Belopp i kSEK | Not | 2023 | 2022 |
| 1 | |||
Systemintäkter | |||
Tjänsteintäkter | |||
varav supportintäkter | |||
varav intäkter från molntjänster | |||
varav konsultintäkter | |||
Övriga intäkter | |||
| Totala intäkter | 2,3 | ||
| 5, 6, 7, 9, 13, 14, | |||
| Kostnad för sålda varor och tjänster | 19 | - | - |
| Bruttoresultat | 5, 28 | ||
Försäljnings- och marknadsföringskostnader | 9, 13 | - | - |
Administrationskostnader | 5, 6, 8, 9, 13 | - | - |
| Rörelseresultat | 7, 8, 13, 14, 27 | ||
Finansiella intäkter | 10 | ||
Finansiella kostnader | 11 | - | - |
| Resultat före skatt | 14 | ||
Inkomstskatt | 12 | - | - |
| Årets resultat | |||
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som kan komma att omföras till årets resultat | |||
Säkring av nettoinvestering i utländsk verksamhet | |||
Skatteeffekt säkring av nettoinvestering i utländsk verksamhet | - | - | |
Omräkningsdifferenser | - | ||
| Summa poster som kan komma att omföras | - | ||
| till årets resultat, efter skatt | |||
| Årets totalresultat | |||
| Årets resultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | 17 | ||
| Årets totalresultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | - | ||
| Resultat per aktie | |||
| Resultat per aktie för resultat hänförligt till | |||
| moderbolagets aktieägare, före utspädning, kr ¹ | 31 | ||
| moderbolagets aktieägare, efter utspädning, kr ¹ | 31 | ||
Vägt genomsnittligt antal utestående aktier, st |
Belopp i kSEK | Not | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 |
| 1 | |||
| TILLGÅNGAR | |||
| ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | |||
Goodwill | 5, 15 | ||
Övriga immateriella anläggningstillgångar | 5, 15 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 5, 16 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 27 | ||
Andra långfristiga fordringar | 18, 21, 27 | ||
Uppskjutna skattefordringar | 12 | ||
| SUMMA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | |||
| OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | |||
Varulager | 19 | ||
Kundfordringar | 14, 20 | ||
Aktuella skattefordringar | |||
Övriga fordringar | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 21 | ||
Likvida medel | 26 | ||
| SUMMA OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | |||
| SUMMA TILLGÅNGAR | |||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| EGET KAPITAL | 30 | ||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Aktiekapital ( | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Andra reserver | |||
Balanserat resultat inklusive årets resultat | |||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
| Eget kapital hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande | 17 | ||
| SUMMA EGET KAPITAL | |||
| SKULDER | |||
| Långfristiga skulder | |||
Låneskulder | 24 | ||
Leasingskulder | |||
Övriga långfristiga skulder | 23, 24, 27 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 12 | ||
| Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Leverantörsskulder | 14 | ||
Aktuella skatteskulder | |||
Låneskulder | 24 | ||
Leasingskulder | |||
Övriga skulder | 22, 24 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 23 | ||
| Summa kortfristiga skulder | |||
| SUMMA SKULDER | |||
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||||
| Säkring | Omräkning | |||||||
| netto- | av utländ- | Balanserat | Hänförligt till | |||||
| Övrigt | investering | ska | resultat | innehav utan | Totalt | |||
| Aktie- | tillskjutet | i utländsk | verksam- | inkl. årets | bestämmande | eget | ||
| Belopp i kSEK, Not 30 | kapital | kapital | verksamhet | heter | resultat | Totalt | inflytande | kapital |
| Ingående balans per 1 januari 2022 | ||||||||
Årets resultat | ||||||||
Övrigt totalresultat | ||||||||
| Årets totalresultat | ||||||||
| Transaktioner med aktieägare | ||||||||
Utdelning | - | - | - | |||||
Långsiktigt incitamentsprogram | ||||||||
| Summa transaktioner med aktieägare | - | - | - | |||||
| Utgående balans per 31 december 2022 | ||||||||
| Ingående balans per 1 januari 2023 | ||||||||
Årets resultat | ||||||||
Övrigt totalresultat | - | - | - | - | ||||
| Årets totalresultat | - | - | ||||||
| Transaktioner med aktieägare | ||||||||
Utdelning | - | - | - | |||||
| Återköp egna aktier | - | - | - | |||||
| Förvärv från innehav utan bestämmande | ||||||||
| inflytande | - | - | - | - | - | |||
| Försäljning innehav utan bestämmande | ||||||||
| inflytande | - | - | ||||||
Långsiktigt incitamentsprogram | - | - | - | |||||
Sålda tidigare återköpta aktier | ||||||||
| Summa transaktioner med aktieägare | - | - | - | - | - | |||
| Utgående balans per 31 december 2023 |
Belopp i kSEK | Not | 2023 | 2022 |
| 26 | |||
| KASSAFLÖDE FRÅN ÅRETS VERKSAMHET | |||
| Årets rörelseresultat | |||
| Justeringar för poster som inte är kassaflödespåverkande: | |||
Återläggning av av- och nedskrivningar av anläggningstillgångar | 5, 15, 16 | ||
Finansiell leasingförsäljning | 27 | ||
Återläggning av orealiserade poster | |||
Återläggning av andra icke kassaflödespåverkande poster | - | ||
Förändring avsättningar | - | ||
| Betald inkomstskatt ¹ | 12 | - | - |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | |||
| förändring av rörelsekapital | |||
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | |||
Varulager | - | ||
Rörelsefordringar | - | ||
Rörelseskulder | - | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| INVESTERINGSVERKSAMHETEN | |||
Förvärv av verksamheter | 17 | - | - |
Avyttring av verksamhet | 26 | - | |
Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 16 | - | - |
Avyttring materiella anläggningstillgångar | 16 | ||
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | 15 | - | - |
Minskning långfristig fordran | 18 | ||
Ökning långfristig fordran | 18 | - | - |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | |||
Utdelning | - | - | |
Återköp egna aktier | - | ||
Upptagna lån | |||
Amorterade lån | - | - | |
Erhållna räntor | |||
Betalda räntor | - | - | |
Amortering leasingskulder | - | - | |
Övrigt kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | ||
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | |
| ÅRETS KASSAFLÖDE | |||
Likvida medel vid årets början | |||
Omräkningsdifferens i likvida medel | - | ||
| LIKVIDA MEDEL VID ÅRETS SLUT |
| Koncern- | |||||||
Räkenskapsåret 2023 | Nordics & Baltics | UK | West | Central | gemensamt | Elimineringar | Koncernen |
Externa intäkter | 2 559 222 | 652 229 | 794 805 | 809 031 | 32 028 | - | 4 847 315 |
Interna intäkter | 60 036 | 9 489 | 28 379 | 24 123 | 151 988 | -274 015 | - |
Totala intäkter | 2 619 258 | 661 718 | 823 184 | 833 154 | 184 016 | -274 015 | 4 847 315 |
| Resultat före skatt och | |||||||
| jämförelsestörande poster | 211 606 | 13 204 | 4 670 | -3 100 | 8 554 | - | 234 934 |
Jämförelsestörande poster ¹ | -4 760 | -963 | -6 450 | -2 031 | -2 458 | - | -16 662 |
Resultat före skatt | 206 846 | 12 241 | -1 780 | -5 131 | 6 069 | - | 218 272 |
Skatt | -45 179 | ||||||
Årets Resultat | 173 093 |
| Koncern- | |||||||
Räkenskapsåret 2022 | Nordics & Baltics | UK | West | Central | gemensamt | Elimineringar | Koncernen |
Externa intäkter | 2 458 360 | 699 317 | 749 392 | 771 117 | 78 637 | - | 4 756 823 |
Interna intäkter | 49 805 | 12 303 | 56 393 | 18 104 | 136 116 | -272 721 | - |
Totala intäkter | 2 508 165 | 711 620 | 805 785 | 789 221 | 214 753 | -272 721 | 4 756 823 |
| Resultat före skatt och | |||||||
| jämförelsestörande poster | 165 242 | 28 268 | 34 358 | 18 415 | -171 | - | 246 112 |
Jämförelsestörande poster ¹ | - | - | - | -5 773 | 3 815 | - | -1 958 |
Resultat före skatt | 165 242 | 28 268 | 34 358 | 12 642 | 3 644 | - | 244 154 |
Skatt | -52 614 | ||||||
Årets Resultat | 191 540 |
Geografisk information | 2023 | 2022 | |
Externa intäkter ¹ ) | ² | ||
Sverige | 1 661 086 | 1 506 782 | |
Storbritannien | 652 229 | 699 317 | |
Nederländerna | 710 602 | 675 903 | |
Tyskland | 769 121 | 723 220 | |
Övriga länder | 1 054 277 | 1 151 601 | |
Totalt | 4 847 315 | 4 756 823 | |
| Immateriella- och materiella anläggnings- | ||
| tillgångar samt nyttjanderättstillgångar | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 |
Sverige | 250 870 | 265 188 |
Storbritannien | 322 530 | 351 454 |
Nederländerna | 274 470 | 311 782 |
Tyskland | 548 290 | 583 457 |
Övriga länderna | 84 038 | 82 412 |
Totalt | 1 480 198 | 1 594 293 |
| Koncernen | ||
Intäkter per rörelsegren | 2023 | 2022 |
Systemförsäljning | 2 698 001 | 2 861 442 |
Tjänsteverksamhet | 2 144 644 | 1 889 002 |
varav supportintäkter | 595 165 | 513 344 |
varav intäkter från molntjänster | 1 097 359 | 943 844 |
varav konsultintäkter | 452 120 | 431 814 |
Övriga intäkter | 4 670 | 6 379 |
Totalt | 4 847 315 | 4 756 823 |
| Koncernen | ||
Intäkter per rörelsesegment | 2023 | 2022 |
Nordics & Baltics | 2 619 258 | 2 508 165 |
UK | 661 723 | 711 620 |
West | 823 186 | 805 785 |
Central | 833 155 | 789 221 |
Koncerngemensamt | 184 008 | 214 753 |
Elimineringar | -274 015 | -272 721 |
Totalt | 4 847 315 | 4 756 823 |
| Koncernen | |||||||
| Kvarvarande | Tillkommande | ||||||
| varav intäkter | Under året reglerade | avtalstillgångar, | avtalstillgångar, | ||||
| hänförliga till under | avtalstillgångar, | hänförliga till | hänförliga till | ||||
| året uppfyllda och | hänförliga till under | under tidigare | under året | ||||
| Ingående | Totala system- | fakturerade | tidigare år uppfyllda | år uppfyllda | uppfyllda | Utgående | |
balans respektive service- | prestations- | prestations- | prestation- | prestations- | balans | ||
2023 | intäkter under året | åtaganden | åtaganden | s åtaganden | åtaganden | 2023 | |
| Upplupna | |||||||
systemintäkter | 6 799 | 2 698 001 | 2 692 529 | -6 799 | - | 5 472 | 5 472 |
| Upplupna | |||||||
tjänsteintäkter | 114 122 | 2 144 644 | 2 022 133 | -37 797 | 76 325 | 46 186 | 122 511 |
| Summa | |||||||
avtalstillgångar | 120 921 | 127 983 |
| Koncernen | |||||||
| Kvarvarande | Tillkommande | ||||||
| varav intäkter | Under året reglerade | avtalstillgångar, | avtalstillgångar, | ||||
| hänförliga till under | avtalstillgångar, | hänförliga till | hänförliga till | ||||
| Totala system- | året uppfyllda och | hänförliga till under | under tidigare | under året | |||
| Ingående | respektive | fakturerade | tidigare år uppfyllda | år uppfyllda | uppfyllda | Utgående | |
| balans | service intäkter | prestations- | prestations- | prestation- | prestations- | balans | |
| 2022 | under året | åtaganden | åtaganden | s åtaganden | åtaganden | 2022 | |
| Upplupna | |||||||
systemintäkter | 5 513 | 2 861 442 | 2 854 643 | -5 513 | - | 6 799 | 6 799 |
| Upplupna | |||||||
tjänsteintäkter | 44 591 | 1 889 002 | 1 774 880 | -27 359 | 17 232 | 96 890 | 114 122 |
| Summa | |||||||
avtalstillgångar | 50 104 | 120 921 |
| Koncernen | |||||||
| Totala system- | varav intäktsfört, | varav intäktsfört, | Uppskjutna | Uppskjutna | |||
| Ingående | respektive | hänförligt till | hänförligt till | intäkter, hänförligt | intäkter, hänförligt | Utgående | |
| balans | service intäkter | avtal ingångna | avtal ingångna | till avtal ingångna | till avtal ingångna | balans | |
| 2023 | under året | tidigare år | under året | tidigare år | under året | 2023 | |
| Uppskjutna | |||||||
systemintäkter | 605 531 | 2 698 001 | 334 547 | 2 363 454 | 360 640 | 340 902 | 701 542 |
| Uppskjutna | |||||||
tjänsteintäkter | 755 753 | 2 144 644 | 364 460 | 1 780 184 | 370 905 | 492 996 | 863 901 |
| Summa | |||||||
avtalsskulder | 1 361 284 | 1 565 443 | |||||
| Koncernen | |||||||
| Totala system- | varav intäktsfört, | varav intäktsfört, | Uppskjutna | Uppskjutna | |||
| Ingående | respektive | hänförligt till | hänförligt till | intäkter, hänförligt | intäkter, hänförligt | Utgående | |
| balans | service intäkter | avtal ingångna | avtal ingångna | till avtal ingångna | till avtal ingångna | balans | |
| Avtalsskulder | 2022 | under året | tidigare år | under året | tidigare år | under året | 2022 |
| Uppskjutna | |||||||
systemintäkter | 591 146 | 2 861 442 | 327 865 | 2 533 577 | 291 874 | 313 657 | 605 531 |
| Uppskjutna | |||||||
tjänsteintäkter | 536 451 | 1 889 002 | 331 511 | 1 557 491 | 196 156 | 559 597 | 755 753 |
| Summa | |||||||
avtalsskulder | 1 127 597 | 1 361 284 | |||||
| Långfristiga avtal, med ännu inte uppfyllda | Totalt avtalade intäkter för ännu | |||
| eller delvis inte uppfyllda prestations- | inte uppfyllda eller delvis inte | |||
| åtaganden, förväntas generera intäkter: | inom 1 år | mellan 1-2 år | 3 år och senare | uppfyllda prestationsåtaganden |
Förväntade systemintäkter | 376 332 | 170 843 | 199 874 | 747 049 |
Förväntade tjänsteintäkter | 721 825 | 320 178 | 280 920 | 1 322 923 |
Summa | 1 098 157 | 491 021 | 480 794 | 2 069 972 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Avskrivningar/nedskrivningar som ingår | ||||
| i kostnader för sålda varor och tjänster | ||||
| Avskrivningar | ||||
- Immateriella tillgångar | 49 173 | 41 439 | - | - |
- Materiella tillgångar | 9 570 | 14 097 | - | - |
| - Reservdelar och | ||||
demonstrationsutrustning | 2 148 | 2 534 | - | - |
- Nyttjanderättstillgångar | 99 631 | 88 591 | - | - |
| Nedskrivningar | ||||
- Immateriella tillgångar | - | 3 815 | - | 3 815 |
| Avskrivningar som ingår | ||||
| i administrationskostnader | ||||
- Immateriella tillgångar | 6 508 | 7 238 | 6 460 | 6 855 |
- Materiella tillgångar | 24 212 | 18 959 | 185 | 391 |
- Nyttjanderättstillgångar | 36 867 | 35 903 | - | - |
Totalt | 228 109 | 212 576 | 6 645 | 11 061 |
| Koncernen | ||
| Rörelsens kostnader fördelade | ||
| på kostnadsslag | 2023 | 2022 |
Varukostnad | 2 864 708 | 2 875 397 |
Övriga kostnader | 214 254 | 196 052 |
Personalkostnader | 1 310 468 | 1 212 201 |
Av- och nedskrivningar | 228 131 | 212 576 |
Summa rörelsens kostnader | 4 617 561 | 4 496 226 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Arvode och kostnadsersättning | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB¹ | ||||
Revisionsuppdrag | 5 467 | 4 748 | 1 217 | 900 |
Övriga lagstadgade uppdrag | 23 | - | - | - |
Skatterådgivning | - | - | - | - |
Övriga tjänster | 109 | - | 50 | - |
| Övriga revisorer | ||||
Revisionsuppdrag | 687 | 619 | - | - |
Skatterådgivning | 158 | - | - | - |
Övriga tjänster | 110 | - | - | - |
Totalt | 6 554 | 5 367 | 1 267 | 900 |
Medelantal | varav kvinnor | varav män | ||||
| Medelantal anställda | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Moderbolaget | ||||||
Sverige | 20 | 18 | 9 | 8 | 11 | 10 |
| Dotterföretag | ||||||
Sverige | 201 | 219 | 20 | 28 | 182 | 191 |
Norge | 40 | 40 | 8 | 8 | 32 | 32 |
Finland | 34 | 33 | 3 | 3 | 32 | 30 |
Danmark | 14 | 15 | - | 1 | 14 | 14 |
Lettland | 13 | 13 | 4 | 4 | 9 | 9 |
Litauen | 7 | 12 | 2 | 3 | 5 | 9 |
Estland | 16 | 18 | 3 | 4 | 13 | 14 |
Tjeckien | 14 | 15 | 4 | 4 | 10 | 11 |
Nederländerna | 281 | 282 | 42 | 41 | 239 | 241 |
Belgien | 18 | 19 | 1 | 2 | 17 | 17 |
Spanien | - | 2 | - | - | - | 2 |
Tyskland | 244 | 231 | 58 | 59 | 186 | 172 |
Storbritannien | 253 | 249 | 56 | 56 | 197 | 193 |
USA | - | - | - | - | - | - |
Totalt dotterföretag | 1 134 | 1 146 | 200 | 211 | 934 | 935 |
Koncernen totalt | 1 154 | 1 165 | 209 | 219 | 945 | 945 |
| Styrelseledamöter | Antal | varav kvinnor | varav män | |||
| och ledande | ||||||
| befattningshavare | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Koncernen och | ||||||
| moderbolaget | ||||||
| Styrelseledamöter och | ||||||
VD/koncernchef | 6 | 6 | 2 | 2 | 4 | 4 |
| Övriga ledande | ||||||
befattningshavare | 10 | 10 | 2 | 2 | 8 | 8 |
| Löner och ersättningar | ||||||||
| till styrelse och VD | Löner och ersättningar | Löner och ersättningar | Sociala kostnader | |||||
| (varav tantiem m m) | till övriga anställda | Totalt | (varav pensionskostnader) | |||||
| Löner, ersättningar | ||||||||
| och sociala kostnader | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Moderbolaget | 8 237 | 8 649 | 23 125 | 26 544 | 31 362 | 35 193 | 16 419 | 16 719 |
(1 244) | (2 406) | (1 244) | (2 406) | (5 851) | (4 976) | |||
Dotterföretag | 33 993 | 34 214 | 949 335 | 866 048 | 983 328 | 900 262 | 238 257 | 222 582 |
(5 509) | (7 801) | (5 509) | (7 801) | (60 594) | (53 467) | |||
Koncernen totalt | 42 230 | 42 863 | 972 460 | 892 592 | 1 014 690 | 935 455 | 254 676 | 239 301 |
(6 753) | (10 207) | (6 753) | (10 207) | (66 445) | (58 443) |
| Ersättning till styrelse och ledande befattningshavare | ||||||
| Styrelsearvode | Utskottsarvode | Totalt arvode | ||||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Styrelsens ordförande Eva Elmstedt (t.o.m maj 2022) | - | 229 | - | 46 | - | 275 |
Styrelsens ordförande Anna Söderlund (fr.o.m maj 2022) | 584 | 335 | 110 | 64 | 694 | 399 |
Styrelseledamot Martin Gren | 273 | 262 | 60 | 60 | 333 | 322 |
Styrelseledamot Annikki Schaeferdiek | 273 | 262 | - | - | 273 | 262 |
Styrelseledamot Thomas Thuresson | 273 | 262 | 115 | 115 | 388 | 377 |
Styrelseledamot Erik Malmberg | 273 | 262 | 115 | 115 | 388 | 377 |
Summa | 1 675 | 1 612 | 400 | 400 | 2 075 | 2 012 |
VD | vice VD¹ | Övriga ledande befattningshavare | ||||
| 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |||
| Jonas Hasselberg | Jonas Hasselberg | Magnus Lönn | Magnus Lönn | 2023 | 2022 | |
Fasta löner | 4 411 | 4 201 | 624 | - | 21 975 | 18 417 |
Rörlig ersättning | 597 | 1 545 | 210 | - | 1 660 | 3 453 |
Förmåner ² | 1 071 | 26 | 9 | - | 3 687 | 712 |
Pensionskostnad | 1 330 | 1 273 | 76 | - | 1 872 | 1 748 |
Avgångsvederlag | - | - | - | - | - | - |
Summa | 7 410 | 7 045 | 919 | - | 29 194 | 24 330 |
| Styrelsens, VDs och övriga ledande befattningshavares | |
| aktieinnehav i Proact | |
| Aktieinnehav i Proact | |
| Styrelse | 31 dec 2023 |
Anna Söderblom | 8 900 |
Martin Gren ¹ | 3 237 334 |
Annikki Schaeferdiek | 4 000 |
Thomas Thuresson | 2 500 |
Erik Malmberg | 5 000 |
| Aktieinnehav i Proact | |
| VD och övriga ledande befattningshavare | 31 dec 2023 |
Jonas Hasselberg (VD och koncernchef) | 35 411 |
Linda Höljö | 6 905 |
Jonas Ekman | 8 905 |
Paul de Freene | - |
Alexander Lechtaler | 2 000 |
Magnus Lönn | 6 000 |
Madeleine Samuelson | 3 350 |
Per Sedihn | 500 |
Martin Thompson | 6 219 |
| Skattekostnad (-) | Koncernen | Moderbolaget | ||
| / skatteintäkt (+) | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Årets aktuella skatt | -56 759 | -76 411 | -899 | -6 016 |
| Justering avseende tidigare års | ||||
skatt | -339 | -2 957 | -163 | - |
Uppskjuten skatt | 11 919 | 26 754 | 320 | 952 |
| Skatt som redovisas | ||||
i resultaträkningen | -45 179 | -52 614 | -742 | -5 064 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Avstämning av effektiv skatt | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Redovisat resultat före skatt | 218 272 | 244 154 | 142 279 | 73 818 |
| Skatt enligt svensk skattesats | ||||
för moderbolaget 20,6 % (20,6) | -44 964 | -50 296 | -29 309 | -15 206 |
| Skillnad hänförlig till utländska | ||||
skatte satser | -3 470 | -2 175 | - | - |
Inte avdragsgilla kostnader | -61 141 | -23 165 | -1 866 | -61 |
Inte skattepliktiga intäkter | 64 273 | 20 338 | 30 597 | 10 203 |
| Årets förluster för vilka | ||||
| uppskjuten skattefordran | ||||
inte har aktiverats | -4 680 | -4 942 | - | - |
| Årets skatteeffekt avseende | ||||
| aktiverade underskottsavdrag | ||||
från tidigare år | 800 | 7 492 | - | - |
| Årets skatteeffekt avseende inte | ||||
| aktiverade underskottsavdrag | ||||
från tidigare år | 3 909 | 2 430 | - | - |
| Justering avseende tidigare | ||||
års skatt | 347 | -2 714 | - | - |
| Justering avseende tidigare | ||||
års uppskjuten skatt | - | -167 | - | - |
Övriga skatter | -253 | 585 | -164 | - |
| Skattekostnad (-) | ||||
/ skatteintäkt (+) | -45 179 | -52 614 | -742 | -5 064 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2023 | |
Ränteintäkter | 12 368 | 6 456 | 8 860 | 2 702 |
Ränteintäkter från koncernföretag | - | - | 38 007 | 15 799 |
Resultat från andelar i koncernföretag | - | - | 140 675 | 49 527 |
Övriga poster | 16 150 | 3 517 | - | 28 693 |
Totalt | 28 518 | 9 973 | 187 542 | 96 721 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Räntekostnader | 29 520 | 20 127 | 17 027 | 12 065 |
Räntekostnader till koncernföretag | - | - | 23 597 | 5 063 |
Valutakursdifferenser | 1 747 | 460 | 1 918 | - |
Övriga poster | 8 733 | 5 829 | 2 854 | 1 285 |
Totalt | 40 000 | 26 416 | 45 396 | 18 413 |
| Uppskjuten skatt | Redovisat | Uppskjuten skatt | ||||
| 2023 | Ingående | redovisad i resultatet | i övrigt | redovisad | Valutakurs- | Utgående |
| Uppskjuten skattefordran | balans | (+ intäkt/- kostnad) | totalresultat | i balansräkningen | differenser | balans |
Underskottsavdrag | 6 711 | -1 912 | - | - | 34 | 4 833 |
Goodwill | - | - | - | - | - | - |
Övriga immateriella anläggningstillgångar | 896 | 351 | - | - | - | 1 247 |
Materiella anläggningstillgångar | 16 903 | -2 034 | - | - | -21 | 14 848 |
Säkring av nettoinvestering i utländsk verksamhet | - | - | -54 | 54 | - | - |
Avsättningar | -499 | 1 073 | - | - | 7 | 581 |
Övrigt | 1 709 | -718 | - | - | -48 | 943 |
Nettoredovisning | -130 | 130 | - | - | - | - |
Summa uppskjuten skattefordran | 25 590 | -3 110 | -54 | 54 | -28 | 22 452 |
| Uppskjuten skatt | Redovisat | Uppskjuten skatt | ||||
| 2023 | Ingående | redovisad i resultatet | i övrigt | redovisad | Valutakurs- | Utgående |
| Uppskjuten skatteskuld | balans | (- intäkt/+ kostnad) | totalresultat | i balansräkningen | differenser | balans |
Goodwill | 7 080 | -4 384 | - | - | -55 | 2 641 |
Övriga immateriella anläggningstillgångar | 58 695 | -12 457 | - | -148 | 312 | 46 402 |
Materiella anläggningstillgångar | -474 | -18 | - | - | -6 | -498 |
Avsättningar | 1 640 | 268 | - | - | -8 | 1 900 |
Övrigt | 6 310 | 1 432 | - | - | -1 | 7 741 |
Nettoredovisning | -130 | 130 | - | - | - | - |
Summa uppskjuten skatteskuld | 73 121 | -15 029 | - | -148 | 242 | 58 186 |
| Uppskjuten skatt | Redovisat | Uppskjuten skatt | ||||
| 2022 | Ingående | redovisad i resultatet | i övrigt | redovisad | Valutakurs- | Utgående |
| Uppskjuten skattefordran | balans | (+ intäkt/- kostnad) | totalresultat | i balansräkningen | differenser | balans |
Underskottsavdrag | 2 280 | 4 050 | - | - | 381 | 6 711 |
Goodwill | - | - | - | - | - | - |
Övriga immateriella anläggningstillgångar | -53 | 949 | - | - | - | 896 |
Materiella anläggningstillgångar | 14 236 | 2 650 | - | - | 17 | 16 903 |
Säkring av nettoinvestering i utländsk verksamhet | - | - | 6 163 | -6 163 | - | - |
Avsättningar | -878 | 267 | - | 44 | 68 | -499 |
Övrigt | 1 437 | 242 | - | - | 30 | 1 709 |
Nettoredovisning | -156 | 42 | - | - | -16 | -130 |
Summa uppskjuten skattefordran | 16 866 | 8 200 | 6 163 | -6 119 | 480 | 25 590 |
| Uppskjuten skatt | Redovisat | Uppskjuten skatt | ||||
| 2022 | Ingående | redovisad i resultatet | i övrigt | redovisad | Valutakurs- | Utgående |
| Uppskjuten skatteskuld | balans | (- intäkt/+ kostnad) | totalresultat | i balansräkningen | differenser | balans |
Goodwill | 10 556 | -3 871 | - | - | 395 | 7 080 |
Övriga immateriella anläggningstillgångar | 52 892 | -10 425 | - | 11 507 | 4 721 | 58 695 |
Materiella anläggningstillgångar | -463 | 23 | - | -18 | -16 | -474 |
Avsättningar | -265 | 1 840 | - | -3 | 68 | 1 640 |
Övrigt | 6 619 | - | - | -319 | 10 | 6 310 |
Nettoredovisning | -156 | 42 | - | - | -16 | -130 |
Summa uppskjuten skatteskuld | 69 183 | -12 391 | - | 11 167 | 5 162 | 73 121 |
Balansdagskurs | Genomsnittskurs | |||
Valuta | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
EUR | 11,0960 | 11,1283 | 11,4765 | 10,6317 |
USD | 10,0416 | 10,4371 | 10,6128 | 10,1245 |
GBP | 12,7680 | 12,5811 | 13,1979 | 12,4669 |
NOK | 0,9871 | 1,0572 | 1,0054 | 1,0523 |
CZK | 0,4488 | 0,4607 | 0,4781 | 0,4329 |
DKK | 1,4888 | 1,4965 | 1,5403 | 1,4290 |
JPY | 0,0710 | 0,0792 | 0,0756 | 0,0771 |
| Koncernen | ||
2023 | 2022 | |
Administrationskostnader | -16 662 | 1 958 |
| Summa ¹ | -16 662 | 1 958 |
| Kan nyttjas senast: | ||
31 dec 2023 | 31 dec 2022 | |
Inte tidsbegränsat | 36 700 | 96 499 |
Summa outnyttjade underskottsavdrag | 36 700 | 96 499 |
| Valutakursdifferenser | Koncernen | Moderbolaget | ||
| som påverkat årets resultat | ||||
| (+ vinst, - förlust) | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Redovisat inom kostnad | ||||
såld vara | 5 914 | 14 520 | - | - |
Redovisat inom finansnetto | -1 747 | 540 | -1 918 | 28 693 |
| Koncernen | ||||||||
2023 | 2022 | |||||||
| Andel av | Andel av | Andel av | Andel | |||||
| totala | totala | totala | av totala | |||||
| Fakturering | intäkter, % | Varuinköp | inköp, % | Fakturering | intäkter, % | Varuinköp | inköp, % | |
EUR | 2 222 070 | 46 | 1 560 234 | 42 | 2 208 453 | 46 | 1 480 838 | 40 |
USD | 448 836 | 9 | 722 233 | 19 | 501 089 | 11 | 729 028 | 20 |
GBP | 702 270 | 14 | 294 451 | 8 | 724 287 | 15 | 362 601 | 10 |
Övriga valutor | 1 474 139 | 30 | 1 181 199 | 31 | 1 322 994 | 28 | 1 131 685 | 31 |
Totalt | 4 847 315 | 100 | 3 758 117 | 100 | 4 756 823 | 100 | 3 704 152 | 100 |
| Koncernen | ||||||||
2023 | 2022 | |||||||
| Andel | ||||||||
| Kundfordringar och | Andel av | Andel av totala | Andel av | av totala | ||||
| leverantörsskulder i: | Kund- | totala kund- | Leverantörs- | leverantörs- | Kund- | totala kund- | Leverantörs- | leverantörs- |
| (Belopp i kSEK) | fordringar | fordringa, % | skulder | skulder, % | fordringar | fordringar, % | skulder | skulder, % |
EUR | 311 108 | 43 | 230 011 | 43 | 378 951 | 25 | 308 426 | 49 |
USD | 19 463 | 3 | 62 342 | 12 | 54 442 | 4 | 98 600 | 16 |
GBP | 77 316 | 11 | 59 465 | 11 | 91 639 | 6 | 95 181 | 15 |
Övriga valutor | 309 778 | 43 | 178 152 | 34 | 324 745 | 65 | 122 843 | 20 |
Totalt | 717 665 | 100 | 529 970 | 100 | 849 777 | 100 | 625 050 | 100 |
2023 | 2022 | |||
| Omräknat till | Omräknat till | |||
| Belopp | SEK enligt | SEK enligt | ||
| i tusental | Belopp | balans dagens kurs | Belopp | balans dagens kurs |
CZK | 34 647 | 15 550 | 46 155 | 21 263 |
DKK | 21 339 | 31 770 | 12 150 | 18 182 |
EUR | 15 165 | 168 271 | 14 533 | 161 728 |
GBP | 21 773 | 277 998 | 20 958 | 263 675 |
USD | -435 | -4 368 | -579 | -6 043 |
NOK | 68 199 | 67 319 | 107 950 | 114 122 |
JPY | - | - | 301 | 24 |
Koncernen | Moderbolaget | ||||
| Kund - | Övriga immateriella | Övriga immateriella | |||
| Goodwill | relationer | anläggnings tillgångar | Summa | anläggningstillgångar | |
Ingående anskaffningsvärde 1 januari 2023 | 1 062 175 | 514 782 | 125 605 | 1 702 562 | 69 496 |
Årets anskaffningar | - | - | 968 | 968 | 839 |
Ackumulerade anskaffningsvärden i förvärvade verksamhet | - | - | - | - | - |
Årets anskaffningar genom företagsförvärv | 67 | - | - | 67 | - |
Försäljningar/Utrangeringar | - | -1 681 | - | -1 681 | - |
Valutakursdifferenser | -1 357 | -399 | -97 | -1 853 | - |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 1 060 885 | 512 702 | 126 476 | 1 700 063 | 70 335 |
Ingående av- och nedskrivningar 1 januari 2023 | -78 537 | -315 064 | -94 594 | -488 195 | -55 659 |
Årets avskrivningar | - | -46 217 | -9 487 | -55 704 | -6 460 |
Årets nedskrivningar | - | - | - | - | - |
Försäljningar/Utrangeringar | - | 1 681 | - | 1 681 | - |
Valutakursdifferenser | 1 223 | 1 408 | 405 | 3 036 | - |
Utgående ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar | -77 314 | -358 192 | -103 676 | -539 182 | -62 119 |
Bokfört värde per 31 december 2023 | 983 571 | 154 510 | 22 800 | 1 160 881 | 8 216 |
Ingående anskaffningsvärde 1 januari 2022 | 896 065 | 445 912 | 117 434 | 1 459 411 | 68 104 |
Årets anskaffningar | - | - | 1 648 | 1 648 | 1 392 |
Ackumulerade anskaffningsvärden i förvärvade verksamhet | - | - | 22 | 22 | - |
Årets anskaffningar genom företagsförvärv | 117 104 | 44 179 | - | 161 283 | - |
Försäljningar/Utrangeringar | - | - | - | - | - |
Valutakursdifferenser | 49 006 | 24 692 | 6 500 | 80 198 | - |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 1 062 175 | 514 782 | 125 605 | 1 702 562 | 69 496 |
Ingående av- och nedskrivningar 1 januari 2022 | -75 357 | -262 372 | -76 105 | -413 834 | -44 989 |
Årets avskrivningar | - | -38 203 | -10 473 | -48 676 | -6 855 |
Årets nedskrivningar | - | - | -3 815 | -3 815 | -3 815 |
Försäljningar/Utrangeringar | - | - | - | - | - |
Valutakursdifferenser | -3 180 | -14 490 | -4 200 | -21 870 | - |
Utgående ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar | -78 537 | -315 064 | -94 594 | -488 195 | -55 659 |
Bokfört värde per 31 december 2022 | 983 638 | 199 718 | 31 011 | 1 214 367 | 13 837 |
| Fördelning goodwill per | Koncernen | |
| kassagenererande enhet | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 |
Nordics & Baltics | 199 524 | 200 854 |
UK | 213 889 | 210 759 |
West | 192 449 | 193 009 |
Central | 377 709 | 379 015 |
Totalt | 983 571 | 983 637 |
| Koncernen | ||||||
| Koncernen | Koncernen | Tillväxt i terminal | ||||
| WACC, före skatt | WACC, efter skatt | perioden | ||||
| Kassagenererande enhet | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 |
Nordic & Baltics | 10,8% | 10,9% | 10,6% | 10,8% | 2,0% | 3,0% |
UK | 10,5% | 10,6% | 10,4% | 10,5% | 2,0% | 3,0% |
West | 10,5% | 10,6% | 10,3% | 10,5% | 2,0% | 3,0% |
Central | 10,7% | 10,8% | 10,6% | 10,7% | 2,0% | 3,0% |
Koncernen | Moderbolaget | |||||
| Datorer & | Datorer & | |||||
Maskiner | Inventarier | Reservdelar | Byggnader | Summa | Maskiner | |
Ingående anskaffningsvärde per 1 januari 2023 | 282 941 | 69 683 | 72 433 | 19 033 | 444 090 | 3 833 |
| Årets anskaffningar ¹ | 29 478 | 10 682 | 3 129 | 766 | 44 055 | 217 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden i förvärvade | ||||||
verksamheter | - | - | - | - | - | - |
Försäljningar / utrangeringar | -32 005 | -3 431 | -9 430 | -73 | -44 939 | - |
| Omklassificeringar ¹ | - | - | - | - | - | - |
Valutakursdifferenser | -190 | -398 | -78 | 276 | -390 | - |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 280 224 | 76 536 | 66 054 | 20 002 | 442 816 | 4 050 |
Ingående av- och nedskrivningar 1 januari 2023 | -239 456 | -55 558 | -69 792 | -5 117 | -369 923 | -3 571 |
Årets avskrivningar | -25 414 | -7 616 | -2 148 | -361 | -35 539 | -185 |
Försäljningar / utrangeringar | 31 484 | 3 332 | 9 371 | 73 | 44 260 | - |
Omklassificeringar | -9 140 | - | - | - | -9 140 | - |
Valutakursdifferenser | 929 | 604 | 153 | -62 | 1 624 | - |
| Utgående ackumulerade avskrivningar | ||||||
och nedskrivningar | -241 597 | -59 238 | -62 416 | -5 467 | -368 718 | -3 756 |
Bokfört värde per 31 december 2023 | 38 627 | 17 298 | 3 638 | 14 535 | 74 098 | 294 |
Ingående anskaffningsvärde per 1 januari 2022 | 331 342 | 60 427 | 68 834 | 18 414 | 479 017 | 3 702 |
| Årets anskaffningar ¹ | 35 155 | 3 139 | 1 066 | - | 39 360 | 164 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden i förvärvade | ||||||
verksamheter | 501 | 1 558 | - | - | 2 059 | - |
Försäljningar / utrangeringar | -87 512 | -1 159 | -24 | - | -88 695 | -33 |
| Omklassificeringar ¹ | -19 061 | 2 049 | - | - | -17 012 | - |
Valutakursdifferenser | 22 516 | 3 669 | 2 557 | 619 | 29 361 | - |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 282 941 | 69 683 | 72 433 | 19 033 | 444 090 | 3 833 |
Ingående av- och nedskrivningar 1 januari 2022 | -279 604 | -46 345 | -65 298 | -4 657 | -395 904 | -3 213 |
Årets avskrivningar | -27 402 | -5 356 | -2 534 | -298 | -35 590 | -391 |
Försäljningar / utrangeringar | 86 286 | 583 | 4 | - | 86 873 | 33 |
Omklassificeringar | 1 162 | -1 618 | 499 | - | 43 | - |
Valutakursdifferenser | -19 898 | -2 822 | -2 463 | -162 | -25 345 | - |
| Utgående ackumulerade avskrivningar | ||||||
och nedskrivningar | -239 456 | -55 558 | -69 792 | -5 117 | -369 923 | -3 571 |
Bokfört värde per 31 december 2022 | 43 485 | 14 125 | 2 641 | 13 916 | 74 167 | 262 |
| Organisations- | Bokfört värde, kSEK | Bokfört värde, kSEK | ||||
| Aktier i koncernföretag | nummer | Säte | Antal aktier | Kapitalandel % | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 |
Proact IT Sweden AB | 556328-2754 | Solna, SE | 47 456 047 | 100,00 | 96 672 | 96 672 |
Proact IT Norge AS | 971 210 737 | Oslo, NO | 3 475 000 | 100,00 | 49 523 | 49 523 |
Proact Finland OY | 1084241-2 | Esbo, FI | 20 000 | 100,00 | 15 519 | 15 519 |
Proact Systems A/S | 18 803 291 | Brøndby, DK | 600 | 100,00 | - | - |
Proact Finance AB | 556396-0813 | Sollentuna, SE | 500 000 | 100,00 | 5 000 | 5 000 |
Proact IT Latvia SIA | LV40003420036 | Riga, LV | 850 | 100,00 | 8 499 | 8 499 |
Proact Lietuva UAB | 110861350 | Vilnius, LT | 7 386 | 73,86 | - | 7 845 |
Proact Netherlands B.V. | 20136449 | Breda, NL | 44 419 | 100,00 | 221 789 | 79 131 |
Proact Estonia AS | 115131151 | Tallinn, EE | 22 757 | 100,00 | 11 388 | 11 388 |
Proact IT (UK) Ltd | 07493526 | Chesterfield, UK | 775 000 | 100,00 | 62 112 | 62 112 |
| Databasement International | ||||||
Holding B.V. | 27326003 | Zoetermeer, NL | 1 802 | 100,00 | - | 142 658 |
Proact Belgium BVBA | 090211403 | Drongen, BE | 6 408 | 100,00 | - | - |
Proact Czech Republic, s.r.o. | 24799629 | Prag, CZ | - | 85,30 | 21 882 | 13 455 |
Proact U.S. LLC | - | Delaware, USA | - | 100,00 | - | - |
Proact IT Germany GmbH | HRB 132327 | Hamburg, DE | 210 000 | 100,00 | - | - |
492 384 | 491 802 | |||||
| Andel innehav | Andel innehav | |||||||
| Eget | utan bestämmande | Eget | utan bestämmande | |||||
kapital | Resultat | Kassaflöde | inflytande % | kapital | Resultat | Kassaflöde | inflytande % | |
kSEK | 31 dec 2023 | 2023 | 2023 | 2023 | 31 dec 2022 | 2022 | 2022 | 2022 |
Proact Lietuva UAB | - | -384 | -7 745 | 26 | 762 | -217 | 870 | 26 |
Proact Czech Republic, s.r.o. | - | - | - | - | 3 127 | 499 | 845 | 15 |
- | -384 | -7 745 | 3 888 | 282 | 1 714 | |||
| Koncernen | ||
| Andra långfristiga fordringar | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 |
Spärrade bankmedel för hyreskontrakt | 1 222 | 1 274 |
Fordringar avseende finansiell leasing | 40 255 | 36 669 |
| Förutbetalda kostnader och | ||
| Upplupna intäkter - Långfristiga ¹ | 502 622 | 509 495 |
Övriga långfristiga fordringar | 506 | 747 |
Totalt | 544 605 | 548 185 |
| Koncernen | ||
31 dec 2023 | 31 dec 2022 | |
Kundfordringar | 718 786 | 850 647 |
| Reservering för värdeminskning | ||
i kundfordringar | -1 121 | -870 |
Kundfordringar - netto | 717 665 | 849 777 |
| Förutbetalda | ||||
hyreskostnader | 5 081 | 4 559 | - | - |
| Förutbetalda | ||||
leasingavgifter | 3 807 | 2 935 | - | - |
| Förutbetalda | ||||
försäkringsavgifter | 5 402 | 8 417 | 3 692 | - |
| Förutbetalda | ||||
underhållsavgifter | 168 128 | 200 464 | 8 882 | - |
| Förutbetalda | ||||
system kostnader | 292 207 | 320 233 | - | - |
| Övriga förutbetalda | ||||
kostnader | 78 045 | 52 239 | 2 457 | 12 280 |
Övriga upplupna intäkter | 14 403 | 6 568 | - | 1 217 |
| Totalt kortfristiga | ||||
interimsfordringar | 612 492 | 657 319 | 15 031 | 13 497 |
| Förutbetalda | ||||
hyreskostnader | - | 22 | - | - |
| Förutbetalda | ||||
leasingavgifter | 33 | 11 | - | - |
| Förutbetalda | ||||
underhållsavgifter | 134 053 | 117 141 | - | - |
| Förutbetalda | ||||
system kostnader | 280 748 | 298 573 | - | - |
| Övriga förutbetalda | ||||
kostnader | 17 863 | 12 256 | 1 448 | - |
| Upplupna | ||||
systemintäkter | - | - | - | - |
Övriga upplupna intäkter | 3 846 | 5 167 | - | - |
| Totalt långfristiga | ||||
| interimsfordringar ¹ | 502 622 | 509 495 | 1 448 | - |
Koncernen | Moderbolaget | |||
31 dec 2023 31 dec 2022 | 31 dec 2023 31 dec 2022 | |||
Personalens källskatt | 30 561 | 34 058 | 798 | 793 |
Sociala avgifter | 44 298 | 14 535 | 6 056 | 7 633 |
Momsskuld | 50 279 | 70 171 | 1 327 | - |
| Förskottbetalningar | ||||
från kunder | 3 427 | 2 605 | - | - |
| Uppskjuten betalning | ||||
av del av köpeskilling | 5 031 | 4 957 | - | - |
Övriga poster | 32 432 | 35 651 | - | 361 |
Totalt | 166 028 | 161 977 | 8 181 | 8 787 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Kortfristiga | 31 dec 2023 31 dec 2022 | 31 dec 202331 dec 2022 | ||
Upplupna löner | 60 673 | 62 146 | 3 479 | 5 021 |
Upplupen semesterskuld | 51 783 | 44 640 | 3 485 | 2 372 |
| Upplupna sociala | ||||
kostnader | 11 355 | 38 617 | - | 373 |
| Upplupna | ||||
servicekostnader | 11 740 | 14 411 | - | - |
Upplupna engångskostnader | 6 536 | 2 518 | 1 304 | - |
| Förutbetalda | ||||
systemintäkter | 342 473 | 289 719 | - | - |
| Förutbetalda | ||||
tjänsteintäkter | 456 613 | 364 480 | - | - |
Övriga poster | 71 881 | 120 162 | 5 086 | 3 193 |
| Totalt kortfristiga | ||||
interimsskulder | 1 013 054 | 936 693 | 13 354 | 10 959 |
| Långfristiga | ||||
Upplupna servicekostnader | - | 3 316 | - | - |
| Förutbetalda | ||||
systemintäkter | 395 980 | 370 905 | - | - |
| Förutbetalda | ||||
tjänsteintäkter | 359 447 | 360 640 | - | - |
Övriga poster | 1 516 | - | - | - |
| Totalt långfristiga | ||||
| interimsskulder ¹ | 756 943 | 734 861 | - | - |
| Övriga finansiella skulder | Koncernen | Moderbolaget | ||
| värderade till upplupet | ||||
| anskaffningsvärde | 31 dec 2023 31 dec 2022 | 31 dec 2023 31 dec 2022 | ||
| Inte räntebärande | ||||
Valutaderivat | 5 496 | 1 669 | - | 361 |
| Övriga skulder ¹ | 57 014 | 42 819 | 2 350 | 20 854 |
Leverantörsskulder | 625 050 | 529 970 | 4 957 | 7 905 |
Summa inte räntebärande | 687 560 | 574 458 | 7 307 | 29 120 |
| Räntebärande | ||||
| Skuld vid förvärv - | ||||
| Kortfristig ¹ | - | 4 957 | - | - |
Skuld vid förvärv - Långfristig ¹ | - | 12 786 | - | - |
Banklån kortfristig del | - | - | - | - |
Banklån långfristig del | 221 920 | 440 665 | 221 920 | 440 665 |
| Leasingskulder ² | 246 350 | 290 572 | 456 | - |
Summa räntebärande | 468 270 | 748 980 | 222 376 | 440 665 |
| Totala övriga finansiella | ||||
skulder värderade till upp- lupet anskaffningsvärde |
| Räntebärande skulder | Bokfört | ||
| koncernen 31 dec 2023 | Ränta | Löptid | värde |
Utnyttjad checkkredit, Nordea ¹ ) ² | Base rate + 2,0% | 2023-12-31 | - |
| Banklån, Nordea ² | STIBOR 3M +1,25% | 2026-07-16 | - |
| Banklån, Nordea ² | EURIBOR 3M + 1,25% | 2026-07-16 | - |
| Banklån, Svensk | |||
| Exportkredit ² | EURIBOR 3M + 1,8% | 2026-07-16 | 221 920 |
| Leasingskuld ³ | 4,17% - 7,48% | 2024 | 51 565 |
| Leasingskuld ³ | 3,06% - 6,19% | 2025-2028 | 194 785 |
Totala räntebärande skulder | 468 270 |
| Räntebärande skulder | Bokfört | ||
| koncernen 31 dec 2022 | Ränta | Löptid | värde |
| Skuld vid förvärv ¹ | 0% - 10% | 2023 - 2024 | 17 743 |
Utnyttjad checkkredit, Nordea ² ) ³ | Base rate + 2,0% | 2022-12-31 | - |
| Banklån, Nordea ³ | STIBOR 3M +1,25% | 2025-07-16 | 154 000 |
| Banklån, Nordea ³ | EURIBOR 3M + 1,25% | 2025-07-16 | 286 665 |
| Leasingskuld | 4,17% - 7,48% | 2023 | 113 416 |
| Leasingskuld | 3,06% - 6,19% | 2024-2027 | 177 156 |
Totala räntebärande skulder | 748 980 |
| Koncernens löptidsanalys finansiella skulder per | |||||
| 31 december 2023 | |||||
| Avtalsbaserade odiskonterade belopp inklusive framtida | |||||
| ränte betalningar | På begäran | < 3 mån | 3-12 mån | 1-5 år | >5 år |
Valutaderivat | - | - | 587 | 1 082 | - |
Skuld vid förvärv - Kortfristig del | - | - | - | - | - |
Skuld vid förvärv - Långfristig del | - | - | - | - | - |
Banklån långfristig del | - | 3 189 | 9 564 | 209 214 | - |
Leverantörsskulder | - | 529 970 | - | - | - |
Övriga skulder | - | 42 819 | - | - | - |
Leasingskulder | - | 12 891 | 38 674 | 194 785 | - |
- | 588 869 | 48 825 | 405 081 | - |
| Koncernens löptidsanalys finansiella skulder per | |||||
| 31 december 2022 | |||||
| Avtalsbaserade odiskonterade belopp inklusive framtida | |||||
| ränte betalningar | |||||
| På begäran | < 3 mån | 3-12 mån | 1-5 år | >5 år | |
Valutaderivat | - | - | 4 030 | 1 466 | - |
Skuld vid förvärv - Kortfristig del ¹ | - | - | - | 4 957 | - |
Skuld vid förvärv - Långfristig del ¹ | - | - | - | 12 786 | - |
Banklån långfristig del | - | 4 056 | 12 168 | 440 665 | - |
Leverantörsskulder | - | 625 050 | - | - | - |
Övriga skulder | - | 57 014 | - | - | - |
Leasingskulder | - | 15 123 | 45 368 | 241 965 | - |
- | 701 252 | 61 566 | 701 839 | - |
Koncernen 2023 | Koncernen 2022 | |||||
| Påverkan på | Effekt på | Påverkan på | Effekt på | |||
| resultatet före | eget kapital | resultatet före | eget kapital | |||
| avskrivningar | efter skatt | avskrivningar | efter skatt | |||
Valuta | Förändring | kSEK | kSEK | Förändring | kSEK | kSEK |
SEK / EUR | +/- 10% | 27 071 | 21 548 | +/- 10% | 19 291 | 15 355 |
SEK / USD | +/- 10% | 27 698 | 22 048 | +/- 10% | 23 083 | 18 374 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
31 dec 202331 dec 2022 | 31 dec 202331 dec 2022 | |||
| Borgensförbindelse | ||||
| avseende | ||||
| Övriga garantier dotterbolag ¹ | 255 | 256 | 10 549 | 32 568 |
| Summa | ||||
eventualförpliktelser | 255 | 256 | 10 549 | 32 568 |
| Ställda säkerheter | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
31 dec 202331 dec 2022 | 31 dec 202331 dec 2022 | |||
| Företagsinteckningar ¹ | 7 468 | 7 489 | - | - |
| Spärrade bankmedel ² | 978 | 1 029 | - | - |
| Säkerhet banklån ³ | 748 750 | 589 487 | 96 672 | 96 672 |
| Pantsatta kundfordringar | 11 045 | 11 338 | - | - |
| Summa | ||||
ställda säkerheter | 768 241 | 609 343 | 96 672 | 96 672 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Likvida medel | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 |
Kassa och bank ¹ , ² ) | 547 897 | 505 684 | - | - |
| Specifikation kassaflöde från finansieringsverksamheten | ||||||
| Inte kassaflödespåverkande | ||||||
| förändringar | ||||||
| Ingående | Om räknings- | För värvs - | Utgående | |||
| 2023 | balans | Kassaflöde | differens | relaterat | Övrigt | balans |
Långfristiga låne skulder | 440 665 | -224 158 | 5 413 | - | - | 221 920 |
| Övriga lång fristiga skulder ¹ | 881 548 | 17 162 | 4 394 | - | 11 391 | 914 495 |
Kortfristiga låne skulder | -2 530 | - | - | - | 156 | -2 374 |
Övriga kort fristiga skulder | 275 393 | -127 712 | 14 934 | 19 006 | 84 665 | 266 286 |
Totalt | 1 595 076 | -334 708 | 24 741 | 19 006 | 96 212 | 1 400 327 |
| Ingående | Om räknings- | För värvs - | Utgående | |||
| 2022 | balans | Kassaflöde | differens | relaterat | Övrigt | balans |
Långfristiga låne skulder | 482 920 | -62 309 | 20 054 | - | - | 440 665 |
| Övriga lång fristiga skulder ¹ | 634 191 | -2 310 | 36 457 | - | 213 210 | 881 548 |
Kortfristiga låne skulder | -1 876 | - | - | - | -654 | -2 530 |
Övriga kort fristiga skulder | 261 334 | -132 864 | -39 607 | 139 376 | 47 154 | 275 393 |
Totalt | 1 376 569 | -197 483 | 16 904 | 139 376 | 259 710 | 1 595 076 |
| Nuvärde | Nuvärde | |||
| av framtida | av framtida | |||
| Brutto- | minimilease- | Brutto- | minimi lease- | |
| investering | avgifter | investering | avgifter | |
31 dec 2023 | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 | 31 dec 2022 | |
Inom 0-1 år | 26 404 | 24 385 | 36 220 | 33 818 |
Inom 1-5 år | 23 624 | 22 900 | 38 263 | 36 671 |
| Efter mer än 5 | ||||
år | - | - | - | - |
50 028 | 47 285 | 74 483 | 70 489 | |
| Inte intjänade | ||||
| finansiella | ||||
intäkter | - | 3 353 | - | 3 994 |
50 028 | 50 638 | 74 483 | 74 483 |
Tillgångar med nyttjanderätt | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 |
IT-utrustning | 89 220 | 116 603 |
Lokaler | 88 180 | 107 816 |
Bilar | 58 190 | 52 720 |
Kontorsutrustning | 9 629 | 15 541 |
245 219 | 292 680 |
| Leasingskulder | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 |
Kortfristiga | 100 258 | 113 416 |
Långfristiga | 146 092 | 177 156 |
246 350 | 290 572 |
Avskrivningar på nyttjanderätter | 2023 | 2022 |
IT-utrustning | -66 071 | -59 014 |
Lokaler | -30 584 | -29 485 |
Bilar | -33 349 | -30 375 |
Kontorsutrustning | -6 494 | -5 620 |
-136 498 | -124 494 |
| Övriga poster i resultaträkningen | 2023 | 2022 |
Räntekostnader (ingår i finansiella kostnader) | -6 713 | -6 192 |
| Utgifter hänförliga till korttidsleasingavtal och | ||
leasingavtal där tillgången är av lågt värde | - | -54 |
| Utgifter hänförliga till variabla leasingbetalningar | ||
som inte ingår i leasingskulder | - | - |
-6 713 | -6 246 |