporterna som helhet.
REVISIONSBERÄTTELSE
130 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla
för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom
ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga
separata uttalanden om dessa områden.
Särskilt betydelsefullt område Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla
området
Inkurans i varulager
Per den 31 december 2023 redovisar koncernen varulager
om 1 053 MSEK. Företagsledningen fastställer värdet på
varulager baserat på beräkningar av anskaffningskostnaden
med avdrag för beräknad inkurans. Värdering av varulager är
väsentlig för vår revision eftersom värderingen omfattar ett
flertal uppskattningar och bedömningar och dessutom mot
-
svarar värdet på varulagret en betydande andel av koncer-
nens totala tillgångar. En viktig bedömning som företags-
ledningen behöver göra vid värdering av varulagret är
koncernens förmåga att kunna sälja sina produkter i lager till
ett pris som överstiger anskaffningskostnaden, och i sam
-
manhanget beakta risken för inkurans.
Risken för inkurans aktualiseras särskilt i samband med
att koncernens kunder slutar tillverka en fordonsmodell och/
eller i situationer då koncernens försäljningsvolymer minskar
kraftigt pga minskad efterfrågan från kunder.
I syfte att identifiera och konsekvent beräkna risken för
inkurans har företagsledningen fastställt koncernövergri
-
pande riktlinjer för beräkning av inkurans. Riktlinjerna tar
hänsyn till enskilda artiklars tid i lager (trögrörlighet i lager),
vilket tillsammans med faktiska och bedömda framtida för
-
säljningsvolymer ger företagsledningen ett underlag för att
fastställa en rimlig inkuransreserv.
Koncernens principer för värdering av varulager och redo
-
visning av inkurans finns beskrivet i not 21.
Våra granskningsåtgärder inkluderade en utvärdering av
koncernens principer för att fastställa inkurans i varulager.
Vi har granskat tillämpningen av koncernens riktlinjer
för beräkning av inkurans i rapporterande enheter. Vi har
prövat den matematiska riktigheten i bolagets rapporter
över artiklar som inte rört sig i lager under en längre period,
dels genom stickprov och dels med stöd av dataanalyser av
lagertransaktioner. Vi har vidtagit analytiska gransknings-
åtgärder för att identifiera lagerartiklar som säljs med
negativ marginal.
Vi har diskuterat med ledningen samt granskat protokoll
från styrelsemöten och andra viktiga ledningsmöten i syfte
att identifiera prognosticerade förändringar i bolagets för
-
säljning som skulle kunna föranleda att lagerartiklar blir
inkuranta.
Vi har slutligen utvärderat att koncernen på ett tillfreds
-
ställande sätt beskrivit sina principer för värdering av varu-
lager i årsredovisningen, inklusive de uppskattningar och
bedömningar som gjorts för att värdera lagret per 31 decem
-
ber 2023.
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovis-
ningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-42,
83 samt 134-138 och Hållbarhetsrapporten på sidorna 43-72 samt
139-141. Den andra informationen består även av ersättningsrap
-
porten som vi har tagit del av före datumet för denna revisionsbe-
rättelse. Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovis
-
ningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande
med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncern
-
redovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som
identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredo
-
visningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i
övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen
i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen
innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera
detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att
de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad
gäller koncernredovisningen, enligt IFRS, så som de antagits av EU,
och årsredovisningslagen. Styrelsen och verkställande direktören
ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nöd-
vändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning
som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovis
-
ningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedöm-
ningen av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksam-
heten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan
påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda
antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tilläm
-
pas dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser att
likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något
realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finans-
iella rapportering.
131 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse
som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av
kerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt
ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en
väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå
på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga
om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovis
-
ningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen finns på Revisors-
inspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/
revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av revisions-
berättelsen.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH
ANDRA FÖRFATTNINGAR
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direk
-
törens förvaltning för Bulten AB (publ) för år 2023 samt av förslaget
till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt för
-
slaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter
och de verkställande direktörerna ansvarsfrihet för räkenskaps
-
året.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov,
likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen
av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fort
-
löpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation,
och att tillse att bolagets organisation är utformad så att bok-
föringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska ange-
lägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verk
-
ställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt
styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de
åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska full-
göras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen
ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att
med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelse
-
ledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försum
-
melse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, års-
redovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om
detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget
är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för
att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan för-
anleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med
aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av
förvaltningen finns på Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning
är en del av revisionsberättelsen.
132 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande
direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovis
-
ningen i ett format som möjligr enhetlig elektronisk rapporte-
ring (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden för Bulten AB (publ) år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format
som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi
är oberoende i förhållande till Bulten AB (publ) enligt god revisors
-
sed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända
-
målsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det
finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande
direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten
utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentlighe
-
ter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten
i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16
kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på
grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransknings
-
åtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upp-
rättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund
av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de
enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekono
-
miska beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality
Management 1, som kräver att företaget utformar, implementerar
och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer
eller rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder
för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra för-
fattningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möj
-
liggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen och
koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras,
bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktig-
heter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av
den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och
verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma
granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om
effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar
också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i
styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering
av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och
en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassa-
flödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL
i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
PricewaterhouseCoopers AB, 113 21 Stockholm, utsågs till Bulten
ABs revisor av bolagsstämman den 25 april 2023 och har varit
bolagets revisor sedan 8 september 2004. Bulten AB (publ) har
varit ett företag av allmänt intresse sedan 20 maj 2011.
Göteborg den 26 mars 2024
PricewaterhouseCoopers AB
Johan Palmgren
Auktoriserad revisor
133 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
KONCERNEN NYCKELTAL
KONCERNEN 2023 2022 2021 2020 2019
Marginaler
EBITDA-marginal, %
7,3 7,9 10,7 8,7 7,7
Justerad EBITDA-marginal, %
7,5 10,3 10,7 8,6 9,3
EBIT-marginal (rörelsemarginal), %
4,0 4,0 6,2 3,6 3,2
Justerad EBIT-marginal (rörelsemarginal), %
4,2 6,3 6,2 3,5 4,8
Nettomarginal, %
2,2 1,7 4,1 1,6 1,8
Justerad nettomarginal, %
2,4 3,9 4,1 1,5 3,1
Avkastningsmått
Avkastning på sysselsatt kapital, %
8,1 6,3 9,7 5,4 5,5
Justerad avkastning på sysselsatt kapital, %
8,5 9,9 9,7 5,2 8,1
Avkastning på sysselsatt kapital exklusive goodwill, %
9,2 6,8 10,7 5,9 6,2
Justerad avkastning på sysselsatt kapital exklusive goodwill, %
9,6 10,7 10,7 5,8 9,0
Avkastning på eget kapital, %
5,7 3,2 9,1 3,7 3,5
Justerad avkastning på eget kapital, %
6,5 9,1 9,1 3,5 6,4
Kapitalstruktur
Kapitalomsättningshastighet, ggr
1,4 1,5 1,6 1,5 1,6
Skuldsättningsgrad, ggr
-0,7 -0,5 -0,4 -0,3 -0,4
Räntetäckningsgrad, ggr
3,6 6,8 10,1 3,9 7,6
Soliditet, %
37,9 41,9 49,3 49,4 55,2
Medarbetare
Nettoomsättning per anställd, KSEK
3 451 2 841 2 230 1 977 2 171
Rörelseresultat per anställd, KSEK
138 114 139 72 69
Medelantalet anställda (FTE)
1 668 1 575 1 673 1 616 1 425
Övrigt
Nettokassa(+)/nettoskuld(-), MSEK
-1 340 -925 -655 -458 -565
Justerad nettokassa(+)/nettoskuld(-), MSEK
2)
-834 -411 -323 -112 -299
Resultat per aktie hänförligt till moderbolagets aktieägare
Resultat per aktie, SEK
*)
4,89 2,65 6,85 2,66 2,62
Resultat per aktie justerad för jämförelsestörande poster, SEK *
1)
5,51 7,48 6,85 2,53 4,73
Antal utestående aktier
Vägt antal utestående stamaktier, tusental
*)
20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 829,5 20 030,8
*) Avser före utspädning
1) Resultat per aktie justerad för jämförelsestörande poster. Resultat efter skatt justerat för jämförelsestörande poster. Samtliga justerade poster är beaktade med aktuell skatt och uppskjuten skatt.
Dividerat med vägt antal utestående aktier per balansdag.
2) Justerad nettokassa/nettoskuld. Räntebärande skulder exklusive räntebärande skulder hänförliga till finansiella leasingavtal minus räntebärande tillgångar.
134 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
KONCERNEN KVARTALSDATA
2023 2022 2021
KONCERNEN Q4 Q3 Q2 Q1 Q4 Q3 Q2 Q1 Q4 Q3 Q2 Q1
Orderingång
1 582 1 566 1 476 1 356 1 437 1 033 1 289 1 134 871 830 947 1 010
Resultaträkning
Nettoomsättning
1 576 1 378 1 416 1 387 1 339 1 095 1 006 1 034 953 764 910 1 103
Bruttoresultat
258 210 217 283 245 187 189 205 168 140 176 226
Justerat bruttoresultat
258 210 217 283 254 187 189 205 168 140 176 226
Resultat före avskrivningar (EBITDA)
87 77 95 160 148 91 84 32 90 74 96 140
EBITDA-marginal, %
5,6 5,6 6,7 11,6 11,0 8,3 8,3 3,1 9,4 9,7 10,6 12,7
Justerat resultat före avskrivningar (EBITDA)
87 82 103 160 159 91 94 115 90 74 96 140
Justerad EBITDA-marginal, %
5,6 5,9 7,2 11,6 11,9 8,3 9,3 11,1 9,4 9,7 10,6 12,7
Rörelseresultat (EBIT)
33 31 50 116 103 47 41 -11 48 31 55 98
EBIT-marginal (rörelsemarginal), %
2,1 2,3 3,5 8,4 7,6 4,3 4,1 -1,1 5,0 4,1 6,0 8,9
Justerat rörelseresultat (EBIT)
33 36 58 116 114 47 51 72 48 31 55 98
Justerad EBIT-marginal (rörelsemarginal), %
2,1 2,6 4,0 8,4 8,5 4,3 5,0 7,0 5,0 4,1 6,0 8,9
Resultat efter skatt
30 -25 43 79 73 18 22 -39 32 16 38 68
Nettomarginal, %
1,9 -1,8 3,0 5,7 5,5 1,6 2,2 -3,8 3,3 2,2 4,2 6,1
Justerat resultat efter skatt
30 -20 51 79 82 18 32 44 32 16 38 68
Justerad nettomarginal, %
1,9 -1,5 3,6 5,7 6,2 1,6 3,1 4,3 3,3 2,2 4,2 6,1
Kassaflöde från
den löpande verksamheten
89 20 46 196 250 -27 -19 94 45 -122 32 93
investerings verksamheten
-27 -559 -33 -40 -72 -69 -50 -75 -69 -55 -25 -16
finansieringsverk samheten
-87 597 -91 -216 -9 145 131 -100 71 171 3 -136
Periodens kassaflöde
-25 58 -78 -60 169 49 62 -81 47 -6 10 -59
Resultat per aktie hänförligt till moderbolagets aktieägare
Resultat per aktie före utspädning, SEK *)
1,00 -1,49 1,82 3,56 3,01 0,65 0,88 -1,90 1,16 0,68 1,80 3,21
Resultat per aktie justerad för jämförelsestörande poster
före utspädning, SEK *)
1,00 -1,25 2,20 3,56 3,45 0,65 1,32 2,07 1,16 0,68 1,80 3,21
Antal utestående stamaktier
Vägt antal utestående stamaktier före utspädning, tusental *)
20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0
135 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
KONCERNEN KVARTALSDATA, BALANSRÄKNING
KONCERNEN 20231231 20230930 20230630 20230331 20221231 20220930 20220630 20220331 20211231 20210930 20210630 20210331
Balansräkning
Anläggningstillgångar
2 236 2 264 1 842 1 771 1 768 1 706 1 472 1 421 1 446 1 380 1 348 1 358
Omsättningstillgångar
2 616 2 676 2 491 2 451 2 588 2 369 2 124 1 988 1 973 1 836 1 772 1 803
Eget kapital
1 838 1 901 1 988 1 923 1 825 1 749 1 699 1 650 1 687 1 637 1 608 1 619
Långfristiga skulder
1 232 1 243 671 763 880 878 607 506 641 608 504 476
Kortfristiga skulder
1 782 1 796 1 674 1 535 1 651 1 448 1 290 1 253 1 091 971 1 008 1 066
Övrigt
Nettokassa(+)/nettoskuld(-)
-1 340 -1 422 -812 -780 -925 -1 081 -777 -648 -655 -623 -438 -392
Justerad nettokassa(+)/nettoskuld(-)
-834 -882 -301 -277 -411 -569 -446 -319 -323 -285 -94 -42
Eget kapital per aktie hänförligt till moderbolagets aktieägare
Eget kapital per aktie, SEK *)
85,88 88,54 92,99 90,11 85,72 82,11 79,96 77,45 79,09 77,11 75,88 76,41
Antal utestående stamaktier
Antal utestående stamaktier på balansdagen, tusental *)
20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0 20 988,0
Aktiekurs
Aktiekurs vid periodens slut, (SEK)
80,00 69,70 99,40 88,20 59,50 53,20 64,00 65,10 93,00 84,40 102,80 104,60
136 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
KONCERNEN, 12 MÅNADER RULLANDE
KONCERNEN, 12 MÅNADER RULLANDE
JANUARI
2023–
DECEMBER
2023
OKTOBER
2022–
SEPTEMBER
2023
JULI 2022–
JUNI 2023
APRIL2022–
MARS 2023
JANUARI
2022–
DECEMBER
2022
OKTOBER
2021–
SEPTEMBER
2022
JULI 2021
JUNI 2022
APRIL 2021
MARS 2022
JANUARI
2021–
DECEMBER
2021
OKTOBER
2020–
SEPTEMBER
2021
JULI 2020
JUNI 2021
APRIL 2020–
MARS 2021
Resultaträkning
Nettoomsättning
5 757 5 520 5 237 4 827 4 474 4 088 3 757 3 661 3 730 3 857 3 946 3 477
Bruttoresultat
968 955 932 904 826 749 702 689 710 754 775 639
Justerat bruttoresultat
968 963 941 913 835 749 702 689 710 754 775 639
Resultat före avskrivningar (EBITDA)
419 480 494 483 355 297 280 292 400 442 448 334
EBITDA-marginal, %
7,3 8,7 9,4 10,0 7,9 7,3 7,4 8,0 10,7 11,5 11,4 9,6
Justerat resultat före avskrivningar (EBITDA)
432 503 513 504 459 390 372 375 400 439 445 331
Justerad EBITDA-marginal, %
7,5 9,1 9,8 10,,4 10,3 9,5 9,9 10,2 10,7 11,4 11,3 9,5
Rörelseresultat (EBIT)
230 300 316 307 180 125 109 122 232 276 285 171
EBIT-marginal (rörelsemarginal), %
4,0 5,4 6,0 6,4 4,0 3,1 2,9 3,3 6,2 7,1 7,2 4,9
Justerat rörelseresultat (EBIT)
243 324 335 328 284 218 201 206 232 273 282 168
Justerad EBIT-marginal (rörelsemarginal), %
4,2 5,9 6,4 6,8 6,3 5,3 5,4 5,6 6,2 7,1 7,1 4,9
Resultat efter skatt
127 170 213 192 74 33 32 47 154 185 186 109
Nettomarginal, %
2,2 3,1 4,1 4,0 1,7 0,8 0,9 1,3 4,1 4,8 4,7 3,1
Justerat resultat efter skatt
140 192 230 211 176 126 124 130 154 183 184 107
Justerad nettomarginal, %
2,4 3,5 4,4 4,4 3,9 3,1 3,3 3,5 4,1 4,7 4,7 3,1
Medarbetare
Nettoomsättning per anställd, KSEK
3 451 3 398 3 302 3 067 2 841 2 600 2 361 2 220 2 230 2 295 2 384 2 121
Rörelseresultat per anställd, KSEK
138 184 199 195 114 80 68 74 139 164 172 104
Antal anställda per balansdag
1 668 1 625 1 586 1 574 1 575 1 572 1 591 1 649 1 673 1 680 1 655 1 639
Avkastningsmått
Avkastning på sysselsatt kapital, %
8,1 9,1 11,8 11,2 6,3 4,5 4,4 5,3 9,7 11,7 12,6 7,4
Justerad avkastning på sysselsatt kapital, %
1)
8,5 9,8 12,5 11,9 9,9 7,9 8,1 8,7 9,7 11,6 12,5 7,3
Avkastning på sysselsatt kapital (exklusive leasingskulder), %
8,7 10,3 13,1 12,6 7,0 5,0 4,9 6,0 11,0 13,5 14,2 8,3
Avkastning på sysselsatt kapital exklusive goodwill, %
9,2 10,4 12,8 12,1 6,8 4,9 4,8 5,9 10,7 12,9 13,9 8,2
Justerad avkastning på sysselsatt kapital
exklusive goodwill, %
1)
9,6 11,2 13,5 13,0 10,7 8,5 9,0 9,8 10,7 12,7 13,8 8,0
Avkastning på eget kapital, %
5,7 8,1 10,5 9,7 3,2 1,0 1,1 2,3 9,1 11,7 12,1 6,9
Justerad avkastning på eget kapital, %
2)
6,5 9,3 11,4 10,7 9,1 6,5 6,7 7,4 9,1 11,5 11,9 6,7
Övrigt
Nettoskuld(-)/EBITDA
-3,2 -3,0 -1,6 -1,6 -2,6 -3,6 -2,8 -2,2 -1,6 -1,4 -1,0 -1,2
Justerad nettoskuld(-)/EBITDA
-2,0 -1,8 -0,6 -0,6 -1,2 -1,9 -1,6 -1,1 -0,8 -0,6 -0,2 -0,1
Justerad nettoskuld(-)/Justerad EBITDA
-2,4 -2,1 -0,7 -0,6 -1,1 -1,8 -1,4 -1,0 -0,9 -0,7 -0,2 -0,2
137 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
DEFINITIONER
Antal anställda (headcount)
Beräknas som faktiskt antal anställda medarbetare inklusive
frånvarande medarbetare samt tidsbegränsade oavsett arbetstid.
Avkastning på eget kapital
Årets resultat exklusive innehav utan bestämmande inflytande
i relation till genomsnittligt eget kapital.
Avkastning på justerat eget kapital
Årets resultat exklusive innehav utan bestämmande inflytande
i relation till genomsnittligt eget kapital exklusive innehav utan
bestämmande inflytande.
Avkastning på sysselsatt kapital
Resultat efter finansnetto ökat med finansiella kostnader i procent
av genomsnittligt sysselsatt kapital.
Bruttomarginal
Bruttorörelseresultat i procent av årets nettoomsättning.
EBITDA-marginal
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar i procent av årets
nettoomsättning.
EBIT-marginal (rörelsemarginal)
Rörelseresultat efter av- och nedskrivningar i procent av årets
nettoomsättning.
Eget kapital
Redovisat eget kapital inklusive innehav utan bestämmande
inflytande.
Justerad EBIT-marginal (rörelsemarginal)
Rörelseresultat efter av- och nedskrivningar justerat för
engångsposter i procent av årets nettoomsättning.
Justerad nettokassa/nettoskuld
Räntebärande skulder exklusive räntebärande skulder hänförliga
till finansiella leasingavtal minus räntebärande tillgångar.
Kapitalomsättningshastighet
Nettoomsättningen dividerad med genomsnittligt sysselsatt kapital.
Lageromsättningshastighet
Kostnad sålda varor dividerat med genomsnittligt varulager.
LTIR (Lost Time Injury Rate)
Antal olyckor som lett till frånvaro x 200.000/totalt antal
arbetade timmar.
Medelantal anställda (FTE)
Beräknas som summan av antalet arbetade timmar dividerat
med normal årsarbetstid och utvisar antalet heltidstjänster.
Nettokassa/nettoskuld
Räntebärande skulder minus räntebärande tillgångar, allt beräknat
vid årets slut.
Nettomarginal
Nettoresultat i procent av nettoomsättning.
Nettoomsättning per anställd
Omsättning dividerad med genomsnittligt antal årsanställda.
Organisk tillväxt
Årets nettoomsättning jämfört med föregående års utfall justerat
för valuta och förvärv.
Resultat per aktie efter skatt
Årets resultat dividerat med genomsnittligt antal aktier.
Räntetäckningsgrad
Resultat efter finansnetto ökat med finansiella kostnader dividerat
med finansiella kostnader.
Rörelsekapital
Omsättningstillgångar minskat med kortfristiga ej räntebärande
skulder.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat i procent av nettoomsättning.
Rörelseresultat per anställd
Rörelseresultat dividerat med medelantal anställda.
Skuldsättningsgrad
Räntebärande nettoskuld dividerat med eget kapital.
Soliditet
Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande inflytande
i procent av balansomslutningen.
Sysselsatt kapital
Balansomslutningen minskad med ej räntebärande skulder
inklusive uppskjuten skatt.
138 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
ANDEL TAXONOMIFÖRENLIGA EKONOMISKA AKTIVITETER
OMSÄTTNING
Andel av omsättningen från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2023.
2023 ÅR KRITERIER FÖR VÄSENTLIGT BIDRAG KRITERIER AVSEENDE ATT INTE ORSAKA BETYDANDE SKADA (H)
EKONOMISKA VERKSAMHETER (1)
KOD (A) (2)
OMSÄTTNING (3)
ANDEL AV OMSÄTTNINGEN,
ÅR 2023
BEGRÄNSNING AV
KLIMATFÖRÄNDRINGAR (5)
ANPASSNING TILL
KLIMATFÖRÄNDRINGAR (6)
VATTEN (7)
FÖRORENINGAR (8)
CIRKULÄR EKONOMI (9)
BIOLOGISK MÅNGFALD (10)
BEGRÄNSNING AV
KLIMATFÖRÄNDRINGAR
(11)
ANPASSNING TILL
KLIMATFÖRÄNDRINGAR
(12)
VATTEN (13)
FÖRORENINGAR (14)
CIRKULÄR EKONOMI (15)
BIOLOGISK MÅNGFALD (16)
MINIMISKYDDSÅTGÄRDER
(17)
ANDEL FÖRENLIGA MED
TAXONOMIKRAVEN (A.1.)
ELLER SOM OMFATTAS AV
TAXONOMIKRAVEN (A.2.)
OMSÄTTNING, ÅR 2022 (18)
KATEGORI MÖJLIG
GÖRANDE VERKSAMHET
(19)
KATEGORI OMSTÄLLNINGS
VERKSAMHET (20)
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
MSEK
A.1. Miljömässigt hållbara verksamheter (taxonomiförenliga)
De miljömässigt hållbara verksamheternas omsättning (A.1)
0 0% % % % % % % J J J J J J J 0%
Varav möjliggörande verksamheter
% % % % % % % J J J J J J J % E
Varav omställningsverksamheter
% % J J J J J J J % T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomiförenliga) (g)
Omsättningen hos de verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
0 0% % % % % % % 0%
A. Omsättning för verksamheter som omfattas av taxonomin (A.1+A.2)
0 0% % % % % % % 0%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättningen hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin
5 757 100%
Totalt
5 757 100%
KÄRNENERGI- OCH FOSSILGASRELATERADE VERKSAMHETER
Kärnenergirelaterade verksamheter JA/NEJ
1. Företaget utr, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och utbyggnad av innovativa elproduktionsanläggningar
som producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt avfall från bränslecykeln.
NEJ
2. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya kärntekniska anläggningar för produktion av el eller
processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion, samt för säkerhetsuppgraderingar av dessa, med
hjälp av bästa tillgängliga teknik.
NEJ
3. Företaget utr, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska anläggningar som producerar el eller processvärme,
inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion från kärnenergi, samt säkerhetsuppgraderingar av dessa.
NEJ
Fossilgasrelaterade verksamheter
4. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av elproduktionsanläggningar som producerar el med hjälp av fossila
gasformiga bränslen.
NEJ
5. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av anläggningar för kombinerad produktion av värme/kyla
och el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
NEJ
6. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av värmeproduktionsanläggningar som producerar värme/
kyla med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
NEJ
139 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
ANDEL TAXONOMIFÖRENLIGA EKONOMISKA AKTIVITETER
KAPITALUTGIFTER
Andel av kapitalutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2023.
2023 ÅR KRITERIER FÖR VÄSENTLIGT BIDRAG KRITERIER AVSEENDE ATT INTE ORSAKA BETYDANDE SKADA (H)
EKONOMISKA VERKSAMHETER (1)
KOD (A) (2)
KAPITALUTGIFTERNA (3)
ANDEL AV KAPITAL
UTGIFTERNA, ÅR 2023
BEGRÄNSNING AV
KLIMATFÖRÄNDRINGAR (5)
ANPASSNING TILL
KLIMATFÖRÄNDRINGAR (6)
VATTEN (7)
FÖRORENINGAR (8)
CIRKULÄR EKONOMI (9)
BIOLOGISK MÅNGFALD (10)
BEGRÄNSNING AV
KLIMATFÖRÄNDRINGAR
(11)
ANPASSNING TILL
KLIMATFÖRÄNDRINGAR
(12)
VATTEN (13)
FÖRORENINGAR (14)
CIRKULÄR EKONOMI (15)
BIOLOGISK MÅNGFALD (16)
MINIMISKYDDSÅTGÄRDER
(17)
ANDEL FÖRENLIGA MED
TAXONOMIKRAVEN (A.1.)
ELLER SOM OMFATTAS AV
TAXONOMIKRAVEN (A.2.)
KAPITALUTGIFTER, ÅR 2022
(18)
KATEGORI
MÖJLIGGÖRANDE
VERKSAMHET (19)
KATEGORI OMSTÄLLNINGS
VERKSAMHET (20)
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
MSEK
A.1. Miljömässigt hållbara verksamheter (taxonomiförenliga)
Kapitalutgifter för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1)
0 0% % % % % % % J J J J J J J 0%
Varav möjliggörande verksamheter
% % % % % % % J J J J J J J % E
Varav omställningsverksamheter
% % J J J J J J J % T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (g)
Uppförande av nya byggnader
CCM 7.1 2 0,7% EL N/EL 22
Renovering av befintliga byggnader
CCM 7.2 2 0,8% EL N/EL 0
Transport med motorcyklar, personbilar och lätta motorfordon
CCM 6.5 5 1,9% EL N/EL 1
Installation, underhåll och reparation av energieffektiv utrustning
CCM 7.3 0 0,2% EL N/EL 0
Installation, underhåll och reparation av instrument och anordningar för
mätning, reglering och kontroll av byggnaders energiprestanda
CCM7.5 0 0,0% EL N/EL 0
Förvärv och ägande av byggnader
CCM 7.7 32 11,4% EL N/EL 42
Elektrisk och elektronisk utrustning
CE 1.2 2,0 0,7% N/EL EL 0
Underhåll av vägar och motorgar
CE 3.4 0 0,1% N/EL EL 0
Kapitalutgifter för de verksamheter som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
43 15,8% % 0% 0% 0% % 0% 65%
A. Kapitalutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin (A.1+A.2)
43 15,8% % 0% 0% 0% % 0% 65%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin
232 84,2%
Totalt
275 100%
140 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
ANDEL TAXONOMIFÖRENLIGA EKONOMISKA AKTIVITETER
DRIFTSUTGIFTER
Andel av driftsutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2023.
2023 ÅR KRITERIER FÖR VÄSENTLIGT BIDRAG KRITERIER AVSEENDE ATT INTE ORSAKA BETYDANDE SKADA (H)
EKONOMISKA VERKSAMHETER (1)
KOD (A) (2)
DRIFTSUTGIFTER (3)
ANDEL AV DRIFTS
UTGIFTERNA, ÅR N (4)
BEGRÄNSNING AV
KLIMATFÖRÄNDRINGAR (5)
ANPASSNING TILL
KLIMATFÖRÄNDRINGAR (6)
VATTEN (7)
FÖRORENINGAR (8)
CIRKULÄR EKONOMI (9)
BIOLOGISK MÅNGFALD (10)
BEGRÄNSNING AV
KLIMATFÖRÄNDRINGAR
(11)
ANPASSNING TILL
KLIMATFÖRÄNDRINGAR
(12)
VATTEN (13)
FÖRORENINGAR (14)
CIRKULÄR EKONOMI (15)
BIOLOGISK MÅNGFALD (16)
MINIMISKYDDSÅTGÄRDER
(17)
ANDEL FÖRENLIGA MED
TAXONOMIKRAVEN (A.1.)
ELLER SOM OMFATTAS AV
TAXONOMIKRAVEN (A.2.)
DRIFTSUTGIFTER, ÅR 2022
(18)
KATEGORI
MÖJLIGGÖRANDE
VERKSAMHET (19)
KATEGORI
OMSTÄLLNINGS
VERKSAMHET (20)
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN MSEK
Driftsutgifter för de miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheterna (A.1)
0 0% % % % % % % J J J J J J J 0%
Varav möjliggörande verksamheter
% % % % % % % J J J J J J J E
Varav omställningsverksamheter
% % J J J J J J J T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (g)
Installation, underhåll och reparation av energieffektiv utrustning
CCM 7.3 1 0,9 EL N/EL 0,1
Installation, underhåll och reparation av tekniker för förnybar energi
CCM 7.6 1 0,8 EL N/EL 0,1
Underhåll av vägar och motorgar
CE 3.4 1 0,8 N/LE EL 0
Driftsutgifter för de verksamheter som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
3 2,4% % % % % % % 0,1
A. Driftsutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin (A.1+A.2)
3 2,4% % % % % % % 0,11
B. Verksamheter som inte omfattas av taxonomin
99,9
Driftsutgifter hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin
119 97,6%
Totalt
122 100%
141 BULTEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION
HUVUDKONTOR
Bulten AB
August Barks gata 6A
400 93 Göteborg
Tel: + 46 31 734 59 00
TILLVERKNINGSENHETER
OCH LOGISTIKCENTER
EUROPA
Bulten Hallstahammar AB
Industrigatan
734 30 Hallstahammar
Tel: + 46 220 213 00
Bulten GmbH
Industriestrasse 20
DE-59192 Bergkamen, Tyskland
Tel: +49 2389 92 92000
Bulten Ltd
Unit 25, Bloom Lane
Normanby Enterprise Park
Scunthorpe
North Lincolnshire
DN15 9AJ, Storbritannien
Tel: +44 1724 852 666
Bulten Polska S.A.
Bukietowa 60
PL-43-302 Bielsko-Biała, Polen
Tel: +48 33 498 36 00
Bulten Invest Sp. z o.o.
Przemysłowa 12
34-382 Wieprz, Polen
ASIEN
Bulten Fasteners (Tianjin) Co., Ltd.
P1, No.4 Shengda 2nd Branch Road
Xiqing District, Tianjin, Kina, 300383
Tel: + 86 (22) 58105868
Bulten Taiwan Fasteners Ltd.
No.64, Zhongshan Rd., Tucheng Dist.,
New Taipei City 236038, Taiwan (R.O.C.)
Tel: +886 2 2694 5378
Bulten Fasteners (Wuxi) CO., Ltd.
Building D, Plainvim International
Industrial Park
No.30 WanQuan Road, Xishan District
Wuxi, Jiangsu Province, Kina
Tel: +86 510 8527 0888
NORDAMERIKA
Bulten North America LLC Fastener
Corporation
10069 Wellman Road
Streetsboro, Ohio 44241, USA
Tel: +1 234 602 1258
FÖRSÄLJNING
EUROPA
Bulten Sweden AB
August Barks gata 6A
400 93 Göteborg
Tel: + 46 31 734 59 00
Bulten GmbH
Industriestrasse 20
DE-59192 Bergkamen, Tyskland
Tel: +49 2389 92 92000
Bulten Polska S.A.
Bukietowa 60
PL-43-302 Bielsko-Biała, Polen
Tel: +48 33 498 36 00
Bulten Ltd
Unit 25, Bloom Lane
Normanby Enterprise Park
Scunthorpe
North Lincolnshire
DN15 9AJ, Storbritannien
Tel: +44 1724 852 666
FÖRSÄLJNING OCH DISTRIBUTION
Exim & Mfr Enterprise
Huvudkontor
30 Kallang Pudding Road #06-07
Valiant Industrial Building
Singapore 349312
Tel: + (65) 6743 0033
PT Exim & Mfr Indonesia (Indonesia)
Kawasan Pergudangan Biz Park 2 Unit A.20,
Jl. Raya Penggilingan No. 10, Cakung, Jakarta
Timur 13940, Indonesien
Tel: +62 21 2957 3980
Eksim & Mfg SDN BHD (Malaysia)
Taman Lip Sin Block 2, No. 2-2-5, Lengkok
Nipah, Taman Lip Sin, 11900
Bayan Lepas, Penang, Malaysia
Tel: +60 16-208 7788
Exim & Mfr Holdings Pte Ltd. (India)
4th Floor, Indiqube Edge, Sarjapur Outer
Ring Road,
Bellandur, Bangalore – 560103, Indien
Tel: +91 99 8054 8644
Exim & Mfr Holdings Pte Ltd. (Philippines)
Unit B-30, Humility Street, Multinational
Garden Town Homes,
Multinational Village, Paranaque, Metro
Manila, Filippinerna
Tel: +63 2 8828 8957
Exim & Mfr Holdings Pte Ltd. (Thailand)
111/12 B-Avenue Tiwanon-Changwattana
Moo.3
T. Banmai, A. Muang Pathumthani,
Pathumthani 12000, Thailand
Tel: +66 2 501 1507
VPDD Exim VA Mfr Holdings Pte Ltd.
(Vietnam)
02 Phung Khac Khoan, (Unit S4), Dakao
Ward, District 1, HCMC, Vietnam
Tel: + 84 28 3824 5974
ASIEN
Bulten Fasteners (Tianjin) Co., Ltd.
P1, No.4 Shengda 2nd Branch Road
Xiqing District, Tianjin, Kina, 300383
Tel: + 86 (22) 58105868
Bulten Taiwan Fasteners Ltd.
No.64, Zhongshan Rd., Tucheng Dist.,
New Taipei City 236038, Taiwan (R.O.C.)
Tel: +886 2 2694 5378
Bulten Fasteners (Wuxi) Co., Ltd.
Building D, Plainvim International
Industrial Park
No.30 WanQuan Road, Xishan District
Wuxi, Jiangsu Province, Kina
Tel: +86 510 8527 0888
Bulten Fastener (Singapore) Pte. Ltd.
2 Ang Mo Kio Street 64, #02-01
Econ Building, Singapore 569084
Tel : +65 6278 8141
NORDAMERIKA
Bulten North America LLC Fastener
Corporation
10069 Wellman Road
Streetsboro, Ohio 44241, USA
Tel: +1 234 602 1258
DOTTERBOLAG
UTVECKLING
TensionCam Systems AB
August Barks gata 6A
400 93 Göteborg
Tel: + 46 31 734 59 00
Bulten AB (publ) Box 9148, SE-400 93 Göteborg, Sverige Besöksadress: August Barks Gata 6 A
Telefon 031-734 59 00 • www.bulten.se
JOINT VENTURES
TILLVERKNING
PSM-ZJK Fasteners (ShenZhen) Co., Ltd.
2 nd floor, building B, No.8 JingQiang Road
Xinxiu, Community,
Kengzi street Pingshan New District,
Shenzhen, Kina
Tel : +86 755-28341175 ext : 837
Bulten Radium Industries Private Limited
Plot# 2, R/S 427, Khijadiya,
Jamnagar, Gujarat- 361120, Indien
Tel: + 91 9920540805
FÖRSÄLJNING
PSM-ZJK Fasteners (ShenZhen) Co., Ltd.
2 nd floor, building B, No.8 JingQiang Road
Xinxiu, Community,
Kengzi street Pingshan New District,
Shenzhen, Kina
Tel : +86 755-28341175 ext : 837
Bulten Radium Industries Private Limited
Plot# 2, R/S 427, Khijadiya,
Jamnagar, Gujarat- 361120, Indien
Tel: + 91 9920540805
P.S.M. Celada Fasteners Srl
Via Porpora 24
20131 Milano, Italien
Tel: +39 02 2940 0630
Japan P.S.M. Co., Ltd.
Overseas affairs, Sale department
8-10 Denenchofu-Minami, Ota Tokyo
145-0076 Japan
Tel: +81-3-3756-7227
P.S.M. Fasteners AB
Box 550
175 26 Järfälla
Tel: +46 8 28 28 15
INTRODUKTION MARKNAD STRATEGI VERKSAMHET HÅLLBARHETSINFORMATION BOLAGSSTYRNING FINANSIELLINFORMATION